PDA

Zobacz pełną wersję : Ile gazu poszło Wam juz w tym sezonie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

swistak81
24-10-2011, 13:29
Ale gdy wykorzystasz chłód jaki daje PPC - to już się robi lekka nadzieja na korzystność takiego rozwiązania...

greg28
24-10-2011, 13:30
Oj chłopaki ależ wy już jakieś śledztwo prowadzicie.
Tyle pytań, jak tu teraz poodpowiadać..? Spróbuję.
Moja pompa ciepła służy wg producenta wyłącznie do ogrzewania cwu.
Ja kupiłem sobie taką z jedną wężownicą więcej, i wpiąłem w podłogówkę.
Wygrzewałem swego czasu (w lecie!!!) nią podłogówkę, bo nie miałem jeszcze gazu.
Na to wygrzewanie poszło mi jakieś 120kWh energii elektrycznej. Ile ciepła wygenerowałem? A kto to wie. Jedynie można założyć, że COP był ok. 3.5.

Ostatnio kolega pokazał mi rachunki za gaz i prąd. Cena za 1kWh energii miał 62gr (całościowo), za 1m3 gazu GZ50 - 2,2zł (czyli jakieś 22gr/kWh).
Wychodzi na to, że aby opłacało mi się grzać cokolwiek pompą, jej COP musi być powyżej 3.0 (koszty zrównują się przy 2.81). A taki COP wg producenta jest powyżej +8, +9st.
Jak gaz zdrożeje (a właśnie ma drożeć) - bilans się lekko zmieni.
Wniosek - przy aktualnych cenach prądu i gazu powietrzna PC nie jest już tak atrakcyjna jak oczekiwałem (liczyłem gaz 25gr, prąd 50gr - graniczny COP=2.0).
Za to latem, COP będzie korzystny a dodatkowo zyskam trochę chłodu wentylacyjnego.
Przy aktualnych cenach PPC bym nie kupił (ale i solarów też nie) :)

Nie wiem czemu, ale ja mam troche inne ceny niz ty podajesz. U mnie cena za kw energii elektrycznej przy taryfie G11 wynosi ok 0,57 gr. Z kolei cena metra gazu gz50 w taryfie W3 juz po podwyżce jaka była wynosi ok 1,75 pln/m3. Są to ceny brutto.

Liwko
24-10-2011, 13:39
Nie wiem czemu, ale ja mam troche inne ceny niz ty podajesz. U mnie cena za kw energii elektrycznej przy taryfie G11 wynosi ok 0,57 gr. Z kolei cena metra gazu gz50 w taryfie W3 juz po podwyżce jaka była wynosi ok 1,75 pln/m3. Są to ceny brutto.

A dzieliłeś swój rachunek W-3 przez ilość metrów?

greg28
24-10-2011, 13:41
Oj chłopaki ależ wy już jakieś śledztwo prowadzicie.
Tyle pytań, jak tu teraz poodpowiadać..? Spróbuję.
Moja pompa ciepła służy wg producenta wyłącznie do ogrzewania cwu.
Ja kupiłem sobie taką z jedną wężownicą więcej, i wpiąłem w podłogówkę.
Wygrzewałem swego czasu (w lecie!!!) nią podłogówkę, bo nie miałem jeszcze gazu.
Na to wygrzewanie poszło mi jakieś 120kWh energii elektrycznej. Ile ciepła wygenerowałem? A kto to wie. Jedynie można założyć, że COP był ok. 3.5.

Ostatnio kolega pokazał mi rachunki za gaz i prąd. Cena za 1kWh energii miał 62gr (całościowo), za 1m3 gazu GZ50 - 2,2zł (czyli jakieś 22gr/kWh).
Wychodzi na to, że aby opłacało mi się grzać cokolwiek pompą, jej COP musi być powyżej 3.0 (koszty zrównują się przy 2.81). A taki COP wg producenta jest powyżej +8, +9st.
Jak gaz zdrożeje (a właśnie ma drożeć) - bilans się lekko zmieni.
Wniosek - przy aktualnych cenach prądu i gazu powietrzna PC nie jest już tak atrakcyjna jak oczekiwałem (liczyłem gaz 25gr, prąd 50gr - graniczny COP=2.0).
Za to latem, COP będzie korzystny a dodatkowo zyskam trochę chłodu wentylacyjnego.
Przy aktualnych cenach PPC bym nie kupił (ale i solarów też nie) :)

Edit:
Chłopaki, ja widzę, że to zużycie jest dziwnie małe. Nie ukrywam.
Sam się zastanawiam. Sprawdzę dziś ile mam na liczniku.
Sam kocioł gdyby chodził non stop na minimum i się nie wyłączał (o co go podejrzewam=walczę ze sterownikiem) - powinien połknąć ponad 5m3/dobę...
Nie wspominając o cwu i cyrkulacji...

Swistak1, a może masz licznik zepsuty i za mało ci pokazuje:) raczej bym tego nie zgłaszał do gazowni.
A jaki ty kocioł w ogóle masz?

swistak81
24-10-2011, 13:41
Ja i kolega mamy na razie W2 (w sumie W3 nie przewiduję). Takie ceny wyszły z ostatnich faktur.
Ceny nie są chyba jednakowe w całej Polsce...
A prąd - na pewno on ma jednolitą taryfę, ale jaką nawet nie wiem...
Po prostu wziął fakturę (na jakieś 360zł była) i podzielił przez zużyte kWh...wyszło 62gr.

Greg28, wiesz że też to zacząłem właśnie podejrzewać :).
Całkiem poważnie podejrzewać.
Mam Immergasa 12kW

greg28
24-10-2011, 13:47
A dzieliłeś swój rachunek W-3 przez ilość metrów?

chyba nie chcesz doliczać do ceny metra gazu opłat stałych, bo by herezje wychodziły, każdego miesiąca inne.
Przykładowo zużyje ktoś w lato 2m3 gazu w lato w 2 miesiące to wg tego metr gazu kosztowałby kilkadziesiąt pln, a tak nie jest:)
Moj ostatni rachunek 212 pln, a zuzyte 43 m3, jakby to liczysz tak jak chcesz to wyszło by, ze m3 gazu kosztuje ok 4.93 pln/m3.

swistak81
24-10-2011, 13:54
Ja liczę pełny rachunek. No może nie przesadzajmy z rachunkiem na którym jest 43m3...
Najlepiej wziąć wszystkie rachunki za pełny rok i podzielić przez zużyte m3. Tylko tak. Nie inaczej.

Ale w takim razie opłaty stałe na rachunku gazowym to do czego wliczasz? Do abonamentu za radio Maryja?

Liwko
24-10-2011, 13:55
chyba nie chcesz doliczać do ceny metra gazu opłat stałych, bo by herezje wychodziły, każdego miesiąca inne.
Przykładowo zużyje ktoś w lato 2m3 gazu w lato w 2 miesiące to wg tego metr gazu kosztowałby kilkadziesiąt pln, a tak nie jest:)
Moj ostatni rachunek 212 pln, a zuzyte 43 m3, jakby to liczysz tak jak chcesz to wyszło by, ze m3 gazu kosztuje ok 4.93 pln/m3.

Ale tyle kosztuje bo tyle za niego płacisz. Czyż nie? Idziesz do banku i płacisz tylko za gaz a za przesył już nie? Płacisz całość. Cenę metra należy wyliczyć ze średniej rocznej. Ja wiem, te rachunki bez przesyłów tak jakoś lepiej wyglądają:D

Liwko
24-10-2011, 13:56
Ja liczę pełny rachunek. No może nie przesadzajmy z rachunkiem na którym jest 43m3...
Najlepiej wziąć wszystkie rachunki za pełny rok i podzielić przez zużyte m3. Tylko tak. Nie inaczej.

Ale w takim razie opłaty stałe na rachunku gazowym to do czego wliczasz? Do abonamentu za radio Maryja?

:yes:

kbab
24-10-2011, 13:56
chyba nie chcesz doliczać do ceny metra gazu opłat stałych, bo by herezje wychodziły, każdego miesiąca inne.
Przykładowo zużyje ktoś w lato 2m3 gazu w lato w 2 miesiące to wg tego metr gazu kosztowałby kilkadziesiąt pln, a tak nie jest:)
Moj ostatni rachunek 212 pln, a zuzyte 43 m3, jakby to liczysz tak jak chcesz to wyszło by, ze m3 gazu kosztuje ok 4.93 pln/m3.
Niestety, ale jesteś w błędzie - oczywiście mógłbyś nie doliczać opłat stałych, ale tylko wtedy gdybyś ich nie płacił, ale wątpię aby dostawca się na to zgodził, zatem jednostkowy koszt z faktury to zapłaciłem/zużyłem - inne dane z faktury można pominąć - często ich liczba i zróżnicowanie to dopiero herezje. Oczywiście najlepiej liczyć koszt za okres roku, 12 ost miesięcy, ale z rzeczywistego rozliczenia nie z prognozy - takie dane są kosztem rzeczywiście poniesionym.

swistak81
24-10-2011, 13:57
Moj ostatni rachunek 212 pln, a zuzyte 43 m3, jakby to liczysz tak jak chcesz to wyszło by, ze m3 gazu kosztuje ok 4.93 pln/m3.

Dokładnie tyle cię kosztował m3 gazu w tym właśnie miesiącu. Nie inaczej.

greg28
24-10-2011, 14:03
Ale tyle kosztuje bo tyle za niego płacisz. Czyż nie? Idziesz do banku i płacisz tylko za gaz a za przesył już nie? Płacisz całość. Cenę metra należy wyliczyć ze średniej rocznej. Ja wiem, te rachunki bez przesyłów tak jakoś lepiej wyglądają:D

W rachunkach za prąd, wodę i inne gadżety też masz opłaty stałe, które płacisz co miesiąc nie zużywając nawet tych nosników, bo cie np 3 miesiace w domu nie było:) Więc jesli mówimy o cenę jednostki jakiejś to mówmy ile kosztuje jednostka, a nie inne dodatkowae gadżety. Ktoś zużyje 7000m3 gazu, inny 1500m3 i cenę jednostkową m3 ma taką samą. Dodatkowe opłaty to inna bajka jest.

kbab
24-10-2011, 14:11
Chłopaki, ja widzę, że to zużycie jest dziwnie małe. Nie ukrywam.
Sam się zastanawiam. Sprawdzę dziś ile mam na liczniku.
Sam kocioł gdyby chodził non stop na minimum i się nie wyłączał (o co go podejrzewam=walczę ze sterownikiem) - powinien połknąć ponad 5m3/dobę...
Nie wspominając o cwu i cyrkulacji...
Licznik na pewno jest ok, może zwróć uwagę na swoją pc - ile ona prądu zużywa, przy takim połączeniu może skutecznie wspomagać podłogówkę (nawet grawitacyjnie), Twój dom jest solidny, dobrze izolowany - gratulacje, na pewno nie przejdziesz do W-3

Liwko
24-10-2011, 14:18
W rachunkach za prąd, wodę i inne gadżety też masz opłaty stałe, które płacisz co miesiąc nie zużywając nawet tych nosników, bo cie np 3 miesiace w domu nie było:) Więc jesli mówimy o cenę jednostki jakiejś to mówmy ile kosztuje jednostka, a nie inne dodatkowae gadżety. Ktoś zużyje 7000m3 gazu, inny 1500m3 i cenę jednostkową m3 ma taką samą. Dodatkowe opłaty to inna bajka jest.

Ale nie ma w tym nic dziwnego. Każdy płaci nieco inną cenę za prąd czy gaz, właśnie w zależności od zużycia. Gdybym ci napisał, że za prąd w drugiej taryfie płacę 14 groszy, bo tyle jest w cenniku bez opłat, to co byś powiedział? Ja za drugą taryfę po wyliczeniu z faktury płacę 30gr, i tyle zawsze podaję.

kbab
24-10-2011, 14:42
Ja za drugą taryfę po wyliczeniu z faktury płacę 30gr, i tyle zawsze podaję.
Jakie pozycje z faktury wybrałeś sobie do wyliczenia tej kwoty??? Zauważ, że podaję również dane z faktury G12, ale tam również podaję zapłaciłem/zużyłem - koszt zawsze przekroczył tą kwotę, ale w interesie użytkownika jest zadbanie o to aby ona była najniższa, wg ost majowej było 2131,6zł/6041kWh w tym WT-1049, NT-4992. Wyjaśnij proszę ile tu kosztuje kWh w NT i WT?

greg28
24-10-2011, 14:44
Ale nie ma w tym nic dziwnego. Każdy płaci nieco inną cenę za prąd czy gaz, właśnie w zależności od zużycia. Gdybym ci napisał, że za prąd w drugiej taryfie płacę 14 groszy, bo tyle jest w cenniku bez opłat, to co byś powiedział? Ja za drugą taryfę po wyliczeniu z faktury płacę 30gr, i tyle zawsze podaję.

Nie zgodze sie z tobą w tym temacie, bo cały czas podkreślam, ze rozmawiamy o cenie jednostkowej medium, a nie o całkowitym koszcie. Nie można tego tak stosowac jak ty mówisz, bo powstanie chaos, bo kazdy będzie pierniczył, ze jego jednostka jakiegos medium kosztuje inaczej, a prawda jest taka, ze jak jest sie w jednakowej taryfie to cenę jednostkową kazdy ma taką samą. Ba, doszło by do kuriozum takiego, ze ktoś gadałby w lato, ze ma strasznie wysoką cenę za metr gazu i łapał sie za głowę, a w zimę ma dużo taniej i zastanawiałby się jak to możliwe, a to głupota jest totalna, bo cena jednostki gazu jest taka sama czy w lato czy w zimę, no chyba, ze podwyżka będzie:) W tym temacie rozmawiamy o zuzytych m3 gazu, ewentualnie cenie jednostkowej, bądż całkowitym koszcie ogrzewania gazem. Nie mieszajmy tych 3 zasadniczo różnych rzeczy. To, że oprócz ceny jednostkowej gazu sa opłaty stałe kazdy w tym temacie wie i nie mieszajmy ludziom w głowach, ze kazdy ma inną cenę gazu mimo, ze ma taką samą taryfę.

Liwko
24-10-2011, 14:57
Nie zgodze sie z tobą w tym temacie, bo cały czas podkreślam, ze rozmawiamy o cenie jednostkowej medium, a nie o całkowitym koszcie. Nie można tego tak stosowac jak ty mówisz, bo powstanie chaos, bo kazdy będzie pierniczył, ze jego jednostka jakiegos medium kosztuje inaczej, a prawda jest taka, ze jak jest sie w jednakowej taryfie to cenę jednostkową kazdy ma taką samą. Ba, doszło by do kuriozum takiego, ze ktoś gadałby w lato, ze ma strasznie wysoką cenę za metr gazu i łapał sie za głowę, a w zimę ma dużo taniej i zastanawiałby się jak to możliwe, a to głupota jest totalna, bo cena jednostki gazu jest taka sama czy w lato czy w zimę, no chyba, ze podwyżka będzie:) W tym temacie rozmawiamy o zuzytych m3 gazu, ewentualnie cenie jednostkowej, bądż całkowitym koszcie ogrzewania gazem. Nie mieszajmy tych 3 zasadniczo różnych rzeczy. To, że oprócz ceny jednostkowej gazu sa opłaty stałe kazdy w tym temacie wie i nie mieszajmy ludziom w głowach, ze kazdy ma inną cenę gazu mimo, ze ma taką samą taryfę.

Dlatego powinno się podawać średnią roczną. Jakbyś zareagował, jakbym napisał, że za cały rok, przy podobnej do twojej powierzchni domu, zapłaciłem za CO i CWU powiedzmy 900zł? Ja wszędzie jakoś podaje, że wyszło około 1600-1700zł (od stycznia mam dobrze ustawiony sterownik podlicznika) Mam pisać że zapłaciłem 900? Przecież to nie prawda!

Liwko
24-10-2011, 14:58
Jakie pozycje z faktury wybrałeś sobie do wyliczenia tej kwoty??? Zauważ, że podaję również dane z faktury G12, ale tam również podaję zapłaciłem/zużyłem - koszt zawsze przekroczył tą kwotę, ale w interesie użytkownika jest zadbanie o to aby ona była najniższa, wg ost majowej było 2131,6zł/6041kWh w tym WT-1049, NT-4992. Wyjaśnij proszę ile tu kosztuje kWh w NT i WT?

Postaram się jutro zeskanować fakturę i ci to wytłumaczyć. Każdy zakład ma to nieco inaczej zagmatwane;)

greg28
24-10-2011, 15:10
Dlatego powinno się podawać średnią roczną. Jakbyś zareagował, jakbym napisał, że za cały rok, przy podobnej do twojej powierzchni domu, zapłaciłem za CO i CWU powiedzmy 900zł? Ja wszędzie jakoś podaje, że wyszło około 1600-1700zł (od stycznia mam dobrze ustawiony sterownik podlicznika) Mam pisać że zapłaciłem 900? Przecież to nie prawda!

Masz pisać, że zapłaciłes 1600-1700 lub zuzyłes tyle, a tyle metrów gazu, a nie używać jednocześnie tego i tego:P

greg28
24-10-2011, 15:22
Każdy kto ma przyłącze gazowe, koszty stałe ponosi czy używa gaz czy nie. Dlatego np gazowcom nie opłaca sie instalować solarów, bo na moim przykładzie z 2 miesięcy letnich zuzycie gazu miałem 43m3 * 1,75pln = 75,25 pln za dwa miesiące. W takim razie solary by mi sie zwracały mega długo, a przyjmujac to co ty mówisz to musiałbym to liczyc tak: 43m3 * 4,93pln = 212 pln, a to jest nieprawda, bo koszty stałe i tak ponoszę, nawet jakbym miał solary:)

Liwko
24-10-2011, 15:27
Masz pisać, że zapłaciłes 1600-1700 lub zuzyłes tyle, a tyle metrów gazu, a nie używać jednocześnie tego i tego:P

A powiedz mi, czym by się różnił twoj jeden rachunek roczny za całość gazu, bez wyszczególnienia poszczególnych stałych i zmiennych od rachunków jedno czy dwumiesięcznych? Kwota by była inna? Jakbyś wtedy wyliczył cenę 1m3? Każdy za gaz płaci inną cenę i taką powinien podawać! Najwłaściwsze jest podanie średniej rocznej.
Omawialiśmy to już na przykładzie dwóch taryf przy prądzie, bo niby stałe dla każdego są podobne, ale nie każdemu się kalkuluje mieć dwie taryfy. Jeden średnią płaci 52gr a drugi 65. Czy ten drugi ma podawać suche liczby stałe?

Krzysiek_BB
24-10-2011, 15:28
Jakie pozycje z faktury wybrałeś sobie do wyliczenia tej kwoty??? Zauważ, że podaję również dane z faktury G12, ale tam również podaję zapłaciłem/zużyłem - koszt zawsze przekroczył tą kwotę, ale w interesie użytkownika jest zadbanie o to aby ona była najniższa, wg ost majowej było 2131,6zł/6041kWh w tym WT-1049, NT-4992. Wyjaśnij proszę ile tu kosztuje kWh w NT i WT?


http://img703.imageshack.us/img703/2415/pgea.jpg


:) :) :)

Liwko
24-10-2011, 15:28
Każdy kto ma przyłącze gazowe, koszty stałe ponosi czy używa gaz czy nie. Dlatego np gazowcom nie opłaca sie instalować solarów, bo na moim przykładzie z 2 miesięcy letnich zuzycie gazu miałem 43m3 * 1,75pln = 75,25 pln za dwa miesiące. W takim razie solary by mi sie zwracały mega długo, a przyjmujac to co ty mówisz to musiałbym to liczyc tak: 43m3 * 4,93pln = 212 pln, a to jest nieprawda, bo koszty stałe i tak ponoszę, nawet jakbym miał solary:)

Ale jakbyś kupił te solary to te stałe ci nie znikną! To jest zupenie inna para kaloszy

Liwko
24-10-2011, 15:35
http://img703.imageshack.us/img703/2415/pgea.jpg


:) :) :)

U mnie wychodzi I-0,68 II-0,30 Tyle, że ja mam G12W i więcej godzin taniej taryfy.

greg28
24-10-2011, 15:37
A powiedz mi, czym by się różnił twoj jeden rachunek roczny za całość gazu, bez wyszczególnienia poszczególnych stałych i zmiennych od rachunków jedno czy dwumiesięcznych? Kwota by była inna? Jakbyś wtedy wyliczył cenę 1m3? Każdy za gaz płaci inną cenę i taką powinien podawać! Najwłaściwsze jest podanie średniej rocznej.
Omawialiśmy to już na przykładzie dwóch taryf przy prądzie, bo niby stałe dla każdego są podobne, ale nie każdemu się kalkuluje mieć dwie taryfy. Jeden średnią płaci 52gr a drugi 65. Czy ten drugi ma podawać suche liczby stałe?

A jak jedziesz do sklepu kupić chleb i ktos cie spyta po ile chleb płaciłes to ty nie powiesz np, ze po 2,7pln tylko powiesz, ze chleb był po 7,7 pln, bo na paliwo wydałeś 5 pln? :) Inny oprócz chleba kupi jeszcze innych rzeczy sporo i wg niego chleb kosztował tylko 2,9pln, bo koszty paliwa rozłożył czesciowo na inne rzeczy. Przeciez to kuriozum jest, kazdy kto kupi taki sam chleb w tym samym sklepie, tego samego dnia zapłaci za niego tyle samo np 2,7pln, a to ze jeden przyszedł piechotą, a drugi przyjechał tirem 10km to inna para kaloszy:) Chleb kosztował kazdego 2,7 pln.

Liwko
24-10-2011, 15:46
A jak jedziesz do sklepu kupić chleb i ktos cie spyta po ile chleb płaciłes to ty nie powiesz np, ze po 2,7pln tylko powiesz, ze chleb był po 7,7 pln, bo na paliwo wydałeś 5 pln? :) Inny oprócz chleba kupi jeszcze innych rzeczy sporo i wg niego chleb kosztował tylko 2,9pln, bo koszty paliwa rozłożył czesciowo na inne rzeczy. Przeciez to kuriozum jest, kazdy kto kupi taki sam chleb w tym samym sklepie, tego samego dnia zapłaci za niego tyle samo np 2,7pln, a to ze jeden przyszedł piechotą, a drugi przyjechał tirem 10km to inna para kaloszy:) Chleb kosztował kazdego 2,7 pln.

O, to bardzo dobry przykład. To spytaj się sprzedawcy czy piekarnia nie wlicza transportu do ceny chleba????? No przecież gdyby nie było transportu, to ten chleb by był parę groszy tańszy! Zrozumiałeś teraz? Taryfy W-1, W-2, czy W-3 mają inne opłaty stałe właśnie ze względu na transport. Zużywasz więcej gazu to za ten transport zapłacisz więcej, choć często w przeliczeniu na 1m3 wychodzi mniej. Proste i logiczne.

Liwko
24-10-2011, 15:48
Oni ci ten gaz dostarczają i za to pobierają opłaty, nie musisz po ten gaz się fatygować własnym transportem;) Chleb też by ktoś ci przywiózł gdybyś mu za to zapłacił;)

Liwko
24-10-2011, 15:50
I na koniec. Jeżeli wszyscy użytkownicy gazu zliczą swoje roczne rachunki i podzielą przez m3, to rozbieżności nie będą wcale takie duże między poszczególnymi odbiorcami. Podajcie swoje średnie roczne.

kbab
24-10-2011, 16:23
Każdy kto ma przyłącze gazowe, koszty stałe ponosi czy używa gaz czy nie. Dlatego np gazowcom nie opłaca sie instalować solarów.
A jeśli solary ograniczą zużycie gazu i przejdziesz do W-2???

kbab
24-10-2011, 16:28
http://img703.imageshack.us/img703/2415/pgea.jpg


:) :) :)

To było zadanie dla Liwko, dzięki że go wyręczyłeś, bo jak zapowiedział męczyłby się z tym do jutra. Ja w tym konkretnym przypadku nigdy nie zastanawiam się czy tv, komputer czy lodówka pobiera prąd za 63gr czy za 30 - zawsze prąd traktuję jedną stawką - średnią z faktury i dbam o to aby była najniższa.

greg28
24-10-2011, 19:54
A jeśli solary ograniczą zużycie gazu i przejdziesz do W-2???

To zwróciłby mi się po 25 latach, a nie po 30:) rewelka

kbab
24-10-2011, 20:45
To zwróciłby mi się po 25 latach, a nie po 30:) rewelka
Mógłbyś zapoznać nas z metodą wyliczenia tego zwrotu? Mam wątpliwości co do tego okresu.

Liwko
24-10-2011, 20:53
Ile kosztuje przeciętnie grzanie gazem CWU dla jednej osoby bez kosztów przesyłu? Ile mają kosztować te solary? Na ilu osobową rodzinę to liczymy?

kbab
24-10-2011, 21:00
Jestem w tym nieobiektywny - uważam że moje solary już się zwróciły. Ale można policzyć cwu i wspomaganie co dla 4 osób, montaż przeciętnego zestawu z dotacją.
Ale to już było - i to wielokrotnie.

jasiek71
24-10-2011, 21:02
tak sobie wtrącę tutaj ze trzy grosze...
jak sobie liczycie zużycie gazu na sezon grzewczy( no i oczywiście ile to kasy), to nie zapomnijcie doliczyć tak z 250 kwh prądu na piec i wszystko z nim związane...
od jakiegoś czasu obserwuję taką instalację z piecem kondensacyjnym i sam jestem zdziwiony jak dużo żre energii

Liwko
24-10-2011, 21:08
tak sobie wtrącę tutaj ze trzy grosze...
jak sobie liczycie zużycie gazu na sezon grzewczy( no i oczywiście ile to kasy), to nie zapomnijcie doliczyć tak z 250 kwh prądu na piec i wszystko z nim związane...
od jakiegoś czasu obserwuję taką instalację z piecem kondensacyjnym i sam jestem zdziwiony jak dużo żre energii

Czyli taki piec pobiera średnio około 30W? Czyli dodatkowe 145zł w G11.

jasiek71
24-10-2011, 21:15
Czyli taki piec pobiera średnio około 30W? Czyli dodatkowe 145zł w G11.

całego roku nie liczyłem
mam wpięty licznik i już teraz pokazuje średnio ok.1kwh na dobę, a co będzie jak zacznie się naprawdę zima?
zliczając cały rok (co i cwu poza sezonem grzewczym) pewnie przekroczy 300 kwh

Liwko
24-10-2011, 21:51
całego roku nie liczyłem
mam wpięty licznik i już teraz pokazuje średnio ok.1kwh na dobę, a co będzie jak zacznie się naprawdę zima?
zliczając cały rok (co i cwu poza sezonem grzewczym) pewnie przekroczy 300 kwh

Mówisz tu o elektronice, czy już z pompami obiegowymi? Czyli ile wychodzi w waszych przypadkach faktyczna cena za 1m3 gazu po doliczeniu przesyłu i prądu?

jasiek71
24-10-2011, 22:02
Mówisz tu o elektronice, czy już z pompami obiegowymi? Czyli ile wychodzi w waszych przypadkach faktyczna cena za 1m3 gazu po doliczeniu przesyłu i prądu?

mówię o całym tym pudle wiszącym na ścianie (ariston genus premium, pompkę ma w środku) i podłączonym do "elektrowni";)
jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś dodatkowe pompki np. do podłogówki to wyniki będą na pewno inne...
nie w moich przypadkach..., ja to tylko obserwuję i analizuję...
nie moje klimaty, wolę prądy;)

Liwko
24-10-2011, 22:07
Ja też, tyle że z lepszym COP;). I podaję zawsze całkowite zużycie, łącznie z elektroniką i kosztami stałymi i zmiennymi prądu. Tak jest moim zdaniem uczciwie i tak powinno się to podawać. Samo suche 1,70 za m3 gazu to jest błąd.

toomyem
24-10-2011, 23:10
mówię o całym tym pudle wiszącym na ścianie (ariston genus premium, pompkę ma w środku) i podłączonym do "elektrowni";)

O, "mój" piec. Faktycznie żre tak dużo? Ciekawe jak inne marki wypadają pod tym względem.

raven01
25-10-2011, 08:03
Takie pytanie o krzywą grzewczą. Mówi się, że powinna być dostosowana do charakterystyki energetycznej domu i z jednej strony na tyle wysoka by zapewnić w nim ciepło, z drugiej strony na tyle niska, by ogrzewanie było możliwie oszczędne. Uświadomcie mnie, dlaczego ustawienie jej na niższą (co - z tego co rozumiem - powoduje niższą temperaturę w obiegu ale dłuższe "okresy" grzania) prowadzi do mniejszego zużycia gazu (niż gdyby w grzejnikach temperatura była wyższa, ale "grzały" by rzadziej)?

greg28
25-10-2011, 09:41
Mógłbyś zapoznać nas z metodą wyliczenia tego zwrotu? Mam wątpliwości co do tego okresu.

Okres strzeliłem z głowy na szybkiego, ale jak chcesz moge ci to wyliczyć. Oczywiście chodzi tu o wyliczenie dla uzytkowników gazu. Podam na moim przykładzie.
Instalacje solarne sa różne, ale do przykładu powiedzmy, ze takie coś z montażem kosztuje powiedzmy 8500 pln. \jeden powie, ze drożej drugi, ze taniej, ja przyjąłem tyle.
A więc tak, na cwu jak pokazują moje faktury idzie mi 43m3 gazu na 2 miesiące, zeby nikt, nie mówił, ze bardzo mało to zaokragle to do 50 m3, czyli 25 m3 na miesiąc. Niech solary dadzą mi przez pełnych 8 miesiecy 100% zapotrzebowanie na cwu. Bo na pewno nie dadzą 100 % przez cały rok, bo takie kosztowałyby dużo więcej, jak przyjęta przeze mnie cena wyjsciowa zestawu. Czyli 25 m3 * 1.75 pln = 43,75pln Dalej 43,75 pln * 8 miesięcy = 350 pln Tyle jestem w stanie zaoszczędzić rocznie na tym, ze załozył bym sobie solary. Teraz juz tylko pozostaje wykonac takie działanie:
8500 / 350 = 24,29 to jest czas w latach po ilu by mi sie zwróciła ta inwestycja. Nie dodawałem tutaj jeszcze kosztów eksploatacyjnych solarów(serwisy, przeglądy, naprawy, wymiany płynów itd, aha ciekawe czy one po 25 latach nie okaze sie, ze sie juz np wypaliły i trzeba zastosować nowe panele:)), które to wydłużą okres zwrotu jeszcze bardziej.

jarekpierwszy
25-10-2011, 09:52
I na koniec. Jeżeli wszyscy użytkownicy gazu zliczą swoje roczne rachunki i podzielą przez m3, to rozbieżności nie będą wcale takie duże między poszczególnymi odbiorcami. Podajcie swoje średnie roczne.

U mnie wyszło 19,03 zł./ m2

rachunek roczny : 2740
powierzchnia ogrzewana : 144 m2
2740/144 = 19,03

Oczywiście uwzględniałem wszystkie opłaty stałe na fakturach.

Liwko
25-10-2011, 09:53
greg28
Ale jak jesteś na granicy W-2 i W-3 to dzięki solarom możesz obniżyć całoroczne koszty przesyłu, a to jest kolejne kilka stówek. Możesz też wspomagać ogrzewanie w okresach przejściowych. Tutaj też bardzo dużo zależy od zapotrzebowania na CWU. Czy w domu mieszkają 2-3 osoby czy jest przedszkole.
Ogólnie jestem przeciwny budowaniu nowego domu z myślą o gazie+solary. To już się robi zbyt duża inwestycja, a koszty użytkowania nie małe.

Liwko
25-10-2011, 09:55
U mnie wyszło 19,03 zł./ m2

rachunek roczny : 2740
powierzchnia ogrzewana : 144 m2
2740/144 = 19,03

Oczywiście uwzględniałem wszystkie opłaty stałe na fakturach.

Przez m3 gazu a nie kwadratowe domu:)

jasiek71
25-10-2011, 10:07
Przez m3 gazu a nie kwadratowe domu:)

a co tam, mogą być i kwadratowe;)
u mnie taniej taryfy 9400kwh(CO,CWU, pralka ,zmywarka itp.)
rachunek 3008zł
powierzchnia ogrzewana 154m2
3008/154=19,53 zł
och... jaki ten prąd drogi;)

Liwko
25-10-2011, 10:13
Ale dzielenie CWU, pralki i zmywarki przez m2, to chyba nie tego...;)

greg28
25-10-2011, 10:13
greg28
Ale jak jesteś na granicy W-2 i W-3 to dzięki solarom możesz obniżyć całoroczne koszty przesyłu, a to jest kolejne kilka stówek. Możesz też wspomagać ogrzewanie w okresach przejściowych. Tutaj też bardzo dużo zależy od zapotrzebowania na CWU. Czy w domu mieszkają 2-3 osoby czy jest przedszkole.
Ogólnie jestem przeciwny budowaniu nowego domu z myślą o gazie+solary. To już się robi zbyt duża inwestycja, a koszty użytkowania nie małe.

Ja to podałem na moim przykładzie, rocznie zużyłem ok 1900 m3 gazu na wszystko. Na cwu niech poszło 300m3, tak czy inaczej daleko mi do granicy W-2.

kbab
25-10-2011, 10:16
re greg28
ponieważ Twoje zużycie gazu na cwu latem może odbiegać od normy (urlop, wyjazdy członków rodziny), dlatego proponuję przyjąć 1000kWh/osobę rocznie do cwu, tj dla 4 osobowej rodziny 4000kWh/rok. Solary w okresach przejściowych wspomagają co - możemy przyjąć, że ok 8-10% ogrzewania domu. Jeśli na ogrzewanie dom potrzebuje 12000kWh/rok to solary dostarczą 960-1200kWh. Solary podgrzeją 65% cwu rocznie, co w naszym przykładzie wyniesie 2600kWh, zatem łącznie możemy przyjąć, że do systemu dostarczą 3560-3800kWh - wyjściową możemy przyjąć 3700kWh/rok. Jeśli przyjmiemy obecną cenę gazu 21gr/kWh to oszczędności wyniosą 777zł/rok. Jeśli dodatkowo dzięki solarom możemy przejść z W-3 do W-2 to rocznie zaoszczędzimy 482zł na opłatach stałych, zatem w sumie przy obecnych stawkach oszczędności mogą sięgnąć 1264zł/rok. Jeśli na ten system wydamy jak w/w 8500zł oraz uzyskamy dotację w wysokości 45% to koszt wyniesie 4675zł, zatem ta inwestycja zwróci się w ciągu niecałych 4 lat.

greg28
25-10-2011, 10:17
a co tam, mogą być i kwadratowe;)
u mnie taniej taryfy 9400kwh(CO,CWU, pralka ,zmywarka itp.)
rachunek 3008zł
powierzchnia ogrzewana 154m2
3008/154=19,53 zł
och... jaki ten prąd drogi;)

Lepiej by było liczyć na m3 kubatury domu, bo "poddaszowcy" rrzy tej samej powierzchni podłóg mają mniejsza kubaturę od "parterowców" :)

kbab
25-10-2011, 10:20
Ja to podałem na moim przykładzie, rocznie zużyłem ok 1900 m3 gazu na wszystko. Na cwu niech poszło 300m3, tak czy inaczej daleko mi do granicy W-2.
Może warto brakujące 400m3 zastąpić np tanim klimatyzatorem w II taryfie w okresach przejściowych? Przy cop 2,5-3 kWh ciepła jest tańszy od gazu.

greg28
25-10-2011, 10:24
re greg28
ponieważ Twoje zużycie gazu na cwu latem może odbiegać od normy (urlop, wyjazdy członków rodziny), dlatego proponuję przyjąć 1000kWh/osobę rocznie do cwu, tj dla 4 osobowej rodziny 4000kWh/rok. Solary w okresach przejściowych wspomagają co - możemy przyjąć, że ok 8-10% ogrzewania domu. Jeśli na ogrzewanie dom potrzebuje 12000kWh/rok to solary dostarczą 960-1200kWh. Solary podgrzeją 65% cwu rocznie, co w naszym przykładzie wyniesie 2600kWh, zatem łącznie możemy przyjąć, że do systemu dostarczą 3560-3800kWh - wyjściową możemy przyjąć 3700kWh/rok. Jeśli przyjmiemy obecną cenę gazu 21gr/kWh to oszczędności wyniosą 777zł/rok. Jeśli dodatkowo dzięki solarom możemy przejść z W-3 do W-2 to rocznie zaoszczędzimy 482zł na opłatach stałych, zatem w sumie przy obecnych stawkach oszczędności mogą sięgnąć 1264zł/rok. Jeśli na ten system wydamy jak w/w 8500zł oraz uzyskamy dotację w wysokości 45% to koszt wyniesie 4675zł, zatem ta inwestycja zwróci się w ciągu niecałych 4 lat.

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jeśli założymy, ze w domu mieszka 100 osób to zwrot bedzie wyjątkowo szybki:P Nie każda gmina zwraca te 45% inwestycji to raz, po drugie często zwrot jakiejś części kosztów solarów następuje w wypadku inwestycji wykonywanej nie za gotówkę tylko w kredycie BGK na przykład. Kredyt to wiadomo dodatkowe odsetki. Przy wyjątkowo korzystnym układzie, zbiegu okolicznośći taka inwestycja może zwrócić się w ciagu kilku lat, jednak przeważnie jest to lat naście, a często ponad 20, a to już jest dupa, a nie opłacalna inwestycja.

greg28
25-10-2011, 10:28
Może warto brakujące 400m3 zastąpić np tanim klimatyzatorem w II taryfie w okresach przejściowych? Przy cop 2,5-3 kWh ciepła jest tańszy od gazu.

Jasne można zainstalować solary, klimatyzator, pompę ciepła, kominem z pw, może jakies wiatraki i wtedy gaz nie bedzie potrzebny, ale kiedy sie to wszystko zwróci i skąd na to wszystko kase wziąć? :)

Liwko
25-10-2011, 11:08
a to już jest dupa, a nie opłacalna inwestycja.

A tutaj się zgodzę. Raz, że takie solary często już z dotacją kosztują 10tyś, dwa, nie zawsze istnieje możliwość ich instalacji, a trzy, że jasiek71 zrobił niewiele gorszy podgrzewacz za 1,5tyś;)

jarekpierwszy
25-10-2011, 12:46
Przez m3 gazu a nie kwadratowe domu:)

Ok . Chyba musiałem przysnąć. A swoją drogą, niech każdy poda swoje koszty roczne w przeliczeniu na m2 lub m3 domu. Oczywiście wliczając wszystkie opłaty stałe. To może być ciekawe.

A u mnie póki co taryfa W3. Ale zużycie w tym roku to 1140 m3. Czyli : 2740 zł. / 1140m3 = 2,40

Liwko
25-10-2011, 12:54
A swoją drogą, niech każdy poda swoje koszty roczne w przeliczeniu na m2 lub m3 domu. Oczywiście wliczając wszystkie opłaty stałe. To może być ciekawe.


Ale to by musiało być policzone bez CWU i gotowania. Jeżeli na CWU można przyjąć jakąś średnią (chociaż też niekoniecznie), to z gotowaniem będzie już gorzej.

Liwko
25-10-2011, 12:57
A u mnie póki co taryfa W3. Ale zużycie w tym roku to 1140 m3. Czyli : 2740 zł. / 1140m3 = 2,40

O i to jest faktyczna cena m3 gazu w twoim przypadku. Doliczyć by trzeba było jeszcze roczny prąd do sterownika i pompek, a wyjdzie dokładna kwota jaką ponosisz przy instalacji gazowej.

greg28
25-10-2011, 13:27
O i to jest faktyczna cena m3 gazu w twoim przypadku. Doliczyć by trzeba było jeszcze roczny prąd do sterownika i pompek, a wyjdzie dokładna kwota jaką ponosisz przy instalacji gazowej.

Nie tak szybko, zapomnieliscie o dodaniu kosztów związanych z zakupem kotła, bo on jest potrzebny do korzystania z gazu, więc to tez trzeba doliczyc do ceny metra gazu. Powiedzmy, ze kocioł starczy na 10 lat, to tzreba doliczyc to do rachunków za gaz z 10 lat i dopiero podzielić przez liczbe m3 zużytych. Dodatkowo trzeba dodać koszt całej instalacji gazowe i przyłącza gazowego, tylko na ile lat to rozłożyć? 30 czy 50lat? W ten sposób dochodzicie do kuriozum waszego liczenia ceny m3 gazu. Aha zapomniałem o serwisach i naprawach kotła to też trzeba doliczyć. Pasowałoby jeszcze doliczyć dzierżawę miejsca w kotłowni, które zajmuje kocioł, bo jakby go nie było i nie używalibyscie gazu to można by było tą powierzchnie wydzierżawić. Jak liczymy wszystko to wszystko. Pewnie o czymś zapomniałem to prosze jeszcze uzupełnić co trzeba doliczyć, zeby móc wyliczyć cene m3 gazu, bo ja nadal uważam, ze wynosi ona ok 1,75 pln/m3 :)

Liwko
25-10-2011, 13:53
Nie tak szybko, zapomnieliscie o dodaniu kosztów związanych z zakupem kotła, bo on jest potrzebny do korzystania z gazu, więc to tez trzeba doliczyc do ceny metra gazu. Powiedzmy, ze kocioł starczy na 10 lat, to tzreba doliczyc to do rachunków za gaz z 10 lat i dopiero podzielić przez liczbe m3 zużytych. Dodatkowo trzeba dodać koszt całej instalacji gazowe i przyłącza gazowego, tylko na ile lat to rozłożyć? 30 czy 50lat? W ten sposób dochodzicie do kuriozum waszego liczenia ceny m3 gazu. Aha zapomniałem o serwisach i naprawach kotła to też trzeba doliczyć. Pasowałoby jeszcze doliczyć dzierżawę miejsca w kotłowni, które zajmuje kocioł, bo jakby go nie było i nie używalibyscie gazu to można by było tą powierzchnie wydzierżawić. Jak liczymy wszystko to wszystko. Pewnie o czymś zapomniałem to prosze jeszcze uzupełnić co trzeba doliczyć, zeby móc wyliczyć cene m3 gazu, bo ja nadal uważam, ze wynosi ona ok 1,75 pln/m3 :)

Znowu nie tak. To jest inwestycja, którą już poniosłeś, a my liczymy koszty rachunków ogrzewania przy takiej a nie innej instalacji.

greg28
25-10-2011, 15:06
Znowu nie tak. To jest inwestycja, którą już poniosłeś, a my liczymy koszty rachunków ogrzewania przy takiej a nie innej instalacji.

Dobrze wy sobie liczcie koszty rachunków, a ja mówię o cenie jednostkowej za m3 gazu, a wątek jest na temat ilosci m3 zuzytego gazu, a nie o cenach i kosztach gazu :)

Liwko
25-10-2011, 15:33
Nie wiem czemu, ale ja mam troche inne ceny niz ty podajesz. U mnie cena za kw energii elektrycznej przy taryfie G11 wynosi ok 0,57 gr. Z kolei cena metra gazu gz50 w taryfie W3 juz po podwyżce jaka była wynosi ok 1,75 pln/m3. Są to ceny brutto.

Przecież sam to napisałeś. Dziwne dlaczego tylko przy prądzie podałeś kwotę całkowitą ze stałymi i zmiennymi a przy gazie już nie? Od tego się ta dyskusja zaczęła.;)

greg28
25-10-2011, 15:37
Przecież sam to napisałeś. Dziwne dlaczego tylko przy prądzie podałeś kwotę całkowitą ze stałymi i zmiennymi a przy gazie już nie? Od tego się ta dyskusja zaczęła.;)

Przy prądzie liczyłem tak samo: energia elektryczna czynna całodobowa + opłata przesyłowa zmienna całodobowa, a przy gazie: paliwo gazowe + opłata sieciowa zmienna :P

Liwko
25-10-2011, 15:39
:no:

niktspecjalny
25-10-2011, 15:52
:no:
Znowu nie tak. To jest inwestycja, którą już poniosłeś, a my liczymy koszty rachunków ogrzewania przy takiej a nie innej instalacji.


Nauczyłeś się to wreszcie rozróżniać???.................ale to chyba nie możliwe;(;(

Co kręcisz głową ???Nie zrozumiesz..gazu nie masz.:D:)

mistalova
25-10-2011, 19:45
pozwolę się wtrącić z nieco innej strony - 100m domek, bliźniak,ocieplony trochę lepiej niż standard, pierwsza zima, grzeję od miesiąca, temp. wewnątrz 20 oC i od tygodnia średnio zużywam 3m3 gazu na dobę - tylko CO, CWU nie używam, bo jeszcze nie mieszkam - średnio w nocy temp. na dworzu -2 oC, dzień do 8 oC - chyba powinienem być zadowolony?

jasiek71
25-10-2011, 20:31
Solary w okresach przejściowych wspomagają co - możemy przyjąć, że ok 8-10% ogrzewania domu..
solary w okresie przejściowym to ledwo dają radę z cwu...
do wspomagania CO to jeszcze jeden zestaw trzeba by dokręcić;)

greg28
26-10-2011, 09:02
Nie wiem czemu, ale ja mam troche inne ceny niz ty podajesz. U mnie cena za kw energii elektrycznej przy taryfie G11 wynosi ok 0,57 gr. Z kolei cena metra gazu gz50 w taryfie W3 juz po podwyżce jaka była wynosi ok 1,75 pln/m3. Są to ceny brutto.

Liwko: nie wiem czemu mi nie wierzysz z cenami jaki podałem, są to ceny z faktur razem z opłatami przesyłowymi zmiennymi. Opisze to bardziej szczegółowo.
Prąd G11:
energia elektryczna czynna całodobowa cena: 0,27030 pln/kWh
opłata przesyłowa zmienna całodobowa cena: 0,19490 pln/kWh
0,27030 + 0,19490 = 0,4652 + 23% vat = 0,572196 pln/kWh

Gaz W-3:
Paliwo gazowe cena: 1,1207 pln/m3
Opłata sieciowa zmienna: 0,3049 pln/m3
1,1207 + 0,3049 = 1,4256 + 23% vat = 1,753488

Do liczenia ceny gazu i prądu nie doliczałem opłat abonamentowych i opłat sieciowych stałych, bo ponosimy je w stałej wysokości bez względu na zużycie nośników energii, więc nie wiem czemu przyczepiłeś się do ceny gazu jaki podałem, a ceny prądu juz nie?

greg28
26-10-2011, 09:05
solary w okresie przejściowym to ledwo dają radę z cwu...
do wspomagania CO to jeszcze jeden zestaw trzeba by dokręcić;)

Ale w lato mi CO spokojnie wspomogą :))

Liwko
26-10-2011, 09:27
Liwko: nie wiem czemu mi nie wierzysz z cenami jaki podałem, są to ceny z faktur razem z opłatami przesyłowymi zmiennymi. Opisze to bardziej szczegółowo.
Prąd G11:
energia elektryczna czynna całodobowa cena: 0,27030 pln/kWh
opłata przesyłowa zmienna całodobowa cena: 0,19490 pln/kWh
0,27030 + 0,19490 = 0,4652 + 23% vat = 0,572196 pln/kWh

Gaz W-3:
Paliwo gazowe cena: 1,1207 pln/m3
Opłata sieciowa zmienna: 0,3049 pln/m3
1,1207 + 0,3049 = 1,4256 + 23% vat = 1,753488

Do liczenia ceny gazu i prądu nie doliczałem opłat abonamentowych i opłat sieciowych stałych, bo ponosimy je w stałej wysokości bez względu na zużycie nośników energii, więc nie wiem czemu przyczepiłeś się do ceny gazu jaki podałem, a ceny prądu juz nie?

Dziwne, bo jak wziąłem rachunek rodziców, i podzieliłem kwotę rachunku przez kWh, to 1kWh=0,58zł
Ale jak zrobiłem to samo z gazem to wyszło mi ponad 2,20

greg28
26-10-2011, 09:40
Dziwne, bo jak wziąłem rachunek rodziców, i podzieliłem kwotę rachunku przez kWh, to 1kWh=0,58zł
Ale jak zrobiłem to samo z gazem to wyszło mi ponad 2,20

ty znowu swoje:)

Liwko
26-10-2011, 09:58
Do liczenia ceny gazu i prądu nie doliczałem opłat abonamentowych i opłat sieciowych stałych, bo ponosimy je w stałej wysokości bez względu na zużycie nośników energii, więc nie wiem czemu przyczepiłeś się do ceny gazu jaki podałem, a ceny prądu juz nie?

Bo ja opłat stałych za gaz nie płacę-ty tak. Ja podaje całkowite koszty ogrzewania-ty nie
Ale twoja brocha, łudź się dalej, że masz gaz po 1,75. Mogą ci nawet obniżyć do 1zł a podnieść przesył, rachunek będzie ten sam, za to jaka miła cena gazu:D

greg28
26-10-2011, 10:18
a jak chcesz porównać koszty ogrzewania 2 identycznych domów np 150m2 - jeden ogrzewany gazem GZ-50 a drugi prądem?
dalej nie będziesz uwzględniach abonamentu i opłat stałych - dodam, że do grzany gazem ma kuchnie na gaz, a grzany prądem ma kuchnię na prąd. jak to chcecie inaczej policzyć?

A czy wy nie możecie zrozumieć, ze ja cały czas piszę o cenie jednostkowej gazu i prądu, a nie całkowitych kosztach? Rozjasnijcie swoje umysły troche to nie takie trudne. Jak będę mówił o całkowitych kosztach ogrzewania to nie omieszkam sie uwzględnić kosztów stałych :P Za cały rok zuzyłem ok 1900 m3 gazu i nigdzie nie piszę, ze kosztowało mnie to 3043 pln(po starych jeszcze cenach gazu) tylko 3877 pln. Rozróżnijcie wreszcie, gdzie gada sie o całkowitych kosztach, a w którym miejscu gada się o cenie jednostkowej jakiegoś nośnika ciepła.

kbab
26-10-2011, 10:20
podawanie kosztów gazu bez uwzględniania opłat abonamentowych to manipulacja - zaniżanie faktycznych kosztów CO i CWU
Zawsze rzeczywisty poniesiony koszt z faktury to ZAPŁACIŁEM/ZUŻYŁEM - każdy inny to jw.
re greg28
Ok cenę jednostkową zostaw dla siebie - bo jest wyliczona wg wybranych przez Ciebie pozycji z faktury, jeśli podajesz na FM to nie cenę a koszt jednostkowy i będzie dobrze, zwłaszcza że ten policzysz szybciej, łatwiej i dokładniej. U Ciebie 2,04zł/m3, czyli 0,2047zł/kWh - gdybyś podał sprawność kotła to policzymy jaką część zapotrzebowania na ciepło dostarczasz gazem. Czy aby dobrze policzyłeś m3 z faktur, bo wg cen które posiadam to wypada za w/w kwotę 1780m3 gazu a nie 1900 - a to zmienia rachunek i wypada 0,2184zł/kWh i 2,1781zł/m3 gazu - spora różnica do kosztu o który się spierasz (1,75zł) - czyli zaniżasz faktycznie poniesiony koszt o prawie 25%.

Liwko
26-10-2011, 10:23
A czy wy nie możecie zrozumieć, ze ja cały czas piszę o cenie jednostkowej gazu i prądu, a nie całkowitych kosztach? Rozjasnijcie swoje umysły troche to nie takie trudne. Jak będę mówił o całkowitych kosztach ogrzewania to nie omieszkam sie uwzględnić kosztów stałych :P Za cały rok zuzyłem ok 1900 m3 gazu i nigdzie nie piszę, ze kosztowało mnie to 3043 pln(po starych jeszcze cenach gazu) tylko 3877 pln. Rozróżnijcie wreszcie, gdzie gada sie o całkowitych kosztach, a w którym miejscu gada się o cenie jednostkowej jakiegoś nośnika ciepła.

Cofnij się, i przeczytaj od czego zaczęła się dyskusja.

greg28
26-10-2011, 10:26
Ostatnie tylko zdanie na zakończenie tematu, bo szkoda strzępić języka.
Wg waszych teorii ktoś, kto zużył przez cały rok np 4000m3 gazu do ogrzewania powinen sie cieszyć, bo w stosunku do tego, kto np zużył 2000m3 gazu, ma nizszą cenę gazu. Wg mnie to powinen być załamamy swoimi wynikami:)

swistak81
26-10-2011, 10:28
Ja też się podpisuję pod Liwko i spółką :). A kolega Greg jest sam ze swoim tokiem liczenia (choć zaznaczę, że wiem o co mu chodzi, ale nie można pisać, że 1m3 gazu kosztuje go 1,75PLN).
Kiedyś ktoś (dokładnie pan Smoleń w kabaretowym kontekście) powiedział, cytuję:
"Normą jest ogół, nie margines".

Liwko
26-10-2011, 10:30
Cenę jednostkową będzie miał niższą, ale rachunek wyższy. Ten rachunek będzie kwota za jego gaz i jego ogrzewanie. Czy to nie jest zrozumiałe?

greg28
26-10-2011, 10:44
greg28 - podam ci może inny przykład, dotyczący prądu i taryfy G11 - cena prądu - cacy 0,4887/kwh (z przesyłem) - wg strony producenta i faktury
Ale okazuje się, że uwględniając abonament i opłatę stała, średnia cena 1kwh wychodzi 0,60zł (dla standarowego miesięcznego zużycia) - tyle faktycznie płacisz za 1kwh...producenti różnych mediów od dawna stosuja takie triki zeby nam się wydawało jak to tanio mamy :D

Masz taniego dostawce prądu (jaki?), bo mnie 1kwh wynosi 0,5722 pln(z przesyłem).

Liwko
26-10-2011, 10:48
Masz taniego dostawce prądu (jaki?), bo mnie 1kwh wynosi 0,5722 pln(z przesyłem).

U mnie jest 0,58.
Tak samo gaz nie wszędzie tyle samo kosztuje i tyle samo wynoszą pozostałe koszty. Dlatego najlepiej jest dzielić rachunki z całego roku przez zużycie.

kbab
26-10-2011, 11:03
Ostatnie tylko zdanie na zakończenie tematu, bo szkoda strzępić języka.
Wg waszych teorii ktoś, kto zużył przez cały rok np 4000m3 gazu do ogrzewania powinen sie cieszyć, bo w stosunku do tego, kto np zużył 2000m3 gazu, ma nizszą cenę gazu. Wg mnie to powinen być załamamy swoimi wynikami:)
Z tym, że nie na pewno - bo ten od 4000m3 może mieć 3 razy większy dom i o 4stC wyższą w nim temperaturę - wtedy może śmiać z tego co marznie i oszczędza.

kbab
26-10-2011, 11:08
Masz taniego dostawce prądu (jaki?), bo mnie 1kwh wynosi 0,5722 pln(z przesyłem).
Moja wrześniowa faktura G-11 to 647,8zł/1118kWh czyli 0,5794zł/kWh - w tym przesył i opłaty stałe, dostawca Tauron

greg28
26-10-2011, 11:17
Moja wrześniowa faktura G-11 to 647,8zł/1118kWh czyli 0,5794zł/kWh - w tym przesył i opłaty stałe, dostawca Tauron

To ty chyba dwóch sąsiadów obok tez oświetlasz:) u mnie faktury za dwa miesiące oscylują w granicach 195-210 pln.

kbab
26-10-2011, 11:20
To ty chyba dwóch sąsiadów obok tez oświetlasz:) u mnie faktury za dwa miesiące oscylują w granicach 195-210 pln.
Otrzymuję 2 faktury rocznie - ta dotyczy okresu od 10/03/2010 do 13/09/2011.

worm10
26-10-2011, 11:21
pozwolcie ze wtrace swoje 3 grosze w tym temacie ale troszke z innej beczki, mam nadzieje ze ktos bedzie mi w stanie cos powiedziec pocieszajacego :)

Niedawno wprowadzilem sie z żoną (swiezo po slubie:P ) do domku, który wyremontowalismy przez wakacje. Domek jest niewielki bo 40 m2 (jeden pokoj, kuchnia, lazienka ganek i suszarnia). Zalozylismy ogrzewanie gazowe, piec Termet miniterm, grzejniki w każdym pomieszczeniu + podłogówka w kuchni i lazience. Kupilem sterownik temperatury ktory umiescilem w pokoju. Postanowilismy dodatkowo ocieplic dom zeby maksymalnie zmniejszyc zuzycie gazu. Podłoga także jest ocieplona styropianem a od strony dachu jest strych (nie ma tam izolacji termicznej)
Powierzchnia do grzania mała, wiec myslalem ze zuzycie tez bedzie niskie. Jednak robiac codziennie zapiski z licznika gazowego okazuje się ze srednio dzienne zuzycie gazu to ponad 4m3. (dodam ze piec jest dwufunkcyjny wiec wykorzystywany jest zarowno do CO jak i CWU , a takze do kuchenki gazowej). Temperatura na sterowniku ustawiona jest na 20 stopni w dzien i 19 w nocy. Temperatury w ostatnich 2 tygodniach na dworze tez nie byly takie tragiczne bo nawet w nocy zadko spadaly ponizej zera.
Czy ktos moze mi powiedziec w przyblizeniu ile bedzie trwał okres w ktorym sciany budynku beda "zimne" po tym jak kilka lat budynek nie byl ogrzewany? o ile moze byc wtedy wieksze zuzycie gazu? jakiego zuzycia moge sie spodziewac w przyszlosci?

za wszelka pomoc i odpowiedzi z gory dziekuje , jest to moj pierwszy sezon grzewczy w dodatku w domku a nie w blokach wiec jestem laikiem w tych sprawach.

greg28
26-10-2011, 11:25
Otrzymuję 2 faktury rocznie - ta dotyczy okresu od 10/03/2010 do 13/09/2011.

no to co innego, ale wiem, ze niektórzy takie rachunki za prąd płacą w domach za 2 miesiące. Np moi teściowie, którzy mieszkają niedaleko mnie. Ja dostaje rachunek 200, a oni 600-700:) U nich 3 osoby dorosłe, woda grzana w boilerze grzałką z termostatem przez całe lato 24h na dobę, 4 tv, 2 lodówki, zamrażarka. Non stop jakies pralki, piekarniki, suszarki, lokówki, prostownice i wiele innych bajerów pracuje.

greg28
26-10-2011, 11:32
pozwolcie ze wtrace swoje 3 grosze w tym temacie ale troszke z innej beczki, mam nadzieje ze ktos bedzie mi w stanie cos powiedziec pocieszajacego :)

Niedawno wprowadzilem sie z żoną (swiezo po slubie:P ) do domku, który wyremontowalismy przez wakacje. Domek jest niewielki bo 40 m2 (jeden pokoj, kuchnia, lazienka ganek i suszarnia). Zalozylismy ogrzewanie gazowe, piec Termet miniterm, grzejniki w każdym pomieszczeniu + podłogówka w kuchni i lazience. Kupilem sterownik temperatury ktory umiescilem w pokoju. Postanowilismy dodatkowo ocieplic dom zeby maksymalnie zmniejszyc zuzycie gazu. Podłoga także jest ocieplona styropianem a od strony dachu jest strych (nie ma tam izolacji termicznej)
Powierzchnia do grzania mała, wiec myslalem ze zuzycie tez bedzie niskie. Jednak robiac codziennie zapiski z licznika gazowego okazuje się ze srednio dzienne zuzycie gazu to ponad 4m3. (dodam ze piec jest dwufunkcyjny wiec wykorzystywany jest zarowno do CO jak i CWU , a takze do kuchenki gazowej). Temperatura na sterowniku ustawiona jest na 20 stopni w dzien i 19 w nocy. Temperatury w ostatnich 2 tygodniach na dworze tez nie byly takie tragiczne bo nawet w nocy zadko spadaly ponizej zera.
Czy ktos moze mi powiedziec w przyblizeniu ile bedzie trwał okres w ktorym sciany budynku beda "zimne" po tym jak kilka lat budynek nie byl ogrzewany? o ile moze byc wtedy wieksze zuzycie gazu? jakiego zuzycia moge sie spodziewac w przyszlosci?

za wszelka pomoc i odpowiedzi z gory dziekuje , jest to moj pierwszy sezon grzewczy w dodatku w domku a nie w blokach wiec jestem laikiem w tych sprawach.

Koniecznie ociepl sobie jakos ten dach albo przynajmniej strop. Jeśli nie uzywasz tego strychu to kup na szybkiego sobie wełnę i rozłóż po całej powierzchni strychu chociaz 20 cm grubosci. Potem tą wełne bedziesz mogł sobie kiedys na ocieplenie dachu wykorzystać.
U mnie w tej chwili idzie 4-6m3/dobę, ostatnie 2 dni poszło po 6m3, bo strasznie zimny wiatr u mnie chula. No jeszcze kwestia jaki gaz masz GZ50 czy GZ35, bo tego drugiego zawsze wiecej pojdzie, ale jest tanszy.

worm10
26-10-2011, 11:38
Koniecznie ociepl sobie jakos ten dach albo przynajmniej strop. Jeśli nie uzywasz tego strychu to kup na szybkiego sobie wełnę i rozłóż po całej powierzchni strychu chociaz 20 cm grubosci. Potem tą wełne bedziesz mogł sobie kiedys na ocieplenie dachu wykorzystać.
U mnie w tej chwili idzie 4-6m3/dobę, ostatnie 2 dni poszło po 6m3, bo strasznie zimny wiatr u mnie chula. No jeszcze kwestia jaki gaz masz GZ50 czy GZ35, bo tego drugiego zawsze wiecej pojdzie, ale jest tanszy.

U Ciebie po 6m3 poszlo ale przy jakiej powierzchni domu? co do stropu to faktycznie musze cos z tym zrobic chociaz jak wleze na strych to duszno tam i wydaje sie ze poddasze dosc dobrze izoluje. Jednak dalej mnie meczy kwestia tych scian... zastanawiam sie po jakim czasie dom bedzie w optymalnej "formie" kiedy to bedzie dobrze trzymal sieplo a sciany beda juz suche.

greg28
26-10-2011, 11:44
U Ciebie po 6m3 poszlo ale przy jakiej powierzchni domu? co do stropu to faktycznie musze cos z tym zrobic chociaz jak wleze na strych to duszno tam i wydaje sie ze poddasze dosc dobrze izoluje. Jednak dalej mnie meczy kwestia tych scian... zastanawiam sie po jakim czasie dom bedzie w optymalnej "formie" kiedy to bedzie dobrze trzymal sieplo a sciany beda juz suche.

U mnie powierzchnia 150m2 + 50m2 garaż tez troche ogrzewany. Generalnie nowy dom jak sie buduje to min jeden sezon grzewczy trwa zanim wyjdzie cała wilgoć ze scian, podłóg i stropów.

kbab
26-10-2011, 11:47
o ile moze byc wtedy wieksze zuzycie gazu? jakiego zuzycia moge sie spodziewac w przyszlosci?
BÓJ się tej zimy, jeśli teraz z cwu dla 2 osób wypada 4m3/dobę to ok 3,5m3 idzie na ogrzewanie, tj w przybliżeniu 35kWh. Przy założeniu, że średnia temp ostatnio to 11stC to dla strata Twojego domu wypada na 160W/K, przy średniej temperaturze na zewnątrz -20stC Twój mały domek wciągnie nawet do 15m3/dobę. Koniecznie trzeba ocieplić strop. Rocznie zapotrzebowanie z cwu sięgnie 14000kWh tj 3200zł za gaz - w przeliczeniu na m2 - tragicznie. W przyszłości po dociepleniu stropu zapotrzebowanie może spaść do 4-6tys kWh tj do 650m3 gazu przy koszcie 1400zł/rok (w tym cwu dla 3 osób).

greg28
26-10-2011, 12:11
BÓJ się tej zimy, jeśli teraz z cwu dla 2 osób wypada 4m3/dobę to ok 3,5m3 idzie na ogrzewanie, tj w przybliżeniu 35kWh. Przy założeniu, że średnia temp ostatnio to 11stC to dla strata Twojego domu wypada na 160W/K, przy średniej temperaturze na zewnątrz -20stC Twój mały domek wciągnie nawet do 15m3/dobę. Koniecznie trzeba ocieplić strop. Rocznie zapotrzebowanie z cwu sięgnie 14000kWh tj 3200zł za gaz - w przeliczeniu na m2 - tragicznie. W przyszłości po dociepleniu stropu zapotrzebowanie może spaść do 4-6tys kWh tj do 650m3 gazu przy koszcie 1400zł/rok (w tym cwu dla 3 osób).

kbab nie przesadzaj z tą średnią temperaturą 11 stopni, u mnie w dzien ok 9-10 jest, w nocy spada do powiedzmy 2 stopni, to srednia nijak nie wyjdzie 11. Maksymalna dzienna w ciepłym regionie to sie zgodzę.

kbab
26-10-2011, 12:18
kbab nie przesadzaj z tą średnią temperaturą 11 stopni, u mnie w dzien ok 9-10 jest, w nocy spada do powiedzmy 2 stopni, to srednia nijak nie wyjdzie 11. Maksymalna dzienna w ciepłym regionie to sie zgodzę.
Ten miesiąc jest wyjątkowo "łaskawy" były dni z temp ponad 27stC, dzisiaj u mnie w nocy było 10,5, teraz jest 17, zatem 10 - 11 nie jest błędem. Może jest jakaś strona, gdzie można odczytać aktualną średnią temperaturę?
znalazłem - nie pomyliłem się
http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/wroc/ASSETS_06_07.pdf
Wcześniej podałeś zużycie gazu na 1900m3, przy podanym koszcie 3877 z moich obliczeń wychodzi 1780 - możesz policzyć m3 z faktur?

greg28
26-10-2011, 12:47
Ten miesiąc jest wyjątkowo "łaskawy" były dni z temp ponad 27stC, dzisiaj u mnie w nocy było 10,5, teraz jest 17, zatem 10 - 11 nie jest błędem. Może jest jakaś strona, gdzie można odczytać aktualną średnią temperaturę?
znalazłem - nie pomyliłem się
http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/wroc/ASSETS_06_07.pdf
Wcześniej podałeś zużycie gazu na 1900m3, przy podanym koszcie 3877 z moich obliczeń wychodzi 1780 - możesz policzyć m3 z faktur?

gdzie ty mieszkasz, ze tak ciepło u ciebie jest? :) 17 stopni teraz masz? nie mam termometra przy sobie, ale wiecej jak 10-11 u mnie na pewno nie jest i do tego silny przenikliwy wiatr, rano jak wstałem to dzisiaj było u mnie niecałe 3 stopnie.

Startowałem z licznikiem zero w pażdzierniku zeszłego roku, niedawno minął okrąglutki rok i miałem 1900m3 na liczniku. Ok 1800 m3 miałem jeszcze po cenie ok 1,6 pln, teraz od początku lata po podwyzce jest 1,75 pln cena samego gazu z przesyłem.

greg28
26-10-2011, 12:55
kbab z tej tabelki co zamiesciłes to owszem, jesli przyjąłes ze srednio pażdziernik to 11 stopni, oki, ale w takim razie srednia w najzimniejszym miesiącu styczniu ile przyjmowałeś, ze mu tak dokładnie wyliczyłes, ze mu spali gazu?

kbab
26-10-2011, 13:14
gdzie ty mieszkasz, ze tak ciepło u ciebie jest? :) 17 stopni teraz masz? nie mam termometra przy sobie, ale wiecej jak 10-11 u mnie na pewno nie jest i do tego silny przenikliwy wiatr, rano jak wstałem to dzisiaj było u mnie niecałe 3 stopnie.

Startowałem z licznikiem zero w pażdzierniku zeszłego roku, niedawno minął okrąglutki rok i miałem 1900m3 na liczniku. Ok 1800 m3 miałem jeszcze po cenie ok 1,6 pln, teraz od początku lata po podwyzce jest 1,75 pln cena samego gazu z przesyłem.
We Wrocku.
Tą podaną kwotę sobie policzyłeś z licznika? Prosiłem abyś podał kwotę zapłaconą wg faktur i tam jest podany stan licznika wg którego naliczają należność - te dane są najważniejsze, w tym przypadku ceny jednostkowe pomiń, one są mniej ważne.

oki, ale w takim razie srednia w najzimniejszym miesiącu styczniu ile przyjmowałeś, ze mu tak dokładnie wyliczyłes, ze mu spali gazu?
nie liczyłem dla stycznia, ale dla całego okresu grzewczego, oraz ile gazu na dobę zużyje przy temp -20stC. To nie jest aż tak skomplikowane jak policzyłem stratę 160W/K.

adam2007
26-10-2011, 13:57
Witam,

Moje zużycie obecnie kształtuje się na poziomie między 3,5 - 4,5 m3 na dobe.

Piec ecoCompact 246 z zasobnikiem 150 l + Calormatic 430F
Podłogówka ok. 65 m2 + grzejniki
Powierzchnia ogólna : 234 m2
Ogrzewane : ok. 140 m2 (wyłączone 4 pokoje z ogrzewania na 8)

To będzie 2 sezon grzewczy. Krzywą w zasadzie znalazłem ale jeszcze bawie sie parametrami wiec moze wynik polepszę. Jeśli nie to następna zima będzie lepsza.
Niestety mam problem z podłogówką bo nie jest sterowana jako HK2 tylko ręcznie poprzez mieszacz ESBE vt 322 + pompa wilo 25/4 i za cholerę nie mogę uzyskać większej temp. na dole jak 18 C. Podłoga po prostu jest uzależniona od grzejników, a że pogodówka powoduje cykanie wody na grzejniki przy podtrzymaniu temp. to idzie jej za mało na podłogę.Na wiosnę dokładam zawór 3D sterowany z pieca, sprzęgło, i pompę aby to zbilansować i będzie ladnie śmigało ;)

greg28
26-10-2011, 14:04
We Wrocku.
Tą podaną kwotę sobie policzyłeś z licznika? Prosiłem abyś podał kwotę zapłaconą wg faktur i tam jest podany stan licznika wg którego naliczają należność - te dane są najważniejsze, w tym przypadku ceny jednostkowe pomiń, one są mniej ważne.

nie liczyłem dla stycznia, ale dla całego okresu grzewczego, oraz ile gazu na dobę zużyje przy temp -20stC. To nie jest aż tak skomplikowane jak policzyłem stratę 160W/K.

Nie podam ci dokładnej kwoty z faktur, bo nie mam ich wszystkich przed oczami, mam 2 ostatnie. Ale bardzo łatwo wyliczyć ile za gaz zapłaciłem przez cały rok:)
Opłata stała sieciowa + abonament to 69,5pln/msc. 12 * 69,5 = 834 pln. Teraz gaz, Na ostatniej fakturze odczyt z dnia 12 pazdziernik było 1852 m3. z czego 1779m3 po starej cenie 1,60 to daje: 2846,40 pln. Do tego 73m3 juz po nowej cenie 1,75 daje 127,75 pln. Do tego trzeba doliczyc zużycie jeszcze przez 10 dni, bo gaz chyba miałem od 21-21 pazdziernik jakos tak, wtedy(tj 21 pazdziernika 2011) miałem na liczniku 1901m3 - 1852m3 = 49m3 * nowa cena 1,75 = 85,75 pln. Teraz żeby wyszło ile kosztował mnie cały okrągły rok musimy wszystko zsumować: 834 + 2846,4 + 127,75 + 85,75 = 3893,90 pln Tyle dokładnie kosztował mnie cały okrągły rok, wyłożyłem to łopatologicznie jak można. Inaczej wyjśc nie może.

kbab
26-10-2011, 14:30
re greg28
trochę komplikujesz, jestem prostym umysłem do którego docierają dane z faktur. Jeśli wg moich faktur w 2010r zapłaciłem 1451,54zł, zużyłem 675m3 gazu - to jest poza jakąkolwiek dyskusją o innych wybranych sobie z faktur danych, one są mniej ważne - i chyba najbardziej zrozumiałe dla dostawcy. Ostatnio również z WODKANu otrzymałem fakturę dłuższą o kilka pozycji (zmiana VAT, dodano opłaty stałe i jakiś abonament). Każdy dostawca będzie co raz bardziej kombinował na fakturach aby ludziom robić wodę z mózgu, dla nas najważniejsze jest ZAPŁACIŁEM/ZUŻYŁEM - reszty zwykle nie czytam.

raven01
26-10-2011, 14:38
Takie pytanie o krzywą grzewczą. Mówi się, że powinna być dostosowana do charakterystyki energetycznej domu i z jednej strony na tyle wysoka by zapewnić w nim ciepło, z drugiej strony na tyle niska, by ogrzewanie było możliwie oszczędne. Uświadomcie mnie, dlaczego ustawienie jej na niższą (co - z tego co rozumiem - powoduje niższą temperaturę w obiegu ale dłuższe "okresy" grzania) prowadzi do mniejszego zużycia gazu (niż gdyby w grzejnikach temperatura była wyższa, ale "grzały" by rzadziej)?
ponawiam pytanie :)

greg28
26-10-2011, 14:47
re greg28
trochę komplikujesz, jestem prostym umysłem do którego docierają dane z faktur. Jeśli wg moich faktur w 2010r zapłaciłem 1451,54zł, zużyłem 675m3 gazu - to jest poza jakąkolwiek dyskusją o innych wybranych sobie z faktur danych, one są mniej ważne - i chyba najbardziej zrozumiałe dla dostawcy. Ostatnio również z WODKANu otrzymałem fakturę dłuższą o kilka pozycji (zmiana VAT, dodano opłaty stałe i jakiś abonament). Każdy dostawca będzie co raz bardziej kombinował na fakturach aby ludziom robić wodę z mózgu, dla nas najważniejsze jest ZAPŁACIŁEM/ZUŻYŁEM - reszty zwykle nie czytam.

Nie mam faktur przed oczami, ale jesli sie nie pomyliłem w obliczeniach to nie moze byc inna kwota na moich fakturach, jak ta którą wyliczyłem. Kwota moze być mniejsza o cenę tych 49m3, które doliczyłem, zeby był pełniutki rok. Uważasz, ze kwota, która podałem nie pasuje do zużycia 1901m3 w taryfie W3?

worm10
26-10-2011, 14:51
BÓJ się tej zimy, jeśli teraz z cwu dla 2 osób wypada 4m3/dobę to ok 3,5m3 idzie na ogrzewanie, tj w przybliżeniu 35kWh. Przy założeniu, że średnia temp ostatnio to 11stC to dla strata Twojego domu wypada na 160W/K, przy średniej temperaturze na zewnątrz -20stC Twój mały domek wciągnie nawet do 15m3/dobę. Koniecznie trzeba ocieplić strop. Rocznie zapotrzebowanie z cwu sięgnie 14000kWh tj 3200zł za gaz - w przeliczeniu na m2 - tragicznie. W przyszłości po dociepleniu stropu zapotrzebowanie może spaść do 4-6tys kWh tj do 650m3 gazu przy koszcie 1400zł/rok (w tym cwu dla 3 osób).

Kurcze to nie za dobre wiesci :P Naprawde az tak bardzo trace cieplo przez nieocieplone poddasze? qrcze jak widze ze moj malutki domek żre tyle gazu co 140m2 domy to sie we mnie gotuje... chyba lece jutro po wate mineralna i klade ja na poddasze... zobaczymy jak sie zachowa licznik po takim manewrze:P
btw dzieki za rady:)

greg28
26-10-2011, 15:03
Kurcze to nie za dobre wiesci :P Naprawde az tak bardzo trace cieplo przez nieocieplone poddasze? qrcze jak widze ze moj malutki domek żre tyle gazu co 140m2 domy to sie we mnie gotuje... chyba lece jutro po wate mineralna i klade ja na poddasze... zobaczymy jak sie zachowa licznik po takim manewrze:P
btw dzieki za rady:)

A sciany z czego masz i ile ocieplenia? okna jakie?

kbab
26-10-2011, 15:07
Oczywiście zmiana ceny uzasadnia to zużycie, w moim kalkulatorze są ceny z ostatniej faktury, teraz czekam na nową. Ceny są z taryfy dolnośląskej, zauważyłem że trochę się różnią. Oczywiście brutto.

kbab
26-10-2011, 15:12
chyba lece jutro po wate mineralna i klade ja na poddasze... zobaczymy jak sie zachowa licznik po takim manewrze
pewnie tak jak napisałem. Takie ocieplenie szybko się zwróci, dobrze że to początek sezonu grzewczego.

greg28
26-10-2011, 15:13
U mnie aktualnie PGNiG łódzko-warszawskie tak to nazwę, bo u nich to pomieszanie z poplątaniem, wygląda tak cenowo:
abonament 8,2
sieciowa stała 48,3
sieciowa zmienna 0,3049
paliwo gazowe 1,1207

to ceny w pln netto

jarekpierwszy
26-10-2011, 16:14
Ten miesiąc jest wyjątkowo "łaskawy" były dni z temp ponad 27stC, dzisiaj u mnie w nocy było 10,5, teraz jest 17, zatem 10 - 11 nie jest błędem. Może jest jakaś strona, gdzie można odczytać aktualną średnią temperaturę?
znalazłem - nie pomyliłem się
http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/wroc/ASSETS_06_07.pdf
Wcześniej podałeś zużycie gazu na 1900m3, przy podanym koszcie 3877 z moich obliczeń wychodzi 1780 - możesz policzyć m3 z faktur?

http://www.pogoda.ekologia.pl/Archiwum/Archiwum_pogody/

worm10
26-10-2011, 18:24
A sciany z czego masz i ile ocieplenia? okna jakie?

Ściany na 1,5 pustaka (starej generacji) okna nowe, w tym sezonie kupione, ocieplenie 10cm styropian.

A zamiast wełny mozna wykorzystac styropian 10 taki jak na sciany mialem? bo mi troche zostalo i po dokupieniu ze 2 paczek pewnie by starczylo na poddasze.
Czy sie nie bawic i kupic juz ta welne 20cm?

kbab
26-10-2011, 20:02
A zamiast wełny mozna wykorzystac styropian 10 taki jak na sciany mialem? bo mi troche zostalo i po dokupieniu ze 2 paczek pewnie by starczylo na poddasze.
Czy sie nie bawic i kupic juz ta welne 20cm?
Oczywiście, już dawno bym go tam rozłożył, dałbym jeszcze 2 warstwy folii paro-przepuszczalnej pod i nad izolacją.

greg28
27-10-2011, 08:53
Teraz mam takie pytanie. Ktoś kiedyś gdzies wyliczał czy udowadniał, ze podniesienie lub obnizenie temperatury utrzymywanej w domu o 1 stopień powoduje wzrost lub zmniejszenie zużycia gazu o 5-6%. Jeśli to jest prawda to czy to działa równiez w druga stronę? Tzn. hipotetcznie dwa totalnie identyczne domy, w jednym i drugim utrzymujemy temperaturę powiedzmy 21 stopni, tylko, ze w jednym wypadku temperatura na zewnątrz jest powiedzmy -6 przez całą dobę(to tylko teoria, bo w rzeczywistości to cieżkie do wykonania), a w drugim przypadku o stopień nizsza czyli -7. Zero słońca i wiatru, zeby nie było żadnych innych zmiennych, wilgotnośc jednakowa itd. Czy dom gdzie temperatura na zewnątrz jest o stopien nizsza(zimniej) spali o 5-6% więcej gazu?

redpradnik
27-10-2011, 09:04
Teraz mam takie pytanie. Ktoś kiedyś gdzies wyliczał czy udowadniał, ze podniesienie lub obnizenie temperatury utrzymywanej w domu o 1 stopień powoduje wzrost lub zmniejszenie zużycia gazu o 5-6%. Jeśli to jest prawda to czy to działa równiez w druga stronę? Tzn. hipotetcznie dwa totalnie identyczne domy, w jednym i drugim utrzymujemy temperaturę powiedzmy 21 stopni, tylko, ze w jednym wypadku temperatura na zewnątrz jest powiedzmy -6 przez całą dobę(to tylko teoria, bo w rzeczywistości to cieżkie do wykonania), a w drugim przypadku o stopień nizsza czyli -7. Zero słońca i wiatru, zeby nie było żadnych innych zmiennych, wilgotnośc jednakowa itd. Czy dom gdzie temperatura na zewnątrz jest o stopien nizsza(zimniej) spali o 5-6% więcej gazu?

Zle to zrozumiales(as)
różnica 1 stopnia to sytuacja w której mamy 2 identyczne domy , 2 identyczne temperatury na zewnatrz jednak w jednym domu ustawione grzanie na 20 stopni w drugim na 21 stopni ( roznica 1 stopien w temperaturze wewnetrznej )

swistak81
27-10-2011, 09:13
Też to widziałem. Ale to nie do końca tak jak piszesz.
Było to dla temp. zewn. -20 i wewnętrznej +20 (+21).
Czyli dla dT=40* i dla dT=41*. (bo ta ilość ciepła zależy od dT, a pośrednio od Tw i Tz).
Dla -6* masz dT=26* i dT=27* i wówczas nie będzie to już 6-7%.

greg28
27-10-2011, 09:25
Też to widziałem. Ale to nie do końca tak jak piszesz.
Było to dla temp. zewn. -20 i wewnętrznej +20 (+21).
Czyli dla dT=40* i dla dT=41*. (bo ta ilość ciepła zależy od dT, a pośrednio od Tw i Tz).
Dla -6* masz dT=26* i dT=27* i wówczas nie będzie to już 6-7%.

Dobrze nie bedzie to 5-7% róznicy, bo różnica temperatur nie jest 40 stopni, ale powiedzmy 2-3% wyjdzie mam rację?
Do czego zmierzam. Mianowicie średnie temperatury w sezonie grzewczym w zalęzoności od regionu Polski różnią sie nawet o kilka stopni. Dlatego róznica w ilości spalanego paliwa przez cały okres grzewczy w dwóch skrajnych przypadkach(najzimniejszy region Polski i najcieplejszy) może wg mnie wyjsc nawet 10-15%. Można to jakoś matematycznie wyliczyć ile np dokładnie wyniesie taka róznica przy identycznych domach tylko jeden jest strefie gdzie srednia temp w sezonie grzewczym jest wyższa o 5 stopni, a w drugim jest niższa o te 5 stopni?

redpradnik
27-10-2011, 09:31
Dobrze nie bedzie to 5-7% róznicy, bo różnica temperatur nie jest 40 stopni, ale powiedzmy 2-3% wyjdzie mam rację?
Do czego zmierzam. Mianowicie średnie temperatury w sezonie grzewczym w zalęzoności od regionu Polski różnią sie nawet o kilka stopni. Dlatego róznica w ilości spalanego paliwa przez cały okres grzewczy w dwóch skrajnych przypadkach(najzimniejszy region Polski i najcieplejszy) może wg mnie wyjsc nawet 10-15%. Można to jakoś matematycznie wyliczyć ile np dokładnie wyniesie taka róznica przy identycznych domach tylko jeden jest strefie gdzie srednia temp w sezonie grzewczym jest wyższa o 5 stopni, a w drugim jest niższa o te 5 stopni?

Jasne :)
Duzo zalezy tez od usytuowania budynku , czy jest osloniety czy nie itp itd
Nigdy wiarygodnych danych do porownania nikt nie bedzie mial

swistak81
27-10-2011, 10:22
A ja mam inne pytanie (głównie dla osób używających gazu lub PC do cwu).
Używacie antylegionelli? (wygrzewacie wodę?)
W jakiej temp., jak długo w tej temp., jak często?
Miałem to włączone używając PPC, na 15minut, temp 65st, raz w tygodniu. Nie znam "energiożerności" tej opcji.
Teraz mam taką samą opcję z kotła gazowego (65st, 15minut, raz na tydzień) - i powiem, że zżera gaz jak głupie...
Zaraz po włączeniu tej opcji poszło mi ponad 10m3 (wraz z c.o.)...

(różnica taka, że PPC ogrzewa zbiornik od góry, czyli jego połowę, a kocioł grzeje od dołu, czyli cały zbiornik 300 litrów).

jarekpierwszy
27-10-2011, 10:24
Mam pytanie w sprawie przejścia z taryfy W3 na W2.1.
W taryfie W 2.1 odczyt jest raz w roku, w moim przypadku w styczniu , jest jedna faktura rozliczeniowa i pięć faktur prognozowanych na kolejny rok, płatnych co dwa miesiące.
Moje pytanie dotyczy tych faktur prognozowanych. Na czym oparte są te prognozy. Na jakich danych?

kbab
27-10-2011, 10:26
Kiedyś podawałem takie różnice, to zależy od strat domu i zmiana o 1stC powoduje zmianę zapotrzebowania na ciepło o 5,6 do 7,5%. Wystarczy wejść na mój arkusz i w "OZC dla laika" zmienić temperaturę w domu i porównać zapotrzebowanie. Może kiedyś uzupełnię arkusz o proste obliczenie zapotrzebowania rocznego mając tylko dzienne zużycie kWh, temperaturę wewnątrz i na zewnątrz, jak wyliczyłem 2 str wcześniej dla worm10.

Na czym oparte są te prognozy. Na jakich danych?
na danych z zużycia w okresie poprzednim. Raz w roku jest odczyt licznika przy W-1, przy W-2 odczyt jest 3 razy w roku.

Nigdy wiarygodnych danych do porownania nikt nie bedzie mial
to nie tak, wiarygodne dane to np; zużycie gazu no na dobę

adam2007
27-10-2011, 15:02
A ja mam inne pytanie (głównie dla osób używających gazu lub PC do cwu).
Używacie antylegionelli? (wygrzewacie wodę?)
W jakiej temp., jak długo w tej temp., jak często?
Miałem to włączone używając PPC, na 15minut, temp 65st, raz w tygodniu. Nie znam "energiożerności" tej opcji.
Teraz mam taką samą opcję z kotła gazowego (65st, 15minut, raz na tydzień) - i powiem, że zżera gaz jak głupie...
Zaraz po włączeniu tej opcji poszło mi ponad 10m3 (wraz z c.o.)...

(różnica taka, że PPC ogrzewa zbiornik od góry, czyli jego połowę, a kocioł grzeje od dołu, czyli cały zbiornik 300 litrów).


Witam,

Ja mam włączoną tą opcję w każdą sobote 4 rano. Temp. 60 stopni, włącza się pompka cyrkulacyjna. Cały cykl trwa 15 min, ale żeby tyle brał to szok !!!!
Myśle ,że 0,5 m3 to max. Mi w ciągu doby z soboty na niedziele spalił ok. 4m3 z tym właśnie wypalaniem legionelli.

Pozdr,

Liwko
27-10-2011, 15:10
Mi też się wygrzewa raz w tygodniu. W okresie letnim PC na CWU zużywała mi na trzy osoby około 60kWh miesięcznie i to niemal całość w taniej taryfie. Podlicznik też zlicza te przegrzewanie legionelli. Moim zdaniem te 10m3 to jakaś pomyłka.

swistak81
28-10-2011, 06:47
Aj nieprecyzyjnie napisałem.
To nie tak że poszło mi 10m3 w godzinę...
Ale jak przez 3tyg grzania poszło mi 45m3, a potem przez chyba 3 dni-10m3, to mnie to dziwi.
Albo po prostu zbiegło się to z:
- weekend (wszyscy się kąpią)
- teraz miałem w nocy -2, -3st... to i na c.o. coś więcej poszło...

Ale tak na marginesie - chyba za mocno to obserwuję i jestem wrażliwy na każdą zmianę m3/dobę...

kbab
28-10-2011, 07:13
(różnica taka, że PPC ogrzewa zbiornik od góry, czyli jego połowę, a kocioł grzeje od dołu, czyli cały zbiornik 300 litrów).
Powinno być odwrotnie, tańszy nośnik podłączony do dolnej wężownicy, pc podłączona do dolnej wężownicy osiągałaby większą sprawność. Nigdy nie spotkałem schematu w którym np solary zasilają górną wężownicę.

Ale tak na marginesie - chyba za mocno to obserwuję i jestem wrażliwy na każdą zmianę m3/dobę...
za kilka lat Ci to przejdzie, zwykle liczniki odczytuje inkasent, ja dopiero z faktury.
PS - kilka dni temu inkasent spisywał licznik gazowy - ja jego stanu nie znam - czekam na fakturę, może z lenistwa ale jestem pewny że zużycie będzie małe, kocioł jeszcze nie odpalony, co jakiś czas przepalam w kominku.

swistak81
28-10-2011, 07:47
No nie do końca powinno być odwrotnie.
Pompa ciepła i zbiornik są zintegrowane. A to dlatego, że na dolną wężownicę oryginalnie (przez producenta) planowane są solary (tańsze źródło).
Wokół wężownicy PC jest druga wężownica przeznaczona na kocioł gazowy, ale ja tam mam wpiętą podłogówkę (do odbierania ciepła).
Więc podpięcie kotła pozostało już tylko na dolnej wężownicy.

A solary nie mogą zasilać górnej wężownicy ale chyba z troszkę innego powodu.
Są niekontrolowalne (raz dają ciepło raz nie, raz dają 80* raz 30*).
Dlatego też, powinny zasilać tę część zbiornika, która jest najchłodniejsza.

PC czy kocioł działają zawsze, tyle tylko że z różnym COPem.

kbab
28-10-2011, 07:54
W moim systemie do górnej wężownicy podłączony jest kocioł gazowy i podłogówka, do dolnej solary i kominek.

adam2007
28-10-2011, 08:07
Aj nieprecyzyjnie napisałem.
To nie tak że poszło mi 10m3 w godzinę...
Ale jak przez 3tyg grzania poszło mi 45m3, a potem przez chyba 3 dni-10m3, to mnie to dziwi.
Albo po prostu zbiegło się to z:
- weekend (wszyscy się kąpią)
- teraz miałem w nocy -2, -3st... to i na c.o. coś więcej poszło...

Ale tak na marginesie - chyba za mocno to obserwuję i jestem wrażliwy na każdą zmianę m3/dobę...


Być może to było przyczyną zwiększonego zużycia. Przy pierwszym sezonie biegałem do licznika 3 razy dziennie , teraz też biegam 3 razy dziennie bo założyłem pogodówkę i koryguję ustawienia. Myślę ,że tej zimy także będę intensywnie obserwował zużycie ale jak już wszystko poustawiam to ograniczę bieganie :)

Pozdrawiam,

misiaczekm
31-10-2011, 17:57
Sezon I 2010/2011 - 1916m3
średnio - 5,25m3

Sezon II 2011/2012



miesiac m3 średnia
czerwiec 41,00 1,37
lipiec 38,44 1,24
sierpień 42,56 1,37
wrzesień 41,23 1,37
październik 52,57 1,70


Przepalenie CO przez parę dni.... a tak to DGP co 2-3 dzień... szkoda,że dałem się namówić na rezygnację z PW - DGP dorobiłem w tym roku.

misiaczekm
31-10-2011, 18:39
... Domek jest niewielki bo 40 m2 (jeden pokoj, kuchnia, lazienka ganek i suszarnia). Zalozylismy ogrzewanie gazowe, piec Termet miniterm, grzejniki w każdym pomieszczeniu + podłogówka w kuchni i lazience. Kupilem sterownik temperatury ktory umiescilem w pokoju. Postanowilismy dodatkowo ocieplic dom zeby maksymalnie zmniejszyc zuzycie gazu. Podłoga także jest ocieplona styropianem a od strony dachu jest strych (nie ma tam izolacji termicznej)
Powierzchnia do grzania mała, wiec myslalem ze zuzycie tez bedzie niskie. Jednak robiac codziennie zapiski z licznika gazowego okazuje się ze srednio dzienne zuzycie gazu to ponad 4m3. (dodam ze piec jest dwufunkcyjny wiec wykorzystywany jest zarowno do CO jak i CWU , a takze do kuchenki gazowej). Temperatura na sterowniku ustawiona jest na 20 stopni w dzien i 19 w nocy. ....

U mnie także 4-6 m3 na 100m2w I sezonie.

Nie jest strasznie, należy pamiętać, że jest ciepło i woda w kaloryferach wyziębia się całkowicie. Ponowne grzanie zazwyczaj rozpoczyna się od "ZERA"!

Np. by mi temperatura opadła poniżej 19 st. musi minąć ok 24h od poprzedniego grzania. Dlatego wyłaczyłem gaz i palę w kominku. Gaz będzie na zimę.

mjakob
02-11-2011, 06:11
I-szy ROK mieszkania minął wczoraj :-) 1355m3; 3,71m3/dzień
grzanie+cwu+gotowanie
130m2, temp. 22stC, styro 20cm, wełny 30cm

kbab
02-11-2011, 06:29
I-szy ROK mieszkania minął wczoraj :-) 1355m3; 3,71m3/dzień
grzanie+cwu+gotowanie
130m2, temp. 22stC, styro 20cm, wełny 30cm
niewiele brakuje do taryfy W-2, może warto o tym pomyśleć i dostarczyć te 2000kWh z innego nośnika.

mjakob
02-11-2011, 07:30
niewiele brakuje do taryfy W-2, może warto o tym pomyśleć i dostarczyć te 2000kWh z innego nośnika.

No też tak myślę. Kominek lub koza jest w planie, bo komin jest tylko funduszy było mało.

W sumie to ciągle płace wg W-2, bo się tak zadeklarowałem w grudniu 2010 i gazownia liczy chyba od początku roku kalendarzowego 2011, a moje zużycie roczne jest 1 listopad 2010-31paź 2011

kbab
02-11-2011, 09:23
W sumie to ciągle płace wg W-2, bo się tak zadeklarowałem w grudniu 2010 i gazownia liczy chyba od początku roku kalendarzowego 2011, a moje zużycie roczne jest 1 listopad 2010-31paź 2011
Początkowa deklaracja traci ważność po upływie 12 miesięcy, zgodnie z umową dostawca zmienia taryfę jeśli po odczycie licznika okaże się, że za ost 12 miesięcy został przekroczony (również zmniejszony) limit dla aktualnej taryfy. Zatem jeśli przy kolejnym odczycie będzie przekroczone zużycie 1200m3 to kolejna faktura będzie wystawiona wg W-3.

mjakob
02-11-2011, 09:59
Początkowa deklaracja traci ważność po upływie 12 miesięcy, zgodnie z umową dostawca zmienia taryfę jeśli po odczycie licznika okaże się, że za ost 12 miesięcy został przekroczony (również zmniejszony) limit dla aktualnej taryfy. Zatem jeśli przy kolejnym odczycie będzie przekroczone zużycie 1200m3 to kolejna faktura będzie wystawiona wg W-3.

No to pewnie teraz się to stanie, jak podam za październik :-) jeżeli się dodzwonie... bo tam do dziś "świętują" chyba

niktspecjalny
02-11-2011, 19:36
topik .......ile gazu zużyliśmy już w tym sezonie???Trzeba też pisać tak jak mam ja.Przesyłowe,abonament, itp.Aleeeeeeee zużycie gazu ZERO.Wspomaganie solarami jak jest słonko a reszta to KZPŁW.

swistak81
03-11-2011, 06:57
Dodam moje zużycie, odczytane dzisiaj rano.
Okres: 26.09.2011 - 03.11.2011 = 38dni
Zużycie: 114m3 - 114/38= 3m3/dobę
Zużycie na c.w.u. z cyrkulacją i c.o. W tym okresie ŻADNYCH innych wspomagaczy.

Jak widzicie - zużycie powoli zaczyna się kształtować na bardziej realnym poziomie.
Dodać należy, że przez połowę okresu temp. zewn. były w okolicach 2-3st, a drugą połowę 10-12st.

kamilla_1980
03-11-2011, 07:26
to masz bardzo dobre zużycie

moje zużycie od 01.06.2011-01.11.2011 w zasadzie tylko na cwu z cyrkulacją, co włączone było tylko przez dwa dni dla sprawdzenia instalacji - poszło razem 157 m3

zawaliłam niestety sprawę przy podpisywaniu umowy na gaz, wtedy nie orientowałam się jeszcze w tych wszystkich abonamentach i przesyłach i w gazowni sami zadeklarowali mi średnią wartość zużycia gazu, i tak jestem w W3, a mogłam zadeklarować W2 i dopiero sprawdzić ile gazu zużyje w rok, no ale trudno

bdan
03-11-2011, 09:11
Dodam moje zużycie, odczytane dzisiaj rano.
Okres: 26.09.2011 - 03.11.2011 = 38dni
Zużycie: 114m3 - 114/38= 3m3/dobę
Zużycie na c.w.u. z cyrkulacją i c.o. W tym okresie ŻADNYCH innych wspomagaczy.

Jak widzicie - zużycie powoli zaczyna się kształtować na bardziej realnym poziomie.
Dodać należy, że przez połowę okresu temp. zewn. były w okolicach 2-3st, a drugą połowę 10-12st.


Mam nadzieję, że to poniekąd równiez zasługa kociołka;)

greg28
03-11-2011, 09:28
Dodam moje zużycie, odczytane dzisiaj rano.
Okres: 26.09.2011 - 03.11.2011 = 38dni
Zużycie: 114m3 - 114/38= 3m3/dobę
Zużycie na c.w.u. z cyrkulacją i c.o. W tym okresie ŻADNYCH innych wspomagaczy.

Jak widzicie - zużycie powoli zaczyna się kształtować na bardziej realnym poziomie.
Dodać należy, że przez połowę okresu temp. zewn. były w okolicach 2-3st, a drugą połowę 10-12st.

26 wrzesnia zacząłeś grzać? To strasznie wcześnie. Porównywanie zużycia gazu w tym okresie jest mało miarodajne, bo część grzeje sobie cały czas, część włącza piec co drugi dzien na parę h, a inni jeszcze nie włączyli zupełnie kotłów, bo mają kominki, solary i inne pierdoły:)

swistak81
03-11-2011, 09:42
26 wrzesnia zacząłeś grzać? To strasznie wcześnie.
Było zimno to zacząłem grzać. Raczej normalne. Ale zgadzam się - wcześnie, oraz zgadzam się - na razie bardzo niemiarodajne.
Bardziej jestem zadowolony z małej ilości energii potrzebnej na utrzymanie cyrkulacji w ruchu.


Mam nadzieję, że to poniekąd równiez zasługa kociołka;)
Myślę że w dużej mierze tak.
Kondensat Immergas 12kW. Dokładniej chodzi mi o to, że potrafi pracować w trybie ciągłym od 1,9kW (daje wówczas 25st w podłogę).
Brak taktowania to spora oszczędność...

greg28
03-11-2011, 09:57
Tez mam victrixa tylko 24kw. Tylko, że mój dom jest sporo większy od twojego do grzania. Śmieszą mnie trochę opinie na forum, że immergas to włoszczyzna i do dupy jest. Najlepsze to tylko niemieckie firmy są. Niestety Polacy mają strasznie ograniczony światopogląd chyba za sprawa długich lat komuny, wtedy jak cos udało sie załatwić z metką niemiecką to byli poszczani ze szczęscia i uważali to najlepsze na świecie. Wielu osobom nadal to zostało. Podobnie z samochodami jest, niemieckie sa najlepsze i koniec. Nie ważne, ze drogie i że podobny standard albo i lepszy można kupić z "metką" made in Japan lub inną, za dużo mniejsze pieniądze.

swistak81
03-11-2011, 11:42
Mnie bardziej denerwuje to, że kupa ludzi buduje domki mocno energooszczędne, ale jak przychodzi do kupna kociołka, to lecą 24kW potwory...
A wcześniej skrupulatnie sobie policzyli zapotrzebowanie na ciepełko na poziomie 4-5kW przy -20*...

jarekpierwszy
03-11-2011, 12:38
Mnie bardziej denerwuje to, że kupa ludzi buduje domki mocno energooszczędne, ale jak przychodzi do kupna kociołka, to lecą 24kW potwory...
A wcześniej skrupulatnie sobie policzyli zapotrzebowanie na ciepełko na poziomie 4-5kW przy -20*...

ja mam 24 kW ale ze względu na to, że mam dwufunkcyjny piec. I ta moc potrzebna jest tylko do CWU. DZięki temu, latem zużycie gazu na CWU i kuchenkę wychodzi 0,65 m3/dobę przy trzech osobach.

orko
03-11-2011, 13:14
Ja też mam dwufunkcyjnego 24kw "potwora" z zamkniętą komorą spalania. Zużycie od 15.10 to 2m^3/dobę+ dodatkowo 20 kg brykietu bukowego.

swistak81
03-11-2011, 13:19
Tylko zwracam uwagę, że ludzie kupują coś o czym nie mają pojęcia - a na dodatek wszelcy instalatorzy nie kwapią się by racjonalnie coś doradzić.
Kumplowi robili fachowcy instalacje. Namówili go na rozdzielacze ciepłej i zimnej wody. Prowadzone do każdego punktu poboru wody w domu. Że niby odkręcanie kilku punktów nie burzy wydatku w innym punkcie.
W dobie oszczędzania wody i stosowania wszelkiej maści perlatorów - durne wytłumaczenie.
Oczywiście taka magistrala uniemożliwia zastosowanie cyrkulacji.
I co? Nie brali pod uwagę odległości choćby kuchni od kotła (14mb rury). Mierzyliśmy ostatnio. 4 minuty lania wody aż doleci lekko ciepła...
Jak dla mnie horror. Poleciłem mu zamontowanie elektrycznego podgrzewacza - chociaż w kuchni...

dymek1984
03-11-2011, 13:25
Ja również jestem szczęśliwym posiadaczem 24kW potwora dwufunkcyjnego z zamknięta komora spalania. Zużycie od 5.10 to jakieś 40 m3;)

toomyem
03-11-2011, 13:31
No to ja też. Od czerwca idzie mi około 35-38 m3/m-c na CWU + cyrkulacja. Grzanie domku kominkiem co kilka dni, gdy temperatura wewnątrz spadnie poniżej tych 20stC. Np wtedy, gdy nie ma słońca w ciągu dnia, które by dogrzało pomieszczenia.

greg28
03-11-2011, 13:56
Ja również jestem szczęśliwym posiadaczem 24kW potwora dwufunkcyjnego z zamknięta komora spalania. Zużycie od 5.10 to jakieś 40 m3;)

Grzejesz od miesiąca co i cwu, a zużycie masz 40m3? Oczywiscie nie uzywasz żadnych wspomagaczy typy kominek, solary, pomy ciepła?
Normalnie to ja powinienem sie załamać, bo na moje parterowe 200m2 spalam teraz 4-5m3/dobę, więc porównując z wami to jakas maskara normalnie:) No i oczywiscie jestem pechowcem tez, bo u mnie słońce nie dogrzewa mi chałupy, bo ostatnio widziałem je chyba w piątek, a u innych swieci codzień. Chyba musze zmienic lokalizacje swojego domu:P

dymek1984
03-11-2011, 14:37
No tak wyszło, ale mam o połowę mniejszy dom niż Ty. Teraz będę grzał 2 sezon. Jedynym wspomagaczem jest wentylator o mocy 2 kW, ale używany aby nagrzać w łazience jak kąpiemy 3 miesięczna córkę. Generalnie w lato zużycie 2 miesięczne wychodziło coś ok 8-9m3. W domu utrzymuję temp 21stopni. No może z tymi 40 m3 przesadziłem ale przez ten miesiąc nie poszło więcej niż 50 m3 na CO i CWU. Pozdrawiam

greg28
03-11-2011, 14:43
No tak wyszło, ale mam o połowę mniejszy dom niż Ty. Teraz będę grzał 2 sezon. Jedynym wspomagaczem jest wentylator o mocy 2 kW, ale używany aby nagrzać w łazience jak kąpiemy 3 miesięczna córkę. Generalnie w lato zużycie 2 miesięczne wychodziło coś ok 8-9m3. W domu utrzymuję temp 21stopni. No może z tymi 40 m3 przesadziłem ale przez ten miesiąc nie poszło więcej niż 50 m3 na CO i CWU. Pozdrawiam

To gratuluje ustanowiłes nowy rekord minimalnego zuzycia gazu na CWU:) 9m3 na 60 dni, to daje 0,15m3/dobę.

jarekpierwszy
03-11-2011, 15:58
To gratuluje ustanowiłes nowy rekord minimalnego zuzycia gazu na CWU:) 9m3 na 60 dni, to daje 0,15m3/dobę.

Ktoś tu chyba przesadził.

greg28
03-11-2011, 16:06
Ktoś tu chyba przesadził.

Ja czy dymek1984?

orko
03-11-2011, 20:37
Pewnie ten wentylator to jakaś PC i tyle

mjakob
04-11-2011, 05:51
Jedynym wspomagaczem jest wentylator o mocy 2 kW, ale używany aby nagrzać w łazience jak kąpiemy 3 miesięczna córkę. Generalnie w lato zużycie 2 miesięczne wychodziło coś ok 8-9m3.

Wentylator o mocy 2kW?? A cóż to za armata? ;-)

swistak81
04-11-2011, 05:55
Ludzie, koledze na pewno chodziło o coś typu farelka...
Ale te 0,15m3/dobę? Może tylko ręce myją w ciepłej wodzie, a kąpią się u sąsiada ;)
Na serio Dymek - nie wierzę...

dymek1984
04-11-2011, 06:30
No chodziło mi o termowentylator dokładnie.

Kąpiel to tylko pod prysznicem, a wanna napełniana może z 2 razy w miesiącu. Może mam coś z licznikiem gazu;) generalnie z rachunków za gaz w okresie letnim byłbym b zadowolony gdyby nie opłaty stałe, abonamentowe etc... jak nie zapomnę to w poniedziałek zeskanuję rachunek z okresu letniego;)

Pozdrawiam

kbab
04-11-2011, 06:51
To gratuluje ustanowiłes nowy rekord minimalnego zuzycia gazu na CWU:) 9m3 na 60 dni, to daje 0,15m3/dobę.
miałem swojego nawet nie odczytywać, ale dzisiaj otworzyłem skrzynkę z licznikiem - i wstyd się przyznać, od 29.06 do dzisiaj zużyłem 23m3, ale mój wynik jest niemiarodajny bo cwu podgrzewam solarami, teraz przepalam w kominku z pw, czasem z ciekawości włączam klimatyzację, kocioł co jeszcze nie włączony.
Od 18.10.2010 do dzisiaj zużyłem 517m3 - trochę mniej niż w ubiegłych latach, mój bilans energetyczny za ten rok powinien być sporo niższy, drewna w poprzednim sezonie również zużyłem mniej o 1 mp niż zwykle. Wyniki z ubiegłych lat są w temacie
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=4536647&viewfull=1#post4536647

jarekpierwszy
04-11-2011, 09:42
Ja czy dymek1984?

Na pewno nie Ty.

dymek1984
04-11-2011, 15:25
No to wychodzi na to, że jestem oszczędnym Poznaniakiem;) Dokładnie od 5 VIII do 9 X zużyłem 9 m3 gazu. W poniedziałek na dowód zeskanuje rachunek. Trochę więcej było od 7 VI do 5 VIII bo było to 14 m3.

Pozdrawiam

Liwko
04-11-2011, 15:26
No to wychodzi na to, że jestem oszczędnym Poznaniakiem;) Dokładnie od 5 VIII do 9 X zużyłem 9 m3 gazu. W poniedziałek na dowód zeskanuje rachunek. Trochę więcej było od 7 VI do 5 VIII bo było to 14 m3.

Pozdrawiam

Brawo, teraz oświeć nas jak to żeś uczynił.

dymek1984
04-11-2011, 15:28
jeszcze chciałbym się wyżalić, bo mimo tak niskiego zużycia gazu rachunek do zapłaty odpowiedni 140 i 150zł!!! szok. Wychodzi, że za jeden m3 płaciłem prawie 11 i 14 zł/m3!!! te opłaty i podatki są dobijające...

Pozdrawiam

orko
04-11-2011, 17:01
No to zaoszczędziłeś ....
Zatem wniosek jest jeden skoro masz gaz to trzeba z niego korzystać a nie myć ręce w szklance wody.

kaluzaw1
04-11-2011, 17:39
jeszcze chciałbym się wyżalić, bo mimo tak niskiego zużycia gazu rachunek do zapłaty odpowiedni 140 i 150zł!!! szok. Wychodzi, że za jeden m3 płaciłem prawie 11 i 14 zł/m3!!! te opłaty i podatki są dobijające...

PozdrawiamCoś mi tu nie pasuje. Piszesz, że rachunek do zapłaty 140 i 150zł czyli jesteś w taryfie W 3. Taryfa W 3 obowiązuje przy zużyciu rocznym powyżej 1200 m3, a ty zużywasz 9 m3 na dwa miesiące

newadec
04-11-2011, 22:32
Właśnie odczytałem zużycie gazu od 10.10-31.10.2011 (22 dni) na CO i CWU - 20,82m3/ 82L propan-butanu -w lipcu kupiłem po 2 zł za litr ,całkiem nieżle jak na pażdziernik, dodam że propan to moje jedyne żródło ciepła.A tak nawiasem czytałem przed chwilą na interii, że PGNIG złożyło podanie do URE z prośbą o podwyżkę dwucyfrową (nie ujawniono ile dokładnie) na gaz ziemny od I kwartału 2012r,masakra jakaś.

greg28
05-11-2011, 09:38
Właśnie odczytałem zużycie gazu od 10.10-31.10.2011 (22 dni) na CO i CWU - 20,82m3/ 82L propan-butanu -w lipcu kupiłem po 2 zł za litr ,całkiem nieżle jak na pażdziernik, dodam że propan to moje jedyne żródło ciepła.A tak nawiasem czytałem przed chwilą na interii, że PGNIG złożyło podanie do URE z prośbą o podwyżkę dwucyfrową (nie ujawniono ile dokładnie) na gaz ziemny od I kwartału 2012r,masakra jakaś.

W tym roku było ok 10% to czemu w przyszłym ma nie byc? Z resztą wszystko podnosza w górę: węgiel, prąd, wodę, paliwo itd

michalsiak
05-11-2011, 17:09
Ja w tym roku postanowiłem trochę inaczej zadziałać. Jestem posiadaczem kominka wodnego więc w tamtym sezonie zaczynałem grzać już od jesieni. W tym roku drugi sezon grzania i do tego ciepła i słoneczna jesień więc postanowiłem odpuścić kominek do momentu kiedy zrobi się chłodniej.

W październiku zużyłem 167 m3 przy czym na ciepłą wodę i gotowanie posżło 55 m3 więc pozostaje 112 m3. Średnio na dzień: ok. 3,7 m3 na dobę. W listopadzie przez te kilka dni ok 4,8 m3 na dobę. Gaz jaki mam to GZ45. Miesięcznie z abonamentem wyszło za październik 236,40 zł więc sami widzicie że mi się nie chce palić w kominku.

Dom 250 m2 powierzchni ogrzewanej + garaż 40m2 którego nie ogrzewam.

michalsiak

dymek1984
05-11-2011, 20:03
Coś mi tu nie pasuje. Piszesz, że rachunek do zapłaty 140 i 150zł czyli jesteś w taryfie W 3. Taryfa W 3 obowiązuje przy zużyciu rocznym powyżej 1200 m3, a ty zużywasz 9 m3 na dwa miesiące

Witam

Jestem w taryfie W-3, bo do takiej zostałem zakwalifikowany przy podpisaniu umowy. Podobno kwalifikacje i zmiana taryfy następuje po roku, ale od1 stycznia każdego roku. tym roku, od stycznia zużyłem jakieś 750 m3, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że zmienię taryfę na W-2.

Pozdrawiam

kamilla_1980
06-11-2011, 08:37
w okresie 10.08.2011-12.09.2011 zużyłam 28 m3 gazu samo cwu, też jestem w taryfie W-3 i za rachunek zapłaciłam 118, 38
Ty zużyłeś 9 m3 i zapłaciłeś 140 zł?

dymek1984
07-11-2011, 06:47
w okresie 10.08.2011-12.09.2011 zużyłam 28 m3 gazu samo cwu, też jestem w taryfie W-3 i za rachunek zapłaciłam 118, 38
Ty zużyłeś 9 m3 i zapłaciłeś 140 zł?

Witam
Tylko że to jest rachunek za 2 miesiące, a więc opłat stałych było prawie 120zł, czy jakoś tak.

Pozdrawiam

jarekpierwszy
07-11-2011, 11:59
Witam
Tylko że to jest rachunek za 2 miesiące, a więc opłat stałych było prawie 120zł, czy jakoś tak.

Pozdrawiam

Dobra.
To teraz powiedz nam jak osiągasz taki wynik. Mam osobiście kilka pomysłów, ale wszystkie są niestety niekorzystne dla zdrowia.

kbab
07-11-2011, 12:17
Już nie ma starych taryf, teraz są nowe, w zależności od odczytów licznika
http://www.pgnig.pl/dladomu/taryfa/zmiana_grupy_taryfowej
W rozmowie tel dowiedziałem się, że taryfa z końcówką 12T jest dodatkowo płatna 4zł/mies.

kamilla_1980
07-11-2011, 12:36
Dobra.
To teraz powiedz nam jak osiągasz taki wynik.

też jestem ciekawa, bo u mnie taki wynik jest nie realny. Grzanie wody mam włączone rano jak wstajemy, oraz od 17- 22 jak jesteśmy w domu i idzie prawie 1m3 na dzień.

po zmianie mam taryfę W 3.6

dymek1984
07-11-2011, 12:37
Dobra.
To teraz powiedz nam jak osiągasz taki wynik. Mam osobiście kilka pomysłów, ale wszystkie są niestety niekorzystne dla zdrowia.

Witam

Mój sposób na oszczędność wyszedł sam z siebie. W pierwszej kolejności to fakt posiadania kotła 2f. Nie ma zasobnika, wiec nie ma tzw strat postojowych. Kąpiel u mnie to krótki prysznica, a że piec mam za ścianą to stosunkowo szybko dopływa ciepła woda. W kuchni mam podumywalnowy podgrzewacz wody więc do mycie naczyń nie wymaga gazu. Do tego doszły wyjazdy weekendowe wakacyjne.

Pozdrawiam

Liwko
07-11-2011, 12:42
Sam mieszkasz?

Arius Adolf Nowak
07-11-2011, 12:50
http//:forum.muratordom.pl/showthread.php?189951-Gaza-nje-budjet.

Jeśli PGNiG uda się ten spór rozwikłać na swoją korzyść, to Państwa problemy z gazem rozwiążą się same.http://stooq.pl/n/?f=533047&c=1&p=0
A żeby nikt nie miał wątpliwości o czym mówię, łatwo to sprawdzi na:
www.tpm.salon24.pl (treść tylko dla zalogowanych).

jarekpierwszy
08-11-2011, 07:45
Witam

Mój sposób na oszczędność wyszedł sam z siebie. W pierwszej kolejności to fakt posiadania kotła 2f. Nie ma zasobnika, wiec nie ma tzw strat postojowych. Kąpiel u mnie to krótki prysznica, a że piec mam za ścianą to stosunkowo szybko dopływa ciepła woda. W kuchni mam podumywalnowy podgrzewacz wody więc do mycie naczyń nie wymaga gazu. Do tego doszły wyjazdy weekendowe wakacyjne.

Pozdrawiam

Mam też piec dwufunkcyjny i też blisko. Jednak przy 3-osobowej rodzinie, w której wszyscy korzystają raz dziennie z prysznica, osiągam latem wynik 0,65 m3/dobę. Aby osiągnąć Twój wynik musielibyśmy ograniczyć mycie do ....jednego prysznica w tygodniu. Nie dziękuję.

kbab
08-11-2011, 08:36
latem wynik 0,65 m3/dobę.
Zużycie gazu w mieszkaniu wynajmowanym przez 4 dorosłe osoby, gotowanie i cwu
http://foto0.m.onet.pl/_m/e8c374f484d2ccaf17aa2f0281d5fa40,10,19,0.jpg
we wrześniu 2010 było zamieszkałe kilka dni. Taryfa W-1, pewnie już niedługo w-2.

redpradnik
10-11-2011, 11:35
Ogrzewanie odpalone 31.10.2011r. , w dniu wczorajszym licznik pokazał zużycie 40 m3
wychodzi 4 m3 na dzien ... ale odpalenie zapewne wzięło więcej...
Wydaje się b. dużo jak na te temperatury ... a grzeje tylko parter ( na górze nie mieszkamy ) jest ustawione na gwiazdkę

Ciepla woda i ogrzewani bo gotujemy na prądzie

greg28
10-11-2011, 11:42
Ogrzewanie odpalone 31.10.2011r. , w dniu wczorajszym licznik pokazał zużycie 40 m3
wychodzi 4 m3 na dzien ... ale odpalenie zapewne wzięło więcej...
Wydaje się b. dużo jak na te temperatury ... a grzeje tylko parter ( na górze nie mieszkamy ) jest ustawione na gwiazdkę

Ciepla woda i ogrzewani bo gotujemy na prądzie

A ile ten parter ma m2?

redpradnik
10-11-2011, 11:51
A ile ten parter ma m2?

http://archon.pl/images/products/m44d83ac1c975b/projekty_domow_CYTRYNKI_parter__269.gif
Grzane wszystko oprócz 10 i 3 - ok 80 m2

Na CWU idzie jakies 0,7 - tak więc 3 m3 ponad na ogrzewanie
zobacze dzisiaj ile za dobę poszło

greg28
10-11-2011, 11:59
http://archon.pl/images/products/m44d83ac1c975b/projekty_domow_CYTRYNKI_parter__269.gif
Grzane wszystko oprócz 10 i 3 - ok 80 m2

Na CWU idzie jakies 0,7 - tak więc 3 m3 ponad na ogrzewanie
zobacze dzisiaj ile za dobę poszło

Nie przesadzaj, ze 3-4m3 na dobe razem z CWU to dużo:) Ja mam co prawda wiekszą powierzchnie(150m2 + 50 m2 garaż ogrzewany do ok 15-17 stopni), ale ostatnio jak było ciepło to palił mi 4-5m3 na dobę, teraz jak sie ochłodziło to wskoczył na 6-7m3.

redpradnik
10-11-2011, 12:09
Nie przesadzaj, ze 3-4m3 na dobe razem z CWU to dużo:) Ja mam co prawda wiekszą powierzchnie(150m2 + 50 m2 garaż ogrzewany do ok 15-17 stopni), ale ostatnio jak było ciepło to palił mi 4-5m3 na dobę, teraz jak sie ochłodziło to wskoczył na 6-7m3.

A czy moze ktos zrobic test?
Zagrzac wodę w zasobniku ( najlepiej jak by ktos mial zasobnik 150 l jak ja:) ) do 45 stopni , i zostawi nie korzystajac juz z wody cieplej do rana i np o 7 sprawdzic jaka jest temperatura wody?

U mnie mam zasobnik Vaillanta i potrafi z 45 stopni spasc temperatura do 20 stopni - nie wlaczona pompa do cyrkulacji.
Zadzwonilem do Vaillanta ale nie maja zadnych standardow w tej kwesti..

Jaca71
10-11-2011, 12:13
Od 08.08.2011 do dzisiaj poszło 56 m3 na samą CWU. Od początku października przepalane po 3 godziny dziennie kominkiem z płaszczem wodnym często tylko dla przyjemności a w zasadzie by przyjemniej było po kąpieli.
Czyli standard dla 2+2 = około 18m3 na miesiąc. Jak można zejść do 18m3 na trzy miesiące nie mam pojęcia :P

redpradnik
10-11-2011, 12:20
Od 08.08.2011 do dzisiaj poszło 56 m3 na samą CWU. Od początku października przepalane po 3 godziny dziennie kominkiem z płaszczem wodnym często tylko dla przyjemności a w zasadzie by przyjemniej było po kąpieli.
Czyli standard dla 2+2 = około 18m3 na miesiąc. Jak można zejść do 18m3 na trzy miesiące nie mam pojęcia :P

Przecież to było juz napisane ze kolega dogrzewal pompą ciepła... o czym nie wspomniał:)
Ja przy 2 osobowej rodzinie zakładam 0,7 m3 na CWU

kbab
10-11-2011, 12:45
Ja przy 2 osobowej rodzinie zakładam 0,7 m3 na CWU
Z mojej tabeli na górze od 7.11.2010 do 7.11.2011 zużyto 265m3 gazu to jest 0,73m3/dobę.

swistak81
10-11-2011, 12:47
U mnie przez ostatnie 7 dni poszło 30m3 (co cwu i cyrk.).
Ostatnie temp w okolicach -3 do +4. Daje to 4,3m3/dobę.
Żadnych innych źródeł ciepła.
Wynik wydaje się być w rozsądnym zakresie.

redpradnik
10-11-2011, 13:06
U mnie przez ostatnie 7 dni poszło 30m3 (co cwu i cyrk.).
Ostatnie temp w okolicach -3 do +4. Daje to 4,3m3/dobę.
Żadnych innych źródeł ciepła.
Wynik wydaje się być w rozsądnym zakresie.

Ok ale kiedy odpaliłes? u mnie podejrzewam sporo poszło na rozruchu

jaka powierzchnia grzania i jaka temp zadana?

Ja mam 21,5 - 21,0

swistak81
10-11-2011, 13:24
Pow. użytk. 125m2.
Zacząłem palić już ponad miesiąc temu, ale kilkanaście razy wyłączany na 12-36h (przegrzewał).
Ustawione mam 21st non stop bez redukcji. Przegrzewane miałem do 22.5 nawet...

redpradnik
10-11-2011, 13:24
Pow. użytk. 125m2.
Zacząłem palić już ponad miesiąc temu, ale kilkanaście razy wyłączany na 12-36h (przegrzewał).
Ustawione mam 21st non stop bez redukcji. Przegrzewane miałem do 22.5 nawet...
to fajny wynik

redlum
10-11-2011, 14:49
A czy moze ktos zrobic test?
Zagrzac wodę w zasobniku ( najlepiej jak by ktos mial zasobnik 150 l jak ja:) ) do 45 stopni , i zostawi nie korzystajac juz z wody cieplej do rana i np o 7 sprawdzic jaka jest temperatura wody?

U mnie mam zasobnik Vaillanta i potrafi z 45 stopni spasc temperatura do 20 stopni - nie wlaczona pompa do cyrkulacji.
Zadzwonilem do Vaillanta ale nie maja zadnych standardow w tej kwesti..

ja mam DeDietricha MCA15 - cwu na 55C do godziny 22 - a o 12 w nocy już leci letnia woda - mam jakieś podejrzenia - że ciepło rozchodzi się do ogrzewania - bo to niemożliwe aby w 2h 150l tak mocno wystygło

odyseuszek
10-11-2011, 16:28
Musi wam ciepła woda cyrkulować grawitacyjnie, nie ma opcji aby sama z siebie tak szybko się wychładzała.

redpradnik
10-11-2011, 16:47
Musi wam ciepła woda cyrkulować grawitacyjnie, nie ma opcji aby sama z siebie tak szybko się wychładzała.

kurcze ale mam zawor na zasobniku...

sprawdzilem dzisiaj stan gazomierza od wczoraj 24 h - 6 m3 kosmos !!
tyle ze jest straszny wiatr a ja mam dom na otwartej przestrzeni

swistak81
10-11-2011, 20:56
Mi też od wczoraj poszło nawet ponad 6m3...
Ale - wczoraj ustawiłem sterownik na autoadaptację - i widzę że się uczy. Coś kombinuje.
Dam mu kilka dni i zobaczę efekty.
A ja mając zbiornik 300 litrów - gdy pozostawię na noc zagrzany do 42st - rano mam 39-40st.
Sprawdzałem w lecie. W jedną dobę nie spadało więcej jak 4stopnie.

Liwko
11-11-2011, 09:10
A ja mając zbiornik 300 litrów - gdy pozostawię na noc zagrzany do 42st - rano mam 39-40st.
Sprawdzałem w lecie. W jedną dobę nie spadało więcej jak 4stopnie.

To sprawdź teraz jeszcze raz, zdziwisz się jaka jest różnica.

odyseuszek
11-11-2011, 09:41
Jeśli ma się zasobnik w nieogrzewanym pomieszczeniu to wychłodzenie będzie oczywiście szybsze.

redpradnik
11-11-2011, 10:10
Jeśli ma się zasobnik w nieogrzewanym pomieszczeniu to wychłodzenie będzie oczywiście szybsze.

U mnie tak jest... garaz i kotlownia to w zasadzie jedno pomieszczenie ( brak zainstalowanych drzwi )
Nie wlaczalem ogrzewania w garazu a jest tam 17 stopni czyli ogrzewja go rury ktore ida do rozdzielaczy bo ida po wierzchu i zapewne zasobnik

Mozemy sie z kims umowic ze np dzisiaj o 23 nastawiamy wode na 55 stopni i sprawdzamy rano o 7 ile bedzie stopni

Liwko
11-11-2011, 10:18
A ile stopni latem jest w tym garażu?

redpradnik
11-11-2011, 18:38
Nigdy nie sprawdzalem temperatury w lecie ale garaz jest od polnocy i było tam najchlodniej w lecie

mjakob
11-11-2011, 19:57
U mnie tak jest... garaz i kotlownia to w zasadzie jedno pomieszczenie ( brak zainstalowanych drzwi )
Nie wlaczalem ogrzewania w garazu a jest tam 17 stopni czyli ogrzewja go rury ktore ida do rozdzielaczy bo ida po wierzchu i zapewne zasobnik

Mozemy sie z kims umowic ze np dzisiaj o 23 nastawiamy wode na 55 stopni i sprawdzamy rano o 7 ile bedzie stopni

Zaizoluj czym prędzej ten zbiornik!! Ja grzeje do 45st - po nocy mam 38!! 23 to miałem jak wyłączyłem piec gdy wyjechałem na 2tyg urlop w lecie.
Zbiornik 150l i piec dedietricha mca15 tak jak redlum. Ale mój stoi w kotłowni - pomieszczeniu gospodarczym zamkniętym, są tam też rozdzielacze parteru. generalnie najcieplejsze miejsce w domu :-)

redpradnik
12-11-2011, 06:04
Zaizoluj czym prędzej ten zbiornik!! Ja grzeje do 45st - po nocy mam 38!! 23 to miałem jak wyłączyłem piec gdy wyjechałem na 2tyg urlop w lecie.
Zbiornik 150l i piec dedietricha mca15 tak jak redlum. Ale mój stoi w kotłowni - pomieszczeniu gospodarczym zamkniętym, są tam też rozdzielacze parteru. generalnie najcieplejsze miejsce w domu :-)

A mozesz sprawdzic w zimie?:) Ciezko zeby Ci zeszlo mniej niz 23 w lecie jak w pomieszczeniu tyle bylo:)

Jak mam zaizolowac zbiornik fabrycznie izolowany przeciez od dolu stoi na podlodze a od gory miliony wezykow - co oblozyc go wełną?:)

odyseuszek
12-11-2011, 06:54
Poszukaj na forum ktoś izolował i opisywał, generalnie dawał styrodur od spodu i wełną wokoło i z góry, reszta to kwestia estetyki - do zasobnika zagląda się góra raz w roku przy kontroli anody.

redpradnik
12-11-2011, 06:56
Poszukaj na forum ktoś izolował i opisywał, generalnie dawał styrodur od spodu i wełną wokoło i z góry, reszta to kwestia estetyki - do zasobnika zagląda się góra raz w roku przy kontroli anody.

Hmm no to nic takiego nie kontroluje moze tu jest błąd:/

odyseuszek
12-11-2011, 07:37
Anody są w zbiornikach emaliowanych spowalniają korozję zbiornika, nie mają nic do wychładzania.

mjakob
12-11-2011, 14:31
A mozesz sprawdzic w zimie?:) Ciezko zeby Ci zeszlo mniej niz 23 w lecie jak w pomieszczeniu tyle bylo:)

Jak mam zaizolowac zbiornik fabrycznie izolowany przeciez od dolu stoi na podlodze a od gory miliony wezykow - co oblozyc go wełną?:)

No teraz mi tyle spada - czytaj dokładniej co pisałem :-). Sprawdziłem wczoraj - o 23 było 40st. o 6.30 rano - 38. W nocy podgrzewanie wody na pewno nie działa, dla pewności wyłączyłem zasilanie pompy cyrkulacji.
Jak pisałem - mój piec i zbiornik stoi w ciepłym pomieszczeniu gospodarczym gdzie jest ok 21-22st. (tak się nagrzewa pomieszczenie od pieca, zbiornika, rurek, rozdzielacza - bez udziału grzejnika).
Jeśli Twój stoi w garażu, czy na przejściu do garażu, to po prostu ogrzewasz garaż, więc jeśli nie chcesz mieć takich strat to musisz go jakoś zaizolować (zbiornik i rurki które do niego idą). Lub przestawić zbiornik.

jasiek71
12-11-2011, 14:39
Jak pisałem - mój piec i zbiornik stoi w ciepłym pomieszczeniu gospodarczym gdzie jest ok 21-22st. (tak się nagrzewa pomieszczenie od pieca, zbiornika, rurek, rozdzielacza - bez udziału grzejnika).


akurat u ciebie to nie jest stratą , bo jeżeli nie zbiornikiem czy rurkami to musiałbyś zagrzać czym innym;)

mjakob
13-11-2011, 14:04
akurat u ciebie to nie jest stratą , bo jeżeli nie zbiornikiem czy rurkami to musiałbyś zagrzać czym innym;)

No nie do końca, bo gdybym miał to jeszcze super zaizolowane, to wcale nie dogrzewałbym pomieszczenia gosp. do 22st, tylko bym tam max 19 utrzymywał ;-)

jasiek71
13-11-2011, 15:33
No nie do końca, bo gdybym miał to jeszcze super zaizolowane, to wcale nie dogrzewałbym pomieszczenia gosp. do 22st, tylko bym tam max 19 utrzymywał ;-)

jak będziesz miał w tym pomieszczeniu 19* a w sąsiednich przylegających 22 *, to co się będzie działo?

tedasss
13-11-2011, 20:53
Witam.
Mam podłogówkę na powierzchni około 70 m2 - 7 obwodów. Kocioł Vitodens 200 w + Vitotronic. W każdym pomieszczeniu mam termostat pokojowy bimetaliczny KAN.
Mam takie pytanie: Dlaczego mimo, że na kotle mam ustawione: temperatura 15 st C, krzywa kąt 0,2 i poziom -3, a na termostatach pokojowych około 15stC to w salonie mam około 22st C a w pozostałych pomieszczeniach niewiele mniej.

MAM w sumie 150 m2 i bierze ostatnio po około 7-8 m3 gazu. Sezon pierwszy, ale to chyba za dużo.

redlum
13-11-2011, 23:03
sprawdź jaką temperaturę masz na rozdzielaczu oraz czy na pewno masz 15C na kotle

spamik
14-11-2011, 06:16
A czy moze ktos zrobic test?
Zagrzac wodę w zasobniku ( najlepiej jak by ktos mial zasobnik 150 l jak ja:) ) do 45 stopni , i zostawi nie korzystajac juz z wody cieplej do rana i np o 7 sprawdzic jaka jest temperatura wody?

U mnie mam zasobnik Vaillanta i potrafi z 45 stopni spasc temperatura do 20 stopni - nie wlaczona pompa do cyrkulacji.
Zadzwonilem do Vaillanta ale nie maja zadnych standardow w tej kwesti..
Ja mam ecocompacta ze 100l. warstwowymi. O 22.00 wyłączyło się grzanie ciepłej wody (temperatura była wtedy jakieś 43). Rano o 7 miałem w zasobniku 36 st. Kocioł stoi w wewnetrznej kotłowni, gdzie jest w miarę ciepło (ok.21st)

tojato
14-11-2011, 13:17
Tylko zwracam uwagę, że ludzie kupują coś o czym nie mają pojęcia - a na dodatek wszelcy instalatorzy nie kwapią się by racjonalnie coś doradzić.
Kumplowi robili fachowcy instalacje. Namówili go na rozdzielacze ciepłej i zimnej wody. Prowadzone do każdego punktu poboru wody w domu. Że niby odkręcanie kilku punktów nie burzy wydatku w innym punkcie.
W dobie oszczędzania wody i stosowania wszelkiej maści perlatorów - durne wytłumaczenie.
Oczywiście taka magistrala uniemożliwia zastosowanie cyrkulacji.
I co? Nie brali pod uwagę odległości choćby kuchni od kotła (14mb rury). Mierzyliśmy ostatnio. 4 minuty lania wody aż doleci lekko ciepła...
Jak dla mnie horror. Poleciłem mu zamontowanie elektrycznego podgrzewacza - chociaż w kuchni...

Przesadziłeś z tymi 4 min.

mlodysd
14-11-2011, 13:29
Witam wszystkich

Mam pytanko odnosnie spalania gazu

gaz idzie na co cwu i gotowanie, 5 osob
Dom wolnostojacy z poddaszem uzytkowym 185m2 i garaz 40m2
zasobnik 200l temp 40C
temp ustawiona 21,8 C od godz 5:30 do 22
od 22 do 5:30 21 C
spalanie 6,5 do 8,5 m3 na dobę w zaleznisci glownie od wiatru jak rowniez temp

dzieki za wasze opinie

swistak81
14-11-2011, 17:18
Przesadziłeś z tymi 4 min.

Ma założony perlator o przepływie max 1,8l/min.
Długość rurki daje objętość ok 3 litrów. Więc 2 minuty na samą wymianę wody. A rozgrzanie rurek...

psulek
18-11-2011, 10:36
A mozesz sprawdzic w zimie?:) Ciezko zeby Ci zeszlo mniej niz 23 w lecie jak w pomieszczeniu tyle bylo:)

Jak mam zaizolowac zbiornik fabrycznie izolowany przeciez od dolu stoi na podlodze a od gory miliony wezykow - co oblozyc go wełną?:)

Może ci się robić obieg grawitacyjny który wychładza wodę w zasobniku. Miałem tak, jak był prowizorycznie podłączony kocioł na paliwo stałe, sąsiad ma tak permanentnie (skopana instalacja). Jeżeli obiegi CO i CWU nie są rozdzielone, to woda może cyrkulować samoistnie. Podobnie, jeżeli instalator by zapomniał zamontować zawór zwrotny na cyrkulacji. Metoda na sprawdzenie jest prosta:

Po zagrzaniu wody zakręć zawór na zasilaniu wężownicy i na powrocie z cyrkulacji, dla bezpieczeństwa wyłącz grzanie CWU na kotle.

Jeżeli się nie wychłodzi, to masz możliwe powody.

Następnie zastosuj metodę eliminacji (po kolejnym zagrzaniu zostaw wężownicę odkręconą) i gotowe.

Daj znać jak ci poszło :)

Pozdrawiam

Paweł

q-bis
18-11-2011, 12:54
A mozesz sprawdzic w zimie?:) Ciezko zeby Ci zeszlo mniej niz 23 w lecie jak w pomieszczeniu tyle bylo:)

Jak mam zaizolowac zbiornik fabrycznie izolowany przeciez od dolu stoi na podlodze a od gory miliony wezykow - co oblozyc go wełną?:)

No, ja tak zrobiłem...
Zbiornik mam w garażu a tam zimą 10 stopni. Zaizolowałem cały zbiornik (300l.) dodatkowo 2x wełną 5cm.
Wygląda może nie zbyt atrakcyjnie ale mam to gdzieś...:)

Liwko
18-11-2011, 13:45
No, ja tak zrobiłem...
Zbiornik mam w garażu a tam zimą 10 stopni. Zaizolowałem cały zbiornik (300l.) dodatkowo 2x wełną 5cm.
Wygląda może nie zbyt atrakcyjnie ale mam to gdzieś...:)

I bardzo dobrze zrobiłeś. Poszperajcie na stronach producentów swoich podgrzewaczy jakie maja straty dobowe, to się sami przekonacie że warto;)

tedasss
20-11-2011, 19:36
Witam. Od 2 miesięcy mieszkam i grzeję: dom 140m2, 75 m2 podłogówki, Vitodens 200-w + vitotronic 200, w pokojach regulatory pokojowe bimetaliczne KAN.
Na kotle ustawione mam dwa obiegi: 1 - grzejniki, 2 -podłogówka. Na grzejnikach jest ok, ale coś dziwnego jest z podłogówką ponieważ:
- temp. pomieszczeń 15st.C (całą dobę),
- krzywa grzewcza: nachylenie 0,2, poziom - minus 6,
- na regulatorach pokojowych - 15stC
A W POMIESZCZENIACH OKOŁO 21-22 stC - GENERALNIE ZA CIEPŁO

ZUŻYCIE GAZU - SREDNIO 6-7 M3

Czy mam jeszcze obniżać krzywą grzewczą? Czy coś nie tak z pogodówką? Czy to możliwe???

odyseuszek
21-11-2011, 06:33
Do czego masz podłączone regulatory KAN, bo są one ON/OFF i tak nie bardzo widzę jak je spiąć z opisanym przez ciebie układem? Jaką temperaturę masz na rozdzielaczu podłogówki?

tedasss
21-11-2011, 06:53
Do czego masz podłączone regulatory KAN, bo są one ON/OFF i tak nie bardzo widzę jak je spiąć z opisanym przez ciebie układem? Jaką temperaturę masz na rozdzielaczu podłogówki?

Odpowiem jako zwykły użytkownik.
Regulatory podłączone są do głowic zamontowanych na rozdzielaczach. Faktycznie działają on/off bo po skręceniu na min głowice się zamykają.
Jak sprawdzić temperaturę na rozdzielaczu?

Z góry dziękuję za podpowiedzi

odyseuszek
21-11-2011, 07:38
Kup jakiś termometr opaskowy i zamontuj na belce rozdzielacza lub rurce zasilającej rozdzielacz, chyba że masz możliwość sczytania tego parametru na sterowniku. Jeżeli masz cały czas 21oC mimo ustawienia na sterownikach KAN 15oC to znaczy że głowice na belce rozdzielacza są cały czas zamknięte? Jaką masz temperaturę zasilania na kotle przy obecnych ustawieniach? Bo krzywa 0,2 minus 6 oznacza przy 0 oC na zewnątrz jakieś 20 stopni na zasilaniu a więc mniej niż masz w domu.

swistak81
21-11-2011, 08:13
Jak sprawdzić temperaturę na rozdzielaczu?

Może termometrem?

tedasss
21-11-2011, 17:42
Kup jakiś termometr opaskowy i zamontuj na belce rozdzielacza lub rurce zasilającej rozdzielacz, chyba że masz możliwość sczytania tego parametru na sterowniku. Jeżeli masz cały czas 21oC mimo ustawienia na sterownikach KAN 15oC to znaczy że głowice na belce rozdzielacza są cały czas zamknięte? Jaką masz temperaturę zasilania na kotle przy obecnych ustawieniach? Bo krzywa 0,2 minus 6 oznacza przy 0 oC na zewnątrz jakieś 20 stopni na zasilaniu a więc mniej niż masz w domu.

Przy tych ustawieniach krzywej na wykresie pokazuje mi przy temp. 0oC temp. wody 10oC. Sprawdziłem w informacjach na vitotronicu, że tem zasilania dla podłogówki wynosi 33oC.
Jak ją obniżyć? Co może być źle? Instalatora nie mogę się doprosić a przez telefon zbywa mnie na okrętkę.
Mam taki urządzenia: WOMIX Siłownik zaworu mieszającego MP 06. Czy nim mogę obniżyć temperaturę???

odyseuszek
21-11-2011, 19:05
Nie znam automatyki twojego kotła, ale z tego co piszesz wynika, że nie obniżyłeś krzywej grzewczej dla podłogówki. Zwykle jeżeli jest odrębne sterowanie dla 2 obwodów to są odrębne krzywe i każdą należy ustawić osobno. Jeśli piszesz że masz 33 stopnie przy 0 stopni to odpowiada to krzywej c.a. 0,5-06 a nie 0,2 jeszcze obniżonej o 6 stopni - postudiuj instrukcję sterownika.

PS. Sprawdź też poprawność działania siłowników bo w zasadzie cały czas powinny być zamknięte.

tedasss
21-11-2011, 19:15
Nie znam automatyki twojego kotła, ale z tego co piszesz wynika, że nie obniżyłeś krzywej grzewczej dla podłogówki. Zwykle jeżeli jest odrębne sterowanie dla 2 obwodów to są odrębne krzywe i każdą należy ustawić osobno. Jeśli piszesz że masz 33 stopnie przy 0 stopni to odpowiada to krzywej c.a. 0,5-06 a nie 0,2 jeszcze obniżonej o 6 stopni - postudiuj instrukcję sterownika.

Krzywą na pewno obniżyłem dla podłogówki. Dla grzejników mam ja ustawioną nachylenie 0,8 i poziom 0.
A co myślisz o tym siłowniku zaworu trójdrogowego. Czy nim można obniżyć temp. zasilania podłogówki???

odyseuszek
21-11-2011, 19:28
Z tego co napisałeś wynika, że chyba masz odwrotnie dla grzejników 0,2 a dla podłogówki 0,8 (przy 0,8 jest ok. 40oC minus 6 czyli c.a.33oC) - zamień ustawienia na próbę niezależnie co ci się wydaje.
Odłącz siłownik od zasilania i ustaw zawór ręcznie - pewnie jest wyskalowany i można go ręcznie przestawiać.

PS. Poczytaj ten wątek może to rozwiąże twój problem: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1221822.html#6120143

skorlaje
23-11-2011, 11:21
Witam,

19.11.2011 zaczeliśmy grzać w naszym nowym domu. mamy same tynki i jest to pierwsze grzanie, aby móc w zimie zacząć wykańczać środek.
Dom 230 m kw., piec kondensacyjny Junkers z zasobnikiem 150 l wody (woda jest wyłączona na zero), piec ustawiony na 40 st. grzania, w śroku po 3 dniach 16 st.; ogrzewanie pól na pół grzejniki i podłogówka.
Ściana porotherm 25 cm gruba, układana na ciepłą zaprawę, fasada styro 20 cm (0,038, podłoga 15 cm styro (0,031), strop ocieplony 40 cm wełny; okna 3-szybowe (najcieplejsze jakie miał Oknoplast wraz z ciepłym montażem), dom parterowy.
Wczoraj odczytaliśmy licznik gazu i doznalismy szoku: przez 3 dni, ok. 79 godzin zużyliśmy 73m gazu czyli ok. 22 m gazu na dobę CZY TO NORMALNE PRZY PIERWSZYM GRZANIU???
Bo jak policzyliśmy to z takim zużyciem to rachunki nas zabiją! I będziemy chodzić do pracy po to, aby zapłacić za gaz :) a na obiad suchary:)

Liwko
23-11-2011, 12:00
Normalne. Napisz coś za dwa tygodnie.

skorlaje
23-11-2011, 12:17
Dzięki za odpowiedź, trochę mnie to uspokoiło.
Napiszę zatem po 2 tygodniowych obserwacjach :)

greg28
23-11-2011, 12:20
Witam,

19.11.2011 zaczeliśmy grzać w naszym nowym domu. mamy same tynki i jest to pierwsze grzanie, aby móc w zimie zacząć wykańczać środek.
Dom 230 m kw., piec kondensacyjny Junkers z zasobnikiem 150 l wody (woda jest wyłączona na zero), piec ustawiony na 40 st. grzania, w śroku po 3 dniach 16 st.; ogrzewanie pól na pół grzejniki i podłogówka.
Ściana porotherm 25 cm gruba, układana na ciepłą zaprawę, fasada styro 20 cm (0,038, podłoga 15 cm styro (0,031), strop ocieplony 40 cm wełny; okna 3-szybowe (najcieplejsze jakie miał Oknoplast wraz z ciepłym montażem), dom parterowy.
Wczoraj odczytaliśmy licznik gazu i doznalismy szoku: przez 3 dni, ok. 79 godzin zużyliśmy 73m gazu czyli ok. 22 m gazu na dobę CZY TO NORMALNE PRZY PIERWSZYM GRZANIU???
Bo jak policzyliśmy to z takim zużyciem to rachunki nas zabiją! I będziemy chodzić do pracy po to, aby zapłacić za gaz :) a na obiad suchary:)

Patrząc na zuzycie to piec chodzi na mocy ok. 8 Kw nonstop, wiec takie spalanie. Jak sie wszystko nagrzeje to nie bedzie tyle chodził :) Zdumienie ludzi, którzy odpalają kotły gazowe w nowych domach jest niezapomniane. Każdy to przechodził:)

skorlaje
23-11-2011, 12:25
Oj tak !
Zdumienie było takie, że kiedy juz wieczorem leżeliśmy w łóżku i przeanalizowaliśmy to zużycie, to ubraliśmy się i pojechalismy na budowę o 23, żeby sprawdzić czy sie przypadkiem nie pomylilismy przy odczytywaniu :)
No i cała noc nieprzespana, bo się jednak nie pomyliliśmy! 1000 myśli w głowie - na cholerę te wydatki na okna itp. !

Ale ok, powoli puls mi sie normuje:)

kbab
23-11-2011, 14:10
Ale ok, powoli puls mi sie normuje
Szkoda, że nie zacząłeś ogrzewania od nastawy niższej temperatury, może teraz ustaw taką jaka jest w domu i zostaw aby system jedynie ją utrzymał, wtedy podstawiając dane w moim arkuszu zobaczysz w miarę dokładne dane - wystarczy tylko zużycie i temperatury w domu i na zewnątrz.

mlodysd
24-11-2011, 06:44
Witam
mam pytanko jak szybko spada wam temperatura w domach, u mnie np grzeje od 6-21:30 na 21.8C
od 21:30 do 6 na 21
jak o 21:30 jest te ustawione 21.8 tak o 3 w nocy juz chodzi kocioł
Dom wolnostojacy z poddaszem uzytkowym 185m2 i garaz 40m2
zasobnik 200l temp 40C
spalanie 6,5 do 8,5 m3 na dobę
czy to duzo

Lookita
24-11-2011, 07:33
Wg. mnie,to przyjazny wynik.....Sprecyzuj,czy ogrzewasz garaz,jesli masz grzejnik,to na jakiej pozycji masz ust. glowice.Niebawem spodziewaj sie burzy roznorakich odpowiedzi ;-) U mnie przy -35 w tamtym roku,przy podobnych danych liczbowych,ale nizszej noca temp. bo ok. 19-19.5,w krotszych okresach godzionowych grzania za dnia,kondensat palil ok.9 m3 / dobę, jak przepalalem kominkiem ,codziennie,spadalo do ok. 4 m3.Obecnie,bez kominka,przy nastawach temperaturowych i czasowych,jak Twoje,luka mi kociol ok.4.5 m3.Zasobnik mam 300 l. reku z gwc,w garazu glowica na * ustawiona.
Dla wnikliwych,dodac trzeba do danych krzywa grzewcza z kotla-pieca,ilosc osob w domu,czy gotujesz na gazie,czy nie....Wowczas sporo to daje.....Nie wspomne,o danych nt. kontrukcji domu ;-)

spamik
24-11-2011, 07:45
Witam,
Tak śledzę temat, bo dzięki niemu udało mi się powalczyć u siebie z kilkoma problemami. Mam teraz w miarę stałą pracę kotła. I zastanawia mnie taka rzecz: jeśli moja minimalna moc kotła to 5kW (max. 15), to czy to oznacza, że dla gazu GZ50 (9,5kWh) będę zużywał co najmniej ok.0,5m3 gazu? Chcę obniżyć krzywą grzania i odłączyć od kotła wpływ temperatury pokojowej, co oznacza stałą pracę kotła z utrzymaniem temperatury 20st (czyli zużycie na dobę co najmniej 10m3 - zakładając, że jakiś przestój będzie [blokada palnika]). Natomiast teraz gdy nagrzewam pomieszczenie i kocioł się wyłącza na jakiś czas, to dobowo wychodzi 6-8m3 (przy wyższej krzywej grzewczej). Więc nie bardzo widzę sens obniżania krzywej grzewczej.. Gdzie jest dziura w moim rozumowaniu?

redpradnik
24-11-2011, 07:50
Wg. mnie,to przyjazny wynik.....Sprecyzuj,czy ogrzewasz garaz,jesli masz grzejnik,to na jakiej pozycji masz ust. glowice.Niebawem spodziewaj sie burzy roznorakich odpowiedzi ;-) U mnie przy -35 w tamtym roku,przy podobnych danych liczbowych,ale nizszej noca temp. bo ok. 19-19.5,w krotszych okresach godzionowych grzania za dnia,kondensat palil ok.9 m3 / dobę, jak przepalalem kominkiem ,codziennie,spadalo do ok. 4 m3.Obecnie,bez kominka,przy nastawach temperaturowych i czasowych,jak Twoje,luka mi kociol ok.4.5 m3.Zasobnik mam 300 l. reku z gwc,w garazu glowica na * ustawiona.
Dla wnikliwych,dodac trzeba do danych krzywa grzewcza z kotla-pieca,ilosc osob w domu,czy gotujesz na gazie,czy nie....Wowczas sporo to daje.....Nie wspomne,o danych nt. kontrukcji domu ;-)

U mnie grzeje parter jakies 100 m2 , nie gotuje na gazie , tylko CWU ( wlaczylem ogrzewanie podlogowe w garazu bo tam zostawiam psa jak wychodze z domu aby mu było cieplo :) )

Przez ostatnie 6 dni średnia 6 m3 /dobę

Mam ustawioną krzywą 0,8 piec Vaillant

Parter 50/50 podlogowka/grzejniki

Ogrzewanie 14-23 21 stopni

4-7 - 20 stopni
11-14 - 20 stopni

tak mam ustawione przedziały godzinowe

swistak81
24-11-2011, 08:28
Ja zacząłem grzać końcem września, gdy temp w domu spadła poniżej 19st.
Przez miesiąc utrzymywania typowej temp. 21,5-22st spaliłem 70m3.
Gdybym zrobił tak jak wy - żona by chyba rozwód wzięła (strasznie była przeciwna ogrzewaniu gazem i całych innych wynalazkach typu gwc reku ppc...).
Sam bym się zdziwił szczerze powiedziawszy. Wiadomo, że połknie trochę, ale takiej ilości to bym się w życiu nie spodziewał.
Do dzisiaj zużyłem 238m3. Średnia całkowita 3,9m3/dobę (aktualnie 6-7).

Lookita
24-11-2011, 09:52
Nie rozumiem tego posta-odpowiedzi.To w koncu,jak zrobiles,w sensie inaczej niz my???Bo pod opisem,masz kupe gadzetow,a z wypowiedzi wynika,ze Zona jest przeciwniczka,chyba,ze jednak sie rozwiodles ;-)

swistak81
24-11-2011, 10:17
Chodzi i o rozpoczęcie ogrzewania :). Nie miałem wyziębionego budynku.
Więc początek miałem "inny niż Wy". Nie było szoku.
Gdyby w kilka dni po uruchomieniu okazało się, że poszło gazu za 200zł to....

A co do gadżetów to już mi wymawia, że WM nie działa i okna nie są ciepłe. Dlaczego?
Bo po 30-40minutowym prysznicu (na zewn. w okolicach 0st) wychodzi i mówi:
-" I co? Dalej okno zaparowane!!!" (okno łazienki)
A w łazience jak w saunie - jakieś 26st i 100% wilgotności :)

greg28
24-11-2011, 10:23
Wg. mnie,to przyjazny wynik.....Sprecyzuj,czy ogrzewasz garaz,jesli masz grzejnik,to na jakiej pozycji masz ust. glowice.Niebawem spodziewaj sie burzy roznorakich odpowiedzi ;-) U mnie przy -35 w tamtym roku,przy podobnych danych liczbowych,ale nizszej noca temp. bo ok. 19-19.5,w krotszych okresach godzionowych grzania za dnia,kondensat palil ok.9 m3 / dobę, jak przepalalem kominkiem ,codziennie,spadalo do ok. 4 m3.Obecnie,bez kominka,przy nastawach temperaturowych i czasowych,jak Twoje,luka mi kociol ok.4.5 m3.Zasobnik mam 300 l. reku z gwc,w garazu glowica na * ustawiona.
Dla wnikliwych,dodac trzeba do danych krzywa grzewcza z kotla-pieca,ilosc osob w domu,czy gotujesz na gazie,czy nie....Wowczas sporo to daje.....Nie wspomne,o danych nt. kontrukcji domu ;-)

Możesz podac jakies szczegóły swojego domu, konstrukcja, rodzaj ogrzewania i do czego uzywasz gazu? Bo jak na dom 180-200 m2 spalanie obecnie 4,5m3 gazu na dobę to jeden z rekordowych wyników chyba.
Pozdrawiam.

mlodysd
24-11-2011, 10:24
"Witam
mam pytanko jak szybko spada wam temperatura w domach, u mnie np grzeje od 6-21:30 na 21.8C
od 21:30 do 6 na 21
jak o 21:30 jest te ustawione 21.8 tak o 3 w nocy juz chodzi kocioł
Dom wolnostojacy z poddaszem uzytkowym 185m2 i garaz 40m2
zasobnik 200l temp 40C
spalanie 6,5 do 8,5 m3 na dobę
czy to duzo "

w garazu grzejnik ustwiony miedzy 1 a 2
w domu 5 osob w tym 2 maluchow
gotowanie na gazie

dom z silikatow welna 15cm dach 20 cm welny, ale od scian caly czas czuc zimno nie nagrzewaja sie jak np. beton komurkowy, juz sie zastanawiam czy nie ocieplic od srodka welna na szkielecie z plyt gk
co o tym sadzicie

Lookita
24-11-2011, 10:36
Ja zaluje,ze nie zbudowalem pasywniaka,ale...za wielu przeciwnikow i brak dosw. oraz pomocy merytorycznej przesadzil.ze mam taki,a nie inny dom.
Dom z Ytonga 40 cm,bez docieplenia,re Mistral geo400 z gwc plytowym,dom ok.180m.2 po podlogach,z garazem 31 m.2 w bryle,kociol Brotje WBC 24,polowa domu w podlogowce,gora tylko lazienka,kuchnia indukcja,dom -Wspaniały M04B , podniesiony,dech dachowka,okna 3 szybowe Urzedowski,zasobnik 300 l. sprzezony z kominkiem Makroterm 18kW,solary 18 rur Immergas.Wyniki sa ,jakie sa,ale nie mam temp. wysokich,gdyz nie pasuja nam one,obecnie ,jak pisalem,grzanie co 5-11,w tym 6-7 cwu,potem cwu 12-13,18.30-19.30, co 15-23,nastawy 21.5 za dnia dla co,19.5 noc,cwu 43 st.Krzywa grzewcza 0.8, czujnik temp. wew i zew. 50%/50%. Kominek nieregularnie,obecnie co 3-4 dni,pale drewnem iglastym,z darow,totez spalam w poprzednich sezonach ok.6 m3 drewna na sezon.W moich poprzednich postach pisalem o zuzyciu gazu.Teraz juz nie zyje tym,bo nie mam czasu i checi,jak poprzednio.Wentylacja,program dobowy,srednio wlacza sie ,co 2-3 h na 2 h,bieg 1,w szczytach pobytu i korzystania z domu przez 2 dorosle osoby i 1 dziecko 3 letnie,chodzi na 3 biegu.Nawiewa mi ok.16-17 st. do najdalszego kanalu od reku,dane z reku i gwc,rowniez umiescilem na tym forum w r. 2009-2011.Mam rowniez zrobione przez Inst.Higieny badania czystosci pow. z gwc do domu i z pow. do gwc,jak ktos chce,podam je do wgladu.Komfort kosztuje,ale wm to fajna sprawa,zaluje,ze latem,nie mam chlodniej,mam zwykle 24-26 st. na dole,gora 25-26,ale skutecznie temp. zbilem roletami zew. i wew. na veluksach oraz oknach elewacyjnych.Dol-rolety pomagaja w utrzymaniu sensownych temp. latem i zima.Polecam.....

mlodysd
24-11-2011, 10:50
moj domek to:
http://www.projekty.ign.com.pl/?id=254&p=detail

czesc garazowa poszezona o 1,5 m i podniesione scianki kolankowe o ok 50 cm teraz na gotowo maja 1,2m

swistak81
24-11-2011, 11:01
Lookita,

Te 6m3 drewna iglastego to ponad 2tony, co daje ponad 8tyś kWh. To jest 800m3 gazu GZ50...
Myślę, że to jakaś połowa twojego rocznego zapotrzebowania na ciepło.

Lookita
24-11-2011, 11:12
Zawsze mialem z tym problem.Otoz,tzw. dranki,mam po pieczartkarni tescia,pociete deseczki z jego bylej produkcji,tak,by miescily sie w skrzynkach plastikowych,takich,w jakich nosi sie butelki wysokie,ale bez przegrodek.Liczylem nawet pojemnosc takiego pojemnika,ale zapomnialem ile wynosila.To bedzie ost. sezon z tymi drwienkami,wreszcie sie skoncza,wreszcie kupie sobie porzadnego drewna,jakies 10 m3,czy przestrzennych,w zal. od jakosci i handlarza.Zapakowane skrzynki,wstawialem jedna na druga,gdyz latwiej sobie to zwozilem.Cena za darmowe drewno.Kominek i komin sa w porzadku.Reszte ciagnalem na kotle.Drewienka suche,wyparowane,majace ok. 20 lat :-)Gowniane palenie,nie wspomne o sadzy,olejkach,ale szybko i krotko sie to palilo,w por. z drewnem lisciastym.Wyobrazajac sobie ilosc takich pojemnikow,ile drewienek mi zniknelo z szopki,to wychodzilo mi po wyobrazeniu sobie ilosci 1 m3 drewna porabanego do kominka,ulozonego 1x1x1. To brzmi smiesznie,ale tak sobie to policzylem...Jest jakis blad pewnie,gdyz pojemnosc,objetosc i itp.pewnie nie ida w parze.Przeliczylem to wzrokowo na drewno porabane,bo ilosci pojemnikow,nie udalo mi sie policzyc.1m3 drewna porabanego,chyba,az taki duzy nie jest,albo ja zle to ocenilem.Faktycznie,6 m3 drewna,to sporo,ale 6 miesiecy grzania,to niemalo.Widze,ze sasiad ,obecnie pali tylko drewnem porabanym,mysle,ze ok. 1m3 zuzywa na miesiac.....

jarekpierwszy
24-11-2011, 12:03
Wg. mnie,to przyjazny wynik.....Sprecyzuj,czy ogrzewasz garaz,jesli masz grzejnik,to na jakiej pozycji masz ust. glowice.Niebawem spodziewaj sie burzy roznorakich odpowiedzi ;-) U mnie przy -35 w tamtym roku,przy podobnych danych liczbowych,ale nizszej noca temp. bo ok. 19-19.5,w krotszych okresach godzionowych grzania za dnia,kondensat palil ok.9 m3 / dobę, jak przepalalem kominkiem ,codziennie,spadalo do ok. 4 m3.Obecnie,bez kominka,przy nastawach temperaturowych i czasowych,jak Twoje,luka mi kociol ok.4.5 m3.Zasobnik mam 300 l. reku z gwc,w garazu glowica na * ustawiona.
Dla wnikliwych,dodac trzeba do danych krzywa grzewcza z kotla-pieca,ilosc osob w domu,czy gotujesz na gazie,czy nie....Wowczas sporo to daje.....Nie wspomne,o danych nt. kontrukcji domu ;-)

Pardun, ale taki wynik to ja mam u siebie na 144 m2. A nie posiadam wszystkich tych "cudów", za które zapłaciłeś ciężkie pieniądze.

Lookita
24-11-2011, 12:08
Rozumiem :-)

mlodysd
24-11-2011, 12:09
ale wynik jak Lookita czy jak ja bo ja mam
Dom wolnostojacy z poddaszem uzytkowym 185m2 i garaz 40m2
zasobnik 200l temp 40C
spalanie 6,5 do 8,5 m3 na dobę
i zadnych "codow"

Lookita
24-11-2011, 12:20
I oto wlasnie chodzi,ze komfort kosztuje dodatkowo,choc mozna,za to samo,ale bez komfortu.O przewadze wm,czy innych cudow,nie mozna dyskutowac tylko w kontekscie zyskow wymiernych,liczbowych.Komfort daje inne korzysci,np. zdrowotne,ktore to zyski,nie da sie do konca wyliczyc.Znam ton tych wypoiwedzi od dluzszego czasu,znam korzysci wm,od 4 lat...Dizel jest fajny,ale nie dla mnie,wole niby drozsza benzyne,ale...majaca wile innych zalet,niz dizel...bo lubie inna jazde,inny styl,inne wrazenia z jazdy,a tych nie mam w drogim,szybkim,niby tanim dizlu....Ale co ,gdy dizel pada?Ta sama gadka....Oba jada,ale jakze inaczej....Ciesze sie ze swego,zycze Wam zamych radosci z Waszych domkow...

orko
24-11-2011, 13:20
I ten metraż po podłogach. Każdy liczy widać jak wygodnie.
Np. U mnie po podłogach 140 m^2 po odliczeniu ścian wewnętrznych bo z nimi to nawet 160m^2 wyjdzie. Dalej na poddaszu są skosy, więc użytkowej wychodzi mi 110 m^2. Użytkową liczę np tak aby po wymnożeniu przez 2.5 m wychodziła kubatura. I bądź tu mądry.

Liwko
24-11-2011, 13:28
I ten metraż po podłogach. Każdy liczy widać jak wygodnie.
Np. U mnie po podłogach 140 m^2 po odliczeniu ścian wewnętrznych bo z nimi to nawet 160m^2 wyjdzie. Dalej na poddaszu są skosy, więc użytkowej wychodzi mi 110 m^2. Użytkową liczę np tak aby po wymnożeniu przez 2.5 m wychodziła kubatura. I bądź tu mądry.

Ja jeszcze w dodatku mam dwie antresole:D

orko
24-11-2011, 13:32
...
Ja mam zwykłą ceramikę+tynk cementowo wpienny+"tylko" 30 cm styropianu i temperatura spada mi około 0.7oC w ciągu 9h nocnych przy zewnętrznej bliskiej zera i wyłączonym ogrzewaniu.
Moim zdaniem nie powinieneś spieszyć się z ocieplaniem od wewnątrz. Poczekaj - pozwól silikatom na wygrzanie.

greg28
24-11-2011, 14:04
Ja mam parterówkę. 200m2 wszędzie 2,8 więc kubatury do ogrzania sporo, może dlatego mi "sporo" pali:) A widzę większość tu wigwamy indiańskie ma:P Do tego jakieś kolektorki, pc, WM z gwc albo kominek, w którym rzadko palą, ale idzie im ładnych parę m3 drzewa na rok, a potem chwalą się wynikami:)

psulek
24-11-2011, 14:23
ale wynik jak Lookita czy jak ja bo ja mam
Dom wolnostojacy z poddaszem uzytkowym 185m2 i garaz 40m2
zasobnik 200l temp 40C
spalanie 6,5 do 8,5 m3 na dobę
i zadnych "codow"

Mam podobnie - tylko garaż ciut większy. Też silikat. Bryła dużo mniej zwarta. Średnie spalanie to 7,2 m3 na dobę (zasobnik 220l), bez gotowania. Temperatury na zewnątr - w dzień 3-4, w nocy -3, czasami spada do -6. W domu 21-21,5.

jarekpierwszy
24-11-2011, 16:32
I oto wlasnie chodzi,ze komfort kosztuje dodatkowo,choc mozna,za to samo,ale bez komfortu.O przewadze wm,czy innych cudow,nie mozna dyskutowac tylko w kontekscie zyskow wymiernych,liczbowych.Komfort daje inne korzysci,np. zdrowotne,ktore to zyski,nie da sie do konca wyliczyc.Znam ton tych wypoiwedzi od dluzszego czasu,znam korzysci wm,od 4 lat...Dizel jest fajny,ale nie dla mnie,wole niby drozsza benzyne,ale...majaca wile innych zalet,niz dizel...bo lubie inna jazde,inny styl,inne wrazenia z jazdy,a tych nie mam w drogim,szybkim,niby tanim dizlu....Ale co ,gdy dizel pada?Ta sama gadka....Oba jada,ale jakze inaczej....Ciesze sie ze swego,zycze Wam zamych radosci z Waszych domkow...

Idąc Twoim tokiem myślenia, to u mnie nie ma co paść. A u Ciebie jak najbardziej.