PDA

Zobacz pełną wersję : Zwrot VAT



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33]

_artur_
28-05-2014, 23:26
wg mnie to nie masz żadnych szans na odliczenie vatu w takim układzie.. kto jest właścicielem działki?

wojgoc
28-05-2014, 23:40
jak dobrze rozumiem, to działka jest Mamy, rachunki na Mame a pozwolenie na Ciebie - nie widzę szans na odliczenie.
Przepisanie pozwolenia na Mamę bedzie z datą obecną, więc wstecz nie działa.

wojgoc
28-05-2014, 23:43
Witam,
US zakwestionował mi kilka pozycji, w tym ważniejsze to tak nazwane w fakturze:
1. Pakiet kocioł kondensacyjny 20kW z wymiennikiem BIAWAR 125
2. Układ mieszający do rozdzielaczy

Poz. 1 - problemem jest "pakiet", bo w nim może być wiele rzeczy. W rzeczywistości był kocioł i wymiennik.
Poz. 2 - brak PKWiU. Pani poinformowała mnie, że w moim interesie jest zdobyć ten numer. Ale jak, skoro nawet w sklepie mi go nie ustalili po kontakcie z producentem?

W jaki sposób ewentualnie podejmować czynności z US? Wyjaśnienia na piśmie i wskazanie np. PKWiU kotła i zasobnika wystarczą? Czy trzeba w to angażować sprzedawcę?
złóż oświadczenie, że pakiet zawierał kocioł wraz z wymiennikiem, jesli możesz to dołącz pismo z firmy, która Ci to sprzedała co zawierał pakiet.
Pani niech sama sobie zdobedzie PKWiU jeśli ma wątpliwości.

Kasia242
29-05-2014, 19:11
jak dobrze rozumiem, to działka jest Mamy, rachunki na Mame a pozwolenie na Ciebie - nie widzę szans na odliczenie.
Przepisanie pozwolenia na Mamę bedzie z datą obecną, więc wstecz nie działa.
To jest 100% pewne?
Takdziałka jest mamy..ja prowadze budowe na siebie ze wzgledów logistycznych...ale to dziwne skoro w urzedzie mi powiedzieli ze pozwolenie na budowe mozna wystawić na kogokolwiek ale...za zgoda własciciela działki !! Więc jesli tu nie ma to znaczenia to po co tak nam mówili w urzędzie.
Acha z tego co wiem to przepisanie pozwolenia na inna osobę nie zmienia daty wydania pozwolenia...poniewaz dom juz stoi wiec nie mógł się zacząć budowac np. od jutra zeby pisać nowe pozwolenie to jest tylko przepisanie. Bieżące pozwolenie nie wygasa i nie jest wydawane nowe...Musze podpytać prawnika.

_artur_
29-05-2014, 20:44
dziwne.. co ma do tego zgoda właściciela działki.. ktory po wybudowaniu wg prawa jest właścicielem np. domu mimo że pozwolenie było na kogoś innego.. w ogóole to co doradzili w gminie to jakaś bzdura.. przykład prosty - nie wiem czy masz rodzeństwo - ale np. w przypadku śmierci właściciela działki (oczywiście życzę Twojej Mamie jak najdłuższego życia) to wszystko co jest na działce wchodzi do spadku.. i nie jest właścicielem ten na kogo pozwolenie tylko czyj jest grunt..
a co do meritum to zmiana pozwolenia nic nie da bo wydatki w czasie kiedy pozwolenie było na Ciebie to wydawała poeniadze Mama.. i nawet jak przepiszesz pozwolenie to przepisanie będzie z datą bieżącą a wydatki wcżeśniej były..

Kasia242
29-05-2014, 21:23
No tak ale czy to nowe przepisane pozwolenie to bedzie pozwolenie na budowe nr. XXXXXX z dnia XXXXX czy bedzie to nowe pozwolenie na budowe? :yes: Oj chyba sie mylisz....Data wydania pozwolenia i związane z nią procedury ,pieczatki,podpisy,warunki sa z konkretnymi datami,i wpisami mającymi swój chronologiczny ciąg...przeciez przepisanie pozwolenia na budowę nie zmienia daty jego wydania...zmienia tylko osobe ,,a własciewie to osoby takze nie zmienia tylko zostaje ono PRZEPISANE NA INNA OSOBE.co oznacza ni mniej ni wiecej ze do dyspozycjii urzędu wydziału budownictwa wsprawie np. odbioów upowazniona jesrt nowa osoba a nei nowe pozwolenie:)....Zasiegnąlem juz języka na forum prawnym,i własnei takei info dostałem że data wydania pozwolenia na budowę nie jest wiążąca prawnie z dana osobą a jest tylko aktem uprawnaijącym do posługiwania się instrumentami przypisaneymi tej budowie.
pozdrawiam

_artur_
29-05-2014, 22:05
no i tu się zgadzam.. tylko jak udowodnisz przed US że te wydatki to mama ponosiła na tą budowę skoro nie była jej tylko twoja? i czemu ma być zwrot vat za wydatki na nie jej budowę? a wydawała na twoją? hmmm.. to pewnie darowizna była nie zgłoszona :D - taka interpretacja urzędu też jest mozliwa..
a w ogóle to co za problem zadzwonić do us i zapytać?

wojgoc
30-05-2014, 08:04
No tak ale czy to nowe przepisane pozwolenie to bedzie pozwolenie na budowe nr. XXXXXX z dnia XXXXX czy bedzie to nowe pozwolenie na budowe? :yes: Oj chyba sie mylisz....Data wydania pozwolenia i związane z nią procedury ,pieczatki,podpisy,warunki sa z konkretnymi datami,i wpisami mającymi swój chronologiczny ciąg...przeciez przepisanie pozwolenia na budowę nie zmienia daty jego wydania...zmienia tylko osobe ,,a własciewie to osoby takze nie zmienia tylko zostaje ono PRZEPISANE NA INNA OSOBE.co oznacza ni mniej ni wiecej ze do dyspozycjii urzędu wydziału budownictwa wsprawie np. odbioów upowazniona jesrt nowa osoba a nei nowe pozwolenie:)....Zasiegnąlem juz języka na forum prawnym,i własnei takei info dostałem że data wydania pozwolenia na budowę nie jest wiążąca prawnie z dana osobą a jest tylko aktem uprawnaijącym do posługiwania się instrumentami przypisaneymi tej budowie.
pozdrawiam
nie mylę się,
pozwolenie bedzie miało ten sam numer XXXX, bedzie się tyczyło tej samej działki YYYY, ALE DATA PRZEPISANIA BEDZIE .....2014!!!
Z punktu widzenia prawnego nic się nie zmieni, z punktu widzenia ustawy o zwrocie VAT zmienia się. Art. 4 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.2005r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. nr 177, poz.1468 z późniejszymi zmianami) brzmi:
Prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje, pod warunkiem, że osoba fizyczna posiada:
1) prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z
dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016, z późn
zm.) albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w
przypadku inwestycji określonej w art. 3 ust. 1 pkt 3;
2) pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą z dnia 7
lipca 1994 r. - Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie.
a art. 3 pkt 4 mówi, że:
Dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków, o
których mowa w ust. 1, jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej.

dalej uważasz, że spełniasz te warunki?
Złóż wniosek o interperetację do swojego US i bedziesz wiedział na czym stoisz.

Kasia242
02-06-2014, 20:47
dalej uważasz, że spełniasz te warunki?
Złóż wniosek o interperetację do swojego US i bedziesz wiedział na czym stoisz.
Ale PRZEPISANIE POZWOLENIA NA BUDOWE Z DATĄ 2014 NIE ZMIENIA FAKTU ZE POZWOLENIE WYDANE ZOSTAŁE NA ZUPEŁNIE INNA DATĘ,
TO TUTAJ JEST KRUCZEK. Ja pytałem prawnika to stwierdził ze problemu nie będzie ale oczywiscie złozymy stosowne papiery do US i zobaczymy co oni powiedzą,znając nasze urzedy interpretacja moze być różna.
Faktury na materiały budowlane sa z 2012 roku podobnie jak pozwolenie na budowe i podobnie jak wpisy do dziennika przez kierbuda...za dużo dowodów żeby US chciał tu sie porywac na sprawę w sądzie,bo taka bede musiał załozyć w razie gdyby odmówili tego zwrotu.
pozdrawiam

_artur_
02-06-2014, 20:52
ale osoba w dacie PONIESIENIA WYDATKÓW jest na fakturach INNA niż na pozwoleniu.. i dlatego naszym zdaniem nie ma szans.. oczywiście powodzenia.. napisz komiecznie co odpowie US bo jak kasę wypłaci to będzie ewenement..

wojgoc
02-06-2014, 21:56
Ale PRZEPISANIE POZWOLENIA NA BUDOWE Z DATĄ 2014 NIE ZMIENIA FAKTU ZE POZWOLENIE WYDANE ZOSTAŁE NA ZUPEŁNIE INNA DATĘ,
TO TUTAJ JEST KRUCZEK. Ja pytałem prawnika to stwierdził ze problemu nie będzie ale oczywiscie złozymy stosowne papiery do US i zobaczymy co oni powiedzą,znając nasze urzedy interpretacja moze być różna.
Faktury na materiały budowlane sa z 2012 roku podobnie jak pozwolenie na budowe i podobnie jak wpisy do dziennika przez kierbuda...za dużo dowodów żeby US chciał tu sie porywac na sprawę w sądzie,bo taka bede musiał załozyć w razie gdyby odmówili tego zwrotu.
pozdrawiam
złóż wniosek do swojego urzędu skarbowego - wtedy bedziesz miał podstawę prawną do zwrotu lub sadzenia się. Nim zaczniesz proces z US to poproś tego prawnika o pisemne potwierdzenie przez niego, że nie bedziesz miał problemu - łatwiej odzyskasz kase z jego OC niż z US

wojgoc
02-06-2014, 21:59
ale osoba w dacie PONIESIENIA WYDATKÓW jest na fakturach INNA niż na pozwoleniu.. i dlatego naszym zdaniem nie ma szans.. oczywiście powodzenia.. napisz komiecznie co odpowie US bo jak kasę wypłaci to będzie ewenement..
dokładnie tak:)

kowalt
04-06-2014, 14:44
Dla mnie to kuriozum, że zbierają VAT, aby go później oddać. A interpretacja za co się należy a za co nie też jest dla mnie kosmiczna :)

wojgoc
06-06-2014, 14:24
Dla mnie to kuriozum, że zbierają VAT, aby go później oddać. a niby czemu:confused:

A interpretacja za co się należy a za co nie też jest dla mnie kosmiczna :)
może jesteś z innej galaktyki:D

oliwkawawa
17-06-2014, 16:21
Pytanko krótkie. Wniosek o zwrot VAT składa się wg miejsca zamieszkania czy tak?

oliwkawawa
17-06-2014, 16:23
I druga rzecz. Odrzucono mi słynne oprawy oświetleniowe (i wiele wiele innych rzeczy). Pani w urzędzie była zła że nie wpisałam na fakturze PKWiU. No faktycznie, bo mam obowiązek..
Druga rzecz. Wyguglała sobie po numerze produktu moje "oprawy" i się ze mną kłóciła, że to na tej stronie www to są lampy i plafony (na innej stronie były jako oprawy). Na moje pytanie co więc jest oprawą oświetleniową-nie odpowiedziała nic.

wojgoc
17-06-2014, 18:05
Pytanko krótkie. Wniosek o zwrot VAT składa się wg miejsca zamieszkania czy tak?
Art. 2. Ilekroć w ustawie jest mowa o:

4) urzędzie skarbowym - rozumie się przez to naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej wniosek, w dniu złożenia przez nią wniosku, przy czym w przypadku wspólnego wniosku małżonków mających różne miejsca zamieszkania - naczelnika urzędu skarbowego wskazanego we wniosku, jeżeli jest on właściwy ze względu na miejsce zamieszkania przynajmniej jednego z małżonków;

wojgoc
17-06-2014, 18:08
I druga rzecz. Odrzucono mi słynne oprawy oświetleniowe (i wiele wiele innych rzeczy). Pani w urzędzie była zła że nie wpisałam na fakturze PKWiU. No faktycznie, bo mam obowiązek..
w którym art. ustawy z 29.08.2005 jest zapisany ten obowiązek:confused:

oliwkawawa
17-06-2014, 18:28
w którym art. ustawy z 29.08.2005 jest zapisany ten obowiązek:confused:

nie wiem;) z mojej strony to była ironia. Pani za to mówiła tonem, jakbym popełniła mega uchybienie...

oliwkawawa
17-06-2014, 18:28
Art. 2. Ilekroć w ustawie jest mowa o:

4) urzędzie skarbowym - rozumie się przez to naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej wniosek, w dniu złożenia przez nią wniosku, przy czym w przypadku wspólnego wniosku małżonków mających różne miejsca zamieszkania - naczelnika urzędu skarbowego wskazanego we wniosku, jeżeli jest on właściwy ze względu na miejsce zamieszkania przynajmniej jednego z małżonków;


no i git:) dzięki!

kowalt
01-07-2014, 10:35
Pobierają VAT w sklepach, żeby kilka miesięcy później otrzymać go na konto. Ilu urzędników potrzebnych jest do ogarnięcia tych wszystkich wniosków. Przecież to błędne koło...

wojgoc
01-07-2014, 16:57
Pobierają VAT w sklepach, żeby kilka miesięcy później otrzymać go na konto. Ilu urzędników potrzebnych jest do ogarnięcia tych wszystkich wniosków. Przecież to błędne koło...
możesz napisać jaśniej co masz na myśli:confused: - bo tak to można o każdym podatku napisać;)

kolorowaa
10-07-2014, 20:47
potrzebuję pilnie pomocy bo juz nie moge z tymi paniusiami urzedniczkami:/
mam f-re na ktorej napisane jest OPRAWY LED - nie ma nr PKWIU - ustaliłam go sama piszac do sklepu z prosba o podanie tego nr - nr to 27.40.33.3 a w wykazie min fin widnieje 27.40.25.0 - paniusie w moim us dzis pokazaly mi wykaz - sciagniety z internetu w ktorym bylo ze oprawy led sie nie odliczaja - z nr pkwiu 31.50.25-19.90 lub 27.40.25.0 - to w koncu jak to jest w wykazie min fin widnieje nr pkwiu oraz info ze oprawy oswietleniowe odliczaja sie a one posilkujac sie jakims smiesznym wykazem z internetu twierdza ze skoro jest tam napisane ze oprawy led sie nie odliczaja to sie nie odliczaja - potrzebuje jakas podkladke wyroki sadow czy interpretacje indywidualne zeby im udowodnic swoja racje - o ile oczywiscie ja mam - a jak dla mnie mam bo oprawy led to oprawy osiwetleniowe umiejscowione na stale - nie jak lampa czy zyrandol ktore moge przewiesic...
bede bardzo wdzieczna za jak najszybsza pomoc.

naan5
11-07-2014, 08:30
US ma rację. Oprawy LED nie podlegają odliczeniu bo nie zmieniły stawki vat. Te oprawy oświetleniowe które są w wykazie z symbolem 27.40.25.0 to nie są Led-y, tylko zwykłe oprawy na żarówki lub halogeny. A opraw LED wyjątkowo właśnie się nie odlicza i to wielu ludzi myli.
Oprawy LED to taki wyjątek ponieważ wśród opraw oświetleniowych tylko te LED-y zawsze miały stawkę vat 22%. Inne oprawy miały kiedyś 7% i dlatego je można odliczać.

kolorowaa
11-07-2014, 11:30
US ma rację. Oprawy LED nie podlegają odliczeniu bo nie zmieniły stawki vat. Te oprawy oświetleniowe które są w wykazie z symbolem 27.40.25.0 to nie są Led-y, tylko zwykłe oprawy na żarówki lub halogeny. A opraw LED wyjątkowo właśnie się nie odlicza i to wielu ludzi myli.
Oprawy LED to taki wyjątek ponieważ wśród opraw oświetleniowych tylko te LED-y zawsze miały stawkę vat 22%. Inne oprawy miały kiedyś 7% i dlatego je można odliczać.



ok dzięjkuję ślicznie za odpowiedź
czyli ledowe nie ale halogenowe tak i zyrandole rowniez - mozna sie posilkowac wyrokiem NSA SA IFSK 612/11

naan5
11-07-2014, 12:18
z żyrandolami czy kinkietami to jest ten problem, że zależy od US czy traktuje je jako materiał czy jako wyposażenie domu. Większość US odrzuca ponieważ traktują je jak wyposażenie. Co zresztą w 2012r potwierdził NSA. Tu musisz się zorientować jakie jest stanowisko twojego us.

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/591BE96A1A

dzabij
11-07-2014, 13:59
Swoją drogą to nie wiem jaką logiką kierował się NSA. Funkcjonalnie, czym różni się żyrandol od kranu albo umywalki, które to odlicza się bez problemu ?

naan5
12-07-2014, 06:51
Dlatego ja prywatnie też jestem za tym by żyrandole można było odliczać. W końcu np; drzwi ,które bez problemu odliczamy, tez nie są zamontowane na stałe, w każdej chwili można je zdjąć z zawiasów i wynieść z domu...
Ale stanowisko US-ów jest jakie jest. Można się z tym nie zgadzać, można się odwoływać, przejść całą drogę, aż do NSA, stracić czas i być może pieniądze na prawnika by potem przeczytać taki wyrok jak wyżej i nic z tego nie mieć.

kowalt
14-07-2014, 08:22
możesz napisać jaśniej co masz na myśli:confused: - bo tak to można o każdym podatku napisać;)

No nie w przypadku każdego podatku można się starać o zwrot. W przypadku podatku belki akcyzy itd możesz zapomnieć. Podatek od pracy (dochodowy) czy właśnie od materiałów budowlanych jest w moim przekonaniu niezwykle szkodliwy. Demotywuje odpowiednio do pracy i remontów. Są inne miejsca w których można pobierać podatek - ale nie tu.

mrsmoonx
29-07-2014, 14:32
Witajcie,
Mam pytanie: w 2010 rozliczałam Vat za remont mieszkania. MIeszkanie w 2013 sprzedałam i kupiłam nowe. I na to nowe mam faktury do odliczenia Vat. MOje pytania są następujące:
1. czy to będzie drugi wniosek w ramach 5-letniego limitu?
2. limit mam brac taki jak wpisałam wtedy czy wyliczam na nowo?
3. czy załącznik to vzm 1/c
4. na starym wniosku mąż korygował jakieś groszowe pozycje (wykreślał), niestety robił to w US razem z urzędniczką, nie mam kopii, a był to inny US niż mój obecny. Czy wielkim przewinieniem będzie jeśli wpisze kwotę odliczoną przed korektą?

Z góry dziękuję za odp, wywiozłam dziecko do babci i chcę wreszcie wziąć się za rozliczenie

rayden
30-07-2014, 12:05
Witam, chciałem się zapytać ile US ma na wypłacenie zwrotu różnicy podatku za materiały budowlane (wniosek na druku VZM1)? Wniosek jest w trakcie procesowania US wyczekał dokładnie 4 mce po czym dostałem info ze muszę poprawić 3 pozycję (robiło różnice 20 zł mniej do zwrotu) podpisałem za tydz telefon ze naczelnika znalazła jeszcze dwie pozycje robiące różnice znów ok 20 zł w końcu poprawiłem podpisałem i czekam od 02.07.2014 nie ma telefonów pism ale i też pieniędzy. Jest jakiś termin od ostatniej korekty kiedy mają wypłacić pieniądze? W zeszłym roku poszło to bardzo sprawnie po 2 miesiącach zaczęli procesowac a po 2 tyg miałem pieniądze na koncie kilka dni później znalazłem w skrzynce decyzję. Nie wiem skąd w tym roku taka opieszałość.

Pozdrawiam,

Robert

plusfoto
30-07-2014, 12:37
US cienko przędą więc i 4 miechy od ostatniej poprawki możesz poczekać. Termin biegnie od ostatniej poprawki od nowa.

rayden
30-07-2014, 12:47
To niedobrze bo przyznam że liczyłem trochę na te pieniądze tym razem jest to większą kwota i by mi przyspieszył wykończenie domu.

Pozdrawiam i dzięki za informacje,

Robert

wojgoc
30-07-2014, 22:54
US cienko przędą więc i 4 miechy od ostatniej poprawki możesz poczekać. Termin biegnie od ostatniej poprawki od nowa. idąc tym tokiem rozumowania, to US mógłby w nieskończoność przedłużać termin zwrotu, bo zamiast wykazać wszystkie błędy za 1 razem, od każdej poprawki czekałby max 4 miesięczny termin i wzywał do kolejnej poprawki, co przy np 10 poprawkach dałoby wypłate po ponad 40 miesiącach:yes::D

plusfoto
30-07-2014, 23:31
A jak myślisz dlaczego często się zdarza że o poprawkach dostajesz informację na kilka dni przed terminem zwrotu? Nie mówię o wszystkich US ale część z nich tak postępuje. A jak zareaguje US raydena to zależy od naczelnika. W każdym razie jeśli mu wypłacą za 4 mce to nie będzie mógł nic się odezwać.

wojgoc
31-07-2014, 10:38
ale US nie może w nieskończoność przedłużać rozpatrzenia wniosku, tak więc termin 8 miesiecy od złozenia wniosku jest terminem maksymalnym do uzyskania zwrotu.

kuba435
17-08-2014, 16:54
Proszę o pomoc.
Czy mogę odliczyć:
1. Wanna akrylowa 25.23.12
2. Kamień elewacyjny 23.61.11.2
3. Zaprawa klejąca 23.64.10.0
4. Bateria umywalkowa 28.14.12.0
5. Bateria wannowa 28.14.12.0
6. Fuga biała 23.64.10.00
7. Stelaż do WC 25.11.23.0
8. Miska wisząca wc brak nr
9. Deska wolnopadająca brak nr
10. Przycisk do wc brak nr
11. Zlew kompozytowy brak nr
12. Umywalka blatowa 26.22.10
13. Bateria zlewozmywakowa brak nr
Czy można odliczyć również siatkę ogrodzeniową, słupki, druty, pręty, napinacze?

kuba435
21-08-2014, 18:23
Nie musicie się spieszyć ;)

pitar34
26-08-2014, 12:19
Człowiek tyle czasu musi stracić aby odzyskać to co pobrali w podatkach. Ja to zleciłem księgowej - zapłaciłem jej 100 zł, a odzyskała mi 2k zł.

wojgoc
31-08-2014, 22:51
Człowiek tyle czasu musi stracić aby odzyskać to co pobrali w podatkach. Ja to zleciłem księgowej - zapłaciłem jej 100 zł, a odzyskała mi 2k zł.
a masz 100% pewności, że odzyskałeś wszystko co było możliwe do odzyskania:???:

Paula1122
02-09-2014, 15:43
Proszę o pomoc.
Czy mogę odliczyć:
1. Wanna akrylowa 25.23.12
2. Kamień elewacyjny 23.61.11.2
3. Zaprawa klejąca 23.64.10.0
4. Bateria umywalkowa 28.14.12.0
5. Bateria wannowa 28.14.12.0
6. Fuga biała 23.64.10.00
7. Stelaż do WC 25.11.23.0
8. Miska wisząca wc brak nr
9. Deska wolnopadająca brak nr
10. Przycisk do wc brak nr
11. Zlew kompozytowy brak nr
12. Umywalka blatowa 26.22.10
13. Bateria zlewozmywakowa brak nr
Czy można odliczyć również siatkę ogrodzeniową, słupki, druty, pręty, napinacze?

moim zdaniem można odliczyć wszystko co wymieniłeś. A przynajmniej można spróbować. Ja mam zamiar odpisać praktycznie wszystko co mam na fakturach. Jeśli urząd skarbowy uzna, że przesadziłam, to mi zwróci uwagę i skorygujemy spis.
Już raz tak zrobiłam i dało radę ;)

wojgoc
09-09-2014, 12:39
Mam pytanie do tych, którym US przedłużał weryfikację dokumentów, bo coś się nie zgadzało.
Czy US przesyłając postanowienie o przedłużeniu weryfikacji zwrotu i wymieniając w tym postanowieniu konkretne f-ry, do których ma zastrzezenia - niewidoczne dokładnie opisy pozycji na f-rze i kwoty zakupu netto i brutto, może wydać kolejne postanowienie, wykazując materiał dowodowy ze złozonych f-r nie tylko z tych wczesniejszych ale też kilkanascie innych???
1 postanowienie zostało wystawione w ostatnim dniu jaki US miał na weryfikację dokumentów, 2 postanowienie również zostało wystawione w ostatnim dniu jaki US wyznaczył sobie na weryfikację 1 postanowienia.
Poza tym - czy liczy sie data wystawienia postanowienia przez US czy data wysłania tego postanowienia??? Postanowienie wysłane do mnie przez US ma date stempla pocztowego 20.08 a postanowienie ma date 18.08 - ostatni dzień, jaki US wyznaczył sobie na załatwienie sprawy. Czy można powiedzieć, że US nie zmieścił się w wyznaczonym terminie na załatwienie sprawy i można wystąpić o odsetki i anulowanie postanowienia 2?

cronin
09-09-2014, 16:34
Czy kocioł elektryczny do CO można odliczyć?
Mam też podgrzewacz objętościowy do cwu Galmeta 140l,
Coś mi się wydaje że ani jednego ani drugiego nie mogę odliczyć, ale może się mylę?

Esiak
10-09-2014, 08:50
Czy kocioł elektryczny do CO można odliczyć?
Mam też podgrzewacz objętościowy do cwu Galmeta 140l,
Coś mi się wydaje że ani jednego ani drugiego nie mogę odliczyć, ale może się mylę?



ex 25.21.12.0
Kotły centralnego ogrzewania wytwarzające gorącą wodę lub parę o niskim ciśnieniu - z wyłączeniem kotłów parowych innych niż: - kotły grzewcze parowe stalowe i żeliwne dla budownictwa; - kotły grzewcze parowe stalowe


47
25.21.13.0
Części kotłów centralnego ogrzewania


48
ex 25.29.11.0
Zbiorniki, cysterny, kadzie i podobne pojemniki (z wyłączeniem pojemników na sprężony lub skroplony gaz), z żeliwa, stali lub aluminium, o pojemności > 300 l, niewyposażone w urządzenia mechaniczne lub termiczne - wyłącznie wymienniki ciepła i naczynia wyrównawcze c.o. i c.w., zasobniki ciepłej wody, zbiorniki w oczyszczalniach ścieków - ze stali


myślę, że możesz odliczyć...

cronin
10-09-2014, 09:39
kocioł ok spróbuję , ale podgrzewacz ma < 300l i ma grzałkę , więc nie

rayden
22-09-2014, 00:46
Dostałem zwrot 4 sierpnia 2014 czyli ok 1 m-ca od ostatniej poprawki. Źle nie jest ale cudownie też nie było 2 a 5 mc to jest jednak różnica.

jojo117
29-09-2014, 07:00
Witam
Proszę o pomoc. Czy można odliczyć:
1) Dysperbit
2) Kotwy do ściany trójwarstwowej firmy HABE (jest to kotwa ze stali nierdzewnej)
3) Taśma kalenicowa OPTI-DUO-ROLL
4) Złącza kątowe równoramienne (na fakturze 22.23.12.0)
5) Masa szpachlowa
Proszę o odpowiedź.

Justyna P
06-10-2014, 19:50
Witam muszę się zabrać za rozliczenie faktur z roku 2013 - wcześniej składałam 2 wnioski - zwroty dostałam, jeden z korektami - przy czym zadzwonili poprosili żeby mąż przyjechał do US - poprawili to razem na miejscu - w sumie od razu po tej poprawce zostało to przekazane do przelewu.
Ale mam gorącą prośbę mógłby ktoś wrzucić aktualne linki do przepisów, a raz stąd miałam takiego "przetworzoną" listę z materiałami (komentarzami) co urzędy raczej akceptują a co nie. Macie jakieś ciekawe (pomocne) materiały

Mika55
24-10-2014, 15:38
Podbijam :bye:

GoksaP
03-02-2015, 12:06
Cześć,

Mam pytanie odnośnie zwrotu VATu w 2015 roku - jak to jest? Czy ulga na materiały budowlane nadal istnieje?
Co w przypadku, gdy buduję dom o pow. 150 mkw? To już mnie z miejsca dyskwalifikuje?

Dzięki.

_artur_
03-02-2015, 12:46
nie istnieje, jedynie wydatkl PONIESIONE do końca 2013 możesz odliczać ale też musisz mieć pozwolenie na budowę z tamtego okresu

GoksaP
05-02-2015, 11:24
Ok, szkoda.

A co w przypadku, gdy mam działalność gospodarczą (głównie projektową, ale mam wpisane w PKD usługi budowlane, itd.)?

pbtd
21-02-2015, 23:24
Witam,
czy można odliczyć VAT od:
1. zaworów do baterii
2.wężyków do baterii,
3. przyłączy i kolanek (np. do WC)?

Jak jest w końcu z:
1. listwami i łącznikami do nich (narożniki, zakończenia itp.)
2. fugami, silikonami?
Znalazłem na ten temat sprzeczne informacje.
Z góry dziękuję za pomoc :)

pbtd
13-03-2015, 19:38
Bardzo proszę o odpowiedź.

Murator FINANSE
15-03-2015, 09:11
od 1 stycznia można rozliczyć VAT w dwóch przypadkach :
1) albo jeśli to dotyczy faktur wystawionych do 31 grudnia 2013

2)albo jeśli dotyczy sytuacji po 1 stycznia 2014 jeśli: to tak naprawdę jest istotną kwestią powierzchnia domu.
Mamy prawo do uzyskania zwrotu VAT uwzględniając poniższe warunki:

1) Budowany dom nie może przekroczyć 100m2 powierzchni użytkowej
2) W domu może być wyłącznie jeden lokal mieszkalny,
3) Pozwolenie na budowę musi być wydane po 1 stycznia 2014
4) Inwestor nie może skończyć 36 lat przed końcem roku kalendarzowego, w którym wydano pozwolenie na budowę
5) Nie można być właścicielem innej nieruchomości

Na wypłatę zwrotu czeka się do 4 miesięcy.
Wniosek o kredyt składamy poza programem MDM a wnioskuje się o zwrot po spełnieniu powyższych warunków bezpośrednio do Urzędu Skarbowego.

tessau
14-05-2015, 08:04
A czy z oświetlenia można starać się o zwrot VAT-u?

pecet0
02-08-2015, 14:04
[B]
Wniosek o kredyt składamy poza programem MDM a wnioskuje się o zwrot po spełnieniu powyższych warunków bezpośrednio do Urzędu Skarbowego.

do zwrotu VAT jest potrzebny jakiś konkretny kredyt MDM ?
czy mogę wziąć dowolny kredyt, w dowolnym miejscu a o zwrot podatku VAT i tak się ubiegać?

slavbud
01-09-2015, 22:53
Szanowni Państwo

Proszę o interpretację ustawy z dnia 27.09.2013 r (poz
1304) o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez
młodych ludzi w zakresie rozdziału 4 "Zwrot osobom fizycznym
niektórych wydatków poniesionych w związku z budową pierwszego
własnego mieszkania".

Otóż na początku wspomnę, że na moje pytanie nie potrafi
odpowiedzieć Urząd Skarbowy w Szczecinie (miejsce w którym
przebywam), a także ministerstwo finansów w tym krajowa informacja
podatkowa informując przy tym iż nie są autorami ustawy do której
się odwołuję. W związku z powyższym moje pytanie kieruję do Państwa.

Szanowni Państwo ustawa (rozdział 4) umożliwiająca dokonanie zwrotu
VAT (częściowego) dla osób młodych (<36lat), przy budowie
pierwszego domu informuje w pkt. 2 iż warunkiem koniecznym do
uzyskania tej możliwości jest realizacja przedsięwzięcia na
podstawie pozwolenia na budowę wydanego po dniu 1 stycznia 2014r. W
odniesieniu do tego kryterium należy wspomnieć że w dniu
28.06.2015r nastąpiła długo oczekiwana nowelizacja Prawa
Budowlanego gdzie po wejściu w życiu nowych przepisów są możliwe
dwa sposoby rozpoczęcia prac budowlanych: rozpoczęcie budowy
zgodnie ze starą procedurą (z pozwoleniem na budowę) lub z nową
(bez pozwolenia, ale ze zgłoszeniem). Ta druga możliwość jest o
wiele szybsza ponieważ oszczędza kilka tygodni utraconego czasu na
procedury. W kontekście naszej ustawy o pomocy młody - niefortunne
odniesienie się do Pozwolenia na Budowę (prawdopodobnie autorzy nie
przewidzieli możliwości skrócenia tej drogi - zgłoszeniem) w moim
rozumowaniu dyskwalifikuje (choć chciałbym się mylić) wykonanie
budowy domu jednorodzinnego na zgłoszenie a później spełniając
wszystkie inne warunki MDM ubiegania się o zwrot osobom fizycznym
niektórych wydatków.

Reasumując zarówno Ja jak i wiele innych osób stoję przed trudnym
wyborem zainwestowania w pierwsze lokum (w tym wypadku dom - nie od
developera), czyli wyłożenie ok 500 000,00 zł i chciałbym przy tym
uzyskać jaką kol-wiek pomoc se strony Państwa, czyli uzyskać
częściowy zwrot VAT. Abstrahując od tego, że pomoc w tym wypadku w
porównaniu do dopłat do kredytów czy też wcześniejszych
nielimitowanych odliczeniach VAT w budownictwie wydaje się
symboliczna jednakże dla mnie jak i mojej rodziny (2+2) spełniając
pozostałe kryteria każda pomoc w "inwestycji życia"
będzie wskazana.

Proszę o zajęcie stanowiska.

slavbud
01-09-2015, 22:56
kontynuacja wątku DOM z MDM oraz zwrot VAT

witam w kontekście przywołanego na stronie zestawienia grup materiałowych zadam pytanie czy pompa ciepła, wentylacja mechaniczna z rekuperatorem oraz ogrzewanie podlogowe podlegają możliwości odliczenia podatku wat w ramach MDM (nie widzę żadnej podgrupy aby przyporządkować)

w tym miejscu zapytam również co jest bardziej opłacalne dla inwestora skorzystanie z MDM i zbieranie faktur (odliczenie różnicy w podatku np 23 a 7) czy tez zakup materiałów z usługą montażu (dostępny dla wszystkich z poza MDM) który zamienia VAT 23 na 8 i nie ma limitu odpisu ? czy to nie wychodzi na to samo a MDM jest zwykłym mydleniem oczu przez Państwo?

pecet0
02-09-2015, 22:57
co jest bardziej opłacalne dla inwestora skorzystanie z MDM i zbieranie faktur (odliczenie różnicy w podatku np 23 a 7) czy tez zakup materiałów z usługą montażu (dostępny dla wszystkich z poza MDM) który zamienia VAT 23 na 8 i nie ma limitu odpisu ? czy to nie wychodzi na to samo a MDM jest zwykłym mydleniem oczu przez Państwo?

lepiej brać odrazu na 8%,
MDM da Ci to samo (jesli ten material nie jest wykluczony), ale zwrot podatku masz odroczony (dopiero po wprowadzeniu sie)

a jak bierzesz z usluga na 8% to masz z gory pomniejszone o ta roznice podatku

jarett
10-09-2015, 21:02
Znalazłem jeszcze jakieś stare faktury z 2012 i 2013 roku i chciałbym z nich odzyskać Vat za mat. bud. - rozumiem, że jeszcze można. Niestety na większości z nich nie ma PKWiU. Proszę o pomoc jakie pozycje można odliczyć
1. Stal zbrojeniowa
2. drewno egzotyczne (legary, deski) - przeznoczne na taras
3. zaprawa cementowa
4. śruby, wkręty, kątowniki stalowe
5. klej do siatki
6. lakiery, bejce
7. stalowe kotwy (takie do kotwienia słupów stalowych w ziemi)
8. legary/słupy z drewna iglastego
9. bloczki betonowe (to chyba tak)
10. rury, kształtki, odpływy rynnowe (kanalizacyjne i wentylacyjne) z PCV (to chyba tak)
11. oprawy oświetleniowe (to chyba tak)
12. piasek, żwir (to chyba tak)

khaos
25-09-2015, 16:22
Witam,

czy blachodachówka podlega odliczeniu VAT w programie MDM?

wojgoc
20-11-2015, 08:41
Stres to możesz mieć, jak Ci księgowy glupoty powpisuje

ekmir
22-12-2015, 19:38
Mam do zwrotu za materiały budowlane zakupione w latach 2012 i 2013.
Mam w związku z tym pytanie dot. ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego ostatnio ogłoszoną przed kwartałem złożenia niniejszego wniosku o dokonanie zwrotu 7) czyli chodzi o poz. D2 w VZM-1 - czy to ma być kwartał III 2015 r. ?

naan5
23-12-2015, 06:52
Mam do zwrotu za materiały budowlane zakupione w latach 2012 i 2013.
Mam w związku z tym pytanie dot. ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego ostatnio ogłoszoną przed kwartałem złożenia niniejszego wniosku o dokonanie zwrotu 7) czyli chodzi o poz. D2 w VZM-1 - czy to ma być kwartał III 2015 r. ?

Jeśli złożysz do końca grudnia to bierzesz cenę z II kw 2015. Cena za III kw 2015 będzie dotyczyć wniosków złożonych od stycznia 2016.

ekmir
29-12-2015, 22:16
Bardzo proszę o podpowiedź co z poniższego wyszczególnienia mogę odliczyć i jakie są kody PKWiU:
1. panel natryskowy
2. fuga PCI Nanofug
3. silokon PCI Bahamabeige
4. taśma uszczelniająca
5. klej do płytek PCI Pericol
6. umywalka
7. płytki ścienne Meisha Bianco
8. płytki podłoga Garam Bianco
9. płytki Inserto Meisha Bianco
10. płytki listwa Meisha Bianco
11. mozaika Meisha Bianco
12. bateria umywalkowa
13. szafka podwieszana
14. folia w płynie PCI
15. deska wolnoopadająca
16.miska WC Roca GAP

naan5
31-12-2015, 04:46
Bardzo proszę o podpowiedź co z poniższego wyszczególnienia mogę odliczyć i jakie są kody PKWiU:
1. panel natryskowy
2. fuga PCI Nanofug
3. silokon PCI Bahamabeige
4. taśma uszczelniająca
5. klej do płytek PCI Pericol
6. umywalka
7. płytki ścienne Meisha Bianco
8. płytki podłoga Garam Bianco
9. płytki Inserto Meisha Bianco
10. płytki listwa Meisha Bianco
11. mozaika Meisha Bianco
12. bateria umywalkowa
13. szafka podwieszana
14. folia w płynie PCI
15. deska wolnoopadająca
16.miska WC Roca GAP

Wszystko oprócz 4,13,14

ekmir
31-12-2015, 09:53
Wszystko oprócz 4,13,14

A mogłbym prosić o kody PKWiU

ekmir
05-01-2016, 21:15
Nikt nie podpowie ?

Esiak
05-01-2016, 22:54
a po co Ci te kody? nie są wymagane przy składaniu wniosku...
niech US trochę popracuje na swoje wypłaty ;)

ekmir
05-01-2016, 23:17
Może jednak warto im podpowiedzieć

Esiak
05-01-2016, 23:47
zatem szukaj i wpisuj, powodzenia...

ekmir
06-01-2016, 00:46
zatem szukaj i wpisuj, powodzenia...

Liczyłem na pomoc, no cóż ...

naan5
06-01-2016, 09:12
Ale przeciez pkwiu nie ma większego znaczenia. Liczy się tylko to jaka była stawka vat na dany materiał przed 01.05.2004 a do tego potrzebna jest nazwa materiału, natomiast pkwiu ma tylko charakter pomocniczy żeby znaleźć materiał w wykazie. Mi wystarczy nazwa materiału żeby wiedzieć czy można go doliczyć, pwkiu nie potrzebuję i nie sprawdzam.
Jak masz na fakturze np: cement to wiadomo, że to odliczysz nawet gdyby sklep się pomylił i wpisał pkwiu farby.... A jak sklep się pomyli w drugą stronę i np farbie wpisze pwkiu cementu to i tak nie odliczysz bo po nazwie wiadomo, że ten towar nie wchodzi. Dlatego szukanie pwkiu to strata czasu.

A przyznam że nic mnie tak nie wkurza jak podatnicy piszący na kopiach faktur pwkiu...

ekmir
11-01-2016, 19:54
Ale przeciez pkwiu nie ma większego znaczenia. Liczy się tylko to jaka była stawka vat na dany materiał przed 01.05.2004 a do tego potrzebna jest nazwa materiału, natomiast pkwiu ma tylko charakter pomocniczy żeby znaleźć materiał w wykazie. Mi wystarczy nazwa materiału żeby wiedzieć czy można go doliczyć, pwkiu nie potrzebuję i nie sprawdzam.
Jak masz na fakturze np: cement to wiadomo, że to odliczysz nawet gdyby sklep się pomylił i wpisał pkwiu farby.... A jak sklep się pomyli w drugą stronę i np farbie wpisze pwkiu cementu to i tak nie odliczysz bo po nazwie wiadomo, że ten towar nie wchodzi. Dlatego szukanie pwkiu to strata czasu.

A przyznam że nic mnie tak nie wkurza jak podatnicy piszący na kopiach faktur pwkiu...

Ale to sa akurat proste przykłady farba - cement.
sa takie nazwy, ze pracownikom US nic nie mówia i co wtedy ?

wojgoc
11-01-2016, 20:55
Ale przeciez pkwiu nie ma większego znaczenia. Liczy się tylko to jaka była stawka vat na dany materiał przed 01.05.2004 a do tego potrzebna jest nazwa materiału, natomiast pkwiu ma tylko charakter pomocniczy żeby znaleźć materiał w wykazie. Mi wystarczy nazwa materiału żeby wiedzieć czy można go doliczyć, pwkiu nie potrzebuję i nie sprawdzam.
Jak masz na fakturze np: cement to wiadomo, że to odliczysz nawet gdyby sklep się pomylił i wpisał pkwiu farby.... A jak sklep się pomyli w drugą stronę i np farbie wpisze pwkiu cementu to i tak nie odliczysz bo po nazwie wiadomo, że ten towar nie wchodzi. Dlatego szukanie pwkiu to strata czasu.

A przyznam że nic mnie tak nie wkurza jak podatnicy piszący na kopiach faktur pwkiu...
Sfrustrowany i do tego wszystkowiedzący pracownik US:confused:?
Gdyby to było takie proste i łatwe jak piszesz to zwroty mielibyśmy po tygodniu a nie po pół - lub po roku, bo czepialstwo do każdej cyferki powoduje wydanie decyzji przedłużającej o kolejne 3 m-ce, potem znowu jakaś "duperela" i kolejne 3 m-ce. Oczywiscie wszystkie te "weryfikacje" maja miejsce 1-2 dni przed ustawowym terminem zwrotu.
Ty swoich podatników, którzy nie podają pkwiu, rozliczasz z kopyta, tych drugich jak traktujesz?

ekmir
30-01-2016, 20:17
A kodów jak nie było tak nie ma :(

trpkcd
02-02-2016, 11:06
Ależ mnie też wkurzają te urzędasy. Przeciągają jak mogą - a weź ty się z czymś spóźnij. To zaraz mandaty karne lecą.

izaabee
05-02-2016, 15:18
Najlepiej zlecić wszystko biuru rachunkowemu niech oni się martwią takimi sprawami ; )

ekmir
21-02-2016, 20:59
Najlepiej zlecić wszystko biuru rachunkowemu niech oni się martwią takimi sprawami ; )

Ale jak nie widać różnicy to po co przepłacać ... ;)

rey_lp1922
21-03-2016, 10:14
Witam,
mam pytanie odnośnie MDM. Chcę wybudować domek do około 96 m2.
Odrazu mam pytanie czy garaż wlicza się w powierzchnię użytkową w tym wypadku?
Kolejne pytanie, jeśli program jest prawdopodobnie do 2018 r. to czy jak skończę budowę w 2017 r., a z tego cy czytałem to pieniądze przeznaczone na program na ten rok są już wykorzystane, na następny pewnie też niedługo się skończą, a ja mogę najwcześniej na koniec 2017 r. złożyć podanie o zwrot. Czy wówczas będą pieniądze żebym mógł się starać o zwrot czy one są z tej samej puli co na mieszkania?
Czy koniecznie muszę brać kredyt żeby skorzystać ze zwrotu części vat-u w ramach programu MDM? Czy jak wybuduję za gotówkę to czy przysługuje mi zwrot?

pecet0
21-03-2016, 19:08
Garaż, kotłownia, pomieszczenia gospodarcze nie wliczają sie do powierzchni mieszkalnej na która zwraca uwagę psy MDM.

Odnośnie zwrotu vat przy materiałach budowlanych to wydaje mi sie ze to idzie z innego budżetu niż dofinansowanie do kredytów, jednak nie jestem w 100% tego pewien, dobre pytanie zadałeś, pasowałoby to sprawdzić jak to jest rozpatrywane.

Kredyt jednak Ci nic nie da przy budowie domu, działa on jedynie w przypadku kupna nieruchomosci a nie budowy.

anitka0017
20-04-2016, 08:34
Witam,

proszę o odpowiedź czy w ramach MdM mogę się starać o zwrot Vatu z materiałów takich jak:

- Styropian spadkowy eps 100-038,
- Styropian płyta płaska gr.23cm eps 100-038,
- Oraz za różnego rodzaju papy na dach?
Na fakturze nie ma podanego symbolu PKWiU.

Ziel-ka
29-07-2016, 18:28
bardzo dużo informacji i lista materiałów wg nowych zasad jest tu http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/podatki-osobiste/vat/321500,Zwrot-VAT-za-materialy-budowlane-2016.html

radk
03-10-2016, 11:33
a co z fakturami za przyłączenie do sieci gazowej ,elektrycznej, i wodociągowej są na 23 % można je odliczyć?

gb318is
20-11-2016, 21:47
Czy mogę jeszcze odliczyć VAT za faktury wystawione przed końcem 2013 r ?
Budowe rozpoczołęm w 2009, już raz rozliczyłem VAT - 8.12. 2010 roku.
Jeżeli tak to do kiedy muszę to zrobić?

bettka
20-11-2016, 22:01
Wg mnie możesz. U mnie budowa rozpoczęta w 2010, pierwsze rozliczenie w 2013, teraz złożyłam drugie i czekam. Co do terminu to nie jestem pewna, ale jakoś utknęło mi w głowie, że do końca tego roku...?

lotma
24-11-2016, 14:56
Ależ mnie też wkurzają te urzędasy. Przeciągają jak mogą - a weź ty się z czymś spóźnij. To zaraz mandaty karne lecą.

Przecież to normalne. Nasze państwo to pewnie ścisła europejska czołówka jeżeli chodzi o biurokrację. Ciekawe co przyniesie przyszły rok tyle zmian się szykuje ...

Bejaro
24-11-2016, 16:15
Czy mogę jeszcze odliczyć VAT za faktury wystawione przed końcem 2013 r ?
Budowe rozpoczołęm w 2009, już raz rozliczyłem VAT - 8.12. 2010 roku.
Jeżeli tak to do kiedy muszę to zrobić?Osoby fizyczne, które przed 1 stycznia 2014 r. poniosły wydatki na zakup materiałów budowlanych, o których mowa w ustawie z 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, mają prawo ubiegać się po 31 grudnia 2013 r. o zwrot części poniesionych wydatków na dotychczasowych zasadach, wg poniższego harmonogramu.

Wniosek o zwrot części wydatków na zakup materiałów budowlanych poniesionych i udokumentowanych fakturą wystawioną dla osoby fizycznej w okresie:

1) od 1 maja 2004 do 31 grudnia 2005 r. - składa się na nie później niż do 31 grudnia 2014 r.;
2) od 1 stycznia 2006 do 31 grudnia 2007 r. – składa się na nie później niż do 31 grudnia 2015 r.;
3) od 1 stycznia 2008 do 31 grudnia 2009 r. – składa się na nie później niż do 31 grudnia 2016 r.;
4) od 1 stycznia 2010 do 31 grudnia 2011 r. – składa się na nie później niż do 31 grudnia 2017 r.;
5) od 1 stycznia 2012 do 31 grudnia 2013 r. – składa się na nie później niż do 31 grudnia 2018 r.

chrisnet
11-01-2017, 10:36
Witam ,

nie wiem czy nie powtarzam pytania. W tym roku (2017) chciałem uzyskać zwrot Vat za zakupione materiały (wniosek vzm-1). Materiały zostały zakupione na remont nowego mieszkania w stanie deweloperskim zakupionego w 2014 roku. Otrzymałem informację z US o tym że zwrot nie przysługuje na remont mieszkania. Czy ktoś orientuje się o aktualnym stanie prawnym komu przysługuje taki zwrot ?

Pozdrawiam

Murator FINANSE
17-02-2017, 01:21
witam
zwrot VAtu nie ma nic wspólnego ze środkami które się skonczyły. to osobna pula pieniędzy.

Jakie warunki musi spełniać nieruchomość, aby otrzymać zwrot części wydatków?
Pierwszym z warunków jest termin wydania pozwolenia na budowę - po 1 stycznia 2014 r. Zwrot możemy otrzymać, jeśli:
• budujemy dom jednorodzinny,
Istotnym ograniczeniem jest narzucona maksymalna powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, który powstanie w wyniku naszej działalności. Nie może ona przekraczać:
• jeśli w dniu wydania pozwolenia na budowę wychowywaliśmy, co najmniej troje dzieci:
o 110 m kw. - dla domu jednorodzinnego,
• w pozostałych przypadkach:
o 100 m kw. - dla domu jednorodzinnego.
Gdzie i jak starać się o zwrot wydatków?
Wniosek można złożyć tylko raz - nie później niż 31 grudnia roku, w którym przystąpiliśmy do użytkowania wybudowanego domu lub lokalu mieszkalnego. Dokument należy przedstawić w urzędzie skarbowym i może to zrobić jeden z małżonków (przyjmuje się wówczas, że drugi z małżonków go do tego upoważnił). Wnioskowi powinny towarzyszyć kopie pozwolenia na budowę oraz faktur dokumentujących poniesione wydatki.
Kiedy dostaniemy pieniądze?
Po złożeniu wniosku w ciągu 4 miesięcy urząd skarbowy może wydać decyzję o zasadności zwrotu. Jeśli będzie ona pozytywna, to w ciągu 25 dni od jej doręczenia pieniądze zostaną wypłacone. W przypadkach, gdy nasz wniosek nie będzie budził żadnych wątpliwości, nie będzie konieczne wydanie decyzji - środki otrzymamy w wybrany przez nas sposób w ciągu 4 miesięcy od dnia złożenia dokumentów.


Witam,
mam pytanie odnośnie MDM. Chcę wybudować domek do około 96 m2.
Odrazu mam pytanie czy garaż wlicza się w powierzchnię użytkową w tym wypadku?
Kolejne pytanie, jeśli program jest prawdopodobnie do 2018 r. to czy jak skończę budowę w 2017 r., a z tego cy czytałem to pieniądze przeznaczone na program na ten rok są już wykorzystane, na następny pewnie też niedługo się skończą, a ja mogę najwcześniej na koniec 2017 r. złożyć podanie o zwrot. Czy wówczas będą pieniądze żebym mógł się starać o zwrot czy one są z tej samej puli co na mieszkania?
Czy koniecznie muszę brać kredyt żeby skorzystać ze zwrotu części vat-u w ramach programu MDM? Czy jak wybuduję za gotówkę to czy przysługuje mi zwrot?

chrisnet
18-02-2017, 17:51
Witam,

wiem że to nie odpowiedź na moje pytanie. Ale wnioskując z tej wypowiedzi wynika że zwrot VAT za remont mieszkania w stanie deweloperskim nie przysługuje ?

Pozdrawiam

Łukasz Zalewski
19-02-2017, 13:03
Nie. Tutaj można starać się o kredyt na zakup w ramach MDM. Powyższe dotyczy wyłącznie budowy domu systemem gospodarczym.

arek2342
14-07-2017, 22:25
Witam,
Proszę o informacje czy Posiadając firmę będącą płatnikiem VAT mogę odzyskać cały VAT jeżeli buduje lokal usługowo-mieszkaniowy i całość będzie przeznaczona na inwestycje pod wynajem a nie na cele własne mieszkaniowe?

dr_Fell
27-12-2017, 22:20
Hej. Potrzebuję pilnej pomocy. Przespałem trochę czas na złożenie wniosku o zwrot VAT (zakupy w 2012 i 2013) i zostały mi na to dwa dni a właściwie pół dnia jutro - pojutrze pracuję i nie dam rady złożyć wniosku. Bardzo proszę o kilka informacji, które pomogą mi opracować chociaż część faktur.

Chyba największy problem to kwestia kodów towarów uprawnionych do zniżki - one zmieniały się co jakiś czas i w obecnej klasyfikacji tamtych kodów (z faktur) już nie ma - jak mogę to ogarnąć, posługiwać się starymi klasyfikacjami i wykazami towarów uprawnionych do odliczeń?

Czy wniosek można złożyć pocztą - jaka data wtedy decyduje?

Będę wdzięczny za wszystkie sugestie i linki

Esiak
28-12-2017, 09:43
Hej. Potrzebuję pilnej pomocy. Przespałem trochę czas na złożenie wniosku o zwrot VAT (zakupy w 2012 i 2013) i zostały mi na to dwa dni a właściwie pół dnia jutro - pojutrze pracuję i nie dam rady złożyć wniosku. Bardzo proszę o kilka informacji, które pomogą mi opracować chociaż część faktur.

Chyba największy problem to kwestia kodów towarów uprawnionych do zniżki - one zmieniały się co jakiś czas i w obecnej klasyfikacji tamtych kodów (z faktur) już nie ma - jak mogę to ogarnąć, posługiwać się starymi klasyfikacjami i wykazami towarów uprawnionych do odliczeń?

Czy wniosek można złożyć pocztą - jaka data wtedy decyduje?

Będę wdzięczny za wszystkie sugestie i linki

Wniosek o zwrot części wydatków na zakup materiałów budowlanych poniesionych i udokumentowanych fakturą wystawioną dla osoby fizycznej w okresie:

5) od 1 stycznia 2012 do 31 grudnia 2013 r. – składa się na nie później niż do 31 grudnia 2018 r.

tak że masz jeszcze trochę czasu...

dr_Fell
28-12-2017, 13:04
W sobotę i niedzielę nie złożę chyba? :) Na szczęście okazało się, że jutro mam wolne. Kupiłem interaktywny arkusz kalkulacyjny, może będzie trochę łatwiej i zabieram się do roboty. Czy wystarczy kopia notarialnego aktu kupna, czy muszę ją jakoś notarialnie potwierdzać za zgodność itp?

Esiak
28-12-2017, 13:19
przeczytałeś ze zrozumieniem co napisałem?

masz czas na rozliczenie vatu do końca 2018 roku...

dr_Fell
29-12-2017, 00:32
Niestety, okazało się, że spora część faktur jest z 2011. Próbuję to jakoś ogarniać właśnie. Czy mogę to w sobotę wysłać pocztą, czy ostatni dzień kiedy mogę złożyć wniosek to ten piątek?

lukasz1006
29-12-2017, 14:16
złóż cokolwiek, później złóż korektę

maltsch
22-01-2018, 03:16
Budowałem dom 150m2 - od 03 2010 do 06 2011 - oddałem go do użytku. W latach następnych dokonywałem zakupów materiałów budowlanych. W tym roku składam po raz pierwszy wniosek o zwrot VAT-u - czy przysługuje mi zwrot? Czy składając po raz pierwszy wniosek mogę dołączyć faktury od początku budowy tj. od 03 2010 roku?

sensei200
19-02-2018, 21:39
Witam.
W 2017 r rozpocząłem budowę.
dom do 100 m2 z żoną mamy mniej niż 35 lat.
mam ukończony fundament czy i kiedy mogę odliczyć część VAT-u za materiały zakupione na ten fundament (zakupione w 2017 r)

pozdrawiam

maciuspala
19-02-2018, 22:12
Witam.
W 2017 r rozpocząłem budowę.
dom do 100 m2 z żoną mamy mniej niż 35 lat.
mam ukończony fundament czy i kiedy mogę odliczyć część VAT-u za materiały zakupione na ten fundament (zakupione w 2017 r)

pozdrawiam

A z jakieś okazji chcesz odliczać vat?
Wystarczy zapytać wujka Google żeby powiedział że od ponad 5 lat nic się nie odpisuje.

tkaczor123
20-02-2018, 06:52
A z jakieś okazji chcesz odliczać vat?
Wystarczy zapytać wujka Google żeby powiedział że od ponad 5 lat nic się nie odpisuje.

Tu się kolego mylisz , jest coś takiego jak zwrot Vat ale trzeba spełnić warunki np dom do 100m wiek do 35 lat itd.
Sam tak zrobiłem, jako samorób mogłem postawić i 150m2 dom(trochę więcej czasu by wyszło)
Odliczyć można raz ten rok jest podaj ostatnim rokiem. Rożnica 65% z Vatu 23 %.

maciuspala
20-02-2018, 08:08
Szanowny kolego z moich informacji wynika że zwrot vatu był możliwy gdy budowę rozpoczęto przed 2013 rokiem, a przez 5 lat można składać wnioski o zwrot różnicy vatu który mija w tym roku, innych odpisów nie ma.

marcin_5
20-02-2018, 08:19
Jest taka możliwość jeszcze. Nazywa się to Mieszkanie dla Młodych
https://rodzina.gov.pl/mieszkanie/program-mieszkanie-dla-mlodych?dzial=pytania#kategoria-472

Jest szereg wymagań. Jak je spełniasz to możesz RAZ odliczyć część VATu do końca września tego roku.

tkaczor123
20-02-2018, 22:02
Szanowny kolego z moich informacji wynika że zwrot vatu był możliwy gdy budowę rozpoczęto przed 2013 rokiem, a przez 5 lat można składać wnioski o zwrot różnicy vatu który mija w tym roku, innych odpisów nie ma.

Ja łopatę wbiłem w lipcu 2016r spełniam warunki i zwrot Vat mi się należy, wystarczy złożyć wniosek z udokumentowaniem poniesionych kosztów.
Mogłem też zrobić taki myk że parter 100m a poddasze do adaptacji narazie jako strych. Ale 100m domek mi starczy, zawsze mogę go rozbudować.
marcin_5 dobrze gada. Mi wyszło niecałe 4 tyś zwrotu.

sensei200
21-02-2018, 20:19
Dziękuję za odpowiedzi.

Uzyskałem w urzędzie skarbowym informację że jako MDM mogę odliczyć VAT dopiero po oddaniu domu do użytku???

i teraz nie wiem czy mogę odliczyć już w 2018 czy dopiero jak się wprowadzę.

przydałby się ktoś kto by to wyjaśnił jak to zrobić.

p.s. spełniam wszystkie warunki MDM

tkaczor123
21-02-2018, 21:01
Dziękuję za odpowiedzi.

Uzyskałem w urzędzie skarbowym informację że jako MDM mogę odliczyć VAT dopiero po oddaniu domu do użytku???

i teraz nie wiem czy mogę odliczyć już w 2018 czy dopiero jak się wprowadzę.

przydałby się ktoś kto by to wyjaśnił jak to zrobić.

p.s. spełniam wszystkie warunki MDM

Nie odliczysz sobie bo program się już kończy chyba że do września bodajże zrobisz odbiór budynku.
Na razie masz fundamenty więc lipa, chyba że wrzucisz szósty bieg i ukończysz przed końcem programu.
Kiedyś było dużo łatwiej bo nie było warunków ale czasy się zmieniły.

marcin_5
21-02-2018, 21:55
Dziękuję za odpowiedzi.

Uzyskałem w urzędzie skarbowym informację że jako MDM mogę odliczyć VAT dopiero po oddaniu domu do użytku???

i teraz nie wiem czy mogę odliczyć już w 2018 czy dopiero jak się wprowadzę.

przydałby się ktoś kto by to wyjaśnił jak to zrobić.

p.s. spełniam wszystkie warunki MDM

A to ciekawe. Rzucają kolejne kłody pod nogi. Też mam jeszcze dom nieodebrany. Jeżeli to prawda, to muszę się spieszyć.

sensei200
22-02-2018, 22:09
e no to super. to po co taki mały budowałem. teraz to jestem w szoku. specjalnie projekt pod mdm robiłem. chyba nie może tak być że nic...

marcin_5
23-02-2018, 11:21
e no to super. to po co taki mały budowałem. teraz to jestem w szoku. specjalnie projekt pod mdm robiłem. chyba nie może tak być że nic...

Mam podobną sytuację, ale czytałem dokładnie ustawę i na moje oko nie ma tam nic o wymogu użytkowania domu przy składaniu wniosku. Jest tylko informacja, że

zwrot wydatków dokonywany jest jednorazowo, na wniosek osoby fizycznej złożony we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania urzędzie skarbowym, nie później niż do dnia 31 grudnia roku, w którym zgodnie z prawem miało miejsce przystąpienie do użytkowania wybudowanego domu jednorodzinnego.

Nie jestem prawnikiem, ale wg mnie ten zapis narzuca tylko termin złożenia wniosku, jeżeli ktoś już użytkuje dom. Tzn. np. jak użytkujesz w 2017, to wniosek możesz złożyć maksymalnie do 31 grudnia 2017.

tkaczor123
23-02-2018, 23:55
Nie czepiając się szczegółów "przystąpienie do użytkowania.." można użytkować dom bez odbioru znam masę takich ludzi którzy formalnie nie zakończyli budowy a mieszkają.
Tylko co na to urząd??? Według mnie musi być odbiór. Zadzwoń sobie w poniedziałek do US twojego miejsca zamieszkania i rozwiejesz wątpliwości.

tkaczor123
24-02-2018, 00:03
e no to super. to po co taki mały budowałem. teraz to jestem w szoku. specjalnie projekt pod mdm robiłem. chyba nie może tak być że nic...

W 2018 roku wniosek o rozliczenie materiałów budowlanych w ramach MdM można złożyć maksymalnie do 31 grudnia, jednak data wystawienia faktury nie może być późniejsza niż 30 września 2018. Dom musi mieć odbiór.

sensei200
24-02-2018, 22:36
czyli lipa bo nie będzie odbioru.

może coś nowego lepszego wejdzie za MDM lub może jeśli się budować podczas trwania zaczęło to pozwolą coś odpisać

tkaczor123
24-02-2018, 22:47
Raczej bym nie liczył na coś lepszego zawsze jest gorzej

axel83
02-03-2018, 14:51
W jaki sposób rozliczaliście tą różnice Vat-u z programu MdM? Jest jakiś specjalny pit?
Mam masę faktur i nie wiem jak się do tego zabrać :) Są jakieś wytyczne za co można opisać?

szlapt
02-03-2018, 15:30
W jaki sposób rozliczaliście tą różnice Vat-u z programu MdM? Jest jakiś specjalny pit?
Mam masę faktur i nie wiem jak się do tego zabrać :) Są jakieś wytyczne za co można opisać?

Nie lepiej tego tematu sprzedać jakiejś księgowej? Samemu, jak jest tego sporo, to można wiele bałaganu narobić a potem z urzędnikami ze skarbówki to wiadomo jak jest.

pafnuc518
18-03-2018, 16:57
Witam jako że nie spełniam warunków MDM i nie załapie się odliczenie VAT .Ponoć istnieje możliwość zakupu materiału z podatkiem 8 % ale przez wykonawców nie ''vat_owców''.Ktos to praktykował? jak to wygląda w praktyce?

CityMatic
18-03-2018, 18:00
Tutaj :(
http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat/stawki-vat/766347,Kiedy-mozna-zastosowac-stawke-8-do-uslug-budowlanych.html

pafnuc518
19-03-2018, 16:12
Jasne i dzieki lecz pytałem jak w praktyce się to rozlicza?
Brygada budowlana wystawia fakturę za swoja usługę i materiał potrzebny do wykonania tej usługi z 8% vat-em ?
Czy ja muszę sam ubiegać się o wyrównanie z 23 %na 8%?

tkaczor123
19-03-2018, 21:02
Firma wystawia ci usługę na 8% VAT i nic cię nie interesuję. To firma sobie rozlicza VAT tak na chłopski rozum. Mogę się mylić bo ja brałem na 23% jedynie okna, drzwi i dachówka była na 8% bo nie mogłem się dogadać z firmą.

marcin_5
04-04-2018, 13:16
Dziękuję za odpowiedzi.

Uzyskałem w urzędzie skarbowym informację że jako MDM mogę odliczyć VAT dopiero po oddaniu domu do użytku???

i teraz nie wiem czy mogę odliczyć już w 2018 czy dopiero jak się wprowadzę.

przydałby się ktoś kto by to wyjaśnił jak to zrobić.

p.s. spełniam wszystkie warunki MDM

Odpowiadałem już wcześniej, że mam podobną sytuację. Też będę starał się o zwrot części VATu. Po Twoim wpisie udałem się do lokalnego Urzędu Skarbowego i zapytałem o kwestie oddania do użytku domu i uzyskałem podobną odpowiedź jak Ty, że budynek musi być oddany do użytku i jak nie oddam do końca 2018 roku, to nie dostanę odliczenia.
A że jestem dociekliwy sprawdziłem w ustawie o MdM i NIGDZIE nie ma takiego warunku. Poświęciłem więc 40zł i napisałem wniosek o interpretację do Krajowej Informacji Skarbowej z opisem całej sytuacji.

Właśnie dostałem odpowiedź, w której KiS przyznaje mi rację, że z ustawy nie wynika warunek konieczny o oddaniu domu do użytku przed ubieganiem się o zwrot części VATu w programie MdM.

Reasumując, zbierasz faktury do końca września 2018, sporządzasz wniosek o zwrot i idziesz do Urzędu Skarbowego (jeżeli spełniasz inne wymagania MdM).

Dopiero jakbyś oddał dom do użytku, wniosek możesz złożyć nie później niż do końca tego roku, w którym go oddałeś.

To tyle i aż tyle. Wszystko co ponadto, od złego pochodzi :)

romanik99
02-06-2018, 13:51
Jasne i dzieki lecz pytałem jak w praktyce się to rozlicza?
Brygada budowlana wystawia fakturę za swoja usługę i materiał potrzebny do wykonania tej usługi z 8% vat-em ?
Czy ja muszę sam ubiegać się o wyrównanie z 23 %na 8%?

No dobra ale przecież firma budowlana musi zaplacic podatek dochodowy. I samo przefakturowanie materiału jest dla nie oplacalne bez narzutu

ironsmith
03-06-2018, 13:11
marcin 5 na podstawie tego art. nie możesz się starać o częściowy zwrot tylko raz po oddaniu budynku do końca roku
414262

Wybuduję czy nie? :)
01-08-2018, 07:16
Drodzy, czy udało się komuś uzyskać zwrot VAT z tytułu MDM. Literalnie podchodząc do Art. 23 który zaprezentował ironsmith można by przypuszczać, że wniosek należy złożyć najpóźniej do 31 grudnia roku w którym oddano dom do użytku, ale tak naprawdę nie mamy żadnego ograniczenia, że nie możemy tego zrobić wcześniej. Prosił bym o sprawdzoną informację.

cooler
10-08-2018, 10:18
Nie wiem czy dobrze pytam w tym wątku ogólnym o zwrotach vat bo widzę tu głównie zwroty z MDM itp a ja mam jeszcze pytanie do prehistorycznej ulgi remontowej :)
W tym roku kończy się chyba rozliczanie praw nabytych z lat 2012-2013 a ja mam trochę starych faktur które mógłbym rozliczyć na remont ale mam problem z kwestią własności domu.
W 2010 odsprzedaliśmy 50% udziałów w nieruchomości z odbiorem użytkowania wydanym w roku 2009. Potem w nieruchomości było kończone piętro co podpadałoby pod remont. Umówieni byliśmy z nabywcą że koszty tego remontu my ponosimy, więc wszystkie faktury mam na siebie bo ja je płaciłem.
Pytanie czy przy rozliczeniu na VZM-1 przysługuje mi całość zwrotu czy tylko proporcjonalnie do udziału w nieruchomości? I czy dołączać akt notarialny ze sprzedaży tych udziałów czy jak?

axel83
26-10-2018, 18:19
Drodzy, czy udało się komuś uzyskać zwrot VAT z tytułu MDM. Literalnie podchodząc do Art. 23 który zaprezentował ironsmith można by przypuszczać, że wniosek należy złożyć najpóźniej do 31 grudnia roku w którym oddano dom do użytku, ale tak naprawdę nie mamy żadnego ograniczenia, że nie możemy tego zrobić wcześniej. Prosił bym o sprawdzoną informację.

Witam,
Właśnie otrzymałem zwrot Vatu z mdm, czas oczekiwania ok 3 miesiące, wypełnienie wniosku proste można zrobić samemu w 2-3 godziny zależnie od ilości fv, US odrzucił parę faktur ale ogólnie jestem zadowolony :)

tkaczor123
13-12-2018, 06:53
Zostało już nie dużo do końca roku także kto ma możliwość niech korzysta z ulgi.
Tak jak napisał axel83 około 3 miesiące czeka się na piniążki:)

besciak
27-12-2018, 15:03
Na jakiej podstawie US ocenia, czy budowa spełnia wymagania odnoście zwrotu?
W projekcie mam:
- powierzchnia użytkowa podstawowa - 96 m2 (parter)
- powierzchnia pomocnicza - 40 m2 ( w tym pralnia na parterze 6 m2 i garaż w piwnicy 34m2)
- powierzchnia netto - 136 m2 (w tym 34 m2 garażu w piwnicy)

W zawiadomieniu o rozpoczęciu budowy:
- powierzchnia użytkowa mieszkania - 96m2
- powierzchnia użytkowa ogólna - 136 m2

W zawiadomieniu o zakończeniu budowy:
- powierzchnia użytkowa 102 m2
- powierzchnia użytkowa ogólna 136 m2.

W zawiadomieniu o zakończeniu nie zauważyłem byka strzelonego przez kierownika budowy z powierzchnią użytkową. W przypadku gdyby stwierdzili, że dom jest powyżej 100 m2 mogą mnie posądzić o wykroczenie/przestępstwo skarbowe jako wyłudzenie zwrotu? Jak wykazać, że rzeczywiście powierzchnia liczona na potrzeby zwrotu VAT to 96m2?

morelowy
28-12-2018, 10:12
Witajcie,
Ja również dowiadywałem się w US jak wygląda kwestia odliczenia VAT za materiały budowlane w ramach MdM.
I mi sprawę przedstawiono jasno i klarownie. Wniosek o zwrot VAT składam w roku w którym budynek został formalnie oddany do użytkowania ale nie później niż do 31.12. tego roku.
A zatem w moim przypadku ze względu na to ze jeszcze formalności z oddaniem budynku się przeciągnęły to wniosek o zwrot VAT mam złożyć w 2019 r.
Pozdrawiam i Wszystkiego dobrego w Nowym Roku :D

kuboski
02-01-2019, 18:35
Potrzebuję informacji. Szukałem ale nie znalazłem. Wprowadziłem się do rodzinnego domu (2 kondygnacje po 90 metrów). Remontujemy piętro na osobne mieszkanie. Czy da się odliczyć od tego VAT ?

redbox
10-01-2019, 11:46
Cześć, chciałem zpaytać jak to jest z tą ulgą w koncu? Mozna w 2019 roku występowac o zwrot vat za materiały budowlne czy juz nie?

morelowy
10-01-2019, 11:57
TAk , można ale tylko w ramach programu MdM, pod warunkiem ze budynek nie został jeszcze oddany formalnie do użytku. Oczywiście trzeba spełnić wymogi programu MdM a do odliczenia tylko Fv wystawione najpóźniej do 30.09.2018 (FV po tej dacie nie mogą być brane pod uwagę).

PS. Mając na myśli nie został formalnie oddany do użytku to, że do końca 2018r.
Ale jeśli ktoś oddaje budynek w 2019 to po oddaniu do użytku budynku ale nie później niż do 31.12 tego roku należy złożyć wniosek do US.

marcin_5
29-01-2019, 21:50
Witajcie,
Ja również dowiadywałem się w US jak wygląda kwestia odliczenia VAT za materiały budowlane w ramach MdM.
I mi sprawę przedstawiono jasno i klarownie. Wniosek o zwrot VAT składam w roku w którym budynek został formalnie oddany do użytkowania ale nie później niż do 31.12. tego roku.
A zatem w moim przypadku ze względu na to ze jeszcze formalności z oddaniem budynku się przeciągnęły to wniosek o zwrot VAT mam złożyć w 2019 r.
Pozdrawiam i Wszystkiego dobrego w Nowym Roku :D

Przedstawili Ci jasno i klarownie, ale nie do końca prawdziwe informacje. Wniosek o zwrot VAT można też składać PRZED oddaniem budynku do użytku.

morelowy
30-01-2019, 01:09
Też tak doczytałem, generalnie przepisy nie mówią że warunkiem jest by budynek był oddany do użytku a nie później niż do 31.12 w roku w którym budynek został oddany formalnie do użytku. jednakże, nie zamierzam się wykłócać ze skarbówką (w każdym US interpretują sobie jak chcą ten przepis), wiadomo jak to z nimi jest, grunt że jakiś zwrot dostanę, tyle ze muszę poczekać aż dopełnię wszystkich formalności z zakończeniem budowy

majmaj
08-01-2021, 09:02
Z czystej ciekawości jeśli ktoś otrzymał ten zwrot to po ile Wam zwracali?