PDA

Zobacz pełną wersję : dom ciepły, pasywny albo 3 lub 5 litrowy



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54

מרכבה
18-03-2013, 09:15
No tak bo słońce przekazuje energię tylko jak świeci na ślicznym niebieskim niebie :P
http://www.solis.pl/index.php/content/view/full/339

Arturo72
18-03-2013, 09:15
Ja jestem jak najbardziej za akumulacją inie chce z tego dobrodziejstwa zrezygnować i między innym dlatego dom będzie na płycie ale sterowanie ogrzewaniem kabli położonych bezpośrednio na płycie a kabli w wylewce (tez akumulacyjnej) odciętej od płyty to chyba dwie różne historię.
Nie aż tak bardzo jak Ci się wydaje.Niech Lobo odpowie Ci na pytanie po jakim czasie zareaguje sterownik w pokoju nagrzanym do 22st.C przy spadku o 0,5st.C czyli przy temperaturze 21,5st.C.Stawiam na kilka godzin a więc gdzie sens sterowania jak za te parę godzin następuje czas II taryfy i ładowania akumulatora ?

Liwko
18-03-2013, 09:25
No tak bo słońce przekazuje energię tylko jak świeci na ślicznym niebieskim niebie :P
http://www.solis.pl/index.php/content/view/full/339 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.solis.pl%2Find ex.php%2Fcontent%2Fview%2Ffull%2F339)

Pewnie że oddaje, tyle że tej energii jest tyle co kot napłakał. W dodatku dzień mamy dużo krótszy. Za to w marcu, kwietniu...

מרכבה
18-03-2013, 09:30
No ja wiem :) ale Tyś byś chciał megawaty energii :)
Dopiero szczegółowo analizuje jak można bardziej wykorzystać energię ze słońca nie tylko tak kiedy jest patelnia
i super bezchmurne niebo.

mic81
18-03-2013, 09:59
Nie aż tak bardzo jak Ci się wydaje.Niech Lobo odpowie Ci na pytanie po jakim czasie zareaguje sterownik w pokoju nagrzanym do 22st.C przy spadku o 0,5st.C czyli przy temperaturze 21,5st.C.Stawiam na kilka godzin a więc gdzie sens sterowania jak za te parę godzin następuje czas II taryfy i ładowania akumulatora ?

na pewno szybciej niż cała płyta, ale już nawet nie to jest najważniejsze, ale różnorodność możliwości zadawania temp na każdy obwód,

מרכבה
18-03-2013, 10:08
ale różnorodność możliwości zadawania temp na każdy obwód, mądrze podzielenie obwodów grzejnych jest ok ,
lepiej tym wysterujesz, pomyśl o tym aby nadzorować to jakimś sterownikiem, np przez komputer lub coś innego.
Chodzi oto aby możliwie dało się trzymać jedną temperaturę.

mic81
18-03-2013, 10:38
To jest coś co dynamicznie się rozwija, tzw. scenariusze grzewcze pozwalające na dodatkowe oszczędności we współczesnych domach.
jak liczyć moc kabli i grubość wylewki akumulacyjnej - najpierw chyba OZC by się przydało

מרכבה
18-03-2013, 10:53
najpierw chyba OZC by się przydało na nie inacy :)
Jak chcesz się bawić sam to Ci podpowiem co i jak :)

mic81
18-03-2013, 11:03
najpierw chyba OZC by się przydało na nie inacy :)
Jak chcesz się bawić sam to Ci podpowiem co i jak :)

sam to sobie płot wybuduję :) w kwestji OZC wolał bym fachową robotę

מרכבה
18-03-2013, 11:19
OK zgadza się.
Tylko po przerobieniu tego tematu stwierdzam że :
Ważniejsze jest skrupulatne zaprojektowanie domu>
A bez testu szczelności to jest wróżenie z fusów.
Mam przez siebie zrobiony arkusz do obliczeń zapotrzebowania na ciepło, przy czasie zrobię tak aby wedle rozporządzenia
to wyglądało z tymi kolorowymi wykresami jak na lodówkach :D
Ale po za tym wszystko wprowadzone mam :)
Nawet skleciłem sobie wzór na uwzględnianie wentylacji mechanicznej i szczelności budynku.
Teraz wiem co na co wpływa i co jest ważne w bilansie energetycznym ...
I przy takim projektowaniu jak moje :
wystarczy
1. Powierzchnia przegród razy U razy delta nawet średnio te 2-3 st ponad zero co daje deltę 17st jest wystarczająco dokładne.
2. Strumień wentylacji
Potem suma tych rzeczy i mam wynik. o reszcie wiem oczywiście że wiem tylko nie rozwlekam.

Ktoś zapyta a co np z drzwiami ...
to po to je tak projektuje żeby też liczyć samo ich U.

Andrzej.K
18-03-2013, 11:21
beton i tak wyjdzie chyba drożej bo trzeba szalować i dołożyć stali. praca pompy no i chyba że chcesz całą ścianę z wiaderek lać och katorga i zależy jak to zwiąże. beton powinien być wylewany na raz w jak największej powierzchni. A co do akumulacyjności budynku. to np jak gotujemy lub mamy gości to albo przegrzewa sie domek albo wyrzucamy to w kosmos. a tak pochłaniają ściany. NCO jak najbardziej ma sens lecz każdy powinien to indywidualnie rozpatrywać. bo każdy inaczej żyje. i u jednego się to sprawdzi u innego nie. Ja np zamierzam podgrzewać wodę kominkiem z płaszczem więc będę miał nadmiar ciepła, w trakcie palenia. przy silikatowych ścianach część ciepła właśnie tam się zgromadzi w systemie bez akumulacji przegrzał by się dom. Ale by zastosować NCO to albo szkieletor albo thermodom

מרכבה
18-03-2013, 11:43
trakcie palenia. przy silikatowych ścianach część ciepła właśnie tam się zgromadzi w systemie bez akumulacji przegrzał by się dom. Ale by zastosować NCO to albo szkieletor albo thermodom
jak odzyskasz potem tą energię ? pójdzie w świat ...
chyba że nagle zaczniesz wietrzyć i w domu będzie +10 a ściany będą miały +20 ok wtedy akumulacja ma sens :D

A z powietrzem w świat to Pan Nydar coś wie na ten temat chytrusek jeden chce
jeszcze łapać to ciepło pompą ciepła ... popieram mała samorobna pompa ciepła jest ok :)
Teraz jak u mnie będzie taka pompa to z gości będę miał ciepłą wodę :D
no 10 sztuk po 100 wat :D 1kW trochę wody tym ogrzeje :D ( no będzie tej 700 wat na czysto:D)

A i akumulację ciepła planuje oczywiście że tak
tylko tam gdzie naprawdę będzie z niej pożytek czyli w ścianach działowych np
zrobionych z bala drewnianego.
Jak by nie było CP drewna jest piękne 2,8 kJ na kg co jest bardzo dobrą wartością
drewno troszkę lekkie ale wychodzi to samo co cegła :P

מרכבה
18-03-2013, 11:55
Projekt Z287 o łącznej pow. 146 m2 (w tym garaż i pom techniczne 28 m2) -parterowy z poddaszem nieużyt. Ściany izodom2000 25 cm lub silka 18 -24 + 30 cm styro. Podłoga - płyta fundamentowa izolowana XPS'em 25-30 cm. Dach- dwuspadowy. GGWC WM + recu. Ogrzewanie kable lub... CWU prąd lub PC pw. Bez kominów lukarn okien dachowych tarasy schody odizolowane, bryła budynku - prostokąta. Okna 3 szybowe. OZC , projekt płyty fund. do wykonania.


izodom2000 25 cm lub silka 18 -24 + 30 cm styro. Podłoga - płyta fundamentowa izolowana XPS'em 25-30 cm.
to ile Ci trzeba będzie ? 1,5-2,2 kW przy -30? tak na pół oka mierząc po tych danych . i metrażu .
Kable daj sobie w łaźni i tak gdzie płytki będzie wygodniej,
Koncentruj się na tym że przy -10 / -5 nie potrzeba będzie grzania wcale lub pojedyńcze waty.
Zobacz co Nydar nawyczyniał przy izolacji 30cm .... to jest pierwsza liga oszczędzania energii

mic81
18-03-2013, 12:04
Zapotrzebowanie będziesz miał z projektem bo to jest wymagane. Jak chcesz iść w kierunku kabli to tego nie można "przewymiarować" z jakąkolwiek szkodą (poza ewent. niepotrzebnym zwiększeniem kosztów) - po prostu będziesz grzał impulsowo.
.

Wiadomo że mam w projekcie ale na taki dom to bym się nie zdecydował. To jest projekt typowy, muszę go ostro przerobić szczególnie jeśli chodzi o izolacje.

Andrzej.K
18-03-2013, 12:06
no ja działowe planuje z sylikatów a zewnętrzne z bk a jak nagle dam więcej ciepła to domek nie będzie miał 28 c lecz 23 i ściany również bo większa akumulacyjność równa większa energochłonność. więc nie powinno być przegrzewania budynku

מרכבה
18-03-2013, 12:08
No tak wychodzi przypominam właśnie żeby sobie uświadomić z jaką mocą będzie miał styczność.
Kable mają to do siebie że można je zrobić w obwody :) odłączane i włączane :) co nie :)
No wiem trzeba jakoś lekko przegrzać pewne miejsca aby skorzystać z taniego prądu :)

również bo większa akumulacyjność równa większa energochłonność
no a ja powtarzam że tam gdzie nie trzeba to nie daje się gąbki na energię ...
bo żeby ją odzyskać trzeba zrobić jej równię pochyłą do wnętrza budynku.

Aby to działało ściana musiała by być zawsze cieplejsza jak powietrze w środku ...
przez to przy spadku temperatury powietrza ściany dają komfort termiczny...
nie wiem jak u Was ale ja wyczuwam subtelne różnice temperatur ...niczym wąż :D
a przy tym nie jestem jakiś ciepło lubnym :D

mic81
18-03-2013, 12:08
2,2kW to ledwo 20W/m2 przy 110m2 użytkowej (odliczony garaż i inne zimne) - z taką mocą przy -30stC zapomnij o jakiejkolwiek akumulacji w grzejniku i grzaniu tylko w II taryfie. 3x tyle kabli majątkiem nie jest a i ułożyć to jakoś sensownie się da a nie co 50cm:)

tak na marginesie to chciał bym aby bylo 20 w/m2 ale raczej jestem realista i jak wyjdzie nawet około 40 w.m2 to będzie super.co do -30 to nie w moich okolicach. Słubice to ewenement na skale krajową jeśli chodzi o temp. Wczoraj na swojej działce wykopałem dziurę na głębokość 80 cm - ogólnie szok bo spodziewałem się ze będzie chodź trochę twardo z racji zimy ale nic a nic - mięciutko jak w środku wiosny.

mic81
18-03-2013, 12:19
No i pamiętaj o tym, że żeby dostarczyć dzienne zapotrzebowanie (na 24h) w okresach tylko taniej taryfy (10h) to trzeba mieć odp. więcej mocy zainstalowanej choć nie zawsze trzeba z niej korzystać. No chyba, że nie ma dla Ciebie znaczenia tańsza taryfa i grzejesz równo.
Ma ma znaczenie będę się wspierał kredytem więc koszty stałe mają być możliwe najniższe. Jak liczyć moc kabli ? I jaka firma robi dobre kable ? Czytam że najchętniej kupowane są kable devi.

מרכבה
18-03-2013, 12:20
tak na marginesie to chciał bym aby bylo 20 w/m2 ale raczej jestem realista i jak wyjdzie nawet około 40 w.m2 t
Standard pasywny to 10 wat . A Twój dom ma zgoła parametry izolacji jak pasywny stąd te 20 wat i tak za dużo :)

Akumulowanie ciepła w noc... no fajnie tylko że lepsze jest trzymanie stabilnej temperatury bo skokowe temperatury w domu za dobre nie są ...


Ma ma znaczenie będę się wspierał kredytem więc koszty stałe mają być możliwe najniższe no to jesteś na takiej drodze jak ja...
Moja filozofia wydać raz a dobrze stąd izolacje giganty a reszta w tych rencach
jak detale zrobić aby mostków liniowych nie było i punktowych ..

Dom ma mnie kosztować w gotowaniu, C.W. U ale nie w C.O bo nie wiem co to jest to C.O
tlenek węgla ? :D

mic81
18-03-2013, 12:47
Dom ma mnie kosztować w gotowaniu, C.W. U ale nie w C.O bo nie wiem co to jest to C.O
tlenek węgla ? :D

hehe no dobra skoro temat CO mamy obcykany :D to teraz C.W.U .
Boiler na prąd czy może jakaś mała PC p-w ?

mic81
18-03-2013, 12:51
A kable to drut oporowy w izolacji (nie do zniszczenia inaczej niż fizycznie) oraz reklama - w DEVI najlepsza więc najdroższe, dużo tańsze są ELEKTRY, ja mam coś po środku (bo producent blisko i rzetelny).
z tego co się tu się pisze na forum to nawet devi nie są aż takie kosztowne a i mi się ten devilink podoba - z racji tego ze lubię gadzety :)
czy te Twoje kable też mają taki fajny sposób sterowania

מרכבה
18-03-2013, 12:53
hehe no dobra skoro temat CO mamy obcykany to teraz C.W.U .
Boiler na prąd czy może jakaś mała PC p-w ? I tu mogę cieszyć się wspólnym wypracowaniem co do tego tematu :)
bo jest jak amazonka :)
http://www.enatural.pl/index.php/pompa-ciepla-cwu-36-kw taką kiedyś upolowałem :) do niej jakiś żwirak tj GWC / GMC i pewnie C.W.U by obskoczyło i
możliwe od wielkiego mrozu grzanie :) przez wentylację :)
Żwiraka dajemy w podjazd do garażu ... masz dwie pieczenie na jednym ogniu :)

http://www.taniaklima.pl był i pozirał ? lookał tu :)

Ja myślę nad grzaniem C.W.U tylko solarem np .

מרכבה
18-03-2013, 13:16
Kable nie mają kompletnie nic wspólnego ze sterowaniem! To jest zwykły dwużyłowy przewód elektryczny tyle, że o zaledwie ciut większym oporze niż standardowe zasilające. Grzanie polega tylko na włączeniu tego do zasilania a czy to zrobisz ręcznie czy jakimkolwiek urządzeniem to nie ma znaczenia no nieźle obnażyłeś całe tajemnicze ogrzewanie ...
No bo taka prawda jak napisałeś ... kawałek "druta" oporowego ... a czym wysterujesz ... to pisałem np komputerem ...

mic81
18-03-2013, 13:40
Kable nie mają kompletnie nic wspólnego ze sterowaniem! To jest zwykły dwużyłowy przewód elektryczny tyle, że o zaledwie ciut większym oporze niż standardowe zasilające. Grzanie polega tylko na włączeniu tego do zasilania a czy to zrobisz ręcznie czy jakimkolwiek urządzeniem to nie ma znaczenia:)

wyszło jaka jest moja znajomość tematu :)
ale kto pyta ten wie

Arturo72
18-03-2013, 17:38
Powoli:) Lepiej pytać niż popełniać błędy:)
Kszhu,w jakiej taryfie będziesz grzal ? Czy przez 10h taniej jest czas na manewry ze sterowaniem każdego pomieszczenia osobno ?

Arturo72
18-03-2013, 18:30
Ogrzewanie mam podzielone nie na pomieszczenia a na strefy (po ok. 2,7kW/strefa, rys. dziennik):
1 - zimne pomieszczenia i centralna,
2 - dzienna/wypoczynkowa,
3 - nocna/gościnna.
Planuję grzać: rano 1, po południu 2, wieczorem 1, sporadycznie 3. W razie wielkich mrozów dwie albo i trzy na raz ale z racji przewymiarowania każdą po kolei co kilka minut aby nie mieć pików zapotrzebowania na energię.
Tyle na początek, życie pokaże czy przy małych potrzebach i dużych uzyskach od południa wystarczy tylko 1, czy opuszczając dom na ferie wystarczy lekkie podgrzewanie wszystkimi po kolei tylko rano itp. itd.Czyli doprecyzuj,że zamierzasz grzac tylko w I taryfie bo "młodzi"np.mic81 nie zrozumieją,że przy grzaniu tylko w II taryfie(8h w nocy i tylko 2h w dzień)sterowanie każdego pomieszczenia osobno mija się z celem.

מרכבה
18-03-2013, 19:24
Aktywność cieplna

Oznacza szybkość magazynowania i oddawania ciepła przez materiał budowlany. Ta cecha decyduje o tym, jak długo będzie utrzymywać ciepło w domu. Im wyższa aktywność cieplna tym chłodniejszy w dotyku materiał. Bardzo szybko magazynuje bowiem ciepło, ale także szybko oddaje je otoczeniu. Im mniejsza aktywność cieplna, tym dłużej ciepło jest oddawane przez materiał.


Oznacza szybkość magazynowania i oddawania ciepła przez materiał budowlany. Ta cecha decyduje o tym, jak długo będzie utrzymywać ciepło w domu. Im wyższa aktywność cieplna tym chłodniejszy w dotyku materiał. Bardzo szybko magazynuje bowiem ciepło, ale także szybko oddaje je otoczeniu. Im mniejsza aktywność cieplna, tym dłużej ciepło jest oddawane przez materiał.

Drewno rządzi :)
15,6971334963
33,941125497 cegła
54,7722557505 beton
są to pierwiastki z kw z lambdy gęstości i ciepła właściwego ...
beton super na szybkie magazynowanie np w przegrodzie kolektorowoakumulacyjnej
drewno jako stabilizator długo falowy bo pojemność ma równą celgle przy 2x dłuższym uwalnianiu energii :)

mic81
18-03-2013, 21:23
Czyli doprecyzuj,że zamierzasz grzac tylko w I taryfie bo "młodzi"np.mic81 nie zrozumieją,że przy grzaniu tylko w II taryfie(8h w nocy i tylko 2h w dzień)sterowanie każdego pomieszczenia osobno mija się z celem.
moment moment, po kolei. Nic nie mija się z celem i doskonale to widać u Lobo_M i na tym ma zamiar się wzorować. Jaka jest według Ciebie różnica grzania osobo kilkoma obwodami zamiast jednym czy dwoma dużymi ?

jasiek71
18-03-2013, 21:36
Czyli doprecyzuj,że zamierzasz grzac tylko w I taryfie bo "młodzi"np.mic81 nie zrozumieją,że przy grzaniu tylko w II taryfie(8h w nocy i tylko 2h w dzień)sterowanie każdego pomieszczenia osobno mija się z celem.
nie siej zamętu...
jakoś u mnie sterowanie każdego pomieszczenia się sprawdza ...;)

Arturo72
18-03-2013, 22:01
moment moment, po kolei. Nic nie mija się z celem i doskonale to widać u Lobo_M i na tym ma zamiar się wzorować. Jaka jest według Ciebie różnica grzania osobo kilkoma obwodami zamiast jednym czy dwoma dużymi ?
Podaj przykład na konkretnych temperaturach jak chcesz sterować temperaturami jakich pomieszczeń w godzinach 22-6 i 13-15 w jakim przedziale temperaturowym.
Oczywiście nie grzejemy w I taryfie.
Odpowiesz,pojedziemy dalej z pytaniami może sam dojdziesz do wniosków na temat osobnego sterowania każdego pomieszczenia głownie w nocy w domu zorientowanym na dużą akumualcję i bezwładnosć systemu.

nie siej zamętu...
jakoś u mnie sterowanie każdego pomieszczenia się sprawdza ...;)
Podobne pytanie,jak masz ustawione grzanie w konkretnych pomieszczniach w godzinach 22-6 i 13-15,jakie masz ustawione temperatury w konkretnych pomieszczeniach ?
Oczywiście nie grzejemy w I taryfie,no chyba,że się mylę a Ty wprowadzasz w błąd...

mic81
18-03-2013, 22:09
Podaj przykład na konkretnych temperaturach jak chcesz sterować temperaturami jakich pomieszczeń w godzinach 22-6 i 13-15 w jakim przedziale temperaturowym.
Oczywiście nie grzejemy w I taryfie.
Odpowiesz,pojedziemy dalej z pytaniami...


No to jedziemy, Salon, Kuchnia 22, Sypialnia 19, Pokoje dzieci 21, łazienki 23, Korytarz 22, Pom. techniczne - 18 ( a może mniej) wiatrołap 19,
i nie grzejemy w I taryfie

Garażu nie grzejemy.

Arturo72
18-03-2013, 22:29
No to jedziemy, Salon, Kuchnia 22, Sypialnia 19, Pokoje dzieci 21, łazienki 23, Korytarz 22, Pom. techniczne - 18 ( a może mniej) wiatrołap 19,
i nie grzejemy w I taryfie

Ok,zakładamy,że takie temperatury masz na 6.00 i wszystkie drzwi szczelnie pozamykane,po jakim czasie sterownik odnotuje rózncie w temperaturze w danym pomieszczeniu ? Temperatury przez kilkanaście godzin nie grzania nie zrównają się ? Czy w pomieszczeniach o niskich temperaturach nie wychłodzi się do zbyt niskich temperatur przez okres nie grzania ?

mic81
18-03-2013, 22:44
Ok,zakładamy,że takie temperatury masz na 6.00 i wszystkie drzwi szczelnie pozamykane,po jakim czasie sterownik odnotuje rózncie w temperaturze w danym pomieszczeniu ? Temperatury przez kilkanaście godzin nie grzania nie zrównają się ? Czy w pomieszczeniach o niskich temperaturach nie wychłodzi się do zbyt niskich temperatur przez okres nie grzania ?
Zdana temperatura a temperatura akumulacyjnej wylewki to chyba dwie różne temperatury. Wylewka jest po to aby tą temp zgromadzić i oddawać do następnego grzania. Myślę, że jeżeli zrobię dom tak jak zakładam to uda się te temperatury utrzymać.. Zauważ ze ja pod wylewką będę miał jeszcze płytę fundamentową która powoli będzie również się nagrzewać i też powoli oddawać temp do domu.
To wszystko w teorii ale są też praktycy tacy jak Jasiek71 i wcześniej wspomniany Lobo_M. Skoro u nich to działa to czemu ma nie zadziałać u mnie.
Ponad to ja dzięki usytuowaniu Słubic mogę zapomnieć o temperaturach niższych jak -20 stopni dłużej niż 5 dni w roku.
Już to dzisiaj pisałem ale się powtórzę - wczoraj mnie napadło i skoczyłem na działkę pokopać :) ziemia mięciutka a mamy zimę. Wykopałem 80 cm dziurę (potrzebuję profil dla konstruktora płyty) w 20 minut. Tak więc wszystko razem musi dać dobry efekt -innego nie dopuszczam.
http://img18.imageshack.us/img18/5149/tempirf.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/18/tempirf.jpg/)

jasiek71
19-03-2013, 07:16
Podobne pytanie,jak masz ustawione grzanie w konkretnych pomieszczniach w godzinach 22-6 i 13-15,jakie masz ustawione temperatury w konkretnych pomieszczeniach ?
Oczywiście nie grzejemy w I taryfie,no chyba,że się mylę a Ty wprowadzasz w błąd...
może inaczej...
w jakich warunkach ogrzewanie się nie włącza w poszczególnych pomieszczeniach pomimo takich samych nastawień jak pozostałe...?

a co do taryfy...
ja nie jestem jakimś onanistą licznikowym i np. łazienka ma ustawione tak ogrzewanie aby było w niej najcieplej kiedy przeważnie jej używamy...
to samo hol, tam praktycznie zawsze jest lekko ciepła podłoga i nie ma problemu z wilgotnymi butami czy naniesionym śniegiem...

każde pomieszczenie ma inny czas nagrzewania i stygnięcia ( słońce i zyski bytowe także zmieniają te okresy...) a mimo tego zawsze o określonych porach maja takie same temperatury...

mic81
19-03-2013, 07:49
Czy założenie w domu wszystkich okien oprócz tarasowych tzw fixów to nie przesada ? Warto gdzieś założyć normalnie otwierane okna ?

מרכבה
19-03-2013, 07:54
normalnie otwierane okna nie jest przesada :P
U mnie wsie będą fixy
od wietrzenia ewnetualnie są chrapy :P

mic81
19-03-2013, 08:38
A ze 2 lata temu, przed rozpoczęciem swojej bud. dyskusja chyba w oknach o tym była i nie znalazłem uzasadnienia dla otwieranych. Okno ma naświetlać, wentylować ma wentylacja (najlepiej mechaniczna), ewakuacja w małym domku (ja mam parterówkę bez poddasza użytkowego) przez drzwi najprostsza.

Zamiast fix-ów rozważ same pakiety - lepsze to i tańsze bo np. PST ma Ug=0,3 za ~500zł/m2 (coś tam też w dzienniku/komentarzach znajdziesz).

Tak czytałem w twoim DB i widziałem ciepły montaż - genialne w swojej prostocie.
Ale nie potrafię sobie wyobrazić montażu samego szklanego pakietu. Fixa to przynajmniej jest za co złapać ( przykręcić) a taki pakiet ?

מרכבה
19-03-2013, 08:43
Zamiast fix-ów rozważ same pakiety - lepsze to i tańsze bo np. PST ma Ug=0,3 za ~500zł/m2 (coś tam też w dzienniku/komentarzach znajdziesz). Z oknami nie ma problemu najmniejszego ... każdy kto robi zespala szyby jest wstanie zrobić taki pakiet jak się nam zamarzy ...
Bardzo dobra cena 500:) mnie podał 360 zł za mojej 5 szyb :) ... XPS do ręki i ramy twórz ...
Można zrobić jeszcze lekkie obniżenie na taki pakiet wtedy w oknie będzie sama szyba :)
tak aby w to obniżenie weszło 10cm XPS a na szybę
i z drugiej strony też czyli obniżenie 10cm wysokie 20cm głębokie :)
przy czym sama szyba może być na skraju muru a te 10cm XPS jako część izolacji termicznej ... może być i 30cm jak izolacja i
ukształtowany parapet ...
Tylko fantazja ogranicza możliwości .. :D

Ta nie ma za co przykręcić :P
oj na oczy nie widział XPS czy kawałka drewna aby zabezpieczyć pakiet ...
Ja będę miał dostęp to podam Ci książkę jeszcze z lat 80
i w zasadzie to nie nowość :P

an-bud
19-03-2013, 08:43
Czy założenie w domu wszystkich okien oprócz tarasowych tzw fixów to nie przesada ? Warto gdzieś założyć normalnie otwierane okna ?

łazienka

מרכבה
19-03-2013, 08:49
Ne łazienka też nie ... właśnie tam okno musi być porządnie izolowane stąd to co jest na runku
ten chłam z ramą 1,0 się nie nadaje :P
Można zrobić otwierane czemu nie i takie co ma 5 szyb ...
Zresztą dobry projekt powinien mieć łazienkę w środku

mic81
19-03-2013, 09:09
Z oknami nie ma problemu najmniejszego ... każdy kto robi zespala szyby jest wstanie zrobić taki pakiet jak się nam zamarzy ...
Bardzo dobra cena 500:) mnie podał 360 zł za mojej 5 szyb :) ... XPS do ręki i ramy twórz ...
Można zrobić jeszcze lekkie obniżenie na taki pakiet wtedy w oknie będzie sama szyba :)
tak aby w to obniżenie weszło 10cm XPS a na szybę
i z drugiej strony też czyli obniżenie 10cm wysokie 20cm głębokie :)
przy czym sama szyba może być na skraju muru a te 10cm XPS jako część izolacji termicznej ... może być i 30cm jak izolacja i
ukształtowany parapet ...
Tylko fantazja ogranicza możliwości .. :D

Ta nie ma za co przykręcić :P
oj na oczy nie widział XPS czy kawałka drewna aby zabezpieczyć pakiet ...
Ja będę miał dostęp to podam Ci książkę jeszcze z lat 80
i w zasadzie to nie nowość :P

widział XPS i widział okno, ale też widział jak wyglądają okna po montażu za dnia i następnego dnia okna nie ma bo nie było przykręcone tylko na piance :D

מרכבה
19-03-2013, 09:18
Najlepsze jest to że przy takim montażu w zasadzie pianki nie widzę gdzie by mogła się nadać ...
chyba przy styku XPS i EPS :)
Szybę kładziemy na " takiej gąbczastej gumie" nie wiem jak to się fachowo nazywa...
I potem ładna szlifowana listewka z gumą od jednej strony dociskamy do
pakietu szybowego ... na wierzch XPS ...

mic81
19-03-2013, 09:36
Najlepsze jest to że przy takim montażu w zasadzie pianki nie widzę gdzie by mogła się nadać ...
chyba przy styku XPS i EPS :)
Szybę kładziemy na " takiej gąbczastej gumie" nie wiem jak to się fachowo nazywa...
I potem ładna szlifowana listewka z gumą od jednej strony dociskamy do
pakietu szybowego ... na wierzch XPS ...
dasz rade strzelić jakiś rysunek poglądowy ??

מרכבה
19-03-2013, 10:02
177576
Troszkę wymiarów nawalone ... ale takie nie chciałem się narażać :P
Ładnie siedzi na XPS szyba ... już sobie nawet zapomniałem :)

mic81
19-03-2013, 11:02
177576
Troszkę wymiarów nawalone ... ale takie nie chciałem się narażać :P
Ładnie siedzi na XPS szyba ... już sobie nawet zapomniałem :)
nie przekonuje mnie ten montaż, okno może wcisnąć do środka wiatr

malux20
19-03-2013, 11:12
przepraszam że się tak zapytam-ale nie czytam tu na bieżaco
to do jakiego zużycia ma zejsc ten dom z takimi bezpiecznymi ramami
1litr 2litry?

mic81
19-03-2013, 11:17
przepraszam że się tak zapytam-ale nie czytam tu na bieżaco
to do jakiego zużycia ma zejsc ten dom z takimi bezpiecznymi ramami
1litr 2litry?
dla mnie było by super gybym uzyskał ponizej 30 kwh/m2

מרכבה
19-03-2013, 11:24
ie przekonuje mnie ten montaż, okno może wcisnąć do środka wiatr to zobacz sobie jak szyba siedzi w
"normalnym" oknie po za tym XPS nie jest położony tylko przykręcony ...
I zachodzi troszkę na szybę :P

Po za tym masz nieduże kwatery ...
rozłóż sobie parcie wiatru o wartości około 1kN na m^2 zobaczysz całe nic wyjdzie tego parcia na szybę :P
po za tym w zwykłych oknach starych skrzynkowych szyba nie raz nie dwa
była na samych gwoździkach ... i nic z nią się działo ...
tu masz 45mm zakładu może być więcej ... bo tu było robione pod istniejący dom a nie od nowa projektowanie .

dla mnie było by super gybym uzyskał ponizej 30 kwh/m2
Twoja niewiara jest irytująca :P z Twoim ociepleniem max to 20kWh MAX!!


takimi bezpiecznymi ramami
1litr 2litry? ile ? -3 litry :P minus ! z bilansu średniego ...
Ale realnie wyjdzie coś -1,5 litra ze względu na
Fluktuację promieniowania słonecznego :P

Liwko
19-03-2013, 11:34
Jak nie pijesz to nawet idzie cię zrozumieć :D

malux20
19-03-2013, 11:39
mic nie wiem jak twoja bryła
ale 30kwhm2 rok to z luzem
co do okien zyczliwie sie smieje:)

מרכבה
19-03-2013, 11:41
jak ja Cię lubie panie Liwko :) taki miły zgryźliwy komentarz :)

ile ? -3 litry minus ! z bilansu średniego ...
Ale realnie wyjdzie coś -1,5 litra ze względu na
Fluktuację promieniowania słonecznego sam siebie skomentuję i rozwinę :)
Zakładając że uzysk energii słonecznej jest względnie równy dla sezonu to wychodzi -3
177579
Tak po ręcznym OCZ wychodzi :) ja se sam to urobil :P
A -7kWh jest z CWU gdzie CWU jest na "kuchence" węglowej" na drewno
do czasu wypalenia 60m^3 drewna potem coś lepszego ... ale jest policzone dla tej kuchenki
Oczywiście z przeróbkami ... ale to inna bajka :P
177583




co do okien zyczliwie sie smieje ja nie rozumieć ?

Liwko
19-03-2013, 11:47
Ale trochę chyba w tym racji mam ;)

מרכבה
19-03-2013, 11:51
No czasem jak skrótem walnę :) no cóż ... rzadko czytam 2x to co napisałem ... może tak było by lepiej :)
ale pracuję nad sobą :)
a dla czego wyszedł mi minus ?
No dla tego że jest 70m^2 okien w tym od południowego zachodu 45m^2
a od południowego wschodu 22m^2
co daje po przeliczeniu na transmisyjność szyb tzw TR 39% daje około 9,5 MWh
tj 9500 kWh:)

mic81
19-03-2013, 11:52
מרכבה Jestem wzrokowcem i jakoś ni w ząb tego montażu bez ramy nie widzę. Ale na pewno jeszcze temat przemyśle.
malux20 jak wyjdzie poniżej 30 to będę zadowolony - na papierze wychodzi ok ale życie czasem potrafi zaskoczyć, Dom długi około 18 m szeroki 11,5 = prostokąt. Jeszcze sporo elementów do zaprojektowania - chodź by taka wentylacja. Kiedyś myślałem reku się walnie będzie git ale teraz już nie jestem taki pewny. Teraz sprawdzam rozwiązania które w jakiś sposób pomogą odzyskać wilgoć.

מרכבה
19-03-2013, 11:58
bez ramy nie widzę. ramę masz 20 deski :P nad nią XPS i na tym szyba prościej się nie da..
Ale to też i była wersja 1.0 ... i przeznaczona na witrynę balkonową :P
Wersja A2 jest bardziej hardcorowa :) XPS ' jest więcej i troszkę inaczej jest to zrobione :)
Nie narzekaj bo cieplejszej ramy żeś nie widział :P

מרכבה
19-03-2013, 12:08
Jeszcze sporo elementów do zaprojektowania - chodź by taka wentylacja. Kiedyś myślałem reku się walnie będzie git ale teraz już nie jestem taki pewny. Teraz sprawdzam rozwiązania które w jakiś sposób pomogą odzyskać wilgoć.
No bo sobie przesuszysz dom wentylując przy -15 :)

Jeszcze sporo elementów do zaprojektowania a położenie domu względem stron świata Ty masz już?
A co jeśli dla Twojej okolicy "samo" grzejność to jest nie 30cm grafitowego a np 40- czy 45 zrobił byś tak ?
Okna dowolnie ciepłe można kombinować to Ci od razu mówię.
Nikt nie powiedział że nie może być 7 szyb i gaz to masz lekko koło 0,1 :P

gentoonx
19-03-2013, 12:36
nie przekonuje mnie ten montaż, okno może wcisnąć do środka wiatr

To zrób modyfikację, najpierw szyba w byle ramę z drewna klejonego z listwami dociskającymi, to pakujesz w XPS i na skraj ściany. Tu termicznie jest wszystko super - tylko szczelnie to obsadzić w otworze. Też o tym myślę i to co kolega czołgista proponuje, dobrze wykonane jest nie do pobicia. Tylko trzeba chcieć i się nie bać

mic81
19-03-2013, 12:41
No bo sobie przesuszysz dom wentylując przy -15 :)
a położenie domu względem stron świata Ty masz już?
A co jeśli dla Twojej okolicy "samo" grzejność to jest nie 30cm grafitowego a np 40- czy 45 zrobił byś tak ?
Okna dowolnie ciepłe można kombinować to Ci od razu mówię.
Nikt nie powiedział że nie może być 7 szyb i gaz to masz lekko koło 0,1 :P
hehe mam zabawę czytając Twoje wypowiedzi :))
Ustawienie względem świata jest następujące
http://imageshack.us/a/img707/4839/z287zmiany1.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/707/z287zmiany1.jpg/)
30 to jest max na więcej raczej bym się nie zdecydował, już mi okap z 60cm zmniejszył na 40cm i główkuje czy by go aby nie powiększyć.

מרכבה
19-03-2013, 12:48
A no przecież Ci proponowałem już pewne przeróbki.
mic81 troszkę wiary w siebie bo widzę że nie wierzysz ...
Da radę naprawdę przy tym co masz grzać od dzwonu a po pewnych poprawkach wcale :)

gentoonx
19-03-2013, 12:48
ja w swoim mam dach 20st i okap 120cm - nie narzekam :)

mic81
19-03-2013, 13:18
ja w swoim mam dach 20st i okap 120cm - nie narzekam :)
no kurka a mi teraz około 40 cm zostało - będzie trzeba poprawić ehhh znowu koszty

mic81
19-03-2013, 13:21
A no przecież Ci proponowałem już pewne przeróbki.
mic81 troszkę wiary w siebie bo widzę że nie wierzysz ...
Da radę naprawdę przy tym co masz grzać od dzwonu a po pewnych poprawkach wcale :)
Muszę to gdzieś na żywo zobaczyć, bo spier... ć łatwo a ma być zrobione na fest. Wole żeby mi coś gdzięś nie odpadło i nie wiało bo tego nie zdzierżę.



.........moment ale jak zrobię ściany zewnętrzne z klocków izodomu 2000 to nie będzie problem z obsadzeniem takich pakietów ????

papciu
19-03-2013, 16:27
Kiedyś widziałem na jednej budowie jak gościu montował okna podwójnie . Coś w rodzaju dawnych okien skrzynkowych .różniły się wielkością tak aby można było je otwierać .koszt podwójny. jaki uzyskał efekt

מרכבה
19-03-2013, 17:47
.moment ale jak zrobię ściany zewnętrzne z klocków izodomu 2000 to nie będzie problem z obsadzeniem takich pakietów ????
Ani ani :) tam masz idealne miejsce na nie :) jedynie możesz podebrać tak z 5cm to Ci sama szyba w otworze wyjdzie :)

mic81
19-03-2013, 18:00
Ani ani :) tam masz idealne miejsce na nie :) jedynie możesz podebrać tak z 5cm to Ci sama szyba w otworze wyjdzie :)
nie no spoko wejść wejdzie ale co z jakimś sposobem zamocowania

מרכבה
19-03-2013, 18:12
Weź wyciągnij z XPS wkręta do drewna :) to powiem że trzeba coś innego kombinować :)

gentoonx
19-03-2013, 21:25
może załatwmy w końcu ten montaż pakietów przy tradycyjnej 2W i będziemy mieli z głowy.

wiadomym jest że w jakiś sposób będziemy żerować na na rozwiązaniach, które proponuje מרכבה
ale przynajmniej kto chce skorzysta i zakończy się ciągła dyskusja na ten temat, a można rozwiązać to raz na zawsze.
Jak kto nie miał XPS-a w rekach zawsze będzie sceptyczny, a modyfikacje każdy może sobie potem sam robić.

Podany schemat jest dobry i z tego wychodzimy :)

gentoonx
19-03-2013, 21:36
Drewno w XPSie tylko merbau bo inne po latach zgnije; ono do niczego nie potrzebne, tylko zbędny wydatek i robota. Całą resztę popieram i żałuję, że tak nie zrobiłem:/

Oczywiście, ,ze masz rację, ale jak kto nie wierzy...
co do pakietu większego jak otwór okienny - pięknie to wygląda po obrobieniu jak tylko sama szyba jest widoczna - niestety stare przyzwyczajenia w narodzie pokutują ;)

Liwko
19-03-2013, 21:42
A jak się wymienia taką szybę po małej stłuczce?

Liwko
19-03-2013, 21:53
Niestety ale nie jest to takie proste ani tanie jak wymiana w ramie.

Ale po pierwsze trzeba obliczyć koszt ryzyka, tj. koszt takiej wymiany przemnożony przez % ryzyka wystąpienia takiej stłuczki. Jak kto przewrażliwiony to są ubezpieczenia od stłuczenia, mniej więcej tak popularne jak od meteorytów ale widać, że ostatnio mogą być bardziej popularne! Jak zatem zabezpieczyłeś się przed uderzeniem meteorytem?:)

Jedną szybę stłuczono mi podczas budowy z wiatrówki. Drugą stłukłem samemu, a do trzeciej nikt nie chciał się przyznać. Zamówiłem i wymieniłem samemu w kilka minut.
Szyby mają to do siebie że się tłuką :yes:

mic81
19-03-2013, 21:54
Kolejna sprawa to ten montaż - wg mnie za duże ryzyko naprężeń w otworze okiennym dlatego montowałbym wysunięte w warstwę ocieplenia i raczej większe od otworu.

Kończąc temat (bo dla postronnych może się wydawać monotonny :)) na pewno zamontuje w warstwie ocieplenia ale jak zrobię ściany zewnętrzne z izodomu (a pewnie tak będzie ) to pakiety czy okna większe niż otwór okienny nie wchodzą w grę - bo musiał bym wycinać styropian dookoła otworu a to chyba mija się z celem.
Tak czy inaczej coś tam już wiem i dzięki za podjęcie tematu :)

ps. Gentoonx masz racje moje niedowierzanie na temat możliwości montażu pakietu w XPS wynika z tego ze na prawdę nie dane mi było jeszcze trzymać go w rekach, ale jeszcze się na trzymam :).

Liwko
19-03-2013, 22:04
Wolnoć Tomku w swoim domku.

nydar
19-03-2013, 22:19
Pomysł z pakietami w XPS-ie jest bardzo ciekawy ale chyba nie wszędzie.Południowa przeszklona przestrzeń tak do tego z jedno lub dwa z możliwością rozwarcia.Ale pokoje to chyba jednak uchylno-rozwieralne. Nie chcę krakać ale zawsze może zdarzyć się tfu tfu pożar albo komornik.Na piętrze o ile istnieje,też może być problem.Czasami trzeba to umyć.

מרכבה
20-03-2013, 06:45
Z takimi pomysłami uzyskasz to spokojnie ale pamiętaj o tym, że im więcej szyb tym mniej zysków słonecznych przez nie. Co to za cudny pakiet 5-cio szybowy ze wskaźnikiem koło 40% to nie wiem, z chęcią bym poznał. tak to już przeliczone tragedii nie ma i nie będzie :)
To co stracisz na zyskach, odzyskasz na mniejszej mocy .... i tak przez 70m^2 przeszklenia jest 9500 kWh uzysku ...
dla pakietu 0,5 i TR 50% będzie więcej ... dla tego się zdecydowałem na taki pomysł, gwarantuje to większą stabilność termiczną.


Kolejna sprawa to ten montaż - wg mnie za duże ryzyko naprężeń w otworze okiennym dlatego montowałbym wysunięte w warstwę ocieplenia i raczej większe od otworu. naprawdę nie ma to znaczenia ... różne różności można robić ...
U mnie wyszły 15cm od kraju elewacji gdzie całość z izolacją wyszło 1,15m
a szyby są znacznie większe. Przez co stare otwory okienne są puste i jest wzrost widoczności nie spadek.
Inaczej to strzelnica :D

ps. Gentoonx masz racje moje niedowierzanie na temat możliwości montażu pakietu w XPS wynika z tego ze na prawdę nie dane mi było jeszcze trzymać go w rekach, ale jeszcze się na trzymam
No to sam zobaczysz że prócz blachy czy drewna na obróbkę przeciw dzięciołową nie potrzeba Ci nic ..

Niestety ale nie jest to takie proste ani tanie jak wymiana w ramie.
kwestia czy się jest tylko budowlańcem czy też i zna się od strony mechanicznej :P
Nie widzę problemu zrobić tak aby szybę dało się wyciągać ... no problem ...


Pomysł z pakietami w XPS-ie jest bardzo ciekawy ale chyba nie wszędzie.Południowa przeszklona przestrzeń tak do tego z jedno lub dwa z możliwością rozwarcia.Ale pokoje to chyba jednak uchylno-rozwieralne. Nie chcę krakać ale zawsze może zdarzyć się tfu tfu pożar albo komornik.Na piętrze o ile istnieje,też może być problem.Czasami trzeba to umyć.
Też da się zrobić okna otwierane ... kwestia dobrych ścisków do drewna i ładnego jego sklejenia .
robisz ramę i po sprawie ...
Cała zabawa i radość w takim budowaniu tkwi że coś myślisz robisz coś jest twojego ... a nie wszystko gotowe i to nie tak jak byś chciał...
Cały czas cie bombardują różnymi wykreowanymi potrzebami ... że potrzebujesz zmienić okna z 1,7 (nie tak dawne plastiki z szybą 1,1) na
0,8 z szybą 0,3 ... koszty kosmiczny efekt mizerny ... bo może i ma to te 0,8 ale dolicz mostki liniowe w ramie i skrzydle i po ptokach .:P

Karlsen
20-03-2013, 14:23
Tak czytałem w twoim DB i widziałem ciepły montaż - genialne w swojej prostocie.
Ale nie potrafię sobie wyobrazić montażu samego szklanego pakietu. Fixa to przynajmniej jest za co złapać ( przykręcić) a taki pakiet ?
Nie ma co się zachwycać ciepłym montażem. Choć sam miałem taki montaż, a w zasadzie sam przyklejałem taśmy od wewnątrz i zewnątrz, to uważam, że nie jest to warte swoich pieniędzy. Bardziej cieszy mnie mój montaż w warstwie ocieplenia, bądź po prostu poprawny montaż. Argumentów szukajcie w dziale ze stolarką okienną, wypowiedzi bodajże Jareko, który od wielu lat montuje okna i bywa na salonach "szklarskich".

gentoonx
20-03-2013, 14:57
Nie ma co się zachwycać ciepłym montażem. Choć sam miałem taki montaż, a w zasadzie sam przyklejałem taśmy od wewnątrz i zewnątrz, to uważam, że nie jest to warte swoich pieniędzy. Bardziej cieszy mnie mój montaż w warstwie ocieplenia, bądź po prostu poprawny montaż. .

jedno nie wyklucza drugiego, a wręcz jest wymagane :)

מרכבה
20-03-2013, 18:44
http://www.cncland.pl/lozyska-wzdluzne-oporowe
jak znalazł na zawiasy, ciężkich okien :)
Zaznaczam mój montaż to nie jest jakiś ciepły montaż .. to jest montaż po prostu ...

mic81
20-03-2013, 21:16
Nie ma co się zachwycać ciepłym montażem. Choć sam miałem taki montaż, a w zasadzie sam przyklejałem taśmy od wewnątrz i zewnątrz, to uważam, że nie jest to warte swoich pieniędzy. Bardziej cieszy mnie mój montaż w warstwie ocieplenia, bądź po prostu poprawny montaż. Argumentów szukajcie w dziale ze stolarką okienną, wypowiedzi bodajże Jareko, który od wielu lat montuje okna i bywa na salonach "szklarskich".

stwierdzenie ciepły montaż odnosiło się do montażu w warstwie ocieplenia - według pomysłu kszhu

מרכבה
20-03-2013, 21:41
http://www.m-sora.si/en/windows/details/natura-pasiv-izo masz i nie grzesz więcej :P do zwykły okien plus XPS
http://www.google.pl/search?q=uszczelki+gumowe&aq=f&um=1&ie=UTF-8&hl=pl&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=3SxKUbyfMI6LswbnjoGABg&biw=1515&bih=758&sei=3yxKUaCIO4Pusway5oGoAg
wujek google :)

Karlsen
21-03-2013, 07:20
stwierdzenie ciepły montaż odnosiło się do montażu w warstwie ocieplenia - według pomysłu kszhu

Nazywajmy rzeczy po imieniu. Jak wpiszesz w google ciepły montaż, nie znajdziesz ani słowa o kszhu ;).

maq73
21-03-2013, 09:10
Nazywajmy rzeczy po imieniu. Jak wpiszesz w google ciepły montaż, nie znajdziesz ani słowa o kszhu ;).

No to do d**y z taka wyszukiwarką ;)

mic81
21-03-2013, 17:57
Nazywajmy rzeczy po imieniu. Jak wpiszesz w google ciepły montaż, nie znajdziesz ani słowa o kszhu ;).

tyle ze ja odpowiadałem na post kszhu i odpowiedz tyczyła jego DB więc o google w tym wypadku podzielam odpowedż maq73
jak poniżej :D

No to do d**y z taka wyszukiwarką ;)
co racja to racja

Andrzej.K
21-03-2013, 18:20
Jedną szybę stłuczono mi podczas budowy z wiatrówki. Drugą stłukłem samemu, a do trzeciej nikt nie chciał się przyznać. Zamówiłem i wymieniłem samemu w kilka minut.
Szyby mają to do siebie że się tłuką :yes:

https://www.youtube.com/watch?v=tZnaFfYyzTU

gentoonx
21-03-2013, 19:16
debile :D

מרכבה
21-03-2013, 22:51
Wątek na drobne się rozmienia :P
Kszhu mistrz ! ta belka drewniana pod okno to jest to da się tymi rencami ? da :)
Jedynie zbrojenie ławy nie fachowe :( ponieważ pręty wewnętrzne zamiast na narożniku wychodzić na zewnątrz to nadal po zagięciu idą wewnątrz :P
przy ławie to pikuś ale belki łączone z słupem tak to bicie w kark od razu :P
http://superwindows.eu/superwindows/invis160-stack/prototypy/ było może ale U 0,3...
plus transmisyjność TR 70% miód :)

מרכבה
22-03-2013, 09:23
Budowlańcem nie jestem, robili to zbrojarze a kierbud zatwierdzał:/ Za to przy wieńcu wychwyciłem, kazałem nadlać jeszcze jeden i przegoniłem na dobre! tak to im karka bić
to jest przestroga dla innych, a kierowniki bud ... oj szkoda gadać

Te 12 szybek do Ug=0,3 trochę dużo jak PST Quatro Thermo ma to samo Ug na 4 szybkach co kosztuje jak wspominałem ~500zł/m2.
Tak ale prawie 2x tyle energii słonecznej przepuszcza ... czyli jest prawie 2x cieplejsze ... :D

gentoonx
22-03-2013, 11:41
Szybę kładziemy na " takiej gąbczastej gumie" nie wiem jak to się fachowo nazywa...


czyżby chodziło ci o gumę komórkową? Są takie uszczelki EPDM z gumy komórkowej.

gentoonx
22-03-2013, 12:09
177576
Troszkę wymiarów nawalone ... ale takie nie chciałem się narażać :P
Ładnie siedzi na XPS szyba ... już sobie nawet zapomniałem :)

2 pytania:
1. czy nie należałoby pozostawić szczeliny w tym dolnym pakiecie na rozszerzalność pakietu pod wpływem temperatury? z góry i po bokach
2. kurde, nigdy nie sprawdzałem empirycznie, ale jak z piszczeniem pracującego pakietu w XPS?

מרכבה
22-03-2013, 12:56
czyżby chodziło ci o gumę komórkową? Są takie uszczelki EPDM z gumy komórkowej. coś takiego np .
Ale i sam XPS da radę ...

1. czy nie należałoby pozostawić szczeliny w tym dolnym pakiecie na rozszerzalność pakietu pod wpływem temperatury? z góry i po bokach
2. kurde, nigdy nie sprawdzałem empirycznie, ale jak z piszczeniem uszczelka z wagą/ jęzorem odpowiednimi
jako kompensator/ lub silikon ... tak jak z innymi połączeniami.
Ja rozumie obawy ... bo jesteśmy z tym na szpicy ... dla tego warto rozmawiać bo cieplej okien nikt nie robi ...

zbiq
23-03-2013, 08:39
Witam,

Czy waszym zdaniem istnieje konieczność osiatkowania i szpachlowania styropianu hydrofobowego na ścianach fundamentowych czy wystarczy jedynie folia kubełkowa ?

zbiq
23-03-2013, 10:35
Jak go nie będzie widać to nakładanie jakiejkolwiek masy nie pomoże a jedynie może zaszkodzić jak będzie gdzieś wilgoć podciągać.

A co myślisz o czymś takim na fundament i na to jedynie folia kubełkowa ?

zbiq
23-03-2013, 10:36
http://www.termoorganika.com.pl/files/5142df238595f6.55650739TERMONIUM%20fundament.pdf

zbiq
23-03-2013, 16:49
a co sądzisz o samym materiale?
warto wydać 3 stówki za m3 czegoś takiego ?

Andrzej.K
23-03-2013, 17:05
Eps 100 wystarczy jak masz suchą działkę

מרכבה
23-03-2013, 17:41
Masz gdzieś namiary na kogoś kto to sprzedaje? Jakie ceny, jakie dostępne max wymiary, jakie ewent. ramy do tego (jak ktoś musi je mieć) itp.? To jest ich tam eksperyment ... tych z http://superwindows.eu/superwindows/invis160-stack/idee/ a co widać banalnie proste :)
złączyć 13 szybek i po sprawie :)

zbiq
23-03-2013, 17:44
No właśnie mam dylemat co zastosować:
1. albo w/w hydrofobowy styro o grubości 15 cm
2. lub 12 cm XPS-a

Opcja nr 2 parę stówek droższa ale miałbym spokojną głowę

Pozdrawiam

מרכבה
23-03-2013, 18:26
Taki to już tymi rencami zrobisz :) na tym polega zaleta tego systemu

מרכבה
23-03-2013, 20:52
Ale właśnie mi to radość sprawia że coś wymyślę :) mnie tam pakiet zespolili rzemieślnicy i jest ładny czysty.
To czemu ja mam nie dać rady.
Jedyne co to że przeoczyłem parametry tego szkła ... 0,3 na jednej powłoce low E...
I jaką folię lub szybę ...
Zrobię czyste pomieszczenie bez kurzu i tam będę to sklejał :) a szyba tylko float lub coś co bardzo dobrze przepuszcza światło.
A gazy to mam jak fasolki wczoraj zjadłem po brytyjsku "bretońsku" :D :jawdrop:

zbiq
24-03-2013, 11:08
250-300 jest ok.



Nie ma idealnie suchych działek.
Zakop EPS100 na 0,5m pod ziemię i wykop po roku to zobaczysz ile wody naciągnie i co za ścierwo z tego zostanie.
Można obłożyć szczelnie kubełkową ale czy to warto się martwić i co naście lat odkopywać budynek aby choćby sprawdzić co się dzieje?

O jakim EPS mówicie, zwykłym czy hydro ?
Wspomniane przeze mnie materiał ma 150 kPa i jest hydro - czy te 150 wystarczy czy szukać 200 ?

Andrzej.K
24-03-2013, 12:06
150 kPa to wytrzymałość i jak najbardziej wystarczy.

Andrzej.K
24-03-2013, 12:29
kszhu co masz na myśli nie ma suchych działek. Moja uważam że jest. Dla przykładu jeżeli teraz mam 3 cm śniegu na działce i przyjdzie + 8 i do tego będzie padać deszcz parę dni to nie znajdę kałuży i tak do głębokości 2 m czy to twoim zdaniem sucha działka czy nie specjalnie?

Andrzej.K
24-03-2013, 12:55
zazwyczaj myślałem że woda kieruje się tam gdzie ma mniejsze opory. No ale człowiek uczy się całe życie

zbiq
24-03-2013, 15:30
http://www.styropian.in/swisspor/styropian-dach-podloga/hydroizolacja/styropian-hydroizolacyjny-hydro-max-eps-035-swisspor-cena-za-m3_p_158.html

to jest niczego sobie, nasiąkliwość <1%, tylko cena prawie jak za XPS

Andrzej.K
24-03-2013, 18:13
To już lepiej coś takiego: http://allegro.pl/styropian-termo-organika-silver-fundament-hydro-i3056404466.html

No to jest EPS 100

מרכבה
24-03-2013, 18:14
Ja zdecydowałem że 100% CWU to solary ...
Plus od wielkiego dzwona dogrzanie .. tj jak będzie te -31 :)
Dziś u mienia -20 / Stuposiany -26 :)

Liwko
24-03-2013, 18:22
Ja zdecydowałem że 100% CWU to solary ...


Tym bardziej, że mają około 60% sprawności rocznej :P
Myjonko tylko od wiosny do jesieni?

מרכבה
24-03-2013, 18:59
Ale są prymitywne ... I są sposoby podniesienia sprawności.
Nie energetyczne, a śledzeniem słońca i nadążaniem za kątem ...
Aby słońce ładowało pod kątem prostym...

Liwko
24-03-2013, 19:03
Ale są prymitywne ... I są sposoby podniesienia sprawności.
Nie energetyczne, a śledzeniem słońca i nadążaniem za kątem ...
Aby słońce ładowało pod kątem prostym...

Akurat jak jest słońce to kolektory nie mają z tym problemu. Problem w tm, że słońca zimą jest bardzo mało. W tym roku było go wręcz wyjątkowo mało.

Liwko
24-03-2013, 19:23
Jak zrobisz prosty kolektor za ~2000zł za całość to te 60% pokrycia rocznego zapotrzebowania jest warte tych pieniędzy. A, że za tyle da się zrobić nawet z kupowanych elementów to nie ulega wątpliwości.

Mowa była o 100%

Liwko
24-03-2013, 19:37
Na równiku:)

No Bieszczady chyba na nim nie leżą :no:

מרכבה
24-03-2013, 19:45
Liwko :) wstaw sobie 100 tyś postów i nie nabijaj licznika :P
Tylko patrzaj że w górach jest więcej słońca :P
A zimowe ustawienie kolektorów to inna bajka ... co mi z kolektora który leży płasko prawie że na dachu .
Mnie trzeba ustawić go prosto na słońce ... ale jak ktoś nie widzi problemu że ...
"promień" słońca musi chociażby przejść prawie równolegle przez szkło to już zapomina ... tylko pisze jakieś te 60%.
Są dostępne dane o nasłonecznieniu opracowane z 30 lat i da się na tej podstawie wyciągnąć i policzyć ile tego trzeba do jakiej ilości
kWh potrzebnych.
Najlepiej powtarzać slogany typu było mało itp tyle ile mieści się w ramach odchylenia z tych 30 lat .

nydar
24-03-2013, 19:52
A od października do 20 marca kilkanaście dni słonecznych i to użytkowo 4-5godzin/dobę.Opieranie się na słońcu zimą w naszym klimacie to jakby pudło chyba.

Liwko
24-03-2013, 20:03
A zimowe ustawienie kolektorów to inna bajka ...

A dlaczego tylko zimowe? Czy nie mogą te kolektory być pod tym kątem przez cały rok?
Ok, jak ci się uda to będziesz pionierem w Polsce. Podobnie jak z tym twoim domem zero energetycznym. Nikomu się to jeszcze nie udało (nawet w Słubicach), ale może ty będziesz pierwszy ;)

מרכבה
24-03-2013, 20:11
Do puki się nie zagłębiałem i krzyw patrzyłem na solary.
Ale że płaskie są prymitywne i przez to mało zawodne to taka decyzja.

A dlaczego tylko zimowe? Czy nie mogą te kolektory być pod tym kątem przez cały rok?
To tak jak byś się opalał stojąc w kapeluszu :P

Nikomu się to jeszcze nie udało (nawet w Słubicach), ale może ty będziesz pierwszy bo grzyba tam robili ...
Okna jakieś tam zimne 0,8 / plus brak płyty fu / i tylko 30cm EPS.a
ten niby pierwszy dom " pasywny"
http://www.certyfikat-energetyczny.powiat.pl/CE_P/baza_danych_klimatycznych.html

nydar
24-03-2013, 20:13
O kilka to podgrzeje.Problem jest w tym że ja do CWU potrzebuję trzy razy więcej energii niż do CO. A CWU jest niezbędna codziennie a średnia miesięczna słoneczna u mnie to 3-5dni i to po kilka godzin.Zimą 200-400W/m2.Lipa.

Liwko
24-03-2013, 20:14
To tak jak byś się opalał stojąc w kapeluszu :P


Latem tego słońca masz i tak nadmiar dla tych solarów i powinno się je montować właśnie pod kątem zimowym! Tak trudno to zrozumieć?

Liwko
24-03-2013, 20:16
bo grzyba tam robili ...
Okna jakieś tam zimne 0,8 / plus brak płyty fu / i tylko 30cm EPS.a
ten niby pierwszy dom " pasywny"
http://www.certyfikat-energetyczny.powiat.pl/CE_P/baza_danych_klimatycznych.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.certyfikat-energetyczny.powiat.pl%2FCE_P%2Fbaza_danych_klimat ycznych.html)

A ty oczywiście taki zbudujesz. Już to widzę :P

fred28
24-03-2013, 20:28
Witam
Czy ktoś wybudował fundamenty i płytę na gruncie według projektu lipinskich.
W projekcie jest pustak z isomuru czy ktos zastosował cos zastepczego?

מרכבה
24-03-2013, 20:30
Liwko tyś gwiazdą forum ... docinek :P ale one są zabawne i sympatyczne :) się nie obrażam przy tym :)

Latem tego słońca masz i tak nadmiar dla tych solarów i powinno się je montować właśnie pod kątem zimowym! Tak trudno to zrozumieć?
no to przecież pisze :P ale na lato trzeba je przestawić / lub mieć możliwość przestawienia w optimum ...
pytanie za 100 punktów jakie to jest optimum dla lata ... :P

A ty oczywiście taki zbudujesz. Już to widzę ciesze się że widzisz to razem ze mną :)

Liwko
24-03-2013, 20:42
pytanie za 100 punktów jakie to jest optimum dla lata ... :P


Latem wystarczy że słonko na nie pierdnie a w zbiorniku zabulgocze. Nie przejmuj się letnim ustawieniem!

nydar
24-03-2013, 20:49
Bliski optimum letniego jestem ,bo kolektor jest na dachu17st.

מרכבה
24-03-2013, 21:09
Latem wystarczy że słonko na nie pierdnie a w zbiorniku zabulgocze. Nie przejmuj się letnim ustawieniem!
Liwko straciłeś szansę na 100 punktów :P
Jeszcze dam Ci szanse na odzyskanie, tylko rusz muskiem :) co to znaczy letnie ustawienie :P

Pytanie za 100 punktów to o to, jak masz zamiar zimą zagrzać baniaczek jaki do prawie 40stC, żeby jeszcze cała rodzina bez stresu chociaż raz na dzień się wykąpała? Tak normalnie jak się to odbywa w lecie :P
No trudno że ludzie montują solary gdzieś na dachach gdzie je śnieg zasypie :P i są ustawione na jakieś tam optimum :P
A że ich musi być odpowiednio więcej i bania na 2m^3 wody inna inszość :P
Latem żadnego nadmiaru ma nie być :P
nawet przy 100m^2 kolektora

Liwko
24-03-2013, 21:12
Kilka razy po twoich wywodach wymiękałem, teraz jest to ten kolejny raz.

מרכבה
24-03-2013, 21:19
Dbam o Twoją kondycję :) nie możesz się nudzić :)
Musk ma pracować na pełnym obiegu oleum :) Chcesz mnie uszczypać tym że w lecie pierdnie i się przegrzeje :D.
Dzięki za troskę wiem o tym :)
Popatrz tylko jak prymitywnie są te kolektory montowane. Za to mają super powierzchnie pochłaniające ...
Jak matowa czarna farba jest 4% gorsza gdzieś mam opracowanie na to.

מרכבה
24-03-2013, 21:31
Sprawa jest tego typu jak "przyspawasz" kolektor na jedne kąt to nie dziw się że nie zadziała w pewnych warunkach.
Już możliwość nawet ręcznego ustawienia w odpowiedniej pozycji lato zima da sporo...
Nikt nie mówi o 2m^2 kolektora tylko tyle ile trzeba dla grudnia.

A od października do 20 marca kilkanaście dni słonecznych i to użytkowo 4-5godzin/dobę. Polecam przebadanie danych jak wspomniałem ....
też bykiem patrzyłem na te możliwości grzania w zimie ...
Dane z 30 lat są i dają pogląd czego się spodziewać.
Ile będzie dni z promieniowaniem bezpośrednim itp .

nydar
24-03-2013, 21:35
,,Bania na 2m3 wody" To tak nie działa jak sobie wyobrażasz.Nie wykorzystasz tego w ilości jaka wynika z objętości.Użyteczna temp.to +-40oC a to jest problemem.

מרכבה
24-03-2013, 21:41
A masz możliwość teraz dać kolektor idealnie na padające słońce ?
Masz jak sam pisałeś 17 st od poziomu na lato igła w zimie taki kąt to jest zero dla kolektora praktycznie słońce grzeje równolegle do tafli szkła ...
to jak chcesz mieć 40 st. Ruch kolektora to jest jego podstawa :)

nydar
24-03-2013, 21:54
Przy optimum zimowym jeden dzień pełnego słońca (4-5h) przy ok.300-400W/m2 to ciepło dla CWU na jeden dzień i nic więcej.Tych dni jest 4-5.A reszta?

Liwko
24-03-2013, 21:59
Niejeden próbował ale czołgista coś na pewno wymyśli.

מרכבה
25-03-2013, 06:54
Przy optimum zimowym jeden dzień pełnego słońca (4-5h) przy ok.300-400W/m2 to ciepło dla CWU na jeden dzień i nic więcej.Tych dni jest 4-5.A reszta? ale Tobie chodzi o słońce co świeci tak mocno że przy śniegu nie da się długo chodzić bo aż ślepi...
Powiedziałem że na płaskich kolektorach, ale jak dojdę przebadam temat i wyjdzie że próżniowy łapie dużo więcej tego rozproszonego to taki
zamontuję.
Sam wiesz co się stało z oknami :)
Jak w lecie potrzeba np 2m^2 kolektora to w zimie potrzeba niech by te 10m^2 ale ja się z tym liczę i pod to chce zrobić otoczenie domu od południowego wschodu.
Nydar sam masz smarowidło w postaci piachu ...
Co ładnie rozsmarowuje energię nawet z tak odległego czasu jak lato aż po zimę.
Woda jako magazyn ciepła jest najlepsza... bo najwięcej gromadzi i daje się pompować.

Nydar różnica między Bydzia a Bieszczadami to jest 2x taka ... Ty możesz liczyć na 110 godzin słońca w zimie, ja 250 :)

http://www.imgw.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=51&Itemid=98

ravbc
25-03-2013, 08:28
Jak w lecie potrzeba np 2m^2 kolektora to w zimie potrzeba niech by te 10m^2 ale ja się z tym liczę i pod to chce zrobić otoczenie domu od południowego wschodu.

Chcesz obsadzić ogródek kolektorami? Bo ścian i dachu Ci raczej braknie, żeby przez te 2 dni w miesiącu zgromadzić dość (użytecznej) energii na resztę miesiąca. Mówimy tu o grzaniu CWU - nie wystarczy "złapać" te 50W/m2 - trzeba z nich wydusić wodę o temperaturze ponad 40 stopni. Obawiam się, że straty całej instalacji (obiegów roboczych) będą większe, niż sumaryczne zyski na kolektorach. Przy takich założeniach (wykorzystanie zimą promieniownia rozproszonego), to może faktycznie PV wyjdzie korzystniej. Tyle że każde inne źródło ciepła, wraz z kosztem eksloatacji na 10 lat będzie IMHO tańsze...

מרכבה
25-03-2013, 08:46
Tu widać waszą przewrotność :P
jak pisałem o grzaniu PV'kami wody to larum :P lepsze kolektory.
Jak piszę odwrotnie to znowu lepsze :P
Czynnika ile jest w kolektorze ? a kto powiedział że kolektor musi przymarznąć do -20 :P
Co innego jest jeszcze nasłonecznienie, a co innego ilość energii jaka dociera ze słońca i jak ją można łapać ...
wedle pewnych osób to zawsze musi być pełne słońce na super czystym niebie.
Ale dobrze bo odwyk będzie do FM ...

Teraz niech każdy się skupi co się da z tym zrobić, a nie że się nie da...
99% będzie to tylko CWU a czasem dogrzanie.

Liwko
25-03-2013, 09:00
Cały czas tłumaczę, że przy czynniku w temp. otoczenia, czyli w Bieszczadach to -20stC przez miesiąc pewnie, nawet hektar kolektorów nie podgrzeje wiadra wody do +40stC!
No chyba, że chcesz do tego jeszcze PC zaprząc:)

Te jego hektary kolektorów i wszystko do kupy, kilkukrotnie przewyższy koszt każdej PC :P
Coś mi się zdaje, że ktoś ponownie chce wynaleźć koło...

andriuss
25-03-2013, 09:10
A wystarczy ściągnąć sobie kolektorka (taki program), pobawić się ustawieniami i wyciągnąć adekwatne wnioski, wtedy dyskusja mogłaby mieć odzwierciedlenie w rzeczywistości, a nie tylko wyobraźni dyskutujących.

ravbc
25-03-2013, 09:16
jak pisałem o grzaniu PV'kami wody to larum :P lepsze kolektory.
Jak piszę odwrotnie to znowu lepsze :P

No wiesz, wodę można też grzać kawitacyjnie kręcąc korbką. Nawet inwestycyjnie nie wyjdzie za drogo (sporo taniej niż Twoje kolektory). Ale myślałem, że chodzi o jakieś w miarę rozsądne (głównie kosztowo) rozwiązanie, a nie budowanie czegoś tylko dlatego, że "się da".

Jak już chcesz kombinować całoroczne grzanie CWU kolektorami, to lepiej zacznij szukać jakiegoś dużego zbiornika buforowego (takiego ze 100m3) i go ładuj latem, gdy uzyskanie odpowiednich temperatur jest przynajmniej realne. Taniej pewnie nie będzie, ale przynajmniej ma szanse działać (w niemczech zdaje się nawet takie coś już postawili - szukaj sonnenhaus).

מרכבה
25-03-2013, 09:25
http://bambus.iel.waw.pl/pliki/ogolne/prace%20IEL/245/14.pdf ciekawe :)

zbiq
25-03-2013, 10:53
To już lepiej coś takiego: http://allegro.pl/styropian-termo-organika-silver-fundament-hydro-i3056404466.html

Lepiej z racji ceny ?

מרכבה
25-03-2013, 10:59
Zauważyłem że czasem do często zaczynacie biadolić.
Zamiast skupić się na problemie :P
I ja też biadole razem z wami :P

gaw
25-03-2013, 12:35
Sprawa jest tego typu jak "przyspawasz" kolektor na jedne kąt to nie dziw się że nie zadziała w pewnych warunkach.
Już możliwość nawet ręcznego ustawienia w odpowiedniej pozycji lato zima da sporo...
Nikt nie mówi o 2m^2 kolektora tylko tyle ile trzeba dla grudnia.
.

Obliczenia zysków długie. Musisz policzyć w układzie godzinowym zyski od promieniowania i straty w wyniku przenikania . Problem z tym że brak danych dla kolektorów o ich pełnych stratach ciepła w tym również wypromieniowaniu energii. Wszystko to należy wykonać samemu.
Dla większych ilości kolektorów zalecany montaż pionowy, dale to większe zyski wiosną latem i zimą a mniejsze latem (o to nam chodzi). Na pewno można zbudować układ śledzący i dostosowujący położenie kolektora do kierunku padania promieni, ale to nieopłacalne jeżeli chodzi o koszty
Obliczałem kiedyś podobny układ . Kolektory pompa ciepła i duży zewnętrzny zbiornik wody. Dało się to wykonać. Niemcy budują podobne układy gdzie wykorzystywane jest też ciepło przemiany fazowej woda lód. Zysk z tego taki że dla pompy ciepła nie trzeba wykonywać odwiertów.

מרכבה
25-03-2013, 13:37
Problem z tym że brak danych dla kolektorów o ich pełnych stratach ciepła w tym również wypromieniowaniu energii. Wszystko to należy wykonać samemu. na a jak :)

Niejeden próbował ale czołgista coś na pewno wymyśli.
i tego się trzymajmy.

andriuss
25-03-2013, 13:37
Dla większych ilości kolektorów zalecany montaż pionowy, dale to większe zyski wiosną latem i zimą a mniejsze latem (o to nam chodzi).

Półprawdy i mity powtarzane bez policzenia. Po policzeniu jestem zdecydowany zamontować na stałe pod standardowym kątem 45*. Tyle, że ja sobie wszystko policzyłem, a Wam się tylko wydaje.

מרכבה
25-03-2013, 13:39
a Wam się tylko wydaje. coś policzył :P
Robiłeś godzina po godzinie sumy promieniowania... na konkretną powierzchnię ?

andriuss
25-03-2013, 13:53
Też robiłem, ale do innych celów. A tylko do ciepła, to wystarczy sobie ściągnąć soft, gdzie też to zrobili. Następnie wstawić pochylenie np. 30*, 45*, 70*, 90* i porównać wyliczone uzyski w poszczególnych miesiącach. Wyleczysz się z przestawiania, nawet ręcznego.

nydar
25-03-2013, 14:46
Zimą miałem średnio 3-5dni słonecznych/mc.Ale tej samej zimy wyrzutnią dzień w dzień pozbywam się 10-12kWh energii.Może jednak warto tym poważniej się zainteresować.Bez względu czy mróz czy słota czy pochmurno 10-12kWh/dobę.

gaw
25-03-2013, 18:11
Półprawdy i mity powtarzane bez policzenia. Po policzeniu jestem zdecydowany zamontować na stałe pod standardowym kątem 45*. Tyle, że ja sobie wszystko policzyłem, a Wam się tylko wydaje.

Jak zawsze prawda po środku inni też liczyli. Masz rację dla np. 45 stopni otrzymasz większą wartość całkowitą promieniowania (to nie jest zysk z kolektorów), ale jak masz zamiar używać duże powierzchnie do ogrzewania to latem te zyski są zbędne. Dla położenia pionowego jak widać na wykresie wartość promieniowania w miesiącach zimnych jest podobna jak dla 45 stopni a zbędne zyski letnie są mniejsze dlatego lepiej pionowo. Natomiast jeżeli masz kolektory tylko do grzania cwu latem to masz rację.179100

nydar
25-03-2013, 18:22
Nie ma zbędnych zysków.Są jedynie źle zagospodarowane.:)

klaudiusz_x
25-03-2013, 19:06
Nie ma zbędnych zysków.Są jedynie źle zagospodarowane.:)

Nie myślałeś przy budowie domu dać pod wypełnienie fundamentów kilka cm xps-a?
Ograniczyłoby to straty ciepła do gruntu.
Co prawda nie wiem jak takie straty wyglądają w praktyce, coś byś kwh zaoszczędził. Jaką masz powierzchnię domu pomiędzy ławami?

andriuss
25-03-2013, 19:23
Jak zawsze prawda po środku inni też liczyli. Masz rację dla np. 45 stopni otrzymasz większą wartość całkowitą promieniowania (to nie jest zysk z kolektorów), ale jak masz zamiar używać duże powierzchnie do ogrzewania to latem te zyski są zbędne. Dla położenia pionowego jak widać na wykresie wartość promieniowania w miesiącach zimnych jest podobna jak dla 45 stopni a zbędne zyski letnie są mniejsze dlatego lepiej pionowo. Natomiast jeżeli masz kolektory tylko do grzania cwu latem to masz rację.179100

Twoje wyniki zdecydowanie się różnią od pierwszego z brzegu kolektorka (kolektorek.pl), ichniejsze też wydają się dużo bardziej logiczne na pierwszy rzut oka. Nawet w grudniu czy styczniu 45* może być lepsze od 90* ze względu na przewagę promieniowania rozproszonego. Ale nawet gdyby tak nie było, w grudniu czy styczniu słońca jest symbolicznie, to i zysków będzie symbolicznie. Dla mnie dużo ważniejsze jest, żeby wyłapać ile się da w październiku i marcu, kiedy słońca jest wciąż lub już relatywnie dużo, a straty relatywnie małe. Czyli wtedy, kiedy właśnie słońce oscyluje w okolicach 35-45*.

klaudiusz_x
25-03-2013, 19:26
Twoje wyniki zdecydowanie się różnią od pierwszego z brzegu kolektorka (kolektorek.pl), ichniejsze też wydają się dużo bardziej logiczne na pierwszy rzut oka. Nawet w grudniu czy styczniu 45* może być lepsze od 90* ze względu na przewagę promieniowania rozproszonego. Ale nawet gdyby tak nie było, w grudniu czy styczniu słońca jest symbolicznie, to i zysków będzie symbolicznie. Dla mnie dużo ważniejsze jest, żeby wyłapać ile się da w październiku i marcu, kiedy słońca jest wciąż relatywnie dużo, a straty relatywnie małe. Czyli wtedy, kiedy właśnie, słońce oscyluje w okolicach 35-45*.

Zróbcie sobie regulowaną wysokość. Co to za problem wyjść na dach i zmienić kąt 4x w roku.

nydar
25-03-2013, 19:35
Nie myślałeś przy budowie domu dać pod wypełnienie fundamentów kilka cm xps-a?
Ograniczyłoby to straty ciepła do gruntu.
Co prawda nie wiem jak takie straty wyglądają w praktyce, coś byś kwh zaoszczędził. Jaką masz powierzchnię domu pomiędzy ławami?

100cm piachu to 10cm styropianu .I taniej i bąbel ciepła większy a to pod chudziakiem nie przegrzewa się i nie paruje.Jak nie paruje to i nie traci energii.

Andrzej.K
25-03-2013, 19:36
Na same solary bym nie liczył no chyba że dasz 20 m2 na każde 100 m 2 domu i duży zasobnik. To może przetrwasz tygodnie bez słońca . Nikt nie wie jak często słoneczko zza chmur wyjdzie za rok. Ale fotowaliki lub
MEW tak z 3 kW w połączeniu z solarami miała by już sens. Zima ma to do siebie że częściej wieje niż świeci słońce

andriuss
25-03-2013, 19:43
Zróbcie sobie regulowaną wysokość. Co to za problem wyjść na dach i zmienić kąt 4x w roku.

No ale właśnie nie ma sensu dla tej ilości kwh. No chyba, że pod kątem lata, wtedy zmniejszamy do 30*. Ja się nie skuszę - regulacja też musi kosztować swoje.

Andrzej.K
25-03-2013, 19:43
A tak sobie jeszcze pomyślałem jak by Ogniwo Peltiera podłączyć do wody zamiast pci ciekaw jestem jaka by miało wydajność.

head67
25-03-2013, 21:13
duzo mówione było o perlicie w bloczkach ceramicznych jako pierwsza warstwa zastosował ktos takie rozwiazanie

nydar
25-03-2013, 21:49
A tak sobie jeszcze pomyślałem jak by Ogniwo Peltiera podłączyć do wody zamiast pci ciekaw jestem jaka by miało wydajność.

W kwietniu ci napiszę:).

מרכבה
26-03-2013, 06:45
Dla położenia pionowego jak widać na wykresie wartość promieniowania w miesiącach zimnych jest podobna jak dla 45 stopni a zbędne zyski letnie są mniejsze dlatego lepiej pionowo. Natomiast jeżeli masz kolektory tylko do grzania cwu latem to
Ale chyba ta 1/8 promieniowania więcej się opłaca na zimę .
Cały czas będę o zimie powtarzał i na zimę jestem nastawiony.
Ilość energii w słoneczny zimowy dzień na powierzchnię 60 st lub 90 osiąga najwięcej nawet w lecie tyle watów nie ma...
tj 998,6 Największa wartość dla Leska w styczniu , Dla 31 grudnia jest 990 wat ...
Są to dane średnie z okresu 29 lat ..tj 1971 -2000 .
Wiadome jest że dzień w zimie jest krótki itp ale wartości energii słonecznej są największe :P

מרכבה
26-03-2013, 08:14
http://www.transport.gov.pl/2-48203f1e24e2f-1787735-p_1.htm
Masz jakie chcesz miejsce godzina po godzinie z wartościami (ITH) na powierzchnię poziomą a potem na różne płaszczyzny.
Nawet jak masz chmury to te waty lecą ... ale to raczej wartości 50-100 wat ...

Liwko
26-03-2013, 09:07
Masz rację czołgista. Nie słuchaj się nikogo tylko pokryj cały dach panelami i postaw zbiornik 5m3. Będzie git :yes:

ravbc
26-03-2013, 09:07
Lubisz liczyć, no to policzmy z grubsza co się da tym "zagrzać". Ciepło właściwe wody to nieco ponad 4KJ/kgK. No a przez 5 godzin dnia "naleci" Ci w sumie na każdy metr kolektora 50W*5*3600s=900KJ. Czyli starczy na podgrzanie o jeden stopień 225 litrów wody, albo 7.5 litra o 30 stopni (ciut mało, bo zimą woda rurzana ma zwykle mniej niż 10 stopni, ale niech będzie). Dziennie zużyjesz pewnie minimum 100litrów CWU, czyli potrzebowałbyś 14m2 kolektorów. Tyle tylko, że te wyliczenia nie biorą pod uwagę strat kolektorów i przesyłu. A te będą sakramencko duże, bo średnia różnica temperatur między czynnikiem roboczym, a otoczeniem będzie na poziomie 50 stopni - żeby zagrzać wodę do 40 stopni, glikol musi mieć jakieś 5 stopni więcej, no a średnia zewnętrzna temperatura wyjdzie pewnie w okolicy -5 - zwłaszcza, że przy wyższych temperaturach zimą zwykle jest masa chmur i wiatr, więc efekty w sumie zbliżone.
No to podsumowując, żeby mieć zimą marne ilości CWU potrzebujesz ze 30 m2 dobrych kolektorów, oraz bardzo dobrze zrealizowane rurociągi przesyłowe. No i jeszcze jakiś pomysł co zrobić z 800MJ energii, którą te kolektory zbiorą w słoneczny letni dzień (to by była chyba pierwsza sytuacja, gdy opłacalna będzie budowa basenu - a może jednak ten baniak 50m3 i zachowanie tego na zimę?).
No chyba, że się jednak pomyliłem...

Liwko
26-03-2013, 09:15
Co wy tam wiecie... Czołgista buduj fermę kolektorową :)

andriuss
26-03-2013, 09:52
(to by była chyba pierwsza sytuacja, gdy opłacalna będzie budowa basenu - a może jednak ten baniak 50m3 i zachowanie tego na zimę?).


Opłacalność basenu to w ogóle abstrakcyjne pojęcie - chyba do policzenia tylko w okolicznościach, kiedy ktoś chciałby na nim zarabiać. A baniak jest do zrobienia, w końcu to tylko sześcian o boku 4 m, nie jest to największe wyzwanie inżynierskie o jakim świat słyszał. Tyle, że mija się to z celem w zestawieniu z kosztami zakupu i eksploatacji pomp ciepła. Ale jak ktoś, jakiś fanatyk tudzież inny entuzjasta się uprze, to w 5-cio cyfrowej kwocie zrobi sobie co i cwu wyłącznie solarne. Tylko po co ;)

מרכבה
26-03-2013, 10:42
Ci w sumie na każdy metr kolektora 50W*5*3600s=900KJ :jawdrop:
Tylko ilość energii w zimie na 1m^2 powierzchni między 60 a 90 st sięga 1000 wat :P
z czego kolektor zbierze niech by 500 :P i to jest raptem 3-4 godziny
z czego dwie są ponad 900 reszta od 400 do 700 wat :P tak że jak słońce świeci w zimie to nie oznacza że słabiej świeci :P
tylko jest go godzinowo mniej :P


Co wy tam wiecie... Czołgista buduj fermę kolektorową jedyny który coś wie :)

Liwko
26-03-2013, 11:05
tak że jak słońce świeci w zimie to nie oznacza że słabiej świeci :P


Muszę się z tobą zgodzić, słońce świeci niemal zawsze tak samo. :D

מרכבה
26-03-2013, 11:21
Nic nie poradzę że w zimie świeci tylko przez parę godzin...
Podałem link do danych meteo i z wartościami energii słonecznej na poszczególne płaszczyzny.
Gdzie dla poziomu jest tylko 300 wat to dla kątów miedzy 60 a 90 st to jest blisko 1kW ale to jest raptem do 3 godzin..
W lecie takich wyników nie ma...
Ale za to jest godzin znacznie więcej :P ciężko się przebić przez przekonanie że w zimie nie ma nic...
Sam się zdziwiłem ile watów jest ...
ale najlepiej wyskoczyć z 50 watami :P
Dziękuję za troskę ...

ravbc
26-03-2013, 12:06
ale najlepiej wyskoczyć z 50 watami :P

Ale ja tu niczego nie wymyślałem, tylko wziąłem do obliczeń Twoje własne oszacowania:


Nawet jak masz chmury to te waty lecą ... ale to raczej wartości 50-100 wat ...

No co ja poradzę, że zimą to są głównie chmury? A jak nie ma chmur, to dla odmiany mrozy siarczyste? Oczywiście ze 3 dni sie znajdą kiedy słonko i temperatura zapracują na uzupełnienie Twojego zasobnika CWU. Wtedy zamiast 100litrów będziesz miał może nawet 1000 do wykorzystania. Czyli 3 razy w ciągu zimy będziesz mógł się wykąpać w wannie... ;-)

מרכבה
26-03-2013, 12:21
Jak się uda i będzie to opłacalne to sam też zainstaluję a jak się nie uda to cóż, człowiek uczy się na błędach, ważne, że nie swoich
Ale ja nie chcę zrobić tak:
pierwsze zainstalować a potem płakać że się nie udało... tylko przekalkulować .
A do tego potrzeba mi wprowadzić w excel dane z tego linku co padałem
8760 tyle godzin jest zestawione ... kolumn dla różnych różnych kątów i stron świata jest sporo ..

מרכבה
26-03-2013, 12:51
Ja pierwsze chce siebie do tego przekonać przed wydaniem kasy.
A że dom ma być porządnie izolowany to pomyślałem nad tym że może obskoczyć na solarach.

מרכבה
26-03-2013, 13:41
Teraz myślę czy próżniowy czy płaski ...
Chodzi mi o łapanie lepsze rozproszonego promieniowania właśnie ...

Jak to wyjdzie w rozsądnych kosztach to rynek stąd do zwrotnika jest Twój pod warunkiem że robił bym swoje kolektory ..
a tak tylko jestem przetwórcą tego co jest ... i cud by się stał ażebym stał się producentem solarów ...

Andrzej.K
26-03-2013, 18:05
zobaczysz że taniej by wyszedł wiatrak i bardziej korzystnie podłączony tylko pod grzałke. nie ważne ile by dawał mocy jeżeli by sie kręcił to grzałka będzie grzać raz mocniej raz słabiej.

מרכבה
26-03-2013, 19:04
:stirthepot: o tak w głowie kotłują się pomysły.
Wiatrak powiadasz musiał bym 150 metrów kabla ciągnąć i różnica w poziomach 30m.
Ale kiedy bym się zdecydował to jeszcze panele PV.

Liwko
26-03-2013, 19:17
Ja bym jeszcze na twoim miejscu pomyślał o jakimś małym reaktorku atomowym do kompletu. W Młodym Techniku lub na Elektrodzie znajdziesz instrukcje samodzielnego montażu. A co, jak szaleć to szaleć ;)

מרכבה
26-03-2013, 19:32
Liwko z Ciebie to łobuz straszny teraz nabijasz się już :P
Jak by wiedział jak to termojądrowy :P ale tego nikt jeszcze nie wie :P
Realnie jakiś mirko system muszę wybrać

desmear
26-03-2013, 19:41
a kogoś na etacie do tych kolektorów, kto je będzie odśnieżał, też będziesz miał ? ja wiem, że ta zima może wyjątkowa jest, ale wystarczy, że popada kilkadziesiąt sekund i już masz po swoich zyskach....

Liwko
26-03-2013, 19:41
A gdzież bym śmiał :rolleyes:

Liwko
26-03-2013, 19:44
a kogoś na etacie do tych kolektorów, kto je będzie odśnieżał, też będziesz miał ? ja wiem, że ta zima może wyjątkowa jest, ale wystarczy, że popada kilkadziesiąt sekund i już masz po swoich zyskach....

Przecież można glikol podgrzać grzałką i śnieg sam spłynie.

nydar
26-03-2013, 19:45
Nie coby złośliwie czy coś.Przeanalizuj od października do końca lutego promieniowanie słoneczne.To nie na twoim terenie ale obraz jakiś daje.
www.meteo.waw.pl/hist.pl.
Jeśli o wiatrakach mowa to tam też można przeanalizować jak to w Polsce pizga.
No i wnioski można wysunąć.

מרכבה
26-03-2013, 20:17
Nydar ale właśnie patrzam i analizuję.
To co dałeś pokrywa się z tym co mam. Bo wychodzi po 300 wat nie raz nie dwa.. tylko dla powierzchni poziomej .
Dla pionu będzie więcej 3x.

a kogoś na etacie do tych kolektorów, kto je będzie odśnieżał, też będziesz miał ? ja wiem, że ta zima może wyjątkowa jest, ale wystarczy, że popada kilkadziesiąt sekund i już masz po swoich zyskach....
No tak i jeszcze dyrektora produkcji energii:P

nydar
26-03-2013, 20:29
Jak się przyjrzysz w miesięcznym wykresie to te 300 na palcach policzyć można.Średnia to 100-150.Ja nie że nie ale bym to dokładnie przeanalizował pod kątem uzysk do kosztów

Kamil i Basia
26-03-2013, 20:46
zobaczysz że taniej by wyszedł wiatrak i bardziej korzystnie podłączony tylko pod grzałke. nie ważne ile by dawał mocy jeżeli by sie kręcił to grzałka będzie grzać raz mocniej raz słabiej.

i to jest chyba najlepszy sposób na okresy przejściowe i zimę na łapanie energii. niski koszt inwestycyjnie (na pewno niższy jak PV) a sprawny.

מרכבה
26-03-2013, 21:11
Jak się przyjrzysz w miesięcznym wykresie to te 300 na palcach policzyć można.Średnia to 100-150.Ja nie że nie ale bym to dokładnie przeanalizował pod kątem uzysk do kosztów i bardzo dobrze więcej główek pracuje :) Ale te wartości nadal są mylące bo to idzie na poziomą płaszczyznę. A 22 grudnia słońce w zasadzie muska poziom a pali dobrze pod kątem 70-75 st ...
Tylko że godzin jest mało 3-4 max
179397
Przy kącie 60 st i kierunku SE ponad tysiąc :P

nydar
26-03-2013, 21:45
Sprawdź empirycznie jak pali.Choćby przez szybę samochodową 22 grudnia i 25 marca.Inna przejrzystość powietrza jakby .A mówię o szybie bocznej prawie ,pionowej.Jak jest duży mróz i przypadkowo wyż to powietrze jakby siwe.Kryształki wilgoci .Przez szybę nie czujesz jego ciepła spektakularnie.Ale nadal trzymam kciuki,coby się udało.

מרכבה
27-03-2013, 06:51
No ja wiem jaki będzie efekt.
Też od temperatury powietrza zależy itp .
W kolektorach wykorzystuje się efekt szklarniowy to raz dwa absorber który to wyłapuje. Nie ważne jaki czy matowa czarna farba czy ten fabryczny.
A ilość tej energii osiąga wartości czasem większe jak latem... w zimie atmosfera w pogodzie jest czystsza...

HenoK
27-03-2013, 07:48
Teraz myślę czy próżniowy czy płaski ...
To może połączenie jednego z drugim ?
http://www.ecomotyl.pl/energia-odnawialna/kolektory-sloneczne/kolektor-prozniowy-plaski-TS-400

Kolektory płaskie (niepróżniowe) mają zimą duże straty. Stąd sprawność przetwarzania tych 1000W na ciepło będzie niewielka.
IMHO kombinujesz w dobrym kierunku - kolektory umieszczone pionowo w kierunku południowym.

Nie wykluczałbym także paneli PV do tego celu (ich sprawność zimą jest największa). Jednak wykorzystywanie ich bezpośrednio do grzania to barbarzyństwo.
Jeżeli już to można energię z nich wykorzystać do zasilania pompy ciepła.
Może nawet połączyć te 3 technologie - płaskie kolektory cieczowe, panele PV i pompa ciepła powietrze-woda (ciekawym pomysłem jest też pompa ciepła glikol-woda w połączeniu z hybrydowym płotem energetycznym (http://ghs-polska.pl/pompy-ciep%C5%82a-gdh/p%C5%82ot-energetyczny-gdh.html) ).

מרכבה
27-03-2013, 07:56
Jednak wykorzystywanie ich bezpośrednio do grzania to barbarzyństwo.
Jeżeli już to można energię z nich wykorzystać do zasilania pompy ciepła Dobry pomysł tylko trzeba dla tej pompy zrobić zasilanie
na noc ? ale chyba nie wystarczy że tą energię z PV przełoży x razy na ciepło

Ekonomiczna Instalacja

Kompletna instalacja Pompy Ciepła gwarantującej najniższe koszty eksploatacyjne w porównaniu do innych systemów grzewczych. JUŻ OD 27 000 zł
to jest http://www.hewalex.pl/oferta/plaskie-kolektory-sloneczne/ x powierzchni kolektora ...

http://www.dostal.com.pl/stal-zaroodporna.html H25N20S2 to jest odpowiedź na każdy problem
co implikuje działanie w spalanie biomasy w mikro piecu plus mikro pompa ciepła
plus panel PV do tej pompy plus solar na lato .

Nydar ... Ty gdzieś się chwaliłeś że masz mikro pompę tj do psich bud w USA :D
Gdzieś od czegoś może odbierać resztki energii :)
Panel i wiatrak do zasilania solar na lato żeby w piecu nie palić :)

HenoK
27-03-2013, 08:40
Dobry pomysł tylko trzeba dla tej pompy zrobić zasilanie
na noc ? ale chyba nie wystarczy że tą energię z PV przełoży x razy na ciepło

to jest http://www.hewalex.pl/oferta/plaskie-kolektory-sloneczne/ x powierzchni kolektora ...

http://www.dostal.com.pl/stal-zaroodporna.html H25N20S2 to jest odpowiedź na każdy problem
co implikuje działanie w spalanie biomasy w mikro piecu plus mikro pompa ciepła
plus panel PV do tej pompy plus solar na lato .

Nydar ... Ty gdzieś się chwaliłeś że masz mikro pompę tj do psich bud w USA :D
Gdzieś od czegoś może odbierać resztki energii :)
Panel i wiatrak do zasilania solar na lato żeby w piecu nie palić :)
Płaskie kolektory słoneczne są w stanie dostarczyć całkiem sporą ilość energii zimą, pod warunkiem, że będą pracowały w niskich temperaturach (ok. 0 st. C).
W takich warunkach panele PV mają największą sprawność.
Połączenie tych dwóch technologii + pompa ciepła daje już możliwość ogrzewania.

Podałeś przykład kompletnej instalacji z pompą ciepła razem z odwiertami. Sama pompa ciepła kosztuje dużo mniej.
Jeżeli liczyć moc elektryczną uzyskiwaną z paneli PV przy wykorzystanie promieniowania rozproszonego rzędu 50W/m2 i moc potrzebną do działania pompy ciepła 1,5kW, to potrzeba by było 30m2 paneli PV.

A może jeszcze inaczej pokombinować. Panele PV mają sprawność rzędu 15-19%. Pozostała część energii jest tracona w formie wypromieniowanego ciepła.
Jeżeli te 30m2 paneli PV umieścić za szybą na elewacji i wykorzystać podgrzane przez panele powietrze to myślę, że nawet przy promieniowaniu rozproszonym można liczyć na np. 200W/m2, co daje już moc 6kW. Oczywiście znowu mamy niskie temperatury i pompa ciepła, tym razem powietrze-woda byłaby potrzebna, ale nie mnożymy już bytów ponad miarę ;).

מרכבה
27-03-2013, 08:47
Straty przez przenikanie wychodzą około 1kW przy -30
Przez wentylację 500-700 watt ..

Liwko
27-03-2013, 09:01
Jest też inny dużo lepszy sposób. PC gruntowa. Wyjdzie dużo taniej niż te wszystkie pierdoły.

מרכבה
27-03-2013, 09:14
Jest też inny dużo lepszy sposób. PC gruntowa. Wyjdzie dużo taniej niż te wszystkie pierdoły tak racja ...
jak by było 4 co najmniej takie domy jak mój to gruntowa jest najlepsza ... a tak 50 tyś wydawać na pompę co potrzeba mi 2kW :P
I tu jest pies pogrzebany jest technologia można było by się po prę domów w jakieś odległości
od siebie i złączyć w jedne układ ... tylko straty na przesyle.
Ale można by było z małego wiatraczka pchnąć pompę obiegową i może panel PV ale
to dla 4 domów ma sens dla jednego ...
Najtaniej wychodzi mikropiec

Liwko
27-03-2013, 09:31
... a tak 50 tyś wydawać na pompę co potrzeba mi 2kW :P


Zwłaszcza że samemu możesz to zrobić za 20 tyś. :P Wchodzisz?

HenoK
27-03-2013, 09:34
tak racja ...
jak by było 4 co najmniej takie domy jak mój to gruntowa jest najlepsza ... a tak 50 tyś wydawać na pompę co potrzeba mi 2kW :P
Kto Ci każe wydawać 50tys. zł?
TU (http://ghs-polska.pl/images/kolektor_hybrydowy_GHS.pdf) masz propozycję wykonania instalacji z pompą ciepła za 30tys. zł, ale 12kW.
Przy mocy 6kW, którą Ci proponowałem koszt spadnie o kilka tys. zł.

Policzyłeś ile będzie kosztował wiatrak, kolektory słoneczne, panele PV, potrzebny do tego magazyn ciepła?

מרכבה
27-03-2013, 09:43
Zwłaszcza że samemu możesz to zrobić za 20 tyś. Wchodzisz?
Ale przecież mi potrzeba te 2-3 trzy to max maxów ...
jak w 20 tyś z instalacją czemu nie :) przecież przełożenie pompy ciepła to gigant niech by cop był 4 to jest miód ...

Liwko
27-03-2013, 09:53
Ale przecież mi potrzeba te 2-3 trzy to max maxów ...
jak w 20 tyś z instalacją czemu nie :) przecież przełożenie pompy ciepła to gigant niech by cop był 4 to jest miód ...

To zacznij szukać taniej pompy gruntowej małej mocy. Może być nawet używka. Resztę zrobisz samemu. No prawie samemu.

מרכבה
27-03-2013, 10:30
Nie chce używki, tylko nową co max mocy daje 3 kW.
Zadanie mało realne widzę :(

Liwko
27-03-2013, 10:50
Nie chce używki, tylko nową co max mocy daje 3 kW.
Zadanie mało realne widzę :(

A dlaczego nie chcesz większej mocy? Większa moc, to lepsze wykorzystanie taniej taryfy (w twoim wypadku pewnie 100%) a inwestycja niewiele większa. Szukaj 5-6kW
Kolektorek do twojego domu to prawie szpadelkiem wykonasz ;), a i rurki na podłodze rozłożysz samu.

HenoK
27-03-2013, 10:56
Nie chce używki, tylko nową co max mocy daje 3 kW.
Zadanie mało realne widzę :(
Niepotrzebnie boisz się większej mocy. Moja 6kW pompa bez problemu współpracuje z 200l dwupłaszczowym podgrzewaczem ciepłej wody.
Stanowi on przy okazji rodzaj buforu z którego zasilam grzejnik łazienkowy.
Jednak równie dobrze mógłbym podpiąć tam nagrzewnicę powietrza współpracującego z wentylacją.
Najlepiej pompa ciepła radzi sobie z podłogówką. Moja podłogówka bez problemu jest w stanie przyjąć nawet 20kW mocy.
Jeżeli zdecydujesz się na podłogówkę lub ogrzewanie ścienne, to moc pompy ciepła 6kW w niczym nie będzie przeszkadzała.

Po prostu zamiast 16h na dobę będzie ona pracowała w ciągu doby 8h lub mniej w zależności od zapotrzebowania domu na ciepło.

COP 4,0 osiągniesz, gdy dobrze dopasujesz dolne i górne źródło. Jednak przy tak małym zapotrzebowaniu na ciepło możesz sobie pozwolić na COP=3,0, czyli np. nagrzewnicę powietrza, czy grzejniki konwektorowe.

Za piecem przemawia tylko zabezpieczenie przed brakiem energii elektrycznej (pod warunkiem, że bez niej będzie działał).

מרכבה
27-03-2013, 11:03
Po prostu zamiast 16h na dobę będzie ona pracowała w ciągu doby 8h lub mniej w zależności od zapotrzebowania domu na ciepło.
No zapotrzebowanie na ciepło max 1 kW góra 1,5 przy -30 co się zdarza od dzwona.
98% to jest CWU.

Za piecem przemawia tylko zabezpieczenie przed brakiem energii elektrycznej (pod warunkiem, że bez niej będzie działał).
piec spokojnie będzie działał bez prądu.

ravbc
27-03-2013, 11:12
No to jak już zszedłeś trochę na ziemię ze swoimi pomysłami, to rozważyć możesz jeszcze pompę powietrze-woda (te do CWU mają stosunkowo małe moce) - będziesz mógł ją nawet zasilać z kolektora powietrznego (choćby połaci dachu), podbijając jej COP i sobie lans.

מרכבה
27-03-2013, 11:15
http://www.enatural.pl/index.php/pompa-ciepla-cwu-36-kw już dawno o takiej wiedziałem ... i spokojnie opyli i CWU i od wielkiego mrozu dogrzeje ... :)
O ile trzeba będzie dogrzewać stan z +20 jak spadnie przez mróz po paru dniach na + 16 co mało prawdopodobne bo od słońca się dogrzeje ...
Plus reku szarych ścieków i bilans się zamknie ...
Wyleciałem z solarami bo szukam instalacji prostej i dostosowanej do potrzeb
domu które są bliskie zeru.
Mam jeszcze jeden patent jak w ogóle prawie nie robić wiele do grzania CWU ...

Czyli wróciłem do stanu wyjściowego :) pompa ciepłą powietrzna mikro / mikro piec
i kawałek solara na lato jak zadaszenie nad oknami ewentualnie.

Liwko
27-03-2013, 11:28
i kawałek solara na lato

Po co? Produkcja ciepłej wody latem przez PC jest tak tania, że nie opłaca się inwestować w nic więcej!

מרכבה
27-03-2013, 11:33
A no tak :) i chyba taka pompa o której wiem od dawna podpięta pod jakieś źródło powietrza zmieści mi się miedzy
stanowiskami w garażu.

ravbc
27-03-2013, 12:06
Jak już PC masz to tak ale jak kolega na solary uparty to takie 2 solary podpięte grawitacyjnie do kociołka z grzałką wychodzą najtaniej - 4m2 z bojlerem w sumie za 3.000zł i 8 miesięcy oblecisz bez prądu.

Po pierwsze: gdzie takie tanie kolektory (z przyległościami jak mniemam) dają? Po drugie, żeby to na 8 miesięcy stykło, to potrzebny duży, dobrze zrobiony (warstwowy) zasobnik (przy kiepskim zasobniku to maks. 4 miesiące obskoczy). Po trzecie, kociołek z takim zasobnikiem nie będzie wiele (wcale?) tańszy niż PC P/W dedykowana do CWU. Po czwarte wreszcie: stawianie kociołka (i komina) w takim domu, jaki to niby merkawa planuje, to nieporozumienie - nie dość, że wielka dziura w suficie, którą ciepło spierdziela, to jeszcze trzeba się uświnić (napalić), żeby móc się umyć w ciepłej wodzie...
Nie to, żebym coś miał do kolektorów, czy kociołków... ;)

andriuss
27-03-2013, 12:45
HenoK właśnie przytoczył przepis na kolektor doskonały, który to przy zacięciu majsterkowicza można sobie wystrugać samemu. Trochę ten przepis rozwinę:

1. wziąć coś na kształt kraty pomostowej, przymocować prostopadle kilkucentymetrowe podpórki, coś ala śruby fi 8-10, co 10 cm w iksach i igrekach - powstaje taki las tych podpórek.
2. zalać jakimś wodoszczelnym, samopoziomującym betonem, dolać ścianki,
3. wyłożyć wannę izolacją refleksyjną, podpórki też,
4. przygotować absorber z rurkami i dziurami na podpórki - większymi, żeby styk absorbera z podpórkami był minimalny,
5. zmontować do kupy, przykryć szybą hartowaną na uszczelce epdm i wytworzyć w środku próżnię; próżnia dociśnie szybę do uszczelki, szyba musi być na tyle mocna, żeby znieść te 100 kg / 100 cm2 pomiędzy podpórkami, no i oczywiście wszelkie inne sprawy pogodowe.

I mamy kolektor płaski próżniowy, który przy odrobinie farta da więcej niż rurowce, za jedną czwartą tego co sobie za taki życzą. Nie musi być bezwzględnie szczelny, co jakiś czas można się posłużyć pompką próżniową. Ja zrobię na pewno, ale może ktoś przede mną?

HenoK
27-03-2013, 12:59
HenoK właśnie przytoczył przepis na kolektor doskonały...
Odszukałem tylko w necie kolektor, który kilka lat temu oglądałem na Targach w Poznaniu ;).
Ale Twój pomysł jest niezły :).

andriuss
27-03-2013, 13:06
Też znam od lat, mam jakiś przedziwny pociąg do wykorzystania izolacyjności próżni, no a rurowych nie zrobi się domowym sposobem. A taki i owszem.
BTW. zwróćcie sobie uwagę na 3., ostatni wykresik tutaj:

http://www.insbud.net/pl/instalacje_solarne/id_79.html

Przypominam, że współczynnik fi jest oczywiście dużo wyższy dla kolektora pionowego przy promieniowaniu bezpośrednim, natomiast dla rozproszonego najwyższy jest przy położeniu poziomym. Stąd wyjdzie, że zimą kolektor pionowy złapie może z 5-10% więcej niż ten pod kątem 45*.

ravbc
27-03-2013, 15:31
Sam kolektor, ceny ~500zł/m2; bojler ze 150l z grzałką elektr. i dodatkową wężownicą, poniżej 1.000zł; 8 mies to te słoneczne miesiące:)

Zapomiałeś jeszcze o takich pierdołkach jak pompka, zaworki, sterownik, czujniki, no i glikol...
No i jeszcze te 8 słonecznych miesięcy (czyli pewnie wszystkie poza listopadem, grudniem, styczniem i lutym) - też bym chciał mieszkać w takim klimacie... ;)

gentoonx
27-03-2013, 15:44
koledzy tutaj proponowali liczenie kolektorkiem.

Trochę bez sensu.
Kolektorek jest narzędziem niezwykle prymitywnym i bardzo szacunkowym. Mając na sztywno wpisany harmonogram zużycia cwu taki musi być. Jak już liczyć gotowym softem, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest GetSolar.

Andrzej.K
28-03-2013, 21:10
tani solar https://www.youtube.com/watch?v=77jG5PgNlAM:stirthepot:

KrzysztofLis2
29-03-2013, 12:16
Ten też całkiem tani:
https://www.youtube.com/watch?v=i-SaDrAtMtI
;)

מרכבה
29-03-2013, 15:20
No ciekawe ... :)
Tylko komercyjnie lepiej im wychodzi ... dlaczeog? bo klepią to maszynowo, mają 5% lepszy absrober ...
Szybę odżelazioną... plus pod spodem izolacja z weny mineralnej ... bo inny materiał tam za bardzo nie wytrzyma ...
I chyba jeszcze parę takich potyczek na forum z bez muskami mnie wykończy :(
A szkoda bo naprawdę dużo tu ludzi z wiedzą ... :)

Andrzej.K
30-03-2013, 08:17
Ten też całkiem tani:
https://www.youtube.com/watch?v=i-SaDrAtMtI
;)
Fajnie że nie trzeba czernić miedzi

מרכבה
30-03-2013, 10:42
że opłaca się kupić panel produkowany seryjnie. ja :)
Zwłaszcza że tragedii cenowej nie ma ... ładnie maszynowo zrobione i jak piszesz nie wstyd było by to montować .

Andrzej.K
30-03-2013, 12:28
http://fdssystem.pl/pl/p/Monokrystaliczny-panel-sloneczny-o-mocy-180-W/668
może lepiej 3 takie podłączyć pod grzałkę elektryczną. 3 szt dadzą nam 3 m3 ciepłej wody o temp 50 c w pochmurne dni jakąś połowę. Chyba do energooszczędnego domu lepsze rozwiązanie niż PCi

מרכבה
30-03-2013, 12:29
180 W dla tego nadają się u mnie na pas nad okienny.

Andrzej.K
30-03-2013, 12:34
idą dalej tym torem jak byśmy zakupili 400 szt http://fdssystem.pl/pl/p/Polikrystaliczny-panel-sloneczny-o-mocy-10-W/1134 mieli byśmy darmowe ogrzewanie domku np 2 litrowego hmm ile kosztuje pci :P

Andrzej.K
30-03-2013, 12:37
180 W dla tego nadają się u mnie na pas nad okienny.
180 W x 3 szt daje 540 w razy 9 h naświetlania 4,8 kWh 1000 litrów wody o temp 90c ma 90 kWh Fotowaliki by utrzymały ciepły bufor .

מרכבה
30-03-2013, 17:09
Kolega raz mi pokazywał ogniwa do zlutowania ... wychodziło by 2,5 kzł za 1kW mocy ...
tylko tymi rencami trzeba polutować :)

Andrzej.K
30-03-2013, 18:33
polutować to pikuś możesz łączyć panele szeregowo i będzie rosło napięcie jak równolegle to natężenie.

adam_mk
31-03-2013, 13:16
"polutować to pikuś możesz łączyć panele szeregowo i będzie rosło napięcie jak równolegle to natężenie. "

Nie ma miodu...

Polutujesz szeregowo, jeden wafel zasłonisz (liściem) - całość stoi!
Polutujesz równolegle - płyną prądy wyrównawcze. Jeden grzeje drugi...
Polutujesz szeregowo-równolegle - masz obie wady...

Oczywiście, łączy się to badziewie.
Nie jest łatwo i nie "wprost".

Adam M.

imrahil
01-04-2013, 20:16
Jak oszczędzać wodę:

http://hg.joemonster.org//mg/albums/new/130329/oszczednosciowo.jpg
norma w japońskich mieszkaniach. dodatkowo zamiast ogrzewać całe pomieszczenie z WC, podgrzewana jest tylko deska ;). i jest sporo innych bajerów w kibelku. Ja jednak uważam, że prościej i wygodniej wykorzystać deszczówkę do spłuczek i prania (chociaż nie wiem jak się to sprawdzi w związku z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce). Mam zamiar spróbować.

מרכבה
01-04-2013, 20:35
Tu w kwestii szarych ścieków na szpicy rozwiązań jest Nydar i wie jak dobrze je zagospodarować ...
to ze spłuczką jest nadal marnotrawieniem ciepłej wody...
no kurcze pieczone ... mam ptenta aby właściwie dzielić szare ścieki ... w zasadzie bez strat .
Pierwsze temperatura wody nie może być parząca aby nie rozdzielać na drobne wody ... i nie dolewać zimnej ...
czyli w bezmyślny sposób marnować ciepłą wodę .. a reszta to już patent ...
i to prymitywny prosty patent :)

מרכבה
02-04-2013, 12:22
System rozdzielania wody ciepłej od zimnej ... tak aby "kropli" nie uronić tego ciepła
wiem już że się da :)

Liwko
02-04-2013, 12:33
System rozdzielania wody ciepłej od zimnej ... tak aby "kropli" nie uronić tego ciepła
wiem już że się da :)

W Anglii od dawna tak mają i im nie zazdroszczę :P

Liwko
02-04-2013, 12:42
Można też używać do mycia gorącej pary. Wtedy zużycie wody spada drastycznie.

מרכבה
02-04-2013, 12:44
Znów jakaś hochsztaplerka czy inny szalony pomysł?
No po takiej prośbie to aż się pale aby wszytko wyjawić :P

Ale to i tak wpada w jeden kanał... to co, może jeszcze po 2 umywalki? no a wanny?
trzy umywalki :P

מרכבה
02-04-2013, 12:59
To jak z tymi kropelkami? przy wodzie zmieszanej pół na pół nie da się nic zrobić musi iść w wymiennik taka jaka jest ...
Kwestia ustalenia granicy od jakiej temperatury ma wpadać i gdzie ...
Następne nie potrzeba dwóch umywalek ... wystarczą dwie rury z przymykiem ... połączonym dźwignią od kranu ...
Plus bardzo krótkie odcinki od zbiornika z wodą .
Solary upadły nie dal tego że się nie da tylko był by to zbędne graty nie wnoszące tego co chcę ...
Już mam system wentylacyjno "grzewczy" do CWU
i z ta kropelką był żart bo nie raz woda ma np tylko 30 st czy lekko ponad 20 st .
też ja trzeba "poszanować"
sprawa tyczy się czysto wody zimnie czy ciepłej tu z powiedzenie z kropelka ma sens.

Liwko
02-04-2013, 13:37
przy wodzie zmieszanej pół na pół nie da się nic zrobić musi iść w wymiennik taka jaka jest ...
Kwestia ustalenia granicy od jakiej temperatury ma wpadać i gdzie ...
Następne nie potrzeba dwóch umywalek ... wystarczą dwie rury z przymykiem ... połączonym dźwignią od kranu ...
Plus bardzo krótkie odcinki od zbiornika z wodą .
Solary upadły nie dal tego że się nie da tylko był by to zbędne graty nie wnoszące tego co chcę ...
Już mam system wentylacyjno "grzewczy" do CWU
i z ta kropelką był żart bo nie raz woda ma np tylko 30 st czy lekko ponad 20 st .
też ja trzeba "poszanować"
sprawa tyczy się czysto wody zimnie czy ciepłej tu z powiedzenie z kropelka ma sens.

Ja chyba za mało klas skończyłem...

chemik67
02-04-2013, 15:22
Już mało gdzie. Chodzi Ci o metodę naprzemiennego parzenia i schładzania łapek np.?
Ale to i tak wpada w jeden kanał... to co, może jeszcze po 2 umywalki? no a wanny?;)
Masakra to jest... kiedyś tak było u nas - na szczęście wymyślono baterie z mieszaczem <3

nydar
02-04-2013, 15:29
Dobry chałupniczo da radę zrobić ale tylko do realnych założeń.Jeżeli założysz że będziesz podgrzewał świeżą wodę to będzie to drogie i awaryjne,a efektywność nie taka jak byś się spodziewał.Jeżeli zadowolisz się podgrzewaniem świeżego powietrza to będzie to tanie, bezawaryjne z blisko 100% efektywnością.Bez względu na temp.szare ścieki niosą podobną ilość energii.Różnią się jedynie ilością.Stąd bez specjalnego kombinowania najprościej i najtaniej wykorzystać je do wymiennika powietrze-woda.Układ ten niesie ze sobą najkorzystniejsze różnice temperatur między medium oddającym a pobierającym .Przejmowane ciepła z jednego do drugiego jest również bardzo korzystne.

מרכבה
02-04-2013, 15:53
W domyśle oczywiście jest grzanie ciepłego powietrza tak jak Ty Nydar.
System ma tylko zapobiegać zbieraniu czysto zimnej wody i tyle .

nydar
02-04-2013, 16:07
W takim razie uściślijmy co to jest zimna woda.Dla mnie zimna to ta co ma +/- 5oC(temp.wodociągowa).A to co leci do umywalek ,ma zawsze powyżej 20oC. Do czego używasz wodę o temp.5oC.?

מרכבה
02-04-2013, 16:40
Mnie chodziło o wodę 25 -30 st co najmniej ... ale chyba z rozpędu wystarczyła by i pewnie +15 tak że każda idzie w kanał.

nydar
02-04-2013, 19:51
To są raczej wariacje na temat,,jak uprzykrzyć sobie życie" .Polska to piękny kraj.Dziesięć miesięcy pizga a potem to non stop lato.Sądzisz,że są niezłe.Na podstawie stronki czy że mają fajne wężownice.Pewnie srebrem pokrywane coby nie zarosły.
Pewnie że można tak.Wolny kraj.

מרכבה
02-04-2013, 21:03
"obecna" zima to ewenement jaki tam ewnement
marzec 2005 roku ... wyrównany rekord pokrywy śnieżnej na kasprowym ... z 1996 roku ..
1996 w kwietniu jeszcze w hokeja na łące grałem tak że sklerozy nie mam i taka pogoda to jakoś nie nowość.
zresztą zima przełomu 1995/96 była upierdliwa pod 10 listopada pod 10 kwietnia ... jak by ktoś nie pamiętał.
Oce pamiętają zimę 63/64 ... i po super zimie w kwietniu było jak w lecie co bym nam tu życzył aby tak było i tym razem :)
Dziadki dodały by zimę 1929 :P

bez grzania się obleci ale bez CWU już nie. bez grzania tak ale wiadomo myć się trzeba a tego od zysków nie podgrzejesz ..

nydar
02-04-2013, 21:15
Ale tu jest temat dla domów pasywnych albo 3 lub 5-cio litrowych.Prezentujesz zabaweczki pod wannę czy prysznic.Idzie ku lepszemu więc standardem są dwie łazienki,zmywarka,pralka.Lekko licząc 7-8 źródeł ciepłych ścieków.To trzeba ogarnąć kompleksowo jeżeli myśli się o tym poważne i ma przynieść wymierne efekty.Dla zabawy można sobie coś co proponujesz zamontować i poszpanować przed szwagrem.

klaudiusz_x
03-04-2013, 00:27
Te urządzenia wg. tego co piszą o nich parametry mają obiecujące więc w normalnych krajach ludzie je kupują)

W normalnych tz na zachodzie?
Tam mają cieplej. Inny klimat.
Oni (są takie kraje0 nie wiedzą co to opony zimowe. W ich przypadku odzysk nawet 20-30% jest rewelacją. Nie ma tak dużych strat jak u nas czy w Rosji i Syberii.

מרכבה
03-04-2013, 08:28
Ale tu jest temat dla domów pasywnych albo 3 lub 5-cio litrowych.Prezentujesz zabaweczki pod wannę czy prysznic.Idzie ku lepszemu więc standardem są dwie łazienki,zmywarka,pralka.Lekko licząc 7-8 źródeł ciepłych ścieków.To trzeba ogarnąć kompleksowo jeżeli myśli się o tym poważne i ma przynieść wymierne efekty.Dla zabawy można sobie coś co proponujesz zamontować i poszpanować przed szwagrem.
a nie jakiś wynalazków 12 litrowych ... co i tak muszą być izolowane o czym te wełniane istoty co decydują się na niby
"tradycyjny" dom nie wiedzą ... majster bierze od metra nie zależnie ile klei tego EPS'a :P
na razie tylko jedna łazienka ...

Andrzej.K
03-04-2013, 11:38
"polutować to pikuś możesz łączyć panele szeregowo i będzie rosło napięcie jak równolegle to natężenie. "

Nie ma miodu...

Polutujesz szeregowo, jeden wafel zasłonisz (liściem) - całość stoi!
Polutujesz równolegle - płyną prądy wyrównawcze. Jeden grzeje drugi...
Polutujesz szeregowo-równolegle - masz obie wady...

Oczywiście, łączy się to badziewie.
Nie jest łatwo i nie "wprost".

Adam M.
Ogniwa w panelu są również połączone szerwgowo.tzn że jak liść zasłoni jedno ogniwo to już koniec .? Czy po prostu panel da mniej o dany W mniej Mocy.?

Andrzej.K
03-04-2013, 11:43
ale wróćmy jeszcze to Pci to chyba http://www.modernhome.pl/product-pol-2117-Mikro-elektrownia-sloneczna-o-mocy-4kW.html słońce sie bardziej opłaca

מרכבה
03-04-2013, 18:01
20 kzł dużo nie dużo mogło by być ciekawie plus wiadro na prund.

מרכבה
03-04-2013, 19:16
no i takie urządzenie zainstaluje laik opowiadasz :P

a nie tylko forumowicz-budowlaniec. a zainstaluje :)
mam odcinki rur 3-4 metry max :P


Co ma za znaczenie dla odzysku energii czy pasywny czy nie? ma znaczenie takie że... w zwykłym hurtem
wiele rzeczy idzie nie bacząc na koszty ... typu ogrzewanie C.O i 3-4 tony węgla go gdzie masz te 1/2 tony węgla do CWU na rok...
1/2 tony to brutto 4,5MWh

ravbc
03-04-2013, 20:09
Ja tam widzę w tych "zabaweczkach" inny problem - jeśli mają być używane lokalnie, to wymagają zasilania CWU o temperaturze przekraczającej realnie użytkowaną (by potrzebne było domieszanie wody zimnej, która to jest w tych lokalnie montowanych zabaweczka podgrzewana). A po co grzać wodę sporo wyżej niż nam potrzeba? No chyba, że CWU też przygotowywana lokalnie i to najlepiej przepływowo...

מרכבה
03-04-2013, 20:22
Dobra jak będę chciał szczegółów to zapytam Nydar'a bo zaczyna się przekomarzanie ...
Czy te zabaweczki mają sens .. dla mnie mają i do jednego wora będę zbierał wodę która ma te +15 i więcej ..
dla mnie to dużo. Koniec przekomarzania bo czasem ziemia wody prosi ... zero kreatywności tylko
malkontenctwo. piszę ogólnie ... bo sam padam też ofiarą ...
jak wpadniesz między wrony...

andriuss
03-04-2013, 23:00
Ale tu jest temat dla domów pasywnych albo 3 lub 5-cio litrowych.Prezentujesz zabaweczki pod wannę czy prysznic.Idzie ku lepszemu więc standardem są dwie łazienki,zmywarka,pralka.Lekko licząc 7-8 źródeł ciepłych ścieków.To trzeba ogarnąć kompleksowo jeżeli myśli się o tym poważne i ma przynieść wymierne efekty.Dla zabawy można sobie coś co proponujesz zamontować i poszpanować przed szwagrem.

Co prawda to trochę bezużyteczne dla tych, co mają kanalizę, ale dla mnie jest oczywiste, że odzysk ciepła powinien być z POŚ. Nie tylko dlatego, że centralnie, ale także, że okazuje się, że bakterie metanogenne są egzotermiczne. Okazuje się dopiero, paradoksalnie ta ich właściwość, a właściwie jej rozmiar, jest słabo znana i dopiero opisywana nawet w środowisku biogazowników, gdzie mówimy o wydajnościach o dwa rzędy wyższych. W skrócie: biogazownie wg. projektu miały wymagać dogrzewania, ale okazało się, że wymagają chłodzenia. Wracając: dużo sensowniejsze wydaje się odzyskiwanie ciepła do wstępnego podgrzewania wody, bo wpływ i wypływ się bilansują, a woda potrzebuje tyle samo energii aby się podgrzać z 10 do 30*, co z 30 do 50.

מרכבה
04-04-2013, 07:08
Wracając: dużo sensowniejsze wydaje się odzyskiwanie ciepła do wstępnego podgrzewania wody, bo wpływ i wypływ się bilansują, a woda potrzebuje tyle samo energii aby się podgrzać z 10 do 30*, co z 30 do 50.
Masz na pewno dobry pomysł tu ciężko wyszukać złe pomysły.
Nydar już ma tak że może coś więcej napisać plus tego jego rozwiązania że jest proste i tanie.

HenoK
04-04-2013, 11:04
Wracając: dużo sensowniejsze wydaje się odzyskiwanie ciepła do wstępnego podgrzewania wody, bo wpływ i wypływ się bilansują, a woda potrzebuje tyle samo energii aby się podgrzać z 10 do 30*, co z 30 do 50.Bilansują się tylko wtedy, gdy korzystasz tylko z wody ciepłej, bez mieszania jej z wodą zimną. W Polsce z odróżnieniu od niektórych krajów anglosaskich stosuje się baterie z mieszaniem ciepłej i zimnej wody ;).
http://img2.demotywatoryfb.pl/uploads/1262524697_by_mmvenez_600.jpg

Barth3z
04-04-2013, 11:58
www.gfxtechnology.com


Oooo, to jest to co u siebie zaprojektowałem i swego czasu poruszałem w innym wątku na tym forum, chyba w "Jaśkowych wynalazkach", ale tego linka nie znałem. http://www.gfxtechnology.com/Ins-Video.html - to jest bardzo efektywny odzysk. Zbieram ciepło z wody po kąpieli (wanna, prysznic), z umywalek, a nawet z pralni, którą specjalnie zaprojektowałem na piętrze. Na dole tylko kibelek. Oczywiście, dotyczy to domów z użytkowym poddaszem. Na parterówce ciężko coś takiego wykonać, aby inwestycja kiedykolwiek się zwróciła ;)

andriuss
04-04-2013, 12:03
Bilansują się tylko wtedy, gdy korzystasz tylko z wody ciepłej, bez mieszania jej z wodą zimną. W Polsce z odróżnieniu od niektórych krajów anglosaskich stosuje się baterie z mieszaniem ciepłej i zimnej wody ;).


Bilansują się w sensie wolumenu - ścieków jest z grubsza tyle co pobranej zimnej wody. Jaką mają te ścieki temp. to inna sprawa. Ale raczej nie najniższą, bo najwięcej jest ciepłych - z prysznica, wanny, pralki. Litrów ze zmywarki czy gotowania makaronu jest mniej, ale mają sporo wyższą temp. Jeśli jeszcze kilka stopni dorzucą bakterie. Wydaje mi się, że dwa zasobniki: "zimnej" o temp. 30* z odzysku albo lepszego wykorzystania kolektora / pompy + ciepłej 50* może mieć sens. Bo wtedy na prysznic 40* mieszasz zimną ciepłą 1:1, a nie 1:3.

Zresztą policzmy. 250 l. podgrzanych z 10 do 50* to 12 kwh, przy cop pompy = 2,5 to 4,8 kwh. Załóżmy optymistycznie, że z odzysku osiągamy 25* za "free", dodatkowe 5* to 1,5 kwh. Pozostaje podgrzać 185 l. o 20*, z cop 1, czyli 4,44 kwh, czyli w sumie jedna kwh więcej, ale bez pompy. Jeśli znajdziemy sposób na pierwszy etap, to mniej niż przy pompie.
Dla tych co się pogubili:
250 l. 50* + 80 l. 10* = 330 l. 40*.
185 l. 50* + 185 l. 30* = 330 l. 40*

nydar
04-04-2013, 17:51
Z dużą dozą poprawności można założyć,że w szarych ściekach trzy osobowej rodziny,jest tyle energii ile potrafimy odebrać z powietrza zużytego ,wyprodukowanego przez taką rodzinę.Wychodzi to ok.5kWh ze ścieków i 50,60% z 10-12kWh zawartych w powietrzu.Gdyby udało się tanio i efektywnie odzyskać tą energię z 90% sprawnością,to mam doba w dobę 13,5-15,3kWh bez względu na to co się dzieje na zewnątrz.Co z tego wynika?Ano to ,że mam bez rekuperatora p-p niezłe parametry świeżego powietrza,nie ustępujące tym gdybym na rekuperator p-p wydał pieniądze.Mam pokrycie na większą część roku na cele CO z wyłączeniem kilku najzimniejszych dni.Albo mam pokrycie CWU przez całą zimę.
Idea jest prosta.Z szarych ścieków idzie prostymi metodami przekazać tą energię do powietrza i to ze sprawnością bliską 100%. Natomiast z tego ciepłego wilgotnego powietrza przy pomocy mini PC pow-woda, można wyssać każdy wacik energii i podgrzewać nim np.powrót z podłogówki lub CWU.
Taka to idea zwyciężyła w moim przypadku i dla tego podgrzewam szarymi ściekami powietrze.

מרכבה
04-04-2013, 18:49
Jak by się kto pytał to rozwijam koncept pompa ciepła powietrzna .
Wentylacja, CWU, reku w jednym ... c. d. n.

ravbc
05-04-2013, 10:03
O ile dobrze pamiętam jasiek71 nie ma lokalnego (!) odzyku, a centralny (tj. ogrzewa tym zimną wodę wchodzącą do budynku) - to wbrew pozorom sporo może zmieniać (na korzyść). Nawet w tym rozwiązaniu gfxtechnology takie podejście prezentują (odzysk centralny, a nie lokalny). Odzysk lokalny to z wyjątkiem specyficznych sytuacji IMHO raczej kłopotliwy bajer niż realny zysk.