PDA

Zobacz pełną wersję : dom ciepły, pasywny albo 3 lub 5 litrowy



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54

Andrzej.K
11-01-2012, 17:22
nic na tym nie zyskasz...
ziemia przyjmie wszystko;)



A latem dlaczego nie weżmie + 30 które mamy na dworze ? Wydaje mi się że wszystkiego nie będzie w stanie zabrać.

jasiek71
11-01-2012, 17:32
A latem dlaczego nie weżmie + 30 które mamy na dworze ? Wydaje mi się że wszystkiego nie będzie w stanie zabrać.

przy dobrym GWC wylata prawie tyle samo co ma ziemia na tej głębokości...
mogło sobie byc i ze 35* na zewnątrz do domu wlatało ok.17* przy 150m3, 19* przy 380m3
teraz wylata 10,6* przy 100m3 , 8,1* przy 280m3 i 7,6* przy 380m3
rura 200" 67mb zakopana na 2-2,5 m

Andrzej.K
11-01-2012, 17:49
przy dobrym GWC wylata prawie tyle samo co ma ziemia na tej głębokości...
mogło sobie byc i ze 35* na zewnątrz do domu wlatało ok.17* przy 150m3, 19* przy 380m3
teraz wylata 10,6* przy 100m3 , 8,1* przy 280m3 i 7,6* przy 380m3
rura 200" 67mb zakopana na 2-2,5 m

Cieszą mnie te cyferki :wiggle:

jasiek71
12-01-2012, 08:06
jest jeden mały problem, tych słonecznych dni w zimie jest tyle co kot napłakał, a po drugie powietrze ma bardzo małą pojemność cieplną oraz masę, czyli w praktyce żeby podgrzać 500m3/h trzeba by zrobić szkalrnię na całej południowej elewacji domku tak jak w tym projekcie domku pasywnego z początków wątku
http://images38.fotosik.pl/170/addbcff7eecaaafdmed.jpg
koszt całości min 100tyś zł zwrot inwestycji nierealny
albo zbudować "tymi ręcami" kolektor powietrzny...
30m2 za ok. 2 tys. zł.
okres grzewczy to nie tylko grudzień- luty;)

KrzysztofLis2
12-01-2012, 09:44
Ja myślałem sobie zrobić taki kolektor słoneczny powietrzny i podłączyc go do czerpni od gwc, w słoneczny dzień powinien zasysać powietrze o temp + 30 :) Tak samo mozna by było podłączyc go pod czerpnie od reku ale u mnie to by były jakieś 2 godziny nasłonecznienia
To już lepiej dać ten kolektor między GWC a centralę wentylacyjną... Choć z drugiej strony zaraz się okaże, że trzeba byłoby wyłączać rekuperator.

Nie lepiej wprowadzić ciepłe powietrze z takiego kolektora prosto do pomieszczenia?

jasiek71
12-01-2012, 09:56
konkretnie jak to zrobić ??

kupujesz blachę na podbitki (oznaczenie T-6 ) w kolorze czarny mat, wymiar wedle potrzeb...
panel z tej blachy montujesz kołkami ze szpilkami ( robisz dystans )na ocieplonej ścianie południowej zachowując szczelinę pomiędzy blachą a ścianą
na tą blachę montujesz na dystansach ( kilka cm )następny panel z przeźroczystego tworzywa ( taki falisty na daszki dostępny w każdym markecie budowlanym )
wszystko dookoła obrabiasz blachą żeby było szczelnie....robisz wlot na dole ( pomiędzy blachą a ścianą ) a wylot na górze...

blacha ok.800zł
panel na wierzch ok.700 zł
blacha na obróbki, szpilki i inne... 500zł

jasiek71
12-01-2012, 10:01
Nie lepiej wprowadzić ciepłe powietrze z takiego kolektora prosto do pomieszczenia?
ja właśnie o tym...
zrobić układ cyrkulacji ze sterowaniem, nadmiar ładować w bufor i wykorzystać jako wstępny podgrzewacz CWU i poprzez klimakonwektor kanałowy dogrzewać pomieszczenia poprzez układ WM

Andrzej.K
12-01-2012, 10:27
konkretnie jak to zrobić ??



http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6422117&highlight=&sid=12928543f50a4a698e40a4f4185bc81a#6422117

Warto czasem poczytać inne fora

Andrzej.K
12-01-2012, 10:32
http://www.youtube.com/watch?v=QLNViUsRCVU&feature=related

Andrzej.K
12-01-2012, 10:35
A tutaj jak folią i odrobiną wody można naprawde ciepełko uzyskać.
http://www.youtube.com/watch?v=eeSyHgO5fmQ&feature=related

jasiek71
12-01-2012, 10:36
http://www.youtube.com/watch?v=QLNViUsRCVU&feature=related
problem w tym że to są zabawki...
aby dogrzewać dom trzeba więcej mocy...

Andrzej.K
12-01-2012, 10:40
Nie no to zależy ile ten dom tej mocy potrzebuje. No i oczywiście musi być słoneczko inaczej to dupa blada

jasiek71
12-01-2012, 10:42
Nie no to zależy ile ten dom tej mocy potrzebuje. No i oczywiście musi być słoneczko inaczej to dupa blada
to ma dostarczyć mocy bez słoneczka...
w słoneczko to każdy g.... da radę;)

מרכבה
12-01-2012, 11:29
Tak "tymi ręcami" zbudować tylko pomysły, a teraz taki świeży pomysł;
Dwa żwirowce i kolektor powietrzny, jeden będzie zaciągał powietrze w dzień, a drugi dogrzeje się w tym czasie od kolektora.
Tak samo jak kolektor cieczowy; absorber; troszkę galwanotechniki zamiast czarnej farby nie jest taka cudna niestety.
Szkło kwarcowe bez żelazowe.
Ja jak na razie przy domu pasywnym obstaję przy spalaniu biomasy, natura przez fotosyntezę najlepiej magazynuje energię.
Zwłaszcza że do domu który potrzebuje tle mocy co przeciętna suszarka do włosów taki kociołek c.o 5kW jest aż nad to.
a i cena mniej jak 2 tyś zł, nagrzewnica wodna za reku w największe mrozy, całość instalacji w porywach 5 tyś zł widzę właśnie to tak.
W moim projekcie nie będzie z tym problemu, jak widać w galerii obok " wjazdu do garażu" po "prawej stronie patrząc na rzut jest cudne miejsce właśnie na komin do takiego pieca bez przerywania izolacji termicznej, połowę domu podpiwniczona nad piwnicą plan 50 cm wełny lub czegoś innego.
Dach docelowo 70cm ściany 50-60 cm ocieplenia plus drewno.
Pod tramy XPS 700 co by nie było żadnego mostku termicznego w fundament. http://pasivnydom.blog.cz/1004/parozabrana taka śliczna folia paroizolacyjna od środka, i chyba zero siódemka wyjdzie :D (0,7L) :D całość 214 m^2 bez piwnicy. lub lepszy wyniki. ponownie trzeba policzyć.
Okna max 0,5 w zasadzie sam pakiet szybowy; ich dziwne profile na ramki mnie nie interesują! XPS,m robię każdą obróbkę !bez mostków.
To jest mój skrócony przepis na dom pasywny.
A to że się z tym tematem nie patyczkuję zdjęcie łącznie 36 cm EPS'a w galerii.

jasiek71
12-01-2012, 12:08
mam prawie dokładnie to co opisałeś, w praktyce kosztowało mnie to jeden rząd wielkości więcej :(



"prawie" robi wielką różnicę:D

ogród zimowy ma normalne pakiety szybowe a one zatrzymują znaczną część energii...
kolektor jest poza obrębem izolacji budynku więc masz nad nim kontrolę...

Andrzej.K
12-01-2012, 13:05
mam prawie dokładnie to co opisałeś, w praktyce kosztowało mnie to jeden rząd wielkości więcej :(

jakoś nie widzę tam kolektora 30m2
rozmiar tu nie ma znaczenia chodziło mi o sposób wykonania.

Andrzej.K
12-01-2012, 13:05
Zaczynam się zastanawiac czy wiatrak do podgrzewania wody nie będzie lepszym rozwiązaniem .Jesienią i zima wieje najmocniej a słoneczka jest najmniej

jasiek71
12-01-2012, 13:55
Zaczynam się zastanawiac czy wiatrak do podgrzewania wody nie będzie lepszym rozwiązaniem .Jesienią i zima wieje najmocniej a słoneczka jest najmniej

obstawiam że szybciej się zużyje niż zwróci...
z kolektora na ścianie więcej wygenerujesz niż z wiatraka na dachu ;)

Andrzej.K
13-01-2012, 13:16
obstawiam że szybciej się zużyje niż zwróci...
z kolektora na ścianie więcej wygenerujesz niż z wiatraka na dachu ;)
No własnie dlatego sie zastanawiam. Od jednej strony jest dosć otwartej przestrzeni. (jezioro) Narazie badam podejrzewam ze po 2-3 latach obserwacji bede mugł dopiero pewnie stwierdzic czy to sie moze kalkulowac.

jasiek71
13-01-2012, 13:30
No własnie dlatego sie zastanawiam. Od jednej strony jest dosć otwartej przestrzeni. (jezioro) Narazie badam podejrzewam ze po 2-3 latach obserwacji bede mugł dopiero pewnie stwierdzic czy to sie moze kalkulowac.

wszystkie te wynalazki PC, solary, rekuperatory,GWC, wiatraki, itp. czas zwrotu ok. 20 lat...
czyli tyle ile wynosi okres ich eksploatacji...
jak jest tanie to padnie szybciej...

Piczman
13-01-2012, 13:58
wszystkie te wynalazki PC, solary, rekuperatory,GWC, wiatraki, itp. czas zwrotu ok. 20 lat...
czyli tyle ile wynosi okres ich eksploatacji...
jak jest tanie to padnie szybciej...

Nie wrzucaj wszystkiego do jednego worka .

WM to podstawa dla prawidłowego wentylowania przy maksymalizacji komfortu a GWC to gwarancja przedłużenia jej żywotności, braku niepotrzebnych problemów + coś ekstra w upały ;)

Dom grzany PC, solarami czy grzałką to jeden efekt a różnice w kosztach instalacji oraz użytkowania .

"Spisek żarówkowy" znacie ?

grzeniu666
13-01-2012, 14:04
Spisek żarówkowy" znacie ?

http://www.youtube.com/watch?v=QPPW8KM7eEU&feature=player_embedded
?

Piczman
13-01-2012, 14:13
Dokładnie !
Każdy powinien to obejrzeć i wyciągnąć wnioski .
Ale uwaga, czasami może zmienić podejście do Świata o 180 stopni .

Z filmów które nieźle piorą mózg polecam tez : " zeitgeist " oraz " Wake Up Call " .

:D

jasiek71
13-01-2012, 19:36
http://www.youtube.com/watch?v=QPPW8KM7eEU&feature=player_embedded
?

dziwi cię to ?
mnie ani trochę...

grzeniu666
13-01-2012, 19:50
dziwi cię to ?
mnie ani trochę...

nieee (zapytywałem czy to nawiązanie do tego dokumentu)

Liwko
13-01-2012, 19:52
Często ludzie świadomie wybierają gorszą jakość za niższą cenę. Wiertła z Biedronki czy buty. Najdziwniejsze jest to, że rzadko je reklamują. A przecież niemal wszystko ma dwuletnią gwarancję!
Syn dostał pod choinkę helikopter z Biedronki. Świetna zabawka, tyle że działała kilka dni:( Nie ma głupich, będzie reklamacja.

jasiek71
13-01-2012, 20:08
Często ludzie świadomie wybierają gorszą jakość za niższą cenę. Wiertła z Biedronki czy buty.

ja uważam że celowo są kiepskie ( żeby było tanie...)
jak się rozleci to machniesz ręką i przy okazji kupisz nowe ( bo jest tanie... )

Piczman
13-01-2012, 20:17
Już wiecie dlaczego Chiny stały się potęgą ???

jasiek71
13-01-2012, 20:20
Już wiecie dlaczego Chiny stały się potęgą ???

wiemy...
robią to czego rynek oczekuje...;)

R&K
13-01-2012, 21:27
mnie też nie
ale dokument bardzo fajny

lukasza
13-01-2012, 23:35
dziwi cię to ?
mnie ani trochę...

normalne. Kiedyś w Polsce wydawało się na żywność i ubrania 70% zarobków, teraz 40% aaa na zachodzie od 15 do 20% bo ile można zjeść szynki w miesiąc (i nie każdy lubi kawior na bułce). To co robić z pozostałymi 80% pensji w takiej Szwecji? Wdać! pytanie tylko czy na rzeczy materialne czy na wakacje. Innego wyjścia nie ma.
czy przeciętny Szwed zmartwi się, że powietrzna PC (którą czytam, że spokojnie można kupić za kilkanaście tys pln) ma żywotność na poziomie 5 lat skoro płaci za nią 1 miesięczną pensję? On nie, ja troszkę.
Na plus jest tutaj elektronika. Wymieniasz co 2-3 lata, ale za to dostajesz sprzęt o 100% wydajniejszy. I właśnie przez ten nadmiar kasy ludzie tak lubią elektronikę i branże rozrywkową, która już jest ważniejsza w USA od motoryzacji i produkcji stali.
p.s. film z tym komunizmem to przesadził bo każdy chciał jeździć zachodnim VW Polo a nie polskim Fiatem!
p.s.2. skoro te żarówki to taki przekręt to otwórzcie swoją firmę i produkujcie lepsze. UE da kasę, działanie Innowacyjna Gospodarka. Tylko żeby nie wyszło jak z samolotami. Na początku latały tyle co dziś jedzie samochód; myśliwce na wojnie to już 700 km/h, potem padła bariera dźwięku a już w latach 60-tych planowano że Atlantyk się przeleci transportem publicznym w 2h. Możliwe to i było tylko nikt nie chciał dołożyć 30 000$ za skrócenie podróży o 6h!

R&K
13-01-2012, 23:42
wiesz był taki z 1-2 tyg temu film w TVN - tytułu nie pamiętam - jak facet w USA w latach 50-60 chciał produkować samochody, lepsze, szybsze , bezpieczniejsze - konkurencja mu nie pozwoliła - tak samo z tymi żarówkami - otworzysz firmę - zainwestujesz czas i kase i jak wypłyniesz z kałuży na staw - nie wspominając o szerokim morzu - to już Cię utopią

klaudiusz_x
14-01-2012, 00:00
Jak wygląda sprawa z U drewna? Tak się zastanawiam, czy jest sens dawać pomiędzy krowie lepszą wełnę? Może wystarczy taka najtańsza z supermarketu, dopiero poniżej dać lepszą?

R&K
14-01-2012, 08:59
nie chodzi już nawet o drewno ale o mostki liniowe regularnie się powtarzające - przy czym lepsza wełna między krokwiami mimo to ma swoje uzasadnienie - daje lepszy Uw dla całego dachu , dając gorszą wełnę masz po całej linii na grubości krokwi znacznie gorszą warstwe

drewno ma 0,2

aadamuss24
14-01-2012, 09:35
Rk ten film to Tuker albo Taker.

Andrzej.K
14-01-2012, 10:52
http://www.youtube.com/watch?v=QPPW8KM7eEU&feature=player_embedded
?

dla mnie to juz jest jasne od dłuzszego czasu. Np Mercedes Benz prawie by zbankrótował przez model W 123 który ppotrafił przejechac 1 mln kilometrów bez remontu. Osobiscie miałem 240 D z przekreconym licznikiem i nakulanym jeszcze 460 tys był z 79 roku i do 88 jezdził na taxi w 2008 pękła blachówa silnik dalej działał osobiscie jezdziłem nim 3 lata i nawet niewiem jaki miał olej nie dolewałem ani nie wymieniałem :) Próbowali sie ratowac modelem W124 i jedynie modele z ABS lub el, esz, zaczynały szwankować no i w W124 jeszcze odchudzili dyfer tak by sie psuł . Obecnie elektronika jest programowana. Wiem bo kolega pracował w serwisie TV brat równiez jest serwisantem i w momencie jak kupiłem nowy TV i podałem mu date produkcji powiedział mi kiedy nie bedzie sie chciał właczyćm przepowiednia była 5 letnia pomylił sie 3 mieś, prawdopodobnie ma na to wpływ czas jaki tv jest właczony. Oczywiscie najłatwiej w elektronice jest wstawic kondensator z ograniczoną zywotnoscia, nastepnie puchna i nie przewodza pradu . Koszt kondensatora 0,2 zł wiedza brata bezcenna koszt naprawy w autoryzowanym serwisie = kosztowi nowego TV robia z nas debili i tyle.
Taka lekka zmiana tematu:P

Liwko
14-01-2012, 11:07
Miałem 124 300TD w automacie i tęsknię za nim:( Na dobrym kacu, jak człowiek nasikał do baku to jechał. Kolega jeździł na oleju z Biedy. Ech...

Piczman
14-01-2012, 11:35
A pomyślałem sobie że może chcecie wiedzieć na czym ten Świat polega

:D

Wielu się na pewno domyślało bez obejrzenia filmu, gołym okiem widać co się dzieje .

Liwko
14-01-2012, 12:06
Taaa, dlatego moim najlepszym samochodem był Golf I. Zbudowany był z kilku elementów:D

bitter
14-01-2012, 12:58
Taaa, dlatego moim najlepszym samochodem był Golf I. Zbudowany był z kilku elementów:D

Wartburg miał jeszcze mniej ;-)

malux20
14-01-2012, 18:14
wartburg - pamiętam w opcjach miał robienie zaslony dymnej

Piczman
14-01-2012, 19:27
Widzę że nieco zgasiłem wątek tymi filmami ,,,
No to teraz wyciągać wnioski i budować jak trzeba !
Z głową i świadomością ze zrobione "tymi ręcami" prawie zawsze oznacza lepiej i trwalej !

klaudiusz_x
15-01-2012, 15:08
Czy jest sens na ścianach północno-wschodniej i północno zachodniej zwiększyć minimalnie grubość warstwy ocieplenia?
Planuję dać 20 cm styro, ewentualnie na tych dwóch ścianach minimalnie więcej. Dodam tylko że zwiększenie grubości styro na ścianie gdzie mam wiatrołap nie wchodzi w grę. Otwór na drzwi wejściowe mam 19 cm od ściany. Przeoczyłem to przy murowaniu, według projektu ma być tylko 10 cm wełny.

Liwko
15-01-2012, 17:19
ja wyciągam z tego taki wniosek, budować tylko domy pasywne, bo w nich nie ma się co zepsuć, bo mają do minimum okrojone wszelkie instalacje, co jak co ale styropianu celowo postarzeć się nie da, natomiast taka PCi jest idealnie narażona na spisek producentów, kondensatorków w niej mnóstwo, bez problemu można w niej zamontować też chip który zastopuje całe urządzenie po przepracowaniu 10 lat, i wyświetli napis kup nową

PS dyskusja na ten temat jest w wątku
Ogólnoforumowa pyskówka (na tematy związane z domem) (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169179-Og%C3%B3lnoforumowa-pysk%C3%B3wka-%28na-tematy-zwi%C4%85zane-z-domem%29&p=5123166#post5123166)
więc uprasza się tutaj już w tym temacie nie śmiecić

miejscem, w którym można ten chip umieścić jest sterownik. Pytam się "fachowcu", czy w domach pasywnych nie ma sterowników??? Im dłużej cię czytam, tym mniejszym szacunkiem cię darze.

Piczman
15-01-2012, 17:35
Czy jest sens na ścianach północno-wschodniej i północno zachodniej zwiększyć minimalnie grubość warstwy ocieplenia?
Planuję dać 20 cm styro, ewentualnie na tych dwóch ścianach minimalnie więcej. Dodam tylko że zwiększenie grubości styro na ścianie gdzie mam wiatrołap nie wchodzi w grę. Otwór na drzwi wejściowe mam 19 cm od ściany. Przeoczyłem to przy murowaniu, według projektu ma być tylko 10 cm wełny.

Ja mam 24 cm na ścianie północnej a reszta to 20 cm.
Zwykły biały .
Zrobiłem tak aby wyrównać wcześniej źle położoną warstwę 20 cm.
Sensu ekonomicznego nie ma .
Ja bym odpuścił .

asolt
15-01-2012, 19:15
Ja mam 24 cm na ścianie północnej a reszta to 20 cm.
Zwykły biały .
Zrobiłem tak aby wyrównać wcześniej źle położoną warstwę 20 cm.
Sensu ekonomicznego nie ma .
Ja bym odpuścił .

Dosyć kategoryczne stwierdzenie. Jeżeli to pogrubienie ma wynosić 10 cm to ma da 30 cm. Bez dokładnych przeliczeń to nie wiadomo czy jest sens ekonomiczny
czy go nie ma. Podstawą obliczen ekonomicznych jest założenie ze koszty nośników energii będą rosły w sposób proporcjonalny. Ja i nie tylko ja nie mam tej pewności. Również koszt późniejszego ewentualnego docieplania moze być znacznie wyższy niż w przypadku wykonania go w trakcie budowy.

Piczman
15-01-2012, 19:20
Ja też jestem entuzjastą OZC.
Policzyć i zdecydować.
Myślę jednak że miałem sporo racji !!!

asolt
15-01-2012, 19:28
To nie tylko chodzi o obliczenia w OZC. Te nam pokażą tylko róznicę kWh, natomiast prognozowanie czasu zwrotu nakładów w obecnym czasie jest obarczone duzym błędem. Wystarczy tylko ze Iran zamknie ciesnine Ormuz a cena ropy szybko w góre a za nią ceny innych nosnikow energii. Kto wie ile takich zdarzeń wydarzy
sie w czasie który bierzemy do obliczeń.

Piczman
15-01-2012, 19:55
No tak, ale jak to ma się do kwestii czy dodawać 5-10 cm na ściany oprócz tej południowej ?
Ja o tym, nie ogólnie !
I weź chociaż Ty nie strasz bo Mass Media robią to regularnie sprawiając że coraz mniej nam się chce Żyć a co dopiero domy budować ,,,

klaudiusz_x
15-01-2012, 20:14
Ja mam 24 cm na ścianie północnej a reszta to 20 cm.
Zwykły biały .

Twój zwykły biały na BK daje lepszy współczynnik niż u mnie z szarym. Niestety nie dam rady na tej ścianie (południowo-wschodnia) dać więcej ze względu na drzwi. Musiałbym zwężyć drzwi, obecnie mam otwór 106cm.
Wiatrołap "doklejony" do domu.

bajcik
17-01-2012, 14:38
mnie też nie dziwi, na 1 roku studiów miałem technologię produkcji nigdy nie tępiącej się żyletki, wystarczy taśmę stalową podgrzać i schłodzić tak szybko żeby struktura atomowa nie zdążyła skrystalizować i zastygła w coś w rodzaju szkła, tylko po co komu żyletka którą ojciec da w spadku dzieciom a te swoim dzieciom itp itd, wszak o wiele lepiej jest sprzedawać miliony rocznie przez dekady, niż jednorazowo jeden milion a potem zamknąć interes

I naprawdę nie znalazł się odważny do uruchomienia interesu? Przecież dużo się robi rzeczy "porządnych, na całe życie prawie" i do tego bardzo niszowych - na przykład wieczne pióra. Zanim się sprzeda miliard takich żyletek to trochę czasu upłynie.

Na http://www.biznesforum.pl/ pojawiają sie ogłoszenia typu "zainwestuję pół miliona" - może warto założyć interes?

kris1234
17-01-2012, 18:19
Trochę OT ;)

Nie wiem czy ktoś z forumowiczów jeszcze pamięta takie urządzenie jak magnetofon kasetowy. Właśnie w tym urządzeniu najważniejszy element to głowica która w urządzeniach firmy AKAI była ze szkła amorficznego tak się to ładnie nazywa i dawała na swoje głowice dożywotnią gwarancją. Ale było to w latach 80 :)

Piczman
20-01-2012, 11:40
Zapraszam do dyskusji na temat GWC, warto czy nie warto i z jakich powodów ,,,

Ja uważam że warto, i ze względu na czerpanie energii z dużą sprawnością ( COP) jak i dla stabilizacji pracy układu wentylacyjnego .
Komfort też ma tu znaczenie i to jest taki gratis w okresie letnim kiedy mamy wysoką wilgotność względną i wentylować trzeba dość mocno gdy za oknem słońce praży .

A jakie znaczenie ma gruntowy wymiennik w budownictwie energooszczędnym jak i pasywnym ?

Może j-j się wypowie na ten temat ?

Liwko
20-01-2012, 11:46
To ja może pierwszy
Warto, ale nie należy liczyć na jakieś wielkie oszczędności z tego tytułu.
Jest jeszcze jedna kwestia. Za niewiele większe pieniądze można wykonać DZ do pompy ciepła i mieć dwie pieczenie przy jednym ogniu;). Latem zdecydowanie większa sprawność niż małego GWC dla wentylacji (mowa o glikolowcu)

Lobo_M
20-01-2012, 11:55
No własnie zapomniałem o lecie i chłodzeniu, jakie temp w tym roku miałeś na nawiewie kiedy za oknem było>25oC.

tomek131
20-01-2012, 12:06
Juz kiedys pisalem,ale skoro temat o GWC to napisze jeszcze raz
W obecnym numerze muratora Aleksander Dariusz Panek z wykształcenia fizyk budowli i matematyk ,adiunkt na wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej , PREZES NARODOWEJ AGENCJI POSZANOWANIA ENERGII (kim jeszcze jest nie chce mi się przepisywać ,bo pół strony zajmuje) wybudował swój dom i o GWC napisał tak ,przepiszę z artykułu:

"GWC okazał się chybionym pomysłem,przy oszczędnościach 200zł rocznie koszt budowy nie zwróci mi się nigdy.Z oczekiwaniami na efekt działania gruntowego wymiennika też nie ma co przesadzać-to nie jest tak skuteczne,że zimą wpada do domu ciepłe powietrze,a latem mamy naturalną klimatyzację"

To zdanie nie jest wyrwane z kontekstu.Tyle powiedział o GWC.ALe WM z reku ma

budowlany_laik
20-01-2012, 12:09
Jasne, jak postawił Dospela MAX za 10000 zł, to mu się nie zwróci. Samemu można parę razy taniej.

Liwko
20-01-2012, 12:16
No i te oszczędności zależą od domu i systemu ogrzewania. U mnie będą coś w okolicach kilkudziesięciu zł, więc nawet najtańszy GWC się nigdy nie zwróci. Żeby nie było, mam zakopane 2x75m fi 25, ale raczej podłącze je pod DZ dla pompy ciepła. Tak jak wcześniej pisałem, nie miałem problemów z przymarzaniem wymiennika, więc lepszy skutek osiągnę jako DZ PC.

ravbc
20-01-2012, 12:23
Zimą GWC daje niemal zero zysku przy skutecznym reku. Jedyny plus mógłby być z nawilżającego działania złoża żwirowego (bo tego reku nie umie), ale ono niestety też jest niewielkie. Czyli pozostaje ochrona reku przez mrozami - ciut droga. Latem, żeby poczuć efekt trzeba by wentylować z możliwie dużymi wydatkami, żeby powietrze nawiewane chłodziło coś więcej niż tylko kanały. No a do dużego wydatku potrzebne duże GWC. Dodatkowy bonus latem to oczywiście redukcja wilgotności powietrza. Tak czy owak jakiekolwiek większe nakłady na GWC to raczej strata kasy i należy je traktować głównie jako mechanizm drobnego podniesienia komfortu. Oczywiście im mniejszy dom (o mniejszej kubaturze) tym sensowność realizacji GWC będzie większa - łatwiej i szybciej można poczuć efekty, przy w miarę ograniczonych nakładach. Tak jak Liwko sugerowałbym jednak zastanowić się czy nie wykonać DZ do PC zamiast GWC, zwłaszcza gdy myślimy o glikolowcu - CWU jakos grzać trzeba nawet latem. Wszystko powyższe ma sens oczywiście tylko jeśli mamy wysoce skuteczny rekuperator - jak słabszy odzysk w reku, tym GWC daje większe zyski. W żadnym jednak wypadku wydanie 10 tysięcy na GWC zwrócić się nie ma szans (i to nawet nie z oszczędności z samego GWC, ale kosztów alternatywnych rozwiązań, typu nagrzewnica elektryczna na zimę i klima na lato).

miloszenko
20-01-2012, 12:23
No i te oszczędności zależą od domu i systemu ogrzewania. U mnie będą coś w okolicach kilkudziesięciu zł, więc nawet najtańszy GWC się nigdy nie zwróci. Żeby nie było, mam zakopane 2x75m fi 25, ale raczej podłącze je pod DZ dla pompy ciepła. Tak jak wcześniej pisałem, nie miałem problemów z przymarzaniem wymiennika, więc lepszy skutek osiągnę jako DZ PC.

Jak juz mowilem kiedys problemy, ktore rozwiazuje GWC oraz pare innych (jak np radzenie sobie z przegrzaniem domu) rozwiazuje klimatyzator i to tez z COP min 2 (chyba kbab to testuje).

POzdrawiam

Liwko
20-01-2012, 12:29
Jak juz mowilem kiedys problemy, ktore rozwiazuje GWC oraz pare innych (jak np radzenie sobie z przegrzaniem domu) rozwiazuje klimatyzator i to tez z COP min 2 (chyba kbab to testuje).

POzdrawiam

Tak, ale skoro mam już te GWC w postaci DZ PC, to głupotą by było z tego nie skorzystać, przy okazji latem nieźle regenerując dolne źródło. Zastanawiam się tylko czy podpiąć chłodnicę (mam) pod reku, czy kupić klimakonwektor.

Liwko
20-01-2012, 12:30
liczyłem sobie koszty jakie poniósłbym do wykonania GGWC i była to kwotach w okolicy 3tys (max) więc do 10tys dużo brakuje...

Ja bym na twoim miejscu odpuścił.

ravbc
20-01-2012, 12:58
Tak, ale skoro mam już te GWC w postaci DZ PC, to głupotą by było z tego nie skorzystać, przy okazji latem nieźle regenerując dolne źródło. Zastanawiam się tylko czy podpiąć chłodnicę (mam) pod reku, czy kupić klimakonwektor.

Klimakonwektory fabrycznie przystosowane są do zasilania wodą lodową, czyli o temperaturze w okolicy zera. Z DZ tyle nie wyciągniesz, a co za tym idzie spadnie znacznie wydajność chłodnicza klimakonwektora, czyli musiałbyś go przewymiarować. Zorientuj się może najpierw ile Cię on może kosztować, bo to wcale nie są groszowe sprawy niestety. A tą chłodnicę (skoro już ją masz) to podpiął bym pod reku tak czy owak - no chyba, że za pracę hydraulika będziesz musiał parę stów zapłacić ;-)

Liwko
20-01-2012, 13:01
Klimakonwektory fabrycznie przystosowane są do zasilania wodą lodową, czyli o temperaturze w okolicy zera. Z DZ tyle nie wyciągniesz, a co za tym idzie spadnie znacznie wydajność chłodnicza klimakonwektora, czyli musiałbyś go przewymiarować. Zorientuj się może najpierw ile Cię on może kosztować, bo to wcale nie są groszowe sprawy niestety. A tą chłodnicę (skoro już ją masz) to podpiął bym pod reku tak czy owak - no chyba, że za pracę hydraulika będziesz musiał parę stów zapłacić ;-)

Myślałem o takim
http://allegro.pl/klimakonwektor-fan-coil-firmy-trane-i2050800150.html

ravbc
20-01-2012, 13:12
Liwko: za wiele się o tym klimakonwektorze nie rozpisali. ale sądząc po wymiarach do pojedynczego pomieszczenia się nada, tylko trzeba będzie go "nieco" upiększyć...

Liwko
20-01-2012, 13:18
Liwko: za wiele się o tym klimakonwektorze nie rozpisali. ale sądząc po wymiarach do pojedynczego pomieszczenia się nada, tylko trzeba będzie go "nieco" upiększyć...

No właśnie, do pojedynczego... Chyba zostanę przy tej chłodnicy, zawsze mogę dać reku na fula jak nikogo nie będzie w domu.

ravbc
20-01-2012, 14:09
Zasada działania klimakonwektora wymaga umieszczenia go w pomieszczniu, które ma schładzać/grzać. Po prostu jego wentylatory przepychaja powietrze z pomieszzenia przez jego wymienniki. Dzięki temu moc grzewcza/chłodnicza może być znacznie ograniczona, ale i zauważalny efekt powstanie dopiero po jakimś czasie od włączenia. Można oczywiście wyobrazić sobie recyrkulację całego powietrza w domu, ale to by oznaczało, ze potrzebne są dobre filtry do oczyszczenia powietrza, żeby nie rozprowadzać zapachów z pojedynczych pomieszczeń po całym domu ;-)

Lobo_M
20-01-2012, 14:35
Więc pytanie co w moim konkretnym przypadku (bartosz vena 4) dało by mi GGWC i ile by mnie to wyniosło?

aadamuss24
20-01-2012, 14:47
Poprawiłoby samopoczucie z faktu posiadania GGWC :) Może przy dużych mrozach nie zamarzałby wymiennik ale patrząc na to, że i tak wentylacja nie musi działać non stop to i czas na odmrożenie by się znalazł. Przy takich zimach i tak nie ma to znaczenia.
Duży żwirowy wymiennik kosztuje ok 10000 pln, pewnie nigdy się nie zwróci ale jakoś działa. Przy bardzo dużych mrozach (-20) temperatury na wloci do reku miałem zawsze dodatnie. Latem ok 16 stopni przy 30 na zewnątrz, w połączeniu z markizami dają normalną temperaturę w domu. pozdr adam

kszh.uint
20-01-2012, 14:53
osobiście wolałbym te 2 klocki, o ktorych pisze liwko /GGWC/, włozyć w lepsza centrale / lepszy wymiennik...

piczman bedzie bardziej lub mniej nachalnie forsowal inne zdanie, bo zarabia na tym jakiś grosz - ale to już nie moja sprawa;

R&K
20-01-2012, 15:07
ravbc - najtańsze w wykonaniu jest GGWC i najskuteczniejsze w kontekście cena do jakości , problem może być tylko wielkość działki - bo zrobienie pętli dłuższej lub z rury o większym fi to żaden problem i koszt stosunkowo niewielki - do tego duża nagrzewnica i nie ma prawa nie działać !

nie rozumiem jak można mówić / pisać że nie działa
tak jak napisał aadamuss24przy mrozach na nawiewie masz + , w lecie przy upałach choćby 3-4 stopnie mniej - jest to znaczące i bardzo odczuwalne

nie rozumiem też liczenia takiego jak asbe na wątku o prądzie czy inni forumowiczowie tutaj prezentują - czy ktokolwiek buduje dom po to by on się zwrócił np w stosunku do mieszkania w bloku ?? NIE , więc też mówienie / pisanie o opłacalności zakupu danej rzeczy / wyposażenia mija się z celem

czy jak auto kupujecie liczycie się czy się zwróci czy nie ? na spalanie może i większość z Was zwróci uwagę - ale przy wyborze auta większość kieruje się stylistyką i komfortem oraz budżetem jaki mamy na dany cel, gdyby tak nie było wszyscy jeździlibyśmy nadal maluchami albo syrenkami tylko z różnym wyposażeniem

oczywiście GWC nie jest jedynym elementem dedykowanym do WM i tylko w połowie roku mamy z niego korzyści , bo w okresach przejściowych 10-20 stopni na zewnątrz niewielki z niego pożytek - ale nie wyobrażam sobie budowy domu bez niego!

ravbc
20-01-2012, 15:54
Ktoś to już kiedys tu liczył, a nawet badał "doświadczalnie", że przy reku o sprawności ok. 90% zysk z GWC to jakieś 0,2 stopnia wyższa temperatura na nawiewie i mniej więcej 10-15 stopni wyższa na wyrzutni. Czyli przy sprawnym wymienniku podgrzewamy głównie to co wyrzucamy z domu. A że da się zbudować/użytkować reku tak by nie zamarzał, to i sens posiadania GWC w tej sytuacji jest nikły. Ale przy kiepskim (a więc i tanim) reku, GWC może na siebie całkiem sensownie zarobić. Pytanie o ile tańsze jest kiepskie reku od takiego co osiąga 90% sprawności odzysku?

kszh.uint
20-01-2012, 15:58
ravbc - najtańsze w wykonaniu jest GGWC i najskuteczniejsze w kontekście cena do jakości , problem może być tylko wielkość działki - bo zrobienie pętli dłuższej lub z rury o większym fi to żaden problem i koszt stosunkowo niewielki - do tego duża nagrzewnica i nie ma prawa nie działać !


oczywiście, lecz napisał Ci Liwko wcześniej, ze woli te petle podpiać / dołozyć do PC; w przypadku, gdy nie ma PC, napisałem Ci ja, ze sensowniej zainwestować 2kPLN w lepszą centralę wyłozył Ci to także ravbc powyżej...



[

nie rozumiem też liczenia takiego jak asbe na wątku o prądzie czy inni forumowiczowie tutaj prezentują - czy ktokolwiek buduje dom po to by on się zwrócił np w stosunku do mieszkania w bloku ?? NIE , więc też mówienie / pisanie o opłacalności zakupu danej rzeczy / wyposażenia mija się z celem

czy jak auto kupujecie liczycie się czy się zwróci czy nie ? na spalanie może i większość z Was zwróci uwagę - ale przy wyborze auta większość kieruje się stylistyką i komfortem oraz budżetem jaki mamy na dany cel, gdyby tak nie było wszyscy jeździlibyśmy nadal maluchami albo syrenkami tylko z różnym wyposażeniem


to dlaczego budujesz tak mały dom? mozna bylo wywalic taki, jak Pałac Ludu w Bukareszcie :)


odpowiedzią na Twoje zdziwienie sa dwa słowa: efektywnośc oraz optymalizacja - oba odniesione w kontekscie kosztów...

no i pytanie na koniec: jakie jest uzasadnienie GGWC do niezlego /ponoć/ jangaza, który sie bez niego obchodzi /ponoc/ zupełnie dobrze;

straszenie piczmana co do używania centralki bez (G)GWC po x latach jest bez sensu - zwykla chlodnica samochodowa ma duzo bardziej ekstremalne warunki działania (większy zakres temperatur, cisnienie. sól, wilgoc, brud i komary :P ) i daje rade co najmniej 10 lat...

R&K
20-01-2012, 16:03
WM osiąga max wydajność / sprawność w skrajnych temperaturach a takich masz niewiele w skali roku , znaczna część okresu grzewczego to temperatury +5/-5
połaczenie WM z GW pozwaja zwiększyc sprawność i sumarycznie dla obu jest ona wyzsza , do tego nie mamy zamrzania centrali
oczywiscie da sie zbudowac lub kupic reku tak by nie zamarzalo - ile na to wydasz? policz cześci, czas etc ?
roznica w cenie to ok 2-3 tys

i nadal pomijasz komfort jaki latem GWC Ci daje

aadamuss24
20-01-2012, 16:12
Trudno przy GWC mówić o opłacalności, bardziej chodzi o komfort a to trudno wycenić. Zapominam o zamarzaniu, nawet nie zrobiłem czerpni zewnętrznej i cały rok jadę z gwc i jest bezobsługowo. Mam wrażenie, że filtr na reku też się mniej zapycha jak idzie z gwc, może to szczegół ale już sterownik od reku nie wyje jak głupi :)
R&K w kwestii samochodów, może kiedyś nie trzeba będzie się oglądać na koszty spalania i wtedy kupię El Camino :)

kszh.uint
20-01-2012, 16:15
WM osiąga max wydajność / sprawność w skrajnych temperaturach a takich masz niewiele w skali roku , znaczna część okresu grzewczego to temperatury +5/-5
połaczenie WM z GW pozwaja zwiększyc sprawność i sumarycznie dla obu jest ona wyzsza , do tego nie mamy zamrzania centrali
oczywiscie da sie zbudowac lub kupic reku tak by nie zamarzalo - ile na to wydasz? policz cześci, czas etc ?
roznica w cenie to ok 2-3 tys

i nadal pomijasz komfort jaki latem GWC Ci daje
jakie czesci - jaki czas? mam to w doopie, bo jest to problem producenta centrali, ktory daje cos takiego, jak gwarancja... a jak ten wynalazek zaniemoże i instalator wylaczy tel, jak onegdaj jeden z cieszacych się poważaniem forumowiczów, to sie okaże, ze nikt inny nie bedzie tego chciał tknąć, mówiac: paaanie - to nie ja robiłem itd...

co do komfortu - przejedz sie do leroy czy innej casto i zobacz, ile kosztuje najtansza klima, ktora da Ci 10 x wiekszy komfort - bedzie taniej, niz GGWC nawet, jak ja za 10 lat wyrzucisz... a i cos jesienia dogrzeje (vide: kbab i jego wrazenia)

kszh.uint
20-01-2012, 16:21
Trudno przy GWC mówić o opłacalności, bardziej chodzi o komfort a to trudno wycenić. Zapominam o zamarzaniu, nawet nie zrobiłem czerpni zewnętrznej i cały rok jadę z gwc i jest bezobsługowo. Mam wrażenie, że filtr na reku też się mniej zapycha jak idzie z gwc, może to szczegół ale już sterownik od reku nie wyje jak głupi :)
R&K w kwestii samochodów, może kiedyś nie trzeba będzie się oglądać na koszty spalania i wtedy kupię El Camino :)

koszty filtra EUx sa powszechnie znane i pomijalne;

skoro juz jestesmy w temacie samochodów, to auto karmisz na codzień paliwem premium, zeby sie lepiej czuło? przeciez jest drozsze, niz centrala i takze powinno sie dobrze czuć:P nie sadze, choć być moze ktos taki się tu znajdzie...


może to szczegół ale już sterownik od reku nie wyje jak głupi :)


tutaj związek przyczynowo - skutkowy jest taki, jak zachodzenie w ciążę przez wpatrywanie się w księzyc :)

R&K
20-01-2012, 16:37
no przecież ja niczego nie mam zamiaru budować

pytanie było
"A że da się zbudować/użytkować reku tak by nie zamarzał, to i sens posiadania GWC w tej sytuacji jest nikły."

własnymi rękami pewnie i się da
ja też mam to w d... kupuję , płacę, mam gwarancję i wymagam !!!

wiec proszę daruj sobie jakieś teksty o wynalazkach


oczywiście, lecz napisał Ci Liwko wcześniej, ze woli te petle podpiać / dołozyć do PC; w przypadku, gdy nie ma PC, napisałem Ci ja, ze sensowniej zainwestować 2kPLN w lepszą centralę wyłozył Ci to także ravbc powyżej...

bo mam uczulenie na PC i nie potrzebuję lepszej centrali bo mam "niezlego /ponoć/ jangaza"



to dlaczego budujesz tak mały dom? mozna bylo wywalic taki, jak Pałac Ludu w Bukareszcie :)

buduję taki jaki mi się podoba i weź się proszę ODSTOSUNKUJ



odpowiedzią na Twoje zdziwienie sa dwa słowa: efektywnośc oraz optymalizacja - oba odniesione w kontekscie kosztów...

taki jest maluch , ma 4 koła i jeździ na dodatek tani i mało pali


no i pytanie na koniec: jakie jest uzasadnienie GGWC do niezlego /ponoć/ jangaza, który sie bez niego obchodzi /ponoc/ zupełnie dobrze;

KOMFORT w lecie i cisza !!?!? , prosta i tania konstrukcja w przeciwieństwie do Chińskiego klimatyzatora z marketu który wcale cichy nie jest

orko
20-01-2012, 16:50
ravbc - najtańsze w wykonaniu jest GGWC i najskuteczniejsze w kontekście cena do jakości , problem może być tylko wielkość działki - bo zrobienie pętli dłuższej lub z rury o większym fi to żaden problem i koszt stosunkowo niewielki - do tego duża nagrzewnica i nie ma prawa nie działać !

nie rozumiem jak można mówić / pisać że nie działa
tak jak napisał aadamuss24przy mrozach na nawiewie masz + , w lecie przy upałach choćby 3-4 stopnie mniej - jest to znaczące i bardzo odczuwalne

Tu można by dyskutować. Bo jeśli na zewnątrz jest np 30oC a my obniżymy tą temperaturę o 3-4oC wentylując z wydajnością np 300m^h, to w konsekwencji podgrzejemy sobie wnętrza a nie o to przecież chodzi.

R&K
20-01-2012, 16:57
ja mowie i aadamuss24 też miał zapewne na myśli finalny efekt , to że po przewentylowaniu powietrza przez nagrzewnice masz w domu 3-4 stopnie mniej niż miałbyś bez GWC

aadamuss24
20-01-2012, 17:01
Coś nie tak :) Na zewnątrz ponad 30 stopni, nawiew ok 16 stopni z reku to raczej na obniży temp. w domu o 3-4 stopnie w stosunku do tego co na zewnątrz. Taak ?
Żytko jak filtr mniej się brudzi to mniej piszczy czujnik, ja tam związek słyszę :) bez wpatrywania się w cokolwiek :)

kszh.uint
20-01-2012, 17:01
"A że da się zbudować/użytkować reku tak by nie zamarzał, to i sens posiadania GWC w tej sytuacji jest nikły."

własnymi rękami pewnie i się da
ja też mam to w d... kupuję , płacę, mam gwarancję i wymagam !!!




powszechnie wiadomo, ze już zapłaciłes (a gdzie stopka?), to co masz powiedzieć... dlatego się unosisz :P

R&K
20-01-2012, 17:09
tak , kupiłem części , zapłaciłem jestem zadowolony z tego że powierzyłem zmontowanie GGWC i WM Piczmanowi i nie są to żadne wynalazki tylko normalna i bardzo dobrze oceniona przez Adama instalacja , WM przed nami , instalujemy ją za ok 2 tyg , będziesz mógł pooglądać sobie fotki , oczywiście jak będziesz chciał i miał na to ochotę

stopka nie pojawia się gdy pisze kolejny raz "odhaczam" ją , po to by nie zaśmiecać FM - wątki są krótsze i bardziej przejrzyste
specjalnie dla Ciebie ją włączam tym razem

kszh.uint
20-01-2012, 17:14
tak , kupiłem części , zapłaciłem jestem zadowolony z tego że powierzyłem zmontowanie GGWC i WM Piczmanowi i nie są to żadne wynalazki tylko normalna i bardzo dobrze oceniona przez Adama instalacja , WM przed nami , instalujemy ją za ok 2 tyg , będziesz mógł pooglądać sobie fotki , oczywiście jak będziesz chciał i miał na to ochotę

stopka nie pojawia się gdy pisze kolejny raz "odhaczam" ją , po to by nie zaśmiecać FM - wątki są krótsze i bardziej przejrzyste
specjalnie dla Ciebie ją włączam tym razem

z autentyczną porzyjemnością obejrzę, wszak to nie za moje, więc tym bardziej doceniam, ze się pochwalisz... do piczmana nie mam osobiście nic, piszac o nim przy uzyciu nicka zawieram jego całą filozofię działania - to także w kontekscie nierozwlekania postów...

ale daremny to trud, wszak stopka posiadacza kopuł nie ma sobie równych zwałaszcza przy czytaniu wątku w telefonie...

P.S. Rozumiem, ze ze skanem faktury za prad co roku pójdzie równie łatwo, jak ze stopką - specjalnie dla mnie?

Piczman
20-01-2012, 17:15
Tu można by dyskutować. Bo jeśli na zewnątrz jest np 30oC a my obniżymy tą temperaturę o 3-4oC wentylując z wydajnością np 300m^h, to w konsekwencji podgrzejemy sobie wnętrza a nie o to przecież chodzi.

Moje GWC po nagrzewnicy daje +18 C w upały powyżej +30 C .

Kto policzy moc chłodniczą z tego zabiegu ?
I przestańcie się tu kłócić bo jakoś nerwowo się zrobiło nie wiedząc czemu.
Nawet mnie tu pogrubiacie i wróżycie nieciekawą przyszłość z nieodbieraniem tel. na czele .

Czym sobie zasłużyłem ?

grzeniu666
20-01-2012, 17:25
piczman, na ile schłodzisz chatę latem przy powiedzmy 30° na zew (ile max będzie w dzień) i przy jakiej wymianie WM? Jaką temp. byłaby w "termosie" bez GGWC i z optymalną (względem min. temp, oczywiście w ramach komfortu) wentylacją?

kszh.uint
20-01-2012, 17:31
Moje GWC po nagrzewnicy daje +18 C w upały powyżej +30 C .

Kto policzy moc chłodniczą z tego zabiegu ?
I przestańcie się tu kłócić bo jakoś nerwowo się zrobiło nie wiedząc czemu.
Nawet mnie tu pogrubiacie i wróżycie nieciekawą przyszłość z nieodbieraniem tel. na czele .

Czym sobie zasłużyłem ?

poprawiłem wyżej; rzeczywiście, jak ktoś czyta wybiórczo, to może źle skojarzyć... google jeszcze nie zindeksowało :P

tomek131
20-01-2012, 17:55
Tak skomplikujecie te domy,że będziecie za parę lat biegać i co trzy dni coś naprawiać.A to filtr się zatka,a to chłodnica nawali,a to rurka się zatak,a to sprężarka i tak w koło.Wygląda to na sztukę dla sztuki.
Głupie te wszechobecne porównania z motoryzacją.Motoryzacja to coś zupełnie innego.Porównywanie GWC albo też WM czy pompy ciepła z zakupem volkswagena zamiast pf126p jest zwyczajnie głupie i kojarzy się naciągackim marketingiem i niczym więcej.
Takie systemy co najwyżej można rozpatrywać (jeśli już ktoś koniecznie chce porównań z motoryzacją) w kategorii kupię sobie auto na benzynę bo mniej problemów i dobrze działa,a ja na ropę bo ma wyższy moment i fajnie się jezdzi ,a ja na gaz, bo najszybciej mi się zwróci.Tak można rozmawiać o GWC WM i reku.Bez tych systemów domy działają tak samo ,różnice w komforcie są jak jazda benzyną a dieslem z wyższym momentem w użytecznym zakresie obrotów.Jeden potrzebuje inny nie i mają też wady czasem przesuszą i guzik nawet z komfortu(jak ten diesel-terkot,może nie odpalic w -20,drogie naprawy itp)
Więc tak - one mają się zwrócić ,tak jak ma się zwrócić zakup instalacji gazowej w aucie albo zakup diesla.Bo bez gazu jezdzi się tak samo , a jest mniej problemów, a uturbiona benzyna zastąpi turbo diesla z momentem i ważne co nam taniej wyjdzie bo jezdzić będzie tak samo.Tak se można porozważać ,a nie ja mam vw bo mam wentylację mechaniczną, a ty masz 126p bo masz grawitacje.
Można jedynie powiedzieć - ja mam centralę ,albo pompę ,powiedzmy np pompę Viessmann to mam Mercedesa (z jakością różnie ,jak to u Mercedesa) a Ty masz Ecopower to masz Poloneza i tyle.Skończta z tymi głupimi porównaniami

Piczman
20-01-2012, 18:54
na ile schłodzisz chatę latem przy powiedzmy 30° na zew (ile max będzie w dzień) i przy jakiej wymianie WM? Jaką temp. byłaby w "termosie" bez GGWC i z optymalną (względem min. temp, oczywiście w ramach komfortu) wentylacją?

Przy w miarę dobrze wykonanej instalacji ( bez większych strat na kanałach) nawiew z anemostatu jest zawsze poniżej +20 C.
W domu utrzymuje się wtedy ok. 25 C .
Podane dane wcześniej przeze mnie są przewidziane dla Max wydatku centrali !!!
Może to być 350 m3/h albo i 500 m3/h.
Konrad ma u siebie wymiennik liczony na 700 m3/h .

Nie wchodząc za bardzo w szczegóły typu przegrzanie domu z powodu nadmiernego gotowania czy otwartych rolet cały dzień w domu można utrzymać temp. do 26 C intensywnie wentylując całą dobę .

Jako UŻYTKOWNIK bardzo sobie to chwalę .

grzeniu666
20-01-2012, 19:55
W domu utrzymuje się wtedy ok. 25 C .
Podane dane wcześniej przeze mnie są przewidziane dla Max wydatku centrali !!!
Może to być 350 m3/h albo i 500 m3/h.

Okej, ale ciekaw jestem ile wyższa będzie temp. w mocno ocieplonym murowańcu przy reku z bypassem i wentylacji powiedzmy 150-200 m3/h?

Piczman
20-01-2012, 20:12
Jak centrala bez GWC to i przez wymiennik.
Jak wentylujesz przez by-pass to ładujesz do wnętrz wyższą temp.
Wątpię aby znalazł się śmiałek który to sprawdzi ;)

Oczywiście przez wymiennik można wentylować do pewnego momentu, tych +28 C wewnątrz.
Wtedy przestaje być przyjemnie .
Potem to już pozostaje tylko wyłączanie w dzień i wentylowanie w nocy.

Ale bywa ze i w nocy jest w okolicy 25 C co nie da za wiele .

GWC to nie klimatyzacja, ale pozwala zniwelować zyski bytowe które są tu kluczowe !

grzeniu666
20-01-2012, 20:22
Jak centrala bez GWC to i przez wymiennik.
Jak wentylujesz przez by-pass to ładujesz do wnętrz wyższą temp.

Tfu, no jasne ;) U mnie WM i GGWC siemrobią, także za czas jakiś sam potestuję... tak czy owak (z GWC czy bez) wysokie te temp, myślałem że w termosie będzie niżej...

Piczman
20-01-2012, 20:54
Termos to coś co jest szczelne powietrzne i termicznie .
Wewnątrz termosu mamy coś co akumuluje energię !

Przegrzej to i będzie małe piekiełko :)

ravbc
20-01-2012, 21:48
Bym jeszcze dorzucił, że bez GWC i klimy, to wentylowanie nocami też słabym pomysłem jest IMHO. Bo faktycznie chłodniej, to się robi całkiem w nocy (a w upał ciężko zasnąć), a kiedy już się śpi, to zimny powiew (bo jak ta nocna wentylacja ma cokolwiek dać to musi być na maksymalnym wydatku) nie jest szczególnie przyjemny. W sumie to można się nawet przez coś takiego przeziębić. ;-)
Ja bym więc powiedział tak: jak nie ma GWC, to warto wstawić klimatyzację, bo bez tego bywa nieciekawie (o ile lato dopisze - ostatnio niedopisywało). Tym bardziej, że mało jest takich, którzy latem unikają otwierania okien, czy drzwi do ogrodu, by domu nie nagrzewać. Klima jest oczywiście skuteczniejsza, ale na pewno nie może to być wtedy taka najtańsza z marketu za 2-3 tysiące, bo na cały dom zwyczajnie nie starczy jej mocy chłodniczej. Tak więc to GWC bardziej przydać się może latem niż zimą. Tylko to lato musi być na prawdę ciepłe, żeby zauważyć różnicę. A ostatnio na pogodę ciężko liczyć... ;-)

Karlsen
20-01-2012, 22:11
WM osiąga max wydajność / sprawność w skrajnych temperaturach a takich masz niewiele w skali roku , znaczna część okresu grzewczego to temperatury +5/-5 ...

Powyższe przyjąłeś na podstawie danych dla m. Kolbuszowa?
Zauważyłem, że większość piszących na forum osób pochodzi z cieplejszych regionów Polski. Przypominam, że istnieje IV i V strefa klimatyczna.
GWC w układzie tichelmana o łącznej długości 51 m kosztowało mnie 1000 zł i 5 dni zaprzyjaźnionej z łopatą pracy. Od góry rury przykryłem styrodurem (pozostałościami po ocieplaniu fundamentów) otulonym folią. Temperatury zeszłej zimy przez okres 2 miesięcy utrzymywały się poniżej - 15*C, do - 29*C. W moim przypadku, zakładając sprawność rekuperatora na poziomie 87% przy 100m3/h z pewnością GWC przyniesie większe zyski aniżeli 0,2*C. Zachodnia część Polski niech się cieszy wiosną w marcu. Na Podlasiu zima często kończy się pod koniec kwietnia. Wszystkie rozwiązania należy rozpatrywać indywidualnie.

jasiek71
20-01-2012, 22:15
Moje GWC po nagrzewnicy daje +18 C w upały powyżej +30 C .

Kto policzy moc chłodniczą z tego zabiegu ?


jak byś w domu miał 30* a nawiewał do niego te 18* z wydajnością 300m3/h to jakieś 1,2 kwh
ale znając życie w domu masz w tedy jakieś 25-26* więc moc faktyczna ok. 0,5 kwh
zacieniając pierwsze lepsze okno od zachodu w tym samym czasie ograniczysz zyski (nagrzewanie ) o ok. 1-1,5 kwh

ravbc
20-01-2012, 22:20
zacieniając pierwsze lepsze okno od zachodu w tym samym czasie ograniczysz zyski (nagrzewanie ) o ok. 1-1,5 kwh

Bez zacieniania zachodnich okien to nawet klimę można sobie w buty wsadzić. No chyba, że kogoś stać na (zakup i utrzymanie) "potwora" po 5KW mocy chłodniczej na pomieszczenie...

R&K
20-01-2012, 23:28
Powyższe przyjąłeś na podstawie danych dla m. Kolbuszowa?
Zauważyłem, że większość piszących na forum osób pochodzi z cieplejszych regionów Polski. Przypominam, że istnieje IV i V strefa klimatyczna.
Temperatury zeszłej zimy przez okres 2 miesięcy utrzymywały się poniżej - 15*C, do - 29*C.

Kolbuszowa woj. podkarpadzkie to III strefa
ja napisałem ze "znaczna częśc okresu grzewczego" - a jak wiadomo trwa on od 6 nawet do 7,5-8 miesiecy
czyli te 2 miesiace gdy mialeś u siebie -15 jest zgodne z tym co napisałem!!

Piczman
22-01-2012, 09:47
A może dość gdybania ?
Poczekajmy, Konrad w tym roku zamieszka.
Będą wyniki z chłodzenia i z grzania przez GWC .

Będziecie rozkopywać trawniki .

:D

asbe
25-01-2012, 08:30
Trochę z innej beczki, ale zapytam.

Planuje dać 15cm XPS na ściany fundamentowe i 20 cm pod podłogę na gruncie. Czy nie lepiej (efektywniej) byłoby dać 10cm XPS i 25 cm w podłogę?

malux20
25-01-2012, 16:05
na ściany fundamentowe musisz dać tyle żeby to jakoś zgrywało ze ściańą
docieplenia posadzki nie poprawisz
ja dołożyłem jeszcze isomury na nośne i działowe

asbe
26-01-2012, 10:50
malux20, a gdzie robiłeś wiązary? właśnie się zastanawiam, która firmę wybrać. Oferty mam porównywalne.

malux20
26-01-2012, 11:54
pod włocławkiem-moderndach
powiem ci tak- mozna się z nimi dogadać ale na miejscu,
z wiązarów jestem b.zadowolony.

malux20
26-01-2012, 21:34
mam isomury na fundamentach
ale dałem się gościowi od ociepleń ugadać żeby na styro fundamentowe 18cm położyć klej i na to kłasć pierwszą warstwę styro 25cm na ścianę
no jakiś mostek tam jest
zastanawiam się jakie to są straty na 55metrach ścian

tak się zastanawiam czy wyskrobanie tego kleju na głebokości np 5cm i umieszczenie w tej szczelinie z 5 cm pianki załatwi temat?
problem u mnie jest mniejszy bo mam te isomury

wiellkopolska
26-01-2012, 22:27
mam isomury na fundamentach
ale dałem się gościowi od ociepleń ugadać żeby na styro fundamentowe 18cm położyć klej i na to kłasć pierwszą warstwę styro 25cm na ścianę
no jakiś mostek tam jest
zastanawiam się jakie to są straty na 55metrach ścian

tak się zastanawiam czy wyskrobanie tego kleju na głebokości np 5cm i umieszczenie w tej szczelinie z 5 cm pianki załatwi temat?
problem u mnie jest mniejszy bo mam te isomury

żart jakiś?
straty tam są w rok kilkukrotnie mniejsze niż Twój komputer bierze prądu przez zaglądanie na to forum! Obudź się! Izolować, pilnować prac i mostków i owszem, ale nie kilku milimetrów kleju między styropianem od ściny fundamentowej a ściany domu! Obudź się dla swojego dobra.

Isomur przy tym całym ociepleniu to ci się za 40 lat zwróci a w GWC glikolowym zanim zacznie się zwracać już padnie wymiennik ciecz-powietrze. Masz chatę na tak przewymiarowaną PC p/w (10kw na 120m2 ?) jak trzeba z duuuuużym zakładem. Jeszcze może wstawisz kominek za 20 tysi żeby obniżyć zużycie prądu PC? Nie przeginaj, nie zdrowo o tym "mosteczku" myśleć.

malux20
26-01-2012, 22:47
rozumiem że podobnie jak moja żona podejrzewasz mnie o stany maniakalne?
ja jutro podpatrzę jak tam szło wyskrobać ten klej.
u mnie isomur zwróci się o wiele szybciej z tym gwc pewnie maszrację
jeśli chodzi o przewymiarowana pompę to łudzę się że uda sie lepiej wykorzystać tańszą taryfę .


isomura to miała za 50% ceny rynkowej


kominek za 7-8 tyś

orko
27-01-2012, 06:59
żart jakiś?
straty tam są w rok kilkukrotnie mniejsze niż Twój komputer bierze prądu przez zaglądanie na to forum! Obudź się! Izolować, pilnować prac i mostków i owszem, ale nie kilku milimetrów kleju między styropianem od ściny fundamentowej a ściany domu! Obudź się dla swojego dobra.

Isomur przy tym całym ociepleniu to ci się za 40 lat zwróci a w GWC glikolowym zanim zacznie się zwracać już padnie wymiennik ciecz-powietrze. Masz chatę na tak przewymiarowaną PC p/w (10kw na 120m2 ?) jak trzeba z duuuuużym zakładem. Jeszcze może wstawisz kominek za 20 tysi żeby obniżyć zużycie prądu PC? Nie przeginaj, nie zdrowo o tym "mosteczku" myśleć.
Jak widać po ociepleniu jest parcie na dom pasywny i wówczas czas zwrotu byłby duużo krótszy, ale jest też spora niedbałość o szczegóły więc szanse na pasywniak drastycznie maleją.

malux20
27-01-2012, 08:28
parcia na pasywniak nigdy nie miałem
zdaję sobie sprawę z ułomności mojej budowy.
orko podpowiedz co jeszcze u mnie wyłapałeś
w ramach sporej niedbałości przy izolacji?
czy straty ciepła przy tych ułomnościach będą większe np niż przez 5 twoich okien dachowych?
dzięki z góry za podpowiedzi


to co mi się podoba u ciebie mi to dwie warstwy ocieplenia
ja na te 25 cm będę chciał dołożyć z 5 cm jakiegoś nawet najsłabszego
mam bardzo mieszane uczucia do frezowanego styropianu

malux20
27-01-2012, 12:19
byłem na budowie zobaczyć
przynajmniej pożytek jest z frezowanego styro

do ściany frezowany styropian był dosuwany swym dłuższym bokiem z zewnątrz budynku pozostała szczelina wynikająca z zastosowania frezowanego styropianu[około 1cm]
wustarczy tą szczelinę zaizolować pianką [będzie na głębokosci około 8 cm]
oczywiście będę musiał wcześniej tu i ówdzie wyczyścić wylazły kiej
roboty będzie na godzinę.

orko
27-01-2012, 13:52
orko podpowiedz co jeszcze u mnie wyłapałeś
w ramach sporej niedbałości przy izolacji?
czy straty ciepła przy tych ułomnościach będą większe np niż przez 5 twoich okien dachowych?
dzięki z góry za podpowiedzi

Jak widzę takie ocieplenie to od razu stawiam sobie pytanie co zostało nie dopilnowane, że nie jest pasywny?
Postawiłem swoją tezę o niedbałościach gdyż sam zauważyłeś jeden problem i zastanawiasz się czy w ogóle go rozwiązywać.
Z drugiej strony planujesz PC a więc zakładasz, że coś zostanie gruntownie spartolone i nie przejmujesz się tym.
Wsadź tam kable a zaręczam że nie będziesz miał problemów z takimi drobiazgami jak konieczność uszczelniania czy ocieplenia np rur kanalizacyjnych.

Tak się składa, że te nieszczęsne okna dachowe kupiłem jeszcze przed rozpoczęciem budowy a nawet przed zakupem projektu no i teraz przy -10oC w nocy mam lód w rogach okien.



to co mi się podoba u ciebie mi to dwie warstwy ocieplenia
ja na te 25 cm będę chciał dołożyć z 5 cm jakiegoś nawet najsłabszego
mam bardzo mieszane uczucia do frezowanego styropianu
Miało być 20 cm frezowanego ale paru partaczy rozpoczęło klejenie 10 na placki. Dobrze murowali w korzystnej cenie ale sposób ocieplania mi się wyjątkowo nie spodobał więc wziąłem sprawy we własne ręce szokując wszystkich w koło. No i mam 20 cm frezowanego + 10 cm zwykłego na mijankę. Każda szparka zapianowana.

budowlany_laik
27-01-2012, 14:05
Jak widzę takie ocieplenie to od razu stawiam sobie pytanie co zostało nie dopilnowane, że nie jest pasywny?
Z tego co ja widzę, to malux20 ma mniej na ścianie niż Ty.

orko
27-01-2012, 15:00
Troszkę mniej ale współczynnik lepszy.
Nie o ścianę tu jednak chodzi.
Ma też isomury, dobre okna w warstwie ocieplenia i sporo szans na bardzo ciepły domek.
Nie mniej jednak z tą PC to raczej przesadził.

Liwko
27-01-2012, 15:04
Nie mniej jednak z tą PC to raczej przesadził.

A jak za kilka lat kWh będzie po 1zł? :D (rozumiesz aluzję?)

malux20
27-01-2012, 15:50
liwko wskocz w temat pompa ciepła powietrzna- tam kolega się zastanawia nad powietrzną 10 kw za 40 klocków.
orko kładzenie tej drugiej warstwy jest trudniejsze niż kładzenie pierwszej na mur?

malux20
27-01-2012, 15:59
żona stwierdziła że mnie odetnie od internetu

:o

Liwko
27-01-2012, 16:06
liwko wskocz w temat pompa ciepła powietrzna- tam kolega się zastanawia nad powietrzną 10 kw za 40 klocków.


Widziałem. Nie mam sił ani nastroju do tłumaczenia. Trza jakoś łyk-end zacząć bo szlag mnie dzisiaj trafi.

Liwko
27-01-2012, 16:08
żona stwierdziła że mnie odetnie od internetu

:o

U mnie by była krótka piłka, brakowało by mi jej...
... ale jak znam siebie niezbyt długo:D

Andrzej.K
27-01-2012, 22:51
A jak za kilka lat kWh będzie po 1zł? :D (rozumiesz aluzję?)
To wtedy kupi sobie pompe ciepła 4 razy taniej niż jest teraz ale będzie też 3 razy więcej zarabiał i za 10 lat kupi pompe z COP x9 :)

orko
28-01-2012, 10:50
orko kładzenie tej drugiej warstwy jest trudniejsze niż kładzenie pierwszej na mur?
Ja wszystko robiłem na piankę do styropianu. Każdą płytę przecierałem najpierw tarką aby powstały bruzdy w które wejdzie pianka. Następnie odpylałem warstwę poprzednią (zwłaszcza ważne aby odpylić ścianę) lekko wilgotnym pędzlem. Kładłem piankę po obwodzie oraz przez środek i każde pole na krzyż.
Nie było to trudne ale oczywiście pracochłonne, więc drugiej warstwy nikt ci za darmo nie zrobi. Czy tak jest lepiej niż w jednej warstwie - nie wiem - straszyli mnie, że druga warstwa odpadnie. Nie mniej jednak całość jest jednolita i trzyma się dobrze. Drugą warstwę trzeba kłaść z przesunięciem zarówno w pionie jak i w poziomie względem pierwszej. Koniecznie trzeba kleić płyty starannie w rogach budynku i to nie tylko spoiny pionowe ale i poziome. Jeśli chodzi o otwory to dojeżdżamy z płytami zostawiając z 5 cm na planowany węgarek a następnie doklejamy węgarek wyrównując ewnetualne nierówności. Trzeba pilnować poziomu płyt co proste nie jest. I to tyle zasad które zastosowałem u siebie.

malux20
28-01-2012, 18:56
ok

budowlany_laik
30-01-2012, 06:59
Z obserwacji domu.

Garaż bez izolacji posadzki doklejony do domu, ściany 30cm zwykłego styro, dach 30cm wełny, brama docieplona, 2 okna 80x120 cm. Między domem a garażem 20cm styro grafitowego.

Temp. zewnętrzna od tygodnia na minusie (dziś rano -15*C). Temp. w garażu dziś: +3,5*C.

Lobo_M
30-01-2012, 22:57
Pamiętam, że swego czasu była dyskusja o kołkowaniu styropianu. Znalazłem taki produkt, może kogoś zainteresuje.

http://allegro.pl/kolki-do-styropianu-z-trzpieniem-wl-szklane-350mm-i2071860907.html

Trzpień z włókna szklanego, długości do mocowania izolacji bodajże do 35 cm.
Nie kołkowałem więc nie wiem. Ile kołków jest potrzenych na standardowy dom 120-150m2?

an-bud
30-01-2012, 23:23
coś koło 0/m2 ;)

Lobo_M
01-02-2012, 00:50
coś koło 0/m2 ;)
No to spoko, to nie wyjdzie dużo;-)

budowlany_laik
03-02-2012, 15:45
Od tygodnia słońce ładnie dogrzewa pomieszczenia. Na południowej elewacji mam w swym małym domku ok. 10m2 samych szyb w oknach.

Średnio w ciągu 6 godzin dnia, w zależności od kąta padania słońca, niech będzie to 7,8m2. Zakładając moc 1 kW/m2 i mnożąc przez wsp. g=0,37 (dla mojego pakietu szybowego), wychodzi moc = 2,9 kW.
6h * 2,9 kW = 17,4 kWh - na tyle szacuję dzienny zysk od słońca z okien południowych.
Polemika mile widziana - jakieś błędy?

Dalej wychodzi, że słońce pokrywa 35-40% zapotrzebowania dziennego. Średnia sprzed mrozów: 28kWh/dzień, średnia po nastaniu mrozów (ale każdy dzień słoneczny!): 27 kWh/dzień, a średnia deltaT spokojnie zwiększyła się z ok. 22K do ponad 30K.

Następny dowód na to, że warto budować energooszczędnie - udział zysku od słońca w domu o większym zapotrzebowaniu na m2*rok, byłby procentowo mniejszy.

Pisząc powyższe, nie chodzi mi o kwoty w zł, ale o sam fakt wykorzystania darmowej energii słonecznej bez potrzeby żadnych inwestycji (typu solar albo PCi). W odpowiednim klimacie, przy sporych przeszkleniach od południa, słońce w takie dni jak teraz, może być głównym źródłem energii (np. domy pasywne w górach).

malux20
03-02-2012, 15:54
całkowicie się z tobą zgadzam

tylko pytanie na jakiej podstawie przyjołeś moc 1kw/m2
dlatego te mrozy pół biedy że te mrozy są teraz , kiedy dzień jest dłuższy i przy pogodzie wyżowej.

z drugiej strony niby styczxeń był ciepły ale słońca trochę mało było.
wolę -5 ze słońcem niż około 0 z pochmurnymi dniami

budowlany_laik
03-02-2012, 16:04
1kW/m2 znalazłem w necie - nie mam pojęcia czy to odpowiednia moc. Pewnie jest to też uwarunkowane od zachmurzenia, ale przez ostatnie dni nie było u mnie żadnej chmurki.
Chodziło mi tylko o ukazanie, że im mniejsze zapotrzebowanie domu, tym większy udział w nim może mieć zysk od słońca.

malux20
03-02-2012, 16:12
ja to mam 20 m2 przeszkleń
z czego 12m2 na południu
3 m2 na zachodzie
2,5 na pólnocy
2,5 na wschodzie
to po twoich obliczeniach to tak na szybko licząc przy słonecznej pogodzie to teraz miałbym lekko z 1/3 pokrycia na ciepło- mi się nie chcę w to wierzyć za piękne

ravbc
03-02-2012, 16:14
Planując takie przeszklenia trzeba tylko pamiętać, żeby ograniczyć zyski z nich w miesiącach "nie-grzewczych", bo inaczej cały zimowy zysk z nich wyda się (i to z nawiązką!) latem na klimatyzację...

PS. Też bym wolał -5 ze słońcem, ale w naszym klimacie znacznie bardziej realne jest słoneczne -15 ściągane przez arktyczne wyże. Przy -5 zdecydowanie powszechniejsze sa oceaniczne morskie niże (mokre i pochmurne). Mi tam to słoneczne -15 i tak bardziej pasuje, niż pochmurne nawet +5, ale pomarzyć warto ;-)

malux20
03-02-2012, 16:19
rolety zewnętrznae[oczywiście nie nadstawne]
nad balkonem markiza 5m na 3.5m

Liwko
03-02-2012, 16:43
rolety zewnętrznae[oczywiście nie nadstawne]
nad balkonem markiza 5m na 3.5m

Zimą słońce nisko, latem wysoko. Najgorsze latem są okna od zachodu. Na szczęście nie mam.

budowlany_laik
03-02-2012, 16:51
malux20, 12m2 okien czy szyb? To znaczna różnica.

roberto3011
03-02-2012, 20:07
a ja chciałem się zapytać...wprawdzie buduję dopiero dom i mam już styropian (15 cm grafit swisspor) na elewacji zaciągnięty klejem i siatką i klejem...w najbliższym czasie nie planuję nic zmieniać nie mniej czytając wątek i coraz bardziej sie zastanawiając czy jest możliwość w bliżej nieokreślonej przyszłości dołożyć do takiego układu kolejną warstwę styropianu. Chodzi mi o to czy klej który już jest na elewacji będzie poważnym utrudnieniem i wyklucza takie modyfikacje??

pozdrawiam!

malux20
03-02-2012, 20:37
robert rób teraz
ja mam tyle ile mam ale dodam jeszczez 4cm

malux20
03-02-2012, 20:38
malux20, 12m2 okien czy szyb? To znaczna różnica.

szyby

roberto3011
03-02-2012, 21:27
robert rób teraz
ja mam tyle ile mam ale dodam jeszczez 4cm

dzieki za odpowiedź. w moim przypadku to poki co wzgledy finansowe na to nie pozwolą. malux20 na ścianach masz klej czy tynk? będziesz kleił bezpośrednio na klej?? podobno lepiej jest jak tego kleju by nie bylo i kleic wtedy na pianke...:/ sam nie wiem...

malux20
03-02-2012, 21:35
ja mam teraz tylko styro musiałem zrobić podbitkę

zastanów się nad tym mocno

kitesurf
04-02-2012, 08:45
Witam. Szukam kogoś, kto budował, buduje lub ma zamiar budować w technologii IZODOM http://www.izodom2000polska.com/?lang=pl . Może znacie kogoś, kto budował w tym systemie? Mam trochę pytań odnośnie tej technologii. Dzisiaj dostałem wycenę mailem na podstawie projektu. Jak mi się uda usunąć z wyceny ( w PDF-ie ) moje dane osobiste to spróbuję Wam tą wycenę wrzucić na forum.

Pozdrawiam!

Michał

jasiek71
04-02-2012, 09:26
Witam. Szukam kogoś, kto budował, buduje lub ma zamiar budować w technologii IZODOM http://www.izodom2000polska.com/?lang=pl . Może znacie kogoś, kto budował w tym systemie? Mam trochę pytań odnośnie tej technologii. Dzisiaj dostałem wycenę mailem na podstawie projektu. Jak mi się uda usunąć z wyceny ( w PDF-ie ) moje dane osobiste to spróbuję Wam tą wycenę wrzucić na forum.

Pozdrawiam!

Michał
ja mam dom z Thermomur, bardzo podobny system

kitesurf
04-02-2012, 10:25
Zatem witam. Jeszcze nie podjąłem decyzji co do systemu budowy. Badam rynek i możliwości. Wysłałem im do wyceny link z projektem ( mój ze stopki ) i dostałem odpowiedź z wyceną. Generalnie wygląda tak: ściany mam 183 m2 - cena:

1. NISKOEMISYJNY EPS 35 CM - U [W/m2K] - 0,16 - 31500 BRUTTO
2. NISKOEMISYJNY NEOPOR 35 CM - U [W/m2K] - 0,15 - 36200 BRUTTO
3. PASYWNY EPS 45 CM - U [W/m2K] - 0,11 - 41500 BRUTTO
4. PASYWNY NEOPOR 45 CM - U [W/m2K] - 0,1 - 47600 BRUTTO

PŁYTA FUNDAMENTOWA: 91M2 - MATERIAŁ PERIPOR - U° = 0,13 W/m²K - 21000 BRUTTO Z MONTAŻEM ( DO TEGO TRZEBA DOLICZYĆ ZBROJENIE ORAZ BETON )
Co sądzicie?

Pozdrawiam!
Michał

Andrzej.K
04-02-2012, 10:57
Zatem witam. Jeszcze nie podjąłem decyzji co do systemu budowy. Badam rynek i możliwości. Wysłałem im do wyceny link z projektem ( mój ze stopki ) i dostałem odpowiedź z wyceną. Generalnie wygląda tak: ściany mam 183 m2 - cena:

1. NISKOEMISYJNY EPS 35 CM - U [W/m2K] - 0,16 - 31500 BRUTTO
2. NISKOEMISYJNY NEOPOR 35 CM - U [W/m2K] - 0,15 - 36200 BRUTTO
3. PASYWNY EPS 45 CM - U [W/m2K] - 0,11 - 41500 BRUTTO
4. PASYWNY NEOPOR 45 CM - U [W/m2K] - 0,1 - 47600 BRUTTO

PŁYTA FUNDAMENTOWA: 91M2 - MATERIAŁ PERIPOR - U° = 0,13 W/m²K - 21000 BRUTTO Z MONTAŻEM ( DO TEGO TRZEBA DOLICZYĆ ZBROJENIE ORAZ BETON )
Co sądzicie?

Pozdrawiam!
Michał
U mnie z kosztorysu wychodzi 165 zł za m2 ściany BK 600 + 25 cm styro u 0,036 Sciana U o,12

kitesurf
04-02-2012, 11:04
Z robocizną? Bo ja nie wiem czy w tej mojej wycenie jest robocizna. Muszę do nich jeszcze zadzwonić. No i beton trzeba doliczyć - betonu wg wyceny potrzeba 24 m 3. ( do ścian )

P.S. Setny post :). Trzeba jakąś setunię w związku z tym wypić hehe!

R&K
04-02-2012, 13:18
pkt 3 i 4 : niby pasywny ???

u mnie ściana z silikatów (tych najgęstszych i najgorszym Uw=0,8 ) + 30 cm styropiany Uw dla ściany 0,9 - a mogłem zbudować z silikatów 24 N a nie 25NP i byłoby taniej i jeszcze lepszy wynik - ale inne czynniki na to wypływ miały ....

i teraz pojawia się pytanie po co bawić się w jakieś dziwne systemy ?? czy będzie taniej ?? szybciej ? jeśli tak to o ile ?? i czy gra jest warta świeczki ?

Andrzej.K
04-02-2012, 13:18
Z robocizną? Bo ja nie wiem czy w tej mojej wycenie jest robocizna. Muszę do nich jeszcze zadzwonić. No i beton trzeba doliczyć - betonu wg wyceny potrzeba 24 m 3. ( do ścian )

P.S. Setny post :). Trzeba jakąś setunię w związku z tym wypić hehe!


U mnie oczywiście z robocizną . Robociznato koszt 60 zł za m2 murowanie i styropian. 24 m3 betonu to będzie jakieś 6 do 7,5 tyś zł plus praca pompy i wynajem wibratora. Zbrojenie również nie jest tanie. Zapytaj ile prętów potrzeba na wszystkie ściany.Wtedy łatwo bedziesz wiedział ile to wyjdzie.

kitesurf
04-02-2012, 13:21
A na tej stronce http://www.thermomur.pl/ piszą, że inwestycja 20-40% tańsza od "zwykłego" budownictwa. Wiem wiem - reklama itd., ale żeby aż tak? jasiek71 - jak wyszło kosztowo?

Michał

jasiek71
04-02-2012, 13:26
pkt 3 i 4 : niby pasywny ???

u mnie ściana z silikatów (tych najgęstszych i najgorszym Uw=0,8 ) + 30 cm styropiany Uw dla ściany 0,9 - a mogłem zbudować z silikatów 24 N a nie 25NP i byłoby taniej i jeszcze lepszy wynik - ale inne czynniki na to wypływ miały ....

i teraz pojawia się pytanie po co bawić się w jakieś dziwne systemy ?? czy będzie taniej ?? szybciej ? jeśli tak to o ile ?? i czy gra jest warta świeczki ?

moim zdaniem łatwiej postawić pasywniaka z klocków niż murować i ocieplać...
system jest świetny jak ktoś chce sposobem gospodarczym z pomocą żony i dzieci ;)
ja osobiście jak bym stawiał nowy dom ( kto wie ...? ) to zrobię go z klocków:P

jasiek71
04-02-2012, 13:28
A na tej stronce http://www.thermomur.pl/ piszą, że inwestycja 20-40% tańsza od "zwykłego" budownictwa. Wiem wiem - reklama itd., ale żeby aż tak? jasiek71 - jak wyszło kosztowo?

Michał

ja jak swój stawiałem gospodarczo to wychodziło w tedy jakieś 30% taniej na gotowo ...

R&K
04-02-2012, 13:39
porównujesz oczywiście system gospodarczy do murowania przez ekipę ? te 30% taniej ??

jasiek71
04-02-2012, 13:51
porównujesz oczywiście system gospodarczy do murowania przez ekipę ? te 30% taniej ??

armia ludzi ci do tego nie potrzebna;)
przeliczałem na dniówki murarzy...

ojciec nie dawno się budował z pustaków ( bo niby miał okazyjnie tanio... ), przeliczyliśmy i okazało się że na ściany z robocizną wydał tyle że z klocków by miał już z dociepleniem...

grzeniu666
04-02-2012, 14:18
jasiek, ty takie wynalazki robisz to mur na śpiąco postawisz ;) Tak myślę, ja ze swoją "armią" amatorów (3 osoby) zamierzam wymurować ściany jak przyjdzie wiosna. Takie slikaty p+w to też (prawie) klocki, tylko troche cięższe (BTW, Konrad, te pełne 24 to jest masakra! ale dziurawa 18 całkiem ok)

darvid
04-02-2012, 16:36
jakie są WIARYGODNE informacje nt użycia tynków maszynowych cem-wap lub gipsowych podczas budowy w systemie IZODOOM/THERMOMUR? W drugim domu chcę mieć ZERO płyt G-K, więc obecnie planuję SILKA 18cm + 20/25cm styropianu i tynki maszynowe. Gdyby okazało się, że na klockach styropianowych można kłaść tynki (zamiast klejenia płyt), to kto wie, może, może... Pozdrawiam.

kitesurf
04-02-2012, 18:50
armia ludzi ci do tego nie potrzebna;)
przeliczałem na dniówki murarzy...

ojciec nie dawno się budował z pustaków ( bo niby miał okazyjnie tanio... ), przeliczyliśmy i okazało się że na ściany z robocizną wydał tyle że z klocków by miał już z dociepleniem...

Jaśku71 Powiedz mi jaki gruby masz ten thermomur? I czy od wewnątrz dawałeś płyty nida na ściany, czy nic. Na zewnątrz od razu tynk? Jak to funkcjonuje? Jak z hałasem wewnątrz domu?

Pozdro!
Michał

EDIT:

I jeszcze jedno pytanko. Jak ten beton wlewa się w kształtki, to jak długo oddaje wilgośc? Przeciez ten beton na samym dole wlany zanim odda całą wilgoć, to musi minąć dość długi czas. Czy mam rację?

jasiek71
05-02-2012, 09:03
Jaśku71 Powiedz mi jaki gruby masz ten thermomur? I czy od wewnątrz dawałeś płyty nida na ściany, czy nic. Na zewnątrz od razu tynk? Jak to funkcjonuje? Jak z hałasem wewnątrz domu?

Pozdro!
Michał

EDIT:

I jeszcze jedno pytanko. Jak ten beton wlewa się w kształtki, to jak długo oddaje wilgośc? Przeciez ten beton na samym dole wlany zanim odda całą wilgoć, to musi minąć dość długi czas. Czy mam rację?

mam TH - 250 ale teraz robiłbym z 450 i nawet sie nie zastanawiał...
całe wnętrza mam wykończone k-g na stelażu metalowym, ale można tez bezpośrednio tynkować
na zewnątrz od razu siatka, klej i wykończenie
jak dla mnie całość jest OK

są dwie wersje budowy...
albo stawiasz całą kondygnację ze zbrojeniem i zalewasz całość (trzeba zastosować inny typ kształtek )
albo na bieżąco co dwie warstwy z podstawowych...

zalewania po całości nie polecam, jeden większy błąd i masz ściany do rozbiórki

do zalewania jest specjalna kaseta metalowa żeby nie chlapać po elementach
nie mam pojęcia ile czasu oddaje wilgoć, ma to jakieś znaczenie ?

jasiek71
05-02-2012, 09:06
kidyś dawno temu sobie przeliczałem kształtki i wyszło mi za same materiały drożej niż za cokolwiek innego już z robocizną



ty sobie przeliczałeś...
ja mam bezpośrednie porównanie kosztów mojego domu i mojego ojca...
mam inne zdanie...

kitesurf
05-02-2012, 10:39
nie mam pojęcia ile czasu oddaje wilgoć, ma to jakieś znaczenie ?

Dzięki za info. No właśnie nie wiem, czy ma znaczenie. Ale przecież ta woda z betonu gdzieś musi "wyparować", a jak się zamknie ściany po zalaniu betonem, to może gdzieś ta wilgoć wybić. Np. wylewki muszą swoje oddać zanim będze można kłaść np. panele. To tylko moje ( być może błędne ) przemyślenia.

Pozdro!
Michał

Andrzej.K
05-02-2012, 11:52
ja bym się nie pchał w termomur cena jakoś nie specjalnie niższa

jasiek71
05-02-2012, 12:05
ja bym się nie pchał w termomur cena jakoś nie specjalnie niższa

czy ty chociaż byłeś przy budowie, lub w takim budynku ???

ravbc
05-02-2012, 12:17
Jeszcze 2-3 lata temu o cenie budynku decydował tak na prawdę koszt robocizny (technologie bardziej kosztowne materiałowo, ale ograniczające robociznę były opłacane). Nie sądzę by coś się w tym temacie ostatnio zmieniło aż tak drastycznie. Jesli na dodatek robociznę się "wyzeruje" budując samodzielnie, to wygrywają technologie proste do samodzielnego użycia i tyle.

Andrzej.K
05-02-2012, 13:31
czy ty chociaż byłeś przy budowie, lub w takim budynku ???
Nie nie byłem nie chodzi mi tu o samo wykonanie tylko o cenę wg ich cennika http://www.thermomur.pl/
na same materiały wychodzi drożej niż ściana np BK 60 + styro 25 cm wraz z robocizną a do termomuru trzeba doliczyć jeszcze beton i pracę pompy, Jeżeli ręcznie to ma być zalewane to czas budowy sie wydłuży i to znacznie

jasiek71
05-02-2012, 19:55
Jeżeli ręcznie to ma być zalewane to czas budowy sie wydłuży i to znacznie

u mnie trzy osoby...
ja -składanie i zbrojenie
ojciec - zalewanie betonem
sąsiad -obsługa betoniarki
kondygnacja z nadprożami w trzy dni, masz gotowe ściany z dociepleniem praktycznie bez mostków termicznych...

strop w jeden dzień poskładasz i za zbroisz, na następny zalejesz betonem...

potrzebujesz jeszcze szybciej ?

Andrzej.K
05-02-2012, 21:09
możliwe że pszy sprawnych pomocnikach da się to szybko zrobić samamu .Lecz co do ceny bym polemizował. Wg ich cennika z tej strony ściana U0,12 kosztowała by mnie 170 zł za 1 m2 + beton wg ich danych dla moich 288m2 ścian potrzebował bym ok 39 m3 betonu to dokładam jeszcze ok 30 zł za każdy m2 . Ale np ściana U0,28 wychodzi faktycznie wychodzi taniej. I tu jest ten haczyk.

Andrzej.K
05-02-2012, 21:10
przy:o

jasiek71
05-02-2012, 21:19
ile wyjdzie cie na gotowo z robocizną (murowanie, docieplanie itp. ) ściana o parametrach porównywalnych z TH-450?
jak cena wyjdzie podobna to nawet bym sie nie zastanawiał tylko składał z klocków jednym podejściem;)

Andrzej.K
05-02-2012, 21:47
ile wyjdzie cie na gotowo z robocizną (murowanie, docieplanie itp. ) ściana o parametrach porównywalnych z TH-450?
jak cena wyjdzie podobna to nawet bym sie nie zastanawiał tylko składał z klocków jednym podejściem;)
Sciana BK 600 na klej praca muraży + ocieplenie styropianem na razie zakładałem dość normalny styropian z lamdą 0,038 wychodzi mi 168 zł brutto z czego ściągne 15% vatu za materiały.

jasiek71
05-02-2012, 22:07
Sciana BK 600 na klej praca muraży + ocieplenie styropianem na razie zakładałem dość normalny styropian z lamdą 0,038 wychodzi mi 168 zł brutto z czego ściągne 15% vatu za materiały.

doliczysz trochę odpadu, jakieś szalunki i różne drobne duperele a wyjdzie to samo...
dobrze się zakręcisz to na takiej ilości materiału skrobniesz jakiś rabacik i transport gratis;)
ty masz kupę ludzi, organizację wszystkiego ogólny bałagan....
ja mam zabawę w budowanie, szybko, czysto i przyjemnie...

ja nie jestem od zachwalania systemu, raczej staram się opisać spostrzeżenia z własnej budowy i mieszkania w takim domu...

jasiek71
06-02-2012, 08:02
teraz pewnie za 130 bym postawił, a metodą gospodarczą to można zjechać do 80zł/m2

a to jakaś licytacja ?
pewnie jak objechał bym wszystkie okoliczne budowy i odkupił wszystkie resztki materiałów za pół ceny pewnie zszedł bym jeszcze niżej z tymi kosztami...

doskonale wiesz że w różnych regionach te same materiały można kupić za zupełnie inne pieniądze, to samo dotyczy robocizny...

każdy powinien sobie sam porównać według aktualnych cen i stawek w jego regionie

budowlany_laik
06-02-2012, 08:16
Co do klocków styropianowych:
- nie mam,
- rozmawiałem z człowiekiem, który zbudował dom z klocków - nie poleca,
- ew. odsprzedaż domu - trudniejsza niż w technologii murowanej (tak jak ze szkieletem): taka jest mentalność średniej społeczeństwa i nie zmieni się tego tłumacząc kupcowi dlaczego zbudowaliśmy z klocków a nie z gazobetonu i wyliczając zalety systemu TH.

jasiek71
06-02-2012, 08:21
Co do klocków styropianowych:
- nie mam,
- rozmawiałem z człowiekiem, który zbudował dom z klocków - nie poleca,
- ew. odsprzedaż domu - trudniejsza niż w technologii murowanej (tak jak ze szkieletem): taka jest mentalność średniej społeczeństwa i nie zmieni się tego tłumacząc kupcowi dlaczego zbudowaliśmy z klocków a nie z gazobetonu i wyliczając zalety systemu TH.
no właśnie ...
budujemy dom na sprzedaż, czy dla siebie ?
"tymi ręcami", czy te ręce trzymamy tylko w kieszeniach ?
ważniejsze są potrzeby innych, czy twoje...?
ja mam być zadowolony czy sąsiad ?

budowlany_laik
06-02-2012, 08:38
jasiek71, doceniam Twój wkład na FM, ale tu się nie zgodzę.
Budujesz dla siebie, ale mogą się zdarzyć nieprzewidziane sytuacje w życiu gdy dom trzeba będzie sprzedać. Nie wiemy czy będą i kiedy.
Niektórzy nie mogą budować TEMI RENCAMI, choć by mocno chcieli :(

jasiek71
06-02-2012, 08:56
jasiek71, doceniam Twój wkład na FM, ale tu się nie zgodzę.
Budujesz dla siebie, ale mogą się zdarzyć nieprzewidziane sytuacje w życiu gdy dom trzeba będzie sprzedać. Nie wiemy czy będą i kiedy.
Niektórzy nie mogą budować TEMI RENCAMI, choć by mocno chcieli :(

każdy ma własny rozum i powinien go używać:)

wybudowałem tanio, więc jak tanio przyjdzie to sprzedać to dlaczego mam narzekać ;)
uważasz że jak wybudujesz dobrze ocieplony bunkier ze wszystkimi fajerwerkami i podparty dożywotnim kredytem będziesz mieszkał lepiej, a w razie "W" lepiej na tym wyjdziesz ???

budowlany_laik
06-02-2012, 09:11
Wyluzuj.
Nie chwalę swojego domu. Zaznaczylem tylko jaka jest mentalność przeciętnego kupca w naszym kraju i dodałem spostrzeżenia człowieka, który ma taki dom.
Do samodzielnego budowania potrzebne są ręce, rozum i czas. Co mogliśmy, zrobiliśmy sami w domu. Jednak zazwyczaj inwestorzy zdają się na wynajęcie ekip.

Lubię pisać na temat, a zrobił się OT :( Także STOP.

jasiek71
06-02-2012, 09:15
Wyluzuj.
Nie chwalę swojego domu. Zaznaczylem tylko jaka jest mentalność przeciętnego kupca w naszym kraju i dodałem spostrzeżenia człowieka, który ma taki dom.
Do samodzielnego budowania potrzebne są ręce, rozum i czas. Co mogliśmy, zrobiliśmy sami w domu. Jednak zazwyczaj inwestorzy zdają się na wynajęcie ekip.

Lubię pisać na temat, a zrobił się OT :( Także STOP.
he he ...
też wyluzuj...
w mojej okolicy jest pięć takich budynków...
dla każdego coś innego...
tylko dla czego musi to być cegła ?:P

Pozdrawiam

piwopijca
06-02-2012, 09:17
jasiek71, doceniam Twój wkład na FM, ale tu się nie zgodzę.
Budujesz dla siebie, ale mogą się zdarzyć nieprzewidziane sytuacje w życiu gdy dom trzeba będzie sprzedać. Nie wiemy czy będą i kiedy.
Niektórzy nie mogą budować TEMI RENCAMI, choć by mocno chcieli :(

Ja bym sie tak tym nie przejmowal, sam niewiele zrobilem przy budowie domu bo nie mialem czasu i wyznaje zasade zeby kazdy robil to w czym sie specjalizuje.
Chyba mijaja te czasy gdy "kazdy" umial lepiej niz fachowiec, wszyscy umieli wszystko etc.
Teraz to sie zmienia, murarz stawia sciany, hydraulik wykonuje instalacje wodno-kanal., elektryk instalacje elektryczne itd.
Czasy "Adama Slodowego" sie skonczyly -zostawmy fachowcom to co do nich nalezy a zajmijmy sie tym co potrafimy sami robic. Tak sie kreci koniunktura.

Na zakonczenie tego "off top", ten kto sam nie buduje nie jest idiota, po prostu nie ma czasu albo ochoty sam robic wszystkiego.
Niestety czesto zdarza sie na tym forum krytykowanie inwestorow ktorzy sami nic nie robia -moze to zawisc a moze zludne wyobrazenie, ze jak sie cos samo zrobilo to mus izawsze oznaczac od razu ze jest lepiej wykonane :)

Pzdr.

ravbc
06-02-2012, 09:51
Patrząc na "jakość" pracy niektórych ekip budowlanych można z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że samodzielnie da się lepiej. Ale nie koniecznie szybciej i taniej (czas też niestety kosztuje). Niemniej zdażają się budowlańcy z głową na karku, którzy na dodatek potrafią zapytać, jeśli czegoś pewni nie są, ale na małych budowach to jednak rzadkość. :( W kazdym razie ja się brudzić nie lubię ;-), więc wyznaję zasadę, że raczej należy się przyłożyć do kontrolowania pracy wynajętych ekip - na to zdecydowanie mniej czasu potrzebne (choć oczwiście nie wszystko da się w ten sposób wyłapać). No i na koniec: nie każda technologia nadaje się do użycia bez w miarę specjalizowanych narzędzi, a inwestowanie w "park maszynowy" specjalnie na potrzeby budowy może być dość kosztownym hobby...

jasiek71
06-02-2012, 09:58
jednym słowem...

"wlazłeś między wrony, musisz krakać jak i ony ...";)

ravbc
06-02-2012, 10:07
Nie koniecznie - są tacy co budowanie lubią. Wtedy taka technologia jak te klocki, to faktycznie może być zabawa. Może i będzie ciut drożej, ale za to może być sporo lepiej (partactwa, tudzież zwyklej bezmyślności budowlańców widziałem naprawdę dużo, a kilka dowodów mam nawet we własnym domu). Mnie by się mimo wszystko samodzielnie budować nie chciało, ale gdybym jednak się zmusił, to raczej na pewno nie na "tradycyjną" technologię... ;)

Piczman
06-02-2012, 10:24
Ja to się przed budową naoglądałem filmików Ytonga i sam chciałem murować :)

ravbc
06-02-2012, 10:38
Ty jesteś inny ;)

Piczman
06-02-2012, 10:43
Ty jesteś inny ;)

Żona też tak mówi ,,,
Nudzić się ze mną nie można :D

Andrzej.K
06-02-2012, 12:16
Patrząc na koszta budowy i własną pracę to więcej da się zaoszczędzić na wykończeniu niż na murowaniu. U siebie tak postanowiłem robić ciężkie rzeczy niech robią inni. Ja sobie położę kabelki, kafelki czy farbę, etc.

Andrzej.K
06-02-2012, 21:36
http://img.polakpotrafi.pl/projekty/dompasywny/artykul.pdf
Podstawy jak sie komuś nie chce szukać po forum :)

jasiek71
07-02-2012, 08:57
nie ale to jest wątek który był jest i będzie merytoryczy
tak więc następnym razem nie pisz że coś jest tanie, tylko podaj cenę, każdy sobie porówna i sam wyciągnie wnioski

tak więc udowodnij na liczbach wymiernych że kształtki styropianowe tańsze albo skasuj swój poprzedni post gdzie tak twierdzisz
jeden wynajmie firmę i będzie stał z rekami w kieszeniach, dla niego będzie drogo...
drugi kupi tylko materiały i wszystko zrobi "tymi ręcami" łącznie z betonem, dla niego będzie taniej...

jeżeli tu wszyscy są nierobami i tylko się przyglądają fachowcom, ręce wyciągają z kieszeni tylko po to aby zapłacić za usługę to po co jest to całe FM

postawiłem i wykończyłem swój dom o powierzchni 154m2 za 260 tys. łącznie z meblami, oświetleniem i AGD, cały dom wewnątrz zabudowany jest płytą k-g a to ponoć też wychodzi drożej..., powodzenia życzę wszystkim przyglądającym się jeżeli chcą zejść do takiej kwoty
oczywiście jak bym się tylko przyglądał to trzeba by dołożyć jeszcze ze 100 tys.

ravbc
07-02-2012, 09:12
jeżeli tu wszyscy są nierobami i tylko się przyglądają fachowcom, ręce wyciągają z kieszeni tylko po to aby zapłacić za usługę to po co jest to całe FM

No bo nie da się cały dzień gapić na budowlańców - człowiek od tego dziczeje. ;-) A tak sobie może zdalnie trochę kultury załapać... ;-)


oczywiście jak bym się tylko przyglądał to trzeba by dołożyć jeszcze ze 100 tys.

Obawiam się, że niedoszacowujesz tej pozycji przynajmniej o połowę. Zwłaszcza przy wykończeniówce (tam robocizna jest często droższa niż materiały).

PS. Co za różnica z czego dom postawiony? Wydawało mi się, że liczy się efekt końcowy. Zwłaszcza w tym wątku. A co się bardziej "opłaca" to często zależy od "widzimisię" inwestora. Jak ktoś się uprze i zechce w długi weekend majowy (a w tym roku może być naprawdę długi) sobie dla rozrywki dom postawić, to raczej tradycyjne technologie odpadną z konkursu... ;-)

Ahya
07-02-2012, 12:57
Witajcie,
dopiero zaczynam przygodę z budową, choć FM czytam od ponad dwóch lat. Oczywiście najwięcej czasu spędzając na wątkach o energooszczedzaniu. Przygnało mnie tu zainteresowanie budowaniem z kształtek styropianowych i widzę, że dyskusja zażarta :) Dobrze, bo człowiek może zobaczyć dwie strony metody a nie tylko wady lub marketingowe zachwalania. Pewnie wybiorę co tańsze na lubelskim, czy kształtki czy bk+styro.


Ja to się przed budową naoglądałem filmików Ytonga i sam chciałem murować :)
Ja baba po czytaniu FM chciałam sama płytę wylać, murować, ocieplać, zrobić pompę, GWC i WM :) Teraz trochę przystopowałam, ale dużo roboty samodzielnej i tak mnie czeka. Lewych rąk nie mamy więc damy radę.

A za 260 tyś to z chęcią bym wybudowała 154 metrowy dom...

Andrzej.K
07-02-2012, 12:57
jeden wynajmie firmę i będzie stał z rekami w kieszeniach, dla niego będzie drogo...
drugi kupi tylko materiały i wszystko zrobi "tymi ręcami" łącznie z betonem, dla niego będzie taniej...

jeżeli tu wszyscy są nierobami i tylko się przyglądają fachowcom, ręce wyciągają z kieszeni tylko po to aby zapłacić za usługę to po co jest to całe FM

postawiłem i wykończyłem swój dom o powierzchni 154m2 za 260 tys. łącznie z meblami, oświetleniem i AGD, cały dom wewnątrz zabudowany jest płytą k-g a to ponoć też wychodzi drożej..., powodzenia życzę wszystkim przyglądającym się jeżeli chcą zejść do takiej kwoty
oczywiście jak bym się tylko przyglądał to trzeba by dołożyć jeszcze ze 100 tys.
No mi tak wychodzi z kosztorysu 191 m2 + garaż 22m2 potrzebuje 250 tyś zł Jak narazie fundament sobie stoi i moja pomyłka w wyliczeniach to 800 zł bo w jednej betoniarni mieli awarie a nie chciałem by mi złomiarze stal wynieśli. Koszt fundamentu z ociepleniem na 120 m2 zabudowy + gwc rurowy 22 tyś zł 2 tyś powinien mi fiskus zwrócić. A oprócz negocjacji w hurtowniach to trzymałem ręce w kieszeni i tym palcem pokazywałem Koszt oczywiście z geodetą koparką zasypaniem

lolipopi
07-02-2012, 13:25
witm, sledze wasz temat od ponad roku, dopiero dzis postanowilam sie zarejestrowac... mam pytanko... czy ze sarego 60 letniego domu w dobrym stanie da sie zrobic dom energooszczedny albo 5 litrowy? dostalam taki dom w spadku po ojcu i mam dylemat...

aadamuss24
07-02-2012, 13:30
zależy od architektury i kosztów jakie chcesz ponieść. pozdr adam

lolipopi
07-02-2012, 14:10
hehe, wiadomo, ale jak pomysle o rozbiorce to mnie ciarki przechodzą, dom jest mały okolo 120 mkw ; wymiary 8x8 m, piwnica 60 metrow,parter 60, poddasze 60. uklad odpowiadający moim wymaganiom wiec znacznych przerobek nie bedzie ( oprocz likwidacji komina), chcilaym powiekszyc okna , ocieplic i zmienic dach, dodac wentylację mechaniczną z gwc; całość chcialabym ogrzewac pradem. Boje sie jednak ze mimo ocieplenia np 20 cm bede placila koszmarne pieniadze za ogrzewanie... mam tez propozycje mojego kuzyna ( chce mi zlozyc pompe ciepla za jakies smieszne pieniadze- zajmuje sie chlodnictwem)... narazie w domu jest kominek z dgp ale dom jest nieocieplony , sciany 45 cm pełnej cegły

orko
07-02-2012, 15:21
Nad czym tu się zastanawiać.
Ocieplij porządnie dom: fundamenty, strop w piwnicy, ściany, dach i zainstaluj wspomnianą PC za śmieszne pieniądze. Będziesz grzała prądem i rachunki cię nie zjedzą.

lolipopi
07-02-2012, 17:38
no wlasnie potrzebuje kilku rad, ocieplic strop w piwnicy od strony piwnicy? czy od strony parteru? bo teraz pod wylewką mam 12 cm styro ale nie wiem jakiego bo robione to było ponad 10 lat temu... w piwnicy niestety mm tak nisko ze jak walne jeszce 20 cm na sufit to bede chodzila na 4 lapkach:rolleyes: ciekawe jakie sa koszty pogłebienia piwnicy i czy wogóle do czegokolwiek bedzie mi ta piwnica potrzebna... jak gleboko powinnam ocieplic sciany fundamentowe? tzn ile zejsc pod ziemie? na dodatek mam teren gliniasty i wiosna jest problem... piwnica czasami jest zalana... kiedys w maju byly ulewy i mialam wode rowno z okienkami przez ktore sie wlewała... wiec mysle tez o drenazu ale jak mowiłam o tym sasiadowi to mne straszył ze jak odkopie fundamenty to mi sie dom zawali! no i juz teraz nie wiem... baba jestem i sie nie znam... a kazdy majster wie lepiej i kazdy chce doradzac ale najczesciej tak jak to sie robilo 50 lat temu... jak powiedzialam zeby komin rozebrali bo go nie bedzie to nastepnego dnia w sklepie sie dowiedzialam ze jestem jakas wariatka;)

bdan
07-02-2012, 17:45
Tak Was podczytuję i dochodzę do wniosku, że trzeba jeszcze na stropie rozwinąć kolejną warstwę wełny. Mój dom to parterówka z nieuzytkowum podaszem. Ocieplenie fund. 10 cm styroduru, oddzielone isomurem, ściany 20 cm styropianu grafitowego, na betonowym stropie 40 cm wełny. Powierzchnia ogrzewana to ok. 135 m2 , garaż nieogrzewany - odizolowany.Ogrzewanie gazem.

Ale czytam, że ilości wełny na stropie to nawet 63 cm, 100 cm.


I pytanie :

Ma sens rozwijać kolejną przykładowo 20cm warstwę wełny, ktoś jest w stanie oszczacować ewent. zyski pokrywające koszty

grzeniu666
07-02-2012, 17:58
Ma sens rozwijać kolejną przykładowo 20cm warstwę wełny, ktoś jest w stanie oszczacować ewent. zyski pokrywające koszty

Ja to liczyłem u siebie, będzie grzanie gazem, i 50-60cm wg. mnie ma uzasadnienie. Metr uważam nie, szczególnie kiedy ew. można dołożyć bez kłopotu (jakby ceny gazu oszalały).

bdan
08-02-2012, 09:49
Teraz mam rozłozone 2 x 20 cm Profit maty o współczynniku przewodzenia ciepła 0,035; gdyby ewentualnie dokładać to ma znaczenie jaka to wełna w sensie paraprzepuszczalności (nie wiem jaką ma ta Profit, nie moge znależć); czy przykładowo moge rozłożyc teraz Uni Mate o wsp. 0,039?

Pisząc o przekładkach masz na mysli przykrycie tego folią wiatroizolacyjną? ale to chyba z góry, czy kolejne warstwy

OZC nie jestem w stanie sama zrobić :confused: Szkoda, ze w swoich proroctwach jakies kwoty oszczędności nie widzisz, bo byłoby mi łatwiej podjąć decyzję :rolleyes:

jasiek71
08-02-2012, 10:22
No mi tak wychodzi z kosztorysu 191 m2 + garaż 22m2 potrzebuje 250 tyś zł Jak narazie fundament sobie stoi i moja pomyłka w wyliczeniach to 800 zł bo w jednej betoniarni mieli awarie a nie chciałem by mi złomiarze stal wynieśli. Koszt fundamentu z ociepleniem na 120 m2 zabudowy + gwc rurowy 22 tyś zł 2 tyś powinien mi fiskus zwrócić. A oprócz negocjacji w hurtowniach to trzymałem ręce w kieszeni i tym palcem pokazywałem Koszt oczywiście z geodetą koparką zasypaniem
kosztorys masz z papierologią,lampami,pstryczkami, młynkami do odpadków, AGD, meblami, c. odkurzaczem, kominkiem z DGP, WM, GWC, karniszami, firankami,farbami..., itd. itp.
ja mówię o domu w którym mieszkam, a nie wyliczeniem na papierze;)

Andrzej.K
08-02-2012, 11:06
kosztorys masz z papierologią,lampami,pstryczkami, młynkami do odpadków, AGD, meblami, c. odkurzaczem, kominkiem z DGP, WM, GWC, karniszami, firankami,farbami..., itd. itp.
ja mówię o domu w którym mieszkam, a nie wyliczeniem na papierze;)
Tak kosztorys mam ze wszystkim nawet TV 50 cali meble firanki etc

aadamuss24
08-02-2012, 11:27
Takich małych pomyłek na 800 pln może być więcej.

Andrzej.K
08-02-2012, 11:47
Takich małych pomyłek na 800 pln może być więcej.
Zdaję sobie z tego sprawę więc kosztorys zawyżyłem o 15% mam nadzieję że się nie pomylę . Życie pokaże

bdan
08-02-2012, 13:54
1. Pod każdą warstwę nie dam, bo dwie juz rozłozone i nie bede ich zwijać
2. Czy ta folia zwykła nie zatrzyma jakies ewentualnej wilgoci w tej wełnie
3. Moja pow. stropu to ok. 135 m2 - nie wiem, czy to dalej 15% strat
4. Za ogrzewanie to czytając watki o zuzyciu gazu licze ok. 4 000, ale to i tak byłoby 40 zł
5. Koszt przykładowo Uni maty (jest chyba lżejsza) to było by w przypadku 15 cm ok.2000; w przypadku 20 cm -2700 zł

No to rzeczywiście niezbyt ma sens.

To dlaczego macie tak grubo tej izolacji? :o

budowlany_laik
08-02-2012, 16:45
Kolega Kubaman buduje dom. Ma dylemat czym ogrzewać - gaz czy prąd - i niezbyt miłe wspomnienia z doświadczeń z ogrzewania gazem.
Kubaman tak pisze o planowanych kosztach instalacji:

"Gaz:
a) przyłącz 3,5 koła liczę już z projektem mam wycenę
b) kocioł kondensacyjny 18kW z zasobnikiem, transportem i montażem 7000
c) komin do kondensatu przez ścianę, dwa kolanka plus 1,5 metra rury - 750
d) dla planowanych 16 obwodów podłógówki 2 układy rozdzielaczowe z pompami - w sumie 3000 (to jest tanio!)
e) Zrobienie kotłowni - 2 koła
f) materiał na kotłownię - 1000
g) instalacja gazowa od skrzynki do kotłowni - 1500 (skrzynka na budynku, 4 mb do pospawania w domu)
h) rurki wavin 16x2 1600 metrów - niecałe 4 koła, z ociepleniem dla końcówek 4 koła
i) pierwsze uruchomienie kotła - 350
j) skrzynki do rozdzielaczy - 500
k) skrzynka gazowa 500
l) pompka i układ do recyrkulacji CWU - 500
m) czujniki do alarmu: gazu, czadu i dymu - 150
m) koszty eksploatacyjne: 100 kominiarz (choć mogę za darmo bo mam przyjaciela, ale liczę), 150 serwis kotła, 100 przegląd gazu. Wymiana liczników po 5 latach, wymiana kotła na nowy po 10 latach, koszty pompek 150 rocznie na prund, piec 100 rocznie (pompka do zasobnika, czujki, komputer, wentylator) - zgrubnie, pewnie jest mniej, dodatkowy wyższy koszt za abonament w miesiącach gdy nie grzeję koło 250 rocznie.

Razem ca 25 koła

Prąd:
- zwiększenie mocy przyłącza - 900
- dodatkowe okablowanie w peszlach - 500
- dodatkowa skrzynka dedykowana do ogrzewania - łącznie dla 11 obwodów około 1000
- regulatory, na przykład Auraton 3000 DS, 11 pomieszczeń - 2000
- grzejnik elektryczny do garażu 300
- bojler 150 L - 500 (to tani) lub ogrzewacze przepływowe - 2000
- kable grzejne na 170 m2 - wedle wyceny 13, ale niech będzie nawet 10 koła

razem ca 17-20 koła"

Czeka na OZC, z tego co wiem.
Dalsze szczegóły musiałby podać już sam (powierzchnia itp.)

Zrobiłem prosty arkusz, który może podpowiedzieć co bardziej ekonomiczne: http://www.sendspace.pl/file/2cdd9b6d13f58ce2ab10953/gaz-prad
Gdyby ktoś miał coś do dodania albo zmiany w nim, dajcie znać.

Kubaman - jak będziesz mieć OZC, wprowadź wyniki i zamieść.

Arkusz celowo nie jest wypełniony by nie narażać się na zarzuty, że preferuję dany system albo że dane są na wstępie zmanipulowane.
Oczywiście trzeba się także przygotować na wysyp postów typu: 'szkolna dyskusja', 'nie uwzględniłeś w arkuszu kiedy stanieje/zdrożeje gaz w związku z wydobyciem z łupków', 'nie ma w arkuszu daty awansu/degradacji/zmiany pracy' itp.

michal_mlody
08-02-2012, 17:41
PS nie zapomnij o przekładkach z foli żeby odciąć konwekcję, albo robić z styropianu, bo twardszy i się nie gniecie, i nie przewiewa go jak wełnę

Witam.
Właśnie jestem na etapie kupna materiału izolacyjnego na poddasze. Styropian vs wełna- 50/50%
Możesz wypowiedzieć się na ten temat:)

Budują domek energooszczędny, rekuperacja i takie tam inne wynalazki.

michal_mlody
08-02-2012, 20:38
Szukam dobrego materiału izolacyjnego na moje poddasze.
Wydaje mi się, że styropianem można szczelniej zrobić taką izolację. Będę miał wentylację mechaniczną i zależy mi na szczelności w możliwie najlepszy sposób. Z jednej strony wata jak wiadomo jest w znacznym stopniu przewiewana zimnym powietrzem a do tego folia paroizolacyjna, która jest podziurawiona przez wkręty a z drugiej większość inwestorów stosuje watę.

No i mętlik w głowie od paru dni:/

Co byś doradził:) szukam różnych argumentów :)

R&K
08-02-2012, 21:11
Michał - przeczytaj " Stryo zamiast wełny na poddaszu (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192812-Stryo-zamiast-we%C5%82ny-na-poddaszu)"

Kubaman
08-02-2012, 21:18
laik, dane będę miał najprawdopodobniej jutro, będę uzupełniał :)

michal_mlody
08-02-2012, 21:34
Michał - przeczytaj " Stryo zamiast wełny na poddaszu (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192812-Stryo-zamiast-we%C5%82ny-na-poddaszu)"

Właśnie teraz natknąłem się na ten temat :)
Przeczytane no i chyba zrobię sobie jakieś losowanie:)

aadamuss24
09-02-2012, 10:07
Robienie styropianem wymaga większej dokładności i bardzo dużo czasu, wełną łatwiej coś upchnąć.
Mam wełnę ale drugi raz robiłbym pianką lub styro. Na styro łatwiej później znaleźć nieszczelności i je uzupełnić, poprawić. O kurzu nie wspomnę :)

Piczman
09-02-2012, 11:08
Pianka jest bardzo dobra .
Najlepiej zamówić z 15 cm, krótka rozmowa z chłopakami którzy to nakładają i mamy 20 cm szczelnej i bardzo dobrej izolacji .
W takiej konfiguracji jak wyżej zaczyna się nawet opłacać

:D

KrzysztofLis2
09-02-2012, 13:08
Jak Ci się z 15 cm robi 20 cm?

Piczman
09-02-2012, 13:21
Jak Ci się z 15 cm robi 20 cm?

Dzisiaj za "flaszkę" można wiele zyskać ;)

ravbc
09-02-2012, 13:22
To się nazywa "nieprzewidzianie duże zużycie materiałów w trakcie prac". Drzewiej bywało, że przez takie metody, "przy okazji" jednej dużej budowy, całe osiedla domków wyrastały po sąsiedzku. Metoda jest więc sprawdzona, ale nie sądzę by była godna polecenia, zwłaszcza na publicznym forum...

Piczman
09-02-2012, 13:25
Metoda jest więc sprawdzona, ale nie sądzę by była godna polecenia, zwłaszcza na publicznym forum...

Moja wypowiedź była w formie żartu .

Depi
09-02-2012, 16:19
Zdaję sobie z tego sprawę więc kosztorys zawyżyłem o 15% mam nadzieję że się nie pomylę . Życie pokaże

Nie chcę Cię martwić, ale moim zdaniem zbudowanie takiej powierzchnie w takiej cenie jest praktycznie niemożliwe. Chyba, że wszystko faktycznie wybierzesz najtańsze z możliwych...

Andrzej.K
09-02-2012, 16:49
To się nazywa "nieprzewidzianie duże zużycie materiałów w trakcie prac". Drzewiej bywało, że przez takie metody, "przy okazji" jednej dużej budowy, całe osiedla domków wyrastały po sąsiedzku. Metoda jest więc sprawdzona, ale nie sądzę by była godna polecenia, zwłaszcza na publicznym forum...
Większość dróg i mostów za publiczne pieniądze jest tak budowane

Andrzej.K
09-02-2012, 16:50
Nie chcę Cię martwić, ale moim zdaniem zbudowanie takiej powierzchnie w takiej cenie jest praktycznie niemożliwe. Chyba, że wszystko faktycznie wybierzesz najtańsze z możliwych...
Pożyjemy zobaczymy jestem optymistą. Ale podam przykład u mnie dach 14 tyś zł bez ocieplenia

michal_mlody
09-02-2012, 17:30
Robienie styropianem wymaga większej dokładności i bardzo dużo czasu, wełną łatwiej coś upchnąć.
Mam wełnę ale drugi raz robiłbym pianką lub styro. Na styro łatwiej później znaleźć nieszczelności i je uzupełnić, poprawić. O kurzu nie wspomnę :)

Do kurzu można się przyzwyczaić no i ważne jest też nastawienie.
Nie można wmawiać sobie, że będzie gryzła :)

Na dzień dzisiejszy większe szanse ma wełna:)

jasiek71
09-02-2012, 23:17
Pożyjemy zobaczymy jestem optymistą. Ale podam przykład u mnie dach 14 tyś zł bez ocieplenia

zrobiony i rozliczony ?
czy na razie na papierze ...;)

aadamuss24
10-02-2012, 09:05
z rynnami, spustami, opierzeniami, piorunochronem ?

kawiarz
10-02-2012, 14:32
To ciekawe z czego więźba - mnie samo drewno wyszło 12,5tys. - płaciłem 730 zł/kubik (impregnowany).

Piczman
10-02-2012, 14:35
U mnie samo krycie blachą to 15 tyś z czego ponad 13 tyś to sam materiał .
Blachodachówka za 26 zł/m2 i tanie rynny pcv .
Ponad 3 lata temu .

grzeniu666
10-02-2012, 14:43
To ciekawe z czego więźba - mnie samo drewno wyszło 12,5tys. - płaciłem 730 zł/kubik (impregnowany).

17 kubików drewna? Łoł, dużo, taki spory dach?
Ostatnio patrzyłem na ceny lepszego drewna (suszonego, bo pod płaskie panele chyba wskazane, mniej jak 1100/q raczej ciężko) to chyba jednak wezmę wiązary gotowe, bo na zbijane nadwyżka drewna robi swoje :(

kawiarz
10-02-2012, 14:51
Dom 16x9.5 dach dwuspadowy. Ale nie zdziwił bym się gdyby konstruktor mi kolejnego kwiatka posadził - z fundamentem juz tak zrobił, walnał ławę 950x500, płyta by mnie k...a wyszła 20% taniej.

grzeniu666
10-02-2012, 14:59
Dom 16x9.5 dach dwuspadowy. Ale nie zdziwił bym się gdyby konstruktor mi kolejnego kwiatka posadził - z fundamentem juz tak zrobił, walnał ławę 950x500, płyta by mnie k...a wyszła 20% taniej.

To ja myślałem że mój konstruktor jest hojny ;)
U mnie podobnie 16x9m, dwuspad, (ale okapów prawie zero), w projekcie mam wiązary zbijane, drewna 12 kubików + ew. odpady. Z prefabrykowanych mam przeczucie materiału wyjdzie 2/3 tego. Przeliczać więźbę może szkoda kasy, ale fabryki projekty robią free na własną produkcję, może zapytaj...
(ups, trochę offtopic)

malux20
10-02-2012, 15:18
grzeniu mi na 240 m2 dach wiązar wyszedł mi 19 tyś
mogłoby być taniej jakbym nie miał poddasza użytkowego i pasa dolnego o wysokości 45 cm-szykuje miejsce na celuloze, dach koperta

Andrzej.K
10-02-2012, 15:59
zrobiony i rozliczony ?
czy na razie na papierze ...;)nie no narazie na papierze

Andrzej.K
10-02-2012, 16:02
To ciekawe z czego więźba - mnie samo drewno wyszło 12,5tys. - płaciłem 730 zł/kubik (impregnowany).
U mnie dokładnie 0 m3 drzewa strop terivia 106 m2 i koniec na to musi przyjść ocieplenie które będzie hydro termoizolacja jak i pokryciem dachowym w jednym ale na to wydam więcej niż jak bym dach bez ocieplenia i pokryć go tylko np papą

Andrzej.K
10-02-2012, 16:04
P.S Ale chyba zbłądziliśmy z tematu. Chyba byłem tego przyczyną ups;)

Liwko
10-02-2012, 17:58
grzeniu mi na 240 m2 dach wiązar wyszedł mi 19 tyś
mogłoby być taniej jakbym nie miał poddasza użytkowego i pasa dolnego o wysokości 45 cm-szykuje miejsce na celuloze, dach koperta

Dlaczego nie odpowiadasz na wiadomości priv?

kitesurf
10-02-2012, 20:34
Witam. Mam pytanie do bardziej obytych na tym forum. Ewentualnie speców od OZC tudzież praktycznych użytkowników domów energooszczędnych lub pasywnych. Zakładam, że mój dom będzie miał zapotrzebowanie na ciepło E = 23 kWh/m²/rok, czyli dom 2,3 litrowy. Cena 1kWh w moim zakładzie energetycznym ENEA w taryfie Ciepły Dom, to średnio 0,47 PLN brutto/kWh. Dom ma 125m2 powierzchni użytkowej.

Czyli żeby ogrzać dom wg norm potrzebuje 125m2 x 23 kWh/m2 x 0,47 PLN = 1351 PLN brutto / ROK. Zatem całoroczny koszt na ogrzewanie domu ( bez CWU ) to 1351 PLN. Czy schemat obliczeń mam poprawny? Bo jeśli tak, to zastanawiam się, czy najbardziej ekonomicznie nie będzie powieszenie na ścianach grzejników konwekcyjnych na prąd za kilka tysięcy i cieszyć się z ciepła za 1351 PLN rocznie.

Czy popełniłem błąd? I gdzie?

Michał

kitesurf
10-02-2012, 20:43
Dlaczego głównie w pierwszej? Zakładam, że po równo - i w I i w II, dlatego uśredniłem koszt 1kWh w ENEI. I wyszło 0,47 PLN brutto. Stąd ten wynik. Przecież w dzień są również zyski ze sprzętu agd, komputera, SŁOŃCA etc. Pamiętaj, że piszę o domu 2,3 litrowym, czyli bardzo ciepłym.

Pozdro!

kitesurf
10-02-2012, 20:59
No dobra, ale ja nie chcę na przykład akumulować ciepła. Chcę grzać wtedy kiedy spada mi na sterowniku temp., czyli zarówno w dzień jak i w nocy. Ale oki - zmienię obliczenia i założę, że z tych 23kWh/m2 rocznie 14 kWh przeznaczę na drogą, a pozostałe 9kWh na tanią, to wyjdzie:

14kWh x 125m2 x 0,6699 PLN ( droższa taryfa ) = 1172 PLN

+

9kWh x 125m2 x 0,286 PLN ( tańsza taryfa ) = 321 PLN

=

czyli razem 1493 PLN BRUTTO / rocznie

budowlany_laik
10-02-2012, 21:00
A kolega coulignon jaki ma system non-CO? Chyba właśnie grzejniki. Niech coś podpowie.

kitesurf, masz już OZC? Nie zakładasz błędu na obliczenia i wykonawstwo?

kitesurf
10-02-2012, 21:03
Ja tylko się teraz zastanawiam, czy dobry mam schemat obliczeń ( oczywiście bardzo uproszczony ), ale jeśli tak, to aż prosi się w takiej sytuacji zastosować system NIEcentralnego ogrzewania - np. grzejniki konwekcyjne ze sterownikami, czy kable, ogrzewanie nadmuchowe etc.

firewall
10-02-2012, 21:03
Kitesurf, idź dalej i zamiast grzejników wstaw nagrzewnicę za reku.

aadamuss24
10-02-2012, 21:09
Kite optymistycznie bardzo to wygląda na papierze.
W domu trochę większym za prąd na c.o. za ostatni miesiąc wyszło mi 350 kWh i ok 150 na c.wu. przy pompie ciepła. Jeśli weźmiesz jakiś cop tylko 3 to daje ok 1500 kWh czystego prądu na c.o. i c.w.u. czyli licząc według Twojej średniej da nam ok. 750 pln za jeden tylko miesiąc. Nijak się to ma dla całego roku. pozdr adam

R&K
10-02-2012, 21:14
wylewke i tak robisz ... zakładam ze 5 cm - robisz 8 i dajesz kable

Ciebie beda kosztowac ok 4 tys + sterowniki jakies 1200 zl
i masz problem z głowy - mozesz akumulowac co nie co ciepla w podłodze i grzac w nocnej taryfie
inwestycyjnie pewnie nie wyjdzie wiecej niz przy grzejnikach

kitesurf
10-02-2012, 21:44
Kitesurf, idź dalej i zamiast grzejników wstaw nagrzewnicę za reku.

Ostatnio spotkałem się z pewnym inżynierem w Poznaniu i mi to doradzał. Na razie temat do przemysleń, ale kto wie... ;)

kitesurf
10-02-2012, 21:45
Kite optymistycznie bardzo to wygląda na papierze.
W domu trochę większym za prąd na c.o. za ostatni miesiąc wyszło mi 350 kWh i ok 150 na c.wu. przy pompie ciepła. Jeśli weźmiesz jakiś cop tylko 3 to daje ok 1500 kWh czystego prądu na c.o. i c.w.u. czyli licząc według Twojej średniej da nam ok. 750 pln za jeden tylko miesiąc. Nijak się to ma dla całego roku. pozdr adam

No właśnie się boję, że zbyt optymistycznie to wygląda, ale w takim razie po co robić OZC, bo jeśli OZC wyjdzie Ci 23kWh/m2 rocznie, to znaczy, że naprawdę zapłacisz jak za 50kWh?

kitesurf
10-02-2012, 21:58
wylewke i tak robisz ... zakładam ze 5 cm - robisz 8 i dajesz kable

Ciebie beda kosztowac ok 4 tys + sterowniki jakies 1200 zl
i masz problem z głowy - mozesz akumulowac co nie co ciepla w podłodze i grzac w nocnej taryfie
inwestycyjnie pewnie nie wyjdzie wiecej niz przy grzejnikach

No tak. Ja też myślałem o kablach, ale bardziej chodzi mi o potwierdzenie lub zaprzeczenie moich obliczeń. Bo jeśli za ogrzewanie zapłacę 1500 rocznie ( zakładam takie zapotrzebowanie z OZC ), to kwestia wyboru systemu ogrzewania będzie pestką ;)

R&K
10-02-2012, 22:01
sam liczyles OZC? czy ktos Ci liczyl ?

kitesurf
10-02-2012, 22:03
sam liczyles OZC? czy ktos Ci liczyl ?

Nie liczyłem, ale to nieistotne na tym etapie. Ja na razie tylko ZAKŁADAM takie zapotrzebowanie i na tej podstawie obliczam PLNy. Kwestia czy dobrze? ;)

R&K
10-02-2012, 22:05
dobrze - pytanie tylko czy taki obrales sobie cel i czy jestes w stanie go wykonac

do momentu "pierwszego" rozpalenia w kominku/ piecu/ kabla/ nagrzewnicy jest to jednak duza niewiadoma ....

ale uzytkownicy ktorzy juz mieszkaja w domach i pisza w tym watoku , w pasywnym i o kablach potwierdzaja ze jest to realne....

kitesurf
10-02-2012, 22:12
dobrze - pytanie tylko czy taki obrales sobie cel i czy jestes w stanie go wykonac

Taki cel sobie obrałem, bo nie opłaca mi się go nie obierać. Postępujące ceny energii robią swoje. A czy jestem w stanie go wykonać? Nie wiem, ale mam nadzieję, że tak właśnie będzie. W tej chwili chłonę wiedzę - mam na to jeszcze czas, dlatego Wam tutaj tak "nadaję" hehe. W każdym razie zamierzam wybudować dom (bardzo)małolitrowy. Pozdrowionka!

aadamuss24
10-02-2012, 22:55
Kite, wykonawcy są w stanie zweryfikować Twoje wszystkie założenia i najlepsze wyniki z OZC a im dłuższe i mroźniejsze zimy tym większe rachunki. Jednak są wyjątki które grzeją kablami i jest ok, tylko pozostaje jeszcze tryb życia i temperatury jakie kto lubi. pozdr adam

Andrzej.K
11-02-2012, 09:59
Witam. Mam pytanie do bardziej obytych na tym forum. Ewentualnie speców od OZC tudzież praktycznych użytkowników domów energooszczędnych lub pasywnych. Zakładam, że mój dom będzie miał zapotrzebowanie na ciepło E = 23 kWh/m²/rok, czyli dom 2,3 litrowy. Cena 1kWh w moim zakładzie energetycznym ENEA w taryfie Ciepły Dom, to średnio 0,47 PLN brutto/kWh. Dom ma 125m2 powierzchni użytkowej.

Czyli żeby ogrzać dom wg norm potrzebuje 125m2 x 23 kWh/m2 x 0,47 PLN = 1351 PLN brutto / ROK. Zatem całoroczny koszt na ogrzewanie domu ( bez CWU ) to 1351 PLN. Czy schemat obliczeń mam poprawny? Bo jeśli tak, to zastanawiam się, czy najbardziej ekonomicznie nie będzie powieszenie na ścianach grzejników konwekcyjnych na prąd za kilka tysięcy i cieszyć się z ciepła za 1351 PLN rocznie.

Czy popełniłem błąd? I gdzie?

Michał

Mi narazie z założeń i jakiś tam wyliczeń również wychodzi domek 2,3 litra i u siebie chce zastosować bufor grzany w 2 taryfie na piętro ciepełko rozprowadzane przez wentylacje ( nagrzewnica kanałowa wodna) na parterze podłogówka.
Chyba będzie to lepsze rozwiązanie niż grzejniki.
Stosuje wodne grzanie tylko dla tego gdyby nagle się okazało że moje wyliczenia i założenia szlak trafił. Wtedy dość łatwo będę mógł się przerobić na węgiel.

aadamuss24
11-02-2012, 10:05
ze względu na wygodę nie sądzę abyś się zdecydował na węgiel nawet gdyby był o stówkę tańszy :)

jasiek71
11-02-2012, 10:59
na piętro ciepełko rozprowadzane przez wentylacje ( nagrzewnica kanałowa wodna) na parterze podłogówka.
Chyba będzie to lepsze rozwiązanie niż grzejniki.


jak chcesz nagrzewnicą kanałową to nie przez układ wentylacji tylko oddzielnym obiegiem wewnętrznym...
można zainstalować duży klimakonwektor kanałowy połączony przy okazji z glikolowym wymiennikiem gruntowym (GGWC ) a będziesz miał za jednym zamachem chłodzenie w lecie

Andrzej.K
11-02-2012, 11:47
jak chcesz nagrzewnicą kanałową to nie przez układ wentylacji tylko oddzielnym obiegiem wewnętrznym...
można zainstalować duży klimakonwektor kanałowy połączony przy okazji z glikolowym wymiennikiem gruntowym (GGWC ) a będziesz miał za jednym zamachem chłodzenie w lecie
A dlaczego nie poprzez wentylację?
Tak sobie myślałem że jednocześnie może to byc klimą latem bo woda z wodociągów ma ok 10 St więc niech schładza powietrze a do C.W.U będzie osobny zasobnik

Piczman
11-02-2012, 11:51
Wentylacja rządzi się swoimi prawami, chodzi o wydatki powietrza .
Jak na zewnątrz wilgotność względna jest bardzo niska to przewentylowanie występuje już przy 150 m3/h a taki strumień nie przeniesie zbyt wiele energii choć by była i bardzo wysoka temp. .

Andrzej.K
11-02-2012, 12:52
A bardziej jasno bo trochę dla mnie to nie zrozumiałe :bash:
Co to znaczy że wentylacja rządzi się swoimi prawami?
Rozmawiałem z gościem co mi rekuperacje projektował i twierdzi że powinno działać. Ważne jaka temp będzie wpadać do pomieszczenia.
Możesz bardziej rozwinąć temat bo dla mnie to magia

kawiarz
11-02-2012, 21:25
A bardziej jasno bo trochę dla mnie to nie zrozumiałe :bash:
Co to znaczy że wentylacja rządzi się swoimi prawami?
Rozmawiałem z gościem co mi rekuperacje projektował i twierdzi że powinno działać. Ważne jaka temp będzie wpadać do pomieszczenia.
Możesz bardziej rozwinąć temat bo dla mnie to magia

Jeśli w zimie puścisz więcej niż 40 m3/mieszkańca to przesuszysz dom i z komfortu jaki daje WM nici. No chyba że masz jakieś gigantyczne generatory wilgoci w domu.
Oblicz sobie ile wody niesie powietrze z RH 100% przy -15C i podgrzej go do +22C. Wg moich obliczeń to 6,2% - a to bardzo sucho.

Andrzej.K
12-02-2012, 09:45
Jeśli w zimie puścisz więcej niż 40 m3/mieszkańca to przesuszysz dom i z komfortu jaki daje WM nici. No chyba że masz jakieś gigantyczne generatory wilgoci w domu.
Oblicz sobie ile wody niesie powietrze z RH 100% przy -15C i podgrzej go do +22C. Wg moich obliczeń to 6,2% - a to bardzo sucho.
A przy zastosowaniu reku rotorowego z odzyskiem wilgoci?
Rozumiem że mała wilgotność to podobno mały komfort ale ciepło to już chyba coś innego tak przynajmniej to rozumiem. Obecnie w moim małym mieszkanku mam wilgotność na poziomie 20-30% i nie odczuwam różnicy z poprzednim mieszkaniem gdzie wilgotność miałem na poziomie 50-60% teraz co jedynie widać to nie mam wody z rana na szybach.