PDA

Zobacz pełną wersję : Zwrot VAT



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33

zefirispka
29-08-2009, 20:55
Dodam tylko, aby uzbroić się w cierpliwość. Decyzje II instancji to nie wszystko. Potem jest 30 dni na ewentualną skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Izba skarbowa może też decyzję us uchylić i przesłać do ponownego rozpatrzenia, a to oznacza pewien prawny ping-pong, bo znowu staje w punkcie wyjścia- co zrobi naczelnik us?
Mimo to, warto czasem podjąć ten trud, bo organy podatkowe wydają często błędne decyzje licząc na zmęczenie podatnika.

becia.ino
30-08-2009, 20:28
Dziękuję za podpowiedzi.
Rzeczywiście zaczynam myśleć, że wszystkie kłody rzucane nam przez urzędników mają na celu zmęczenie podatnika i przede wszystkim urwanie jak największej kwoty zwrotu z ich wniosków.
A co myślicie o następującym rozwiązaniu. W aktualnym wniosku pozostawię wyłącznie faktury, które mam nadzieję, w 100% nie budzą zastrzeżeń, że zostały wykorzystane do budowy domu (np. zlew, panele, płytki, drzwi, schody itd.) a pozostałe po prostu usunę w formie korekty do wniosku (myślę, że mogę zrobić kolejną korektę, skoro urząd nie wydał jeszcze ostatecznej pokontrolnej decyzji?)
Natomiast w przyszłym roku przedstawię kolejny wniosek z fakturami budzącymi na dzień dzisiejszy wątpliwości urzędnika oraz dodatkowo dołączę kilka faktur, które posiadam na budowę garażu (jeśli wszystko ma być dzielone % to ujmę we wniosku wszystkie faktury!). I w takiej sytuacji bez zastrzeżeń mogę zgodzić się na % podział kwoty zwrotu wydatków poniesionych na budowę domu.
Czy takie rozwiązanie będzie zgodne z przepisami ustawy o zwrocie VATu?
Jutro po raz kolejny udaję się do "mojej ulubionej instytucji" i zamierzam przedstawić swoje stanowisko.
Muszę przyznać, że po wstępnej symulacji - taka opcja jest dla mnie finansowo o wiele korzystniejsza. Ale czy możliwa do zrealizowania?? Czy urzędnicy mogą w takiej sytuacji przyczepić się do czegokolwiek???

zefirispka
30-08-2009, 21:35
Tak, takie rozwiązanie jest zgodne zarówno z ustawą o częściowym zwrocie vat z 2005 r. oraz z ordynacją podatkową. Podatnik w trakcie trwanie postępowania podatkowego, ma prawo do zmiany lub wycofania, swojego wniosku.
Jest tylko jedno ale,- urząd może policzyć Ci nowy termin do zwrotu od dnia złożenia korekty.

Szelma29
30-08-2009, 22:40
wybaczcie moje pytanie , moze to głupie ale jest taka sytuacja, osoba niepracująca dostaję pieniadze jako darowiznę od rodziców i za to buduje dom i czy zwrot Vatu dostanie?? Bo nie rozumiem jak to jest z tym Vatem, czy odliczajacy odlicza Vat od dochodów, od podatku i wtedy np płaci mniej albo ma jeszcze zwrot. Co w przypadku osoby, która nie ma dochodów a ma pieniadze z darowizny? Dostanie zwrotu Vatu??

zefirispka
31-08-2009, 08:19
Źródło finansowania nie ma znaczenia. Ważne abyś był osobą fizyczną, która w tym zakresie nie prowadzi działalności gospodarczej, ma faktury vat dokumentujące zakupy materiałów wypisane na siebie, tytuł prawny do nieruchomości i pozwolenie na budowę.
Z faktur obliczas 68,18% wartości vat do limitu okreslonego wg wzoru:12,295% z kwoty stanowiącej iloczyn
70 m2 x cena 1 m2.
Więcej pod tym linkiem:
http://www.mf.gov.pl/_files_/informatory/zwrot/zwrotvat-krokpokroku-1.pdf

ZUZEK
31-08-2009, 08:30
Do becia.ino

Opisana przez Ciebie sytuacja to typowa nadgorliwość urzędu spowodowana jakąś interpretacją (raczej nie wyrokiem SA).

Proporcjonalne obliczenie wydatków ma uzasadnienie w sytuacjach typu:
- powierzchnia na własne cele mieszkalne + powierzchnia na działalność gospodarczą (w budynku stanowiącym jedną konstrukcyjną całość)

http://interpretacje.tmxp.pl/Zwrot-niektorych-wydatkow-zwiazanych-z-budownictwem-mieszkaniowym/152843-faktura-zwrot-wydatkow-zwiazanych-z-budownictwem.html
http://interpretacje.tmxp.pl/Zwrot-niektorych-wydatkow-zwiazanych-z-budownictwem-mieszkaniowym/Uprawnienia-osob-fizycznych/115234-budowa-budynek-mieszkalny-materialy-budowlane.html

W powyższej interpretacji znajdziesz "tok rozumowania" organów podatkowych z "podstawą prawną" :roll: :wink:
Pracownica US do Twojej sytuacji zastosowała ten sam sposób obliczenia zwrotu. Wg mnie niewłaściwie. Jak pisała belladonna to podatnik składa stosowne oświadczenie o wykorzystaniu materiałów i wedle wszelkich prawideł może ono mieć moc dowodu. US chce obalić to twierdzenie posiłkując się jakąś ogólną zasadą proporcjonalności wydatków. Ale przy dwóch niezależnych budynkach to naciągane. Zwłaszcza, że chce to zrobić z rzeczami, które ewidentnie znajdują się w budynku mieszkalnym (zlew, panele).

Zgadzam się z belladoną, że nie ma sensu się wykłócać (może się zdarzyć, że Pani z którą załatwiasz swój wniosek po cichu przyznaje Ci rację ale podległośc służbowa robi swoje...).

Natomiast Twoje drugie proponowane rozwiązanie (% zaliczenie wszystkich faktur) może faktycznie okazać się korzystniejsze ekonomicznie ale po prawdzie niezgodne z "duchem" ustawy :roll: .
Choć paradoksalnie wynika ze stanowiska organu.
Pozdrawiam.

Szelma29
31-08-2009, 09:51
dzieki za odpowiedz Zefirispka
pozdrawiam :D :D

belladonna
31-08-2009, 17:34
Co do dochodów i zwrotu VAT to dopowiem, że nie ma to bezpośredniego związku, ale pośredni ma.
Co do darowizny, oczywiście osoba może wydatkować te pieniądze, ale... jeśli nie składała zeznań mogą ją w późniejszym terminie zapytać skąd miała dochody na te wydatki. A przy darowiźnie tylko do kwoty coś ponad 9 tysięcy jest zwolnione z opodatkowania. Teraz kwota wyższa też jest zwolniona (art. 4a ustawy o spadkach i darowiznach) ale pod warunkiem zgłoszenia tej darowizny. Dlatego o tym też należy pamiętać :)

Wracając jeszcze do sprawy beci dziwi mnie to, że w poprzednich wnioskach wystarczyło oświadczenie, a w kolejnym nie. Niezbyt dobrze to świadczy o tym organie podatkowym, bo w tej kwestii nie było jakichś interpretacji w ostatnim czasie. Osoba weryfikująca ostatni wniosek podważa stanowisko swoich współpracowników... no ale chyba wszędzie są jakieś czarne owce :)

zefirispka
01-09-2009, 06:41
Ale to też jest argument dla Beci. Ten sam organ podatkowy, niezależnie od tego jaka osoba prowadzi sprawę, nie może zmieniać w ten sposób swojego stanowiska. Przyda się to w trakcie postępowania na kolejnych etapach odwołania. Kto wie, czy sam urząd nie uzna tego za jednak słuszne i zrezygnuje z wydania decyzji korygującej wniosek.

annalada10
01-09-2009, 09:36
Duży problem. US Biłgoraj jest na TAK:
http://sip.mf.gov.pl/sip/index.php?p=1&i_smpp_s_dok_nr_sek=112627&i_smpp_s_strona=6
ale tam, nie wiedzieć czemu, kolektorom przypisano PKWiU: 29.72.14-00.90
Kiedyś jeszcze znalazłem interpretację z Zielonej Góry (nie pamiętam I czy II) również na tak.
Z kolei interpretacje dot. stawki VAT na kolektory (z 2004 roku) ewidentnie wskazują na 22%:
http://sip.mf.gov.pl/sip/index.php?p=1&i_smpp_s_dok_nr_sek=102439&i_smpp_s_strona=1

http://sip.mf.gov.pl/sip/index.php?p=1&i_smpp_s_dok_nr_sek=59227&i_smpp_s_strona=1

Ex przy poz. 134 mówi - wyłącznie piece grzewcze i podgrzewacze.
Czy kolektor będzie piecem grzewczym? Lub podgrzewaczem? Nie znam się na tym ale piecem jest urządzenie spalające coś. Kolektor jak już coś jest podgrzewaczem (przez konwersję czy cuś).
Posiada natomiast własne PKWiU (29.72.14-00.40), które przed 01.05.2004 r. według organów podatkowych skutkowało 22%.
Dla mnie to w sumie nielogiczne - czy kolektor jest:
- podgrzewaczem - tak
- wody (mamy ew. glikol ale w efekcie podgrzewamy wodę)
- akumulacyjnym - chyba też
- nieelektrycznym - tak.

Zatem niemożność wykazania ich w VZM wynika z tego, że przed 01.05.2004 r. miały stawkę 22% (czy słuszną - tu można by się spierać).
Czyli wg mnie NIE (choć uzasadnienie głupie...) :)

A tak na marginesie to nie zajmuję się VZM (zawodowo) ... :oops:


Ja z kolei będę odliczała VAT za pompę ciepła. Pytanie czy się uda... Może ktoś z was już to robił. Podobnie mam z rekuperacją...

raffran
01-09-2009, 10:07
A czemu teraz odliczasz vat za pc?
Nie zrobili tobie tego od razu w 7%, bo chyba sama tej pompy nie montowalas? No chyba ze sie myle :roll:

annalada10
01-09-2009, 11:57
Bo dostałam zaćmienia:) Masz rację oczywiście. Akurat negocjacje z firma wykonawczą, wybór pompy, jej montaż aż do finalnego uruchomienia zajął prawie rok więc zapomniałam, że kupowaliśmy ją i rekuperator wraz z usługą montażu:(

ZUZEK
01-09-2009, 12:03
Jeśli chodzi o montaż samej PC - stawka VAT wynosi obecnie 22%
(jeśli jest to montaż PC i instalacji wewnątrz - stawki są podzielone na 7 i 22%):

http://interpretacje.tmxp.pl/Podatek-od-towarow-i-uslug/Wysokosc-opodatkowania/Stawki/Stawki-podatku/191523-budownictwo-mieszkaniowe-infrastruktura-towarzyszaca-roboty-budowlane.html

http://interpretacje.tmxp.pl/Podatek-od-towarow-i-uslug/Wysokosc-opodatkowania/Stawki/Stawki-podatku/191523-budownictwo-mieszkaniowe-infrastruktura-towarzyszaca-roboty-budowlane.html


Natomiast sama PC (zakładamy, że bez montażu) - w VZM niestety nie można jej wykazać:

29.23.13-73.90 urządzenia sprężarkowe, w których skraplacze są wymiennikami ciepła - pozostałe, gdzie indziej nie wymienione
29.23.13-75.00 pompy cieplne absorpcyjne

annalada10
03-09-2009, 09:38
Dzięki za info. Muszę się przyjrzeć fakturom. Niezłe zadanie przede mną, ale skoro inni dają radę i ja dam:)

ZUZEK
03-09-2009, 14:10
Istnieje również rzadko stosowany (polecany też kiedyś tutaj) sposób złożenia VZM - wpisujemy wszystko jak leci... :lol:
Trudno mi natomiast powiedzieć, który sposób będzie bardziej stresujący... :wink:

MartaiMarcin
04-09-2009, 10:44
Witam. Mam pytanie. Razem z mężem zrobiliśmy remont piętra w domu jednorodzinnym należącym do moich rodziców. Faktury Vat braliśmy na siebie. Chcemy odliczyć Vat od tych materiałów. Sprzedawca w sklepie poradził nam, aby jedno z rodziców napisało oświadczenie, że nieodpłatnie wynajął nam te pomieszczenia które my wyremontowaliśmy. Czy z takim oświadczeniem zwrócą nam podatek?? Może doradzicie jakieś inne rozwiązanie. Dziękuję

ZUZEK
04-09-2009, 11:00
Mieszkacie tam?
Sprawę "tytułu prawnego" (bo tego Wam brakuje do kompletnego VZM) załatwi umowa użyczenia - spisana pomiędzy rodzicami (użyczającymi) a Wami (biorącymi do używania) z datą zawarcia sprzed zakupów. Jej przedmiotem będzie część budynku mieszkalnego (piętro).
Powszechna praktyka.

MartaiMarcin
04-09-2009, 12:13
Zuzek dzięki za odpowiedź.Tak mieszkamy tam. Moi rodzice są rozwiedzeni (nie było podziału majątku). Czy potrzebna jest umowa od obojga rodziców czy wystarczy od jednego?? Mam prośbę. Może masz wzór takiej umowy??

ZUZEK
04-09-2009, 12:23
Tak naprawdę, skoro tam mieszkacie to zawarliście ustną umowę użyczenia.
Niestety, dla US to trochę za mało więc można spisać coś takiego (link do wzoru na dole strony):

http://umowy.wieszjak.pl/inne-umowy/74970,Jak-przygotowac-umowe-uzyczenia.html

Umowę należy spisać z obojgiem rodziców (o ile oboje są (byli) współwłaścicielami). Jeśli nie to z jedynym właścicielem (ojciec lub matka).

PS. skutków podatkowych (czyli np. w PCC lub PIT) taka umowa nie rodzi.

Pozdrawiam.

MartaiMarcin
04-09-2009, 12:29
Jeszcze raz dziękuję. Ja dostałam od mojej mamy gospodarkę w akcie darowizny, ziemię, zabudowania i dom. Czy poniosę jakieś konsekwencje, jeżeli w pitcie napiszę, że remontowałam mój "nowy dom", a tak naprawdę remontowałam piętro u rodziców. Mama przepisała na mnie gospodarstwo w kwietniu 2009. W zeszłym roku zmieniała dach na tym odpisanym mi domku i nie rozliczała podatku, czy ja będę mogła go odliczyć w tym roku?? Dziękuję z góry za odpowiedzi. Pozdrawiam

ZUZEK
04-09-2009, 13:02
Wszystko odbywa się w jakiejś ustalonej przestrzeni czasowej.
Zbierając do kupy Wasze informacje:
- dysponujecie 2 tytułami prawny (umowa użyczenia budynku mieszkalnego oraz prawo własności gospodarstwa rolnego).

Zasadniczo, aby mieć święty spokój i czyste sumienie, powinno się wykazać f-ry w komplecie z budynkiem, który faktycznie był remontowany. Taklie jest moje stanowisko.
Piszesz, że mama remontowała drugi budynek w 2008 roku. Na kogo są faktury? Podejrzewam, że na mamę więc to ona może złożyć wniosek + swoje f-ry (VZM to nie PIT i nie ma tu rocznej cykliczności narzuconej ustawą). Jeśli faktury dot. dachu (te z 2008) są na Ciebie to nie możesz ich wykazać w "zestawie" z gospodarstwem (nie byłaś jeszcze wtedy właścicielem). A czy mogłabyś je wykazać w połączeniu z użyczonym budynkiem? Teoretycznie tak (o ile umowa użyczenia będzie na tyle szeroko skonstruowana, że tego typu roboty będą Wam na jej podstawie dozwolone) i Wasze sumienie Wam na to pozwoli :wink: .

Co do ewentualnego wniosku mamy - może pojawić się problem (sygnalizowany przez m.in. belladonnę) braku tytułu prawnego w momencie składania wniosku (czyli w chwili obecnej). Niektóre US przyjmują taką dziwną teorię, wysnutą z interpretacji dot. zakupów przed uzyskaniem tytułu prawnego - stoją na stanowisku, że wniosek z zakupami sprzed uzyskania tytułu prawnego można złożyć, o ile w dniu składania wniosku podatnik dysponuje stosownym tytułem prawnym (to tak na marginesie). Chyba, że (co wielce prawdopodobne) mama ma zapisaną służebność i wtedy US się nie przyczepi.

belladonna
04-09-2009, 17:57
Wszystkie interpretacje idą w kierunku, że tyt, prawny ma być na dzień składania wniosku, a nie dzień poniesienia wydatków. Bo w ustawie jest zapis, że przysługuje prawo do zwrotu jeśli osoba POSIADA tyt. prawny do budynku (lokalu) mieszkalnego, czyli ma posiadać w chwili starania się o zwrot VAT, a co za tym idzie w dniu złożenia wniosku (oraz faktury VAT, ale z jaką datą to już nie wiadomo). Reasumując jeśli składasz VZM 10 września 2009 i masz umowę użyczenia zawartą 9 września 2009 to możesz się starać o zwrot VAT z faktur od 1 maj 2004 do dzisiaj... hm... absurdalne, ale tak jest... te nasze luki prawne :)

zefirispka
04-09-2009, 21:36
Polemizowałbym z tym. Wiem, że niektóre us-y zwracają vat w przypadku zbycia nieruchomości, np. mieszkania, lecz wnioskodawca w momencie poniesienia wydatków miał tytuł prawny do danej nieruchomości.
Potwierdziłem sobie to na infolinii Ministerstwa Finansów.

belladonna
05-09-2009, 07:09
Są interpretacje (np dyrektora IS w Poznaniu, ośrodek zamiejscowy w Pile i dyrektora IS w Warszawie).
Szczególnie ta warszawska porusza fakt, ze osoba po sprzedaży odzyskuje pieniądze z zainwestowanych nakładów, a celem tej ustawy jest też pomoc państwa, więc jeśli osoba odzyskała zainwestowane pieniądze to dlaczego państwo ma jeszcze pomagać (chyba naan5 ją tutaj wklejała)?
Ok, też znam przypadek z innego forum kobiety, która odzyskała VAT od 2 mieszkań, jednego które miała i drugiego które sprzedała... ale dołączyła do wniosku tylko akty zakupu tych mieszkań, więc wprowadziła w błąd organ podatkowy, iż posiada obydwa mieszkania. A ustawa mówi, ze zwrot się należy jak osoba POSADA tyt. prawny, więc nie dołączenie aktu, z którego wynika, że osoba już nie posiada tyt. prawnego na dzień składania wniosku, jest stwierdzeniem nieprawdy, za co ponosi odpowiedzialność składający, a US może do wniosku jeszcze wrócić, poza tym akty notarialne też tam trafiają, więc.... :)

raffran
05-09-2009, 10:18
Zgadza sie,masz racje. Jest tylko jeden ale.
Wniosek o zwrot vatu trafi do jednej komorki w US, a akt notarioalny do innej. Tym samym jest malo prawdopodobne ze w przeciagu najblizszych pieciu lat oba te fakty zostana skojarzone. Co jednak nie znaczy, ze taka sytuacja moze sie nie zdarzyc.
Taka sytuacja nie dotyczy tylko US, ale i innych urzedow, bankow, itd. Mam tutaj na mysli przeplyw dokoumentow i informacji poprzez rozne komorki w jednej instytucji. W w/w opisanej sytuacji moze to byc i korzystne,ale w wielu innych przypadkach jest to bardzo klopotliwe.

zefirispka
05-09-2009, 14:14
Szczególnie ta warszawska porusza fakt, ze osoba po sprzedaży odzyskuje pieniądze z zainwestowanych nakładów, a celem tej ustawy jest też pomoc państwa, więc jeśli osoba odzyskała zainwestowane pieniądze to dlaczego państwo ma jeszcze pomagać (chyba naan5 ją tutaj wklejała)?


Nie do końca jest tak. A co w przypadku, gdy odzyskujesz vat, a następnie sprzedajesz nieruchomość? Efekt jest ten sam, odzyskujesz, wg Twoich argumentów, podwójnie: zarówno od państwa jak i w cenie sprzedaży. Ale przecież możesz tak zrobić. Żaden przepis ustawy z 2005 r. tego nie zabrania. Co więcej, przepisy te nie wskazują wprost, że w dniu złożenia VZM-u masz być właścicielem nieruchomości. Ustawodawca nie sprecyzował czy ma ono być w momencie składania wniosku, czy wystarczy aby tak było w momencie poniesienia wydatków. Jest tylko napisane, że ma taki dokument posiadać- nie pisze, że w dniu składania wniosku ma być on jeszcze ważny.
Gdyby przyjąć Twoją argumentację, to albo:
- podatnik nie mógłby nigdy już sprzedać swojej nieruchomości, bo odzyska w cenie sprzedaży również zapłacony vat (na to jednak brak przepisu, więc administracja skarbowa nie może tego zabronić)
albo
- musiałby dokonać w momencie sprzedaży nieruchomości swoistej jednorazowej korekty i zwrócić całą kwotę uzyskaną z us, a przecież tak się również nie dzieje.

Reasumując, ustawodawca nie uzależnił częściowego zwrotu vat od tego co, po poniesieniu wydatków remont lub budowę na nieruchomości stanowiącej prywatny majątek podatnika, dzieje się z nią dalej. Warunkiem jest poniesienie wydatków na określone materiały, posiadanie na siebie faktur vat i prawa własności, moim zdaniem, w momencie dokonywania tej inwestycji.

naan5
05-09-2009, 15:02
W tym problem, że to kolejny niedopracowany przepis. Ustawodawca napisał że osoba ma posiadać tytuł prawny tylko sęk w tym że nie określił " na kiedy" ma go posiadać. I stąd te różne interpretacje. U mnie w US zwracają Vat osobom które już sprzedały nieruchomość. Kiedyś NUS stwierdził, że nie ma podstaw do odmowy takim osobom zwrotu skoro w czasie kiedy byli właścicielami dokonywali wydatków remontowych, to czemu mieliby ich nie odliczyć.
Poza tym argumentacja że nakłady poniesione na remont czy budowę zostały już odzyskane w cenie jaką wzięło się za nieruchomość jest trochę słaba. A jak US miałby to udowodnić. Zawsze ktoś moze powiedzieć że on wcale nie odzyskał przy sprzedaży tego co np: włożył w remont bo np: z powodu sytuacji życiowej musiał szybko sprzedać nieruchomość w związku z tym musiał sprzedać taniej bo nie mógł już czekać dłużej na kupca....

No chyba że ministerstwo finansów zajmie się tym kiedyś i przepis doprecyzuje.

A co do sprawdzenia czy ktoś nieruchomość sprzedał to wcale nie trzeba latać po innych działach. Owszem akty wpływają do innej komórki ale są przez nią wprowadzone do bazy danych i akurat w moim us osoby robiące vzm-y mają dostęp do tego programu i mogą zerknać czy dany człowiek czegoś nie sprzedał.

belladonna
05-09-2009, 15:19
art. 3 ust.1 ustawy o zwrocie osobom....mówi:
"Osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z...."

a kiedy nabywa prawo do zwrotu? ano wtedy jak złoży wniosek VZM, bo jak go nie złoży to praw do zwrotu nie nabywa.

art. 4 ust. 2
"Prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje, pod warunkiem że osoba fizyczna posiada....."

Czyli osoba nabywa prawo do zwrotu składając VZM, a żeby jej to prawo do zwrotu przysługiwało to m.in. powinna posiadać pozwolenie na budowę, bądź tyt. prawny...

Dlatego tak to jest analizowane, że te dokumenty powinno się posiadać w momencie składania wniosku.....

Owszem było poruszane, czy osoba po otrzymaniu zwrotu i sprzedaży mieszkania (lokalu) powinna oddać zwrócone pieniądze, ale właśnie nie ma podstawy prawnej, aby miała to zwracać... i ciągle moja dyskusja ma na celu wytykanie absurdów rodzących się z tej ustawy i nic poza tym.

Osobiście nie zgadzam się z interpretacją, że limit dotyczący okresu pięcioletniego ma obowiązywać z 1 wniosku (wg ceny metra, jaka obowiązywała w 1 wniosku).... zapis jest taki:
"Limity kwoty zwrotu obliczone zgodnie z zasadami określonymi w ust. 5 i 6 dotyczą okresów pięcioletnich liczonych od daty złożenia pierwszego wniosku, o którym mowa w art. 5 ust. 1".

bo... okresy pięcioletnie mają być liczone od daty złożenia 1 wniosku.... a limity? liczone wg zasad ust.5 gdzie jest mowa o cenie metra zmiennej. "Limity kwoty zwrotu LICZONYCH od daty złożenia..." no chyba limity kwoty zwrotu liczone, a nie liczonych... skoro ten zapis by miał mieć związek z limitem. Limit ma być określony wg zasad ust. 5, a ten zawiera zapis:
"ceny 1 m2..... ostatnio ogłoszonej przed kwartałem złożenia wniosku o dokonanie zwrotu".... więc nie wiem skąd pomysł w jednej interpretacji, że ustawa nie dopuszcza zmiennej ceny. Według mojej interpretacji dopuszcza, bo w okresie pięcioletnim można złożyć 5 wniosków i każdy kolejny wniosek będzie złożony wtedy kiedy obowiązuje cena ostatnio ogłoszona przed kwartałem złożenia wniosku (a ta cena obowiązująca zmienia się co kwartał i jest inna w chwili składania tych kolejnych wniosków) :-))

Dodatkowo też podkreślę, że punkt widzenia, zależy od punktu siedzenia... :-)

naan5
05-09-2009, 16:05
Punkt widzenie zawsze zależy od punktu siedzenia ;)

Owszem ustawa mówi ze trzeba posiadać tytuł prawny do nieruchomości a odoba która nieruchomość sprzedała z punktu widzenia prawa tego tytułu nie posiada. Tylko tak przy każdym wniosku pracownicy US mają sprawdzać czy podatnik jeszcze te nieruchomość posiada?

A absurdów w prawie to mamy dużo ;)

Chociażby przy tych vzm-ach- te wszystkie umowy użyczenia spisywane między dziećmi-rodzicami, wnuczkami-dziadkami tuż przed złozeniem wniosku z jakąś wsteczną datą (tak na wszelki wypadek oczywiście) przecież to też lipa. Moim zdaniem powinno być odrazu w ustawie napisane że zwot należy się za wydatki na własny cel mieszkaniowy i wtedy trzeba by posiadać akt własności.

Ale to już nie od dziś tak jest w tym kraju, że zamiast solidnie popracować nad przepisami to się uchwala cokolwiek, a potem praniu się patrzy czy to ma ręce i nogi.

belladonna
05-09-2009, 16:56
Ojej, we mnie się aż gotuje, jak właściciel domu (akt własności ziemi) musi donosić coś, z czego wynika, że ma dom na tej ziemi (a przecież z punktu widzenia prawa cywilnego, kto ma grunt, to wszystko co na tym gruncie się znajduje jest jego), a inny dołączy umowę użyczenia (wielokrotnie o takiej treści, że ręce opadają) i jest wszystko ok... po prostu to jest CHORE! :)
naan5, a e-deklaracje? to jest dopiero niewypał... a w 2010 mają być też dopuszczone PITy-36 (bez podpisu)... to będzie dopiero REWELACJA :)

mysiaasia
05-09-2009, 23:03
http://michalp2005.republika.pl/VZM1.htm http://michalp2006.republika.pl/VZM.htm[/quote]

wydaje mi się że jest tu błąd dotyczy to nakrętek nr pkwiu 28.74.11 podane w pozycji Śruby, nakrętki, podkładki można wg załącznika MTiB odliczać ja mam takie ex.28.74.11-87.61 i sobie odliczę

belladonna
06-09-2009, 07:47
mysiaasia odpuść sobie, bo ex.28.74.11, czyli jest "ex" w wykazie, co oznacza w tym akurat grupowaniu "wyłącznie okucia budowlane łączące", a nakrętka, śruba, czy podkładka okuciem nie jest :-)

krab32
06-09-2009, 09:16
Witam, czy ktoś mi może pomóc :oops: pobrałam ten darmowy program do obliczeń w exelu, naciskam enter żeby obliczyło podatek, a tu klops :cry: ani myśli coś liczyć POMOCY, co robię źle

mysiaasia
06-09-2009, 10:16
Dziękuje to nie odliczam nakrętek. Ma dylemat co do
-foli kubełkowej mam ją podaną jako izolacja pozioma muru i teraz nie wiem czy to mogę odliczyć?
Tak samo jeśli chodzi o
-folie pcv muzimer czy inaczej zwana izolacja pozioma muru IZO-PAP taka folia w rolkach szerokości 30cm daje się ją na chudziak pod cegły czy pod murłaty piszą wszyscy, że nie ale jeszcze nie mam pewności więc pytam.
Mam do komina takie
-drzwiczki metalowe białe rewizyjne i je się odlicza ale pod nimi jest taka
-kratka biała metalowa do odkraplacza i tego nie wiem czy też mogę odliczyć? -stopień kominiarski czy ława kominiarska oraz
-wspornik ławy czy może wiesz co z tym?

belladonna
06-09-2009, 13:17
Witam, czy ktoś mi może pomóc :oops: pobrałam ten darmowy program do obliczeń w exelu, naciskam enter żeby obliczyło podatek, a tu klops :cry: ani myśli coś liczyć POMOCY, co robię źle

Dobry darmowy program do VZM jest na stronie www.podatki.pl
A jak wyliczyć samodzielnie VAT?
Kwota brutto 5.000
czyli VAT
5.000 x 0,22 / 1,22 = 901,64
lub
5.000 / 1,22 - 5.000 = -901,64 (tylko tutaj minus trzeba zignorować) :)

belladonna
06-09-2009, 13:31
Mysiaasia folie sobie odpuść, wchodzą tylko membrany dachowe, a to folie paroprzepuszczalne.
Co do stopni, ław i wsporników, to dobrze jest to opisane na stronie 30 tego forum... :-)

darekpt
06-09-2009, 18:18
złożyliśmy wniosek na początku kwietnia i do tej pory jeszcze kasy nam nie zwrócili , w tamtym roku składaliśmy w lutym i już pod koniec kwietnia mieliśmy kase na koncie....

Pit_er
06-09-2009, 21:12
Witam, czy ktoś mi może pomóc :oops: pobrałam ten darmowy program do obliczeń w exelu, naciskam enter żeby obliczyło podatek, a tu klops :cry: ani myśli coś liczyć POMOCY, co robię źle

To działa tylko przy włączonym makro.
Opis jak włączyć makro jest na pierwszym arkuszu programu.
____________________________________________
Aktualna cena 1 m2 powierzchni użytkowej (http://www.pit.republika.pl/info.htm)
Formularze VZM-1 do wniosku o zwrot VAT (http://www.pit.republika.pl/vzm.htm)

mysiaasia
06-09-2009, 21:55
Mysiaasia folie sobie odpuść, wchodzą tylko membrany dachowe, a to folie paroprzepuszczalne.
Co do stopni, ław i wsporników, to dobrze jest to opisane na stronie 30 tego forum... :-)
Ja spotkałam się z wieloma zdaniami że jednak folie kubełkową która widnieje na fakturze jako izolacja pionowa muru można odliczyć że jest to nr pkwiu 25.23.15-50.99, bo tak naprawdę to jest plastyk a nie folia to może dlatego a nazwa jest tylko potoczna.
z tymi nakrętkami to jednak nie jestem pewna bo też piszą ludzie że je można chodzi dokładnie o nakrętki m16 kupiłam je do prętu gwintowanego z którego zrobiłam kotwy do połączenia murłat z wieńcem 28.74.11-87.61 Nakrętki zgrubne, ze stali, o średnicy M16, pozostałe, jeśli jednak nadal się mylę proszę o odpowiedź

adam2007
07-09-2009, 15:45
złożyliśmy wniosek na początku kwietnia i do tej pory jeszcze kasy nam nie zwrócili , w tamtym roku składaliśmy w lutym i już pod koniec kwietnia mieliśmy kase na koncie....


Ja ostatnio byłem w US - Warszawa i dla przykładu podam ,że Panie wnioski złożone w kwietniu weryfikują teraz.Dodatkowo poinformowały mnie ,że jeśli wniosek zostanie zweryfikowany szybko to wypłata i tak najpewniej nastąpi przed upływem 6 mieś ;)

belladonna
07-09-2009, 16:26
Ja spotkałam się z wieloma zdaniami że jednak folie kubełkową która widnieje na fakturze jako izolacja pionowa muru można odliczyć że jest to nr pkwiu 25.23.15-50.99, bo tak naprawdę to jest plastyk a nie folia to może dlatego a nazwa jest tylko potoczna.
z tymi nakrętkami to jednak nie jestem pewna bo też piszą ludzie że je można chodzi dokładnie o nakrętki m16 kupiłam je do prętu gwintowanego z którego zrobiłam kotwy do połączenia murłat z wieńcem 28.74.11-87.61 Nakrętki zgrubne, ze stali, o średnicy M16, pozostałe, jeśli jednak nadal się mylę proszę o odpowiedź

Folia wytłaczana, kubełkowa. Folie z polietylenu o wysokiej gęstości.
Symbole klasyfikacji wyrobu
PLUS/ISO DRAIN 8 DIAGONAL 0,5 i PLUS/ISO DRAIN 8 DIAGONAL 0.6
PKWiU: 25.21.30-17.00 PCN: 39211900 SWW: 1361-24
DRAIN/ISO DRAIN 8 VLILS 0.5 i DRA1N/1SO DRAIN 8 VLIES 0.6.
PKWiU: 25.21.30-90.20 PCN: 39211900 SWW: 1361-24

których w moim regionie nie odliczysz, ale próbuj... próba nie strzelba, nie wypali.
Nakrętka jak pisałam wyżej, nie jest okuciem budowlanym. Ale jakiejś babie z neta wierzyć nie musisz :)

belladonna
07-09-2009, 17:37
złożyliśmy wniosek na początku kwietnia i do tej pory jeszcze kasy nam nie zwrócili , w tamtym roku składaliśmy w lutym i już pod koniec kwietnia mieliśmy kase na koncie....


Ja ostatnio byłem w US - Warszawa i dla przykładu podam ,że Panie wnioski złożone w kwietniu weryfikują teraz.Dodatkowo poinformowały mnie ,że jeśli wniosek zostanie zweryfikowany szybko to wypłata i tak najpewniej nastąpi przed upływem 6 mieś ;)

Klasyczna odpowiedź, bo wypłata musi nastąpić przed upływem 6 miesięcy... w końcu wypłata po miesiącu, to też wypłata przed upływem 6 miesięcy :lol:

mysiaasia
07-09-2009, 20:36
Dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam. Mam nadzieje, że ta odpowiedź pomoże też innym.

Szelma29
08-09-2009, 08:21
Od przyszłego roku ma zniknąć ulga na materiały budowlane, dzisiaj to wyczytałam w newsach. W związku z ogromnym deficytem na przyszły rok ulga ma być zniesiona.
Co Wy na to?? :evil: :evil: :o :o

http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090907/KRAJ/154202631

aglig
08-09-2009, 09:31
Polemizowałbym z tym. Wiem, że niektóre us-y zwracają vat w przypadku zbycia nieruchomości, np. mieszkania, lecz wnioskodawca w momencie poniesienia wydatków miał tytuł prawny do danej nieruchomości.
Potwierdziłem sobie to na infolinii Ministerstwa Finansów.

Wyrok

z dnia 23 listopada 2006 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie

I SA/Ol 440/06

Niezależnie od tego, czy osobie fizycznej, która sprzedała niezakończoną inwestycję mieszkaniową, można przypisać z tytułu tej sprzedaży przymiot podatnika VAT w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z 2004 r. o podatku od towarów i usług czy też nie, nie przysługuje jej prawo do zwrotu z budżetu Państwa części wydatków z faktur zakupu materiałów budowlanych, albowiem przeniosła ona ciężar ekonomiczny podatku na nabywcę nieruchomości. Oczywistym bowiem i nie wymagającym dowodzenia jest fakt, że w cenie sprzedaży mieszczą się wszystkie poniesione wydatki. Ponadto w przypadku sprzedaży inwestycji mieszkaniowej nie jest realizowany konstytucyjny cel ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468) - pomoc Państwa w zaspakajaniu potrzeb mieszkaniowych obywateli (art. 75 Konstytucji RP).

ZUZEK
08-09-2009, 10:19
Data orzeczenia: 2007-10-16
Sąd: Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Uzasadnienie: III SA/Wa 1258/07

(...)
Spór jaki w niniejszej sprawie zaistniał pomiędzy skarżącą i organami podatkowymi dotyczy określenia momentu w jakim podatnik ubiegający się o zwrot o którym mowa w art. 3 ust. 1 ust. o zwr. powinien spełnić określone przepisami warunki do uzyskania tego zwrotu. Zgodnie z treścią przepisu art. 4 ust. 2. ust. o zwr. prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje, pod warunkiem że osoba fizyczna posiada:

1) prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016, z późn zm.) albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku inwestycji określonej w art. 3 ust. 1 pkt 3;

2) pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie.

Treść przytoczonych przepisów nie wskazuje wprost daty, w której podatnik musi spełnić określone w tych przepisach warunki do uzyskania zwrotu. Także pozostałe przepisy ust. o zwr. nie określają tej daty. Wobec braku możliwości ustalenia tej daty przy zastosowaniu wykładni językowej przepisów ust. o zwr. należało zdaniem Sądu sięgnąć do wykładni celowościowej. W związku z tym należało mieć na względzie to, że uchwalenie ustawy ust. o zwr. miało na celu zrekompensowanie podatnikom skutków ekonomicznych wzrostu stawki podatku VAT stosowanej przy sprzedaży materiałów budowlanych jaki nastąpił od dnia 1 maja 2004 r.

(...)

Zdaniem Sądu określone w art. 4 ust. ust. 2 pkt 1 i 2 ust. o zwr. warunki uzyskania zwrotu dodatkowo wiążą uprawnienie do żądania zwrotu z zaspokajaniem osobistych potrzeb mieszkaniowych osób występujących o ten zwrot. Zdaniem Sądu wprowadzenie w ustawie omawianych warunków miało na celu ograniczenia prawa do ubiegania się o zwrot wyłącznie do osób, które rzeczywiście poniosły wydatki na materiały budowlane w związku z zaspokajaniem ich potrzeb mieszkaniowych i wyeliminowanie możliwości nadużywania tego uprawnienia przez osoby, które co prawda legitymują się wskazanymi w art. 3 ust. 4 ust. o zwr. dowodami potwierdzającymi poniesienie przez te osoby wydatków na materiały budowlane, lecz nie mogą powiązać ich z konkretnymi własnymi celami mieszkaniowymi w skazanymi w przepisach art. 3 ust. 1 pkt 1-3 ust. o zwr. Zdaniem Sądu dopiero legitymowanie się przez osobę o zwrot prawem do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane albo tytułem prawnym do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku inwestycji określonej w art. 3 ust. 1 pkt 3 ust. zwr. lub pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie pozwala na stwierdzenie, że wnioskowany przez osobę fizyczną zwrot związany jest z zaspokajaniem jej potrzeb mieszkaniowych.

(...)

Wskazane w przepisie art. 4 ust. 2 pkt 1 ust. o zwr. tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku inwestycji określonej w art. 3 ust. 1 pkt 3 ust. o zwr. (remont budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego - przypis Sądu) jest pojęciem niezdefiniowanym. Zdaniem Sądu pojęcie to oznacza prawo podmiotowe, którego treścią jest uprawnienie do korzystania z budynku lub lokalu mieszkalnego a także uprawnienie do wykonywania w tych obiektach prac wskazanych w art. 3 ust. 1 pkt 3 ust. o zwr.

(...)

Związanie w art. 4 ust. 2 prawa do zwrotu o którym mowa w art. 3 ust. 1 z legitymowaniem się przez osobę ponoszącą wydatki na zakup materiałów budowlanych z wymienionymi uprawnieniami do prowadzenia prac budowlanych z jednoczesnym ograniczeniem prawa do ubiegania się o zwrot wyłącznie do osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej wprost wskazuje na to, że celem tego zabiegu legislacyjnego było ograniczenia prawa do zwrotu wyłącznie do podmiotów, które prac wymienionych w przepisach art. 3 ust. 1 pkt 1-3 ust. o zwr. dokonują wyłącznie w związku z zaspokajaniem własnych potrzeb mieszkaniowych

(...)

Mając to na względzie należało uznać, że przepisy art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ust. o zwr. należy interpretować w ten sposób, że określone w nich warunki powinny zostać spełnione przed wystąpieniem przez osobę fizyczną z wnioskiem o zwrot wydatków budowlanych. Wówczas można będzie przyjąć iż określone w przepisach art. 3 ust. 1 ust. o zwr. wydatki, z którym związany jest zwrot zostały poniesione na zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych wnioskodawcy, a zatem że wnioskowany zwrot jest zgodny z założeniami ustawy ust. o zwr. Twierdzenie, iż warunki te należy spełniać również w dacie złożenia wniosku o zwrot jest zdaniem Sądu nieuprawnione, gdyż nie znajduje prostego potwierdzenia w przepisach ust. o zwr. i dodatkowo jest sprzeczne z celem jaki ustawodawca chciał zrealizować uchwalając tę ustawę. Zdaniem Sądu warunki określone w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ust. o zwr. należy uznać za spełnione w sytuacji, gdy osoba fizyczna przed wystąpieniem o zwrot poniosła wydatki wskazane w ustawie na cele określone w przepisach art. 3 ust. 1 pkt 1-3 ust. o zwr. i w związku z realizacją tych celów uzyskała prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku inwestycji określonej w art. 3 ust. 1 pkt 3 ust. o zwr. lub pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie. Zatem osoba ta uprawniona będzie do otrzymania zwrotu, także w sytuacji, gdy przed złożeniem wniosku zbędzie nieruchomość, z którą związane były realizowane przez nią inwestycje budownictwa mieszkaniowego wskazane w art. 3 ust. 1 pkt 1-3 ust. zwr. i realizując te inwestycje osoba ta spełniła warunki określone w przepisach art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ust. zwr. W ocenie Sądu brak jest uzasadnionych podstaw do wyłączenia takich osób z kręgu podmiotów uprawnionych do korzystania ze zwrotu. Świadczy o tym również to, że ustawodawca w przepisach ust. o zwr. nie ograniczył tego uprawnienia do osób, które będą korzystały z obiektów, z którymi związane były wydatki przez określony czas. Zbycie nieruchomości, której dotyczyły wydatki wskazane w przepisach art. 3 ust. 1 pkt 1-3 ust. zwr. nie wyłącza prawdo do uzyskania zwrotu oraz nie skutkuje obowiązkiem zwrócenia organowi zwrotu uzyskanego przed zbyciem nieruchomości. Skoro co do zasady na gruncie ust. o zwr. zbycie nieruchomości, z którą związany był zwrot nie ma wpływu na uprawnienie do otrzymania zwrotu, to zdaniem Sądu brak jest podstaw normatywnych do różnicowania sytuacji prawnej osób, które zbyły nieruchomość, z którą związany był zwrot po otrzymaniu tego zwrotu i osób, które nieruchomość tę zbyły przed złożeniem wniosku o zwrot.

To może pytanie do SN? :wink:

zefirispka
08-09-2009, 15:05
Wygląda na to, że nie pozostaje nic innego jak SN, a potem może ETS?
Na dziś mamy znowu dowolność, co urząd to interpretacja.

zefirispka
08-09-2009, 15:07
Od przyszłego roku ma zniknąć ulga na materiały budowlane,

Wobec zapowiadanego deficytu na 2010 r., jest bardzo prawdopodobne, że tak się stanie. Być może opozycja zablokuje zmianę prawa, czyli nowelizację ustawy. Bez tego, zwrot nadal będzie możliwy.

belladonna
08-09-2009, 18:10
Czyli wygląda na to, że będzie zróżnicowanie.... jaki wyrok sądu w danym regionie, to takie kroki aparatu skarbowego... no tak to jest, jak orzecznictwo idzie w dwóch kierunkach.
Co do końca tego, to nie trudno się dziwić... dziura budżetowa szykuje się duża... :)

ZUZEK
09-09-2009, 08:33
Wygląda na to, że nie pozostaje nic innego jak SN, a potem może ETS?
Na dziś mamy znowu dowolność, co urząd to interpretacja.

Niestety tak jest.
Ale różnorodność interpretacji wynika tylko i wyłącznie z "jakości" prawa a nie z pomysłowości organów czy sądów.



Wobec zapowiadanego deficytu na 2010 r., jest bardzo prawdopodobne, że tak się stanie. Być może opozycja zablokuje zmianę prawa, czyli nowelizację ustawy. Bez tego, zwrot nadal będzie możliwy.

Tylko przy ewentualnym skasowaniu ustawy budżetowi na 2010 to niewiele pomoże.
W 2010 roku US-y będą zwracały za 2009 rok.
No i pozostanie realizacja praw nabytych - niekonstytucyjne byłoby pozbawienie prawa do złożenia wniosku osób, które poczyniły wydatki od 2004 i zwlekały z realizacją nabytego prawa (czyli złożenia wniosku).

zefirispka
09-09-2009, 09:04
Masz rację, nie poraz pierwszy prawodawca, czyli grono 560 parlamentarzystów nie popisało się. A podobno senat przywrócono po to, by było mniej wpadek.

Co do praw nabytych, cóż, chciałbym być pesymistą, który się myli. W przeszłości działy się różne rzeczy. Zanim zostały uchylone przeleciało ładnych kilka lat, a czas to dla budżetu pieniądz.

naan5
09-09-2009, 09:42
Praw nabytych pozbawić podatników nie mogą bo to by było niekonstytucyjne. Z tego co ja słyszałam to chcą z dniem 31.12.2009 roku zakończyć możliwość ponoszenia wydatków i ustalić jakiś końcowy termin w 2010r do którego będzie można składać wnioski za wydatki poniesione w okresie od 01.05.2004 - 31.12.2009.

ZUZEK
09-09-2009, 10:09
Poza tym rok 2010 to wybory prezydenckie więc mało która decyzja "rządzących" będzie miała uzasadnienie ekonomiczne/logiczne/społeczne... :wink:

TomiVW
09-09-2009, 19:32
mam takie pytanko. mam możliwość kupienia gazobetonu w dobrej cenie ale bez faktury, czy potrzebna jest mi ona? jeśli tak to będziemy musieli zapłacić ok1zł za każdego pustaka. A tak przy okazji może ma ktoś namiary na tanie materiały budowlane....?

mysiaasia
09-09-2009, 21:15
W związku z tym, że miałaby być zniesiona możliwość odliczania watu w przyszłości czy może ktoś wie jak się zabezpieczyć, aby móc odliczać ten wat w następnych latach.
Dawniej jak była ulga budowlana to była ustawowo określona na jaki okres jest i mimo jej likwidacji to ci co zaczęli korzystać z niej mieli prawo do jej kontynuacji w latach na jakie była ta ulga.
Natomiast zastanawiam się czy w tym przypadku jest to w ogóle możliwe, gdyż mamy możliwość odliczania na nieokreślony czas a jedynie od niedawna mamy ogranicznik w rozliczaniu jakim jest 5 letni limit, który nie daje nam żadnych praw.
Najpierw myślałam, że jak kupie coś w tym roku i to będę miała możliwość odliczania w następnych latach mimo likwidacji w 2010r to ja mam limit i przez 5 lat będę mogła z tego korzystać, jednak wydaje mi się, że zniesienie możliwości odliczania od 2010r będzie oznaczać, że ci co mogli rozliczyć się do grudnia 2009r to skorzystali, ale już za materiały kupione po złożeniu wniosku i w roku 2010 i ci co w ogóle nie złożyli to już nie skorzystają z tej możliwości mimo iż komuś należał się limit na 5 lat.
Mamy w tej chwili wrzesień i jesli jest jakaś możliwość to warto z niej skorzystać aby móc ten wat odzyskać w następnych latach .
Mam nadzieje, że się mylę jeśli ktoś wie więcej lub myśli inaczej to proszę o odpowiedź.

mkkafe
09-09-2009, 22:59
Nie moge znalezc jednoznacznej odpowiedzi, wiec pytam tutaj:


zakonczylam budowe ponad 8 mies temu. Czy wciaz moge odliczyc faktury z okresu budowy? Nie korzystalam jeszcze z ulgi budowlanej. Czy faktury z okresu budowy i z okresu po zakonczeniu budowy mozna łączyc w jednym wnosku?

mkkafe
09-09-2009, 23:09
juz znalazlam w linku z poprzednich stron- nie ma tego okresu 6 miesiecy :D

ufffff

zefirispka
10-09-2009, 09:00
W związku z tym, że miałaby być zniesiona możliwość odliczania watu w przyszłości czy może ktoś wie jak się zabezpieczyć, aby móc odliczać ten wat w następnych latach.


Na dzień dzisiejszy nie ma takiej możliwości. Wszystko zależy od tego jak zostanie skonstruowana nowela ustawy. A na pewno nie będzie to korzystne dla inwestorów, bo przecież chodzi o oszczędności.
Jedyna pewna możliwość zachowania odliczeń, ale w kontekście art. 86 samej ustawy o vat, czyli działalność gospodarcza w tym zakresie. No, ale przecież nie o to chodzi.

kamionkal
10-09-2009, 11:05
Nie moge znalezc jednoznacznej odpowiedzi, wiec pytam tutaj:


zakonczylam budowe ponad 8 mies temu. Czy wciaz moge odliczyc faktury z okresu budowy? Nie korzystalam jeszcze z ulgi budowlanej. Czy faktury z okresu budowy i z okresu po zakonczeniu budowy mozna łączyc w jednym wnosku?

jak sama znalazlas, nie ma limitu 6 mies; mozesz laczyc faktury na jednym wniosku, natomaist pamietaj, ze faktury po zakonczeniu budowy upowazniaja do zwrotu VAt w nieco nizszej wysokosci niz te z okresu "budowlanego"

pzdr

josephine
10-09-2009, 12:21
A co z fakturami datowanymi sprzed zakończenia budowy, ale rozliczanymi już po?

ZUZEK
10-09-2009, 13:07
Wykażesz je jako wydatki na budowę - ważne jest kiedy zostały poniesione a nie wykazane we wniosku.

josephine
10-09-2009, 21:57
Dziękuję.

karolina.k
13-09-2009, 21:31
Mam pytanie, jestem właścicielem domu, w którym przeprowadzam remont, jednak jeszcze nie jestem tam zameldowany, jest to kwestia maksymalnie miesiąca ale niektóre faktury muszę już wypisywać. Czy ktoś wie na jaki adres mam wypisywać fakturę? Czy na adres mojego teraźniejszego zameldowania czy na adres domu który remontuję? Proszę o poradę!

belladonna
14-09-2009, 07:23
Na adres zamieszkania, którym dysponuje US. Masz mieć tyt. prawny do remontowanego budynku, ale niekoniecznie musisz w nim mieszkać. I pamiętaj, że zmianę adresu zamieszkania należy zgłosić do miesiąca czasu w US (NIP-3 o ile nie prowadzisz działalności na własnym nazwisku, bo wtedy NIP-1, no i VATowcy zmiany zgłaszają bodajże do 14 dni)

zefirispka
14-09-2009, 20:57
Vatowcy mają teraz, po wiosennej nowelizacji, 7 dni.

Gzubi
14-09-2009, 21:29
Tak czytałem na forum i czytałem i nigdzie nie umiem znaleźć jak to jest z przydomową oczyszczalnią jako z kompletem.
Wiem, że nie można odzyskać Vatu z szamba czy zbiorników większych niż 300l.
Tylko jest tam coś napisane o zbiornikach do innych celów.
Czy oczyszczalnia jest tak klasyfikowana ? Bo składa się ona z różnych elementów i czy w przypadku jak jest to komplet można odzyskać VAT ?
Bo już nic nie wiem.

revalidon
14-09-2009, 23:47
Wiem, że nie można odzyskać Vatu z szamba czy zbiorników większych niż 300l.


A ja wiem, że można... Szambo czyli zbiornik betonowy [26.61.12-60.55]

patusia
15-09-2009, 11:57
Właśnie dostałam swój zwrot vat. Dziękuję wszystkim którzy udzielają się na tym forum, bo to dzięki wam udało mi się rozliczyć vat samodzielnie.
Co dziwne pierwsze zadzwoniła pani z urzędu że nie wszystko mi zaliczą, ale ponieważ mnie nie było w domu powiedziała że będzie jeszcze dzwonić. Nie zadzwoniła, a pieniążki wpłynęły. Tak czy tak, wybieram się do urzędu spytać co nie zaliczyli bo suma jest nieznacznie mniejsza, a ja chcę wiedzieć na przyszły rok.

Gzubi
15-09-2009, 12:06
Wiem, że nie można odzyskać Vatu z szamba czy zbiorników większych niż 300l.


A ja wiem, że można... Szambo czyli zbiornik betonowy [26.61.12-60.55]

Hmm, ale szamba są również wykonywane z polietylenu, żywic i tych z tego co wiem to nie można. Czy jest to szambo szczelne ?
Dalej nie wiem co z oczyszczalnią jak nei ma rozgraniczenia na poszczególne elementy.

belladonna
15-09-2009, 17:21
Oczyszczalnia ścieków nie jest tanim artykułem. Jeśli nie masz na fakturze PKWiU to może być różnie... jak wpisałam przy klasyfikacji PKWiU "oczyszczalnia ścieków" znalazło mi:
25 24 28 40 0 -- Perforowane kubły i podobne artykuły do filtrowania wody przy wejściu do ścieków, z tworzyw sztucznych

a to wchodzi wg wykazu.
Natomiast znalazłam dwie interpretacje w necie dotyczące stawek VAT, gdzie sprzedawcy klasyfikują oczyszczalnie wg PKWiU 25.23-15.50.99.

US nie jest odpowiednią instytucją, która ma wiedzieć gdzie sklasyfikować oczyszczalnię. Na fakturze nie będzie PKWiU, to mogą śmiało zakwestionować, ponieważ na podstawie wykazu trudno samemu gdzieś to zakwalifikować. Dlatego wystąp z zapytaniem do producenta jakie PKWiU jest odpowiednie dla tego urządzenia. Jeśli otrzymasz np te co podałam wyżej, to nikt się do tego nie przyczepi, bo z tego będzie wynikało, iż ta oczyszczalnia podlega odliczeniu :)

zefirispka
15-09-2009, 21:38
Z PKWiU proszę uważać. Wielu sprzedawców stosuje kody z 2004 albo nawet z 2008 r., a te różnią się od tych podatkowych z 1997 r.
Po wtóre skarbówka nie może ot tak sobie kwestionować PKWiU, bo nie ma do tego uprawnień. Od tego jest urząd statystyczny, zgodnie z postanowieniami rozporządzenia w sprawie PKWiU. Jeśli urząd coś kwestionuje, to musi podeprzeć się informacją ze statystki, albo biegłego w tym zakresie.

pacakm
16-09-2009, 08:45
Oczyszczalnie ścieków - bezwzględnie do odliczenia, obojętnie czy są z betonu czy ze sztucznego tworzywa!!!

mysiaasia
17-09-2009, 10:28
Mam pytanie a co z rurami rozprowadzającymi ciepło z kominka, na fakturze to jest rura przewód termofleks , jest ona z aluminium i ocieplona wełna mineralną a kosztuje dużo pieniędzy i nie mogę nic na ten temat znaleźć. Proszę o odpowiedź czy je można odliczyć.To jest coś takiego:
http://www.eph.pl/product/id/473,rura-wentylacyjna-z-izolacja-termofleks-250-c

belladonna
17-09-2009, 18:45
28.75.27-85.10 Rury giętkie, aluminiowe NIE
:)

pacakm
18-09-2009, 10:59
A jak wyglada w Polsce, w poszczególnych urzędach skarbowych stosowanie limitu zwrotu? Pytanie zadane w związku z interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie IPPB2/415-103/09-5/AK z 10.03.2009r. "podatnikowi przysługuje limit zwrotu wyliczony na dzień złozenia pierwszego wniosku przez okres pięciu lat, który nie podlega zwiększeniom ani zmniejszeniom". Tzn. że od wniosku złożonego np. w styczniu 2007r., gdzie wartość 1m2 powieżchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnoscowych na książeczkach mieszkaniowych wynosiła 2557zł, co dawało limit zwrotu przy budowie 22006,82zł, a przy remoncie 9431,49zł, ma być stosowany do kolejnych wniosków przez okres pięciu lat czyli w tym przypadku do wniosku złożonego np. w 2011r. gdzie wartość 1m2 przy dotychczasowych wzrostach cen materiałów budowlanych i usług, może wynosić nawet 5000zł, co odpowiednio przy budowie i remontach dawało limit 43035,50zł i 18442,50zł. Wynika z tego jakieś bardzo nierówne traktowanie wnioskodawców, którzy muszą ponieść karę za to, że złożyli wniosek VZM-1 już w 2007 roku. Czy to jest tylko nadinterpretacja blondynki z Płocka. Z art 3 ust 5 ustawy o przedmiotowych zwrotach podatku VAT jasno wynika, że "kwota zwrotu jest równa 68,18% kwoty podatku VAT wynikajacej z faktur, nie więcej jednak niż 12,295 % kwoty stanowiacej iloczyn 70m2 (lub 30m2) powierzchni uzytkowej 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego ..., ostatnio ogłoszonej przed kwartałem złożenia wniosku o dokonanie zwrotu". Natomiast art 3 ust. 6a mówi tylko iż limit obowiązuje przez 5 lat od daty złożenia pierwszego wniosku, ale limit obliczony na podstawie art 3 ust 5 (a w tym artykule nie ma użytego pojęcia złożenia pierwszego wniosku tylko "złożeniawniosku". Jak to jest rozstrzygane urzedach skarbowych w Polsce?

belladonna
18-09-2009, 15:42
Na stronie 55 pisałam o tym, że moja interpretacja tego przepisu jest odmienna (a wyglądam jak blondynka...). Wg mnie ustawa dopuszcza zmianę limitów, bo kolejny wniosek, jest nadal wnioskiem i mamy w nim wpisać cenę:
"ceny 1 m2..... ostatnio ogłoszonej przed kwartałem złożenia wniosku o dokonanie zwrotu"

Jednak biorąc pod uwagę oszczędności na tapecie USy będą asekuracyjnie przychylne tej warszawskiej interpretacji :)

zefirispka
19-09-2009, 08:08
Poprę tutaj Belladonę, też spotkałem się z taką praktyką. Przyjmuje się cenę metra za okres składania kolejnego wniosku, tym samym limit może wzrosnąć.

naan5
19-09-2009, 09:24
Zależy na który US się trafi. Część US-ów przyjmuje rosnące limity ale są też takie które trzymają się pierwszego limitu przez 5 lat. Teraz żeby roztrzygnąć kto ma 100% rację to trzeba albo zajęcia przez MF stanowiska w tej sprawie albo tego żeby sprawa oparła się o sądy....

chociaż ostatnio coraz częściej mówi się o zakończeniu tej ulgi, więc moze niedługo nie będzie już o czym dyskutować ;)

darekpt
19-09-2009, 11:34
złożyliśmy wniosek na początku kwietnia i do tej pory jeszcze kasy nam nie zwrócili , w tamtym roku składaliśmy w lutym i już pod koniec kwietnia mieliśmy kase na koncie....


Ja ostatnio byłem w US - Warszawa i dla przykładu podam ,że Panie wnioski złożone w kwietniu weryfikują teraz.Dodatkowo poinformowały mnie ,że jeśli wniosek zostanie zweryfikowany szybko to wypłata i tak najpewniej nastąpi przed upływem 6 mieś ;)

Klasyczna odpowiedź, bo wypłata musi nastąpić przed upływem 6 miesięcy... w końcu wypłata po miesiącu, to też wypłata przed upływem 6 miesięcy :lol:

dziś 19 września do tej pory nam nie wpłacili :( wniosek zweryfikowany , czeka gdzieś w księgowości na przelew

zefirispka
20-09-2009, 17:53
Zależy na który US się trafi. Część US-ów przyjmuje rosnące limity ale są też takie które trzymają się pierwszego limitu przez 5 lat. Teraz żeby roztrzygnąć kto ma 100% rację to trzeba albo zajęcia przez MF stanowiska w tej sprawie albo tego żeby sprawa oparła się o sądy....



Możesz też złożyć wniosek o indywidualną interpretację. Trwa to do 3 miesięcy, a z tego co wiem interpretacje idą w kierunku "ruchomego" limitu, więc może warto poczekać i wydać 40 zł na ten dokument.

pacakm
21-09-2009, 08:36
Na stronie 55 pisałam o tym, że moja interpretacja tego przepisu jest odmienna (a wyglądam jak blondynka...). Wg mnie ustawa dopuszcza zmianę limitów, bo kolejny wniosek, jest nadal wnioskiem i mamy w nim wpisać cenę:
"ceny 1 m2..... ostatnio ogłoszonej przed kwartałem złożenia wniosku o dokonanie zwrotu"

Jednak biorąc pod uwagę oszczędności na tapecie USy będą asekuracyjnie przychylne tej warszawskiej interpretacji :)

Przepraszam wszystkie blondynki, ale ironia dotyczyła tylko tej z Płocka (a może to jest blondynek?!). Ja, czytając ustawę o zwrocie VATu za materiały budowlane nie miałem do tej pory zadnych wątpliwości, że limit zwrotu jest ruchomy, ponieważ zapis ten wydaje się zupełnie jasny i czytelny. Jak się okazuje nie dla wszystkich. Płock (choć podpisuje się pod tym Dyrektor(ka) Izby Skarbowej w Warszawie) ma tutaj zdanie odwrotne, ale Warszawa zawsze lubowała się w naciąganiu (naginaniu) przepisów.

angela82
21-09-2009, 09:21
mam pytanie-czy można odliczyć wszystkie materiały użyte przy tynkowaniu maszynowym? są to gotowe tynki knauf, baumit, narożniki, kleje-do styropianu, siatki. nie mam pkwiu, bo dzisiaj mają przywieźć materiał i musze się określić czy chcę fakture VAT. z góry dziekuję :lol:

mysiaasia
21-09-2009, 10:45
mam pytanie-czy można odliczyć wszystkie materiały użyte przy tynkowaniu maszynowym? są to gotowe tynki knauf, baumit, narożniki, kleje-do styropianu, siatki. nie mam pkwiu, bo dzisiaj mają przywieźć materiał i musze się określić czy chcę fakturę VAT. z góry dziekuję :lol:
tylko siatki nie odliczmy to na pewno, a resztę tak
więc weź fakturę bo na 99% resztę sobie odliczysz.

mysiaasia
21-09-2009, 10:52
Proszę o odpowiedź czy te rzeczy można odliczyć, nie mają pkwiu na fa a na forum nie mogę znaleźć odpowiedzi:
1. nawiertka na pvc/pe90 - 5/4(to coś do przyłączenia wody)
2. zawór antyskażeniowy EA-3/4
3. obudowa do nawiertki
4.skrzynka do nawiertki H-150 fi80
z góry dziękuje powiem szczerze, że sama nie wiem co to są za rzeczy, hydraulik je kupował pół roku temu a mnie przy tym nie było więc nawet nie wiem jak to wygląda.

mysiaasia
21-09-2009, 11:02
Proszę o odpowiedź czy te rzeczy można odliczyć, nie mają pkwiu na fa a na forum nie mogę znaleźć odpowiedzi:
1. nawiertka na pvc/pe90 - 5/4(to coś do przyłączenia wody)
2. zawór antyskażeniowy EA-3/4
3. obudowa do nawiertki
4.skrzynka do nawiertki H-150 fi80
z góry dziękuje powiem szczerze, że sama nie wiem co to są za rzeczy, hydraulik je kupował pół roku temu a mnie przy tym nie było więc nawet nie wiem jak to wygląda.

co do nawiertki to znalazłam odpowiedź na tej stronie
http://209.85.129.132/search?q=cache:ouBuMHrODGwJ:www.inwap.pl/pliki/INWAP_-_Cennik_2009-05-20.pdf+nawiertka+pkwiu&cd=6&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-a
jest tam wykazane pkwiu kilku rodzajów nawiertek, może się komuś przyda, i moja się nie zalicza ale nie wiem co z resztą

mysiaasia
21-09-2009, 11:13
juz sama zgłupiałam mam wykaz MTiB z dnia 30XII2005 i w nim nie ma takiej pozycji 29.13.13-80.99 a na stronie internetowej http://michalp2006.republika.pl/VZM.htm jest napisane nawiertki i ten nr pkwiu i że można odliczać może mi ktoś napisze czy jest może jakiś inny wykaz nr pkwiu i czy mam tą nawierke zaliczyć bo nr 29.13.13-80.91 bo jest taka pozycja 167 to może oto chodzi tam pisze że nie zależnie od pkwiu wszystkie zawory itp.

Hugo26
21-09-2009, 13:47
Witam
Mam pytanko dotyczące wypełniania załącznika VZM-1/A
Czy w kolumnie 1a można wpisywac kilka pozycji z danej faktury czy w tej kolumnie moze byc wpisana tylko 1 pozycja?
Zrozumialem to tak, ze moze byc kilka pozycji ale nie jestem pewny czy dobrze zrozumiałem. Gdyby wprowadzać kazdą pozycje osobno to powstałby niezły zalącznik
Prosze o opinie
Z góry dziekuje
Pozdrawiam

patusia
21-09-2009, 14:20
Hugo26 można wpisywać kilka. Jeżeli cała faktura nadaje się do odliczenia nie wpisujesz nic, jeżeli tylko kilka pozycji to piszesz np. 1,2,3,6-10,12 itd (numery tych pozycji które są do odliczenia.)

Zazdrośnica
21-09-2009, 14:36
Hugo26 można wpisywać kilka. Jeżeli cała faktura nadaje się do odliczenia nie wpisujesz nic, jeżeli tylko kilka pozycji to piszesz np. 1,2,3,6-10,12 itd (numery tych pozycji które są do odliczenia.)

uważajcie jak wpisujecie do wersji komputerowej, jak jest dużo pozycji to w jednej tabelce się nie mieści, trzeba przejść na dół, sprawdzałam i się nie drukują "schowane" numerki

mam prośbę czytałam wątek ale mi się pokiełbasiło, proszę o krótkie tak lub nie

1. płyta indukcyjna do zabudowy
2. Lodówka do zabudowy
3. zmywarka do zabudowy
4. piekarnik do zabudowy

dziękuje :D

aha jak ktoś chce składać teraz niech się wstrzyma do października, będzie wyższy limit

nowy u
21-09-2009, 16:17
Witam. mam pytanie dot. zwrotu VAT za oprawy oświetleniowe.

Jedna Pani w US powiedziała mi, że nie mogę uzyskać zwrotu za oprawy oświetleniowe, bo w grę wchodzą tylko przemysłowe.
Gdy udowodniłam, że mieszkaniowe również z wyłączeniem wodoszczelnych, to inna pracownica oznajmiła mi, że żadne nie wchodzą w grę, bo oprawy nie są elementem instalacji elektrycznej - tylko instalacji oświeteleniowej! I że oprawy te nie mają zadnego związku z instalacją elektryczną. (Nie wiem, może z hydrauliczną mają :D )
A że instalacja oświetelniowa nie jest ujęta w wykazie robót zaliczanych do remontu w związku z tym nie można uzyskać zwrotu za zadne oprawy - mimo ze są w wykazie!


Wg mnie oświetelnie jest kolejnym etapem instalacji elektrycznej, a mianowiecie - na stałe zamontowanaym elementem wyposażenia instalacji elektrycznej czy urządzeniem inst. elektrycznej.
Rozumiem, że w grę mogą nie wchodzić lampy stojące - jak nocne czy podłogowe, ale oprawy oświetleniowe żarówkowe czy halogenowe??

Proszę o pomoc, bo jak najszybciej musze się wybrać do US, bo problem jeszcze dotyczy folii paroizolacyjenj - mimo jej przeznaczenia i materiałów z których jest wykonana nie zgadza się PKWiU i w związku z tym musze poprawić.

Pozdrawiam

belladonna
21-09-2009, 16:59
uważajcie jak wpisujecie do wersji komputerowej, jak jest dużo pozycji to w jednej tabelce się nie mieści, trzeba przejść na dół, sprawdzałam i się nie drukują "schowane" numerki

mam prośbę czytałam wątek ale mi się pokiełbasiło, proszę o krótkie tak lub nie

1. płyta indukcyjna do zabudowy
2. Lodówka do zabudowy
3. zmywarka do zabudowy
4. piekarnik do zabudowy

dziękuje :D

aha jak ktoś chce składać teraz niech się wstrzyma do października, będzie wyższy limit

Płyty tylko gazowe, jak i piekarniki gazowe. Elektryczne były zawsze na 22%. 2 i 3 to wyposażenie :)

belladonna
21-09-2009, 17:08
Witam. mam pytanie dot. zwrotu VAT za oprawy oświetleniowe.

Jedna Pani w US powiedziała mi, że nie mogę uzyskać zwrotu za oprawy oświetleniowe, bo w grę wchodzą tylko przemysłowe.
Gdy udowodniłam, że mieszkaniowe również z wyłączeniem wodoszczelnych, to inna pracownica oznajmiła mi, że żadne nie wchodzą w grę, bo oprawy nie są elementem instalacji elektrycznej - tylko instalacji oświeteleniowej! I że oprawy te nie mają zadnego związku z instalacją elektryczną. (Nie wiem, może z hydrauliczną mają :D )
A że instalacja oświetelniowa nie jest ujęta w wykazie robót zaliczanych do remontu w związku z tym nie można uzyskać zwrotu za zadne oprawy - mimo ze są w wykazie!


Wg mnie oświetelnie jest kolejnym etapem instalacji elektrycznej, a mianowiecie - na stałe zamontowanaym elementem wyposażenia instalacji elektrycznej czy urządzeniem inst. elektrycznej.
Rozumiem, że w grę mogą nie wchodzić lampy stojące - jak nocne czy podłogowe, ale oprawy oświetleniowe żarówkowe czy halogenowe??

Proszę o pomoc, bo jak najszybciej musze się wybrać do US, bo problem jeszcze dotyczy folii paroizolacyjenj - mimo jej przeznaczenia i materiałów z których jest wykonana nie zgadza się PKWiU i w związku z tym musze poprawić.

Pozdrawiam

To ta Pani chce być chyba bardziej papieska od papieża (pokaż jej poz. 152 wykjazu, gdzie pisze oprawy oświetleniowe mieszkaniowe). Oprawy oświetleniowe wchodzą. Absurd jedynie polega na tym, że w Wikipedii definicja oprawy oświetleniowej zaczyna się "oprawa oświetleniowa inaczej lampa"... hehe... dochodzimy do absurdu, że jak masz na fakturze napisane oprawa oświetleniowa to wchodzi, a jak lampa to wylatuje (na jaką stronę USa trafiłam, to pisze, że lampy nie wchodzą)...
A folia poroizolacyjna nie wchodzi, to fakt :)

nowy u
21-09-2009, 17:10
a mnie powiedziano ze plyta gazowa tez nie bo to do zabudowy, a tylko wolnostojące mozna
Fakt, ze musiałabym poprosic o nowa fakture bo mialam plyte z piekarnikiem w jednej pozycji jako zetsaw, mimo ze sprzedawca prowadzil sprzedaz oddzielną

a ktos wie co z tymi oprawami oswietleniowymi?

z gory dziekuje

nowy u
21-09-2009, 17:21
mam na f-rze napisane oprawy

pokazywalam jej ten punkt w wykazie

ale ona twierdzi, ze to nalezy do instalacji oswietleniowej, a takiej nie ma w wykazie robot

nie mam jakiegos konkretu - oprocz mojego myslenia I Waszych podpowiedzi potwierdzajacego moją racje

Bo ona juz 10 lat sie tym zajmuje i wie lepiej - jak twierdzi!

mysiaasia
21-09-2009, 19:11
ponawiam swoją prośbę może ktoś o tych rzeczach słyszał:

Proszę o odpowiedź czy te rzeczy można odliczyć, nie mają pkwiu na fa a na forum nie mogę znaleźć odpowiedzi:
1. nawiertka na pvc/pe90 - 5/4(to coś do przyłączenia wody)
2. zawór antyskażeniowy EA-3/4
3. obudowa do nawiertki
4.skrzynka do nawiertki H-150 fi80
z góry dziękuje powiem szczerze, że sama nie wiem co to są za rzeczy, hydraulik je kupował pół roku temu a mnie przy tym nie było więc nawet nie wiem jak to wygląda.

mysiaasia
21-09-2009, 19:13
Witam
Mam pytanko dotyczące wypełniania załącznika VZM-1/A
Czy w kolumnie 1a można wpisywac kilka pozycji z danej faktury czy w tej kolumnie moze byc wpisana tylko 1 pozycja?
Zrozumialem to tak, ze moze byc kilka pozycji ale nie jestem pewny czy dobrze zrozumiałem. Gdyby wprowadzać kazdą pozycje osobno to powstałby niezły zalącznik
Prosze o opinie
Z góry dziekuje
Pozdrawiam
na tej stronie są druki wypełnione można sobie obejrzeć jak to ma być wypełnione
http://www.pierwszyus.biaman.pl/index.php?option=content&task=view&id=383&Itemid=71

belladonna
21-09-2009, 20:17
Nowy u.... hm... według mojej wiedzy zwrotem VAT zajmujemy się 4 lata (jakim cudem 10 lat w Twoim US się tym zajmują pojęcia nie mam... :lol: )

Argumenty?
Interpretacja :)

"Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego, sygnatura: US.III-406/12/2006
Autor: Urząd Skarbowy w Stalowej Woli
Słowa kluczowe: budowa budynków
Data: 2006-04-26
Pytanie:
Podatniczka po dniu 30.04.2004 r. poniosła udokumentowane fakturami VAT wydatki na zakup materiałów budowlanych w związku z budową domu mieszkalnego, tj. płyta gazowa PKWiU 29.72.11-13.23, pianka poliuretanowa PKWiU 26.82.16-30.90, płytka ścienna PKWiU 26.30.10-75.41, plafon PKWiU 31.50.25-11.99, płytka podłogowa PKWiU 26.30.10-73.41, płytka ścienna PKWiU 26.30.10, pustak szklany PKWiU 26.15.12-00.90, przewód gazowy PKWiU 29.72.20-00.00, rura STABI 16, 20 PKWiU 25.21.22, rura miedziana PKWiU 27.44.26-30.11, kręg betonowy PKWiU 26.61.13-00.15. Czy zakup powyższych materiałów uprawnia do ubiegania się o odzyskanie części poniesionych wydatków?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. N 8, poz. 60) oraz art. 3 ust. 1 pkt 1, ust. 2, 3, 4, 8 ustawy z dnia 29.08.2005 . o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468),po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 15.02.2005 r. (data wpływu 17.02.2006 r.), postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 17.02.2006 r. wpłynął do tut. organu wniosek pani Danuty N. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Podatniczka po dniu 30.04.2004 r. poniosła udokumentowane fakturami VAT wydatki na zakup materiałów budowlanych w związku z budową domu mieszkalnego, tj.

1. płyta gazowa PKWiU 29.72.11-13.23,
2. pianka poliuretanowa PKWiU 26.82.16-30.90,
3. płytka ścienna PKWiU 26.30.10-75.41,
4. plafon PKWiU 31.50.25-11.99,
5. płytka podłogowa PKWiU 26.30.10-73.41,
6. płytka ścienna PKWiU 26.30.10,
7. pustak szklany PKWiU 26.15.12-00.90,
8. przewód gazowy PKWiU 29.72.20-00.00,
9. rura STABI 16, 20 PKWiU 25.21.22,
10. rura miedziana PKWiU 27.44.26-30.11,
11. kręg betonowy PKWiU 26.61.13-00.15

Według podatniczki materiały wymienione zostały w wykazie materiałów budowlanych stanowiącym załącznik do obwieszczenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 30.12.2005 r., a zatem ich zakup daje prawo do ubiegania się o zwrot części wydatków poniesionych na ten cel.

Szczegółowe zasady zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych przez te osoby w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego lub jego części reguluje ustawa z dnia 29.08.2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468). Treść art. 3 ww. ustawy w:

* ust. 1 pkt 1 stanowi, że osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z budową budynku mieszkalnego,
* ust. 2 stanowi, że zwrot, o którym mowa w ust. 1, dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 1.05.2004 r. do dnia 31.12.2007 r.,
* ust. 3 stanowi, że zwrot, o którym mowa w ust. 1, dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30.04.2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7 %, a od dnia 1.05.2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT 22 %,
* ust. 4 stanowi, że dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków, o których mowa w ust. 1 jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej.

W art. 3 ust. 8 ustawy minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych zobowiązany został do ogłoszenia w drodze obwieszczenia wykazu materiałów budowlanych uwzględniającego materiały budowlane, które do dnia 30.04.2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7 %, a od dnia 1.05.2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT 22 %. Wykaz taki opublikowany został jako załącznik do obwieszczenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 30.12.2005 r. (Dz. Urz. MTiB z 2006 r. Nr 1, poz. 1).

Po dokonaniu analizy tut. organ stwierdził, że wszystkie wskazane przez podatniczkę materiały zostały wymienione w ww. załączniku do obwieszczenia, a mianowicie:

1. płyta gazowa o symbolu PKWiU 29.72.11-13.23 - poz. 128 załącznika PKWiU ex 29.72.11-13 - urządzenia do gotowania, podgrzewacze płytowe na gaz, z żeliwa lub stali, z wyłączeniem piekarników gazowych i kuchni restauracyjnych gazowych,
2. pianka poliuretanowa o symbolu PKWiU 26.82.16-30.90 - poz. 46 załącznika PKWiU 26.82.16-30 - mieszaniny i wyroby z materiałów izolujących cieplnie lub akustycznie, gdzie indziej niesklasyfikowane,
3. płytka ścienna o symbolu PKWiU 26.30.10-75.41, płytka podłogowa o symbolu PKWiU 26.30.10-73.41, płytka ścienna o symbolu PKWiU 26.30.10 - poz. 37 załącznika PKWiU 26.30.1 - płytki ceramiczne (ścienne, podłogowe, kafle itp.) i płyty chodnikowe,
4. plafon o symbolu 31.50.25-11.99 - poz. 152 załącznika PKWiU ex 31.50.25-11 - oprawy oświetleniowe (z wyjątkiem reflektorów) mieszkaniowe do żarówek - z wyłączeniem zabezpieczonych przed wnikaniem wody,
5. pustak szklany o symbolu PKWiU 26.15.12-00.90 - poz. 35 załącznika PKWiU ex 26.15.12 - płyty chodnikowe, cegły, płytki do wykładania podłóg, ścian, dachów i inne artykuły ze szkła sprasowanego lub ukształtowanego w formach; szyby ze szkła ołowiowego itp.; szkło wielokomórkowe i piankowe w blokach, płytach i podobnych formach - z wyłączeniem witraży,
6. przewód gazowy o symbolu PKWiU 29.72.20-00.00 -, poz. 135 załącznika PKWiU ex 29.72.20 - części pieców, kuchenek, podgrzewaczy płytowych i podobnego, nieelektrycznego sprzętu domowego, z wyłączeniem zespołów i części sprzętu do gotowania i ogrzewania nieelektrycznego (PKWiU 29.72.20-00.99),
7. rura STABI 16, 20 o symbolu PKWiU 25.21.22 - poz. 26 załącznika PKWiU ex 25.21.2 - rury, przewody i węże oraz ich osprzęt z tworzyw sztucznych - z wyłączeniem węży i sztucznych jelit. do kiełbas,
8. rura miedziana o symbolu PKWiU 27.44.26-30.11 - poz. 59 załącznika PKWiU ex 27.44.26 - miedziane: rury, przewody rurowe oraz złącza do rur lub przewodów rurowych, z miedzi, z wyłączeniem rur i przewodów rurowych ze stopów miedzi (PKWiU 27.44.26-30.2) oraz armatury przemysłowej z miedzi i stopów miedzi,
9. kręg betonowy o symbolu PKWiU 26.61.13-00.15 - poz. 40 załącznika PKWiU ex 26.6. - wyroby z betonu i gipsu, z wyłączeniem:
1. płyt kamiennych i surowych,
2. wyrobów ze sztucznego kamienia "Lastrico", w tym pomników i nagrobków - z wyjątkiem: płyt parapetowych, płyt okładzinowych stopni schodowych i ścian oraz wykładzin posadzkowych.

Mając na uwadze powyższe oraz fakt, iż materiały te służyły budowie budynku mieszkalnego, a wydatki na ich zakup zostały poniesione i udokumentowane fakturami wystawionymi od dnia 1.05.2004 r. podatniczka ma prawo do ubiegania się o zwrot części wydatków poniesionych na zakup ww. materiałów".


Zapytaj się dlaczego dla US w Stalowej Woli plafon o symbolu 31.50.25-11.99 wchodzi :) Przy okazji płyta gazowa też :)

Hugo26
21-09-2009, 20:58
Witam
Standardowe pytanko, czy mozna odliczyć?:
1. Folia kubełkowa
2. Folia budowlana 25.21.30-1
3. Impregnat do nadbitki 20.30.22.0
4. Gotowy projekt domu jednorodzinnego
5. Opłata za przyłaczenie do sieci elektrycznej
6. Wyprawa pod tynk - grunt

Wg mnie wszystko na nie.
Proszę o potwierdzenie
Z góry bardzo dziekuje
Pozdrawiam

belladonna
21-09-2009, 21:05
Wszystko na nie :)

pacakm
22-09-2009, 08:25
juz sama zgłupiałam mam wykaz MTiB z dnia 30XII2005 i w nim nie ma takiej pozycji 29.13.13-80.99 a na stronie internetowej http://michalp2006.republika.pl/VZM.htm jest napisane nawiertki i ten nr pkwiu i że można odliczać może mi ktoś napisze czy jest może jakiś inny wykaz nr pkwiu i czy mam tą nawierke zaliczyć bo nr 29.13.13-80.91 bo jest taka pozycja 167 to może oto chodzi tam pisze że nie zależnie od pkwiu wszystkie zawory itp.

Nawiertka jest rodzajem zaworu montowanego bezposrednio na rurę bez potrzeby jej przecinania (nawierca się tylko otwór). Do odliczenia - pozycja 167 wykazu MTiB.

Zazdrośnica
22-09-2009, 09:18
Dzięki Belladonna rozumiem, że okapu też nie.

A i jeszcze jedno - sporne wkręty farmerskie :P są dosyć drogie i jedni mówią, że tak bo to do konstrukcji, inni, że nie bo podchodzą pod gwoździe i takie tam.
Moim zdaniem powinno się odliczyć, bo były wykorzystane tylko do konstrukcji, no ale podobno to US decyduje. Jak było u Was? bo ja wpisałam.

nowy u
22-09-2009, 09:43
belladonna
dziękuję za ten konkret

u nas widać pracują sami deb...

Ja już nie wiem, co oni biorą pod uwagę, jak np. mata termoizolacyjna alu pianka PKWiU 25.23.z nie wchodzi mimo, że zastosowanie im pasuje ale PKWiU nie zgadza się, a
rolety w obudowie nie wchodzą, mimo, że PKWiU zgadza się 25.23.14-70.22

Raz zatem patrzą na zastosowanie, raz na PKWiU

A swoją drogą to ta mata mnie troche zastanawia, bo:

Urząd Skarbowy w Pile (21 czerwca 2006r., PP/443-51/06 ) odpowiadając na pytanie podatnika wskazał, że odliczenie przysługuje przykładowo z tytułu nabycia paneli podłogowych i ściennych z płyt MDF i HDF, pianki i gąbki pod panele, płyt kartonowo-gipsowych, glazury (płytki i kafelki) na ściany i podłogi, kleju do płytek, profili metalowych do mocowania płyt kartonowo – gipsowych, stolarki okiennej z PCV.

Malo tego to do maty dostali jeszcze dwa sprzeczne numery PKWiU - jeden od sprzedawcy, drugi od dostawcy, i czym oni chca sie sugerowac.
Na www produktu jest to jakies dziwne PKWiU 25.23.z
teraz jedna osoba podaje 27.42.23-00.21
druga 22.21.41
a co to jest z tym 25.23.z, to nie mam pojęcia, bo nie zajmuję sie tym zawodowo :D

a gniazdka i wlączniki to chyba tez wylatują? bo nawet ich nie wpisywalam, ale mysle ze tak? i zastanawiam sie jeszcze nad folią do ogrzewania podlogowego?


Dzięki z gory za komentarz, pozdrawiam :D

zefirispka
22-09-2009, 10:41
Na www produktu jest to jakies dziwne PKWiU 25.23.z


To nie jest PKWiU tylko PKD, zupełnie inna klasyfikacja działalności.

artur_b
22-09-2009, 12:12
Witam,

Frot robót na ten rok zakończony, czas na walkę z aparatem administracyjno-urzędniczym.

Będę wdzieczny za podpowiedź w poniższym temacie. Reszta w miare przejrzysta.

- kominy systemowe
- pustaki wentylacyjne
- beton (pewnie tak)
- pompowanie (usługa, więc raczej odpada)
- zaprawa specjalistyczna do klinkieru
- wkręty/kołki
- pręty gwintowane
- nakrętki i podkładki
- dystanse stropowe z tworzywa sztucznego


Z góry dzięki,
A.

Zazdrośnica
22-09-2009, 15:13
Witam,

Frot robót na ten rok zakończony, czas na walkę z aparatem administracyjno-urzędniczym.

Będę wdzieczny za podpowiedź w poniższym temacie. Reszta w miare przejrzysta.

- kominy systemowe - tak
- pustaki wentylacyjne - tak
- beton (pewnie tak) - tak
- pompowanie (usługa, więc raczej odpada) - nie
- zaprawa specjalistyczna do klinkieru - w płynie nie, jakie PKWiU ?
- wkręty/kołki - nie
- pręty gwintowane - tak
- nakrętki i podkładki - nie
- dystanse stropowe z tworzywa sztucznego - nie wiem :)


Z góry dzięki,
A.

michusz32
22-09-2009, 16:26
Witam forumowiczów!
Mam kilka wątpliwości z tym nieszczęsnym VZM:
1. Czy faktycznie nie trzeba mieć na fakturze numeru PKWiU, by ją wpisać do załącznika (sprzedawca upiera się, że nie ma takiego obowiązku) - a dotyczy to profili stalowych.
2. Jeśli numer na fakturze jest bardziej "rozbudowany" niż w wykazie, to czy można faktycznie taki zakup odliczyć? np. na fakturze jest 26.82.12.53.11 a w wykazie: 26.82.12
3. Wypożyczałem rusztowania podczas robienia elewacji z firmy, która się tym zajmuje. Czy taka usługa tez podlega zwrotowi, gdyż też jest obciążona 22% podatkiem?
z góry dziękuję!

kamionkal
22-09-2009, 16:54
Witam forumowiczów!
Mam kilka wątpliwości z tym nieszczęsnym VZM:
1. Czy faktycznie nie trzeba mieć na fakturze numeru PKWiU, by ją wpisać do załącznika (sprzedawca upiera się, że nie ma takiego obowiązku) - a dotyczy to profili stalowych.
2. Jeśli numer na fakturze jest bardziej "rozbudowany" niż w wykazie, to czy można faktycznie taki zakup odliczyć? np. na fakturze jest 26.82.12.53.11 a w wykazie: 26.82.12
3. Wypożyczałem rusztowania podczas robienia elewacji z firmy, która się tym zajmuje. Czy taka usługa tez podlega zwrotowi, gdyż też jest obciążona 22% podatkiem?
z góry dziękuję!

AD1 faktycznie nie trzeba. przynajmnije u mnie przechodzily tez faktury gdzi enie bylo PKWiU, o ile oczywiscie towary kwalifikowaly sie do zwrotu :)
AD2 a nie jest to określone jako ex26.82.12 ? to oznacza, ze kawlifikuja sie pkwiu ZACZYNAJĄCE się od tego ciągu cyfr, zatem pewnie i to co podałeś też
AD3 nie jestem w 100% pewien. ale wydaje mi się, że zwrot dotyczy wyłącznie ZAKUPU materiałów, a nie usług związanych z budową niezależnie od wielkości VAT

belladonna
22-09-2009, 17:17
Michusz 32
ad.1 profile wchodzą i PKWiU być nie musi, bo nie ma obowiązku wpisywania ich przy materiałach ze stawką 22%
ad.2 Symbol z wykazu ma się zawierać w symbolu z faktury, a nie odwrotnie, bo np wykaz zawiera 20.30.11 gdzie są okna, drzwi itp, a Ty jak kupisz okno to symbol będzie rozbudowany, bo taki być musi
ad.3 usługi nie, tylko materiały budowlane


Zazdrośnica wkręty farmerskie nie wchodzą. Ich symbol to pewnie nie nawet z grupy 28.74.11 (w której mowa wyłącznie o okuciach) tylko PKWIU 28.73.14-80.41 Wkręty do metali, bo wszelkiego rodzaju śruby, wkręty itp nie z tworzyw sztucznych były zawsze na 22%


Nowy u siedzę w tym już trochę i im dłużej siedzę tym bardziej stwierdzam, że to jest na wariackich papierach...US nie jest odpowiednią instytucją do przypisywania PKWiU, to działka urzędu statystycznego. Wszystko zależy od podejścia... na fakturze np nie ma PKWiU i są wpisane określenia obcojęzyczne np "rosso" "victoria" (no bo to tak fajnie brzmi....) i bądź tutaj mądry i hoduj kwiatki... no ale sprzedawca ma dane, ma nr tel... ma stronkę w necie, więc? jak się chce, to się znajdzie cóż to jest i co z tym zrobić (połowa sukcesu to mieć dobre chęci, takie jest moje zdanie) :)

artur_b
22-09-2009, 19:57
Witam,

Frot robót na ten rok zakończony, czas na walkę z aparatem administracyjno-urzędniczym.

Będę wdzieczny za podpowiedź w poniższym temacie. Reszta w miare przejrzysta.

- kominy systemowe - tak
- pustaki wentylacyjne - tak
- beton (pewnie tak) - tak
- pompowanie (usługa, więc raczej odpada) - nie
- zaprawa specjalistyczna do klinkieru - w płynie nie, jakie PKWiU ?
- wkręty/kołki - nie
- pręty gwintowane - tak
- nakrętki i podkładki - nie
- dystanse stropowe z tworzywa sztucznego - nie wiem :)


Z góry dzięki,
A.


Dzięki za podpowiedź.

- zaprawa specjalistyczna do klinkieru - w płynie nie, jakie PKWiU ?

PKWiU na fakturze brak, taka w worach do murowania

angela82
23-09-2009, 08:51
mam pytanie-czy można odliczyć wszystkie materiały użyte przy tynkowaniu maszynowym? są to gotowe tynki knauf, baumit, narożniki, kleje-do styropianu, siatki. nie mam pkwiu, bo dzisiaj mają przywieźć materiał i musze się określić czy chcę fakturę VAT. z góry dziekuję :lol:
tylko siatki nie odliczmy to na pewno, a resztę tak
więc weź fakturę bo na 99% resztę sobie odliczysz.

dziękuje :lol: na tynki biorę :lol: ale narożniki kupiła ekipa, a nie chce im się już po fakture jechać, bo to nie po drodze-mówią,że to jakieś 300, przeżałuję jakoś :cry:

angela82
23-09-2009, 09:14
wzięłam się za tegoroczne faktury i znowu są małe niejasności,mianowicie:
1.lut miękki 2.5 - brak PKWiU
2.otulina 22/6 stabil 2mb-symbol 26.28.16-30.90, którego nie mozna odliczyć, a mam inne otuliny np.otulina 28/6 sta.2m, albo otulna 35/6 stabil 2m itd. z symbolem 25.21.22-50.00,które sie odlicza; czy moge uznac, że PKWiU do pierwszej został błędnie podany?tym bardziej zę jej poszło najwięcej i najwięcej VATu tutaj siedzi :roll:
3.kurek kul.woda 20 półśr.-symbol 29.13.12-35.14-wg. wykazu nie da się, a przecież jest pozycja 167 do której bez wzdględu na PKWiU mogłabym to zaliczyć, tylko czy mogę?-dużo mam tych kurków :roll: tzn.suma duża w porównaniu ze zwykłymi rurami kan.
4.zg/rura 20 stab.Wavin- brak PKWiU, uznałam, że to 25.21.2 na TAK-ok?
5.rura zgrzew. 25 sabil-uznałam j/w
6.trójnik ocynk 25-?
7.mufa zgrzew.20*1/2 g.z.- uznałam na tak-ok?
8.rozdzielacz 2*8-obw.-27.44.26-50.20- na TAK, a szafka do niego? -zafka rozdziel.podt.6-8 obw-brak PKWiU, tak czy nie?
9.reduktor ciśnienis wody 1' - 29.13.12-35.12-nic mi nie mówi,ale wyda się być błędny - czy to raczej nie wchodzi pod pozycje 165? reduktory memranowe 33.20.70-50.42,( oby :roll:)
10.manometr 0.6 tylny-brak pkwiu, więc poz. 167?
11.zg/listwa + kolano 20*1/2 łapki - dałam na tak na 25.21.2 -bo to jest chyba listwa pcv do zamontowania wody i odpływu 2 zlewów obok siebie.

proszę kogoś z zweryfikowanie moich podejrzeń 8)

michusz32
23-09-2009, 09:57
belledonna
na wstępie dziękuję, ale mam jeszcze wątpliwości (i pewnie będę mieć ich jeszcze dużo):
ad1 może i nie musi być PKWiU na fakturze, ale nijak nie mogę jednoznacznie przypisać artykułów z faktur do wykazu- sprzedawca tak sobie skraca opis, że nic z niego nie wynika - ja wiem, że to jest stal ale US może się po prostu przyczepić. Jednak zaryzykuję.
ad2 z rozbudowanym symbolem jasne, ale co z symbolami z oznaczeniem ex? Niby to "dotyczy tylko i wyłącznie wyrobu z danego grupowania", ale czy to właściwie nie to samo co rozszerzony symbol na fakturze a krótszy na wykazie? Bo np. bruk betonowy ma symbol: 26.61.11-50.29, a na wykazie wyroby z betonu i gipsu ex 26.6 Czy w związku z tym bruk, a także płyty k-g można odliczyć czy nie?
Co Wy na to Forumowicze?
pozdrawiam

Zazdrośnica
23-09-2009, 11:06
Dzięki za podpowiedź.

- zaprawa specjalistyczna do klinkieru - w płynie nie, jakie PKWiU ?

PKWiU na fakturze brak, taka w worach do murowania

zaprawy i wyprawy murarskie - PKWiU 26.64.10-00.90 - TAK

Zazdrośnica
23-09-2009, 11:10
Zazdrośnica wkręty farmerskie nie wchodzą. Ich symbol to pewnie nie nawet z grupy 28.74.11 (w której mowa wyłącznie o okuciach) tylko PKWIU 28.73.14-80.41 Wkręty do metali, bo wszelkiego rodzaju śruby, wkręty itp nie z tworzyw sztucznych były zawsze na 22%


ech, dzięki i poprawka :( :(

Zazdrośnica
23-09-2009, 11:15
belledonna
Bo np. bruk betonowy ma symbol: 26.61.11-50.29, a na wykazie wyroby z betonu i gipsu ex 26.6 Czy w związku z tym bruk, a także płyty k-g można odliczyć czy nie?
Co Wy na to Forumowicze?
pozdrawiam

bruku nie mam, płyty odliczyłam jako wyroby z gipsu

michusz32
23-09-2009, 11:27
Dziękuję Zazdrośnicy!
Myślę więc, że skoro płyty można to analogicznie bruk również. Tym bardziej, że jak wcześniej cytowałem wyjaśnienie symbolu ex "dotyczy tylko i wyłącznie wyrobu z danego grupowania" - czyli wszystko co się mieści w danej grupie, chyba, że jest wyłączone w opisie wyrobu (grupy).
Chętnie jednak poczekam na opinie innych forumowiczów, bo to w moim przypadku dotyczy kilku grup wyrobów.

Zazdrośnica
23-09-2009, 11:41
Dziękuję Zazdrośnicy!
Myślę więc, że skoro płyty można to analogicznie bruk również. Tym bardziej, że jak wcześniej cytowałem wyjaśnienie symbolu ex "dotyczy tylko i wyłącznie wyrobu z danego grupowania" - czyli wszystko co się mieści w danej grupie, chyba, że jest wyłączone w opisie wyrobu (grupy).
Chętnie jednak poczekam na opinie innych forumowiczów, bo to w moim przypadku dotyczy kilku grup wyrobów.

A proszę :D jeśli chodzi o bruk to pewnie o kostkę brukową, będę miała dylemat w roku przyszłym. Coś gdzieś czytałam, że można jeśli dotyczy to np. opaski wokół domu lub na taras ale to dziwne by było przecież, bo nie pisze się gdzie to ma być. :roll:

nidziowa
23-09-2009, 11:46
A czy w ramach remontu budynku mieszkalnego moge sobie odliczyć klinkier na ogrodzenie, pzręsła na ogrodzenie i balkony oraz kostke brukową??
poradzcie

MArzena

pacakm
23-09-2009, 13:50
A czy w ramach remontu budynku mieszkalnego moge sobie odliczyć klinkier na ogrodzenie, pzręsła na ogrodzenie i balkony oraz kostke brukową??
poradzcie

MArzena

Remont dotyczy wyłącznie budynku mieszkalnego (zakres remontu w załączniku do ustawy). Przęsła i klinkier na ogrodzenie odpada. Natomiast na przęsła na balkon moga być, tylko jakie to są przęsła? Balustrady balkonowe 28.11.10-34.11 stalowe, poręcze balkonowe 28.11.10-34.15 stalowe. Kostka brukowa betonowa podlega, ale tylko na opaskę odwadniajacą i ewentualnie na balkon - w US trzeba przedstawić dowody, że na to poszła.

Zazdrośnica
23-09-2009, 15:02
Kostka brukowa betonowa podlega, ale tylko na opaskę odwadniajacą i ewentualnie na balkon - w US trzeba przedstawić dowody, że na to poszła.

no właśnie dowody w jakiej postaci, umowa z wykonawcą, zdjęcia czy coś innego?

belladonna
23-09-2009, 16:22
Kostka brukowa betonowa podlega, ale tylko na opaskę odwadniajacą i ewentualnie na balkon - w US trzeba przedstawić dowody, że na to poszła.

no właśnie dowody w jakiej postaci, umowa z wykonawcą, zdjęcia czy coś innego?

Sama jestem ciekawa tych dowodów, bo znam praktyki oświadczeń wnioskodawcy :)

belladonna
23-09-2009, 16:38
belledonna
na wstępie dziękuję, ale mam jeszcze wątpliwości (i pewnie będę mieć ich jeszcze dużo):
ad1 może i nie musi być PKWiU na fakturze, ale nijak nie mogę jednoznacznie przypisać artykułów z faktur do wykazu- sprzedawca tak sobie skraca opis, że nic z niego nie wynika - ja wiem, że to jest stal ale US może się po prostu przyczepić. Jednak zaryzykuję.
ad2 z rozbudowanym symbolem jasne, ale co z symbolami z oznaczeniem ex? Niby to "dotyczy tylko i wyłącznie wyrobu z danego grupowania", ale czy to właściwie nie to samo co rozszerzony symbol na fakturze a krótszy na wykazie? Bo np. bruk betonowy ma symbol: 26.61.11-50.29, a na wykazie wyroby z betonu i gipsu ex 26.6 Czy w związku z tym bruk, a także płyty k-g można odliczyć czy nie?
Co Wy na to Forumowicze?
pozdrawiam

ad.1 napisz ołówkiem stal... to zawsze jakieś naprowadzenie... hm... jeśli siedzisz w danym rejonie, to faktury się powtarzają od tych samych sprzedawców, więc myślę, że większość jest już rozszyfrowana :)
ad.2 Najlepszy przykład
PKWiU 25.23.14-50.12 okno PCV
zaglądamy do wykazu, jest poz. 30 i 25.23 zawiera się w PKWiU tego okna, czyli już połowa sukcesu, no ale jest "ex", więc czytamy. Nasze okno nie jest ani stolarką okrętową, ani zbiornikiem, kadzią, czy cysterną, ani nie zaczyna się 25.23.2 lub 25.23.13 (bo takie mamy wyłączenia). Skoro do żadnego wyłączenia się nasze okno nie zalicza, to oznacza, że wchodzi.
Bruk i płytki gipsowo kartonowe wchodzą, bo w tym grupowaniu nie wchodzą płyty kamienne surowe oraz wyroby ze sztucznego kamienia "Lastriko" (ale z lastriko wejdzie płyta parapetowa itp, bo jest wyjątkiem z wyłączenia). Trzeba dokładnie poczytać, bo raz jest wyłącznie, a raz z wyłączeniem. Bruk (o ile został wykorzystany do płytki odbojowej, bo bruk to kostka brukowa? a materiały jedno, a zakres prac drugie i jest to powiązane ze sobą... chociaż słyszałam że odbojówka nie w każdym rejonie wchodzi) i płyty gipsowo-kartonowe można odliczyć. Z tego grupowania generalnie wylatują płyty z kamienia surowego (z Lastrico się jeszcze nie spotkałam... chyba nie jest na topie) :)

michusz32
23-09-2009, 20:57
jeszcze raz dziękuję belladonnie (tym razem poprawnie) i wszystkim forumowiczom.
zabrałem się za to odliczenie vatu, ale wcale nie jest tak prosto, jak wyglądało. Co chwila jakieś zagwozdki, niejasności i niespodzianki. Jak czytam to forum, to widzę, że nie tylko mi jest tak ciężko, a urzędy i urzędnicy nie są "pomocną dłonią" w tych porachunkach z fiskusem.
Jest dzięki Wam Drodzy Forumowicze jednak coraz łatwiej- DZIĘKI!

zygzak
23-09-2009, 22:47
:o Zgłupiałem już. Czego tak naprawdę dotyczy ten obliczany limit?
Do tej pory myślałem, że dotyczy maksymalnej kwoty, którą US fizycznie może zwrócić, ale analizując opis w poz. 46 druku VZM-1 wychodzi na to, że jest to limit sumy vat-u będącego podstawą do obliczenia kwoty zwrotu.

Czyli, jeśli obliczony limit wynosi załóżmy 30tys, to z US dostaniemy maksymalnie 30tys czy 68,18% tej kwoty?

angela82
24-09-2009, 07:59
ponawiam prośbę:

wzięłam się za tegoroczne faktury i znowu są małe niejasności,mianowicie:
1.lut miękki 2.5 - brak PKWiU
2.otulina 22/6 stabil 2mb-symbol 26.28.16-30.90, którego nie mozna odliczyć, a mam inne otuliny np.otulina 28/6 sta.2m, albo otulna 35/6 stabil 2m itd. z symbolem 25.21.22-50.00,które sie odlicza; czy moge uznac, że PKWiU do pierwszej został błędnie podany?tym bardziej zę jej poszło najwięcej i najwięcej VATu tutaj siedzi :roll:
3.kurek kul.woda 20 półśr.-symbol 29.13.12-35.14-wg. wykazu nie da się, a przecież jest pozycja 167 do której bez wzdględu na PKWiU mogłabym to zaliczyć, tylko czy mogę?-dużo mam tych kurków :roll: tzn.suma duża w porównaniu ze zwykłymi rurami kan.
4.zg/rura 20 stab.Wavin- brak PKWiU, uznałam, że to 25.21.2 na TAK-ok?
5.rura zgrzew. 25 sabil-uznałam j/w
6.trójnik ocynk 25-?
7.mufa zgrzew.20*1/2 g.z.- uznałam na tak-ok?
8.rozdzielacz 2*8-obw.-27.44.26-50.20- na TAK, a szafka do niego? -zafka rozdziel.podt.6-8 obw-brak PKWiU, tak czy nie?
9.reduktor ciśnienis wody 1' - 29.13.12-35.12-nic mi nie mówi,ale wyda się być błędny - czy to raczej nie wchodzi pod pozycje 165? reduktory memranowe 33.20.70-50.42,( oby :roll:)
10.manometr 0.6 tylny-brak pkwiu, więc poz. 167?
11.zg/listwa + kolano 20*1/2 łapki - dałam na tak na 25.21.2 -bo to jest chyba listwa pcv do zamontowania wody i odpływu 2 zlewów obok siebie.

proszę kogoś z zweryfikowanie moich podejrzeń 8)

nidziowa
24-09-2009, 08:44
Kostka brukowa betonowa podlega, ale tylko na opaskę odwadniajacą i ewentualnie na balkon - w US trzeba przedstawić dowody, że na to poszła.

no właśnie dowody w jakiej postaci, umowa z wykonawcą, zdjęcia czy coś innego?

Jeżeli kupię kostkę brukową ok. 70m2 na wszystko to jak potem pzredstawić ile posżło na opaske. PO prostu pzryjać jakas wartość? Ale jak w takim razie wypełnić wniosek z częśćią kwoty? To samo tyczy sie przeseł i balustrad. MUszę mieć oddzielne faktury od rzemieslnika na pzresła i na balustrady.??

pozdrawiam

Zazdrośnica
24-09-2009, 09:18
Jak wszystko w polskim prawie i to jest niedoskonałe, nie zdziwię się jak jeszcze to będą poprawiać, znosić, przywracać itp. itd. - 5 lat to szmat czasu

patusia
24-09-2009, 14:15
Witam. Byłam podpytać w urzędzie co mi odliczyli, okazało się że tylko kilka pierdółek, a pani była tak miła że dopisała mi kilka rzeczy których ja nie zaliczyłam a się nadawały.
A tak na marginesie, pani spytała czy następnym razem nie mogłabym się dowiedzieć o nr PKWiU, tam gdzie ich nie ma i wpisać ołówkiem, bo inaczej ona musi dzwonić po sklepach i dopytywać.
Powiedziałam że się postaram. Nie mam zamiaru dzwonić po sklepach ale stwierdziłam że jak już znajdę nr na necie to mogę jej dopisać, a co mi szkodzi :D .

belladonna
24-09-2009, 17:40
Nidziowa

Na FV masz cenę 1 metra co do kostki, czyli mając fakturę np na 100 metrów kw, a do odliczenia może być np 38, to wpisujesz wartość we wniosku 38 x cena 1 metra kw. Tutaj nie ma znaczenia na ile opiewa faktura, a co jest wpisane we wniosku. No i koniecznie opis pt. "kostka brukowa została wykorzystana do płytki odbojowej". Co do reszty ta sama praktyka :)

belladonna
24-09-2009, 17:47
Angela82:

1 - nie
2 - tak, dlaczego nie?
3 - mogą podciągnąć pod 167, wciągnij
4,5,6,7 - wciągnij
8 - zalicz.... ale z czego jest wykonana ta szafka?
9 - wciągaj
10 - nie, manometry były zawsze na 22%
11 - zalicz :)

belladonna
24-09-2009, 17:49
Zygzak limity dotyczą kwoty zwrotu, więc nie wczytuj się dłużej :)

angela82
24-09-2009, 21:40
belladonna dzięki (już myslałam,że nikt się nie pokusi :roll: )

2 - tak, dlaczego nie?-myślałam, że nie bo mam PKWiU 26.28.16-30.90, a jak sprawdziłam na necie POWINNO być 26.82.16-30.90-delikatna zamiana :evil:
3 - gdzieś doczytałam,że zawory kulowe nie, ale ja mam kurek kulowy-może to coś zmienia, co prawda ze "złym-dla mnie" pkwiu, ale jak piszesz-wciągne
8 - szafka jest chyba aluminiowa z metalowymi drzwiami polakierowane na biało; te są (2) podtynkowe, a będzie jeszcze natynkowa-analogicznie też ją wciągnę

10 - szkoda :roll:

zygzak
24-09-2009, 22:47
Zygzak limity dotyczą kwoty zwrotu, więc nie wczytuj się dłużej :)

Serio? Czyli mozna dostac do reki pelna kwote limitu? Super :D

Jak to w koncu jest, limit jest uaktualniany przy kazdym wniosku czy brany jest tez z pierwszego zlozonego? Bo pewnie lada moment w październiku zmieni się limit na korzystniejszy ale nie wiem czy jest sens czekać - to jest drugi wniosek.

pacakm
25-09-2009, 08:19
Kostka brukowa betonowa podlega, ale tylko na opaskę odwadniajacą i ewentualnie na balkon - w US trzeba przedstawić dowody, że na to poszła.

no właśnie dowody w jakiej postaci, umowa z wykonawcą, zdjęcia czy coś innego?

Jeżeli kupię kostkę brukową ok. 70m2 na wszystko to jak potem pzredstawić ile posżło na opaske. PO prostu pzryjać jakas wartość? Ale jak w takim razie wypełnić wniosek z częśćią kwoty? To samo tyczy sie przeseł i balustrad. MUszę mieć oddzielne faktury od rzemieslnika na pzresła i na balustrady.??

pozdrawiam

Odnośnie kostki brukowej jest interpretacja US w Wadowicach na stronie http://poradapodatkowa.pl/podatnik_ma_prawo_zwrotu_kwoty_podatku_vat_zaplaco nego_zakupie_kostki_brukowej.html. ...Opaska, inaczej płyta odbojowa stanowi element integralnie związany z budynkiem. Opaska wykonana ze spadkiem powoduje odprowadzenie wody z okolic ścian fundamentowych, a więc odsunięcie wilgoci od ścian budynku. Pełni rolę ochrony izolacji przeciwwilgociowej murów ścian piwnic lub fundamentów, Dodatkowo opaska zabezpiecza elewację budynku przed zabrudzeniami. Opaskę można wykonać z różnych elementów np. z kostki brukowej, betonu, płyt chodnikowych, kruszywa.
W świetle powyższego stwierdzić należy, że wydatek poniesiony na wykonanie opaski odwadniającej wokół budynku mieszkalnego, połączonej ścianami budynku w sposób trwały i szczelny, która zabezpiecza fundamenty przed przemakaniem, pełni rolę stałego odwodnienia budynku, stanowi wydatek związany z budową budynku mieszkalnego.
Również wydatki związane z budową podłoża tarasu, który przylega do budynku, oraz położenie posadzki wiaty, która znajduje się w bryle budynku i była ujęta w pierwotnym projekcie budynku należy zaliczyć do wydatków związanych z budową budynku mieszkalnego... Opaska może byc szerokosci do 0,80-1m. Czyli szerokość opaski razy obwód domu można przyjąć do odliczenia (30-4-m2). Jezeli to budowa to jako dowód można okazać wpis Kierownika budowy w Dzienniku budowy - kopia, jezeli remont to może oświadczenie, że kostaka została uzyta na opaskę odwadniajacą wokół budynku. Wszystko w granicach zdrowego rozsądku.

pacakm
25-09-2009, 10:24
Oczywiście błąd! 30 do 40 m2 kostki brukowej na opaskę wokół domu.

pacakm
25-09-2009, 12:31
Nidziowa

Na FV masz cenę 1 metra co do kostki, czyli mając fakturę np na 100 metrów kw, a do odliczenia może być np 38, to wpisujesz wartość we wniosku 38 x cena 1 metra kw. Tutaj nie ma znaczenia na ile opiewa faktura, a co jest wpisane we wniosku. No i koniecznie opis pt. "kostka brukowa została wykorzystana do płytki odbojowej". Co do reszty ta sama praktyka :)

Pięknie napisane!

belladonna
25-09-2009, 17:00
belladonna dzięki (już myslałam,że nikt się nie pokusi :roll: )

2 - tak, dlaczego nie?-myślałam, że nie bo mam PKWiU 26.28.16-30.90, a jak sprawdziłam na necie POWINNO być 26.82.16-30.90-delikatna zamiana :evil:
3 - gdzieś doczytałam,że zawory kulowe nie, ale ja mam kurek kulowy-może to coś zmienia, co prawda ze "złym-dla mnie" pkwiu, ale jak piszesz-wciągne
8 - szafka jest chyba aluminiowa z metalowymi drzwiami polakierowane na biało; te są (2) podtynkowe, a będzie jeszcze natynkowa-analogicznie też ją wciągnę

10 - szkoda :roll:

Nawet nie zauważyłam literówki "28" "82"... ale dla mnie to ewidentny czeski błąd....
Hm... reszta na dwoje babka wróżyła dlatego wciągaj :)

belladonna
25-09-2009, 17:09
Serio? Czyli mozna dostac do reki pelna kwote limitu? Super :D

Jak to w koncu jest, limit jest uaktualniany przy kazdym wniosku czy brany jest tez z pierwszego zlozonego? Bo pewnie lada moment w październiku zmieni się limit na korzystniejszy ale nie wiem czy jest sens czekać - to jest drugi wniosek.

Pewnie że można dostać całą kwotę limitu, jeśli 68,18% (bądź lub albo 55,23%) VAT będzie w wysokości limitu. No ale przekroczenie limitu oznacza szlaban na kolejne wnioski przez 5 lat licząc od pierwszego.

Był niby uaktualniany do momentu interpretacji mającej związek z limitem z 1 wniosku... oczywiście jakaś interpretacja nie jest wiążąca dla innych, jednak zaczyna być temat pt. "na wszelki wypadek"... nie odpowiem Ci na Twoje pytanie, bo sprawa nie jest wyjaśniona... ja niestety nie mam inwestycji aby przekroczyć limity, bo bym była skłonna się odwoływać, ponieważ w mojej ocenie ustawa zezwala na zmianę limitu... jedynie do limitów kolejnych wniosków należy przyrównywać sumę kwot zwrotów od 1 wniosku.
Cena metra od 1 października się zwiększa, więc możesz poczekać, to tylko kilka dni :)

lolipop20
25-09-2009, 23:11
Witam
Tak dla upewnienia pytam
Czy kocioł na eko-groszek ling combi można odliczyć ?

angela82
26-09-2009, 08:23
belladona a kabel prądowy przyłączeniowyYKY 5*10mm2 można odliczać? elektryk nie wziął żadnej faktury na mnie twierdząc,że i tak nie wiele odlicze, ale ten kabel kupił mąż sam i po fakture może się pofatygować, bo w sumie ok. 1000zł kosztował :roll:

belladonna
26-09-2009, 08:40
karel YKY do układania w ziemi 31.30.14-00.30 (Kable elektroenergetyczne z żyłami miedzianymi) TAK - poz. 150 wykazu

belladonna
26-09-2009, 08:52
Witam
Tak dla upewnienia pytam
Czy kocioł na eko-groszek ling combi można odliczyć ?
Tak :)

Na innym forum osoba pisze o tym kotle, że urzędniczka dzwoniła do producenta o PKWiU i w konsekwencji dostała zwrot za ten kocioł. W sumie przy grupowaniu z piecami "exów" nie ma :)

angela82
26-09-2009, 08:57
karel YKY do układania w ziemi 31.30.14-00.30 (Kable elektroenergetyczne z żyłami miedzianymi) TAK - poz. 150 wykazu

belladona dzieki- nieźle się znasz :o -to kable do instalacji wewnętrznej też? wiem, że oznaczenia elektryka były 1,5; 2,5, siłowy gruby 6 itp., oprzyżądowanie do alarmu-czujki, manipulatory, centralka itp. - jak za mało danych-nie odpowiadaj, a ja poszperam po necie i może znajdę coś więcej 8)

belladonna
26-09-2009, 14:04
Angela82, w wykazie robót jest m.in:
8. Remont, modernizacja, wymiana lub wykonanie nowych instalacji budynku, obejmujące rozprowadzanie po budynku instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących:
4) instalacji przyzywowych (domofony) i alarmowych;

Niech się mąż pofatyguje po fakturę i nie marudź :)

VAT
01-10-2009, 07:31
W Biuletynie Skarbowym Ministerstwa Finansów nr 5/2009 jest ostateczna interpretacja wcześniej poruszanego tematu dotyczącego stosowania limitu ZWROTU OSOBOM FIZYCZNYM NIEKTÓRYCH WYDATKÓW ZWIĄZANYCH Z BUDOWNICTWEM MIESZKANIOWYM.
"Pismo DD3/066/48/KDJ/09/608 Zastępcy Dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych z dnia 24 czerwca 2009 r. do Dyrektora Izby Skarbowej w (...)
Odpowiadając na pismo z dnia 9 czerwca 2009 r. w sprawie stosowania przepisów ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje:
Kwestia dotycząca obliczania limitu kwoty zwrotu była w przeszłości przedmiotem wyjaśnień ze strony Ministerstwa Finansów na wątpliwość zgłoszoną w wystąpieniu dziennikarza, l tak, na podstawie art. 3 ust. 5-7 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. Nr 177, póz. 1468 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2008 r., limity kwoty zwrotu dotyczą okresów pięcioletnich. Okresy te liczone są od daty złożenia pierwszego wniosku, stąd dla poszczególnych wnioskodawców mogą zaczynać się i kończyć w innym terminie (z uwagi na różnice w dacie złożenia wniosku).
Powyższe nie wpływa na fakt, że dla ogółu wnioskodawców (niezależnie od daty złożenia pierwszego wniosku) pięcioletnie limity kwoty zwrotu ulegają podwyższeniu wraz ze wzrostem ceny 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego przyjmowanej do obliczenia kwoty zwrotu.
Zakładając zatem, że pięcioletni limit zwrotu w dniu składania:
- pierwszego wniosku wyniósł 24 872,79 zł (przy cenie 1 mkw. 2890 zł),
- drugiego wniosku wyniósł 31 250,20 zł (przy cenie 1 mkw. 3631 zł),
to maksymalna kwota zwrotu, o jaką osoba fizyczna może ubiegać się składając drugi wniosek, wynosi 31 250,20 zł minus kwota otrzymana w związku ze złożeniem pierwszego wniosku. Jeżeli pierwszy wniosek wyczerpał przysługujący wówczas limit (24 872,79 zł), to kwota zwrotu z drugiego wniosku nie może przekroczyć 6377,41 zł (tj. 31 250,20 – 24872,79 = 6377,41)."
Czyli z każdym złożonym kolejnym wnioskiem limit jest zawsze aktualizowany!

zefirispka
01-10-2009, 09:32
Z dniem dzisiejszym cena metra kwadrataowego wynosi- 3 924 zł, wg GUS

belladonna
01-10-2009, 18:00
W Biuletynie Skarbowym Ministerstwa Finansów nr 5/2009 jest ostateczna interpretacja wcześniej poruszanego tematu dotyczącego stosowania limitu ZWROTU OSOBOM FIZYCZNYM NIEKTÓRYCH WYDATKÓW ZWIĄZANYCH Z BUDOWNICTWEM MIESZKANIOWYM.
"Pismo DD3/066/48/KDJ/09/608 Zastępcy Dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych z dnia 24 czerwca 2009 r. do Dyrektora Izby Skarbowej w (...)
Odpowiadając na pismo z dnia 9 czerwca 2009 r. w sprawie stosowania przepisów ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje:
Kwestia dotycząca obliczania limitu kwoty zwrotu była w przeszłości przedmiotem wyjaśnień ze strony Ministerstwa Finansów na wątpliwość zgłoszoną w wystąpieniu dziennikarza, l tak, na podstawie art. 3 ust. 5-7 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. Nr 177, póz. 1468 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2008 r., limity kwoty zwrotu dotyczą okresów pięcioletnich. Okresy te liczone są od daty złożenia pierwszego wniosku, stąd dla poszczególnych wnioskodawców mogą zaczynać się i kończyć w innym terminie (z uwagi na różnice w dacie złożenia wniosku).
Powyższe nie wpływa na fakt, że dla ogółu wnioskodawców (niezależnie od daty złożenia pierwszego wniosku) pięcioletnie limity kwoty zwrotu ulegają podwyższeniu wraz ze wzrostem ceny 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego przyjmowanej do obliczenia kwoty zwrotu.
Zakładając zatem, że pięcioletni limit zwrotu w dniu składania:
- pierwszego wniosku wyniósł 24 872,79 zł (przy cenie 1 mkw. 2890 zł),
- drugiego wniosku wyniósł 31 250,20 zł (przy cenie 1 mkw. 3631 zł),
to maksymalna kwota zwrotu, o jaką osoba fizyczna może ubiegać się składając drugi wniosek, wynosi 31 250,20 zł minus kwota otrzymana w związku ze złożeniem pierwszego wniosku. Jeżeli pierwszy wniosek wyczerpał przysługujący wówczas limit (24 872,79 zł), to kwota zwrotu z drugiego wniosku nie może przekroczyć 6377,41 zł (tj. 31 250,20 – 24872,79 = 6377,41)."
Czyli z każdym złożonym kolejnym wnioskiem limit jest zawsze aktualizowany!

No tak też się człowiek nastawiał od samego początku... bo to wynikało z zapisów ustawy... dokąd zamieszania nie zrobiła odmowa jednego z US podtrzymana przez izbę :)

mapan
02-10-2009, 09:17
czy ktokolwiek z Was ma doświadczenia z odliczaniem VAT-u od materiałów PCV na odkurzacz centralny: rury, kolanka, trójniki, płytki montazowe, szufelki pcv itd. U mnie to zostało zakwestionowane. Nie uznano ogólnego zaliczenia do "wyrobów budowlanych z tworzyw sztucznych z wyłaczeniem kadzi, cystern ..." albo jakoś tak?

VAT
02-10-2009, 10:43
czy ktokolwiek z Was ma doświadczenia z odliczaniem VAT-u od materiałów PCV na odkurzacz centralny: rury, kolanka, trójniki, płytki montazowe, szufelki pcv itd. U mnie to zostało zakwestionowane. Nie uznano ogólnego zaliczenia do "wyrobów budowlanych z tworzyw sztucznych z wyłaczeniem kadzi, cystern ..." albo jakoś tak?

Sprawa jest trochę skomplikowana. Na pewno jednostka centralna nie podlega odliczeniu, ale rury, trójniki, złączki PCV przy budowie domu jako materiały budowlane odliczeniu podlegają. Natomiast przy remoncie domu lub lokalu mieszkalnego już nie, ponieważ centralne odkurzanie nie jest wyszczególnione w załączniku do ustawy w wykazie robót zliczanych do remontu budynku czy lokalu mieszkalnego. Tak powinny to przyjmować urzędy skarbowe. Jak to wygląda w rzeczywistosci? Różnie!!!!

foxium
02-10-2009, 13:29
Witam, mam pytanie jak to teraz jest obecnie z tym odliczaniem vatu, budowe domu zaczalem dosc dawno temu ale fundusze sie skonczyly wiec i budowa takze. Teraz zaczalem dokonczanie budowy nie mniej w miedzy czasie slyszalem ze juz ulg budowlanych/remontowych nie ma, potem ze wrocily, a teraz slysze ze chodzi tylko o materialy ktore mialy zmiane progu procentowego vat z 7 na 22%, wiec chcialbym sie dowiedziec jak to wkoncu teraz obecnie jest.
Czy jesli kupilem w tym roku (2009) materialy budowalne takie jak okna, plyty gipsowe, panele podlogowe itp. (to co jest w wykazie materialow z roznicy vatu) to moge ubiegac sie o zwrot czesci podatku czy nie?

VAT
02-10-2009, 14:20
Witam, mam pytanie jak to teraz jest obecnie z tym odliczaniem vatu, budowe domu zaczalem dosc dawno temu ale fundusze sie skonczyly wiec i budowa takze. Teraz zaczalem dokonczanie budowy nie mniej w miedzy czasie slyszalem ze juz ulg budowlanych/remontowych nie ma, potem ze wrocily, a teraz slysze ze chodzi tylko o materialy ktore mialy zmiane progu procentowego vat z 7 na 22%, wiec chcialbym sie dowiedziec jak to wkoncu teraz obecnie jest.
Czy jesli kupilem w tym roku (2009) materialy budowalne takie jak okna, plyty gipsowe, panele podlogowe itp. (to co jest w wykazie materialow z roznicy vatu) to moge ubiegac sie o zwrot czesci podatku czy nie?

Na wymienione materiały - TAK!

rudolfo78
04-10-2009, 20:34
Witam,

właśnie zabrałem się za rozliczanie zwrotu VAT

czy można odliczyć
1. Podbitka iglasta 20.10.21-10.40
2. Tarcica igl. strugana 32
3. Łaty IGL 6x4 20.10.10.-4
3. Łaty IGL 2,5x5 20.10.10.-4
4. Płyta OSB 20.20.13-39
5. Wkręty do płyt gipsowych

???

Z góry dzięki za odp.

MarzannaPG
04-10-2009, 21:30
Pomocy! Już trzeci raz składam wniosek i za każdym razem głupieję! :-? CO Z LIMITEM? Pierwszy wniosek składałam w 2006. Czy obowiązuje mnie wysokość limitu z 2006 roku (poz.47 w PIT VZM-1) czy z obecnego? Niby jest to limit dot. okresu 5-letniego ale w rubryce do wyliczenia tego limitu jest potrzebna cena 1m2 bud.mieszk. ogłoszona przed kwartałem złożenia wniosku. TYLKO KTÓREGO WNIOSKU? Tego pierwszego z 2006 (kolejne to ciąg dalszy tego samego remontu) czy obecnego z 2009?

rudolfo78
04-10-2009, 22:15
a jakby tarcicę igl struganą brak PKWiU
20.10.21-10.1 Tarcica podłogowa strugana iglasta
co sądzicie przejdzie???

będę z tego robił podłogę strychu

belladonna
05-10-2009, 16:46
rudolfo78:
20.10.10-00.00.01 Tarcica iglasta (obejmuje część pozycji 20.10.10) - to ze strony GUS

a w wykazie jest tarcica podłogowa iglasta i na tym polega różnica. Jeśli na fakturze nie masz PKWiU tarcicy podłogowej, a nazwa zawiera "tarcica iglasta", to sobie odpuść, bo szkoda chodzić do poprawki. Wszystko co wymieniłeś wyżej nie podlega odliczeniu :)

Joani
07-10-2009, 13:35
chciałam podziękować za pomoc(zwłaszcza aglig i Pit-er), właśnie dostałam zwrot, odrzucili mi tylko 3 faktury :D

grave
08-10-2009, 12:34
muszę i ja się zmobiliozować i poszukać faktur, bo podobno od nowego roku zmieniają się zasady ..? :o [/u]

VAT
08-10-2009, 13:10
A skąd taka (jak wyżej) informacja??????

zefirispka
10-10-2009, 15:08
Na razie to tylko niesprawdzone doniesienia, ale rząd planuje zniesienie ustawy o częściowym zwrocie VAT-u. Chodzi o oszczędności dla budżetu. Poczytaj trochę wcześniej w tym wątku. Na dziś, to nic pewnego, ale....

listek
11-10-2009, 18:10
Jeśli można to proszę o pomoc:
Czy mozna odliczyć:

- wodomierz - wg mnie tak
- wyłaczniki nadproądowe i przewody ydy-wg mnie tak
- podkład pod panele - wg mnie tak
- zawór bezpieczeństwa - wg mnie tak


- rura spiro elastyczna - wg mnie nie
- włókno polipropylenowe - wg mnie nie
- aceton i nitro - wg mnie nie
- pompa cyrkulacyjna - wg mnie nie
- folia do podłogówki - wg mnie nie
- karnisz metalow - wg mnie nie
- wentylator osiowy - wg mnie nie
- przewód powietrzno-spalinowy do kotła - wg mnie nie


- gaz-złącze pe/stal
- czujnik temperatury w zasobniku
- skrzynka do gazu
- rura pe gazowa
- rura arota
- klipsy do podłogówki
- manometr do wody
- narożnik pcv z siatką
- lustro
- łóżko, stelaż i materac :oops:
- taśma brzegowa dylatacyjna

Z góry bardzo dziękuje za pomoc
Pozdrawiam
[listek]

belladonna
11-10-2009, 21:51
"- wyłaczniki nadproądowe i przewody ydy-wg mnie tak" wyłączniki nie, a te przewody tak

A wg mnie reszta:

- klipsy do podłogówki - raczej tak
- manometr do wody - nie
- narożnik pcv z siatką - tak
- lustro - nie, to nie jest traktowane jako szkło budowlane
- łóżko, stelaż i materac - nie, to nie są materiały budowlane
- taśma brzegowa dylatacyjna - z tego co pamiętam to tak,


a to:
- gaz-złącze pe/stal -
- czujnik temperatury w zasobniku
- skrzynka do gazu
- rura pe gazowa
- rura arota
rzadko się z takimi materiałami spotykam, więc na już nie znam odpowiedzi, a w błąd wprowadzać nie chcę :-)

listek
12-10-2009, 09:08
"
rzadko się z takimi materiałami spotykam, więc na już nie znam odpowiedzi, a w błąd wprowadzać nie chcę :-)

Dziękuję bardzo za informacje.

Może ktoś z Was miał z tym styczność podczas wypełniania wniosku?

- gaz-złącze pe/stal -
- czujnik temperatury w zasobniku
- skrzynka do gazu
- rura pe gazowa
- rura arota

efilo
13-10-2009, 08:10
ja dopiero zaczynam a już poległam przy pierwszej fakturze. jak wykazać fakture z późniejszą korektą która pomniejszała jej wartość?

aglig
13-10-2009, 08:34
Wpisujesz fakture główną a w kolumnie wartość faktury wpisujesz kwotę z faktury korygującej. Przedstawiasz ksero faktury głównej i korygującej.

efilo
13-10-2009, 09:02
a rynny tytan-cynk można? bo znalazłam stalowe i plastikowe :roll:


dobrze myślę że z tych grubszych rzeczy można:
- ceramike sanitarną i armaturę +geberity
- kafle
- dachówkę
- kominek
- wełne mineralną
- gk i profile i narożniki
- kleje do glazury
- tynk zewnętrzny
- pręty stalowe
- stolarkę
- bloczki betonowe?

a co z bloczkami silikatowymi?

stokrotka 2
13-10-2009, 15:49
witam :) ja również zabieram się za odliczenie vat-u :-? Fakturki już pięknie posegregowane, czekają na swoją kolej.
Pewnie będę miała wiele pytań, póki co jestem dobrej myśli, że podołam zadaniu :P
Mam małe pytanko na początku, czy jakoś można kolejno numerować te faktury?Np. w dolnym rogu, żeby mi się wszystko potem nie pomieszało?Czy trzeba potem ten nadany przeze mnie numerek gdzieś wpisywać na załączniku z wykazem faktur?

stokrotka 2
13-10-2009, 16:11
acha, i co z numeracją załączników? obawiam się, że u mnie będzie ich wiele :roll:

stokrotka 2
13-10-2009, 16:18
już znalazłam odp. na moje pytania :) także nie zawracam na razie głowy:oops:.

belladonna
13-10-2009, 19:44
a rynny tytan-cynk można? bo znalazłam stalowe i plastikowe :roll:


dobrze myślę że z tych grubszych rzeczy można:
- ceramike sanitarną i armaturę +geberity
- kafle
- dachówkę
- kominek
- wełne mineralną
- gk i profile i narożniki
- kleje do glazury
- tynk zewnętrzny
- pręty stalowe
- stolarkę
- bloczki betonowe?

a co z bloczkami silikatowymi?

Wole nazwy "fakturowe"... dlatego poproszę o konkrety jak np okna, a nie stolarka (bo trudno wyczuć co dla kogo jest stolarką)

|26.61.11-30.2 Elementy ścienne silikatowe.
cegła silikatowa i tynki silikatowe wchodzą, to nie widzę przeciwwskazań dla bloczków.

efilo
13-10-2009, 19:55
oo super bo gdzieś na stronie 20-stej :wink: znalazłam dyskusje na ten temat i ktoś napisał że ceramika tak a silikaty nie

ta lista powyższa to tak tylko do pierwszego sita faktur. jeśli tylko mniej więcej jest ok to i tak mi wystarczy. potem jak podlicze te 'duże' i zobacze jak tam limit to zajme się takimi na 100 zł.

a stolarka to dla mnie było drzwi i okna

listek
13-10-2009, 20:35
Podnoszę.

Może ktoś z Was miał z tym styczność podczas wypełniania wniosku?

- gaz-złącze pe/stal -
- czujnik temperatury w zasobniku
- skrzynka do gazu
- rura pe gazowa
- rura arota


Dziękuję bardzo za informacje.

stokrotka 2
14-10-2009, 09:37
no to zaczynam drugi dzień siedzenia nad vatem :)

Ta wyszukiwarka materiałów ze stopki od Pit-er jest extra (dziękuję), niestety to wersja testowa i już wczoraj wyczerpałam limit :roll: i teraz każdy inny wykaz jest dziadowy, niepełny i w ogóle nic tam nie ma :evil:
W tej wyszukiwarce znalazłam wiele materiałów, których nie było w innych wykazach i już miałam sobie je darować, a tam znalazłam i je sobie odliczę :)
Z jakiego wykazu Wy korzystacie?
Jest gdzieś może równie obszerny jak w tej wyszukiwarce?

efilo
14-10-2009, 09:40
po wstępnym przejrzeniu faktur i podzieleniu na kupki: tak, nie, nie wiem, najwięcej w nie wiem jest takich pozycji:

- drut wiązałkowy (zakładam że tak)
- gwoździe (zakładam że nie)
- jednostka centralna do odkurzacza (zakładam że nie?)

poproszę o podpowiedź

listek
14-10-2009, 10:00
po wstępnym przejrzeniu faktur i podzieleniu na kupki: tak, nie, nie wiem, najwięcej w nie wiem jest takich pozycji:

- drut wiązałkowy (zakładam że tak)
- gwoździe (zakładam że nie) nie

poproszę o podpowiedź

tak to wygląda

efilo
14-10-2009, 10:20
czy ja dobrze policzyłam że wystarczy mieć faktury na 272 tysiące żeby wykorzystać w całości ulgę obliczoną na podstawie III kwartału?

VAT
14-10-2009, 12:31
czy ja dobrze policzyłam że wystarczy mieć faktury na 272 tysiące żeby wykorzystać w całości ulgę obliczoną na podstawie III kwartału?


Prawie dobrze. W tym kwartale limit przy budowie wynosi 33771.91zł, a z 272000zł wydatków na zakup materiałów budowlanych kwota do zwrotu wynosi 33441,73zł. Niewielka różnica ale w granicach limitu. OK

efilo
14-10-2009, 16:25
dziękuję. chyba miałam złą podstawę (tzn cene metra) - coś na stronie pit.pl są przekłamania. jak sprawdziłam u innych źródeł to wyszło właśnie tak jak powyżej - 33772
wyszło mi zatem 274686,26

a mam jeszcze pytanie. ten limit na remont jest niezależnie? tzn. jak ktoś wykorzystał cały odzysk vatu na budowę a ma również mieszkanie które remontował to może jeszcze odliczyć na mieszkanie?

VAT
15-10-2009, 11:26
dziękuję. chyba miałam złą podstawę (tzn cene metra) - coś na stronie pit.pl są przekłamania. jak sprawdziłam u innych źródeł to wyszło właśnie tak jak powyżej - 33772
wyszło mi zatem 274686,26

a mam jeszcze pytanie. ten limit na remont jest niezależnie? tzn. jak ktoś wykorzystał cały odzysk vatu na budowę a ma również mieszkanie które remontował to może jeszcze odliczyć na mieszkanie?

Tak. Można "skorzystać" z jednego limitu na budowę i drugiego limitu na remont.

stokrotka 2
15-10-2009, 19:32
Bardzo proszę o pomoc, przebrnęłam już przez prawie 70 faktur :D i uzbierało mi się trochę pytań :wink:


Czy można odliczyć:
1)TARCICA IGL. gr. 25mm
2)ŁATY IGL. 5x4
3)STEMPLE BUDOWLANE
4)LEGARY PODŁ. 5x4 pkwiu : 20.10.21-10.90
5)KLEJ DO DREWNA -PATEX super 250 pkwiu :24.62.10-80.30
6)Emulsja Akrylit3L 24.30.11-50.10 – zakładam, że nie
7)gen. płyta montażowa baterii+Cu.15*1/2 pkwiu 27.21.21
8)pexal złączka 16x1/2 GZ D. pkwiu 27.44.26-50.20
9)rzeczy do przyłącza wodnego:
-zasuwa gwintowana 40 AKWA- zakładam, że tak
-nawiertka 90/40 NS (czytałam tu o tych nawiertkach i zgłupiałam)
-skrzynka ul.fig.149
-złączka pe 40x 6/4”Z pkwiu: 25.21.22-70.10 -zakładam, że tak
-obudowa teleskopowa 40/50
10) taśma naroż. z wkładką alum.50/30m.(do regipsów)
11) taśma karton-gips 45m.
12)bloczek puławy 24x24x59 i 12x24x59 pkwiu: 26.61.11-30.15
13)bloczek unipol 6x24x59 ŁAGISZA
14) wapno bukowa 14.12.10-50.91

i jeszcze jedno:
Jaki symbol pwkwiu będzie miało złącze kątowe 70 U/R?
Mam 2 typy: 28.11.23-62.79 albo 28.64.14-43.00
Bo odliczyć można?

Z góry dziękuję
:)

belladonna
15-10-2009, 20:26
wg mnie:
1,2,3 nie
4 jest "ex", ale wyłączeniem jest nasycone, wiec... wciągnij to
5 tak
6 nie
7,8 tak
10,11 nie
12,13 tak

wapno bukowa? a cóż to jest... wapno hydratyzowane pozostało na 7% i nie wchodzi, ale z tym co napisałaś spotykam się 1 raz.

Pominęłam 9... złączka ok, ale resztę rzadko spotykam, więc nie pamiętam wszystkiego na już (jeszcze tym bardziej wieczorkiem kiedy umysł już nieświeży) :-)
Złącze kątowe z tego co pamiętam wchodzi i nie zaprzątaj sobie głowy PKWiU, bo nie ma takiej konieczności :wink:
A co do pojawiających się bloczków, to budowa? Bo czasami ścianki działowe "trzeba budować z głową" (ilość bloczków, która jak nic jest też na fakturze).... :lol:

stokrotka 2
16-10-2009, 14:43
Belladonna DZIĘKI WIELKIE ! :D

Wapno bukowa :roll: ...no cóż, takie cóś kupowałam murarzom jak komin stawiali, ale rzeczywiście, nie zauważyłam a nawet na fakturze jest napisane, że ma 7%vatu. :oops:



Ponawiam swoje pytanie dotyczące reszty materiałów:

rzeczy do przyłącza wodnego:
- zasuwa gwintowana 40 AKWA- zakładam, że tak
- nawiertka 90/40 NS
- skrzynka ul.fig.149
- obudowa teleskopowa 40/50

krys1
17-10-2009, 11:07
Czy może ktoś się z was orientuje czy można odliczać elementy pcv przy wykonywaniu odprowadzenia deszczówki z rynien do studni chłonnej ???

stokrotka 2
19-10-2009, 13:07
Witam :) to już mój kolejny dzień spędzony przy fakturach :roll: (chciałabym w tym tyg. złożyć wniosek). Na szczęście wszystkie (ponad 100szt.) już „przerobione”, ale uzbierało mi się jeszcze kilka pozycji, co do których mam wątpliwości :oops: . Byłabym bardzo wdzięczna gdyby ktoś rzucił okiem: :)


(wrzucam jeszcze te „stare” pozycje):
rzeczy do przyłącza wodnego:
- zasuwa gwintowana 40 AKWA- zakładam, że tak
- nawiertka 90/40 NS – też chyba tak?
- skrzynka ul.fig.149
- obudowa teleskopowa 40/50

i dodaję jeszcze nowe pozycje, już mam nadzieję ostatnie :oops:

-Cu zaślepka 15 (zakładam, że tak)
-Cu mufa 22 (zakładam, że tak)
-Cu złączka 16x3/4” GW do modułów (zakładam, że tak)
-Cu złączka 16x1/2 GZ do pex(zakładam, że tak)
-mosiądz redukcja 1/2x1/4 do manometrów(zakładam, że tak)
-24.30.22-55.11 szpachlówka 0,25kg.(raz znajduję że wchodzi, potem że nie)
-24.17.10-50.11 zestaw uszczelniający BUILDFIX (zakładam, że nie)
-25.23.15-90.90 taśma uszcz. BUILDFIX
-25.21.22-70 rozeta umywalkowa
-28.75.27-37.12 maskownica uniwersalna
-24.62.10-80.30 klej do luster
-28.62.30-79.90 zestaw do montażu
-20.20.14-15.00 płyta hdf surowa (i lakierowana)
-31.20.25-00.60 łącz. schod. 10A/250 V
-25.24.21-90.00 taśma izol.19x18,3 cz.
-25.24.21-75.00 taśma pcv 15x10 czar.
-31.20.25-00.60 łącz. pojed.10A/250V
-łącz. pojed. bez podśw.
-31.20.40-90.30 ramka X2 legrand
-wszelkiego rodzaju żarówki (zakładam, że nie)
-25.24.22-90.00 taśma 10x48 srebrna
-25.21.41-80.30 taśma P.T.F.E
-25.23.15-90.10 kołki u 6

I jeszcze parę pytań czysto technicznych :
- czy dopisujemy na fakturach brakujące n-ry pkwiu?
- czy sumujemy każdy załącznik? (jeśli ma się ich kilka szt. to czy sumujemy w każdym kolumny 4,5 i 6? Czy dopiero na końcu ostatniego załącznika sumujemy wszystko?)
- zdarzają mi się faktury, które mają w swych numerach znaczki np.# ,_, literki, itp. np.: F-ra nr : # 5643/222/FVD_00 . Czy przepisujemy cały numer razem z tymi wszystkimi symbolami?

Z góry dziękuję za pomoc...

belladonna
19-10-2009, 18:56
Czy może ktoś się z was orientuje czy można odliczać elementy pcv przy wykonywaniu odprowadzenia deszczówki z rynien do studni chłonnej ???

Przy ustawie jest zakres robót dla remontu budynku, czy lokalu. Prawdę powiedziawszy nie widzę nic takiego o co pytasz.

belladonna
19-10-2009, 19:10
stokrotka 2:
PKWiU być nie musi, ale jeśli na fakturze nie ma PKWiU, a z nazwy niewiele wynika, to by pasowało naprowadzić weryfikującego (dopisz coś ołówkiem).
Hm... np ytong (chyba tak to brzmi), to bloczkii, ale czy każdy o tym wie, to tego nie wiem.
Każdy załącznik SUMUJEMY (niech Ci nie przychodzi do głowy coś pt "z przeniesienia")
Znaczki # możesz odpuścić... faktura z tą samą datą i o tym samym numerku zostanie wyłapana w kolejnym wniosku z #, czy bez :)

raczej TAK:
Cu zaślepka 15 (zakładam, że tak)
-Cu mufa 22 (zakładam, że tak)
-Cu złączka 16x3/4” GW do modułów (zakładam, że tak)
-Cu złączka 16x1/2 GZ do pex(zakładam, że tak)
-mosiądz redukcja 1/2x1/4 do manometrów(zakładam, że tak)
-28.75.27-37.12 maskownica uniwersalna
-24.62.10-80.30 klej do luster
-31.20.40-90.30 ramka X2 legrand (chociaż tutaj jest ex, ale...)
-25.23.15-90.10 kołki u 6

co do -25.23.15-90.90 taśma uszcz. BUILDFIX ma wchodzące PKWiU, więc wciągnij
co do reszty ja jestem na nie :)

krzys_i_aga
20-10-2009, 05:31
Witam !
Może się powtórzę ale tak dużo tu stron.
Czy ktoś odliczał:
- tynk akrylowy
- tynk silikatowy ?
Jeśli tak to jakie było PKWiU

belladonna
20-10-2009, 16:38
Witam !
Może się powtórzę ale tak dużo tu stron.
Czy ktoś odliczał:
- tynk akrylowy
- tynk silikatowy ?
Jeśli tak to jakie było PKWiU

Te tynki wchodzą i mi PKWiU na nie potrzebne nie jest. Ale jeśli bardzo chcesz je mieć, to bezproblemowo znajdziesz w necie, wystarczy po prostu poszukać :-)

stokrotka 2
20-10-2009, 17:28
belladonna jeszcze raz baaardzo dziękuję :) :) :)
Bardzo mi pomogłaś :)
Co do sumowania tych załączników, to korzystam w końcu z tego arkusza w excelu, w którym wszystko się wpisuje i drukuje, nie trzeba ręcznie, a on sam pięknie wylicza Vat z kwoty brutto i sam sumuje wszystko na końcu :)
Mam już wszystko wypełnione, jeszcze jakieś ostatnie poprawki i składam wniosek :D

Nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz :roll:
Mam taką jedną fakturę za bloczki betonowe, na dużą sumę, i mam tam wpisane (jako jedna pozycja) "bloczek betonowy z transportem". Czy urząd skarbowy uzna mi takie coś? :x

belladonna
20-10-2009, 22:02
Nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz :roll:
Mam taką jedną fakturę za bloczki betonowe, na dużą sumę, i mam tam wpisane (jako jedna pozycja) "bloczek betonowy z transportem". Czy urząd skarbowy uzna mi takie coś? :x

Może być problem. Znam miksy "umywalka z szafką", czy "płyta + piekarnik pod zabudowę" i niestety te miksy wylatują.... :roll:

krzys_i_aga
20-10-2009, 22:20
Witam !
Może się powtórzę ale tak dużo tu stron.
Czy ktoś odliczał:
- tynk akrylowy
- tynk silikatowy ?
Jeśli tak to jakie było PKWiU

Te tynki wchodzą i mi PKWiU na nie potrzebne nie jest. Ale jeśli bardzo chcesz je mieć, to bezproblemowo znajdziesz w necie, wystarczy po prostu poszukać :-)

Powiedział co wiedział ! Żeby chociaż jeszcze coś z tego wynikało.

mija74
20-10-2009, 22:52
Witam!
Bardzo dziekuję wszystkim którzy w tym wątku pomagaja rozwikłać tajemnice zwrotu Vat :) Dzięki Wam odważyłam sie sama zrobic rozliczenie z US, wiekszośc materiałów odnalazłam w tym wątku lub załącznikach, niestety nie wszystko. Proszę o pomoc, głównie to "elektryka":
1.gniazda z uziemieniem
2.włączniki
3.gniazdo tv-RD-SAT
4.przycisk roletowy
5.ramki pojed., podwójne,itd.
6.puszka fi60 łączeniowa głeboka
7.przewód OMYp 2x1,0
8.drzwiczki 20x25
9.wyłącznik P304 40A/30mA
10.wyłącznik S-301C 16a
11.YTDY 6x0,5 przewód alarmowy
12.drzwi metalowe zewn.
13.ościeżnica metalowa i próg
14.Fakro schody strychowe
15.stelaż geberit duofix
16.stelaż do bidetu

Uff....Troche sie tego uzbierało, ale to prawie ostatnie niezidentyfikowane produkty. Bardzo prosze o pomoc i z góry dziękuję!

ZUZEK
21-10-2009, 07:15
Witam !
Może się powtórzę ale tak dużo tu stron.
Czy ktoś odliczał:
- tynk akrylowy
- tynk silikatowy ?
Jeśli tak to jakie było PKWiU

Te tynki wchodzą i mi PKWiU na nie potrzebne nie jest. Ale jeśli bardzo chcesz je mieć, to bezproblemowo znajdziesz w necie, wystarczy po prostu poszukać :-)

Powiedział co wiedział ! Żeby chociaż jeszcze coś z tego wynikało.

1. google
2. tekst: tynk akrylowy pkwiu
3. pierwszy wynik: http://www.malfarb.pl/produkty/tyn/pdf/tynki_akrylowe.pdf
4. z tym symbolem PKWiU (lub innym: 26.64.10. - xx.xx) każdy US Ci to przyjmie. Bez symbolu też.
5. belladonnie bym zaufał :wink:

ZUZEK
21-10-2009, 08:51
Nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz :roll:
Mam taką jedną fakturę za bloczki betonowe, na dużą sumę, i mam tam wpisane (jako jedna pozycja) "bloczek betonowy z transportem". Czy urząd skarbowy uzna mi takie coś? :x

Poproś wystawcę o korektę - rozbije f-rę na 2 poz.: materiał i transport.
Notą korygująca nie da się tego niestety skutecznie zmienić.

dreken
21-10-2009, 15:46
Witam

Czy można odliczyć w ramch uligi odliczać VAT za materiały przeznaczone na budowę płutu? Płot stawiany razem z domem.

belladonna
21-10-2009, 16:09
Witam

Czy można odliczyć w ramch uligi odliczać VAT za materiały przeznaczone na budowę płutu? Płot stawiany razem z domem.

NIE

belladonna
21-10-2009, 16:22
ZUZEK dzięki za wsparcie :D
Czasami symbol PKWiU wpisany oryginalnie na fakturze przy materiale nic nie da, jeśli materiał (a co to jest wiadomo z nazwy) ewidentnie nie wchodzi (np schody fakro z symbolem 20.30.11, kiedy ich prawdziwy symbol zaczyna się 20.30.13, bo schody drewniane zawsze były na 22%). Dlatego wg mnie szkoda czasu na ustalanie symbolu, jeśli ktoś jest wnioskodawcą:-)

belladonna
21-10-2009, 16:25
Witam!
Bardzo dziekuję wszystkim którzy w tym wątku pomagaja rozwikłać tajemnice zwrotu Vat :) Dzięki Wam odważyłam sie sama zrobic rozliczenie z US, wiekszośc materiałów odnalazłam w tym wątku lub załącznikach, niestety nie wszystko. Proszę o pomoc, głównie to "elektryka":
1.gniazda z uziemieniem
2.włączniki
3.gniazdo tv-RD-SAT
4.przycisk roletowy
5.ramki pojed., podwójne,itd.
6.puszka fi60 łączeniowa głeboka
7.przewód OMYp 2x1,0
8.drzwiczki 20x25
9.wyłącznik P304 40A/30mA
10.wyłącznik S-301C 16a
11.YTDY 6x0,5 przewód alarmowy
12.drzwi metalowe zewn.
13.ościeżnica metalowa i próg
14.Fakro schody strychowe
15.stelaż geberit duofix
16.stelaż do bidetu

Uff....Troche sie tego uzbierało, ale to prawie ostatnie niezidentyfikowane produkty. Bardzo prosze o pomoc i z góry dziękuję!

NIE 1,2,3,6,7 (OMY i OWY nie wchodzą), 9,10,14
4 co to jest?
5 do czego te ramki?
8 raczej tak
Reszta wg mnie tak

mija74
21-10-2009, 22:31
Witam!
Bardzo dziekuję wszystkim którzy w tym wątku pomagaja rozwikłać tajemnice zwrotu Vat :) Dzięki Wam odważyłam sie sama zrobic rozliczenie z US, wiekszośc materiałów odnalazłam w tym wątku lub załącznikach, niestety nie wszystko. Proszę o pomoc, głównie to "elektryka":
1.gniazda z uziemieniem
2.włączniki
3.gniazdo tv-RD-SAT
4.przycisk roletowy
5.ramki pojed., podwójne,itd.
6.puszka fi60 łączeniowa głeboka
7.przewód OMYp 2x1,0
8.drzwiczki 20x25
9.wyłącznik P304 40A/30mA
10.wyłącznik S-301C 16a
11.YTDY 6x0,5 przewód alarmowy
12.drzwi metalowe zewn.
13.ościeżnica metalowa i próg
14.Fakro schody strychowe
15.stelaż geberit duofix
16.stelaż do bidetu

Uff....Troche sie tego uzbierało, ale to prawie ostatnie niezidentyfikowane produkty. Bardzo prosze o pomoc i z góry dziękuję!

NIE 1,2,3,6,7 (OMY i OWY nie wchodzą), 9,10,14
4 co to jest?
5 do czego te ramki?
8 raczej tak
Reszta wg mnie tak

Wielkie dzieki!
4.przycisk roletowy to taki pstryczek-włącznik do opuszczania rolety z silniczkiem
5.ramki Legrand do gniazdek, włączników
Ale chyba to będzie na Nie skoro gniazdka, itp. nie wchodza?

stokrotka 2
21-10-2009, 23:19
belladonna->tego się właśnie obawiałam, że miksy nie przejdą :-?, ale z tego, co pamiętam to sprzedawca coś powiedział, że musi ta wystawić bo on też się potem rozlicza czy coś :roll:
zuzek-> postaram się wydębić od sprzedawcy :roll: ale nie wiem czy się uda, bo to było jakoś koło października tamtego roku...

mija76->ramki do gniazdek, przełączników o ile się nie mylę, można próbować odliczać, gdzieś wyżej pytałam o to samo i belladonna doradzała :)
Zobaczyłam, że pytasz o przewód alarmowy i przypomniałam sobie, że mam taką jedną fakturę, którą spisałam na tzw. "straty" :wink: mianowicie faktura za alarm i tak sobie myślę, że może jednak coś by dało się odliczyć??? wszędzie jest napisane ,że alarm nie- ale chyba alarm jako całość, a poszczególne elementy?

podaje jakie:
1.płyta CA-6 P
2.manipulator CA-6 KLED
3. obudowa 7/TRP20
4.akumulator Sunnyway TAh
5.sygnalizator satel SPL-5010
6.czujka PIR LC-100-P16
7.przewód YTDY6*0,5
8.syntezer mowy ARA
9.moduł MGSM-N2.0 PC
10.kabel do N 3510

może coś się nadaje do odliczenia? symboli pkwiu na fakturze żadnych nie mam
:roll:

INFO
22-10-2009, 11:21
[ moderowano - SPAM ]

VAT
22-10-2009, 13:55
Witam!
Bardzo dziekuję wszystkim którzy w tym wątku pomagaja rozwikłać tajemnice zwrotu Vat :) Dzięki Wam odważyłam sie sama zrobic rozliczenie z US, wiekszośc materiałów odnalazłam w tym wątku lub załącznikach, niestety nie wszystko. Proszę o pomoc, głównie to "elektryka":
1.gniazda z uziemieniem
2.włączniki
3.gniazdo tv-RD-SAT
4.przycisk roletowy
5.ramki pojed., podwójne,itd.
6.puszka fi60 łączeniowa głeboka
7.przewód OMYp 2x1,0
8.drzwiczki 20x25
9.wyłącznik P304 40A/30mA
10.wyłącznik S-301C 16a
11.YTDY 6x0,5 przewód alarmowy
12.drzwi metalowe zewn.
13.ościeżnica metalowa i próg
14.Fakro schody strychowe
15.stelaż geberit duofix
16.stelaż do bidetu

Uff....Troche sie tego uzbierało, ale to prawie ostatnie niezidentyfikowane produkty. Bardzo prosze o pomoc i z góry dziękuję!

NIE 1,2,3,6,7 (OMY i OWY nie wchodzą), 9,10,14
4 co to jest?
5 do czego te ramki?
8 raczej tak
Reszta wg mnie tak

Wielkie dzieki!
4.przycisk roletowy to taki pstryczek-włącznik do opuszczania rolety z silniczkiem
5.ramki Legrand do gniazdek, włączników
Ale chyba to będzie na Nie skoro gniazdka, itp. nie wchodza?


Z powyzszego stawiam tylko na: 11, 12, 13, 15, 16

Drzwiczki - różnie!?
Drzwiczki - 28.11.23-50.20 - nie
Drzwiczki kominowe
109
28.75.27-37.19
Drzwiczki rewizyjne
67
28.11.23-63.19
Drzwiczki rewizyjne
60
28.11.10-34.46

belladonna
22-10-2009, 17:37
Wielkie dzieki!
4.przycisk roletowy to taki pstryczek-włącznik do opuszczania rolety z silniczkiem
5.ramki Legrand do gniazdek, włączników
Ale chyba to będzie na Nie skoro gniazdka, itp. nie wchodza?

4 Nie, a z 5 różnie bywa, dlatego wciągnij :-))

mija74
22-10-2009, 17:39
VAT i belladonna - wielkie dzieki!

Mam jeszcze ostatnia fakturę na materiały kupione do podłączenia gazu do budynku, czy coś z tego można odliczyć?
1.gaz kolano elektrooporowe
2.gaz kolumna przyłacza
3.gaz przejściePE-STAL
4.gaz rura PE-gaz
5.monozłaczka gaz. 130mm
6.ANTICOR tasma antykor.955-15 żółta
7.taśma ostrzegawcza żółta

belladonna
22-10-2009, 17:44
podaje jakie:
1.płyta CA-6 P
2.manipulator CA-6 KLED
3. obudowa 7/TRP20
4.akumulator Sunnyway TAh
5.sygnalizator satel SPL-5010
6.czujka PIR LC-100-P16
7.przewód YTDY6*0,5
8.syntezer mowy ARA
9.moduł MGSM-N2.0 PC
10.kabel do N 3510

może coś się nadaje do odliczenia? symboli pkwiu na fakturze żadnych nie mam
:roll:

W załączniku do ustawy jest w ramach remontu:
instalacji przyzywowych (domofony) i alarmowych;

ale należy pamiętać, ze to ciągle chodzi o wykorzystane materiały, które były na 7%, a teraz są na 22%

Z tego co wymieniłaś ja ewentualnie bym się pokusiła o poz. 3,7 i 10. Ale rzadko mam do czynienia z takimi materiałami, więc jedynie kieruje się intuicją :-)

belladonna
22-10-2009, 17:57
1.gaz kolano elektrooporowe
2.gaz kolumna przyłacza
3.gaz przejściePE-STAL
4.gaz rura PE-gaz
5.monozłaczka gaz. 130mm
6.ANTICOR tasma antykor.955-15 żółta
7.taśma ostrzegawcza żółta

Czuję się jak na egzaminie :-))
Jedynie bym się wstępnie pokusiła o 3,4,5... ale mając to przed nosem, to bym to przerobiła dokładnie (rzadko pojawiają się takie materiały, dlatego sądzę, że ludziska to odpuszczają):-)

stokrotka 2
23-10-2009, 12:33
belladonnaa jeszcze raz dziękuję :)
w takim razie wpiszę te pozycje do wniosku, a co mi tam :P
Bez jakichś korekt później się i tak chyba nie obejdzie :roll:

A właśnie, jak to jest?
Jeśli złożę wniosek w październiku, to urząd ma 6 m-cy na rozpatrzenie i wypłatę kasy, czyli mniej więcej do marca'2010. A jeśli zabiorą się za ten wniosek np.dopiero w lutym'2010 i okaże się że muszę jakieś tam rzeczy skorygować, to czy wtedy od momentu złożenia korekty oni sobie mogą doliczyć kolejne 6 m-cy?czyli mogłabym czekać na kasę do np. sierpnia'2010 ? :o

ZUZEK
23-10-2009, 12:42
Złożenie korekty to złożenie nowego wniosku (z np. dodatkowymi fakturami).
Naniesienie poprawek na "pierwotny" VZM-1 nie jest korektą i termin jest nadal liczony od dnia, kiedy go złożyłaś.

mija74
23-10-2009, 22:42
Jeszcze raz wielkie dzieki za wszystkie pomocne podpowiedzi i odpowiedzi ;) W przyszłym tygodniu startuje do US! :)

PawEla
24-10-2009, 23:27
Witam.
Szukałem, pytałem ale w US nie wiedzieli co mi odpowiedziec i dawali odpowiedzi wymijające, więc pytam, może ktoś z Was mi odpowie: czy wełne drzewną (firmy Steico) , czyli materiał ociepleniowy można odliczać te 15% z nałożonego Vat-u?
Pozdrawiam
PP.

belladonna
25-10-2009, 13:18
Witam.
Szukałem, pytałem ale w US nie wiedzieli co mi odpowiedziec i dawali odpowiedzi wymijające, więc pytam, może ktoś z Was mi odpowie: czy wełne drzewną (firmy Steico) , czyli materiał ociepleniowy można odliczać te 15% z nałożonego Vat-u?
Pozdrawiam
PP.

Z wikipedii:
Wełna drzewna (wolina)– cienkie, wąskie i długie, wiórki drewniane, produkowane z resztek drewna i odpadów po tartacznych, przy użyciu specjalnej maszyny strugającej.
Czyli jest to produkt z wiórek drewnianych. A skoro poza drewnem wykorzystywanym na podłogi (bo np boazeria drewniana ścienna już nie podlega odliczeniu), inne rzeczy drewniane nie wchodzą, to ja uważam, że to nie podlega odliczeniu. Nie widzę pozycji w wykazie, pod którą by to można było "podpiąć" :)

ZUZEK
26-10-2009, 10:47
Witam.
Szukałem, pytałem ale w US nie wiedzieli co mi odpowiedziec i dawali odpowiedzi wymijające, więc pytam, może ktoś z Was mi odpowie: czy wełne drzewną (firmy Steico) , czyli materiał ociepleniowy można odliczać te 15% z nałożonego Vat-u?
Pozdrawiam
PP.

Z "globalnego" PKWiU wynika, że wełna drzewna to:

20.10.22-xx.xx (czyli NIE).

neck
26-10-2009, 10:53
2 osoby dawno temu pytały o zlew z tegranitu i baterie z tegranitu ale bez odpowiedzi. Teraz ten dylemat czeka mnie. Można odliczyć czy nie? :)

grave
26-10-2009, 12:27
2 osoby dawno temu pytały o zlew z tegranitu i baterie z tegranitu ale bez odpowiedzi. Teraz ten dylemat czeka mnie. Można odliczyć czy nie? :)

ja przynajmniej mam zamiar, podobno można :)

stokrotka 2
26-10-2009, 13:02
zuzek dzięki za (pocieszającą) odpowiedź :)

ZUZEK
26-10-2009, 14:33
2 osoby dawno temu pytały o zlew z tegranitu i baterie z tegranitu ale bez odpowiedzi. Teraz ten dylemat czeka mnie. Można odliczyć czy nie? :)

Albo zostanie potraktowany jako:
- 25.23.12-50.40 (zlewozmywaki z tworzyw sztucznych - taką kiedyś otrzymałem informację od producenta Deante) - jako kompozyt granitowo-żywiczno-akrylowy albo:
- 26.70.12-60.30 (elementy dekoracyjne budowlane z granitu) http://mp2009.htw.pl/lista/lista.html
Ja osobiście skłaniam się ku 1. rozwiązaniu.

belladonna
26-10-2009, 18:22
Nawiązując do zapytania Neck i odpowiedzi ZUZKa ja powiem tak, że bym miała dylemat. Jakoś trudno mi z tego zrobić tworzywo sztuczne albo płytę granitową skoro Tegranit jest połączeniem dwóch materiałów: kwarcu i akrylu - w proporcjach 80 do 20.

Myślę, że bez PKWiU trudno to będzie przeforsować (owszem zawsze można odwołać się od decyzji, ale wiadomo na czym to polega)... ja bym wystąpiła do producenta o PKWiU, z krótkim uzasadnieniem dlaczego (jeśli będzie wchodzące to idealna podkładka, nie tylko dla weryfikującego...):-)

PS. Wydaje mi się, że http://mp2009.htw.pl/lista/lista.html, to twór jednego z USów.... ale w tym wykazie są rzeczy, które tam wchodzą, a np w moim regionie nie i odwrotnie :-)

neck
26-10-2009, 19:02
Pisałem już do sprzedawcy ale bez odzewu, napisze do producenta tak jak poleca beladonna. Jak otrzymam jakąkolwiek odpowiedź, zamieszcze ją na forum.

kamlotek
27-10-2009, 11:21
Dziś postanowiłam zabrać się za te papierki i pozyskać parę guldenów budowlanych ze zwrotu :wink: I co na samym początku widzę ciemność i nie wiem dobrze od czego zacząć :roll:
Mam więc pytanie na niektórych f-ach nie mam PKWiU np przy YKY/NYY lub YDYP więc mogę sama płówkiem dopisać?
- czy mogę odliczyć
a) szynę nośną
b)puszki pomarańczowe
c) rozdzielnie
Bo ,że nie można odliczyć wyłączników to już wiem :cry:

I jeszcze jedno pytanie ,czy faktury muszą być wpisywane po kolei w porządku jak były kupowane materiały?

neck
27-10-2009, 13:32
Pisałem już do sprzedawcy ale bez odzewu, napisze do producenta tak jak poleca beladonna. Jak otrzymam jakąkolwiek odpowiedź, zamieszcze ją na forum.

Dostałem odpowiedź od producenta: symbol PKWiU 25.23.12-50.49 a więc można :D

ZUZEK
27-10-2009, 14:56
Dziś postanowiłam zabrać się za te papierki i pozyskać parę guldenów budowlanych ze zwrotu :wink: I co na samym początku widzę ciemność i nie wiem dobrze od czego zacząć :roll:
Mam więc pytanie na niektórych f-ach nie mam PKWiU np przy YKY/NYY lub YDYP więc mogę sama płówkiem dopisać?
- czy mogę odliczyć
a) szynę nośną
b)puszki pomarańczowe
c) rozdzielnie
Bo ,że nie można odliczyć wyłączników to już wiem :cry:

I jeszcze jedno pytanie ,czy faktury muszą być wpisywane po kolei w porządku jak były kupowane materiały?

1.) Symbolu PKWiU nie musisz mieć. Dobrze jednak go znać w przypadkach spornych. Dopisanie ołówkiem ułatwi jego weryfikację.
2.) Rozdzielnia - TAK (poz. 138)
3.) Puszki - NIE
4.) Szyna - raczej TAK (poz. 142)
5.) Kolejność f-r dowolna ale chronologia ułatwi - Tobie przygotowanie wniosku, US-owi - jego weryfikację.
6.) Zwrot niestety w PLN...

LEJLA
27-10-2009, 15:31
Witam:)

Czy można to odpisać:

1 folia fundamentowa
2 folia budowlana gr 0,2 mm
3 regulator temperatury
4 kaseta na drzwi przesuwne chowane w ścianę karton-gips( mam tylko na fv zestaw stb gk105)

Z góry dziękuję za odpowiedź

belladonna
27-10-2009, 16:33
LEJLA 1 i 2 NIE
3. poz. 168 zawiera urządzenia do automatycznej regulacji i sterowania.... jeśli to ma związek z pracą systemów ciepłowniczych, to...
4. to coś pt "cudne skróty, z których nic nie wynika" dlatego może być różnie :)

belladonna
27-10-2009, 18:56
Pisałem już do sprzedawcy ale bez odzewu, napisze do producenta tak jak poleca beladonna. Jak otrzymam jakąkolwiek odpowiedź, zamieszcze ją na forum.

Dostałem odpowiedź od producenta: symbol PKWiU 25.23.12-50.49 a więc można :D
Dzięki za podzielenie się wiedzą :)
A dla mnie jeszcze ciągle tajemnicą jest AGLOMARMUR. Uzyskałam 2 sprzeczne odpowiedzi... i bądź tutaj mądry i hoduj kwiatki :lol:

kamlotek
27-10-2009, 21:23
Dziś postanowiłam zabrać się za te papierki i pozyskać parę guldenów budowlanych ze zwrotu :wink: I co na samym początku widzę ciemność i nie wiem dobrze od czego zacząć :roll:
Mam więc pytanie na niektórych f-ach nie mam PKWiU np przy YKY/NYY lub YDYP więc mogę sama płówkiem dopisać?
- czy mogę odliczyć
a) szynę nośną
b)puszki pomarańczowe
c) rozdzielnie
Bo ,że nie można odliczyć wyłączników to już wiem :cry:

I jeszcze jedno pytanie ,czy faktury muszą być wpisywane po kolei w porządku jak były kupowane materiały?

1.) Symbolu PKWiU nie musisz mieć. Dobrze jednak go znać w przypadkach spornych. Dopisanie ołówkiem ułatwi jego weryfikację.
2.) Rozdzielnia - TAK (poz. 138)
3.) Puszki - NIE
4.) Szyna - raczej TAK (poz. 142)
5.) Kolejność f-r dowolna ale chronologia ułatwi - Tobie przygotowanie wniosku, US-owi - jego weryfikację.
6.) Zwrot niestety w PLN...

Dziękuje bardzo Zuzek :lol:

ZUZEK
28-10-2009, 08:03
Witam:)

Czy można to odpisać:

4 kaseta na drzwi przesuwne chowane w ścianę karton-gips( mam tylko na fv zestaw stb gk105)

Z góry dziękuję za odpowiedź

Kasety są z ocynkowanej blachy i/lub aluminium. Pasowałoby 28.11.10 lub 28.11.23 (to taki worek bez dna). Spotkałem kiedyś 28.63.14-43 (Oprawy, złączki itp., do budynków (drzwi, okna), z żelaza i stali).
Generalnie (bez względu na symbol) nie widzę przeszkód.

LEJLA
28-10-2009, 10:35
Witam:)

Czy można to odpisać:

4 kaseta na drzwi przesuwne chowane w ścianę karton-gips( mam tylko na fv zestaw stb gk105)

Z góry dziękuję za odpowiedź

Kasety są z ocynkowanej blachy i/lub aluminium. Pasowałoby 28.11.10 lub 28.11.23 (to taki worek bez dna). Spotkałem kiedyś 28.63.14-43 (Oprawy, złączki itp., do budynków (drzwi, okna), z żelaza i stali).
Generalnie (bez względu na symbol) nie widzę przeszkód.


Dziękuję bardzo :P za informację

LEJLA
28-10-2009, 10:37
[quote="belladonna"]LEJLA 1 i 2 NIE
3. poz. 168 zawiera urządzenia do automatycznej regulacji i sterowania.... jeśli to ma związek z pracą systemów ciepłowniczych, to...
4. to coś pt "cudne skróty, z których nic nie wynika" dlatego może być różnie :)[/qu :P ote]


Dziękuję bardzo :P

jk69
28-10-2009, 13:29
Na fakturze, pomiędzy odliczalnymi pozycjami (28.22.13 i 33.20.70-15) tkwi sobie:
I.OSPRZ.MUDUŁ WYSOKA/NISKA TEMPERAT - pkwiu brak.

Pan sprzedawca nie wie jakie jest pkwiu za to napisał mi ołówkiem
element instalacji CO (pompa tródz.). Czyli pompa. A nawet dwie pompy. :lol:
Ponieważ do odzyskania jest 700zł około, to upraszam o informację: w jakie ołówkowe pkwiu to ubrać, by przekonać miłą Panią w US do pozytywnej reakcji?

ZUZEK
28-10-2009, 14:31
Nazwa towaru bossska...
Raczej cięzko to podciągnąć pod poz. 167 (Armatura metalowa sieci domowej) - tam znajdują się zawory, zasuwy, baterie i przepustnice.
Tak samo z poz. 168 (Urządzenia do automatycznej regulacji i sterowania – wyłącznie urządzenia i zestawy urządzeń do automatycznej regulacji dostaw ciepła oraz zdalnego sterowania pracą systemów ciepłowniczych, a także części do tych urządzeń) - tam są zawory. Choć do tej grupy tego rodzaju towary są najcześciej kwalifikowany na zasadzie "a nuż".
Pompy do c.o. to 29.12.24-17.00 więc wg mnie miła Pani z US pozostanie nieprzekonana :(

belladonna
28-10-2009, 16:44
Jk69... miły może iść w parze ze stanowczym... żadne pompy nie wchodzą, bo wszystkie były na 22%, a sprzedawca ma nazwę materiału przedstawić dość rzetelnie, żeby z niej wynikało cóż to jest, więc.... :-)
Ten Kraków.... dla mnie ciągle najpiękniejszy :oops:

jk69
29-10-2009, 10:18
Zuzku i Belladonno
(stosuję wołacz zgodny z deklinacją nick-u, być może wbrew logice płci, jeśli - to przepraszam :wink: )

Uprzejmię dziękuję za wyjaśnienie, które potwierdziło moje najgorsze :evil: przeczucie odnośnie odzyskania rzeczonych 700 zł ...
Oczywiście nie będę nakłaniać milej Pani z US do współudziału w wyłudzeniu, bo czym jest pompa do CO każdy widzi ...

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam z KRAKOWA :D , w którym mgliście i liście żółkną ...

kamlotek
29-10-2009, 10:39
Proszę o podpowiedź :) czy jest w tej liście coś czego nie moge ująć do odliczenia :roll:
KODY PKWiU

SYSTEMY ŚCIENNE PKWiU
System monolit 26.61.11-30.13
Ściany zespolone 26.61.12-20
Wyroby z keramzytu Pustak 3-komorowy 26.61.11-30.13
Pustak 3-komorowy 25 bis 26.61.11-30.13
Pustak działowy 26.61.11-30.13
Cegła 26.61.11-30.19
Wyroby z betonu Pustak 3-komorowy 26.61.11-30.42
Pustak działowy 26.61.11-30.42
Pustak szalunkowy 26.61.11-30.42
Bloczek fundamentowy 26.61.12-10-13
Cegła 26.61.11-30.49
SYSTEMY KOMINOWE PKWiU
Leier izolowany Pustak kominowy 26.61.12-10.39
Element odprowadzania skroplin 26.40.12-70.90
Rura szamotowa 26.40.12-70.90
Wełna mineralna 26.82.16-10.29
Płyta czołowa (wełna mineralna) 26.82.16-10.29
Osłona zakończenia komina 28.75.27-37.19
Drzwiczki rewizji komina 28.75.27-37.19
Kratka przewietrzająca 28.75.27-37.12
Kit uszczelniający 24.30.22-53.20
Płyta pod obmurówkę 26.61.12-10.39
Czapa kominowa 26.61.12-10.35
Szalunek do czapy kominowej 28.75.27-37.19
Leier Turbo Pustak kominowy 26.61.12-10.39
Element odprowadzania skroplin 26.40.12-70.90
Rura szamotowa 26.40.12-70.90
Komplet uszczelek 25.23.15-90.90
Płyta betonowa czołowa 26.61.12-10.39
Uszczelka do płyty czołowej 25.23.15-90.90
Osłona zakończenia komina 28.75.27-37.19
Pierścień dystansowy 28.63.14-43.33
Drzwiczki rewizji komina 28.75.27-37.19
Osłona wlotu powietrza 28.63.14
Blacha osłonowa skraplacza 28.75.27-37.19
Kit uszczelniający 24.30.22-53.20
Płyta pod obmurówkę 26.61.12-10.39
Czapa kominowa 26.61.12-10.35
Szalunek do czapy kominowej 28.75.27-37.19
Wentylacja 26.61.12-10.31
SYSTEM DACHOWY PKWiU
Dachówka (podstawowa, boczna, wentylacyjna) 26.61.11-50.10
Dachówka przejściowa 25.23.15-50.91
Dachówka świetlikowa 25.23.15-50.33
Dachówka z kominkiem wentylacyjnym 25.23.15-50.32
Dachówka z przejściem antenowym 28.11.10-53.24
Dekiel kalenicy 25.23.15-50.99
Folia dachowa 25.23.15-90.90
Gąsior (początkowy, ozdobny, denko) 26.61.11-50.10
Grzebień dachowy 25.23.15-50.99
Klamra do gąsiora 28.11.23-76.42
Klamra do mocowania kosza 28.11.23-76.49
Klin samoprzylepny 25.23.15-50.99
Kominek wentylacyjny 25.23.15-50.92
Kosz aluminiowy 28.11.23-76.19
Kratka zabezpieczająca przed ptactwem 25.23.15-50.99
Listwa kominowa 28.11.23-76.56
Listwa wykończeniowa(alu) 28.11.23-76.59
Ława kominiarska 28.11.10-35.43
Łącznik 26.61.11-50.10
Łącznik ławy kominiarskiej 28.11.10-35.49
Łącznik płotka przeciwśniegowego 28.11.23-63.39
Mocowanie łaty kalenicowej 28.63.14-43.00
Mocownik ławy kominiarskiej 28.11.10-35.49
Nasadka antenowa 25.23.15-50.99
Pas okapowy 28.11.23-76.59
Płotek przeciwśniegowy (alu) 28.11.23-63.59
Płotek przeciwśniegowy (stal) 28.11.23-76.59
Przyłącze wężowe 25.23.15-50.92
Spinka do dachówki 28.11.23-63.42
Stopień kiminiarski 28.11.10-35.43
Taśma do obróbki komina (alu) 28.11.23-76.59
Taśma do obróbki komina (PB) 28.75.27
Taśma kalenicowa 28.11.23-76.51
Taśma kalenicowa, kalenicowo-grzbietowa 28.11.23-76.51
Taśma kominowa 28.11.23-76.59
Taśma siodłowa do kosza 25.23.15-80.99
Uchwyt odgromu 28.11.10-35
Uchwyt płotka przeciwśniegowego 28.11.23-63.39
Wspornik łaty kalenicowej (blaszka, gwóźdź) 28.11.10-35.59
Wspornik mocownika ławy kominiarskiej 28.11.10-35.49
Wspornik płotka przeciwśniegowego 28.11.23-76.37
Wyłaz dachowy lucarno 20.30.11-10.90
Wyłaz dachowy U 25.23.15-50.62
Zakończenie gąsiora 25.23.15-50.52
SYSTEMY STROPOWE PKWiU
Strop gęstożebrowy Belka stropowa 26.61.12-10.47
Pustak stropowy 26.61.11-50.91
Płytka stropowa 26.61.12-10.49
Płyta stropowa Leier-Panel 26.61.12-10.49
Siatka zbrojeniowa 28.11.23-62.72
NADPROŻA PKWiU
Nadproże do rolet 26.61.12-10.23
Nadproże typu "L" 26.61.12-10.23
SYSTEMY DROGOWE PKWiU
Kostka brukowa 26.61.11-50.29
Płytka chodnikowa 26.61.11-50.21

ZAPRAWA THERMOPOR PKWiU
Zaprawa Thermopor 26.64.10-00.19

ZUZEK
29-10-2009, 11:29
Proszę o podpowiedź :) czy jest w tej liście coś czego nie moge ująć do odliczenia :roll:

Piękna lista...

Symbole OK ale osoba weryfikująca sprawdza nazwę towaru z symbolem i może (ale nie musi) mieć pewne wątpliwości przy:
- komplet uszczelek (25.23.15-90.90) - są uszczelki z 25.13.73-23
- pierścień dystansowy, osłona wlotu powietrza, mocowanie łaty kalenicowej (28.63.14) - ten symbol to Zawiasy, zamocowania, obsady i podobne wyroby do pojazdów mechanicznych, drzwi, okien, mebli itp., wykonane z metali nieszlachetnych - wyłącznie okucia budowlane. Być może po analizie okaże się, że te towary można wykazać (ale podchodzą pod inne PKWiU)
- folia dachowa (25.23.15-90.90) - tu się mogą pojawić pytania. Najlepiej jeśli spełni warunki z poz. 170
- taśma do obróbki komina (PB) (28.75.27) - szerzej wygląda to pewnie 28.75.27-63 (NIE). Przeszłaby z symbolem 27.10.40-81.00 (blachy w arkuszach ze stali niestopowej pokrywane ołowiem na gorąco o szerokości do 500 mm)
- kostka brukowa i płytka chodnikowa - symbole OK; należy tylko pamiętać, że muszą służyć do: opaski, tarasu w bryle lub tym podobnym pracom. Zwykły chodnik będzie zakwestionowany.

kamlotek
29-10-2009, 11:46
Dziękuję Zuzek :D

LEJLA
29-10-2009, 23:25
Witam ponownie,mam jeszcze pytanie o :

1 rura met.ocynk.
2 taśma z włókna szklanego(do płyt karton-gips)
3 pianka pod panele(wg FV ISO-ACUSTIC)
4 taśma brzegowa ( z pianki wykorzysrana przy ogrzewaniu)
5 kurek kul.nikl.
6 wąż propan-butan
7 taśma aluminiowa
8 wapno w płynie(nieszczęsne :) wapno na FV 22%)

Mam również pytanie o wniosek i załączniki,czy ja dobrze to rozumiem:
oddaję VZM-1,VZM-1/A oraz VZM-1/B
VZM-1/A wpisuję FV ,które nie rozliczałam w ramach ulgi załącznik"D",czyli 2006 r do nadal,
VZM-1/B te które były odliczane w uldze


Przepraszam jeśli się powtarzam
Dziękuję i pozdrawiam :P

ZUZEK
30-10-2009, 08:04
1. TAK - 27.22.10-55.xx
2. NIE - 17.20.40-90.00 lub TAK - 26.14.12-50.19 :-?
3. TAK - 26.82.16-30.90
4. TAK - 26.82.16-30.90 lub NIE - 25.21.42-30.90 :-?
5. TAK - poz. 167
6. Hm, raczej TAK - 25.21.22-70.10 lub 28.75.27-83.00. Pozostaje kwestia czy Twój US dokładnie analizuje istnienie sieci gazowej (może się zdarzyć, że elementy instalacji gazowej mogą być wykazane jeśli jesteś podłączona do sieci gazowej - korzystanie z butli bywa kwestionowane jako brak podłączenia to takiej sieci :-? )
7. TAK - kilka możliwości PKWiU
8. Jeśli to plastyfikator to NIE - 24.66.47-50.00

Co do druków - zgadza się. :)

belladonna
30-10-2009, 08:18
Co do 2... spotkałam się, że taśma jest kwalifikowana jako tkanina, więc bardziej to 17.20.40-90.00 (chociaż interpretacje mogą być różne pewnie).
8 u mnie wyleci :)
Co do VZM, dobrze rozumiesz. VZM-1/B to faktury wykazywane już w PIT (2004 i 2005, pod warunkiem, że rzeczywiście ktoś je odliczał) :-)

LEJLA
30-10-2009, 10:21
Dziękuję ZUZEK i belladonna :P

anamurek
30-10-2009, 16:02
Powiedzcie mii czy mogę liczyć, bo już się zakręciłam totalnie i zgłupiałam ;)
1- fuga
2 - deska sedesowa
3 - grzałki elektryczne do grzejników łazienkowych

belladonna
30-10-2009, 16:39
anamurek
1,2 tak
3 nie

oooo i znów Kraków... pozdrowionka dla pięknego Krakowa (dla mnie pięknego i zdania nie zmienię!) :)

anamurek
30-10-2009, 17:22
dziękuję belladonna :)

krzychu71
30-10-2009, 19:48
Rozliczam akurat Vat za ubiegły i ten rok w zeszłym nie miałem problemu gdyż były to art.betonowe cement itp. teraz jest gorzej a więc Prosze o pomoc czy można odliczyc art.elektryczne takie jak

bezpieczniki tak zwane "S"-znalazłem takie pkw
|31.20.21-50.30 |Bezpieczniki wielkiej mocy do napięć |8536 10 50 0x|1115-28 |31.20.21.55B|szt. |
| |mniejszych lub równych 1000 V, dla prądów | | | | |
| |o natężeniu większym niż 10 A, a mniejszym 63
a to też sa bezpieczniki

mam także pytanie o hydrofor który sie rozlicza ,ale ja go mam na fakturze w czesciach min pompa osobno zbiornik osobno

belladonna
31-10-2009, 08:23
Krzychu71 hydrofor lub zestaw hydroforowy to materiały, które przed 1 maja 2004 były na 7%. Jednak jeśli chciałeś kupić to w częściach, czyli pompa, zbiornik hydroforowy, to przed 1 maja 2004 płaciłeś za te materiały 22%, dlatego ani pompa, ani zbiornik hydroforowy nie podlega odliczeniu w VZM.
Co do PKWiU 31.20.21-50.30, które przytoczyłeś zawiera "ex", a tutaj ex oznacza WYŁĄCZNIE podstawy i wkładki bezpiecznikowe niskiego napięcia :)

arab
01-11-2009, 23:02
Witam
jestem w trakcie rozliczania VAT za mat. na budowę domu i mam pytanko co do wyrobów bez pkw i u, czy mogę odliczyc:
1. narożnik stalowy cztero-cięty
2. Tasma SMH
3. Taśma SOH
4. wkład kominkowy Pani z Urzędu powiedziała że zależy z czego jest jak ze stali to ok
5. naczynie wzbiorcze podobno w zal. od pojemności?
6. sterownik komina
7. piasek odsiewany
8. wieszak do poddaszy.
9 oczyszczalnia przydomowa pkw i u 25.23.13 jest w wykazie z ex...
I jeszcze jedno czy Urząd ma prawo rządac na fakturze gdzie jest forma płatności: gotówka zapisu: zapłacono gotówką lub KP????

grave
02-11-2009, 11:09
Zaczałęm właśnie walczyć, mam wątpliwości co do n/w pozycji, czy można odliczać ? np.:

- transformatory 31.10.5 ?
- odbojniki drzwiowe 28.63.14-45.00
- zlewozmywak z tegranitu (połaczenie akrylu z kwarcem) jako 25.23.12-50.40
- mozaika szklana (dekor do glazury) 26.13.13
- zamek Gerda 28.63.11-30.00
- listwy przyblatowe 25.2315-50.99
- purfoam pianka montażowa poliur 26.82.16-30.90

zefirispka
02-11-2009, 11:39
I jeszcze jedno czy Urząd ma prawo rządac na fakturze gdzie jest forma płatności: gotówka zapisu: zapłacono gotówką lub KP????

To nie ma żadnego znaczenia. Takich informacji nie ma obowiązku umieszczania na samej fakturze, nie ma o tym również mowy w ustawie o częściowym zwrocie vat-u.

ZUZEK
02-11-2009, 12:09
do arab:
1. TAK (28.11.23-63)
2 i 3. Nie bardzo wiem z czego są te taśmy... :-?
4. Raczej tak.
5. Najczęściej są pod poz. 72-76
6. ??? (jakiś miarkownik czy cuś?) Raczej na nie.
7. TAK
8. TAK (28.11.10-35.19)
9. Ścierają się dwa odmienne stanowiska w tym względzie ale wpisać możesz.

do grave
1. NIE
2. TAK
3. Hm... parę postów wyżej widziałeś... TAK
4. z tym symbolem NIE. z tym: 26.11.11-50.30 TAK
5. Hm - z 28.63.12-30.00 - TAK
6. TAK
7. TAK

Co do f-r - zgadzam się z zefirispką ale praktyka niektórych US-ów jest niestety odmienna.

grave
02-11-2009, 12:44
Zuzek dzięki, mam nadzieję, że ten zlewozmywak mi przejdzie .. miałem natomiast wątpliwości co do list przyblatowych, bo sądziłem ze tylko te drewniane odlicza się... załatwili mnie natomiast z tyi dekorami (mozaika szklana) wpisując taki kod pkwiu :evil:

grave
02-11-2009, 12:51
Mam jeszcze takie kwestie:
- jaka jest wartość 1m2 dla wniosków składanych w IV kwartale?
- czy odliczać można tylko faktury za okres 2004-2007 czy bezterminowo?
- jeśli bezterminowo to czy w jednym wniosku mogę odliczyć faktury z 2004 dot. jednego mieszkania (korzystałem z ulgi mieszkaniowej) oraz z 2008 dot. drugiego mieszania?

zefirispka
02-11-2009, 12:59
Cena 1 m- 3 924 zł.
Odliczać można bezterminowo.
Można w jednym wniosku, ale wtedy liczymy odrębnie wydatki związane z ulgą mieszkaniową (niższy limit) i pozostałe.
Polecam ściągę ze stron ministerstwa:
http://www.mf.gov.pl/_files_/informatory/zwrot/zwrotvat-krokpokroku-1.pdf