PDA

Zobacz pełną wersję : Zwrot VAT



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33

Esiak
21-10-2013, 21:54
czy cement mogę odliczać? kupowałem do robienia wylewek.

piasek, który użyłeś do wylewek również możesz odliczyć...

wojgoc
21-10-2013, 21:57
piasek, który użyłeś do wylewek również możesz odliczyć...piasek miałem po znajomości, więc trudno to odliczyć:). a gdzie szukać kabli grzewczych podłogówki elektrycznej?

Esiak
21-10-2013, 22:10
http://www.ogrzewanie-elektryczne.pl/kable-grzejne-kable-grzejne-devi-18wm-dtip18-c-2_9.html?osCsid=5c53fe39d74f71b0225941cb66cbf4b4

a tutaj (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?219660-Kompletny-system-grzewczy-do-15-ty%C5%9B-z%C5%82-rachunki-do-3-ty%C5%9B-za-CO-i-CWU-do-150-m2) sobie poczytaj....

wojgoc
21-10-2013, 22:31
dzięki Esiak:yes:

koziarz
21-10-2013, 23:42
zaczołem zagłębiać się w temat i mam jeszcze większy mętlik
bo tak, własnie dostałem PnB i będę się starał o kredyt - mówiliście, że mogę odliczyć tylko materiały zakupione do końca roku ( znając życie to nie zdążę) bo gdzie znajdę bank który mi wypłaci przynajmniej taką kwotę aby odliczyć 30 tys z vatu, jeśli banki wypłacają w transzach. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji ?

aniqa1982
24-10-2013, 14:10
Czytam uważnie i chciałam się zapytać o coś...
Mianowicie jak zacznę rozliczanie się z budowy w tym roku to czy przez następne 5 lat będę się mogła rozliczyć z materiałów kupionych w następnym roku(2014)??
Jak to jest...;/

Mari, rozliczysz się do 5 lat za materiały kupione do końca tego roku ! Możesz to zrobić kiedy chcesz , byle nie mineło 5 lat.

serotoninka
24-10-2013, 23:16
Witam, czy jest tu ktoś kto zgodziłby się pomóc mi w wypełnieniu tych druczków, ale odpłatnie, poza forum, w formie konsultacji mailowych lub telefoniczncyh? Chodzi mi o pomoc na takiej zasadzie, że ja podawałąbym pozycję z faktury, co do której mam wątpliwości, bo np nie ma PKWiU a ja nie wiem jak daną rzecz zakwalifikować, a osoba pomagająca określałaby czy mogę daną rzecz odliczyć, czy nie z krótkim uzasadnieniem. Nie chcę wypisywać wszystkiego tu na forum, a widzę że są tu osoby, które potrafią pomóc... Chodzi mi o konsultacje telefoniczne, mailowe lub ewentualnie o spotkanie w Warszawie i wyjaśnienie wątpliwości. Jeśli ktoś byłby chętny to bardzo proszę o propozycję co do wynagrodzenia - stawki za rozstrzygnięcie moich wątpliwości co do przykładowo 100 pozycji. Z góry dziękuję za zainteresowanie, proszę o kontakt przez forum. Ola

Jacekss
25-10-2013, 08:15
Mari, rozliczysz się do 5 lat za materiały kupione do końca tego roku ! Możesz to zrobić kiedy chcesz , byle nie mineło 5 lat.

hej, jesteś pewna że tak jest.. czyli nie trzeba się spieszyć ze złożeniem wniosku w tym roku ? tylko można zrobić to np w 2014 ale tylko za materiały za rok 2013 ?

wojgoc
25-10-2013, 09:09
hej, jesteś pewna że tak jest.. czyli nie trzeba się spieszyć ze złożeniem wniosku w tym roku ? tylko można zrobić to np w 2014 ale tylko za materiały za rok 2013 ?z tego co się orientuje, to w tym roku musisz rozpocząć procedurę przez złożenie wniosku i masz 5 lat na zakończenie, ale wszystkie odliczenia tycza się dokonanych zakupów do 31.12.2013

Jacekss
25-10-2013, 11:50
procedurę rozpocząłem już rok temu...
aha czyli mam tylko 2 mies do dokonania zakupów .. superr :)

piogron
25-10-2013, 12:21
W czerwcu zglosilem zakonczenie prac budowlanych i czesc materialow mam zakupionych po tej dacie, czy wtedy wypelniajac wniosek mam je umiescic w rubryce ulga remontowa?

wojgoc
25-10-2013, 12:28
procedurę rozpocząłem już rok temu...
aha czyli mam tylko 2 mies do dokonania zakupów .. superr :) takich, od których możesz dostać różnice Vat.:) Inne możesz kupić kiedy chcesz;)

mari180790
25-10-2013, 12:37
Czy płytki , panele, deski podłogowe, kamień dekoracyjny, farby do malowania ścian, grzejniki i parapety wewnętrzne mozna odliczyć od podatku??

syberia
25-10-2013, 12:38
a piasek pod płytę fundamentową można odliczyć ?

wojgoc
25-10-2013, 13:27
a piasek pod płytę fundamentową można odliczyć ? jak masz f-re;) to tak.

majdzik
25-10-2013, 16:22
Witam serdecznie,
mam nadzieję, że ktoś pomoże mi rozwiać wątpliwość.

Mam kilka faktur wystawionych na DANE FIRMY ( jednoosobowa działalność) - dane od 'prywatnych' różnią się jedynie nazwą przed imieniem i nazwiskiem oraz dodatkowo jest NIP na FV.

Czy mogę odliczyć VAT za materiały z takich faktur? dodam, że nie odliczałem z nich Vatu w działalności.
Również w dokumentacji mam oświadczenie o nie odliczaniu VATu z faktur w działalności gospodarczej.

Robią problemy w US, czy jest to do zaakceptowania ?

michal-
26-10-2013, 14:07
Witam,
czy mogę odliczyć następujące rzeczy ? :
-gniazdka podtynkowe
-stelarz wc
-pojemnik na kostki do geberitu (wc)
-przycisk wc geberit
-masa gipsowa
-zaprawa murarsko tynkowa
-posadzka cementowa
-przewód elektryczny podtynkowy
-farba biała
-drewno nieheblowane - sosna
-kolanko/ rura odprowadzająca od wc
-rura wentylacyjna kwadratowa(kuchnia)
-unigrunt atlas 5l
-folia paroizolacyja pod panele
-podklad pod panele

Serdecznie dziękuję za odpowiedź.

serotoninka
27-10-2013, 22:42
Witam, bardzo proszę osoby, które orientują ię w temacie o odpowiedź na kilka pytań:

1. co z sytuacją gdy na fakturze brak jest PKWiU a nazwa towaru niespecjalnie odzwierciedla jego rodzaj. Np. floral cośtam 10 opakowań. Ja wiem że są to płytki ceramiczne ale skąd osoba weryfikująca ma wiedzieć? Tego typu faktury mam z Castoramy - nie chcieli ich uściślić...

2. Co z fakturami, na których widnieją numery PKWiU wg starej klasyfikacji? O dziwo mamy rok 2013 a ja takich faktur mam całkiem sporo... Ponieważ dotyczą rzeczy, które mogę odliczyć, wyspecyfikowałam je, ale czy ktoś nie przyczepi mi się do tego?

3. Teraz pytam w imieniu koleżanki, która remont zacznie dopiero w przyszłym lipcu, bo wtedy odbierze mieszkanie. Akt notarialny będzie więc miała z 2014 roku. Czy może już teraz kupić sobie pewne droższe rzeczy (kafelki, drzwi) i złożyć wniosek z choćby jedną pozycją żeby zacząć odliczanie i te 15% zaoszczędzić, czy to raczej nie przejdzie?

4. Czy mogę odliczyć (a jeśli tak to jako którą pozycję wykazu zakwalifikować) następujące rzeczy (bo jakoś niespecjalnie mi one gdziekolwiek pasują, a nie mam na fakturach PKWiU) a) kabine prysznicową, b) brodzik, c) piekarnik (sam, bez płyty), d) oddzielną płytę grzejną e) akrylową wannę?

Z góry dziękuję za podpowiedzi.

brzezinol
27-10-2013, 23:12
Witam,
Mam ytanie odnosnie odliczenia osprzetu rozdzielni elektrycznej, w wielu miejscach znalazlem sprzeczne informacje dotyczace takich elementow jak
- wylacznik roznicowopradowy
- wylacznik nadmiarowo pradowy
- przekaznik bistabilny
Mozna je odliczac czy nie ?

Kolejne pytanie to, gdy mam fakture z 20 pozycjami i tylko jednej nie mozna odliczyc, to nalezy wpisac wszystkie 19 pozycji do formularza vzm?

Pozdrawiam Piotr
Ps- wybaczcie za polskie znaki! Ale pisze z urzadzenia mobilnego , a na nim trzeba kombinowac, aby wpisac o z kreska.

Jacekss
28-10-2013, 08:33
Witam,
czy mogę odliczyć następujące rzeczy ? :

-gniazdka podtynkowe
nie
-stelarz wc
tak
-pojemnik na kostki do geberitu (wc)
to chyba w zestawie ze stelarzem
-przycisk wc geberit
jak wyżej
-masa gipsowa
raczej tak
-zaprawa murarsko tynkowa
raczej tak
-posadzka cementowa
tak
-przewód elektryczny podtynkowy
tak.. jak to standardowy kabel zasilający
-farba biała
nie
-drewno nieheblowane - sosna
kiedyś można było odliczać drewno nieimpregnowane
-kolanko/ rura odprowadzająca od wc
tak
-rura wentylacyjna kwadratowa(kuchnia)
jak z plastiku to jest szansa
-unigrunt atlas 5l
raczej tak
-folia paroizolacyja pod panele
nie wiem
-podklad pod panele
nie wiem

Jacekss
28-10-2013, 08:38
Witam, bardzo proszę osoby, które orientują ię w temacie o odpowiedź na kilka pytań:

1. co z sytuacją gdy na fakturze brak jest PKWiU a nazwa towaru niespecjalnie odzwierciedla jego rodzaj. Np. floral cośtam 10 opakowań. Ja wiem że są to płytki ceramiczne ale skąd osoba weryfikująca ma wiedzieć? Tego typu faktury mam z Castoramy - nie chcieli ich uściślić...
jeśli US nie będzie pewna czy zaliczyć czy nie to wezwą na wyjaśnienie
2. Co z fakturami, na których widnieją numery PKWiU wg starej klasyfikacji? O dziwo mamy rok 2013 a ja takich faktur mam całkiem sporo... Ponieważ dotyczą rzeczy, które mogę odliczyć, wyspecyfikowałam je, ale czy ktoś nie przyczepi mi się do tego?
to raczej nie problem, posługują się w US i nowymi i starymi. a tak generalnie PKWiU nie jest obowiązkowy. aczkolwiek ten stary numer może rozjaśnić czy coś można odliczyć czy nie. jeśli wg starej numeracji nie wolno to nawet jak nazwa jest odpowiednia to i tak nie zaliczą
3. Teraz pytam w imieniu koleżanki, która remont zacznie dopiero w przyszłym lipcu, bo wtedy odbierze mieszkanie. Akt notarialny będzie więc miała z 2014 roku. Czy może już teraz kupić sobie pewne droższe rzeczy (kafelki, drzwi) i złożyć wniosek z choćby jedną pozycją żeby zacząć odliczanie i te 15% zaoszczędzić, czy to raczej nie przejdzie?
hm... nie sądzę żeby się dało bynajmniej nie na to nowe mieszkanie
4. Czy mogę odliczyć (a jeśli tak to jako którą pozycję wykazu zakwalifikować) następujące rzeczy (bo jakoś niespecjalnie mi one gdziekolwiek pasują, a nie mam na fakturach PKWiU) a) kabine prysznicową, b) brodzik, c) piekarnik (sam, bez płyty), d) oddzielną płytę grzejną e) akrylową wannę?

Jacekss
28-10-2013, 08:40
Witam,
Mam ytanie odnosnie odliczenia osprzetu rozdzielni elektrycznej, w wielu miejscach znalazlem sprzeczne informacje dotyczace takich elementow jak
- wylacznik roznicowopradowy
- wylacznik nadmiarowo pradowy
- przekaznik bistabilny

z rzeczy elektrycznych to chyba jedynie kable można odliczyć

Kolejne pytanie to, gdy mam fakture z 20 pozycjami i tylko jednej nie mozna odliczyc, to nalezy wpisac wszystkie 19 pozycji do formularza vzm?
można wpisać wszystkie numerki po kolei ale zajmuje to dużo miejsca, lepiej wpisuj w skrócie np. 1-19 z pominięciem tej nieodliczanej

Ada$
29-10-2013, 20:53
Proszę o pomoc zwrot VAT w 2014 roku pytanie

http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/podatki-osobiste/vat/321500,Zwrot-VAT-za-materialy-budowlane-2014.html

W powyższym artykule czytamy:
"Istotną zmianą jest również to, że zwrot VAT od 2014 roku obejmie tylko wydatki na materiały budowlane poniesione od dnia wydania pozwolenia na budowę.

Warto zauważyć też, że nowe zasady formalnie nie pozwolą uzyskać zwrotu VAT osobom, które uzyskały pozwolenie na budowę przed 2014 rokiem, a wydatki poniosły już w 2014 r. i latach następnych."


A co w sytuacji kiedy PNB uzyskałem przed 2014,
Pierwszy wpis - zgłoszenie do nadzoru mam z września br, a w grudniu wprowadzę zmiany i złoże o anaksowanie bieżącego PNB?
Drugi wpis do dziennika - wyznaczenie fundamentów przez geodetę będzie na wiosnę przyszłego roku.
W 2014 roku aneks zostanie zatwierdzony przez architekturę czy wtedy będę spełniał kryterium?

zebra82
29-10-2013, 23:01
majdzik moj US nie uznał mi takich faktur. Mimo opisu ba! pisma do US że materiały z faktur były zakupione i zamontowane/wykorzystane w mieszkaniu a faktura ma dane firmy bo wynikało to z mojego roztargnienia i przyzwyczajenia, że zazwyczaj to właśnie na firmę biorę faktury itp itd

plusfoto
30-10-2013, 09:04
A prawdopodobnie wystarczyło FV zaksięgować w działalności i rozliczyć VAT następnie dokumentem wew. przekazać towar na cele prywatne i odprowadzić VAT którego byś część odzyskał.

Katarzyna S
30-10-2013, 12:13
"Istotną zmianą jest również to, że zwrot VAT od 2014 roku obejmie tylko wydatki na materiały budowlane poniesione od dnia wydania pozwolenia na budowę.

Warto zauważyć też, że nowe zasady formalnie nie pozwolą uzyskać zwrotu VAT osobom, które uzyskały pozwolenie na budowę przed 2014 rokiem, a wydatki poniosły już w 2014 r. i latach następnych."


Dodatkowymi zmianami w ustawie o VAT, które będą obowiązywać od stycznia 2014 r są następujące wytyczne:
-wiek nabywcy materiałów budowlanych do 36 lat (w dniu uzyskania pozwolenia na budowę)
-rodzaj przedsięwzięcia: budowa domu, nadbudowa i rozbudowa
-powierzchnia mieszkania maksymalnie 75m2, a przy trójce dzieci 85m2
-powierzchnia domu maksymalnie 100m2, a przy trójce dzieci 110m2

Tylko do końca 2013 roku ani wiek, ani powierzchnia nieruchomości nie mają znaczenia.

Jacekss
30-10-2013, 13:22
a co z ulgą remontową ? też te zmiany jej dotyczą czy nie ?
bo to co powyżej to widzę że dotyczy budowy / rozbudowy domu

btw. ten przepis nie jest konstytucyjny, jest jawnie dyskryminujący ludzi pow 36 roku życia. chyba pójdzie to do kosza ;)

Ada$
31-10-2013, 00:57
Dodatkowymi zmianami w ustawie o VAT, które będą obowiązywać od stycznia 2014 r są następujące wytyczne:
-wiek nabywcy materiałów budowlanych do 36 lat (w dniu uzyskania pozwolenia na budowę)
-rodzaj przedsięwzięcia: budowa domu, nadbudowa i rozbudowa
-powierzchnia mieszkania maksymalnie 75m2, a przy trójce dzieci 85m2
-powierzchnia domu maksymalnie 100m2, a przy trójce dzieci 110m2

Tylko do końca 2013 roku ani wiek, ani powierzchnia nieruchomości nie mają znaczenia.

Tak, jak spełniam wszystkie te kryteria, ale co w sytuacji kiedy PNB uzyskałem przed 2014,
Pierwszy wpis - zgłoszenie do nadzoru mam z września br, a w grudniu wprowadzę zmiany i złoże o anaksowanie bieżącego PNB?
Drugi wpis do dziennika - wyznaczenie fundamentów przez geodetę będzie na wiosnę przyszłego roku.
W 2014 roku aneks zostanie zatwierdzony przez architekturę czy wtedy będę spełniał kryterium?

Jacekss
31-10-2013, 08:25
Ada - wg mnie jak masz już PNB to już rozpoczęłaś budowę, aneks to aneks. od wypadku podpytaj w US

telitiger
04-11-2013, 17:47
Witam!

Mam pytanie: czy można odliczyć VAT od okien dachowych Fakro FTP-V U3, PTP-V U3 + kołnierze???????

Esiak
04-11-2013, 18:56
można...

przemas1989
05-11-2013, 08:53
witam,
nie mogę nigdzie odnaleźć jednoznacznej odpowiedzi, odliczenie vat obowiązuje od:
- drzwi szklane
- podstopień szklany
- balustrada wew. i zew. szklane
- świetlik nad drzwiami aluminiowo szklany
- daszek nad drzwiami wejściowymi szklany
wszystko wchodzi? i na wszystko pkwiu związane ze szkłem budowlanym?
pozdrawiam

sheena84
06-11-2013, 13:06
Czy gdzies znajde wykaz materialow bud. ktore mozna odliczyc?

marcel_76
07-11-2013, 17:57
Szybkie pytanko.
Czy wie ktoś czy podpisana jest już ustawa o likwidacji VZM. Bo tyle jest napisane jakie mają być zmiany ale z tego co wiem to jeszcze nie jest klepnięte 100%
I oby tak zostało bo nie ma czasu na tak szybkie i obszerne zakupy.

GrasshopperXTR
07-11-2013, 18:58
Wujek Google zna wszystkie odpowiedzi... (http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=1421)

izulak0609
09-11-2013, 14:13
Witam,
proszę o pomoc czy można odliczyć Panel prysznicowy ?

Jacekss
09-11-2013, 21:57
Witam,
proszę o pomoc czy można odliczyć Panel prysznicowy ?

ja odliczałem

skoczek1941
11-11-2013, 12:53
Witam,

Jestem tutaj nowy i mam takie pytanie a mianowicie czy przysługuje mi zwrot VAT za przystosowanie mieszkania ze stanu deweloperskiego ? dodam ze mam podpisana umowę deweloperska (u notariusza) ale akty własności będą dopiero za około 6m. Dodatkowo chciałbym zapytać jak wygląda sprawa odliczenia kuchenki elektrycznej z piekarnikiem i płytą ceramiczna do zabudowy sprzedawaną jako jeden zestaw. Np taka http://www.123agd.pl/Produkty/AEG-Electrolux/Kuchnia-z-plyta-ceram-E3191-5M+61200M-MN_7097.html

skoczek1941
11-11-2013, 12:58
Dodatkowo dodam że w spisie materiałów pod pozycją 74 jest taka informacja: EX 27.51.28.0 Pozostałe kuchenki, płyty kuchenne wyłącznie kuchenki elektryczne domowe zawierające przynajmniej jedna płytę grzewczą i jeden piekarnik. włączają kuchenki gazowo elektryczne.

painless
13-11-2013, 10:28
Dzień dobry,
uprzejmie proszę Was o poradę dotyczącą zwrotu VAT. Od razu przepraszam wszystkich, że nie zadałem sobie trudu, bu przeczytać ten wątek, ale najzwyczajniej w świecie nie mam na to czasu...
Co prawda mam wykaz materiałów, od których przysługuje zwrot różnicy w VAT, ale niektóre zapisy są dla mnie nieczytelne... Moje pytanie jest następujące: czy poniższe materiały kwalifikują się do odliczenia VAT?
- beton komórkowy,
- klej do betonu komórkowego,
- systemy kominowe,
- papa.
Dziękuję z góry za odpowiedzi.
Pozdrawiam.

maskot4
13-11-2013, 17:43
WItam CZy mogę odliczyć:

1. zaprawę klejowa
2. wylewkę betonową
3.fugi

Pierwsze mają PKWiU 23.64.10.0
Czy moge odliczyć wszystkie materialy z tym kodem( są to róznego rodzaju zaprawy, kleje samopoziomujące itp)
dziekuję

Pizarro
13-11-2013, 22:49
Wszyscy pytają co można odliczyć, ja natomiast zastanawiam się, co na szybko mogę jeszcze kupić w 2013 roku!
Póki co mam SSZ i myślę zakupić (proszę zweryfikujcie czy wszystko przejdzie z tych materiałów)
- styropian podłogowy i elewacyjny (może uda się zakupić trochę Kg kleju do depozytu)
- stelaż pod WC Geberit;
- płytki podłogowe (ok 80mkw) i trochę ściennych (no i jakiś klej do depozytu);
- rura PEX do ogrzewania podłogowego;
- rozdzielacz do podłogówki;
- kaloryfery płytowe
- Isover na ocieplenie poddasza;
- profile stalowe pod płyty G-K;
- płyty G-K.

Johna
14-11-2013, 07:54
Wszyscy pytają co można odliczyć, ja natomiast zastanawiam się, co na szybko mogę jeszcze kupić w 2013 roku!
Póki co mam SSZ i myślę zakupić (proszę zweryfikujcie czy wszystko przejdzie z tych materiałów)
- styropian podłogowy i elewacyjny (może uda się zakupić trochę Kg kleju do depozytu)
- stelaż pod WC Geberit;
- płytki podłogowe (ok 80mkw) i trochę ściennych (no i jakiś klej do depozytu);
- rura PEX do ogrzewania podłogowego;
- rozdzielacz do podłogówki;
- kaloryfery płytowe
- Isover na ocieplenie poddasza;
- profile stalowe pod płyty G-K;
- płyty G-K.
jeśli planujesz to jeszcze tynki zewnętrzne i wewnętrzne, panele podłogowe, biały montaż (wanny, kabiny, umywalki, krany, itp), listwy podłogowe, parapety mdf (jeśli takie chcesz), do profili łączniki też się odlicza, do instalacji kanalizacyjnej w zasadzie wszystko, rury i złączki do wodnej (prawie wszystkie), jeśli planujesz piec na ekogroszek to też,

painless
14-11-2013, 11:10
Pytanie tylko, gdzie to wszystko trzymać? Również myślę o zakupach przed końcem roku, ale nie wszystkie składy chcą przetrzymać towar do wiosny, a na budowie strach zostawić...

autorus
14-11-2013, 11:49
Pdzechowywanie yo faktycznie problem. Trzeba sobie orzeliczyc co sie oplaca.

jaremy
14-11-2013, 12:01
a ja jeszcze raz powtórzę wpisujcie faktury jak leci. zadaniem urzędnika jest zweryfikować czy dany materiał się kwalifikuje. więć szkoda waszego czasu na szukanie. ja wpisałem wszystkie faktury jakie miałem i Pani w US sobie wykreśliła co się nie kwalifikuje. W tym roku robię tak samo

aniqa1982
16-11-2013, 11:11
No niby tak , tylko trzeba sobie przypilnować , żeby w miarę szybko zrobić ewentualną korektę .Bo w naszym US mój wniosek czekał 2 miesiące , aż ktoś go sprawdzi i na zwrot czekaliśmy 6 mcy ! Jeśli ktoś potrzebuje kasy to warto o tym wiedzieć. Teraz jak będę zanosiła wniosek to poproszę , żeby od razu albo w miarę szybko sprawdziła czy coś nie jest żle wprowadzone .

marko64
16-11-2013, 23:21
Witam!
chcę otrzymać zwrot części vat w związku z budową domu .mam faktury od czerwca 2004 roku do dnia zakończenia budowy tj do kwietnia 2013r ,wcześniej nie składałem VZM-1
Moje pytanie dotyczy części materiałów ,które były w wykazie w załączniku Ministra transportu i budownictwa z dn 30 grudnia 2005r a w wykazie z dnia 01 stycznia 2011 ich już nie ma.Np kotły centralnego ogrzewania-mam dwie faktury na dwa piece-jeden piec kupiłem w sierpniu 2005
a drugi w marcu 2013.Symbol PKWiU jest oczywiście ten sam - 28.22.12-00.22.
Ten piec z faktury z marca 2013 na pewno nie mogę odliczyć,ale czy ten piec z faktury z sierpnia 2005 mogę odliczyć?Gdybym to zrobił np w okresie 2005-2010 to bym dostał zwrot,ale przecież w ustawie było ,że można albo raz w roku,albo po zakończeniu budowy wszystkie faktury razem-nic nie było o "przepadnięciu"

ekmir
17-11-2013, 00:00
A czy kostka granitowa jest do odliczenia?

autorus
17-11-2013, 08:27
Nie

ekmir
17-11-2013, 09:28
a inne wyroby z granitu?

autorus
17-11-2013, 09:48
Nie

ekmir
17-11-2013, 11:05
To co się da jeszcze odliczyć przy wykończeniówce?

- system zabudowy GK (płyty GK, profile, wkręty, uchwyty, wieszaki),
- schody strychowe,
- deski warstwowe na podłogi,
- armatura (kabiny, wanny, ...),
- farby

Jacekss
17-11-2013, 13:48
napewno płyty gk, profile, wieszaki, armatura..
farby - napewno nie

ekmir
18-11-2013, 11:36
a schody strychowe?

aniqa1982
18-11-2013, 11:50
Schody strychowe u mnie nie przeszły . Wkręty też nie.

Barth3z
18-11-2013, 18:32
Czy mogę odliczyć VAT od materiałów zakupionych w tym roku, jeśli pozwolenie na budowę uzyskam w 2014 roku ?

autorus
18-11-2013, 19:49
Nie

autorus
18-11-2013, 19:51
Stop. Mozesz odliczyc ale dopiero jesli je uzyjesz w budowie. Madz 5 lat. Ale na zakupy o tak do konca tego roku.

Barth3z
19-11-2013, 09:04
Właśnie, nigdzie nie jest napisane w jakim czasie od zakupu muszę wybudować dom. Jeśli zakupiłem materiały w 2013 a pozwolenie dostane załóżmy w 2018, to teoretycznie też powinienem móc odliczyć ?

autorus
19-11-2013, 10:06
Nie , za pózno

aquarius
19-11-2013, 12:30
Przeszukuję i nie wiem na co można odpisać VAT. Prosze podajcie mi link?

autorus
19-11-2013, 18:23
To ja mam pytanie czy grzejniki elektryczne naścienne podlegają odliczeniu? Konkretnie chodzi o grzejnik łazienkowy drabinkowy ale elektryczny a nie wodny.

Barth3z
19-11-2013, 19:35
Właśnie, nigdzie nie jest napisane w jakim czasie od zakupu muszę wybudować dom. Jeśli zakupiłem materiały w 2013 a pozwolenie dostane załóżmy w 2018, to teoretycznie też powinienem móc odliczyć ?

Byłem pytać w US i babeczka powiedziała mi, że mimo uzyskania PnB po 1.01.2014 będę mógł odliczyć VAT od materiałów zakupionych w 2013. Warunkiem jest posiadanie działki budowlanej na której będzie realizowana dana budowa.

ekmir
19-11-2013, 20:44
To ja mam pytanie czy grzejniki elektryczne naścienne podlegają odliczeniu? Konkretnie chodzi o grzejnik łazienkowy drabinkowy ale elektryczny a nie wodny.

a wodne mozna odliczyć ?

Johna
20-11-2013, 09:33
a wodne mozna odliczyć ?

tak

ekmir
20-11-2013, 11:51
Wszystkie wodne grzejniki można odliczyć czy tylko te drabinkowe?

ekmir
20-11-2013, 11:58
Schody strychowe u mnie nie przeszły . Wkręty też nie.

Tutaj znalazłem wpis na temat schodów strychowych:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48402-Zwrot-VAT/page22

schody strychowe 20.30.11-55.99

czyli wyglądałoby na to, że można odliczyć

Johna
20-11-2013, 13:00
Wszystkie wodne grzejniki można odliczyć czy tylko te drabinkowe?

każdy grzejnik można odliczyć

Adka_
20-11-2013, 14:07
za tydzien odbieram nowe mieszkanie, natomiast akt notarialny bede miec po Nowym Roku, czy moge odliczyc VAT za zakupione materiały w tym roku?

zebra82
20-11-2013, 14:29
Jak myślicie czy można odliczyć kamień łamany który był wykorzystany do wykonania opaski odwadniającej wkoło domu? Bo, że kostkę brukowa można to wiem, ale kamień...
Natomiast kostka brukowa została wykorzystana na taras i schody do domu czy w tym przypadku przejdzie?

Jacekss
20-11-2013, 16:08
kostka odpada w każdym przypadku, to nie element domu..

Jacekss
20-11-2013, 16:08
każdy grzejnik można odliczyć

jesteś pewna, nawet elektryczne drabinki?

autorus
20-11-2013, 16:24
tez mnie to ciekawi, bo muszę nabyć 3szt :)

oliwkawawa
20-11-2013, 17:06
hej, krótkie pytanko - czy można odliczyć parkiet dębowy?

Esiak
20-11-2013, 18:03
Tak...

Johna
20-11-2013, 18:20
jesteś pewna, nawet elektryczne drabinki?

każdy na wodę można odliczyć - wystarczy poczytać wykaz:
25.21.11.0 Grzejniki centralnego ogrzewania oraz ich części, z żeliwa lub stali, z wyłączeniem ogrzewanych elektrycznie
ja kupiłam wodne i do nich grzałki - grzejniki odliczam a grzałki nie.

Jacekss
20-11-2013, 20:48
okey czyli taki miks, a nie takie typowe elektryczne bez wody w środku

ezop9
21-11-2013, 10:43
Witam, czy orientuje się ktoś czy można odliczyć cos takiego: AluFox - mata termoizolacyjna - daje się to zamiast wełny i paraizolacji. Jaki jest nr PKWIU?

rozaliafashion
21-11-2013, 10:57
Witam
Zastanawiam się co mogłabym kupić przed końcem roku, żeby odliczyć vat. Czy ktoś może mi pomóc, czy można odliczyć vat od:
- deski tarasowej egzotycznej
-wanny,baterii umywalkowych,mozaiki
-sprzęt agd do kuchni: lodówka, mikrofala, piekarnik, zmywarka
Bardzo dziękuję za pomoc :-)

waz_2000
21-11-2013, 17:15
Ja się zastanawiam czy można wymiennik c.w.u Galmetu, dostał ktoś zwrot za takie coś?

Johna
21-11-2013, 18:40
Witam
Zastanawiam się co mogłabym kupić przed końcem roku, żeby odliczyć vat. Czy ktoś może mi pomóc, czy można odliczyć vat od:
- deski tarasowej egzotycznej
-wanny,baterii umywalkowych,mozaiki
-sprzęt agd do kuchni: lodówka, mikrofala, piekarnik, zmywarka
Bardzo dziękuję za pomoc :-)
tak wanna, bateria, mozaika

Johna
21-11-2013, 18:43
Ja się zastanawiam czy można wymiennik c.w.u Galmetu, dostał ktoś zwrot za takie coś?

tak pod warunkiem że jest poniżej 300l
ex 22.23 Wyroby z tworzyw sztucznych dla budownictwa – z wyłączeniem:
- zbiorników , kadzi, cystern i podobnych pojemników o pojemności powyżej 300 l, z tworzyw sztucznych do innych zastosowań (PKWiU ex 22.23.13.0);
- stolarki okrętowej (PKWiU ex 22.23.14.0);
- linoleum i pokryć podłogowych gumowych (PKWiU ex 22.23.15.0)

Johna
21-11-2013, 18:47
Witam, czy orientuje się ktoś czy można odliczyć cos takiego: AluFox - mata termoizolacyjna - daje się to zamiast wełny i paraizolacji. Jaki jest nr PKWIU?

zależnie od interpretacji urzędnika - jedni to uznają inni nie - warto ująć.

autorus
21-11-2013, 18:54
pamiętajcie jedno, US i tak po swojemu wam sprawdzi i wezwie do korekty. To chyba standard. Wiec jeśli czegos nie jesteście pewni to i tak trzeba to wpisać. Najwyżej nie zaliczą i tyle.

rozaliafashion
21-11-2013, 19:02
Mój problem polega na tym, że ja nie mam jeszcze desek tarasowych kupionych____będę je potrzebować dopiera na wiosnę ale chciałam je kupić teraz, żeby ewentualnie dostać jeszcze zwrot vatu bo i tak będę się rozliczać w grudniu. Skąd mam się dowiedzieć jaki numer PKWiU, czy na fakturze Vat będzie ten numer czy mam zapytać ewentualnego dostawcy?

autorus
21-11-2013, 19:08
żadnego numeru nie musi być na fv

Yerenia
21-11-2013, 20:00
tak pod warunkiem że jest poniżej 300l
ex 22.23 Wyroby z tworzyw sztucznych dla budownictwa – z wyłączeniem:
- zbiorników , kadzi, cystern i podobnych pojemników o pojemności powyżej 300 l, z tworzyw sztucznych do innych zastosowań (PKWiU ex 22.23.13.0);
- stolarki okrętowej (PKWiU ex 22.23.14.0);
- linoleum i pokryć podłogowych gumowych (PKWiU ex 22.23.15.0)

a czy to jednak nie bedzie podbiegac pod jedno z ponizszych jesli przekroczy 300l?

72 ex 28.21.11-21.00 Konstrukcje zbiornikowo-cylindryczne stalowe na ciecze o
pojemności większej lub równej 300 l wykładane od środka
lub izolowane cieplnie - wyłącznie wymienniki ciepła i
naczynia wyrównawcze c.o. i c.w., zasobniki ciepłej wody,
zbiorniki w oczyszczalniach ścieków

ex 28.21.11-22.00 Konstrukcje zbiornikowo-cylindryczne zbiorników
teleskopowych do cieczy o pojemności większej lub równej
300 l wykładane od środka lub izolowane cieplnie - wyłącznie
wymienniki ciepła i naczynia wyrównawcze c.o. i c.w.,
zasobniki ciepłej wody, zbiorniki w oczyszczalniach ścieków

ex 28.21.11-23 Konstrukcje zbiornikowe kształtowe do cieczy o pojemności
większej lub równej 300 l wykładane lub izolowane cieplnie -
wyłącznie wymienniki ciepła i naczynia wyrównawcze c.o. i
c.w., zasobniki ciepłej wody, zbiorniki w oczyszczalniach
ścieków

ex 28.21.11-33 Konstrukcje zbiornikowe stalowe do cieczy o pojemności
większej lub równej 300 l - wyłącznie wymienniki ciepła i
naczynia wyrównawcze c.o. i c.w., zasobniki ciepłej wody,
zbiorniki w oczyszczalniach ścieków

ex 28.21.11-51 Konstrukcje zbiornikowe stalowe o pojemności większej lub
równej 300 l - wyłącznie wymienniki ciepła i naczynia
wyrównawcze c.o. i c.w., zasobniki ciepłej wody, zbiorniki w
oczyszczalniach ścieków


Tylko nie wiem pod ktore?

Johna
21-11-2013, 21:26
a czy to jednak nie bedzie podbiegac pod jedno z ponizszych jesli przekroczy 300l?

72 ex 28.21.11-21.00 Konstrukcje zbiornikowo-cylindryczne stalowe na ciecze o
pojemności większej lub równej 300 l wykładane od środka
lub izolowane cieplnie - wyłącznie wymienniki ciepła i
naczynia wyrównawcze c.o. i c.w., zasobniki ciepłej wody,
zbiorniki w oczyszczalniach ścieków

ex 28.21.11-22.00 Konstrukcje zbiornikowo-cylindryczne zbiorników
teleskopowych do cieczy o pojemności większej lub równej
300 l wykładane od środka lub izolowane cieplnie - wyłącznie
wymienniki ciepła i naczynia wyrównawcze c.o. i c.w.,
zasobniki ciepłej wody, zbiorniki w oczyszczalniach ścieków

ex 28.21.11-23 Konstrukcje zbiornikowe kształtowe do cieczy o pojemności
większej lub równej 300 l wykładane lub izolowane cieplnie -
wyłącznie wymienniki ciepła i naczynia wyrównawcze c.o. i
c.w., zasobniki ciepłej wody, zbiorniki w oczyszczalniach
ścieków

ex 28.21.11-33 Konstrukcje zbiornikowe stalowe do cieczy o pojemności
większej lub równej 300 l - wyłącznie wymienniki ciepła i
naczynia wyrównawcze c.o. i c.w., zasobniki ciepłej wody,
zbiorniki w oczyszczalniach ścieków

ex 28.21.11-51 Konstrukcje zbiornikowe stalowe o pojemności większej lub
równej 300 l - wyłącznie wymienniki ciepła i naczynia
wyrównawcze c.o. i c.w., zasobniki ciepłej wody, zbiorniki w
oczyszczalniach ścieków


Tylko nie wiem pod ktore?

Chyba nie rozumiesz zasad zwrotu VAT - jest lista materiałów za które należy się zwrot - np. tu http://www.podatki.biz/artykuly/12_12985.htm
jeśli dany materiał znajduje się na tej liście to znaczy że można go ująć. Jeśli w zapisie jest słówko ex to znaczy że nie wszystkie materiały z tej grupy podlegają odliczeniu (że są wyjątki) . Numery PKWIU mogą być mylące - często są błędne - była w nich zmiana - Ty podajesz te 1997 roku - ale też nie ma ich na liście. Więc kieruj się listą albo zleć zrobienie odliczenia fachowcom albo ujmij jak leci wszystko - może urzędnik będzie miał dobry dzień i coś Ci zaliczy.

Johna
21-11-2013, 21:27
Mój problem polega na tym, że ja nie mam jeszcze desek tarasowych kupionych____będę je potrzebować dopiera na wiosnę ale chciałam je kupić teraz, żeby ewentualnie dostać jeszcze zwrot vatu bo i tak będę się rozliczać w grudniu. Skąd mam się dowiedzieć jaki numer PKWiU, czy na fakturze Vat będzie ten numer czy mam zapytać ewentualnego dostawcy?

kieruj się listą materiałów podlegających odliczeniu - nazwami a nie numerami PKWIU bo te mylą wszyscy a najbardziej sprzedawcy.

Jacekss
21-11-2013, 23:04
tak pod warunkiem że jest poniżej 300l
ex 22.23 Wyroby z tworzyw sztucznych dla budownictwa – z wyłączeniem:
- zbiorników , kadzi, cystern i podobnych pojemników o pojemności powyżej 300 l, z tworzyw sztucznych do innych zastosowań (PKWiU ex 22.23.13.0);
- stolarki okrętowej (PKWiU ex 22.23.14.0);
- linoleum i pokryć podłogowych gumowych (PKWiU ex 22.23.15.0)

no akurat to co podałaś to dotyczy odliczenia wyrobów z tworzyw sztucznych dla budownictwa z wyłączeniem czyli bez zbiorników
to co kolega podał powyżej dotyczy właśnie zasobników cwu, tyle że faktycznie można odliczyć tylko 300l i więcej, miałem 250l i nie dało rady

zebra82
22-11-2013, 14:10
kostka odpada w każdym przypadku, to nie element domu..

ale kostka wykorzystana do zrobienia opaski odwadniającej przechodzi, natomiast czy kamień wykorzystany w tym celu tez przejdzie?!

autorus
22-11-2013, 14:23
nie

Yerenia
22-11-2013, 15:02
Chyba nie rozumiesz zasad zwrotu VAT - jest lista materiałów za które należy się zwrot - np. tu http://www.podatki.biz/artykuly/12_12985.htm
jeśli dany materiał znajduje się na tej liście to znaczy że można go ująć. Jeśli w zapisie jest słówko ex to znaczy że nie wszystkie materiały z tej grupy podlegają odliczeniu (że są wyjątki) . Numery PKWIU mogą być mylące - często są błędne - była w nich zmiana - Ty podajesz te 1997 roku - ale też nie ma ich na liście. Więc kieruj się listą albo zleć zrobienie odliczenia fachowcom albo ujmij jak leci wszystko - może urzędnik będzie miał dobry dzień i coś Ci zaliczy.

yyy chyba sama nie rozumiesz
Vat odliczalam juz pare razy, za kazdm razem 100% poprawnosci, wiec nie wiem skad taki wniosek.

Kolega pytal czy moze odliczyc Galmet, padla odpowiedz ze nie, a wg mnie to podobiega pod to co podalam i jesli jest powyzej 300l to mozna odliczyc.

Jacekss
22-11-2013, 15:07
ale kostka wykorzystana do zrobienia opaski odwadniającej przechodzi, natomiast czy kamień wykorzystany w tym celu tez przejdzie?!

no widzisz to zależy, w moim US może by przeszło jakbym miał to w projekcie... nie miałem więc nie dało rady. a i nie chciało mi się z nimi wojować :)

Jacekss
22-11-2013, 15:08
yyy chyba sama nie rozumiesz
Vat odliczalam juz pare razy, za kazdm razem 100% poprawnosci, wiec nie wiem skad taki wniosek.

Kolega pytal czy moze odliczyc Galmet, padla odpowiedz ze nie, a wg mnie to podobiega pod to co podalam i jesli jest powyzej 300l to mozna odliczyc.

dokładnie tak, zbiorniki pow. 300l można odliczać, mniejsze nie

rozaliafashion
22-11-2013, 17:33
A kocioł gazowy kondensacyjny IMERGAZ 24 KW z wbudowanym zasobnikiem 54 l ?

przemas791
22-11-2013, 18:17
Witam,
W zw. z zakonczeniem zwrotu vat z dn. 31.12.2013 Proszę o podpowiedzi jakie mat.bud i inne moglbym zakupic aby max. Wykorzystac zwrot vat.
Obecnie zadaszylem dom i wstawiam okna prawie SsZ
Oczywiscie kupie do konca roku:
Welne do ocieplenia poddasza,
Styropian na podloge i fasade,
Panele i plytki,
Armature Wc.
Podpowiedzcie co jeszcze?
Pozdrawiam

_artur_
22-11-2013, 23:13
a drzwi zewnętrzne/wewnętrzne?

autorus
23-11-2013, 08:00
http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/podatki-osobiste/vat/258073,2,Zwrot-VAT-za-materialy-budowlane-20122013-nowy-wykaz-materialow-budowlanych.html

(http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fksiegowosc.infor.p l%2Fpodatki%2Fpodatki-osobiste%2Fvat%2F258073%2C2%2CZwrot-VAT-za-materialy-budowlane-20122013-nowy-wykaz-materialow-budowlanych.html)

6

16.23.11.0

Okna i drzwi, ościeżnice i progi, z drewna





(http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fksiegowosc.infor.p l%2Fpodatki%2Fpodatki-osobiste%2Fvat%2F258073%2C2%2CZwrot-VAT-za-materialy-budowlane-20122013-nowy-wykaz-materialow-budowlanych.html)

autorus
24-11-2013, 07:40
Ale czy można odliczyć :

" Rura karbowana AROT DVR dwuścienna niebieska 25m" ?

Czy można podciągnąć pod



11

ex 22.21.21.0

Sztuczne jelita z utwardzonych białek lub materiałów celulozowych; rury, przewody i węże, sztywne, z tworzyw sztucznych – wyłącznie
rury, przewody i węże przeznaczone do stosowania w budownictwie




lub



12
ex 22.21.29.0
Pozostałe rury, przewody i węże oraz ich wyposażenie (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fintext.contextad.p l%2Fcore%2Fad_transaction%3Fatt%3D4%26atd%3D48%3B3 561113262690323754%3B1387175143%3B89%3B5123%3B6833 3%3B587%3B6313482930072518236%3B55%3B1%3B6%3B28412 20115%26curl%3Dhttp%253A%252F%252Fbs.serving-sys.com%252FBurstingPipe%252FadServer.bs%253Futm_c ampaign%253D89%2526utm_term%253DWYPOSA%25C5%25BBY% 25C4%2586%2526utm_medium%253Dintext%2526utm_source %253DContextAd%2526cn%253Dtf%2526c%253D20%2526mc%2 53Dclick%2526pli%253D8411473%2526PluID%253D0%2526o rd%253D%255Btimestamp%255D), z tworzyw sztucznych – wyłącznie przeznaczone do stosowania w budownictwie

aniamar
24-11-2013, 13:57
Witam,
Czy można odliczyć krzyżyki do płytek,

aniamar
24-11-2013, 14:15
czy da się odliczyć taśmę klejącą srebrną?

aniqa1982
24-11-2013, 14:54
Nie i nie.

jolla25
24-11-2013, 15:03
Witam, mam pytanie
Chcąc odzyskać vat za remont domu potrzebuję aktu własności tegoż domu. Wie może ktoś, czy akt własności a właściwie jego odpis ma jakiś termin ważności. Bo mam wypis z ksiąg wieczystych z przed 2 lat i nie wiem czy nie jest czasem już zbyt stary.

aniqa1982
24-11-2013, 15:07
Chyba nie ma to terminu jakiegoś. Żeby sprawdzić księgi wieczyste wystarczy w necie wejsc i sprawdzić czy jest ok , a US potrzebuje kopię i tak dołączoną do VZM.

aniamar
24-11-2013, 15:22
Dzięki za odpowiedź :lol2:

A czy da się odliczyć piankę ochronną i litery plastikowe na dom, bo nie mogę nigdzie znaleźć?

aniqa1982
24-11-2013, 15:30
Co do pianki i liter to nie wiem( chyba nie) , ale dla pewności z tym aktem własności doradzałabym tel do US . A może ktoś z forumowiczów tak się rozliczał?

autorus
24-11-2013, 16:37
a czy ktoś odliczył "Rura karbowana AROT DVR dwuścienna niebieska 25m" ?

dzabij
24-11-2013, 19:03
a czy ktoś odliczył "Rura karbowana AROT DVR dwuścienna niebieska 25m" ?

A do czego ta rura ?

autorus
24-11-2013, 19:15
Do kabli elektrycznych.

dzabij
24-11-2013, 21:29
Do kabli elektrycznych.

Peszel tzw. ? Ja odliczałem i przeszło bez problemu w moim US.

manolis
24-11-2013, 23:24
Orientujecie się czy można odliczyć VAT za doświetlacze piwniczne?

Jacekss
25-11-2013, 10:45
Dzięki za odpowiedź :lol2:

A czy da się odliczyć piankę ochronną i litery plastikowe na dom, bo nie mogę nigdzie znaleźć?

a co to za pianka ochronna do czego? literki plastikowe chcesz odliczać? :) taką pierdułkę

Artur i Lidia
25-11-2013, 22:53
Nie udało mi się znaleźć odpowiedzi, czy wkład kominkowy do zabudowy z dystrybucją gorącego powietrza można dopisać do odliczenia Vat? Czy ktokolwiek zna jakąś jedynie słuszną interpretację ustawy w tym temacie?

dzabij
26-11-2013, 10:35
Nie udało mi się znaleźć odpowiedzi, czy wkład kominkowy do zabudowy z dystrybucją gorącego powietrza można dopisać do odliczenia Vat? Czy ktokolwiek zna jakąś jedynie słuszną interpretację ustawy w tym temacie?

Kominek jak najbardziej odliczałem. Różnego rodzaju rury metalowe do systemu wentylacji również. Nie wiem jak masz to rozpisane na fakturze ale ja bym jak najbardziej próbował.

rozaliafashion
26-11-2013, 13:30
Doczytałam gdzieś w internecie, że zwracają vatt za umywalkę ale z baterię podtynkową już nie?
Czyli za deszczownice i baterie do wanny też nie m odliczeń?
Bardzo proszę o podpowiedź ponieważ nie wiem co mam na szybko kupić żeby odliczyć vatt

autorus
26-11-2013, 14:10
Kominek jak najbardziej odliczałem. Różnego rodzaju rury metalowe do systemu wentylacji również. Nie wiem jak masz to rozpisane na fakturze ale ja bym jak najbardziej próbował.

odliczyłeś wkład kominkowy?

combo
26-11-2013, 15:42
Witajcie

Mam do Was pytanie odnośnie programu Mdm - Mieszkanie dla Młodych. Z tego co przeczytałem w ustawie od stycznia 2014 jest możliwość zwrotu różnicy w VAT :yes: na niektóre materiały budowlane ale przy spełnieniu kilku warunków:

1. dom powierzchnia użytkowa 70 - 100m2
2. wiek do 36 lat
3. pozwolenie na budowę wydane po 1 stycznia 2014

Obecnie nie zacząłem jeszcze budowy ale niestety mam już pozwolenie na budowę wydane w 2012. Nie spełniam więc tyko pkt 3. Co sądzicie o ponownym wydaniu pozwolenia na budowę tylko po to aby data wydania była 2014r? Problem w tym że musiałbym wnieść jakieś "istotne zmiany w projekcie" aby wnioskować o pozwolenie na budowę. Małe zmiany skutkują jedynie zmianą pozwolenia na budowę tak więc data wydania pozostaje 2012.
Czy gra jest warta świeczki? Znowu się trzeba bujać z pozwoleniem na budowę, zapłacić architektowi za zmiany w projekcie, oczekiwanie na pozwolenie itp. Ile tak mniej więcej można odzyskać na VAT przy budowie domu za 400 tyś zł?

dzabij
26-11-2013, 17:13
odliczyłeś wkład kominkowy?

Tak, pozycja 132 z załącznika do obwieszczenia MTiB

29.72.12-70.10 Piece stałopalne, gdzie indziej niewymienione

http://www.kratki.pl/pl/strona/faq-pytania-i-odpowiedzi (na samym dole pozycja 25)

BetyBlue
27-11-2013, 12:47
Kominek jak najbardziej odliczałem. Różnego rodzaju rury metalowe do systemu wentylacji również. Nie wiem jak masz to rozpisane na fakturze ale ja bym jak najbardziej próbował.

A czy można odliczyć zasilacz awaryjny MSZ-02 i sterownik z przepustnicą (czy to może być ex 26.51.70.0 ?)

sterowiec40
27-11-2013, 14:26
Tak, pozycja 132 z załącznika do obwieszczenia MTiB

29.72.12-70.10 Piece stałopalne, gdzie indziej niewymienione

http://www.kratki.pl/pl/strona/faq-pytania-i-odpowiedzi (na samym dole pozycja 25)
Kominek można ale rury spalinowe już nie - dziwne

dzabij
27-11-2013, 15:21
A czy można odliczyć zasilacz awaryjny MSZ-02 i sterownik z przepustnicą (czy to może być ex 26.51.70.0 ?)

Sterownik bym spróbował : pozycja 137 ex 31.20.31-70.1 Urządzenia sterownicze, na napięcie mniejsze lub równe 1000 V - wyłącznie urządzenia sterownicze niskiego napięcia
lub 163 i 164 załącznika. Najwyżej US się nie zgodzi i poprosi o PKWiU od producenta albo wykreśli z rozliczenia.

Co do zasilacza raczej nie (ale nie mam doświadczenia).

dzabij
27-11-2013, 15:24
Kominek można ale rury spalinowe już nie - dziwne


Zdaje się że nie można jedynie nierdzewnych. Ze stali czarnych można. Ja odliczałem np. rury spiro do wentylacji mechanicznej (stal czarna ocynkowana). Przeszło.

butterfly0608
28-11-2013, 21:11
Czy mogę odliczyć klej do styropianu i papę asf. wierzchniego krycia?

12michal
28-11-2013, 22:02
Witajcie

Mam do Was pytanie odnośnie programu Mdm - Mieszkanie dla Młodych. Z tego co przeczytałem w ustawie od stycznia 2014 jest możliwość zwrotu różnicy w VAT :yes: na niektóre materiały budowlane ale przy spełnieniu kilku warunków:

1. dom powierzchnia użytkowa 70 - 100m2
2. wiek do 36 lat
3. pozwolenie na budowę wydane po 1 stycznia 2014

Obecnie nie zacząłem jeszcze budowy ale niestety mam już pozwolenie na budowę wydane w 2012. Nie spełniam więc tyko pkt 3. Co sądzicie o ponownym wydaniu pozwolenia na budowę tylko po to aby data wydania była 2014r? Problem w tym że musiałbym wnieść jakieś "istotne zmiany w projekcie" aby wnioskować o pozwolenie na budowę. Małe zmiany skutkują jedynie zmianą pozwolenia na budowę tak więc data wydania pozostaje 2012.
Czy gra jest warta świeczki? Znowu się trzeba bujać z pozwoleniem na budowę, zapłacić architektowi za zmiany w projekcie, oczekiwanie na pozwolenie itp. Ile tak mniej więcej można odzyskać na VAT przy budowie domu za 400 tyś zł?

Na całej budowie można odliczyć nawet ponad 30 000 zł, ale nie wiem czy nie ma czasem limitu.

combo
29-11-2013, 09:52
No to gra jest warta świeczki ale jak czytam Wasze dywagacje co można odliczyć a co nie to wygląda to na ciężką sprawę. Najlepiej chyba zlecić to jakiejś księgowej na emeryturze aby rozliczała to za Ciebie ;-) Nie wiem tylko co z tym pozwoleniem na budowę zrobić tzn jak zrobić aby data jego wydania była z datą 2014

waz_2000
29-11-2013, 10:27
Co z tymi bateriami podtynkowymi i deszczownicą

dzabij
29-11-2013, 13:13
Co z tymi bateriami podtynkowymi i deszczownicą

Podtynkową odliczałem, deszczownicy nie mam ale odliczył bym.

dzabij
29-11-2013, 13:13
Czy mogę odliczyć klej do styropianu i papę asf. wierzchniego krycia?

Jedno i drugie odliczałem.

oliwkawawa
29-11-2013, 13:15
No to gra jest warta świeczki ale jak czytam Wasze dywagacje co można odliczyć a co nie to wygląda to na ciężką sprawę. Najlepiej chyba zlecić to jakiejś księgowej na emeryturze aby rozliczała to za Ciebie ;-) Nie wiem tylko co z tym pozwoleniem na budowę zrobić tzn jak zrobić aby data jego wydania była z datą 2014

a czy nie ma jeszcze jednego warunku , który mówi że nie możesz być właścicielem mieszkania/nieruchomości? Coś gdzieś mi się o uszy obiło, nie jestem pewna czy tak jest.

oliwkawawa
29-11-2013, 13:18
a czy ktoś wie, czy blat z umywalką odlany z corianu bądź staronu, bądź innego kompozytu - mogę odliczyć? :)

combo
29-11-2013, 21:15
a czy nie ma jeszcze jednego warunku , który mówi że nie możesz być właścicielem mieszkania/nieruchomości? Coś gdzieś mi się o uszy obiło, nie jestem pewna czy tak jest.

Tylko jestem właścicielem działki wiec ok

ekmir
30-11-2013, 11:59
a czy mozna odliczyć taśmy do GK:
- taśma samoprzylepna do połączeń slizgowych,
- taśma do łączenia płyt GK TUFF-TAPE,

aniamar
01-12-2013, 18:53
a czy mozna odliczyć taśmy do GK:
- taśma samoprzylepna do połączeń slizgowych,
- taśma do łączenia płyt GK TUFF-TAPE,

tej pierwszej nie, co do drugiej to chyba też się nie da, ale nie jestem pewna.

Mam pytanie
Czy można odliczyć wentylatory łazienkowe?

Jacekss
02-12-2013, 10:54
taśm do GK tych lepszych nie odliczy się
a wentylator łazienkowy niby do jakiej kategorii miałby się zaliczać ?

sebastianc78
02-12-2013, 12:03
Witam,
czy można odliczyć coś takiego jak studnia wodomierzowa Kajma II?? Czy raczej nie ze względu na to że studnia jest zlokalizowana poza domem (jak to studnia) :)

ivy17
02-12-2013, 14:51
a ja mam pytanie o :

ex 27.40.25.0
Żyrandole oraz pozostałe oprawy oświetleniowe instalowane na suficie lub ścianach – wyłącznie:
oprawy oświetleniowe mieszkaniowe do żarówek i żarówek halogenowych (z wyjątkiem reflektorów), inne niż zabezpieczone przed wnikaniem wody;
oprawy oświetleniowe przemysłowe (³ IP 20), do żarówek i świetlówek, stałe;
oprawy oświetleniowe przemysłowe (³ IP 20), do rtęciówek

mam kilka faktur na rózne typy oświetlenia, oczywiście bez PKwiu i nie wiem czym sie kierowac przy ich uwzglednianiu ....

dzabij
02-12-2013, 21:51
a ja mam pytanie o :

ex 27.40.25.0
Żyrandole oraz pozostałe oprawy oświetleniowe instalowane na suficie lub ścianach – wyłącznie:
oprawy oświetleniowe mieszkaniowe do żarówek i żarówek halogenowych (z wyjątkiem reflektorów), inne niż zabezpieczone przed wnikaniem wody;
oprawy oświetleniowe przemysłowe (³ IP 20), do żarówek i świetlówek, stałe;
oprawy oświetleniowe przemysłowe (³ IP 20), do rtęciówek

mam kilka faktur na rózne typy oświetlenia, oczywiście bez PKwiu i nie wiem czym sie kierowac przy ich uwzglednianiu ....

Wszystko co jest oprawą oświetleniową nie hermetyczną odliczałem. Żyrandoli u mnie brak ale koleżanka odliczyła i przeszło.

limancjusz
03-12-2013, 17:16
Witam, prośba o informację co można odliczyć w instalacjach:

1) wentylacji mechanicznej. Czy jest możliwość odliczenia jakichkolwiek części składowych takiej instalacji, np. kanałów/rekuperatorów czerpni wyrzutni itp?
2) ogrzewanie podłogowe i c.w.u. - jakieś rury, piece, rozdzielacze?
3) elektryka - może warto zakupić choćby kable, puszki, centrale?

z gory dzieki za wszelkie sugestie

dzabij
03-12-2013, 21:01
Witam, prośba o informację co można odliczyć w instalacjach:

1) wentylacji mechanicznej. Czy jest możliwość odliczenia jakichkolwiek części składowych takiej instalacji, np. kanałów/rekuperatorów czerpni wyrzutni itp?
2) ogrzewanie podłogowe i c.w.u. - jakieś rury, piece, rozdzielacze?
3) elektryka - może warto zakupić choćby kable, puszki, centrale?

z gory dzieki za wszelkie sugestie

1 - moim zdaniem rury / kształtki, anemostaty, myślę że czerpnia i wyrzutnia również
2 - w zasadzie wszystko do odliczenia
3 - kable prądowe tak, puszki tak, sama skrzynka rozdzielni tak, natomiast osprzęt rozdzielni chyba nie (a na pewno nie wszystkie elementy). Gniazdka i prztyczki również nie.

wojgoc
03-12-2013, 23:34
a deskę wolnoopadającą do kibelka tez można odliczyć?

Esiak
04-12-2013, 08:01
a deskę wolnoopadającą do kibelka tez można odliczyć?

jak najbardziej...

ivy17
04-12-2013, 09:17
a deskę wolnoopadającą do kibelka tez można odliczyć?

a zestaw podtynkowy do WC( w zestawie z miską i deską wolnoopadajecą )?? - na fakturze tylko napisane zestaw podtynkowy ??

Esiak
04-12-2013, 09:19
chodzi o stelaż wraz ze spłuczką...?

ivy17
04-12-2013, 09:23
chodzi o stelaż wraz ze spłuczką...?

tak o stelaż ze spłuczką - w zestawie był z miską wc i deska wolnoopadającaą. Na fakturze tylko napisane "zestaw poddtynkowy" nie ma PKWiu

Esiak
04-12-2013, 10:00
można odliczyć...

wojgoc
04-12-2013, 10:12
jak najbardziej...rozumiem, że w takim razie zwykłą deskę tez można odliczyć:D. A silikony można odliczać?

Esiak
04-12-2013, 10:58
zwykłą deskę również,
silikony, akryle także...

ivy17
04-12-2013, 10:59
znalzałam jeszcze takie pozycje :

Folia do ogrzewania podłogowego z rastrem
Spinka do rur taker
kratka sciekowa

nie mogę ich jakoś odszukać :-(

okojan
04-12-2013, 12:31
Wyszukiwarka z materiałami, które można odliczyć kosztuje raptem około 6 zł (koszt sms-a)
Czy nie lepiej zakupić ją, niż pisać codziennie z pytaniami co można a czego nie można odliczać :):)

limancjusz
04-12-2013, 12:55
To ja mam pytanie z innej beczki.
Otóż kupiłem folie budowlaną w sumie po to aby złożyć teraz wniosek o zwrot VAT.

Do końca roku kupię jeszcze parę rzeczy ale chciałbym wcześniej złożyć wniosek a materiały zakupione jeszcze w tym roku ale po złożeniu wniosku odliczyć już w kolejnym roku. Po prostu boję się załatwiać wniosek na sam koniec roku.

Rozumiem, że jest to logiczne i 2 wniosków w jednym roku złożyć nie mogę?

btw chciałbym wpaść do np castoramy i kupić jeszcze ze 2-3 rzeczy żeby w razie odrzucenia tej foli budowlanej nie odrzucili mi wniosku bo pewnie wtedy reszty zakupów już nie odlicze...(chyba ze nawet odrzuconyw niosek liczy sie jako zlozony...)
Polećcie proszę co kupić - jakieś może gniazko, kabelek, żarówke itp....

ivy17
04-12-2013, 13:05
Wyszukiwarka z materiałami, które można odliczyć kosztuje raptem około 6 zł (koszt sms-a)
Czy nie lepiej zakupić ją, niż pisać codziennie z pytaniami co można a czego nie można odliczać :):)

mam taką wyszukiwarkę, jednak nie wszystko jest tam ujęte lub inaczej opisane, wolę sie upewnić jeśli jest takie miejsce :cool:

wojgoc
04-12-2013, 13:13
Wyszukiwarka z materiałami, które można odliczyć kosztuje raptem około 6 zł (koszt sms-a)
Czy nie lepiej zakupić ją, niż pisać codziennie z pytaniami co można a czego nie można odliczać :):) idąc tym tokiem rozumowania to po zakładać wątki o wnętrzach skoro można za niewielkie kwoty uzyskać porady w marketach budowlanych

okojan
04-12-2013, 19:06
ivy17 - masz racje , nie wszystko w wyszukiwarce jest :)
wojgoc - na ostatnich 100-u stronach tego wątku - pustaki, kibelki, kable czy inne szpeje budowlane były wymieniane po kilka razy. Wystarczy poszukać.
I idąc Twoim tokiem rozumowania, kazdy wątek można zaśmiecać bez umiaru? A później sie ludzie dziwią, ze wątki maja po kilkaset stron i nie maja ochoty całych wieczorów spędzać czytając czesto te same rzeczy..... Sami wątki zaśmiecamy tymi samymi pytaniami.......

dzabij
04-12-2013, 21:33
To ja mam pytanie z innej beczki.
Otóż kupiłem folie budowlaną w sumie po to aby złożyć teraz wniosek o zwrot VAT.

Do końca roku kupię jeszcze parę rzeczy ale chciałbym wcześniej złożyć wniosek a materiały zakupione jeszcze w tym roku ale po złożeniu wniosku odliczyć już w kolejnym roku. Po prostu boję się załatwiać wniosek na sam koniec roku.

Rozumiem, że jest to logiczne i 2 wniosków w jednym roku złożyć nie mogę?

btw chciałbym wpaść do np castoramy i kupić jeszcze ze 2-3 rzeczy żeby w razie odrzucenia tej foli budowlanej nie odrzucili mi wniosku bo pewnie wtedy reszty zakupów już nie odlicze...(chyba ze nawet odrzuconyw niosek liczy sie jako zlozony...)
Polećcie proszę co kupić - jakieś może gniazko, kabelek, żarówke itp....

No to sobie wybrałeś, folię akurat na pewno odrzucą, podobnie jak gniazdko i żarówkę. Kup paczkę płytek podłogowych za 30 PLN / m2 albo worek kleju. Albo puszkę pianki czy silikonu. Rechot urzędnik który zobaczy VZM1 na 30 PLN bezcenny ;-)

A przy okazji pytanie - czy nowa ustawa, która zacznie obowiązywać od przyszłego roku, honoruje prawo do odliczenia zakupów 2013 i starszych na starych zasadach ? Jak to jest, analizował ktoś ?

plusfoto
04-12-2013, 21:53
Ale dlaczego tak się spieszycie z tym odliczaniem. Przecież zakupy z 2013 możecie rozliczać do 2018r. I z tego co się orientowałem to wcale I wniosku nie musicie zgłaszać do końca tego roku.

limancjusz
04-12-2013, 21:57
Ale dlaczego tak się spieszycie z tym odliczaniem. Przecież zakupy z 2013 możecie rozliczać do 2018r. I z tego co się orientowałem to wcale I wniosku nie musicie zgłaszać do końca tego roku.

No własnie z tego co czytałem na stronach oficjalnych trzeba mieć złożony wniosek przed końcem 2013 roku aby móc do końca 2018 coś tam jeszcze później odliczyć.

BTW dlaczego niby grubą przeciwwilgociową folie budowlaną maja mi odrzucić? Na fakturze jest nawet odpowiedni numer do odliczeń....

dzabij
05-12-2013, 10:13
BTW dlaczego niby grubą przeciwwilgociową folie budowlaną maja mi odrzucić? Na fakturze jest nawet odpowiedni numer do odliczeń....

Spróbować jak najbardziej możesz, mi odrzucili. Natomiast worka kleju, cementu czy tubki silikonu napewno nie odrzucą i to jest moim zdaniem pewniejszy zakup.

Jacekss
05-12-2013, 12:57
tak potwierdzam folii nie przyjmuje US
cement, kleje cementowe ok

plusfoto
05-12-2013, 13:52
limancjusz - miałeś rację I wniosek trzeba złożyć do końca tego roku.

a ewentualne korekty nie mają wpływu na datę złożenia.

limancjusz
05-12-2013, 14:32
Spróbować jak najbardziej możesz, mi odrzucili. Natomiast worka kleju, cementu czy tubki silikonu napewno nie odrzucą i to jest moim zdaniem pewniejszy zakup.


Dzięki za rady!

czyli jeżeli dobrze rozumiem, zakup jakiegokolwiek worka cementu z marketu tudzież np gipsu czy tam styropianu lub wełny na pewno nie zostanie odrzucony?

Pytanie czy jeżeli odrzucą mi wszystko co złoże na wniosku to czy wtedy będzie się on mimo wszystko liczył jako złożony i dający prawo do późniejszych odliczeń.

wojgoc
05-12-2013, 14:47
Dzięki za rady!

czyli jeżeli dobrze rozumiem, zakup jakiegokolwiek worka cementu z marketu tudzież np gipsu czy tam styropianu lub wełny na pewno nie zostanie odrzucony?

Pytanie czy jeżeli odrzucą mi wszystko co złoże na wniosku to czy wtedy będzie się on mimo wszystko liczył jako złożony i dający prawo do późniejszych odliczeń. może nie jestem zbyt dobrze zorientowany, ale odliczać możesz zakupy do 2018 roku dokonane najpóźniej 31.12.2013r

plusfoto
05-12-2013, 18:51
Jesteś dobrze zorientowany jednak pierwszy wniosek musisz złożyć do 31 grudnia tego roku.

marteski
07-12-2013, 18:03
Mam następujący problem:

Na fakturach z 2005 roku nie mam wyszczególnionej kwoty VAT dla poszczególnych pozycji (mam tylko: ilość - cena brutto - wartość brutto). Wartość VAT obliczona jest tylko na dole faktury dla wszystkich zakupionych pozycji.

Czy mogę ręcznie obliczyć kwotę VAT i wpisać do druku VZM? Czy US zaakceptuje moje obliczenia?

Esiak
07-12-2013, 19:26
oczywiście, że możesz nawet musisz...
(kwota brutto * 0,23)/1,23=vat

marteski
07-12-2013, 20:16
Esiak - dzięki za informacje i za wzór na wyliczenie VAT.

Ja mam na FV 22% więc muszę go trochę zmodyfikować.

ekmir
08-12-2013, 11:31
czy zaprawę uniflott można odliczyć?

Lajla80
08-12-2013, 18:29
Witam,

czy ktoś odliczał panele scienne 3d ( gipsowe wzmocnione włoknem szklanym). Nigdzie nie moge znależć odpowiedniego PKWiU.

dzabij
08-12-2013, 20:29
Witam,

czy ktoś odliczał panele scienne 3d ( gipsowe wzmocnione włoknem szklanym). Nigdzie nie moge znależć odpowiedniego PKWiU.

W takiej sytuacji ja napisał bym do producenta / importera, kody PKWiU służą do wielu czynności administracyjnych i zapewne będą mieli takie info od ręki. Na czuja - ja bym odliczył ale urząd może odrzucić i poprosić o ewentualną opinie od producenta własnie (miałem podobnie z klejem do parkietu).

dzabij
08-12-2013, 20:30
czy zaprawę uniflott można odliczyć?

Gips więc jak najbardziej IMHO.

ivy17
08-12-2013, 20:44
mam pytanie czy faktura zaliczkowa zaplacona moze byc do odliczenia ? czy ktoś odliczal z taką faktura ?

plusfoto
08-12-2013, 21:59
mam pytanie czy faktura zaliczkowa zaplacona moze byc do odliczenia ? czy ktoś odliczal z taką faktura ?
Nie, nie może.

wojgoc
08-12-2013, 22:04
mam pytanie czy faktura zaliczkowa zaplacona moze byc do odliczenia ? czy ktoś odliczal z taką faktura ?
zaplac 100% zaliczki i weź normalna fakturę

ivy17
08-12-2013, 22:44
a jest jakiś termin w którym mogę chcieć wystawienia faktury vat ? mam zaliczkowa i jakos wcześniej nie spojrzalam ze to taka i myślałam ze zwykla ...teraz przy zbieraniu dokumentów zobaczylam ze to zaliczkowa.

wojgoc
08-12-2013, 22:57
firma ma obowiązek wystawić Ci fakture w ciągu 7 dni od otzymania kasy. Chyba, ze masz paragon fiskalny to wtedy każd firma ma inne terminy.
a towar z faktury masz w 100% zapłacony iodebrany?

ivy17
08-12-2013, 23:00
tak mam zaplacony i odebrany. przyszedł z taka fakturą i dopiero teraz zobaczylam że jest zaliczkowa.

wojgoc
08-12-2013, 23:37
skontaktuj się z firmą i popros o rozliczenie zaliczki w formie faktury lub noty korygujacej.
Taki sposób rozliczania zakupionego towaru stosuje m.in. CERMAG

Esiak
09-12-2013, 07:49
a jest jakiś termin w którym mogę chcieć wystawienia faktury vat ? mam zaliczkowa i jakos wcześniej nie spojrzalam ze to taka i myślałam ze zwykla ...teraz przy zbieraniu dokumentów zobaczylam ze to zaliczkowa.

do faktury zaliczkowej powinni dosłać Ci fakturę końcową... jeśli nie zrobili tego, to ich ciśnij...

autorus
09-12-2013, 16:38
hm, że tak powiem te nasze zakupy nieźle bujną gospodarkę :) Sam się zastanawiam czy nie przesadzam, kupuje rzeczy które będę montował za rok. A może jeszcze później.

flisiu
09-12-2013, 17:52
Witam, orientujecie sie moze czy mozna odliczyc rekuperator i elementy wentylacji mechanicznej? sam bede montowal wentylacje wiec nie wchodzi w gre usluga montazowa. dzwonilem do US ale Pani nie byla pewna :)

autorus
09-12-2013, 18:48
rury pewnie tak, reku nie.

flisiu
09-12-2013, 19:40
rury pewnie tak, reku nie.
jestes pewny z tym reku ? probowales odzyskac?

nadddiia
09-12-2013, 21:04
czy gres szkliwiony traktujemy jak płytki ceramiczne, czy od niego nie można odliczyc vatu?

pdw88
09-12-2013, 21:47
czy odliczę nw. zakupy:
- piec c.o. z podajnikiem na ekogroszek
- pompa ciepła (monolit ze zbiornikiem)
- sterownik pieca

wojgoc
09-12-2013, 22:08
czy gres szkliwiony traktujemy jak płytki ceramiczne, czy od niego nie można odliczyc vatu? ja to traktuje jako płytki ceramiczne i wrzucam do odliczenia

ekmir
09-12-2013, 22:21
a co z zaprawą uniflott można ją odliczyć?

autorus
10-12-2013, 09:54
jestes pewny z tym reku ? probowales odzyskac?

Ktoś już na forum pytał i taka odpowiedz padłą. Możesz w sumie dać fv, najwyżej odrzucą. Niczym nie ryzykujesz.

autorus
10-12-2013, 09:55
ja to traktuje jako płytki ceramiczne i wrzucam do odliczenia

gres to płytki. Można odliczyć. Ja odliczam.

makow11
10-12-2013, 15:08
.

flisiu
10-12-2013, 18:50
Ktoś już na forum pytał i taka odpowiedz padłą. Możesz w sumie dać fv, najwyżej odrzucą. Niczym nie ryzykujesz.
wiem ze niczym nie ryzykuje ale mam pewny budzet finansowy na ten rok i fajnie byloby go wykorzystac na material za ktory dostane na pewno zwrot.
reku bedzie mnie kosztowalo ok. 7 tys wiec jest troche Vatu. przeszukalem rozporzadzenie ministra i chyba reku moznaby tylko podciagnac pod: "urzadzenia do automatycznej regulacji i sterowania - wylacznie urzadzenia i zestawy urzadzen do automatycznej regulacji dostaw ciepla..."

wojgoc
10-12-2013, 22:12
czy jak składam teraz pierwszy wniosek to mogę dołączyć f-ry z 2009r?

Esiak
11-12-2013, 07:45
możesz nawet z 2008 załączyć... wszystkie od momentu uzyskania pozwolenia na budowę...

k_milczar
11-12-2013, 13:10
witam,a ja mam problem z kilkoma materialami, pomóżcie, bo juz sie pogubiłam.
Czy mogę odliczyć :
1. klinkier Natural Rosa symbol 23.30.10- 73.00 (to są płytki klinkierowe na taras)
2.klej 25kg elastyczny (do tych płytek)
3.spoina CERESIT CE40 clinkier 5kg (do tych płytek)
Zamek i wkładka do furtki chyba raczej nie wchodza do odliczenia, bo to nie jest związane z domem, mam rację??
Pomocy!!
AAAA czy podać cenę 1m 3879zł, bo zaraz będę skąłdac wniosek o zwrot ??

Esiak
11-12-2013, 13:56
1. tak
2. tak
3. tak
składając wniosek w IV kwartale 2013 wpisujesz cenę 1m2: 3879zł

dzabij
11-12-2013, 13:59
witam,a ja mam problem z kilkoma materialami, pomóżcie, bo juz sie pogubiłam.
Czy mogę odliczyć :
1. klinkier Natural Rosa symbol 23.30.10- 73.00 (to są płytki klinkierowe na taras)
2.klej 25kg elastyczny (do tych płytek)
3.spoina CERESIT CE40 clinkier 5kg (do tych płytek)
Zamek i wkładka do furtki chyba raczej nie wchodza do odliczenia, bo to nie jest związane z domem, mam rację??
Pomocy!!
AAAA czy podać cenę 1m 3879zł, bo zaraz będę skąłdac wniosek o zwrot ??

Wszystko do odliczenia, cena taka jak piszesz.

koktajl
11-12-2013, 14:02
a czy ktoś wie, czy blat z umywalką odlany z corianu bądź staronu, bądź innego kompozytu - mogę odliczyć? :)

Mysle ze to zalezy co ci napiszą na fv- jesli np sama umywalka ( moze byc taka droga bo czemu nie?) to pewnie przyszłoby. Jesli napiszą ci ze umywalka wraz z blatem i dopisane corian to na bank nie- dóbr luksusowych nie mozna odliczać. Tak samo jak nie mozna granitu czy markuru( ale juz aglomarmur mozna)

k_milczar
11-12-2013, 15:18
ślicznie dziękuję za pomoc

plusfoto
11-12-2013, 16:36
wszystkie od momentu uzyskania pozwolenia na budowę...
Gdzie jest tak napisane? Ja materiał kupowałem przed i nie ma problemu.

autorus
11-12-2013, 18:39
Kiedy składacie wniosek o zwrot? Ostatnio złożyłem 27.12 :)

aniqa1982
11-12-2013, 20:14
Autorus , jestem jeszcze lepsza !Składałam ostatnio w Sylewstra! W tej chwili musze czekać na materiały i faktury, więc pewnie też pod koniec mca.

pdw88
11-12-2013, 20:19
czy pompę ciepła oraz piec na ekogroszek odliczę?

plusfoto
11-12-2013, 23:43
Kiedy składacie wniosek o zwrot? Ostatnio złożyłem 27.12 :)
Chyba będę miał to samo ale 2013. Wcześniej nie dam rady bo nasz kochany ubezpieczyciel skierował mnie na przymusowe bezsensowne wczasy. Prawdę mówiąc lepszą rehabilitację mam w domu.

_artur_
11-12-2013, 23:51
wypełniacie toto ręcznie czy jest jakiś program?

wojgoc
12-12-2013, 00:10
wypełniacie toto ręcznie czy jest jakiś program? możesz ręcznie, możesz wykupić program - http://pit.republika.pl/vzm.htm

autorus
12-12-2013, 07:15
Autorus , jestem jeszcze lepsza !Składałam ostatnio w Sylewstra! W tej chwili musze czekać na materiały i faktury, więc pewnie też pod koniec mca.

łał. :D i o to chodzi. Nie można odpuszczać.

aniqa1982
12-12-2013, 09:51
HA ha prawda? A co się będę szczypać !!
Ja sama sobie rozliczałam i tylko plastyfikator niepotrzebnie dałam i była korekta :( Zaniosłam w Sylwestra, a dopiero w lutym sprawdzili czy jest dobrze wypełnione?! :wtf:
I od korekty od nowa leci termin! Ale byłam wściekła! Teraz już sobie przypilnuję :evil:

autorus
12-12-2013, 10:31
Od korekty ? Ja to pamietam inaczej. Korekte zrobilem w us , pani podala ze to i to niestety nie i musialem podpisac. Terminu zwrotu to nie wydluzylo.

wicekpl
12-12-2013, 11:00
Witam!
1-Czy szykuje sie zmiana w 2014 vatu na montaż z 8% na 23%?
2-Czy można odliczyć AGD do zabudowy(piekarnik i płyta gazowa)?
3-Czy mogę w tym roku zrobić zakupy np na 90 000 i rozliczać je po 30000 przez trzy lata?w US pani urzędniczka nie przekonała mnie swoja odpowiedzią-chyba coś pokręciła..
Pozdrawiam

aniqa1982
12-12-2013, 11:33
Od korekty ? Ja to pamietam inaczej. Korekte zrobilem w us , pani podala ze to i to niestety nie i musialem podpisac. Terminu zwrotu to nie wydluzylo.
Coś Ty? W moim US musiałam odczekać4 m ce od daty korekty! Wezwali mnie i na miejscu poprawiłam, podpisałam i automatycznie termin leciał od nowa . Dostałam kase po pół roku od złożenia :mad:

psuja
12-12-2013, 14:31
Pytanko czy można odliczyć następujące materiały i jeśli ktoś byłby tak miły i podał nr pkwiu, nie mam ich na fakturze:
1.Planofix zaprawa cienkowarstwowa
2. Pustak wentylacyjny
3. Pręt gładki 6
4.Pręt żebrowany 12
5. Dysperbit
I pytanie techniczne, czy każdy materiał który na fakturze ma pkwiu można smiało odliczyć, bez sprawdzania? Czy to taki pic na wodę...

oliwkawawa
12-12-2013, 15:43
Kiedy składacie wniosek o zwrot? Ostatnio złożyłem 27.12 :)

Ja jeszcze zakupy robię.. :/

dzabij
12-12-2013, 15:48
Witam!
1-Czy szykuje sie zmiana w 2014 vatu na montaż z 8% na 23%?
2-Czy można odliczyć AGD do zabudowy(piekarnik i płyta gazowa)?
3-Czy mogę w tym roku zrobić zakupy np na 90 000 i rozliczać je po 30000 przez trzy lata?w US pani urzędniczka nie przekonała mnie swoja odpowiedzią-chyba coś pokręciła..
Pozdrawiam

2 - nie pamiętam dokładnie ale na 99.99% tak
3 - no teoretycznie tak, ale po co tak robić, to totalnie nie logiczne ... Ja wolałbym rozliczyć całość od razu i kasę mieć u siebie w portfelu.

dzabij
12-12-2013, 15:53
Pytanko czy można odliczyć następujące materiały i jeśli ktoś byłby tak miły i podał nr pkwiu, nie mam ich na fakturze:
1.Planofix zaprawa cienkowarstwowa
2. Pustak wentylacyjny
3. Pręt gładki 6
4.Pręt żebrowany 12
5. Dysperbit
I pytanie techniczne, czy każdy materiał który na fakturze ma pkwiu można smiało odliczyć, bez sprawdzania? Czy to taki pic na wodę...

1-5 - wszystko do odliczenia.

Nie, umieszczenie kodu PKWiU na fakturze z VAT 23% to wyłącznie dobra wola sprzedawcy, więc absolutnie nie ma tutaj jakiejkolwiek reguły. Poza tym w roku bodajże 2008 katalog kodów PKWiU zmienił się i nigdy nie wiesz jaki jest na fakturze.

psuja
12-12-2013, 19:30
Dziekuję

akumulator
12-12-2013, 19:37
Witam!
1-Czy szykuje sie zmiana w 2014 vatu na montaż z 8% na 23%?



Pozdrawiam


TO mnie zaniepokoiło :/

MoHardcore
12-12-2013, 20:45
Witam Państwa.
Szykuje się u mnie remont ze szkód górniczych i chcę zakupić materiały potrzebne do jego realizacji. Niestety kopalnia ma czas na kosztorys do 14 stycznia, więc postanowiłem kupić "pewniaki" które będą potrzebne do wykonania remontu wg. kosztorysu jak i moje "widzimisie":

Tak więc chcę zakupic:
1. cement
2. siatka podtynkowa
3. gładź gipsowa
4. płyty k/g
5. profile UD/CD/UW
6. wieszaki obrotowe
7. pręt do wieszaka
8. fizelina
9. taśma przekładkowa

Które z tych można odliczyć? Póki co nie przychodzi mi do głowy nic więcej co mogłoby się przydać.

wojgoc
12-12-2013, 21:10
wszystko poza poz. 8 i 9

varsovia011
12-12-2013, 22:02
Mam ogromną prośbę - może ktoś był w podobnej sytuacji - jaki jest limit odliczeń, jeśli w 2013 robiło się jednocześnie remont i domu i mieszkania? który ze wskaźników ma zastosowanie? Dodam, że składamy z mężem rozliczenia indywidualne, czyli jedno rozliczenie będzie dotyczyło tylko domu, drugie tylko mieszkania.

born2july
13-12-2013, 01:33
Witam
Mam prośbę. Chciałbym się jeszcze załapać na zwrot VATu. Będę składał to po raz pierwszy. Działke mam od 2 lat, ale od wrześnie dopiero posiadam pozwolenie na budowe. W przyszłym roku się nie łapie bo mam za duży metraż.
Otóż czy żeby rozliczyć się w ciągu 5 lat za materiały zakupione do 31.12.13 to czy musze już rozliczyć się w tym roku pierwszy raz, za materiały które już posiadam? Mam zrobione fundamenty- bloczki, stal, beton, cement, dysperbit, plastyfikator itp. Materiał na sciany, stal do stropu, dachówke, rynny, kominy, okna na poddasz chce kupic do 31.12.13 i rozliczyć się w ciągu 5 lat

aniqa1982
13-12-2013, 08:52
Z tego co wiem , to w tym roku pierwszy raz trzeba jeszcze zdążyć. A plastyfikatory nie wchodzą w odliczenie!
Ps Ja też czekam jeszcze na materiały:) Więc też w ostatniej chciwli będę zanosiła wniosek.
Zjeżdzają mi powoli płytki , drzwi , panele itp.

wojgoc
13-12-2013, 09:54
Witam
Mam prośbę. Chciałbym się jeszcze załapać na zwrot VATu. Będę składał to po raz pierwszy. Działke mam od 2 lat, ale od wrześnie dopiero posiadam pozwolenie na budowe. W przyszłym roku się nie łapie bo mam za duży metraż.
Otóż czy żeby rozliczyć się w ciągu 5 lat za materiały zakupione do 31.12.13 to czy musze już rozliczyć się w tym roku pierwszy raz, za materiały które już posiadam? Mam zrobione fundamenty- bloczki, stal, beton, cement, dysperbit, plastyfikator itp. Materiał na sciany, stal do stropu, dachówke, rynny, kominy, okna na poddasz chce kupic do 31.12.13 i rozliczyć się w ciągu 5 lat wniosek musisz złozyć do 31.12.2013, f-ry musza miec date do 31.12.2013 i byc zaplacone - jesli nie chcesz ich odliczać w 1 wniosku to weź na przelew i wtedy je rozliczysz w kolejnym wniosku

wojgoc
13-12-2013, 09:56
Ps Ja też czekam jeszcze na materiały:) Więc też w ostatniej chciwli będę zanosiła wniosek.
Zjeżdzają mi powoli płytki , drzwi , panele itp. Ty rozliczasz f-ry a nie materiał - ten moze dojechać kiedy chce, ważne aby był zapłacony:yes:

VAT
13-12-2013, 10:33
Ktoś wcześniej dwa razy pytał o pompę ciepła - bez odpowiedzi. Okazuje się że MOŻNA - http://interpretacje-podatkowe.org/wydatek/ilpb2-415-836-12-4-ws

VAT
13-12-2013, 10:50
ZMIANY OD 01.01.2014r.

Po 31 grudnia 2013 r. prawo ubiegania się o zwrot części wydatków na zasadach określonych w uchylanej ustawie zostało przyznane wyłącznie z tytułu zakupów dokonanych i udokumentowanych fakturą VAT do 31 grudnia 2013 r. Wnioski o zwrot tych wydatków mogą być składane do końca 2018 r. w zależności kiedy były wystawione faktury.
Gdy faktury VAT wystawione były w okresie:
- od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2005 r. - wnioski można składać nie później niż do dnia 31 grudnia 2014 r.;
- od dnia 1 stycznia 2006 r. do dnia 31 grudnia 2007 r. - wnioski można składać nie później niż do dnia 31 grudnia 2015 r.;
- od dnia 1 stycznia 2008 r. do dnia 31 grudnia 2009 r. - wnioski można składać nie później niż do dnia 31 grudnia 2016 r.;
- od dnia 1 stycznia 2010 r. do dnia 31 grudnia 2011 r. - wnioski można składać nie później niż do dnia 31 grudnia 2017 r.;
- od dnia 1 stycznia 2012 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. - wnioski można składać nie później niż do dnia 31 grudnia 2018 r.
UWAGA! W przypadku, gdy wniosek dotyczący inwestycji rozliczanej według zasad obowiązujących do dnia 31 grudnia 2013 r. składany jest po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2013 r., obliczone limity kwoty zwrotu dotyczą okresów liczonych od dnia złożenia tego wniosku do dnia 31 grudnia 2018 r.

TYLKO FAKTURY WYSTAWIONE DO KOŃCA 2013 ROKU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

A tak dla ułatwienia http://nowe2011.cba.pl/lista/lista.pdf

_artur_
13-12-2013, 10:56
może ktoś przetłumaczyć z polskiego na ludzki ten fragment:

"UWAGA! W przypadku, gdy wniosek dotyczący inwestycji rozliczanej według zasad obowiązujących do dnia 31 grudnia 2013 r. składany jest po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2013 r., obliczone limity kwoty zwrotu dotyczą okresów liczonych od dnia złożenia tego wniosku do dnia 31 grudnia 2018 r."

VAT
13-12-2013, 11:11
Czyli faktury do 31.12.2013r., wniosek złożony po 01.01.2014r.!, a limity z kwartału w którym będzie składany wniosek.

I dla ułatwienia http://nowe2011.cba.pl/lista/lista.pdf

autorus
13-12-2013, 13:08
jak to jest z lampami? konkretnie chodzi oczywiście o oprawy świetlne sufitowe. Pytam sie bo znajoma twierdzo, że czytała artykuł ze nie można ich odliczyć.

ivy17
13-12-2013, 13:33
jak to jest z lampami? konkretnie chodzi oczywiście o oprawy świetlne sufitowe. Pytam sie bo znajoma twierdzo, że czytała artykuł ze nie można ich odliczyć.

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/591BE96A1A

autorus
13-12-2013, 14:01
A po ludzku ?

ivy17
13-12-2013, 14:15
A po ludzku ?

ja to rozumiem tak :

Umieszczenie opraw oświetleniowych w obwieszczeniu MTiB nie oznacza, że zakup każdej oprawy oświetleniowej upoważnia do zwrotu podatku od towarów i usług, a jedynie tych opraw, które są umiejscawiane na trwałe.

czyli te elementy instalacji elektrycznej nie mogą być dowolnie przenoszone z miejsca na miejsce w mieszkaniu, lecz każda zmiana ich położenia łączy się z koniecznością dokonania istotnych nakładów i robót polegających między innymi na rozkuwaniu i ponownym montowaniu w tychże ścianach elementów instalacji....

aniqa1982
13-12-2013, 14:44
Ty rozliczasz f-ry a nie materiał - ten moze dojechać kiedy chce, ważne aby był zapłacony:yes:
No tak o to mi chodziło a źle napisałam. haha

kotylozaur
13-12-2013, 20:00
I dla ułatwienia http://nowe2011.cba.pl/lista/lista.pdf

Link nie działa :(

MoHardcore
14-12-2013, 11:58
Jeszcze jedno pytanie...

Kupiłem na siebie (nie jestem właścicielem, ani najemcą...żadnych praw) 1. oprawy halogenowe, 2. kable 2x1,5, 3. 3 x2,5, 4. obudowe rozdzielni, 5. wyłączniki nadprądowe,6. ramka do gniazdek (pięciokrotna), 7. wkłady do tej ramki, 8. złączki wago, 9. gniazda do żarówek gu10.

Sprawa jest taka, że na fakturach mam wpisany adres zameldowania (u rodziców). Jednak kupiłem te rzeczy do domu babci, bo się tam wprowadzamy. Chcemy napisać umowę użyczenia domu w zamian za np. opłacanie rachunków i dbanie o dom. Czy będę mógł to wszystko sobie odliczyć (tzn poza WAGO bo to napewno odpada)?

Rzecz jasna chcemy ją napisać z datą wsteczną, np. 1 listopada, żeby faktury się zgadzały.

mari180790
14-12-2013, 13:58
Czy kamień dekoracyjny można odliczyć?

Dimax
14-12-2013, 17:15
Witam,

Czy za dekoracyjne szkło hartowane między szafkami w kuchni (ułożone zamiast płytek) można dostać zwrot VAT?

I chciałbym się upewnić - od 2013r. wykańczam mieszkanie, mam poniżej 35 lat, czy dobrze myślę że zgodnie z nowymi przepisami będę mógł odliczyć VAT tylko za faktury wystawione do 31.12.2013r? Za materiał który kupię od 1 stycznia 2014 już nie odlicze VATu tak?

sherif
14-12-2013, 20:17
Witam !

Takie pytanie odnośnie limitu oraz kwoty (%) zwrotu. Buduję obecnie dom (razem z żona), mam faktury VAT do odliczenia. W 2005r po remoncie mieszkania (jestem sam właścicielem) odliczałem vat i korzystałem z ulgi remontowej. czy to ma jakieś zastosowanie w obecnym rozliczeniu ?
Jak rozumiem przepis odnosi się do tych samych poniesionych wydatków, czyli jakbym ubiegał się teraz o zwrot vatu za stare faktury z remontu ? Dobrze kombinuje ?

okobar
15-12-2013, 09:35
wniosek musisz złozyć do 31.12.2013, f-ry musza miec date do 31.12.2013 i byc zaplacone - jesli nie chcesz ich odliczać w 1 wniosku to weź na przelew i wtedy je rozliczysz w kolejnym wniosku

a skad taka informacja?
Ustawa informuje że termin rozliczenia dokumentów - tj. faktur za zakupy do 31 grudnia 2013r - można rozliczyć do końca roku 2018- nawet jeśli nie łapiesz się już z tymi warunkami - czyli wieku, metrażu itp. ponieważ praw nabytych nie zabierają, lecz jak to ładnie nazwali - wygaszają

dzwoniłem do swojego US - tam mi powiedzieli że nie ma problemu
mogę złożyć wniosek kiedy chcę, np. w lecie 2014, ale dokumenty jakie mogę brać pod uwagę nie mogą być późniejsze niz 31 grudnia 2013
i nie jest dla nich ważne czy to mój pierwszy czy 20 wniosek o zwrot
i to jest dla mnie zrozumiałe

nie ma zapisu w ustawie, przynajmniej ja nie widzę, nie ze nie mogę wystąpić po 1 stycznia 2014 z dokumentami tegorocznymi

jak taki pewny jesteś wskaż mi proszę podstawę prawną...

naan5
15-12-2013, 09:52
Dokładnie tak. Nie ma w ustawie żadnego zapisu o tym, że pierwszy wniosek musi być złożony do końca tego roku. Jest tylko podany harmonogram, w jakim okresie trzeba rozliczyć faktury za konkretne lata i to jest jedyne ograniczenie, na które trzeba uważać mając jeszcze nierozliczone faktury za jakieś stare lata.
A prawda jest taka, że te plotki o konieczności złożenia wniosku do końca roku bo inaczej przepadnie, to rozpuszczają głównie biura rachunkowe i różni księgowi żeby sobie nałapać nieświadomych niczego klientów i wyciągnąć od nich kasę bo się ludzie wystraszą, że im przepadnie, a że mało czasu to sami nie zdąża bo to dużo roboty przy tym itd...

wojgoc
15-12-2013, 11:24
a skad taka informacja?
Ustawa informuje że termin rozliczenia dokumentów - tj. faktur za zakupy do 31 grudnia 2013r - można rozliczyć do końca roku 2018- nawet jeśli nie łapiesz się już z tymi warunkami - czyli wieku, metrażu itp. ponieważ praw nabytych nie zabierają, lecz jak to ładnie nazwali - wygaszają

dzwoniłem do swojego US - tam mi powiedzieli że nie ma problemu
mogę złożyć wniosek kiedy chcę, np. w lecie 2014, ale dokumenty jakie mogę brać pod uwagę nie mogą być późniejsze niz 31 grudnia 2013
i nie jest dla nich ważne czy to mój pierwszy czy 20 wniosek o zwrot
i to jest dla mnie zrozumiałe

nie ma zapisu w ustawie, przynajmniej ja nie widzę, nie ze nie mogę wystąpić po 1 stycznia 2014 z dokumentami tegorocznymi

jak taki pewny jesteś wskaż mi proszę podstawę prawną...
ja taką informację otrzymałem ze swojego US - tradycyjnie co urząd to inna interpretacja

GraMar
15-12-2013, 12:45
Czy zmiana o zwrocie VAT już się uprawomocniła i zmiany NA pewno wejdą w życie po ścieżce legislacji- ktoś tu coś wie na 100% ?

born2july
15-12-2013, 12:51
ja taką informację otrzymałem ze swojego US - tradycyjnie co urząd to inna interpretacja
Trochę jestem skołowany, więc najlepiej będzie jeśli jutro wpadne do urzędu skarbowego i dowiem się czy musze do końca roku złożyć 1 wniosek. Pytanko na jakiej stronie są wyszczególnione materiały które można śmiało odliczyć?

plusfoto
15-12-2013, 13:48
dzwoniłem do swojego US - tam mi powiedzieli że nie ma problemu
mogę złożyć wniosek kiedy chcę, np. w lecie 2014

A dopytałeś dokładnie i poinformowałeś że chodzi o I wniosek i o rozliczenie na dotychczasowych zasadach?
Jakoś wszystkie US Łódzkie i Warszawskie twierdzą że I wniosek musi być złożony do końca tego roku. Później możesz rozliczyć resztę FV ale tylko wystawionych do końca tego roku których nie zdążysz ująć w tym wniosku. Przecież może np. zdarzyć się tak że FV tegoroczną dostaniesz 10 stycznia pocztą.

Dimax
15-12-2013, 17:02
Witam,

Czy za dekoracyjne szkło hartowane między szafkami w kuchni (ułożone zamiast płytek) można dostać zwrot VAT?

I chciałbym się upewnić - od 2013r. wykańczam mieszkanie, mam poniżej 35 lat, czy dobrze myślę że zgodnie z nowymi przepisami będę mógł odliczyć VAT tylko za faktury wystawione do 31.12.2013r? Za materiał który kupię od 1 stycznia 2014 już nie odlicze VATu tak?

Prosiłbym ludzi dobrej woli o udzielenie odpowiedzi (patrz wyżej) gdyż jestem w tym cienki i gubie się...
Szkło, o którym pisałem to oczywiście panele szklane np. takie: http://www.lsdesign.com.pl/galerie/panel60_120/image0056.html

Ponadto mam sprzeczne informacje odnośnie kuchenki elektrycznej... tak więc proszę o pomoc - czy kuchnię elektryczną, indukcyjną z piekarnikiem (bez gazu) można też odliczyć czy nie można?

Proszę o pomoc, dziękuję z góry.

okobar
15-12-2013, 18:20
A dopytałeś dokładnie i poinformowałeś że chodzi o I wniosek i o rozliczenie na dotychczasowych zasadach?
Jakoś wszystkie US Łódzkie i Warszawskie twierdzą że I wniosek musi być złożony do końca tego roku. Później możesz rozliczyć resztę FV ale tylko wystawionych do końca tego roku których nie zdążysz ująć w tym wniosku. Przecież może np. zdarzyć się tak że FV tegoroczną dostaniesz 10 stycznia pocztą.

oczywiście że tak, sprawdzałem w 3 różnych urzędach
mówią ze bez różnicy czy pierwszy wniosek czy 20

dla pewności jutro spróbuję się dodzwonić do Krajowej informacji podatkowej...

marcin.sto1
15-12-2013, 22:14
Czy mogę odliczyć bloczki fundamentowe i beton komórkowy "solbet" (w wykazie jest "wyroby z betonu i gipsu" i "cegły, dachówki....."), więc chyba tak?
Mam do wydania do końca roku 20tys. , co kupować za tą kwotę do stanu "0"/surowy otwarty żeby można to odliczyć?

VAT
16-12-2013, 13:17
Link nie działa :(

Działa, działa, http://nowe2011.cba.pl/lista/lista.pdf , tylko trzeba mieć zainstalowanego akrobata, bo to pdf.
A tak bardziej normalnie to http://nowe2011.cba.pl/lista/lista.html , tylko w pdf łatwiej wyszukiwać!

gosja
16-12-2013, 13:46
Pytanie w sprawie adresu i przypisania do US
w moim mieście są dwa US, jeden większy, gdzie tematy rozliczeń ciągną się max długo i drugi, mniejszy, gdzie wszystko idzie sprawniej i szybciej.
Wcześniej razem z mężem byliśmy terytorialnie przypisani do tego większego, więc tam składałam dwa wnioski. Teraz po przeprowadzce i przemeldowaniu, ja należę do tego mniejszego US a mąż nadal (nie spieszy mu się z meldunkiem) do tego większego.
Pytanie- czy mogę składać wniosek do swojego US czy muszę do tego co wcześniej, z racji adresu męża? Oczywiście rozliczamy się wspólnie

adk
16-12-2013, 14:40
Zadzwoniłam do swojego US (Otwock) zapytać czy muszę pierwszą deklarację VZM złożyć do 31.12.2013. Pani wręcz mnie zbeształa za taki pomysł. Potwierdziła że nigdzie w ustawie nie ma zapisu o terminie złożenia 1 wniosku o odliczenie.
A mimo to po tym co tu było pisane i tak mam obawy czy czekać z pierwszym wnioskiem do przyszłego roku. Nie wiem kiedy zrobię tą deklarację - kompletnie nie mam czasu.

ivy17
16-12-2013, 14:58
Zadzwoniłam do swojego US (Otwock) zapytać czy muszę pierwszą deklarację VZM złożyć do 31.12.2013. Pani wręcz mnie zbeształa za taki pomysł. Potwierdziła że nigdzie w ustawie nie ma zapisu o terminie złożenia 1 wniosku o odliczenie.
A mimo to po tym co tu było pisane i tak mam obawy czy czekać z pierwszym wnioskiem do przyszłego roku. Nie wiem kiedy zrobię tą deklarację - kompletnie nie mam czasu.

ja składam w tym roku ( jakies ostatnie dni roku), chcociażby dlatego ze jest to niejednoznaczne. Co urząd to inna opinia. Niestety nie mam tego na piśmie więc wolę nie kusić ze jednak potem bedzie innna interpretacja :-( Ni epo to zbierałam faktury zeby potem sie okazała ze ni ebedzie zwrotu, kasa zawsze się przyda :-)