PDA

Zobacz pełną wersję : lista materiałów bud. - odliczenie VAT



Strony : [1] 2 3

backdraft
08-12-2005, 13:02
Może wiecie, czy jest już ta lista materiałów budowlanych, od których można będzie odliczyć VAT w ramach nowej ulgi budowlanej?

K74
08-12-2005, 19:51
jeżeli chodzi o materiały, na które VAT wzrósł po 01.05.2004, to jest tu:
http://www.menos.zam.pl/pdf/wykaz_materialow.pdf

ania
27-12-2005, 12:45
Czytam, czytam i mam coraz większe :o ....

Np.: poz 5 (to w końcu z tym papierem czy bez?)

albo poz 10 :o :o (kiełbas???)

albo 22 (myślałam, że azbezt jest wycofany)

K74
27-12-2005, 13:07
Takie kwiatki zawiera Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, ale może jest w tym jakiś głębszy sens (np. w tych kiełbasach). :-?

ania
27-12-2005, 13:44
Dlaczego nie ma na liście betonu???
Przecież był 7% a jest 22% :roll:

K74
27-12-2005, 13:53
poz.21 - bez odbioru (idę gotować obiad, bo przez tę budowę rodzina z głodu umrze) :wink:

pasco
27-12-2005, 13:55
Obawiam się, że to nie jest lista do odliczenia. Przed świętami czytałem, że lista taka jeszcze nie powstała i nie wiadomo dokładnie kiedy powstanie - ma to być NIEPEŁNA lista materiałów które zdrożały po wejściu do Unii. Niektóre podukty mają zostać z niej usunięte (chociaż z tego co pamiętam miały to być np. takie produkty jak asfalt - z tego to chyba nikt nie buduje).

jacek_cn
27-12-2005, 16:48
Dokładnie tak. Owa lista w formie rozporzšdzenia wchodzi dopiero dziœ

ania
27-12-2005, 18:58
O 16.oo jeszcze jej nie było a w Ministerstwie cały dzień nikt nie odbierał telefonów. Oj nieładnie Panie Ministrze...

backdraft
30-12-2005, 13:24
dajcie znać jak się wreszcie coś pojawi

ania
30-12-2005, 15:34
Ja składam 2 stycznia tak czy siak.
Na kasę czeka się w sumie 7 miesięcy.

oskar0259
31-12-2005, 10:13
Lista została podpisana 30 grudnia przez minister finansów.
Jak pisze dzisiejsza "Rzeczpospolita"
Wykaz dotyczy tych materiałów budowlanych, na które po 1 maja 2004 r. (czyli po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej) wzrosła stawka podatku od towarów i usług (VAT) z 7 do 22 proc. Jak wspomnieliśmy, na liście znalazło się 170 grup towarów. Wśród nich m.in. tapety papierowe i inne okładziny ścienne, okna i drzwi, ościeżnice i progi drewniane, kity szklarskie i budowlane uszczelniające. O zwrot różnicy podatku (między 7 a 22 proc.) będą mogły się ubiegać osoby fizyczne, którekupiły również rury, przewody i węże oraz ich osprzęt z tworzyw sztucznych, płyty chodnikowe, cegły, płytki do wykładania podłóg, ścian i np. dachów oraz płytki ceramiczne - ścienne, podłogowe czy np. kafle. Także ci, którzy nabyli wyroby sanitarne ceramiczne, cement, wapno i gips.
Lista obejmuje też piece - grzewcze gazowe, uniwersalne, stałopalne i żeliwne przenośne oraz kuchnie węglowe stałe. Ponadto gazomierze, wodomierze i termostaty.

backdraft
02-01-2006, 07:23
Może ktoś znajdzie jakiegoś linka do tej listy.

bzado
02-01-2006, 07:54
Może ktoś znajdzie jakiegoś linka do tej listy.
http://bi.gazeta.pl/im/0/3090/m3090060.doc

backdraft
02-01-2006, 10:28
Dlaczego nie ma na liście betonu???
Przecież był 7% a jest 22% :roll:

Może beton należy traktować jako cement?

ania
02-01-2006, 11:06
A opłaty za przyłączenie do prądu i gazu?
Było 7% vat-u a jest 22
(nie ma na liście)
:roll:

pasco
02-01-2006, 11:34
A opłaty za przyłączenie do prądu i gazu?
Było 7% vat-u a jest 22
(nie ma na liście)
:roll:

To raczej jest usługa, a nie materiał :D
Sprawdź czy na liście są rury i kable (a na pewno są).

K74
02-01-2006, 11:40
Czy ktoś z Szanownych Państwa może mi powiedzieć, czym się różni ta lista:
http://bi.gazeta.pl/im/0/3090/m3090060.doc
od tej listy:
http://www.menos.zam.pl/pdf/wykaz_materialow.pdf
oprócz liczby porządkowej oczywiście.
No, przecież tak na chłopski rozum biorąc, skoro zwrot Vat dotyczy tych materiałów, na które podatek tenże wzrósł po 1.05.2004 z 7 do 22%, to lista takich materiałów była już znana 01.05.2004, prawda?
Ludzie, to sobie czasami lubią komplikować życie!

ania
02-01-2006, 13:13
Na liście ministra nie ma asfaltów. ( po pobieżnym porównaniu)

Poza tym lista ministra wypełnia dyspozycję ustawy - gdyby jej nie było, US rozłożyłby bezradnie łapki i oznajmił: "sorki, nie ma zwrotów, bo brakuje przepisów do ustawy..."

bilbo
02-01-2006, 23:23
Ta lista materiałów operuje głównie symbolem PKWiU.
Czy ktoś się orientuje, co z fakturami na których nie podano tego symbolu?
Hmm, bez niego urzędnik US może uznać, że nie potrafi zaklasyfikować towaru jedynie po nazwie z faktury.... :-?

Np. wkład kominkowy. - to zarazem drugie pytanie do Was.
Pod co go podpiąć i czy podpiąć wogóle można?
"Piece stałopalne, gdzie indziej nie wymienione" ?

Ola i Piotr
03-01-2006, 09:39
Witam,
No wlasnie niejasnosci interpretacyjnych jest co niemiara...
Ja chyba dla bezpieczenstwa wypelnie te pozycje pewne i z numerem PKWIU...u mnie tam najwiecej jest pieniedzey do odebrania...
W koncu mozna skladac takie zeznanie kilka razy wiec mozna potem uzupelnic jak juz bedzie wiadomo jaka jest interpretacja...
Szkoda czekac na zwrot np. 10000 zlotych z powodu jednego drobiazgu za 3 zl co sie nie spodobal w US.
Lista jest fajna, co np. z wapnem...wczesniej bylo 0 % teraz 7% i nie ma na liscie, rynny tak samo (ja np. nie mam PKWIU do rynien). Na liscie jest tarcica mimo ze wczesniej juz bylo 22%.
Zrobili to tak zeby bylo jak najwiecej klopotu i uznaniowosci.
Zreszta trzeba jeszcze zwrocic uwage na limity.
Pzdr.
Piotrek

RYDZU
03-01-2006, 12:21
Może ktoś z was wie co z betonem "z gruchy"?
Na liście jest cement i piach - ale betonu juz niet :o :(
Czy ta lista to wybrane pozycje, czy może jeszcze inaczej według widzimisię kogoś "ze swiecznika" w MF?

Pozdrawiam

bilbo
03-01-2006, 13:04
...rynny tak samo (ja np. nie mam PKWIU do rynien). ...

U mnie elementy rynien PVC z Castoramy mają na fakturze 25.23 czyli: "Wyroby z tworzyw sztucznych dla budownictwa..."

Ale zdarzają się pojedyńcze pozycje (jakieś kolano np.) gdzie PKWiU nie dopisali na fakturze.

czupurek
03-01-2006, 13:08
poczytałam ustawę, załączniki i wiem, ze nic nie wiem. :-?

w wykazie robót zaliczanych do remontu budynku nic nie ma o posadzkach, powłokach malarskich itp. a jest zaliczone do remontu lokalu. czyli co ja nie mogę tego odliczyć bo mam dom, a nie mieszakanie?
a co z materiałami wykorzystanymi podczas budowy? tylko te się liczą z załącznika o remontach?

czupurek
03-01-2006, 13:32
w VZM-1/A i B - załącznik do wypełnienia przez podatnika jest rubryka: data wystawienia faktury (a przypominam, że liczą się tylko te od 01.05.2004 r.)
i teraz:
- towar kupiłam w kwietniu, a fakturę wzięłam w maju (tak często kupuję w castoramie) i co w tym przypadku?
liczy się data wystawienia f-ry, czy data sprzedaży? (obie daty widnieją na f-rze) :o

bzado
03-01-2006, 13:32
Może ktoś z was wie co z betonem "z gruchy"?


Rydzu, beton z gruchy jest pod nr 26.6 (ja mam na fakturze z betoniarni ten symbol przy betonie)

bzado
03-01-2006, 13:42
ja mam lepszą zagwozdkę.

dotyczy ona drutu zbrojeniowego fi 12 (dokładnie pręt zbrojeniowy fi 12).
symbol na fakturze odpowiada pozycji 27.10.60.
tylko ze przy tej pozycji jest napisane "Sztaby i pręty pozostałe, z wyłączeniem prętów i profili grubych".

I teraz zagadka lingwistyczna:
1. czy słowo "grubych" tyczy się tylko profili, czy dotyczy również prętów.
2. jeżeli dotyczy również prętów to co to oznacza pręt gruby ( od jakiego fi) - czy moja pozycja fi 12 też zalicza się do prętów grubych.

backdraft
03-01-2006, 13:44
wiecie co, a konkretnie bzado zajrzałem do tej nowej listy i tego betonu pod pozycją 26 nie ma, może Ty masz jakąś inną listę?

backdraft
03-01-2006, 14:12
Bzado - jednak jest, w drugiej kolumnie. Swoją drogą dyskusja na ten temat toczy się równlegle tu -
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=60493&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

Może i na ten "gruby" drut też coś się da wymyśleć.

jprzedworski
03-01-2006, 14:53
Jeszcze jeden link ze źródła:
http://www.mtib.gov.pl/pliki/aktualnosci_sg/2147/doc/zalacznik_do_obwieszczenia.pdf

ania
03-01-2006, 15:54
A bloczki silikatowe?
Mam z nich cały dom!!!
:cry: :cry: :cry:

bilbo
03-01-2006, 16:59
Zadzwoniłem do mojego US i powiedzieli mi, że nie musi być PKWiU na fakturze. W takim przypadku samemu trzeba sobie określić jaki to rodzaj towaru i czy podlega odliczeniom i jeśli tak uważamy to go wpisać. A oni i tak będą to sobie sprawdzać po swojemu.

czupurek - skoro jest rubryka "data wystawienia" to wpisujesz datę wystawienia a nie inną. Tyle tylko, że jeżeli kupowałeś coś w kwietniu to i tak z 7% VAtem więc nie masz czego odliczać z tej faktury.

bzado - skoro sprzedawca zaklasyfikował (musi mieć do tego podstawę) swój wyrób na jakiejś grupy i podał na fakturze PKWiU to już nie Twoja w tym głowa, by się zajmować lingwistyką :-) Masz symbol PKWiU i tym się kierujesz. Jeżeliby wpisał symbol, którego nie ma na liście, to nie można odliczyć bez względu na to co by to było i jak się nazywało. Tak mi się przynajmniej wydaje...

pozdrawiam
Robert

bzado
03-01-2006, 19:35
bzado - skoro sprzedawca zaklasyfikował (musi mieć do tego podstawę) swój wyrób na jakiejś grupy i podał na fakturze PKWiU to już nie Twoja w tym głowa, by się zajmować lingwistyką :-) Masz symbol PKWiU i tym się kierujesz. Jeżeliby wpisał symbol, którego nie ma na liście, to nie można odliczyć bez względu na to co by to było i jak się nazywało. Tak mi się przynajmniej wydaje...

[/quote]


Tylko zwróć uwage na jedno.
na symbol EX przy numerze PKWiU.
Oznacza on ze nie wszystkie towary z tym numerem (i pochodnymi) mozna odpisac. sa wyjatki.
I te wyjatki to mój nieszczęsny "gruby" pręt.

bilbo
03-01-2006, 21:18
Aha! To się dowiedziałem o co z tym "ex" chodzi :-)
thx!

Myślę jednak, że pręt fi12 nadaje się do odliczenia. I to nie tylko dlatego, że fi12 to jeszcze nie taki gruby :-) ale dlatego iż jest to przecież typowy materiał budowlany. To wyłączenie musi dotyczyć jakiś zupełnie innych produktów, które się nie mieszczą w "dziale materiały budowlane" a które są w rozległej grupie 27.10.60

Zajrzyj sobie tu, może coś znajdziesz.
http://www.klasyfikacje.pl/drzewo.php?&parent=27.10.60&baza=pkwiuvat

W ogóle niezła strona www.klasyfikacje.pl
POLECAM

abromba
04-01-2006, 08:39
A swoja drogą gdybym była urzędnikiem który ma weryfikować te faktury i przygotowac decyzje - to strzeliłabym sobie w łeb.

Wanny i brodziki akrylowe chyba odpadają? Bo nie są ani wyrobami sanitarnymi ceramicznymi ani wannami stalowymi.

czupurek
04-01-2006, 08:48
dzięki.
ambromba - urzędnik? mało powiedziane, ja zaczęłam wczoraj i po wspisaniu 15 pozycji mam dość. a to dopeiro początek.

a tak na marginesie - te załączniki mają za mało stron. osobiście wyprodukuję napewno ich kilka.

z tymi wannami i brodzikami to chyba się da - na stronie informatora budlanego http://www.informatorbudowlany.pl/95wyszukiwarka/ jest brodzik pod symbolem 25.23.12 - i wg wykazu można odliczyć

oskar0259
04-01-2006, 12:50
W dzisiejszej "Rzeczpospolitej" też jest lista materiałów do odliczeń VAT:
http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_060104/prawo/prawo_a_2.html

ania
04-01-2006, 13:09
To jest cały czas ta sama lista, która nie wyjaśnia naszych wątpliwości!
Beton????!!!!

bilbo
04-01-2006, 17:21
Wanny i brodziki akrylowe chyba odpadają? Bo nie są ani wyrobami sanitarnymi ceramicznymi ani wannami stalowymi.

Moja ma 25.23.12-50.10, czyli 25.23 -> "wyrób z tworzyw sztucznych dla budownictwa".

bilbo
04-01-2006, 17:41
To jest cały czas ta sama lista, która nie wyjaśnia naszych wątpliwości!
Beton????!!!!

No a co z tym betonem?
26.6 - "Wyroby z betonu i gipsu" to zła pozycja ???

Aha SILKA! Ania gdzieś wcześniej pytałaś. U mnie na fakturze Silka ma PKWiU 26.61.11-30.26, czyli również podpada pod pozycję 40tą "26.6". Tak jak i betonowe nadproża "26.61.12-10.23".

Tu macie całą grupę "26.6"
http://www.klasyfikacje.pl/drzewo.php?&parent=26.6&baza=pkwiuvat

Np. "26.61.11-30" to "Elementy ścienne z betonu lub ze sztucznego kamienia".
"26.61.11-30.2" to "Elementy ścienne silikatowe (wapienno-piaskowe)"
"26.61.11-30.26" to "Bloki ścienne (wapienno-piaskowe) drążone e"

i jesteśmy w domu

Natomiast "26.63" to "Masa betonowa prefabrykowana"
A głębiej mamy:
"26.63.10-00.10 Beton zwykły towarowy"
"26.63.10-00.20 Beton lekki (kruszywowy) towarowy"
"26.63.10-00.30 Beton piaskowy (piaskobeton) towarowy "
"26.63.10-00.90 Masa betonowa prefabrykowana, pozostała"

Ale taka dogłębna wiedza w zasadzie nie jest nam potrzebna.
Wystarczy przecież "26.6" /byle nie płyty kamienne surowy czy "Lastrico"/

pozdrawiam
Robert

Betty&M
04-01-2006, 21:08
Hej, a czy ktoś się orientuje jaką stawką Vat było objęte przed zmianą drewno na więźbę?
Jeśli Vat uległ zmianie to czy różnica podlega odliczeniu?
Na fakturze niestety nie ma symbolu PKUiW

Pomóżcie............

fiolek
04-01-2006, 23:44
U mnie na fakturze jest PKWiU 20.10.10-41.49 i wg listy materiałów nie podlega zwrotowi . A może jednak się mylę i dostanę ekstra kasę :)

Betty&M
05-01-2006, 10:18
To lipa - miałam nadzieję, że odliczę....... to po co mi była ta faktura? I jak tu kupować legalnie materiały na fakturę? Po co?

Daria
05-01-2006, 14:20
To lipa - miałam nadzieję, że odliczę....... to po co mi była ta faktura? I jak tu kupować legalnie materiały na fakturę? Po co?

drewno na więźbę już przed podwyżką VAT miało 22%

Betty&M
05-01-2006, 14:22
Dzięki za dobicie :)

ania
06-01-2006, 08:42
Tu macie całą grupę "26.6"
...i jesteśmy w domu



Osobiście dziękuję, bilbo za link do "klasyfikacji" i wyjaśnienia.
Otóż okazuje się, że na fakturze mam silkę i cement zaklasyfikowane do "usługi pośrednictwa finansowego inne". Ach, te Polskie Składy Budowlane! :evil:

bilbo
06-01-2006, 12:00
To chyba trzeba z tą fakturą uderzyć do tych Składów. Niech wystawią korektę!

Grabol
09-01-2006, 19:10
Osobiście dziękuję, bilbo za link do "klasyfikacji" i wyjaśnienia.
Otóż okazuje się, że na fakturze mam silkę i cement zaklasyfikowane do "usługi pośrednictwa finansowego inne". Ach, te Polskie Składy Budowlane! :evil:

A wg nr PKWiU na mojej fakturze styropian jest wyrobem z betonu i gipsu, wyczuwam tu międzynarodowy spisek, bo jak widać właściwości izolacyjne styropianu to lipa rozpowszechniana pewnie przez producentów :P

A tak na poważnie, w składzie budowlanym powiedziano mi, żebym nie sugerował się nr PKWiU na ich fakturach :-? Z tego co widzę na forum to w numerach PKWiU na tych fuck_turach jest tyle paranoidalnych błędów, że US nie może sprawdzać zasadności odpisu w ten sposób. Fiskus zafundował nam masę pracy, sobie zresztą też, ale jakoś mnie to nie pociesza :(

Osobiście jestem na etapie szukania kwalifikacji dla: folii kubełkowej, folii budowlanej 0.2 mm, kleju do gazobetonu - wszelka pomoc mile widziana.

abromba
09-01-2006, 19:21
.
Otóż okazuje się, że na fakturze mam silkę i cement zaklasyfikowane do "usługi pośrednictwa finansowego inne". Ach, te Polskie Składy Budowlane! :evil:

A wg nr PKWiU na mojej fakturze styropian jest wyrobem z betonu i gipsu, wyczuwam tu międzynarodowy spisek, bo jak widać właściwości izolacyjne styropianu to lipa rozpowszechniana pewnie przez producentów :P

Moglibyście wpisać ostrzeżenie, żeby kobiety w zaawansowanej ciąży nie czytały Waszych postów, bo grozi przedwczesny poród ze śmiechu. O mało się nie udusiłam, tak się zarykiwałam :D

A teraz pytanie na serio: co w załączniku MTiB do rozporządzenia oznacza "ex" przed numerem z klasyfikacji?

Grabol
09-01-2006, 19:41
A teraz pytanie na serio: co w załączniku MTiB do rozporządzenia oznacza "ex" przed numerem z klasyfikacji?

Musieli chyba w Ministerstwie jakiegoś anglistę zatrudnić, bo ex wygląda mi na skrót od "exclusively" :lol: I tak należy to rozumieć, bo zgodnie z objaśnieniem na dole oficjalnej listy materiałów:
"ex - dotyczy tylko i wyłącznie danego wyrobu z danego grupowania." - tak więc nie wszystko co pod tym nr występuje można odliczyć, a tylko to co podano w opisie w tabeli z wykazem materiałów.

Bart
10-01-2006, 06:43
A co z farbami?
Ja mam na fakturze kod 24.30.11 i jakoś nie mogę tego znaleźć.

czupurek
10-01-2006, 06:52
farby były wcześniej 22% więc nie.

to ja też zapytam: a co z gwoździami, wkrętami itp?

avzi
10-01-2006, 09:14
Gwoździe i wkręty też nie.
Natomiast niektóre stalowe artukuły "łączeniowe", np. kotwy, szpilki gwintowane - tak. Nie wiem jaka cecha rozróżniająca (poza samym VATem sprzed 1 maja 2004) decyduje o tym podziale, ale tak właśnie jest.

abromba
10-01-2006, 10:42
A teraz pytanie na serio: co w załączniku MTiB do rozporządzenia oznacza "ex" przed numerem z klasyfikacji?

Musieli chyba w Ministerstwie jakiegoś anglistę zatrudnić, bo ex wygląda mi na skrót od "exclusively" :lol: I tak należy to rozumieć, bo zgodnie z objaśnieniem na dole oficjalnej listy materiałów:
"ex - dotyczy tylko i wyłącznie danego wyrobu z danego grupowania." - tak więc nie wszystko co pod tym nr występuje można odliczyć, a tylko to co podano w opisie w tabeli z wykazem materiałów.

Masz racje, to może być "wyłącznie".... Buuu, czyli nie da się betonu 26.63.10 podciągnąć pod ex 26.6 - Wyroby z betonu i gipsu, z wyłączeniem: 1) płyt kamiennych surowych, 2) wyrobów ze sztucznego kamienia lastrico, w tym pomników i nagrobków - z wyjątkiem: płyt parapetowych, płyt okładzinowych stopni schodowych i ścian oraz wykładzin posadzkowych . Bo beton był wczesniej 7%.

Chyba, że ktoś juz ma patent na ten beton nieszczęsny?

Marek30022
10-01-2006, 10:51
A jak byście podeszli do tarcicy. Wiadomo odliczeniu podlega tarcica strugana. Ja na fakturze mam tarcica, bez kodu.
I drugie pytanie. jak zakwalifikować tynk akrylowy - to druga faktura bez kodu.

Grabol
10-01-2006, 11:48
Masz racje, to może być "wyłącznie".... Buuu, czyli nie da się betonu 26.63.10 podciągnąć pod ex 26.6 - Wyroby z betonu i gipsu, z wyłączeniem: 1) płyt kamiennych surowych, 2) wyrobów ze sztucznego kamienia lastrico, w tym pomników i nagrobków - z wyjątkiem: płyt parapetowych, płyt okładzinowych stopni schodowych i ścian oraz wykładzin posadzkowych . Bo beton był wczesniej 7%.

Chyba, że ktoś juz ma patent na ten beton nieszczęsny?

Ja rozumiem, że 26.6 oznacza wszystkie materiały, których nr PKWiU zaczyna się na 26.6, czyli też 26.63.10, a wyjątki zostały wyszczególnione w opisie , np. płyty parapetowe

Toohna
10-01-2006, 12:55
A może ktoś spotkał się z następującym problemem:
Za rok 2004 wykorzystałam ulgę remontową w pełnym zakresie, czyli jak rozliczam faktury z 2004 (po 1.05 oczywiście) do zwrotu Vat mnożę przez 0,5523.
Czy rozliczając wydatki z 2005, stosuję mnożenie przez 0,6816?? Dla mnie logiczne jest że tak, bo ulgi remontowej za rok 2005 już nie wykorzystuję, ale jak zinterpretuje to szanowny US? Wysłałam już liścik z prośbą o interpretację, ale pewnie nie ja jedna mam taką zagwozdkę, może ktoś jest już oświecony?? :wink:

Tomik_B
10-01-2006, 13:51
A może ktoś spotkał się z następującym problemem:
Za rok 2004 wykorzystałam ulgę remontową w pełnym zakresie, czyli jak rozliczam faktury z 2004 (po 1.05 oczywiście) do zwrotu Vat mnożę przez 0,5523.
Czy rozliczając wydatki z 2005, stosuję mnożenie przez 0,6816?? Dla mnie logiczne jest że tak, bo ulgi remontowej za rok 2005 już nie wykorzystuję, ale jak zinterpretuje to szanowny US? Wysłałam już liścik z prośbą o interpretację, ale pewnie nie ja jedna mam taką zagwozdkę, może ktoś jest już oświecony?? :wink:

Nam, pani z US potwierdziła, że wszystkie faktury z 2004 roku, które przekraczają limit ulgi budowlanej mamy rozliczać współczynikiem 0,6816.
Czyli, w Twoim przypadku za 2005 rok możesz odzyskać większą kasę. :).

Toohna
11-01-2006, 14:24
to znaczy, że faktury, których nie uwzględniłam w PIT (bo i tak przekraczaly wartość odliczenia) też mogę rozliczyć wskaźnikiem 0,6816??

abromba
11-01-2006, 14:39
A czy jest juz wzór do oświadczenia o zakresie przeprowadzonego remontu (art. 5 ust. 4 pkt.7 ustawy "o zwrocie VAT")? Jeżeli nie - to co takie oświadczenie powinno zawierać?

ofelia
13-01-2006, 13:09
Mnie w US polecono dzwonić do GUS(!?)i tam pytać.Uznałam że prościej będzie zadzwonić do hurtowni,gdzie robiłam zakupy,bo przecież bez względu na to kto mi tą informację poda,to i tak nikt nie weźmie za nią odpowiedzialności.Na szczęście nie było tego dużo i wniosek mam złożony.Aczy coś bezprawnie wpisałam,to będzie temat moich najgorszych koszmarów przez najbliższe pół roku,mam nadzieję,ze kar za to nie sypią?

czupurek
16-01-2006, 10:51
w poz. pkwiu 28.73.13-..... stoi kraty, siatki i ogrodzenia, z drutu stalowego itd.........
w załączniku ministerstwa jest ex: z wyłączeniem ogrodzeń i siatek z drutu

czyli że nie mogę sobie odliczyć:
materiałów (siatka, słupki, etc) zużytych na ogrodzenie?
bramy i furtki też nie?

miwol
17-01-2006, 13:59
Ktoś z Was pytał o klasyfikację folii budowlanej 0.2 mm - ja mam na fakturze tą folię z PKWiU = 25.23 a więc do zwrotu w sam raz :)

D`arek
17-01-2006, 15:29
Witam, właśnie jestem prawie na finiszu :lol: .Do oddania całości dokumentów blokują mnie 3 pytania ,więc może ktoś podpowie.
1. Czy wiadomo już jaka jest cena m2 pow.użytkowej za III kwartał 2005 r.
2. Czy pozycja na fakturze" drewno konstrukcyjne" kwalifikuje się do odliczenia( czy można to podciągnąć pod poz.11 wykazu)?
3. Czy usługa "wytyczenie budynkku" przez geodetę ze stawką 22% kwalifikuje się do odliczenia .
Dzięki .pozdrawiam

abromba
17-01-2006, 15:40
A czy odliczacie klamki? Ja mam klasyfikację 28.63.14-45.21, a w załaczniku do rozporządzenia są "wyłącznie okucia budowlane"?

Toohna
18-01-2006, 07:47
Cena 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za III kwartał 2005 wynosi 2528, ale składając teraz deklarację o zwrot VAT interesuje nas cena za IV kwartał, a ta jest jeszcze nie podana...

woj
18-01-2006, 08:09
Czy ulga odsetkowa jest traktowana jako ulga mieszkaniowa przy odliczaniu VAT,czy faktury mam zaliczyć do odliczeń na poziomie 55,23 czy 68,18.Skłaniam sie raczej ku tej pierwszej opcji,chociaz faktury do ulig odsetkowej nie są mi potrzebne.

mAgnes
18-01-2006, 11:02
Czy ulga odsetkowa jest traktowana jako ulga mieszkaniowa przy odliczaniu VAT,czy faktury mam zaliczyć do odliczeń na poziomie 55,23 czy 68,18.Skłaniam sie raczej ku tej pierwszej opcji,chociaz faktury do ulig odsetkowej nie są mi potrzebne.

Dzwonilam do swojego US i tam mi powiedziano, ze moge odliczyc 68,18 % kwoty VAT, jesli korzystam z ulgi odestkowej.
A faktury do ulgi odestkowej sa potrzebne, niestety.

D`arek
18-01-2006, 11:08
mam nadzieję,ze kar za to nie sypią?

Bardziej mnie ciekawi czy urzędnik skarbowy jak zauważy,że pozycja z faktury która kwalifikuje się do odliczenia a podatnik miał wątpliwości i jej nie odliczył uzna to za błąd? a może poprawi i dopisze :oops: ???

woj
18-01-2006, 12:24
Czy ulga odsetkowa jest traktowana jako ulga mieszkaniowa przy odliczaniu VAT,czy faktury mam zaliczyć do odliczeń na poziomie 55,23 czy 68,18.Skłaniam sie raczej ku tej pierwszej opcji,chociaz faktury do ulig odsetkowej nie są mi potrzebne.

Dzwonilam do swojego US i tam mi powiedziano, ze moge odliczyc 68,18 % kwoty VAT, jesli korzystam z ulgi odestkowej.
A faktury do ulgi odestkowej sa potrzebne, niestety.
Czyli faktury te muszę wykazac w załaczniku "A" ,mam tez faktury zwiazane z remontem - te w załaczniku "B"??

asaj
18-01-2006, 14:34
wstępnie zerkłam na listę i zastanawiam się czy blachodachówkę mogę odliczyć, czy ktoś już blache odliczał ????????

miwol
19-01-2006, 11:03
Ja z kolei muszę Was zapytać, czy macie może na fakturach głowice termostatyczne do grzejników wraz z PKWiU ? W wyszukiwarkach PKWiU określenie "głowica" daje 0 rezultatów...

Tomik_B
19-01-2006, 13:31
Ja z kolei muszę Was zapytać, czy macie może na fakturach głowice termostatyczne do grzejników wraz z PKWiU ? W wyszukiwarkach PKWiU określenie "głowica" daje 0 rezultatów...

Nie z faktury, ale ze strony GUS: głowice termostatyczne 29.13.12-53.00.
Są tam pliki do pobrania (http://www.stat.gov.pl/klasyfikacje/PKWiU/pkwiu.htm).

Ja, szukam czegoś na temat wykładzin podłogowych (dywanowych).

mAgnes
19-01-2006, 20:56
Ktoś z Was pytał o klasyfikację folii budowlanej 0.2 mm - ja mam na fakturze tą folię z PKWiU = 25.23 a więc do zwrotu w sam raz :)

a ja mam na fakturze 25.21.30-17.00, kurcze to sie nie kwalifikuje :evil:

Czy ktos ma moze na fakturze pkwiu dla kolkow do styropianu z metalowym bolcem i listew naroznych 2mb z siatka - niby drobiazgi, a tez kosztuja.

czupurek
20-01-2006, 07:07
narożnik z siatką (u mnie 3m) pkwiu 28.11.23-76.39
kołki brak pkwiu

Grego74
20-01-2006, 09:07
Wydaje mi się, że głowice termostatyczne można zakwalifikować do poz 167 lub 168 załącznika do obwieszczenia.
Natomiast usług wytyczenia czy innych usług nie można odliczyć gdyż ustawa dotyczy jedynie zakupu materiałów budowlanych

Ala28
20-01-2006, 10:56
Mam pytanie a co ze styropianem? Jakie PKWiU

czupurek
20-01-2006, 11:03
co wy nie macie na f-rach? styropian 25.21.30-30.30

czupurek
20-01-2006, 11:05
a tak na marginesie. właśnie ukończyłam pracę nad wnioskiem o zwrot vat-u
muszę powiedzieć żmudna robota
naprodukowałam 8 załączników, skserowałam 180 szt. f-r
teraz tylko złożyć (co uczynię po niedzieli) i czekać

Ala28
20-01-2006, 11:07
dzięki

Grego74
20-01-2006, 11:20
U mnie styropian: 25.21.41-20.00 jest w obwieszczeniu
a 25.21.30-30.30 nie ma

miwol
20-01-2006, 11:51
Za Grego74 - na liście ministra styropian jest wręcz wymieniony. Natomiast faktycznie z tą folią PE 0.2 mm to mam błędny PKWiU na fakturze... Prawidłowy to rzeczywiście raczej 25.21.30-17.00 więc kicha. Ale skoro już wysłałem papiery do US, to pozostaje mi liczyć że zawierzą fakturze czyli na ich indolencję :-? :wink:

czupurek
20-01-2006, 12:08
no faktycznie takiego nr niee ma, być może błędnie przypisany nr został, bo w wykazie styropian jest.

Toohna
20-01-2006, 12:22
w przyszłym tygodniu składam wniosek...
czekam jeszcze na kilka faktur, łącznie będzie około 120 sztuk, uff, jeszcze tylko kierownik budowy podpisze mi oświadczenie o stanie zaawansowania robót i można składać

czupurek
20-01-2006, 13:20
uuu, myślałam, że mam błędną klasyfikację tego styropianu, ale znalazłam:

25.21.30-30.00 Płyty, filmy, folie, pasy z polimerów styrenu, niewzmocnione, pozostałe (to, mam na f-rze)

25.21.41-20.00 Płyty, arkusze, filmy, taśmy, folie z komórkowych polimerów styrenu (to jest w wykazie)


no i chyba jednak mój styropian nie jest do odliczenia, wątpię by sprzedawca się pomylił. a tak na marginesie: czym się te styropiany różnią od się?

Grego - do czego brałęś swój styropian i jakiej grubości?

Grego74
20-01-2006, 13:48
Nie wiem czym sie różnią, ja miałem 6 cm do ocieplenia fundamentów.

Betty&M
20-01-2006, 13:48
Witam,

Mam do was kilka pytań. Jeśli możecie to proszę o podpowiedź:

1. Pozwolenie na budowę otrzymaliśmy w listopadzie 2004 roku. Przed uzyskaniem pozwolenia w sierpniu i październiku kupowaliśmy już atr. budowlane pod kątem budowy. Czy można od nich odliczyć różnice Vatu? Działkę kupiliśmy w lipcu 2004.

2. Czy wypełniając załącznik WZM - 1a wpisujemy kwotę podatku Vat do rubryki "5": wymag. pozwolenia na budowę" czy "6" niewymagający pozwolenia na budowę. Jeśli tylko do pkt 5 to pozycje nabyte przed pozwoleniem na budowę nie podlegają odliczeniu prawda?

3. W 2004 korzystaliśmy z ulgi remontowej na mieszkanie. Czy Vat ze wszystkich wydatków poniesionych na dom od 2004 do końca 2005 mam pomnożyć przez niższą stawkę 55,23%. Czy tylko te z 2004 a wydatki z 2005 mnożę przez wyższa stawkę?

Dla mnie to zakręcone. Tym bardziej, że jeśli się poda np. artykuł, którego nie ma w wykazie i Urząd wezwie do korekty VZM -1 to na wydanie decyzji ma kolejne 6 miesięcy.

Pomożecie?

czupurek
20-01-2006, 13:57
Nie wiem czym sie różnią, ja miałem 6 cm do ocieplenia fundamentów.

sprawdzałam przed chwilą inne f-ry (inni sprzedawcy). wszędzie kupowałam f-15 i na nich był jednak symbol 25.21.41-20, tak więc jestem pewna, że ten jeden sprzedawca się pomylił. ufff, będę walczyć, jak zajdzie potrzeba

Grego74
20-01-2006, 14:01
Betty
1. Wg moich informacji na dzień dzisiejszy - można odliczyć materiały zakupione po uzyskaniu pozwolenia na budowę, spytaj w swoim US, może to stanowisko się jeszcze zmieni.
2. Jeśli wg pkt. 1 nie można odliczyć to nic nie wykazujesz, chyba, że to jeszcze ujmiesz w uldze remontowej
3. To co już było odliczone w uldze remontowej 55,23%, to co nie było odliczane, a zostało zakupione po uzyskaniu pozwolenia na budowę wyższą

Betty&M
20-01-2006, 14:11
Grego74 dzięki za informacje - w weekend przymierzą się do wypełnienia wniosku :)

marzka
20-01-2006, 15:01
Betty
1. Wg moich informacji na dzień dzisiejszy - można odliczyć materiały zakupione po uzyskaniu pozwolenia na budowę, spytaj w swoim US, może to stanowisko się jeszcze zmieni.


chyba niekoniecznie. Też mam taką samą sytuację i w ostatnim "Muratorze" prawnik wypowiada się, że należy "dysponować pozwoleniem na budowę w chwili złożenia wniosku a nie w chwili dokonywania zakupów"

pozdrawiam

11małgosia
20-01-2006, 16:00
Czy któś pomoże mi znaleźć odpowiedź na pytanie: Jaka wielkość limitu zwrotu przysługuje osobie która zakupiła materiały budowlane w 2005r. z pieniędzy zgromadzonych w kasie mieszkaniowej po zakończeniu okresu oszczędzania? Nie jestem pewna czy korzystanie z ulgi budowlanej z tytułu gromadzenia środków w kasie mieszkaniowej odpowiada - w rozumieniu ustawy o zwrocie VAT - korzystaniu z ulgi remontowej?
Może ktoś z forumowiczów podobnie jak ja zakończył oszczędzanie w kasie, wydał ostatnio pieniądze i wnioskuje o zwrot VATu?

asaj
22-01-2006, 16:49
ponawiam pytanie... czy ktoś z forumowiczów odliczał blachodachówkę, nie pamiętam jaki miała vat przed podwyżką????????

Barad
23-01-2006, 09:26
2. Czy pozycja na fakturze" drewno konstrukcyjne" kwalifikuje się do odliczenia( czy można to podciągnąć pod poz.11 wykazu)?

UWAGA! KOREKTA!
wszelkie elementy konstrukcyjne na dach, mieszczą się w
PKWiU: 20.10.10, tj. "Drewno przetarte lub strugane wzdłużnie, skrawane warstwami lub okorowane o grubości > 6 mm; drewniane podkłady kolejowe lub tramwajowe, nieimpregnowane".

z podkategorii 20.10.10 do zwrotu łapie się jedynie kilka dziesięciocyfrówek, obejmujących takie pierdoły jak listwy i deszczułki..


3. Czy usługa "wytyczenie budynkku" przez geodetę ze stawką 22% kwalifikuje się do odliczenia .


Nie. od żadnych usług zwrot VAT nie dostaniesze. Tylko towary (materiały budowlane).

a zresztą zajrzyj także http://www.sygnatura.net/40410301977KS.towar;jsessionid=7202D8A9A38CE05113F 07AA618E050E8

Barad
23-01-2006, 09:28
Cena 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za III kwartał 2005 wynosi 2528, ale składając teraz deklarację o zwrot VAT interesuje nas cena za IV kwartał, a ta jest jeszcze nie podana...

ceny te są podawane dopiero w połowie każdego następnego kwartału;
tak więc będzie wiadomo dopiero w połowie lutego mniej więcej
na bieżąco można śledzić tutaj:
http://www.stat.gov.pl/dane_spol-gosp/prod_bud_inw/ceny/index.htm

a zresztą zajrzyj też tu:
http://www.sygnatura.net/40410301977KS.towar;jsessionid=7202D8A9A38CE05113F 07AA618E050E8

Barad
23-01-2006, 09:32
Czy ulga odsetkowa jest traktowana jako ulga mieszkaniowa przy odliczaniu VAT,czy faktury mam zaliczyć do odliczeń na poziomie 55,23 czy 68,18.Skłaniam sie raczej ku tej pierwszej opcji,chociaz faktury do ulig odsetkowej nie są mi potrzebne.

odsetkowa nie wpływa ; masz nadal 68,18%
pamiętajcie, że niższy limit wprowadzono dlatego, że korzystając z innej ulgi podatkowej podatnik odliczył już od podatku część pieniędzy, których zwrotu teraz dochodzi, dlatego np. przy korzystaniu z ulgi remontowej jest niższy limit, bo 19% z podwyższonego VAT już odliczyłeś (odliczyłaś) w ramach tej ulgi...
przy uldze odsetkowej nie odlicza się od dochodu (podatku) żadnych zakupów... nie ma żadnej (bezpośredniej) refundacji poprzez tę ulgę wydatków na zakup materiałów budowlanych... stąd też przy korzystaniu z tej ulgi nie ma niższego limitu zwrotu

można spojrzeć też tu:
http://www.sygnatura.net/40410301977KS.towar;jsessionid=7202D8A9A38CE05113F 07AA618E050E8

Barad
23-01-2006, 09:39
1. Pozwolenie na budowę otrzymaliśmy w listopadzie 2004 roku. Przed uzyskaniem pozwolenia w sierpniu i październiku kupowaliśmy już atr. budowlane pod kątem budowy. Czy można od nich odliczyć różnice Vatu? Działkę kupiliśmy w lipcu 2004.

można domagać się zwrotu różnicy VAT. trzeba mieć pozwolenie na budowę (jeśli jest wymagane) w momencie składania wniosku


2. Czy wypełniając załącznik WZM - 1a wpisujemy kwotę podatku Vat do rubryki "5": wymag. pozwolenia na budowę" czy "6" niewymagający pozwolenia na budowę. Jeśli tylko do pkt 5 to pozycje nabyte przed pozwoleniem na budowę nie podlegają odliczeniu prawda?

Nie, chodzi o to dla jakich celów kupowałaś materiały budowlane; jeśli kupowałaś po to, aby budować dom (czyli realizować inwestycję wymagającą pozwolenia na budowę), to wówczas wszystko co kupiłaś w tym właśnie celu - niezależnie od tego, kiedy dostałać pozwolenie na budowę - podlega wpisaniu do rubryki 5


3. W 2004 korzystaliśmy z ulgi remontowej na mieszkanie. Czy Vat ze wszystkich wydatków poniesionych na dom od 2004 do końca 2005 mam pomnożyć przez niższą stawkę 55,23%. Czy tylko te z 2004 a wydatki z 2005 mnożę przez wyższa stawkę?

Nie, wszystkie wydatki na dom mnożysz razy wyższy współczynnik - 68,18%.
Dodatkowo (hip, hip, hurra) możesz złożyć drugi wniosek, w którym będziesz - zupełnie niezależnie - domagać się zwrotu VAT od remontu; tym razem mnożąc razy 55,23% Drugi wniosek nie wpłynie Ci na pierwszy, gdyż są odrębne limity zwrotu

można też zajrzeż tu, w razie dalszych wątpliwości:
http://www.sygnatura.net/40410301977KS.towar;jsessionid=7202D8A9A38CE05113F 07AA618E050E8

pozdr

Barad
23-01-2006, 09:46
Czy któś pomoże mi znaleźć odpowiedź na pytanie: Jaka wielkość limitu zwrotu przysługuje osobie która zakupiła materiały budowlane w 2005r. z pieniędzy zgromadzonych w kasie mieszkaniowej po zakończeniu okresu oszczędzania? Nie jestem pewna czy korzystanie z ulgi budowlanej z tytułu gromadzenia środków w kasie mieszkaniowej odpowiada - w rozumieniu ustawy o zwrocie VAT - korzystaniu z ulgi remontowej?
Może ktoś z forumowiczów podobnie jak ja zakończył oszczędzanie w kasie, wydał ostatnio pieniądze i wnioskuje o zwrot VATu?

jeśli wydając pieniądze z kasy mieszkaniowej, kupisz materiały do budowy, to samo przez się nie spowoduje, to niższego limitu; zakupione wydatki możesz nadal rozliczać z wyższym limitem (68,18%);

ulga ta nie została bowiem wymieniona w ustawie (art. 3 ust. 6) jako powodująca stosowanie niższego limitu

zajrzyj też tu:
http://www.sygnatura.net/40410301977KS.towar;jsessionid=7202D8A9A38CE05113F 07AA618E050E8

Macki2
23-01-2006, 13:41
ja mam lepszą zagwozdkę.

dotyczy ona drutu zbrojeniowego fi 12 (dokładnie pręt zbrojeniowy fi 12).
symbol na fakturze odpowiada pozycji 27.10.60.
tylko ze przy tej pozycji jest napisane "Sztaby i pręty pozostałe, z wyłączeniem prętów i profili grubych".

I teraz zagadka lingwistyczna:
1. czy słowo "grubych" tyczy się tylko profili, czy dotyczy również prętów.
2. jeżeli dotyczy również prętów to co to oznacza pręt gruby ( od jakiego fi) - czy moja pozycja fi 12 też zalicza się do prętów grubych.



Dołączam się do powyższego pytania, czy ktos wie czy nalezy odliczac prety? Mi sie wydaje ze chyba raczej nie.

Toohna
23-01-2006, 14:00
moje prywatne zdanie na ten temat: jak mam jakieś wątpliwości, to na wszelki wypadek umieszczam dany produkt na rozliczeniu, w końcu ja jestem tylko tępym podatnikiem i mogę się pomylić, a mądre panie w urzędzie skarbowym na pewno mój błąd wychwycą i skorygują :) w końcu mają na to 6 miesięcy!
nie przejmujcie się tak bardzo, widzę że niektórym sen z oczu ten problem spędza...

ed-mar
23-01-2006, 14:27
Witam, zajrzałam tu dopiero dziś i mam pytanie, poraźcie. Czy ja tez mogę się domagać zwrotu???? Zaczęłam budowę latem 2005r.
Stan surowy budowała mi firma (nie mam faktur) Ale ja mam na siebie 2 największe faktury: okna i dachówka, tj. ok. 25 tys. zł. Więc doraździec. Czy teraz mam składac wniosek (bo można składać tylko 1 wniosek w ciągu roku) czy jak nazbieram więcej faktur, czyli pod koniec roku???

Edyta

jolcia27
23-01-2006, 20:53
witam... :D mam pytanie...CZY KTOŚ JUZ ZAŁATWIAŁ DOKUMENT o STANIE ZAAWANSOWANIA INWESTYCJI - jeden z papierków jakie trzeba dołączyć DO TEGO WNIOSKU O ZWROT, chyba musi wystawić to Kierownik budowy...tak myślę....i czy za to się płaci i ile?.... :oops: :roll:

Toohna
24-01-2006, 08:31
witam... :D mam pytanie...CZY KTOŚ JUZ ZAŁATWIAŁ DOKUMENT o STANIE ZAAWANSOWANIA INWESTYCJI - jeden z papierków jakie trzeba dołączyć DO TEGO WNIOSKU O ZWROT, chyba musi wystawić to Kierownik budowy...tak myślę....i czy za to się płaci i ile?.... :oops: :roll:

Kwestia dogadania się z kierownikiem budowy chyba?? Ja napisałam sobie sama oświadczenie o zaawansowaniu robót, a kierownik tylko mi przystawi pieczątkę i złoży szanowny podpis

Toohna
24-01-2006, 09:28
na innym formum (zamieszczone przez jolcia27 :D )
http://www.pity.pl/druking/drukiips_vzm.php
już ściągnęłam, programik jest świetny!

jolcia27
24-01-2006, 19:19
jestem ciekawa jak Ci pójdzie ..Toohna...tak to są wogóle dobre programy tej firmy nawet do podatku dochodowego.... pozdrawiam i czekam efekty a kierownikiem... trochę miałam ze swoim małe zamieszanie -dezorientacja-jak miał mi to wystawić , dlatego moje pytanie na forum ..ile się za to płaci , bo ja miałam zapłacic dwie stówki....zdębiałam i wycofałam się z zamówienia ....on chciałał mi robić uproszczony kosztorys a za to wychodzi -słono sie płaci , a przeciez aż tak rozbudowanego chyba zaświadczenia nie trzeba do Urz.Skarbowego przdstawiać...
:D :oops: :evil: :lol:

Darex
25-01-2006, 08:01
Toohna: "już ściągnęłam, programik jest świetny!" Pobrałem klucz dostępu i nie mogę ściągnąć druków! Coś nie tak? A kasa popłynęła :cry:
Darex

11małgosia
25-01-2006, 08:25
Dziękuję Barad za informację. Zajrzałam na stronę książki i pomyślałam sobie że jesteś jednym z jej autorów... Mam rację?

jolcia27
25-01-2006, 19:41
DareX...był do wczoraj problem ze ściąganiem , ale ściągnij jeszcze raz i powinno byc dobrze...ja wieczorem ściągałam i klucz zadziałał jak należy...a tez miałam ten problem ..przez WpKontakt jest z nimi bardzo szybka komunikacja :D
pozdrawiam.... :lol:

Darex
26-01-2006, 08:21
Jolcia27: Faktycznie był problem z serwerem, ale już po kłopocie. Ściągnąłem i działa jak należy.
Darex

Darex
26-01-2006, 08:29
Czy mogę odliczyć:
- "deska calówka obrzynana" - bez symbolu PKiWU,
- "impregnat solny do drewna" - symbol - 1246-411,
- "kantówka, kontrłata, łata" - bez symb. PKiWU ?
Takie mam nazewnictwo na fakturach. Prosze o pomoc.
Pzdr. Darex

Betty&M
26-01-2006, 19:45
Barad bardzo dziękuję za pomoc. Rozjaśniłeś mi kilka wątpliwości. Możesz mi jeszcze potwierdzić czy mogę odliczyć więźbę? Na fakturze nie mam PKWiU tylko nazwa towaru- więźba.

Wcześniej twierdzono, że nie mogę może masz dla mnie milszą wiadomość?

Toohna program ściągnięty-będę działać :)

Barad
26-01-2006, 20:02
Możesz mi jeszcze potwierdzić czy mogę odliczyć więźbę? Na fakturze nie mam PKWiU tylko nazwa towaru- więźba. Wcześniej twierdzono, że nie mogę może masz dla mnie milszą wiadomość?

podejrzewam, że raczej nie.. sprawdzę jeszcze dokładnie, ale o ile rozumiem, to wszelkie elementy konstrukcyjne na dach, mieszczą się w
PKWiU: 20.10.10, tj. "Drewno przetarte lub strugane wzdłużnie, skrawane warstwami lub okorowane o grubości > 6 mm; drewniane podkłady kolejowe lub tramwajowe, nieimpregnowane".

z podkategorii 20.10.10 do zwrotu łapie się jedynie kilka dziesięciocyfrówek, obejmujących takie pierdoły jak listwy i deszczułki..

przykro mi... :(
dla siebie zresztą też :( , bo dach mnie czeka pewnie na jesień, albo wiosnę przyszłego roku

Betty&M
27-01-2006, 10:30
Barad dziękuję za zainteresowanie :)

Martwi mnie jedno. Jeśli wpiszę fakturę, która nie upoważnia do zwrotu różnicy vatu to urząd skarbowy mnie wezwie do złożenia korekty i ma następne pół roku na rozpatreznie wniosku :( W sumie zwrot może trwać nawet 1 rok :o

Toohna wczoraj zaczęłam wypełniać wnioski w programie. Składamy z mężem wspólny wniosek. W programie cały czas wyskakują mi pouczenia, że jeśli wpisałam nr NIP to nie wypełniam nr Pesel, że jeśli adres małżonka jest taki sam jak mój to go również nie wypełniam, że nie podaję imion rodziców itp. Nie wiem na ile te pouczenia są ważne ale zawsze wypełniałam wszystkie dane dla mnie i męża a ten program się czepia :) Masz taki sam problem???

jolcia27
28-01-2006, 18:02
witam.....Betty program jest OK...i wcale dane o których mówisz nie muszą być wpisane........a to że TY wypełniałaś, urząd przyjmie bez problemów....ja na programach tej firmy od lat składam PITY..... :D

Toohna
30-01-2006, 08:55
Betty&M: też wypełniam wszystko, wolę mieć za dużo niż pominąć jakiś drobiazg, tak na wszelki wypadek :D

Toohna
30-01-2006, 08:58
jolcia27, zalatwiłaś sobie juz to oświadczenie kierownika??

Jarek_75
02-02-2006, 00:11
Widzę że w tym wątku jest najwięcej informacji odnośnie materiałów budowlanych od których można uzyskać zwrot VAT-u, przeszukałem listę materiałow wydaną przez ministra ale nie wiem czy takie materiały można odliczać, pewnie ktoś miał juz problem z tymi materiałami i podpowiedź przyda się też innym użytkownikom forum także ogromna prośba do tych którzy już przerobili ten temat.

a teraz mała litania:

1. folia paroizolacyjna
2. siatka zbrojeniowa do wylewek
3. otulina na rury
4. szafka podtynkowa do rozdzielacza C.O.
5. tynk mozaikowy
6. rury i kształtki PCV (to pewnie można ale nie jestem na 100% pewien)
7. osadniki PCV do odwodnień
8. wkład kominkowy
9. fuga
10. taśma aluminiowa (do kominków)
11. ekran zagrzejnikowy
12. impregnat do kamienia
13. drut żebrowany (troszkę już było na ten temat na forum ale nie było konkretu)
14. podbitka PCV
15. parapety stalowe zewnętrzne

pozdr

Jarek_75
02-02-2006, 00:18
Widzę że w tym wątku jest najwięcej informacji odnośnie materiałów budowlanych od których można uzyskać zwrot VAT-u, przeszukałem listę materiałow wydaną przez ministra ale nie wiem czy takie materiały można odliczać, pewnie ktoś miał juz problem z tymi materiałami i podpowiedź przyda się też innym użytkownikom forum także ogromna prośba do tych którzy już przerobili ten temat.

a teraz mała litania:

1. folia paroizolacyjna
2. siatka zbrojeniowa do wylewek
3. otulina na rury
4. szafka podtynkowa do rozdzielacza C.O.
5. tynk mozaikowy
6. rury i kształtki PCV (to pewnie można ale nie jestem na 100% pewien)
7. osadniki PCV do odwodnień
8. wkład kominkowy
9. fuga
10. taśma aluminiowa (do kominków)
11. ekran zagrzejnikowy
12. impregnat do kamienia
13. drut żebrowany (troszkę już było na ten temat na forum ale nie było konkretu)
14. podbitka PCV
15. parapety stalowe zewnętrzne

pozdr

Jarek_75
04-02-2006, 18:08
Widzę że nie ma chętnych, czy nikt nie odpisywał takich materiałów ??

inż. Mamoń
05-02-2006, 15:13
Czy ulga odsetkowa jest traktowana jako ulga mieszkaniowa przy odliczaniu VAT,czy faktury mam zaliczyć do odliczeń na poziomie 55,23 czy 68,18.Skłaniam sie raczej ku tej pierwszej opcji,chociaz faktury do ulig odsetkowej nie są mi potrzebne.

Dzwonilam do swojego US i tam mi powiedziano, ze moge odliczyc 68,18 % kwoty VAT, jesli korzystam z ulgi odestkowej.
A faktury do ulgi odestkowej sa potrzebne, niestety.


A co z ulgą na kasę mieszkaniową? Ja oszczędzałem do luego 2004 i za rok 2004 miałem odliczenia z tego tytułu. W dodatku to co jeszcze się nie odliczyło przechodzi na rok 2005 i są zatem kolejne odliczenia. Czy w związku z tym mam prawo do zwrotu VAT na 68,18% czy na 55,23% ???

Barad
05-02-2006, 16:26
A co z ulgą na kasę mieszkaniową? Ja oszczędzałem do luego 2004 i za rok 2004 miałem odliczenia z tego tytułu. W dodatku to co jeszcze się nie odliczyło przechodzi na rok 2005 i są zatem kolejne odliczenia. Czy w związku z tym mam prawo do zwrotu VAT na 68,18% czy na 55,23% ???

jeśli wydając pieniądze z kasy mieszkaniowej, kupisz materiały do budowy, to samo przez się nie spowoduje, to niższego limitu; zakupione wydatki możesz nadal rozliczać z wyższym limitem (68,18%);

ulga ta nie została bowiem wymieniona w ustawie (art. 3 ust. 6) jako powodująca stosowanie niższego limitu

także tu (http://www.sygnatura.net/40410301977KS.towar;jsessionid=443335B4D6C072D0F4C 05CA05181F425)

czupurek
06-02-2006, 07:48
Jarek_75 - sprawdź nr pkwiu na fakturach i skorzystaj

http://www.us.gniezno.pl/pliki/wniosek_o_zwrot_vat_za_mat_bud/wykaz_materialow.pdf

1. folia paroizolacyjna - TAK (25.23.15-50.30)
2. siatka zbrojeniowa do wylewek
3. otulina na rury
4. szafka podtynkowa do rozdzielacza C.O.
5. tynk mozaikowy
6. rury i kształtki PCV (to pewnie można ale nie jestem na 100% pewien) - TAK (25.21.21-57.22)
7. osadniki PCV do odwodnień
8. wkład kominkowy
9. fuga - TAK (26.64.10-00.11)
10. taśma aluminiowa (do kominków)
11. ekran zagrzejnikowy
12. impregnat do kamienia - NIE
13. drut żebrowany (troszkę już było na ten temat na forum ale nie było konkretu)
14. podbitka PCV - TAK (25.23.15-50.99)
15. parapety stalowe zewnętrzne

laostic
06-02-2006, 11:47
ja mam jeszcze takie pytanka:
-cerefix supergrunt
-klej specjelny sewera
-klej do tapet Metylan
-preparat Akryl Grunt Koncentrat
na rachunkach nie mam numerów. Pliss

lonzej
06-02-2006, 11:55
dla Jarek_75
tynk mozaikowy wg mojej faktury to 26.64.10-00.39
a pcv

25.21.21-57.21 rura
25.21.21-57.52 rura
25.21.22-70.10 nasuwka
25.21.22-70.30 kolano, dekiel
25.21.22-70.40 trójnik, napowietrzacz
25.21.22-70.20 redukcja
25.21.21-53.10 rura

przepraszam, że chaotycznie, ale spisuję z faktur (rury były różne)

kret
15-02-2006, 14:46
czy Ktoś ma może nr pkwi-u na elementy wentylacji - rury spiro ocieplane, trójniki, kolanka, anemostaty itp. ? chyba takie same jak do rozprowadzenia ciepła z kominka ? długo szukam i nic nie namierzyłem ... :roll:

RYDZU
15-02-2006, 15:01
czy Ktoś ma może nr pkwi-u na elementy wentylacji - rury spiro ocieplane, trójniki, kolanka, anemostaty itp. ? chyba takie same jak do rozprowadzenia ciepła z kominka ? długo szukam i nic nie namierzyłem ... :roll:

Proszę bardzo:
Rury elastyczne z izolacją alum.125 28.11.10-56.00
Rury elastyczne z izolacją alum.150 28.11.10-56.00
Zestaw nawiewny ban-an2 28.75.27-37.4
Opaska zaciskowa 80-150 ch 28.75.27-37.4
Trójnik 150/45-oc 28.75.27-37.4
Trójnik redukcyjny 150-2x125/120-oc 28.75.27-37.4

Niestety na anemostaty mam tak:
Anemostat nawiewny 125 28.75.27-49.1
Anemostat nawiewny 150 28.75.27-49.1
Anemostat 125 28.75.27-49.1
Ramka montazowa anemostatu 125 28.75.27-49.1
Ramka montazowa anemostatu 150 28.75.27-49.1
... czyli brak mozliwości odliczenia :(

pozdrawiam

kret
15-02-2006, 15:13
Rydzu - jesteś WIELKI !!! długo szukałem tych nr ... czyli można odliczyc rury, kształki ale anemostatów nie.. zawsze coś...

szukam jeszcze nr stelaży podtynkowych geberit i przycisków do nich ??

:P

może Ktoś ma ?

RYDZU
15-02-2006, 19:25
Rydzu - jesteś WIELKI !!! długo szukałem tych nr ... czyli można odliczyc rury, kształki ale anemostatów nie.. zawsze coś...

szukam jeszcze nr stelaży podtynkowych geberit i przycisków do nich ??

:P

może Ktoś ma ?

:)
przycisk: (geberit) Samba przycisk do WC 25.23.12-90.99
geberit: Kombifix spłuczka wc 25.23.12-90.30

Tam mam u siebie na f-rach

Pozdrawiam

Izabela i Bogusław
15-02-2006, 21:02
Witajcie, ja po prostu zapytałem Pani w US u której będziemy składać papiery i ona powiedziała, że ma to byc prosty papierek o tym, że ta i ta osoba realizuje budowę własnego domu jednorodzinnego na podst. pozwolenia na budowe nr ...i stan zaawansowania kosztów budowy wynosi na dzień .. X % kosztorysu. takie zaswiadczenie oczywiście za darmo wystawił mi dziś kierownik budowy (nie przytaczając zresztą żadnego kosztorysu). Myślę, że będzie OK.
Pozdrawiamy
I B

MarzannaPG
16-02-2006, 12:24
Niech mi ktoœ wytłumaczy z polskiego na nasze ten punkt (wg listy z ostatniego Muratora):
poz. 92 " kraty, siatki i ogrodzenia, niespawane na przecięciach, z drutu stalowego, niepowlekane tworzywam sztucznym, z wyłšczeniem ogrodzeń i siatek z drutu
Nic z tego nie rozumiem: można odliczyć siatki i ogrodzenia z drutu z wyłšczeniem ogrodzeń i siatek z drutu?! :o
O co tu chodzi? :o

Barad
16-02-2006, 16:58
Niech mi kto� wytłumaczy z polskiego na nasze ten punkt (wg listy z ostatniego Muratora):
poz. 92 " kraty, siatki i ogrodzenia, niespawane na przecięciach, z drutu stalowego, niepowlekane tworzywam sztucznym, z wyłšczeniem ogrodzeń i siatek z drutu
Nic z tego nie rozumiem: można odliczyć siatki i ogrodzenia z drutu z wyłšczeniem ogrodzeń i siatek z drutu?! :o
O co tu chodzi? :o


"Kraty, siatki i ogrodzenia, niespawane na przecięciach, z drutu stalowego, niepokryte tworzywem sztucznym" to pełna nazwa tzw. dziesięciocyfrówki PKWiU o numerze 28.73.13-43.00
z tej jednostki PKWiU do zwrotu łapią się tylko niektóre wyroby z tej dziesięciocyfrówki (stąd słowo "ex" przed oznaczeniem kategorii).

Jakie ?
w uproszczeniu --> "kraty, siatki i ogrodzenia z drutu" minus "siatki i ogrodzenia z drutu" równa się "kraty z drutu"


o kratach, drutach i nie tylko... (http://www.sygnatura.net/40410301977KS.towar;jsessionid=18F88A8685C10D4DA96 33EA8CDC8D77F)

MarzannaPG
16-02-2006, 17:07
O, boże! Bardziej niezrozumiale to już nie mogli napisać na tej liœcie!
Czyli rozumiem, że siatki ogrodzeniowej nie mogę odliczyć?

Barad
16-02-2006, 17:11
O, boże! Bardziej niezrozumiale to już nie mogli napisać na tej li�cie!
Czyli rozumiem, że siatki ogrodzeniowej nie mogę odliczyć?

takie są uroki języka klasyfikacji statystycznej ()

siatka jest wyminusowana
a więc nie

pozdr

artur_w
21-02-2006, 20:28
dowiedziałem się z forum że zakup kominka żeliwnego objęty jest zwrotem części VAT, czy zakup wkładu do komina żaroodpornego, stojaka pod wkład, dystrybutora, kratek, rur połączeniowych jest także objęty zwrotem ? czy już ktoś to przerabiał ?

pozdrawiam

andrzejka
22-02-2006, 11:11
Miałam zamiar odpuścić sobie składanie wniosku teraz a zrobić to po zakonczeniu budowy bo :oops: :oops: mam masę wątpliwości :-?
Może ktoś choć trochę mi pomoże je rozwiać a dla części pewnie nie będą stanowiły problemu :roll:


A więć po kolei:
*drewno swierkowe na więźbę :roll: :roll:
*bloczki betonowe PKWU nr 26.61.11-30.4 i PKW 26.61.11-30.25 odliczam- czy dobrze :roll: -podciągnęłam pod poz 26.6
*beton towarowy 26.63.10-00 jak wyżej
*emulbit 26.82.13-00.6 odliczam
*pręt żebrowany fi 12 :roll: nie mam PKWU i nie wiem czy można :-?
*walcówka fi 6 też nie znam PKWU i nie wiem
*drut wiązałkowy fi 1,2 to samo
*cement :-? nie mam PKWU ale chyba wszystko idzie pod 26.5 i można :roll:
*papa asfaltowa izolacyjna :roll: :roll: :roll:
*rury do kanalizacji , trójniki, kolanka itp :roll:
*styropian :roll:
*izolbet :roll:
*siatka zbrojeniowa :roll:
*cegła czerwona pełna, pustak U220, pustak szczelinowy MAX :-? niby oczywiste a nie widze jej w spisie :-?
*bloczki silikatowe wentylacyjne :roll:
*pustak ceramiczny do przewodów dymowych :roll:
*beton komórkowy :roll:
*kołnierz do okna PKWU 28.11.23-76.49 można chyba pod 28.11.23-76-elementy budowlane :roll:
*wełna mineralna :roll:

I to by było z grubsz na tyle :-? :-? :-? :-?

RYDZU
22-02-2006, 12:15
*bloczki betonowe PKWU nr 26.61.11-30.4 i PKW 26.61.11-30.25
odliczam- czy dobrze :roll: -podciągnęłam pod poz 26.6 OK


*beton towarowy 26.63.10-00 jak wyżej OK


*pręt żebrowany fi 12 :roll: nie mam PKWU i nie wiem czy można :-? 27.10.60-10.00 - ja odliczyłem


*walcówka fi 6 też nie znam PKWU i nie wiem 27.10.50-30.21 - też odliczyłem


*cement :-? nie mam PKWU ale chyba wszystko idzie pod 26.5 i można :roll: 26.51.12-30.1 - odliczyłem


*papa asfaltowa izolacyjna :roll: :roll: :roll: 26.82.12-53.1 - odliczyłem


*styropian :roll: 25.21.41-20.0 - odliczyłem


*izolbet :roll: 26.82.13-00.6 - odliczony


*cegła czerwona pełna, pustak U220, pustak szczelinowy MAX :-? niby oczywiste a nie widze jej w spisie :-? 26.40.11-30.1 - troszkę ceramiki miałem z takimj pkwiu - do odliczenia


*bloczki silikatowe wentylacyjne :roll: 26.61.11-30.2 - bloczki silikatowe - do odliczenia


*beton komórkowy :roll: 26.61.11-30.1
- do odliczenia


*wełna mineralna :roll: 26.14.12-50.1
- odliczyłem


I to by było z grubsz na tyle :-? :-? :-? :-?

No i z grubsza tyle u siebie znalazłem :)

Pozdrawiam

andrzejka
22-02-2006, 13:51
Wielkie dzięki wszechwiedzący w sprawach odliczeń Vat :P :wink:

Piotrek1
22-02-2006, 13:56
czy poniższe rzeczy mozna odliczyc?

- woder folia uszczelniajaca (Atlas)
- maty pod panele wyrównujace i wyciszajace
- folia pod panele
- trafo do halogenów
- kabel koncentryczny,
- deska barlinecka (panele) tzw BARWOOD
- szafka na gazomierz


czy na pewno silikony (Murator 1/2006) nie podlegaja odliczeniu wg mnie to 24.30.22-53.20 ( może ma ktos faktury z przed 1 maja 2004 i sprawdzi.Mysle,ze wiele osób , które korzystało z remontówki przed 2004 r. ma takie faktury i może to sprawdzić

andrzejka
22-02-2006, 14:10
Słuchajcie a co z wapnem :roll:
Jest taka pozycja w pkwiu 26.5 cement wapno i gips :-? ale ja mam na frach 7% vat :-? :roll: więć chyba juz nie odliczam :-?
Raczej na pewno nie :roll: :roll:

Carlos1
22-02-2006, 19:24
Dzisiaj byłem w swoim US i od bardzo miłej pani dowiedziałem sie co następuje:

Nie musze mieć na fakturach, czy też podawać żadnych numerów PKWiU, czy też żadnych innych. Jezeli na fakturze pisze jasno np.: gips szpachlowy to jest OK. Jeżeli natomiast pisze coś niezrozumiałego np.: gi. szp. to należy dopisać obok odrecznie co sprzedawca miał na myśli. Jeżeli urząd będzie miał watpliwości to zawsze moze to sprawdzić
Można we wniosku wpisać materiały co do których nie jest się pewnym. Najwyżej urząd nam to odrzuci.

W myśl tego co napisałem nie rozumiem tego całego wariactwa z numerami PKWiU i z tym co można a co nie wpisać do wniosku.

Nie wiem czy mój urząd jest jakimś wyjatkiem który potwierdza regułę że żyjemy w nie za bardzo normalnym kraju ?.

Jeszcze mała uwaga. Jeżeli złożę wniosek w sposób który powyżej opisałem nie mam co liczyć na szybki zwrot (po prostu urząd ma wiecej roboty z moim wnioskiem). Ale mnie osobiscie nigdzie sie nie śpieszy. Czy dostanę zwrot za pół roku czy za rok, jaka to różnica ?.
No chyba że się komuś śpieszy.
Ja tam wolę zamiast ślęczenia w papierach iść na piwo :lol:

Pozdrowienia.;)

Piotrek1
23-02-2006, 12:10
CARLOS, a ten US to Podgórze czy Wieliczka?

Jarek_75
23-02-2006, 12:13
A co robicie z wkładami kominkowymi odliczacie czy nie? U mnie na fakturze nie ma nr PKWiU

Carlos1
23-02-2006, 19:05
CARLOS, a ten US to Podgórze czy Wieliczka?

Wieliczka. :D

Pozdrowienia.;)

zalmar
24-02-2006, 14:20
Witam,

czy komuś udało się odliczyć lub jest pewien, że można odliczyć poniższe materiały:

1. sznurek traserski (z tworzywa sztucznego);
2. klej do styropianu, płytek ceramicznych, fuga;
3. zaprawa ciepłochronna (sucha mieszanka np. wienerberger);
4. impregnat/farba do drewna (np. altaxin);
5. deski surowe (np. do szalowania);
6. elementy więźby dachowej (krokwie, łaty, kontrłaty, itp.);
7. deski cheblowane (podbitka dachu);
8. środki gruntujące (np. atlas delfin);
9. taśma ołowiana (element obróbki komina);
10. siatka ogrodzeniowa zgrzewana powlekana;
11. wtyczki i gniazda siłowe;
12. wyczki i gniazda jednofazowe;
13. bezpieczniki "S"
14. beton

rozumiem, że wapna z 7% stawką vat-u po 01.05.2004 r. nie odliczamy, gdyż lista obejmuje tylko materiały dla których stawka vat zmieniła sie z 7% na 22%.

Jarek_75
24-02-2006, 18:40
Witam,

czy komuś udało się odliczyć lub jest pewien, że można odliczyć poniższe materiały:

1. sznurek traserski (z tworzywa sztucznego); raczej nie
2. klej do styropianu, płytek ceramicznych, fuga; tak 26.64.10-00.11
3. zaprawa ciepłochronna (sucha mieszanka np. wienerberger); może to być to 26.82.16-30
4. impregnat/farba do drewna (np. altaxin);
5. deski surowe (np. do szalowania);
6. elementy więźby dachowej (krokwie, łaty, kontrłaty, itp.);
7. deski cheblowane (podbitka dachu);
8. środki gruntujące (np. atlas delfin);
9. taśma ołowiana (element obróbki komina);
10. siatka ogrodzeniowa zgrzewana powlekana; raczej nie
11. wtyczki i gniazda siłowe;
12. wyczki i gniazda jednofazowe;
13. bezpieczniki "S" ex 31.20.40.-90.30
14. beton wydaje mi się że można to zakawlifikować do tego ex 14.21 ale mogę się mylić

rozumiem, że wapna z 7% stawką vat-u po 01.05.2004 r. nie odliczamy, gdyż lista obejmuje tylko materiały dla których stawka vat zmieniła sie z 7% na 22%. na wapno chyba była nawet 0 stawka VAT

więcej nie wiem czy można zakwalifikować do zwrotu vat najlepiej poszukaj w załączniku Ministra Transportu i Budownictwa

zalmar
27-02-2006, 06:35
Witam,

czy komuś udało się odliczyć lub jest pewien, że można odliczyć poniższe materiały:

1. sznurek traserski (z tworzywa sztucznego); raczej nie
2. klej do styropianu, płytek ceramicznych, fuga; tak 26.64.10-00.11
3. zaprawa ciepłochronna (sucha mieszanka np. wienerberger); może to być to 26.82.16-30
4. impregnat/farba do drewna (np. altaxin);
5. deski surowe (np. do szalowania);
6. elementy więźby dachowej (krokwie, łaty, kontrłaty, itp.);
7. deski cheblowane (podbitka dachu);
8. środki gruntujące (np. atlas delfin);
9. taśma ołowiana (element obróbki komina);
10. siatka ogrodzeniowa zgrzewana powlekana; raczej nie
11. wtyczki i gniazda siłowe;
12. wyczki i gniazda jednofazowe;
13. bezpieczniki "S" ex 31.20.40.-90.30
14. beton wydaje mi się że można to zakawlifikować do tego ex 14.21 ale mogę się mylić

rozumiem, że wapna z 7% stawką vat-u po 01.05.2004 r. nie odliczamy, gdyż lista obejmuje tylko materiały dla których stawka vat zmieniła sie z 7% na 22%. na wapno chyba była nawet 0 stawka VAT

więcej nie wiem czy można zakwalifikować do zwrotu vat najlepiej poszukaj w załączniku Ministra Transportu i Budownictwa

Witam,
dzięki bardzo za odpowiedź, sznurek traserski spróbuję podciąnąć pod ex. 25.23. Co do wapna to faktycznie przed 01.05.2004 było obłożone 0 stawką VAT.

rispetto
27-02-2006, 10:08
Mam pytanie dla tych, którzy już zrobili odliczenie. Czy jeśli na fakturze mam 50 pozycji, z których 40 nadaje się do odliczenia, to mogę wpisać je w jednej linijce w formularzu pisząc np. "poz. 1-30, 41-50" i zsumować wartość podatku, czy muszę klepać po kolei 40 pozycji w 40 linijkach?

czupurek
27-02-2006, 11:22
Mam pytanie dla tych, którzy już zrobili odliczenie. Czy jeśli na fakturze mam 50 pozycji, z których 40 nadaje się do odliczenia, to mogę wpisać je w jednej linijce w formularzu pisząc np. "poz. 1-30, 41-50" i zsumować wartość podatku, czy muszę klepać po kolei 40 pozycji w 40 linijkach?

tak przecież jest sformułowany załącznik, ze w jednej rubryce wpisuje się pozycje z f-ry,,której odliczenie dotyczy i analogicznie sumuje wartość tych pozycji

rispetto
27-02-2006, 11:25
Mam pytanie dla tych, którzy już zrobili odliczenie. Czy jeśli na fakturze mam 50 pozycji, z których 40 nadaje się do odliczenia, to mogę wpisać je w jednej linijce w formularzu pisząc np. "poz. 1-30, 41-50" i zsumować wartość podatku, czy muszę klepać po kolei 40 pozycji w 40 linijkach?

tak przecież jest sformułowany załącznik, ze w jednej rubryce wpisuje się pozycje z f-ry,,której odliczenie dotyczy i analogicznie sumuje wartość tych pozycji
Wszystkie pozycje nadające się do odliczenia z danej faktury w jednej rubryce - dobrze zrozumiałem?

A przy okazji: łaty drewniane i stemple można podciągnąć pod któryś punkt do odliczenia?

AWIk
27-02-2006, 11:46
A co z karton-gipsem i z tynkiem maszynowym?

Piotrek1
27-02-2006, 12:53
Awik zobacz powyzej


- a deska barlinecka ??

i nikt nie wie. Moze ktos kupował przed 1 maja 2004 i jaki miał VAT???

robertus
27-02-2006, 15:15
Jarek_75
Ja wkład kominkowy będę odliczał. Ojciec na fakturze ma numer 29.72.12-70.10

Ten sam numer dostałem w odpowiedzi na zapytanie mailowe do producenta (Hajduk)

krzysiekch
27-02-2006, 17:54
Przebrnąłem już 96 faktur, dzwoniłem od swojego US, sprzedawców, Ministerstwa (gdzie w sumie można się najmniej doziwedzieć), hurtowników itp. Jednka to nie pozwoliło mi rozwiąząc wszytkich moich problemów. Moze mi ktoś pomoże
1. Jeden ze sprzedawców powiedział mi że przed wejściem do unii szpilka budowlana była u niego z 22% vatem. Mam też jedne numer na szpilki budowalne tj. 28.74.11-90.00 i to by podpadało pod kategorie elementy złączne ze stali gwintowane, gdzie indziej nieklasyfikowane - wyłącznie okucia budowlane łączące (poz.95 w obwieszceniu ministra) czyli nadaje sie do zwrotu. czytałem na forum że szpilke mogę odliczyczyć. ale co z tym sprzedawcą co miał ją z 22% vatem przed wejściem do uni, a ja włąsnie u niego brałem?
2. czy ktoś ma numer na łącznik budowlany KP-1
3. brakuje mi też numeru na: ramka złoty dąb (element drzwi zewnętrznych)
4.wełnę też można chyba odliczyć ,ale jakby ktoś miał numer na Wełnę POLTERM UNI 5cm 6m2 - byłbym wdzięczny

Jarek_75
27-02-2006, 21:18
Jarek_75
Ja wkład kominkowy będę odliczał. Ojciec na fakturze ma numer 29.72.12-70.10

Ten sam numer dostałem w odpowiedzi na zapytanie mailowe do producenta (Hajduk)

Co prawda ja nie mam Hajduka ale też mam wkład klasy C do ciągłego palenia, zaryzukuję bo ja nie mam na fakturze wpisanego PKWiU, raz kozie śmierć szkoda by było zaprzepaścić szansę odebrania kasy za wkład bo to ładne parę groszy.

Dzięki i pozdrawiam

Jarek_75
27-02-2006, 21:26
Jakwyglada sprawa zwrotu VAT na kostkę brukową zastosowaną na opaskę wokół domu i tarasy. Bo jeśli chodzi o odliczenie od podatku podobno nie ma najmniejszego problemu należy się jak psu buda a jak jak jest ze zwrotem VAT ?? Może ktoś już drążył ten temat.

robertus
28-02-2006, 07:59
Jarek_75
Myślę, że tutaj nie ryzykujesz. Ja mam Hajduka i dostałem ten sam numer co ojciec ma na fakturze z Castoramy - ojciec ma jakiś inny polski wkład.

filipjak
28-02-2006, 10:53
Jakwyglada sprawa zwrotu VAT na kostkę brukową zastosowaną na opaskę wokół domu i tarasy. Bo jeśli chodzi o odliczenie od podatku podobno nie ma najmniejszego problemu należy się jak psu buda a jak jak jest ze zwrotem VAT ?? Może ktoś już drążył ten temat.

Ja rowniez mialem ten problem. Niestety nikt tutaj mi nie odpowiedzial na moje watpliwosci wiec wpisalem cala kostke i czekam. Jestem gotowy sie wyklucac z naszym US bo tarasy mam w projekcie i sa one integralna czescia domu. Projekt mam przygotowany pod reka i w razie wezwania do skarbowki sie z nim pofatyguje.
W sumie to i tak pewnie mnie wezwa bo panienka, ktora odbierala wniosek (wyglad stalej bywalczyni miejscowych dyskotek) powiedziala mi, ze symbole PKWiU POWINIENEM uzupelnic dzwoniac do sklepow i hurtowni. Poprosilem o wskazanie mi przepisu o koniecznosci dostarczenia tego symbolu przez wnioskodawce. Na co z usmiechem odpowiedziala, ze nie wie czy taki przepis istnieje, ale w naszym US taka maja procedure. I znowu moje pytanie czy przepisy i ich egzekwowanie zalezy od miejscowosci? Panienka powiedziala, ze nie ale oni nie wiedza co to za materialy i skad maja to wiedziec. Skonczylo sie na tym, ze powiedzialem jej, ze jesli nie wiedza co to za materialy to moga mi wierzyc na slowo, ze wpisalem dobrze i, ze maja moj numer telefonu na wniosku i niech sie ze mna konsultuja.
Zobaczymy co z tego wyniknie.

lech206
28-02-2006, 11:10
A co z karton-gipsem i z tynkiem maszynowym?
plyty gipsowe - TAK
26.62.10-90.26 Płyty ścienne wielowarstwowe gipsowo-kartonowe
lub 26.62.10-90.23 Płyty ścienne gipsowe jednowarstwowe gipsowo-kartonowe
tynk - TAK
26.64.10-00.22 zaprawy plastyczne cementowo-wapienne

czester 1
28-02-2006, 11:13
Bo jeśli chodzi o odliczenie od podatku podobno nie ma najmniejszego problemu należy się jak psu buda

witam
to kostke brukowa mozna odliczyć od podadtku :roll:

lech206
28-02-2006, 11:23
Bo jeśli chodzi o odliczenie od podatku podobno nie ma najmniejszego problemu należy się jak psu buda

witam
to kostke brukowa mozna odliczyć od podadtku :roll:

niech odlicza, jak bedzie mial czynnosci sprawdzajace z US to bedzie oddawal, no chyba ze wylozyl sobie nia salon albo piwnice, ale nie jestem przekonany czy w takim przypadku US nie wybierze sie na wizje lokalna

Jarek_75
28-02-2006, 20:33
Bo jeśli chodzi o odliczenie od podatku podobno nie ma najmniejszego problemu należy się jak psu buda

witam
to kostke brukowa mozna odliczyć od podadtku :roll:

niech odlicza, jak bedzie mial czynnosci sprawdzajace z US to bedzie oddawal, no chyba ze wylozyl sobie nia salon albo piwnice, ale nie jestem przekonany czy w takim przypadku US nie wybierze sie na wizje lokalna

Kostki brukowej nie można odliczać jeżeli była układana na podjazdy i place przed domem, odliczenia dotyczą tylko kostki grubości 4 cm. Tarasy i odwodnienia są integralną częścią domu więc się należy bynajmniej taką odpowiedź dostałem w US ale dotyczyło to odliczenia od podatku nie wiem jak jest ze zwrotem VAT bo tu już inne zasady panują (zresztą oni sami nie wiedzą co można a czego nie można odliczać co US to inny przepisy sobie ustalają a powinno być jasno powiedziane i powinno to isę tyczyć wszystkich skarbówek w Polsce.

Lechu206 może to Ty masz wyłożoną kostkę w salonie bo ja nie. Jeśli nie masz nic ciekawego do powiedzenia to lepiej nic nie mów z palca sobie tego nie wyssałem, zresztą znajomy podlega pod inny US i powiedzieli mu to samo problem tylko w tym że dotyczyło to odliczenia od podatku a nie zwrotu VAT i w tym jest cały problem bo niewiadomo do czego to podciągnąć. Każdy srednio inteligenty człek potrafi wyliczyć ile poszło materiału na odwodnienia najwyżej każą Ci przyjść z projeketem. Przecież nikt tu nikogo do niczego nie zmusza boisz się to nie odliczaj, proste. Pewnie znajdą się tacy którzy o tym nie wiedzieli i może skorzystają z tego, szczerze mówiąc ja też byłem sceptycznie do tego nastawiony dopóki nie potwierdził tego US.

Pozdrawiam

AWIk
01-03-2006, 06:00
A co z karton-gipsem i z tynkiem maszynowym?
plyty gipsowe - TAK
26.62.10-90.26 Płyty ścienne wielowarstwowe gipsowo-kartonowe
lub 26.62.10-90.23 Płyty ścienne gipsowe jednowarstwowe gipsowo-kartonowe
tynk - TAK
26.64.10-00.22 zaprawy plastyczne cementowo-wapienne

Dziękuje serdecznie

ging
01-03-2006, 07:39
Witam,

to mój pierwszy post tutaj wiec prosze o wyrozumiałość.

Najpierw wstęp: mam do rozliczenia średnia ilośc mat. budowlanych, ale moi znajomi maja ich znacznie wiecej ( wykończenie domów) wiec zaczełam interesowac sie tematem, a że pracuje w budownictwie ( firma wykończeniowa) wiec przejrzałam faktury z roku 2004 ( do maja) i 2003 i wyszło mi że

22 % VAT przed podwyżką miały m.in.:

Gniazdo
Benzyna lakowa
Bezpiecznik S
Blacha cz=10
Blachowkręty
Deski
Drut kolczasty
Elektrody
Farba
Folia budowlana
Folia poroizolacyjna
Gwoździe
Kolano hamb. ST
Kołki rozporowe
Kołki szybk. Mont.
Korytko kablowe
Kotwy
kpl mocowania muszli
Kpl mocowania umywalki
Lakiery
Łącznik
Panele ścienne
Papier do cykliniarki
Pigmenty
Płyta pilśniowa
Płyta sklejka
Płytka odgałęźna
Pokost
Puszka
Rozcieńczalnik
Rozłącznik
Siatka do dociepleń
Siatka ocynkowana
Siatka podtynkowa
Siatka rapitza
Szkło bezpieczne
Śruba, nakrętka, podkładka
Świetlówka
Tablica licznikowa
Taśma malarska
Tynk podkładowy CERPLAST
Uni grunt
Uszczelki
Wentylatory
Wkładka topikowa
Wkręty do drewna
Wkręty do płyt g/k
Wykładzina podłogowa
Wyłącznik


wiec nie można teraz odliczać od nich VATu.
( poza tym mam problem z krzyzykami dyst. bo raz mają VAT 22% a raz 7, podobnie blacha cz., wiec nie wiem jak odliczac)

lech206
01-03-2006, 08:13
Jakwyglada sprawa zwrotu VAT na kostkę brukową zastosowaną na opaskę wokół domu i tarasy. Bo jeśli chodzi o odliczenie od podatku podobno nie ma najmniejszego problemu należy się jak psu buda a jak jak jest ze zwrotem VAT ?? Może ktoś już drążył ten temat.



Kostki brukowej nie można odliczać jeżeli była układana na podjazdy i place przed domem, odliczenia dotyczą tylko kostki grubości 4 cm. Tarasy i odwodnienia są integralną częścią domu więc się należy bynajmniej taką odpowiedź dostałem w US ale dotyczyło to odliczenia od podatku nie wiem jak jest ze zwrotem VAT bo tu już inne zasady panują (zresztą oni sami nie wiedzą co można a czego nie można odliczać co US to inny przepisy sobie ustalają a powinno być jasno powiedziane i powinno to isę tyczyć wszystkich skarbówek w Polsce.

Lechu206 może to Ty masz wyłożoną kostkę w salonie bo ja nie. Jeśli nie masz nic ciekawego do powiedzenia to lepiej nic nie mów z palca sobie tego nie wyssałem, zresztą znajomy podlega pod inny US i powiedzieli mu to samo problem tylko w tym że dotyczyło to odliczenia od podatku a nie zwrotu VAT i w tym jest cały problem bo niewiadomo do czego to podciągnąć. Każdy srednio inteligenty człek potrafi wyliczyć ile poszło materiału na odwodnienia najwyżej każą Ci przyjść z projeketem. Przecież nikt tu nikogo do niczego nie zmusza boisz się to nie odliczaj, proste. Pewnie znajdą się tacy którzy o tym nie wiedzieli i może skorzystają z tego, szczerze mówiąc ja też byłem sceptycznie do tego nastawiony dopóki nie potwierdził tego US.
Pozdrawiam

Sorki za uniesienie ale piszesz ze koste mozna odliczyc. Niestetytylko w okeslonych przypadkach o ktorych nie piszesz - a potem wszyscy odliczaja

A co d kodu PKWIU do kostki:
26.61.12-40.1 Elementy nawierzchni dróg, placów i lotnisk z betonu
lub 26.61.12-40.19 Elementy nawierzchni dróg, placów i lotnisk z betonu, pozostałe

Mozna odliczyc ale tylko w tym samym zakresie jak przy remontach i budowach.

lech206
01-03-2006, 09:23
ale mozna spotkac sie z innymi oznaczeniami kostki brukowej jak np:
26.61.11-50.29 Płyty chodnikowe i podobne wyroby z betonu, pozostałe
ta te mozna odliczyc

Nalezy jednak pamietac ze najwazniejszy jezeli jest wymieniony jest kod PKWIU wypisany na fakturze a nie nazwa towaru.

Marek30022
01-03-2006, 10:23
Kostki brukowej, betonowej nie wpisałem bo gdzieś w jakimś komentarzu przeczytałem, że nie można ale po Waszej dyskusji wróciłem do problemu i:
1. w wykazie nie ma wykluczenia z wyrobów betonowych kostki brukowej
2. w wykazie jest wprost napisane, że można odliczyć kostkę brukową z drewna (poz. 10)
3. w wykazie jest wprost napisane, że można odliczyć płyty chodnikowe (poz 37)

czy z tego nie wynika, że można odliczyć także kostkę brukową betonową. Powoli skłaniam się do wpisanie jej na wykaz.

lech206
01-03-2006, 10:42
Kostki brukowej, betonowej nie wpisałem bo gdzieś w jakimś komentarzu przeczytałem, że nie można ale po Waszej dyskusji wróciłem do problemu i:
1. w wykazie nie ma wykluczenia z wyrobów betonowych kostki brukowej
2. w wykazie jest wprost napisane, że można odliczyć kostkę brukową z drewna (poz. 10)
3. w wykazie jest wprost napisane, że można odliczyć płyty chodnikowe (poz 37)

czy z tego nie wynika, że można odliczyć także kostkę brukową betonową. Powoli skłaniam się do wpisanie jej na wykaz.

pkt 10 to drewno a pkt. 37 to ceramika - to nie kostka brukowa betonowa (pkt 40 zalacznika)

A co zrobiles z tej kostki lub jak sie wytlumaczysz w US? Bo wpisujac np 100m2 to moze byc ciezko?????

Marek30022
01-03-2006, 10:57
Kostki brukowej, betonowej nie wpisałem bo gdzieś w jakimś komentarzu przeczytałem, że nie można ale po Waszej dyskusji wróciłem do problemu i:
1. w wykazie nie ma wykluczenia z wyrobów betonowych kostki brukowej
2. w wykazie jest wprost napisane, że można odliczyć kostkę brukową z drewna (poz. 10)
3. w wykazie jest wprost napisane, że można odliczyć płyty chodnikowe (poz 37)

czy z tego nie wynika, że można odliczyć także kostkę brukową betonową. Powoli skłaniam się do wpisanie jej na wykaz.

pkt 10 to drewno a pkt. 37 to ceramika - to nie kostka brukowa betonowa (pkt 40 zalacznika)

A co zrobiles z tej kostki lub jak sie wytlumaczysz w US? Bo wpisujac np 100m2 to moze byc ciezko?????

Ale w poz. 40 nie ma wykluczenia kostki brukowej (chyba że mam nieaktualny wykaz).
Pytanie. Jaka jest różnica (oprócz użytego materiału) w zrobieniu podjazdu, ścieżki do domu, opaski, z kostki brukowej drewnianej czy betonowej.

Jarek_75
01-03-2006, 11:54
Pytanie. Jaka jest różnica (oprócz użytego materiału) w zrobieniu podjazdu, ścieżki do domu, opaski, z kostki brukowej drewnianej czy betonowej.


Już wyżej pisałem, odliczyć można kostkę o gr 4 cm która była użyta na wykonanie tarasu lub opaski wokół domu nie dotyczy to podajzdów, ścieżek itp. bynajmniej taką informację dostałem w moim US

filipjak
01-03-2006, 11:57
Lech206 - ale co z tego, ze sie bedzie tlumaczyl w skarbowce? Przeciez nic ci nie grozi za wpisanie czegos blednie, bo od tego sa urzednicy US zeby twoj wniosek zweryfikowac. Stwierdza, ze nie mozna tego odliczyc to OK - zlozy sie korekte. W czym problem? Calosc tej ustawy i warunkow odliczenia jest tak niejasna, iz wiekszosc US-ow ma problemy z jej interpretacja i to samo tyczy sie wnioskodawcow.
Ja mam na kostke numer z wykazu i ja wpisalem. A owe magiczne 100 metrow to wcale nie jest duzo. W projekcie mam tarasy, ktore zajmuja 60 metrow do tego dochodzi zadaszone wejscie do domu (tez jest w projekcie) i mam prawie 80 m. Nie licze w tym opaski, ktora moim zdaniem jest integralna czescia budynku. I co? Te 100 metrow to duzo?

czester 1
01-03-2006, 12:00
ja na fakturze dla kostki brukowej mam numery PKWiU
1) 26.61.12-40.19
2) 26.61.11-50.2
3) 26.61.11-50.23
4) 26.61.11-50.29

czy moge ubiegać sie o zwrot VAT?

Piotrek1
01-03-2006, 12:09
dla wszytkich zainteresowanych :
deska barlinecka (20.30.12-19.13 ) i miała 7 % VAT przed 1 maja 2004 ( oficjalna odpowiedz z Barlinka)

lech206
01-03-2006, 12:18
Lech206 - ale co z tego, ze sie bedzie tlumaczyl w skarbowce? Przeciez nic ci nie grozi za wpisanie czegos blednie, bo od tego sa urzednicy US zeby twoj wniosek zweryfikowac. Stwierdza, ze nie mozna tego odliczyc to OK - zlozy sie korekte. W czym problem? Calosc tej ustawy i warunkow odliczenia jest tak niejasna, iz wiekszosc US-ow ma problemy z jej interpretacja i to samo tyczy sie wnioskodawcow.
Ja mam na kostke numer z wykazu i ja wpisalem. A owe magiczne 100 metrow to wcale nie jest duzo. W projekcie mam tarasy, ktore zajmuja 60 metrow do tego dochodzi zadaszone wejscie do domu (tez jest w projekcie) i mam prawie 80 m. Nie licze w tym opaski, ktora moim zdaniem jest integralna czescia budynku. I co? Te 100 metrow to duzo?

Moze i twoim zdaniem opaska jest integralna czescia ale zdanie US to na pewno nie. Nie wiem gdzie ci tak powiedziano. Ponizej cytat interpretacji:

Z przedstawionego faktu wynika, że poniósł Pan wydatki w 2004 r. na zakup kostki betonowej, która została położona wokół budynku mieszkalnego i stanowi opaskę odwadniającą.

Informuję że poniesione przez Pana wydatki na zakup i ułożenie kostki brukowej położonej wokół budynku mieszkalnego nie mieszczą się w pojęciu remontu i modernizacji budynku mieszkalnego.

Kostka brukowa ułożona wokół budynku mimo, że może spełniać pewną rolę w zakresie stałego odwodnienia budynku nie stanowi części składowej tego budynku.

Z tych wszystkich względów należy uznać, że wydatki poniesione na nabycie i ułożenie kostki brukowej nie mieszczą się w pojęciu wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego i nie mogą być odliczone od podatku na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003r. Nr 202, poz. 1956).

Niniejsza informacja jest aktualna na dzień jej wydania i do czasu zmiany stanu prawnego (przepisów podatkowych) lub stanu faktycznego przestawionego przez wnioskodawcę.

Do takich interpretacji maja obowiazek stosowac sie USy.

filipjak
01-03-2006, 12:27
Lech - jak juz pisalem - ustawa jest tak niejednoznaczna, ze US-y maja problemy z jej interpretacja. Wystarczy chociazby przyklad Jarka.
Dodatkowo - jesli juz rzeczywiscie bedzie tak jak mowisz to po prostu zloze korekte do wniosku i tyle. Nic sie nie stanie. Co najwyzej dostane pozniej zwrot.

lech206
01-03-2006, 12:36
Lech - jak juz pisalem - ustawa jest tak niejednoznaczna, ze US-y maja problemy z jej interpretacja. Wystarczy chociazby przyklad Jarka.
Dodatkowo - jesli juz rzeczywiscie bedzie tak jak mowisz to po prostu zloze korekte do wniosku i tyle. Nic sie nie stanie. Co najwyzej dostane pozniej zwrot.

No ale tak na marginesie co by sie stalo jesli zlozylbym wniosek i wypisal wszystkie materialy nawet te ktore nie podlegaja zwrotowei? Jest za to kara? To oni wydaja decyzje? Maja kopie faktur na podstawie ktorych doknuja analizy wniosku i wydaja decyzje o ewentualnym zwrocie? Wiec jezeli cos nie podlega to wykaza w decyzji a zwrot bedzie mniejszy.
No i co sie tu przejmowac.

krzysiekch
01-03-2006, 16:08
co do błędów w rozliczeniu z US w skrajnym przypadku mogą cię posądzić o wyłudzanie vat-u. noramlnie, jak też poinformowała mnie pani ze skarbówki, będziesz skąłdał korekte do wniosku i znowu czekał 6 miesięcy na zwrot. w skarbówce też mają bałagan z tym zwrotem vatu, nie orinetują sie we wszystkim jak należy, nie potrafią dać odpowiedzi na zadawane pytania. co tam skarbówka. dzwoniłem do ministerstwa transportu i budownictwa. tam też nie znali odpowiedzi na wszystkie pytania. choć dowiedzialem się - O ZGROZO - że wykładnia ustawy a dokałanie sposobu odliczenia na podstawie obwieszczenia ministra może być w każdym urzędzie skarbowym inna - i urzędy mają do tego prawo. na pytanie więc po co w takim razie prawo ustalane na szczeblu centralnym, jeśli skarbówki mogą je interpretować różnie, pani z ministerstwa nie podała mi odpowiedzi. Suma sumarum zależy czy trafisz na CZŁOWIEKA, który twój wniosek bedzie rozpatrywał I PODEJDZIE DO TEGO PO LUDZKU czy na nadgorliwego służbiste. a po za tym czy oni będą w stanie dokładnie sprawdzić każdy wniosek?

jj
06-03-2006, 18:59
WKŁAD KWASOODPORNY DO KOMINA +TROJNIK + WYCZYSTKA

Zajrzyjcie prosze do swoich faktur. U mnie jest 28.75.29-49.29. Wydaje mi sie jednak ze powinno byc 27.22.10 - rury i profile stalowe.


MOZNA ODLICZYC??????

Pozdrawiam
jj

kret
07-03-2006, 08:05
u mnie kominy z kwasówki miały 22% już wcześniej więc bez odliczenia :(

F_16
08-03-2006, 08:52
A jak byście podeszli do tarcicy. Wiadomo odliczeniu podlega tarcica strugana. Ja na fakturze mam tarcica, bez kodu.
I drugie pytanie. jak zakwalifikować tynk akrylowy - to druga faktura bez kodu.

Ja mam na fakturze przy tynku akrylowym PKWiU z grupy 26.6, więc chyba można.
Pozdrawiam

F_16
08-03-2006, 08:57
Ta lista materiałów operuje głównie symbolem PKWiU.
Czy ktoś się orientuje, co z fakturami na których nie podano tego symbolu?
Hmm, bez niego urzędnik US może uznać, że nie potrafi zaklasyfikować towaru jedynie po nazwie z faktury.... :-?

Np. wkład kominkowy. - to zarazem drugie pytanie do Was.
Pod co go podpiąć i czy podpiąć wogóle można?
"Piece stałopalne, gdzie indziej nie wymienione" ?

Ja mam przy żeliwnym wkładzie kominkowym (Tarnava) PKWiU 29.72.12-70.10 , czyli tak, jak zgadywałeś.

Czy ktos wie, czy można "odliczyć" zbrojenie wylewek (siatka Rabitza, kratownica) i "listwy prowadzące mokry tynk" ?

Marek30022
08-03-2006, 08:58
A jak byście podeszli do tarcicy. Wiadomo odliczeniu podlega tarcica strugana. Ja na fakturze mam tarcica, bez kodu.
I drugie pytanie. jak zakwalifikować tynk akrylowy - to druga faktura bez kodu.

Ja mam na fakturze przy tynku akrylowym PKWiU z grupy 26.6, więc chyba można.
Pozdrawiam
tarcicy nie wpisałem tynk akrylowy odliczyłem, choć mnie podali kod 24.30.22-60

lakk
08-03-2006, 18:18
Jeśli ktoś może mnie uświadomić, co dla US jest decydujące: numer PKWiU, czy też nazwa towaru (określajaca rzeczywisty zakup).
Ja na przykłąd mam rury spiro z jednego skłądu z PKWiU do odpisywania, a z drugiego nie, mimo, że to te same rury. Tak jest z wieloma materiałami, a już jako "kwiatuszek" podaję, że w jednym z dużych marketów budowlanych, taśma samoprzylepna z włókna szklanego do spoinowania płyt kartonowo- gipsowych miała numer PKWiU 33.20.70-15.00, co oznacza- termostaty elektroniczne (z wyjątkiem lotniczych).

Czy ktoś zna numer PKWiU siatki do ociepleń? ponawiam pytanie, bo ono już padło, ale odpowiedź nie.
Co rozumieć pod pojęciem kryjącym się w wykazie pod pozycją 142, czy rożnicówki, FR-y 103 i 104, wyłączniki nadprądowe, sygnalizatory optyczne są takim wyposażeniem?

ging
09-03-2006, 09:35
siatka do dociepleń przed 01.05.2004 miała VAT 22%.

mam przed soba FV, bez PKWiU niestety

lakk
09-03-2006, 13:02
Dzięki, podejrzewałem, że tak jest.
Przed chwilą wróciłem z Castoramy, gdzie odpisywałem różne PKWiU- ny i dobijam się coraz bardziej. Przed majem 2004, nie zwracałem uwagi na vat przy zakupie materiałów, a teraz okazuje się, że spora ich część miała vat 22% i suma, na którą liczyłem coraz bardziej się kurczy.

adi102
09-03-2006, 21:47
Witam
Mam jeszcze problem z:

1. Panele podłogowe
2. Podkłady izolacyjne pod panele
3. Listwy cokołowe
2. Narożniki, zakończenia itp. do listw


Może ktoś wie, czy było z 7% VAT przed 1 maja?
Na żadne z tych materiałów nie mam PKWiU

ging
10-03-2006, 07:43
pianka pod panele 26.82.16-30.90 na pewno 7 % przed 01.05.2004

a panele to chyba poz. 169, czyli bez wzgl. na PKWiU

ablonski
11-03-2006, 10:15
witam
buodwe rozpoczalem juz kilka lat temu, czy bede mogl starac sie o zwrot od wydatkow ktore poniose w tym roku?
dzieki
arek

lakk
11-03-2006, 14:30
Oczywiście, ta ustawa obowiązuje bodaj do końca 2007 roku.
Buduję od 2001 roku i też wysępię, co się tylko da.

agaFro
11-03-2006, 20:00
Witam,
Aczy ktoś wie coś na temat możliwości odliczenia
1. geowłókniny (do odwodnienia)
2. mini rolety
3. wyroby chromowane -rury, nogi do stołu, kargo
4. prowadnice do szaf przesuwnych i szuflad
5. zlew z tegranitu
6. pianomat
7. baterie termostatyczne podtynkowe(elementy pod- i nadtynkowe)
8. folia budowlana 925.23.13-50.30 a więc tak?!)
9. pianki montażowe (mam PKWIU pochodzące pod kity budowlane uszczelniające a inni mówią że były 22% przed 01-05-2004)
10. silikon
11. drabina aluminiowa
12. wykładzina podlogowa

Bardzo prosze o pomoc bo sama już spac nie mogę,

Pozdrawiam wszystkich zmagających się z odliczeniami i 'walczących' o swoje ciężko zarobione pieniądze.

ging
11-03-2006, 21:15
z tego co wiem w ramach ulgi budowlanej mozna bylo rozliczac rolety jeżeli sa zamontowane na stałe- czy od VATu nie wiem, wydaje mi sie że nie

drabina to juz w ogóle ( w sensie ze nie)

folia budowlana miała 22% VAT przed 1 maja

pianki montażowe można, silikon tez

mbz
11-03-2006, 21:17
No to i ja dorzuce swoje "braki":
1. Klej do siatki zbrojeniowej
2. Piana montazowa ( pkwiu - 24.30.22-53.29, na liscie jest 24.30.22-53.20, to mozna, czy nie? )
3. Szafka podtynkowa

lakk
11-03-2006, 21:47
klej do siatki-tak
pianka w/g numeru nie, ale numery PKWiU są czasem wzięte z sufitu, ja pisałem, najwyżej US to odrzuci
Do czego ta szafka? jeśli do rozdzielaczy, to ja miałem 28.11.10-34.49 i wpisałem. jeśli to szafka rozdzielni 31.20.31-70.22, to również

agaFro
12-03-2006, 08:44
Witam,
Zapytałam o drabinę aluminiową bo pod poz.107 i symbolem 28.75.27-31.10 są drabiny ze stali - stąd moje zapytanie.

A może ktoś kupował piankę montażową przed 01-05-2004? Bo informacje są sprzeczne.

Pozdrawiam,

lakk
12-03-2006, 10:12
Do drabiny się nie odniosę, bo nie wiem, natomiast pianki kupowałem niejednokrotnie przed Unią i miały Vat 7%, choć PKWiU za każdym razem inne, np: 26.82.16-30.90, a innym razem 26.65.11-00.20 i jeszcze inne, ale wszystkich numerów nie wypisuję.
A żeby było ciekawiej na piankę kupioną po 1 maja mam i takie PKWiU, którego nie ma na liście do odliczenia.

agaFro
12-03-2006, 15:21
Dziękuję za pewną informacje o piance.
A czy ktoś wie cokolwiek na tema wykładzin podłogowych? Bo to dosyć duża suma pieniędzy i szkoda by było to przegapić. Czy podeszłyby pod Wykładziny podłogowe z podłożem?-poz.166, symbol 36.63.40-00.2 ? Tylko o jakie "podłoże" chodzi?
Pozdrawiam,

Bard13
12-03-2006, 21:06
To może jeszcze ja zadam parę pytań:

Czy ktoś ma może PKWiU następujących materiałów i czy się łapią na zwrot VAT-u:

1. Folii ochronnej;
2. Rur kominowych kwasoodpornych i żaroodpornych;
3. Skraplacza do komina;
4. Beton komórkowy,
5. Zaprawa cieńkowarstwowa do BK;
6. Lustra wklejane między kafelki;
7. Stalowa siatka zbrojeniowa do posadzek (10x10 cm co się w wylewkę wpuszcza);
8. Okna dachowe Fakro,
9. Kołnierze uszczelniające do okien dachowych,
10. Uszczelki do blachodachówki,
11. Folia paroizolacyjna

ging
12-03-2006, 21:25
Folia generalnie NIE, natomiast zaprawy TAK ( nie wiem co to BK)
Okna TAK 25.23.14-50.10
Siatka zbrojeniowa TAK 28.11.23-62.72
Beton komórkowy TAK 26.61.11-30.15
Rury kwasówki z tego co pamietam miały przedtem 22 ale pewna nie jestem


Wykładziny podłogowe zależy jakie, PCV miały 7% natomiast dywanówki na pewno 22, więc nie odliczysz.

A co do tej drabiny to mozna odliczac jedynie wtedy gdy jest to np zamontowane na stałe wejście np na strych czy dach, a jeżeli kupiłas po to, żeby pomalowac sufit itp to nie odliczysz bo to narzedzie.

to teraz ja sie zapytam- jak odliczacie zawory, krany, baterie, syfony? czy wrzucacie to w pozycje 167?

mack
12-03-2006, 21:48
help czy można odliczyć
preparat gruntujący (np Atlas Delfin)
plastyfikator do zaprawy murarskiej


i czy naprawdę nie można odliczyć cearmicznych wkładów kominowych (komin systemowy) u mnie na fakturze jest 24.40.12-70.19 a ten numer można odliczyć

mbz
12-03-2006, 22:21
Dzieki za odpowiedzi,
a grzejniki???

bodzio_g
12-03-2006, 23:18
...a osprzęt elektryczny ??

marekj
12-03-2006, 23:19
Co do okien fakro to one chyba są drewniane a nie plastikowe, w każdym razie dla drewnianych numerek byłby z grupy 20.30.11

Natomiast pytanie mam o kołnierze do Veluxów. Ma ktoś je na fakturze z numerkiem???

agaFro
13-03-2006, 07:40
Dziękuję za informacje.
Jeśli chodzi o krany etc. to też mam dylemat bo sama wpisałam baterie termostatyczne podtynkowe wraz z elementem wykończeniowym zewnętrznym, głowice do prysznica etc. pod poz. 167. Nie wiem czy słusznie no ale w końcu to zalicza sie do armatury. To samo z syfonami chromowanymi, bo plastikowe oczywiście w poz.30. Choc im dalej idę to, to co oczywiste przestaje nim być bo wątpliwości mam coraz więcej.

Mnie cały czas nurtuje kwestia zlewu z tegranitu (zlew Teka). Bo nie jest to ani czysty wyrób z tworzyw sztucznych, ceramiki ani tym bardziej z metalu, czy aluminium. Czy ktoś ma podobny problem?

Jeśli chodzi o membranę paroprzepuszczalną to ja swojego Corotopa zakwalifikowałam do poz. 170. A czy słusznia? Nie wiem, to sie okarze. A może ktoś ma 100% informacje i wiedzę na ten temat i inne wymienione wyżej?!
Pozdrawiam, :roll: :lol:

lakk
13-03-2006, 08:05
Dla marekj; mam PKWiU 28.11.23-76.49 (elementy budowlane) na kołnierze, co prawda nie Veluxy, a Fakro, ale myślę, że to będzie to samo.

jj
13-03-2006, 08:51
Mack,
Jeśli chodzi o plastyfikator zobacz tutaj:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1084669#1084669

Pozdrawiam
jj

marekj
13-03-2006, 22:33
Dla marekj; mam PKWiU 28.11.23-76.49 (elementy budowlane) na kołnierze, co prawda nie Veluxy, a Fakro, ale myślę, że to będzie to samo.

Dzięki - pasuje jak ulał :lol:

Tak swoją drogą jak się wczytać w tą klasyfikację to za czasów róznych stawek VAT'u było tu niezłe pole do popisu coby dodatkowy biznes ukręcić :wink:

marekj
16-03-2006, 21:17
Coś wątek ucichł - czyżby wszystko już było jasne? :lol:

Siedzę trzecia noc nad tymi fakturami i mam takie spostrzeżenie że faktury z konca roku maja z reguły ładnie uzupełnione numerki PKWiU - najpewniej sklady sie polapały że będą im ludzie łazić i się pytać i zaczęli uzupełniac.

Najbardziej mnie drażnią faktury z PSB Buster w Gliwicach - połowy numerów brak, druga połowa wpisana ewidentnie z księzyca - tragedia.

ging
17-03-2006, 07:55
niestety, nie wszystko jest takie jasne jakby sie mogło wydawac

ja cały czas mam zagadki dotyczące poz 167 rozporzadzenia czyli armatury metalowej sieci domowej czy jakos tak

co można am podciagnąć- nie ma ograniczen w PKWiU wiec to raczej ważne

czy moge tam wrzucac tylko zawory, czy krany, przedłuzki, mufy itp tez? a korki ( mam np cos takiego "korek automatyczny do zlewozmywaka") lub pokretła? normalnie mam zagadki.

poza tym więźba dachowa. Jesli całośc to miała przedtem 7% VAT, tylko jak to udowodnic skoro nie widze tego w wykazie


aha, i jeszcze obróbki blacarskie- znalazlam wiatrownice, znalazłam pasy nadrynnowe a nie mam naroznik wewnęrzny czy jakos tak ( niestety nie mam przed sobą FV)- czy to wrzucacie w poz 62?

niby pracuje w budowlance, ale ten zwrot VATu to normalnie czarna magia :)

marekj
17-03-2006, 18:19
Baterie to własnie armatura i są wykonane z metalu więc tak.
Korek automatyczny wannowy mam w grupie 25.21 jeśli dobrze pamiętam, jeśli twój jest metalowy do wpisałbym go do armatury.

rurki, złączki itp to będzie 27.21 (stalowe) 27.44.26 (miedź)

rafalg
20-03-2006, 08:11
Witam,
Wątek jak najbardziej na czasie.
Mam betonowe szambo, kanały oraz pokrywę. Czy podciągam to pod wyroby z betonu ? Bodajże 26.6 ?

Za jakiśc czas pojawię się z kolejnymi pytaniami. A najbardziej mnie wkurząją gwożdzie i wkręty. Tyle tego poszło na budowie.....

marekj
20-03-2006, 08:31
Szambo jak najbardziej pod betonowe. Gwoździe nie, natomiast wkręty ja odliczam - najwyżej wycofają. Nie mam przed nosem teraz klasyfikacji ale jest cos takiego elementy złączne gwintowane.

rafalg
21-03-2006, 19:42
Witam,
W końcu wykonałem zestawienie posiadanych faktur. Mam prośbę o informacje dla poniższych arytkułów, dla których mam wątpliwości. Proszę o radę:

1. Czy można odliczyć i pod jakie PKWiU:
1.1 Gwoździe - słyszałem że definitywnie nie (?)
1.2 Sznurek murarski
1.3 Lampki halogenowe montowane w płyty G-K pod oprawki ?)
1.4 Folie: fundamnetowa, paroizolacyjna, paroprzepuszczalna, metalizowana
1.5 Wkręty, bachowkręty
1.6 Klej do glazury, do styropaniu, do ociepleń
1.7 Dwuteownik zwykły, dwuteownik HEB, baacha walcowana na gorąco
1.8 Kołki rozporowe, kołki do izolacji
1.9 Śruby
1.10 Miska WC (kibelek)
1.11 Siatka techniczna z włókna szklanego
1.12 nakrętki, podkładki (w tym ocynkowane)
1.13 Farba
1.14 Elemety komina systemowego - w tym rura szamotowa
1.15 Plastyfikatory

ging
21-03-2006, 19:59
1.1 Gwoździe - słyszałem że definitywnie nie (?) NIE
1.2 Sznurek murarski
1.3 Lampki halogenowe montowane w płyty G-K pod oprawki ?) TAK
1.4 Folie: fundamnetowa, paroizolacyjna, paroprzepuszczalna, metalizowana NIE
1.5 Wkręty, bachowkręty NIE
1.6 Klej do glazury, do styropaniu, do ociepleń TAK ( nie można kleju do tapet!)
1.7 Dwuteownik zwykły, dwuteownik HEB, baacha walcowana na gorąco
1.8 Kołki rozporowe, kołki do izolacji NIE
1.9 Śruby NIE
1.10 Miska WC (kibelek) TAK
1.11 Siatka techniczna z włókna szklanego- ja mam FV z 2003 z VATem 22%
1.12 nakrętki, podkładki (w tym ocynkowane) NIE
1.13 Farba NIE
1.14 Elemety komina systemowego - w tym rura szamotowa
1.15 Plastyfikatory NIE

ging
21-03-2006, 20:19
aha, lampki halogenowe w sensie że oprawki; samych świetlówek odliczac w zadnym wypadku nie mozna!!

marekj
21-03-2006, 20:45
1.4 Folie: fundamnetowa, paroizolacyjna, paroprzepuszczalna, metalizowana NIE
1.5 Wkręty, bachowkręty NIE
1.9 Śruby NIE


ad 1.4 - Folia paroprzepuszczalna podchodzi pod poz. 170 zestawienia (bez względu na PKWiU)
ad 1.5 i 1.9 - 28.74.11 - na jakiejś fakturze miałem blachowkręty klasyfikowane własnie w tej grupie - wpisałem wszystko - najwyżej odrzucą.

ging
22-03-2006, 07:41
co do blachowkretow to poświęciłam kilka godzin na przegladnięcie kilku segregatorów FV z 2003 r i miały 22% ( podobnie jak wkrety do płyt g-k)więc ja nie odliczam

a z folią zdaje mi sie że tez miałam ja z VATem 22 % choc faktycznie podchodza pod poz 170

w ogóle z tymi wkretami to dziwna historia, niby są wyszczególnione ale jesli pamiętam ze cos miało juz przedtem wyzszy VAT to nie odliczam- np wywaliłam mocowania do listew podłogowych bo nie byłam pewna jak je zakwalifikowac

rafalg
22-03-2006, 17:57
Dzięki za informacje. Mam pytanie jeszcze do dwóch następujących sytuacji:
1. Co w sytuacji gdy na fakturze nie ma PKWiU - Myślę że należy podać naszą propozycję
2. Co w sytuacji gdy na fakturze występuje PKWiU dla wybranego artykułu ale jest definitywnie zły

W/w sytuacje często się zdarzają. Jakie rozwiązania są "mile widziane" przez US. Oprócz naturalnie niezgłaszania zwrotu :wink:

rafalg
23-03-2006, 20:08
aha, lampki halogenowe w sensie że oprawki; samych świetlówek odliczac w zadnym wypadku nie mozna!!

To znaczy ? Zakupiłem lapmki halogenowe do wmontowania d płytę G-K. Mogę odliczyć VAT?

rafalg
23-03-2006, 20:09
Podtrzymuję pytania:
1. Co w sytuacji gdy na fakturze nie ma PKWiU - Myślę że należy podać naszą propozycję
2. Co w sytuacji gdy na fakturze występuje PKWiU dla wybranego artykułu ale jest definitywnie zły

mack
23-03-2006, 20:44
1.4 Folie: fundamnetowa, paroizolacyjna, paroprzepuszczalna, metalizowana NIE
1.11 Siatka techniczna z włókna szklanego- ja mam FV z 2003 z VATem 22%


tzn że folii kubełkowej Dorkena do fundamentów i siatki pod ocieplenie nie można?

ging
24-03-2006, 08:02
jesli podciagniesz folie pod poz 170 to ok, ja nie odliczam żadnej, mam FV z 2003 z poroizolacyjna np na 22 % wiec nie ryzykuje

a jesli mam złe PKWIU ( a czesto sie to zdarza) to obok wpisuje na kopii ołówkiem dobry lub pozycje pod która to podciagam

tak w ogóle to nie radze pisac długopisem, ostatnio podczas kontrolii w US dostałam opr... za pisanie po KOPII fv długopisem ( bo to niby tez dokument!!)

inż. Mamoń
25-03-2006, 16:40
Czy odliczacie zimobet? Mam fakturę z PKWiU nr 26.64.10-00.90. Ten numer jest chyba zły. A czy przypadkiem zimobet nie miał już wcześniej 22% VAT???

miet55
25-03-2006, 19:50
Czy panele ścienne MDF mogę odliczyć? Nigdzie nie mogę znaleźć PKWiU.

MarzannaPG
26-03-2006, 07:19
Mam ogromną prośbę - niech mi ktoś wytłumaczy o co chodzi z każdą pozycją oznaczoną ex. :(
np. mam fakturę na szafki elektryczne z numerem PKWiU 31.20.31-70.22 (cokolwiek to znaczy) i po pierwsze na liście ten numer wygląda tak:
31.20.31-70.2 Czy to to samo? :o No i poprzedza go skrót ex. - ponoć znaczy 'z wyłączeniem' - czyli co? Całej tej pozycji z takim numerem nie mogę odliczyć?

martar
26-03-2006, 21:09
a czy blache miedźianą można odliczyć

inż. Mamoń
27-03-2006, 07:57
Mam problemy z zakwalifikowaniem następujących pozycji:

1. Podkład tynkarski bez nr PKWiU
2. Kurek kulowy bez nr PKWiU
(taki jak np. do odcinania wody przed baterią umywalkową lub pralką itp)

3. Wąż elastyczny stalowy mam numer 25.21.22-70.11
(taki jak np. do podłączenia baterii - w zestawieniu jest ex 25.21.2 rury, przwewody i węże oraz ich osprzęt z tworzyw sztucznych z wyłączeniem węży i sztucznych jelit do kiełbas)

4. wanna bez nr PKWiU (chodzi o akrylową wannę, ale na fakturze nie jest napisane, że akrylowa)

5. listwa ozdobna bez nr. PKWiU (taka jak do gzymsów na elewację - trochę styropianu i gipsu chyba)

6. klamki do drzwi wewnętrznych mam numer 28.63.14-45.21 (w zestawieniu jest ex 28.63.14 zawiasy, zamocowania, obsady i podobne wyroby do pojazdów mechanicznych, drzwi, okien, mebli itp., wykonane z metali nieszlachetnych- wyłącznie okucia budowlane). Czy klamki też mogą być w tej pozycji przecież jest tam "ex"?

Czy ktoś odliczał te pozycje, a jakie mieliście numery PKWiU na nie ???

ging
27-03-2006, 08:38
Marzanna

jeżeli masz taka np pozycję 59 wykazu

ex 27.44.26

i opis

"Miedziane: rury, przewody rurowe oraz złacza do rur lub
przewodów rurowych, z miedzi, z wyłaczeniem rur i
przewodów rurowych ze stopów miedzi (PKWiU 27.44.26-
30.2) oraz armatury przemysłowej z miedzi i stopów miedzi"

to możesz odliczyc wszystkie materiały z PKWIU 27.44.26-XX.XX, byle by nie były wymienione w opisie jako wyłączone

Dwe
27-03-2006, 09:00
a gdy w tym roku rozpoczynam budowę to można jeszcze coś odliczać? czy też juz wszystkie ulgi zabrali ??

Olkalybowa
27-03-2006, 09:08
Czy odliczacie zimobet? Mam fakturę z PKWiU nr 26.64.10-00.90. Ten numer jest chyba zły. A czy przypadkiem zimobet nie miał już wcześniej 22% VAT???
Dlaczego sądzisz,że jest zły? Kwalifikuje się pod pozycję 26.6
Z tej tabeli korzystam
http://bi.gazeta.pl/im/0/3090/m3090060.doc

Olkalybowa
27-03-2006, 09:21
Mam problemy z zakwalifikowaniem następujących pozycji:

2. Kurek kulowy bez nr PKWiU
(taki jak np. do odcinania wody przed baterią umywalkową lub pralką itp)




jeśli kurek kulkowy to to samo co zawór kulkowy to nie można bo ma kod 29.13.12-35.14

ging
27-03-2006, 09:59
plastyfikatory miały 22% VAT wiec ja nie odliczałam

zaba_gonia
27-03-2006, 14:44
:o :o :o

SCIO ME NIHIL SCIRE.....

inż. Mamoń
27-03-2006, 22:35
Mam problemy z zakwalifikowaniem następujących pozycji:

2. Kurek kulowy bez nr PKWiU
(taki jak np. do odcinania wody przed baterią umywalkową lub pralką itp)




jeśli kurek kulkowy to to samo co zawór kulkowy to nie można bo ma kod 29.13.12-35.14


Dzięki za pomoc Olka, ale może kurek podchodzi pod poz 167 w wykazie - czyli armatura metalowa sieci domowej?

Olkalybowa
28-03-2006, 06:08
Mam problemy z zakwalifikowaniem następujących pozycji:

2. Kurek kulowy bez nr PKWiU
(taki jak np. do odcinania wody przed baterią umywalkową lub pralką itp)




jeśli kurek kulkowy to to samo co zawór kulkowy to nie można bo ma kod 29.13.12-35.14


Dzięki za pomoc Olka, ale może kurek podchodzi pod poz 167 w wykazie - czyli armatura metalowa sieci domowej?
nr zaworu kulkowego spisałam z faktury.

inż. Mamoń
28-03-2006, 07:11
Mam problemy z zakwalifikowaniem następujących pozycji:

2. Kurek kulowy bez nr PKWiU
(taki jak np. do odcinania wody przed baterią umywalkową lub pralką itp)




jeśli kurek kulkowy to to samo co zawór kulkowy to nie można bo ma kod 29.13.12-35.14


Dzięki za pomoc Olka, ale może kurek podchodzi pod poz 167 w wykazie - czyli armatura metalowa sieci domowej?
nr zaworu kulkowego spisałam z faktury.

A ja wszystkie zawory kulowe (kilka szt) kupiłem w Leroju. Tam na fakturze nie było numerów. Numer podany przez Ciebie rzeczywiście pasuje, ale nie jest to dobra wiadomość :(

rafalg
28-03-2006, 19:07
Czy polarbet to plastyfikator, czyli nie do odliczenia ?

martar
28-03-2006, 20:57
a co z blachą miedzianą

mela
28-03-2006, 21:12
To ja dorzucę swoje wątpliwości :)

- obrzeża meblowe (takie oklejki do płyt laminowanych)
- same płyty meblowe laminowane
- systemy alu do szaf wnękowych (rączki, prowadnice, wózki)
- deska sedesowa mdf
- klamki, rozety do drzwi
- tafle luster do przyklejenia na ściany
- karnisze - to trochę na siłę :)

artur_w
31-03-2006, 08:19
czy wkład kwasoodporny kominowy można odliczyć ? a jak jest z płytami wiórowymi ?

backdraft
31-03-2006, 20:58
A jak to jest z tą więźbą. Macie u siebie nr PKWiU?
Brać tą fakturę czy nie?
Swoją drogą chcę odliczać odsetki od kredytu i skorzystać z nowej ulgi budowlanej. Czy faktura na więźbę będzie mi do czegoś potrzebna?
Zerknijcie do swoich faktur na więźbę? Pozdrawiam.

rafalg
02-04-2006, 13:40
pianka pod panele 26.82.16-30.90 na pewno 7 % przed 01.05.2004

a panele to chyba poz. 169, czyli bez wzgl. na PKWiU

A drewniane panele podłogowe. U mnie na fakturze występuje nr PKWiU 20.30.13-00.99, którego nie ma w obwieszczeniu. Natomiast drewniane panele podłogowe w zestawieniu GUS, to 20.10.21-55.00, który to z kolei numer w obwieszczeniu oznacza "Klepki, listwy i fryzy na parkiet wykonane z drewna liściastego (obrobione)". I co mam zrobić. Moje pytanie brzmi: Czy mogę odliczyć drewniane panele podłogowe?

backdraft
02-04-2006, 17:34
Prześledziłem wątek więźby od samego początku i według mnie więźbę można by pociągnąć pod 20.10.21-10.90 drewno iglaste kształtowane w sposób ciągły. Ktos pisał o nr 20.10 w temacie więźby - ja jednak nie znalazłem tamtej pozycji na swojej liście - załączniku z 30.12.2005r.
O co tu kurde wreszcie chodzi. czy ktos pytał w US?

backdraft
04-04-2006, 12:05
chyba wiem, poprostu na drewno Vat jest 7% i nie potrzeby ani mozliwości odliczania VAt-u od 22%.

rafalg
05-04-2006, 08:31
Witam,
Ponawiam pytanie dotyczące drewnianych paneli podłogowych. Czy można jes rozliczyć z VATu?

MALINKA
05-04-2006, 14:00
[
jeśli kurek kulkowy to to samo co zawór kulkowy to nie można bo ma kod 29.13.12-35.14

A ja wszystkie zawory kulowe (kilka szt) kupiłem w Leroju. Tam na fakturze nie było numerów. Numer podany przez Ciebie rzeczywiście pasuje, ale nie jest to dobra wiadomość :([/quote]


poz. 167 - bez względu na symbol - zawory.


panele podłogowe drewniane - poz.14

Jak robiłam swoje rozliczenie to wiele symboli PKWiu było źle wpisanych. Sprawdzałam z zestawieniem GUSu i np. na panele podłogowe miałam symbol wyrobów z metalu. Jak zadzwoniłam do tego sklepu i poprosiłam by jeszcze raz podali mi symbol to pna podał mi dokładnie ten sam. Jak go poinformowałam co ten symbol oznacza to się bardzo zdziwił. Zaznaczam że swoje panele kupiłam ponad rok temu więc oni cały czas wpisują ten zły symbol :roll:

Rafik29
05-04-2006, 22:02
Siemka a co ktoś powie na temat odliczenia vatu z następujących rzeczy?:
1.rolety wewnętrzne
2.parapety wewnętrzne z płyty wiórowej,
3.pompa do C.O.
4.papa,
5.okap kuchenny
6.drzwi,
7.ościeżnice drzwiowe,

James Bond
06-04-2006, 10:42
Mam pytanie dot zwrotu Vat. Zakonczylismy budowe w czerwcu 2005. Rozliczymy sie jak na pozwolenie na budowe. A czy jesli musze wyremontowac kilka rzeczy w tym roku 2006 to czy bedzie mozna rozliczyc zakup materialów w roku 2006? I wtedy kiedy skladac taki wniosek. Bo za materialy kupione do 06.2005 musze zlozyc wniosek najpozniej do 6.2006.

Jarek_75
08-04-2006, 21:25
Mam pytanie dot zwrotu Vat. Zakonczylismy budowe w czerwcu 2005. Rozliczymy sie jak na pozwolenie na budowe. A czy jesli musze wyremontowac kilka rzeczy w tym roku 2006 to czy bedzie mozna rozliczyc zakup materialów w roku 2006? I wtedy kiedy skladac taki wniosek. Bo za materialy kupione do 06.2005 musze zlozyc wniosek najpozniej do 6.2006.
Po zakończeniu budowy możesz rozliczać vat za remont domu, za remont masz czas do 06.2008 czyba że bym się mylił ale zwrot vat możesz odliczać do końca 2007 roku także musisz mieć czas jeszcze na rozliczenie się z fiskusem.

Jarek_75
08-04-2006, 21:27
6.drzwi,
7.ościeżnice drzwiowe,
jak najbardziej reszty nie wiem

Jarek_75
08-04-2006, 21:28
Witam,
Ponawiam pytanie dotyczące drewnianych paneli podłogowych. Czy można jes rozliczyć z VATu?

tak

rafalg
09-04-2006, 15:09
Witam,
Ponawiam pytanie dotyczące drewnianych paneli podłogowych. Czy można jes rozliczyć z VATu?

tak

Super.