PDA

Zobacz pełną wersję : dom ciepły, pasywny albo 3 lub 5 litrowy



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54

ravbc
05-07-2012, 17:17
Raźny: ta sól to zastyga jak jest zimna, całkiem tak jak woda, tylko w innym zakresie temperatur.

Raźny
05-07-2012, 17:25
Czyli ile faktycznie (przydatnych) można tych kWh zgromadzić w tym buforze?

Do czego można użyć tego bufora?

To tylko kolejny gadżet dla... kogoś?

Andrzej.K
05-07-2012, 19:12
Zaraz na tym forum powstanie najprostszy sposób magazynowania energii i koniec z problemami budowania wielkich elektrowni :p

Kramb
10-07-2012, 17:04
Nie doszedłem jeszcze do końca wątku, więc nie wiem czy był poruszany temat dopłat do domów pasywnych/energooszczędnych. Szukam na ten temat informacji, bo jestem zainteresowany tematem.
Chcę się jednak przede wszystkim podzielić znalezionym artykułem, w którym pojawił się pomysł budowy domu pasywnego ogrzewanego węglem. :sick:
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Kredyty-z-doplatami-do-energooszczednych-domow-w-trzech-bankach-2551275.html

firewall
10-07-2012, 17:22
Fajny tekst. Pokazuje ynteligencję młodych dziennikarzy dla których - zielony dom i "zielony" dom to, to samo.

Andrzej.K
10-07-2012, 22:12
o dotacjach krótko http://www.youtube.com/watch?v=kbg4ze1DqyE

rpilski
12-07-2012, 19:41
Rolety są ..., hałaśliwe...
Mam w mieszkaniu roletę zasuwaną ręcznie (metalowa, konkretnego producenta nie pamiętam, chyba jakaś "rzemieślnicza" produkcja) - bardzo hałaśliwa. W domu mam rolety (zdaje się, że Aluprof) z silnikami elektrycznymi - bardzo ciche w porównaniu do tej, którą mam w mieszkaniu. Po pierwszym uruchomieniu tych rolet w domu byłem w szoku, że są tak ciche.

Andrzej.K
14-07-2012, 16:35
Bardziej bym się obawiał podatku katastralnego który to już jest w przygotowaniach. Ciekawe kogo będzie stać na 1% wartości nieruchomości i na każdą kolejną 10% jej wartości :mad: Ale czas pokaże czy nie szybciej Euro upadnie

kitesurf
14-07-2012, 20:13
czytaliście to: art. 13 ust. 3-6
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2009:140:0016:0062:pl:PDF
albo to : od str.44 rozdział 4.2.3
http://bip.mg.gov.pl/files/upload/12111/Krajowy%20plan%20dzialania%20projekt%20z%20dnia%20 26.11.2010%20r..pdf

w wielkim skrócie, jeśli Livko nie założy solara do 31-12-2014 to mu państwo przywali extra specjalny podatek kominowy :p:cool:

Witam. Może to trochę OFF TOPIC, ale w**rwia mnie jak widzę takie rzeczy. Jesteśmy w Europegeerze - fakt. Musimy niestety się dostosowywać do bzdurnych przepisów i idiotycznych dyrektyw. Przeciez gołym okiem widać, że ten europejski burdel zarówno euro-monetarny jak i "wspólnotowy" kończy się. Dla mnie bycie w tzw. Unii Europejskiej to swobodny przepływ osób, towarów, usług i kapitału. I nic więcej. Każdy by na tym w Europie zyskał, gdyby Unia kończyła się tylko na tych czterech swobodach, a nie biurokratycznych debilnych dyrektywach i "unijnych" wymogach. I jeszcze jedno - my nie musimy udowadniać, że jesteśmy w Europie - to tzw. "zachód" powinien udowodnić, że jest europejski.

I jeszcze poruszając kwestię podatku katastralnego. Jak PO musi być bezczelnie pewne, że nie ma z kim przegrać, skoro w ogóle myslą o takim podatku. Ten podatek to byłby policzek dla każdego zwykłego obywatela marzącego lub realizującego właśnie swoje marzenia co do budowy domu tudzież kupna mieszkania.

Jeśli admin forum stwierdzi, że post ten narusza zasady etc., to proszę o usunięcie go.

Pozdrawiam!
Michał

KrzysztofLis2
15-07-2012, 09:57
czytaliście to: art. 13 ust. 3-6
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2009:140:0016:0062:pl:PDF
albo to : od str.44 rozdział 4.2.3
http://bip.mg.gov.pl/files/upload/12111/Krajowy%20plan%20dzialania%20projekt%20z%20dnia%20 26.11.2010%20r..pdf

w wielkim skrócie, jeśli Livko nie założy solara do 31-12-2014 to mu państwo przywali extra specjalny podatek kominowy :p:cool:
No tak, byli już tacy (MG mam na myśli, IEO też), który twierdzą, że dyrektywa zmusza do montażu kolektorów.

A tymczasem dyrektywa mówi tylko o obowiązku korzystania z energii odnawialnej.

Andrzej.K
16-07-2012, 08:27
Witam. Może to trochę OFF TOPIC, ale w**rwia mnie jak widzę takie rzeczy. Jesteśmy w Europegeerze - fakt. Musimy niestety się dostosowywać do bzdurnych przepisów i idiotycznych dyrektyw. Przeciez gołym okiem widać, że ten europejski burdel zarówno euro-monetarny jak i "wspólnotowy" kończy się. Dla mnie bycie w tzw. Unii Europejskiej to swobodny przepływ osób, towarów, usług i kapitału. I nic więcej. Każdy by na tym w Europie zyskał, gdyby Unia kończyła się tylko na tych czterech swobodach, a nie biurokratycznych debilnych dyrektywach i "unijnych" wymogach. I jeszcze jedno - my nie musimy udowadniać, że jesteśmy w Europie - to tzw. "zachód" powinien udowodnić, że jest europejski.

I jeszcze poruszając kwestię podatku katastralnego. Jak PO musi być bezczelnie pewne, że nie ma z kim przegrać, skoro w ogóle myslą o takim podatku. Ten podatek to byłby policzek dla każdego zwykłego obywatela marzącego lub realizującego właśnie swoje marzenia co do budowy domu tudzież kupna mieszkania.

Jeśli admin forum stwierdzi, że post ten narusza zasady etc., to proszę o usunięcie go.

Pozdrawiam!
Michał

http://biznes.onet.pl/podatek-katastralny-powiedz-nie,40479,5170545,news-detal

Chyba już się to dzieje. a dom energo oszczędny będzie postrzegany jako bardziej atrakcyjny...

Depi
16-07-2012, 09:11
Witam. Może to trochę OFF TOPIC, ale w**rwia mnie jak widzę takie rzeczy. Jesteśmy w Europegeerze - fakt. Musimy niestety się dostosowywać do bzdurnych przepisów i idiotycznych dyrektyw. Przeciez gołym okiem widać, że ten europejski burdel zarówno euro-monetarny jak i "wspólnotowy" kończy się. Dla mnie bycie w tzw. Unii Europejskiej to swobodny przepływ osób, towarów, usług i kapitału. I nic więcej. Każdy by na tym w Europie zyskał, gdyby Unia kończyła się tylko na tych czterech swobodach, a nie biurokratycznych debilnych dyrektywach i "unijnych" wymogach. I jeszcze jedno - my nie musimy udowadniać, że jesteśmy w Europie - to tzw. "zachód" powinien udowodnić, że jest europejski.

I jeszcze poruszając kwestię podatku katastralnego. Jak PO musi być bezczelnie pewne, że nie ma z kim przegrać, skoro w ogóle myslą o takim podatku. Ten podatek to byłby policzek dla każdego zwykłego obywatela marzącego lub realizującego właśnie swoje marzenia co do budowy domu tudzież kupna mieszkania.

Jeśli admin forum stwierdzi, że post ten narusza zasady etc., to proszę o usunięcie go.

Pozdrawiam!
Michał

A mnie "w**rwia", jak nadpobudliwe mądrale plotą bzdury o rzeczach, o których nie mają pojęcia. Nie wiem, czy post ten narusza "zasady etc.", ale na pewno obraża zdrowy rozsądek i kulturę.

Zanim nazwiesz coś "idiotycznym" czy "debilnym" to może najpierw to przeczytaj. Ale nie - przecież czytanie, szczególnie długich prawnych tekstów, jest nudne i męczące. Lepiej powtarzać bzdety wyczytane w Fakcie.

Idź z moherowymi kompleksami gdzieś, gdzie ktoś chce tego słuchać.

A żeby było "adremowo", to Krzysztof słusznie wskazał, że art. 13 ust. 3 NIE MA CHARAKTERU WIĄŻĄCEGO. Wystarczyło go przeczytać - nie trzeba być prawnikiem, aby to stwierdzić.

Bosz...

Depi
17-07-2012, 07:54
i co z tego że nie ma charakteru wiążącego,

mpoplaw - fajny jesteś facet, na budowaniu się znasz, po co takie androny pleciesz i się kompromitujesz? Coś Ci nie poszło ostatnio w pracy, czy z Żoną się nie układa, że jakieś gorzkie żale tu wylewasz?

Trzymaj się rzeczy o których masz pojęcie i będzie dobrze. Już z tego krótkiego cytatu, który zachowałem widać, jak bardzo absurdalne rzeczy piszesz. Czyli co - to NIE MA ZNACZENIA, czy przepis jest wiążący czy nie? Super - wymyśliłeś właśnie alternatywną teorię prawa! Gratuluję!

NIestety Ty dyrektywę widzisz na swój autorski sposób, który nie ma punktów stycznych z rzeczywistością, a obnaża jedynie jakieś bolesne traumy. Nikt nie będzie płacił żadnego frycowego od 2014 i wyssałeś to z brudnego palca.

Nawet jeżeli UE będzie chciała nas zachęcić do domów niskoenergetycznych to zrobi to w znacznie prostszy i wypróbowany już od lat sposób - podnosząc podatki od energii! Proste? Skuteczne? Owszem. Więc po co jakieś idiotyczne podatki od domów, które byłyby koszmarem w ustalaniu i egzekucji.

Co do podatku katastralnego to jest to bajka o żelaznym wilku powtarzana od kilkunastu lat już chyba. I że "już, już pracują, już już wprowadzają za chwilę" i wciąż jakoś go nie widać. Prawda jest taka, że podatki od nieruchomości liczone ad valorem istnieją w bardzo wielu krajach i mają wiele sensu. Problem u nas polega na tym, że często ludzie o niskich dochodach są właścicielami/użytkownikami bardzo wartościowych nieruchomości. Wprowadzenie takiego podatku wywołałoby bardzo duże spięcia. Inną kwestią jest w sumie oczywista oczywistość, że bez katastru (czyli rejestru wartości nieruchomości) taki podatek jest po prostu niemożliwy, bo nie ma jak go obliczyć! A wprowadzenie tego systemu i wycena nieruchomości to niebywale skomplikowana i droga operacja, która zajmie lata. Oczywiście też wyssana z palca jest wartość 1% takiego podatku, nawet jeżeli wszedłby on kiedyś w życie.

MOŻLIWE jest wprowadzenie w jakimś tam horyzoncie czasowym podatku od nieruchomości zróżnicowanego co do wysokości - tzn. wyższego np. w centrum miasta niż na wsi. Na razie jednak nic takiego nie powstaje. Idea moim zdaniem nie jest z gruntu zła, więc też nie ma co od razu święcie się oburzać. Każdy chce mieć kanalizację, drogi, opiekę lekarską na amerykańskim poziomie i bajeczną emeryturę, ale jak przychodzi na to zapłacić podatki to jest to zamach na złotą szlachecką wolność. Trzeba się zdecydować.

Ergo - zostawcie polityczne frustracje poza tym forum i pozostańcie przy budownictwie. Ewentualnie idźcie do działy Hyde Park (kiedyś był taki). Szczególnie, że opowiadacie kompletnie nieprawdziwe rzeczy i tylko mącicie. To taka prośba od mnie :)

bajcik
17-07-2012, 08:19
Inną kwestią jest w sumie oczywista oczywistość, że bez katastru (czyli rejestru wartości nieruchomości) taki podatek jest po prostu niemożliwy, bo nie ma jak go obliczyć! A wprowadzenie tego systemu i wycena nieruchomości to niebywale skomplikowana i droga operacja, która zajmie lata.

Mnie się podoba pomysł UPR w którym właściciel sam wycenia nieruchomość. Jak oceni za wysoko - wyższy podatek. Jak za nisko - zjawi się kupiec więc właściciel albo sprzeda albo podniesie wartość. Proste, eleganckie, sprawiedliwe i samoregulujące się.

j-j
17-07-2012, 10:02
" Prawda jest taka, że podatki od nieruchomości liczone ad valorem istnieją w bardzo wielu krajach i mają wiele sensu.



Depi, to żaden argument, a sens to dla kogo?


" Idea moim zdaniem nie jest z gruntu zła, więc też nie ma co od razu święcie się oburzać. Każdy chce mieć kanalizację, drogi, opiekę lekarską na amerykańskim poziomie i bajeczną emeryturę, ale jak przychodzi na to zapłacić podatki to jest to zamach na złotą szlachecką wolność. Trzeba się zdecydować.



Depi, płacimy już za kanalizę, drogi, opiekę i wiele innych.
Zaczynać trzeba od dołu czyli od ludzi aby było ich stać na podatki a nie od dokopania im dodatkowych.. Tylko nie pisz że skoro kogoś stać na dom to go stać na podatki.
Niedługo wprowadzą podatek od korzystania z powietrza i też będzie to Ok no bo przecież każdy chce żyć podobnie jak korzystać z kanalizy, dróg, opieki i innych?

pzdr

andriuss
17-07-2012, 11:23
Ergo - zostawcie polityczne frustracje poza tym forum i pozostańcie przy budownictwie.

http://biznes.onet.pl/podatek-katastralny-powiedz-nie,40479,5170545,news-detal

Z pewnością w tej kadencji nie popełnią samobójstwa. Jeśli kiedyś, za lat 7-8 to wejdzie, to przy wykluczeniu jakiegoś ataku kompletnej głupoty czy braku wyobraźni, zacznie się od b. małych stawek, które będą stopniowo rosły przez wiele kolejnych lat. Czyli ja jestem w stanie znaleźć 76 rzeczy, które na dzień dzisiejszy martwią mnie zdecydowanie bardziej.

autorus
17-07-2012, 11:53
Donośnie płacenia podatków od nieruchomości to mogą najwyżej się wypowiedzieć osoby prowadzące biznes.
- podatki x10
- prąd tylko w taryfie odpowiadającej budowlanej
zajefajnie.

Andrzej.K
18-07-2012, 09:54
[QUOTE=Depi;5458614]mpoplaw - f
Idea moim zdaniem nie jest z gruntu zła, więc też nie ma co od razu święcie się oburzać. Każdy chce mieć kanalizację, drogi, opiekę lekarską na amerykańskim poziomie i bajeczną emeryturę, ale jak przychodzi na to zapłacić podatki to jest to zamach na złotą szlachecką wolność. Trzeba się zdecydować.

/QUOTE]

To przecież czysta demagogia.
Każdy płaci 50 % swoich zarobków na państwo. Następnie z tego jeszcze oddaje ok 30% w akcyzach vatach koncesjach itp. Dla mnie to już niewolnictwo.

Akurat pracowałem parę lat przy budowach dróg. Np A2 Poznań Września parę mniejszych prawda jest taka że droga jest budowana w Polsce z ok 7/8 krotną przebitką. Każdy tutaj coś wie o budowaniu. I wystarczy policzyć ile to on by wydał na 1 km autostrady wiedząc że będzie potrzebował ok 60 tyś m3 piasku ok 40 tyś m3 żwiru np melafir. i załóżmy ze budujemy z betonu który jest ok 30% droższy i potrzebujemy i ok 12-15 tyś m3 betonu do tego dojdzie Stal praca sprzętu i ludzi oczywiście. Wywóz części humusu Ale jeżeli praca w Polsce jest dość tania. To proszę niech mi ktoś wyjaśni dlaczego jeden kilometr drogi w Polsce waha się od 100 do max 800 mln zł Ale ostatnie to rekord droga S8 . Więc proszę nie pisz że mamy co kolwiek za free a dokładanie podatków to poprostu panika w szukaniu kasiory. ... Kurde nikt tego nie widzi że złym jest jazda całe życie na kreskę

KrzysztofLis2
18-07-2012, 15:00
Bo tak naprawdę to trzeba systemowo (jak ja nie lubię tego słowa!) przebudować całe państwo, co jest niemożliwe bez wyjścia z UE. Trzeba zmniejszyć zakres jego działania (zamknąć sanepid, zlikwidować "bezpłatne" szkolnictwo i opiekę zdrowotną, itd.), żeby ludzie sami mogli zadbać o swoje potrzeby i sami popełniać błędy (a potem ponosić ich konsekwencje). A potem w ślad za tym zmniejszyć podatki.

Akurat podatki odpowiadające kosztom korzystania ze środowiska popieram. To takie podatki wyeliminują z rynku prąd i ciepło z węgla, przechylając szalę na korzyść odnawialnych źródeł energii i gazu. Ale kompletnie nie mam pomysłu, co z tymi pieniędzmi potem zrobić -- bo dotacjom jestem przeciwny z zasady.

j-j
18-07-2012, 16:50
Krzysiu, a dlaczego uciekać od węgla hm?

Andrzej.K
18-07-2012, 19:12
Krzysiu, a dlaczego uciekać od węgla hm?

Właśnie!!!

Andrzej.K
18-07-2012, 19:15
Akurat podatki odpowiadające kosztom korzystania ze środowiska popieram..

Jedynie niszczenie roślin ma sens obłożenia podatkami. Albo ochrona oceanów a dokładniej glonów tam żyjących bo one dają nam ok 70% potrzebnego tlenu. Oczywiście za dużo o2 spowoduje wypchnięcie co2 i przyjdzie zlodowacenie. Dlaczego mamy rezygnować z węgla. ?

Mikolaj5
18-07-2012, 20:59
W temacie potencjalnych "edyktów" wydawanych przez Państwo .. do ograniczania zużycia energii / stosowania nowocześniejszych technologii będą ludzi zmuszać lub motywować, wprowadzać prawa sensowne, mniej sensowne lub kompletnie skandaliczne ... w każdym razie z tych i innych powodów, energia będzie drożeć jeszcze szybciej niż nam się wszystkim wydaje! Fascynacja tematyką wysokiej energooszczędności budynku to jedyny słuszny kierunek! :)

RAPczyn
19-07-2012, 06:28
Fascynacja tematyką wysokiej energooszczędności budynku to jedyny słuszny kierunek! :)

Ciekawą koncepcją jest " SonnenEnergie Haus" zarówno dla nowych budynków jak i modernizowanych.

KrzysztofLis2
19-07-2012, 07:42
Uważam, że trzeba zachęcać ludzi do rezygnacji z węgla z kilku przyczyn:
* to nasz jedyny surowiec energetyczny, którego mamy pod dostatkiem, to go sobie zostawmy na później,
* w małej skali domowych instalacji spalany jest nieefektywnie, przy potwornej ilości zanieczyszczeń emitowanych do powietrza.

Wytwarzanie prądu z węgla czy ciepła sieciowego przeszkadza mi mniej, ale też niespecjalnie mi się podoba. Zdecydowanie wolałbym elektrownie, elektrociepłownie czy nawet ciepłownie jądrowe.

Liwko
19-07-2012, 09:55
* w małej skali domowych instalacji spalany jest nieefektywnie, przy potwornej ilości zanieczyszczeń emitowanych do powietrza.

Wytwarzanie prądu z węgla czy ciepła sieciowego przeszkadza mi mniej, ale też niespecjalnie mi się podoba. Zdecydowanie wolałbym elektrownie, elektrociepłownie czy nawet ciepłownie jądrowe.

:yes:

Andrzej.K
19-07-2012, 11:45
Uważam, że trzeba zachęcać ludzi do rezygnacji z węgla z kilku przyczyn:
* to nasz jedyny surowiec energetyczny, którego mamy pod dostatkiem, to go sobie zostawmy na później,
* w małej skali domowych instalacji spalany jest nieefektywnie, przy potwornej ilości zanieczyszczeń emitowanych do powietrza.

Wytwarzanie prądu z węgla czy ciepła sieciowego przeszkadza mi mniej, ale też niespecjalnie mi się podoba. Zdecydowanie wolałbym elektrownie, elektrociepłownie czy nawet ciepłownie jądrowe.
To nie jest nasz jedyny surowiec
Gaz łupkowy oczywiście wiele afer z nim związanych ma tutaj drugorzędne znaczenie.
Oczywiście są jeszcze złoża gazu i ropy ale w ograniczonym stopniu(podobno)
Energia jądrowa ok tylko od kogo kupować uran za ile i gdzie składować odpady może się to okazać droższym rozwiązaniem od kopania węgla.
Kwestia energetyki jądrowej bez wiedzy o kosztach jej budowy i eksploatacji oraz porównania go z elektrownią konwencjonalną jest gdybaniem bez dokładnych danych o surowcach.
Węgla mamy podobno na ok 200 lat. Przez ten czas raczej skupił bym się nad ulepszeniem pobierania energii z natury , jak słońce ciepło ziemi wiatr czy np burze. Gdy społeczeństwo staje się bogatsze to wtedy owocuje to nowszymi rozwiązaniami a tego ludzie potrzebują.

malux20
19-07-2012, 11:53
andrzej jak to gdzie składować uran - u ciebie na działce

wiem wiem że przy naszych granicach stoją atomówki

Andrzej.K
19-07-2012, 12:02
andrzej jak to gdzie składować uran - u ciebie na działce

wiem wiem że przy naszych granicach stoją atomówki
Nie chodzi o to gdzie stoją ale transport uranu na terenia naszego kraju troszkę budzi obawy. Jak się wywraca skład z gazem lub mazutem to jakoś się ludzie z tym uporają ale gdy wywaliło by się np 1300 ton odpadów i by wyciekło do Wisły dziękuję dobranoc. Stan naszej kolei i dróg.
sama elektrownia budzi mniej kontrowersji niż transport paliw i ich odpadów.

malux20
19-07-2012, 12:09
co ty chcesz od naszych kolei to że raz w miesiącu jakiś pociąg się wykoleja to nie powód do obaw

Andrzej.K
19-07-2012, 12:59
od 50 lat to robią, a efektu tyle co kot napłakał


http://www.youtube.com/watch?v=1eJMY9MT4a8&feature=player_embedded
http://www.youtube.com/watch?v=v3iRu71PGDA&feature=player_embedded
Coś sie filmiki nie chca otworzyć ..
Gdy by einstein musiał wypełniać tyle papierków co obecni uczeni nie starczyło by mu życia na stworzenie teori względności

maysee
19-07-2012, 13:01
Gdy by einstein musiał wypełniać tyle papierków co obecni uczeni nie starczyło by mu życia na stworzenie teori względności

True story...

bajcik
19-07-2012, 13:26
[QUOTE=Depi;5458614]To proszę niech mi ktoś wyjaśni dlaczego jeden kilometr drogi w Polsce waha się od 100 do max 800 mln zł Ale ostatnie to rekord droga S8 . Więc proszę nie pisz że mamy co kolwiek za free a dokładanie podatków to poprostu panika w szukaniu kasiory. ... Kurde nikt tego nie widzi że złym jest jazda całe życie na kreskę

Na skyscrapercity ktoś porównywał koszt wybudwoania drogi w tym samym standardzie w takim samym terenie u nas i w Niemczech. Wyszło u nas sporo taniej. A S8 jest w terenie zurbanizowanym co mocno podraża.



Jedynie niszczenie roślin ma sens obłożenia podatkami. Albo ochrona oceanów a dokładniej glonów tam żyjących bo one dają nam ok 70% potrzebnego tlenu. Oczywiście za dużo o2 spowoduje wypchnięcie co2 i przyjdzie zlodowacenie. Dlaczego mamy rezygnować z węgla. ?

Za dużo CO2 też nie dobrze bo zakwasza oceany. Jak by doszło do anoksji to mamy Wielkie Wymieranie.
http://ziemianarozdrozu.pl/artykul/2142/historia-przyszlosci-polski
http://doskonaleszare.blox.pl/2009/02/Jaworowski-o-CO2-runda-druga.html



Węgla mamy podobno na ok 200 lat. Przez ten czas raczej skupił bym się nad ulepszeniem pobierania energii z natury , jak słońce ciepło ziemi wiatr czy np burze.
Tylko kruca staliśmy sie już importerem. A to co jest podobno nie jest wydobywane efektywnie tylko rabunkowo (w radiu powoływali się na raport jakiś)


Gdy społeczeństwo staje się bogatsze to wtedy owocuje to nowszymi rozwiązaniami a tego ludzie potrzebują.
Nowszymi rozwiązaniami ... i większym popytem na energię ;)

KrzysztofLis2
19-07-2012, 18:53
KrzysztofLis2 możesz sprecyzować czy w twoim wcześniejszym poście o rezygnacji z węgla na korzyść OZE miałeś na myśli atom ?? bo ja pierwsze słyszę żeby atom zaliczać do OZE
Mnie też o tym nie wiadomo.

Ja bardzo lubię OZE, ale na OZE podstawy systemu elektroenergetycznego nie zbudujesz.

Powinno być tak:
* podstawa -- atom,
* w sezonie zimowym elektrociepłownie (od bidy mogą być węglowe),
* szczytowe -- gazowe,
* OZE wtedy, kiedy jest dobra pogoda.

malachio
20-07-2012, 07:07
Wg mnie powinno się dążyć do rozdrobnienia systemu energetycznego (małe lokalne, elektrociepłownie, MEW-y, wiatraki - gdzie wieje, biogazownie - dużo odpadów organicznych produkujemy). Można też łączyć systemy na przykład energię wiatru, gdy wieje a nie ma akurat dużego odbioru, wykorzystać do przepompowania wody w elektrowni szczytowo-pompowej (czy jakoś tak). Tylko na to potrzeba człowieka z wizją i w ch... kasy. (Z kasy i tak nas doją więc teoretycznie powinna być)

Andrzej.K
20-07-2012, 13:29
Na skyscrapercity ktoś porównywał koszt wybudwoania drogi w tym samym standardzie w takim samym terenie u nas i w Niemczech. Wyszło u nas sporo taniej. A S8 jest w terenie zurbanizowanym co mocno podraża.
Koszt budowy drogi można porównać z budową domu. System gospodarczy, lub najdrozszy czyli pośrednia firma zleca podwykonawcą która bierze np 25% ceny budowy.




Za dużo CO2 też nie dobrze bo zakwasza oceany. Jak by doszło do anoksji to mamy Wielkie Wymieranie.
http://ziemianarozdrozu.pl/artykul/2142/historia-przyszlosci-polski
http://doskonaleszare.blox.pl/2009/02/Jaworowski-o-CO2-runda-druga.html [/QUOTE]

Pamiętam z szkoły podstawowej że rośliny potrzebują do życia CO2 ciepła wody i słońca .
Duże zmniejszenie co2 spowoduje wypchnięcie ciepłego powietrza do góry i mamy zlodowacenie.
Ale generalne to rośliny produkują najwięcej CO2

[/QUOTE]
Tylko kruca staliśmy sie już importerem. A to co jest podobno nie jest wydobywane efektywnie tylko rabunkowo (w radiu powoływali się na raport jakiś)
[/QUOTE]
Koszt wydobycia podrożał ze względu na wzrost płac i obecnie wynosi 274 zł
http://www.ekonomia24.pl/artykul/708766.html
http://www.ekoenergia.pl/index.php?id_akt=588&plik=Wegiel_a_Polska.html
Dołóżmy do tego marżę transport cena nie powinna przekroczyć 500 zł reszta to podatki wiec trzeba kupić taniej by więcej na podatkach zarobić.
[/QUOTE]
Nowszymi rozwiązaniami ... i większym popytem na energię ;)[/QUOTE]
Nowsze rozwiązania to np telewizor lampowy lub led nie koniecznie większe zapotrzebowanie na energie, idzie w prze z nowymi rozwiązaniami.
Oczywiście więcej urządzeń przekłada się na większe zapotrzebowanie energii, ale to właśnie lepsze rozwiązania maja sprawić by były mniej energochłonne lub wynaleźć sposób by łatwiej produkować energię.
Np wynaleźć sposób na ujarzmienie energii z burzy lub na jej magazynowanie i problem energetyczny rozwiązany rozwiązany.
http://www.youtube.com/watch?v=i1GmZK_Hl1Y

andriuss
20-07-2012, 14:37
ergo: bez geotermii nie ma najmniejszej szansy na 20% z OZE nawet jak wszędzie będą wiatraki, MEW i bio-gazownie bo to nie ta skala

Bez przesady, można sobie to wyobrazić, ale trzeba mieć dużą wyobraźnię - obecnie mamy jakieś 36 000 MW zainstalowanej mocy el., nowoczesna biogazownia daje ca. 2 kW / ha, czyli z dwóch milionów ha (z dwudziestu mln ha użytków rolnych) jest jakieś 4 000 MW, do tego wiatraki, wysypiska, fv, itd. Przy dużym farcie się uskłada, ale jakim kosztem.

klaudiusz_x
20-07-2012, 18:55
Zdecydowanie wolałbym elektrownie, elektrociepłownie czy nawet ciepłownie jądrowe.
Zastanów się co piszesz.
Koszt energii z elektrownii atomowej jest olbrzymi.
Zastanów się, KTO będzie płacić za gospodarkę odpadami z elektrownii przez 300 tysięcy lat?
Kiedy słyszę takie bzdury, tani atom, zalewa mnie MĄDROŚĆ narodu i polityków.
Słyszałeś założenia firm i rządu o atomie? Mamy zarabiać na przyjmowaniu ŚMIECI z elektrowni z zachodu.
OK. kto za to będzie płacić za kilkadziesiąt lat
(kilkaset) kiedy UE już nie będzie? Jesteście tacy łaskawi, tacy BOSCY w swej mądrości? Problem przerzucicie na następne pokolenia? Na kilkaset pokoleń? Na kilka tysięcy pokoleń?
Życzę poznania faktów, potem wypisywania BZDUR o atomie.
Wystarczy posłuchać UWAŻNIE mediów PRO-rządowych i wszystkich innych by to zrozumieć.
KTO będzie płacić za utrzymanie odpadów?
Poczytaj niemieckie wyliczenia co do kosztów. To jest gospodarcza potęga, a jednak rezygnują z tego nośnika energii.

Liwko
20-07-2012, 19:31
Niemcy już pomału, raczkiem, zaczynają się z tego wycofywać. A ja bym postawił jeszcze ze dwie takie elektrownie na granicy z Niemcami, gdyby faktycznie swoje pozamykali była by niezła kasa do zrobienia:)

yaiba83
20-07-2012, 22:07
Póki co dużo beczą a jeszcze żadnej nie zamknęli. A z tych co mieli pozamykać to przedłużyli datę ich żywotności.
Polacy jak mieli awarię w Szczecinie to od Niemca kupowali prąd....

fotohobby
20-07-2012, 22:11
Nie chodzi o to gdzie stoją ale transport uranu na terenia naszego kraju troszkę budzi obawy. Jak się wywraca skład z gazem lub mazutem to jakoś się ludzie z tym uporają ale gdy wywaliło by się np 1300 ton odpadów i by wyciekło do Wisły dziękuję dobranoc. Stan naszej kolei i dróg.
sama elektrownia budzi mniej kontrowersji niż transport paliw i ich odpadów.

Co roku na CAŁYM, świecie przybywa 10 tyś ton odpadów radioaktywnych.
Elektrownia o mocy 1000MW potrzebuje 20t paliwa rocznie i tyle też pozostawia wysokoradioaktywnego odpadu.
Więc skąd te 1300 ton ? I dlaczego miałyby wyciec, skoro transportowane i składowane są w postaci zeszkliwionej ?

malux20
20-07-2012, 22:23
czy to prawda że składowniem w Polsce zajmnie się panstwowa spółka-ellewarr?

Mikolaj5
21-07-2012, 15:06
Mam pytanie w kwesti nadproża.
Planuje dom 3-5 litrowy, ściany silka 18cm, styro 25-30cm. Na ścianie południowej 3 dość spore okna fixy (wymiary jeszcze nie ustalone). Teraz, nadpoża z prefabrykatów są do wymiaru 225 cm a więc okno max 175 cm. Kształtki U podobno do 3m. Czy przy takim ociepleniu ściany ma znaczenie czy będzie to nadproże z prefabrykatów, czy z kształtek (słabsze parametry U)? Może dodam, że na tych oknach planuje też rolety.

ravbc
21-07-2012, 16:07
Cofnij to nadproże o 10cm do wnętrza budynku (tak by je dodatkowo ocieplić, zwłaszcza jesli mają być rolety) i możesz spokojnie zapomnieć z czego je masz zrobione. Inna rzecz, że przy ścianie grubości 18cm, to równie dobrze może po prostu podnieść nadproże o wysokość skrzynki roletowej. Tylko będziesz musiał potem dorobić jakieś profile usztywniające do montażu okien.

R&K
21-07-2012, 22:43
z mojego OZC wynika że nie ma znaczenia czy ściany wykonałem z bloczków N25 czy NP 25 (prawie 2x gorsze Uw i inny ciężar właściwy) bo wszystko załatwia 30 cm izolacji w postaci styropianu - różnica w kWh na 1m2 była na którymś tam miejscu po przecinku

tak więc idąc tym tropem nadproże nie ma najmniejszego znaczenia

co do rolet to znacznie bardziej skomplikowana sprawa - dużo zależy od tego jak będziesz miał zamontowane okna

klaudiusz_x
22-07-2012, 15:45
PS nikt nam nie pozwoli składować w Polsce cudzych odpadów bo z tego można wyprodukować bombę atomową, prawie każdy kontrakt na zakup uranu obejmuje klauzulę na oddawanie zużytego paliwa, bo to jest cenniejsze od złota

W zasadzie proszę poczytać materiały w internecie. Stacje tv takie jak np Planete także nadają ciekawe materiały. Temat atomu zaśmieca ten wątek.

Depi
23-07-2012, 08:43
[To proszę niech mi ktoś wyjaśni dlaczego jeden kilometr drogi w Polsce waha się od 100 do max 800 mln zł

Proszę bardzo, ja Tobie zaraz wyjaśnie. Otóż dzieje się tak dlatego, że żyjesz w świecie urojonym! Wystarczy, że zamiast pohukiwać na forach zadasz sobie trud aby sprawdzić dane źródłowe i zaraz Ci ulży, że jednak nie jest tak źle:

"Średnia cena budowy 1 km drogi ekspresowej i autostrady w Polsce to 36,6 mln zł." ( źródło rzeczpospolita: http://www.ekonomia24.pl/artykul/515062.html)

A także tu, choć to już nie źródłowe, więc trudno ocenić wiarygodność:

http://drogi.inzynieria.com/cat/19/art/22034/analiza-kosztow-budowy-autostrad-w-europie-centralnej#jump

Już lepiej?

Depi
23-07-2012, 08:58
Zastanów się, KTO będzie płacić za gospodarkę odpadami z elektrownii przez 300 tysięcy lat?


LOL - a KOGO to obchodzi?!? :)

Za 300 tys. lat może już dawno nie być Ziemi. Czy Ty w ogóle wiesz ile czasu istnieje homo sapiens? Alem się ubawił :)

A jak chcesz dyskutować, to po pierwsze nie szerz kłamstw (pokaż, gdzie rząd w założeniach pisze, że chce odpady przyjmować kłamczuszku) a po drugie podawaj dane - np. "olbrzymi" koszt atomu (od razu uwaga - uwzględnij koszty zewnętrzne opalania się węglem).

andriuss
23-07-2012, 17:51
Yy, to może żeby wszystkich pogodzić: gdyby zamiast wydobywać węgiel w kopalniach umieszczać odpady radioaktywne, mielibyśmy świetne źródła geotermalne. Dajcie spokój, to wątek o domach, elektrownie i autostrady są gdzie indziej.

KrzysztofLis2
24-07-2012, 07:25
Zastanów się co piszesz.
(...)
Życzę poznania faktów, potem wypisywania BZDUR o atomie.
W toku swojej edukacji miałem okazję zapoznać się z różnymi zagadnieniami dotyczącymi energetyki jądrowej i nie bezpodstawnie piszę to, co piszę.

piwopijca
24-07-2012, 08:20
Yy, to może żeby wszystkich pogodzić: gdyby zamiast wydobywać węgiel w kopalniach umieszczać odpady radioaktywne, mielibyśmy świetne źródła geotermalne. Dajcie spokój, to wątek o domach, elektrownie i autostrady są gdzie indziej.

Tak, autostrady sa gdzie indziej np. w Niemczech ... :)

Pzdr.

Mikolaj5
24-07-2012, 20:49
Czy można całkowicie zrezygnować z kominów?
Kominka nie planuję.
Z pieca gazowego puszczę przewód spalinowy przez ścianę.
Wentylacja mechaniczna.
I teraz kluczowe pytanie – pozostaje kanalizacja. Czy można zrezygnować całkowicie z komina wywiewnego na dachu i zastąpić to w jakiś sposób zaworami napowietrzającymi?
Może dodam że poddasze planuje nieużytkowe, jeśli to coś zmienia …

ravbc
24-07-2012, 22:05
Akurat kanalizację możesz spokojnie wpiąć w tzw. dachówkę wentylacyjną - w zasadzie tylko do tego się one nadają. Oczywiście warto pokombinować tak, żeby ta dachówka była możliwie blisko kalenicy, raczej od strony nawietrznej i jak najdalej od okien.

Liwko
24-07-2012, 22:12
od strony nawietrznej

Cóż za słownictwo! Żeglarz? Skędy?

ravbc
24-07-2012, 22:28
Żaden ze mnie żeglarz. Raz łódką po bajorze pływałem i to jeszcze za szczeniaka. Ale niektóre słowa rozumiem ;-)

grzeniu666
25-07-2012, 08:12
Czy można całkowicie zrezygnować z kominów?
I teraz kluczowe pytanie – pozostaje kanalizacja. Czy można zrezygnować całkowicie z komina wywiewnego na dachu i zastąpić to w jakiś sposób zaworami napowietrzającymi?
Może dodam że poddasze planuje nieużytkowe, jeśli to coś zmienia …

U mnie podobnie, kominów (prawie) brak. Ale kanalizacji chyba trzeba zapewnić wywiew, zwykle ponad dach (może to nawet jest w przepisach). Napowietrzacze bywają ponoć zawodne, ale nawet jeśli, to chyba nie załatwią wszystkiego. Ja zamiast dziurawić dach, myślę o doprowadzeniu rury kan. (na poddaszu nieużytkowym, gdzie pewnie do jednej zbiegnie się kilka pionów) na zewnątrz przez kratkę ścianie szczytowej.

Depi
25-07-2012, 08:23
dachówka była możliwie blisko kalenicy, raczej od strony nawietrznej i jak najdalej od okien.

Hmmm... Ja akurat zrobiłem od strony ZAWIETRZNEJ. Na mój humanistyczny co prawda, umysł po stronie zawietrznej robi się podciśnienie, które powinno wysysać tworzące się gazy, a od nawietrznej będzie je raczej wpychać do środka, co wydaje się mnie korzystne...

Ale tak adremowo to właśnie tak mam - pion kanalizacyjny na strych i tam rura w dachówkę wentylacyjną.

ravbc
25-07-2012, 09:29
Pies go trącał jaki on by nie był. Domy rzadko bywają okrągłe. Dachy takoż. ;)
No a jeśli chodzi o wiatr i dach, to "za" kalenicą istnieje spore prawdopodobieństwo tworzenia zawirowań, które mają prawo dość znacząco ograniczyć, czy też utrudnić "porywanie" zapachów przez wiatr. Z tego samego powodu przepisy nakazują budowę kominów przynajmniej do wysokości kalenicy...
BTW: jeśli dobrze widzę, to na zdjęciu wklejonym przez mpoplawa, ten nieszczęsny kominek wentylacyjny, zapewne zupełnie przypadkowo, umieszczony jest na pierwszej dachówce pod kalenicą - ot takie drobne cwaniactwo producentów ;)

Mikolaj5
25-07-2012, 10:35
No to raczej się nie uda bez wyprowadzenia na dach. Trzeba to będzie jakoś dobrze zaizolować. Zwłaszcza chyb przejście przez drewniany strop nad piętrem i izolacje ułożoną bezpośrednio na tym stropie.
Dach planujemy kopertowy.

piwopijca
25-07-2012, 13:00
To teorie a w praktyce ...
Rzadko uaje sie "osiagnac" smrod w domu z kanalizacji bo do tego celu (tj. ochrony przed nim) sluza syfony.
Bardziej praktycznie to kominek sluzy do tego zeby nie powstalo podcisnienie w rurach co nie bedzie korzystne dla poprawnej pracy instalacji.
Wyprowadzenie czy to "zawietrzna" czy "nawietrzna" nie ma takiego znaczenia - ludzie, to tylko kanalizacja i nikt nie bedzie z tego strzelal.
Nalezy tylko wykonac wszystko w miare solidnie, zeby nie przeciekalo i nie zapowietrzalo sie wewnatrz no i to wentylowanie musi byc ale nie ma co sie tak bardzo nad tym pocic.
Zazwyczaj kazdy hydraulik (nie domorosly majsterkowicz) poradzi sobie z tym nie majac nawet komina :)

Pzdr.

Liwko
25-07-2012, 13:03
Ta wentylacja jest po to by nam dupy na kibelku nie urwało:D
W rurach od kanalizy potrafi się zebrać sporo wybuchowego gazu;)

ravbc
25-07-2012, 13:24
Jak będzie dziura na zewnątrz, to wentylacja kanalizy działać oczywiście będzie. O jej lokalizacji wspomniałem tylko w kontekście tego, by nie potrzebnie nie narażać się na wąchanie tego, co tam z niej akurat wywieje. Zdarzyło mi się kiedyś trafić do debilnie zbudowanego pensjonatu, w którym właśnie przez lokalizację wywiewek z kanalizy, nie dało się otworzyć okna...

Raźny
25-07-2012, 20:57
Większość domów, które miałem okazję jakiś czas temu oglądać, z przełomu lat 70 -80, nie ma kominka na dachu. Pokazanego przez mpoplaw-a. Nigdzie nie zalatywało kanalizacją. Zaworów napowietrzających także brak.

Używany syfon, czyli zalany wodą załatwia tam sprawę. Nie widzę innego wytłumaczenia.

Tak... żaden pion kanalizacyjny nie był podłączony to komina wentylacyjnego.

ravbc
25-07-2012, 21:09
Czasem to się udaje. A jak akurat się nie uda, to się po prostu okno otwiera na pół dnia. O wentylacji też gadają, że w domu niepotrzebna - w blokach w zasadzie nie ma i ludzie żyją... Tylko jedno ale: budując dom, robić sobie samemu na złość? Po co?

klaudiusz_x
26-07-2012, 00:18
W toku swojej edukacji miałem okazję zapoznać się z różnymi zagadnieniami dotyczącymi energetyki jądrowej i nie bezpodstawnie piszę to, co piszę.

LOL - a KOGO to obchodzi?!? :)

Za 300 tys. lat może już dawno nie być Ziemi. Czy Ty w ogóle wiesz ile czasu istnieje homo sapiens? Alem się ubawił :)

A jak chcesz dyskutować, to po pierwsze nie szerz kłamstw (pokaż, gdzie rząd w założeniach pisze, że chce odpady przyjmować kłamczuszku) a po drugie podawaj dane - np. "olbrzymi" koszt atomu (od razu uwaga - uwzględnij koszty zewnętrzne opalania się węglem).
Nie będę podawać innych źródeł. Wymienię tylko jedno. To najważniejsze dla większości Polaków: TVN24.
Piali z zachwytu o kokosach jakie zarobią na przyjmowaniu odpadów.
Mówili nie prawdę?
Jeśli tak, kiedy nie kłamią?
Ochrona środowiska? Czym mamy się przejmować, nasze pokolenia da radę przeżyć bez tego balastu. Następne? Nie przejmujmy się! Co Nas to obchodzi kiedy znikniemy?

m@rio
26-07-2012, 11:58
Mam do was prośbę. Jako, że dla Was z ciepłymi domami to pikuś.
Chodzi mi o wykraplanie kondensatu czy pary w przegrodzie. Czyli ten punkt rosy.
Będę dawał 20 lub 25 cm styropianu na ścianę z porothermu 25cm na pióro i wpust..
Jak powstawiam parametry i ustawię na -20 na zewnątrz a w środku +20 to na wykresie pojawia sie takie coś.

Czy dobrze podstawiam parametry materiałów?

Jak to interpretować? Czy to oznacza, ze wykropli się woda w ociepleniu?
127503

bajcik
26-07-2012, 15:01
Skąd ta kropelka ma się tam wziąć? Z pary wewnątrz domu?
Czy po 10ciu latach będzie tam 10 kropelek, i styropian będzie słabiej izolował?

Tak pytam bo chociaż pojęcia "punkt rosy" nie do końca rozumiem.

andriuss
26-07-2012, 15:41
tak, wkropli ci się w styropianie jedna kropelka na jeden litr objętości styropianu rocznie (9g/m2/rok)

a w tłumaczeniu na język polski, jest tego tyle co kot napłakał, i nie ma sensu się nad tym rozwodzić, chyba że ty zamierzasz dzielić włos na czworo

Też chciałbym się dołączyć do pytania, bo nie rozumiem. Punkt rosy wypada w środku styropianu, i z pewnością nie dochodzi do linii styropian - ściana. Wobec czego skąd ma się znaleźć w środku super-dyfuzjo-oporowego styropianu jakaś wilgoć?

Liwko
26-07-2012, 15:43
Też chciałbym się dołączyć do pytania, bo nie rozumiem. Punkt rosy wypada w środku styropianu, i z pewnością nie dochodzi do linii styropian - ściana. Wobec czego skąd ma się znaleźć w środku super-dyfuzjo-oporowego styropianu jakaś wilgoć?

Dokładnie :yes:
No chyba że chodzi o wilgoć w pojedynczej granulce styropianu:D

andriuss
26-07-2012, 16:34
Dzięki mpoplaw

m@rio, prośba o wykres dla wilgotności 30% i 80%. Moim zdaniem punkt rosy nie ma szansy niepokojąco zbliżyć się do ściany.

nydar
26-07-2012, 18:11
Nie do końca bym się zgodził z mpoplawem.Ponieważ wilgoć nas otacza to jest i w styropianie .W cyklu rocznym jej ubywa i przybywa.Dlatego ważne jest aby ten cykl był zrównoważony.Ile w roku wody przybędzie,tyle powinno odparować.A,że tak się nie dzieje,świadczą o tym zielone wykwity na zacienionych ścianach.Nie jest prawdą, że zawilgocony styropian będzie izolował słabiej o 0,00001%. bo może to być i 50% i nie trwa to 10-15 dni bo proces zawilgocenia to nie tyko wilgoć przedostająca się z domu na zewnątrz(przy dobrej wentylacji niegroźna),co wilgoć zewnętrzna kondensująca się w okresach przejściowych w zewnętrznych warstwach izolacji.Stąd moim zdaniem ściany zacienione i północne powinny być izolowane izolacją zamkniętokomórkową.Niedowiarkom polecam zmierzyć zimą temperaturę ściany wewnątrz domu, oświetlanej przez słońce i ściany zawsze zacienionej.Nie należy również przesadzać z grubością izolacji jednego rodzaju ,ponieważ czym grubsza izolacja tym trudniej ją wysuszyć.Szkoda,że producenci nie podają optymalnych grubości izolacji.

Andrzej.K
26-07-2012, 19:16
Jeżeli chodzi o -20 spowodowane arktycznymi masami powietrza to mało prawdopodobne by miało 85% wilgotności przynajmniej tyle pamjętam z lekcji geografii

Mikolaj5
26-07-2012, 20:03
Czyli jak dam coś w stylu XPS na północną ścianę to nie będzie zielonych wykwitów? Wątpię.
Zielone wykwity (mchy, glony i takie tam inne) żerują raczej na wilgoci która pozostaje na zewnętrznej stronie ściany naniesiona przez zwykłe, codzienne wilgotne warunki atmosferyczne, a że nie ma słońca to i nie ma jak szybko odparować

nydar
26-07-2012, 20:49
Wzrost wilgotności styropianu o 1% nie oznacza,że jego lambda spada o jeden procent.To co napisałem to wynik obserwacji.Znając temp.wewnątrz domu i temp.ściany wewnątrz oraz na zewnątrz można wyliczyć U ściany.Współczynnik U dla ściany oświetlanej i nieoświetlanej przez słońce różni się znacznie.Pomiary należy wykonać w pochmurny mroźny dzień,będą bardziej wiarygodne,no i na ścianie kilkuletniej,bo wtedy różnica jest wyraźna.
Okres przejściowy to nie minus 20 a wczesna wiosna i późna jesień,gdzie w nocy jest-5 a w dzień ciepło i wilgotno.
A to zielone to rośnie tam,gdzie ma ciągły dostęp do wilgoci,bo jak nie ma to jest srebrne albo brązowe.

m@rio
27-07-2012, 09:33
Dzięki mpoplaw

m@rio, prośba o wykres dla wilgotności 30% i 80%. Moim zdaniem punkt rosy nie ma szansy niepokojąco zbliżyć się do ściany.

Jak rozumiem chodzi Ci o wewnątrz przegrody.
Generalnie widzę, że wilgotność na zewnątrz przy -20 nie wiele wpływa na punkt rosy w ociepleniu. Najwięcej ma wpływ wilgotność wewnątrz budynku.
U mnie będzie WM. Czyli przy -20 wiadomo, że jest mała wilgotność i na zewnątrz i w środku czyli małe ryzyko wykroplenia. A to -20 będzie brzy ostrej zimie kilka tygodni max.
Przy -10 może być wewnątrz nawet prawie 60%.
Załączam różne wykresy.127706127707127708127709127710

marek-siem
27-07-2012, 21:42
witam panowie tutaj się u was dzieje a poszukuje odpowiedzi na jedno pytanko :wiggle:
co myślicie o tym i czy to może zadziałać :wiggle:

i wpadłem na taki pomysł żeby zaoszczędzić na kształtkach fundamętowych
patrząc na system quadlock to każdy z nas może kupić sobie sam styropian i tu jest największy problem bo nie wiem skąd zamówić takie złączki
eps 100 z zewnątrz 10 cm ,20 cm betonu i wewnątrz dać z 5 cm i połączyć to czymś i zalewać co 40 cm i mamy tanio szalunek
o takie zaczepy mi chodzi
http://www.quadlock.pl/products/quad...uad-lock-ties/
a tu jest w jaki sposób są wykożystywane
http://www.quadlock.com/insulated_co...orms/index.htm

co wy na to???????????

head67
09-08-2012, 17:29
Panowie był przerabiany temat odcięcia schodów betonowych będę miał zwykłe fundamenty na czym postawić schody isomur??

R&K
09-08-2012, 17:33
mysle ze tak - bloczek nabity na pręty poniżej poziomu docelowej posadzki
ewentualnie fundament pod schody cały odciąć od gruntu - wylac troche betonu - wyłożyć korytko XPS-em i wlac beton ze zbrojeniem , wyciagnąć pręty do zbrojenia schodów

imrahil
10-08-2012, 07:17
Projektowany dom z pełnym piętrem na płycie fundamentowej ocieplonej tylko od dołu, ma być domem przynajmniej energooszczędnym. Nad parterem strop żelbetowy. Wszędzie podłogówka. Jak ocieplić ten strop? Gdzieś czytałem, że dobrze jest zrobić izolację od dołu (są też rozwiązania jak styropianowy szalunek tracony), żeby ciepło nie uciekało w strop, natomiast na piętrze konstrukcja taka będzie zachowywała się jak płyta fundamentowa o dużej bezwładności i akumulacyjności. Co na ten temat myślicie?

ravbc
10-08-2012, 07:54
Chcesz "ocieplać" strop znajdujący się w całości wewnątrz ogrzewanej części budynku? Po co?

imrahil
10-08-2012, 08:26
Chcesz "ocieplać" strop znajdujący się w całości wewnątrz ogrzewanej części budynku? Po co?

Zwykle daje się izolację pod podłogówką także na stropie. Tłumaczy się to chęcią uniknięcia grzania podłogi. Tutaj w przypadku ciepłego domu zastanawiam się, czy nie zaizolować stropu od dołu, żeby ciepło nie uciekało do góry i poziomy budynku były pod tym względem bardziej autonomiczne. Generalnie miałem do czynienia z dwoma architektami i jakoś nikt w takich kwestiach nie potrafi nic doradzić. Wszyscy wiedzą, że pod podłogówkę daje się kilka cm styropianu i to wszystko. Może faktycznie można by w ogóle nie dawać izolacji na ani pod stropem?

ravbc
10-08-2012, 08:41
Izolacja na stropie zmniejszy Ci bezwładność podłogówki na piętrze. Może to być porządany efekt, ale wcale nie musi. Jeśli na dole masz grubą płytę fundamentową, to IMHO zrobienie cienkiej wylewki na piętrze utrudni sterowanie. Izolacja stropu od dołu niczego praktycznie nie zmieni. No i to w sumie tyle. Sam wybierz czego oczekujesz...

R&K
10-08-2012, 13:42
przydała by się jeszcze jedna informacja - jak będzie połączony parter z piętrem i jak będzie użytkowany na co dzień ?
u mnie np klatka schodowa jest otwarta a góra będzie użytkowana sporadycznie - ciepłe powietrze będzie uchodziło do góry do pomieszczeń na piętrze
w takim przypadku nie potrzebuje na piętrze posadzki bezpośrednio na stropie monolitycznym - tam podłoga z dużą akumulacją nie jest mi potrzebna
poszedł więc styropian na strop i na to 6 cm wylewka z siatką zbrojącą

Andrzej.K
10-08-2012, 17:44
Styropian po to by móc strefowo grzać dla oszczędności. tylko zależy jaka będzie bezwładność ogrzewania. To wtedy warto ocieplać. bo nikt nie gotuje całego czajnika dla jednej filizanki

klaudiusz_x
11-08-2012, 10:55
Proszę o poradę.
Mój styro leży od lutego w piwnicy, trochę się poodkształcał. Płyty sklejam ze sobą pianką do styro, mimo tego pomiędzy nimi z brzegów zostają szczeliny. Czym to zakleić? Pianką niskorozprężną?
Może dołożyć na to dodatkowo ze 2 cm na mijankę? Ma to sens?

R&K
11-08-2012, 11:44
na mijankę w 3 rzędach klej pionowo i poziomo - w szachownicę - tak by po obwodzie płyty były poklejone dokładnie

Andrzej.K
11-08-2012, 14:53
Wygięty może później popękać. Jak się wygiął to od wody, wpierw wysuszyć. Następnie ja bym obciął. Ciąć możesz miedzianym drutem na akumulatorze naciągnięty grubość 0,8 . Albo wywal i kup nowy.:bash:

klaudiusz_x
11-08-2012, 15:16
na mijankę w 3 rzędach klej pionowo i poziomo - w szachownicę - tak by po obwodzie płyty były poklejone dokładnie

Płyty kleje na mijankę po 3 rzędy pianki z każdego boku.
Pianka czasami rozpycha mi płyty. W związku z tym mam dodatkowe pytanie: jaki współczynnik przewodzenia ma klej w piance? Na sklejaniu uzyskam szczelność, ale czy na odepchniętych płytach od siebie nie stracę na izolacyjności? Styro grafit 20cm.

R&K
11-08-2012, 15:25
kładziesz klej , czekasz aż się nieco rozpręży , dociskasz i nie ma prawa już rozepchąć płyt bo traci już właściwości samorozpręzenia

klaudiusz_x
11-08-2012, 20:13
Temat jest dość SZEROKI...
Oczywiście liczę na Waszą wyrozumiałość.
Dziękuję za podpowiedzi.

nydar
11-08-2012, 20:27
Taki klej ma lambdę niższą od styropianu,nawet grafitowego,ale nie lubi słońca,więc szybko otynkuj.

head67
21-08-2012, 11:13
mysle ze tak - bloczek nabity na pręty poniżej poziomu docelowej posadzki
ewentualnie fundament pod schody cały odciąć od gruntu - wylac troche betonu - wyłożyć korytko XPS-em i wlac beton ze zbrojeniem , wyciagnąć pręty do zbrojenia schodów

ma ktos jescze jakis pomysł

malux20
14-09-2012, 21:54
na stropie będzie 50 cm celulozy
powyżej wieńca jest wyciągnięty styropian na wys 40 cm
poddasze nieużytkowe
ale w okolicach deski czolowej są szczeliny , sama podbitka też nie jest idealnie szczelna
ten strumień zimnego powietrza jest wręcz pożądany żeby wypędzić wilgoć?
czy docieplić dach 15cm wełną

malux20
18-09-2012, 12:26
na razie typowy strych
boki poddasza jest dość mocno zakratowany przez kratownice wiązara
środek strychu[60 m20]
to podłoga z osb będzie docelowo
zastanawiam się czy może tylko tą strychową część docieplić tylko -np 15 cm
albo wręcz dojechać z ociepleniem dachu do ocie plenia wienca

malux20
22-09-2012, 09:14
czyli przeznaczyć kasę lepiej na ocieplenie stropu?

Ahya
01-10-2012, 20:39
Pewnie to pytanie się już pojawiło, ale czy są jakieś inne sposoby oddzielenia termicznego garażu, oprócz podwójnej ściany i styro pomiędzy? Oraz drugie pytanko, czy ktoś myślał jak oddzielić wieniec od murłaty, aby to połączenie nie było mostkiem termicznym (czy jest to tak małe, że nie warto sobie zawracać d..... glowy?)

grzeniu666
01-10-2012, 21:38
Oraz drugie pytanko, czy ktoś myślał jak oddzielić wieniec od murłaty, aby to połączenie nie było mostkiem termicznym (czy jest to tak małe, że nie warto sobie zawracać d..... glowy?)

J-J oddzielił jak pamiętam jakimś Jackodurem (?, XPS). Ja ostatnią warstwę wymuruję z BK (oraz raczej nie będę miał murłaty :cool: ).

klaudiusz_x
02-10-2012, 16:17
Ja ostatnią warstwę wymuruję z BK

Dobre w przypadku braku wieńca.

klaudiusz_x
02-10-2012, 16:45
Mam dwa okna dachowe, w projekcie 5.

Wstawiłem dwa zwykłe okna 78x140 fts z Facro z tym ich ŚMIESZNYM kołnierzem thermo. Okna zamontowane, pomalowane lakierem, zapiankowane.
ALE, zastanawiam się, czy tego dziadostwa nie rozebrać, wywalić ten kawałek gąbki odpowiadający za "thermo" i nie włożyć styroduru schodzącego w dół do pokoi, którego to można połączyć z izolacją poddasza. Nie jest to wiele, ale te 2 cm ciągłości w porównaniu do zwykłej deski poniżej kołnierza uczyni bardzo dużo.
Po drugie, styrodur nie ciągnie wody. Pianka? Śnieg zawieje i tam, powodując, że cały kołnierz zamieni się w mokrą gąpkę.

Mam ten element odpowiednio zabezpieczony.
Membrana pociągnięta, dokładnie zapiankowane pianą niskorozprężną. Ale świadomość lepszego wykonania pozostaje.

grzeniu666
02-10-2012, 16:56
Dobre w przypadku braku wieńca.

O, rozwiń proszę, dlaczego z wieńcem nie? Kiedyś o to pytałem i opinia była inna.

klaudiusz_x
02-10-2012, 17:01
O, rozwiń proszę, dlaczego z wieńcem nie? Kiedyś o to pytałem i opinia była inna.
W przypadku, kiedy murłatę masz położoną na betonie, nie ma prawie żadnej dodatkowej izolacji.
Dla betonu komórkowego, sprawa wygląda całkiem odmiennie. Wejdź na jakiikolwiek przelicznik np styropiany.pl i sprawdź, jaką przewodność ma styro o grubości 1cm położony na żelbetonie, a betonie komórkowym.
Wszystko zależy od projektu. Kiedy masz niską ściankę kolankową, dwa rzędy bk, można pokusić się o montaż szpilek w stropie żelbetowym. Kiedy wyżej, zazwyczaj potrzebny jest wieniec.
ALE wszystko zależy od konstrukcji dachu.
Jeśli chcesz budować dom energooszczędny, musisz wybrać odpowiedni projekt.
W innym wypadku pozostaje tylko poprawianie, które nie zawsze można prawidłowo wykonać.

grzeniu666
02-10-2012, 17:12
W przypadku kiedy murłetę masz położoną na betonie, nie ma prawie żadnej dodatkowej izolacji.
Dla betonu komórkowego, sprawa wygląda całkiem odmiennie. Wejdź na jakiikolwiek przelicznik np styropiany.pl i sprawdź, jaką przewodność ma styro o grubości 1cm położony na żelbetonie, a betonie komórkowym.

A, chybaśmy się nie zrozumieli, myślałem że piszesz o ew. przeciwskazaniach aby ostatni wiersz pod wieńcem wymurować z BK (reszta muru z silki 18 ). Jako dodatkowa izolacja (odcięcie, wiem nieduże) od góry w konstrukcji (ten BK wypada ca. na wysokości ocieplenia stropu, tj. zasypu z ekofibru, izolacja samego wieńca od góry będzie siłą rzeczy mniejsza bo miejsca mało, nie mam ścianek kolankowych tylko piętro pełnej wysokości i poddasze nieużytkowe).

klaudiusz_x
02-10-2012, 17:21
i poddasze nieużytkowe).
Jeśli masz wieniec, to jest połączony ze stropem zbrojonymi słupami żelbetowymi. BK zmiejszy straty, które i tak będą na tym połączeniu.

Ścianka kolankowa gdyby była dodatkowo ocieplona od wewnątrz, zmniejszy straty.
Poczekaj na wypowiedzi innych.
Pzdr.

grzeniu666
02-10-2012, 17:28
Jeśli masz wieniec, to jest połączony ze stropem zbrojonymi słupami żelbetowymi. BK zmiejszy straty, które i tak będą na tym połączeniu.


Kurcze, aż sprawdziłem w projekcie, i w murze piętra (który właśnie muruję :) ) nie mam żadnych słupów, może dlatego że dach na konstrukcji kratownicy (nie "rozpycha" ścian)...

klaudiusz_x
02-10-2012, 17:33
Kurcze, aż sprawdziłem w projekcie, i w murze piętra (który właśnie muruję :) ) nie mam żadnych słupów, może dlatego że dach na konstrukcji kratownicy (nie "rozpycha" ścian)...
Jeśli masz wysoką ściankę kolankową,to na plus.
Dołożysz docieplenie od wewnątrz i załatwione.
Poczekaj na opinie od innych.
Musisz wybrać odpowiedni BK.
To już uzgodnij z KB
Najlepszy to 400 (najsłabszy).

Ahya
03-10-2012, 11:55
W przypadku, kiedy murłatę masz położoną na betonie, nie ma prawie żadnej dodatkowej izolacji.
Dla betonu komórkowego, sprawa wygląda całkiem odmiennie. Wejdź na jakiikolwiek przelicznik np styropiany.pl i sprawdź, jaką przewodność ma styro o grubości 1cm położony na żelbetonie, a betonie komórkowym.
Wszystko zależy od projektu. Kiedy masz niską ściankę kolankową, dwa rzędy bk, można pokusić się o montaż szpilek w stropie żelbetowym. Kiedy wyżej, zazwyczaj potrzebny jest wieniec.
ALE wszystko zależy od konstrukcji dachu.
Jeśli chcesz budować dom energooszczędny, musisz wybrać odpowiedni projekt.
W innym wypadku pozostaje tylko poprawianie, które nie zawsze można prawidłowo wykonać.

U mnie ma być docelowo na poddaszu 3 rzędy + wieniec. ściany chce z silki na dole, i nie wiem czy poddasze też z silki + xps pod wieńcem czy poddasze z bk i też gdzieś ten xps wstawić. Oczywiście ścianka wew. też ocieplona.

Brass
10-10-2012, 19:31
Mam taki problem. Dom już prawie ukończony, a wciąż nie wybrałem do końca sposobu grzania. Wizja ogółu już jest, ale brak szczegółów. Jest już bufor 1500 litrów, który będzie podłączony do elektrycznego pieca CO, oraz do płaszcza wodnego lub wymiennika płomiennikowego (rurowego) kominka.
Problem mam z wyborem kominka. Zakładając, że dom wyjdzie w okolicach "3-5 litrów" (w obliczeniach OZC wychodzi bardzo optymistycznie, ale zakładam jakiś błąd i podwajam zapotrzebowanie), muszę wybrać jedną z opcji:
1. Kominek z wkładem powietrznym (10-13 kW) z wymiennikiem płomiennikowym.
plusy: cena; możliwość dość skutecznego ogrzania wnętrza domu, samym drewnem, nawet w przypadku braku energii elektrycznej
minusy: mało energii przekazywanej do wody w wymienniku: zakładając rzeczywistą sprawność wkładu na 50% - energia, którą niosą spaliny to ok. 5kW, a jeżeli wymiennik też będzie działam z 50% sprawnością to do wody będzie oddawane tylko 2,5 kW. Kolejny minus to przegrzewanie salonu (salon otwarty z antresolą) podczas normalnego palenia.
2. Wolnostojący piec na drewno (koza) z płaszczem wodnym, który oddaje do wody ok. 20 kW a do pomieszczenia ok. 4 kW (np. La nordica norma dsa)
plusy: taki piec może w całości naładować bufor, w ciągu jednego palenia (ok. 6 godzin). Taki piec nie będzie przegrzewał pomieszczenia.
minusy: cena, brak "spektakularnego" widoku palącego się ognia.

I co wy o tym myślicie? Co mam wybrać? Jakieś rady?

Piczman
10-10-2012, 20:03
2. Wolnostojący piec na drewno (koza) z płaszczem wodnym, który oddaje do wody ok. 20 kW a do pomieszczenia ok. 4 kW (np. La nordica norma dsa) (..). Taki piec nie będzie przegrzewał pomieszczenia.

Przy 4 KW to zrobi Ci się za gorąco w 30 minut a co dopiero podczas 8-godzinnego ładowania bufora .
Nawet jeśli będziesz palił bardzo delikatnie to "straty" do pomieszczenia będą bardzo duże.
Dla Ciebie 1-2 KW to bardzo dużo !
Wyobraź sobie imprezę na 8 osób . To podniesie Ci temp. w salonie do 26-27 C zanim otworzysz ostatnią flachę a na spadek do normalnych 22 C będziesz czekał kilka dni .

Moim zdaniem jedynym sensownym rozwiązaniem jest mały wkład i palenie po kilka polan i to na tyle rzado że nie opłaci się inwestować w płaszcz i podłączenie do instalacji bufora z piecem elektrycznym .

Brass
11-10-2012, 05:36
Pęknięcie wylewki pod buforem? W tym miejscu mam sporą stopę żelbetowo-anhydrytową.

Liwko
11-10-2012, 07:59
Moim zdaniem jedynym sensownym rozwiązaniem jest mały wkład i palenie po kilka polan

I to od góry, nie będzie problemu z przegrzewaniem.

Brass
11-10-2012, 16:47
miałem na myśli brak dylatacji w podłogówce na parterze i pękanie w całkiem niekontrolowany sposób jak tylko puścisz w to ciepłą wodę

Wszyscy z którymi rozmawiałem (wykonawcy) twierdzą, że taka rzecz nie nastąpi. Poza tym są dylatacje w otworach drzwiowych.

malux20
13-10-2012, 20:21
na stropie zasypię 45-50 cm granulatu
na wieńcach 60-65
dach czterospadowy
środek poddasz 45 m2 na razie bedzie strychem
kupiłem już welnę
opcja 1 ocieplić tylko tą część strychową na grubość 30 cm
opcja 2 ocieplam pozostalą część dachu wełną 15 cm ale wtedy strychową część zaizoluje tylko 15cm

pytanie mam takie czy ocieplenie całego dachu 10-15cm w jednej warstwie nie wplynie zbytnio na parametry budynku?
aha za bardzo nie będę mógł ocieplić calego dachu po zasypaniu granulatem

adamfcb
17-10-2012, 18:27
Witam, to moj pierwszy post w tym watku, mam problem z zona:) nie moge jej przekonac do budowy domu energooszczednego, planuje budowe wedlug tego projektu http://www.galeriadomow.pl/projekt/UPB-5421,dom-przy-cyprysowej-2-bis.html sciany z silikatu 18\24 + 20cm styro grafitowego, na plycie fundamentowej(styro20cm), lane skosy na poddaszu ocieplone tez 20 grafitu, bez okien dachowych, do tego WM z reku, podlogowka dol plus kominek z dgp i jakies cieple okna, czy moj plan jest w miare ok myslicie ze bedzie cieply?? i jak mam przekonac zone ze "kilka" tys wiecej na poczatku rowna sie mniejszym kosztom utrzymania, jesli w mojej wizji jest jakis blad chetnie uslysze uwagi.:) i czy wiecie moze jak bardzo wzrosna koszta idac w taki domek??

malux20
17-10-2012, 18:44
obiecaj jej wtedy że będzie wtedy w domu plus 25

adamfcb
17-10-2012, 18:57
ona glownie patrzy ile z portfela ucieka:) ale za nic niedaje sie przekonac ze warto, ostatnio miala watpliwosci co do lanych skosow bo to beton a on ZIMNY:) rece mi opadaja

Andrzej.K
17-10-2012, 20:28
ona glownie patrzy ile z portfela ucieka:) ale za nic niedaje sie przekonac ze warto, ostatnio miala watpliwosci co do lanych skosow bo to beton a on ZIMNY:) rece mi opadaja
Musisz dokładnie skalkulować bo nie zawsze warto jest budować energooszczędny. Masz deputaty węglowe, gazowe itp to może się nie opłacać. Jak nie maż surowca za free do opału to policz w ten sposób NP:
tradycyjnie 10 cm satyro 1m2 =15 zł
energooszczędne 20 cm = 30 zł
Ocieplasz 400 m2 drożej wydajesz więcej 6 tyś
Nie ciągniesz gazu zarabiasz 5 tyś przepłaciłeś 1000 zł
Następnie nie zawracasz sobie głowy CO nie wydajesz 30 tyś zł
wydajesz na WM jakieś 20 tyś Na system dogrzewania wydajesz 2 tyś
W ten sposób to przekalkulujcie bo łączenie energooszczędnego domu i montaż zwykłego CO się nie kalkuluje A tak na końcu okaże się że energooszczędny będzie tańszy.

P.S
te osłonki przy oknach w pseudo balkonach radze wykonać z drewna - metalowe będą mostkiem termicznym i oczywiście nie zapomnieć by do kominka dostarczyć powietrze z zewnątrz i kanałem podziemnym z zaizolowaną przepustnicą.

Brass
19-10-2012, 06:09
ona glownie patrzy ile z portfela ucieka:) ale za nic niedaje sie przekonac ze warto, ostatnio miala watpliwosci co do lanych skosow bo to beton a on ZIMNY:) rece mi opadaja

Sam buduje dom energooszczędny. Ale ostatnio gadałem z jednym gościem. który 2 lata temu wybudował sobie dom "zwykły": jednowarstwowa ściana z betonu komórkowego, na ławach fundamentowych, izolacja połaci standard, wentylacja grawitacyjna, okna standard z szybami u 1,0. I gość wydał na budowę o 80 tys mniej niż ja. Spala wciągu roku ekogroszka za 3 tys. A ja się spinam, żeby uzyskać 2 tys/rok. Tak więc czasami sam się zastanawiam czy warto. Czy przypadkiem nie dałem się nabrać na cwaną marketingową gadkę.

malux20
19-10-2012, 06:49
B rass trochę tak jest
ale 80 tyś to chyba nie wychodzi r.

ravbc
19-10-2012, 09:10
Żeby z domu normowego zrobić energooszczędny niemalże wystarczy "dowalić" izolacji (bez WM da się przeżyć). To żeby zaoszczędzić 80K na samej izolacji, to trzeba mieć pieruńsko wielki dom. Brass: coś Ty wybudował - hangar? ;)

jasiek71
19-10-2012, 09:22
Tak więc czasami sam się zastanawiam czy warto. Czy przypadkiem nie dałem się nabrać na cwaną marketingową gadkę.
a to ty nie wiedziałeś że tak jest ...;)
to wszystko kręci się w jednym błędnym kręgu ...:bash:

Brass
19-10-2012, 10:05
Wiem, że nie można porównywać dwóch różnych budynków. Ale wystarczy zrezygnować ze ściany dwuwarstwowej SILKA + styro 20 cm, na rzecz jednowarstwowej z YTONGA 36 cm. Płyta fundamentowa jednak wyszła drożej niż ławy i ścianki z bloczków betonowych (przynajmniej w moim wypadku). Ocieplenie poddasza standardowe materiały a nie jakieś tam folie aluminiowe i inne bajery. Murowane 2 kominy jednak są tańsze niż mój jeden systemowy + wentylacja mechaniczna. Moją docelową kotłownie i system ogrzewania (piec elektryczny + bufor 1500 L + ogrzewanie podłogowe) oceniam jako zbliżoną kosztowo do tradycyjnej (komin + piec na ekogroszek + grzejniki). Okna też kilka tysięcy tańsze, do tego dodaj blachodachówkę zamiast dachówki. No i może nie mogę liczyć różnicy 80 tys. bo gość zrobił bardzo dużo sam, więc zredukuje tą różnicę do 50 tys.

Na koniec zaznaczam, że jestem za budowaniem energooszczędnym. Trzeba iść z duchem czasu. Ale z drugiej strony co rusz spotykam się z sytuacją "strzelania do muchy z armaty". Np. jeśli by wszystkie pieniądze które idą na szeroko pojmowaną ekologię, przeznaczyć na badania nad "czystymi i efektywnymi" technologiami, już dawno byśmy jeździli na wodę i nie korzystali z węglowodorów jako paliw czy też opału.

ravbc
19-10-2012, 11:00
jeśli by wszystkie pieniądze które idą na szeroko pojmowaną ekologię, przeznaczyć na badania nad "czystymi i efektywnymi" technologiami, już dawno byśmy jeździli na wodę i nie korzystali z węglowodorów jako paliw czy też opału.

A niby kto miałby na tym zarabiać wtedy? Żaden koncern na takie wymysły nie pozwoli, a jak koncerny nie pozwolą, to i rządy będą pilnować. Co innego "ochrona środowiska" przez zakaz sprzedaży kawałka metalu opakowanego w kupkę topionego piasku na rzecz rtęci i innych syfów opakowanych w plastik - tu od razu widać, ze da się na tym zarobić krocie...

zbiq
19-10-2012, 12:11
Witam,

Czy posiada ktoś doświadczenie odnośnie kominka ( otwartego) usytuowanego na zewnętrznej ścianie budynku?
Jak się sprawdzają takie kominki ?
Czy dużo jest strat ciepła w w/w kominku?
Jak ze strony technicznej zbudować taki komin aby wkład nie "wlazł" do połowy salonu ?

Brass
19-10-2012, 20:04
mój domek kosztował 1000zł/m2 a jego ile ??

A to ciekawe bo mój wychodzi ok. 2,5 tys. za m2.

Brass
20-10-2012, 06:18
Płyta w moim wykonaniu rzeczywiście wyszła drożej niż tradycyjne fundamentowanie. Na tym elemencie spokojnie zaoszczędziłbym 10 tys. Jeśli już budować płytę, to grzewczą, czyli rozłożyć rurki od podłogówki na górnym zbrojeniu i wszystko razem zalać betonem, lub nastawić się na ogrzewanie grzejnikowe. Tanio będzie tylko wtedy jeśli powierzchnia płyty będzie już "jastrychem" pod warstwy podłogowe.

Depi
20-10-2012, 16:16
A to ciekawe bo mój wychodzi ok. 2,5 tys. za m2.

Też mnie szokują takie twierdzenia - moim zdaniem bez samoróby po kosztach taki poziom cenowy jest niemożliwy.

Inna sprawa, że dom domowi nierówny - kwestie "energo" tylko 1 element. Tak banalne rzeczy jak stropy w moim przypadku kosztowały kilkadzisiąt tysięcy. W inny domu, bez takich rozwiązań, jak nam się wymysliły, to kosztowałyby połowę albo i mniej. Dlatego takie porównania z sąsiadem nie mają większego sensu.

maysee
20-10-2012, 17:27
Dorzuce kamyczek i ja. U nas wyszlo ok 2600pln/m2. Na materialach nie oszczedzalem tam gdzie moglem. Moze i nie jest to mistrzostwo energooszczednosci ale rodzina i znajomi mowia o nim po prostu: twierdza!

mar1982kaz
28-10-2012, 07:56
elo

w związku z napisaniem prawie 9 tyś postów chciałem ogłosić że wystarczy i pożegnać się z FM

trzymajcie się ciepło

szkoda! sporo skorzystałem z twojej wiedzy budując swoją chatkę

malux20
28-10-2012, 08:19
mar odnośnie pytania twojego z wątku o podlogach
mi też się to rzucilo
chalupy podobne , ocieplenie także , a różnica w zapotrzebowaniu wyrażna

powodem może być to że ja mam parter a ty skosy na poddaszu[kwestia kubatury]
no i ja poszedlem na calość z przeszkleniami[w salonie 38m2 mam 15m2 przeszklenia np.]
wiem że to drobna zlośliwość-przecież nie będę zakladał okien w pokojach dzieciaków o rozmiarze 120na 120 i udawał że to normalne-a tak niektórzy zbijają zapotrzebowanie
a ty co wyłapałeś

mar1982kaz
28-10-2012, 13:26
mar odnośnie pytania twojego z wątku o podlogach
mi też się to rzucilo
chalupy podobne , ocieplenie także , a różnica w zapotrzebowaniu wyrażna

powodem może być to że ja mam parter a ty skosy na poddaszu[kwestia kubatury]
no i ja poszedlem na calość z przeszkleniami[w salonie 38m2 mam 15m2 przeszklenia np.]
wiem że to drobna zlośliwość-przecież nie będę zakladał okien w pokojach dzieciaków o rozmiarze 120na 120 i udawał że to normalne-a tak niektórzy zbijają zapotrzebowanie
a ty co wyłapałeś

u mnie salon mam połączony z jadalnią (razem to 32m2) i przeszkleń jest 14.5m2 - prawie tak jak u ciebie tylko że o 6m2 mniej podłóg, więc jeśli chodzi o stosunek powierzchni podłóg do okien to u mnie jest zdecydowanie lepiej, a straty mniejsze. Ale sprawdziłem dlaczego mam tak niskie i wyszło że liczyłem w dwóch wersjach- w pierwszej przyjęliśmy wymianę powietrza na 0,5 kubatury i wyszło 27kw natomiast licząc normowo czyli jedna wymiana powietrza na godzinę wychodzi 34,2kw ......w mrozy jak wiadomo wentyluje się poniżej 0,5 ze względu na wysuszanie powietrza, dlatego przyjąłem tą pierwszą opcję. Może to moje małe zapotrzebowanie wynika z tego że na poddaszu nie mam żadnych strat przez podłogę.
PS- widzę że zamontowałeś kanały comaira- ja też je chciałem kupić ale znalazłem te same tylko że wentiflexa cztery razy tańsze- całkowity koszt materiałów na wentylację wyszedł 4700zł. (bez reku.) za comaira wołali 12tys

malux20
28-10-2012, 15:39
no z podłogą zdecydowanie masz rację
normowo jesteś lepszy o 4kwhm2
comair aż tak tragicznie cenowy nie był
ważną rzecz wyłapałeś
z wymianą powietrza
ja już tu zauważyłem jak niektórzy wpisywali zużycie na poziomie 20kwh[szczery podziw]
ale gdzieś chwile dalej wyłapywało się że w mrozy wyłączali reku , i oczywiście okna 120na 120 w pokojach
asolt też mi tłumaczył że co innego przy normowej wymianie a co innego w realu

malux20
28-10-2012, 15:42
trzeba było robić piwnicę zamiast płyty, miał byś domek większy o 30% w tych samych pieniądzach, i okien dać mniej



to też wyłapałem na forum jak się troszkę manipuluje m2 domu
dzielimy to przez poddasza , piwniczki, garaże

mar1982kaz
28-10-2012, 19:04
no z podłogą zdecydowanie masz rację
normowo jesteś lepszy o 4kwhm2
comair aż tak tragicznie cenowy nie był
ważną rzecz wyłapałeś
z wymianą powietrza
ja już tu zauważyłem jak niektórzy wpisywali zużycie na poziomie 20kwh[szczery podziw]
ale gdzieś chwile dalej wyłapywało się że w mrozy wyłączali reku , i oczywiście okna 120na 120 w pokojach
asolt też mi tłumaczył że co innego przy normowej wymianie a co innego w realu

W realu, w mocne mrozy reku pracuje na minimum, czyli okolo 0,3-0,2 wymiany, wiele osób nawet chwilowo wyłącza. Nie wiem czemu uważasz że okna 120 na 120 się nie nadają, ja mam dwa okna 90 na 150 i dwa 120 na 150 i w połączeniu z innymi przeszkleniami dają radę.

malux20
28-10-2012, 19:49
w połączeniu z innymi oknami
a nie w pokoju 13m2

miloszenko
28-10-2012, 20:18
w połączeniu z innymi oknami
a nie w pokoju 13m2

U mnie reku chodzi na 50 m3/h przy kubaturze ponad 300 m3, nie ma potrzeby poki co ustawiac wiecej, nawet jak w domu jest wiecej niz 4 osoby, jest to 1/6 mocy reku a wystarcza.

Pozdrawiam

Liwko
28-10-2012, 20:31
U mnie reku chodzi na 50 m3/h przy kubaturze ponad 300 m3, nie ma potrzeby poki co ustawiac wiecej, nawet jak w domu jest wiecej niz 4 osoby, jest to 1/6 mocy reku a wystarcza.

Pozdrawiam

Podobnie.

malux20
28-10-2012, 20:34
czy nie jest tak że reku ma wielką przewagę nad grawit do czasu jak przychodzą mrozy i wymiany z grawit są małe:D

mar1982kaz
28-10-2012, 20:52
czy nie jest tak że reku ma wielką przewagę nad grawit do czasu jak przychodzą mrozy i wymiany z grawit są małe:D

Widać nie kumasz rekuperacji.... bo to właśnie w mrozy WM ma najwiekszą przewagę nad grawitacyjną, żeby grawitacyjna działała musisz jej dostarczyć dopływ powietrza-zgadnij skąd??

malux20
28-10-2012, 20:56
no tak zamykam wszystkie okna i mieszkam w własnym smrodzie

klaudiusz_x
28-10-2012, 20:56
elo

w związku z napisaniem prawie 9 tyś postów chciałem ogłosić że wystarczy i pożegnać się z FM

trzymajcie się ciepło
Zamknąć forum. Po co w ogóle tu pisać?

malux20
28-10-2012, 20:58
kumam nie kumam
przecież niektórzy od pasywniaków potrafili na noc skręcać reku tak że im wilgoć spływała z szyb
grunt że kręcili się w okolicach 20kwh

mar1982kaz
28-10-2012, 21:53
kumam nie kumam
przecież niektórzy od pasywniaków potrafili na noc skręcać reku tak że im wilgoć spływała z szyb
grunt że kręcili się w okolicach 20kwh

w duże mrozy to tak jak ci pisze liwko i miloszenko - reku chodzi max 0,2 wymiany bo więcej nie potrzeba, to i tak kilkukrotnie więcej niż przy wentylacji graw. bo kto przy minus 10st wietrzy dom non stop, rozszczelniając w każdym pokoju okna.

klaudiusz_x
28-10-2012, 22:39
w duże mrozy to tak jak ci pisze liwko i miloszenko - reku chodzi max 0,2 wymiany bo więcej nie potrzeba, to i tak kilkukrotnie więcej niż przy wentylacji graw. bo kto przy minus 10st wietrzy dom non stop, rozszczelniając w każdym pokoju okna.

Czasami jest. Skoro ktoś rozszczelnia okna, to musi być taka potrzeba. Być może jest to niepotrzebne przy WM, ale przy grawitacyjnej i zasłoniętych kratkach (lub przy tylko jednej na poziom) jest to potrzebne by nie paść z braku czystego powietrza.

mar1982kaz
29-10-2012, 06:17
Czasami jest. Skoro ktoś rozszczelnia okna, to musi być taka potrzeba. Być może jest to niepotrzebne przy WM, ale przy grawitacyjnej i zasłoniętych kratkach (lub przy tylko jednej na poziom) jest to potrzebne by nie paść z braku czystego powietrza.

czyli co?... twierdzisz że jak rozszczelnisz jedno okno na kondygnację to wystarczy żeby dostarczać powietrza do każdego z pokoi w równej ilości???

klaudiusz_x
29-10-2012, 07:45
czyli co?... twierdzisz że jak rozszczelnisz jedno okno na kondygnację to wystarczy żeby dostarczać powietrza do każdego z pokoi w równej ilości???

Miałem na myśli jedną kratkę wywiewną z grawitacyjnej na kondygnacje.
Można spotkać domy z oknami bez nawiewników. Tu także potrzebne jest roszczelnienie.

Brass
29-10-2012, 09:06
Można spotkać domy z oknami bez nawiewników. Tu także potrzebne jest roszczelnienie.

To jest akurat notoryczne. Nie chwaląc się zakładam okna w ponad setce domów rocznie. I z tej liczby tylko 2-3 procent ludzi montuje nawiewniki. I tylko 2-3 procent ludzi montuje wentylacje mechaniczną. A reszta: "nie po to kupuje nowe okna, aby mi przez nie wiało!"

מרכבה
29-10-2012, 11:29
No bo jedyna recepta to wentylacja mechaniczna.
Inaczej to zamknięte koło powietrze z zewnątrz o temperaturze z -20 przechodzą przez nawiewnik czy rozszczelnione okno obniża jego powierzchnię
itp itd... potem woda woda i grzybki na uszczelkach.
Brak wentylacji to znowu wilgoć między styro a murem lub w środku co gorsze przy braku izolacji szczególnie w izolacji z styropianu.

zbiq
15-11-2012, 11:37
Witam,

Proszę o podpowiedź odnośnie izolacji garażu "przyklejonego" do bryły głównej budynku.
Tj. czy ocieplać tak jak bryłę główną ( założenie 20 cm styro ),
Czy wylewać strop nad nim - nie planuję pomieszczeń nad garażem. Jedynie w kotłowni i pom. gospodarczym które są za garażem chciałbym podwiesić KG.
Czy ogrzewać garaż ?

Proszę o wasze opinie
Z góry dziękuję

bajcik
15-11-2012, 12:50
Czy ogrzewać garaż, to sam powinieneś to wiedzieć czy ci to potrzebne :)

1. Jak tylko "schowek na auto" - nie ogrzewać.
2. Jak miejsce co majsterkowania - ogrzewać

Jeśli 1) - zaizolować przegrodę dom-garaż. W garażu nie robić izolacji pod wylewką
Jeśli 2) - zaizolować garaż jak cały dom, bramę też by wypadało.

Stop to chyba osobna sprawa - jak zrobisz, będziesz mógł tam wrzucać jakieś graty

R&K
15-11-2012, 13:45
niektóry tez lubią wsiadać do ciepłego auta - temat bardzo indywidualny - sam musisz sobie odpowiedziec na te pytania
koszt izolacji dość spory - ja u siebie mam garaz w bryle - ale sciany i stop tylko 10 ocieplam - wiecej nie ma sensu

zbiq
15-11-2012, 16:45
Rozumiem, że jak nie ocieplany to płyty fundamentowej też nie powinno być pod garażem?

zbiq
15-11-2012, 16:50
A tak z innej beczki...lepiej 1 lukarnę (dzielona w środku działówką po jednym oknie na pokój -2 pokoje - strona południowa) czy np 4 okna dachowe.
Pokoje dzieci od południa na poddaszu - należało by dobrze doświetlić.
I jak zachowują się okna ( połaciowe, w lukarnach ) przy ogrzewaniu podłogowym mam na myśli efekt roszenia się szyb ?

PZDR

marek-siem
16-11-2012, 15:32
a co powiecie żeby takie coś wybudować sobie w salonie zamiast kominka??

http://www.wykop.pl/ramka/1320913/rakietowy-piec-na-drewno/

מרכבה
16-11-2012, 16:12
What is this !
Bez jaj na zapiecku siedzieć to nie ten dział, do pomp ciepła by pasował bo jest równie absurdalny przy izolacjach i rozwiązaniach nad którymi rozważamy.
ile to będzie miało mocy ? 10kW więcej?

malux20
16-11-2012, 21:32
aż tak absurdalny że się ciśnienie w instalacji zmniejsza zeby rodzina mniej zużywała pod prysznicem
itd itp
?
zdajesz sobie sprawę jak pompy zrobiły się tanie?

מרכבה
16-11-2012, 22:03
Nie wiem
nie interesuje mnie pompa ciepła jest to przerost
http://energiaodnawialna.net/index.php?option=com_content&view=article&id=363&Itemid=95 nie wiem może gdzieś jest taniej
ale 44 tyś
to wiesz ile mam kubików EPSA
co daje mi po 1m EPSa otulającego budynek stropy podłogi ściany a to jeść i prądu nie woła ! tak że widzisz absurd
pompa ciepła jak każda "klima" potrzebuje serwisu dobijania czynnika itp w przypadku powietrznej.
Ale to nie jest wątek o pompach głupoty.

malux20
16-11-2012, 22:07
określ się nie wiem czy pompy głupoty
pozdrawiam
oprócz kosztów liczy się komfort mieszkania jakbym żonie wydzielał wodę albo pstykał temp na 21 stop to by mnie wyśmiała
44 tyś to jest absurd ale skoro kogoś stać

Arturo72
16-11-2012, 22:13
Nie wiem
nie interesuje mnie pompa ciepła jest to przerost

Bzdury opowiadasz kolego ponieważ nie masz pojęcia w temacie.
W moim przypadku pompa ciepła to koszt 16tys.zł i dzięki temu,nawet przy COP2,5 będę miał dom,który zużyje 16kWh/m2/rok.
A mam tylko 20cm grafitowego na ścianie,20cm w płycie i 30cm w stropie.
Montaż okien w wartswie ocieplenia,dodatkowo za 5tys.zł nie dałby mi tyle oszczedności.
Malux z tego co wiem dzięki min.COP2,5 będzie miał zużycie energii na poziomie pasywnego,też za ok.15tys.zł.

מרכבה
16-11-2012, 22:23
Ciekawe czym liczone
na zero tak bez tych bajecznych EK i EP ? ok ...

malux20
16-11-2012, 22:26
skoro piszę się o serwisowaniu pompy
to zadajmy pytanie dlaczego ogrzewanie na kablach można zrobić na kablach np za 3 tyś \
a te troszkę droższę za 7-8 tyś - producenci tych drugich zastrzegają że z nimi nie ma problemu
jak się bawić to bawić
tutaj użytkownicy mówią że są bezobsługowe to co producenci to nawiedzeni czy cuś?
pozdrawiam i szczerze życze miłego zamieszkania

malux20
16-11-2012, 22:27
Ciekawe czym liczone
na zero tak bez tych bajecznych EK i EP ? ok ...

u mnie obecnie liczone licznikiem

Arturo72
16-11-2012, 22:30
Ciekawe czym liczone
na zero tak bez tych bajecznych EK i EP ? ok ...
Proste,EK(EAH) to 42kWh/m2/rok/2,5=16,8kWh/m2/rok

malux20
16-11-2012, 22:32
ach te nieistotne zużycie wody

מרכבה
16-11-2012, 22:32
Arturo72 malux20 to tworzycie jedno ?
A czy ja gdzieś piszę o udzielaniu wody ? o co wam chodzi nie chce pakować jakiś pompek o mocy 16kW

Arturo72
16-11-2012, 22:35
ach te nieistotne zużycie wody
A no właśnie,w domu ciepłym,pasywnym albo 3 lub 5 litrowym w nie jednym przypadku jest większe niż zużycie na ogrzewanie.
W moim tak będzie ;)
Ale to jest temat tabu w tym wątku...

Arturo72 malux20 to tworzycie jedno ?

Tak wyszło,że mamy domy energooszczędne i pompy ciepła powietrzne tej samej firmy :)

A czy ja gdzieś piszę o udzielaniu wody ?
Jaki jest sens o rozmowie i dyskusjach na temat enerooszczędności domu skoro zużycie energii na cwu będzie wyższe niż na ogrzewanie ?
Gdzie tu ta oszczędność energii ??

malux20
16-11-2012, 22:36
mówienie bezsensowności pompy w oderwaniu od cwu jest śmieszne a przynajmniej przemilczaniem pewnych kwestii
spytaj się artura jakie będzie mial proporcję

מרכבה
16-11-2012, 23:00
No i nie da się nie myć wiemy to wszyscy
Tylko moc pompy ciepła należy ograniczyć do minimum...
Dla tego taka z zasobnikiem na 190L i mocy 3,6kW
sam agregat ma niby 800W i idealnie cop ile 4? ponad pewnie na pewno moc jest max bo średnio wyjdzie mniej...
Gdzieś raz na jednej stronie było zestawienie właśnie kWh na 1m2 właśnie do CWU i oddzielnie do grzania
i były wartości 15 a grzanie "nawet" 0,3 kWh ...
Choć wedle extremalnej izolacji i okien itp wyszło mi na grzanie -29kWh co oczywiście nigdy nie widzie
z prostego względu wystarczy że
potrzeba będzie grzania nawet przez dwa tygodnie ....
jako średnia dla sezonu ale to średnia kiedy by dzień po dniu obliczył na podstawie mocy potrzebnej i faktycznie włożonej do "grzania"
było by pełniej... ile energii poszło w "komin" choć zyski cało sezonowo daleko przekraczają potrzeby ....
Możliwe jest to wtedy gdy można trzymać energię tygodniami bez strat w tedy wynik jak podałem jest faktyczny.
Grzanie ciepłej wody do mycia temat właśnie grający pierwsze skrzypce
co nie wiem próbuje mi się wmówić że
chcę to pominąć ?

Nie po prostu nie poruszałem tematu i siedzi w Was temat J-J gdzie nie możecie uwierzyć ile idzie mu ciepłej wody itp
dyskusja z liwko itp

W małym stopniu ogrzewanie wody podlega pod izolacje itp idzie w rurę i koniec coś tam można odzyskać ale prawie bez efektu
i tu pompa ciepła faktycznie zła nie jest tylko u mnie będzie właśnie grała jak już pierwsze skrzypce w grzaniu wody
i ewentualnie coś tam dogrzeje....
Kiedy już tak to będzie to dostanie żwiraka na pomoc.

Liwko
17-11-2012, 10:37
Nie po prostu nie poruszałem tematu i siedzi w Was temat J-J gdzie nie możecie uwierzyć ile idzie mu ciepłej wody itp
dyskusja z liwko itp



Nie możemy uwierzyć? Przecież j-j sam napisał, że często kąpią się na mieście! Przy małym dziecku jego zużycie było wręcz śmiesznie małe i dopiero po zadymie okazało się, że często kapią się poza domem. O rachunkach też sporo gadał, a na koniec okazało się że cały czas podawał kwoty netto. Szkoda słów, moim zdaniem j-j nie był do końca szczery wobec nas.

Odnośnie PC, to jesteś Arturo72 z wczesnych lat na forum :D

I taka prośba na koniec. Nie pij jak piszesz posty. Za cholerę nie idzie cię zrozumieć.

malux20
17-11-2012, 19:18
a kto na forum chwalił się że bez wiedzy żony zmniejszył ciśnienie w instalacji żeby tyle nie szło
oszczędność jest chwalebna
ale tu też są ludzie którzy chcą na luzie żyć a nie wyliczać kobiecie świeczki

j-j
17-11-2012, 21:59
widziałem ten rachunek, były to ceny brutto

Dzięki mpoplav.



a kto na forum chwalił się że bez wiedzy żony zmniejszył ciśnienie w instalacji żeby tyle nie szło
oszczędność jest chwalebna
ale tu też są ludzie którzy chcą na luzie żyć a nie wyliczać kobiecie świeczki



Nie możemy uwierzyć? Przecież j-j sam napisał, że często kąpią się na mieście! Przy małym dziecku jego zużycie było wręcz śmiesznie małe i dopiero po zadymie okazało się, że często kapią się poza domem. O rachunkach też sporo gadał, a na koniec okazało się że cały czas podawał kwoty netto. Szkoda słów, moim zdaniem j-j nie był do końca szczery wobec nas.

I piję wodę z fontanny ... i kapię po kropelce do umywalki ......
W każdym razie tylko chciałem sportować te cytowane wyżej KŁAMSTWA, tyle tu mnie.



pzdr mpolav

malux20
17-11-2012, 22:06
dobre dobre niech moderatrzy bez twoich poprawek wrzucą twoje posty
a potem mów o prostowaniu tak to dziecinada i nic więcej
pozdrawiam
ja tam żadnym specem nie jestem
cieszę się że w swojej fachowości wybudowałem dom który 7 dnii po rozpoczęciu grzania zszedł do 7 kw przy 22 na 123m2 i 25m2 okien
i już się cieszę że żona mnie nie wypierniczy z domu przy 19-20 stopniach
pozdrawiam i życzę milego łikindu

malux20
17-11-2012, 22:07
przepraszam 7,5 kwh
usuwanie postów na podstawie których my to pisaliśmy a następnie mówienie że to kłamstwa bez możliwości odwołania się do tychże postów jest dziecinne

ja nie twierdzę że mam tylko rację , ale jak tu dyskutować jak ktoś ma monopol na z góry określanie innych a sam zaciera ślady po sobie [no sam się ztego śmieję]

na jakiej podstawie ktoś zostaje na forum fachowcem lub nie
jeśli ktoś zrobi dom trochę lepiej od innych , ma większy garaż , piękniejszy ogród , droższe agd to ma prawo innych określać fachowcem /głupkiem -uważam że tak tu ludzie się nie zachowują.

j-j
17-11-2012, 23:56
dobre dobre niech moderatrzy bez twoich poprawek wrzucą twoje posty
a potem mów o prostowaniu tak to dziecinada i nic więcej
pozdrawiam
ja tam żadnym specem nie jestem
cieszę się że w swojej fachowości wybudowałem dom który 7 dnii po rozpoczęciu grzania zszedł do 7 kw przy 22 na 123m2 i 25m2 okien
i już się cieszę że żona mnie nie wypierniczy z domu przy 19-20 stopniach
pozdrawiam i życzę milego łikindu



przepraszam 7,5 kwh
usuwanie postów na podstawie których my to pisaliśmy a następnie mówienie że to kłamstwa bez możliwości odwołania się do tychże postów jest dziecinne

ja nie twierdzę że mam tylko rację , ale jak tu dyskutować jak ktoś ma monopol na z góry określanie innych a sam zaciera ślady po sobie [no sam się ztego śmieję]

na jakiej podstawie ktoś zostaje na forum fachowcem lub nie
jeśli ktoś zrobi dom trochę lepiej od innych , ma większy garaż , piękniejszy ogród , droższe agd to ma prawo innych określać fachowcem /głupkiem -uważam że tak tu ludzie się nie zachowują.

Już wyżej mpoplav uświadomił jedno KŁAMSTWO.
Ślady zostały w 100% te które pokazują prawdę.
Reszty nie mam ochoty komentować.

I chcę zaważyć że zaśmiecac zaczęliście ten temat.
DLATEGO TEŻ NA KONIEC- Z RACJI TEGO ŻE NIE JESTEM ANONIMOWY- NIE ŻYCZĘ SOBIE WYCIECZEK , KLAMSTW I NADINTERPRETACJI pod moim adresem. bo nie interesuje mnie to co piszecie na tematy nie związane z moją osobą.
Tyle w temacie.

malux20
18-11-2012, 07:46
niech stare posty posty się pokażą [bez zmian] to będziemy mogli dyskutować o kłamstwach ewentualnych tak to zabawa głuchego ze ślepym
szanowałbym takie stwierdzenie
mi zależało na oszczędności przy budowie i utrzymaniu wam na komforcie i tym się różnimy
z rachunkami może masz rację , nie sądzę żeby liwko bajerował
oczywiście jeśli się mylę to przepraszam z góry bo to tylko forum a nie jakaś kwestia ważna w życiu, pomijam także chamskie [przepraszam -może lepiej przesadzone Odzywki]

Liwko
18-11-2012, 08:05
widziałem ten rachunek, były to ceny brutto

Koło wzajemnej adoracji?




@ liwko @ widziałem ten rachunek jj i te 700 pare złotych to było bez podatku więc jak najbardziej realne...
Rzygać się chce...

irqul
18-11-2012, 09:26
...
Reszty nie mam ochoty komentować...

Twój wątek był jednym z ciekawszych na Forum, dziękuję Ci za dzielenie się swoimi doświadczeniami. Nie przejmuj się "krytykantami" ;)

irqul
18-11-2012, 10:10
"Jakakolwiek próba krytyki" to nieadekwatne określenie tego co się tam działo.
Z dwojga złego dałbym autorowi/gospodarzowi wątku prawo moderacji niż prawo zaśmiecania innym. Ładnie wybrnął z podobnej sytuacji "Last Rico" skutecznie wypraszając nieproszonych pomagierów ze SWOJEGO wątku.
Jeszcze raz dziękuję tym co się dzielą swoimi doświadczeniami, krytyków cenię, ale dużo mniej. Znaj proporcje mocium panie :P
Nie zaśmiecam tego wątku . EOT

zbiq
18-11-2012, 10:11
Panowie mogę liczyć na odp.:


Garaż "doklejony" do bryły głównej budynku, nie ocieplany, rozumiem, że płyty fundamentowej też nie powinno być pod garażem?

PZDR

j-j
18-11-2012, 10:28
może i był bardzo ciekawy, ale jego autor bardzo alergicznie reagował i jak widać dalej reaguje na jakąkolwiek krytykę lub próbę krytyki pod swoim adresem...

Ma do tego prawo, ale forum służy do wymiany informacji i doświadczeń,a nie głoszenia prawdy objawionej

adiqq, zastanów się iletych osób było z którymi się tak skończyło inie odpowiadaj tutaj, tylko się zastanów.
Mam prawo do:
odpowiedzi chamskiej na chamskie zaczepki i krytykę,
odpowiedzi merytorycznej na krytykę merytoryczną
pogawędki
dyskusje

Każdy dostawał to ode mnie co dawał. od siebie.

Naprawde nie macie innych zajęć i innych "bohaterów"?

miloszenko
18-11-2012, 11:41
adiqq, zastanów się iletych osób było z którymi się tak skończyło inie odpowiadaj tutaj, tylko się zastanów.
Mam prawo do:
odpowiedzi chamskiej na chamskie zaczepki i krytykę,
odpowiedzi merytorycznej na krytykę merytoryczną
pogawędki
dyskusje

Każdy dostawał to ode mnie co dawał. od siebie.

Naprawde nie macie innych zajęć i innych "bohaterów"?

J-J, szczerze wspolczuje tego, co musisz tu na tym forum doswiadczac.

Ja moge jedynie potwierdzic co piszesz, wiele razy wielu osobom rzetelnie udzieliles odpowiedzi/porady i ja jestem za to bardzo wdzieczny.

Jakos tak dziwnie na tym forum jest, ze za kazdym razem kiedy pojawia sie ktokolwiek bez wzgledu na staz na forum, kto swoja koncepcja nie pasuje "pewnej grupie osob", ktore wybraly droge inwestycji w system grzewczy a nie w izolacje naraza sie na bardzo ostra krytyke ze strony tejze grupy.

Jakos setki osob potrafi ocenic i zaczerpnac cos dla siebie, ale niektorzy za kazdym razem z niezrozumiala zajadloscia neguja wszystko co uslysza/przeczytaja.

Sam tego doswiadczylem niedawno w watku domow za 200 tys, gdzie sugerowalem uzycie OZC i przyjzenie sie przy ilu osobach zyski bytowe pokyrwaja zapotrzebowanie na cieplo no i generalnie mi sie dostalo, ze taka sytuacja nie jest mozliwa.

Zycze wszystkim radosci z mieszkania w swoich domach, bez wzgledu na to jakie systemy grzewcze i sposoby budowania wybraliscie.

Pozdrawiam

jasiek71
18-11-2012, 11:49
Jakos tak dziwnie na tym forum jest, ze za kazdym razem kiedy pojawia sie ktokolwiek bez wzgledu na staz na forum, kto swoja koncepcja nie pasuje "pewnej grupie osob", ktore wybraly droge inwestycji w system grzewczy a nie w izolacje naraza sie na bardzo ostra krytyke ze strony tejze grupy.


hmm.
skąd ja to znam...;)

miloszenko
18-11-2012, 12:49
No znasz, Ty, J-j, Lobo, Zielony Ogrod, i wielu innych.

Tylko, ze ja jak mialem watpliwosci zobaczylem co nieco na wlasne oczy, troszke policzylem i wiem swoje, ale to nie powod, zeby osoby, ktore maja inaczej od razu linczowac.

Znam juz argumetny za i przeciw dla takiej czy innej instalacji, ale nikomu niczego nie wmawiam, tylko zwracam uwage na to co istotne.

Zaizolowalem poddasze piana otwrtokomorkowa i zostalem zwyzywany od naiwniakow, bo przeciez U mam mizerne a jeszcze musialem przeplacic :P

Swoja droga zastanawiam sie, czemu osoby ktore np zakladaja budowe domu wlasnymi silami i robia to przez 2,3 lata nie pojda w thermomur/izodom/plyte/piane ?

W niektorych przypadkach oszczednosc czasu to wiele miesiecy wydajac naprawde niewiele wiecej w skali calem budowy, a mogliby miec szybciej ,solidniej i cieplej ;)

Pozdrawiam

מרכבה
18-11-2012, 15:02
Rozwlekanie budowy w czasie oczywiście że jest kosztowne tylko taki inwestor liczy cenę np styropianu i dla niego to jest główny koszt izolacji termicznej
nie ważne że ten "fachowiec" za 10 cm EPS'a weźmie tyle co za 2 czy 30cm nie cena choć by 50gr mniejsza to jest sprawa życia i śmierci.
Jeszcze nie spotkałem podejścia takiego że i tak klei a koszty dodatkowe są nie wielkie ! ale gdzie tam....
Tak samo w innych przypadkach gdzie tam koszty roboty nie... ; liczy się materiał .
Jako na początku drogi stawiam właśnie na rozwiązania potem nie kłopotliwe
pompa głupoty jak już to w mikro skali. niech mnie nie obchodzi nic poza ciepłą wodą .
Grzanie jako c.o nie wiem co to jest nawet i nie chcę wiedzieć.
A już w ogóle jakieś gruntowe pompy głupoty to poracha bo dom zagrzybiały bez izolacji ale pompa ciepła niby rozwiąże sprawę
nie wiem po jakiego grzyba jest jakieś grzanie potrzebne przy dzisiejszym stanie wiedzy.
A szkoda niektórym w tym panu liwko ciężko wierzyć Łon przyjmuje na wiarę...
dobrze że wymyślono mu tą pompę głupoty bo by nie miał czego zachwalać.
zresztą to jest nawet zła nazwa bo to jest silnik z obiegiem carnotta czy coś...
Jakoś o jakieś prawa ten silnik działa i kiedy podają mu dane że ma 16 kW to wierzy w to w jak obrazek
ale tu jak ktoś podaje stan empiryczny czyli rachunki to już nie...
to samo wyliczenia wielu osób poddają pompiarze w wątpliwość ... no ale w swoje 16kW w pompie wierzą bo ktoś im napisał
jak obraz w cerkwi.
Już miałem do czynienia z takimi hasłami jak w domu ocieplonym sezon się wydłuża itp...
Walka z pompiarzami niech się toczy tam gdzie jest ich miejsce
ja tam do waszego śmietnika z pompami nie wchodzę ! i nie toczę bojów...

Arturo72
18-11-2012, 21:15
Tak samo w innych przypadkach gdzie tam koszty roboty nie... ; liczy się materiał .
Jako na początku drogi stawiam właśnie na rozwiązania potem nie kłopotliwe
pompa głupoty jak już to w mikro skali. niech mnie nie obchodzi nic poza ciepłą wodą .
Grzanie jako c.o nie wiem co to jest nawet i nie chcę wiedzieć.

Najpierw to Ty się nausz poprawnie pisać po polsku a potem dyskutuj...
Bo jeśli masz przemyślenia takie jak powyższa pisownia to nie mam pytań ;)

מרכבה
18-11-2012, 21:26
No troszkę nie po Polska bo trudna język.
Nagromadzenie skrótów myślowych

Andrzej.K
22-11-2012, 07:58
http://rekuperacja-inventer.pl/produkty/iv-twin/
Co myślita o takim reku :confused::confused:

marcinrenew
24-11-2012, 09:02
Witam
Podłączę się do dyskusji...
Czy ktoś może mi powiedzieć, czy w naszych (Polskich) warunkach pogodowych opłaca się zrobić instalacje grzewczą złożoną z Żwirowego GWC + PPC + Rekuperator+WM ? Coś takiego jak tu: http://www.pro-vent.pl/gwc-pompa-ciepla,0.html ?
Planuje powili budowę domu i po czytaniu forum ciężko się przekonać do jakiejkolwiek koncepcji, gdyż jedni piszą że Pompa to zuo, inni że ogrzewanie elektryczne drogie... Jak się policzy instalację gazową to koszta też nie są małe - samo przyłącze gazu, komin spalinowy, piec... to chyba cena podobna do pompy, choć ciężko mi ze względu na braki wiedzy przeliczyć jaka instalacja ile kosztuje.
Jeszcze nie robiłem badań gruntu, ale sąsiedzi mówili, że ciężko się dokopać do wody (kilkanaście metrów), więc zakładam, że żwirowy GWC będzie optymalny.
Jakie macie sugestie na co zwrócić uwagę? Wiem że najważniejsze jest dobre ocieplenie (Ocieplenia robione DOBRZE), ale jakie do tego ogrzewanie?
Dodam tylko, że przekonałem już żonę że nie trzeba nam kominka - zgodziła się na instalację EkoKominka, który ma tylko wyglądać....
Pozdrawiam

Liwko
24-11-2012, 10:24
W Krakowie są dopłaty do PC. Nie ma się nad czym zastanawiać.

marcinrenew
24-11-2012, 10:48
ale działkę mam pod Krakowem (ceny w Krakowie są zaporowe) dokładnie w Bolechowicach - Gmina Zabierzów... a tam nie doczytałem żeby były jakieś dotacje...
Ale pomijając to czy są, czy nie, to czy taka koncepcja z Powietrzną PC jest słuszna, czy nie sprawdzi się to tak jak GPC, czy może lepiej nie "kombinować" tylko iść do gazu jak większość...

marcinrenew
24-11-2012, 11:34
nie twierdze inaczej - czytania dużo mam do nadrobienia, jednak wolałbym zwęzić zakres poszukiwań do niezbędnego minimum... oprócz tego wątku są tysiące innych i jak bym miał wszystkie czytać od początku to chyba bym się nigdy nie wybudował...
Ale jest tu kilka osób, które śledzą/udzielają się od początku i mogły by jakieś przybliżone wartości podać..
Fajne by było takie zestawienie np:
Teoretyczne koszta dla domu o pow uż. 130m2
Przybliżony koszt ogrzewania gazem - przyłącze 10tys+ piec 8tys + komin 5tys = 23 tys (oczywiście przykłady z d...)
Przybliżony koszt ogrzewania PPC - instalacja 10 tys+ urządzenie 16tys= 26tys (także wzięte z czeluści....)
Przybliżony koszt ogrzewania kablami - instalacja 10tys (tu już z mniejszej czeluści....)
koszt roczny: gaz - 3,5tys, PPC - 2,5 tys, kable 4 tys (takie ot strzelanie uśrednione)

Może gdzieś już cosik podobnego jest, ale niestety jeszcze nie znalazłem, a czytam dobrych kilka tygodni.

marcinrenew
24-11-2012, 13:14
hmm. na ile miarodajne jest taki OZC robione przez laika, a ile kosztuje zrobienie przez kogoś kompetentnego?

malux20
24-11-2012, 13:48
rób najpierw ozc

Liwko
24-11-2012, 14:32
Zleć to jakiejś firmie. To są na prawdę dobrze wydane pieniądze.

Andrzej.K
26-11-2012, 20:34
marcinrenerw@ Wpierw wy[CENTER][B]bierz projekt, albo dowiedz się jaki możesz domek budować. Znaczenie ma jego ułożenie do słońca i kształt nie tylko sama izolacja.
Co do Pci Jak dla mnie to chyba za drogo ale zdania są podzielone. i musisz sam wykalkulować. Możesz gorzej ocieplić i zafundować sobie pci lub zrobić 2 litrowy domek gdzie dobra pci zwróci ci się za 20- 30 lat.
Bo czy opłaca się montować instalacje lpg do samochodu który spala 2 l benzyny?

marcinrenew
27-11-2012, 06:29
Projekt wstępnie wybrany, tzn znak jakości Q od żony :D http://archetyp.pl/projekt_nugat_2/ ,choć przeglądamy wciąż nowe to i tak do niego wracamy...
Przekonałem już żonę, że rezygnujemy z kominów na rzecz WM i ogrzewania elektrycznego (choć wciąż nie dowierza że to tańsze rozwiązanie od gazu).
Wejście zrobimy od strony zachodniej, pod małym kątem tak, aby salon od strony południowej był maksymalnie naświetlony. Garaż od północy.

Co sądzicie o tych dopłatach 30tys do energooszczędnego - czy dzięki temu można coś przyoszczędzić na PC? Skoro i tak planuję dobre ocieplenie, szczelne okna itp. Czy może lepiej wziąć dopłatę do kolektorów do grzania wody, a dom grzać kablami i nie pchać się w koszta... tylko nie wiem gdzie ja te kolektory zamontuje, skoro dach mam zwrócony na wschód/zachód...
Chciałbym coś z tych dopłat uszczknąć, puki jeszcze są... choć i tak lwią część przejadają banki...

KrzysztofLis2
27-11-2012, 08:01
Policz OZC, zbierz rzetelne oferty dostosowane do projektowego obciążenia cieplnego, wbij do Excela i zobaczysz, co jest optymalne w Twoim przypadku.

Arturo72
27-11-2012, 10:33
Przekonałem już żonę, że rezygnujemy z kominów na rzecz WM i ogrzewania elektrycznego (choć wciąż nie dowierza że to tańsze rozwiązanie od gazu).
..Nie jest prawda,że ogrzewanie na prąd jest tańsze niż gazowe,nawet przy 100% grzania w II taryfie.Może być tańsze w instalacji ale nie w eksploatacji.

מרכבה
27-11-2012, 10:57
Ja nie widzę potrzeby grzania nie wiem skąd to się bierze
z tradycji czy z czego? weź zaprojektuj budynek tak aby tylko "ciepła" woda była do grzania

Andrzej.K
27-11-2012, 11:02
Nie jest prawda,że ogrzewanie na prąd jest tańsze niż gazowe,nawet przy 100% grzania w II taryfie.Może być tańsze w instalacji ale nie w eksploatacji.

Racja
Ale!!!
Policzyć trzeba inaczej
załóżmy że domek będzie miał 150 m2 i będzie to domek 2 litrowy
Koszt podpięcia gazu zrobienie instalacji zakup pieca wybudowanie komina ok 30 tyś zł . Do tego przy gazie trzeba pamiętać by dać piecu świeże powietrze. więc taki wynik już staje się mało prawdopodobny. Lub trudniejszy do zrealizowania. Przykład należy brać z kominków z zamkniętą komorą spalania. Zakładając że w obydwóch przypadkach mamy domek 2 litrowy. Cena gazu 2 zł za m3 cena prądu 0,56 zł za kwh. Wychodzi nam że grzanie prądem kosztuje o 1000 zł więcej na sezon. Zwrot 30 tyś = 30 lat przy założeniu że piec nie straci na wydajności i nie wydamy ani złotówki na serwis czy inne sprawy. Przy takim założeniu łatwo stwierdzić czy PCi się opłaca. Znając zapotrzebowanie energii. Zakładając prąd i mając kominek jakikolwiek który również ciepło oddaje okaże się że ta różnica będzie jeszcze mniejsza. No i trzeba pamiętać że abonament za gaz wzrasta razem ze spadkiem zużycia, w prądzie tego nie ma. Wliczając abonament czas nam się wydłuży.
P.S. W domu energooszczędnym jako ogrzewanie również się bierze zyski bytowe czyli mieszkańcy . itp. Jak żona będzie dużo gotować to zapomnij o ogrzewaniu. Ciepło z kuchni reku rozniesie po chacie.

Arturo72
27-11-2012, 11:10
Co do Pci Jak dla mnie to chyba za drogo ale zdania są podzielone. i musisz sam wykalkulować. Możesz gorzej ocieplić i zafundować sobie pci lub zrobić 2 litrowy domek gdzie dobra pci zwróci ci się za 20- 30 lat.
Bo czy opłaca się montować instalacje lpg do samochodu który spala 2 l benzyny?
W moim domu 4 litrowym pompa ciepła zwróci się po 5 latach.Zapominamy,że oprócz ogrzewania jest jeszcze cwu,którego zużycie może być wyższe niż na ogrzewanie.U mnie proporcje to 50/50.

jasiek71
27-11-2012, 11:13
W moim domu 4 litrowym pompa ciepła zwróci się po 5 latach.Zapominamy,że oprócz ogrzewania jest jeszcze cwu,którego zużycie może być wyższe niż na ogrzewanie.U mnie proporcje to 50/50.
najpierw pomieszkaj kilka lat, zapłać trochę rachunków za prąd ...:cool:
teoretycznie to wszyscy jesteśmy obcykani...:yes:

Arturo72
27-11-2012, 11:21
najpierw pomieszkaj kilka lat, zapłać trochę rachunków za prąd ...:cool:
teoretycznie to wszyscy jesteśmy obcykani...:yes:

Wg OZC zużycie na ogrzewanie wychodzi 4500kwh a na cwu wg aktualnego zużycia 4500kwh.Przy COP 2,5 wychodzi ogólnie 3600kwh :)

jbloch
27-11-2012, 13:38
W moim domu 4 litrowym pompa ciepła zwróci się po 5 latach.Zapominamy,że oprócz ogrzewania jest jeszcze cwu,którego zużycie może być wyższe niż na ogrzewanie.U mnie proporcje to 50/50.
No trochę pojechałeś po bandzie.Jak twoja PC zwróci ci się po 5 latach eksploatacji , to moja pięciokrotnie tańsza , do tego gruntowa , to według twoich wyliczeń zwróci mi się po 1 sezonie?No to znowu mam powód do radości .

Brygada RR
27-11-2012, 19:50
Nie jest prawda,że ogrzewanie na prąd jest tańsze niż gazowe,nawet przy 100% grzania w II taryfie.Może być tańsze w instalacji ale nie w eksploatacji.

Hmm chyba nie u mnie cena gazu EWE 2,76 m3 do tego dolicz sobie sprawność pieca (a raczej odejmij ) to cena kWh wyjdzie taka sama jak w II taryfie lub ciut droższa.

Andrzej.K
27-11-2012, 19:59
W moim domu 4 litrowym pompa ciepła zwróci się po 5 latach.Zapominamy,że oprócz ogrzewania jest jeszcze cwu,którego zużycie może być wyższe niż na ogrzewanie.U mnie proporcje to 50/50.

No ja zakładałem że pci od Ado Z to wydatek ok 40 tyś zł instalacja całe urządzenie i montaż etc. czy nie taniej by było dowalić solary dla cwu ?
Wersja oszczędna!!! https://www.youtube.com/watch?v=KJ0vYDb-CLw:cool::cool:

מרכבה
27-11-2012, 20:45
To jest wątek o domach ciepłych.
A nie jakiś badziewiach co potrzebują ogrzewań Bóg wie jakich?
Za taką kasę to mam automatyczny piec na drzewo sam załaduje się, popiół wyrzuci itp
da się bo to jest taka absurdalna kwota że szkoda gadać.
Przynajmniej bym miał coś ciekawego.
Widzę u siebie piecyk mikro na drzewko stali mu żaroodpornej nie pożałuje i będzie wieczysty.

Ja proponuję zamiast do termosu brać w ręcznik butelkę z herbatą...
pompa ciepła podgrzeje :D:evil::evil::evil:

malux20
27-11-2012, 21:10
możesz bardziej delikatnie wyrażać swoje opinie?
widać że masz wiedzę ale ciężko to się czyta -badziew, itp
z tym piecem to na poważnie?
nie uważasz żę ktoś za chwilę wpisze że to badziew?
pozdrawiam

Liwko
27-11-2012, 21:15
Daj spokój malux, nie warto.

Depi
28-11-2012, 19:37
Fajna Merkava...

מרכבה
29-11-2012, 07:49
No a nie mówiłem że dziadostwo ta pompa ciepła?
Mam taką gadzinę zamontowaną nie u siebie ale w wynajętym lokalu i ?
Zdechła już drugi raz.
1. w lecie trzeba było dobić czynnik.
2. teraz nie wiadomo co jej jest trzeba serwis.

Jak najbardziej poważnie z tym piecykiem.
Nie wiem ale nie raz nie dwa przewija się w dyskusji montowanie kominka.
Tyle że takie małe ustrojstwo na powiedzmy 3kW max może i musi być wykonane z porządnej stali.
A nie jakiś dziad ze "stali" """""""kotłowej""""

Andrzej.K
29-11-2012, 16:07
co do CWU zależy od zużycia ja zużywam ok 3 m3 ciepłej wody w 2 osoby to jest ok 150 kwh dje rachunek jakieś 90 zł w dziennej taryfie. Kiedy się ta pompa zwróci za cwu :eek:

מרכבה
29-11-2012, 18:59
No pewnie że się nie zwróci .
Pierwsze klima w aucie na pada kompresor 300 zł plus nabicie 160 i jeszcze jedno...
Klima w budynku 130 zł dziś naprawa bo coś padło... dobrze że lodówka jako tako chodzi ...
A paranoją jest robienie pompki przy budynku co potrzebuje mocy i mocy i mocy do ogrzania
tyle że chce się to zatuszować pompeczką.

Arturo72
29-11-2012, 23:03
co do CWU zależy od zużycia ja zużywam ok 3 m3 ciepłej wody w 2 osoby to jest ok 150 kwh dje rachunek jakieś 90 zł w dziennej taryfie. Kiedy się ta pompa zwróci za cwu :eek:
Ja na 3 osoby zużywam całej wody 12-15m3/miesiąc,grzeje gazem w M.
Obecnie mam tylko wannę a w domu też będzie tylko wanna,bez prysznica :)

מרכבה
30-11-2012, 06:55
To nie wiem co ty robisz z tą wodą bo 12 m^3 wody trochę jest .
Mnie na prysznic wystarczy 10-15 L na mycie naczyń podobnie myślę że w 3 m^3 spokojnie na miesiąc można się zmieścić.

malux20
30-11-2012, 06:59
No pewnie że się nie zwróci .
Pierwsze klima w aucie na pada kompresor 300 zł plus nabicie 160 i jeszcze jedno...
Klima w budynku 130 zł dziś naprawa bo coś padło... dobrze że lodówka jako tako chodzi ...
A paranoją jest robienie pompki przy budynku co potrzebuje mocy i mocy i mocy do ogrzania
tyle że chce się to zatuszować pompeczką.

jakoś nieszczęsliwie ci się uklada w życiu
nie każdy ma takiego pecha w życiu

מרכבה
30-11-2012, 07:10
To jest mikro przykład urządzeń upierdliwych !
Nie wyobrażam sobie rozkopać ogród i wstawić tam rur z "glikolem"
Raz że trzeba zrobić to staranie... mnie tam w balona nie zrobili by przy tej pompie bo bym posprawdzał co i jak.
tylko tych maluczkich naiwnych co to im "fachowiec" powie.
Ale to nie jest wątek o pompach... one mają swoje 5 min w innej grupie na forum.

Liwko
30-11-2012, 07:13
To nie wiem co ty robisz z tą wodą

Może używa?
My na 3 osoby zużywamy około 10m3 całej wody miesięcznie.
To że ktoś się myje w szklance wody lub w strumyku, nie oznacza że wszyscy mają tak robić. Dla nas komfort to właśnie te 10m3 a dla Arturo 15. Dla mnie temperatura komfortowa to 21-22 stopnie, dla innego 25. Mi wystarczy 133m2 domu a innemu mało 300.
Zabronisz komuś?

Ps. Trepy zazwyczaj są na coś uczuleni
I jeszcze jedno. Wypadało by nadać sobie jakiś normalny nick i nie szpanować hebrajskim. Forumowicze mogli by się jakoś do ciebie zwracać. Proponuję "Czołg". Chyba by pasowało :)

מרכבה
30-11-2012, 07:28
Liwko jest normalny ok ?
Nick jest nick i tyle bo grzyba drążyć temat. nikomu nie zabraniam.
Nie szpanuje... fajnie się wyróżnia po za tym to przykład innej myśli technicznej i stąd moje uznanie dla tego.
Nietypowy czołg z uwzględnieniem życia załogi itp...
Sajgończyk ładnie brzmi :)
Liwko ja wiem że Tobie potrzeba tyle wody zużyć bo pompa ciepła nie lubi bezczynności
Wy już do szewskiej pasji doprowadziliście J-J i zniszczyliście jego wątek co nie zostało bez mojej uwagi
Ze względu dla Ciebie nie będę zmieniał nicka
bo Tobie pasowało by dać pompofil

Liwko
30-11-2012, 07:37
Nie mogłem doczekać się riposty. Ale jakaś cieniuuutka :P

j-j się poryczał i zabrał zabawki tylko dlatego, że pojawiła się krytyka i wytknięto mu manipulację. Nikt jeszcze chyba na tym forum się tak nie zachował. Jego sprawa.
Co do pomp. Wyobraź sobie, że im bardziej cywilizowane społeczeństwo, tym tych pomp jest więcej. Ale co ja tam tobie będę mówił, wiesz przecież lepiej...

מרכבה
30-11-2012, 08:32
acha chciałeś być zmieszany z błotem?
Szkoda mieszać dwa takie same ośrodki. bo wyjdzie to samo.
I nie ma co roztrząsać ja wiem że J-J miał was dość taki typ.
Cywilizowane czyli bardziej ogłupione bo coraz lepszejsi fachowcy od wciskania kitu pracują
i potrafią kreować potrzeby.

Liwko
30-11-2012, 08:44
Cywilizowane czyli bardziej ogłupione bo coraz lepszejsi fachowcy od wciskania kitu pracują
i potrafią kreować potrzeby.

Nazywaj to jak chcesz, ale pompy na zachodzie pracują z powodzeniem od kilkudziesięciu lat i jakoś nadal sprzedają się znakomicie.
Nie chcesz PC, twoja sprawa. Ale rurki radzę ci położyć, tak na wszelki wypadek :D

מרכבה
30-11-2012, 08:58
Właśnie oto chodzi w tym całym zamieszaniu aby nie trzeba było
montować wielkich urządzeń do jednego małego domku
Jak już montować takie coś to na kilka domów.

Liwko
30-11-2012, 09:05
Właśnie oto chodzi w tym całym zamieszaniu aby nie trzeba było
montować wielkich urządzeń do jednego małego domku
Jak już montować takie coś to na kilka domów.

To wszystko zależy od sytuacji. Raz warto a innym razem nie warto. Ale raczej bym nie generalizował.
W moim przypadku doprowadzenie domu do tak niskiego zapotrzebowania, by rachunki były na poziomie PC, było by bardzo kosztowne i niemal niemożliwe (za CO musiał bym płacić około 600zł rocznie), więc wybór PC uważam za strzał w dziesiątkę. Ale gdybym budował bunkier, to pewnie grzałbym świeczkami (drogie kWh!) Tylko szkoda wtedy rachunków na CWU...

malux20
30-11-2012, 09:22
grzecznie proszę o poprzestanie wracanie do nieszczęsnego przypadku
jak forum przywróci pełną treść [bez ingerencji]
to proszę bardzo możecie na nas wieszać psy wtedy -może faktycznie to my tylko jechaliśmy po bandzie
ja bym czegoś nie zrobił co ma liwko czy ktoś inny no ale żeby udowadniać czyjąś głupotę, zły wybór uważam za niepotrzebną]

a swoją drogą liwko z jedną rzeczą nie miałem racji?
wypisz wymaluj
ta sama łatwość

ja uważam za kontakt w necie za ułomny
ta sama dyskusja w realu byłaby łagodniejsza
aha jak będziesz mógł to sprawdz kto wtedy uzywal odzywek podwórkowych
[bardzo możliwe że w części fachowej coś żle zinterpretowałem, alfą to ja nie jestem, jak zresztą każdy z nas]

מרכבה
30-11-2012, 09:34
Ja nie udowadniam niczyjej głupoty.
Co najwyżej techniki lisa aby wcisnąć produkt i kreować potrzeby.
Cóż jak bym sam nie myślał o PPC to bym w niwecz potępił to rozwiązanie.
A tak nie jest.
Ok to potrzebuję PC gruntowe o mocy max 2kW tylko nie że jakiś byk z 10kW sobie przestawisz na 2kW
i proporcjonalnie mniejszą cenę takiego rozwiązania
jak zmieszczę się w 15 tyś to rozważę i PC (wymiennik plus urządzenie itp)

malux20
30-11-2012, 09:38
ja się niestety w takiej kwocie nie zmieścilem poszło z zasobnikiem i montażem 16 tyś zl
no ale zamiast s10 podobno mogłem brać s6 o 2-3tyś mniej

מרכבה
30-11-2012, 09:41
Ale to była gruntowa ? chyba nie tylko Powietrzna ?

Liwko
30-11-2012, 10:19
Ok to potrzebuję PC gruntowe o mocy max 2kW tylko nie że jakiś byk z 10kW sobie przestawisz na 2kW
i proporcjonalnie mniejszą cenę takiego rozwiązania
jak zmieszczę się w 15 tyś to rozważę i PC (wymiennik plus urządzenie itp)

2kW? Chcesz grzać w drogiej taryfie? Chcesz na ciepłą wodę czekać godzinami?
Kup sobie najmniejszą z serii A http://www.ppcpompy.eu/page13.php, a skoro nie jesteś taki głupi i potrafisz wybudować dom pasywny nawet na Syberii, to z dolnym źródłem i osprzętem sobie poradzisz. Może wyjdzie ciut drożej.

Ale jeżeli nie chcesz PC bo nie i już, to odpuść sobie i grzej czym chcesz. Ale rurki sobie połóż, tak na wszelki wypadek :yes:

jbloch
30-11-2012, 10:23
Ale to była gruntowa ? chyba nie tylko Powietrzna ?
Ja mam gruntową PC+dz+gz+osprzęt całość 12 tyś ,.Montaż temi ręcami.Łebski z ciebie gość to też byś dał rade.

Andrzej.K
30-11-2012, 10:47
Ja na 3 osoby zużywam całej wody 12-15m3/miesiąc,grzeje gazem w M.
Obecnie mam tylko wannę a w domu też będzie tylko wanna,bez prysznica :)

Całościowe zużycie wody mam 10 m3 ale osobno mam rachunek za ciepłą. Więc ładnie widać.

Andrzej.K
30-11-2012, 10:51
Ja mam gruntową PC+dz+gz+osprzęt całość 12 tyś ,.Montaż temi ręcami.Łebski z ciebie gość to też byś dał rade.

To zamiast 2 taryfy i boilera zwróciła by się po 25 latach mając cop 4
A kominek do nadrobienia kosztów w C.O jest tańszy

מרכבה
30-11-2012, 11:08
Wiecie co tylko z lenistwa mogę myśleć o mirko pompie ciepła.
A na razie jest mirok piec .... akurat u mnie nie brakuje drzewa opałowego

Liwko
30-11-2012, 11:12
To zamiast 2 taryfy i boilera zwróciła by się po 25 latach mając cop 4
A kominek do nadrobienia kosztów w C.O jest tańszy

A dlaczego dalej jesteście ograniczeni tylko do CO?

Liwko
30-11-2012, 11:14
Wiecie co tylko z lenistwa mogę myśleć o mirko pompie ciepła.
A na razie jest mirok piec .... akurat u mnie nie brakuje drzewa opałowego

Piec, kocioł czy kominek? Bo już zaczynam się gubić...
Ogólnie mógłbyś opisać swój pomysł na dom. Czy na razie to jest czysto wirtualne?

jbloch
30-11-2012, 11:21
To zamiast 2 taryfy i boilera zwróciła by się po 25 latach mając cop 4
A kominek do nadrobienia kosztów w C.O jest tańszy
Wcześniej mieszkałem tak że miałem kominek w pokoju i powiem ci że to nie najlepszy pomysł na mikrokotłownie w pokoju.Wolę w zasadzie bezobsługowe źródło ciepła jakim jest PC.Dobry wkład kominkowy + komin+obróbka blacharska na dachu+właz dla kominiarza + ławeczka dla kominiarza + sezonowane dobre drewno opałowe o robociznie nie wspominając to taniej raczej nie wyjdzie.Mieszkasz już tak jak piszesz czy tylko gdybasz?. Ja mówię co miałem i co mam,a to jest raczej wiarygodne.

jbloch
30-11-2012, 11:29
To zamiast 2 taryfy i boilera zwróciła by się po 25 latach mając cop 4
A kominek do nadrobienia kosztów w C.O jest tańszy
Po zatym w mim przypadku grzanie ciepłej wody kosztowało by mnie około 150pln (bojlerem elektrycznym) miesięcznie*12 miesiecy to wyjdzie 1800 pln rocznie. Trochę szybciej sie zwróci niż piszesz.
ps. nie zapominajmy jeszcze o jakimś składziku na opał.

מרכבה
30-11-2012, 11:39
Raczej najbliżej mu do kotła C.O.
Tak ... ten mirko kociołek plus zasobnik od 80-200L nie większy to na grzanie ciepłej wody
A z tego zasobnika odprowadzenie dodatkowo do nagrzewnicy powietrza wpiętej w wentylację.
I tylko przy -20 i zimniej...
Nie jest to wirtualne bo muszę to zgarnąć na dniach
do tego można wpiąć PPC Która ma zasobnik i kosztuje 4300zł i zasobnik 190
to by załatwiło sprawę zasobnika i grzania w lecie. ( opcja dwa bufory jeden do kociołka drugi z pompą zintegorwany)
do tego może solar próżnia (opcja)
Lub całość tylko solar nawet w zimie i "grzanie" i woda tiopła...)

Najbliżej jest mi do kociołka teraz po wychodzi prawie za free...
Naprawdę ciężką głowę mam od tego.
było by jedno rozwiązanie nie ma problema.

Dom tak
Izolacja 70cm wełny, płyta fu 40XPS , dach 70 wełny
W mojej mikro galerii jest to widok od wschodu
dach taki jak w galerii będzie tyle że bardziej prosty bez lukarn
bryła bez tego wypustu na garaż.
Całość na kratownicy drewnianej w układzie ramowym stężenia poprzeczne itp .
Układ globalny rama trój przegubowa.
Okna na 90% te co kiedyś wkładałem zdjęcie czyli 5 szyb 4air4air4LowE arg 4LowE arg 4Low E parametry min U 0,34 z dodatkiem argonu poniżej 0,3
g 40-42% .
Wentylacja mech z giga wymiennikiem sałodiełkom .
wentylatory EBM fi 350 (2st) na obroty 700 rpm chcę absolutniej ciszy. i na to grosza nie szczędzę.
Gruntowy wymienik ciepła zintegrowany z drenażem już jest :)
ekwiwalent rury fi 160 x chyba 180 mb może zasilać PPC
Plus żwirak.

מרכבה
30-11-2012, 11:47
Kłumin z kwasówy i taki pod drewno aby nigdy kominiarza nie widział.
Mój kociołek będzie ---> w piwnicy na płycie fu :) na salony bydła nie wpuszczę :D

Rozwijam... palenie "żywym ogniem" tak że płomień wygląda jak dopalacz w odrzutowcu zapobiega sadzy.
Kłumin dobrze aby był w tedy ceglany ślicznie łapie takie ciepło w siebie

Jak bym miał przyłącz gazu to ...
no i bym chciał mieć moc jak w bojlerze ariston 5,6 kW max i tak za dużo
tyle że jest otwarte spalanie
trza było by gazowca na 3-4kW :(

marcinrenew
30-11-2012, 11:51
jbloch
czemu beton komórkowy, a nie silka jak "inni" elektrycznie-grzejący ?

Liwko
30-11-2012, 12:03
Sorry czołgista, ale nie ogarniam tego :bash:
Może inni cię rozumieją, ale ja chyba jestem zbyt ograniczony :(

jbloch
30-11-2012, 12:21
jbloch
czemu beton komórkowy, a nie silka jak "inni" elektrycznie-grzejący ?
kupiłem okazyjnie na wyprzedaży -teraz to bym robiłbym raczej z pustaków styropianowych.

jbloch
30-11-2012, 12:25
Sorry czołgista, ale nie ogarniam tego :bash:
Może inni cię rozumieją, ale ja chyba jestem zbyt ograniczony :(
No tak najpierw buduje superpasywny dom , po to by go nie ogrzewać , a później komplikuje system gzewczy do granic absurdu.Na tym tle to pompa ciepła wydaje sie prostackim rozwiązaniem na co i cwu:l

מרכבה
30-11-2012, 12:35
no podałem opcje do wyboru

1. ogrzewanie kociołkiem komplet
- wentylacja mechaniczna i koniec
2. Ogrzewanie PPC zasobnik
-wentylacja mechaniczna i koniec
3. Solary
-wentylacja
4. Pompa i solary
WM
5. Kociłek + solary
WM
6. Kociołek + PPC
WM

Ale teraz jest tylko kociołek i WM

Liwko
30-11-2012, 12:38
I będziesz miał komin w domu pasywnym? I będziesz w tym domu palił w kotle bo taniej??? Dla mnie to niepojęte:eek:

מרכבה
30-11-2012, 13:04
A tam nie pojęte.
Burzy mi to koncepcje domu bez komina... bo go niechcę ale na niechciejstwie się kończy.
Ile ci trzeba do 3-4 kW mocy... ładnie dopracuje spalanie i po sprawie.
http://www.baubiologie.at/europe/austria/austria.html?id=270 o masz rura na polko i spokój .

Mój kociołek będzie mikro mirko...

ravbc
30-11-2012, 13:45
A ile powierzchni chcesz w tym domku mieć, żeś się na kocioł uparł? Jak ponad 200 i rodzina mikra, to jeszcze mogę zrozumieć, ale jak powierzchnia mniejsza i/lub mieszkańców więcej niż para, to znaczy, że musisz cholernie lubić w kotłowni robić...

מרכבה
30-11-2012, 13:59
To sobie policz 5-6 Watów na m^2 przy -30 to Ci wyjdzie ile mi potrzeba mocy :D grzejnej :D

ravbc
30-11-2012, 14:23
No to ile masz tych metrów? Bo przy typowych 120-150 m2, potrzebujesz poniżej kilowata przy -30 (czyli przez jakieś 8 godzin w roku, o ile nie budujesz się na Śnieżce), a normalnie jeszcze mniej. Jeśli masz zamiar mieszkać w tym domu to ten kilowat uzyskasz z tzw. zysków bytowych (zwłaszcza jak rodzina liczna). Ale jeśli faktycznie budujesz się w wysokich górach, planujesz postawić 800-metrową rezydencję, a chcesz tam bywać weekendowo, no to faktycznie jakiś mini-kociołek sie przyda...

malux20
30-11-2012, 16:00
5-6 watów ho ho
a z tymi szybami to powodzenia ale fajnie że są pionierzy

מרכבה
30-11-2012, 19:02
dobra mniej bo ~4,5 wata
bruto jest 312 m^2 u średnie 0,06 -30 bez zysków bytowych...
a licząc 3 W na metr zysku potrzeba 1,5 mocy :)
widzisz czyli już jestem blisko nie grzania wcale ....
dam styro zamiast wełny graficiaka i będzie zero :)
tyle co do mycia i gdzie tu jest sens kupowania pompy ciepła za 50 tyś do ceglanego domu ?
Raz posmarowane i już !
Ciepła woda może jednak solary
sam już w zeznaniach się mylę i mam natłok rozwiązań
przy takim stanie to pewnie solary uciągną całość.... wody nawet w zimie...
tylko aaaaa

Zapomniałem o prądzie w zasadzie racjonalnie wychodzi prąd i grzałka przy każdym ujęciu wody:D
lub coś podobnego.
tyle że w tedy bym foto ogniwami obskoczył całość i prąd i .....
stoję na granicy samo wystarczalności :) no to gotowanie :( płyta indukcyjna no nie da się
Chyba że na kuchni opalanej drewnem znowu moc gigant :D i
tak w kółko :(