PDA

Zobacz pełną wersję : dom ciepły, pasywny albo 3 lub 5 litrowy



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54

marcinrenew
30-11-2012, 20:55
czy mógł byś pisać to po polsku? być może dlatego że jestem tu od niedawna, ale nie rozumiem co piszesz.
A tak off-topic - gdzie przy braku kominów instaluje się anteny (satelity, wifi) ? i jeszcze jedno - myśleliście o odkurzaczu centralny, czy to nie ma sensu bo się nie zwróci? :)

R&K
30-11-2012, 21:00
czy mógł byś pisać to po polsku? być może dlatego że jestem tu od niedawna, ale nie rozumiem co piszesz.
A tak off-topic - gdzie przy braku kominów instaluje się anteny (satelity, wifi) ? i jeszcze jedno - myśleliście o odkurzaczu centralny, czy to nie ma sensu bo się nie zwróci? :)

do krokwi od dołu spod podbitki
OC jak najbardziej - nie miałem, mam i sobie chwale !

מרכבה
30-11-2012, 21:26
No czytanie moich postów wymaga skupienia.
Jedna myśl jedna linijka.
Piszę myślę piszę aby napisać i nie uciekło to... gdzieś w las
Dla tego trzeba się skupić.

adam_mk
30-11-2012, 21:32
Chyba o bardzo niebezpiecznym eksperymencie tu czytam....
Te okna pięcioszybowe to uchylne?
Z siłownikiem hydraulicznym?
A może ogniwa Peltiera w ramach?
No, bo jak temperatura, po ugotowaniu wody na kawę, dojdzie do 36stC to ochłodzić "to" jakoś trzeba!

Bardzo przepraszam, że nie wyrażam zachwytu, tylko przerażenie!

Naprawdę jest granica termoizolowania i obcinania kosztów grzewczych!
Poza nią zaczyna się życie w stacji kosmicznej, gdzie trzeba się zastanowić - jak ktoś chce sobie ziewnąć!

Tak jak komin MUSI mieć stratę - aby działał, tak samo i cały dom MUSI mieć stratę, aby można w nim było chwilę wytrzymać!

Może się nie znam...
Może bredzę, ale...
Budować za sporą kasę coś, co po tygodniu testowania zostanie potraktowane spychaczem - dla mnie - to przesada...

Jest rada!
Zbuduj z płyt styro metrowej grubości jaką klatkę.
Wejdź do niej na dzień.
Zrozumiesz co napisałem...

Adam M.

adam_mk
30-11-2012, 21:41
Taką, np, instalację elektryczną to GDZIE zamówisz?
W NASA czy w Bajkonurze?

Bo te normy na obciążalność kabli to liczone są dla warunków w miarę NORMALNYCH!
Będziesz kładł kable w teflonie czy w szkle?
JAK zgubisz TE zyski?
(bo w domu przecież jakieś odbiorniki prądu będą!)

To tylko przykład trudności, jakie wyskoczą...

Podobno wszelka przesada gorsza od faszyzmu...

Adam M.

מרכבה
30-11-2012, 23:04
Spoko jeszcze trzeba wentylację doliczyć w ten bilans :D bez odzysku potrzeba z 1,2 kW -2 kW
A zaraz przesada
Zawsze można odpompować do ciepłej wody te zyski :)

orko
30-11-2012, 23:07
A ja tam myślę, że z niego to niezły ale bajkopisarz.

adam_mk
30-11-2012, 23:11
Obrazki wklejać się nauczy...
Oglądać je umiemy, to może i my się czegoś nauczymy?
:lol:

Adam M.

adam_mk
30-11-2012, 23:13
j-j wklejał...
BYŁO co oglądać!
(szkoda, ze to już historia, ale pamięć mam dobrą!)

Adam M.

מרכבה
30-11-2012, 23:14
Orko wiesz....
Chciał bym być złośliwy i ciągnąć to dalej i coś odpisać...
Ale :bash:
a właśnie po to z edytuję ten post
Orko strzel sobie z worko bo rzeście z liwko i innymi pompiarzami J-J wykończyli
dzięki Adam MK bo pamięć mam krótką i miłosierdzie przyszło na orko
bo się czepia zbój jeden niedobry :D

adam_mk
30-11-2012, 23:17
Rób swoje!
Co się będziesz strzępił...
Pokaż, jak wola, jak Ci to wychodzi...
Może co razem usprawnimy?

Od jakich dwóch lat jestem "off grid" w centrum dzielnicy i żyję!
Nawet teraz się rozwinąć chcę!

Adam M.

malux20
30-11-2012, 23:23
:D

orko
01-12-2012, 09:34
Orko wiesz....
Chciał bym być złośliwy i ciągnąć to dalej i coś odpisać...
Ale :bash:
a właśnie po to z edytuję ten post
Orko strzel sobie z worko bo rzeście z liwko i innymi pompiarzami J-J wykończyli
dzięki Adam MK bo pamięć mam krótką i miłosierdzie przyszło na orko
bo się czepia zbój jeden niedobry :D
E tam zbój i żaden pompiarz ze mnie.
Czekam na zdjęcia. Bo plany masz wyjątkowo ambitne.

orko
01-12-2012, 13:17
Dorzucę jeszcze parę groszy w związku z wentylacją:
Dlaczego tutaj - z prostego powodu - jedynie posiadacze mało litrowych domów skręcają swoją WM prawie do zera.

Przy sterowaniu WM do tej pory patrzyłem tylko na wilgotność, ale jest jeszcze CO2.
Otóż kupiłem sobie monitor CO2 Auratona (nie takie drogie jak się niektórym wydaje).
Po nocy zazwyczaj stężenie jest równe 800 ppm. Świeże powietrze powinno mieć 400 ppm, ale jak mierzyłem stężenie na zewnątrz to było nawet i 670ppm.
Przy gotowaniu na gazie a więc jak podejrzewam i odpaleniu biokominka (tego akurat nie mam więc tylko podejrzewam) stężenie szybko skacze do 1200-1400 ppm i to nawet przy podkręconej wentylacji. Dopiero po godzinie od zakończenia gotowania jest poniżej 1000 ppm.
Stężenie szkodliwe jest dopiero powyżej 2000ppm.
Powyżej 1000 ppm jest niewielkie odczucie senności czy duszności, możliwy kaszel.
Czujnikiem zainteresowałem się ze względu na forsowanie przez niektórych forumowiczów wentylacji rzędu 30m^3/h dla całego domu.
Otóż wedle pewnych wyobrażeń samo istnienie WM czy tzw wentylacji hybrydowej wystarczy aby utrzymać stężenie CO2 na poziomie 400ppm.
Wnioski niech każdy wyciągnie sobie sam.
Nie podaję wydajności WM bo sam nie wiem jakie są.
Czujnik CO2 wskazuje że bardziej skręcać WM już nie powinienem mimo że mógłbym i wedle czujnika wilgotności jest to dpouszczalne (44% -55%) obecnie.

R&K
01-12-2012, 13:38
orko - dobrze robota !!
arturo zaraz napisze że widzi spisek ;)

Arturo72
01-12-2012, 17:19
arturo zaraz napisze że widzi spisek ;)
Jeśli w domu się nie mieszka a tylko przebywa od czasu do czasu to 30m3 na cały dom wystarczy...

Przy gotowaniu na gazie a więc jak podejrzewam i odpaleniu biokominka (tego akurat nie mam więc tylko podejrzewam) stężenie szybko skacze do 1200-1400 ppm i to nawet przy podkręconej wentylacji. Dopiero po godzinie od zakończenia gotowania jest poniżej 1000 ppm.

orko
01-12-2012, 17:36
Tak dla ścisłości w moim domu mieszkają stale 3 osoby w tym kilkunastomiesięczna dziewczynka.
Moim zdaniem 30 m^3/h to stanowczo zbyt mało dla trzech osób.
Żona nieraz zwracała uwagę, że jest duszno pomimo dobrej wilgotności - teraz już wiem dlaczego.
Ale pewnie w innym domu może być inaczej ....

Andrzej.K
01-12-2012, 18:06
Wcześniej mieszkałem tak że miałem kominek w pokoju i powiem ci że to nie najlepszy pomysł na mikrokotłownie w pokoju.Wolę w zasadzie bezobsługowe źródło ciepła jakim jest PC.Dobry wkład kominkowy + komin+obróbka blacharska na dachu+właz dla kominiarza + ławeczka dla kominiarza + sezonowane dobre drewno opałowe o robociznie nie wspominając to taniej raczej nie wyjdzie.Mieszkasz już tak jak piszesz czy tylko gdybasz?. Ja mówię co miałem i co mam,a to jest raczej wiarygodne.

Dlaczego zakładasz że będzie obróbka blacharska. Jaka ławeczka? żeby sobie posiedział. i ?Stolik również? :D:D

Buduję :stirthepot::stirthepot:

nydar
01-12-2012, 18:20
Wyrwałeś coś z kontekstu nie do końca rozumiejąc ideę.Nie odważył bym się skręcić wentylacji do 30 czy nawet 50m3/h przy tradycyjnej WM. Z prostej przyczyny.Ta wentylacja miesza powietrze.Mieszając uśrednia i wilgotność i CO2 na wysokim poziomie i tylko duża wymiana zapewni komfort.Wentylacja umożliwiająca komfort nawet przy minimalnym napływie to wentylacja,gdzie przy podłodze masz nawiew a wywiew w każdym pomieszczeniu w suficie.Taka wentylacja nie może być stosowana,gdy masz kuchenkę gazową,biokominek,czy kominek z otwartym paleniskiem.Coś za coś.Dzisiaj temp.na zewnątrz kręci się koło zera a w domu jest 42% wilgotności.Nikt z domowników nie odczuwa senności,czy duszności.Dzisiaj co prawda był ból głowy ale to przez Andrzeja raczej.Zdecydowałem się dać zrobić pełną analizę powietrza i to nie przez CO2 bo jego nadmiaru nie ma.O wynikach poinformuję.

miloszenko
01-12-2012, 18:22
Dziwnie, ze bys tak nie zrobil, bo ja mam 50 m3/h przy kubaturze 330 m3 od jakis dobrych 3 miesiecy, czasem w domu jest 7-8 osob, wtedy robi sie cieplej, ale dalej jest przyjemnie, takze moze lepiej czegos nie dyskredytowac jesli sie tego nie sprawdzilo.

Pozdrawiam

Andrzej.K
01-12-2012, 18:22
[QUOTE=jbloch;5655870]Po zatym w mim przypadku grzanie ciepłej wody kosztowało by mnie około 150pln (bojlerem elektrycznym) miesięcznie*12 miesiecy to wyjdzie 1800 pln rocznie. Trochę szybciej sie zwróci niż piszesz.
ps. nie zapominajmy jeszcze o jakimś składziku na opał.[/QUOTE

Jaki składzik. Drewno można trzymać na dworze.
Ile kosztuje podgrzanie roczne wody w Pci za 30 tys zł?

nydar
01-12-2012, 18:35
Dziwnie, ze bys tak nie zrobil, bo ja mam 50 m3/h przy kubaturze 330 m3 od jakis dobrych 3 miesiecy, czasem w domu jest 7-8 osob, wtedy robi sie cieplej, ale dalej jest przyjemnie, takze moze lepiej czegos nie dyskredytowac jesli sie tego nie sprawdzilo.

Pozdrawiam
Czyli jest nas dwóch co przy małym napływie świeżego powietrza nie podusiło się.Chociaż nadal uważam,że opisany prze zemnie system nawiewu i wywiewu jest efektywniejszy od tradycyjnej WM.Jaką masz wilgotność w domu?

miloszenko
01-12-2012, 18:40
Wilgotnosc 33-35 %, moze to i niska wartosc, ale jakos nikt nie kaszle :) Za to okna nie otwieralismy od dobrych 2 tygodni ;)

W nastepnym domu tez bedzie reku, nie bardzo chce z tym ekperymentowac (tak jak np Twoje rozwiazanie) i to do daje WM z reku w zupelnosci mnie zadowala.

Pozdrawiam

nydar
01-12-2012, 19:13
Najważniejsze ,że jesteś zadowolony,bo przecież o to chodzi budując dom.Trochę bym się martwił tą wilgotnością przy zerze stopni.Mierzyłem nawiew świeżego powietrza wczoraj wieczorem(też zimno było) 20oC/36%wilg.a w domu 47%wilg.

miloszenko
01-12-2012, 19:18
No teraz na zewnatrz -4, wilgotnosc w domu 38% :) (W salonie, 34, kuchni 40, w lazience 38), takze dramatu nie ma :)

Byli goscie, troche piekarniki chodzily, wiec jest nieco wiecej, srednia w okolicy 35% trzyma sie przez wiekszosc czasu, mrozy juz w tym roku byly, nie zauwazylem wiekszych skokow wilgotnosci.

Pozdrawiam

nydar
01-12-2012, 19:37
W domu nie może wyć mniej gram wilgoci w kg.powietrza niż na zewnątrz.Może być tyle samo, ale tylko w przypadku braku zysków.Skoro mieszkasz to zyski muszą być.Piszesz ,że masz średnio 35%.i od dwóch tygodni nie otwierałeś okna.Przy pogodzie przez ostatnie dwa tygodnie,jest to nie możliwe,bo wilgotność była bliska nasyceniu a temp.znacznie powyżej zera..Albo koloryzujesz,albo higrometr zepsuty.

miloszenko
01-12-2012, 19:42
Higrometr nie jest za 15 zl, raczej dobrze dziala. NIe otiweralem okna, ale do domu musze chyba wchodzic jakos no nie ?

Mam drzwi tarasowe, ktorymi czesto sie tez wchodzi szerokie na 1.5 metra, ale mysle, ze to ma znikowe znaczenie dla wilgotnosci w domu.

Nie mam powodu koloryzowac bo niby co takiego jest w takiej wilgotnosci ?

Moze trzeba wiecej wiary, a jak wiary brakuje to zapraszam, najlepiej z nienacka, zebym nie zdazyl poootwierac okien przed wizyta :P

Pozdrawiam

nydar
01-12-2012, 19:51
Ja wierzę jednak w prawa fizyki.A one utwierdzają mnie w przekonaniu,że w domu nie może być mniej gram pary wodnej w kg.powietrza niż na zewnątrz.Tak już jest i kropka.A z zapraszaniem uważaj bo gotów jestem wpaść na parę dni:D.

Arturo72
01-12-2012, 19:55
Ile kosztuje podgrzanie roczne wody w Pci za 30 tys zł?
Co Was z tymi 30tys.zł ? Ja za swoją zapłaciłem 16tys.zł ;)
Podgrzanie wody kosztuje wg mniej optymistycznych danych o 2,5 raza mniej niż bezpośrednio prądem :)
W moim przypadku czyli roczne zużycie ok.4500kWh daje zużycie 1800kWh.
W złotówkach będzie to odpowiednio 1800zł i 720zł czyli o ok.1tys.zł mniej :)

miloszenko
01-12-2012, 19:56
No to moze u mnie inna fizyka dziala, a moze to, ze wszystkie sciany mam z silki powodouje, ze korzystny mikroklimat utrzymuje sie dluzej niz gdzie indziej.

Rozumiem, ze ciepla woda z kapieli czy tez ludzki oddech ani grama wilgoci nie wytworzy :P

Pozdrawiam

nydar
01-12-2012, 20:37
Fizyka jest wszędzie taka sama.W Krakowie też.Tylko ty twierdzisz ,że mimo oddychania i kąpieli w powietrzu twojego domu jest mniej wilgoci niż na zewnątrz.Pane Hawranek tak se neda.:bash:

nydar
01-12-2012, 20:43
Arturo to ty zużywasz 10m3 ciepłej wody na miesiąc.Sporo chyba. 357L na dzień .Co ludzie nie wymyślą coby przeforsować jakieś rozwiązanie.

miloszenko
01-12-2012, 20:44
No coz, jakos bede zyl z ta anomalia:)

Pozdrawiam

Arturo72
01-12-2012, 20:51
Arturo to ty zużywasz 10m3 ciepłej wody na miesiąc.Sporo chyba. 357L na dzień .Co ludzie nie wymyślą coby przeforsować jakieś rozwiązanie.
Po prostu żyję normalnie i kąpię się w mieszkaniu a nie w hotelach czy u teściowych,na delegację nie wyjeżdżam :)
Kąpię się w wannie ok.110l(oczywiście wiadomo,że nie na max.) x3os,myje zęby w umywalce x3os,gole się w umywalce x1os,myję naczynia w zlewozywaku x3os.

Nie mam osobnego licznika tylko na cwu ale wody ogólnie zużywam 12-15m3/miesiąc.

miloszenko
01-12-2012, 20:54
Troche to dziwne, ze dom grzejesz pompa ciepla oszczadzajac nieco srodowisko, ale do mycia zuzywasz cieplej wody tyle, jakbys to srodowisko mial w glebokim powazaniu :P

I naprawde w wannie szybiej i lepiej sie umyjesz ?? :)

Pozdrawiam

nydar
01-12-2012, 21:05
Zużywając przeszło10m3 ciepłej wody na miesiąc nie da rady zużyć razem 12-15m3.Wyszło by znacznie więcej.Naciągasz coś do swojej teorii wyższości pompy ciepła nad innymi rozwiązaniami.

Arturo72
01-12-2012, 21:10
Troche to dziwne, ze dom grzejesz pompa ciepla oszczadzajac nieco srodowisko, ale do mycia zuzywasz cieplej wody tyle, jakbys to srodowisko mial w glebokim powazaniu :P

I naprawde w wannie szybiej i lepiej sie umyjesz ?? :)

Pozdrawiam
Może po prostu jestem inny ;)
Nie chcę rezygnować z komfortu mieszkania przez 40 lat w M kąpiąc się przez te lata tylko w wannnie,kosztem oszczędzania i obmywania się na szybko pod prysznicem w domu :)
Chcę płacić niskie rachunki bez pozbawiania się komfortu użytkowania domu.
Dla mnie i dla reszty rodziny kąpiel pod prysznicem zamiast wylegiwanie się w wannie jest zmniejszeniem komfortu życia jaki do tej pory mieliśmy.
Zgoda na takie coś była by zaprzeczeniem sensu zamiany mieszkania na dom.
Opcja "jedynie wanna w domu" została przegłosowana w głosowaniu i została jednomyślnie przyjęta bez głosu sprzeciwu ;)


Zużywając przeszło10m3 ciepłej wody na miesiąc nie da rady zużyć razem 12-15m3.Wyszło by znacznie więcej.Naciągasz coś do swojej teorii wyższości pompy ciepła nad innymi rozwiązaniami.
Policz dokładnie,chociaż u ciebie,który posiada specjalne,niewidoczne kanały przemieszczania się powietrza może być to nie za bardzo wiarygodne wyliczenie ;)

miloszenko
01-12-2012, 21:15
Tak to napisales jakby kapiel pod prysznicem byla mniej skuteczna :(

Swoja droga jak 3 osoby chca skorzystac po sobie z wanny to troche czasu na to trzeba, ja tyle czasu wieczorem nie mam.

Pozdrawiam

Arturo72
01-12-2012, 21:21
Tak to napisales jakby kapiel pod prysznicem byla mniej skuteczna :(

Swoja droga jak 3 osoby chca skorzystac po sobie z wanny to troche czasu na to trzeba, ja tyle czasu wieczorem nie mam.

Pozdrawiam
Nie chodzi o skuteczność kąpieli a komfort kąpieli :)
W moim przypadku 3 osoby to ok.1,5h czyli bez problemu ;)
Przykład dzisiejszy to tylko ja pozostałem "brudny" ;)
Teraz mam cwu na zawołanie ale w domu 300l styknie spokojnie.

nydar
01-12-2012, 21:38
Czyli aby uzasadnić sens montażu pompy ciepła i wykazać odpowiedni COP,to trzeba tyłki moczyć 1,5h/dobę.W innym przypadku dla ludzi myślących jednak o matce ziemi to ta pompa ni sensu ni uzasadnienia ekonomicznego nie ma.Jak byście się kąpali w wannie dwa razy dziennie to copy lepsze by wyszły.Rozważ to i podziel się wynikami.

Arturo72
01-12-2012, 21:48
Czyli aby uzasadnić sens montażu pompy ciepła i wykazać odpowiedni COP,to trzeba tyłki moczyć 1,5h/dobę.W innym przypadku dla ludzi myślących jednak o matce ziemi to ta pompa ni sensu ni uzasadnienia ekonomicznego nie ma.Jak byście się kąpali w wannie dwa razy dziennie to copy lepsze by wyszły.Rozważ to i podziel się wynikami.
Matka Ziemia nie płaci mi uposażenia i nie ona płaci mi za rachunki za użytkowanie domu...
Podobnym sposobem czyli przez cwu zniknął j-j,wielce obrażony.
Chcecie się chwalić niskimi rachunkami za użytkowanie domu,podawajcie również zużycie na cwu,łącznie z tym gdzie się kąpiecie bo wychodzi na to,że jest to podstawa bo wychodzi na to,że ludzie z domów 2,3 litrowych kąpią się głównie w hotelach na delegacjach a pozostała rodzina u rodziców...
Inaczej będzie to baaaardzo sztuczne i mało związane z prawdziwym zużyciem energii w domu.

miloszenko
01-12-2012, 21:57
Twoj przypadek pokazuje raczej znacznie wieksze zuzycie cieplej wody niz srednia. Jakos wszyscy dookola preferuja brac prysznic, i zuzycie wody jest wtedy znaczaco mniejsze.

Nie mozesz przeciez nikomu nic zazucac tylko dlatego, ze woli prysznic od moczenia w wannie. Wiele osob tu na forum ma zasobnik rczaej w oklicy 120-150 litrow, sa nawet tacy co maja 80, nie powiesz chyba, ze wszyscy zaklamuja wyniki ?

Swoja droga dziwie sie, ze przy takim zuzyciu CWU nie poszedles w solary...

Pozdrawiam

Arturo72
01-12-2012, 22:00
Swoja droga dziwie sie, ze przy takim zuzyciu CWU nie poszedles w solary...

Pozdrawiam
Najgłupsza głupota jaką mógłbym podjąć wg mnie to solary.
Przy opcji grzania prądem zamierzałem mieć min.140l zasobnik grzany wysoko:


Ogrzewanie będzie elektryczne tzn.piec elektryczny:
http://www.elterm.pl/pl/files/karta_ekw_major.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.elterm.pl%2Fpl %2Ffiles%2Fkarta_ekw_major.pdf)
+wodna podłogówka.
+bojler do cwu:
http://www.elektromet.com.pl/nordic-2400-elektronik/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.elektromet.com .pl%2Fnordic-2400-elektronik%2F)
lub jak kasa wg budżetu będzie na plus to do cwu zaszaleję i będzie coś tego typu:
http://www.abatronic.pl/pompa_ciepla_z_wentylacji.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.abatronic.pl%2 Fpompa_ciepla_z_wentylacji.html)

Ale już wtedy myślałem o pompie do cwu ;)
Po prostu matematyka i uznanie cwu jako znaczące zużycie energii bo nie wyjeżdżam na delegacje i nie kąpie się u rodziny ;)

nydar
01-12-2012, 22:06
Można sr..ć kasa,można oszczędnie i wygodnie pod prysznicem,można w rzece jak pogoda pozwoli .Myślę ,że prysznic jest w sam raz ni ze Szkocji ni z nowobogackiej Moskwy.Ty jesteś trochę ekstremalny.Przez to próbujesz coś udowodnić.Tylko co?Chyba tego copa.

Arturo72
01-12-2012, 22:14
Można sr..ć kasa,można oszczędnie i wygodnie pod prysznicem,można w rzece jak pogoda pozwoli .Myślę ,że prysznic jest w sam raz ni ze Szkocji ni z nowobogackiej Moskwy.Ty jesteś trochę ekstremalny.Przez to próbujesz coś udowodnić.Tylko co?Chyba tego copa.
Nie,copa przyjąłem bardzo pesymistycznie czyli 2,5 :)
Srać kasą nie sram,bo buduje tanio ;)
Nie zamierzam tak jak Ty udowadniać,że powietrze ma jeden,cudowny i niewidoczny kanał którym przepływa w domu,bez mieszania się i że wymiana 30m3/h w całym domu wystarczy i że bez WM z reku ma się 15kWh/m2 rok :)
j-j musi sobie pluć w twarz,że Cię nie poznał wcześniej :D

Już pisałem kiedyś,opatentuj ten pasywny bez rekuperatora w Twój sposób,będziesz bardzo bogaty ;)

nydar
01-12-2012, 22:24
Nie wiesz więc masz prawo się mylić.Spróbuj tak wentylować dom wtedy masz prawo komentować.Póki co milcz,bo nie wiesz o czym piszesz.
Co do solarów.To znowu gdzieś coś ale nie do końca.Od kwietnia do pażdziernika 200mb.pexa ogrzewa mój dom i daje CWU wymagającą czasami doładowania prądem.To wszystko za cenę 200mb.pexa i 800kg.betonu.Nie bądź w osądach taki ostateczny.O copie tego kolektora nawet nie napiszę bo jeszcze zejdziesz ,czego z całego serca nie życzę.

malux20
01-12-2012, 22:25
ile normowo [20stop] wyszłoby mi zużycia za listopad [szacunkowo na podstawie ostatniego tygodnia 180-200kwh wyszlo za cały miesiąc ?
w domu można przyjąć średnia temperatur 21,5 - 22,5 cała doba

Arturo72
01-12-2012, 22:28
Nie wiesz więc masz prawo się mylić.Spróbuj tak wentylować dom wtedy masz prawo komentować.Póki co milcz,bo nie wiesz o czym piszesz.
Co do solarów.To znowu gdzieś coś ale nie do końca.Od kwietnia do pażdziernika 200mb.pexa ogrzewa mój dom i daje CWU wymagającą czasami doładowania prądem.To wszystko za cenę 200mb.pexa i 800kg.betonu.Nie bądź w osądach taki ostateczny.O copie tego kolektora nawet nie napiszę bo jeszcze zejdziesz ,czego z całego serca nie życzę.
W innym wątku napisałem,że to bzdura i to podtrzymuje.
Mam czarną dachówkę ceramiczną na dachu,w lipcu w trakcie upałów ponad 30st.C,zainspirowany kolektorem dachowym jaśka, przez trzy tygodnie obserowałem temperaturę pod dachem i żadnych rewelacji nie było,dachówka od spodu nawet letnia nie była.
Być może Ty masz inne słońce i inne temperatury niż ja na Śląsku...lub konfabulujesz.

nydar
01-12-2012, 22:43
Bo ty nie rozumiesz zasad które grzeją jaśkowy dach i mój.Mój rozgrzewa się latem nawet do 80oC.Jaśkowy też pewnie.Twój nigdy się tak nie nagrzeje bo masz luźne płytki ceramiczne wentylowane konwekcją w te i z powrotem.A z 30oC to nie piszesz prawdy,bo takie dachówki-czarne w słoneczny dzień parzą.Mój radiator odbiera ciepło z połaci dachu nagrzanej nawet do 80oC a 65-70oC to norma.To nie konfabulacja a fizyka (potęga czarnego koloru)

malux20
01-12-2012, 22:47
od strony poddasza?

Arturo72
01-12-2012, 22:50
Bo ty nie rozumiesz zasad które grzeją jaśkowy dach i mój.Mój rozgrzewa się latem nawet do 80oC.Jaśkowy też pewnie.Twój nigdy się tak nie nagrzeje bo masz luźne płytki ceramiczne wentylowane konwekcją w te i z powrotem.A z 30oC to nie piszesz prawdy,bo takie dachówki-czarne w słoneczny dzień parzą.Mój radiator odbiera ciepło z połaci dachu nagrzanej nawet do 80oC a 65-70oC to norma.To nie konfabulacja a fizyka (potęga czarnego koloru)
Tak,moje czarne dachówki ceramiczne firmy Tondach są z innej planety niż Wasze hamerykańskie...dlatego nie nagrzewają się tak jak wasze...
Poniżej zdęcie moich czarnych dachówek ale czeskich nie hamerykańskich:D151864151863
Doprawdy nie rozumiem jak te dachówki są pod dachem zaledwie letnie a u was prawie wodę można na nich gotować.

nydar
01-12-2012, 23:02
No to jak nie wierzysz to osadź taką dachówkę w izolacji z pianki PUR (od spodu) wystaw na słońce i potem usiądź.Stawiam butelkę starki ,że nie dasz rady .Powierzchnia dachu w słoneczny dzień rozgrzewa się do bardzo wysokich temperatur rzędu 80oC,ale tylko wtedy gdy od spodu jest zaizolowana.W innym przypadku całą energie diabli wezmą a ściślej konwekcja.Trzeba tak dobrać odbiór tego ciepła (ilość cieczy lub powietrza)aby temp.połaci nie spadła zbytnio.To są kolektory niskotemperaturowe ,najbardziej wydajne .Ty masz rzeszoto ceramiczne.Nigdy nie osiągniesz odpowiednich temperatur.

qubic
01-12-2012, 23:36
ja tu czytam że dla dziwacznie pojmowanej oszczędności Arturo całą rodzinę moczy w gorącej wodzie i nadmiernie zużywa zasoby czystej wody na Śląsku...nieładnie i nieekologicznie :eek: to już lepiej było ten EKO ;)groszek spalać

Arturo72
01-12-2012, 23:42
ja tu czytam że dla dziwacznie pojmowanej oszczędności Arturo całą rodzinę moczy w gorącej wodzie i nadmiernie zużywa zasoby czystej wody na Śląsku...nieładnie i nieekologicznie :eek: to już lepiej było ten EKO ;)groszek spalać
Ale ja powtarzam,przede wszystkim komfort a ekogroszkiem komfortu nie zaznam,nawet na Śląsku w zagłębiu ekogroszka :)
Czy Wy dla oszczędnosci paru zł dacie się ogolić na łyso lub dacie sobie zamontować kable na całe życie ?

miloszenko
01-12-2012, 23:54
Arturo, masz komfortowy system grzania CWU, ale nie chcesz chyba powiedziec, ze moczenie w wannie jest komfortowe, no chyba, ze wczesniej wziales prysznic i do wanny idziesz czysty.

Wydaje mi sie, ze Ty nawet jakbys mial potrzebe wziecia szybkiego prysznica to z niego nie skorzystasz.

Pozdrawiam

qubic
01-12-2012, 23:56
ale sam przyznasz że to zużycie wody u ciebie jest zastanawiające,dlatego wszyscy się dziwią

Arturo72
01-12-2012, 23:58
ale sam przyznasz że to zużycie wody u ciebie jest zastanawiające,dlatego wszyscy się dziwią
Ci,kórzy się dziwią,czy macie w mieszkaniu/domu wannę ?
Jeśłi macie to czemu kąpiecie się pod prysznicem ?

qubic
01-12-2012, 23:58
nydar planujesz podać parametry powietrza w domu przy twoim rozwiązaniu WM? jak z co2? i ogólne odczucia domowników np. po nocy

Arturo72
02-12-2012, 00:01
Arturo, masz komfortowy system grzania CWU, ale nie chcesz chyba powiedziec, ze moczenie w wannie jest komfortowe, no chyba, ze wczesniej wziales prysznic i do wanny idziesz czysty.

Wydaje mi sie, ze Ty nawet jakbys mial potrzebe wziecia szybkiego prysznica to z niego nie skorzystasz.

Pozdrawiam
Zdecydowanie moczenie się w wannie jest dla mnie komfortowe,ostatnio żona zakupiła specjalne różyczki zapachowe,które rozpuszczają się w wodzie ;)
Czyżbyście nie znali tego uczucia ?
W wannie przemyślam sobie na spokojnie plany na dzień nastęny,bez stresu,gorąca woda i takie tam :)

qubic
02-12-2012, 00:05
ja na razie trzymam się wersji macho i preferuję szybki prysznic ale kto wie może będę się moczył w różyczkach jak już się wybuduję :lol2:

nydar
02-12-2012, 08:38
nydar planujesz podać parametry powietrza w domu przy twoim rozwiązaniu WM? jak z co2? i ogólne odczucia domowników np. po nocy

Planuje wykonanie badania powietrza ale CO2 niejako przy okazji.Obawiam się innych ,,dodatków" w powietrzu.Co do odczuć.Jakie mogą być odczucia kogoś co się przeprowadził z blokowiska do lasu.Na pewno nikogo głowa nie boli i nie jest senny..Wchodząc do domu po pracy nie czuć dziwnych zapachów.Normalny zapach przewietrzonego pomieszczenia.

Liwko
02-12-2012, 09:43
U mnie na 3 osoby idzie całej wody 10-12m3 miesięcznie. Nie wiem ile z tego jest CWU, grzeję ją do 47*.
Odnośnie prysznica. Ja osobiście bardziej go wolę niż kąpiel w wannie, żona na odwrót. Natomiast od dwóch miesięcy mam rękę w gipsie i niestety tylko wanna mnie ratuje. To tak odnośnie dla tych, co nie planują wanny w domu. Ale szczerze mówiąc to już tęsknie za prysznicem.

Andrzej.K
02-12-2012, 11:44
Co Was z tymi 30tys.zł ? Ja za swoją zapłaciłem 16tys.zł ;)
Podgrzanie wody kosztuje wg mniej optymistycznych danych o 2,5 raza mniej niż bezpośrednio prądem :)
W moim przypadku czyli roczne zużycie ok.4500kWh daje zużycie 1800kWh.
W złotówkach będzie to odpowiednio 1800zł i 720zł czyli o ok.1tys.zł mniej :)


To solary się bardziej opłacają.

R&K
02-12-2012, 12:53
Matka Ziemia nie płaci mi uposażenia i nie ona płaci mi za rachunki za użytkowanie domu...
Podobnym sposobem czyli przez cwu zniknął j-j,wielce obrażony.
Chcecie się chwalić niskimi rachunkami za użytkowanie domu,podawajcie również zużycie na cwu,łącznie z tym gdzie się kąpiecie bo wychodzi na to,że jest to podstawa bo wychodzi na to,że ludzie z domów 2,3 litrowych kąpią się głównie w hotelach na delegacjach a pozostała rodzina u rodziców...
Inaczej będzie to baaaardzo sztuczne i mało związane z prawdziwym zużyciem energii w domu.

wiec żeby nie było ....
moje podliczniki do CWU i WM
16 pazdziernika
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=151921&d=1354448607

30 listopada
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=151914&d=1354448268

01 grudnia
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=151917&d=1354448285

podlicznik po lewej jest od CWU - 140 l grzane do 65 stopni 2x dziennie w taniej taryfie
po prawej od WM

Arturo72
02-12-2012, 13:54
To solary się bardziej opłacają.
Naprawdę ? Solarami także można ogrzewać dom w zimie ?
Zbiją zużycie na ogrzewanie z 5000kWh na 2000kWh w sezonie ?
W złotówkach będzie to odpowiednio z 2000zł na 800zł czyli kolejny 1,2tys.zł do przodu.
Bo maszynka za 16tys.zł to robi ;)
Razem z cwu nazbiera się tego ok.2300zł rocznie mniej od grzania bezpośrednio prądem.

nydar
02-12-2012, 14:40
Można i za 20000PLN. Co z tego wynika.NIE WARTO.Ale można za 1000PLN przy copie 100 .A wtedy to już warto i to bardzo.

R&K
02-12-2012, 15:08
Bo maszynka za 16tys.zł to robi ;)
Razem z cwu nazbiera się tego ok.2300zł rocznie mniej od grzania bezpośrednio prądem.

koszt standardowej 140 l maszynki to 599 zł , montaż we własnym zakresie lub za 50-100 zł
zużycie za caly listopad 2+2 (w tym noworodek) 154,2 kWh co daje rocznie poniżej 2000kWh

......

jasiek71
02-12-2012, 15:18
zużycie za caly listopad 2+2 (w tym noworodek) 154,2 kWh co daje rocznie poniżej 2000kWh

......
z tym się w pełni zgodzę bo taka jest przeciętna w normalnie użytkowanym domu...
ja mam prawie połowę mniej z wiadomych powodów ...
te 4000kwh to tylko dla Arturo ...:yes:
no..., może jeszcze paru innych co muszą jakoś uzasadnić ekonomicznie zakup PC czy solarów ...:cool:

Arturo72
02-12-2012, 16:23
z tym się w pełni zgodzę bo taka jest przeciętna w normalnie użytkowanym domu...
ja mam prawie połowę mniej z wiadomych powodów ...
te 4000kwh to tylko dla Arturo ...:yes:
no..., może jeszcze paru innych co muszą jakoś uzasadnić ekonomicznie zakup PC czy solarów ...:cool:
Poniżej moje rozliczenie za wodę,wychodzi średnio 12m3 miesiąc i 400l/dobę:
152005

Nie wiem ile jest w tym cwu ale spłuczkę mam nastawioną na min. i nie chodzę co godzinę ;)

Brygada RR
02-12-2012, 17:29
Zdecydowanie moczenie się w wannie jest dla mnie komfortowe,ostatnio żona zakupiła specjalne różyczki zapachowe,które rozpuszczają się w wodzie ;)
Czyżbyście nie znali tego uczucia ?
W wannie przemyślam sobie na spokojnie plany na dzień nastęny,bez stresu,gorąca woda i takie tam :)

Wiesz Arturo tak żebyś wiedział jeśli moczysz cię codziennie z tymi "różyczkami" + szampon + żel to wiesz ile chemii wchłaniasz poprzez skórę do swojego organizmu, a potem wszyscy się dziwią że mają jakieś raczysko czy co innego. A z czego to się bierze! Niezłą chemiczną masz zupę! Dlatego twierdzę że prysznic jest zdrowszy. To tak bez złośliwości, przemyśl to!

jasiek71
02-12-2012, 17:42
Poniżej moje rozliczenie za wodę,wychodzi średnio 12m3 miesiąc i 400l/dobę:

Nie wiem ile jest w tym cwu ale spłuczkę mam nastawioną na min. i nie chodzę co godzinę ;)

moje za ten sam okres 19,59m3 i 217 L na dobę...
czyli za wodę płacę o połowę mniej od ciebie :yes:

żeby było ciekawiej ...
od 1,07, 2012 do 2,12,2012 czyli pięć miesięcy z mojego bojlera ( 80 L ) zostało pobrane 7087 L wody co daje średnio ok. 47 L na dobę ...



i co mam sobie pompę kupić żeby coś udowadniać...

Arturo72
02-12-2012, 18:26
i co mam sobie pompę kupić żeby coś udowadniać...
Mnie nie interesuje sprzęt a`la "pomysłowy Dobromirek" ;)

malux20
02-12-2012, 18:29
jasiu każdy z nas coś udowodni
masz 30 m2 więcej m3 pewnie minimalnie więcej jesli nie mniej
a ze zużyciem na grzanie prawie dochodze ciebie tylko że ty masz tempo dobowe a ja tygodniowe
ale oczywiście co kto lubi

מרכבה
02-12-2012, 18:53
Dorzucę jeszcze parę groszy w związku z wentylacją:
Dlaczego tutaj - z prostego powodu - jedynie posiadacze mało litrowych domów skręcają swoją WM prawie do zera.

Brawo też to zauważyłem ...
Dla tego do obliczeń przyjmuję 300 metrów sześciennych powietrza na godzinę w jedną stronę łącznie 600
300 wdmuchiwane i 300 wywiewane ... dla tego że jak się strumienie wentylacyjne równoważą to nie ma strat...
ile tego jest koło 8 watów na stopień grzebałem pół dnia aby ten wzór wydobyć na to jak to się liczy itp...
bo w programach OCZ czy jakoś im tak jak to wodotryski mają
widzisz nic nic nic ... suche liczby.

Wiecie co zastosował bym pompę ciepła taką jak Arturo 72 ale potrzeba mi jeszcze jednego spólnika lub dwóch co mają takie domostwa.
co jest nie realne :(
dla tego każdy przypadek jest indywidualny... stąd nie narzucam nikomu rozwiązania do grzania ciepłej wody.
Jak by ktoś zauważył to tylko rozważam swój przypadek ..
Nie zastosuje kolektora pod dachowego dla tego że;
ścianę szczytową mam do południa. Od zachodu jest już cień i to nie jest to

nydar
02-12-2012, 19:46
Szczytowa południowa ściana to dobra ściana.Można zrobić kolektorek bardzo wydajny na wczesną jesień i wiosnę.Bardziej wydajny od dachowego w tym okresie.W lecie tej energii jest i tak za dużo,więc niekorzystny kąt jest nieistotny.Niejako w bonusie może chodzić na grawitacji.Wtedy dopiero copem błyśniesz.:yes:

מרכבה
02-12-2012, 20:09
Mam okazję aby to w projekt wprowadzić i muszę troszkę poczytać co i jak bo na razie zielony jestem.
fakt dach jest musztardowy z połaciami 45/20st oś dachu własnie na południowy wschód wychodzi...
Tylko blacha tyan cynk z czarnym może być kłopot ale śliwa? jeszcze ponoć lepsza...

qubic
02-12-2012, 20:13
Szczytowa południowa ściana to dobra ściana.Można zrobić kolektorek bardzo wydajny na wczesną jesień i wiosnę.Bardziej wydajny od dachowego w tym okresie.W lecie tej energii jest i tak za dużo,więc niekorzystny kąt jest nieistotny.Niejako w bonusie może chodzić na grawitacji.Wtedy dopiero copem błyśniesz.:yes:
a jak w zarysie musiałby wyglądać projekt takiego kolektorka na ścianę południową?

nydar
02-12-2012, 20:54
Rury kolektorowe 2'' w poziomie połączone 1/2'' w układzie Tihelmana.Taka leżąca drabina.Samo się będzie regulowało.Jak się nagrzeje to woda krąży .Jak wystygnie to przestanie.Bufor ciut wyżej trzeba dać i to wszystko.Całość można upakować w warstwie izolacji zewnętrznej(wyrzeźbić rowki 50mm szerokie,zakleić betonem,założyć siatkę,otynkować ,pomalować na jakże modny teraz grafitowy kolor.I z 9m2 radiatora co roku 2000kWh za fri.A jak kiedyś(pewnie w nie dalekiej przyszłości) państwo podatek od solarów wprowadzi,to ty nic nie masz,bo nic ci z dachu nie wystaje:D

qubic
02-12-2012, 21:07
jeśli już mówimy o drabinach ,to miałbyś plan na tą ścianę z drabiną?:yes:
może być na priva

https://lh5.googleusercontent.com/-NM2bVu3sh2g/ULuVAoJPReI/AAAAAAAAAMk/InijVYCOklI/s720/DSC_7095.jpg

ravbc
02-12-2012, 21:08
Tak położony kolektor po paru latach IMHO "sam" z tej izolacji wylezie - różnice rozszerzalności cieplnej przy niemałych temperaturach tego układu dadzą o sobie znać. Bym te rury do jakiejś blachy zamocował (choć tu też trzeba zwracać uwagę jak to będzie pracowało) i na dodatek przykrył jaką szybką.

nydar
02-12-2012, 21:43
Śliczna energooszczędna bryła.:).Z lewej albo prawej strony podłużnego przeszklenia .W zależności od układu pomieszczeń na piętrze.Na wysokości pierwszego piętra bo jakieś krzaki rosną .Oczywiście,że trzeba to przymocować bo samo wylezie.Nie obawiał bym się że popęka betonowy radiator.Trzeba dodać plastyfikator,a jak popęka to i tak nie ma to znaczenia.Izolacja zrekompensuje rozszerzanie.Można dać szybę,tylko po co ?Dom gotowy nic więcej z tym ciepłem nie zrobisz,tylko do CWU.Dwa pasy grafitowego koloru po obu stronach przeszklenia dla symetrii i wszystko.Jak nie ma warunków do grawitacji to zamontować najmniejszą pompkę .Ściana w kolorze grafitu wystawy południowej nagrzewa się o tmp.+70oC.Przy lekkim mrozie -5oC nagrzewa się o +35-40oC.Z szybą dałbym spokój bo izolacja(o ile jest styropian)może się stopić.

qubic
02-12-2012, 22:07
wOw jak mówią w ameryce :) masz wszystko przemyślane .mam jeszcze ładny ,płaski,czarny dach nachylony na południe ok 60m2 do wykorzystania :D.dzięki za twoją myśl

jasiek71
03-12-2012, 10:11
a ze zużyciem na grzanie prawie dochodze ciebie tylko że ty masz tempo dobowe a ja tygodniowe
ale oczywiście co kto lubi
przecież ja swojego zużycia na CO nie podaję żeby coś udowadniać a tylko aby było odniesienie...
swoją chałupę budowałem 11 lat temu, teraz było by zupełnie inaczej ale przecież nie będę jej burzył żeby coś udowodnić...
dom jest wygodny i w doopę nie marzniemy a że trochę prądożerny w porównaniu z waszymi, jak dla mnie jest do zaakceptowania...
zrobi się jeszcze parę usprawnień co by za bardzo nie odstawać i będzie gites ...:yes:

co do CWU to Arturo wszystkich mierzy swoją miarą ...
a ja swoją ...:cool::D

Andrzej.K
03-12-2012, 17:35
Naprawdę ? Solarami także można ogrzewać dom w zimie ?
Zbiją zużycie na ogrzewanie z 5000kWh na 2000kWh w sezonie ?
W złotówkach będzie to odpowiednio z 2000zł na 800zł czyli kolejny 1,2tys.zł do przodu.
Bo maszynka za 16tys.zł to robi ;)
Razem z cwu nazbiera się tego ok.2300zł rocznie mniej od grzania bezpośrednio prądem.

Mi na razie na papierku wychodzi zapotrzebowanie na ciepło 4011 kwh. na 191 m2 Na sezon teraz trzeba policzyć zyski bytowe. TV komputery kuchenka pralka to zużycie na poziomie 180 kwh na miesiąc. Zakładając 70 % ciepła z urządzeń daje jakieś 3200 kwh na sezon zapotrzebowania. Dalej nie widzę sensu montażu PC. Bo za 16 tyś zł przy - 16 c lub niższej temp. nie uzyskamy cop 2,5. Do tego potrzebne są odwierty lub inne zabiegi . A samo to dużo pochłonie kasy.
Do tego kominek może zbić koszta ogromnie . Co do zużycia wody. Kiedyś nie miałem zmywarki i miałem zużycie 18-19 m3 ze zmywarką mam 10-11 m3. W rachunkach to wyglądało tak. Płaciłem czynsz w tym woda zakupiłem zmywarkę , za 1200 zł, po roku użytkowania Właśnie za wodę dostałem zwrot nadpłaconego czynszu w wysokości 1380 zł. Właśnie za wodę.
Jak chce się zbić koszty to jednym z najtańszych rozwiązań jest drewno.

U mnie PC się nie opłaca. przynajmniej tak wychodzi z obliczeń...

מרכבה
03-12-2012, 20:36
Ale to jest średnia sezonowa...
Lepiej sprawdzić moc potrzebną do ogrzania np przy -30

jbloch
03-12-2012, 20:41
Mi na razie na papierku wychodzi zapotrzebowanie na ciepło 4011 kwh. na 191 m2 Na sezon teraz trzeba policzyć zyski bytowe. TV komputery kuchenka pralka to zużycie na poziomie 180 kwh na miesiąc. Zakładając 70 % ciepła z urządzeń daje jakieś 3200 kwh na sezon zapotrzebowania. Dalej nie widzę sensu montażu PC. Bo za 16 tyś zł przy - 16 c lub niższej temp. nie uzyskamy cop 2,5. Do tego potrzebne są odwierty lub inne zabiegi . A samo to dużo pochłonie kasy.
Do tego kominek może zbić koszta ogromnie . Co do zużycia wody. Kiedyś nie miałem zmywarki i miałem zużycie 18-19 m3 ze zmywarką mam 10-11 m3. W rachunkach to wyglądało tak. Płaciłem czynsz w tym woda zakupiłem zmywarkę , za 1200 zł, po roku użytkowania Właśnie za wodę dostałem zwrot nadpłaconego czynszu w wysokości 1380 zł. Właśnie za wodę.
Jak chce się zbić koszty to jednym z najtańszych rozwiązań jest drewno.

U mnie PC się nie opłaca. przynajmniej tak wychodzi z obliczeń...
Na razie na papierku to ci wychodzi nieźle , poczekajmy jak rzeczywistość zweryfikuje twoje papierkowe obliczenia.
Ja mam PC montowaną temi ręcami, gruntową całość łącznie za 12 tyś, i ciepła mam tyle ile chcę i w takiej ilości jakiej chcę.Policz sobie ten wkład kominkowy , komin,obróbkę komina na dachu , właz dla kominiarza ,jakaś ławeczka dla kominiarza, jakiś składzik na sezonowane drewno opałowe, co jakieś dwa lata malowanie salonu (wszak będzie jednocześnie kotłownią )o ciepłej wodzie nie zapominajmy, na pewno taniej to ci nie wyjdzie o bezobsługowości źródła ciepła jakim jest PC też nie należy zapominać.

klaudiusz_x
03-12-2012, 20:49
.Policz sobie ten wkład kominkowy , komin,obróbkę komina na dachu , właz dla kominiarza ,jakaś ławeczka dla kominiarza, jakiś składzik na sezonowane drewno opałowe, co jakieś dwa lata malowanie salonu (wszak będzie jednocześnie kotłownią )o ciepłej wodzie nie zapominajmy, na pewno taniej to ci nie wyjdzie o bezobsługowości źródła ciepła jakim jest PC też nie należy zapominać.

Komin to nieporozumienie. W razie braku prądu, zwykła butla 11kg zda egzamin.

miloszenko
03-12-2012, 21:06
Mi na razie na papierku wychodzi zapotrzebowanie na ciepło 4011 kwh. na 191 m2 Na sezon teraz trzeba policzyć zyski bytowe. TV komputery kuchenka pralka to zużycie na poziomie 180 kwh na miesiąc. Zakładając 70 % ciepła z urządzeń daje jakieś 3200 kwh na sezon zapotrzebowania. Dalej nie widzę sensu montażu PC.

No wlasnie przy dobrej izolacji i szczelnosci domu naprawde zyski bytowe zaczynaja miec ogromne znaczenie. Ja prowadze wstepne przygotowanid do domu ok 70-80 m2, i wychodzi, ze przy 4 osobach zyski pokrywaja straty :). W takiej sytuacji to najlepiej byloby jak najtaniej zrobic ogrzewanie niecentralne, kable sa super ale jakbym mial za pare lat sprzedawac to juz mnie ciarki przechodza jak sbie wyobraze te rozmowy z kupcami, ze to na prad i wiele nie kosztuje :P

W takim wypadku pewnie pojde w wodna podlogowke i Kospela, a zeby sie COP 1 nie przejmowac do salonu walne klime z inwerterem i bede mial 80% sezonu grzewczego COP jak Arturo :P, tylko ze ja bede mial latm klime a on nie :P

Caly system (pod warunkiem wykonania podlogowki samemu powinien zamknac sie w ok. 8 tys., a biorac pod uwage jego zalety (polaczenie klimy i podlogowki daje praktycznie wszystkie zalety dowolnych systemow razem wzietych) powinno byc w miare tanio i super wygodnie.

Swoja droga czekam caly czas az ktos podobnie podejdzie tam do ogrzewania, jakos do tej pory nikt nie wrzucil od razu kabli/wodnej podlogowki i klimy. ZIelony ogrod i Kbab dolozyli troche juz po wybudowaniu, w obu przypadkach inwestorzy sa dosc zadowoleni, ale czas pokaze :)

Pozdrawiam

jbloch
03-12-2012, 21:13
No wlasnie przy dobrej izolacji i szczelnosci domu naprawde zyski bytowe zaczynaja miec ogromne znaczenie. Ja prowadze wstepne przygotowanid do domu ok 70-80 m2, i wychodzi, ze przy 4 osobach zyski pokrywaja straty :). W takiej sytuacji to najlepiej byloby jak najtaniej zrobic ogrzewanie niecentralne, kable sa super ale jakbym mial za pare lat sprzedawac to juz mnie ciarki przechodza jak sbie wyobraze te rozmowy z kupcami, ze to na prad i wiele nie kosztuje :P

W takim wypadku pewnie pojde w wodna podlogowke i Kospela, a zeby sie COP 1 nie przejmowac do salonu walne klime z inwerterem i bede mial 80% sezonu grzewczego COP jak Arturo :P, tylko ze ja bede mial latm klime a on nie :P

Caly system (pod warunkiem wykonania podlogowki samemu powinien zamknac sie w ok. 8 tys., a biorac pod uwage jego zalety (polaczenie klimy i podlogowki daje praktycznie wszystkie zalety dowolnych systemow razem wzietych) powinno byc w miare tanio i super wygodnie.

Swoja droga czekam caly czas az ktos podobnie podejdzie tam do ogrzewania, jakos do tej pory nikt nie wrzucil od razu kabli/wodnej podlogowki i klimy. ZIelony ogrod i Kbab dolozyli troche juz po wybudowaniu, w obu przypadkach inwestorzy sa dosc zadowoleni, ale czas pokaze :)

Pozdrawiam
Kable/wodna podłodówka i klima wyjdzie drożej niż PC, po co komplikować.A z tymi zyskami bytowymi , to owszem prawda , ale druga strona tej prawdy to taka że jak jesteś źródłem ciepła to ścianie jest ciepło a tobie zimno , i mimo że w domu masz np 21 stopni to jest zimno i trzeba dogrzewać.

jasiek71
03-12-2012, 21:27
A z tymi zyskami bytowymi , to owszem prawda , ale druga strona tej prawdy to taka że jak jesteś źródłem ciepła to ścianie jest ciepło a tobie zimno , i mimo że w domu masz np 21 stopni to jest zimno i trzeba dogrzewać.
nie do końca...
jak ściana nie akumuluje ciepła to nie będzie od niej zimno, dla próby wleź do pudełka ze styropianu na mrozie ...

jbloch
03-12-2012, 21:33
nie do końca...
jak ściana nie akumuluje ciepła to nie będzie od niej zimno, dla próby wleź do pudełka ze styropianu na mrozie ...
Ok , w twoim przypadku (PUSTAKI STYROPIANOWE) masz rację ,ale zauważ że większość inwestorów buduje z np.silki bo ma dużą masę i akumuluje ciepło- a tam już te zjawisko wystepuje

Maron79
03-12-2012, 21:34
W takim wypadku pewnie pojde w wodna podlogowke i Kospela, a zeby sie COP 1 nie przejmowac do salonu walne klime z inwerterem i bede mial 80% sezonu grzewczego COP jak Arturo :P, tylko ze ja bede mial latm klime a on nie :P

Caly system (pod warunkiem wykonania podlogowki samemu powinien zamknac sie w ok. 8 tys., a biorac pod uwage jego zalety (polaczenie klimy i podlogowki daje praktycznie wszystkie zalety dowolnych systemow razem wzietych) powinno byc w miare tanio i super wygodnie.

Swoja droga czekam caly czas az ktos podobnie podejdzie tam do ogrzewania, jakos do tej pory nikt nie wrzucil od razu kabli/wodnej podlogowki i klimy. ZIelony ogrod i Kbab dolozyli troche juz po wybudowaniu, w obu przypadkach inwestorzy sa dosc zadowoleni, ale czas pokaze :)

Pozdrawiam

Witam!
Dawno mnie tu nie było!
Ostatnio też mi wpadła myśl, żeby zamiast kominka zamontować w salonie klimę z funkcją grzania zamiast kominka. Muszę się zorientować, ile by mnie taka przyjemność kosztowała, ale myślę, że ma to sens. Może ktoś doradzi jaki klimatyzator zamontować?

מרכבה
03-12-2012, 21:36
Aj jakieś teorie tworzycie
Takie same jak z tym że dom ocieplony potrzebuje więcej grzania i dłuższy sezon grzewczy
niż niby zwykły...
Dobrze że stare super ceglane chałupy miały ciepłe ściany pełne cudnych grzybków
bo takie ciepłe były że cho cho....
Dobra jak ktoś jest taki uparty to jest zima proszę bardzo
trampeczki koszulka cienkie spodnie po co się ubierać i tak ciało grzeje...
Nie kuma jeden z drugim :P że zwiększanie oporu cieplnego prowadzi do stabilizacji temperatury
np w przegrodzie
I temperatura przegrody będzie zgoła taka jak temperatura powietrza
a nie jak w cegłach 10st i grzyb !
Po mimo że kakokyfer ma 90st a piec mało się nie stopi...

Klima z funkcją grzania to jest PPC ...

jbloch
03-12-2012, 21:36
Komin to nieporozumienie. W razie braku prądu, zwykła butla 11kg zda egzamin.
Pewnie butla gazu załatwi sprawę ,ale jak ktoś chce klasyczny kominek to bez komina raczej ciężko.Ja osobiście uważam ,że we współczesnym energooszczędnym domu komin jakikolwiek to nieporozumienia , zupełnie jak kurna chata.

miloszenko
03-12-2012, 21:41
Napisalem, ze taki system bedzie kosztowal ok. 8 tys, wiec skad stwierdzenie, ze wyjdzie drozej niz PC ?

Pozdrawiam

miloszenko
03-12-2012, 21:42
Witam!
Dawno mnie tu nie było!
Ostatnio też mi wpadła myśl, żeby zamiast kominka zamontować w salonie klimę z funkcją grzania zamiast kominka. Muszę się zorientować, ile by mnie taka przyjemność kosztowała, ale myślę, że ma to sens. Może ktoś doradzi jaki klimatyzator zamontować?

LG z inverterem mozesz dostac spokojnie za 3 tys plus montaz.

Zapytaj Zielony Ogrod, jest tez watek kto ma klime...

Pozdrawiam

qubic
03-12-2012, 21:42
No wlasnie przy dobrej izolacji i szczelnosci domu naprawde zyski bytowe zaczynaja miec ogromne znaczenie. Ja prowadze wstepne przygotowanid do domu ok 70-80 m2, i wychodzi, ze przy 4 osobach zyski pokrywaja straty :). W takiej sytuacji to najlepiej byloby jak najtaniej zrobic ogrzewanie niecentralne, kable sa super ale jakbym mial za pare lat sprzedawac to juz mnie ciarki przechodza jak sbie wyobraze te rozmowy z kupcami, ze to na prad i wiele nie kosztuje :P

W takim wypadku pewnie pojde w wodna podlogowke i Kospela, a zeby sie COP 1 nie przejmowac do salonu walne klime z inwerterem i bede mial 80% sezonu grzewczego COP jak Arturo :P, tylko ze ja bede mial latm klime a on nie :P

Caly system (pod warunkiem wykonania podlogowki samemu powinien zamknac sie w ok. 8 tys., a biorac pod uwage jego zalety (polaczenie klimy i podlogowki daje praktycznie wszystkie zalety dowolnych systemow razem wzietych) powinno byc w miare tanio i super wygodnie.

Swoja droga czekam caly czas az ktos podobnie podejdzie tam do ogrzewania, jakos do tej pory nikt nie wrzucil od razu kabli/wodnej podlogowki i klimy. ZIelony ogrod i Kbab dolozyli troche juz po wybudowaniu, w obu przypadkach inwestorzy sa dosc zadowoleni, ale czas pokaze :)

Pozdrawiam

ja tak zrobiłem jak napisałeś i niestety zostałem mocno zrugany najbardziej przez Arturo :P

miloszenko
03-12-2012, 21:43
Klima z funkcją grzania to jest PPC ...

Tutaj smiem sie nie zgodzic. Zastanow sie skad bierze powietrze jedno i drugie...

Pozdrawiam

qubic
03-12-2012, 21:44
Może ktoś doradzi jaki klimatyzator zamontować?

rzuć okiem na Alle Beko za 1,7k

מרכבה
03-12-2012, 21:47
miloszenko tylko wiedz jedno
buczy to i huczy okrutnie ! wiem co piszę bo mam taką... akurat nie swoją ale wiem jak to działa
Ma to sobie jednostkę zewnętrzną... w lecie chłodzi w zimie grzeje i na taką pogodę jest dobre
ale wymaga opieki itp..
Jak by do tego podłączyć żwirowca to by chodziło cały sezon, a tak nie jest
dmucha dobrze, wygodne na pilota, ustawiasz temp i cieszysz się że działa...


Nie ważne skąd bierze ważne jak działa...
działa tak jak lodówki, klima w aucie, na http://pl.wikipedia.org/wiki/Cykl_Carnota
A że sobie to nazwiesz jak sobie chcesz... :lol2::lol2:

Arturo72
03-12-2012, 21:53
walne klime z inwerterem i bede mial 80% sezonu grzewczego COP jak Arturo :P, tylko ze ja bede mial latm klime a on nie :P

Pozdrawiam
No jak nie jak tak ;)
Będę miał albo chłodzenie pasywne przez podłogówkę albo aktywne przez klimakonwertor :)

Klima z funkcją grzania to jest PPC ...
Dokładnie,jeno powietrze-powietrze :)

miloszenko
03-12-2012, 21:59
Arturo, jesli twierdzisz, ze podlogowka uzyskasz taki sam efekt jak klima, to pewnie masz racje, w koncu jestes olimpem :P

Ta Twoja klima z podlogi nic nie da jak CI sie w srodku lata zwali 15 osob do salonu :P chocby nie wiem ile KW miala. Podlogowka jest dobra zeby ja jesienia wystartowac i toczyc caly okres grzewczy. Ciekaw jestem jaka temp. podlogi musisz uzyskac, zeby faktycznie chlodzilo w skonczonym czasie, no i czy wtedy dalej na boso bys po niej chodzil :P

Pozdrawiam

miloszenko
03-12-2012, 22:01
Nie ważne skąd bierze ważne jak działa...
działa tak jak lodówki, klima w aucie, na http://pl.wikipedia.org/wiki/Cykl_Carnota
A że sobie to nazwiesz jak sobie chcesz... :lol2::lol2:

To znajdz mi prosze PPC za w cenie 3 tys PLN, sterowalna (nie tylko 0 % albo 100% mocy). Skoro to to samo to czemu kosztuje 3 razy tyle co klima ?

Pozdrawiam

Arturo72
03-12-2012, 22:02
Arturo, jesli twierdzisz, ze podlogowka uzyskasz taki sam efekt jak klima, to pewnie masz racje, w koncu jestes olimpem :P

Ta Twoja klima z podlogi nic nie da jak CI sie w srodku lata zwali 15 osob do salonu :P chocby nie wiem ile KW miala. Podlogowka jest dobra zeby ja jesienia wystartowac i toczyc caly okres grzewczy. Ciekaw jestem jaka temp. podlogi musisz uzyskac, zeby faktycznie chlodzilo w skonczonym czasie, no i czy wtedy dalej na boso bys po niej chodzil :P

Pozdrawiam
Dlatego rozważam prędzej klimakonwektor,chociaż w mojej parterówce nie przewiduję upałów :)

qubic
03-12-2012, 22:02
Arturo przy tej ilości wody którą zużywasz to mógłbyś ogrzewać dom zużytą wodą z wanny :rolleyes:

nydar
03-12-2012, 22:03
Raczej w kaloszach bo się wykropli,bo musi.

miloszenko
03-12-2012, 22:04
Czyli juz chlodzenie pasywne wykluczasz po 1 moim argumencie ? I po co bylo pisac, zaklinasz ta swoja PC jakby prala, sprzatala i gotowala :P

Arturo72
03-12-2012, 22:08
Czyli juz chlodzenie pasywne wykluczasz po 1 moim argumencie ? I po co bylo pisac, zaklinasz ta swoja PC jakby prala, sprzatala i gotowala :P
Nie wykluczam dopóki nie użyję.Mało jest opinii na ten tamat dlatego wolę wypowiadać się po lekku ;)
Ważne jest,że jest opcja chłodzenia i tyle.

Arturo przy tej ilości wody którą zużywasz to mógłbyś ogrzewać dom zużytą wodą z wanny :rolleyes:
Za wygodny jestem na pomysły "dobromirków" ;)
Nie lubię także z g..na kręcić bicza ;)

fotohobby
03-12-2012, 22:22
To znajdz mi prosze PPC za w cenie 3 tys PLN, sterowalna (nie tylko 0 % albo 100% mocy). Skoro to to samo to czemu kosztuje 3 razy tyle co klima ?

Pozdrawiam

Może dlatego, że działa też w trochę niższych temperaturach i jednak nie jako P-P, tylko P-W. ?
I może oddaje trochę więcej mocy ?
I grzeje CWU ?

Natomoiast sama idea grzania jest taka sama - cykl Carnota właśnie

miloszenko
03-12-2012, 22:30
Może dlatego, że działa też w trochę niższych temperaturach i jednak nie jako P-P, tylko P-W. ?
I może oddaje trochę więcej mocy ?
I grzeje CWU ?

Natomoiast sama idea grzania jest taka sama - cykl Carnota właśnie

To bylo pytanie retoryczne. Chodzilo mi o to, ze PPC pobiera powietrze z zewnatrz a klima typu split wymienia energie z wykorzystaniem czynnika chlodniczego.

Niestety nijak nie da sie taniej, malej PPC uzyc jako klimy w salonie :(

Pozdrawiam

Arturo72
03-12-2012, 22:38
Chodzilo mi o to, ze PPC pobiera powietrze z zewnatrz a klima typu split wymienia energie z wykorzystaniem czynnika chlodniczego.
Pozdrawiam
Czyli identycznie jak w pompie...

1xsowax1
03-12-2012, 22:40
Witam. Mam wielką prośbę. Widzę, że poruszany jest wątek szczelności i utrzymania ciepła w domu. Ja potrzebuję informacji na temat montażu okien w warstwie izolacji. Czy u kogoś został on wykonany? Jaki rodzaj kotew bądź innych materiałów (kątowników) został wykorzystany? Okna mają być zamontowane poza krawędzią ściany. Styropian ma mieć grubość 25 cm. Dodam również, że są to zarówno mniejsze okienka jak i bardzo ciężkie witryny. Za wszelką pomoc będę wdzięczny. Pozdrawiam

Arturo72
03-12-2012, 22:45
Ja potrzebuję informacji na temat montażu okien w warstwie izolacji. Czy u kogoś został on wykonany? Jaki rodzaj kotew bądź innych materiałów (kątowników) został wykorzystany? Okna mają być zamontowane poza krawędzią ściany. Styropian ma mieć grubość 25 cm. Dodam również, że są to zarówno mniejsze okienka jak i bardzo ciężkie witryny. Za wszelką pomoc będę wdzięczny. Pozdrawiam
Jest dużo takich osób:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?162002-montaz-w-warstwie-ocieplenia-jak-to-zrobic-dobrze
Miłej lektury ;)

fotohobby
03-12-2012, 22:46
To bylo pytanie retoryczne. Chodzilo mi o to, ze PPC pobiera powietrze z zewnatrz a klima typu split wymienia energie z wykorzystaniem czynnika chlodniczego.

Pozdrawiam

A co robi PPC po "pobraniu powietrza z zewnątrz" ? I skąd pobiera je klima z funkcją grzania ?

miloszenko
03-12-2012, 22:50
Czy klima z inverterem potrzebuje extra przejscia przez sciane na jakas struge powietrza ?

Pozdrawiam

Arturo72
03-12-2012, 22:53
Czy klima z inverterem potrzebuje extra przejscia przez sciane na jakas struge powietrza ?

Pozdrawiam
A która pompa ciepła powietrze-woda typu split potrzebuje ekstra przejścia przez ścianę na jakąś strugę powietrza ?
Ja się jeszcze z taką nie spotkałem ;)
Przez ścianę przechodzą jedynie rurki miedziane z czynnikiem chłodniczym.

Klimatyzacja z inwenterem z funkcją grzania to pompa ciepła nawet jak ta nazwa się komuś nie podoba ;)

qubic
03-12-2012, 22:57
Czy klima z inverterem potrzebuje extra przejscia przez sciane na jakas struge powietrza ?

Pozdrawiam

tylko 2x fi18 i rurka na skropliny

Arturo72
03-12-2012, 23:00
tylko 2x fi18 i rurka na skropliny
Podobnie jak pompa ciepła powietrze-woda i to bez rurki na skropliny,i tylko tyle ;)

fotohobby
03-12-2012, 23:01
Czy klima z inverterem potrzebuje extra przejscia przez sciane na jakas struge powietrza ?

Pozdrawiam

A jakie urządzenie grzewcze potrzebuje ?
Coś chyba Kolega słyszał ,że dzwonią, ale gdzie... ?

qubic
03-12-2012, 23:02
tak tu się zgodzić muszę :)

מרכבה
04-12-2012, 07:57
Ale Panowie
nie o ogrzewaniu mnie tu a o C.W.U bo ogrzewanie to jakiś tam margines, jakieś opowieści z narnii.
Niech sobie nie myślą że jestem skreślaczem pomp ciepła bo tak nie jest.
Jestem wrogiem zastępowania pompą ciepła dobrej izolacji termicznej że niby jest to ok...
http://www.enatural.pl/index.php/pompa-ciepla-cwu-36-kw takie coś mnie się widzi nie jest drogie trzeba temu było by powietrze z ŻGWC.

klaudiusz_x
04-12-2012, 10:56
J-J eksperymentował z gazowymi nagrzewnicami i ma bardzo złe doświadczenia, spalanie czegokolwiek bezpośrednio w domku produkuje olbrzymie ilości H2O i CO2 które trzeba usuwać bardzo wydajną wentylacją w okolicach 300m3/h

nawet bio-kominek czy świeczki to też od razu automatem podwyższona zawartość CO2 i H2O



To oczywiste.
Co przy imprezie w domu? Z tego co wyczytałem, zwiększa się wymianę powietrza. W obu przypadkach trzeba podkręcić wiatraki. Przy braku prądu problem jest troszkę bardziej złożony (ups).

o_c
05-12-2012, 07:17
Nie wiecie jakie max temperatury powietrza mogą przyjąć ppc, bo jakby zatrudnić jakiś przerośnięty powietrzny solar...

מרכבה
05-12-2012, 08:03
No przy częstym braku różnicy ciśnień w kominie nie ma dobrego ciągu UPS :P

Arturo72
05-12-2012, 09:13
Nie wiecie jakie max temperatury powietrza mogą przyjąć ppc, bo jakby zatrudnić jakiś przerośnięty powietrzny solar...
Jedynie możesz się tu pokusić o doprowadzenie ciepłego powietrza tylko do powietrznej do cwu gdzie wymagany przepływ to ok.500m3/h,przy powietrznych do c.o przepływ powietrza to 2-5tys.m3/h.Temperatura robocza powietrza to max.50st.C

מרכבה
05-12-2012, 09:29
Dla tego podpinam jak już PPC do żwirowca zawsze ma w okolicach + a nie minus i lepszy kop będzie :)

Andrzej.K
05-12-2012, 16:56
Ale to jest średnia sezonowa...
Lepiej sprawdzić moc potrzebną do ogrzania np przy -30
średnia sezonowa - 18 a minus 30 raz w swoim życiu w WLKP spotkałem przez 2 dni. Po to kominek.
a no i trzeba pamiętać że często jest tak że im bardziej temp spada tym słoneczko bardziej świeci. mowie tu o dużych mrozach.

מרכבה
05-12-2012, 18:53
Jak nie raz nie dwa obserwuje pogodę to w Poznańskiem jest w porównaniu do Bieszczad ciepło.
I wcale nie jest najzimniej na Suwalszczyźnie nie raz nie dwa własnie tu u mnie było zimniej jak -30
bo 2005/2006 -36 max w dzień -21 do pełnego słońca tej zimy było cieplej bo tylko do -30
siarczyste mrozy lubią być bardziej lub mniej lokalne.
Tegoroczne były wyjątkowe pod względem było pochmurno, padał śnieg było -18 przez środek dnia.
Po za tym nie raz nie dwa w całej Polsce nie było śniegu a bieszczady białe...
Ale nie będziemy się tu licytować.
Dzięki temu że słońce świeci w takie mrozy można sporo zyskać i zachomikować tego ciepła...
Lekko licząc od południa będę miał 36 m^2 szkła plus od zachodu z 15 tylko to złapać w beton :)

Andrzej.K
06-12-2012, 11:12
http://www.youtube.com/watch?v=3lLOvjOXxAs

Fajny solar co o tym myślicie ? takich 10 ;)

andriuss
08-12-2012, 09:58
http://www.youtube.com/watch?v=3lLOvjOXxAs

Fajny solar co o tym myślicie ? takich 10 ;)

Niestety niewiele warty w polskich warunkach, bo odbijać można tylko promieniowanie bezpośrednie. Dużo łatwiejszy i równie efektywny jest w typie parabolic trough, czyli rynny regulowanej w jednym wymiarze. Przy koncentrancji rzędu kilkadziesiąt w warunkach komercyjnych osiąga się temp. > 400*, co już wystarcza do produkcji prundu. Ale znów, to w innych szerokościach i klimatach.

http://en.wikipedia.org/wiki/Parabolic_trough

jasiek71
08-12-2012, 10:19
no tak ...
jak zwykle pogoń za temperaturą a nie za mocą ...;)

ravbc
08-12-2012, 12:13
A bo temperaturę łatwiej poczuć ;)

Andrzej.K
09-12-2012, 09:31
Niestety niewiele warty w polskich warunkach, bo odbijać można tylko promieniowanie bezpośrednie. Dużo łatwiejszy i równie efektywny jest w typie parabolic trough, czyli rynny regulowanej w jednym wymiarze. Przy koncentrancji rzędu kilkadziesiąt w warunkach komercyjnych osiąga się temp. > 400*, co już wystarcza do produkcji prundu. Ale znów, to w innych szerokościach i klimatach.

http://en.wikipedia.org/wiki/Parabolic_trough

A Jak się oblicza moc ?

Czy latem , w słoneczny dzień 2 anteny , nagrzały by wodę dla 2 osób?

ravbc
09-12-2012, 10:52
Latem, w słoneczny dzień, wodę dla 2 osób nagrzejesz nawet zwykłym wiaderkiem. ;)

andriuss
10-12-2012, 11:26
A Jak się oblicza moc ?

Czy latem , w słoneczny dzień 2 anteny , nagrzały by wodę dla 2 osób?

Po prostu bierzesz składową bezpośrednią promieniowania słonecznego na powierzchnię z poprawką na prostopadłość (bo z reguły podaje się na metr powierzchni poziomej), minus straty na odbicie i kolektor. Do zastosowań domowych zupełnie bez sensu, bo do grzania wody są kolektory zwykłe. W wymiarze komercyjnym ciepło jest g. warte, liczy się prund, a do tego, żeby to miało sens, trzeba grubych kilkuset stopni. Nie pamiętam szczegółów, ale w Hameryce na ponad 1000* osiągnęli 30 kilka procent efektywności na silniku Stirlinga. I to już zaczyna się robić imponujące.

Andrzej.K
10-12-2012, 12:32
ciepło nie jest gówno warte. Bo nie którzy kupią drogą pompę ciepła by mieć tańszą CWU .

מרכבה
10-12-2012, 14:05
Problem jest bardziej złożony.
Bo chcą kąpać się ile wlezie i nie przepłacać w tedy to ma sens jakaś pompa ciepła.
W całej swej technice itp wynalazek jest genialny.
Mnie wystarczy woda o temp 30st a te baterie ligonelia czy jak im tak można jeszcze wybić
ultra fioletem w przejrzystej rurce ... to tylko taka myśl :)
http://www.enatural.pl/index.php/pompa-ciepla-cwu-36-kw ....
Taką podłączam do żwirowca to raz
dwa do powietrza usuwanego z budynku aby resztki ciepła wydrzeć.

מרכבה
10-12-2012, 14:54
a ja zaczynam eksploatacje złoża jakim jest ten i ten temat
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74671-GWC-%C5%BCwirowy/page2
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposob%C3%B3w-zmieszczenia-jamnika-pod-szaf%C4%85
dostałem się do niego przez szukanie żwiraków .
I potwierdza się moje że potrzeba było mi na 300m^3 około 100 m^3 żwiru 2xpo 50
a teraz wiem że jedne wielki jest lepszy.
Będziem rozwijać koncepcję :)

jbloch
10-12-2012, 17:42
ciepło nie jest gówno warte. Bo nie którzy kupią drogą pompę ciepła by mieć tańszą CWU .
a nie którzy kupują tanią PC, tańszą od kolektorów,no bo po co kupywać drogą PC

jbloch
10-12-2012, 17:44
a ja zaczynam eksploatacje złoża jakim jest ten i ten temat
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74671-GWC-%C5%BCwirowy/page2
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposob%C3%B3w-zmieszczenia-jamnika-pod-szaf%C4%85
dostałem się do niego przez szukanie żwiraków .
I potwierdza się moje że potrzeba było mi na 300m^3 około 100 m^3 żwiru 2xpo 50
a teraz wiem że jedne wielki jest lepszy.
Będziem rozwijać koncepcję :)
A liczyłeś ile ten żwirowiec będzie cię kosztować? Ten żwir taki tani to nie jest.

מרכבה
10-12-2012, 20:30
mnie tam za 1m^3 kruszywa wychodzi 75 zł
Tragedii nie ma. w dodatku masę betonu z kruszenia betonu z fundamentów będzie z 30 m^3.
A całość jako podjazd do garażu i dwie pieczenie na jednym ogniu.
Ba nawet drenaż wciągam w to całe przedsięwzięcie. rura tylko fi 160 :(

Andrzej.K
12-12-2012, 13:10
a nie którzy kupują tanią PC, tańszą od kolektorów,no bo po co kupywać drogą PC
Zapomniałem że pc spadły i zaczyna się opłacać :P

marcinrenew
13-12-2012, 12:33
zapytam tu bo nigdzie nie mogę znaleźć a nie chcę nowego wątku zakładać... :
czy przy ogrzewaniu podłogowym można spać na materacu leżącym tylko na stelażu, czy musi być łóżko - jakie są przeciwwskazania ? Ze względu na dziecko (1,5roku) mamy materac na podłodze (na stelażu), ale ze względu na podłogówkę zastanawiam się czy nie złożyć łóżka. Boje się tylko że mała spadnie i zrobi kuku...

Liwko
13-12-2012, 12:36
zapytam tu bo nigdzie nie mogę znaleźć a nie chcę nowego wątku zakładać... :
czy przy ogrzewaniu podłogowym można spać na materacu leżącym tylko na stelażu, czy musi być łóżko - jakie są przeciwwskazania ? Ze względu na dziecko (1,5roku) mamy materac na podłodze (na stelażu), ale ze względu na podłogówkę zastanawiam się czy nie złożyć łóżka. Boje się tylko że mała spadnie i zrobi kuku...

Masz wodne czy elektryczne?
Jeżeli wodne to daj jakąś izolację pod ten materac i po problemie. Jeżeli elektryczne to nie polecam.

jasiek71
13-12-2012, 19:45
Masz wodne czy elektryczne?
Jeżeli wodne to daj jakąś izolację pod ten materac i po problemie. Jeżeli elektryczne to nie polecam.
a w czym niby to przeszkadza ...?
śpimy tak już parę lat i jakoś nie zauważyłem problemów ...
żona nawet zastanawia się czy w ogóle jest sens robienia łóżka bo spanie na samym materacu od wyra nam odpowiada ...

marcinrenew
13-12-2012, 20:31
Podłogowe wodne - podłączone do gazu. Nam też spanie na podłodze odpowiada, ale teść u którego mieszkamy zasłyszał/zaczytał, że na podłogówce wszystko musi stać na nogach/kółkach, żadnych płaskich powierzchni w tym i łóżek. Tak więc chce dla spokoju jakiegoś potwierdzenia, że przez to że mamy materac na podłodze nie będzie strat jakiś, albo mu się to ogrzewanie nie uszkodzi...

Liwko
13-12-2012, 20:41
Podłogowe wodne - podłączone do gazu. Nam też spanie na podłodze odpowiada, ale teść u którego mieszkamy zasłyszał/zaczytał, że na podłogówce wszystko musi stać na nogach/kółkach, żadnych płaskich powierzchni w tym i łóżek. Tak więc chce dla spokoju jakiegoś potwierdzenia, że przez to że mamy materac na podłodze nie będzie strat jakiś, albo mu się to ogrzewanie nie uszkodzi...

Jeżeli materac nie będzie przewodził ciepła a będzie je izolował, to podłogówka wodna odda ciepło poza materacem. Spokojnie możecie spać na takiej podłogówce ;)
Izolacja pod materacem tylko po to by nie było za ciepło.

zbiq
14-12-2012, 08:15
witam

czy dobrze rozumiem: dom 5 litrowy o powierzchni 200m2 pow. użytkowej zużywa rocznie : 50 x 200 x 0,36 = 3 600,- zł ??
założyłem cenę prądu 0,36 gr

Arturo72
14-12-2012, 10:28
witam

czy dobrze rozumiem: dom 5 litrowy o powierzchni 200m2 pow. użytkowej zużywa rocznie : 50 x 200 x 0,36 = 3 600,- zł ??
założyłem cenę prądu 0,36 gr
Dobrze rozumiesz :)

Liwko
14-12-2012, 10:35
Dobrze rozumiesz :)

hmm, a do tej pory myślałem, że dom 5-litrowy to taki, w którym na
pokrycie strat cieplnych zużywa się 5 litrów oleju opałowego na m² powierzchni

Arturo72
14-12-2012, 10:44
hmm, a do tej pory myślałem, że dom 5-litrowy to taki, w którym na
pokrycie strat cieplnych zużywa się 5 litrów oleju opałowego na m² powierzchni
Bo tak też jest,w przeliczeniu na zużycie prądu wychodzi podobnie :)
Z tego co kojarze nazewnictwo "litrowców" bo jest to potoczne określenie stąd się wzięło.

Andrzej.K
14-12-2012, 10:57
co do pci powietrze woda !
Czy by utrzymać cop na poziomie 4.0 przez cały rok można podgrzewać powietrze zasysające wodą z PC? Takie perpetum mobile ;)

Arturo72
14-12-2012, 11:02
co do pci powietrze woda !
Czy by utrzymać cop na poziomie 4.0 przez cały rok można podgrzewać powietrze zasysające wodą z PC? Takie perpetum mobile ;)
Tak,zwłaszcza jak masz do ogrzania ok.3-5tys.m3/h powietrza ;)

Liwko
14-12-2012, 11:08
co do pci powietrze woda !
Czy by utrzymać cop na poziomie 4.0 przez cały rok można podgrzewać powietrze zasysające wodą z PC? Takie perpetum mobile ;)

To po co powietrze-woda? Nie lepiej gruntową? Podpinasz jako dolne źródło kran z ciepłą wodą i wszystko śmiga aż miło.

Arturo72
14-12-2012, 11:13
To po co powietrze-woda? Nie lepiej gruntową? Podpinasz jako dolne źródło kran z ciepłą wodą i wszystko śmiga aż miło.
A to jest pomysł ;)
Wystarczy jeden odwiert głębinowy jako DZ i obieg otwarty,ciągniemy bezpośrednio wodę o temp.7-8st.C a "odpad" do ścieków :)

zbiq
14-12-2012, 12:07
Panowie co powiecie na takie złożenie ocieplenia:

podłoga 20 cm /dach 40 cm/ ściana 25 cm ?

i może nie w temacie: ile wylewki zaprojektować pod ogrzewanie podłogowe góra dół ? czy po 6 cm starczy ?

zbiq
14-12-2012, 12:32
154403

jeszcze jedno pytanie:
garaż z kotłownią i pom gospodarczym nieogrzewany, doklejony do bryły głównej budynku.
Czy dawać w podłogę ocieplenie ? Planowałem nie dawać, nie wiem tylko jak z brakiem ocieplonej podłogi w kotłowni.?
I jak waszym zdaniem powinienem ocieplić ścianę od strony domu, czy jak ściany zewnętrzne tj. 20/25 cm czy nieco mniej ?
Nad garażem będzie pomieszczenie tzw nieużytkowe ile więc styro dać na sufit od strony garażu ?

Dziękuje wszystkim z góry za odpowiedzi.

zbiq
15-12-2012, 09:20
Pomoże ktoś ?

Liwko
15-12-2012, 10:03
154403

jeszcze jedno pytanie:
garaż z kotłownią i pom gospodarczym nieogrzewany, doklejony do bryły głównej budynku.
Czy dawać w podłogę ocieplenie ? Planowałem nie dawać, nie wiem tylko jak z brakiem ocieplonej podłogi w kotłowni.?
I jak waszym zdaniem powinienem ocieplić ścianę od strony domu, czy jak ściany zewnętrzne tj. 20/25 cm czy nieco mniej ?
Nad garażem będzie pomieszczenie tzw nieużytkowe ile więc styro dać na sufit od strony garażu ?

Dziękuje wszystkim z góry za odpowiedzi.

Pod kotłownią daj, pod garażem nie. Na ścianę między garażem a domem wystarczy z 10cm. Jeżeli nad garażem będzie pomieszczenie nieużytkowe to po co ocieplenie?

zbiq
15-12-2012, 15:52
Pod kotłownią daj, pod garażem nie. Na ścianę między garażem a domem wystarczy z 10cm. Jeżeli nad garażem będzie pomieszczenie nieużytkowe to po co ocieplenie?

Ok, dziękuję za odp.

aby zabezpieczyć ucieczkę ciepła z domu do nieogrzewanego garażu rozumiem, że dobrze by było docieplić fundament ( ten w kółku ) pytanie: od strony domu? od strony garażu ? z obu stron ?

zbiq
15-12-2012, 15:54
tera z załączonym fundamentem.154627

Andrzej.K
15-12-2012, 17:41
jak chcesz ciepły garaż to daj ocieplenie, jak zimny to odetnij go od kotłowni i reszty domu, na sufit wtedy daj ocieplenie

zbiq
15-12-2012, 17:53
jak chcesz ciepły garaż to daj ocieplenie, jak zimny to odetnij go od kotłowni i reszty domu, na sufit wtedy daj ocieplenie

co znaczy ciepły garaż ? ogrzewany ?
garaż nie będzie grzany


pzdr

Liwko
16-12-2012, 10:35
tera z załączonym fundamentem.154627

Ja wychodzę z założenia, że nic się złego nie stanie jak trochę tego ciepła przejdzie z domu do garażu. Nie będą to jakieś wielkie straty a mogą uchronić przed minusową temperaturą w garażu.

Andrzej.K
16-12-2012, 18:17
Przez 18 m2 ściany nie zaizolowanej w sezon ucieknie 1800 kwh .
Na dodatek jak w garażu będzie bardzo zimno to może powstać punkt rosy na murze i grzyb murowany .

Liwko
16-12-2012, 18:22
Przez 18 m2 ściany nie zaizolowanej w sezon ucieknie 1800 kwh .
Na dodatek jak w garażu będzie bardzo zimno to może powstać punkt rosy na murze i grzyb murowany .

Dlatego właśnie tylko 10cm styropianu. To jest tylko i aż tyle ;)

zbiq
16-12-2012, 19:20
Przez 18 m2 ściany nie zaizolowanej w sezon ucieknie 1800 kwh .
Na dodatek jak w garażu będzie bardzo zimno to może powstać punkt rosy na murze i grzyb murowany .

co w takim razie proponujesz ?

מרכבה
17-12-2012, 14:35
Mniej więcej tak to jest zależy jaka ściana ja przyjmuje ŁU 0,9 wariora na merciora.
i sizon grzewczyj na 220 dni i różnice temperatur średnio sizon na truskawce (poziomie) 0 st.
i wyłazi 1700 czyli potwierdzam to co pisał Andrzej.K
Łucieka Ci przeto łokoło 360 kg węgla uwzględniając sprawność instalacji 0,5 i kaloryczność węgla 9,9 kWh z kg węgla :)
To tyle co mnie przez całe chłupe :) :jawdrop::jawdrop:

Andrzej.K
17-12-2012, 17:31
co w takim razie proponujesz ?
155049

Tak jak na czerwono zakreśliłem bym oizolował, na dodatek sufit w garażu i połoga tylko przy ścianie tzn , ściana w głąb ziemi. Zakładam że w kotłowni i tak będzie dodatnia temp by woda w rurkach nie pomarzła więc tam już nie ma po co dalej izolować.
Kwestia teraz jak dużą dać izolacje to zależy jakie chcesz mieć straty. Jak chcesz w miarę ciepło lecz zakładasz ogrzewanie centralne to wystarczy 10 cm styro . Jak zdecydowałeś się na domek energooszczędny to daj grubiej.. Sens izolacji kończy się na 25 cm lub 20 cm grafitowego tego 0,32

Liwko
17-12-2012, 17:43
Sens izolacji kończy się na 25 cm lub 20 cm grafitowego tego 0,32

Przy jakich warunkach? Przy każdych? Widzisz sens dawania 20cm styropianu na ścianę między domem a garażem?

Karlsen
17-12-2012, 18:00
Mam garaż odizolowany 10 cm styro od reszty domu. Aktualnie przy - 10* na zewnątrz w garażu mam 5*. W kotłowni, którą dzieli od domu już tylko 5 cm styropianu mam 12*.Z obliczeń w OZC wychodziło u mnie, że przy temp. zewn. -22* w garażu będzie -2. Wtedy mogę uchylić drzwi od kotłowni, aby uzyskać w garażu przynajmniej +1* - tyle mi wystarczy.
Punkt rosy zostawcie w spokoju, przecież garaż jest pomieszczeniem wentylowanym.

Liwko
17-12-2012, 19:40
Mam garaż odizolowany 10 cm styro od reszty domu. Aktualnie przy - 10* na zewnątrz w garażu mam 5*. W kotłowni, którą dzieli od domu już tylko 5 cm styropianu mam 12*.Z obliczeń w OZC wychodziło u mnie, że przy temp. zewn. -22* w garażu będzie -2. Wtedy mogę uchylić drzwi od kotłowni, aby uzyskać w garażu przynajmniej +1* - tyle mi wystarczy.


I tak jest według mnie idealnie. Sam niestety tak nie mam :(

מרכבה
17-12-2012, 19:45
Piszecie o sensie ekonomicznym a nadal go brak w tej dyskusji.
Bo nadal jest rozważane ogrzewanie jako coś koniecznego... a to tylko jak już CWU.
I przy takich założeniach nawet 1m izolacji nie stanowi nonsensu.

Liwko
17-12-2012, 19:56
Piszecie o sensie ekonomicznym a nadal go brak w tej dyskusji.
Bo nadal jest rozważane ogrzewanie jako coś koniecznego... a to tylko jak już CWU.
I przy takich założeniach nawet 1m izolacji nie stanowi nonsensu.

Czym ogrzewa się dom pasywny?

orko
17-12-2012, 20:09
Wątek jest o domach 3-5 litrowych i takich jest już trochę
A pasywnych jak na lekarstwo.
Teraz w zasadzie tylko nydar taki deklaruje ale i u niego jest podłogówka pędzona buforem.

מרכבה
17-12-2012, 20:28
A no to takie polskie byle co ...
Mnie tam nawet pasywny nie interesuje
ma być zero grzewczy jeśli chodzi o "C.O"

nydar
17-12-2012, 20:35
Buńczuczny jesteś .Może kilka słów jak to chcesz osiągnąć.Bo inaczej za chwilę ktoś wyskoczy z tekstem,że zero grzewczy to badziewie.Napisz w końcu coś konkretnego .Na razie to tylko:będzie,zrobię,ma być

Karlsen
17-12-2012, 20:42
Pisałem już kilkukrotnie o udostępnianym swego czasu na necie studium energooszczędności domu Kornelia. Tam było wiele o sensie ekonomicznym izolacji, okien, wentylacji mechanicznej z odzyskiem. Ja ten sens podczas budowy własnego domu odnalazłem i mam dom energooszczędny - taki chciałem. Determinantem był tu okres zwrotu inwestycji. Chcesz pasywniaka - twój wybór i twoje pieniądze.

zbiq
17-12-2012, 20:53
155049

Tak jak na czerwono zakreśliłem bym oizolował, na dodatek sufit w garażu i połoga tylko przy ścianie tzn , ściana w głąb ziemi. Zakładam że w kotłowni i tak będzie dodatnia temp by woda w rurkach nie pomarzła więc tam już nie ma po co dalej izolować.
Kwestia teraz jak dużą dać izolacje to zależy jakie chcesz mieć straty. Jak chcesz w miarę ciepło lecz zakładasz ogrzewanie centralne to wystarczy 10 cm styro . Jak zdecydowałeś się na domek energooszczędny to daj grubiej.. Sens izolacji kończy się na 25 cm lub 20 cm grafitowego tego 0,32

Przepraszam ale nie za bardzo rozumiem rys. Jest to izolacja ściany fundamentowej od wewnątrz czy ścian w garażu ?

zbiq
17-12-2012, 20:56
Mam garaż odizolowany 10 cm styro od reszty domu. Aktualnie przy - 10* na zewnątrz w garażu mam 5*. W kotłowni, którą dzieli od domu już tylko 5 cm styropianu mam 12*.Z obliczeń w OZC wychodziło u mnie, że przy temp. zewn. -22* w garażu będzie -2. Wtedy mogę uchylić drzwi od kotłowni, aby uzyskać w garażu przynajmniej +1* - tyle mi wystarczy.
Punkt rosy zostawcie w spokoju, przecież garaż jest pomieszczeniem wentylowanym.

Jak ma Pan zaizolowane fundamenty w garażu i całym domu ?

מרכבה
17-12-2012, 21:00
W polsce wszystko jest badziwiem przez to nic zrobić można...
bo to nie bo tak się opłaca a tak się nie opłaca.
polska mentalność w tym forum aż nadto się dobija takie kombionowanie bo co sąsiad powie
para naukowe dowody podważanie nauki w każdym względzie np
że powłoki nisko emisyjne nic nie dają itp i bez podstawy pisanie że z bufora uciekło mi tyle.
Podając w zasadzie że trzy szyby "zwykłe" i argon wiesz ściemę puszczasz
że niby powłoka czy nie to jedno szkoda pieniędzy oto takie polskie znachorstwo.
Dyletanctwo itp.
łączenie faktów z różnych bajek wyciąganie błędnych wniosków itp

Liwko
17-12-2012, 21:02
W imię ojca... itd.

Karlsen
17-12-2012, 21:05
Jak ma Pan zaizolowane fundamenty w garażu i całym domu ?

Wszystkie fundamenty ocieplone są 8 cm styroduru + 2 cm (na cokoły). W garażu nie ma izolacji poziomej.

מרכבה
17-12-2012, 21:12
tylko jak chciałem przykład płyty pasywnej fundamentowej pod piwnicę i zagłębionej w gruncie np 1,5 m
to nic zero ! ani rysunku ani zdjęcia.
Bo w polsce nic robić można

Karlsen
17-12-2012, 21:13
A no to takie polskie byle co ...



W polsce wszystko jest badziwiem przez to nic zrobić można...



...Bo w polsce nic robić można

Marudzisz i narzekasz - zupełnie niepotrzebnie. Tu nie ma co się obrażać na Polskę.

מרכבה
17-12-2012, 21:48
Marudzę bo chcę coś zrobić to źle ...
Ani gronia na tym nie zarabiam że na Tu piszę.
155100
no rodzi się płyta fu :) całe 33cm EPS 200 plus XPS 300
na obwodzie

Arturo72
17-12-2012, 22:10
no rodzi się płyta fu :) całe 33cm EPS 200 plus XPS 300
na obwodzie
Ja mam całe 20cm EPS200 i nie dałbym ani cm więcej i żaden problem zagłębić ją 1,5m poniżej poziomu i to jest w Polsce ;)

מרכבה
17-12-2012, 22:37
No to już moje walczenie o waty
podział mam taki
10cm
20cm
25cm
33cm
50cm
100cm ze względu na wymiar bloku styropianu 1x1x3m
Na powietrzu zawsze kieruję się ku słomie
choć wiem że logistycznie jest to arcy trudne
bo kostki muszą być 90-100 kg /m^3 ładne równe suche itp odpowiedni wymiar .
A teraz przeważnie są bele okrągłe.
Kostek mało i przy słomie nawet 2m izolacji nie gra roli :lol2::lol2:
Architektonicznie da się rozgryść mur 1,2 metra tak
aby nie było go widać.

nydar
17-12-2012, 23:16
Słoma .I co dalej.Rozumiem,że słoma nie będzie warstwą zewnętrzną ani wewnętrzną.Jakaś konstrukcja pod dach.No i sam dach.System wentylacji ,ogrzewanie.Ile to będzie kosztowało .Z fundamentu wynika,że sama izolacja krocie.Ile przewidujesz energii na m2.No i jakiś system na gryzonie(bez ironii).

מרכבה
17-12-2012, 23:42
Właśnie sam przed sobą dowodziłem co jest z tą słomą.
I nic tylko strach związany z wychowaniem własnie że słoma i gryzonie.
To jest podświadomość :(
Tylko myszy to takie stwory że nie boją się nawet starej waty szklanej, o zgrozo co to za materiał...
Widziałem gniazdo uwite w tym materiale !
Stąd wiem że nie boją się niczego i nikogo.
Styropian jest miękki i przyjemny co też widziałem jakie kanały w płytach zostały zrobione przez te
stwory.
Wełna mineralna to dla nich jak podusia, milutka i mięciutka.
Natomiast kostka słomy jest nie bardzo przyjaznym miejscem oprócz łączeń.
Wiem jak ściana z takich kostek luzem funkcjonuje i nie widziałem tam myszy .
An śladu.
Z tych materiałów słoma jest najbardziej zwarta.

Nie uznaje ścian czysto słomianych. tzn
Słoma ma pełnić rolę izolacji termicznej analogicznie jak wełna mineralna.
Z powłoką antyogniową z gliny i dla wszelkiej pewności siatka stalowa .

A myślisz że 70cm wełny czy EPS nie potrzebuje osłony anty mysznej ?
Aż się boje co tam mogą zrobić myszy co nie jest bez zasadne.

aadamuss24
18-12-2012, 10:49
Odnośnie myszy to buszowały u mnie w wełnie do momentu podłączenia ultradźwięków :) Nie za bardzo byłem przekonany do wynalazku ale myszy już nie ma, może to tylko przypadek w tym roku ? Zobaczę następny sezon na myszy :) pozdr adam

Liwko
18-12-2012, 10:52
Odnośnie myszy to buszowały u mnie w wełnie do momentu podłączenia ultradźwięków :) Nie za bardzo byłem przekonany do wynalazku ale myszy już nie ma, może to tylko przypadek w tym roku ? Zobaczę następny sezon na myszy :) pozdr adam

Sąsiedzi mają trzy koty. Dbają o nie, karmią, a ja mam spokój z myszami :D

Andrzej.K
18-12-2012, 12:56
Przepraszam ale nie za bardzo rozumiem rys. Jest to izolacja ściany fundamentowej od wewnątrz czy ścian w garażu ?
I ściany fundamentowej i ściany garażu.
Każda nie zaizolowana część będzie mostkiem.
Tylko musisz odpowiedzieć sobie na pytanie ile chcesz grzać. Im więcej będziesz grzał tym mniej izoluj .

Andrzej.K
18-12-2012, 12:57
Przy jakich warunkach? Przy każdych? Widzisz sens dawania 20cm styropianu na ścianę między domem a garażem?
Jak się chce mieć domek 2- 3 litrowy to widzę sens jak 5- 7 litrowy to nie ma sensu .

Liwko
18-12-2012, 13:21
Jak się chce mieć domek 2- 3 litrowy to widzę sens jak 5- 7 litrowy to nie ma sensu .

A umiesz policzyć jakie będą straty dla 10 i 20cm dla tej ściany, gdzie wiadomo, że temperatura w garażu nigdy nie spadnie poniżej zera i nie będzie narażona na wiatry?

מרכבה
18-12-2012, 13:30
Strata do straty i mamy potem potrzebę pompy ciepła za grube tysiące i to jest paranoja !
dom ma 10cm stryo którego położenie kosztowało nie mało a do tego i tak ta pompa czy kocioł na gazy
z całą świtą rurek i buforów innych stworów.
Okna takie ło aby były wentylacja też i potem nie dość ze różnica izolacji polegała tylko na grubości ocieplenia co
jak nie raz pisałem gość który kładzie styro nie patrzy czy 2cm czy 50cm liczy od metra.

To z myszami to słyszałem dawno ale skleroza nie boli :D
Super sobie przypomnieć myszy szag tragi jak im mysią symfonie zrobię z ultra dźwięków

Panie Liwko nie udowadniaj Pan tego że panaceum na wszystkie problemy jest PC .
Jak wyżej napisałem
to jest dopiero generowanie kosztów.
Dom "normowy" biedny no mus jak nic ściany izolować i bieda

Liwko
18-12-2012, 13:52
Panie Liwko nie udowadniaj Pan tego że panaceum na wszystkie problemy jest PC .


A gdzież to ja czołgisto napisałem?
Umiesz policzyć te straty? Czy tylko dałbyś 20cm a nawet 0,5m bo tak ludzie w mieście gadają? Proponuje dać 2m ocieplenia. Ręczę, że straty będą minimalne.

Liwko
18-12-2012, 13:57
Podpowiem ci tylko, że kiedyś to liczyłem i koszty ogrzewania w moim przypadku, gdybym dał 10cm więcej styropianu spadły by o około 40zł rocznie, a moje okna wyglądały by jak w tunelu. Ale ty dawaj ocieplenia ile wlezie, bez zastanowienia i liczenia. Będziesz miał zajebiście :D

מרכבה
18-12-2012, 14:12
Nie ja nie mumię liczyć bo i po co.
ja wierzę w legendy takie że 10cm a 20cm to tylko 40zł
dla 300 metrów kw 10cm na 20 to jest 500kg węgla :D
a od zera czyli od U 0,7 to 1400 kg węgla ! czyli
800*1,4 = 1120 zł czyli koło 6 sezonów wyrównają się koszty.
ale usp nie potrafię liczyć !:( nie wiem jak to zrobiłem

ravbc
18-12-2012, 14:17
merkawa: pisać też mógłbyś się nauczyć ;) Albo przynajmniej czytać własne posty przed ich publikacją - oszczędził byś wielu bólu głowy przy próbach ich zrozumienia. BP,MSPANC

Liwko
18-12-2012, 14:24
Nie ja nie mumię liczyć bo i po co.
ja wierzę w legendy takie że 10cm a 20cm to tylko 40zł
dla 300 metrów kw 10cm na 20 to jest 500kg węgla :D
a od zera czyli od U 0,7 to 1400 kg węgla ! czyli
800*1,4 = 1120 zł czyli koło 6 sezonów wyrównają się koszty.
ale usp nie potrafię liczyć !:( nie wiem jak to zrobiłem

Ale ja nie mam 300m2 i nie mam 10cm ocieplenia. Policz to na 133m2 i zmianę ocieplenia z 15 na 25cm. Dodam tylko, że mam 41m2 okien+ duże drzwi. Reszta to ściana. No licz, licz :)

מרכבה
18-12-2012, 14:27
A no widzisz :) czasem od dzwonu się postaram.
Jakoś na między punkcję rzadko zwracam uwagę.
jak pisadło samo nie podkreśli to nie poprawię błędu itp.

Andrzej.K
18-12-2012, 14:54
[QUOTE=Liwko;5688274]A umiesz policzyć jakie będą straty dla 10 i 20cm dla tej ściany, gdzie wiadomo, że temperatura w garażu nigdy nie spadnie poniżej zera i nie będzie narażona na wiatry?[/QUOTE
dla 10 cm będzie to 300 kwh/rok dla 20 150 kwh , zakładając deltę - 18 i + 20
p.s Skąd dodatnie temp w garażu jak nie ze strat w domu?

Andrzej.K
18-12-2012, 14:55
p.s na każde 10 m2 ściany

Liwko
18-12-2012, 15:05
zakładając deltę - 18 i + 20
p.s Skąd dodatnie temp w garażu jak nie ze strat w domu?

Jaką deltę??????
Nie wiesz skąd ciepło w nieogrzewanym garażu????

ravbc
18-12-2012, 15:50
Skąd dodatnie temp w garażu jak nie ze strat w domu?

Andrzej: Jak uda Ci się wygenerować dobrze zaizolowany z zewnątrz, ale nie od ziemi i nieogrzewany budynek (nawet bez ogrzewanego domu przyklejonego z boku, byle nie mikroskopijny i może nie w szczerym polu), w którym temperatura spadnie do -18, to znaczy, że musisz się wreszcie przeprowadzić zza koła podbiegunowego gdzieś bliżej cywilizacji... ;)

מרכבה
18-12-2012, 16:01
Nie ma czegoś takiego jak ciepło !
jest energia i nic .
Pan Liwko nie wie co to jest delta?, kolega przez to rozumiał różnicę temperatur.
Ja wiem że pompa ciepła załatwi sprawę ale w to trzeba za inwestować.
Przepisy nie puszczą innej ściany jak z U 0,3 co skazuje z góry na izolowanie tak owej.
Jak sobie Pan sam zrobisz za 0 zł robocizny to ok .
Ale nie przy cenie 35 i więcej złotych za 1m^2 elewacji
gdzie dodatkowe 10zł nikną w tym całym zamieszaniu.
A izolować trzeba choć by ze względu na grzybki ścienne
Nikt nie będzie pakował okien skrzynkowych aby była dobra wentylacja .
Ok są nawiewniki i inne duperele, jednak to nie zmienia faktu
Że izolować trzeba, a jak trzeba to , należy robić to dobrze i skutecznie.

Liwko
18-12-2012, 16:08
Pan Liwko nie wie co to jest delta?

Znajdź mi taką deltę (-18/20*) w zaizolowanym dobrze garażu bez izolacji poziomej a oddam ci moją moją PC za darmo :D
Klapki na oczach. Więcej styro, więcej wełny. Tak będzie dobrze.

Liwko
18-12-2012, 16:09
Andrzej: Jak uda Ci się wygenerować dobrze zaizolowany z zewnątrz, ale nie od ziemi i nieogrzewany budynek (nawet bez ogrzewanego domu przyklejonego z boku, byle nie mikroskopijny i może nie w szczerym polu), w którym temperatura spadnie do -18, to znaczy, że musisz się wreszcie przeprowadzić zza koła podbiegunowego gdzieś bliżej cywilizacji... ;)


No właśnie. Ubiegłeś mnie ;)

מרכבה
18-12-2012, 16:18
Nie patrząc na matematykę czy popranie zapisane jest to równanie.
To wychodzi 38 stopni różnicy akurat kolega podaje jedną z niższych wartości.
Przyjmował bym na łoko liczenie różnicy temperatur dla średniej sezonowej.
To jest w okolicach zera .
Żeby było jasne zalecam im więcej tym lepiej ale przy kompleksowym rozwiązaniu.
Bo kiedy namnoży się mostków termicznych to nie pomoże 30cm .
Do budynku energooszczędnego nie potrzeba izolacji jeśli brać pod uwagę cały sezon.
Gdzie przeszklenie to jest około 70m^2 i izoluje 2x lepie jak ściana
tzn okno 0,34 ściana 0,72.
A szczelność budynku wynosi 0,1 przy N50 .
Jak wilgotność utrzymasz na poziomie 30% nie większym
i przechowasz nadwyżki energii i rozprowadzisz na cały sezon to ok
Ale jest to mało realne.

Liwko
18-12-2012, 16:31
Dalej widzę, że nie rozumiesz. Może niech ktoś inny ci wytłumaczy.

מרכבה
18-12-2012, 17:30
Kasuje bo nic nie wnosi a rozognia i złości innych.
Przepraszam Panie Liwko.

nydar
18-12-2012, 20:17
To może ja spróbuję wyjaśnić.
Dom Liwko to ciut ponad standart w tym kraju.Ja mam 140m2 po podłogach.Taki kraj ,taka kasa,takie domy.Jedyne co można ci zazdrościć ,to tej słomy co z buciorów zaczyna wychodzić.

Andrzej.K
18-12-2012, 20:24
Andrzej: Jak uda Ci się wygenerować dobrze zaizolowany z zewnątrz, ale nie od ziemi i nieogrzewany budynek (nawet bez ogrzewanego domu przyklejonego z boku, byle nie mikroskopijny i może nie w szczerym polu), w którym temperatura spadnie do -18, to znaczy, że musisz się wreszcie przeprowadzić zza koła podbiegunowego gdzieś bliżej cywilizacji... ;)
Temperatura w budynku spadnie do takiej samej jak jest poza przegrodą. Chyba że odzyskamy ciepło z izolacji i zadbamy o zyski słoneczne to wtedy tak. Ale metr zmarzniętej ziemi nie odda ani wata energii raczej pochłonie

מרכבה
18-12-2012, 20:31
No ale jak można liczyć po podłogach !
Nydar opanuj się i Ty !
Liczy się cała powierzchnia, cała obudowa budynku, a nie podłoga.
Podałem 300 m^2 jako powierzchnia samych ścian zewnętrznych.
Bez stropu, podłogi na gruncie i okien.

Chyba że ja waszej logiki nie pojmuję i pasuje się zapisać na studia
z mitologi budowlanej.

nydar
18-12-2012, 20:44
Celowo podałem wielkość 140m2.Bo do wielkości ścian Liwko jest mi daleko.Mam 100 z kawałkiem.Według twojej nomenklatury to nora.Ale cała przeszklona ściana z widokiem na ogród,uwierz na słowo, takiego wrażenia nie sprawia.

desmear
18-12-2012, 20:45
Temperatura w budynku spadnie do takiej samej jak jest poza przegrodą. Chyba że odzyskamy ciepło z izolacji i zadbamy o zyski słoneczne to wtedy tak. Ale metr zmarzniętej ziemi nie odda ani wata energii raczej pochłonie


nieprawda. i możesz się o tym przekonać chociażby w moim ocieplonym wolnostojącym garażu który podłogę ma na gruncie. mimo kilkunastu dni z ujemną temp. dochodzącą do -15 w nocy temperatura wewnątrz nie spadła poniżej 0.

מרכבה
18-12-2012, 20:54
Ok masz 100m^2 ścian to jest mało ...
bo wychodzi ledwo 10x10x2,5m wysokości ok może tak być.
tylko dolicz jeszcze dach z 120 plus grunt i masz 320 m^2 całość przegród.
Ok w tym przypadku ściany mają nikły udział ok.

nydar
18-12-2012, 20:59
Bo twoja podłoga na gruncie to nic innego jak w czystej formie GWC.Działające tak długo na plusie jak długo strumień energii z gruntu > strat przez przegrody.Na działce zapomniana plastikowa butelka z wodą,też u mnie nie zamarzła,mimo,że mam tylko 5cm.styropianu na ścianie,a okna jedno szybowe,ocienione.

nydar
18-12-2012, 21:04
Oprócz ścian jest 37m2 okien.Okazało się zresztą ,że z jakimś dodatkiem.A,że pod fundamentem ciut cieplej i na strychu nieużytkowym prawie tyle co w domu ,to i energii średnio 10kW/h starczy.Małe jest piękne.

nydar
18-12-2012, 21:05
Wróć 10kW/dobę.

מרכבה
18-12-2012, 21:32
No to fakt mało 10/24=0,41kWh...
Piszesz o stratach przez okna ? czy jak ?
Teraz nie chcę się domyślać co i jak będę pytał...
skąd i jak i żeby się nie denerwować.
Bo nic do Pana Liwko nie mam żeby była ścisłość .

nydar
18-12-2012, 21:45
Też nie jestem adwokatem Pana Liwko ,tylko sposób dyskusji przekroczył próg mojej wytrzymałości.Jeżeli uraziłem to przepraszam.
Piszę o stratach całego domu.Choć z ilości i jakości szkła wynika,że niemożliwe.Jestem ciekaw czy zgadniesz jako spec od okien ,jak to możliwe.Takie osiągi mogą być zaczynem do dyskusji czy jest sens izolacji grubszej niż 30cm.

מרכבה
18-12-2012, 22:17
Jakie masz ściany ? stropy i podłogę?
Ok masz 0,3 na wszystko bez mostków termicznych i okien.
około 320 metrów kwadratowych przegród dach podłoga ściany.
Średnia temperatura sezonu 0 st .
co daje 0,3x320m^2x20st=1,9kW *24h = 46 kWh na zero bez wentylacji mostków itp .
to gdzie te 10kWh nie wiem jakieś cuda :):stirthepot:

nydar
18-12-2012, 22:30
Średnia w sezonie to 3,6oC.Ale to szczegół nieistotny.

nydar
18-12-2012, 22:34
Przez sufit do nieużytkowego poddasza delta to 3-4oC. Przez podłogę to 4-5oC.Ale to nadal za dużo aby wyszło 10kWH/dobę.Kombinuj:D.

מרכבה
18-12-2012, 22:35
No to masz 37 kWh na dobę na zero.
I wiem czary pompy o COP 4? i masz te 10 prądu oto chodzi czy jak ?
Nie kombinuje
To masz ciepłe poddasze jak na nie użytkowe bo inaczej z tego nic.

Wiesz odnoszę wrażenie że chcesz mnie przekonać do czarów :D
a podajesz mało szczegółów.

מרכבה
18-12-2012, 22:57
No czekam na te cuda ,
Pierwsze w profilu masz wpisane że może zbudujesz dom ?
Nie czepiaj się tego że tam jakaś temperatura tylko tyle ...
Zobacz jak potraktowałem wentylację i mostki termiczne nie ma ich.

nydar
18-12-2012, 23:21
Po pierwsze mam pod domem nadal 16-17oC.Po drugie.Zużyte powietrze przepływa przez nieużytkowe poddasze dzięki temu jest tam 18oC(przy dzisiejszym +2).Nie mam kotłowni,nie mam pompy ciepła.Mam tylko kominek,który mogę odpalać raz w tygodniu,gdyby nie nieszczęsna woda użytkowa pożerająca energię.Mam GMC,GWC i rekuperator szarych ścieków.Mam też dziwny sposób na ograniczenie strat ciepła przez okna(skuteczny).Ale to musisz zgadnąć jako okienny spec:D

מרכבה
18-12-2012, 23:31
No widzisz a nie wierzysz w mój zero grzejny :)
Wyszło szydło z worka :)
A wspominałem ostatnio na Jaśkowych wynalazkach że mnie reku nie pasuje .
A Ty to potwierdzasz tym że coś innego i lepszego się da zrobić gratuluje.
Okna ? okiennice ? rolety ? nie wiem gołe na pewno nie zostają choć 0,8 to nie tak dużo.
Widzisz Ty to masz opatentowane po swojemu i działa.
Pisałem gdzieś wcześniej że
jak wyrówna się sezon grzewczy super buforem to nie trzeba ocieplenia lub bardzo skromne.
Nie wiem czy w tym czy tym; wątku o tym parę godzin temu pisałem.

Obrażasz mnie jako speca od okien ...
nie jestem nim bo kitów nie wciskam
zdemaskowałem tylko te tajemnicze gazy

nydar
18-12-2012, 23:45
0,8x 37m2x20K x 24h=14,2kWh:D

מרכבה
19-12-2012, 07:39
no dobrze tak by wychodziło z oknami to wiem .
Tylko co chciałeś przez to napisać ? że z wyliczeń okna przy 20st różnicy tracą tyle .
No to masz jakiś swój sposób na to że tracą mniej to dobrze.
Ja się nie decyduje na razie na zasłanianie okien i dla tego są takie jakie są.
czyli moje traciły by 6kWh doba przy tej powierzchni tj 37 m^2.
Plus jakiś patent na noc i można jeszcze zjechać.
To jest Twój jakiś patent na to albo roletka albo coś tam .
Już pisałem w temacie o oknach do pasywnego .
Że właśnie dając np poliwęglan 2x komory #16mm całość plus dwie szyby w tym jedna z powłoką low E bo dla standardu 1,1 szyby 4/16/4 tak jest
to schodzi do 0,7 i to się zgadza ale łącznie ma 3 komory w tym dwie z bardzo małą konwekcją

Andrzej.K
19-12-2012, 10:10
nieprawda. i możesz się o tym przekonać chociażby w moim ocieplonym wolnostojącym garażu który podłogę ma na gruncie. mimo kilkunastu dni z ujemną temp. dochodzącą do -15 w nocy temperatura wewnątrz nie spadła poniżej 0.

Czyli są zyski słoneczne lub bytowe np światło samochód etc. Z ziemie nie podgrzejesz do 0 stopni inaczej zjawisko gołoledzi było by nam nie znane.
Znam nawet dom w którym były 2 mieszkania i w jednym nikt nie mieszkał przez 2 lata. W tym nie zamieszkanej części domu woda w kranach zamarzła na zewnątrz - 9 w mieszkaniu - 6 pomimo ze na parterze + 20 strop odizolowany 15 cm wełny i to w wlkp a nie na biegunie

מרכבה
19-12-2012, 11:28
Andrzej ale i tak nikt tego nie chce rozumieć .
Przyjmuje że to sprawka czarów .

Liwko
19-12-2012, 12:14
Czyli są zyski słoneczne lub bytowe np światło samochód etc.

A skąd te zyski słoneczne? Ze słabo zaizolowanych ścian, dachu czy z okien? Owszem, samochód może ci chwilowo podnieść temperaturę, ale pamiętaj, że po całej nocy gdy wyjeżdżasz otwierasz bramę na cały oścież a temperatura tylko lekko spadnie. Myślisz że w ścianach masz zakumulowaną energię z samochodu?
Wiesz co to jest GRUNTOWY WYMIENNIK CIEPŁA?

ravbc
19-12-2012, 12:16
Wiecie jak działa GWC? To też czary? Przecież taki "namiot z izolacji" (zwłaszcza z izolowanym fundamentem) spowoduje po prostu, że to GWC będzie mogło działać znacznie płycej (np. na powierzchni gruntu).

PS. Jest takie powiedzenie: "każda co bardziej rozwinięta technologia, niczym szczególnym nie rózni się od magii". Ale żeby GWC było tak zaawansowane... ;)

ravbc
19-12-2012, 12:17
Hehe, tym razem Liwko mnie wyprzedził...

מרכבה
19-12-2012, 12:35
Ale czekajcie i się zastanówcie dobrze .
Bo mieszamy dwie różne sprawy . piszę o magi dla tego że piszecie to tak jak by się ta energia brała z kosmosu.
A tak nie jest co widać :
a wiesz co to jest a co tam to... wiem co to jest GWC. wiem jak działa .
Nie mieszajmy liczenia strat ciepła czy to przez przegrody czy przez wentylację i okna do
zysków których łaskawie nie opisujecie jakie jest ich źródło.

Pierwsze zakładam że dom będzie potrzebował np 4kW mocy grzewczej
to ok teraz martwię się czym.
A że to będzie GMC czy coś innego to potem .
Potem jedne z drugim się chichra co zrobił że mu tak wyszło ok fajnie tylko.
Pierwsze policzmy ile trzeba potem co trzeba

Liwko
19-12-2012, 12:44
Albo mi się zdaje, albo dyskutujemy na temat garażu przyległego do domu bez izolacji poziomej i grubości ocieplenia na ścianie przyległej.

מרכבה
19-12-2012, 12:49
No tak .
Tylko sobie każdy wyobraża inaczej.
A tu jest tyle zmiennych że ta dyskusja traci sens.
A mnie to nie spada temperatura a mnie spada.
No ok ale przyczyny są proste i nie pochodzą od magi jakieś.
Ale każdy sobie to inaczej wyobraża.

Andrzej.K
19-12-2012, 23:57
A skąd te zyski słoneczne? Ze słabo zaizolowanych ścian, dachu czy z okien? Owszem, samochód może ci chwilowo podnieść temperaturę, ale pamiętaj, że po całej nocy gdy wyjeżdżasz otwierasz bramę na cały oścież a temperatura tylko lekko spadnie. Myślisz że w ścianach masz zakumulowaną energię z samochodu?
Wiesz co to jest GRUNTOWY WYMIENNIK CIEPŁA?

Wiem co to jest GWC u siebie zrobiłem rorowca .
zyski z gruntu to straty z budynku obok lub straty przez ściany.
Jeżeli twierdzisz że dom nie podgrzewa garażu to wolno stojący garaż wychłodzony do temp np -15 zakładając taką na zewnątrz. Po zamknięciu powinien się podgrzać do np 0 c zasłaniając wszystkie okna. Chciał bym to zobaczyć.

מרכבה
20-12-2012, 00:05
Ale to pierdoły piszą bo mam taki wolno stojący garaż murowany.
Zaletą jego jest tylko to że skrobać nie trzeba, temperatura w nim jest adekwatna do tej na zewnątrz.
Uprawiają mitologię jak im J-J pisał przestawiał to nie wierzyli.
Teraz sami to właśnie kit wciskają prosto z wiejskiej fizyki budowli.
O ścianooknach co grzeją garaże wolno stojące.
Dodatkowo grunt działa jak kaloryfer i nagrzewa do 0 st choć jest -15 no cuda .

ravbc
20-12-2012, 09:23
Grunt nagrzewa do ok. +7 (średnio całorocznie - dlatego woda w wodociągach nie zamarza, choć rury nie są izolowane), a nie zera. Zero wychodzi tylko dlatego, że poza zyskami z gruntu są straty do otoczenia. Jeśli do garażu będzie doklejony dom, to straty z niego oczywiście ten garaż podgrzeją, ale wcale nie będą takie duże, bo w garażu nie będzie -15, tylko to około zera. Czyli Andrzeju: straty powinieneś liczyć dla delty na poziomie ok. 20 stopni, a nie 38 jak to zrobiłeś i do czego się Liwko przyczepił.

מרכבה
20-12-2012, 09:49
No to paniali już dawno.
Tu nie ma nic trudnego aby utrzymać zero w garażu przy -15
musi być określona liczba strat i zysków od właśnie budynku.
Czyli straty policzyć ile przez ściany ucieka przy delcie 15 (-15 --> 0 ) i potem
napływ od 20--- > do zera
Strumienie "ciepła " da się policzyć i tu nie ma nic szczególnego .
licząc ściana U 0,7 powierzchnia 18 m^2 delta 20
to jest 252 W i teraz zobacz czy stale 252 wat wystarczy ?
plus jakieś tam zyski od auta nagrzanego itp ale się zrównoważą z stratami przez
otwieranie garażu? tak nie bardzo bo powietrze ma nikła pojemność cieplną i
schłodzone do np -15 szybko ogrzeje się do 0 od zakumulowanej energii.

Tylko że garaż z jedne strony ma
18m^2 ściany "ogrzewanej"
z drugie niej licząc gruntu ma
6 długi jest szeroki np na 6 i wysoki na 2,5 plus dach 45 st
1,5x1,5 pierwiastek z 2 daje 1,5mx1,41 =2,115m *2=4,23m
4,23*6m=25,4 m^2 dachu
to masz 45 ścian nie licząc tej jednej od domu.
U przyjmijmy 0,7
dach blacha 5 pod warunkiem że nie ma jakiegoś stropu z betonu
do przyjmę ~2
to macie 45*0,7*15=472waty
dach 25,4*2*15=762 waty
co daje 1234 wat
jednego kW brakuje
to jest dużo czy nie ?

Liwko
20-12-2012, 10:33
Wiem co to jest GWC u siebie zrobiłem rorowca .
zyski z gruntu to straty z budynku obok lub straty przez ściany.


CO ZA BZDURY!!! A jak rurowiec leci prostopadle do budynku, to skąd niby te zyski???



Jeżeli twierdzisz że dom nie podgrzewa garażu to wolno stojący garaż wychłodzony do temp np -15 zakładając taką na zewnątrz. Po zamknięciu powinien się podgrzać do np 0 c zasłaniając wszystkie okna. Chciał bym to zobaczyć.

Jeżeli wychłodzisz też ziemię pod nim to różowo nie będzie. Ale jak będziesz dbał o to by do tego nie dopuścić (szybkie otwieranie i zamykanie dobrze ocieplonego garażu) to temperatura spadając, NIE POWINNA SPAŚĆ podczas kilkunastu dni większych mrozów poniżej zera. Teraz rozumiesz? Temperatura pomału bedzie spadać, ale ziemia będzie spowalniała ten proces i w skutek tego zimą może nie być ani jednego dnia z temperaturą poniżej 0 stopni!!!

מרכבה
20-12-2012, 10:54
Fakty panowie
Podaj jakie U czego i tamtego
a nie taka mitologia.

crategus
20-12-2012, 11:49
Proszek PUR. Czy ktoś na Śląsku posiada z naddatkiem? U Pigeona czekam grzecznie w kolejce, a tu pasowało by choć obsypać stopy fundamentów na zimę...

מרכבה
20-12-2012, 12:11
Ale chcesz przed mrozem zabezpieczyć ?
to słoma od chłopa jakiego i po sprawie :)

crategus
20-12-2012, 18:22
Nie, nie ze teraz specjalnie przed mrozem, taki pomysl docelowy, obsypac calosc, do srodka rowniez... Stad caly problem, tak ot to nawet bym nie meczyl, ale, zaraz bede zasypywac, i caly zamysl w pierony :)

Andrzej.K
20-12-2012, 21:35
Grunt nagrzewa do ok. +7 (średnio całorocznie - dlatego woda w wodociągach nie zamarza, choć rury nie są izolowane), a nie zera. Zero wychodzi tylko dlatego, że poza zyskami z gruntu są straty do otoczenia. Jeśli do garażu będzie doklejony dom, to straty z niego oczywiście ten garaż podgrzeją, ale wcale nie będą takie duże, bo w garażu nie będzie -15, tylko to około zera. Czyli Andrzeju: straty powinieneś liczyć dla delty na poziomie ok. 20 stopni, a nie 38 jak to zrobiłeś i do czego się Liwko przyczepił.
Linia przemarzania jest na poziomie 90 cm przynajmniej tak jest w moim projekcie uwzględniony rodzaj gruntu i takie tam.
Czyli rury sie kopie na głebokości 1 metra lub niżej by nie zamarzły a w jaki sposób zmarznięta ziemia podnosi temp. proszę wykopać dołek po 4 dniach mrozu. To że dzięki dobrej izolacji temp nie spada znacząco lub powoli to właśnie idea domów pasywnych lub energooszczędnych by jak najmniej ciepła stracić. A samo otwieranie garażu jego nie wychłodzi. Powietrze ma najmniejsza zdolność akumulacji energii, ze względu na małą gęstość. Dla tego np nie jestem zwolennikiem szkieletorów gdzie tylko podłoga akumuluje energię