PDA

Zobacz pełną wersję : Zwrot VAT



Strony : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33

kamionkal
21-03-2007, 15:39
na fakturze mam PKWIU 28.75.27-37.27
W spisie jest - "28.75.27-37.2 - Elementy instalacji budowlanych odwadniających, ze stali."
Odliczać czy nie ? Ta ostatnia siódemka jest ważna?

odliczac. mozna odliczac materialy ktorych pkwiu zaczyna sie od tgo ciagu znakow, niezaleznie jakie sa potem cyfry i ile ich jest. chyba ze jest w spisie konkretnie wymienione "z wylaczeniem x i y".

demex
21-03-2007, 16:07
na fakturze mam PKWIU 28.75.27-37.27
W spisie jest - "28.75.27-37.2 - Elementy instalacji budowlanych odwadniających, ze stali."
Odliczać czy nie ? Ta ostatnia siódemka jest ważna?

odliczac. mozna odliczac materialy ktorych pkwiu zaczyna sie od tgo ciagu znakow, niezaleznie jakie sa potem cyfry i ile ich jest. chyba ze jest w spisie konkretnie wymienione "z wylaczeniem x i y".
Czyli jak jest w spisie: 28.75.27-37.2 to można odliczyć wszystko co ma PKWIU: 28.75.27-37.20, 28.75.27-37.21, ..., 28.75.27-37.29 ?

I jeszcze (odliczamy? PKWiU?):
- taśma do łączenia folii (membrany dachowej);
- kołnież zew do okna dachowego;
- klamry go gąsiorów

Dzięki :)

demex
21-03-2007, 16:13
Kołnież do okna dachowego sobie znalazłem: 28.11.23-76.49 :) - dzięki andrzejka

tomjot
23-03-2007, 14:54
No to ja nie będę i oryginalny i też się zapytam
Czy podlegaja odliczeniu:
1) rynny (i cała reszta - rury spostowe, sztucery, etc) i blacha miedziana do obróbek dachowych
2) umywalki/zlewozmywaki z kompozytu (fragranit, silgranit, etc.)
3) spinki do dachówek
4) wkręty fosfatowane do drewna
5) sterowniki do rolet
6) nie wiem, czy się mnie wzrok nie myli ale w wykazie materiału do odliczeń znalazłem: "Wykładziny podłogowe z podłożem - z wyłączeniem wykładzin
podłogowych gumowych" - to co wykładzina na podkładzie z filcu też jest do odliczenia?

AGNIECHA
23-03-2007, 18:47
Witam

Mam pytanko?Jeśli budowę zaczęłam w 2005r i nadal trwa to wszystkie faktury zaliczam do materiałów wymagających pozwolenia czy rozdzielam je z remontem.
Jeśli tak to gdzie mogę znaleść co należy do remontu-jestem teraz na etapie wykończeń.
Drugie pytanie tyczy VZM-1/A- tam są dwie rubryki wymagającej pozwolenia i niewymagającej tam wpisuje wartość z danej faktury ?I jaka jest to wartość?

Z góry dzieki za odpowiedż

AGNIECHA
24-03-2007, 10:09
Witam

Nikt nie wie?
Ta wartość to 22% czy się mylę?
A w którą rubrykę?Proszę o pomoc jak Wy wpisujecie

Olkalybowa
24-03-2007, 16:48
Witam

Nikt nie wie?
Ta wartość to 22% czy się mylę?
A w którą rubrykę?Proszę o pomoc jak Wy wpisujecie
tak to ta wartość, wpisywałam w rubrykę wymagające pozwolenia na budowę. Wpisywałam tam Vat z faktur które miały datę wcześniejszą od daty zakończenia inwestycji.

AGNIECHA
24-03-2007, 17:18
OKLALYBOWA: serdeczne dzięki za odpowiedź.
Tak myślałam ,ale nie byłam pewna.Pewnie po zakończeniu budowy wtedy można zaliczać dopiero jako remont,bo wczesnieniej chyba nie.

Pioter_Pal
24-03-2007, 17:54
Witam, przeczytałem posty i trochę mi pojaśniało w głowie - bardzo mi pomagacie wszyscy.
Może pomożecie mi to wszystko jeszcze poukładać:
1. Rozpoczynam budowę w tym roku - rozumiem że mogę do końca roku zebrać wszystkie faktury za materiały za które przysługuje zwrot VAT kupione w tym roku i wystąpić do US o zwrot róznicy między 7 a 22%?

2. Będę kontynuował budowę w przyszłym roku - czy za materiały kupione w 2008 również będzie przysługiwał zwrot - to dla mnie ważna informacja.

Dzięki za pomoc z góry


O ile się orientuję to zwrot Vat obowiązuje jeszcze w tym roku:O)
Od 2008 niestety już nie :O(
Dlatego między innymi wszyscy spieszą sie z budową domu by móc odzyskać Vat.
Pozdrawiam :D

Choroba to nie za dobrze - mi to zawsze wiatr w oczy ;-), materiały w górę, Vat z 7 na 22% a budowlańcy i tak w Irlandii. Coś czarno widzę tą budowę ;-)

*DoskaZ*
24-03-2007, 19:27
Mam dobre wiadomości, wygląda na to że niski VAT na domki jednorodzinne budowane systemem gospodarczym zostanie utrzymany w 2008 roku.

Tu jest artykuł zapowiadający ten niski VAT:
http://raporty.rednetproperty.com/g/raporty_2006/publikacje/Dziennik_Polska_Europa_Swiat_2006_07_19_Podatki_be z_zmian.pdf

Natomiast w Dzienniku Polska-Świat-Europa z dnia 21.03.2007 ukazał się artykuł o tym, że uzgodniono definicję budownictwa społecznego. Artykułu tu nie przepiszę ale znalazłam w necie jego skrót:
http://mojafirma.interia.pl/aktualnosci/news?inf=885586

Niestety, jest też zła wiadomość:
"Utrzymanie niskiego VAT na usługi w budownictwie domów jednorodzinnych oznacza ostateczną likwidację przepisów, które umożliwiały odbieranie części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych" :(

AGNIECHA
25-03-2007, 08:29
Witam

Mam jeszce pytanko ten załącznik VZM-1/A ma 180 pozycji-czy Wy sobie dopisywaliście czy gdzieś można go pobrać?
A może nie muszą być te lp powpisywane.

Olkalybowa
25-03-2007, 10:01
Witam

Mam jeszce pytanko ten załącznik VZM-1/A ma 180 pozycji-czy Wy sobie dopisywaliście czy gdzieś można go pobrać?
A może nie muszą być te lp powpisywane.
nie wiem czy dobrze rozumiem, ale ja miałam tych załączników pięć; w urzędach wydają nieograniczone ilości, można je sobie również wydrukować.
Co do odliczania materiałów za remont to będą to wszystkie faktury z datą po zakończeniu budowy.

AGNIECHA
25-03-2007, 10:10
Witam

Dzięki ja sobie wydrukowałam z internetu i tam miałam dwie kartki.
Czy można gdzie pobrać je z internetu gdzie jest więcej?

Olkalybowa
25-03-2007, 10:35
Witam

Dzięki ja sobie wydrukowałam z internetu i tam miałam dwie kartki.
Czy można gdzie pobrać je z internetu gdzie jest więcej?
:o to są ograniczenia w ilości wydruku?
http://www.vat.pl/deklaracje/ zobacz tu jest dostępny formularz, zapisuje go sobie na dysku i drukuję
Każdy kolejny załącznik jest taki sam, nie ma załaczników o lp.187 i dalej.

AGNIECHA
25-03-2007, 10:53
Witam

Dzięki , ja właśnie taki mam i tam VZM-1/A kończy się pozycja na 186, są dwie strony i miejsce gdzieś na 30faktur a jak ja mam więcej ?
Czy może tą drugą stronę można powielać ale czy trzeba zmieniać te cyferki?

Olkalybowa
25-03-2007, 11:18
Oryginalny załącznik jest dwustronny. Jeśli się ma więcej faktur tych załączników jest odpowiednio więcej. Zwróć uwagę na pozycje nr 3. Proponowałabym wydrukować sobie to na jednej kartce, odpowiednio wkładając ją do drukarki podczas druku drugiej strony.

AGNIECHA
25-03-2007, 11:26
Ok zakapowałam , można dwa takie załączniki dać i wtedy mi się zmieści.

Dziękuję Ci z całego serca za pomoc i cierpliwość.

Jeszce raz serdecznie dziękuję:)

Olkalybowa
25-03-2007, 20:35
Cieszę się, że mogłam pomóc :) .

marek 70
25-03-2007, 22:55
Czy poniższe rzeczy można odliczyć?
- szklany parawan nawannowy
- baterie (można zaliczyć do armantury metalwej sieci domowej?)
- zawory kulowe j.w
- MKS rura prosta kondesac. nie mam na fakturze PKWiU
- Geberit
- gladź gipsowa
- gips tynkarski
- kuchenka gazowo-elektryczna (piekarnik elektryczny)

zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. jeśli korzystalem z ulgi mieszkaniowej w 2004 i 2005, to za moje wydatki w 2006 (brak ulgi mieszkaniowej) odliczam kwotę podadtku VAT 68,18%, czy 55,23%?

Z góry serdecznie dziekuję za okazaną pomoc i pozdrawiam
Marek

aladin07
26-03-2007, 23:25
mam pytanie
zaczynamy na dniach budowe i chcialem zapytac czy np. po pierwszym polroczu
moge zrobic wniosek z zwrot vatu za to co juz kupilem a za to co kupie w drugim polroczu
to zrobic wniosek powiedzmy po nowym roku ( wiem ze czas jest do konca czerwca 2008 )
ale chodzi mi przede wszystkim o to czy moge sobie zwroty za rok 2007 rozbic
na dwie raty aby odzyskac wczesniej czesc pieniadzy i moc kupic jeszcze kolejne
materialy wlasnie za ten zwrot :)
nie wiem po prostu czy dobrze kombinuje :)
pozdrawiam

anekri
27-03-2007, 07:43
Pytałam w urzędzie i można złozyć wniosek raz w roku czyli np składając dzisiaj załączasz wszystkie faktury, które posiadasz a następny wniosek składasz w nowym roku 2008 i do niego reszte faktur
Nie musisz czekać

demex
27-03-2007, 08:58
Pytałam w urzędzie i można złozyć wniosek raz w roku czyli np składając dzisiaj załączasz wszystkie faktury, które posiadasz a następny wniosek składasz w nowym roku 2008 i do niego reszte faktur
Nie musisz czekać
Raz w roku.
Czyli w ekstremalnej sytuacji można złożyć wniosek 30 grudnia 2007, a następny 2 stycznia 2008?
Czy musi upłynąć 365 dni pomiędzy składanymi wnioskami?

anekri
28-03-2007, 08:06
nie wpadłabym na takie pytanie :wink:
my to potrafimy piętrzyć sobie problemy - obstawiam że nie musi minąć 365 dni bo inaczej tak by właśnie napisali - przecież 365 dni zawsze wypada w nastepnym roku- więc odpowiedz NIE

demex
28-03-2007, 09:15
OK :) Dzięki

Olkalybowa
28-03-2007, 20:12
Czy poniższe rzeczy można odliczyć?
- baterie (można zaliczyć do armantury metalwej sieci domowej?) - przy bateriach miałam kod 29.13.12-33.11 czyli NIE
- zawory kulowe j.w- jeśli to jest to samo co kurek kulowy to nie odliczałam
- gips tynkarski - TAK

demex
29-03-2007, 09:27
Nikt nie pytał, ale może się komuś przyda.
Od 6 marca nie trzeba składać oświadczenia o stopniu zaawansowania robót.

bruner
01-04-2007, 09:49
czy można odliczyć szafkę podumywalkową i pod zlewozmywak???? :( :( :( :(

DorisN
01-04-2007, 14:59
Czy będąc na podatku liniowym i budując dom mogę odliczyć Vat z art. budowlanych :roll: bo wiem tyle że nie mogę korzystać z żadnych ulg (remontowa, budowlana, których zresztą już nie ma) ale co ma Vat do dochodowego ?!
Proszę napiszcie co wiecie na ten temat ?!

arcobaleno
01-04-2007, 16:03
Witam wszystkich !
Rozjaśnicie mi w głowie? :roll: :wink:

Mam do rozliczenia stos faktur. Na wszystkich fakturach są symbole PKWiU, ale nie przy każdej pozycji. Czy to znaczy, ze pozycje przy, których nie ma tych symboli nie podlegają zwrotowi?

Jeśli tak, to dlaczego pytacie siebie nazwajem jaki symbol ma to czy tamto, skoro na fakturze są podane symbole.

A jeśli te pozycje przy których nie podano numeru moga podlegać zwrotowi, to dlaczego numeru przy nich nie ma i gdzie mogę go znaleźć ??

Nie wiem czy nie zamieszałam za bardzo, ale mam nadzieję, ze ktoś będzie łaskaw mnie oświecić :wink:

Alkman
01-04-2007, 18:52
Witam wszystkich !
Rozjaśnicie mi w głowie? :roll: :wink:

Mam do rozliczenia stos faktur. Na wszystkich fakturach są symbole PKWiU, ale nie przy każdej pozycji. Czy to znaczy, ze pozycje przy, których nie ma tych symboli nie podlegają zwrotowi?

Jeśli tak, to dlaczego pytacie siebie nazwajem jaki symbol ma to czy tamto, skoro na fakturze są podane symbole.

A jeśli te pozycje przy których nie podano numeru moga podlegać zwrotowi, to dlaczego numeru przy nich nie ma i gdzie mogę go znaleźć ??

Nie wiem czy nie zamieszałam za bardzo, ale mam nadzieję, ze ktoś będzie łaskaw mnie oświecić :wink:

Pytamy się o materiały przy których nie ma PKWiU, ponieważ brak tego symbolu nie oznacza, że materiału nie można odliczyć. Po prostu na fakturach, gdzie naliczony jest VAT wg stawki podstawowej nie ma wymogu zamieszczania PKWiU.

Warto więc samemu sprawdzić czy materiał podlega odliczeniu. Oczywiście faktury wraz z ich PKWiU i tak są weryfikowane przez urzędników, ale czasami łudzimy się, że dopisanie symbolu przyspieszy zwrot pieniędzy :D

raffran
01-04-2007, 19:00
To juz bylo,ale co tam :roll: moze ci to troche rozjasni.

http://img136.imageshack.us/img136/6885/odliczenievatcg5.th.jpg (http://img136.imageshack.us/my.php?image=odliczenievatcg5.jpg)

demex
01-04-2007, 20:12
To juz bylo,ale co tam :roll: moze ci to troche rozjasni.

http://img136.imageshack.us/img136/6885/odliczenievatcg5.th.jpg (http://img136.imageshack.us/my.php?image=odliczenievatcg5.jpg)
Niby nie trzeba, ale lepiej wpisać - tak mi powiedzieli w moim US.
A tu są wyszukiwarki:

http://pkwiu.fiokware.com/
http://www.ibb.pl/95wyszukiwarka/?dzial=t_c&fraza=A&off_t_c=170&PHPSESSID=019ae52c399678a49c940f0fb5390b12
i najlepsza :) www.google.pl (w pole szukaj wpisz nazwę towaru +pkwiu)

arcobaleno
02-04-2007, 09:29
Dzieki :D
Nie czytałam całego wątku więc nie wiem co było a co nie, ale dzięki za odpowiedzi :D

Mam taki gruby segregator tych papierzysk, że moze najpierw spróbuje zliczyc tylko materiały z zaznaczonym PKWiU bo moze być tak,że przekroczą limit i nie ma sensu wyszukiwać dodatkowych numerów :roll:

Nam na fakturach jednej firmy nie podawali PKWiU ale oproszeni o duplikaty wydali je bez problemu :D

A orientujecie się może ile "się bierze" za zrobienie całego rozliczenia? Jakby nie było to sporo pracy i zastanawiam się jak się to ceni. Najlepiej chyba jakiś procent od całości zwrotu?

Alkman
02-04-2007, 18:55
Mam taki gruby segregator tych papierzysk, że moze najpierw spróbuje zliczyc tylko materiały z zaznaczonym PKWiU bo moze być tak,że przekroczą limit i nie ma sensu wyszukiwać dodatkowych numerów :roll:


Nie wiem czy dobrze rozumiem- ale nie wszystkie materiały z PKWiU podlegają odliczeniu - o musisz właśnie sprawdzić w ustawie.

KAS01
02-04-2007, 19:23
Witaj arcobaleno
W Stargardzie jest biuro ktore sie tym zajmuje ( chyba na I Brygady - ich reklama "wisiala" jakis czas na jednym ze stargardzkich portali).
Z drugiej strony nie za bardzo sobie wyobrazam jak taka osoba (z biura rach.), ktora ma nikla wiedze (na ogol) na temat materialow budowlanych, a nie ma na fakturach numerow PKWiU (u mnie nie bylo z polowy), ma to zrobic. Wezmy chocby kable i przewody. Jedne mozna odliczac, a innych nie (zalezy od napiecia). Na moich fakturach z hurtowni elektrycznej bylo 150 pozycji, w tym kilkanascie rodzaji kabla i prawie zadnego numeru PKWiU. Tylko dlatego, ze wiedzialem do czego sluza, moglem je odpowiednio zakwalifikowac.
Zrobienie rozliczenia ok. 1/3 materialow na budowe (do etapu instalacji) zajelo mi pol dnia. Za to US niczego nie zakwestionowal (mimo, ze z premedytacja odliczylem jedna drobna rzecz, ktorej nie mozna - tak aby sprawdzic ich czujnosc :lol:). Zrobilem tylko kilka bledow rachunkowych chyba na ok. 30 zl.
Niestety w Stargardzie musisz nastawic sie na maksymakny okres oczekiwania.
pozdrawiam
Konrad

raffran
02-04-2007, 20:34
Coz sadze,ze jestes w bledzie co do biur rachunkowych.
Zona prowadzi takowewww.buksopot.com.pl i zajmuje sie takimi sprawami.Poprostu dzwoni do hurtowni i sklepow z ktorych ma faktury bez PKWiU i dowiaduje sie o nie.
Oczywiscie wszystko kosztuje,nic nie ma za darmo,wiec jesli ktos ma ochote moze to zrobic samemu.

aewa
02-04-2007, 21:34
Mam pytanko czy można odliczyć vat od klamek symbol PKWiU 28.63.14. Z wykazu wynika ex 28.63.14 - zawiasy, zamocowania, obsady i podobne wyroby do pojazdów mechanicznych, drzwi, okien, mebli itp. wykonane z metali nieszlachetnych - wyłącznie okucia budowlane

To znaczy, że klamki wchodzą czy nie pomocy !!

arcobaleno
02-04-2007, 21:45
Alkman - tak , wiem że nie wszystkie materiały podlegają odliczeniu, ale najpierw zaznaczę sobie (i sprawdzę w wykazie) tylko te co mam i policzę czzy to już nie podchodzi pod limit - budowaliśmy bliźniaka więc trochę tego jest :wink:

KAS01 - maksymalny okres oczekiwania - czyli pół roku chyba - no tak..na żadne niespodzianki nie liczę - wolę nastawić się na zwrot jesienią a najwyżej mile się rozczarować :D
A o cenę takiej usługi pytałam dla własnego interesu :wink: Jak mi dobrze pójdzie ze swoim to mam wstępnie paru chętnych, którym nie chce się ślęczeć nad papierkami :D A mnie bezrobotnej przyda się i zajęcie i kasa :wink:

arcobaleno
02-04-2007, 21:47
Alkman - tak , wiem że nie wszystkie materiały podlegają odliczeniu, ale najpierw zaznaczę sobie (i sprawdzę w wykazie) tylko te co mam i policzę czzy to już nie podchodzi pod limit - budowaliśmy bliźniaka więc trochę tego jest :wink:

KAS01 - maksymalny okres oczekiwania - czyli pół roku chyba - no tak..na żadne niespodzianki nie liczę - wolę nastawić się na zwrot jesienią a najwyżej mile się rozczarować :D
A o cenę takiej usługi pytałam dla własnego interesu :wink: Jak mi dobrze pójdzie ze swoim to mam wstępnie paru chętnych, którym nie chce się ślęczeć nad papierkami :D A mnie bezrobotnej przyda się i zajęcie i kasa :wink:

Olkalybowa
05-04-2007, 09:31
Mam pytanko czy można odliczyć vat od klamek symbol PKWiU 28.63.14. Z wykazu wynika ex 28.63.14 - zawiasy, zamocowania, obsady i podobne wyroby do pojazdów mechanicznych, drzwi, okien, mebli itp. wykonane z metali nieszlachetnych - wyłącznie okucia budowlane

To znaczy, że klamki wchodzą czy nie pomocy !!
ja odliczyłam klamki

u2collector
17-04-2007, 23:36
a ja mam pytanie bardziej ogólne - otóz sytuacja wygląda tak:
nieruchomość jest własnością żony,
mamy wspiólność ustawowa od lipca 2005 (ślub)
za 2005r. rozliczaliśmy się osobno
część faktur jest na mnie, część na żonę
faktuy mamy już od 2005r. (od sierpnia),o tego czasu robiliśmy remont, ale okazało się, że robimy jednak też przebudowę i od grudnia 2006r. mamy pozwolenie na budowę,

zatem - jakie kryteria przyjąć w kwestii zwrotów? z pozwoleniem, bez pozwolenia, faktury tylko na żonę, na oboje itp.

ktoś mógłby pomóc?[/i]

demex
18-04-2007, 08:14
A na kogo jest pozwolenie na budowę? Jak tylko na żonę to odliczenia tylko rachunków branych na żonę.
Jeśli dom jest na żonę to odliczenia w przypadku remontu tez tylko z rachunków na żonę (trzeba przedstawić papierek że jest się właścicielem domu).
Ale to tylko moje zdanie. Zadzwonić najlepiej do US i zapytać.

u2collector
18-04-2007, 10:42
pozwolenie na budowę jest na żonę, tylko właściciel nieruchomości może być inwestorem.

demex
18-04-2007, 10:51
Hmmm.. Pewny nie jestem... ale jeśli chodzi o rozbudowę popartą pozwoleniem na budowę to raczej na pewno tylko inwestor widniejący na tymże pozwoleniu.

W kwestii remontu - może go przeprowadzać najemca lokalu/budynku - przedstawia wtedy umowę najmu.

Dzwoń do US, i to tego do którego podlegasz bo w różne są interpretacje.

walus1
18-04-2007, 14:11
Czy mozna rury pcv do kanalizacji podciagnąc pod popzycję nr 10 tzn 25.21.2 rury, przewody i węże oraz ich osprzęt z tworzyw sztucznych. A może to zupełnie inna pozycja
Pomóżcie!!!

ula@
18-04-2007, 15:12
...kupiłam właśnie cały system kominowy...odliczę?

arcobaleno
18-04-2007, 18:20
Czy mozna rury pcv do kanalizacji podciagnąc pod popzycję nr 10 tzn 25.21.2 rury, przewody i węże oraz ich osprzęt z tworzyw sztucznych. A może to zupełnie inna pozycja
Pomóżcie!!!

ja właśnie siedzę w fakturach :roll: Rury i cały osprzęt do nich typu kolanka, redukcje mam właśnie z takim PKWiU, że można podłączyć pod ex 25.21.2
Dla przykładu:Rura 32x250 z uszcz.biała ma numer - 25.21.21-50.00
Tylko dlaczego piszesz, ze to pozycja nr 10 jak u mnie w wykazie jest na miejscu 26 - mam jakiś inny - no załamię się jak mam nie taki co trzeba :-?

I jeszcze mam pytanie - tak już na przykładzie tego ex 25.21.2 - czy jeśli pisze, ze z wyłączeniem węży i sztucznych jelit do kiełbas (u mnie tak jest :o ) to znazy, ze to ex dotyczy wyłącznie tych produktów a inne zaczynające się 25.21.2 (z dowolnym dalszym rozszerzeniem) można odliczać?

Mam nadzieję, ze zrozumieliście o co pytam i mi pomozecie.

demex
18-04-2007, 21:48
I jeszcze mam pytanie - tak już na przykładzie tego ex 25.21.2 - czy jeśli pisze, ze z wyłączeniem węży i sztucznych jelit do kiełbas (u mnie tak jest :o ) to znazy, ze to ex dotyczy wyłącznie tych produktów a inne zaczynające się 25.21.2 (z dowolnym dalszym rozszerzeniem) można odliczać?
Mam nadzieję, ze zrozumieliście o co pytam i mi pomozecie.
:) Pomożemy :)
Jeśli to co wsadzasz w ściany nie ma nic wspólnego z szeroko rozumianym wędliniarstwem możesz odliczyć :D
Reasumując - odpowiedź na twoje pytanie brzmi - TAK.

arcobaleno
19-04-2007, 08:26
Dzięki demex - tak własnie rozumowałam :wink:
Niepokoi mnie tylko ten wykaz - już nie pierwszy raz obiła mi się o uszy i oczy niezgodność z moim. Ale wczoraj jeszze sprawdzałam w necie i mam tak samo. Nie wiem już o co chodzi :-?


Styropianiu się nie odlicza ?

demex
19-04-2007, 09:52
Ja korzystam z listy tej:
http://www.rcmb.pl/download/Z2Z4L3JjbWIvcGwvZGVmYXVsdF9vcGlzeS52MC8xMDYvMS8x/wykaz_artykulow.pdf

STYROPIAN, jm m3, vat 22%, pkwiu 25.21.41-20.00, sww 1361-332
(źródło:http://www.ibb.pl/95wyszukiwarka/?PHPSESSID=019ae52c399678a49c940f0fb5390b12&fraza=styropian&dzial=t&ok=1),
w moim spisie pozycja 27 - a tam pisze: "Komórkowe płyty, taśmy, folie z polimerów styrenu -wyłącznie płyty z polistyrenu spienionego (styropianu)"
Czyli Styropian można.

arcobaleno
19-04-2007, 12:43
taką samą listę mam :D

A ten styropian to juz wiem, ze mozna - zapytałam zanim pojawił się na fakkturach z numerem :wink: Ale dzięki !

arcobaleno
19-04-2007, 14:07
Wyszedł mi nowy problem :roll:
Co mam zrobić jak na fakturze przy pozycji "Fuga Ultracolor" jest nr PKWiU 26.30.10-00.11 ? Na mój gust to nie pasuje bo grupa zaczynająca się na 26.30.1 to płytki ceramiczne (ścienne, podłogowe, kafle) i płyty chodnikowe - gdzie tam miejsce na fugę ? :roll: I co w takim wypadku zrobić - samemu przyporządkować nr czy pisać tak jak na fakturze?
Pod co podciągacie fugi?

A tak w ogóle to juz kilka takich kwiatków mi w oko wpadło wcześniej, ale ten był wyjątkowo dobitny :roll:

I jeszcze mam jedną niepewność..odnosnie pozycji 60 z wykazu. Mam sporo materiałów zaczynających się na 28.11.10 ale nie rozumiem w ogóle tej grupy. Co to znaczy budynki prefabrykowane z metalu z wyłączeniem konstrukcji stalowych, szkieletów budynków, konstrukcji nośnych budowlanych aluminiowych ? U mnie z takim numerem na fakturach pojawiają się min profil przyscienny, łącznik wzdłużny, elem.bezpośr.moc.p.gł-ES60/125, klamra gasiora L-15, siatka do dachówki wentylacyjnej L-15 ... nie wiem co mam robić z tymi produktami :roll: Odliczać je czy nie ?

demex
19-04-2007, 14:27
Nawet jak się ma jakieś wątpliwości to odliczać. Najwyżej wezwą do US aby wyjaśnić albo nie uwzględnią.
Klamra gąsiora to na pewno nie jest element konstrukcyjny (niezależnie od ilości pięter budynku) :) a dodatkowo PKWiU się zgadza.

PS. L15 To tak jak ja :) Od poniedziałku przychodzi Cieśla z Dekarzem do dachu.

dodi
19-04-2007, 14:56
Witam

Czy przydomowa oczyszczalnia podlega odliczeniu różnicy vat-u?

dodi

arcobaleno
19-04-2007, 16:53
dodi - ja odliczam przydomową oczyszczalnię . Numer PKWiU na fakturze zaczynał się 25.23 czyli pozycja 30 z wykazu.

demex - a ja gdzieś czytałam, ze lepiej nie wpisywać na siłę bo w razie co to grozi jakaś kara...ale też myślę, ze powinni wzywać do korekty jakby co...tylko wyobrażam sobie ile to będzie trwać zanim oni to sprawdzą :roll:

demex
19-04-2007, 17:24
No na pewno wezwanie odciągnie sprawę. Ale o karach to nie słyszałem, za to o tym, że czegoś prostu nie uznali to tak.
Ja rozliczałem już 4 osoby. Naciągałem ile się da i ... może ze względu na małe miasteczko i mały US nie miałem problemu :) Wszystko mi uznali. Najciekawiej miałem z płytkami. Nazwa towaru "ANDALUZJA JASNA", brak PKWiU. Jedyne co miało to wspólnego z płytkami to nazwa hurtowni - "Hurtownia płytek ceramicznych" - dopisałem ręcznie długopisem na ksero, że to były płytki i, że mają takowe PKWiU. :)

arcobaleno
19-04-2007, 17:25
A teraz pytanie za 100 punktów z nieco innej beczki :wink:

Czy ktoś byłby łaskaw napisać ile wynosi cena 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnosciowych na książeczkach mieszkaniowych, ogłoszona za poprzedzający kwartał ? :D

arcobaleno
19-04-2007, 17:28
Najciekawiej miałem z płytkami. Nazwa towaru "ANDALUZJA JASNA", brak PKWiU. Jedyne co miało to wspólnego z płytkami to nazwa hurtowni - "Hurtownia płytek ceramicznych" - dopisałem ręcznie długopisem na ksero, że to były płytki i, że mają takowe PKWiU.

Ja z płytkami też tak mam , ze tylko nazwa podana i nawet nie pomyslałam, ze urzędnik ni musi przecież wiedzieć co to jest, mimo,z ę znajdę PKWiU :roll:

No ciekawe jak to będzie :wink:

demex
19-04-2007, 17:34
A teraz pytanie za 100 punktów z nieco innej beczki :wink:
Czy ktoś byłby łaskaw napisać ile wynosi cena 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnosciowych na książeczkach mieszkaniowych, ogłoszona za poprzedzający kwartał ? :D
Najlepiej zapytać się w US przy składaniu i wypełnić na miejscu. Ja tak zawsze robię bo dwa razu musiałem kreślić i babeczka mi powiedziała, że najlepiej to przyjść i wpisać sobie na miejscu.

arcobaleno
19-04-2007, 17:48
A teraz pytanie za 100 punktów z nieco innej beczki :wink:
Czy ktoś byłby łaskaw napisać ile wynosi cena 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnosciowych na książeczkach mieszkaniowych, ogłoszona za poprzedzający kwartał ? :D
Najlepiej zapytać się w US przy składaniu i wypełnić na miejscu. Ja tak zawsze robię bo dwa razu musiałem kreślić i babeczka mi powiedziała, że najlepiej to przyjść i wpisać sobie na miejscu.
No to będę musiała udać się do US zanim złożę wniosek. Bo chcę wiedzieć i policzyć ile mogę odliczyć, zeby nie dopisywać ponad miarę. My budowaliśmy bliźniaka a wszystkie faktury są na jedną osobę, więc podejrzewam,z e moglibyśmy przekroczyć próg.

KAS01
19-04-2007, 20:00
Wyszedł mi nowy problem :roll:
Co mam zrobić jak na fakturze przy pozycji "Fuga Ultracolor" jest nr PKWiU 26.30.10-00.11 ? Na mój gust to nie pasuje bo grupa zaczynająca się na 26.30.1 to płytki ceramiczne (ścienne, podłogowe, kafle) i płyty chodnikowe - gdzie tam miejsce na fugę ? :roll: I co w takim wypadku zrobić - samemu przyporządkować nr czy pisać tak jak na fakturze?
Pod co podciągacie fugi?
...

Jezeli na fakturach byl podany bledny numer, to ja wpisywalem wlasciwy. Chyba ze jakis produkt, ktorego nie mozna odliczyc mial zly numer, ale z listy do odliczen, to go bezszczelnie odliczalem i US tego nie zakwestionowal.
PS. Nie pamietam juz tej listy, ale fugi sa z tej samej grupy co cement.
pozdrawiam
Konrad

arcobaleno
19-04-2007, 20:45
US tego nie zakwestionowal.
Dobrze to słyszeć własnie od Ciebie :lol:

KAS01
19-04-2007, 21:07
W naszym US, to chyba tylko sprawdzaja czy sie cyferki zgadzaja. U mnie kobieta znalazla bledy rachunkowe na chyba 23zl (ok.7500zl do zwrotu). -Zle wpisalem faktury korygujace; za duzo liczylem w pamieci i stad takie bledy. Raczej na pewno nie analizowala tego jakie materialy byly na fakturach, co najwyzej sprawdzala numery PKWiU. Zreszta bylo widac po "babci", ze sie na tym nie zna.

walus1
20-04-2007, 11:31
Mam nastepujace numery PKWiU
28.11.23-60.9-przelotka do siatki
28.73.12-30.0-drut naciagany
28.73.12.30.2-drut powlekany
oraz słupek powlekany i słupek ocynkowany.
Wszystkie te materiały dotyczą ogrodzenia. Czy mozna je odliczyć?
Pomózcie

arcobaleno
20-04-2007, 13:29
walus1 - wg numerów to chyba nie za bardzo. Żadnej z pozycji, którą podałeś nie można nijak podciągnąć do wykazu.
A ja dzisiaj byłam w naszym US i gadałam z babką, która się tym zajmuje. Rzeczywiście nie wydaje się być specjalnie obcykana, ale powiedziała, ze dla nich najważniejszy jest numer PKWiU, chyba, ze są to materiały typowe jak cement, gips, okna, drzwi itp. Jak nie ma numeru a my to wpisaliśmy na listę a dla nich produkt jest niejasny to dzwonią do sklepu i pytają o numer lub dzwonią do nas i wzywają na wyjaśnienia. Tak czy inaczej numer jest najważniejszy - i jego przynależność do wykazu.
W sytuacji, gdy wpiszemy coś naciąganego nie ma żadnych konsekwencji poza wezwaniem do wyjaśnienia i ewentualnym wykreśleniem.

Cena za m2 mieszkania (....) to 2619 zł.

walus1
20-04-2007, 13:48
No mnie niestety tez sie wydaje że nijak tego nie ma gdzie podciagnąć a wydałam na to ogrodzenie przeszło 2tyś.

A jak z reguły wpisuje się te faktury do PIT-U. Mam na mysli kolejność, czy jest dowolna jak mi sie podoba, czy może jest inny system.

arcobaleno
20-04-2007, 14:30
Też się zastanawiałam nad kolejnością wpisywania faktur na wniosek. Czy musi być jakoś chronologicznie czy nie. Zapomniałam zapytać o to. Ale to chyba mozna jak leci - oby :roll:

Natomiast pytałam o wpisywanie w poszczególne rubryczki to babka powiedziała mi, ze nie trzeba wpisywać liczb porządkowych poszczególnych pozycji, jeśli nie wszyskie podlegają zwrotowi, ani przyporządkowanych tym produktom numerów pozycji z wykazu - wystarczy wpisać numer faktury a na kopii tej faktury dołączonej do wniosku zrobic adnotacje, które pozycje wchodzą do odliczenia i jaka suma - oni i tak sami to sprawdzają.
Ogólnie z tego co ona mi powiedziała to jakoś tak lajcikowo się zrobiło :wink:

KAS01
20-04-2007, 15:06
Też się zastanawiałam nad kolejnością wpisywania faktur na wniosek. Czy musi być jakoś chronologicznie czy nie. Zapomniałam zapytać o to. Ale to chyba mozna jak leci - oby :roll:...
Kolejnosc bez znaczenia.

dodi
20-04-2007, 15:53
Arcobaleno a masz może możliwość sprawdzić jak dokładnie pisze? jak nazywa sie pozycja i jak jest opisany przedmiot .. czy pisze np.oczyszczalnia..

dodi

arcobaleno
20-04-2007, 16:25
dodi - teraz nie mam czasu, ale jak znajdę chwilkę to zanurkuję w papierach i poszukam :wink:

arcobaleno
24-04-2007, 08:52
dodi - jako nazwa towaru jest wpisana dokładnie "oczyszczalnia" dalej podana pojemność i jakieś tam skróty, łamania itp. Numer PKWiU tak jak pisałam wcześniej.

Sorki, że dopiero teraz ale przez weekend dałam sobie spokój z papierami :wink:

Dziucha
25-04-2007, 08:47
Witam,

Mam gorącą prośbę - jak powinna być prawidłowo wystawiona fa vat na więźbę, aby można odliczyć vat???

Z góry dziękuję i przepraszam, że nie przeczytałam całego wątku, ale czas nagli i czekają w tartaku, jak mają wystawić fa.

Pzdr,
D.

KAS01
25-04-2007, 18:36
Jesli nie jest to wiezba prefabrykowana, to nie mozna od niej odliczyc Vatu.

mifim
26-04-2007, 14:05
A jeśli chodzi o koszt 1 m2 to na bieżąco podawany jest na stronie GUS
http://www.stat.gov.pl/gus/prod_bud_inw_PLK_HTML.htm

Lonio
29-04-2007, 10:18
PROSZĘ o POMOC

Mam pytanie czy ktoś z was może mi powiedzieć czy mogę odliczyć różnicę VAT za zakupione mat. budowlane przed otrzymaniem pozwolenia na budowę.

O pozwolenie wystąpię dopiero w połowie maja (jak architekt wszystko zakończy) tak wiec pozwolenie do lipca powinienem dostać, ale z uwagi na problemy z mat. Budowlanymi zacząłem już je kupować.
Jak myślicie czy otrzymam za zakupione już materiały zwrot VAT.

P.S.
Wątek ten był już poruszony jednak nie było na niego odpowiedzi.
Bardzo więc proszę jeśli ktoś wie to niech napisze.

Pozdrawiam.

adam2007
06-05-2007, 23:12
PROSZĘ o POMOC

Mam pytanie czy ktoś z was może mi powiedzieć czy mogę odliczyć różnicę VAT za zakupione mat. budowlane przed otrzymaniem pozwolenia na budowę.

O pozwolenie wystąpię dopiero w połowie maja (jak architekt wszystko zakończy) tak wiec pozwolenie do lipca powinienem dostać, ale z uwagi na problemy z mat. Budowlanymi zacząłem już je kupować.
Jak myślicie czy otrzymam za zakupione już materiały zwrot VAT.

P.S.
Wątek ten był już poruszony jednak nie było na niego odpowiedzi.
Bardzo więc proszę jeśli ktoś wie to niech napisze.

Pozdrawiam.


Witam,

Dla mnie to w ogóle nie ma znaczenia czy masz pozwolenie czy nie. Zakupiłeś materiały , które wcześniej były objęte wyższą stawką to powinieneś mieć prawo do zwrotu. Ja własnie zakupiłem 3 Tiry cegły na budowe a pozwolenie licze ,że będę miał w ciągu 2 tygodni.. To co nie odlicze sobie Vatu za tą cegłę? Jakaś bzdura to by była.

Lonio
07-05-2007, 09:15
Dzięki Adam 2007 za odpowiedź.

Ja też uważam, że powinienem otrzymać zwrot różnicy VAT mimo nieposiadania jeszcze pozwolenia na budowę.

Ale jednak oczekuję konkretnej odpowiedzi - mogę ?– czy nie mogę ? Zgodnie z prawem o ten zwrot się ubiegać mimo, że pozwolenia na budowę jeszcze nie mam, a część materiałów już kupiłem.

Dlatego nadal ponawiam moją prośbę o konkretną odpowiedź w tym temacie.

Pozdrawiam.

mayland
07-05-2007, 19:51
Przeklejam z innego wątku:
No to pozbawiam wątpliwości:
Cytat:

Pytanie podatnika: Czy we wniosku o zwrot części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, można ująć faktury, dotyczące materiałów zakupionych przed uzyskaniem pozwolenia na budowę?

W dniu 7 czerwca 2006r. wpłynął wniosek Pana N. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik stwierdził w swoim wniosku, że zakupił na budowę domu:

- beton komórkowy za kwotę 6.380,60 zł w dniu 28 grudnia 2004r.;
- drewno sosnowe za kwotę 2.585,48 zł w dniu 25 stycznia 2005r.;
- drewno świerkowe za kwotę 2.265,66 zł w dniu 26 kwietnia 2005r.
W związku z tym Podatnik zwraca sie z zapytaniem, czy materiały, zakupione przed uzyskaniem pozwolenia na budowę, może uwzględnić we wniosku VZM-1 i ująć w wykazie VZM-1/A. Zdaniem Wnioskodawcy, we wniosku o zwrot części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym może on ująć faktury, dotyczące materiałów zakupionych przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, że w opisanym stanie faktycznym zastosowanie znajdują przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 2005r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. z 2005r. Nr 177, poz. 1468).

W odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, wyjaśnia się co następuje:

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ww. ustawy, osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków, poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:

1. budową budynku mieszkalnego;

2. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;

3. remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Zwrot, o którym mowa w cytowanym powyżej ust. 1, dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004r. do dnia 31 grudnia 2007r. (w myśl art. 3 ust. 2 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 3 ust. 3 cytowanej wyżej ustawy, zwrot części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym dotyczy wydatków, poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2005r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004r. są opodatkowane podatkiem VAT.

Art. 5 ust. 3 ww. ustawy stanowi, że wniosek może być złożony:

1. po zakończeniu inwestycji, o której mowa w art. 3 ust. 1, nie później niż przed upływem 6 miesięcy od dnia zakończenia inwestycji albo

2. raz w roku, z tym że ostatni wniosek może być złożony nie później niż do dnia 30 czerwca 2008r.

Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków, związanych z budownictwem mieszkaniowym, prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje pod warunkiem, że osoba fizyczna posiada:

1. prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.) albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku inwestycji określonej w art. 3 ust. 1 pkt 3;

2. pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie.

Ustawodawca nie uzależnia prawa do zwrotu niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym od tego, czy zakup materiałów budowlanych nastąpił przed, czy po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Wymagane jest jedynie, by wydatki poniesione i udokumentowane były fakturami, wystawionymi od dnia 1 maja 2004r. do dnia 31 grudnia 2007r.
Natomiast odnośnie pozwolenia na budowę (w przypadku inwestycji, dla której wymagane jest takie pozwolenie) należy uznać, że wystarczające jest, aby pozwoleniem na budowę inwestor dysponował w momencie składania wniosku o zwrot. Możliwe jest zatem, że Podatnik poczyni wydatki wcześniej, jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. Stanowisko Wnioskodawcy jest więc prawidłowe.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku Podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.


Żródło: http://sip.mf.gov.pl/sip/index.php?p=1&i_smpp_s_dok_nr_sek=124615&i_smpp_s_strona=2[/quote]
_________________

mayland
07-05-2007, 19:56
Link coś nie działa więc podaję sygnaturę:

Rodzaj dokumentu postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura ZD-G/443-12/06
Data 2006.08.08
Autor Urząd Skarbowy w Wolsztynie
Temat Zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym --> Warunki przyznania prawa do zwrotu podatku

Lonio
07-05-2007, 20:59
Bardzo dziękuję za konkretną i fachową odpowiedź na moje pytanie. :D
Tym bardziej, że odpowiedź ta jest dla mnie bardzo satysfakcjonująca. :lol:
Dzięki. :D

Pozdrawiam i życzę samych sukcesów w budowie domu na waszej pięknej działeczce. :D

mayland
07-05-2007, 21:51
Nie ma sprawy :wink: Również życzę powodzenia :)

Symen
08-05-2007, 14:43
Witam. Proszę o pomoc czy dobrze zrozumiałem przepisy. W 2008 roku zacznę budowę domu - pozwolenie na budowę już mam (pod koniec tego roku mogę co najwyżej wylać fundamenty). Do końca grudnia 2007 chciałbym zakupić większość niezbędnych materiałów budowlanych (cegła, stropy, dach, elementy zbrojenia itp.) O zwrot VAT -u mógłbym ubiegać się tylko jeśli udałoby mi się do dnia 30.06.2008 wykorzystać te materiały budowlane np. wybudować dom w stanie surowym, co zostałoby potwierdzone przez osobę z uprawnieniami budowlanymi. Zgadza się ? O ile dobrze zrozumiałem nie muszę mieć zakończonej budowy domu ale muszę przedstawić aktualny stan wykonanych prac budowlanych? Pozdrawiam

mayland
08-05-2007, 15:00
Takie zaświadczenie było wymagane do lutego 2007r. Nastąpiła zmiana przepisów i obecnie możesz kupować materiały w 2007r na budowę a wniosek złożyc do 30.06.2008r. bez zaświadczenia o stanie zaawansowania inwestycji. Do wniosku dołączysz pozwolenie, akt własności i faktury.

Symen
08-05-2007, 17:06
Czyli nawet jeśli nie zdążę postawić domu w stanie surowym do końca czerwca 2008 to będę mógł złożyć podanie o zwrot podatku Vat (do 30.06.2008r) ? Jeśli tak to super. Dziękuję za odpowiedź.

adam2007
08-05-2007, 18:57
Czyli nawet jeśli nie zdążę postawić domu w stanie surowym do końca czerwca 2008 to będę mógł złożyć podanie o zwrot podatku Vat (do 30.06.2008r) ? Jeśli tak to super. Dziękuję za odpowiedź.

To jest własnie odpowiedź na Twoje pytanie, a zadajesz je po raz drugi tylko w innej formie: :lol:

"Takie zaświadczenie było wymagane do lutego 2007r. Nastąpiła zmiana przepisów i obecnie możesz kupować materiały w 2007r na budowę a wniosek złożyc do 30.06.2008r. bez zaświadczenia o stanie zaawansowania inwestycji. Do wniosku dołączysz pozwolenie, akt własności i faktury."

mayland
09-05-2007, 07:08
Symen TAK :lol:

Symen
09-05-2007, 08:06
Serdeczne dzięki za odpowiedź :)

mobby
11-05-2007, 09:00
Mam prośbę dotyczące PKWIU dla następujących materiałów i czy można je odliczyć:

1. płyty OSB ( jakie PKWIU )
2. łaty (jakie PKWIU )
3. tynk zewnętrzny ( jakie PKWIU )
4. grunk pod tynk krzemianowo-silikatowy ( jakie PKWIU )
5. tynk mozaikowy ( jakie PKWIU )
6. grunt pod tynk mozaikowy ( jakie PKWIU )
7. siatka do ocieleń ( jakie PKWIU )
8. wkręty do mocowania płyt G/K ( jakie PKWIU )
9. folia paroszczelna/paroizolacyjna ALU ( jakie PKWIU )
10 folia budowlana pod wylewki ( jakie PKWIU )

Będę bardzo wdzięczny

Pozdrawiam


Mobby

angela82
11-05-2007, 09:31
a ja mam sytuację taką: działka jeszcze jest na mamę (chcemy ją przepisać przed wystąpieniem o pozwolenie), ja i mąż wystąpiliśmy o WZ (podobno na odp.trzeba czekać pół roku :o :evil: ), chcemy teraz (do m-ca) kupić pustaki na budowe. czy możemy odliczyć sobie później ten VAT?? np. jeśli przepiszemy działke po zakupie materiału? i co wtedy dołączyć :akt od notariusza i ksero wniosku o WZ?

a może lepiej byłiby kupić matrtiał na mamę, skoro jest właścicielem działki, tylko wniosek o WZ nie jest na nią

mayland
11-05-2007, 09:40
Mama nie odliczy bo nie bedzie mieć pozwolenia na budowę, gdyż o nie nie wystąpiła i z tego co zrozumiałam to nie ma zamiaru występować. :-? Wy żeby odliczyć VAT to do wniosku dołączycie POZWOLENIE i akt własności działki. Ważne by te dokumenty mieć w chwili składania wniosku. A pozwolenia nie dostaniecie bez aktu własnosci działki, to oczywiste.

angela82
11-05-2007, 17:15
więc darowizna może być np. spisana w listopadzie, pozwolenie dostaniemy zapewne już w 2008 roku, a faktura na materiał będie z czerwca tego roku i i tak ten Vat sobie odliczymy - oczywiście do 06.2008???
wiem,że robimy to od końca, ale ceny materiałów za szybko rosną :evil:

mayland
15-05-2007, 08:01
Rząd chce przedłużyć do 2012 roku termin zwrotu podatku VAT na materiały budowlane w budownictwie mieszkaniowym - poinformował w piątek PAP minister budownictwa Andrzej Aumiller.

"Obecnie pracuje nad tym Ministerstwo Finansów. Jesteśmy zgodni co do tego, że należy pomóc ludziom budującym własne domy" - powiedział PAP Aumiller.

Przypomniał, że obecnie obowiązujące zasady zwrotu części wydatków na materiały budowlane wygasną z końcem 2007 r. Chodzi o zwrot różnicy między stawkami VAT 7 proc. i 22 proc. za materiały kupione od 1 maja 2004 r. do 31ágrudnia 2007 r., na które po 1 maja 2004 r. podatek ten wzrósł z 7 do 22 proc. Ze zwrotu korzystają obecnie osoby budujące domy tzw. systemem gospodarczym, czyli we własnym zakresie.

Według Aumillera, nowe przepisy powinny wejść w życie z początkiem 2008 r. Zwrot części VAT będzie się odbywał na podobnych zasadach, jak obecnie, czyli na podstawie faktur za zakupione materiały. Dodał, że resort finansów chce też uszczelnić system zwrotu, by dotyczyło to jedynie tych osób, które kupują materiały na budowę własnego domu. Ministerstwo Finansów nie zajęło w piątek oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

Minister budownictwa przypomniał też, że równolegle ze zwrotem VAT obowiązywać będzie definicja budownictwa społecznego, nad którą też pracuje obecnie Ministerstwo Finansów. Zgodnie z definicją, od 1 stycznia 2008 r. preferencyjna 7-proc. stawka VAT ma objąć nowe mieszkania o powierzchni do 120 m kw. oraz domy jednorodzinne do 220 m kw., kupowane od deweloperów iáspółdzielni mieszkaniowych. Definicja nie obejmuje budownictwa systemem gospodarczym.

Wpisanie do ustawy o VAT definicji budownictwa społecznego ma zapobiec podwyżce podatku VAT z 7 do 22 proc. na mieszkania i domy mieszkalne. Zachowanie niższej stawki tego podatku po 2007 r. odbędzie się zgodnie z zasadami ujętymi w prawie UE. PAP
:lol: :lol: :lol:

tab
16-05-2007, 13:29
Pomóżcie,

na fakturze mam "łącznik wbijany fi 10x180". symbol KI-180N z Koelnera.
Co z vat-em na to??

Odliczać?
Jeśli tak, to jaka grupa?
Jeśli nie, to nie :cry:

Pozdrawiam

_Wiedzmin
16-05-2007, 21:11
Witam;

Mam pytanie Czy za parawan na wannowy sliding (szkło, aluminium) można odzyskac VAT. Niestety na fakturze nie mam numeru PKWiU

ArtiW
17-05-2007, 14:03
A jak to jest z odliczeniem VATu na dokonczenie budowy domu, ktory kupilem w grudniu 2006? Czy ja, nie widniejacy na pozwoleniu na budowe, moge odliczyc VAT?

walus1
17-05-2007, 21:07
Mam prośbę dotyczące PKWIU dla następujących materiałów i czy można je odliczyć:

1. płyty OSB ( jakie PKWIU )
2. łaty (jakie PKWIU )
3. tynk zewnętrzny ( jakie PKWIU )
4. grunk pod tynk krzemianowo-silikatowy ( jakie PKWIU )
5. tynk mozaikowy ( jakie PKWIU )
6. grunt pod tynk mozaikowy ( jakie PKWIU )
7. siatka do ocieleń ( jakie PKWIU )
8. wkręty do mocowania płyt G/K ( jakie PKWIU )
9. folia paroszczelna/paroizolacyjna ALU ( jakie PKWIU )
10 folia budowlana pod wylewki ( jakie PKWIU )

Będę bardzo wdzięczny

Pozdrawiam


Mobby

szukaj tutaj
http://pkwiu.fiokware.com/

tyniu
22-05-2007, 10:05
Witam
Czy ktoś wie ja ma wyglądać dokument poświadczający stopień zaawansowania inwestycji do zwrotu VAT?

Próbowałem wyszukiwarki ale działa fatalnie.

Juras74
29-05-2007, 10:17
A na kogo jest pozwolenie na budowę? Jak tylko na żonę to odliczenia tylko rachunków branych na żonę.
Jeśli dom jest na żonę to odliczenia w przypadku remontu tez tylko z rachunków na żonę (trzeba przedstawić papierek że jest się właścicielem domu).
Ale to tylko moje zdanie. Zadzwonić najlepiej do US i zapytać.

Dzwoniłem do US i nie ma problemu. Mam podobną sytuację własnością jest żona i pozwolenie jest na żonę, a rachunki na mnie. Składamy razem wniosek.

Karorka
31-05-2007, 12:55
Witam
Czy ktoś wie ja ma wyglądać dokument poświadczający stopień zaawansowania inwestycji do zwrotu VAT?



no wlasnie
ja tez jestem bardzo zainteresowana

Karorka
31-05-2007, 13:04
Mam prośbę dotyczące PKWIU dla następujących materiałów i czy można je odliczyć:

1. płyty OSB ( jakie PKWIU )
2. łaty (jakie PKWIU )
3. tynk zewnętrzny ( jakie PKWIU )
4. grunk pod tynk krzemianowo-silikatowy ( jakie PKWIU )
5. tynk mozaikowy ( jakie PKWIU )
6. grunt pod tynk mozaikowy ( jakie PKWIU )
7. siatka do ocieleń ( jakie PKWIU )
8. wkręty do mocowania płyt G/K ( jakie PKWIU )
9. folia paroszczelna/paroizolacyjna ALU ( jakie PKWIU )
10 folia budowlana pod wylewki ( jakie PKWIU )

Będę bardzo wdzięczny

Pozdrawiam


Mobby

szukaj tutaj
http://pkwiu.fiokware.com/

wyszukiwarka fajna, tylko niestety tam nie funkcjonuja takie nazwy jak tynk czy płyta OSB

ja akurat na tynk mam fakture z PKWiU (24.30.11-50.00) - nie podlega, ale to moze tez zalezec od rodzaju tynku
poprawka - przyjrzalam sie lepiej i na tynk jest 24.30.22-60.00 wiec podlega, ten pierwszy symbol to na jakis grunt czy cos w tym rodzaju pod tynk

na plyte OSB mam fakture z Leroy Merlin - PKWiU 20.20.13-39.40 wiec nie podlega

Karorka
31-05-2007, 15:32
Witam
Czy ktoś wie ja ma wyglądać dokument poświadczający stopień zaawansowania inwestycji do zwrotu VAT?



no wlasnie
ja tez jestem bardzo zainteresowana

wycofuje pytanie
w innym watku dostalam odpowiedz ze juz nie potrzeba tego dokumentu (byla nowelizacja ustawy - gdyby ktos chcial sie upewnic to Dz.U. 2007r. Nr 23, poz. 138)

seba_x
01-06-2007, 07:04
a czy pustaki max o symbolu 26.40.11.10.12 zakupione 21 maja tego roku też można odliczyć (odzyskać różnicę między 7 a 22% vatu) ?

robekw
02-06-2007, 19:45
A może ktoś w końcu podpowie na ten temat Vatu:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=102443
robekw

mayland
04-06-2007, 08:47
http://biznes.onet.pl/5,1415738,prasa.html

robekw
07-06-2007, 15:05
http://biznes.onet.pl/5,1415738,prasa.html

To nie w temacie na moje zapytanie z poprzedniego postu :-( ... robekw

mayland
10-06-2007, 19:37
Owszem, ale pewnie zaciekawi to innych :wink:

anekri
12-06-2007, 07:25
Powiedzcie mi proszę, czy elementów do budowy ogrodzenia - dokładnie słupki (takie zielone malowane) nie można odliczyć????

babeczka z urzędu zadzwoniła do mnie i powiedziała, że tylko to co do budowy domu a nie ogrodzenia
ale w zestawieniu np pozycja 92 jest kraty i ogrodzenia
poza tym słupki posiadały numer PKWiU, zgodny z listą co mozna odliczyć

proszę o odpowiedź bo dzisiaj mam wizytę w US

mayland
12-06-2007, 07:52
Ogrodzenia nie odliczysz. Podobnie jak np. kostki brukowej na podwórko. Wykaz PKWiU obejmuje towary których VAT się zmienił ale to nie oznacza, że wszystkie podlegaja odliczeniu.

anekri
12-06-2007, 08:01
dzięki za odpowiedź

trochę się zmartwiłam bo to spory koszt :cry:

andrew23
12-06-2007, 18:08
Link coś nie działa więc podaję sygnaturę:

Rodzaj dokumentu postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura ZD-G/443-12/06
Data 2006.08.08
Autor Urząd Skarbowy w Wolsztynie
Temat Zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym --> Warunki przyznania prawa do zwrotu podatku

witam,
moje pytanie brzmi następująco: czy będę mógł wystąpić o zwrot VAT w sytuacji gdy już nabyłem część materiałów niezbędnych do wykończenia domu, który za kilka tygodni zakupię od developera?? O zwrot wystąpię już jako właściciel nieruchomości, tyle że faktury będą miały daty wcześniejsze niż akt własności.

Proszę o info jak jest w takiej sytuacji, mi wydaje się ona analogiczna do wyżej cytowanej wykładni.

robekw
14-06-2007, 11:12
Witam.
A gdzie znaleźć ten dokument ZD-G/443-12/06 ? robekw

mayland
14-06-2007, 11:17
http://sip.mf.gov.pl/sip/index.php?p=1&i_smpp_s_dok_nr_sek=124615&i_smpp_s_strona=2
To link do wyszukiwarki na stronie Ministerstwa Finansów. Ta interpretacja jest również dostępna na stronie Krajowej informacji podatkowej.

Marek30022
15-06-2007, 14:42
Ogrodzenia nie odliczysz. Podobnie jak np. kostki brukowej na podwórko. Wykaz PKWiU obejmuje towary których VAT się zmienił ale to nie oznacza, że wszystkie podlegaja odliczeniu.

Co do bruku to chyba nie tak do końca. Kilka miesięcy temu spotkałem się z intrpretacją US zaliczającego kostkę brukową do matriałów podlegających odliczeniu i w związku z tym dopisałem bruk do już przygotowanego wniosku. Postaram się poszukać tej informacji a w każdym razie poinformuję czy mój US uwzględnił tą fakturę. Wniosek złożyłem 3 miesiące temu.

mayland
15-06-2007, 14:48
Jeśli kostka była na taras bądź w garazu to ok

mapan
15-06-2007, 17:55
Jako w sprawach vatowskich żółtodziób pytam, czy vat na materiały zakupione przed uzyskaniem pozwolenia na budowę także mogę odliczyć? Jeśli nie, to czy pozwolenie musi być prawomocne, czy jak tylko dostanę papier to mogę iść na zakupy??
pozdrawiam
Maciek

mayland
15-06-2007, 18:31
mapan... przewiń kilka okienek wyżej. Była o tym mowa :-?

anowi*
19-06-2007, 15:07
Kochani
Czytam, czytam i zgłupiałam...
Jeżeli w zeszłym roku rozliczałam się dokońca czerwca za 2005, to teraz rozliczam się do końca czerwca za 2006?
I ważniejsze pytanko. Jak to jest z tymi limitami , są osobne na każdy rok, czy jeden ogólny w czasie trwania ustawy z którego uszczknęłam poprzednio?
Pewnikiem głupie pytania , ale zwątpiłam...
pozdrawiam

anowi :D :roll:

walus1
21-06-2007, 15:12
Witajcie. Ktos juz zadawał to pytanie ale nie było odpowiedzi, czy można odliczyć kominy systemowe czyli:pustaki wentylacyjne, rury.
Czy mozna odliczyć siatke do styropianu?

krzycha16a
24-06-2007, 22:54
Kochani
Czytam, czytam i zgłupiałam...
Jeżeli w zeszłym roku rozliczałam się dokońca czerwca za 2005, to teraz rozliczam się do końca czerwca za 2006?
I ważniejsze pytanko. Jak to jest z tymi limitami , są osobne na każdy rok, czy jeden ogólny w czasie trwania ustawy z którego uszczknęłam poprzednio?
Pewnikiem głupie pytania , ale zwątpiłam...
pozdrawiam

anowi :D :roll:
Anowi uważam, że pytanie wcale nie jest głupie. Mnie też to bardzo interesuje. Dołączam się do pytania i z niecierpliwością czekam na odpowiedzi - może ktoś coś wie?
Z góry bardzo dziękuję.
Pozdrawiam :D
żona Krzycha

krzycha16a
25-06-2007, 09:57
Kochani
Czytam, czytam i zgłupiałam...
Jeżeli w zeszłym roku rozliczałam się dokońca czerwca za 2005, to teraz rozliczam się do końca czerwca za 2006?
I ważniejsze pytanko. Jak to jest z tymi limitami , są osobne na każdy rok, czy jeden ogólny w czasie trwania ustawy z którego uszczknęłam poprzednio?
Pewnikiem głupie pytania , ale zwątpiłam...
pozdrawiam

anowi :D :roll:
Anowi uważam, że pytanie wcale nie jest głupie. Mnie też to bardzo interesuje. Dołączam się do pytania i z niecierpliwością czekam na odpowiedzi - może ktoś coś wie?
Z góry bardzo dziękuję.
Pozdrawiam :D
żona Krzycha

To jeszcze raz ja - już wszystko wiem, no...prawie wszystko :roll: Dzwoniłam do Urzędu Skarbowego i wiem, że rachunki (na dzień dzisiejszy, jeśli nie zmieni się ustawa) można zbierać do 30.06.2008 a rozliczać można się raz w roku (termin dowolny) Można mieć rachunki z 2006 roku a rozliczyć je w 2007 lub 2008 - jak nam wygodniej. Myślę, że wygodniej wcześniej - bo szybciej będzie "kasa" :D

Pozdrawiam
zona krzycha

chatam
25-06-2007, 23:50
A ja mam prośbę, czy ktoś mi pomoże w tym temacie , a mianowicie mam fakturę za przyłącze wody i tam wyszczególnione :

opaska hawex Fi 110/2''
zasuwa do przyłaczy dom 1''
złączka ISO fi 400 1 1/2''
trzpień sztywny 2,0 m 2
skrzynka uliczna

Jak to zaklasyfikować i czy to mogę odliczyć?

Czy ktos odliczał :
panele boazeryjne z MDF,
baterię umywalkową ,
umywalkę ,
płyty G-K,
profile , uchwyty , łaczniki , wieszaki do płyt G-K

Proszę o pomoc kobiecie , bo nigdzie tego nie mogę znaleźć, dzieki z góry .

krzycha16a
28-06-2007, 10:33
Złożyłam wniosek, nawet odbyło się bez problemu, pani odbierająca wniosek mówiła, że jak coś będzie nie tak, to będzie dzwoniła (mam nadzieję, że nie zadzwoni)
Pieniążków mogę spodziewać się za 6 miesięcy :o :evil:
Pozdrawiam
żona Krzycha

walus1
28-06-2007, 10:40
Złożyłam wniosek, nawet odbyło się bez problemu, pani odbierająca wniosek mówiła, że jak coś będzie nie tak, to będzie dzwoniła (mam nadzieję, że nie zadzwoni)
Pieniążków mogę spodziewać się za 6 miesięcy :o :evil:
Pozdrawiam
żona Krzycha

Czy odliczałaś pustaki wentylacyjne i całe systemy kominowe oraz siatke do styropianu?

krzycha16a
28-06-2007, 11:00
My mamy stan surowy otwarty...jeszcze bez dachu. Odliczałam prawie wszystko co było potrzebne do takiego stanu, kilka rzeczy mi pani odrzuciła, ale na szczęście były to drobiazgi. Odliczałam rury i inne KW, spróbuj zadzwonić do Urzędu, chętnie udzielają informacji.
Pozdrawiam :D
żona Krzycha

telesforek
28-06-2007, 14:36
Jak to zaklasyfikować i czy to mogę odliczyć?

Czy ktos odliczał :
panele boazeryjne z MDF,
baterię umywalkową ,
umywalkę ,
płyty G-K,
profile , uchwyty , łaczniki , wieszaki do płyt G-K

Proszę o pomoc kobiecie , bo nigdzie tego nie mogę znaleźć, dzieki z góry .

Na pewno odliczyłam umywalkę i baterie, na 90% płyty G-K i wieszaki.

arth75
28-06-2007, 21:09
Usiłuję wypełnić druk VZM-1/A i mam takie banalne pytanko - co wpisujemy w kolumnie nr 6? Jaki procent kwoty brutto? Np. mam 100 brutto, a kwota VAT? Dzięki za odp.

Robak
15-07-2007, 09:02
miesiąc temu zaczęliśmy budowę - pozwolenie z tego roku, czy możemy skorzystać z jakichś odliczeń ? :-)

Dorota T.
18-07-2007, 11:37
Usiłuję wypełnić druk VZM-1/A i mam takie banalne pytanko - co wpisujemy w kolumnie nr 6? Jaki procent kwoty brutto? Np. mam 100 brutto, a kwota VAT? Dzięki za odp.

Pracuję w US i zwracam VAT:)
Kolumna 6, jeżeli kwota brutto 100 zł:

100 x 22 = 2200
2200 : 122 = 18, 03 zł Vat

tzn. kwotę brutto mnożymy przez 22, a następnie dzielimy przez 122 i wychodzi VAT

Tom Bombadill
18-07-2007, 12:07
Czesc,

jak dlugo - od momentu zlozenia wniosku w US - czekaliscie na zwrot pieniedzy badz na jakakolwiek reakcje z US?
Wniosek+wszystkie zalaczniki zlozylem dokladnie 25 maja 2007r. i do dnia dzisiejszego, czyli do 18 lipca 2007r. "grobowa cisza" ze strony US.
Juz trace cierpliwosc, bo przeciez ta kasa przydalaby sie na wyrownanie moich brakow w budzecie budowy.
Zastanawiam sie tez, czy przedsiewziasc - ewentualnie - jakas interwencje w US? Moze moja wizyta i chec monitorowania sprawy przyspieszylaby cale postepowanie?!
Prosze o odpowiedz tych, ktorzy zlozyli wnioski i juz dostali pieniadze. Jak dlugo?

Pozdrawiam, Tom

mayland
18-07-2007, 12:19
Hmmm co do terminów. Nie liczcie na szybkie załatwienie wniosku przez US. Czemu? Bo są zawalone wnioskami. Nie ma ludzi do przewalenia tego. Wnioski dotarły do US jako dodatkowe zlecenie ze strony MF bez rąk do pracy nad tym. Urzędy jak tylko mogą sobie z tym radzą. O ile małe US szybciej, to te duże mają problemy kadrowe. Większość pracowników dostaje wnioski z tzw. przydziału, jako dodatkową pracę, poza obowiązkami. Wiecie ile im płacą za sprawdzenie tych wniosków???? 25zł brutto :o To ja powiem szczerze, miałabym to gdzieś. Wnioski są trudne, obszerne i wymagają dość różnorodnej wiedzy. Pracownik z łapanki, zajmujacy sie na codzień np. sprawami ogólnymi, nipami czy ryczałtem niekoniecznie jest przygotowany merytorycznie do sprawdzenia tego wniosku. Jak juz zrobi to, nastepuje etap sprawdzenia w komórkach ds zwrotu vatu. I znów sie czeka bo 1 czy 2 osoby to wszystko muszą sprawdzić :o Tak wyglada kilkuszczeblowy proces decyzyjny. Zanim otrzymacie papierek z US to sprawdza i przygotowuje go zazwyczaj kilka osób. Po co? By było antykorupcyjnie :lol: :lol:
Za prace w godzinach nadliczbowych przysługuje odbiór godzin. Nikt nie bedzie pracował po godzinach bo musi byc w pracy w tzw. normalnych godzinach urzędowania by zapewnić obsługę podatnika :lol:
Teraz jest sezon urlopowy więc wiadomo, że wszsytko sie spowolni. Strach i przyspieszenie pewnie będzie pod koniec terminu na zwrot :lol:

mayland
18-07-2007, 12:30
Ale oczywiście są wyjątki :wink: :lol:

Dorota T.
18-07-2007, 12:50
Jeśli macie problemy z ustaleniem PKWiU, pytajcie, natomiast symbol "ex" przed numerem PKWiU oznacza, że nie wszystkie towary z tym symbolem podlegają np. ex 25.21.2.... - trzeba patrzeć na cały symbol, bo np.
25.21.22-70 podlega, ale 25.21.22-50 nie podlega
Panele podłogowe wszystkie podlegają, ale ścienne np. z MDF nie podlegają , ze ściennych tylko PCV podlega. Zauważyłam , że prawie wszyscy podatnicy wyrzucają zawory i baterie o symbolu 29.13.12..., a przecież wszystkie zawory podlegają - patrz poz.167 Rozporządzenia. Jeżeli chodzi o folię to tylko folia dachowa (inaczej nazywana folią paroprzepuszczalną, lub membraną) podlega odliczeniu.

Dorota T.
18-07-2007, 13:01
Hmmm co do terminów. Nie liczcie na szybkie załatwienie wniosku przez US. Czemu? Bo są zawalone wnioskami. Nie ma ludzi do przewalenia tego. Wnioski dotarły do US jako dodatkowe zlecenie ze strony MF bez rąk do pracy nad tym. Urzędy jak tylko mogą sobie z tym radzą. O ile małe US szybciej, to te duże mają problemy kadrowe. Większość pracowników dostaje wnioski z tzw. przydziału, jako dodatkową pracę, poza obowiązkami. Wiecie ile im płacą za sprawdzenie tych wniosków???? 25zł brutto :o To ja powiem szczerze, miałabym to gdzieś. Wnioski są trudne, obszerne i wymagają dość różnorodnej wiedzy. Pracownik z łapanki, zajmujacy sie na codzień np. sprawami ogólnymi, nipami czy ryczałtem niekoniecznie jest przygotowany merytorycznie do sprawdzenia tego wniosku. Jak juz zrobi to, nastepuje etap sprawdzenia w komórkach ds zwrotu vatu. I znów sie czeka bo 1 czy 2 osoby to wszystko muszą sprawdzić :o Tak wyglada kilkuszczeblowy proces decyzyjny. Zanim otrzymacie papierek z US to sprawdza i przygotowuje go zazwyczaj kilka osób. Po co? By było antykorupcyjnie :lol: :lol:
Za prace w godzinach nadliczbowych przysługuje odbiór godzin. Nikt nie bedzie pracował po godzinach bo musi byc w pracy w tzw. normalnych godzinach urzędowania by zapewnić obsługę podatnika :lol:
Teraz jest sezon urlopowy więc wiadomo, że wszsytko sie spowolni. Strach i przyspieszenie pewnie będzie pod koniec terminu na zwrot :lol:



Jakie 25 zł brutto? Od wniosku? Czy miesięcznie? Bo ja nic nie dostaję poza zwykłą pensją, a z wnioskami jest tak: miesiąc czekają w komputerach na wklepanie, później idą do pracowników, jak trafią na dobrze zorganizowanego (ja np. miesięczną porcję VZM tzn ok. 40 wniosków, to oddaję je kierowniczce po tygodniu i następne 3 tygodnie zajmuję się czymś innym później kierowniczka sprawdza, daje naczelniczce, do sprawdzenia, później znów na komputery i do księgowości, ale ok. 90% podatników w międzyczasie jest wzywanych do poprawy wniosków) Ostatnio dostałam dodatkowe VZM-y do zrobienia, bo kolega awansował i przejęłam po nim sprawy i wyobraźcie sobie, że to były wnioski z lutego - tak długo nie miał nastroju się za to zabrać, bo jak dajecie grube wnioski, to zwykle są odkładane na sam koniec, bo ludzie jak na to popatrzą , to mają dosyć i wtedy czekacie pół roku

Dorota T.
18-07-2007, 13:05
Mam pytanie czy jest gdzieś strona z wykazem materiałów , za ktore należy się zwrot VAT (na ktore Vat wzrósł z 7 do 22%) bo ostatnio czytałem że np. za membrany dachowe sie nie należy bo były obłożone 22% VAT jeszcze przed wejściem do Uni

Wstukaj w wyszukiwarkę: "Załącznik do obwieszczenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 30 grudnia 2005 r."

PKWiu na membranę25.23.15-50.3 , ale podlega bez wzgl na symbol, patrz pkt. 170 tego załącznika

mayland
18-07-2007, 13:07
Kwota od wniosku. Pewnei zajmujesz sie tylko zwrotami i tymi wnioskami. Nie każdy jednak US (a jest ich znaczna większość) może sobie pozwolić na oddelegowanie do samych tylko zwrotów VZM pracowników. Zazwyczaj wykonują oni pracę w innych komórkach a VZm mają jako dodatkowe obowiazki z polecenia kierownika.
A jeśli robisz te 40 wniosków w tydzień no to ja tylko gratuluję!!! Jesteś naprawdę dobrze zorganizowana! Tylko pamietaj, że jako pracownik US nie możesz doradzać 8) :lol:

Dorota T.
18-07-2007, 13:20
Kwota od wniosku. Pewnei zajmujesz sie tylko zwrotami i tymi wnioskami. Nie każdy jednak US (a jest ich znaczna większość) może sobie pozwolić na oddelegowanie do samych tylko zwrotów VZM pracowników. Zazwyczaj wykonują oni pracę w innych komórkach a VZm mają jako dodatkowe obowiazki z polecenia kierownika.
A jeśli robisz te 40 wniosków w tydzień no to ja tylko gratuluję!!! Jesteś naprawdę dobrze zorganizowana! Tylko pamietaj, że jako pracownik US nie możesz doradzać 8) :lol:


Pracuję w Podatku Dochodowym , u nas każdy z 12 pracowników robi VZM-y, w Vacie 8 pracowników też je robi. Natomiast VZM-y z dochodowego nie idą do Vatu, ale słyszałam, że w niektórych urzędach stworzono specjalne wydziały do VZM, ale to głupota, bo pracownik po roku robienia samych VZM, zapomina wszystko inne, a dzisiaj jestem wściekła na kierowniczkę i po raz pierwszy zdażyło mi się wejść w internet w godzinach pracy, ale muszę odreagować, a na to forum trafiłam przez przypadek, sprawdzając, co to jest konglomerat- bo na fakturze nic bliżej nie napisali, ani żadnego PKWiU, ani nawet telefonu kontaktowego do sklepu:)

mayland
18-07-2007, 13:24
Naprawdę, gratuluję takiej efektywnej pracy.
Czasem i forum muratora się przydaje w US :wink: :lol:
A na odreagowanei najlepsze jest piffffo :lol: Oczywiscie nie w godzinach pracy 8) :lol:

Dorota T.
18-07-2007, 13:29
Ogrodzenia nie odliczysz. Podobnie jak np. kostki brukowej na podwórko. Wykaz PKWiU obejmuje towary których VAT się zmienił ale to nie oznacza, że wszystkie podlegaja odliczeniu.

Zawsze można powiedzieć że to kostka brukowa na taras i że ten taras jest ogromny, wtedy muszą zwrócić VAT, bo kostka jako taka podlega. U nas była taka sytuacja, że podatnik przyniósł fotkę tego tarasu i uwierzyli, że na taras , ale jak parę metrów tej kostki, to nikt się nie przyczepi, ale w zakresie remontu wpiszcie taras, przecież nikt nie przyjedzie tego oglądać,

mayland
18-07-2007, 13:36
W takim przypadku jak opisujesz ws kostki pracownik US powinien poprosić o projekt domu i z projektu porównać ilość zakupionej kostki do powierzchni tarasu. Różnia nie powinna podlegać odliczeniu. Pracownik nie dopatrzył, podatnikowi sie udało :wink: :lol:
Ale to chyba nie o to chodzi...

mayland
18-07-2007, 13:37
No i są przecież kontrole w terenie :wink:

mayland
18-07-2007, 13:52
A tak wracając do tych 40 wniosków załatwianych w ciągu tygodnia to... chyba nie mogę się otrząsnać ze zdziwienia. To wypada ok 8 wniosków dziennie. Z doświadczenia wiem, że pracownik biura rachunkowego nie jest w stanie tyle wniosków przygotować. Sprawdzenie wniosków w US polega na szczegółowej analizie każdej faktury, dokumentów właśnosciowych itp. Niestety wiekszosć wniosków wymaga uzupełnień badź dodatkowych wyjaśneiń ze strony podatnika. No i oczywiście szukanie przez pracowników symboli po firmach. Zakładając, że do wniosku dołączono kilkanaście faktur a na każdej z nich jest po kilkadziesiat pozycji (przy budowie to norma zazwyczaj) to 8 wniosków dziennie jest naprawdę rewelacją. Do tego dochodzi jeszcze analiza i sprawdzenie w systemie by porównać z zeznaiem podatkowym i np wcześniej złożonym wnioskiem VZM w poprzednim roku. A gdzie czas na kontrolę w terenie? A co z działalnoscią gospodarczą? Jeśli małżonek prowadzi działalność to wniosek do kontroli by uniknąć podwójego odliczenia. Przecież takie sytuacje wydłużaja znacznie termin zwrotu.
Doprawdy... jestem pod wrażeniem. :o

Dorota T.
18-07-2007, 14:12
Już teraz nie dzwonię w spr. ustalania PKWiu, znam je na pamięć, to normalne po ponad roku robienia VZM-ów, jedna strona faktury (ok 25 pozycji) zajmuje mi niecałą minutę, trochę dłużej podliczanie tego na kalkulatorku, kontrole w terenie - jeżeli chodzi o VZM - u nas się nie zdażyły, w innych sprawach wtedy, gdy ktoś wykazuje powyżej 5 tys. nadpłaty, może się nas spodziewać, ale ostatnio my mieliśmy kontrolę z Izby i pomagałam kierowniczce zredagować pismo z wytłumaczeniem, dlaczego tak mało chodzimy na kontrole do podatników- po prostu nie ma kto chodzić - niedobory kadrowe. Jeżeli chodzi o VZM - to ja sprawdzam 40 na tydzień, ale wzywanie podatników to już po tym tygodniu. Projektów domów nikt nie sprawdza, w większości jesteśmy prawnikami i i tak się na tym nie znamy, jako tytuł prawny najlepsze jest pokwitowanie zapłacenia podatku od nieruchomości, jak podatnik to dołączy, to ok. A sprawdzenie małżonka to przecież trzy minutki, jeżeli chodzi o opracowanie wniosku to mam wzór, tylko zmieniam dane, z decyzjami tak samo, jeżeli znacie jakieś biura rachunkowe w Krakowie, to chętnie się przeniosę, bo jak na razie mam dosyć pracy w tej patologicznej instytucji

mayland
18-07-2007, 14:19
No i to sporo wyjaśnia. Pracownik, który realizuje wnioski kompleksowo nie jest w stanie załatwić 8 wniosków dziennie.
Ufff a już myslałam, że ze mna coś nie tak :wink: :lol:

gosia888
18-07-2007, 15:19
hej pewnie mnie zaraz obskoczycie ze to juz gdzies bylo, ale nie bardzo moge znalezc.

Kupuje cegłe i tam podobno nie bedzie PKWiu. Czy tak moze byc???

I jeszcze jedno jakie dokładnie muszą sie znalezc informacje zebym mogla domagac sie o zwrot vat???

Dorota T.
19-07-2007, 08:49
hej pewnie mnie zaraz obskoczycie ze to juz gdzies bylo, ale nie bardzo moge znalezc.

Kupuje cegłe i tam podobno nie bedzie PKWiu. Czy tak moze byc???

I jeszcze jedno jakie dokładnie muszą sie znalezc informacje zebym mogla domagac sie o zwrot vat???

Niektóre sklepy nie wpisują teraz PKWiU, ponieważ nie mają już takiego obowiązku, mimo wszystko większość sklepów podaje PKWiU, by uniknąć telefonów z Urzędu Skarbowego, który w takim przypadku sam musi go ustalić. Wniosek, przynajmniej w krakowskich urzędach może być bez PKWiU, ale wymogiem jest, by faktura była zapłacona gotówką lub kartą; jeżeli płacisz przelewem musisz dołączyć dowód, że zapłaciłeś za ten towar. Jeżeli zwróciłeś towar do sklepu musisz dołączyć faktórę korektującą.
PKWiU na cegłę np. klinkierową: 26.40.11-30.15

gosia888
19-07-2007, 13:54
hej pewnie mnie zaraz obskoczycie ze to juz gdzies bylo, ale nie bardzo moge znalezc.

Kupuje cegłe i tam podobno nie bedzie PKWiu. Czy tak moze byc???

I jeszcze jedno jakie dokładnie muszą sie znalezc informacje zebym mogla domagac sie o zwrot vat???

Niektóre sklepy nie wpisują teraz PKWiU, ponieważ nie mają już takiego obowiązku, mimo wszystko większość sklepów podaje PKWiU, by uniknąć telefonów z Urzędu Skarbowego, który w takim przypadku sam musi go ustalić. Wniosek, przynajmniej w krakowskich urzędach może być bez PKWiU, ale wymogiem jest, by faktura była zapłacona gotówką lub kartą; jeżeli płacisz przelewem musisz dołączyć dowód, że zapłaciłeś za ten towar. Jeżeli zwróciłeś towar do sklepu musisz dołączyć faktórę korektującą.
PKWiU na cegłę np. klinkierową: 26.40.11-30.15

dzieki,
ja biorę cegłe silikaty 6-stke i 3-ke

Dorota T.
19-07-2007, 14:16
dzieki,
ja biorę cegłe silikaty 6-stke i 3-ke[/quote]


Cegła silikatowa PKWiU: 26.61.11 - 30.2

Acha, do wniosku i faktur musisz dołączyć aktualny tytuł prawny, tzn albo akt notarialny, z datą 2005, 2006 lub 2007r. a jeżeli wcześniej nabyłaś nieruchomość, to pokwitowanie zapłaty podatku, bo tam będzie aktualna data i US bedzie wiedział, że kupiłaś te materiały do własnego domu, jak dom dopiero w budowie, to pozwolenie na budowę i nie zapomnij podać danych męża na wniosku i on musi podpisać, bo inaczej Was wezwą do poprawy wniosku.
Jeżeli nie będzie PKWiU na fakturze, to radzę je podopisywać, pytając o to w sklepie, bo wtedy szybciej sprawdzą wniosek w Urzędzie

gosia888
19-07-2007, 14:38
nie zapomnij podać danych męża na wniosku i on musi podpisać, bo inaczej Was wezwą do poprawy wniosku.
męża nip tez musze podac???

Za ostatni rok razem skladalismy zeznanie podatkowe ale on nic nie zarobil jedynie ja.

Byszek
20-07-2007, 00:30
nie zapomnij podać danych męża na wniosku i on musi podpisać, bo inaczej Was wezwą do poprawy wniosku.
męża nip tez musze podac???

Za ostatni rok razem skladalismy zeznanie podatkowe ale on nic nie zarobil jedynie ja.

Zawsze należy podać NIP i przynajmniej imię i nazwisko męża, nawet jak jest bez dochodów. Wnioski be podpisu mogą zostać pozostawione bez rozpatrzenia :P

Dorota T.
20-07-2007, 11:23
nie zapomnij podać danych męża na wniosku i on musi podpisać, bo inaczej Was wezwą do poprawy wniosku.
męża nip tez musze podac???

Za ostatni rok razem skladalismy zeznanie podatkowe ale on nic nie zarobil jedynie ja.

Ojej!!!!!!!

Ale z niego szczęściaż:) ........... Mieć taką kobietę, która go utrzymuje, tylko pozazdrościć:)

Ale tak serio jeśli budujecie dom np. z tego, co on zarobił na czarno, to radzę wyprzedzić sytuację kiedy zostaniecie wezwani z nieujawnionych źródeł, bo wtedy zapłacicie podatek w wys. 70% wartości domku.
Możecie znaleźć np. kogoś w rodzinie kto daje Wam darowizny i zgłosić to w US, by mieć pokrycie na tą kasę. Teraz już nie ma podatku od darowizn, więc nic nie będzie to Was kosztować, a wy będziecie spać spokojnie.

Tom Bombadill
20-07-2007, 14:26
Dziewczyny!

mayland, Dorota T., zalamalyscie mnie, jesli chodzi o to, kiedy dostane kaske. Choc z drugiej strony, czyje sie taki naiwny... :oops: , bo ja myslalem, ze najwyzej miesiac poczekam... :oops:

Ale, co tam, nie przejmuje sie. Poza tym, czuje, ze chyba zrobilem dwa byki we wniosku, wiec kase dostane chyba za rok...

Pozdro, Tom

P.S. Do Doroty T.: mam jedno pytanie. Ja i moja zona mamy tzw. notarialna rozdzielnosc majatkowa. Poniewaz ona jest Niemka i pracuje w Niemczech, wiec ma niemiecki numer podatkowy i rozlicza sie w Niemczech, a a ja w Polsce. Mimo, iz mamy rozdzielnosc majatkowa, a dzialka i dom formalnie sa moje, pan z US rzadal ode mnie rowniez podpisu zony na wniosku o zwrot VAT'u. Zdziwilem sie! Ale pytanie moje jest inne: oczywiscie sam takiego domu - jaki stawiamy - nie mialbym mozliwosci finansowych zbudowac samodzielnie, wiec stawiamy go oczywiscie za wspolna kase. Czy musze obawiac sie w zwiazku z tym jakichs "nieprzyjemnosci" (ujecie eufemistyczne :wink: ) ze strony US?
Zastanawialem sie nad zawarciem dodatkowej umowy cywilno-prawnej, wylaczajacej budowe z intercyzy, co nieswiadomie zasugerowal mi ten pan z US, kazac mojej Zonie podpisac sie na wniosku o zwrot VAT'u... 8)
A tak w ogole - z Twojego doswiadczenia - czy rzeczywiscie US robi jakies "naloty podatkowe" na Tzw. "zwyklego budowniczego domu"?
Na jakiej podstawie - poza tym - czynione sa wyceny nieruchomosci? Sami wiecie, jak teraz galopuja ceny. To, co kupilem, teraz warte jest 3x tyle, a cena ciagle pnie sie w gore; nie piszac o cenach materialow budowlanych: gdybysmy TERAZ zaczynali budowe, zabulilibysmy 100% wiecej...
To tak pokrotce troche przydlugie Post Scriptum. :D

mayland
20-07-2007, 14:39
Ale tak serio jeśli budujecie dom np. z tego, co on zarobił na czarno, to radzę wyprzedzić sytuację kiedy zostaniecie wezwani z nieujawnionych źródeł, bo wtedy zapłacicie podatek w wys. 70% wartości domku.
:o

Możecie znaleźć np. kogoś w rodzinie kto daje Wam darowizny i zgłosić to w US, by mieć pokrycie na tą kasę. Teraz już nie ma podatku od darowizn, więc nic nie będzie to Was kosztować, a wy będziecie spać spokojnie

Tylko darowizny między rodzicami i dziećmi są zwolnione z podatku od spadku i darowizn. Darowizna np. na rzecz synowej podlega już opodatkowaniu wg skali. Tak samo dalsza rodzina.

Byszek
20-07-2007, 18:54
[quote="

Ale, co tam, nie przejmuje sie. Poza tym, czuje, ze chyba zrobilem dwa byki we wniosku, wiec kase dostane chyba za rok...
[/quote]

Z reguły po 3-4 miesiacach od zlożenia należy się spodziewać wezwania do zapoznia lub uzupełniania, ewentualnie korekty wniosku.
A kasa musi być na Twoim koncie do maks. 6 m-cy plus 25 dni:P potem lecą odsetki a te musiałby płacić pracownik z własnej kieszeni więc sie spręży :lol:

gosia888
23-07-2007, 11:12
Ale tak serio jeśli budujecie dom np. z tego, co on zarobił na czarno, to radzę wyprzedzić sytuację kiedy zostaniecie wezwani z nieujawnionych źródeł, bo wtedy zapłacicie podatek w wys. 70% wartości domku.
nie jest tak zle, mamy sprzedane mieszkanie a obecnie mąż juz legalną ma prace.

lido41
28-07-2007, 19:47
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów

Mam pytanie odnośnie możliwości odliczania Vat-u od materiałów budowlanych

Czy od 2008 roku będzie można nadal ( tak jak to jest obecnie) odliczać różnice w Vacie w przypadku budowy systemem gospodarczym? Próbowałem znaleźć coś
w internecie ale informacje są niepełne zdawkowe czasami sprzeczne.

Planuję rozpocząć w przyszłym roku budowę i niestety nie jestem milionerem

a każdy grosik jest na wagę złota.Oj przydał by się jakaś ulga.W związku z tym

zastanawiam się czy już część materiałów kuppować w tym roku, czy czekać do rozpoczęcia budowy? :roll:

Pozdrawiam i bardzo proszę o pomoc.

Dorota T.
30-07-2007, 13:38
Ja i moja zona mamy tzw. notarialna rozdzielnosc majatkowa. Poniewaz ona jest Niemka i pracuje w Niemczech, wiec ma niemiecki numer podatkowy i rozlicza sie w Niemczech, a a ja w Polsce. Mimo, iz mamy rozdzielnosc majatkowa, a dzialka i dom formalnie sa moje, pan z US rzadal ode mnie rowniez podpisu zony na wniosku o zwrot VAT'u. Zdziwilem sie! Ale pytanie moje jest inne: oczywiscie sam takiego domu - jaki stawiamy - nie mialbym mozliwosci finansowych zbudowac samodzielnie, wiec stawiamy go oczywiscie za wspolna kase. Czy musze obawiac sie w zwiazku z tym jakichs "nieprzyjemnosci" (ujecie eufemistyczne :wink: ) ze strony US?

Zadnych nieprzyjemności nie musisz się obawiać, mówię to nie tylko jako urzędnik, ale jako prawnik z wykształcenia, to raczej żonka mogłaby się obawiać w przypadku rozwodu - nie życzę oczywiście ;)
Wyceny nieruchomości dokonuje się wg. cen na dzień dzisiejszy,
natomiast czym innym jest "wycena" dla US, bo zawsze można się tłumaczyć dużym wkładem własnej pracy, no i urzędnicy przecież wiedzą, że jeżeli wcześniej zaczęliście budowę, to materiały nabyliście taniej. Pozdrawiam

Dorota T.
30-07-2007, 13:41
[quote="lido41"]Witam serdecznie wszystkich forumowiczów

Mam pytanie odnośnie możliwości odliczania Vat-u od materiałów budowlanych

Czy od 2008 roku będzie można nadal ( tak jak to jest obecnie) odliczać różnice w Vacie w przypadku budowy systemem gospodarczym? Próbowałem znaleźć coś
w internecie ale informacje są niepełne zdawkowe czasami sprzeczne.

Planuję rozpocząć w przyszłym roku budowę i niestety nie jestem milionerem

a każdy grosik jest na wagę złota.Oj przydał by się jakaś ulga.W związku z tym

zastanawiam się czy już część materiałów kuppować w tym roku, czy czekać do rozpoczęcia budowy? :roll:

Jeszcze nic nie wiadomo, urzędy też nie wiedzą, trzeba słuchać obrad Sejmu;)
Na dzień dzisiejszy jest przyjęte, że odliczamy faktury z datą max. 31.XII.2007, a wniosek ma być złożony do czerwca 2008

Dorota T.
30-07-2007, 13:49
A tak w ogole - z Twojego doswiadczenia - czy rzeczywiscie US robi jakies "naloty podatkowe" na Tzw. "zwyklego budowniczego domu"?


Bez przesady! Kto miałby czas na to przy takich niedoborach kadrowych? No... chyba, że ten zwykły budowniczy ma zawistnych sąsiadów - wtedy urzędy muszą reagować na donosy, chociaż to obrzydliwe.

Dorota T.
30-07-2007, 14:09
Czesc,

jak dlugo - od momentu zlozenia wniosku w US - czekaliscie na zwrot pieniedzy badz na jakakolwiek reakcje z US?
Wniosek+wszystkie zalaczniki zlozylem dokladnie 25 maja 2007r. i do dnia dzisiejszego, czyli do 18 lipca 2007r. "grobowa cisza" ze strony US.
Juz trace cierpliwosc, bo przeciez ta kasa przydalaby sie na wyrownanie moich brakow w budzecie budowy.
Zastanawiam sie tez, czy przedsiewziasc - ewentualnie - jakas interwencje w US? Moze moja wizyta i chec monitorowania sprawy przyspieszylaby cale postepowanie?!
Prosze o odpowiedz tych, ktorzy zlozyli wnioski i juz dostali pieniadze. Jak dlugo?

Pozdrawiam, Tom



Jeśli zrobiłeś byki, to zostaniesz wezwany i od momentu poprawy wniosku ok.1 i pół miesiąca będziesz czekał na kasiorkę, chyba, że były to byki na małe kwoty np. 10 zł.
Jeśli wniosek jest poprawny to od momentu otrzymania decyzji miesiąc poczekasz, ale pamiętaj , że decyzję musisz odebrać kwitując listonoszowi, bo inaczej postępowanie zostanie wstrzymane, co do innych kwestii odpisałam Ci powyżej. Pozdrawiam i życzę powodzenia

AAgnieszk@
05-08-2007, 13:10
Czy odliczamy w gwozdzie?

walus1
05-08-2007, 20:52
Czy odliczamy w gwozdzie?

nie

AAgnieszk@
06-08-2007, 08:58
:( :( :( ... ale dziękuję za odpowiedz :wink:

Sylwia1667
07-08-2007, 10:18
nie wszystkie towary z tym symbolem podlegają np. ex 25.21.2.... - trzeba patrzeć na cały symbol, bo np.
25.21.22-70 podlega, ale 25.21.22-50 nie podlega


Szukałam i nie znalazłam, gdzie to pisze? :-?
W załączniku, który posiadam jest tylko tak:
ex 25.21.2 rury, przewody i węże oraz ich osprzęt z tworzyw sztucznych - z wyłączeniem węży i sztucznych jelit do kiełbas

Żadnego rozwinięcia symbolu 25.21.2 nie znalazłam :(

robert 2
08-08-2007, 09:46
Witam.

Mam pytanko

wnioski WZM-1/A isłuża do wypunktowania faktur i ich pozycji , kwotoraz jakichs NIPów. a co z symbolami PKWiU których nie ma na fakturach? trzeba je dopisac ręcznie? Czy tez jest jakis druk w których sie to wszystko uzupełnia?Czy wystarczą tylko wnioski WZM?

Prosze bardzo o jakies ogólne zestawienie tego wszystkiego co jest potrzebne

Z góry dziękuje i Pozdrawiam

Marek30022
08-08-2007, 11:23
Ja dopisywałem ręcznie na fakturach. US przyjął.

AWIk
08-08-2007, 11:50
Ja dopisywałem ręcznie na fakturach. US przyjął.

Ja zrobiłem dokładnie tak samo, ale pani w US i tak wszystko bardzo skrupulatnie sprawdzała. Najlepiej zadzwoń do swojego US i zapytaj jaką formę akceptują. Co US to obyczaj.

Mikazuu
09-08-2007, 20:14
A może ktos mi odpowie na takie pytanie.

Wróciłam z zagranicy, gdzie pracowałam legalnie (tam płacone podatki, prowadzone rozliczenia itp). Teraz jestem w Polsce i buduje dom. Ale nigdzie nie pracuje. Dodam tez, że przez te lata pobytu poza Polska, nie składałam żadnych PITów, rozliczeń do US, nie płaciłam w podatków w Polsce (bo nie było takiej potrzeby).

Wobec powyższego, czy przysługuje mi zwrot Vatu za materiały budowlane?

slawwoj
10-08-2007, 14:40
Czy ktoś może mi powiedzieć jaka zwrota szacunkowo może być do zwrotu przy przeciętnej budowie i fakturach na 150 tys.

Sylwia1667
10-08-2007, 14:59
Łatwo obliczyć, jeśli przyjmiemy, że wszystkie wydatki kwalifikują się do zwrotu vat-u.
22% ze 150 tys. to ok. 27 tys. a z tego 68,18% to prawie 18,5 tys.

tomek i ela
12-08-2007, 19:37
Podpowiedzcie mi proszę czy dysperbit i siatka do styropianu też podlega odliczeniu, bo nie mam PKWiU i nie mogę tego znaleźć...

masza
12-08-2007, 22:40
Jak postąpilibyście w sytuacji takiej oto, która zdarzyła się mi po złożeniu wniosku w US:
urząd skarbowy (przy okazji wezwania Was do dopisania paru PKWiU) informuje, że odrzuca w całości jedną fakturę, bo została wystawiona przez firmę nie mającą przypuszczalnie "pozwolenia" na handel materiałami. Koniec kropka.
Wszystkie materiały na spornej fakturze jak najbardziej podlegają odliczeniu (hydraulika: rury, pompy, grzejniki). Podmiot wystawiający fakturę odprowadził VAT 22% od tej faktury. Ja nie mogę dostać zwrotu bo - wg urzędu - być może wystawiający fakturę nie ma handlu w swoim zakresie działalaności. Urząd postanowił wystosować pismo zapytujące do US wystawcy faktury, czy ma on handel w zakresie działalności, ale wywnioskowałem z wypowiedzi urzędniczki, że sprawa jest już i tak przesądzona na moją niekorzyść.

Jak się bronić w tej sytuacji? Tygodniowy termin wyznaczony mi przez urząd na zapoznanie się z materiałem dowodowym zebranym w sprawie minął. W tym czasie zdążyłem dopisać te parę PKWiU, ale nic nie napisałem w sprawie owej faktury na hydraulikę odrzuconej w całości (wszak urzędniczka powiedziała mi, że czeka jeszcze na odpowiedź z drugiego urzędu). Sporna faktura jest na kilkunastotysięczną kwotę (zwrot VAT ok. 2200 zł).

Dorota T.
13-08-2007, 09:41
Podpowiedzcie mi proszę czy dysperbit i siatka do styropianu też podlega odliczeniu, bo nie mam PKWiU i nie mogę tego znaleźć...


dysperbit tak , siatka podtynkowa (inaczej zwana szklaną) nie, ponieważ PKWiU17.20.40-90.13

Dorota T.
13-08-2007, 09:46
nie wszystkie towary z tym symbolem podlegają np. ex 25.21.2.... - trzeba patrzeć na cały symbol, bo np.
25.21.22-70 podlega, ale 25.21.22-50 nie podlega


Szukałam i nie znalazłam, gdzie to pisze? :-?
W załączniku, który posiadam jest tylko tak:
ex 25.21.2 rury, przewody i węże oraz ich osprzęt z tworzyw sztucznych - z wyłączeniem węży i sztucznych jelit do kiełbas

Żadnego rozwinięcia symbolu 25.21.2 nie znalazłam :(

My mamy w Urzędzie 4-tomową książkę z wykazem wszystkich towarów i usług wraz ze stawkami VAT przed akcesją.

Dorota T.
13-08-2007, 09:49
nie wszystkie towary z tym symbolem podlegają np. ex 25.21.2.... - trzeba patrzeć na cały symbol, bo np.
25.21.22-70 podlega, ale 25.21.22-50 nie podlega


Szukałam i nie znalazłam, gdzie to pisze? :-?
W załączniku, który posiadam jest tylko tak:
ex 25.21.2 rury, przewody i węże oraz ich osprzęt z tworzyw sztucznych - z wyłączeniem węży i sztucznych jelit do kiełbas

Żadnego rozwinięcia symbolu 25.21.2 nie znalazłam :(

Maymy w urzędzie 4- tomową książkę z wykazem wszystkich towarów i PKWiU wraz ze stawkami VAT przed akcesją do UE

Dorota T.
13-08-2007, 10:18
DYSPERBIT symbol PKWiU 26.82.13-00.69).

Marek30022
13-08-2007, 12:38
właśnie dostalem zwrot VAT. Z dużych pozycji wykreślono mi kostkę brukową i podkład pod tynk akrylowy. Były jeszcze inne drobne błędy. Zwrot nastąpił po 5 miesiącach od złożenia wniosku i 4 tyg. od mojej wizyty w US w celu dokonania poprawek Dodam jeszcze, że osoba sprawdzająca nie tylko wykreślała jakieś drobne pozycje ale też dodawał poz. z faktury jeśli ja ich nie uwzględnilem a zwrot się należal, dotyczyło to w szczególności wyposażenia łazienek. Odliczałem też remontówkę i dlatego musialem dostarczyć ksero faktur na podstawie których to robiłem.

Dorota T.
13-08-2007, 21:47
właśnie dostalem zwrot VAT. Z dużych pozycji wykreślono mi kostkę brukową i podkład pod tynk akrylowy. Były jeszcze inne drobne błędy. Zwrot nastąpił po 5 miesiącach od złożenia wniosku i 4 tyg. od mojej wizyty w US w celu dokonania poprawek Dodam jeszcze, że osoba sprawdzająca nie tylko wykreślała jakieś drobne pozycje ale też dodawał poz. z faktury jeśli ja ich nie uwzględnilem a zwrot się należal, dotyczyło to w szczególności wyposażenia łazienek. Odliczałem też remontówkę i dlatego musialem dostarczyć ksero faktur na podstawie których to robiłem.

Gratulacje!!!!!!!!! U nas to nie przejdzie, czasem widzę starszych ludzi i aż się we mnie gotuje, żeby im doliczyć, coś co podlega, a czego nie uwzględnili, ale się boję, że ktoś to usłyszy, bo kiedykolwiek chcę doradzić coś podatnikom, to koleżanka z biura mi mówi, że to nie doradztwo podatkowe i jak się będę tak zachowywać to pójdzie do kierowniczki i wtedy będę musiała szukać pracy w doradztwie, bo w US będę miała pozamiatane.

Marek30022
14-08-2007, 15:45
właśnie dostalem zwrot VAT. Z dużych pozycji wykreślono mi kostkę brukową i podkład pod tynk akrylowy. Były jeszcze inne drobne błędy. Zwrot nastąpił po 5 miesiącach od złożenia wniosku i 4 tyg. od mojej wizyty w US w celu dokonania poprawek Dodam jeszcze, że osoba sprawdzająca nie tylko wykreślała jakieś drobne pozycje ale też dodawał poz. z faktury jeśli ja ich nie uwzględnilem a zwrot się należal, dotyczyło to w szczególności wyposażenia łazienek. Odliczałem też remontówkę i dlatego musialem dostarczyć ksero faktur na podstawie których to robiłem.

Gratulacje!!!!!!!!! U nas to nie przejdzie, czasem widzę starszych ludzi i aż się we mnie gotuje, żeby im doliczyć, coś co podlega, a czego nie uwzględnili, ale się boję, że ktoś to usłyszy, bo kiedykolwiek chcę doradzić coś podatnikom, to koleżanka z biura mi mówi, że to nie doradztwo podatkowe i jak się będę tak zachowywać to pójdzie do kierowniczki i wtedy będę musiała szukać pracy w doradztwie, bo w US będę miała pozamiatane.

Sam byłem zaskoczony szczególnie, że o to nie zabiegałem a przy jakichkolwiek wątpliwościach prosiłem o usunięcie pozycji. Złożyłem podpisy we wskazanych miejscach a samo wyliczenie miało nastąpić później- tak było mi wygodniej. Muszę powiedzieć, że obsługa była miła, szybka i kompetentna. Było to w US w Wołominie.

walus1
16-08-2007, 11:23
Do Doroty T
Mam dwa pytanka.
1. Który limit mnie obowiazuje gdy złożę wniosek w sierpniu. Na stronie GUS jest podana cena za 1m2 za I kwartała ale chyba dzisiaj powinni ogłosic za II kwartał.
2. Co bedzie jesli złożę fakture do odliczenia a za miesiąc uda mi sie zwrócić część materiałów z tej faktury do hurtowni i będę miała fakture korygujacą. Czy to duży kłopot później

Z góry dziekuje za odpowiedź.

campa
16-08-2007, 12:26
Mam pytanko kupiłam podtynkowego geberita, a na fakturze nie było numeru PKWiU moze ktos wie jaki to numer lub pod co go pociagnąć?? błagam wogóle tego nierozumiem nie wiem jak sobie poradze z reszta towrów :(

campa
16-08-2007, 12:28
Przepraszam za lliterówki - to tak jest jak szybko piszesz .

adam2007
16-08-2007, 13:09
Witam,

A może ktoś wie jak jest ze zwrotem częsci VAt jezeli zaczelismy z narzeczoną budowę 1 mieś temu, za 3 tyg sie pobieramy i dalej ciągniemy to juz razem. Nadmieiam ,że mamy wszystko na współwłasność,. Czy w tym roku ja i ona mozemy oddzielinie rozliczać te faktury czyli będzie podwójny limit i od przyszlego roku już razem czy od momentu zawarcia związku małżeńskieo?

Ps. Z tego co wiem w tym roku rozliczamy sie jeszcze odzielnie , a od przyszłego juz razem czyli zwrot będzie tylko jeden.

Pozdrawiam,
Adam

Dorota T.
16-08-2007, 13:51
Do Doroty T
Mam dwa pytanka.
1. Który limit mnie obowiazuje gdy złożę wniosek w sierpniu. Na stronie GUS jest podana cena za 1m2 za I kwartała ale chyba dzisiaj powinni ogłosic za II kwartał.
2. Co bedzie jesli złożę fakture do odliczenia a za miesiąc uda mi sie zwrócić część materiałów z tej faktury do hurtowni i będę miała fakture korygujacą. Czy to duży kłopot później

Z góry dziekuje za odpowiedź.

II kwartał rozpoczął się w kwietniu 2007 cena 2619,00 jeśli złożysz w sierpniu (tj. III kwartał ) bierzesz ceny za kwartał poprzedzający, czyli II kwartał tj. 2.619,00

Co do faktur odpiszeę Ci wieczorem, bo wolę, żeby przez przypadek nie weszła tu kierowniczka;)

walus1
16-08-2007, 14:38
Do Doroty T
Mam dwa pytanka.
1. Który limit mnie obowiazuje gdy złożę wniosek w sierpniu. Na stronie GUS jest podana cena za 1m2 za I kwartała ale chyba dzisiaj powinni ogłosic za II kwartał.
2. Co bedzie jesli złożę fakture do odliczenia a za miesiąc uda mi sie zwrócić część materiałów z tej faktury do hurtowni i będę miała fakture korygujacą. Czy to duży kłopot później

Z góry dziekuje za odpowiedź.

II kwartał rozpoczął się w kwietniu 2007 cena 2619,00 jeśli złożysz w sierpniu (tj. III kwartał ) bierzesz ceny za kwartał poprzedzający, czyli II kwartał tj. 2.619,00
Co do faktur odpiszeę Ci wieczorem, bo wolę, żeby przez przypadek nie weszła tu kierowniczka;)

dzięki, czekam

Dorota T.
16-08-2007, 22:24
Do Doroty T
Mam dwa pytanka.
1. Który limit mnie obowiazuje gdy złożę wniosek w sierpniu. Na stronie GUS jest podana cena za 1m2 za I kwartała ale chyba dzisiaj powinni ogłosic za II kwartał.
2. Co bedzie jesli złożę fakture do odliczenia a za miesiąc uda mi sie zwrócić część materiałów z tej faktury do hurtowni i będę miała fakture korygujacą. Czy to duży kłopot później

Z góry dziekuje za odpowiedź.

II kwartał rozpoczął się w kwietniu 2007 cena 2619,00 jeśli złożysz w sierpniu (tj. III kwartał ) bierzesz ceny za kwartał poprzedzający, czyli II kwartał tj. 2.619,00
Co do faktur odpiszeę Ci wieczorem, bo wolę, żeby przez przypadek nie weszła tu kierowniczka;)

dzięki, czekam


Jeżeli złożysz faktury i we wniosku nie będzie błędów nie zostaniesz wezwany do poprawy wniosku i nikt nie będzie się zagłębiał, czy aby nie zwróciłeś towaru. Jeżeli natomiast wezwą Cię np. do wykreślenia jakiegoś towaru nie podlegającego odliczeniu, to czasem się zdarza ( u nas 2 tylko osoby tak robią), że skoro już wzywają to proszą o przyniesienie przy okazji orginałów faktur. Jeżeli na fakturze nie będzie pieczątki, że wystawiono korektę, to nikt o zdrowych zmysłach nie będzie dzwonił do sklepów i wypytywał, czy była korekta, więc Ci się upiecze. Jeżeli natomiast będzie pieczątka, to będziesz musiał przynieść korektę i poprawić wniosek, bez konsekwencji za próbę oszustwa. Ale z tego, co widzę po fakturach moich podatników, to tylko Castorama przybija pieczątki z informacją, że zrobiono korektę. Jeżeli chodzi o inne sklepy, to podatnicy z własnej inicjatywy dołączją korekty, ale gdyby nie dołączyli, to dostaliby zwrot taki jak bez korekty. Więc nawet jak zwrócisz towar przed złożeniem wniosku, a nie masz pieczątki, to w razie czego (ale mało prawdopodobne, aby do tego doszli) możesz po prostu powiedzieć, że nie wiedziałeś o tym, że korektę też się daje. Ja sprawdzam wnioski bardzo wnikliwie, ale do tego, że była korekta, bym nie doszła. Poza tym jak widzę błędy, to staram się je wychwycić i zatuszować, aby kierowniczkanie zauważyła ( o ile są to znośne kwoty), bo szkoda ciągać mi ludzi, gdzie widzę datę urodzenia rocznik 1925) i jak np. jedna babcia przez chyba przypadek dołączyła fakturę syna (chyba syna, bo nazwisko to samo) to wymazałam gumką imię, tak, że niby źle się odbiło na fakturze i babcia dostała zwrot. Tak samo czasem ( albo nie będę pisać, bo mnie namierzą:), a pewne sprawy to już kryminał, ale to wszystko ze szlachetnych pobudek - miłości do podatników- chociaż nie jestem Dorota, ale z US to na pewno;) Pozdrawiam.
Ps. Ja tak sobie pozwalam, ale nie zależy mi aż tak bardzo na pracy, bo dostałam się na aplikację prawniczą i prawnikiem chyba będę dobrym, bo potrafiłam np. przekonać naczelniczkę, że farba akrylowa nie jest farbą, tylko asfaltem, a wszystko po to aby oszczędzić staruszkom ze wsi podróży do wielkiego miasta:)

mayland
17-08-2007, 09:06
Doroto T.
Przy całej aprobacie pomocy jakiej udzielasz forumowiczom w zakresie VZM pisanie o wycieraniu gumką postawiło mnie w osłupienie. Dla mnie sfałszowałaś poprostu dokument. I czy on miał wagę 5zł czy miliona to jest to takie same fałszerstwo. Jeżeli takie praktyki charakteryzują w obecnych czasach prawników, czy też aplikantów to nie wiem co o tym myśleć.

Dorota T.
17-08-2007, 09:22
Doroto T.
Przy całej aprobacie pomocy jakiej udzielasz forumowiczom w zakresie VZM pisanie o wycieraniu gumką postawiło mnie w osłupienie. Dla mnie sfałszowałaś poprostu dokument. I czy on miał wagę 5zł czy miliona to jest to takie same fałszerstwo. Jeżeli takie praktyki charakteryzują w obecnych czasach prawników, czy też aplikantów to nie wiem co o tym myśleć.

Bo to jest absurdalne, żeby wysyłać wezwanie za 9 złoty, po to, aby ktoś przyszedł podpisać, aby zmniejszyć kwotę zwrotu o 3 złote. Tak samo kiedy towar jest dziwnie określony i brak pkwiu, nie wiadomo co to jest i trzeba wydać ok. 10 zł na telefony do sklepów - czasem kilka razy bo, albo są zajęci, albo nie ma os. kompetentnej, albo nie mają pkwiu i odsyłają do hurtowni, a hurtownia do producenta, a kwota zwrotu z tego towaru to np. 4 zł. Więc aby oszczędzić państwowych pieniążów wyrzucam ten towar i szukam np. na fakturze takiego towaru, co podlega, a który podatnik wykreślił a towar ten ma zbliżoną cenę i zamieniam cyferki na fakturze, aby kwota się zgadzała. Trzeba myśleć trochę ekonomicznie, a nie tak bezsensownie narażać państwo na koszty i wydawać 20 złoty, aby poprawić kilka złotych. Swoją drogą kolejnym absurdem jest brak obowiązku wpisywania PKWiU przez sprzedawców, akoro wymagają abyśmy je ustalali, znacznie taniej i prościej by było gdyby to zostawić sprzedawcom.

Dorota T.
17-08-2007, 09:27
Doroto T.
Przy całej aprobacie pomocy jakiej udzielasz forumowiczom w zakresie VZM pisanie o wycieraniu gumką postawiło mnie w osłupienie. Dla mnie sfałszowałaś poprostu dokument. I czy on miał wagę 5zł czy miliona to jest to takie same fałszerstwo. Jeżeli takie praktyki charakteryzują w obecnych czasach prawników, czy też aplikantów to nie wiem co o tym myśleć.

art. 1 Kodeksu Karnego: " Nie stanowi przestępstwa czyn, którego społeczna szkodliwość jest znikoma" - w moim przypadku brak szkodliwości, a nawet poprawiam to, co posłowie zepsuli. I nie można porównywać 5 zł do miliona, bo do 200 zł. to wykroczenie, a z kilkoma złotymi to żaden organ ścigania się nawetmną nie zainteresuje

mayland
17-08-2007, 09:41
Logicznie podchodząc do sprawy to kraść można często ale mało i nikt nie zauważy.
Dyskusja na temat słuszności i sprawiedliwości prawa to jedno a stanowienie go samemu to drugie.

walus1
17-08-2007, 09:45
Do Doroty T
Mam dwa pytanka.
1. Który limit mnie obowiazuje gdy złożę wniosek w sierpniu. Na stronie GUS jest podana cena za 1m2 za I kwartała ale chyba dzisiaj powinni ogłosic za II kwartał.
2. Co bedzie jesli złożę fakture do odliczenia a za miesiąc uda mi sie zwrócić część materiałów z tej faktury do hurtowni i będę miała fakture korygujacą. Czy to duży kłopot później

Z góry dziekuje za odpowiedź.

II kwartał rozpoczął się w kwietniu 2007 cena 2619,00 jeśli złożysz w sierpniu (tj. III kwartał ) bierzesz ceny za kwartał poprzedzający, czyli II kwartał tj. 2.619,00
Co do faktur odpiszeę Ci wieczorem, bo wolę, żeby przez przypadek nie weszła tu kierowniczka;)

dzięki, czekam


Jeżeli złożysz faktury i we wniosku nie będzie błędów nie zostaniesz wezwany do poprawy wniosku i nikt nie będzie się zagłębiał, czy aby nie zwróciłeś towaru. Jeżeli natomiast wezwą Cię np. do wykreślenia jakiegoś towaru nie podlegającego odliczeniu, to czasem się zdarza ( u nas 2 tylko osoby tak robią), że skoro już wzywają to proszą o przyniesienie przy okazji orginałów faktur. Jeżeli na fakturze nie będzie pieczątki, że wystawiono korektę, to nikt o zdrowych zmysłach nie będzie dzwonił do sklepów i wypytywał, czy była korekta, więc Ci się upiecze. Jeżeli natomiast będzie pieczątka, to będziesz musiał przynieść korektę i poprawić wniosek, bez konsekwencji za próbę oszustwa. Ale z tego, co widzę po fakturach moich podatników, to tylko Castorama przybija pieczątki z informacją, że zrobiono korektę. Jeżeli chodzi o inne sklepy, to podatnicy z własnej inicjatywy dołączją korekty, ale gdyby nie dołączyli, to dostaliby zwrot taki jak bez korekty. Więc nawet jak zwrócisz towar przed złożeniem wniosku, a nie masz pieczątki, to w razie czego (ale mało prawdopodobne, aby do tego doszli) możesz po prostu powiedzieć, że nie wiedziałeś o tym, że korektę też się daje. Ja sprawdzam wnioski bardzo wnikliwie, ale do tego, że była korekta, bym nie doszła. Poza tym jak widzę błędy, to staram się je wychwycić i zatuszować, aby kierowniczkanie zauważyła ( o ile są to znośne kwoty), bo szkoda ciągać mi ludzi, gdzie widzę datę urodzenia rocznik 1925) i jak np. jedna babcia przez chyba przypadek dołączyła fakturę syna (chyba syna, bo nazwisko to samo) to wymazałam gumką imię, tak, że niby źle się odbiło na fakturze i babcia dostała zwrot. Tak samo czasem ( albo nie będę pisać, bo mnie namierzą:), a pewne sprawy to już kryminał, ale to wszystko ze szlachetnych pobudek - miłości do podatników- chociaż nie jestem Dorota, ale z US to na pewno;) Pozdrawiam.
Ps. Ja tak sobie pozwalam, ale nie zależy mi aż tak bardzo na pracy, bo dostałam się na aplikację prawniczą i prawnikiem chyba będę dobrym, bo potrafiłam np. przekonać naczelniczkę, że farba akrylowa nie jest farbą, tylko asfaltem, a wszystko po to aby oszczędzić staruszkom ze wsi podróży do wielkiego miasta:)

Dzieki Dorota za wyczerpująca odpowiedź. Życze powodzenia na aplikacji bo nie ma nic lepszego jak spełnienie w pracy zawodowej.

Sonia1981
17-08-2007, 09:54
Dziękujemy, że udziela siś Pani na forum. Pani odpowiedzi są bardzo przydatne. Pozwole sobie zadać pytanie odnośnie betonu a dokładniej betonu z gruchy. Czy US zwraca też od tego VAT? Czy podatnicy dostają zwroty bez problemów?
Serdecznie dziekuje za odpowiedź i życzę sukcesów na studiach prawniczych :)

Dorota T.
17-08-2007, 13:37
Dziękujemy, że udziela siś Pani na forum. Pani odpowiedzi są bardzo przydatne. Pozwole sobie zadać pytanie odnośnie betonu a dokładniej betonu z gruchy. Czy US zwraca też od tego VAT? Czy podatnicy dostają zwroty bez problemów?
Serdecznie dziekuje za odpowiedź i życzę sukcesów na studiach prawniczych :)

Beton (nawet z gruchy) podlega, tylko uważaj, co napiszą na fakturze, bo raz spodkałam się z tym, że podatnik kupił beton + zapłacił za dostawę, a oni mu napisali na fakturze "dostawa betonu" i w jednej cenie był ujęty beton z dostawą i musiał biegać do sklepu po zaświadczenie, ile kosztował sam beton, bo usługi nie podlegają zwrotowi.
To, czy zwroty są bez problemów, zależy od tego, czy prawidłowo złożyli wniosek, a jeżeli źle, to jedynym problemem jest konieczność przyjścia do urzędu i poprawy wniosku. Ale na kasę trzeba poczekać kilka miesięcy:(

Dorota T.
17-08-2007, 14:36
Logicznie podchodząc do sprawy to kraść można często ale mało i nikt nie zauważy.
Dyskusja na temat słuszności i sprawiedliwości prawa to jedno a stanowienie go samemu to drugie.

Droga mayland!
Mam wrażenie, że wyprowadziłam Cię z równowagi, jeżeli tak, to jest mi przykro, bo sądząc z tego, co piszesz i jak piękną polszczyzną, to z pewnością jesteś miłą osóbką, ale chyba nie bardzo mnie rozumiesz. Jeżeli chodzi o częstą kradzież w małych kwotach to jest to już tzw. czyn ciągły, ale przecież ja nikogo nie okradam, wręcz przeciwnie, staram się nie wydawać bezsensownie pieniedzy i działać racjonalnie. Można ogłosić strajk włoski, działać zgodnie z procedurami, ale wtedy jeden wniosek zajmie mi cały dzień, a inne sprawy będą leżały i jak nie zrobię czegoś w terminie, to narażę urząd np. na odszkodowanie dla podatnika i wtedy to dopiero będą straty... Miesiąc temu jedna dostała u nas dyscyplinarkę, bo się doktoryzowała nad jakimiś nieistotnymi problemami np. zajmowa.ła się tym, aby decyzja miała piękną formę graficzną, a zapomniała sie upomnieć o podatek i podatnik po kilku latach (już minął termin) może ją .... (nie będę się brzydko wyrażać), a US stracił kilkaset tysięcy.
A urzędnik musi być człowiekiem, i co byś np. zrobiła w mojej sytuacji? Był u mnie dziadek, prawie niewidomy o lasce iręce mu się trzęsły (parkinson), gdybym wiedziała w jakim jest stanie to bym go nie ciągała. Nie był w stanie nic napisać, więc korzystając z tego, że nie było mojej koleżanki, napisałam za niego. Tego mi nie wolno pod żadnym pozorem, ale czy miałam go ciągać drugi raz, żeby przyszedł z pełnomocnikiem i opóźniać mu zwrot kasy? Czy ktoś na tym stracił?
Albo jak ktoś sobie wykreśla folię dachową za 1500 , a za to wlicza kolano hamburskie za 12 zł, to jak mu "przeoczę" to kolano, to kradnę? Gdyby już tak do końca uczciwie poprawiać, to zamiast dać mu 1 i pół złotego z tego kolana, powinnam mu dać prawie dwie stówki z folii. Więc podatnik i tak traci, a urząd zyskuje. Pozdrawiam:)

mayland
17-08-2007, 14:44
Myślę, że czas zakończyć tę dyskusję bo wiele ona do tematu zwrotu podatku nie wnosi.
Poprostu inaczej widzimy niektóre rzeczy... Co nie znaczy, że się z nimi zgadzamy :lol:

Dorota T.
18-08-2007, 01:10
Mam pytanko kupiłam podtynkowego geberita, a na fakturze nie było numeru PKWiU moze ktos wie jaki to numer lub pod co go pociagnąć?? błagam wogóle tego nierozumiem nie wiem jak sobie poradze z reszta towrów :(

Nie wiem, co wchodzi w skład zestawu, czy miska wraz ze spłuczką podtynkową, czy sama spłuczka, więc nie potrafię w takim przypadku podać pkwiu, ale bez względu, co to jest, to podlega odliczeniu, więc nie musisz pisać pkwiu (przynajmniej w naszym urzędzie), tylko dopisz na fakturze, co to dokładnie jest. Jeżeli chodzi o resztę towarów, to wypisz je wszystkie, to podam Ci pkwiu, i powiem, co podlega, a co nie.

Dorota T.
18-08-2007, 01:25
Jak postąpilibyście w sytuacji takiej oto, która zdarzyła się mi po złożeniu wniosku w US:
urząd skarbowy (przy okazji wezwania Was do dopisania paru PKWiU) informuje, że odrzuca w całości jedną fakturę, bo została wystawiona przez firmę nie mającą przypuszczalnie "pozwolenia" na handel materiałami. Koniec kropka.
Wszystkie materiały na spornej fakturze jak najbardziej podlegają odliczeniu (hydraulika: rury, pompy, grzejniki). Podmiot wystawiający fakturę odprowadził VAT 22% od tej faktury. Ja nie mogę dostać zwrotu bo - wg urzędu - być może wystawiający fakturę nie ma handlu w swoim zakresie działalaności. Urząd postanowił wystosować pismo zapytujące do US wystawcy faktury, czy ma on handel w zakresie działalności, ale wywnioskowałem z wypowiedzi urzędniczki, że sprawa jest już i tak przesądzona na moją niekorzyść.

Jak się bronić w tej sytuacji? Tygodniowy termin wyznaczony mi przez urząd

na zapoznanie się z materiałem dowodowym zebranym w sprawie minął. W tym

czasie zdążyłem dopisać te parę PKWiU, ale nic nie napisałem w sprawie owej faktury na hydraulikę odrzuconej w całości (wszak urzędniczka powiedziała mi, że czeka jeszcze na odpowiedź z drugiego urzędu). Sporna faktura jest na kilkunastotysięczną kwotę (zwrot VAT ok. 2200 zł).


Przede wszystkim nie podpisuj, że dobrowolnie godzisz się na wykreślenie owej faktury, jeżeli rzeczywiście kupiłeś te towary. To jakieś nieporozumienie. My, jeżeli sprawdzamy sklep, to w przypadku kiedy na pieczątce piszą "spożywczy" i to tylko dlatego, że zachodzą wątpliwości, że podatnik w ogóle kupił towar i faktury nie były "lewe". Jeżeli zakupiłeś towar w dobrej wierze i sklep zapłacił VAT, to nie Twój problem, bo w prawie cywilnym nabywca w dobrej wierze jest chroniony, a oni co najwyżej mogą ukarać sklep. Pytałam koleżanek z US, co robić w takiej syt., ale u nas się to nigdy nie zdarzyło, aby ktoś dociekał, czy sklep miał pozwolenie, więc w tej chwili piszę tylko to, co myślę jako p[rawnik: Poczekaj na decyzję, od której służy Ci odwołanie i mimo, że - jak piszesz-minął termin na zapoznanie się z materiałem, to jeśli nie dostałeś decyzji do ręki, to od daty odbioru możesz się odwołać i radzę to zrobić, gdyby była ona na Twoją niekorzyść. Poza tym konsument nie ma obowiązku, ani nawet możliwości sprawdzać, czy przedsiębiorca ma pozwolenie na handel danym towarem. Ja bym się sądziła, nie tyle dla kasy, co dla zasady, choćby sprawa miałaby dojść do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Więc radzę czekać spokojnie na decyzję, a jak niekorzystna to się odwoływać. Życzę powodzenia. I napisz jak poszło:)

wiewióra1976
18-08-2007, 21:01
Czy zwroty VAT kończą się w roku 2007?
Czy opcja kupienia np. okien z montażem z VAt 7% też się kończy w tym roku?

civic9
19-08-2007, 00:00
Czy zwroty VAT kończą się w roku 2007?
Czy opcja kupienia np. okien z montażem z VAt 7% też się kończy w tym roku?

nie wiadomo, prace nad aktami prawnymi przedłużającymi to są w toku, ale jak wiadomo teraz mają ważniejsze sprawy :(

Dorota T.
19-08-2007, 00:45
Mam pytanko kupiłam podtynkowego geberita, a na fakturze nie było numeru PKWiU moze ktos wie jaki to numer lub pod co go pociagnąć?? błagam wogóle tego nierozumiem nie wiem jak sobie poradze z reszta towrów :(

Zapomniałam Ci napisać, że jeżeli to sama spłuczka, bez miski, wówczas jest to pozycja 169, czyli armatura, która podlega zwrotowi bez względu na symbol PKWiU i radzę zamiast PKWiU wpisać "armatura - poz. 169 obwieszczenia"

20-08-2007, 13:27
Hello,

Parę dni temu Dorota T. odpowiadając komuś na pytanie odn. ceny 1m2 mieszkania... potrzebnej przy zwrocie VAT napisała, iż dla wniosków składanych w IIIkw. jest to kwota: 2.619, PLN - z tego co pamiętam. Tymczasem znalazłem info, że dla wniosków składanych w tym kwartale właściwa kwota to: 2.683,-. Chyba, że źle czytam tabelkę na stronie: http://www.pit.pl/budowlana-vat/

Jaką kwotę mam więc uwzględniać we wniosku?

Pzdr,

Dorota T.
20-08-2007, 14:33
Hello,

Parę dni temu Dorota T. odpowiadając komuś na pytanie odn. ceny 1m2 mieszkania... potrzebnej przy zwrocie VAT napisała, iż dla wniosków składanych w IIIkw. jest to kwota: 2.619, PLN - z tego co pamiętam. Tymczasem znalazłem info, że dla wniosków składanych w tym kwartale właściwa kwota to: 2.683,-. Chyba, że źle czytam tabelkę na stronie: http://www.pit.pl/budowlana-vat/

Jaką kwotę mam więc uwzględniać we wniosku?

Pzdr,

Zgadza się, że za III kwartał jest tyle co mówisz ale ja podałam dane na potrzeby VZM składanej w sierpniu, a zawsze w VZM-acg wpisuje się ceny za kwartał poprzedni, czyli jeżeli sierpień jest w III kwartale, to we wniosku dajesz cenę za drugi kwartał. W części "D" wniosku jesyt napisane: "kwartał poprzedzający" !!! A to jaką cenę masz uwzględnić, zależy od tego, w którym kwartale składasz wniosek, wtedy dajesz kwotę z poprzedniego

20-08-2007, 14:42
Hello,

Dzięki Dorota T. za błyskawiczną odpowiedź :D . Ja to wszystko rozumiem, co mówisz :lol: , ale na stronie, którą wskazałem jest wyraźnie napisane:
Wniosek składany w III'07
Cena 1m2 ogłoszona w poprzednim kwartale: 2'683 PLN.

Stąd moja wątpliwość... :-?

Pozdrawiam,

a.

Dorota T.
20-08-2007, 14:50
Hello,

Parę dni temu Dorota T. odpowiadając komuś na pytanie odn. ceny 1m2 mieszkania... potrzebnej przy zwrocie VAT napisała, iż dla wniosków składanych w IIIkw. jest to kwota: 2.619, PLN - z tego co pamiętam. Tymczasem znalazłem info, że dla wniosków składanych w tym kwartale właściwa kwota to: 2.683,-. Chyba, że źle czytam tabelkę na stronie: http://www.pit.pl/budowlana-vat/

Jaką kwotę mam więc uwzględniać we wniosku?

Pzdr,

Zgadza się, że za III kwartał jest tyle co mówisz ale ja podałam dane na potrzeby VZM składanej w sierpniu, a zawsze w VZM-acg wpisuje się ceny za kwartał poprzedni, czyli jeżeli sierpień jest w III kwartale, to we wniosku dajesz cenę za drugi kwartał. W części "D" wniosku jesyt napisane: "kwartał poprzedzający" !!! A to jaką cenę masz uwzględnić, zależy od tego, w którym kwartale składasz wniosek, wtedy dajesz kwotę z poprzedniego



Jejku, SORRY, dobrze mówisz, sprawdziłam w księgowości - od 15 maja powinno się wpisywać 2683, a my wszystkie źle dajemy - wszędzie burdel. Ale nikt nie przywiązywał do tego większej wagi, bo i tak prawie się nie zdarza, aby podatnik przekroczył limit, a nawet jeżeli ta rubryka jest nie wypełniona, to i tak wniosek przechodzi. JESZCZE RAZ SORRY!

20-08-2007, 14:55
Nic się nie stało - przynajmniej w moim przypadku, he, he... :o

Pozwolę więc sobie wykorzystać cię jescze do jednej sprawy... :oops: Jeśli od początku mojego małżeństwa mamy z żoną rozdzielność majątkową i cała budowa domu idzie z mojej "działki" razem z całą kwitologią, to mimo to muszę we wniosku do zwrotu VAT uwzględniać dane małżonki?

Pozdrawiam,

Dorota T.
20-08-2007, 15:04
Nic się nie stało - przynajmniej w moim przypadku, he, he... :o

Pozwolę więc sobie wykorzystać cię jescze do jednej sprawy... :oops: Jeśli od początku mojego małżeństwa mamy z żoną rozdzielność majątkową i cała budowa domu idzie z mojej "działki" razem z całą kwitologią, to mimo to muszę we wniosku do zwrotu VAT uwzględniać dane małżonki?

Pozdrawiam,

Tak, musisz i akurat w przypadku niewypełnienia tej rubryki, wniosek może pozostać bez rozpatrzenia, jeżeli go nie uzupełnisz. Tak się zmieniły przepisy (chyba ok. 6 marca tego roku) i rozdzielnośc majątkowa w tej sytuacji nie ma nic do rzeczy. I koniecznie żona musi podpisać!

20-08-2007, 15:06
Dzięki za podpowiedź.

Co do logiki naszych przepisów nie wypowiadam się... :-?

Pozdrawiam,

mlk
20-08-2007, 22:30
czesc

czy płyta OSB (niestety nie ma PKWIU na fakturze) podchodzi pod zwrot vatu?
dziekuje z gory

Dorota T.
20-08-2007, 23:39
czesc

czy płyta OSB (niestety nie ma PKWIU na fakturze) podchodzi pod zwrot vatu?
dziekuje z gory

Jutro sprawdzę to w książkach, ale na 99% nie podlega, bo już się z tym spotkałam i z tego, co pamiętam, jest to płyta pilśniowa, czy paździeżowa, w każdym razie cos w tym rodzaju i nie podlega.

Dorota T.
21-08-2007, 11:16
czesc

czy płyta OSB (niestety nie ma PKWIU na fakturze) podchodzi pod zwrot vatu?
dziekuje z gory

Jutro sprawdzę to w książkach, ale na 99% nie podlega, bo już się z tym spotkałam i z tego, co pamiętam, jest to płyta pilśniowa, czy paździeżowa, w każdym razie cos w tym rodzaju i nie podlega.


Płyta OSB: 20.20.13-39.40 zakwalifikowana w książkach jako wiórowa, była na 22%, chociaż w notatkach mam zapisane, że niektórzy sprzedawcy określają jako OSB płytę z PCV i piszą PKWiU: 25.23.15-50.99 - zakwalifikowane w książce jako wyposażenie z tworzyw sztucznych do zainstalowania na stałe i takie coś było na 7%, więc wszystko zależy od tego z czego jest Twoja płyta.

mlk
21-08-2007, 14:41
Płyta OSB: 20.20.13-39.40 zakwalifikowana w książkach jako wiórowa, była na 22%, chociaż w notatkach mam zapisane, że niektórzy sprzedawcy określają jako OSB płytę z PCV i piszą PKWiU: 25.23.15-50.99 - zakwalifikowane w książce jako wyposażenie z tworzyw sztucznych do zainstalowania na stałe i takie coś było na 7%, więc wszystko zależy od tego z czego jest Twoja płyta.
moja jest wiórowa , niestety
ale dziękuję za szyba pomoc! :)

Mags
21-08-2007, 19:56
Może ktoś podpowie? Ja pracuję za granicą, mąż nie pracuje , więc z podatku dochodowego nie rozliczamy się w Polsce. Przymierzamy się do budowy - oczywiście w Polsce. Czy mamy szansę na rozliczanie VAT-u, tzn jego różnicy, czy nie mamy prawa się o to ubiegać? Oczywiście moje dochody są udokumentowane.
Sądzę, że te podatki to 2 różne sprawy i mamy prawo odliczenia VAT, ale czy ktoś mógłby mnie utwierdzić w moim przekonaniu?
Może już o tym gdzieś było, ale tyle stron tego postu... matko jak to przejrzeć

Dorota T.
22-08-2007, 12:42
Może ktoś podpowie? Ja pracuję za granicą, mąż nie pracuje , więc z podatku dochodowego nie rozliczamy się w Polsce. Przymierzamy się do budowy - oczywiście w Polsce. Czy mamy szansę na rozliczanie VAT-u, tzn jego różnicy, czy nie mamy prawa się o to ubiegać? Oczywiście moje dochody są udokumentowane.
Sądzę, że te podatki to 2 różne sprawy i mamy prawo odliczenia VAT, ale czy ktoś mógłby mnie utwierdzić w moim przekonaniu?
Może już o tym gdzieś było, ale tyle stron tego postu... matko jak to przejrzeć

Teraz nie mam czasu, wieczorem napiszę, co możesz zrobić.

RenataS
22-08-2007, 17:12
bardzo ciekawy i pożyteczny wątek :)

mam dwa pytania:
1 wszystkie materiały budowlane na ściany kupione są na &% VAT, a więc wszystko jasne, materiały na dach muszę kupić niestety na 22%, pytanie, czy mogę odliczyć 15%VAT od dachówki ceramicznej i resztę do dachu, nie odliczając wcześni, cementu itp.?
2 do tej pory nie brałam faktur w sklepach budowlanych, były to jakieś drobne kwoty, za folię PCV, dysperbit, drut ocynkowany, pytanie, mam paragon, czy w sklepie mają obowiązek wystawić fakturę jak o to poproszę, czy nie?

wiem, że to drugie jest prymitywne, ale lepiej późno niż wcale :oops:

mapan
22-08-2007, 22:23
http://biznes.onet.pl/0,1593201,wiadomosci.html
i d..pa blada. A miało być tak pięknie.

Dorota T.
22-08-2007, 22:23
bardzo ciekawy i pożyteczny wątek :)

mam dwa pytania:
1 wszystkie materiały budowlane na ściany kupione są na &% VAT, a więc wszystko jasne, materiały na dach muszę kupić niestety na 22%, pytanie, czy mogę odliczyć 15%VAT od dachówki ceramicznej i resztę do dachu, nie odliczając wcześni, cementu itp.?
2 do tej pory nie brałam faktur w sklepach budowlanych, były to jakieś drobne kwoty, za folię PCV, dysperbit, drut ocynkowany, pytanie, mam paragon, czy w sklepie mają obowiązek wystawić fakturę jak o to poproszę, czy nie?

wiem, że to drugie jest prymitywne, ale lepiej późno niż wcale :oops:

Pewnie materiały na ściane kupiłaś z usługą, więc na 7% Vat, natomiast jeżeli Vat za dachówki, i resztę dachu, drut, dysperbit wynosił 22%, to US zwróci Ci różnicę. Fakturę wystawią, jeżeli się zgłosisz do nich w ciągu 7 dni (z tym terminem nie jestem pewna, bo nie tym się zajmuję, więc mogę mieć nieaktualne dane)

Dorota T.
22-08-2007, 22:28
bardzo ciekawy i pożyteczny wątek :)

mam dwa pytania:
1 wszystkie materiały budowlane na ściany kupione są na &% VAT, a więc wszystko jasne, materiały na dach muszę kupić niestety na 22%, pytanie, czy mogę odliczyć 15%VAT od dachówki ceramicznej i resztę do dachu, nie odliczając wcześni, cementu itp.?
2 do tej pory nie brałam faktur w sklepach budowlanych, były to jakieś drobne kwoty, za folię PCV, dysperbit, drut ocynkowany, pytanie, mam paragon, czy w sklepie mają obowiązek wystawić fakturę jak o to poproszę, czy nie?

wiem, że to drugie jest prymitywne, ale lepiej późno niż wcale :oops:

Pewnie materiały na ściane kupiłaś z usługą, więc na 7% Vat, natomiast jeżeli Vat za dachówki, i resztę dachu, drut, dysperbit wynosił 22%, to US zwróci Ci różnicę. Fakturę wystawią, jeżeli się zgłosisz do nich w ciągu 7 dni (z tym terminem nie jestem pewna, bo nie tym się zajmuję, więc mogę mieć nieaktualne dane)

Dopiero teraz zrozumiałam o co pytasz, jeżeli ściany robiłaś przed akcesją to były na 7%, tak, nie musisz odliczać wszystkiego po kolei, możesz odliczyć sam dach, tak, jakby budowa zaczynała się od dachu ;) albo same art. wyposazenia wnętrz. Co chcesz, aby tylko towar był na spisie od ministra.

Dorota T.
22-08-2007, 22:45
Może ktoś podpowie? Ja pracuję za granicą, mąż nie pracuje , więc z podatku dochodowego nie rozliczamy się w Polsce. Przymierzamy się do budowy - oczywiście w Polsce. Czy mamy szansę na rozliczanie VAT-u, tzn jego różnicy, czy nie mamy prawa się o to ubiegać? Oczywiście moje dochody są udokumentowane.
Sądzę, że te podatki to 2 różne sprawy i mamy prawo odliczenia VAT, ale czy ktoś mógłby mnie utwierdzić w moim przekonaniu?
Może już o tym gdzieś było, ale tyle stron tego postu... matko jak to przejrzeć

Teraz nie mam czasu, wieczorem napiszę, co możesz zrobić.


Możesz złożyć wniosek, pod pewnymi warunkami:

Problem pierwszy:
Zależy od tego w jakim państwie pracujesz, bo od tego zależy forma rozliczania. W przypadku niektórych państw jest wymóg składania PIT-ów w Polsce i wtedy nie ma problemu. Bo jeżeli złożysz wniosek, to sprawdzą w PIT-ach, skąd miałaś kasę i jeżeli to będzie wykazane, że pracujesz i zarabiasz, to zwrócą Ci VAT za materiały budowlane. Jeżeli pracujesz na czarno, to musisz się przygotować, że zostaniesz wezwana i zapytana skąd miałaś kasę i musisz mieć jakieś wytłumaczenie. Jeżeli pracujesz legalnie, a nie składasz PIT-ów, to radzę przetłumaczyć jakiś dokument poświadczający Twoje zarobki.

Problem drugi:
W ustawie o zwrocie VAT, jest wymagane, aby podatnik składał wniosek w urzędzie właściwym dla miejsca zamieszkania, i co niektórym z US trudno będzie wytłumaczyć, że mieszkasz w Polsce i ten urząd do którego składasz wniosek jest dla Ciebie właściwy i uznają że mieszkasz za granicą (skoro tam pracujesz, bo chyba nie dojeżdżasz) , a za granicą nie zwrócą Ci VAtu. Wymyśliłam takie rozwiązanie - pewnie nawet jest zgodne z prawdą: Pewnie Twój mąż, który nie pracuje za granicą ma jakieś zameldowanie w Polsce, więc niech on będzie wnioskodawcą, a Twoje dane -) jako dane małżonki) i tak muszą być uwzględnione, bo wniosek zawsze się składa wspólnie i możesz nawet podać swoje konto, że dla Ciebie, a nie męża ma przyjść kasa, ale co do męża nie będą się czepiać, że nie mieszka w Polsce, bo może być tak, że on tu siedzi i pilnuje budowy, a TY na to zarabiasz, chociaż w piosence jest odwrotnie: " Męska rzecz być daleko, a kobieca wiernie czekać":)
Życzę powodzenia
Jeśli piszę niejasno, to pytaj, bo jestem już zmęczona i chyba to, co piszę jest strasznie chaotyczne.

RenataS
23-08-2007, 08:14
Dopiero teraz zrozumiałam o co pytasz, jeżeli ściany robiłaś przed akcesją to były na 7%, tak, nie musisz odliczać wszystkiego po kolei, możesz odliczyć sam dach, tak, jakby budowa zaczynała się od dachu ;) albo same art. wyposazenia wnętrz. Co chcesz, aby tylko towar był na spisie od ministra.

Dorota, dzięki za odpowiedź, ściany buduję teraz, ale maiłam możliwość kupienia na 7% i tak zrobiłam, z dachówką już tak się nie da :-?

za fakturami pobiegam, może się uda :)

Sylwia1667
23-08-2007, 09:56
Fakturę wystawią, jeżeli się zgłosisz do nich w ciągu 7 dni (z tym terminem nie jestem pewna, bo nie tym się zajmuję, więc mogę mieć nieaktualne dane)

Termin 7 dniowy obowiązuje tylko firmy (pewnie chodzi o rozliczenia z tyt. VAT-u), natomiast w przypadku osób fizycznych nie ma ograniczeń. Niestety nie znam podstawy prawnej (wykładowca rachunkowości mimochodem o tym wspomniał) a bez tego ciężko bronić swoich praw.
Ale nawet w castoramie przy punkcie wystawiania faktur małym druczkiem piszą o 30-dniowym terminie dla os. fiz.

Magda2005
23-08-2007, 13:15
http://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news/na-vat-braknie-czasu,964686

I to by było na tyle, jeśli chodzi o możliwość przedłużenia zwrotu VAT :evil:

Cyt.:
"Projekt miał również bezterminowo przedłużyć możliwość odzyskania części wydatków na materiały budowlane, ponoszonych przez osoby budujące i remontujące domy tzw. systemem gospodarczym, czyli we własnym zakresie. W obecnym stanie prawnym o zwrot można się ubiegać tylko do końca 2007 r. Chodzi o zwrot różnicy między stawkami 7 proc. i 22 proc. za materiały kupione od 1 maja 2004 r., na które po tej dacie podatek wzrósł z 7 do 22 proc.

"Jeśli chodzi o system zwrotu części wydatków, rząd nie dysponuje takim dogodnym narzędziem. Obawiam się, że przez niepotrzebną awanturę w Sejmie system zwrotu VAT od materiałów budowlanych najprawdopodobniej zakończył swój żywot" - powiedział szef resortu budownictwa. Dodał, że tylko poniesione do końca tego roku wydatki na zakup materiałów budowlanych, zostaną zwrócone przez fiskusa."



pozdrawiam,

Sylwia1667
23-08-2007, 13:39
:evil: :evil: :evil: :evil:

A prawdziwe wydatki dopiero przede mną :cry:

akte
23-08-2007, 15:08
Ale mnie wk..... z tym vatem!

civic9
23-08-2007, 15:24
Termin 7 dniowy obowiązuje tylko firmy (pewnie chodzi o rozliczenia z tyt. VAT-u), natomiast w przypadku osób fizycznych nie ma ograniczeń. Niestety nie znam podstawy prawnej (wykładowca rachunkowości mimochodem o tym wspomniał) a bez tego ciężko bronić swoich praw.
Ale nawet w castoramie przy punkcie wystawiania faktur małym druczkiem piszą o 30-dniowym terminie dla os. fiz.

Mogą wystawiać później (w castoramie to i po kilku miesiącach mi dają), ale obowiązek mają tylko 7 dni, potem to już dobra wola. Lepiej więc nie ryzykować, chyba że tak jak w castoramie zobowiązują się do innego terminu w widocznym miejscu. Domyślnie - tylko 7 dni.

civic9
23-08-2007, 15:31
http://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news/na-vat-braknie-czasu,964686

I to by było na tyle, jeśli chodzi o możliwość przedłużenia zwrotu VAT :evil:


I znowu fajnie będzie jak się wszyscy rzucą na zakupy w końcówce roku. A już się zaczęło normować...

Dorota T.
24-08-2007, 21:02
http://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news/na-vat-braknie-czasu,964686

I to by było na tyle, jeśli chodzi o możliwość przedłużenia zwrotu VAT :evil:


I znowu fajnie będzie jak się wszyscy rzucą na zakupy w końcówce roku. A już się zaczęło normować...

Nie bądźcie takimi pesymistami, słuchałam dzisiaj obrad sejmu i chyba jednak przejdzie ta ustawa, tyle że z pewnymi ograniczeniami np. na budowę "tylko" ;) do 300 m2 pow. użytkowej.

szarak
26-08-2007, 11:43
Czy na fakturach musi być kod towaru aby móc ię obiegać o zwrot różnicy w vacie?

civic9
26-08-2007, 16:28
Czy na fakturach musi być kod towaru aby móc ię obiegać o zwrot różnicy w vacie?

nie musi

szarak
27-08-2007, 10:59
Podobno sa urzędy ktore kwestionuja takie faktury

civic9
27-08-2007, 11:25
Podobno sa urzędy ktore kwestionuja takie faktury

a tam, bajki ludzie opowiadają, urzędnicy nie rozpatrują tych wniosków od święta i od wczoraj, tylko co dzień i od dawna, więc znają obowiązujące prawo i nie wierzę, żeby trzeba było im przypominać. mogły być, jak zwykle, małe zgrzyty na początku obowiązywania ustawy (daaawno temu).

owszem, mogą prosić, żeby wpisać - będzie szybciej wniosek załatwiony, a jak nie ma to mogą dopytywać co to za towar, jeśli z opisu jasno nie wynika. kwestionować nie mają prawa.

szarak
27-08-2007, 12:28
dz za odpowiedz

Byszek
27-08-2007, 20:38
Podobno sa urzędy ktore kwestionuja takie faktury
Podobno są też tacy podatnicy co kwestionują kompetencje takich urzędników. Czasami lepiej jak nie ma kodu, bo można okazać dobre "serce" i zaliczyć materiał.

rafal9
28-08-2007, 12:25
Pomóżcie:

czy można jednocześnie skorzystać z odliczenia w ramach budowy i w ramach remontu?

Tzn. jeżeli mam faktury wystawione po dacie odbioru, to czy mogę w ramach jednego wniosku złożyć zarówno część budowlaną, jak i część remontową z faktur wystawionych po odbiorze?

Czy ktoś już to trenował?

I jeszcze jedno, podobno teraz nie ma limitu 6-miesięcznego na złożenie wniosku po zakończeniu budowy.

civic9
28-08-2007, 12:37
można,

i tak - nie ma teraz limitu czasowego.

rafal9
28-08-2007, 12:57
można,

i tak - nie ma teraz limitu czasowego.

To by było świetne, bo mam dużo faktur już po odbiorze.
A czy można to złożyć w jednym wniosku?

tomek_2
28-08-2007, 13:06
Czy dostane zwrot VAT za zakup kominka, ktorego nie mialem w projekcie rozbudowy domu, jednak zdecydowalem sie na jego kupno i montaz?

rafal9
28-08-2007, 13:28
I jeszcze jedna prośba o pomoc:

może ktoś przewalczył temat dwuteowników i ceowników
czy to podlega pod 27.31.20-10?

ex 27.31 - Sztaby, prety i profile ciagnione lub obrobione na zimno - z
wyłaczeniem profili obrobionych na zimno ze stali
niestopowej (PKWiU 27.31.20-10)

Z tego wynikałoby że nie można.

Ale jest punkt:

27.33 Wyroby formowane na zimno

Do którego podobno wchodzą ceowniki???????/

Czyżby dwuteowniki i ceowniki były w różnych grupach?

Byszek
28-08-2007, 18:55
I jeszcze jedna prośba o pomoc:

może ktoś przewalczył temat dwuteowników i ceowników
czy to podlega pod 27.31.20-10?

ex 27.31 - Sztaby, prety i profile ciagnione lub obrobione na zimno - z
wyłaczeniem profili obrobionych na zimno ze stali
niestopowej (PKWiU 27.31.20-10)

Z tego wynikałoby że nie można.

Ale jest punkt:

27.33 Wyroby formowane na zimno

Do którego podobno wchodzą ceowniki???????/

Czyżby dwuteowniki i ceowniki były w różnych grupach?

Co do poprzedniego pytania to na jednym wniosku można rozliczyć i budowę i remont. Wszystko co robiłeś do dnia odbioru traktujesz jako budowę a fakturki po dacie odbioru jako remont.
Z reguły stal "budowlana" wchodzi i nie powinno być problemu z akceptacją fakturki bez PKWiU :wink: tak że nie musisz kombinować z kodami. A jak się bedą pultać w US to masz prawo zapoznać się z zebranym materiałem i wtedy sprostować niejasności.

Byszek
28-08-2007, 18:58
Czy dostane zwrot VAT za zakup kominka, ktorego nie mialem w projekcie rozbudowy domu, jednak zdecydowalem sie na jego kupno i montaz?
Kominki są zaliczane i jeżeli nie jako rozbudowa to jako remont, dla którego nie trzeba pozwolenia. :wink:

markiz
29-08-2007, 10:14
Witam,
to jeszcze ja dorzucę swoje wątpliwości do rozwiania, mianowicie:
zacząłem budowę w sierpniu br. i pod koniec roku zamierzam wystąpić o zwrot VAT-u. Pozwolenie na budowę mam wystawione na siebie i moją żonę. Wszystkie faktury biorę jednak na siebie i na tych fakturach nie ma mojego nipu, no bo nie miałem go w czasie dokonywania zakupów. Adresy mojego zameldowania i zameldowania mojej żony są różne.
Czy teraz podstawowa procedura wygląda tak, że wypełniam niezbędne formularze, kseruje faktury, dołączam pozostałe dokumenty i wysyłam je do mojego US, a do US mojej żony wysyłam powiadomienie, że wystąpiłem w swoim US o zwrot VAT? Czy nie będzie problemu, że faktury są wystawione tylko na mnie i są bez mojego nipu? Czy to jest prawidłowa i słuszna procedura odzysku podatku?

Dziękuję za odpowiedź

Pozdrawiam

Byszek
30-08-2007, 22:52
Wszystko co piszesz jest zgodne z prawdą. :wink: Można się jeszcze pokusić o oświadczenie żony że nie składała w swoim urzędzie takiego wniosku. US i tak to sprawdzi ale można pomóc :) A NIP nabywcy nie jest wymagany jeżeli są pozostałe dane.

markiz
01-09-2007, 10:52
Dla wszystkich zainteresowanych: znalazłem w necie, udostępniam bez sprawdzenia, plik excelowski z formularzami VZM, które należy wypełnić przy odzyskiwaniu vatu.
Pobierz plik (http://halinow.org/dom/FormularzeVZM.xls)

Pozdrawiam

masza
02-09-2007, 23:58
Jak postąpilibyście w sytuacji takiej oto, która zdarzyła się mi po złożeniu wniosku w US:
urząd skarbowy (przy okazji wezwania Was do dopisania paru PKWiU) informuje, że odrzuca w całości jedną fakturę, bo została wystawiona przez firmę nie mającą przypuszczalnie "pozwolenia" na handel materiałami. Koniec kropka.
Wszystkie materiały na spornej fakturze jak najbardziej podlegają odliczeniu (hydraulika: rury, pompy, grzejniki). Podmiot wystawiający fakturę odprowadził VAT 22% od tej faktury. Ja nie mogę dostać zwrotu bo - wg urzędu - być może wystawiający fakturę nie ma handlu w swoim zakresie działalaności. Urząd postanowił wystosować pismo zapytujące do US wystawcy faktury, czy ma on handel w zakresie działalności, ale wywnioskowałem z wypowiedzi urzędniczki, że sprawa jest już i tak przesądzona na moją niekorzyść.

Jak się bronić w tej sytuacji? Tygodniowy termin wyznaczony mi przez urząd

na zapoznanie się z materiałem dowodowym zebranym w sprawie minął. W tym

czasie zdążyłem dopisać te parę PKWiU, ale nic nie napisałem w sprawie owej faktury na hydraulikę odrzuconej w całości (wszak urzędniczka powiedziała mi, że czeka jeszcze na odpowiedź z drugiego urzędu). Sporna faktura jest na kilkunastotysięczną kwotę (zwrot VAT ok. 2200 zł).


Przede wszystkim nie podpisuj, że dobrowolnie godzisz się na wykreślenie owej faktury, jeżeli rzeczywiście kupiłeś te towary. To jakieś nieporozumienie. My, jeżeli sprawdzamy sklep, to w przypadku kiedy na pieczątce piszą "spożywczy" i to tylko dlatego, że zachodzą wątpliwości, że podatnik w ogóle kupił towar i faktury nie były "lewe". Jeżeli zakupiłeś towar w dobrej wierze i sklep zapłacił VAT, to nie Twój problem, bo w prawie cywilnym nabywca w dobrej wierze jest chroniony, a oni co najwyżej mogą ukarać sklep. Pytałam koleżanek z US, co robić w takiej syt., ale u nas się to nigdy nie zdarzyło, aby ktoś dociekał, czy sklep miał pozwolenie, więc w tej chwili piszę tylko to, co myślę jako p[rawnik: Poczekaj na decyzję, od której służy Ci odwołanie i mimo, że - jak piszesz-minął termin na zapoznanie się z materiałem, to jeśli nie dostałeś decyzji do ręki, to od daty odbioru możesz się odwołać i radzę to zrobić, gdyby była ona na Twoją niekorzyść. Poza tym konsument nie ma obowiązku, ani nawet możliwości sprawdzać, czy przedsiębiorca ma pozwolenie na handel danym towarem. Ja bym się sądziła, nie tyle dla kasy, co dla zasady, choćby sprawa miałaby dojść do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Więc radzę czekać spokojnie na decyzję, a jak niekorzystna to się odwoływać. Życzę powodzenia. I napisz jak poszło:)

Dziękuję. Podpisałem informację (nie decyzję) od urzędu, że urząd zamierza odrzucić m.in. tę sporną fakturę. Tzn. podpisałem, że się zapoznałem. A ustnie wyraziłem sprzeciw.

Radzisz się odwołać od ew. niekorzystnej decyzji? Czy moje odwołanie może spowodować wstrzymanie wypłaty zwrotu VAT z faktur, które urząd zaakceptował? Jak długo mogłoby potrwać to "wstrzymanie"?

Do kogo mógłbym się odwołać i na jaki konkretnie przepis warto się powołać?

rafal9
06-09-2007, 10:45
Mam prośbę,
jak zakwalifikować:

- rury kwasoodporne
- kołki do styropianu
- przewód koncentryczny

Byszek
06-09-2007, 19:33
Mam prośbę,
jak zakwalifikować:

- rury kwasoodporne
- kołki do styropianu
- przewód koncentryczny

Nie masz obowiązku kwalifikować materiałów :wink: Urząd i tak sprawdza każdy materiał swoimi metodami.
Na fakturze masz napisane że to kwasówki ? kołki raczej nie wchodzą chyba że mają kod 25.23.1 :) przewody antenowe nie wchodzą na bank niestety.


A tak na marginesie to sejm wczoraj podobno zatwierdził bezterminowe zwroty Vatu w budownictwie :lol: Ciekawe czy procedura zostanie ta sama czy wprowadzono jakieś udziwnienia.

mayland
07-09-2007, 13:26
Sejm zdążył uchwalić niższy VAT w budownictwie!


Od 1 stycznia 2008 r. preferencyjna 7-proc. stawka VAT obejmie nowe mieszkania o powierzchni do 150 m kw. oraz domy jednorodzinne do 300 m kw., kupowane od deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych - zdecydował w środę Sejm, nowelizując ustawę o podatku VAT.

Niższa 7-proc. stawka VAT obejmie nowe mieszkania o powierzchni do 150 m. kw. oraz domy jednorodzinne do 300 m.Ustawa została przyjęta jednogłośnie, głosami 426 posłów.

Zapobiegnie ona podwyżce VAT w budownictwie od 2008 r., kiedy mija wynegocjowany w Traktacie Akcesyjnym okres przejściowy, pozwalający na stosowanie obniżonej stawki. Wpisanie do projektu definicji budownictwa społecznego ma zapobiec podwyżce podatku VAT z 7 do 22 proc. na mieszkania i domy jednorodzinne. Wyższa, 22- proc. stawka VAT, będzie obowiązywać za każdy dodatkowy metr powierzchni użytkowej.

Rozwiązania przyjęte w ustawie zostały wypracowane w podkomisji infrastruktury, która przyjęła znacznie większy metraż, niż przewidywał projekt rządowy. W projekcie proponowano limity wynoszące 220 m kw. dla domów i 120 m kw. dla mieszkań.

Definicją budownictwa społecznego zostaną również objęte domy opieki społecznej, internaty, domy studenckie, domy dziecka.

Ustawa nie przewiduje żadnych ograniczeń w stosowaniu preferencyjnej stawki w odniesieniu do remontów. Po 31 grudnia 2007 r. praktycznie wszystkie remonty domów i mieszkań zachowałyby preferencyjną 7-proc. stawkę VAT.

Ustawa bezterminowo przedłuża też możliwość odzyskania części wydatków na materiały budowlane, ponoszonych przez osoby budujące domy tzw. systemem gospodarczym, czyli we własnym zakresie. W obecnym stanie prawnym o zwrot można się ubiegać tylko do końca 2007 r. Chodzi o zwrot różnicy między stawkami 7 proc. i 22 proc. za materiały kupione od 1 maja 2004 r., na które po tej dacie podatek wzrósł z 7 do 22 proc.

Teraz ustawa trafi do Senatu.

Byszek
07-09-2007, 20:14
Sejm zdążył uchwalić niższy VAT w budownictwie!


Od 1 stycznia 2008 r. preferencyjna 7-proc. stawka VAT obejmie nowe mieszkania o powierzchni do 150 m kw. oraz domy jednorodzinne do 300 m kw., kupowane od deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych - zdecydował w środę Sejm, nowelizując ustawę o podatku VAT.

Niższa 7-proc. stawka VAT obejmie nowe mieszkania o powierzchni do 150 m. kw. oraz domy jednorodzinne do 300 m.Ustawa została przyjęta jednogłośnie, głosami 426 posłów.

Zapobiegnie ona podwyżce VAT w budownictwie od 2008 r., kiedy mija wynegocjowany w Traktacie Akcesyjnym okres przejściowy, pozwalający na stosowanie obniżonej stawki. Wpisanie do projektu definicji budownictwa społecznego ma zapobiec podwyżce podatku VAT z 7 do 22 proc. na mieszkania i domy jednorodzinne. Wyższa, 22- proc. stawka VAT, bę

dzie obowiązywać za każdy dodatkowy metr powierzchni użytkowej.

Rozwiązania przyjęte w ustawie zostały wypracowane w podkomisji infrastruktury, która przyjęła znacznie większy metraż, niż przewidywał projekt rządowy. W projekcie proponowano limity wynoszące 220 m kw. dla domów i 120 m kw. dla mieszkań.

Definicją budownictwa społecznego zostaną również objęte domy opieki społecznej, internaty, domy studenckie, domy dziecka.

Ustawa nie przewiduje żadnych ograniczeń w stosowaniu preferencyjnej stawki w odniesieniu do remontów. Po 31 grudnia 2007 r. praktycznie wszystkie remonty domów i mieszkań zachowałyby preferencyjną 7-proc. stawkę VAT.

Ustawa bezterminowo przedłuża też możliwość odzyskania części wydatków na materiały budowlane, ponoszonych przez osoby budujące domy tzw. systemem gospodarczym, czyli we własnym zakresie. W obecnym stanie prawnym o zwrot można się ubiegać tylko do końca 2007 r. Chodzi o zwrot różnicy między stawkami 7 proc. i 22 proc. za materiały kupione od 1 maja 2004 r., na które po tej dacie podatek wzrósł z 7 do 22 proc.

Teraz ustawa trafi do Senatu.
Ani słowa o remontach ?? trzeba będzie przeczytać ten projekt co by lipy nie było 8)

mayland
10-09-2007, 15:14
Trochę o remontach :lol:
http://firma.onet.pl/1436956,prasa.html

Lidka i Janusz
11-09-2007, 12:45
Czy można zaliczyć wydatki, które poniosłam przed zakupem domu, przed aktem notarialnym?

kamionkal
11-09-2007, 18:36
Sumsiad zarzucił mi taki patent, że podobno jeśli nawet już zlożyłem wniosek o zwrot, a nie został on jeszcze rozpatrzony i nie została wydana decyzja, to mogę go wycofać i złożyć na nowo.

Gra warta świeczki, bo złożyłem go w maju i od tego czasu poniosłem sporo wydatków kwalifikujących się do zwrotu VAT. czy ktoś przewalczył ten temat? bardzo czaso- i pracochłonny proces?

Pozdrawiam.

Byszek
11-09-2007, 20:21
Sumsiad zarzucił mi taki patent, że podobno jeśli nawet już zlożyłem wniosek o zwrot, a nie został on jeszcze rozpatrzony i nie została wydana decyzja, to mogę go wycofać i złożyć na nowo.

Gra warta świeczki, bo złożyłem go w maju i od tego czasu poniosłem sporo wydatków kwalifikujących się do zwrotu VAT. czy ktoś przewalczył ten temat? bardzo czaso- i pracochłonny proces?

Pozdrawiam.
Pogratuluj sąsiadowi "sprytu" :lol: Tylko że zapomniał dodać że czas oczekiwania leci od nowa czyli znowu czekasz 6 miechów na zwrot.A jak masz majowy wniosek to już tylko ok dwa miesiące Ci zostało. Zresztą to nie ma sensu w świetle nowych przepisów bo co roku bedzie można sobie odliczać wydatki i wystepowac o zwrot vatu z tychże. Zbieraj faktury do nowego roku i kolejny wniosek składaj.

Co do pytania poprzedniej osoby to zależy jaki okres przed aktem masz na myśli. Jeżeli do 2-3 miesięcy to raczej nie powinno być problemu. Chyba że udowodnisz że mieszkałaś w tym domu/lokalu przed kupnem i go remontowałaś. Mogłaś przecież wynajmować :wink: