PDA

Zobacz pełną wersję : Zwrot VAT



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33

shooter
13-02-2011, 10:35
czy ogrodzenie panelowe (na fakturze pisze : ogrodzenie stalowe) mozna podciagnąc pod:

56 ex 25.93.13.0 Tkaniny, kraty, siatki i ogrodzenia z drutu z żeliwa, stali lub miedzi; siatka rozciągana z żeliwa, stali lub miedzi - wyłącznie: - kraty, siatki i ogrodzenia z drutu stalowego, spawane na przecięciach; - kraty, siatki i ogrodzenia, niespawane na przecięciach, z drutu stalowego, niepowlekane tworzywem sztucznym; - kraty, siatki i ogrodzenia, niespawane na przecięciach, z drutu stalowego, pokrywane tworzywem sztucznym, pozostałe inne niż ogrodzenia i siatki z drutu

czy do pozycji 72 ex 27.40.25.0 -moge dopisac znow zyrandole i lampy odrzucone we wniosku w 2010 roku ? Zmienil mi sie US i moze nowy tozaakceptuje lub opre sie nowy wykaz i zalaczona wczesniej interpretacje US ze Stalowej Woli.
Dopisac w komentarzach ze wpisuje ponownie ?

74 ex 27.51.28.0 - plyta indukcyjna i piekarnik elektryczny kupiony w 2010 roku nie wpisywany we wczesniejszych wnioskach ? Argumenty j.w.


folia paroprzepuszczalna / membrana na dach pod dachówkę :
87 bez względu na symbol PKWiU Membrany (przepony) paroprzepuszczalne pod pokrycia dachowe, z polietylenu, posiadające zbrojenie, specjalną perforację lub nacięcia względnie wykonane z włókien syntetycznych

a folie budowlane moznaby podciagnac pod
70 ex 27.33.14.0 Elementy izolacyjne z tworzyw sztucznych - wyłącznie elementy izolacyjne dla budownictwa
wczesniej sie nie dalo:(

farby tez wchodza do odliczenia wg nowego wykazu ?
9 ex 20.30.22.0 Pozostałe farby i pokosty; gotowe sykatywy i masy uszczelniające - wyłącznie: - kity szklarskie i kity budowlane uszczelniające; - nieogniotrwałe preparaty powierzchniowe na fasady, ściany wewnętrzne, sufity, itp.

jakoś dziwnie mi to wszystko wyglada ..... jak faktycznie się da odliczyć to dziura budzetowa bedzie jesze większa ;)

jak myslicie - mozna to powciagac ? jest szansa na akcept US ?

belladonna , bardzo proszę o komentrz do mojego posta

a czy okap mozn apodciagnosc pod urzadzenia do wentylacji i odliczyc vat ?

nabial
13-02-2011, 12:47
czy można odliczyć styrodur, bo są sprzeczne na ten temat opinie? ten zielony BASF...

rzufik1
13-02-2011, 18:02
Posługujemy się adresem zamieszkania, a na budowie chyba nie mieszkasz? :)

Zgadza się. Z tym że znajoma która mi w tym pomaga twierdzi iż musi być wpisany adres budowy.

nabial
13-02-2011, 19:03
przecież na pozwoleniu na budowę jest adres budowy - w sensie numeru działki, przecież jak budujesz to nie ma obowiązku przydziału numeru na ulicy, na której budujesz, taki przydział numeru można zrobić w dowolnym momencie budowy, najczęściej pod koniec, przed odbiorem, albo i po nim

nemi
13-02-2011, 20:50
Powoli zaczynam się przymierzać do przeglądnięcia moich faktur, ale już mam prośbę o pomoc. Czy mogę odliczyć (wykańczanie mieszkania ze stanu dwewloperskiego):

- drzwi wewnętrzne i ościeżnice (nie drewniane)
- pianki montażowe do drzwi
- płyty GK i profile do nich
- klej do płytek, fugi
- taśma uszczelniająca do narożników
- folia w płynie, taśmy uszczelniające
- ytongi
- baterie łazienkowe
- oprawy do halogenów


Bo wiem, że płytki łazienkowe i panele mogę odliczyć, zastanawiam się tylko co jeszcze. :)

Jeśli ktoś miałby chwilkę i pomógł to byłabym baaaaardzo wdzięczna. :)

alaa23
14-02-2011, 16:14
hej, ja chciałabym by się dowiedzieć czym różnią się formularze VZM-1/A, VZM-1/B, VZM-1/C ?

nabial
14-02-2011, 17:30
ponawiam pytanie - czy można odliczyć styrodur (zielony, firmy BASF)? Do NEMI - z tego co podałaś, to chyba wszystko można odliczyć :)

rydzadam
14-02-2011, 20:41
ponawiam pytanie - czy można odliczyć styrodur (zielony, firmy BASF)? Do NEMI - z tego co podałaś, to chyba wszystko można odliczyć :)

Odliczasz i w razie pytań w skarbówce tłumaczysz, że jest to styropian, choć jeśli chodzi o ścisłość, nie jest nim, a jest polistyrenem ekstrudowanym (wytłaczanym). Typowy błąd na liście towarów wynikający z niewiedzy tworzących wykaz.
Jak będą uparci, klasyfikujesz to jako: "Wyroby z tworzyw sztucznych dla budownictwa" ex 22.23

belladonna
15-02-2011, 08:40
Zgadza się. Z tym że znajoma która mi w tym pomaga twierdzi iż musi być wpisany adres budowy.

"§ 5. 1. Faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaŜy powinna zawierać co najmniej:
1) imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich
adresy;"

czyli na FV ma być adres nabywcy... adres zamieszkania, czy zameldowania zawiera zgłoszenie identyfikacyjne (NIP), a takie zgłoszenie należy aktualizować do 30 dni, jeśli są zmiany obejmujące to zgłoszenie... no i koło się zamyka... masz na FV adres budowy, na zgłoszeniu w US inny adres, więc pojawia się pytanie.... niezaktualizowanie danych? bo nagle jedno z drugim się kłóci...
I jeszcze jedno... zachęcam do zbierania informacji co i jak przede wszystkim u źródła, a nie "w lesie"... bo na tych informacjach "z lasu" można czasami wyjść jak "Zabłocki na mydle" :)

nabial
15-02-2011, 18:19
belladonna, pytanie do Ciebie jako do eksperta:
Otóż dopiero teraz będę składał wniosek o odliczenie, mimo że faktury zbieram od 2008 roku. w nowych drukach są jak wiadomo 3 różne rodzaje formularzy ABC, W formularzu głównym VZM trzeba zaznaczyć w sekcji D 3.1 albo D 3.2 określenie sposobu wyliczania limitu zwrotu. Jako że budujemy domek, to zaznaczam pozycję 49. I u, jak widać, jest rónica - bo w D3.1 jest mnożnik 12,295%, a w pozycji D3.2 jest 12,195%. Rozumiem, że to chodzi o to że po 1 stycznia jest nowy VAT, ale ja mam do tej pory uzbierane faktury tylko i wyłącznie do roku 2010 włącznie. Uważam, że jest to jednak pewna nieścisłość formularza, ponieważ porównując limit zwrotu - mam ok. 300 zł w plecy. Niby niewiele, ale sztuka cierpi. Poza tym jest formularz C, przeznaczony właśnie na te faktury od roku 2011 włącznie, uważam, ż eto w nich powinno się korygować tę różnicę w VAT między 22 a 23%. Co ty na to?

ewa&mariusz
15-02-2011, 18:59
Witam. A ja mam pytanie związane z danym na fakturze, czy jeśli w pozowleniu na budowę figurujemy wraz z żoną jako inwestorzy, to czy na fakturze muszą być dane nas dwojaga, czy wystarczy że będę tam dane jednego z nas?
Pozdrawiam

Trociu
16-02-2011, 07:10
Witam. A ja mam pytanie związane z danym na fakturze, czy jeśli w pozowleniu na budowę figurujemy wraz z żoną jako inwestorzy, to czy na fakturze muszą być dane nas dwojaga, czy wystarczy że będę tam dane jednego z nas?
Pozdrawiam

Wystarczy jedno z Was

belladonna
16-02-2011, 16:07
belladonna, pytanie do Ciebie jako do eksperta:
Otóż dopiero teraz będę składał wniosek o odliczenie, mimo że faktury zbieram od 2008 roku. w nowych drukach są jak wiadomo 3 różne rodzaje formularzy ABC, W formularzu głównym VZM trzeba zaznaczyć w sekcji D 3.1 albo D 3.2 określenie sposobu wyliczania limitu zwrotu. Jako że budujemy domek, to zaznaczam pozycję 49. I u, jak widać, jest rónica - bo w D3.1 jest mnożnik 12,295%, a w pozycji D3.2 jest 12,195%. Rozumiem, że to chodzi o to że po 1 stycznia jest nowy VAT, ale ja mam do tej pory uzbierane faktury tylko i wyłącznie do roku 2010 włącznie. Uważam, że jest to jednak pewna nieścisłość formularza, ponieważ porównując limit zwrotu - mam ok. 300 zł w plecy. Niby niewiele, ale sztuka cierpi. Poza tym jest formularz C, przeznaczony właśnie na te faktury od roku 2011 włącznie, uważam, ż eto w nich powinno się korygować tę różnicę w VAT między 22 a 23%. Co ty na to?

Co do:
12,295%
12,195%
Nie doczytałeś formularz... :-)
12,295% wg tego wskaźnika wyliczamy limit, jeśli składaliśmy już wniosek w okresie OBOWIĄZYWANIA stawki 22% (czyli do końca 2010)
12,195% wg tego wskaźnika wyliczamy limit, jeśli składamy pierwszy raz wniosek (w okresie obowiązywania stawki 23%)
czyli "starzy" mają wyższy limit, niż "nowi". Dlaczego tak zrobili nie wiem, aczkolwiek, jeśli ktoś w 2011 skończy pięcioletni limit, to w 2012 złoży znów pierwszy wniosek przy obowiązywaniu stawki 23% i będzie miał mniejszy wskaźnik do limitu.
W załączniku C KAŻDY wykazuje FV z VAT 23%, bo ustawa przewiduje zwrot różnicy 7%-22%, więc ten jeden podniesiony % w 2011 ma pozostać w budżecie (z tych FV mamy zwrot 65,22%)... ot cała filozofia :-)

nemi
16-02-2011, 17:21
belladonna to ja też o coś zapytam - fakturę za płytki mam wystawioną na glazurnika (to były dane do przesyłki, a oni wystawili na nie fakturę). Od 2 miesięcy walczę z dostawcą o poprawną fakturę, ale nie chcą mi wystawić korekty, tylko każą wysłać notę korygującą. Czy US zaakceptuje mi coś takiego?

zefirispka
16-02-2011, 17:43
Nota korygująca przez osobę nie będącą podatnikiem vat, jest nieskuteczna.

nemi
16-02-2011, 18:00
Co więc powinnam zrobić? Oni nie chcą wystawić mi korekty faktury (a kwota na fakturze jest spora - prawie 5 tys).

nabial
16-02-2011, 19:19
co do różnicy, ja to rozumiem, że jak się składało wniosek itd itp. Ale belladonna zwróć uwagę - składam pierwszy wniosek 31 grudnia 2010 i mam taki limit. Składam 1 stycznia - i mam w plecy o 300 zł, chociaż nic się nie zmieniło - mam do odliczenia te same faktury, no bo nic 1 stycznia nie kupiłem :)
To tylko dygresja, myślę że projektant formularzy nie wziął pod uwagę tych, którzy mają faktury sprzed 2011 a rozliczają je w 2011...

ewa&mariusz
16-02-2011, 19:36
Witam. Trociu

Napisał ewa&mariusz
Witam. A ja mam pytanie związane z danym na fakturze, czy jeśli w pozowleniu na budowę figurujemy wraz z żoną jako inwestorzy, to czy na fakturze muszą być dane nas dwojaga, czy wystarczy że będę tam dane jednego z nas?
Pozdrawiam Wystarczy jedno z Was
dzięki
Pozdrawiam

Wito2008
16-02-2011, 20:21
jeżeli nabyłem od developera budynek w stanie surowym i go wykańczam to czy we wniosku mam zaznaczać że jest to budowa czy rozbudowa? Jakie dokumenty przedstawić w US przedwstęrną umowę czy umowę sprzedaży czy coś jeszcze?

zefirispka
17-02-2011, 18:28
Skoro nabyłeś od developera, to raczej remont, ponieważ nie masz pozwolenia na budowę. Otrzymał je deweloper. Zatem obok kopii faktur dajesz dokument potwierdzający prawo własności do budynku.
Chyba, że się mylę i pozwolenie na budowę jest na Ciebie.

Wito2008
17-02-2011, 19:26
oczywiście pozwolenie na budowę miał developwer, ale przecież ja nie dokonywałem remontu tylko kontynuowałem budowę, ewentualnie byłaby to nadbudowa lub rozbudowa, żeby remontować to trzeba mieć co a stan surowy zamknięty remontować to tak sobie.

Wito2008
17-02-2011, 19:31
w ustawie jest że

2. Prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje, pod warunkiem że
osoba fizyczna posiada:
1) prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu
ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2003 r. Nr 207,
poz. 2016, z późn. zm.3))


wynikałoby że posiadając umowę sprzedaży stanu SSZ mogę prowadzić budowę i dla odzysku VAT nie potrzebuję zezwolenia na budowę

Haynauer
18-02-2011, 09:49
Witam,

Do kiedy obowiązuje w rozliczeniach obecna cena m2 tj 4.657,00 zł..??

Harley73
18-02-2011, 12:35
Witam. Zbliżam się do końca walki z fakturami.Niektóre pozycje nie jestem pewien czytając niektóre odpowiedzi. Proszę o pomoc czy mogę wciągnąć:
1.RAVAK-ELIPSO 80 LA BRODZIK PÓŁ
2.RAVAK-NRKCP4-80 BIAŁA KABINA PÓŁ
3. BATERIA UM CHROM
4.BATERIA NATR CHROM ZE SŁUCHAWKĄ WĘŻEM I UCHWYTEM
5.GROHE RAPID - STELAŻ+PRZYCISK URUCH+KĄTOWNIKI+PRZEGRODA WYCISZAJĄCA
6.DAMA MISKA WC PODW
7.DAMA UMYWALKA BLATOWA
8.NOGI DO BRODZIKA - MAJĄ PKWIU 28.75.27, w wykazie są materiały z takim kodem, ale
dodatkowo mają numery po średniku

Dodatkowe pytanie:czy materiały z kodem 26.64.10 - po średniku różne numery,można
spokojnie odliczyć?

zefirispka
18-02-2011, 21:13
Wito2008, niestety, jeśli nie masz pozwolenia na budowę, możesz korzystać z niższego limitu dla remontu. Takie niestety są przepisy ustawy z 2005 r.

zefirispka
18-02-2011, 21:16
Witam,

Do kiedy obowiązuje w rozliczeniach obecna cena m2 tj 4.657,00 zł..??

Do końca I kwartału tego roku.

nemi
18-02-2011, 22:54
Udało mi się otrzymać fakturę korygującą od sklepu internetowego. I teraz mam pytanie - czy faktura wystawiona z wczorajszą datą (17.02.2011) z informacją, że jest to korekta do FV z października będzie ok? Czy będę mogła uzyskać zwrot VAT już teraz czy będę musiała czekać do następnego roku?

Help me please. :)

zefirispka
19-02-2011, 13:21
Faktura jest ok. Jeżeli korekta dotyczy złożonego już w tym roku wniosku, gdzie jest faktura pierwotna, to wniosek po prostu uzupełniamy. Jeśli nie złożyliśmy jeszcze wniosku, to kompletujemy dokumenty wraz z uwzględnieniem ww. korekty. I tyle. Nie trzeba czekać do 2012 r.

belladonna
19-02-2011, 18:05
jeżeli nabyłem od developera budynek w stanie surowym i go wykańczam to czy we wniosku mam zaznaczać że jest to budowa czy rozbudowa? Jakie dokumenty przedstawić w US przedwstęrną umowę czy umowę sprzedaży czy coś jeszcze?

Umowę przeniesienia własności.... i jak już pisał zefirispka korzystasz z limitu remontowego, robisz opis wykonanych prac, bo aby mieć limit budowlany trzeba mieć pozwolenie na budowę (lub przebudowę, rozbudowę itd) :)

Wito2008
21-02-2011, 21:55
to jeszcze pytanie odnośnie tego wykazu wykonanych prac, czy budynek mieszkalny zawiera lokal mieszkalny ? W ustawie inne prace są w wykazie dla budynku a inne dla lokalu? Czy w przypadku domku mogę wymienić jedne i drugie?

markii
22-02-2011, 23:16
Dzisiaj dostałem telefon z US , że są jakieś wątpliwości co do jednej z faktur a także za dużo wyszło mi bloczków betonowych, oraz cegły klinkierowej i muszę zgłosić się do urzędu z projektem, dziennikiem budowy a także złożyć wyjaśnienia co do tych bloczków oraz cegły klinkierowej itp. . Czy mogą być kwestionowane np. tego typu sytuacje , że fakturę za beton towarowy mam wystawioną za maj a w dzienniku budowy jest wpis z datą np. czerwcową? Nie mam sobie praktycznie nic do zarzucenia oprócz właśnie może nie dokońca pokrywających się terminów wpisów w DB z datami wystawienia faktur oraz tego , że tej cegły klinkierowej jeszcze nie zużyłem i prawdopodobnie nie stanie się to w najbliższym czasie bo będę kupował inną klinkierówkę ( pełną ale już bez odliczania WAT-u).
Pozdrawiam

kamykkamyk2
23-02-2011, 08:55
Witam, mam pytanko: Przez 3 lata odzyskiwałem VAT na podstawie pozwolenia na rozbudowę (za 2007, 2008, 2009 rok), w styczniu 2010 roku zgłosiłem zakończenie budowy i dostałem pozwolenie na zamieszkanie, a później kładłem płytki na tarasie i częściowo wykańczałem łazienkę ( płyta k/g, wentylacja, zakup glazury i terakoty) - chciałbym odzyskać VAT za 2010 rok.
1. Czy mam go dalej odzyskiwać na podstawie pozwolenia na budowę, czy na podstawie remontu lokalu, domu? Wg. mnie na podstawie remontu, a wolę się upewnić.
2. Jeżeli na podstawie remontu to czy muszę w rubryce (D.1.) podawać datę złożenia pierwszego wniosku (pozwolenie na budowę - pierwszy wniosek 2008 rok)?

markii
23-02-2011, 12:14
Dzisiaj dostałem telefon z US , że są jakieś wątpliwości co do jednej z faktur a także za dużo wyszło mi bloczków betonowych, oraz cegły klinkierowej i muszę zgłosić się do urzędu z projektem, dziennikiem budowy a także złożyć wyjaśnienia co do tych bloczków oraz cegły klinkierowej itp. . Czy mogą być kwestionowane np. tego typu sytuacje , że fakturę za beton towarowy mam wystawioną za maj a w dzienniku budowy jest wpis z datą np. czerwcową? Nie mam sobie praktycznie nic do zarzucenia oprócz właśnie może nie dokońca pokrywających się terminów wpisów w DB z datami wystawienia faktur oraz tego , że tej cegły klinkierowej jeszcze nie zużyłem i prawdopodobnie nie stanie się to w najbliższym czasie bo będę kupował inną klinkierówkę ( pełną ale już bez odliczania WAT-u).
Pozdrawiam

Sprawa wyjaśniona: niewielkie poprawki w formularzu - zrobione na miejscu , napisałem oświadczenie, że cegła klinkierowa jest na kominy, ksero trzech stron z projektu budowlanego i mam czekać na zwrot :)

nemi
23-02-2011, 22:52
Faktura jest ok. Jeżeli korekta dotyczy złożonego już w tym roku wniosku, gdzie jest faktura pierwotna, to wniosek po prostu uzupełniamy. Jeśli nie złożyliśmy jeszcze wniosku, to kompletujemy dokumenty wraz z uwzględnieniem ww. korekty. I tyle. Nie trzeba czekać do 2012 r.

Nie wiem, czy dobrze się zrozumieliśmy - otrzymałam korektę faktury wystawionej w listopadzie 2010 z datą 17.02.2011 (w poprzedniej były błędne dane). I teraz pytanie, czy mogę ją rozliczyć już w tym roku (pita będę składać pewnie początkiem marca), czy będę musiała czekać do roku następnego?

docent_sg
24-02-2011, 18:08
Witam- jestem nowy na forum. I od razu pytanko z grubej rury. Za 2004 rok korzystałem z ulgi remontowej w ramach mieszkania u mamy poprzez umowę użyczenia spisaną z moją mamą. Jednakże od 2003 - 2010 roku budowałem systemem gospodarczym swój dom i nigdy nie odliczałem do tej pory VAT za mat. budowlane. Jak się orientuję US interesuje się i może sięgać wstecz tylko 5 lat to jest obecnie do zeznania za 2005 r podatkowy. W związku z tym moje pytanie brzmi czy te same faktury za które wykorzystałem do odliczania ulgi remontowej mogę w pełni wykorzystać do odliczenia pełnego VAT a nie zaniżonego w związku z korzystaniem z ulgi remontowej. Przecież US nie może mnie kontrolować za zeznania złożone powyżej 5 lat. Czy może ktoś z Was ma taki przypadek. Co o tym sądzicie?

aksamitka
25-02-2011, 11:20
jaki powinien być adres kupującego na fakturze? adres zameldowania czy adres budowy?

docent_sg
25-02-2011, 12:23
Oczywiście adres zameldowania- wyżej ten temat był poruszany. Adres budowy to przeważnie nr działki budowlanej.

docent_sg
25-02-2011, 12:25
Belladonna - poradzisz mi co nieco? na 2 posty wyżej:(

belladonna
26-02-2011, 16:43
Witam- jestem nowy na forum. I od razu pytanko z grubej rury. Za 2004 rok korzystałem z ulgi remontowej w ramach mieszkania u mamy poprzez umowę użyczenia spisaną z moją mamą. Jednakże od 2003 - 2010 roku budowałem systemem gospodarczym swój dom i nigdy nie odliczałem do tej pory VAT za mat. budowlane. Jak się orientuję US interesuje się i może sięgać wstecz tylko 5 lat to jest obecnie do zeznania za 2005 r podatkowy. W związku z tym moje pytanie brzmi czy te same faktury za które wykorzystałem do odliczania ulgi remontowej mogę w pełni wykorzystać do odliczenia pełnego VAT a nie zaniżonego w związku z korzystaniem z ulgi remontowej. Przecież US nie może mnie kontrolować za zeznania złożone powyżej 5 lat. Czy może ktoś z Was ma taki przypadek. Co o tym sądzicie?

W 2004 była ulga remontowa i budowlana w PIT, natomiast w 2005 tylko remontowa. Dlatego jeśli ktoś odliczał wydatki w 2005 a teraz wykaże FV z 2005 na budowę, to? pojawia się pytanie czy te wydatki w PIT z 2005 nie mają związku z FV budowlanymi, bo osoba ma prawo starać się o zwrot VAT z FV z 2005 odliczanych w PIT też.... dlatego w takiej sytuacji najbardziej poprawne by było wykazać FV remontowe z 2005 na VZM-1/A (obecnym), a FV budowlane na VZM-1/B (obecnym) i sprawa prosta... był remont i była budowa... no ale jak ktoś FV budowlane "wrzucił" w ulgę remontową w PIT, to ma teraz problem :-)

belladonna
26-02-2011, 16:47
Nie wiem, czy dobrze się zrozumieliśmy - otrzymałam korektę faktury wystawionej w listopadzie 2010 z datą 17.02.2011 (w poprzedniej były błędne dane). I teraz pytanie, czy mogę ją rozliczyć już w tym roku (pita będę składać pewnie początkiem marca), czy będę musiała czekać do roku następnego?

A co ma wspólnego PIT ze zwrotem różnicy VAT?

belladonna
26-02-2011, 16:50
Witam, mam pytanko: Przez 3 lata odzyskiwałem VAT na podstawie pozwolenia na rozbudowę (za 2007, 2008, 2009 rok), w styczniu 2010 roku zgłosiłem zakończenie budowy i dostałem pozwolenie na zamieszkanie, a później kładłem płytki na tarasie i częściowo wykańczałem łazienkę ( płyta k/g, wentylacja, zakup glazury i terakoty) - chciałbym odzyskać VAT za 2010 rok.
1. Czy mam go dalej odzyskiwać na podstawie pozwolenia na budowę, czy na podstawie remontu lokalu, domu? Wg. mnie na podstawie remontu, a wolę się upewnić.
2. Jeżeli na podstawie remontu to czy muszę w rubryce (D.1.) podawać datę złożenia pierwszego wniosku (pozwolenie na budowę - pierwszy wniosek 2008 rok)?

Ja już chyba odpowiadałam na to pytanie na innym forum, prawda? :)

nemi
27-02-2011, 07:57
A co ma wspólnego PIT ze zwrotem różnicy VAT?

Przepraszam chodziło mi oczywiście o wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane.

Przyznam szczerze, że martwi mnie ta faktura. Proszę napisz, czy jeśli do wniosku załączę korektę wystawioną w 2011 będzie ok czy nie?

naan5
27-02-2011, 09:56
Przepraszam chodziło mi oczywiście o wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane.

Przyznam szczerze, że martwi mnie ta faktura. Proszę napisz, czy jeśli do wniosku załączę korektę wystawioną w 2011 będzie ok czy nie?

VZM to nie PIT. W vzm nie ma żadnego podziału na lata jeśli chodzi o faktury. W kazdym wniosku, obojętnie kiedy złożonym, można odliczać faktury wystawione od 01.05.2004r. do dnia złożenia wniosku.

docent_sg
27-02-2011, 12:28
W 2004 była ulga remontowa i budowlana w PIT, natomiast w 2005 tylko remontowa. Dlatego jeśli ktoś odliczał wydatki w 2005 a teraz wykaże FV z 2005 na budowę, to? pojawia się pytanie czy te wydatki w PIT z 2005 nie mają związku z FV budowlanymi, bo osoba ma prawo starać się o zwrot VAT z FV z 2005 odliczanych w PIT też.... dlatego w takiej sytuacji najbardziej poprawne by było wykazać FV remontowe z 2005 na VZM-1/A (obecnym), a FV budowlane na VZM-1/B (obecnym) i sprawa prosta... był remont i była budowa... no ale jak ktoś FV budowlane "wrzucił" w ulgę remontową w PIT, to ma teraz problem :-)

No tak ale jak mówiłem wcześniej - ja tylko odliczałem ulgę remontową na mieszkanie mamy za 2004 r gdyż budując dom nie załapałem się na ulgę budowlaną. Tak więc de facto te faktury to były na budowę domu, ale odliczałem je jako ulga remontowa- była taka luka więc się ją wykorzystywało. A teraz chciałbym ( gdyż minął okres 5 letni kontroli przez US) od wszystkich tych faktur , czyli aż od 1 maja 2004 do chwili obecnej odzyskać różnicę VAT- tylko pytanie, czy US ma prawo rozliczać mnie jeszcze za 2004 r. Zaznaczam także, iż nigdy nie byłem kontrolowany przez US w związku z ulgą remontową. Wiem, że może jest to trochę zagmatwane, ale jednak byłoby to z korzyścią finansową dla mnie.

belladonna
27-02-2011, 19:02
No tak ale jak mówiłem wcześniej - ja tylko odliczałem ulgę remontową na mieszkanie mamy za 2004 r gdyż budując dom nie załapałem się na ulgę budowlaną. Tak więc de facto te faktury to były na budowę domu, ale odliczałem je jako ulga remontowa- była taka luka więc się ją wykorzystywało. A teraz chciałbym ( gdyż minął okres 5 letni kontroli przez US) od wszystkich tych faktur , czyli aż od 1 maja 2004 do chwili obecnej odzyskać różnicę VAT- tylko pytanie, czy US ma prawo rozliczać mnie jeszcze za 2004 r. Zaznaczam także, iż nigdy nie byłem kontrolowany przez US w związku z ulgą remontową. Wiem, że może jest to trochę zagmatwane, ale jednak byłoby to z korzyścią finansową dla mnie.

I jesteś pewny, że w 2005 roku kiedy jeszcze nadal była ulga remontowa, już faktur budowlanych nie odliczyłeś w ramach ulgi remontowej? zrobiłeś to tylko w 2004? pytam, bo 2004 się przedawnił, ale 2005 jeszcze nie :)

belladonna
27-02-2011, 19:05
VZM to nie PIT. W vzm nie ma żadnego podziału na lata jeśli chodzi o faktury. W kazdym wniosku, obojętnie kiedy złożonym, można odliczać faktury wystawione od 01.05.2004r. do dnia złożenia wniosku.

Ja odnoszę wrażenie, że o tym wie co 10 osoba :)

PS naan5 napisz do mnie maila, bo mi się system ostatnio wysypał i wcięło mi wszystkie adresy "emilkowe" :)

zbikuel
28-02-2011, 15:05
Proszę o podpowiedź. Dziś dopiero do mnie dotarło że o zwrot VAT mogą ubiegać się nie tylko ci co kupili lokal/nieruchomość przed 2006r. Kupiłam kawalerkę w 2008r, remont trwał 2008-2009, cekol,kafle itp. Posiadam komplet faktur. Czy mogę się teraz , w 2011 ubiegać o zwrot vat-u za poniesione wydatki? i jesli Tak, to których tabel towarowych się trzymać- tych z 2008-2009 czy obowiązujących w 2010r?

belladonna
28-02-2011, 21:45
Proszę o podpowiedź. Dziś dopiero do mnie dotarło że o zwrot VAT mogą ubiegać się nie tylko ci co kupili lokal/nieruchomość przed 2006r. Kupiłam kawalerkę w 2008r, remont trwał 2008-2009, cekol,kafle itp. Posiadam komplet faktur. Czy mogę się teraz , w 2011 ubiegać o zwrot vat-u za poniesione wydatki? i jesli Tak, to których tabel towarowych się trzymać- tych z 2008-2009 czy obowiązujących w 2010r?

Pewnie, ze możesz... ciągle FV od 1 maj 2004 do nadal. A którego wykazu się trzymać? najlepiej zapatrzeć w obydwa, bo w FV do 2010 spotykałam już PKWiU z 2008 (a powinno być z 1997), a w FV z 2011 nadal bywają PKWiU z 1997 (a powinny być z 2008).... :-)

docent_sg
01-03-2011, 12:03
Dzięki Belladonno- Jestem pewien, że odliczałem ulgę tylko za 2004 r ( Kopia zeznanie jest jeszcze u mnie) , za 2005 r nic nie odliczałem. Tak więc mówisz, że spokojnie mogę w całości występować o różnicę w VAT- od 01.05.2004 r.? Jeśli tak to jest dobra wiadomość dla mnie:p. I jeszcze raz dziękuję za szybką odpowiedź.

zbikuel
01-03-2011, 19:46
:)) Dzięki za podpowiedź, właśnie wertuję fakturki, jak patrzę to te pkwiu to czasami z kosmosu na fv,ale co tam. MOżna spróbować....

Rybnicki
02-03-2011, 23:18
Witam, jak będzie wyglądała sprawa zwrotu VAT za materiały w przypadku kupna mieszkania (SSZ) od Developera?
1. Kiedy można starać się o zwrot - um. przedwstępna w 2010 r, akt not kupna w 2011 r, protokół przekazania też w tym roku, materiały kupione w 2011 r.
2. Co z tego wchodzi w zwrot - dokończenie aby zamieszkać to głównie - sanitariaty, kuchnia, płytki, podłogi, farby, płyty karton-gips.
Proszę o odp.

belladonna
04-03-2011, 22:17
Witam, jak będzie wyglądała sprawa zwrotu VAT za materiały w przypadku kupna mieszkania (SSZ) od Developera?
1. Kiedy można starać się o zwrot - um. przedwstępna w 2010 r, akt not kupna w 2011 r, protokół przekazania też w tym roku, materiały kupione w 2011 r.
2. Co z tego wchodzi w zwrot - dokończenie aby zamieszkać to głównie - sanitariaty, kuchnia, płytki, podłogi, farby, płyty karton-gips.
Proszę o odp.

ad.1 Mając tytuł prawny możemy starać się o zwrot... no a tyt. prawny to zdecydowanie przeniesienie własności (um. przedwstępna jeszcze tego nie czyni, ale rozumiem, że ten akt z 2011 przeniósł) :-)
ad. 2 Co wchodzi znajdziesz w załączniku.. tak ogólnie to sie nie odpowiada raczej...

I sprawa VZM, nie szalejcie z nimi w okresie PIT... w tym czasie są PIT, a chyba każdemu zależy na szybkim zwrocie, więc po co dokładać US-om pracy teraz?... na to przyjdzie czas w drugim półroczu... nie mam racji? :)

zoom
06-03-2011, 16:26
Witam

Mam problem bo po raz pierwszy walczę z Vat-em.

O ile te pozycje raczej mogę odliczyć:

1. Cement portlandzki 26.51.12-90.10
2. Mata zgrzewalna zbrojeniowa 28.11.23-63.29
3. Pręt żebrowany 10 mm 27.10.60-10.00
4. Pręt żebrowany 12 mm 27.10.60-10.00
5. Drut wiązałkowy 1.2 27.34.11-30.22
6. Rura PE 40 25.21.21-53
7. Rura PE 32 25.21.21-53

To do poniższych nie mam pewności:

8. Hak budowlany - brak PKWiU
9. Pianka montażowa 26.82.16-30.90
10. Izofol folia izolacyjna 25.23.15-20.00
11. Pręt gwintowany 12 - brak PKWiU
12. Kołek rozporowy 12/8x180 klucz 25.21.22-70
13. Nadmuch pieca S6WC - brak PKWiU

Proszę o pomoc.

miron123
06-03-2011, 21:27
Witam.
czy można odliczyć vat od:
- drzwi stalowych 2szt., chodzi o drzwi wejściowe do domu,
- papy do izolacji dachu,
- membrany paroprzepuszczalnej do izolacji dachu,
- styropian do docieplanie fundamentów i elewacji
- dyserbit
- cement I
- blachodachówka sara
- rynny
- kominek wentylacyjny 110 do blachodachówki

Czy ktoś może dostał odpowiedź odmowną lub uwzględniono mu fakturę na w/w materiały?

ps. aha i jeszcze jedno, co do potwierdzania wykonanych przelewów. Za pewne faktury przelew zrobił syn ze swojego konta bo po prostu było łatwiej zrobić przelew przez internet, a ja oddawałem mu pieniążki w gotówce. Jeśli US zechce potwierdzeń przelewów za te faktury a wnioskodawcą jestem ja wiec de fakto inna osoba zapłaciła (zrobiła przelew). Czy US może odrzucić taka fakturę mimo że nazwisko i adres zamieszkania syna jest takie jak moje a tytule przelewu wpisał: zapłata za fakturę nr..... wpłacający: i tu podał moje imię, nazwisko i adres. Tylko w nagłówku potwierdzenia przelewu jest jego imię i nazwisko gdyż tam jest automatycznie wpisywany właściciel konta.

miron123
09-03-2011, 19:22
czy ktoś wie?

ziuta62
10-03-2011, 16:26
Witam serdecznie . Podpisałam umowę rezerwującą z deweloperem, a pod koniec kwietnia zostanie podpisana umowa przedwstępna. Na koniec przyszłego roku/2012/ mieszkanie zostanie oddane do użytku i otrzymam akt notarialny. Vat od tego mieszkania to 8% na dzień dzisiejszy. Czy istnieje prawo do zwrotu podatku VAT od zakupu tego mieszkania? Traktuję to jako budowę, przy której zwrot podatku obowiązuje. Mieszkam w UK od 2002 roku. Dziękuję za odpowiedż.

zefirispka
11-03-2011, 07:15
Nie, od czegoś takiego zwrot vat nie przysługuje.
W świetle przepisów ustawy, nie jest to dla Ciebie budowa, bo pozwolenie było wydane na developera. Poza tym, mieszkanie jako towar nie jest wykazane w załączniku do obwieszczenia ministra infrastruktury. Pewnie dlatego, że jego zakup nadal korzysta ze stawki obniżonej, a zwrot należy się za materiały budowlane ( a nie gotowe budynki), na które stawka po 1 maja 2004 r. wzrosła z 7% do 22%.
Zatem, niestety, ale nie ma co liczyć na zwrot vat-u.

ziuta62
11-03-2011, 18:06
Dziękuę za odpowiedz! Czyli będziemy mogli odliczyć VAT od materiałów zakupionych na zrobienie łazienki, kuchni, itd jako remontu zgodnie z załącznikiem. Mieszkanie bedzie oddane do użytku w stanie surowym zamkniętym. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

zefirispka
12-03-2011, 20:22
Tak, jako remont, jak najbardziej będzie przysługiwał zwrot.

pablo8019
13-03-2011, 14:28
Witam.
czy można odliczyć vat od:
- drzwi stalowych 2szt., chodzi o drzwi wejściowe do domu,
- papy do izolacji dachu,
- membrany paroprzepuszczalnej do izolacji dachu,
- styropian do docieplanie fundamentów i elewacji
- dyserbit
- cement I
- blachodachówka sara
- rynny
- kominek wentylacyjny 110 do blachodachówki


- drzwi stalowe, membrana paroprzepuszczalna do izolacji dachu, styropian do docieplanie fundamentów i elewacji, cement, blachodachówka, rynny - TAK
Reszty nie jestem pewien...

nodan
15-03-2011, 18:18
Czy dobrze rozumiem, że faktury które podlegają odzyskaniu Vatu muszą być wystawione po uzyskaniu pozwolenia na budowę( budowa domu)

Barbar_a
16-03-2011, 10:51
witam,
zabrałam się do odliczania vatu, mam dość sporo faktur i przeczytałam dość sporo na ten temat ale wciąż mam wątpliwości co do tych rzeczy:

1. kinkiet 1X60
2. ściągacz powłok (łatwopalny, służy do ściągania lamperii)
3. wyłączniki światła, gniazdka (chodzi o obudowy)
4. silikon do łazienki
5. gres szkliwiony
6. dozownik na mydło
7. Fuga epoksydowa
8. domofon

I jeszcze jedno pytanko czy jeżeli nie ma na fakturze pkwiu a jestem pewna, że materiał jest do odliczenia to coś gdzieś muszę opisać i podać jakiś na to numer? Będę wdzięczna za odpowiedź

ekmir
16-03-2011, 11:02
Które z materiałów elektrycznych stosowanych w budynkach jednorodzinnych można odliczyć i otrzymać zwrot VAT:
1. kable 3 x 1,5 mm2,
2. kable 3 x 2,5 mm2
3. Kable 5x 2,5 mm2
4. kable/przewody UTP (tzw. skrętki)
5. kable koncentryczne (do R + TV)
6. puszki,
7. kostki do kabli (złącza),
8. listwy i rurki do kabli
9. tablice elektryczną (zainstalowana w budynku),
10. bezpieczniki,
11. zabezpieczenia (nadprądowe i przeciwprzepięciowe, wyłącznik róznicowo-pradowy),
12. automatyka domowa:
- przekaźniki bistabilne (np. BIS-412)
- automaty zmierzchowe (AZ-112 / AZ-112 PLUS),
- automaty schodowe (AS-223 / AS-224),
- czujniki ruchu,
- ściemniacze (regulatory) oświetlenia,
- zegary astronomiczne (PCZ-526)
- sterowniki rolet,
- sterowniki radiowe

ekmir
17-03-2011, 18:32
Nikt tego nie odliczał?

sylwia&radek
17-03-2011, 18:36
Czy dobrze rozumiem, że faktury które podlegają odzyskaniu Vatu muszą być wystawione po uzyskaniu pozwolenia na budowę( budowa domu)


Moja księgowa nam powiedziała że właśnie faktury muszą być wystawione po uzyskaniu pozwolenia na budowę.

mala1219
18-03-2011, 17:12
hellooo:)
pierwszy raz odliczam Vat i mam wątpliwości co do tych rzeczy:
1.gips szpachlowy 23,69,11,0
2.wyłącznik s 301 31,20,31-70,2
3.kołki 8*40 28,74,11
4.glazura 26,30,10-75,00
5.sitko umywalkow.metal 28,75,11-31,5
6.zasilacz zol 31,10,50-70,1
7.gwintownik 28,62,40-13,4
8.fuga cementowa
9.gniazdko poj 31,20,27-50,3
10.puszka niepalna 31,20,27-60,1
11.dekor 25*33 26,30,10,-75,00
12.ramka 31,20,40-90,30
13. wężyk 25,13,73-60,40
14.emulsja gruntująca
15.przewód 4/7 31,30,13-75,13
16.listwa zacis 31,20,27-70,0
17.szyna sufitowa 25,23,15-50,99
18.listwa halogenowa 31,50,25-12


mam jeszcze jedno pytanie:)
kupiłam płytę gazową i piekarnik elektryczny,czy mogę to też odpisać??
tylko że na fakturze nie ma indeksu PKWiU


gzsówka

Olencjaaa
20-03-2011, 08:42
Witam
Czy ktoś może się orientuje na kogo mają być wystawiane faktury: dwoje inwestorów (jeszcze nie małżeństwo), udziały w działce po 1/2, pozwolenie na budowę wystawione na oboje

zefirispka
20-03-2011, 13:03
Nie, nie, nie. :confused:
Materiały na budowę można gromadzić przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.
Faktury mogą być z datą wcześniejszą od pozwolenia.:wiggle:


Zgadza się, wcześniejszy zakup materiałów, niż uzyskanie pozwolenia na budowę nie dyskwalifikuje faktury przy odliczeniu. Ustawa o częściowym zwrocie vat wymaga by materiały były wykorzystane na budowie. W przepisach nie ma zakazu, by kupować je wcześniej niż uzyskanie formalnego pozwolenia.

zefirispka
20-03-2011, 13:05
Witam
Czy ktoś może się orientuje na kogo mają być wystawiane faktury: dwoje inwestorów (jeszcze nie małżeństwo), udziały w działce po 1/2, pozwolenie na budowę wystawione na oboje

Najlepiej na oboje, wtedy z każdej faktury odliczamy po 50% kwoty vat.

Olencjaaa
20-03-2011, 13:53
Najlepiej na oboje, wtedy z każdej faktury odliczamy po 50% kwoty vat.
a jeszcze jest taka sytuacją bo będę potrzebować faktur tylko na mnie na określoną kwotę do US żeby nie zapłacić podatku za sprzedaż połowy działki
czy za te faktury wystawione tylko na mnie też będzie nam przysługiwać zwrot vat?

trochę zakręcona ta sytuacja u nas ;p

miejski
20-03-2011, 15:59
Czy z powyższego mam rozumieć, że jeśli pozwolenie na budowę jest wydane na obydwoje małżonków, a faktury są tylko na męża, to nie można się ubiegać o zwrot VAT?

zefirispka
20-03-2011, 18:45
Nie, z powyższego wynika, że jeśli pozwolenie jest na "niemałżonków", bo tak wynika z przedstawionej sytuacji, to zwrot vat przysługuje proporcjonalnie do udziału. W tym przypadku po 50% dla każdej osoby. W przypadku małżonków nie ma znaczenia na kogo są faktury. Wystarczy, że na jednego z zainteresowanych, wniosek składa się jeden, podpisany przez oboje współmałżonków.

zefirispka
20-03-2011, 18:49
a jeszcze jest taka sytuacją bo będę potrzebować faktur tylko na mnie na określoną kwotę do US żeby nie zapłacić podatku za sprzedaż połowy działki
czy za te faktury wystawione tylko na mnie też będzie nam przysługiwać zwrot vat?



Zwrot vat nie przysługuje za sprzedaż działki.

Olencjaaa
20-03-2011, 23:19
Zwrot vat nie przysługuje za sprzedaż działki.

tak rozumiem, chodzi mi o to, że muszę przedstawić w US faktury, że pieniądze ze sprzedaży działki przeznaczyłam na cele mieszkaniowe- czy te faktury będę mogła też wykorzystać do zwrotu vat?

zefirispka
21-03-2011, 11:03
Jeżeli przez cele mieszkaniowe rozumiesz zakup materiałów budowlanych na remont lub budowę, to tak, masz prawo do częściowego zwrotu.

Olencjaaa
21-03-2011, 11:51
Jeżeli przez cele mieszkaniowe rozumiesz zakup materiałów budowlanych na remont lub budowę, to tak, masz prawo do częściowego zwrotu.
tak dokładnie te faktury będą na materiały budowlane tylko, że w tym przypadku będą wystawione tylko na mnie a nie na oboje inwestorów więc się zastawiałam czy to później nie będzie problemem skoro najlepiej jakby te faktury były wystawiane na nas oboje
ale nakręciłam http://emotikona.pl/emotikony/pic/0wacko2.gif

ekmir
21-03-2011, 15:22
Które z materiałów elektrycznych stosowanych w budynkach jednorodzinnych można odliczyć i otrzymać zwrot VAT:
1. kable 3 x 1,5 mm2,
2. kable 3 x 2,5 mm2
3. Kable 5x 2,5 mm2
4. kable/przewody UTP (tzw. skrętki)
5. kable koncentryczne (do R + TV)
6. puszki,
7. kostki do kabli (złącza),
8. listwy i rurki do kabli
9. tablice elektryczną (zainstalowana w budynku),
10. bezpieczniki,
11. zabezpieczenia (nadprądowe i przeciwprzepięciowe, wyłącznik róznicowo-pradowy),
12. automatyka domowa:
- przekaźniki bistabilne (np. BIS-412)
- automaty zmierzchowe (AZ-112 / AZ-112 PLUS),
- automaty schodowe (AS-223 / AS-224),
- czujniki ruchu,
- ściemniacze (regulatory) oświetlenia,
- zegary astronomiczne (PCZ-526)
- sterowniki rolet,
- sterowniki radiowe

Tablicę elektryczną chyba mogę odliczyć (31.20.31-70.2), kable chyba też tylko nie wiem czy antenowy i UTP można.
Sterowniki w zasadzie mogły by "pójść" do odliczenia (jako urzadzenia sterujące - 31.20.31-70.1) i podobnie bezpieczniki, różnicówka itp. (jako zabezpieczenie - 31.20.40-90.30).
Co sądzicie o takiej interpretacji?

rydzadam
21-03-2011, 17:48
Witam. Nie wiem, jakie dokumenty będą potrzebne przy ubieganiu się o zwrot VAT za materiały użyte do remontu domu. Problem polega na tym, że dom postawiony jest w początku lat 70-tych na działce kupionej chyba w 1968 i z tego roku jest akt notarialny, ale mówiący, jasna sprawa, o działce, nie o domu. Dom, jak to kiedyś bywało, nigdy nie był został do końca "zalegalizowany". Do dzisiaj nie ma odbioru, pozwolenie na budowę - pojęcia nie mam, czy w ogóle coś takiego istniało. Jak więc wykazać, że remont dotyczył domu, skoro akt notarialny mówi o działce? Może nadanie adresu wystarczy albo oświadczenie, że na tej działce jest dom stojący już 40 lat, że jest własnością wnioskodawcy i jego dotyczył remont? Chodzi o moich teściów, chcę im pomóc odzyskać VAT.

ekmir
21-03-2011, 18:11
Remont domu (budynku) to pozwolenie lub zgłoszenie, tylko drobne prace są zwolnione z tych procedur.

rydzadam
21-03-2011, 20:47
Właśnie o te "drobne prace" mi chodzi :)

DANY-D4
21-03-2011, 20:53
Mam problem bo nie wiem czy mogę odliczyć:
-kabinę prysznicową szklaną,
-brodzik akrylowy,
-panel prysznicowy,
-baterię do umywalki i zlewu kuchennego,
-płytę gazową,
-żyrandole, tzn lampy wiszące,
-gipsy, gładzie szpachlowe i tynkowe,
-kleje w tubach i silikony,
-dzwi i ościeżnice

Z góry dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam
Daniel

belladonna
21-03-2011, 21:27
Witam. Nie wiem, jakie dokumenty będą potrzebne przy ubieganiu się o zwrot VAT za materiały użyte do remontu domu. Problem polega na tym, że dom postawiony jest w początku lat 70-tych na działce kupionej chyba w 1968 i z tego roku jest akt notarialny, ale mówiący, jasna sprawa, o działce, nie o domu. Dom, jak to kiedyś bywało, nigdy nie był został do końca "zalegalizowany". Do dzisiaj nie ma odbioru, pozwolenie na budowę - pojęcia nie mam, czy w ogóle coś takiego istniało. Jak więc wykazać, że remont dotyczył domu, skoro akt notarialny mówi o działce? Może nadanie adresu wystarczy albo oświadczenie, że na tej działce jest dom stojący już 40 lat, że jest własnością wnioskodawcy i jego dotyczył remont? Chodzi o moich teściów, chcę im pomóc odzyskać VAT.

Podejść do starostwa i poprosić o wypis z rejestru gruntów. To kosztuje chyba 17 zł... tylko mam nadzieję, że znajdzie się tam zapis "mieszkalne", a nie same działki :)

belladonna
21-03-2011, 21:29
Mam problem bo nie wiem czy mogę odliczyć:
-kabinę prysznicową szklaną,
-brodzik akrylowy,
-panel prysznicowy,
-baterię do umywalki i zlewu kuchennego,
-płytę gazową,
-żyrandole, tzn lampy wiszące,
-gipsy, gładzie szpachlowe i tynkowe,
-kleje w tubach i silikony,
-dzwi i ościeżnice

Z góry dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam
Daniel

Problem może być z:
-żyrandole, tzn lampy wiszące,
bo z tego co wiem większość US-ów traktuje to jako wyposażenie, z reszta próbuj :)

belladonna
21-03-2011, 21:43
Tablicę elektryczną chyba mogę odliczyć (31.20.31-70.2), kable chyba też tylko nie wiem czy antenowy i UTP można.
Sterowniki w zasadzie mogły by "pójść" do odliczenia (jako urzadzenia sterujące - 31.20.31-70.1) i podobnie bezpieczniki, różnicówka itp. (jako zabezpieczenie - 31.20.40-90.30).
Co sądzicie o takiej interpretacji?
antenowy i UTP nie :)
Co do reszty to....godz. 21.30... :):):):)

rydzadam
22-03-2011, 06:54
Podejść do starostwa i poprosić o wypis z rejestru gruntów. To kosztuje chyba 17 zł... tylko mam nadzieję, że znajdzie się tam zapis "mieszkalne", a nie same działki :)

Racja. Wypis może się przydać. Dołączę do tego nadanie adresu, akt zakupu działki, oddam VZM-ma do skarbówki i najwyżej zobaczymy, czy się będą czepiać

DANY-D4
22-03-2011, 12:42
Dziękuję bardzo i życzę miłego dnia

DANY-D4
22-03-2011, 18:24
Jeszcze jedno pytanie:
czy wpisywać żonę w VZM, faktury są tylko na mnie?
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

belladonna
22-03-2011, 18:53
Jeszcze jedno pytanie:
czy wpisywać żonę w VZM, faktury są tylko na mnie?
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

Wpisać i żona ma się podpisać... słyszałam i takie hasło w tym roku "że wystarczy jeden podpis"... i to informacja z BR... w zeznaniu wystarczy jeden podpis, ale VZM to nie zeznanie i mają być dwa podpisy... no cóż, niektórzy wiedzą, iż dzwoniło, tylko nie bardzo wiedzą, w którym kościele... :)

zefirispka
22-03-2011, 20:05
tak dokładnie te faktury będą na materiały budowlane tylko, że w tym przypadku będą wystawione tylko na mnie a nie na oboje inwestorów więc się zastawiałam czy to później nie będzie problemem skoro najlepiej jakby te faktury były wystawiane na nas oboje
ale nakręciłam http://emotikona.pl/emotikony/pic/0wacko2.gif

Nie nakręciłaś. Możesz spokojnie z takich faktury odliczać vat w pełnej wysokości. Masz prawo współwłasności do nieruchomości,więc masz prawo do zwrotu vat w takiej wysokości w jakiej poniosłaś wydatki, czyli w takiej kwocie jak na fakturach wystawianych na Twoją osobę.

Olencjaaa
22-03-2011, 21:33
Nie nakręciłaś. Możesz spokojnie z takich faktury odliczać vat w pełnej wysokości. Masz prawo współwłasności do nieruchomości,więc masz prawo do zwrotu vat w takiej wysokości w jakiej poniosłaś wydatki, czyli w takiej kwocie jak na fakturach wystawianych na Twoją osobę.
Dziękuje bardzo za pomoc! Teraz spokojnie możemy się zabrać za zakupy ;)

ekmir
22-03-2011, 21:34
antenowy i UTP nie :)
Co do reszty to....godz. 21.30... :):):):)

Doszukałem, że antenowy i UTP niestety NIE, a co z resztą?

zefirispka
22-03-2011, 21:50
Dziękuje bardzo za pomoc! Teraz spokojnie możemy się zabrać za zakupy ;)

Powodzenia :D

aga2010
24-03-2011, 09:45
Witam
Równiez powoli zabieram sie za odliczenie vat ale mam problem z dwoma jak na razie-rzeczaki a mianowicie
1. Spinki do dachówki
2. wywietrznik kalenicy
Niestety nie ma PKWiu
Mam nadzieje że bardziej doświadczeni niz ja pomogą mi
pozdr

mala1219
24-03-2011, 15:18
w kosztach uzyskania przychodów mam kwotę 1668,72zł czyli pracodawca policzył roczne koszty dojazdu z innej miejscowości do pracy. tak mam to rozumieć? tylko,że chciałam rozliczyć się z 3 lat całkowita suma wynosi 6037,14zł tak więc tą sumę mam wpisać w pozycje 37 (koszty uzyskania przychodu) pitu 37??

belladonna
24-03-2011, 19:40
w kosztach uzyskania przychodów mam kwotę 1668,72zł czyli pracodawca policzył roczne koszty dojazdu z innej miejscowości do pracy. tak mam to rozumieć? tylko,że chciałam rozliczyć się z 3 lat całkowita suma wynosi 6037,14zł tak więc tą sumę mam wpisać w pozycje 37 (koszty uzyskania przychodu) pitu 37??

Chyba trafiłaś na niewłaściwe forum... tzn. nie w tym temacie... no ale o PIT-ach też coś tam wiem... obecnie rozliczasz się za 2010... więc wpisujesz koszty 1668,72zł, jeśli uzyskujesz dochody tylko z jednego stosunku pracy... nie ma zeznań do rozliczania 3 lat, bo zeznanie ma związek z 1 rokiem, więc co oznacza "chciałam rozliczyć się z 3 lat"????? :)

ekmir
24-03-2011, 20:21
Witam
Równiez powoli zabieram sie za odliczenie vat ale mam problem z dwoma jak na razie-rzeczaki a mianowicie
1. Spinki do dachówki
2. wywietrznik kalenicy
Niestety nie ma PKWiu
Mam nadzieje że bardziej doświadczeni niz ja pomogą mi
pozdr

Obie pozycje odliczałem ale nie pamietam teraz jakie mają PKUiW

aga2010
25-03-2011, 09:41
Dzieki za odpoweidź
Chciałabym sie jeszcze z jednym upewnic na fakturze mam taka pozycje "Schiedel rondo 20/6mb Pakiet S " i PKWiu 26.24.12-70.90 czyli nie wchodzący .W związku z powyższym nie moge odlicztyć
pozdr

mgrania
25-03-2011, 11:32
Witam,
mam pytanie do Belladonny o parkiet z drzewa egoztycznego - chodzi o MERBAU , Nie mogę znaleźć nigdzie nic na ten temat. Nie mam PKwiu ale myślałam,że uda się mi to podciągnąć pod pozycję 2 starego rozporzadzadzenia. Prosze o pomoc...

sdocia
25-03-2011, 13:39
a ja mam taki problem... faktura aby mogła być podstawa odliczenia musi być zapłacona... a co jeżeli było pobranie ale wystawca faktury tego nie oznaczył na fakturze i jest "do zapłaty"? kwitów z pobrania od kuriera niestety już nie mam :-(
mam też fakturę, w której kwota jest "do zapłaty", forma płatności oznaczona jest jako przelew, ale obok terminu płatności: 4 dni jest w nawiasie napisane: (pobranie schenker), czy urząd może to uwzględnić?

ekmir
25-03-2011, 17:34
Dzieki za odpoweidź
Chciałabym sie jeszcze z jednym upewnic na fakturze mam taka pozycje "Schiedel rondo 20/6mb Pakiet S " i PKWiu 26.24.12-70.90 czyli nie wchodzący .W związku z powyższym nie moge odlicztyć
pozdr

Komin cały do odliczenia.

Piter_
25-03-2011, 21:03
Witam,
mam pytanie do Belladonny o parkiet z drzewa egoztycznego - chodzi o MERBAU , Nie mogę znaleźć nigdzie nic na ten temat. Nie mam PKwiu ale myślałam,że uda się mi to podciągnąć pod pozycję 2 starego rozporzadzadzenia. Prosze o pomoc...
PKWiU dla deszczułek MERBAU to 20.10.10-78.19
Pozycja 5 starego wykazu.
MERBAU to również płyty i deski posadzkowe klejone PKWiU 20.30.12-19.10
Pozycja 17
____________________________________________
Alfabetyczna lista materiałów budowlanych (http://www.pit.republika.pl/info.htm)
Aktualna cena 1 m2 powierzchni użytkowej (http://www.pit.republika.pl/info.htm)
Formularze VZM-1 do wniosku o zwrot VAT (http://www.pit.republika.pl/vzm.htm)

Piter_
25-03-2011, 21:08
Dzieki za odpoweidź
Chciałabym sie jeszcze z jednym upewnic na fakturze mam taka pozycje "Schiedel rondo 20/6mb Pakiet S " i PKWiu 26.24.12-70.90 czyli nie wchodzący .W związku z powyższym nie moge odlicztyć
pozdr
Ten pakiet ma PKWiU 26.40.12-70.90 wchodzące.
____________________________________________
Alfabetyczna lista materiałów budowlanych (http://www.pit.republika.pl/info.htm)
Aktualna cena 1 m2 powierzchni użytkowej (http://www.pit.republika.pl/info.htm)
Formularze VZM-1 do wniosku o zwrot VAT (http://www.pit.republika.pl/vzm.htm)

ekmir
26-03-2011, 08:57
ponawiam swoje zapytanie odnośnie "elektryki".
Czy mozna odliczyć:
1. Tablicę elektryczną (31.20.31-70.2),
2. Sterowniki (jako urzadzenia sterujące - 31.20.31-70.1),
3. Bezpieczniki, różnicówka itp. (jako zabezpieczenie - 31.20.40-90.30).

mala1219
28-03-2011, 17:23
mam pralkę do zabudowy,płytę gazową do zabudowy,piekarnik elektryczny do zabudowy i zmywarkę do zabudowy.czy któryś z podanych sprzętów mogę rozliczyć??

Redakcja Muratordom
28-03-2011, 22:10
Polecamy szczególnie kompleksowy dział ZWROT VAT MURATORDOM.pl
http://muratordom.pl/prawo/zwrot-vat/
...wykaz materiałów, kalkulator zwrotu vat, jak posługiwać się wykazem, wyliczenie zwrotu VAT, gdy korzystałeś z ulgi mieszkaniowej... i inne informacje na specjalnej stronie muratordom.pl poświęconej vat
polecamy
Redakcja Murtordom

andry
29-03-2011, 09:41
Witam.
Czy rolety wewnętrzne tkaninowe montowane na okna zaliczają sie do odliczenia??

mala1219
29-03-2011, 18:06
niestety nie, rolety wewnętrzne tkaninowe nie odlicza się

Monia1982
30-03-2011, 21:28
Czy mogę odliczyć VAT od:
1. Bitumex- Izoplast KL
2. Komin izolacja
3. Komin sznur izolacyjny
4. tynk akrylit baza
5. hak rynny pvc
6. blacha
7. uszczelniacz
8. uszczelka klin.
Z góry dziękuję za pomoc

Monia1982
01-04-2011, 14:59
Mam jeszcze jedno pytanko. Czy zakup pieca można potraktować jako remont i ubiegać się o zwrot vatu za niego?

dybbsi
04-04-2011, 21:14
1. Czy można w 2011 odliczyć grzejnik stalowe KERMI 28.22.11-50.10?
2. Czy jeśli faktura byłaby wystawiona w 2010r to czy takie grzejniki (28.22.11-50.10) moznaby odliczyć ?
3.Czy jesli na fakturze nie bedzie symbolu pkwiu to czy moge grzejniki przy rozliczeniu podciagnac pod 25.21.11.0 ??

jednym słowem czy można w jakiś sposób odliczyć takie grzejniki.

z góry dziękuje za pomoc

belladonna
05-04-2011, 17:30
Mam jeszcze jedno pytanko. Czy zakup pieca można potraktować jako remont i ubiegać się o zwrot vatu za niego?

TAk :)

belladonna
05-04-2011, 17:32
1. Czy można w 2011 odliczyć grzejnik stalowe KERMI 28.22.11-50.10?
2. Czy jeśli faktura byłaby wystawiona w 2010r to czy takie grzejniki (28.22.11-50.10) moznaby odliczyć ?
3.Czy jesli na fakturze nie bedzie symbolu pkwiu to czy moge grzejniki przy rozliczeniu podciagnac pod 25.21.11.0 ??

jednym słowem czy można w jakiś sposób odliczyć takie grzejniki.

z góry dziękuje za pomoc

Sprzedawca jeszcze się nie "obudził", ze mamy rok 2011... odliczasz grzejniki bez względu czy maja PKWiU nieaktualne, z kosmosu, czy brak :)

dybbsi
05-04-2011, 22:01
Sprzedawca jeszcze się nie "obudził", ze mamy rok 2011... odliczasz grzejniki bez względu czy maja PKWiU nieaktualne, z kosmosu, czy brak :)

belladonna dziękuję za odpowiedź. faktura jest wystawiona w 2011. rozumiem ze w tym roku tez mogę taki grzejnik rozliczyć?

podobne pytanie o piec kocioł co/cw zasilany gazem zakupiony w 2011r

W tym przypadku na fakturze nie mam wypisanego kodu PKWiU, natomiast u producenta dowiedziałem się ze do kotła który zakupiłem przypisany jest PKWiU 28.22.12-00.75 "Kotły centralnego ogrzewania ogrzewane gazem.

Natomiast zgodnie z rozporządzeniem ministra w wykazie materiałów obowiązującym od 1 stycznia 2011 jest pozycja "kotły centralnego ogrzewania wytwarzające gorącą wodę" o symbolu ex 25.21.12.0.

Czy mogę zatem ubiegać się o zwrot VAT za taki kocioł??

goldasia
05-04-2011, 22:27
Witam,
Pierwszy raz rozliczam vat i nie wiem czy mogę odliczyć następujące materiały:
1. emulsja amigrunt 24.30.11-50.00
2. tynk tr-49 23.69.11.0
3, zaprawa murarska 26.64.10-00.14
4. pianka montażowa 26.82.16-30.90
5. emulsja gruntująca akryl. 24.30.11-50.10
6. deski brak PKWIU
7, krokwie/kantówki brak PKWIU
8. łącznik stal. bud. ocynk. brak PKWIU
9. drut wiązałkowy 27.34.11-30.22
10. pręt żebrowany12mm brak PKWIU
11. strzemiono brak PKWIU
12. mata zbr. brak PKWIU
13. papa 26.82.12-53.19
14. wienerberger porotherm 26.40.11-13.89
15. rynny 25.23.15-50.40

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Ewelina27
06-04-2011, 10:16
Witam
Czy można odliczyc (oprócz paneli i podkładu) również łączniki, narożniki, zaślepki i listwę przypodłogową? czyli elementy wykończeniowe.Na fakturze brak numeru PKWiU. Czy mogę to podciągnąc pod 25.23? Będę wdzięczna za odpowiedź!

ekmir
06-04-2011, 18:51
ponawiam swoje zapytanie odnośnie "elektryki".
Czy mozna odliczyć:
1. Tablicę elektryczną (31.20.31-70.2),
2. Sterowniki (jako urzadzenia sterujące - 31.20.31-70.1),
3. Bezpieczniki, różnicówka itp. (jako zabezpieczenie - 31.20.40-90.30).

Nikt tego nie odliczał?

KarolinaS
07-04-2011, 11:53
W jaki sposób odlicza się vat już po odbiorze domu???czy wstarczy tylko wpisać mniejszy limit czy jest cos jeszcze??

KarolinaS
07-04-2011, 11:57
kwote podatku Vat wpisuje w rubryce -wymaga pozwolenia na budowe czy teraz już w rubryce nie wymaga pozwolnia na budowe

Piter_
07-04-2011, 17:16
kwote podatku Vat wpisuje w rubryce -wymaga pozwolenia na budowe czy teraz już w rubryce nie wymaga pozwolnia na budowe

Po odbiorze budynku następne wydatki zaliczasz do remontu,
a więc nie wymagających pozwolenia na budowę.


____________________________________________
Alfabetyczna lista materiałów budowlanych (http://www.pit.republika.pl/info.htm)
Aktualna cena 1 m2 powierzchni użytkowej (http://www.pit.republika.pl/info.htm)
Formularze VZM-1 do wniosku o zwrot VAT (http://www.pit.republika.pl/vzm.htm)

malarka79
07-04-2011, 22:12
Bardzo proszę o pomoc - nigdzie nie mogę znaleźć informacji, a na fakturach z 2009 brak PKWiU :bash:

Czy mam prawo do odliczenia VAT od:
- stelaż WC podtynkowy
- umywalka w zestawie z szafką - jedna pozycja na fakturze i całość sprzedawana tylko razem
- deska WC twarda

monmark
08-04-2011, 13:42
Witam,

czy mógłby ktoś podpowiedzieć czy mogę odliczyć:
1. Przewód giętki OMY 3x0,75
2. Wanna akrylowa
3. Syfon wannowy (PKWiU 25.23)
4. Odpływ liniowy
5. Przewód głośnikowy TLGYP
6. Przewód 2x0,75
7. Przewód 3x1,5
8. Rury, kolanka, trójniki, gniazda- instalacje do odkurzacza centralnego
Z góry dziękuję bardzo za pomoc.

belladonna
08-04-2011, 18:35
kwote podatku Vat wpisuje w rubryce -wymaga pozwolenia na budowe czy teraz już w rubryce nie wymaga pozwolnia na budowe

Limit remontowy z FV po zawiadomieniu o zakończeniu i VAT w kolumnie 6 :-))

belladonna
08-04-2011, 18:37
Bardzo proszę o pomoc - nigdzie nie mogę znaleźć informacji, a na fakturach z 2009 brak PKWiU :bash:

Czy mam prawo do odliczenia VAT od:
- stelaż WC podtynkowy
- umywalka w zestawie z szafką - jedna pozycja na fakturze i całość sprzedawana tylko razem
- deska WC twarda
Z tym próbuj:
- stelaż WC podtynkowy
- deska WC twarda

umywalka z szafką pod 1 pozycją raczej nie przejdzie :)

belladonna
08-04-2011, 18:39
Witam
Czy można odliczyc (oprócz paneli i podkładu) również łączniki, narożniki, zaślepki i listwę przypodłogową? czyli elementy wykończeniowe.Na fakturze brak numeru PKWiU. Czy mogę to podciągnąc pod 25.23? Będę wdzięczna za odpowiedź!

Próbuj :)

ekmir
08-04-2011, 20:48
belladonna
A ja mogę próbować odliczyć poniższe pozycje?
1. Tablicę elektryczną (31.20.31-70.2),
2. Sterowniki (jako urzadzenia sterujące - 31.20.31-70.1),
3. Bezpieczniki, różnicówka itp. (jako zabezpieczenie - 31.20.40-90.30).

amphora
09-04-2011, 16:41
Witam, proszę o pomoc.
Odliczam vat za faktury z 2010 roku i mam problem. Rozumiem, że obowiązuje mnie poprzedni wykaz materiałów z 2005 roku. Nie wiem, co zrobić z:
-szynami sufitowymi (PKWiU) 25.23.15-50.99
-farbami o numerze (PKWiU) 20.30.11.0

Wiem, że niby farb się nie odlicza, nie rozumiem jednak, dlaczego na fakturze mam numer PKWiU, który na w/w wykazie jest przyporządkowany oknom, drzwiom i ościeżnicom???? Co z tym fantem zrobić?

belladonna
09-04-2011, 18:45
belladonna
A ja mogę próbować odliczyć poniższe pozycje?
1. Tablicę elektryczną (31.20.31-70.2),
2. Sterowniki (jako urzadzenia sterujące - 31.20.31-70.1),
3. Bezpieczniki, różnicówka itp. (jako zabezpieczenie - 31.20.40-90.30).

Powiem tak, ja wychodziłam zawsze z założenia, żeby jajko nie okazało się mądrzejsze od kury... skoro uważasz, że to wchodzi, to wciągaj, a osobie która to zakwestionuje przedstaw dowody, że jest w błędzie... ;):):)

belladonna
09-04-2011, 18:48
Witam, proszę o pomoc.
Odliczam vat za faktury z 2010 roku i mam problem. Rozumiem, że obowiązuje mnie poprzedni wykaz materiałów z 2005 roku. Nie wiem, co zrobić z:
-szynami sufitowymi (PKWiU) 25.23.15-50.99
-farbami o numerze (PKWiU) 20.30.11.0

Wiem, że niby farb się nie odlicza, nie rozumiem jednak, dlaczego na fakturze mam numer PKWiU, który na w/w wykazie jest przyporządkowany oknom, drzwiom i ościeżnicom???? Co z tym fantem zrobić?

Podstawową sprawą jest nazwa. PKWiU wpisują praktykanci, stażyści, więc tak to wychodzi czasami na FV. Szyny sufitowe to wyposażenie, a farby nie wchodzą :)

ekmir
10-04-2011, 15:14
Powiem tak, ja wychodziłam zawsze z założenia, żeby jajko nie okazało się mądrzejsze od kury... skoro uważasz, że to wchodzi, to wciągaj, a osobie która to zakwestionuje przedstaw dowody, że jest w błędzie... ;):):)

W hurtowni elektrycznej twierdzą, że te materiały były zawsze 22 % VAT (chyba za wyjątkiem tablicy) :(

psosin
10-04-2011, 23:13
A czy mozna odliczyc zakup zestawu instalacji alarmowej? nie moge nigdzie znalesc informacji.

BeataH
13-04-2011, 10:25
zakupiłam wład kominkowy maja - na faktrze mam wyszczególnione:
- wkład kominkowy
- szkło formantka z pirolizą
- dolot zimnego powietrza
- przejście dolot - rura 90 stopni
- przejście do dolotu
- podstawa pod wkład
- przepustnica z cięgłem
- transport

to wszystko poza transportem otrzymałam "w jednym kawałku" - czy mogę odliczyć vat od wszystkiego? niestety nie ma ani jednego PKWiU na fakturze

a jeszcze jedno czy wanne akrylową z hydromasażem można odliczyć?

to jeszcze parę wątpliwości dopiszę:
- podkład tynkarski
- bateria umywalkowa - mam PKWiU 28.14.12.0
- syfon umywalkowy - mam PKWiU 22.29.29.0
- rura spiro
- czerp. ścienna
- przepustnica (to elementy do kominka - doprowadzenie powietrza z zewnątrz)
- bejca
- czyszczak MF 28.11.10-34.35
- kolano (to elementy do kominka - doprowadzenie powietrza z zewnątrz)
- słuchawka prysznicowa
- uszczelniacz do pieców
- tasma uszczelniająca
- przetwornica napięcia
- płyta indukcyjna
- kuchenka gazowo - elektryczna

Darek_P
13-04-2011, 13:41
czy mozna odliczyc zakup zestawu instalacji alarmowej?

Elementy instalacji alarmowej były zawsze na 22%. W przypadku remontu jest możliwość odliczenia materiałów wykorzystanych do założenia lub rozbudowy instalacji alarmowej, ale dotyczy to wyłącznie materiałów "budowlanych" ujętych w wykazie, np. przewód YDYp, tynki, gładzie, itp. Nie można odliczyć przykładowo centrali alarmowej, czujek, ekspanderów, kontaktronów, przewodów YTDY ...

amphora
16-04-2011, 20:19
Podstawową sprawą jest nazwa. PKWiU wpisują praktykanci, stażyści, więc tak to wychodzi czasami na FV. Szyny sufitowe to wyposażenie, a farby nie wchodzą :)

Dzięki za odpowiedź :)
Mam jeszcze jedno pytanie - jeśli mam 2 faktury za drzwi - jedną zaliczkową, drugą już po zakupie, a tylko na pierwszej, zaliczkowej jest podana pełna cena, to co mam wpisać w załącznikach - podać tylko pierwszą fakturę, czy rozliczyć się na obie faktury, dzieląc kwoty? (nie wiem, czy sie jasno wyraziłam ;) )

Basia_KRK
17-04-2011, 09:26
Jeszcze nie zwracałam się o zwrot VAT'u za naszą budowę, ale dziś coś mnie zastanowiło. PNB jest na mnie, wszystkie faktury biorę na siebie, ale z moim adresem zameldowania, który nie jest adresem budowy... Czy dobrze robię? Czy na fakturach powinien być adres budowy ??? :eek:

belladonna
17-04-2011, 13:28
Dzięki za odpowiedź :)
Mam jeszcze jedno pytanie - jeśli mam 2 faktury za drzwi - jedną zaliczkową, drugą już po zakupie, a tylko na pierwszej, zaliczkowej jest podana pełna cena, to co mam wpisać w załącznikach - podać tylko pierwszą fakturę, czy rozliczyć się na obie faktury, dzieląc kwoty? (nie wiem, czy sie jasno wyraziłam ;) )

Hm... jeśli masz FV zaliczkową, to musiał być jakiś finał, albo zapłacenie całej kwoty, albo zwrot zaliczki. Dlatego moje stanowisko jest takie, ze we wniosku powinny być dołączone wszystkie dokumenty z tą transakcją (czyli z finałem). A wówczas wystarczy wpisanie 1 FV. No ale nie wiem czy każdy ma takie podejście... dlatego też "bezpieczniej" ująć obydwie FV, które maja różne nr oraz różne daty... żeby załącznik zawierał te FV :)

belladonna
17-04-2011, 13:29
Jeszcze nie zwracałam się o zwrot VAT'u za naszą budowę, ale dziś coś mnie zastanowiło. PNB jest na mnie, wszystkie faktury biorę na siebie, ale z moim adresem zameldowania, który nie jest adresem budowy... Czy dobrze robię? Czy na fakturach powinien być adres budowy ??? :eek:

W FV w zasadzie powinien być adres zamieszkania, bo ten jest zgłoszony w US... czyli absolutnie nie adres budowy :)

PS Pozdrawiam piękny Kraków... do tego miasta mam słabość ;)

nyx
19-04-2011, 15:33
każda strona która taki wykaz prowadzi, może wprowadzic Cie w błąd, bo to minister w rozporządzeniu wyda wykaz materiałow od których będzie można odliczyc VAT

Lista z PKWiU (http://szosti.eu/WP/2011/04/07/lista-produktow-do-ulgi-budowlanej/).

LenaM
23-04-2011, 03:27
witam

moje pytanie, czy można odliczyć vat (2011) od parapetów zewnętrznych ze stali ocynkowanej?

bodas
23-04-2011, 12:12
Belladonna - poprosze o pomoc i wyjaśnienia.

Po telefonicznym "zaproszeniu" do poprawy wniosku otrzymałem stwierdzenie, że chyba sam to robiłem, poniewaz same błędy itp. Jak tak mozna itp.
Zakwestionowano mi ok. 1500 zł. :( wszystko ponizej
Mam malo czasu - we wtorek rano obiecałem się zjawić

0. czy w przypadku odrzucenia niektórych tpwarów US musi wystawi decyzje z interpretacja, a pozostałe uznaje?
Co powoduje podpisanie chyba ośw o 7 dniowym zapoznaniu sie z dowodami?
Czy od tego płynie znowu płynie termin 4 miesieczny.
Lepeij skreslic towar z wniosku, wyjasnic ze sprzedawca sporny PKWiU/brak PKWiU i zlozyc nastepny wniosek? Czy poprosic o uzasanienie US.

1. W przypadku jak na fakturze brak jest numru PKWiU, a z opisu wynka, że towar wchodzi, czy moge wykreslic fakture z wniosku ( to wlasciwue wiem) i podejsc do sprzedawcy po uzupenienie PKWiU. Jesli sprzedawca skoryguje PKWiU to mam zamiar zlozyc drugi wniosek.

2. Oprawy oswietleniowe.
Została zaliczona faktura z wlasciwym PKWiU (tutaj nie pamiętam) i nazwa 'oprawa oświetlenowa RITMO'.
Nie zostala zaliczona
a) fv z opisem 'oprawa oświetleniowa' i 31.50.2
b) 'oprawa oświetleniowa bond 1' - bez PKWiU
c) 'oprawa oswietleniowa srebrna spootlight 1LK606' bez PKWiU
d) ''oprawa oswietleniowa srebrna/czarna L457150 1LK606' bez PKWiU
e) 'oprawa oswietleniowa srebrna 3fL45' - bez PKWiU

czy brak PKWiU jest przryczyna? czy moge poprosic sprzedawcę, by to uzupelnił?
czy wystarczy udowodnic, ze te oprawy były na 7%. Jak to zrobic/ a jak sie okaze, ze przez 2004 r nie byly produkowane=sprowadzane ?

f) 'tynk dekoracyjny TD351/15/2,0 30 kg' 26-64.10-00.24 - jest o tynk typu mozaika na zewnatrz na cokol domu
takie tynki nie wchodzą

g) listwa egger 1117x60x2400, 20.30.13-00.99
e) listwa balterio 557-898 14x50x2400, 20.20.14-35.00

w tych (g-e) przypadakch brakuje podobno słowa przypodlogowa. Ataka to jest dokładnie listwa. Podobno byl telefon do sprzedawcy ......

f) tynk sylikonowy na zewnatrz ( nie pamiętam PKWiu )
Czy tylko tynki akrylowe i silikatowew wchodza?

zefirispka
23-04-2011, 18:09
poprosze o pomoc i wyjaśnienia.



0. czy w przypadku odrzucenia niektórych tpwarów US musi wystawi decyzje z interpretacja, a pozostałe uznaje?
Co powoduje podpisanie chyba ośw o 7 dniowym zapoznaniu sie z dowodami?
Czy od tego płynie znowu płynie termin 4 miesieczny.
Lepeij skreslic towar z wniosku, wyjasnic ze sprzedawca sporny PKWiU/brak PKWiU i zlozyc nastepny wniosek? Czy poprosic o uzasanienie US.



Pytanie jest co prawda do Belldaonny, ale pozwolę sobie odpisać na część formalną.

US może wystawić decyzję, w której stwierdzi co odrzuca, a co zostaje do zwrotu. Oczywiście w takiej decyzji znajdzie się uzasadnienie faktyczne i prawne. Innym wyjściem z sytuacji jest uznanie argumentów urzędu, techniczna poprawka na wniosku. Wtedy zwrot odbywa się w trybie uproszczonym, czyli bez decyzji.
Termin 7 dniowy wynika z ordynacji i jest Twoim prawem do zapoznania się z zebranym materiałem dowodowym. Po 7 dniach od odbioru postanowienia, organ zamyka sprawę i wydaje decyzję. W tym czasie nie musisz nic robić, albo pójść do urzędu zobaczyć akta sprawy zadawać pytania. Wybór należy do Ciebie.
Należy pamiętać, że "autopoprawka" wniosku, skutkuje szybszym zwrotem, ale jest jednocześnie zgodą na zastrzeżenia urzędu. Natomiast decyzja, jest aktem formalnym, od którego mamy prawo odwołać się do izby skarbowej. Co jest dla Ciebie korzystniejsze, musisz zdecydować sama.
Pozdrowienia i Wesołych Świąt :D

belladonna
23-04-2011, 19:00
Belladonna - poprosze o pomoc i wyjaśnienia.



napiszę na priva :)

Edyta M
25-04-2011, 04:00
Witam
Mam prosbe .....:rolleyes:
15 grudnia 2010 zlozylam wniosek do US ....... dokladnie w tlusty czwartek telefon z wezwaniem do stawienia sie w US celem zlozenia wyjasnienia - dostarczenia potwierdzen przelewow itp. .... wreszcie po kilku wizytach Pan w skarbowce kazal poprawic zlozony wniosek ( wykreslil niektore pozycje ) wiec trzeba bylo przepisac wykaz faktur .... 11 kwietnia 2011 domknelam sprawe i mialam czekac na przelew kasy na konto bankowe ( Powiedziano mi rowniez , ze wprawdzie maja czas kolejne 3 miesiace :bash: na dokonanie zwrotu ,ale kasa ma wplynac na konto do Wielkanocy ) ...... 15 kwietnia minelo 4 miesiace od pierwotnego zlozenia wniosku , a pieniazkow jak nie bylo tak nie ma .... I moje pytanie do Was czy istnieje mozliwosc , ze US od korekty wniosku liczy sobie kolejne miesiace i ma extra czas na dokonanie przelewu . Zaznaczam , ze nie dostalam od Nich zadnej pisemnej decyzji .... Belladonna , Zefirispka mozecie pomoc ?! :eek:

zefirispka
25-04-2011, 08:46
Edyto, niestety po złożeniu formalnej korekty licznik zeruje się i znowu urząd ma 4 miesiące. Tak wynika z ustawy o częściowym zwrocie vat (mamy tam 4 miesiące od złożenia wniosku, a wnioskiem jest również korekta wniosku, gdzie organ podatkowy ma nowy czas na zapoznanie się z nowymi okolicznościami wykazanymi w korekcie).
Szkoda, bo jest już jest po fakcie. Jeśli urzędnik chce złożenia formalnej korekty, a zbliża się termin do zwrotu, warto jednak zdecydować się na wydanie decyzji przez urząd. Jest bardziej formalnie, ale jest szybciej.
Ustne przyrzeczenie o terminie dokonania zwrotu nie jest wiążące dla urzędu. W tej sytuacji, może więc zdarzyć się, że pieniądze otrzymasz dopiero za 4 miesiące licząc od daty złożenia korekty.

Pasiu&Moniś
25-04-2011, 10:15
Jeśli urzędnik chce złożenia formalnej korekty, a zbliża się termin do zwrotu, warto jednak zdecydować się na wydanie decyzji przez urząd. Jest bardziej formalnie, ale jest szybciej.


Czy możesz to jakoś rozwinąć lub wyjaśnić? Nie do końca rozumiem powyższe zdanie a może się to nam i innym w przyszłości przydać.
Dzięki.

Edyta M
25-04-2011, 13:03
Edyto, niestety po złożeniu formalnej korekty licznik zeruje się i znowu urząd ma 4 miesiące. Tak wynika z ustawy o częściowym zwrocie vat (mamy tam 4 miesiące od złożenia wniosku, a wnioskiem jest również korekta wniosku, gdzie organ podatkowy ma nowy czas na zapoznanie się z nowymi okolicznościami wykazanymi w korekcie).
Szkoda, bo jest już jest po fakcie. Jeśli urzędnik chce złożenia formalnej korekty, a zbliża się termin do zwrotu, warto jednak zdecydować się na wydanie decyzji przez urząd. Jest bardziej formalnie, ale jest szybciej.
Ustne przyrzeczenie o terminie dokonania zwrotu nie jest wiążące dla urzędu. W tej sytuacji, może więc zdarzyć się, że pieniądze otrzymasz dopiero za 4 miesiące licząc od daty złożenia korekty.

Wielkie dzieki za odpowiedz .... przynajmniej mam jasnosc :bash:..... ze nie mam co liczyc na kase z US w najblizszym czasie ....zwrot wyszedl u mnie dosc spory .... nie sadze zeby chcieli " rozstac sie z kasa " w ciagu najblizszych kilku dni i pewnie wyczekaja te 4 miechy ....
Pozdrawiam :)

belladonna
25-04-2011, 16:17
Wielkie dzieki za odpowiedz .... przynajmniej mam jasnosc :bash:.....

chyba się dałaś wprowadzić w maliny... chociaż u nas takie coś by nie miało racji bytu :)

zefirispka
25-04-2011, 18:07
Czy możesz to jakoś rozwinąć lub wyjaśnić? Nie do końca rozumiem powyższe zdanie a może się to nam i innym w przyszłości przydać.
Dzięki.

Spróbuję. Składamy wniosek. Urząd ocenia czy wszystko ok czy też nie. Jeśli nie, zazwyczaj prosi się o korektę na dotychczasowym formularzu i parafkę " to zrobiłem ja pan/pani Kowalska". I na tym się kończy. Ale czasem, jak w wyżej wymienionym przypadku pada zdanie, że trzeba złożyć korektę, czyli nowy, poprawiony wniosek. I w tym miejscu należą się wyjaśnienia: zgodnie z ordynacją podatkową, jeśli czegoś zapomnimy, coś zrobimy źle MOŻEMY, ale nie MUSIMY, skorygować. Jeśli sugeruje to nam urząd, lepiej samemu nie składać żadnej korekty. Zrobi to za nas urząd wydając decyzję administracyjną. Tam określi, co przyjmuje i zwraca, a co nie jest do odliczenia i dlaczego. Jest szybciej i pewniej, bo zawsze można się od decyzji odwołać. Jeśli złożymy korektę tuż przed upływem 4 miesięcy, to urząd ma kolejne 4 miesiące, w sumie 8 miesięcy na zwrot. I tu jest Azor pogrzebany.

Pasiu&Moniś
25-04-2011, 18:36
OK. Teraz wszystko rozumiem. Dzięki za wyjaśnienie.

Zastanawiam się tylko czy w takim razie nie prościej zastosować metody mojego znajomego, który zamiast zastanawiać się co odpisać co nie, szukać informacji, śledzić fora itp itd po prostu we wniosku odliczył wszystko na co miał faktury, urząd to sprawdził, oczywiście częściowo zakwestionował ale wydał właśnie decyzję co przyjmuje a co nie, wypłacił za uznane pozycje kasę i tyle... cała robota przerzucona na US... :)

bodas
25-04-2011, 22:16
napiszę na priva :)

Dziękuje za zainteresowanie, ale na priva nic nie mam.
Dopiero teraz stwierdziłam, że wniosek był złozony 23 grudnia 2011. Telefon był 21 kwietnia ( zatem blisko 4 miesiecy), bym się zjawił w piatek nalepiej lub we wtorek ano to wtedy szybko "puścimy" przelew.
czemu to skutkuje?
Pozdrawiam

Edyta M
26-04-2011, 03:43
chyba się dałaś wprowadzić w maliny... chociaż u nas takie coś by nie miało racji bytu :)

Hejka Belladonna no coz tak to jest jak pelnomcnik za ciebie zalatwia sprawy w urzedach bo mnie niestety nie ma na miejscu ......

lukawojciech
27-04-2011, 09:02
Witam wszystkich , nie bardzo jestem zorientowana w sprawie zwrotu VAT i chciałbym się dowiedzieć czy wy sami liczycie te limity , czy to US wylicza , nie znam się na tym, podpowiedzcie ...

Dorfi
27-04-2011, 10:06
Mnie też wzywali do dostarczenia potwierdzeń zapłaty za faktury. Pani znalazła też coś co mogłam odliczyć a nie odliczyłam, więc poprawiłam kwotę na wcześniej złożonym wniosku. Termin wypłaty właśnie mija i mąż się dzisiaj wybrał z pytaniem dlaczego nie ma pieniędzy. I co się okazało? Że pani się pomyliła i źle skserowała jedno potwierdzenie (zamiast potwierdzenia skserowała fakturę). Przelew został wstrzymany, ale nas o tym nie poinformowano. Byłam pewna, że z wypłatą czekają do ostatniego dnia. Dzisiaj się do niej wybieram z tym potwierdzeniem, ale gdyby kasa nie wpłynęła w terminie to można pozwać urząd o karne odsetki?

zefirispka
27-04-2011, 10:14
Liczymy sami wg wzorów:
70 m2 x cena 1 m2 x 12,295% dla budowy lub
30 m2 x cena 1 m2 x 12,295%. dla remontu

Jarek.P
27-04-2011, 10:37
Czy jest dostępny gdzieś w necie (albo ktoś ma i byłby tak
miły...) formularz VZM-1 w wersji 2011, ale w werjsi obrabialnej
elektronicznie, np jako arkusz kalkulacyjny xls?
Jedyne, co znajduję, to albo pdfy, które moge sobie wydrukować i wypełniać
długopisem, albo odsyłacze do jedynie słusznego formularza interaktywnego,
niestety płatnego.

J.

lukawojciech
27-04-2011, 14:13
cena za 1m to ta ogłaszana w rozporządzeniu ???

zefirispka
27-04-2011, 14:43
Ta ogłaszana przez GUS http://www.stat.gov.pl/gus/5840_4671_PLK_HTML.htm

luka1984
27-04-2011, 18:45
A ja mam pytanie do wszystkich:)
Posiadam:
Wydanie WZ,
Dokument wydania
Zamówienie klienta
czy na podstawie tych dokumentów można starac sie o zwrot??

porzeczka
27-04-2011, 18:52
witam serdecznie.
uff, naczytałam się, namyślałam i oto co mam(bardzo proszę o pomoc fachowca czy to się nadaje:))
na TAK mam :
- zaprawa baz do klinkieru
- drzwi stalowe
- postument żelb
- przewód ydy 4x6
- tynk gipsowy goldband
- listwa podtynkowa
- narożnik tynk mokry
- rura karbowana
- przewod utp skrętka
- wężownica do płaszcza wodnego
- dolot zimnego powietrza
- wkład kominowy
- redukcja stalowa- te 4 pozycje dot kominka
- styropian- i tu mam pytanie, na fakturze widnieje napis f vat zaliczkowa, zaplacono gotowka-czy mozna ją odliczyć?
- mapetherm do styropianu
- rura pcv
- kolano pcv
- stelaz podtynkowy wc
- narożnik alu siatka
- masa asfalt. pkwiu 26.82.13-00.69
- zaprawa economi pkwiu 26.64.10-
- klej eos pkwiu 24.30.22-53.20
- rura 200/500 pkwiu 27.22.10
- plyta knauf zwykła 1200x2600x12,5-bez pkwiu
- profil cd 4.0 mb pkwiu 28.11.10-35.19
- rura pcv 110/2000+uszcz.warg.-bez pkwiu
- rura pcv pkwiu 25.21.21-57.22
- trójnik pcv pkwiu 25.21.22-70.40
- czyszczak pcv 110- bez pkwiu
- redukcja pcv pkwiu 25.23.12
- kolano pcv
- mapetherm do siatki
- naroznik alu siatka
- szafka nadtynkowa do rozdzielacza pkwiu 28.11.10-34.49
- rura phd
- mufa pe
- rura pcv
- trojnik pcv pkwiu 25.21.22-70.40
- kolano pcv
- rura pcv+uszcz. warg
- zawor grzejnikowy termostatyczny pkwiu 29.13.12-55.40
- kolano ocynk pkwiu 27.21.20-50.10
- dwuzlaczka pkwiu 27.21.20-50.50
- zawor zwrotny antysk
kolanko nyp pkwiu 27.44.26-50.20
- zawor kulowy ze srub
- kit uszczelniający
- wymiennik płytowy
- zawór kul.gazowy pkwiu 29.13.13-73.17
- nypel oc. pkwiu 27.21.20-50.80
- kolano pkwiu 27.21.20-50.80
- mufka ten sam pkwiu 27.21.20-50.80
a zupełnie nie wiem co zrobić z tym..
- WA STS 20 zabezpieczenie termiczne kotla, kominka pkwiu 28.22.13-00.93
- skrzynka z laminatu-takie do gazu bez pkwiu
- podejście stalowe z gwintem
- mufa elektrooporowa
- kolano elektrooporowe
- trojnik elektrooporowy
- rura pe do gazu
napowietrzacz kan.110 pkwiu 25.23.12
- śrubunek grzej. pkwiu 27.44.26-50.20
bardzo proszę życzliwego forumowicza żeby zerknął na te moje wypociny i ewentualnie poprawił co żle:)
swoją drogą czapki z głów przed tymi co to spojrzą i wiedzą....coś niesamowitego, mnie to zajęło pół dnia
pozdrawiam

luka1984
28-04-2011, 11:47
Zostało mi kilka pozycji, których nie jestem pewny, bo nie ma numerów PKWiU. Jeśli więc moglibyście rzucić okiem na poniższe pozycje i podpowiedzieć mi, czy to jest do odpisania, to będę ogromnie wdzięczny:
1. Profil CW 100 / UW 100
2. Profil UD 28x27 4mb
3. Piana Ręczna 750ml SOUDAL
4. Pistolet SOUDAL

co do wz to juz wiem, że trzeba mieć FV,

kamlotek
28-04-2011, 11:49
wg mnie poz.1,2,3 tak
poz 4 nie

Edyta M
28-04-2011, 13:01
Dzisiaj się do niej wybieram z tym potwierdzeniem, ale gdyby kasa nie wpłynęła w terminie to można pozwać urząd o karne odsetki?

Dorfi w demokratycznym panstwie ...... wszystko mozna tylko czy WARTO ;)

staś100
29-04-2011, 08:47
Jestem po wizycie w US w sprawie poprawek i na 62 faktury pani wykreśliła:
dyble
wężyk w oplocie
oprawę świetlówki
kinkiet
kotwy do murłat
podstawę pod słup drewniany.
Sam byłem zaskoczony że tak mało odrzucili, bałem się o kostkę brukową ale to przeszło.

alfa36
29-04-2011, 10:57
Na co kładłes tę kostkę brukową?

staś100
01-05-2011, 15:03
Na co kładłes tę kostkę brukową?
Schody wejściowe do domu i odwodnienie.

Edyta M
01-05-2011, 17:01
bałem się o kostkę brukową ale to przeszło.

Pamietaj , ze maja jeszcze kilka lat na sprawdzenie ..... wiec to za co w tej chwili otrzymasz zwrot nie jest wcaje wiazace ....

kojeczka
05-05-2011, 09:08
witam wszystkich ,

czy mogę odliczyć :
klej silcadur ( do łączenia płyt izolacyjcnych ) PKWiU 25.23.15-50.90
płyty izolacyjne 25.23.15-50.90 ?
Z góry dziekuje za odpowiedź !

Kasia8909
07-05-2011, 12:44
Witam,
Pierwszy raz chciałabym uzyskać zwrot podatku VAT, lecz na niektórych fakturach nie ma PKWiU. Czy mogę je sama dopisać? I czy w ogóle mogę się ubiegać o zwrot podatku z takimi materiałami?

1.Brodzik
2.MAGNA.KW PCV kolano; rura; trójnik; zwężka; korek
3.Grzejnik drabinkowy
4.Bat.RUBIN wanna
5.GEBERIT M-stelaż
6.Kabina prysznicowa
7.Umywalka
8.Wanna
9.Bateria do umywalki
10.Bateria standard natryskowa
11. Natrysk TYTAN chrom
12.Syfon wannowy automat
13.Miska wisząca SYMFONIA
14.Szafka CERSANIT

Z góry dziękuję za pomoc:)

Monia1982
07-05-2011, 17:08
Mam do rozliczenia faktury z kilku lat. Część z nich wystawiona jest na wcześniejszy adres zamieszkania, a część już na adres domu, którego budowy dotyczą fakturki. Czy to nie przeszkadza i mogę i je wszystkie rozliczyć w jednej deklaracji? Niestety wcześniejszy adres podpada pod inny US... Czy mogę zatem je uwzględnić w deklaracji, która zostanie złożona do US, do którego obecnie należą właściciele domu? Bardzo proszę o pomoc.

belladonna
07-05-2011, 17:18
Mam do rozliczenia faktury z kilku lat. Część z nich wystawiona jest na wcześniejszy adres zamieszkania, a część już na adres domu, którego budowy dotyczą fakturki. Czy to nie przeszkadza i mogę i je wszystkie rozliczyć w jednej deklaracji? Niestety wcześniejszy adres podpada pod inny US... Czy mogę zatem je uwzględnić w deklaracji, która zostanie złożona do US, do którego obecnie należą właściciele domu? Bardzo proszę o pomoc.
Wniosek składasz teraz, a FV możesz mieć od 1 maj 2004, wiec logiczne, ze na przełomie tych kilku lat i 5 razy mógł być zmieniany US (co się z tym wiąże adres zamieszkania). Wykazujesz wszystkie FV, a US sobie popyta inne US-y w tym zagadnieniu. Czy był już składany wniosek itp. Musimy pamiętać, ze składając kolejny wniosek w okresie pięcioletnim tak też numerujemy (numerujemy wnioski w okresie pięcioletnim bez znaczenia który składamy w danym US... czyli jak składamy drugi, to drugi, a nie, że składamy 1 w konkretnym US) :)

szoko
07-05-2011, 19:19
Witam,
Pierwszy raz chciałabym uzyskać zwrot podatku VAT, lecz na niektórych fakturach nie ma PKWiU. Czy mogę je sama dopisać?




Z tego, co już ktoś wcześniej pisał na tym forum, panie w US nie lubią, jak im się samemu dopisuje nr PKWiU. Ja też miałam faktury bez PKWiU i nie dopisywałam. Wniosek złożyłam 31 grudnia 2010 a pieniążki miałam na koncie 2 maja 2011. Bez ani jednego telefonu z US :)

szoko
07-05-2011, 19:22
Natomiast co do materiałów podlegających odliczeniu, ktoś kiedyś tu też podsunął super stronkę, którą ja także się posiłkowałam składając wniosek. Polecam:

zwrot VAT (http://mp2009.htw.pl/lista/lista.html)

Monia1982
08-05-2011, 14:05
Wniosek składasz teraz, a FV możesz mieć od 1 maj 2004, wiec logiczne, ze na przełomie tych kilku lat i 5 razy mógł być zmieniany US (co się z tym wiąże adres zamieszkania). Wykazujesz wszystkie FV, a US sobie popyta inne US-y w tym zagadnieniu. Czy był już składany wniosek itp. Musimy pamiętać, ze składając kolejny wniosek w okresie pięcioletnim tak też numerujemy (numerujemy wnioski w okresie pięcioletnim bez znaczenia który składamy w danym US... czyli jak składamy drugi, to drugi, a nie, że składamy 1 w konkretnym US) :)

Dziękuję bardzo!! :)
Chciałabym jeszcze upewnić się, czy wchodzą następujące rzeczy:
1. kołki szybkiego montażu (znajduję na tak i na nie, więc już sama nie wiem :()
2. regips
3. taśma do regipsów
Z góry dziękuję za odpowiedź! Pozdrawiam.

Kasia8909
08-05-2011, 21:58
Z tego, co już ktoś wcześniej pisał na tym forum, panie w US nie lubią, jak im się samemu dopisuje nr PKWiU. Ja też miałam faktury bez PKWiU i nie dopisywałam. Wniosek złożyłam 31 grudnia 2010 a pieniążki miałam na koncie 2 maja 2011. Bez ani jednego telefonu z US :)


Dziękuję bardzo za informacje i pomoc:)

belladonna
09-05-2011, 11:06
Dziękuję bardzo!! :)
Chciałabym jeszcze upewnić się, czy wchodzą następujące rzeczy:
1. kołki szybkiego montażu (znajduję na tak i na nie, więc już sama nie wiem :()
2. regips
3. taśma do regipsów
Z góry dziękuję za odpowiedź! Pozdrawiam.

1 metalowe nie, jesli już wchodzą te z tworzyw sztucznych do styropianu.
2 tak
3 nie :)

belladonna
09-05-2011, 11:09
Z tego, co już ktoś wcześniej pisał na tym forum, panie w US nie lubią, jak im się samemu dopisuje nr PKWiU. Ja też miałam faktury bez PKWiU i nie dopisywałam. Wniosek złożyłam 31 grudnia 2010 a pieniążki miałam na koncie 2 maja 2011. Bez ani jednego telefonu z US :)

Niestety poprawny wniosek to ciągle rzadkość :)

Ewelina27
11-05-2011, 09:10
Witam
Mam pytanko czy można odliczyc klamki do drzwi i zawiasy przelotowe do drzwiczek szklanych?
Mają symbol na fakturze 28.63.14.
W wykazie jest taka pozycja, ale na końcu pisze wyłącznie okucia budowlane.
Także już sama nie wiem czy można czy nie. Będę wdzięczna za pomoc! pozdrawiam :)

Wirecki
11-05-2011, 23:39
Czy ktoś dostał zwrot za cegłę klinkierową na ogrodzenie? w sumie to ta sama cegła co na komin, jednak troche więcej jej i ździebko później kupowana....

zefirispka
12-05-2011, 14:13
Materiał na ogrodzenie nie wchodzi do odliczenia.

Kasia8909
12-05-2011, 19:51
Witam,
Mam jeszcze jedno pytanie, czy można odliczyć pompę hydroforową ??

Piter_
12-05-2011, 21:01
Witam,
Mam jeszcze jedno pytanie, czy można odliczyć pompę hydroforową ??

Pompy hydroforowej nie można odliczyć.
Ale zestaw hydroforowy na fakturze (pompa ze zbiornikiem)
jest do odliczenia.

dedek76
12-05-2011, 21:17
Czy pompa głębinowa kwalifikuje sie tak samo jak pompa hydroforowa i też nie można jej odliczyć?Dziękuję za odpowiedz.

Piter_
14-05-2011, 08:27
Czy pompa głębinowa kwalifikuje sie tak samo jak pompa hydroforowa i też nie można jej odliczyć?Dziękuję za odpowiedz.

Nie można odliczać żadnych pomp.
Pompa wchodząca w skład zestawu hydroforowego (pompa, zbiornik, wyłącznik)
jest jedynym wyjątkiem.

____________________________________________
Alfabetyczna lista materiałów budowlanych (http://www.pit.republika.pl/info.htm)
Aktualna cena 1 m2 powierzchni użytkowej (http://www.pit.republika.pl/info.htm)
Formularze VZM-1 do wniosku o zwrot VAT (http://www.pit.republika.pl/vzm.htm)

Edyta M
14-05-2011, 13:23
Czy ktoś dostał zwrot za cegłę klinkierową na ogrodzenie? w sumie to ta sama cegła co na komin, jednak troche więcej jej i ździebko później kupowana....

A gdzie na fakturze masz napisane , ze to material na ogrodzenie ?!;)

Kasia8909
14-05-2011, 16:40
Pompy hydroforowej nie można odliczyć.
Ale zestaw hydroforowy na fakturze (pompa ze zbiornikiem)
jest do odliczenia.

Dzięki wielkie:)
To już wszystko mam. W poniedziałek idę do Urzędu.

Basia_KRK
14-05-2011, 17:41
W FV w zasadzie powinien być adres zamieszkania, bo ten jest zgłoszony w US... czyli absolutnie nie adres budowy :)

PS Pozdrawiam piękny Kraków... do tego miasta mam słabość ;)

Dziękuje Belladonna :)
Kraków pozdrawia słonecznie!

Kasia8909
14-05-2011, 23:55
Jeszcze mam pytanie odnośnie limitów. Jeżeli nie korzystałam z ulg mieszkaniowych, a remont nie wymagał pozwolenia na budowę to przy obecnej cenie za 1m2 mój limit wynosi ok.14 000. Wiem, że wniosek o zwrot można składać tylko raz w roku, ale czy przez 5 lat nie mogę przekroczyć tego limitu (14 000)???

belladonna
15-05-2011, 09:58
Jeszcze mam pytanie odnośnie limitów. Jeżeli nie korzystałam z ulg mieszkaniowych, a remont nie wymagał pozwolenia na budowę to przy obecnej cenie za 1m2 mój limit wynosi ok.14 000. Wiem, że wniosek o zwrot można składać tylko raz w roku, ale czy przez 5 lat nie mogę przekroczyć tego limitu (14 000)???
Limity są zmienne w związku ze zmieniającą się ceną metra kw. Składając dzisiaj nie możesz przekroczyć obecnego limitu (14 tyś z kawałkiem), ale składajac w przyszłym roku wyliczasz limit wg ceny w danym okresie i jak np wyjdzie 16 zł kawałkiem to jest Twój limit... przy czym do niego porównujesz zwrot z danego wniosku plus poprzednie zwroty w okresie pięcioletnim... czyli suma zwrotów nie może przekroczyć limitu wyliczonego wg ceny obowiązującej w momencie składania wniosku:)

Kasia8909
15-05-2011, 14:25
Limity są zmienne w związku ze zmieniającą się ceną metra kw. Składając dzisiaj nie możesz przekroczyć obecnego limitu (14 tyś z kawałkiem), ale składajac w przyszłym roku wyliczasz limit wg ceny w danym okresie i jak np wyjdzie 16 zł kawałkiem to jest Twój limit... przy czym do niego porównujesz zwrot z danego wniosku plus poprzednie zwroty w okresie pięcioletnim... czyli suma zwrotów nie może przekroczyć limitu wyliczonego wg ceny obowiązującej w momencie składania wniosku:)

Dziękuję bardzo za pomoc:)

nabial
17-05-2011, 20:40
ja mam pytanie, czy muszę mieć potwierdzenie przelewu, jeżeli na fakturze napisano, że zapłata nastąpi przelewem? Innymi słowy, czy fakt posiadania faktury i to, że nie siedzę w wiezieniu za niepłacenie :) nie jest wystarczającym udokumentowaniem wydatku?

belladonna
17-05-2011, 20:46
ja mam pytanie, czy muszę mieć potwierdzenie przelewu, jeżeli na fakturze napisano, że zapłata nastąpi przelewem? Innymi słowy, czy fakt posiadania faktury i to, że nie siedzę w wiezieniu za niepłacenie :) nie jest wystarczającym udokumentowaniem wydatku?

Czy zapłaciłeś, czy nie to sprzedawca i tak VAT musiał odprowadzić :) Nie wszędzie tego wymagają :)

Edyta M
18-05-2011, 05:14
ja mam pytanie, czy muszę mieć potwierdzenie przelewu, jeżeli na fakturze napisano, że zapłata nastąpi przelewem? Innymi słowy, czy fakt posiadania faktury i to, że nie siedzę w wiezieniu za niepłacenie :) nie jest wystarczającym udokumentowaniem wydatku?

Ja musialam miec wszystkie potwierdzenia przelewow ..... dolaczone do faktury i przedstawione w US , a zeby jeszcze bylo smiesznie to musialam nawet udokumentowac zaplacenie faktury ktorej nie dalam do odliczenia ...... Wyniklo to z tego , ze urzednik US zazadal od sprzedawcy ( jednego ze skladow budowlanych w ktorym robilam najwiecej zakupow ) sporzadzenia zestawienia moich zamowien oraz oczywiscie jak przedstawia sie moje rozliczenie z w/w skladem budowlanym :jawdrop:. W zestawieniu sprzedawca ujal wszystkie moje zamowienia niektore faktury z zestawienia nie byly dane do odliczenia do US przeze mnie , ale i tak skarbowka zazyczyla sobie potwierdzenie , ze sa one zaplacone ..... bo jesli tego nie udokumentuje to wstrzymaja mi wyplate pieniedzy .... brak logicznego zwiazku jak dla mnie ....... ale coz jak widac co kraj to obyczaj ;)

Princesa
18-05-2011, 11:00
Czy odliczenie można robić raz w roku czy np. 2-3 razy?

aniamalinowska
18-05-2011, 11:06
ja mam pytanie, czy muszę mieć potwierdzenie przelewu, jeżeli na fakturze napisano, że zapłata nastąpi przelewem? Innymi słowy, czy fakt posiadania faktury i to, że nie siedzę w wiezieniu za niepłacenie :) nie jest wystarczającym udokumentowaniem wydatku?
zależy od urzędu , najlepiej zadzwoń i zapytaj , ja dla wszystkiego dołączyłam kopie przelewów

zefirispka
18-05-2011, 11:32
Czy odliczenie można robić raz w roku czy np. 2-3 razy?

Wniosek składamy tylko raz w roku.

szoko
18-05-2011, 12:54
zależy od urzędu , najlepiej zadzwoń i zapytaj , ja dla wszystkiego dołączyłam kopie przelewów


Dokładnie. Najlepiej zapytać w US.
W moim urzędzie nie wymagano potwierdzeń przelewów.
Ja miałam nawet przygotowane oświadczenie z mojej hurtowni, od której kupowałam materiał na przelew, że na dzień sporządzenia wniosku mam u nich zapłacone wszystkie faktury. Okazało się, że było ono zbędne.

Piter_
18-05-2011, 16:11
Czy odliczenie można robić raz w roku czy np. 2-3 razy?

Wniosek składamy tylko raz w roku.
Z jednym wyjątkiem - małżonkowie mogą złożyć w roku dwa indywidualne wnioski.

belladonna
18-05-2011, 17:18
Z jednym wyjątkiem - małżonkowie mogą złożyć w roku dwa indywidualne wnioski.

Dokładnie. A przy budowie warto o tym pomyśleć. Np pozwolenie na dwoje, to zona przez 1 półrocze zbiera FV na siebie i składa przypuśćmy w czerwcu wniosek indywidualny, potem w 2 półroczu mąż zbiera FV na siebie i składa wniosek indywidualny np w grudniu :)

miejski
18-05-2011, 17:43
Wniosek składamy tylko raz w roku.

Mowa o roku kalendarzowym, a nie roku od ostatniego wniosku?

I jeszcze pytanko: Czy taka faktura jest OK? Chodzi o zapis sposobu płatności i brak wyliczeń kwot podatku i wartości brutto poszczególnym pozycji (tylko zbiorcze).

http://img705.imageshack.us/img705/3903/faktura1.th.jpg (http://img705.imageshack.us/i/faktura1.jpg/)

belladonna
18-05-2011, 21:44
Mowa o roku kalendarzowym, a nie roku od ostatniego wniosku?

I jeszcze pytanko: Czy taka faktura jest OK? Chodzi o zapis sposobu płatności i brak wyliczeń kwot podatku i wartości brutto poszczególnym pozycji (tylko zbiorcze).

http://img705.imageshack.us/img705/3903/faktura1.th.jpg (http://img705.imageshack.us/i/faktura1.jpg/)

Tak mowa o roku kalendarzowym. Jeśli złożysz wniosek 25 grudnia danego roku, to następny możesz składać od 2 stycznia następnego roku. Co by wiedzieć... wniosek to nie deklaracja, wiec wysłany poczta np 31 grudnia do US wpływa w styczniu, wiec jest złożony w styczniu (data wpływu). :)
Co do FV... z tego co wiem na poszczególne pozycje VAT być nie musi (jedynie stawka)... a skoro masz FV na 5 tyś... a zaliczasz 3 tyś. to? w czym problem... kłania się matematyka
3 000 x 0,23 / 1,23 daje VAT :)

Basia_KRK
18-05-2011, 22:29
Z jednym wyjątkiem - małżonkowie mogą złożyć w roku dwa indywidualne wnioski.
ale wtedy PNB musi być na oboje małżonków?

zefirispka
19-05-2011, 10:18
Uwielbiam wyjątki, ale tak macie rację. Ale żeby wyszło na moje to, raz w roku składa wniosek konkretna osoba fizyczna. A że małżeństwo to dwie osoby, więc tym samym rząd wniosków można wzmóc dwa razy :D

szoko
19-05-2011, 12:24
Uwielbiam wyjątki, ale tak macie rację. Ale żeby wyszło na moje to, raz w roku składa wniosek konkretna osoba fizyczna. A że małżeństwo to dwie osoby, więc tym samym rząd wniosków można wzmóc dwa razy :D

Podbijam pytanie Basi, bo mnie to też interesuje: Czy pozwolenie na budowę musi być wtedy na oboje małżonków?

zefirispka
19-05-2011, 14:04
Wygląda na to, że trzeba mieć spełnione oba warunki- prawo do własności i pozwolenie na budowę dla obojga małżonków, tak przynajmniej wynika z tej interpretacji Ministerstwa Finansów: "jeśli osoba fizyczna, która ponosiła wydatki na zakup materiałów budowlanych nie posiada prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane lub pozwolenia na budowę, to również nie będzie jej przysługiwało prawo do zwrotu części wydatków." (http://sip.mf.gov.pl/sip/index.php?p=1&i_smpp_s_dok_nr_sek=260051&i_smpp_s_strona=1)

belladonna
19-05-2011, 18:08
ale wtedy PNB musi być na oboje małżonków?

Pisałam o tym w ostatnim wątku poprzedniej strony "np pozwolenie na budowę na oboje, to...." Jeśli pozwolenie tylko na męża, a FV tylko na żonę, to jedyna opcja "wniosek wspólny" (co jest niemożliwe, jak np pozwolenie na brata, a FV na siostrę):-)

luka1984
20-05-2011, 11:49
Witam,
w poz nr. 5 (Kolejny numer składanego wniosku) wniosku VZM-1
wpisuje 2? (jest to mój drugi wniosek, rok wcześniej złożyłem pierwszy).

""Od 1 stycznia 2011 zmieniły się formularze i teraz w VZM-1/A wpisuje się fakturki odliczone w ramach ulg mieszkaniowych od 1 maja 2004 do 31 grudnia 2005, a w VZM-1/B te, które nie były odliczane, czyli z lat 2006-2010. Faktury z 2011 (już ze stawką 23%) będziemy wpisywać w nowym załączniku VZM-1/C""

Czyli VZM-1/A wpisuje FV które odliczałem rok temu? dobrze to rozmumiem?

Piter_
20-05-2011, 17:09
Witam,
w poz nr. 5 (Kolejny numer składanego wniosku) wniosku VZM-1
wpisuje 2? (jest to mój drugi wniosek, rok wcześniej złożyłem pierwszy).

""Od 1 stycznia 2011 zmieniły się formularze i teraz w VZM-1/A wpisuje się fakturki odliczone w ramach ulg mieszkaniowych od 1 maja 2004 do 31 grudnia 2005, a w VZM-1/B te, które nie były odliczane, czyli z lat 2006-2010. Faktury z 2011 (już ze stawką 23%) będziemy wpisywać w nowym załączniku VZM-1/C""

Czyli VZM-1/A wpisuje FV które odliczałem rok temu? dobrze to rozmumiem?

Podział załączników na VZM-1/A, VZM-1/B i VZM-1/C wynika z trzech różniących się od siebie sposobów wyliczenia przysługującej do zwrotu kwoty VAT z faktur w nich ujmowanych.

Nie wpisuje się do nowego wniosku i załączników faktur, które ujęto w poprzednich wnioskach bo to byłoby równoznaczne z żądaniem ponownego zwrotu VAT.

belladonna
20-05-2011, 21:20
Witam,
w poz nr. 5 (Kolejny numer składanego wniosku) wniosku VZM-1
wpisuje 2? (jest to mój drugi wniosek, rok wcześniej złożyłem pierwszy).

""Od 1 stycznia 2011 zmieniły się formularze i teraz w VZM-1/A wpisuje się fakturki odliczone w ramach ulg mieszkaniowych od 1 maja 2004 do 31 grudnia 2005, a w VZM-1/B te, które nie były odliczane, czyli z lat 2006-2010. Faktury z 2011 (już ze stawką 23%) będziemy wpisywać w nowym załączniku VZM-1/C""

Czyli VZM-1/A wpisuje FV które odliczałem rok temu? dobrze to rozmumiem?

VZM-1/A FV z 2004, 2005 odliczane w ramach ulgi mieszkaniowej w PIT (PIT/D). Zwrot 55,23% VAT
VZM-1/B FV od 2006 do 2010 plus 2004, 2005 jeśli ktoś nie odliczał w ramach ulgi mieszkaniowej (PIT/D)_ plus FV z 2011 o ile VAT jest ze stawką 22% (np ktoś kupił w 2010, a FV ma tylko z 2011). Zwrot 68,18% VAT
VZM-1/C FV od 2011 ze stawką VAT 23%. Zwrot 65,22% VAT.
W VZM nie dublujemy FV wykazanych wcześniej w VZM :)

luka1984
22-05-2011, 12:07
pozycja 5 to jest tak jak pisalem wczesniej?

belladonna
22-05-2011, 12:33
pozycja 5 to jest tak jak pisalem wczesniej?

Tak:)

swistak81
23-05-2011, 14:15
Możecie mi pomóc w jednej kwestii?
Swego czasu znalazłem tu linka do strony ze spisem materiałów do odliczenia (było zaznaczone co TAK a co NIE).
Spis był na stronie internetowej ( nie w exelu).
Wysyłało się smsa i dostawało dostęp na określony czas np 1h. Czy macie może adres tej stronki? (może być na priva).
Z góry dzięki.

Piter_
23-05-2011, 20:13
Możecie mi pomóc w jednej kwestii?
Swego czasu znalazłem tu linka do strony ze spisem materiałów do odliczenia (było zaznaczone co TAK a co NIE).
Spis był na stronie internetowej ( nie w exelu).
Wysyłało się smsa i dostawało dostęp na określony czas np 1h. Czy macie może adres tej stronki? (może być na priva).
Z góry dzięki.

Alfabetyczna lista 10 tys. materiałów budowlanych do VZM (http://www.vzm-1.za.pl/)

jaszczurka_
01-06-2011, 22:36
Witam,

chciałam zapytać czy jest możliwość odliczenia uchwytów do szafek kuchennych ?

belladonna
03-06-2011, 19:22
Witam,

chciałam zapytać czy jest możliwość odliczenia uchwytów do szafek kuchennych ?

nie, szafki kuchenne to wyposażenie, wiec uchwyty do nich tez nie wchodzą :)

MartaiMarcin
05-06-2011, 22:13
Witam,

chciałam zapytać czy jest możliwość odliczenia kantowizny i deski (chodzi o dach)? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

belladonna
06-06-2011, 20:06
Witam,

chciałam zapytać czy jest możliwość odliczenia kantowizny i deski (chodzi o dach)? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

raczej nie :)

Elena76
06-06-2011, 20:10
A ja miałam nadzieję, że deski na podłogę jakimś cudem mi US uzna, tymczasem twierdzą, że jak są surowe, czyli wymagają polakierowania to niestety nie :(

emems
07-06-2011, 12:26
Zakończyłam budowę 19 stycznia 2011 roku.. Ubiegam się o zwrot vat do tej daty. (19.01.2011 - data wpływu zawiadomienia o zakończeniu budowy do powiatowego inspektoratu).
Na ten dzień nie miałam wykończonej drugiej łazienki. Materiały do niej jak i inne np. elektryczne zakupiłam po 19 stycznia 2011.
I teraz pytanie?
Czy mogę w jakiś sposób ubiegać się o zwrot vatu po zakończeniu budowy? Czy mogę to podciągnąc pod remont?

zefirispka
07-06-2011, 13:44
Czy mogę w jakiś sposób ubiegać się o zwrot vatu po zakończeniu budowy? Czy mogę to podciągnąc pod remont?

Tak, jak najbardziej :D

belladonna
07-06-2011, 22:06
A ja miałam nadzieję, że deski na podłogę jakimś cudem mi US uzna, tymczasem twierdzą, że jak są surowe, czyli wymagają polakierowania to niestety nie :(

No to "ciekawe stwierdzenie"... i też ciekawe gdzie tak pisze.

interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-630/09-4/AK
Data
2010.01.07
Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Wkleję najciekawsze fragmenty:
Cyt
"Wnioskodawca w Nadleśnictwie dokonał zakupu drewna dębowego i sosnowego. Następnie Wnioskodawca przewiózł drewno do miejscowego tartaku, gdzie zostało poddane obróbce. W wyniku czego Wnioskodawca otrzymał deski podłogowe, deski i listwy do elewacji wnętrz, deszczówki posadzkowe na schody i parapety. W wyniku tej obróbki drewno to zgodnie z załącznikiem Ministra Transportu i Budownictwa znajduje się pod pozycja 3,4,6,8,9,11,13 i stało się materiałem budowlanym przeznaczonym do wykończenia domu jednorodzinnego, który Wnioskodawca buduje sposobem gospodarczym. Na zakup drewna dębowego i sosnowego Wnioskodawca posiada faktury VAT".

"Wnioskodawca uważa, że będzie mu przysługiwało prawo do zwrotu części podatku VAT od niektórych wydatków związanych z budową, ponieważ od dnia 01.05.2004 r. stawka podatku VAT na drewno wzrosła z 7% na 22%".

"W pozycji 11 i 13 ww. załącznika widnieje drewno o określonym symbolu PKWiU – i wyłącznie zakup wskazanego (wymienionego) ww. załączniku rodzaju drewna o symbolu PKWiU umieszczonym w pozycji 11 i 12 dawałoby Wnioskodawcy prawo do ubiegania się o zwrot".

"Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Wnioskodawca w Nadleśnictwie S dokonał zakupu drewna dębowego i sosnowego. Następnie poddał je obróbce, w wyniku czego Wnioskodawca otrzymał deski podłogowe, deski i listwy do elewacji wnętrz, deszczówki posadzkowe na schody i parapety. Drewno stało się materiałem budowlanym przeznaczonym do wykończenia domu jednorodzinnego, który Wnioskodawca buduje sposobem gospodarczym. Na zakup drewna dębowego i sosnowego Wnioskodawca posiada fakturę VAT ale powyżej zakupiony towar nie figuruje w wykazie Ministra Transportu i Budownictwa. Dopiero po dokonanej obróbce zakupione deski stały się materiałem, który figuruje w wykazie.

Biorąc powyższe pod uwagę, warunkiem dokonania zwrotu na wniosek osoby fizycznej z tytułu prowadzenia inwestycji wymagającej pozwolenia na budowę jest posiadanie stosownej decyzji w sprawie pozwolenia na budowę oraz faktur wystawionych na nazwisko Wnioskodawcy (inwestora), dokumentujących poniesienie wydatków na zakup materiałów budowlanych, a zakupione materiały budowlane winny być wymienione w wykazie Ministra Transportu i Budownictwa".

Czyli wg DIS-a z Wawy, deski (po obróbce, czyli jak najbardziej surowe) są materiałem, który figuruje w wykazie do zwrotu :)
Kto kupuje parkiet, czy deski podłogowe polakierowane? przecież to się robi później :)

Elena76
09-06-2011, 08:39
Dzięki Belladonna :) zwróciliśmy się do us o "łaskawe" rozpatrzenie tej kwestii ponownie, ale to kierowniczka ma ostatnie słowo, bo dziewczyna, która ten nasz wniosek rozpatrywała, o dziwo klepnęła oprawy oświetleniowe, a odrzuciła deski (bo to nie panele) i tarcicę na więźbę.

belladonna
09-06-2011, 20:36
Dzięki Belladonna :) zwróciliśmy się do us o "łaskawe" rozpatrzenie tej kwestii ponownie, ale to kierowniczka ma ostatnie słowo, bo dziewczyna, która ten nasz wniosek rozpatrywała, o dziwo klepnęła oprawy oświetleniowe, a odrzuciła deski (bo to nie panele) i tarcicę na więźbę.

Oprawy wchodzą, deski też, a tarcica została prawidłowo odrzucona. Wchodzi tylko tarcica podłogowa iglasta, a niepodłogowa iglasta (czyli np na więźbę) ma zupełnie inne PKWiU w rozpisce np Tarcica sosnowa itd.... i nie wchodzi :)

piogron
13-06-2011, 19:52
A możecie mi odpowiedzieć, czy przysługuje mi wyższy limit czy niższy przy odliczaniu Vatu. Kiedyś korzystałem z ulgi budowlanej, tej starej jeszcze w 2000 roku. A później w 2006 roku korzytsałem ze zwrotu Vatu na materiały budowalne przy remoncie mieszkania. Który limit mnie obowiązuje wyższy czy niższy?

belladonna
13-06-2011, 20:08
A możecie mi odpowiedzieć, czy przysługuje mi wyższy limit czy niższy przy odliczaniu Vatu. Kiedyś korzystałem z ulgi budowlanej, tej starej jeszcze w 2000 roku. A później w 2006 roku korzytsałem ze zwrotu Vatu na materiały budowalne przy remoncie mieszkania. Który limit mnie obowiązuje wyższy czy niższy?

zależy wyłącznie od inwestycji wykazywanej w VZM... jak remont, to limit niższy (remontowy), jak budowa to limit wyższy (budowlany) :)

szoko
13-06-2011, 20:26
Mam pytanie.
Z powodu zmiany miejsca zamieszkania zmienię w trakcie roku podatkowego Urząd Skarbowy. Jak to się ma do VZM-1? Czy mogę w nowym US złożyć wniosek zawierający faktury wystawione na mój poprzedni adres (kiedy podlegałam pod inny US)?

piogron
13-06-2011, 22:41
zależy wyłącznie od inwestycji wykazywanej w VZM... jak remont, to limit niższy (remontowy), jak budowa to limit wyższy (budowlany) :)
No tak rozumiem, oczywiście chodzi o budowę,ale na stronie internetowej znlazłem,że jest jeszcze jakaś różnica w limicie http://www.pit.pl/budowlana-vat/.
Tzn,że Ci co korzystali z jakis ulg mają limit mniejszy czyli 32 tys a Ci co nie korzystali 39 tys. Właśnie nie wiem do której grupy ja należę.

belladonna
14-06-2011, 16:07
No tak rozumiem, oczywiście chodzi o budowę,ale na stronie internetowej znlazłem,że jest jeszcze jakaś różnica w limicie http://www.pit.pl/budowlana-vat/.
Tzn,że Ci co korzystali z jakis ulg mają limit mniejszy czyli 32 tys a Ci co nie korzystali 39 tys. Właśnie nie wiem do której grupy ja należę.

Ok, wiem o co pytasz.
Czyli, jeśli np jutro złożysz VZM, a 1 wniosek składałeś do 14 czerwca 2006, to zaznasz od nowa (teraz 1 wniosek), czyli limity mniejsze w miejscu obowiązywania stawki 23%. Jeśli 1 VZM składałeś później, czyli po 14 czerwca, to nadal masz limit pięcioletni i limity wg wyższego wskaźnika procentowego (do wykazania w miejscu obowiązywania stawki 22%) :)

belladonna
14-06-2011, 16:10
Mam pytanie.
Z powodu zmiany miejsca zamieszkania zmienię w trakcie roku podatkowego Urząd Skarbowy. Jak to się ma do VZM-1? Czy mogę w nowym US złożyć wniosek zawierający faktury wystawione na mój poprzedni adres (kiedy podlegałam pod inny US)?

VZM składasz w US pod który podlegasz na dzień składania wniosku. Jedynie, jeśli już składałeś wcześniej VZM, to by w polu "inne informacje" napisać o tym, czyli gdzie i kiedy składałeś wnioski.... to takie naprowadzenie dla osoby weryfikującej, bo ona sprawdzi pod jaki urząd wcześniej podlegałeś i czy nie były tam składane wnioski :)

piogron
15-06-2011, 07:19
Ok, wiem o co pytasz.
Czyli, jeśli np jutro złożysz VZM, a 1 wniosek składałeś do 14 czerwca 2006, to zaznasz od nowa (teraz 1 wniosek), czyli limity mniejsze w miejscu obowiązywania stawki 23%. Jeśli 1 VZM składałeś później, czyli po 14 czerwca, to nadal masz limit pięcioletni i limity wg wyższego wskaźnika procentowego (do wykazania w miejscu obowiązywania stawki 22%) :)
No właśnie nie wiem czy dokładnie o to chodzi. Tam jest wyraźnie napisane w tabelce "dla tych co korzystali z dawnych ulg mieskzaniowych"?

pmgruch
16-06-2011, 07:48
Witam,
na wstępie wyraże swoją nadzieję, że nikt mnie nie zlinczuje bo możliwe że na moje pytanie odpowiedź już gdzieś jest ale zanim przeczytam te 287 stron opinii to ministerstwo finansów zmieni dwa razy stawkę VAT i raz rozporządzenie o zwrocie vat za materiały budowlane.
Teraz do rzeczy - chciałem zapytać za jakie konkretnie materiały można liczyć na zwrot różnicy w vacie dla zakresu budowy - stan surowy otwarty. A więc czy zwrotowi podlega zakup: betonu, stali zbrojeniowej, pustaków ceramicznych, cegły, nadproży prefabrykowanych, kruszywa, foli budowlanych, środków izolacji przeciwwilgociowej, pap termozgrzewalnych, styroduru, foli kubełkowej, klejów do styroduru, cementu, wapna, kominów systemowych, blachodachówki, systemów rynnowych, blach płaskich (na obróbki), okien połaciowych??

Z góry dziękuje za odpowiedzi

belladonna
16-06-2011, 22:29
No właśnie nie wiem czy dokładnie o to chodzi. Tam jest wyraźnie napisane w tabelce "dla tych co korzystali z dawnych ulg mieskzaniowych"?

Weszłam to pooglądać... powiem tak, jak ta tabelka, jest czytelna, to ja jestem królewna Śnieżka :)

Limit mniejszy do budowy (32... z tabelki, bo on się zmienia z ceną metra kw) ma związek z FV już odliczanymi w PIT (rok 2004 dla budowy, jeśli ktoś odliczał FV w PIT/D)... w końcu zwrot z tych FV to 55,23% (do wykazania w VZM-1/A). Limit większy (39....) dotyczy FV co do budowy 2005-2011 (bo ulga budowlana skończyła się w PIT w 2004) i zwrot jest większy 68,18% przy FV z 22% VAT i 65,22% z FV z 23%VAT.
Czyli jedna osoba w jednym VZM może mieć 4 limity.
Np ktoś budował w 2004, remontował w 2004 i 2005 (i odliczał te FV w PIT/D)... remontował po 2005 i buduje znów np w 2011.... czyli do VZM dołączy wszystkie załączniki (A, B, C) i w sumie w zależności od załącznika i inwestycji dany zwrot będzie dotyczył każdego innego limity.
Reasumując, jak masz FV dot. budowy, których nie odliczałeś w PIT/D (2005-2011) to Twój limit wyliczasz:
cena metra kw x 70 x 12,295% - jeśli w 2011 składasz kolejny wniosek (już do końca 2010 składałeś)
albo
cena metra kw x 70 x 12,195% - jeśli w 2011 składasz pierwszy wniosek w życiu lub 1 wniosek składałeś do 16 czerwca 2006 (bo w tym przypadku limit pięcioletni skończył się już i zaczynamy wszystko od nowa)
:):):)

belladonna
16-06-2011, 22:38
ale zanim przeczytam te 287 stron opinii to ministerstwo finansów zmieni dwa razy stawkę VAT i raz rozporządzenie o zwrocie vat za materiały budowlane.


żeby tylko dwa razy ;)

Odpuść:
foli budowlanych, środków izolacji przeciwwilgociowej,foli kubełkowej,wapna (jeśli masz na to stawkę w FV 7%,8%),

co do:
kominów systemowych
jak nie masz rozpiski na składniki komina, tylko całościowo komin, to marne szanse..
a z resztą próbuj :):):)

mirek magda
17-06-2011, 22:04
czy jezeli nie osiagam dochodow w Polsce mam rezydenture podatkowa w UK a buduje dom w Polsce czy moge sie starac o zwrot roznicy vat

zefirispka
17-06-2011, 22:42
Tak, możesz, ale wydatki na materiały budowlane musisz ponosić w Polsce.

piogron
18-06-2011, 18:26
Jeśli dobrze zrozumialem wczsniejsze posty, nie mozna odliczyc:
- wkrętów, gwozdzi, foli kubełkowej, dysperbitu, papy, kołków do styropianu
A np. klej do styropianu i siatke?

pmgruch
19-06-2011, 09:01
...
Odpuść:
foli budowlanych, środków izolacji przeciwwilgociowej,foli kubełkowej,wapna (jeśli masz na to stawkę w FV 7%,8%),
....


a jeżeli materiały te, poza wapnem, mam zakupione na stawce 23% (bo tak faktycznie mam - sprawdzałem faktury)

Ponadto przyłącze się do pytania piogron czy takie materiały jak gwoździe, druty wiązałkowe, siatkę elewacyjną, styropian można odliczyć?

belladonna
19-06-2011, 15:51
Jeśli dobrze zrozumialem wczsniejsze posty, nie mozna odliczyc:
- wkrętów, gwozdzi, foli kubełkowej, dysperbitu, papy, kołków do styropianu
A np. klej do styropianu i siatkę?

wkrętów, gwozdzi, foli kubełkowej, siatkę - NIE
dysperbitu, papy, kołków do styropianu, klej do styropianu - TAK :)

belladonna
19-06-2011, 15:54
a jeżeli materiały te, poza wapnem, mam zakupione na stawce 23% (bo tak faktycznie mam - sprawdzałem faktury)

Ponadto przyłącze się do pytania piogron czy takie materiały jak gwoździe, druty wiązałkowe, siatkę elewacyjną, styropian można odliczyć?

podstawą do zwrotu są materiały, których stawka zmieniła się z 7% na 22%.... czyli nie wszystkie materiały kiedyś na 22%, a teraz na 23% podlegają pod zwrot... wykaz zawiera te co wchodzą.
gwoździe,siatkę elewacyjną - NIE
druty wiązałkowe, styropian - TAK :)

piogron
19-06-2011, 17:42
A czy gdzieś można dostać taki wykaz materiałów?

zefirispka
19-06-2011, 18:15
A czy gdzieś można dostać taki wykaz materiałów?

Na stronie Ministerstwa Infrastruktury. (http://www.mi.gov.pl/files/0/1346/podmrozp3wrz.pdf)

Piter_
19-06-2011, 22:49
Na tej stronie
www.pit.republika.pl/vzm.htm (http://www.pit.republika.pl/vzm.htm)
są linki do wykazów materiałów z 2005 i 2010 r., broszury informacyjnej i ustawy VZM.

michalowice1
20-06-2011, 21:21
Witam,
mam problem z 1 pozycją z faktury - "dachówka Marsylka 12 angoba czerw 26.50.12-50.13" mogę odliczyć tu VAT czy nie???? W wykazie do zwrotu istnieje tylko pozycja "dachówka falista 26.40.12-50.14". Może ktoś wie i pomoże bo kwota jest za tę pozycję niebagatelna:-)
Pozdrawiam

michalowice1
20-06-2011, 21:25
Przepraszam za 2 posty, ale jeszcze jedno pytanie: część faktur mam z 2010 a część z 2011 - czy mam zrobić 2 osobne wnioski VZM czy na jednym da sie jakoś to zrobić - 2 stawki VAT 22% i 23%)

zefirispka
21-06-2011, 08:10
Składamy jeden wniosek, na którym są odpowiednie rubryki dla stawek 23 i 22% oraz składamy 2 załaczniki do wniosku VZM-1B (dla 22%) oraz VZM-1C (dla 23%)

rychuka
21-06-2011, 11:10
Witam.

Mam nadzieje, że już tego nie było - przynajmniej nie znalazłem. Jak to jest z tym nowym wykazem z 2011 roku? Znajduje rzeczy które w starym wykazie były a w nowym ich nie ma? Z czego to wynika? Przykład to okna pcv czy kołnierze do okien dachowych - w starym zestawieniu wchodziły one w "ex 25.23" teraz chyba nie ma gdzie ich umieścić.
Albo to źle rozumiem, albo to jest dziwne - jak mogła ule zmianie lista materiałów które były opodatkowane na 7% ...

Rozliczacie na podstawie tej starej czy nowej listy?

Piter_
21-06-2011, 16:20
Witam,
mam problem z 1 pozycją z faktury - "dachówka Marsylka 12 angoba czerw 26.50.12-50.13" mogę odliczyć tu VAT czy nie???? W wykazie do zwrotu istnieje tylko pozycja "dachówka falista 26.40.12-50.14". Może ktoś wie i pomoże bo kwota jest za tę pozycję niebagatelna:-)
Pozdrawiam
Masz błędne PKWiU. Powinno być
26.40.12-50.13 Dachówka zakładkowa ciągniona, wypalana z gliny. Np. "Marsylka"

Piter_
21-06-2011, 16:34
Witam.

Albo to źle rozumiem, albo to jest dziwne - jak mogła ule zmianie lista materiałów które były opodatkowane na 7% ...
Rozliczacie na podstawie tej starej czy nowej listy?
No właśnie - nie mogła.
Oba wykazy - stary i nowy zawierają dokładnie te same materiały. Inny jest poziom szczegółowości. PKWiU 2008 zawiera tylko 8 tys. symboli a PKWiU 1997 ponad 21 tys. Więcej symboli oznacza pozornie większą liczbę materiałów, ale praktycznie różnicy nie ma. Nowy wykaz przydatny jest gdy na fakturze jest nowe PKWiU 2008.
____________________________________________
Alfabetyczna lista materiałów budowlanych (http://www.pit.republika.pl/info.htm)
Aktualna cena 1 m2 powierzchni użytkowej (http://www.pit.republika.pl/info.htm)
Formularze VZM-1 do wniosku o zwrot VAT (http://www.pit.republika.pl/vzm.htm)

rychuka
21-06-2011, 17:21
No właśnie - nie mogła.
Oba wykazy - stary i nowy zawierają dokładnie te same materiały. Inny jest poziom szczegółowości. PKWiU 2008 zawiera tylko 8 tys. symboli a PKWiU 1997 ponad 21 tys. Więcej symboli oznacza pozornie większą liczbę materiałów, ale praktycznie różnicy nie ma. Nowy wykaz przydatny jest gdy na fakturze jest nowe PKWiU 2008.
____________________________________________
Alfabetyczna lista materiałów budowlanych (http://www.pit.republika.pl/info.htm)
Aktualna cena 1 m2 powierzchni użytkowej (http://www.pit.republika.pl/info.htm)
Formularze VZM-1 do wniosku o zwrot VAT (http://www.pit.republika.pl/vzm.htm)

Ja mowie o nowym wykazie z tego roku - http://www.pit.pl/wykaz-zwrot-vat/

michalowice1
21-06-2011, 18:19
Masz błędne PKWiU. Powinno być
26.40.12-50.13 Dachówka zakładkowa ciągniona, wypalana z gliny. Np. "Marsylka"

Piter_ Dzieki za odpowiedz.
Czyli rozumiem, że firma określiła błędnie PKWiU i opis dachówki na fakturze? Prosić ich o zmianę PKWiU i opisu dachówki czy liczyc na to, że spotkam sie ze zrozumieniem urzednika z U.Skarbowego???

michalowice1
21-06-2011, 18:21
Składamy jeden wniosek, na którym są odpowiednie rubryki dla stawek 23 i 22% oraz składamy 2 załaczniki do wniosku VZM-1B (dla 22%) oraz VZM-1C (dla 23%)

Dziękuje pięknie - teraz wszystko jasne!

Piter_
21-06-2011, 19:03
Ja mowie o nowym wykazie z tego roku - http://www.pit.pl/wykaz-zwrot-vat/
Nowy wykaz z tego roku opracowano na podstawie PKWiU 2008.
Stary wykaz bazuje na PKWiU 1997.