PDA

Zobacz pełną wersję : dom ciepły, pasywny albo 3 lub 5 litrowy



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54

Liwko
20-12-2012, 21:50
Linia przemarzania jest na poziomie 90 cm przynajmniej tak jest w moim projekcie uwzględniony rodzaj gruntu i takie tam.
Czyli rury sie kopie na głebokości 1 metra lub niżej by nie zamarzły a w jaki sposób zmarznięta ziemia podnosi temp. proszę wykopać dołek po 4 dniach mrozu. To że dzięki dobrej izolacji temp nie spada znacząco lub powoli to właśnie idea domów pasywnych lub energooszczędnych by jak najmniej ciepła stracić. A samo otwieranie garażu jego nie wychłodzi. Powietrze ma najmniejsza zdolność akumulacji energii, ze względu na małą gęstość. Dla tego np nie jestem zwolennikiem szkieletorów gdzie tylko podłoga akumuluje energię

Czyli nadal uważasz, że niezaizolowana posadzka pod nieogrzewanym garażem to głupi pomysł i temperatura w nim szybko się wyrówna z tą zewnętrzną?

andriuss
20-12-2012, 22:04
Czyli nadal uważasz, że niezaizolowana posadzka pod nieogrzewanym garażem to głupi pomysł i temperatura w nim szybko się wyrówna z tą zewnętrzną?

Policzcie sobie wreszcie, to się dowiecie. Dokładnie jak dla podłogówki. Garaż 20 m2 ma podłogę np. 20 m2 o temp np. 7* zasilaną np. 20 W / m2 oraz np. 50 m2 przegród o współczynniku np. 1 albo 0,2 i infiltracją np. 100 m3/h. No więc co się będzie działo przy -20*. Wzory chyba znacie?

ravbc
20-12-2012, 22:10
Przy wentylacji na poziomie 100 m3/h (i objętości według Ciebie na poziomie 50m3), to jakakolwiek izolacja garażu nie ma sensu. Ogrzewanie z resztą też nie. Tylko po grzyba robić w garażu przeciąg?

andriuss
20-12-2012, 22:19
Dałem przypadkowe wartości dla przykładu, podstaw właściwe. O ile jest kratka wentylacyjna, nie wydaje mi się to niemożliwe - wśród tych niewielu bram garażowych, które w życiu widziałem, żadna nie wydawała się wyjątkowo szczelna.

מרכבה
20-12-2012, 22:21
Napisał Liwko
Czyli nadal uważasz, że niezaizolowana posadzka pod nieogrzewanym garażem to głupi pomysł i temperatura w nim szybko się wyrówna z tą zewnętrzną?
uważam że się wyrówna może wolniej jak szybko ale się wyrówna.
Panie Liwko twórz gusła gdzie indziej :P

Karlsen
20-12-2012, 22:34
Ziemia poniżej 2 m ma stałą temperaturę powiedzmy około 8*C. Garaż z zaizolowanymi ścianami bez izolacji poziomej spowoduje, że ziemia pod min nie będzie się tak szybko wychładzać jednocześnie oddając ciepło. Kwestia, na ile temperatura gruntu pod garażem się ustabilizowała. Ja mam pierwszy sezon i sporo wilgoci w garażu, a mimo to na dzień dzisiejszy przy temp. zewn. -10* wewnątrz jest jeszcze +5*. Garaż odizolowany od domu, a w domu tylko 16*, ponieważ trwają prace wykończeniowe - fachowcy w chłodzie szybciej pracują.
Łatwiej kopać zmarznięta ziemię przykrytą śniegiem, czy tą, która była systematycznie odśnieżana? To jest proste dla każdego grabarza.

Liwko
20-12-2012, 22:36
uważam że się wyrówna może wolniej jak szybko ale się wyrówna.
Panie Liwko twórz gusła gdzie indziej :P

A dlaczego wolniej? I czy czasami to wolniej nie wystarczy?
Ale ok, nie mam zamiaru już dalej się kopać. Budujcie nieogrzewane garaże z izolacją poziomą, wasza sprawa.

Liwko
20-12-2012, 22:38
Ziemia poniżej 2 m ma stałą temperaturę powiedzmy około 8*C. Garaż z zaizolowanymi ścianami bez izolacji poziomej spowoduje, że ziemia pod min nie będzie się tak szybko wychładzać jednocześnie oddając ciepło. Kwestia, na ile temperatura gruntu pod garażem się ustabilizowała. Ja mam pierwszy sezon i sporo wilgoci w garażu, a mimo to na dzień dzisiejszy przy temp. zewn. -10* wewnątrz jest jeszcze +5*. Garaż odizolowany od domu, a w domu tylko 16*, ponieważ trwają prace wykończeniowe - fachowcy w chłodzie szybciej pracują.
Łatwiej kopać zmarznięta ziemię przykrytą śniegiem, czy tą, która była systematycznie odśnieżana? To jest proste dla każdego grabarza.

Może teraz dotrze.
Choć było już wiele prób.

Andrzej.K
20-12-2012, 22:43
A dlaczego wolniej? I czy czasami to wolniej nie wystarczy?
Ale ok, nie mam zamiaru już dalej się kopać. Budujcie nieogrzewane garaże z izolacją poziomą, wasza sprawa.
Ja stawiam garaż bez jakiejkolwiek izolacji bo po co mi ona.
A porostu grunt w obrębie fundamentów zaizolowanych potrafi zakumulować energię na jakiś czas . Lecz dostaje co jakiś czas również ciepełko z domu.
Nie mówiłem by izolować podłogę garażu lecz sufit i ściany przylegające do domu. tak by w domu nie było strat bo po co grzać garaż
Samochód nie koń

ravbc
20-12-2012, 22:48
A po co budować garaż, skoro ma być tam tak zimno jak pod wiatą? Samochód nie koń. ;)

Liwko
20-12-2012, 22:51
Ja stawiam garaż bez jakiejkolwiek izolacji bo po co mi ona.
A porostu grunt w obrębie fundamentów zaizolowanych potrafi zakumulować energię na jakiś czas . Lecz dostaje co jakiś czas również ciepełko z domu.
Nie mówiłem by izolować podłogę garażu lecz sufit i ściany przylegające do domu. tak by w domu nie było strat bo po co grzać garaż
Samochód nie koń

Ale też pisałeś o delcie -18/20 stopni. I o ogrzewaniu GWC przez straty domu. O wielu rzeczach pisałeś. Ale nie sądzę byś miał o nich jakiekolwiek pojęcie.
Samochód to może i nie koń, ale garaż często nie służy tylko niemu. Po za tym, chyba przyjemniej wsiąść do samochodu w którym nie ma -20*? Akumulator też będzie ci za to wdzięczny.

nydar
20-12-2012, 22:58
20m2 posadzki garażowej to odpowiednik ok.50mb GWC rurowego fi 200.Niech jasiek71 powie ile ten jego rurowiec daje w sezonie grzewczym energii i będzie wiadomo ,czy warto izolować posadzkę,czy nie.

andriuss
20-12-2012, 23:05
Ja stawiam garaż bez jakiejkolwiek izolacji bo po co mi ona.

Samochód nie koń

Izolacja kosztuje niewiele, więc większość opowie się za komfortem, ale to kwestia gustu. Ale zwróć uwagę, że jak wstawiasz samochód do garażu po jeździe, to jest to kilkaset kg. żelastwa rozgrzanego do 80-90*. Szkoda tej benzyny, żeby czym prędzej wystygła na zewnątrz.

מרכבה
20-12-2012, 23:20
Weźcie się ... zastanówcie.
Bo się po gubiłem.
Garaż trzeba grzać, nie lubię w chłodzie wsiadać do auta to raz.
Dwa źle zaizolowany będzie do kitu
OD posadzki ? to placebo mała delta do gruntu .
Ściany i okna i brama tak potrzebuje izolacji i po co tu dyskutować.
18m^2 ściany do garażu lepie zaizolować nie przez wielkie straty
tylko po co tworzyć zimniejszą przegrodę?

Bez izolacji nie ogrzeje się od gruntu za mała moc .
Izolacji ścian i dachu

Liwko
20-12-2012, 23:24
Weźcie się ... zastanówcie.
Bo się po gubiłem.
Garaż trzeba grzać, nie lubię w chłodzie wsiadać do auta to raz.
Dwa źle zaizolowany będzie do kitu
OD posadzki ? to placebo mała delta do gruntu .
Ściany i okna i brama tak potrzebuje izolacji i po co tu dyskutować.
18m^2 ściany do garażu lepie zaizolować nie przez wielkie straty
tylko po co tworzyć zimniejszą przegrodę?

Bez izolacji nie ogrzeje się od gruntu za mała moc .
Izolacji ścian i dachu

No to już kompletnie cię nie rozumiem.
Najpierw piszesz że nie grzać, teraz że grzać. A skoro grzać, to gdzie ci uciekną niby te straty z domu?

nydar
20-12-2012, 23:37
Chodzi o to aby tak zaizolować aby strumień energii od gruntu -straty przez przegrody dawał zimą temp.dodatnią wewnątrz garażu.

מרכבה
20-12-2012, 23:49
:hug: Panie Liwko
Zamieszanie okropne, to przez te skróty myślowe.
No uciekną małym strumyczkiem bo 270 wat to jest mało bardzo dla węgla czy PC .
Jednak ja się do tego aptekarsko zabieram.


Nydar cała prawda w ostatnim poście zawarta 100% się zgadzam .
Tylko się po gubiłem bo każdy opisuje różne przypadki i to dość ogólnie .
Jakiś tam garaż nie spada temp do tej na zewnątrz.
Jak napisał tak jest i tego nie kwestionuje tylko

Pytam dla czego tak jest ? co tam siedzi .
Odpowiedzi brak to podaję przykład.

Garaż "ogrzeje" się sam jeśli będzie izolowany ...na odpowiednim poziomie .
wiem jak to działa w mikro skali
I tu mamy właśnie początek budownictwa pasywnego... :)

Andrzej.K
21-12-2012, 00:12
za dużo skrótów myślowych za mało ehh pogubiłem sie.
Garaż powinno się odciąć od domu i tyle reszta nie ma znaczenia chyba że to jedna całość i chcemy do samochodu wsiadać w bluzie to już inaczej.
Co do samochodu i akumulatora mam to wzglednie gdzieś tam za horyzontem. U mnie garaż powstaje w zamyśle wiosenno letniego warsztaciku takie hobby moje małe Laboratorium dextera:stirthepot::p

מרכבה
21-12-2012, 07:58
Ale ale ... chcemy opisywać tylko nie wiadomo co .
Barak rysunków technicznych itp aby konkretnie zastanowić się co jest.
A tak to jest gdybanina bo ja sobie tak wyobrażam a ty tak, a ty tak.

Mnie tu tak zmylono że chej sam na siebie teraz piszę przez to.

Garaż będę miał w bryle i w piwnicy.

Andrzej.K
21-12-2012, 21:31
Garaż będę miał w bryle i w piwnicy.

Ogrzewany?

מרכבה
21-12-2012, 22:47
Nie lubię słowa ogrzewany, ciepły tak ale czy potrzeba będzie mu ogrzewania?
156074
na razie jest 330 mm izolacji płyty i sobie projektuje ładnie i grzecznie

miałem ważniejszy problem wysokość budynku bo w WZ stoi 9m i kropa.
Ale dobrze ze sobie sam przygotowałem i dzięki temu mam dach od 20-50st :D
to tak na marginesie :)

ravbc
22-12-2012, 13:27
Pomijam już celowość ładowania garażu do piwnicy (czasem faktycznie inaczej się nie da, albo zwyczajnie nie opłaca). Pytanie brzmi: czemu w tej sytuacji nie chcesz skorzystać z darmowego ciepła ziemi? Przecież twój garaż będzie miał posadzkę poniżej głębokości przemarzania, więc nawet strat na strefy brzegowe nie trzeba liczyć. No chyba, że chcesz mieć na prawdę ciepłą (ogrzewaną) piwnicę obok, wtedy to już nieco inna bajka... Ale nad "pasywną piwnicą" to bym się jednak zastanowił, bo to trochę dziwna koncepcja. No chyba, że faktycznie planujesz tam jakąś siłownię/saunę, czy inne "centrum rozrywkowe"...

מרכבה
22-12-2012, 17:02
Inaczej się nie da zagracona działka, po za tym czasem trzeba coś przy aucie zrobić.
nie chce mi się w zimnie siedzieć, po drugie różnica temperatur i przez to straty będą bardzo nikłe
licząc z izolacją oczywiście i oto chodzi.
Po za tym w pewnej części może być PMC pwiniczy magazyn ciepła
PR - piwniczny rekuperator :)

Andrzej.K
22-12-2012, 17:22
I
PR - piwniczny rekuperator :)
:wiggle::wiggle:
Najwydajniejszy.

nydar
22-12-2012, 17:45
Piwnica,a raczej jej materiał konstrukcyjny z racji masy i pojemności cieplnej w użytecznych parametrach nie będzie wydajna.

מרכבה
22-12-2012, 18:06
No ale to będzie w środku...
jeszcze raz będzie izolacja

nydar
22-12-2012, 18:53
I o to właśnie chodzi.Zakumulujesz w w tonach.W idealnych warunkach ,gdzie wody gruntowe są na kilku metrach,zakumulujesz w setkach ton.Dlatego izolacja pionowa wokół fundamentu ma sens .Izolacja pod nie.Tylko musisz tam dostarczać ciepło letnie.Na początku bez efektów.Potem zobaczysz.

מרכבה
22-12-2012, 18:59
A no to przyjmuję z otwartością myślę że coś z tego będzie zawsze to ułatwia sprawę.
Ciekawie się to zapowiada :) Mam już drenaż właśnie na cel wentylacji zrobiony bo rura fi 160
perforowana wiertarką, wiertłem fi 4--> 1000 otworów na 1mb :) kosztowało roboty ale
działa cudnie. plus dwie studnie fi 800 wew będzie co z tego :)

nydar
22-12-2012, 19:56
Opisz dokładniej bo ni chu chu nie rozumiem.

מרכבה
22-12-2012, 20:07
No drenaż jest zrobiony i gotowy do wentylowania powietrza a bonus to studnie rewizyjne.
jedna głęboka na 1,8 metra druga na 2,4 m daje to łącznie jakieś 120 merów rury fi 160
czyli odpowiednik rury fi 160 jest 120 m plus faktycznej rury jest 20m co daje 140
może całą objętością te studnie nie zapracują ale to jest gratis i przy okazji drenażu.
Dodatkowo idą średnio 2 m pod powierzchnią i są stale nawilżone.

nydar
22-12-2012, 20:22
Schemat jakiś.Litości.

מרכבה
22-12-2012, 21:03
No schemat będzie jak powstanie reszta układu na razie to są dwie studnie rewizyjne w narożnikach.
połączone rurą .
A całość tworzy literę L a docelowo będzie opasać cały budynek.

Ale nie to jest problemem.
Ja wiem że chcecie mnie nakierować na nie izolowanie od gruntu ok
wiem że jest w tym cel i już jak też wiem.

Tylko nie bierzecie jednego faktu że mam poziom nie wód gruntowych
tylko wód podziemnych 30cm pod ziemią.
Dla czego nie gruntowych a dla tego
ze nie jest to woda zależna od opadów, dwa pochodzi z pod pierwszej warstwy nie przepuszczalnej.
Po prostu dom przecina żyłę wodną w poprzek.
I jak by nie zatkanie dna studzienki rewizyjnej drenażu miał bym studnie
z pod piaskowca do picia w sam raz by była.
co więcej jak by mi miało braknąć wody to dno mogę wybić i woda jest od razu.

Dla czego nie zależnie od opadów bo ...
mimo suszy drenaż nie przestawał działać.

I stąd nie che mieć studni w garażu
i dalej idąc tym tropem wanna szczelna izolowane, albo jeszcze sam garaż,
bez całej piwnicy.
Mam takie pole manewru jeszcze.

ravbc
22-12-2012, 21:45
Masz wody podskórne na 30cm ppt i robisz garaż w piwnicy?! No to przy tym bledną wszelkie Twoje pozostałe pomysły... ;)

nydar
22-12-2012, 21:54
Nie jest to niemożliwe.Ale koszty .Koszty.Koszty.Amen.

מרכבה
22-12-2012, 21:57
No widzisz wsio się da.
Rura drenarska będzie tylko 30cm pod poziomem posadzki.
Ale na jej kraju(obwodzie budynku), a tu jest lub może być woda pod ciśnieniem i .
Wolę dmuchać na zimne.
Zalać garażu nie zaleje bo wodę mam gdzie odprowadzić tylko nie chcę przerywać
izolacji przeciw wodnej.

A żeby było śmiesznie chce zrobić kanał :)

Dobra nazbierało się pomysłów masa i
Tak: sobie myślę może nie robić izolacji dna tej płyty i pod nią dać GMC
A izolację zrobić w stropie parteru muszę się przespać z tym

nydar
22-12-2012, 23:00
Śpij dobrze.Ale woda podskórna zabierze wszystko.Niektóre rozwiązania są słuszne do idealnych sytuacji geo.

מרכבה
23-12-2012, 09:59
No widzisz dla tego nie ma jak i co.
Mierzyć swoją miarą bo to są różne warunki i wiele zmiennych.

Liwko
23-12-2012, 10:12
Nie ogarniam już tego, chyba się starzeję :D

מרכבה
23-12-2012, 10:13
Ale czego ?
Pan nie łogarnia ?

Liwko
23-12-2012, 10:22
Ale czego ?
Pan nie łogarnia ?

Mam kłopoty ze zrozumieniem słowa pisanego. SKS?

מרכבה
29-12-2012, 12:38
156963
Pozdrowienia profesorów doktorów rehabilitowanych znachorów budowanych za ten pieczołowicie wykonaną izolację termiczną
bez kamery termowizyjnej widać partactwo, gołym okiem jeszcze lepiej.
Tyle przez to energii przechodzi że szron się tam nie zebrał przez co widać gdzie ucieka :D

מרכבה
03-01-2013, 08:28
http://www.germanhomes.ie/ jak ładnie może wyglądać dome pasywny miodzio.

ravbc
03-01-2013, 10:31
Masz jakieś konkretne zdjęcie na myśli, bo ja tam niczego szczególnego nie widzę, a nawet powiedział bym, że większość domów na zdjęciach tam prezentowanych, jest mocno nieciekawa.
PS. Co to za sztuka zbudować dom pasywny w Irlandii? Oni co prawda nie wiedzą co to lato, ale zimy też na oczy nie widzieli... ;)

Liwko
03-01-2013, 10:45
PS. Co to za sztuka zbudować dom pasywny w Irlandii? Oni co prawda nie wiedzą co to lato, ale zimy też na oczy nie widzieli... ;)

Wystarczy różnica między Słubicami a Suwałkami :)

מרכבה
03-01-2013, 11:13
A takie zdjęcie gdzie jest domek z całą fasadą przeszkolony z dachem (2spady)
bo mnie się posty pokicikały
i myślałem że chodzi o zdjęcie izolacji term ... ale nie ten temat
sorry.
http://www.yr.no/sted/Russland/Sakha/Verkhoyansk~2013465/ to w wierchojańsku jeszcze lepiej :P

Andrzej.K
03-01-2013, 14:20
Troszkę z innej beczki.
Po poczytaniu wypowiedzi pana T. Brzeczkowskiego o paraizolacji ścian zaczynam podejrzewać że ów pan miał rację. I teraz pytanie co można by było dać na ścianę od wewnątrz by nie przepuszczała ona wilgoci tak by następnie położyć normalnie na to tynk. Czy w takim przypadku jest się skazanym na nidę?

jasiek71
03-01-2013, 14:23
Troszkę z innej beczki.
Po poczytaniu wypowiedzi pana T. Brzeczkowskiego o paraizolacji ścian zaczynam podejrzewać że ów pan miał rację. I teraz pytanie co można by było dać na ścianę od wewnątrz by nie przepuszczała ona wilgoci tak by następnie położyć normalnie na to tynk. Czy w takim przypadku jest się skazanym na nidę?

myślę że takie paskudztwo do uszczelniania basenów ...
płytki się trzymają to tynk pewnie też ...

מרכבה
03-01-2013, 15:45
Matko Bosko.
Opanujcie się z tymi kombinacjami brzenczykowski nie miał pojęcia o czym pisze.
Jaka wilgoć ? po to się robi obliczenia CW aby sprawdzić czy w danej temp i danych oporach dyfuzyjnych
nie wystąpi wykraplanie.
Już to w temacie o oknach do pasywnego tłumaczyłem .

Wystarczy dwie warstwy emulsji poliwinilowej aby przegroda "murowana" izolowana styro czy wełną była absolutnie bezpieczna do granicy wilgotności 98% (powierza) wew .

No bo okna plas w domu 70-80% wilgotności ściany wapnem wymalowane
i wilgoć gotowa ile razy to mam pisać ?

Pisałem w tym oknach
To nie bo materiał rozprowadza wilgoć itp.
ale trzeba poprawnie zrobić warstw ze względu na OPÓR DYFUZYJNY !!!

andriuss
03-01-2013, 18:15
Troszkę z innej beczki.
Po poczytaniu wypowiedzi pana T. Brzeczkowskiego o paraizolacji ścian zaczynam podejrzewać że ów pan miał rację. I teraz pytanie co można by było dać na ścianę od wewnątrz by nie przepuszczała ona wilgoci tak by następnie położyć normalnie na to tynk. Czy w takim przypadku jest się skazanym na nidę?

Nawet teorie "naukowe" podlegają zjawisku retro :). Kluczową sprawą jest to, czy stosujesz wełnę czy styropian. Jeśli to drugie, to, obrazowo, obecność szczelnego styropianu od zewnątrz sprawia, że cała przegroda ma b. wysoki opór dyfuzyjny. Oczywiście rób jak uważasz, kto bogatemu zabroni, ale doczytaj może drugi punkt widzenia, bo ma większe oparcie w literaturze.

מרכבה
03-01-2013, 19:41
Nie ma większe oparcie
tylko na wskroś przebadany.
Przez to masz współczynniki oporu dyfuzyjnego itp.
Ludzie na księżyc polecieli, masz łączność satelitarną itp.
Nie jedna głowa się nad tym połamała, a taki jedne z drugim po znachorskiemu stwierdzi że wie lepiej.
Bardzo duży opór dyfuzyjny to jaki ? poda dane.
Styropian 40 razy ma większy opór dyfuzyjny niż wełna.
A folia ALU MA ~215 TYŚ RAZY WIĘCEJ NIŻ STYROPIAN .
i to można nazwać dużo.

andriuss
03-01-2013, 20:06
Wybacz, ale nie mam potrzeby pamiętania tych liczb. Ale skoro jesteś na bieżąco i tak ochoczo liczysz, to podaj wszystkim jakiś przykład. Np. silikat + 25 cm grafitowego (bo o takich tu najczęściej mówimy), przy 20* RH 50 / -20* RH 90 na m2 na godz, w gramach. Albo jakąś wielokrotność, żeby nie liczyć tylu zer po przecinku.

Andrzej.K
03-01-2013, 20:23
Matko Bosko.
Opanujcie się z tymi kombinacjami brzenczykowski nie miał pojęcia o czym pisze.
Jaka wilgoć ? po to się robi obliczenia CW aby sprawdzić czy w danej temp i danych oporach dyfuzyjnych
nie wystąpi wykraplanie.
Już to w temacie o oknach do pasywnego tłumaczyłem .

Wystarczy dwie warstwy emulsji poliwinilowej aby przegroda "murowana" izolowana styro czy wełną była absolutnie bezpieczna do granicy wilgotności 98% (powierza) wew .

No bo okna plas w domu 70-80% wilgotności ściany wapnem wymalowane
i wilgoć gotowa ile razy to mam pisać ?

Pisałem w tym oknach
To nie bo materiał rozprowadza wilgoć itp.
ale trzeba poprawnie zrobić warstw ze względu na OPÓR DYFUZYJNY !!!
Możesz podać wątek lub napisać jeszcze raz

מרכבה
03-01-2013, 20:46
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?146437-okna-do-pasywnego/page21 tu była dyskusja.

http://programy.budownictwopolskie.pl/program/termika-pl z lenistwa tego programu używam.

Szybko i wydajnie
w pierwszym linku kolega liczył bardzo podobny przykład.

מרכבה
03-01-2013, 21:11
158002
158003
158004
158005
158006
Pakiet przykładów

מרכבה
03-01-2013, 21:55
158015
to jest wypas :)

andriuss
04-01-2013, 01:34
158015
to jest wypas :)

Cytuję za PWR (długaśny link poniżej):

"W obliczeniach wilgotnościowych osobnym zagadnieniem jest poprawne przyjęcie wartości temperatury powietrza zewnętrznego. Doświadczalnie wykazano, że wartości temperatur obliczeniowych przyjmowanych do obliczeń cieplnych są w tym wypadku zbyt niskie.
Wynika to stąd, że przy obniżaniu się się temperatury powietrza kilka lub kilkanaście stopni, nowy rozkład temperatur wewnątrz przegrody ustala się po upływie kilkunastu lub najwyżej kilkudziesięciu godzin. W razie natomiast zmiany ciśnienia pary wodnej po jednej stronie przegrody proces wyrównywania się ciśnień zachodzi bardzo wodno, tym wolniej im szczelniejszy jest materiał przegrody i może trwać nawet kilkadziesiąt dni."

Może w praktyce nie jest tak tragicznie jak się niektórym wydaje ;)

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&ved=0CEkQFjAE&url=http%3A%2F%2Fwww.is.samorzad.pwr.wroc.pl%2Fmat erialy%2FFPBKondw.doc&ei=VCHmUP-aDsfEsgbDg4BQ&usg=AFQjCNHUgGBSbr4A8Rg790k0Qn-HXRzopw&bvm=bv.1355534169,d.Yms&cad=rja

מרכבה
04-01-2013, 07:39
Zima nie trwa 1 dzień a wilgotność
u mnie co nie mam wpływu niestety na to i nie chcę mieć jest 70-80%
Spokojnie jak jest 2 tygodnie koło -5 to wystarcz do degradacji przy takiej wilgoci
Wykres ma być zawsze bez kondensacji.
Osiąga się prosto i skutecznie teraz.
Nie ma opcji aby teraz przy materiałach, wiedzy itp
Robić chu..e .
Zwłaszcza że to tylko na zdrowie i oszczędność wychodzi brak jakiekolwiek wilgoci.
I nie ma co się spierać
Robić dobrze i tyle

Dodam przeważnie takie super przegrody padają w drugim sezonie .
Podsumowanie takiego sezonu wychodzi że nagle nici z izolacji
było dobrze a nie jest .

http://www.szkielet.com.pl/forum/viewtopic.php?t=6660&sid=2979041ab9db73643162b8ac6ee2256d o przykładzik braku paro izolacji.


W razie natomiast zmiany ciśnienia pary wodnej po jednej stronie przegrody proces wyrównywania się ciśnień zachodzi bardzo wodno, tym wolniej im szczelniejszy jest materiał przegrody i może trwać nawet kilkadziesiąt dni."

No w tym jest odpowiedź zawarta im szczelniejszy materiał
tym wolniej czyli jak zwiększy się ciśnienie pary wodnej to
"przegroda" odczuje to po długim czasie jak jest zabezpieczona
przed nadmiarem pary wodnej.

To ani nie jest dramaturgia.
Tylko walka z oddychającymi ścianami.
Bo znachorstwa budowlanego się namnożyło i robią wedle ich mniemania bez jakiegokolwiek zastanowienia.
Te zjawiska, te wyliczenia mają oparcie w doświadczeniach i są szczegółowo opisane.
W mikro porach materiału woda zamarza w przedziale od -80 do -120 st !
kto mógł to stwierdzić ?
Znachor budowlany ?
Nie to wymaga wiedzy jak zbadać , opracować itp .

Andrzej.K
04-01-2013, 14:55
158209

Czy tak jest dobrze co oznaczja te paski:oops:

מרכבה
04-01-2013, 14:59
Andrzeju
one oznaczają kondensacje.
Weź dodaj farbę typu http://www.tanio-buduj.pl/nobiles-nobilit-emulsja-poliwinylowa-10-l.html
emulsja poliwinylowa to mi wujek gogle znajduje jako pierwsze i dobre .
łopór to ma 0,0000002 oczywiście dwie warstwy.

widzisz 25cm i tylko 50% wilgoci.

andriuss
04-01-2013, 16:25
Andrzeju
one oznaczają kondensacje.


Nie zaczynajmy od nowa dyskusji, która trwa nieprzerwanie od 1945 i w której już chyba każdy obraził każdego, przy czym TB obraził 9786 razy a jego obrażono 87 450 razy ;). Nie muszą oznaczać kondensacji, nie bez powodu normowo przyjmuje się na zewnątrz -5* i 85%, i z takimi parametrami uruchamiają się wszystkie programy CW. Jak bardzo chcesz, znajdę normę. Nikt jeszcze nie przeprowadził pełnego i uznanego przez resztę dowodu, który uwzględnia fluktuację temperatur i wilgotności w naszym klimacie, co za tym idzie zależności kondensacja - parowanie, nikt nie pokazał dobitnie, czy jeśli ta kondensacja będzie (przykładowej zimy), to będzie wynosiła 1 mg / litr czy też 1 g / litr i o ile osłabi to izolacyjność i żywotność dajmy na to styropianu. Cofnij się do mojego poprzedniego wpisu. Pamiętasz kiedyś temperatury < 10* przez dłużej niż 2 tygodnie?

Tak więc dobry temat na doktorat, ale na chwilę obecną w tym klimacie na pytanie: 'czy jest najmniejszy sens dawać paroizolację przy grubym i szczelnym styropianie' jest zasadniczo uznaniowa. Ja na pewno nie dam, Andrzej niech sobie da, co mu tam. Ale nie ma binarnych odpowiedzi pt. na pewno wystąpi ci kondensacja.

מרכבה
04-01-2013, 16:43
Weź nie uprawiaj zanchorstwa.
Jakie masz podstawy aby tak twierdzić ?
Żadnych
Jak napiszę jakieś dane itp to zaraz proszę pisać jaśniej bo nie wiemy.
Ile
w wełnie za szczeliną 1mm długą na 1m będziesz miał litr wilgoci
a to właśnie dzieje się przy źle zaizolowanych oknach dachowych .

מרכבה
04-01-2013, 17:04
Strumienie wilgoci na cały dom są potężne.
Przykład 4 osobowa rodzina.
Mieszkanie kubatura 125 m^3 wydzielanie pary wodnej w mieszkaniu 12L na dobę !
Czy to mało? to weź nie pie głupot.
Nikt nie przedstawił danych, mnie na takie znachorskie wdmuszki nie chce się pisać .
Ubiłem jak mogłem najmocniej ilość informacji.
Dałem programik do liczenia aby przypadki sobie policzyć .

Qfa mac
jak byś wczytał się to byś wiedział że przy konstrukcji z muru izolowanej czym chcesz farbę emulsyjną
to załatwia sprawę nie trzeba żadnych paroizolacji !!

bo ta farba jest paroizolacją.

MASZ z cegły chałupę (taki przykład) tam nie trzeba nic izolować bo na powierzchni
się skondensuje ta para wodna .
A izolowanie styropianem przenosi ten punkt
przy 10cm akurat na styk muru i izolacji.
A też daje możliwość pomalowania ścian farbą o dużym oporze dyfuzyjnym
bo nie nastąpi już skraplanie na powierzchni bo jest
za ciepło.
Boże jak bym staremu koniowi tłumaczył 2+2*2 jest 6 a nie 8

Nie wnikam głębiej tu bo nie ma sensu.
Prostotę
Prostotę
Prostotę
Co zrobić aby w takich a takich warunkach mieć ciepły przytulny dom bez grzyba.
I mikro wierzchołek tej góry lodowej jaką jest fizyka budowli przedstawiam .
To źle .
I tak złodziej czasu cholerny bo przynajmniej z godzinę i więcej wysiaduje ostatnio.

To źle !

andriuss
04-01-2013, 17:17
Na szczęście od pierwszego postu zaczęło się wyzywanie i obrażanie, więc przynajmniej nie tracimy czasu. Podyskutuj sobie z "PN - EN ISO 13788: Cieplno - wilgotnościowe właściwości komponentów budowlanych i elementów budynku", następnie będziesz mógł zarzucić jej autorom, że są debilami i znachorami, bo nie liczą od zew = -20*. Ja tymczasem dziękuję i bez odbioru.

מרכבה
04-01-2013, 17:23
No ale czemu się czepiasz ?
Tamtej zimy przez tydzień było średnio poniżej -20

Norma PN-EN 1990 też śnieg źle doliczyła
katastrofa tej sławnej hali bo współczynnik był za mały
tom bud V.

Dyskutuj z tom bud og II fiz bud .

Przemysław_
04-01-2013, 18:36
Tę sławną halę zostawmy w spokoju, żeby Ci projektanci, monterzy i użytkownicy wiedzieli co to PN i prawo budowlane to hala stałaby do dzisiaj.

מרכבה
04-01-2013, 19:25
158278
158279
158280
158281
158282
zaraz druga część

מרכבה
04-01-2013, 19:33
158283
158284
158285
158286
158287

מרכבה
04-01-2013, 19:39
158288
158289
158290
158291
158292

מרכבה
04-01-2013, 19:48
158293
158294
158295
158296
158297

מרכבה
04-01-2013, 19:49
158298
158299

Z taką sytuacją zmagam się na co dzień wilgotność 70-80 a nawet pod 90.

Andrzej.K
05-01-2013, 10:02
Andrzeju
one oznaczają kondensacje.
Weź dodaj farbę typu http://www.tanio-buduj.pl/nobiles-nobilit-emulsja-poliwinylowa-10-l.html
emulsja poliwinylowa to mi wujek gogle znajduje jako pierwsze i dobre .
łopór to ma 0,0000002 oczywiście dwie warstwy.

widzisz 25cm i tylko 50% wilgoci.

Wyszło tak hmmm

Barth3z
05-01-2013, 10:21
Miałeś dać farbę od strony wewnętrzej ;)
Dodaj tą pozycją na końcu i będzie OK.

Andrzej.K
05-01-2013, 17:04
8-) Będzie dobrze

Andrzej.K
05-01-2013, 17:13
Tę sławną halę zostawmy w spokoju, żeby Ci projektanci, monterzy i użytkownicy wiedzieli co to PN i prawo budowlane to hala stałaby do dzisiaj.
Co do prawa budowlanego mało jaki urzędas cokolwiek wie na temat budowania, Tym bardziej urzędas który nie pracuje na budowach , a mówi innym dookoła jak mają budować paranoja. Co do obciążeń są obliczenia statyczne czy jakoś tak i tu matematyki nikt nie obskoczy. Ale nikt w poznaniu na Jackowskiego nie wiedział że muszę mieć osobny projekt WM i byli bardzo zdziwieni dlaczego po tyg chcę ją dołączyć, bo na rysunkach nie było widać że jej nie ma zaprojektowanej tacy to wykształceni urzędnicy...

מרכבה
05-01-2013, 20:25
Andrzeju to było tak

"Do obliczeń dachu jednopołaciowego oraz dachów dwupołaciowych o nachyleniu połaci 15 st przyjmuje się
obciążenie równomiernie rozłożone o jednakowej wartości współczynnika kształtu dachu ni =0,8 Pomiary
wykonane po katastrofie hali MTK w Chorzowie
wykazały że w pewnych sytuacjach ni > 1,0 . W normie europejskiej nie przewidziano dotychczas takich wartości zatem w zianie
do polskiej normy wprowadzono wspó Ce 1,2 "

budownictwo ogólne tom V strona 44

Ale zostawmy to w spokoju.

Andrzej.K
06-01-2013, 00:29
:offtopic:

Andrzej.K
06-01-2013, 00:32
czy folia aluminiowa nad podwieszanym sufitem pozwoli zaoszczędzić więcej kwh. chodzi mi o odbicie podczerwieni. Czy i tak poprzez przenikanie najwięcej ucieka?

malux20
06-01-2013, 07:58
wczoraj zorientowałem się że grzeję łazienki tylko drabinkami
a i tak temp są w nich nie mniejsze niż w reszcie domu
mała 4 m2 drabinka 1300w
duża 8m2 1700 w
zasilanie jest takie jak na podłogę
w tym tygodniu to 26 na wyjsciu z pompy [grzanie ok9-10 h na dobę]

מרכבה
06-01-2013, 10:39
Wiem że of top, wyjaśniłem dokładnie o co chodziło.

Pewnie że folia pomoże ale musi być złączona z folią PE .
Nie ma się co bać paroizolacji wskazana jest jako uszczelnienie, zabezpieczenie przed wilgocią w wełnie czy innym ustrojstwie.

Andrzej ale jak ta folia będzie dotykać do płyty GK to nici z jej efektów, musi być z 1,5 centymetra luzu, pełnego luzu
takiego że wełna na środku nie obwiśnie do płyty i tam się nie styknie z płytą GK.

Też zależy od emisyjności takiej foli, przeważnie nie ma co się zagłębiać, gładka folia alu niczym lustro jest
bez wnikania bardzo dobra.
Można dać dwie warstwy, z przerwami aby to działało jak należy.
Nie tak jak wciskają kit za 40zł(strzeliłem że tyle). czy ileś tam , tą folią izobooster, przecież tam folia alu jest bez przerw dawana to raz
dwa cena jest straszliwa w porównaniu do efektów.

Andrzej.K
06-01-2013, 16:41
tzn u mnie nie ma byc ocieplenia od wewnątrz bo to dach odwrócony.
Ale tzn że nad podwieszanym sufitem warto dawać folie alu dla odbicia promieniowania?

מרכבה
06-01-2013, 17:00
Przynajmniej czytelny projekt.

Stropodach odwrócony to wyższa szkoła jazdy.
Masz od góry zamknięcie dla pary wodnej w postaci papy i to kilku warstw.
To od spodu Ma być super szczelnie.
Bo o ile przez tynki, drewno itp wyjdzie jeszcze ta para wodna tak u Ciebie nie ma szans.

Tomek B..
08-01-2013, 13:30
czy folia aluminiowa nad podwieszanym sufitem pozwoli zaoszczędzić więcej kwh. chodzi mi o odbicie podczerwieni. Czy i tak poprzez przenikanie najwięcej ucieka?

Przestrzeń powietrzna pomiędzy ocieplonym dachem a podwieszanym sufitem doskonale chroni przed stratami ciepła. Jedynym warunkiem tutaj będzie zbudowanie przestrzeni nieruchomej (niewentylowanej).
Dodatki proponowane zwiększają koszty inwestycyjne i nie realizują przyjętych założeń.

מרכבה
08-01-2013, 13:43
To podaj liczby jak dobrze chroni.
Na razie to jest hasło z wiejskiej fizyki budowli.
Jaki ma opór cieplny przy jakiej warstwie.
Bo ja wiem że to daje tyle co nic.

ravbc
08-01-2013, 14:15
To podaj liczby jak dobrze chroni.
Na razie to jest hasło z wiejskiej fizyki budowli.
Jaki ma opór cieplny przy jakiej warstwie.
Bo ja wiem że to daje tyle co nic.

Jasne, dokładnie tak jak w "szybach zespolonych", bo przecież wszyscy wiedzą, że izolatorem tam jest szkło... ;)

Tomek B..
08-01-2013, 14:27
To podaj liczby jak dobrze chroni.
Na razie to jest hasło z wiejskiej fizyki budowli.
Jaki ma opór cieplny przy jakiej warstwie.
Bo ja wiem że to daje tyle co nic.
Współczynnik przenikania nieruchomego powietrza 0.025.
Resztę sobie policz, jak również sens upychania 50 cm wełny oraz natrysku pian poliuretanowych o współczynnikach deklarowanych przez producentów.

gentoonx
08-01-2013, 14:37
Współczynnik przenikania nieruchomego powietrza 0.025.
Resztę sobie policz, jak również sens upychania 50 cm wełny oraz natrysku pian poliuretanowych o współczynnikach deklarowanych przez producentów.

pieprzenie

kto ociepla strop i jednocześnie nieużytkowe poddasze tak, żeby została przestrzeń niewentylowana ile??? do 2cm??? mniej???

no bo więcej to pieprzenie o braki ruchu powietrza

Tomek B..
08-01-2013, 14:47
pieprzenie

kto ociepla strop i jednocześnie nieużytkowe poddasze tak, żeby została przestrzeń niewentylowana ile??? do 2cm??? mniej???

no bo więcej to pieprzenie o braki ruchu powietrza
Wróć na Ziemię. Rozmawiamy o warstwie nieruchomego powietrza pomiędzy płytami kartonowo-gipsowymi i warstwą ocieplenia. Tam znajduje się nieruchome powietrze.... jeśli poddasze jest prawidłowo wykonane.
Jeśli tam wentylujesz to pozostaje tylko pogratulować.

מרכבה
08-01-2013, 14:54
Panie znachorze !
czy pan jest poważny głosisz pan tezy z kosmosu.
Lambda powietrza nieruchomego to 0,02. bez konwekcji martwego w bez ruchu.
159143

Czyste cytaty z znachorskiej fizyki budowli pan głosisz.

jak by tak było to okna nadal były by skrzynkowe, bo mają przecież dużo powietrza. :D

Tomek B..
08-01-2013, 15:14
Panie znachorze !
czy pan jest poważny głosisz pan tezy z kosmosu.
Lambda powietrza nieruchomego to 0,02. bez konwekcji martwego w bez ruchu.
159143

Czyste cytaty z znachorskiej fizyki budowli pan głosisz.

jak by tak było to okna nadal były by skrzynkowe, bo mają przecież dużo powietrza. :D
To co chłopie kopiujesz i wklejasz cały czas nie jest tym o czym piszę. Chodzi o powietrze za karton gipsem a nie powietrze w niewentylowanej chałupie. Z oknami dałeś dobry przykład, chodzi o taką warstwę jaka znajduje się między szybami, tylko w warstwie ocieplonego poddasza.
P.S Okna skrzynkowe są oknami najcieplejszymi, gorzej z nimi jeśli chodzi o szczelność. Zdajesz sobie sprawę chłopie o koszty materiału okna pcv, alu czy też drewnianego opartego na budowie skrzynkowej ale w nowej technologii opartej przede wszystkim na szczelności?
Druga sprawa to konwekcja w takiej warstwie nieruchomego powietrza. Powietrze będzie się ogrzewało poprzez ciągły jego styk z karton-gipsem i unosiło do góry w kierunku warstwy ocieplenia, tam ochładzało i powracało ponownie do warstwy karton-gipsu. W takiej warstwie wciąż będzie występował ruch powietrza ale będzie zależny przede wszystkim od jakości oraz skuteczności warstwy ocieplenia (straty przez przegrodę budowlaną).

מרכבה
08-01-2013, 16:28
Chłopie pierwsze dowiedz się co wkleiłem .
Czy może trzeba tłuc.
Widzisz dla powietrza o szczelinie 5mm lambda jest 0,045
R jest 0,11 plus opór przejmowania ciepła Rse i rsi i masz tyle i tyle
0,04 +0,11 +0,13 dla poziomego, w sufit jest 0,17.

dla 1cm warstwy powietrza niewentylowanego (tego za GK). (lambda 0,066)
R 0,15 puls te Rsi Rse.
1,5 cm lambda 0,088
R0,17
dla
2,5 powietrza lambda 0,13
R0,1811
dla 5cm lambda 0,27
R 0,180
Czyli spada !
Dla tego nie daje się szczelni jak to znachorzy robili po 8cm tylko 1,5-2cm
w murze to w zasadzie odpowiednik takiej warstwy styropianu.

gentoonx
08-01-2013, 18:05
Wróć na Ziemię. Rozmawiamy o warstwie nieruchomego powietrza pomiędzy płytami kartonowo-gipsowymi i warstwą ocieplenia. Tam znajduje się nieruchome powietrze.... jeśli poddasze jest prawidłowo wykonane.
Jeśli tam wentylujesz to pozostaje tylko pogratulować.

a post dalej


Powietrze będzie się ogrzewało poprzez ciągły jego styk z karton-gipsem i unosiło do góry w kierunku warstwy ocieplenia, tam ochładzało i powracało ponownie do warstwy karton-gipsu.


to w końcu ruchome, czy nieruchome?

PIEPRZENIE i tyle

Tomek B..
08-01-2013, 18:35
a post dalej




to w końcu ruchome, czy nieruchome?

PIEPRZENIE i tyle
Od tego w jakim stopniu będzie dochodziło do konwekcji w takiej szczelinie zależy jakość wykonanego ocieplenia przegrody.
Poddasze użytkowe to taki balon z ciepłym powietrzem.

מרכבה
08-01-2013, 18:36
Jak piszę że jest znachorem to nie obrażam tylko stwierdzam zachowanie.
Dyletanctwo pomieszane z intuicją.
A tomasz b mi się kojarzy jako tomasz brzęczykowski ?

Zarzuca mi błąd to mu prostuję jego znachorstwo.

Zobacz sobie jak to się robi i skąd te liczby się biorą
ludzie życie poświęcają temu a tu
http://www.itb.pl/nf/PDF/P02.pdf


Pier do lisz jak potłuczony .

Teraz już wiem jesteś znachor ! nie zachowujesz się jak tylko jesteś !

Bom się rozjątrzył . zarzuca mi że niby ja sobie biorę coś z kosmosu i
próbuje podważyć ale nie ma czym i miota się.

Proszę napisz policz między obliczeniami a praktyką jak będzie 5% to max.
Licz i przestawiaj nam te cuda.
Bo tępię znachorstwo.
A kiedy chcę pozanchorzyć to piszę mogę
pisać z intuicji.

Tomek B..
08-01-2013, 18:43
Chłopie pierwsze dowiedz się co wkleiłem .
Czy może trzeba tłuc.
Widzisz dla powietrza o szczelinie 5mm lambda jest 0,045
R jest 0,11 plus opór przejmowania ciepła Rse i rsi i masz tyle i tyle
0,04 +0,11 +0,13 dla poziomego, w sufit jest 0,17.

dla 1cm warstwy powietrza niewentylowanego (tego za GK). (lambda 0,066)
R 0,15 puls te Rsi Rse.
1,5 cm lambda 0,088
R0,17
dla
2,5 powietrza lambda 0,13
R0,1811
dla 5cm lambda 0,27
R 0,180
Czyli spada !
Dla tego nie daje się szczelni jak to znachorzy robili po 8cm tylko 1,5-2cm
w murze to w zasadzie odpowiednik takiej warstwy styropianu.
Cały czas nie wiesz o czym piszesz. Szczelina powietrzna znajduje się pomiędzy warstwa ocieplenia i płytą kartonowo- gipsową. Od tego jaki będzie opór cieplny tej warstwy powietrza zależy przede wszystkim od jakości warstwy ocieplenia. Temperatura powierzchni ocieplenia na granicy styku z powietrzem ma znaczący wpływ na konwekcję a więc na ruch powietrza w obrębie dwóch przegród o różnych temperaturach.

מרכבה
08-01-2013, 18:56
Nie wiesz o czym pisze !
Masz już wartości podane z konwekcją !
pro prostu to jak być liczył styropian.
Podałem właśnie współczynnik przewodzenia ciepła (lambda)
Potem przeliczyłem opór .

Ja nie wiem ? idź...

No to dla tego musku nie rośnie opór chyba że twój na wiedzę.
widzisz że zwiększanie warstwy powietrznej nie ma sensu
przez konwekcję. stąd okna skrzynkowe nie mają sensu !

i to masz wyliczone ! właśnie jako wzrost lambdy .
Każdą jedną szczelinę się tak liczy
czy między szybami czy między murem
czy między gk a wełną.

inżynier-specjalista ? tak masz wpisane ?
chyba znachor -wróżbita .

Jak jesteś faktycznie inżynier to lepiej się nie przyznawaj.

Tomek B..
08-01-2013, 19:08
Nie wiesz o czym pisze !
Masz już wartości podane z konwekcją !
pro prostu to jak być liczył styropian.
Podałem właśnie współczynnik przewodzenia ciepła (lambda)
Potem przeliczyłem opór .

Ja nie wiem ? idź...

No to dla tego musku nie rośnie opór chyba że twój na wiedzę.
widzisz że zwiększanie warstwy powietrznej nie ma sensu
przez konwekcję. stąd okna skrzynkowe nie mają sensu !

i to masz wyliczone ! właśnie jako wzrost lambdy .
Miśku ale ta konwekcja jest zależna od wielu czynników. Przy przegrodzie uznanej za wystarczająco ciepłą, konwekcja będzie występowała w minimalnym stopniu. Istotne są gradienty temperatur a nie dywagacje na temat kopiuj wklej.
Zwiększanie warstwy powietrznej nie ma sensu.....Szkoda, że mam okna z pakietem szybowym 50mm.
A co do Twojego poniższego pytania, co to ma do rzeczy?
Dajesz przykłady na liczenie konwekcji...tylko zapominasz, że mówimy o przestrzeni za już ocieploną przegrodą. Zauważ różnice, zastanów się z jakimi różnicami temperatur masz do czynienia, wtedy licz konwekcję na ile tylko wlezie.
Grzeje już dom i grzałem przed położeniem płyt gipsowych i teraz po.
Wiem już, że jakbym zamiast 10cm pustej przestrzeni dołożył natrysku pianki poliuretanowej to przegroda wcale nie byłaby cieplejsza.
A teraz spadam do moich dzieciaczków.

מרכבה
08-01-2013, 19:16
Jesteś inżynier ?

gentoonx
08-01-2013, 19:56
Zamiast tyle teoretyzować, podaj wreszcie ile tej warstwy izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej musi być i z czego, żeby było jak piszesz.

Potem policz koszty, policz roczne zyski na m^2 dachu i jak twoje dane będą właściwe, to wszyscy padniemy przed tobą na kolana i będziemy tak budować parterówki z nieużytkowym poddaszem.

Sam tak zbuduję swoją, tylko wykaż w liczbach to co piszesz.

gentoonx
08-01-2013, 19:57
Jesteś inżynier ?

Sajgończyk nie podniecaj się tak, bo żyłka ci trzaśnie i szkoda w sumie nerwów. Niech Udowodni na liczbach, że ma rację.

Matematyka to potężna broń.

Andrzej.K
08-01-2013, 20:36
ale emocjeee :p

Nie ruchome powietrze nie będzie bo warstwa między stropem a KG to 30 cm więc nie realne by nie powstały zmiany ciśnienia na podstawie zmiany temperatury. p.s. Dlatego szyba ma tylko parę mm przerwy miedzy 1 i 2 szyba. lub między 1,2i3. Gdy by było prosto zamykać powietrze w bezruchu to po co styropian na ściany.

Znalazłem taki obrazek i nie wiem na ile jest rzeczywisty... hmmm a folia alu i tak musi byc dla powstrzymania wilgoci a wydatek hmm 120 m2x2 zł ;)

מרכבה
08-01-2013, 20:38
http://www.pg.gda.pl/~krogu/02-Warstwa%20powietrza%20w%20przegrodzie%202012.pdf
2,5 powietrza lambda 0,13
R0,1811 to moje
i co źle? to samo

מרכבה
08-01-2013, 21:20
Z tego nic
Przewodzenie i wentylacja.
A promieniowanie nikłe
Bo promieniuje "grzejnik" i padają te promienie ciepła na powierzchnię i nie biegną
dale tylko są przewodzone do stanu gdzie
mogą znowu lecieć w powietrzu .
Czyli ciało jakieś w pustce powietrznej emituje to promieniowanie ponownie.
(o tyle ile może emitować "ciało" o temperaturze 19 st przykładowo).
Dzięki temu że przez przewodzenie zostało "nagrzane"
W powietrzu przewodzi przez konwekcje, przewodzenie, promieniowanie
od ścianek tej szczeliny,

Stąd trzeba znać emisyjność danego ciała itp .
Stąd folia alu jako że jest niskiej emisji obcina dalszy transport energii tą drogą .
Tak łopatologicznie.

mic81
12-01-2013, 18:03
Wystarczy różnica między Słubicami a Suwałkami :)
czuję się wywołany do odpowiedzi otóż w Słubicach konkretna zima jest raz na 10 lat :)

Depi
13-01-2013, 10:09
czuję się wywołany do odpowiedzi otóż w Słubicach konkretna zima jest raz na 10 lat :)

No właśnie. A w Suwałkach co roku.

מרכבה
13-01-2013, 10:24
Ten kto buduje pasywnie nie zakłada że
15kWh mu starczy.
Dla mnie to obraza że na tyle mnie było by stać .
dla mnie wynik to jest "minus" czyli dom bez grzania .

Karlsen
13-01-2013, 10:26
No właśnie. A w Suwałkach co roku.

A nawet częściej :)

To był 2003 rok, kiedy w ostatnich dniach kwietnia miałem podróż służbową do Krosna Odrzańskiego, a dzień wcześniej musiałem zawitać do małej miejscowości za Suwałkami. Cóż - na Suwalszczyźnie była jeszcze zima ze śniegiem i temperaturą -2*C, w Warszawie przedwiośnie, natomiast od Poznania wiosna w pełni z mnóstwem zieleni i temperaturą +10*C. Ten wyjazd był jak podróż w czasie.
Znam powody, dlaczego na zachodzie Polski nie można kupić kalesonów :)

malux20
13-01-2013, 10:27
to na s i tamto też

מרכבה
13-01-2013, 10:33
My tu pod Bieszczadami mamy równie srogie zimy.
Miedzy Krosnem a Sanokiem jest już spora różnica czasem.
Im głębiej w Bieszczady tym zimniej.
Raz w okolicy 20 kwietnia zima jak w styczniu -20 i śnieg.
najniższe temperatury w dolinach -36 st
W ostatnich latach nikt nie miał białych świąt poza Bieszczadami .

Liwko
13-01-2013, 10:42
A wiesz czołgista gdzie j-j postawił swojego "pasywniaka"?

מרכבה
13-01-2013, 10:48
nie wiem?

Liwko
13-01-2013, 10:50
nie wiem?

Niedaleko Słubic :lol2:

מרכבה
13-01-2013, 11:17
No i co to ma do rzeczy ?
Co oznacza że nie zrobię tego w znacznie zimniejszym rejonie ?
Zrobię.

mic81
13-01-2013, 11:27
Niedaleko Słubic :lol2:
no co Ty Liwko ?????? gdzie niedaleko Słubic ?????? pakuje się i jade oglądać - plizzzz dajcie namiar :)

biorę bagażnik trunków tudzież innych podarków może coś podpowie - wspomoże krajana, wyprowadzi z opresji. Odkąd padło "budujemy dom" co nocy śnią mi się dachy, kable grzejne, pompy ciepłą i inne takie.
Pomału zazdroszczę niezorientowanym budującym w niewiedzy że można taniej i lepiej.

Liwko
13-01-2013, 11:27
No i co to ma do rzeczy ?
Co oznacza że nie zrobię tego w znacznie zimniejszym rejonie ?
Zrobię.

A jasne że zrobisz, nawet na Syberii się da, tylko że to wszystko kosztuje ;)

Liwko
13-01-2013, 11:29
no co Ty Liwko ?????? gdzie niedaleko Słubic ?????? pakuje się i jade oglądać - plizzzz dajcie namiar :)

Kiedyś podawał. Zapytaj go na priva. Ponoć niechętny do odwiedzin forumowiczów. Ktoś kiedyś pisał że nie dostał audiencji.

מרכבה
13-01-2013, 11:40
Mnie to grzeje ani ziębi.
C.O nie istnieje ma być samo grzewczy.

Liwko
13-01-2013, 11:52
Mnie to grzeje ani ziębi.
C.O nie istnieje ma być samo grzewczy.

Nic nie jest samo grzewcze. Wszystko potrzebuje energii, pasywniak też :yes:

nydar
13-01-2013, 11:55
Na Kujawach też da radę.O ile 2000PLN/m2 to dużo ,to faktycznie drogie to pasywne budowanie.Ale kiedyś przejdę na emeryturę,a wtedy dochody jakby mniejsze,a ja zamiast na opał wydawać ,na wakacje do ciepłych krajów wydam,zimową porą stare gnaty wygrzać.

מרכבה
13-01-2013, 11:55
Wiem tylko ta energia bierze się z zysków
i bardzo małych potrzeb które te zyski pokryją.

Liwko
13-01-2013, 12:06
Na Kujawach też da radę.O ile 2000PLN/m2 to dużo ,to faktycznie drogie to pasywne budowanie.Ale kiedyś przejdę na emeryturę,a wtedy dochody jakby mniejsze,a ja zamiast na opał wydawać ,na wakacje do ciepłych krajów wydam,zimową porą stare gnaty wygrzać.

Czekaj, czekaj... TV też sam składasz, czy w sklepie kupujesz? Sama budowa domu jest procesem dość skomplikowanym i mało kto samemu się tego podejmuje, a wybudowanie domu pasywnego to już jest wyższa szkoła jazdy. Jeżeli ktoś samemu nie potrafi, nie ma czasu lub ochoty, to musi zapłacić za taki dom. Chyba się zgodzisz że wyjdzie drożej? I im dalej na wchód czy północ, tym ta cena będzie wyższa! Czy ja piszę bzdury???

מרכבה
13-01-2013, 12:09
Nie pisze Pan bzdur.
Tymi rencami to zrobię, mam tą przewagę że wiem jak.

Liwko
13-01-2013, 12:11
Jaki tam pan... Ja jestem prosty chłop i się nie garbię :D
Na forum wszyscy jesteśmy na ty ;)

Liwko
13-01-2013, 12:12
wiem jak.

Czas to zweryfikuje.

o_c
13-01-2013, 12:14
Sama budowa domu jest procesem dość skomplikowanym i mało kto samemu się tego podejmuje, a wybudowanie domu pasywnego to już jest wyższa szkoła jazdy. Jeżeli ktoś samemu nie potrafi, nie ma czasu lub ochoty, to musi zapłacić za taki dom.
Nie święci garnki lepią...
Do tego to czasami lepiej coś zrobić samemu niż przekonywać fachofców (sic!) bo oni tak zawsze robili i było dobrze....

nydar
13-01-2013, 12:22
Moja ,,godzinówka" droga jest gdybym miał obcą brygadę,świadomą tego co budują to było by taniej.
Co do nie ogrzewania domu ,to zużywam na ten cel 2100kWh a dzień w dzień wyrzutnią dachową ulatuje 12-14 kWh bo jeszcze nie mam odzysku tej energii.Kiedy powstanie,to bez napinania będzie 4kWh/m2/rok.

Liwko
13-01-2013, 12:23
Nie święci garnki lepią...
Do tego to czasami lepiej coś zrobić samemu niż przekonywać fachofców (sic!) bo oni tak zawsze robili i było dobrze....

Ale to chyba nie twoja wina, że fachowiec głąb?
Samemu można znacznie więcej spindolić niż nam się wydaje ;)
... i później trzeba za to zapłacić drugi raz. Bardzo mało znam "złotych rączek"

Liwko
13-01-2013, 12:26
Moja ,,godzinówka" droga jest gdybym miał obcą brygadę,świadomą tego co budują to było by taniej.
Co do nie ogrzewania domu ,to zużywam na ten cel 2100kWh a dzień w dzień wyrzutnią dachową ulatuje 12-14 kWh bo jeszcze nie mam odzysku tej energii.Kiedy powstanie,to bez napinania będzie 4kWh/m2/rok.

Masz gdzieś opis tego swojego domu?

nydar
13-01-2013, 12:32
W wątku wentylacyjnym ,wentylacja hybrydowa, opisuje obieg energii w domu,jej magazynowanie i pozyskiwanie,no i system wentylacji.

Andrzej.K
13-01-2013, 12:41
Nie święci garnki lepią...
Do tego to czasami lepiej coś zrobić samemu niż przekonywać fachofców (sic!) bo oni tak zawsze robili i było dobrze....
Trzeba znaleźć takich fachowców co nie będą mówić że tak się nie robi , że panie po co tyle styropianu . Tylko takich co wykonają robotę zgodnie z poleceniami.
Tak jest ze wszystkim. Można kupić samochód na lakier lub na stan techniczny.

Liwko
13-01-2013, 12:42
W wątku wentylacyjnym ,wentylacja hybrydowa, opisuje obieg energii w domu,jej magazynowanie i pozyskiwanie,no i system wentylacji.

Wybacz, ale wątków na forum są tysiące a część z nich ma po kilkaset stron. Nie przeczytam wszystkich :(

mic81
13-01-2013, 12:44
Ale to chyba nie twoja wina, że fachowiec głąb?
Samemu można znacznie więcej spindolić niż nam się wydaje ;)
... i później trzeba za to zapłacić drugi raz. Bardzo mało znam "złotych rączek"
święte słowa dlatego mentora mi potrzeba lub fachowej ekipy co by na temat płyta fundamentowa na styropianie gęby nie rozdziawiała o grzaniu "kosmicznie drogim" prądem nie wspomnę. Na wszystkim przecież się znać nie da rady, a pseudo budowlańców nie potrzebuje cyt "po co tyle tego styropianu - światło do domu panie nie wleci i ciemno będzie , więcej pan na światło wydasz".

nydar
13-01-2013, 12:49
Liwko.Dział wentylacja,klimatyzacja,rekuperacja. Temat,, Wentylacja hybrydowa WMG."

Liwko
13-01-2013, 13:02
Liwko.Dział wentylacja,klimatyzacja,rekuperacja. Temat,, Wentylacja hybrydowa WMG."

To wstaw sobie linka w stopkę ;)

Liwko
13-01-2013, 13:12
Liwko.Dział wentylacja,klimatyzacja,rekuperacja. Temat,, Wentylacja hybrydowa WMG."

O nie, kominek z płaszczem, u mnie by to nie przeszło. W dodatku ja mam dom z poddaszem użytkowym, więc i podobną wentylacją byłby problem (nie chciał bym, by smrodki z łazienki dolnej czy kuchni zapindalały mi do górnych sypialni.
U ciebie się sprawdza, u mnie nie do przyjęcia.

nydar
13-01-2013, 13:36
Nigdy nie twierdziłem,że każdy dom będzie pasywny czy jeszcze mniej.Dom nisko energetyczny musi być pod tym kątem zaprojektowany.Od przegród po instalacje wszelkiego typu.
Prywatnie uważam,że parterowe to piękne.Wtedy ogród do wszystkich pomieszczeń włazi.

Liwko
13-01-2013, 13:52
Prywatnie uważam,że parterowe to piękne.Wtedy ogród do wszystkich pomieszczeń włazi.

Mam 42m2 okien, nie mam w domu żadnych ciemnych pomieszczeń ;)
Jeżeli dom który nam odpowiada ciężko zbudować niskoenergetyczny za rozsądne pieniądze, to obniżyć rachunki można innym sposobem. I tu się kłania pompa ciepła :yes:
Gruntowa załatwia ci trzy pieczenie przy jednym ogniu. Tanie CO, tanią CWU i GWC glikolowe. Czasami rozsądniej jest pójść w tym kierunku :yes:

מרכבה
13-01-2013, 14:08
Chyba, pompa gruntowa
za 40-50kzł i płacić nie dość że za izolację to jeszcze za to badziewie.
Liwko nie pojmie nigdy co to jest dom pasywny lub bez C.O

nydar
13-01-2013, 14:18
Ważne aby każdy był zadowolony ze swojego rozwiązania.Ego wtedy nie ucierpi.Ty jesteś zadowolony,ja jestem zadowolony.Jest na pewno dwóch zadowolonych w tym kraju.

מרכבה
13-01-2013, 14:24
Ale to jest absurd
izolacja przeciętna 30kzł bo tyle biorą pseudofachowcy
to jeszcze 40-50kzł pompa i rachunki.
to wolę izolacji dać o te 30 kzł więcej i nie płacić za ogrzewanie nic .
Woda użytkowa pchi prądem tyle ile trzeba ogrzeje.
Za urządzenie zapłacę tyle co nic .
Pompa nie jest wieczna a dopiero tam "fachowcy" lubią się ujawnić.
W domu pasywnym mają być rozwiązania proste jak cep .

Andrzej.K
13-01-2013, 15:08
Czołgista. Jestem ciekaw jak zejdziesz do wyniku zapotrzebowania 0 kwh/m2, rok wliczając oczywiście zyski bytowe.

Liwko
13-01-2013, 16:28
Chyba, pompa gruntowa
za 40-50kzł i płacić nie dość że za izolację to jeszcze za to badziewie.
Liwko nie pojmie nigdy co to jest dom pasywny lub bez C.O

Jak jesteś na tyle zdolny, że potrafisz zbudować dom pasywny, to i instalację z pompą ciepła bez problemu sobie zrobisz za połowę tej ceny ;)
I nie trzeba będzie kombinować co z CWU (będzie tanio), i nie trzeba będzie kombinować co z GWC (bo już będzie). Jak pomyślisz o całości to inaczej już to zaczyna wyglądać :)

Liwko
13-01-2013, 16:30
Czołgista. Jestem ciekaw jak zejdziesz do wyniku zapotrzebowania 0 kwh/m2, rok wliczając oczywiście zyski bytowe.

Też jestem ciekaw. j-j pod Słubicami nie potrafił tego zrobić a czołgista pisze, że da radę w Bieszczadach :)

מרכבה
13-01-2013, 17:16
bez zysków bytowych wychodzi 3,5-4 Waty mocy, tyle co zyski.
Nie licząc słońca. Kiedy cały układ pasywny będzie działał to zjazd będzie ostro na minus średnio w kWh.
Zostanie tylko CWU. stąd okna odpowiednie z okiennicami , samo okno U 0,34 a z ramą tylko lepiej bo poniżej 0,3.
Plus okiennica to wyjdzie 0,2 około.
Reku nad tym myślę dokładnie aby wyssać max mocy z powietrza wywiewanego .
Szczelność 0,1 kubatury przy n50.
W Polsce pierwsza hala pasywna ma 0,12 bardzo dobry wynik.
Same drzwi to będzie 20cm XPS . 70cm i więcej izolacji tak że damy radę,

mic81
13-01-2013, 18:51
Też jestem ciekaw. j-j pod Słubicami nie potrafił tego zrobić a czołgista pisze, że da radę w Bieszczadach :)

czyli co ? mam już na starcie przewagę budując energooszczędne w Słubicach ?? :)

Liwko
13-01-2013, 19:08
czyli co ? mam już na starcie przewagę budując energooszczędne w Słubicach ?? :)

No to chyba oczywiste :)

מרכבה
13-01-2013, 19:24
Nie ma to jak nabijać posty w liczniku.
No to dobrze że łatwiej. Tylko kto dąży do oszczędności nie poprzestaje na takim wyniku.
Mnie interesuje tylko CWU.

nydar
13-01-2013, 21:28
Należało by ustalić wykładnię zero energetycznego dla CO.Dla mnie zero energetyczny to zero energii cieplnej i zero energii elektrycznej dla napędu wentylatorów,pompek,chyba że tą energię elektryczną fotowoltaiką produkujesz w sezonie grzewczym.
Dla rekuperator nie liczy się (nie jestem pewny) odmrażania grzałką elektryczną ,licząc czy dom pasywny czy nie.Jeżeli tak jest to to bzdura jest.

malux20
13-01-2013, 21:32
mi do zużycia kolega każe liczyć zużycie żarówek itp
to jak to rozliczysz ?

מרכבה
13-01-2013, 21:35
Wentylacja to nie C.O
tego sobie nie będę odmawiał jak już.
Zyski bytowe i słoneczne mają pokryć ogrzewanie.
Czymś muszę pchnąć to powietrze a 100% na naturę nie chcę liczyć.
Myślę jak wiesz nad takim układem samo przepompowującym powietrze bo wiem ze się da.
Odmrażanie ? skąd ten pomysł? a w życiu moim .
Ma być bez takich pierdół.

Andrzej.K
13-01-2013, 21:39
nie wiem czy warto wkładać tyle kasy w uzyskanie pasywności. mi wychodzi 191 m2 2,2 l i chyba postawię na kominek z płaszczem + bufor koszt ogrzewania wychodzi wtedy 450 zł. Jakikolwiek koszt jaki bym poniósł większy by się nie opłacił. Jeszcze myślę nad małą pci powietrzna ale chyba kominek wyjdzie taniej a i tak chciałem jakiś mieć :wiggle:

מרכבה
13-01-2013, 21:48
To sprawa projektu .
Jak od początku jest brak w projekcie takiego nastawienia to lipa.
Nydar jest bardzo bliski zero grzania tylko musi sobie jakąś PPC zorganizować?
Nie jestem przekonany do PPC.

nydar
13-01-2013, 22:10
Zyski z żarówki i z tego że oddychamy,gotujemy ,słoneczne itd.to zyski ,bo taka jest cywilizacja.Kąpiemy się,gotujemy wodę na poranną kawę,lubimy jasno gdy na zewnątrz ciemno. Z tego trzeba max. wyciągnąć,a najlepiej za prawie nic i co by się samo napędzało .Zima to taki okres że wiele bez energii elektrycznej samo działa.Ciut gorzej w okresach przejściowych.Osobiście łącze zero energetyczny CO z zapomnianym ogrzewaniem grawitacyjnym.
Ty sajgończyk temat nowy załóż,, zero energetyczne CO' boś biegły w cyferkach.

מרכבה
14-01-2013, 08:26
Myślę założyć DB a i temat pewnie też swój.
Cały problem polega na akumulacji pasywnej energii .
Wiem że krzywo patrzysz się na zyski od słońca
Ale tu pod górami jest coraz lepiej tzn bardziej na południe i więcej promieniowania bo wyżej.
Dziś ładne słońce świeci.
W końcu dla sezonu grzewczego jest 350kWh promieniowania słonecznego .
Wiem że w grudniu czy styczniu jest tego mało .
Ale nie do przecenienia jest to średnio na cały sezon.
Wychodzi wtedy sporo na minus w ogrzewaniu tak na minus .
Przez 72 m^2 okien *g 0,4 (przepuszczalność promieniowania.
średnio z wszystkich kierunków daje to 9MHw czyli lekko tonę węgla za nic !
ja Ci potrzeba np 1000 kWh to zostaje Ci 8 MHw czy to mało?
Średnią zbija mocno na minus.
I teraz takie patenty jak ma Nydar pozwalają przechować energię na trudny czas .
Bo inaczej wkładamy kWh których nigdy nie odzyskamy :( np
-20 potrzeba 1kW mocy i co? 24kWh idą jak nic / jak mieliśmy bufor który to pokrył z zysków słonecznych
to ok inaczej to bezpowrotnie wygenerowana moc.

ravbc
14-01-2013, 10:39
Przez 72 m^2 okien *g 0,4 (przepuszczalność promieniowania.
średnio z wszystkich kierunków daje to 9MHw czyli lekko tonę węgla za nic !

Przy takiej liczbie okien w domu, który nie wymaga ogrzewania (nawet przy dużych mrozach), zaczął bym się bardziej martwić latem niż zimą. No i dobrze się zastanowił przed każdą planowaną imprezą w domu. Choć ponoć chłód uzyskać łatwiej (taniej?) niż ciepło... ;-)

מרכבה
14-01-2013, 10:40
No jasna sprawa że lato to może być szklarnia .
Dla tego jestem tego świadomy/ okapy itp muszą być .

jasiek71
14-01-2013, 10:47
No jasna sprawa że lato to może być szklarnia .
Dla tego jestem tego świadomy/ okapy itp muszą być .
samo odbicie nieźle ci doopę wysmaży ...;)

מרכבה
14-01-2013, 11:19
No to wam jeszcze bardziej smaży, bo nie macie żadnych osłon a okna więcej energii przepuszczają .
Chodzi o dwie szyby .

Karlsen
14-01-2013, 11:38
Przy ścianie grubości 24 cm + 50 cm izolacji, zakładając, że okna będą w warstwie ocieplenia, potrzebujesz głębokie parapety, a na nich kwiatki w donicach, co by uniknąć efektu celi więziennej. Czy zyski ze słoneczka nie będą mniejsze mając tunele w ścianach do okien?
Dochodzi jeszcze estetyka, ale o gustach się ....

מרכבה
14-01-2013, 11:43
Nie to jest czysta nie skażona izolacja 70cm
Na okna mam patent nawet do 1,1 metra.

Liwko
14-01-2013, 11:57
Dobra, kiedy zaczynasz?
Postawiłeś sobie bardzo ambitny cel i będziemy ci kibicować, ale sam śmiem baaaaardzo w to wątpić, że ci się uda. No ale może mnie zaskoczysz :)

emoserwis
14-01-2013, 12:03
Nie to jest czysta nie skażona izolacja 70cm
Na okna mam patent nawet do 1,1 metra.


Czy mógłbyś rozwinąć swoją myśl o patencie na "głębokie" okna?? Wczesną wiosną mam montować i jakoś mnie ten tekst zaintrygował.

מרכבה
14-01-2013, 12:16
To jest patent na
istniejący budynek/ okno musi być na stelażu i odpowiednio większe tak aby nie było widać
Izolacji / gdzie jest jej 70 cm + 10 elewacacji
okno jak ma np 640mm to po zmianach ma 1,5 metra chodzi o szybę .

Liwko
14-01-2013, 12:22
No to zajebisty patent, nie ma co :D

mic81
14-01-2013, 16:33
czy dom postawiony według tego co na rys. względem stron świata będzie ok ? Projekt w fazie wyboru.
http://img687.imageshack.us/img687/6158/87931979.gif (http://imageshack.us/photo/my-images/687/87931979.gif/)

R&K
14-01-2013, 17:54
zamienilbym funkcjami sypialnie i kuchnie - sypialnia bedzie sie strasznie przegrzewac
w salonie doloz powieksz okno na scianie pld-zachodniej

trzeby bylo sprawdzic jak teraz sie sachowuje slonce o 12 w poludnie .....
u mnie np od wschodu swieci 15 min przed 7 - czyli zerowe efekty - natomiast pracuje poludnie i zachod

w lecie zachodzace slonce to koszmar i przegrzewanie

mic81
14-01-2013, 20:42
zamienilbym funkcjami sypialnie i kuchnie - sypialnia bedzie sie strasznie przegrzewac
w salonie doloz powieksz okno na scianie pld-zachodniej

trzeby bylo sprawdzic jak teraz sie sachowuje slonce o 12 w poludnie .....
u mnie np od wschodu swieci 15 min przed 7 - czyli zerowe efekty - natomiast pracuje poludnie i zachod

w lecie zachodzace slonce to koszmar i przegrzewanie

Konrad a rolety od strony pd - zach nie rozwiążą sprawy ? Sypialnie chciałem powiększyć i umieścić tam bliźniaki, ( kosztem jednego stanowiska w garażu) do tego powiększyć łazienkę (miejsce na saunę ) i powiększyć pokój od północy. Całość wyrównać do prostokąta. Byłem dzisiaj na działce ale akurat padał śnieg.
W ogóle to jeden pokój tam za mało - zna ktoś dobry projekt parterówki ? :)

Liwko
14-01-2013, 20:52
Latem będziesz miał te rolety ciągle opuszczone (widzę po sąsiadach). Lepiej szybko sadź jakieś drzewa liściaste z dość gęstym listowiem.

mic81
14-01-2013, 21:11
Latem będziesz miał te rolety ciągle opuszczone (widzę po sąsiadach). Lepiej szybko sadź jakieś drzewa liściaste z dość gęstym listowiem.
mogę jeszcze poszperać i inny projekt wybrać, tylko że ja od 2 lat byłem przekonany ze mam równo północ od wejścia, dostałem nowy tel służbowy (iphone5 :D) a tam kompas to sobie pomyślałem a sprawdzę no i zonk jest inaczej. Nie wiem teraz jak zaplanować rozkład pomieszczeń. wrrrr

Liwko
14-01-2013, 21:36
Południe nie jest problemem, wystarczy zrobić dłuższe okapy. Najgorszy jest zachód i tutaj z tymi drzewami wcale nie żartuję.

ravbc
14-01-2013, 21:36
Ty nie wierz Iphonowi, tylko jedź na działkę o 12 w południe i zobacz gdzie słońce jest (hint: wybierz się w raczej bezchmurny dzień - to ułatwia obserwację ;) ).

mic81
14-01-2013, 22:15
Południe nie jest problemem, wystarczy zrobić dłuższe okapy. Najgorszy jest zachód i tutaj z tymi drzewami wcale nie żartuję.
a jak by to tak poprzestawiać ?http://img29.imageshack.us/img29/1006/ck1.gif (http://imageshack.us/photo/my-images/29/ck1.gif/)

znalzłem nawet taki i tańszy o całe 29 zł :)
http://img577.imageshack.us/img577/5889/ivo.gif (http://imageshack.us/photo/my-images/577/ivo.gif/)

Liwko
14-01-2013, 22:34
To może po części wyeliminować problem latem, ale co z zyskami zimą? Chociaż w sypialniach bym się nimi aż tak bardzo nie przejmował. Moim zdaniem niegłupi pomysł ;)

maciejzi
15-01-2013, 10:15
Włączę się do dyskusji, bo właśnie zastanawiam się, jak rozmieścić okna u siebie :-)


[...] w lecie zachodzace slonce to koszmar i przegrzewanie

No właśnie - czy duże okna od południa dają coś więcej niż przegrzewanie latem? Mało słońca zimą przecież jest, a latem - koszmarnie gorąco i straty prądu na wentylację. Chyba te "zyski słoneczne" to w dużej mierze latem powstają, raczej zimą słońce niewiele grzeje, jeśli już to w górach może, bo u nas w Bydgoszczy przeważnie zachmurzone niebo.

Stąd się zastanawiam - czy jakakolwiek korzyść z okien po południowej stronie jest (oprócz przegrzewania budynku latem)???

Maciej

Liwko
15-01-2013, 10:24
Czytaj uważnie. Południowe okna nie stanowią takiego problemu (tylko trzeba o tym wcześniej pomyśleć) co zachodnie.

miloszenko
15-01-2013, 11:13
Włączę się do dyskusji, bo właśnie zastanawiam się, jak rozmieścić okna u siebie :-)



No właśnie - czy duże okna od południa dają coś więcej niż przegrzewanie latem? Mało słońca zimą przecież jest, a latem - koszmarnie gorąco i straty prądu na wentylację. Chyba te "zyski słoneczne" to w dużej mierze latem powstają, raczej zimą słońce niewiele grzeje, jeśli już to w górach może, bo u nas w Bydgoszczy przeważnie zachmurzone niebo.

Stąd się zastanawiam - czy jakakolwiek korzyść z okien po południowej stronie jest (oprócz przegrzewania budynku latem)???

Maciej

Kolega Couligon (czy jakos podobnie :) , z gory przepraszam za przekrecenie :) ) juz troche narzekal, zi te zyski z okien od poludnia troche przereklamowane.

Ja niestety mam podobne odczucia. wolalbym miec normalnie okno tarasowe, wtedy salon nie bylbym najzimniejszym pomnieszczeniem kiedy nie ma slonca kilka dni :(

Nalezy pamietac, ze kazde okno kosztuje, kosztuje jego ew. zadaszenie/osloniecie od zewnatrz latem i przykrycie firana/zaslona w srodku.

Nijak nie zrownowazy to zyskow slonecznych, bo wtedy z m2 okna musialbym miec zysk z 1000 zl.

Pozdrawiam

ravbc
15-01-2013, 12:26
Można zrobić salon bez okien - straty będą zminimalizowane, ale kto by chciał w takim domu mieszkać? Dlatego warto tak kombinować, żeby salon okna miał od południa - wtedy mogą być duże, bo łatwo je osłonić latem, dają sensowne zyski (jakiekolwiek zauważalne) zimą, no i przede wszystkim wyglądają świetnie. W przeciwieństwie do okien od południa, podobne okna od zachodu to niemal wyłącznie udręka (zyski dają prawie wyłącznie latem i cholernie trudno je ograniczyć).

R&K
15-01-2013, 15:20
zazwyczaj robi sie dach z okapem - wydłuzenie go o 20-30 cm to nie ejst jakiś problem i znowu koszt - i problem z przegrzewaniem sie w lecie wyeliminowany

ja w oknie zachodnim mam rolete i jeszcze przed wprowadzeniem z niej korzystalismy - pomieszczenie to kuchnia , w salonie 3-D przeszklenie + okno wiec w kuchni nie jest ciemno (kuchnia otwarta na salon)

te kilka, kilkanaście dni w środku zimy to nie problem . najwieksze zyski pojawiaja sie jesienia i wiosną

R&K
15-01-2013, 15:23
W ogóle to jeden pokój tam za mało - zna ktoś dobry projekt parterówki ? :)

w obu projektach masz pomieszczenie za garazem ktore mozesz przekszałcic na pom. uzytkowe
w tym 2 / nowszym projekcie nawet lepiej bo dom zrównasz do rownego prostokąta to bedzie sensowne pomieszczenie!

mic81
15-01-2013, 16:25
w obu projektach masz pomieszczenie za garazem ktore mozesz przekszałcic na pom. uzytkowe
w tym 2 / nowszym projekcie nawet lepiej bo dom zrównasz do rownego prostokąta to bedzie sensowne pomieszczenie!

sugerujesz że pomieszczenie koło kuchni starczy w nim miejsca na recku boiler itp a pomieszczenie obok garażu przekształcić w 4 sypialnie ?

nydar
15-01-2013, 19:51
Okna to światło i wrażenia estetyczne.Reszta to mitologia,przynajmniej dla okien do trzy szybowych.
Przykład.
Temperatura ściany w moim domu różni się o 0,3oC od temp.powietrza w domu.
Temperatura okna różni się o 2-3oC od temp.powietrza w domu.
Słońca (cały dzień ) miałem w tym roku dwa dni.
Latem kłopot bo mam okna od podłogi pod sufit i nawet okap 70cm nie daje rady.
Dla poprawy samopoczucia rada .Olać zyski.Ten widok mi je rekompensuje.

miloszenko
15-01-2013, 20:56
zazwyczaj robi sie dach z okapem - wydłuzenie go o 20-30 cm to nie ejst jakiś problem i znowu koszt - i problem z przegrzewaniem sie w lecie wyeliminowany



Przy takiej parterowce jak Twoja duzy okap wyglada ok, ale jak dosc wysoki dom z poddaszem to juz nie bardzo.

A co do kosztow: ja u siebie zrezygnowalem z okapow, mam ponad 50 m2 polaci mniej. Liczac po 200 zl/m to jest 10 tysi :)

Stac mnie bedzie na taras i jaka pergole :)

mic81
15-01-2013, 21:05
Okna to światło i wrażenia estetyczne.Reszta to mitologia,przynajmniej dla okien do trzy szybowych.
Przykład.
Temperatura ściany w moim domu różni się o 0,3oC od temp.powietrza w domu.
Temperatura okna różni się o 2-3oC od temp.powietrza w domu.
Słońca (cały dzień ) miałem w tym roku dwa dni.
Latem kłopot bo mam okna od podłogi pod sufit i nawet okap 70cm nie daje rady.
Dla poprawy samopoczucia rada .Olać zyski.Ten widok mi je rekompensuje.

To by był absurd gdyby budowa domu opierała się tylko na samych "zyskach" z podjętych rozwiązań. Niestety nie planuję stać się najbliższym czasie milionerem więc między innymi od dobrych kilku tygodni studiuje to co wykonali inni i jakie osiągnęli z tego tytułu korzyści. Podpisuje się pod tekstem "olać zyski" dom ma też dostarczać radości z posiadania np kominka, "za dużych" okien itp itd. Przesada jak to mówią jest gorsza od faszyzmu :). Nie zbuduję przecież bunkra z małymi okienkami i ścianami grubości murów zamku w Malborku - może komuś to by sprawiło radość mi nie :)

erok
15-01-2013, 21:07
a czy ten dom może być energooszczędny? tzn. czy układ pomieszczeń, antresola ku temu sprzyjają? ;)
http://z500.pl/projekt/Z151,Projekt-stylowego-malego-domu-parterowego-z-fasadowym-doswietleniem-wnetrza/komentarze.html

głownie mi chodzi o tą antresole, na pewno projektować tak, zeby była od południa, tak?

mic81, pytales o fajną parterówke , to ta dla mnie w tym momencie jest nr.1 ;) tzn. 151 v2

mic81
15-01-2013, 22:08
a czy ten dom może być energooszczędny? tzn. czy układ pomieszczeń, antresola ku temu sprzyjają? ;)
http://z500.pl/projekt/Z151,Projekt-stylowego-malego-domu-parterowego-z-fasadowym-doswietleniem-wnetrza/komentarze.html

głownie mi chodzi o tą antresole, na pewno projektować tak, zeby była od południa, tak?

mic81, pytales o fajną parterówke , to ta dla mnie w tym momencie jest nr.1 ;) tzn. 151 v2

całkiem fajne ale jak dla mnie ciut za małe - dla 5 osób

gentoonx
15-01-2013, 22:49
Okna to światło i wrażenia estetyczne.Reszta to mitologia,przynajmniej dla okien do trzy szybowych.
Przykład.
Temperatura ściany w moim domu różni się o 0,3oC od temp.powietrza w domu.
Temperatura okna różni się o 2-3oC od temp.powietrza w domu.
Słońca (cały dzień ) miałem w tym roku dwa dni.
Latem kłopot bo mam okna od podłogi pod sufit i nawet okap 70cm nie daje rady.
Dla poprawy samopoczucia rada .Olać zyski.Ten widok mi je rekompensuje.

dlatego u mnie ma 120 cm i da radę. :)

Dokładnie mam to samo - OLAĆ ZYSKI. Nacieszać oczy.

maciejzi
16-01-2013, 03:03
Okna to światło i wrażenia estetyczne.Reszta to mitologia,przynajmniej dla okien do trzy szybowych.

Zastanawiam się nad rozwiązaniem w postaci daszku ze szkła refleksyjnego szerokości około 1,2m poziomo nad oknem. Odbijałby światło (i ciepło) do godz. 16 w lipcu, a przepuszczał całe światło od września do kwietnia.
Ze szkła refleksyjnego robi się elewacje wieżowców, żeby się nie nagrzewały.
Co sądzicie? Tańsze to niż okiennice i żaluzje zewnętrzne

Maciej

andriuss
16-01-2013, 09:02
A co do kosztow: ja u siebie zrezygnowalem z okapow, mam ponad 50 m2 polaci mniej. Liczac po 200 zl/m to jest 10 tysi :)

Stac mnie bedzie na taras i jaka pergole :)

Ale kombinujecie jak konie pod górę. Jeśli duże okna od południa, to z obowiązkową MARKIZĄ, i to taką 3-4 m, żeby przy okazji dała cień na tarasie. No bo taras, który jest patelnią, to też średnia przyjemność, nawet dla pergoli. Kilka dni temu słoneczko przyświeciło m.in. bezpośrednio na termometr jakieś 4 metry od okna. Zamiast 21* zaczął wskazywać 34*. Niewiele jest takich dni, ale jak są, to jest to konkret, tzw. współczynnik fi prom. bezpośredniego dla powierzchni pionowej daje 400-500 W na m2 szyby.

Depi
16-01-2013, 09:44
Wielkie okna od południa są bardzo fajne - u nas 4 x 2,75m. I ręczę, że jak jak zimą jest słońce to temperatura rośnie momentalnie - jaki jest jednak bilans trudno wyczuć. U nas na pewno salon nie jest zimny i nie czuję jakoś, żeby od okien "cięgnęło czy coś". Rozwiązaniem wszystkich ew. problemów są rolety - latem chronią przez nagrzewaniem, zimą przed ucieczką ciepła gdy nie ma słońca. A widok na świat przez coś takiego - bezcenny.

Malborki to słaba opcja. Ale w sumie zależy od osobistych preferencji :)

mic81
16-01-2013, 16:34
5 lat temu zbudowałem coś takiego, dawałem tylko 1m2 przeszkleń na 10m2 powierzchni użytkowej, czyli robiłem na samej krawędzi normy, a ściany mają 20cm styropianu, przez mój domek przewinęło się kilkanaście osób, wszyscy przed odwiedzinami bardzo sceptyczni opowiadali o bunkrach jak w malborku, po odwiedzinach nie mogli się nadziwić jak to wyszło w praktyce, nikt z nich nawet nie przypuszczał jakie bajki opowiadał wcześniej i jak bardzo to się rożni od praktyki

ergo: zanim zaczniesz opowiadać o bunkrach w malborku podjedź gdzieś i na żywo sobie pomacaj o czym mówisz, bo może się okazać że diabeł nie tak straszny jak go malują

Mury zamku w Malborku według różnych źródeł były grube od 120 do 135 cm więc Twoje 20 cm styro ma się do tego ni jak :) powiem więcej sam planuje docieplenie w granicach 25 - 30 cm i nie widzę w tym nic strasznego. Reasumując ogólnie idzie o to ( nikogo tu nie wytykając ) że niektóre rozwiązania nie zawsze idą w parze z energooszczędnością ale jako że każdy ma jakieś wyobrażenia na temat całokształtu tego wymarzonego "m" to i czasem trzeba "olać zyski vel straty" i zaszaleć ( za duże okna od ogrodu albo południa, kominki, duże okna połaciowe prze które pięknie widać gwiazdy i jest romantycznie itp itd).

mic81
16-01-2013, 16:38
Ale kombinujecie jak konie pod górę. Jeśli duże okna od południa, to z obowiązkową MARKIZĄ, i to taką 3-4 m, żeby przy okazji dała cień na tarasie. No bo taras, który jest patelnią, to też średnia przyjemność, nawet dla pergoli. Kilka dni temu słoneczko przyświeciło m.in. bezpośrednio na termometr jakieś 4 metry od okna. Zamiast 21* zaczął wskazywać 34*. Niewiele jest takich dni, ale jak są, to jest to konkret, tzw. współczynnik fi prom. bezpośredniego dla powierzchni pionowej daje 400-500 W na m2 szyby.

Dobry kolego masz 100 % ale jak tu przymocować taką markizę jak masz 30 cm styro na ścianie ? Każdy pomysł na wagę "złota".

lelelek
16-01-2013, 16:57
Jaka markiza, u mnie przy 25 podstawowym kryterium oświetlenia zewnętrznego była waga i powierzchnia styczna ze ściana

andriuss
16-01-2013, 17:16
Dobry kolego masz 100 % ale jak tu przymocować taką markizę jak masz 30 cm styro na ścianie ? Każdy pomysł na wagę "złota".

Mnie by się to nawet podobało, bo bym sobie zrobił w tym styro taką 10 cm wnękę na markizę, żeby nie odstawała za bardzo od ściany. A jak zamontować - no normalnie dopasować jakiś kątownik. Waży una pewnie z 50 kg (duża), tak więc o ile nie pozwolisz spaść nań 20 cm śniegu i nie masz tam sztormów, to tak łatwo się nie urwie.

@lelelek - możesz ciut jaśniej?

מרכבה
16-01-2013, 17:19
A może coś na konstrukcji podpierającej ?
typu pergola itp?
Sam planuje okap dachu dokręcać jak by do konstrukcji z przekładką z XPS
przy czasie wrzucę jakiegoś rysunka jak to widzę.

andriuss
16-01-2013, 17:40
W sumie też prawda, to nie jest pół tony żeby się bawić w jakieś wysięgniki trójkątne.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?161761-Monta%C5%BC-markizy-do-%C5%9Bciany-ocieplonej-styropinanem

nydar
16-01-2013, 17:43
Ciekawe ile przez takie cztery czy sześć pręcików pewnie M10 albo 12, KW w skali roku ubywa.To taki książkowy mostek termiczny chyba.

מרכבה
16-01-2013, 17:50
Punktowy :)

andriuss
16-01-2013, 17:55
Ciekawe ile przez takie cztery czy sześć pręcików pewnie M10 albo 12, KW w skali roku ubywa.To taki książkowy mostek termiczny chyba.

Myślę, że co najmniej 20 Wh, jak nie 30. W związku z tym musisz sobie postanowić, że każdej zimy ograniczysz otwieranie okien o 4 minuty.

מרכבה
16-01-2013, 18:07
161723
czy to dużo 0,24 wata na stopień ?
delta 20st średnio
koło 220 dni licząc

nydar
16-01-2013, 18:23
Z 30 KW to bym zrobił 10 całkowitych wymian powietrza przeciętnego domu.Ale ja nie złośliwie.Tylko takich nazwijmy to kwiatków jest naście a wtedy jest problem.Piszemy w temacie domów 3-5 litrowych.

nydar
16-01-2013, 18:25
Widzisz nie napisałeś,że na nieużytkowym poddaszu i zaraz cię obsiedli:D

מרכבה
16-01-2013, 18:34
Ja grzecznie dałem przykład :)
nikogo nie obsiadłem :)

le ja nie złośliwie.Tylko takich nazwijmy to kwiatków jest naście a wtedy jest problem.Piszemy w temacie domów 3-5 litrowych.
no kwintesencja pasywności.
Tu wat tam wat wszędzie wat :)
dawałem przykład zdjęciowy właśnie ile tego może się uzbierać przy elewacji w metodzie BSO.

andriuss
16-01-2013, 18:38
Z 30 KW to bym zrobił 10 całkowitych wymian powietrza przeciętnego domu.Ale ja nie złośliwie.Tylko takich nazwijmy to kwiatków jest naście a wtedy jest problem.Piszemy w temacie domów 3-5 litrowych.

Ale ja sobie strzeliłem 20-30 watogodzin, a nie kilowatogodzin, i tak też napisałem.

nydar
16-01-2013, 18:53
A mi wyszło ,że to ok.25kWh a przeliczając na wentylację to 10-ęć wymian pełnych .

מרכבה
16-01-2013, 18:56
0,24 wat * 20 delta temp *24 *220 dni / przez 1000
to daje nam nieźle 25 kWh:)

andriuss
16-01-2013, 19:18
Zaraz, zaraz, to że ja miałem przyćmienie to jedno, ale inna sprawa, że te 0,24 to jest z przykładu 2. czyli 97 kotew. W przykładzie 1. masz lepszą wartość dla 4 kotew: 0,027.

מרכבה
16-01-2013, 19:32
:oops: tak racja racja :)
z rozpędu nie poparzyłem na te 97 :(
tu będzie 0,027*20st*24h*220dni przez 1000= ~2,8 kWh
nieźle
sorrki za rozpęd :(

nydar
16-01-2013, 19:45
Z całym szacunkiem ale było założenie 6 kotew fi 12.A to daje 24,288 (post z 17.08)

מרכבה
16-01-2013, 19:58
no :)
jakieś 6 nie wiem jakie * lambda stali (58/ 17 dla nierdzewki) * liczba łączników * pole powierzchni jednego łącznika.
minie wyszło dla fi 12
0,23 w/m^2*k to da te prawie 25kWh

nydar
16-01-2013, 22:43
To 6 to współczynnik dla pręta przechodzącego przez izolację ,łączącego się z e ścianą.Dla dachu to 5.

noname2
17-01-2013, 11:29
Eksperci pomóżcie w wyjaśnieniu pewnej kwestii.
Dom piętrowy. Strop nad piętrem docieplony, po stropie 30 cm styropianu + 10 cm proszku Pigeona. Szczelne wg mnie. Wyłaz na strych tymczasowy z ramki ze styropianu. W domu (7 miesięcy po budowie) wilgotność 73 %. Układ dachu- membrana i blacha plaska. Na strychu leje sie woda z membrany.
Podbitka zrobiona oczywiście w taki sposób zeby powierzchnia pomiędzy membrana a blachą była wentylowana.
Dom bez kominów wiec nie mając jeszcze ogrzewania docelowego (kocioł elektryczny + podlogówka) wstawiłem kozę , wyjąlem okno w "kotłowni" i po prostu paliłem. Spaliny wchodziły pod podbitkę , tam w przestrzeń pomiędzy mebranę i tak wyjaśniłem sobie kondensowanie się pary na membranie. Ale teraz kiedy juz 2 tygodnie nie ma kozy a wilgotność na strychu pozostala ta sama , a może nawet jest jeszcze gorzej to już głupieje.Okno dachowe rozszelnione. Na strych wrzucony wentylator 250 m3 /h coby wymusic jakiś ruch powietrza.
Mówią mi żeby to olać i zostawić. Przyjdzie wiosna , lato to do jesieni zapomne o problemie.
Dzialać w kierunku usunięcia tej wilgoci czy rzeczywiście zostawic i zapomnieć a dni sloneczne zrobią wkrótce swoje ???

מרכבה
17-01-2013, 11:51
Bo ta membrana działa jak skraplacz .
jak by jej nie było skraplało by się na blasze .
za dużo pary wodnej plus różnice temperatur powierzchnia powietrze
i takie efekty są .
a jesteś pewny że do tej przestrzeni między membraną a blachą jest wystarczająca szczelina ?

noname2
17-01-2013, 11:55
a jesteś pewny że do tej przestrzeni między membraną a blachą jest wystarczająca szczelina ?
nie , nie jestem.Nawet nie wiem jaka powinna być. W podbitce standardowo zamontowano co "ileś" panele wentylacyjne, takie z dziurkami. Pytanie tylko czy zostawić to w takiej postaci i czekać na dni sloneczne czy walczyć z tym ?

מרכבה
17-01-2013, 12:43
Wiesz parę dni stanie się nic .
Ale niech to nie spływa po krokwiach itp zbyt długo.
Samo powietrze na poddaszu musiało by zejść do 30%-35% wilgotności.

mic81
17-01-2013, 19:10
proszę o opinie ,który z tych domów lepiej pasuje w ustawieniu do stron świata zgodnie z rysunkiem ( są o dość podobnej powierzchni i układzie )
http://img72.imageshack.us/img72/5750/domy.gif (http://imageshack.us/photo/my-images/72/domy.gif/)

Czy chcąc posadzić budynek na płycie fundamentowej nie będzie problemów z elementami zaznaczonymi w kółkach - jak to wykonać ?

Czy płyta ewentualnie musi być w takim dziwnym kształcie z "wypustkami" pod te elementy wystające ? Nie wiem czy to nie będzie zbyt skomplikowane.

Balto
17-01-2013, 20:45
mic81: to jak wykonać zależy od obciążenia jakie będą przenosić. Może się okazać że wystarczy porządny beton i zbrojenie a może się okazać, że trzeba będzie nieco powiększyć płytę...

noname2
17-01-2013, 22:20
W kwestii tej wilgoci na strychu.
Przerzuciłem sie z reku na czerpnię dachową. Nie ciągne po GWC , tam mam 11,2 stopnia. Dziwne , temperatura z tej czerpni dachowej (tak pokazuje sterownik) to 3 stopnie, chociaż na zewnątrz -6 C.
Nie ważne. Może zejdę z tej wilgoci. Dobrze że mam tam styropian a nie wełnę.

nydar
17-01-2013, 22:24
Ciągniesz powietrze z przestrzeni między pokryciem dachu a izolacją?

M.A.G.
17-01-2013, 22:28
Po pierwsze przywituje się bo pierwszy raz w wątku.
Po drugie

Czy chcąc posadzić budynek na płycie fundamentowej nie będzie problemów z elementami zaznaczonymi w kółkach - jak to wykonać ?

Czy płyta ewentualnie musi być w takim dziwnym kształcie z "wypustkami" pod te elementy wystające ? Nie wiem czy to nie będzie zbyt skomplikowane.
Ja mam podobne wypustki, płytę robisz po pomieszczeniach a te wypustki wiszą na narożniku, są jakby przyklejone i nie mają żadnego fundamentu - w technologii szalunku traconego a więc pustaki styro. - bardzo łatwe w realizacji. Gdzieś u siebie o tym pisałem.

mic81
17-01-2013, 22:48
MAG: nie "widzę" tego :), wypustki nie maja podparcia ? A jak to zalejesz betonem ? Bardzo bym chciał budować w tech szalunku traconego ale muszę mieć alternatywę bo chcieć to nie zawsze móc. Jak mnie zastrzelą ceną za kształtki to trzeba będzie rozważyć plan "B" silka i fest styropianu.

maciejzi
17-01-2013, 23:01
Czy chcąc posadzić budynek na płycie fundamentowej nie będzie problemów z elementami zaznaczonymi w kółkach - jak to wykonać ?



Wygląd tego drugiego fajny, aczkolwiek nie wiem, jak takie ściany "wypustki" ocieplić. Ma o jeden pokój więcej - myślę, że to bardziej istotne. Płyta by chyba musiała być po zewnętrznym obrysie (razem z wypustkami), bo na nich oparty dach, więc raczej muszą mieć fundament. We wnęce cofnięta brama i do garażu i podcień. Z drugiej strony fajny osłonięty taras.

Jaki to projekt?

M.A.G.
17-01-2013, 23:15
MAG: nie "widzę" tego :), wypustki nie maja podparcia ? A jak to zalejesz betonem ? Bardzo bym chciał budować w tech szalunku traconego ale muszę mieć alternatywę bo chcieć to nie zawsze móc. Jak mnie zastrzelą ceną za kształtki to trzeba będzie rozważyć plan "B" silka i fest styropianu.

Post #107 w moim DB - zdjęcie 2 i 3 w tym poście. Dolne pustaki to pustaki nadprożowe czyli mają gotowe dno :) będę od spodu doklejał 30 cm styro aby dobrze to zaizolować. Ta ścianka podcienia wystaje na 140cm a więc sporo i jest obliczone że nie musi mieć fundamentu - utrzyma ją ściana i strop.

mic81
17-01-2013, 23:20
Wygląd tego drugiego fajny, aczkolwiek nie wiem, jak takie ściany "wypustki" ocieplić. Ma o jeden pokój więcej - myślę, że to bardziej istotne. Płyta by chyba musiała być po zewnętrznym obrysie (razem z wypustkami), bo na nich oparty dach, więc raczej muszą mieć fundament. We wnęce cofnięta brama i do garażu i podcień. Z drugiej strony fajny osłonięty taras.

Jaki to projekt?
To jest EX 8 G2 (wersja B) z archipelagu.Własnie ze względu na to że ma jedne pokój więcej bardziej mi pasuję - praktycznie nic bym w nim nie zmieniał a w Ivo bym musiał ciut pozmieniać Ivo kosztuje nie całe 2000 zł EX 8 G2 4500 zł ale bez zmian pewnie i tak wyjdzie w sumie taniej. Tyle że płyta fundamentowa ma spełniać funkcje akumulacyjne do grzania kablami i nie mogę wychodzić z nią poza obrys domu. Kurde jak nie urok to sr....

mic81
17-01-2013, 23:26
Post #107 w moim DB - zdjęcie 2 i 3 w tym poście. Dolne pustaki to pustaki nadprożowe czyli mają gotowe dno :) będę od spodu doklejał 30 cm styro aby dobrze to zaizolować. Ta ścianka podcienia wystaje na 140cm a więc sporo i jest obliczone że nie musi mieć fundamentu - utrzyma ją ściana i strop.

Dzięki, trzyma się kupy to co piszesz.

maciejzi
18-01-2013, 03:13
To jest EX 8 G2 (wersja B) z archipelagu.Własnie ze względu na to że ma jedne pokój więcej bardziej mi pasuję - praktycznie nic bym w nim nie zmieniał a w Ivo bym musiał ciut pozmieniać Ivo kosztuje nie całe 2000 zł EX 8 G2 4500 zł ale bez zmian pewnie i tak wyjdzie w sumie taniej. Tyle że płyta fundamentowa ma spełniać funkcje akumulacyjne do grzania kablami i nie mogę wychodzić z nią poza obrys domu. Kurde jak nie urok to sr....

Cena projektu - przynajmniej dla mnie - mało istotna. Tanie są przeważnie kiepskie. Mój pierwotnie nie był drogi, ale ze zmianami (docieplenie itp.) wyjdzie też ok. 4000.
W kwestii płyty można się też spytać architekta - pewnie będzie mieć jakiś pomysł. Do tego EX 8 G2 można dokupić projekt wentylacji. Dość tanio jak widzę - mój architekt zażyczył sobie 1000 zł. Chociaż na allegro za 200,- można kupić, ale wykonawczy, bez pieczątki uprawnionego architekta (w sumie nie wiem, co za różnica).


Mam pytanie -- czy ktoś może liczył, ile strat ciepła może powodować komin w domu? Tzn. ile "wysysa" ciepła z pomieszczeń? Czy ewentualnie jest to zysk ciepła?

Egon2000
18-01-2013, 08:11
Witam.
Kilka postów wyżej wyliczyliście starte ciepła przez pręty do mocowania markizy a ja mam pytanie (nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi a samemu jakoś nie wychodzą mi obliczenia :confused: ) ile wynoszą straty ciepła przez metalowe kołki do mocowania styropianu.
Chcę wybudować dom energooszczędny ale żona chce mieć część domu obłożone płytką klinkierową (ciemną) od samego dołu do samej góry. Ja chcę dać 20cm styropianu grafitowego. Wyczytałem że pod płytki klinkierowe styropian mocuje się wkręcanymi kołkami metalowymi przez siatkę z klejem. Nie ma pojęcia jaką powierzchnie przekroju ma jeden kołek ale zakładam że około 9-10mm2. Mocuje się to 6-cioma kołkami na m2 co przy powierzchni 57m2 daje mi 342 punktowe mostki cieplne, trochę ponad 30cm2.
Mógłby ktoś pomóc to wyliczyć?
Czy opłacalne będzie kupienie aerogelu (5mm)i naklejanie małych kawałków na zakończenie tych kołków? A może to już przesada bo i tak kołek będzie przykryty drugą warstwą siatki i na to klej i płytka (tak zalecają żeby spać spokojnie).
Wszytko to oczywiście nie wnikając w koszta to jest tylko plany, znaczy budynek stoi i czeka na ocieplenie.

maciejzi
18-01-2013, 13:11
Witam.
Mógłby ktoś pomóc to wyliczyć?
Czy opłacalne będzie kupienie aerogelu (5mm)i naklejanie małych kawałków na zakończenie tych kołków? A może to już przesada bo i tak kołek będzie przykryty drugą warstwą siatki i na to klej i płytka (tak zalecają żeby spać spokojnie).
Wszytko to oczywiście nie wnikając w koszta to jest tylko plany, znaczy budynek stoi i czeka na ocieplenie.


Można kołki dać o kilka centymetrów krótsze i zagłębić w styropianie. Następnie zakryć kółkami wykrojonymi ze styropianu (np. za pomocą frezu puszkowego na wiertarce). Całość uszczelnić pianką.

Tu rysunek przekroju temperatur w okolicach pręta stalowego. Pionowa ściana z betonu komórkowego, pręt stalowy 5mm w styropianie grafitowym 20cm, na to tynk:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/bbce6de619d90eb9.html

Błękitna linia wnikająca w mur w okolicach kołka to temperatura 0 stopni.



Maciej

Egon2000
18-01-2013, 13:36
Kołków niestety nie można (w moim przypadku) zagłębić w styropianie bo tak jak napisałem daje się je na siatkę. Na styropian nakłada się klej, zatapia siatkę i dopiero wtedy się kołkuje a potem jeszcze raz siatkę. Kosztowne toto i pracochłonne ale jak się chce mieć zgodnie z wytycznymi producenta to należy tak zrobić.
O zagłębianiu kołków w styropianie myślałem ale obawiam się że płytki mogą odpaść z siatką a wtedy nikt nie uzna gwarancji. Z drugiej strony to zalecają kleić płytki tylko do 15cm grubości styropianu.

ravbc
18-01-2013, 13:56
Jeśli robisz to tylko dlatego, że liczysz na jakąkolwiek gwarancję, to od razu sobie odpuść. Producent i tak zawsze znajdzie jakąś wymówkę... ;)

Przemek-
18-01-2013, 14:20
Przemyśl to kilka razy a jak nie zrezygnujesz z tego pomysłu to zastosuj odpowiedniej szerokości i jakości (elastyczne) fugi. Sam zrezygnowałem z kilkuwarstwowej opaski u dołu ponieważ z relacji fachowców i posiadaczy dowiedziałem się, że może płytki nie odpadną tak szybko ale fugi na pewno. Styropian latem pod tymi płytkami będzie bardzo "pracował", tynk to samo i jeśli "dociągniesz" do okresu gwarancji to i tak będzie sukces.
Może "szarpnij się" w tym określonym miejscu na ścianę 3W?

A co myślicie o elastycznej imitacji klinkieru np. www.izoflex.pl ?
Mam 20cm styropianu, wogóle nie kołkowałem i tym właśnie planowałem zrobić opaskę plus ewentualnie fragment ściany (h=3m).
Producent "twierdzi" , że z racji elastyczności nie będzie się z tym nic działo. Mam próbniki w domu i wygląda dla mnie na prawdę przyzwoicie, a co najważniejsze znikoma waga 1m2.

maciejzi
18-01-2013, 14:25
Może "szarpnij się" w tym określonym miejscu na ścianę 3W?

Ja jeszcze nie widziałem płytek klinkierowych na elewacji, płocie czy czymkolwiek, które po kilku latach by nie zaczęły odpadać. Chyba że jakiś super fachowiec przyklei (choć i w to wątpię), ale to się okaże po jakimś czasie. Może mniejszą połać ściany zrobić, ale z cegieł klinkierowych, które są dla odmiany bardzo trwałe.

Ewentualnie zamiast płytek ceramicznych inną imitacją cegieł klinkierowych są plastikowe płytki o wyglądzie klinkieru - wtedy nawet kołków byś nie musiał dawać w styropianie. Z kilku metrów nie do rozpoznania, że to plastik, wystarczy pod nie pojedyncza siatka.

Egon2000
18-01-2013, 14:34
...............Może "szarpnij się" w tym określonym miejscu na ścianę 3W?

Na 3W ścianę za późno, dom już stoi, cały podpiwniczony, musiał bym jakoś "dolewać" fundamenty ale mam drenaż wokoło i mimo że zagęszczałem piach "skoczkiem" to i tak chyba jeszcze siada, pod dodatkową ścianka to raczej na pewno by siadło. Są takie specjalne jakby wieszaki, które się przykręca do ściany i na tym się układa cegły ale to już kosmiczne ceny i w ogóle do kitu.

Egon2000
18-01-2013, 14:53
Ja jeszcze nie widziałem płytek klinkierowych na elewacji, płocie czy czymkolwiek, które po kilku latach by nie zaczęły odpadać. Chyba że jakiś super fachowiec przyklei (choć i w to wątpię), ale to się okaże po jakimś czasie.

Może to nie najlepszy przykład ale w Ameryce i Kanadzie całe domy tak obklejają i to nie tylko w ciepłych rejonach. Jest taki gotowy system Infatec maja fajne formowane płyty termoizolacyjne ale niestety cienkie.
Zastanawiamy się też nad imitacjami ale to już nie to samo a i jeszcze kolor musi zadowolić moją zonę, ma być szary a najlepiej bazaltowy szary.

maciejzi
18-01-2013, 15:08
Zastanawiamy się też nad imitacjami ale to już nie to samo a i jeszcze kolor musi zadowolić moją zonę, ma być szary a najlepiej bazaltowy szary.

Tańsze i prostsze w realizacji by było futro z norek dla żony zamiast ściany z klinkieru, ale nic nie sugeruję ;-D

Jeśli nie, to wpisz w google "elastyczny klinkier", takie płytki są też szare - to moja propozycja.

A jeśli już konkretnie wchodziłoby tylko ocieplenie aerożelem, to moim zdaniem samo ocieplenie główki kołka niewiele da, bo temperatura wokół całej końcówki kołka jest poniżej zera, którą to temperaturę kołek stalowy jako mostek wprowadza do ściany nośnej, mrożąc ją. Więc aerożelem musiałbyś pokryć sporą część kołka (około 10-15cm), żeby przestał to być mostek termiczny. Nałożenie na sam czubek 5mm aerożelu niewiele da.

Pozdrówka

Andrzej.K
18-01-2013, 17:27
zamiast xps taniej wyjdzie isomur

nydar
18-01-2013, 18:12
Te kołeczki do styropianu wyciągną ci z domu 126kWh//rok energii cieplnej.Niby mało ale budynek to minimum kilkadziesiąt lat będzie stał.

maciejzi
18-01-2013, 18:16
Te kołeczki do styropianu wyciągną ci z domu 126kWh//rok energii cieplnej.Niby mało ale budynek to minimum kilkadziesiąt lat będzie stał.

Jak to obliczyłeś? Wziąłeś pod uwagę, że oziębiają mur wokoło, czy tylko samą powierzchnię kołków?


Tak wyglądają w kamerze termowizyjnej:
http://wokolslonca.pl/profil/mar-termo/realizacja,82.html
http://struo.pl/termowizja/kontrola-termograficzna-izolacyjnosci-cieplnej-nowo-wzniesionych-budynkow-mieszkalnych-cz-1/

Pytam z ciekawości, bo też nie wiem, czy kołkować styropian

nydar
18-01-2013, 18:54
współczynnik dla muru (6) x lambda dla stali (58) x ilość kołków (342) x powierzchnia kołka w m2 (0,000010174).Dla dachu stała wynosi 5.
O ile możliwe to nie kołkować.

nydar
18-01-2013, 18:56
zamiast okularnika powinno być osiem, czyli 58

Egon2000
18-01-2013, 19:05
A jeśli już konkretnie wchodziłoby tylko ocieplenie aerożelem, to moim zdaniem samo ocieplenie główki kołka niewiele da, bo temperatura wokół całej końcówki kołka jest poniżej zera, którą to temperaturę kołek stalowy jako mostek wprowadza do ściany nośnej, mrożąc ją. Więc aerożelem musiałbyś pokryć sporą część kołka (około 10-15cm), żeby przestał to być mostek termiczny. Nałożenie na sam czubek 5mm aerożelu niewiele da.
Pozdrówka

Nie myślałem o 5 mm, miałem na myśli tak z 5x5 cm. Muszę wszystko jeszcze raz przemyśleć.

Egon2000
18-01-2013, 19:16
Te kołeczki do styropianu wyciągną ci z domu 126kWh//rok energii cieplnej.Niby mało ale budynek to minimum kilkadziesiąt lat będzie stał.

Faktycznie niewiele ale zawsze coś, tylko że teraz bardziej mnie martwią te doświadczenia z odpadającymi czy to płytkami czy fugami.

Balto
18-01-2013, 21:22
Egon: powiem tak - z racji towaru jaki mam w ofercie (biały cement) mam styczność z wykonawcami którzy obkładają domy kamieniem naturalnym, cegłą ręcznie formowaną czy sztucznym kamieniem. I to się naprawdę trzyma. Cały dowcip polega na tym by użyć właściwego materiału do przyklejenia tego wszystkiego. Część osób kupuje gotowe kleje, inni - je robią mając swoje własne sposoby.
Przyklejenie takiej cegły też jest uzależnione od tego jak ściana wygląda i co trzeba zrobić by to wyglądało. Czasem - zwłaszcza jeżeli materiał jest ciężki i sięga szczytu ściany musi miec na dole jakiś fundamencik by było ok. A to, że klej nie trzyma lubi być winą albo kiepskiej jakości kleju, albo kiepskiej jakości wykonania.

Egon2000
18-01-2013, 22:14
....... Płytki ze względu na zmiany temp. i związaną z tym rozszerzalność odpadają od sztywnych ścian to co tu mówić o "pracującym" styro.

Szukam i szukam w internecie jakiś artykułów lub zdjęć o odpadających płytkach i za wiele tego nie ma, co oczywiście nie znaczy, że problem nie istnieje.
Wszędzie piszą, że jak da się elastyczny klej mrozoodporny oraz taką samą fugę to wszystko powinno być ok. Jakby tak łatwo miały odpadać to chyba nikt by nie kładł na cokoły a ludzie tak robią i nie narzekają.
Wracając do energooszczędności to jeśli wyliczone przez nydara straty nie są tak duże to przy przykryciu kołka płytką klinkierową straty powinny być jeszcze mniejsze. Kawałek aerożelu mógłby to jeszcze polepszyć.

מרכבה
18-01-2013, 22:18
Zamieszczałem kilka stron wcześniej zdjęcia jak ciągną ciepło kołki .
Kołki dodam plastikowe o tyle lepsze .
Ale i tak widać że nad nimi nie tworzy się szron co dowodzi że jest cieplej w tych miejscach .
jak i w miejscach nie dociągnięć izolacji .
Co mnie flustruje bo można było to zrobić bez kosztów .ale 126 kWh to jest sporo .
dla bilansu domu pasywnego to może być nawet 1/20 strat .

Egon2000
18-01-2013, 22:23
..........Część osób kupuje gotowe kleje, inni - je robią mając swoje własne sposoby.....
Czasem - zwłaszcza jeżeli materiał jest ciężki i sięga szczytu ściany musi miec na dole jakiś fundamencik by było ok. A to, że klej nie trzyma lubi być winą albo kiepskiej jakości kleju, albo kiepskiej jakości wykonania.

Kilkanaście minut temu na forum czytałem o robieniu kleju do klinkieru ale ja na tym się nie znam i raczej bym kupował jakiś lepszy, nie to żebym sam chciał to kleić ale jakoś po doświadczeniach ciężko mi zaufać wykonawcom. Czytałem że do kleju własnej roboty dodaje się jakiś polimer i ktoś podawał jeszcze sporo innych dziwnych nazw składników które powinny być w kleju.
Styropian elewacyjny wspierać się będzie na styropianie z ocieplenia piwnicy (10cm), a ścian którą chce oblepić ma trochę ponad 3 metry.

nydar
18-01-2013, 22:38
A do inwestorów nie dociera ,że te nędzne z pozoru 126kWh to tylko część strat które generuje dom.Nie popełnię chyba dużego błędu jak założę,że to należy pomnożyć przez 10.A życie domu to min.50lat..Sporo kasy w tym przedziale czasowym wychodzi.

מרכבה
18-01-2013, 22:45
Tak a potem antena satelitarna/ schody cielbetowe / i inne i lekko przez niechlujstwo ucieka masę kWh .
tylko wiesz co ? jak ja sobie pomyślę że rocznie robię 30kkm i idzie na to lekko koło 9kkzł
to jak na to patrzeć ? tam nie to zastanawia czy nie jestem przez to przekorny ?
Że walczę o dom bez C.O i jak najniższe rachunki, moja taka wiedza jaką mam nie pozwala na partactwo,
strasznie przez to mi się źle projektuje własny dom, bo wile wymagam od tego projektu.
Podchodzę na przekór temu .
A ja kupiłem 3 tony węgla, ja 20 mb drzewa i będziemy palić , a ja w tym czasie jak gości będzie latał za tym drzewem ,
wyjdę gdzieś na sanki z synem, a nie celebrował jak wielu tu ludzi na podkrpaciu
opał na zimę, wiadomo gaz jest komfortowy itp .
Ale te rureczki itp też kosztują , izolacja porządna kosztuje raz .

maciejzi
18-01-2013, 22:49
Mnie się wydaje, że nie tylko kołki przewodzą ciepło, ale powstają placki, około 5-8cm o wyższej temperaturze na elewacji, a przez nie strata jest pewnie dużo większa niż 126kWh. Wokół kołków powstają obszary o niższej temperaturze, przy -20 stopniach na zewnątrz na metrze będziesz mieć 6 rdzeni o średnicy około 7cm zamarzniętego muru do głębokości zamocowania kołków. Jeśli dobrze ocieplisz (20cm styro grafitowego) miejsca i dasz cienki tynk wewnątrz, w których zamontowane kołki będzie pewnie można zauważyć w podczerwieni. Tak jak na zewnątrz powstają placki wyższej o 2-3 stopnie temperatury ściany, tak wewnątrz powstają pola niższej temperatury.

Inny wątek o kołkach:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?134150-Klejenie-styropianu-bez-kolkow/page2


Obrazki kołków w termowizji:
http://www.ikc.com.pl/index.php/pl/2/


Rzecz gustu. Jak założysz płytki to nie będziesz wiedzieć, ile przez kołki ucieka, bo nie będziesz mieć porównania do sytuacji bez kołków ;-) Fakt bezsprzeczny natomiast, że klinkierowe płytki ładnie wyglądają. Pewnie jak na tej ścianie dodasz ze 2cm styropianu, to wyrówna różnicę termiczną

nydar
18-01-2013, 23:01
Można poważnie traktować kołki na narożnikach .Ssanie wiatru.Klimat się zmienia .Coraz częściej pizga ponad normę.Poco jednak dawać kołki na prostych ścianach,skoro jest chemia poliuretanowa (izolująca)do mocowania styropianu.Mostków brak

jasiek71
18-01-2013, 23:08
Można poważnie traktować kołki na narożnikach .Ssanie wiatru.Klimat się zmienia .Coraz częściej pizga ponad normę.Poco jednak dawać kołki na prostych ścianach,skoro jest chemia poliuretanowa (izolująca)do mocowania styropianu.Mostków brak

można też postawić chałupę z klocków styropianowych i mieć w doopie jakieś tam mostki termiczne przez kołki, nieszczelności muru itp...:P

maciejzi
18-01-2013, 23:22
można też postawić chałupę z klocków styropianowych i mieć w doopie jakieś tam mostki termiczne przez kołki, nieszczelności muru itp...:P

Czemu nie... Polistyren ekstrudowany XPS ma wytrzymałość na ściskanie taką, że można na nim strop betonowy Teriwa i dach umieścić. Tylko trochę za bardzo elastyczny i chwiejny :-D