PDA

Zobacz pełną wersję : dom ciepły, pasywny albo 3 lub 5 litrowy



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34] 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54

Szkaradzio
11-12-2011, 20:11
piec kaflowy na kazdej kondygnacji powinien załatwic sprawe. Czuje sie jakbym wybudował sobie bunkier w technologii z 18 wieku :). Moze jednak nie będzie tak źle... wg moich wyliczeń przy zapotrzebowaniu rocznym 25 000 kWh i paleniu pelletem koszty rocznie to ok 4000 zł. Nie wiem tylko czy wziąć piec wielopaliwowy i godzić się z niższą sprawnoscią i dość uciążliwą obsługą w zamian z możliwość palenia owsem, drewnem i innymi wynalazkami, czy zainwestować w np automatyczny Kocioł BioWin firmy Windhager Zentralheizung lub Greń - dołączyć pneumatyczne podawanie pelletu i jest spokój przez cały sezon.

klaudiusz_x
12-12-2011, 21:41
Obawiam się że "tanie" nośniki energii mogą nieproporcjonalnie szybciej drożeć od pozostałych.

Piczman
13-12-2011, 07:35
Obawiam się że "tanie" nośniki energii mogą nieproporcjonalnie szybciej drożeć od pozostałych.

Nie sądzę.
Większość "tanich" nośników są wytwarzane z odpadów produkcji.
Powstanie brykietów oraz pelletu to pozbycie się odpadów z którymi każdy zakład produkcji np. łóżek czy krzeseł z drewna musi coś zrobić .
A koszt wyprodukowania paliwa z odpadu nie jest tak ściśle powiązany z rynkiem .

Szkaradzio
13-12-2011, 16:16
:) ostatnio podczas rozmowy z kolega z Lasów: "sprzedaż rosnie nam o 15% rocznie, i wynika to wyłacznie ze wzrostu cen, bo ilość pozyskiwanego drewna jest stała"... odpady z droższego surowca pewnie też będą drożeć. Wszystkie te wyliczanki to troche wróżenie z fusów - byłoby idealnie skupić sie na stworzeniu maksymalnie uniwersalnego układu grzewczego przy stosunkowo małej inwestycji - wówczas ew przeróbki przy zmianie trendu na rynku opału nie powodują wyłożenia się koncepcji grzania. :):).. ale chyba nie ma takiego.

R&K
13-12-2011, 19:04
skoro już jesteśmy przy domach pasywnych lub max takich 3 l
to pytanie dotyczące kanalizacji - a dokładniej jej odpowietrzenia
jak rozwiązać ta kwestię ? dziś dowiedziałem się od hydraulika że będzie potrzebna dziura w dachu ...
nie po to budowałem dom bez kominów by teraz robić dziurę na coś takiego ....

jak tą sprawę najlepiej rozwiązać ??

Konrad

autorus
13-12-2011, 19:20
też jestem ciekawy, no ale inaczej chyba się jednak nie da :( Chyba ze może jakoś podłączyć reku?

1igor1
13-12-2011, 19:22
Ja u siebie dałem napowietrzacz w łazience w najwyższym punkcie pionu, daje rade

1igor1
13-12-2011, 19:46
hmm, ja go mam w łatwodostępnym miejscu, także jak będzie trzeba to go nawet co 5 lat mogę wymianiać, w jednym domu używalem takiego przez 6 lat i nigdy problemu nie robił. Może te napowietrzacze sprzed 20 lat miały jakieś wady. Poza tym czym one się się zapychały??

klaudiusz_x
13-12-2011, 21:47
Stosowaliście kołnierze Fakro: EHV-ATThermo? Jutro zamawiam okna i mam zamiar właśnie takie zamówić (kołnierze). Według reklamówki: umożliwia docieplenie okien dachowych ponad powierzchnię łat.
Na dachu będzie dachówka.

R&K
13-12-2011, 21:57
tak ja u siebie mam takie - świeżo co montowane - również dachówka
ekipa i tak montując okno wykonała dodatkowy kołnierz z wełny i membrany Tyvek dookoła okna na zewnątrz

Konrad

efka3
14-12-2011, 10:11
ogrzewanie kotłem elektrycznym - wrzucam wątek z "ogrzewanie gazowe czy na prąd"

Mam pytanie do osób, które miały okazję spotkać się z układem CO ogrzewanym kotłem elektrycznym. Np coś takiego http://www.kospel.pl/pl/produkty/ele...-kotly-co.html

Budujemy dom w technologii szkieletowej. Parterowy 112 m2 z możliwością adaptacji poddasza (w dalekiej przyszłości). Pierwotne założenia były takie: podłogówka na całości (parter), kocioł gazowy kondensacyjny, kominek z płaszczem, bufor na ciepła wodę, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, rurowe GWC.

Rozłożyliśmy podłogówkę i .... kontorolny telefon do gazowni, jak tam nasze przyłącze, chcieliśmy gaz we wrześniu, już październik a tu nie widać, żeby coś się działo i okazało się.... sąsiedzi nie wyrazili zgody na puszczenie gazu przez ich działki... Pan uprzejmie poinformował, że podejmą jeszcze jakieś próby negocjacji, ale jak nic nie uda się zrobić to po prostu odstąpią od umowy. Przyszło jeszcze pismo, że z uwagi na "procedury" najwcześniej w październiku 2012 mogą podłączyć gaz. To oficjalne pismo, ale nie oficjalnie mogą zrezygnować z rozbudowy sieci jeśli nie będzie to "ekonomicznie" uzasadnione.

No i pojawił się problem... czym zastąpić nasz kocioł gazowy? Kotłowania na węgiel i olej nie wchodzi w grę. Od razu nie chcieliśmy takiego rozwiązania. Wystarczy "kotłownia w salonie" jak to złośliwi mówią. Kominkiem jakiś czas damy radę - zwłaszcza, że przeprowadzka dopiero po zimie ale jak zrobić odbiór budynku i co będzie jeśli rzeczywiście nie będziemy mieli gazu.

Dom mamy dość dobrze ocieplony. Podłoga 15 cm, w ścianach wełna 15 cm, strop 20 cm i ocieplony dach na poddaszu, okna 3 szybowe montowane w ociepleniu, na zewnątrz 20 cm styropian. Wg informacji producenta, kocioł elektryczny nie doprowadzi nas do bankructwa, a być może przy takich rozwiązaniach jakie zastosowaliśmy w domu nie będziemy chcieli go wymienić na gazowy... I tak zamierzamy palić w kominku i dlatego wstawimy bufor, Kocioł miałby tylko dogrzewać dom, żeby utrzymać minimalna temperaturę np. podczas dłuższej nieobecności w domu oraz podgrzewać wodę w CWU poza sezonem grzewczym - zanim "zmontuejmy solary" ) Niestety w necie nie znalazłam wielu informacji od użytkowników takiego rozwiązania... Czy ktoś z Was może coś podpowiedzieć na ten temat...

andriuss
14-12-2011, 10:22
I tak zamierzamy palić w kominku i dlatego wstawimy bufor, Kocioł miałby tylko dogrzewać dom, żeby utrzymać minimalna temperaturę np. podczas dłuższej nieobecności w domu oraz podgrzewać wodę w CWU poza sezonem grzewczym - zanim "zmontuejmy solary" ) Niestety w necie nie znalazłam wielu informacji od użytkowników takiego rozwiązania... Czy ktoś z Was może coś podpowiedzieć na ten temat...

Skoro macie już wodną podłogówkę i będzie bufor, to ja sugerowałbym poprzestać na grzałkach do bufora. Kocioł chyba nie ma tu wartości dodanej.

edit, PS. macie 15 cm wełny w ścianach i dodatkowo jeszcze 20 cm styropianu na zewnątrz?

efka3
14-12-2011, 12:19
No tak, ale... czy grzałka w buforze pozwoli na odbiór budynku - sam kominek nie może być jedynym źródłem ciepła. Wydaje mi się, że to jest właśnie ta wartość dodana


Tak mamy 20 cm styropianu na zewnatrz

andriuss
14-12-2011, 12:34
No tak, ale... czy grzałka w buforze pozwoli na odbiór budynku - sam kominek nie może być jedynym źródłem ciepła. Wydaje mi się, że to jest właśnie ta wartość dodana


Tak mamy 20 cm styropianu na zewnatrz

Posiadanie niepotrzebnego do niczego urządzenia, które ma w nazwie 'kocioł' warunkiem odbioru budynku? :o Nie znam się, ale jeśli, to była by to najgłupsza rzecz o jakiej słyszałem od kwartału. A czym się niby różni kocioł od zestawu bufor + grzałka + pompa obiegowa? A w Twoim przypadku to jakieś 2 KPLN różnicy.

Przy takim ociepleniu w szkieletowcu skupiłbym się raczej na problemie: jak zbić temperaturę w salonie poniżej 40* po godzinie palenia w kominku ;)

edit - ktoś sprzedaje:

http://allegro.pl/kospel-kociol-elektryczny-8kw-jak-nowy-okazja-i1991251408.html

Może jeśli nie Ty, to Arturo się skusi

Andrzej.K
14-12-2011, 15:17
:p

Przy takim ociepleniu w szkieletowcu skupiłbym się raczej na problemie: jak zbić temperaturę w salonie poniżej 40* po godzinie palenia w kominku ;)






:p

efka3
14-12-2011, 23:10
Przy takim ociepleniu w szkieletowcu skupiłbym się raczej na problemie: jak zbić temperaturę w salonie poniżej 40* po godzinie palenia w kominku ;)



Przynajmniej jakaś pozytywna strona - będzie ciepło :)
A tak poważnie, bylismy w domu ogrzewanym kominkiem z PW, trochę lepiej ocieplonym od naszego ... więcej wełny w ścianach, grubsza warstwa izolacjii w podłodze... był styczeń czy luty tego roku. Było ciepło... spędziliśmy tam kilka godzin i 40 * napewno nie było. No, ale może Ty miałeś inne doswiadczenia... Ja jescze trochę muszę poczekać zanim zweryfikuje to u siebie.

kbab
15-12-2011, 06:57
No i pojawił się problem... czym zastąpić nasz kocioł gazowy? Kotłowania na węgiel i olej nie wchodzi w grę. Od razu nie chcieliśmy takiego rozwiązania. Wystarczy "kotłownia w salonie" jak to złośliwi mówią. Kominkiem jakiś czas damy radę - zwłaszcza, że przeprowadzka dopiero po zimie ale jak zrobić odbiór budynku i co będzie jeśli rzeczywiście nie będziemy mieli gazu.

Dom mamy dość dobrze ocieplony. Podłoga 15 cm, w ścianach wełna 15 cm, strop 20 cm i ocieplony dach na poddaszu, okna 3 szybowe montowane w ociepleniu, na zewnątrz 20 cm styropian. Wg informacji producenta, kocioł elektryczny nie doprowadzi nas do bankructwa, a być może przy takich rozwiązaniach jakie zastosowaliśmy w domu nie będziemy chcieli go wymienić na gazowy... I tak zamierzamy palić w kominku i dlatego wstawimy bufor, Kocioł miałby tylko dogrzewać dom, żeby utrzymać minimalna temperaturę np. podczas dłuższej nieobecności w domu oraz podgrzewać wodę w CWU poza sezonem grzewczym - zanim "zmontuejmy solary" ) Niestety w necie nie znalazłam wielu informacji od użytkowników takiego rozwiązania... Czy ktoś z Was może coś podpowiedzieć na ten temat...
W takim przypadku zdecydowałbym się na małą pc pw do cwu i wspomagania ogrzewania w okresach przejściowych. Z bufora bym zrezygnował, za to byłby duży zbiornik cwu 300l lub większy. W takim domu wystarczającym buforem jest podłogówka, którą ładowałbym prądem (mogą być grzałki w zbiorniku), pc oraz kominkiem przez pw. Kominek w takim domu może nie radzić sobie z dużym buforem, ale ze zbiornikiem cwu i podłogówką owszem. Gdyby kominek miał doładować bufor 1000l do wyższych temperatur np 80* to musiałby grzać długo z wyższą temperaturą zużywając sporo drewna i przegrzewając dom. W takim domu można palić w kominku długo, powoli, od góry nie przegrzewając domu, ale w taki sposób nie doładuje się bufora (wiem bo tak mam, teraz kominek leeeedwo podgrzewa cwu w zbiorniku 300l). W takim domu system grzewczy składający się z kominka z pw, małej pc pw, i grzałek w zbiorniku będzie wystarczający, przy akceptowalnych kosztach inwestycyjnych jak i eksploatacyjnych. Zbiornik z dwoma wężownicami, aby w przyszłości podłączyć solary (na tymi bym się zastanowił, bo przy pc to raczej byłby drogi gadżet).

Depi
15-12-2011, 07:49
Grzanie kominkiem to porażka. Nie wiem czemu ludzie świadomie cofają się do epoki średniowiecza. A podłogówka to żaden bufor - ja czuję wyraźnie, kiedy piec grzeje, a kiedy nie. Nie ma co marzyć, że naładowana nocą tanim prądem podłoga będzie ciepła przez cały dzień.

Myślę, że trzeba się pogodzić z grzaniem prądem, albo zrobić PC. Ja jakbym miał budować drugi raz to właśnie bym starał się jednak zrobić PC, oczywiście z dolnym źródłem w ziemi. Gaz i tak mnie wyszedł bardzo drogo, no ale człowiek mądrzy dopiero jest po fakcie.

Jak chcesz na probę (loub na tymczasem) to u mnie na ścianie wisi taki mały kociołek elektryczny ktorym ja grzałem dom zanim podłączyli mi gaz. Oddam za bezcen :)

budowlany_laik
15-12-2011, 08:03
A podłogówka to żaden bufor - ja czuję wyraźnie, kiedy piec grzeje, a kiedy nie. Nie ma co marzyć, że naładowana nocą tanim prądem podłoga będzie ciepła przez cały dzień.
Pewnie mamy inną masę akumulacyjną i inaczej odizolowaną (u Ciebie wylewka?), ale u mnie, przy płycie fundamentowej 20 cm izolowanej od dołu, wahania w ciągu doby to ok. 0,5K. Podłogę grzeję przez 5,5h w nocy i w razie potrzeby niecałe 2h w dzień (wsio w taniej taryfie). Działowe z silikatów.

kbab
15-12-2011, 08:14
Palę w kominku 8-my sezon, jest to bardzo przyjazny system ogrzewania do tego z najtańszym, ekologicznym nośnikiem energii. Podłogówkę przedtem też "czułem" - teraz dokładnie mierzę - jest to solidny bufor, w którym można zakumulować wystarczającą ilość energii w tańszej taryfie aby zaspokoić zapotrzebowanie na ogrzewanie w całości w domu energooszczędnym. Depi, może nie lubisz lub nie potrafisz palić w swoim kominku, a do oceny sprawności podłogówki kup przyzwoity miernik temperatury. Mnie gaz nie wychodzi "bardzo drogo" - przeciętna z 6 lat wynosi 1075zł, za ostatni rok wg faktur zapłaciłem 1218,86zł.

kbab
15-12-2011, 08:39
Kbab - nazwać palenie w kominku przyjaznym systemem ogrzewania może chyba tylko masochista :D
Ty lubisz - pełna zgoda, ale nie uogólniaj...
Tak lubię z lampką dobrego wina w wygodnym fotelu przy kominku często się łapię na "wgapianiu" się w ogień zamiast w tv, nie potrafię sobie wyobrazić przyglądanie się pc, kaloryferom, podłogówce czy co tam jeszcze grzeje - czy to rzeczywiście objawy masochizmu??? Widok ognia, odczucie właśnie takiego ciepła ma dobry wpływ na moje samopoczucie, obsługa kominka nie stanowi dla mnie jeszcze problemu, kiedy dla mnie będzie już z tym problem, to zrobią to młodsi - na mnie to ma pozytywny wpływ i niech tak zostanie.

budowlany_laik
15-12-2011, 08:42
[...]do oceny sprawności podłogówki kup przyzwoity miernik temperatury.
Możesz coś polecić? Albo chociaż jakiego typu to ma być miernik. Mam tylko taki do piekarnika (do pieczeni) :)
Na allegrogo jest tego mnóstwo, nie wiem co wybrać.

Chciałbym pomierzyć temperatury podłogi u mnie.

Piczman
15-12-2011, 09:00
Tak lubię z lampką dobrego wina w wygodnym fotelu przy kominku często się łapię na "wgapianiu" się w ogień zamiast w tv

Czyli bezrobotny alkoholik któremu odłączyli prąd ? :D

Sorry za żarcik i przyznaję ze też mam miłe uczucia przebywając w pobliżu kominka u znajomych ale Ty masz może kogoś cały dzień w domu albo dużo czasu że sobie możesz na to pozwolić !?
Ja niestety nie mam, ale rozwiązałem to inaczej, palę ekologicznym i tanim paliwem, bufor mam w kotłowni a nie pod nogami i nie muszę spędzać wielu godzin pilnując kotła mając przy tym ogrzewanie 24/h sterowane pogodowo :)

Każdy ma co ma, może to kwestia przyzwyczajenia ?

kbab
15-12-2011, 09:32
Chciałbym pomierzyć temperatury podłogi u mnie.
Polecam pirometr - nie musi być z górnej półki,

kbab
15-12-2011, 09:42
Każdy ma co ma, może to kwestia przyzwyczajenia ?
Przez jakiś czas mieszkałem w mieszkaniu z piecami kaflowymi, tylko niektórzy wiedzą jakie to ogrzewanie i jakie uczucie jest przyjść z mrozu i oprzeć się plecami o taki piec, ale tak było w "epoce średniowiecza".

Liwko
15-12-2011, 09:49
Przez jakiś czas mieszkałem w mieszkaniu z piecami kaflowymi, tylko niektórzy wiedzą jakie to ogrzewanie i jakie uczucie jest przyjść z mrozu i oprzeć się plecami o taki piec, ale tak było w "epoce średniowiecza".

Ja to pamiętam. Pamiętam jeszcze jak dziadek lub babcia, dzień w dzień, zasuwali z węglarką. Ale mi tam było przyjemnie:)

orko
15-12-2011, 10:01
Tak a propo średniowiecza:
Kiedyś szynka była jadłem dla biedoty a teraz ...

Piczman
15-12-2011, 11:39
Ja 8 lat temu wynajmowałem dom drewniany z piecem kaflowym .
Przychodziłem z pracy i rozpalałem szybko bo było + 12 C w "salonie" .
Nad ranem łapała mnie alergia i miałem małe piekiełko bo 26 C łapało .
Ten piec był jak by to powiedzieć trudny do sterowania :)

kbab
15-12-2011, 12:04
Rano 26*, po południu 12* - to świadczy o tym, że dom miał bardzo duże straty, obecnie bez modernizacji takiego byłby bardzo drogi w utrzymaniu. To nie problem w sterowalności pieca.

Piczman
15-12-2011, 12:29
Taki piec jest kompletnie niesterowalny, to bufor którego energią zgromadzona nie można rozporządzać w czasie .
Gdyby można było wpompować w podłogówkę +80 C w godzinach taniej taryfy sytuacja była by podobna .

Fakt, im cieplejszy dom tym mniejsze z tym problemy i można było by się nauczyć z tym żyć ale wystarczyły by duże skoki temp. na zewnątrz w okresach przejściowych i już niewesoło .

piwopijca
15-12-2011, 12:58
Kominet to sredniowiecze - nie zmieni tego zaden milosnik "prac domowych".
W "epoce" wspolczesnej wymyslono juz sterowalne urzadzenia grzewcze :)

Tak powaznie to niewyobrazam soebi kotlowni w salonie i czestego "sprzatania" wkladu kominkowego,czyszczenia szyby ...
wole jednak miec to w pomieszczeniu gospodarczym a w kominku napalic jednym lub dwoma polanami dla przyjemnosci a nie z musu.
Nie ma sensu o tym dyskutowac bo Tych ktorzy pala w kominku jako podstawowym zrodle ciepla nie przekona sie, przeciez juz maja tak zrobione i musza widziec dobre tego strony, chocby tansze inwestycyjnie rozwiazanie czy codzienne (zalezne od temp. oczywiscie) ogladanie ognia w kominku itp. itd.
Jak to mawiaja, kazda sroka swoj ogon ...

Pzdr.

orko
15-12-2011, 13:11
Konieczność wykorzystania PC do ogrzewania domu to dopiero średniowiecze.

ravbc
15-12-2011, 13:22
Konieczność wykorzystania PC do ogrzewania domu to dopiero średniowiecze.

Z ciekawości: co w tym średnowcznego? Technologia PC nie jest może nowa, ale żeby aż tak stara była? No i skąd ta konieczność? Ktoś gdzieś zmusza do takiej formy pozyskiwania ciepła?

ravbc
15-12-2011, 13:23
Konieczność wykorzystania PC do ogrzewania domu to dopiero średniowiecze.

Z ciekawości: co w tym średnowcznego? Technologia PC nie jest może nowa, ale żeby aż tak stara była? No i skąd ta konieczność? Ktoś gdzieś zmusza do takiej formy pozyskiwania ciepła?

Liwko
15-12-2011, 14:12
Konieczność wykorzystania PC do ogrzewania domu to dopiero średniowiecze.

Zejdź do zapotrzebowania mojego domu do 20kWh/m2, bez PC, bym miał takie rachunki jakie mam dzisiaj, za taką samą kasę. Startuj:D

bajcik
15-12-2011, 14:13
czy sa bufory ciepła, które mogą współpracować z grzejnikami? Ma to sens? Nawet jeśli te grzejniki będą pracować przy 50 stopniach, to na oko 1m3 bufora to nic dla takiej chałupki. A więcej nie wejdzie do kotłowni - poza tym koszt bufora to też nie są małe pieniądze.

To tylko kwestia pojemności.
Jak podłogówka ma pełną moc w zakresie 30-90st (dT=60st), to grzejnik ma pełną moc w zakresie 50-90st (dT=40st)
Więc przy grzejnikach bufor musi być o połowę większy.

Tona wody przy podłogówce pomieści 70kWh
Ta sama tona wody przy grzejnikach pomieści 45kWh (dla czepialskich: po rozładowaniu do 50st dalej będzie grzać, ale z malejącą mocą)

orko
15-12-2011, 15:17
Zejdź do zapotrzebowania mojego domu do 20kWh/m2, bez PC, bym miał takie rachunki jakie mam dzisiaj, za taką samą kasę. Startuj:D
Tak na szybko powinna wystarczyć likwidacja okien.
Żart :)

orko
15-12-2011, 15:23
Z ciekawości: co w tym średnowcznego? Technologia PC nie jest może nowa, ale żeby aż tak stara była?
Nowoczesny dom powinien być tak zbudowany aby PC nie była potrzebna. Tylko tyle i aż tyle.

Piczman
15-12-2011, 15:36
Właśnie odbyłem rozmowę z młodym człowiekiem który ma taka opinię na temat energooszczędnego i nowoczesnego budowania :

" jakieś rekuperatory, rury w ziemi, szum, kurz, czyszczenie i naprawianie tego wszystkiego,,,
kolega ma , wydał kupę kasy i żałuje, to nie dla mnie "

Z przykrością stwierdzam że 90 % inwestorów jest albo dochodzi po przeczytaniu kilku artykułów do takiego zdania .

Czy aby zmienić to nastawienie energia musiałaby wzrosnąć 10-krotnie ?

jasiek71
15-12-2011, 19:18
Właśnie odbyłem rozmowę z młodym człowiekiem który ma taka opinię na temat energooszczędnego i nowoczesnego budowania :

" jakieś rekuperatory, rury w ziemi, szum, kurz, czyszczenie i naprawianie tego wszystkiego,,,
kolega ma , wydał kupę kasy i żałuje, to nie dla mnie "

Z przykrością stwierdzam że 90 % inwestorów jest albo dochodzi po przeczytaniu kilku artykułów do takiego zdania .

Czy aby zmienić to nastawienie energia musiałaby wzrosnąć 10-krotnie ?

jak dla mnie całą WM razem z GWC czy GGWC jest więcej iluzją niż jakąś większą korzyścią ...
wentylując 100m3/h bez odzysku ciepła stracimy jakieś 1500 kwh przez cały sezon grzewczy, przy ogrzewaniu prądem w taniej taryfie daje nam ok. 480zł straty...
wentylatory pracując na okrągło zużyją w tym czasie ok.200 kwh przy stawce liczonej całodobowo (pracują w taniej i drogiej taryfie )daje ok. 120zł za sezon
sam rekuperator też nie ma 100% sprawności, przyjmijmy 90%
strata z tego tytułu to ok. 150kwh daje nam ok. 50zł
jakaś wymiana filtrów ze 30-50zł
policzmy...
480-120-50-30=280
zyskujemy ok. 280zł zysku całą tą maszynerią wartą ok. 15.000zł
nie wspomnę o pompce do GGWC i wentylowaniu na okrągło cały rok...
uwzględniając serwisowanie podczas eksploatacji (jakieś naprawy silników, pompek itp.)prędzej dołożymy do tego interesu niż się zamortyzuje ...
o zakupie tego wszystkiego z kredytu na chałupę nawet nie wspominam;)

R&K
15-12-2011, 19:34
jasiek71 - nie można tak liczyć - WM jest zamiast kominów - u mnie w projekcie było ich 3!!

Konrad

Liwko
15-12-2011, 19:36
Zawsze mówiłem, że WM z reku to bardziej komfort niż oszczędność;) Przy PC to nawet nie ma sensu liczyć.

jasiek71
15-12-2011, 19:39
jasiek71 - nie można tak liczyć - WM jest zamiast kominów - u mnie w projekcie było ich 3!!

Konrad

he he...
wszystko można;)
można też zrobić prosty układ kanałów i zwykłe wentylatorki kanałowe, wszystko razem za 1-1,5 klocka
na ścianie południowej zrobić kolektor powietrzny za 500zł jako czerpnia..., za cały sezon wyjdziesz na zero...

jasiek71
15-12-2011, 19:40
Zawsze mówiłem, że WM z reku to bardziej komfort niż oszczędność;) Przy PC to nawet nie ma sensu liczyć.

dokładnie...
moje wyliczenia są przecież przy czystym prądzie...

jasiek71
15-12-2011, 20:01
Ale na miłość boską nie wygadujże głupstw Waszmość i - przede wszystkim - nie mierz wszystkich swoją miarą.



napisz gdzie napisałem jakieś głupstwa ??
ja nikogo nie mierzę piszę tylko jak to wygląda w praktyce...
sam mam to wszystko zamontowane, pomierzone ...
tu napisałem dla czego nie widać zysków;)

tomek131
15-12-2011, 20:17
Ja nie mam WM i twierdze to samo co Jasiek,a on przecież ma i policzył.Od wielu rożni się tym ,że jej nie sprzedaje ani nie montuje

jasiek71
15-12-2011, 20:42
ProStaś
na najniższym biegu ile m3 pompuje twoja wentylacja ?
znając życie tak lecisz całą zimę...

jasiek71
15-12-2011, 20:45
Ja dla mojego domu na szybko zmieniłem w OZC z WM na wentylacja naturalna - różnica w zapotrzebowaniu na CO - 3200kwh

pierwsze kilka lat żywcem z zewnątrz wentylatorkami...
następny rok przez GWC bez reku...
następny reku plus GWC...
cały czas na ogrzewanie w okolicach 8000kwh/sezon
uważacie że można zejść o 3000 kwh dzięki WM ???

jeszcze zapomniałem...
cały czas mam za niską wilgotność w domu a to znaczy że przewentylowany...

Liwko
15-12-2011, 20:46
Ja dla mojego domu na szybko zmieniłem w OZC z WM na wentylacja naturalna - różnica w zapotrzebowaniu na CO - 3200kwh

He, he. No to teraz podziel tą kwotę przez COP, odejmij zużyte kWh pracy reku i filtry;) Ta rekuperacja nigdy nam (z PC) się nie zwróci, ale to nie znaczy, że nie warto jej robić. Warto, komfort jest wart tych pieniędzy.:)

jasiek71
15-12-2011, 20:50
He, he. No to teraz podziel tą kwotę przez COP, odejmij zużyte kWh pracy reku i filtry;) Ta rekuperacja nigdy nam (z PC) się nie zwróci, ale to nie znaczy, że nie warto jej robić. Warto, komfort jest wart tych pieniędzy.:)

tu dochodzimy do sedna...
po kiego grzyba jakaś wypasiona centrala, skoro wystarczy pierwsza lepsza byle cicha była...

R&K
15-12-2011, 21:05
czasami gdybacie i rozpisujecie się Panowie ...... o d... Maryny

alternatywą dla domów takich jak Wasze jest też w sezonie zatrudnienie pijaka spod przysłowiowej budki z piwem który za piwo będzie Wam zbierał chrust w pobliskim lesie a za 2 piwo palił w piecu

też będzie dla Was bezobsługowo , ciepło i co najważniejsze TANIO

;)

jasiek71
15-12-2011, 21:10
czasami gdybacie i rozpisujecie się Panowie ...... o d... Maryny

alternatywą dla domów takich jak Wasze jest też w sezonie zatrudnienie pijaka spod przysłowiowej budki z piwem który za piwo będzie Wam zbierał chrust w pobliskim lesie a za 2 piwo palił w piecu

też będzie dla Was bezobsługowo , ciepło i co najważniejsze TANIO

;)

albo 200 tys kredytu więcej na trzydzieści lat ...
i mówić że ogrzewanie to marne grosze...;)

R&K
15-12-2011, 21:15
komfort kosztuje ... dlatego budujemy i mieszkamy w takich domach a nie innych ... a nie w gliniankach

z reszta jak Arturo napisał że wyda na dom 200 tys to wszyscy udowadniają mu że nie da rady , jak wydasz 400 to piszą że za dużo ...

i znajdź tu złoty środek

jasiek71
15-12-2011, 21:16
z reszta jak Arturo napisał że wyda na dom 200 tys to wszyscy udowadniają mu że nie da rady , jak wydasz 400 to piszą że za dużo ...

i znajdź tu złoty środek

300 tys.:P

Arturo72
15-12-2011, 21:23
z reszta jak Arturo napisał że wyda na dom 200 tys to wszyscy udowadniają mu że nie da rady
Przepraszam,250tys.zł ;)

R&K
15-12-2011, 21:27
no ale 50 Ci zwracają

Arturo72
15-12-2011, 21:32
no ale 50 Ci zwracają
No tak,ale nie bądźmy już tacy drobiazgowi ;)
Mniej wyłoże swojej kasy ale całkowity koszt budowy planuje na 250tys.zł :)

R&K
15-12-2011, 21:37
no niby tak ale wiesz jak to jest - nie ważne ile coś kosztuje - ważne ile za to płacisz ...
chce ktoś dom za 200 tys - niech przeprowadzi się na Śląsk ;)

rozne województwa/ gminy / powiaty dają dotację na kolektory, ktoś je kupuje a dolicza tyle ile zapłacił - u mnie nic nie refundują wiec mój dom jest droższy ...

jasiek71
15-12-2011, 21:50
no niby tak ale wiesz jak to jest - nie ważne ile coś kosztuje - ważne ile za to płacisz ...
chce ktoś dom za 200 tys - niech przeprowadzi się na Śląsk ;)



jak ktoś trochę manualny to wszędzie postawi chałupę za te 200 kawałków...

ravbc
15-12-2011, 23:02
Nowoczesny dom powinien być tak zbudowany aby PC nie była potrzebna. Tylko tyle i aż tyle.

To weź tak nowocześnie zbuduj duży dom (tak ze 300m2) dla dwóch osób, zamieszkany głównie wieczorowo-weekendowo. Oczywiście da się, ale taniej będzie wsadzić PC ;-)

piwopijca
16-12-2011, 06:38
To weź tak nowocześnie zbuduj duży dom (tak ze 300m2) dla dwóch osób, zamieszkany głównie wieczorowo-weekendowo. Oczywiście da się, ale taniej będzie wsadzić PC ;-)

Tutaj mozna by sie zakladac czy jest to w naszych warunkach wykonalne przy tak malych zysach bytowych etc...
Ja widze po sobie ze dla 215m2 podlog grzanych dwie osoby wieczorowo nie sa w stanie zapewnic znaczacych zyskow mimo codziennego gotowania, kapieli itp.
Tylko zyski solarne daja wymierne i widoczne korzysci, zyski bytowe sa u mnie prawie niezauwazalne.

Pzdr.

malux20
16-12-2011, 07:36
He, he. No to teraz podziel tą kwotę przez COP, odejmij zużyte kWh pracy reku i filtry;) Ta rekuperacja nigdy nam (z PC) się nie zwróci, ale to nie znaczy, że nie warto jej robić. Warto, komfort jest wart tych pieniędzy.:)

liwko to ja kujawiak :bye:
faktycznie masz rację no ale mi reku jest potrzebne żeby kupić mniejszą i tańszą pompę powietrzną i przy okazji mieć świeże powietrze

Piczman
16-12-2011, 07:53
Czym się różni dla zwykłego inwestora pełnowartościowa WM od kanałów z 2 wentylatorami kanałowymi i sterownikiem ?
Niestety tylko kosztem centrali.
Cała reszta zostaje i niczym się nie różni .

Bo nie każdy jest takim magikiem aby zbudować sobie dom i zostać fachowcem w każdej dziedzinie !
Myślę że warto dołożyć te 5 tyś i mieć ten komfort !

Co do wyliczanek i stwierdzeń że WM się nie opłaca to ciekawe jak by sprawa wyglądała gdyby wszyscy wnikliwie przyglądali się wentylacji grawitacyjnej .
Niekiedy te ładne kominy z wkładami i klinkierem kosztują ponad 15 tyś nie dając nam kompletnie NIC !

miloszenko
16-12-2011, 08:16
kiedyś był taki artykuł w muratorze - było te koszta policzone i wynikało z niego, ze różnica w cenie między wentylacją grawitacyjną a mechaniczną sprowadza się do kosztu zakupu rekuperatora. Oczywiście to dla nowo budowanego domu w którym rezygnujemy z kominów wentylacyjnych - poszukam tego artykułu, może znajdę w archiwum

To jest generalna opinia, nie przykladalbym tego do kazdego nowego domu. Swoja droga w domach z went. grawitacyjna ciezko jest oszacowac rzeczywiste straty na ciaplo na wentylacje, bo bardzo czesto i gesto okna sie otwiera, rozwiera, bo sama z siebie wiekszosc czasu niestety nie dziala optymalnie.

Pozdrawiam

malux20
16-12-2011, 09:15
kiedyś był taki artykuł w muratorze - było te koszta policzone i wynikało z niego, ze różnica w cenie między wentylacją grawitacyjną a mechaniczną sprowadza się do kosztu zakupu rekuperatora. Oczywiście to dla nowo budowanego domu w którym rezygnujemy z kominów wentylacyjnych - poszukam tego artykułu, może znajdę w archiwum
no u mnie na budowie takie obliczania zgadzałyby się

autorus
16-12-2011, 09:23
Niedawno dopiero zwróciłem uwagę na fakt raczej oczywisty ze jak budujemy dom z GW i zwykłym piecem to sa zazwyczaj 2-3 kominy a nie jeden.
Przy WM i ogrzewaniu nie wymagającym komina jest to spora oszczędność. Do tej pory zawsze liczyłem komin jako 1szt.

Depi
16-12-2011, 09:33
depi ma mały delikatny domek z BK, ktoś go dawno temu wrobił ten szajs i teraz musi patrzeć jak mu ściany się rysują :P

Primo - mały, jak mały. Moim zdaniem 2x za duzy :)
Secundo - wiele można o moim domu powiedzieć, ale że delikatny to naprawde się uśmiałem :D Wszędzie żelbetowe słupy, wygląda to jak rama H normalnie, na tym najpierw jeden monolit żelbetowy 20cm, a nad góre jeszcze jeden monolit żelbetowy, ale cieniutki, bo tylko 18cm. delikatny? Hahaaha :D Myslę, że masy akumulacyjnej mam dość, choć oczywiście lepiej byłoby mieć płytę fundamentową. Coż - next time...
Tertio - nikt mnie nie wrobił, BK sobie bardzo chwalę, choć mogłoby go być więcej. Pluje sobie w brodę za głupi pomysł z działówkami i wewnętrznymi nosnymi z ceramiki. To jest dopiero szajs. Na drugi raz wziąłbym silkę za każdą cenę, ale właśnie dałem się skołować hasłom "zdrowa ceramika", choć oczywiście nie wierze w ten bzdety, ale jako "budowanie wartości odsprzedażowej" ;)
Quadro - ściana mi się rysuje owszem jedna, ale akurat wewnętrzna, czyli z ceramiki. Te z BK jakoś nie chcą. I to zapewne dlatego, że akurat wisi nad schodami i pewnie nawet te 20cm żelbetu się nieco ugięło.
Quinto - (tu już ad kbab) - kominek mam, lubię bardzo siedzieć z [wstaw ulubiony napój] i się weń wgapiać. Czasem w nim nawet palę. Ale myśl, że MUSIAŁBYM to robic CODZIENNIE jest dla mnie straszna. Ale, trzymając sie łaciny: de gustibus et de coloribus non est disputandum.

I z tym optymistycznym akcentem wracam do pracy :)

Liwko
16-12-2011, 09:36
liwko to ja kujawiak :bye:
faktycznie masz rację no ale mi reku jest potrzebne żeby kupić mniejszą i tańszą pompę powietrzną i przy okazji mieć świeże powietrze

Zawsze mówiłem, że Kujawiaka to trzeba w mordę lać:D (kujawiak wie o co chodzi;))
To prawda, tak też można policzyć, więc ta wentylacja wychodzi niewiele drożej od grawitacyjnej.

Depi
16-12-2011, 09:37
no u mnie na budowie takie obliczania zgadzałyby się

A u mnie nie. Do pieca i tak mam 1 komin, do kominka mam 2 komin. Wystarczyłoby je troche rozbudowac o kanały wentylacyjne.

Do tego dodać różną galanterie przy zabudowywaniu przewodow, anemostatu itp.

WM mnie wyszła sporo drożej, ale ja nie żałuję. A najbardziej ją kocha moja Żona :)

Liwko
16-12-2011, 09:39
Myślę że warto dołożyć te 5 tyś i mieć ten komfort !


A pewnie że warto!!! Zrozumie to tylko ten co taką, sprawnie działającą wentylację mechaniczną z rekuperatorem ma. Liczenie jej moim zdaniem nie ma sensu. Komfort jest niepoliczalny.

Liwko
16-12-2011, 09:41
w rzeczywistości to tam gdzie jest wentylacja grawitacyjna to wszystkie okna są pozamykane na głucho, bo się oszczędza, w domku wilgotność taka że się woda skrapla na oknach, i zaduch taki jak w szczelnie zakręconym termosie

przypominam zgodnie z normą wymagana jest 1 wymiana powietrza na godzinę, a to oznacza w okolicach 10MWh energii straty, teraz konia z rzędem temu kto mi pokaże domek z wentylacją grawitacyjną gdzie przez cały sezon ogrzewczy okna są uchylone/rozszczelnione

Ale ja nie wierzę w taką wymianę w domach z WM. Zimą jest u wszystkich spoooro mniejsza.

miloszenko
16-12-2011, 09:43
przypominam zgodnie z normą wymagana jest 1 wymiana powietrza na godzinę

Zgodnie z ktora norma ??

Piczman
16-12-2011, 09:51
Zgodnie z ktora norma ??

Forumową :D

Depi, mieszkasz już ?

miloszenko
16-12-2011, 09:55
Forumową :D



Faktycznie w normie stoi: min 20m3/h na mieszkanca, min 1 wymiana /godzine, no to wtedy reku sie zwroci chyba w pol roku porownujac do went. grawitacyjnej, ktora by spelniala to wymaganie :)

miloszenko
16-12-2011, 09:58
To teraz pytanie ile musi kosztowac wentylacja grawitacyjna i w co ja wyposazyc, zeby byla w stanie spelniac normy ?? jakie przeciagi musza byc i jak bardzo jest sie w domu pozatyka kratki tu i tam bo z nich wieje?? Znowu wychodzi na to, ze normy swoje a zycie swoje :(

Pozdrawiam

andriuss
16-12-2011, 10:35
PN/83/B-03430/Az3; 2000. Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania
określa: [I]nie mniej niż 1 wymiana na godzinę


A przypadkiem ta jedna wymiana nie tyczy się pomieszczeń "wywiewnych" tylko? I zgodnie z tym: dom z kuchnią i dwoma łazienkami daje 150m3/h, przy czym i kuchnia i łazienki mają powyżej jednej wymiany?

andriuss
16-12-2011, 11:03
przeoczyłeś ten akapit

Nie przeoczyłem. Napisane jest "więcej niż dwojgiem", a nie "dwojgiem lub więcej". Czyli drzwi do pokoju i np. łazienki. I wciąż wydaje mi się, że jeśli mam nawiew w pokoju 50m3 oraz wywiew 50m3 w kuchni obok, to obydwa te pomieszczenia mają wymianę 50m3 / h. A ten akapit mówi np. o użytkowych strychach, które kiepsko się wentylują z góry na dół i potrzebują jakiegoś wspomagania.

miloszenko
16-12-2011, 11:51
500m3/h to raptem 0,13m3/s
jeżeli domek z wentylacją grawitacyjną ma kilka kanałów wentylacyjnych, np 5 a każdy ma przekrój 10x20cm to mamy przekrój czynny 0,1m2 czyli wiaterek 1,3m/s da nam w godzinę 500m3

PS kominiarz powie że wentylacja jest sprawna jeśli cug w kanale to 2-3m/s

przeoczyłeś ten akapit

OK to ile ciepla uleci w ciagu raku gdyby to tak sprawnie caly rok dzialalo ?

Pozdrawiam

kbab
16-12-2011, 12:17
OK to ile ciepla uleci w ciagu raku gdyby to tak sprawnie caly rok dzialalo ?
Na podgrzanie 12000m3/dobę powietrza o 15* potrzeba 59kWh, w ciągu 200 dni sezonu grzewczego potrzeba 11800kWh

malux20
16-12-2011, 12:18
Zawsze mówiłem, że Kujawiaka to trzeba w mordę lać:D (kujawiak wie o co chodzi;))
To prawda, tak też można policzyć, więc ta wentylacja wychodzi niewiele drożej od grawitacyjnej.

u mnie jest jeden komin do kominka razem z kanałem do pieca [jak będzie trzeba na emeryturze3 czymś grzać
nie zrobiłem dodatkowego 1 komina do wentylacji [oszczędność 5-6 tyś zł] dołożenie z 4 nawiewników higro to z 120-1400 zł.

liwko uważaj bo się doigrasz hehe
kujawiak to kujawiak;)

jasiek71
16-12-2011, 12:28
Na podgrzanie 12000m3/dobę powietrza o 15* potrzeba 59kWh, w ciągu 200 dni sezonu grzewczego potrzeba 11800kWh

zastanawiam się czy wy chociaż staracie się zrozumieć to co piszecie ???
powiedz jak się ma te 11800kwh na podgrzanie powietrza wentylacyjnego do moich 8000kwh na całe ogrzewanie...
zaznaczam że już mam znacznie przewentylowany budynek gdyż wilgotność jest na poziomie ok.28% a będzie jeszcze gorzej jak przyjdą mrozy

piwopijca
16-12-2011, 12:32
To moze nie byc przewentylowanie ale brak produkcji wilgoci w domu.
Ja mam wilgotnosc na poziomie 30% a wentylacje ustawilem na 60 m3/h.
Niestety dom jest zbyt duzy zeby "zwykle" uzytkowanie moglo istotnie zmienic w nim wilgotnosc.
Juz pranie wystawiamy na hall poddasza, otwieram lazienke po kapieli, gotuje sie codziennie i niewiele to zmienia

Pzdr.

jasiek71
16-12-2011, 12:39
To moze nie byc przewentylowanie ale brak produkcji wilgoci w domu.
Ja mam wilgotnosc na poziomie 30% a wentylacje ustawilem na 60 m3/h.
Niestety dom jest zbyt duzy zeby "zwykle" uzytkowanie moglo istotnie zmienic w nim wilgotnosc.
Juz pranie wystawiamy na hall poddasza, otwieram lazienke po kapieli, gotuje sie codziennie i niewiele to zmienia

Pzdr.

u ciebie wcale się nie dziwię, dwie osoby na 200m2 ..., ani wilgoci ani zysków bytowych nie widać
u mnie przy włączonej wentylacji ruszają się liście w kwiatkach w pobliżu anemostatów nawiewowych...
mieszkamy chyba jak większość, rano do pracy, szkoły ...,wieczorem do domu
sobota,niedziela w domu, co drugi dzień pralka...

kbab
16-12-2011, 12:45
zastanawiam się czy wy chociaż staracie się zrozumieć to co piszecie
To jest wynik dla wentylacji grawitacyjnej 500m3/godz przy różnicy temperatur 15* - zwykła matematyka, masz inny wynik?
Było pytanie, odpowiedziałem - tak to rozumiem.

miloszenko
16-12-2011, 12:52
To jest wynik dla wentylacji grawitacyjnej 500m3/godz przy różnicy temperatur 15* - zwykła matematyka, masz inny wynik?
Było pytanie, odpowiedziałem - tak to rozumiem.

To bylo obliczenie dla went. graw. jesli ta spelnialaby wymagania, a ze z reguly dziala gorzej i jeszcze jej sami przeszkadzamy to rachunki w domach w jakis znosnych ramach pozostaja.

Pozdrawiam

jasiek71
16-12-2011, 12:53
To jest wynik dla wentylacji grawitacyjnej 500m3/godz przy różnicy temperatur 15* - zwykła matematyka, masz inny wynik?
Było pytanie, odpowiedziałem - tak to rozumiem.

ja doskonale rozumiem że to matematyka...
tylko takie wyniki nie dają wam nic do myślenia ??

wy robicie wyliczanki, ja idę i spiszę liczniki...
kto jest bliżej prawdy ?

aadamuss24
16-12-2011, 13:23
Jak miałem cały czas włączoną wentylację to wilgotność spadała strasznie, teraz wentyluję kilka godzin w ciągu doby i jest 48%. Dyskomfortu nie odczuwam. Reku pracuje w godzinach obiadowego gotowania, wieczorem i w nocy. pozdr adam

kbab
16-12-2011, 13:42
wy robicie wyliczanki, ja idę i spiszę liczniki...
Moje liczniki odczytuje inkasent, mnie interesują faktury.

piwopijca
16-12-2011, 13:55
...wy robicie wyliczanki, ja idę i spiszę liczniki...
kto jest bliżej prawdy ?

Masz na wszystko podliczniki czy szacujesz co ile moze zuzywac pradu?

Pzdr.

jasiek71
16-12-2011, 21:57
Masz na wszystko podliczniki czy szacujesz co ile moze zuzywac pradu?

Pzdr.

mam dziesięć pod liczników na tablicy i jeden do gniazdka...
a także kilkadziesiąt czujników temperatury...
mam wgląd na większość parametrów jakie mnie interesują;)

ja mam już sześć sezonów grzewczych za sobą i mogę sobie już teraz powiedzieć w jakich widełkach się zmieszczę
zużycie energii w poprzednich sezonach znajdziesz w moim dzienniku

orko
17-12-2011, 09:58
Jak miałem cały czas włączoną wentylację to wilgotność spadała strasznie, teraz wentyluję kilka godzin w ciągu doby i jest 48%. Dyskomfortu nie odczuwam. Reku pracuje w godzinach obiadowego gotowania, wieczorem i w nocy. pozdr adam
Moja WM pracuje cały czas. Wilgotność na poziomie od 48% salon do 55% sypialnia nad ranem.
A propo wentylacji grawitacyjnej.
Kiedy mieszkaliśmy we dwójkę w małym 34m^2 mieszkaniu okna były rozszczelniane praktycznie non stop. Za ogrzewanie płaciłem 20 zł miesięcznie + 40 zł kosztów stałych i za ogrzewanie części wspólnych.

Liwko
17-12-2011, 10:05
Moja WM pracuje cały czas. Wilgotność na poziomie od 48% salon do 55% sypialnia nad ranem.

Za grzyba tego nie mogę osiągnąć. Dalsze zmniejszanie wentylowania już przestaje być komfortowe (zaczyna zwyczajnie być zaduch), a zyski z użytkowania niewiele dają. Chyba zaczne lać wodę wiadrami na kafle przed snem. Do rana wyschną a i wilgotność powinna wzrosnąć:D

Liwko
17-12-2011, 11:59
albo pranie suszyć w części mieszkalnej :D

Próbowałem. Używamy dużo ciuchów syntetycznych, po odwirowaniu są niemal suche. Wiadro będzie lepsze;)

jasiek71
17-12-2011, 20:32
Za grzyba tego nie mogę osiągnąć. Dalsze zmniejszanie wentylowania już przestaje być komfortowe (zaczyna zwyczajnie być zaduch), a zyski z użytkowania niewiele dają. Chyba zaczne lać wodę wiadrami na kafle przed snem. Do rana wyschną a i wilgotność powinna wzrosnąć:D

mam taki sam problem
w tamtą zimę jak wilgotność spadła nam do ok.15% to dosłownie na noc rozmazywałem wiadro wody na dole domu i rozwieszaliśmy mokre ręczniki w pokojach...
jak rano wstawałeś to suchoty w ustach i nosie,skóra na twarzy jakaś naciągnięta...
to już nie było śmieszne...

jedynym plusem było że wieczorem rozwieszone pranie rano było suche

Liwko
17-12-2011, 21:45
mam taki sam problem
w tamtą zimę jak wilgotność spadła nam do ok.15% to dosłownie na noc rozmazywałem wiadro wody na dole domu i rozwieszaliśmy mokre ręczniki w pokojach...
jak rano wstawałeś to suchoty w ustach i nosie,skóra na twarzy jakaś naciągnięta...
to już nie było śmieszne...

jedynym plusem było że wieczorem rozwieszone pranie rano było suche

Ja już nie wiem. Więcej kwiatów, może jakieś akwarium? Dzisiaj moja stała dłużej przy garach to i wilgotność wzrosła. Muszę ją tam przykuć:D
Wiesz dlaczego kobiety mają zazwyczaj mniejsze stopy?

jasiek71
17-12-2011, 21:56
Wiesz dlaczego kobiety mają zazwyczaj mniejsze stopy?

nie :P

Liwko
17-12-2011, 21:57
nie :P

Żeby miały bliżej do zlewu:D

jasiek71
17-12-2011, 22:02
Żeby miały bliżej do zlewu:D

kur... nie rozumiem:bash:
chyba jakiś wczorajszy jestem...

Liwko
17-12-2011, 22:06
Odpocznij jasiek, odpocznij...:)

Andrzej.K
18-12-2011, 07:23
Żeby miały bliżej do zlewu:D
:rolleyes: LOL

kitesurf
18-12-2011, 11:59
Zaraz się pojawi jakaś Pani i Wam wp***rzy za te dowcipy :))

Liwko
18-12-2011, 12:05
Zaraz się pojawi jakaś Pani i Wam wp***rzy za te dowcipy :))

Nie pojawi się. Zajęte są, święta się zbliżają:D

Dobra już, dobra. Koniec OT;)

KasioMar
18-12-2011, 12:17
Zaraz się pojawi jakaś Pani i Wam wp***rzy za te dowcipy :))
Stawiam się;)
Liwko.
Wiesz dlaczego kobiety mają więcej stłuczek?
(samochodowych, np.na parkingach itp.)

Liwko
18-12-2011, 12:35
Stawiam się;)
Liwko.
Wiesz dlaczego kobiety mają więcej stłuczek?
(samochodowych, np.na parkingach itp.)

Tego nie wiem.
Najważniejsze, że moja nigdy nie miała. Zawsze szuka tyle miejsca, że tir by się zmieścił:D

KasioMar
18-12-2011, 12:52
Tego nie wiem.
Najważniejsze, że moja nigdy nie miała. Zawsze szuka tyle miejsca, że tir by się zmieścił:D
To też jest sposób:)
Ale przyczyna jest jedna;):
Dlatego, że mężczyźni od wieków wmawiają nam, że 20 cm to TYLE!
:P:rotfl:

http://images40.fotosik.pl/1264/c8e43bf8f7108455.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)

(Nie udało mi się znaleźć na szybko lepszego zdjęcia samej dłoni :( )

Andrzej.K
18-12-2011, 20:02
Żeby miały bliżej do zlewu:D
Pytałem moja i wie dla czego ma mniejsze stopy czyli zna swoje miejsce ;)

Lobo_M
22-12-2011, 10:44
Pytanie: jakie WM zastosowalibyście w takim domu http://www.projektyzwizja.pl/projekt-domu/prosty3.html
Dom będzie budował kuzyn, a ja prócz Bartosza którego posiadam nie mam doświadczenia, co jak sie sprawuje i co aktualnie warto kupić. Na pewno na silnikach stało prądowych EBM, może być z GWC. Żeby nie zaśmiecac wątku może być na prv.

bitter
02-01-2012, 20:03
Ja dużo dobrego się naczytałem o Jan-Gazie, wątek znajdziesz na tym forum. W 2011 był na dodatek bardzo tani ... teraz już nie tak tani ale jeszcze cena znośna.

R&K
02-01-2012, 20:21
ja właśnie byłem przekonany do Jan-Gazu jeszcze przed podwyżką (cena do jakości)

a teraz nabrałem wątpliwości ... decyzję muszę podjąć w ciągu 2-3 m-cy

autorus
02-01-2012, 21:19
za bardzo wyboru nie ma. Chyba za zamowisz taki na zamowienie.

R&K
02-01-2012, 21:23
sam nie zrobie - chyba ze adam coć by zmontował ;)

autorus
02-01-2012, 21:39
o Adamie myslalem :)

jasiek71
03-01-2012, 07:25
ja właśnie byłem przekonany do Jan-Gazu jeszcze przed podwyżką (cena do jakości)

a teraz nabrałem wątpliwości ... decyzję muszę podjąć w ciągu 2-3 m-cy

masz GGWC, przy takim układzie wszystkie reku mają podobną sprawność i żaden nie zamarznie...
cała ta maszyneria ma służyć do wietrzenia a nie szpanowania ;)
każdy jeden będzie dobry...
najważniejsze aby był cichy

Piczman
03-01-2012, 07:39
masz GGWC, przy takim układzie wszystkie reku mają podobną sprawność i żaden nie zamarznie...
cała ta maszyneria ma służyć do wietrzenia a nie szpanowania ;)
każdy jeden będzie dobry...
najważniejsze aby był cichy

GGWC za 6 tyś by Piczman i centralę można 2-3 tyś tańszą kupić.
Zaczyna się opłacać ?

;)

jasiek71
03-01-2012, 08:03
GGWC za 6 tyś by Piczman i centralę można 2-3 tyś tańszą kupić.
Zaczyna się opłacać ?

;)

tylko że trzeba założyć tą tańszą..., a nie szukać jak najlepszej i wypasionej (a potem zasypać w wełnie gdzieś w czeluściach domu )

ravbc
03-01-2012, 08:27
GGWC za 6 tyś by Piczman i centralę można 2-3 tyś tańszą kupić.
Zaczyna się opłacać ?

Jakiejś innej ekonomii mnie uczyli... ;-) Choć w sumie nie napisałeś komu się to ma opłacać... ;-)

PS. Moja centrala kosztowała niecałe 3K. No ale jest gówniana ;-)

Piczman
03-01-2012, 08:32
Porównaj sobie tą ofertę do innych to zrozumiesz ekonomię :D

Moja centrala tez była tania, do tego jarmoli już 1 wentylator.
Ale sprawność całości wysoka dzięki GWC .
Jak znajdzie się kasa to wymienię na Jan-gaza ,,,

jasiek71
03-01-2012, 08:43
jarmoli już 1 wentylator.


to może dla tego wstajesz nie wyspany...:P

tak nawiasem...
ciekawe jak długo wytrzymują wentylatory w centralach ?

Piczman
03-01-2012, 09:10
Ja mam chińskie, jeden biega 3 rok i ok, drugi padł po roku !!!
Drogi nie jest ale wymienić nie tak łatwo, muszę wcześniej rozebrać trochę uchwytów i wyjąć nagrzewnicę .
Pewnie to zrobię jak padnie, na razie czekam !

Zresztą wk,,,,a mnie to że budujesz dom i po roku kilka rzeczy do wymiany, już jedną baterię wymieniłem w umywalce, ruszt ruchomy w kotle mi się złamał i ten wentylator, ciekawe co będzie następne ?

jasiek71
03-01-2012, 09:21
Zresztą wk,,,,a mnie to że budujesz dom i po roku kilka rzeczy do wymiany, już jedną baterię wymieniłem w umywalce, ruszt ruchomy w kotle mi się złamał i ten wentylator, ciekawe co będzie następne ?

witaj w klubie;)
u mnie już wszystkie baterie wymienione...
do tego co jakiś czas perlatory bo zarastają kamieniem
w młynku na odpadki rozlazła się ta guma co by łyżeczki nie wpadały...
nowa kosztuje tyle co pół młynka:mad:

ravbc
03-01-2012, 09:25
Porównaj sobie tą ofertę do innych to zrozumiesz ekonomię :D

Chodzi Ci o to, że janosikujesz i za pół darmo robisz? ;-) Pewnie tak, ale najważniejsze to czerpać z pracy satysfakcję ;-)


Moja centrala tez była tania, do tego jarmoli już 1 wentylator.
Ale sprawność całości wysoka dzięki GWC .
Jak znajdzie się kasa to wymienię na Jan-gaza ,,,

E, ja se co najwyżej wymienię kiedyś wenylatory (ale to w tej nieokreślonej przyszłości, kiedy będę miał "wolne środki finansowe", albo padną te wentyle, które mam teraz). Wymiennik się raczej sam z siebie nie rozleci...

ravbc
03-01-2012, 09:27
do tego co jakiś czas perlatory bo zarastają kamieniem

A to nie prościej w kwasku cytrynowym wykąpać? Jak się uprzesz (i masz dobre baterie), to nawet bez wykręcania się da ;-)

R&K
03-01-2012, 10:31
Chodzi Ci o to, że janosikujesz i za pół darmo robisz? ;-) Pewnie tak, ale najważniejsze to czerpać z pracy satysfakcję ;-)

czy janosikuje - nie wiem , ale z pewnością ma z tego frajdę i czerpie z pracy satysfakcję
niewielu jest takich co robią to dla przyjemności a nie dla kasy

Liwko
03-01-2012, 11:37
witaj w klubie;)
u mnie już wszystkie baterie wymienione...
do tego co jakiś czas perlatory bo zarastają kamieniem


Polecam stację uzdatniania wody. Choć tania nie jest a i eksploatacja kosztuje, to warto. Zero kamienia.

aksamitka
03-01-2012, 12:58
Polecam stację uzdatniania wody. Choć tania nie jest a i eksploatacja kosztuje, to warto. Zero kamienia.


mozesz napisać ile orientacyjnie kosztuje i jakie sa koszty eksploatacji?

Liwko
03-01-2012, 13:09
mozesz napisać ile orientacyjnie kosztuje i jakie sa koszty eksploatacji?

Płaciłem za Viessmanna 2400zł. W dwójce ponoć można się już zamknąć. Dochodzi woda do regeneracji złoża i sól w pastylkach. Wody około 1m3 miesięcznie i worek soli (20-30zł) na około 3 miesiące. Pradu bieże tak mało, że nawet podlicznik nie chce drgnąć;)
Ale efekt miażdżący, woda jak w strumieniach górskich:)

wiellkopolska
03-01-2012, 13:54
mam nadzieję, że nie zaśmiecę tego wątku, ale z waszych wpisów czytam, że macie szeroką wiedzę to może mi doradzicie. Buduję dom (pewnych prac już nie odwrócę) i muszę do niego dobrać źródło ciepła, czy możecie mi z waszą wiedzą teoretyczną i często już praktyczną podpowiedzieć jakiem może mieć zapotrzebowanie na ciepło mój dom - ewentualnie czy coś jeszcze w nim dla oszczędności energii dodać.

fundament ocieplony 15cm (pion od zewnątrz) - U=0,24 W
posadzka ocieplona 17cm - U=0,22 W
ściany planuję 20 cm - U=0,16 W
okna są z szybami 0,7W, profile 7 komorowe (normalne), oklejone taśmami Soudal
dach planuję:
skos - 30 cm - U=0,11W
sufit płaski - 40 cm (obniżam specjalnie) - U=0,08
daję jeszcze folie aluminiową Dorken albo Storotex.

Dom piętrowy, dach dwuspadowy, bryła prostokąt. 5 okien dachowych (3 od południa, 2 od północy) normalne Roto, Będzie rekuperacja z jednostką za ok 6 tys. Bez GWC. Całość ogrzewanie podłogowe w 7 cm posadzki, rozkład rurek parter co 12 cm, piętro co 15 cm. Pilnuje jakości prac, szczególnie ociepleń.
Na plus przemawia że wiatry silnie nie wieją (las) a na minus bardzo dużo cienia (ponownie las). A i na minus nie izolowałem ścian od fundamentów ciepłymi pustakami (ze względu na związane z wodą zalecenie wylania ścian fundamentu całego z betonu).

Ile to może wołać energii na ocieplenie?

Piczman
03-01-2012, 13:59
Myślę że nie będzie źle .
Coś koło 50 kWh/m2/rok powinno wystarczyć, głównie dzięki temu że piętrowy .

Czemu bez GWC ?
Kasa ?

kawiarz
03-01-2012, 14:01
Jak ktoś ma w pobliżu hurtownie BIMS to mozna tam dostac zmiękczacz za ok 1500 brutto

malux20
03-01-2012, 14:06
przypilnuj okien dachowych
zakładaj z roletą zewnętrzną.

Piczman
03-01-2012, 14:06
A Ja mam za miękką i mam problem z utrzymaniem parametrów w akwarium, pyszczaki lubią twardą ;)

Zero kamienia !

Liwko
03-01-2012, 14:16
Zero kamienia !

Ale za to z pianką:D
U was to piwo w rurach płynie a nie woda:P

malux20
03-01-2012, 14:27
zapytałbym się w wątku od ociepleń
no ale nie chcę reakcji ociepleniowców -że na łeb mi padło kompletnie.
mam chałupę ocieploną 25cm frez platinium plus
wiem że łaczenia muszę doszczelnić pianką.
mam na ścianie zachodniej [wieje] jedną witrynę na północnej 2 małe okna może dodatkowo dołożyć 4cm styro jakiegoś zwykłego?

bitter
03-01-2012, 15:03
Płaciłem za Viessmanna 2400zł. W dwójce ponoć można się już zamknąć. Dochodzi woda do regeneracji złoża i sól w pastylkach. Wody około 1m3 miesięcznie i worek soli (20-30zł) na około 3 miesiące. Pradu bieże tak mało, że nawet podlicznik nie chce drgnąć;)
Ale efekt miażdżący, woda jak w strumieniach górskich:)

A do picia to jak masz? Osobną rurę do kuchni?

aadamuss24
03-01-2012, 16:29
Do picia używa się tej samej. Mikro śmieci ona nadal posiada :)

Liwko
03-01-2012, 16:31
Do picia używa się tej samej. Mikro śmieci ona nadal posiada :)

:yes:

Ale najlepsze, że od tamtej pory nie mam kamienia na zębach:)

Andrzej.K
03-01-2012, 16:49
mam nadzieję, że nie zaśmiecę tego wątku, ale z waszych wpisów czytam, że macie szeroką wiedzę to może mi doradzicie. Buduję dom (pewnych prac już nie odwrócę) i muszę do niego dobrać źródło ciepła, czy możecie mi z waszą wiedzą teoretyczną i często już praktyczną podpowiedzieć jakiem może mieć zapotrzebowanie na ciepło mój dom - ewentualnie czy coś jeszcze w nim dla oszczędności energii dodać.

fundament ocieplony 15cm (pion od zewnątrz) - U=0,24 W
posadzka ocieplona 17cm - U=0,22 W
ściany planuję 20 cm - U=0,16 W
okna są z szybami 0,7W, profile 7 komorowe (normalne), oklejone taśmami Soudal
dach planuję:
skos - 30 cm - U=0,11W
sufit płaski - 40 cm (obniżam specjalnie) - U=0,08
daję jeszcze folie aluminiową Dorken albo Storotex.

Dom piętrowy, dach dwuspadowy, bryła prostokąt. 5 okien dachowych (3 od południa, 2 od północy) normalne Roto, Będzie rekuperacja z jednostką za ok 6 tys. Bez GWC. Całość ogrzewanie podłogowe w 7 cm posadzki, rozkład rurek parter co 12 cm, piętro co 15 cm. Pilnuje jakości prac, szczególnie ociepleń.
Na plus przemawia że wiatry silnie nie wieją (las) a na minus bardzo dużo cienia (ponownie las). A i na minus nie izolowałem ścian od fundamentów ciepłymi pustakami (ze względu na związane z wodą zalecenie wylania ścian fundamentu całego z betonu).

Ile to może wołać energii na ocieplenie?

No jakieś 4 do 5 litrów powinno wyjść zalezy od wydajności reku.
tylko dlaczego bez gwc to naprawdę mały koszt. W moim przypadku 68 mb 2 nitki fi 160 łącznie z wykopaniem i zasypaniem wydałem 2600 zł

pyton79
03-01-2012, 18:48
A Ja mam za miękką i mam problem z utrzymaniem parametrów w akwarium, pyszczaki lubią twardą ;)

Zero kamienia !

Ech taka woda to marzenie bynajmniej dla mnie nie musiał bym zakładać osmozy.
Już nie chodzi o ludzi ale właśnie to dla rybek hi hi!
Dyskowce świetnie się czują właśnie w takiej!!

R&K
03-01-2012, 20:06
no proszę - zrobił nam się wątek akwarystyczny :D
kto hoduje gurami a kto głupiki ?

bitter
03-01-2012, 21:04
Liwko kupiłeś mnie ... mój dentysta regularnie meczy mnie skrobaniem kamienia za 150 zeta raz na pół roku. Żadne pasty i regularne mycie nie pomaga. Kilka lat i się zwróci ;-)

Liwko
03-01-2012, 21:48
Liwko kupiłeś mnie ... mój dentysta regularnie meczy mnie skrobaniem kamienia za 150 zeta raz na pół roku. Żadne pasty i regularne mycie nie pomaga. Kilka lat i się zwróci ;-)

No identycznie miałem:D
Jakie było zdziwienie dentystki (mojej koleżanki), gdy na kolejną kontrolę przylazłem bez kamienia. Nawet nie wiesz jak się ucieszyłem, że nie trzeba czyścić:D

Liwko
03-01-2012, 21:49
no proszę - zrobił nam się wątek akwarystyczny :D


I dentystyczny:D

wiellkopolska
03-01-2012, 22:19
dzięki za rady

Malux20
w rolety nie idę bo: 1 w lesie mnie nikt nie widzi, 2 nie lubimy ich, 3 są drogie do okien dachowych. Pewnie komplet z elektryką do 5 dachówek to z 8 tys (strzelam) i to chyba nigdy się nie zwróci.

Piczman, Andrzej K.
jeśli o czymś myślę to faktycznie GWC (jakoś ostatnio to mi z głowy wypadło :). Z tym że ze względu na las (przed dom pod parking i tam gdzie idzie woda x2, kanaliza x2, prąd, kamery, net i takie inne z GWC nie chcę się pakować) mogę zrobić rurowy jakieś 3x15m, no całość może 50mb. Warto na dom ok 500m3. Ile może kosztować żwirowiec?

Andrzej K.
na jakich rurach robiłeś?

I najważniejsze jaka jest średnica rury z GWC która wchodzi do domu - bo to może być dla mnie pewien kłopot.
Proszę ewentualnie o odp na priv bo dalej nie chcę zaśmiecać tego wątku.

Te 50kW/m2/rok w praktyce by mnie ucieszyło.

מרכבה
04-01-2012, 01:27
Witam.
Troszkę się w wątek wcisnę, jakoś trzeba, byczy jest 460 stron, ciężko teraz przeczytać wsio.
Akurat nie budowa nowego domu, ale termomodernizacja dwóch mnie czeka.
I teraz szukając analizując;
Pierwsze jako nakarmiony mitami tak z przed pięciu lat i więcej dla mnie 10cm EPS'a było full teraz widzę, kiedy zwiększanie oporu ściany przynosi wymierne korzyści szczególnie jak się samemu policzy to i owo daje jeden wniosek
Im więcej EPS tym lepiej do granicy powiedzmy 40cm, to w tedy reku plus pompka powietrze powietrze i GWC starczą aż nadto i całość wyjdzie najtaniej.
EPS kosztuje tylko raz.
Ale nie był bym sobą kiedy bym staną na EPS czy wełnie mineralnej.
Właśnie w Muratorze wyczytałem na co tak wpadli goście w Austrii zrobili bierny dom ocieplony słomą.
I całe doktoryzowanie ich na ten temat.
Nie pozostało mi nić innego jak sprawdzić wybadać wyczytać co i jak.
Zwłaszcza że człowiek na wsi chowany to wie co to jest słoma. Od razu zaznaczam że nie rajcuje mnie budowanie całkowicie ze słomy domów!
traktuję ten materiał tylko jak izolację termiczną ! jak się okazuje bardzo dobrą według certyfikatów lamda 0,045 całkiem całkiem.
Zebrałem na ten temat na tyle wiedzy aby obronić się przed mitomanami co to więcej jak 10cm EPS'a nie dadzą bo po co a na co.
Lepiej mieć 4 tony węgla w kotłowni:D i żelastwo pod oknami i kupę rur na ścianach!
Przy kostkach słom tylko fantazja ogranicza grubość izolacji, koszty są na pewno;
Bez paroizolacji ani rusz w tym temacie; stąd też nie rajcują mnie obustronnie tynkowane gliną bele słomiane które mają oddychać.
Już przy wełnie jest problem z dyfuzją pary wodnej, tylko że w wełnie ciężej grzybki się hoduje.
Stąd też termomodernizacja do 1 litra przy udziale słomy jest jak najbardziej realna.
Po za tym aspekt psychologiczny wspomniane jest o tym w opisach na http://www.baubiologie.at/ jak że to jest nowa technologia
Zresztą bardzo inspirująca strona. druga jest http://www.s-house.at/cgi-bin/news.pl tu bezpośrednio traktuje o domu pasywnym.
Nie mogłem zakończyć wypowiedzi bez wstawienia tych linków.
Jest to pewna droga to fakt, zostają tylko fundamenty do ocieplenia w termomodernizacjach tych wspomnianych na wstępie domkach.

bitter
04-01-2012, 06:59
Może nie "krypto"? ;-)

Piczman
04-01-2012, 07:52
jeśli o czymś myślę to faktycznie GWC (jakoś ostatnio to mi z głowy wypadło :). Z tym że ze względu na las (przed dom pod parking i tam gdzie idzie woda x2, kanaliza x2, prąd, kamery, net i takie inne z GWC nie chcę się pakować) mogę zrobić rurowy jakieś 3x15m, no całość może 50mb. Warto na dom ok 500m3.
I najważniejsze jaka jest średnica rury z GWC która wchodzi do domu - bo to może być dla mnie pewien kłopot.
Proszę ewentualnie o odp na priv bo dalej nie chcę zaśmiecać tego wątku.

Wejście do domu to najmniejszy problem.
Miejsce na glikolowca się znajdzie.
Poszło na PW ;)

malux20
04-01-2012, 09:32
podglądanie przez dachowe to najmniejszy problem
przy śniegu licz się z ciemnościami
latem faktycznie nie będziesz miał słonća przez te okna-jesli tak robi się piekarnik.
no i ciepło o wiele chętniej ucieka przez poziomą szybę szczeg w gwiażdzistą noc.
faktycznie okno dachowe z dobrą szybą i roletą to z 3 tyś trzeba liczyć

מרכבה
04-01-2012, 12:16
zapomniałeś zadać jakieś pytanie i wyszła ci tylko kryptoreklama słomianej firmy
nie wiem nie kumam o co chodzi, nawet nie wiedziałem że firmy z obcego kraju mogą mieć jakąś reklamę.
a pytanie miało być jakieś? może ostro w temat wkroczyłem.

jasiek71
04-01-2012, 12:36
podglądanie przez dachowe to najmniejszy problem
przy śniegu licz się z ciemnościami
latem faktycznie nie będziesz miał słonća przez te okna-jesli tak robi się piekarnik.
no i ciepło o wiele chętniej ucieka przez poziomą szybę szczeg w gwiażdzistą noc.
faktycznie okno dachowe z dobrą szybą i roletą to z 3 tyś trzeba liczyć
nie przesadzaj z tymi ciemnościami ...
śnieg dość szybko się topi i zjeżdża z okna
mają może i większe straty ale mają także mniejszą powierzchnie więc pod względem energii to jedna chwała...
w lecie wystarczy założyć markizę( ?? ) zewnętrzną (taka roleta z gęstej siatki ) i nie ma problemu ze słońcem a jest widno ...
ja za swoje Roto Alpine PCV z tymi roletami płaciłem coś koło 2 tys.

malux20
04-01-2012, 12:50
markiza dobra rzecz
ale śnieg topnieje ci tylko jak słońce wyjdzie/?

Liwko
04-01-2012, 12:53
markiza dobra rzecz
ale śnieg topnieje ci tylko jak słońce wyjdzie/?

Jeżeli jest duży mróz i brak słońca, to śnieg u mnie na oknach połaciowych nie topnieje. No może delikatnie w łazience gdzie mam 24-25 st.

piwopijca
04-01-2012, 12:56
@malux20 ma troche racji, przy polaciowkach jest troche ciemno gdy snieg spadnie.
Mnie rok temu zalegal dosyc dlugo na oknach dachowych, mimo to "odrobina" swiatla docierala przez niego do wnetrza domu.
Polaciowe maja obrobki ktore skutecznie blokuja osuwanie sie sniegu gdy juz sie od slonca troche zacznie roztapiac -mam wysoko-profilowana dachowke wiec stad i problem.
Dachowe okna wcale nie musza byc takie male ja mam 6 okien 78x160 Fakro Thermo

Pzdr.

jasiek71
04-01-2012, 13:02
Jeżeli jest duży mróz i brak słońca, to śnieg u mnie na oknach połaciowych nie topnieje. No może delikatnie w łazience gdzie mam 24-25 st.

a ile masz takich dni w roku i le z nich siedzisz cały dzień w pokojach na poddaszu ?
na ogół rano spadasz do roboty a wieczorem jest i tak ciemno....

Liwko
04-01-2012, 13:06
a ile masz takich dni w roku i le z nich siedzisz cały dzień w pokojach na poddaszu ?
na ogół rano spadasz do roboty a wieczorem jest i tak ciemno....

Problem mam w sumie tylko w pokoju u syna. Zeszłej zimy śnieg na nich leżał dość długo.

jasiek71
04-01-2012, 13:09
Problem mam w sumie tylko w pokoju u syna. Zeszłej zimy śnieg na nich leżał dość długo.

wystarczy tylko lekko ruszyć oknem...
ja tam nie widzę problemu, mam pięć okien dachowych (dwa od zachodu i trzy od północy )

Liwko
04-01-2012, 13:14
wystarczy tylko lekko ruszyć oknem...


:no:
Śnieg się do nich przykleja. A poza tym, to chyba nie jest dobry pomysł.

jasiek71
04-01-2012, 13:25
:no:
Śnieg się do nich przykleja. A poza tym, to chyba nie jest dobry pomysł.

próbowałeś ?
przecież jak uchylisz ze dwa centymetry i kłapniesz energicznie z powrotem śnieg ci nie napada do środka...
to co zostanie to cienka warstwa i szybko się stopi

wiellkopolska
04-01-2012, 13:52
próbowałeś ?
przecież jak uchylisz ze dwa centymetry i kłapniesz energicznie z powrotem śnieg ci nie napada do środka...
to co zostanie to cienka warstwa i szybko się stopi


o takich problemach tylko marzę!!! Kocham śnieg a go w tym roku jak na lekarstwo a czasu i kasy brak, aby w Alpy pojechać.

teraz mieszkam w domu i mamy 3 okna dachowe. Śnieg na nich to najmniejszy problem. Nigdy nie analizowałem możliwości zakupu rolet jako narzędzia walki ze śniegiem a jako izolację cieplną tak. I jako izolacja się absolutnie nie opłaca. Dołożenie rolet elektrycznych za 10 tys czy z montażem nawet więcej na 5 okien 78x114 cm mija się absolutnie z celem. Lepiej za 5 tys zrobić GWC, dołożyć z 2 tys na montaż okien w warstwie ocieplenia lub dołożyć 100mb rury z glikolem do PC. Dużo taniej i efektywniej. Chyba, że ktoś pasywny bunkier buduje.

swoją drogą rolety antywłamaniowe winny się teraz nazywać termicznymi bo ostatnio najczęściej o nich słychać w kontekście izolacji cieplnej. Pewnie słusznie bo od ochrony przed złodziejem dużo lepszy jest alarm (na pewno w lesie0 a taki już posiadam.

Liwko
04-01-2012, 14:21
próbowałeś ?
przecież jak uchylisz ze dwa centymetry i kłapniesz energicznie z powrotem śnieg ci nie napada do środka...
to co zostanie to cienka warstwa i szybko się stopi

Jak sobie już leży to niech leży i sam stopnieje. Uchylając, śnieg może się dostać między ramę i skrzydło, a nie jest to zbyt dobre dla żywotności okna (drewnianego)

piwopijca
04-01-2012, 15:02
@wiellkopolska
Rolety sa ochronne a nie antywlamaniowe - tylko kompletni ignoranci i laicy traktuja je jako zabezpieczenie antywlamaniowe.
Przeciez taka rolete kopnac i wylatuje :)
@jasiek71
Nie zgodze sie z Toba co do uchylania okien polaciowych zima.
Jest to ogromne ryzyko uszkodzenia uszczelek gumowych, dostanie sie ostry, zmarzniety snieg i przetnie uszczelke lub niedomkniemy okna gdy dostanie sie troche lodu pomiedzy rame a skrzydlo i tez dupa -przerabialem juz to zeszlej zimy.
Nie dosc ze prawie wogole snieg nie spadal to jeszcze nalecialo mi do srodka i w profile przy uszczelkach. Moze jesli snieg dopiero co napadal, ale siedz caly dzien lub w nocy i pilnuj zeby "puch" byl :)

Pzdr.

jasiek71
04-01-2012, 15:07
@wiellkopolska
Rolety sa ochronne a nie antywlamaniowe - tylko kompletni ignoranci i laicy traktuja je jako zabezpieczenie antywlamaniowe.
Przeciez taka rolete kopnac i wylatuje :)
@jasiek71
Nie zgodze sie z Toba co do uchylania okien polaciowych zima.
Jest to ogromne ryzyko uszkodzenia uszczelek gumowych, dostanie sie ostry, zmarzniety snieg i przetnie uszczelke lub niedomkniemy okna gdy dostanie sie troche lodu pomiedzy rame a skrzydlo i tez dupa -przerabialem juz to zeszlej zimy.
Nie dosc ze prawie wogole snieg nie spadal to jeszcze nalecialo mi do srodka i w profile przy uszczelkach. Moze jesli snieg dopiero co napadal, ale siedz caly dzien lub w nocy i pilnuj zeby "puch" byl :)

Pzdr.

masz jakieś dziwne okna ja u siebie przerabiałem ten temat wiele razy i nie widzę możliwości podejścia śniegu pod uszczelki...
no oczywiście jak otworzysz całkiem to i na głowę da radę...

Andrzej.K
04-01-2012, 19:43
dzięki za rady

Malux20
w rolety nie idę bo: 1 w lesie mnie nikt nie widzi, 2 nie lubimy ich, 3 są drogie do okien dachowych. Pewnie komplet z elektryką do 5 dachówek to z 8 tys (strzelam) i to chyba nigdy się nie zwróci.

Piczman, Andrzej K.
jeśli o czymś myślę to faktycznie GWC (jakoś ostatnio to mi z głowy wypadło :). Z tym że ze względu na las (przed dom pod parking i tam gdzie idzie woda x2, kanaliza x2, prąd, kamery, net i takie inne z GWC nie chcę się pakować) mogę zrobić rurowy jakieś 3x15m, no całość może 50mb. Warto na dom ok 500m3. Ile może kosztować żwirowiec?

Andrzej K.
na jakich rurach robiłeś?

I najważniejsze jaka jest średnica rury z GWC która wchodzi do domu - bo to może być dla mnie pewien kłopot.
Proszę ewentualnie o odp na priv bo dalej nie chcę zaśmiecać tego wątku.

Te 50kW/m2/rok w praktyce by mnie ucieszyło.
Czerpnia rura fi 200 rozgałęznik na 2 rury fi 160 i do domu z powrotem łączy się w 200 ale podobno mozna wszystko na 160 pociągnąć. Ja zrobiłem te przejścia na 200 ze wzgledu że PODOBNO zmniejszenie chałasu w momencie rozprężenia, zrobiłem ze zwykłych rur kanalizacyjnych dostępnych w leroyu :) wyczyściłem je przed ułożeniem i przez karzdą idzie sznurek wiązałkowy bym mugł sobie to jakoś przeczyścić, pużniej. Jakoś nie chwyta mnie informacja o rurach antybakteryjnych . jedynym ich plusem może byc to że na krótszym odcinku mogą byc wydajniejsze maja mniejszy opór cieplny. Ale ta cena.

Piczman
04-01-2012, 19:59
przez karzdą idzie sznurek wiązałkowy bym mugł sobie to jakoś przeczyścić, pużniej.

A to akurat dobre :)

R&K
04-01-2012, 20:17
pod warunkiem ze nie sparcieje z czasem

grzeniu666
04-01-2012, 20:27
karzdą mugł pużniej
A to akurat dobre :)

wżczegulnośći :)

R&K
04-01-2012, 20:34
polska jezyk trudna jezyk

wazne ze wszyscy zrozumieli :D

piwopijca
05-01-2012, 06:22
masz jakieś dziwne okna ja u siebie przerabiałem ten temat wiele razy i nie widzę możliwości podejścia śniegu pod uszczelki...
no oczywiście jak otworzysz całkiem to i na głowę da radę...

Jakos nie umiem sobie wyobrazic zeby snieg z okna zsunal sie przy lekkim stuknieciu oknem z np. 2 cm otwarcia.
Przeciez zima snieg zalega i na samym dachu a nie tylko na szybach wiec nie bardzo ma sie jak i gdzie zsunac przy lekkim tylko uderzeniu skrzydlem okna o rame.
To ustrojstwo ma tez to do siebie, ze pod spodem jst zmarzniety - lod a nie puch, przy slonecznej pogodzie i na wierzchu jest lod wiec nie jest tak rozowo.
Nie jestem teoretykiem, sprawdzilem zeszlej zimy rozne warianty "oczyszczania" okien polaciowych i najlepszym okazal sie ten z "poczekaniem do wiosny" :)
Ja mam jeszcze inny problem przy "strzasaniu" sniegu zmarznietego z tych okien, mam szyby samoczyszczace i "zmarzlina" moze mi porysowac szyby i uszkodzic te warstwe samoczyszczaca.

Pzdr.

ravbc
05-01-2012, 07:22
Z tym śniegiem: można jeszcze zanabyć promiennik podczerwieni (w ostateczności zwykła suszarka do włosów tez się nada) i podgrzać ten śnieg od dołu. Jest spora szansa, ze po takim zabiegu jeśli nie zjedzie cały, to się przynajmniej zbije na części okna, drugą część odsłaniając dla świat(ł)a. Tylko po co montować cieplejsze okna, żeby potem sztucznie zwiększać straty przez nie? ;-) Trzeba się przyzwyczaić do śniegu (najprościej nie używać pokoji na poddaszu w ciągu dnia - co nie jest trudne, bo dni są bardzo krótkie, a poddasze to zwykle strefa "spoczynkowa" domu), albo w każdym pomieszczeniu na poddaszu zamontować też okno szczytowe (czyli zwykle narobić masę lukarn, a wraz z nimi mostków cieplnych). ;-)
IMHO najmniej istotną wadą okien połaciowych jest ten (z rzadka) zalegający śnieg (przynajmnniej w przypadku w miarę rozsądnego nachylenia dachu). Dużo bardziej wkurzająca jest ich stosunkowo niska termoizolacyjność (montowane są w końcu praktycznie poza warstwą ocieplenia).

jasiek71
05-01-2012, 08:07
Dużo bardziej wkurzająca jest ich stosunkowo niska termoizolacyjność (montowane są w końcu praktycznie poza warstwą ocieplenia).

liczyłem ostatnio straty przez wszystkie okna mojej chałupy...
wychodzi że obecnie ( 0*/ 22*) średnio tracę ok. 20 kwh na dobę przez moje byle jakie okna...
przy zużyciu 50 kwh na ogrzewanie ostatnimi czasami daje do myślenia:confused:

Andrzej.K
05-01-2012, 09:56
pod warunkiem ze nie sparcieje z czasem

Plastik chyba dość długo parcieje :)
(Karzdą, miało być każdą) ups :)

malachio
05-01-2012, 10:06
Śnieg na oknach to dodatkowa izolacja, przecież eskimosi budują iglo z lodu żeby im ciepło było :)
A ile tego słońca/światła zimą jest - rano człowiek wstaje jak jest ciemno i jak wraca to też ciemno :)

ravbc
05-01-2012, 10:14
No jak śnieg na oknach leży, to nawet wychodzić z domu nie trzeba i też ciemno ;-)

kawiarz
06-01-2012, 08:43
Zastanawiam się nad ograniczeniem mostka od gruntu, ściany fundamentowe mam ocieplone 16 cm xps, ściany chciałbym miec z silikatów i zastanawiam się czy można by dać pierwszą warstwę z bk 600.

Andrzej.K
06-01-2012, 09:55
Zastanawiam się nad ograniczeniem mostka od gruntu, ściany fundamentowe mam ocieplone 16 cm xps, ściany chciałbym miec z silikatów i zastanawiam się czy można by dać pierwszą warstwę z bk 600.
Ja się zdecydowałem na isomura+ ale również na ścianki działowe i nośne wewnętrzne, a całośc będzie stawiana z 600 lub 700tki

grzeniu666
06-01-2012, 10:24
...chciałbym miec z silikatów i zastanawiam się czy można by dać pierwszą warstwę z bk 600.

Raczej trzeba by policzyć, silikaty ważą ca. 2x więcej jak BK. Isomur wiadomo - lepiej ale drogi...

kawiarz
06-01-2012, 10:27
skoro bk400 jest w stanie utzrzymać dom z dwoma stropami betonowymi to 600 bez problemu powinna wytrzymać nacisk silikatów

grzeniu666
06-01-2012, 10:36
skoro bk400 jest w stanie utzrzymać dom z dwoma stropami betonowymi to 600 bez problemu powinna wytrzymać nacisk silikatów

Nic nie piszesz o swoim domu, rozumiem nie masz muru 18cm, 2 kondygnacji i 2 stropów betopnowych :)
Były już wewątku dyskusje o tym mostku i jak pamiętam ciężka dać uniwersalną odpowiedź. Jest jeszcze pomysł o ceramice zasypanej perlitem w pierwszej warstwie, pewnie do odnalezienia http://www.google.pl/search?hl=pl&biw=1130&bih=891&q=site%3Aforum.muratordom.pl+pierwsza+warstwa+bk+p erlit+mostek&oq=site%3Aforum.muratordom.pl+pierwsza+warstwa+bk+ perlit+mostek&aq=f&aqi=&aql=&gs_sm=e&gs_upl=1416l23889l0l24858l36l36l0l35l0l0l175l175l0 .1l1l0

EDIT, poza tym nie wykluczał bym problemu z samą różnicą między wytrzymałością silikatu, zaprawy, fundamentu i słabego BK między tym.

kawiarz
06-01-2012, 10:58
Dom parter+poddasze użytkowe (stropodach lany) ściany 24cm. Różnica w nacisku na pierwszą warstwę między silikatem a BK600 to zaledwie 0.04 MPa więc nie powinien to być problem - teoretycznie, a praktyki nie znam. Do ceramiki zwłaszcza poryzowanej jestem uprzedzony, a perlit jak nasiąknie wodą to traci właściwości izolacyjne, teraz pogoda trudna do zachowania tego warunku.

klaudiusz_x
06-01-2012, 18:28
perlit jak nasiąknie wodą to traci właściwości izolacyjne
Jest jeszcze perlit hydrofobizowany. Zwykły perlit nawet w ceramice z czasem wyschnie.

kawiarz
06-01-2012, 20:34
wyschnąć wyschnie trudno się z tym nie zgodzić, ja mam na co dzień doczynienia z perlitem również takim 30 letnim i wiem że jak zaschnie to robi się z niego bryła która izoluje ale znacznie słabiej. Zgodzę się że w domu to może mieć mniejszy wpływ bo różnice temperatur dla pierwszej warstwy to ok 10C, a nie 220. Tylko po co kombinować z perlitem jak, przynajmniej termicznie, BK zachowa się lepiej i jest gotowy bez cudowania. W poniedziałek skonsultuję to z konstruktorem bo wg. moich obliczeń to wytrzyma "z palcem w ... gazobetonie:)"

kawiarz
06-01-2012, 20:35
Klaudiusz_x,

Do czego byś wykorzystał sprężarkę do CNG?

bitter
07-01-2012, 15:08
Zastanawiam się nad ograniczeniem mostka od gruntu, ściany fundamentowe mam ocieplone 16 cm xps, ściany chciałbym miec z silikatów i zastanawiam się czy można by dać pierwszą warstwę z bk 600.

A mnie zastanawia sens tego. Jeżeli ocieplić fundamenty z dwóch stron to zimno z gruntu musi pokonać przynajmniej metr przegrody aby dojść do poziomu posadzki. Więc sporo go już tam nie dotrze. Ale co z mostkiem na styku betonu na gruncie i ściany? Można ten beton wylać z dylatacją styropianową (choćby 5 cm) dookoła?

Andrzej.K
07-01-2012, 15:19
A mnie zastanawia sens tego. Jeżeli ocieplić fundamenty z dwóch stron to zimno z gruntu musi pokonać przynajmniej metr przegrody aby dojść do poziomu posadzki. Więc sporo go już tam nie dotrze. Ale co z mostkiem na styku betonu na gruncie i ściany? Można ten beton wylać z dylatacją styropianową (choćby 5 cm) dookoła?

Zimno nie idzie do ciepłego lecz na odwrót. Przynajmniej tak pamiętam z lekcji fizyki.

R&K
07-01-2012, 15:23
liczyłem ostatnio straty przez wszystkie okna mojej chałupy...
wychodzi że obecnie ( 0*/ 22*) średnio tracę ok. 20 kwh na dobę przez moje byle jakie okna...
przy zużyciu 50 kwh na ogrzewanie ostatnimi czasami daje do myślenia:confused:

pasowałoby na sezon grzewczy (ten zasadniczy) okno likwidować :D

klaudiusz_x
07-01-2012, 22:14
Klaudiusz_x,

Do czego byś wykorzystał sprężarkę do CNG?

CNG (http://www.google.pl/#hl=pl&cp=3&gs_id=m&xhr=t&q=cng&pf=p&sclient=psy-ab&source=hp&pbx=1&oq=cng&aq=0&aqi=g4&aql=&gs_sm=&gs_upl=&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&fp=af05f7c734bf270&biw=1280&bih=799)

Tak się zastanawiam czy nie zrobić progów pod okna tarasowe/balkonowe z BK 400. Okna będę mieć wysunięte 3cm. Myślałem nad PerlitoBetonem, ale U dla najsłabszego wynosi prawie 1, więc w zasadzie będzie minimalna różnica pomiędzy bk a PB. Ponadto drzwi chcę docieplić XPS-em 20cm w części progowej od zewnątrz.

bitter
08-01-2012, 08:30
Zimno nie idzie do ciepłego lecz na odwrót. Przynajmniej tak pamiętam z lekcji fizyki.

No masz rację ale co to wnosi do idei ocieplenia fundamentu i kwestii przedstawionej przeze mnie? Czy zimno wchodzi czy ciepło spiernicza jeden pies - są straty i to jest najważniejsze.

miloszenko
08-01-2012, 09:50
No masz rację ale co to wnosi do idei ocieplenia fundamentu i kwestii przedstawionej przeze mnie? Czy zimno wchodzi czy ciepło spiernicza jeden pies - są straty i to jest najważniejsze.

Kierunek ma znaczenie :) bo jest po drugiej stronie jest raz -30 a innym razem +8 to czy bez wzgledu na kierunek straty beda takie same ??

kawiarz
08-01-2012, 10:05
Klaudiusz,

Co to jest CNG to wiem, kilkanaście stacji tankowania nawet postawiłem i dla tego zastanawiam się po Ci takie domowe ustrojstwo bo z twojego podpisu to jasno nie wynika.

bitter
08-01-2012, 12:33
miloszenko pliz ;-) pytam o czy dwustronne ocieplenie styropianem zbliży zniwelowanie mostka do zastosowania pustaków isoterma. Nie wnikajmy już w to w którą stronę i ile atomów dobra? ;-)

Andrzej.K
08-01-2012, 13:47
miloszenko pliz ;-) pytam o czy dwustronne ocieplenie styropianem zbliży zniwelowanie mostka do zastosowania pustaków isoterma. Nie wnikajmy już w to w którą stronę i ile atomów dobra? ;-)
Dla porównania weżmy łyżeczke metalową i zanużmy ja w gorącej wodzie jeżeli ją oizolujemy w 80 % to jej najdalszy odcinek wkońcu uzyska temperaturę wody, owiele lepszym rozwiązaniem było by przerwać łyżeczke i zastosować np styropian na łączeniu lub inny materiał który słabo przewodzi ciepło. Tak to widzę

bitter
08-01-2012, 16:42
Porównanie byłoby dobre gdybyś wziął cegłę i zanurzył ją w gorącej wodzie nie łyżeczkę ;-) Metal ma kilka (naście, dziesiąt, set???) razy większą przewodność cieplną od betonu. Ja bym to porównywał inaczej - jak ma się ściana grubości 24 cm do 1m? Ciepło z domu musi (przy dwustronnym ociepleniu) przedostać się przez przynajmniej 1m fundametów do ławy fundamentowej.

grzeniu666
08-01-2012, 17:22
...jak ma się ściana grubości 24 cm do 1m?

Przewodność jakieś 2x większa od 1m (z 2cm styro taka sama)? Raczej do isomura daleko, ale żeby więcej jak kilka stów rocznie uciekło to chyba nie...?

bitter
08-01-2012, 18:54
no raczej przewodność 1m jest cztery razy mniejsza od 24 cm ;-) Wydaje mi się, że straty będą jednak niewielkie. W końcu metr pod ziemią w największe mrozy jest minimum ze 2 stopnie na plusie, przy domu 100m2 na planie kwadratu obwód domu to 40m. Przy szerokości muru 18cm (kolejna korzyść aby odchudzić ściany z 24 na 18 ;-) ) daje to 7,2m2 przez którą przenika ciepło do ziemi przez metr betonu. Pewnie ktoś to umie policzyć ale ja nie za bardzo ;-)

grzeniu666
08-01-2012, 19:15
bitter, dla 1m betonu U to jakieś 1.3 (dla 24cm ~3.5), czyli przy 7,2 m2 z grubsza 500kWh/rok więcej bez isomura, ale wg mnie raczej nie odchudzisz ściany fundamentowej do 18cm, więc +35%. O ile dobrze liczę.

kitesurf
08-01-2012, 19:19
Witam. Planuję budowę tego domu http://ekoarchitekci.pl/projekty/typowe/milek2/milek2.html. Mam pytanie odnośnie okien dachowych. Generalnie skłaniam się ku całkowitej likwidacji tych okien ( poza łazienką ) - docelowo chciałbym mieć dom 3-litrowy. I tu pytanie. Jak widzicie w rzutach na piętrze pokoje mają dość duże okna ( te prostokątne ) oraz po jednym dachowym. Czy te ( prostokątne na ścianach ) wystarczą, czy może być w pokojach za ciemno? Strony świata będą dokładnie tak jak w projekcie.

W załączniku rysunek jakbym to widział.

Pozdrawiam!
Michał

Andrzej.K
08-01-2012, 19:48
Porównanie byłoby dobre gdybyś wziął cegłę i zanurzył ją w gorącej wodzie nie łyżeczkę ;-) Metal ma kilka (naście, dziesiąt, set???) razy większą przewodność cieplną od betonu. Ja bym to porównywał inaczej - jak ma się ściana grubości 24 cm do 1m? Ciepło z domu musi (przy dwustronnym ociepleniu) przedostać się przez przynajmniej 1m fundametów do ławy fundamentowej.

No to tylko takie porównanie oczywiście metal ma lepszą przewodność a bez odcięcia domu od fundamentu to bedziesz grzał fundament jeżeli ocieplisz go od zewnątrz to mniejsza bedzie różnica temp więc troszkę zwolni się oddawanie ciepła ale bedzie ono mniej więcej na stałym poziomie mi przy wstepnych wyliczeniach wychodzi że potrzeba ok 2,3 kwh na m2 więcej niż bez odcięcia domu od fundamentu

R&K
08-01-2012, 19:55
spokojnie wystarczą, oknami dachowymi też aż tak nie musisz się przejmować
ja mam 2 okna dachowe i wynik z OZC <20kWh, musisz na wszystko popatrzeć jak na całość

kitesurf
08-01-2012, 19:58
Dzięki. Muszę to jeszcze przemysleć. A przede wszystkim nauczyć się liczyć OZC :).

suomi
08-01-2012, 22:43
Czy poza wspomnianym BK / perlitem są jeszcze jakieś patenty zastępujące isomur ? Albo w części chociażby poprawiające ciepłochronność styku ściana / fundament ? U mnie silka 18 (ta cięższa 20MPa).

bitter
09-01-2012, 06:39
bitter, dla 1m betonu U to jakieś 1.3 (dla 24cm ~3.5), czyli przy 7,2 m2 z grubsza 500kWh/rok więcej bez isomura, ale wg mnie raczej nie odchudzisz ściany fundamentowej do 18cm, więc +35%. O ile dobrze liczę.

Fakt zapomniałem, że fundament jest przecież 24cm. Z tego co piszesz to wyjdzie jakieś 250zł za rok przy grzaniu prądem w taniej taryfie. Andrzej.K podaje 4 razy większe zużycie dla domu 100m2. Nie wiem, który pisze prawdę ;-) Policzyłem, że obrys mojego domu ma ok 48m, czyli potrzebuję ok 80 bloczków. Nie wiem ile kosztuje jeden ale kiedyś coś tam ktoś pisał że 16 euro. Przy 250zł strat na grzanie czystym prądem rocznie pojawia się pytanie czy wydanie dodatkowych 5 tys na isomura ma sens? Oczywiście, że nie bo zwróci się za 20lat! Alternatywy na razie nikt nie znalazł rozsądnej ;(

miloszenko
09-01-2012, 08:04
Fakt zapomniałem, że fundament jest przecież 24cm. Z tego co piszesz to wyjdzie jakieś 250zł za rok przy grzaniu prądem w taniej taryfie. Andrzej.K podaje 4 razy większe zużycie dla domu 100m2. Nie wiem, który pisze prawdę ;-) Policzyłem, że obrys mojego domu ma ok 48m, czyli potrzebuję ok 80 bloczków. Nie wiem ile kosztuje jeden ale kiedyś coś tam ktoś pisał że 16 euro. Przy 250zł strat na grzanie czystym prądem rocznie pojawia się pytanie czy wydanie dodatkowych 5 tys na isomura ma sens? Oczywiście, że nie bo zwróci się za 20lat! Alternatywy na razie nikt nie znalazł rozsądnej ;(

Zrob plyte, mostek zniknie :)

Pozdrawiam

kawiarz
09-01-2012, 08:42
Odnosnie zastosowania BK600 na pierwszej warstwie rozmawiałem z konstruktorem i z wyliczeń wynika że wieksze naciski na bloczki daje snieg na dachu niz zwiększenie cięzaru cegieł z 600kg/m3 na 1300kg/m3, wręcz był zdania że najprawdopodobniej i BK400 by sobie poradzilo, ja kontrolnie zostane przy 600-ce.

jasiek71
09-01-2012, 08:54
Zrob plyte, mostek zniknie :)

Pozdrawiam

ten mostek z fundamentu to chyba trochę wyolbrzymiony problem...
właśnie próbuje to wyłapać na moim domu
fundamenty mam wylane żywcem w ziemi i niczym nie ocieplone, przez ostatnie dwa tygodnie zewnętrzne temp. oscylują w granicach zera a zużycie prądu na ogrzewanie średnio 52 kwh, cała posesja ok. 68 kwh
mam;
150m2 ścian U 0,28 co daje ok. 22kwh strat na dobę przy 0* a w domu 22*
75m2 podłogi z U 0,29 pod domem 10* co daje ok. 6 kwh
100m2 ocieplenia poddasza U 0,14 = ok. 7,3 kwh
28m2 okien U 1,8 = ok. 26 kwh
went ciągnie cały czas przez gwc ok. 100m3 o temp. 10* więc jakieś 8 kwh straty na dobę
razem daje nam to ok. 69,5 kwh strat na dobę, więc prawie dokładnie tyle ile wynosi całkowite zużycie energii na posesji...
gdzie jest ta strata fundamentu ???

miloszenko
09-01-2012, 09:05
ten mostek z fundamentu to chyba trochę wyolbrzymiony problem...
właśnie próbuje to wyłapać na moim domu
fundamenty mam wylane żywcem w ziemi i niczym nie ocieplone, przez ostatnie dwa tygodnie zewnętrzne temp. oscylują w granicach zera a zużycie prądu na ogrzewanie średnio 52 kwh, cała posesja ok. 68 kwh
mam;
150m2 ścian U 0,28 co daje ok. 22kwh strat na dobę przy 0* a w domu 22*
75m2 podłogi z U 0,29 pod domem 10* co daje ok. 6 kwh
100m2 ocieplenia poddasza U 0,14 = ok. 7,3 kwh
28m2 okien U 1,8 = ok. 26 kwh
went ciągnie cały czas przez gwc ok. 100m3 o temp. 10* więc jakieś 8 kwh straty na dobę
razem daje nam to ok. 69,5 kwh strat na dobę, więc prawie dokładnie tyle ile wynosi całkowite zużycie energii na posesji...
gdzie jest ta strata fundamentu ???

Ja tak samo uwazam, ze wyolbrzymia sie sprawe. Spokojnie 10 cm styro pod plyte bedzie wystarczajace. W koncy po drugiej stronie sa bardziej stabile warunki niz inne przegrody maja. Sama plyte uwazam, ze warto przemyslec chocby opd katem ciaglosci izolacji.

Pozdrawiam

Andrzej.K
09-01-2012, 12:11
ten mostek z fundamentu to chyba trochę wyolbrzymiony problem...
właśnie próbuje to wyłapać na moim domu
fundamenty mam wylane żywcem w ziemi i niczym nie ocieplone, przez ostatnie dwa tygodnie zewnętrzne temp. oscylują w granicach zera a zużycie prądu na ogrzewanie średnio 52 kwh, cała posesja ok. 68 kwh
mam;
150m2 ścian U 0,28 co daje ok. 22kwh strat na dobę przy 0* a w domu 22*
75m2 podłogi z U 0,29 pod domem 10* co daje ok. 6 kwh
100m2 ocieplenia poddasza U 0,14 = ok. 7,3 kwh
28m2 okien U 1,8 = ok. 26 kwh
went ciągnie cały czas przez gwc ok. 100m3 o temp. 10* więc jakieś 8 kwh straty na dobę
razem daje nam to ok. 69,5 kwh strat na dobę, więc prawie dokładnie tyle ile wynosi całkowite zużycie energii na posesji...
gdzie jest ta strata fundamentu ???

masz 68 kwh zużycie na ogrzewanie ?
To teraz policz sprawność urządzeń typu piekarnik żarówki tak zwane zyski bytowe do tego zyski pasywne np podczas słonecznych dni i dopiero wtedy ci wyjdzie ile zużywasz energii na ogrzewanie. Jak na moje to przy temp 0 st na zewnątrz w domu pasywnym nie powinno się urzywac ogrzewania jedynie ugotowac obiadek lub posiedziec pare godzin przed plazmowym tv wraz z włączonym światłem w 2 pokojach :) tak przykładowo. Przynajmniej tak rozumiem ideę domu pasywnego

jasiek71
09-01-2012, 13:22
masz 68 kwh zużycie na ogrzewanie ?
To teraz policz sprawność urządzeń typu piekarnik żarówki tak zwane zyski bytowe do tego zyski pasywne np podczas słonecznych dni i dopiero wtedy ci wyjdzie ile zużywasz energii na ogrzewanie. Jak na moje to przy temp 0 st na zewnątrz w domu pasywnym nie powinno się urzywac ogrzewania jedynie ugotowac obiadek lub posiedziec pare godzin przed plazmowym tv wraz z włączonym światłem w 2 pokojach :) tak przykładowo. Przynajmniej tak rozumiem ideę domu pasywnego

tyle to wszystko razem z oświetleniem, praniem, CWU itp.
zyski słoneczne to ja sobie mogę ..., od południa nie mam okien a inne w zimie zasłaniają sąsiednie budynki...

grzeniu666
09-01-2012, 14:06
Ja tak samo uwazam, ze wyolbrzymia sie sprawe. Spokojnie 10 cm styro pod plyte bedzie wystarczajace. W koncy po drugiej stronie sa bardziej stabile warunki niz inne przegrody maja. Sama plyte uwazam, ze warto przemyslec chocby opd katem ciaglosci izolacji.

Ja również uważam że demonizuje się ten mostek. Powiem więcej, przy drugiej budowie przemyślał i przeliczyłbym jeszcze raz płytę (vs ławy), może to nie znów takie cudo...? :)

R&K
09-01-2012, 14:42
Nie wiem ile kosztuje jeden ale kiedyś coś tam ktoś pisał że 16 euro.


ja kupowałem 1 szt gdzieś we Wrocławiu ,z wysyłką zapłaciłem coś 75-80 zł , wiec cena realna

R&K
09-01-2012, 14:47
masz 68 kwh zużycie na ogrzewanie ?
To teraz policz sprawność urządzeń typu piekarnik żarówki tak zwane zyski bytowe do tego zyski pasywne np podczas słonecznych dni i dopiero wtedy ci wyjdzie ile zużywasz energii na ogrzewanie. Jak na moje to przy temp 0 st na zewnątrz w domu pasywnym nie powinno się urzywac ogrzewania jedynie ugotowac obiadek lub posiedziec pare godzin przed plazmowym tv wraz z włączonym światłem w 2 pokojach :) tak przykładowo. Przynajmniej tak rozumiem ideę domu pasywnego

licząc OZC uwzględnia się wszelkie zyski bytowe czy pasywne a mimo to wynika wychodzi 15 kWh/1m2/ rok
to o czym piszesz to dom samowystarczalny

ravbc
09-01-2012, 15:05
licząc OZC uwzględnia się wszelkie zyski bytowe czy pasywne a mimo to wynika wychodzi 15 kWh/1m2/ rok

To średnia dla całego roku (czy w sumie sezonu grzewczego). Temperatura średnia dla sezonu grzewczego to gdzieś tak ok. 6 stopni na minusie AFAIR. Przy zerze na zewnątrz zyski bytowe mogą wystarczyć do utrzymania temperatury wewnątrz na odpowiednim poziomie - co jednak wcale nie znaczy, że będzie zapewnione odpowiednie odczucie komfortu cieplnego...

grzeniu666
09-01-2012, 15:18
średnia dla sezonu grzewczego to gdzieś tak ok. 6 stopni na minusie AFAIR

Raczej na plusie...?

jasiek71
09-01-2012, 15:32
średnia jest zależna od regionu ...
uśredniając jest 220 dni z temperaturą 3*
lub 200 z 0*

miloszenko
09-01-2012, 15:47
Ja również uważam że demonizuje się ten mostek. Powiem więcej, przy drugiej budowie przemyślał i przeliczyłbym jeszcze raz płytę (vs ławy), może to nie znów takie cudo...? :)

Uwazam, ze na pewno jest warta przemyslenia bo zalety sa niezaprzeczalne, zwlaszcza jak widze probe izolowania law od zimna i wilgoci to do mnie to nie przemawia: lepik, styro, folia i jedna mala dziurka zrobi z tego syf. Adam_mk kiedys planowal jakies super-bloczki fundamentowe robic ale nie wiem na czym stanelo :)

Pozdrawiam

R&K
09-01-2012, 15:55
bez względu czy czy średnia dla sezonu grzewczego to 6 + czy - nadal uważam że przy zerze zyski bytowe w domu pasywnym nie są wystarczające dla utrzymania temperatury 21 przy zewnętrznej 0 - oczywiście należałoby rozpatrywać indywidualny przypadek ale uogólniając dziś mamy +3,

rok/dwa temu było tak
http://www.imgw.pl/wl/internet/zz/pogoda/_tempsred/t02_2010.gif

http://www.imgw.pl/wl/internet/zz/pogoda/_tempsred/t12_2009.gif

czy to oznacza że w domach pasywnych się nie grzeje? przy 0 na zewnątrz ? popatrzcie kiedy j-j rozpoczął sezon grzewczy w tym roku ....

ravbc
09-01-2012, 18:51
No trochę ten minus mi znienacka wyskoczył. ;-) W każdym razie samo utrzymanie temperatury w domu nie gwarantuje komfortu. O tym j-j też kiedyś pisał.

Andrzej.K
09-01-2012, 19:10
ja kupowałem 1 szt gdzieś we Wrocławiu ,z wysyłką zapłaciłem coś 75-80 zł , wiec cena realna
88 zł za metr bieżący o gr 24 cm i 57 zł za metr bieżący o grubości 15 cm

R&K
09-01-2012, 19:43
wesz ja to jest jak kupiłem 1 szt to płaciłem jak za zboże - cennikowo albo jeszcze więcej .... :D

head67
09-01-2012, 20:40
zamiast bk 500 można jeszcze spróbować z 24 cm BK 350 (energo ytong)ma taka sama wytrzymałość jak bk 400 a z 400 normalnie budują chaty

Andrzej.K
09-01-2012, 21:39
no mi taką cene podali w piątek potrzebuje 47mb gr 24 i ok 12 mb 15 cm pod ścianki działowe tak na oko bo niechce mi się czytać projektu teraz generalnie cena troszkę masakryczna ale jak liczę to stopa zwrotu powinna być w ok 8 lat za sam cokuł U dla betonu to 1,6 dla isomura jakieś 0,2 więc na 14 m2 ścian w moim przypadku straty powinny być bez isomura 2240 kwh z isomurem jakieś 220 kwh czyli 2000 kwh x 0,3 zł daje 600 zł rocznie. a na dodatek poziomą lambde isomur ma jak szkło piankowe

bitter
10-01-2012, 08:13
Zrob plyte, mostek zniknie :)

Pozdrawiam

Nie da rady, już mam PnB a poza tym moja ekipa nigdy nie robiła płyty. No i cena ... trudno zapłacę więcej za ogrzewanie. Na szczęście u mnie grunt to piachy więc jakby mniejsza przewodność niż w nasiąkniętej glinie ;-)

ravbc
10-01-2012, 08:36
Skoro masz piachy, to zrób piwnicę. Będziesz miał zyski (do piwnicy) zamiast strat ;-) Tylko to też zmiana projektu i pozwolenia. Ale za to ekipy nie musiałbyś zmieniać. ;-)

miloszenko
10-01-2012, 09:02
Nie da rady, już mam PnB a poza tym moja ekipa nigdy nie robiła płyty. No i cena ... trudno zapłacę więcej za ogrzewanie. Na szczęście u mnie grunt to piachy więc jakby mniejsza przewodność niż w nasiąkniętej glinie ;-)

PnB takich zmian nie blokuje, dolaczasz projekt plyty i juz. No ale to trzeba przekalkulowac, projekt tez kosztuje, chociaz w dluzszej perspektywnie ten koszt sie zwroci z nawiazka.

Pozdrawiam

head67
10-01-2012, 11:07
Andrzej K 600 zł rocznie chyba trochę przesadziłeś dla ilu metrów ścian liczyłeś ps ile chcesz ocieplac fundamet przy isomurze 5??

Andrzej.K
10-01-2012, 14:12
Andrzej K 600 zł rocznie chyba trochę przesadziłeś dla ilu metrów ścian liczyłeś ps ile chcesz ocieplac fundamet przy isomurze 5?? Juz wyjaśniam jak policzyłem może się myle to niech ktoś to sprostuje .
Fundament lub sciany działowe jak i nośne konstrukcyjne wewnetrzne . to ok 14 m2 na styku z posadzką lub fundamentem. gdybym nie stosował isomura to U dla styku tych scian powinno być ok 1,6 dla izomura to 0,2 podobno. Czyli dla isomura straty to 280 kwh dla zwykłego fundamentu 2240 czyli 1960 kwh razy 0,3 zł za taryfę nocną daje 588 zł .
Fundament jest już ocieplony 20 cm styropianem 0,038

jasiek71
10-01-2012, 14:22
tak licząc to wystarczy taki dom jak mój odizolować od fundamentów ( 2000 kwh ), wstawić ciepłe okna ( 2500 kwh ) i jadę na poziomie domu z PC mając kable;)
zbyt piękne żeby było prawdziwe:P

dlaczego liczysz że temp. fundamentu wynosi 0* ??
ja teraz mam tam 10,6*

Andrzej.K
10-01-2012, 14:34
tak licząc to wystarczy taki dom jak mój odizolować od fundamentów ( 2000 kwh ), wstawić ciepłe okna ( 2500 kwh ) i jadę na poziomie domu z PC mając kable;)
zbyt piękne żeby było prawdziwe:P

dlaczego liczysz że temp. fundamentu wynosi 0* ??
ja teraz mam tam 10,6*
Skąd tam taka duża temp?

Piczman
10-01-2012, 14:40
Skąd tam taka duża temp?

W Sierpniu było tam z 15 .
Zimy nie ma więc nie zdążyło się bardzo wychłodzić.
Poza tym grunt pod domem ogrzewa się podczas sezonu grzewczego .

Liwko
10-01-2012, 15:16
0,8m betonowego fundamentu w dól będzie miał góra U=1,375
lambda mokrego betonu to góra 1,1 a grubość to co najmniej 0,8m

ja bym z tego jeszcze odjął 30% bo konwekcji w dół nie będzie w ogóle, czyli do obliczeń bezpieczniej jest przyjąć U=1 a dt=10K
czyli 14m2*10K*1*4800=672kWh=221zł zwykły fundament
albo 14m2*10K*0,2*4800=134kWh=44zł isomur

Czyli przy pompie ciepła nie warto sobie tym głowy zawracać?

Andrzej.K
10-01-2012, 15:28
0,8m betonowego fundamentu w dól będzie miał góra U=1,375
lambda mokrego betonu to góra 1,1 a grubość to co najmniej 0,8m

ja bym z tego jeszcze odjął 30% bo konwekcji w dół nie będzie w ogóle, czyli do obliczeń bezpieczniej jest przyjąć U=1 a dt=10K
czyli 14m2*10K*1*4800=672kWh=221zł zwykły fundament
albo 14m2*10K*0,2*4800=134kWh=44zł isomur
http://www.wis.pol.lublin.pl/przegroda/index.php?show=spis_mat
Skąd wziołeś U 1.0 tu podają nawet 1,7 jako średnią

bitter
10-01-2012, 18:10
Czyli przy pompie ciepła nie warto sobie tym głowy zawracać?

Nawet przy czystym prądzie to się nie opłaca. Koszt tego isomuru jak pisałem wcześniej to ok 5 tysiaków. 150zł oszczędności to kiedy to się zwróci? Nigdy.

bitter
10-01-2012, 18:11
Beton zwykły z kruszywa kamiennego 1900kg/m3 mokry lambda 1,1
to co ty podajesz to beton 2500kg/m3 bardzo rzadko spotykany bo trzeba dać więcej cementu i żwiru a mniej piasku, czyli wychodzi drożej

A dlaczego mokry beton? Przecież fundamenty są zaizolowane.

head67
10-01-2012, 18:27
trzeba by jeszcze dodać ze ciepło musi jeszcze przejść przez kawałek ściany tyle ile jest cm storo na podłodze, i na dzialaowkach jest mniejszy mostek
Andrzej trochę zrobiłeś skuchę bo przy stosowaniu isomura nie trzeba juz dawać tyle storo bo nie ma mostka wystarczy tylko 5 żeby nie zamarzł fundament

Andrzej.K
10-01-2012, 18:39
E tam dałem 20 cm to nie był jakiś wielki koszt a niech blocki sobie w ciepełku siedzą :)
Cokuł zamierzam dać dla tego że nie zmienia on właściwości poprzez zawilgocenie . Przynajmniej tak podaje producent. A że chcę musnąć o dom pasywny to każdy detal się liczy

head67
10-01-2012, 20:06
jaki styropian zastosowałeś ile z m3

bitter
11-01-2012, 07:08
Hmmmm nie wiem ... wydawało mi się, że tak na wszelki wypadek ;-D ;-D ;-D ;-D ;-D

A przy okazji co waszym zdaniem lepsze na podkład betonowy folia czy papa?

Andrzej.K
11-01-2012, 08:04
jaki styropian zastosowałeś ile z m3
eps 100 U0,038 157 zł za m3 brutto oczywiście

miloszenko
11-01-2012, 10:06
Witam, chcialem wrzucic do dyskusji pewien pomysl na dogrzewanie plyty fundamentowej zima:
mozna bardzo malym kosztem zbudowac solar powietrzny (sa filmiki jak to zrobic domowym sposobem) i jego wywiew skierowac do obiegu powietrza w plycie (ala legalet). W dni sloneczne bardzo niskim kosztem mozna dogrzac plyte, a jej bezwladnosc powinno troche ta temperature podtrzyma.

Taki solar powietrzny mozna tez oczywiscie wykorzystac do CWU, np przez klimakonwektor, i wtedy tylko czekac na sloneczko i jechac z COP w okolicy 5-8:)

Pozdrawiam

Andrzej.K
11-01-2012, 13:32
Ja myślałem sobie zrobić taki kolektor słoneczny powietrzny i podłączyc go do czerpni od gwc, w słoneczny dzień powinien zasysać powietrze o temp + 30 :) Tak samo mozna by było podłączyc go pod czerpnie od reku ale u mnie to by były jakieś 2 godziny nasłonecznienia

jasiek71
11-01-2012, 13:36
mam takie coś u siebie, ja to nazywam ogród zimowy, problem w tym że energii w zimie z tego tyle co kot napłakał, za to w lecie to można by CWU gotować dla całej kompanii

to trochę inna bajka...

jasiek71
11-01-2012, 13:37
podłączyc go do czerpni od gwc,

ziemię chcesz grzać ?

Andrzej.K
11-01-2012, 13:51
ziemię chcesz grzać ?
No troszkę ja ogrzeję dzieki temu dłuższy czas przez gwc nie będzie wpadać 0 lub 1 st a 15 lub 10 nawet przez jakiś czas po zachodzie słońca. A akurat taki powietrzny kolektor to strasznie prosto zrobic, i cena również niska. tymi rencami oczywiście

miloszenko
11-01-2012, 13:58
Ja myślałem sobie zrobić taki kolektor słoneczny powietrzny i podłączyc go do czerpni od gwc, w słoneczny dzień powinien zasysać powietrze o temp + 30 :) Tak samo mozna by było podłączyc go pod czerpnie od reku ale u mnie to by były jakieś 2 godziny nasłonecznienia

Wydaje mi sie ze zasysac mozna znacznie wyzsze temperatury :) np przez kolektor z puszek po piwie :P

Pozdrawiam

Andrzej.K
11-01-2012, 14:04
;)
Wydaje mi sie ze zasysac mozna znacznie wyzsze temperatury :) np przez kolektor z puszek po piwie :P

Pozdrawiam

jasiek71
11-01-2012, 14:06
No troszkę ja ogrzeję dzieki temu dłuższy czas przez gwc nie będzie wpadać 0 lub 1 st a 15 lub 10 nawet przez jakiś czas po zachodzie słońca. A akurat taki powietrzny kolektor to strasznie prosto zrobic, i cena również niska. tymi rencami oczywiście

nic na tym nie zyskasz...
ziemia przyjmie wszystko;)

"Wydaje mi sie ze zasysac mozna znacznie wyzsze temperatury np przez kolektor z puszek po piwie"

taki kolektor to zabawka...
trzeba kilkanaście- kilkadziesiąt m2 i przepływy rzędu 400-500m3/h

miloszenko
11-01-2012, 14:17
"Wydaje mi sie ze zasysac mozna znacznie wyzsze temperatury np przez kolektor z puszek po piwie"

taki kolektor to zabawka...
trzeba kilkanaście- kilkadziesiąt m2 i przepływy rzędu 400-500m3/h

Gdzies tam w watku o solarze byly linki do filmow jak to robili. Natomiast na potrzeby wspomagania samej wentylacji czyli dla 100 m3/h juz tak duzy byc nie musi, za to zeby plyta zareagowala to domyslam sie, ze przeplywy musza byc znacznie wieksze. Twoj "dachowe" rozwiazanie jest bardziej wydajne tak czy inaczej :).

Czy u siebie wspomagasz tez wentylacje swoim solarkiem ?

Pozdrawiam

jasiek71
11-01-2012, 14:27
Gdzies tam w watku o solarze byly linki do filmow jak to robili. Natomiast na potrzeby wspomagania samej wentylacji czyli dla 100 m3/h juz tak duzy byc nie musi, za to zeby plyta zareagowala to domyslam sie, ze przeplywy musza byc znacznie wieksze. Twoj "dachowe" rozwiazanie jest bardziej wydajne tak czy inaczej :).

Czy u siebie wspomagasz tez wentylacje swoim solarkiem ?

Pozdrawiam

jak chcesz żeby taki solar dał radę wspomagać np. legalett to musi mieć przepływ powietrza przewidziany do tego ustrojstwa... bez spadku temp. powietrza na wylocie

na okres grzewczy dach jest czerpnią powietrza, tam w ciągu dnia jest zawsze cieplej ...
jak jest słońce to na wlocie do domu jest więcej niż na wylocie...
nawet jak jest minus...;)

mówię o tym domu pod Krakowem

R&K
11-01-2012, 15:16
mnie to rozwiązanie bardzo zaciekawiło i za ok miesiąc jak będziemy robić z Piczmanem WM u mnie tak zrobię - 2 czerpnie pod dachówką, a z tym kolektorem ... nie wiem co miałbym robić z powietrzem o temperaturze +50 :D

jasiek71
11-01-2012, 15:18
nie wiem co miałbym robić z powietrzem o temperaturze +50 :D

grzać chałupę i CWU poprzez klimakonwektor;)

R&K
11-01-2012, 15:25
do mojej sauny którą chcę wybudować takie +50 było by jak znalazł :D
a te klimakonwektory - wrzuciłem w google - wszędzie mowa o chłodzeniu
gdzie o tym poczytac i jak to się ma do CWU?

jasiek71
11-01-2012, 15:34
do mojej sauny którą chcę wybudować takie +50 było by jak znalazł :D
a te klimakonwektory - wrzuciłem w google - wszędzie mowa o chłodzeniu
gdzie o tym poczytac i jak to się ma do CWU?

he he...
poczytaj sobie w solar "tymi ręcami"...
szukaj pod koniec...
schemat u mnie w dzienniku bo tam wcięło ;)