PDA

Zobacz pełną wersję : dom ciepły, pasywny albo 3 lub 5 litrowy



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 [51] 52 53 54

מרכבה
05-11-2013, 23:09
maciejzi to Ci pomogę i podopowiem :) co byś miał na te zusu i godne życie :)
http://pasivnydom.blog.cz/0904/dokoncenie-kostry

gosciu01
05-11-2013, 23:10
gosciu01, a możesz zdradzić szczegóły tej pompki (chodzi o PC)?

Albo może dziennik odpalisz i napiszesz coś więcej o swoim domku ? :)

Nie mam dziennika.
Nie mam czasu.
Jak widzę jak ludziska piszą sobie na forum, to zazdroszczę.
Powoli powstaje przyszła strona do wizualizacji parametrów online, ale to za ok. rok.

U mnie jest/będzie tak:
żwirowe GWC 6x5x0,8 m
reku wg. własnego projektu i własnej konstrukcji
PCi Logatherm WPT 270/2 A-S
trójnik z poborem powietrza:
a. reku 180 m3
b. 150 m3 - garaż nieogrzewany 50 m2 ( ciepło z gruntu 50x20W - nie będę rozwijał obliczeń i wywodu )

Wyrzutnia:
a. do chłodni i dalej na zewnątrz.
b. latem do domu poprzez przepustnicę.

Pompa grzeje cwu przez 4,5-8 godz. w zależności od temp. na zewnątrz ( GWC+garaż )
pozostały czas grzeje CO.
jakby co jest jeszcze grzałka 2 kW w zasobniku PCi.
Dodatkowo w podłodze trochę kabli grzejnych na wypadek W. ;-)

Pętelka 100 mb alupexa fi 20 w jastrychu ( specjalnie fi20 = opory ), stąd możliwość "pędzenia wody pompą cwu o mocy 3W.
Koszty układu rurek i pompki ok. +1400 zł. zwrot nakładów po ok. 4 sezonach.

Policzyłem ilość dostępnej energii z powietrza.
Policzyłem zapotrzebowanie na cwu i CO i dopasowałem wszystkie elementy i układy.
Będzie też bardzo prosty sterownik na bazie PLC.

O wilgotność nie boję się - też zbilansowana.

dużo by pisać...

gosciu01
05-11-2013, 23:23
Ja mam pomysł na biznes - będę produkował płyty z XPS zbojone linkami z włókna szklanego, tak jak obecnie produkuje się płyty betonowe zbrojone prętami stalowymi :-) Z tego można ściany i stropy zrobić. Za ułamek ceny cegieł czy bloczków gazobetnowych/betonowych/ceramicznych, które w ogóle są niepotrzebne ze względów technicznych, jedynie sentymentalnych

Tylko raczej nie masz wyczucia w biznesie.
Gdyż zamiast sprzedać ten pomysł, oddałeś go właśnie światu za darmo!
Chwała Ci za to!
;-)

Bez urazy,
parę rzeczy tu czytałem i pisałem.
i co?
fajne produkty można teraz już kupić ;-)

przypadek?

Barth3z
05-11-2013, 23:35
Jeżeli PCi ma dać 850W przy mocy elektrycznej 250W, to 600W musi pobrać z powietrza. Przy przepływie powietrza 100m3/h oznacza to schłodzenie powietrza o prawie 18 st. C. Jeśli wykorzystamy powietrze o temperaturze 5 st. C, to nieuchronnie prowadzi do szronienia (powietrze wychodzące z rekuperatora ma wilgotność zbliżoną do 100%). Skoro szronienie, to i konieczność odszraniania, czyli efektywna ilość uzyskanej energii spadnie.
Może tę sytuację poprawić odzysk ciepła z szarych ścieków.


Załóżmy przepływ 120m3/h - 150m3/h. Temp. z GWC (w moim przypadku chyba żwirowy) ok. 5oC. Po reku z 80% sprawnością kolejne 3-4oC. Mamy już 8-9. Do tego ciepełku ze ścieków i mamy spokojnie 12-15oC. Nie powinno szronić.

Oczywiście, to jest bardzo optymistyczne założenie, ale jak pisałem, załączanie grzałki nie będzie problemem. Problemem będzie budowa domy na takie małe zapotrzebowanie.



Poza tym niepotrzebne są dwie takie pompy ciepła - wystarczy jedna z przełączaniem pomiędzy podgrzewaniem CWU i ogrzewaniem podłogowym - taniej i prościej :).

Muszą być dwie (mówimy o tym Aristonie nuos evo), bo tam nie da się wbić, bez utraty gwarancji. Poza tym, dedykowana PC z zasobnikiem (sprzegło) i grzałką do CO daję lepszą wydajność niż współdzielona.

מרכבה
05-11-2013, 23:36
fajne produkty można teraz już kupić

przypadek? co czyli kradną pomysły ?


Problemem będzie budowa domy na takie małe zapotrzebowanie.
:\Pierwsze trzeba od płyty fu zacząć i wyrugować parę dogmatów,
chodzi o warstwy i układ, co by nie robić z kanapki - kebabo hamburgera
o milionie warstw z zagęstnikami.
Mnie się "dogmat" wymiany gruntu nie widzi ! bo co ? wysadziny ?
W tedy kiedy się kształtowało normowanie posadowienia, nikt słyszał o komputerach do symulacji zachowania i ruchu energii w gruncie.
W Skandynawii dużo wcześniej wypracowano pewne założenia, dzięki nim mamy pewne
udogodnienia w postaci znormalizowanych rozwiązań.

Barth3z
05-11-2013, 23:39
dużo by pisać...

Wszystko jasne. Te ciepełko z garażu jest ciekawym pomysłem.
Troszkę dziwne jest to, że poszedłeś w grzanie CO czystym prądem i w nie najtańszą PC do CWU, ale widocznie tak Ci wyszło z kalkulacji. Ciężko to "na oko" teraz oszacować.

Arturo72
05-11-2013, 23:40
Problemem będzie budowa domy na takie małe zapotrzebowanie.

Pytanie,po co komplikować sobie życie ? Dla idei ?
Nie łatwiej mieć większe zapotrzebowanie i kupić pompkę dedykowaną pod c.o i cwu a nie użerać się z budową i jakimś badziewiem i nie mieć pewności,że wszystko zadziała ?
Ostatnio Panas wypuścił pompę 5kW za 10tys.zł.

gosciu01
05-11-2013, 23:41
co czyli kradną pomysły ?

nie "podpatrują", no i jak tu mówić o kradzieży, chyba że ktoś miał zgłoszenie patentowe.

gosciu01
05-11-2013, 23:44
Wszystko jasne. Te ciepełko z garażu jest ciekawym pomysłem.
Troszkę dziwne jest to, że poszedłeś w grzanie CO czystym prądem i w nie najtańszą PC do CWU, ale widocznie tak Ci wyszło z kalkulacji. Ciężko to "na oko" teraz oszacować.

musiałbym dać PCi o większej mocy, a to są już (obecnie) spore pieniążki, nie chodzi o samą PCi, ale o dolne źródło, a z powietrza nie wyciągnąłbym tyle dla domu 230m2 PU.

Tak, właśnie mi wyszło z kalkulacji.
Optymalizacja!
oraz umiejętność korzystania zasobów.
Patrz: dostępna energia z wyrzutni reku + garaż ( ciepło z gruntu ).
Garaż i strop nad nim są ocieplone.

מרכבה
05-11-2013, 23:50
nie "podpatrują", no i jak tu mówić o kradzieży, chyba że ktoś miał zgłoszenie patentowe. Ja gdzieś to w podświadomości czuję że
cyganie chodzą po domach i zbierają patenty...
Stąd pewne rzeczy chciał bym przetrzymać sprawdzić i zrobić na tak aby ktoś tego jako patent nie zabrał :)
lub nie rościł sobie praw.


Pytanie,po co komplikować sobie życie ? Dla idei ?
Nie łatwiej mieć większe zapotrzebowanie i kupić pompkę dedykowaną pod c.o i cwu a nie użerać się z budową i jakimś badziewiem i nie mieć pewności,że wszystko zadziała ?
Ostatnio Panas wypuścił pompę 5kW za 10tys.zł.

To tylko wybrany fragment, przecież wiesz.
Zbieramy się w kilku .. i budujemy domy 1,5 litrowe / lub lepsze .
I stać nas na założenie gruntowej pompy ciepła na 4 .
I to nie jakiejś byczej ... takiej 6-8 kW . koszty jak rozbijesz na 4 z 50kzł... wychodzi 12,5 tyś.
Tylko ludzie tego nie czują, do końca.

Brak pewnych norm projektowych.. odbija się tak jak u Ciebie .
Dom parterowy płyta jak pod "WTC!" sorry, ale na Tobie Arturze ... projektant
z płyty zrobił dla siebie dupochrona !
Pod taki budynek spokojnie 15 cm płyty starczy ! i stali mniej, lepiej dodać zbrojenia rozproszonego itp ale to już inna bajka.
Warstwy płyty .. to taka to siaka... patrzyłem do Twojego DB ... plus to korytko
Beton B30 ...

Barth3z
05-11-2013, 23:51
Pytanie,po co komplikować sobie życie ? Dla idei ?

Dla kasy. Wybieram tańszą opcję włączając w to koszty eksploatacji przez ok. 10 lat.



Nie łatwiej mieć większe zapotrzebowanie i kupić pompkę dedykowaną pod c.o i cwu a nie użerać się z budową i jakimś badziewiem i nie mieć pewności,że wszystko zadziała ?
Ostatnio Panas wypuścił pompę 5kW za 10tys.zł.

Łatwiej, problem z tym, że są za drogie. gdzie widziałeś tą pompkę za 10k ? Ja widziałem ją w tej cenie, ale na rynku brytyjskim.

Arturo72
05-11-2013, 23:56
Dla kasy. Wybieram tańszą opcję włączając w to koszty eksploatacji przez ok. 10 lat..
Dla kasy wybierasz zejście bez żadnej pewności do poziomu 1,5l za ok.30tys.zł niż kupno tańszego urządzenia,które gwarantuje Ci zejście do tego poziomu ?

Łatwiej, problem z tym, że są za drogie. gdzie widziałeś tą pompkę za 10k ? Ja widziałem ją w tej cenie, ale na rynku brytyjskim.
To jest nowość,narazie na rynku,na allegro są 7kW za 14tys.zł a to i tak znacznie taniej niż zejście do 1,5l z np.4l a dodatkowo w cenie mamy tańze cwu o 2,5 raza :)

מרכבה
06-11-2013, 00:03
To jest nowość,narazie na rynku,na allegro są 7kW za 14tys.zł a to i tak znacznie taniej niż zejście do 1,5l z np.4l a dodatkowo w cenie mamy tańze cwu o 2,5 raza tu koszty będą tkwiły w projekcie już i systemach, napisałem w skrócie co już napędza koszty.
Twoja płyta była po dupochrońsku zaprojektowana, chyba że masz ryzyko szkód górniczych to zwracam honor.

Barth3z
06-11-2013, 00:04
30tys. ?!
Ja tyle za całą izolację dachu i ściań zapłacę (po 30cm). I jeszcze mi zostanie. Skąd tak duża kwota?

Jeśli ten Panas będzie za 10k brutto w Polsce (a uważam, że to i tak za wysoka cena za taki produkt), to wówczas będę się nad nim zastanawiał.

מרכבה
06-11-2013, 00:08
Mnie doprowadzenie do samogrzejności dla domu 450 m^2 izolacji łącznie z gruntem wychodziło 60 kzł materiał izolacyjny.
Koszty C.O zero.
koszt izolacji ściany ? 140 zł ... za 70cm EPS'a grafitowego ... czy to dużo ... ekipa bierze stówę za położenie 10cm EPs'a białego ..
nie wiadomo skąd ...
Pierwsze skrzypce gra tu technologia i poukładana budowa

Arturo72
06-11-2013, 00:08
30tys. ?!
Ja tyle za całą izolację dachu i ściań zapłacę (po 30cm). I jeszcze mi zostanie. Skąd tak duża kwota?

Jeśli ten Panas będzie za 10k brutto w Polsce (a uważam, że to i tak za wysoka cena za taki produkt), to wówczas będę się nad nim zastanawiał.
30 to może przesadziłem ale sam montaż w warstwie ocieplenia na kotwach to koszt ok.5tys.zł,oczywiście nie piszę o prowizorce o jakiej myślicie tylko normalnym montażu wg norm,dodając do tego dodatkowe cm izolacji uzbiera się ładna kwota i dalej nie masz pewności,że uzyskasz 1,5l o cwu i wentylacji nie wspominając,gdzie prowizorka goni prowizorkę.

Na wątku elektrycznym gość budował 1,8l,nie szczędził kasy i izolacji a wyszło co najmniej 4l...

Idea budowy domów pasywnych była dobra i celowa kilka lat temu jak pompy kosztowały 40 i ponad tys.zł ale teraz gdzie za 15tys.zł mamy pompę do c.o i cwu idea ta nie ma racji bytu.

Barth3z
06-11-2013, 00:21
... 15tys.zł mamy pompę do c.o i cwu idea ta nie ma racji bytu.

To prawda, przy kwocie 15tys. ciężko uzasadnić budowę pasywnego, chyba że dla ideii lub "chciejstwa".
I tak zaleje rurki PEX w posadzce, nawet jeśli będę trzymał się założeń pasywności - w razie W, jako to gosciu01 pisze :)

מרכבה
06-11-2013, 00:27
ale sam montaż w warstwie ocieplenia na kotwach to koszt ok.5tys.zł,oczywiście nie piszę o prowizorce kolega kupował kotwy coś mi mówił o 1,7 kzł .


Idea budowy domów pasywnych była dobra i celowa kilka lat temu jak pompy kosztowały 40 i ponad tys.zł ale teraz gdzie za 15tys.zł mamy pompę do c.o i cwu idea ta nie ma racji bytu. bo płacisz za produkt.
Właśnie widzę że lubisz mieć wszystko z logo fabryki :) tak jak byś się brzydził tym wszystkim co można zrobić w domu i samemu :(
Akurat montaż w warstwie izolacji nie jest konieczny, ponieważ można i trzeba by było zrobić podebranie w murze na ramę
tak 0,5 ramy mur 0,5 w izolację już masz 5kzł w kieszeni.
Ale jak to uzyskać ? jak w projekcie pisze wykonać zgodnie ze sztuką ... czy inne tego typu cytaty.

Sorry ale jak np projektant robi sobie dupochrona kosztem Ciebie .. dając masę stali/ chyba że te szkody górnicze ...
Troszkę chcesz przekazać że lepiej koła w aucie samemu nie odkręcać ! niech to robi serwis ...
są i takie osoby.
Cóż .
Czy takie osoby nie są podatne na takich TB ? nie piszę o Tobie .
Wiesz ... mało kto się łapie na zmianę powietrza z letniego na zimowe w oponach.
Ale już pompowanie kół azotem już tak ! nie słyszałem jak gościu szukał stacji co mu napompują koła azotem ?
Jedne sprytny właściciel.... panie u mnie ... i dawaj za pompowanie azotem 20zł ... a tak naprawę nabił zwykłym powietrzem :)
ale to robił serwis :)


To prawda, przy kwocie 15tys. ciężko uzasadnić budowę pasywnego, chyba że dla ideii lub "chciejstwa". dolicz klimę w lecie i reku
z Twojego układu.
Wszystko co będzie potrzebowało mocy ... mocy tej mniej znacznie mniej.
To że się coś zamknie w 1,5 litra nie potrzeba izolacji ... krociowych .
Oknami nadgonisz.
Ale następnego progu nie przeskoczysz tak łatwo, tych 10 wat /m^2 mocy szczytowej.
Jeśli dom będzie potrzebował 5 kW mocy ... jeden dzień i masz 120 kWh .

W tej chwili dom z 10cm izolacji ... C.O nie uruchomione, jak nie miał tej izolacji
od około 15 st i mniej trzeba było C.O włączać, teraz nie dość
że C.O nie pracuję choć jest mniej jak 10st ... to jeszcze dom nie wychładza się tak szybko.

maciejzi
06-11-2013, 00:43
Tylko raczej nie masz wyczucia w biznesie.
Gdyż zamiast sprzedać ten pomysł, oddałeś go właśnie światu za darmo!
Chwała Ci za to!
;-)


przypadek?


Coś ty, pierwszy pobiegnę do urzędu patentowego i zastrzegę :-) W przyszłym roku szukajcie mojego nazwiska na liście Wprost, a za dwa lata Forbesa :-D
Dla forumowiczów rabat 5% :rolleyes:


Tak na serio - to ja bym sobie z tego zbudował, ale pokazałem żonie i... nie będę opisywał jej spojrzenia. Generalnie nie czułaby się bezpiecznie w domu ze styropianu. W każdej chwili mógłby przyjść jakiś nieproszony gość i maczetą wyrąbać nowe drzwi w ścianie. Albo nawet scyzorykiem.

maciejzi
06-11-2013, 00:49
Słuchajcie - jest sens ocieplać podłogę w garażu? Garaż w bryle domu. Ściany i sufit zamierzam obłożyć styropianem, żeby ciepło nie uciekało z domu do garażu. A podłogę?
Zamierzam dać 15cm, tak żeby zostało 15cm różnicy poziomu - na 1 stopień do domu.
Jak nie dam styro, będą 2 stopnie.
Temp. w garażu ma być 7 stopni. Może jak nie dam styro, nie będę musiał grzać? Albo mniej będę grzał?

Dobrze to ogarniam?

מרכבה
06-11-2013, 00:57
jest sens ocieplać podłogę w garażu? jeśli tam nie będzie stało auto ...
bo czasem garaż to warsztat .. :) to sensu nie ma.
Jeśli auto będzie się tam pojawiać z rozgrzanym silnikiem to warto . taka mała podpowiedź.
Już i na to patenta mam :)
tak jak na lodówkę w drugą stronę.


W każdej chwili mógłby przyjść jakiś nieproszony gość i maczetą wyrąbać nowe drzwi w ścianie. Albo nawet scyzorykiem. oj Ty ...
troszkę benzyny i pół domu rozpuszczone :(

maciejzi
06-11-2013, 01:00
oj Ty ...
troszkę benzyny i pół domu rozpuszczone :(

O ile byłby mikry i niepozorny. Bo jakiś większy nieproszony gość to wystarczy, że się dobrze rozpędzi... i już jest salonie ;-)
Powiedzenie 'głową muru nie przebijesz' odeszłoby do lamusa ;-)

HenoK
06-11-2013, 07:04
PCi Logatherm WPT 270/2 A-S

http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/pompy-ciepla/do-cieplej-wody/logatherm-wpt270-2.html

Co ciekawe, automatyka pomp ciepła Logatherm WPT 270/2 pozwala na ich zasilanie energią z paneli fotowoltaicznych.
To jeszcze nie ten etap, o którym wcześniej pisałem - pompa ciepła z inwerterem dopasowująca moc grzejną do ilości energii elektrycznej z paneli PV.
Może być też w połączeniu z kolektorem hybrydowym. Na razie nie widziałem takiego rozwiązania na rynku. Na razie ...

Barth3z
06-11-2013, 08:56
http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/pompy-ciepla/do-cieplej-wody/logatherm-wpt270-2.html

PC fajna, dobry COP, większa moc, ale o za tym idzie większe przepływy - 350m3/h i tu jest problem. Nie da się tego zasilić samym powietrzem wywiewanym z wentylacji, a budowanie dedykowanego GWC pod PC jest nie rentowne. Można zrobić tak jak opisał gosciu01, brakujące powietrze dociągać z garażu. Ale na ile to jest dobre rozwiązanie - nie wiem. Na pewno ma kilka wad.



To jeszcze nie ten etap, o którym wcześniej pisałem - pompa ciepła z inwerterem dopasowująca moc grzejną do ilości energii elektrycznej z paneli PV.
Może być też w połączeniu z kolektorem hybrydowym. Na razie nie widziałem takiego rozwiązania na rynku. Na razie ...

Ja jednak wole typowy układ paneli PV z baterią (lub bez baterii jeśli wejdzie OZE). To ci daje taką przewagę, że zbierasz energię wtedy kiedy świeci słońce, a wykorzystujesz wtedy kiedy potrzeba. Nie wyobrażam sobie, żebym CO miał uzależniony od tego czy świeci słońce czy nie...

Barth3z
06-11-2013, 09:06
Dla kasy wybierasz zejście bez żadnej pewności do poziomu 1,5l za ok.30tys.zł niż kupno tańszego urządzenia,które gwarantuje Ci zejście do tego poziomu ?


Tak, bo wolę kupić dwie PC po 3,5 tys. zł brutto a różnicę do PC za 15 tys., czyli 8 tys. przeznaczyć na dołożenie po 10cm izolacji na ścianach, stropie i lepiej uszczelnić dom. Przy PC za 10 tys. nie będzie się to już opłacało. Dlatego pogląd mój zmienia się w zależności od kosztów systemu grzewczego CWU i CO.

Sam widzisz, że różnice są małe i cena systemu grzewczego CWU i CO determinuje budowę bomu pasywnego.

Arturo72
06-11-2013, 09:12
Tak, bo wolę kupić dwie PC po 3,5 tys. zł brutto a różnicę do PC za 15 tys., czyli 8 tys. przeznaczyć na dołożenie po 10cm izolacji na ścianach, stropie i lepiej uszczelnić dom. Przy PC za 10 tys. nie będzie się to już opłacało. Dlatego pogląd mój zmienia się w zależności od kosztów systemu grzewczego CWU i CO.

Sam widzisz, że różnice są małe i cena systemu grzewczego CWU i CO determinuje budowę bomu pasywnego.
Jak masz pewność wybudowania domu,który zużywa 1,5l to tak,gorzej będzie jak nie wyjdzie 1,5l tylko 3l
Te pompy są za słabe nawet na 1,5l i dostarczeniu do nich powietrza z wentylacji.
Do +15st.C dadzą radę ale dalej grzałki.

grzes124
06-11-2013, 09:23
Tylko takich punktów w domu jest ze 200 ( to nie żart, czy przesada ).
Jeśli wiesz gdzie je szukać, to właśnie tyle jesteś w stanie zaoszczędzić!


To może wspólnie zrobić taką listę dla potomnych?
Osobiście śledzę wątki na tym forum gdzieś od dwóch lat, przygotowując się do budowy domu. Trochę już wiem, ale dużo jeszcze przede mną.
Tylko ilu jest takich, którzy mają setki czy nawet tysiące godzin na przebrnięcie 400 stronicowych wątków, gdzie właściwej treści jest może 10%



Tyle, że to "jazda" dla tych paru znających temat.
(sorry za nieskromność ).

Zgadzam się, ale czy nie po to jest to forum, aby ten stan zmienić?
Naprawdę, nie święci garnki lepią, nie róbmy z budowy domu czarnej magii.

gosciu01, osobiście mam do Ciebie spory szacunek, gdy widzę jak podchodzisz do tematu budowy.
Twoje posty zawsze są na temat, i dużo wnosisz do tego forum.
Dlatego proszę, nie bądź kolejną osobą piszącą w stylu "wiem, ale nie powiem".
Jeżeli chcesz sprzedać swoją wiedzę, to napisz za ile, czy napisz po prostu książkę.
Ja taką pozycję chętnie widziałbym u siebie na półce.

HenoK
06-11-2013, 09:35
PC fajna, dobry COP, większa moc, ale o za tym idzie większe przepływy - 350m3/h i tu jest problem. Nie da się tego zasilić samym powietrzem wywiewanym z wentylacji, a budowanie dedykowanego GWC pod PC jest nie rentowne. Można zrobić tak jak opisał gosciu01, brakujące powietrze dociągać z garażu. Ale na ile to jest dobre rozwiązanie - nie wiem. Na pewno ma kilka wad.Budowanie GWC dedykowanego do powietrznej pompy ciepła jest rzeczywiście mało sensowne. Dużo prościej jest zastosować glikolową pompę ciepła - są już na rynku modele o małych mocach, które można wykorzystać w domach o małym zapotrzebowaniu na ciepło. Przy małych zapotrzebowaniach na ciepło dolne źródło nie musi być wcale rozbudowane. Zastanowiłbym się na magazynowaniem niskotemperaturowego ciepła ze ścieków, z kolektorów słonecznych, z wentylacji, itp. pod budynkiem o odbieraniu go przez GWC i pompę ciepła.

Ja jednak wole typowy układ paneli PV z baterią (lub bez baterii jeśli wejdzie OZE). To ci daje taką przewagę, że zbierasz energię wtedy kiedy świeci słońce, a wykorzystujesz wtedy kiedy potrzeba. Nie wyobrażam sobie, żebym CO miał uzależniony od tego czy świeci słońce czy nie...
Układ który proponuje nie wyklucza takiego rozwiązania. Jakiś niewielki akumulator energii musiałby być, chociażby dlatego, aby zapobiegać pracy pompy ciepła w bardzo krótkich cyklach. Ponadto pompa ciepła zaspakajałaby potrzeby domu na CO i CWU (może jeszcze latem chłodzenia), a byłyby okresy, kiedy energii z paneli PV byłoby znacznie więcej i można by ją wykorzystać w inny sposób.
Przy obecnych cenach skupu energii z instalacji PV właściwie nie opłaca się jej sprzedawać, lepiej wykorzystać ją maksymalnie na własne potrzeby.

Barth3z
06-11-2013, 09:35
Będzie też bardzo prosty sterownik na bazie PLC.


może Ci się przyda:
https://code.google.com/p/quotek/

gosciu01
06-11-2013, 09:50
może Ci się przyda:
https://code.google.com/p/quotek/

dziękuje,
ciekawy projekt.
Zobaczę, czy da się wpiąć w moją instalację i czy mi się przyda.

gosciu01
06-11-2013, 10:01
... nie róbmy z budowy domu czarnej magii.

gosciu01, osobiście mam do Ciebie spory szacunek, gdy widzę jak podchodzisz do tematu budowy.
Twoje posty zawsze są na temat, i dużo wnosisz do tego forum.
Dlatego proszę, nie bądź kolejną osobą piszącą w stylu "wiem, ale nie powiem".
Jeżeli chcesz sprzedać swoją wiedzę, to napisz za ile, czy napisz po prostu książkę.
Ja taką pozycję chętnie widziałbym u siebie na półce.

primo.
nie zarabiam pieniążków w branży budowlanej, stąd w żaden sposób nie sprzedaję tej wiedzy.

secundo.
nie robię żadnej tajemnicy i magii.
Piszę o przemyśleniach i swoich rozwiązaniach.
odpowiadam na pytania ( jak wyżej ) jeśli kogoś w ogóle interesują moje spostrzeżenia i "wynalazki".
Zwyczajnie jest tego dużo, a opisywanie tego samego zagadnienia po raz n-ty, wierz mi już się nie chce...
Ponadto przekonywanie całego świata do swojej racji też nie leży w mojej naturze. Każdy robi co uważa za słuszne.

Z pomocą wolontariuszy zapinam część wiedzy w stronę internetową z poradami.
Będą tam parametry domu online.
Za jakiś czas może się pochwalę...

Jeśli ktoś chciałby się przyłączyć, sądzę że temat otwarty.
Własnie jakiś pomysł mam na "zapięcie" cennych rozwiązań w poradnik, raczej nie komercyjnie, może z jakąś reklamą aby pokryć koszty.
Piszę sobie i zbieram artykuły, opracowane mam fajne kalkulatory na bazie własnych przygotowanych do budowy itp. itd.

grzes124
06-11-2013, 10:03
30 to może przesadziłem ale sam montaż w warstwie ocieplenia na kotwach to koszt ok.5tys.zł,oczywiście nie piszę o prowizorce o jakiej myślicie tylko normalnym montażu wg norm,dodając do tego dodatkowe cm izolacji uzbiera się ładna kwota i dalej nie masz pewności,że uzyskasz 1,5l o cwu i wentylacji nie wspominając,gdzie prowizorka goni prowizorkę.

Na wątku elektrycznym gość budował 1,8l,nie szczędził kasy i izolacji a wyszło co najmniej 4l...

Idea budowy domów pasywnych była dobra i celowa kilka lat temu jak pompy kosztowały 40 i ponad tys.zł ale teraz gdzie za 15tys.zł mamy pompę do c.o i cwu idea ta nie ma racji bytu.

Opłacalność pomp ciepła, nawet pomimo spadku ich cen, nadal jest sprawą mocną dyskusyjną, i w dużej mierze zależy od konkretnego przypadku.
Biorąc chociażby dane z twojej stopki.
Dom 120m2, zapotrzebowanie na ciepło 40kWh/(m2*rok).
Czyli na sezon grzewczy potrzeba 4800kWh.
Korzystając z prądu z drugiej taryfy, załóżmy 40gr, wyjdzie nam 1920zł na rok, na ogrzewanie.
Czy jest to dużo, czy mało, każdy sobie sam odpowie.
Zakładając, że średni COP pompy masz 3 (optymistycznie), powinieneś zapłacić 640zł na rok za ogrzewanie.
Różnica wynosi 1280zł.
Nie wiem ile zapłaciłeś za pompę i instalacje do niej potrzebne, załóżmy że 15tys, więc okres zwrotu wyniesie prawie 12lat.
Ja ze swojej strony, życzę wszystkim aby ich pompy działały bezawaryjnie przynajmniej dwa razy dłużej.
Nawet jeśli przygotowanie CWU miałoby skrócić czas zwrotu o połowę, to i tak uważam, że są tańsze sposoby na obniżenie jej kosztów.

Wydaje mi się natomiast, że to co proponuje m.in. gosciu01 czy Barth3z, czyli mała pompa która wykorzysta energię wyrzucaną z domu i mieści się w 5k zł, jest drogą w dobrym kierunku.
Pompa taka przecież nie musi pokrywać zapotrzebowania na ciepło w skrajnych temperaturach, od tego wtedy jest grzałka.
Natomiast powinna wystarczyć spokojnie przez cały okres przejściowy, oraz dużą część sezonu grzewczego.

grzes124
06-11-2013, 10:09
primo.
nie zarabiam pieniążków w branży budowlanej, stąd w żaden sposób nie sprzedaję tej wiedzy.

secundo.
nie robię żadnej tajemnicy z niczego i magii.
Piszę o przemyśleniach i swoich rozwiązaniach.
odpowiadam na pytania ( jak wyżej ) jeśli kogoś w ogóle interesują moje spostrzeżenia i "wynalazki"
Zwyczajnie jest tego dużo, a opisywanie tego samego zagadnienia po raz n-ty, wierz mi już się nie chce...
Ponadto przekonywanie całego świata do swojej racji też nie leży w mojej naturze. Każdy robi co uważa za słuszne.

Z pomocą wolontariuszy zapinam część wiedzy w stronę internetową z poradami.
Będą tam parametry domu online.
Za jakiś czas może się pochwalę...

Jeśli ktoś chciałby się przyłączyć, sądzę że temat otwarty.
Własnie jakiś pomysł mam na "zapięcie" cennych rozwiązań w poradnik, raczej nie komercyjnie, może z jakąś reklamą aby pokryć koszty.
Piszę sobie i zbieram artykuły, opracowane mam fajne kalkulatory na bazie własnych przygotowanych do budowy itp. itd.

Cieszy mnie, że taki projekt powstaje.
Od strony budowlanej wielkiej wiedzy na razie nie mam, i także nie jestem z tej branży, natomiast jeśli będziesz potrzebował pomocy od strony informatycznej, to wal na priv.

Barth3z
06-11-2013, 10:40
Dużo prościej jest zastosować glikolową pompę ciepła - są już na rynku modele o małych mocach, które można wykorzystać w domach o małym zapotrzebowaniu na ciepło. Przy małych zapotrzebowaniach na ciepło dolne źródło nie musi być wcale rozbudowane. Zastanowiłbym się na magazynowaniem niskotemperaturowego ciepła ze ścieków, z kolektorów słonecznych, z wentylacji, itp. pod budynkiem o odbieraniu go przez GWC i pompę ciepła.


Swego czasu myślałem nad tym, jak odzyskać ciepło z parteru i nie tylko z wody szarej ale również ze ścieków. Wpadłem swego czasu na takiego posta na forum elektrody: http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2406245&highlight=. Po korespondencji z autorem otrzymałem opracowanie badań temperatury w POŚ'ku. Okazuje sie, że optymalna praca POŚ'a jest w temp. 7-12oC, dlatego można śmiało wykorzystać nadmiar ciepła (pierwsza komora - tzw. osadnik gnilny). Docieplając rurę zrzutową oraz samego POŚ'ka można wyssać całą nadwyżkę ciepła jaka tam trafia za pomocą rurki PE.
222731
Narazie nie zgłębiałem tematu na tyle, żeby oszacować czy warto w to iść.

מרכבה
06-11-2013, 13:38
Dlatego proszę, nie bądź kolejną osobą piszącą w stylu "wiem, ale nie powiem".
Jeżeli chcesz sprzedać swoją wiedzę, to napisz za ile, czy napisz po prostu książkę.
Ja taką pozycję chętnie widziałbym u siebie na półce. Grześ

Wiem że moje pomysły będzie ciężko samemu skomercjalizować.
A jeśli wyleję za dużo przed końcem drogi, nici z tego będą.
Chcę aby skorzystał kto może na moich rozwiązaniach.
Chciał bym utrącić możliwość zagarnięcia przez innych- tylko po to aby każdy miał dostęp.
Przez co nijak tego ktoś nie opatentuje itp.
http://opensourceecology.org/wiki/Tractor tego już nikt dla siebie nie ukradnie.

maciejzi
06-11-2013, 13:47
Tak sobie myślę, że te styropianowe domy M3 system to by były dobre, jak by je od środka tynkować tynkiem o charakterze konstrukcyjnym, np. ze zbrojeniem rozproszonym, o grubości co najmniej 5-7cm.
Wtedy byłoby to nie tylko ciepłe i szybkie, ale i solidne.

מרכבה
06-11-2013, 13:50
Tak sobie myślę, że te styropianowe domy M3 system to by były dobre, jak by je od środka tynkować tynkiem o charakterze konstrukcyjnym, np. ze zbrojeniem rozproszonym, o grubości co najmniej 5-7cm.
Wtedy byłoby to nie tylko ciepłe i szybkie, ale i solidne.
Ślepa droga, ponieważ coś trzeba robić i na coś trzeba czekać.
To tak jak byś kupił auto, tylko to jeszcze sobie pomaluj, jak już robić to gotowy produkt :) jak meble z ikei .

HenoK
06-11-2013, 14:00
Tak sobie myślę, że te styropianowe domy M3 system to by były dobre, jak by je od środka tynkować tynkiem o charakterze konstrukcyjnym, np. ze zbrojeniem rozproszonym, o grubości co najmniej 5-7cm.
Wtedy byłoby to nie tylko ciepłe i szybkie, ale i solidne.
Dlaczego uważasz, że w takiej formie jak obecnie są złe?
Tu http://tvp.info/dom-marzen/wideo/dom-marzen--odc-1/11371827 możesz obejrzeć program o użytkowaniu takiego domu :).

grzes124
06-11-2013, 14:43
Dlaczego uważasz, że w takiej formie jak obecnie są złe?
Tu http://tvp.info/dom-marzen/wideo/dom-marzen--odc-1/11371827 możesz obejrzeć program o użytkowaniu takiego domu :).

Hmm... materiał niedostępny niestety.

W takim domu, podstawa to sprawnie działająca wentylacja, żeby przy gotowaniu nam woda z sufitu nie kapała :D

HenoK
06-11-2013, 14:49
Hmm... materiał niedostępny niestety.

W takim domu, podstawa to sprawnie działająca wentylacja, żeby przy gotowaniu nam woda z sufitu nie kapała :D
Dostępny jest, chociaż to pewnie zależy skąd "klikasz" :(.
Przy takim kształcie sufitu woda ma małe szanse na kapanie, raczej spłynie po ściano-suficie :).
Wentylacja jest potrzebna w każdym domu.

Barth3z
06-11-2013, 14:51
Przy takim kształcie sufitu woda ma małe szanse na kapanie, raczej spłynie po ściano-suficie :).


Hehe, odpowiedź iście brzęczkowska ;)

maciejzi
06-11-2013, 15:13
Jakieś tynki tam są, jak nawet cienkowarstwowe to starczą - nie sądzę, żeby woda wnikała głębiej w mur.

Obejrzę sobie ten filmik

Ciekawe jak to odporne w praktyce na intruzów... Ewentualnie jeśli faktycznie wejście przez ścianę jest proste, czy można się jakoś przed tym zabezpieczyć.

grzes124
06-11-2013, 15:26
Jakieś tynki tam są, jak nawet cienkowarstwowe to starczą - nie sądzę, żeby woda wnikała głębiej w mur.

Obejrzę sobie ten filmik

Ciekawe jak to odporne w praktyce na intruzów... Ewentualnie jeśli faktycznie wejście przez ścianę jest proste, czy można się jakoś przed tym zabezpieczyć.

Możesz puścić kable z wysokim napięciem.
Powinny wystarczająco odstraszyć intruzów :D

מרכבה
06-11-2013, 15:27
Ta konstrukcja niebezpiecznie krąży w około mojego pomysłu ;)
Jednak wadą jak dla mnie jest mała pojemność cieplna.
Nie chodzi o ściany zewnętrzne .. tylko środek jest lichy .
To jest zapominany fakt . nie tylko moc szczytowa w takim budynku będzie ważna.
Ale kiedy ta moc ma być włączona, jak dla mnie, niech będzie tylko hipotetyczna
ze względu na straty przez przenikanie itp .
I niech pokrywa się z pojemności cieplnej budynku.
Minie duży mróz ... a niby powinienem dać moc ... ale przez pojemność cieplną tego nie zrobiłem.
Ot cała filozofia takiego domu.


Możesz puścić kable z wysokim napięciem.
Powinny wystarczająco odstraszyć intruzów pod czujkę i kondensator ..
jak je ... nie ... to ino roz .nie zabije a tylko lekko upośledzi.

Mam nadziej że intruz będzie miał asygnatę na świerki w ogrodzie ...
bo ino wytnie jak go pier dutnie prund .

maciejzi
06-11-2013, 15:57
Ta konstrukcja niebezpiecznie krąży w około mojego pomysłu ;)
Jednak wadą jak dla mnie jest mała pojemność cieplna.
Nie chodzi o ściany zewnętrzne .. tylko środek jest lichy .


Ja chce taki dom! :-)
Co mi tam pojemność - jest tani, szybki w budowie i przyjemny :-)


Ciekawe czy można zrobić ściany z 2 warstw styropianu klejonych do siebie, na przykład 30cm...?
A pomiędzy siatka szklana
Dałoby się? Jak myślicie? Utrzyma to wiązary kratowe?

Żona mówi, że mogę potestować, robiąc schowek na narzędzia ogrodowe :-)

Muszę jeszcze tylko trochę dopracować tę technologię :-D

Wymyśliłem już fundament: płyta styropianowa :-) na to wylewka


Edit: kurcze, mogłem zostać architektem... wymyślanie przełomowych technologii budowlanych przychodzi mi tak prosto... :-D

מרכבה
06-11-2013, 18:14
Ja chce taki dom!
Co mi tam pojemność - jest tani, szybki w budowie i przyjemny A pojemność cieplna to
taka fajna rzecz :)


Edit: kurcze, mogłem zostać architektem... wymyślanie przełomowych technologii budowlanych przychodzi mi tak prosto... :)
do tego Twój entuzjazm jest uzasadniony.

Dałoby się? Jak myślicie? Utrzyma to wiązary kratowe?
Pokrycie powłokowe :)

HenoK
06-11-2013, 19:15
Ja chce taki dom! :-)
Co mi tam pojemność - jest tani, szybki w budowie i przyjemny :-)
A te domki widziałeś : http://www.youtube.com/watch?v=GHljTXBAwXU

kalizbi
06-11-2013, 20:45
Słuchajcie - jest sens ocieplać podłogę w garażu? Garaż w bryle domu. Ściany i sufit zamierzam obłożyć styropianem, żeby ciepło nie uciekało z domu do garażu. A podłogę?
Zamierzam dać 15cm, tak żeby zostało 15cm różnicy poziomu - na 1 stopień do domu.
Jak nie dam styro, będą 2 stopnie.
Temp. w garażu ma być 7 stopni. Może jak nie dam styro, nie będę musiał grzać? Albo mniej będę grzał?

Dobrze to ogarniam?

Na mojej budowie robię dokładnie tak jak opisałeś,założyłem w garażu temp.5st.C.Projekt "dom przy przyjemnej 5" poszerzony 0,5m

Barth3z
06-11-2013, 20:56
A te domki widziałeś : http://www.youtube.com/watch?v=GHljTXBAwXU

A tu specjalna wersja dla czołgisty ;)
http://www.youtube.com/watch?v=T2NvnhLPBVM

מרכבה
06-11-2013, 22:25
A tu specjalna wersja dla czołgisty
http://www.youtube.com/watch?v=T2NvnhLPBVM o Bóg nadpłać/ wypłać/ przepłać :)

Widzę że polujecie na moje rozwiązanie :)

maciejzi
07-11-2013, 01:12
Święty Graal Eskimosów

grzeniu666
12-11-2013, 21:25
Sory że tak banalnie, ja z prostym pytaniem...

Mam, ocieplenie fasady dojechane do wysokości góry wieńca (i podbitki PVC, która krawędzią leży na tym styro). Na wieńcu wiązary, których dolny pas (plus trochę niżej) będzie zasypany izolacją (zapewne celuloza, ew. granulat wełny).

Czy są jakieś przeciwskazania, aby również wieniec docieplić celulozą, tj. wysypać ją na ten styro fasadowy od góry (wcześniej go zasiatkuję), na wieniec, i dalej "normalnie" na strop (GK)? Min. 30cm na tym wieńcu mogę usypać.

zbiq
13-11-2013, 14:57
Panowie szybkie pytanie,

Czy przy PC oraz ogrzewaniu podłogowym grubość wylewki 8 cm to nie za wiele ?
wanie leja mi posadzke i musze wiedziec

מרכבה
13-11-2013, 15:48
zależy jaki duży pokój
ale jak jest zbrojona 6cm ... .. ponieważ część energii się rozproszy niczym nagrzeje powietrze ..
przy tym oczywiście jak Ciebie w domu nie ma .. i pozwalasz wychłodzić budynek.
Jak grzejesz ciągle nie ma znaczenia .
..

Elfir
14-11-2013, 00:07
Mam wstępne świadectwo energetyczne:
EP = 66,21 kWh/(m2rok)
EK = 40,85 kWh/(m2rok)

Wiem, że zdecydowanie lepiej niż wymagania ustawowe, ale jak blisko energooszczędności? Bo do pasywnego jednak daleeeko. :(

Tomasz Brzęczkowski
14-11-2013, 11:33
[QUOTE=Elfir;6219715]Mam wstępne świadectwo energetyczne:
EP = 66,21 kWh/(m2rok)
EK = 40,85 kWh/(m2rok)

Nie taniej wybudować dom 0-20kWh/m2 ? Zamiast inwestować w centralne - sensownie i skutecznie dać izolację i tanie elektryczne ogrzewanie.

מרכבה
14-11-2013, 12:15
Elfir a masz może wartość EU? lub Qwnd ? lub coś takiego Htr i Hve ?

HenoK
14-11-2013, 13:01
Nie taniej wybudować dom 0-20kWh/m2 ? Zamiast inwestować w centralne - sensownie i skutecznie dać izolację i tanie elektryczne ogrzewanie.
Że też Elfir wcześniej na to nie wpadła :(.
Zamiast wybudować taki dom :
http://images65.fotosik.pl/334/04975ed6b946f444.jpg
Mogła przecież wybudować taki :
http://bartycka24.pl/zdjecia/firmy/99.jpg
Oczywiście uzupełniony o taki zestaw :

0-20kWh/m2 rocznie :).

asolt
14-11-2013, 13:03
Elfir a masz może wartość EU? lub Qwnd ? lub coś takiego Htr i Hve ?

Tego na swiadectwie nie ma

HenoK
14-11-2013, 13:09
Tego na swiadectwie nie ma
Eu jest na świadectwie - http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217864-Tanie-i-komfortowe-domy-zu%C5%BCywajace-od-0-do-20kWh-m2-rocznie&p=6198798&viewfull=1#post6198798 .

grzes124
14-11-2013, 13:10
Tego na swiadectwie nie ma


Czyli jest tam wszystko, tylko nie to co naprawdę interesuje inwestora ;)

asolt
14-11-2013, 13:31
Eu jest na świadectwie - http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217864-Tanie-i-komfortowe-domy-zu%C5%BCywajace-od-0-do-20kWh-m2-rocznie&p=6198798&viewfull=1#post6198798 .

Istotnie jest, myslałem o zapotrzebowaniu na ciepło.

מרכבה
14-11-2013, 13:31
224410 tylko kiedyś można było wydrukować wskaźniki ..
a teraz obcieny gady niedobre :mad:
ale sobie mam swoje ...
224411

Vx obliczony ręcznie i Vx z programu ... różnica 0,7 :D

HenoK
14-11-2013, 14:44
Jedno jest pewne... W takim , TB oferte jakiejkolwiek instalacji odrzuci. :)
A ciepłownikom w to graj ;).

HenoK
14-11-2013, 16:56
Puszcza Elfir z torbami :)
Ona to w ogólem ma przechlapane. Wpadła w łapy nie tylko ciepłowników-hydraulików, ale jeszcze gazowników :(.

Elfir
14-11-2013, 17:13
Elfir a masz może wartość EU? lub Qwnd ? lub coś takiego Htr i Hve ?

mam jeszcze to:
http://images64.fotosik.pl/378/8d5574936cf743ecgen.jpg

Elfir
14-11-2013, 17:20
Ona to w ogólem ma przechlapane. Wpadła w łapy nie tylko ciepłowników-hydraulików, ale jeszcze gazowników :(.

Teraz na gaz bym się nie zdecydowała. Ale poprzednia alternatywa to był kocioł na węgiel.

HenoK
14-11-2013, 17:21
mam jeszcze to:
http://images64.fotosik.pl/378/8d5574936cf743ecgen.jpg
Energię użytkową na ogrzewanie i wentylację masz równą 28,82kWh/m2 rocznie, czyli masz dom 3 litrowy :).

Elfir
14-11-2013, 18:05
Henok : dziękuję :D

Värmepumpsägare - to było tak. Teściowie obok mają stary dom i grzeją węglem, więc męzowi wydawało się że to najlepszy system grzewczy jaki człowiek wymyślił. Długo go przekonywałam, że 1. na 100% będzie miał problemy motywacyjne by czyścic palenisko i dokladać węgla (w domu robi to teśc i szwagier, mąz do piwnicy schodzi tylko po kompot) 2. Na małej działce kotłownia na paliwo stałe zajmie cały parter 3. A piwnicy nie będę budowac, jak ma być tanio.
Gaz mamy w ulicy, do domu jest 5 m. Zastanawialiśmy się czy gaz czy prąd (maty grzejne + bojler lub piecyk elektryczny i podłogówka wodna). W końcu staneło na gazie, bo gdyby nam się nie udało energooszczędnie wybudowac, to rachunki za ogrzewanie nas nie zjedzą.
PC odpadło bo nie mamy miejsca na kolektory poziome. A powietrzna raczej mnie przekonuje jedynie jako podgrzewanie wody a nie system cieplny zimą. Poza tym 4-5 lat temu o powietrznej nie było zbyt wiele informacji.

W kwestii gazu po prostu wkurzyłam się na gazownię, bo tyle czasu ( 4 miesiące po znajomości) potrzebuje na zrobienie wcinki od skrzynki do rury długości jakiś 1,5 m. Na wykonawcę instalacji, bo nam fochy stroi, ża to, że przygadałam mu o błędach w układaniu podłogówki. I na te wszytskie cholerne odbiory, których zapomniałam uwzględnić w kosztorysie (proba ciśnieniowa, kominiarz) i terminarzu robót.
Z elektrownią problemów nie mieliśmy.

HenoK
14-11-2013, 18:31
Gaz mamy w ulicy, do domu jest 5 m. Zastanawialiśmy się czy gaz czy prąd (maty grzejne + bojler lub piecyk elektryczny i podłogówka wodna). W końcu staneło na gazie, bo gdyby nam się nie udało energooszczędnie wybudowac, to rachunki za ogrzewanie nas nie zjedzą.
PC odpadło bo nie mamy miejsca na kolektory poziome. A powietrzna raczej mnie przekonuje jedynie jako podgrzewanie wody a nie system cieplny zimą. Poza tym 4-5 lat temu o powietrznej nie było zbyt wiele informacji. Jak weźmiesz pod uwagę koszty stałe w taryfie gazowej, czyszczenie komina, przeglądy okresowe instalacji, to może się okazać, że tańszym rozwiązaniem byłoby przejść nawet na ogrzewanie prądem. Zobaczysz po kilku latach użytkowania, ile płacisz za gaz i zdecydujesz.
Pompy ciepła powietrze-woda na pewno będą coraz bardziej dostępne. W tej chwili są już nawet w marketach (Jula), i to o całkiem niezłych parametrach.

Elfir
14-11-2013, 18:47
Nie spodziewałam się, że osiągnę tak dobry wynik.
Jak zaczną u nas budowac atomówkę to pewnie wypnę się na Putina i jego gaz.
I tak teść nie jest przekonany, że rachunkami za gaz zejdziemy poniżej 2,5 tyś/rok

Przemysław_
14-11-2013, 19:40
Jak duże są opłaty dodatkowe?

miloszenko
14-11-2013, 20:20
Jak duże są opłaty dodatkowe?

W Krakowie takie:


Przy takim przykladowym zuzyciu koszt KWh wychodzi jak przy pradzie (30 gr/KWh).

Biorac pod uwage fakt, iz sredniej klasy kondensat jest tak z 2,3 tys drozszy od Kospela to trzeba po 2,3 latach sprawdzic rachunki.

KWh wzrosnie po dodaniu kosztow ew. przegladu i zuzycia pradu przez Kociol (u mnie to jest 100W przez 8-10 godzin dziennie).

Pozdrawiam

miloszenko
14-11-2013, 22:12
Gaz napewno lepszym rozwiazaniem od wegla :) 5 Lat temu faktycznie w PL moglo byc malo info o PC , nie mniej jak nawet prasa "fachowa"
twierdzila pare lat temu ze P/W sie nie nadaja do ogrzewania domow.
Znajomi tez mieli przeboje z gazem.
Tak jak wspomniano, zobaczysz jakie beda rachunki. Przy takim domku powinno byc OK. Fajny, mi sie podobaja "proste" konstrukcje.
A elektrowni atomowej nie wiem czy PL sie doczeka... a jezeli nawet to nie koniecznie prad bedzie tanszy :D
:)

Nawet w biezacym numerze M jest obszerna analiza na temat PC P-W, ceny zaczynaja sie od 30 tys :P

To tyle na temat tego co w prasie.

Elfir
14-11-2013, 23:27
No właśnie - PC była na ówczesne lata rozwiązanie baaardzo drogim. W dodatku przeczytałam, że jest lepsza (w sensie stosunku ceny do wydajności) do dużych, słabo ocieplonych budynków jako alternatywa dla węgla.

Elfir
15-11-2013, 18:37
w grudniowym Muratorze (dostałam dziś) jest własnie duży artykuł o powietrznej PC w samych superlatywach. Ale przyznają że kilka lat temu PC powietrzne prasę miały kiepską.

Arturo72
15-11-2013, 19:24
w grudniowym Muratorze (dostałam dziś) jest własnie duży artykuł o powietrznej PC w samych superlatywach. Ale przyznają że kilka lat temu PC powietrzne prasę miały kiepską.
Bo dzisiejsze pompy powietrze-woda to nie to co było kilka lat temu,przynajmniej tak mi się wydaje.
Dzisiaj taka pompa z powodzeniem może pracować nawet przy -20st.C i poniżej a kiedyś było to nie do pomyślenia.

Elfir
15-11-2013, 20:14
no własnie, kiedy robiłam projekt, pompa PC miała pracować do ok O stopni a potem tylko na grzałce elektrycznej.

Andrzej.K
15-11-2013, 21:14
Czy podłoga pod bufor min 500 l powinna być wzmocniona? Ocieplenie podłoża w założeniu to perlitogips 30 cm. Czy stawiać na tym czy pomyśleć nad wzmocnieniem ?

mic81
15-11-2013, 21:36
Zastanawiam się czy w łazience robić okno czy nie robić.
Zalety okna :
dłuższe okresy w których nie trzeba włączać oświetlenia ( taryfy droga i tania)
zyski ze słonka ( strona południowo wschodnia domu )
wady okna
słabsze parametry przenikania w stosunku do muru (izodom2000) - większe straty ciepła
większy koszt w porównaniu z murem

fifty - fifty wychodzi sam nie wiem - może ktoś mi podsunie inne argumenty za i przeciw.

mic81
15-11-2013, 22:16
Okno to światło naturalne. Wietrzenie zostaw wentylacji. Jak się boisz strat to pomyśl o jakimś dobrym świetliku, który ma parametry izolacyjne lepsze od okna.

jeżeli już zdecyduję się na okno to tylko 3 szybowy fix - nic innego nie wchodzi w grę

Elfir
15-11-2013, 22:21
Wietrzenie zostaw wentylacji. .

To zalezy - czasem jak ktoś się najadł kapusty, szybciej przewietrzyć będzie oknem :D

Ja mam okno, bo chcę kwiaty doniczkowe w łazience. Ale w blokach ludzie nie mają i żyją.

mic81
15-11-2013, 22:27
Ja mam okno, bo chcę kwiaty doniczkowe w łazience.

taki sam argument usłyszałem od żony :)

Elfir
15-11-2013, 22:56
Fix chyba wystarczy?
Czy też roślinka ma potrzebę świeżego powietrza? No ale to chyba nie może mieszkać w łazience bo ta kapusta, kąpiele itp.?

Fix wystarczy. Ja mam okno, bo łazienka na piętrze. Łazienka na parterze bez okna, ale raczej z przyczyn konstrukcyjnych.
Roślinki w wiekszości uwielbiają wilgotne powietrze. przy WM większy problem bo jest zbyt suche.

מרכבה
16-11-2013, 00:08
przy WM większy problem bo jest zbyt suche. No moja mama w zimie ... musi zraszać kwiatki ..
Dom mocno nieszczelny, ale za to bez grzyba, ponieważ z takimi miejscami jak loggia nad jednym z pokoi
czysty żelbet .. = hodowla pieczarek.

gentoonx
16-11-2013, 00:58
rób fix-a

ja mam zaprojektowane 2szt 90x2300, jak zrobisz z podziałem w poziomie to dolną szybę mogą ci dać ornamentową - odpada problem jak sąsiad lubi popatrzeć :lol:

mnie akurat to wisi - niech się wstydzi ten kto widzi :lol2:

zbiq
16-11-2013, 08:22
Panowie czym ocieplić słup ( filar ) podtrzymujący dach nad tarasem ?
Ściany idą z 20 cm styro, nie chcę dawać tyle na filar bo powstanie strasznie wielki kolos.
Znacie jakieś super ciepłe maty do zastosowania ?
Pod filarem dałem isomur.

PZDR

firewall
16-11-2013, 09:03
Daj płytę PIR,

zbiq
16-11-2013, 17:50
Daj płytę PIR,

50 mm grubości starczy ?

makow11
16-11-2013, 23:53
Tak z grubsza licząc ocieplenie na ścianach masz 0,17W/m2K ,ocieplenie 5 cm PIR około 0,38w/m2K + różnica w materiale

zbiq
17-11-2013, 07:57
Tak z grubsza licząc ocieplenie na ścianach masz 0,17W/m2K ,ocieplenie 5 cm PIR około 0,38w/m2K + różnica w materiale

rozumiem,że 100 mm to minimum ?

makow11
17-11-2013, 09:10
10cm. to około 0,2W/mK. Musisz sam zdecydować jaka grubość dać na filar .15cm =0.13

grzeniu666
17-11-2013, 16:16
zbiq, jak pędzisz w kierunku pasywności to OK, ale porównaj sobie też powierzchnię i współczynnik do okien (mało kiedy mają <0.7). Rzucam jeszcze hasło "stabilność wymiarów" dla PIR, coś mi się chyba obiło o ucho że kurczliwe w czasie, ale pewności nie mam. Tak czy owak, skoro względnie cienka izolacja, rozważ też wytrzymałość mechaniczną (może twardszy XPS)?

maciejzi
18-11-2013, 12:10
Zastanawiam się... czy ktoś próbował nalepić paski styropianu na ramę okien? Od zewnątrz albo od wewnątrz.
Bo wypełnianie profili pianką montażową z puszki już widziałem w Internecie :-)

Elfir
18-11-2013, 13:18
ocieplenie budynku powinno nachodzić na ramę okna.

Barth3z
18-11-2013, 14:02
Zastanawiam się... czy ktoś próbował nalepić paski styropianu na ramę okien? Od zewnątrz albo od wewnątrz.
Bo wypełnianie profili pianką montażową z puszki już widziałem w Internecie :-)

Tak, tutaj masz fotki obróbki takiego okna:
http://www.modrastrecha.sk/blog/mio23/album/nulovy-dom-bez-komina-som-ufo/15245979/
a tak wygląda na gotowo:
http://www.modrastrecha.sk/blog/mio23/album/nulovy-dom-bez-komina-som-ufo/16945348/

maciejzi
18-11-2013, 14:58
Pozostaje niezaklejone skrzydło. Może by na to przykleić matę z kauczuku? Tak się zastanawiam...
Złoty dąb i orzech węgierski są passe. Ramy w kolorze srebrnym to szacun na dzielni ;-)
http://www.bitmat.pl/pl/p/Izolacja-kauczukowa-samoprzylepna-9mm-z-aluminium/220


Wpadłem na patent odnośnie folii paroszczelnej...
Chyba po prostu wytnę paski z żółtej folii paroizolacyjnej i przykleję na taśmę dwustronną.

Tak sobie też myślę, że zamiast zostawiać odpływy w XPS (tak jak na tej słowackiej stronie), można zrobić odpływ rurką przezroczystą, a resztę szczeliny odpływu uszczelnić silikonem.

zbiq
19-11-2013, 21:03
zbiq nie pędzi w kierunku pasywności, w dachu planuje tylko 20cm izolacji, byle normę spełnić

zmieniłem zdanie :)
będzie wełna 30-40 cm
na pianę mnie nie stać - może to i lepiej

zastanawiam się tylko jaką wełnę zastosować ? oraz co zrobić ze ściankami wewnętrznymi które byłu murowane pod ocieplenie w dachu grubości 20 cm, ciąć ścianki aby weszła wełna 30-40 ? oklejać z góry ścianki styro ??

podpowiecie coś ?

מרכבה
19-11-2013, 22:06
zastanawiam się tylko jaką wełnę zastosować ? oraz co zrobić ze ściankami wewnętrznymi które byłu murowane pod ocieplenie w dachu grubości 20 cm, ciąć ścianki aby weszła wełna 30-40 ? oklejać z góry ścianki styro ??

podpowiecie coś ? zrób ocieplenie poddasza a potem muruj działówki .

zbiq
20-11-2013, 07:18
zrób ocieplenie poddasza a potem muruj działówki .

ścianki już pomurowane, luz między ścianką a odeskowanym dachem to około 24 cm - pierwotnie miała być piana więc by starczyło, teraz chyba będę ciął.

מרכבה
20-11-2013, 09:12
teraz chyba będę ciął. no nie inaczej i to z zapasem pod ładne ułożenie foli itp .

zbiq
20-11-2013, 12:04
czy waszym zdaniem 2 warstwy super maty 0,033 po 18 cm, jedna miedzy krokwiowo, druga na krokwiowo wystarczy ?
i jaką folię polecacie zastosować na wełnę ?

jasiek71
20-11-2013, 13:14
takie ocieplenie 36cm wełny 0,033 jak najbardziej nadaje się do domku pasywnego, to cieplej niż 45cm pianki natryskowej 0,045

folię wypadało by dać droższą metalizowaną, tą bardziej paroszczelną
http://123budujemy.pl/wp-content/gallery/luty2012/DSC03958.JPG
a także pamiętać o szczelnym przyklejeniu jej do ścian i dokładnym uszczelnieniu wszelkich łączeń, przebić z instalacjami itp.

zbiq
20-11-2013, 16:45
takie ocieplenie 36cm wełny 0,033 jak najbardziej nadaje się do domku pasywnego, to cieplej niż 45cm pianki natryskowej 0,045

folię wypadało by dać droższą metalizowaną, tą bardziej paroszczelną
http://123budujemy.pl/wp-content/gallery/luty2012/DSC03958.JPG

do pasywnego mam daleeeeeeeeko :)
zbyt duży domek mi wyszedł - ok, 240 m2 użytkowej powierzchni
w podłodze mam 20 cm styro
ściany 20 cm styro - grafit
dach ? 36 cm wełna - 0,033
+ jan gaz
+ PC AlphaInnotec 10 kW + 210m DZ - odwierty
+ 100 podłogówka
co Wy na to ZAGRA ?

zbiq
20-11-2013, 18:27
no i lipa....
właśnie obejrzałem zdjęcia z instalacji elektrycznej i na każdej ze ścianek wewnętrznych mam kable....
nie dam rady więc podciąć scianek aby weszła wełna 36 cm.....
q...wa mać .....

co robić ?

zbiq
20-11-2013, 18:37
no i lipa....
właśnie obejrzałem zdjęcia z instalacji elektrycznej i na każdej ze ścianek wewnętrznych mam kable....
nie dam rady więc podciąć scianek aby weszła wełna 36 cm.....
q...wa mać .....

co robić ?

zbiq
20-11-2013, 18:40
jaki masz współczynnik a/v ?? ile przeszkleń i jak usytuowane na strony świata ??

przepraszam ale co to za współczynnik ?
większość przeszkleń od południa i południowego zachodu
od północy 2 okna ( kuchnia i garaż )
przeszkleń jest sporo ale to okna o współczynniku około U=0,9 montowane w warstwie ocieplenia z taśmami paro.

zbiq
20-11-2013, 18:43
no i 12 okien w dachu :)

zapomniałem, bo patrząc od strony energooszczędności wolałbym zapomnieć :)

grzes124
20-11-2013, 19:14
przepraszam ale co to za współczynnik ?
większość przeszkleń od południa i południowego zachodu
od północy 2 okna ( kuchnia i garaż )
przeszkleń jest sporo ale to okna o współczynniku około U=0,9 montowane w warstwie ocieplenia z taśmami paro.

Współczynnik A/V - współczynnik powierzchni budynku do jego kubatury

zbiq
20-11-2013, 21:30
Współczynnik A/V - współczynnik powierzchni budynku do jego kubatury

pow. całkowita 365 m2
kubatura 616 m3

Fan*ft
20-11-2013, 22:12
pow. całkowita 365 m2
kubatura 616 m3

Czyli masz sufit na wysokości 168 cm ???
Sorry ... nie mogłem się powstrzymać :)

gentoonx
20-11-2013, 23:59
Współczynnik A/V - współczynnik powierzchni budynku do jego kubatury

oj coś zciemniasz waść

Cytuję za Rozporządzeniem:
wsp. kształtu A/Ve
A - suma pól powierzchni wszystkich przegród budynku, oddzielających część ogrzewaną budynku od powietrza zewnętrznego, gruntu i przyległych pomieszczeń nieogrzewanych, liczonych po obrysie zewnętrznym.
Ve - kubatura ogrzewanej części budynku (minus podcienia itp) po obrysie zewnętrznym.

także Panowie ryfa na całej linii, nawet kszhu-Sokole Oko nie zauważył - no tego się nie spodziewałem ;)

zbiq
21-11-2013, 08:07
tak mam w projekcie

po podłodze wszystkiego jak lałem wylewki było około 330 m2

maciejzi
21-11-2013, 11:25
Kurcze - w hurtowni powiedzieli, że jak na specjalne zamówienie załatwią dla mnie styropian o grubości 25cm, to i tak będę miał najwięcej ze wszystkich w okolicy... Chciałem 30cm. Żona zaczęła się na mnie dziwnie patrzeć

grzes124
21-11-2013, 11:35
oj coś zciemniasz waść

Cytuję za Rozporządzeniem:
wsp. kształtu A/Ve
A - suma pól powierzchni wszystkich przegród budynku, oddzielających część ogrzewaną budynku od powietrza zewnętrznego, gruntu i przyległych pomieszczeń nieogrzewanych, liczonych po obrysie zewnętrznym.
Ve - kubatura ogrzewanej części budynku (minus podcienia itp) po obrysie zewnętrznym.

także Panowie ryfa na całej linii, nawet kszhu-Sokole Oko nie zauważył - no tego się nie spodziewałem ;)

Wybaczcie, zbyt dużym skrótem myślowym poleciałem. Przepraszam za wprowadzenie w błąd.
A to oczywiście suma powierzchni zewnętrznych przegród budynku.

imrahil
21-11-2013, 20:16
Kurcze - w hurtowni powiedzieli, że jak na specjalne zamówienie załatwią dla mnie styropian o grubości 25cm, to i tak będę miał najwięcej ze wszystkich w okolicy... Chciałem 30cm. Żona zaczęła się na mnie dziwnie patrzeć

Mnie zawsze pytają "30 cm?! a dlaczego tyle?" odpowiadam, że tyle mam w projekcie :D.

gentoonx
21-11-2013, 22:13
fajna hurtownia, ale jednak mało takich

imrahil
21-11-2013, 22:30
ja w kilku pytałem i zawsze ta sama reakcja.

mam pytanie z innej beczki. okno z ramą o współczynniku Uf=0.93 W/(m2*K) i szerokości 92 mm. jaka będzie różnica w stratach na 1 mb okna przy wysunięciu całości poza mur o 2 cm (montaż w warstwie ocieplenia) a wysunięciu połowy profilu poza lico muru. ściana z silikatu a na niej 30 cm styropianu lambda 0,031?

imrahil
21-11-2013, 23:43
Musiałbyś to zlecić instytutowi obliczeniowemu w Krzemowej Dolinie:)
Nikt tego nie wie bo jak zbudowana rama? Jaki materiał? Jaka powierzchnia styku z murem? Jak to obrobione, zakotwione itd...

To może na oko? :D Wszędzie rysują izotermy, ale nigdzie nawet w przybliżeniu nie zostało określone ile to watów na stopień na metr bieżący...

maciejzi
22-11-2013, 00:43
To może na oko? :D Wszędzie rysują izotermy, ale nigdzie nawet w przybliżeniu nie zostało określone ile to watów na stopień na metr bieżący...

Większa różnica będzie, jak przerwa między oknem (szczelina montażowa) będzie większa. Normalnie chyba szczelina ma 1 cm, jak zwiększysz do 3, albo nawet 5cm, na dłuższych kotwach, to efekt będzie znaczny. Do okoła okna więcej pianki. Dzięki temu grubość styropianu na zewnątrz, dochodzącego do okna, będzie jednakowa.
Od środka otwór okienny w murze możesz też obłożyć 1-2cm styropianu wtedy.

Albo - jak zamówisz takie parę centymetrów mniejsze okna - możesz przed montażem otwór okienny obłożyć XPS. Tak jak się na dole montuje ciepły parapet - tylko z wszystkich 4 stron, płaski XPS, np. 3cm grubości. Dzięki temu przecina się mostek termiczny między ramą okna a murem.
Porównywalny efekt jak montaż całkowicie na zewnątrz.

HenoK
22-11-2013, 09:03
To może na oko? :D Wszędzie rysują izotermy, ale nigdzie nawet w przybliżeniu nie zostało określone ile to watów na stopień na metr bieżący...Programy, które rysują izotermy bazują na metodzie elementów skończonych.
Oprócz wizualizacji rozkładu temperatur pozwalają one także na określenie strat ciepła przez analizowany fragment, a tym samym wielkość liniowego mostka ciepła.
Programem, który to umożliwia jest np. Therm - http://windows.lbl.gov/software/therm/therm.html

zbiq
22-11-2013, 11:41
Witam,

czy przy pełnym deskowaniu oraz membranie potrzeba zostawiać luz między deskami a wełną czy można docisnąć do samych desek ?

maciejzi
23-11-2013, 00:55
Tego bym nie robił. Okno to nie chorągiewka na maszcie, ono ma być trwale zamontowane. Montaż zwykłą kotwą (wkręt/śruba) na taką odległość to dźwignia. Na dodatek osadzona w zewnętrznej części muru. Wiatry, otwieranie, zamykanie, trzaskanie jeśli nie naruszą znacznie konstrukcji to na pewno ją zruszą.

Kwestia umowy z firmą montującą - gdzieś na tym forum czytałem, że ktoś budujący taki 'hybrydowy' montaż uzgodnił z firmą montującą, jako pewniejszy od montażu poza murem. Tamten montażysta zgodził się na montaż z przerwą między oknem a murem ok. 5-7cm, z tego co pamiętam.
Przy szczelinie 5cm taki montaż jest nawet cieplejszy niż w warstwie izolacji. Uważam, że też nie mniej solidny, bo postawienie okna na ciepłym parapecie z XPS, w murze, to nie to samo co mocowanie go na zewnątrz (chyba że tak solidnie jak u forumowicza kszhu ;-) ).

mic81
23-11-2013, 17:47
Na zakupy czas więc zapytałem Izodom2000 (tym bardziej że do końca listopada 10 % zniżki ) o wycenę elementów na ściany nośne
Projeky Z287L ma ściany nośne tylko na zewnątrz i jedną wspólną z garażem.

http://imagizer.imageshack.us/v2/640x480q90/853/epvp.png (http://imageshack.com/i/npepvpp)

Ściany zewnętrzne element 15 cm styropianu 15 przestrzeni na beton i 5 cm styropianu wewnątrz. Ścianę wewnętrzna odpowiednio 5/15/5. Cena ze zniżka 29 997 zł brutto za elementy. Poproszę o podanie elementów 25/15/5 na ściany zewnętrzne domu, wspólną ścianę zostawię 5/15/5 a garażu 15/15/5 i zobaczę może się skuszę.

miloszenko
23-11-2013, 18:28
Mic wypełniasz w centrali czy gdzieś lokalnie?

mic81
24-11-2013, 10:36
Mic wypełniasz w centrali czy gdzieś lokalnie?

Sorrki ale nie czaje o Ci chodzi z wypełnianiem w centrali :)

miloszenko
24-11-2013, 11:01
Ech autopodpowiedz zadziałała :-P
chodziło o wycenianie oczywiście :-)

mic81
24-11-2013, 12:00
A tak tak w centrali Nawet nie wiedziałem że można inaczej

mic81
24-11-2013, 12:03
...do końca listopada 10 % rabatu ale sie zastanawiam czy by jeszcze nie wycenić u konkurencji może jak zasugeruje ze mam już cenę od izodomu to może dostanę konkurencyjna ofertę

makow11
28-11-2013, 19:30
Potrzebuję porady odnośnie pierwszej warstwy bloczków o wys.10-12cm.Buduję z betonu komórkowego ,ale niestety komórkowca nie można stawiać tak nisko ,producenci zalecają min.30cm.od poziomu gruntu , postanowiłem dać bloczek na 20-22cm a teren wokół domu usypać ze spadkiem.Myślę ,że spadek terenu + izolacja dysperbitem pierwszego wiersza z BK załatwi sprawę.Jednak potrzebuję materiału o wys.10-12cm.o parametrach lepszych od silki.Niestety pustaków ceramicznych nie robią tak niskich.Ma ktoś jakiś pomysł ?
Poniżej mój układ ,żółte to silka dla której szukam alternatywy
(http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)

http://images61.fotosik.pl/426/9b39cb5510e8196amed.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)

zbiq
30-11-2013, 10:35
Witam,

czy przy pełnym deskowaniu oraz membranie potrzeba zostawiać luz między deskami a wełną czy można docisnąć do samych desek ?

JAK Z TĄ WEŁNĄ DOCISKAĆ DO DESEK NA MAXA ?
CZY POZOSTAWIĆ 2 cm LUZU ?

mic81
05-12-2013, 15:49
Nurtuje mnie jedna sprawa związana z więźbą.

http://imageshack.us/a/img690/7640/orpm.jpg

W czerwonym kółku to co mnie zastanawia. Po cholerę mam robić takie coś żeby to jeszcze ocieplać później i kombinować z zakryciem. Zastanawiam się czy by tego się nie dało przeprojektować tak jak z drugiej strony domu jest.

To cudo które w projekcje jest poniżej czyli jakieś takie zadaszenie robił nie będę może prędzej wyciągnę zadaszenie z dachu od razu.

gentoonx
05-12-2013, 20:17
Jak to od południowej strony to tylko przedłużyć odpowiednio połać - będzie zacienienie okna na lato

szwedii
05-12-2013, 21:16
Potrzebuję porady odnośnie pierwszej warstwy bloczków o wys.10-12cm.Buduję z betonu komórkowego ,ale niestety komórkowca nie można stawiać tak nisko ,producenci zalecają min.30cm.od poziomu gruntu , postanowiłem dać bloczek na 20-22cm a teren wokół domu usypać ze spadkiem.Myślę ,że spadek terenu + izolacja dysperbitem pierwszego wiersza z BK załatwi sprawę.Jednak potrzebuję materiału o wys.10-12cm.o parametrach lepszych od silki.Niestety pustaków ceramicznych nie robią tak niskich.Ma ktoś jakiś pomysł ?
Poniżej mój układ ,żółte to silka dla której szukam alternatywy
(http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)

http://images61.fotosik.pl/426/9b39cb5510e8196amed.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)

Siema daj bloczek keramzytowy
http://www.jadar.pl/sunblock/bloczki_kermazytowe
POZDRO

מרכבה
06-12-2013, 09:04
mic81 ale czemu czepiasz się tego co w kółku ;) przecież za to masz 30 razy ścianę z wymiarowaną !
Te rysunki są niezgodne z normą PN EN ISO 129 WKLEPCIE sobie panowie "projektanci" tą norę to będziecie mieć więcej czasu na zrobienie mądrze tego detalu.
Oczywiście że tej ściany nie ciągniesz do góry !! tylko przechodzisz z izolacją od razu na poddasze

mic81
06-12-2013, 09:26
Bardziej myślałem o zrobieniu tego w następujący sposób (odpowiednio wyrównane pochylenie z obu stron)

http://imageshack.us/a/img845/2136/87zd.jpg


żeby nie robić tego elementu zaznaczonego na czerwono.

Barth3z
06-12-2013, 12:00
żeby nie robić tego elementu zaznaczonego na czerwono.

Wg mnie dobry pomysł.
Chyba kszhu kiedyś pisał, że następną parterówkę zrobi w ten sposób.

mic81
06-12-2013, 12:03
Wg mnie dobry pomysł.
Chyba kszhu kiedyś pisał, że następną parterówkę zrobi w ten sposób.

Musiał bym tam jakiś gruby styro wklejać pewnie na jakiejś OSB - kupa roboty a tak to zamykam dachem i spokój. A do tego okapy trochę bu okna od południa przysłoniły co by mi słonko do domu za mocno nie wchodziło :)

Barth3z
06-12-2013, 12:11
Musiał bym tam jakiś gruby styro wklejać pewnie na jakiejś OSB - kupa roboty a tak to zamykam dachem i spokój. A do tego okapy trochę bu okna od południa przysłoniły co by mi słonko do domu za mocno nie wchodziło :)

Otóż to!

R&K
06-12-2013, 17:42
w nawiązaniu do rozmowy - olej Maciek ten czerwony element , spytaj kierbuda, z pracowni weź na pismie zgode na ta i inne zmiany

mic81
06-12-2013, 21:43
olewam olewam, Wiązary Brukietowicz już trzecią rekonstrukcję robią - bez żadnego marudzenia czy obiekcji. Przeprojektują i już :)

makow11
07-12-2013, 08:21
Siema daj bloczek keramzytowy
http://www.jadar.pl/sunblock/bloczki_kermazytowe (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.jadar.pl%2Fsun block%2Fbloczki_kermazytowe)
POZDRO
Mają gdzieś kartę techniczną ,nigdzie nie mogę znaleźć parametrów

mic81
07-12-2013, 09:29
Policz lepiej te okapy bo na oko to wiesz - facet w szpitalu...

Podpowiedz jak się do tego fachowo zabrać.

nydar
07-12-2013, 10:11
http://darekk.com/solar-position-calculator
Zacznij od tego.

grzes124
07-12-2013, 10:52
Witam,

Może ktoś podrzucić jakiegoś linka do wątku o ogrzewaniu podłogowym, obliczeniach, rozstawie rurek z wodą itp?

HenoK
07-12-2013, 10:59
Witam,

Może ktoś podrzucić jakiegoś linka do wątku o ogrzewaniu podłogowym, obliczeniach, rozstawie rurek z wodą itp?
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?129585-POD%C5%81OG%C3%93WKA-samemu-jak-unikn%C4%85%C4%87-b%C5%82%C4%99d%C3%B3w

grzes124
07-12-2013, 11:01
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?129585-POD%C5%81OG%C3%93WKA-samemu-jak-unikn%C4%85%C4%87-b%C5%82%C4%99d%C3%B3w

Pięknie dziękuje.

nydar
08-12-2013, 21:52
Zwrócił bym też uwagę na zachodzące słońce w lecie.Można wtedy podjąć prawidłowe decyzje o nasadzeniach od zachodu czy pozostawieniu niektórych już istniejących drzew o ile są.W lecie nie jest istotna godzina 12, bo byle daszek odcina od tego słońca ,ale godz. 16-18-ta.

mic81
08-12-2013, 22:26
Zwrócił bym też uwagę na zachodzące słońce w lecie.Można wtedy podjąć prawidłowe decyzje o nasadzeniach od zachodu czy pozostawieniu niektórych już istniejących drzew o ile są.W lecie nie jest istotna godzina 12, bo byle daszek odcina od tego słońca ,ale godz. 16-18-ta.

Od zachodu akurat świadomie zaplanowałem garaż a i liczne sosenki w razie czego przyjdą z pomocą.

Mam takie dane jak je dalej spożytkować

http://imageshack.us/a/img34/516/xwdp.png

http://imageshack.us/a/img15/3941/xd16.png

nydar
08-12-2013, 22:40
Bierzesz karton i rysujesz azymuty do ściany południowej. Budujesz na tym kartonie ścianę kartonową z otworami okien (w proporcji). Robisz kątownik nastawny z dwóch listewek.Bierzesz latarkę i kombinujesz ile dachu,gdzie drzewa i jakie wysokie.

nydar
08-12-2013, 23:09
:D

mic81
09-12-2013, 09:20
Bierzesz karton i rysujesz azymuty do ściany południowej. Budujesz na tym kartonie ścianę kartonową z otworami okien (w proporcji). Robisz kątownik nastawny z dwóch listewek.Bierzesz latarkę i kombinujesz ile dachu,gdzie drzewa i jakie wysokie.

Już mi kopara opadła przy tych funkcjach trygonometrycznych a Ty m i tu jeszcze prace techniczne zalecasz :) Litości :)

מרכבה
09-12-2013, 12:29
http://nanocad.com troszkę sporny, ale ma 3d taki klon autodziada
http://www.programosy.pl/program,solid-edge-2d-st4-drafting.html
a drugi jest 2d ale każdy kąt itp da się wyrysować, ustawić wymiarem itp
http://www.gmsystem.pl/Files/SolidEdge/ST4/20120114_Wersja_Polska_Solid_Edge_2D_Drafting_ST4. zip spolszczenie do solidka ..
jedna uwaga na początek, opcja zapamiętaj relację musi być zaznaczona, w tedy ustawiasz kreski wymiarem lub relacją i rysujesz sobie okap domu itp czy jak tam i ustawiasz kąt

nydar
10-12-2013, 14:14
Już mi kopara opadła przy tych funkcjach trygonometrycznych a Ty m i tu jeszcze prace techniczne zalecasz :) Litości :)

Jest trzecie wyjście .
Wybudować i żyć w przekonaniu że tak to właśnie wymyśliłeś bo lubisz klimaty śródziemnomorskie.:)

malachio
11-12-2013, 07:53
skoro budujesz dom w Słubicach to olej temat, chyba że planujesz budowę w Hiszpanii albo Grecji, bo zyski słoneczne w Polsce to mało lub bardzo mało, generalnie nie warto się tym w ogóle zajmować, upchnij po prostu jak najwięcej okien od południa, jak najmniej od północy i tyle w temacie

Z tego co się orientuję po pobieżnym przejrzeniu tematu, to chodzi o okap zacieniający okna latem, więc twoja rada ma się nijak do treści powyższych postów.

mic81
11-12-2013, 10:09
poniżej masz oryginał o co chodzi
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48792-dom-ciep%C5%82y-pasywny-albo-3-lub-5-litrowy&p=6254948&viewfull=1#post6254948

O to też chodziło - ale sprawa nie jest taka prosta jak by się wydawało, przeprojektowanie było by zbyt daleko idące i mocno podrożyłoby konstrukcję dachu.
Obecnie wiązary zostały wycenione na 19 875 pln -po wydłużeniu okapów do 80 cm czyli 60 cm poza ocieplenie.


Z tego co się orientuję po pobieżnym przejrzeniu tematu, to chodzi o okap zacieniający okna latem, więc twoja rada ma się nijak do treści powyższych postów.
Masz racje o to też mi chodziło - znam z autopsji jak latem słonko zapiernicza do środka i przegrzewa pomieszczenia.

zbiq
13-12-2013, 12:38
Witam,

Zamierzam ociepli poddasze użytkowe wełną Isover ProfiMata 2 x 18 cm. Czy Waszym zdaniem powinienem dawać między warstwy folię ? czytałem coś na temat odcięcia kondensacji pary.
Na wełnę zamieram położyć folie Dorkena reflex. Co o tym myślicie ? A może coś powinienem zmienić ?

מרכבה
13-12-2013, 13:02
Od strony ciepłej daj folię, jak folia będzie stykać się z krokwiami, może nie być dobrze, ponieważ krokwie są zimniejsze, i może na paroizolacji dość do kondensacji, lepiej za ostatnią warstwą.

Barth3z
13-12-2013, 13:03
Nie dawaj tam żadnej folii. Tylko kłopotów sobie narobisz. Nic nie zyskasz.

zbiq
13-12-2013, 13:13
ok, rozumiem, że dać tylko dorkena pod GK na stelaż i tyle ?
a jak z przerwą ? pozostawić luz między wełną a deskami ?
krokiew 20 cm więc chciałem dać 18 i pozostawić 2 cm luzu

מרכבה
13-12-2013, 13:29
No luz pod dachem, wskazany i między dachem i między weną - a membraną.
Używałeś parasola? na pewno, to wiesz jak głowę przyłożysz do szmat to zmoczysz głowę :)
Podwójna szczelina pod dachem zawsze lepsza niż dotykanie wełną membrany...
Membrany wysokoparoprzepuszczalne, nie tyczy się to paroizolacji, tam zostawiasz pustkę lub nie pod płytą GK .
Jeśli masz folię z dodatkiem aluminium warto dać 1,5 -2 cm ... przerwy dodatkowy gratis na izolacji.

zbiq
13-12-2013, 18:52
a co myślicie o samej wełnie - Isover ProfiMata ?
czy może warto pójść w kierunku twardej wełny ?

sherif
15-12-2013, 20:37
Podpowiedzcie proszę co daje się od góry (od strony nieocieplanego strychu) jako przykrycie jętek z wełną pomiędzy nimi ?

Chodzi o dom niskoenergetyczny. Wg projektu, nad poddaszem użytkowym mam GK + wełna między jętkami i od góry płyta OSB. Strychu do kalenicy ocieplać nie zamierzam. Nad folią paroszczelną jeszcze pomyślę, choć nie wiem czy jest sens dawać na całej powierzchni.

Spotkałem się z opiniami, że w domach niskoenergetycznych dobrze jest stosować w tym celu OSB, bo jest szczelna, ale jest też przecież szczelna dla wilgoci. Dlatego zastanawiam się czy nie dać desek, które i tak mam po budowie, bo raz że mam je za darmo (cyzli ok 2kzł w kieszeni zostaje), a dwa, że ewentualna wilgoć przejdzie przez nie/obok nich. Minus, że nie będą szczelne.

rafał2011
15-12-2013, 20:50
Na Twoim miejscu bym się nie zastanawiał, tylko śmiało dawał deski. Co do paroizolacyjności to powinna być, ale od strony pomieszczeń, osb zamknie wełnę tym samym może ją kisić, więc deski to lepsze rozwiązanie technologiczne w tym miejscu.

gentoonx
15-12-2013, 21:20
Chodzi o dom niskoenergetyczny....

...Nad folią paroszczelną jeszcze pomyślę, choć nie wiem czy jest sens dawać na całej powierzchni....

To myśl jeszcze, tylko intensywnie, a najlepiej myśl tylko o tym i jak ci wyjdzie że nie ma sensu dawać to już nie myśl o niskoenergetycznym, bo też nie ma sensu, a ile czasu zaoszczędzisz - nieprzeliczalne na pieniądze

T3fl0n
15-12-2013, 22:04
Siema mam pytanie do was co najlepiej zrobić w tej sprawie
mam zrobiony taki układ płyta GK folia paroizolacyjna dorken delta reflex stelaż wełna 10 cm ursa 32 folia paroizolacyjna dorken delta reflex płyta OSB skrzynia 30 cm głęboka w niej 30 cm wełny ursa 32 no i teraz jest dylemat na tym ruszcie są kanały wentylacyjne i chce je docieplić ale nie wiem co lepsze czy zrobić kolejny ruszt na 30 cm i wysypać na wełnę granulat celuloza wełna Ekofiber
czy lepiej nabić teraz płytę osb i na to 3x10 cm styropian 0,31 grafit na frez głównie to chcę dobrze docieplić te kanały wentylacyjne i jeszcze strop
bo teraz jest na nich wełna mineralna tylko rzucona ale takie straty są że głowa boli

pozdrawiam

rafał2011
15-12-2013, 22:17
masz 40 cm 0,032 i "straty że głowa boli" to musisz mieć bardo dużo niepotrzebnych pieniędzy
...bezpośrednio na wełnę nic nie syp żeby się nie zgniotła.

T3fl0n
15-12-2013, 22:25
Ale mi chodzi o straty na wentylacji

rafał2011
15-12-2013, 22:26
aha :)

gentoonx
16-12-2013, 11:17
...wełna mineralna tylko rzucona ale takie straty są że głowa boli

pozdrawiam

A skąd taki wniosek że to wentylacyjne?

z twojej stopki wynika że to pierwszy sezon grzania, to i wentylować musisz intensywnie

zbiq
16-12-2013, 12:23
a jak nie mam desek jak kolego do wykorzystanie na jętki to co proponujecie dać ?
chciałem mieć kawałek pomieszczenia na graty nad pomieszczeniami użytkowymi

rafał2011
16-12-2013, 22:02
a jak nie mam desek jak kolego do wykorzystanie na jętki to co proponujecie dać ?
chciałem mieć kawałek pomieszczenia na graty nad pomieszczeniami użytkowymi

OSB tylko z nawierconymi otworami wentylacyjnymi.

T3fl0n
19-12-2013, 18:14
Siema mam kolejny problem
układ jest taki folia paroizolacyjna płyta mfp wełna mineralna 30 cm ursa 32 w budynku 20c na nie ogrzewanym poddaszu 0c i nieźle się wku.... jak zobaczyłem na poddaszu na wełnie rosę z czego to może być ??
u góry mam kanały wentylacyjne jeszcze nie za dobrze docieplone czekam na szybką odpowiedz gdyż chcę na to rzucić płytę mfp i na to dać styropian żeby docieplić dobrze te kanały wentylacyjne

pozdro

T3fl0n
19-12-2013, 21:00
ok już się doczytałem :) http://forum.muratordom.pl/showthread.php?153677-Dlaczego-powstaje-rosa-membrana-na-wewnetrzne

zbiq
20-12-2013, 20:50
Czy ktoś z forumowiczów docieplał poddasze użytkowe celulozą i może pochwalić się spostrzeżeniami ?
Chodzi o docieplenie dachu w skosach oraz w poziomie, nad jętkami.
Podobno celuloza po kilku latam potrafi osiąść nawet o 5 cm ?

jendrulakowalski
22-12-2013, 21:17
Witam
Mam ogromną prośbę. Jako że nie miałem za bardzo czasu żeby uczyć się audytora OZC zleciłem takowe wyliczenie firmie. Wynik przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Liczyłem na coś pomiędzy NF40, a NF15 ale nie na 9kw/m2/rok. Czy mógł by ktoś obeznany zerknąć??( w poście na stronie 14 dziennika jest link do pdf-a z obliczeniami).
http://forum.muratordom.pl/showthrea...idualny/page14
Pozdrawiam

imrahil
23-12-2013, 17:19
link nie działa

EDIT: ale dziennik działa :)

jendrulakowalski
24-12-2013, 10:24
To zapraszam do siebie :)

mic81
27-12-2013, 20:14
Myślę ostatnio co by do końca rok kupić aby ciut vatu skubnąć i przyszedł mi taki oto pomysł. Czy takie rozwiązane które się pod moją kopułka zrodziło pomoże mi uszczelnić strop ? O to co wymyśliłem. Cały dolny pas wiązarów obiję OSB 15 cm i pomyślałem że po przykręceniu wieszaków potrzebnych do sufitu podwieszanego nie przykleić po całości np 10 cm warstwy styropianu. Jako że ściany nośne będą z kształtek izodomu 2000 uzyskam szczelną (?) ciągłość izolacji. Górę (poddasze nieużytkowe) planowałem zasypać celulozą lub ekofibrem. Gdzie w takim układzie dać folię paroszczelną na styropian (patrząc od dołu ) ? Dobrze z tym styropianem wymyśliłem ? 24 puszki kleju do styropianu illbruck PU010 prewencyjnie już kupiłem więc będą jak znalazł. :)

o_c
27-12-2013, 20:35
Dać więcej styro, warstwa zbrojaca, gładź, koniec.
Moim skromnym zdaniem.
Ja daję? MFP 12 mm 150 to lekka przesada;)

mic81
27-12-2013, 20:50
Dolny pas wiązarów obijesz OSB 15mm raczej. Od dołu chyba jak chcesz to potem zasypać czy może od góry? A ten styro to jak chcesz kleić? Od dołu czy od góry? Jak od dołu to pomiędzy wieszakami nie dasz rady szczelnie. Jak od góry to na płycie OSB, pomiędzy wiązarami? Też nie dasz rady szczelnie.

Tak w ogóle to pisz jaśniej - jak mają te warstwy po kolei wyglądać poczynając od góry lub dołu;)

Masz racje przyjacielu - zbyt szybko pisałem OSB będzie 15 mm. Od góry pomiędzy wiązarami nie ma jak tego okleić a jakby ktoś próbował toż to gehenna murowana.

Warstwy od dołu:
-GK
- styropian
- osb 15 mm
- folia paroszczelna
- celuloza / ekofiber

mic81
27-12-2013, 22:31
Podoba mi się ten (mój) pomysł coraz bardziej. Otwory pod wieszaki można nawiercić po nabiciu OSB późniejsze przebicie styropianu to pikuś. Od góry na OSB własnoręcznie naniosę ekofiber tudzież coś pokrewnego - powinno być szczelnie (?).
Konstruktywna krytyka mile widziana.

mic81
28-12-2013, 16:55
Jak ekofiber to bez żadnych dodatkowych operacji, jak co inne nie-wilgocio-odporne (wełna) to z góry jeszcze każdy wieszak lokalnie zapianuj - masz tej piany zapas:)

thx dobry pomysł - zamówie jeszcze z 20 puszek bo widzę że taka piana to będzie często w użyciu :)

R&K
28-12-2013, 18:06
takiej najtanszej to mozesz w ciemno dokupić jeszcze z 20
przydają się w wykończeniówce - parapety w wewnątrz, drzwi itp ....

mic81
28-12-2013, 20:35
takiej najtanszej to mozesz w ciemno dokupić jeszcze z 20
przydają się w wykończeniówce - parapety w wewnątrz, drzwi itp ....

tak zrobię, w poniedziałek ostatnie zakupy 100 prętów fi 12, 150 m2 osb 15 (gdzie ja to schowam) :yes: w/w pianka + pistolet, 2 geberity podtynkowe (przyciski do spłukiwania sigma80 bajka ale cena około 2800 za jeden to absurd :D:D)

fotohobby
29-12-2013, 13:13
Pomysl niezły - ale na zimę.
Na lato wolalbym mieć w pierwszej warstwie izolacji material o większym cieple własciwym i lepszym przesunieciu fazowym.
Te właściwosci ma właśnie ekofiber, a Ty swiadomie z tych zalet rezygnujesz.
Akustyka też się przy tym rozwiazaniu nie poprawi.

karolek75
29-12-2013, 14:41
Napisz cos wiecej na ten temat. "Uzytkownicy" ekofibru i pare innych madrych glow twierdza zgola co innego.

karolek75
29-12-2013, 14:56
Czyli znowu rzucasz stwierdzenie ale DANYCH nie przedstawiasz.

nydar
29-12-2013, 15:01
Karolek .Musisz wleźć na poddasze izolowane ekofibrem i inne izolowane wełną mineralną czy inną izolacją.
Ekofiber ma 2,5 krotnie wyższe ciepło właściwe,stąd jego przewaga nad innymi wynalazkami.

mic81
29-12-2013, 15:07
Mnie bardziej martwi szczelność stropu dlatego kombinuje z tym styropianem - do tego łatwe do zrobienia samodzielnego.
A tak na marginesie jakie macie wysokości pomieszczeń ? W pokojach i łazienkach myślałem o 250 cm a salon kuchnia i przedpokój ciut więcej około 265 cm.

mic81
29-12-2013, 15:10
Karolek .Musisz wleźć na poddasze izolowane ekofibrem i inne izolowane wełną mineralną czy inną izolacją.
Ekofiber ma 2,5 krotnie wyższe ciepło właściwe,stąd jego przewaga nad innymi wynalazkami.

Czyli mój pomysł w oklejeniu obitego dolnego pasa wiązarów OSB 15 nie zwiększy szczelności stropu na którym od góry będzie np: ekofiber ?

fotohobby
29-12-2013, 15:14
Ciepło własciwe:

Styropian:1500 J/kgK
Celuloza: 2100 J/kgK

Gęstośc:
Styropian: 18 kg/m3 (dla EPS 100)
Celuloza: 30-35 kg/m3


Jak dla mnie, wychodzi ponad 2x więcej.

fotohobby
29-12-2013, 15:30
Zważywszy, że lamba styropianu z reguły jest lepsza, to rożnica jeszcze większa.

nydar
29-12-2013, 15:37
Nie wykorzystasz zimą bo masz stały rozkład temp. W domu ciepło,na zewnątrz zimno.
Wykorzystasz latem kiedy w dzień masz gorąco a w nocy chłodniej jak w domu.
Dla tego poddasze użytkowe izolowane izolacją o wysokim cieple właściwym będzie zawsze w upały chłodniejsze od poddasza izolowanego styropianem,wełną czy PUR.

karolek75
29-12-2013, 16:05
Kolego, może tym razem będziesz potrafił się wysłowić i określić jakich danych jeszcze potrzebujesz?:-)
Gęstość masz, ciepło właściwe i lambdę też. Przyjmij jakąś gęstość nasypową i policz zmiany w czasie takiej ogrzewanej/ochładzanej przegrody a zobaczysz co warte jej ciepło właściwe. Wysil się trochę jak chcesz się czegoś dowiedzieć. Jak nie chcesz się męczyć to możesz pozostać przy opiniach na poziomie chłopskiego rozumku.

No, coz przyznam po raz kolejny ze liczenie zostawiam bieglejszym w tym temacie. W tym tobie. Mnie draznie u ciebie, ze od innych domagasz sie DANYCH, sam czesto ich unikasz.
Co do opinii na poziomie chlopskiego rozumu - wielkokrotnie i takie niosa w sobie wiele prawdy. Wielekrotnie juz w historii nauki nowoczesnej mialo to miejsce.

karolek75
29-12-2013, 16:06
Karolek .Musisz wleźć na poddasze izolowane ekofibrem i inne izolowane wełną mineralną czy inną izolacją.
Ekofiber ma 2,5 krotnie wyższe ciepło właściwe,stąd jego przewaga nad innymi wynalazkami.

Byłem. Czułem. Ale przyznam to nie byly takie same dachy z rozna tylko izolacja.

karolek75
29-12-2013, 16:33
Wszystko masz jak na dłoni! Jakich danych unikam i jakich oczekujesz? Wyrzuć to wreszcie z siebie a nie tylko paplesz i paplesz choć sam nie wiesz o czym!
Przedstawiasz opinie odmienne od wieluu innych osob - poprzyj to obliczeniami. To ty twierdzisz ze jest inaczej, nie ja.



Podaj jeden przykład z tej nowoczesnej nauki proszę!
Uzywajac twojej argumentacji - wszystko masz na dloni: uzyj google.

karolek75
29-12-2013, 17:53
Karolek75, jak nie masz co pisać to naprawdę będzie lepiej jak się powstrzymasz przed zaśmiecaniem.

Przygadywal kociol garnkowi :)

klaudiusz_x
29-12-2013, 19:08
Powolutku zmierzam do przeprowadzki (może za rok).
Muszę w związku z tym poprawić w kilku miejscach izolację itp.
Na razie dopytam o jedną sprawę.
Ścianka kolankowa ze słupami żelbetowymi i takim samym wieńcem. Na wierzchu położona papa i murłata 14c14cm. Krokwia z metalowymi łącznikami o wysokości 17cm zacięta na 3 cm.
Jak to prawidłowo ocieplić?
Pozostało tylko 14cm , po skosie minimalnie więcej na izolację.
Z zewnątrz styro dociągnięty do membrany i zapiankowany klejem eos w piance.
Zastanawiam się, czy od wewnątrz, nie wymurować ścianki i pomiędzy ściankę kolankową a tę dodatkową ściankę nie ułożyć wełny.
Wełna nie byłaby oddzielona od tej z połaci dachowej. Byłaby ucieczka wilgoci do góry i dalej przez membranę w świat.

klaudiusz_x
29-12-2013, 19:19
Wszystkie ściany z silikatów. Działówki na poddaszu połączone z kolankową.
Kolankowa poniżej krokwi, minimum 15cm luzu (docelowo ma być 15cm wełny/styro pod krokwią) + 15 między krokwiowo.
Ściana szczytowa w części mieszkalnej od góry docieplona 20cm grafitowego styro. Wyżej 10białego.
Z zewnątrz szczytówka (z szarego BK) ocieplona 20 białego 042.

karolek75
29-12-2013, 19:59
Jak będziesz chciał coś konkretnego napisać i będziesz wiedział po co to czekam.

Ja sie na autorytet nie kreuje. Od ciebie oczekuje wiecej ni li tylko wydawania wyroków.

klaudiusz_x
29-12-2013, 20:07
Daj jakieś rysunki może, będzie prościej.

W gimpie jestem cienki. Nie namaluję.
Opiszę dokładniej.
Ścianka kolankowa z silikatu długa na 9 metrów. Dwie sztuki mam + wiatrołap, ale to inna historia z mostkiem który niestety pozostanie.
Podzielona na kilka części chyba 7 słupami z żelbetu.
Nad tym wieniec żelbetowy i murłata. Na murłacie krokwie, membrana, kontrłaty, łaty, dachówka betonowa.
Pozostało mi jakieś 14cm pomiędzy górą krokwi a początkiem murłaty.
Niestety te 14cm to trochę słabo. Będzie liniowy mostek poprzez murłatę do muru (ścianki kolankowej).
Cyknę fotkę z projektu.

klaudiusz_x
29-12-2013, 20:25
232277
Zdjęcie z projektu.
Murłata leży na betonowym wieńcu.
Na wiatrołapie jest jeszcze gorzej. Tam murłata leży bezpośrednio na żelbetowym stropie kończącym się na murze.
Ścianka kolankowa ma 90 cm wysokości.

karolek75
30-12-2013, 06:28
kszhu, w twoim domu masz to rozwiazane "innym" umejscowieniem muralaty ktora nie lezy na wiencu. Ale twoj dom jest bez poddasza. Mozesz cos podpowiedziec jak to powinno byc rozwiazane w domu z poddaszem? Gdzie szukac ?
Szukalem, ale nieskutecznie. Jedyne co znalazlem, to krokwie dwuteowe Steico.

Barth3z
30-12-2013, 09:32
Polecają nakrokwiową ale to karkołomne bo przeróbka całego projektu.

Dlaczego karkołomne i trzeba przerabiać projekt ?

perm
30-12-2013, 10:25
Takie 30cm izolacji na krokwie, na to dachówki z całą resztą. To nieistotna zmiana sądzisz?Jakie 30 cm? Widziałeś kiedyś izolację nakrokwiową?
W starych domach nie ma paroizolacji, nic pary w ścianie nie zatrzymuje, nie dochodzi do skraplania w zimnym murze. Ciężko ci to pojąć?

Barth3z
30-12-2013, 11:03
Takie 30cm izolacji na krokwie, na to dachówki z całą resztą. To nieistotna zmiana sądzisz?

Hmm.. Tego nie wiem ... Możliwe rzeczywiście, że sam wpis w dzienniku to za mało.

מרכבה
30-12-2013, 12:59
Zdjęcie z projektu.
Murłata leży na betonowym wieńcu.
Na wiatrołapie jest jeszcze gorzej. Tam murłata leży bezpośrednio na żelbetowym stropie kończącym się na murze.
Ścianka kolankowa ma 90 cm wysokości.
Kto zapłaci za dodatkowe blaszki ? bo co wygodnie ? 4cm deskę długą na 35-40cm pod każdą krokiew jako siodło i wkręt na torx przez krokiew i masz
50% mnieszy koszt.

perm
30-12-2013, 14:03
Nie, nie widziałem, teraz wymyśliłem... Zajrzyj do mojej historii, tam jest w poście co bym zmienił.
A z tą parą to się może zdecyduj... jest czy nie ma? A jak nie ma to co ma się wykraplać? A jak jest to co z punktem rosy? Ale się okiwaliście, jak dzieciaki:-)Taaa, kolejny mistrzu nam urósł. 30 cm izolacji nad krokwiami, brak pary. Zaczynasz prześcigać Brzęczkowskiego.

perm
30-12-2013, 14:48
No dobrze, a teraz odpowiesz na pytania?:-)jakie pytania? Ciężko wywnioskować z twoich postów o co pytasz.

perm
30-12-2013, 15:20
Zacznij od tego:

Dlaczego mur na który nie działa para od wewnątrz ma się rozpaść po kilkudziesięciu latach jak twierdzi nydar?:-)On nic takiego nie napisał. Czytaj ze zrozumieniem.

Tomasz Brzęczkowski
30-12-2013, 16:29
Zabytki izoluje się od środka - po to by skrócić ich żywotność?

klaudiusz_x
30-12-2013, 16:40
Kto zapłaci za dodatkowe blaszki ? bo co wygodnie ? 4cm deskę długą na 35-40cm pod każdą krokiew jako siodło i wkręt na torx przez krokiew i masz
50% mnieszy koszt.

Za późno. Dom już stoi.

klaudiusz_x
30-12-2013, 16:42
Zacznij od tego:

Dlaczego mur na który nie działa para od wewnątrz ma się rozpaść po kilkudziesięciu latach jak twierdzi nydar?:-)
Czyli wełna + dodatkowa ścianka.
Ile można zaoszczędzić?

karolek75
30-12-2013, 17:36
Kolego Kszhu,to bardzo niecna praktyka manipulowac czyjes wypowiedzi. Tak powinny wygladac zacytowane posty - dotyczy to szczegolnie nydarowego.
Wydźwiek zdecydowanie inny.



To może tak:

1. przeczytaj raz jeszcze ze ZROZUMIENIEM i wyjaśnij co autor miał na myśli
a) pytanie



Co stanie się z murem NIE NARAŻONYM na parę od wewnątrz?
b) odpowiedź
jest:

Mur pewnie wytrzyma jedno pokolenie
winno byc:

Mur pewnie wytrzyma jedno pokolenie.Martwił bym się o izolację.Nie istnieje pojęcie że coś jest nie narażone na parę wodną od wewnątrz.Wymyśliłeś sobie byt nieistniejący. Wystarczy kilka gwoździ czy wkrętów źle zamontowanych i cały misterny plan poszedł się....
W mroźną pogodę różnica ciśnień pary wodnej po obu stronach ściany to 40hPa.

...


Nie mnie rozstrzygac ktow w tym sporze ma racje. Ale manipulacji stanowcze NIE.

rafał2011
30-12-2013, 18:01
Kolego Kszhu,to bardzo niecna praktyka manipulowac czyjes wypowiedzi. Tak powinny wygladac zacytowane posty - dotyczy to szczegolnie nydarowego.
Wydźwiek zdecydowanie inny.




Nie mnie rozstrzygac ktow w tym sporze ma racje. Ale manipulacji stanowcze NIE.

Co z tym jest nie tak? jesteś z timu "wschodzącego słońca" i szukasz sensacji?

karolek75
30-12-2013, 18:14
Nie prowadze korepetycji z czytania ze zrozumieniem ;)

Barth3z
30-12-2013, 18:22
Co z tym jest nie tak? jesteś z timu "wschodzącego słońca" i szukasz sensacji?

karolkowi chodzi o to co napisał nydar: "Nie istnieje pojęcie że coś jest nie narażone na parę wodną od wewnątrz." a tego kszhu nie przytoczył.
kszu napisał natomiast: "Co stanie się z murem NIE NARAŻONYM na parę od wewnątrz?" a takie twój nie istnieje. Tzn. istnieje, ale zamiast okien w domu musiałbyś mieć pustwe otwory.

rafał2011
30-12-2013, 18:41
Co stanie się z murem NIE NARAŻONYM na parę od wewnątrz?

można coś takiego zrobić
...więc istnieje

karolek75
30-12-2013, 19:34
Kolejne epitety do kolekcji. To objaw braku argumentów. I arogancji.

מרכבה
30-12-2013, 19:55
Jeśli mur będzie cały miał 21 st a powietrze obok muru 20 st i 99% wilgoności .... może lecieć przez mur i nic mu zrobi.

מרכבה
30-12-2013, 20:07
Tylko jak ? to osiągnąć ? klmiatyzatorem ? aby było zero pary wodnej w powietrzu ?
Bez ludzi w środku, tylko po co ... co ma to udowodnić ?

מרכבה
30-12-2013, 20:16
Nie wiem . dziwne

rafał2011
30-12-2013, 20:18
Jak osiągnąć nie ważne. Może być bez ludzi w środku (opuszczony budynek, nieogrzewana hala itp.) lub paroizolacja od wewnątrz (ekstremalnie akwarium) ale nie o to chodzi. Dlaczego niby taki mur ma nie przetrwać tyle co przysłowiowy Malbork?

angielskie domy są podobnie budowane, z cegły lub piaskowca i ciągle pada i wilgotność dosyć duża. robiłem w budynku który miał blisko 300lat.

...fakt zima słaba.

מרכבה
30-12-2013, 20:24
Sama woda w sobie nigdy by murowni nie zaszkodziła.
Tylko procesy krystalizacji soli dzięki obecności wody czy CO2 innych gazów amoniaków itp ... różne różniste.
Siła krystalizacji soli nawet 240-250 MPa macie taką cegłę co to wytrzyma ?

rafał2011
30-12-2013, 20:28
Sama woda w sobie nigdy by murowni nie zaszkodziła.
Tylko procesy krystalizacji soli dzięki obecności wody czy CO2 innych gazów amoniaków itp ... różne różniste.
Siła krystalizacji soli nawet 240-250 MPa macie taką cegłę co to wytrzyma ?

robią jeszcze coś takiego: co któraś fuga na dole i przy oknach "ala przecięty siding" dla odpowietrzenia

ale wykonanie wełna i izolacja to tragedia.

cegła też nie wyglądała na wybitnie twardą i i inną od naszych "na oko"

karolek75
30-12-2013, 20:30
Pytanie jest inne. Masz mur z jednej strony wystawiony na warunki zewnętrzne a od środka nie narażony na parę. Nydar z klakierami twierdzą, że po kilkudziesięciu latach się rozleci. Chciałbym się dowiedzieć skąd takie twierdzenie i dlaczego niby?

Nydar kolego twierdził, ze w normalnym domu nie istnieje mur "nie narażony "
Czy ten klakier to kolejny epitet o mnie ? Jesli tak to zważ ze ja niczego nie twierdziłem. Sprzeciwilem sie manipulacji.

מרכבה
30-12-2013, 20:30
Chyba mikołaj za gruby przeciskający się przez komin, lub pijany radziecki czołgista, lub litewski tir :D
to grozi takiemu murowi.
Jeśli para wodna jest gazem, mur jest bezpieczny !

מרכבה
30-12-2013, 20:34
Ale nie bij co ja Ci nie tak napisałem :(
i ja się zgubiłem.
A już jarze.
Jeśli para wodna jest gazem, mur jest bezpieczny warunek
mur musi być cieplejszy niż powietrze . lub aby tej pary wodnej było mało.

karolek75
30-12-2013, 20:52
No to jak nie istnieje to jaki do cholery problem z tym ociepleniem od wewnątrz i paroizolacją???
Mielicie bez sensu dwa dni temat aby na koniec powiedzieć, że nie ma tematu???
Ręce i nogi opadają...



Do tej pory twierdzili coś innego... ale zamilkli;)

Kszhu, o czym ty do mnie rozmawiasz ???

Weź sie cofnij troche i na spokojnie przeczytaj wszystko raz jeszcze.

perm
30-12-2013, 20:57
Ale nie bij co ja Ci nie tak napisałem :(
i ja się zgubiłem.
A już jarze. warunek
mur musi być cieplejszy niż powietrze . lub aby tej pary wodnej było mało.No właśnie. Mur musi być cieplejszy. Co się dzieje w zimie? I Nie paroizolacja tylko ocieplenie od wewnątrz i paroizolacja.

perm
30-12-2013, 21:32
No właśnie, opiszesz co się dzieje? Bardzo mnie to interesuje;)A coś z tego pojmiesz?

perm
30-12-2013, 21:43
Na razie pojmuję, że dwa dni unikasz odpowiedzi:DUnikam? Wszystko co trzeba już napisałem tyle, że ty masz problem ze zrozumieniem.

perm
30-12-2013, 22:17
To przytocz jeszcze raz te posty proszę; możliwe, że ominąłem lub nie zwróciłem uwagi.To już twój problem. Wybierasz sobie z postów to co ci pasuje, cytujesz zmieniając sens, nie rozumiesz prostych rzeczy a co najlepsze uważasz, że twój "rozum" równoważy wiedzę i doświadczenie. Pozostań sobie w swoim ograniczonym światku. Ostatnią rzeczą na której mi w tej chwili zależy to próbować co cokolwiek wyjaśniać. Znajdź sobie jakiegoś specjalistę od psychoterapii, może on coś ci wyjaśni nie naruszając twojego nadwrażliwego ego.

nydar
30-12-2013, 22:33
Jako stary doświadczony klakier twierdzę,że.
Gdyby Malbork miał szczelną stolarkę i ściany to dzisiejszych czasów by nie wytrzymał.Bo woda to potęga co statki nosi i Bieszczady przerobiła na pagórki.
Ale malownicze.

perm
30-12-2013, 22:33
No i zobacz ile to się trzeba naklepać żeby nic konkretnego od dwóch dni nie napisać... bo się nie ma co napisać, co?:D
Taaaa. Nie ma co napisać. Masz rację.

Barth3z
30-12-2013, 22:41
Chłopaki, dajcie spokój.
Jeden miał na myśli ścianę bez paroizolacji, albo z paroizolacją nie w tym miejscu - stąd ta teoria o "rozsypaniu się ściany" a drugi ma na myśli ścianę z paroizolacją (nawet bez ocieplenia) na której może się wytrącać wilgoć i nic tej ścianie nie będzie, bo woda będzie skraplać się wewnątrz domu a nie na styku ściany z paroizolacją. Czy tak ?

מרכבה
30-12-2013, 22:45
A no jak byś miał 100 % wilgoci w środku i mur zimny to inna inszość.

Barth3z
30-12-2013, 22:48
A no jak byś miał 100 % wilgoci w środku i mur zimny to inna inszość.

Jeśli miałbyś super szczelną paroizolację od wewnątrz to dalej mur nie ucierpi. Nawet przy 100% wilgotności, bo wszystko się wykropli od "właściwej" strony :)

perm
30-12-2013, 22:48
...
Pytanie było banalnie proste i takiej odpowiedzi wymagało... ale się chłopcy podławili. Nie ciągnij już bo widzisz co wyprawiają:DTwoje pytanie nie było banalnie proste tylko banalnie głupie. Zapytaj o to o czym ja (przynajmniej) pisałem to odpowiem. Masz problem ze zrozumieniem tekstu pisanego? Wróć, przeliteruj ze trzy razy, zrozumiesz - zapytaj.

nydar
30-12-2013, 22:52
Ależ ty się chłopie wijesz .Albo nie kumasz o co chodzi. Istotą jest szczelność .Założyli chłopu w bloku plastikowe okna i chłop ma grzyba.A nie miał.Wiara w paroizolację jest złudna bo to opór równoważny dla 20m powietrza.Nie wspomnę o błędach wykonawczych. Wiesz ile wilgoci wydostanie się z domu przez 1cm2 nieszczelności?A co to jest 10 czy 20cm nieszczelności w obiekcie typu dom?

perm
30-12-2013, 23:19
Ale jak ten mur "cierpieć" ma przy paroizolacji i wentylacji?
Przecież cała masa murów nie ma żadnej paroizolacji od wewnątrz, pozatykaną wentylację grawitacyjną a kamienice w samym Wro jakoś stoją od wojen napoleońskich:)

Chłopcom chodzi raczej o to, że ten mur nie przeżyje pokolenia jak nie będzie miał tej wilgoci od wewnątrz. Bo on jej potrzebuje jak ryba, nomen omen, wody:) No ale stoją i takie - nieogrzewane, nieużytkowe... długo już stoją i jeszcze postoją.Ciężko rozmawia się kimś kto uważa, że wszystkie rozumy pozjadał. Jaka wilgoć od wewnątrz? Poczytaj sobie to może coś zrozumiesz choć wątpię: http://www.inzynierbudownictwa.pl/drukuj,6607 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.inzynierbudown ictwa.pl%2Fdrukuj%2C6607)

perm
30-12-2013, 23:33
TB (najprawdopodobniej) dawno już to pokazywał, tekst znany, wyraźnie pokazuje że można.
Było to przeczytać wcześniej, ze zrozumieniem, to nie pieniłbyś się tyle:DJuż zrozumiałeś czy trzeba ci narysować kredkami?

nydar
30-12-2013, 23:40
,,Chłopcom chodzi raczej o to, że ten mur nie przeżyje pokolenia jak nie będzie miał tej wilgoci od wewnątrz. Bo on jej potrzebuje jak ryba, nomen omen, wody No ale stoją i takie - nieogrzewane, nieużytkowe... długo już stoją i jeszcze postoją.,,
Chłopcy to wiesz co? Dodajesz sobie czegoś tymi tekstami?
Ja ci powiem tak .Pobuduj sobie ten domek izolowany od środka z ścianą Trombea i GWC pod posadzką.
Z drugiej strony na co GWC jak ty rekuperatorowy raczej.

ps. zmierz temp. zimą ściany nieizolowanej i zaizolowanej od środka.
Aha. Dla przypomnienia.Woda jak zamarza to zwiększa objętość.
Na koniec. W naszym klimacie jest jesień z opadami a potem mrozy ( na ogół).

perm
30-12-2013, 23:42
,,Chłopcom chodzi raczej o to, że ten mur nie przeżyje pokolenia jak nie będzie miał tej wilgoci od wewnątrz. Bo on jej potrzebuje jak ryba, nomen omen, wody No ale stoją i takie - nieogrzewane, nieużytkowe... długo już stoją i jeszcze postoją.,,
Chłopcy to wiesz co? Dodajesz sobie czegoś tymi tekstami?
Ja ci powiem tak .Pobuduj sobie ten domek izolowany od środka z ścianą Trombea i GWC pod posadzką.
Z drugiej strony na co GWC jak ty rekuperatorowy raczej.

ps. zmierz temp. zimą ściany nieizolowanej i zaizolowanej od środka.
Aha. Dla przypomnienia.Woda jak zamarza to zwiększa objętość.
Na koniec. W naszym klimacie jest jesień z opadami a potem mrozy ( na ogół).Chyba nie ma sensu rozmowa. Ignoruj matołka.

nydar
30-12-2013, 23:55
A można prosto .Płyta ,izolowane ściany bez mostków.
A można z izolacją od środka przy paroizolacji o oporze równym 20m powietrza + niedoróbki .Można z paroizolacją z aluminium + niedoróbki.
Pierwsza technologia wymaga Zenka i Franka.Druga absolwentów .
Wszystko można .Tylko po co?
Ja tak myślę że kszhu będzie montował te GWC pod chudziakiem i handlował czeskimi cegłami:D

מרכבה
31-12-2013, 00:30
Co innego jest jeśli woda będzie lała się pod tynkiem przy wełnie min ...
a co innego jeśli po murze w środku domu !
Stąd izolacja od środka to jest przy "tradycyjnym" batem będę lał
http://emotikona.pl/emotikony/pic/0bicz.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)
http://www.youtube.com/watch?v=Gx3-NDTJKzo macie na dobranoc :)

Barth3z
31-12-2013, 08:45
ps. zmierz temp. zimą ściany nieizolowanej i zaizolowanej od środka.
Aha. Dla przypomnienia.Woda jak zamarza to zwiększa objętość.
Na koniec. W naszym klimacie jest jesień z opadami a potem mrozy ( na ogół).

Tak to wygląda:
232516
czyli im zimniej, tym większe prawdopodobieństwo wykroplenia się wody na zimnej ścianie. Przy -20oC na zewn. woda wykropli się na styku ściana/ocieplenie w temp. -18oC ;)
Wiadomo, że szczelina 1mm powoduje zwiększenie dyfuzji ponad 300x. Czy nie ma szans na prawidłowo wykonaną izolację paroszczelną w domu izolowanego od wewnątrz ? Czy przy teście blowdoor jesteśmy w stanie wykryć tak małe szczeliny ?

Barth3z
31-12-2013, 09:10
Dlaczego nie? Zamiast mówić, że czegoś się nie da lepiej chyba zastanowić się jak zrobić to dobrze.

O to mi własnie chodzi... a tu dwie strony wątku przekomarzania :)



Ludzie robią oczka wodne, baseny, nawet w domu i jakoś woda ich nie zalewa to jaki problem z parą w wentylowanym domu?

Czy wystarczy utrzymać w domu podciśnienie (wentylator wyciągowy podkręcony na większe obroty), żeby odwrócić kierunek dyfuzji ?

Barth3z
31-12-2013, 09:29
Na pewno ale to nie tędy droga - zasysanie każdą szparą powietrza z zewnątrz, zwłaszcza mroźną zimą, na pewno bilansu energetycznego nie podreperuje, wręcz przeciwnie;)

To nie są takie ilości, które znacząco wpłyną na bilans energetyczny budynku. Nawet w pasywniaku nie będzie to zauważalne. Mówię o szczelinach 1mm !
Tu nie jest problem zaciągania zimnego powietrza przez tą szczelinę tylko dyfuzji pary wodnej na zewn.



Są dobre, markowe paroizolacje w szerokich (4m) i długich rolkach (50m a może i dłuższe jakby poszukać), którymi taką "halę" można wywinąć od środka w poprzek minimalizując punkty styku wymagające klejenia.

Taką rolką można teoretycznie w jednym kawałku opędzlować cały domek. Ale tak jak zwrócił uwagę nydar, lepiej "cześkowi" tego nie zlecać. Ale ty masz na myśli własną robotę, a samemu napewno zrobi się to znacznie bardziej dokładnie. Napewno bedzie zabawy z obróbką przy drzwiach, oknach.