PDA

Zobacz pełną wersję : Ile gazu poszło Wam juz w tym sezonie?



Strony : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

lukol-bis
20-12-2006, 22:47
71kkk Twój wynik jest delikatnie mówiąc rekordowy i przypuszczam, że coś można z tym zrobić. Może właśnie zastosować regulator pokojowy, a czujka pogodowa niech steruje tylko temperaturą zasilania kotła. Takie rozwiązania są stosowane. Jeżeli są sytuację, że w sposób cykliczny nikogo nie ma w domu, to regulator pokojowy może przynieść duże oszczedności. Obniżenie nocne temperatury daje również obniżenie zużycia gazu i wiekszy komfort cieplny. Zdecydowanie polecam ten regulator (programator).
Pozdrawiam

lukol-bis
20-12-2006, 22:50
pyrka przy czytaniu Twojego postu jakoś mi "umkło", że ten tekst wyżej, to był cytat.
To już chyba wiek robi swoje.
Pozdrawiam

pyrka
21-12-2006, 00:02
71 kk, rzeczywiście sporo Ci wychodzi. Nie mamy pogodówki tylko regulator wewnętrzny, pokojowy.Od 24-tej do 6 rano kocioł praktycznie nie grzeje, bo przy obecnych temperaturach zewnętrznych spadek temp. wewnątrz jest niewielki ok. 0,5 stopnia. Zeszłej zimy włączał się w nocy przy temp. zewn. ok. -10st. Mamy zwyklego Termeta 29 kW. Grzejemy trzeci sezon. W pierwszym roku nikt nie mieszkał, więc temp. utrzymywaliśmy na poziomie 16-17st. w zeszłym roku mąż zafundował mi zimny wychów i temp. była ustawiona na 21,5 st. Ponieważ stale marzłam i chodziłam zasmarkana w tym roku sama ustawiłam temp. na 22,75. Przez dwa poprzednie sezony od 5 listopada 2004 do15 października 2006 poszło około 7800m3 z czego ok.3000 w pierwszym roku reszta w drugim.Moim osobistym zdaniem pogodówka jest potrzebna w domach wielorodzinnych, gdzie każdy lokator reguluje sobie przy grzejnikach a węzeł cieolny musi dostarczyć odpowiednią ilość ciepła do wszystkich mieszkań. W takich domach regulatory pokojowe nie miałyby sensu, bo co miałyby regulować. Natomiast w domu jednorodzinnym jest odwrotnie, bo co mnie obchodzi jaka pogoda jest na dworze. Ja ustalam temp. wewnątrz i kocioł ma to utrzymać. Może masz w domku 27st. i dlatego tyle gazu zjadasz , a może duża liczba domowników bierze po kilka kąpieli dziennie. Może masz rozlazłą bryłę budynku tzn. parterówka z dużą powierzchnią ścian zewnętrznych i okien w stosunku do kubatury. Z własnych obserwacji mogę podać tyle, że kocioł ma wyższą sprawność przy wyższej temperaturze wody grzewczej. Wyższa jest wtedy też sprawność grzejników, wymiana ciepła następuje szybciej i grzejniki po wyłączeniu kotła dłużej stygną. Na razie więc mamy ustawioną temp. wody na 75 st. a regulator ustawiony jest w systemie godzinowym tzn. godzina dzienna-godzina nocna. Grzejniki stygną ok. 30-40min. Prawdopodobnie wzorem lat ubiegłych kiedy przyjdą mrozy, temp. wody zostanie zwiększona i dojdą dodatkowe godziny dzienne.

lukol-bis
21-12-2006, 00:35
pyrka z tą sprawnością kotła to jest akurat odwrotnie, a juz szczególnie przy kondensacie. Z resztą Twojej wypowiedzi zgadzam się.
Pozdrawiam

pyrka
21-12-2006, 00:45
Zgadzam się, że z kondensatem tak jest jak mówisz , ale w zwykłym kotle , jaki mam ja najwyższa sprawność jest przy mocy znamionowej kotła czyli 29 kW. Zaniżanie parametrów obniża jego sprawność . O ile, można sobie nawet przeczytać na tabliczce znamionowej kotła albo na wykresie.

Jezier
21-12-2006, 00:54
Tu jest o sprawności kotłów całkiem ciekawie:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=45756

71kkk
24-12-2006, 14:46
wlasnie , wlasnie- teraz spadlo - bierze 20 m3 na dobe. ALE i TAK DUZO!!!!!!!! facet z serwisu mial przyjechac i instalowac i regulowac te pogodowki. dom rzeczywiscie rozlazly- w L , tak z grubsza 19 m na 16 m. Kubatura ok 1000 m3 pow grzewczej. okien sporo- na parterze 14 plus 2 ogromne balkony 2, 32 x3 m i 1,8 x 2,32. u gory okien mniej- zaledwie 7 i okno gigant w luku 2 x 3 m.

moze przyczyna oblednego zuzycia gazu jest :
- pierwszy sezon
- silka
- dopiero skonczylismy mokre ukladanie glazur
- piwnica i garaz plus pow mieszkalna to razem 370 m2
- 5 podlogowek temp. 26 C jeden mieszacz. / dodam ze wylaczylismy cyrkulacje/
- brak klap rewizyjnych w nadprozach do rolet- przez te dziury moze to cholerne cieplo ucieka????????
- brak wszystkich grzejnikow
- brak pogodowki - wiec kociol przegrzewa dom - ale tem. wg wskazan termometru to: 12 C w jednej czesci, gdzie nie ma wszystkich grzejnikow, 18 C parter, 20 C pietro.

Czy cos da sie z tym zrobic?????
ps- kolega obok dom pobudowal- projekt gemioni. sciana PH, welna, styro, tynk. pow ok. 250 m2 - zużycie gazu wg wskazan - ok. 20 m3 na dobę.

Czy to czary jakiee????????? ze w tej okolicy tyle gazu ciągniemy :x :x :x

71kkk
24-12-2006, 14:53
Zgadzam się, że z kondensatem tak jest jak mówisz , ale w zwykłym kotle , jaki mam ja najwyższa sprawność jest przy mocy znamionowej kotła czyli 29 kW. Zaniżanie parametrów obniża jego sprawność . O ile, można sobie nawet przeczytać na tabliczce znamionowej kotła albo na wykresie.

facet z Wolfa nie przyjechal, bo swieta, ale mi mowi ze kociol ma ciagle pracowac - wiec ciagle pracuje i pracuje . nawet jakas fobie mam- ciekawe czy tylko ja- otoz przesiaduje w kotlowni i nasluchuje co robi kociol. kurcze , ja nawet nasluchuje jak jestem w innym pokoju.
a kociol robi tak - temp - od 37 do 47 C, ciagle pracuje , nie wylacza sie wcale. komin dyyyyyyyyyyymi jak krematorium. kondensatu leci tak ok. 5 litrow na dobę. / mierzylem do baniaka/ :cry:

cisza1
24-12-2006, 15:22
kurde, to ile tym masz kW tam?
my mamy piec 21kW i jak grzeje co to z komina idzie lekka mgielka.
jak cwu to owszem, dym leci.

KrzysiekMarusza
24-12-2006, 15:39
jesli ci mocno komin dymi to sprawdz temperaturę wody na powrocie z c.o. - pewnie za wysoka i kocioł słabo kondensuje ....

pozdr - Krzysiek

71kkk
24-12-2006, 15:42
kociol ma 24 Kw , komin dymi - temp aktualnie 40 C , zasobnik 200 l

KrzysiekMarusza
24-12-2006, 16:55
hm to innych koncepcji nie mam :(
- choć trochę dziwne że masz temp na zasilaniu (?) 37-47 stC a na powrocie 40 stC: nawet gdy zasilanie jest 47 stC, to powrót powinien byc nieco zimniejszy .... - wskazuje to na słaby "odbiór ciepła" przez grzejniki/podłogówkę -> może niezbyt dobrze/zbyt oszczędnościowo projektowane ?

ja aktualnie zużywam jakies 6.5-7.5 m3 GZ50/dobę (domek parter 100 m2, kondensat) i to wydaje mi się od czasu do czasu [pojedyncze dni] nieco za dużo: są dni gdy dom jakoś tak nie może się rozgrzać, jakby np. gaz miał słabą kaloryczność albo coś ...
Może ktoś ma podobne wrażenia ? - gaz mam z GSG
pozdr - Krzysiek

cisza1
24-12-2006, 21:00
my mamy vitidensa 200 z zasobnikiem 160l.
dzis wszystko wygladalo tak:
http://gringott.gotdns.com/public/pictures/24122006.jpg
wczoraj tak:
http://gringott.gotdns.com/public/pictures/23122006.jpg
przedwczoraj tak:
http://gringott.gotdns.com/public/pictures/22122006.jpg

a to dla porownania najzimniejszy dzien w 2006 roku -26, oj bylo zimno... uuu... w aucie skrzynia mi zamarzla :D:
http://gringott.gotdns.com/public/pictures/23012006.jpg

zolte to cwu mierzone na wyjsciu z pieca
czerwone to co mierzone na wyjsciu z pieca
zielone to temperatura w salonie na dole
niebieskie to temperatura no dworze

siwy z gosławic
24-12-2006, 22:30
Co do kaloryczności gazu to chyba nie ma to nic wspólnego bo ja dzisiaj cały dzień palę w kominku i też nie mogę nagrzać (zawsze nagrzewałem w 2 godziny)
Co do temp. zasilania i powrotu to w instrukcji od kotła mam napisane że kocioł tak moduluje pracą palnika i pompy aby ta różnica wynosiła 10C.
Nie wiem jak to jest w waszych ale podejrzewam że tak samo

lukol-bis
24-12-2006, 22:35
cisza1 jakie sprytne urządzenie robi Ci takie ładne wykresiki?
Pozdrawiam

cisza1
25-12-2006, 09:40
LINUX rulez :D + troche dziadowstwa wlasnej konstukcji.
co do temperatury powrotu, u mnie tez jest okolo 10oC roznicy.

grzegorzleg
25-12-2006, 11:04
LINUX rulez :D + troche dziadowstwa wlasnej konstukcji.
co do temperatury powrotu, u mnie tez jest okolo 10oC roznicy.

A to dziadostwo możesz trochę sprecyzować? A nawet bardziej!

ppp.j
25-12-2006, 14:38
170 sqm, ściany BK36/500 + 12cm styr., okna PCV ciepłe, piec Broetje 24 kW jednofunkcyjny + zasobnik CWU 200l, parter podłogówka pod terakotą, poddasze kaloryfery, kominek Tarnava z DGP grawitacyjną, gaz propan z butli. Gaz grzeje na minimum tak by dawał ok. 17 deg. + CWU + gotowanie. Rano gdy wstaję jest w domu ok. 19 deg., rozpalam kominek 4 szczapy 10-15fi/40cm i po 1/2 h mam ok. 21 deg. Kominek dławię by tylko się żarzył. W ciągu dnia żona dokłada jeszcze dwie szczapy. Jak przesadzi to potrafi dojść do 24 deg. Na noc kominkowi pozwalam wygasnąć bo przy niższej temperaturze lepiej się śpi. Pierwszy rok grzania. W tym sezonie na wszystkie potrzeby zużyłem 210 m3 propanu czyli ok. 70-80 m3 propanu miesięcznie (ok. 500pln) + drewno kominkowe.

cisza1
25-12-2006, 15:19
A to dziadostwo możesz trochę sprecyzować? A nawet bardziej!
1-wire -> atmega128 -> owphp -> mysql

lukol-bis
25-12-2006, 15:41
"1-wire -> atmega128 -> owphp -> mysql"
i wszystko jasne :cry:

Pozdrawiam

71kkk
25-12-2006, 19:00
hm to innych koncepcji nie mam :(
- choć trochę dziwne że masz temp na zasilaniu (?) 37-47 stC a na powrocie 40 stC: nawet gdy zasilanie jest 47 stC, to powrót powinien byc nieco zimniejszy .... - wskazuje to na słaby "odbiór ciepła" przez grzejniki/podłogówkę -> może niezbyt dobrze/zbyt oszczędnościowo projektowane ?

ja aktualnie zużywam jakies 6.5-7.5 m3 GZ50/dobę (domek parter 100 m2, kondensat) i to wydaje mi się od czasu do czasu [pojedyncze dni] nieco za dużo: są dni gdy dom jakoś tak nie może się rozgrzać, jakby np. gaz miał słabą kaloryczność albo coś ...
Może ktoś ma podobne wrażenia ? - gaz mam z GSG
pozdr - Krzysiek

no sprawdzalem - ja tu kompletnie zielony jestem jesli chodzi o te kotly- czytam i czytam instrukcje - otoz jest tak :
- temp cwu - 50 C / z kranikiem/
- temp. powrotu - od 37 do 49 C
temp grzania dzien 18C, noc 17 C, podlogowki w 5 lazienkach- 25C
w domu temp od 12 C / pokoj z jednym grzejnikiem od polnocy/ do 20 C na piętrze.
kociol dalej sowje- komin dymi / mgielka/ cyrkulacja odlaczona, temo na zewntrz 5C, na dobe 20 m3 ciagnie!!!!!!!!!!!!!!! co z tym cholerstwem robic????????? :cry: :cry: :cry: :cry:

lukol-bis
25-12-2006, 20:08
Wydaje mi się 71kkk, że chyba ponosisz teraz koszty wygrzewania i dosuszania bydynku. Jedyne co mogę Ci doradzić w tej sytuacji, to bardzo krótkie, ale intensywne wietrzenia całego budynku, co najmniej dwa razy dziennie, w celu cyklicznego wyrzucania masy zawilgoconego powietrza. Wbrew pozorom może to dać efekt zmniejszenia zużycia gazu.
Z Twojego opisu wynika, ze nie występują raczej błędy w rozwiązanich i ustawieniach całego systemu ogrzewania.
Wcześniej pisałeś, że zużycie wynosiło 24m3/dobę. Jeśli teraz jest 20, to chyba już jest jakiś postęp. Wyłączenie cyrkulacji na pewno zmniejsza zużycie i daje pełniejszy obraz sytuacji.
Ja przy 400 + 20m2 zużywam 16m3/dobę i nie wycisnę mniej (u mnie w sposób zaprogramowany pracuje cyskulacja, ale temperatura jest zróżnicowana w pomieszczeniach).
Pozdrawiam

71kkk
25-12-2006, 20:50
lukolbis- po przeczytaniu postu wyzej o wietrzeniu od dzisiaj zaczalem wietrzyc - zobaczymy co i jak. napisz jaki twoim zdaniem powinno byc modelowe zuzycie tego gazu u mnie- no bo jak u Ciebie jest 420 m2 i bierze 16 m3 na dobe, to u mnie krematorium :evil: przypomne - u mnie 370 m2 , z tego do grzania 340 m2.

lukol-bis
25-12-2006, 22:36
Na pewno może zmniejszyć zużycie gazu programator, najlepiej tygodniowy, zwłaszcza jeżeli są cykliczne sytuacje, ze nie ma nikogo w domu i oczywiście z obniżeniem temperatury nocnej (u mnie tak jest, tzn. tylko z temperaturą nocną, bo w domu cały czas ktoś jest). Więcej pomysłów nie mam, bo w Twoim opisie nie dostrzegam raczej nieprawidłowości. Wydaje mi się, że biorąc pod uwagę dosuszanie domu i zużycie na poziomie 20m3/dobę, to chyba nie jest tak źle. W czasie powinno to spadać.
Co do modelowego zuzycia, to chyba nie można definiować takiej wielkości, bo jest zbyt wiele czynników mających wpływ na zużycie gazu. Przypuszczam, że jeśli dojdziesz właśnie do 16m3/24h, przy takiej aurze, to będzie chyba jakas norma.
Moje zużycie (nie wiem czy takie najniższe przy tej powierzchni) wynika z dwóch czynników; po pierwsze stram się oszczędzać (nie wiem, czy jestem w tym bardzo oryginalny), a po drugie mam niezłą szajbę na punkcie usprawniania systemu ogrewania i bez przerwy coś reguluję, podkręcam, poprawiam, niekiedy z wręcz odwrotnym skutkiem.

Na początek zastosuj programator (ja mam czeskiej firmy Elektrobock - bezprzewodowy). Każdy po zastosowaniu programatora stwierdza spore oszczedności.
Pozdrawiam

71kkk
25-12-2006, 22:38
swoja droga to duzutka masz chalupkę- 420 m2. na bogato!!! :lol:

lukol-bis
25-12-2006, 22:44
Staram się kamuflować..... nie wygląda na tyle :wink:

JACKIE P
26-12-2006, 00:49
u nas 100m2 powierzchni, pth 44,5, obecnie ogrzewanie + CWU - średnio 5-6 m3 gazu na 24h, temp. godz.6.00-8.00 i 16.00-22.00 21 st.C, w pozostałe godziny 18,5-19 st. C. Chyba nieźle.

cisza1
26-12-2006, 12:46
"1-wire -> atmega128 -> owphp -> mysql"
i wszystko jasne :cry:

Pozdrawiam

sorry... to zbudowany uklad na mikrokontrolerze Atmela ATMEGA128 ktorego zadaniem jest sterowanie kilkoma duperelami i monitorowanie innych... w tym przypadku temperatur... samo monitorowanie temperatur zrobione jest na ukladach Dallasa w oparciu o technologie 1-wire.
dane zbierane sa do pamieci mikrokontrolera a pozniej przesylane co jakis czas do PC gdzie sa zapisywane w bazie danych SQL skad juz w dowlny sposob obrabiane w zaleznosci od potrzeb.

no w skrocie...

a po co to wszystko? ano zeby ustawic prawidlowo - nie na nosa - krzywe grzewcze kotla, czasy zalaczen grzania zasobnika i posrenio opisac straty termiczne w poszczegolnych pomieszczeniach...

duzo roboty, ale traktuje to jako zabawe ;)

serwghost
26-12-2006, 12:46
Witam

Czytam forum od 2 latek. Dziękuję za wiedzę;). I sezon od początku grzania tzn. połowa października około:
550 m3 GZ-41 c.o. c.w.u. (100 m3 zjadł w 2 dwa dni - uruchomienie, ogrzanie z 15 do 20 c w domu byłem załamany) = alle średnio 7m3 na dobę
powierzchnia orzewana 130m3 + gararz 20m2
dół podłogówka góra grzejniki
w dzień 22,75 15 do 22 w nocy 22,5 (nie ma sensu drastycznie zmiejszać tęperatury w nocy, dogrzanie o 2 st trwa u mnie prawie cały dzień)
brak drzwi na podaszu, nie ma wiatrołapu, nie mamy kominka
piec 24 KW beretta 2 funkcyjny turbo, sterownik tygodniowy euroster
ocieplenie poroton 24+ 12cm styro, 30 cm wełny w płytach dach, fundament ocieplone 10cm, pod podłogą około 9 cm styro.

Pozdrawiam

cisza1
26-12-2006, 13:11
a tak apropos podawanych rezultatow... juz to kiedys pisalem ze moze warto bylo by podawac zuzycie gazu w przeliczeniu na m2 ogrzewanej powierzchni.
to tak naprawde jedyny miarodajny wynik ktory mozemy porownac miedzy soba.

proponuje porownywac srednia caloroczna, miesieczna i jak kto woli dzienna.

srednia caloroczna=(calkowite spalanie gazu w ciagu 12 mies/365)/ogrzewana pow.(m2)

srednia miesieczna=(calkowite spalanie gazu w ciagu miesiaca/ilosc dni w mies.)/ogrzewana pow.(m2)

srednia dzienna=(calkowite spalanie gazu w ciagu doby/24)/ogrzewana pow.(m2)


dla naszego domku sr. caloroczna wychodzi:
sr. caloroczna=(1450/365)/160=0,0248125 m3/m2/dobe

takie porownanie powinno wiele wyjasnic czego sie spodziewac.

lukol-bis
26-12-2006, 13:32
cisza1 dzięki za sprecyzowanie Twoich rozwiązań - rewelacyjne, ale i tak poza moim zsięgiem (chyba, że ktos by mi zrobił taki układ).
Co do Twoich sugestii podawania zużycia gazu też uważam, że są jak najbardziej reprezentatywne, ale wymagają dłuższych obserwacji z rocznymi okresami porównawczymi.
Ja swój system grzewczy obserwuję od 26 czerwca b.r., więc za pół roku będę miał dopiero 1 cykl. Wtedy chętnie wymienię się z Tobą wynikami. Oczywiście moje dane nie będą tak rewelacynie opracowane (ubolewam nad tym), w stosunku do Twoich.
Pozdrawiam

cisza1
26-12-2006, 14:32
zrobienie wszystkiego kosztuje w najprostrzej wesji nie wiecej niz 200PLN!
jezeli przyjmiemy ze masz PC to wystarczy kupic sam interfejs 1-wire ktory podlacza sie do RS232 a pozniej najzwyczajniej w swiecie laczy sie dwoma kablami takie male ukladziki (lutuje sie 3 nozki). na jednym kablu moze byc kilkadziesiad termometrow.

jak chcesz to poszukam linka to producenta interface, moge tez dac schemat i gotowe skrypty.

jak masz troche czasu... to robi sie bardzo prosto.

gośka57
26-12-2006, 16:52
Witam :D Barzdo się cieszę, że trafiłam na ten wątek, bo właśnie przeżywam rozterki związane z uruchomieniem kotła. Mioże doświadczeni forumowicze zechcą się wypowiedzieć, jak najllepiej (najekonomiczniej) zestroić ogrzewanie. Czy kaloryfery rozkręcić na maksa, a kocioł przykręcić? Czy może wręcz przeciwnie - przykręcić grzejniki, a rozkręcić kocioł? I jak do tego wszystkiego ma się pokojówka? Doradźcie początkującej 8)

siwy z gosławic
26-12-2006, 17:11
I jak do tego wszystkiego ma się pokojówka?

Bardzo fajnie może rozgrzewać :D

FREDY
26-12-2006, 17:45
"1-wire -> atmega128 -> owphp -> mysql"
i wszystko jasne :cry:

Pozdrawiam

sorry... to zbudowany uklad na mikrokontrolerze Atmela ATMEGA128 ktorego zadaniem jest sterowanie kilkoma duperelami i monitorowanie innych... w tym przypadku temperatur... samo monitorowanie temperatur zrobione jest na ukladach Dallasa w oparciu o technologie 1-wire.
dane zbierane sa do pamieci mikrokontrolera a pozniej przesylane co jakis czas do PC gdzie sa zapisywane w bazie danych SQL skad juz w dowlny sposob obrabiane w zaleznosci od potrzeb.

no w skrocie...

a po co to wszystko? ano zeby ustawic prawidlowo - nie na nosa - krzywe grzewcze kotla, czasy zalaczen grzania zasobnika i posrenio opisac straty termiczne w poszczegolnych pomieszczeniach...

duzo roboty, ale traktuje to jako zabawe ;)

Jasne tylko dlaczego aż ATMEGA128? Przecież to tak jakbyś używał koparki do wykopania dołka pod pomidor? :wink:

grzegorzleg
26-12-2006, 22:05
zrobienie wszystkiego kosztuje w najprostrzej wesji nie wiecej niz 200PLN!
jezeli przyjmiemy ze masz PC to wystarczy kupic sam interfejs 1-wire ktory podlacza sie do RS232 a pozniej najzwyczajniej w swiecie laczy sie dwoma kablami takie male ukladziki (lutuje sie 3 nozki). na jednym kablu moze byc kilkadziesiad termometrow.

jak chcesz to poszukam linka to producenta interface, moge tez dac schemat i gotowe skrypty.

jak masz troche czasu... to robi sie bardzo prosto.

Ot i to jest to - schemat, link, i co jeszcze masz - oczywiście jeśli chcesz podzielić się swoją wiedzą i nie rościsz praw autorskich - masz murowaną wdzięczność

grzegorzleg
26-12-2006, 22:10
.....
Jasne tylko dlaczego aż ATMEGA128? Przecież to tak jakbyś używał koparki do wykopania dołka pod pomidor? :wink:

Napisz coś więcej

ghostt
26-12-2006, 22:28
no wlasnie na ATMEGA128 mozna zrobic centralny sterownik domu razem ze sterownikiem pieca i alarmem i mysle ze jeszcze miejsca zostanie i to piszac w bascomie a nie w asemblerze
no tak czepiam sie ale jak zaczolem robic sterownik do pieca to tez od razu takiego procka użyłem - projekt doszedl do polowy i z niego zrezygnowalem bo kupilem piec z podajnikiem z naprawde dobrym sterownikiem
teraz sterownik sluzy mi tylko do pokazywania temp na piecu,na zasilaniu grzejnikow i na powrocie
ale wlasnie zaczolem nowy projekt - sterownik ktory bedzie pomagal prawidlowo ustawic piec i bedzie zwiekszl komfort urzytkowania
ale powiem co to jak juz skoncze

grzegorzleg nie shemat jest najwazniejszy tylko program

Wojtek R
27-12-2006, 12:52
190m2 , BK600 + 12cm styropian , dach 20cm supermata , valliant aquaplus 10-28 Kw z sterownikiem pokojowym , łazienki przedsionek kawałek dołu podłogówki reszta grzejniki , kominek z płaszczem LECHMA 15 kW (palę jak mi się chce) od sierpnia do dzisiaj 344m3 gazu , z 2m drzewa - brzoza tegoroczna

PZteam
28-12-2006, 16:24
Witam, mam pewien problem. Ku ścisłości - 2 funkcyjny junkers, sterownik, budynek z starymi żeliwnymi grzejnikami, 120m2 parter i 2 piętra, częściowo ocieplony. Ale do rzeczy. Między 1 a 25 grudnia spaliłem 179m3 gazu, piec był wyłączany najprawdopodobniej pare razy. Sprawdziłem z ciekawości i mi czapka z głowy spadła widząc kręcący się licznik :o otóż piec między 25 a 26 grudnia (pełna doba co do minuty) naciągnął mi 32 m3 ! Niewyłączałem, założyłem że musi się nagrzać instalacja i budynek, kolejny odczyt, również po dobie wyniósł dokładnie tyle samo :-? następnego dnia oczywiście ile? 32 m3... Sterownik ustawiony tak aby piec chodził w trybie ciągłym, ponieważ rok temu słyszałem że jak się ciągle włącza i wyłącza to ciągnie tyle co za 3 dni. A po rachunku z tamtego roku za 2 miesiace ostrej zimy przyszło mi zapłacić prawie 3tyś zł, więc już w różne bajki zaczynam wierzyć.Dodam że temperatury w budynku wahają się między 18 a 23 C Prosił bym o jakieś logiczne wytłumaczenie czemu tak się dzieje i co mam zrobić.

lukol-bis
28-12-2006, 17:38
PZteam jeżeli budynek był wychłodzony (tak to zrozumiałem), to dość wysokie zużycie "na dogrzewaniu" jest normalne. Nie precyzujesz o jakim sterowniku mówisz. Duże oszczędności daje sterownik (programator)pokojowy, przy czasowych obniżeniach teperatury. Kocioł należy ustawić tak, żeby palnik załączał sie na dłużej, ale rzadziej (tak się dzieje przy mniejszej lub modulowanej mocy palnika).
Pozdrawiam

PZteam
28-12-2006, 18:34
lukol-bis Ten sterownik to Euroster 2000, wł/wy w zależności od temperatury i/lub godziny. Znajduje się on powiedzmy w holu gdzie temperatura jest średnia w momencie gdy na piętrze jest piekarnik. Pokombinuje, tyle że zanim się wygrzeje to mi z 100m3 pociągnie, co mnie średnio cieszy. Zastanawiam się jeszcze czy jest sens i jak zrobić aby piec chodził na minimalnych obrotach ale przez dłuższy czas, przy okazji niefundując mi sauny na wyższych kondygnacjach, a minimalne jakie ustawiam powoduje tą wade po około 2 dniach. Dzięki za pomoc.

siwy z gosławic
28-12-2006, 19:17
A na piętrze tam gdzie nie ma sterownika masz termostaty na grzejnikach ?????????????????????????????????????????

lukol-bis
28-12-2006, 21:13
Jeżeli PZteam w niektórych pomieszczeniach masz za gorąco i nie masz tam zaworów termostatycznych, to wcale nie oznacza, że nic z tym nie można zrobić. Zaworami, które są przy grzejnikach też możesz przydławić przepływ wody i tym samym zmniejszyć temperaturę. Musisz tylko zwrócić uwagę czy nie ciekną po ruszeniu (lubią to robić, jeśli są to zawory starego typu), w takiej sytuacji trzeba dokręcić dławicę. Po uzyskaniu optymalnych temperatur w tych pomieszczeniach, przy dalszych zmianach aury nie będziesz musiał niczego korygować, bo to załatwi sterownik pokojowy.
Jeżeli jest możliwość zmniejszenia mocy kotła, to można ją zmniejszyć, co spowoduje ograniczenie liczby załączeń palnika - to wpływa na wzrost osczędności i temperaturę na motle ustwić na ca 60st. C. Nie można jednak z tym przesadzic(ze zmniejszaniem mocy), bo kocioł może nie osiągnć zadanej temperatury.
Sterownik jest właściwy i w tym względzie jest wszystko OK.
Pozdrawiam

PZteam
28-12-2006, 21:28
Musiałem przykręcić bo kapało trochę, fakt zawory i cała instalacja, poza piecem, ma już swoje lata, a co do reszty to spróbuję napewno, wkońcu sami Państwo wiecie ile nerwów może przysporzyć kolejny rachunek. Serdecznie dziękuje i pozdrawiam.

71kkk
28-12-2006, 23:34
dzisiaj byl pan z wolfa - do mojego kurcze krematorium.
stan na dzis - od 15 listopada 758 m3. groza. 44 dni krematorium. - krzywa grzewcza byla 1,4- teraz jest 1,1 .
- czujnik temp zewtrz jest
- czujnik pokojowy tzw. programatir nie widzi kotla- bo jest do innego kotla/ maja wymienic/
- temp. w srodku 15,5 C
- temp. w drugim salonie - 8 C.
- podlogowki ustawione tak- od 6.45 do 10.00 temp. 32C potem off
- cyrkulacja wlaczona tak - od 8.00 do 10.00 i 18.00 - 22.00 , w sob- nd - od 9.00 do 11.00 i 19.00 do 23.00
- temp. wentrz dzien - 18 C, noc 17 C
temp wody w kotle 50 C
- temp powrotu - od 34 C do 47 C waha sie w zalezności od dnia i godziny.

wniosek z dzisiejszej wizyty- na dole mam 16 okien z otwartymi dziurami w nadprożach do rolet. Rolet nie ma z braku kasy- sa dziury. Podobno przez nie ucieka cieplo. I stad takie zuzycie gazu. Co Wy na to koledzy?????


ps. jutro kupuje mdf i wycinam te cholerne klapy rewizyjne zeby te dziury zatkac. :evil: :evil: :evil:

JACKIE P
28-12-2006, 23:45
kilka dni temu otrzymałem f-rę za gaz - ostatni miesiąc = 155m3 gazu GZ50, powierzchnia 100m2, technologia PTH 44,5 bez docieplenia, okna drewniane Urz., stropodach docieplony wełną gr.25cm, temp w domu od 6-8 i od 16-22 20,5 st.C, w pozostałych godzinach 18,50 st.C, jest to grzanie CO + CWU dla 2 osób, kocioł Viessmann Vitopend 100 + Auraton 2000, grzejniki KFA Kraków alu + termostaty Valvex, na razie jesteśmy b. zadowoleni z wyników.
Sporadycznie przepalano kominkiem. Oby tak dalej,
Dla wszystkich wiele ciepła i radości w nowych domkach w nowym roku.
Poooooozzzzzzzzzddddddddrrrrrrrooooooooovvvvvvvvvk kkkkkkkaaaaaaa :D :D

71kkk
28-12-2006, 23:50
jackie- to jak to jest - u mnie ok 20 m3 na dobe pow 350 m2. groza . u ciebie 5m3 na dobe - dom 100m2 i ok ? nic nie rozumiem. :lol:

Rezi
28-12-2006, 23:52
dom 380 m2/porotherm 24PW+ 20 cm styro/ dach 30 cm wełna /
podłogówka na 140 m2/ góra grzejniki dół grzejniki + podłogówka/
przeszklenie ok 65 m2

piec kondensat cerasmart Modul 30Kw+ pogodówka 270/sterowanie dobowe/krzywa grzania 0,6 podłogowe i 0,8 grzejniki
układ na mieszaczu i sprzęgle hydraulicznym
temp pomieszczeń 20 st 0d 6 do 17,
temperatura oszczędnościowa 18 st
bez cwu, pierwszy sezon grzania , zakńczone prace mokre- dosusznaie domu
brak drzwi wewnętrznych, nieogrzewany garaz
bez cwu - na razie nie mieszkamy
ok 01.11 do dnia 27.12 - 740m3 - średnie dobowe 13 m3

JACKIE P
28-12-2006, 23:59
71kkk - u Ciebie 20m3 na 350m2, u mnie 5m3 na 100m2 - wszystko gra - śrenio u ciebie wychodzi 5,7-5,8m2 w przeliczeniu na 100m2 powierzchni, z prostego rachunku dzielenia 20/3,5.

Dariusz Pawelec
29-12-2006, 22:40
Hej

Dawno nie zaglądałem na forum a tu kolejny sezon grzewczy. Moje dane: październik - 88 m3, listopad - 166 m3, grudzień do dziś - 203 m3, czyli podobnie jak w zeszłym roku.

Dla porządku przypominam: dom 240 m2 bez kominka. Gaz służy do ogrzewania, CWU i gotowania. Kocioł Broetje 18 kW, pełna opcja pogodowa.

Pozdrawiam i składam życzenia na Nowy Rok :)

30-12-2006, 00:24
to i ja napisze

Gaz Propan z butelki :

- listopad 14m3
-grudzień 20m3(zaokrągliłem bo na dzien dzisiejszy mam 18m3)

w tym grzanie wody i gotowanie. Za m3 płace 7zł brutto

Zaznaczaczam ze mam inną kalorycznośc niż GZ

dom 90m2 na dole podłogówka + kalorki purmo. W domu średnio 22 st.
dogrzewam kominkiem ale bez zadnego rozprowadzenia i obudowałem go tydzień temu.

Dom z maxa 29cm + 12cm styro i na podłodze z 10cm. Wełny od cholery wszedzie na stopie i skosach po 15

a i jeszcze fundamenty ociepliłem 5cm styro

kbab
30-12-2006, 00:31
zapoznałem się z dotychczasowymi postami i postanowiłem dodać swój.
Ale mam problem, bo jak mam się zakwalifikować? Mam kominek, ogrzewanie gazowe GZ50, solarne 4x2m kw. Zużywam sporo prądu, bo chodzą trzy pompy w obiegu zamkniętym i dodatkowo czwarta pompa z basenu. Zauważyłem, że niektórzy piszą o zużyciu gazu miesięcznym, inni dziennym, jeszcze inni nawet w ciągu godziny. Ponieważ jestem ekonomistą proponuję inne wyliczenie, które powie o domu o wiele więcej, będzie o wiele prostsze i będzie bardziej zrozumiałe dla każdego. Ponieważ zbliża się koniec roku, każdy z nas zapewne zrobi roczny bilans wydatków. Proponuję dodać roczne koszty gazu, prądu i drewna, a sumę podzielić przez metry mieszkania (domu). Będzie to uproszczony roczny wskaźnik energetyczny wyrażony w złotych dla danego okresu. Taki dla swojego domu postaram się wyliczyć jutro. Może w przyszłości do tego wskaźnika dodam ilość osób i komfort wyrażony w temperaturze pomieszczeń.

kbab
30-12-2006, 14:10
Witam
Zgodnie z poprzednim postem przedstawiam roczne koszty poniesione na energię w 2006r
Prąd wg zużycia 3567 KWh stan na 31.12.06 - stan na 31.12.05
Gaz : 546 m3 :
drewno 7,5 mprzestrz
koszty wg zapłaconych rachunków
Prąd 1 477,85 zł
Gaz 839,04 zł
drewno 840 zł
Razem 3 156,89
Powierzchnia podłóg w domu wynosi 130 m2
Zatem moje roczne zapotrzebowanie na energię za rok 2006 wyniosło 24,28 zł na metr kwadratowy.
Dom jest dwupoziomowy parter + poddasze, garaż nieogrzewany. Dużo palę w kominku (prawie co dzień), kominek jest z płaszczem wodnym, na zachodniej połaci dachu zainstalowałem 4 panele solarne, które ogrzewają wespół z piecem gazowym i kominkiem zbiornik wody użytkowej 300l. Zbiornik ten z piecem gazowym jest połączony z ogrzewaniem podłogowym (ogrzewanie podłogowe w całym domu), dlatego ciepłem uzyskanym z kominka mogę podgrzewać podłogi. W domu tym mieszka 3 osoby od trzech lat. Temperatura w domu wynosi ok. 22-25 st.C na dole i 21,5-22 na górze. Ogrzewanie podłogowe włącza się przy temp 21,5 aby dogrzać, oraz przy temp 24, aby odebrać nadmiar ciepła ze zbiornika CWU (przy ponad 55 st.C)
Uważam, że przedstawienie takiego sposobu rozliczenia jest o wiele bardziej zrozumiałe dla każdego, bardziej proste jest jego wyliczenie (nie potrzeba przeliczać np "po cztery polana do kominka rano i kilka potem", osobno KWh wyliczone dla prądu i gazu, odpada problem rozliczenia abonamentów i opłat stałych) natomiast wszystko wrzuciłem do jednego "wora" i wyliczyłem w jednostce najbardziej zrozumiałej dla każdego.
Jak dokonam rozliczenia roku 2005 to również podam, muszę odszukać rachunki. Zachęcam do przeliczenia zapotrzegowania na energię w swoich domach i podzielenia się uwagami z innymi.
Gorąco pozdrawiam Leon z Wrocławia.

siwy z gosławic
30-12-2006, 14:17
Świetna sprawa ale następny post będziemy mieli dopiero za rok :D

A ja dzisiaj wiem że w nocy kocioł włączył się na 20 minut i spalił 015m3 propanu :)

MARKOG
30-12-2006, 15:19
Wszystko fajnie tylko zaraz jeden napisze ze płaci za drzewo do kominka 130 zł drugi 160 a trzeci napisze ze on to za drzewo płaci 40 zł - "bo u mich tak jest". O ile ceny prądu i gazów są porównywalne o tyle to drzewo bedzie niemiarodajne - szczególnie jak ktoś głónie drzewem a gazem tylko okazyjnie.

kbab
30-12-2006, 15:37
wydaje mi się, że cena w długim okresie i przy większej ilości wypowiedzi będzie podobna. Dlatego podanie zużytej ilości "nateriału" enegretycznego i jego ceny jest wystarczające, bo każdy może te ilości porównać do swoich możliwości wtedy cena nie odgrywa roli.
Zachęcam do podliczenia bo okres jest sprzyjający, a wyniki mogą być "wyjątkowo" zaskakujące. Natomiast doświadczenia w osiągnięciu niskich kosztów bardzo przydatne. Poza tym dla każdego z nas najważniejszy jest poniesiony rzeczywisty koszt wyrażony w złotych.
Leon z Wrocławia

Dariusz Pawelec
30-12-2006, 19:32
Podliczyłem swoje koszty za 2006 rok. Nie mam kominka więc opłaty są za gaz i za prąd.

Prąd - 6520 kWh za które zapłaciłem około 2200 zł (mam 2 taryfy bo kiedyś grzałem wyłącznie prądem, teraz grzeję gazem ale 2 taryfy zostały)

Gaz - 1517 m3 za ktore zapłaciłem około 2300 zł

Czyli razem 4500 zł, po podzieleniu przez meraż daje 18,75 zł/m2

Ale moja uwaga jest taka. Jest to MOJE (i całej rodziny) zapotrzebowanie na energię i to w tym a nie innym okresie. Wszystko zależy od wielu parametrów. Ja na przykad miałem duże zużycie energii elektrycznej w I połowie roku bo było wiele prac przy domu. Dla przykładu cykliniarz robił 120 m2 podłogi i przez całe dnie jeździł tą swoją maszyną (a sporo ciągnie) Ja sam wciąż używałem maszyn (piły, wiertarki, szlifierki, itp.) i pewnie jak już skończę (a juź prawie) wszelkie prace remontowe to zużycie energii spadnie. Inaczej jest z gazem, tu już niewiele mogę zmienić. Zresztą uważam, że i tak jest dość ekonomicznie. :D

Pozdrawiam

kbab
30-12-2006, 20:11
wynik godny pozazdroszczenia, chociaż gdybym czasem zmusił rodzinę do oglądania jednego telewizora, a nie trzech jednocześnie, oraz zmniejszył temperaturę w domu do 21 st.C to pewnie też mógłbym zejść poniżej 20 zł, ale żona pewnie dałaby popalić, dlatego zgodnie z zasadą co za coś dla świętego spokoju zostanę przy swoich kosztach. Należy zwrócić uwagę, że jest to całkowite zapotrzebowanie na enegrię przy danym standardzie życia. Zawsze w przyszłości rezygnując z komfortu można zredukować koszty, warto wcześniej zauważyć gdzie szukać oszczędności.
Pozdrawiam Leon z Wrocławia

zgudi
31-12-2006, 12:14
witam :D :D :D
u mnie domek z poddaszem silikat 24 +15 styropianu

piec vaillant + pokojówka ( mała ale zgrabna :D :D )

temperatura dzień i noc 21

listopad 205 m3 gz50
grudzień 211 m3 gz50

zastanawiam się jaki wariant grzania grzejników jest bardziej opłacalny :o

1 grzejemy krócej ale z wyzsza temperaturą
2 grzejemy dłużej przy nizszej temperaturze

słyszałem sprzeczne opinie w powyzszej kwestii

u mnie max temp grzejników ok 60 st.C

wszystkiego naj w Nowym Roku :wink:

http://images3.fotosik.pl/315/6d5081585237f551m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6d5081585237f551.html)

Tommi
04-01-2007, 11:59
Własnie przyszedł rachunek za gaz...

Wygląda to następująco:
Dom o powierzchni 195 m2, gdzie 165 m2 to część mieszkalna, reszta garaż. Sciana jednowarstwowa YTONG 36.5cm.
Piec: Vitopend 100 jednofunkcyjny z zasobnikiem 100l z otwartą komorą spalania + sterownik pokojowy Auraton 2005.
Temperatura: 6:00-23:00 - 21.5 C, 23:00-6:00 - 20.75 C. Rodzinka 2+2.
Zużycie gazu (ogrzewanie + CWU + Gotowanie) od 29.11 do 27.02 jest na poziomie 1259 m3 GZ50 - czyli średnio 13.8 m3 na dobę. Przy czym:
- w grudniu średnio 11.6 m3 na dobę
- w styczniu średnio 16.6 m3 na dobę
- w lutym średnio 13.4 m3 na dobę

DOdatkowo spaliłem 3 m3 drewna w kominku.

Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie mniej, bo:
- teraz to jest pierwszy sezon grzewczy
- nie mam głowic termostatycznych na grzejnikach a zamierzam zakupić.

pozdr.
Tommi

Czołem,

Kolejny raporcik z zużycia gazu - rok 2006. UWAGA: zmieniły się troszkę parametry:
- temperatura od 6 do 23 - 22.5 stopnia, przez resztę nocy: 21.75
- mam już głowice termostatyczne
- to już drugi sezon grzewczy

Tak więc od 29.09.06 do dziś zużyłem 641m3 gazu GZ50 - co daje średnio 6,6m3/dobe. Ogrzewanie włączyłem 3.11.06, więc odliczając czas kiedy nie pracowało centralne to zużyłem około 570m3 przez 62 dni co daje średnią na poziomie 9.2m3 Kominkiem paliłem bardzo sporadycznie.

A przez cały rok (od 1 stycznia 2006 do 1 stycznia 2007) zużyłem około 2286m3 gazu ( i ze 3m3 drewna)

pozdrawiam
Tommi

jag_24
10-01-2007, 16:27
za 47 dni, zużycie wyniosło: 758 m3. :-?

GL35
10-01-2007, 18:30
GZ 35 to rodzaj gazu, nie taryfy.

jag_24
11-01-2007, 08:30
:oops: Z-3

Roobertt
05-02-2007, 09:09
Szok
Dziś odczyt licznika jak co miesiąc i 344m3 gazu a rok temu 352
Od tamtego czasu wymieniłem okna i dałem programator pokojowy i po co?

Zbyszek 1
05-02-2007, 10:01
mam pytanie
Jakie ustawienia kotła są najbardziej ekonomiczne w lokalu tym przebywamy
od 8 do 20 i chcemy żeby było 20 stopni
ponieważ w nocy tam nikogo nie ma czy wystarczy ustawić temperaturę np na 10 stopni, czy takie wychładzanie jest nieekonomiczne i na noc zmniejszać temp tp. do 16?

ablonski
19-02-2007, 12:09
witam
mam do ogrzania 120m^2, grzeje od 19grudnia cyzli dokladnie dwa miesiace.
poczatkowo temperatura byla ustawiona na 19stopni, od okolo miesiaca jest juz 22stopnie. 12grudnia byly wstaiwone okna, 19ego odpalil piec wiec dom dopiero sie sezonuje, nie mam jeszcze wogole ocieplonego stropu:(
zeszlo mi przez te dwa miesiacre 270m^3 gazu propan z butli, jaki to wynik?
mam piec kondensacyjny weishaupt.
z gory dziekuje bardzo za komentarze
pzdr
arek

Marek30022
19-02-2007, 14:28
witam
mam do ogrzania 120m^2, grzeje od 19grudnia cyzli dokladnie dwa miesiace.
poczatkowo temperatura byla ustawiona na 19stopni, od okolo miesiaca jest juz 22stopnie. 12grudnia byly wstaiwone okna, 19ego odpalil piec wiec dom dopiero sie sezonuje, nie mam jeszcze wogole ocieplonego stropu:(
zeszlo mi przez te dwa miesiacre 270m^3 gazu propan z butli, jaki to wynik?
mam piec kondensacyjny weishaupt.
z gory dziekuje bardzo za komentarze
pzdr
arek
Nie ocena tylko fakty.
Dom o pow. użytk. 145 m. Drugi sezon. Piec z otwartą komorą spalania. Tep. najźmnieszy pokój (nad garażem) w którym jest programator pokojowy - 21 st. dzień i noc. Pozostałe pomieszczenia 22-23 st.
Grudzien i styczeń 210 m sześć. propanu, w tym 40 m na ciepłą wodę (tak było w lato).

dżordż5
19-02-2007, 18:28
Gaz ziemny wykorzystywany do ogrzewania plus CWU, dom 132m2 pow.użytkowej
pażdziernik 24m3
listopad 87
grudzień 196
styczeń 228
RAZEM: 535 m3

siwy z gosławic
19-02-2007, 20:33
Ja grzeję od połowy grudnia i zaczynałem od 5C a teraz utrzymuję 15C. Dom ma 120m2
do konca stycznia 40m3 propanu
w lutym do dzisiaj 32m3 propanu.
w grudniu i styczniu spaliłem dodatkowo ok.05mp w kominku
luty na samym gazie.

kbab
26-02-2007, 15:17
Otrzymałem dzisiaj rachunek, od 27.12 do dzisiaj (2 mies) zużyłem 137 m3 GZ50 za 255 zł. Do tego spaliłem ok 3 mp drewna dębowego. Dom 130 m2, temp 22-25 st.C.

Grzes z Krakowa
27-09-2007, 15:04
Może wskrzesimy ten watek? a moze już taki jest na sezon 2007/2008 :lol:


No i wlasnie wczoraj zrobilem sobie podsumowanie ile zaplacilem za gaz za okres 10.2006-09.2007 i wyszlo mi ze w cale nie tak duzo a zeklbym ze nawet niewiele bo 1500 zł ( CO+CWU+abonamenty za 12 mies)
+ moze ok 2-3 m3 drewna
Fakt ze zima byla taka sobie wiec pewnie to tez mialo znaczacy wplyw na zuzycie gazu.
Poniewaz to już moj 3 sezon grzewczy wiec w poprzednich sezonach wygadalo to tak
1 sezon 2400 zł (dom nie wygrzany i jeszcze slabo ocieplony)
2 sezon 1800 zł
3 sezon 1600 zł

A jak to u was wygladalo?

Rav
27-09-2007, 15:36
U mnie CO - kocioł buderus wiszący, CWU - zasobnik Richmond wolnostojący.

01 styczeń 2006 - 31 grudzień 2006 - 1258 m3 gazu.
01 styczeń 2007 - 20 wrzesień 2007 - 637 m3 gazu. Zobaczymy ile jeszcze pójdzie do końca roku, bo już teraz piec włącza się prawie codziennie rano...

W miesiącach zimowych dogrzewanie kominkiem z DGP.

gabula
27-09-2007, 18:01
[quote="Grzes z Krakowa"]Może wskrzesimy ten watek? a moze już taki jest na sezon 2007/2008 :lol:


No i wlasnie wczoraj zrobilem sobie podsumowanie ile zaplacilem za gaz za okres 10.2006-09.2007 i wyszlo mi ze w cale nie tak duzo a zeklbym ze nawet niewiele bo 1500 zł ( CO+CWU+abonamenty za 12 mies)
+ moze ok 2-3 m3 drewna
Fakt ze zima byla taka sobie wiec pewnie to tez mialo znaczacy wplyw na zuzycie gazu.
Poniewaz to już moj 3 sezon grzewczy wiec w poprzednich sezonach wygadalo to tak
1 sezon 2400 zł (dom nie wygrzany i jeszcze slabo ocieplony)
2 sezon 1800 zł
3 sezon 1600 zł


A możesz napisać ile metrów ogrzewasz i co znaczy dom słabo ocieplony?
Pytam tak z czystej ciekawości, bo przede mną pierwszy sezon grzewczy w nowym domu i ciekawa jestem jak to będzie wyglądało :roll:

Grzes z Krakowa
27-09-2007, 21:04
Dom 180 m2 + 36 m2 garaz w ktorym jest grzejnik ale raczej go nie wlanczam.
Slabo ocieplony byl dlatego ze poddasze w pierwszym sezonie nie bylo jeszcze wykonczone i bylo sporo miejs w ktorym cieplo moglo uciekac. Dodatkowo drzwi wejsciowe byly takie prowizoryczne za co za tym idzie dosyc nieszczelne to samo dotyczylo tylnych drzwi garazowych.

Teraz juz to wszystko jest tak jak powinno byc czyli poddasze 30 cm welny, sciany 12 cm styropiany

Musze jednak sprostowac moje wczesniejsze dane bo pomylilem m3 z cena wiec jeszcze raz
1 sezon to 2400 m3 czyli 2800 zł
2 sezon to 1800 m3 czyli 2500 zł
3 sezon to 890 m3 czyli 1500 zł

wbrat
28-09-2007, 07:56
1 sezon to 2400 m3 czyli 2800 zł
2 sezon to 1800 m3 czyli 2500 zł
3 sezon to 890 m3 czyli 1500 zł

Chciałem tylko zauważyć, że z Twoich wyliczeń wychodzi, że cena 1m3 gazu:
1 sezon: 1,17 zł
2 sezon: 1,39 zł
3 sezon: 1,69 zł

:(


ps. w tym sezonie póki co piec grzeje tylko cwu. Natomiast raz na parę dni rozpalam w kominku na jakieś 2-3 godziny.

Grzes z Krakowa
28-09-2007, 08:26
Niestety tez zauwazylem ten wzrost ceny :evil:
Ale inna sprawa ze przy mniejszym zuzuciu gazu jego cena jednostkowa jest wyzsza. ( porpostu oplaty stale i abonamenty zawyzaja pozniej cene jednostkowa)

mruva
28-09-2007, 13:42
Dom 180 m2 + 36 m2 garaz w ktorym jest grzejnik ale raczej go nie wlanczam.
Slabo ocieplony byl dlatego ze poddasze w pierwszym sezonie nie bylo jeszcze wykonczone i bylo sporo miejs w ktorym cieplo moglo uciekac. Dodatkowo drzwi wejsciowe byly takie prowizoryczne za co za tym idzie dosyc nieszczelne to samo dotyczylo tylnych drzwi garazowych.

Teraz juz to wszystko jest tak jak powinno byc czyli poddasze 30 cm welny, sciany 12 cm styropiany

Musze jednak sprostowac moje wczesniejsze dane bo pomylilem m3 z cena wiec jeszcze raz
1 sezon to 2400 m3 czyli 2800 zł
2 sezon to 1800 m3 czyli 2500 zł
3 sezon to 890 m3 czyli 1500 zł

Grześ Twoje wyniki są imponujące, czy mógłbyś zdradzić jakim kotłem ogrzewasz i czy masz również podłogówkę.

Pozdrawiam. 8)

Grzes z Krakowa
28-09-2007, 14:18
No nie wiem czy tak imponujace ale mnie na pewno zadawalaja

Grzeje kotlem Eco Compact
Podlogówke mam ale tylko w kuchni i w łazience w pozostalych pomieszczeniach mam stalowe grzejniki

W sezonie letnim na ciepla wode+ gotowanie zuzywamy srednio 0,8-1,2 m3 gazu/ dobe

gabula
28-09-2007, 14:38
Grześ, ja też mam 180 m do ogrzania i jeżeli będę miała takie wyniki jak Twoje to będę baaaardzo zadowolona :P
Wiem co mówię , bo mam porównanie z tym co teraz płacę za węgiel i ile płaci moja rodzina i znajomi,wszyscy ogrzewają węglem i eco groszkiem. A ja na dodatek będę jeszcze miała ciepełko bez roboty 8) :D

Grzes z Krakowa
28-09-2007, 14:59
Podstawa to dobrze ocieplic dom dzis juz bym dal 15 cm styropianu :D

DorisN
28-09-2007, 15:53
Grześ, ja też mam 180 m do ogrzania i jeżeli będę miała takie wyniki jak Twoje to będę baaaardzo zadowolona :P
Wiem co mówię , bo mam porównanie z tym co teraz płacę za węgiel i ile płaci moja rodzina i znajomi,wszyscy ogrzewają węglem i eco groszkiem. A ja na dodatek będę jeszcze miała ciepełko bez roboty 8) :D
Tylko ciekawe czy rzeczywiście ciepełko..... bo zużycie gazu to raz, a drugie jaka będzie temp. w domu :roll:

Grzes z Krakowa
28-09-2007, 16:09
Nam wystarczy 21 w dzien 19 w nocy i tyle tez utrzymujemy.

rob***
11-10-2007, 09:17
od 11.09 do 11.10 poszło 152m3 gazu łącznie z podgrzewaniem wody, ale większą cześć września ogrzewanie było włączane okresowo.
powierzchnia to 120m2. Ogrzewanie nadmuchowe, piec Tempstar ( jakiś amerykański) nie kondensacyjny, dom ocieplony jak cię mogę....

aha temperatura to 22 st.ale na termostacie, faktycznie jst niższa, to znaczy, że przy nadmuchowym aby osiągnąć 22 st. trzeba grzać np. na 23 st.
Rob

nom
24-10-2007, 22:10
Podstawa to dobrze ocieplic dom dzis juz bym dal 15 cm styropianu :D

Na okna też? ;-)

ściany mają i tak kilkakrotnie mniejszy współczynnik przenikania ciepła niż okna i drzwi, i większe ocieplenie tylko powiększa koszty bez wyraźnego zmniejszenia kosztów ogrzewania. Trzeba znaleźć maksimum, przy którym jest jeszcze sens ocieplać a powyżej którego nie ma sensu ekonomicznego. :-)

rob***
20-11-2007, 09:51
od 11.09 do 11.10 poszło 152m3 gazu łącznie z podgrzewaniem wody, ale większą cześć września ogrzewanie było włączane okresowo.
powierzchnia to 120m2. Ogrzewanie nadmuchowe, piec Tempstar ( jakiś amerykański) nie kondensacyjny, dom ocieplony jak cię mogę....

aha temperatura to 22 st.ale na termostacie, faktycznie jst niższa, to znaczy, że przy nadmuchowym aby osiągnąć 22 st. trzeba grzać np. na 23 st.
Rob


Sytuacja się lekko pogorszyła tzn. nadal mam w dzien 21st. w nocy 19-20 st, ale zużycie poszło błyskawicznie w górę. No cóż w nocy jest lekki mrozik, więc piec załącza się co chwilę. Aktualne zużycie jest 20-25m3 na dobę m co lekko licząc daje 600-700 zł miesięcznie.

Rob

pablitoo
20-11-2007, 10:08
To i ja się podzielę moimi spożyciami :lol:

Dom nowowybudowany , pustak Max 30cm + 10cm styropianu / garaż ocieplony / . 180m2 powierzchni ogrzewanej - grzeję od około półtora miesiąca .
Parter podłogówka + 2 grzejniki , poddasze grzejniki + 1 obwód podłogówki . Kocioł kondensat Vitodens 200 6-24kW / Viessmann / + Vitotronic.
Temperatura we wnetrzach domu - dzień 20 stopni , noc 18 stopni.
Przy aktualnych temp na zewnatrz - noc -6/-8 dzień okolice 0 kocioł spożywa około 16-18m3/dobę gazu - tylko grzanie c.o.

rob***
20-11-2007, 12:25
Przy aktualnych temp na zewnatrz - noc -6/-8 dzień okolice 0 kocioł spożywa około 16-18m3/dobę gazu - tylko grzanie c.o.[/quote]

a ile grzanie wody ?

R

pablitoo
20-11-2007, 12:30
a ile grzanie wody ?

R

Nie grzeję c.w.u - jeszcze nie mieszkam w domku - na razie się wykańczam wewnętrznie :lol:

Yoric
20-11-2007, 12:58
GZ-50
grzanie, cwu 1 + 2
dopalane kominkiem, 2-3 x tygodniowo
tw - z kominkiem cieplej, bez 18.5 * C w pom reprezentatywnym

wrzesien 2007 - 66 m3 (bez grzania)
pazdziernik 2007 - 138 m3 (instalacja odpalona 13 X)

(Y)

ppp.j
20-11-2007, 13:04
No to ja mam rewelacyjne wyniki :lol: tzn. do chwili obecnej jeszcze pieca gazowego nie przestawiałem na ogrzewanie. Ciepełko daje kominek z DGP grawitacyjnym. Rano jak wstaję w salonie jest ok. 19deg. W sypialni na górze 20deg. Rozpalam kominek i po 30min. mam 21 w salonie. Do kominka dokładam ok. 16 i pozwalam mu się wypalić przez noc. Czasami rano jest jeszcze trochę żaru. Mój rekord to: po porannym rozpaleniu i po 24h bez dokładania było tyle żaru że udało mi się rozpalić ponownie bez zapałek. Jak przyjdą większe mrozy to pewnie uruchomię podłogówke i kaloryfery :( . Dom 180sqm, ściany BK36 500 + 12cm styropian, wkład Tarnava 18kW, drugi sezon grzania. Gaz P/B z butli. Na CWU i gotowanie ok. 200PLN/mieś za gaz. Drewno po 140 PLN/mp i ok. 11mp/sezon

wbrat
20-11-2007, 13:35
No to ja mam rewelacyjne wyniki :lol: tzn. do chwili obecnej jeszcze pieca gazowego nie przestawiałem na ogrzewanie. Ciepełko daje kominek z DGP grawitacyjnym. Rano jak wstaję w salonie jest ok. 19deg. W sypialni na górze 20deg. Rozpalam kominek i po 30min. mam 21 w salonie. Do kominka dokładam ok. 16 i pozwalam mu się wypalić przez noc. Czasami rano jest jeszcze trochę żaru. Mój rekord to: po porannym rozpaleniu i po 24h bez dokładania było tyle żaru że udało mi się rozpalić ponownie bez zapałek. Jak przyjdą większe mrozy to pewnie uruchomię podłogówke i kaloryfery :( . Dom 180sqm, ściany BK36 500 + 12cm styropian, wkład Tarnava 18kW, drugi sezon grzania. Gaz P/B z butli. Na CWU i gotowanie ok. 200PLN/mieś za gaz. Drewno po 140 PLN/mp i ok. 11mp/sezon

Dużo wrzucacie, żeby tyle trzymało?

U mnie po 3 godzinach już wypalone, mimo, że wszystko na maksa pozamykane :-? Chyba po prostu wkład mam jakiś do d... :(

madd
20-11-2007, 13:36
A coz to za kominek???????? :o

wbrat
20-11-2007, 13:42
A coz to za kominek???????? :o

Niestety dostałem "w spadku" od szwagra, który kupił go sobie, po czym uciekł z kraju, więc nie wiem.... ładny... i chyba to tyle jego zalet :-? (w moim dzienniku jest pare zdjęć z różnych etapów budowy).

madd
20-11-2007, 13:55
Wbrat - pytanie bylo do ppp.j, bo - sorry - ale nie wierze, ze doklada raz na dobe i jeszcze ma zar. Chocby nalozyl caly kominek twardego drewna, pozamykal wszystko na max to daje kominkowi na spalenie max 12 godzin. Ale nie 24. To jakis absurd.

Rav
20-11-2007, 14:32
Wbrat - pytanie bylo do ppp.j, bo - sorry - ale nie wierze, ze doklada raz na dobe i jeszcze ma zar. Chocby nalozyl caly kominek twardego drewna, pozamykal wszystko na max to daje kominkowi na spalenie max 12 godzin. Ale nie 24. To jakis absurd.

To nie jest absurd.
Ja mam Tarnavkę 16kW. Jak nałożę na noc 4 grubsze kawałki drewna i przymknę doloty powietrza to rano po 10-12h mam tyle czerwonego żaru, że dokładam i spokojnie pali się dalej.
Mój rekord to też rozpalenie bez zapałek po ponad 20h.
Raz na dobę to przesada, bo wtedy wkład już zaczyna mocno stygnąć ale ja na przykład dokładam ok. 3-4 razy na dobę i spokojnie wystarczy.
Jest to ciężkie do osiągnięcia dla tanich wkładów z marketu. Sprawdzone organoleptycznie w wielu miejscach...

madd
20-11-2007, 14:45
Nie mowimy tu o tanich wkladach z supermarketow, bo takie nie nadaja sie do ciaglego palenia!. Ja mam Supre, za ktora dalam kupe kasy, uwazam ze jest dobra, a nawet bardzo i wiem, ze nie ma ludzkiej sily, zeby po 24 godzinach byl jeszcze zar. No chyba, ze ja pale za suchym drewnem.
U moich znajomych tak samo i u znajomych znajomych tez

PS. Mama tez taka kolezanke, ktora w domu nie pali i ma caly czas 20 stopni :lol: bo ma tak dom docieplony

pablitoo
20-11-2007, 15:06
Nie mowimy tu o tanich wkladach z supermarketow, bo takie nie nadaja sie do ciaglego palenia!.(...)

Generalnie nie mówimy tu o wkładach , kominkach , drewnie etc ... - mówimy tu ilościach spalonego gaziu :lol:

- no .

madd
20-11-2007, 15:20
Dobra to spadam, bo nie mam gazu :lol:

ppp.j
20-11-2007, 16:33
wbrat - jeden wsad to 5-6 polan z pnia fi 20-25cm porąbanego na cztery czyli 1 i 1/2 kłody fi ca25cm długości 40 cm, inaczej licząc ok. trzech czubatych taczek na tydzień czyli sumarycznie jak już napisałem 11mp na sezon.
madd - w poście podałem że jest to Tarnava 18kW. Wspomniałem również że jest to mój rekord i taka sytuacja zdarzyła mi się tylko raz. Napisałem rówież że "czasami" przy dwukrotnym podkładaniu następnego dnia mam jeszcze żar. Co do wiary, to albo uwierzysz mi na słowo albo rzeczywiście nie wierz. Ja opisałem przypadek jaki mi się zdarzył i nie pretenduje on do wpisu do "Książki Rekordów Guinnesa". Fakt że powietrze jest zdławione na maksa. Do pomocy w rozpalaniu używam brykietów z trocin prasowanych.

revalidon
20-11-2007, 17:24
Widze, ze z z tym zużyciem gazu, to tak jak ze spalnaiem auta... :wink:
Kiedyś jak powiedziałem w serwisie, że chyba mój samochód za dużo pali, bo słyszałem, że innym osobom ten model zuzywa dużo mniej benzyny, szef serwisu najpierw dłuższą chwilę się zastanowił, by w końcu rzec:
- Chce pan, aby panu, tez tak mało palił jak znajomym..?
- Mowa...pewnie, co robić...???
- To też niech pan sie tak chwali... :D

A teraz kilka faktów:

Dane za 2,5 miesiąca grzania w tym sezonie:

* dom 290 m2, kubatura ca. 1000 m3;
* średnia temperatura utrzymywana - całodobowo 22-23 st. C /z uwagi na małe dziecko/;
* zużycie LPG /propan techniczny/ 500 litrów/miesiąc;
* kocioł Vitodens 300 kondenacyjny z pogodówką z zasobnikiem 210 li cyrkulacją;
* ocieplenie domu: ściany, poddasze, podłoga U<0,2.

Spalenie 500 litów propanu daje wartość opałową 12 800 MJ. Aby taką wartość uzyskać musiałbym alternatywnie spalić 372 m3 gazu ziemnego GZ50.

Dlatego z "podziwem" czytam posty, że ktoś spala 60 litrów propanu na miesiąc dla domu 120 metrowego...

Grzes z Krakowa
20-11-2007, 18:53
Spalenie 500 litów propanu daje wartość opałową 12 800 MJ. Aby taką wartość uzyskać musiałbym alternatywnie spalić 372 m3 gazu ziemnego GZ50.

Cos ci sie chyba pomylilo propan ma wieksza kalorycznosc(41,5MJ) anizeli gaz ziemny(35MJ). zatem gazu ziemnego powinienes spalic wiecej niz propanu

Swoja droga spalic 500 litrow na miesiac to sporo. No ale coz pewnie jak cie stac na taka chacjende to i nie masz problemow z rachunkami za gaz

W 60 litrow na 120 m2 w miesiac to tez nie wierze :lol:

czandra
20-11-2007, 20:20
na 1 m3 gazu propoan przypadają 4 litry tegoż gazu. Zatem 500 litrów to inaczej 125 m3. Zdecydowanie mniej niż GZ, ale i tak wychodzi ok. 2 razy drożej.

revalidon
20-11-2007, 20:36
Nie wiem skąd sie biorą te dziwne, jakies uproszczone przeliczniki gazu LPG na metry sześcienne gazu ziemnego...
Aby rozwiać wątpliwości:

* 1 m3 gazu ziemnego GZ50 ma wartość opałową 34,4 MJ;
* 1 l propanu technicznego ma wartość opałową 23,6 MJ /taką wartość mam podaną w karcie charakterystyki technicznej kupowanego od Orlenu propanu technicznego/

Zatem przeliczając na wartość opałową:

* 1 m3 gazu ziemnego = 1,46 litra propanu technicznego;
* 1 litr propanu technicznego = 0,69 m3 gazu ziemnego.

Cenowo wychodzi to następująco:

* 1 m3 gazu ziemnego GZ50 - około 1,50 zł
* 1,46 litra propanu - około 2,00 zł x 1,46 - 2,92 zł

Zatem grzanie propanem jest około 2 razy droższe niż grzanie gazem ziemnym.

c.b.d.u.

czandra
20-11-2007, 20:48
A co możesz powiedzieć na temat gazu propan-butan? Ma podobno jeszcze większą kaloryczność niż sam propan.

revalidon
20-11-2007, 21:43
Propan-butan z Orlenu ma wartość opałową 25,1 MJ/litr.

Zatem:

* 1 m3 gazu ziemnego = 1,37 litra propanu-butanu

Cenowo wychodzi jednak lepiej niz propan techniczny bo jest tańszy tj.:

* 1 m3 gazu ziemnego GZ50 - około 1,50 zł
* 1,37 litra propanu-butanu - około 1,70 zł x 1,37 - 2,33 zł

Zatem grzanie propanem-butanem jest droższe o około 55% od grzania gazem ziemnym. Jednak są i minusy stosowania propanu-butanu:

1. Butla musi być wkopana poniżej strefy przemarzania;
2. Nie wszyscy producenci daja gwarancję na kotły opalane propanem-butanem, np. Viessmann nie daje...

czandra
20-11-2007, 22:22
I to jest właśnie problem, chociaż w orlenie twierdzą, że to czarny PR konkurencji.

jac_nur
20-11-2007, 23:22
Witam
Też się dołączę a co :wink:
Pierwszy sezon domek 180m2 miało być 148? Piecyk Villant eco kondensat +120 zasobnik regulator vrc630 ,parter podłoga góra grzejniki sciany porotherm pw25+10 styropian
Zużycie od 30.10 do dzisiaj 140 m3 temp na dole 21 góra 20 obniżenie od godziny 23 do min15 st.Nagrzewam około 3 godz rano i od godziny 15tej do 23
Jeżeli chodzi o koszty to jedna fakyurka już była 139m3 gazu koszt 138 pln a cała fv opiewała na kwote 303 pln.
Niezle kroją za te "DYSTRYBUCJE" :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Ogólnie jest OK nic nie robimy a ciepło jest kotłownia i pralnia to jedno pomieszczenie.Czysto aż głupio :D :wink:

JACKIE P
21-11-2007, 00:24
u mnie wg zeszytu od 01 listopada do dziś tj do 21 listopada zużyłem 75 m3 gazu GZ 50 na CO + CWU. Dom o powierzchni 100m2 w technologii 1W - PTH 44,5. Przepalane co drugi dzień zwykłym kominkiem. Temp. w dzień 20,5 st.C /6-8 i 14-22/. Poza tymi godzinami 18,5 st.C.

pablitoo
21-11-2007, 08:36
(...)
Jeżeli chodzi o koszty to jedna fakyurka już była 139m3 gazu koszt 138 pln a cała fv opiewała na kwote 303 pln.
Niezle kroją za te "DYSTRYBUCJE" :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Ogólnie jest OK nic nie robimy a ciepło jest kotłownia i pralnia to jedno pomieszczenie.Czysto aż głupio :D :wink:

No to ciekawie płacisz za gaz ...
U mnie / Kraków / m3 gaziu z opłatami przesyłowymi kostet cirka 1,40 pln / sam gaz 0,80 pln / - skoro zużyłeś 139m3 gaziu i zapłaciłeś ponad trzy stówy ...

Swoją droga to ciekawe jak czytam o spożyciu gazu forumowiczów - no i czekam kiedy i u mnie spożycie gaziu do ogrzania 180m2 bedzie oscylowało w granicach 7m3/doba ... / na razie 17m3/doba / ...

:lol: :lol: :lol:

Rav
21-11-2007, 09:49
Swoją droga to ciekawe jak czytam o spożyciu gazu forumowiczów - no i czekam kiedy i u mnie spożycie gaziu do ogrzania 180m2 bedzie oscylowało w granicach 7m3/doba ... / na razie 17m3/doba / ...

:lol: :lol: :lol:

7m3 gazu na taki domek jak Twój to będzie mocno ciężko...
U mnie już trzeci sezon.
Ja mam dom 160m2 i bardzo oszczędny piec. Na samo grzanie ciepłej wody przy normalnym użytkowaniu rodzinnym i codziennych kąpielach zużywam 2 - 2,5 m3 gazu ziemnego.
Razem z CO jak nie palę długo w kominku i "jadę" tylko na CO to w bardzo mroźne dni (-10 -15 stopni) też potrafi zeżreć 15 m3 na dobę.
Przy temperaturach do -5 stopni spalam na CO+CWU średnio do 10 m3 na dobę...

orasta
21-11-2007, 10:02
Dom 146 m2, ściany pustak max 30 cm + 12 cm styropianu, poddasze 20 cm wełny. Rodzina 2+2, kocioł kondensat Immergas Victrix 24 kw, pierwszy sezon grzewczy. Centralne chula od początku listopada dzień 20 stopni noc 18,5 stopnia. Średnie dobowe zużycie gazu (c.o.+cwu) 7,4 m3. Chyba nieźle.

pablitoo
21-11-2007, 10:07
(...) Centralne chula od początku listopada dzień 20 stopni noc 18,5 stopnia. rednie dobowe zużycie

jakie ??

gorzkim
21-11-2007, 10:08
Dom 146 m2, ściany pustak max 30 cm + 12 cm styropianu, poddasze 20 cm wełny. Rodzina 2+2, kocioł kondensat Immergas Victrix 24 kw, pierwszy sezon grzewczy. Centralne chula od początku listopada dzień 20 stopni noc 18,5 stopnia. rednie dobowe zużycie
Nie napisałeś jakie to zużycie

orasta
21-11-2007, 10:20
Nie krzyczcie, błagam. Już dopisalem.

JACKIE P
21-11-2007, 12:26
dziś dostałem f-rę za gaz. Za miniony miesiąc zużyłem dokładnie 112 m3 gazu GZ 50 - koszt 185 zł. Tak więc średnie dobowe zużycie na CO + CWU oscyluje na poziomie 3,8 m3/dobę. Chyba nieźle jak na ścianę 1W z PTH 44,5 przy temp. dziennej 20,5 st. C i nocnej 18,5 st.C. Zobaczymy co będzie dalej.

Rav
21-11-2007, 12:31
dziś dostałem f-rę za gaz. Za miniony miesiąc zużyłem dokładnie 112 m3 gazu GZ 50 - koszt 185 zł. Tak więc średnie dobowe zużycie na CO + CWU oscyluje na poziomie 3,8 m3/dobę. Chyba nieźle jak na ścianę 1W z PTH 44,5 przy temp. dziennej 20,5 st. C i nocnej 18,5 st.C. Zobaczymy co będzie dalej.

Ha. U mnie w zeszłym miesiącu CO wcale jeszcze nie chodziło. Więc zużycie CO = 0 m3. Popalaliśmy trochę w kominku z DGP.
Niestety teraz w listopadzie włącza się już regularnie... :-?

rafal9
21-11-2007, 15:23
dziś dostałem f-rę za gaz. Za miniony miesiąc zużyłem dokładnie 112 m3 gazu GZ 50 - koszt 185 zł. Tak więc średnie dobowe zużycie na CO + CWU oscyluje na poziomie 3,8 m3/dobę. Chyba nieźle jak na ścianę 1W z PTH 44,5 przy temp. dziennej 20,5 st. C i nocnej 18,5 st.C. Zobaczymy co będzie dalej.

A drewna ile poszło?
Ludzie, po co podajecie takie bzdury, prawdą jest to co pisał Rav:



U mnie już trzeci sezon.
Ja mam dom 160m2 i bardzo oszczędny piec. Na samo grzanie ciepłej wody przy normalnym użytkowaniu rodzinnym i codziennych kąpielach zużywam 2 - 2,5 m3 gazu ziemnego.
Razem z CO jak nie palę długo w kominku i "jadę" tylko na CO to w bardzo mroźne dni (-10 -15 stopni) też potrafi zeżreć 15 m3 na dobę.
Przy temperaturach do -5 stopni spalam na CO+CWU średnio do 10 m3 na dobę...

Rav
21-11-2007, 15:37
Przecież to oczywiste. Cudów nie ma.
Porównania zużycia gazu można robić tylko w przypadkach gdy w danym momencie jedynym źródłem ciepła jest CO gazowe.
Jak się dodatkowo wspomaga go kominkiem i/lub elektrycznymi podłogówkami to powinno się porównywać sumaryczne koszty energii potrzebnej na ogrzanie danego domu. Czyli sumować koszty gazu (CO+CWU), drewna (kominek) oraz prądu (maty grzejne, turbina do kominka itd).

pablitoo
21-11-2007, 15:39
A drewna ile poszło?
Ludzie, po co podajecie takie bzdury, prawdą jest to co pisał Rav:



U mnie już trzeci sezon.
Ja mam dom 160m2 i bardzo oszczędny piec. Na samo grzanie ciepłej wody przy normalnym użytkowaniu rodzinnym i codziennych kąpielach zużywam 2 - 2,5 m3 gazu ziemnego.
Razem z CO jak nie palę długo w kominku i "jadę" tylko na CO to w bardzo mroźne dni (-10 -15 stopni) też potrafi zeżreć 15 m3 na dobę.
Przy temperaturach do -5 stopni spalam na CO+CWU średnio do 10 m3 na dobę...


Eeeee - co tam - ja i tak jestem w depresji ... mój kocioł spożywa około 17m3 gazu na dobę ... - ale nic to - włąśnie ekipa kończy mi ocieplać dom - ściana pustak MAX 30cm + 10 cm styropianu. Nowowybudowany dom - pierwszy sezon grzewczy...

No - teraz czekam aż mi spozycie gazu spadnie do 5m3 na dobę :lol:

JACKIE P
21-11-2007, 16:09
rafal9 - nie rozumiem dlaczego podważasz informacje napisane przeze mnie ? Zapraszam kogokolwiek z Was do mnie do domu i niech oceni sam. Jeżeli ktoś ma przepał, bo ma sknoconą budowę i sknoconą izolację termiczną - niech ma odwagę przyznać się. Po to jest to forum aby wspólnie doradzać innym jak mają budowac aby ustrzec się błędów poprzedników.
Aha chciałem dodac, że pełny koszt ogrzewania u mnie w ostatnim miesiącu wyniósł 185 zł + 50-60 zł za drewno do kominka, którym przepalam co drugi dzień /bez DGP/ Tak więc sumaryczny koszt wynosi ca 240-250 zł.

areq
21-11-2007, 16:41
Drugi rok grzania.Piec Brotje Turbo + zasobnik 120L z cyrkulacją /stała cyrkulacja żre gazu-więc jest czasowo puszczana/
Podłogówka we wszystkich pomieszczniach oprócz sypialni /czyli na ok. 80m2/
Domek parterowy 140m2.
Temperatura dzień średnio 21.50 noc 20.75
Fakturka w ręku-za okres 07.09.2007-08.11.2007
256m3 Gz50 czyli 418zł za dwa miesiące
W sezonie letnim za podgrzanie wody i kuchenkę płaciliśmy ca.250zł co 2 miesiące
W kominku z DGP palimy aż miło.W każdym razie goście wiedzą,że można do nas przyjechać w strojach kąpielowych:):) Ja w każdym razie chodzę w krótkich spodenkach :)
Lubię jak wieczorkiem napalę do 22.50-22.75
Oczywiście drewna wychodzi tak za 100-120zł miesięcznie ale w domu naprawdę jest gorąco...

xmikusx
21-11-2007, 19:36
Dom 170m2 w sezonie letnim idzie na ciepłą wodę oraz gotowanie około 2 do 2,5 m3 na dobę. Rodzina 3 osobowa. Jestem ciekaw ile JACKIE P idzie gazu w sezonie letnim. W sezonie zimowym u mnie przy temp. na dworze w granicach 0 do -5 idzie około 10 - 12 m3. Jak duży mróz to i do 22 m3 potrafi piec spalić. Piec Buderus kondensat.

jac_nur
21-11-2007, 20:06
Nastepna fv cytuje
należność za paliwo gazowe 39m3 38,67
abonament 7,32
opł.dystrybucyjna stała 19,09
opł dystrybucyjna zmienna 39m3 16,62
razem brutto 81,70
za 39 m3 ocotu chodzi?
PGNiG O/mysłowice
Panstwo w panstwie czy coś :o :o :o :o :o :o
Czy tak wyglądaja Wasze faktury,z postu mojego przedmówcy wynika że nie :o :o :o :o :o :o :o

jac_nur
21-11-2007, 20:11
Chodziło nie o przedmówce tylko post pablitoo st 6
Tak szybko piszecie :wink:

toomas
21-11-2007, 20:23
U mnie 2 osoby, dom 114 m2 uzytkowej, na poddaszu jeszcze trawją prace wię grzejniki trochę skręcone (temp. ok 17-18st) Na dole na sterowniki dzienna ustawiona na 19.5, nocna na 18.5. Ściany 1W BK400 z Solbet-Kolbuszowa, dach to 15cm wełny w posadzce 10 cm styro. Piec Beretta+zasobnik 120l. Grzeje od zeszłego miesiąca. Narazie wychodzi ok 2m3/d. Wydaje mi się że rewelacja.

JACKIE P
21-11-2007, 22:21
dla swojego spokoju i zaspokojenia forumowiczów, zrobiłem dziś rachunek sumienia - tj. podliczyłem zużycie gazu GZ 50 /CO + CWU/ przez okrągły rok tj. od 21 listopada 2006 do 21 listopada 2007. Wyszło dokładnie 1120 m3 gazu za okres 12 miesięcy, co daje średnią 93 m3 na m-c.
Zaznaczam, że w sezonie zimowym tj. gdzieś od października do marca przepalałem kominkiem /bez DGP/ co drugi dzień, tak więc uczciwie musze doliczyć koszt drewna w tym okresie + 360 zł.
Dla zainteresowanych podaję - dom z kolekcji Muratora D53 "spokojny" powierzchnia 105m2, ściany PTH 44,5 bez docieplenia powierzchnia muru 100m2/, okna Urzędowski Galux z roletami /powierzchnia okien 30 m2/, stropodach drewniany ocieplony wełną grubości 25 cm, grzejniki aluminiowe KFA z termostatami, kocioł Viessmann Vitopend 100 turbo z zamkniętą komorą /nie kondensat/, styro pod posadzką 10 cm, temp. dzienna 20,5 st.C w godz. 6-8 i 14-22, w pozostałych godzinach 18,5 st.C. To wszystko.

rafal9
22-11-2007, 11:43
dla swojego spokoju i zaspokojenia forumowiczów, zrobiłem dziś rachunek sumienia - tj. podliczyłem zużycie gazu GZ 50 /CO + CWU/ przez okrągły rok tj. od 21 listopada 2006 do 21 listopada 2007. Wyszło dokładnie 1120 m3 gazu za okres 12 miesięcy, co daje średnią 93 m3 na m-c.


No i wszystko jasne, wychodzi ca 3 m3/dobę ale średniorocznie,
w sezonie wychodzi ca 6-7 m3/dobę,
wykluczając kominek wyszłoby te standardowe 10 m3/dobę.

Czyli potwierdza wcześniejszą tezę, że poniżej 10 m3/dobę przy temperaturze 0-5 C nie da się po prostu fizycznie zjechać. Zresztą łatwo wykonać bilans zapotrzebowania na ciepło.

Te wszystkie gadki o murach ociepleniach, itp nie mają sensu. Większość jest tracona na wentylacji, wietrzeniu, otwieraniu, a przede wszystkim na niedoróbkach robotników i wszelkiej maści mostkach.
Trzeba przyjąć, że wszystkie statystyczne nowe domy mają podobne zapotrzebowanie na ciepło. U jednego to jest mniej styropianu u drugiego to jest więcej błędów i średnio na osobę wychodzi to samo.

Poza tym powierzchnia budynku też nie ma zbytniego znaczenia.

toomas
22-11-2007, 12:12
Czyli potwierdza wcześniejszą tezę, że poniżej 10 m3/dobę przy temperaturze 0-5 C nie da się po prostu fizycznie zjechać. Zresztą łatwo wykonać bilans zapotrzebowania na ciepło. .

Ja tam niewiem czy nie można..u mnie jak pisałem już wczesniej grzeje od zeszłego miesiąca. Jak narazie max to ok 3 dm3/d. Średnia z zeszłego i obecnego miesiąca to ok 2 dm3/d. Kominkiem dogrzewam niedużo ok 2 godz dziennie.

JACKIE P
22-11-2007, 12:14
dokładnie tak

Rav
22-11-2007, 12:47
Ja tam niewiem czy nie można..u mnie jak pisałem już wczesniej grzeje od zeszłego miesiąca. Jak narazie max to ok 3 dm3/d. Średnia z zeszłego i obecnego miesiąca to ok 2 dm3/d. Kominkiem dogrzewam niedużo ok 2 godz dziennie.

Widzę, że kolega nie do końca zrozumiał.
Porównanie zużycia gazu ma sens jedynie wtedy, kiedy przez dla przykładu 4 kolejne tygodnie JEDYNYM źródełm ogrzewania domu jest CO gazowe.
Poza tym należy doliczyć (lub odliczyć, zależy czy chcemy porównać tylko zużycie na CO czy brutto gazu na wszystko) zużycie gazu potrzebne na podgrzanie ciepłej wody oraz zużycie gazu kuchenki gazowej (i proszę mi tu nie pisać, że ktoś ma elektryczną, bo to nie jest istotne, niech sobie odliczy ile by zużył).
Tak więc biorąc powyższe założenia pod uwagę ciężko jest zejść poniżej 10m3 gazu podczas mrozów nawet w bardzo dobrze ocieplonym domu i oszczędnym piecem. Fizyki nie przeskoczysz...

Napisałeś, że spaliłeś 3 m/d a dogrzewasz niedużo kominkiem 2h dziennie... :lol:
Ja swoją Tarnavką przez 2h dziennie mógłbym nagrzać dom do 25 stopni i nie spadłoby mi do następnego dnia poniżej 21 i znów napaliłbym na 2h... W ten sposób na ogrzewanie gazu zużyłbym 0 m/d... :D

mihow
22-11-2007, 14:44
U mnie drugi sezon grzewczy. Pierwszy taki niepełny grzewczy - grzane od czasu do czasu (trwały prace wykończeniowe). Mieszkanie 100m2, pustak 24cm + 15cm styro ocieplenie. Strop 20cm wełny. Piec Immergas Eolo Star 23kW - średnio 6,75m3 gazu na dobę (z gotowaniem i podgrzewaniem wody użytkowej - 2 osoby w domu). Temp dzienna: 19,5, nocna 18,5.

orasta
22-11-2007, 22:24
Rav, popieram Cię w 100%. Możemy dyskutować na temat zużycia jeżeli grzejemy tylko gazem. U mnie pod koniec pażdziernika zużycie było na poziomie 0,8 m3 na dobę. Dlaczego tak mało :roll: . Aa.. , właśnie sobie przypomniałałem, paliłem w kominku z płaszczem wodnym. :P

Uszaty1973
22-11-2007, 23:42
Jak czytam o 6m3 gazu na dobę to ..
Dom 187 użytkowej pierwszy sezon w ostatnim tygodniu od 12 - 18m3 na dobę, średnio 16m3. Temperatura 22 a w sypialniach 21. Ciepło ze względu na małe dzieci. Nie widzę więc oszczędności z rekuperatora.

KiZ
22-11-2007, 23:51
To wszystko pikuś 8) - mój kondensat vaillanta, chwilowo bez regulatora, ustawiony na 55st. CO (suszę wylewki) na ok. 170-ciu metrach (część pomieszczeń odcięta) zużył przez pierwsze dwie doby 50m3 :o :evil: :D

Uszaty1973
22-11-2007, 23:57
Z dokumentacji pieca wynika że może pociągnąć 3m3 na godzinę, więc z wielką obawą czekam na większe mrozy:)

pablitoo
23-11-2007, 07:36
Jak czytam o 6m3 gazu na dobę to ..
Dom 187 użytkowej pierwszy sezon w ostatnim tygodniu od 12 - 18m3 na dobę, średnio 16m3. Temperatura 22 a w sypialniach 21. Ciepło ze względu na małe dzieci. Nie widzę więc oszczędności z rekuperatora.

U mnie teraz spożycie stabilizuje sie na poziomie 12m3/dobę - przy -2 do -3 stopni w nocy ... Kocioł Vitodens 200 Viessmanna z pogodówką Vitotronic - dom 180m2 - pierwszy sezon grzewczy .Temp we wnetrzach 20 , zredukowana 18 stopni.
Jak zaczynałem sezon półtora miesiaca temu kocioł spożywał 20m3 gaziu ...
W miare upływu czasu jak widać chałupa sie nagrzewa i akumuluje ciepło - od 3 dni mam ocieplony dom - ściana pustak MAX 30cm + 10 cm styro.
Wentylacja grawiacyjna w domku.

Pożwiom uwidim przy większych mrozach ...

:lol:

Cypek
23-11-2007, 08:37
Ech, a pisałem, porównywanie bez sensu.
Jedni mieszkają, inni wykańczają, jedni w domu o 15 inni o 18. 1 C różnicy w nastawionej też ma zasadnicze znaczenie.
Jak chcecie grzać tylko GZ na zamknietej komorze przy średnim domku 150 m2 i 21C dziennej trzeba liczyć 10-12 m3 gazu dziennie i nie ma zmiłuj.
Można zmniejszyć nieco zużycie (kominek, niższa dzienna) lub zwiększyć (suszenie, bieganie dzieci)
No i najwięcej piszą Ci, co to 3 tygodnie temu piec włączyli :)

pablitoo
23-11-2007, 09:25
Ech, a pisałem, porównywanie bez sensu.
Jedni mieszkają, inni wykańczają, jedni w domu o 15 inni o 18. 1 C różnicy w nastawionej też ma zasadnicze znaczenie.
Jak chcecie grzać tylko GZ na zamknietej komorze przy średnim domku 150 m2 i 21C dziennej trzeba liczyć 10-12 m3 gazu dziennie i nie ma zmiłuj.
Można zmniejszyć nieco zużycie (kominek, niższa dzienna) lub zwiększyć (suszenie, bieganie dzieci)

W rzeczy samej .



No i najwięcej piszą Ci, co to 3 tygodnie temu piec włączyli :)

:lol:

toomas
23-11-2007, 09:50
No i najwięcej piszą Ci, co to 3 tygodnie temu piec włączyli :)

A co oni głosu nie maja? Ja akurat do nich sie zaliczam. Od początku staram się kontrolować ile gazu idzie. Pozatym nie staram sie nikogo do niczego przekonywać. Napisałem tylko jak jest u mnie..

pablitoo
23-11-2007, 10:18
No i najwięcej piszą Ci, co to 3 tygodnie temu piec włączyli :)

A co oni głosu nie maja? Ja akurat do nich sie zaliczam.(...).

- ja też :lol:

Cypek
23-11-2007, 10:31
A co oni głosu nie maja? Ja akurat do nich sie zaliczam. Od początku staram się kontrolować ile gazu idzie. Pozatym nie staram sie nikogo do niczego przekonywać. Napisałem tylko jak jest u mnie..

Za przeproszeniem, co Ty możesz na razie napisać o zużyciu gazu ?
Jeszcze nawet nie posmakowałeś zimy i mrozów - 10C przez cały dzień, nie mówiąc -20 C czy - 30C. Teraz to jest lekkie dogrzewanie chaty.

Rav
23-11-2007, 10:35
To wszystko pikuś 8) - mój kondensat vaillanta, chwilowo bez regulatora, ustawiony na 55st. CO (suszę wylewki) na ok. 170-ciu metrach (część pomieszczeń odcięta) zużył przez pierwsze dwie doby 50m3 :o :evil: :D

Bez regulatora to trudno się dziwić. Pracuje non stop utrzymując zadaną temperaturę wody. Mój jakby chodził non stop zużyłby zapewne jeszcze więcej, ponieważ nie jest kondensacyjny...
Podłącz regulator czym prędzej, szkoda gazu.
Ja mam dobę podzieloną na 4 okresy czasowe o różnych zadanych temperaturach. W nocy i w ciągu dnia jak jesteśmy w pracy/szkole - 19 stopni. Rano i po południu 21 stopni.
Piec pracuje w ciągu doby nie więcej jak 2-3h ciągłej pracy.

Rav
23-11-2007, 10:40
A co oni głosu nie maja? Ja akurat do nich sie zaliczam. Od początku staram się kontrolować ile gazu idzie. Pozatym nie staram sie nikogo do niczego przekonywać. Napisałem tylko jak jest u mnie..

Za przeproszeniem, co Ty możesz na razie napisać o zużyciu gazu ?
Jeszcze nawet nie posmakowałeś zimy i mrozów - 10C przez cały dzień, nie mówiąc -20 C czy - 30C. Teraz to jest lekkie dogrzewanie chaty.

Podpisuję się pod tym rękami i nogami.
W pierwszą zimę (to była ta sroga 2 lata temu) jak przez cały styczeń było -10 i -20 w nocy i grzało tylko CO to metry leciały.... ughhh...
Poszło ponad 200 m3 gazu na sam styczeń i jeszcze dogrzewałem kominkiem... A kilka miesięcy wcześniej jak się wprowadzałem to myślałem, że mam super oszczędny dom i tak mało gazu zużywam... :D

ewelina_i_marek
23-11-2007, 11:04
Nie ogrzewam domu gazem, dlatego proszę nie zjadajcie mnie jako obcego, ale wtrącę swoje 2 grosze.

Rozumiem, że każdy posiada jakąś wewnętrzną potrzebę porównywania (sam tu zajrzałem aby skonfrontować wasze koszty ogrzewania z moimi) ale tak naprawdę to poza poprawieniem lub zepsuciem humoru wiele one nam nie dają. Pomijając wszelkie różnice konstrukcyjno - wykończeniowe domów zauważcie na temperatury utrzymywane w domach. Jedni mają 22 stopnie inni 19 stopni. Już samo to w znacznym stopniu determinuje różnice w ilości "materii" grzewczej. Dlatego życzę wszystkim, zwłaszcza tym "pierwszorocznym" optymizmu i łagodnej zimy.

Cypek
23-11-2007, 11:56
To próbuję powiedzieć wszystkim porównującym, szczególne tym dogrzewającym kominkiem i posiadającym oprócz GZ rekuperatory, kolektory i maty elektryczne, drabinki elektryczne i posiadających kuchnie elektryczne/gazowe, mieszkającym we 2 lub 6 osób w Suwałkach i Poznaniu z domami ocieplonymi lub w trakcie ocieplania.
Na pocieszenie, dziś pójdzie Wam 2 m3 gazu, więc średnia z 3 tygodni spadnie.
Powodzenia w tanim grzaniu :)

KiZ
23-11-2007, 12:07
To wszystko pikuś 8) - mój kondensat vaillanta, chwilowo bez regulatora, ustawiony na 55st. CO (suszę wylewki) na ok. 170-ciu metrach (część pomieszczeń odcięta) zużył przez pierwsze dwie doby 50m3 :o :evil: :D

Bez regulatora to trudno się dziwić. Pracuje non stop utrzymując zadaną temperaturę wody. Mój jakby chodził non stop zużyłby zapewne jeszcze więcej, ponieważ nie jest kondensacyjny...
Podłącz regulator czym prędzej, szkoda gazu.
Ja mam dobę podzieloną na 4 okresy czasowe o różnych zadanych temperaturach. W nocy i w ciągu dnia jak jesteśmy w pracy/szkole - 19 stopni. Rano i po południu 21 stopni.
Piec pracuje w ciągu doby nie więcej jak 2-3h ciągłej pracy.

No własnie dziwy jakies - za kolejną dobę, po zwiększeniu temp. na kotle o 5 st., zuzycie gazu spadło do 20m3 :o Nic z tego nie kapuję, poza tym zauważyłem, ze był moment, przynajmniej jeden kiedy kocioł na dłuzszy czas sie wyłaczył a tem na kotle spadła kilkanascie stopni ponizej zadanej :-? Chyba skrzywdzę mojego instalatora 8) Dziś bedzie regulator załozony. Po weekendzie reszta dupereli, które zalecił serwisant vaillant.

Uszaty1973
23-11-2007, 22:21
Nie ogrzewam domu gazem, dlatego proszę nie zjadajcie mnie jako obcego, ale wtrącę swoje 2 grosze.

Rozumiem, że każdy posiada jakąś wewnętrzną potrzebę porównywania (sam tu zajrzałem aby skonfrontować wasze koszty ogrzewania z moimi) ale tak naprawdę to poza poprawieniem lub zepsuciem humoru wiele one nam nie dają. Pomijając wszelkie różnice konstrukcyjno - wykończeniowe domów zauważcie na temperatury utrzymywane w domach. Jedni mają 22 stopnie inni 19 stopni. Już samo to w znacznym stopniu determinuje różnice w ilości "materii" grzewczej. Dlatego życzę wszystkim, zwłaszcza tym "pierwszorocznym" optymizmu i łagodnej zimy.

Sens jest taki, że może ktoś podejmnie lepszą decyzję co do wyboru izolacji, rekuperacji czy pieca. Więc nasz porównania mogą się komuś przydać.

A zdrugiekj strony to można se poprawić humor:)

Jax
28-11-2007, 19:46
Czy można prosic wszystkich żeby dopisywali przy zuzyciu o jakim gazie mowa, ziemny czy propan z butli. Bardzo to ułatwi sprawe.

Jrrzy
28-11-2007, 23:59
Witam.Zużycie GZ-50 w okresie 15 wrzesień-15 listopad 8,7 m.dziennie Dom parterowy z użytkowym poddaszem 280 m2 do ogrzania.Pustak max i 12 cm. styropianu,dach-wełna 20 cm.+płyta GK i jeszcze na strychu podłoga z płyty pażdzierzowej.Mieszkam od 01.09 2007 ale dom wysezonowany[budowany przez 4 lata].Piec,to centrala kondensacyjna Wolfa CGS-24 Z zasobnikiem warstwowym 90 l Podłogówka 70 m2,reszta grzejniki.Regulacja pogodowa + wpływ pomiszczenia.Temp.dzienna 22,obniżenie nocne 2o.Piec startuje 2x na dobę i grzje przez ok.10 godzin na dobę.Do zapłacenia 770 PLN.-To jest mniej niż płaciłęm za ogrzewanie miejskie w domu 2,5 raza mniejszym.Sądzę,ze wybór dobrego pieca i dobrej automatyki ma duże znaczenie.Mój znajomy za ogrzanie 300 m2 piecem ACV-Alfa 30 Kw za ten sam okres zapłacił 1700 PLN

wbrat
29-11-2007, 08:07
Właśnie dostałem pierwszą fakturę za gaz (ziemny, GZ50):
- okres od 4.07 do 09.11 do zapłacenia 466 zł. W tym abonament za 5 miesięcy i opłata stała za usługi dystr. za 4,9 miesiąca (nie wiem czemu), czyli 145 zł.

Zużycie gazu w tym okresie (według faktury) to 230m3. Daje to średnio 1,8m3 na dobę - ale w tym okresie głównie cwu (z cyrkulacją w czasie, gdy jesteśmy w domu) plus dogrzewanie gdzieś tak od połowy września.

Jeśli to wskazanie z faktury jest prawdziwe, to znaczy, że od 09.11 do 24.11 (wtedy spisywałem stan licznika) zużyłem 146m3, a więc średnio 9m3 na dobę. W sumie może to i prawda... w listopadzie piec działał na całego. Choć mogłoby być lepiej, zwłaszcza, że wieczorami dogrzewam kominkiem (ale nie codziennie). Aż strach pomyśleć, co będzie jak na dworzu będzie -20`C a nie w okolicach zera.

No i dodatkowe informacje: dom 160m2, stan surowy dwa lata temu, zeszła zima na samym kominku (pod koniec zimy temp. w domu była już sporo poniżej 10`C... ale co to była za zima), w tym roku jedynie prace wykończeniowe (z mokrych jedynie glazura i terakota). Tak więc przypuszczam, że dom już dość dobrze wysuszony. Teraz walczę raczej ze zbyt małą wilgotnością powietrza, która potrafi spaść poniżej 30%.

Radek-10
29-11-2007, 08:29
Witam
Mieszkam pierwszy sezon od 2 listopada.Powierzchnia 180m2 ( z użytkowym poddaszem ) ściany PT 25cm+ 15 cm styropianu.Dach 15 cm wełny między krokwiami + 8 cm w poprzek.Gaz ziemny,piec Vitodens 200 + pogodówka.Grzejniki + podłogówka w 2 łazienkach.Rekuperator.Dwie osoby dorosłe + córka.Temperatura ustawiona na 21C zredukowana na 18C.średnio dziennie pali 11m3 gazu.
pzdr
Radek

kbab
29-11-2007, 12:32
Witam
Od 1 stycznie 2007 zużyłem 445 m3 GZ50. W tym miesiącu 82 m3. Drewna (dąb) w tym sezonie spaliłem ok 1,5 m3. Temperatura to 23/24 st.C na dole oraz 22 na górze. Dane o swoim domu i kosztach za poprzedni sezon (rok) podałem na poprzedniej stronie.
Pozdrawiam Leon z Wrocławia.

jajmar
29-11-2007, 13:51
Domek parterowy 139m2 plus graz 29m2. Gazobeton 24cm +12cm styropianu. W suficie 25cm wełny.
Piec Vailant eco tec 186 kondensat +zasobnik+ sterownie VRC630 (tylko pogodówka).
W pokojach grzejniki, salon kuchnia, hall - podlogówka. W garażu jeden grzejnik ustawiony na 6 stopni.
Całość właczona 10.10 do dzis poszło 29.11 277m3 gazu- GZ50. Zużycie gazu na CO, CWU i gotowanie. W domu utrzymuje temp 21 stopni w kominku pale rekraacyjnie. Kominek bez rozporowadzenia.

OleAnder
29-11-2007, 15:01
0 (słownie: zero), bo gazownia nadal nie kwapi się z przyłączem!

orasta
29-11-2007, 22:37
Zastanawiam się czy nocne obniżenie temperatury daje jakieś oszcędności. Wprawdzie w nocy kocioł wcale nie grzeje, jeżeli temp. nie spadnie do zadanej lub pracuje na wolniejszych obrotach. Rano z kolei musi to wszystko nadrobić. Czy ktoś z forumowiczów przerabiał ten temat ?

Rav
30-11-2007, 12:57
Zastanawiam się czy nocne obniżenie temperatury daje jakieś oszcędności. Wprawdzie w nocy kocioł wcale nie grzeje, jeżeli temp. nie spadnie do zadanej lub pracuje na wolniejszych obrotach. Rano z kolei musi to wszystko nadrobić. Czy ktoś z forumowiczów przerabiał ten temat ?

Tak. Zdecydowanie daje duże oszczędności. Robiłem sobie rok czy dwa lata temu doświadczenia. Nie mam przy sobie danych, więc nie podam dokładnie.
Co innego rano nagrzać dom z 19 do 21 stopni przez 1h czasu max. A co innego utrzymywać przez 8h w nocy 21 stopni...
Poza tym lepiej mi się śpi w temperaturze 19 niż 21, ale tutaj to już indywidualne preferencje...

Yoric
30-11-2007, 18:11
jeszcze o jednej zmiennej zapominaja prawie wszyscy ... ;-)
jedni sie myja czesto ...
inni rzadziej ...
a jeszcze inni hyhyhyhyhy

milego weekendu

(Y)

ANDIX
30-11-2007, 18:55
Trochę zbierałem dane dla pewnej firmy w zakresie zużycia energii w nowych budynkach jednorodzinnych o średnim standardzie pow. ok. 130 m2 i kubaturze ok 360 m3. W rodzinach 4 oso. zużycie wody kształtowało się w granicach 12-16 m3/mies. Zużycie gazu do podgrzewania wody i gotowania w okresie od kwietnia do października wahało się w granicach 1,8 m3/dobę natomiast roczne zużycie gazu w tych domach było w granicach 1100-1400 m3. Były to domy bez kominków. Ogrzewanie grzejnikami na ścianach bez instalacji podłogowych w łazienkach czy też w kuchni. Trochę informacji z tych badan umieściłem na forum muratora WYMIANA DOŚWIADCZEŃ -OGRZEWANIE DOMU. Warto sobie policzyć i odnieść swoje dane do danych w tych domach.

JACKIE P
30-11-2007, 19:08
witaj ANDIX - w moim przypadku jest dokładnie tak jak piszesz - dom 100m2 - zużycie gazu GZ50 przez rok /do 21 listopada 2007/ wyszło dokładnie 1120m3 z przepalaniem kominkiem bez DGP i bez płaszcza /temp.dzienna 20,5, nocna 18,5/

ANDIX
30-11-2007, 19:27
Zgadzam się z Tobą. Kocioł pracuje 2-4 godzin/dobę i to mu w zupełności wystarcza aby utrzymać zadaną temperaturę w domu. (Dla wielu dziwne i nie do pojęcia). Czas ten obejmuje również czas wybiegu pompy.

NOTO
03-12-2007, 11:21
Zastanawiam się czy nocne obniżenie temperatury daje jakieś oszcędności. Wprawdzie w nocy kocioł wcale nie grzeje, jeżeli temp. nie spadnie do zadanej lub pracuje na wolniejszych obrotach. Rano z kolei musi to wszystko nadrobić. Czy ktoś z forumowiczów przerabiał ten temat ?

Tak daje. Ale jak dużo zalezy to od strat ciepła i straty komfortu cieplnego.
czy w sypialni masz czujnik ciepła ?

czandra
03-12-2007, 21:26
Jaka jest u was obecnie cena gazu ziemnego za 1m3, taka uśredniona, uwzględniająca opłaty stałe.

JACKIE P
03-12-2007, 23:20
z ostatniej f-ry to średnio 1,65 zł/1m3

pablitoo
04-12-2007, 08:07
U mnie na podstawie ostatniej f-ry : 1,1743 netto chili 1,4326 pln / m3.
Cena zawiera opłatę za gaz + opłatę przesyłową zmienną / opłata przesyłowa stała i abonament nie wliczałem w cenę / - taryfa W-3.

kbab
04-12-2007, 08:27
Witam
Wg ostatniej fakt. za 68 m3 zapłaciłem 127,79 średnio 1,88
oraz za 62 m3 118,26 średnio 1,9
opłata za 4 miesiące wg taryfy W-2
re pablitoo - nie wliczasz abonamentu w cenę gazu, czyżbyś nie płacił tej pozycji rachunku? Bo skoro jednak płacisz (tak zakładam) to średnia cena gazu obejmuje również tą pozycję.

Jak widać, zaletą małego zużycie gazu są niskie rachunki, jednak wadą wyższy koszt jednostkowy.

pablitoo
04-12-2007, 08:51
(...)
re pablitoo - nie wliczasz abonamentu w cenę gazu, czyżbyś nie płacił tej pozycji rachunku? Bo skoro jednak płacisz (tak zakładam) to średnia cena gazu obejmuje również tą pozycję.

Ups - rzeczywiście - pytanie było wraz z opłatami stałymi - niedoczytałem :oops: - podałem cenę bez opłat stałych ...
Oczywiście też płacę abonament i stałą opłatę przesyłową ...

- uśredniając na podstawie mojej ostataniej f-ry cena gazu / wraz ze wszystkimi opłatami / wynosi 1,55 pln /m3 .

:-?

NOTO
04-12-2007, 09:09
(...)
re pablitoo - nie wliczasz abonamentu w cenę gazu, czyżbyś nie płacił tej pozycji rachunku? Bo skoro jednak płacisz (tak zakładam) to średnia cena gazu obejmuje również tą pozycję.

Ups - rzeczywiście - pytanie było wraz z opłatami stałymi - niedoczytałem :oops: - podałem cenę bez opłat stałych ...
Oczywiście też płacę abonament i stałą opłatę przesyłową ...

- uśredniając na podstawie mojej ostataniej f-ry cena gazu / wraz ze wszystkimi opłatami / wynosi 1,55 pln /m3 .

:-?

W-3 wymaga zużycia powyżej 1200 m3 rocznie. Wtedy gaz jest trochę tańszy. Ale abonament coś chyba jest droższy.
Generlne rozliczenie za m3 jest mniejsze przy W-3.

orasta
04-12-2007, 22:03
Zastanawiam się czy nocne obniżenie temperatury daje jakieś oszcędności. Wprawdzie w nocy kocioł wcale nie grzeje, jeżeli temp. nie spadnie do zadanej lub pracuje na wolniejszych obrotach. Rano z kolei musi to wszystko nadrobić. Czy ktoś z forumowiczów przerabiał ten temat ?


Tak daje. Ale jak dużo zalezy to od strat ciepła i straty komfortu cieplnego.
czy w sypialni masz czujnik ciepła ?

W sypialni nie mam czujnika ale nie odczuwam specjalnie dyskomfortu z powodu spadku temp. Osobiście wolę spać przy temp. niższej niż dzienna.

JACKIE P
04-12-2007, 23:46
spanie w niższej temperaturze niż dzienna /w zakresie 17-18 st.C/ jest wręcz zalecana jako najzdrowsza. My śpimy w 18,5 st.C - jest super, człowiek wypoczęty - frisch und fitt.

orasta
05-12-2007, 23:10
Monitorując zużycie gazu przez mój kociołek( kondensat Immergas ) zauwyżełem dziwne zjawisko, a mianowicie - w czasie gdy na dworze temperatura oscylowała w granicach +2 - 0 st. ale było pochmurno, mglisto i bardzo wilgotno, dobowe zużycie gazu ziemnego było o 0,5 m3 większe od dobowego żużycia gazu w okresie gdy na dworze panowała temp. -2 do -10
st. ( mrozik) ale czyste pogodne niebo powietrze mroźne i suche. Dziwne :o

ANDIX
06-12-2007, 08:05
Temp zewnętrzna np 2 na plusie a do tego wiatr i duża wilgotność powietrza to mniej więcej to samo co - 5 stopni. Można to odczytać w prognozie pogody ICM. Tak samo jest z temp wewn.. 20 stopni może dać uczucie chłodu albo ciepła. Składa się na to szereg czynników, o których warto poczytać, bo są istotne właśnie dla tych wszystkich, którym zależy chociaż trochę na oszczędnym ogrzewaniu domu.

siwy z gosławic
06-12-2007, 09:19
Tylko że przy + mieliśmy mocne wiatry a przy - wiatrów nie było.
Dlatego wolę -5 bez wiatru niż +5 z mocnym wiatrem bo kociołek rzadziej się włączał.

orasta
16-12-2007, 22:56
Co to klimat się ocieplił, grudzień a wy nie grzejecie. :D U mnie za ostanią dobę 7,78 m3 gazu ziemnego. Nie lubię tych pochmurnych, mglistych dni, piec wiecej żre. :evil:

wbrat
17-12-2007, 07:25
Ja ostatnio nie patrze na licznik - człowiek się załamuje, a i tak grzać trzeba.

Enio
17-12-2007, 13:10
Jak poczytałem co piszecie, aż mi się przykro zrobiło ;(

U mnie średnio w tym miesiącu wychodzi 12,8 m3 gazu dziennie (w tym ciepła woda), domek to 120 m2. W pierwszym miesiącu było średnio 14,7 m3 :(.

Fakt że to pierwszy sezon, budynek praktycznie w całości wybudowany w tym roku.

Materiały 25 P+W + 12 cm styrop, dach 20 cm wełny.
A grzejemy 20 /17 - dzień/noc.
Nie grzejemy niczym innym. nie mamy tez jeszcze drzwi wewn, a ponoć to ma również znaczenie - czym staram się pocieszać.

pozdr.

ANDIX
17-12-2007, 14:19
Oczytaj i podaj parametry
Typ kotła i jego moc
Ustawienia kotła: temp. zasilania, czas wybiegu pompy, czas blokady palnika.
regulator zewnętrzny czy wewnętrzny i jak praca (dwustawna czy ciągła)
Sprawdź przy zamkniętych oknach kratki wentylacyjne czy wwszystkie ciągną (ewentualnie czy nie pracuję jako nawiew. Czy masz nawiew do kotła i jkaim płomieniem spala sie gaz (czy nie ma żółtych języczków).
Zmierz, co jaki czas włącza sie kocioł i jak długo pracuje (w ciągu godziny np od 16 do 17) Podaj Oczytaj czas pracy kotła w trybie co i CW (licznik godzin na kotle)
Zobaczę jak to u Ciebie wyglada.

Enio
17-12-2007, 15:29
viessman vitopend 100 VH1B - turbo (nie kondensat) - zamkniętą komora + zasobnik 150l + cyrkulacja.
Regulator wewn. - pokojowy - jak jesteśmy - jest na 20 stopni, w nocy i jak nas nie ma na 16 st. / Cyrkulacja działa analogicznie - czyli wyłącza się jak nas nie ma/śpimy.
Piec jest turbo wiec tematu wentylacji i płomienia - nie mam jak sprawdzić.
Co do kanałów wentylacyjnych - faktycznie wieje mi z jednego z nich = w kotłowni.

Co do ustawień na kotle - licznika godzin nie mam (to prosty kociołek), a woda i ogrzewanie są ustawione na poziomie 4.5 / 6 stopniową skalę.
Resztę jak wybadam - uzupełnię.

kirkris
17-12-2007, 15:38
U nas od 31.10. do 14.12 br spaliliśmy 420 m3 gazu. Jest to pierwszy sezon, chociaż większość prac (najbardziej mokrych) zrobiona w zeszłym roku. Piec MCR24 z pogodówką i sterownikiem pokojowym z zasobnikiem 120l.
Wentylacja grawitacyjna (ale na razie słabo działa - więcej wieje niż ciągnie :( - musimy zamontować nawiewniki ).
Dom 168 m2 pow. użytkowej, do ogrzania ok 190m2)
Utrzymujemy temperaturę 21,5 C na dole i około 23 na górze (jesteśmy ciepłolubni). Między dniem a nocą mam różnicę 0,5C więc niewielką (chociaż dla nas odczuwalna)
Zobaczymy jak będą wyglądały rachunki przy niższych temperaturach :o
Nie wiem czy to duzo czy nie, trudno mi ocenić :oops:

Rezi
17-12-2007, 15:38
kubatura 1350 m3
310 m2 pow zabudowy
54 m2 okien + 9 okien dachowych
porotherm 25 + 20 cm styro / dach 30 cm wełny

Junkers Modul 30 KW - kondensat
podłogówka na 140 m2 / reszta grzejniki / bez dogrzewania kominkiem
pogodówka

dzienna ok 21 - 21,5 w zależności od miejsca w domu
nocna 20 stopni
zasobnik 150 litrów ładowany 2 x dziennie na 55 stopni
pierwszy sezon grzewczy
w chwili obecnej 14 m3 na dobę

jacekp71
17-12-2007, 22:46
aktualizuje moje spalanie - zainstalowalem w koncu regulator pokojowy.

domek 175m2 podlog, w tym skosy, kubatura okolo 600m3, sciany bk24+12styro, poddasze welna 20+5, grzejniki + okolo 50m2 podlogowki, kominek wylacznie rekreacyjny, kociol 2f vaillant 282 turbo, cyrkulacja nie podlaczona.
lubimy cieplo wiec w dzien jest 23-24^, w nocy 20-21^,
pierwszy sezon,
od 13 listopada do dzisiaj wieczor 228m3, tj. niespelna 7m3 /dobe.

Uszaty1973
17-12-2007, 22:55
lubimy cieplo wiec w dzien jest 23-24^, w nocy 20-21^

Nie bardzo rozumniem jak może temperatura tak bardzo spaść. U mnie jak przy -7 wyłączyłem piec temperatura wewnątrz spadła z 24 do 23.

Enio
17-12-2007, 23:16
Qrcze.. jak to możliwe.. 7 m3 na dobę przy większym metrażu ?
Co z moja chatą jest nie tak ? :(

jajmar
17-12-2007, 23:37
Domek parterowy 139m2 plus graz 29m2. Gazobeton 24cm +12cm styropianu. W suficie 25cm wełny.
Piec Vailant eco tec 186 kondensat +zasobnik+ sterownie VRC630 (tylko pogodówka).
W pokojach grzejniki, salon kuchnia, hall - podlogówka. W garażu jeden grzejnik ustawiony na 6 stopni.
Zużycie gazu na CO, CWU i gotowanie. W domu utrzymuje temp 21 stopni w kominku pale rekraacyjnie. Kominek bez rozporowadzenia.

Zużycie za ostatnie 20dni na poniżej 6 m3 na dobę.

orasta
17-12-2007, 23:55
jacekp71- jezeli prawdą jest że w kominku palisz rekreacyjnie, to wynik godny pozazdroszczenia.

Panowie my tu tak przeżywamy te zużycia, odczytujemy, notujemy stany naszych gazomierzy. Myślę że dzieje się tak dlatego że żyjemy w kraju nieprzyjaznym swoim obywatelom. Czy nie wydaje się wam, że za to że wybraliśmy ekologiczne źródło energii, powinniśmy dostać od państwa jakąś ochronę np. w postaci obniżonej stawki za m3 gazu, nie obciążonej jakimiś śmiesznymi opłatami przesyłowymi. Ale gdzie tam, w naszym kraju obywatelowi nie może się coś opłacać. I tak z mojego komina wylatuje obłoczek pary, a z komina sąsiada, który twierdzi "....... panie, gazem drogo. Ja panie dentkę, oponę spalę i mam w domu ciepło....." wali dymem czarnym jak noc, a w powietrzu unosi się zapach palonych plastików, butelek po minerlnej i wszystkiego co sztuczne. I gdzie tu sens i logika. Załóżmy może jakąś partię np. PPKG ( Partię Posiadaczy Kotłów Gazowych) może coś zdziałamy.

jajmar
18-12-2007, 00:05
Załóżmy może jakąś partię np. PPKG ( Partię Posiadaczy Kotłów Gazowych) może coś zdziałamy.

Ja sie zapisze.

jacekp71
18-12-2007, 00:22
lubimy cieplo wiec w dzien jest 23-24^, w nocy 20-21^

Nie bardzo rozumniem jak może temperatura tak bardzo spaść. U mnie jak przy -7 wyłączyłem piec temperatura wewnątrz spadła z 24 do 23.

zakladam ze temp nie spada. to jest jedynie ustawienie.
gdyby jednak spadla, to juz nizej nie pojdzie - kociol zadziala.

wbrat
18-12-2007, 07:54
Ok. Wyliczyłem nieco u siebie. Dom ok. 160m2, ogrzewany niby dół i poddasze, ale na poddaszu chłodno (ok. 16`C) - sterownik pokojowy na dole ustawiony na 21`C w trybie dziennym, 18`C w trybie nocnym (rzecz jasna temp. nie spada aż o tyle w ciągu nocy). Na górze chłodno, bo cała instalacja nie wyregulowana, a góra i tak nie wykończona, więc nie przejmujemy się tym zbytnio - na schodach kotara oddzielająca górę od dołu - a dogrzewamy tam, bo boję się o rurki (u sąsiada dwa lata temu strzeliły od mrozu więc wolę nie ryzykować), poza tym sporo niewykorzystanych mebli tam stoi. Na dole pow. do ogrzania to ok. 80m2, na poddaszu... nie wiem - wg. projektu ok. 60m2 licząc przy podłodze, ale my trochę zmieniliśmy układ działówek, więc pow. jest sporo większa. Pierwszy prawdziwy sezon grzewczy, poprzednia zima podgrzewana za pomocą kominka z DGP. W tym sezonie kominkiem palimy co kilka dni (coraz rzadziej - po pierwsze nie chce nam się, po drugie - czekamy na większe mrozy). Cegła MAX, ocieplenie 15 cm, wełna na poddaszu 25 cm. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Piec Termet Minimax 21kW z zasobnikiem 120L, cyrkulacja działa w godzinach, gdy jesteśmy w domu. W każdym pokoju grzejniki, dodatkowo w łazienkach i holu podłogówka (na RTLach).

Uff... tyle info. Do tej pory wyniki są takie:

Wrzesień - 1,5 m3 / dobę (głównie c.w.u.)
Październik - 2,8 m3/dobę (głównie c.w.u., ale c.o. czasem też odpalało)
Listopad - 7,8 m3/dobę
Grudzień - 8,5 m3/dobę

No i dodatkowa ważna informacja: w warszawie prawdziwej zimy jeszcze nie było... :-?

mariooo
18-12-2007, 09:58
Dom 150m2 (25m2 to garaz i kotlownia). Piec Brotie z zamk kom spalania + zasobnik 120 litrow + obieg cieplej wody (6.00-7.30, 17:30-22:30)
Porotherm 25+12cm wełna, poddasze w 90% ocieplone welna 18cm (dojdzie jeszcze 5cm) poddasze oddzielone scianka ze styropianu (ze sporymi szczelinami).

okres od 04.10 do 11.12 - 450m3 (pierwsze 2 dni 50m3 bo grzanie szlo w druda strone:) )

w weekendy oraz srednio jedno popoludnie w tyg dogrzewam kozą (spalilem 2,5m3 drewna)

tempertura 7:30-17:30 18stopni, 17:30 - 7:30 20stopni

ZW
18-12-2007, 16:21
Panowie my tu tak przeżywamy te zużycia, odczytujemy, notujemy stany naszych gazomierzy. Myślę że dzieje się tak dlatego że żyjemy w kraju nieprzyjaznym swoim obywatelom. Czy nie wydaje się wam, że za to że wybraliśmy ekologiczne źródło energii, powinniśmy dostać od państwa jakąś ochronę np. w postaci obniżonej stawki za m3 gazu, ...

Ja nie ogrzewam gazem ale oponami też nie dlatego pytam ostrożnie:

Kogo obciążyć kosztami dopłat ?

orasta
18-12-2007, 16:35
Właśnie zastanawiam się.

areq
19-12-2007, 13:43
Qrcze.. jak to możliwe.. 7 m3 na dobę przy większym metrażu ?
Co z moja chatą jest nie tak ? :(

Wszystko może być na "tak" Sprawdź ino czy nie masz czasem gazu Gz-35,tańszy ale o mniejszej kaloryczności...
Przy 120m2 i Twoich temperaturach nastawu oraz temperatur zewnętrznych nie powinien spalić więcej niż 10m3 Gz-50....

19-12-2007, 15:57
Enio napisał:
Qrcze.. jak to możliwe.. 7 m3 na dobę przy większym metrażu ?
Co z moja chatą jest nie tak ?

viessman vitopend 100 VH1B - turbo (nie kondensat) - zamkniętą komora + zasobnik 150l + cyrkulacja.
Regulator wewn. - pokojowy - jak jesteśmy - jest na 20 stopni, w nocy i jak nas nie ma na 16 st. / Cyrkulacja działa analogicznie - czyli wyłącza się jak nas nie ma/śpimy.
Piec jest turbo wiec tematu wentylacji i płomienia - nie mam jak sprawdzić.
Co do kanałów wentylacyjnych - faktycznie wieje mi z jednego z nich = w kotłowni.

Co do ustawień na kotle - licznika godzin nie mam (to prosty kociołek), a woda i ogrzewanie są ustawione na poziomie 4.5 / 6 stopniową skalę.
Kurde, chyba właśnie wybiłeś mi z głowy ten Vitopend :cry:

orasta
19-12-2007, 22:47
Boś się uparła na tego Viessmana, a co to inne marki w ząbki kłują.
Tyle kotłów w całym mieście, nie widziałaś tego jeszcze, popatrz.

Enio
19-12-2007, 23:00
No badam i badam ten temat. I nic.. nie mam pojęcia co jest nie tak że żre mi to tyle tego gazu.. średnia 12,8 - 14,7 m3 dziennie, przy braku mrozu.
Uszczelniam w chacie co tylko się da.. zobaczymy jaki będzie efekt..
Pianka montażowa - mój przyjaciel ;)

pozdr.

20-12-2007, 00:04
Boś się uparła na tego Viessmana, a co to inne marki w ząbki kłują.
Tyleb kotłów w całym mieście, nie widziałaś tego jeszcze, popatrz.
:lol: :lol: :lol:
Już się ,,odparłam" :wink:
Zdawało mi się, że to idealny wybór - znana marka, tani, mieści się w mojej kotłowni (a u mnie to akurat jeden z warunków), więc czego chcieć więcej?
Dlaczego miałam inaczej myśleć?
Teraz już całkowicie zgłupiałam. Muszę zaczynać od początku. Wiem, że powinnam wybrać kondensata lub zamknięta komorą,ale oczywiście ... koszty.
Musi być 1-funkcyjny z zasobnikiem ok. 100-120 l(4 osoby), wiszący.
No i ten dodatkowy komin :cry: Taki gotowy -To prawie 2000 zł :cry: :o
No ale zobaczymy... może coś znajdę, tylko że teraz święta,trzeba się zająć pieczeniem ciast a nie wybierać piece :wink:
pozdrawiam
justa

araman
20-12-2007, 09:00
Grzeję ok 180-200 m2 przy wysokości pomieszczeń 280 cm temp 20-22 stopnie przy dogrzewaniu kominkiem wychodzi 6-7 m3 jeżeli sam piec 16-18 m3 mam porotherm 44 który dociepliłem 5 cm styropianu. Z takiego zużycia jestem zadowolony. Piec ACV z zasobnikim 48 litrów a na dworzu koło 0.

mariooo
20-12-2007, 10:03
No badam i badam ten temat. I nic.. nie mam pojęcia co jest nie tak że żre mi to tyle tego gazu.. średnia 12,8 - 14,7 m3 dziennie, przy braku mrozu.
Uszczelniam w chacie co tylko się da.. zobaczymy jaki będzie efekt..
Pianka montażowa - mój przyjaciel ;)

pozdr.

sprawdz podlaczenie pieca
u mnie przez pierwsze dwa dni zuzycie gazu po 30m3 na dobe, bo okazalo sie ze zamienione byly obiegi cieplej wody. ciepla woda tloczona byla w wyjscia grzejnikow :)

ewuniamiii
20-12-2007, 13:34
:roll:

ewuniamiii
20-12-2007, 13:36
:roll:

rob***
20-12-2007, 14:29
No badam i badam ten temat. I nic.. nie mam pojęcia co jest nie tak że żre mi to tyle tego gazu.. średnia 12,8 - 14,7 m3 dziennie, przy braku mrozu.
Uszczelniam w chacie co tylko się da.. zobaczymy jaki będzie efekt..
Pianka montażowa - mój przyjaciel ;)

pozdr.

To jeszcze nic, u mnie przy "-3" zużycie dobowe średnio 25m3 ???
To Ci dopiero odjazd. Osttani rachunek przyszedł 4-ro cyfrowy !!!!!!

Rob

sebciu
20-12-2007, 16:46
Enio

Mam chyba taki sam kociołek jak ty i obecnie na dobę wychodzi mi jakieś 16 m3 gz35. 9 grzejników, zasobnik 120l. Domek 100 m2 + 40 m2 poddasze nie ogrzewane. Domek zbudowany w tym roku od marca wprowadziłem sie 3 dni temu, 24 cm BK i 12 styropian. Co ciekawe przed wprowadzeniem się brał mi jakieś 12 a nawet czasami zszedł na 8 m3 na dobe przy tych samych ustawieniach. Temp. w domu to ok. 18-19 stopni nie jesteśmy ciepłolubni.

jacekp71
20-12-2007, 20:31
No badam i badam ten temat. I nic.. nie mam pojęcia co jest nie tak że żre mi to tyle tego gazu.. średnia 12,8 - 14,7 m3 dziennie, przy braku mrozu.
Uszczelniam w chacie co tylko się da.. zobaczymy jaki będzie efekt..
Pianka montażowa - mój przyjaciel ;)

pozdr.

To jeszcze nic, u mnie przy "-3" zużycie dobowe średnio 25m3 ???
To Ci dopiero odjazd. Osttani rachunek przyszedł 4-ro cyfrowy !!!!!!

Rob

bez jaj !!
cwierc setki na dobe ????

jaka kubature ogrzewasz ?? i czym ??

mikopiko
20-12-2007, 23:29
przepraszam za głupie pytanie :wink: ....ale ile kosztuje 1 m3 gazu? :roll:

Damro
21-12-2007, 00:08
przepraszam za głupie pytanie :wink: ....ale ile kosztuje 1 m3 gazu? :roll:
O to i ja jestem ciekawa bo jestem przed wyborem-ekogroszek czy butla gazowa z kociołkiem kondesacyjnym :lol:

izat
21-12-2007, 05:48
przepraszam za głupie pytanie :wink: ....ale ile kosztuje 1 m3 gazu? :roll:
ok 1.60
zależy jaki gaz

jacekp71
21-12-2007, 08:00
przepraszam za głupie pytanie :wink: ....ale ile kosztuje 1 m3 gazu? :roll:
O to i ja jestem ciekawa bo jestem przed wyborem-ekogroszek czy butla gazowa z kociołkiem kondesacyjnym :lol:

butla gazowa to finansowe samobojstwo.
jesli nie musisz, to jej nie instaluj - chyba kazde rozwiazanie jest tansze ....

rob***
21-12-2007, 08:21
bez jaj !!
cwierc setki na dobe ????

jaka kubature ogrzewasz ?? i czym ??[/quote]


120m2, ocieplenie 5cm wełny ściana 10cm RBS.
... a miał być ameerykański ocieplony tani dom ?!

Rob

aniazbyszek
21-12-2007, 15:31
No badam i badam ten temat. I nic.. nie mam pojęcia co jest nie tak że żre mi to tyle tego gazu.. średnia 12,8 - 14,7 m3 dziennie, przy braku mrozu.
Uszczelniam w chacie co tylko się da.. zobaczymy jaki będzie efekt..
Pianka montażowa - mój przyjaciel ;)

pozdr.

To jeszcze nic, u mnie przy "-3" zużycie dobowe średnio 25m3 ???
To Ci dopiero odjazd. Osttani rachunek przyszedł 4-ro cyfrowy !!!!!!

Rob

Czy ktoś OGRZEWA SIĘ Z PODZIEMNEJ BUTLI (mieszanka propan-nutan)? Mieszanka ma wiekszą wartośc opałową od czystego propanu. Planuję założyć taką instalację razem z solarami ze wspólnym zasobnikiem. Dom 140 m2 pow. uzytkowej. Może ktoś ma z tym doświadczenia?

aniazbyszek
21-12-2007, 15:32
No badam i badam ten temat. I nic.. nie mam pojęcia co jest nie tak że żre mi to tyle tego gazu.. średnia 12,8 - 14,7 m3 dziennie, przy braku mrozu.
Uszczelniam w chacie co tylko się da.. zobaczymy jaki będzie efekt..
Pianka montażowa - mój przyjaciel ;)

pozdr.

To jeszcze nic, u mnie przy "-3" zużycie dobowe średnio 25m3 ???
To Ci dopiero odjazd. Osttani rachunek przyszedł 4-ro cyfrowy !!!!!!

Rob

Czy ktoś OGRZEWA SIĘ Z PODZIEMNEJ BUTLI (mieszanka propan-nutan)? Mieszanka ma wiekszą wartośc opałową od czystego propanu. Planuję założyć taką instalację razem z solarami ze wspólnym zasobnikiem. Dom 140 m2 pow. uzytkowej. Może ktoś ma z tym doświadczenia?

OCZYWIŚCIE propan-butan (nutanu jeszcze nie wynaleziono)

czandra
21-12-2007, 23:29
A jak długo chcecie (planujecie) ogrzewać się gazem z butli?

JACKIE P
22-12-2007, 00:45
wczorajsza faktura za miniony miesiąc - 171 zł ze wspomaganiem kominkiem.

ewuniamiii
22-12-2007, 13:38
:roll:

blackrs
22-12-2007, 15:08
U mnie (drugi sezon grzewczy) wychodzi średnio w roku niecałe 3 m sześć gazu na dobę. Teraz ok. 5 m. Domek piętrowy 140 m. Gaz propan-butan. Ale i tak opłaty miesięczne na poziomie 900 zł (ostatnia faktura w takiej wysokości). Kocioł Vitodens 200.

ewuniamiii
22-12-2007, 15:18
:roll:

blackrs
22-12-2007, 15:58
Kominka nie mam, nie wspomagam się dodatkowym grzaniem. Gaz z butli Gaspolu naziemnej.

ewuniamiii
22-12-2007, 16:40
:roll:

blackrs
22-12-2007, 17:27
Nazwa znana mi, ale to wszystko, co wiem o tym urządzeniu :wink:

Damro
22-12-2007, 23:31
Damro a jaka funkcie masz w kominku plaszcz wodny ..nadmuch?czy poprostu kominek jako taki?..bardzo mnie ten watek interesuje ....i jaki metraz domu?
Kominek tylko rekreacyjnie a dom 220m2 użytkowej.

ewuniamiii
23-12-2007, 11:34
:roll:

jajmar
23-12-2007, 14:58
...sam kominek chyba zuzyje wiecej gazu...
:o :o :o

Kominek na gaz? Znaczy sie jakaś atrapa?

Gringo...
23-12-2007, 16:46
ja mam domek pow. 195m2 zaczalem grzac pierwszy sezon. gaz przylaczyli mi okolo 2 tyg temu. pierwszy tydzien wychodzilo niecale 10m3 na dobe przy obecnych temperaturach 15m3 na dobe. budynek jest dobrze ocieplony. mam pytanie, ile kosztuje obecnie 1m3 gazu? poniewaz slyszalem ze maja czy juz nawet byly podwyzki (rejon okolice warszawy). ostatnio wychodzilo ok 1zl brutto za m3 a ile jest teraz?

jajmar
23-12-2007, 17:19
ostatnio wychodzilo ok 1zl brutto za m3 a ile jest teraz?
A umowy nie masz z gazownia? Tam powinienes miec okreslona taryfę i z tego wychodzi cana za m3 gazu. Ja w taryfie W2 płace okoł 1,6zł/m3 . Cena 1 zł to chyba kilka lat wstecz byla, teraz takiej nie widzialem w cenniku.

orasta
24-12-2007, 00:01
Ostatnia doba, na Sądecczyźnie mroźno. Noc -10 st., dzień srednio -6,5 st.
Zużycie gazu z sieci 8,87 m3 ( c.o. + cwu ), wg. mnie o.k. :) Piec " włoszczyzna" Immergas. Już wiem dlaczego ... Wanda nie chciała Niemca... . :wink:

ewuniamiii
24-12-2007, 00:26
:roll:

kbab
24-12-2007, 08:47
mam pytanie, ile kosztuje obecnie 1m3 gazu? poniewaz slyszalem ze maja czy juz nawet byly podwyzki (rejon okolice warszawy). ostatnio wychodzilo ok 1zl brutto za m3 a ile jest teraz?

zajrzyj na koniec 7 strony - jest tam kilka wypowiedzi na ten temat

mariooo
25-12-2007, 11:43
ostatnio wychodzilo ok 1zl brutto za m3 a ile jest teraz?
A umowy nie masz z gazownia? Tam powinienes miec okreslona taryfę i z tego wychodzi cana za m3 gazu. Ja w taryfie W2 płace okoł 1,6zł/m3 . Cena 1 zł to chyba kilka lat wstecz byla, teraz takiej nie widzialem w cenniku.

mi wychodzi po uwzglednieniu oplat przesylowyk ok 1pln brutto za 1m3 - ceny w wielkopolsce

Enio
25-12-2007, 12:00
Enio

Mam chyba taki sam kociołek jak ty i obecnie na dobę wychodzi mi jakieś 16 m3 gz35. 9 grzejników, zasobnik 120l. Domek 100 m2 + 40 m2 poddasze nie ogrzewane. Domek zbudowany w tym roku od marca wprowadziłem sie 3 dni temu, 24 cm BK i 12 styropian. Co ciekawe przed wprowadzeniem się brał mi jakieś 12 a nawet czasami zszedł na 8 m3 na dobe przy tych samych ustawieniach. Temp. w domu to ok. 18-19 stopni nie jesteśmy ciepłolubni.

Parametry takie jak u mnie.. Ja postanowiłem sie tym nie przejmować;) ponieważ:
- pierwszy rok grzania chaty która tynkowana była kilka mies. temu
- jak mieszkałem w bloku, za ogrzewanie płaciłem 12*190 pln = 2280 pln za 55 m2. Więc jak to porównać - nie jest źle
- powoli poprawiam jeszcze niedoróbki "fachowców" = tu gdzieś pianką, tam wełenka..
- kupiłem dużo tańszy piec, wentylacja grawitacyjna - nie ma co porównywać do "wybajerzonych" rozwiązań - bo ktoś na nie wydał kupę pieniążków i teraz ma z tego korzyści
- Święta są ;)
- Dzieciom w nowym domku się podoba i nie narzekają na nic

pozdr.

i Życzę Zdrowych, Spokojnych i Wesołych Świąt.

Contelek
26-12-2007, 01:14
Dostałem prezent świąteczny 497m3 gazu mi poszło od 28.11.2007 do dzisiaj to jest do 25.12.2007 razy 1,6 zł za metr daje ok 800 zł , nieźle , ciekawe czy spadnie to zużycie z czasem , obecnie to prawie wyszło 18 m3



dorzuce kilka danych dla porównania

1. piec kondensacyjny vaillant ecotec za około 11 tys sam piec bez sterownika za 2 tys


2. gaz z sieci

3. budynek ok 180 m2 użytkowej wraz z garażem ogrzewanym

4. Nie zamieszkany , czyli bez cwu

5. w tym roku skonczona budowa bez wykonczenia które odbywa się obecnie

6. na dole podłoga na górze grzejniki

7. ciepło wszedzie , nie mierzyłem , ale ciepło , powyżej 20 stopni

8. sterowanie pogodowe

9. Drzwi wejściowe prowizorka ( nieszczelne) 2 szt , reszta budynku szczelna

10. ściany pustak ceramicznu U , 25 cm plus 15 styropianu , poddasze wełna
grubość 15 cm + 10 cm w poprzek razem daje 25 cm

Czy biorąc pod uwagę powyższe to zużycie jest w normie ?
bo mi się zdaje że nie

pozdrawiam

nom
26-12-2007, 10:05
4. Nie zamieszkany , czyli bez cwu

7. ciepło wszedzie , nie mierzyłem , ale ciepło , powyżej 20 stopni



Jak nie mieszkasz to po co grzejesz na 20*C?
Ja mieszkam i mam w dzień 19 a w nocy 18*C. :-)

orasta
26-12-2007, 11:24
CONTEL- mnie się wydaje że jak zamieszkasz, zamontujesz szczelne drzwi, obniżysz deko temperaturę powiedzmy na 20 st to będzie gites.

Jola z Melisy
26-12-2007, 11:39
To co piszecie jest dla mnie bardzo budujące. W poprzednim mieszkaniu (adaptacja strychu ok. 80 mkw) spalaliśmy ok. 10~12 m gazu dziennie (gaz z sieci). Jako, ze nie jestem fanką bardzo wysokiej temperatury w domu, w dzień było ustawione na 19 a w nocy 17 stopni. Wychodząc na dłużej przełączaliśmy na temp nocną, a i tak rachunki były spore. Jeśli chodzi o ocieplenie, to to co mogliśmy zrobić, to dobrze ocieplić wełną w środku (budynek komunalny). Dlatego wynik 8 czy 10 m zużycia gazu na dobę w domku 150 mkw uważam za super wynik :wink:

Contelek
26-12-2007, 12:24
4. Nie zamieszkany , czyli bez cwu

7. ciepło wszedzie , nie mierzyłem , ale ciepło , powyżej 20 stopni



Jak nie mieszkasz to po co grzejesz na 20*C?
Ja mieszkam i mam w dzień 19 a w nocy 18*C. :-)

Ogrzewam bo mi tynki nie wyschły do końca , natomiast nie wiem dokładnie jaką mam temperaturę w pomieszczeniach , bo nie mam regulatorów pokojowych tylko pogodowy , którym steruje za pomocą krzywych grzewczych i wtedy temp poszczególnych obiegów ustawiana jest czysto teoretycznie i nie ma za wiele wspólnego z prawdą

Contelek
26-12-2007, 12:31
CONTEL- mnie się wydaje że jak zamieszkasz, zamontujesz szczelne drzwi, obniżysz deko temperaturę powiedzmy na 20 st to będzie gites.

ciekawe ile m3 mi zmyka przez te 2 szt drzwi nieszczelnych

orasta
27-12-2007, 10:05
CONTEL napisał:


ciekawe ile m3 mi zmyka przez te 2 szt drzwi nieszczelnych



Bez kozery powiem 10.

pablitoo
27-12-2007, 10:27
CONTEL- mnie się wydaje że jak zamieszkasz, zamontujesz szczelne drzwi, obniżysz deko temperaturę powiedzmy na 20 st to będzie gites.

Gites nie gites - nie można jednoznacznie porównywać zużycia gaziu nawet w domach o podobnej kubaturze , ociepleniu , materiale użytym na budowę ...
Nie można twierdzić że jak komuś kocioł spożywa 15m3 to jest nie gites , a jak komuś spożywa 5m3 to jest gites ..
Kolosalne znaczenie ma projekt domu , ilość okien , kondygnacji , strefa umiejscowienia , rodzaj systemu c.o. i c.w.u etc ...

U mnie na parterze naprzykład posiadam dwa wykusze z sześcioma wielkimi oknami / 1,25x2m / , do tego dwoje wielkich drzwi tarasowych i 6 standartowych okien - nie można porównywać takiego budynku z budynkiem gdzie na parterze znajdują się klasyczne okna w ilości powiedzmy 8 sztuk i jedne drzwi tarasowe - zuzycie energii dla ogrzania takich pomieszczeń musi być większe - pomimo takiej samej kubatury budynku ...

Wszystkie podawane tutaj informacje o spożyciu gaziu mogą mieć charakter jedynie orientacyjny i nic nie mówią o jakiejś normie spożycia która jest gites lub nie jest ...

wbrat
27-12-2007, 10:29
ale 5m3 jest bardziej gites niż 15m3 :wink:

pablitoo
27-12-2007, 10:42
wbrat -> ano bardziej gites :lol: - ale mniej gites od 1m3 :wink:

- zwłaszcza że u mnie spożycie gaziu teraz / temp w granicach -10 stopni / kształtuje sie na poziomie 12-15m3/dobowo [końdensat Vitodens200+ Vitotronic, c.o. , c.w.u , kuchenka gazowa , dom 180m2 dwukondygnacyjny , 30cm Max + 10 styro , pierwszy sezon grzewczy , dom na górce , wygwizdow jak jasna cholera :lol: ]

Contelek
27-12-2007, 11:45
CONTEL napisał:


ciekawe ile m3 mi zmyka przez te 2 szt drzwi nieszczelnych



Bez kozery powiem 10.

te głupie rozważania :wink: ale czy po 5 przez każde drzwi ?

orasta
27-12-2007, 11:46
Pablitoo napisał:

zwłaszcza że u mnie spożycie gaziu teraz / temp w granicach -10 stopni / kształtuje sie na poziomie 12-15m3/dobowo [końdensat Vitodens200+ Vitotronic, c.o. , c.w.u , kuchenka gazowa , dom 180m2 dwukondygnacyjny , 30cm Max + 10 styro , pierwszy sezon grzewczy , dom na górce , wygwizdow jak jasna cholera





Biorąc pod uwagę temperatury i wygwizdów to zużycie gites.

pablitoo
27-12-2007, 11:49
Biorąc pod uwagę temperatury i wygwizdów to zużycie gites.

No tak - thanks :lol: - ale mimo wszystko zazdroszę tym wszystkim którzy mają zużycie gaziu na poziomie 5m3 ...

:roll:

orasta
27-12-2007, 11:55
Ja mam 5 m3 gdy na dworze jest + 6 :lol: Ostatnio kocioł łyknoł 10,5 m3, to przez te długo trawjące mrozy.

orasta
27-12-2007, 12:02
CONTEL napisał:


ciekawe ile m3 mi zmyka przez te 2 szt drzwi nieszczelnych



Bez kozery powiem 10.

te głupie rozważania :wink: ale czy po 5 przez każde drzwi ?



Myślę że przez pierwsze 3 a przez drugie 7. :wink:

bastus2
27-12-2007, 12:10
Witam panowie!
Dotychczas używając tylko mojego Junkersa Eurostara do gotowania i c.w.u. zużywałem 1,5-1,8 m3 gazu na dobę. Teraz postanowiłem przetestować piec (wydawał sie ekonomiczny) i zobaczyć jak będzie grzał dom. I ku mojemu zaskoczeniu żre gaz jak koń owies! Zużycie to 15 m3 na dobę, temperatura w domu to 19,7 w dzień, w nocy włączam KSIĘŻYC na sterowniku i obniża ja do 18 stopni. Ogrzewam około 150 mkw. i to jeszcze nie wszędzie kaloryfery odkręcone na maxa: sypialnia na 3, pokoje dzieci również na 3, podłogówka w łazienkach niezbyt dużych na 2,5.
Dom jest nowy, ocieplony, czwarty sezon grzania. U nas teraz temperatury w nocy do -10, w dzień -2 i słonecznie było. No i mam pogodówkę: TA 211 i TW2 (do ustawiania temperatury wewnątrz). Nie mogę sobie chyba z nią poradzić, serwisanci też są chyba w tym do bani.
Czy coś nie jest tak że żre ten gaz??? Bo moim zdaniem to zbyt wiele 15 m3 w ciągu doby....

pablitoo
27-12-2007, 12:13
(...)
Czy coś nie jest tak że żre ten gaz??? Bo moim zdaniem to zbyt wiele 15 m3 w ciągu doby....

Zdania są podzielone ...

orasta
27-12-2007, 12:21
(...)
Czy coś nie jest tak że żre ten gaz??? Bo moim zdaniem to zbyt wiele 15 m3 w ciągu doby....

Zdania są podzielone ...



Chyba odrobinę za dużo, może pokombinuj coś z krzywą grzewczą.

bastus2
27-12-2007, 12:34
(...)
Czy coś nie jest tak że żre ten gaz??? Bo moim zdaniem to zbyt wiele 15 m3 w ciągu doby....

Zdania są podzielone ...



Chyba odrobinę za dużo, może pokombinuj coś z krzywą grzewczą.

Mój młody sie dobrał do "pokręteł" i się zabawił. A ja chyba nie mogę sobie z nią poradzić. POMOżECIE?

pablitoo
27-12-2007, 12:42
(...)

Mój młody sie dobrał do "pokręteł" i się zabawił. A ja chyba nie mogę sobie z nią poradzić. POMOżECIE?

:) - a jaką masz teraz ustawiona krzywą grzewczą ?? / jak to w Junkersie jest zrealizowane ? /

U mnie w Viessniaku kocioł pracuje na krzywej grzewczej o nachyleniu 0,6 , poziom krzywej 0 .

orasta
27-12-2007, 12:43
Poczytaj instrukcję obsługi kotła, pewnie coś piszą na ten temat. W najgorszym wypadku serwis.

Martuska
27-12-2007, 23:12
Chciałabym się poradzić,
właśnie budujemy dom i nie wiemy czy założyć ogrzewanie gazowe. Możecie mi powiedzieć jakie mniej wiecej będziemy mieć rachunki jeżeli:
-pow.użytk. 190m2 (parter z uzytkowym poddaszem)
-dom ocieplony wełną 10cm
-nowe okna z roletami
-narazie będą mieszkać 2 osoby,a później się zobaczy :)

z góry dziękuję
pozdrawiam :)