PDA

Zobacz pełną wersję : Ile gazu poszło Wam juz w tym sezonie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

Lookita
24-11-2011, 20:35
Hmmm,ja swoje gadzety porownalem do tego benzynowego silnika,jak napisalem,mam inny styl,potrzeby...Kto nie ma wm,nie wie,ze nie sa to wymierne tylko i wylacznie korzysci,bo cudow nie ma.Sa inne aspekty wm,o ktorych zwykly czlowiek nie wie,zwlaszcza ten,ktory nie zna instalacji.Nie ukrywam,ze instalacja ma swoja cene,mozna samemu,ale...nie wszystko w domu sie zwraca,czy pracuje na siebie.Ja zrobilem swoj dom pod moj komfort,potrzeby,a ze jest inny niz wiekszosc,to nie znaczy,ze ma rowniez wady,te ,ktore maja inne.Instalacja wm ma wiele do pogrzebania na etapie budowy i wykonania,potem,jak juz dziala,jest w obsludze i pracy prosta,jak budowa cepa.Mam odzysk ciepla,ciagle swieze powietrze,wilgotnosc sterowalna bez otwierania okien,komfort ciagly,a nie jak zawieje,czy okno sie otworzy.Kosztuje pradu wiecej,ale tego czego nie musze wdychac,czego nie musze w siebie pakowac,jest duzo mniej,niz w zwyklym domku.Wy wyrzucacie cieplo kominami i oknami,ja...je zachowuje w wiekszym stopniu zyskujac mimo wszystko wiecej,niz sobie zliczacie gazem i innymi codziennymi rachunkami.KOmfort kosztuje,ale dobrany na miary i potrzeby.Ktos napisal,ze majac dom mniejszy o jakies 40 m.kw. niz moj, podobnie zuzywa gazu.Hmmm,40 m.kw. to u mnie spory garaz i jeszcze kotlownia,czyli duzo wiecej w domu,za te same koszta gazu...:-)To chyba brzmi rozsadnie....

bursztynka
24-11-2011, 21:02
No to mnie zajedziecie:) bo ciągle narzekam że za dużoo- w tym roku od poczatku pazdziernika- 20 metrów gazu płynnego, i 2 metry suchego jesionu, do kominka- gaz używany jeszcze do mycia dle trzech osób,= dom 116 metrów z garażem ogrzewanym, ocieplony 15 cm styropianu, ceramika- pierwszy sezon. Cwu dla trzech osób. mi się wydaje że dużo bo mrozu nie było- co myślicie?

mlodysd
25-11-2011, 06:08
witam ponownie
wczoraj doznalem szoku, dostalem rachunek za gaz
odczyt na dzien 14.11.2011 do dnia wczorajszego czyli 24 przez 10 poszlo 97m3 gazu czyli srednio 9,7 na dobe jakisz szok
przy tych temp. to co bedzie jak przyjda mrozy jakis koszmar

piwopijca
25-11-2011, 06:43
Ja mam parterówkę. 200m2 wszędzie 2,8 więc kubatury do ogrzania sporo, może dlatego mi "sporo" pali:) A widzę większość tu wigwamy indiańskie ma:P Do tego jakieś kolektorki, pc, WM z gwc albo kominek, w którym rzadko palą, ale idzie im ładnych parę m3 drzewa na rok, a potem chwalą się wynikami:)

No i wlasnie tak to jest z tymi userami... :)
Ja nie mam gazu tylko pompe ciepla ale i kominek w ktorym "rzadko" pale :) i zeszlej zimy poszlo mi az 0,5 kubika drewna tj. za 80zl i zdaje sobie sprawe ze to nalezy doliczyc do calkowitych kosztow ogrzewania.
Niestety straty "kominowe" sa wieksze niz zyski z palenia z taka czestotliwoscia i chyba nawet nie rownowaza sie a szkoda ale takie zycie.
Niektorzy zeby poprawic sobie samopoczucie "zbyt niskimi" kosztami zuzycia chetnie doliczja stale koszty za energie elektryczna tym ktorzy maja pompy ciepla, chyba uznali ze nie mamy lodowek, pralek,zmywarek,kuchenek indukcyjnych czy swiatla :) a zapominaja ze przy gazie tez zuzywaja prad na pompki, elektronike -no ale to jest z pewnoscia inny prad i ich jest w porzadku hihi...

Pzdr.

swistak81
25-11-2011, 06:54
przez 10 poszlo 97m3 gazu czyli srednio 9,7 na dobe

Mogę podać swoje. Identyczny okres - mi poszło 66m3.

http://img6.imageshack.us/img6/2397/jnjb.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/6/jnjb.jpg/)

mlodysd
25-11-2011, 06:55
No i wlasnie tak to jest z tymi userami... :)


a tak z ciekawosci jak ci sie sprawuje ta pompa, jaki to rodzaj, takie temperatury w domku osiaga i czy daje rade
tak z czystej ciekawosci bo osobiscie nie znam nkogo kto by to posiadal i nie mam jak tego zobaczyc
dzieki

jarekpierwszy
25-11-2011, 07:34
Hmmm,ja swoje gadzety porownalem do tego benzynowego silnika,jak napisalem,mam inny styl,potrzeby...Kto nie ma wm,nie wie,ze nie sa to wymierne tylko i wylacznie korzysci,bo cudow nie ma.Sa inne aspekty wm,o ktorych zwykly czlowiek nie wie,zwlaszcza ten,ktory nie zna instalacji.Nie ukrywam,ze instalacja ma swoja cene,mozna samemu,ale...nie wszystko w domu sie zwraca,czy pracuje na siebie.Ja zrobilem swoj dom pod moj komfort,potrzeby,a ze jest inny niz wiekszosc,to nie znaczy,ze ma rowniez wady,te ,ktore maja inne.Instalacja wm ma wiele do pogrzebania na etapie budowy i wykonania,potem,jak juz dziala,jest w obsludze i pracy prosta,jak budowa cepa.Mam odzysk ciepla,ciagle swieze powietrze,wilgotnosc sterowalna bez otwierania okien,komfort ciagly,a nie jak zawieje,czy okno sie otworzy.Kosztuje pradu wiecej,ale tego czego nie musze wdychac,czego nie musze w siebie pakowac,jest duzo mniej,niz w zwyklym domku.Wy wyrzucacie cieplo kominami i oknami,ja...je zachowuje w wiekszym stopniu zyskujac mimo wszystko wiecej,niz sobie zliczacie gazem i innymi codziennymi rachunkami.KOmfort kosztuje,ale dobrany na miary i potrzeby.Ktos napisal,ze majac dom mniejszy o jakies 40 m.kw. niz moj, podobnie zuzywa gazu.Hmmm,40 m.kw. to u mnie spory garaz i jeszcze kotlownia,czyli duzo wiecej w domu,za te same koszta gazu...:-)To chyba brzmi rozsadnie....

Rozumiem.

jarekpierwszy
25-11-2011, 07:54
to w gruncie rzeczy taki sam kocioł jaki masz w domu...tyle że lepiej pracuje w niskich temperaturach niż w wysokich. Ja mam 8kw polskiego producenta, 1 sezon grzewczy to 1950zł CO+CWU za prąd do PC - dom 130m2 pow. uż+dogrzewane 65m2(zużywamy dużo CWU, samo CO to koszt około 1200zł). Temperature mam taką jaką ustawię - powyżej 23C jeszcze nigdy nie miałem, ale przy 23C to już wytrzymać nie idzie w domu
więcej szczgółów znajdziesz w wątkach dotyczących PC
od 1.11 do dzisiaj poszło mi 449kwh czyli około 166zł

Ja zużywam gazu poniżej 1200 m3 PRZEZ CAŁY ROK, czyli całkowity koszt za CO+CWU+gotowanie to ok.2400 zł. przy taryfie W-2. Do tego we wrześniu i październiku jadę na samym kominku (bo inaczej nie korzystałbym z niego wcale), maksymalnie zużywam 1 m3 drewna (maks. za 200 zł). Czyli całkowity koszt to 2600 zł za sezon. Temperaturę mam podobną 23 st.
Czyli przy obecnych stawkach całkowita różnica wynosi maks. 700 zł w skali roku.
Wielu użytkowników PC twierdzi, że koszty poniesione na instalację PC zwrócą im się szybko. Na tym przykładzie widać jak szybko.
Zakładając optymistycznie, że koszt PC całkowity to 50 000 zł, to różnica wyniesie ok. 40 000 zł. (50000 - 10000). Czyli 40 000 / 700 zł. = 57 lat.

jarekpierwszy
25-11-2011, 09:30
jarekpierwszy - wyluzuj...za moją PC zapłaciłem trochę więcej niż 11tys, do tego DZ 8tys. Od tego odejmij koszt twojego kotła - bo resztę mamy taką samą..zakładając że masz zwykły tani kocioł za 4tys, to zapłaciłem więcej od ciebie o 15tys., jak masz droższy kocioł, to różnica jest mniejsza...
Aha, nie możemy zapomnieć o przyłączu gazu - u mnie byłby to koszt 10tys zł....więc dolicz koszt swojego przyłącza....
mam liczyć dalej? To nie o to tutaj chodzi...
Czy ja gdzieś napisałem że ogrzewanie gazem jest be?!? Robisz jakieś wyliczenia, operując kwotami wziętymi z sufitu...po co?
aha, nie policzyłeś prądu do obiegówek i do kotła :D

To gratuluję. Gdzie znalazłeś taką PC i wykonawcę ? No chyba, że sam skręciłeś PC ze starej lodówki i odkurzacza, no i zamontowałeś DZ.
Aha, dzięki za radę....... już się wyluzowałem.

PS To jest forum dotyczące zużycia gazu, a nie prądu. Jakoś nigdy nie wpadłem na pomysł wchodzenia na forum dotyczące PC i dzielenia się tam swoimi przemyśleniami.

mlodysd
25-11-2011, 09:41
pytanko
co radzicie przy ustawieniu grzania
6-21:30 na 21.8C
od 21:30 do 6 na 21

ustawić wyższą temp dla c.o. czyli wyzsza krzywa zeby szybciej nagrzala czy nizsza zeby chodzila dluzej ale przy mniejszych temp czynnika roboczego
macie w tej kewstji jakies spostrzezenia chodzi mi gdzie mnie poplynie gazu czy to bez roznicy

greg28
25-11-2011, 09:48
witam ponownie
wczoraj doznalem szoku, dostalem rachunek za gaz
odczyt na dzien 14.11.2011 do dnia wczorajszego czyli 24 przez 10 poszlo 97m3 gazu czyli srednio 9,7 na dobe jakisz szok
przy tych temp. to co bedzie jak przyjda mrozy jakis koszmar

Zabawne, bo na poprzedniej stronie mówiłeś, ze spala ci 6,5-8,5m3 na dobę :)
U mnie na te 10 dni spalił 80 m3. U świstaka chyba 66m3, ale on ma mniejszy dom. A co z osobami, którym spala podobno teraz 3-4m3 na dobe, a domy mają po ok 180-200m2? Jedna pani wyżej twierdziła, ze chyba ma 180m2 i przy minus 35 stopniach spalał jej 9m3/dobę :)

mlodysd
25-11-2011, 09:59
6,5-8,5 m3 spalal w dniach jak sprawdzalem kiedy spisywali licznik czyli 14.11
a od 14.11 do wczoraj poszlo 97m

a co do wpisu ze przy -35 spala 9m3 to chyba dziala tryb przeciwzamrozeniowy :) i grzanie cwu :)

a ty greg28
jaki masz domek, jesli to nie tajemnica

Liwko
25-11-2011, 10:02
To gratuluję. Gdzie znalazłeś taką PC i wykonawcę ? No chyba, że sam skręciłeś PC ze starej lodówki i odkurzacza, no i zamontowałeś DZ.


Wystarczyło poszperać
http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html
A były jeszcze tańsze;)
Akurat dzisiaj dostałem rachunek za prąd. Za dwa miesiące 488zł. W domu wszystko na prąd. Myślę, że mimo podwyżek cały rok (nie sezon panie Jarku) zamknę kwotą 1500zł za CO i CWU. Dom 133m, 3 osoby, temperatury w okolicach 22 stopnie. Moja PC kosztowała 10tyś+odwierty 10tyś. Resztę mamy niemal identyczną.

kbab
25-11-2011, 10:22
aha, nie policzyłeś prądu do obiegówek i do kotła :D
słusznie - trzeba liczyć wszystko, np tak
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?10576-Ogrzewaj%C4%85cy-elektryczno%C5%9Bci%C4%85-WYST%C4%84P-!!!&p=5007760&viewfull=1#post5007760
bo niektórzy mają problem nawet z odczytaniem kWh, dlatego wolą podać tylko w złotych.

post kbaba wydrukować i powiesić nad łóżkiem celem opatrzenia sie, jak należy podawać dane - w innym przypadku lepiej nie podawać ich wcale...

greg28
25-11-2011, 10:33
6,5-8,5 m3 spalal w dniach jak sprawdzalem kiedy spisywali licznik czyli 14.11
a od 14.11 do wczoraj poszlo 97m

a co do wpisu ze przy -35 spala 9m3 to chyba dziala tryb przeciwzamrozeniowy :) i grzanie cwu :)

a ty greg28
jaki masz domek, jesli to nie tajemnica

150m2 + 50m2 garaż ogrzewany do ok 16-17 stopni, tylko, ze u mnie wszystko w parterze, więc całość 200m2 jest pełnej wysokości 2,8m, nie ma żadnych skosów.

mlodysd
25-11-2011, 10:45
jaka nazwa projektu, bo tez mi sie marzyl parterowy komfortowy z muratora ale nie wyszlo

greg28
25-11-2011, 11:11
jaka nazwa projektu, bo tez mi sie marzyl parterowy komfortowy z muratora ale nie wyszlo

z21 z pracowni z500

jarekpierwszy
25-11-2011, 12:01
... a nie ile prądu zużyły wam pompy, sprzęgła itp.

do LIWKO : zużycie dotyczyło oczywiście całego roku.

Liwko
25-11-2011, 12:02
z21 z pracowni z500

Powiem ci greg, że bardzo mi się ten projekt podoba.

Liwko
25-11-2011, 12:04
... a nie ile prądu zużyły wam pompy, sprzęgła itp.

U mnie zero:) Nie licząc zapalniczek;)

greg28
25-11-2011, 12:14
Powiem ci greg, że bardzo mi się ten projekt podoba.

Dziękuje, mi też :) Ma tylko parę wad ten domek, dosyć drogi w budowie i bryła nie za bardzo energooszczędna, a tak poza tym to fajnie sie mieszka:)
Całe życie mieszkałem w domu dwupietrowym i codziennie latałem po tych schodach jak głupi, dlatego podstawowym założeniem przy budowie teraz było, ze musi być parterowy.

Liwko
25-11-2011, 12:19
I ma jeszcze jedną ważną zaletę, nie potrzebuje cyrkulacji ciepłej wody. Wszystkie odbiorniki (oprócz kuchni) są bardzo blisko pomieszczenia z kotłem. O tym mało kto pamięta przy wyborze projektu. Parę rzeczy bym pozmieniał, ale ogólnie fajny projekt.

Gosia Kwiatkowska
25-11-2011, 17:01
Witam wszystkich, jestem pierwszy raz na tym forum i mam nadzieje, ze podłączyłam się pod właściwy wątek. Poniżej istota mojego problemu.
Postanowiliśmy w tym roku porzucić nasz domek na zimę i aby uniknąć kosztów ogrzewania gazem (mamy piec Wolfa, a gaz z butli), spuścić wodę z CO. Jak już znaleźliśmy specjalistę, który się podjął, okazało się, że musimy się z tym liczyć, że woda zawsze gdzieś może pozostać, a to oznacza zamarznięcie i rozsadzenie rurek, czyli kicha. Wtedy podjęliśmy plan B, czyli wymieniamy wodę na glikol. Ale tu znów powstaje pytanie jak pozbyć się wody wodociągowej, czyli z kranów, podobno ciężko ją spuścić, bo zostanie w kolankach itd. Czy ktoś z Was ma podobne doświadczenia i mógłby coś doradzić. Ewentualnie jeśli zdecydujemy sie zostawić piec włączony, ale utrzymywać w domu tylko temperaturę, która uniemożliwi zamarznięcie wody czyli ok 5 stopni, jakiego rzędu rachunków możemy się spodziewać (dom ma 135m2). Będę wdzięczna za pomoc i porady. Pozdrawiam!

orko
25-11-2011, 17:57
Weź kogoś z kompresorem - niech przedmucha instlację co. Natomiast rurki cwu można zabezpieczyć kablem grzewczym i owinąć wełną.

Lookita
25-11-2011, 18:32
Podaje swoje wyliczenia,bo to ten watek,bo nie wstydze sie,ze mam ''cuda'',bo nie mam domu ogrzewanego chuchaniem,bo nie mam zerowego zuzycia gazu.
Ktos pisal o mnie,ze ja to pani,eee tam,mam na imie Łukasz,lookita,ksywka;-)
Zuzycie gazu 24.11.2011- notowanie z godz. 11,taki wynik spisalem 2029,01 m3 , odczyta z dzisiaj,godz. 17.00 2037,86=8,86 na 30 h.
Zuzycie sprzed 10 dni,ale raz napalilem w kominku,13.11-23.11-60 m3.Moze jakies 4-5 m 3 zaoszczedzilem,gdyz palilem krotko,pod wieczor,pod Ballantinesa.
Sprostowanie do greg -ileś tam.Piszac o zuzyciu przy -35,wyraznie w tekscie napisalem,ze kondensat lykal mi przez 2-3 doby takie mrozne,PRZY PALENIU KOMINKIEM PRZEZ 3-4 H DOBOWO OKOLO 4-5 M3,samo ogrzewanie kondensatem dawalo zuzycie 9 m3.Dlaczego ?Nie wiem.Dodam,ze dom byl bez elewacji,docieplen glifow,wm dzialala,mialem nizsze temp. w domu wowczas,niz teraz.
Co wiecej,spisywalem pomiary z gwc na wejsciu i wyjsciu w watku o reku i gwc.W tym roku dodam,ze nie mam juz rozszczelnien wokolokiennych,wsz. sie ustabilizowalo,pozmienialem programy na reku.
JAk widac,z uzytkownikiem gwc i reku,osiagamy podobne wyniki,ja mam ponad 183 m.kw. po podlodze.Ale,stala wilgotnosc na dole przy podlogowce mam 45%,21 .5 st. dol,gora 20.5,wilgotnosc 47%, nawiew z anemostatu do sypialni ,pustej w zasadzie,bo nie jest umeblowana calkowicie,16,3 st, temp. na zew. 4,5 st.
Dom z 2 doroslymi osobami,jedno male dziecko.MNie nie bylo wcz. cala dobe....
Wyniki przed chwila spisalem.Podaje dane zliczone,mam faktury za gaz.Nie mam zamiaru nikogo oszukiwac,ani udowadniac,ze reku o daje ogrzewanie za darmo.Wcale nie,zawsze to takimi wyliczeniami udowadniam.Ale mam inny komfort w domu,wechowo,wilgotnosciowo.Gotowanko,sr-ko nie pozostawiaja dlugo smrodkow,suszenie pranka,recznikow to szybszy proces,latem brak komarow,much,halasu....Za to zaplacilem,ale odpoczywam,dobrze nam z tym jest.Prad,caly dom ,miesiecznie 220 pln,z indukcja,cudami na pradzie,2 kompami...niestety juz bez akwarium 170 litrowego......Ach,szkoda.....

faffa2
26-11-2011, 09:15
Zajrzałem na forum żeby zobaczyć jakie zużycie mają forumowicze i by porównać je do mojego. Mogę spać spokojnie. Dom bez żadnych bejrów 202 m2 po podłogach z garażami (też ogrzewanymi - 36m2), 168m2 powierzchni użytkowej, ocieplony 15 styro, 30 wełny, kocioł buderus 15 kw+120l zasobnik, kominek z krążkami akumulacyjneymi oddający mi ciepło do 8 godz.. Przy w miarę regularym paleniu w kominku średnia za listopad 5,13 m3. Fakt że jak nie palę kilka dni to zużycie wynosi 8-9m3 na dobę, ale w weekendy spada do 3,8 do 4,5 w zależności od temp zewn.

redlum
27-11-2011, 14:23
jak już podajecie spalanie - to też podajcie temperaturę w domu - bo przy 20C w dzień i 17 w nocy - to można mieć niskie bez bajerów

Ja mam boczny segment szeregówki - 110m2 + garaż i kotłownia (20 m2). Słabo ocieplona - styropian 15cm + dach 25 wełny. Piec kondensacyjny DeDietrich MCA 15, w całym doku podłogówka ze sterowaniem w każdym pomieszczeniu (system KAN). Wszędzie ustawione na 22C w łazience na 23C. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem i ggwc. Zacząłem grzać jakoś na początku października, średnie dzienne spalanie na ogrzewanie ok 3m3 - ostatnie dwa tygodnie 4m3. Dane są tylko za ogrzewanie. Przez lato średnio miesięcznie szło mi 40m3 gazu na cwu - więc już odjąłem od danych dziennych 1,3m3 na cwu.
Planuję się nie przekroczyć 1200m3 w skali roku - ale już czuję że będzie ciężko. Samo cwu - to ok 480m3. Zostaje 720m3 - przy grzaniu 6 miesięcy - daje mi to średni limit 4m3 na dzień. Oby mrozy przyszły jak najpóźniej i odeszły jak najszybciej.

PS Zapomniałem dodać że co parę dni przeplam sobie w małym kominku (7kW)

greg28
27-11-2011, 15:37
jak już podajecie spalanie - to też podajcie temperaturę w domu - bo przy 20C w dzień i 17 w nocy - to można mieć niskie bez bajerów

Ja mam boczny segment szeregówki - 110m2 + garaż i kotłownia (20 m2). Słabo ocieplona - styropian 15cm + dach 25 wełny. Piec kondensacyjny DeDietrich MCA 15, w całym doku podłogówka ze sterowaniem w każdym pomieszczeniu (system KAN). Wszędzie ustawione na 22C w łazience na 23C. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem i ggwc. Zacząłem grzać jakoś na początku października, średnie dzienne spalanie na ogrzewanie ok 3m3 - ostatnie dwa tygodnie 4m3. Dane są tylko za ogrzewanie. Przez lato średnio miesięcznie szło mi 40m3 gazu na cwu - więc już odjąłem od danych dziennych 1,3m3 na cwu.
Planuję się nie przekroczyć 1200m3 w skali roku - ale już czuję że będzie ciężko. Samo cwu - to ok 480m3. Zostaje 720m3 - przy grzaniu 6 miesięcy - daje mi to średni limit 4m3 na dzień. Oby mrozy przyszły jak najpóźniej i odeszły jak najszybciej.

PS Zapomniałem dodać że co parę dni przeplam sobie w małym kominku (7kW)

Innych podejrzewasz, ze podają małe zużycie, bo utrzymują niska temperaturę i mają rózne bajery, które ograniczają spalanie gazu, a sam tez masz rózne bajery.
Masz bliżniak czyli jedna ściana super zaizolowana od sąsiada, masz wm z gwc, do tego kominek co kilka dni odpalony, w jednym pomieszczeniu nie ogrzewasz zupełnie, bo masz podobno piec komputerów, które dają dużo ciepła ot kolejny taki mały szczególik, który ujmuje ci ogrzewanego metrażu o powierzchnie tego pokoju :) Poza tym odejmujesz juz sobie od dziennego zużycia 1,3m3 na CWU. A tu większośc albo wszyscy nawet podają razem z CWU, nie tylko ty masz ciepłą wodę w domu inni tez ja posiadają i podgrzewają :) Ja nie mam tych wszystkich bajerów, co ty tj kominka, wm +gwc, jedej sciany wspólnej z sąsiadem i jednego pokoju ogrzewanego przez komputery. Dodatkowo mam sporo większa powierzchnie do grzania niz ty i razem z cwu spala mi obecnie 8-9 m3 na dobę, aha jeszcze gotuje nawet na gazie :)

PS Ja tez mam słabiutkie ocieplenie, bo tylko 15 cm styro na ścianach, a na stropie mam jeszcze mniej niz twoje 25 cm wełny:P

kbab
27-11-2011, 17:30
Zapomniałem dodać że co parę dni przeplam sobie w małym kominku (7kW)
Przepalaj częściej to może przejdziesz do tar W-2. Ile drewna na sezon spalasz i jakie?
U mnie w domu temp 22* (tak ustawiony jest piec gazowy) do 24* - jak palę w kominku. Zużycie podałem tu
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?189307-Ogrzewanie-gazowe-czy-na-pr%C4%85d&p=5027983&viewfull=1#post5027983

redlum
27-11-2011, 18:29
Innych podejrzewasz, ze podają małe zużycie, bo utrzymują niska temperaturę i mają rózne bajery, które ograniczają spalanie gazu, a sam tez masz rózne bajery.
Masz bliżniak czyli jedna ściana super zaizolowana od sąsiada, masz wm z gwc, do tego kominek co kilka dni odpalony, w jednym pomieszczeniu nie ogrzewasz zupełnie, bo masz podobno piec komputerów, które dają dużo ciepła ot kolejny taki mały szczególik, który ujmuje ci ogrzewanego metrażu o powierzchnie tego pokoju :) Poza tym odejmujesz juz sobie od dziennego zużycia 1,3m3 na CWU. A tu większośc albo wszyscy nawet podają razem z CWU, nie tylko ty masz ciepłą wodę w domu inni tez ja posiadają i podgrzewają :) Ja nie mam tych wszystkich bajerów, co ty tj kominka, wm +gwc, jedej sciany wspólnej z sąsiadem i jednego pokoju ogrzewanego przez komputery. Dodatkowo mam sporo większa powierzchnie do grzania niz ty i razem z cwu spala mi obecnie 8-9 m3 na dobę, aha jeszcze gotuje nawet na gazie :)

PS Ja tez mam słabiutkie ocieplenie, bo tylko 15 cm styro na ścianach, a na stropie mam jeszcze mniej niz twoje 25 cm wełny:P

chyba źle mnie zrozumiałeś - ja się bardziej żalę - że aż tyle ciągnie - że nie potrafię się zmieścić w taryfie W-2

kbab - jeszcze nie wiem ile pale - bo to mój pierwszy sezon grzania (wprowadziłem się w maju - chociaż ogrzewane mam od grudnia poprzedniego roku). Na ten sezon zakupiłem 2m3 drewna - ale już widzę że to mało. Pewnie zamówię jeszcze po nowym roku - albo będę podpalał brykietem dębowym.

PS Mając własny dom można zrobić większe zapasy drewna i je sezonować. Zaś jak ja mam ok 200m2 ogródka - to nie chce zagracać go szopą - chociaż pewnie jakieś małe zadaszenie pod drewno postawię w kolejne lato.

Jaca71
29-11-2011, 06:21
Przepalaj częściej to może przejdziesz do tar W-2. Ile drewna na sezon spalasz i jakie?
U mnie w domu temp 22* (tak ustawiony jest piec gazowy) do 24* - jak palę w kominku. Zużycie podałem tu
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?189307-Ogrzewanie-gazowe-czy-na-pr%C4%85d&p=5027983&viewfull=1#post5027983
No tak ale 22 to strasznie gorąco, a 24 to już dla mnie krematorium :)
Ja przyzwyczaiłem się do życia w normalnej temperaturze (18-19C) ze względu na dziecko, które ma alergie i nie może się pocić :( takie temperatura miałem w bloku - wewnętrzne mieszkanie na 1 piętrze, kaloryfery były zakręcone.

Ta zima będzie pierwsza normalną zima kiedy mieszkam w domu. Zeszła zima się nie liczy, bo była budowa do końca stycznia i wygrzewanie domu. Dom 180m2 + 26m2 lekko ogrzewanego garażu w bryle budynku.
Ale zeszłej zimy poszło 10m przestrzennego drewna do kominka z PW i 700m3 gazu ziemnego.
W tym roku gaz tylko CWU - ~18.5m3 na miesiąc i 1,5m przestrzennego od początku października do dzisiaj. Tyle że tej jesieni jeszcze nie było mroźnego dnia. W nocy i owszem, ale w dzień zawsze powyżej 0C. oby dalej taka zima była.

darvid
29-11-2011, 14:44
Bardzo miła pogoda. Kończy się listopad, a u mnie zużycie od 1.1.2011 1405m3 gazu GZ50 W3. W poprzednich latach o tej porze miałem ok. 1680m3 w 2009, 1920m3 w 2010. Przy dobrym układzie dojdzie ok. 350m3 w grudniu i rok zamknie się wartością ok. 1750m3. Próbowałem ostatnio (październik/listopad) testować zmniejszenie temperatury na piecu - do tej pory miałem na c.o. ok. 62*, na c.w.u. 45*. Eksperymenty polegały na podawaniu do c.o. temperatur w zakresie 45*-55* co kilka dni. Jakoś jednak wszystko "wariowało". Zużycie gazu skakało po kilka metrów różnicy na dobę, przy podobnych warunkach zewnętrznych. Chciałem wypróbować wariant grzania niższą temperaturą, ale dłużej - przy tym samym cyklu 20,75* Dzienna / 19,5* Nocna: 5-7 D/7-13N/13-23D/23-5N, w weekend 8-24D/24-8N. Jednak czasami odczucia "chłodu" na poddaszu były zbyt nieprzyjemne przy niższych temperaturach na grzejnikach - podłogówce na parterze nie robiło to wielkiej różnicy, stabilnie ok. 22,5*. Chwilowo "rzymskim targiem" ustawiłem na wyjściu pieca 55* (zamiast 62* jak w poprzednim sezonie grzewczym). Na oszczędności na pewno ma wpływ obniżenie temperatury dziennej z 22* na 20,75* oraz zmniejszenie "widełek", gdyż nocną zwiększyłem z 18,5* na 19,5*. Ponadto w tym roku kwiecień, maj, wrzesień, październik i listopad są cieplejsze niż w poprzednich latach - mam porównanie z zapisków comiesięcznych za 2009, 2010, 2011. Oby tak dalej. Na poddaszu chodzę w koszulce z krótkim rękawem, chociaż idąc na parter (czy z powrotem na górę) odczuwam przez chwilę różnicę temperatur: góra ok. 21,2*, dół ok. 22,5*. Potem organizm się przyzwyczaja. Pozdrawiam "gazowników" oraz wszystkich, którzy uroczyste otwarcie sezonu grzewczego 2011/2012 mają już za sobą, bez względu na rodzaj ogrzewania.

darvid
29-11-2011, 14:55
Na marginesie - szkoda, że oszczędności w zużytych m3 gazu nie przełożą się na wysokość rachunków w złotówkach. Zmiany cen, zapowiadane przez PGNiG, doprowadzą do podobnych kwot jak przy poprzednim, większym zużyciu. Z drugiej strony - gdyby nie mniejsze zużycie, to jeszcze bardziej bolałoby przy opłatach (zawsze jakieś pocieszenie :)

Liwko
29-11-2011, 15:05
Jednak czasami odczucia "chłodu" na poddaszu były zbyt nieprzyjemne przy niższych temperaturach na grzejnikach - podłogówce na parterze nie robiło to wielkiej różnicy, stabilnie ok. 22,5*

A gdyby była podłogówka i na górze...

darvid
29-11-2011, 15:09
wiem, wiem - to mój pierwszy dom. Teraz na pewno byłaby podłogówka na całości w PARTEROWYM domu bez schodów :))

misiaczekm
30-11-2011, 16:57
Sezon I 2010/2011 - 1916m3
średnio - 5,25m3

Sezon II 2011/2012



miesiac m3 średnia
czerwiec 41,00 1,37
lipiec 38,44 1,24
sierpień 42,56 1,37
wrzesień 41,23 1,37
październik 52,57 1,70
litopad 68,00 2,27


3 dni CO gaz - 18 m3 reszta to CWU i gotowanie.... grzanie to DGP

kamilla_1980
30-11-2011, 17:26
moje zużycie 1 sezon

miesiąc m3 średnia
czerwiec 30 1
lipiec 30 0,97
sierpień 23 0,74
wrzesień 27 0,9
październik 47 1,5
listopad 70 2,33

w domu temp. 21 stopni, w październiku ogrzewanie było kilka razy "na próbe" włączone, w listopadzie na stałe włączone od ok. 18 listopada. Jak przychodzimy z pracy czasami mąż pali w kominku, ale tylko ok. 2 drewienek. Na cały sezon kupiliśmy 1 mp drewna dębowego, jeszcze nam sporo zostało. Gotowanie na prądzie. Rekuperator i gwc. Oby takie zużycie było dalej :)

mlodysd
01-12-2011, 07:37
kamilla_1980

w pazdzierniku 1,5 m3 dzienie a w listopadzie z tego wychodzi 0,83 dziennie na ogrzewanie ?
jaka jest pow domu 50 m2?

mlodysd
01-12-2011, 08:23
ta temperatura wg kamilla_1980 "w domu temp. 21 stopni" to chyba mierzona przy tym kominku gdzie pali 2 drewienka :)
co ludzie nie wymyslą

kamilla_1980
01-12-2011, 08:35
nie mam zadnego interesu w tym aby kłamać na forum, pisze ile faktycznie poszło mi gazu, na wszystko mam rachunki. Drewna kupiłam za całe 180 zł, więc jeśli tyle kosztuje 10 mp, to może tyle mam a nie wiem :rolleyes:.
pisałam, że w listopadzie ogrzewanie włączone ok. 18 listopada, dom 120 użytkowej. Jak mam ocieplony dom pisałam kilka stron wcześniej.

greg28
01-12-2011, 10:33
Widzę, że mamy nową jednostkę miary drzewa kominkowego: 1 drewienko, 2 drewienka, 3 drewienka... :)

kamilla_1980
01-12-2011, 10:40
Adiqq to były założenia budowy, a to co mam faktycznie pisałam w tym wątku, ale dużo się nie zmieniło
więc bardziej wiarygodne dane będą za grudzień gdzie ogrzewanie chodzi cały czas, a jak nie wierzysz to zapraszam na kawe :)

greg nie wiem jak fachowo nazywa się te drewana , wychowałam się w bloku, więc dla mnie palenie w kominku to nowość :)

damarel_d
01-12-2011, 12:11
Tu, na tym forum, niektórzy chyba leczą jakieś swoje ukryte kompleksy.
Zużycie gazu na ogrzewanie domu w ilośći 1-2 m na dobę, kompletna bzdura.

Liwko
01-12-2011, 12:15
w domu temp. 21 stopni, w październiku ogrzewanie było kilka razy "na próbe" włączone, w listopadzie na stałe włączone od ok. 18 listopada.

A czym grzaliście do 18 listopada?

jasiek71
01-12-2011, 20:02
A czym grzaliście do 18 listopada?

no...
dwie drypki dziennie...

kbab
01-12-2011, 21:23
A OZC jest bardzo precyzyjne,
Tylko, że te popaprane sezony grzewcze straciły precyzję, a OZC tego nie uwzględnia.

jasiek71
01-12-2011, 21:33
Tylko, że te popaprane sezony grzewcze straciły precyzję, a OZC tego nie uwzględnia.

czemu tak twierdzisz ?

kbab
01-12-2011, 21:42
czemu tak twierdzisz ?
Zarówno średnia temperatura sezonu grzewczego jak i jego długość jest zmienna - te czynniki mają decydujący wpływ na zapotrzebowanie nie ciepło, OZC uwzględnia jedynie strefy klimatyczne. Jeśli już ktoś prawidłowo określi długość sezonu grzewczego i jego średnią temperaturę to mój arkusz może okazać się bardziej zbliżony do rzeczywistości.

jasiek71
01-12-2011, 21:51
Zarówno średnia temperatura sezonu grzewczego jak i jego długość jest zmienna - te czynniki mają decydujący wpływ na zapotrzebowanie nie ciepło, OZC uwzględnia jedynie strefy klimatyczne. Jeśli już ktoś prawidłowo określi długość sezonu grzewczego i jego średnią temperaturę to mój arkusz może okazać się bardziej zbliżony do rzeczywistości.

Eeee tam...
od razu aptekę z tego robisz...;)

kbab
02-12-2011, 07:50
To i tak zawsze będą tylko cyfry, natomiast dostawcy energii fakturami je urealnią. Jeśli w tym sezonie grzewczym mocniej nie przymrozi to większość domów poprawi swój wynik w litrach/m2, za to nie powinniśmy liczyć na zmniejszenie kosztów ogrzewania - dostawcy gazu, prądu i pozostałych nośników energii już o to zadbają, a przede wszystkim fiskus.

RadziejS
02-12-2011, 12:16
Od 24-09 do 16-11 - czyli jak dobrze policzyłem 51 dni - 204m3 gazu - równo 4m3/24h - CO razem Z CWU

Dom ok. 220 mkw po podłogach, 2 osoby, temp. 20,5-21,5 non stop ustawione tak samo. Piec Junkers Cerapur Smart 3-14, zasobnik na wodę 220L, 100% podłogówki - mało wody zużywamy - średnio dziennie na ogrzanie wody zużywamy niecały 1m3 gazu - czyli na ogrzewanie w w/w okresie ok. 3m3/24h - czyli ok. 7 zł/dzień (nie liczę złodziejskiego abonamentu W-3). Zobaczymy jak będzie zimą, ale na razie wg mnie wynik rewelacyjny. Nie mam reku, szarego styropianu, innych cudów wianków za ciężkie pieniądze.

orko
02-12-2011, 13:08
Ale za to masz W3 z przyciężkim abonamentem!

RadziejS
02-12-2011, 13:28
Ale za to masz W3 z przyciężkim abonamentem!


no niestety - ok. 69 zł (z VAT) miesięcznie to opłaty stałe. Ale to mój drugi sezon, wydaje mi się, że nie brakuje mi wiele, żeby zejść poniżej 1200 m3/rok, a wtedy zaczyna się (lub kończy) W-2. Uda mi się to niskim nakładem, tylko nie mam motywacji, żeby się za to zabrać. Za cały rok moje rachunki za gaz wraz ze wszystkimi opłatami to 3380 zł (od 22-09-2010 do 24-09-2011) - czyli tak mniej więcej jak roczny czynsz za jednopokojowe mieszkanie :-)

Sprawdziłem - zużyłem w tym czasie 1579 m3 gazu, czyli 379 m3 za dużo, żeby być w W2. Teoretycznie wystarczy, żebym wodę do CWU grzał prądem, żeby zejść do tych 1200 m3 - i już mi się zdecydowanie by to opłaciło. Roczna oszczędność na opłatach stałych to chyba 400-500 zł.

justkaaa
04-12-2011, 15:30
U mnie za ostatnie 3 dni zuzycie na poziomie 9m3/doba (-1m3 na CWU=8m3 na CO) :( DUŻO!!! Dom podobny do Radzieja. Tez ok 220mk po podłodze. Tez kociołek Junkier Smart, który w dodatku cały czas pracuje w zakresie 28-32 stopnie na zasilaniu więc kondensuje idealnie a mimo to mam takie duże zużycie. Mam wrażenie że gdzies mam duże mostki termiczne :( :( :( Niby wszystko pilnowane podczas budowy a jednak...

magduska
04-12-2011, 15:46
Ja też mam W3 z przyciężkim abonamentem niestety...

Mieszkamy drugi sezon i.. kurczę trochę trudno określić, ale:
- powierzchnia w podłodze 274m2 + 35m2 garaż, który jest trochę ogrzewany (temp. nie taka jak w domu, maks. 17 stopni) - nasze ogrzewanie od 20-09-2010 do 13-09-2011r. to 2333 za gaz + 2300 za drewno - wygrzewane były wylewki i tynki, w marcu się przeprowadziliśmy, od wiosny do jesieni praktycznie nie mamy zużycia gazu, ponieważ woda ogrzewana solarami ;)
Od 13.09.2011 do dziś 04.12-2011r. 353m3 zużytego gazu - temperatura w domu 21,5 do 22,5 stopni. Mąż palił w kominku może z pięć razy. W tym roku kupiliśmy drewno za 1080zł.
Nie wiem czy to dużo czy mało, ale ten rok nie jest jakiś miarodajny - ciągle jest ciepełko ;)


Pozdrawiam,

kbab
04-12-2011, 16:54
Ja też mam W3 z przyciężkim abonamentem niestety...
nasze ogrzewanie od 20-09-2010 do 13-09-2011r. to 2333 za gaz ,
Jesteś tego pewna??????????????? Bo za taką kasę to tylko W2 - może napisz ile m3 gazu zużyłaś w tym czasie.

magduska
04-12-2011, 17:08
Jesteś tego pewna??????????????? Bo za taką kasę to tylko W2 - może napisz ile m3 gazu zużyłaś w tym czasie.
yyy.., poczekaj... zajrzę do faktur....

magduska
04-12-2011, 17:19
Mam takie faktury od początku:
- do 31-12-2010r. zużycie 174m3
- od 01-01 do 31-03 zużycie 584m3
- od 01-04 do 30-06 zużycie 359m3
- od 01-07 do 13-09 zużycie 14m3
Suma 1131m3, więc powinnam mieć W2, nie?

Noi mam, sorry byłam przekonana, że mamy W3, ale na fakturach jest W2 ;)

ps. do gazu zużyliśmy jeszcze drewna za 2300 w ub. roku..

kbab
04-12-2011, 17:52
Noi mam, sorry byłam przekonana, że mamy W3, ale na fakturach jest W2
To ja mam nie zaglądając Ci w faktury wiedzieć lepiej co w nich napisane i wyprowadzać Cię z błędu?

magduska
04-12-2011, 17:58
To ja mam nie zaglądając Ci w faktury wiedzieć lepiej co w nich napisane i wyprowadzać Cię z błędu?
niom, w końcu Ty tu jesteś specem ;)

greg28
04-12-2011, 20:08
Od 24-09 do 16-11 - czyli jak dobrze policzyłem 51 dni - 204m3 gazu - równo 4m3/24h - CO razem Z CWU

Dom ok. 220 mkw po podłogach, 2 osoby, temp. 20,5-21,5 non stop ustawione tak samo. Piec Junkers Cerapur Smart 3-14, zasobnik na wodę 220L, 100% podłogówki - mało wody zużywamy - średnio dziennie na ogrzanie wody zużywamy niecały 1m3 gazu - czyli na ogrzewanie w w/w okresie ok. 3m3/24h - czyli ok. 7 zł/dzień (nie liczę złodziejskiego abonamentu W-3). Zobaczymy jak będzie zimą, ale na razie wg mnie wynik rewelacyjny. Nie mam reku, szarego styropianu, innych cudów wianków za ciężkie pieniądze.

kolejny z powierzchnią "po podłodze":) W wigwamach istotna jest kubatura, a nie powierzchnia podłogi. Ja mam parterówkę z nieużytkowym poddaszem, które kiedyś można sobie adoptować na mieszkalne. Po podłodze na poddaszu mam ok 220m2, a ewentualnej powierzchni użytkowej(powyżej 1,9h) 55m2, taka malutka różnica:)
Poza tym nie wprowadzaj ludzi w błąd, bo podajesz zużycie za czesciowo okres nie grzewczy. Podaj zużycie srednie z 5 czy 10 ostatnich dni. Może się zdziwisz, ale nie wyjdzie co 4 m3/dobę :)

greg28
04-12-2011, 20:17
U mnie za ostatnie 3 dni zuzycie na poziomie 9m3/doba (-1m3 na CWU=8m3 na CO) :( DUŻO!!! Dom podobny do Radzieja. Tez ok 220mk po podłodze. Tez kociołek Junkier Smart, który w dodatku cały czas pracuje w zakresie 28-32 stopnie na zasilaniu więc kondensuje idealnie a mimo to mam takie duże zużycie. Mam wrażenie że gdzies mam duże mostki termiczne :( :( :( Niby wszystko pilnowane podczas budowy a jednak...

Mi też spala teraz 7-9m3/dobę, zobacz za jaki okres on podał to zużycie:)

bisbau
05-12-2011, 09:08
A może jest ktoś w stanie trochę powróżyć z fusów? Właśnie robię remont kupionej nieruchomości - szału nie ma, ale na nic innego mnie nie stać...
Stary dom z cegły (mur 40cm) będzie ocieplany (+15cm). Dwa poziomy, łącznie ok 125m2. Stoi na ławach, dotychczas podłogi drewniane (legary na gruncie), ale dam pod wylewki sporo styropianu. Pasywny to nigdy nie będzie :), ale zrobię wszystko, żeby polikwidować mostki i straty. Dach oczywiście też dobrze zaizolowany. Z powodu braku miejsca muszę ogrzewać gazem (dwufunkcyjny piec kondensacyjny) - wszystko na ogrzewaniu podłogowym, plus sumiennie wykonany kominek z DGP. Nie mam aspiaracji na temperatury wewnętrzne powyżej 20stC. Zakładam, że kominek będzie rozpalany w weekendy jako ozdoba i wspomaganie CO gazowego, ale i tak już drżę o rachunki za gaz...choć jeszcze go nawet nie podłączyłem. Ponieważ z lektury tego wątku nie jestem w stanie określić jakichś węższych widełek, ktoś może mi wywróżyć, czy mój miesięczny rachunek w okresie grzewczym będzie bliżej 500zl czy bliżej 1000zł?

pozdrawiam
Grzegorz.

kbab
05-12-2011, 09:17
czy mój miesięczny rachunek w okresie grzewczym będzie bliżej 500zl czy bliżej 1000zł?
Dołóż do tego dobrą stolarkę i zmieścisz się do 400zł/mies.

Liwko
05-12-2011, 09:25
Powinno być dość tanio. Pomyśl też o wentylacji z odzyskiem ciepła.

odyseuszek
05-12-2011, 10:56
Mam bardzo podobny dom, też część ścian z cegły po 40 cm grubości ocieplona była styro 5cm i dołożyłem wełnę 10 cm, w podłodze 10 cm, dach różnie częściowo 20cm, częściowo 25 cm, bryła mniej zwarta niż możliwe z uwagi na dobudówkę i obliczeniowo wychodzi na c.o. 1700m3 gazu/sezon plus cwu zakładam jakieś 300m3. Wstępnie wygląda, że uda się zejść do jakichś 1700m3 łącznie na co + cwu, a jak intensywnie popracuje kominek to może jeszcze niżej.

RadziejS
05-12-2011, 11:44
kolejny z powierzchnią "po podłodze":) W wigwamach istotna jest kubatura, a nie powierzchnia podłogi. Ja mam parterówkę z nieużytkowym poddaszem, które kiedyś można sobie adoptować na mieszkalne. Po podłodze na poddaszu mam ok 220m2, a ewentualnej powierzchni użytkowej(powyżej 1,9h) 55m2, taka malutka różnica:)
Poza tym nie wprowadzaj ludzi w błąd, bo podajesz zużycie za czesciowo okres nie grzewczy. Podaj zużycie srednie z 5 czy 10 ostatnich dni. Może się zdziwisz, ale nie wyjdzie co 4 m3/dobę :)

Nie wprowadzam ludzi w błąd - napisałem w jakim okresie miałem takie spalanie - żadnych danych nie naciągam. Nie znam kubatury, nie chce mi się projektu szukać, ale powiem, że ścianka kolankowa ma u mnie ok. 120-130 cm, więc to nie wigwam, a całkiem pokaźna stodoła - na poddaszu mieszkamy, dół jest niezamieszkany, ale ogrzewany normalnie jak reszta.

Dla pełni informacji powiem, że w ciągu roku od września 2010 do września 2011 zużyłem 1580 m3 gazu, co daje 4,4 m3 na dobę średnio rocznie - razem z CWU (można odliczyć niecały 1m3).
Acha, teraz zacznie się mój drugi pełny sezon grzewczy, ale dom budowałem "temi ręcami", wprowadziłem się po 3 latach, więc miał czas wyschnąć.
Mam 16 cm styropianu zwykłego i 25 cm wełny w skosach, wentylacja grawitacyjna, dopiero w ostatnim miesiącu ociepliłem płytę balkonu.

lukep3
05-12-2011, 12:10
u mnie średnia roczna w pierwszym sezonie palenia wyszła (od 15.09.2010 - 15.09.2011) 1,8 m3/dobę - cwu na 2 osoby, w tym kuchenka gazowa na 2 osoby; w weekendy paliłem w kominku (przez sezon zużyłem 4 m3 przestrzenne drewna), pow. użytkowa (nie po podłodze) to około 130 m2

Wito2008
05-12-2011, 13:12
jak u Was wygląda porównanie zużycia gazu listopada obecnego z tym z 2010? Wydawało mi się że obecny listopad był ciepły ale spalanie wyszło mi takie samo jak w zeszłym roku.

william.bonawentura
05-12-2011, 14:29
Stary dom z cegły (mur 40cm) będzie ocieplany (+15cm). Dwa poziomy, łącznie ok 125m2. Stoi na ławach, dotychczas podłogi drewniane (legary na gruncie), ale dam pod wylewki sporo styropianu.

Mam praktycznie taki sam obiekt :). Podłogówka z 18cm styropianu, ściany 15, okna plastikowe 1,1, w stropie strychu 15cm między belkami i 10cm pod sufitem podwieszanym. Kocioł kondensacyjny. Zużycie w obecnych temperaturach 6m3/dobę, czyli 180miesięczni, czyli ok. 400zł. W styczniu będzie pewnie dwa razy tyle.

Liwko
05-12-2011, 15:37
Jedynie w tym roku było więcej słońca...

I mniej wiatru.

mr6319
05-12-2011, 17:26
Mi też spala teraz 7-9m3/dobę, zobacz za jaki okres on podał to zużycie:)

U mnie Viessmann Vitodens 200 pali teraz około 8,5m3. Chatka 180m2 po podłodze, kubatura około 650m3. 45m2 podłogówki na dole reszta grzejniki. Góra cała w grzejnikach. Dodam jeszcze że ściany to pustak sprzed 35lat ocieplone 15cm styro, skosy 25cm wełny. Góra dobudowana nowa. Pozdrawiam.

justkaaa
05-12-2011, 22:43
Mi też spala teraz 7-9m3/dobę, zobacz za jaki okres on podał to zużycie:)
jak duzy masz dom?

greg28
06-12-2011, 11:19
jak duzy masz dom?

150m2 + 50m2 garaż ogrzewany do ok 16-17 stopni, wszystko w parterze, czyli 2,8m wysokości na całej powierzchni.

RadziejS
06-12-2011, 12:44
Zrobiłem wczoraj odczyt licznika - w ciągu ostatnich 19 dni spaliłem 114m3, co daje 6m3/24h łącznie z CWU (nieco poniżej 1m3 na dobę)

redpradnik
06-12-2011, 12:46
Ja mam problem taki że... W ostatnich dniach sa wysokie temperatury ... wczoraj wracam do domu i jest 19 stopni a powinno byc 21

Musialem zwiekszyc krzywa aby dogrzał do 21 nie wiem co sie zepsulo:/
Normalnie mam krzywa w Vaillancie na 0,8 co przy 8 stopniach na zewnatrz daje jakies 35 stopni a przy 1,0 40 stopni

RadziejS
06-12-2011, 12:51
Ja mam problem taki że... W ostatnich dniach sa wysokie temperatury ... wczoraj wracam do domu i jest 19 stopni a powinno byc 21

Musialem zwiekszyc krzywa aby dogrzał do 21 nie wiem co sie zepsulo:/
Normalnie mam krzywa w Vaillancie na 0,8 co przy 8 stopniach na zewnatrz daje jakies 35 stopni a przy 1,0 40 stopni

Mam to samo, jak na zewnątrz ciepło to mimo temperatury docelowej 21,5 ledwo dogrzewa do 20-20,5. Ja się krzywą rzadko bawię, a w zamian zwiększam sobie po prostu żądaną temperaturę pomieszczenia. Jak idą ostre mrozy to jest odwrotnie. Przyzwyczaiłem się i nie widzę w tym uciążliwości.

spamik
06-12-2011, 12:55
Ja mam problem taki że... W ostatnich dniach sa wysokie temperatury ... wczoraj wracam do domu i jest 19 stopni a powinno byc 21

Musialem zwiekszyc krzywa aby dogrzał do 21 nie wiem co sie zepsulo:/
Normalnie mam krzywa w Vaillancie na 0,8 co przy 8 stopniach na zewnatrz daje jakies 35 stopni a przy 1,0 40 stopni
A jaki masz tryb ustawiony: termostat/korekta/brak i jaki czas blokady palnika? Ja miałem podobnie w trybie termostat: jak miałem termostat, to niestety nie dogrzewał (zadawał niską temepraturę i dość szybko się wyłączało. Blokada palnika trzymała go dosyć długo wyłączonego. Cykl się powtarzał się: zanim układ się nagrzał, to już się wyłączało. Jak zmieniłem tryb na koretka, to wtedy jak mu się już udało nagrzać, to trzymał temperaturę. Dwa dni temu zwiększyłem krzywą i zmieniłem tryb na termostat i chyba mniej pali...
Problem jest taki, że kocioł jest za mocny na obecne temperatury (ja mam min. 4,8kW) i taktuje, ale tak, że się układ nie zdąży nagrzać odpowiednio (im niższa temperatura CO, tym wolniej zachodzi wymiana ciepła z otoczeniem)

rume
06-12-2011, 13:03
Z krzywymi grzania jest tak, że czasami jest ciężko ją dopasować do wszystkich temperatur zewnętrznych. Niektóre sterowniki pozwalają krzywą przełamywać w pewnym punkcie lub ją przesuwać równolegle. Te proste sterowniki pozwalają tylko na zmianę kąta, a tak na prawdę "prostej grzania".

spamik
06-12-2011, 13:11
To też problem chyba grzejników: na niższych temperaturach nie dają rady oddawać odpowiedniej ilości ciepła, które jest w wodzie. Trzeba by znacznie przewymiarować, ale to koszty - lepiej więc mieć opanowane dwie krzywe: na wyższe temperatury i niższe i je przełączać lub jechać na trybie korekta lub brak wpływu pomieszczenia wewnętrzego.

Liwko
06-12-2011, 13:13
Mam to samo, jak na zewnątrz ciepło to mimo temperatury docelowej 21,5 ledwo dogrzewa do 20-20,5. Ja się krzywą rzadko bawię, a w zamian zwiększam sobie po prostu żądaną temperaturę pomieszczenia. Jak idą ostre mrozy to jest odwrotnie. Przyzwyczaiłem się i nie widzę w tym uciążliwości.

Miałem podobny problem z PC. Obniżyłem krzywą a podniosłem temperaturę. Teraz jest ok.

swistak81
06-12-2011, 13:25
Zrobiłem wczoraj odczyt licznika - w ciągu ostatnich 19 dni spaliłem 114m3, co daje 6m3/24h łącznie z CWU (nieco poniżej 1m3 na dobę)
No to mi na te dni poszło 110m3 (co cwu cyrkulacja).
Więc w zasadzie identycznie. Tylko nie wiem ile zużywam na cwu.
Ale jedna sprawa.
Czy nie uważacie, że cyrkulacja w zimie w zasadzie nic nas nie kosztuje?
Bo to ciepełko co ucieknie - zagrzeje podłogę, a podłoga dom...

A z ciekawości zrobiłem 2 próby.
1. Na 2 doby wyłączyłem cyrkulację. Spalanie w tym czasie NIC się nie zmieniło. (a np. odczuwam na liczniku dzień, w którym zadziała antylegionella)
2. Na 2 doby wyłączyłem WM(reku) - spalanie też nic się nie zmieniło, ale było czuć conieco (smród świeżych mebli)

Wnioski:
1. Cyrkulacja nie zwiększa zużycia gazu.
2. Sprawność reku jest dość wysoka, nie opłaca się go wyłączać (chyba że dla oszczędności prądu wentylatorów) - pod warunkiem, że stale działająca WM nie wysusza nam domu.

Chyba że próby były za krótkie (no ale dłużej nie będę sprawdzał).

william.bonawentura
06-12-2011, 15:50
To też problem chyba grzejników: na niższych temperaturach nie dają rady oddawać odpowiedniej ilości ciepła, które jest w wodzie.

Według mnie to odczucie jest związane z promieniowaniem podczerwonym. Jeśli grzejniki nie mają 45 stopni to "nie czujesz" ciepła, choć temperatura w pomieszczeniu jest poprawna. Dlatego sam nie daję nigdy niższej wartości temperatury. Kondensacja i tak zachodzi w pełni, zaś "przycięcie" mocy to zadanie głowic termostatycznych. Góra grzejnika pozostaje gorąca i odczucie ciepła jest poprawne.

michalsiak
06-12-2011, 20:30
Według mnie to odczucie jest związane z promieniowaniem podczerwonym. Jeśli grzejniki nie mają 45 stopni to "nie czujesz" ciepła, choć temperatura w pomieszczeniu jest poprawna. Dlatego sam nie daję nigdy niższej wartości temperatury. Kondensacja i tak zachodzi w pełni, zaś "przycięcie" mocy to zadanie głowic termostatycznych. Góra grzejnika pozostaje gorąca i odczucie ciepła jest poprawne.

uważasz, że oszczędzamy głównie na kondensacji, czy może też na niższej temperaturze zasilania ?

michalsiak

william.bonawentura
06-12-2011, 21:28
uważasz, że oszczędzamy głównie na kondensacji, czy może też na niższej temperaturze zasilania ?michalsiak

Obniżając temperaturę medium z 45 na 30 stopni zyskasz może z pół procenta sprawności. Oczywiście podstawowa sprawa to nie przegrzewanie pomieszczeń, czyli można tak zrobić gdy są głowice.

adam2007
07-12-2011, 08:35
Mam to samo, jak na zewnątrz ciepło to mimo temperatury docelowej 21,5 ledwo dogrzewa do 20-20,5. Ja się krzywą rzadko bawię, a w zamian zwiększam sobie po prostu żądaną temperaturę pomieszczenia. Jak idą ostre mrozy to jest odwrotnie. Przyzwyczaiłem się i nie widzę w tym uciążliwości.


Witam,
Mam podobnie w Vailancie. Jak temp. za oknem powyżej 5-6 C to nie dogrzewa mi właściwie, jak schodzi do 3 C i poniżej to zaczyna ładnie dogrzewać. Przy mrozach to już w ogóle super. Krzywa na grzejniki ustawiona na 1,0. Jeszcze pewnie zmniejszę.

Pozdr,

Karlsen
07-12-2011, 16:50
Czy ktoś mógłby mi łopatologicznie wyjaśnić, skąd są takie abonamenty w taryfach W2 (ok. 24 zł) i W3 (ok.69zł)? Z Taryfy dla usług dystrybucji wynika, że dla W-2.2 9,72 zł netto bądź W-3.6 25,50 zł netto. Również stawka za 1 m3 to koło 30 gr/m3 netto, a tu ludzie piszą znacznie więcej.

redpradnik
07-12-2011, 18:47
A jaki masz tryb ustawiony: termostat/korekta/brak i jaki czas blokady palnika? Ja miałem podobnie w trybie termostat: jak miałem termostat, to niestety nie dogrzewał (zadawał niską temepraturę i dość szybko się wyłączało. Blokada palnika trzymała go dosyć długo wyłączonego. Cykl się powtarzał się: zanim układ się nagrzał, to już się wyłączało. Jak zmieniłem tryb na koretka, to wtedy jak mu się już udało nagrzać, to trzymał temperaturę. Dwa dni temu zwiększyłem krzywą i zmieniłem tryb na termostat i chyba mniej pali...
Problem jest taki, że kocioł jest za mocny na obecne temperatury (ja mam min. 4,8kW) i taktuje, ale tak, że się układ nie zdąży nagrzać odpowiednio (im niższa temperatura CO, tym wolniej zachodzi wymiana ciepła z otoczeniem)

Mam ustawioną koretkę...
Załamałem się bo rozmawialem przed chwila z sasiadem ktory mieszka w blizniaku 100 m2 i podobno w listopadzie spalil 90 m3 łacznie z CWU i grzaniem posiłkow. srednia 3 m3 to kosmos fajny wynik

Ja sprawdziłem u siebie... ostatnie 15 dni średnia 7,2 m3 , od 1 listopada do dzisiaj spalilem 233 m3 gazu - w pomieszczeniu 21 stopni.
Powierzchnia grzania to parter ( u gory ustawione grzejniki na * i sie jeszcze nie zalaczyly ) .

Parter to 97 m2 - sadze ze duze mam spalanie gdzie bład:/
Ustawione mam grzanie w przedziałach 3 rano do 6 rano - 20,5 stopnia
13-16 20 ,5 stopnia , 16-23 21 stopni

Ustawilem grzejnik w salonie na glowicy na 3 wiec powinien sie pozno wylaczac... bo blad jest tez taki ze mam czujnik powieszony nad podlogowka w korytarzu a w salonie nie ma podlogowki i odczuwalne jest zimno czasem...

redpradnik
07-12-2011, 19:02
Czy ktoś mógłby mi łopatologicznie wyjaśnić, skąd są takie abonamenty w taryfach W2 (ok. 24 zł) i W3 (ok.69zł)? Z Taryfy dla usług dystrybucji wynika, że dla W-2.2 9,72 zł netto bądź W-3.6 25,50 zł netto. Również stawka za 1 m3 to koło 30 gr/m3 netto, a tu ludzie piszą znacznie więcej.

Juz o tym pisalem... polityka gazowni:) prawda jest taka ze W3 oplaca sie dopiero po ponad 3 tys zuzycia m3 rocznie.
Nic innego jak zbieranie kasy bo roznica w abonamencie i cenie gazu przy 1500 m3 rocznie to prawie 350 zl na twoja niekorzysc

kbab
07-12-2011, 19:14
prawda jest taka ze W3 oplaca sie dopiero po ponad 3 tys zuzycia m3 rocznie
Prawda jest nieco inna, wg danych z początku roku
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=4526502&viewfull=1#post4526502

redpradnik
07-12-2011, 19:16
Prawda jest nieco inna, wg danych z początku roku
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=4526502&viewfull=1#post4526502

w pracy mam w excellu mala regule ktora przelicza jutro sprawdze i powiem dokladnie moge nawet komus na maila wyslac

kbab
07-12-2011, 19:28
w pracy mam w excellu mala regule ktora przelicza jutro sprawdze i powiem dokladnie moge nawet komus na maila wyslac
mam jeszcze ten arkusz, jak pojawią się nowe dane to podstawię, najlepiej od tych samych dostawców - będzie porównanie.

redpradnik
07-12-2011, 19:31
mam jeszcze ten arkusz, jak pojawią się nowe dane to podstawię, najlepiej od tych samych dostawców - będzie porównanie.

wkleje tutaj jutro dane

Karlsen
07-12-2011, 20:27
Juz o tym pisalem... polityka gazowni:) prawda jest taka ze W3 oplaca sie dopiero po ponad 3 tys zuzycia m3 rocznie.
Nic innego jak zbieranie kasy bo roznica w abonamencie i cenie gazu przy 1500 m3 rocznie to prawie 350 zl na twoja niekorzysc
Ściągnąłem ze strony spółki gazownictwa Taryfy dla usług, ale nie jestem w stanie uzyskać obliczeń dot. wysokości stałych opłat, o jakich pisali poprzednicy.
Taryfa W2 i wielkość 1200m3 skłania mnie do zakupu płytki indukcyjnej zamiast płytki gazowej - choć muszę to jeszcze przeliczyć na podstawie obecnych rachunków z mieszkania. Może przy kondensacie wspomaganym kominkiem uda się nie przekroczyć 1200m3.

redpradnik
07-12-2011, 20:37
Ściągnąłem ze strony spółki gazownictwa Taryfy dla usług, ale nie jestem w stanie uzyskać obliczeń dot. wysokości stałych opłat, o jakich pisali poprzednicy.
Taryfa W2 i wielkość 1200m3 skłania mnie do zakupu płytki indukcyjnej zamiast płytki gazowej - choć muszę to jeszcze przeliczyć na podstawie obecnych rachunków z mieszkania. Może przy kondensacie wspomaganym kominkiem uda się nie przekroczyć 1200m3.

Jutro podam ceny z małopolski.
Ja mam indukcje , czasem pale kominkiem dla klimatu i przekraczam 1200 m3...

kbab
07-12-2011, 20:39
Ściągnąłem ze strony spółki gazownictwa Taryfy dla usług, ale nie jestem w stanie uzyskać obliczeń dot. wysokości stałych opłat, o jakich pisali poprzednicy.
Taryfa W2 i wielkość 1200m3 skłania mnie do zakupu płytki indukcyjnej zamiast płytki gazowej
Jutro podam aktualne ceny dostawcy dolnośląskiego. Co do płyty do gotowania to raczej marna oszczędność, o wiele więcej można zaoszczędzić gazu wykorzystując małą pc do cwu, lub tani klimatyzator z funkcją grzania, jeśli grzałby w tańszej taryfie to w okresie przejściowym dostarcza taniej ciepło od kotła gazowego - ostatnio właśnie taki testuję i wypada taniej nawet w G-11.
Już wklejałem dane z gazu i porównałem nowe taryfy za starymi
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=4994028&viewfull=1#post4994028
Tu tabela z wynikami klimatyzatora
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=4951375&viewfull=1#post4951375

redpradnik
07-12-2011, 20:43
Jutro podam aktualne ceny dostawcy dolnośląskiego. Co do płyty do gotowania to raczej marna oszczędność, o wiele więcej można zaoszczędzić gazu wykorzystując małą pc do cwu, lub tani klimatyzator z funkcją grzania, jeśli grzałby w tańszej taryfie to w okresie przejściowym dostarcza taniej ciepło od kotła gazowego - ostatnio właśnie taki testuję i wypada taniej nawet w G-11.

Kbab - a jak transportujesz cieplo do pomieszczen? Rozumiem ze np moge ustawic taki klimatyzator w salonie... oprocz tego ze srednio bedzie wygladal to jak cieplo puscic dalej ?
Dla mnie problemem jest sytuacja w okresie przejsciowym gdzie np przepale kominkiem... a w lazience zimno:/

kbab
07-12-2011, 21:01
Kbab - a jak transportujesz cieplo do pomieszczen? Rozumiem ze np moge ustawic taki klimatyzator w salonie... oprocz tego ze srednio bedzie wygladal to jak cieplo puscic dalej ?
Dla mnie problemem jest sytuacja w okresie przejsciowym gdzie np przepale kominkiem... a w lazience zimno:/
Mam 2 klimatyzatory małej mocy, ciepło planuję rozprowadzić przez WM - anemostaty nawiewne są nad jednostkami wewnętrznymi klimatyzatorów. Ale to nie problem dogrzać tylko łazienkę gazem - wystarczy odpowiednio wyregulować system grzewczy. U mnie płytę na dole podgrzewam minimalnie (przymknięty cały rozdzielacz), często przepalam w kominku, ale góra jest ogrzewana gazem otwartym na ful do łazienki (nie mam inteligentnych sterowników w poszczególnych pomieszczeniach, ustawiłem do swoich potrzeb zawory poszczególnych pętli). Efekt jest niezły we w/w linkach jest podpięta tabelka z zużyciem gazu za ostatnie 6 lat.

Karlsen
07-12-2011, 21:11
Ja mam koncepcję poprowadzenia głównej magistrali z rekuperatora do skrzynki rozdzielczej przez zabudowę wkładu kominkowego licząc, że "poprawi" mi to w znacznym stopniu wyniki zużycia gazu.
Właśnie wyliczyłem, że średnio w skali roku płytka gazowa przy mojej 4 osobowej rodzinie pożera ok. 180 m3 gazu. Tylko czy indukcja okaże się ekonomicznie korzystniejsza?
Redpradnik - o ile przekraczasz te 1200m3?

qlesh
07-12-2011, 22:16
Witam, zgłębiam wątki gazowy i pompy ciepła i szczerze przyznam, że nie wiem co mam zrobić, bo wątek gazowy jest dla mnie nie do ogarnięcia :) Więc zapytam i może ktoś mi łopatologicznie powie :) (jak kobiecie bez doświadczenia :) czy w moim przypadku wybralibyście ogrzewanie gazowe, a jeśli tak to jakim piecem ? Przepraszam, jeśli kogoś takie pytania żółtodziobów denerwują, ale wierzcie mi trudno to samemu ogarnąć :)

Dom o powierzchni użytkowej 260 m2 ( w tym 40m2 to garaż w bryle domu), całkowitej trochę ponad 300m2. Parter i użytkowe poddasze. 5 osób, w tym 3 małych dzieci - preferowane wyższe temp. raczej 20-21 st C. Nie ma szans na razie na przyłącze gazu, więc gaz ewentualnie z butli. Dom ocieplony styropianem 20 cm, dach wełną mineralną 40 cm, podłogówka na 15 cm styropianu w części domu plus grzejniki w reszcie domu. Ile mnie wyniesie piec z instalacją (tak +-) i z jakim wydatkiem na ogrzewanie rocznie muszę się liczyć??

Liwko
07-12-2011, 22:20
Gdyby nie te grzejniki, byłby idealny domek do pompy ciepła. A tak...?

qlesh
07-12-2011, 22:26
Gdyby nie te grzejniki, byłby idealny domek do pompy ciepła. A tak...?

właśnie się zastanawiam co zrobić - rozważam też PC i wtedy na całości podłogówka, tyle, że wątek PC rozumiem i już sporo wiem, a ten gazowy jakoś ciężej mi idzie, czytam i nic nie rozumiem stąd moje pytanie - co wybrać :)

jasiek71
07-12-2011, 22:26
Gdyby nie te grzejniki, byłby idealny domek do pompy ciepła. A tak...?

eee...
nie przesadzaj zawsze można dokręcić parę żeberek żeby na niższej temp. ...

Liwko
07-12-2011, 22:29
właśnie się zastanawiam co zrobić - rozważam też PC i wtedy na całości podłogówka, tyle, że wątek PC rozumiem i już sporo wiem, a ten gazowy jakoś ciężej mi idzie, czytam i nic nie rozumiem stąd moje pytanie - co wybrać :)

Nie ważne czy PC czy gaz. Podłogówka świetnie się sprawdzi w obu przypadkach. Będzie tańsza w eksploatacji, a koszty inwestycji porównywalne (trzeba uważać, bo instalatorzy lubią doić za kładzenie). Ale jeżeli masz wybrać gaz z butli, to zdecydowanie polecam w tym momencie PC.

Liwko
07-12-2011, 22:30
eee...
nie przesadzaj zawsze można dokręcić parę żeberek żeby na niższej temp. ...

Tylko po jakiego grzyba.

redpradnik
07-12-2011, 23:19
Ja mam koncepcję poprowadzenia głównej magistrali z rekuperatora do skrzynki rozdzielczej przez zabudowę wkładu kominkowego licząc, że "poprawi" mi to w znacznym stopniu wyniki zużycia gazu.
Właśnie wyliczyłem, że średnio w skali roku płytka gazowa przy mojej 4 osobowej rodzinie pożera ok. 180 m3 gazu. Tylko czy indukcja okaże się ekonomicznie korzystniejsza?
Redpradnik - o ile przekraczasz te 1200m3?

1500 m3 czyli 300 przekraczam ale mam indukcje

redpradnik
08-12-2011, 06:57
Tak wyglada wyliczenie z aktualnej taryfy tej podstawowej ( standardowa wysylka faktur i odczyty )

Przy zużyciu rocznym 1500 m3 w Krakowie płaci się 230 zł więcej w taryfie W3 w stosunku do W2

Przy zużyciu 2000 m3 Różnica 142 zł - drożej na W3

Przy zużyciu 1201 - 282 zł - drożej na W3

kbab
08-12-2011, 07:56
Tak wyglada wyliczenie z aktualnej taryfy tej podstawowej ( standardowa wysylka faktur i odczyty )

Przy zużyciu rocznym 1500 m3 w Krakowie płaci się 230 zł więcej w taryfie W3 w stosunku do W2

Przy zużyciu 2000 m3 Różnica 142 zł - drożej na W3

Przy zużyciu 1201 - 282 zł - drożej na W3
Spore różnice - aż 17gr (coś nie tak), (u nas różnica w cenie gazu W2.1-W3.6=5gr netto), wrzuciłem do swojej tabeli dane z dolnośląskiej - trochę się poprawiło, po obniżeniu nieco opłat stałych W-3 zrównoważy się w kosztach po zużyciu 7736m3, marna zmiana bo po zużyciu 8000m3 jest taryfa W-4
Może jakaś pomyłka, już nie ma taryfy W-2 i W-3 tylko W-2.1 i W-3.6?
Olbrzymia różnica w opatach sieciowych - jednak dolnośląska to nadal ostro naciąga odbiorców. Na 2 fotce dołączyłem dane z Krakowa, Opłaty stałe korzystne dopiero po 2816m3 - o niebo lepiej.

redpradnik
08-12-2011, 08:24
Spore różnice - aż 17gr (coś nie tak), (u nas różnica w cenie gazu W2.1-W3.6=5gr), wrzuciłem do swojej tabeli dane z dolnośląskiej - trochę się poprawiło, po obniżeniu nieco opłat stałych W-3 zrównoważy się w kosztach po zużyciu 7736m3, marna zmiana bo po zużyciu 8000m3 jest taryfa W-4
Może jakaś pomyłka, już nie ma taryfy W-2 i W-3 tylko W-2.1 i W-3.6?

Ceny sa wstawione poprawne - tak - dlatego pisalem ze podstawowe ( standardowe ) taryfy bez dodatkowych wysylek i dodatkowych odczytów

http://www.pgnig.pl/dladomu/taryfa/twoja_taryfa?r,main,activeId=3783

W załączeniu wyciag z taryfy - nie pomyliłem się w cenach:)

kbab
08-12-2011, 08:33
W załączeniu wyciag z taryfy - nie pomyliłem się w cenach:)
Dołączyłem dane, dolnośląska nie strzyże swoich odbiorców ale nadal obdziera ich ze skóry.

RadziejS
08-12-2011, 08:38
Nie ważne czy PC czy gaz. Podłogówka świetnie się sprawdzi w obu przypadkach. Będzie tańsza w eksploatacji, a koszty inwestycji porównywalne (trzeba uważać, bo instalatorzy lubią doić za kładzenie). Ale jeżeli masz wybrać gaz z butli, to zdecydowanie polecam w tym momencie PC.

Ja bym zaryzykował nawet twierdzenie, że na etapie inwestycji zdecydowanie się na 100% podłogówki, jest dużo tańsze niż system łączony z grzejnikami. Ostatnio robiłem porównanie wyceny kolegi, który buduje dom - chęć zastosowania podłogówki na dole a grzejników na górze to 10.000 zł więcej niż gdyby wszędzie dać podłogówkę!!! Odchodzi wtedy wiele dodatkowych elementów i są oszczędności już przy inwestycji.
A z punktu mojego - czyli już użytkownika - powiem, że 100% podłogówki jest super. Nawet moja żona, która była mocnym sceptykiem, jest teraz zachwycona komfortem.

Jeżeli masz mieć gaz z butli to też bym rozważył PC - chociaż ja sam za bardzo w tym temacie nie doradzę.

redpradnik
08-12-2011, 08:49
Ja bym zaryzykował nawet twierdzenie, że na etapie inwestycji zdecydowanie się na 100% podłogówki, jest dużo tańsze niż system łączony z grzejnikami. Ostatnio robiłem porównanie wyceny kolegi, który buduje dom - chęć zastosowania podłogówki na dole a grzejników na górze to 10.000 zł więcej niż gdyby wszędzie dać podłogówkę!!! Odchodzi wtedy wiele dodatkowych elementów i są oszczędności już przy inwestycji.
A z punktu mojego - czyli już użytkownika - powiem, że 100% podłogówki jest super. Nawet moja żona, która była mocnym sceptykiem, jest teraz zachwycona komfortem.

Jeżeli masz mieć gaz z butli to też bym rozważył PC - chociaż ja sam za bardzo w tym temacie nie doradzę.

To u mnie jest podobnie:) Na etapie budowy żona była przeciwko podłogówce... osiągnelismy jakis tam kompromis i czesc domu jest w grzejnikach czesc w podlogowce.
Hydraulik mi mowil ze taniej bedzie calosc w podlogowce.. i mial racje.

Koszt pexa i foli nigdy nie bedzie tak drogi jak grzejnik...
Pexa masz na cale zycie grzejnik... ile 20 lat?
A komfort... bez porownania . Tak jak pisalem u mnie na parterze mam czesc w podlogowce czesc w grzejnikach .
W kuchni gdzie jest podlogowka jest super cielpo w salonie gdzie jest b duzy grzejnik czuć chłód a temperatura jest ok 21 stopni...

Jednak jak cieplo od stóp to i milej wewnątrz:)
Cytat żony " Teraz to bym chciała wszędzie podłogówkę " :)))

redpradnik
08-12-2011, 08:52
Zrobiłem wczoraj odczyt licznika - w ciągu ostatnich 19 dni spaliłem 114m3, co daje 6m3/24h łącznie z CWU (nieco poniżej 1m3 na dobę)

Zastnawiam sie jak wy to robicie:( ja juz nie wiem co u mnie jest nie tak :/
Ale w życiu takiego wyniku nie osiągne :/
Jaka masz powierzchnie domu? Cały czas mam w glowie słowa sasiada ktory ma 100 metrów po 50 na kazdym poziomie i twierdzi ze spala 3 m3 gazu...
Gdzie na CWU wg mnie przy 4 osobach mozna dojsc do 1 m3 /dobę a gdize gotowanie ...To co 1 m3 ogrzał 100 m2?
Sprawdziłem wczoraj o 20 , i dzisiaj o 6 rano - poszły 3m3 ( 2 razy nastawione ogrzewanie CWU rano i wieczorem )

RadziejS
08-12-2011, 09:37
Zastnawiam sie jak wy to robicie

Może odrobina wyjaśnienia dlaczego mam takie małe zużycie na CWU - jest nas dwójka, na kuchence gotujemy mało (b.mało), wody zużywamy mało. Wanna rzadko, a to w porównaniu do prysznica b. duża różnica.

Poza tym myślę, że spore znaczenie ma to, że mam suchy dom - długo budowałem. Budowałem sam z ojcem - mostków termicznych raczej nie mam (mówię o tego typu fuszerkach). Po podłogach mam ok. 110 m2 na każdym poziomie, ale góra w skosach (jak na foto). Nie przekraczamy 21 st, bo już nam jest za ciepło. Dom stoi raczej w gęstej zabudowie. Myślę, że każdy z tych czynników się odrobinę przyczynia do niskiego zużycia, a o wielu takich często się myśli.

redpradnik
08-12-2011, 09:48
Może odrobina wyjaśnienia dlaczego mam takie małe zużycie na CWU - jest nas dwójka, na kuchence gotujemy mało (b.mało), wody zużywamy mało. Wanna rzadko, a to w porównaniu do prysznica b. duża różnica.

Poza tym myślę, że spore znaczenie ma to, że mam suchy dom - długo budowałem. Budowałem sam z ojcem - mostków termicznych raczej nie mam (mówię o tego typu fuszerkach). Po podłogach mam ok. 110 m2 na każdym poziomie, ale góra w skosach (jak na foto). Nie przekraczamy 21 st, bo już nam jest za ciepło. Dom stoi raczej w gęstej zabudowie. Myślę, że każdy z tych czynników się odrobinę przyczynia do niskiego zużycia, a o wielu takich często się myśli.

Nas tez jest 2 - zero wanny tylko prysznic Gotujemy na prądzie..

Ja tez mam suchy dom 3 rok grzewczy ...
A mostki... zrobilem termowizje i niedorobki mam na gorze przy oknach dachowych a tam nie grzeje..

greg28
08-12-2011, 10:17
redpradnik: mi za ostatnie 10 czy 15 dni wychodzi równo 8m3/dobę, więc też nie za mało :/ Może dlatego, ze mamy system mieszany więcej pali? Ja tez mam część grzejników, część podłogówki. Ci co chwalą się takim małym zużyciem zazwyczaj mają tylko podłogówkę. U mnie też 2 osoby, ale żona codziennie w wannie sie kąpie i gotuje tez na gazie. U mnie dodatkowym minusem pewnie jest połozenie domu, bo stoi na lekkim wgórzu i dookoła w promieniu 100-200m zalezy z której strony nie mam nic, gołe pola, więc w momencie jak wieje i wyjdę na dwór z domu to chce głowę urwać. Tak własnie było kilka dni temu, wyszedłem od siebie z domu i wiało niemiłosiernie, bo bramę aż mi zamykało jak samochodem wyjeżdzałem. Pojechałem do rodziców jakieś 9km dalej i oni mieszkają na osiedlu domów jednorodzinnych i dookoła nich sa działki z domami i tam tak nie wiało.

redpradnik
08-12-2011, 10:20
redpradnik: mi za ostatnie 10 czy 15 dni wychodzi równo 8m3/dobę, więc też nie za mało :/ Może dlatego, ze mamy system mieszany więcej pali? Ja tez mam część grzejników, część podłogówki. Ci co chwalą się takim małym zużyciem zazwyczaj mają tylko podłogówkę. U mnie też 2 osoby, ale żona codziennie w wannie sie kąpie i gotuje tez na gazie. U mnie dodatkowym minusem pewnie jest połozenie domu, bo stoi na lekkim wgórzu i dookoła w promieniu 100-200m zalezy z której strony nie mam nic, gołe pola, więc w momencie jak wieje i wyjdę na dwór z domu to chce głowę urwać. Tak własnie było kilka dni temu, wyszedłem od siebie z domu i wiało niemiłosiernie, bo bramę aż mi zamykało jak samochodem wyjeżdzałem. Pojechałem do rodziców jakieś 9km dalej i oni mieszkają na osiedlu domów jednorodzinnych i dookoła nich sa działki z domami i tam tak nie wiało.

U mnie jest tak samo - jestem na totalnie otwartym terenie gdzie od wiatrow nic mnie nie chroni i fakt faktem... zjade do miasta i tam nie ma wcale wiatru a u mnie .. miski psa dzisiaj latały po podworku!
Przewróciło do polowy pelny kosz na smieci i plastikowa pokrywe od kiniety podnioslo i poleciala kilka metrow - meksyk to co sie dzisiaj dzialo

Calkiem mozliwe ze to co mowisz jest prawda tzn to o mieszanym...
W lecie na CWU mi szło 20 m3 msc - tak wiec licze ze teraz jak czlowiek jest zmarzniety idzie 30 m3 czyli kubik dziennie

Nie wiem w takim razie jak ... trzymam sie caly czas tego sasiada on zrobil ze ma wszedzie grzejniki i spala 3 m3... gdzie ma 4 osoby w domu bo 2 doroslych 2 dzieci , gotowanie i ... nie jakis meksyk

Greg a ile grzejesz? tylko jak mozesz rozdziel na pietro i parter bo kubatura na pietrze jest inna ...

Bede zakladal teraz termostat na podlogowke w garazu mam tam 20 stopni a tyle jest nie potrzebne moze wtedy troche zjade z zużyciem..

greg28
08-12-2011, 10:27
Tak wyglada wyliczenie z aktualnej taryfy tej podstawowej ( standardowa wysylka faktur i odczyty )

Przy zużyciu rocznym 1500 m3 w Krakowie płaci się 230 zł więcej w taryfie W3 w stosunku do W2

Przy zużyciu 2000 m3 Różnica 142 zł - drożej na W3

Przy zużyciu 1201 - 282 zł - drożej na W3

U mnie w regionie przy zużyciu 1500m3/rok róznica miedzy W2, a W3 wynosi aktualnie ok 380 pln, a przy 1900m3/rok, bo tyle mi poszło w zeszłym roku zmniejsza się i wynosi ok 348 pln.

greg28
08-12-2011, 10:31
U mnie jest tak samo - jestem na totalnie otwartym terenie gdzie od wiatrow nic mnie nie chroni i fakt faktem... zjade do miasta i tam nie ma wcale wiatru a u mnie .. miski psa dzisiaj latały po podworku!
Przewróciło do polowy pelny kosz na smieci i plastikowa pokrywe od kiniety podnioslo i poleciala kilka metrow - meksyk to co sie dzisiaj dzialo

Calkiem mozliwe ze to co mowisz jest prawda tzn to o mieszanym...
W lecie na CWU mi szło 20 m3 msc - tak wiec licze ze teraz jak czlowiek jest zmarzniety idzie 30 m3 czyli kubik dziennie

Nie wiem w takim razie jak ... trzymam sie caly czas tego sasiada on zrobil ze ma wszedzie grzejniki i spala 3 m3... gdzie ma 4 osoby w domu bo 2 doroslych 2 dzieci , gotowanie i ... nie jakis meksyk

Greg a ile grzejesz? tylko jak mozesz rozdziel na pietro i parter bo kubatura na pietrze jest inna ...

Bede zakladal teraz termostat na podlogowke w garazu mam tam 20 stopni a tyle jest nie potrzebne moze wtedy troche zjade z zużyciem..

Ja mam wszystko w parterze, pełna wysokość wszędzie 2,8m. Grzeje 150 m2 na full i 50 m2 do ok. 16-17 stopni.

RadziejS
08-12-2011, 10:31
Bede zakladal teraz termostat na podlogowke w garazu mam tam 20 stopni a tyle jest nie potrzebne moze wtedy troche zjade z zużyciem..

Ja nie mam garażu - może to też się przyczynia w sporym stopniu - codzienne otwarcie bramy garażowej wychładza bardzo dużą ilość powietrza w garażu. Zeszłej zimy grzałem cały dom na 20-21 stopni. W tym sezonie przykręciłem troszkę pomieszczenia nieużywane na dole (razem ok 55 m2), a nie mam tam termometrów - jest chłodniej po prostu.

Dodam jeszcze - wydaje mi się, że zwarta bryła też korzystnie wpływa na małe zużycie. Ciepło idzie do góry, grzejąc dół siłą rzeczy ogrzewasz górę - w dużym uproszczeniu.

greg28
08-12-2011, 10:41
redpradnik: zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz, jeśli pali tobie teraz tyle co mi, to roczne zuzycie powinnismy mieć podobne. Jednak ty zuzyłeś 1500m3, a ja 1900m3 ciekawe skąd taka róznica? Inna rzecz jest taka, ze jak sledzę ten watek od roku już i porównuję swoje zuzycia dzienne z innymi to u mnie amplituda spalania jest mniejsza jak u innych albo może mi sie zdaje. Chodzi o te, że jak na dworzu jest naprawde ciepełko wiosna praktycznie to nijak nie moge zejść ze zużuciem dziennym poniżej 3m3/dobę, z kolei jak sa super tęgie mrozy po -20 czy więcej nawet, te najżimniejsze doby w zeszłą zimę to spalanie dochodziło wtedy do 15m3/dobę nigdy więcej. Tak własnie myśle czy nie powinno mi wiecej żreć w te najwieksze mrozy, skoro przy ciepełku na dworzu spala mi 3m3?

redpradnik
08-12-2011, 10:59
mieszany zawsze wyjdzie drożej w eksploatacji dla gazu - bo dla podłogówki grzejesz do 35C a dla grzejnika np. 50 - więc zawsze sama podłogówka będzie ekonomiczniejsza. Nie dotyczy to kotłow na paliwa stałe, bo tam i tak grzejesz do np 50C - wynika to ze specyfiki spalania...zbyt niskie temperatury spalania niekorzystnie wpływają na kocioł

Tylko aktualnie jak temperatura na zewnatrz jest 0 stopni to kociol grzeje wode do 48 stopni.. na instalacje i grzejnik powiedzmy jest letni

redpradnik
08-12-2011, 11:00
Ja nie mam garażu - może to też się przyczynia w sporym stopniu - codzienne otwarcie bramy garażowej wychładza bardzo dużą ilość powietrza w garażu. Zeszłej zimy grzałem cały dom na 20-21 stopni. W tym sezonie przykręciłem troszkę pomieszczenia nieużywane na dole (razem ok 55 m2), a nie mam tam termometrów - jest chłodniej po prostu.

Dodam jeszcze - wydaje mi się, że zwarta bryła też korzystnie wpływa na małe zużycie. Ciepło idzie do góry, grzejąc dół siłą rzeczy ogrzewasz górę - w dużym uproszczeniu.


Na pewno cos w tym jest bo w pokojach u gory nie grzeje... a jest w miare ok . wstawilem termometr dzisiaj zmierze
U sasiada dom surowy ale ociieplony ma 5 stopni , zobacze ile jest u mnie u gory na pewno wiecej niz 7 bo glowica nie puscila wody na grzejniki

U mnie garaz jest otwierany na 2-3 minuty i zamykany jak juz tylko wjade.
Jedyny mostek ktory mam na parterze to na styku wylewki w garazu i kostki ( ktorej na razie nie mam ) .
Caly beton swiecil po prostu.. ( bo jest podlogowka ) a brama dochodzi guma do plytek na wylewce
Wiecej mostkow nie ma

redpradnik
08-12-2011, 11:02
redpradnik: zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz, jeśli pali tobie teraz tyle co mi, to roczne zuzycie powinnismy mieć podobne. Jednak ty zuzyłeś 1500m3, a ja 1900m3 ciekawe skąd taka róznica? Inna rzecz jest taka, ze jak sledzę ten watek od roku już i porównuję swoje zuzycia dzienne z innymi to u mnie amplituda spalania jest mniejsza jak u innych albo może mi sie zdaje. Chodzi o te, że jak na dworzu jest naprawde ciepełko wiosna praktycznie to nijak nie moge zejść ze zużuciem dziennym poniżej 3m3/dobę, z kolei jak sa super tęgie mrozy po -20 czy więcej nawet, te najżimniejsze doby w zeszłą zimę to spalanie dochodziło wtedy do 15m3/dobę nigdy więcej. Tak własnie myśle czy nie powinno mi wiecej żreć w te najwieksze mrozy, skoro przy ciepełku na dworzu spala mi 3m3?

Ja mam tak samo - w cieple dni tak okolo 8 na zewnatrz mialem 3 m3 - bez wiatru.
Mam wrazenie ze wiatr powoduje wieksze wychlodzenie przy 8 stopni na zewnatrz niz np 3 stopnie bez wiatru ( strzelam ze stopniami ) .

Wprowadziłem się 15 grudnia 2010 do dzisiaj rano zużyłem 2925 m3 - kominek u mnie jest ale pale nim doslownie dla klimatu i jak zona ma problemy z duza iloscia prania i chcemy zeby szybciej przeschło - w zeszla zime jakies 1,5m3 buku spalilem

Tak Wam pokaze termowizj z ciekawosci moze nie kazdy widzial... zobaczcie jaka jest roznica w temperaturze z gruntu ( cieplo z gruntu z 1,2 m ponizej idzie po styrodurze do gory )

swistak81
08-12-2011, 11:57
Zastnawiam sie jak wy to robicie?

A spytam - masz Reku? Nie mogę znaleźć takiej informacji w Twoich postach...
Wentylacja w dobrze ocieplonym domku to dobre 50% całości (mój przykład - 4kW przegrody, 0,5kW z reku, 3,2kW z went. graw.)
To może być baaardzo kluczowe.

Dodam, że mi ostatnie 2 dni (temp zewn. -1 do +2 i mocny wiatr) - 6go poszło 5,03m3, 7go poszło 5,28m3. W domu 22st.

greg28
08-12-2011, 12:04
A spytam - masz Reku? Nie mogę znaleźć takiej informacji w Twoich postach...
Wentylacja w dobrze ocieplonym domku to dobre 50% całości (mój przykład - 4kW przegrody, 0,5kW z reku, 3,2kW z went. graw.)
To może być baaardzo kluczowe.

Dodam, że mi ostatnie 2 dni (temp zewn. -1 do +2 i mocny wiatr) - 6go poszło 5,03m3, 7go poszło 5,28m3. W domu 22st.

Ja nie mam WM, a redpradnik nie wiem, ale wez pod uwagę powierzchnie jaką ty masz.

redpradnik
08-12-2011, 12:05
Ja nie mam WM, a redpradnik nie wiem, ale wez pod uwagę powierzchnie jaką ty masz.

Nie mam reku

Teraz codziennie bede sprawdzał gaz wieczorem.. Problem jeden:) Zgubilem kluczyk do skrzynki ten plastikowy i otwieram srubokretem:) Wiecie ze nigdzie tego nie moge dokupic:))

swistak81
08-12-2011, 12:27
Wiem, że mam sporo mniejszą powierzchnię, ale Redpradnik nie grzeje pełnej powierzchni (myślę, że w rzeczywistości grzeje ok 85%, bo oczywiście, że ciepło mu ucieka przez strop parteru do góry).
Ale znowu ja mam 16cm styro, wy macie chyba coś więcej. Wklepałem do OZC zmianę z 16 na 20cm i przez przegrody spadło o 200W (czyli 5%).
Reku daje sporo więcej.

Acha - i dodam, że jak wyłączę reku wieczorem, to rano mam w sypialni 67% wilgotności.
Jak chodzi non stop to mam 48-52%. Jeszcze wszystko schnie.

adam2007
08-12-2011, 13:07
Nie mam reku

Teraz codziennie bede sprawdzał gaz wieczorem.. Problem jeden:) Zgubilem kluczyk do skrzynki ten plastikowy i otwieram srubokretem:) Wiecie ze nigdzie tego nie moge dokupic:))

W kwestii kluczyków. W Castormaie chyba lub w innym markecie mozna dokupić komplet uniwersalny do skrzynek (gazowa, pradu). Koszt ok. 15 pln.

redpradnik
08-12-2011, 13:10
Wiem, że mam sporo mniejszą powierzchnię, ale Redpradnik nie grzeje pełnej powierzchni (myślę, że w rzeczywistości grzeje ok 85%, bo oczywiście, że ciepło mu ucieka przez strop parteru do góry).
Ale znowu ja mam 16cm styro, wy macie chyba coś więcej. Wklepałem do OZC zmianę z 16 na 20cm i przez przegrody spadło o 200W (czyli 5%).
Reku daje sporo więcej.

Acha - i dodam, że jak wyłączę reku wieczorem, to rano mam w sypialni 67% wilgotności.
Jak chodzi non stop to mam 48-52%. Jeszcze wszystko schnie.

No powiem wam ze nie sadzilem ze przez sufit tyle ucieka ciepla... na poddaszu mam 4 cm styropianu na podlodze i sprawdze dzisiaj ile tam jest stopni w pokojach
Po podłogach mam 100 m na dole i 100 m u gory ale skosy wiec kubatura mniejsza na gorze

swistak81
08-12-2011, 13:35
Wiesz, co to jest 4cm styropianu przy 25-30 jakie daje się pod dach...
Zresztą nie bez powodu masz na górze ciepło mimo zakręconych grzejników.
Jedyna twoja oszczedność to taka, że masz mniejsze straty przez ściany poddasza, gdy utrzymujesz tam niższą temp.
Myślę, że 10-15% różnica ci wyjdzie, jak zaczniesz grzać górę normalnie do tego co masz teraz.

redpradnik
08-12-2011, 13:38
Wiesz, co to jest 4cm styropianu przy 25-30 jakie daje się pod dach...
Zresztą nie bez powodu masz na górze ciepło mimo zakręconych grzejników.
Jedyna twoja oszczedność to taka, że masz mniejsze straty przez ściany poddasza, gdy utrzymujesz tam niższą temp.
Myślę, że 10-15% różnica ci wyjdzie, jak zaczniesz grzać górę normalnie do tego co masz teraz.


calkiem mozliwe... bo w 1 roku grzania grzalismy rowniez na gorze normalnie.. i duzo wiekszego spalania n ie bylo

Po tym jednak jak zrobilem badania termowizyjne i wyszly jak w zalaczniku .. odpuscilem stwierdzajac ze nie bede puszczal ciepla w kosmos..
Dopiero czekam na ludzi do poprawy regipsow

swistak81
08-12-2011, 13:42
Baaardzo ciekawe zdjęcia.
Wiecie ile kosztuje takie badanie termowizyjne?
Z chęcią bym obskoczył mój domek. (a może lepiej nie?) :)

redpradnik
08-12-2011, 13:48
Baaardzo ciekawe zdjęcia.
Wiecie ile kosztuje takie badanie termowizyjne?
Z chęcią bym obskoczył mój domek. (a może lepiej nie?) :)

Wg mnie powinien byc obowiazek robienia takich badan... a na pewno bym to zrobil kupujac dom .
Ale... mozna to robic tylko podczas duzej roznicy temperatur czyt zIma... na moich zdjeciach widac ze temperatura gruntu była -20 stopni

Dodalem kolejne dla ciekawych:) to wszstkie foty z poddasza jak to mi pieknie spiepszyli regipsy..

Koszt:) 350 zl Kraków

Karlsen
08-12-2011, 17:54
Jakie macie zdanie/doświadczenia w poniższych kwestiach:
1. Na parterze mam zaplanowaną podłogówkę. Czy na piętrze lepiej dać wszędzie podłogówkę, czy wystarczą przewymiarowane kaloryfery?
2. Jak się "sprawuje" podłogówka w sypialni? Mam wielkie obawy przed spaniem na „żyłach wodnych”.
3. Czy ogrzewanie podłogowe posiadacie tylko pod terakotą, czy również pod drewnem np. deską barlinecką?
Dopisałem:
4. Czy przy ogrzewaniu podłogowym w łazience posiadacie dodatkowy kaloryfer/suszarkę? Jeżeli tak, to jaką temperaturę ustawiliście na kaloryferze?

Liwko
08-12-2011, 18:05
Jakie macie zdanie/doświadczenia w poniższych kwestiach:
1. Na parterze mam zaplanowaną podłogówkę. Czy na piętrze lepiej dać wszędzie podłogówkę, czy wystarczą przewymiarowane kaloryfery?
2. Jak się "sprawuje" podłogówka w sypialni? Mam wielkie obawy przed spaniem na „żyłach wodnych”.
3. Czy ogrzewanie podłogowe posiadacie tylko pod terakotą, czy również pod drewnem np. deską barlinecką?

1. Daj wszędzie podłogówkę
2. Po prawie trzech latach spania w sypialni z podłogówką, nie zauważam u siebie żadnych dziwnych objawów:D. Śpi się identycznie jak z grzejnikami, a może i lepiej.
3. Mam w sypialni na niej grubą, włochatą wykładzinę. Deska czy panele też mogą być.

RadziejS
08-12-2011, 20:28
1) wszędzie podłogówka jest super
2) ja śpię tylko półtora roku - na razie nie wykazuję oznak obłąkania
3) pod panelami też, a w sypialni mam panele i na nich dywan typu shaggy - nie widzę przeszkód
4) posiadam drabinkę, ale jej nie używam bo nie ma potrzeby - jeansy po praniu schną u nas w jedną dobę, ale nie odczuwam zbyt niskiej wilgotności

Karlsen
08-12-2011, 20:44
... ja śpię tylko półtora roku - na razie nie wykazuję oznak obłąkania

Tak długi sen trąca jakimś schorzeniem, ale z pewnością nie jest to obłąkanie. :)
Dzięki za odpowiedzi.

Na marginesie: gdybym wiedział, że drabinka w łazience nie jest potrzebna, moja "wnętrzarka" miałaby znacznie mniej pracy, a tak przesuwając szafki, kabiny i lustra szuka miejsca na kaloryfer ścienny. :)

redpradnik
08-12-2011, 20:53
Tak długi sen trąca jakimś schorzeniem, ale z pewnością nie jest to obłąkanie. :)
Dzięki za odpowiedzi.

Na marginesie: gdybym wiedział, że drabinka w łazience nie jest potrzebna, moja "wnętrzarka" miałaby znacznie mniej pracy, a tak przesuwając szafki, kabiny i lustra szuka miejsca na kaloryfer ścienny. :)

A ja jestem zdania ze ręcznikowiec jest potrzebny - gdzie dajecie mokre reczniki?? jak dla mnie super sprawa... no i nie ma jak wyjsc spod prysznica i wycierac się goracym ręczniczkiem:D

Karlsen
08-12-2011, 20:59
Robiąc wszędzie podłogówkę (zgodnie z sugestiami poprzedników), instalacja dwóch grzejników (w dwóch łazienkach) wymusi ustawienie wyższej temperatury na piecu, aniżeli dla podłogówki. Czy to ekonomiczny sens?

desmear
08-12-2011, 21:04
Dopiero czekam na ludzi do poprawy regipsow

redpradnik, jeśli chodzi o okna połaciowe...
ponieważ zdecydowałem się na ocieplenie góry własnymi rękami, po ociepleniu płaszczyzn doszedłem do okien połaciowych (mam ich 5 sztuk). Ku mojemu wielkiemu zdziwieniu doszedłem do wniosku, że NIE DA się ich poprawnie ocieplić od wewnątrz. NIE ma takiej możliwości, żeby robiąc ocieplenie/zabudowę poddasza zapobiec mostkom cieplnym. Już teraz wiem, dlaczego wszyscy producenci oferują kołnierze termiczne do montażu tych okien.
Nie wiem jakbyś się starał konstrukcja okna i jego montaż powoduje, że przy ościeżnicy masz najwyżej 1 cm izolacji. Nieco lepiej jest gdy rozstaw krokwi jest duuuuuużo dużo większy od szerokości okna, ale przy standardowym rozstawie ok. 80 cm, okno zazwyczaj montuje się niewiele węższe.
Zresztą tutaj masz to pięknie zobrazowane: http://www.e-dach.pl/a/2322,okna-dachowe/3


Zwróć uwagę ile masz wełny na rysunku, gdzie okno jest równe rozstawie krokwi. Pamiętaj, że łata która jest widoczna na rysunku w rzeczywistości jest co kilkadziesiąt centymetrów (na potrzeby analizy najlepiej przyjmij, że jej tam nie ma) .

Moim zdaniem jedyną możliwością jest ocieplenie okna od zewnątrz. Jeśli masz założoną dachówkę, wystarczy zdjąć "ramkę" dookoła okna i wsunąć styropian między łaty dodatkowo piankując. to spowoduje powstanie kołnierza na około ościeżnicy okna. ja tak zrobiłem i sytuacja uległa poprawie. nie mam co prawda badań termowizyjnych. gdybym drugi raz kupował okna połaciowe kupiłbym TYLKO w komplecie z kołnierzami termo. w innej sytuacji pozostaje rzeźbienie albo zimno w pokoju.

rwxw
08-12-2011, 21:21
Wiecie ile kosztuje takie badanie termowizyjne?
Sprawdź na allegro, czasem się ogłaszają kamerzyści.

rwxw
08-12-2011, 21:27
Jakie macie zdanie/doświadczenia w poniższych kwestiach
1) tylko 100% podłogówki, ewentualnie drabinki w łazienkach
2) przesądy
3) mam też pod deską i jest OK
4) mam drabinki na ręczniki i to jest bardzo dobre rozwiązanie. podłączone są równolegle w rozdzielaczu jak normalne pętle podłogówki, bez mieszaczy i cudów

Karlsen
08-12-2011, 21:32
1) tylko 100% podłogówki, ewentualnie drabinki w łazienkach

Rozumiem, że nie masz ani jednego grzejnika w salonie, pokojach, wiatrołapie?


4) mam drabinki na ręczniki i to jest bardzo dobre rozwiązanie. podłączone są równolegle w rozdzielaczu jak normalne pętle podłogówki, bez mieszaczy i cudów

A jaką masz zadaną temperaturę dla CWU? Da się to uczynić bez mieszaczy?
Podpytuję, ponieważ jutro mam wizytę instalatora od sanitarki. :)

Liwko
08-12-2011, 21:33
Robiąc wszędzie podłogówkę (zgodnie z sugestiami poprzedników), instalacja dwóch kaloryferów (w dwóch łazienkach) wymusi ustawienie wyższej temperatury na piecu, aniżeli dla podłogówki. Czy to ekonomiczny sens?

Nie. Ja mam je podłączone jako osobne pętle podłogówki. Wystarczy, że grzeją do 32-35 stopni.

rwxw
08-12-2011, 21:42
Rozumiem, że nie masz ani jednego grzejnika w salonie, pokojach, wiatrołapie?
W salonie na dole mam 2 ale zawsze zakręcone. Dałem na zapas bo nie widziałem wcześniej podłogówki i nie do końca wierzyłem że zadziała - było to parę lat temu i mam "ozdobę" do dziś. Niestety na górze mam grzejniki - tak jak chciałeś zrobić - ja już nie chcę, ale to za późno o ładnych parę lat....

redpradnik
08-12-2011, 21:44
redpradnik, jeśli chodzi o okna połaciowe...
ponieważ zdecydowałem się na ocieplenie góry własnymi rękami, po ociepleniu płaszczyzn doszedłem do okien połaciowych (mam ich 5 sztuk). Ku mojemu wielkiemu zdziwieniu doszedłem do wniosku, że NIE DA się ich poprawnie ocieplić od wewnątrz. NIE ma takiej możliwości, żeby robiąc ocieplenie/zabudowę poddasza zapobiec mostkom cieplnym. Już teraz wiem, dlaczego wszyscy producenci oferują kołnierze termiczne do montażu tych okien.
Nie wiem jakbyś się starał konstrukcja okna i jego montaż powoduje, że przy ościeżnicy masz najwyżej 1 cm izolacji. Nieco lepiej jest gdy rozstaw krokwi jest duuuuuużo dużo większy od szerokości okna, ale przy standardowym rozstawie ok. 80 cm, okno zazwyczaj montuje się niewiele węższe.
Zresztą tutaj masz to pięknie zobrazowane: http://www.e-dach.pl/a/2322,okna-dachowe/3


Zwróć uwagę ile masz wełny na rysunku, gdzie okno jest równe rozstawie krokwi. Pamiętaj, że łata która jest widoczna na rysunku w rzeczywistości jest co kilkadziesiąt centymetrów (na potrzeby analizy najlepiej przyjmij, że jej tam nie ma) .

Moim zdaniem jedyną możliwością jest ocieplenie okna od zewnątrz. Jeśli masz założoną dachówkę, wystarczy zdjąć "ramkę" dookoła okna i wsunąć styropian między łaty dodatkowo piankując. to spowoduje powstanie kołnierza na około ościeżnicy okna. ja tak zrobiłem i sytuacja uległa poprawie. nie mam co prawda badań termowizyjnych. gdybym drugi raz kupował okna połaciowe kupiłbym TYLKO w komplecie z kołnierzami termo. w innej sytuacji pozostaje rzeźbienie albo zimno w pokoju.

Teraz jak bym budowal dom to paterowy a poddasze nie uzytkowe i zero udziwnien typu balkony , polaciowe itp - szkoda czasu a pozniej nerwow..
Gdzie ja budujac pierwszy dom wiedzialem ze do okien trzeba kupowac jakies kolnierze termo:/

rwxw
08-12-2011, 21:44
instalacja dwóch grzejników (w dwóch łazienkach) wymusi ustawienie wyższej temperatury na piecu, aniżeli dla podłogówki.
Nie. To nie jest główne źródło ciepła tylko suszarka na ręczniki, więc może mieć 30-35 stopni i będzie dobrze. Wystarczy zrobić tak jak pisał Liwko.

salata123
08-12-2011, 22:39
Witam. Ja w sprawie tych kołnierzy termo do okien połaciowych, ma ktoś ja ? coś to daje ? Niedawno zrobiłem wycenę zmiany pakietów na trzy szybowe do trzech okien Fakro, to z montażem wycenili mi na 3000 !!! Jak ktoś sobie zrobi łazienkę z 2 - 3 oknami połaciowymi to niczym jej nie ogrzeje, jak takie łazienki ładnie wyglądają na prospektach !! ( ja mam z jednym niedużym, podłogówka + duży grzejnik suszarka i wcale bez rewelacji z wysokością temperatury ). Pozdrowienia.

redpradnik
09-12-2011, 07:10
Witam. Ja w sprawie tych kołnierzy termo do okien połaciowych, ma ktoś ja ? coś to daje ? Niedawno zrobiłem wycenę zmiany pakietów na trzy szybowe do trzech okien Fakro, to z montażem wycenili mi na 3000 !!! Jak ktoś sobie zrobi łazienkę z 2 - 3 oknami połaciowymi to niczym jej nie ogrzeje, jak takie łazienki ładnie wyglądają na prospektach !! ( ja mam z jednym niedużym, podłogówka + duży grzejnik suszarka i wcale bez rewelacji z wysokością temperatury ). Pozdrowienia.

I to chyba jest prawda... chociaz powiem Wam ze okno w lazience nie mialo tak duzych tragedi z temperatura...
Nie wiem dlaczego ale...

Podlogowke mam u gory wlaczona w lazience mimo ze nie korzystamy to na pewno duzo cieplej jest w lazience dolnej

michalsiak
09-12-2011, 09:15
u mnie na poddaszu w każdym pokoju w tym w łazience mam 4 okna dachowe, zwykłe fakro.
W pokojach z temperaturą jest OK natomiast w łazience pomimo zagęszczonej podłogówki i małej drabinki temperatua nie jest wyższa. Planuję drabinkę wymienić na zwykły grzejnik pionowy i myślę że wtedy będzie cieplej niż w pokojach.

Połaciówki wychładzają pomieszczenie jak jażde okno, ale jakoś nie wyobrażam sobie pokoju na poddaszu z jednym oknem. U mnie dużo światła, przestrzeń i nikt się nie dusi jak w bunkrze, poza tym wiosną i jesienią okna ładnie dogrzewają pokoje.

michalsiak

redpradnik
09-12-2011, 09:20
u mnie na poddaszu w każdym pokoju w tym w łazience mam 4 okna dachowe, zwykłe fakro.
W pokojach z temperaturą jest OK natomiast w łazience pomimo zagęszczonej podłogówki i małej drabinki temperatua nie jest wyższa. Planuję drabinkę wymienić na zwykły grzejnik pionowy i myślę że wtedy będzie cieplej niż w pokojach.

Połaciówki wychładzają pomieszczenie jak jażde okno, ale jakoś nie wyobrażam sobie pokoju na poddaszu z jednym oknem. U mnie dużo światła, przestrzeń i nikt się nie dusi jak w bunkrze, poza tym wiosną i jesienią okna ładnie dogrzewają pokoje.

michalsiak

Z temperatura jest ok bo CI dogrzewa grzejnik do zadanej temperatury chyba ze masz podlogowke..
Mnie tez sie wydawalo ze jest wszystko super... badanie termowizyjne pokazało co innego ..

Na dole w łazience mam rury od podlogowki co 10 cm , u góry mam tak jak przewiduje to standard czyli co 20
Pewnie stad roznice w temperaturze...

RadziejS
09-12-2011, 09:22
Nie. Ja mam je podłączone jako osobne pętle podłogówki. Wystarczy, że grzeją do 32-35 stopni.

Polecam powyższe rozwiązanie, ale warto uważać na jeden aspekt. Opory przepływu w takim grzejniku będą zapewne niższe niż w pętli 80-90mb - trzeba pomyśleć, żeby uniknąć sytuacji, że woda będzie płynąć głównie przez grzejnik, a zbyt wolno przez pętle. Da się to wyregulować, ale trzeba mieć na to wzgląd.

Mam drabinkę w łazience, też planowałem ją wpiąć jako pętlę podłogówki, ale z pośpiechu tego nie zdążyłem zrobić przed przeprowadzką i tak zostało - nie mam potrzeby, ręczniki schną mi nieźle. ALE - kierując się kiedyś podobnymi obawami jak Karlsen dokupiłem do grzejnika grzałkę i zawór odcinający. Gdyby była potrzeba, zamykam obieg przy grzejniku i włączam grzałkę z termostatem - i już prostym sposobem masz wyższą temperaturę.

Acha Karlsen - zadana temperatura CWU (ciepła woda użytkowa) nie ma nic do rzeczy w związku z ogrzewaniem (aczkolwiek można by zrobić tak, żeby odrobinę miała ;-) ). Przy piecu 1F ciepłą wodę masz w zasobniku (najczęściej z wężownicą) i płynie ona z niego prosto do kranów. Nie ma nic wspólnego z ogrzewaniem. Ale dlaczego mogłaby mieć? - to taki mój przewrotny pomysł, gdy też miałem dylematy drabinkowe - pomyślałem, że jest taka możliwość, żeby drabinkę podłączyć nie do CO, ale właśnie do CWU - drabiniki potrzebujemy zazwyczaj na krótki czas - mógłbym w razie potrzeby odkręcić zawór przy drabince i odkręcić kran, żeby gorąca woda napłynęła do grzejnika. Potem zakręcam kran i grzejnik przez jakiś czas będzie ciepły. Gdy nie potrzebuję ciepłej drabinki zamykam zawór przy niej. Jeśli miałbym cyrkulację CWU nie musiałbym do nagrzania drabinki otwierać kranu w zlewie i spuszczać wody.

To takie moje dziwne pomysły - niezrealizowane, bo nie było takiej potrzeby. Ale 100% podłogówki też było swojego czasu dziwnym pomysłem, podobnie jak kocioł o mocy 14kW do 200-metrowego domu - oj co ja się nasłuchałem, i to od wieloletnich fachowców z branży sanitarnej. Wtedy miałem wątpliwości co do swoich teorii i tego co czytałem na FM oraz co sam myślałem - teraz mam wielką satysfakcję, że mam super komfort w domu - żona się co drugi dzień zachwyca jak wchodzi zziębnięta z dworu - i niskie rachunki.

Ale mi się napisało :-)

desmear
09-12-2011, 09:22
Witam. Ja w sprawie tych kołnierzy termo do okien połaciowych, ma ktoś ja ? coś to daje ? Niedawno zrobiłem wycenę zmiany pakietów na trzy szybowe do trzech okien Fakro, to z montażem wycenili mi na 3000 !!! Jak ktoś sobie zrobi łazienkę z 2 - 3 oknami połaciowymi to niczym jej nie ogrzeje, jak takie łazienki ładnie wyglądają na prospektach !! ( ja mam z jednym niedużym, podłogówka + duży grzejnik suszarka i wcale bez rewelacji z wysokością temperatury ). Pozdrowienia.

po tym jak zobaczyłem montaż okna dachowego jestem święcie przekonany, że kołnierz termo da Ci 100% więcej niż 3-cia szyba. Zobacz na link który podałem i grubość ocieplenia. tam nie ma prawie nic !!! 3 szyba nie jest moim zdaniem tak istotna, bo powierzchnia okna jest stosunkowo mała. Kiedyś liczyłem i wyszły mi groszowe oszczędności (właśnie ze względu na stosunkowo małą powierzchnię)

RadziejS
09-12-2011, 09:25
Z temperatura jest ok bo CI dogrzewa grzejnik do zadanej temperatury chyba ze masz podlogowke..
Mnie tez sie wydawalo ze jest wszystko super... badanie termowizyjne pokazało co innego ..

Na dole w łazience mam rury od podlogowki co 10 cm , u góry mam tak jak przewiduje to standard czyli co 20
Pewnie stad roznice w temperaturze...

Istotne jest też jaka jest długość pętli i jaki w nich jest przepływ. Tym się reguluje temperaturę względną - czyli nie ILE stopni ma być w łazience, ale O ILE cieplej ma być w łazience niż gdzie indziej.

redpradnik
09-12-2011, 09:25
Ostatnia doba 7 m3

qlesh
09-12-2011, 09:25
Czy mogę jeszcze spytać ile wyjdzie mnie mniej więcej miesięcznie koszt ogrzewania gazem z butli, jeżeli mam dom o powierzchni użytkowej 220m2 plus 40m2 garaż w bryle domu, ocieplony styopianem 20cm, na dachu wełna 40cm, okana trzyszybowe, ale na poddaszu 10 okien połaciowych. Parter plus użytkowe poddasze. Temperatura 21 st C, raczej prysznice niż wanny, 5 osób.

Bardzo proszę o przybliżoną kwotę w złotych. Pliiisss, pliiiissss.

redpradnik
09-12-2011, 09:26
Istotne jest też jaka jest długość pętli i jaki w nich jest przepływ. Tym się reguluje temperaturę względną - czyli nie ILE stopni ma być w łazience, ale O ILE cieplej ma być w łazience niż gdzie indziej.

U mnie zrobiona lazienka na dole jest tak ze nie ma swojego sektora tylko po prostu przechodza przez nia wszystkie petle na parter ( na tylach lazienki jest rozdzielacz )

redpradnik
09-12-2011, 09:27
Czy mogę jeszcze spytać ile wyjdzie mnie mniej więcej miesięcznie koszt ogrzewania gazem z butli, jeżeli mam dom o powierzchni użytkowej 220m2 plus 40m2 garaż w bryle domu, ocieplony styopianem 20cm, na dachu wełna 40cm, okana trzyszybowe, ale na poddaszu 10 okien połaciowych. Parter plus użytkowe poddasze. Temperatura 21 st C, raczej prysznice niż wanny, 5 osób.

Bardzo proszę o przybliżoną kwotę w złotych. Pliiisss, pliiiissss.

Z butli tzn propan?

michalsiak
09-12-2011, 09:31
Istotne jest też jaka jest długość pętli i jaki w nich jest przepływ. Tym się reguluje temperaturę względną - czyli nie ILE stopni ma być w łazience, ale O ILE cieplej ma być w łazience niż gdzie indziej.

o a może to dlatego u mnie temperatura nie wyższa niż w pokojach.
to jedyna pętla podłogówki która wędruje na piętro, nic nie regulowałem z przepływami, nie mam też rotametrów na rozdzielaczu - jak to wszystko wyregulować?

Pewnie trzeba zacząć od montażu rotametrów i zbadac przepływy na poszczególnych pętlach ?

michalsiak

qlesh
09-12-2011, 09:36
Z butli tzn propan?

Tak.

RadziejS
09-12-2011, 09:48
o a może to dlatego u mnie temperatura nie wyższa niż w pokojach.
to jedyna pętla podłogówki która wędruje na piętro, nic nie regulowałem z przepływami, nie mam też rotametrów na rozdzielaczu - jak to wszystko wyregulować?

Pewnie trzeba zacząć od montażu rotametrów i zbadac przepływy na poszczególnych pętlach ?

michalsiak

Nie trzeba :). Mam rotametry, ale nikły z nich pożytek, może mi za wolno woda krąży :) - nic nie widać.

Do regulacji potrzebne są pewne szczególne warunki i dużo cierpliwości. Nie wiem jakimi zaworkami przy pętlach możesz regulować? Masz takie wkładki termostatyczne z plastikową głowiczką jak ja?

Najlepiej jeśli na zewnątrz jest stabilna temperatura przez dłuższy okres, ale tego nie przewidzisz. Zamykasz wszystkie zawory na maksa, potem odkręcasz i liczysz ile obrotów zrobiłeś, żeby każdy otworzyć na maksa - Najlepiej by było, żeby przy każdym wyszło tak samo :-)

Jeśli wszystkie zawory otwarte są na maksa to opór przepływu wynika tylko z długości pętli - w krótkiej pętli woda płynie szybciej, więc powrót będzie cieplejszy niż w długiej pętli - czyli cała rurka będzie cieplejsza i lepiej grzeje.

Na zaworach otwartych na maksa, sprawdzasz temperaturę w każdym pomieszczeniu - potrzebujesz wielu termometrów (bo chodzi o sprawdzenie temperatury w jednakowym punkcie czasu) i dobrze żeby były jednakowe (najpierw sprawdź czy wszystkie wskazują jednakową temperaturę w danym miejscu - nie ważne czy się mylą o 2-3 stopnie w stosunku do realnej temperatury, ważne żeby pokazywały równo to samo).

Czekasz jeden dzień lub dłużej (im zimniej za zewnątrz tym krócej musisz czekać, aż się temperatura ustanowi stabilna w pokojach), porównujesz odczyty. I teraz zastanawiasz się w którym pomieszczeniu chcesz mieć najcieplej. Resztę pętli przykręcasz, ale robisz to stopniowo. Wiesz ile obrotów jest od pełnego otwarcia, do pełnego zamknięcia zaworu. Dzielisz to na kilka etapów, przykręcasz i czekasz dzień żeby sprawdzić jak się temperatury zmieniły. Mozolne to, ale jak raz ustawisz to potem masz spokój.

Zwróć uwagę, że tym zabiegiem nie ustawiasz żądanej temp. bezwzględnej, tylko względną - jedne pomieszczenia w stosunku do innych.

Tak to wygląda w dużym uproszczeniu - wymaga to sporo cierpliwości, myślenia, ale jest do zrobienia. Warto zapisywać co się robi i jak się zmienia sytuacja.

greg28
09-12-2011, 10:00
Czy mogę jeszcze spytać ile wyjdzie mnie mniej więcej miesięcznie koszt ogrzewania gazem z butli, jeżeli mam dom o powierzchni użytkowej 220m2 plus 40m2 garaż w bryle domu, ocieplony styopianem 20cm, na dachu wełna 40cm, okana trzyszybowe, ale na poddaszu 10 okien połaciowych. Parter plus użytkowe poddasze. Temperatura 21 st C, raczej prysznice niż wanny, 5 osób.

Bardzo proszę o przybliżoną kwotę w złotych. Pliiisss, pliiiissss.

Jeśli nie masz żadnych wodotrysków typu reku z gwc, solary, pc i kominki i będziesz używał tylko gazu to jakbys miał gaz ziemny to wyszłoby cie za cały rok ok 4-4,5 tys. pln. Natomiast ty masz płynny, wiec jeśli masz swój zbiornik to pewnie 5-5,5 tys. pln, a jesli dzierżawisz to pierwszy rok tanszy, a potem kombo za 7-8 tys pln.

michalsiak
09-12-2011, 10:06
Radziej S
dzięki za wyjaśnienie będę atakował :-) może coś się polepszy, najgorsze jest to że nie zapisałem który zawór na rozdzielaczu jest do której pętli :-) będzie trochę poszukiwań.

michalsiak

Karlsen
09-12-2011, 16:35
Wszystko cenne, co piszecie. Dziękuję za podzielenie się doświadczeniem. Mój "sanitarnik" przełożył spotkanie na wtorek, więc wszelkie własne wątpliwości przytoczę dopiero w środę.
Na marginesie, dziś miałem spotkania z ekipami od tynków i dociepleń oraz wizytę w zaprzyjaźnionym sklepie w celu nabycia styropianu. Uwierzcie mi, że każdy z wykonawców oraz sprzedawca byli zaskoczeni, dlaczego chcę docieplać dom styropianem 17cm lambda 0,033 (grubość wynikająca z kalkulatora dla U=0,14), a od północy 20 cm, a nad stropem na piętrze położyć 25 cm styropianu lambda 0,038. Oj dziwowali się, cóż ten chłop (ja) wymyśla, że to przerost formy nad treścią, a kiedy to się zwróci itp. Aż sam zacząłem powątpiewać po co w ogóle dawać ocieplenie :)

rwxw
09-12-2011, 22:36
Opory przepływu w takim grzejniku będą zapewne niższe niż w pętli 80-90mb - trzeba pomyśleć, żeby uniknąć sytuacji, że woda będzie płynąć głównie przez grzejnik, a zbyt wolno przez pętle. Da się to wyregulować, ale trzeba mieć na to wzgląd.
Dokładnie tak. Wystarczy na rozdzielaczu nieco zdławić imbusem przepływ na takiej drabinkowej pętli i już.

podobnie jak kocioł o mocy 14kW do 200-metrowego domu - oj co ja się nasłuchałem, i to od wieloletnich fachowców z branży sanitarnej.
Z tego co widzę i czytam, to niestety dalej standardem większości instalatorów jest pakowanie do domu kotła 24kW, ale tępmy to jak się tylko da, może kiedyś się nauczą...
Pomysł z cwu w drabince niestety nie jest najszczęśliwszy, bo w kranie płynie woda z zawartością tlenu, którego nie ma po jakimś czasie w wodzie co. Drabinka dużo szybciej zardzewieje od środka i przegnije, bo nie jest zabezpieczona antykorozyjnie od wewnątrz. Ale skoro nie zrealizowałeś, to żadna strata ;-)

lukep3
10-12-2011, 09:36
kolego Karlsen u mnie się dziwili jak chciałem 0,030 - 0,031 styro 2 lata temu - oczywiście musiałem ściagać na zamówienie

kbab
10-12-2011, 10:33
Dla odbiorców gazu PGNiG udostępnił eBOK, właśnie założyłem konto i testuję - program jest dość szybki, czytelny, przydatny - można sporo spraw załatwić przez internet
http://www.gazownia.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=158&Itemid=234

redpradnik
10-12-2011, 17:02
Dla odbiorców gazu PGNiG udostępnił eBOK, właśnie założyłem konto i testuję - program jest dość szybki, czytelny, przydatny - można sporo spraw załatwić przez internet
http://www.gazownia.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=158&Itemid=234

ja sie nie moge zarejestrowac :/ pisze mi ze bledny nr faktury a na bank wpisuje dobry "220/F/FBP/7240/10/11

tedasss
10-12-2011, 20:21
Mam dom z poddaszem użytkowym - parter 100 m2 podłogówki, piętro grzejniki. 3 osoby, cwu i co. Kocioł vitodens 200w. Styro 15cm, wełna 30 cm, okna 3 szyby. Żadnych bajerów
Przez ostatnie dni spala po około 8m3. mieszkamy od 15 sierpnia, a grzeję od 1 września (wygrzewanie podłogówki, testy ustawień). Zużyłem 450 m3.

Myślę, że 8m3 dziennie to sporo

kbab
10-12-2011, 20:42
Myślę, że 8m3 dziennie to sporo
Jakie masz średnie, dobowe temperatury wew/zew?

ja sie nie moge zarejestrowac :/ pisze mi ze bledny nr faktury a na bank wpisuje dobry "220/F/FBP/7240/10/11
Też miałem początkowo problemy, ale po wprowadzeniu prawidłowo danych i przepisaniu tych "głupawych" znaczków (dwa wyrazy bez spacji) założyłem swoje konto.

tedasss
10-12-2011, 21:01
Jakie masz średnie, dobowe temperatury wew/zew?


Na całym parterze około 21 st C, u góry trochę chłodniej - myślę, że około 20. Temperatur raczej nie redukuję na noc. Na zewnątrz od 3-4 dni jest temp od 0 do 3 stC.
Od kilku dni też ostro wieje i zauważyłem że przy wietrze gazu schodzi więcej

kbab
10-12-2011, 21:36
Od kilku dni też ostro wieje i zauważyłem że przy wietrze gazu schodzi więcej
Na samą wentylację grawitacyjną przy tych warunkach możesz potrzebować nawet ponad 4m3/dobę gazu.

redpradnik
10-12-2011, 23:16
Na samą wentylację grawitacyjną przy tych warunkach możesz potrzebować nawet ponad 4m3/dobę gazu.

Spradzilem dzisiaj... nie grzejac w gornych pokojach mam tam 15 stopni.
U sasiada nie grzejac w calym domu jest 3 stopnie:) Tak wiec faktycznie przez strop przechodzi mnostwo ciepla

greg28
11-12-2011, 09:23
Na samą wentylację grawitacyjną przy tych warunkach możesz potrzebować nawet ponad 4m3/dobę gazu.

Nie do końca rozumiem, sugerujesz, że jakby miał reku z gwc to spalałby na dobę zamiast 8 to 4m3 gazu??
Mi też pali osiem teraz i tez mam zwykłą wentylację i uważam za niemożliwe, zeby mi palił 4m3/dobe gdybym miła WM. Uważam, ze zysk mógłby byc na poziomie1-1,5 m3 gazu na dobe, nie więcej.

kbab
11-12-2011, 10:44
Nie do końca rozumiem, sugerujesz, że jakby miał reku z gwc to spalałby na dobę zamiast 8 to 4m3 gazu??
Mi też pali osiem teraz i tez mam zwykłą wentylację i uważam za niemożliwe, zeby mi palił 4m3/dobe gdybym miła WM. Uważam, ze zysk mógłby byc na poziomie1-1,5 m3 gazu na dobe, nie więcej.
Rachunek nie jest aż tak skomplikowany, jeśli przyjmiemy średnią dobową różnicę temperatur wew/zew na 19*, przeciętną wymianę powietrza na 1,5*100=150m3/h, niestety wentylacja grawitacyjna jest niesterowalna, dlatego w wietrzną pogodę potrafi tą wymianę pomnożyć nawet trzykrotnie co oznacza wymianę powietrza w takim domu na 450m3/h co przez dobę wyniesie 10800m3. Aby tą ilość powietrza podgrzać o 19* potrzeba 67,2kWh, może trochę wyolbrzymiłem problem, ale tak to działa. Dlatego w/w ponad 4m3 gazu tj ok 40kWh - nie jest przesadą, a przy tego typu wentylacji jest niestety faktem.

orko
11-12-2011, 11:06
Zwyczajnie kbab założył, że dom jak ma WG to już musi być wyjątkowo nieszczelny. Trzy osobowa rodzina może wyprodukować około 12litrów pary na dobę, czyli 0.5 litra na h. Do usunięcia tej wilgoci potrzeba wentylacji na poziomie 100m^3/h. Jeśli zużywamy 4m^3 dobę gazu do ogrzania powietrza wentylacyjnego oznacza to wymianę na poziomie 300 m^3/h. Zatem jest usuwane zbyt dużo wilgoci, co oznacza wilgotność wewnętrzną na poziomie około 20-30% i jest natychmiast zauważalne w postaci gorszego samopoczucia. Wniosek: wyliczenia kbaba są mocno zawyżone. Tak czy inaczej warto kupić higrometr.

kbab
11-12-2011, 13:10
Wniosek: wyliczenia kbaba są mocno zawyżone. Tak czy inaczej warto kupić higrometr.
Tu nie chodzi o wilgoć, ale o wentylację w systemie grawitacyjnym

Od kilku dni też ostro wieje i zauważyłem że przy wietrze gazu schodzi więcej
Masz inne wyliczenia to proszę przedstaw, może jakieś szczegóły dotyczące wentylacji grawitacyjnej? Oczywiście jeśli uda nam się ograniczyć wentylację do 100m3/h (w w/w domu to za mało) to wówczas na podgrzanie świeżego powietrza o 19* pójdzie 1,5m3/dobę gazu.
Również nie chodzi tu o nieszczelność domu
"musi być wyjątkowo nieszczelny" - tylko o wentylację.

mariuszwa
11-12-2011, 13:40
Szczelność ma duży wpływ na wentylację grawitacyjną, ponieważ tyle powietrza wyjdzie przez wentylację, ile przez nieszczelności wejdzie do domu, a przy obecnych szczelnych budynkach wartości podane przez ciebie są chyba mocna zawyżone. Na próbę można na 1 dobe zasłonić kratki wentylacyjne i zobaczyć czy zużycie gazu spadnie o 4 m3, myśle że jeśli spadnie to o dużo mniej.

redpradnik
11-12-2011, 14:24
Szczelność ma duży wpływ na wentylację grawitacyjną, ponieważ tyle powietrza wyjdzie przez wentylację, ile przez nieszczelności wejdzie do domu, a przy obecnych szczelnych budynkach wartości podane przez ciebie są chyba mocna zawyżone. Na próbę można na 1 dobe zasłonić kratki wentylacyjne i zobaczyć czy zużycie gazu spadnie o 4 m3, myśle że jeśli spadnie to o dużo mniej.

U mnie problem jest inny...
Majac na parterze kratki w : kuchni , pralni , lazience ( plus elektryczny wentylator ) , przy kominku
Tylko przy kominku pracuje sprawnie ze ciagnie... Kuchnia pralnia - nawiewa tak wiec je zamknalem wiem ze zle ale kominiarz mi powiedzial ze nie widzial sprawnie dzialajacej wentylacji na kominkach dachówkowych:/
Tak wiec faktycznie ile powietrza wplynie tyle wyplynie... a nie ma opcji abym mial 4 dziury w scianach wielkosci 10x20 cm ( taki rozmiar kratek ) .

kbab
11-12-2011, 14:43
Szczelność ma duży wpływ na wentylację grawitacyjną, ponieważ tyle powietrza wyjdzie przez wentylację, ile przez nieszczelności wejdzie do domu, a przy obecnych szczelnych budynkach wartości podane przez ciebie są chyba mocna zawyżone. Na próbę można na 1 dobe zasłonić kratki wentylacyjne i zobaczyć czy zużycie gazu spadnie o 4 m3, myśle że jeśli spadnie to o dużo mniej.
Ok zacznijmy od podstaw - ile wymian powietrza na godzinę potrzeba w przeciętnym domu??????????
może jakaś wskazówka
http://www.muratorplus.pl/technika/wentylacja-i-klimatyzacja/prawidowo-dziaajaca-wentylacja_58969.html
Wyżej policzyłem 1,5*powierzchnia domu - jest to bezwzględne minimum na wentylację (to przelicznik odpowiadający ok 0,5 wymian na godzinę)

mariuszwa
11-12-2011, 14:58
Nie wiem ile potrzeba, wiem matomiast że tyle powietrza wyjdzie przez wentylacje grawitacyjną ile przez nieszczelności, mikrowentylacje itp wejdzie do budynku.
Z tego co piszesz w moim domu o powierzchni 140 m2 wymiana powietrza przez wentylację nastąpiłaby po ok. 2 h a to chyba niemożliwe.

kbab
11-12-2011, 15:08
Nie wiem ile potrzeba, wiem matomiast że tyle powietrza wyjdzie przez wentylacje grawitacyjną ile przez nieszczelności, mikrowentylacje itp wejdzie do budynku.
Z tego co piszesz w moim domu o powierzchni 140 m2 wymiana powietrza przez wentylację nastąpiłaby po ok. 2 h a to chyba niemożliwe.
Ile potrzeba - podałem wskazówkę
To nie tak z tą wentylacją, bo oprócz powietrza wyrzucanego przez kratki wentylacyjne, przez rozszczelnienia pobierane jest powietrze do pieców i kominków, zatem więcej go nawiewa do domu niż usuwają kratki wentylacyjne. Właśnie 1 wymiana co 2 godz - to minimum, które przy wentylacji grawitacyjnej w czasie silnych wiatrów może się pomnożyć - stąd zwiększona ilość zapotrzebowania na nośnik energii.

mariuszwa
11-12-2011, 15:20
Ile potrzeba - podałem wskazówkę
To nie tak z tą wentylacją, bo oprócz powietrza wyrzucanego przez kratki wentylacyjne, przez rozszczelnienia pobierane jest powietrze do pieców i kominków, zatem więcej go nawiewa do domu niż usuwają kratki wentylacyjne. Właśnie 1 wymiana/godz - to minimum, które przy wentylacji grawitacyjnej może się pomnożyć - stąd zwiększona ilość zapotrzebowania na nośnik energii.Kocioł gazowy potrzebuje 10m3 powietrza na 1 m3 gazu więc dziś przy spaleniu 7 m3 gazu pobrał 70 m3 powiertrza na dobę a to znikoma ilość w porównaniu z tym co ty piszesz. Ty piszesz ile powietrza wymienić się powinno pewnie według norm, a to nie oznacza że tyle się wymieni przy grawitacyjnej wentylacji, ponieważ to zależy od wielu czynników atmosferycznych i technicznych budynku.

kbab
11-12-2011, 15:29
Każda ilość dodatkowo wpadającego do domu powietrza ponad to które jest usuwane przez kratki wentylacyjne przeczy temu co wcześniej napisałeś. Norm wentylacji dla domu nie wymyśliłem, o problemach tych co ich nie przestrzegają możesz poczytać w innych tematach z działu wentylacji.
W tym wątku chciałem jedynie zwrócić uwagę na energię niezbędną do podgrzania wentylowanego powietrza, tym samym wskazać na ewentualne oszczędności w systemie WM z odzyskiem.

orko
11-12-2011, 21:11
Ok zacznijmy od podstaw - ile wymian powietrza na godzinę potrzeba w przeciętnym domu??????????
może jakaś wskazówka
http://www.muratorplus.pl/technika/wentylacja-i-klimatyzacja/prawidowo-dziaajaca-wentylacja_58969.html
Wyżej policzyłem 1,5*powierzchnia domu - jest to bezwzględne minimum na wentylację (to przelicznik odpowiadający ok 0,5 wymian na godzinę)
Właśnie to gdzie te podstawy?
Zapomniałeś, że minimalna wentylacja to taka, która usuwa wilgoć bytową, a więc przeliczniki które stosujesz są nie z tej bajki!
Jeszcze raz napiszę, bo do niektórych nie dotarło:
Wystarczy kupić higrometr i obserwować wskazania.
Ma być około 50% wilgotności.
Jeśli wietrzymy zgodnie ze wskazaniami higrometru to nie ma szans ani na problemy z grzybami ani na takie zużycia o jakich pisze kbab.

piwopijca
12-12-2011, 06:31
To chyba nie w temacie o tej wentylacji?
zeby zakonczyc napisze ze mam ustawione 60 m3/h w moim domu a wilgotnosc jest 30%.
Nie jest to takie proste utrzymac wilgotnosc na poziomie wyzszym niz te 30% a wymiana 110m3/h to wilgotnosc spada ponizej 20%.
Jak widac teoria ma wiele wspolnego z praktyka - to co napisal @orko, wentylacja sluzyc ma usuwaniu nadmairu wilgoci z domu.
Mam ok. 215m2 podlog ogrzewanych i jak to sie ma do wymiany 60 m3/h?

Pzdr.

kbab
12-12-2011, 07:36
mam ustawione 60 m3/h w moim domu a wilgotnosc jest 30%.
Ok, odnośnie norm wentylacji - to nie ja je ustalałem - one już takie są i bez względu czy mi się to podoba czy nie, ja je akceptuję. Jeśli uważasz że wentylacja służy jedynie regulacji wilgotności powietrza to ją wyłącz, wtedy może będziesz miał wilgotność w normie, bo te 30% normą nie jest.

Właśnie to gdzie te podstawy?
W linkowany artykule - ale trzeba przeczytać.
A najlepiej poczytać to
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?114044-O-wentylacji-co-i-po-co-wzd%C5%82u%C5%BC-i-w-poprzek!

Liwko
12-12-2011, 09:03
ja mam aktualnie ustawione 80m3/h i wilgotność aktualnie 32% - ale generalnie jest w przedziale 30-35%

Niestety mam podobnie. Dwa razy na dobę po godzinie 280m3, a przez resztę doby tylko 35m3

swistak81
12-12-2011, 11:57
Ja mam troszkę inny "kłopot".
Mam wilgotność w okolicach 48-53% gdy wentylacja chodzi non stop (ustawiona na 90m3/h).
Gdy wyłączę ją na noc - leci do góry z np. 50 do 55%.
ALE:
Sypialnia na górze - z 52% potrafi dojść do 65% w ciągu jednej nocy.
Wcześniej tak nie było. Było dość stabilnie ok 50%.
Teraz w sypialni są 2 osoby dorosłe i malutki Bartuś (synek od 1 grudnia).

Celowo napisałem "kłopot" - bo dzięki temu mam możliwość dokładnej sterowalności wilgotnością.
Jest to mój pierwszy sezon grzewczy - pewnie to jest też powód.
A wasz Liwko, Adiqq?

Liwko
12-12-2011, 11:59
Trzeci.

greg28
12-12-2011, 12:49
Uważam/wydaje mi się, ze WM może zmniejszyć zapotrzebowanie na na ciepło o 10, maks 15-20% nie więcej. Ty kbab twierdzisz, ze 50-60%, tak przynajmniej wynika z tych wartości, które podajesz, że redpradnik spala 8m3, a ty twierdzisz, ze 4m3 z tego ida mu przez to, ze ma zwykłą wentylację. Moje spalanie podobne jest do redpradnika i jesli to, co twierdzisz, byłoby prawdą to spalałbym aktualnie ok 4m3/dobe, w tym ok 0,8-1m3 na cwu i gotowanie. Wybacz kbab, ale takie albo i wieksze trochę spalanie to mają teraz aktualnie ludzie, co mają domki 100-120m2 z lepszym ode mnie ociepleniem i własnie WM.

odyseuszek
12-12-2011, 13:27
Według symulacji w OZC rekuperator bez GWC na parametrach domyślnych z OZC dawałby w przypadku mojego domku (132m2 ocieplony dobrze ale na pewno nie energooszczędny bo daaawno budowany) ok. 20% oszczędności. Przy GWC o sprawności 50% oszczędność wzrasta do ok. 24%. Oczywiście odnoszę to do zużycia GJ energii na ogrzewanie. Jeżeli uwzględnimy pracę wentylatorów rekuperatora to trzeba by dołożyć jakieś 200-250 zł rocznie.

kbab
12-12-2011, 13:44
re greg28 - moje wyliczenia nie dotyczyły "spalania" repradnika - poczytaj nieco wstecz, bo nie znając tematu możesz wyciągnąć zgoła inne wnioski. Niczego takiego nie stwierdziłem co usiłujesz mi wmówić.

Ty kbab twierdzisz, ze 50-60%, tak przynajmniej wynika z tych wartości, które podajesz, że redpradnik spala 8m3, a ty twierdzisz, ze 4m3 z tego ida mu przez to, ze ma zwykłą wentylację. Moje spalanie podobne jest do redpradnika i jesli to, co twierdzisz, byłoby prawdą to spalałbym aktualnie ok 4m3/dobe, w tym ok 0,8-1m3 na cwu i gotowanie.

greg28
12-12-2011, 14:15
kbab: rzeczywiście pomyłka, dotyczyły tedassa, ale liczby się zgadzają, nick nie jest tak istotny tutaj.

kbab
12-12-2011, 15:15
kbab: rzeczywiście pomyłka, dotyczyły tedassa, ale liczby się zgadzają, nick nie jest tak istotny tutaj.
Ok, przypomnę czego obliczenia dotyczyły
wentylacji grawitacyjnej i takiej sytuacji

Od kilku dni też ostro wieje i zauważyłem że przy wietrze gazu schodzi więcej
masz inne zdanie w tym temacie to je przedstaw i nie wmawiaj czego nie powiedziałem.

greg28
12-12-2011, 15:28
Ok, przypomnę czego obliczenia dotyczyły
wentylacji grawitacyjnej i takiej sytuacji

masz inne zdanie w tym temacie to je przedstaw i nie wmawiaj czego nie powiedziałem.

Mam inne zdanie, które wyraziłem wyżej, czytaj uważnie to może je znajdziesz.
Poza tym każdy dom spali więcej paliwa do grzania, jeśli będzie np +2 stopnie, pochmurno i silny wiatr, niz w sytuacji, gdzie będzie +2 stopnie, bez wiaterku i piękne słoneczko, nie tylko taki, który nie posiada WM.

tedasss
12-12-2011, 21:08
masz inne zdanie w tym temacie to je przedstaw i nie wmawiaj czego nie powiedziałem.

oj czytamy uważnie .......... uważnie

kbab
13-12-2011, 08:46
Mam inne zdanie,
Każdy ma prawo do swojej opinii, ja zostaję przy swoim.
Nie można zapominać o aktualnych normach, tj projekt budowlany będzie mógł być zrealizowany tylko wtedy jak jego system wentylacji (tu grawitacyjny) będzie zgodny z normą, wadą takiego systemu jest wysoki koszt eksploatacji (ogrzewanie wentylowanego powietrza, zwłaszcza że ten system jest w chłodne i wietrzne dni wyjątkowo sprawny). Co do WM, że niewiele pomaga - to pełna zgoda -trochę pomaga (to tylko system który można sterować), dopiero WM z rekuperacją pozwala ten koszt znacznie obniżyć.

greg28
13-12-2011, 09:28
Każdy ma prawo do swojej opinii, ja zostaję przy swoim.
Nie można zapominać o aktualnych normach, tj projekt budowlany będzie mógł być zrealizowany tylko wtedy jak jego system wentylacji (tu grawitacyjny) będzie zgodny z normą, wadą takiego systemu jest wysoki koszt eksploatacji (ogrzewanie wentylowanego powietrza, zwłaszcza że ten system jest w chłodne i wietrzne dni wyjątkowo sprawny). Co do WM, że niewiele pomaga - to pełna zgoda -trochę pomaga (to tylko system który można sterować), dopiero WM z rekuperacją pozwala ten koszt znacznie obniżyć.

I tu się z tobą zgodzę, WM z rekuperacją pozwala obniżyć koszty ogrzewania(z resztą kazdy ci to powie), lecz dodam od siebie, ze jest to rząd oszczędności między 10, a 20% w zalezności od sprawności tego urządzenia, a nie 50-60%.

RadziejS
13-12-2011, 09:57
Nie ulega wątpliwości, że WM z odzyskiem ciepła zapewnia oszczędności, ALE - mam trzy wysokie kominy, w sumie chyba 8 kanałów wentylacyjnych i nie mogę narzekać na rachunki. Wręcz przeciwnie - przy mojej powierzchni domu są raczej zaskakująco niskie.
Czyżby u mnie wentylacja grawitacyjna tyle ciepła nie zabierała??

Zastanawiam się jeszcze, czy nie istnieje duża różnica w zależności od posiadanego systemu ogrzewania. Wydaje mi się, że w przypadku 100% podłogówki wentylacja grawitacyjna zabierze dużo mniej ciepła niż w przypadku grzejników, konwektorów czy np. ogrzewaniu nadmuchowym. Przypadku grzejników ciepłe powietrze zbiera się pod sufitem i stamtąd ma łatwo uciec kratką wentylacyjną - przy podłogówce rozkład temperatury uniemożliwia tak dużą ucieczkę ciepła.

Co myślicie?

kbab
13-12-2011, 10:39
Oczywiście system ogrzewania ma wpływ na wentylację grawitacyjną, przy podłogówce jest inny rozkład temperatur w pomieszczeniach.
Ile wymian potrzeba - jak widać każdy dopasowuje sam, np

Dwa razy na dobę po godzinie 280m3, a przez resztę doby tylko 35m3
wymienia na dobę 1330m3 powietrza, jeśli przyjmiemy kubaturę na 450m3 to wychodzi 2,96 raza/dobę, czyli w domu jedna wymiana na 8,12godzin. Dodam, że na podgrzanie takiej ilości powietrza o 20* potrzeba 8,7kWh zatem niecały 1m3 gazu, tu odzysk dużo nie zaoszczędzi.

Liwko
13-12-2011, 10:52
wymienia na dobę 1330m3 powietrza, jeśli przyjmiemy kubaturę na 450m3 to wychodzi 2,96 raza/dobę, czyli w domu jedna wymiana na 8,12godzin.

Najlepsze jest to, że wentylacja po chwilowym zaniku prądu się sama nie włącza. A wyczuwam to nosem:D

kbab
13-12-2011, 10:58
Najlepsze jest to, że wentylacja po chwilowym zaniku prądu się sama nie włącza. A wyczuwam to nosem:D
To wentylacja jest skuteczna, nie pamiętam, masz rekuperator?

Liwko
13-12-2011, 11:02
To wentylacja jest skuteczna, nie pamiętam, masz rekuperator?

Mam Daytonę 350.

greg28
13-12-2011, 11:48
Oczywiście system ogrzewania ma wpływ na wentylację grawitacyjną, przy podłogówce jest inny rozkład temperatur w pomieszczeniach.
Ile wymian potrzeba - jak widać każdy dopasowuje sam, np

wymienia na dobę 1330m3 powietrza, jeśli przyjmiemy kubaturę na 450m3 to wychodzi 2,96 raza/dobę, czyli w domu jedna wymiana na 8,12godzin. Dodam, że na podgrzanie takiej ilości powietrza o 20* potrzeba 8,7kWh zatem niecały 1m3 gazu, tu odzysk dużo nie zaoszczędzi.

Czyli potwierdza to moja teorię, u mnie można przyjąc taką kubaturę, bo w 50m2 garażu nie mam wentylacji, bo moje 5m drzwi garażowe to mostek termiczny i wentylacja :/ Pozostaje więc 150m2 czyli jakies 430-450m3 kubatury. Wyliczyłeś, ze potrzeba na podgrzanie takiej ilości powietrza o 20* niecały m3 gazu. Biorąc pod uwage, ze średnia temperatura w okresie zimowym jest ok 4-5 stopni, więc podrzewamy powietrze nie o 20*, a o 17-18* to spali jeszcze mniej gazu. Więc 0,8-0,9 m3 gazu na dobę więcej to wychodzi jakies 15% większe zużycie. Normalnie szok, wychodzi na to, ze miałem rację :) Do tego nie płacę za prąd zużywany przez rekuperator.
Dodac trzeba jeszcze , ze rekuperator nie dostarcza do domu powietrza o temperaturze 21-21*, a maksymalnie kilkanascie stopni, więc to powietrze, co prawda mniej, ale też trzeba podgrzewać :)

kbab
13-12-2011, 11:50
Mam Daytonę 350.
Niezły sprzęt, ma płynną regulację przepływu, ile prądu pobiera przy 35m3/h? Jak ustawiasz przy tej wydajności nawiew i wywiew, czy je różnicujesz?

kbab
13-12-2011, 11:53
Normalnie szok,
Możesz mieć rację, o ile potrafisz ustawić tak swoją wentylację grawitacyjną, aby pracowała z takim wydatkiem jak u Liwko?

greg28
13-12-2011, 12:02
Możesz mieć rację, o ile potrafisz ustawić tak swoją wentylację grawitacyjną, aby pracowała z takim wydatkiem jak u Liwko?

Tego nie mogę zrobic, dlatego róznica między zwykłą wentylacją, a mechaniczną z rekuperatorem moze wynieść między 10, a maksymalnie 20% w zależności od sprawnosci wentylacji grawitacyjnej. Więcej nie ma szans.

Liwko
13-12-2011, 12:11
Niezły sprzęt, ma płynną regulację przepływu, ile prądu pobiera przy 35m3/h? Jak ustawiasz przy tej wydajności nawiew i wywiew, czy je różnicujesz?

Sprawdzę jak będę w domu. Przy max obrotach pobiera 133W. Sprawdzę też średnią.

kbab
13-12-2011, 12:13
róznica między zwykłą wentylacją, a mechaniczną z rekuperatorem moze wynieść między 10, a maksymalnie 20% w zależności od sprawnosci wentylacji grawitacyjnej. Więcej nie ma szans.
Jak w/w projekty budowlane z wentylacją grawitacyjną muszą spełniać te warunki
" Zgodnie z normą PN-83/B-03430, podstawą projektowania systemu wentylacyjnego są wymagania dotyczące ilości powietrza usuwanego z poszczególnych pomieszczeń (strumieni powietrza), które dla budynków mieszkalnych wynoszą:
• kuchnia z kuchenką gazową - 70 m³/h;
• kuchnia z kuchenką elektryczną - 50 m³/h;
• łazienka - 50 m³h;
• toaleta - 30 m³/h;
• pokój mieszkalny - 30 m³/h;
• pomieszczenie pomocnicze (bez okna) - 15 m³/h;
• przedsionek - 15 m³/h"
http://www.fachowyinstalator.pl/index.php/porady/wentylacja-klimatyzacja-chodnictwo/338-wentylacja-grawitacyjna-w-normie.html
Bez problemu można policzyć projektowaną wydajność takiego systemu w swoim domu (inne nie przejdzie), kto go sobie wyreguluje jak przy WM?
Podgrzanie takiej ilości powietrza policzymy bez problemu, bez odzysku tego ciepła to strata.
Może ustalimy ile średnio tego powietrza przy wentylacji grawitacyjnej przez przeciętny dom przepływa, wg moich obliczeń 1,5*powierzchnia to konieczne minimum, bez którego projekt domu nie wejdzie do realizacji,

Karlsen
13-12-2011, 16:24
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem to efekt świeżości w domu. Aspekt ekonomiczny jest niepodważalny. Nikt, kto był w domu z wentylacją mechaniczną nie powie, że "to" mu nie odpowiadało. Każdy, kto budując się w ostatnich latach sprawił sobie wentylację grawitacyjną, bo zabrakło/żałował pieniędzy na rekuperator będzie przystawał, że u niego to jest świeżość, ekonomia i rześkie powietrze po nocy w sypialni w mroźny, zimowy poranek. Byłem zeszłej zimy w kilku domach, w których poprawnie działała wentylacja mechaniczna z odzyskiem i byłem zachwycony efektem - przez internet nikt nikogo nie przekona, żadne wyliczenia i oszczędności, że jest to bardzo przydatne. Byłem, widziałem i u siebie również zastosuje,choćby bilans ekonomiczny wyszedł tylko na +10%. Fascynaci grawitacji, którzy zimą, w celu obniżenia rachunków/zmniejszenia przeciągów w domu zasłaniają kratki wentylacyjne nie powinni zabierać głosu w tej dyskusji. Ach - przecież to wątek o zużyciu gazu!

kbab
13-12-2011, 20:08
Byłem, widziałem i u siebie również zastosuje,choćby bilans ekonomiczny wyszedł tylko na +10%. Fascynaci grawitacji, którzy zimą, w celu obniżenia rachunków/zmniejszenia przeciągów w domu zasłaniają kratki wentylacyjne nie powinni zabierać głosu w tej dyskusji. Ach - przecież to wątek o zużyciu gazu!
Bilans ekonomiczny - potrafię sobie policzyć (wątek tu jest bez znaczenia), ale chciałbym u siebie skorygować wentylację do 1330m3/dobę - może też mi to będzie odpowiadało - tu niestety trzeba mieć odpowiednie warunki. Właśnie pracuję nad zmianą systemu wentylacji u siebie, nie omieszkam podzielić się z wynikami.
PS. czyżby brakowało osób z wynikami przepływu powietrza z wentylacji grawitacyjnej?
Osobiście mam gdzieś normy - wentylacja i jej wydajność ma mi służyć zarówno jakościowo jak i jej kosztem.

Karlsen
13-12-2011, 21:07
Ja rozważam sterowanie strefami wentylacji w domu. Mając skrzynkę rozdzielczą w garderobie sypialni mogę z łatwością przy pomocy przepustnic dokonywać zmian w wentylacji pomieszczeń - nieosiągalne przy pomocy wentylacji grawitacyjnej.

kbab
13-12-2011, 21:22
Może ustalimy ile średnio tego powietrza przy wentylacji grawitacyjnej przez przeciętny dom przepływa, wg moich obliczeń 1,5*powierzchnia to konieczne minimum, bez którego projekt domu nie wejdzie do realizacji,
Z całym szacunkiem dla gorących zwolenników tego systemu - czy możemy ustalić przepływ powietrza w tym systemie??? Otwarty jestem na każdą uzasadnioną ilość, tj policzymy wszystko.

Lookita
14-12-2011, 05:15
Troche odbiegne od poprzedniego watku.Od kilku tyg. bez kominka,mam zuzycie gazu na poziomie 5.5-6.8 m3 na dobe.Ogrzewanie cwu i co,kuchnia -indukcja.
Co do sterowania wm.Wprowadzilem programy indywid. czasowe dzialania wm,gdyz na dluzsza mete wm wychladza dom,ale podajac pow. swieze,wprowadzajac stala cyrkulacje.Nawiewy mam ok.16-17 st. przez gwc plytowy.Skrecilem anemo nawiewne w pom. gdzie z jednej str. zalezalo mi na przyjaznym klimacie do spania,ale nie redukujac za bardzo wplywu wychladzania.POm. dolem z podlogowka,sterowana mechaniczno-termicznie,jest jednak dyskomfort cieplny.Dol jest lekko przegrzany,choc mam 21 st.W por. z gora,tu grzejniki,jednak czuc na skorze wyzsze wychlodzenie,pomimo 19.5-20 st.Odkrecilem anemo wywiewne w gard. wiatrolapie i lazienkach.Radykalne odczucia sa przy wylaczeniu wm,oraz jej zalaczeniu :-).Porownujac domy bez wm,ja osobiscie nie zaluje wydanych pieniedzy na ten gadzet.Nie mam zamiaru ciezkich zlotowek wywalac przez okna,czy kominy wentylacyjne,majac swieze,czyste powietrze.Czytam Wasze oceny,doswiadczenia z wm,choc nie odpsiuje,ale od kilku lat mam i wymieniam swoje dosw. na tym forum,moze dosc nieregularnie.

redpradnik
14-12-2011, 06:16
Z całym szacunkiem dla gorących zwolenników tego systemu - czy możemy ustalić przepływ powietrza w tym systemie??? Otwarty jestem na każdą uzasadnioną ilość, tj policzymy wszystko.

A ja proponuje przeniesc dyskusje na temat sprawnosci wentylacji do innego tematu...
Tu rozmawiamy o gazie :))

ostatnie 7 dni srednia 5 m3

lujski
14-12-2011, 06:23
no własnie - nie ten temat ... mozecie sie podzielic ile poszło Wam gazu dotychczas w tym sezonie ??? na ogrzewanie i cwo

mlodysd
14-12-2011, 06:31
293 m3 od 14.11 - 14.12
dom 225m2
temp 21.8C od 6 do 21:30 reszta 21C

greg28
14-12-2011, 10:41
Pytanie z innej beczki: był dzisiaj u mnie serwisant od kotła i stwierdził, ze mam bardzo zakamieniony wymiennik i musze go odkamienić. Ma ktos może jakies namiary na firmę jakąś, która sie tym zajmuje z okolic Żyrardów, Grodzisk Mazowiecki, Sochaczew, Skierniewice?

Liwko
14-12-2011, 11:00
Pytanie z innej beczki: był dzisiaj u mnie serwisant od kotła i stwierdził, ze mam bardzo zakamieniony wymiennik i musze go odkamienić. Ma ktos może jakies namiary na firmę jakąś, która sie tym zajmuje z okolic Żyrardów, Grodzisk Mazowiecki, Sochaczew, Skierniewice?

A jak wygląda sprawa kamienia na armaturze? Może warto pomyśleć o stacji uzdatniania wody?

michalsiak
14-12-2011, 11:08
A jak wygląda sprawa kamienia na armaturze? Może warto pomyśleć o stacji uzdatniania wody?

potwierdzam, mam zmiękczacz na całej instalacji oprócz ogrodu - zero kamienia przez 2 lata mieszkania

michalsiak

greg28
14-12-2011, 11:10
A jak wygląda sprawa kamienia na armaturze? Może warto pomyśleć o stacji uzdatniania wody?

Właśnie zaczynam się nad tym zastanawiać, ale patrze, ze trzeba ze 2000pln na to wydać :/

michalsiak
14-12-2011, 11:15
Właśnie zaczynam się nad tym zastanawiać, ale patrze, ze trzeba ze 2000pln na to wydać :/

no jeśli nie więcej ja chyba dałem z 3000 - mam cosmowater czy jakoś tak

Lopesjus
14-12-2011, 11:26
propan, 92m3 od 1 listopada do 14 grudnia. Temp 21/19,5. Kubatura domu 600m3, salon dogrzewany kominkiem bez płaszcza i bez DGP, spalana dziennie paczka brykietu

Liwko
14-12-2011, 12:05
Właśnie zaczynam się nad tym zastanawiać, ale patrze, ze trzeba ze 2000pln na to wydać :/

No niestety, ale efekt jest wart tych pieniędzy. Zero kamienia w wymienniku, na armaturze, mniej środków czystości. Za to muszę kupować kilka worków soli w pastylkach rocznie (jakieś 80zł rocznie)

skorlaje
14-12-2011, 12:42
Witam,

19.11.2011 zaczeliśmy grzać w naszym nowym domu. mamy same tynki i jest to pierwsze grzanie, aby móc w zimie zacząć wykańczać środek.
Dom 230 m kw., piec kondensacyjny Junkers z zasobnikiem 150 l wody (woda jest wyłączona na zero), piec ustawiony na 40 st. grzania, w śroku po 3 dniach 16 st.; ogrzewanie pól na pół grzejniki i podłogówka.
Ściana porotherm 25 cm gruba, układana na ciepłą zaprawę, fasada styro 20 cm (0,038, podłoga 15 cm styro (0,031), strop ocieplony 40 cm wełny; okna 3-szybowe (najcieplejsze jakie miał Oknoplast wraz z ciepłym montażem), dom parterowy.
Wczoraj odczytaliśmy licznik gazu i doznalismy szoku: przez 3 dni, ok. 79 godzin zużyliśmy 73m gazu czyli ok. 22 m gazu na dobę CZY TO NORMALNE PRZY PIERWSZYM GRZANIU???
Bo jak policzyliśmy to z takim zużyciem to rachunki nas zabiją! I będziemy chodzić do pracy po to, aby zapłacić za gaz :) a na obiad suchary:)


piec uruchomiony 19.11.2011 - do wczoraj o 20.00 13.12.2011 poszło 252 m3 gazu
obecnia średnia to 10m3/dobę od momentu włączenia pieca
średnia za ostatni tydzień 8m3/dobę

dom 198m2 - temp. 16 st.C + garaż 30m2 - temp. 12st.C
jeszcze bez podłączonej WM
piec ustawiony na min. 25 st. - cwu wyłaczone

Myslicie, że jak zacne mieszkać, wykończę i umebluję, włączę cwu i reku to jest szansa, że pozostanie ok. 8m3/dobę? (mieszkaja dwie os.)

danielw
14-12-2011, 13:29
dom 150m2, tylko ogrzewanie, nie zamieszkały, za ostatnie dwa tyg zuzycie 13m3 czyli niespełna 1m3/dobe.
Ale moj głos sie chyba nie liczy bo utrzymuje temp wewn. 10 st.C.
Ciekawe ile wyjdzie gdy zechce utrzymać temp 20 st C ?

pluszku
14-12-2011, 13:34
Jak w/w projekty budowlane z wentylacją grawitacyjną muszą spełniać te warunki
" Zgodnie z normą PN-83/B-03430, podstawą projektowania systemu wentylacyjnego są wymagania dotyczące ilości powietrza usuwanego z poszczególnych pomieszczeń (strumieni powietrza), które dla budynków mieszkalnych wynoszą:
• kuchnia z kuchenką gazową - 70 m³/h;
• kuchnia z kuchenką elektryczną - 50 m³/h;
• łazienka - 50 m³h;
• toaleta - 30 m³/h;
• pokój mieszkalny - 30 m³/h;
• pomieszczenie pomocnicze (bez okna) - 15 m³/h;
• przedsionek - 15 m³/h"
Może ustalimy ile średnio tego powietrza przy wentylacji grawitacyjnej przez przeciętny dom przepływa, wg moich obliczeń 1,5*powierzchnia to konieczne minimum, bez którego projekt domu nie wejdzie do realizacji,
Nie wiem jak to jest w AD 2011 ale w AD2009 gdy sie budowalem to zaden urzednik, architekt czy nadzor budowlany nie interesowal sie wentylacja. Moze wynikalo to z faktu ze nawet oni uznaja te przepisy za bzdury. Kuchania z kuchnia gazowa 70 m3/h? Po co? By rano zagotowac litr wody herbate, a popoludniu ugotowac zupe? Te normy chyba pochodza z lat 70-tych gdy stare babcie calymi dniami siedzialy w kuchni i gotowaly w garach bez przykrywek. Mamy 21 wiek, zyecie wyglada inaczej. Przecietna rodzina poza domem przebywa 10-11 godzin bo trzeba dojechac do pracy, spdzic tam 8-9 godzin i wrocic a dojazd malo komu zajmuje mniej niz 15 min w jedna strone. Dania z polproduktow czsto zastepuja zwykla kuchnie. Kto pracujacy ma teraz czas by robic swoj walsny makaron, kopytka czy uszka. Teraz te dania sie kupuje i podgrzewa. Na stolach sa pizze, lazanie, makarony z sosem, zapiekanki - dania podczas ktorych wydziela sie znacznie mniej wilgoci. Mam kuchnie wentylowac 5 razy na godzine 24 godziny na dobe bo rano i wieczorem zagotowalem wode i podgrzalem zupe? Mam łazienke wentylowac 7 razy na godzine bo 1 raz na dobe - wieczorem wszyscy sie kąpią? Mam sypialnie wentylowac 3 razy na godzine 24 h/dobe bo przez 8 godzin ktos tam spi? Mam schowek pod schodami gdzie stoja rupiecie i garderobe gdzie sa ubrania wentylowac 2 razy na godzine choc nikt tam nie przebywa przez 99% doby? Wentylacja ma dostarczad swieze powietrze i usuwac "zuzyte" powietrze a najprostsza miara "zuzycia" powietrza jest wlasnie ilosc wilgoci w nim zawarta - bo czlowiek i jego aktywnosc - gotowanie, mycie, czynnosci higieniczne produkuja ta wilgoc, Celem wentylacji jest stworzenie warunkow do zycia korzystnych dla czlowieka czyli temperatura powietrza ~20 stopni i wilgotnosc 40-55%. WM nie poprawia powietrza sama z siebie, dom z WM gdzie powietrze ma wilgotnosc 25-30% na pewno bedzie mniej komfortowy od domu z wentylacja grawitacyjna i wilgotnosci powietrza 50-55%. Reszta to umiejetny marketing sprzedawcow systemow WM napedzany prowizja od sprzedazy jaka dostaja. Mam wentylacja grawitacyjna, z zadnej kratki mie nie wieje, kratki sa zredukowane o 80%, wilgotnosc 54% przy temp w domu 20% zyzycie GZ50 4 m3/dobe. Gdybym mial WM nie musialbym ogrzewac domu? Czystosc powietrza? A to co masz za oknem jest niezla zawiesina toluenu, tlenku wegla i innych trujacych substancji, ktore "oszczedny sasiad" mieszkajacy 400 m dalej wpuszcza do atmosfery "oszczedzajac" na ogrzewaniu i palac plytami wiorowymi cza zasiarczonym weglem.

skorlaje
14-12-2011, 14:14
dom 150m2, tylko ogrzewanie, nie zamieszkały, za ostatnie dwa tyg zuzycie 13m3 czyli niespełna 1m3/dobe.
Ale moj głos sie chyba nie liczy bo utrzymuje temp wewn. 10 st.C.
Ciekawe ile wyjdzie gdy zechce utrzymać temp 20 st C ?

o kurka!

to chyba dobry wynik!
u nas było 5 st. w środku, piec na min. po 3 dniach 16 st., a zużycie było po 20m3/dobę przez 3 dni!!!

Liwko
14-12-2011, 14:22
o kurka!

to chyba dobry wynik!
u nas było 5 st. w środku, piec na min. po 3 dniach 16 st., a zużycie było po 20m3/dobę przez 3 dni!!!

Rozruch? Normalka.

kbab
14-12-2011, 14:44
dom 150m2, tylko ogrzewanie, nie zamieszkały, za ostatnie dwa tyg zuzycie 13m3 czyli niespełna 1m3/dobe.
Ale moj głos sie chyba nie liczy bo utrzymuje temp wewn. 10 st.C.
Ciekawe ile wyjdzie gdy zechce utrzymać temp 20 st C ?
Jeśli przyjmiemy średnią temperaturę na zewnątrz 6* to strata domu wyniesie 104W/K. Jeśli teraz podniesiemy temperaturę w domu do 20* i na zewnątrz będzie 0* to zużycie sięgnie 50kWh tj 5m3 gazu/dobę.

mr6319
14-12-2011, 15:31
u mnie rozruch zeżarł w pierwszą dobę 28m3, w drugą 20 a trzecią 14. Temperatura była na starcie około 10 stopni, i doszła do 22.

RAPczyn
15-12-2011, 07:00
Właśnie zaczynam się nad tym zastanawiać, ale patrze, ze trzeba ze 2000pln na to wydać :/

CosmoWater Standart 15 to koszt katalogowo 475€ netto, Home 22 535€ netto katalogowo.

psulek
16-12-2011, 08:22
Licznik założony we wrześniu. Temperatura w domu - 21st dzień, 20 st noc. Użytkowa 180m + garaż 45m:

117m do 01.11,2011, 21.30
159m do 08.11.2011, 22.30 / srednie 6 / tygodniowe 6
195m do 13.11.2011, 20:30 / srednie 7,2
248m do 20.11.2011, 20:30 / średnie 7,57 /tygodniowe 7,57
271m do 23.11.2011, 20:30 / średnie 7,66
297m do 27.11.2011, 20:30 / średnie 6,6 / tygodniowe 7
323m do 01.12.2011, 21:30/ średnie 6,5
336m do 03.12.2011, 23:30/ średnie 6,5
340m do 04.12.2011, 21:30/ średnie 4m / tygodniowe 6,14
350m do 06.12.2011, 20:30/ srednie 5m
384m do 11.12.2011: 30:30/ srednie 6,8 / tygodniowe 6,3
410m do 15.12.2011, 20:30/ srednie 6,5

Jaszaf
16-12-2011, 11:58
Witam !

Ma pytanie. Czy wyłączając (zupełnie) piec (Viessman Vitodens 200) przy wyjściu do pracy (08:00) i właczając go po przyjściu (17:00) , czy też pozostawiając go właczonego na temp nocną (16st) zużyję więcej gazu .? Nie wiem do jakiej temperatury spada po całkowitym wyłaczeniu . Temperatura ustawiona na 21st w pomieszczeniach (140 mkw, ogrzewanie C.O. i C.W.U.) Hm, nie wiem czy wyraziłem się jasno :-) ? Proszę o wszelkie pytania, postaram się na wszystkie odpowiedzieć.

rafaldo
16-12-2011, 12:08
Witam !

Ma pytanie. Czy wyłączając (zupełnie) piec (Viessman Vitodens 200) przy wyjściu do pracy (08:00) i właczając go po przyjściu (17:00) , czy też pozostawiając go właczonego na temp nocną (16st) zużyję więcej gazu .? Nie wiem do jakiej temperatury spada po całkowitym wyłaczeniu . Temperatura ustawiona na 21st w pomieszczeniach (140 mkw, ogrzewanie C.O. i C.W.U.) Hm, nie wiem czy wyraziłem się jasno :-) ? Proszę o wszelkie pytania, postaram się na wszystkie odpowiedzieć.
Jeżeli masz budynek w technologii szkieletowej to spalisz mniej gazu jak w technologii ciężkiej to spalisz tyle samo albo więcej będzie to zależało od szybkości nagrzewania i długości okresu wychładzania.

Liwko
16-12-2011, 12:19
Jeżeli masz budynek w technologii szkieletowej to spalisz mniej gazu jak w technologii ciężkiej to spalisz tyle samo albo więcej będzie to zależało od szybkości nagrzewania i długości okresu wychładzania.

No i rodzaju ogrzewania (grzejniki czy podłogówka)

Jaszaf
16-12-2011, 15:58
Dom 140m2, ogrzewanie podłogowe dół, kaloryfery góra.
Phoroterm 25cm + 15 cm styropian. Dach - 25 cm wełna.
Viessman Vitodens 200, zasobnik Vitocel 120l. Sterowanie pogodowe.
Ustawiłem 21st na grzanie od 05:30 do 07:00 oraz od 18:30 do 21:30
oraz 16st na grzanie obniżone (tzw. nocne) w pozostałe godziny.
Zużycie gazu :
07.11.2011 do 06.12.2011 - (1 miesiąc) 102m3
06.12.2011 do 16.12.2011 - (10 dni) 45m3
W sumie nie ma jeszcze jakiś mrozów, więc nie wiem czy ta wartość 45m3 przez 10 dni, przeliczona na cały miesiąc (140m3) to dużo czy nie ?
Jedynie co może martwić, to to, że palnik przy grzaniu tzw.obniżonym (16st) włącza się kilka razy na godzinę (w sumie od maja 2011 jest to już 12410 razy ! oraz 1801 godz. grzania. Wprowadziłem sie sierpniu 2011)

Liwko
16-12-2011, 16:35
Raz można się pomylić, ale trzy razy podawać zużycie w m2???:)

Jaszaf
16-12-2011, 17:28
No fakt, pomyłka,mam powtórzyć wszystko z poprawną jednostką ?;-)

lujski
16-12-2011, 20:29
nie, kliknij w "edytuj post" i poprostu popraw, azeby sie juz nikt nie trzepiał :)

tedasss
17-12-2011, 09:29
Dom 140m2, ogrzewanie podłogowe dół, kaloryfery góra.
Phoroterm 25cm + 15 cm styropian. Dach - 25 cm wełna.
Viessman Vitodens 200, zasobnik Vitocel 120l. Sterowanie pogodowe.
Ustawiłem 21st na grzanie od 05:30 do 07:00 oraz od 18:30 do 21:30
oraz 16st na grzanie obniżone (tzw. nocne) w pozostałe godziny.
Zużycie gazu :
07.11.2011 do 06.12.2011 - (1 miesiąc) 102m3
06.12.2011 do 16.12.2011 - (10 dni) 45m3
W sumie nie ma jeszcze jakiś mrozów, więc nie wiem czy ta wartość 45m3 przez 10 dni, przeliczona na cały miesiąc (140m3) to dużo czy nie ?
Jedynie co może martwić, to to, że palnik przy grzaniu tzw.obniżonym (16st) włącza się kilka razy na godzinę (w sumie od maja 2011 jest to już 12410 razy ! oraz 1801 godz. grzania. Wprowadziłem sie sierpniu 2011)
Mam bardzo podobne dane domu i kotłowni. Zazdroszczę zużycia. Ja mam prawie 2 razy większe. Czy masz jakieś bajery typu reku???
Jak masz ustawione krzywe grzewcze dla podłogówki i grzejników?
Jak masz ustawioną CWU?

Pozdrawiam

kbab
17-12-2011, 10:07
Od 28.10 do 14.12 zużyłem 73m3 GZ50, przepalam w kominku, drewna w tym sezonie poszło ok 1mp. Bez kominka zużyłbym dodatkowo ok 160m3 gazu - zatem średnia bez kominka to ok 5m3/dobę

justkaaa
17-12-2011, 11:34
a u mnie cały czas zuzycie ok 9,5m3/dobe (razem z CWU). Wg mnie to sporo. Dom ok 220m2 pow ogrzewanej + ok 30m2 garazu ale tam nie grzeje bo i tak jest ok 10st. na parterze temp ok 21-22 st, na poddaszu ok 18 st. na ścianie 15-18cm styro, w dachu 25cm wełny. Kociolek pracuje z max sprawnością bo pracuje cała dobe i zasila z temp 29-31 stopni a mimo to zuzycie chyba dośc spore :(

Liwko
17-12-2011, 11:44
Czy można przyjąć jakąś średnią grzania CWU na jedną osobę, z cyrkulacją i bez? Chodzi o to, że te wyniki grzania dobowego mogą się mocno różnić, ze względu na ilość mieszkańców.

Jaszaf
17-12-2011, 12:06
Do Tedasss: Niestety, ale nie moge powiedzieć jak mam ustawioną krzywą grzewczą :-((. Jak mi ktoś powie jak mam to odczytać , to od razu podam. Instalator tylko ciągle mi mówił, że ona jest najważniejsza, a nie ustawianie jakiejś tam temperatury pokojowej. W instrukcji obsługi dla użytkownika nic na ten temat nie ma. W instrukcji serwisowej jest coś, ale szczerze mówiąc, mam pewne obawy aby coś samemu tam gmerać :-D . Więc jak ktoś w dwóch zdaniach (no może w trzech) napisze, to bardzo chętnie odpowiem. A być może jeszcze w tedy coś pozmieniam. Aha, nie mam żadnych bajerów. Dom prosty , raczej przemyślany (pod względem rozkładu i pomieszczeń). Jeśli chodzi o C.W.U. to ustawiona jest od 05:50 do 07:00 i od 18:30 do 21:30 (podobnie jak C.O). No i na koniec, jak już tak się rozpisałem na temat mojej nie udolności, hehe, to, co to jest ogrzewanie bez mieszacza A1 oraz z mieszaczem M2 i ? Bo ja ciągle myślałem, że pierwsze (A1) to kaloryfery, a drugie (M2) to podłogówka. A to chyba nie to :-)? Dwa razy w tygodniu palę w kominku (raczej ) rekreacyjnie.

Pozdrawiam

tedasss
17-12-2011, 12:13
Do Tedasss: Niestety, ale nie moge powiedzieć jak mam ustawioną krzywą grzewczą :-((. Jak mi ktoś powie jak mam to odczytać , to od razu podam. Instalator tylko ciągle mi mówił, że ona jest najważniejsza, a nie ustawianie jakiejś tam temperatury pokojowej. W instrukcji obsługi dla użytkownika nic na ten temat nie ma. W instrukcji serwisowej jest coś, ale szczerze mówiąc, mam pewne obawy aby coś samemu tam gmerać :-D . Więc jak ktoś w dwóch zdaniach (no może w trzech) napisze, to bardzo chętnie odpowiem. A być może jeszcze w tedy coś pozmieniam. Aha, nie mam żadnych bajerów. Dom prosty , raczej przemyślany (pod względem rozkładu i pomieszczeń). Jeśli chodzi o C.W.U. to ustawiona jest od 05:50 do 07:00 i od 18:30 do 21:30 (podobnie jak C.O). No i na koniec, jak już tak się rozpisałem na temat mojej nie udolności, hehe, to, co to jest ogrzewanie bez mieszacza A1 oraz z mieszaczem M2 i ? Bo ja ciągle myślałem, że pierwsze (A1) to kaloryfery, a drugie (M2) to podłogówka. A to chyba nie to :-)? Dwa razy w tygodniu palę w kominku (raczej ) rekreacyjnie.

Pozdrawiam

Nie wiem jaki masz model Vitotronica, ale u mnie wystarczy wejść w; MENU->INFORMACJE->OG2(obieg grzewczy 2 - u mnie podłogówka) i tam po kolei są wyświetlone wszystkie dane, tj. temperatury, godziny, krzywe itd.

Jaszaf
17-12-2011, 15:31
model to Vitotronic 200 i niestety, ale nie mam czegoś takiego jak MENU. Może przeczyta to ktoś , kto ma taki sam regulator i wtedy wypowie się na temat: Jak wyświetlić dane z krzywej grzewczej. No i co to jest obieg A1 bez mieszacza i obieg M2 z mieszaczem
Pozdrowienia i ciepłego pomieszczenia :-)

iprk
17-12-2011, 19:52
Jaszaf - zerknij do instrukcji. Menu to przycisk pierwszy od dołu (trzy poziome kreski z kropkami ;) tam wyświetla się opcja Ogrzewanie. - wchodzisz przyciskając OK (pomiędzy strzałkami) wyświetla się informacja na górze ponad kreską OG1 lub OG2 - to obiegi (zwykle kaloryfery czy podłogówka). Strzałkami poziomymi przechodzisz pomiędzy nimi. Pionowymi poszukaj krzywej grzewczej i OK wejdź - odczytasz jaką masz krzywą dla danego obiegu. Powrót zawsze "zawróconą strzałką" - górny przycisk. Na panelu sterowania.
Popróbuj - jeśli sam nie zrozumiesz obsługi, poproś kogoś znajomego lub serwisanta, to jest bardzo proste, ale musisz się tym zainteresować. Sam z ciekawością poprzeglądałem menu i stwierdzam, ze jest bardzo intuicyjne. Jeśli nie wyczujesz - niestety oznaczać to będzie, ze masz dwie lewe ręce i jedną krótszą ;) a wtedy nie bierz się za ustawienia pieca ;))