PDA

Zobacz pełną wersję : dom ciepły, pasywny albo 3 lub 5 litrowy



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54

kibito
08-07-2008, 08:37
j-j mam pytanie co to tej twojej instalacji wentylacji mechanicznej --->
co do przepustnicy trójnikowej do przełączania GWC/ pow. zewn. :
czy wlot powietrza z zewnątrz masz od strony południowej ? ( zastanawiam się nad tym bo to powietrze jest używane w okresach przejściowych wiosna / jesień i chodzi chyba o to by wpadało jak najcieplejsze -- a w obrębie południowej budynku tak chyba jest ??? )



suma suma rum przed tobą solidne wyzwanie, zacznij dużo czytać wszystko co tylko ma związek z oszczędzaniem energii, bo na fachowców nie ma co liczyć, jak tylko spuścisz ich z oka zafundują ci mostek termiczny bo tak im będzie łatwiej murować, a oni tam przecież mieszkać nie będą

to jest tak jak w ludowej mądrości ---> chcesz mieć coś dobrze zrobione to zrób to sam ! okrutna sprawa ale jak najbardziej na miejscu :-?
są wyjątki ale to tylko potwierdza regułę :D

piwopijca
08-07-2008, 08:44
Powinienes od zachodu montowac czerpnie a nie od poludnia.
Poludniowa strona nie ma tutaj znaczenia, powietrze jest i tak o tej samej temperaturze, kwestia czy od slonca nagrzewa sie sciana, grunt etc. i posrednio "dogrzewa" powietrze. Nie bral bym tego pod uwage (ogrzewanie powietrza sloncem poludniowym), zachodnia natomiast jest korzystna pod wzgledem oporow. Od zachodu w naszym klimacie wieje wiec wentylatory nie musza "meczyc sie" z zassaniem powietrza bo natura pomaga im w tym
No, ale to wg mnie jest najlapsze rozwiazanie . Nie liczylbym tez na "grzanie" poludniowym sloneczkiem samej czerpni poniewaz powinna byc montowana ok. 2m nad powierzchnia gruntu a zazwyczaj domy maja podbitki wiec ...

Pzdr.

kibito
08-07-2008, 09:08
No ma to sens :) --> z obecnych obserwacji potwierdza się opcja co do tych oporów bo w większości przypadków w mojej okolicy wieją wiatry zachodnie -- nie wiem czy jest to plusem że ściana zachodnia jest z lekkim odchyleni w kierunku południowym ale to już się nie zmieni (taki będzie ukierunkowanie budynku/ taka działka) a czy jest jakaś teoria co do usytuowania czerpni GWC ? i jak umieszczać GWC - po której stronie budynku ? planowany gwc to długa prosta rura.
Czy też od zachodu ?

piwopijca
08-07-2008, 09:13
GWC nie ma znaczenia jesli jest na glebokosci 1,5-2m pod ziemia.
Czerpnie generalnie dobrze jest umieszczac po stronie zachodniej (nasza strefa), ale odchylenie o jakis kat nie powinno niczego zaburzyc. Kwestia mozliowsci lokalizacji i miejsca np. na scianie, kominek z ziemi etc.
Ja mam GWC zwirowe pod garazem (2x450m3) a czerpnie beda na zachodniej scianie budynku zarowno do GWC jak i bezp. do wentylacji natomiast wyrzutnie daje w kominie wentylacyjnym-jeden kanal wiecej dalem wlasnie wtym celu.
Tez moze wplynac korzystnie na opory, jesli jest ciag to podcisnienie ssamo wyciaga brudne powietrze a wentylator tylko pomaga :)

Pzdr.

kibito
08-07-2008, 09:26
do wentylacji natomiast wyrzutnie daje w kominie wentylacyjnym-jeden kanal wiecej dalem wlasnie wtym celu.
Tez moze wplynac korzystnie na opory, jesli jest ciag to podcisnienie ssamo wyciaga brudne powietrze a wentylator tylko pomaga :)
Pzdr.

no no - " łeb jak sklep" (bez obrazy :D ) pomyślane o wszystkim -- a czy ten ciąg z komina (to chyba jeśli się nie mylę wytworzy podciśnienie) to nie będzie zaburzało pracę reku ? tak pytam bo chyba wszystko ma plusy i minusy swojego zastosowania ?

piwopijca
08-07-2008, 09:47
Wentylacja mechaniczna ma wieksze "potrzeby" niz jest w stanie wygenerowac grawitacja wiec nie martwie sie tym -dla mnie nie ma problemu. Jeden komin (jedna kratka) nie jest w stanie wyciagnac powietrza nawet dla wymiany 0,2 a co dopiero dla 0,5 dla calego domu. Mam nadzieje ze wogole bedzie dzialac to w razie braku pradu cokolwiek "pociagnie" :)
zakladajac wariant ba...rdzo optymistyczny, to gdy wieje wiatr i zadziala grawitacyjna to podczas "bezpradzia" powinno cos tam pociagnac-no ale to tylko marzenia. Zycie jest brutalne i tego raczej nie przeskocze, tyle mb rur w calym domu to chyba nie ma szans dzialac, ale nie przejmuje sie tym -przeciez nie o to chodzi w wentylacji mechanicznej zeby dzialala jak grawitacyjna :wink:

Pzdr.

Wgregor
08-07-2008, 10:08
Nie powinno się stosować takich przepustnic, tylko zawór na część powietrzną czerni. Ale o tym się j-j dowie w przyszłości. Dlaczego? otóż jeżeli oba kanały (powietrze i GWC ) są otwarte różnica w oporze powoduje, że z gwc "idzie" minimalna ilość powietrza. Ale ta minimalna ilość powietrza pozwoli zachować "zdrowe" gwc. Gdy kanał jest zamknięty wiosną czy jesienią po uruchomieniu jedzie stęchlizną. ŁD 2002/10 „raport o świeżym powietrzu”

kibito
08-07-2008, 10:14
ok :) wielkie dzięki za rozjaśnienie tematu .

a tak na marginesie to nawet nie zauważyłem że już mi 100 przeleciała , tak więc przy tej okazji bardzo dziękuję za to że mogłem wtrącać się w wasze dyskusje, za to że nie zmieszano mnie z błotem za heretyczne wywody i takie tam :)
Co najważniejsze dziękuję bo dzięki wam sporo się nauczyłem i mam nadzieję że jeszcze sporo nauczę, wiem że słodzę i co gorsze tak na sucho ( nie wypada) ale jest to niestety największa z wad netu --- jak wynajdą sposób by można było się napić przez net to się zrehabilituję :D

pozdrawiam wszystkich " budujących z głową " :lol:

j-j
08-07-2008, 10:45
Kibito, czerpnię mam od zachodu a wyrzutnię od północy.

Basia z lasu- okna są Aluplasta- passivhaus, kolor orzech, koszt ok. 12500 za wszystkie okna czyli za ok 14 m2, ekipa ok, współpracująca z firmą która w ZG jest ich dystrybutorem.


Nie powinno się stosować takich przepustnic, tylko zawór na część powietrzną czerni. Ale o tym się j-j dowie w przyszłości. Dlaczego? otóż jeżeli oba kanały (powietrze i GWC ) są otwarte różnica w oporze powoduje, że z gwc "idzie" minimalna ilość powietrza. Ale ta minimalna ilość powietrza pozwoli zachować "zdrowe" gwc. Gdy kanał jest zamknięty wiosną czy jesienią po uruchomieniu jedzie stęchlizną. ŁD 2002/10 „raport o świeżym powietrzu”

A kto powiedział że będzie pół otwarte pół zamkniete??? Albo biorę z GWC albo z zewnątrz. I kto powiedział że GWC da mi duże opory??


pzdr

kibito
08-07-2008, 11:12
J-J tu raczej chodziło o to by nawet w minimalnym stopniu kanał od GWC był drożny i przepuszczał trochę powierza --- po to by zachować wymianę i nie dopuścić do delikatnie mówiąc zaśmierdnięcia powietrza w rurach :D -- ja tak odebrałem tego posta ale niech wypowie się sam autor :D

Wgregor
08-07-2008, 11:16
Dokładnie o to chodziło.

piwopijca
08-07-2008, 11:18
Tutaj to sie zgodze ze moze lekko jechac gdyby nie "przewietrzyc" GWC. Pewnie inaczej jest gdy caly rok korzystamy z niego nawet na chwile wieczorem
Pzdr.

Wgregor
08-07-2008, 11:24
Zapewne, ale wiosną gdy na dworze +10 , 12 st a grunt 5?

am76
08-07-2008, 11:25
Witam,

Jaką moc ogrzewania powinienem przyjąć na m2 powierzchni (tak mniej więcej) dla domu powiedzmy 5-cio litrowego? Można przyjąć, że jak nastanie 5-cio dniowa era lodowcowa to będzie istniała możliwość dogrzania domu kominkiem. Potrzebuję te dane do oszacowania wielkości kolektora dla PC.

Wgregor
08-07-2008, 11:30
100W/m2 . Im wieksza moc tym niejsze zużycie i łatwiejsze sterowanie, w łazience 150W/m2.

am76
08-07-2008, 11:40
Jaką moc ogrzewania powinienem przyjąć na m2 powierzchni (tak mniej więcej) dla domu powiedzmy 5-cio litrowego? Można przyjąć, że jak nastanie 5-cio dniowa era lodowcowa to będzie istniała możliwość dogrzania domu kominkiem. Potrzebuję te dane do oszacowania wielkości kolektora dla PC.


100W/m2 . Im wieksza moc tym niejsze zużycie i łatwiejsze sterowanie, w łazience 150W/m2.

Hmmm, cos to kiepsko widze. Dom będzie 210 m2 - strasznie duży by mi wyszedł kolektor do PC. W domach "zwyklych" przyjmusje sie standardowo 50W/m2. Ja bede celował w dom 5-cio litrowy i sądzę że powinno być to mniej niż te 50W. Dodatkowo w domu będzie koza/kominek na wypadek -20stC. Co do sterowania to interesuje mnie podejście 2-taryfowe i akumulacja ciepła w ciężkich ścianach/podłodze czyli ogrzewanie ścienne/podlogowe.

Wgregor
08-07-2008, 11:47
To w domach słabo izolowanych. W domach o małych potrzebach nie robi się pomp ciepła!. To zostało wymyślone do zabytków. Przecież koszty cyrkulacji i przegladów, (o odsektach bankowych nie wspominając ) znacznie przekraczają koszty ogrzewania! Klasa A to 40 kWh/m2 rocznie ... gdzie tu pompę montować? To totalne nieporozumienie. Dom musi do pompy być "izolowany" na pozimie 100 i wiecej kWh/m2 . A jeszcze substancje kontrolowane, jakie to koszty gdy się będzie i u nas płacić za samo posiadanie...

am76
08-07-2008, 12:04
To w domach słabo izolowanych. W domach o małych potrzebach nie robi się pomp ciepła!. To zostało wymyślone do zabytków. Przecież koszty cyrkulacji i przegladów, (o odsektach bankowych nie wspominając ) znacznie przekraczają koszty ogrzewania! Klasa A to 40 kWh/m2 rocznie ... gdzie tu pompę montować? To totalne nieporozumienie. Dom musi do pompy być "izolowany" na pozimie 100 i wiecej kWh/m2 . A jeszcze substancje kontrolowane, jakie to koszty gdy się będzie i u nas płacić za samo posiadanie...
No tak, ale moj dom bedzie w klasie B.
50kWh/m2 * 210m2 = 10500kWh
Do tego na ogrzanie ciepłej wody - 2500kWh
Czyli razem w ciągu roku będę potrzebował 13000kWh energiim, czyli około 6,5 tyś na rok. Nie stać mnie na grzanie tego prądem.

Zakładając PC mogę tą kwotę podzielić przez 3. Uwzględniając jeszcze 2 taryfy mogę tą kwotę pomnożyć prawdopodobnie przez 0,7 czyli mam: 1,5 tyś na rok. Czyli w ciągu jednego roku oszczędzam 5 tyś. Inwestycja powinna się zwrócić w ciągu 10ciu lat, góra 15.

Cyrkulacji się nie boję - jest wliczona w COP. Cyrkulacji pomp wewnątrz też się nie boję - enargia którą one zabierają jest zwracana jako energia cieplna wytworzona na skutek tarcia w samej pompie oraz tarcia cieczy w przewodach ogrzewania. No może jakaś minimalna część energii z pompy obiegowej poleci w kosmos jako fala elektromagnetyczna ale to nie jest za wiele. Raczej dużo więcej energii w formie fali odleci z ogrzewania elektrycznego.

Wgregor
08-07-2008, 12:24
Poczytaj ustawę ... "całkowite zużycie energii"! Zresztą sam mam dom (opisywany w ŁD) 144m2 wszystko na prąd i rachunki roczne do 2000zł.
Przecież 5 godzin 400W telewizora czy 10 h 300W komputera nie jest za darmo. Dom" A" to max 45kWh /m2 (czy 40 zależy od źródła) całkowitej energii.
Jaki jest załkowity koszt projekt z instalacją w środku (grzejniki podłogówka), kolektorem gruntowym i montażem dobrej pompy?

sSiwy12
08-07-2008, 12:47
Prostuję :lol: Zapotrzebowanie energetyczne budynku nie przedkłada się wprost na klasę energetyczną budynku - niestety. Ten sam budynek o takim samym zapotrzebowaniu na energię może mieć różne klasy energetyczne.
I tak np. w przypadku am76 wybudowany dom może mieć klasę "C" przy ogrzewaniu niecentralnym elektrycznym, przy niecentralnym CWU i wentylacji grawitacyjnej, lub klasę "A", przy centralnym ogrzewaniu PC, solarami dla centralnego CWU i wentylacją mechaniczną z rekuperacją.

Charakterystyka energetyczna budynku jednorodzinnego jest to zbiór danych i wskaźników energetycznych budynku dotyczących obliczeniowego zapotrzebowania budynku na energię na cele c.o., c.w.u., wentylacji i klimatyzacji.

Jezier
08-07-2008, 12:50
To jaki będzie podział na klasy nie jest jeszcze do końca pewne. W ostatniej wersji rozporządzenia ten podział wygląda następująco:
http://helias.pl/obraz/Klasy_energetyczne59.png

sSiwy12
08-07-2008, 12:55
Zresztą sam mam dom (opisywany w ŁD) 144m2 wszystko na prąd i rachunki roczne do 2000zł.

A jednak TB :lol: Dobrze typowalismy 8)

Wgregor
08-07-2008, 12:55
Pełna zgoda! W 100% się zgadzam, że w domach o słabej izolacji można obniżyć klasę energetyczną , czyli de facto zużycie energii , pompą ciepła.
Ale jeżeli dom przy elektrycznym niecentralnym zużywa poniżej 70kWh/m2 pompa ciepła jest nieopłacalna, a jeżeli pompę bierzemy w kredycie to nawet w domach 120 kWh/m2 się nie opłaca!

am76
08-07-2008, 12:58
Poczytaj ustawę ... "całkowite zużycie energii"! Zresztą sam mam dom (opisywany w ŁD) 144m2 wszystko na prąd i rachunki roczne do 2000zł.
Przecież 5 godzin 400W telewizora czy 10 h 300W komputera nie jest za darmo. Dom" A" to max 45kWh /m2 (czy 40 zależy od źródła) całkowitej energii.
Jaki jest załkowity koszt projekt z instalacją w środku (grzejniki podłogówka), kolektorem gruntowym i montażem dobrej pompy?

Ja mieszkam w bloku i mam 1200 za prąd/rok- tylko AGD, pranie, komputery, światło. Ciepła woda i ogrzewanie jest osobno z sieci miejskiej.

Teraz telewizory maja ok. 120W. Teraz komputery (laptopy) maja ok. 90W.

No koszt całkowity powinien wynieść ok. 70tyś.

j-j
08-07-2008, 13:12
Zapewne, ale wiosną gdy na dworze +10 , 12 st a grunt 5?

Pod budynkiem raczej będę mial inne temp. niż na "otwartym" gruncie więc raczej nie będzie to różnica +12 a +5 stopni i ja nie zamierzam kompletnie zamykać GWC w okresach przejściowych.
A poza tym nawet jeśli ktoś by miał GWC poza budynkiem to wpuszczając minmalną ilość powietrza przez tylko przez GWC przez np. 2-4 h nie spowoduje potężnych strat. Różnica rocznie ok. 50 kWh przy zapotrezbowaniu dla domku pasywnego 100 m2 równego ok. 1500 kWh, a więc te 50 kWh to zaledwie 3 % całości.
I jeszcze jedno- zawsze można ustawić przepustnicę jeśli ktoś chce w położeniu dowolnym.

pzdr

am76
08-07-2008, 13:36
Pełna zgoda! W 100% się zgadzam, że w domach o słabej izolacji można obniżyć klasę energetyczną , czyli de facto zużycie energii , pompą ciepła.
Ale jeżeli dom przy elektrycznym niecentralnym zużywa poniżej 70kWh/m2 pompa ciepła jest nieopłacalna, a jeżeli pompę bierzemy w kredycie to nawet w domach 120 kWh/m2 się nie opłaca!

Ej no co Ty piszesz. Przecież wyliczeyłem przed chwilą że się opłaca:

Dom: 50kWh/m2 * 210m2 = 10500kWh / rok
Do tego na ogrzanie ciepłej wody - 2500kWh / rok
Czyli razem w ciągu roku będę potrzebował 13000kWh energiim, czyli około 6,5 tyś na rok.

Zakładając PC mogę tą kwotę podzielić przez 3. Uwzględniając jeszcze 2 taryfy mogę tą kwotę pomnożyć prawdopodobnie przez 0,7 czyli mam: 1,5 tyś na rok. Czyli w ciągu jednego roku oszczędzam 5 tyś. Inwestycja powinna się zwrócić w ciągu 10ciu lat.

Czyli jest dokładnie odwrotnie niż napisałeś. Do tego moja gmina zwraca 40% z takiej inwestycji. A przecież grzanie prądem też wymaga inwestycji - nie jest to 0 zł.

Wgregor
08-07-2008, 13:57
A dlaczego nie tak :
50kWhx 210m2 to 10500 kWhx 0.4 zł = 4200zł
z tego 1000 zł oświetlenie TV ... itp
teraz 3200 /4 = 800 zł - na pompę
2400 oszczędzam. - przegląd , cyrkulacja , odsetki kredytu . sporo dokładamy!

Wgregor
08-07-2008, 14:04
j-j po to izoluje się budynek by nie grzać gruntu pod domem, chba że zostawisz grzanie przez fundamenty. Użytkuję GWC 7 sezonów, troszkę już zaspserwowałem.
Ale zastanawiające jest, że w wątek o energooszczędnych domach, a wspomnieć o izolacji to od razu atak!. Zaś kretyńskie pompy ciepła wymyślone i stosowane do zabytków ( pracowałem w 93 i 94' w firmie LEONARD pompy ciepła) , kominki z płaszczem wodnym czy nawet dość zabytkowe kotłownie na gaz czy olej to nikogo nie rozśmiesza?

piwopijca
08-07-2008, 14:06
@Wgregor
No i wylazi TB z Ciebie w czystej postaci -nic nie "sluchasz" co sie do Ciebie napisze. Slepe zadufanie w Swoich rozwiazaniach bez cienia krytycyzmu -narcyzm/samouwielbienie. Pan Panie TB uwaza sie za geniusza, ktory wszystkich chce pouczac a wogole nie bierze pod uwage argumentacji innych
Z Panskich 70kWm2/rok wyjdzie:
70 * 195 = 13650 * 0,4 = 5 460 zl
Czy to wogole do Pana dociera?
Jakie 2 000 zl Panu wychodzi? W swetrze Pan siedzi i marznie zima?

Pzdr.

Wgregor
08-07-2008, 14:07
j-j poważnie będziesz robił wentylację na sztywnych akustycznych kanałach?
I wyględa na to, że na trójnikach? Nikt na świecie ( poza paroma młodymi firmami w Polsce) tak nie robi!

Wgregor
08-07-2008, 14:10
Nie jestem Brzęczkowski . Budowałem dom jak mówił. A pytania zadaję mu @ a on odpisuje...

Wgregor
08-07-2008, 14:14
Mój dom nie zużywa 70kWh /m2 na rok !, nie po to izolowałem by tyle płacić!

kibito
08-07-2008, 14:55
@Wgregor
No i wylazi TB z Ciebie w czystej postaci -nic nie "sluchasz" co sie do Ciebie napisze. Slepe zadufanie w Swoich rozwiazaniach bez cienia krytycyzmu -narcyzm/samouwielbienie. Pan Panie TB uwaza sie za geniusza, ktory wszystkich chce pouczac a wogole nie bierze pod uwage argumentacji innych
Z Panskich 70kWm2/rok wyjdzie:
70 * 195 = 13650 * 0,4 = 5 460 zl
Czy to wogole do Pana dociera?
Jakie 2 000 zl Panu wychodzi? W swetrze Pan siedzi i marznie zima?

Pzdr.

piwopijca jak masz rację to temat został zainfekowany wirusem
trojan jak ta lala :lol: bo o panie TB słyszałem same niepochlebne opinie :(
ale tylko krowa nie zmienia poglądów - tak więc czas pokaże.

j-j
08-07-2008, 14:55
j-j po to izoluje się budynek by nie grzać gruntu pod domem, chba że zostawisz grzanie przez fundamenty. Użytkuję GWC 7 sezonów, troszkę już zaspserwowałem.


Totalne bzury TB kompletnie nie odpowiadajce na mój post.


j-j poważnie będziesz robił wentylację na sztywnych akustycznych kanałach?
I wyględa na to, że na trójnikach? Nikt na świecie ( poza paroma młodymi firmami w Polsce) tak nie robi!

Wszytskie pożądne, duże itp instalacje wentylacjne robi się z pożądnych rur a i trójniki to nic nowego.
A w domku mam mieć to na długo.


Z jednym sie zgadzam że PC w obecnych cenach do domku energoosczęnego to mocno zbędny wytdatek a nie o tym tutaj.


pzdr

Wgregor
08-07-2008, 15:05
Wszystkie duże ! Zgoda ale małe! Na trójnikach nie ma jednakowego ciśnienia, wręcz przy pewnych przepływach w niektórych jest podciąganie.
A rury sztywne są głośniejsze. Ale każdy może się uczyć na błedach...

sSiwy12
08-07-2008, 15:08
Poczytaj ustawę ... "całkowite zużycie energii"! Zresztą sam mam dom (opisywany w ŁD) 144m2 wszystko na prąd i rachunki roczne do 2000zł.
Przecież 5 godzin 400W telewizora czy 10 h 300W komputera nie jest za darmo.
No to rozliczmy te 2.000,- "na wszystko"
TV wg. danych podanych przez Ciebie: 5 x 400W x 300 dni = 600kWh
komputer 2 x 300W x 300dni = 180kWh
CWU dla 2 osób 3.000kWh
Wentylacja tylko wentylatory 10h/dzień x 40W x 360dni = 144kWh
Oświetlenie 900kWh
Gotowanie 3.500kWh
Straty przez przegrody 5.500kWh
Straty wentylacyjne 350kWh
Razem daje to dobrze ponad 12.000kWh na rok - jeśli gdzieś zawyżyłem, to popraw.
A zgodnie z Twoja filozofią:

Poczytaj ustawę ... "całkowite zużycie energii"!
Wychodzi: 12.000kWh : 144m = ponad 83kWh/m2
I jak to sie ma do tego:

Mój dom nie zużywa 70kWh /m2 na rok !...

Barbossa
08-07-2008, 15:31
No to rozliczmy te 2.000,- "na wszystko"
TV wg. danych podanych przez Ciebie: 5 x 400W x 300 dni = 600kWh
a co za problem wprosić się do sąsiada na DT


komputer 2 x 300W x 300dni = 180kWh
tak, ale w firmie

CWU dla 2 osób 3.000kWh
gdzie strumyk płynie z wolna... lalalalala

Wentylacja tylko wentylatory 10h/dzień x 40W x 360dni = 144kWh
jaka wentylacja :o

Oświetlenie 900kWh
noooo, tu to stare sprawdzone lampy naft

Gotowanie 3.500kWh
z kuchni węglowej tyle nie wyciśnie :-?

Straty przez przegrody 5.500kWh
najpierw trzeba je mnieć (przegrody)

Straty wentylacyjne 350kWh
tyle to zysk od seksu, przy braku światła idzie lepiej


Razem daje to dobrze ponad 12.000kWh na rok - jeśli gdzieś zawyżyłem, to popraw.

A zgodnie z Twoja filozofią:

Wychodzi: 12.000kWh : 144m = ponad 83kWh/m2
I jak to sie ma do tego:

Mój dom nie zużywa 70kWh /m2 na rok !...

i filozofia pasuje...
a tak wogóle to my Amisze jakoś sobie radzimy

Wgregor
08-07-2008, 15:32
Jak dodasz straty przez przgrody do ogrzewania.... ciekawy pomysł, normalnie to bym zyskami ciepła pokrywał straty przez przegrody, ale tu... się too dodaje!
A woda maxmalnie 500kWh/2 osoby.

sSiwy12
08-07-2008, 15:41
Jak dodasz straty przez przgrody do ogrzewania.... ciekawy pomysł, normalnie to bym zyskami ciepła pokrywał straty przez przegrody, ale tu... się too dodaje!
A woda maxmalnie 500kWh/2 osoby.
Straty przez przegrody, to ogrzewanie - no chyba, ze nie ma strat przez przegrody, to nie ma ogrzewania :lol:
500kWh/2 osoby, to wychodzi około 16 litrów ciepłej wody (50 stopni) dziennie na osobę :o co daje rocznie około 6m3 ciepłej wody na 1 osobę :roll:
U mnie tyle wychodzi mniej niż 2 m-ce 8)
A zawsze martwiłem się tym, ze zużywam mniej ciepłej wody niż wskaźnik obliczeniowy :cry:

Ps. Zapomniałem doliczyć pralkę i ewentualnie suszarkę i zmywarke, że nie wspomnę o innych urządzeniach domowych na prąd - taki byłem łaskawy :lol:

Wgregor
08-07-2008, 15:54
Nie dodaje się strat przez przegrody i ogrzewania !
A woda? nie mam wanny tylko prysznice i faktycznie wychodzi poniżej 400kWh , moje orasy elektra więcej wody nie wyleją niż potrzeba.

Barbossa
08-07-2008, 16:00
czyli jednak strumyk :-?
nawet zrozumiałe, bo zimy lekkie ostatnio

am76
08-07-2008, 16:03
Z jednym sie zgadzam że PC w obecnych cenach do domku energoosczęnego to mocno zbędny wytdatek a nie o tym tutaj.

pzdr

Miales moze na mysli dom pasywny? Dom powiedzy 5-cio litrowy, 200m2 to jest 50kWh/m2 * 200m2 * 0,45zł/kWh = 4500 na samo ogrzewanie. To jest kupa kasy. Pompa się opłaca. Są różne malutkie pompeczki ciepła nawet za 10 tyś: http://www.thermogolv.com/cennik,pompy_w_systemie_ogrzewania_podlogowego.htm l. Z całą pewnością opłacają się.

Co innego dom pasywny - można całkowicie zrezygnować z centralnego ogrzewania a rachunki są malutkie. Pozostaje grzeanie ciepłej wody.

sSiwy12
08-07-2008, 16:03
A gdzie indziej liczyłem ogrzewanie?
Mały wykład :lol:
Ogrzewanie jest po to aby zrównoważyć ciepło "uciekające" w każdej sekundzie (jeśli jest różnica temperatur: zewnątrz i wewnątrz - czyli w okresie grzewczym) przez ściany, okna, drzwi, dach, podłogę - a to wszystko to przegrody.
Koniec wykładu :lol:

Wgregor
08-07-2008, 16:20
To jak straty przez przegrody są 5000kWh wentylacja 2000kWh a ogrzewanie 7000kWh to znaczy że dom zużył 14000kWh.... ciekawe liczenie.

sSiwy12
08-07-2008, 16:57
To jak straty przez przegrody są 5000kWh wentylacja 2000kWh a ogrzewanie 7000kWh to znaczy że dom zużył 14000kWh.... ciekawe liczenie.
:o :lol: :lol:
Tak liczy TB, my liczymy: straty = ogrzewanie :lol: co tez uczyniłem. Inaczej (tak jak TB) wyszło by więcej niż rzeczone 12.000kWh.
Prościej. Twój przykład:
To jak straty przez przegrody są 5000kWh wentylacja 2000kWh
Czyli potrzeba do ogrzania lub zużyto do ogrzania 7.000kWh.
To jest elementarna matematyka. 2 + 2 = 4, a nie matematyka TB
2 + 2 = 4 + 4 = 8

Ps. Przepraszam Koledzy za zaśmiecanie "wewontka". Już nie będę karmił .......

Wgregor
08-07-2008, 17:08
TV wg. danych podanych przez Ciebie: 5 x 400W x 300 dni = 600kWh
komputer 2 x 300W x 300dni = 180kWh
CWU dla 2 osób 3.000kWh
Wentylacja tylko wentylatory 10h/dzień x 40W x 360dni = 144kWh
Oświetlenie 900kWh
Gotowanie 3.500kWh
Straty przez przegrody 5.500kWh
Straty wentylacyjne 350kWh

Przecież to twoje! 600kWh - ogrzewanie
180 kWh ogrzewanie
144kWh ogrzewanie
900kWh ogrzewanie
i teraz + straty ciepła???!!!
OK kombinuj tak dalej, na forum dzielimy się też i doświadczeniem ....
Możesz pisać to co piszesz tylko po co w temacie dom energooszczędny?

am76
08-07-2008, 17:20
A ja się tylko chciałem dowiedzieć jaką przyjąć moc mogrzewania na 1 m2 powierzchni mieszkalnej dla domu 5-cio litrowego. W typowych domach przyjmuje się 50W. W 5-cio litrowym pewno trochę mniej - ile?

Dodam, że będę miał ogrzewanie wodne centralne.

Będę wdzięczny za odpowiedź.

sSiwy12
08-07-2008, 17:33
Jeśli w domu przewidujesz wentylacje mechaniczną z rekuperacją, oraz ogrzewanie podłogowe to moim zdaniem 30W/m2 zupełnie wystarczy.-
Za brak któregoś z wyżej wymienionych dodaj 5W/m2.
Jeśli PC ma grzać CWU, a jej moc jest mniejsza niż 10kW dla każdej osoby dodaj 0,5kW (jest to trochę na "wyrost")
Więcej o PC: http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla-spostrzezenia-uwagi,t66186-4320.htm ,gdzieś między stroną 50 a 65

piwopijca
08-07-2008, 18:12
Ja mam dla wskaźnika sezonowego zapotrzeb. na ciepło 21 kWh/m2*rok i wychodzi mi zapotrzebowanie na m2 powierzchni ogrzewanej 14.2 W/m2. No, ale to obliczeniowo

Pzdr.

sSiwy12
08-07-2008, 18:39
Przepraszam, Koledzy - ale nie wytrzymałem :oops:
Wgregor - nie wiem jak u Ciebie ale u mnie to większość z tej wymienionej energii idzie na "oglądanie programu TV", oświetlenie, prace komputera i pracę wentylatorów. Oczywiście jakaś część jest "ciepłem".
To dolicz również do ogrzewania pomieszczeń grzanie CWU i co najważniejsze gotowanie, bo przecież wiele potraw np. fasolka powoduje powstawanie wysoko energetycznych bąków. :lol:
Natomiast merytorycznie, to jest tak, że każdy dom, faktycznie potrzebuje na zniwelowanie strat przez przegrody - czyli ogrzewanie - różnicę energii wynikającą z ciepła bytowego, ale nie jest to 100% dostarczonej energii - różne źródła podają, że wynosi to około 10% - bo inaczej TV nazywał by się grzejnikiem. To właśnie w tak pogardzanym przez Ciebie OZC taki element występuje.

Jezier
08-07-2008, 18:48
TV wg. danych podanych przez Ciebie: 5 x400W x 300 dni = 600kWh.
Przecież to twoje! 600kWh - ogrzewanie
Długi sezon grzewczy.

Wgregor
08-07-2008, 22:47
Zasady doboru mocy jednostkowej są bardzo proste.
jeżeli dom jest dość słabo izolowany stosujemy system centralnego ogrzewania . w tego typu systemach płaci się za ciepło wytworzone , więc przewymiarowanie kotłowni powoduje zwiększenie kosztów.
w domach dobrze izolowanych nie da się zastosować centralnego ogrzewania. A systemy niecentralnego ogrzewania tym są tańsze w eksploatacji im są lepiej sterowalne . dlatego zawsze daje się 100W/m2 a w łazience 150W/m2
Tak więc wszystko robija się o to czy będziesz izolował dom.

j-j
08-07-2008, 23:31
Wszystkie duże ! Zgoda ale małe! Na trójnikach nie ma jednakowego ciśnienia, wręcz przy pewnych przepływach w niektórych jest podciąganie.


Takie instalacje jak w domkach to praktycznie trudno mówić o ciśnieniach bo to pierdoły w porownaniu z normalnymi instalacjami.



A rury sztywne są głośniejsze. Ale każdy może się uczyć na błedach...

Gdybyś poczytal ten temat dokładniej to byś wiedział że kanały będę mial w 0,5 m warstwie wełny.
Poza tym rozumiem, że wg Ciebie w większych instalacjach może być głośna i nikomu to nie przeszkadza.
Każdy robi dla siebie i uważam, że w tym wypadku takie kanały są najlepsze.

Wgregor
09-07-2008, 05:36
Dwie sprawy
Dlaczego nie trójniki a skrzynka rozprężna. ( z doswiadczenia i innego forum) W Dospelu (możesz zadzwonić do konstruktora Daytony) na 20m kanału założył on 6 trójników . Przy 100m3/h na ostatnim trójniku "wychodziło "105m3/h a na pierwszym było podciąganie. Jak ktoś mówi , że wyreguluje anemostatami , to też jest w błędzie. Kierunku nie odwróci a ruszając jeden anemostat zmienia układ na wszystkich. Na skrzynce rozprężnej jednakowo jest na każdy pokój. http://www.nie-co.pl/index.php?i=2 Skrzyka rozprężna stoi koło rekuwenta. Czy instrukcja montażu pierwszego w swiecie producenta domowych reku (elge).
Dwa to szumy. Widać, że kolega nie kumaty w tej dziedzinie i bez doświadczenia. /Gdybyś poczytal ten temat dokładniej to byś wiedział że kanały będę mial w 0,5 m warstwie wełny. / Zupełnie izolacja termiczna kanałów sztywnych nie ma wpływu na poziom szymów, bo jest na zewnątrz. Może by prościej to wyjaśnić , popatrz kolego jak zbudowany jest stetoskop (słuchawki medyczne) , szumy niesione, lub generowane są w środku, lub na anemostatach!!!!!. Teraz o samych szumach. to sumaryczna składowa wysokich częstotliwości przy zbyt wąskich do strumienia powietrza kanałach. oraz niskich czestotliwościach (dudnieniu) związanych z turbulentnym przepływem powietrza przy zbyt szerokich.. Dlatego sumaryczy pozim szumów maleje wraz ze śrenicą kanałów a następnie rośnie. Do wentylacji domowych 100-400m3 / h najcichsze są kanały o średnicy 60 mm no i 80mm. Przy wyżej wymienionym strumieniu te przewody nie generują wysokich częstotliwości a powietrze płynie w nich laminarnie. Oczywiście mięka wewnetrzana śćianka to dodatkowe wygłuszenie.

oczywiście takie sprawy wiedzą ci co mają najwiecej doświadczenia , najwięcej instalacji i robili badania. www.bursa.pl od 1991 czy www.nie-co.pl od 1990' ....

piwopijca
09-07-2008, 06:45
@Wgregor, niezle-dobierasz kanaly nie majac wiedzy jaka jest ich ilosc potrzebna? Przeciez 100-400m3/h moze byc potrzebna do 3 lub do 5 pomieszczen a Ty juz wiesz jakie srednice beda potrzebna-moze warto to jednak policzyc? No, chyba ze to tez jest dla Ciebie fizyka budowli a nie fizyka - jak kiedys stwierdziles, fizyka ze szkoly sredniej lub podstawowej. Nie "mow" tylko o doswiadczeniu itp. itd. bo nigdy nie uwierze ze kazdy przypadek juz "miales"
Jesli chodzi o szumu to jak powyzej, kwestia przeliczenia sobie przekrojow rur
Rury "elastyczne" maja zalety bo mozna operowac plynnie dlugosciami -ale to jest zaleta dla MONTEROW (czyt. dla Ciebie) a nie la uzytkownikow. Rury sztywne sa ostatnio malo popularne bo sa drozsze jesli wziac pod uwage problem ich dokladnego "dociecia"- jest sporo odpadow. Gladkie wewnatrz rury sa lepsze niz "karbowane", tak przytaczasz opory a zupelnie pomijasz te w rurach -czyzby manipulacja czy moze niedopatrzenie?
Skrzynki rozprezne sa lepsze, ale... zakladasz ze kazdy przekroj jest identyczny, a mozna dawac rozne przekroje korygujace wydajnosc poszczegolnych odcinkow - mam nadzieje, ze znane zagadnienia? Widze , ze strasznie upraszczasz zagadnienia techniczne ktorych u siebie nie stosujesz
Swoja droga to na kazdym forum te same linki "przemycasz" :wink:

Pzdr.

am76
09-07-2008, 10:52
Dom powiedzy 5-cio litrowy, 200m2 to jest 50kWh/m2 * 200m2 * 0,45zł/kWh = 4500 na samo ogrzewanie. To jest kupa kasy
dlaczego 0,45zł/kWh ?? w taryfie G12w średnio wychodzi 0,28zł/kWh co dało by 2800 zł za ogrzewanie


Dlatego że się tam odnosiłem do podeścia które reprezentuje TB - czyli precyzyjne sterowanie i brak akumulacji czyli jedna taryfa.

am76
09-07-2008, 10:55
Ja mam teoretyczne obliczeniowe zapotrzebowanie 33,1kWh/m2/rok co daje 24,2W/m2 przy -20 stopniach na zewnątrz lub jak kto woli 9,5W/m3

dla 130kWh/m2/rok teoretycznie wychodzi 52,2W/m2 lub 20,2W/m3

Z czego to wynika? Ja to się liczy? Czy można prosto przeliczyć X kWh/m2/rok na Y W/m2 dla -20stC?

j-j
09-07-2008, 23:14
Słuchajcie, nie wiem do końca jak to jest z wełną w granulacie. Się wdmuchuje ale do tego potrezbna ekipa i sprzęt.
A jest możliwe zasypanie granulatem samemu ot tak po prostu (nie mam na myśli całego stropu)? Może głupkowate pytanie ale ja tego nie wiem :).
Załamkę mam gdy patrzę na te swoje wiązary (tyle drewna, szczelin) i że będę musiał tam docinać, wciskać itp a gdybym mogł to bym w te szpary posypał granulat i tyle.

pzdr

adam_mk
10-07-2008, 00:44
Poszedłbym do jakiego marketu i obejrzał jak wygląda pistolet do piaskowania.
Potem obejrzał taki do malowania odkurzaczem.
Potem zrobił coś 'w pół drogi", żeby ten granulat w urządzeniu się zmieścił.
Toż to prosty injektor!
Może będzie toporne, ale wcale nie niesprawne!
Kilka rurek, kolanko z tych najmniejszych, miedzianych...
Nie musi być "wieczne". Wystarczy jak tę robotę zrobi...

Jak czego nie ma, to sie to robi...
Co stracisz? Ze 3 godziny?
Co możesz zyskać?
Bo przecież jakiś odkurzacz masz... Wełna nie piach, lekka jest...
Adam M.

frykow
10-07-2008, 10:25
do j-j Na zdjęciach w jakiejś gazecie widziałem jak folie kleili na silikon do ściany.

Ja tylko na chwilę chciałem wrócić do tej sprawy z klejeniem folii do betonu. Kleiłem właśnie silikonem folię pod posadzkę i muszę powiedzieć, że to się nie sprawdza - silikon miejscami lubi puścić folię, więc nie ma co liczyć na szczelne połączenie w ten sposób.

j-j
10-07-2008, 10:55
do j-j Na zdjęciach w jakiejś gazecie widziałem jak folie kleili na silikon do ściany.

Ja tylko na chwilę chciałem wrócić do tej sprawy z klejeniem folii do betonu. Kleiłem właśnie silikonem folię pod posadzkę i muszę powiedzieć, że to się nie sprawdza - silikon miejscami lubi puścić folię, więc nie ma co liczyć na szczelne połączenie w ten sposób.

Ja kupiłem taśmę butylową dwustronną- łapie wszystko i taśmę pod kontrłaty stosowaną do uszczelniania przebić wkjrętami, gwoździami itp jak będę wkręcał płyty g-k do OSB



Adam kurcze chyba nie zrobisz ze mnie Słodowego, nie widzę tego jakoś bo oba urządzenia nie wiem jak działają i do czego tak dokladnie służą :roll: ale pomysl kuszący biorąc pod uwagę moją więźbę ...ech .

pzdr

adam_mk
10-07-2008, 11:15
"Adam kurcze chyba nie zrobisz ze mnie Słodowego, nie widzę tego jakoś bo oba urządzenia nie wiem jak działają i do czego tak dokladnie służą"

A pisałem! - Idź do byle marketu i ZOBACZ! :lol: :lol: :lol:

To mała rura w większej rurze.
Dla mnie z pół godziny roboty. Tobie nadzieliłem ze 3.
W 15 minut taśmą do wentylacji i kawałkiem węża + rurą z odkurzacza da się przyrząd wykonać w wersji "superbadziew działający"
Adam M.

Znajdę chwilę to bazgroła wkleję...

adam_mk
10-07-2008, 11:41
Nabazgrałem wersję "full wypas"

Obejrzyj i karz zrobić jakiemu łebkowi...
http://img57.imageshack.us/img57/3220/sprztsi8.jpg

Ech Ty wyzyskiwaczu! Nie zrobi! Zleci!
Dom budujesz a TEGO nie dasz rady? :o :lol: :lol: :lol:
Adam M.

piwopijca
10-07-2008, 11:50
Hehehe... ja np. nie dalbym rady bo odkurzacz mam bez takiego wyjscia co to rure sie pcha. Hoover ma wyloty kratkami na boki to moze i inne nowsze tez

Pzdr.

adam_mk
10-07-2008, 12:10
To zlećcie jakiemu menelowi!
ON będzie miał WŁAŚCIWY odkurzacz...

:roll: :roll: :roll:
Ależ problem zgłaszasz...

Albo olej ten problem.... z braku odkurzacza z właściwym wylotem...
Adam M.

sSiwy12
10-07-2008, 12:25
Mały kompresor (taniutki) załatwi sprawę :lol:

piwopijca
10-07-2008, 12:31
To akurat bylo srednio na powaznie, ale zeby zadzialalo potrzebne jest wieksze podcisnienie niz np. suszarka do wlosow?
Pzdr.

adam_mk
10-07-2008, 12:38
Próbowałeś odkurzacza?
Farby bierze, a są dość ciężkie...
Nie udziwniaj...
Adam M.

j-j
10-07-2008, 13:43
Nabazgrałem wersję "full wypas"

Obejrzyj i karz zrobić jakiemu łebkowi...
...

Ech Ty wyzyskiwaczu! Nie zrobi! Zleci!
Dom budujesz a TEGO nie dasz rady? :o :lol: :lol: :lol:
Adam M.

Adamie dzieki, ten rysunek wyjaśnia wszystko aż nadto, teraz rozumiejąc pokombinę coś :).
Chyba widze ratunek dla moich męczarnii przy ocieplaniu stropu :)!

pzdr

kibito
10-07-2008, 14:06
nie ma to jak zaczarowany ołówek :D
czasami wystarczy kilka kresek by zastąpić skomplikowany opis słowny !

j-j jak już zmontujesz to cacko to mam nadzieję że zaprezentujesz jakąś fotkę :)

Mice
10-07-2008, 15:19
nie ma to jak zaczarowany ołówek :D
czasami wystarczy kilka kresek by zastąpić skomplikowany opis słowny !

j-j jak już zmontujesz to cacko to mam nadzieję że zaprezentujesz jakąś fotkę :)
i zapewne sprzeda z zyskiem :lol:

j-j
12-07-2008, 06:59
Słuchajcie, mam możliwość kupienia troszkę ocieplenia po niskich kosztach ale za cholerę nie wiem co to jest.
Grubość ok. 1 cm (ale akurat to nie istotne), gładkie jak dupka niemowlęcia wręcz można w tym spać, miękkie jak wełna, "budowa" jak jakieś płótno czy coś, białe jak śnieg.
Nie jest to opisane na opakowaniach. Cóż to może być?

I dalszy ciąg mojejgo pasywnego
A oto początki termosu od góry (OSB + folia paroizolacyjna + g-k):

http://images31.fotosik.pl/317/e03eb99ac627bb59med.jpg

http://images27.fotosik.pl/245/69f0296ff7a8b3f3med.jpg


pzdr

adam_mk
12-07-2008, 07:56
Mata szklana, azbest, kompozyt szklany...
Jakiś materiał termoizolacyjny dopadłeś.
Przemysłówka, do 500stC chodzi każda, niektóre do 800stC

"Surtex" takimi rzeczami handluje. Zajrzyj, obejrzyj wystawkę. Rozpoznasz i poczytasz sobie nazwę. Karta katalogowa u panienki za ladą.
Adam M.

Sznury szklane (200, 500stC) wyglądają jak jedwabne...
Azbest to pewnie nie, bo całe lata już go nie widuję w handlu (wiadomo czemu).

Szkoda! Co on komu zrobił, że go tak znielubieli?
Teraz człowiek żylaków na łbie dostaje jak musi "zgasić" gdzię jakie głupie 1000stC na 3 cm... :cry:
A.M.

NJerzy
12-07-2008, 22:31
....
Azbest to pewnie nie, bo całe lata już go nie widuję w handlu (wiadomo czemu).

Szkoda! Co on komu zrobił, że go tak znielubieli?........

Tani był i rynek psuł. Teraz ołów niebawem będzie zakazany, bo też tani :-(

j-j
12-07-2008, 23:18
Dzieki za próbę pomocy ale nadal nie ma pojęcia co to jest :roll:
ale oto zdjęcia:

http://images24.fotosik.pl/247/f8c73683dee64ed8med.jpg

http://images24.fotosik.pl/247/dc2149ef2dbc2401med.jpg

http://images26.fotosik.pl/246/f557c2aa3bb29cbamed.jpg

http://images33.fotosik.pl/319/78e87b18ff33218cmed.jpg

http://images33.fotosik.pl/319/9afc3aa5a9ec1164med.jpg

do PON mam dać sygnał czy to biorę ale co to jest?

pzdr

adam_mk
12-07-2008, 23:28
Spróbuj to ostro podpalić zapalniczka jaką...
Generalnie - nie uda się!
Wygląda na matę szklaną.
Wysnuj kilka cieniutkich niteczek i powtórz eksperyment. Stopią się w szklane kuleczki!
Będzie pewność!

Adam M.

j-j
12-07-2008, 23:51
Chyba mam- mata z włókna ceramicznego.

http://www.icmarket.pl/product_info.php?manufacturers_id=76&products_id=11049

kto tej osobie, która chce mi to sprzedać to wcisnął jako ocieplenie dachu- matko
Jeśli kupię to tylko ze względu na cenę, mocno po kosztach ale po kiego to do domku na ocieplenie ..., toż to jakaś przemysłówka.

pzdr

adam_mk
13-07-2008, 00:07
Ale jakbyś miał na dachu jaka blachę, to można by to dać...
Blacha , bywa, że ostro się grzeje...
Adam M.

j-j
13-07-2008, 08:01
Ale jakbyś miał na dachu jaka blachę, to można by to dać...
Blacha , bywa, że ostro się grzeje...
Adam M.

Ale mówisz jako ocieplenie połaci tak (?), od razu pod blachę mimo że poddasze nieużytkowe.
Bo inaczej to nie wiem po co to :roll:

pzdr

adam_mk
13-07-2008, 09:02
Piec jaki można owinąć, rury od CWU i cyrkulacji, bo wiotkie i pozwala na zrobienie tej izolacji wyjątkowo dobrze...
Rurę wydechową w autku... (tylko po co?)

Pod tę blachę dachową, to zgasisz naprawdę sporo i poddasze przestanie się gotować... No, bo jak jest? Zostawić w rolce na zaś?
Adam M.

coulignon
13-07-2008, 21:44
włókna ceramiczne sa uznane w UE za potencjalnie kancerogenne i oznaczane trupią czachą. Mi to wygląda właśnie na ceramike (jak potrzesz pomiędzy palcami to powinno delikatnie "chrzęścić") Tanie to pewno jest bo powoli ceramika jest wycofywana z rynku. Po co płacić za utylizcję jak można jeszcze komuś sprzedać?

luke_p
13-07-2008, 21:47
Czy ktoś orientuje się odnośnie tego budulca? [http://www.hotblok.pl/]
Mają U na poziomie 0,15 przy zastosowaniu tylko ściany jednowarstwowej.

j-j
13-07-2008, 22:39
Tanie to pewno jest bo powoli ceramika jest wycofywana z rynku. Po co płacić za utylizcję jak można jeszcze komuś sprzedać?

Tanie właśnie nie jest:

http://www.icmarket.pl/product_info.php?manufacturers_id=76&products_id=11049


włókna ceramiczne sa uznane w UE za potencjalnie kancerogenne i oznaczane trupią czachą. Mi to wygląda właśnie na ceramike (jak potrzesz pomiędzy palcami to powinno delikatnie "chrzęścić") Tanie to pewno jest bo powoli ceramika jest wycofywana z rynku. Po co płacić za utylizcję jak można jeszcze komuś sprzedać?

Chrzęści, sprawdzałem, daj link odnośnie tych trupich czach.

pzdr

coulignon
14-07-2008, 07:20
nie mam zadnego linka - sprawa jest dośc świeża. Kiedyś sprzedawałem materiały termoizolacyjne dla przemysłu, od jakiś 10 lat sie mówiło o tym ze ceramika zacznie być wycofywana z rynku. Byłem w mojej starej firmie i dowiedziałem sie że właśnie w tym roku ostatcznie uznano ceramikę za produkt potencjalnie kancerogenny i traktuję się ją na równi z azbestem. Tak więc śliska sprawa.

luke_p
14-07-2008, 15:03
Czy ktoś orientuje się odnośnie tego budulca?
drogie to strasznie cena za m2 ściany 230 zł netto

Fakt, tanie nie jest, ale U jaki niski. Mało kto schodzi poniżej 0,2.

luke_p
14-07-2008, 21:01
Fakt, tanie nie jest, ale U jaki niski. Mało kto schodzi poniżej 0,2.
20 cm styropianu schodzi bez problemu poniżej 0,2 a kosztuje 26 zł brutto m2

Przy jakim zestawie?

luke_p
14-07-2008, 21:38
No tak, ale to jednak jest ściana ze styropianem, a tam sama ściana 0,15. Na stronie chwalą się że ma to być najtańszy system :)

Jaki jest koszt takiego zestawu jak podałeś dla 1m2?

luke_p
14-07-2008, 23:50
Podobno autorem patentu na hotbloka jest ten sam koleś od fortisa (takie informacje uzyskałem po kontakcie z producentem).
Zastanawiam się na wyborem technologi do mojego domku, ale faktycznie między 230 a 150 różnica spora. Sam już nie wiem na co się zdecydować, aby było ciepło, solidnie ale przy akceptowalnym obciążeniu portfela.

Wgregor
15-07-2008, 04:53
zwykły tani styropian lambda 0,04
BK-600 25 cm + 20 cm styropianu U=0,165
U-220 + 20 cm styropianu U=0,175
żelbet 10 cm + 20 cm styropianu U=0,187

dla ciepłego droższego styropianu lambda 0,031
BK-600 25 cm + 20 cm styropianu U=0,136
U-220 + 20 cm styropianu U=0,143
żelbet 10 cm + 20 cm styropianu U=0,148

Po co pisać takie niedorzeczności , jeszcze w tym temacie . Standard klasy A to minimum 30 cm wełny, czy styropianu ale bez mostka do gruntu i suche!
W programach tzw obliczeniewuch przyjmuje się "załozenia"
-ciepło idzie prostopadle do przegrody
'zawilgocenie nie ma wpływu na przewodność cieplną

Dom parter + poddasze przy takiej ścianie zużywa 130-140 kWh/m2 rocznie pod warunkiem,że dach i podłoga mają po 30 cm i jest reku. przecież to sprawdzone.

Wgregor
15-07-2008, 05:11
z podręcznika "fizyki budowli"

Z "fizyki budowli"
>>>>2. Przenikanie ciepła przez przegrody budowlane.

W analizie przenikania ciepła przez przegrody budowlane przyjmujemy następujące założenia upraszczające:

- pole temperatury oraz gęstości strumienia ciepła są ustalone w czasie,

- przepływ ciepła odbywa się w kierunku prostopadłym do powierzchni przegrody,

- długość i szerokość przegrody są nieograniczone,

- warstwy przegrody wykonane są z jednorodnych, izotropowych materiałów,

- wartości współczynników przejmowania ciepła są stałe na całej powierzchni przegrody.<<<<<

Albo:
>>>>Całkowity opór cieplny komponentu budowlanego z dobrze wentylowaną warstwą powietrza oblicza się, pomijając opór cieplny tej warstwy i innych warstw znajdujących się między nią a środowiskiem zewnętrznym i dodając wartość zewnętrznego oporu przejmowania ciepła, odpowiadającą nieruchomemu powietrzu <<<<

Wgregor
15-07-2008, 05:18
http://www.itb.pl/porada2/porada2b.htm

Rzeczywiste pomiary wykazują w tego typu scinach zawilgocenie zimą od 5-12%!!!
a 4% zawilgocenia to 50% izolacyjności. Mało tego, im damy wiecej wełny czy styropianu tym więcej wilgoci, bo niższa temperatura tynku zawnętrznego, który " ma tę wilgoć wypuścić"!

Wgregor
15-07-2008, 05:27
mogę zapewnić , że nieruchome powietrze przy ścianie i dachu zimą nie wystepuje a w podłodze jest nieruchomy ale grunt! , który wielokrotnie lepiej odbiera ciepło z domu niż nawet 'ruchome " powietrze i od niego i to nawet gdy jest od nigo cieplejszy!

j-j
15-07-2008, 06:36
TB jak na razie jedynym zaśmiecaczem jesteś Ty w tym temacie pisząc wciąż te same teorie.
Do cholery przestań pier.... o tym gruncie już przecież mpopłav nic nie pisał odnośnie jego i nic nie pisał odnośnie standardu klasy i w ogóle tylko porównał obie przegrody- napisał tylko wyliczenia wspól u dla różnych przegród a Ty od razu z tym samym.
Czasem piszesz coś innego i to mozna czytać i jest OK ale już mnie ch.u.... trafia jak po raz 1000 w historii polskiego internetu czytam to samo i to w tym temacie.

Wgregor
15-07-2008, 07:58
Nie jestem TB . A ocieplając na zewnątrz 12L masz jak w banku nawet takiej "zimy jak ostatnio .
certyfikat domu pod Wrocławiem
http://www.lipinscy.pl/upload_module/wysiw...ertyfikat-1.pdf

Wgregor
15-07-2008, 08:04
http://www.lipinscy.pl/upload_module/wysiwyg/about_other/certyfikat-1.pdf

40 cm w dachu, 30 cm na ścianie, 30 cm w podłodze... i ..... kWh/m2 rocznie

Wgregor
15-07-2008, 08:05
TB jak na razie jedynym zaśmiecaczem jesteś Ty w tym temacie pisząc wciąż te same teorie.
Do cholery przestań pier.... o tym gruncie już przecież mpopłav nic nie pisał odnośnie jego i nic nie pisał odnośnie standardu klasy i w ogóle tylko porównał obie przegrody- napisał tylko wyliczenia wspól u dla różnych przegród a Ty od razu z tym samym.
Czasem piszesz coś innego i to mozna czytać i jest OK ale już mnie ch.u.... trafia jak po raz 1000 w historii polskiego internetu czytam to samo i to w tym temacie.

Piszę od niedawna, bo od niedawna mam czas -emerytura- dom postawiłem jak radził Brzęczkowski dał architektów , polecił wykonawców, a że cię .... trawia to się nie dziwię. Przecież czytając założenia "fizyki budowli" znając fakty ile kWh zużywamy my a ile Norwegowie i nie wyciągać z tego wniosków to nic dziwnego, że trafia.

Wgregor
15-07-2008, 17:36
Możesz pomijać sobie zużycie energii na oświetlenie, ale 105kW/m2 rocznie na oświetlenie przy 15kWh na ogrzewanie.... to faktycznie wielkość pomijalna i nie godna uwagi, wręcz groszowa. Tyle, że gdyby dom nie był tak intensywnie oświetlany, zapewne automatyka włączałaby ogrzewanie znacznie częściej. Do takiego też wniosku zapewne doszli Lipińscy przenosząc część izolacji do środka. http://www.e-izolacje.pl/dom,energooszczedny,4874.htm


„Dla lepszego zobrazowania wartości określonych współczynnikami U wyjaśniamy, że założenia określone krajową normą dla ściany jednowarstwowej można uzyskać ocieplając ją (w ten sposób powstaje ściana dwuwarstwowa) styropianem lub wełną o grubości około 10-12 cm. Budując dom pasywny trzeba użyć izolacji zewnętrznej o grubości co najmniej 20 cm, do tego dojdzie jeszcze ocieplenie ścian od środka wełną o grubości około 5 cm”



Życzę dobrego humoru „15-to litr...” bo na niskie rachunki za grzanie fundamentu się nie zanosi.

Depi
15-07-2008, 17:42
Jak można kogoś zbanować?

coulignon
15-07-2008, 17:57
Możesz pomijać sobie zużycie energii na oświetlenie, ale 105kW/m2 rocznie na oświetlenie przy 15kWh na ogrzewanie.... to faktycznie wielkość pomijalna i nie godna uwagi, wręcz groszowa.

Pójdź dalej, proponuje dodać do siebie koszt wywozu szamba, podlewanie ogrodu i podatek gruntowy. Doliczyc do kosztu ogrzewania i przełożyć do kWh/m2/rok. Czy to do czegos prowadzi oprócz badania przyzwyczajań domowników? Po jaka cholerę mieszać tak różne sprawy??


Dla lepszego zobrazowania wartości określonych współczynnikami U wyjaśniamy, że założenia określone krajową normą dla ściany jednowarstwowej można uzyskać ocieplając ją (w ten sposób powstaje ściana dwuwarstwowa) styropianem lub wełną o grubości około 10-12 cm. Budując dom pasywny trzeba użyć izolacji zewnętrznej o grubości co najmniej 20 cm, do tego dojdzie jeszcze ocieplenie ścian od środka wełną o grubości około 5 cmLipińscy nic nie przenosili - zdjęcia pochodzą od lipińskich a tekst jest napisany przez Tomasza Dąbrowskiego - redaktora prowadzącego e-izolacje.
Dom pod Smolcem nie ma izolacji od środka.

coulignon
15-07-2008, 17:58
Jak można kogoś zbanować?

pójść na Bartycką??? :wink:

langerob25
15-07-2008, 17:59
Jak można kogoś zbanować?
A tak się TB zarzekał,że na forum muratora to on nie napisze,że ma z nimi proces,bla,bla,bla

Jezier
15-07-2008, 18:02
Na innych forach nikt już mu nie odpisuje. Ciężko być w takich warunkach trolem. Forum muratora jest pod tym względem rajem dla takich pasożytów.

Wgregor
15-07-2008, 18:11
Pytam to Brzęczkowski odpisuje. A ja tutaj. Bo to rubryka dla izolujących domy . A nie robiących z izolacji durszlak i pośmiewisko. A dom mam, rachunki znam. I tak żaden ban energooszczędnych domów nie zatrzyma. A 120kWh/m2 od litopada 2007 przy takiej zimie to faktycznie rewelacja. Pozdrawiam grzejących fundamenty, to podstawa energooszczędności tak jak
OZC oparte na:
Wysłany: Wto, 15 Lipiec 2008 05:11 Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

z podręcznika "fizyki budowli"

Z "fizyki budowli"
>>>>2. Przenikanie ciepła przez przegrody budowlane.

W analizie przenikania ciepła przez przegrody budowlane przyjmujemy następujące założenia upraszczające:

- pole temperatury oraz gęstości strumienia ciepła są ustalone w czasie,

- przepływ ciepła odbywa się w kierunku prostopadłym do powierzchni przegrody,

- długość i szerokość przegrody są nieograniczone,

- warstwy przegrody wykonane są z jednorodnych, izotropowych materiałów,

- wartości współczynników przejmowania ciepła są stałe na całej powierzchni przegrody.<<<<<

Albo:
>>>>Całkowity opór cieplny komponentu budowlanego z dobrze wentylowaną warstwą powietrza oblicza się, pomijając opór cieplny tej warstwy i innych warstw znajdujących się między nią a środowiskiem zewnętrznym i dodając wartość zewnętrznego oporu przejmowania ciepła, odpowiadającą nieruchomemu powietrzu <<<<

Wgregor
15-07-2008, 18:15
Na innych forach nikt już mu nie odpisuje. Ciężko być w takich warunkach trolem. Forum muratora jest pod tym względem rajem dla takich pasożytów.

Tu muszę przyznać pierwszy raz rację. Jeszcze nie pisałem na innych forach, więc trudno byłoby.

sSiwy12
15-07-2008, 18:20
Pytam to Brzęczkowski odpisuje. A ja tutaj. Bo to rubryka dla izolujących domy . A nie robiących z izolacji durszlak i pośmiewisko. A dom mam, rachunki znam. I tak żaden ban energooszczędnych domów nie zatrzyma. A 120kWh/m2 od litopada 2007 przy takiej zimie to faktycznie rewelacja. Pozdrawiam grzejących fundamenty, to podstawa energooszczędności tak jak
OZC oparte na:
Wysłany: Wto, 15 Lipiec 2008 05:11 Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

z podręcznika "fizyki budowli"

Z "fizyki budowli"
>>>>2. Przenikanie ciepła przez przegrody budowlane.

W analizie przenikania ciepła przez przegrody budowlane przyjmujemy następujące założenia upraszczające:

- przepływ ciepła odbywa się w kierunku prostopadłym do powierzchni przegrody,


Podkarmię Go - co mi tam :lol:

Jak to pogrubione się ma do grzejacych fundamentow?
Jeszcze raz powtarzam; kłamiesz odnośnie domu lipińskich :evil:

Wgregor
15-07-2008, 18:24
http://www.lipinscy.pl/upload_module/wysiwyg/about_other/certyfikat-1.pdf

Wgregor
15-07-2008, 18:29
Fajne doświadczenie, nie wiedziałem, że w Polsce izolacja jest tak alergiczna. I to nie chodzi mi o materiał a o samo słowo!

sSiwy12
15-07-2008, 18:36
To jeszcze sobie przetłumacz dokładnie, bo dalej kłamiesz. Ten dom spełnia wymagania domu pasywnego - czyli jest dobrze ocieplony :evil: i to z zewnatrz, i to mimo "grzania gruntu przez fundamenty".

Wgregor
15-07-2008, 18:47
Nie interesuje mnie "spełnianie warunków domu pasywnego" tylko kasa do zapłacenia. Mój dom zużył 30kWh/m2 za zeszły rok ( za wszystkie media) a ten 120!
Może jak francuzi dopracują syntezę jądrową będziemy mieli prąd z morskiej wody, po zwrocie kosztów inwestycji , tylko za cenę przesyłu to te 105kWh/m2 będzie pomijalne.

Wgregor
15-07-2008, 18:58
Bardzo dobry punkt. Tylko po co inne,
Jeżeli myślisz, że jak mnie zablokujesz to zrozumiesz więcej? To za brak izolacji nie zapłacisz ? powtórzę
Ja dom mam i wiem ile płacę , wiem też ile płacą ci co grzeją fundament i ścian nie zabezpieczają przed wilgocią.
Lepiej. Dotarło czy powtórzyć?

j-j
15-07-2008, 21:59
mpopłav jestem za.

Może TB ma wiedzę ale mam dość p....lenia wiecznie o:
1. grzaniu fundamentów,
2. izolacji tylko od wewnątrz,
3. 120 kWh/m2*rok wszędzie tylko nie u TB w domu

A ten temat jest niszczony powyższymi punktami.

pzdr

Wgregor
15-07-2008, 22:51
Myślisz, że tobie wolno niszczyć temat. Pisać te niewyobrażalne brednie. Będę te idityzmy punkował czy to się podoba czy nie. Trzeba choć deko mieć technicznej wiedzy by się tym zajmować. Życzę dobrego humory, bo pisanie głupot się skończyło. Nie myślałem nawet , że odporność na fizykę jest tak wielka jak sie mówi.

Depi
15-07-2008, 23:29
Wgregor Odpier... sie wreszcie! Nikt nie chce tu słuchać twoich pierdół - czy nie potrafisz tego zrozumieć?

Popieram wniosek o list do EDZI/ponurego - z fajnego wątku zrobił sie smietnik. Może postprzątają po tym smierdzącym trolu.

I nie odpisujcie mu już, na Kroma!

piwopijca
16-07-2008, 06:31
Dlaczego On tak walczy z tym co inni chca zrobic?
Jaki ma interes w tym zeby doslownie wszystkich pouczac, niestey tacy ludzie sa niemile widziani poniewaz wydaje im sie ze pozjadali wszystkie rozumy a reszta to debile. Moze to "Wgregor" ma problemy z przelamaniem sie na inne rozwiazania i technologie. Uwaza ze szerzone przez niego sa idealne a pozostale to maretingowy belkot. Czasem napisze cos sensownego -mimo ze prawie wszyscy o tym wiedza, ale dlaczego zwalcza inne rozwiazanie bez sprawdzenia ich?
Czytam te wypowiedzi i nachodzi mnie mysl, wszystkie przyklady sa gdzies zaslyszane, przeczytane etc. a nie sprawdzone, moze lepiej pozwolic zeby ktos sprawdzil je skoro ma na to ochote i wypowiedzial sie czy zdaje egzamin czy nie.
Niechec do PC czy GWC zwirowego oznacza tylko ze opiera sie na stereotypach i za diabla nie przyzna sie do tego ze nie ma racji -bo chce udowadnic ze prad bezposrednio uzywany do ogrzewania jest tanszy niz urzadzenie ktorez zuzywa 1/4 pradu w czystej postaci. Nie dopuszcza mysli ze mozna miec PC, ze sie chce wydac na nia pieniadze, ze nie ma sie zamiaru odklaac w skarpete czy do banku pieniedzy ...
Ja ma "deko" technicznej wiedzy, dlatego szukam rozwiazan "idealnych" dla mnie nie tylko dlatego ze sa idealne ale biore (jak wiekszosc) pod uwage koszt , funkcjonalnosc, przepisy etc...

Pzdr.

Wgregor
16-07-2008, 06:51
Po co ta panika? Będę tylko punktował głupoty.

Wgregor
16-07-2008, 06:55
Zwirowe gwc są do bloków i hoteli, a pompy ciepła do obiektów źle izolowanych, np zabytków. Czy to coś nieprawdziwego czy niezrozumiałego. To wynika z praktyki i wyliczeń, także nawet dyskutować jest głupio.

piwopijca
16-07-2008, 07:13
Moze po prostu nie rozumiesz tego i uwazasz to za glupote -nie odpowiadaj
"Po co ta panika" - nie potrafisz przeczytac ze zrozumieniem? Nie potrafisz "wyczuc" czyjegos podirytowania i mylisz je z panika, no coz wszystko to spiskowa teoria dziejow i wina ukladow ... :lol:
Palniesz kilka glupot, jakis wogole niezwiazanych z tematem wypowiedzi i myslisz ze jestes "wielki" - no jesli poprawia Ci to samopoczucie ... Tylko poco spamujesz i ten temat? wszyscy daja Ci do zrozumienia ze przeszkadzasz tutaj a Ty uwazaz ze jestes misjonarzem i nawracasz zablakane owieczki :lol: :lol:
Pewnie nawet nie wiesz ze zagalopowales sie, bo niby skad soro uwazasz sie za "znawce" wszystkich dziedzin budownictwa.
Pomysl, ze moze to Ciebie przerasta, Twoje pojecie o budownictwie jest niedostateczne a moze ta niechce do innych rozwiazan jest powodem takiej frustracji.
Jak napisalem wczesniej, ja buduje dom dla siebie i wybieram rozwiazania optymalne dla siebie, rodziny,.

Pzdr.

j-j
16-07-2008, 07:51
Wczoraj mi przywieźli silkę E8 na działówki i tak sobie patrzyłem na te dziury w bloczku które zajmują ok 40% bloczka i pierwsza myś jaka przyszła mi do głowy to:
a gdyby to czymś zasypać co ma temp. przemiany fazowej ok. 23 st. i od razu: Micronal :lol: , tyle dziur i jakoś to wykorzystać hmm ...

pzdr

adam_mk
16-07-2008, 08:07
Bez bardzo drobiazgowych badań bym o tym nie myślał!
Przemiana fazowa to upłynnianie. Płyny i porowatość to wsiąkanie.
Zestalanie upłynnionego to często zmiana objętości, czasem spora.

Test:
Napełnij butelkę woda i ją zamknij. Wystaw na mróz. - Strzeli jak z korkowca!
Dzieci i mlekopije po pięćdziesiątce dobrze to znają!

Mógłbyś się mocno rozczarować!
Adam M.

j-j
16-07-2008, 08:13
Adamie, dlatego pierwsza myśl to: Micronal- zamkniete komórki z materiałem zmieniającym stan skupienia w 23 st., więc to o czym piszesz nie mogloby występować. Stosuje się go do tynków itp. ale cena.
Nic chyba innego nie da się zrobić :roll: ale szkoda te dziury zostawić :)

pzdr

adam_mk
16-07-2008, 08:17
Mnie się kojarzy z parafinowymi woskami i zawiesiną kompozytu do pokrywania ścian w farbie czy podobnie..

O działówkach piszesz. Wczoraj łupałem to draństwo, jeżeli dobrze kojarzę! Twarde jak szlag! Samo z siebie ma spora pojemność cieplną.
Adam M.

kibito
16-07-2008, 09:10
przyznam szczerze że pierwszy raz się z tym spotykam ale już mi się taki materiał podoba :) tylko jak to się ma do stosowania tych granulek w płytach GK i tynkach .. :-? tu daje do myślenia post Adama -- jak nie Micronal to co ? jedynie można jeszcze bardziej zwiększyć pojemność cieplną przez zwiększenie masy -- zalać to betonem albo coś .... nie wiem czy to poprawne ale... :roll:

i mam jeszcze jedno pytanie - j-j - czy zastanawiałeś się przed budową by warstwę podsypki z piasku i żwiru pod wylewki ( podłoga parter ) wykonać z keramzytu ? tak pytam bo w końcu to też izolacja termiczna jakaś jest ...

Depi
16-07-2008, 09:20
Koledzy - mam pilne pytanie:

Mam dom piętrowy, a centralka went będzie stała na poddaszu i się zacząłem zastanawiać, czy na parter musze sprowadzić wentylację "oddzielnie", czy np. mogę z tego samego kanału, ktory idzie na dół, dac na piętrze trójnik, co by wysysał też z piętra?

W sumie powinno być chyba OK, ale nie zawadzi spytać, prawda? Prowadzenie kanałow oddzielnie oznacza o wiele więcej dziur w stropie.

Sprawa jest pilna, bo jutro zalewają strop :)

frykow
16-07-2008, 09:30
A oto początki termosu od góry (OSB + folia paroizolacyjna + g-k):

http://images31.fotosik.pl/317/e03eb99ac627bb59med.jpg

j-j, nie za duży masz rozstaw profili? Pytam się, bo jestem na tym samym etapie, ale ja daję zgodnie z instrukcją co 40cm (przy montażu wzdłużnym jak na tym zdjęciu)...

adam_mk
16-07-2008, 09:49
Depi
Centralka, jak rozumiem, nad sufitem piętra.
Wyjście z niej jakieś fi 200.
Podziel na 2 x fi 150 i z jednej "załatw" piętro wprowadzając sie poprzez sufity (polecam spirofleksy, może nawet otulone wełną, lub w niej głęboko zakopane).
Drugą sprowadź do poziomu podłogi pietra i dalej kanałami płaskimi nad stropem parteru do przepustów w jego sufitach.
Kanały znikną w 5cm styro na tej podłodze. Podłogówka i inne instalacje nad tymi wentylacyjnymi - to konfliktu nie będzie.
Ale jak ma być dobrze, to te odcinki fi 150 powinny być porównywalnej długości! Nawet jakbyś "niepotrzebnie" nad stropem pietra musiał jakiego "esa" wykonać" z tej rury. Będziesz miał zrównoważony podział strugi BEZ LICZENIA.
Daj w nie po jednej przepustnicy ustawianej ręcznie, to zbalansujesz nią wydatek parter/piętro i zrobisz tak, że albo cię będzie wpychało po schodach , albo spychało. Jak lubisz. Musu nie ma, ale to wygoda spora. Ustawiasz, a jak napalisz w kominku i okaże się, że całość "zgłupiała", (czapa gorącego pod sufitem salonu) to skorygujesz jednym ruchem ręki!

Pozdrawiam Adam M.

(napisałem o JEDNYM ciągu a masz dwa! Nawiew i wywiew.)
Czerpnię i wyrzutnię masz wysoko. Do nich przepustów nie trzeba...
A.M.

j-j
16-07-2008, 10:12
Mam Adam silkę to faktycznie jest twarde (dlatego daję to na działówki) i ma dużą pojemność cieplną choć z racji tego że to tylko 8 cm to u mnie daje to tylko w sumi dodatkowo ok. 6 ton więc pojemności dużo nie zwiększa stąd chęć wysypania tych dziur :).


Frykow to nie profile to taśma dwustronna butylowa paroszczelna do łączenia paroizolacji :). g-k od razu przykręcam do OSB.

pzdr

Wgregor
16-07-2008, 10:24
http://www.bursa.pl/wentylacja_old/str-14-recuvent/KATALOG2.pdf
Firmy z wieloletni doświadczeniem nie robią na trójnikach.

adam_mk
16-07-2008, 10:29
Przestań raz w końcu piepszyć jak jaka pierdoła budowlana "panie, bo sie tak nie robi" i zacznij gadać jak człowiek z człowiekiem...
Adam M.

Ja odpowiadam za to, co głoszę! Wiesz gdzie ja mam to co robią "renomowane, wielkie firmy"?
Robią coś, za co ONI odpowiadają!
Adam M.

kibito
16-07-2008, 11:30
uznajmy że postu wcześniej nie było :) j-j zgodnie z prośbą :D

ale korzystając z okazji -- ponawiam pytanie czy rozważał ktoś opcję by zamiast podsypki ze żwiru i piasku pod wylewki podłogi na gruncie , zrobić warstwę z keramzytu ??? a i idąc dalej wokół domu zrobić wieniec , jest to w końcu jakaś izolacja ?
czy są jakieś przeciwwskazania ? czy może cena jest tu zaporą ?

luke_p
16-07-2008, 14:48
Czytałem w tym wątku pytania o http://www.pustak-niemcy.pl/mz8.htm
Nieźle mają parametry wyśrubowane. Ciekawe tylko ile to kosztuje, pewnie także w okolicy 250 pln netto za 1m2 ściany.

Zatem nadal chyba najtaniej wychodzą dwie warstwy?

Może ktoś doradzi jaki wybór materiału najlepszy pod dom wysoce energooszczędny. W dokumentacji mam standardowy BK 600 + styro i nie wiem czy to zostawić czy szukać czegoś lepszego?

Depi
16-07-2008, 14:58
Depi
Centralka, jak rozumiem, nad sufitem piętra.
Wyjście z niej jakieś fi 200.
Podziel na 2 x fi 150 i z jednej "załatw" piętro wprowadzając sie poprzez sufity (polecam spirofleksy, może nawet otulone wełną, lub w niej głęboko zakopane).
Drugą sprowadź do poziomu podłogi pietra i dalej kanałami płaskimi nad stropem parteru do przepustów w jego sufitach.
Kanały znikną w 5cm styro na tej podłodze. Podłogówka i inne instalacje nad tymi wentylacyjnymi - to konfliktu nie będzie.
Ale jak ma być dobrze, to te odcinki fi 150 powinny być porównywalnej długości!

Czyli mówisz, żeby całkowicie rozdzielić instalacje piętra z instalacją parteru? Osz kurfa - no to musze koncepcję na nowo opracować, a czasu nijak nie ma... Przepusty mam juz porobione w stropie parteru, teraz idzie piętro. Więc sobie tak kombinowalem, że np. jak mam wywiem z lazienek, ktore są jedna nad drugą, to pójdzie to 1 rurą i w tej na piętrze będzie po prostu trójnik. Z deko prościej.

Ano właśnie - czy to rozdzielenie się również tyczy wywiewu? Pewnie tak... Kurka wodna, to mam biedę. A jutro o 8 ma byc beton. Nosz k...

Depi
16-07-2008, 15:14
PS. Poza tym parter mam calkiem spoko - 4 przepusty i załatwione, bo większość kanałów idzie w suficie podwieszanym albo nad szafkami w kuchni itp.

Schody sie zaczęły robić z piętrem i połączeniem jednego z drugim. Bo nagle wychodzi mi rura akurat w prysznicu :lol:

aru
16-07-2008, 16:02
Mam Adam silkę to faktycznie jest twarde (dlatego daję to na działówki) i ma dużą pojemność cieplną choć z racji tego że to tylko 8 cm to u mnie daje to tylko w sumi dodatkowo ok. 6 ton więc pojemności dużo nie zwiększa stąd chęć wysypania tych dziur :).


z tego co czytałem budujesz dom "wyżyłowany" energetycznie
czy biorąc to pod uwagę, nie uważasz, że będziesz ładował ciepło w ściany (wypełnione Micronalem) tylko dla samego ładowania, zafundujesz sobie zbyt dużą bezwładność cieplną budynku?
czy przedobrzenie z kumukacją ciepła nie będzie wadą?
większość strat w takim przypadku to wentylacja, mając rekuperator odzyskujesz w/w ciepło ,
a co będzie jak tego ciepla nie bedziesz potrzebował?
wentylacja mechaniczna będzie musiała działać, innej nie masz, wtedy "wypomupesz" ciepło z "akumulatorów"
czy nie lepiej poświęcić więcej uwagi przy pasywnych na podgrzanie samego powietrza powrotnego z rekuperatora?
mniejsza bezwladność może pozowlić na zaoszczędzenie ciepła
?

Depi
16-07-2008, 16:18
j-j ma chyba po prostu zbyt wiele wolnego czasu, że się plącze w takie rzeczy. :)

Panowie - hilfe! Czym grozi nie rozlączenie wentylacji parteru i piętra zgodnie z przepisem Adama? Poza tym, że trudniej będzie nią sterować?

Czy jak jedna rura przejdzie pionowo piętro i zejdzie na parter i będzie wyciągać powietrze z 3 lazienek na obu kondygancjach, to jest to źle? Jakoś tak prosto i elegancko mi się wydawało...

adam_mk
16-07-2008, 17:25
Skoro masz ten problem TERAZ to TERAZ się za niego weźmy!
Trudno!
Forumowicze zrozumieją, że przeskoczyłem kilka tematów i potem do nich powrócę...
Tu, w tym wątku...
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=2618750#2618750
Depi
Zapraszam, ale z dozą cierpliwości. Teraz będę tworzył...
Póki co, jak nie śledziłeś, to masz co czytać...
Adam M.

TK30
16-07-2008, 17:52
Przepraszam, że przerwę dyskusję ale mam pytanie, czy ktoś już budowała dom w technologii szkieletowej. Chodzi mi dokładnie o domy gotowe 6- litrowe?
Zastanawiam się nad użyciem tej technologii w budowie domu i chciała bym poznać opinie innych na ten temat.
Może ktoś już się zetknął z tym?

TK30
16-07-2008, 17:54
Chodzi mi o to http://www.polskidom2000.pl/

j-j
16-07-2008, 21:51
Mam Adam silkę to faktycznie jest twarde (dlatego daję to na działówki) i ma dużą pojemność cieplną choć z racji tego że to tylko 8 cm to u mnie daje to tylko w sumi dodatkowo ok. 6 ton więc pojemności dużo nie zwiększa stąd chęć wysypania tych dziur :).


z tego co czytałem budujesz dom "wyżyłowany" energetycznie
czy biorąc to pod uwagę, nie uważasz, że będziesz ładował ciepło w ściany (wypełnione Micronalem) tylko dla samego ładowania, zafundujesz sobie zbyt dużą bezwładność cieplną budynku?
czy przedobrzenie z kumukacją ciepła nie będzie wadą?
większość strat w takim przypadku to wentylacja, mając rekuperator odzyskujesz w/w ciepło ,
a co będzie jak tego ciepla nie bedziesz potrzebował?
wentylacja mechaniczna będzie musiała działać, innej nie masz, wtedy "wypomupesz" ciepło z "akumulatorów"
czy nie lepiej poświęcić więcej uwagi przy pasywnych na podgrzanie samego powietrza powrotnego z rekuperatora?
mniejsza bezwladność może pozowlić na zaoszczędzenie ciepła
?

Hmm, nie do końca uważam że taki dom o dużej bezwładności nie pozwoli mi na zaoszczędzenie. Oszczędności bedą identyczne jak przy domu o standardowej bezwładności, plus będzie taki, że będzie eszcze bardziej stabilna temperatura i uniezależnienie od przerw w dopływie energii.
Zgadza się, dom o prawie "zerowej" bezwładności móglby przynieść największe zmniejszenie kosztów ekslploatacyjnych, ale automatyka trochę by kosztowała :) jednak to że będzie bardzo duża bezwładność to raczej nic złego.
Co do wypompowania ciepla z akumulatorów to wdlaczego mam mieć za dużo ciepła?, skąd?

pzdr

aru
17-07-2008, 07:56
sądząc po opisie domu lipińskich, izolacja od wewnątrz (DODATKOWO)
spowoduje z pewnością spadek akumulacji ciepła z ogrzewania
może o to chodzi?
bezwładność tradycji zastępuje się rowiązaniami typu wentylacja mech z reku
mniej ciepła pompujesz w samo magazynowanie go

coulignon
17-07-2008, 08:28
Byłem w domu Lipińskich pół roku temu. Nie ma izolacji od wewnątrz.
Ściana to keramzytobeton 10 cm (prefa) + 30 cm styro Platinium.

aru
17-07-2008, 08:32
fakt, zasugerowałem się linkiem e-izolacje

Wgregor
17-07-2008, 10:04
sądząc po opisie domu lipińskich, izolacja od wewnątrz (DODATKOWO)
jak ostatnio czytałem o domku lipińskich nic tam nie było o izolacji wewnętrznej, możesz podać linka do tego miejsca gdzie lipińscy chwalą się dodatkową wewnętrzna izolacją ??

W tym pod Wrocławiem nie ma izolacji, ale w nastepnych już ma być , e-izolacje piszą po doświadczeniach z pierwszym, a nie opisują pierwszy dp, bo 120kWh/m2 rocznie ostatniej zimy nie jest rewelacją. A jak nie dadzą to wynik powtórzą.

coulignon
17-07-2008, 10:43
dom Lipińskich od pażdziernika tamtego roku do kwietnia zużył na wszystko (nie mają podlicznika do ogrzewania) 3000 kWh. Dom nie jest zamieszkany ale jest w nim biuro. Nijak nie wychodzi 120 kWh/m2/rok

Informacja od Lipińskich sprzed chwili. Kłamią?

am76
17-07-2008, 10:47
Byłem w domu Lipińskich pół roku temu. Nie ma izolacji od wewnątrz.
Ściana to keramzytobeton 10 cm (prefa) + 30 cm styro Platinium.
Jak chcą mieć dom pasywny to po co ten kermazytobeton? Skoro robią się mostki z fundamenetem to przecież najlepiej zrezydnować z kermazytobetonu - 30 cm styro powinno wystarczyć do domu pasywnego.

Zauważyłem, że starsznie się inwestorzy wiją z tymi pasywnymi domami - murują ale tak żeby za wszelką cenę nie było murowane, ocieplają ale tak żeby nie było ocieplone.

coulignon
17-07-2008, 10:50
Byłem w domu Lipińskich pół roku temu. Nie ma izolacji od wewnątrz.
Ściana to keramzytobeton 10 cm (prefa) + 30 cm styro Platinium.
Jak chcą mieć dom pasywny to po co ten kermazytobeton? Skoro robią się mostki z fundamenetem to przecież najlepiej zrezydnować z kermazytobetonu - 30 cm styro powinno wystarczyć do domu pasywnego.

Zauważyłem, że starsznie się inwestorzy wiją z tymi pasywnymi domami - murują ale tak żeby za wszelką cenę nie było murowane, ocieplają ale tak żeby nie było ocieplone.

Częśc nośna ściany ze styropianu?? Ciekawe. System
Prefa - wie kolega co to?

Wgregor
17-07-2008, 10:58
Komuś tak. Czy też pytałeś się czy art. w e-dach zmanipulował Tomasz Dąbrowski?

TK30
17-07-2008, 11:02
czy ktoś już budowała dom w technologii szkieletowej. Chodzi mi dokładnie o domy gotowe 6- litrowe?
ja prawie kupiłem hass polska, fajna sprawa, oglądałem dom modelowy akurat w styczniu 2005 gdy było -30 stopni, wtedy wydawał mi się bardzo drogi 330 tyś, i nie kupiłem go bo suma sumarum domy szkieletowe są znacznie tańsze od murowanych a w 2005 wydawało mi się ze swój postawię bez problemów za 300 tyś

has polska staiwa swoje domki w tydzień, więc pewnie mieszkał bym już w swoim domku od 2 latek

I to właśnie za mną najbardziej przemawia szybki czas realizacji , brak problemów z materiałami, pracownikami, nie muszę się martwić czy ściany są postawione prosto ( po przeczytaniu tego forum wiem że takie sytuacje się zdarzają) a jednocześnie dom oszczędny w energię.

Jednak nie wiem zbyt wiele o budowie takich domów gdyż interesuje się tym od niedawna, zaledwie tydzień i dlatego chciała bym poznać opinie innych osób na ten temat a może ktoś już wybudował taki dom ?

frykow
17-07-2008, 11:11
Taki pomysł mi chodzi po głowie - mama ściany działowe z silki, ale będą one okładane płytami GK - zrobi się dylatacja. Czy ma sens zasypywanie tej przerwy
pomiędzy murem a płytą, piaskiem z cementem w celu poprawienia przewodnictwa i zwiększenia akumulacyjności?


Frykow to nie profile to taśma dwustronna butylowa paroszczelna do łączenia paroizolacji :). g-k od razu przykręcam do OSB.
Sorry :)

coulignon
17-07-2008, 11:16
Komuś tak. Czy też pytałeś się czy art. w e-dach zmanipulował Tomasz Dąbrowski?

Dlaczego zmanipulował? Pokaż zdanie w którym P. Tomasz Dabrowski pisze o domu Lipińskich. Koleś napisał artykuł o idei domów pasywnych który został zilustrowany zdjęciami domu Lipińskich. Czy Ty tego naprawdę nie rozumiesz czy tylko sobie tak trolujesz??

A jeśli Lipińscy kłamią to ja twierdzę że Brzęczkowski też kłamie. I co? Mam taki sam "silny" argument. Z tym że mój jest nie do podważenia. Bo jest MÓJ.

am76
17-07-2008, 11:22
Byłem w domu Lipińskich pół roku temu. Nie ma izolacji od wewnątrz.
Ściana to keramzytobeton 10 cm (prefa) + 30 cm styro Platinium.
Jak chcą mieć dom pasywny to po co ten kermazytobeton? Skoro robią się mostki z fundamenetem to przecież najlepiej zrezydnować z kermazytobetonu - 30 cm styro powinno wystarczyć do domu pasywnego.

Zauważyłem, że starsznie się inwestorzy wiją z tymi pasywnymi domami - murują ale tak żeby za wszelką cenę nie było murowane, ocieplają ale tak żeby nie było ocieplone.

Częśc nośna ściany ze styropianu?? Ciekawe. System
Prefa - wie kolega co to?

Teraz z tego co widzę na mieście to bloki, garaże piętrowe, biurowce buduje się tak, że jest konstrukcja żelbetowa (słupki), żelbetowe stropy a pomiędzy słupkami wypełnienie czymś tam. Czyli szkielet żelbetowy.

Ludzie koniecznie chcą murować ale co to za murowanie z ceramiki poryzowanej albo betonu komórkowego. Ten BK to właściwie bardziej styropian niż beton.

coulignon
17-07-2008, 11:39
nie, nie - to nie jest szkielet. Prefa to są pełne ściany prefabrykowane w fabryce.
http://www.domy-pasywne.pl/index.php?kid=37

Wgregor
17-07-2008, 11:55
dom Lipińskich od pażdziernika tamtego roku do kwietnia zużył na wszystko (nie mają podlicznika do ogrzewania) 3000 kWh. Dom nie jest zamieszkany ale jest w nim biuro. Nijak nie wychodzi 120 kWh/m2/rok

Informacja od Lipińskich sprzed chwili. Kłamią?

http://www.domy-pasywne.pl/index.php?kid=40

Jeżeli nawet nie kłamią to 3000 kWh/ za pół roku pseudo zimy przy pompie ciepła Vissmanna to żaden wynik. Ja nie zrobisz pompy , ile wyjdzie?

Wgregor
17-07-2008, 11:57
Ale przynajmniej wentylację cichymi miękimi kanałami robią. Ale ten GWC pod całym domem z tyloma zakrętasami, to gigant!

sSiwy12
17-07-2008, 14:13
No to liczymy, tak jak liczy Pan TB, vel,..., vel....., vel ......., vel (teraz)Wgregor - na moim przykładzie - bez ogrzewania i strat wentylacyjnych - tylko energia bytowa:
Rodzina 2 osobowa zużyła od kwietnia 2007 do kwietnia 2008.
- około 40m3 wody ( z ciepłowni) - co daje około 2.000kWh,
- około 120m3 gazu miejskiego na gotowanie, co daje około 1.100kWh,
- około 2.500kWh na oświetlenie i inne cele "bytowe" bez ogrzewania, bo to też z ciepłowni.
Czyli na wszystkie potrzeby bytowe "poszło" około 5.600kWh bez ogrzewania i strat wentylacyjnych (ogrzewanie z ciepłowni miejskiej).
I teraz, mieszkanie ma 62m2, czyli na 1m2 zużyłem około 90kWh.
I teraz najlepsze. Wymieniony wyżej mówi - "ocieplając od wewnątrz zmniejszy się twoje zużycie energii na 1m2". (nie wspomnę o 400kWh na 1mb fundamentu)
Ale jest prostszy sposób, wystarczy, ze przeprowadzę się do większego mieszkania (domu) i co wychodzi? Np. dla 120m2 dodajemy około 500kWh na dodatkowe oświetlenie (taki jestem "łaskawca") i już wychodzi tylko 50kWh/m2. Genialne :o

Depi
17-07-2008, 14:22
Ja bym tam w drewniaki nie wchodził. Właśnie mieszkam w takim i nie przekonuje mnie to, choć mój powstający murowany solidnie daje mi w kość.

Choć to jest troche inny system - może w takim "fertighausie" nie ma wrażenia mieszkania w szopie ze sklejki. Trzeba by było się pofatygowac i zobaczyć.

Moja doświadczenie jest jednak na nie. Jak gotowy, to ew. keramzytobeton z praefy.

TK30
17-07-2008, 15:04
jedyny problem to fakt że dom murowany postoi 100 albo i więcej lat, a drewniany szkielet chyba mniej ??


A mnie bardziej martwi to iż konstrukcja domu jest z płyt OSB ( OSB to trociny wymieszane z klejem i sprasowane) i czy nie są one w jakiś sposób szkodliwe dla człowieka :-?

aru
18-07-2008, 08:00
to Ona

ps

w tych linkach o domach pasywnych, czy też wielu innych jest niewiele szczegółów, często powtarzają się te same sztampowe teksty

czy znacie porządne linki?
i np do plusenergetycznych?

kibito
18-07-2008, 08:14
Ja nie spotkałem się z na tyle obszernym i wartym polecenia tekstem :( - tak jak wszędzie spotyka się oklepane slogany i koncepcje - standardem są wytyczne odnośnie usytuowania budynku , doborze materiałów . "grubej" izolacji :) itd...
Podobnie jak w ostatnim dodatku do muratora "domy energooszczędne" są swego rodzaju zbiory tego co do tej pory było publikowane na łamach prasy bądź internetu , zdarzają się w prawdzie newsy ale to raczej w formie ciekawostek a nie rewelacji o większej wartości informacyjnej.
W pewnym momencie zastanawiałem się nad kupnem oferowanych książek w necie ale o ile pamiętam na tym forum temat tych publikacji był już omawiany i nie doszło do zakupu :)

Depi
18-07-2008, 08:35
Uwaga, uwaga! Niniejszym przyznaję sobię tytuł Kretyna Roku.

Otóż zrobiłem w stropach milion dziur na wentylacje (przypominam - stropy żelbetowe x 2), nawet nie zapomniałem, aby w drugim zrobić dziurkę dla kanalizy (odpowietrzenie i odprowadzenie skroplin z reku).

Zapomniałem za to o tym, co najtrudniej jest nadrobić. O pier... rurze fi 200, która mi wystaje z podłogi!!!

Kur..a!!! Nie zrobiłem przepustów do GWC!!!

Kuć dwie dziury ponad 20cm w żelbetowych stropach o grubości 20cm? Chyba nie będę miał GWC... :cry: :cry: :cry: :cry:

Idiota...

adam_mk
18-07-2008, 08:54
Jakaś kara za taki błąd musi być!

Ja kuję teraz takie i w takich stropach i twierdzę - że się da!
Odwagi!
Trwa i we łbie dzwoni, ale zrobisz!
Adam M.

RAPczyn
18-07-2008, 09:00
Dobry młot i wykujesz, wcześniej ponawiercać i da radę. Spokojna głowa.

Wgregor
18-07-2008, 09:24
to pytanie to powinieneś chyba zadać w wątku domy z balii ??

Przecież sam piszesz w "domach 3 litrowych" zamiast 13!

j-j
18-07-2008, 09:44
Uwaga, uwaga! Niniejszym przyznaję sobię tytuł Kretyna Roku.

Otóż zrobiłem w stropach milion dziur na wentylacje (przypominam - stropy żelbetowe x 2), nawet nie zapomniałem, aby w drugim zrobić dziurkę dla kanalizy (odpowietrzenie i odprowadzenie skroplin z reku).

Zapomniałem za to o tym, co najtrudniej jest nadrobić. O pier... rurze fi 200, która mi wystaje z podłogi!!!

Kur..a!!! Nie zrobiłem przepustów do GWC!!!

Kuć dwie dziury ponad 20cm w żelbetowych stropach o grubości 20cm? Chyba nie będę miał GWC... :cry: :cry: :cry: :cry:

Idiota...


Depi oddałem śniadanie jak to przeczytrałem :lol: .

Kuj chłopie, wszystko się da :).

pzdr

Depi
18-07-2008, 09:54
Wiem, że się da - mam już pewną praktykę, bo przebijałem ściany fundamentowe na kanalizę. Choć to był tylko beton, a to żelbet i tak zazbrojony, że Wolfschanze to przy nim domek z dykty ;)

Coż - jak kto jest głupi, to będzie miał robotę na weekend :)

Depi
18-07-2008, 09:57
Depi oddałem śniadanie jak to przeczytrałem :lol: .


Hehe - ktora stroną? :lol:

kibito
18-07-2008, 09:59
taka rada jak będzie ciężko to warto czasami diaksem/kątówką + tarcza do betonu ponacinać swego rodzaju "średnice" tego okręgu fi 200 to ułatwi odłamywanie pierwszych warstw - a później to już idzie ---- powiercone otwory po obwodzie tak jak napisał Rapczyn też daje dużo --- ja kułem w remontowanym domu taki otwór przez ścianę fundamentową jakieś 40-50 cm :D po takiej robocie ręce same drgają od młota :D
powodzenia i nie poddawaj się !

Depi
18-07-2008, 10:46
Eh... Juz się nie posiadam z radości... Pytanie pomocnicze - czy moge kuć teraz, poki beton jeszcze nie w pełni zastygł? Czy są jakies przeciwskazania?

coulignon
18-07-2008, 10:51
teraz albo nigdy!! :lol:

j-j
18-07-2008, 10:57
szybko, bramka nr 1, 2, czy 3 wybór należy do Ciebie :lol: :wink:

pzdr

Depi
18-07-2008, 11:12
szybko, bramka nr 1, 2, czy 3 wybór należy do Ciebie :lol: :wink:


Eeee... Jaka bramka? :oops: :oops: :oops:

j-j
18-07-2008, 11:15
szybko, bramka nr 1, 2, czy 3 wybór należy do Ciebie :lol: :wink:


Eeee... Jaka bramka? :oops: :oops: :oops:


eee najbijam się jeszcze tylko troszeczkę ;)

aru
18-07-2008, 11:23
a wracając do tematu?
jakieś rozsądne linki?

j-j
18-07-2008, 22:03
Czy nad ścianami dzialowymi (drzwiami wewnętrznymi) musze dawać nadproża (?), kurcze mam ścianki dzialowe z silki E8 i prefabrykatu nie dostanę żadnego a nie mam ochoty szalowac i wylewać.

pzdr

Jezier
18-07-2008, 22:39
Prefabrykaty Ytonga pasują do Silki.

j-j
18-07-2008, 23:02
Prefabrykaty Ytonga pasują do Silki.

Nie ma na 8 cm :(.

Jezier
18-07-2008, 23:50
Ja będę dawał. Z 80 cm muru mam nad każdymi drzwiami. Skoro xella nie oferuje to może dac nadproża L (9 cm) lub wienerberger (7 cm).

Szarbia
19-07-2008, 07:43
Czy nad ścianami dzialowymi (drzwiami wewnętrznymi) musze dawać nadproża (?), kurcze mam ścianki dzialowe z silki E8 i prefabrykatu nie dostanę żadnego a nie mam ochoty szalowac i wylewać.

pzdr

http://forum.muratordom.pl/robic-nadproza-dla-drzwi-wewnetrznych,t135958.htm

Depi
19-07-2008, 08:56
PS ja w wojsku wysadzałem taki ściany w 5 sek, jak masz gdzie skombinować ładunek 75g + zapalnik to wysadzę ci to w sekundkę


Jasne! Gdzież to ja położyłem moje C4?

:lol:

PavvelB
19-07-2008, 15:30
Depi, to pewnie Twoja robota :) http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?kat=1329&wid=10171481 Jak Ci trochę zostanie to chętnie skorzystam, też muszę wymyślić jak zrobić przepusty do GWC. :lol:

Arabella
19-07-2008, 22:10
cięzka sprawa. Tematy są traktowane przez archtektów bardzo po macoszemu. Generalnei temat rzeka. Musisz sama "odrobić lekcję" - inaczej nawciskają Ci kitów. W razie co czego służę pomocą. Pisz, dzwoń, wpadnij do mnie na budowę - zaczynam w tym tygodniu, podzielę się doświadczeniami.

Dzięki za oferowaną pomoc. Chętnie skorzystam zwlaszcza ze nie "grozi mi rozpoczęcie w najbliższym czasie. rzeczywiście duzo czytam - ale miałam nadzieję na jakiegoś "gotowca". :-?
Pozdrawiam CIEPŁOLUBNYCH :D

Depi
20-07-2008, 01:33
Depi, to pewnie Twoja robota :) http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?kat=1329&wid=10171481 Jak Ci trochę zostanie to chętnie skorzystam, też muszę wymyślić jak zrobić przepusty do GWC. :lol:

Mon Dieu - jestem zdemaskowany! ;)

Adamol
23-07-2008, 17:21
Witam!

Trudno cokolwiek znaleźć na tym Forum. Może i wyszukiwarka jakoś działa, ale ja chyba jej nie umiem obsługiwać.

Stąd prośba o pomoc/radę.

Buduję dom energooszczędny. Jestem na etapie szukania drzwi wejściowych o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła. Oprócz tego zależy mi, żeby były w stylu nowoczesnym.

Proszę napiszcie co wybraliście lub co polecacie.

Pozdrawiam
Adam

j-j
25-07-2008, 22:32
Ja zamowiłem CAL`a okrągłe 78 mm, są grubsze od stabdardowych bodajże 60 mm i są z podwójną uszczelką itp, pasują jak najbardziej wg mnie do domu pasywnego.

A teraz wracam do mojego domku.
Przyszła wełna "granulowana".
Tak granulowana że raczej nie ma sensu tego wdmuchiwać.
Właśnie jakąś godzinę temu gołymi rękoma wpychalem ją w szpary na stropie, musze powiedzieć że jest to wygodne, jak pomyślę że normalną wełnę w rolce musiałbym upychać kawalami lub drobi c na kawałki a to nie byłoby to łatwe i byłoby czasochłonne.
W każdym razie tak ona wygląda:

http://images24.fotosik.pl/255/752b406f899604c6med.jpg
http://images27.fotosik.pl/254/2dee4934840cea32med.jpg
http://images28.fotosik.pl/255/c7364d1f8400677amed.jpg


Strop już uszczelniłem, teraz jeszcze ocieplenie jego, dzialówki i przebicia przez strop a potem ich uszczelnienie.
A tu przyszły ścianki działowe sillka E8

http://images26.fotosik.pl/255/a3c0f0a9231b094bmed.jpg


No na razie wszystko zgodnie z planem!
Najgorsze że za dwa tyg. sie już z mieszkania wyprowadzam i do czasu możliwości zamieszkaniu w nowym domu będe sie cisnął ... z teściami :(.
Ktoś chce mi pomóc w budowie i tym samym uratowac komuś życie ;) ? Zapraszam :).

pzdr

Adamol
26-07-2008, 01:27
Witam!

Drzwi CAL wg producenta mają współczynnik przenikania ciepła około 1,9. Trochę dużo. Poza tym nie mają w swojej ofercie 78mm drzwi 100 cm.

Ja z kolei zastanawiam się nad drzwiami z Vidoku, które są z wypełnieniem o współczynniku 1,18. Ciekawe jakie są wartości dla całych drzwi.

Czy pomiędzy garażem a częścią mieszkalną oraz pomiędzy kotłownią a częścią mieszkalną stosujecie drzwi ogniotrwałe? Jeżeli tak, to co polecacie?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam

j-j
26-07-2008, 08:32
Witam!

Drzwi CAL wg producenta mają współczynnik przenikania ciepła około 1,9. Trochę dużo. Poza tym nie mają w swojej ofercie 78mm drzwi 100 cm.

Ja z kolei zastanawiam się nad drzwiami z Vidoku, które są z wypełnieniem o współczynniku 1,18. Ciekawe jakie są wartości dla całych drzwi.

Czy pomiędzy garażem a częścią mieszkalną oraz pomiędzy kotłownią a częścią mieszkalną stosujecie drzwi ogniotrwałe? Jeżeli tak, to co polecacie?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam


1,9 mają te zwykłe (w ich certyfikacie podają bardzo ogólnie dla wszystkich) a te 78 mm mają mniej bo ok 1,5 (rozmawiałem z technologiem i powiedział że dla 78 nie robili badań na "u" ale mają ok. 1,5).
Nie wiem jak z wymiarem ale ja na wejście mam 90 więc takie mają.
A z ciekawości wszedlem na vidok, rzeczywiście podają 1,18 ale dla płyty warstwowej a dla całych drzwi już nie. Ich plyta ma 68 mm z wypelnieniem materialem izolacyjnym a CAL ma 78 mm również z wypelnieniem izolacją.
A drzwi to dodatkowe wzmocnienia więc przerwy w izolacji i cała reszta.
Specjalnie prosilaem CAL`a o dokladne rozysowanie ich drzwi i mam przed sobą ich rysunek techniczny.
Jestem ciekaw dokładnie budowy vidoku.

pzdr

Adamol
26-07-2008, 09:25
Co do drzwi Vidoku, to postaram się wyciągnąć od nich rysunek techniczny, wtedy będzie wiadomo więcej na temat ich budowy.

Wiem, że wcześniej zastanawiałeś się nad oknami z profila Aluplast - to był chyba Ideal 5000 Passiv House. Na jakie okna się ostatecznie zdecydowałeś?

Pozdrawiam

j-j
26-07-2008, 15:25
Aluplast Passivhaus, tu dalem zdjęcia:

http://forum.muratordom.pl/dom-cieply-pasywny-albo-3-lub-5-litrowy,t60908-2760.htm


pzdr

Depi
28-07-2008, 08:57
Drzwi - ja to rozpatruję TAKIE (http://www.drzwi.krakow.pl/drzwi_zewnetrzne_drewniane_konstrukcja.html)

Deklarują u=1,05. Grubość skrzydła 72mm.

j-j
28-07-2008, 09:14
Drzwi - ja to rozpatruję TAKIE (http://www.drzwi.krakow.pl/drzwi_zewnetrzne_drewniane_konstrukcja.html)

Deklarują u=1,05. Grubość skrzydła 72mm.

Kiedyś je rozpatrywałem ale ostatecznie zrezygnowałem ae nie pamiętam dlaczego, w każdym razie tak wysokie współczynnik przy:

- Wewnętrzne zbrojenie drzwi stanowią wkładki stalowe.
Dodatkowe wewnętrzne zbrojenie stanowi kratownica drewniana

http://www.drzwi.krakow.pl/drzwi_zewnetrzne_drewniane_wymiary.html

tyle drewna, wstawki stalowe, z rysunkunwynika że 1/3 grubości to izolacja, kurcze trudno w to uwierzyć (nic nie piszą też o ościeżnicy :) ) no ale podają 1,05.
Jednak osobiście nie wiem czy da radę znaleźć takie ciepłe drzwi jak w rzeczywistości poniżej 1,5 :(.

pzdr

Depi
28-07-2008, 09:31
Też mi się wydaję, że to troche optymistycznie. Może jednak...

Marcin_Łódź
28-07-2008, 09:36
Internorm oferuje coś takiego

http://internorm.com.pl/drzwi/technika_se.html

Ciekawe tylko jak bardzo cena jest kosmiczna

Depi
28-07-2008, 10:09
No jeśli podobnie się kształtuje relacja, jak w przypadku ich okien, to koszmar. Dla mojego domu okna internorm wyszły 2 razy drożej od jakichkolwiek innych (67 tys!!!).

Marcin_Łódź
28-07-2008, 10:34
No właśnie, Firma podobno super, ale też podobno super droga.

Nimniej jednak "Sensacyjne izolacja cieplna Certyfikat PHI Dr. Feist Darmstadt: UD = 0,73 W/m2K" robi wrażenie

j-j
28-07-2008, 11:05
No :lol: Internorm mnie powala ceną :lol: nawet nie dzwonię do nich odnośnie tych drzwi ale .... parametry jeśli takie mają to super.

Ale właśnie jeszcze raz dzwoniłem do CAL`a hehe tak mnie zmotywowaliście.
Dokładnie wewnątrz drzwi jest styrodur o gr. 78 mm i na to jest okladzina więc izolacją w okrągłych 78 mm ma dokładnie 78 mm.
Gość powiedzial że mogą być takie do domów pasywnych i mogą mieć nawet u=1,4 W/m2*K.

pzdr

Elfir
29-07-2008, 11:14
Wszędzie dużo pisze się o ocieplaniu domów z użytkowym poddaszem, wskazując ewentualne mostki termiczne na połaczeniu murłaty ze ścianą, a cięzko mi znaleźć szczegółowe rozwiązania likwidacji mostków w dachach płaskich odwróconych.

Głównie chodzi o attyke i odwodnienie.
http://images26.fotosik.pl/256/2e3fd5faf64dd8a5med.jpg

Czy w przypadku rysunku dolnego nie ma mostka miedzy ociepleniem attyki a dachem, tam, gdzie przebiega izolacja przeciwwodna?

I jaki będzie najlepszy sposób odwodnienia, by nie doszło do przerwania izolacji termicznej? Wpust pośrodku, idący w budynku wydaje mi się kominem przez które ucieka ciepło z domu. Rura spustowa na elewacji specjalnie mi nie przeszkadza.

Depi
29-07-2008, 12:05
Elfir - jejku, mon... Folia ma chyba 0,2mm? No to masz swój mostek. A polietylen czy tam inne g.. ma znośne U. Daj spokój z takim mostkiem.

j-j - w drzwiach o grubości 78mm jest izolacja 78mm i obłożone są płytami? Czyli płyty mają 0 mm grubości? Jakiś cud! :)

j-j
29-07-2008, 12:46
Ło matko to nawet ja ;) nie uwzględniałem mostków na grubości folii hehe.


Depi też mnie to zdziwiło ale aż parę razy pytałem i tyle ma niby izolacja.
Weź też zadzwoń i się podpytaj do działu technicznego.



Wczoiraj sprawdzałem przez 2 h swój GMC żwirowy!
Co prawda mały wentylatoirek miałem i dawał ok 70-80 m3/h tylko ale na wlocie miałem temp. 28 st. a na wylocie do domku było 16,5 st.
W żwirze na poczatku GWC było ok 15,2 st. a bezpośrednio w wylewce nad żwirem juz na wylocie było 17 st. W ciągu 2 h temp w żwirze się nic nie zmieniła.
Świadczy to o tym że wylewka trzyma długo ciepło i jej temp. ma niewiele wspólnego z temp. w żwirze GWC bo są aż o ok. 2 st. różne.
W każdym razie myślę że GWC jest w tej chwili wykorzystywane w małęj części, przy większej ilości powietrza po prostu większa powierzchnia GWC będzie chłodzić powietrze i sprawność będzie też wysoka czyli ok 16-17 st..
Czekam na większy wetyl. i zobaczymy :).
W każdym razie działa :).
Acha i opory na razie wynika że są prawie żadne przy takiej ilości powiietrza.
Opór GWC jest taki jak 3,0 m rura z kolanem 90 st.- sprawdzałem wstepnie.


pzdr

Wgregor
29-07-2008, 13:05
Mój rurowy ( kilkanaście metrów) na wylocie ma 15 stopni , przy 300m3/h chodzi siódmy rok.

Jezier
29-07-2008, 13:29
Mam drzwi CAL od 5 lat. Nie sprawiają one wrażenia takich co do domów pasywnych sie nadają.

j-j
29-07-2008, 13:39
Mam drzwi CAL od 5 lat. Nie sprawiają one wrażenia takich co do domów pasywnych sie nadają.

I masz te 78 mm? Bo dokładnie o nich Jezier rozmawiamy i to właśnie te gości mi opisywał jako ciepłe dobre nawet do domów pasywnych.

pzdr

Depi
29-07-2008, 13:50
Ja na targach Muratora widziałem dobre. Ale cena powaliła mnie na kolana, urwała głowę i nasikała do szyi...

j-j
29-07-2008, 13:59
Ja na targach Muratora widziałem dobre. Ale cena powaliła mnie na kolana, urwała głowę i nasikała do szyi...

Internorm :lol: ?

Jezier
29-07-2008, 14:00
Nie wiem czy mam te 78 akurat. W każdym razie szukałem ciepłych i atrakcyjnych cenowo. Z tego co pamiętam to kupiłem takie co miały mieć współczynnik 1,5. Dwustronna płyta z pianką w środku. Co do izolacyjności samego skrzydła to nie mam zastrzeżeń. Mam co do szczelności. Nie są szczelne.

j-j
29-07-2008, 14:14
Nie wiem czy mam te 78 akurat. W każdym razie szukałem ciepłych i atrakcyjnych cenowo. Z tego co pamiętam to kupiłem takie co miały mieć współczynnik 1,5. Dwustronna płyta z pianką w środku. Co do izolacyjności samego skrzydła to nie mam zastrzeżeń. Mam co do szczelności. Nie są szczelne.

No teraz niby mają podwójne uszczelki i są niby szczelne- tak też mówił mi, bo akurat był w sklepie, przedstwilciel CAL`a gdy zamawiałem je w ZG.
Ech sam już nie wiem bo skoro je masz ... . Czyżby ściema??
A może 5 lat temu było inaczej, technologia idzie do przodu ... .

pzdr

Jezier
29-07-2008, 14:21
Mam jedną uszczelkę jeśli cię to uspokoi :wink:

kpam
29-07-2008, 16:59
Ja planuję drzwi z MS Okna na ich profilu TytanoweTermo (u=1,1) wypełnienie dają 24mm pianki (u=1,2) co w całości powinno dać ok. u=1,5

mam pytanie do j-j
jakie u ma wełna granulowana czy waro ją zastosować zamiast tradycyjnej ze zwoju?

Depi
29-07-2008, 19:23
jakie u ma wełna granulowana czy waro ją zastosować zamiast tradycyjnej ze zwoju?

To zależy od tego, ile jej dasz :) (U=1/R, R=d/lambda)

Depi
29-07-2008, 19:26
jakie u ma wełna granulowana czy waro ją zastosować zamiast tradycyjnej ze zwoju?

To zależy od tego, ile jej dasz :) (U=1/R, R=d/lambda)

Jak to napisalem, to mnie popchneło nagle, żeby te drzwi przeliczyć, i wyszło mi, że drzwi ocieplone 78mm pianki powinny mieć U poniżej 0,5! Więc skąd te problemy z 1,5?

j-j
29-07-2008, 22:00
Depi, co do drzwi, jest:
- szyba
- usztywnienia z drewna lub stali
- ościeżnica
- wokół szyby jest "rama" drewniana
- krawędzie drzwi też są pełne
- zamek

To wszystko stanowi ok 50% a drugie 50% to czysta grubość pianki z okleiną zewnętrzną.

Dlatego w całości wg mnie wychodzi dużo gorzej.


pzdr

j-j
30-07-2008, 07:31
jakie u ma wełna granulowana czy waro ją zastosować zamiast tradycyjnej ze zwoju?
prawie takie samo jak ze zwoju, wszystko zależy od tego jak będziesz układać, im mniej szpar tym cieplej, na podłodze czy w ścianach na pewno da się ułożyć granulat cieplej niż ze zwoju, wpychać w dach chyba będzie łatwiej ze zwoju

PS wełna jest ciepła gdy jest sucha, a gdy jeszcze jest osłonięta jakąś wiatro-izolacją to jest dopiero dobrze

Ja bym dodał że granulat jest dobry wszędzie tam gdzie jest trudny dostęp.
Ja u siebie na stropie między wiązarami w niektórych miejscach daję granulat bo łatwiej go wcisnąć.

pzdr

Depi
30-07-2008, 12:37
Depi, co do drzwi, jest:
- szyba
- usztywnienia z drewna lub stali
- ościeżnica
- wokół szyby jest "rama" drewniana
- krawędzie drzwi też są pełne
- zamek

To wszystko stanowi ok 50% a drugie 50% to czysta grubość pianki z okleiną zewnętrzną.

Dlatego w całości wg mnie wychodzi dużo gorzej.


pzdr

Wszystko jasne, ale jak 50% ma U<0,5, to chyba nie jest aż taki problem, zrobić drzwi, co mają 1,5?

j-j
30-07-2008, 13:27
Depi:

tam gdzie styro w drzwiach jest np. u=0,5, tam gdzie reszta tylko drewno więc u= ok. 2,5 tam gdzie szyba jest jeszcze mniejsze u choć to zalezy od szyby, tam gdzie stal jeszcze gorzej.
W każdym razie bardzo upraszczając w dość korzystnym układzie mamy:- (2,5*0,5+0,5*0,5)/3=1,5 W/m2*K.

Dzwoniłeś do CAL`a?? Pomęcz też gościa z działu technicznego, może coś więcej wyciągniesz niż ja. Może mają już rysunek techniczny tych 78 mm bo ja dostałem rys. techniczny tych standardowych ale gość mówił że to to samo tylko że więcej styro.

pzdr

j-j
30-07-2008, 21:19
A oto kolejna proba GWC:

Dostałem wreszcie porządny wentylator do przeprowadzenia proby "letniej: czyli tyle powietrza ile potrzebuję latem do chłodzenia.
Ilość powietrza- ok. 400 m3/h
Temperatura otoczenia- 24 st.
Temperaura nawiewu: 16,5 st.
Temperatura w żwirze na wlocie- 17,3 st.
Temperatura w wylewce nad żwirem na wylocie- 17,0 st.

Uzyskanie niższej temp. nawiewu niż jest na czujnikach w gruncie tłumaczę tym że żwir ma tylko na wlocie wyższą temperaturę a dalej temp. jest niższa niż na wlocie w żwirze i nagrzewa się dużo wolniej niż właśnie ta na wlocie żwiru.
Poniekąd pewnie ma to też związek z większym delta T na początku, w każdym razie CHŁODZI!

Jutro sprawdze go w ciągu dnia przy wyższej temp. otoczenia bo dziś to było wieczorkiem.

Zdjęcie podczas próby:

http://images25.fotosik.pl/256/ec363f1e5f4babeemed.jpg

pzdr

Wgregor
30-07-2008, 21:28
Tylko szkoda, że tego nie zrobisz na 30m prostej czystej rury. efekt ten sam, a nawet lepszy, bo rurę łatwiej zakopać głebiej SPRAWDZONE

No ale to lepsze rozwiązanie jest tańsze, trwalsze, czyste, mniejsze opory, więc nie ma szans.

Wgregor
30-07-2008, 21:48
:D

Jezier
30-07-2008, 22:23
j-j a zostawiłeś działający wentylator na noc?

j-j
30-07-2008, 22:35
Jezier, nie zostawiłem, nie wiem czy warto skoro na dworze w tej chwili 22 st.

pzdr

j-j
31-07-2008, 21:48
Kolejny test:

Dziś GWC chodził na 400 m3/h przez ok. 5 h.
Temperatura nawiewu wynosiła:
początek- 16,3 st.
po 2,5 h- 15,8 st.
na koniec-16,3 st.

czyli super.

Żwir pod domem na wlocie miał temp.:
- na początku- 16,4
- po ok. 2,5 h- 15 st. (dziwne ale myślę że ruch powietrza wyrównał temp. w całym żwirowcu a że w środku bylo chłodniej niż na wlocie to się właśnie wyrownało)
- na koniec- 16,3 st.

a w wylewce nad żwirem i pod styro bylo ok 16,3 st.

Pomierzyłem też temp. w obu częściach: dziennej i nocnej.
W nocnej jest wylot z GWC i było w niej 2 st. mniej niż w tej drugiej, wspomnę że dom jest jeszcze mocno nieszczelny :), i obie części są nie oddzielone ale mimo wszystko było chłodniej o 2 st..

Jutro chę go uruchomić rano i aby chodził cały dzień.

pzdr

j-j
01-08-2008, 22:49
Kolejny dzień, kolejne pomiary:

Uruchomiłem żwirowca o godz. 11.00.
11.00 Temp. na wlocie żwiru- 17,0 st./ Temp. otoczenia ok. 28 st./ nic innego nie pomierzyłem

13.00 Temp. na wlocie żwiru- 17,7 st./ Temp. otoczenia ok. 32 st./ nic innego nie pomierzyłem


16.00 Temp. na wlocie żwiru- 17,8 st./ Temp. otoczenia ok. 31,5 st./ Temp. na wylocie ze żwirowca- 16,2 st.

17.40 Temp. na wlocie żwiru- 18,0 st./ Temp. otoczenia ok. 31,1 st./ Temp. na wylocie ze żwirowca- 16,1 st.

19.00 Temp. na wlocie żwiru- 18,9 st./ Temp. otoczenia ok. 25,5 st./ Temp. na wylocie ze żwirowca- 15,8 st.

20.00 Temp. na wlocie żwiru- 19,4 st./ Temp. otoczenia ok. 23,2 st./ Temp. na wylocie ze żwirowca- 16,2 st.

Max. moc jaką uzyskalem to ok. 2,1 kW!!!

Jestem ekko zdziwiony tylko tym że na wylocie daje cały dzień ok. 16 st. mimo że na wlocie żwir się nagrzał do temp. aż 19,4 st. mimo że jeszcze 3 dni temu (zanim uruchomiłem GWC z tym wentylatorem) było tam ok. 15,5 st.
Może wynika to z tego że w śtodku żwirowca jest wciąż niska temperatura i tylko wlot się nagrzewa .. hmm. Poobserwuję dalej.

Ilość powietrza jaką mam na wlocie- ok. 400 m3/h.

pzdr

adam_mk
02-08-2008, 09:06
Stale mam wrażenie, że dokonujesz pomiaru niepełnego!
Są zjawiska, które Cię dziwią.

Masz może możliwość wstawienia w mierzoną strugę jakiego hygrometru?
Pomiar wilgotności i temperatury jednocześnie, powinien pokazać CO się tam dzieje.
Myślę, że potwierdzi to, co ja wiem od jakiegoś czasu.
Kluczem do takiego odczytu jest woda....
Adam M.

Wgregor
02-08-2008, 10:02
Te 400m3/h to mierzone anemometrem czy podane na tabliczce znamionowej wentylatora?

Wgregor
02-08-2008, 10:06
Żwirowiec to zbędne tarcie. Więc i dodatkowe ciepło. Powierzchnia wymiennika w GWC nie musi być wiele większa od powierzchni wymiennika w centrali.

adam_mk
02-08-2008, 10:25
Kiedy się obudzisz?
Weź to sobie policz!
Przestań bredzić o tarciu nagrzewającym to złoże, bo będę rechotał jak żaba w błocie i nic nie zrobię cały dzień!
Adam M.

adam_mk
02-08-2008, 10:33
"Żwirowiec to zbędne tarcie. Więc i dodatkowe ciepło. Powierzchnia wymiennika w GWC nie musi być wiele większa od powierzchni wymiennika w centrali."

Wybacz, ale takie wypowiedzi nasuwają pytanie - co pijasz w te upały?! :roll:

POLICZ sobie powierzchnię tego proponowanego złoża = powierzchni wymiennika pozwalającego na wymianę z mocą 1600W.
Potem policz ILE musiałoby to być objętości dla frakcji 35-65mm.
Potem zobacz sobie pojemność cieplną tego co wyjdzie.... Masę... Zrób bilans cieplny...

A potem zobacz wyniki i pomyśl!

Adam M.

drzankos
02-08-2008, 19:46
witajcie ALL

Świetny wątek, przewałkowałem wszytsko, co prawda nie operuję tymi wszystkimi pojęciami, nie próbowałem tego przeliczać, prawde mówiąc nie wiem nawet jakie zapotrzebowanie będzie miał mój dom(jezeli jesty ktos kto chociaz troche moglby mi pomóc poproszę o kontkat :) :)) jestem przekonany o potrzebie montarzu wentylacji mechanicznej u mnie w domku;

ale wracając do sedna
myślę sobie tak ( i proszę o sprosotwanie jezeli gdzies sie mylę)

sytuacja:
ZIMA, MRÓZ
Dom o takich samych wymiarach, kubaturze itp , zostal nagrzany za X pln by uzyskac np 21 stopni C.

2 opcje :

a) dom tradycyjny (dobrze zwizolowany, dobre okna itp) z wentylacją grawitacyjną
b) dom pasywny z mechaniczną + reku

ad a )
Drzwi , okna pozamykane, wszystko szczelne w miare mozliwosci tech. - grawitacja probuje ciągnąć powietrze do wymiany - niestety jest to ograniczone przez ten "termos"
jest w domu "parówa i duszno" ale cieplo nie ucieka za bardzo

LUB
ad a2 ) otwieranie okien, rozszczelnienia itp - ale niestety piec hula coby to ogrzeć

ad b)
Wiadomo- wszystko szczelne, dom juz nagrzany, ale wentylacja caly czas robi wymiany powietrze i caly czas trzeba to powietrze świeże dogrzewać, więc mimo wynalazku jakim jest reku i tak trzeba dogrzewać- ale jest komfortowo

WNIOSEK i PYTANIE JEDNOCZESNIE

opcja a najtansza w uzytkowaniu ale totalnie brak komfortu
opcja a2 komfort poprawiony - masakra kosztowa
opcja b komfort idealny , koszty posrednie

TO TAK BARDZO UPROSZCZONE ROZUMOWANIE< JESLI GDZIE JEST BLAD PTOSZE O WYJAŚNIENIA

Wgregor
02-08-2008, 19:58
"Żwirowiec to zbędne tarcie. Więc i dodatkowe ciepło. Powierzchnia wymiennika w GWC nie musi być wiele większa od powierzchni wymiennika w centrali."

Wybacz, ale takie wypowiedzi nasuwają pytanie - co pijasz w te upały?! :roll:

POLICZ sobie powierzchnię tego proponowanego złoża = powierzchni wymiennika pozwalającego na wymianę z mocą 1600W.
Potem policz ILE musiałoby to być objętości dla frakcji 35-65mm.
Potem zobacz sobie pojemność cieplną tego co wyjdzie.... Masę... Zrób bilans cieplny...

A potem zobacz wyniki i pomyśl!

Adam M.

Adam w poniedziałek zadzwonię do jednego z wiekszych producentów wymienników recair, i wypytam dokładnie ale z moich wyliczęń wychodzi 9-10 m2 ( 1600W). a wg ciebie?

adam_mk
02-08-2008, 20:13
Przyjmij nawet 20m2
Policz ile (objętość) żwiru musi być, aby miał on powierzchnię 20m2 przy granulacji 35-65mm. Otrzymaną wielkość pomnóż przez 3,5 (masa właściwa skały).
Policz bilans cieplny.
Potem obejrzyj wyniki...

Kompletnie brak Ci intuicji technicznej....
Adam M.

1 gram sadzy ma powierzchnię 2 hektarów....
Pewnie by Ci się nadał...
Ile kilogramów złoża żwirowego ma powierzchnię 20m2?

Już nie będę... :cry: :oops:

j-j
02-08-2008, 22:35
Stale mam wrażenie, że dokonujesz pomiaru niepełnego!
Są zjawiska, które Cię dziwią.

Masz może możliwość wstawienia w mierzoną strugę jakiego hygrometru?
Pomiar wilgotności i temperatury jednocześnie, powinien pokazać CO się tam dzieje.
Myślę, że potwierdzi to, co ja wiem od jakiegoś czasu.
Kluczem do takiego odczytu jest woda....
Adam M.

Niestety nie mam higrometru, a co wiesz?? :)


Te 400m3/h to mierzone anemometrem czy podane na tabliczce znamionowej wentylatora?

No cóż, ... taki mądry jak ty nie jestem ale wiem jak pomierzyć wydatek.
Domyśl się skąd wiem że 400 m3/h.


Dziś nie korzystalem z GWC bo robiłem testy mojej wentylacji mechanicznej i musialem zabrać wentylator na poddasze :) ale obserwowałem temperaturę w żwirze na wlocie: rano wynosiła ok 19,4 st. gdy 1 h temu kończyłem "budowę" wynosila 19,1 st.

W ciągu dnia tylko na ok 1 h uruchomilem GWC aby przy tym dużym wentylatorze sprawdzić jeszcze raz opory żwirowca i zmierzyć temp. nawiewu ponownie.

Tym razem wentylator zamontowalem jako tłoczny, wydatek oczywiście taki sam: ok. 400 m3/h.Z wentylatorm tłocznym moglem bardziej precyzyjnie pomierzyć temp. wylotową z GWC bo bliżej wyjścia i wyniosla 14,8 st, a i tak było to jeszcze w rurze nad posadzką wiec nie byla to temp. "czystego chłodnego" powietrza z GWC, kto wie może sam GWC chłodzi do jeszcze niższej.
W każdym razie wentylator ten nie ma ch-ki dołączonej ale z ch-k podobnych wentylatorów może wynikać że taki wydatek może być przy stratach rzędu ok. 70-100 Pa z czego ok 30% dałbym rurom i kolanom PVC a resztę żwirowcowi.
Niestety oznaczałoby to że straty są, co prawda to nie problem i nie koniecznie wiąże się z to z drugim wentylatorem ale jednak straty są.
Oczywiscie mogą te straty powodować dziury obłożone kamieniami i siatką ale myślę że ich zrobiłem aż nadto więc raczej kamienie dają opór przy takim większym wydatku jak ok. 400 m3/h.
Wentylator ma parametry: 535 m3/h i 320 Pa, jest to VENTS 150 TT

pzdr

Wgregor
03-08-2008, 01:57
Na tłoczeniu ciepło z wentylatora pozostaje w gwc . Spawdź moc pobieraną przez wentylator (faktyczną) znając moc i deltaT (tu 4st) policzysz ile m3/h leci powietrza.

U mnie jak wczoraj 15 stopni.

awt
03-08-2008, 22:56
Może nie całkiem w temacie... Ale napiszę coś o aerożelu, którym od jakiegoś czasu się interesuję, ale niedawno otrzymałem już konkretną handlową ofertę od firmy która to robi.
Sam materiał aerożel (ang. aerogel) ma parametry kilkakrotnie lepsze od styropianu czy wełny, jeśli chodzi o produkt do ocieplania ścian. Może na razie jest zbyt drogi by zastosować go jako ocieplenie całkowite ale do ocieplenia obrzeży okien czy drzwi mógłby być już teraz stosowany.
Płyty (właściwie to w rolce) o grubości 1cm kosztują około 100zł. Jeszcze rok temu była to ciekawostka rodem z NASA ale już powoli....

Adam

Depi
03-08-2008, 23:01
100zł/m2?

adam_mk
03-08-2008, 23:06
No proszę! To cena zaczęła spadać! :lol:
Dobre są, ale zawsze były dość drogie...
Adam M.

awt
03-08-2008, 23:27
Można by go stosować do ocieplenia okien dachowych, bo przy "normalnych" materiałach ociepleniowych stosowanie okien dachowych w budynkach niskoenergetycznych było niezalecane a tak to może uwzględnie takie okno zamiast lukarny.
Myślę, jak już będę budował cena jeszcze spadnie

j-j
04-08-2008, 07:46
Może nie całkiem w temacie... Ale napiszę coś o aerożelu, którym od jakiegoś czasu się interesuję, ale niedawno otrzymałem już konkretną handlową ofertę od firmy która to robi.
Sam materiał aerożel (ang. aerogel) ma parametry kilkakrotnie lepsze od styropianu czy wełny, jeśli chodzi o produkt do ocieplania ścian. Może na razie jest zbyt drogi by zastosować go jako ocieplenie całkowite ale do ocieplenia obrzeży okien czy drzwi mógłby być już teraz stosowany.
Płyty (właściwie to w rolce) o grubości 1cm kosztują około 100zł. Jeszcze rok temu była to ciekawostka rodem z NASA ale już powoli....

Adam

Jakiś producent, od kogo oferta, link coby sobie dokładnie poczytać.
Ale z tego co wynalazłem to jest 5 x lepszy od styro bo ma lambdę ok. 0,008.
1 cm- 100zł/m2 , nieźle ale jeszcze za drogie raczej, no chyba że niewielka ilość .

pzdr

Szarbia
04-08-2008, 09:32
Co do drzwi wejsciowych to ja dam podwojne - jedne otwierane do srodka, drugie na zewnatrz. Oba skrzydla ocieple 5 cm vapo od wewnatrz i bedzie git.

awt
04-08-2008, 16:11
Jakiś producent, od kogo oferta, link coby sobie dokładnie poczytać.
Ale z tego co wynalazłem to jest 5 x lepszy od styro bo ma lambdę ok. 0,008.
1 cm- 100zł/m2 , nieźle ale jeszcze za drogie raczej, no chyba że niewielka ilość .

pzdr


Michael O'Connor
Aspen Aerogels Incorporated
Vice President , Sales & Marketing
[email protected]
Mobile +4916093998157
please visit our website www.aerogel.com


na maila mogę wysłać pdf'a od gościa jest tam opis produktu aerożelu SPACELOFT do ocieplania budynków, mają też otuliny do rur tylko pod inną marką handlową (normalna otulina to musiałaby być dość gruba aby rzeczywiście chronić przed ucieczką ciepła) i inne takie tam.

pozdr. Adam

j-j
04-08-2008, 21:56
Dzieki za info.
Myślałem że w Polsce już ktoś coś wie i prowadzi.
Wygląda na to że moa to raczej coś ok. lambdę 0,015 W/m*K a więc jeśli tak to zdecydowanie za drogie, w ostateczności lepszy vapotherm o lambda 0,023 i dużo tańszy.

pzdr

Depi
05-08-2008, 09:38
Właśnie - gdzie kupowaliście Vapo i jakie są terminy?

leśny_ziutek
06-08-2008, 01:05
Wracam do was po dłuższej chwili milczenia (choć oczywiści czytam was jak mam czas). Budowa się w końcu zaczęła - na razie wszystko robimy we dwóch (ja i teść) i tylko weekendami więc idzie wolno... Dodam tylko, że żaden z nas nie miał nigdy wcześniej do czynienia z budownictwem.

Znalazłem czas więc wklejam kilka zdjęć.

Ogólny plan budowy
http://ziutek.lnet.pl/budowa/budowa-20080803.jpg

Styropian w fundamencie od poziomu ław - EPS-75 20 cm, frezowany
http://ziutek.lnet.pl/budowa/przepust-20080803.jpg

Mojej konstrukcji "maszyna" do cięcia styropianu - czas wykonania przez jedną osobę wyposażoną w wiertarkę i dwa wiertła - 1/2 godziny
http://ziutek.lnet.pl/budowa/noz_do_styro-20080802.jpg

A za chwilę, jak tylko skończymy murować ściany czeka mnie zakopywanie 400 m rury PEX/AL/PE wymiennika pod domem. Po wielu przemyśleniach skończyło się na 400 m fi 16/2 mm. W jednym wykopanym rowie będą dwie wężownice w układzie pionowym: górą dopływ, dołem (ok. 50 cm niżej) powrót czynnika. Odległość między wężownicami w rowie to szerokość wykopu, czyli około 30 cm. Odległość między środkami sąsiednich rowów 60 cm. Po połączeniu wszystkiego razem będą 4 obiegi fi. 16 każdy po 100 m długości połączone równolegle. Układ wężownic zapewnia uwarstwienie ładunku - czynnik podczas ładowania będzie dopływał do centrum budynku, a wracał po obrzeżu (rozładowanie przeciwnie) Dodatkowo pewna namiastka uwarstwienia w pionie ma być powodowana tym, że podczas ładowania dopływ do każdej wężownicy będzie górą, powrót dołem (rozładowanie przeciwnie).

Wgregor
06-08-2008, 04:45
Rozmawiałem z gościem co ma sporo takich rurek w dachu i gruncie . Dom reklamowany jako "zero energii" latem ciepło odprowadzane pod dom do gruntu, zima odwrotnie. Gościu załamany rachunkami, suma pomp to 5kW a psuje się coś cały czas.

aru
06-08-2008, 08:14
Żwirowiec to zbędne tarcie. Więc i dodatkowe ciepło.


coś w tym jest, jak dmucham na herbatę to siakaś bardziej gorąca się robi, pewnie przez te tarcie :roll:

pewnie jak chałupę w górach się pobuduje, lub nad morzem (taką wgregororeferencyjną) to można nawet ogrzewania nie zakładać, wystarczy tarcie wiatru o chałupę
ot zmyślne, może jakiś patencik :roll:

HenoK
06-08-2008, 09:13
Rozmawiałem z gościem co ma sporo takich rurek w dachu i gruncie . Dom reklamowany jako "zero energii" latem ciepło odprowadzane pod dom do gruntu, zima odwrotnie. Gościu załamany rachunkami, suma pomp to 5kW a psuje się coś cały czas.Czy chodzi o system isomax ?

j-j
06-08-2008, 10:24
Leśny czyli jednak robisz kolektory, hmm jestem ciekaw jak to będzie.
400 m alupexa to trochę Cię wyniesie.

pzdr

leśny_ziutek
06-08-2008, 13:39
Leśny czyli jednak robisz kolektory, hmm jestem ciekaw jak to będzie.
400 m alupexa to trochę Cię wyniesie.

Zwój 100 m dobrej rury fi 16 (Wavin) można kupić za 300 zł. Razem więc wpakuję pod dom 1200 zł. Można oczywiście kupić i po 1,50 zł za metr, ale tu wolę nie oszczędzać (nie ma szans na wymianę czy naprawę).

Co do zużycia energii przez pompę to liczyłem, że przy zaprojektowanym układzie 4 obiegów równolegle po 100 m i szczytowej mocy ładowania 5 kW dla różnicy temperatur 10 oC niezbędna prędkość przepływu dla Ergolidu Eko (39% glikolu propylenowego) wyniesie 0,32 m/s przy strumieniu objętości 0,51 m3/h.

Przy tych warunkach spadek ciśnienia na planowanym kolektorze gruntowym to 14 kPa (1,4 m H2O).

Jeśli trochę więcej niż drugie tyle przyjmiemy dla kolektora dachowego i wężownicy w buforze CWU zaworach rurach doprowadzających, złączkach itp. to cała instalacja powinna się zamknąć w 40 kPa (4 m H20).

Jeśli wpiszemy te dane do katalogu Grundfosa to zaproponuje nam kilka pomp ale najbardziej dopasowana do tych warunków (prawie bez zapasu) wydaje się być (na moje niefachowe oko) seria UPS XX-50 1XX, która dla takiego punktu pracy pobiera z sieci moc 51 W. Można wybrać wersję z większym zapasem - seria UPS XX-60 1XX - mamy wtedy pobór 64 W.

j-j
06-08-2008, 13:44
Podziwiam Cię że to robisz, mi wyszło że na dachu musialbym mieć z ok. 1000 m jak pamiętasz a to wyniosłaoby mnie zdecydowanie a duzo w porównaniu do zysków praktycznie tylko wiosenno- letnich.
Ale Ty ile w dach chcesz władowac [m]?

pzdr

leśny_ziutek
06-08-2008, 14:17
Podziwiam Cię że to robisz, mi wyszło że na dachu musialbym mieć z ok. 1000 m jak pamiętasz a to wyniosłaoby mnie zdecydowanie a duzo w porównaniu do zysków praktycznie tylko wiosenno- letnich.
Ale Ty ile w dach chcesz władowac [m]?
pzdr

Jeszcze się nad tym do końca nie zastanawiałem, ale obliczenia prowadzę przy założeniu, że będzie tyle samo ile w gruncie: 400 m fi 16 (4 obiegi po 100 m połączone równolegle) czyli przy obecnych cenach koszt wężownicy to 1200 zł.

Depi
06-08-2008, 19:40
Sorry, że Wam rurę zawrócę (khe, khe), ale jak rozwiązujecie kwestię dziur w drzwiach? Tulejki? Podcięcia?

Ja się zastanawiam, czy nie ma jakiegos sposobu, żeby zapewnić przepływa powietrza, jednocześnie zachowując minimum izolacyjności akustycznej.

Czy jeśli zrobimy w drzwiach dziurę w kształcie takiej "szykany", tzn. nie prosto na wylot, a z takim "zakrętem", wewnętrzne powierzchnie wyłożyli jakims tłumiącym materiałem (pianka?) i zasłonili to wszystko np. maskownicą z rajstopy żony (typ głosnikowy ;) ), to czy to coś by dało?

Mamy na pokładzie inzyniera akustyka? :)

Rysunek (brąz - drzwi, pomarańcz - pianka, szary - maskownica, niebieska strzałka - powietrze :lol: )

http://i145.photobucket.com/albums/r232/depilator/dziuradrzwiowa.png[/img]

Zdanek
07-08-2008, 11:07
Cześć,
Dopiero czytam wasz wątek ale już teraz podsyłam ciekawostkę jaką znalazłem w muratorze:

Mam coś dla was z wydania specjalnego muratora "Dom energooszczędny":

Dom z garażem 211,3 m2 modernizujemy i osiągamy następujące oszczędności względem standardu:
Roczny koszt ogrzerwania - 4916zł

32,6% Wentylacja - wymiana grawitacyjnej na mechaniczną z GWC+reku
17% ściany zewnętrzne - z U=03, na U=0,234
16,2% okna - były z U=1,5 rama i U=1,1 szkła a są u=1,1 rama i U=0,7 szkła
13% dach - było 20cm izolacji a jest 25 między i pod krokwiami w 2 warstwach
12,1% podłoga na gruncie - z U=0,6 na U=0,326
5,1% drzwi zewnętrzne i garażowe - było U=2 a jest U=1,3
4% mostki cieplne - zlikwidowano

Zaskoczyło mnie że największe oszczędności cieplne dała wentylacja mechaniczna z reku + gwc a nie ocieplenie ścian i dachu :)

Wgregor
07-08-2008, 13:28
Cześć,
Dopiero czytam wasz wątek ale już teraz podsyłam ciekawostkę jaką znalazłem w muratorze:

Mam coś dla was z wydania specjalnego muratora "Dom energooszczędny":

Dom z garażem 211,3 m2 modernizujemy i osiągamy następujące oszczędności względem standardu:
Roczny koszt ogrzerwania - 4916zł

32,6% Wentylacja - wymiana grawitacyjnej na mechaniczną z GWC+reku
17% ściany zewnętrzne - z U=03, na U=0,234
16,2% okna - były z U=1,5 rama i U=1,1 szkła a są u=1,1 rama i U=0,7 szkła
13% dach - było 20cm izolacji a jest 25 między i pod krokwiami w 2 warstwach
12,1% podłoga na gruncie - z U=0,6 na U=0,326
5,1% drzwi zewnętrzne i garażowe - było U=2 a jest U=1,3
4% mostki cieplne - zlikwidowano

Zaskoczyło mnie że największe oszczędności cieplne dała wentylacja mechaniczna z reku + gwc a nie ocieplenie ścian i dachu :)

Uwielbiam takie głupoty!
To coś podobnego do "uczonych inaczej" np nauczycieli, którzy chcą podwyżki 50% powyżej średniej krajowej . Jak dostaną - to wzrośnie średnia - więc i imtrzeba podnieść ,itd itd czyli chcą nieskończenie wysokiej podwyżki!

A wracając do tematu, gdyby % ucieczka ciepła miała sens to:

Szaścian sklejony z jednakowych kwadratów styropianu po zabraniu jednej płyty miałby o 16.777 % gorszą izolację ! A z moich doświadczeń życiowych (np powybijane szyby) ma g... nie izolację???? :lol: :lol: :lol:

HenoK
07-08-2008, 13:37
Szaścian sklejony z jednakowych kwadratów styropianu po zabraniu jednej płyty miałby o 16.777 % gorszą izolację ! A z moich doświadczeń życiowych (np powybijane szyby) ma g... nie izolację???? :lol: :lol: :lol:
Do tego nie potrzeba Twoich doświadczeń życiowych, tylko trochę wiedzy na ten temat. Z poprawnie wykonanych obliczeń wyjdzie to samo co z Twojego doświadczenia :).