PDA

Zobacz pełną wersję : Ile gazu poszło Wam juz w tym sezonie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

toomyem
01-02-2011, 12:04
A propos prognozy. U mnie prognoza za październik/listopad/grudzień/styczeń wyniosła ... 0m³ :)
Pewnie dlatego, że rok temu nie miałem jeszcze gazu i siłą rzeczy miałem zerowe zużycie. Jak sobie sam teraz nie zrobię nadpłaty i nie zapłacę więcej niż faktura wymaga to w marcu (czy kiedy tam będzie kolejny odczyt) będzie pewnie niezła dopłata.
Dlatego wolałbym płacić za faktyczne zużycie, ale powiedziano mi że przy W2 tak się nie da. Muszą być prognozy i jedynie co można to robić nadpłaty gdy prognoza jest za mała.

mjakob
01-02-2011, 12:05
Aaaa i jeszcze takie małe spostrzeżenie. Przy obecnych stawkach zrównanie ceny W2=W3 osiąga się przy zużyciu 288m3 miesięcznie. Pamiętam, że kiedyś było to ponad 300m3.

Oj chyba przy znacznie, znaaaacznie większym zużyciu. Było to liczone już w tym wątku.
Gdyby tak było, to nie byłoby też tematu zmieniać/ nie zmieniać.

dziabar
01-02-2011, 12:09
Dokładnie, przy obecnych cenach, za 288m3 rachunek miesięczny wyjdzie:
W2 = 569,98
W3 = 569,93

redpradnik
01-02-2011, 12:10
Dokładnie, przy obecnych cenach, za 288m3 rachunek miesięczny wyjdzie:
W2 = 569,98
W3 = 569,93

Tylko kto zużywa w lecie 288 m3 :)

U mnie tez zrobili prognoze wg W2 - za 2 msc przyszlo mi 300 zl co nawet na 1 msc nie wystarczy:)
w kwietniu przyjdzie wyrownanie z 1000 zl:/

misiaczekm
01-02-2011, 12:11
Minął następny miesiąc zimy:



miesiac m3 średnia średnia z dni
czerwiec 94,5 3,15 30
lipiec 41,4 1,34 31
sierpień 13,1 1,19 11
wrzesien 37,39 1,97 19
październik 198,11 6,39 31
listopad 176,29 5,88 30
grudzień 393,71 12,7 31
styczeń 279 9,00 31

mjakob
01-02-2011, 12:12
Dokładnie, przy obecnych cenach, za 288m3 rachunek miesięczny wyjdzie:
W2 = 569,98
W3 = 569,93

No ja oczywiście też spojrzałem na to "w skali roku" :-)
Jeśli zużycie co miesiąc będzie takie, no to zgoda.

dziabar
01-02-2011, 12:14
Dlatego też podałem /miesięcznie/. Wiadomo, że zmieniając taryfę chce się uciec od stałych opłat ponoszonych w miesiącach kiedy gaz jest używany co najwyżej do cwu.

redpradnik
01-02-2011, 12:16
Ja już pisałem jak wyglada to PGNIG małopolska


w2 w3
2882 5287,8936 4794,207
Abonament 267,12 760,92

5555,0136zł 5555,127zł

Przy zużyciu 2882 m3 rocznie zrównują się opłaty

dziabar
01-02-2011, 12:21
I jestem po rozmowie z gazownią. W taryfie W2 obowiązują prognozy. Jeśli system się "nie podoba" należy zgłosić się do gazowni, podpisać oświadczenie a następnie co miesiąc dzwonić pod wskazany numer podając zużycie.

toomyem
01-02-2011, 12:24
I jestem po rozmowie z gazownią. W taryfie W2 obowiązują prognozy. Jeśli system się "nie podoba" należy zgłosić się do gazowni, podpisać oświadczenie a następnie co miesiąc dzwonić pod wskazany numer podając zużycie.

A mnie w Wieliczce powiedzieli że tak się nie da - że to tylko dla W3. Hmm, może źle się wyraziłem i nie zrozumieli o co dokładnie mi chodzi ;)

symik
01-02-2011, 13:02
Ja mam W2 i nie mam prognoz, dostaję faktury raz na 3 miesiące z faktycznym zużyciem. Być może zależy to od gazowni, ja jestem z mazowsza.

kbab
01-02-2011, 13:24
I jestem po rozmowie z gazownią. W taryfie W2 obowiązują prognozy. Jeśli system się "nie podoba" należy zgłosić się do gazowni, podpisać oświadczenie a następnie co miesiąc dzwonić pod wskazany numer podając zużycie.

nie panikuj, masz prawie 5 stów w kieszeni na opłatach stałych, prognozy na fakturach są dość rzetelne, u mnie np największe faktury płacę wiosną, zgodnie z licznikiem, popatrz na moje rachunki, są na tej stronie
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=4526476&viewfull=1#post4526476
r przy dacie oznacza fakturą z licznika, p prognozą, przy każdym odczycie z licznika kolejna faktura zawiera korektę tej poprzedniej z prognozy, jest dobrze tylko ktoś do ciebie rzadziej przychodzi spisać licznik, cena gazu jest w obu taryfach prawie jednakowa, ale zwróć uwagę na opłaty stałe - bo tam jest kasa - gratuluje wyniku - warto było palić w kominku. Dodam, że w 2008r jak dali za dużą prognozę a było małe zużycie to po następnym spisaniu licznika nie przysłali żadnej faktury, było to po odczycie w czerwcu, dopiero dostałem kolejne po spisie w październiku. Przy W-1 odczyt jest raz w roku, i faktury są prognozą całoroczną, tylko 1 pierwsza po odczycie jest korektą wszystkich prognozowanych, i ludzie jakoś sobie radzą.

ficate
01-02-2011, 14:18
A propos prognozy. U mnie prognoza za październik/listopad/grudzień/styczeń wyniosła ... 0m³ :)
Pewnie dlatego, że rok temu nie miałem jeszcze gazu i siłą rzeczy miałem zerowe zużycie. Jak sobie sam teraz nie zrobię nadpłaty i nie zapłacę więcej niż faktura wymaga to w marcu (czy kiedy tam będzie kolejny odczyt) będzie pewnie niezła dopłata.
Dlatego wolałbym płacić za faktyczne zużycie, ale powiedziano mi że przy W2 tak się nie da. Muszą być prognozy i jedynie co można to robić nadpłaty gdy prognoza jest za mała.

Nie koniecznie, może udaj się do Gazowni i określ współczynnik zużycia dobowego, i wtedy zweryfikują ci kolejne prognozy o to co podasz osobiście. i nie będziesz musiał robić nadpłat.

face
01-02-2011, 18:13
A mnie w Wieliczce powiedzieli że tak się nie da - że to tylko dla W3. Hmm, może źle się wyraziłem i nie zrozumieli o co dokładnie mi chodzi ;)

da sie, pisalem juz w tym watku ze wystarczy zastrzec sobie to w ZG i podawac zuzycie telefonicznie:)
gazownia i tak zrobi kontrolny odczyt co 3 msc...tyle ze u nas krystyny nie bylo juz z pol roku:p wszystko przez telefon

toomyem
01-02-2011, 18:25
Właśnie po twoim poście poszedłem do gazowni wyjaśnić tą bzdurę z zerowym zużyciem i przy okazji pytałem o możliwość podawania stanu licznika telefonicznie. Gość powiedział, że dla W2 tak się nie da. Ale może za słabo nalegałem, albo mnie nie zrozumiał. Przy następnej wizycie się dokładniej dopytam.

face
01-02-2011, 18:28
Właśnie po twoim poście poszedłem do gazowni wyjaśnić tą bzdurę z zerowym zużyciem i przy okazji pytałem o możliwość podawania stanu licznika telefonicznie. Gość powiedział, że dla W2 tak się nie da. Ale może za słabo nalegałem, albo mnie nie zrozumiał. Przy następnej wizycie się dokładniej dopytam.

w wieliczce (bez obrazy) to cokolwiek w urzedach pozalatwiac i zakladach jest problem:p
zawsze sie czegos nie da, nie mozna choc gdzie indziej (inny powiat) nie ma zadnych problemow

toomyem
01-02-2011, 18:31
w wieliczce (bez obrazy) to cokolwiek w urzedach pozalatwiac i zakladach jest problem:p
zawsze sie czegos nie da, nie mozna choc gdzie indziej (inny powiat) nie ma zadnych problemow

Oj prawda, prawda. Ile przejść było z oczyszczalnią, to ja tylko wiem :)

face
01-02-2011, 18:36
w ZG oplaty stale i abonamenty naliczane sa za okres rozliczeniowy wynoszacy 1 msc

wiec zgodnie z prawem powinni wystawiac fakture co msc jesli klient sobie zyczy, uwazam nawet ze to ich obowiazek jest niezaleznie od taryfy
okres rozliczeniowy i na koniec faktura - nawet ksiegowym latwiej to wprowadzic:p

Wito2008
01-02-2011, 21:33
w EWE jest tylko jedna faktura na początku roku , 12 równych rat i po kłopocie, na koniec roku rozliczenie i albo dopłata albo zwrot

mjakob
01-02-2011, 22:21
W gazowni zabrzańskiej przy w2 można rozbić na miesięczne równe faktury wg prognozy, a można podawać np. co 2 lub 3 miesiące zużycie przez telefon i wtedy przychodzą faktury za zużycie. dwa razy w roku to weryfikują odczytem osobistym. jak się spóźnie z telefonicznym podawaniem to stracę taką możliwość.

Przynajmniej ja takie opcje miałem.

niktspecjalny
03-02-2011, 22:25
redpradnik byłby to super wynik gdybym palił jedynie gazem. Gazem palę od pn do pt 24h. W weekendy palę w kominku z płaszczem.

A mylisz,że on to zrozumie???? Ja też palę w KZPŁW a zużycie mam w granicach 4m3,Kto w to uwierzy????.

pattaya
03-02-2011, 22:31
11m3 na dobę.
Ogrzewane ok.225m2
Temperatura 21 stopni dzień , 18-19 noc

Tomkii
03-02-2011, 22:53
Dorzucam swoje zużycie gazu: http://www.tomkii.net/tech/pomiary/wyniki/gaz.html
Domek 3x90m2, 810m3 kubatury, ściany styropian 14cm, ostatni strop 20cm.

face
03-02-2011, 23:23
A mylisz,że on to zrozumie???? Ja też palę w KZPŁW a zużycie mam w granicach 4m3,Kto w to uwierzy????.

ale Ty palisz wunglem i smieciami:p

redpradnik
04-02-2011, 08:09
A mylisz,że on to zrozumie???? Ja też palę w KZPŁW a zużycie mam w granicach 4m3,Kto w to uwierzy????.

Chłopie mówiłem Ci już żebyś się bujał! Ty nie rozumiesz za to jednej podstawowej rzeczy że na tym forum dymu się nie szuka jak szukasz problemów to wyjdź na ulice zaczep innego chętnego do dymu i gotowe.

Nikt nie uwierzy bo kłamiesz 4 m3 a oprocz tego m3 drzewa i kubeł śmieci - to twoj wynik zapewne

niktspecjalny
04-02-2011, 08:30
ale Ty palisz wunglem i smieciami:p

Już ci raz manekinie powiedziałem a ty wciąż swoje . Zapamiętaj Smoluch to nie to samo co śmieciuch.A zresztą komu ja to tłumaczę.

niktspecjalny
04-02-2011, 08:34
Chłopie mówiłem Ci już żebyś się bujał! Ty nie rozumiesz za to jednej podstawowej rzeczy że na tym forum dymu się nie szuka jak szukasz problemów to wyjdź na ulice zaczep innego chętnego do dymu i gotowe.

Nikt nie uwierzy bo kłamiesz 4 m3 a oprocz tego m3 drzewa i kubeł śmieci - to twoj wynik zapewne

Dymu nie szukam tylko normalnemu chce wytłumaczyć ale jak widać się nie da.A gazu zużywam 4m3 .niech cię boli to kłamstwo.

Dodam...Czy ty w tym bujaniu zapomniałeś jaki jest temat???

Ile gazu poszło Wam juz w tym sezonie? ile gazu a nie ile gazu plus węgla drewna śmieci itd.Czy to jest tak trudne do zrozumienia???

niktspecjalny
04-02-2011, 08:59
Oczywiscie mam na mysli w tym sezonie grzewczym.

Pytam bo znajoma mowiła mi ze spodziewa sie rachunku za ostatnie 2 miesiace na poziomie 300 zł (dom około 200 m2 i chodza w koszulkach).
Cos nie bardzo daje temu wiare. Stąd moje pytanie.

Poniałes to to.Gazu .Autor nie zaznaczył tego jak ty i nic nie mówił o innych źródłach.Według ciebie jak ktoś sobie urozmaica palenie gazem innym dostępnym źródłem na rynku to źle czy dobrze???Ma inne paliwo stąd mu zużycie gazu spada.To też źle według ciebie źle???

ANDIX
04-02-2011, 10:18
W taryfie W-3 za każdy dodatkowy m3 pow. 1200 m3/rok zapłacę 1,63 zł brutto. Przy takiej cenie trudno znaleźć tańsze źródło energii. Mimo wszystko opłaca się tak kombinować, aby najmniejszym kosztem zejść do taryfy W2.

piwopijca
04-02-2011, 10:22
No to widze ze moge i ja dodac cos jesli nie chodzilo tak jak myslalem, o to ile gazu zuzylismy na cele co i cwu nie uzywajac innych zrodel.
Sasiadka zuzyla 3 butle gazu - tylko gotuje na gazie, no ale to przeciez nie ma zadnego znaczenia dla porownania bo tyle zuzyla i juz. .!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jak tkos jest zainteresowany, jaka ma wielkosc domu, jak zaizolowany etc. to prosze pytac heheh....
Sorki za OT ale nie moglem sie powstrzymac i nie odniesc do takich bzdur jak wyzej "niktspecjalny" wypisuje.

Pzdr.

niktspecjalny
04-02-2011, 10:30
W taryfie W-3 za każdy dodatkowy m3 pow. 1200 m3/rok zapłacę 1,63 zł brutto. Przy takiej cenie trudno znaleźć tańsze źródło energii. Mimo wszystko opłaca się tak kombinować, aby najmniejszym kosztem zejść do taryfy W2.

Już teraz "trójca" ............tego nie zrozumie................1200m3 i podpieranie się innym źródłem....to też źle???

"Ile gazu poszło Wam juz w tym sezonie?"

piwopijca
04-02-2011, 10:33
@niktspecjalny
Ja czytuje ten watek z ciekawoscia i lepiej bylo by gdybys oprocz informacji ile zuzyles gazu podal np. ile to procent w calosci zuzycia ze wszystkich zrodel ciepla i dodatkowo czy jeszcze dogrzewasz i ile tego zuzyles. Nie bedzie wowczas niedomowien, bo chwalenie sie niskim zuzyciem jesli wydalo sie dodatkowe pieniazki na inne zrodla nie jest w porzadku.
Np. zuzylem 1000 m3 gazu tj. 70% zapotrzebowania na cieplo i cwu, drewna 1m3 i "wungla" 1 tone ... czy jakos tak...

Pzdr.

niktspecjalny
04-02-2011, 10:36
@niktspecjalny
Ja czytuje ten watek z ciekawoscia i lepiej bylo by gdybys oprocz informacji ile zuzyles gazu podal np. ile to procent w calosci zuzycia ze wszystkich zrodel ciepla i dodatkowo czy jeszcze dogrzewasz i ile tego zuzyles. Nie bedzie wowczas niedomowien, bo chwalenie sie niskim zuzyciem jesli wydalo sie dodatkowe pieniazki na inne zrodla nie jest wporzadku

Pzdr.

No widzisz można grzecznie....można.Idę rachować.

piwopijca
04-02-2011, 10:43
Sorki, ale nie ucz innych grzecznosci bo skoro nie zrozumiales idei watku to chyba nie jest wina innych forumowiczow.
Nie dziwi mnie, ze co niektorzy sie denerwuja na "zanizane" wg nich zuzycie gazu- maja sporo racji.
Jesli czytasz ten watek jakis czas, to powinienes wiedziec jaki cel przyswieca forumowiczom udzielajacym sie tutaj.
Ma sluzyc pomoca i czasem sprawdzaniem czy nie dzieje sie cos zlego z ich systemami/instalacjami jesli np. wyjatkowo duzo gazu zuzywaja itp. itd...

Pzdr.

redpradnik
04-02-2011, 10:46
No widzisz można grzecznie....można.Idę rachować.

Fajnie będzie jeśli wdrożysz to w swoim zachowaniu

niktspecjalny
04-02-2011, 10:54
Fajnie będzie jeśli wdrożysz to w swoim zachowaniu

Ok ...

niktspecjalny
04-02-2011, 11:05
Sorki, ale nie ucz innych grzecznosci bo skoro nie zrozumiales idei watku to chyba nie jest wina innych forumowiczow.
Nie dziwi mnie, ze co niektorzy sie denerwuja na "zanizane" wg nich zuzycie gazu- maja sporo racji.
Jesli czytasz ten watek jakis czas, to powinienes wiedziec jaki cel przyswieca forumowiczom udzielajacym sie tutaj.
Ma sluzyc pomoca i czasem sprawdzaniem czy nie dzieje sie cos zlego z ich systemami/instalacjami jesli np. wyjatkowo duzo gazu zuzywaja itp. itd...

Pzdr.

Zrozumiałem idę wątku.Zużycie gazu w ogólnym znaczeniu nikomu nie przynosi wymiernych korzyści.Potencjalny nabywca"wiadomości" z tym faktem związanym,jest poinstruowany ,że pan"y" zużył gazy w tym sezonie 1100m3.Dając pomocna dłoń właśnie takim osobom trzeba zawsze zaznaczyć ,że zużycie gazu w moim domu było podparte innym źródłem za które zapłaciłem tyle to i tyle.....

redpradnik
04-02-2011, 11:11
Prawda jest taka że podająć gaz jako jedyne źródło ciepła - od świeta kominek jak to u mnie wylaga jest miarodajny dla innych.
W przypadku zastosowania kilku źródeł nie jest to juz dla nikogo adekwatne nawet podajac iż palisz w kominku od 16-20 codziennie

niktspecjalny
04-02-2011, 11:38
Prawda jest taka że podająć gaz jako jedyne źródło ciepła - od świeta kominek jak to u mnie wylaga jest miarodajny dla innych.
W przypadku zastosowania kilku źródeł nie jest to juz dla nikogo adekwatne nawet podajac iż palisz w kominku od 16-20 codziennie

Przecież czytasz "czasami " co piszę.Gdy napisałem ...patrz"EKSPERYMENT",To nikt w to nie chciał uwierzyć....Właśnie tacy jak miedzy innymi ty.Czyli.W piątek palę w KZPŁW.Nagrzewam chałupę do np.25stC.Od poniedziałku do piątku nie włączam PG(opcja tylko ewentualne grzanie CWU)ewentualne.Potem czekam aż spadnie w domu temp.do 19,5stC...... to ja źle robię??? .Pisząc........... ,że zużycie gazu w związku z tym jest kłamstwem a ja mam rzeczywiście około 4m3 ..też jest źle???To jak "ELYTA" chce by to opisać.???

niktspecjalny
04-02-2011, 11:48
Dobra.od piątku do niedzieli(do 24.00) zużyłem 6 szt. koszy drewna (jesion) i 1/2 zgrzewki brykietu z węgla kamiennego(OBI).Przy takim zużyciu innego paliwa, z rachunku "prawdopodobieństwa", wychodzi mi z ........licznika ,że zużyłem 3,87 m gazu.... To gdzie ja kłamie mości Panowie???????????

redpradnik
04-02-2011, 11:50
Ale czy ty nie zrozumiesz wreszcie że to nie jest odniesienie dla innych?!??!
To tak jakby ktos ogrzewał dom PCI a wodę paradoksalnie gazem i pisał - zużyłem 0,7 m3 gazu NO PARANOJA

niktspecjalny
04-02-2011, 11:54
Prawda jest taka że podająć gaz jako jedyne źródło ciepła - od świeta kominek jak to u mnie wylaga jest miarodajny dla innych.
W przypadku zastosowania kilku źródeł nie jest to juz dla nikogo adekwatne nawet podajac iż palisz w kominku od 16-20 codziennie

Jeszcze delikatnie Cię spytam.........co rozumiesz pod pojęciem "od święta" i pod pojęciem "zastosowania kilku źródeL ".bo jak widać(a o to walczysz) będzie to kluczowe w ocenie forowicza ,który czeka na taką informację.

niktspecjalny
04-02-2011, 11:57
Ale czy ty nie zrozumiesz wreszcie że to nie jest odniesienie dla innych?!??!
To tak jakby ktos ogrzewał dom PCI a wodę paradoksalnie gazem i pisał - zużyłem 0,7 m3 gazu NO PARANOJA

Ok.To według ciebie by wynik zużycia gazy był miarodajny trzeba tylko zużywać gaz,,,,,, bez podpierania się zbędnymi źródłami pozyskiwania energii???Określ się.

adam2007
04-02-2011, 12:02
Ok.To według ciebie by wynik zużycia gazy był miarodajny trzeba tylko zużywać gaz,,,,,, bez podpierania się zbędnymi źródłami pozyskiwania energii???Określ się.

No oczywiście ,że tak. A jaką miarą jest dla mnie to ,że palisz w kominku z płaszczem i zużywasz 3,87 m3 gazu ?
Żadną, bo ja palę non stop gazem i o to w tym wątku chodzi.

Przyglądam się tej dyskusji i kolego nie wiem czy ty udajesz tępego czy jesteś tępy ?

niktspecjalny
04-02-2011, 12:09
No oczywiście ,że tak. A jaką miarą jest dla mnie to ,że palisz w kominku z płaszczem i zużywasz 3,87 m3 gazu ?
Żadną, bo ja palę non stop gazem i o to w tym wątku chodzi.

Przyglądam się tej dyskusji i kolego nie wiem czy ty udajesz tępego czy jesteś tępy ?

Lubie te klimaty.................Napisze ci ,że zużyłem 4m3 gazu na dobę.Bez grzania CO to jesteś tak tępy ,że tego nie rozumiesz?Mam wymontować kominek ???Czytasz wyżej ,że nie grzeje domu od poniedziałku do piątku???Czytasz???

redpradnik
04-02-2011, 12:12
Ja wypisuje tutaj ile zużyłem bo dla mnie innego źródła ciepła nie ma .
Jest kominek który palę wtedy kiedy jednocześnie piję wino z moją żoną - napisze jaśniej dla Pana "niktspecjalny" - dla klimatu nie dla oszczednosci

adam2007
04-02-2011, 12:16
Lubie te klimaty.................Napisze ci ,że zużyłem 4m3 gazu na dobę.Bez grzania CO to jesteś tak tępy ,że tego nie rozumiesz?Mam wymontować kominek ???Czytasz wyżej ,że nie grzeje domu od poniedziałku do piątku???Czytasz???

No widzę ,że lubisz te klimaty. Co z tego ,że nie grzejesz jak wypalasz 6 koszy drzewa i temp. podnosisz do 25 C a potem czekasz do 19C.

A Ty czytasz ,że ludzie tu dzielą się informacjami ile spalają tylko gazu , bez palenia kominkiem ? Czytasz ?

Grzej przez tydzień równomiernie gazem , tylko gazem, utrzymuj temp. 21C i podaj spalanie, a nie chwalisz się wypalonymi koszami i kominkiem.

Ps. Moje spalanie w ostatnie dni było na poziomie 10,5 m3 gazu, tylko gazu!!!!!!

Pozdrawiam,

niktspecjalny
04-02-2011, 12:17
...........piękne słoneczko..........zużycie gazu ..."ZERO" solarki przestawione na grzanie CO.Temp wew.20,0 stC.Jest piątek zacznę grzać KZPŁW około godz. 19.00 i BĘDĘ grzal do NIEDZIELI do 24.00......Będę grzał ZCWU i CO bez użycia PG...........nie wyraźnie mówię?

redpradnik
04-02-2011, 12:18
Niktespcjalny , już Cię poprosze - znajdz sobie inny temat gdize będziesz wqrw... ludzi
Ktos kogo interesuje zużycie tylko gazu czytając temat musi tracic czas na czytanie twoich FARMAZONÓW nic nie wnoszących do tematu DARUJ SOBIE BŁAGAM

niktspecjalny
04-02-2011, 12:23
No widzę ,że lubisz te klimaty. Co z tego ,że nie grzejesz jak wypalasz 6 koszy drzewa i temp. podnosisz do 25 C a potem czekasz do 19C.

A Ty czytasz ,że ludzie tu dzielą się informacjami ile spalają tylko gazu , bez palenia kominkiem ? Czytasz ?

Grzej przez tydzień równomiernie gazem , tylko gazem, utrzymuj temp. 21C i podaj spalanie, a nie chwalisz się wypalonymi koszami i kominkiem.

Ps. Moje spalanie w ostatnie dni było na poziomie 10,5 m3 gazu, tylko gazu!!!!!!

Pozdrawiam,

Wiesz co w związku z tym ,że się nie rozumiemy ..przepraszam wszystkich ...........i żeby nie być gołosłownym ,nie będę palił w kominku.Przez tydzień będę spisywał zużycie gazu.

Grzej przez tydzień równomiernie gazem , tylko gazem, utrzymuj temp. 21C i podaj spalanie, a nie chwalisz się wypalonymi koszami i kominkiem.


Czy temp.19,5 stC wchodzi także w rachubę ....bo my trochę tacy mniej ciepłolubni???

niktspecjalny
04-02-2011, 12:25
Niktespcjalny , już Cię poprosze - znajdz sobie inny temat gdize będziesz wqrw... ludzi
Ktos kogo interesuje zużycie tylko gazu czytając temat musi tracic czas na czytanie twoich FARMAZONÓW nic nie wnoszących do tematu DARUJ SOBIE BŁAGAM

tobie podziękuje boś bardzo bezczelny i napastliwy i jak to ty mówisz powiem po twojemu ....bujaj się

acha .....dla ciebie eot

toomyem
04-02-2011, 12:28
Grzej przez tydzień równomiernie gazem , tylko gazem, utrzymuj temp. 21C i podaj spalanie, a nie chwalisz się wypalonymi koszami i kominkiem.


Popieram Adama. Niktspecjalny, zrób taki eksperyment przez tydzień, grzej samym gazem. Jestem bardzo ciekawy ile gazu ci pójdzie. Gdzieś wcześniej pisałeś (nie chce mi się dokładnie szukać i przegrzebywać przez cały wątek), ile czasu ci się wychładza dom z tych 25-26 st.C do 19,5. Z tego co pamiętam, to długo to dosyć trwało, więc sądzę, że dom masz porządnie zaizolowany. Tym bardziej chętnie dowiem się ile gazu (i tylko gazu) ci pójdzie na dobę. Wtedy będę mógł to porównać z moimi wynikami.

tomekwil
04-02-2011, 12:30
Przecież czytasz "czasami " co piszę.Gdy napisałem ...patrz"EKSPERYMENT",To nikt w to nie chciał uwierzyć....Właśnie tacy jak miedzy innymi ty.Czyli.W piątek palę w KZPŁW.Nagrzewam chałupę do np.25stC.Od poniedziałku do piątku nie włączam PG(opcja tylko ewentualne grzanie CWU)ewentualne.Potem czekam aż spadnie w domu temp.do 19,5stC...... to ja źle robię??? .Pisząc........... ,że zużycie gazu w związku z tym jest kłamstwem a ja mam rzeczywiście około 4m3 ..też jest źle???To jak "ELYTA" chce by to opisać.???

Wiyam
Napisz lepiej odrazu, że ogólnie nie ogrzewasz domu gazem, pozatym tylko pozazdrościć przez 5 dni spadek temp o 5,5 stopnia, jak Ty to robisz?????????

niktspecjalny
04-02-2011, 12:35
Popieram Adama. Niktspecjalny, zrób taki eksperyment przez tydzień, grzej samym gazem. Jestem bardzo ciekawy ile gazu ci pójdzie. Gdzieś wcześniej pisałeś (nie chce mi się dokładnie szukać i przegrzebywać przez cały wątek), ile czasu ci się wychładza dom z tych 25-26 st.C do 19,5. Z tego co pamiętam, to długo to dosyć trwało, więc sądzę, że dom masz porządnie zaizolowany. Tym bardziej chętnie dowiem się ile gazu (i tylko gazu) ci pójdzie na dobę. Wtedy będę mógł to porównać z moimi wynikami.

Jak miło posłuchać miłych i konkretnych ludzi.Obiecuje ,że po tygodniu wpiszę całkowite zużycie gazu bez podpierania się innymi źródłami pozyskiwania ciepła tylko CWU i CO.
Zwróć uwagę ,że aura mi też sprzyja bo na zewn.+2stC.

redpradnik
04-02-2011, 12:37
Tylko zanim zaczniesz robić test- wychłodź dom do temperatury która bedziesz utrzymywal a nei startuj z 25

niktspecjalny
04-02-2011, 12:39
Wiyam
Napisz lepiej odrazu, że ogólnie nie ogrzewasz domu gazem, pozatym tylko pozazdrościć przez 5 dni spadek temp o 5,5 stopnia, jak Ty to robisz?????????

Weź urlop ma w barku kupę gorzałki popijemy pogadamy a ty sam doświadczysz czy ci zimno czy nie.

niktspecjalny
04-02-2011, 12:43
W domu obecnie temp.20.0 stC.Dla nierozumiejącego tekstu pisanego podpowiem ,że DZIŚ to jest w piątek nie będę grzał w KZPŁW i moje lokum .....żeby to zrozumiał dobrze się wychłodzi.

adam2007
04-02-2011, 12:49
Jak miło posłuchać miłych i konkretnych ludzi.Obiecuje ,że po tygodniu wpiszę całkowite zużycie gazu bez podpierania się innymi źródłami pozyskiwania ciepła tylko CWU i CO.
Zwróć uwagę ,że aura mi też sprzyja bo na zewn.+2stC.

Nam też sprzyja. ;) Będę miał niższe zużycie tak jak Ty inni na tym forum ale nadal będzie to porównanie do Twojego tylko w "cieplejszych" warunkach.:)

niktspecjalny
04-02-2011, 13:03
Nam też sprzyja. ;) Będę miał niższe zużycie tak jak Ty inni na tym forum ale nadal będzie to porównanie do Twojego tylko w "cieplejszych" warunkach.:)

Temp.zew +2stC.Wewn.20,0stC.Dom się wychładza.Licznik zużycia t/j 4881,57.Można sprawdzić albo zadzwonić do ZG.Skoro jestem na tapeci ....życzą sobie państwo spisywanie dobowe czy . całość po całym tygodniu?

face
04-02-2011, 13:03
u nas to jakos paradoksalnych roznic nie ma w zuzyciu

pazdziernik i listopad przy sredniej temp zewn ok 10* srednie zuzycie CO+CWU+gotowanie to odpow: 3,8 i 4m3
grudzien i styczen przy sredniej temp zewn odpow ok -8* i -4* srednie zuzycie CO+CWU+gotowanie 7,4 i 6,8m3

face
04-02-2011, 13:04
niktspecjalny jak dlugo mieszkasz w domu??

niktspecjalny
04-02-2011, 13:08
Nadmienię ,że mam kuchenkę indukcyjna a gaz tylko do ZCWU i CO.

niktspecjalny
04-02-2011, 13:11
Wszystkim dziękuję za poświęcony czas w tym topiku.

face
04-02-2011, 13:25
.Licznik zużycia t/j 4881,57.Można sprawdzić albo zadzwonić do ZG.

ciekawe....w pazdzierniku 2008 zaczales wykopy pod budynek....

zalozmy ze pazdziernik 2009 sie wprowadziles...

w pazdzierniku 2010, bylo rok mieszkania a w lutym 2011 to jest 16 msc zamieszkiwania....

za 16 msc masz stan licznika 4881,57 m3...

jak to mamy rozumiec?? bo wg Twego deklarowanego 4 m3/d na taki stan licznika musial bys pracowac 5-6 lat

niktspecjalny
04-02-2011, 13:34
Podałem faktyczny licznik, który był zmieniany ,wymieniany kalibrowany itp.Tez o tym pisałem.Można to sprawdzić w ZG.Licznik ten nie jest odzwierciedleniem tego który był zakładany przy wpinaniu się do sieci.

Żeby Pan face zrozumiał........podałem licznik od rozpoczęcia zużycia.Teraz albo mam podawać liczniki z doby albo po zakończeniu -tygodniu.

Czy ten Pan może dać mi spokój przez ten okres?

face
04-02-2011, 13:53
u nas to jakos paradoksalnych roznic nie ma w zuzyciu

pazdziernik i listopad przy sredniej temp zewn ok 10* srednie zuzycie CO+CWU+gotowanie to odpow: 3,8 i 4m3
grudzien i styczen przy sredniej temp zewn odpow ok -8* i -4* srednie zuzycie CO+CWU+gotowanie 7,4 i 6,8m3

podsumowujac wychodzi ok 1m3/d na spadek/wzrost temp zewn o 5*C

Wojtek R
04-02-2011, 13:56
Niktespcjalny , już Cię poprosze - znajdz sobie inny temat gdize będziesz wqrw... ludzi
Ktos kogo interesuje zużycie tylko gazu czytając temat musi tracic czas na czytanie twoich FARMAZONÓW nic nie wnoszących do tematu DARUJ SOBIE BŁAGAM

daj spokój gość już tak ma wpada w jakiś wątek i wszystkich wqrw
a na marginesie Panie niktspecjalny kominek działa ponad 6 miesięcy i szyba krystalicznie czysta :)

kbab
04-02-2011, 14:35
witam, nie ma o co się kłócić, ale warto wiedzieć, że 1mp drewna dębowego to 2100kWh, co odpowiada zużyciu gazu w ilości ok 133m3 (wliczając sprawność kominka z pw 0,7, oraz pieca gazowego na 0,93), gdybym u siebie przestał palić w kominku (6mp dębiny) musiałbym spalić dodatkowo 800m3 GZ50,

pattaya
04-02-2011, 17:37
Strasznie nerwowo się na tym forum zrobiło przez ostatnie parę lat :)

jarekpierwszy
05-02-2011, 11:00
Strasznie nerwowo się na tym forum zrobiło przez ostatnie parę lat :)

Może dlatego, że ceny gazu coraz wyższe....
Mu tu sobie możemy podawać zużycia w m3 , a PGNiG systematycznie dokręca śrubę i te metry coraz bardziej kosztowne.

... i jeszcze ten VAT !!!

face
05-02-2011, 11:45
Może dlatego, że ceny gazu coraz wyższe....
Mu tu sobie możemy podawać zużycia w m3 , a PGNiG systematycznie dokręca śrubę i te metry coraz bardziej kosztowne.

... i jeszcze ten VAT !!!

z tym vatem i przykrecaniem sruby to ceny spadly w tym roku:)

raczej problem jest nie w cenie gazu tylko jego jakosci i oplatach dodatkowych

kbab
05-02-2011, 13:27
z tym vatem i przykrecaniem sruby to ceny spadly w tym roku:)

raczej problem jest nie w cenie gazu tylko jego jakosci i oplatach dodatkowych

czy ceny spadły to pokażą kolejne rachunki, nieporozumieniem jest niedoliczanie opłat stałych do średniego kosztu 1m3 gazu, jakość - gwarantowana wartość opałowa rzeczywiście może budzić podejrzenia - ale na stronach dostawców jest możliwość zgłaszania wątpliwości - wówczas dostawca jest zobowiązany udowodnić, że jakość dostarczanego gazu jest zgodna z normą określoną w umowie.

face
05-02-2011, 13:52
ja znowuz nie jestem zwolennikiem doliczania oplat stalych - je placimy i tak niezaleznie od zuzycia - uwazam je po prostu za zbyt wysokie
za to przesyl zmienny jak najbardziej w cenie gazu

czy ktos liczy ile czasu poswiecil na zwiezienie wegla i dokladanie do pieca weglowego??to tez koszt jest, czy liczy jakie wydatki poniosl na m2 powierzchni na przechowanie wegla czy drewna?? czy dolicza koszt przywiezienia, pociecia i porabania drewna zarowno kominkowego jak i na rozpalke do pieca weglowego, czas i koszty poswiecone na utylizacje popiolu itp

nie chodzi mnie o klotnie bron Boze tylko uzasadniam swoj pkt widzenia

misiaczekm
05-02-2011, 18:41
Jestem mile zaskoczony ostatnimi wynikami. Nadmienić powinienem, ze mieszkam w bliźniaku... i wreszcie wprowadził mi się sąsiad :)


DATA LICZNIK DOBA Temp. Uwagi

2011-02-01 1314,91 8,91 -4/-4/-2 silny wiatr
2011-02-02 1323,01 8,10 -2/-2/+2 silny wiatr
2011-02-03 1329,14 6,13 +1/+1/+1 silny wiatr
2011-02-04 1335,9 6,76 +1/+1/+1 silny wiatr
2011-02-05 1341,84 5,94 +2/+2/+7 silny wiatr

misiaczekm
05-02-2011, 19:02
wg. faktur
styczeń 340m3 ok. 650,12zł

ANDIX
05-02-2011, 21:27
Największym przekrętem gaziarzy są bardzo wysokie stałe opłaty W-3 w porównaniu z W-2. Kiedyś W-2 była droższa, ale wiadomo, jak odbiorców W-3 przybywa, to trzeba tak kombinować, aby na nich zarobić jak najwięcej. W okresie przejściowym do 1.01.2010 można było sobie wybrać taryfę korzystniejsza, ale o tym nie informowali. Teraz biorą 50 zł/mis tylko za to, ze częściej odpisują licznik niż przy taryfie W-2. Biedaki musza się tyle nachodzić na te marne 600 zł/rok. W 2009r. byłem na spotkaniu z dyr. PGNiG i tłumaczył, że na dziś, taryfy nie opłaca się zmieniać, bo będą taryfy nowe o wiele bardziej korzystne dla odbiorców indywidualnych zużywających do 1700m3/rok (do ogrzewania domów jednorodzinnych, bo o to chodziło) Obiecanki cacanki...

niktspecjalny
05-02-2011, 22:19
daj spokój gość już tak ma wpada w jakiś wątek i wszystkich wqrw
a na marginesie Panie niktspecjalny kominek działa ponad 6 miesięcy i szyba krystalicznie czysta :)

Nie gniewaj się ale w tym wątku to mam ......................itd.Ile gazu poszło ci np.w tym ..tygodniu??????

toomyem
05-02-2011, 23:38
Jestem mile zaskoczony ostatnimi wynikami. (...)

Heh, ja (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48844-Ile-gazu-posz%C5%82o-Wam-juz-w-tym-sezonie&p=4501036&viewfull=1#post4501036) natomiast z niedowierzaniem odpisywałem ostatnio stan licznika :(. Średnia za styczeń: 8,635 m³.



2011-02-01 1381,654 -11°C 11,604 m³
2011-02-02 1391,805 -10°C 10,151 m³
2011-02-03 1401,654 -5°C 9,849 m³
2011-02-04 1417,050 4°C 15,396 m³
2011-02-05 1429,512 4°C 12,462 m³

kbab
05-02-2011, 23:39
ja znowuz nie jestem zwolennikiem doliczania oplat stalych - je placimy i tak niezaleznie od zuzycia - uwazam je po prostu za zbyt wysokie
za to przesyl zmienny jak najbardziej w cenie gazua

dla siebie możesz liczyć jak chcesz, ale kosztem jest każda wydana złotówka, już pomijam fakt że gdyby nie ogrzewanie gazem to rozliczany byś był wg najtańszej taryfy W-1, gdzie opłaty stałe są nieporównywalnie niższe, chociaż jednostkowa cena już nie bardzo, zatem jak najbardziej zależnie od zużycia. Pewnie prowadzisz działalność i wiesz jak rozmawiać o kosztach ze skarbówką (to żart)

kbab
05-02-2011, 23:53
chyba mam pomysł jak z W-2 przejść nawet na w-1, dla innych może być z w-3. Mianowicie przy obecnych cenach gazu bardzo konkurencyjna jest eksploatacja pc, nie mam na myśli drogiej pc o dużej mocy, ale nawet o wykorzystaniu w dogodnych warunkach (wysoki cop) taniego klimatyzatora, przy taryfie nocnej przy cop 3,5, koszt jest o połowę tańszy od gazowego - jest o czym pomyśleć. Również nie ma problemu podłączyć tanią pc z Hewaleksu (3,8kW) do systemu wodnego ogrzewania. (Nie jestem akwizytorem handlowym)

face
06-02-2011, 02:23
dla siebie możesz liczyć jak chcesz, ale kosztem jest każda wydana złotówka, już pomijam fakt że gdyby nie ogrzewanie gazem to rozliczany byś był wg najtańszej taryfy W-1, gdzie opłaty stałe są nieporównywalnie niższe, chociaż jednostkowa cena już nie bardzo, zatem jak najbardziej zależnie od zużycia. Pewnie prowadzisz działalność i wiesz jak rozmawiać o kosztach ze skarbówką (to żart)

ze skarbowka mam tyle wspolnego i odliczeniami co mi zona kolegi poradzi-fakt:p

wiec niech kazdy uwzgledni co napisalem w poprzednim poscie a i tak gaz wyjdzie najtaniej:)

kbab
06-02-2011, 11:08
ok aby nie ciągnąć w nieskończoność, gdyby dostawca zaproponował m3 gazu po 80gr/m3 brutto, ale podniósł opłaty stałe o 100% - nadal byś podtrzymywał swoje zdanie, przecież prawie 750zł rocznie przy W-3 to spora kwota, które nie dodana ko kosztów mocno je wypacza. Co do gazowego systemu ogrzewania, mam inne zdanie - to nie jest najtańszy system, proszę sprawdź w moim kalkulatorze, nawet jak wstawisz po swojemu liczoną cenę, zapraszam na str
https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=0

face
06-02-2011, 12:45
to nie tak ze sie z Toba w pelni nie zgadzam:)

obsluga przylacza jest za droga - to fakt, jednak jej placenia uniknac sie nie da

przegladalem Twoj kalkulator i uwazam ze jest ok:)

co do pc mam mieszane uczucia - jeszcze pare lat niech je dopracuja aby technologia byla tansza, mniej zawodna i miala szerszy zakres pracy bez wspomagania

toomyem
06-02-2011, 12:59
https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=0 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fspreadsheets.goog le.com%2Fccc%3Fkey%3DtQAmsjRNiB2P61uI816EQwg%26aut hkey%3DCPfu-_8B%23gid%3D0)

kbab, co powinienem wpisać w Twoim arkuszu jako zapotrzebowanie na energię? Ze świadectwa wychodzi mi ze mam zapotrzebowane na EK (energię końcową) 203 kWh/m²/rok. Czy zatem, skoro mam powierzchnię 148m², to zapotrzebowanie wynosi 203x148=30,044 kWh?

kbab
06-02-2011, 13:32
dokładnie tą ilość bez przecinka, możesz dopasować sprawność pieca i dostępną cenę nośnika, resztę arkusz wyliczy, ale z tego co widzę ilość jest przeszacowana, 203kWh/m2 to dużo, pewnie dom słabo ocieplony albo doliczona jest cwu na więcej osób. W moim domu zużycie wg faktur za ostatnie lata jest tu
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=4536647&viewfull=1#post4536647

jarekpierwszy
07-02-2011, 09:39
z tym vatem i przykrecaniem sruby to ceny spadly w tym roku:)

raczej problem jest nie w cenie gazu tylko jego jakosci i oplatach dodatkowych

A płacisz więcej czy mniej rok do roku za taką samą ilość zużytego gazu ???
To jest taniej czy drożej wg Ciebie ?

Styczeń 2010: Styczeń 2011:
gaz ziemny - było 0,921 , jest 0,9982
zmienna opłata - było 0,4173 , jest 0,4112
stała opłata - było 40,25 , jest 42,65
opłata abon. - było 8,2 , jest 8,2
VAT było 22% , jest VAT 23%

Za 100 m3 gazu zapłacisz mniej czy więcej ???

niktspecjalny
07-02-2011, 13:34
Myślę ,że to bardzo trudne pytanie.Wyraźnie osoba zaznaczyła ,że ile gazu poszło wam w tym sezonie a nie ile ,o ile i co nam się w opłatach zwiększyło. Ale skoro już takie błędy w rozumieniu tematu mają miejsce to ja bez kozery powiem ,że gazu zużywa taka osoba tyle samo.Chyba ,że zwrócimy uwagę na różnicę,w którym to np. rok 2010 był cieplejszy(lub na odwrót) od 2011.

ANDIX
07-02-2011, 16:13
Ja tam grzeję tylko gazem i ma wszystko w nosie.
Od września 2005 do 1 lutego liczniki mi wskazują"
gaz GZ-50 7700 m3, en. elektr 10250, woda 950 m3. Licznik godzin pracy na kotle CO=3060 godzin i CW=1320godzin. Kuchnia gazowa też coś pali, Dom 136 m2 i dwa małżeństwa -4 osoby dorosłe. Za gaz i en.elektr za 2010 zapłaciliśmy odpowiednio 3200 i 1300 zł. Da się żyć. ale wkurza mnie to,że nie mogę wybrać sobie taryfy korzystnej dla siebie.

face
07-02-2011, 16:31
A płacisz więcej czy mniej rok do roku za taką samą ilość zużytego gazu ???
To jest taniej czy drożej wg Ciebie ?

Styczeń 2010: Styczeń 2011:
gaz ziemny - było 0,921 , jest 0,9982
zmienna opłata - było 0,4173 , jest 0,4112
stała opłata - było 40,25 , jest 42,65
opłata abon. - było 8,2 , jest 8,2
VAT było 22% , jest VAT 23%

Za 100 m3 gazu zapłacisz mniej czy więcej ???

z racji ze na cene paliwa wplyw mam taki jak na zeszloroczny snieg mam gdzies czy zaplace mniej czy wiecej za paliwo a dopoki nas stac na grzanie gazem to mam to gdzies po raz drugi i nie zamierzam polemizowac na temat cen gazu

skoro jako taki wplyw mam na zuzycie to ewentualnie je staram sie obnizyc poprzez wyregulowanie instalacji i kotla a jesli poprzez to wejde do W2 to sukces bedzie podwojny

i jak zaznaczyl ns lepiej zbyt gleboko w dywagacje cenowe sie nie zaglebiac - bo to nie temat tego postu

mr6319
07-02-2011, 17:44
Dom 170 m2, 650 kubatury - niezamieszkany (wciąż trwają prace), W całości podpiwniczony bez drzwi wewnętrznych, wykończona zabudowa karton - gips, ocieplenie elewacji 15cm, dach 25cm wata.
Właśnie zakończyłem drugi miesiąc grzania tylko gazem.
Pierwszy miesiąc: 430,700
Drugi miesiąc: 364,300

ANDIX pisze:
Ja tam grzeję tylko gazem i mam wszystko w nosie.
Popieram w 100%.

ANDIX
07-02-2011, 17:47
Też tak myślę jak "face",że póki stać mnie na grzanie gazem to co tu kombinować. Trzeba zadbać o kocioł aby był sprawny i o instalację, a by była wyregulowana jak należy.

raul9
07-02-2011, 17:53
Dom 170 m2, 650 kubatury - niezamieszkany (wciąż trwają prace), W całości podpiwniczony bez drzwi wewnętrznych, wykończona zabudowa karton - gips, ocieplenie elewacji 15cm, dach 25cm wata.
Właśnie zakończyłem drugi miesiąc grzania tylko gazem.
Pierwszy miesiąc: 430,700
Drugi miesiąc: 364,300

Popieram w 100%.

A jaką temp.utrzymujesz w domku.Zastanawiam się nad gazem mam już pewne doświadczenie w tym temacie bo już grzałem gazem ale w bloku 50 m2.
Ogrzewanie centralne i cwu oraz kuchenka na gaz koszty ok 250 zl na miesiąc oczywiście w sezonie grzewczym.Temp w mieszkaniu 21-22

mr6319
07-02-2011, 19:02
A jaką temp.utrzymujesz w domku.Zastanawiam się nad gazem mam już pewne doświadczenie w tym temacie bo już grzałem gazem ale w bloku 50 m2.
Ogrzewanie centralne i cwu oraz kuchenka na gaz koszty ok 250 zl na miesiąc oczywiście w sezonie grzewczym.Temp w mieszkaniu 21-22
Temperatura wewnątrz 22 stopnie. Dodam tylko że w mojej piwnicy zrobiło się cieplej bo nie ma do nich drzwi. Jak już będą to i więcej ciepła zostanie w domu a co za tym idzie pójdzie mniej gazu.

ANDIX
07-02-2011, 19:12
--------->raul9. Są tylko tanie źródła energii. Im tańsze źródło, tym większe koszty przemiany tej energii dla naszych potrzeb. Drewnem czy węglem znacznie taniej od gazu ale wylicz wszystkie czynności i odpowiedz sobie, czy chcesz się tym bawić.

wio
07-02-2011, 23:37
W tym sezonie od września wyleciało już 1460m3. Dom 200m2 i 6 osób. Spodziewam się więcej niż w sezonie poprzednim czyli ok . 2700m3. Znajomy przy 100m2 i 5 osób na ogrzewanie i c.w . w styczniu miał 50m3 tego samego gazu. Temperatura 22*C. Bylem w szoku i policzyłem.Wszystko się zgadza. Mały dom wielorodzinny ,mieszkanie na 1szym piętrze, wewnętrzne,nowe ,45m2 0cieplonej /12cm/ ściany i 20m2 dobrych drewnianych okien .Zawsze mieszkałem we własnym domu ale gdyby nie to .......

jarekpierwszy
08-02-2011, 10:01
z racji ze na cene paliwa wplyw mam taki jak na zeszloroczny snieg mam gdzies czy zaplace mniej czy wiecej za paliwo a dopoki nas stac na grzanie gazem to mam to gdzies po raz drugi i nie zamierzam polemizowac na temat cen gazu

skoro jako taki wplyw mam na zuzycie to ewentualnie je staram sie obnizyc poprzez wyregulowanie instalacji i kotla a jesli poprzez to wejde do W2 to sukces bedzie podwojny

i jak zaznaczyl ns lepiej zbyt gleboko w dywagacje cenowe sie nie zaglebiac - bo to nie temat tego postu

A to ciekawe rozumowanie.
Bo od pewnego czasu wzrost cen gazu jest wprost proporcjonalny do coraz mniejszego zużycia tegoż gazu
Idąc Twoim tokiem myślenia, osiągniesz bardzo niskie zużycie, ale co z tego skoro dostawca (czytaj monopolista), widząc to dowali Ci cenę z księżyca.
Wówczas możesz sobie regulować instalację do woli.
Uważam, że tych dwóch rzeczy (zużycie i cena) nie da się oddzielić.

face
08-02-2011, 13:28
A to ciekawe rozumowanie.
Bo od pewnego czasu wzrost cen gazu jest wprost proporcjonalny do coraz mniejszego zużycia tegoż gazu



wzrost cen paliwa gazowego jest wprost proporcjonalny do wzrostu wszelkich nosnikow energii (wegiel, prad)

zmniejszanie ogolnej konsumpcji przez gospodarstwa domowe wiaze sie z coraz lepszymi-oszczedniejszymi kotlami gazowymi oraz lepsza izolacyjnoscia cieplna budynku

to samo zreszta tyczy sie pradu i wegla

ps - tematem jest zuzycie, wiec jak najbardziej nalezy rozdzielac cene od zuzycia

RadziejS
09-02-2011, 10:08
Wczoraj dostałem rachunek za okres 23-11-2010 do 25-01-2011 - czyli 63 dni.

Zużycie 599 m3, rachunek 1100 zł (z czego 140 zł to opłaty abonamentowe!!), taryfa W3, dom ok. 200m2, kubatury nie pamiętam, całość podłogówka, ok 20 st w domu. Drugi sezon grzania, pierwszy z zamieszkaniem. Za te dni wychodzi ok. 9,5m3 dziennie. Wydaje mi się, że powinienem być zadowolony.

jarekpierwszy
09-02-2011, 11:14
wzrost cen paliwa gazowego jest wprost proporcjonalny do wzrostu wszelkich nosnikow energii (wegiel, prad)

zmniejszanie ogolnej konsumpcji przez gospodarstwa domowe wiaze sie z coraz lepszymi-oszczedniejszymi kotlami gazowymi oraz lepsza izolacyjnoscia cieplna budynku

to samo zreszta tyczy sie pradu i wegla

ps - tematem jest zuzycie, wiec jak najbardziej nalezy rozdzielac cene od zuzycia

Mimo wszystko pozostanę przy swoim zdaniu. Bo tak naprawdę problem polega no monopolu na rynku dostawców gazu. Ale to faktycznie temat daleko odbiegający od tematu tego forum.

face
09-02-2011, 11:45
Mimo wszystko pozostanę przy swoim zdaniu. Bo tak naprawdę problem polega no monopolu na rynku dostawców gazu. Ale to faktycznie temat daleko odbiegający od tematu tego forum.

rozumiem:)
po prostu patrzymy inaczej na sytuacje na rynku gazu
problem dostaw to juz o polityke niestety sie rozbija.....

pozdrawiam:)

majki
09-02-2011, 12:49
Wczoraj dostałem rachunek za okres 23-11-2010 do 25-01-2011 - czyli 63 dni.

Zużycie 599 m3, rachunek 1100 zł (z czego 140 zł to opłaty abonamentowe!!), taryfa W3, dom ok. 200m2, kubatury nie pamiętam, całość podłogówka, ok 20 st w domu. Drugi sezon grzania, pierwszy z zamieszkaniem. Za te dni wychodzi ok. 9,5m3 dziennie. Wydaje mi się, że powinienem być zadowolony.

Grzejsz tylko gazem, czy dochodzi do tego jakieś źródło "wspomagające" ?

pozdrawiam, majki

RadziejS
09-02-2011, 13:08
Grzejsz tylko gazem, czy dochodzi do tego jakieś źródło "wspomagające" ?

pozdrawiam, majki

Czasem upieczemy coś z żoną w piekarniku i od średnio g. 20 do 23 dogrzewamy się takim grzejnikiem panelowym Panasonic 37' :-). Tylko gaz. To zużycie razem z CWU, tylko raczej mało jej zużywamy. Jeszcze zejdę ze zużyciem jak założę uszczelki i drugie zamki w drzwiach wejściowych, poza tym zamieszkany tylko jeden poziom (ale grzana całość do tej samej temp.).

majki
09-02-2011, 13:55
Czyli w sumie nic więcej ... grzejnik 37 cali, to nie grzejnik ;) Koło 50' zaczyna się grzanie ;)

pozdrawiam, majki

RadziejS
09-02-2011, 14:09
Chciałbym pokombinować, żeby załapać się na W2, widzę to na dwa sposoby - wstawienie kociołka na drewno itp, ewentualnie solar "temi ręcami" z grzejnika panelowego, żeby latem grzać cwu. Ale to jeszcze daleko do tego. Ale taki mały kocioł by się przydał - drewnem, gazetami, kartonami po pizzy i innymi czystymi śmieciami można przyzwoicie zasobnik nagrzać. Pewnie z 1-1,5m3 dziennie oszczędzić, no i pozbyć się - drogich, jakby nie było - śmieci.

majki
09-02-2011, 14:23
Ale taki mały kocioł by się przydał - drewnem, gazetami, kartonami po pizzy i innymi czystymi śmieciami można przyzwoicie zasobnik nagrzać. Pewnie z 1-1,5m3 dziennie oszczędzić, no i pozbyć się - drogich, jakby nie było - śmieci.

Dlatego ja tam za bardzo się w tym wątku nie wypowiadam, bo potem fochy są, ze sie odzywają ludzie , którzy nie grzeją tylko gazem ;)
Ja wspomagam się właśnie kotłem CO, palę drzewem ... Dlatego u mnie na razie od 1 grudnia wychodzi średnio 6m3 gazu dziennie. Ale jak wspominam dogrzewam innymi źrodłami ;)

pozdrawiam, majki

face
09-02-2011, 15:05
wlasnie ciekaw jestem zuzycia na CWU i gotowanie
nam to wychodzi na dobe jakies 0,75-1m3
ponadto zauwazylem ze kociol na podgrzanie 120l wody z temp 38 do temp 45 zuzywa jakies 0,2-0,25m3 a podgrzanie trwa ok 3-5 min

ja sprobuje przejsc na W2 bez wspomagaczy, bez obnizania temp, chociaz w planie mamy kominek i dystrybucje powietrza - to na okresy wrzesien pazdziernik i kwiecien maj

uzytkujemy kondensata z zasobnikiem od pazdziernika 2010 i w porownaniu z poprzednim kotlem atmosferykiem 2 funkcyjnym, przy zachowaniu tego samego komfortu cieplnego i drobna regulacja instalacji obserwacje sa b.optymistyczne dla CO
dla CWU+gotowanie obserwacje wskazuja polowe mniejsze zuzycie:)

face
09-02-2011, 15:10
Dlatego ja tam za bardzo się w tym wątku nie wypowiadam, bo potem fochy są, ze sie odzywają ludzie , którzy nie grzeją tylko gazem ;)

pozdrawiam, majki

a wlasnie uwazam ze wypowiadac sie powinienes i podawac zuzycie gazu + innego nosnika - beda to cenne informacje dla tych ktorzy maja rowniez inne zrodlo i go nie uzywaja lub je planuja:)

majki
09-02-2011, 15:29
To spłodze monolog wieczorem ;)

pozdrawiam, majki

misiaczekm
09-02-2011, 17:38
wlasnie ciekaw jestem zuzycia na CWU i gotowanie
nam to wychodzi na dobe jakies 0,75-1m3


lipiec 1,34
sierpień 1,19




... chociaz w planie mamy kominek i dystrybucje powietrza - to na okresy wrzesien pazdziernik i kwiecien maj

także się zastanawiam nad dystrybucją powietrza...

dlatego też:


a wlasnie uwazam ze wypowiadac sie powinienes i podawac zuzycie gazu + innego nosnika - beda to cenne informacje dla tych ktorzy maja rowniez inne zrodlo i go nie uzywaja lub je planuja:)

również jestem ZA!

Jestem ciekaw czy mimo wszystko na jedno nie wyjdzie... chodzi oczywiście o koszta.

wieslaw67
09-02-2011, 19:04
Nie ma co przesadzać. Opłaty za ogrzewanie gazowe nie są jeszcze tragiczne.

face
09-02-2011, 19:20
Jestem ciekaw czy mimo wszystko na jedno nie wyjdzie... chodzi oczywiście o koszta.

wlasnie ja rowniez, czytalem tutaj na forum wypowiedz forumowicza - nie pamietam nicku - ze aby oszczedzic ok 800 zl na gazie spalil w kominku ok 4mp drewna....

kbab
09-02-2011, 20:39
800zł oszczędności na gazie za 4mp drewna to żadna oszczędność - nazwałbym rozrzutnością - chyba że to kominek z otwartym paleniskiem. Rachunek jest prosty. Za 800 zł mam w gazie po 0,225zł/kWh (cena wg moich rachunków przy sprawności kotła 0,93) 3555 kWh, co odpowiada 1,69 mp dębiny jeśli spala 4 mp to znaczy że sprawność kominka wynosi 0,42 (otwarte palenisko), bez analizy ceny drewna - ta przy tych relacjach zniechęca do palenia w kominku, tych co płacą ponad 180 zł/mp.

majki
09-02-2011, 21:50
Miałem coś opisać ;)
Co prawda gdzieś to już chyba opisywałem, ale dla potomności … ;)

Warunki brzegowe. Parterówka, 170 m2 powierzchni ogrzewanej. Ogrzewana kubatura to około 800m3.
Ściana 38PTH + 15 cm styro, podłoga 15 cm styro, sufit płaski 40 cm wełny, skosy 25 cm wełny. Jak widać na zdjęciach w dzienniku, katedralny salon z jadalnią i wysoka kuchnia, tu pod dach jest blisko 6m w najwyższym punkcie. Głównie grzejniki, podłogówki, ajkieś 40 m2.
Rekuperator.
Piec gazowy Junkers Smart 22kW.
Kocioł stałopalny, Kostrzewa Warmet 200 Ceramik – 25 kW.
Kominek, bez PW i DGP – moc 15 kW
Jeszcze nie robiłem badania kamerą termo, ale mam do poprawy końcówki ścian działowych ( od góry słabe ocieplenie ) i docieplenie murłat. Tam na pewno mam jakieś straty.
2 sezon grzania, 1 sezon mieszkania – od lipca 2010.
Temperatura w domu zadana 21,5 od 14 do 22 godziny ( w łikendy od 8 do 22 ), w pozostałym czasie 20,5.
Cyrkulacja chodzi wieczorem od 19 do 22 godziny ( w łikendy także od 8 do 10 ), grzanie zasobnika do 50 stopni, w pozostałym okresie nie – tyle ciepłej wody ile zostanie, to jest, więcej piec nie podgrzewa.

Własny las…
To bardzo ważna informacja. Tylko dlatego zdecydowaliśmy się na dodatkowy kocioł. Opał mamy darmo.
Oczywiście – drzewo to muszę wyciąć z lasu, pociąć na kawałki, zwieść, czasem połupać. Robię to sam. Gdyby policzyć koszty paliwa do piły, benzyna do samochodu, łańcuchy do piły, olej i czas ( nieprzeliczalny ) to szacuję na jakieś 500 zł na rok.

Policzmy.
Grzeję od 1 września 2010.
Do dziś poszła mi drewutnia drzewa, dowoziłem jeszcze dodatkowo 3 razy przyczepką drzewo z lasu. Szacuje ilościowo na 15mp drzewa sosna.
Ponieważ drzewa było sporo jeszcze po budowie, więc aż tak bardzo się nie nazwoziłem z lasu.
Ale policzmy tak jak będę miał ten sezon następny 2011/2012 – muszę nagromadzić znów drzewa – czyli liczmy ten koszt 500 zł.

Do tego spaliłem jakieś 2mp drzewa liściastego w kominku ( pozostałości jeszcze z starych zapasów po wycince drzew na działce ). Zostało na tyle, że do końca sezonu, jakiś kwiecień wystarczy.
Do kominka na sezon wychodzi mi jakieś 5mp.
Tu znów przywiozę sobie od siebie na nowy sezon, wliczam to w to 500 zł co poprzednio.
Czyli tu koszt przyjmuję 0 zł.

Gaz.
Piec ruszył do ciągłego grzania 26.11.2010. Było wtedy na liczniku 505 m3.
Dziś jest 989 m3. Czyli zużyłem przez 75 dni 484 m3, co daje uwzględniając dogrzewanie kotłem CO 6,45 m3 gazu dziennie.
Czyli jest to jakiś 1000 zł z opłatami przesyłowymi ( jeśli źle policzyłem to proszę mnie poprawić ). Do tego to 500 zł za „drewno”. Doliczmy do końca sezonu kolejne 500 zł za gaz ( nie sądzę, żebym przekroczył ). Czyli 2000 zł za OGRZEWANIE rocznie domu + gotowanie + CWU.
Mnie pasuje ;)

Ale …
To jest układ u mnie. Nie ma on przełożenia na inne domy, bo jak każdy z nas, grzejemy tak jak chcemy, do takich temperatur jakie lubimy, jakim sposobem wolimy … Cała masa rzeczy nieporównywalnych i nieprzekładalnych na inne domy.
To jest tylko jakiś przykład, jednego z wielu rozwiązań jakie można wybrać.
Dlatego, to że ja zużywam 6,5 m3 gazu dziennie nie ma żadnego odniesienia, bo każdy z nas ma inny dom i inaczej ogrzewa, więc to tylko jest obraz TEGO KONKRETNEGO przypadku ;)

Mam nadzieję, że nie zamęczyłem ;)

Pozdrawiam, majki

PS. Uwielbiam prace w lesie i z drzewem J

face
09-02-2011, 22:23
800zł oszczędności na gazie za 4mp drewna to żadna oszczędność - nazwałbym rozrzutnością - chyba że to kominek z otwartym paleniskiem. Rachunek jest prosty. Za 800 zł mam w gazie po 0,225zł/kWh (cena wg moich rachunków przy sprawności kotła 0,93) 3555 kWh, co odpowiada 1,69 mp dębiny jeśli spala 4 mp to znaczy że sprawność kominka wynosi 0,42 (otwarte palenisko), bez analizy ceny drewna - ta przy tych relacjach zniechęca do palenia w kominku, tych co płacą ponad 180 zł/mp.

nie wiem czy to tak bylo dokladnie jak napisalem - nie pamietam gdzie i czyj ten post i nie chce wprowadzac w blad

kbab
09-02-2011, 22:32
nie wiem czy to tak bylo dokladnie jak napisalem - nie pamietam gdzie i czyj ten post i nie chce wprowadzac w blad

nie napisałem, że to niemożliwe ale jak widzisz każdy nośnik energii można dokładnie wyliczyć, chociaż dla innego drewna oraz jego wilgotności wynik może być inny, z drugiej strony każdy może bardziej oszczędzać gaz a jak pali drewnem to może dogrzewać dom bardziej komfortowo tj do wyższej temperatury - zgodnie z zasadą wyższy komfort - więcej kWh (i niestety kasy)

face
09-02-2011, 22:50
dokladnie masz racje

my myslimy o kominku z przyczyn hmmm estetycznych w salonie i aby posiedziec czasem przy nim...
skoro juz bedzie to chcemy rozprowadzic kanaly i ogrzewac wczesna jesienia i pozna wiosna - zima tylko kociol gazowy a kominek raczej w wekendowe wieczory:)

kbab
10-02-2011, 08:09
jeśli rocznie spalisz ponad 3-4mp drewna to kominek będzie podstawowym źródłem ciepła, inne go uzupełniają, chyba że masz duży dom i więcej kWh dostarczasz innym nośnikiem energii.

dsnake
10-02-2011, 10:38
jeśli rocznie spalisz ponad 3-4mp drewna to kominek będzie podstawowym źródłem ciepła, inne go uzupełniają, chyba że masz duży dom i więcej kWh dostarczasz innym nośnikiem energii.

Dla większości domów tak nie będzie. Jeżeli przyjmiemy, że 1mp drewna odpowiada wartości grzewczej 130-150 m3 gazu (w zależności od rodzaju drewna, sprawności pieca, kominka itp) to 3-4 mp odpowiadają 400-600 m3 gazu. A to jednak niewiele dla większości budynków. No chyba że masz na myśli bardzo dobrze ocieplony, najlepiej niewielki domek.

jarekpierwszy
10-02-2011, 10:40
Nie ma co przesadzać. Opłaty za ogrzewanie gazowe nie są jeszcze tragiczne.

To proponuję, napisz do PGNiG albo jeszcze lepiej, do jakiegoś ministra. Oni chętnie wsłuchają się w Twój głos. Możesz być pewien, że reakcja będzie błyskawiczna.

kbab
10-02-2011, 11:51
Dla większości domów tak nie będzie. Jeżeli przyjmiemy, że 1mp drewna odpowiada wartości grzewczej 130-150 m3 gazu (w zależności od rodzaju drewna, sprawności pieca, kominka itp) to 3-4 mp odpowiadają 400-600 m3 gazu. A to jednak niewiele dla większości budynków. No chyba że masz na myśli bardzo dobrze ocieplony, najlepiej niewielki domek.

Od kilku lat do swojego domu (130m2) kupuję rocznie 21000 kWh w różnych nośnikach energii (gaz, prąd, drewno), w tym 12600 w dębinie (6m3), każdy może sobie policzyć który nośnik w jego domu jest dominujący, w moim przypadku to właśnie drewno -60%, potem gaz-29% i prąd -11% (prądem nie grzeję), cwu dogrzewam solarami, ale za ten nośnik "jeszcze" nie jestem obciążany opłatami.

kbab
10-02-2011, 11:59
Nie ma co przesadzać. Opłaty za ogrzewanie gazowe nie są jeszcze tragiczne.

taryfy dostawcy są nieuczciwe, oszukują większych odbiorców indywidualnych (W-3 vs W-2), w innych krajach za ten sam nośnik energii płacą mniej.

face
10-02-2011, 12:10
taryfy dostawcy są nieuczciwe, oszukują większych odbiorców indywidualnych (W-3 vs W-2), w innych krajach za ten sam nośnik energii płacą mniej.

u nas jest to nagminne z racji jednego hurtowego dostawcy - najzwyczajniej jak gazprom zagra tak Polska tanczy

dsnake
10-02-2011, 16:27
Od kilku lat do swojego domu (130m2) kupuję rocznie 21000 kWh w różnych nośnikach energii (gaz, prąd, drewno), w tym 12600 w dębinie (6m3), każdy może sobie policzyć który nośnik w jego domu jest dominujący, w moim przypadku to właśnie drewno -60%, potem gaz-29% i prąd -11% (prądem nie grzeję), cwu dogrzewam solarami, ale za ten nośnik "jeszcze" nie jestem obciążany opłatami.

6m3 to jest trochę więcej niż 3-4 mp (2-3 m3):D.

face
10-02-2011, 17:16
dla drewna w postaci okraglakow przyjmuje sie ze 1m3 = 1,2 - 1,3mp, czyli 1 x 1 x 1,2-1,3 m
lub inaczej 1mp = 0,77 - 0,83m3

kbab
10-02-2011, 17:27
przepraszam moja pomyłka, oczywiście powinno być 6 mp, dziękuję za zwrócenie uwagi

jarekpierwszy
11-02-2011, 12:52
....dokładnie od 5 stycznia do 3 lutego.
Poszło 165 m3 gazu, czyli średnio 5,69/dobę .
Średnia temp. zew. w styczniu :- dzienna : +1,65
- nocna : -2,06
Dla przypomnienia: dom piętrowy, pow. grzania 140 m2, parter podłogówka, piętro grzejniki, piec Vaillant kondensat 2-funkcyjny, 3 osoby, wentylacja grawitacyjna.

bdan
11-02-2011, 12:58
bez kominka?

adam2007
11-02-2011, 13:33
....dokładnie od 5 stycznia do 3 lutego.
Poszło 165 m3 gazu, czyli średnio 5,69/dobę .
Średnia temp. zew. w styczniu :- dzienna : +1,65
- nocna : -2,06
Dla przypomnienia: dom piętrowy, pow. grzania 140 m2, parter podłogówka, piętro grzejniki, piec Vaillant kondensat 2-funkcyjny, 3 osoby, wentylacja grawitacyjna.



To jakoś dziwnie mało jeżeli bez wspomagaczy.

U mnie dom trochę większy bo ok. 230m2 ale ogrzewam normalnie z 60 % powierzchni (reszta tam gdzie przebywam na grzejnikach ustawione na 1) i średnie zużycie mam ok.8m3. Podłogówka ok 65m2, piec vaillant kondensat dwufunkcyjny.

niktspecjalny
12-02-2011, 08:49
....dokładnie od 5 stycznia do 3 lutego.
Poszło 165 m3 gazu, czyli średnio 5,69/dobę .
Średnia temp. zew. w styczniu :- dzienna : +1,65
- nocna : -2,06
Dla przypomnienia: dom piętrowy, pow. grzania 140 m2, parter podłogówka, piętro grzejniki, piec Vaillant kondensat 2-funkcyjny, 3 osoby, wentylacja grawitacyjna.

Witam

Dziś t/j dn.12.02 Roku Pańskiego 2011 spisałem licznik. 4932,22
Dokładnie od 04.02.2011 do 12.02.2011 poszło mi 4932,22 - 4881,57=50,65 m3 czyli 6,33m3/dobę
Średnia temp na zewnątrz około +3stC/-4 stC

Dla przypomnienia dom z poddaszem użytkowym 180 m2 i kubatury przeliczeniowej 650 m3.Parter podłogówka, hall,wiatrołap,kuchnia, łazienka, góra łazienka.Grzejniki salon,kotłownia,garaż,przedsionek,łazienka.Gór a grzejniki w każdej sypialni.Piec Vaillant.Trzy osoby, wentylacja grawitacyjna.Średnia temp. wewnętrzna 21 stC.Grzanie wody tylko na rządnie. CO z nastawy na sterowniku system całotygodniowy.

Ale zaczynam od dzisiaj od rana grzać KZPŁW.Od 10.00 do 24.00 zużyje 2 kosze polan-jesion sezonowany(około 14 szt dł 40 cm.),Zużycie spadnie mi do 5m3/dobę na luzie.Czyli moim normalnym cyklem na 2,5 doby(od piątku godz 18.00do poniedziałku 7.00) zużyję średnio 25 szt. polan.Paczkę brykietu z węgla kamiennego z OBI za 11 zł.Nagrzeje chałupę do około 25 stC i do następnego piątku będę grzał tylko CWU.Jakby ,gdyby co to przy -30 stC na zew. włączę kominek albo PG.

jarekpierwszy
12-02-2011, 11:14
To jakoś dziwnie mało jeżeli bez wspomagaczy.

U mnie dom trochę większy bo ok. 230m2 ale ogrzewam normalnie z 60 % powierzchni (reszta tam gdzie przebywam na grzejnikach ustawione na 1) i średnie zużycie mam ok.8m3. Podłogówka ok 65m2, piec vaillant kondensat dwufunkcyjny.

Przepraszam, ale pominąłem fakt, że przepalałem po pracy (od 17 do 21) średnio 2 x w tygodniu kominkiem o mocy 10 kW (bez rozprowadzeń itp.)
Na pewno miało to wpływ na średnią.
Dodam tylko, że jest to drugi sezon grzania i widzę znaczną poprawę w stosunku do ubiegłego roku. Raz, że dom już jest suchy, a dwa to rozpracowanie sterowania CO
(krzywe grzewcze itp.)

niktspecjalny
12-02-2011, 13:24
To teraz napisz łaskawie ile w tym zużyciu gazu jest innego paliwa.Czyli od 05.01 do 04.02.2011
.....że przepalałem po pracy (od 17 do 21) średnio 2 x w tygodniu kominkiem o mocy 10 kW (bez rozprowadzeń itp.)
Spaliłeś np.1 m3 desek ze stodoły po rozbiórce plus np.5 paczek brykietu z drzew liściastych.

niktspecjalny
14-02-2011, 13:04
Gazowników ni chu chu.....to tak dla info. powiem ,że zajefajne u mnie słonko. -10stC na zew.PG milczy bo se chałupę nagrzałem a teraz solarki mi w tym eksperymencie pomagają.Do ZCWU też łap nie wkładam bo nagrzany do wiwatu.Czekam na "oziębienie"

jarekpierwszy
14-02-2011, 16:18
To teraz napisz łaskawie ile w tym zużyciu gazu jest innego paliwa.Czyli od 05.01 do 04.02.2011
Spaliłeś np.1 m3 desek ze stodoły po rozbiórce plus np.5 paczek brykietu z drzew liściastych.

A to już sobie łaskawie policz.
Na jedno palenie poszedł średnio 1 mały koszyk rocznego dębu w małych polanach , czyli jakieś 0,04 m3.

PS
Niestety, stodoły nigdy nie posiadałem i nie zamierzam.

niktspecjalny
15-02-2011, 04:38
Siakoś tako mało końkretny jesteś.Już myślałem,że masz zużycie na logicznym poziomie a tu żeś wyskoczył z dopalaczem i ja mam to jeszcze liczyć?ech.

jarekpierwszy
15-02-2011, 09:28
Siakoś tako mało końkretny jesteś.Już myślałem,że masz zużycie na logicznym poziomie a tu żeś wyskoczył z dopalaczem i ja mam to jeszcze liczyć?ech.

To nie licz.

lukep3
15-02-2011, 12:34
u mnie ok 145 po podlodze, 130 użytkowej; za styczeń ok 100 m3, stale dla taryfy W2, w weekend kominek z plaszczem; I sezon palenia dlatego tak duzo :)

lukep3
15-02-2011, 12:36
dla najzimniejszego okresu tej zimy - czyli grudzien - rachunek dokladnie 282 zł (w weekndy przepalam kominkiem z plaszczem)

lukep3
15-02-2011, 12:38
ocxzywiscie to jest w sumie za co, cwu, i gotowanie (2 osoby); podgrzanie 100 l wody to 0,3 m3 - do temp 50 stopni- czas ponizej 10 min (zasobnik warstwowy, vailant lodowka)

misiaczekm
15-02-2011, 18:40
Pół misiąca z głowy... szkoda tylko, że zima wróciła:(



DATA LICZNIK DOBA Temp. Uwagi

2011-02-01 1314,91 8,91 -4/-4/-2 silny wiatr
2011-02-02 1323,01 8,10 -2/-2/+2 silny wiatr
2011-02-03 1329,14 6,13 +1/+1/+1 silny wiatr
2011-02-04 1335,9 6,76 +1/+1/+1 silny wiatr
2011-02-05 1341,84 5,94 +2/+2/+7 silny wiatr
2011-02-06 1346,35 4,51 +7/+4/+4 wiatr
2011-02-07 1352,23 5,88 +2/+1/+5
2011-02-08 1359,41 7,18 +5/+5/+4 bardzo silny wiatr
2011-02-09 1367,43 8,02 +4/+2/+4 wiatr
2011-02-10 1376,36 8,93 0/-6/-1
2011-02-11 1384,2 7,84 -1/0/+2
2011-02-12 1391,73 7,53 0/-5/0 wiatr

pablitoo
15-02-2011, 18:51
(...) szkoda tylko, że zima wróciła:(



Szkoda ???? - nareszcie !! - już mi się nudziła ta jesień w połowie lutego :yes: - no i w końcu trzeba złapać trochę sezonu narciarskiego :D

Jak to mawiają - "nie samym gazem człowiek żyje"

:D

toomyem
15-02-2011, 19:29
U mnie ostatni tydzień upłynął pod znakiem palenia w kominku. Dlatego niskie zużycie gazu - tylko na CWU. Zbiornik 130l, temp. 45°C (dwa razu podniesiona na 60°C), cyrkulacja chodzi non-stop od szóstej rano do pierwszej w nocy.


2011-02-07 18:30 1438,300 6 1,866 Piec nie chodził, temp. 23,8->22
2011-02-08 19:00 1440,324 7 2,024 Piec na 20st
2011-02-09 17:30 1441,553 0 1,229 Piec na 18st
2011-02-10 18:30 1444,214 1 2,661 Piec na 18st, CWU na 60st
2011-02-11 18:00 1445,527 1 1,313
2011-02-13 18:00 1448,997 0 3,470 Dwa dni w sumie
2011-02-14 20:00 1450,547 -8 1,550
2011-02-15 18:40 1453,097 -5 2,550 CWU 60stBTW. Kominek daje radę. Bałem się, że będzie słaby (ma tylko 7kW), ale nie ma problemu jak na razie ;) Temp. w domu 20-21°C.

niktspecjalny
16-02-2011, 07:23
Pół misiąca z głowy... szkoda tylko, że zima wróciła:(



DATA LICZNIK DOBA Temp. Uwagi

2011-02-01 1314,91 8,91 -4/-4/-2 silny wiatr
2011-02-02 1323,01 8,10 -2/-2/+2 silny wiatr
2011-02-03 1329,14 6,13 +1/+1/+1 silny wiatr
2011-02-04 1335,9 6,76 +1/+1/+1 silny wiatr
2011-02-05 1341,84 5,94 +2/+2/+7 silny wiatr
2011-02-06 1346,35 4,51 +7/+4/+4 wiatr
2011-02-07 1352,23 5,88 +2/+1/+5
2011-02-08 1359,41 7,18 +5/+5/+4 bardzo silny wiatr
2011-02-09 1367,43 8,02 +4/+2/+4 wiatr
2011-02-10 1376,36 8,93 0/-6/-1
2011-02-11 1384,2 7,84 -1/0/+2
2011-02-12 1391,73 7,53 0/-5/0 wiatr
2011-02-13 1402,53 10,80 -2/-2/-2 wiatr
2011-02-14 1414,3 11,77 -6/-15/-8
2011-02-15 1429,5 15,20 -10/-22/-8


Zawsze z zainteresowaniem czytam twoje zużycie tabelkowe.Wkradło mi się tu jednak jedno niezrozumienie.Mianowicie przy mocno dodatnich jak na ten okres temp.,przy bardzo silnym wietrze masz duże zużycie gazu.Jak to zrozumieć na twoim przykładzie?

niktspecjalny
16-02-2011, 07:30
U mnie ostatni tydzień upłynął pod znakiem palenia w kominku. Dlatego niskie zużycie gazu - tylko na CWU. Zbiornik 130l, temp. 45°C (dwa razu podniesiona na 60°C), cyrkulacja chodzi non-stop od szóstej rano do pierwszej w nocy.


2011-02-07 18:30 1438,300 6 1,866 Piec nie chodził, temp. 23,8->22
2011-02-08 19:00 1440,324 7 2,024 Piec na 20st
2011-02-09 17:30 1441,553 0 1,229 Piec na 18st
2011-02-10 18:30 1444,214 1 2,661 Piec na 18st, CWU na 60st
2011-02-11 18:00 1445,527 1 1,313
2011-02-13 18:00 1448,997 0 3,470 Dwa dni w sumie
2011-02-14 20:00 1450,547 -8 1,550
2011-02-15 18:40 1453,097 -5 2,550 CWU 60stBTW. Kominek daje radę. Bałem się, że będzie słaby (ma tylko 7kW), ale nie ma problemu jak na razie ;) Temp. w domu 20-21°C.

Cyrkulacja chodzi non-stop,a od pierwszej w nocy to ja wyłączasz?Bo nie kumam.Jak non-stop to 24godz/dobę chyba.Nie napisałeś ile m3 drewna zużyłeś w stosunku do zużycia gazu.

adam2007
16-02-2011, 09:06
Zawsze z zainteresowaniem czytam twoje zużycie tabelkowe.Wkradło mi się tu jednak jedno niezrozumienie.Mianowicie przy mocno dodatnich jak na ten okres temp.,przy bardzo silnym wietrze masz duże zużycie gazu.Jak to zrozumieć na twoim przykładzie?

Ale to nie jest nic dziwnego. Mimo ,że temp. jest w okolicach 2C to wiatr poważnie wychładza dom (wentylacja, drobne szeliny itd.) i stąd większe zużycie gazu. U mnie jest podobnie dlatego nienawidzę wiatru. Zamierzam na wiosnę pouszczelniać wszelkie drobne dziurki na strychu, ocieplić poddasze by maksymalnie ograniczyć nawiewanie zimnego powietrza. Ale i tak nie ograniczy to zjawiska szybszego wyziębiania bo jest to normalane, że podczas wiatru szybciej się wychładzają pomieszczenia.

Dlatego dla mnie może być mrozek byleby wiatru nie było.:)

toomyem
16-02-2011, 09:52
Cyrkulacja chodzi non-stop,a od pierwszej w nocy to ja wyłączasz?Bo nie kumam.Jak non-stop to 24godz/dobę chyba.Nie napisałeś ile m3 drewna zużyłeś w stosunku do zużycia gazu.

Oj, non-stop w okresie kiedy jest włączona. Chodzi mi o to, że nie ma przerw. Niektórzy maja ustawione tak, że np, działa co 15 min przez 5 min, czy podobnie. U mnie sterownik włącza ją o 6 rano i wyłącza o 1 w nocy.

Tak jak pisałem, gaz poszedł tylko na grzanie CWU. Mam go ustawionego na 18°C ale dzięki paleniu w kominku, nigdy aż tak nie spada temperatura w domu, więc CO nie grzeje w ogóle. Nie wiem ile dokładnie drzewna poszło. Musze sobie jakąś wagę skombinować i ważyć to, co wrzucam do kominka :) Mniej więcej idzie naręcze szczap na dzień, to jest jakieś kilkanaście sztuk. Z reguły w kominku rozpalam po południu, około 15-16 (chociaż jak było zimno ostatnio to trochę wcześniej) i palę do północy. Jedno dorzucenie, to jest ze dwie szczapy, lub trzy gdy są mniejsze, starcza na trochę więcej niż godzinę palenia. Kominek i blok akumulacyjny nagrzewają się przez ten czas na tyle, że utrzymują ciepło w domu przez całą noc i pół następnego dnia.

toomyem
16-02-2011, 09:56
Ale to nie jest nic dziwnego. Mimo ,że temp. jest w okolicach 2C to wiatr poważnie wychładza dom (...)

Dokładnie. U mnie dom stoi w bardzo przewiewnym miejscu (żeby nie powiedzieć na wygwizdowie) :D
Jak bardzo wieje to potrafi spalić się nawet 15m³ gazu, podczas gdy średnią mam 8-9m³.

misiaczekm
16-02-2011, 16:06
Zawsze z zainteresowaniem czytam twoje zużycie tabelkowe.Wkradło mi się tu jednak jedno niezrozumienie.Mianowicie przy mocno dodatnich jak na ten okres temp.,przy bardzo silnym wietrze masz duże zużycie gazu.Jak to zrozumieć na twoim przykładzie?

Strych, dach (tylko folia i dachówka) nie jest ocieplony. Budynek pracuje, zauważyłem przeciągi, w niektórych oknach… lub pod nimi (możliwe, że są źle osadzone bo także pracują :(). Ściany tylko 24 suporeks + 12 stropian... budował deweloper.... nie ja :(



DATA LICZNIK DOBA Temp. Uwagi

2011-02-13 1402,53 10,80 -2/-2/-2 wiatr
2011-02-14 1414,3 11,77 -6/-15/-8
2011-02-15 1429,5 15,20 -10/-22/-8
2011-02-16 1442,31 12,81 -12/-18/-6 wiatr
2011-02-17 1455,56 13,25 -8/-10/-6 silny wiatr




Szkoda ???? - nareszcie !! - już mi się nudziła ta jesień w połowie lutego :yes: - no i w końcu trzeba złapać trochę sezonu narciarskiego :D


U nas ferie były styczeń-luty :)




Jak to mawiają - "nie samym gazem człowiek żyje"
:D


Dlatego już wyciągnąłem motyczkę grabki i sekator ;)



Oj, non-stop w okresie kiedy jest włączona. Chodzi mi o to, że nie ma przerw. Niektórzy maja ustawione tak, że np, działa co 15 min przez 5 min, czy podobnie. U mnie sterownik włącza ją o 6 rano i wyłącza o 1 w nocy.

U mnie co 30/30 min od 6-9 i 20-23... spróbować warto - jak miałem w lecie non stop 24 w lato to mi palił 1,5m3 gazu.... teraz odczuwam, że mniej... sprawdzę w lato...

wychodziło by Ci tylko 0,6m3 na dzień....


...
Kominek i blok akumulacyjny nagrzewają się przez ten czas na tyle, że utrzymują ciepło w domu przez całą noc i pół następnego dnia.

co to jest ten blok??

grave
16-02-2011, 16:32
u mnie w szeregowcu (100m) pali mi teraz zimą ok. 4m/dobę... :(

toomyem
16-02-2011, 19:13
U mnie co 30/30 min od 6-9 i 20-23... spróbować warto - jak miałem w lecie non stop 24 w lato to mi palił 1,5m3 gazu.... teraz odczuwam, że mniej... sprawdzę w lato... wychodziło by Ci tylko 0,6m3 na dzień....

Przez te pół godziny kiedy pompka nie chodzi woda ci się nie wychładza w rurkach? I jaki masz do tego sterownik? Ja mam taki elektroniczny programator z dziesięcioma programami. Ciężko go ustawić na cykle co pół godziny.


co to jest ten blok??

Zabudowa z materiałów (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.cebud.eu%2Find ex.php%3Fpage%3Dnews%26kid%3D3%26pkid%3D26%26ppkid %3D41) akumulujących ciepło. Takie kanały którymi przechodzą spaliny w drodze do komina i nagrzewają je zamiast oddawać ciepło w powietrze. Stoi mi taki blok obok kominka i całość działa jak piec kaflowy ;)

misiaczekm
16-02-2011, 20:47
Przez te pół godziny kiedy pompka nie chodzi woda ci się nie wychładza w rurkach? I jaki masz do tego sterownik? Ja mam taki elektroniczny programator z dziesięcioma programami. Ciężko go ustawić na cykle co pół godziny.

PROGRAMATOR
ANALOGOWY http://elektro-hurt.bazarek.pl/opis/393838/programator-czasowy-analogowy-wylacznik-czasowy.html
LUB
CYFROWY http://elektro-hurt.bazarek.pl/opis/393886/wylacznik-wlacznik-czasowy-programator-timer-cyfrowy-lcd.html
DO GNIAZDKA 230V
Ja posiadam analog (podobno bardziej niezawodne) tylko, że mój włącza i wyłącza co 30 min (minimalnie) są także 15minutowe. Nie pamiętam już dlaczego kupiłem 30 minutowy. Chodziło o coś z wtyczką pieca, była chyba za duża, a programator zasłaniał gniazdko do piecyka..... Tylko i tak później programatory wylądowały na przedłużaczu.




Zabudowa z materiałów (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.cebud.eu%2Find ex.php%3Fpage%3Dnews%26kid%3D3%26pkid%3D26%26ppkid %3D41) akumulujących ciepło. Takie kanały którymi przechodzą spaliny w drodze do komina i nagrzewają je zamiast oddawać ciepło w powietrze. Stoi mi taki blok obok kominka i całość działa jak piec kaflowy ;)



Czyli dorobiony piec kaflowy... fajne:) Ale to tylko w salonie? Nie ma rozprowadzenia na pokoje?


u mnie w szeregowcu (100m) pali mi teraz zimą ok. 4m/dobę... :(

To czym się martwisz?

toomyem
16-02-2011, 20:58
PROGRAMATOR ANALOGOWY LUB CYFROWY DO GNIAZDKA 230V
Ja posiadam analog (podobno bardziej niezawodne) tylko, że mój włącza i wyłącza co 30 min (minimalnie) są także 15minutowe.

Ach, czyli taki najzwyklejszy mechaniczny. No to przekombinowałem, bo kupiłem cyfrowy, widać mniej się do tego celu nadaje. Zatem będzie wymiana :p


Czyli dorobiony piec kaflowy... fajne:) Ale to tylko w salonie? Nie ma rozprowadzenia na pokoje?

No, coś w tym sensie. A, i rozprowadzenie też mam, do trzech pokoi na górze. Zwykłe, grawitacyjne.

Monti2008
16-02-2011, 21:13
co wy wiecie o spalaniu........

2 miesiące i 703 m3 gazu :D

mr6319
16-02-2011, 22:30
co wy wiecie o spalaniu........

2 miesiące i 703 m3 gazu :D
Nie przejmuj się moje pierwsze dwa miesiące: 795m3.

krolikos
16-02-2011, 23:03
Zabudowa z materiałów (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.cebud.eu%2Find ex.php%3Fpage%3Dnews%26kid%3D3%26pkid%3D26%26ppkid %3D41) akumulujących ciepło. Takie kanały którymi przechodzą spaliny w drodze do komina i nagrzewają je zamiast oddawać ciepło w powietrze. Stoi mi taki blok obok kominka i całość działa jak piec kaflowy ;)

Toomyem, zdradziłbyś ile takie cudo akumulacyjne kosztuje bo na tej stronce nie ma cennika, i czy dobrze się spisuje, może być ma priva,
THX

grave
17-02-2011, 14:15
To czym się martwisz?

..ano tym, że niby zrobiłem właśnie docieplenie dachu, a nie widzę różnicy!!! wychodzi mi , że tyle spalał przed jak i teraz... dziwne... :sick:

misiaczekm
17-02-2011, 17:33
..ano tym, że niby zrobiłem właśnie docieplenie dachu, a nie widzę różnicy!!! wychodzi mi , że tyle spalał przed jak i teraz... dziwne... :sick:

Może to minimum jakie musi spalić piec jak jest włączony :)!!
Ja mam bliźniak, też 100m2 i pali troszkę więcej niż Twój.... ;)

PS. Chyba, że masz płynny gaz... jego dużo mniej "idzie"...?



co wy wiecie o spalaniu........

2 miesiące i 703 m3 gazu :D

Nie przejmuj się moje pierwsze dwa miesiące: 795m3.



Eee.... tam.... grudzień 393m3... ;) w zamieszkałym i z drzwiami:)

face
17-02-2011, 18:44
..ano tym, że niby zrobiłem właśnie docieplenie dachu, a nie widzę różnicy!!! wychodzi mi , że tyle spalał przed jak i teraz... dziwne... :sick:

moze niech najpierw dogrzeje poddasze

a moze najpierw grzales parter i 100m3 zyzyles a teraz grzejesz parter+poddasze tez w 100m3 :p

bacique
17-02-2011, 23:27
U mnie zużycie gazu podczas tej zimy wynosi średnio około 9.9 m3/dobę, ok 1200m3 od początku okresu grzewczego, tj. połowy października.
Dom nowy, ocieplony styropianem 10m3, dach wełną 10cm, 120m2 pow.
Kocioł gazowy Ariston 2-funkcyjny (niestety nie kondensat).

Pozdrawiam!

bacique
18-02-2011, 00:10
u mnie w szeregowcu (100m) pali mi teraz zimą ok. 4m/dobę... :(

a jaki masz model pieca i jaki tryb ogrzewania (temp, godz. grzania)?

rakgrzech
18-02-2011, 08:17
Właśnie dostałem rachunek za gaz na co i cwo od 15.01 do 15.02 zużyłem 25.31m3 gazu płynnego + 2 mp mokrego drzewa dla domu 150 m2 na ścianach 20cm styro, 30 cm wełny na dachu i 12cm na podłodze.

niktspecjalny
18-02-2011, 09:28
Właśnie dostałem rachunek za gaz na co i cwo od 15.01 do 15.02 zużyłem 25.31m3 gazu płynnego + 2 mp mokrego drzewa dla domu 150 m2 na ścianach 20cm styro, 30 cm wełny na dachu i 12cm na podłodze.
Wynik masz jak na twoją chałupkę.....

gaz płynny 25,31 m3 x 10,70 zł = 271,32 zł/ miesiąc

gaz ziemny 10m3 GZ x 1,09 /doba = 10,90 zł x 31 dni = 337,90 zł (plus przesyłowe "chwilowe")

drewno mp 170 zł x 2 = 340 zł

Według takich lipnych wyliczeń na miesiąc z budżetu domowego poszło ci 271,32 zł + 340,00 = 611,32 zł

Wynik pozostawiam ocenie "guru"

grave
18-02-2011, 12:25
a jaki masz model pieca i jaki tryb ogrzewania (temp, godz. grzania)?
KOndesat Beretta z wbudowanym zasobnikiem...
Ogrzewanie mam ustawione w ten sposób:
1) godz.5-7 i 18-24 na 18,5st
gdy nie pali to na 17 st.
Aha jest jeszcze podłogówka w godz.18-23 na 20st
więc jak widać nie dogadzam sobie, i przy takich parametrach daje 4m na dobę... :o

Liwko
18-02-2011, 13:09
Obniżanie i podnoszenie temperatury nie jest ekonomicznie uzasadnione. Gdy tą temperaturę obniżysz musisz następnie do niej powrócić a to jest energożerne. Lepszym rozwiązaniem jest utrzymywanie stałej temperatury przez całą dobę.

greg28
18-02-2011, 14:11
Obniżanie i podnoszenie temperatury nie jest ekonomicznie uzasadnione. Gdy tą temperaturę obniżysz musisz następnie do niej powrócić a to jest energożerne. Lepszym rozwiązaniem jest utrzymywanie stałej temperatury przez całą dobę.

Testowałem to u siebie, przez kilka dni non stop równo, przez kilka częściowo obniżona temperatura i wyniki w spalaniu praktycznie identyczne. W moim przypadku zostałem jednak przy czasowym obniżaniu, gdyż mam u siebie instalacje mieszaną, część podłogówka, część grzejniki i przy grzaniu non stop w pomieszczeniach, gdzie mam grzejniki miałem wrażenie, ze było zimniej.

greg28
18-02-2011, 14:24
A propos spalania to dom: 200 m2 z garażem też ogrzewanym, dom praktycznie parterowy, obecnie z nie użytkowym poddaszem, więc dach nie ocieplony aktualnie tylko strop żelbet 14cm + 15 styro po całości+ 8cm wylewki. Ściany 29max + 15cm styro, okna 3 szybowe, wentylacja grawitacyjna, piec kondensacyjny, podłogówka ok 90 m2 reszta grzejniki. Ogrzewane gazem od 25 października czyli do dzisiaj, jeśli dobrze liczę, to będzie 115 dni, na liczniku zużycie gazu GZ50 1150m3, czyli średnio równo 10m3/dobę(CO, CWU, gotowanie). Trochę dużo przynajmniej tak mi się wydaje, mam nadzieję, ze w przyszłości będzie trochę mniej, bo to pierwszy sezon grzania.

face
18-02-2011, 14:44
ja bym powiedzial ze jest dobrze biorac pod uwage powierzchnie, 1 sezon i ze zrodlem jest tylko gaz bez wspomagaczy

Liwko
18-02-2011, 15:00
Testowałem to u siebie, przez kilka dni non stop równo, przez kilka częściowo obniżona temperatura i wyniki w spalaniu praktycznie identyczne. W moim przypadku zostałem jednak przy czasowym obniżaniu, gdyż mam u siebie instalacje mieszaną, część podłogówka, część grzejniki i przy grzaniu non stop w pomieszczeniach, gdzie mam grzejniki miałem wrażenie, ze było zimniej.

A wiesz dlaczego? Bo po obniżeniu tej temperatury musisz dostarczyć więcej energii na jej podniesienie niż jakbyś grzał równo. Do grzejników po prostu idzie cieplejsza woda i promieniowanie cieplne jest większe. Doskonale to można zaobserwować przy podłogówce. Jesienią jak jeszcze się nie grzeje i temperatura w domu jest np. 21oC jest mniejszy komfort cieplny niż zimą przy -10 na zewnątrz i tej samej temperaturze 21oC i pracującej podłogówce.

greg28
18-02-2011, 15:46
Czyli wniosek nasuwa się jeden, ze jak masz podłogówkę to pal non stop na jednej temperaturze pomieszczeń, a jak masz grzejniki, bądź układ mieszany to chyba lepiej czasowo w ciągu doby obniżać temperaturę, bo spalanie porównywalne, a komfort cieplny lepszy :)

Liwko
18-02-2011, 15:58
No z tego wychodzi;)

misiaczekm
19-02-2011, 10:58
KOndesat Beretta z wbudowanym zasobnikiem...
Ogrzewanie mam ustawione w ten sposób:
1) godz.5-7 i 18-24 na 18,5st
gdy nie pali to na 17 st.
Aha jest jeszcze podłogówka w godz.18-23 na 20st
więc jak widać nie dogadzam sobie, i przy takich parametrach daje 4m na dobę... :o

Muszę się upewnić ;) O tej podłogówce tak wspomniałeś tak.... jakby niechcący.
Ona nie jest na prąd? :)

Nie wiem co o tym myśleć...

Obniżę temperaturę o 1 st. (mam 19,5 - czujnik pokojowy) Zobaczymy co będzie... (na pewno będzie zimno;))
Podłogówkę i kaloryfery mam na max. (termostaty mechaniczne) Myślałem, że już doszedłem do optymalnych ustawień.

grave
19-02-2011, 19:40
Czekajcie bo już nie wiem co o tym myśleć...
Greg28 pisze, ze cyt.:\'wniosek nasuwa się jeden, ze jak masz podłogówkę to pal non stop na jednej temperaturze pomieszczeń, a jak masz grzejniki, bądź układ mieszany to chyba lepiej czasowo w ciągu doby obniżać temperaturę, bo spalanie porównywalne, a komfort cieplny lepszy" a z kolei Liwko twierdzi "Obniżanie i podnoszenie temperatury nie jest ekonomicznie uzasadnione. Gdy tą temperaturę obniżysz musisz następnie do niej powrócić a to jest energożerne. Lepszym rozwiązaniem jest utrzymywanie stałej temperatury przez całą dobę. "
I jak tu się dopasować?
Podłogówka u mnie nie jest na prąd, tylko wodna, jest na dole w salonie i kuchni oraz na górze w łazience
Termostaty sa dwa: na dole steruje podłogówka i na górze w sypialni sterujący grzejnikami.

grzegorzsto1
19-02-2011, 19:54
zastanawiam się z tą podłogówką powiedzcie czy lepiej jest grzać non-stop czy jednak na noc i w ciągu dnia jak nas nie ma obniżyć z 21 na 19 stopni

misiaczekm
19-02-2011, 22:12
...
Podłogówka u mnie nie jest na prąd, tylko wodna, jest na dole w salonie i kuchni oraz na górze w łazience
Termostaty sa dwa: na dole steruje podłogówka i na górze w sypialni sterujący grzejnikami.

sorrki za te pytania... ja po prostu skakałbym z radości jakby w taki mróz piecyk palił mi tylko 4m3 gazu dziennie!!:) a nie 14...

Liwko
20-02-2011, 00:54
grave, czy masz licznik dwutaryfowy? Jeżeli nie to grzej tą podłogówkę równo, jeżeli tak to podbijaj w taniej taryfie. Ja na bank bym na twoim miejscu przeszedł na G12 lub G12W. Przy gazie nie ma to znaczenia.

grave
20-02-2011, 15:47
kurcze nie kumam chyba....grzać tą podłogówką? a jaką temperaturą byście ustawili aby byla minimalna gdy nikogo nie ma / ja teraz dałem 18 a jak grzeją to do 19

Liwko
20-02-2011, 15:57
Przejdź na rozliczanie dwutaryfowe i podbijaj podłogówkę w tanich godzinach o 1-2 stopnie. Ciepło ci się zakumuluje i będzie oddawac w drogich godzinach. No chyba że nie masz warstwy akumulacyjnej. Całą resztę prądu prawie na bank będziesz miał tańszą za 1 kWh niż przy G11. Pozostałe grzanie gazem zrób według uznania. Jak będziesz miał jeszcze jakieś pytania to odpowiem ci dopiero w czwartek.
Pzdr

misiaczekm
20-02-2011, 16:42
Przejdź na rozliczanie dwutaryfowe i podbijaj podłogówkę w tanich godzinach o 1-2 stopnie. ...
Całą resztę prądu prawie na bank będziesz miał tańszą za 1 kWh niż przy G11. .....

Pzdr

@Liwko on nie ma jej na prąd.... ;)


...
Podłogówka u mnie nie jest na prąd, tylko wodna, jest na dole w salonie i kuchni oraz na górze w łazience
...

zużycie na dziś:



DATA LICZNIK DOBA Temp. Uwagi

2011-02-13 1402,53 10,80 -2/-2/-2 wiatr
2011-02-14 1414,3 11,77 -6/-15/-8
2011-02-15 1429,5 15,20 -10/-22/-8 wiatr słońce
2011-02-16 1442,31 12,81 -12/-18/-6 silny wiatr
2011-02-17 1455,56 13,25 -8/-10/-6 bardzo silny wiatr
2011-02-18 1465,9 10,34 -4/-8/-7 witr
2011-02-19 1476,42 10,52 -7/-9/-8
2011-02-20 1489,27 12,85 -7/-11/-8

grave
20-02-2011, 18:50
heh Panowie podłogówkę mam wodną i w sumie rzadko ją odpalam... taryfa u mnie tez jedna W2
Misiaczek jaką ty masz chałupę i piec, ze taie zuzycie osiągasz ~10-12m/dobę?
Dostałem własnie rachunek wczoraj za okres 2.list - 8 lutego na kwotę 770zł, zużycie 410m czyli średnia wyszła 4m/dobę ... mieszkanie w szeregowcu 100m

misiaczekm
20-02-2011, 19:54
Bliźniak 100m2
suporeks 24 + 12 stropian
w ścianach i stropie 20cm wełny, parter 10cm stropian.
strych nieocieplony - folia + dachówka ;)

Piecyk
Viiessmann Vitodens 100-W 1- funkcyjny + 150l pogrzewacz
Podłogówka tylko na termostatach mechanicznych (takich od kaloryfera) - w korytarzach, łazienkach i kuchni.
W pokoikach i salonie kaloryfery.

Stała temperatura grzania 19,5 st. C
W kotle jest pokrętło od 0 do 6, gdzieś ponad 4 jest kropka która oznacza chyba optymalne grzanie - na niej mam nastawione (zatrzymuje się na 58st. C i dogrzewa)

CWU 65 st. C chyba - pokrętło dałem na 3 z 5 na piecyku

(rzeczywista np. parter- salon, kuchnia, wc - 23 st.C piętro w pokojach ok 21, łazienka 23 nio i pokój z regulatorem 19,5st. C - to mój niestety )

PS.
w szergowcu... tzn., że z dwóch stron sąsiad?

greg28
21-02-2011, 10:06
grave, nie do końca łapie o co ci chodzi? Zużycie gazu do ogrzewania wychodzi ci 4m3/dobę i ty narzekasz, ze to jest duzo i szukasz sposobu, jak to zmniejszyć? W twoim wypadku mniej to może ci tylko wychodzić, jak wyłączysz piec w ogóle :D

tabaluga39
21-02-2011, 10:54
Czyli wniosek nasuwa się jeden, ze jak masz podłogówkę to pal non stop na jednej temperaturze pomieszczeń, a jak masz grzejniki, bądź układ mieszany to chyba lepiej czasowo w ciągu doby obniżać temperaturę, bo spalanie porównywalne, a komfort cieplny lepszy :)

Zawsze pal non stop. To obniżanie temperatury jest nic nie warte jeżeli obniżasz dwa razy w ciagu doby żeby później wrócić i dogrzewać mury, który oziębły. Ostatni sezon i ten już ne obniżam, a mam kaloryfery.

greg28
21-02-2011, 11:25
Widać u każdego jest inaczej, ja jak już wcześniej wspominałem próbowałem i tego i tego. Spalanie było praktycznie takie samo, ale lepszy komfort dla mnie był jak obnizałem temperaturę, gdyż jak wracam do domu fajnie jak kaloryfery są cieplutkie. Poza tym przy niższej temperaturze lepiej mi się śpi. Oczywiście nie mówię tu o obniżaniu o 3 stopnie czy więcej. U mnie jest to zjazd z 20,5 do 19,5.

niktspecjalny
21-02-2011, 11:36
heh Panowie podłogówkę mam wodną i w sumie rzadko ją odpalam... taryfa u mnie tez jedna W2
Misiaczek jaką ty masz chałupę i piec, ze taie zuzycie osiągasz ~10-12m/dobę?
Dostałem własnie rachunek wczoraj za okres 2.list - 8 lutego na kwotę 770zł, zużycie 410m czyli średnia wyszła 4m/dobę ... mieszkanie w szeregowcu 100m

To mie bez wspomagzaczy chcieli prawie na stos........a ty sobie tu elektorat urządzasz?Matuniu......!!!!!!!!!

niktspecjalny
21-02-2011, 11:37
Zawsze pal non stop. To obniżanie temperatury jest nic nie warte jeżeli obniżasz dwa razy w ciagu doby żeby później wrócić i dogrzewać mury, który oziębły. Ostatni sezon i ten już ne obniżam, a mam kaloryfery.

O tym tez zapowiedziałem to mnie nie uwierzyli.....aż to forum no no no.

mjakob
21-02-2011, 11:48
Zawsze pal non stop. To obniżanie temperatury jest nic nie warte jeżeli obniżasz dwa razy w ciagu doby żeby później wrócić i dogrzewać mury, który oziębły. Ostatni sezon i ten już ne obniżam, a mam kaloryfery.

Przy kaloryferach nie zgodzę się z utrzymywaniem temp. przez cały dzień. Idzie więcej gazu niż przy robieniu przerw. Przynajmniej u mnie. W nocy mam obniżenie ustawione o 2 stopnie (z 22 na 20) w godz. od 22-6 - piec się nie włącza. Temperatura przez noc spada o 1st. z 22,5 na 21,5 więc o jakim oziębianiu my tu mówimy :-)

W dzień ostatecznie mam tak że grzeje 6-9 i 15-22 (w weekend dodatkowo 11-13 bo przebywamy w domu). Na podłogówkę i grzejniki. Kilkudniowe średnie przy podobnych temp zewnętrznych wskazały zużycie o 1m3 dziennie większe jak grzało od 6 do 22.
Krótkie przerwy nawet w ciągu dnia są więc opłacalne przy układzie mieszanym i raczej wyziębieniem domu to nie grozi.

hatrick
21-02-2011, 11:50
Ja mam piec dwu funkcyjny. Mieszkanie 100 m2. Nowy budynek.
Programator w salonie ustawiony na:
Pon -Pt od 5.30 do 7.00 - 21 stopni oraz od 16.30 do 02.00 na 21 stopni, pozostałe godziny 16 stopni
Sob-Ni od 7.00 do 02.30 - 21 stopni pozostałe 16 stopni

Zużycie:

listopad 290 m3
grudzień 310 m3
styczeń 315 m3
luty 400 m3

Przeraża mnie jak to rośnie :) Nie wydaje się Wam że za dużo jak na ten metraż? Nie mam pojęcia jak tu zaoszczędzić.
W listopadzie piec chodził beż programatora, po prostu na piecu ustawiona temperatura i tyle i zużycie spoko, ale to był okres w którym kupiłem to mieszkanie i nie było grzane przez cały miesiąc, może z 3 tygodnie. Chciałem zaoszczędzić i kupiłem programator, ale wydaję mi się że to nic nie pomaga.

face
21-02-2011, 12:00
wybacz ale za duzo...

dziwne ze w najzimniejszym miesiacu czyli grudniu kociol spalil prawie naj mniej

musisz miec skopane cos w ustawieniach kotla,sterowaniu nim, badz zle wyregulowana instalacje
zacznij od podniesienia temp kiedy Was w domu nie ma do 20* a sie poprawi

u mnie 130m2 popodlodze, domek jednorodzinny i :
listopad 113,3 m3
grudzien 225 m3
styczen 211 m3
luty do dzisiaj 128 m3

edit:
w poscie ponizej moje ustawienia programatora

kamyk_malbork
21-02-2011, 12:02
za duża różnica temperatur, jak się mieszkanie wychłodzi to idzie dużo więcej gazu na jego ponowne nagrzanie. Mniej pójdzie na utrzymanie temperatury, jak dla mnie zmniejsz tą różnice o max 2 stopnie, choć lepiej o 1. Też kombinowałem z programatorem.

face
21-02-2011, 12:04
kurcze nie kumam chyba....grzać tą podłogówką? a jaką temperaturą byście ustawili aby byla minimalna gdy nikogo nie ma / ja teraz dałem 18 a jak grzeją to do 19

grzej i nie obnizaj w sensie o 2*
ja obnizam zaledwie o 0,5*
wyglada to tak:
pn-pt od 23-15 jest 20,5* od 15-23 jest 21* z histereza 0,5*
sb-nd 21* cala dobe, histereza jw

zuzycie post wyzej

przy podlogowce nie oplaca sie obnizac

przy grzejnikach jak najbardziej

grave
21-02-2011, 13:49
generalnie ja jakoś podłogówkę rzadko odpalam, głównie na kaloryferach jadę.., więc już sam nie wiem czy utrzymywać niską różnicę między grzaniem a niegrzaniem czy mozna np. na dzień jak nikoo nie ma ustawić 16,5 a przy grzaniu 19? co będzie bardziej ekonomiczne? :sick:
a czy wam tez spada ciśnienie w obiegu? ja co jakiś czas muszę podkrecic na piecu do 1,5..

face
21-02-2011, 14:01
generalnie ja jakoś podłogówkę rzadko odpalam, głównie na kaloryferach jadę.., więc już sam nie wiem czy utrzymywać niską różnicę między grzaniem a niegrzaniem czy mozna np. na dzień jak nikoo nie ma ustawić 16,5 a przy grzaniu 19? co będzie bardziej ekonomiczne? :sick:
a czy wam tez spada ciśnienie w obiegu? ja co jakiś czas muszę podkrecic na piecu do 1,5..

co jaki czas?
dlugo uzytkujesz instalacje?

grave
21-02-2011, 15:25
uzytkuje od 2 lat... a uzupełniam ja wiem co półtora-dwa miesiące? :roll:

face
21-02-2011, 15:36
po 2 latach instalacja powinna sie odpowietrzyc

bywa przy podlogowce ze trzeba dobijac cisnienie w ciagu pierwszego a czasem i drugiego sezonu poniewaz ona sie jeszcze odpowietrza

a co 1,5-2 msc to normalne zjawisko jesli dobijasz ok 0,1 bar
gdybys musial dobijac wiecej i znacznie czesciej to byl by klopot


jesli chodzi o schladzanie/zmniejszenie temp w ciagu dnia w budynku to wieksze jak 1*c nie ma sensu bo zbytnio wychladzamy budynek i pozniej musimy nadrobic

grave
21-02-2011, 15:52
sęk w tym, że jeśli dobiję na 1,5ba to za jakieś 2miesiące spada do 0,6-0,8..... czy to złe zjawisko?

Browar
21-02-2011, 15:56
a czy wam tez spada ciśnienie w obiegu? ja co jakiś czas muszę podkrecic na piecu do 1,5..

O ile spada ciśnienie?
Przy "różnie" ustawionych temperaturach - np.w nocy niższa w dzień wyższa, ciśnienie powinno spadać gdy temperatura maleje i rosnąć wraz ze wzrostem temperatury - normalne prawa fizyki. U mnie przy wyłączonym piecu jest ciśnienie 1,5 bara po osięgnieciu temperatury max (czyt. zadanej) ciśnienie to 2,1 bara - bez żadnego "dobijania".

pozdrawiam

Browar

face
21-02-2011, 15:57
sęk w tym, że jeśli dobiję na 1,5ba to za jakieś 2miesiące spada do 0,6-0,8..... czy to złe zjawisko?

troche...mnie za okres bezczynnosci czyli cale lato spada moze ok 0,2 bar...

trzeba by bylo zrobic probe cisnieniowa raz jeszcze na CO przed podjeciem pochopnych wnioskow

przy kotlach jedno funkcyjnych moga byc spadki przy przelaczaniu zaworu 3drogowego z CO na CWU i odwrotnie - jednak nie dam sobie reki uciac wiec do instalatora pytanie

grave
21-02-2011, 15:58
no to u mnie też generalnie tak jak pisze Browar, ale po jakimś czasie spada cisnienie do 0,5-0,7 i wtedy napelniam kociol...

grave
21-02-2011, 15:59
robiłem niedawno przegląd kotła, bo przedłuzałem gwarancję o rok i nic nie wyszło nie tak....

Browar
21-02-2011, 15:59
sęk w tym, że jeśli dobiję na 1,5ba to za jakieś 2miesiące spada do 0,6-0,8..... czy to złe zjawisko?

Jeżeli to nie jest związane z jakimiś spadkami temp. w instalacji (jak pisałem wyżej) to masz gdzieś nieszczelność. Miałeś robioną próbę ciśnieniową przed odpaleniem C.O ?

face
21-02-2011, 16:00
O ile spada ciśnienie?
Przy "różnie" ustawionych temperaturach - np.w nocy niższa w dzień wyższa, ciśnienie powinno spadać gdy temperatura maleje i rosnąć wraz ze wzrostem temperatury - normalne prawa fizyki. U mnie przy wyłączonym piecu jest ciśnienie 1,5 bara po osięgnieciu temperatury max (czyt. zadanej) ciśnienie to 2,1 bara - bez żadnego "dobijania".

pozdrawiam

Browar

wystarczy dobic cisnienie na zbiorniku wyrownawczym aby zlikwidowac wzrost temperaturowy cisnienia

Browar
21-02-2011, 16:03
robiłem niedawno przegląd kotła, bo przedłuzałem gwarancję o rok i nic nie wyszło nie tak....

Możliwe że instalator spuszczał wodę "z pieca" np. jak czyścił filtr i po ponownym napełnieniu instalacja się jeszcze nie odpowietrzyła... :rolleyes:

grave
21-02-2011, 16:16
o kurcze PAnowie na tym to ja się w ogóle nie wyznaję....

Browar
21-02-2011, 16:34
o kurcze PAnowie na tym to ja się w ogóle nie wyznaję....

najłatwiej możnaby sprawdzić ciśnienie wyłączając piec, aż woda w instalacji się wychłodzi, następnie nabić do 1,5 bara i odczekać dobę. Jeżeli ciśnienie spadnie to na 90% jest gdzieś nieszczelność. Inaczej ciężko będzie sprawdzić zwłaszcza jeżeli masz sterownik "pogodowy" i woda w instalacji jest grzana z krzywej grzewczej tzn. ma różną temperaturę w zależności od temperatury powietrza na zewnątrz.

Browar

grave
21-02-2011, 16:36
dzięki Browar... spróbuję tak zrobić, ale chyba poczekam aż troche mróz zelżeje...

misiaczekm
21-02-2011, 17:13
sęk w tym, że jeśli dobiję na 1,5ba to za jakieś 2miesiące spada do 0,6-0,8..... czy to złe zjawisko?

0,8 to normalne cisnienie (przynajmniej u mnie).... czemu dobijasz do 1,5?

http://muratordom.pl/instalacje/grzejniki/odpowietrzanie-grzejnikow-jak-usunac-powietrze-z-instalacji,33_5223.html



DATA LICZNIK DOBA Temp. Uwagi

2011-02-13 1402,53 10,80 -2/-2/-2 wiatr
2011-02-14 1414,3 11,77 -6/-15/-8
2011-02-15 1429,5 15,20 -10/-22/-8 wiatr słońce
2011-02-16 1442,31 12,81 -12/-18/-6 silny wiatr
2011-02-17 1455,56 13,25 -8/-10/-6 bardzo silny wiatr
2011-02-18 1465,9 10,34 -4/-8/-7 witr
2011-02-19 1476,42 10,52 -7/-9/-8
2011-02-20 1489,27 12,85 -7/-11/-8
2011-02-21 1502,38 13,11 -13/-22/-12


idzie mróz... na razie doszło do -15 st. C na 17.30

pablitoo
21-02-2011, 18:22
uzytkuje od 2 lat... a uzupełniam ja wiem co półtora-dwa miesiące? :roll:


Użytkuję mój system c.o. 3 lata - jak rozpoczynam sezon grzewczy kontroluję ciśnienie - uzupełniam wówczas / jeżeli trzeba / tylko wtedy - czyli 1 raz w roku .

pablitoo
21-02-2011, 18:38
troche...mnie za okres bezczynnosci czyli cale lato spada moze ok 0,2 bar...

Otóż to - u mnie podobnie ...


trzeba by bylo zrobic probe cisnieniowa raz jeszcze na CO przed podjeciem pochopnych wnioskow

przy kotlach jedno funkcyjnych moga byc spadki przy przelaczaniu zaworu 3drogowego z CO na CWU i odwrotnie - jednak nie dam sobie reki uciac wiec do instalatora pytanie

W kotłach jednofunkcyjnych podczas przełączania zaworu trójdrożnego nie powinny występować żadne spadki ciśnienia - bo niby dlaczego ??
Układ jest zamknięty - nieważne czy pracuje na obwód c.o czy c.w.u .
Jeżeli ciśnienie spada i trzeba co miesiąc/dwa dobijać układ - nie jest to normalne zjawisko ...

Pamiętajcie jeszcze o czymś takim co nazywa się naczynie przeponowe i jest z reguły umieszczone wewnątrz kotła - jest to naczynie mające za zadanie kompensację wzrostu objętości cieczy / a przez to ciśnienia / w układzie zamkniętym jakim jest układ c.o / c.w.u podczas wzrostu temperatury . Jeżeli takowego w kotle nie ma - musi być zamontowane w układzie.
Naczynie to przyjmuje wzrost objętości cieczy podczas jej podgrzewania nie dopuszczając do nadmiernego wzrostu ciśnienia w układzie.

.

f.5
21-02-2011, 20:10
witam.
w piątek rano w koncu odpalilismy vitodensa 343F.
po 4 dniach 50 m sz. gazu.

Panowie jak macie ustawione krzywe na podłogowkę czyli OG2
zredukowalem OG1 z 1,4 na 1,2 bo w kotle bylo65 st.c a grzejnikow jeszcze nie mam i piec pali jak zwariowany

OG2 mam krzywe 0,7 a poziom 0K
dom ytong 30 cm

pozdrawiam radek

wera23
22-02-2011, 10:21
Witam wszystkich.
Interesuje mnie wielkość zużycia gazu przez Was w skali roku na CO i CWU (ogrzewanie tylko gazem, żadnych innych źródeł). Proszę podawać również wielkośc domu.

ANDIX
22-02-2011, 10:55
Otóż to - u mnie podobnie ...
W kotłach jednofunkcyjnych podczas przełączania zaworu trójdrożnego nie powinny występować żadne spadki ciśnienia - bo niby dlaczego ??
Układ jest zamknięty - nieważne czy pracuje na obwód c.o czy c.w.u .
Jeżeli ciśnienie spada i trzeba co miesiąc/dwa dobijać układ - nie jest to normalne zjawisko ...
.
Ciśnienie się waha w zależności od temperatury wody w układzie. No normalne zjawisko więc po przełączeniu zaworu 3 drogowego może być wahniecie ciśnienia w sieci.
Jeśli jest potrzeba częstego uzupełniania wody w układzie, to świadczy o jego nieszczelności i to już nie jest normalne.

grave
22-02-2011, 11:47
no to się zaniepokoiłem teraz.... :(
pytanie czy to coś z piecem? (ale chyba nie bo tak jak pisalem robilem niedawno przeglad i nic gosc nie stwierdził) czyli co mogłoby byś jeszcze?

pablitoo
22-02-2011, 13:35
Ciśnienie się waha w zależności od temperatury wody w układzie. No normalne zjawisko więc po przełączeniu zaworu 3 drogowego może być wahniecie ciśnienia w sieci.
Jeśli jest potrzeba częstego uzupełniania wody w układzie, to świadczy o jego nieszczelności i to już nie jest normalne.

Słusznie napisałeś - wahnięcie ciśnienia - ale nie spadek - spadek ciśnienia świadczy tylko i wyłącznie o nieszczelności - i to nie tylko w zaworze trójdrożnym ale w całej instalacji c.o. - oczywiście nie mówimy tutaj o świeżo napełnionej instalacji która właśnie się odpowietrza .
Trzeba skontrolować wszystkie złączki , zaworki , belki rozdzielaczy , odpowietrzniki , przyłącza do kaloryferów etc ... - nawet wyciek w postaci kapania w ciągu miesiąca/dwóch może spowodować zauważalny spadek ciśnienia w układzie ...

pablitoo
22-02-2011, 13:36
no to się zaniepokoiłem teraz.... :(
pytanie czy to coś z piecem? (ale chyba nie bo tak jak pisalem robilem niedawno przeglad i nic gosc nie stwierdził) czyli co mogłoby byś jeszcze?

Robiłeś przegląd kotła - ale nie przegląd instalacji - może tam masz problem ...

lukep3
22-02-2011, 13:40
dzien -8 , noc do -19 ; stan na wczoraj zuzycie gazu ok 8 m3/dobę na cwu (100 l o temp 50 stopni na 2 osoby), gotowanie, co (temp dol 21,5, gora 19 ) dom 130m2 uzytkowej, po podlodze 144 m2

darvid
22-02-2011, 16:01
Realizując żony i swoje marzenie postawiliśmy dom parterowy z użytkowym poddaszem wg projektu K. Matuszewskiego (M109/149) z lekkimi modyfikacjami. Z dokumentacji: pow. zabudowy 108m2, p.u. 151m2, p.c. 191m2, kubatura 565m3, ocieplenie styropian 12cm, w podłodze 8+5=13 cm, poddasze wełna 20cm jedna warstwa, płyta KG, dachówka ceramiczna. Dół podłogówka wodna, góra kaloryfery, piec dwufunkcyjny Immergas nike star 23kW. Mieszkamy od lipca 2008, więc od tego czasu prowadziłem obserwacje zużycia gazu, prądu, itp. Nie mamy kominka ani solarów, c.o. i c.w.u z ww pieca dwufunkcyjnego, regulacja na 46st cwu i 65 co. Zamontowałem sterowanie Auraton 2005 w najzimniejszym pomieszczeniu (sypialnia nad garażem od strony północnej, w garażu temp. ok. 12 stopni - garaż ogrzewany 1 kaloryferem. Ustawiłem temp. dzienną ok. 22 stopni (godz. 5-7, 12-23), nocną 19,5 stopnia (godziny 23-5, 7-12). Przyzwyczaiłem się do ciepełka na dole (podłogówka dawała ok. 24 stopni), na górze oscylowało trochę ponad zadaną na sterowaniu. W styczniu tego roku okazało się, że drzwi sosnowe na dole (zamontowane latem 2010) zaczęły się rozsychać, więc zmniejszyłem temp. na sterowaniu na 20,5 dzienna/19,5 nocna, podłogówka na 3,5 działki. Do teraz zużyłem gazu wg FVAT W3 z gazowni szczecińskiej (Choszczno) 11500zł, licząc od czerwca 2008 (założenie gazu ziemnego) do czerwca: 2008/2009 2041m3 4019zł, 2009/2010 2215m3 4333zł, 2010/2011 (do dzisiaj) 1560m3 3220zł. Było za ciepło na dole - ale to zapłaciłem "frycowe" za brak doświadczenia. Miesięcznie (ogrzewanie, mycie, gotowanie, 2 osoby) wyszło ok. 340zł, więc uznałem to za dobry wynik, gdyż wcześniej za mieszkanie w bloku 38m2 płaciłem ok. 200zł co + gotowanie (ok. 80zł/2msc) + cwu bieżąca ok. 30zł/podgrzanie 1 m3, średnio 4-5 m3/mies, poza tym opłaty stałe i remontowe (chociaż przez 18 lat doczekałem się tylko jednego malowania klatki schodowej!!!). Ponadto wszyscy wiemy, jakie były ostatnie zimy 2008/2009, 2009/2010 i obecna 2010/2011. Żartem mówiąc: ocieplenie klimatu spowodowało, że w 2010 roku grzałem od stycznia do początku czerwca i ok końca sierpnia do końca roku, czyli 9 miesięcy. Dobrze, że budując od kwietnia 2007 do czerwca 2008 nie musiałem wydać fortuny na ogrzewanie (gaz był z podłączanych butli). Obecnie po zmniejszeniu temperatury na sterowaniu )od drugiej połowy stycznia 2011) zużycie stało się bardziej ekonomiczne, przy tych mrozach (dzisiaj w nocy było -16st, dzień -7) oscyluje 12-15m3/dobę. Proszę o wyrozumiałość: mieszkając wcześniej w bloku z wysokimi opłatami uznałem, że 4000zł/rok za ogrzewanie+gotowanie+mycie to niewiele za taki metraż (5x większy) i kubaturę (poprzednio 38m2 x 2,75 m= ok. 105m3, obecnie 565m3 wg dokumentacji). Wygoda gazu jest "droższa": jest czysto i do pieca nie zaglądam, nie musiałem stawiać kotłowni na inny opał i "fizycznie" nie muszę podrzucać drewna/węgla/ekogroszku/pelletów, itp. Przy braku prądu niestety ogrzewania nie było - muszę pokombinować z awaryjnym agregatem do pieca i mieszacza w podłogówce. Może moje uwagi przydadzą się osobom, które poszukują informacji o tylko takim "gazowym" sposobie zapewnienia co/cwu w zrealizowanym marzeniu. Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

darvid
22-02-2011, 16:13
Ups, mała "dopiska" techniczna: ściana z porothermu 24cm, okna "plastikowe" (raczej bez super bajerów energooszczędnych) - wiadomo, kasa...

misiaczekm
22-02-2011, 16:54
Jakbym siebie czytał....identyczne zużycie gazu mi się szykuje.

Niestety, jeśli chodzi o opłaty w bloku to raczej miałem dużo tańsze.... 60m2
CO - 140zł na miesiąc - 1680zł - zwrot na koniec roku ok. 800 zł
ogrzewanie wody za 1m3 – ok. 14zł - 6m3 - 84 zł
za gaz do gotowania, licznik był jeden na całe osiedle - także grosze były – ok. 21 zł na 3 osoby – jak były dopłaty to max. 12 zł na cały rok

Tutaj muszę odkładać przynajmniej 300 zł miesięcznie - na razie - 3600 rocznie... ale jak piszesz... to trzeba będzie powiększyć do 350 by ponad 4 tyś wyszło...

Niestety ja nie mogłem wybrać rodzaju ogrzewania - zakup od dewelopera - zresztą nie wiedziałem, że ceny są takie.... inne niż ryczałt płacony w spółdzielni. :)

PS.
teraz CO obnizyli do 126zł na miesiąc... bo zwroty za duze były.



DATA LICZNIK DOBA Temp. Uwagi

2011-02-13 1402,53 10,80 -2/-2/-2 wiatr
2011-02-14 1414,3 11,77 -6/-15/-8
2011-02-15 1429,5 15,20 -10/-22/-8 wiatr słońce
2011-02-16 1442,31 12,81 -12/-18/-6 silny wiatr
2011-02-17 1455,56 13,25 -8/-10/-6 bardzo silny wiatr
2011-02-18 1465,9 10,34 -4/-8/-7 witr
2011-02-19 1476,42 10,52 -7/-9/-8
2011-02-20 1489,27 12,85 -7/-11/-8
2011-02-21 1502,38 13,11 -13/-22/-12
2011-02-22 1516,82 14,44 -15/-21/-11


Info o chałupie tutaj (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48844-Ile-gazu-poszło-Wam-juz-w-tym-sezonie&p=4585296&viewfull=1#post4585296)


To mie bez wspomagzaczy chcieli prawie na stos........a ty sobie tu elektorat urządzasz?Matuniu......!!!!!!!!!

A tam od razu na stos ;)
A koledze to może się po prostu cyferka 1 zacieła na klawiaturce i nie może jej wpisać ;)

greg28
23-02-2011, 09:41
Przy tych mrozach, co są obecnie, u mnie zużycie też między 13, a 15 m3/dobę :(

darvid
23-02-2011, 10:50
W nocy było -16 stopni, wczoraj w ciągu dnia -7 i wieczorem -12 stopni (oczywiście na zewnątrz!). Kontrolnie od godziny 8 rano wczoraj do dzisiaj 8 rano w cyklu: 8-23 temp. dzienna 20,5 stopnia / 23-5 temp. nocna 19,5 stopnia / 5-8 dzienna 20,5 stopnia zużyte zostało 14,2 m3 gazu. Ustawiłem tak ze względu na ferie zimowe (żona w domu) jak na sobotę/niedzielę - nie jak w dzień powszedni (cykl 5-7d/7-12n/12-23d/23-5n). Dzisiaj zresztą także ustawienia "weekendowe", tak zostanie już do końca tygodnia. Parametry domu w postach powyżej. Pozdrawiam

Bimbalski
23-02-2011, 12:00
Witam,

to może podpowiecie mi dlaczego u mnie zużycie gazu jest 50% wyższe niż u Was. Sprawdziłem pobór z ostatniej doby 19:00 21.02 -20:00 22.02 i wyszło u mnie 22,5 m3. Dom roczny piętrowy 190 m2 + 40 m2 garaż, podłogówka ok 90m2 reszta kaloryfery. Temp. na dole 21/19 na górze ok 20 st C. Ponadto, ogrzewanie i cyrkulacja cwu włączone mniej więcej przez 14 godz. na dobę na 48 st C. Dodam, że ponadstandardowe wymiary mam w salonie 40m2 z wysokością 3,80m z dużą witryną okienną 2,50x5m i w większości pokoi po dwa okna 150x150 ale ze współczynnikiem przenikania 0,5. Ocieplenie styropian 20cm ściana i podłoga natomiast górny strop 10cm styropianu bez ocieplenia dachu.
Nie bardzo chce mi się wierzyć że większa kubatura salonu i większa ilość okien może aż tak zwiększyć zużycie gazu. Mam piec Wolfa kondensacyjny. Spotkałem się z jednym oskarżeniem, że piece Wolfa są przyczyną dużego zużycia ale to też wydaje mi się wątpliwe...

Bimbalski
23-02-2011, 12:04
to może jeszcze dla porównania podalibyście informację jakie macie zużycie gazu na samo cwu latem. Bo wydaje mi się że i to jest u mnie za duże bo rachunki za dwa miesiące wynosiły ponad 400 zł.

face
23-02-2011, 12:34
Bimbalski
50% wyzsze zuzycie od nas to znaczy od kogo, to znaczy jakie przy powierzchni i kubaturze Twego budynku

po czesci sam sobie odpowiedziales:
skad zuzycie wieksze, a np z racji takiego rozkladu % i przyczyn

+10% z racji sporej powierzchni stolarki i nie wazne ze szyba ma u=0,5 skoro cale okno ma u=0,7-0,8
+10% z racji CWU, zwlaszca straty przez nie potrzebnie dzialajaca cyrkulacje przez 14 godz, sterownik czasowy i praca cyrkulacji z godz rano i nastepnie przez 3 godz wieczorem z cyklami np10 min co 30 min = mniejsze zuzycie gazu
+15-20% z racji slabego ocieplenia nad parterem - co z tego ze na scianach 20 cm styro skoro na stropie tylko 10, do tego mostki przy wiencach i nie ocieplony dach np
+5-15% z racji zle wyregulowanego kotla i instalacji w budynku

kbab
23-02-2011, 13:03
duża kubatura, to spore straty na wentylacji, czy garaż jest ogrzewany - jeśli tak to również sporo kWh strat. Temperaturę w garażu ograniczyłbym do akceptowalnej, jak również można odzyskać ciepło przez rekuperator - zapotrzebowanie na energię powinno spaść, cyrkulacja j/w, oczywiście przy zachowaniu dotychczasowego komfortu.

greg28
23-02-2011, 13:13
Cyrkulacja CWU strasznie wyziębia zasobnik. Ja praktycznie zrezygnowałem z cyrkulacji(nie włączam), gdyż do łazienek mam bardzo blisko z kotłowni, praktycznie przez scianę, więc nawet bez cyrkulacji, w momencie puszczenia ciepłej wody w łazience jest on już dosłownie po 2-3 sek. W kuchni, która jest troche dalej używam zmywarki, więc ciepła woda w kranie używana sporadycznie. Przy wyłączonej cyrkulacji wodę praktycznie podgrzewam tylko wieczorem przed kąpaniem do ok 45-47 stopni(zajmuje mi to ok 15-20min) i po podgrzaniu wyłączam zupełnie. Po wieczornych kąpielach rano woda na zasobniku ma jeszcze ok 30-35 stopni, więc spokojnie wystarcza na poranną toaletę. Potem dopiero wieczorem z ok 25-28 do 45 stopni podgrzanie i tak w kółko:D

face
23-02-2011, 13:22
u mnie cyrkulacja wylaczona, wlaczan raz na msc w celu dezynfekcji instalacji

lazienka dolna blisko kotla i zasobnika, gorna to juz ok 7-8 mb rur jednak i tak plucze wanne i brodzik przed kapiela wiec plucze ta chlodniejsza woda przez 15-20s zanim doplynie cieplutka, ponosimy strate na wodzie, jednak nie cieplej tylko chlodniejszej ale i tak bysmy ja poniesli z racji plukania, a gazu zawsze mniej

u nas zuzycie na CWU i gotowanie to ok 30-35m3/msc a woda ciepla chlapiemy
zasobnik 120l podgrzewany 2-4 x na dobe w zaleznosci od zapotrzebowania

Bimbalski
23-02-2011, 14:38
U mnie ta cyrkulacja lata tak długo ze względu na opiekę dziadków nad dziećmi przez cały dzień. Są przyzwyczajeni do mycia rąk w ciepłej wodzie. A czekanie aż doleci ciepła trochę ich rozprasza ;-) Ale mimo to muszę w takim razie zrobić z tym trochę porządku ;-)

Bimbalski
23-02-2011, 14:44
face - dzieki za szczegółową odpowiedź.
Muszę w takim razie pomyśleć nad ociepleniem dachu. Chociaż nie będzie to teraz takie łatwe bo wiąże się z przemarszem ekipy przez dom przez kilka dobrych dni...

A co miałeś na myśli pisząc "+5-15% z racji zle wyregulowanego kotla i instalacji w budynku " ?

Bimbalski
23-02-2011, 14:48
"do tego mostki przy wiencach"

czy to można jakoś wyeliminować teraz ?

misiaczekm
23-02-2011, 14:56
to może jeszcze dla porównania podalibyście informację jakie macie zużycie gazu na samo cwu latem. Bo wydaje mi się że i to jest u mnie za duże bo rachunki za dwa miesiące wynosiły ponad 400 zł.

...to wychodzi, przy taryfie W3 - ok. 2,6m3 na dobę.... w dużej mierze winę ponosi cyrkulacja.

Dodatkowo jeszcze ustawienia pieca.... tu nie pomogę.... od tego lata będę sprawdzał do czego doszedłem po przemyśleniach z palenia w lipcu i sierpniu 2010 (1,5 m3 - z cyrkulacją)


U mnie ta cyrkulacja lata tak długo ze względu na opiekę dziadków nad dziećmi przez cały dzień. Są przyzwyczajeni do mycia rąk w ciepłej wodzie. A czekanie aż doleci ciepła trochę ich rozprasza ;-) Ale mimo to muszę w takim razie zrobić z tym trochę porządku ;-)

Za pomocą programatora czasowego zawsze mozna dostosować by woda ciepła była prawie od razu... najlepiej kupić ten 10-15 minutowy. I metoda prób i błędów sprawdzić co ile trzeba włączyć cyrkulacje (na 15 min) by woda była nadal ciepła. Włączając 15 na 15 to cyrkulacja chodzi tylko 12 godzin. Zwiększając przerwy np. 15/30 zmniejszasz czas pracy cyrkulacji i wychładzania się wody w zbiorniku...

Bimbalski
23-02-2011, 15:20
...
Za pomocą programatora czasowego zawsze mozna dostosować by woda ciepła była prawie od razu... najlepiej kupić ten 10-15 minutowy...

Ja używam jedynie sterownika od pieca. I tam można podać jedynie trzy przedziały czasowe na dobę. A gdzie się taki dodatkowy programator dołącza ?

greg28
23-02-2011, 15:55
Ja używam jedynie sterownika od pieca. I tam można podać jedynie trzy przedziały czasowe na dobę. A gdzie się taki dodatkowy programator dołącza ?

Wtykasz go do gniazdka 230V i w niego dopiero wtyczkę od pompki od cyrkulacji.

darvid
23-02-2011, 16:10
W miesiącach letnich (czerwiec, lipiec sierpień) z małymi oszustwami np. na początku czerwca i pod koniec sierpnia 2010 użyłem piec do c.o., chyba także na początku czerwca 2009 trochę w nocy grzałem. Zużycie na c.w.u. i gotowanie (2 osoby): rok 2009 48/30/34m3, 2010 38/28/47m3. W "normalnej" sytuacji wychodziło ok. 1m3/dobę, przekłamanie wynikało z dogrzewania w czerwcu czy sierpniu. Wg FVAT W3 19.6.-24.8.2009 241zł, 72m3; 18.6.-19.8.2010 230zł, 62m3. Obie pozycje na pewno bez dogrzewania (już "po" lub jeszcze "przed").

face
23-02-2011, 16:21
face - dzieki za szczegółową odpowiedź.
Muszę w takim razie pomyśleć nad ociepleniem dachu. Chociaż nie będzie to teraz takie łatwe bo wiąże się z przemarszem ekipy przez dom przez kilka dobrych dni...

A co miałeś na myśli pisząc "+5-15% z racji zle wyregulowanego kotla i instalacji w budynku " ?

nieraz sama regulacja kotla i instalacji potrafi przyniesc oszczednosci rzedu 5-15%

lukep3
23-02-2011, 16:22
u mnie na 2 osoby idzie na miesiac na c.w.u ok 11 m3 gazu (w sumie na podgrzanie ok 2,5 - 3 m3 wody - temp 50 stopni)

face
23-02-2011, 16:23
"do tego mostki przy wiencach"

czy to można jakoś wyeliminować teraz ?

chodzi o wieniec pod murlata i ewentualna scianke kolankowa jesli masz
docieplisz gdy bedziesz docieplal dach - jednak jesli stych nie ogrzewany skupil bym sie na dociepleniu stropu a nie dachu bo to da wieksze oszczednosci

misiaczekm
23-02-2011, 17:41
....
jednak jesli stych nie ogrzewany skupil bym sie na dociepleniu stropu a nie dachu bo to da wieksze oszczednosci

dokładnie... 15-20cm wełny by się przydało.

Bimbalski
23-02-2011, 19:54
Jeśli chodzi o ocieplenie stropu to strop nad piętrem mam ocieplony styropianem 10cm. Miało być 15cm ale ze względu na mały kąt nachylenia dachu dałem sobie spokój z taką grubością. Myślicie że samo ocieplenie stropu jest wystarczające ? Czy lepiej mimo wszystko ocieplić jeszcze dach nad tym stropem ?

Bimbalski
23-02-2011, 19:58
W miesiącach letnich (czerwiec, lipiec sierpień) ... W "normalnej" sytuacji wychodziło ok. 1m3/dobę, przekłamanie wynikało z dogrzewania w czerwcu czy sierpniu. Wg FVAT W3 19.6.-24.8.2009 241zł, 72m3; 18.6.-19.8.2010 230zł, 62m3. Obie pozycje na pewno bez dogrzewania (już "po" lub jeszcze "przed").

wniosek z tego że na samej cyrkulacji i ustawieniu grzania cwu przez kilkanaście godzin dziennie podnosi mi rachunek o 100%

niktspecjalny
24-02-2011, 07:06
Wtykasz go do gniazdka 230V i w niego dopiero wtyczkę od pompki od cyrkulacji.

Pompki PG czy innej pompki?Np. wtyczkę bezpośrednio z pc PG do sterownika czy inaczej?

niktspecjalny
24-02-2011, 07:11
wniosek z tego że na samej cyrkulacji i ustawieniu grzania cwu przez kilkanaście godzin dziennie podnosi mi rachunek o 100%

Przysłuchuje się tak co ty wymyślasz i nijak nie mogę tego rozgryźć.A próbowałeś bez cyrkulacji bo ja na ten przykład (ze względu na solary w zimie) cyrkulacje mam wyłączoną i tyle z tego mam ,że troszku dłużej czekam na ciepłą wodę.Ot i wsio.
Nie doczytałem o sposobie jaki wymyśliłeś dla dziadków ale i tak do końca tego nie kumam.

Bimbalski
24-02-2011, 08:39
rzeczywiście nie piszę precyzyjnie :-) pisałem o tym, że rachunek jaki płaciłem w miesiącach letnich był dwa razy wyższy od osoby, która podała mi wysokość swoich rachunków biorąc pod uwagę ogrzewanie jedynie cwu.
I dlatego dopiero teraz zamierzam sprawdzić jak będzie wyglądało u mnie zużycie gazu jeśli ograniczę używanie cyrkulacji do 2-3 godzin na dobę...

greg28
24-02-2011, 10:29
Pompki PG czy innej pompki?Np. wtyczkę bezpośrednio z pc PG do sterownika czy inaczej?

Woda w instalacji CO, a woda do CWU to dwie rózne rzeczy. Pompki wpięte w twoją instalację CO nie mają sie nic do obiegu CWU. Jak masz zrobioną cyrkulację CWU to powinieneś mieć dodatkową pompkę, która wymusza obieg ciepłej wody mimo zakręconych wszystkich kranów, więc nie wiem czego tutaj nie rozumiesz?

jarekpierwszy
24-02-2011, 11:17
Jeśli chodzi o ocieplenie stropu to strop nad piętrem mam ocieplony styropianem 10cm. Miało być 15cm ale ze względu na mały kąt nachylenia dachu dałem sobie spokój z taką grubością. Myślicie że samo ocieplenie stropu jest wystarczające ? Czy lepiej mimo wszystko ocieplić jeszcze dach nad tym stropem ?

Ja mam 30 cm styropianu na stropie, a sam dach nieocieplony, bo poddasze nieużytkowe (graciarnia). Na to jeszcze wylewka. Jeśli kąt nachylenia dachu komplikuje ocieplenie styropianem, to w tych miejscach można uzupełnić wełną.

Bimbalski
24-02-2011, 15:09
No więc mam podobnie tyle tylko że u mnie jest jedynie 10 cm. Pytanie tylko czy przez właz na poddasze nie ucieka zbyt duzo ciepła...

adam2007
24-02-2011, 15:20
No więc mam podobnie tyle tylko że u mnie jest jedynie 10 cm. Pytanie tylko czy przez właz na poddasze nie ucieka zbyt duzo ciepła...

Jeśli na górze masz poddasze nie użytkowe i nie ocieplone w żaden sposób to zimno przynajmniej u mnie minimalnie leci przez szczeliny wyłazu i wychładza pomieszczenie.
Na wiosnę zamierzam wszelkie zaobserwowane teraz szczeliny ocieplić włącznie z położeniem wełny na strychu.

misiaczekm
24-02-2011, 16:11
Jeśli na górze masz poddasze nie użytkowe i nie ocieplone w żaden sposób to zimno przynajmniej u mnie minimalnie leci przez szczeliny wyłazu i wychładza pomieszczenie.
Na wiosnę zamierzam wszelkie zaobserwowane teraz szczeliny ocieplić włącznie z położeniem wełny na strychu.

Sufit 20cm wełny. Poddasze nieużytkowe i nieocieplane również zamierzam potraktować 15cm wełny w krokwie (18-stki), może dam także folię paraizolacyjną. Drugiej warstwy raczej się nie opłaca na nieużytkowym. Albo poczekam z folią jak zauważę różnicę po ociepleniu to dam jeszcze drugą warstwę.
PS.
Dobrze, że mam tylko 60m2 – najtańsza 15cm-trowa na allegro to kwota rzędu 600zł.


to może jeszcze dla porównania podalibyście informację jakie macie zużycie gazu na samo cwu latem. Bo wydaje mi się że i to jest u mnie za duże bo rachunki za dwa miesiące wynosiły ponad 400 zł.



miesiac m3 średnia średnia z dni
czerwiec 94,5 3,15 30
lipiec 41,4 1,34 31
sierpień 13,1 1,19 11
wrzesien 37,39 1,97 19

w czerwcu i we wrześniu trochę przypalałem CO.



DATA LICZNIK DOBA Temp. Uwagi
2011-02-13 1402,53 10,80 -2/-2/-2 wiatr
2011-02-14 1414,3 11,77 -6/-15/-8
2011-02-15 1429,5 15,20 -10/-22/-8 wiatr słońce
2011-02-16 1442,31 12,81 -12/-18/-6 silny wiatr
2011-02-17 1455,56 13,25 -8/-10/-6 bardzo silny wiatr
2011-02-18 1465,9 10,34 -4/-8/-7 witr
2011-02-19 1476,42 10,52 -7/-9/-8
2011-02-20 1489,27 12,85 -7/-11/-8
2011-02-21 1502,38 13,11 -13/-22/-12
2011-02-22 1516,82 14,44 -15/-21/-11
2011-02-23 1531,51 14,51 -15/-21/-11
2011-02-24 1545,3 13,79 -13/-23/-9

Info o chałupie tutaj (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48844-Ile-gazu-poszło-Wam-juz-w-tym-sezonie&p=4585296&viewfull=1#post4585296)

Wito2008
24-02-2011, 20:33
ja zrobiłem skrzynkę ze styropianu którą przykrywam dziurę, jak chcę wejść to ją poprostu odsuwam. Niektórzy twierdza że lepiej nie ociiplać strychu.

lukep3
24-02-2011, 21:35
nie ocieplac strychu - mozesz rozwinac myśl?

mjakob
25-02-2011, 07:33
nie ocieplac strychu - mozesz rozwinac myśl?

Nie ocieplać strychu nieogrzewanego.

Bimbalski
25-02-2011, 08:41
To może podejmę jeszcze jeden temat, który mnie trochę nurtuje czyli sposób grzania grzejników. Otóż jeśli nie mam ustawionego mocnego grzania to często ciepły grzejnik jest tylko w górnej połowie. Dolna połowa jest zimna. Czy to normalne zjawisko ?