PDA

Zobacz pełną wersję : Zwrot VAT



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33

Piter_
21-02-2012, 18:05
Temat centralnego odkurzacza był w tym wątku omawiany na 100 procent.
Jest tu mnóstwo informacji na temat VZM. Nie darmo zaglądano tu już dobrze
ponad milion razy. ;-)
Mi wiadomo, że ten odkurzacz nie podlega odliczeniu. Ale kojarzę jak ktoś tu
kombinował aby rury odliczyć, bo są praktycznie takie same jak inne rury odliczane.

Ag_Ra
21-02-2012, 21:01
Temat centralnego odkurzacza był w tym wątku omawiany na 100 procent.
Jest tu mnóstwo informacji na temat VZM. Nie darmo zaglądano tu już dobrze
ponad milion razy. ;-)
Mi wiadomo, że ten odkurzacz nie podlega odliczeniu. Ale kojarzę jak ktoś tu
kombinował aby rury odliczyć, bo są praktycznie takie same jak inne rury odliczane.

Dzięki Piter za odpowiedź.. Domyślam się, że temat był omawiany, ale tak jak z jednej strony zaletą olbrzymiego zainteresowania wątkiem jest liczba postów to jednak przeczytanie wszystkiego niestety jest zbyt czasochłonne (a niestety wyszukiwarka nie bardzo mi pokazywała to co potrzebuję). Piter czy miałeś doświadczenia z odliczaniem tego typu instalacji? powiem, że głównie zależałoby mi na odliczeniu jednostki bo w przypadku rur jest to niewielki koszt.

sueno
22-02-2012, 07:53
Proszę także o pomoc, trafiłam na rzeczy które za Zadne skarby nie wiem czy odliczać, czy nie.
1. Wkręty do montażu płyt metalowe
2. Mikrozbrojenia do betonu
3. Przyspieszacz do betonu
4. Klej
a)przyklejania styropianu
b) tytan
5.zaprawa murarska
6.trojnik redukcyjny woda
7. tasma teflonowa
8. wykrywacz nieszczelnosci
9. Peszel rura oslonowa
10. wlokna do betonu
11. plastyfikator do betonu na ogrzewanie podlogowe
12. folia izolacyjno-budowlana
13. Energetyka
a) uchwyt USMP
b) rura ri-22
c) zacisk Wago
14. Pianka montażowa

Naprawdę nie ma nikogo kto może pomóc?

naan5
22-02-2012, 08:38
Dzięki Piter za odpowiedź.. Domyślam się, że temat był omawiany, ale tak jak z jednej strony zaletą olbrzymiego zainteresowania wątkiem jest liczba postów to jednak przeczytanie wszystkiego niestety jest zbyt czasochłonne (a niestety wyszukiwarka nie bardzo mi pokazywała to co potrzebuję). Piter czy miałeś doświadczenia z odliczaniem tego typu instalacji? powiem, że głównie zależałoby mi na odliczeniu jednostki bo w przypadku rur jest to niewielki koszt.

Ostatnio przerabiałam fakturę z centralnym odkurzaczem. Tak jak powiedział Piter do odliczenia kwalifikują się wyłącznie rury z tworzywa sztucznego. Jednostki centralnej nie odliczysz bo zawsze była na 22% Vat, podobnie jak przewody czy sterowniki.

naan5
22-02-2012, 08:41
Naprawdę nie ma nikogo kto może pomóc?

do odliczenia 4a,4b,5,6,9,13b,14

sueno
22-02-2012, 23:54
Dziękuję za pomoc. Mam jeszcze jeden problem, jak sobie z tym poradziliście.

Mam formularz interaktywny w pdf VZM ze strony Ministerstwa. Jak wpisuje faktury, bardzo często pojawia się ostrzeżenie ze przekroczyłam % podatku. Przykład Cena brutto 21 zl, Vat 22% na fakturze wyniósł 3,79. Wpisuje i ostrzeżenie. Zmieniam na 3,78 i już jest ok. Czy można jakoś ominąć ostrzenie w tym programie, czy podać zmniejszona kwotę o ten 1 grosz - co będzie niezgodne z faktura. Znowu jak wpiszę ręcznie kwotę Vat to mi program nie podliczy wszystkiego.

Piter_
23-02-2012, 10:39
Dziękuję za pomoc. Mam jeszcze jeden problem, jak sobie z tym poradziliście.

Mam formularz interaktywny w pdf VZM ze strony Ministerstwa. Jak wpisuje faktury, bardzo często pojawia się ostrzeżenie ze przekroczyłam % podatku. Przykład Cena brutto 21 zl, Vat 22% na fakturze wyniósł 3,79. Wpisuje i ostrzeżenie. Zmieniam na 3,78 i już jest ok. Czy można jakoś ominąć ostrzenie w tym programie, czy podać zmniejszona kwotę o ten 1 grosz - co będzie niezgodne z faktura. Znowu jak wpiszę ręcznie kwotę Vat to mi program nie podliczy wszystkiego.

sueno Chcę Cię ostrzec, że ten interaktywny VZM w pdf ze strony MF
zawiera błędny algorytm :mad: sprawdzający poprawność wpisanej kwoty VAT.

Skorzystaj lepiej z innego programu.

sueno
23-02-2012, 10:45
Prosze o jakis link, bo co wchodze to wszedzie widze ze jest podlinkowane ministerstwo. Albo sa stare wersje VZM.

Ok juz znalazlam na podatki.biz

DZIEKI

tinca tinca
23-02-2012, 11:47
1. HAG wył 303 B 20A
2. Puszka 70 w kartonie
3. Przewód komp FTP skrętka CET
4. Przewód YWDXPEK-75 1.0x4.8 K-100SAT
5. Puszka 60 + wkręty
6. Puszka 60 szereg H60 głęboka
7. Puszka odgrom PZO
8. Puszka 4x60
9. Przewód głośnikowy 2*1.0 CCA
10. Końcówka KCS 8-10
11. Oprawa E27 prosta porcelanowa
12. Włączniki OSPEL
13. Gniazda OSPEL
14. Gniazdo OSPEL GPA-C2S RTV-SAT
15. Gniazdo OSPEL GPK- 1C
16. Gniazdo OSPEL GPT- 1C
17. Bednarka 25/3
18. HAG WRP 40/4 30mA
19. HAG WYŁ 301 B 10mA
20. HAG WYŁ 301 B 16mA
21. Przedłużacz sieć OMY 3*1,5/ 3 z wtyczką
22. Przewód komp FTP skrętka BITNER
23. Rozdzielnia SRN-12
24. Rozdzielnia SRN-24
25. Rura A DVR -40 niebieska
26. Złączka 12-Tor 6.0 pomar

Niestety nie mam PKWiU przy tych produktach.
Z góry dziękuje za pomoc,
Z pozdrowieniami,
Tinca

Podbijam, czy mógłby mi ktoś pomóc ??

ZUZEK
23-02-2012, 13:17
Witam.
Przejrzałem trochę stron wstecz ale nie znalazłem nic na mocno dyskusyjny temat opraw oświetleniowych.
Sprawa dot. faktury, na której sprzedawca opisał towar w sposób następujący: Plafon Astro PKWiU 27.40.25.0 (PKWiU z 2011r.)
Jak w praktyce podejść do takiego towaru? Towar jest w zależności od osoby żyrandolem, plafonem lub oprawą oświetleniową (lub wszystkim naraz co w zasadzie odpowiada prawdzie).
Byłbym wdzięczny za jakąkolwiek argumentację lub wskazania drogi do niej.
Pozdrawiam.
PS. Witaj Belladonno.

naan5
23-02-2012, 13:19
tinca tinca

do odliczenia 11,17,23,24,25

naan5
23-02-2012, 14:51
Witam.
Przejrzałem trochę stron wstecz ale nie znalazłem nic na mocno dyskusyjny temat opraw oświetleniowych.
Sprawa dot. faktury, na której sprzedawca opisał towar w sposób następujący: Plafon Astro PKWiU 27.40.25.0 (PKWiU z 2011r.)
Jak w praktyce podejść do takiego towaru? Towar jest w zależności od osoby żyrandolem, plafonem lub oprawą oświetleniową (lub wszystkim naraz co w zasadzie odpowiada prawdzie).
Byłbym wdzięczny za jakąkolwiek argumentację lub wskazania drogi do niej.
Pozdrawiam
iPS. Witaj Belladonno.

Dla mnie czy to zwał oprawą, żyrandolem czy kinkietem to jest jedna i ta sama rzecz. W moim US uznajemy żyradole czy kinkiety. Gdybym była podatnikiem, któremu US odrzucił kinkiet, domagałabym się decyzji by móc się odwołać. Proponuję przeczytać wyrok I SA/Łd 1144/10 - Wyrok WSA w Łodzi. Moim zdaniem nic oddać nic ująć :)

agus2385
23-02-2012, 15:34
witam
potrzebuje małej pomocy , czy mogę odliczyć te rzeczy:

1. zaprawa murarska ciepłochronna PERLIT
2. pustak żużlowy 26.61.11-30.13
3. siatka z włókna szklanego 25.23.15-50
4. kabel YKY 4x10 31.30.13-73.13
5. pręty żebrowane10 27.10.70-30.12
6. folia do izolacji poziomej 25.23.15-50.99

z góry dziękuje

naan5
23-02-2012, 15:45
witam
potrzebuje małej pomocy , czy mogę odliczyć te rzeczy:

1. zaprawa murarska ciepłochronna PERLIT
2. pustak żużlowy 26.61.11-30.13
3. siatka z włókna szklanego 25.23.15-50
4. kabel YKY 4x10 31.30.13-73.13
5. pręty żebrowane10 27.10.70-30.12
6. folia do izolacji poziomej 25.23.15-50.99

z góry dziękuje

Do odliczenia 1,2,4,5

ZUZEK
23-02-2012, 15:55
Dla mnie czy to zwał oprawą, żyrandolem czy kinkietem to jest jedna i ta sama rzecz. W moim US uznajemy żyradole czy kinkiety. Gdybym była podatnikiem, któremu US odrzucił kinkiet, domagałabym się decyzji by móc się odwołać. Proponuję przeczytać wyrok I SA/Łd 1144/10 - Wyrok WSA w Łodzi. Moim zdaniem nic oddać nic ująć :)
Dziękuję. Ale praktyka - jak się orientuję - bywa różna (nic nowego - wiem, wiem).
To zdanie mi się szczególnie spodobało.

Trudno wręcz sobie wyobrazić sytuację, że po przeprowadzeniu remontu instalacji elektrycznej podatnik montował do niej za pomocą tzw. "kostki" gołą żarówkę, a jak się wydaje tylko w takiej sytuacji nie byłoby to kwestionowane przez organy podatkowe.
Pozdrawiam.

naan5
23-02-2012, 15:59
Dziękuję. Ale praktyka - jak się orientuję - bywa różna (nic nowego - wiem, wiem).
To zdanie mi się szczególnie spodobało.

Pozdrawiam.

wiadomo, że teoria teorią, a z praktyką bywa różnie. Uważam, że agrumentacja wyroku jest bardzo logiczna i rozsądna i można jej użyć w sporze z US.

agus2385
23-02-2012, 17:25
naan5 dziękuje za szybką odpowiedż :)

aniunia81
23-02-2012, 18:41
Witam, mam pytanie dot rozliczenia Vat: mam fv na materiały i do niej korektę, skorygowane są palety zwrotne, kilka szt dachówek i ława kominiarska (zwroty), jak mam to umieścić na wzm - korektę, oryginał nie wiem jak to się wpisuje?? Będę wdzięczna za pomoc.

naan5
23-02-2012, 19:27
Witam, mam pytanie dot rozliczenia Vat: mam fv na materiały i do niej korektę, skorygowane są palety zwrotne, kilka szt dachówek i ława kominiarska (zwroty), jak mam to umieścić na wzm - korektę, oryginał nie wiem jak to się wpisuje?? Będę wdzięczna za pomoc.

Na załącznik wpisujesz numer i datę pierwotnej faktury, natomiast kwotę brutto i vat wpisujesz po korekcie. Do wniosku podłączasz kopię pierwotnej faktury i korekty.

aniunia81
23-02-2012, 19:59
i wszystko jasne :) serdecznie dziękuje!

tinca tinca
24-02-2012, 11:28
tinca tinca

do odliczenia 11,17,23,24,25


Serdecznie dziękuję za pomoc.

belladonna
25-02-2012, 16:37
wiadomo, że teoria teorią, a z praktyką bywa różnie. Uważam, że agrumentacja wyroku jest bardzo logiczna i rozsądna i można jej użyć w sporze z US.

Nie wiem już na jakim forum... ale raz mi osoba pisała (dawno to było), że Pani w US mu powiedziała coś w stylu "lampy, kinkiety itd nie wchodzą, bo nie ma w ustawie w zakresie robót mowy o remoncie instalacji oświetleniowej".... ;)
Tak sobie pomyślałam.... pomysłowość ludzka nie zna granic :)

Przy FV ze słowem lampa i bez PKWiU może być problem.... bo to coś, co stoi np na biurku, jest lampą, ale nie jest oprawą oświetleniową, bo ma kabelek z wtyczką do gniazdka. Zwracajcie uwagę drodzy wnioskodawcy co Wam wpisują w sklepach na FV :)

belladonna
25-02-2012, 16:47
Witaj Belladonno.
Witaj ZUZEK, gdzie byłeś jak Cię nie było? :D

Mnie ostatnio wcięło na dwóch innych forach (o tym prawie zapomniałam).... w końcu mamy gorący okres "pytaniowy" w stylu NIP, czy PESEL? itd. itp. :)

sueno
25-02-2012, 18:13
Jeszcze jedno pytanko, jaka mam cene wpisac za m2? Wniosek bede skladac 1 marca. Wg instrukcji pisze ze ma to byc cena ostatnio ogloszona przed kwartalem zlozenia wniosku czyli wg tabelki bedzie to IV 2011 czyli 3 829, natomiast na roznych forach ludzie pisza ze ma to III kwartal 2011 czyli 3988.

belladonna
25-02-2012, 19:00
Jak piszesz, ma być cena ostatnio ogłoszona PRZED kwartałem złożenia wniosku. 1 marzec to ciągle I kwartał, a cena ostatnio ogłoszona przed tym kwartałem (w listopadzie 2011) to 3988 zł ;)
3829 zł ogłosili w lutym 2012, czyli będzie ostatnio ogłoszona przed II kwartałem 2012 składania VZM (od kwietnia) :)

ZUZEK
25-02-2012, 19:34
Przy FV ze słowem lampa i bez PKWiU może być problem.... bo to coś, co stoi np na biurku, jest lampą, ale nie jest oprawą oświetleniową, bo ma kabelek z wtyczką do gniazdka. Zwracajcie uwagę drodzy wnioskodawcy co Wam wpisują w sklepach na FV :)

Spór może toczyć się na kilku płaszczyznach. Po pierwsze, US może twierdzić, że nasze źródło światła (żyrandol, kinkiet, plafon, oprawa oświetleniowa) nie jest częścią instalacji elektrycznej. Cóż, wg mnie jest - do instalacji elektrycznej zalicza się odbiorniki energii elektrycznej. Do odbiorników energii elektrycznej zalicza się z kolei oprawy oświetleniowe. Organ może też kwestionować taki wydatek opierając się na nie do końca sprawdzalnym fakcie opodatkowania tego towaru przed 01-05-2004r. stawką 22%. We wspomnianym wyżej orzeczeniu Sądu trochę brakło mi ustosunkowania się do tego problemu. Wg mnie Sąd dokonał wykładni językowej, z której zazwyczaj słynęły organy podatkowe; pominął z drugiego strony cel ustawy - rekompensatę wzrostu VAT z 7 na 22%. Choć z kolei w tle orzeczenia dopowiadam sonie coś takiego" ustawodawca wydając załącznik z towarami, które podlegają odliczeniu bierze na siebie odpowiedzialności i ponosi konsekwencje ustanowienia takiego wykazu. Sam fakt znalezienie się towaru na takim wykazie winien być wystarczający - zbędne staje się ustalanie jaka była stawka wcześniej - inaczej wykaz byłby zbędny lub skonstruowany w jeszcze bardziej nieprzejrzysty sposób. Zatem Sąd stanął po stronie podatnika - w mojej ocenie było to wynikiem niechlujnego i nieczytelnego przepisu - a oberwało się jak zwykle organowi (cyt. dot. :kostki").
Organowi ciężko jest też pogodzić się z faktem, że termin wyposażenie nie ma tu większego znaczenia (choć ustawa mówi o materiałach budowlanych.

Cóż Belladonno - budowa zakończona, sprawy VZM odeszły w siną dal (choć w tym roku składam nr 5). A poza tym mierniki, ryzyka, sprawozdania - nie ma czasu pracować...
Widzę, że trochę Cię tu mniej (ale i tak podziwiam Twoją pomoc). Jeśli, z kolei interesują Cię puzzle (sic!) to wielce prawdopodobne, że spotkamy się na nowym forum gdzie sprawy PKWiU nie mają żadnego znaczenia...

autorus
26-02-2012, 18:15
A czy płytki granitowe na podłogę można odliczyć? W ogóle jakieś płytki na podłogę da radę?

Piter_
26-02-2012, 18:34
A czy płytki granitowe na podłogę można odliczyć? W ogóle jakieś płytki na podłogę da radę?

W ogóle to płytki na podłogę da radę. :) Ale akurat płytki granitowe to nie, bo są z kamienia naturalnego.:(

autorus
26-02-2012, 18:39
dzięki

Cezarex
27-02-2012, 18:58
Witam wszystkich.

Przeczytałem większość tego wątku i mam kilka pytań odnośnie samego wypełniania wniosku.

1. Czy jeżeli składam wniosek pierwszy raz muszę wypełnić pozycję 5 - kolejny nr składanego wniosku?
2. Czy jak wypełniam wypełniam D.3.2. to mam wypełnić pola 41 - 44 czy tylko te które mnie dotyczą czyli 44?
3. Czy wypełniam D.5. kwota zwrotu po ograniczeniu limitami - jeżeli składam pierwszy raz?
4. Czy przy opisie remontu mam dokładnie opisywać co zostało zrobione czy wystarczy podać że odświeżono mieszkanie po kupnie?
5. Czy przy mieszkaniu w bloku mogę odliczyć remont elewacji zewnętrznej?
6. Czy mogę odliczyć remont niezamieszkałego domu na wsi - dom w zabudowie siedliskowej?
7. Tytuł prawny - jest to akt notarialny na 7 stronach. Czy wpisywać to jako jeden załącznik czy 7?
8. Litera H - Czy to że korzystałem w latach 2004-2005 z ulgi mieszkaniowej muszę tu podać -minęło już 6 lat?
9. Czy materiały już kupione a jeszcze nie zużyte mogę już odliczać? Czy czekać aż wykonam tą część inwestycji i odliczyć za rok?
10. I ostatnie pytanko odnośnie formularza: Jeżeli składam wniosek w marcu to następny będę mógł dopiero w marcu czy już w styczniu?

Z góry dzięki.

Piter_
27-02-2012, 20:18
Witam wszystkich.

Przeczytałem większość tego wątku i mam kilka pytań odnośnie samego wypełniania wniosku.

1. Czy jeżeli składam wniosek pierwszy raz muszę wypełnić pozycję 5 - kolejny nr składanego wniosku? TAK. Nr 1
2. Czy jak wypełniam wypełniam D.3.2. to mam wypełnić pola 41 - 44 NIE czy tylko te które mnie dotyczą czyli 44? TAK
3. Czy wypełniam D.5. kwota zwrotu po ograniczeniu limitami - jeżeli składam pierwszy raz? TAK
4. Czy przy opisie remontu mam dokładnie opisywać co zostało zrobione TAK czy wystarczy podać że odświeżono mieszkanie po kupnie? NIE
5. Czy przy mieszkaniu w bloku mogę odliczyć remont elewacji zewnętrznej? NIE
6. Czy mogę odliczyć remont niezamieszkałego domu na wsi - dom w zabudowie siedliskowej? TAK
7. Tytuł prawny - jest to akt notarialny na 7 stronach. Czy wpisywać to jako jeden załącznik TAK czy 7? NIE
8. Litera H - Czy to że korzystałem w latach 2004-2005 z ulgi mieszkaniowej muszę tu podać -minęło już 6 lat? NIE
9. Czy materiały już kupione a jeszcze nie zużyte mogę już odliczać? TAK Czy czekać aż wykonam tą część inwestycji i odliczyć za rok? NIE
10. I ostatnie pytanko odnośnie formularza: Jeżeli składam wniosek w marcu to następny będę mógł dopiero w marcu NIE czy już w styczniu? YES YES YES!

Z góry dzięki.
:bye:

Cezarex
27-02-2012, 20:30
Dzięki Piter.

Ale mam jeszcze pytanko:

5. Czy przy mieszkaniu w bloku mogę odliczyć remont elewacji zewnętrznej? NIE

Sytuacja wygląda następująco:

We wnęce balkonowej musiałem częściowo na nowo postawić ścianki zewnętrzne wykonane z klinkieru (to efekt wymiany okien) a w pozostałej części wnęki uzupełnić fugi (paluszkiem wydłubałem do połowy cegły i trzeba było uzupełnić:lol2:). Klinkier w budynku jest tylko pod oknami i we wnękach balkonowych tak więc nie chcę odliczać remontu całości elewacji a remont balkonu.

A jeżeli nie można odliczać remontu tego co na zewnątrz budynku to gres na podłogę balkonu też odpada?:mad:

tinca tinca
28-02-2012, 10:38
Witam :)

Czy przysługuje mi zwrot VAT za:

drzwi zewnętrzne wewnątrz klatkowe PKWiU 25.12.10 ??

z góry dziękuje za pomoc

Piter_
28-02-2012, 21:01
Cezarex Ta wnęka balkonowa przynajmniej mi kojarzy się bardziej jako część mieszkania niż elewacja.
Więc po wyjaśnieniu sobie z czym mamy do czynienia przystępujemy do odliczania VAT. :rolleyes:

tinca tinca Jak byś przypadkiem kupiła drzwi okrętowe to pamiętaj, że nie możesz ich odliczyć. Wszystkie pozostałe tak.:bye:

tinca tinca
29-02-2012, 07:40
tinca tinca Jak byś przypadkiem kupiła drzwi okrętowe to pamiętaj, że nie możesz ich odliczyć. Wszystkie pozostałe tak.:bye:

:wiggle: Zapamiętam na pewno. Dzięki ;)

basiek77
29-02-2012, 15:04
Witam. Z informacji które znalazłam w sieci wynika, że mebli kuchennych nie mogę odliczyć. Ta sama firma, która robiła mi kuchnię, robiła też szafę (częściowo wnękową), za którą nie miałam faktury. Ale mogę ją dostać. I teraz pytanie, co powinno być w fakturze? Czy zabudowa wnęki wystarczy?

belladonna
29-02-2012, 20:36
Witam. Z informacji które znalazłam w sieci wynika, że mebli kuchennych nie mogę odliczyć. Ta sama firma, która robiła mi kuchnię, robiła też szafę (częściowo wnękową), za którą nie miałam faktury. Ale mogę ją dostać. I teraz pytanie, co powinno być w fakturze? Czy zabudowa wnęki wystarczy?
Tego też nie odliczysz, więc nie staraj się o FV :)

basiek77
01-03-2012, 09:06
Dziękuję za informację. A co w takim razie mogłoby być wpisane, żeby móc odliczyć? Znalazłam coś takiego: maskownica wnęki ściennej. Czy coś takiego przejdzie?

anulka65
01-03-2012, 09:29
Witam
Powoli zabieram się za rozliczenie. Przeglądam co nieco Wasze zapisy. Bardzo prosiłabym o pomoc w niektórych fakturach. Oto jedna z nich
1. kurek kulowy niklow. 29.13.12-35.14
2. złączka prosta śrutow. 27.44.26-50.20
3. zawór zasuwny 29.13.12-55.50
4. uszcz.do dwuzłącz. żeliw 25.24.28-70.12
wydaje mi się że mogę od wszystkiego ale chcę się upewnić
Z góry bardzo dziękuję za pomoc

naan5
01-03-2012, 12:59
Dziękuję za informację. A co w takim razie mogłoby być wpisane, żeby móc odliczyć? Znalazłam coś takiego: maskownica wnęki ściennej. Czy coś takiego przejdzie?

Nieważne jak wypiszą fakturę, nawet jak rozpiszą na poszczególne materiały to i tak nie przejdzie bo meble nawet do stałej zabudowy nie podlegają odliczeniu.

naan5
01-03-2012, 13:00
Witam
Powoli zabieram się za rozliczenie. Przeglądam co nieco Wasze zapisy. Bardzo prosiłabym o pomoc w niektórych fakturach. Oto jedna z nich
1. kurek kulowy niklow. 29.13.12-35.14
2. złączka prosta śrutow. 27.44.26-50.20
3. zawór zasuwny 29.13.12-55.50
4. uszcz.do dwuzłącz. żeliw 25.24.28-70.12
wydaje mi się że mogę od wszystkiego ale chcę się upewnić
Z góry bardzo dziękuję za pomoc

Do odliczenia 1-3

basiek77
01-03-2012, 13:20
Nieważne jak wypiszą fakturę, nawet jak rozpiszą na poszczególne materiały to i tak nie przejdzie bo meble nawet do stałej zabudowy nie podlegają odliczeniu.

Dziękuję za pomoc!

anulka65
01-03-2012, 13:43
dziękuję

anulka65
01-03-2012, 14:14
Zapytam jeszcze o takie rzeczy:
1. lakierobejca woodshenn
2.taśma fizelinowa (nie?), scley fizelina antyrysowa nie wiem czy to to samo
3. mapei zaprawa keraflex maxi , mapei ultracolor
4. com szpachla do sztablatury płast.
5. izolacja fund. poziomychprofil UD (obrysówka) pkwiu 28.11.10-35.19
6.pompa grundfos (nie?) to związane z centralnym
7.naczynie wzbiorcze 20l
8.wymiennik ciepła 200l węż. spiralna
9.wymiennik płytowy LB 31-40
10.blok kurków kątowy

naan5
01-03-2012, 14:38
Zapytam jeszcze o takie rzeczy:
1. lakierobejca woodshenn
2.taśma fizelinowa (nie?), scley fizelina antyrysowa nie wiem czy to to samo
3. mapei zaprawa keraflex maxi , mapei ultracolor
4. com szpachla do sztablatury płast.
5. izolacja fund. poziomychprofil UD (obrysówka) pkwiu 28.11.10-35.19
6.pompa grundfos (nie?) to związane z centralnym
7.naczynie wzbiorcze 20l
8.wymiennik ciepła 200l węż. spiralna
9.wymiennik płytowy LB 31-40
10.blok kurków kątowy

do odliczenia 2,3,10. POZ.9 jesli jest 300 litrow lub więcej to tak, jeśli mniej to nie.

agus2385
01-03-2012, 19:59
mam takie nietypowe pytanie ,
jeśli właścicielem mieszkania jest żona , a faktury za artykuły budowlane są wystawione na męża to czy można odliczyć vat z tych faktur

belladonna
01-03-2012, 22:03
.
Ono jest całkiem typowe ;)
Składają VZM z opcją "małżonkowie-wniosek wspólny" i tyle :)

Małżonkowie maja takie wyjście, bo jakby tytuł był na konkubinę, a FV na konkubenta to katastrofa :)

anulka65
02-03-2012, 08:50
Witam wszystkich z samego rana
proszę o kolejną pomoc w pozycjach:
1. kołek do izolacji z trzpieniem plastikowym
2. klej do siatki - zaprawa szpachlowo klejowa
3. narożnik ocynk
4. taczka
5. YDY przewód kabelkowy
6. antenowy F6TSV (bęben)
7. listwa do tynk. ocynk., listwa podtynkowa
8. Roto wyłaz LUCARNO
9. taśma dwustronna (żółta) gdzie na forum to było ale nie mogę znaleźć
10. wieszak kątowy do belek drewnianych
11. korek z obrzeżem z pkwiu 27.21-20-50.7
12. korek z pkwiu 25.21.22-70.9
13. parapety granitowe (ale w opisie mam Usługa - parapety granitowe) vat 22%
I mam jeszcze jedno pytanie mam fakturę proformę z 2008roku, nie mam "normalnej" czy mogę od niej odliczyć (nie?) czy dostanę ew. duplikat ale z kolei nie wiem czy była wystawiona, ale zagmatwane

anulka65
02-03-2012, 08:56
zapomniałam jeszcze o
1. roleta z pkwiu 20.51.14-50.12

autorus
02-03-2012, 09:00
A panele drewniane? Albo deski podłogowe? Chodzi mi o takie do położenia na ogrzewanie podłogowe. Czy można odliczyć?

agus2385
02-03-2012, 11:42
dziękuje belladonna tak myślałam ale nie byłam pewna :-)

julo23
02-03-2012, 20:01
Witam, jestem na etapie zakupów materiałów do stanu surowego budynku.
M.in. stal, bloczki betonowe, porotherm, no i dachówka.
I teraz pytanie, czy musze np. kupując dachówke wziąść konkretny model czy specyfikację zeby odliczyć sobie VAT ? Jeszcze nie zdecydowałem sie czy wezme np. dachówke cementową czy ceramiczną. Nie wiem czy to ma np. jakieś znaczenie przy późniejszym odliczaniu VAT-u.

Wolałbym teraz się zorientować niż po zakupie jak będzie za późno.

belladonna
03-03-2012, 17:39
julo23, czy cementowa, czy ceramiczna wchodzi... skup się na tym, co lepsze i bierz FV na wszystko :)

talgo1
03-03-2012, 21:34
Witam
mam pytanko do doświadczonych odliczających VAT

Kupiliśmy z żoną w 2011r dom do remontu i rozpoczęliśmy remont
więc będzie to nasze pierwsze odliczenie Vat więc będę się starał sam obliczyć

czy odliczając Vat rozliczam się razem z małżonką?
jaki wniosek wypełniamy jeżeli remont nie wymagał pozwolenia czy jest to także VZM-1 ?
jaką kwotę mogę odliczyć w tym przypadku 14 709,74 zł lub 14 590,01 zł od czego zależą te dwie kwoty ?
czy odliczamy tylko faktury z 2011r czy możemy także odliczyć te które dostaliśmy w 2012r ?

Pozdrawiam

autorus
04-03-2012, 08:02
Na ostatnie pytanie znam odpowiedz, odliczasz wszystkie fv które zgromadziłeś do daty wypełnienie wniosku, jednak pamiętaj, że można to zrobić tylko raz w roku wiec najlepiej pod koniec roku :)

talgo1
04-03-2012, 17:52
Dzięki autorus czyli na jedno pytanie już wiem
jeżeli ktoś by się ustosunkował do reszty byłbym wdzięczny

a jeszcze jedno co w przypadku jeżeli mam korekty do faktury

a i jeszcze żeby nie truć widzę że belladona i piter pomagają w wykazie PKWiU
gdzie znajdę dokładny spis elementów które mogę rozliczyć
bo też przeglądając

http://pit.republika.pl/index.html

zauważyłem że nie ma w nim wszystkich rzeczy a jednak piter czy bella je uwzględniają

belladonna
04-03-2012, 19:50
.

http://nowe2011.cba.pl/lista/lista.pdf

belladonna
04-03-2012, 19:55
czy odliczając Vat rozliczam się razem z małżonką?
tak

jaki wniosek wypełniamy jeżeli remont nie wymagał pozwolenia czy jest to także VZM-1 ?
VZM-1 plus załączniki, VZM-1/C jest dla FV z 23% VAT, czyli tych od 2011

jaką kwotę mogę odliczyć w tym przypadku 14 709,74 zł lub 14 590,01 zł od czego zależą te dwie kwoty ?
cena metra x 30 x 12,195% (skoro 1 VZM) :):):)

talgo1
04-03-2012, 22:12
dziękuję ci bello za odpowiedź
czyli jeżeli posiadamy FV tylko z 2011r wypełniamy tylko VZM-1/C
a o jakich załącznikach do VZM wspominasz

i co z tymi fakturami korygującymi

anulka65
05-03-2012, 07:45
Witam wszystkich z samego rana
proszę o kolejną pomoc w pozycjach:
1. kołek do izolacji z trzpieniem plastikowym
2. klej do siatki - zaprawa szpachlowo klejowa
3. narożnik ocynk
4. taczka
5. YDY przewód kabelkowy
6. antenowy F6TSV (bęben)
7. listwa do tynk. ocynk., listwa podtynkowa
8. Roto wyłaz LUCARNO
9. taśma dwustronna (żółta) gdzie na forum to było ale nie mogę znaleźć
10. wieszak kątowy do belek drewnianych
11. korek z obrzeżem z pkwiu 27.21-20-50.7
12. korek z pkwiu 25.21.22-70.9
13. parapety granitowe (ale w opisie mam Usługa - parapety granitowe) vat 22%
14. roleta pkwiu 20.51.14-50.12
I mam jeszcze jedno pytanie mam fakturę proformę z 2008roku, nie mam "normalnej" czy mogę od niej odliczyć (nie?) czy dostanę ew. duplikat ale z kolei nie wiem czy była wystawiona, ale zagmatwane

autorus
05-03-2012, 08:02
Odpowiedz znajdziesz w poście #6563

aksamitka
05-03-2012, 11:57
czy bloczki termalica mozna odliczyć?

anulka65
06-03-2012, 09:57
Witam
Bardzo proszę o podpowiedź czy mogę odliczyć
roleta (wewnętrzna) pkwiu 20.51.14-50.12

budowlany_laik
06-03-2012, 10:30
aksamitka, termalica to gazobeton: PKWiU 26.6 - wyroby z betonu i gipsu - odliczasz.

tinca tinca
06-03-2012, 10:43
Witam
Bardzo proszę o podpowiedź czy mogę odliczyć
roleta (wewnętrzna) pkwiu 20.51.14-50.12


Witam.
Raczej nie możesz. Przeczytałam w wykazie, że rolety wewnętrzne nie podlegają odliczaniu.

tinca tinca
06-03-2012, 10:48
Witam wszystkich z samego rana
proszę o kolejną pomoc w pozycjach:
1. kołek do izolacji z trzpieniem plastikowym
2. klej do siatki - zaprawa szpachlowo klejowa
3. narożnik ocynk
4. taczka
5. YDY przewód kabelkowy
6. antenowy F6TSV (bęben)
7. listwa do tynk. ocynk., listwa podtynkowa
8. Roto wyłaz LUCARNO
9. taśma dwustronna (żółta) gdzie na forum to było ale nie mogę znaleźć
10. wieszak kątowy do belek drewnianych
11. korek z obrzeżem z pkwiu 27.21-20-50.7
12. korek z pkwiu 25.21.22-70.9
13. parapety granitowe (ale w opisie mam Usługa - parapety granitowe) vat 22%
14. roleta pkwiu 20.51.14-50.12
I mam jeszcze jedno pytanie mam fakturę proformę z 2008roku, nie mam "normalnej" czy mogę od niej odliczyć (nie?) czy dostanę ew. duplikat ale z kolei nie wiem czy była wystawiona, ale zagmatwane



Według mnie do odliczenia:
5,7,8,10

Co do tej faktury to możesz odliczać tylko oryginalne faktury. Jeśli dostałaś Pro forma, powinnaś także dostać FV końcową.

aksamitka
06-03-2012, 18:48
aksamitka, termalica to gazobeton: PKWiU 26.6 - wyroby z betonu i gipsu - odliczasz.

dzieki
nie mam PKWiU na fakturze, ma to jakies znaczenie?

belladonna
06-03-2012, 22:05
dziękuję ci bello za odpowiedź
czyli jeżeli posiadamy FV tylko z 2011r wypełniamy tylko VZM-1/C
a o jakich załącznikach do VZM wspominasz

i co z tymi fakturami korygującymi

załączniki do VZM, to np VZM-1/C... w końcu jak na jednym się nie zmieścisz wypełniasz drugi (stąd l. mnoga):)
FV korygujące... w załączniku (VZM-1/C u Ciebie) FV pierwotna z kwotami skorygowanymi o zwrot na podstawie FV korygującej, a do wniosku ksera obu dołączasz :)

anulka65
07-03-2012, 11:53
dziękuję za wcześniejsze odpowiedzi
nie mogę znaleźć jeszcze takich rzeczy
1. skrzynka do zasuw woda pkwiu 26.61.12-40.49
2. kolano scian-strop 28.75.27-37.4
3. izolacja fund.poziomych
4. łata alumin z uchwytami
5. Gutta plandeka pkwiu 25.23.15-50.30 (nie?)
6. rura fi spieniona pkwiu 25.21.21-57.22
7. korek pkwiu 25.23.15-90.90
8. kineta 315/160 zbiorcza

Aga H
07-03-2012, 14:20
czytam ostatnie sto stron i powoli dochodzę do wniosku, że z ostatnimi pozycjami nie poradzę sobie bez pytania was o zadanie.

Mam jeszcze trochę rzeczy, co do których nie wiem, czy można je odliczyć:
1. izobud BR - nr 23.99.13.0
2. izobud BR-tixo - nr 23.20.32-00.43
3. maxplast - nr 24.66.47-55.00 na innej fakturze u tego samego sprzedawcy jest nr 20.59.57.0
4. katow. z przetłocz. (pewnie jakieś kątowniki)- nr 28.11.23-62.79
5. impregnat do drewna konstrukcyjnego - nr 20.20.19.0
6. fasada - ?? - nie mam pojęcia co to jest.
7. kleib C-2 - nr 26.64.10-00.11
8. płyty MFP - używane były do szalunków np
9. zaprawa cementowa do klinkieru - nr 23.69.1
10. betonal - nr 24.66.47-50.00
11. dodatek do zapraw do -8*C - zimoplast - nr 24.66.47-50.00
12. izohan dysperbit - nr 23.99.13.0
13. rura melioracyjna pcv/drenaż - wkopana wokół domu do odwodnienia - nr 25.21.21-57.90
14. kolanko dymne fi 110
15. rura dymna fi 110
16. opaska kablowa nylon
17. zlew GRANITOWY franke
18. beton-plast Winter


Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
I przyznam się, że w sumie, to jestem z siebie zadowolona - na 30 faktur tylko 18 pozycji co do których mam wątpliwości - nieźle jak na pierwszy raz ;)

kiki0427
07-03-2012, 19:26
"Pozostałe przewody elektryczne do napięć <= 1000 V – wyłącznie:

- przewody elektroenergetyczne do układania na stałe, wyposażone w złączki, do napięć> 80 V, w rodzaju stosowanych w telekomunikacji, inne niż przewody instalacyjne do urządzeń radiotechnicznych;

- kable elektroenergetyczne z żyłami miedzianymi, wyposażone w złączki do napięć > 80 V, inne niż okrętowe;

- przewody elektroenergetyczne niewyposażone w złączki, do napięć = 1000 V, o średnicy pojedynczego przewodu większej niż 0,51 mm, do układania na stałe: instalacyjne, uzbrojone i kabelkowe;

- przewody elektroenergetyczne z żyłami miedzianymi niewyposażone w złączki, do napięć = 1000 V, o średnicy pojedynczego przewodu większej niż 0,51 mm, inne niż okrętowe i sygnalizacyjne normalno-wymiarowe;

- przewody elektroenergetyczne z żyłami aluminiowymi, niewyposażone w złączki, do napięć = 1000 V, o średnicy pojedynczego przewodu większej niż 0,51 mm;

- przewody elektroenergetyczne, niewyposażone w złączki, do napięć > 80 V, ale < 1000 V, o średnicy pojedynczego przewodu większej niż 0,51 mm, do układania na stałe, instalacyjne, uzbrojone i kabelkowe;"

W związku z powyższym mogę odliczyć:
1. YKY - KABEL 5*10 0,6/1kV EL
2. GNIAZDO SIŁOWE 16A/4 PL TWIN
?

pulsdriver
09-03-2012, 16:00
witam :)

Wspólnie z małżonką rozliczamy się za rok 2011. W tamtym roku składaliśmy VZM i czekamy teraz na zwrot. W tej chwili wypełniam w programie PIT-OPP 2011 zeznania i tam w kreatorze pada pytanie, czy dokonujesz odliczeń budowlanych PIT-D?

Pytanie czy ten pit nas dotyczy, czy nie? :rolleyes:

belladonna
09-03-2012, 22:04
witam :)

Wspólnie z małżonką rozliczamy się za rok 2011. W tamtym roku składaliśmy VZM i czekamy teraz na zwrot. W tej chwili wypełniam w programie PIT-OPP 2011 zeznania i tam w kreatorze pada pytanie, czy dokonujesz odliczeń budowlanych PIT-D?

Pytanie czy ten pit nas dotyczy, czy nie? :rolleyes:

nie dotyczy.... on dotyczy "ludków" co maja odliczenia z praw nabytych z ulg budowlanych, remontowych odliczanych do 2005 roku w PIT (te ulgi przechodziły na lata następne) :)

belladonna
09-03-2012, 22:06
1. YKY - KABEL 5*10 0,6/1kV EL
?

to możesz... YKY "rozbierałam" kiedyś na części pierwsze :)

bessi-wkurzona budową
09-03-2012, 22:54
Witam, mam pytanie...chciałam zrobić zwrot vat kuzynce, która ma faktury na siebie od 2011 roku, mieszkanie które remontowali było wtedy teściowej. Teściowa zapisała je synowi który jest właścicielem od 2012 roku. Wiec obecnie mieszkanie jest na męża-faktury na żonę. Czy mogą zrobić zwrot jako wniosek wspólny?Kuzynka się martwi, że nie, bo jak kupowała materiały , nie była właścicielka mieszkania, ani mąż, ani nie byli tam zameldowani. Ale są teraz tam zameldowani, faktury były brane juz na adres tego mieszkania. Moim zdaniem mogą składać o zwrot

Piter_
10-03-2012, 16:16
bessi-wkurzona budową dzwoń do kuzynki aby zaparzyła dla Ciebie dobrą kawę bo
masz dla niej świetną wiadomość. :D Materiały można gromadzić przed uzyskaniem
tytułu prawnego do mieszkania a więc te zbierane wcześniej faktury jak najbardziej
się nadają. A że składają z mężem wspólny wniosek to fakt, że tytuł prawny będzie
na mężą a faktury na nią to taki mało istotny szczególik. :cool:

Piter_
10-03-2012, 16:48
czytam ostatnie sto stron i powoli dochodzę do wniosku, że z ostatnimi pozycjami nie poradzę sobie bez pytania was o zadanie.
...
Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
I przyznam się, że w sumie, to jestem z siebie zadowolona - na 30 faktur tylko 18 pozycji co do których mam wątpliwości - nieźle jak na pierwszy raz ;)

Jak na pierwszy raz to gratulacje, ;) zasługujesz na podniesienie poziomu satysfakcji o pozycje 1,4,6,7,9,12,13,17 - na TAK. :bye:

ekmir
10-03-2012, 17:36
Czy PERLIT EP-180 można odliczyć?

belladonna
10-03-2012, 21:12
.

A ja to tak sobie "popłynę" w innym temacie.... lubię sobie tak poczytać to i owo, nie tylko w prawie podatkowym i... czytałam niedawno pewne opowiadanie Pana, który był zwolennikiem "wolnych związków". Chyba niezły przykład na to, że miłość jest jednak ślepa. Owy Pan zamieszkał z kobietą, która kupiła sobie mieszkanie na kredyt, Pan się do niej wprowadził, swoje sprzedał (po co dwa?), urządził Pani mieszkanie, Pani kochała zagraniczne wycieczki, więc jej takowe finansował, spłacał jej kredyt i.... nagle Pani stwierdziła, że nie pasują do siebie, wiec jak jutro wróci z pracy Pana ma już nie być.... Pan poszedł do prawnika i się dowiedział, że skoro nie byli małżeństwem, to pozamiatane... Pan się wyleczył z wolnych związków.... dlaczego to piszę? ano dlatego, że darowizna dla małżonka w trakcie trwania małżeństwa stanowi jego majątek osobisty (art. 33 pkt 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Uświadom kuzynkę przy tej kawie ;) w tym zakresie, bo do pewnego czasu to znaczenia nie ma.... ale już przy rozwodzie zaczyna mieć znaczenie OGROMNE.... czego oczywiście nikomu absolutnie nie życzę (nie, nie... ja żyję w świetnym związku i rozwodu nie przeżyłam... po prostu dużo czytam, a tematyka mnie interesuje różnorodna) :-)

belladonna
10-03-2012, 21:59
Czy PERLIT EP-180 można odliczyć?

wygląda, że można :)

http://www.perlit-polska.pl/cont/stavebni-perlit/produkty/210/Perlit%20EP-150%20-%20deklaracja%20zgodnosci.pdf

asbe
11-03-2012, 12:30
Witam.

Planuję kupić bufor ciepła, który będzie ogrzewał wodę do podłogówki oraz cwu.
Czy będę mogła odzyskać różnicę VAT-u od takiego urządzenia

http://najlepszekolektory.eu/bufor-ciepla-warstwowy-wezownica-cwu-sks-1000l-p-202.html

Aga H
11-03-2012, 18:58
Jak na pierwszy raz to gratulacje, ;) zasługujesz na podniesienie poziomu satysfakcji o pozycje 1,4,6,7,9,12,13,17 - na TAK. :bye:
Wielkie dzięki.

bessi-wkurzona budową
11-03-2012, 19:22
Super-bardzo się cieszę :-))

Terry
11-03-2012, 20:24
Mam pytanie o kostkę brukową. Będziemy ją kładli dookoła domu (opaska), podjazd do garażu (garaż w bryle budynku) oraz taras. Jest tego ponad 220 m2 więc sporo ale jeśli się dobrze orientuję to nie wszystko da się odliczyć. Czy ktoś mi może pomóc?

tinca tinca
12-03-2012, 08:36
Mam pytanie o kostkę brukową. Będziemy ją kładli dookoła domu (opaska), podjazd do garażu (garaż w bryle budynku) oraz taras. Jest tego ponad 220 m2 więc sporo ale jeśli się dobrze orientuję to nie wszystko da się odliczyć. Czy ktoś mi może pomóc?

Witam.

Z pewnością można odliczyć kostkę zużytą na opaskę wokół domu oraz na taras. A ta zużyta na podjazd do garażu to chyba nie bardzo.

budowlany_laik
12-03-2012, 11:06
Z pewnością można odliczyć kostkę zużytą na opaskę wokół domu oraz na taras.
Skąd ta pewność?

tinca tinca
12-03-2012, 12:13
Skąd ta pewność?

Wielokrotnie pisano, także w tym wątku że kostka na taras i do wykonania opaski wokół domu podlega odliczeniu.

bessi-wkurzona budową
13-03-2012, 12:41
Witam a czy
paski do tapet
okleina (nie wiem jaka, bo robię znajomej, ale chyba meblowa...)

silikon (ma nr 24.30.22.53.23 - a w wykazie konczy sie na 20 nie na 23 jak u mnie..?)
pianka izol.tam.(taka pod podłogę)
oraz podkład Izonord zielony nr. 25.21.30.30.30

można to odliczyć?Bardzo dziękuję za odpowiedzi :-))

bessi-wkurzona budową
13-03-2012, 22:11
Witam, już poradziłam sobie z moimi pytaniami w poprzednim poście, ale mam kolejne pytanie. Mam faktury z 2004, 2005, 2006 oraz z 2010 roku. Nie mam mozliwości sprawdzenia czy osoba której to robię korzystała z ulgi budowlanej w PIcie, dlatego chciałam zrobić faktury na wniosku VZM 1A, dla osób korzystających z ulgi, ale nie wiem do kiedy takowa ulga była...które lata rozliczać na tym wniosku-dla ewentualnie korzystających z niej?bo 2010 rok musze ju zchyba na wniosku VZM 1B, bardzo proszę o pomoc...POZDRAWIAM!

Piter_
14-03-2012, 08:01
bessi Były dwie ulgi budowlane w PIT:
- wydatki na budowę budynku mieszkalnego, ulga obowiązywała do 31 grudnia 2004 r.
- wydatki remontowo - budowlane, ulga obowiązywała do 31 grudnia 2005 r.

Więc w zależności od rodzaju ulgi do załącznika VZM-1/A wpisz faktury
z okresu od 01.05.2004 r. do 31.12.2004 r. lub do 31.12.2005 r.

Pozostałe faktury wystawione do 31.12.2010 r. wpisz do VZM-1/B.:bye:

Jarek.P
14-03-2012, 11:25
Kilka pytań mam odnośnie dat na fakturach:


Pytanie 1 - właśnie zgłosiłem w PINB zakończenie budowy domu. Wydatki jednak jakieś cały czas ponoszę. Która data jest datą graniczną po której wydatki powinienem już wpisywać w VZM w kolumnę 6 ("niewymagające pozwolenia na budowę")?
a) data zakończenia budowy, którą kierbud wpisał w dzienniku budowy i na zaświadczeniu
b) data złożenia zawiadomienia do PINB
c) data uprawomocnienia się zawiadomienia (miesiąc po 'b')


Pytanie 2 - Robiąc regularnie budowlane zakupy np. w Castoramie nie biorę za każdym razem faktury, tylko wrzucam paragony do worka i jak się ich już nazbiera, to biorę na nie fakturę zbiorczą. Zatem faktura może mieć datę np. z dzisiaj, a opisywać wydatki sprzed dwóch miesięcy (daty sprzedaży są na fakturze). Czym zatem się kierować, jeśli daty te stoją okrakiem nad terminem zakończenia budowy? Datą dokonania zakupu, czy datą wystawienia faktury?


Pytanie 3 - i na koniec taka kwestia: już kilka razy zdarzało mi się występować o wystawienie faktury dla paragonu starszego niż trzy miesiące. Castorama nie robi z tym problemu, jednak podsuwa wtedy do podpisania oświadczenie, że jest się świadomym, że został przekroczony termin, w którym wg przepisów jakichśtam można się ubiegać o wystawienie faktury. Na moje pytanie, jakie są skutki prawne wzięcia takiej faktury jednak nie potrafiono mi w sklepie odpowiedzieć inaczej, niż tłumaczeniem, że masło jest maślane, ponieważ jest z masła, a ponieważ jest z masła, to może być używane jako masło, więc jest masłem. Może tutaj ktoś mi w takim razie wyjaśni, czy wzięcie takiej faktury czymś grozi, w szczególności w kontekście przygotowywanego właśnie VZM-1? NIe wiem, taka faktura jest dla US nieważna, ubiegając się o zwrot na jej podstawie popełniam przestępstwo skarbowe, czy może coś jeszcze innego?

J.

Piter_
14-03-2012, 12:25
Jarek.P

ad 1 obstawiam datę zakończenia budowy, którą wpisał kierownik
w dzienniku budowy bo to jest faktyczna data zakończenia budowy

ad 2 data nie jest aż tak istotna tylko sposób, w jaki dokonasz podziału
tych materiałów na "budowę" i "remont" we wniosku, a wynika to z tego,
że można kupować materiały na "zapas" i wykorzystywać je później

ad 3 po tych trzech miesiącach to Castorama miała prawo odmówić Ci
wystawienia faktury. Jeśli tego nie zrobili to masz normalną fakturę
stanowiącą podstawę do zwrotu.
:)

Jarek.P
14-03-2012, 13:01
Piter_ - wielkie dzięki za rozwianie wątpliwości.

Pozdrawiam

J.

dzabij
14-03-2012, 14:12
Piter_ - wielkie dzięki za rozwianie wątpliwości.

Pozdrawiam

J.

Odnośnie ad1, mój urząd wykombinował sobie tak, że remont "zaczyna" się 2 tyg. po oddaniu budynku do użytkowania (jak rozumiem od daty na pieczątce z PINB). Czyli tradycyjnie "co kraj to obyczaj".

tinca tinca
14-03-2012, 16:33
Odnośnie ad1, mój urząd wykombinował sobie tak, że remont "zaczyna" się 2 tyg. po oddaniu budynku do użytkowania (jak rozumiem od daty na pieczątce z PINB). Czyli tradycyjnie "co kraj to obyczaj".
Pozwolenie na użytkowanie jak podobne dokumenty musi się uprawomocnić, trwa to właśnie 2 tygodnie. Czyli wydatki remontowe zaczynają się jak już prawomocnie możemy użytkować dom ;)

bessi-wkurzona budową
14-03-2012, 21:24
Witam...oj, znów mam problem :-) robię zwrot mamie, z faktur po nieżyjącym tacie - bo jest spadkobierczynią nieruchomości. Są to faktury z 2004 roku. I tu pojawia się mój problem, nie mogę znaleźć pita rodziców aby sprawdzić czy korzystali z ulgi remontowo - budowlanej...ten pit normalnie gdzies wyparował!!!Mam wszystkie poprzednie i z nastepnych lat, a tego nie mam...przeciez nie mozliwe, ze nie złozyli...w pierwszej chwili miałam zadzwonic do US być może by udzielili takiej informacji (tzn. mama by pytała), ale jak tak nie złożyli...to nawet nie chce myslec, chociaz złożyli na bank - bo mama miała działalnosc i robiła to jej ksiegowa, wiec nie zapomniała by o tym. Zrobiła bym jej na VZM 1 A, ale różnica dosyć spora...bo jak nie korzystali z ulgi, to miała by wiecej zwrotu, co tu zrobic???

belladonna
16-03-2012, 16:51
Rok 2004 PIT-owy się przedawnił, wiec nawet gdyby nie złożyła, to już po temacie. Zadzwonić do US i dopytać, czy w 2004 był PIT/D.... :)

belladonna
16-03-2012, 16:54
Odnośnie ad1, mój urząd wykombinował sobie tak, że remont "zaczyna" się 2 tyg. po oddaniu budynku do użytkowania (jak rozumiem od daty na pieczątce z PINB). Czyli tradycyjnie "co kraj to obyczaj".


Do wniosku nie dokładasz dziennika budowy, a ksero pozwolenia i zawiadomienia o zakończeniu.... więc pieczątka z datą/ta data to początek remontu dla US :)

Trajkotka
17-03-2012, 12:41
witam.
Ja jeszcze wrócę do betonu ... pierwsze rozliczenie robiłam rok temu, a nie dawno złozyłam drugie.
Betonu nie odliczłam, bo wszyscy trąbili, ze NIe ...
teraz przypadkiem sprawdziła faktury, a tam Vat 22% ... pompowanie osobno, ale tez vat 22

Powinnam zrb korektę?/

Piter_
17-03-2012, 14:35
witam.
Ja jeszcze wrócę do betonu ... pierwsze rozliczenie robiłam rok temu, a nie dawno złozyłam drugie.
Betonu nie odliczłam, bo wszyscy trąbili, ze NIe ...
teraz przypadkiem sprawdziła faktury, a tam Vat 22% ... pompowanie osobno, ale tez vat 22

Powinnam zrb korektę?/
A to słonie trąbalskie. No to Cię, że tak powiem wtrąbili.:)
Jak ten drugi wniosek złożyłaś niedawno to składaj korektę.
Przesunie to termin do załatwienia wniosku, ale to pewnie
i tak będzie szybciej niż czekać z tą fakturą do następnego
roku.

Basia_KRK
18-03-2012, 08:51
Już rok się zbieram do rozliczenia... Ale teraz to już po prostu muszę...
Mam wniosek VZM, ale czy są gdzieś w sieci "interaktywne" załączniki do wniosku, czy muszę to wszystko ręcznie wpisywać?

Gdzie znajdę najbardziej aktualną listę?

Piter_
18-03-2012, 10:43
W VZM podstawą jest informacja czy w dniu 30 kwietnia 2004 r. dany materiał
podlegał opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 7 %.
Chodzi więc o dane historyczne a nie aktualne. Zamiast zatem szukać
najbardziej aktualnej listy szukaj raczej największej listy, aby było w czym
przebierać.
Jak dotąd największa jest Alfabetyczna lista 10 tys. materiałów do VZM.:rolleyes:

Basia_KRK
18-03-2012, 12:23
Czy mogę odliczyć następujące pozycje? Tak dokładnie mam napisane na fakturach:

1. Tynk maszynowy KNAUF
2. Tynk maszynowy cementowo-wapienny KREISEL 26.64.10-00.00
3. Nanotynk SB 1,5mm BAZA A (to jest tynk silikonowo-silikatowy)
4. Tynkolit SO K29988: 20.30.22

5. Folia dachowa TYVEK (wiem, że folii nie mogę, ale to akurat jest membrana - na fakturze nie ma podanego PKWiU).
6. Dorken Reflex Metalizowana folia paroizolacyjna ( taki PKWiU z faktury: 25.23.15-50.30 )

bessi-wkurzona budową
18-03-2012, 16:22
Bardzo dziękuję Wszystkim za odpowiedzi :-)) POZDRAWIAM!!!!!!!!!!

tinca tinca
19-03-2012, 10:44
Witam.
Potrzebuję informacji, czy mogę odliczyć:
- głowicę zaworu fi20 ARMATURA
- obudowę filtra wodnego 3/4'

dziękuję ;)

Piter_
19-03-2012, 21:02
tinca tinca Z tego co wiem to filtry wodne nie, no to części do nich jak ta Twoja obudowa to pewnie też nie. Co do głowicy do zaworu to nie ma przeciwwskazań.

tinca tinca
20-03-2012, 10:14
tinca tinca Z tego co wiem to filtry wodne nie, no to części do nich jak ta Twoja obudowa to pewnie też nie. Co do głowicy do zaworu to nie ma przeciwwskazań.

Piter dziękuje, po raz kolejny. :)

Dziś mam kolejną zagwostkę. Otóż w sobotę otrzymałam FV za część materiałów do instalacji wodnej, co z resztą widać poniżej.
Niestety nie wiem dlaczego przy każdej pozycji w kolumnie WARTOŚĆ BRUTTO, od góry do dołu są zera. Natomiast na końcu jest podana kwota netto, stawka VAT i wartość brutto. Według mnie każda z pozycji na tej fakturze podlega odliczeniu, czy więc mogę ją wciągnąć?? Czy mnie miła pani Z US pogoni jak brzydkiego psa z tymi zerami??:p

Z góry dziękuje za pomoc ;)
http://fotoo.pl//out.php/i154279_1.gif
http://fotoo.pl//out.php/i154291_2.gif

bessi-wkurzona budową
20-03-2012, 17:44
Witam :-)) znów ja :-))

Mam znów pytanie do was ekspertów :-))
Koleżanka ma dom, ma na to akt notarialny (babcia jej zapisała). Ale mieszka z mężem pod innym adresem. Remontowała ten dom który jej zapisała babcia i ma faktury na siebie i na męża (nie mają rozdzielności) ale z adresem zamieszkania. Czy może robić normalnie zwrot z tych faktur?Mnie się wydaje ,że tak, dobrze myślę?

Piter_
20-03-2012, 18:35
Bessi dobrze myślisz :yes:
tinca tinca Wartość brutto przy każdej pozycji to może być ale nie musi.
Na pewno natomiast faktura ta stanowi podstawę do zwrotu VAT.

Michał82
21-03-2012, 11:28
Witam Może to wam będzie troszkę pomocne.
Lista materiałów budowlanych przydatna do wypełnienia wniosku VZM-1
http://nowe2011.cba.pl/lista/lista.pdf
Program VZM 1 link działa 7 dni wiec jak by ktoś nie zdążył sobie pobrać prosze o wiadomość na priv.
http://wyslijto.pl/plik/mz3s6gxq2s

tinca tinca
21-03-2012, 11:43
tinca tinca Wartość brutto przy każdej pozycji to może być ale nie musi.
Na pewno natomiast faktura ta stanowi podstawę do zwrotu VAT.

Witam, dziękuje ponownie :)

Pytanie kolejne:
folia budowlana izolacyjna 0,5mm 25.23.15-5

Nazwa sugeruje, ze odliczenie się nie należy ale wg mnie PKWiU owszem.
I jak to ugryźć?? :)

Michał82
21-03-2012, 11:45
Czy mogę odliczyć następujące pozycje? Tak dokładnie mam napisane na fakturach:

1. Tynk maszynowy KNAUF
2. Tynk maszynowy cementowo-wapienny KREISEL 26.64.10-00.00
3. Nanotynk SB 1,5mm BAZA A (to jest tynk silikonowo-silikatowy)
4. Tynkolit SO K29988: 20.30.22

5. Folia dachowa TYVEK (wiem, że folii nie mogę, ale to akurat jest membrana - na fakturze nie ma podanego PKWiU).


6. Dorken Reflex Metalizowana folia paroizolacyjna ( taki PKWiU z faktury: 25.23.15-50.30 )

1-6 mozesz odliczyć

Michał82
21-03-2012, 11:53
Witam, dziękuje ponownie :)

Pytanie kolejne:
folia budowlana izolacyjna 0,5mm 25.23.15-5

Nazwa sugeruje, ze odliczenie się nie należy ale wg mnie PKWiU owszem.


I jak to ugryźć?? :)

foli budowlanej nie odliczysz

tinca tinca
21-03-2012, 11:57
foli budowlanej nie odliczysz

No wiem. Ale jest coś takiego jak:
folia paroizolacyjna zbrojona 25.23.15

I ja właśnie takie PKWiU mam na fakturze jak ta wyżej. I nie wiem co z tym zrobić ...

AKL
21-03-2012, 12:04
... ale czy są gdzieś w sieci "interaktywne" załączniki do wniosku, czy muszę to wszystko ręcznie wpisywać?..

Na stronie Ministerstwa Finansów (http://www.mf.gov.pl/index.php?const=1&dzial=106&wysw=4&sub=sub12) na samym dole jest w prawj kolumnie interaktywny formularz VZM-1. Jak go otworzysz to po wpisaniu (wypełnieniu) formularza otworzą ci się odpowiednie formularze.

AKL
21-03-2012, 12:14
No wiem. Ale jest coś takiego jak:
folia paroizolacyjna zbrojona 25.23.15

I ja właśnie takie PKWiU mam na fakturze jak ta wyżej. I nie wiem co z tym zrobić ...

Czy ty się czasami nie posługujesz klasyfikacją PKWIU z 1997r. Jeżeli tak to jest ona nie aktualna. Przestała obowiązywać od 01.01.2011r.

Folii budowlanej nie odliczysz, folię paroizolacyjną tak odliczysz.

tinca tinca
21-03-2012, 12:25
Czy ty się czasami nie posługujesz klasyfikacją PKWIU z 1997r. Jeżeli tak to jest ona nie aktualna. Przestała obowiązywać od 01.01.2011r.

Folii budowlanej nie odliczysz, folię paroizolacyjną tak odliczysz.

A co to za różnica jakie PKWiU skoro US się tego nie czepia? We wniosku, który składałam 90% dołączonych FV miało stare PKWiU i zwrot dostałam.dodam, że wniosek składałam 1 grudnia 2011.

Michał82
21-03-2012, 12:27
Czy ty się czasami nie posługujesz klasyfikacją PKWIU z 1997r. Jeżeli tak to jest ona nie aktualna. Przestała obowiązywać od 01.01.2011r.

Folii budowlanej nie odliczysz, folię paroizolacyjną tak odliczysz.



Folia paroizolacyjna EHOFOL, EKOFOL 25.21.30-17.00 22.21.30.0
Folia paroizolacyjna zbrojona ANTIVIL ALU 170 25.23.15-90.90 87 22.23.19.0
Folia paroizolacyjna żółta
z tych trzech tylko 2 pozycje można odliczyć

AKL
21-03-2012, 12:29
Dla nich żadna, ale szukając w nowym rozporządzeniu po kodach PKWIU z klasyfikacji z 2008r., jak sprzedawca nie zmieni kodów z 1997r. na 2008 to nieraz można szału dostać.

AKL
21-03-2012, 12:34
Folia paroizolacyjna EHOFOL, EKOFOL 25.21.30-17.00 22.21.30.0
Folia paroizolacyjna zbrojona ANTIVIL ALU 170 25.23.15-90.90 87 22.23.19.0
Folia paroizolacyjna żółta
z tych trzech tylko 2 pozycje można odliczyć

Możesz odliczyć to: ex22.21.41.0 - Pozostałe płyty, arkusze, folie, taśmy i pasy, z tworzyw sztucznych komórkowych.

Kody 25.... w nowej klasyfikacji to: 25 - WYROBY METALOWE GOTOWE, Z WYŁĄCZENIEM MASZYN I URZĄDZEŃ
Kody 25.... w starej klasyfikacji to: 25 - WYROBY Z GUMY I TWORZYW SZTUCZNYCH

tinca tinca
21-03-2012, 12:43
Folia paroizolacyjna EHOFOL, EKOFOL 25.21.30-17.00 22.21.30.0
Folia paroizolacyjna zbrojona ANTIVIL ALU 170 25.23.15-90.90 87 22.23.19.0
Folia paroizolacyjna żółta
z tych trzech tylko 2 pozycje można odliczyć

Możesz odliczyć to: ex22.21.41.0 - Pozostałe płyty, arkusze, folie, taśmy i pasy, z tworzyw sztucznych komórkowych.

Kody 25.... w nowej klasyfikacji to: 25 - WYROBY METALOWE GOTOWE, Z WYŁĄCZENIEM MASZYN I URZĄDZEŃ
Kody 25.... w starej klasyfikacji to: 25 - WYROBY Z GUMY I TWORZYW SZTUCZNYCH
Dziękuję za pomoc. Najlepiej zrobię jak przy okazji udam się z tą fakturą do US i spytam u źródła.


Dla nich żadna, ale szukając w nowym rozporządzeniu po kodach PKWIU z klasyfikacji z 2008r., jak sprzedawca nie zmieni kodów z 1997r. na 2008 to nieraz można szału dostać.
To prawda, na początku strasznie się tym przejmowałam, bo na większości FV był nieaktualny kod. Uspokoiła mnie Pani z US jak byłam wykreślić kilka pozycji na wykazie. Powiedziała, ze ona głównie patrzy na nazwę produktu, gdy jest ona jednoznaczna nawet nie spogląda na kod. Pomocny jest on tylko w przypadku zaszyfrowanej nazwy :)

AKL
21-03-2012, 12:51
Dziękuję za pomoc. Najlepiej zrobię jak przy okazji udam się z tą fakturą do US i spytam u źródła.

Będzie to najlepsze rozwiązanie. W naszym kraju każdy US rządzi swoimi prawami. To co jest możliwe w jednym US to w drugim jest zabronione. Spotkałem się swego czasu z dwoma odmiennymi interpretacjami tego samego przedmiotu.

AKL
21-03-2012, 12:56
Witam Może to wam będzie troszkę pomocne.
Lista materiałów budowlanych przydatna do wypełnienia wniosku VZM-1
http://nowe2011.cba.pl/lista/lista.pdf
Program VZM 1 link działa 7 dni wiec jak by ktoś nie zdążył sobie pobrać prosze o wiadomość na priv.
http://wyslijto.pl/plik/mz3s6gxq2s

Dzięki :)

Michał82
22-03-2012, 08:04
Witam Może to wam będzie troszkę pomocne.
Lista materiałów budowlanych przydatna do wypełnienia wniosku VZM-1
http://nowe2011.cba.pl/lista/lista.pdf
Program VZM 1 link działa 7 dni wiec jak by ktoś nie zdążył sobie pobrać prosze o wiadomość na priv.
http://wyslijto.pl/plik/mz3s6gxq2s
Dodam jeszcze linka z kabelkami

http://nowe2011.cba.pl/lista/kabelki.html.

jeśli by wam nie działał link z tych CBA przez przekierowanie to wystarczy go wklepać na piechotę:)

belladonna
22-03-2012, 19:27
a ja dodam co do PKWiU, że szukamy w OBU WYKAZACH (będziemy zdrowsi)... nowy jest dla sprzedawcy, bo ten w FV wystawianych od 2011 powinien stosować to z 2008, ale nijak to się ma do rzeczywistości :-))

anna lt
25-03-2012, 12:24
Witam,

czy ktoś wypełniając ten wniosek spotkała się z problemem zaokrąglania wartości VAT?
Ja mam taki problem - wpisuję VAT z faktury, a program twierdzi, że stawka jest za wysoka (tzn. zaokrągla w dół, jesli mam VAT z kwoty brutto np. 3,767 to nie mogę wpisać (zgodnie z faktura) 3,77, tylko muszę wpisać 3,76 (niezgodnie z fakturą).
I co ja mam z tym fantem zrobić?!?
Pomóżcie, proszę....

anna lt
25-03-2012, 12:26
tzn. "spotkał się" (a nie spotkała...)
oraz chodzi o interaktywny wniosek VZM-1/B i C ze strony ministerstwa ...

tinca tinca
28-03-2012, 13:26
Poproszę o pomoc w następujących kwestiach:

- dolot zimnego powietrza do spalania (kominek)
- mikroprocesorowy sterownik kominka z przepustnicą
- przejście dolot- rura (kominek)
- wężownika do płaszcza wodnego (kominek)

dziękuje :)

dorkam
28-03-2012, 23:33
Witajcie,
proszę mi wyjaśnić jak to jest, czy składając pierwszy raz wniosek o zwrot vat musimy złożyć wszystkie druki (VZM-1 z dokumentami, załącznikami B, C i fakturami)? Chcieliśmy załapać się na ten wyższy limit jaki jest w pierwszym kwartale tego roku, ale budowa trwa (do czerwca) i faktury jeszcze będą, a wiem, że tylko raz na rok można ubiegać się o zwrot. Bardzo nieprzyjemna nawiasem mówiąc Pani w US powiedziała, że musimy oddać wszystko za jednym razem.

Pozdrawiam i proszę o odpowiedź fachowców, którzy jak czytam odwiedzają ten temat :)

belladonna
29-03-2012, 10:44
Postaram Ci się to wyjaśnić "przyjemnie" :)
Załapanie się na wyższy limit ma sens, jeśli nasz zwrot by przekraczał w tym 1 wniosku limit (limit jest do kwoty zwrotu, a nie kwoty wydatków). Np
nie wiem jaki jest teraz limit budowlany, ale przy np 40 tyś, czyli:
328 tyś x 0,23/1,23 = 61333,33
61333,33 x 65,22% = 40002

wydałaś 328 tyś, aby martwić się limitami obecnie? tutaj trzeba sobie odpowiedzieć na to pytanie. Limity są zmienne, czyli za rok wyliczysz wg ceny obowiązującej za rok w danym kwartale, jedynie do limitu porównujesz zwrot obecny plus poprzednie (w ramach tej samej inwestycji, bo budowy z remontem się nie łączy - to oddzielne limity).

Poza tym raz na rok, ale.... w przypadku małżonków 1, jak wspólny, ale jak wnioski indywidualne, to każdy składa 1 (czyli w sumie składają dwa w roku).

Np.... teraz by się okazało, że większość FV jest na męża.... czyli on składa wniosek indywidualny z FV na siebie, a Ty od tego momentu bierzesz FV tylko na siebie i np we wrześniu składasz indywidualny z FV dotąd wystawionymi na Ciebie i kolejnymi na Ciebie (ale warunkiem tutaj jest pozwolenie na oboje, a nie tylko jedna osobę oraz brak FV w roli nabywcy np "Maria i Jan Nowak")....

i nie musicie oddać wszystkiego za 1 razem.... jak ktoś buduje np 5 lat systemem gospodarczym, to składa wniosek co rok, aby mieć zwrot z tego co wydatkował na bieżąco... czekanie do zakończenia budowy też jest ryzykowne, bo co rusz są zapędy, aby to zlikwidować... a jedynym warunkiem jest: NIE CZĘŚCIEJ JAK RAZ W ROKU (co niektórym robi mętlik, ze to PIT, czyli rozliczyć poprzedni rok i złożyć do końca kwietnia, a to bzdura):):):)

belladonna
29-03-2012, 10:48
aha... przy wniosku indywidualnym osoby pozostającej w związku (kwadracik 2) muszą być dane obojga oraz dwa podpisy. Dlaczego? bo małżonkowie maja WSPÓLNY LIMIT, więc zona podpisując indywidualny wniosek męża, wie, że oto właśnie zmniejszył się jej limit o zwrot męża :)

basia_z_lasu
29-03-2012, 11:14
A to nie jest tak, że składając wniosek pierwszy raz fiksujemy sobie 5-letni limit? Natrafiłam w sieci na taką interpretację jakiegoś US. Sorry, jeśli o tym było, nie dałam rady całego wątku przeczytać.
Czytałam też, że jeśli się jest współwłaścicielem, to nawet jak nas nie ma w PnB to faktury przejdą? Ale klawiatura jest cierpliwa.

dorkam
29-03-2012, 16:53
Belladonna baaaaaaaaaaaaaardzo Ci dziękuję :):):)
Szkoda, że w moim US pracownica tego działu, której się płaci!, że tam siedzi i ma udzielać wskazówek, normalnie z klientem nie potrafi rozmawiać. Jak się okazuje, ta osoba wszystkich tak traktuje, bo rozmawiałam o tym zdarzeniu z innymi ludźmi.

Jeszcze raz Ci dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

belladonna
29-03-2012, 21:36
A to nie jest tak, że składając wniosek pierwszy raz fiksujemy sobie 5-letni limit? Natrafiłam w sieci na taką interpretację jakiegoś US. Sorry, jeśli o tym było, nie dałam rady całego wątku przeczytać.
Czytałam też, że jeśli się jest współwłaścicielem, to nawet jak nas nie ma w PnB to faktury przejdą? Ale klawiatura jest cierpliwa.

Fundujemy 5-letni limit, ale na zasadzie jak pisałam wyżej, do kolejnego limitu (ZMIENNEGO) porównujemy obecny zwrot plus poprzednie z pięcioletniego okresu.
Ta interpretacja, to niewypał :)
A co ma związek współwłaściciel z PnB?

basia_z_lasu
29-03-2012, 21:52
Fundujemy 5-letni limit, ale na zasadzie jak pisałam wyżej, do kolejnego limitu (ZMIENNEGO) porównujemy obecny zwrot plus poprzednie z pięcioletniego okresu.
Ta interpretacja, to niewypał :)
A co ma związek współwłaściciel z PnB?
Dzięki za odpowiedź. To jest korzystne, gdy cena metra rośnie, ale teraz maleje :-(

Chodziło mi o to, że małżeństwo jest właścicielem działki, ale PnB wydano tylko na jedno z nich.

Darek_P
29-03-2012, 23:01
Fundujemy 5-letni limit [...]

Czyli z limitem 5-letnim mogę to rozumieć tak:

I wniosek: 27.03.2008 (w ramach budowy)
II wniosek: 26.12.2009 (w ramach budowy)
III wniosek 29.12.2010 (budynek po odbiorze, czyli remont)

Kolejny wniosek spowoduje u mnie przekroczenie limitu zwrotu VAT z tytułu remontu, ale tylko jeśli dodam otrzymane zwroty z wniosków I+II+III.

Z tego co napisała Belladonna rozumiem, że:

- osobno liczę sumę zwrotów z wniosków I+II (budowa)
- kończę budowę i wchodzę z "czystym" kontem w limit remontowy, pomimo trwania 5-letniego okresu rozliczeniowego,
- osobno liczę sumę zwrotów z wniosku III i kolejnych nowych (remont) jako osobna inwestycja i pilnuję tylko tego limitu remontowego

W takim układzie mam jeszcze możliwość dokonania odliczeń, zanim Ustawodawca coś wymyśli. Chciałem czekać do końca 5-letniego okresu, a tu wykończeniówka wykańcza.

Czy moje rozumowanie jest słuszne?

Pozdrawiam

Darek

belladonna
30-03-2012, 09:21
Tak Darek.
Jeśli składamy I wniosek fundujemy sobie 5-letni limit na wszystkie limity.
Czyli I złożony np 5 maja 2007, to do 4 maja 2012 interesuje nas co było w poprzednich wnioskach, ale kwoty zwrotu dodajemy w przypadku tego samego limitu... czyli na budowę masz np 40 tyś, a po budowie czyste konto dla remontu :)
Wiem, ze w jednym programie było niedrukowane pole na poprzednie zwroty... ale 1 pole to za mało, bo w końcu są 4 limity, więc jak pola niedrukowane to 4, a nie 1 :)

PS Oczywiście 40 tyś przyjęłam w uproszczeniu, bo limity są zmienne, więc dzisiaj to będzie 40 tyś, ale za rok może być 45 tyś :)

belladonna
30-03-2012, 09:28
Chodziło mi o to, że małżeństwo jest właścicielem działki, ale PnB wydano tylko na jedno z nich.

Małżonkowie mają limit WSPÓLNY i nie ma znaczenia co remontują, co budują, czyli czy remontowane mieszkanie jest majątkiem odrębnym itp.
Przy PnB na jednego tylko tyle, ze jak FV będą na drugą osobę, to musi być wtedy opcja "wniosek wspólny", bo do indywidualnego 2 osoba nie ma pozwolenia (nie ma jej danych w PnB, a przy budowie to się dołącza do wniosku i nikogo akt notarialny dot. działki nie interesuje). W końcu teoretycznie pozwolenie na budowę ma ten, kto jest właścicielem działki, a to już temat innej instytucji, wydającej pozwoenia :)

tinca tinca
31-03-2012, 10:33
Poproszę o pomoc w następujących kwestiach:

- dolot zimnego powietrza do spalania (kominek)
- mikroprocesorowy sterownik kominka z przepustnicą
- przejście dolot- rura (kominek)
- wężownika do płaszcza wodnego (kominek)

dziękuje :)

Podbijam, czy ktoś może mi pomóc?

Erni_32
01-04-2012, 12:58
Witam.
Mam problem z poniższym zestawem materiałów.
Nie wiem, które z nich mogę odliczyć.
Korzystałem z wykazu i z 52 faktur pozostało mi jeszcze 47 poz. niewiadomych.
Prosiłbym o pomoc.
Z góry dziękuję :)

1. ZŁĄCZ. GWINT.12 H-6MM2 PE 31.50.25-12.90
2. USZCZ. WEZYK OPL. MET. GUM. 1/2
3. KOREK 1/2 OCYNK
4. ZAWÓR DOLNOPŁ. KUL. 1/2*1/2 Z FILTREM 29.13.12-55
5. PRZYŁĄCZE WC 25.21.22-70.1
6. PIANKA OCHRONNA 25.23.12-90.0
7. UCHWYT USMP 3 25.21.10-70.30
8. BLOCZEK 10X20X60CM 26.61.12-20.19
9. OPRAWA OŚWIETLENIOWA 31.50.25-11
10. WKRĘTY B-WS-3535 FOSFAT.
11. BAT. QUADRATO UMYWAL 28.14.12-0
12. BAT. QUADRATO ZLEW 28.14.12-0
13. CYFRA PCV SREB 27.45.99-00.00
14. TON ŁĄCZNIK PODW.ŁP-2C SREBRO+SAT
15. ŁĄCZNIK SCHODÓW ŁP-3 SREBRO-SAT 28.11.23-63.25
16. ZŁĄCZKA WKRĘTNA 27.21.20-50.80
17. KANAŁ ELEKT 90/60 2M 25.21.10-70.30
18. BLOCZEK KOM. 26.61.11-30.15
19. PROWADNICA 3,0MB 10X23 28.11.10-35.19
20. POKRYWA 60 Z WĄSAMI 31.20.27-60.11
21. PUSZKA P/T PK-60F 31.20.27-60.11
22. PESZLA BIAŁA 23/18
23. TRÓJNIK ½ OCYNK
24. ZAWÓR KULOWY DO PRALKI Z FILTREM
25. PŁYTKA ODGAŁĘŹNA 4*2,5
26. KOLANO CZARNE NYP.1/2 A4 NR.7
27. ZESTAW PRZY-MOC DO WC SPŁUCZ.POD
28. REDUKCJA PP BIAŁA 50/40
29. KANAŁ ELEKT 90/60 2M 25.21.10-70.30
30. FOSFAT. 3192 SAMOWIERC.
31. TAŚMA DO PŁYT G-K PRAXA 48MMX90M
32. PROFIL 82 ALUM. 3,0MMV NAROŻNIK PER
33. ROZETA MALOWANA 27.11.10-34.44
34. ZLEWOZMYWAK RIVA 9550-1 D LEN
35. OSŁONKA ŚCIANY OSSE SREBRNA
36. WĘŻYK D/BAT. 3/8 50 OPL. STAL. KR. KOŃC.
37. USZCZ. SKOS SYF. UMYW. KPL 3SZT.
38. WĄŻ ODPROW. WODĘ PRAL. ZMYW 250CM
39. ZŁĄCZE UNIW 6/4*40/50L400-1200
40. RURA BIAŁA Z KIELICHEM 25.21.21-55.10
41. ZŁĄCZKA WKRĘTNA 15 27.21.20-50.80
42. PRZEWÓD DO GAZU 150CM
43. ZAWÓR KUL ODC. DO BAT 1/2X3/8 Z FILTREM
44. LISTWA ZACISKOWA 6MM 12-TOROWA
45. KOŁKI UNO FI8 28.74.11
46. KOŁKI UVD 8X50 25.23.15-50.82
47. KOLANO NASTAWNE 25.21.22-70.31

Basia_KRK
01-04-2012, 22:41
A czy żyrandol lub oprawę oświetleniową odliczę?
Na liście jest to niejednoznaczne i nie wiem o co chodzi, tak jest napisane:

Żyrandol ?! - oprawa oświetleniowa - ?! 31.50.25-11.39

Czy rynny aluminiowe wraz z narożnikami, wylotami, denkami i spustami mogę odliczyć?

rob_7
02-04-2012, 18:51
Szybkie pytanie.

Czy nie mając jeszcze pozwolenia na budowę na mnie i na żonę a mając akt własności na działkę na której będzie stał dom możemy kupować już towar który później będzie można odliczać od podatku? czy czekać 2 miesiące na pozwolenie na budowę?

MMartka
03-04-2012, 12:04
witam prosze o pomoc czy styropian do ocieplenia domu plus kleje mozna odliczyc??
Belladonna pomożesz?

belladonna
03-04-2012, 19:46
Szybkie pytanie.

Jasne, ze kupować możesz, jedynie wniosek złożyć możesz mając pozwolenie, bo kopia potrzebna do VZM :)

belladonna
03-04-2012, 19:47
witam

Tak :)

belladonna
03-04-2012, 19:48
A czy żyrandol lub oprawę oświetleniową odliczę?
Na liście jest to niejednoznaczne i nie wiem o co chodzi, tak jest napisane:

Żyrandol ?! - oprawa oświetleniowa - ?! 31.50.25-11.39

Czy rynny aluminiowe wraz z narożnikami, wylotami, denkami i spustami mogę odliczyć?
Kilka stron wcześniej był wrzucony wyrok, w którym sąd określił żyrandole itp na tak.
Rynny i akcesoria zalicz :)

tinca tinca
04-04-2012, 12:04
BELLADONNO jak nie Ty to nikt chyba!!

Poproszę o pomoc w następujących kwestiach:

- dolot zimnego powietrza do spalania (kominek)
- mikroprocesorowy sterownik kominka z przepustnicą
- przejście dolot- rura (kominek)
- wężownika do płaszcza wodnego (kominek)

dziękuje :)

ewa&mariusz
04-04-2012, 20:04
Witam. Mam pytanko, czy miedź, a dokładnie rury, kształtki itp do instalacji wodnej w domu można odliczyć?
Pozdrawiam

naan5
05-04-2012, 14:28
Belladonno, może cię to zainteresować ;). Kilka stron temu podawałam wyrok w sprawie żyrandoli. teraz czytam, ze dyrektor izby odwolał się od tego wyroku i NSA uchyliło ten wyrok uznając, że żyrandoli się nie odlicza. Nie ma jeszcze opublikowanego pełnego uzasadnienia. I FSK 612/11 z 06.03.2012 Czekam na uzasadnienie ;)

belladonna
05-04-2012, 19:18
Belladonno, może cię to zainteresować ;). Kilka stron temu podawałam wyrok w sprawie żyrandoli. teraz czytam, ze dyrektor izby odwolał się od tego wyroku i NSA uchyliło ten wyrok uznając, że żyrandoli się nie odlicza. Nie ma jeszcze opublikowanego pełnego uzasadnienia. I FSK 612/11 z 06.03.2012 Czekam na uzasadnienie ;)

O widzisz. Chociaż jedno wyjaśnione. Niestety w tym temacie mało kto chce obrać drogę sądową, a szkoda.. bo nadal ogrom niewiadomych :)

ewa&mariusz
05-04-2012, 20:12
Witam. Mam pytanko, czy miedź, a dokładnie rury, kształtki itp do instalacji wodnej w domu można odliczyć?
Pozdrawiam

Ktoś mi odpowie, szukałem ale nie mogę znaleźć.
Pozdrawiam

tinca tinca
05-04-2012, 20:18
Ktoś mi odpowie, szukałem ale nie mogę znaleźć.
Pozdrawiam

Te rzeczy na pewno możesz odliczyć.
pozdrawiam :bye:

naan5
06-04-2012, 12:10
O widzisz. Chociaż jedno wyjaśnione. Niestety w tym temacie mało kto chce obrać drogę sądową, a szkoda.. bo nadal ogrom niewiadomych :)

Też żałuję bo jednak wyroki sądów są jakąś wskazówką, którą drogę wybrać w problematycznych kwestiach ;) Wydaję mi się, że przy vzm-ach kwoty odrzucanych przez urzędy różnych problematycznych materiałach, nie są może tak duże, żeby ludziom się chciało iść aż do sądu i tracić czas i pieniądze.
Teraz zostaje pytanie jak dalej podchodzić do tych lamp i żyrandoli.... U mnie na początku przez długi czas nie uznawaliśmy zunając, iż jest to wyposażenie. Jakis czas temu kierownictwo sie zastanowiło i zadecydowało, że w sumie to przecież jest oprawa oswietleniowa i trudno zaliczyć lub odrzucić ten sam materiał w zależności od tego jak sklep nazwał go na fakturze. A teraz po tym wyroku? wiem, że po świetach mają sie zastanawiać czy znów nie odrzucać lamp czy żyranodoli.... A my analizujący te wnioski mamy problem bo już nie wiemy czy słusznie te zyrandole zaliczamy czy nie.... Jak ja lubię takie niejasne przepisy :P

nellie
09-04-2012, 20:33
Witam wszystkich! Właśnie zaczynam swoją "przygodę" z VZM i oczywiscie od razu "pod gorke". Mam kilka faktur wystawionych w 2011 roku ale za paragony z 2010 roku wiec z 22% VAT-em. Rozumiem że w tym przypadku bez wzgledu na date wystawienia faktury musze je rozliczyc w VZM-1/B?
Czy w przypadku kiedy moim zdaniem jest użyty zły kod PKWiU na fakturze (nie kwalifikuje danego produktu do odliczenia VAT) to chcac go odliczyc powinnam wpisac ten ktory jest wedlug mnie prawidlowy i napisac wyjasnienie na fakturze?Czy US uznaje tego typu wyjasnienia, bedzie sie domagal szczegolow typu z czego to jest wykonane itp?(chodzi o listwę/profil chromowany użyty jako dekor do glazury - na fakturze (z 2010 roku) kod 27.42.22-00.27 wedlug mnie mozna to podciagnac pod 27.10.70 i odliczyc).
Macie jakikolwiek pomysł pod jakie PKWiU podciągnać mozaike metalowa?(malutkie ceramiczne kosteczki z metalowa powierzchnią umieszczone na plastrze i użyte jako dekor do glazury).
Przepraszam jesli pytania sa dla Was oczywiste :) ale dla mnie to poki co czarna magia wiec z gory dziekuje za pomoc.

tinca tinca
10-04-2012, 11:52
NAAN5 a może Ty mi pomożesz??

Czy mogę odliczyć:

- dolot zimnego powietrza do spalania (kominek)
- mikroprocesorowy sterownik kominka z przepustnicą
- przejście dolot- rura (kominek)
- wężownika do płaszcza wodnego (kominek)

dziękuje :)

naan5
11-04-2012, 08:37
NAAN5 a może Ty mi pomożesz??

Czy mogę odliczyć:

- dolot zimnego powietrza do spalania (kominek)
- mikroprocesorowy sterownik kominka z przepustnicą
- przejście dolot- rura (kominek)
- wężownika do płaszcza wodnego (kominek)

dziękuje :)

Według mnie nic z tego nie podlega.

aksamitka
12-04-2012, 07:38
czyli nie da się betonu 26.63.10 podciągnąć pod ex 26.6 - Wyroby z betonu i gipsu, z wyłączeniem: 1) płyt kamiennych surowych, 2) wyrobów ze sztucznego kamienia lastrico, w tym pomników i nagrobków - z wyjątkiem: płyt parapetowych, płyt okładzinowych stopni schodowych i ścian oraz wykładzin posadzkowych . Bo beton był wczesniej 7%.


Ja rozumiem, że 26.6 oznacza wszystkie materiały, których nr PKWiU zaczyna się na 26.6, czyli też 26.63.10, a wyjątki zostały wyszczególnione w opisie , np. płyty parapetowe

naan jak to wkoncu jest ,monzna odliczyć beton 26.63.10-00.90 czy nie?

naan5
12-04-2012, 08:11
naan jak to wkoncu jest ,monzna odliczyć beton 26.63.10-00.90 czy nie?

Tak można. Beton jak najbardziej podlega odliczeniu.

belladonna
13-04-2012, 17:17
Tak można. Beton jak najbardziej podlega odliczeniu.

Jam co prawda nie naan5, ale powiem tak: można odliczyć beton :)

TomKa
14-04-2012, 00:35
A z tą kantowizną nic się nie zmieniło?
Nadal nie można jej odliczać?

aksamitka
14-04-2012, 07:47
bellladonna, naan dziekuje :)

belladonna
14-04-2012, 09:11
A z tą kantowizną nic się nie zmieniło?
Nadal nie można jej odliczać?

wg mojej wiedzy nic ;)

tinca tinca
18-04-2012, 10:33
Według mnie nic z tego nie podlega.

Naan5 serdecznie dziękuję za odpowiedź :)

jery01
18-04-2012, 11:36
Witam
Prosiłbym o pomoc w poniższych pozycjach:
1. ZEXT Licznik zużycia energii 3 fazowy 10(80)A EM3E-M-10 (instalacja elektryczna)
2. Szafa 19" wisząca 3U/350mm (instalacja teleinformatyczna)
3. Szyna S łącząca 16x54 3-fazowa (instalacja elektryczna)
4. Izolacja do rur 22/6 czerwona 27.33.14.0 (instalacja grzewcza)
5. Kreisel Tynkolit SO
6. Kołki do wełny L 220 z metalowym trzpieniem (elewacja budynku)

dzięki z góry

Basia_KRK
18-04-2012, 21:31
Teraz zostaje pytanie jak dalej podchodzić do tych lamp i żyrandoli.... U mnie na początku przez długi czas nie uznawaliśmy zunając, iż jest to wyposażenie. Jakis czas temu kierownictwo sie zastanowiło i zadecydowało, że w sumie to przecież jest oprawa oswietleniowa i trudno zaliczyć lub odrzucić ten sam materiał w zależności od tego jak sklep nazwał go na fakturze. A teraz po tym wyroku? wiem, że po świetach mają sie zastanawiać czy znów nie odrzucać lamp czy żyranodoli.... A my analizujący te wnioski mamy problem bo już nie wiemy czy słusznie te zyrandole zaliczamy czy nie.... Jak ja lubię takie niejasne przepisy :P

Hmmmm... dziękuję za odpowiedź. To może spróbuję je zaliczyć, bo w sumie nie wiem jak mój Urząd będzie je zaliczał...

naan5
19-04-2012, 08:28
Hmmmm... dziękuję za odpowiedź. To może spróbuję je zaliczyć, bo w sumie nie wiem jak mój Urząd będzie je zaliczał...

Zawsze mówię, że lepiej wpisać za dużo i najwyżej coś wykreślić niż nie wpisać i stracić możliwość odliczenia czegoś co można odliczyć ;)
US ma obowiązek analizy wniosku w zakresie żądanym przez podatnika. A zakres ządania określają pozycje z faktur które podatnik wybierze. Więc jak jakiejś pozycji nie się wpisze do wniosku to właściciwe ona dla us nie istnieje. Oczywiscie można trafić na jakąś życzliwą osobę, która powie, że są niezaliczone materiały które można odliczyć. Ale wiadomo raz trafisz na taką osobę a raz nie ;)

belladonna
21-04-2012, 22:36
Oczywiscie można trafić na jakąś życzliwą osobę, która powie;)

albo mieć pecha i podlegać pod "życzliwy" US, który karze za to, jak we wniosku kwota zwrotu po weryfikacji zmniejsza się od 200 :)

Do tej pory podziwiam za odwagę.... bo jak się trafi dociekliwiec, to będzie "kolorowo".... :)

Basia_KRK
22-04-2012, 09:01
albo mieć pecha i podlegać pod "życzliwy" US, który karze za to, jak we wniosku kwota zwrotu po weryfikacji zmniejsza się od 200 :)

Belladonna, co to znaczy: "jak we wniosku kwota zwrotu po weryfikacji zmniejsza się od 200" ?? Chodzi o 200 zł? Jak jest różnica 200 zł to są kary?

belladonna
22-04-2012, 09:41
Belladonna, co to znaczy: "jak we wniosku kwota zwrotu po weryfikacji zmniejsza się od 200" ?? Chodzi o 200 zł? Jak jest różnica 200 zł to są kary?
Na innym forum czytałam, że jeżeli zwrot po weryfikacji zmniejszy się o co najmniej 200 zł to płaci się mandat (KKS). Czy to jest prawdą nie wiem, ale ja osobiście nie bardzo "widzę" przepisów na to.
Art. 9.
W ustawie z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy (Dz. U. Nr 83, poz. 930, z późn.
zm.) po art. 76 dodaje art. 76a w brzmieniu:
„Art. 76a. § 1. Kto przez podanie danych niezgodnych ze stanem rzeczywistym lub zatajenie
rzeczywistego stanu rzeczy wprowadza w błąd właściwy organ narażając na
nienależny zwrot wydatków, o których mowa w przepisach o zwrocie osobom
fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym,
podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia
wolności, albo obu tym karom łącznie.
§ 2. Jeżeli kwota narażona na nienależny zwrot wydatków, o których mowa w § 1,
jest małej wartości, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1
podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.
§ 3. Jeżeli kwota narażona na nienależny zwrot wydatków, o których mowa w § 1,
nie przekracza ustawowego progu, sprawca czynu zabronionego określonego
w § 1 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.”.

Na moje rozumowanie podanie danych niezgodnych ze stanem rzeczywistym lub zatajenie
rzeczywistego stanu rzeczy to np. w opisie "wymiana dachu budynku mieszkalnego", a w rzeczywistości "wymiana na budynku gospodarczym" za co się zwrot nie należy (to jest podanie danych niezgodnych ze stanem rzeczywistym). Ale z wciągnięciem za dużo materiałów, jeżeli organ podatkowy to weryfikuje i nie zwróci za materiały, za które zwrot się nie należy ten zapis wg mnie nie ma nic wspólnego:)

Basia_KRK
29-04-2012, 22:24
Pogubiłam się, proszę powiedzcie który formularz mam wypełniać do VZM: - 1a / 1b /1c ?
To będzie mój pierwszy wniosek. Faktury mam od 2010, więc wszystkie z VATem 23%.

belladonna
30-04-2012, 16:40
Pogubiłam się, proszę powiedzcie który formularz mam wypełniać do VZM: - 1a / 1b /1c ?
To będzie mój pierwszy wniosek. Faktury mam od 2010, więc wszystkie z VATem 23%.

Od 2011 było 23% :)
Z 2010 (VAT 22%) VZM-1/B
od 2011 (VAT 23%) VZM-1/C :)

Basia_KRK
01-05-2012, 09:26
Dziękuję :)

diodonna
01-05-2012, 09:33
Witam serdecznie.

Poszukuję ekipy budowlanej do postawienia domu SSO w tym roku. Mam projekt i pozwolenie na budowę.

Interesuje mnie zakup materiałów budowlanych na 8%
Jak to osiągnąć??
-czy firma wykonawcza obowiązkowo musi być płatnikiem VAT?
-czy wobec tego sama kupuje materiały bez mojej wiedzy dot jakości, ilości, producenta, terminu dostawy?
-jak mają wyglądać procedura faktury za materiały budowlane, tzn firma wykonawcza wystawia mi fakturę za materiały budowlane? Np. potrzebuję 20 palet pustaków ceramicznych na parter, oni to kupują na siebie(?), a potem wystawiają na mnie tę fakturę z tą ilością przywiezionych pustaków?

Jak sprawdzić ekipę podczas początkowych rozmów, czy jest płatnikiem VAT??
Tu niestety, rozminęłam się z kilkoma fajnymi firmami, które twierdzą, że wystawią mi fakturę z VAT na 8%, a potem mówią, że są ryczałtowcami?
O co tu chodzi? ;)

sheenaz
03-05-2012, 22:24
Hej, przebranęlam przez 120 faktur i mam kilka pozycji, które nie wiem czy mogę wpisać. Prosze pomóżcie.
Oto lista:
1. listwa okapnikowa z siatką LX (podtynkowa, do elewacji)
2. listwa przyokienna z siatka (elewacja)
3. tuby kartonowe (do wypełniania betonem),
4. syfon do brodzika i wanny,
5. łącznik do ścian działowych Habe,
6. trzpień rynny
7. trzpień do rurhaka,
8. zlącze do profili GK, takie:
http://images.budujesz.pl/i256/2433_0_i256.jpeg

sylwerson
04-05-2012, 14:24
osiwiałam a nie znalazłam - czy dachówkę ceramiczną mogę odliczyć? z jakim PKWiU???
help...

belladonna
04-05-2012, 17:28
osiwiałam a nie znalazłam - czy dachówkę ceramiczną mogę odliczyć? z jakim PKWiU???
help...

To nie siwiej tylko odliczaj :-P:-P:-P

sylwerson
04-05-2012, 18:30
za późno ;)
a jaki PKWiU, bo nie mogę znaleźć

belladonna
04-05-2012, 18:55
za późno ;)
a jaki PKWiU, bo nie mogę znaleźć

To ja nie wiem gdzie Ty szukasz, bo ja w necie :-P
http://www.klasyfikacje.pl/drzewo_pkwiu97_26.40.12-50.1.html

sylwerson
04-05-2012, 21:07
dzięki, belladonna - już dotarłam, uff

gosiawi
06-05-2012, 23:03
Witam,

Dzięki pomocy udało mi się uzyskać zwrot bez wizyty w US.
Przygotowuje się teraz do złożenia 2 wniosku (na męża) z resztą wydatków z remontu i już napotkałam na kilka problematycznych pozycji:
1) uszczelniacz Aqua Stop (uszczelniacz do paneli podłogowych) czy to się może łapać pod ex 20.30.22.0 Pozostałe farby i pokosty; gotowe sykatywy i masy uszczelniające – wyłącznie: kity szklarskie i kity budowlane uszczelniające;
2) krzywka (mimośród do baterii łazienkowej)

Dziękuje :)

Basia_KRK
12-05-2012, 15:01
Jeszcze dwa pytania:

1. Jako załącznik do wniosku załączam kopie wszystkich FV. Czy mam je jakoś opisać na pierwszej stronie lub na odwrocie? Np. wpisać PKWiU dla każdej pozycji czy to nie jest konieczne?

2. Mam dziwną sytuację z fakturą i nie wiem jak ją rozliczyć. Do tego samego towaru mam dwie faktury. Jedna jest zaliczkowa na całą kwotę (przedpłata 100%), a druga jest końcowa na wartość 0,00 zł z adnotacją: zapłacone (obie mają różne numery). Mam rozliczać tą końcową i ją podać w wykazie?

Basia_KRK
12-05-2012, 21:59
Czy mogę odliczyć:

1. Tynk Maszynowy MP-75-L Knauf
2. Tynk maszynowy Cem-wapienny Kreisel 26.64.10-00.00
3. Rozdz. 2x12 NedBox (to chyba była obudowa skrzynki elektr) 27.12.40.0
4. Kanał z rusztem 26.65.12-50.10
5. Dekiel korytkowy 26.65.12-50.10
6. Impregnat do kamienia: 24.30.12-70.00

belladonna
13-05-2012, 10:30
Jeszcze dwa pytania:

1. Jako załącznik do wniosku załączam kopie wszystkich FV. Czy mam je jakoś opisać na pierwszej stronie lub na odwrocie? Np. wpisać PKWiU dla każdej pozycji czy to nie jest konieczne?

Nic nie wpisujesz, jedynie ułóż je we wniosku zgodnie z wpisem w załącznikach... bo zaczynanie od układania FV jest denerwujące :)


2. Mam dziwną sytuację z fakturą i nie wiem jak ją rozliczyć. Do tego samego towaru mam dwie faktury. Jedna jest zaliczkowa na całą kwotę (przedpłata 100%), a druga jest końcowa na wartość 0,00 zł z adnotacją: zapłacone (obie mają różne numery). Mam rozliczać tą końcową i ją podać w wykazie?
Pierwotną (z niej wynika wydatek), a ksero końcowej dołącz też, bo muszą wiedzieć jaki był finał, czy np nie było zwrotu :)

belladonna
13-05-2012, 10:33
Czy mogę odliczyć:

1. Tynk Maszynowy MP-75-L Knauf
2. Tynk maszynowy Cem-wapienny Kreisel 26.64.10-00.00
3. Rozdz. 2x12 NedBox (to chyba była obudowa skrzynki elektr) 27.12.40.0
4. Kanał z rusztem 26.65.12-50.10
5. Dekiel korytkowy 26.65.12-50.10
6. Impregnat do kamienia: 24.30.12-70.00
6 nie,
4,5 istotne, gdzie to coś się znalazło.... z resztą próbuj :)
PS. I pozdrów ode mnie Kraków ;)

Damcio
13-05-2012, 13:10
Witam. Mógł by mi ktoś podpowiedzieć jaki jest Nr PKWiU dla prętów żebrowanych do zbrojenia ław fundamentowych i betonów? Nie mogę znaleźć na forum a strasznie duże to forum. Z góry wielkie dzieki

belladonna
13-05-2012, 13:17
Witam. Mógł by mi ktoś podpowiedzieć jaki jest Nr PKWiU dla prętów żebrowanych do zbrojenia ław fundamentowych i betonów? Nie mogę znaleźć na forum a strasznie duże to forum. Z góry wielkie dzieki

A Google masz od czego? :-P
27.10.60-10.00 - 1997
24.10.62.0 - 2008

:)

sheenaz
13-05-2012, 13:18
Hej, przebranęlam przez 120 faktur i mam kilka pozycji, które nie wiem czy mogę wpisać. Prosze pomóżcie.
Oto lista:
1. listwa okapnikowa z siatką LX (podtynkowa, do elewacji)
2. listwa przyokienna z siatka (elewacja)
3. tuby kartonowe (do wypełniania betonem),
4. syfon do brodzika i wanny,
5. łącznik do ścian działowych Habe,
6. trzpień rynny
7. trzpień do rurhaka,
8. zlącze do profili GK, takie:
http://images.budujesz.pl/i256/2433_0_i256.jpeg

A mogę i ja prosić o pomoc w sprawie powyższej listy?

Damcio
13-05-2012, 13:23
dzieki wielkie.
Ale ten 2 nr : 24.10.62.0 - 2008 to do czego?

czyżby to numer obowiązujący dla nowego wykazu pkwiu od 2008 roku? Bo ja nawet nie wiedzialem ze zmieniony został wykaz PKWiU

belladonna
13-05-2012, 19:04
dzieki wielkie.
Ale ten 2 nr : 24.10.62.0 - 2008 to do czego?

czyżby to numer obowiązujący dla nowego wykazu pkwiu od 2008 roku? Bo ja nawet nie wiedzialem ze zmieniony został wykaz PKWiU

taaaaaaaaaaaa..... tym razem dobrze wykorzystałeś "gugla" :-P
jedynie sprecyzuje, że od 1 styczeń 2011 sprzedawcy na FV powinni stosować PKWiU z 2008 (jeśli stosują)... ale nijak się to ma do rzeczywistości, bo w końcu przy stawce podstawowej nie musi być PKWiU, wiec kto by się przejmował pierdołami ;)

gonia11
13-05-2012, 19:11
Witam
Mam pytanko :)

Czekamy własnie na PnB ale budowe zaczynamy w 2013 roku.
Mamy trochę oszczedności i chcieliśmy w tym roku kupić troche materiałów budowlanych. W związku z tym mam kilka pytań:
1. za jaką kwote możemy kupic żeby dostać pierwszy zwrot?
2. kiedy najlepiej zgłosic 1 wniosek do US

Dziękuje za odpowiedz bo jestem w tym temacie narazie zielona,ale dobrze że są pomocni ludzie;)

Basia_KRK
13-05-2012, 20:31
6 nie,
4,5 istotne, gdzie to coś się znalazło.... z resztą próbuj :)
PS. I pozdrów ode mnie Kraków ;)
Zawsze jak jestem w naszym krakowskim US to myślę o Tobie ;)
Dziękuję za pomoc belladonna.
4,5 - użyte jako odpływy w wylewce garażu...

I jeszcze jedno nie daje mi spokoju, a nigdzie nie mogę znaleźć (na fakturach nie ma PKWiU). Chodzi o aluminium.

7. Blacha płaska arkusz aluminium.
8. Rynna aluminium.
9. Haki do rynny aluminium.
10. Kątownik drewniany 20.30.11-10.60

ewa&mariusz
16-05-2012, 08:51
Witam. Mam jeszcze jedno pytanko czy grzejnki można sobie odliczyć.
Pozdrawiam

mazia22
16-05-2012, 15:51
Czy ktoś odliczał VAT za kolektor ziemny do pompy ciepła? A może wiecie jakie PKWiU mam brać pod uwagę?

Bardzo proszę o informacje i z góry dziękuję.

belladonna
19-05-2012, 07:47
Witam
Mam pytanko :)

Czekamy własnie na PnB ale budowe zaczynamy w 2013 roku.
Mamy trochę oszczedności i chcieliśmy w tym roku kupić troche materiałów budowlanych. W związku z tym mam kilka pytań:
1. za jaką kwote możemy kupic żeby dostać pierwszy zwrot?
2. kiedy najlepiej zgłosic 1 wniosek do US

Dziękuje za odpowiedz bo jestem w tym temacie narazie zielona,ale dobrze że są pomocni ludzie;)

Teraz kupujecie, gromadzicie FV, a I wniosek możliwy w momencie posiadania pozwolenia, bo ksero pozwolenia konieczne do wniosku :)

belladonna
19-05-2012, 07:48
Witam. Mam jeszcze jedno pytanko czy grzejnki można sobie odliczyć.
Pozdrawiam
tak, o ile to nie grzejnik elektryczny do prądu :-)

belladonna
19-05-2012, 08:00
Zawsze jak jestem w naszym krakowskim US to myślę o Tobie ;)
Dziękuję za pomoc belladonna.
4,5 - użyte jako odpływy w wylewce garażu...

I jeszcze jedno nie daje mi spokoju, a nigdzie nie mogę znaleźć (na fakturach nie ma PKWiU). Chodzi o aluminium.

7. Blacha płaska arkusz aluminium.
8. Rynna aluminium.
9. Haki do rynny aluminium.
10. Kątownik drewniany 20.30.11-10.60

Próbuj ze wszystkim :)
Ja "zwiedzałam" IS w Krakowie... ;)

kasia28
20-05-2012, 12:45
Witam, ostatnio byłam w sklepie z materiałami wykończeniowymi i tam sprzedawca mi powiedział, że w tym roku można odliczać vat po raz ostatni. Prawda to?

belladonna
22-05-2012, 17:28
Witam, potrzebuję pilnie informacji.
Jestem na etapie fundamentów, do końca maja muszę zafakturować drewno na konstrukcje.
I tu rodzi się pytanie, czy z drewna na konstrukcje szkieletu można odzyskać VAT za materiały budowlane, jak to zafakturować i jaki nr kodu umieścić na fakturze?
W US nie potrafili mi powiedzieć, na infolini ministerstwa tak samo a czas nagli, drewno czeka u producenta.
Dodam, że drewno to klejonka KVH.
Będę wdzięczny za każdą podpowiedź.
np.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48402-Zwrot-VAT/page14
Cyt. z wypowiedzi Buduj:
"Co do zwrotu vat za drewno konstrukcyjne, szalunkowe to na moich rachunkach z 2003 juz był 22 proc vat więc raczej nie ma szans na zwrot". :)

A uzyskanie zwrotu jest wyłącznie w Twoim interesie, więc żaden organ Ci tel. itp nie odpowie na pytanie "odliczamy, bo ma PKWiU takie i takie" :)

belladonna
22-05-2012, 17:30
Witam, ostatnio byłam w sklepie z materiałami wykończeniowymi i tam sprzedawca mi powiedział, że w tym roku można odliczać vat po raz ostatni. Prawda to?

Ja nic nie wiem na ten temat.... jak się pojawiało w zapowiedziach to od 2014, jeśli już.... ale co to będzie pożyjemy, zobaczymy :)

kasia28
22-05-2012, 20:20
Dzięki, też tak słyszałam, tzn, że do końca 2013. To ten sprzedawca coś pokręcił, ale ulga ;)

gonia11
23-05-2012, 18:47
Dzięki, też tak słyszałam, tzn, że do końca 2013. To ten sprzedawca coś pokręcił, ale ulga ;)

Ale jak ktoś zacznie w 2012 to moze kontynuować przez 5 lat czy tylko te 2 lata do końca 2013?

belladonna
23-05-2012, 19:11
Ale jak ktoś zacznie w 2012 to moze kontynuować przez 5 lat czy tylko te 2 lata do końca 2013?

to by siedzieć w głowie góry ;)

ponki
25-05-2012, 17:12
Witam wszystkich!
Właśnie rozpoczynam moje pierwsze podejście do odzyskania vat-u i mam kilka pozycji, co do których mam wątpliwości:
1. konsola wodomierza 1/2"
2. złączka GZ FI 40x11/4"
3. kolano GW FI 40x1"
4. zawór przel. prosty 1"
5. nypel oc. 1"
6. redukcja oc. 1"x3/4"
7. zawór antyskażeniowy 3/4"
8. nypel oc. 3/4"
9. zawór kul. przel. 3/4"
10. rura PE FI 40
11. boazeria świerkowa gr. 16mm
12. tarcica 2,5
Mam nadzieję, że sie zlitujecie i podpowiecie, które z tych pozycji mogę odliczyć, a które nie - belladonna liczę na Ciebie:yes:

belladonna
26-05-2012, 10:53
11 odpuść
12 też, o ile to nie ma nic wspólnego z podłogą :)
zastanawia mnie 1, ale wciągnij, no i z resztą próbuj :)

ponki
27-05-2012, 15:21
czyli tak jak podejrzewałam-dziękuję Ci bardzo:hug:

Malina800
28-05-2012, 13:52
Witam,
na fakturze nie podano ani jednego kodu PKWiU, co za pech, a faktura na 3 strony.
Pomóżcie, co można odliczyć?
1. rura miedziana
2. kolano jednokielichowe i dwukielichowe miedź
3. mufa miedź
4. mufa z gwintem brąz
5. taśma duct-tape czerwona
6. spinka mocująca rury ogrzew.podłogowe
7. uchwyt dwuramienny
8. listwa montażowa plastikowa uniw.+kołki+wkręty
9. kolano naścienne zaprasowywane kołnierzem 1/2"-16
10. kolano zaprasowywane 90stopni
11. złączka zaprasowywana
12. trójnik z-z redukcyjny ppsu
13. trójnik zaprasowywany
14. zawór mieszający mosiężny gwintowany
15. złącze zacisk. PE 16x2xG3/4 NIK RVP-C
16. złączka zaciskowa
17. naczynie przeponowe REFLEX NG 35l 6bar
18. naczynie przeponowe REFIX DE 12l 10bar

proszę o pomoc

tinca tinca
29-05-2012, 12:08
Witam
Czy mogę odliczyć zlew dwukomorowy granitowy??
dziękuję :)

belladonna
29-05-2012, 16:00
Witam
Czy mogę odliczyć zlew dwukomorowy granitowy??
dziękuję :)
jak z czystego granitu to nie, jak granito podobne (czyli coś♣ tam granitu, jakaś żywica itp) to tak :)

belladonna
29-05-2012, 16:04
Witam,
na fakturze nie podano ani jednego kodu PKWiU, co za pech, a faktura na 3 strony.
Pomóżcie, co można odliczyć?

To witaj w klubie, bo w moim pierwszym wniosku takie coś mi się trafiło:)
Odpuść 5,17,18
Zastanawia mnie jeszcze 15,16 (to ma coś wspólnego z instalacją elektryczną?)
co do 9 spotykałam dziwaczne PKWiU, ale... jak to potraktować, to już sprawa indywidualna :)
z resztą próbuj :)

turalyon
29-05-2012, 18:26
A korzystał ktoś z oferty tej firmy?
http://www.zwrotvat.info/

Można na nich polegać?

tinca tinca
30-05-2012, 09:24
jak z czystego granitu to nie, jak granito podobne (czyli coś♣ tam granitu, jakaś żywica itp) to tak :)

Dziękuje za pomoc Belladonno :).
Niestety na FV jest napisane: "zlew 2komorowy De salsa GRAFIT". Niestety PKWiU nie ma. Zlew jest oczywiście z mieszaniny granitu i żywicy ale z nazwy to nie wynika. Czy więc próbować z tą fakturą tak jak jest czy poprosić sprzedającego o korektę i doprecyzowanie nazwy?? Bo PKWiU nie ma bo pytałam ;/

belladonna
30-05-2012, 18:35
Dziękuje za pomoc Belladonno :).
Niestety na FV jest napisane: "zlew 2komorowy De salsa GRAFIT". Niestety PKWiU nie ma. Zlew jest oczywiście z mieszaniny granitu i żywicy ale z nazwy to nie wynika. Czy więc próbować z tą fakturą tak jak jest czy poprosić sprzedającego o korektę i doprecyzowanie nazwy?? Bo PKWiU nie ma bo pytałam ;/

http://zakupy.muratordom.pl/zlewozmywaki/zlewozmywak-granitowy-deante-salsa-2-komorowy-bez-ociekacza-grafitowy,1133291,2133/opis-i-parametry/#opis
cyt. "Właściwości materiału uzyskane w wyniku złożonego procesu technologicznego powodują, że zlewozmywak Salsa jest"
hm... a ja już w głowach i decyzjach innych nie siedzę :)

tinca tinca
31-05-2012, 12:44
http://zakupy.muratordom.pl/zlewozmywaki/zlewozmywak-granitowy-deante-salsa-2-komorowy-bez-ociekacza-grafitowy,1133291,2133/opis-i-parametry/#opis
cyt. "Właściwości materiału uzyskane w wyniku złożonego procesu technologicznego powodują, że zlewozmywak Salsa jest"
hm... a ja już w głowach i decyzjach innych nie siedzę :)


Bardzo serdecznie dziękuję :)

akme
31-05-2012, 18:14
witam,

nie znalazlem nigdzie odpowiedzi na taki problem.

Czy jak buduje wlasny dom na dzialce rodzicow (nie mozna obecnie wydzielic dzialki osobno, dopiero PO zbudowaniu domu, ale zgoda budowlana jest na rodzicow) to czy moge odliczyc koszt VAT z wszystkich faktur poniesionych na budowe domu?

Faktury sa wystawiane NA MNIE, a dzialka i zgoda budowlana jest na ojca bo to jego dzialka póki co, moja będzie dopiero po wybudowaniu domu i wydzieleniu jej (tak powiedziano w urzędach).


CZY NADAL ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ ODLICZANIA CAŁEGO VAT-u z faktur np. za kostki fundamentowe, pustaki, deski, żeliwo itp. ? Jeśli nie mogę ja, to czy mógłby za mnie takie faktury odliczyć ojciec?


Generalnie czy nadal można odliczać te faktury z budowy czy już tego nie ma? jeśli można to do jakiej kwoty?

autorus
31-05-2012, 18:37
Całego vat to chyba nigdy nie było można, chyba , że masz firmę :)

akme
31-05-2012, 18:46
a jak to generalnie działa?


jak kupilem kostki fundamentowe za 20.000zl i vat zaplacilem 4,600zl to nie moge po budowie domu odliczyc calego 4,600zl (Vat) z kosztow do zwrotu?

myslalem, ze wtedy mi oddadzą cały vat czyli 4,600zl ?

autorus
31-05-2012, 18:49
kolego aleś zielony jesteś straszliwie, wysil się troszkę, temat ma 337stron. Są tam odpowiedzi na twoje pytania. Ale na pewno nie można odliczyć całego vat.

akme
31-05-2012, 19:01
no dobra, a co do mojego głównego pytania to ani ty ani ten temat nic nie wie, a szkoda.

Darek_P
31-05-2012, 22:57
Aby uzyskać zwrot części podatku VAT muszą być spełnione pewne warunki. W Twoim wypadku przede wszystkim musisz mieć prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i musisz mieć na siebie imiennie wystawione pozwolenie na budowę.

Nie jestem prawnikiem, ale wydaje mi się, że do uzyskania prawa dysponowania nieruchomością na cele budowlane wystarczy umowa między Tobą a właścicielem działki budowlanej. Na podstawie art. 3 pkt. 11 Ustawy prawo budowlane na mocy takiej umowy posiadasz tytuł prawny wynikający ze stosunku zobowiązaniowego przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych. W umowie musi być wyraźnie napisane, że właściciel użycza Ci działkę budowlaną pod budowę domu jednorodzinnego.

Drugi warunek, który musisz spełnić, to przeniesienie na siebie pozwolenia na budowę przed zgłoszeniem budynku do użytkowania. Budowę musisz zakończyć Ty osobiście.

Urzędy Skarbowe różnie odnoszą się do daty uzyskania pozwolenia przez inwestora. Może być tak, że uznają Ci tylko faktury datowane np. na 2 miesiące wstecz. Przepisy podatkowe tego nie precyzują i zgodnie z zapisem w ustawie takie pozwolenie musisz mieć w chwili składania pierwszego wniosku VZM.

Oczywiście faktury mógłby rozliczyć Twój tato, ale trzeba je skorygować. Muszą być wystawione na niego. Skoryguj ewenualnie te faktury, na których są materiały podlegające odliczeniu (np. podanych przez Ciebie desek nie można odliczyć).

Pozdrawiam

Darek

tinca tinca
01-06-2012, 13:01
Czy listwy tynkowe, podtynkowe i łuki narożnikowe do tynków mogę odliczyć??

kasia28
01-06-2012, 20:56
Mogę odliczyć rurę korugowaną fi 315 i kinetę pokrywę do tej rury? Zastosowałam je jako studzienki do odwodnienia (z rynien). Rury pomarańczowe do kanalizacji można, prawda? Z góry dziękuję.

kasia28
01-06-2012, 20:58
Czy listwy tynkowe, podtynkowe i łuki narożnikowe do tynków mogę odliczyć??
Wydaje mi się, że tak.

belladonna
02-06-2012, 14:09
[/B]

Przy budowie do wniosku dołącza się pozwolenie na budowę i nic więcej. Czyli osoba z pozwolenia ma się pokrywać z osobą na FV i równocześnie ten ludek jest wnioskodawcą. Innej opcji nie ma. Brak pozwolenia na wnioskodawcę = postanowienie o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia, bo wniosek nie spełnia wymogów ustawowych, czyli wnioskodawca nie ma pozwolenia na siebie :)

belladonna
02-06-2012, 14:12
Mogę odliczyć rurę korugowaną fi 315 i kinetę pokrywę do tej rury? Zastosowałam je jako studzienki do odwodnienia (z rynien). Rury pomarańczowe do kanalizacji można, prawda? Z góry dziękuję.

"Tworzywa sztuczne rura korugowana - peszel" czyli raczej tak.... a do jakich wniosków ja doszłam z kinetą, to nie pamiętam.... rury do kanalizacji zaliczasz :)

sheenaz
04-06-2012, 02:14
Hej,
Gus 23.05 oglosil cenę 1m2 za I kwartał 2012
http://www.stat.gov.pl/gus/5840_4671_PLK_HTML.htm
Czy w zwiazku z tym składając 1 wniosek teraz mam wpisać kwotę z 1 kwartału 2012, skor jest juz ogłosozna, czy jeszcze z IV kwartalu 2011?

cronin
04-06-2012, 11:59
Witam, czy mogę odpisać perlit 14.50.23-70.00?, to jest piasek wulkaniczny, stosowany zamiennie do piasku w zaprawach, tynkach itd, wiem że piasek można

belladonna
04-06-2012, 19:30
Hej,
Gus 23.05 oglosil cenę 1m2 za I kwartał 2012
http://www.stat.gov.pl/gus/5840_4671_PLK_HTML.htm
Czy w zwiazku z tym składając 1 wniosek teraz mam wpisać kwotę z 1 kwartału 2012, skor jest juz ogłosozna, czy jeszcze z IV kwartalu 2011?

Składając wniosek do końca czerwca wpisujesz 3 829 zł. Składając wniosek w okresie 1 lipiec-30 wrzesień wpisujesz 4 130 zł :) Ta druga ogłoszona w maju 2012 czyli ostatnio ogłoszona przed kwartałem III 2012, a nie II 2012 :)
Ogłaszają 4 razy (luty, maj, sierpień, listopad) :)

belladonna
04-06-2012, 19:36
Witam, czy mogę odpisać perlit 14.50.23-70.00?, to jest piasek wulkaniczny, stosowany zamiennie do piasku w zaprawach, tynkach itd, wiem że piasek można

Wykaz zawiera:
ex 14.21
Twój zakup ma raczej prawidłowe PKWiU, bo:
http://www.vat.pl/pkwiu/?rodzajKlasyfikacji=pkwiuvat&kod=14.50.23-40&rodzic=14.50.23

zasada jest taka, że symbol z wykazu ma się zawierać w symbolu z FV, a u Ciebie się nie zawiera, bo nie masz 14.21......, tylko 14.50.... :)

fanta001
04-06-2012, 20:23
Witam

Dzięki temu wątkowi udało mi się zrobić 99% faktur, pozostała jedna. Jeżeli ktoś mógłby pomóc, będę bardzo wdzięczny.



Blacha płaska ocynk 1,00 x 2,00
Blacha płaska 1,24 x 2,00
Taśma Kominowa
Silikon Dekarski
Ława Kominiarska
Wspornik Ławy Kominiarskiej
Mocownik Ławy Kominiarskiej
Łaty 5 x 4
Ława Kominiarska


Bardzo proszę o pomoc bo to ostatnie pozycje do rozliczenia.

pozdrawiam

autorus
05-06-2012, 14:20
ponieważ mam zamiar w tym tygodniu zakupić bloczki isomur plus mam pytanie czy one tez sie odliczają?

bessi-wkurzona budową
06-06-2012, 13:25
Witam, czy mogę odliczyć Tynk Akrylowy CT60 1,5MM KOLOR TX3 HEN pkwiu - niemiła Pani podała mi telefonicznie numer pkwiu 23.26.10.0 - który sie nie zalicza, a na forum wyczytałam, ze niektórzy przy tynkach mają nr 24.30.22-60.00 i to sie wlicza...co zrobic? na fakturce niema zadnego, musze wpisac sama.POZDRAWIAM!!

bessi-wkurzona budową
06-06-2012, 13:31
I jeszcze czy można siatkę do ociepleń 145G - 17.20.40-90.13
oraz narożnik z siatką - 28.11.33-63.19?te numery tez dostałam przez telefon z firmy, nie ma ich na FV

belladonna
06-06-2012, 18:25
tynk tak
siatkę nie
narożnik tak :)

belladonna
06-06-2012, 18:27
ponieważ mam zamiar w tym tygodniu zakupić bloczki isomur plus mam pytanie czy one tez sie odliczają?

poproś o FV :)

belladonna
06-06-2012, 18:28
Witam

Dzięki temu wątkowi udało mi się zrobić 99% faktur, pozostała jedna. Jeżeli ktoś mógłby pomóc, będę bardzo wdzięczny.



Blacha płaska ocynk 1,00 x 2,00
Blacha płaska 1,24 x 2,00
Taśma Kominowa
Silikon Dekarski
Ława Kominiarska
Wspornik Ławy Kominiarskiej
Mocownik Ławy Kominiarskiej
Łaty 5 x 4
Ława Kominiarska


Bardzo proszę o pomoc bo to ostatnie pozycje do rozliczenia.

pozdrawiam

8 bym odpuściła... z resztą próbuj :)

autorus
06-06-2012, 19:31
fv oczywiście dostanę :) no nic wliczę a potem zobaczymy :)

bessi-wkurzona budową
07-06-2012, 12:27
Dziękuję belladonna :-))

modzelka
07-06-2012, 19:43
Witam

niestety nie znalazłam czy mogę odliczyć:

1. Ursa filc izolac. Silver Df 39
2. wkręt GHS do drewna i do metalu

belladonna
07-06-2012, 20:48
Witam

niestety nie znalazłam czy mogę odliczyć:

1. Ursa filc izolac. Silver Df 39
2. wkręt GHS do drewna i do metalu

z 1 próbuj, 2 odpuść :)

autorus
14-06-2012, 19:24
Czy jeśli działka jest na oboje małżonków a pozwolenie na budowę na żonę a ja jestem pełnomocnikiem to czy mogę brać fv na siebie czy muszę na zonę?

belladonna
16-06-2012, 18:18
Czy jeśli działka jest na oboje małżonków a pozwolenie na budowę na żonę a ja jestem pełnomocnikiem to czy mogę brać fv na siebie czy muszę na zonę?

a co ma piernik do wiatraka? czyli pozwolenie na żonę do pełnomocnictwa na kogoś?
jeśli pozwolenie jest tylko na żonę (co mi dziwne jak działka wspólna), to FV wystawione tylko na męża (skoro takowe we wniosku się pojawią) skutkuje koniecznością złożenia wspólnego wniosku małżonków... czyli mąż nie ma możliwości złożenia wniosku indywidualnie jako osoba pozostająca w związku :)

autorus
16-06-2012, 18:26
Dzieki :-) dokladnie tak mi znajomy tlumaczyl. Teraz jednak juz n zonke bede bral fv :-)

bessi-wkurzona budową
20-06-2012, 12:11
Witam ponownie!!!
Nie mam na FV numerów pkwiu do :
Drewno klejone dąb
Dospel anemostat 125 metalowy biały nawiewny
Dospel przepustnica zwrotna
Dospel rura termoflex
Krokiew lewa i prawa
taśma do płyt gipsowych
Da się odliczyć cos z tego?Pozdrawiam!!!
Dziękuję :-))

aksamitka
20-06-2012, 14:13
mam troche inne pytanie
- pozwolenie i dzialka jest na mnie, mąz w 2009 roku skorzystal z ulgi budowlanej ( nie byliśmy małżeństwem), czy należy mi sie caly limit?

dalia5
20-06-2012, 21:47
A czy deskę sedesową oraz przycisk spłukujący Geberita można odliczyć ?
I jak jest z płytą gazową ? Mam jedną fakturę na której m.in jest piekarnik elektryczny (to nie wchodzi) i kolejna pozycja to płyta gazowa Amica.
Płyta jest szklana z żeliwnymi rusztami-czy mogę ją odliczyć ?

Basia_KRK
21-06-2012, 21:30
Czy jeżeli płaciłam przelewem, to powinnam to faktury dołączyć potwierdzenie przelewu? :confused:

belladonna
21-06-2012, 22:04
mam troche inne pytanie
- pozwolenie i dzialka jest na mnie, mąz w 2009 roku skorzystal z ulgi budowlanej ( nie byliśmy małżeństwem), czy należy mi sie caly limit?

Ustawa o zwrocie:
Art. 4.
3.W przypadku osoby fizycznej pozostającej w związku małżeńskim w dniu poniesienia wydatków, o których mowa w art. 3 ust. 1, kwota zwrotu, obliczona zgodnie z art. 3 ust. 5-7, dotyczy łącznie obojga małżonków. Jeżeli:
1) przed zawarciem związku małżeńskiego, osoba fizyczna otrzymała kwotę zwrotu, to kwotę zwrotu obliczoną zgodnie z art. 3 ust. 5-7, pomniejsza się o kwoty uprzednio otrzymane;

belladonna
21-06-2012, 22:07
Czy jeżeli płaciłam przelewem, to powinnam to faktury dołączyć potwierdzenie przelewu? :confused:

niekoniecznie :)

IS krakowska jest bardzo liberalna :)

belladonna
21-06-2012, 22:08
A czy deskę sedesową oraz przycisk spłukujący Geberita można odliczyć ?
I jak jest z płytą gazową ? Mam jedną fakturę na której m.in jest piekarnik elektryczny (to nie wchodzi) i kolejna pozycja to płyta gazowa Amica.
Płyta jest szklana z żeliwnymi rusztami-czy mogę ją odliczyć ?
deskę tak, płytę gazową tak.... co do przycisku różnie z tym bywa :)

belladonna
21-06-2012, 22:12
Witam ponownie!!!
Nie mam na FV numerów pkwiu do :
Drewno klejone dąb
Dospel anemostat 125 metalowy biały nawiewny
Dospel przepustnica zwrotna
Dospel rura termoflex
Krokiew lewa i prawa
taśma do płyt gipsowych
Da się odliczyć cos z tego?Pozdrawiam!!!
Dziękuję :-))
anemostat, przepustnica tak.... co do drewna jak nie ma nic wspólnego z podłogą nie... i reszta mi się nie podoba :)