PDA

Zobacz pełną wersję : Zwrot VAT



Strony : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33

listek
08-12-2007, 21:41
Witam.
Mam takie pytanie.
Jestem w tym momencie na etapie kompletowania dokumentów do PnB. Chciałbym jeszcze zakupić w tym roku bloczki betonowe i może stal.
1. Czy mogę odliczyć 15%VATu nie mając jeszcze PnB?
2. Czy kupować dopiero materiały jak będę miał PnB (czy ma znaczenie data wydania PnB)?
3. Czy korzystniej zaczekać z zakupem ipo nowym roku (zmiany w przepisach)?
4. I jeszcze jedno: Czy ma to znaczenie przy odliczaniu VATu, że wszystkie faktury są tylko na mnie (na żonę nie)?
Dzięki i Pozdrawiam

eRaf
09-12-2007, 12:44
Co zrobić jeżeli mam do wpisania więcej niż 27 faktur do VZM-1/A (tam oryginalnie jest miejsce na 27 wpisów) ?
A widzisz co jest wpisane w pozycji nr 3 ?? Niektórzy stosują się do tego skeczu kabaretu Moralnego Niepokoju " żeby ścieśniać" albo rozciągać :lol: . Jak się kończy jeden to wypełniasz drugi, trzeci..... etc.
Chyba byłem po flaszce tak jak Twój avatar skoro nie zauważyłem tego :wink:
dzieki za podpowiedź

Byszek
09-12-2007, 14:30
Witam.
Mam takie pytanie.
Jestem w tym momencie na etapie kompletowania dokumentów do PnB. Chciałbym jeszcze zakupić w tym roku bloczki betonowe i może stal.
1. Czy mogę odliczyć 15%VATu nie mając jeszcze PnB?
2. Czy kupować dopiero materiały jak będę miał PnB (czy ma znaczenie data wydania PnB)?
3. Czy korzystniej zaczekać z zakupem ipo nowym roku (zmiany w przepisach)?
4. I jeszcze jedno: Czy ma to znaczenie przy odliczaniu VATu, że wszystkie faktury są tylko na mnie (na żonę nie)?
Dzięki i Pozdrawiam
1. Nie, ponieważ Vat zwraca się za mat. bud. zużyte a nie zmagazynowane :wink:
2. Miesiąc do dwóch przed wydaniem PnB można, bo wiadomo że nie kupisz od razu wszystkiego mat. na całą budowę . można się wytłumaczyć wzrostem cen itp. ale bez PnB nawet nie masz po co iść do US.
3. Zmiany są kosmetyczne, przynajmniej w ustawie o zwrocie Vat. (likwidacja daty końcowej i 5-cio letnie limity) Nie wiem jak to ma się do prawa budowlanego. Jedyne co się zmieni po nowym roku to cena metra (3041zł) co ma wpływ na limit.
4. Jeżeli pozwolenie jest też na Ciebie to nic nie zmienia :wink:
:wink:

listek
09-12-2007, 18:01
1. Nie, ponieważ Vat zwraca się za mat. bud. zużyte a nie zmagazynowane :wink:


To wiem. Nie maiłem zamiaru odliczać VATu, zanim nie uzyskam PnB. Po prostu chciałem kupić materiały wcześniej, a odliczyć dopiero po otrzymaniu PnB. Kwestia jest tylko taka, że nie wiem czy PnB otrzymam jeszcze w tym roku (czyli faktura na materiały z XII 2007, natomiast PnB wydane w 2008-czy nie bedzie problemu z US)



4. Jeżeli pozwolenie jest też na Ciebie to nic nie zmienia :wink:
:wink:
Akt notarialny (otrzymałem działkę w spadku po dziadziu i nie chciałem żeby zona płaciła podatek), WZ, umowy z gazownia, elektrownią, wodociągami są tylko na mnie.
Jak najbardziej bezboleśnie dopisać do tego wszystkiego żonę (darowizna?)

Z góry dzieki za odp
:D

PS. Jutro chyba przejdę sie do swojego US i jeszcze popytam, zobaczę co powiedzą.

Byszek
09-12-2007, 18:15
W takim razie nie powinno być problemu i wtedz patrz punkt 2 :wink:
Jak pozwolenie jest na Ciebie to faktury tez musza byc tylko na Ciebie. A moze rozszerzenie wspolnosci ustawowej

szarak
09-12-2007, 20:41
Buduję dom o pow.178 mkw na jaka kwotę muszę mieć faktury(zakładając że wszystkie towary nadają sie do odliczenia róznicy vatu) aby odzyskać całość zwrotu.Wniosek chcę złożyć jeszcze wtym roku?

Byszek
09-12-2007, 21:29
Buduję dom o pow.178 mkw na jaka kwotę muszę mieć faktury(zakładając że wszystkie towary nadają sie do odliczenia róznicy vatu) aby odzyskać całość zwrotu.Wniosek chcę złożyć jeszcze wtym roku?
Nie wiem czy chodzi o limit ?? Bo jeżeli tak to limit na dzień dzisiejszy wynosi 22807.23 zł
Aby wykorzystać więc, na raz cały dostępny limit na budowę trzeba by mieć fakturki na coś ok. 180 tysia. przy założeniu że wszystko wejdzie :wink:
Od stycznia limit będzie coś o ok 4 tys. wiekszy więc jeżeli masz więcej na fakturach to może warto poczekać te trzy tygodnie ii odliczyć sobie wiekszy pieniądz 8)

demex
09-12-2007, 21:48
Nie wiem czy chodzi o limit ?? Bo jeżeli tak to limit na dzień dzisiejszy wynosi 22807.23 zł
Aby wykorzystać więc, na raz cały dostępny limit na budowę trzeba by mieć fakturki na coś ok. 180 tysia. przy założeniu że wszystko wejdzie :wink:
Od stycznia limit będzie coś o ok 4 tys. wiekszy więc jeżeli masz więcej na fakturach to może warto poczekać te trzy tygodnie ii odliczyć sobie wiekszy pieniądz 8)
Ten limit 180 tys jest cały limit na dom/mieszkanie na remont/budowę? Czy są tu jakieś okresy?
A czemu ptam? Dlatego, że najpierw odpisywałem remont, teraz mam rozbudowę (dobudowę) z pozwoleniem na budowę. I czy te wydatki mi się sumują do kwoty 180 tys?

i jeszcze jedno pytanko:
Pozwolenie na budowę jest na wszystkich 4 właścicieli (Moi rodzice i Ja z żoną) i rachunki są na mojego Tatę i na mnie. Czy w tej sytuacji też sumujemy do tych 180 tys wszystkie wydatki jako jedna inwestycja?

Byszek
09-12-2007, 22:01
Nie wiem czy chodzi o limit ?? Bo jeżeli tak to limit na dzień dzisiejszy wynosi 22807.23 zł
Aby wykorzystać więc, na raz cały dostępny limit na budowę trzeba by mieć fakturki na coś ok. 180 tysia. przy założeniu że wszystko wejdzie :wink:
Od stycznia limit będzie coś o ok 4 tys. wiekszy więc jeżeli masz więcej na fakturach to może warto poczekać te trzy tygodnie ii odliczyć sobie wiekszy pieniądz 8)
Ten limit 180 tys jest cały limit na dom/mieszkanie na remont/budowę? Czy są tu jakieś okresy?
A czemu ptam? Dlatego, że najpierw odpisywałem remont, teraz mam rozbudowę (dobudowę) z pozwoleniem na budowę. I czy te wydatki mi się sumują do kwoty 180 tys?

i jeszcze jedno pytanko:
Pozwolenie na budowę jest na wszystkich 4 właścicieli (Moi rodzice i Ja z żoną) i rachunki są na mojego Tatę i na mnie. Czy w tej sytuacji też sumujemy do tych 180 tys wszystkie wydatki jako jedna inwestycja?
Remont to remont a budowa to budowa to są dwie różne inwestycje. Limity sa więc też dwa. Ja te 180 tys. podalem tylko i wyłacznie orientacyjnie. Żeby ktoś się nie sugerował i nie szedł do US i mówił że przeciez na forum taki jeden byszek pisal że limit to 180 tys. Jak kogoś stać to może i nawet za dwa razy tyle postawić chatę. A co do drugiego pytanie to nie wiem jak mam to rozumieć czy faktury są albo na Ciebie albo na twojego tatę czy jesteście razem na fakturach (pytam bo już takie kombinacje widziałem że :o )
W pierwszym przypadku Ty masz swój limit i rodzice mają swój limit. Drugi wariant jest mniej korzystny bo faktury trzeba by brać po połowie.

demex
09-12-2007, 22:15
Ten limit 180 tys jest cały limit na dom/mieszkanie na remont/budowę? Czy są tu jakieś okresy?
A czemu ptam? Dlatego, że najpierw odpisywałem remont, teraz mam rozbudowę (dobudowę) z pozwoleniem na budowę. I czy te wydatki mi się sumują do kwoty 180 tys?
i jeszcze jedno pytanko:
Pozwolenie na budowę jest na wszystkich 4 właścicieli (Moi rodzice i Ja z żoną) i rachunki są na mojego Tatę i na mnie. Czy w tej sytuacji też sumujemy do tych 180 tys wszystkie wydatki jako jedna inwestycja?
Remont to remont a budowa to budowa to są dwie różne inwestycje. Limity sa więc też dwa. Ja te 180 tys. podalem tylko i wyłacznie orientacyjnie. Żeby ktoś się nie sugerował i nie szedł do US i mówił że przeciez na forum taki jeden byszek pisal że limit to 180 tys. Jak kogoś stać to może i nawet za dwa razy tyle postawić chatę. A co do drugiego pytanie to nie wiem jak mam to rozumieć czy faktury są albo na Ciebie albo na twojego tatę czy jesteście razem na fakturach (pytam bo już takie kombinacje widziałem że :o )
W pierwszym przypadku Ty masz swój limit i rodzice mają swój limit. Drugi wariant jest mniej korzystny bo faktury trzeba by brać po połowie.
:) Zdaję sobie sprawę że te 180 tys to tak na oko, ale orientacyjnie wiadomo o co chodzi. Czyli limit dotyczy inwestycji. No to ok.

Faktury brałem na mojego Tatę. Tylko dach (dachówki i osprzęt) i hydraulika jest na mnie (konkretnie tylko na mnie). Czyli spokojnie możemy wydać po 180 tys :lol: :lol: :lol: :lol: no to nam jeszcze trochu brakuje.

No to jeszcze tylko jedno pytanko i nie przeszkadzam :) - Po skończeniu budowy (w poniedziałek składam papiery) rozliczę sobie rozbudowę. Czy jak potem będę remontował to będzie nowy limit ~180 tys?

yorki_man
10-12-2007, 12:51
Zacznę od tego, że po przewertowaniu całego wątku tylko trochę mi się w głowie rozjaśniło - ale to pewnie dlatego, że mało rozgarnięty jestem :oops:

Raz mignęło mi pytanie od kogoś kto, jak ja, kupił dom od developera. Rozumiem, że nic nie rozliczę bo faktura na 7% (toż to usługa była więc ok).
Teraz kupuję glazury, panele itp. pierdułki, lecz mam zagwostkę - na chwilę obecną mam tylko umowę z developerem o budowę domu za środki nabywcy. Czy w świetle ustawy o zwrocie VAT jest to tytuł prawny, który uprawnia mnie do zwrotu VAT-u ( w tym przypadku chyba tylko remont wchodzi w grę, chociaż umowa była o budowę pod klucz a potem zrobiłem aneks i wycofałem sie z wykończenia celem zrobienia go samemu).

I tak dla jasności - z tego co zrozumiałem moge spokojnie kupować glazurę w przyszłym roku i w razie czego do końca czerwca złożę wniosek o zwrot z uwzględnieniem faktur z tego roku?
Dzięki wielkie za pomoc, pozdrawiam.

jj
10-12-2007, 15:01
Buduję dom o pow.178 mkw na jaka kwotę muszę mieć faktury(zakładając że wszystkie towary nadają sie do odliczenia róznicy vatu) aby odzyskać całość zwrotu.Wniosek chcę złożyć jeszcze wtym roku?
Nie wiem czy chodzi o limit ?? Bo jeżeli tak to limit na dzień dzisiejszy wynosi 22807.23 zł
Aby wykorzystać więc, na raz cały dostępny limit na budowę trzeba by mieć fakturki na coś ok. 180 tysia. przy założeniu że wszystko wejdzie :wink:
Od stycznia limit będzie coś o ok 4 tys. wiekszy więc jeżeli masz więcej na fakturach to może warto poczekać te trzy tygodnie ii odliczyć sobie wiekszy pieniądz 8)
Byszek - to kwota za 1m2 p.u mieszkania podana w listopadzie przez GUS (3041 zł) obowiązuje dopiero w I kwartale przyszłego roku?
Czyli teraz mogę złożyć kwity na niższą kwotę a w przyszłym roku jeszcze raz złożyć wniosek konsumujący podwyżkę ceny 1 m2 pu mieszkania. Dobrze myślę? Dodam, że mi się spieszy - chcę się rozliczyć jeszcze w grudniu.
jj

nidziowa
10-12-2007, 15:20
Ale pamietaj, ze wniosek mozna składać raz w roku.

Byszek
10-12-2007, 19:24
Demex na remont limit zwrotu aktualnie wynosi 9.774,53 zł czyli jakieś 50 tyś na wydatki przeliczając. A wylicza się go ze wzoru cena metra X 30 x 12.295%.
yorki_man Przy umowie z developerem możesz tylko wystąpić o zwrot za remont :wink: Z tytułem prawnym lepiej skonsultować się z właściwym US bo to różnie jest praktykowane.
Z tym kupowaniem to częściowo zrozumiałeś, bo zrobiłeś miksa starej i nowej ustawy :lol: Możesz kupować materiały, [/b]ale nie masz obowiązku rozliczenia tych zakupów do czerwca 2008 :wink:

urszulak
10-12-2007, 19:34
Czy limit odliczeń jest uzależniony od daty złożenia pierwszego wniosku?
Nie wiem czy czekac do stycznia,czy skladać teraz?
Będzie to mój pierwszy wniosek.Dziękuję

Byszek
10-12-2007, 19:36
Byszek - to kwota za 1m2 p.u mieszkania podana w listopadzie przez GUS (3041 zł) obowiązuje dopiero w I kwartale przyszłego roku?
Czyli teraz mogę złożyć kwity na niższą kwotę a w przyszłym roku jeszcze raz złożyć wniosek konsumujący podwyżkę ceny 1 m2 pu mieszkania. Dobrze myślę? Dodam, że mi się spieszy - chcę się rozliczyć jeszcze w grudniu.
jj
Dokładnie tak. To cena która będzie obowiązywał w I kwartale 2008 roku.
Możesz tak zrobić ale miej na uwadze że na razie znamy cenę na I kwartał i w takim wypadku następny wniosek należałoby złożyć najpóźniej do końca marca. Bo może się okazać że na II kwartał 2008 roku cena będzie niższa.:cry:
Oczywiście mówimy o wykorzystaniu limitu w calości tak ?? Czyli masz faktury na te 180 tys zł. Bo jeżeli masz na mniejszą kwotę to nic nie zyskasz :wink:

Byszek
10-12-2007, 19:39
Czy limit odliczeń jest uzależniony od daty złożenia pierwszego wniosku?
Nie wiem czy czekac do stycznia,czy skladać teraz?
Będzie to mój pierwszy wniosek.Dziękuję
Tak limit zalezy od daty zlozenia ale raczej od kwartalu w ktorym skladasz. Bo liczy sie cena metra na dany kwartal :wink:

urszulak
10-12-2007, 19:45
Dziękuję ,to czekam

szarak
10-12-2007, 21:05
Dz za odpowiedz

AmberWind
10-12-2007, 21:22
Takiego watku potrzebowalam :D 8)

Byszek, tak wszyscy Cie mecza pytaniami, wiec az glupio mi dorzucac swoje ;) Ale mam cicha nadzieje, ze i nad tym problemem sie pochylisz :)
Na poczatku roku kupilismy dom w stanie surowym. Byla Umowa przedwstepna, potem akt notarialny, a po nim wystapilismy o przepisanie PnB na nas. Skrobnij jesli wiesz, od ktorego momentu moge uwzgledniac faktury do zwrotu VAT-u. Czy moze to byc moment podpisania Umowy przedwstepnej, czy dopiero uzyskanie przepisania PnB. Faktyczne koszty ponosilismy juz od chwili podpisania Umowy, wiec takie rozwiazanie byloby dla nas optymalne, ale czy jest zgodne z prawem? :roll:
Dzieki za ewentualna odpowiedz :-)

pozdrawiam,

Beata

demex
10-12-2007, 21:51
Święta racja. Właśnie wczoraj byłem składać wyjasnienia do złożonego już po raz drugi wniosku.
Problem pierwszy dotyczył opraw oświetleniowych - musiałem dopisać PKWiU (żyrandole, kinkiety) - wchodzą tylko jeśli jest to budowa.

Stary post ale mnie zainteresował
Jakie PKWiU wpisałeś? 31.50.25-11?? Pytam bo oczywiście u mnie na fakturze nie ma wpisanego.

Dlaczego lampy/żyrandole wchodzą tylko przy budowie?

Tak się zastanawiam bo w zestawieniu napisane jest: "Oprawy oświetleniowe (z wyjątkiem reflektorów) mieszkaniowe do żarówek - z wyłączeniem zabezpieczonych przed wnikaniem wody"
To nie jest napisane, że musza być przymocowane na stałe. To dlaczego stojącej lampki nie można odliczyć? Czy chodzi o to że budowa/remont to nie wykańczanie wnętrz? No ale wtedy to np. panele by tez nie wchodziły. Jak to jest?

I jeszcze pytanko z innej beczki:) Mam Tatę z orzeczonym znacznym stopniem inwalidztwa (dawna I grupa). I w związku z tym może on sobie odliczyć od dochodów wydatki związane na np. przystosowanie łazienki do jego potrzeb (wywalenie wanny i wstawenie brodzika).
I teraz moje pytanko: Jak to zrobić? Czy może On najpierw odliczyc VAT a potem odliczyć zaniżoną fakturę (o ten zwrócony Vat) wpisac do zeznania rocznego?

malmuc
10-12-2007, 23:41
jaki pkwiu bedzie do nastepujących materiałów i czy można je odliczyc

1. profile, narozniki aluminiowe ( do tynkowania)
2. szlifierka kątowa
3. stelaż sanit
4. okap wyspowy
5. zlewozmywak granitowy
6. siłownik do bramy segmentowej (garaz)
7. wkład kominkowy
8. rygle automat. do rolet

tigermoth
11-12-2007, 09:19
demex

wpisywałem PKWiU 31.50.25-11

w US wyjaśnili mi że przy remoncie mogą być uwzględnione tylko materiały na prace wymienione w ustawie (wg gościa w US nie ma tam miejsca na żyrandole, kinkiety) ale wg mnie można podciągnąć żyrandole, kinkiety, oprawy oświetleniowe pod taki zapis:

Remont,modernizacja, wymiana lub wykonanie nowych instalacji budynku (w lokalu mieszkalnym),
obejmujące rozprowadzanie po budynku (lokalu) instalacji oraz montaż trwale
umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących:
1) instalacji sanitarnych;
2) instalacji elektrycznych, odgromowych i uziemienia;
3) instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych;
4) instalacji przyzywowych (domofony) i alarmowych;
5) przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych;
6) instalacji i urządzeń grzewczych.

Pewnie należałoby się spierać o zapis "nowych instalacji" oraz czy oprawy oświetleniowe to "trwale umiejscowione wyposażenie"


Drugie pytanie jest bardziej skomplikowane dla mnie. Postaram się poszukać odpowiednich przepisów i dać odpowiedź.

demex
11-12-2007, 13:32
Dzięki tigermoth

To ja też wpiszę 31.50.25-11. A co najwyżej mi odwalą :)

Byszek
11-12-2007, 18:09
Takiego watku potrzebowalam :D 8)

Byszek, tak wszyscy Cie mecza pytaniami, wiec az glupio mi dorzucac swoje ;) Ale mam cicha nadzieje, ze i nad tym problemem sie pochylisz :)
Na poczatku roku kupilismy dom w stanie surowym. Byla Umowa przedwstepna, potem akt notarialny, a po nim wystapilismy o przepisanie PnB na nas. Skrobnij jesli wiesz, od ktorego momentu moge uwzgledniac faktury do zwrotu VAT-u. Czy moze to byc moment podpisania Umowy przedwstepnej, czy dopiero uzyskanie przepisania PnB. Faktyczne koszty ponosilismy juz od chwili podpisania Umowy, wiec takie rozwiazanie byloby dla nas optymalne, ale czy jest zgodne z prawem? :roll:
Dzieki za ewentualna odpowiedz :-)

pozdrawiam,

Beata
Zgodnie z prawem właścicielem jesteś od momentu podpisania aktu a więc i od tego momentu możesz wystąpić o zwrot Vat. Wiadomo, że na przepisanie PnB też się czeka więc US nie powinien robić problemu. Dla świętego spokoju zadzwoniłbym do swojego Us i spytał bo jak wiadomo co kraj to obyczaj. Może zaliczają też faktury od umowy przedwstępnej :wink:

Byszek
11-12-2007, 18:14
jaki pkwiu bedzie do nastepujących materiałów i czy można je odliczyc

1. profile, narozniki aluminiowe ( do tynkowania) TAK
2. szlifierka kątowa TO RACZEJ NARZęDZIA Są
3. stelaż sanit TAK
4. okap wyspowy NIE :LOL:
5. zlewozmywak granitowy TAK
6. siłownik do bramy segmentowej (garaz) NIE
7. wkład kominkowy TAK
8. rygle automat. do rolet NIE
PKWiU nie podaję bo i po co się męczyć, US to wie :wink:

Byszek
11-12-2007, 18:20
Dzięki tigermoth

To ja też wpiszę 31.50.25-11. A co najwyżej mi odwalą :)
Na pewno odwalą :lol: Bo lampy, żyrandole nie wchodzą. Jedynie kinkiety, plafony, plafoniery, no i oczywiście oprawy.
Jest wykaz robót które dotyczą budynku i oddzielny wykaz dotyczący remontu lokalu i na nim się US opiera.
Drugie Twoje pytanie to jest podatek dochodowy a to już jest pytanie do KIP :wink: Krajowa Informacja Podatkowa.

malmuc
11-12-2007, 18:22
Byszek dzięki serdeczne, podpowiedz prosze pod co ten wkład podciągnąc, jaki to jest PKWIU? :roll:
pozdr

demex
11-12-2007, 18:59
Dzięki tigermoth

To ja też wpiszę 31.50.25-11. A co najwyżej mi odwalą :)
Na pewno odwalą :lol: Bo lampy, żyrandole nie wchodzą. Jedynie kinkiety, plafony, plafoniery, no i oczywiście oprawy.
Jest wykaz robót które dotyczą budynku i oddzielny wykaz dotyczący remontu lokalu i na nim się US opiera.
Drugie Twoje pytanie to jest podatek dochodowy a to już jest pytanie do KIP :wink: Krajowa Informacja Podatkowa.

Dzięki.

To jest jakieś dziwne. No bo czym się różni plafon od żyrandola? No bo np. w moim przypadku mocowany ten żyrandol nie jest za pomocą haczyka tylko na dwa wkręty na stałe (dość ciężki i taki producent wybrał sposób mocowania). I różnica, od plafonu, jest tylko taka że wisi on sobie na przedłużce (kawałku rurki) a nie zaraz przy suficie. :)
I jeszcze jedno pytanko: Jaka jest definicja oprawy? i czemu została wyboldowana w Twoim poście?

Byszek
11-12-2007, 22:40
Byszek dzięki serdeczne, podpowiedz prosze pod co ten wkład podciągnąc, jaki to jest PKWIU? :roll:
pozdr
Pozycja 132 obwieszczenia MTiB.



Dzięki tigermoth

To ja też wpiszę 31.50.25-11. A co najwyżej mi odwalą :)
Na pewno odwalą :lol: Bo lampy, żyrandole nie wchodzą. Jedynie kinkiety, plafony, plafoniery, no i oczywiście oprawy.
Jest wykaz robót które dotyczą budynku i oddzielny wykaz dotyczący remontu lokalu i na nim się US opiera.
Drugie Twoje pytanie to jest podatek dochodowy a to już jest pytanie do KIP :wink: Krajowa Informacja Podatkowa.

Dzięki.

To jest jakieś dziwne. No bo czym się różni plafon od żyrandola? No bo np. w moim przypadku mocowany ten żyrandol nie jest za pomocą haczyka tylko na dwa wkręty na stałe (dość ciężki i taki producent wybrał sposób mocowania). I różnica, od plafonu, jest tylko taka że wisi on sobie na przedłużce (kawałku rurki) a nie zaraz przy suficie. :)
I jeszcze jedno pytanko: Jaka jest definicja oprawy? i czemu została wyboldowana w Twoim poście?
Jedyne czym się różnią to ceną :wink: Choć nie zawsze.
A co do tego wytłuszczenia to nie wiem ki czort sie tam przypałętał :wink: W oryginale tego nie ma, tylko w cytacie :o
Oprawa oświetleniowa jest to "urządzenie służące do rozsyłania, filtrowania lub przekształcania strumienia świetlnego jednego lub więcej źródeł światła, zawierające, oprócz źródła światła, wszystkie elementy niezbędne do mocowania, ochrony źródła światła i przyłączania go do sieci zasilającej oraz układ stabilizacyjno-zapłonowy, jeżeli jest potrzebny".
Wynikało by z tego że wszystko powinno się kwalifikować a jednak nie :( Czasami można dostać jobla bo co innego podpowiada zdrowy rozsądek a co innego "góra"

Magini
12-12-2007, 15:21
Witam.
Mam pytanie o obowiazujacy termin zlozenia wniosku po zakonczeniu budowy. Wiem juz, ze od 1 stycznia 2008 ma sie cos zmienic. Ale chcialabym wiedziec dokladnie, czy moge jeszcze wystapic o zwrot, jesli zakonczenie budowy mialam w styczniu 2007. Czy czasem nie powinnam byla zrobic tego do 30 czerwca?
Z gory dzieki za odpowiedz.

Byszek
12-12-2007, 16:25
Witam.
Mam pytanie o obowiazujacy termin zlozenia wniosku po zakonczeniu budowy. Wiem juz, ze od 1 stycznia 2008 ma sie cos zmienic. Ale chcialabym wiedziec dokladnie, czy moge jeszcze wystapic o zwrot, jesli zakonczenie budowy mialam w styczniu 2007. Czy czasem nie powinnam byla zrobic tego do 30 czerwca?
Z gory dzieki za odpowiedz.
Możesz sobie spokojnie złożyć wniosek w dowolnym momencie. Faktury po odbiorze możesz sobie odliczyć jako remont :wink:

AmberWind
12-12-2007, 19:20
Byszek,

Dzieki wielkie za odpowiedz :D Bardzo mi sie rozjasnilo :D :D :D

szarak
12-12-2007, 19:23
Czy kable ,przewody,puszki itp wszystko do elektryki mogę odliczyc?

Byszek
12-12-2007, 19:28
Czy kable ,przewody,puszki itp wszystko do elektryki mogę odliczyc?
Przewody takie podstawowe YDY, YDYp, YKY, YKYżO, YDYt. NIe wchodzą OMY, z końcówka pek bodajże też nie wchodzą, To by była cała elektryka :wink: Jedynie jeszcze mozna sobie rozdzielnie, oprawy i rurki z tworzywa sztucznego do przewodów odliczyć.

Jola z Melisy
12-12-2007, 20:27
A stal? Można odliczyć vat?

investory
12-12-2007, 21:48
Mam na fakturze beton oraz osobno transport betonu, pompowanie betonu, pompa dojazd. Czy wszystkie te pozycje można odliczyć ? Nie mam na fakturze nr PKWIU. Może ktoś odliczał i dostał juz zwrot ?

walus1
12-12-2007, 21:56
Mam na fakturze beton oraz osobno transport betonu, pompowanie betonu, pompa dojazd. Czy wszystkie te pozycje można odliczyć ? Nie mam na fakturze nr PKWIU. Może ktoś odliczał i dostał juz zwrot ?

Tylko mozna odliczyc pozycję dotyczaca samego betonu, tranportu i pompy juz nie.

demex
12-12-2007, 22:20
Mam na fakturze beton oraz osobno transport betonu, pompowanie betonu, pompa dojazd. Czy wszystkie te pozycje można odliczyć ? Nie mam na fakturze nr PKWIU. Może ktoś odliczał i dostał juz zwrot ?Tylko mozna odliczyc pozycję dotyczaca samego betonu, tranportu i pompy juz nie.
To mój dostawca betonu był inteligentniejszy i wliczył w koszty m3 betonu dojazd i "rozładunek". :)

Czy ktoś czy można odliczyć styropian z folią pod podłogówki?

krifi
13-12-2007, 15:37
Remontuję nowe mieszkanie od developera i mam problem z pozycjami faktur:

1. Wanna akrylowa (polimer)
2. Obudowa wanny (polimer)
3. Klamki stalowe
4. Kuchnia elektryczna do zabudowy (nie można odliczać vatu od kuchenek elektrycznych, a od kuchni?)

Bardzo proszę o pomoc czy vat od tych pozycji można odliczyć.

Byszek
13-12-2007, 16:20
A stal? Można odliczyć vat?
Można.

Remontuję nowe mieszkanie od developera i mam problem z pozycjami faktur:

1. Wanna akrylowa (polimer) TAK
2. Obudowa wanny (polimer) TAK
3. Klamki stalowe TAK
4. Kuchnia elektryczna do zabudowy (nie można odliczać vatu od kuchenek elektrycznych, a od kuchni?) ZALEżY OD US :LOL:

Bardzo proszę o pomoc czy vat od tych pozycji można odliczyć.
Ja kuchnie elektryczne odrzucam ale znam przypadek gdzie takowe zaliczono. Ja byłbym raczej za zaliczaniem kuchni elektrycznych bo załącznik odrzuca kuchenki ale nie kuchnie. Sprawa sporna tak samo jak oprawy oświetleniowe, kostka brukowa i parę innych materiałów.

Jola z Melisy
13-12-2007, 17:53
Byszek, wielkie dzięki za odpowiedź. Mój mąż szedł w zaparte, ze nie można. Podpowiesz jeszcze jak z płytami OSB? Dzięki.

Byszek
13-12-2007, 18:39
Byszek, wielkie dzięki za odpowiedź. Mój mąż szedł w zaparte, ze nie można. Podpowiesz jeszcze jak z płytami OSB? Dzięki.
OSB nie wchodzą niestety.

Jola z Melisy
13-12-2007, 19:18
Szkoda :cry: niemniej dziękuje bardzo i pozdrawiam.

demex
13-12-2007, 22:54
hej trzy małe pytanka:
1). Deszczownia (taki super mega fajna słuchawka prysznicowa) sprzedawana osobno, a nie z baterią - odliczamy?
2). Listwy przysufitowe - profile ze styropianu - odliczamy?
3). Mam też na fakturze: "Szafka como canaria umywalkowa" taka pod umywalkę (na fakturze widnieje ta szafka razem z "umywalka libra meblowa" i paroma innymi kranami :)") - odliczamy? Gdzieś czytałem, tylko nie pamiętam gdzie, że to zależy od US - w niektórych podobno rozumieją, że jak umywalka meblowa to z szafka jest tak jakby w komplecie. Jakie macie doświadczenia w tym temacie? A jak to wygląda z drugiej strony biurka (Byszek :))?

Dzięki z góry.

Byszek
14-12-2007, 17:06
hej trzy małe pytanka:
1). Deszczownia (taki super mega fajna słuchawka prysznicowa) sprzedawana osobno, a nie z baterią - odliczamy?
2). Listwy przysufitowe - profile ze styropianu - odliczamy?
3). Mam też na fakturze: "Szafka como canaria umywalkowa" taka pod umywalkę (na fakturze widnieje ta szafka razem z "umywalka libra meblowa" i paroma innymi kranami :)") - odliczamy? Gdzieś czytałem, tylko nie pamiętam gdzie, że to zależy od US - w niektórych podobno rozumieją, że jak umywalka meblowa to z szafka jest tak jakby w komplecie. Jakie macie doświadczenia w tym temacie? A jak to wygląda z drugiej strony biurka (Byszek :))?

Dzięki z góry.
1) zaliczam bo to przeważnie 25.23 ma kod. ale też podejdzie pod poz 167
2) zalicza się
3) NIestety nie. Szafka nie jest materiałem budowlanym a tylko na materiały jest zwrot. I nic nie pomogą oświadczenia podatnika, że to komplet (ew. kąplet - pisownia oryginalna z faktury) :lol:

szarak
15-12-2007, 12:14
Czy glazurę i terakote mozna odliczyć?

Byszek
15-12-2007, 13:09
Czy glazurę i terakote mozna odliczyć?
No pewnie że można.

prymasek
15-12-2007, 23:41
Czy podlegają odliczeniu???
1. kabiny prysznicowe
2. osprzęt elektryczny (gniazdka kontakty)

Poza tym rozumiem limit odliczenia jest ustalony na podstwaie pierwszego wniosku???

I jeszcze jedno skoro wg nowych przepisów limit się odnawia co 5 lat to składając wniosek jeszcze w grudniu od 1 stycznia mam nowy limit?? a jesli w styczniu mam nowy limit za pięć lat dopiero??

Edybre
15-12-2007, 23:50
Kilka razy pojawiło sie pytanie o wykładziny dywanowe ale nie było odpowiedzi. Czy można je zaliczyc pod poz. 166: wykładziny podłogowe z podłożem?

malmuc
16-12-2007, 08:32
w kolumnie nr 4 wpisałam pomyłkową kwotę
czy US przyjmie taki wykaz w którym bedze skreślona kwota, zaparafowana i obok wpisana kwota poprawna?

eranet
16-12-2007, 17:08
Byszku to teraz ja ze swoim problemem, bo mnie krew zalała po wizycie w US. 3 lata temu kupiłem mieszkanie, w czerwcu tego roku kupilem okazyjnie i bardzo szybko dom - na kredyt, mieszkanie sprzedałem dopiero teraz. Z tego co sie dowiedzialem, niestety dopiero od momentu sprzedazy mogę udokumentowywać wydatki poniesione na inna inwestycje, żeby nie zapłacić 10% podatku.
1. Czy jest jakaś mozliwość, by to obejść, jesli grubsze roboty sa juz za mną i nie uzbieram kwoty uzyskanej ze sprzedazy mieszkania?
2.uzyskałem zwrot z tytułu ulgi remontowej kiedy remontowalem mieszkanie. jak to teraz wygląda?
3. czy kupno działki rolnej wchodzi w rachubę?
4. czy zaciągnięcie kredytu na spłatę kredytu wziętego na kupno domu załatwi temat?

z góry bardzo dziekuje

piotrulex
17-12-2007, 09:31
Byszku

Czytajac posty wnioskuje ze nie musze sie spieszyc z rozliczeniem budowy domku gdyz faktury wystawione w 2008 tez bede mogl rozliczac ...

Dobrze widze, ze przedluzyli te mozliwosc?

Budujemy systemem gospodarczym swoj pierwszy dom o pomierzchni uzytkowej okolo 130m a calkowitej nieco ponad 200m

urszulak
17-12-2007, 09:49
No i następne wątpliwości-co urząd ,to inne zdanie.Generalnie urzędnicy nie wiedzą...
Jeśli złożę w tym roku część faktur(pierwszy raz),to cena mkw wyniesie 2650.
Jeśli złożę w 1 kwartale 2008-3041zł.
Czy limit 5-cio letni będzie się liczył od teraż,czy od 2008.
Jeśli od teraz,to czekam.
Jeśli od 2008(po nowelizacji),to teraz składami-szkoda tracić ten rok i blokować pieniądze ,a potem już rozliczam się zgodnie z nowymi zasadami,z pięcioletnimi limitami uzależnionymi od złożenia pierwszego wniosku po nowelizacji.
Dziękuję

Alkman
17-12-2007, 19:23
W ustawie z dnia 29.08.2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym:

Art. 3 ust. 6a. Limity kwoty zwrotu obliczone zgodnie z zasadami określonymi w ust. 5 i 6 dotyczą okresów pięcioletnich liczonych od daty złożenia pierwszego wniosku, o którym mowa w art. 5 ust. 1."
Przy czym zgodnie z art. 5 ustawy nowelizującej przepis ten dotyczy wniosków złożonych od 1 stycznia 2006 r.

Druga sprawa to limity, według mnie jeśli wykorzystamy cały limit ale w ciagu tych pięciu lat limit ten będzie wzrastał (bo zwiększy się np. cena metra) to mam prawo do wykorzystania go w zakresie do maks. kwoty.

piotrulex
17-12-2007, 20:29
Byszku

Czytajac posty wnioskuje ze nie musze sie spieszyc z rozliczeniem budowy domku gdyz faktury wystawione w 2008 tez bede mogl rozliczac ...

Dobrze widze, ze przedluzyli te mozliwosc?

Budujemy systemem gospodarczym swoj pierwszy dom o pomierzchni uzytkowej okolo 130m a calkowitej nieco ponad 200m

dzwonlem do US i powiedzieli ze bezterminowo przedluzyli

jakie to proste- wystarczy zadzwonic i nie zadawac glupich pytan :wink:

Byszek
17-12-2007, 20:31
Czy podlegają odliczeniu???
1. kabiny prysznicowe
2. osprzęt elektryczny (gniazdka kontakty)

Poza tym rozumiem limit odliczenia jest ustalony na podstwaie pierwszego wniosku???

I jeszcze jedno skoro wg nowych przepisów limit się odnawia co 5 lat to składając wniosek jeszcze w grudniu od 1 stycznia mam nowy limit?? a jesli w styczniu mam nowy limit za pięć lat dopiero??
Z tego co pytasz wchodzi tylko pozycja 1. Z elektryki wchodzą tylko przewody i to tylko wybrane. Nic z osprzętu :cry: Limit jest ustalany na dzień złożeniu wniosku. 5 lat liczy się od dnia zlożenia pierwszego wniosku, czyli obejmuje też wniosku sprzed 1 stycznia 2008.

Kilka razy pojawiło sie pytanie o wykładziny dywanowe ale nie było odpowiedzi. Czy można je zaliczyc pod poz. 166: wykładziny podłogowe z podłożem?
Tak można, byle tylko były trwale przytwierdzone do podłogi :wink:

w kolumnie nr 4 wpisałam pomyłkową kwotę
czy US przyjmie taki wykaz w którym bedze skreślona kwota, zaparafowana i obok wpisana kwota poprawna? Z opisu wynika że wszystko zgodnie z zasadami więc śmiało możesz przedstawić taki wniosek/załącznik.

Byszek
17-12-2007, 21:02
No i następne wątpliwości-co urząd ,to inne zdanie.Generalnie urzędnicy nie wiedzą...
Jeśli złożę w tym roku część faktur(pierwszy raz),to cena mkw wyniesie 2650.
Jeśli złożę w 1 kwartale 2008-3041zł.
Czy limit 5-cio letni będzie się liczył od teraż,czy od 2008.
Jeśli od teraz,to czekam.
Jeśli od 2008(po nowelizacji),to teraz składami-szkoda tracić ten rok i blokować pieniądze ,a potem już rozliczam się zgodnie z nowymi zasadami,z pięcioletnimi limitami uzależnionymi od złożenia pierwszego wniosku po nowelizacji.
Dziękuję
Limit liczy się od dnia złożenia.

urszulak
17-12-2007, 21:49
No i następne wątpliwości-co urząd ,to inne zdanie.Generalnie urzędnicy nie wiedzą...
Jeśli złożę w tym roku część faktur(pierwszy raz),to cena mkw wyniesie 2650.
Jeśli złożę w 1 kwartale 2008-3041zł.
Czy limit 5-cio letni będzie się liczył od teraż,czy od 2008.
Jeśli od teraz,to czekam.
Jeśli od 2008(po nowelizacji),to teraz składami-szkoda tracić ten rok i blokować pieniądze ,a potem już rozliczam się zgodnie z nowymi zasadami,z pięcioletnimi limitami uzależnionymi od złożenia pierwszego wniosku po nowelizacji.
Dziękuję
Limit liczy się od dnia złożenia.
Tak myślalam,ale podzwonilam do kilku urzędów-3.W jednym to potwierdzili,w drugim pani powiedziala,że zmiany i nowe zasady(limity) wchodzą od 2008 i moge złożyc teraz,a potem nabęde praw do nowego -wyższego limitu.W trzecim pani w ogóle mało wiedziała i niczego nie byla pewna... :evil:

yorki_man
18-12-2007, 09:18
yorki_man Przy umowie z developerem możesz tylko wystąpić o zwrot za remont :wink: Z tytułem prawnym lepiej skonsultować się z właściwym US bo to różnie jest praktykowane.
Z tym kupowaniem to częściowo zrozumiałeś, bo zrobiłeś miksa starej i nowej ustawy :lol: Możesz kupować materiały, [/b]ale nie masz obowiązku rozliczenia tych zakupów do czerwca 2008 :wink: [/quote]

dzięki wielkie za info - z US się skonsultowałem, wychodzi na to, że lepiej o zwrot wystąpić jak już ma sie akt notarialny :)

naan5
18-12-2007, 09:37
Mam pytanie do Byszka. Myślę nad kwestią limitów i zaczynam głupieć. Chodzi mi o to, że: np: składam pierwszy wniosek i liimit wynosi np: 20 000, limitu nie wykorzystuję do końca i coś mi tam zostaje, w następnym roku składam następny i limit wynosi powiedzmy 24 000. Czy składając ten drugi wniosek nadal obowiązuje mnie ten limit 20 000 czy już te 24 000?
Jeśli cały czas obowiązuje ten limit z pierwszego wniosku to jest to gdzieś napisane w ustawie albo gdzie indziej?

Dzięki :D

prymasek
18-12-2007, 15:28
Mam pytanie do Byszka. Myślę nad kwestią limitów i zaczynam głupieć. Chodzi mi o to, że: np: składam pierwszy wniosek i liimit wynosi np: 20 000, limitu nie wykorzystuję do końca i coś mi tam zostaje, w następnym roku składam następny i limit wynosi powiedzmy 24 000. Czy składając ten drugi wniosek nadal obowiązuje mnie ten limit 20 000 czy już te 24 000?
Jeśli cały czas obowiązuje ten limit z pierwszego wniosku to jest to gdzieś napisane w ustawie albo gdzie indziej?

Dzięki :D

no wydaje mi się przynajmniej tak zrozumiałem że limit dla Ciebie jest ustalany przy pierwszym wniosku co oznacza że lepiej złożyć pierwszy wniosek w styczniu niż w grudniu

naan5
18-12-2007, 18:05
[quote=" no wydaje mi się przynajmniej tak zrozumiałem że limit dla Ciebie jest ustalany przy pierwszym wniosku co oznacza że lepiej złożyć pierwszy wniosek w styczniu niż w grudniu[/quote]


najpierw wydawało mi się że liczy się limit obowiązujący w kwartale w którym składała sie wniosek ale potem z wypowiedzi Byszka na forum zrozumiałam że liczy się limit z pierwszego wniosku. Chciałabym wyjaśnić jak to jest. rozmawiałam z znajomą z pracy która składała już 2 takie wnioski za remont i ona powiedziała mi że w każdym wniosku przyjmowała limit który obowiązywał w danym kwartale i us się tego nie przyczepił. Oba zwroty dostała. Może jej się coś pomyliło albo co, dlatego właśnie chciałabym zapytać kogoś kto pracuje przy tych wnioskach czy jest to gdzieś wyraźnie napisane, że limit dla ciebie jest wyznaczony przy składaniu I wniosku i nie ma znaczenia że w przyszłych latach ten limit może być wyższy.

Alkman
18-12-2007, 18:57
Przede wszystkim nigdzie nie jest napisane, że obowiązuje limit na pięć lat ustalany przy pierwszym wniosku. To jest interpretacja roszerzająca :D
Kilka postów wyżej wkleiłam cytat z ustawy.
Jesli jest inaczej, to na pewno MF wyda jakąs oficjalna interpretację.

Byszek
18-12-2007, 20:19
Mam pytanie do Byszka. Myślę nad kwestią limitów i zaczynam głupieć. Chodzi mi o to, że: np: składam pierwszy wniosek i liimit wynosi np: 20 000, limitu nie wykorzystuję do końca i coś mi tam zostaje, w następnym roku składam następny i limit wynosi powiedzmy 24 000. Czy składając ten drugi wniosek nadal obowiązuje mnie ten limit 20 000 czy już te 24 000?
Jeśli cały czas obowiązuje ten limit z pierwszego wniosku to jest to gdzieś napisane w ustawie albo gdzie indziej?

Dzięki :D
Limit ustala się przy każdym wniosku od nowa. CZyli tak jak piszesz. Nie ma zapisu o limicie całkowitym na całe 5 lat ustalanym jednorazowo. :-?

Byszek
18-12-2007, 20:26
Przede wszystkim nigdzie nie jest napisane, że obowiązuje limit na pięć lat ustalany przy pierwszym wniosku. To jest interpretacja roszerzająca :D
Kilka postów wyżej wkleiłam cytat z ustawy.
Jesli jest inaczej, to na pewno MF wyda jakąs oficjalna interpretację.
Nigdzie nie jest napisane i nie bedzie :wink: Bo tak nie jest. Ja też nic takiego nie pisałem. Chodziło mi tylko że te 5 lat liczy się od dnia złożenia pierwszego wniosku a nie że limit jest z pierwszego wniosku.

urszulak
18-12-2007, 20:30
No właśnie.Czyli można złożyć teraz część faktur-wziąść kasę ,a następny wniosek składać w przyszłym roku.
No ale jeśli co roku będę składać wnioski i tylko część faktur,to jak będzie się liczyl limit,jeśli np budowa trwać będzie kilka lat?
Kurcze jakieś to wszystko zawiłe :-?

piotrulex
18-12-2007, 21:57
Byszku i inni

siedzimy wlasnie nad fakturami gduz chcemy sami to zrobic i to jeszcze w tym tygodniu

w zwiazku z tym kilka pytan

czy mozna wpisac w rozliczenie i uzyskac zwrot roznicy VAT:

- zawory kulowe do instalacji hydraulicznej

- obudowe rozdzielni elektryznej

- bezpieczniki do rozdzielni, roznicowki

- puszki instalatorskie do pradu w sciany

- siatke do styropianu

- przewod glosnikowy w sciany i tv/sat tez do wpakowania w sciany

- rury piecowe - zakupione w celu podlaczenia tymczasowo kozy

- umywalka, mocowanie umywalki, syfon, weze, baterie

- alarm (sygnalizator, obudowa, centrala, manipulator, czujki, akumulator itd)

Dzieki

Byszek
18-12-2007, 23:20
No właśnie.Czyli można złożyć teraz część faktur-wziąść kasę ,a następny wniosek składać w przyszłym roku.
No ale jeśli co roku będę składać wnioski i tylko część faktur,to jak będzie się liczyl limit,jeśli np budowa trwać będzie kilka lat?
Kurcze jakieś to wszystko zawiłe :-?Za każdym razem (wnioskiem) liczy się nowy limit i jeżeli zwrot nie przekracza limitu to dostajesz taki jaki wychodzi z faktur. Natomiast jeżeli limit będzie przekroczony to trzeba się wstrzymać i złożyć wniosek w następnym 5-cio leciu. Można też w przypadku małego przekroczenia limitu sledzić cenę metra bo jeżeli wzrośnie to limit automatycznie też wzrasta i jest mozliwośc dalszego odliczenia w roku następnym.
Mogę tylko powiedzieć że mało kto na razie przekracza limit bo na chwilę obecną jest to kwota wydatków brutto rzędu 180 tysia. A wiadomo, że jeszcze w tym znajdzie się coś co wypadnie. Na dobrą sprawę limitu nawet nie musicie liczyć bo to US i tak ma w programie ustawione i więcej niż się należy nikt nie dostanie

:wink:

Dinka
18-12-2007, 23:26
Witam,
mam pytanko, czy można odliczyć:

1. luksfery 26.11.11-50.30
2. lazura ochronna 24.30.12-70.00
3. okno gosp. 25.23.14-50.1
4. brama garaż. 28.12.10-30.5
5. gont Onduline 26.82.12-90.90
6. wykładzina PCV 25.23.11-59.1
7. okap kominowy (kuchenny)
8. wywietrzak 28.11.10-34.42
9. rura elastyczna 28.11.10-58.00
10. wanna z hydromasażem

???

Aniss
19-12-2007, 09:58
Witam

Mam pytanie, czy ktoś słyszał o dopłatach z Unii Europejskiej dla tych, którzy rozpoczęli budowę w 2007 roku? :o
Ktoś mi tak powiedział, lecz to chyba informacja wyssana z palca :-?

tigermoth
19-12-2007, 10:41
piotrulex

- zawory kulowe do instalacji hydraulicznej TAK
- obudowe rozdzielni elektryznej TAK
- bezpieczniki do rozdzielni, roznicowki NIE
- puszki instalatorskie do pradu w sciany NIE
- siatke do styropianu NIE
- przewod glosnikowy w sciany i tv/sat tez do wpakowania w sciany NIE
- rury piecowe - zakupione w celu podlaczenia tymczasowo kozy TAK
- umywalka TAK
- mocowanie umywalki ?
- syfon TAK
- weze - ja zaliczyłem i przeszło
- baterie TAK
- alarm (sygnalizator, obudowa, centrala, manipulator, czujki, akumulator itd) NIE



Dinka
1. luksfery 26.11.11-50.30 TAK
2. lazura ochronna 24.30.12-70.00 NIE
3. okno gosp. 25.23.14-50.1 TAK
4. brama garaż. 28.12.10-30.5 TAK
5. gont Onduline 26.82.12-90.90 TAK
6. wykładzina PCV 25.23.11-59.1 TAK
7. okap kominowy (kuchenny) NIE
8. wywietrzak 28.11.10-34.42 TAK
9. rura elastyczna 28.11.10-58.00 TAK
10. wanna z hydromasażem TAK

koniecaga
19-12-2007, 14:31
to z tym betonem się całkiem zamotałam.
co powinno być wpisane na fakturze, żeby odliczyć VAT na beton?

aga&piotr
19-12-2007, 14:57
Witam. Czy mozna odliczyc VAT z faktury VAT zaliczkowej wystawionej w XII.07 opiewającej na 100% płatności. z tym, że na fakturze jest pozycja: przedpłata na materiał. Wyszczególnienie materiału jest na zamówieniu i na WZ. Faktura końcowa wystawiona bedzie przy dostawie na 0 PLN w I.08 ?

piotrulex
19-12-2007, 18:27
Witam. Czy mozna odliczyc VAT z faktury VAT zaliczkowej wystawionej w XII.07 opiewającej na 100% płatności. z tym, że na fakturze jest pozycja: przedpłata na materiał. Wyszczególnienie materiału jest na zamówieniu i na WZ. Faktura końcowa wystawiona bedzie przy dostawie na 0 PLN w I.08 ?

z tego co wiem to na wplacone zaliczki wystawia sie normalne faktury VAT opiewajace na kwoete zaliczki - zwlasza jak koncza sie miesiace a pewnie tym bardziej lata - przynajmniej mnie ksiegowa w firmie za to goni :wink:

z pewnoscia nie da sie wystawic faktury VAT na 0,00zł

lepiej sie dokladnie dowiedz jak oni ksiegowa chca to zrobic bo cos tu chyba niedogadaliscie :o

Byszek
19-12-2007, 18:30
Witam,
mam pytanko, czy można odliczyć:

1. luksfery 26.11.11-50.30
2. lazura ochronna 24.30.12-70.00
3. okno gosp. 25.23.14-50.1
4. brama garaż. 28.12.10-30.5
5. gont Onduline 26.82.12-90.90
6. wykładzina PCV 25.23.11-59.1
7. okap kominowy (kuchenny)
8. wywietrzak 28.11.10-34.42
9. rura elastyczna 28.11.10-58.00
10. wanna z hydromasażem

???
Brama garażowa tylko i wyłącznie jeżeli garaż jest w brykle budynku, przynajmniej tak jest u mnie :wink: Reszta materiałów tak jak ktos juz Ci odpowiedział.

Byszek
19-12-2007, 18:35
Witam. Czy mozna odliczyc VAT z faktury VAT zaliczkowej wystawionej w XII.07 opiewającej na 100% płatności. z tym, że na fakturze jest pozycja: przedpłata na materiał. Wyszczególnienie materiału jest na zamówieniu i na WZ. Faktura końcowa wystawiona bedzie przy dostawie na 0 PLN w I.08 ?
Powinno przejść bo na zaliczkowej podają numer zamówienia a tym samym masz wyszczególnienie towarów. Kwota jest cała zapłacona więc wydatki poniesione. Jedyne do czego można sie przyczepić to to że towaru fizycznie jeszcze nie masz, o ile się o tym dowiedzą :lol:
Z drugiej strony do stycznia tak daleko nie jest a dla świętego spokoju poczekać na końcową i przy okazji na wiekszy limit trafić może by było warto.

to z tym betonem się całkiem zamotałam.
co powinno być wpisane na fakturze, żeby odliczyć VAT na beton?
Vat jest za materiały więc może byc tylko za beton zwrócony, nie za żadne dowozy, podwozy, połbeczki i inne bajki :wink:

aga&piotr
19-12-2007, 18:49
z pewnoscia nie da sie wystawic faktury VAT na 0,00zł


...już kilka takich faktur mam - przy zamówieniu faktura zaliczkowa na 100 % kwoty, przy dostawie faktura VAT (całość minus zaliczka) i jest na 0 PLN


Z drugiej strony do stycznia tak daleko nie jest a dla świętego spokoju poczekać na końcową i przy okazji na wiekszy limit trafić może by było warto.


Nie bardzo rozumiem. Koncowa faktura bedzie na zero pln, i z datą styczniową, wiec jej już raczej nie mam prawa odliczyć. Czy tak?

Alkman
19-12-2007, 19:13
Nie chciałabym tutaj wklejać połowy przepisów :oops: , które mówią o zasadach wystawiania faktur VAT, ale zasada ogólnie jest taka, że jeśli klient wpłaca zaliczkę, to sprzedawca ma obowiązek w ciagu 7 dni wystawić fakturę (dla firmy a dla osób fizycznych na żądanie).

Zgodnie z rozporządzeniem MF z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług:

§ 14. 1. Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2.


§ 14. ust.4. Jeżeli faktury, o których mowa w ust. 1 i 2, nie obejmują całej ceny brutto, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi wystawia fakturę na zasadach określonych w § 9 i 11-13, z tym że sumę wartości towarów (usług) pomniejsza się o wartość otrzymanych części należności, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących pobranie części należności; taka faktura powinna zawierać również numery faktur wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Przy czym
5. Jeżeli faktury, o których mowa w ust. 1 i 2, obejmują całą cenę brutto towaru lub usługi, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi nie wystawia faktury w terminie określonym w § 13.
W związku z tym sprzedawca nie ma obowiązku wystawiania fakutry na 0 zł, bo to bzdura. Powinien wystawić prawidłową fakturę na zaliczkę i tyle.

aga&piotr
19-12-2007, 19:59
Dziekuje, za wyczerpującą odpowiedz

Byszek
19-12-2007, 20:10
z pewnoscia nie da sie wystawic faktury VAT na 0,00zł


...już kilka takich faktur mam - przy zamówieniu faktura zaliczkowa na 100 % kwoty, przy dostawie faktura VAT (całość minus zaliczka) i jest na 0 PLN


Z drugiej strony do stycznia tak daleko nie jest a dla świętego spokoju poczekać na końcową i przy okazji na wiekszy limit trafić może by było warto.


Nie bardzo rozumiem. Koncowa faktura bedzie na zero pln, i z datą styczniową, wiec jej już raczej nie mam prawa odliczyć. Czy tak?
A niby dlaczemu nie mozna odliczyć faktury z datą styczniową ?? Czyżbyś nie czytał/a nowelizacji ustawy ? Bo podobno przedłużyli :lol:

aga&piotr
19-12-2007, 21:12
A niby dlaczemu nie mozna odliczyć faktury z datą styczniową ?? Czyżbyś nie czytał/a nowelizacji ustawy ? Bo podobno przedłużyli :lol:
....dopiero zuważyłem w postach powyżej i faktycznie http://www.kprm.gov.pl/s.php?id=1071

HenoK
20-12-2007, 08:20
A niby dlaczemu nie mozna odliczyć faktury z datą styczniową ?? Czyżbyś nie czytał/a nowelizacji ustawy ? Bo podobno przedłużyli :lol:
Za naszymi prawodawcami trudno nadążyć :
w tym roku ukazało się ponad 1700 aktów prawnych w Dzienniku Ustaw i ponad 1000 w Monitorze Polskim, a do końca roku jeszcze trochę czasu zostało ...

Frantz
20-12-2007, 09:42
Witam,
Czy można odliczyć
1. płyty OSB
2. deski podbiciowe dachu?

Byszek
20-12-2007, 16:51
NIc nie można z tych rzeczy odliczyć niestety :cry:

piotrulex
20-12-2007, 20:51
Byszku i inni

Czy tym razem mozna odliczyc:

- folia taka jak wytlaczanka do jajek - na izolacje przeciwwilgociowa piwnicy?

- folia czarna bydowlana ktora mamy na chudziali przed styropianem i na styropianie

- folia zolta ktora bedzie miedzy welna mineralna a regipsami przy dachu na poddaszu

???

demex
20-12-2007, 21:59
Hej, pytanko mam.
Odebrałem wczoraj z Inspektoratu budowlanego papiery o zakończeniu budowy. Dziś po południu zadzwoniłem do swojego US. Niestety nie było jakiejś babeczki od zwrotów VAT'u. A ta, do której mnie połączyli, powiedziała że nie ma już możliwości złożenia wniosku VZM-1 po zakończeniu inwestycji, że zostało już tylko opcja raz w roku. W formularzu faktycznie nie ma już takiej komórki.
Ja w tym roku składałem w czerwcu wniosek i pomyślałem że złożę jeszcze w tym roku to będę miał możliwość złożyć remont w przyszłym. Ale w takie sytuacji to pewnie nic z tego nie będzie.

No ale o pytaniu zapomniałem: Zlikwidowali możliwość składania wniosku po zakończeniu inwestycji? oczywiście chodzi mi o sytuacje że w danym roku składany był już jeden.

Byszek
20-12-2007, 22:34
Byszku i inni

Czy tym razem mozna odliczyc:

- folia taka jak wytlaczanka do jajek - na izolacje przeciwwilgociowa piwnicy?

- folia czarna bydowlana ktora mamy na chudziali przed styropianem i na styropianie

- folia zolta ktora bedzie miedzy welna mineralna a regipsami przy dachu na poddaszu

???
Tylko folia paroprzepuszczalna czyli membrana dachowa.

Byszek
20-12-2007, 22:41
Hej, pytanko mam.
Odebrałem wczoraj z Inspektoratu budowlanego papiery o zakończeniu budowy. Dziś po południu zadzwoniłem do swojego US. Niestety nie było jakiejś babeczki od zwrotów VAT'u. A ta, do której mnie połączyli, powiedziała że nie ma już możliwości złożenia wniosku VZM-1 po zakończeniu inwestycji, że zostało już tylko opcja raz w roku. W formularzu faktycznie nie ma już takiej komórki.
Ja w tym roku składałem w czerwcu wniosek i pomyślałem że złożę jeszcze w tym roku to będę miał możliwość złożyć remont w przyszłym. Ale w takie sytuacji to pewnie nic z tego nie będzie.

No ale o pytaniu zapomniałem: Zlikwidowali możliwość składania wniosku po zakończeniu inwestycji? oczywiście chodzi mi o sytuacje że w danym roku składany był już jeden.
Ta opcja została zniesiona po tym jak zniesiono obowiązek rozliczenia w ciągu 6 m-cy budowy. To niczemu już by nie słuzyło bo i tak warunek jednego wniosku na jeden rok był od początku składania wniosków. Tak samo jak zniesiono wymóg składania dziennika budowy, oświadczenia kierownika budowy o zaawansowaniu. Ktoś w końcu na wiejskiej pomyslał i ulepszył.
A co do złożenia wniosku w przyszłym roku to równie dobrze możesz rozliczyć i remont i budowę :wink: Wiem że to dziwnie brzmi bo jak można "nowy budynek" remontować :lol: ale wykończenie po odbiorze budynku jest traktowane jako remont.

demex
20-12-2007, 23:06
A co do złożenia wniosku w przyszłym roku to równie dobrze możesz rozliczyć i remont i budowę Wiem że to dziwnie brzmi bo jak można "nowy budynek" remontować ale wykończenie po odbiorze budynku jest traktowane jako remont.

Ja akurat jestem w sytuacji, że tylko rozbudowuję dom i zawsze mogę powiedzieć, że remontuję starą część.
Tylko, że ja chcę złożyć wniosek jak najszybciej - wiadomo niedługo zaczną spływać PIT-y i mam nadzieję że może wcześniej mi zwrócą kasę :)
No ale w takiej sytuacji nasuwają się pytania ponieważ budowę skończyłem 15 listopada (według dziennika i oświadczenia kier budowy) i od tamtego dnia mam już parę nowych faktur.
1. wypełnić pole 42 - rok rozpoczęcia rozbudowy, pole 43 - rok rozpoczęcia remontu czy wypełnić obydwa?
2. Wypełniać pole 51 - oświadczenie o zakresie przeprowadzonego remontu?
3. Czy po prostu się tym wszystkim nie przejmować wpisać budowę, podłączyć pozwolenie i nic nie mówić, że skończyłem wcześniej niż mam niektóre faktury? Oświadczenia o zakończeniu budowy przecież nie trzeba składać.

Na szczęście nie mam na tyle wydatków aby przekroczyć którykolwiek z limitów :)
Dzięki za wszystko i pozdrowienia

Byszek
21-12-2007, 00:40
Wpisuje się lata w tych dwóch pozycjach które wymieniłeś. Jeżeli masz remont to pole 51 jest obowiązkowe, kilka zdań wystarczy :wink: bez lania wody :lol:
reszta pytania pozostaje bez odpowiedzi, bo to juz zalezy tylko od twojego spokojnego snu :lol: Ja bym raczej optowal za faktycznym stanem 8)

listek
21-12-2007, 08:36
Witam
Krótkie pytanko:
Czy styropian FS15 (EPS70) i FS20 (EPS100) mozna odliczyć?
Dzieki

nidziowa
21-12-2007, 09:25
Witam Witam
Byszku
Nie wiem czy dobzre zrozumiałam. Jeżeli złożę wniosek np w czerwcu 2008 ostatni, konczący inwestycję, to czy będę mogła np w grudniu 2008 pod koniec roku złozyc wniosek dotyczący remontu juz niestety??

Pozdrawiam
Życzę spokoju w Święta i satysfakcji z pracy w Nowym Roku.

Byszek
21-12-2007, 17:59
Witam
Krótkie pytanko:
Czy styropian FS15 (EPS70) i FS20 (EPS100) mozna odliczyć?
Dzieki
Tak bez względu na grubość i inne cechy.

Witam Witam
Byszku
Nie wiem czy dobzre zrozumiałam. Jeżeli złożę wniosek np w czerwcu 2008 ostatni, konczący inwestycję, to czy będę mogła np w grudniu 2008 pod koniec roku złozyc wniosek dotyczący remontu juz niestety??

Pozdrawiam
Życzę spokoju w Święta i satysfakcji z pracy w Nowym Roku.
Nie tak zrobić nie można. Bo trzeba zachować warunek, że raz w roku można złożyć wniosek. Jak złożysz w czerwcu 08 to dopiero możesz od stycznia 09 występować o zwrot.

listek
21-12-2007, 18:28
Tak bez względu na grubość i inne cechy.


Dzięki Wielki.
Wesołych i Spokojnych Świąt Wszystkim Życzę :D

investory
23-12-2007, 19:33
Kupiłem kominy Schiedel Rondo oraz Rondo Plus. Na fakturze przy elementach z komina Rondo jest nr PKWiU natomiast przy elementach komina Rondo Plus: rura ceramiczna, trójnik spalin, trójnik wyczystkowym i pakiet podstawowy brak tego nr.
Proszę o poradę bo nie wiem czy można odliczyć VAT od tych elementów.

Pozd,

jj
26-12-2007, 19:01
Czy kable ,przewody,puszki itp wszystko do elektryki mogę odliczyc?
Przewody takie podstawowe YDY, YDYp, YKY, YKYżO, YDYt. NIe wchodzą OMY, z końcówka pek bodajże też nie wchodzą, To by była cała elektryka :wink: Jedynie jeszcze mozna sobie rozdzielnie, oprawy i rurki z tworzywa sztucznego do przewodów odliczyć.
Byszek,
A YTKSY; LY - mam takie coś na fakturze, oczywiście bez kodu. Można odliczyć???
jj

Kasia_flo
26-12-2007, 21:17
Witam Byszku!

mam pytanie dotyczace garażu wolnostojącego oraz wydatków poniesionych na jego budowę:
1/ materiały kupowałam razem, na dom i na garaż, sa w wiekszości na jednej fakturze, w jednej pozycji, np. cegły, dachówka, cement, itp...co mam wpisać we wniosku o zwrot VAT? pozycje faktury podlegajace zwrotowi VAT umniejszyć proporcjonalnie o materiał zuzyty do budowy garażu? jak podejść do tego tematu???
2/ garaż ma odrebne pozwolenie na budowe niz dom, tzn. mam dwa pozwolenia i do wniosku dołączę tylko to na dom więc w papierach garaż w sumie nie istnieje

Może ktoś ma taki sam dylemat??? Jak rozliczyc taka inwestycję w papierkach do US??

andrew23
28-12-2007, 09:13
witam i proszę o info:

schody skł. DOLLE 20.30.11-55.99 /taki pkwiu jest na fakturze z Leroy Merlin/

Odliczamy VAT?

pzdr

kubanki
28-12-2007, 10:39
Witam,
to ja mam jeszcze pytanie - czy odliczamy:
1. Blat drewniany dębowy - podpada pod poz. 13 (ex 20.10.21-53.90 Drewno liściaste kształtowane w sposób ciągły (bez klepek, listew na parkiet), pozostałe - z wyłączeniem nasyconego)?
2. Podbitka drewniana sosnowa - podpada pod poz. 11 (ex 20.10.21-10.90 Drewno iglaste kształtowane w sposób ciągły (łącznie z klepkami i listwami na parkiet niepołączonymi), pozostałe - z wyłączeniem nasyconego)?
3. Podłoga drewniana świerkowa (deski) - podpada pod poz. 8 (20.10.21-10.1 Tarcica podłogowa strugana iglasta)?
4. Wkład kominowy Schiedel - na fakturze mam jako Schiedel Rondo Plus komplet 7 metrów bieżących :)

Pozdrawiam,
Bubu

aglig
28-12-2007, 11:51
Złożyłam dzisiaj wniosek po wielu nerwach i mam do was pytanie czy wasz Urząd Skarbowy tez wymaga od was przedstwienia oryginałów faktur do wglądu. Urząd Skarbowy w Wieliczce tego ode mnie zarządał. Najpierw na dzienniku podawczym powiedzieli mi ze mojego wniosku nie przyjmą bo nie mam oryginałów a oni muszą potwierdzić za zgodność z oryginałem kopie. Kiedy zaczęłam dyskutować i prosić żeby podali mi podstawę prawną odesłali mnie do pokoju 105 i tam Pani mi powiedziała że to wynika z ustawy po czym nie bardzo umiała mi podać tą podstawę prawną. Stanęło na tym ze wniosek złożyłam ale będę wzywana do uzupełnienia go. Gdybym nie była tak zgodną osobą to bym wytoczyła ciężkie działa i udowodniła że nie mają racji.Zastanawiam się co by było jak bym składała wniosek pocztą przecież mam takie prawo czy musiałabym wkładać do koperty oryginały faktur. Ale może to ja się myle niech ktoś mnie uświadomi w tym temacie. I czy gdzieś jeszcze żadąja pokazania oryginałów faktur

naan5
28-12-2007, 13:52
Złożyłam dzisiaj wniosek po wielu nerwach i mam do was pytanie czy wasz Urząd Skarbowy tez wymaga od was przedstwienia oryginałów faktur do wglądu. Urząd Skarbowy w Wieliczce tego ode mnie zarządał. Najpierw na dzienniku podawczym powiedzieli mi ze mojego wniosku nie przyjmą bo nie mam oryginałów a oni muszą potwierdzić za zgodność z oryginałem kopie. Kiedy zaczęłam dyskutować i prosić żeby podali mi podstawę prawną odesłali mnie do pokoju 105 i tam Pani mi powiedziała że to wynika z ustawy po czym nie bardzo umiała mi podać tą podstawę prawną. Stanęło na tym ze wniosek złożyłam ale będę wzywana do uzupełnienia go. Gdybym nie była tak zgodną osobą to bym wytoczyła ciężkie działa i udowodniła że nie mają racji.Zastanawiam się co by było jak bym składała wniosek pocztą przecież mam takie prawo czy musiałabym wkładać do koperty oryginały faktur. Ale może to ja się myle niech ktoś mnie uświadomi w tym temacie. I czy gdzieś jeszcze żadąja pokazania oryginałów faktur


U mnie w US też żądają oryginałów faktur a także aktu notarialnego, pozwolenia na budowę czy innego dokumentu który przedstawiasz. Wszystko potwierdzają sobie za zgodność. Tylko nie są aż tak drastyczni by nie przyjąć jak ktoś nie ma oryginałów, tylko uprzedzają że osoba robiąca ich wniosek wezwie później do okazania oryginałów.

kirkris
28-12-2007, 15:49
witam, szukałem ale nie znalazłem informacji o możliwości odliczenia następujących pozycji:
- sterownik do pieca gazowego (FM50)
- czujnik zewnętrzny do pieca gazowego
- syfon do wanny/zlewu
- zamknięcie umywalki z korkiem Click-clack
- tynk mozaikowy na bazie żywic (na cokoły)
- mosiężne rury i kolanka do instalacji hydr. (w załaczniku jest tylko miedź?)

co do sterownika to mam PKWiU inny niż w rozporządzeniu ale może nalezy zastosować jakiś inny?
może ktoś może coś podpowiedzieć?

pozdrawiam

KK

nidziowa
28-12-2007, 15:58
witam
A my wczoraj złozyliśmy wniosek. :D
Bez problemu. PAni pzryjęła dokumenty, kopie faktur, pozwolenia na budowę, akt własności. I tyle.
Kazała zapisać nr telefonu, jakby była koniecznosc. I czekamy 5-6 miesięcy.


Kirkris
NA pewno Byszek będzie wiedział. Ale wydaje mi się, ze wszystko jest do odliczenia. Ja wpisałam sterownik i czujnik. :lol: Zobaczymy

I podziekowania dla BYSZKA za pomoc.

Byszek
28-12-2007, 18:33
Witam Byszku!

mam pytanie dotyczace garażu wolnostojącego oraz wydatków poniesionych na jego budowę:
1/ materiały kupowałam razem, na dom i na garaż, sa w wiekszości na jednej fakturze, w jednej pozycji, np. cegły, dachówka, cement, itp...co mam wpisać we wniosku o zwrot VAT? pozycje faktury podlegajace zwrotowi VAT umniejszyć proporcjonalnie o materiał zuzyty do budowy garażu? jak podejść do tego tematu???
2/ garaż ma odrebne pozwolenie na budowe niz dom, tzn. mam dwa pozwolenia i do wniosku dołączę tylko to na dom więc w papierach garaż w sumie nie istnieje

Może ktoś ma taki sam dylemat??? Jak rozliczyc taka inwestycję w papierkach do US??
Ty pozostaje tylko kwestia czystego sumienia. Więcej nie mogę napisać bo szefostwo tez czyta :wink:

witam i proszę o info:

schody skł. DOLLE 20.30.11-55.99 /taki pkwiu jest na fakturze z Leroy Merlin/

Odliczamy VAT?

pzdr
TAK

Byszek
28-12-2007, 18:44
Złożyłam dzisiaj wniosek po wielu nerwach i mam do was pytanie czy wasz Urząd Skarbowy tez wymaga od was przedstwienia oryginałów faktur do wglądu. Urząd Skarbowy w Wieliczce tego ode mnie zarządał. Najpierw na dzienniku podawczym powiedzieli mi ze mojego wniosku nie przyjmą bo nie mam oryginałów a oni muszą potwierdzić za zgodność z oryginałem kopie. Kiedy zaczęłam dyskutować i prosić żeby podali mi podstawę prawną odesłali mnie do pokoju 105 i tam Pani mi powiedziała że to wynika z ustawy po czym nie bardzo umiała mi podać tą podstawę prawną. Stanęło na tym ze wniosek złożyłam ale będę wzywana do uzupełnienia go. Gdybym nie była tak zgodną osobą to bym wytoczyła ciężkie działa i udowodniła że nie mają racji.Zastanawiam się co by było jak bym składała wniosek pocztą przecież mam takie prawo czy musiałabym wkładać do koperty oryginały faktur. Ale może to ja się myle niech ktoś mnie uświadomi w tym temacie. I czy gdzieś jeszcze żadąja pokazania oryginałów faktur
W ustawie wyraźnie zaznaczono że należy dołączyć do wniosku kopię aktu własności/pozwolenie i kopie faktur. Jednak US ma prawo wymagać okazania oryginałów faktur i aktu własności bo ludzie różne rzeczy potrafią domowym sposobem spreparować :lol:
A tak poza protokołem to z doświadczenia wiem że osoba "spokojna" więcej zdziała niż krzykacz.

Byszek
28-12-2007, 18:57
witam, szukałem ale nie znalazłem informacji o możliwości odliczenia następujących pozycji:
- sterownik do pieca gazowego (FM50)
- czujnik zewnętrzny do pieca gazowego
- syfon do wanny/zlewu poz. 103-5
- zamknięcie umywalki z korkiem Click-clack poz. 167
- tynk mozaikowy na bazie żywic (na cokoły) tak
- mosiężne rury i kolanka do instalacji hydr. (w załaczniku jest tylko miedź?) A mosiądz jako stop miedzi tez zalicza się pod ten kod.

co do sterownika to mam PKWiU inny niż w rozporządzeniu ale może nalezy zastosować jakiś inny?
może ktoś może coś podpowiedzieć?
Podaj jaki masz ten kod. Można spróbować z pozycją 168 ale to zależy już od US

pozdrawiam

KK :wink:

Kasia_flo
28-12-2007, 19:50
[quote=Kasia_flo]Witam Byszku!

mam pytanie dotyczace garażu wolnostojącego oraz wydatków poniesionych na jego budowę:
1/ materiały kupowałam razem, na dom i na garaż, sa w wiekszości na jednej fakturze, w jednej pozycji, np. cegły, dachówka, cement, itp...co mam wpisać we wniosku o zwrot VAT? pozycje faktury podlegajace zwrotowi VAT umniejszyć proporcjonalnie o materiał zuzyty do budowy garażu? jak podejść do tego tematu???
2/ garaż ma odrebne pozwolenie na budowe niz dom, tzn. mam dwa pozwolenia i do wniosku dołączę tylko to na dom więc w papierach garaż w sumie nie istnieje

Może ktoś ma taki sam dylemat??? Jak rozliczyc taka inwestycję w papierkach do US??
Ty pozostaje tylko kwestia czystego sumienia. Więcej nie mogę napisać bo szefostwo tez czyta :wink:

Dzięki Byszku ;-) wole miec jednak czyste to sumienie, co sie odwlecze to nie uciecze, pozostały limit wykorzystam w 2008 roku, mam jeszcze sporo wydatków do zrealizowania ;-) A Pani w moim US kazała wpisac na odwrocie fakturki ze taka i taka kwota została umniejszona z faktur na rzecz materiałów na garaż...mam nadzieję ze nei będę się musiała na kontroli tłumaczyć z każdej cegiełki na placu budowy ;-)

pozdrawiam ;-)

RenataS
29-12-2007, 07:01
witam
A my wczoraj złozyliśmy wniosek. :D
Bez problemu. PAni pzryjęła dokumenty, kopie faktur, pozwolenia na budowę, akt własności. I tyle.
Kazała zapisać nr telefonu, jakby była koniecznosc. I czekamy 5-6 miesięcy.


u nas na targówku było dokładnie tak samo, z tym, że zamiasta pani był pan, wzioł wniosek, kopię pozwolenia na budowę, zapytałam czy chce akt notarialny, powiedział, że jak nam to weźmie, wręczyłamkopie faktur, powiedziałam, że mam oryginały do wglądu, ale nie chciał, sprawdził wnikliwie wniosek i kazał dopisac numery telefonów i koniec.

dodam jeszcze, że mąż wpisywał wszystko co leciało na faktórach i nie marnował czasu na szukanie numerów PKWiU, więc pewnie będą nieźle na nas psioczyć, ale co tam, wniosek złożony

Byszek
29-12-2007, 12:19
[quote=Kasia_flo]Witam Byszku!

mam pytanie dotyczace garażu wolnostojącego oraz wydatków poniesionych na jego budowę:
1/ materiały kupowałam razem, na dom i na garaż, sa w wiekszości na jednej fakturze, w jednej pozycji, np. cegły, dachówka, cement, itp...co mam wpisać we wniosku o zwrot VAT? pozycje faktury podlegajace zwrotowi VAT umniejszyć proporcjonalnie o materiał zuzyty do budowy garażu? jak podejść do tego tematu???
2/ garaż ma odrebne pozwolenie na budowe niz dom, tzn. mam dwa pozwolenia i do wniosku dołączę tylko to na dom więc w papierach garaż w sumie nie istnieje

Może ktoś ma taki sam dylemat??? Jak rozliczyc taka inwestycję w papierkach do US??
Ty pozostaje tylko kwestia czystego sumienia. Więcej nie mogę napisać bo szefostwo tez czyta :wink:

Dzięki Byszku ;-) wole miec jednak czyste to sumienie, co sie odwlecze to nie uciecze, pozostały limit wykorzystam w 2008 roku, mam jeszcze sporo wydatków do zrealizowania ;-) A Pani w moim US kazała wpisac na odwrocie fakturki ze taka i taka kwota została umniejszona z faktur na rzecz materiałów na garaż...mam nadzieję ze nei będę się musiała na kontroli tłumaczyć z każdej cegiełki na placu budowy ;-)

pozdrawiam ;-)
O kontroli też mi się nasuwa kilka uwag ale znowu to szefostwo :P Powiem tylko tyle że nie ma sie co bać :wink:

piotrulex
29-12-2007, 21:25
Byszku i inni

pierwszy wnosek zlozony - dzieki

teraz w miare naplywu faktur bede sie staal pytac na biezaco i zaznaczac na fakturach co mozna odliczac a co nie - postaram sie uzyskane odpowiedzi zapamietywac :D

- "sznurek do prasy" - kupiony do podwiazywania waty do platwii czy tam jetek

- gniazdka, wlaczniki i ramki do tego

- wata szklana - isover

- profile sufitowe i scienne do regipsow oraz roznego rodzaju ksztaltki, profile, wieszaki, prety

- folia paroizolacyjna

- kolki szybkomocujace

- rozne wkrety do regipsow i stelazy

Byszek
30-12-2007, 12:01
Byszku i inni

pierwszy wnosek zlozony - dzieki

teraz w miare naplywu faktur bede sie staal pytac na biezaco i zaznaczac na fakturach co mozna odliczac a co nie - postaram sie uzyskane odpowiedzi zapamietywac :D

- "sznurek do prasy" - kupiony do podwiazywania waty do platwii czy tam jetek

- gniazdka, wlaczniki i ramki do tego

- wata szklana - isover

- profile sufitowe i scienne do regipsow oraz roznego rodzaju ksztaltki, profile, wieszaki, prety

- folia paroizolacyjna

- kolki szybkomocujace

- rozne wkrety do regipsow i stelazy
Wchodzi tylko :
wata szklana - isover

- profile sufitowe i scienne do regipsow oraz roznego rodzaju ksztaltki, profile, wieszaki, prety

- kolki szybkomocujace

tomek i ela
30-12-2007, 17:10
My również złożyliśmy pierwszy wniosek (co prawda już w październiku) ale wiemy, że coś ruszyło się w naszej sprawie, bo dostaliśmy cynk od naszego sprzedawcy z hurtowni, gdzie kupiliśmy większość materiałów do budowy. US nakazał przygotować im do wglądu nasze faktury, pewnie celem sprawdzienia wiarygodności (były przedpłaty, fa zaliczkowe, fa rozliczające kilka miesięcy później oraz kilka korekt). Od nas nie chcieli oryginałów do wglądu, tylko kserokopie. Mamy nadzieję, że wszystko będzie oki i, że szybko otrzymamy ten zwrot. Kompletuję teraz faktury do drugiego wniosku i zastanawiam się czy można odliczyć:

- silikon wysokotemperaturowy
- silikon dekarski
- podkładki i nakrętki do śrub
- obudowa teleskopowa nawiertki (do przyłącza do wody)
- nawiertka pcv (do przyłącza do wody)
- mufka PE (do przyłącza do wody)
- rura karbowana do przewodów
- kabel telekom. YTKSY
- przewód YWDXpek
- oprawka porcelanowa do żarówki
- oprawa halogenowa, zewnętrzna (z czujnikiem ruchu)
- wieźba dachowa, co prawda faktury jeszcze nie mam choć dach już jest, ale do końca roku powinnam ją mieć.

Pomożecie?

civic9
30-12-2007, 19:20
Znalazłem właśnie (trzeba wypełnić wniosek i zdążyć jeszcze w tym roku :)) w sieci, dla wszystkich wypełniających wnioski i zastanawiających się nad klasyfikacją:

http://michalp2006.republika.pl/

Trochę się ktoś narobił, warto skorzystać.

tomek i ela
30-12-2007, 19:49
Znalazłem właśnie (trzeba wypełnić wniosek i zdążyć jeszcze w tym roku :)) w sieci, dla wszystkich wypełniających wnioski i zastanawiających się nad klasyfikacją:

http://michalp2006.republika.pl/

Trochę się ktoś narobił, warto skorzystać.

Wielkie dzięki civic9!!! :lol: Nie wiedziałam, że jest coś takiego! :lol:

monia77w1
30-12-2007, 20:17
Znalazłem właśnie (trzeba wypełnić wniosek i zdążyć jeszcze w tym roku :)) w sieci, dla wszystkich wypełniających wnioski i zastanawiających się nad klasyfikacją:

http://michalp2006.republika.pl/

Trochę się ktoś narobił, warto skorzystać.

I zycie stało się prostrze.

Wielkie dzięki :lol:

andrew23
30-12-2007, 23:39
Tak na szybko:
DOSPEL wentylator osiowy sufitowy
DOSPEL kratka prostokątna

dzięki i pzdr

bdkacz
31-12-2007, 00:09
Mam pytanie co do "zakresu robót" który należy wpisać w VZM/1. Jestem w trakcie remontu mieszkania, który będę kontynuował w 2008 r. Czy we wniosku który złożę jutro wpisuję te prace które JUŻ ZROBIŁEM (na które mam faktury) cz wszystkie które ZAMIERZAM zrobić podczas całego remontu ??

jj
31-12-2007, 12:02
Wykaz jest świetny ale już po pobieżnym przejrzeniu widać różnice w interpretacjach. Np OMY - TAK, Byszek twierdzi, że NIE. Schody drewniane składane NIE, a ja schody strychowe jak wielu przede mną odliczyłam. PKUiW na mojej fakturze mi to umożliwiło.
Pozdrawiam serdecznie
jj

mako5
31-12-2007, 14:34
No i następne wątpliwości-co urząd ,to inne zdanie.Generalnie urzędnicy nie wiedzą...
Jeśli złożę w tym roku część faktur(pierwszy raz),to cena mkw wyniesie 2650.
Jeśli złożę w 1 kwartale 2008-3041zł.


A czemu 3041zł dopiero w 2008? W/g tego co doczytałem liczy się stawka za metr z kwartału poprzedzający ten w którym składamy wniosek. A więc jak IV kwartał to stawka z III kwartały czyli właśnie 3041zł. Przynajmniej tak wynika z tego co znalazłem na necie.

mako5
31-12-2007, 14:40
Nie wiem czy chodzi o limit ?? Bo jeżeli tak to limit na dzień dzisiejszy wynosi 22807.23 zł

Czy cenę metra do obliczenia limitu bierzemy dwa kwartały wstecz? Bo jeśli z poprzedniego to powinno być 3041zł za metr co daje ponad 26kzł limitu.

civic9
31-12-2007, 18:12
Czy cenę metra do obliczenia limitu bierzemy dwa kwartały wstecz? Bo jeśli z poprzedniego to powinno być 3041zł za metr co daje ponad 26kzł limitu.

bierzmy z poprzedniego, ale biorąc pod uwagę datę OGŁOSZONIA, a nie "ZA KTÓRY". cenę za III kwartał ogłaszają zwykle w IV kw., i stosujemy go od I kw. następnego roku.

Byszek
31-12-2007, 18:46
Wykaz jest świetny ale już po pobieżnym przejrzeniu widać różnice w interpretacjach. Np OMY - TAK, Byszek twierdzi, że NIE. Schody drewniane składane NIE, a ja schody strychowe jak wielu przede mną odliczyłam. PKUiW na mojej fakturze mi to umożliwiło.
Pozdrawiam serdecznie
jj
Wykaz jest bardzo dobry tylko uważajcie bo można się przejechać. :lol: OMY nie wchodzą i to w żadnym US :wink: Jest jeszcze parę takich niedociągnięć ale ogólnie można się oprzeć na tych dwóch załącznikach. Swoją drogą podziwiam tego kto to zrobił bo mi by się nie chciało takiego cuda modzić pomimo że zajmuję się tym zawodowo :roll:

A wszystkim którzy mają problem z ceną zapraszam do wnikliwej lektury ustawy :lol: bądź też tego tematu bo było to wałkowane dość często.
Spokojnego sylwestra i szczęśliwego Nowego Roku życzę wszystkim forumowiczom :wink:

andrew23
01-01-2008, 22:12
Tak na szybko:
DOSPEL wentylator osiowy sufitowy
DOSPEL kratka prostokątna

dzięki i pzdr

Byszek pomóż :) Odliczać czy nie?

dzięki i pozdrawiam w Nowym Roku

Byszek
01-01-2008, 22:19
Tak na szybko:
DOSPEL wentylator osiowy sufitowy
DOSPEL kratka prostokątna

dzięki i pzdr

Byszek pomóż :) Odliczać czy nie?

dzięki i pozdrawiam w Nowym Roku
Oto przybywam :P
Tylko kratka wentylacyjna wchodzi.

eska78
02-01-2008, 13:00
Witam!
Mam prośbę o pomoc w następujących materiałach (czyli można czy nie :roll: :roll: )
1.właz chodnikowy
2.baterie ,w wątku wyczytałam że można ale nie moge znaleźć pwiku:(
3.regulator pogodowy
4.daszki na mury oporowe (mury oporowe wymagane w projekcie)
5.i temat kostki brukowej w którym sie pogubiłam.Można pod warunkiem że kostka jest wykorzystana na taras?Czy w ogóle nie można?
Dziękuje za odpowiedz.
Pozdrawiam.

ms.
02-01-2008, 13:38
kibicuję wątkowi od jakiegoś czasu, ale jakoś nie mogę się zebrać do przeglądu faktur.

Na liście postanowień noworocznych to jest pozycja nr 1.

piotrulex
02-01-2008, 13:57
kibicuję wątkowi od jakiegoś czasu, ale jakoś nie mogę się zebrać do przeglądu faktur.

Na liście postanowień noworocznych to jest pozycja nr 1.

teraz to juz sie nie spiesz :wink:

my sie spieszylismy co by jeszcze w starym roku zdazyc gdyz mozna jedynie raz w roku - przedluzyli wiec masz duuuuuuuzo czasu

lbryndal
02-01-2008, 14:33
Witam
Czy rozliczać można materiały tylko zakupione do końca 2007 roku ?

piotrulex
02-01-2008, 14:56
Witam
Czy rozliczać można materiały tylko zakupione do końca 2007 roku ?

gdybyz przeczytal choc ostatnia strone tego watku wiedzialbys, ze NIE :wink:

wiec spokojnie kupuj, trzymaj faktury i rozliczaj - przedluzyli bezterminowo :wink:

mako5
02-01-2008, 15:17
bierzmy z poprzedniego, ale biorąc pod uwagę datę OGŁOSZONIA, a nie "ZA KTÓRY". cenę za III kwartał ogłaszają zwykle w IV kw., i stosujemy go od I kw. następnego roku.

No tak, to by miało sens :-). I tak wpisałem źle :-(. Ciekawe czy to coś zmieni (czy będą koniecznie chcieli prostować i w jaki sposób) bo ja do tego limitu i tak jeszcze trochę miałem. Pewnie i tak mnie wezwą do faktur bo nie sądzę abym nie popełnił błędu przy 230 fakturach i wtedy coś się poprawi :-).

nieosiagalny
02-01-2008, 16:26
Czytam ten wątek od 16 strony i nie znalazłem tej informacji:

Zaczynam budowę w 2008 roku. PnB mam wydany w 2007. Czy będę mógł sobie odliczyć 15% VAT-u na materiały budowlane (np. gazobeton, dach itp.)?
Pytam bo właśnie kumpel mi tłumaczy, że to tylko dla tych co zaczęli budować do końca 2006r.

Byszek
02-01-2008, 16:47
Czytam ten wątek od 16 strony i nie znalazłem tej informacji:

Zaczynam budowę w 2008 roku. PnB mam wydany w 2007. Czy będę mógł sobie odliczyć 15% VAT-u na materiały budowlane (np. gazobeton, dach itp.)?
Pytam bo właśnie kumpel mi tłumaczy, że to tylko dla tych co zaczęli budować do końca 2006r.
Gdybyś zaczął od przeczytania ustawy to byś wiedział :wink: Ustawa mówi że można wystapić o zwrot VAt na materiały zakupione po 1 maja 2004 i to jest jedyny warunek. A kolega sprzedaje ci nie świeże informacje :lol:

lbryndal
02-01-2008, 19:43
Witam
Czy rozliczać można materiały tylko zakupione do końca 2007 roku ?

gdybyz przeczytal choc ostatnia strone tego watku wiedzialbys, ze NIE :wink:

wiec spokojnie kupuj, trzymaj faktury i rozliczaj - przedluzyli bezterminowo :wink:
przeczytałem nie tylko tą stronę, a wątek śledzę od pewnego czasu

czyli reasumując można odliczać dalej, ale składać można tylko jeden raz w roku wniosek, a nie jak wcześniej 2 razy do roku.

i tak zawaliłem bo mogłem złożyć wniosek na to co mam do końca roku i w tym roku mógłbym złożyćkolejny a tak to kicha i już

Byszek
02-01-2008, 20:07
Witam
Czy rozliczać można materiały tylko zakupione do końca 2007 roku ?

gdybyz przeczytal choc ostatnia strone tego watku wiedzialbys, ze NIE :wink:

wiec spokojnie kupuj, trzymaj faktury i rozliczaj - przedluzyli bezterminowo :wink:
przeczytałem nie tylko tą stronę, a wątek śledzę od pewnego czasu

czyli reasumując można odliczać dalej, ale składać można tylko jeden raz w roku wniosek, a nie jak wcześniej 2 razy do roku.

i tak zawaliłem bo mogłem złożyć wniosek na to co mam do końca roku i w tym roku mógłbym złożyćkolejny a tak to kicha i już
Raz w roku można składać wnioski, tak było zawsze. Nigdy nie można było składać dwa razy w roku !!!

civic9
02-01-2008, 21:12
Raz w roku można składać wnioski, tak było zawsze. Nigdy nie można było składać dwa razy w roku !!!

Można było, pierwszy raz w trybie "raz w roku", a drugi "po zakończeniu inwestycji". Przy więcej niż jednej inwestycji (np. tzw.remont mieszkania i budowa domu) nawet w odwrotnej kolejności albo i więcej.
Ale to już i tak przeszłość.

LuMa
02-01-2008, 22:15
Nie zakrzyczcie mnie przypadkiem, ale naczytałam się trochę o zwrocie VAT-u w internecie i zwątpiłam. Czy jeśli zniesiono tryb " po zakończeniu inwestycji" i "jednorazowo za dany rok", a my nie rozliczyliśmy wcześniej wydatków z 2006 roku, to teraz jednorazowo możemy rozliczyć wydatki za 2006 i 2007 rok? Wg mnie tak, ale potrzebuję potwierdzenia. Ach ta kobieca niepewność :oops:

Xena z Xsary
02-01-2008, 22:16
LUmA
pytałam w US. TAK

LuMa
02-01-2008, 22:18
LUmA
pytałam w US. TAK
Dzięki za ekspresową odpowiedź!!! :D

Byszek
03-01-2008, 01:49
Nie zakrzyczcie mnie przypadkiem, ale naczytałam się trochę o zwrocie VAT-u w internecie i zwątpiłam. Czy jeśli zniesiono tryb " po zakończeniu inwestycji" i "jednorazowo za dany rok", a my nie rozliczyliśmy wcześniej wydatków z 2006 roku, to teraz jednorazowo możemy rozliczyć wydatki za 2006 i 2007 rok? Wg mnie tak, ale potrzebuję potwierdzenia. Ach ta kobieca niepewność :oops:
Nigdy nie było trybu :jednorazowo za dany rok" :lol: To jest tryb raz w roku a za jaki okres decyduje tylko i wyłacznie podatnik. Byle faktury były po 1 maja 2004r. Zwrotu VAt nie należy łączyć z podatkiem dochodowym to nie jest roczne zeznanie a tym bardziej nie wpisuje się tego zwrotu na PIT-ach jak to co niektórzy robią :lol:

tigermoth
03-01-2008, 08:36
eska78 napisała

Witam!
Mam prośbę o pomoc w następujących materiałach (czyli można czy nie )
1.właz chodnikowy
2.baterie ,w wątku wyczytałam że można ale nie moge znaleźć pwiku:(
3.regulator pogodowy
4.daszki na mury oporowe (mury oporowe wymagane w projekcie)
5.i temat kostki brukowej w którym sie pogubiłam.Można pod warunkiem że kostka jest wykorzystana na taras?Czy w ogóle nie można?

1. właz chodnikowy - co to jest?
2. Baterie - TAK (29.13.12-33.11 umywalkowa, 29.13.12-33.31 wannowa) poz 167 wykazu - Armatura metalowa sieci domowej
3. Regulator pogodowy - TAK poz 168 wykazu
4. Daszki na mury oporowe - NIE
5. Kostka brukowa - w moim przypadku przeszła kostka na taras, schody wejściowe i podobno przejdzie także na opaskę wokół domu. W literaturze spotkałem się także z odliczeniem VAT od kostki pod wiatą połączoną z domem (takie rozwiązanie było zaplanowane w projekcie).

eska78
03-01-2008, 10:03
eska78 napisała

Witam!
Mam prośbę o pomoc w następujących materiałach (czyli można czy nie )
1.właz chodnikowy
2.baterie ,w wątku wyczytałam że można ale nie moge znaleźć pwiku:(
3.regulator pogodowy
4.daszki na mury oporowe (mury oporowe wymagane w projekcie)
5.i temat kostki brukowej w którym sie pogubiłam.Można pod warunkiem że kostka jest wykorzystana na taras?Czy w ogóle nie można?

1. właz chodnikowy - co to jest?
2. Baterie - TAK (29.13.12-33.11 umywalkowa, 29.13.12-33.31 wannowa) poz 167 wykazu - Armatura metalowa sieci domowej
3. Regulator pogodowy - TAK poz 168 wykazu
4. Daszki na mury oporowe - NIE
5. Kostka brukowa - w moim przypadku przeszła kostka na taras, schody wejściowe i podobno przejdzie także na opaskę wokół domu. W literaturze spotkałem się także z odliczeniem VAT od kostki pod wiatą połączoną z domem (takie rozwiązanie było zaplanowane w projekcie).

Dzięki za pomoc.
1. właz chodnikowy - co to jest?
To jest taka studzienka na podjezdzie do garażu.

nieosiagalny
03-01-2008, 12:26
Czytam ten wątek od 16 strony i nie znalazłem tej informacji:

Zaczynam budowę w 2008 roku. PnB mam wydany w 2007. Czy będę mógł sobie odliczyć 15% VAT-u na materiały budowlane (np. gazobeton, dach itp.)?
Pytam bo właśnie kumpel mi tłumaczy, że to tylko dla tych co zaczęli budować do końca 2006r.
Gdybyś zaczął od przeczytania ustawy to byś wiedział :wink: Ustawa mówi że można wystapić o zwrot VAt na materiały zakupione po 1 maja 2004 i to jest jedyny warunek. A kolega sprzedaje ci nie świeże informacje :lol:

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

mako5
03-01-2008, 12:44
Dzięki za pomoc.
1. właz chodnikowy - co to jest?
To jest taka studzienka na podjezdzie do garażu.

LOL! Twoje wypowiedzi są niezwykle precyzyjne. Może trzeba było napisać że właz chodnikowy to po prostu "takie coś koło domu" :-).

Pierwsza nazwa sugerowała jakąś klapę w chodniku (a może w luźnej interpretacji jakieś wejście na posesję po chodniku typu furtka :D) a teraz nie dość że na podjeździe to jeszcze cała studzienka...

LuMa
03-01-2008, 13:29
Nie zakrzyczcie mnie przypadkiem, ale naczytałam się trochę o zwrocie VAT-u w internecie i zwątpiłam. Czy jeśli zniesiono tryb " po zakończeniu inwestycji" i "jednorazowo za dany rok", a my nie rozliczyliśmy wcześniej wydatków z 2006 roku, to teraz jednorazowo możemy rozliczyć wydatki za 2006 i 2007 rok? Wg mnie tak, ale potrzebuję potwierdzenia. Ach ta kobieca niepewność :oops:
Nigdy nie było trybu :jednorazowo za dany rok" :lol: To jest tryb raz w roku a za jaki okres decyduje tylko i wyłacznie podatnik. Byle faktury były po 1 maja 2004r. Zwrotu VAt nie należy łączyć z podatkiem dochodowym to nie jest roczne zeznanie a tym bardziej nie wpisuje się tego zwrotu na PIT-ach jak to co niektórzy robią :lol:

Dzięki za info. Nie studiowałam ustawy. Na taki zapis trafiłam na stronie któregoś z portali prawnych. Stąd właśnie były moje wątpliwości.
Pozdrawiam

koniecaga
03-01-2008, 13:59
czy jakąś folię budowlaną można odliczać?
Bo byłam pewna, że tak, a na tej liście, co podal civic9 spotkało mnie rozczarowanie...

mako5
03-01-2008, 14:19
czy jakąś folię budowlaną można odliczać?
Bo byłam pewna, że tak, a na tej liście, co podal civic9 spotkało mnie rozczarowanie...

Tego nie wie nikt bo nawet Byszek nie może się zdecydować. 16 listopada o 8:19 pm pisał że można a 20 Grudnia 2007 o 10:34 pm już pisał że nie :-).

Byszek
03-01-2008, 19:08
czy jakąś folię budowlaną można odliczać?
Bo byłam pewna, że tak, a na tej liście, co podal civic9 spotkało mnie rozczarowanie...

Tego nie wie nikt bo nawet Byszek nie może się zdecydować. 16 listopada o 8:19 pm pisał że można a 20 Grudnia 2007 o 10:34 pm już pisał że nie :-).
Nikt nie jest nieomylny :wink: A zresztą nikt nie ma pewności że to co dziś się zalicza jutro też się bedzie zaliczało :lol: Pojawia się nowe orzeczenie IS i trzeba się stosować. Ja piszę z własnego podwórka a jak można było zauważyć w każdym z US sprawa wyglada inaczej, dlatego jak ktoś ma wątpliwości powinien zaliczać. U mnie kostka wchodzi tylko na opaskę a być może w innych US można zaliczyć kostkę na podwórko, podjazd i może nawet chodnik do sąsiada :lol:

Wozik
03-01-2008, 21:00
Czy ktoś z Was rozliczył jednocześnie budowę i remont tego samego domu? Z tego co widzę na forum, to pojawiają się takie pomysły, ale czy ktoś to zrobił i dostał zwrot?

Przymierzam się do rozliczenia mojej inwestycji i szukam sposobów, aby dostać jak najwięcej kasy.

Zastanawiam się też czy czekać na ogłoszenie ceny metra za czwarty kwartał 2007, czy rozliczyć już teraz, bo wzrośnie nieznacznie. Są tu jakieś wróżki?

Myślę, że teraz jest dobry okres do złożenia wniosku; nie zaczęły jeszcze spływać pity.

Byszek
03-01-2008, 21:10
Czy ktoś z Was rozliczył jednocześnie budowę i remont tego samego domu? Z tego co widzę na forum, to pojawiają się takie pomysły, ale czy ktoś to zrobił i dostał zwrot?

Przymierzam się do rozliczenia mojej inwestycji i szukam sposobów, aby dostać jak najwięcej kasy.

Zastanawiam się też czy czekać na ogłoszenie ceny metra za czwarty kwartał 2007, czy rozliczyć już teraz, bo wzrośnie nieznacznie. Są tu jakieś wróżki?

Myślę, że teraz jest dobry okres do złożenia wniosku; nie zaczęły jeszcze spływać pity.
A co mają pity do VZM ? :lol: Rozliczanie budowy a następnie remontu to normalna procedura i co jakiś czas się to pojawia na wnioskach. W takim przypadku masz dwa limity, jeden na budowę \ drugi na remont.

Wozik
03-01-2008, 22:15
Czy ktoś z Was rozliczył jednocześnie budowę i remont tego samego domu? Z tego co widzę na forum, to pojawiają się takie pomysły, ale czy ktoś to zrobił i dostał zwrot?

Przymierzam się do rozliczenia mojej inwestycji i szukam sposobów, aby dostać jak najwięcej kasy.

Zastanawiam się też czy czekać na ogłoszenie ceny metra za czwarty kwartał 2007, czy rozliczyć już teraz, bo wzrośnie nieznacznie. Są tu jakieś wróżki?

Myślę, że teraz jest dobry okres do złożenia wniosku; nie zaczęły jeszcze spływać pity.
A co mają pity do VZM ? :lol: Rozliczanie budowy a następnie remontu to normalna procedura i co jakiś czas się to pojawia na wnioskach. W takim przypadku masz dwa limity, jeden na budowę \ drugi na remont.

Pity mają tyle do VZM, że jak zaczną spływać, to urzędnicy będą mieli pełne ręce roboty.

Ostatnio dostałem zwrot po około 4 miesiącach, teraz chciałbym szybciej jeśli się uda :)

Czyli sugerujesz, że mogę rozliczyć budowę i remont tego samego domu na jednym wniosku? Inwestycję zacząłem w 2006 roku, nie za szybko ten remont?

civic9
03-01-2008, 22:40
Czyli sugerujesz, że mogę rozliczyć budowę i remont tego samego domu na jednym wniosku? Inwestycję zacząłem w 2006 roku, nie za szybko ten remont?

skoro masz taki kaprys to możesz remontować i od razu, może Ci się koncepcja zmieniła :)
tyle, że remont to po odebraniu/oddaniu do użytku budynku. bo dopóki tego nie ma to jest budowa. nie wiem czy to zawsze sprawdzają, ale pewnie mogą.

Byszek
04-01-2008, 00:48
Czy ktoś z Was rozliczył jednocześnie budowę i remont tego samego domu? Z tego co widzę na forum, to pojawiają się takie pomysły, ale czy ktoś to zrobił i dostał zwrot?

Przymierzam się do rozliczenia mojej inwestycji i szukam sposobów, aby dostać jak najwięcej kasy.

Zastanawiam się też czy czekać na ogłoszenie ceny metra za czwarty kwartał 2007, czy rozliczyć już teraz, bo wzrośnie nieznacznie. Są tu jakieś wróżki?

Myślę, że teraz jest dobry okres do złożenia wniosku; nie zaczęły jeszcze spływać pity.
A co mają pity do VZM ? :lol: Rozliczanie budowy a następnie remontu to normalna procedura i co jakiś czas się to pojawia na wnioskach. W takim przypadku masz dwa limity, jeden na budowę \ drugi na remont.

Pity mają tyle do VZM, że jak zaczną spływać, to urzędnicy będą mieli pełne ręce roboty.

Ostatnio dostałem zwrot po około 4 miesiącach, teraz chciałbym szybciej jeśli się uda :)

Czyli sugerujesz, że mogę rozliczyć budowę i remont tego samego domu na jednym wniosku? Inwestycję zacząłem w 2006 roku, nie za szybko ten remont?
Nie wiem jak w Twoim US ale u mnie od VZM'ów jest oddzielna komórka, która nijak się ma do podatku dochodowego :lol: Pity żyją swoim życiem a rozpatrzenie wniosku vzm toczy się innym torem. To że jest natłok pitów nie oznacza ze wnioski idą w kąt (chyba) :roll: Czasami to musi nawet trwać te bite 6 m-cy jeżeli składany był wniosek np w czerwcu a zwrot przypada na koniec roku lub odwrotnie.
Są przypadki kiedy dom z 2007 roku był remontowany już w grudniu, więc można :wink: Wszystkie f-ry po odbiorze budynku musisz traktowac jako "remont" czyli nie wymagające pozwolenia.

Wozik
04-01-2008, 08:30
No to teraz mam jasność. Dzięki za pomoc!

uranos
04-01-2008, 22:19
świetny wątek -

jeden już mi pomógł "Hura dopłata do kredytów" - pozdrowienia dla kolegi czaja

mam nadzieję że ten też będzie pomocny.[/i]

Xena z Xsary
05-01-2008, 10:21
zlożyłam wlasnorecznie wypelnionego vzm 28 grudnia. Ciekawe ile potrwa zwrot - poprzedni ponad pol roku.....

Byszek
05-01-2008, 14:54
zlożyłam wlasnorecznie wypelnionego vzm 28 grudnia. Ciekawe ile potrwa zwrot - poprzedni ponad pol roku.....
Jak mieszkasz w duzym mieście to pewnie tyle to potrwa co poprzednio. Ludzie mysleli że koniec roku to koniec tej ustawy i składali na urwanie głowy.

rafsta
05-01-2008, 19:37
Jak można rozliczyć sysytem alrmowy ?? czy tylko jak bedzie z usługą bedzie 7% czy wcale sie nie łapie, a jak bedzie jak sam kupie osprzęt na 22% i zamontuje go w domku Cos sie należy ??
Moze nie doczytałem dokładnie na farum ale nic nie widze ??? :o
DZIEKI :D

Marta 666
05-01-2008, 21:43
No to mam taki przypadeczek. Korzystałam z ulgi remontowej kupując materiały, których VAT wzrósł do 22 %. Korzystam wtedy ze zwrotu VAT gdy kwota zwrotu wynosi 55,23 %. W tym samym czasie zaczęłam budowę domu i wtedy na materiały użyte do niej korzystam z kwoty zwrotu liczonej jako 68,18 % ??? :o Czyli robię niejako dwa rozliczenia?
Alina
ps człowiek to ale sobie życie komplikuje :wink:

Mam identyczną sytuacje. Od paru tygodni szukam informacji jaki ma być zwrot w tym przypadku (55% czy 68%) i do tej pory nie znalazłem odpowiedzi. Tzn znalazłem, ale są ze sobą sprzeczne.
pozdrawiam
Konrad
A to zdjęcie to niby co? Powaliło Cię człowieku. Zobacz na tytuł strony.

Byszek
06-01-2008, 08:55
Jak można rozliczyć sysytem alrmowy ?? czy tylko jak bedzie z usługą bedzie 7% czy wcale sie nie łapie, a jak bedzie jak sam kupie osprzęt na 22% i zamontuje go w domku Cos sie należy ??
Moze nie doczytałem dokładnie na farum ale nic nie widze ??? :o
DZIEKI :D
Usługi jak sam zauważyłeś są na 7% wiec jaki jest sens zwrotu :wink: A zresztą systemy alarmowe nie odliczają się bo nie ma tego w obwieszczeniu MTiB :(

mody2000
07-01-2008, 01:00
Witam.
Mam takie pytania:
1) Czy aby ubiegać się o zwrot podatku za materiały muszę mieć NIP ??
Z tego wynika moje drugie pytanie:
2) Czy aby otrzymać zwrot muszę mieć w urzędzie skarbowym odłożony z pracy jakiś podatek??

Moje pytania wynikają stąd że nigdy nie pracowałem a pieniądze na budowę mam z darowizny od rodziców i teściów.

3) Czy kupując materiały na budowę przed otrzymaniem pozwolenia na budowę będe sie mógł później starać o zwrot podatku??

Na 3 pytanie są odpowiedzi na forum muratora ale w różnych wątkach sprzeczne :-?

Z góry dziękuje.
POzdrawiam

cemik1
07-01-2008, 10:25
Czy do wykazu mogę wpisać:
1. Wapno (ma teraz 7% ale jest w wykazie)
2. dwuteownik - w wykazie jest napisane, że z wyłączeniem profili grubych?
3. silikon (na fakturze jest PKWiU kleju a na opakowaniu kitu (uszczelniacza) a ten ostatni podlega pod wykaz.

Czy jeżeli mam korektę faktury (zwrot części materiałów) to w wykazie podaję numer faktury, czy korekty?

I jeszcze pytanie techniczne. Czy na każdą pozycję faktury jest jedna rubryka w załączniku (tak zacząłem i jest to czytelne ale zajmuje dużo załączników)?

Niektóre faktury opłacałem przelewem. Czy muszę to udokumentować?

amphi
07-01-2008, 15:18
Jak wlasciwie nalezy wypelnic kolumne 1a z sekcji B zalacznika (chodzi o lp. z faktury dot. wykazywanego wydatku):
Czy jesli tylko pozycje 4,5,6 z faktury podlegaja odliczeniu to:

a) nalezy wypelnic jeden wiersz zalacznika w kolumnie 1a wpisujac: 4,5,6, a w kwotach z kolumn 4,5,6 sume kwot z pozycji 4,5,6 z faktury

lp 4,5,6, kwota suma zl, podatek drugasuma zl

b) nalezy wprowadzic trzy oddzielne wiersze czyli dla kazdej z pozycji 4,5,6 oddzielnie:
lp. 4, kwota x zl, podatek y zl
lp. 5, kwota z zl, podatek a zl
lp. 6 kwota a zl, podatek b zl

Kolejne pytania:

Czy mozna odliczyc drut wiazalkowy 1.2mm (dziwny symbol na fakturze 0478-1). Sluzy do mocowania zbrojenia np. fundamentow.

Czy istnieje mozliwosc odliczenia tasma kominowa Wakaflex Braas (symbol 25.24.22-70.00)

Luk wsp. Braas do law kominarskich - 28.11.23.74.00
stopien kominarski 28.11.20-35.49

Czy mozna odliczyc schody strychowe Fakro jesli mam na fakturze symbol: 20.30.13-00.30? Z poprzednich postow wynikalo, ze mozna odliczyc schody strychowe, ale byla mowa o innym symbolu. Natomiast tego symbolu nie ma w wykazie.

XX
07-01-2008, 15:36
mi powiedziano w US ze wapno na 100% NIE.

Byszek
07-01-2008, 16:20
Witam.
Mam takie pytania:
1) Czy aby ubiegać się o zwrot podatku za materiały muszę mieć NIP ??
Z tego wynika moje drugie pytanie:
2) Czy aby otrzymać zwrot muszę mieć w urzędzie skarbowym odłożony z pracy jakiś podatek??

Moje pytania wynikają stąd że nigdy nie pracowałem a pieniądze na budowę mam z darowizny od rodziców i teściów.

3) Czy kupując materiały na budowę przed otrzymaniem pozwolenia na budowę będe sie mógł później starać o zwrot podatku??

Na 3 pytanie są odpowiedzi na forum muratora ale w różnych wątkach sprzeczne :-?

Z góry dziękuje.
POzdrawiam
O NIP zostaniesz poproszony. Przyjąć wniosek muszą ale w międzyczasie możesz wystąpić o nadanie takowego przez US :wink: na pewno się przyda w życiu.
Jak potrafisz udokumentować skąd masz pieniądze na budowę to nie musisz się bać że nie pracowałeś dotychczas. Liczy się tylko to że poniosłeś faktycznie wydatek.
Z tym zakupem przed pozwoleniem to już indywidualna sprawa każdego US, dlatego też sprzeczne informacje mogą sie pojawiać.

Czy do wykazu mogę wpisać:
1. Wapno (ma teraz 7% ale jest w wykazie)
2. dwuteownik - w wykazie jest napisane, że z wyłączeniem profili grubych?
3. silikon (na fakturze jest PKWiU kleju a na opakowaniu kitu (uszczelniacza) a ten ostatni podlega pod wykaz.

Czy jeżeli mam korektę faktury (zwrot części materiałów) to w wykazie podaję numer faktury, czy korekty?

I jeszcze pytanie techniczne. Czy na każdą pozycję faktury jest jedna rubryka w załączniku (tak zacząłem i jest to czytelne ale zajmuje dużo załączników)?

Niektóre faktury opłacałem przelewem. Czy muszę to udokumentować?
Wapno nie bo ma 7 % :lol: to jakieś niedopatrzenie ustawodawcy.
Dwuteownik tak
silikon tez się zalicza pod kity budowlane uszczelniające.
Przy korekcie wpisuje sie tylko główną fakturę pomniejszona o tą korektę.
Tylko nie to !!!! Nie wpisuje się każdej pozycji oddzielnie bo się zapiszesz jak masz ze 200 faktur :lol: W kolumnie 1A wpisuje się te pozycje które zalicza np. 1-3,5,8. lub że nie zaliczasz ze wszystkich pozycji tylko jednej np. bez 5 :wink:

Byszek
07-01-2008, 16:28
Jak wlasciwie nalezy wypelnic kolumne 1a z sekcji B zalacznika (chodzi o lp. z faktury dot. wykazywanego wydatku):
Czy jesli tylko pozycje 4,5,6 z faktury podlegaja odliczeniu to:

a) nalezy wypelnic jeden wiersz zalacznika w kolumnie 1a wpisujac: 4,5,6, a w kwotach z kolumn 4,5,6 sume kwot z pozycji 4,5,6 z faktury

lp 4,5,6, kwota suma zl, podatek drugasuma zl

b) nalezy wprowadzic trzy oddzielne wiersze czyli dla kazdej z pozycji 4,5,6 oddzielnie:
lp. 4, kwota x zl, podatek y zl
lp. 5, kwota z zl, podatek a zl
lp. 6 kwota a zl, podatek b zl

Kolejne pytania:

Czy mozna odliczyc drut wiazalkowy 1.2mm (dziwny symbol na fakturze 0478-1). Sluzy do mocowania zbrojenia np. fundamentow.

Czy istnieje mozliwosc odliczenia tasma kominowa Wakaflex Braas (symbol 25.24.22-70.00)

Luk wsp. Braas do law kominarskich - 28.11.23.74.00
stopien kominarski 28.11.20-35.49

Czy mozna odliczyc schody strychowe Fakro jesli mam na fakturze symbol: 20.30.13-00.30? Z poprzednich postow wynikalo, ze mozna odliczyc schody strychowe, ale byla mowa o innym symbolu. Natomiast tego symbolu nie ma w wykazie.
Zdecydowanie sposób a opisany przez Ciebie :wink:
Drut wiązałkowy wchodzi a symbol o jakim piszesz to symbol SWW, stosowny zamiennie przez sprzedawców. Taśma kominowa wg kodu by się nie zaliczała ale spróbować warto, może się uda :wink: łuk i stopień kominiarski tak samo.
Schody tylko jak mają kod 20.30.11

mariposta
07-01-2008, 19:27
Witam :)

Muszę się pochwalić, że przebrnęłam przez cały wątek. Ale mam kilka dodatkowych pytań.

Kupiliśmy panele drewniane - deskę Barlinecką. Na fakturze niestety napisane jest "Deska Jatoba". Nie ma podanego PKWiU - czy mogę ją odliczyć.

I drugie pytanko - bardziej zagmatwane. Znajomi kupuli dom w Polsce - on Niemiec, pracujący za granicą, ona Polka niepracująca. Czy mogą złożyć wniosek o zwrot Vat-u w polskim US za materiały kupione w Polsce do tego domu? Nie mają oczywiście żadnej rozdzielności majątkowej, dom kupiony na obojga małżonków.

Byszek
07-01-2008, 20:43
Witam :)

Muszę się pochwalić, że przebrnęłam przez cały wątek. Ale mam kilka dodatkowych pytań.

Kupiliśmy panele drewniane - deskę Barlinecką. Na fakturze niestety napisane jest "Deska Jatoba". Nie ma podanego PKWiU - czy mogę ją odliczyć.

I drugie pytanko - bardziej zagmatwane. Znajomi kupuli dom w Polsce - on Niemiec, pracujący za granicą, ona Polka niepracująca. Czy mogą złożyć wniosek o zwrot Vat-u w polskim US za materiały kupione w Polsce do tego domu? Nie mają oczywiście żadnej rozdzielności majątkowej, dom kupiony na obojga małżonków.
Panele jak najbardziej mozna sobie odliczać, jedyne co mozesz dopisać ze kwalifikujesz to pod pozycję 169.
wniosek można złozyć w miejscu zamieszkania, więc jeżeli Twoja znajoma mieszka w PL to smiało moga składać wniosek.

raffran
07-01-2008, 22:28
.............
3) Czy kupując materiały na budowę przed otrzymaniem pozwolenia na budowę będe sie mógł później starać o zwrot podatku??

Na 3 pytanie są odpowiedzi na forum muratora ale w różnych wątkach sprzeczne :-?

Z góry dziękuje.
POzdrawiam

Tak jesli zakupy te bylo poczynione po 01.05.2004.
Pozwolenie na budowe jest potrzebne w momencie skladania wniosku o zwrot podatku vat.

Byszek
07-01-2008, 23:12
.............
3) Czy kupując materiały na budowę przed otrzymaniem pozwolenia na budowę będe sie mógł później starać o zwrot podatku??

Na 3 pytanie są odpowiedzi na forum muratora ale w różnych wątkach sprzeczne :-?

Z góry dziękuje.
POzdrawiam

Tak jesli zakupy te bylo poczynione po 01.05.2004.
Pozwolenie na budowe jest potrzebne w momencie skladania wniosku o zwrot podatku vat.
Gdzie to tak ? Podstawą ubiegania się o zwrot jest tytuł prawny a w przypadku budowy - pnb. Wg tego co piszesz ktoś kto poniósł wydatki powiedzmy w 2004 w czerwcu moze wystapic o zwrot nawet jak ma pozwolenie z 2007 :o Coś nie halo. wydatki mogą być przed pnb ale na krotki okres. Nie piszę specjalnie jaki bo to wewnetrzne ustalenia każdego z US.

raffran
07-01-2008, 23:52
.............
3) Czy kupując materiały na budowę przed otrzymaniem pozwolenia na budowę będe sie mógł później starać o zwrot podatku??

Na 3 pytanie są odpowiedzi na forum muratora ale w różnych wątkach sprzeczne :-?

Z góry dziękuje.
POzdrawiam

Tak jesli zakupy te bylo poczynione po 01.05.2004.
Pozwolenie na budowe jest potrzebne w momencie skladania wniosku o zwrot podatku vat.
Gdzie to tak ? Podstawą ubiegania się o zwrot jest tytuł prawny a w przypadku budowy - pnb. Wg tego co piszesz ktoś kto poniósł wydatki powiedzmy w 2004 w czerwcu moze wystapic o zwrot nawet jak ma pozwolenie z 2007 :o Coś nie halo. wydatki mogą być przed pnb ale na krotki okres. Nie piszę specjalnie jaki bo to wewnetrzne ustalenia każdego z US.

Dzien 01.05.2004 jest magiczna data przystapienia Polski do UE,gdyby ktos nie wiedzial.
W ustawie jest mowa ze od tego dnia mozna rozliczac roznice w podatku vat od zakupionych materialow budowlanych.I dalej jest napisane,ze do zlozenia wniosku o zwrot podatku vat jest potzrebne m.in.pnb. Nie ma ani slowa w ustawie np. o tym,ze takie pozwolenie jest potrzebne do zakupu materialow,za to jest okreslona data takich zakupow,wlasnie po 01.05.2004.
Natomiast takie wewnetrzne ustalenia kazdego US co do okresu w jakim takie wydatki moga byc rozliczone nie maja zadnej podstawy prawnej.Nie jest to okreslone ani w ustawie,ani w zadnym rozporzadzeniu do niej.

Sa takie miejsca,regiony,miasta,jak i rowniez specyficzne sytuacje,gdzie na pnb czeka sie nawet 2-3 lata. I co wtedy? Nie zawsze mozna przewidziec ile bedzie sie czekac na pnb.

malmuc
08-01-2008, 00:19
czy można odliczyc?:
-pasy okapowe miedziane (montowane na balkonach)
-obróbki miedziane (chodzi i obrobe dachu)
-rynny miedziane

jesli ktos wie jakie to pkwiu proszę o podpowiedz

Byszek
08-01-2008, 01:35
.............
3) Czy kupując materiały na budowę przed otrzymaniem pozwolenia na budowę będe sie mógł później starać o zwrot podatku??

Na 3 pytanie są odpowiedzi na forum muratora ale w różnych wątkach sprzeczne :-?

Z góry dziękuje.
POzdrawiam

Tak jesli zakupy te bylo poczynione po 01.05.2004.
Pozwolenie na budowe jest potrzebne w momencie skladania wniosku o zwrot podatku vat.
Gdzie to tak ? Podstawą ubiegania się o zwrot jest tytuł prawny a w przypadku budowy - pnb. Wg tego co piszesz ktoś kto poniósł wydatki powiedzmy w 2004 w czerwcu moze wystapic o zwrot nawet jak ma pozwolenie z 2007 :o Coś nie halo. wydatki mogą być przed pnb ale na krotki okres. Nie piszę specjalnie jaki bo to wewnetrzne ustalenia każdego z US.

Dzien 01.05.2004 jest magiczna data przystapienia Polski do UE,gdyby ktos nie wiedzial.
W ustawie jest mowa ze od tego dnia mozna rozliczac roznice w podatku vat od zakupionych materialow budowlanych.I dalej jest napisane,ze do zlozenia wniosku o zwrot podatku vat jest potzrebne m.in.pnb. Nie ma ani slowa w ustawie np. o tym,ze takie pozwolenie jest potrzebne do zakupu materialow,za to jest okreslona data takich zakupow,wlasnie po 01.05.2004.
Natomiast takie wewnetrzne ustalenia kazdego US co do okresu w jakim takie wydatki moga byc rozliczone nie maja zadnej podstawy prawnej.Nie jest to okreslone ani w ustawie,ani w zadnym rozporzadzeniu do niej.

Sa takie miejsca,regiony,miasta,jak i rowniez specyficzne sytuacje,gdzie na pnb czeka sie nawet 2-3 lata. I co wtedy? Nie zawsze mozna przewidziec ile bedzie sie czekac na pnb.
A z prawa budowlanego też jesteś taki oczytany ? Bo mi się zdaje że na wydanie pnb starosta ma tylko 2 miesiące :o a nie dwa lata :wink:
Art 35 ust. 6 PB wyraźnie wskazuje ten termin.

brachol
08-01-2008, 07:40
A z prawa budowlanego też jesteś taki oczytany ? Bo mi się zdaje że na wydanie pnb starosta ma tylko 2 miesiące :o a nie dwa lata :wink:
Art 35 ust. 6 PB wyraźnie wskazuje ten termin.
jak wszystko jest w pozadku to ma 2 miesiace ale kazdy problem zawiesza termin az do wyjasnienia a poza tym mozesz przeciez dostac odmowna decyzje i dochodzic swoich praw np w sadzie ktory nakazuje ponowne rozpatrzenie sprawy i wtedy powiedzmy dostaniesz pozwolenie i moze 2 lata nie wystarczyc na te wszystkie operacje 8)

LuMa
08-01-2008, 12:38
Nie mam na fakturze symbolu PKWiU na parapety wewn. drewniane. Czy można je odliczyć? W wykazie znalazłam tylko okna, drzwi, progi i ościeżnice drewniane.
Z góry dzięki za odpowiedź.

XX
08-01-2008, 13:13
a nie miałas ich na 7% razem z montażem?

LuMa
08-01-2008, 13:30
a nie miałas ich na 7% razem z montażem?

Niestety nie :( Domawialiśmy parę sztuk później i montowaliśmy je sami.

scooby
08-01-2008, 20:13
HEJ
Jestem w tym temacie po raz pierwszy i takie pytanko...
budowe rozpocząłem na jesien.. i tak uzbierało sie troszke faktur za materialy budowlane itp...
czy cos moge odliczyc teraz?? jestem kompletnie zielony:|

nieosiagalny
09-01-2008, 09:32
HEJ
Jestem w tym temacie po raz pierwszy i takie pytanko...
budowe rozpocząłem na jesien.. i tak uzbierało sie troszke faktur za materialy budowlane itp...
czy cos moge odliczyc teraz?? jestem kompletnie zielony:|

Jak jesteś kompletnie zielony to może trochę rozjaśni Ci sytuację poniższy artykuł z Interii dzisiaj wystawiony:

http://biznes.interia.pl/firma/news/kto-moze-otrzymac-zwrot,1038807

Napisany jest w miarę po ludzku choć nie rozumiem limitów ustalanych przez skarbowe. Ale nieważne - będzie mi to potrzebne na koniec roku więc wtedy się oczytam. :wink:

sSiwy12
09-01-2008, 12:01
A tu, obowiazujace przepisy z dość czytelnymi wyjasnieniami
http://podatki.pl/sn_autoryzacja/logowanie.php5/artykuly/20_2618.htm?idDzialu=20&idArtykulu=2618

walus1
09-01-2008, 14:56
a nie miałas ich na 7% razem z montażem?

Niestety nie :( Domawialiśmy parę sztuk później i montowaliśmy je sami.

Ja miałam podobnie w sklepie dopisali mi numer PKW i okazało sie że to ten sam jak dla okien drzwi i progów

emems
09-01-2008, 16:43
Witam
budujemy dom systemem kanadyjskim więc potrzebne jest ocieplenie ścian stropów itp. my zdecydowaliśmy się na "kronotherm" ocieplenie drewnopochodne jak się dowiedziałam ma numer PKWiU 20.20.14-15.00 a tym samym niewchodzi w spis materiałów podlegających odliczeniu.

ALE ! jest to nowość i jeszcze tego produktu niebyło na naszym rynku przed wiejściem do Unii więc samo przez się jest zrozumiałe że niemogło go być na tej liście, a pozatym jeśli nieweszło by na rynek to i tak musielibyśmy czymś dom ocieplić czyli wełna albo steropian

więc niewiem czy można kronotherm odliczać czy nie?????

mariposta
09-01-2008, 21:50
Witam :)

Muszę się pochwalić, że przebrnęłam przez cały wątek. Ale mam kilka dodatkowych pytań.

Kupiliśmy panele drewniane - deskę Barlinecką. Na fakturze niestety napisane jest "Deska Jatoba". Nie ma podanego PKWiU - czy mogę ją odliczyć.

I drugie pytanko - bardziej zagmatwane. Znajomi kupuli dom w Polsce - on Niemiec, pracujący za granicą, ona Polka niepracująca. Czy mogą złożyć wniosek o zwrot Vat-u w polskim US za materiały kupione w Polsce do tego domu? Nie mają oczywiście żadnej rozdzielności majątkowej, dom kupiony na obojga małżonków.
Panele jak najbardziej mozna sobie odliczać, jedyne co mozesz dopisać ze kwalifikujesz to pod pozycję 169.
wniosek można złozyć w miejscu zamieszkania, więc jeżeli Twoja znajoma mieszka w PL to smiało moga składać wniosek.

Byszek jesteś niezastąpiony :) Dzięki za pomoc.

Pozdrawiam

Byszek
10-01-2008, 20:57
Witam
budujemy dom systemem kanadyjskim więc potrzebne jest ocieplenie ścian stropów itp. my zdecydowaliśmy się na "kronotherm" ocieplenie drewnopochodne jak się dowiedziałam ma numer PKWiU 20.20.14-15.00 a tym samym niewchodzi w spis materiałów podlegających odliczeniu.

ALE ! jest to nowość i jeszcze tego produktu niebyło na naszym rynku przed wiejściem do Unii więc samo przez się jest zrozumiałe że niemogło go być na tej liście, a pozatym jeśli nieweszło by na rynek to i tak musielibyśmy czymś dom ocieplić czyli wełna albo steropian

więc niewiem czy można kronotherm odliczać czy nie?????
Sam/a sobie odpowiedziałeś na pytanie :wink: Skoro jest to nowość to nijak nie moglo być przed wejściem do UE opodatkowane 7 % stawką VAT. Zwraca sie VAT tylko na te materiały którym vat się zmienił. Wygląda na to że jak chciałbys VAt odliczyć to musialbyś stosować te tradycyjne sposoby. :lol:

investory
10-01-2008, 22:39
Witam,

Może ktoś wie czy można odliczyć:
- rynny tytan-cynk i osprzęt do rynien cynkowy taki jak denko, narożnik, naczynie zbiorcze, itp,
- drabinka przeciwsniegowa,
- zaprawa klejowa do styropianu

Na fakturze nie mam numeru PKWiU

akace
12-01-2008, 08:25
A co wiadomo o farbach ściennych? Nie widnieje u mnie na fakturze pod hasłami akrylit i kolorant bordowy nr pkwiu. W wykazie nic nie znalazlam.

Czy ktoś mógłby udzielić wskazówek? Z góry dziękuję. Aga

Byszek
12-01-2008, 09:43
A co wiadomo o farbach ściennych? Nie widnieje u mnie na fakturze pod hasłami akrylit i kolorant bordowy nr pkwiu. W wykazie nic nie znalazlam.

Czy ktoś mógłby udzielić wskazówek? Z góry dziękuję. Aga
Żadnych farb, lakierów, gruntów, pigmentów, uplastyczniaczy i innych "płynów".

szarak
14-01-2008, 14:00
Budowę rozpoczeliśmy w 2006 r.Mam faktury z 2006 ,2007 i 2008 r.Do kiedy muszę złożyc wniosek o zw rot vat,czy jest jakiś jakiś termin czy mogę czekac az do zakończenia budowy?Słyszałem , że termin został przedłużony tylko nie wiem czy to jest prawda.

walus1
14-01-2008, 15:59
Czy może ktos udzielic rzetelnej informacji. Dzisiaj byłam w Urzedzie i niedługo maja wypłacic pieniadze za zwrot Vatu. Wniosek składałam w pazdzierniku i wtedy kwota za 1 m2 wynosiła 2650zł co limit kształtował sie gdzies w kwocie powyżej 22tyś. W tej chwili zwrócą mi 17tys wiec mam pytanie ile jeszcze mam zwrotu. Czy cena za m2 cały czas juz do konca mnie obowiazuje 2650 czy teraz wyliczenie kwoty limitu bierze sie z obecnej kwoty podawanej przez GUS czyli 3071.
O dziwo pani w US nie potrafiła mi udzielic informacji bo stwierdziła że dopiero sie uczy.

Byszek
14-01-2008, 18:11
Budowę rozpoczeliśmy w 2006 r.Mam faktury z 2006 ,2007 i 2008 r.Do kiedy muszę złożyc wniosek o zw rot vat,czy jest jakiś jakiś termin czy mogę czekac az do zakończenia budowy?Słyszałem , że termin został przedłużony tylko nie wiem czy to jest prawda.
Możecie składać wniosek kiedy chcecie byle tylko raz w roku. Czasami może warto złożyć wniosek przed zakończeniem bo ma się pieniążki na wykończeniówkę czy co tam się chce :wink: To zależy jak kto stoi z funduszami.

Byszek
14-01-2008, 18:28
Czy może ktos udzielic rzetelnej informacji. Dzisiaj byłam w Urzedzie i niedługo maja wypłacic pieniadze za zwrot Vatu. Wniosek składałam w pazdzierniku i wtedy kwota za 1 m2 wynosiła 2650zł co limit kształtował sie gdzies w kwocie powyżej 22tyś. W tej chwili zwrócą mi 17tys wiec mam pytanie ile jeszcze mam zwrotu. Czy cena za m2 cały czas juz do konca mnie obowiazuje 2650 czy teraz wyliczenie kwoty limitu bierze sie z obecnej kwoty podawanej przez GUS czyli 3071.
O dziwo pani w US nie potrafiła mi udzielic informacji bo stwierdziła że dopiero sie uczy.
Jeżeli złożysz wniosek do końca marca 2008 to limit liczysz wg ceny 3041 zł. Limit wylicza się na dzień składania wniosku :wink:

walus1
14-01-2008, 22:05
Czy może ktos udzielic rzetelnej informacji. Dzisiaj byłam w Urzedzie i niedługo maja wypłacic pieniadze za zwrot Vatu. Wniosek składałam w pazdzierniku i wtedy kwota za 1 m2 wynosiła 2650zł co limit kształtował sie gdzies w kwocie powyżej 22tyś. W tej chwili zwrócą mi 17tys wiec mam pytanie ile jeszcze mam zwrotu. Czy cena za m2 cały czas juz do konca mnie obowiazuje 2650 czy teraz wyliczenie kwoty limitu bierze sie z obecnej kwoty podawanej przez GUS czyli 3071.
O dziwo pani w US nie potrafiła mi udzielic informacji bo stwierdziła że dopiero sie uczy.
Jeżeli złożysz wniosek do końca marca 2008 to limit liczysz wg ceny 3041 zł. Limit wylicza się na dzień składania wniosku :wink:

Czyli limit liczę według tego ile jest za metr w danym czasie minus to co juz otrzymałam. Czy możesz podsunać jakieś potwierdzenie w przepisach bo pani nie znajaca sie na rzeczy powiedziała że obowiazuje mnie cały czas taki limit z dnia złożenia pierwszego wniosku czyli z października 2007.
Dzieki za odpowiedź.

backdraft
14-01-2008, 23:10
Planuję złożyć drugi wniosek
Celuję z fakturami tak aby załapać się na różnicę tego co można maksymalnie a tego co złożyłem wcześniej.
Pytanie:
Gdyby mi coś odrzucili to czy w korekcie wniosku mogę ewentualnie dopisać coś czego nie odlczałem jeszcze tak żeby dobić do maksimum odliczenia?

skorpio
15-01-2008, 13:16
Planuję złożyć drugi wniosek
Celuję z fakturami tak aby załapać się na różnicę tego co można maksymalnie a tego co złożyłem wcześniej.
Pytanie:
Gdyby mi coś odrzucili to czy w korekcie wniosku mogę ewentualnie dopisać coś czego nie odlczałem jeszcze tak żeby dobić do maksimum odliczenia?

Korekta działa w dwie strony - możesz coś odrzucić i możesz coś dorzucić (jeżeli znalazłeś jakieś fakturki, które nie były wcześniej rozliczane)

darekpt
15-01-2008, 14:23
Zaczeliśmy budowe we wrzesniu 2007r - teraz mamy stan surowy otwarty - moge teraz rozliczyć się z Vatu? i dalej budować , czy mam czekać na zakończenie budowy? Bo się troche już pogubiłem.

skorpio
15-01-2008, 15:17
Zaczeliśmy budowe we wrzesniu 2007r - teraz mamy stan surowy otwarty - moge teraz rozliczyć się z Vatu? i dalej budować , czy mam czekać na zakończenie budowy? Bo się troche już pogubiłem.

Rozliczenia można dokonać raz w roku lub na zakończenie inwestycji. Jeśli więc zgromadziłeś już dostatecznie dużo faktur opiewających na duże kwoty to nie czekaj do końca inwestycji tylko już składaj wniosek, chyba że planujesz w najbliższym czasie jeszcze jakieś większe wydatki. Na kasę i tak będziesz musiał czekać do 6 miesięcy od dnia jego złożenia. Cena 1 m2 powierzchni użytkowej budynku, na pdst. której wylicza się max kwotę zwrotu wynosi obecnie 3041,00 PLN i odnosi się do wniosków składanych w I kwartale tego roku. Max kwota zwrotu przysługująca osobom składajacym wniosek w tymże kwartale wynosi więc 26172,00 PLN, co odpowiada wydatkom w kwocie174480,00 PLN. Jeśli Twoje wydatki uprawniające do zwrotu różnicy zbliżyły się do tej kwoty to nie ma na co czekać. W latach następnych będziesz rozliczał różnicę powstałą pomiędzy aktualną max kwotą zwrotu a kwotą już otrzymaną (oczywiście przy założeniu, że cena metra kw. będzie rosła).
Zakładam, że budujesz dom mieszkalny i nie korzystałeś z ulg mieszkaniowych., ponieważ powyższe kwoty zostały określone dla takiego właśnie przypadku.

darekpt
15-01-2008, 15:58
wielkie dzięki za konkretną i szczegółową odpowiedz ( tak , mieszkalny , nigdy nie korzystałem z zadnych ulg )

pozdrawiam

skorpio
15-01-2008, 16:14
Do usług.

Byszek
15-01-2008, 17:10
Planuję złożyć drugi wniosek
Celuję z fakturami tak aby załapać się na różnicę tego co można maksymalnie a tego co złożyłem wcześniej.
Pytanie:
Gdyby mi coś odrzucili to czy w korekcie wniosku mogę ewentualnie dopisać coś czego nie odlczałem jeszcze tak żeby dobić do maksimum odliczenia?
Pamietaj tylko że korektę można złożyć do dnia wydania decyzji, a korekta zwiększająca powoduje że termin leci od nowa :wink:
Ja proponuję te faktury których nie zaliczałeś dołączyć do kolejnego wniosku bez składania korekty.

Kasia_i_Robert
15-01-2008, 18:29
Witam!
Mam kilka pytań:

Czy mogę ubiegać się za zwrot podatku VAT zapłaconego za drewno na więźbę, przypisując je do pozycji 11 listy materiałów?

Czy wkłady kominowe ceramiczne w systemach kominowych są wyłączone ze zwrotu podchodząc pod pozycję 38, czyli "z wyłączeniem przewodów kwasoodpornych kamionkowych (PKWiU 26.40.13-00.7) oraz przewodów digestoryjnych kamionkowych (PKWiU 26.40.13-00.8)"?

Czy VAT za beton zakupiony do wylania ław, stropów i posadzki również zalicza się do zwrotu? Jeżeli tak pod jaką pozycję podchodzi?

Z góry dziękuję za odpowiedzi!
Pozdrowienia.

skorpio
15-01-2008, 21:16
Witam!
Mam kilka pytań:

Czy mogę ubiegać się za zwrot podatku VAT zapłaconego za drewno na więźbę, przypisując je do pozycji 11 listy materiałów?

Czy wkłady kominowe ceramiczne w systemach kominowych są wyłączone ze zwrotu podchodząc pod pozycję 38, czyli "z wyłączeniem przewodów kwasoodpornych kamionkowych (PKWiU 26.40.13-00.7) oraz przewodów digestoryjnych kamionkowych (PKWiU 26.40.13-00.8)"?

Czy VAT za beton zakupiony do wylania ław, stropów i posadzki również zalicza się do zwrotu? Jeżeli tak pod jaką pozycję podchodzi?

Z góry dziękuję za odpowiedzi!
Pozdrowienia.

Ad.1
Więźba drewniana nie podlega odliczeniu.

Ad.2
Ceramiczne wkłady kominowe mają poniższy symbol:
26.40.12-70.00 - Nasady i wykładziny kominowe i wentylacyjne oraz pozostałe wyroby ceramiczne budowlane
(pustaki kominowe oraz do przewodów dymowych) i w takim znaczeniu podlegają odliczeniu.

Ad.3
26.63.10-00.10 - Beton zwykły towarowy
Podlega odliczeniu

Byszek
15-01-2008, 21:18
Witam!
Mam kilka pytań:

Czy mogę ubiegać się za zwrot podatku VAT zapłaconego za drewno na więźbę, przypisując je do pozycji 11 listy materiałów?

Czy wkłady kominowe ceramiczne w systemach kominowych są wyłączone ze zwrotu podchodząc pod pozycję 38, czyli "z wyłączeniem przewodów kwasoodpornych kamionkowych (PKWiU 26.40.13-00.7) oraz przewodów digestoryjnych kamionkowych (PKWiU 26.40.13-00.8)"?

Czy VAT za beton zakupiony do wylania ław, stropów i posadzki również zalicza się do zwrotu? Jeżeli tak pod jaką pozycję podchodzi?

Z góry dziękuję za odpowiedzi!
Pozdrowienia.
Pozycje 2-14 obejmuje drewno na podłogi i nic więcej. Więźba jeżeli już to tylko jako kompletna i wtedy ma kod z poz. 18.
Z wkładami trzeba by poszukać w google bo teraz nie pamiętam.
A beton jak najbardziej wchodzi, ale tylko beton, żadna usługa pompowania itp. poz. 40

backdraft
15-01-2008, 22:09
Dzięki za podpowiedzi co składania drugiego wniosku.

Mam jeszcze pytanie w zasadzie z tych zasadniczych, a które nie pojawiło się od poczatku wątku:

Przykład:
na fakturze z Castoramy mam:
schody składane - 20.30.11-10.5

na liście materiałów jest sobie taka pozycja - 20.30.11 bez dalszej części numeru PKWiU

Po w tych wszystkich PKWiU jest nieraz taka dalsza część numeru w tym przypadku -10.5

Czy tzn., że moge w takich przypadkach odliczać wszystko bez względu co jest dalszą częścia numeru PKWiU?

Myslę, że wiecie co mam na myśli?

Kasia_i_Robert
15-01-2008, 23:29
@skorpio @Byszek Wielkie "Dziękuję" w Waszym kierunku, szkoda tylko że tej więźby nie można odliczyć, bo to był spory wydatek :/
Pozdrawiam!

skorpio
15-01-2008, 23:47
Dokładnie tak. Brak uszczegółowienia lub wyłączeń oznacza, że resztę można odliczać.

skorpio
15-01-2008, 23:49
Dzięki za podpowiedzi co składania drugiego wniosku.

Mam jeszcze pytanie w zasadzie z tych zasadniczych, a które nie pojawiło się od poczatku wątku:

Przykład:
na fakturze z Castoramy mam:
schody składane - 20.30.11-10.5

na liście materiałów jest sobie taka pozycja - 20.30.11 bez dalszej części numeru PKWiU

Po w tych wszystkich PKWiU jest nieraz taka dalsza część numeru w tym przypadku -10.5

Czy tzn., że moge w takich przypadkach odliczać wszystko bez względu co jest dalszą częścia numeru PKWiU?

Myslę, że wiecie co mam na myśli?

Dokładnie tak. Brak uszczegółowienia lub wyłączeń oznacza, że resztę można odliczać.

skorpio
16-01-2008, 00:15
Dzięki za podpowiedzi co składania drugiego wniosku.

Mam jeszcze pytanie w zasadzie z tych zasadniczych, a które nie pojawiło się od poczatku wątku:

Przykład:
na fakturze z Castoramy mam:
schody składane - 20.30.11-10.5

na liście materiałów jest sobie taka pozycja - 20.30.11 bez dalszej części numeru PKWiU

Po w tych wszystkich PKWiU jest nieraz taka dalsza część numeru w tym przypadku -10.5

Czy tzn., że moge w takich przypadkach odliczać wszystko bez względu co jest dalszą częścia numeru PKWiU?

Myslę, że wiecie co mam na myśli?

Dokładnie tak. Brak uszczegółowienia lub wyłączeń oznacza, że resztę można odliczać.

Prawdopodobnie w Castoramie popełniono błąd polegający na nieprawidłowym przypisaniu symbolu PKWiU drewnianym schodom składanym. Wg mojej oceny towar ten powinien być zaklasyfikowany do symbolu 20.30.13 i jako taki nie podlega odliczeniu. Zastosowany na fakturze symbol dotyczy drewnianych okien i drzwi, ościeżnic i progów drewnianych a schody w żaden sposób nie są ich elementami. Jeśli więc osoba weryfikująca wniosek oraz załączniki nie będzie dociekliwa i przyjmie ten symbol z faktury, to być może to przejdzie.

Byszek
16-01-2008, 00:26
Taki symbol na schody składane stosuje też Obi więc coś w tym jest. Ale tak jak kolega pisze schody jako takie nie powinny być klasyfikowane pod tym kodem. Z drugiej strony schody składane mogą być traktowane jako drzwi lub okno bo zeby się dostać do góry musimy je rozłożyć :lol: czyli otworzyć otwór. Dziwne ale realne :wink:

backdraft
16-01-2008, 08:04
Co do schodów może ktoś jest pewny w 100% co z nimi?
Myślę, że markety nie wpisują sobie same PKWiU z powietrza.
Może da się je jednak odliczyć?

Kryspin
16-01-2008, 15:14
Być może było ale nie mogę się doszukać w tym króciutkim wątku

Jak jest w końcu z tym styropianem??

Można odliczyć czy nie można ??
jakie powinien mieć PKWIU

25.21.30-17
czy
26.82.16-30.90 ???

Jak na fakturze jest to pierwsze to da radę??

Byszek
16-01-2008, 16:19
Być może było ale nie mogę się doszukać w tym króciutkim wątku

Jak jest w końcu z tym styropianem??

Można odliczyć czy nie można ??
jakie powinien mieć PKWIU

25.21.30-17
czy
26.82.16-30.90 ???

Jak na fakturze jest to pierwsze to da radę??
Styropian ma kod z pozycji 27. Jak masz 25.21.30-17 to lipa bo nie ma go na wykazie, ale ja bym zaliczył. Styropian to styropian :wink:

Byszek
16-01-2008, 16:20
Co do schodów może ktoś jest pewny w 100% co z nimi?
Myślę, że markety nie wpisują sobie same PKWiU z powietrza.
Może da się je jednak odliczyć?
Schody składane Fakro odliczam, schody stalowe też wchodzą na bank.

szarak
16-01-2008, 20:42
Zeby odzyskac vat musze brac faktury tylko na siebie czy mogę na siebie i na żone .Pozwolenie na budowę wydane jest na nas dwoje?

Byszek
16-01-2008, 20:47
Zeby odzyskac vat musze brac faktury tylko na siebie czy mogę na siebie i na żone .Pozwolenie na budowę wydane jest na nas dwoje?
Dowolnie.

backdraft
17-01-2008, 21:45
No dobra a co z fakturami korygujacymi?

Jak te wpisywaliście - czy obydwie? Czy tylko korygującą. Składa się w US obydwie?

Mam sytuację:
Coś kupiłem np. za 300zł i potem oddałem część za 50 zł. Na korygującej mam tylko, że jest to faktura korygująca do faktury nr... i zaznaczony jest tylko zwrot za 50 zł. Nie ma ostatecznego rozliczenia.

Muszę zatem sam sobie chyba odliczyć kwoty ostatecznie i vat, i to chyba wpisać. Swoją drogą ciekawe, bo o tym na wątku, który jest przecież już dość spory, nic jeszcze nie było.

Pozdrawiam walczących z papierami.

skorpio
17-01-2008, 21:50
No dobra a co z fakturami korygujacymi?

Jak te wpisywaliście - czy obydwie? Czy tylko korygującą. Składa się w US obydwie?

Mam sytuację:
Coś kupiłem np. za 300zł i potem oddałem część za 50 zł. Na korygującej mam tylko, że jest to faktura korygująca do faktury nr... i zaznaczony jest tylko zwrot za 50 zł. Nie ma ostatecznego rozliczenia.

Muszę zatem sam sobie chyba odliczyć kwoty ostatecznie i vat, i to chyba wpisać. Swoją drogą ciekawe, bo o tym na wątku, który jest przecież już dość spory, nic jeszcze nie było.

Pozdrawiam walczących z papierami.

nr faktury pierwotnej/nr faktury korygującej, data faktury pierwotnej/data faktury korygującej; wykazana kwota pomniejszona o korektę.
Składamy obydwie.

backdraft
17-01-2008, 21:53
No i wtedy to już trzeba składać napewno dwie faktury - dzięki, pomysł ciekawy.

Byszek
18-01-2008, 16:38
No dobra a co z fakturami korygujacymi?

Jak te wpisywaliście - czy obydwie? Czy tylko korygującą. Składa się w US obydwie?

Mam sytuację:
Coś kupiłem np. za 300zł i potem oddałem część za 50 zł. Na korygującej mam tylko, że jest to faktura korygująca do faktury nr... i zaznaczony jest tylko zwrot za 50 zł. Nie ma ostatecznego rozliczenia.

Muszę zatem sam sobie chyba odliczyć kwoty ostatecznie i vat, i to chyba wpisać. Swoją drogą ciekawe, bo o tym na wątku, który jest przecież już dość spory, nic jeszcze nie było.

Pozdrawiam walczących z papierami.
Wpisuje się tylko pierwotną f-rę na załączniku ale z kwotami już skorygowanymi. Nie trzeba wpisywac korekt na załączniku, byle tylko je dołaczyć do wniosku.
Są też tacy co na czerwono albo z minusem wpisują.

S&M
18-01-2008, 22:17
Pilne

Męczą mnie takie rzeczy, czy można je odliczyć:
- febmix (czy fembix) do betonu
- plastyfikator do betonu
- tricofrost też do betonu
- klej do styropianu
- rurki szalunkowe (na kolumny)
- śruby i nakrętki

te rzeczy u mnie na fakturach nie mają PKWiU i nie wiem, co z nimi zrobić.


Proszę o pomoc :)

Pozdrawiam

Sylwia

skorpio
19-01-2008, 00:43
Pilne

Męczą mnie takie rzeczy, czy można je odliczyć:
- febmix (czy fembix) do betonu
- plastyfikator do betonu
- tricofrost też do betonu
- klej do styropianu
- rurki szalunkowe (na kolumny)
- śruby i nakrętki

te rzeczy u mnie na fakturach nie mają PKWiU i nie wiem, co z nimi zrobić.


Proszę o pomoc :)

Pozdrawiam

Sylwia

Poz. 1,2,3
Dodatki do cementów, zapraw, betonów
24.66.47-50
brak mozliwości odliczenia
Poz.4
Zaprawy murarskie i suchy beton
26.64.10-00
odliczamy
Poz.5 i 6
Nie odliczamy

scooby
19-01-2008, 22:57
hmm niedawno nie wiedziałem nic na ten teat, myslalem ze skonczylo sie odliczanie vatu z budowy i koniec:| ok teraz wiem prawie nic o tym:p
w tym tygodniu musze sie za to zabrac, czyli tak
wystarczy pit o zwrot vat, a jaki to numer?
doczepiam ksero faktur do niego
PNB
Akt Not
i wypełniam wniosek przepisujac pkwiu z faktur.
A jak napisze pkwiu ktore nie mozna odliczyc to zrobi sie wielki problem? czy sami to sobie skoryguja? wsumie chyba glupie pytanie, bo to polska a wiadomo jak sie podatnik pomyli...
czekam na odpowiedz mili forumowicze :p

skorpio
19-01-2008, 23:26
hmm niedawno nie wiedziałem nic na ten teat, myslalem ze skonczylo sie odliczanie vatu z budowy i koniec:| ok teraz wiem prawie nic o tym:p
w tym tygodniu musze sie za to zabrac, czyli tak
wystarczy pit o zwrot vat, a jaki to numer?
doczepiam ksero faktur do niego
PNB
Akt Not
i wypełniam wniosek przepisujac pkwiu z faktur.
A jak napisze pkwiu ktore nie mozna odliczyc to zrobi sie wielki problem? czy sami to sobie skoryguja? wsumie chyba glupie pytanie, bo to polska a wiadomo jak sie podatnik pomyli...
czekam na odpowiedz mili forumowicze :p

Wypełniasz wniosek VZM-1 wraz ze stosownym załącznikiem (np. VZM-1A), gdzie oprócz danych wnioskującego wpisujesz nr faktur, daty ich wystawienia, nr NIP sprzedawcy oraz kwoty wydatków uprawniających do zwrotu. PKWiU nie wpisujesz. Po PKWiU sprawdzasz, czy dany wydatek uprawnia do odliczenia czy też nie.
Wniosek znajdziesz np. tu:
http://www.gazetapodatnika.pl/artykuly/bezplatne_programy_formularze_vzm_1_zwrot_vat_za_m aterialy_budowlane-a_3909.htm

Wykaz mat. bud., których zakup uprawnia do zwrotu różnicy w VAT znajdziesz np. tu:

http://www.infor.pl/pisma/dane_nev/i78/zalacznik_do_obwieszczenia.pdf

Byszek
20-01-2008, 22:04
O tytule prawnym pisałem już wcześniej to można odszukać. Czasami starcza tylko PNB :wink:

scooby
21-01-2008, 17:29
PostWysłany: Nie, 20 Styczeń 2008 00:26 Temat postu:
scooby napisał:
hmm niedawno nie wiedziałem nic na ten teat, myslalem ze skonczylo sie odliczanie vatu z budowy i koniec:| ok teraz wiem prawie nic o tym:p
w tym tygodniu musze sie za to zabrac, czyli tak
wystarczy pit o zwrot vat, a jaki to numer?
doczepiam ksero faktur do niego
PNB
Akt Not
i wypełniam wniosek przepisujac pkwiu z faktur.
A jak napisze pkwiu ktore nie mozna odliczyc to zrobi sie wielki problem? czy sami to sobie skoryguja? wsumie chyba glupie pytanie, bo to polska a wiadomo jak sie podatnik pomyli...
czekam na odpowiedz mili forumowicze :p


Wypełniasz wniosek VZM-1 wraz ze stosownym załącznikiem (np. VZM-1A), gdzie oprócz danych wnioskującego wpisujesz nr faktur, daty ich wystawienia, nr NIP sprzedawcy oraz kwoty wydatków uprawniających do zwrotu. PKWiU nie wpisujesz. Po PKWiU sprawdzasz, czy dany wydatek uprawnia do odliczenia czy też nie.
Wniosek znajdziesz np. tu:
http://www.gazetapodatnika.pl/artykuly/bezplatne_programy_formularze_vzm_1_zwrot_vat_za_m aterialy_budowlane-a_3909.htm

Wykaz mat. bud., których zakup uprawnia do zwrotu różnicy w VAT znajdziesz np. tu:

http://www.infor.pl/pisma/dane_nev/i78/zalacznik_do_obwieszczenia.pdf

Dziekuje bardzo za odpowiedz! i za potrzebne linki.
a jeszcze jedno male glupie pytanko, wiem ze podales link do wyk.mat ktore mozna odliczyc, no ale jak sie pomyle i wpisze nie te to odrazu mam zniosek do zwrotu?korekta?
a co z tymi numerami co np xx.xx i w wykazie jest napisane ze mozna odliczyc a pkwi zaczyna sie tak samo xx.xxale ma jeszcze jakoms koncowke... np xx.xx-zz

skorpio
21-01-2008, 21:39
[quote]
/Dziekuje bardzo za odpowiedz! i za potrzebne linki.
a jeszcze jedno male glupie pytanko, wiem ze podales link do wyk.mat ktore mozna odliczyc, no ale jak sie pomyle i wpisze nie te to odrazu mam zniosek do zwrotu?korekta?
a co z tymi numerami co np xx.xx i w wykazie jest napisane ze mozna odliczyc a pkwi zaczyna sie tak samo xx.xxale ma jeszcze jakoms koncowke... np xx.xx-zz

Zostaniesz poproszny do U.S. celem poprawy wniosku.
Jeżeli w wykazie dana pozycja nie jest uszczegółowiona (poprzez rozwinięcie symbolu PKWiU) czy też całkowicie wyłączona to wydatki z nią związane można odliczać.

prymasek
21-01-2008, 21:42
mam propozycje mnóstwo czasu zajęło mi szukanie kilku pozycji
może byśmy zbudowali listę rzeczy które się odlicza a które nie


mogłoby to wyglądać tak:

PODLEGAJĄ ODLICZENIU
1. Styropian
2. Panele
3. Cegły, pustaki ceramiczne
4. Dachówki
5. Cement
6. klej do styropianu
7. klej do ceramiki
8. schody składane (takie na strych)
9. beton
10. gipsy, tynki gotowe, zaprawy murarskie


NIE PODLEGAJĄ ODLICZENIU
1. Farby
2. Meble kuchenne
3. Dodatki do betonu (febmix (czy fembix) do betonu, plastyfikator do betonu, tricofrost też do betonu
4. śruby i nakrętki




po prostu bierze się kawałek powyższy wkleja do powyższego linka i dopisuje w odpowiednie miejsce

jak znajdę czas postaram się uzupełnić o elementy z poprzednich stron
[/list]

skorpio
21-01-2008, 21:44
[quote]
/Dziekuje bardzo za odpowiedz! i za potrzebne linki.
a jeszcze jedno male glupie pytanko, wiem ze podales link do wyk.mat ktore mozna odliczyc, no ale jak sie pomyle i wpisze nie te to odrazu mam zniosek do zwrotu?korekta?
a co z tymi numerami co np xx.xx i w wykazie jest napisane ze mozna odliczyc a pkwi zaczyna sie tak samo xx.xxale ma jeszcze jakoms koncowke... np xx.xx-zz

Zostaniesz poproszny do U.S. celem poprawy wniosku.
Jeżeli w wykazie dana pozycja nie jest uszczegółowiona (poprzez rozwinięcie symbolu PKWiU) czy też całkowicie wyłączona to wydatki z nią związane można odliczać.

W przypadku, o którym piszesz, jeżeli xx.xx można odliczać to jego rozwinięcie xx.xx-zz również.

skorpio
21-01-2008, 21:56
mam propozycje mnóstwo czasu zajęło mi szukanie kilku pozycji
może byśmy zbudowali listę rzeczy które się odlicza a które nie


mogłoby to wyglądać tak:

PODLEGAJĄ ODLICZENIU
1. Styropian
2. Panele
3. Cegły, pustaki ceramiczne
4. Dachówki
5. Cement


NIE PODLEGAJĄ ODLICZENIU
1. Farby
2. Meble kuchenne
3. Dodatki do betonu (febmix (czy fembix) do betonu, plastyfikator do betonu, tricofrost też do betonu
4. śruby i nakrętki




po prostu bierze się kawałek powyższy wkleja do powyższego linka i dopisuje w odpowiednie miejsce

jak znajdę czas postaram się uzupełnić o elementy z poprzednich stron
[/list]

Pomysł jest przedni. Od siebie proponuję aby rozszerzyć tę listę o ewentualne uwagi i doświadczenia forumowiczów w nierównej walce z U.S., np. kostka brukowa wyłożona wokół budynku mieszkalnego, na jego schodach oraz tarasach podlega odliczeniu pomimo wstępnego odrzucenia tego wydatku przez U.S. Wszelkie wiążące informacje podatkowe traktujące w tym przedmiocie również mile widziane.

prymasek
21-01-2008, 22:27
PODLEGAJĄ ODLICZENIU
1. Styropian
2. Panele
3. Cegły, pustaki ceramiczne
4. Dachówki
5. Cement
6. klej do styropianu
7. klej do ceramiki
8. schody składane (takie na strych)
9. beton
10. gipsy, tynki gotowe, zaprawy murarskie
11. płyty nida gips
12. silikony, akryle
13. membrana dachowa
14. przewody elektryczne
15. wieszaki, profile do nidy
16. pręty do zbrojenia
17. kołki szybkomocujące
18. wełna szklana i mineralna
19. kratka wentylacyjna, rury wentylacyjne i kształtki
20. rury kanalizacyjne
21. baterie umywalkowe, wannowe
22. regulator pogodowy
23. kostka brukowa (opaska, taras, ale nie chodniki i podjazdy)
24. Rynny


NIE PODLEGAJĄ ODLICZENIU
1. Farby
2. Meble kuchenne
3. Dodatki do betonu (febmix (czy fembix) do betonu, plastyfikator do betonu, tricofrost też do betonu
4. śruby i nakrętki
5. więźba dachowa
6. płyty OSB
7. deski na deskowanie dachu
8. osprzęt elektryczny * gniazdka włączniki lampy
9. wentylatory
10. daszki na murki oporowe


Przejrzałem stronę 19,20,21 oraz to co pamiętam

scooby
22-01-2008, 08:19
o swietny pomysł!!!
a jestem ciekaw czy bardziej oplaca sie brac fakture i ja pozniej odliczyc, czy bez faktury towar i tak i tak zawsze wyjdzie taniej?
ja swoje odliczenie chyba przekarze ksiegowej:| bo niby prosto wypisywalo sie wniosek, do momentu jak zatrzymałęm sie na jakis limitach:|
czytałem wczesniej zeodliczyc moze tylko osoba ktora jest naakcie notarialnym, tz ze musii byc na nia tez ta faktura wystawiona? niektore faktury sa na mnie a notarialnie nie jestem jeszcze wlascicielem:|

prymasek
22-01-2008, 20:18
PODLEGAJĄ ODLICZENIU
1. Styropian, listwy steropianowe
2. Panele
3. Cegły, pustaki ceramiczne
4. Dachówki
5. Cement
6. klej do styropianu
7. klej do ceramiki
8. schody składane (takie na strych)
9. beton
10. gipsy, tynki gotowe, zaprawy murarskie
11. płyty nida gips
12. silikony, akryle
13. membrana dachowa
14. przewody elektryczne
15. wieszaki, profile do nidy,
16. pręty do zbrojenia, stal
17. kołki szybkomocujące
18. wełna szklana i mineralna
19. kratka wentylacyjna, rury wentylacyjne i kształtki
20. rury kanalizacyjne
21. baterie umywalkowe, wannowe, deszczownie prysznicowe
22. regulator pogodowy
23. kostka brukowa (opaska, taras, ale nie chodniki i podjazdy)
24. Rynny
25. okna, drzwi
26. narożniki, półnarozniki do nidy i do tynkowania
27. stelaż sanitarny
28. zlewozmywak granitowy
29. kinkiety, plafony, plafoniery, no i oczywiście oprawy.
30. rozdzielnie, oprawy i rurki
31. ceramika i glazura i gresy :-)
32. kabiny prysznicowe
33. zawory kulowe do instalacji hydraulicznej
34. obudowę rozdzielni elektrycznej
35. rury piecowe - zakupione w celu podlaczenia tymczasowo kozy
36. umywalka, wanna, również z hydromasażem
37. syfon TAK
38. luksfery 26.11.11-50.30
39. okno gosp. 25.23.14-50.1
40. brama garaż. 28.12.10-30.5
41. gont Onduline 26.82.12-90.90
42. wykładzina PCV 25.23.11-59.1
43. wywietrzak 28.11.10-34.42
44. rura elastyczna 28.11.10-58.00


NIE PODLEGAJĄ ODLICZENIU
1. Farby, impregnaty,
2. Meble kuchenne
3. Dodatki do betonu (febmix (czy fembix) do betonu, plastyfikator do betonu, tricofrost też do betonu
4. śruby i nakrętki
5. więźba dachowa
6. płyty OSB
7. deski na deskowanie dachu
8. osprzęt elektryczny * gniazdka włączniki lampy puszki, bezpieczniki do rozdzielni, roznicowki
9. wentylatory
10. daszki na murki oporowe
11. listwy podłogowe (20.20.14-35.0)
12. narzędzia :-)
13. siłownik do bramy
14. sprzęty AGD
15. szafki nawet umywalkowe
16. przewód głośnikowy w ściany i tv/sat tez do wpakowania w ściany
17. siatkę do styropianu
18. alarm (sygnalizator, obudowa, centrala, manipulator, czujki, akumulator itd)
19. lazura ochronna 24.30.12-70.00

Przejrzałem stronę 18,19,20,21 oraz to co pamiętam

Byszek
22-01-2008, 20:41
PODLEGAJĄ ODLICZENIU
1. Styropian, listwy steropianowe
2. Panele
3. Cegły, pustaki ceramiczne
4. Dachówki
5. Cement
6. klej do styropianu
7. klej do ceramiki
8. schody składane (takie na strych)
9. beton
10. gipsy, tynki gotowe, zaprawy murarskie
11. płyty nida gips
12. silikony, akryle
13. membrana dachowa
14. przewody elektryczne
15. wieszaki, profile do nidy,
16. pręty do zbrojenia, stal
17. kołki szybkomocujące
18. wełna szklana i mineralna
19. kratka wentylacyjna, rury wentylacyjne i kształtki
20. rury kanalizacyjne
21. baterie umywalkowe, wannowe, deszczownie prysznicowe
22. regulator pogodowy
23. kostka brukowa (opaska, taras, ale nie chodniki i podjazdy)
24. Rynny
25. okna, drzwi
26. narożniki, półnarozniki do nidy i do tynkowania
27. stelaż sanitarny
28. zlewozmywak granitowy
29. kinkiety, plafony, plafoniery, no i oczywiście oprawy.
30. rozdzielnie, oprawy i rurki
31. ceramika i glazura i gresy :-)
32. kabiny prysznicowe
33. zawory kulowe do instalacji hydraulicznej
34. obudowę rozdzielni elektrycznej
35. rury piecowe - zakupione w celu podlaczenia tymczasowo kozy
36. umywalka, wanna, również z hydromasażem
37. syfon TAK
38. luksfery 26.11.11-50.30
39. okno gosp. 25.23.14-50.1
40. brama garaż. 28.12.10-30.5
41. gont Onduline 26.82.12-90.90
42. wykładzina PCV 25.23.11-59.1
43. wywietrzak 28.11.10-34.42
44. rura elastyczna 28.11.10-58.00
45. drut
46. piece, kotły C.O.
47. wkłady kominkowe
48. taśma alu, kominowa,
49. Izolbet, Dysperbent,
50. papa
51. oprawy oświetleniowe (kinkiety, zwisy, plafony)
52. kuchnie gazowe, gazowo-elektryczne




NIE PODLEGAJĄ ODLICZENIU
1. Farby, impregnaty,
2. Meble kuchenne
3. Dodatki do betonu (febmix (czy fembix) do betonu, plastyfikator do betonu, tricofrost też do betonu
4. śruby i nakrętki
5. więźba dachowa
6. płyty OSB
7. deski na deskowanie dachu
8. osprzęt elektryczny * gniazdka włączniki lampy puszki, bezpieczniki do rozdzielni, roznicowki
9. wentylatory
10. daszki na murki oporowe
11. listwy podłogowe (20.20.14-35.0)
12. narzędzia :-)
13. siłownik do bramy
14. sprzęty AGD
15. szafki nawet umywalkowe
16. przewód głośnikowy w ściany i tv/sat tez do wpakowania w ściany
17. siatkę do styropianu
18. alarm (sygnalizator, obudowa, centrala, manipulator, czujki, akumulator itd)
19. lazura ochronna 24.30.12-70.00
20. słupki ogrodzeniowe
21. siatka ogrodzeniowa
22. bramy
23. stal kwasoodporna
24. podkładki
25. łaty, kontrłaty, kantówka
26. węże, wężyki
27. żyrandole

Przejrzałem stronę 18,19,20,21 oraz to co pamiętam

Mergiel
22-01-2008, 21:34
Witam
Jak ktoś buduje budynek usługowo-mieszkalny, to jak z odliczeniem?
Mam wyliczyć procent w jakim on jest usługowy, a w jakim mieszkalny? :o
Pozdro Mergiel

prymasek
23-01-2008, 08:38
52. kuchnie gazowe, gazowo-elektryczne


czy również płyta gazowa do zabudowy i piekarnik elektryczny do zabudowy???

szarak
23-01-2008, 09:55
A wanna akrylowa też?

Vax
23-01-2008, 12:39
52. kuchnie gazowe, gazowo-elektryczne


czy również płyta gazowa do zabudowy i piekarnik elektryczny do zabudowy???

Płyta gazowa - TAK, piekarnik - NIE.

Vax
23-01-2008, 12:40
A wanna akrylowa też?

Wanna akrylowa TAK - pkwiu wanny to 25.23.12-50.10

Byszek
23-01-2008, 16:40
Witam
Jak ktoś buduje budynek usługowo-mieszkalny, to jak z odliczeniem?
Mam wyliczyć procent w jakim on jest usługowy, a w jakim mieszkalny? :o
Pozdro Mergiel
Dokładnie tak. Musisz wyliczyć w jakiej proporcji jest mieszkalny do usługowego. wtedy kazdą fakturę mnoży się przez ten ułamek :wink:

Mergiel
23-01-2008, 18:34
Dzięki za radę. Podejrzewam, że do tego jest odpowiedni druczek. Wybiorę się do Urzędu i wypytam.
Jeszcze raz dzięki.
Pozdro. Mergiel

pierwek
25-01-2008, 11:34
[
- śruby i nakrętki
Poz.5 i 6
Nie odliczamy

no nie wiem...

mam taki coś na fakturze:

złącze śrubowe M8x2000 pkwiu 28.63.14.-43.00

to taki pręt gwintowany ocynkowany o dł. 2m

nakrętka ocynkowana M-8 pkwiu 28.74.11-87
zwykłe nakrętki...

mam to na kilku fakturach

natomiast zastanawiałem sie czy śrub nie dałoby się podciągnąć pod
28.74.11 poz 95 wykazu
ale niestety nie mam pkwiu na tych fakturach (na tych samych na złącze śrubowe i nakrętki mam)

np pod 28.74.11-39.00 - śruby z łbami pozostałe

pierwek
25-01-2008, 11:42
próbuję wypełnić wniosek przy pomocy programu ze strony podatki.pl

jaka jest różnica przy składaniu wniosku jako:

1 osoba fizyczna pozostająca w związku małżeńskim - wniosek indywidualny
2 małżonkowie - wniosek wspólny

pozwolenie na budowę jest wystawione na mnie i żonę natomiast wszystkie faktury są na mnie

mamy wspólnotę majątkową

którą opcję powinienem wybrać? 1?

piotrulex
25-01-2008, 11:53
próbuję wypełnić wniosek przy pomocy programu ze strony podatki.pl

jaka jest różnica przy składaniu wniosku jako:

1 osoba fizyczna pozostająca w związku małżeńskim - wniosek indywidualny
2 małżonkowie - wniosek wspólny

pozwolenie na budowę jest wystawione na mnie i żonę natomiast wszystkie faktury są na mnie

mamy wspólnotę majątkową

którą opcję powinienem wybrać? 1?

my robilismy razem

pozwolenie mamy wspolne a faktury sa na mnie - nie problem

ZUZEK
25-01-2008, 14:57
próbuję wypełnić wniosek przy pomocy programu ze strony podatki.pl

jaka jest różnica przy składaniu wniosku jako:

1 osoba fizyczna pozostająca w związku małżeńskim - wniosek indywidualny
2 małżonkowie - wniosek wspólny

pozwolenie na budowę jest wystawione na mnie i żonę natomiast wszystkie faktury są na mnie

mamy wspólnotę majątkową

którą opcję powinienem wybrać? 1?

Dla US nie ma to większego znaczenia. Możesz wybrać 1 lub 3 - to jedyna różnica, bowiem w obu przypadkach małżonkowie muszą podać swoje dane i się podpisać. Reasumując - nic nie stoi na przeszkodzie abyś wybrał 3.

Habier
25-01-2008, 16:12
Witam,

pytanko: czy kołnierz do okna połaciowego podlega odliczeniu?
kilkanascie stron wcześniej pojawiło się takie pytanie, jednak bez odpowiedzi.
Może ktoś z Was ma już doświadczenie w tym temacie.

pierwek
25-01-2008, 16:48
mam na fakturze kołnierz veluxa z pkwiu 28.11.10-56.00

pozycja 60 wykazu - ale tam jest mowa o budynkach prefabrykowanych z metalu...
28.11.10-50 to budynki prefabrykowane z aluminium więc chyba trochę naciągane... ale może się mylę i kołnierz jest częścią składową takiego budynku?


a ja mam pytanie czy wszelkie akcesoria dachowe jak np klamra dachówki U - to ten metalowy element którym mocuje się dachówkę do łat albo mocowanie gąsiora - teżelement metalowy ale z płaskownika...

można odliczyć?


na fakturze z dachówką i akcesoriami nie mam wcale pkwiu i ciężko to samemu dopasować - mam im to dopisać?

Byszek
25-01-2008, 18:51
próbuję wypełnić wniosek przy pomocy programu ze strony podatki.pl

jaka jest różnica przy składaniu wniosku jako:

1 osoba fizyczna pozostająca w związku małżeńskim - wniosek indywidualny
2 małżonkowie - wniosek wspólny

pozwolenie na budowę jest wystawione na mnie i żonę natomiast wszystkie faktury są na mnie

mamy wspólnotę majątkową

którą opcję powinienem wybrać? 1?
Opcja 2 lub 3 tak jak piszą poprzednicy. Z tego co doświadczyłem to to ma znaczenie w sytuacji kiedy druga osoba ma jakieś zaległości wobec budżetu :P
W sytuacji takiej jak Wasza to jest bez znaczenia.

Witam,

pytanko: czy kołnierz do okna połaciowego podlega odliczeniu?
kilkanascie stron wcześniej pojawiło się takie pytanie, jednak bez odpowiedzi.
Może ktoś z Was ma już doświadczenie w tym temacie.

Byszek
25-01-2008, 18:52
mam na fakturze kołnierz veluxa z pkwiu 28.11.10-56.00

pozycja 60 wykazu - ale tam jest mowa o budynkach prefabrykowanych z metalu...
28.11.10-50 to budynki prefabrykowane z aluminium więc chyba trochę naciągane... ale może się mylę i kołnierz jest częścią składową takiego budynku?


a ja mam pytanie czy wszelkie akcesoria dachowe jak np klamra dachówki U - to ten metalowy element którym mocuje się dachówkę do łat albo mocowanie gąsiora - teżelement metalowy ale z płaskownika...

można odliczyć?


na fakturze z dachówką i akcesoriami nie mam wcale pkwiu i ciężko to samemu dopasować - mam im to dopisać?
Spokojnie zaliczaj. :wink:

dodi
25-01-2008, 19:10
Witam

Czy prawo pozwala na coś takiego:

Pierwsze odliczenie różnicy VAT w 2006 r.
Zakończenie inwestycji w 2007 r
Rozliczenie faktur w 2008r. , obejmujących wydatki poniesione w 2007 r. do dnia zakończenia inwestycji

proszę mi napisać czy tak można?

pozdrawiam
dodi

teresab
25-01-2008, 19:24
Bardzo proszę o odpowiedź
!/ na fakturze Vat nie mam symbolu PKWiU (np. na cegłę ) - czy mozna składać wniosek do US o zwrot podatku?
2/ kupiłam już teraz materiał na ścinany,a odbiór nastapi w marcu i może tak być że część materiału nie zużytego mogę zwrócić do hurtowni a oni wystawią mi fakturę korygującą - to co zrobić jeżeli ja teraz wstawię ją do zwrotu Vat ?
3/ Kupiłam styrodur URSA na ocieplenie ścian fundamentu ma on jakiś dziwny symbol PKWiU - TO15867 - czy mogę go odliczyć?
Z góry serdecznie dziękuję

pierwek
26-01-2008, 13:07
złącze śrubowe M8x2000 pkwiu 28.63.14.-43.00
to taki pręt gwintowany ocynkowany o dł. 2m
nakrętka ocynkowana M-8 pkwiu 28.74.11-87
zwykłe nakrętki...

mam to na kilku fakturach

natomiast zastanawiałem sie czy śrub nie dałoby się podciągnąć pod
28.74.11 poz 95 wykazu
ale niestety nie mam pkwiu na tych fakturach (na tych samych na złącze śrubowe i nakrętki mam)

np pod 28.74.11-39.00 - śruby z łbami pozostałe

mogę prosić o komentarz? - na pewno nie odliczamy?