PDA

Zobacz pełną wersję : Ile gazu poszło Wam juz w tym sezonie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

danielw
27-09-2013, 13:17
A jak wygląda sprawa w pomieszczeniach, które nie sa nasłonecznione? Też tam masz 20 stopni ?

W pomieszczeniach od północy jest kotłownia, łazienki , garaż, kuchnia.
Garaż jest wyrażnie chłodniejszy, na oko bedzie tam z 16 stopni - brama garażowa jest średnio szczelna.
W pozostałych pomieszczeniach północnych dziś jest 20 stopni.
W południowych pomieszczeniach (salon, pokoje) jest teraz 21,5 st.- słońce dziś troszke na podkarpaciu operuje i juz podniosło nieco temperaturę.
Powietrze w domu miesza się bo jest wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, z pokoi ( są nawiewy) przepływa do kuchni i łazienek ( tu są wywiewy) także temperatura jest uśredniana chociaż nie zupełnie równa wszędzie.

danielw
27-09-2013, 13:26
na budowie utrzymuje wyzsza temperaturę 21,5 stopnia.
nie oszczędzaj bo lecznie z grypy (szczegolnie w tym okresie) moze byc drozsze niz rachunek za gaz.


zgoda tylko od 3 dni nie było słonca tylko deszcz
w nocy 6 stopni. i wiatr - tak jest u mnie

U mnie na podkarpaciu w ostatnie dni też slonca brakowalo, stąd temperatura w domu spadła do 20 st rano. Gdyby słonce było pewnie jeszcze nie myslalbym o odpalaniu kotła.
Dziś jest nieco lepiej, słońce świeci choć z przerwami, zobaczymy ale pewnie w weekend nastąpi uruchomienie kotła.

r19
27-09-2013, 13:35
Wprowadziłem się miesiąc temu.
U mnie dzisiaj w nocy było 2 stopnie i hulał wiatr.
Trzeba było odpalić kociołek.

f.5
27-09-2013, 13:42
Tylko merks zapomniał dodac mały szczegół ze jego dam ma pow. troszke ponad 100m2
oczywiscie nie wiem czy ma wykusze ile okien na połnoc ile na południe ile styro i tak dalej.
nie zaprzeczy ze zwarty dom i mały sie inaczej wychładza niz 2x wiekszy z 2 wykuszami i 2 lukarnami.

jak napisal : jak sie zbuduje tak sie ma.
ja tylko dodam a nie startuję w olimpiadzie na najpozniejsze włączenie kotła i najmniejsze rachunki eksplatacyjne ze ma swiętą rację :)
ale ale


Napisałem że zużycie wyniosło 270m3, a dom ma powierzchni użytkowej 112 m2 (parametry podawałem kilkanaście postów wcześniej- o czym zresztą napisałem).


kazdy buduje dla siebie i 120 m2 to dla mnie za mało....zatem zajmuje pierwsze miejsce we wczesnym włączaniu pieca :)

r19
27-09-2013, 13:53
Można podejść do tematu hardcorowo i się cieplej ubierać, spać w skarpetkach, etc.
Potem niektórzy się chwalą niskim zużyciem....

desmear
27-09-2013, 17:43
aż się przeszedłem po pokojach popatrzyć na termometry, dom z poddaszem 96m2+70m2

parter 21-22C
poddasze 20-21 (nie zamieszkane). Najchłodniej nad ranem (na zewnątrz było +4) na poddaszu 20C (kontroluje temp. często bo mi tam winko bąbelkuje). Nie mam po co grzać.
Tyle, że dom ma duże przeszklenia od południowej strony.
Zauważyłem po ubiegłorocznej zimie, że najważniejsze aby świeciło słońce, temp. na zewnątrz ma drugorzędne znaczenie. Dom się pięknie rozgrzewał przy słonecznej i mroźnej pogodzie.

merks
27-09-2013, 20:26
Tylko merks zapomniał dodac mały szczegół ze jego dam ma pow. troszke ponad 100m2
oczywiscie nie wiem czy ma wykusze ile okien na połnoc ile na południe ile styro i tak dalej.
nie zaprzeczy ze zwarty dom i mały sie inaczej wychładza niz 2x wiekszy z 2 wykuszami i 2 lukarnami.

jak napisal : jak sie zbuduje tak sie ma.
ja tylko dodam a nie startuję w olimpiadzie na najpozniejsze włączenie kotła i najmniejsze rachunki eksplatacyjne ze ma swiętą rację :)
ale ale


kazdy buduje dla siebie i 120 m2 to dla mnie za mało....zatem zajmuje pierwsze miejsce we wczesnym włączaniu pieca :)

Mój dom ma 112m (116m pow. użtkowej dokładnie po odbiorze) i mieszkam w woj/ lubuskim, które zalicza się do najcieplejszej strefy w Polsce.
To są niezaprzeczalne dane i ja się z nikim nie spieram, iż ktoś musi już podnosić temp w swoim domku, a ja dopiero zaczynam.
Odniosłem się do posta kolegi, który praktycznie stwierdził, że jest niemożliwe iż są osoby które nie palą i oszczędzają gaz, a pózniej się chwalą małym spalaniem.Na moim i kilku innych osobach przykładzie można właśnie stwierdzić że wszystko zależy od wybranego projektu, strefy zamieszkania, czy też usytuowaniu domu względem kierunków świata. Wybierając projekt trzeba być tego świadomym.
Ja nie narzekam na mało miejsca (w sobotę narzekam na nadmiar powierzchni płaskich które muszę "wyfroterowac" a jest tego 160m2 bez garażu).
P.S. Właśnie siedzę z piwkiem przy kominku i ocieplam atmosferę :)

yaiba83
27-09-2013, 20:38
Grypy to raczej prędzej się ty kolego nabawisz jak nahajcujesz w swoim domu a później wyjdziesz na dwór :)
U mnie w domu w okresie zimowym temp nie spada poniżej 21 stopni, a pisałem że właśnie zauważyłem że jest 20 to muszę przepalić.
Dla mnie i całej mojej familii 23 stopni to górna granica, a później to już sauna:)

Idąc dalej tym tokiem rozumowania to czemu nie zredukujecie temperatury do 16*C. Oszczędności będą jeszcze większe, różnica między dworem a mieszkaniem jeszcze mniejsza...

Tak uczciwie - przyjemnie wam się siedzi/leży wieczorem przed telewizorem jak w domu macie 20*C?

merks
27-09-2013, 21:35
Idąc dalej tym tokiem rozumowania to czemu nie zredukujecie temperatury do 16*C. Oszczędności będą jeszcze większe, różnica między dworem a mieszkaniem jeszcze mniejsza...

Tak uczciwie - przyjemnie wam się siedzi/leży wieczorem przed telewizorem jak w domu macie 20*C?

Nieprzyjemnie :) dlatego przepalam w kominku, ale jak napisałem wcześniej optymalne temp. dla mnie i mojej rodziny to 21-23 stopnie(oczywiscie ogrzewanie podłogowe i to ciepło jest inaczej odbierane prze organizm niż ta sama temp ale z grzejników)

desmear
27-09-2013, 21:40
Idąc dalej tym tokiem rozumowania to czemu nie zredukujecie temperatury do 16*C. Oszczędności będą jeszcze większe, różnica między dworem a mieszkaniem jeszcze mniejsza...

Tak uczciwie - przyjemnie wam się siedzi/leży wieczorem przed telewizorem jak w domu macie 20*C?

niestety, ale wchodzisz w ślepą uliczkę. poczytaj o komforcie cieplnym - jest znacznie więcej czynników subiektywnego odczuwania niż tylko wskazanie termometru.

inaczej odczujesz tą samą temperaturę
1) w słabo ocieplonym domu gdzie kaloryfery będą grzały pełną parą a inaczej w dobrze ocieplonym z lekko ciepłym grzejnikiem.
2) przy ogrzewaniu podłogowym a inaczej przy ogrzewaniu nadmuchowym.
3) przy wilgotności powietrza 40% a inaczej przy 70%

na lodowcu w słońcu rozebrałem się niemalże do podkoszulka, mimo ujemnej (!) temperatury i było mi gorąco.

merks
27-09-2013, 22:39
niestety, ale wchodzisz w ślepą uliczkę. poczytaj o komforcie cieplnym - jest znacznie więcej czynników subiektywnego odczuwania niż tylko wskazanie termometru.

inaczej odczujesz tą samą temperaturę
1) w słabo ocieplonym domu gdzie kaloryfery będą grzały pełną parą a inaczej w dobrze ocieplonym z lekko ciepłym grzejnikiem.
2) przy ogrzewaniu podłogowym a inaczej przy ogrzewaniu nadmuchowym.
3) przy wilgotności powietrza 40% a inaczej przy 70%

na lodowcu w słońcu rozebrałem się niemalże do podkoszulka, mimo ujemnej (!) temperatury i było mi gorąco.

I dokładnie mnie chodziło o to samo. :) Cieszę się że są ludzie którzy rozumieją, iż temperatura wskazywana przez termometr, a odczuwalna subiektywnie przez organizm to dwie różne rzeczy.

bdan
28-09-2013, 09:27
Od tygodnia mam włączone ogrzewanie. Żeby utrzymać tem. w granicach 21.5-22 stopnia zużywam ok. 0,75- 1 m3 gazu. Cena za 1m3 gazu - 1,125 zł.
Nie widzę problemu w tym, że już ogrzewam a inni nie. Włączyłam ogrzewanie gdy tem. spadła do 20,9

mlodysd
28-09-2013, 11:31
Od tygodnia mam włączone ogrzewanie. Żeby utrzymać tem. w granicach 21.5-22 stopnia zużywam ok. 0,75- 1 m3 gazu. Cena za 1m3 gazu - 1,125 zł.

Tyle to ja zuzywam gazu na podgrzanie wody. Jaki masz domek ??
u mnie mysle ze idzie ok 3m3 na samo ogrzewanie w tym okresie. Domek 225 m2 razem z podaszem

f.5
28-09-2013, 11:41
Mój dom ma 112m (116m pow. użtkowej dokładnie po odbiorze) i mieszkam w woj/ lubuskim, które zalicza się do najcieplejszej strefy w Polsce.
To są niezaprzeczalne dane i ja się z nikim nie spieram, iż ktoś musi już podnosić temp w swoim domku, a ja dopiero zaczynam.
Odniosłem się do posta kolegi, który praktycznie stwierdził, że jest niemożliwe iż są osoby które nie palą i oszczędzają gaz, a pózniej się chwalą małym spalaniem.Na moim i kilku innych osobach przykładzie można właśnie stwierdzić że wszystko zależy od wybranego projektu, strefy zamieszkania, czy też usytuowaniu domu względem kierunków świata. Wybierając projekt trzeba być tego świadomym.
Ja nie narzekam na mało miejsca (w sobotę narzekam na nadmiar powierzchni płaskich które muszę "wyfroterowac" a jest tego 160m2 bez garażu).
P.S. Właśnie siedzę z piwkiem przy kominku i ocieplam atmosferę :)

nie tylko na Twoim przykładzie i kilku innych osobach...mam kontakt z ludzmi klientami i zawsze pytam czy właczyli ogrzewanie wiec jest sporo takich ktorzy jeszcze faktycznie tego nie uczynili.
to nie są jednoski ale dodaja ze lubia spac w zimnym (tak to okresliła moja klientka) a za dnia ich i tak nie ma w domu wiec bez znaczenia.
dodała ze spi w polarze bo jak grzeje to ma problem ze sluzowkami.....tak zdrowiej i ma na pewno rację.
akurat ma ekogroszek i jak zacznie grzac to musi kontynuowac.

Moze napisz cos o technologii jaka Pomoga Ci osiągnać taki komfort cieplny
- jaka sciana to widziałem porotherm jakiej grubosci ?
- ile masz ocieplenia styro na scianie i jakiego
- ile w dachu wełny ?
- nie masz płyty fundamentowej zatem ile cm styro w podłodze ?
- jaki rekuperator masz bo wietrzysz przeciesz pierdy (tak pisał zawsze Liwko z tego co pamietam :) )
- moze gruntowy wymiennik ciepła
- jakie okna ilu komorowe jaki pakiet szybowy zakładam ze masz pakiet 3 szybowy i 6 komor
- co tam jeszcze co tam jeszcze

Zauwaz tez ze sa takie miejsca gdzie buduje sie wbrew poprawnemu usytuowaniu domu względem kierunków stron swiata, bo plan zagospodarowania nakazuje inaczej.
ale moze mieszkajac w takim własnie miejscu masz do pracy 10 minut a nie godzinę :(

co do froterowania powerzchni płaskich to sie nie wypowiem ale policzyłem ze mam 17 okien i 2 połaciowe i juz wiem ze osoba ktora bedzie o nie dbała ma przesraniutkie.
jak tak piwko ktore spozywałes ? wspomógł byś moje miasto i zakupił bys nastepnym razem tyskie.

mistalova
28-09-2013, 12:06
Skończyłem ubiegłoroczny sezon grzewczy - 1275m3 gazu, faktury na 3100PŁN, powierzchnia domu trochę ponad 100m2 - jest nieźle.
Ps ja ogrzewanie wlaczylem już ze dwa tygodnie temu, jak mi t. spadła poniżej 22'C , ale ja zmarzluch jestem :)

yaiba83
28-09-2013, 17:32
niestety, ale wchodzisz w ślepą uliczkę. poczytaj o komforcie cieplnym - jest znacznie więcej czynników subiektywnego odczuwania niż tylko wskazanie termometru.

inaczej odczujesz tą samą temperaturę
1) w słabo ocieplonym domu gdzie kaloryfery będą grzały pełną parą a inaczej w dobrze ocieplonym z lekko ciepłym grzejnikiem.
2) przy ogrzewaniu podłogowym a inaczej przy ogrzewaniu nadmuchowym.
3) przy wilgotności powietrza 40% a inaczej przy 70%

na lodowcu w słońcu rozebrałem się niemalże do podkoszulka, mimo ujemnej (!) temperatury i było mi gorąco.

Ja mam w domu część ogrzewaną grzejnikami aluminiowymi a część podłogówką więc mam porównanie w odczuciu jak co grzeje i ja osobiście różnicy nie widzę. Temperatura otoczenia jest dla mnie temperaturą otoczenia nie ważne czy z grzejników czy z podłogówki.

Najbardziej decydującym czynnikiem w odczuciu jest koszt źródła ciepła. Psychologicznie im droższy tym niższa temperatura nas zadawala.

desmear
28-09-2013, 18:32
Najbardziej decydującym czynnikiem w odczuciu jest koszt źródła ciepła. Psychologicznie im droższy tym niższa temperatura nas zadawala.

Wytłumacz mi zatem fenomen opalających się ludzi na lodowcach w temperaturach bliskich zeru i opatulonych w polary i sztormiaki bałtyckich plażowiczy przy +20C.
To, że Ty nie odczuwasz różnicy, to nie znaczy, że jej nie ma.
Wrzuć w google hasło "wykres Königa".

desmear
28-09-2013, 18:36
dodała ze spi w polarze bo jak grzeje to ma problem ze sluzowkami.....tak zdrowiej i ma na pewno rację.


znam ludzi, którzy w domu w części mieszkalnej utrzymują ponad 21 a w sypialni mają uchylone okno i zimą temp ok 17C. Tak lubią i tak im się lepiej śpi.

f.5
28-09-2013, 18:57
Wytłumacz mi zatem fenomen opalających się ludzi na lodowcach w temperaturach bliskich zeru i opatulonych w polary i sztormiaki bałtyckich plażowiczy przy +20C.
To, że Ty nie odczuwasz różnicy, to nie znaczy, że jej nie ma.
Wrzuć w google hasło "wykres Königa".

a ja mam pytanie i jakich lodowcach TY piszesz
jesli o tych na ktore Polacy jezdzą na narty w kwietniu bądz maju to inna sprawa.
tam panuja wysokie temperatury w ciagu dnia jak jest niebo bezchmurne.


znam ludzi, którzy w domu w części mieszkalnej utrzymują ponad 21 a w sypialni mają uchylone okno i zimą temp ok 17C. Tak lubią i tak im się lepiej śpi.

tez takich znam to moja mama i moja druga połówka.
pytanie jest takie dlaczego mi jest zimno przy 22 stopniach.
moze mam problemy z krążeniem?
moze powinienem sie hartowac i spac przy 15 stopniach w samych badinkach

bdan
28-09-2013, 19:54
Tyle to ja zuzywam gazu na podgrzanie wody. Jaki masz domek ??
u mnie mysle ze idzie ok 3m3 na samo ogrzewanie w tym okresie. Domek 225 m2 razem z podaszem

tu piszę :

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48844-Ile-gazu-posz%C5%82o-Wam-juz-w-tym-sezonie&p=5895077&highlight=bdan#post5895077

desmear
28-09-2013, 19:54
tez takich znam to moja mama i moja druga połówka.
pytanie jest takie dlaczego mi jest zimno przy 22 stopniach.
moze mam problemy z krążeniem?
moze powinienem sie hartowac i spac przy 15 stopniach w samych badinkach

bo to indywidualna sprawa i jak widzisz nawet w swojej rodzinie masz takich którym odpowiada inna temperatura. Dlaczego więc mierzysz innych swoją miarką ?
Jeżeli komfort odczuwacz przy 24 to grzej tak i zapomnij o eksperymentach z 15C. Twój dom i Tobie ma odpowiadać.

Na koniec jeszcze coś, zupełnie inaczej odczuwałem temperaturę gdy miałem wskaźnik BMI około 19 a inaczej gdy swego czasu dobił do 28 :)

yaiba83
28-09-2013, 20:10
A ten wykres Koniga to obiektywnie został wyznaczony czy na podstawie subiektywnych doświadczeń pana Koniga?

f.5
28-09-2013, 20:27
bo to indywidualna sprawa i jak widzisz nawet w swojej rodzinie masz takich którym odpowiada inna temperatura. Dlaczego więc mierzysz innych swoją miarką ?
Jeżeli komfort odczuwacz przy 24 to grzej tak i zapomnij o eksperymentach z 15C. Twój dom i Tobie ma odpowiadać.

Na koniec jeszcze coś, zupełnie inaczej odczuwałem temperaturę gdy miałem wskaźnik BMI około 19 a inaczej gdy swego czasu dobił do 28 :)

jedno jest pewne ze komfortu nie czuje przy 21,5 stopnia bo tyle mam w tej chwili na budowie grzejąc gazem.
Za zimno i dlatego zapusicłem ogrzewanie a Ty mi mowisz ze


U mnie właśnie dzisiaj zauważyłem że temp. spadła do 20stopni,a do tej pory RAZ przepaliłem tydzień temu w kominku(zwykłym, rekreacyjnym)tak aby podnieść temp. w domu do 22stopni. No ale jak się zbuduje tak sie ma :)
z naciskiem ze mam zle zbudowany dom jak nawet jeszcze nie jest zbudowany :)
bmi wyliczyłem mam 26.9. przy wadze 95 kg jest nadwaga

desmear
29-09-2013, 21:07
A ten wykres Koniga to obiektywnie został wyznaczony czy na podstawie subiektywnych doświadczeń pana Koniga?

nie wiem. I raczej nie odczytywałbym go, że w temp powietrza x i temp przegród y muszę czuć się dobrze bo tak wykres pokazuje. to raczej tylko do zobrazowania, że nie samym termometrem komfort stoi.

danielw
30-09-2013, 11:11
W sobotę 28.09.2013 temp w domu była 19-20 st w zależosci od pomieszczenia, musiałem juz odpalić w kominku, gaz narazie zakręcony.
Czy mozecie określic jakie jest wasze zużycie gazu na CWU ? Mi wychodzi średnio 0,7m3/dobe czyli 20m3/ miesiac, kuchenka elektryczna (indukcja).
Napewno wiele zalezy od ilosci osob, sposobu uzytkowania, wanna prysznic itd. ale chciałbym określić ile w sezonie grzewczym trzeba odjąć aby uzyskać wynik zuzycia dla samego ogrzewania.

mistalova
30-09-2013, 11:50
U mnie 1 - 1,2m3 na dobę.

Esiak
30-09-2013, 12:48
0,4-0,5 m3 / dobę

Crisiano
30-09-2013, 14:03
10m3/miesiac/osobe

danielw
30-09-2013, 14:08
Widze ze wyniki skrajnie różne ale nikt raczej nie przekracza 1,5m3/dobę.

danielw
30-09-2013, 14:09
0,4-0,5 m3 / dobę

Tak z ciekawości Ile osób korzysta z CWU ? Masz wanne?

r19
30-09-2013, 14:20
Tak z ciekawości Ile osób korzysta z CWU ? Masz wanne?

0.5 m3 to chyba do nabicia zapalniczek :)

Crisiano
30-09-2013, 14:59
10m3/miesiac/osobe
na sama wode, kuchenka elektryczna

Esiak
30-09-2013, 16:31
Tak z ciekawości Ile osób korzysta z CWU ? Masz wanne?

3 osoby w tym małe dziecko...
wanny na razie brak, ale wanienka codziennie napełniana... ;)
2 łazienki + kuchnia


0.5 m3 to chyba do nabicia zapalniczek :)

wystarcza do napełnienia zasobnika warstwowego 100L do temp. 45oC
grzanie c.w.u mam ustawione pomiędzy 5.10 a 6.00 oraz 16.00 a 21.00
kocioł ładuje zbiornik w 14 min
stan licznika odczytuje codziennie...
spalanie w ostatnich miesiącach (same C.W.U.):

czerwiec - 15m3
lipiec - 13 m3
sierpień - 12m3
wrzesień - 15m3

r19
30-09-2013, 17:30
3 osoby w tym małe dziecko...
wanny na razie brak, ale wanienka codziennie napełniana... ;)
2 łazienki + kuchnia



wystarcza do napełnienia zasobnika warstwowego 100L do temp. 45oC
grzanie c.w.u mam ustawione pomiędzy 5.10 a 6.00 oraz 16.00 a 21.00
kocioł ładuje zbiornik w 14 min
stan licznika odczytuje codziennie...
spalanie w ostatnich miesiącach (same C.W.U.):

czerwiec - 15m3
lipiec - 13 m3
sierpień - 12m3
wrzesień - 15m3
Jezeli do samego cwu przy 100 litrowym zbiorniku to wierze. Ja mam zbiornik 200 i grzeje pradem poki co i wychodzi mi ok 6-8 kWh na dobe.

krzyk123
01-10-2013, 13:34
3 osoby w tym małe dziecko...
wanny na razie brak, ale wanienka codziennie napełniana... ;)
2 łazienki + kuchnia



wystarcza do napełnienia zasobnika warstwowego 100L do temp. 45oC
grzanie c.w.u mam ustawione pomiędzy 5.10 a 6.00 oraz 16.00 a 21.00
kocioł ładuje zbiornik w 14 min
stan licznika odczytuje codziennie...
spalanie w ostatnich miesiącach (same C.W.U.):

czerwiec - 15m3
lipiec - 13 m3
sierpień - 12m3
wrzesień - 15m3

Zużycie wyjątkowo małe.
A czy masz cyrkulację ?

Esiak
01-10-2013, 14:26
cyrkulacji brak...

danielw
04-10-2013, 09:52
cyrkulacji brak...

Z ciekawości wyłączyłem u siebie cyrkulacje, zobaczę jakie będzie zużycie gazu na CWU.
Ale wyniki podam za min tydzien zeby były wiarygodne, narazie nie grzeję w CO więc nie będą zafałszowane.
Do tej pory średnie zuzycie jest 0,7m3 na dobę.

Niedługo minie rok jak mieszakam w nowym domu, statystyki zużycia zacząłem od 16.11.2012.
Jeszcze brakuje do pełnego roku 1,5 miesiaca ale jak do tej pory zuzycie wynosi 540m3 (spaliłem też 3,5mp drewna w kominku).
Jest szansa ze rok zakonczy się w granicach 600m3.

Ponizej wklejam wykres zuzycia dziennego. W marcu i kwietniu paliłem tylko gazem, były to wyjątkowo zimne miesiace wiosenne.

danielw
09-10-2013, 08:09
Po wyłączeniu cyrkulacji CWU średnie zużycie dzienne spadło z 0,7 do 0,55 m3.
Czyli różnica jest 0.15m3 na dobe, do daje roczny koszt ~130 zł.
Koszt rocznej pracy pompy cyrkulacyjnej (moc 20W, pracuje 2 x na godzine przez 3 min) będzie jakieś 10 zł.

roberto3011
09-10-2013, 10:32
Po wyłączeniu cyrkulacji CWU średnie zużycie dzienne spadło z 0,7 do 0,55 m3.
Czyli różnica jest 0.15m3 na dobe, do daje roczny koszt ~130 zł.
Koszt rocznej pracy pompy cyrkulacyjnej (moc 20W, pracuje 2 x na godzine przez 3 min) będzie jakieś 10 zł.

rurki mocno ocieplone??

robertokot25
09-10-2013, 10:45
Witam, mam pytanie czy rzeczywiście na rachunku spadło o 10% - po tej obniżce? oraz mam pytanie może robił ktoś wyliczenia o ile zdrożał gaz (wszystkie pozycje) od 20006 do teraz (wtedy zakończyłem grzanie gazem, a przeszedłem na eko-groszek), bo ekogroszek zdrożał o około 100%.

pzdr.

danielw
09-10-2013, 11:31
rurki mocno ocieplone??

Zależy od miejsca. Od kotła wcale nie ocieplone (wciąż brak czasu i ochoty zeby ocieplić), ale to jakies 2 m łacznie, poźniej pionowo w dół w standardowej otulinie czerwonej, a pozniej w posadzkach w otulinie czerwonej i pomiędzy 2 warstwami styropianu o grubości 10cm, same podejcia pionowe do kranów w otulinie czerwnonej i dodatkowo zapiankowane.

kbab
09-10-2013, 15:31
mam pytanie może robił ktoś wyliczenia o ile zdrożał gaz (wszystkie pozycje) od 20006 do teraz
Proszę - specjalnie policzyłem swoje faktury

robertokot25
09-10-2013, 16:59
Proszę - specjalnie policzyłem swoje faktury

dzieki, czyli teraz jest 3,2zł na metr? w tym wszystkie opłaty zmienne i stałe? my z tego co pamietm byliśmy w taryfie W3

kbab
09-10-2013, 22:02
Nie sugeruj się tą ceną - tu była zmiana z tar W2 na W1 - widać po zużyciu (do 300m3)

orasje
10-10-2013, 06:46
A propos spalania gazu. Czy ktoś ma doświadczenia z pompą ciepłą a mianowicie czy bardziej opłaca się podgrzewać w niej wodę prądem czy gazem?. Jestem w trakcie "badania" tego zagadnienia. Pompa w piwnicy i 2-3 razy załącza się (na prąd) aby podgrzać wodę do około 55 stopni. Pracuje około 20 minut. Mam ją podpiętą pod kocioł gazowy Vaillanta i stąd ten dylemat. Wiem że niektórzy ogrzewają wodę w pompie (lub innym zbiorniku) gazem w dedykowanych godzinach np. rano i wieczorem. Czyli tylko 2 podgrzania w zasadzie. Moja pompa robi tych podgrzań 3 tak jak ona to zaplanuje. Prąd jest droższy od gazu. Jaki doświadczenia macie w tym zakresie?.

orasje
10-10-2013, 16:20
No właśnie, a jak dużo zużywa prądu taka pompa?. Czy nie lepiej ogrzewać/podgrzewać wodę gazem?

Krzysiek_BB
10-10-2013, 16:29
A propos spalania gazu. Czy ktoś ma doświadczenia z pompą ciepłą a mianowicie czy bardziej opłaca się podgrzewać w niej wodę prądem czy gazem?. Jestem w trakcie "badania" tego zagadnienia. Pompa w piwnicy i 2-3 razy załącza się (na prąd) aby podgrzać wodę do około 55 stopni. Pracuje około 20 minut. Mam ją podpiętą pod kocioł gazowy Vaillanta i stąd ten dylemat. Wiem że niektórzy ogrzewają wodę w pompie (lub innym zbiorniku) gazem w dedykowanych godzinach np. rano i wieczorem. Czyli tylko 2 podgrzania w zasadzie. Moja pompa robi tych podgrzań 3 tak jak ona to zaplanuje. Prąd jest droższy od gazu. Jaki doświadczenia macie w tym zakresie?.

Bardzo śmiesznie zadałeś to pytanie bo PC jest na prąd (chyba ze masz własny generator napędzany gazem)
gaz vs prąd (w taryfie drugiej 13-15 i 21-07) i zwykła grzałka zużyje tyle samo energii przy obecnych cenach
natomiast PC zużyje ~ 50% mniej energii przy zachowaniu tej samej temp w zasobniku.
W lecie moze nawet zużyć mniej niż 50 % tylko sobie dobrze przekalkuluj koszt zakupu takiej PC.
zasobnik 200L + grzałka np 2kW koszt = ~ 1400 PLN
PC koszt = ??????? strzelam 7000 PLN

macst
11-10-2013, 12:12
..... (moc 20W, pracuje 2 x na godzine przez 3 min)....

Witam.
Możesz powiedzieć dzięki jakiemu sterownikowi jesteś w stanie tak sterować pompą?

Pozdrawiam
macst

danielw
11-10-2013, 14:56
Sterownikiem FW100 do kotła Junkers. Pompa pracuje 2 x na godzine przez 3 min, nie dodałem że w nocy wyłączona.

devileczek
12-10-2013, 10:47
Po wyłączeniu cyrkulacji CWU średnie zużycie dzienne spadło z 0,7 do 0,55 m3.
Czyli różnica jest 0.15m3 na dobe, do daje roczny koszt ~130 zł.
Koszt rocznej pracy pompy cyrkulacyjnej (moc 20W, pracuje 2 x na godzine przez 3 min) będzie jakieś 10 zł.

No wlasnie, sporo osob ma bardzo niechlujnie zrobiona instalacje, czesto rury cyrkulacji leza bezposrednio na chudziaku, nieocieplone i grzeja glebe, a ze woda jest dosc ciepla wiec taka cyrkulacja oddaje calkiem sporo energii prosto w grunt.

cyrylll
16-10-2013, 11:38
Mi do dnia dzisiejszego poszlo 1178m3 gazu lacznie na CO i na cwu. wprowadzilismy sie 29.11.2012r. wiec sporo poszlo na wygrzanie i odparowanie wilgoci. Mysle ze po kolejnym roku bedzie lepiej. Acha wszedzie podlogowka, dom parterowy z poddaszem po podlogach 200m2. wentylacja mechaniczna z rekuperatorem i 3szybowe okna. przepraszam za brak polskich znakow bo pisze z telefonu.
w podlodze styropian w 3/4 15cm a w 1/4 domu 30cm.

ryloon
27-10-2013, 20:48
Od dwóch miesięcy użytkujemy piec kondensat + zasobnik 120l Junkers 14kW i zużycie ok 1m3/doba dla 4os. nieintensywnie korzystających (głównie do grzania wody bo podłogówka była uruchomiona kilka razy na niewielki czas, bo mamy kominek:). Taryfa W2.12 i celujemy by zmieścić się w 1200m3 rok na CO/CWU.

mystic2
28-10-2013, 15:03
Od dwóch miesięcy użytkujemy piec kondensat + zasobnik 120l Junkers 14kW i zużycie ok 1m3/doba dla 4os. nieintensywnie korzystających (głównie do grzania wody bo podłogówka była uruchomiona kilka razy na niewielki czas, bo mamy kominek:). Taryfa W2.12 i celujemy by zmieścić się w 1200m3 rok na CO/CWU.

1m3 przy 4 osobach to bardzo mało. A jaką temperaturę masz ustawiona na zasobniku (warstwowy czy z wężownicą) ? Aha, czy mógłbyś napisać jeszcze ile piec podaje na CWU, 80 czy 60 stopni.

pluszku
08-11-2013, 16:42
1m3 przy 4 osobach to bardzo mało. A jaką temperaturę masz ustawiona na zasobniku (warstwowy czy z wężownicą) ? Aha, czy mógłbyś napisać jeszcze ile piec podaje na CWU, 80 czy 60 stopni.
Kolega w poscie powyzej pisal ze grzeje glownie kominkiem. A 1 m3 gazu /dobe to bardzo duzo. U mnie na sama CWU wystarcza 0,4 m3/ dobe ale wode w zasobniku grzeje tylko do 43 stopni.

Crisiano
08-11-2013, 18:09
43 stopnie to chyba za mało, niebezpieczne dla zdrowia

Esiak
08-11-2013, 18:16
dlaczego niebezpieczne...?

mistalova
08-11-2013, 19:04
Ja też zuzywam metr gazu na dobę na CWU. Nie mam pojęcia jak Wy to robicie że zuzywacie np. pół metra...

Esiak
08-11-2013, 23:10
czasami trzeba wygrzać - żeby zabić legionellę

raz w tygodniu program załączony z temp. 70o...

cieszynianka
09-11-2013, 20:14
raz w tygodniu program załączony z temp. 70o...
Mój podobnie, ale na 80 :cool:

danielw
10-11-2013, 12:09
Mój podobnie, ale na 80 :cool:

A macie jakieś termostaty za zasobnikiem , żeby sie nie poparzyc?

yaiba83
10-11-2013, 13:22
Ja mam zawór 3D. Ale warto dobrze poczytać o zabijaniu legionelli bo szkoda waszej energii na bez mała przegotowywanie zbiornika. Przy 55*C z legionellą też nie będzie problemu.

cieszynianka
10-11-2013, 21:26
A macie jakieś termostaty za zasobnikiem , żeby sie nie poparzyc?
A o jakim termostacie myślisz :o

yaiba83
11-11-2013, 16:06
Coś takiego (http://ogrzewanie.top100.net.pl/esbe-zawor-termostat-mieszajacy-12gz-35-60-cat-183-id-3752.aspx)

cieszynianka
11-11-2013, 19:27
Coś takiego (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fogrzewanie.top100. net.pl%2Fesbe-zawor-termostat-mieszajacy-12gz-35-60-cat-183-id-3752.aspx)
No, ale zastanawiam się w jakim celu.
W zasobniku grzeję wodę do 45 stopni (tyle mi wystarczy).
Temperaturę wody pobieranej reguluję za pomocą baterii, z której ta woda leci. Nie bardzo rozumiem jakie zadanie miałoby spełniać to ustrojstwo.

danielw
11-11-2013, 20:31
Ja mam coś takiego http://grzejmy.pl/honeywell-tm50-termostatyczny-zawor-mieszajacy-cwu-p-557.html
Jest ustawiony na 42 st, w zbiorniku grzeję do 48 st ale wiadomo temp. w zasobniku ma pewne wahania.
Główna zaleta to zawsze ta sama temperatura na wszystkich bateriach niezależnie od tego jaka jest w zasobniku.
Nie wyobrażam sobie robić dezynfekcje zasobnika i puścić wodę na baterie o temp 80 st , tym bardziej w prysznicu, poparzenia gwarantowane.
Inna zaleta jest wtedy gdy ktoś ma solary, stabilizuje temperaturę i ogranicza gdy jest wysoka.
U mnie jeszcze ma dodatkową funkcję. Mam niewielki zasobnik 120 L, i niewielki kocioł gazowy 14KW.
Jeśli zdarzy się duża ilość gości w weekend a każdy chce skorzystać z prysznica czy wanny jednocześnie, to mając tak mały zasobnik mogę podwyższyć w nim wcześniej temperaturę np do 80 st. Po zmieszaniu przez ten zawór daje to co najmniej 240 litrów wody o temp. użytkowej 42 st., czyli mały zasobnik i kocioł a jak trzeba daję rade.

waflos
12-11-2013, 00:34
Witam,

U mnie dla CWU dla prądu wychodzi sredni 8kWh/dobę oczywiśie w taniej taryfie tj 0,21br zł.
Ogrzewanie pażdzoernik - listopad to śrenio 20kWh/dobe po 0,21zł za kWh....
ile kosztuje teraz 1m3 gazu??? pozdr.krzysztof

danielw
12-11-2013, 18:51
Zawór termostatyczny ma regulowany zakres temperatur, w moim przypadku 30 - 60 st.
60 st wystarczy żeby zdezynfekować instalacje.
Ale jeśli "krany" są normalnie używane, jest częsty przepływ, to legionella nie ma szans sie w nich zagnieździć, więc dezynfekcja nie jest konieczna.

yaiba83
13-11-2013, 18:53
No, ale zastanawiam się w jakim celu.
W zasobniku grzeję wodę do 45 stopni (tyle mi wystarczy).
Temperaturę wody pobieranej reguluję za pomocą baterii, z której ta woda leci. Nie bardzo rozumiem jakie zadanie miałoby spełniać to ustrojstwo.

Ja posiadam kolektory słoneczne i latem temperatura powyżej 50*C w zbiorniku nie schodzi.

kbab
13-11-2013, 22:11
Witam,

U mnie dla CWU dla prądu wychodzi sredni 8kWh/dobę oczywiśie w taniej taryfie tj 0,21br zł.
Ogrzewanie pażdzoernik - listopad to śrenio 20kWh/dobe po 0,21zł za kWh....
ile kosztuje teraz 1m3 gazu??? pozdr.krzysztof
Skoro en el kosztuje Ciebie 21Gr/kWh - to zapomnij o gazie - będzie drożej

Krzysiek_BB
17-11-2013, 10:24
Witam
Mozecie podać srednia dobowa zużycia gazu z ostatnich 4-5 dni na CO lub CO+CWU
dla jakiej powierzchni (ogrzewanej) i jaka jest utzrymywana temp wewnetrzna ???

maciek555
17-11-2013, 11:26
witam
pow. uzytkowa 135m2(po podłodze 162m2)- c.o. + c.w.u. śrenio na dobę z ostatnich 5 dni 3,3m3; temp wew. 22 st
już się poprawiam, te dane dotyczyły okresu od 11 do 14 listopada, a od 10 do 17 listopada do godz 6.00 średnia na dobę to dokładnie 4,91m3

Krzysiek_BB
17-11-2013, 12:44
witam
pow. uzytkowa 135m2(po podłodze 162m2)- c.o. + c.w.u. śrenio na dobę z ostatnich 5 dni 3,3m3; temp wew. 22 st
już się poprawiam, te dane dotyczyły okresu od 11 do 14 listopada, a od 10 do 17 listopada do godz 6.00 średnia na dobę to dokładnie 4,91m3

ok wielkie dzieki za info.
u mnie grzanie czystym prądem w II taryfie od 10 - 17 XI + CWU 38 kWh/ dobę koszt dobowy = 38 x 0,30 = 11,4 PLN
4,91 m3 gazu to ~ 47 kWh.
u mnie pow. jak w stopce tyle ze caly dom wraz z garazem ma 230m2 ale ogrzewam tylko 100m2. temp wew. 21,5 do 22 *c
Reszta pow. czeka na lepsze czasy :) pozdrawiam

zioberek
19-11-2013, 19:34
Witam, czy ktoś ma i mógłby udostępnić jakiś gotowy plik np. w excelu do monitorowania dziennego zużycia gazu?
byłbym bardzo wdzięczny ;)

Krzysiek_BB
19-11-2013, 20:28
Witam, czy ktoś ma i mógłby udostępnić jakiś gotowy plik np. w excelu do monitorowania dziennego zużycia gazu?
byłbym bardzo wdzięczny ;)

data stan dziennie
2013-11-18 100,00
2013-11-19 105,00 5,00
2013-11-20 108,00 3,00
2013-11-21 112,00 4,00
2013-11-22 120,00 8,00
2013-11-23 132,00 12,00
2013-11-24 143,00 11,00
2013-11-25 150,00 7,00

jeśli o takie coś Ci chodzi to kolejno w pozycjach:
A1 wpisujesz jw. data B1 stan C1 dziennie
nastepnie formatujesz całą kolumnę A na format daty
a kolumny B i C na format liczbowy.

jak juz to zrobisz w kolumnie C3 wklej:
=(B3-B2)/(A3-A2) i przeciągnij na całej kolumnie C w dół.
i już .... bedzie Ci samo wyliczalo dni odczytu i liczyli dzienne zużycie.


EDIT:

ps. daj mail-a na priv to podeśle .... zrobilem dla gazu wody i energii

ludwik_13
19-11-2013, 20:49
Pierwszy rok umowny z taryfą W3 zamknęliśmy zużyciem gazu 919 m3. Powierzchnia użytkowa 130 m2. Stodółka.W tym było wygrzewanie wylewek, cwu dla 2 osób ( w porywach więcej), bez zmywarki - mycie ręczne . Zima, choć długa była jednak dość łagodna, nie było ekstremalnych mrozów. Dogrzewaliśmy się kominkiem - głownie dla przyjemności i miłego ciepełka w salonie podczas wieczornych posiadówek. Średnio co drugi dzień, spaliliśmy prawie całą brzozę. która została wycięta przed budową.
Po podłączeniu zmywarki zużycie na cwu i gotowanie spadło o ok 15 % - do 1,1 m3/dobę. Specjalnie nie oszczędzamy, choć i nie kąpiemy się codziennie w wannie pełnej wody.
W tym sezonie jeszcze co nie odpalone. Na razie nie odczuwamy dyskomfortu, ale w łazience okresowo włączam grzejnik drabinkowy. Żeby ręczniki schły. Kominek - co drugi dzień albo i rzadziej, dopiero od kilku dni codziennie. Po powrocie z pracy mamy ok. 19 - 20 stopni, po napaleniu 21-22 stopnie. Jak dla nas to aż za ciepło, lepiej się czujemy w niższych temperaturach. Nie chcę urządzać konkursu, kto później odpali co, bo chodzi głownie o komfort w domku. Ale lubię to kominkowe ciepełko . Powinnam tylko jeszcze dodać do kosztu gazu koszt drewna (nie bardzo umiem policzyć, ile spalilismy w poprzednim sezonie) i czas zużyty na jego porąbanie i ułożenie. Palenie to już sama przyjemność.

miloszenko
19-11-2013, 21:18
Ludwik, z tego co piszesz to masz raczej ogrzewanie kominkiem i dogrzewanie gazem a nie odwrotnie :P

r19
19-11-2013, 21:18
Pierwszy rok umowny z taryfą W3

Dlaczego nie wzieliscie na poczatek taryfy W2?
Jestescie kilka stowek w plecy.

prezes413
22-11-2013, 14:53
Dlaczego nie wzieliscie na poczatek taryfy W2?
Jestescie kilka stowek w plecy.

bo to gazownia narzuca

r19
22-11-2013, 15:14
bo to gazownia narzuca

Nic nie narzuca. Jeżeli pierwszy raz podpisujesz umowę to masz prawo sobie wybrać taryfę. Ja wziąłem W2.
Po roku kwalifikują. Jeżeli przekroczyłeś 1200 m3 to z automatu dostajesz W3. Jeżeli nie to nie.

miloszenko
22-11-2013, 16:02
Cos mi sie obilo, ze tak juz nie jest, ze jest dowolnosc wyboru nawet po 1 roku...

Ktos cos slyszal?

kbab
22-11-2013, 21:01
Ktos cos slyszal?
Tak nie jest, z umowy wynika, że dostawca sam zmienia taryfę po 12 miesiącach rozliczeniowych. W moim przypadku na kolejnej fakturze była zmieniona taryfa z W-2 na W-1. Po tym roku będzie odwrotnie. W tym linku poczytaj ostatnie 2 pkt - od słowa "Ważne!!!"
http://www.pgnig.pl/dladomu/taryfa/zmiana_grupy_taryfowej (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.pgnig.pl%2Fdla domu%2Ftaryfa%2Fzmiana_grupy_taryfowej)

ryloon
24-11-2013, 23:21
W sierpniu 2013 podpisywałem umowę i wybierałem taryfę W2.12T na co i cwu. Deko się dziwili w gazowni ale nie zabronili. Póki co zużycie na cwu wychodzi ok.1.1m3/doba (120l zasobnik podłączony) a CO tylko 2/3h dziennie w lażience i jednym pokoju. Dopalamy kominkiem i jest 21.5-23C.

maksio75
25-11-2013, 08:42
ja też jestem w taryfie w2 ale pewnie się i tak nie zmieszczę, umowę podpisałam dopiero w listopadzie. Teraz zużycie ostatnie 10 dni a było stosunkowo ciepło to 5 m na dobę, dom 160m użytkowej, 30% podłogówki a reszta grzejniki, piec buderus gb 162 15KW, nie wiem czy to mała spalanie. Nie mam na razie porównania.

maksio75
25-11-2013, 08:44
Dodam że w domu cały czas 22-23 stopnie i ani razu nie paliłam w tym czasie kominkiem

kbab
25-11-2013, 09:00
ja też jestem w taryfie w2 ale pewnie się i tak nie zmieszczę, umowę podpisałam dopiero w listopadzie. Teraz zużycie ostatnie 10 dni a było stosunkowo ciepło to 5 m na dobę,
Dodaj śr temp wew/zew

orasje
25-11-2013, 09:06
W gdańsku dzisiaj (-2) w nocy. Z pewnością ten temat ożyje wkrótce. Czy nie lepiej podawać zużycie gazu w rozliczeniu na godzinę ?. Jeden grzeje 5 godzin na dobę, drugi 12 godzin a ktoś jeszcze 24 na okrągło. Podawanie zużycia na dobę w takiej sytuacji może być niewymierne. Ja na razie podgrzewam 2 x doba po około 4 godziny x 2. Na godzinę wychodzi mi około 0.5 m i jest to na pewno dużo ale dom jeszcze wilgotny a do ogrzania 260 m. kw. Ponadto pogodówka chyba spanikowała na widok śniegu i dała popalić. Aktualnie śnieg za oknem i zrobiło się świątecznie. :-). Pozdrawiam

kbab
25-11-2013, 09:28
Dodam że w domu cały czas 22-23 stopnie i ani razu nie paliłam w tym czasie kominkiem
Jeśli śr temp zew była 5*C to zapotrzebowanie nie przekroczy 15k kWh/rok, zatem jeśli w kominku spalisz 2mp drewna to zmieścisz się w tar W-2.

ludwik_13
26-11-2013, 19:48
Ludwik, z tego co piszesz to masz raczej ogrzewanie kominkiem i dogrzewanie gazem a nie odwrotnie :P
Można rzec i tak. Chwilami w ogóle żałuję, że gaz ciągnęliśmy do chałupy i montowaliśmy kotłownię i grzejniki.
Ale z drugiej strony - jak po wielkanocnych opadach śniegu zostaliśmy bez prądu na dobę, to chociaż wodę na herbatę i do umycia się można było zagrzać.
Wiadomo - za chwilę trzeba będzie ruszyć centralne, bo niemiło będzie się wracało do chłodnego domu. Dziś - 19 stopni było.

dora83
26-11-2013, 20:35
ja też jestem w taryfie w2 ale pewnie się i tak nie zmieszczę, umowę podpisałam dopiero w listopadzie. Teraz zużycie ostatnie 10 dni a było stosunkowo ciepło to 5 m na dobę, dom 160m użytkowej, 30% podłogówki a reszta grzejniki, piec buderus gb 162 15KW, nie wiem czy to mała spalanie. Nie mam na razie porównania.

U mnie podobny dom i podobne spalanie też grzeje do 22 stopni ale przy obecnej temperaturze w okolicach zera poniżej 8m3 na dobę nie da się raczej zjechac

maciek555
27-11-2013, 20:38
witam
ostatnia doba, dzień do +2, wieczór -1,5, ok północy -5,5, potem spadek do -6 st; zużycie 5,9m3; dom po podłodze 160m2, użytkowa 134m2; temp wew 22,5 st stała całą dobę (+- 0,3)- miejsce centralne-hall; pokój od północnego wschodu najniższa temp 20,7 st ok godz 17.00, potem tylko cieplej(22 st)
pozdrawiam

saszka877
29-11-2013, 14:55
Witam jestem nowy:) Mam pytanie, a raczej prośbe aby bardziej doswiadczone osoby udzielily mi informacji. Chodzi o zuzycie gaza. Mam domek po podłodze 135 m2 - całosc podłogówka, mam dwa rozdzielacza, do kazdego z nich mam podłaczony kaloryfer na parterze i na poddaszu.Cała instalacja wraz z kaloryferami z lazienki dziala na niskich temperaturach. Pytanie dotyczy jak ustalacie piece gazowe chodzi mi o forme "termostat" "korekta" które dla 100 procent podłogówki bedzie najlepsze. Na chwilę obecna mam ustawione "termostat" zyzycie 4 m3 na dobe, dom nowy, wprowadziny za 3-4 tygodnie.

Słyszałem że forma grzania tz "termostat" jest najbardziej oszczedna przy temperaturach powyzej 5 stopnia. A ponizej tej temperatury to ze kociol powinien dzialas na "korekta"

orasje
29-11-2013, 20:10
Jak Ci pali 4 m na dobe to się tego trzymaj. Jak chcesz sprawdzić korektę to ustaw na korektę i wytrzymaj dobę lub dwie. Później spójrz na licznik i konkluzja gotowa. NA korekcie piec grzeje "na okrągło" i sam sobie reguluje ustawy. Spalanie może być trochę większe w mojej opinii.

madejo
30-11-2013, 21:16
Hej, u mnie mieszkanko w kamienicy, 100m2, ogrzewanie gazowe na kaloryfery, do tego 4 kąpiące się osoby i kuchenga gazowa do gotowania obiadów. 10m3 gazu schodzi na dobę. Wolałbym, by było to mniej :)

bog21
30-11-2013, 21:42
Tak nie jest, z umowy wynika, że dostawca sam zmienia taryfę po 12 miesiącach rozliczeniowych. W moim przypadku na kolejnej fakturze była zmieniona taryfa z W-2 na W-1. Po tym roku będzie odwrotnie. W tym linku poczytaj ostatnie 2 pkt - od słowa "Ważne!!!"
http://www.pgnig.pl/dladomu/taryfa/zmiana_grupy_taryfowej (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.pgnig.pl%2Fdla domu%2Ftaryfa%2Fzmiana_grupy_taryfowej)

Witam

Nie do końca prawda. Oni po 1 roku kwalifikują do jakiej taryfy cię zapiszą ale:
Nie musi to być po pełnym roku bo w różnych miejscach w różne miesiące się kończy umowny rok. U mnie w Wieliczce podpisałem umowę W-2 w marcu i właśnie myślałem że mam cały rok by się zmieścić w te 1200m3 a tu od lipca mnie zakwalifikowali do W-3. Akurat moja ulica ma rozliczanie roczne akurat w czerwcu - oczywiście nikt mnie o tym nie informował. Wkurzyłem się i najprostszy sposób......przepisać licznik na żonę i znowu wybrać W-2. A jeśli ktoś wie kiedy mu się kończy ten rok umowny i np wie że przekroczy 1200m3 to wystarczy na miesiąc wcześniej napisać oświadczenie że na kolejny rok wybierasz taryfę W-2. Nie mają prawa odmówić tylko jeśli po kolejnym roku przekroczysz 1200m3 to zrobią ci wyrównanie jakbyś był w taryfie W-3. Ale jeśli ktoś nieznacznie przekroczył 1200m3 i to w 1 roku to wiadomo że na 2 rok powinno pójść mniej gazu bo dom już ogrzany.
Taka moja rada. Teraz żona ma licznik.....ale rachunki i tak ja płace:(

prezes413
30-11-2013, 22:13
Dzisiaj wprowadziłem się do nowego domu 140 m2 1-szy dzień grzania z 14 stopni do 20. kocioł junkers cerapur modul 22kw sterownik fw200 (pogodówka) czy macie jakieś rady jak ogrzewać żeby spalanie było jak najmniejsze, jakie ustawienia regulatora ?

Esiak
30-11-2013, 22:25
Witam

Nie do końca prawda. Oni po 1 roku kwalifikują do jakiej taryfy cię zapiszą ale:
Nie musi to być po pełnym roku bo w różnych miejscach w różne miesiące się kończy umowny rok. U mnie w Wieliczce podpisałem umowę W-2 w marcu i właśnie myślałem że mam cały rok by się zmieścić w te 1200m3 a tu od lipca mnie zakwalifikowali do W-3. Akurat moja ulica ma rozliczanie roczne akurat w czerwcu - oczywiście nikt mnie o tym nie informował. Wkurzyłem się i najprostszy sposób......przepisać licznik na żonę i znowu wybrać W-2. A jeśli ktoś wie kiedy mu się kończy ten rok umowny i np wie że przekroczy 1200m3 to wystarczy na miesiąc wcześniej napisać oświadczenie że na kolejny rok wybierasz taryfę W-2. Nie mają prawa odmówić tylko jeśli po kolejnym roku przekroczysz 1200m3 to zrobią ci wyrównanie jakbyś był w taryfie W-3. Ale jeśli ktoś nieznacznie przekroczył 1200m3 i to w 1 roku to wiadomo że na 2 rok powinno pójść mniej gazu bo dom już ogrzany.
Taka moja rada. Teraz żona ma licznik.....ale rachunki i tak ja płace

obowiązujący rok umowny jest podawany na każdej fakturze...

funky_koval
01-12-2013, 13:27
To mój pierwszy post ,więc witam wszystkich.
Za listopad zużyłem 158 m3 gazu ziemnego na cele CO .
Mój dom ma 200m2 po podłogach powierzchni ogrzewanej. Ocieplenie to podłoga 15 styro ,sciana POROTHERM+18 styro,dach pomiędzy 30-35 wełny,okna 3 szyby.
Mieszkamy od maja 2013, wg. świadectwa energetycznego zapotrzebowanie na energię do CO to 57kwh/m2.Dom stoi na otwartej przestrzeni gdzie często wieje i jest raczej przewiewny.Może się to komuś przyda.

funky_koval
07-12-2013, 18:52
Xawery zrobił swoje , spalanie dobowe 12m3 gazu.

kbab
07-12-2013, 20:15
Xawery zrobił swoje , spalanie dobowe 12m3 gazu.
Od 1.12 masz taką średnią?

leniin
07-12-2013, 20:34
Piec załoczylem 4 listopada do 01 grudnia zpalil 98,7 m3 gazu (duzo słonecznych dni)
Tem w domu w dzin 22c do 8 do 20 w pozostałych godzinach 21c
Raz rozpalone wieczorem w kominku na 2h

r19
07-12-2013, 20:54
Xawery zrobił swoje , spalanie dobowe 12m3 gazu.
Grzejniki, podlogowka? Temperatora parter/poddasze?

funky_koval
07-12-2013, 21:47
Od 1.12 masz taką średnią?

Nie od 1 grudnia srednio 8, 2 , w tym dwa dni po 12m3 .

maksio75
08-12-2013, 11:28
Palę gazem ziemnym dopiero od połowy listopada, średnia z ostatnich 24 dni to 5,7 m gazu ( co i cwu ), dom 160m użytk, 12 styropian, 30% podłogówki, w domu ok 22-23 stopnie, w sypialniach na górze trochę chłodniej, ogólnie jestem zadowolona z wyniku. Piec Buderus GB 162 15KW.Zobaczymy ile będzie spalał mi w styczniu i w lutym :).

RONINZGR
10-12-2013, 21:33
Palę gazem ziemnym dopiero od połowy listopada, średnia z ostatnich 24 dni to 5,7 m gazu ( co i cwu ), dom 160m użytk, 12 styropian, 30% podłogówki, w domu ok 22-23 stopnie, w sypialniach na górze trochę chłodniej, ogólnie jestem zadowolona z wyniku. Piec Buderus GB 162 15KW.Zobaczymy ile będzie spalał mi w styczniu i w lutym :).

Jak czytam jakie macie wyniki za ogrzewanie domu gazem to aż nie mogę doczekać się wiosny. Domek mam 115m2, nieocieplony, z grzejnikami z PRLu. Wszystko zasila Junkers (nawet nie wiem jaki model). Średnie spalanie przy ok. 20 stopniach C w godzinach naszego urzędowania (między 18.00 a 22.00) to 15m3. Na wiosnę idzie ocieplenie + wymiana kaloryferów.

danielw
11-12-2013, 08:02
U mnie obecnie spalanie za 10 dni grudzienia średnio 2,5m3/dobe (CO + CWU)
Ale codziennie spalam w kominku wiadro drewna tj 10kg dębiny.
Dom, 150 m2 użytkowej,temp parter nie mniej niż 21 st, poddasze niezamieszkałe 15 st.

miloszenko
11-12-2013, 08:19
U mnie obecnie spalanie za 10 dni grudzienia średnio 2,5m3/dobe (CO + CWU)
Ale codziennie spalam w kominku wiadro drewna tj 10kg dębiny.
Dom, 150 m2 użytkowej,temp parter nie mniej niż 21 st, poddasze niezamieszkałe 15 st.

Czyli spalalbys ok 4,5 -5 m3 bez tego drewna, a jak u gory dobijesz do 21 stopni to ciezko bedzie spalac obecnie ponizej 6-7 m3.

Pozdrawiam

danielw
11-12-2013, 13:37
Czyli spalalbys ok 4,5 -5 m3 bez tego drewna, a jak u gory dobijesz do 21 stopni to ciezko bedzie spalac obecnie ponizej 6-7 m3.

Pozdrawiam

To by się zgadzało , bo zapotrzebowanie max dla domu przy - 20 st na zewn jest wg obliczeń 6KW.
Przy obecnych temperaturach ~0st. powinno byc 3KW a to odpowiada ~7m3 gazu na dobę gdybym ogrzewał cały dom do tej samej temp wew 20 st.
Sa jeszcze jakies zyski bytowe i od słońca więc gazu powinno zużywac nieco mniej.

Princesa
11-12-2013, 15:01
Nowy dom. 3 kondygnacje, ogrzewany parter 70m2 podłogówka, w podłodze 10cm styropianu nad piwnicą + grzejnik na klatce schodowej do piwnicy. Poddasze jeszcze nieogrzewane, na stropie także 10 cm styropianu i podłogówka ale jeszcze nie uruchomiona. Brak drzwi wewnętrznych na poddaszu i w piwnicy, nieoddzielona także klatka schodowa do piwnicy, przez co ciepło ucieka... stan oczywiście tymczasowy.
Średnie zużycie dobowe 6-7m3 na CO, CWU oraz kuchenkę gazową. Temperatura parteru dzień do 20 stopni, noc 19.

Dom z silikatu + 15 cm styropianu. Zawełnowane poddasze 15+ 10, miejscami 12+10/5 (w zależności od pomieszczenia i możliwości opuszczenia sufitu względem okien itd.), jeszcze nieocieplony dach nad strychem (w planach na przyszłość). W planach także podpięcie rekuperatora pod przygotowaną instalację WM.

sly&jusi
11-12-2013, 23:01
Mieszkamy 2+2 od 15 pazdziernika 2013r. Dom z poddaszem uzytkowym 159m2. Kubatura, nie pamiętam, ok 600m3. Ogrzewana powierzchnia 140m2. Parter 100% podłogówki (55m2). Góra (85m2) grzejniki w pokojach, w łazience podłogówka. Ściany 20cm, dach 28cm, podłoga 20cm, reku brink300. Piec gazowy Vailant eco tec 12kw, 2 obiegi. Krzywe grzewcze dół 0,6, góra 0,8.

Zuzycie gazu co i cwu (kuchenka elektr):
- pazdziernik (od 15) 32,5m3 2,03m3/dzien
- listopad 87m3 2,9m3/dzień
- grudzień (do 11) 43,9m3 3,99m3/dzień

Kominek w tym czasie odpalany 3 razy, ale bardzo delikatnie.

Zuzycie prądu średnie:
- pazdziernik: 6,56 kwh/dzien
- listopad: 6,93 kwh/dzień
- grudzień: 7,2 kwh/dzień

Zapomniałem o temperaturach:
6-18 21C
18-6 19C

temp cwu 50C

danielw
12-12-2013, 07:31
Całkiem przyzwoite zuzycie.
Gotowanie masz na gazie czy prądem?
Pytam bo dla mnie największym problemem jest zuzycie prądu, suma rachunków rocznych jest największa.
Średnio dziennie idzie 7.5-8 kwh , gotuje na indukcji.

funky_koval
12-12-2013, 09:33
1-11.12 zużycie średnio 9m3 CO+CWU (w tym dwa dni po 12m3 , ksawery) wszystkie dni bez słońca

Kamienios
12-12-2013, 11:36
Cześć,
Nowy Dom, grzany od października. 170m2, użytkowej, ze skosami ok. 200m2. Bez garażu. 2 stropy. Porotherm 24cm + 15 cm styropianu szarego. Na podłodze 12-14cm, poddasze 30cm Isover Super mata (15) + unimata(15). Okna 3 szybowe U<1.
Podłogówka łazienki, kuchnia, przedpokój, grzejniki w pokojach. Piec kondensacyjny vaillanta + sterownik wewnętrzny i czujnik zewnętrzny. Cyrkulacja ustawiona na cały dzień od 8 do 23.
Temperatura w zależności od pomieszczenia od 20 do 22,5c.

Zużycie na poziomie 10m3 dziennie teraz przy temperaturach od -5 do 5 bo ostatnio się tak wahają.

Czy to zużycie nie jest trochę spore Waszym zdaniem? Tragedii nie ma, ale jak tak czytam opinie innych to można by uzyskać mniejsze zużycie :/

funky_koval
12-12-2013, 12:04
Zerknij na mój post wyżej , mamy podobne zużycie , powierzchnia domu robi swoje.Ja planuję zrobić jeszcze termowizję co by poszukać niedoróbek .Na dzieńdzisiejszy już wiem że ściany szczytowe na strychu nieocieplonym stanowią mostek termiczny i przy oknach mi wieje.Trudno oszacować jaka to strata."Inni" często mają rekuperację a to obniża zużycie energi o około 20%.

Kamienios
12-12-2013, 13:09
Napisz coś więcej o swoim domu, bo napisałeś tylko o zużyciu. Dopiero będzie można porównać. Ja też będę miał od jutra działającą rekuperację, natomiast do tej pory w zasadzie nie mam wentylacji w ogóle (brak grawitacyjnej a mechaniczna nie działa), więc obawiam się, że po uruchomieniu reku zużycie może jeszcze wzrosnąć...

r19
12-12-2013, 13:29
Cześć,
Nowy Dom, grzany od października. 170m2, użytkowej, ze skosami ok. 200m2. Bez garażu. 2 stropy. Porotherm 24cm + 15 cm styropianu szarego. Na podłodze 12-14cm, poddasze 30cm Isover Super mata (15) + unimata(15). Okna 3 szybowe U<1.
Podłogówka łazienki, kuchnia, przedpokój, grzejniki w pokojach. Piec kondensacyjny vaillanta + sterownik wewnętrzny i czujnik zewnętrzny. Cyrkulacja ustawiona na cały dzień od 8 do 23.
Temperatura w zależności od pomieszczenia od 20 do 22,5c.

Zużycie na poziomie 10m3 dziennie teraz przy temperaturach od -5 do 5 bo ostatnio się tak wahają.

Czy to zużycie nie jest trochę spore Waszym zdaniem? Tragedii nie ma, ale jak tak czytam opinie innych to można by uzyskać mniejsze zużycie :/

Zrób test. Wyłącz cyrkulację. Sprawdź zużycie. Napisz wnioski.

funky_koval
12-12-2013, 14:27
Napisz coś więcej o swoim domu, bo napisałeś tylko o zużyciu. Dopiero będzie można porównać. Ja też będę miał od jutra działającą rekuperację, natomiast do tej pory w zasadzie nie mam wentylacji w ogóle (brak grawitacyjnej a mechaniczna nie działa), więc obawiam się, że po uruchomieniu reku zużycie może jeszcze wzrosnąć...
Więcej to mam w stopce (chyba że jej nie widać) , mogę tylko dodać że temperaturę utrzymuję przez całą dobę jednakową tj. 21ºC , wilgotność w domu wacha się w granicach 53-56% przy wichurze spadła do 42%.Gotuję także na gazie.Na CWU idzie około 1, 5m3 gazu.

Kamienios
12-12-2013, 16:07
Mam jeszcze pytanie do znawców -> Jeśli ustawie sterownik na działanie w trybie krzywej grzewczej, bez brania pod uwagę pomiarów wewnętrznych to zużycie gazu jest w 100% niezależne od tego czy dom jest dobrze ocieplony, czy źle, czy ma wentylację taką czy inną, etc.

Czy dobrze kombinuje?
Czyli moge też zrobić taki test, że wyłączyć temperaturę wewnętrzną i zobaczyć jakie zużycie gazu będzie. Bo jeśli i wtedy zużycie gazu będzie spore to oznacza, że albo coś jest nie tak z piecem, albo jakością gazu ;) albo stratami ciepła na samej instalacji?

r19
12-12-2013, 17:26
Mam jeszcze pytanie do znawców -> Jeśli ustawie sterownik na działanie w trybie krzywej grzewczej, bez brania pod uwagę pomiarów wewnętrznych to zużycie gazu jest w 100% niezależne od tego czy dom jest dobrze ocieplony, czy źle, czy ma wentylację taką czy inną, etc.

Czy dobrze kombinuje?
Czyli moge też zrobić taki test, że wyłączyć temperaturę wewnętrzną i zobaczyć jakie zużycie gazu będzie. Bo jeśli i wtedy zużycie gazu będzie spore to oznacza, że albo coś jest nie tak z piecem, albo jakością gazu ;) albo stratami ciepła na samej instalacji?

No nie zartuj :)
Jak straty ciepla beda duze to zeby miec zalozona temperature będziesz musial zwiekszyc krzywa czyli podniesc temp. zasilania. Czyli zuzycie gazu wzrosnie.

Marek13
12-12-2013, 17:41
Mam jeszcze pytanie do znawców -> Jeśli ustawie sterownik na działanie w trybie krzywej grzewczej, bez brania pod uwagę pomiarów wewnętrznych to zużycie gazu jest w 100% niezależne od tego czy dom jest dobrze ocieplony, czy źle, czy ma wentylację taką czy inną, etc.



Kocioł rozpozna zapotrzebowanie po tempie spadku temperatury wody zasilającej obieg CO. Innymi słowy kocioł i tak pozna w jakim domu jest zamontowany :)

W domu z małym zapotrzebowaniem szybciej osiągnie zadaną temperaturę wynikającą z krzywej grzania, i później się włączy w kolejnym cyklu.

funky_koval
12-12-2013, 17:43
No nie zartuj :)
Jak straty ciepla beda duze to zeby miec zalozona temperature będziesz musial zwiekszyc krzywa czyli podniesc temp. zasilania. Czyli zuzycie gazu wzrosnie.

Dodam jeszcze źe serwisant termeta odwodził mnie od zakupu czujnika temperatury zewnętrznej a tym samym uruchomienia pogodówki w moim Ecokondensie, dopiero jak mu powiedziałem że ma działać z sterownikiem wewnętrznym to powiedzial ok.
Można wyobrazić sobie sytuację że kocioł działa wg.pogodówki i termostatów na grzejnikach , w momencie nagrzania części pomieszczeń termostaty blokują przepływ i kocioł taktuje bo nie jest w stanie niżej modulować .A to prosta droga do zwiększenia spalania gazu.

jasiek71
12-12-2013, 17:53
Można wyobrazić sobie sytuację że kocioł działa wg.pogodówki i termostatów na grzejnikach , w momencie nagrzania części pomieszczeń termostaty blokują przepływ i kocioł taktuje bo nie jest w stanie niżej modulować .A to prosta droga do zwiększenia spalania gazu.
jak ci się kocioł wyłącza to jakim cudem ma więcej zużywać ...?

r19
12-12-2013, 17:55
Kocioł rozpozna zapotrzebowanie po tempie spadku temperatury wody zasilającej obieg CO. Innymi słowy kocioł i tak pozna w jakim domu jest zamontowany :)

W domu z małym zapotrzebowaniem szybciej osiągnie zadaną temperaturę wynikającą z krzywej grzania, i później się włączy w kolejnym cyklu.

Ciekawa teoria, tylko nieprawdziwa.
Krzywa okresla temp. wody zasilajacej. Kociol utrzymuje ja na stalym poziomie, a moc palnika zalezy od temp. na powrocie.

funky_koval
12-12-2013, 18:49
jak ci się kocioł wyłącza to jakim cudem ma więcej zużywać ...?
To właśnie te częste uruchamianie kotła zwane taktowaniem powoduje zwiększone zużycie gazu.

batix
13-12-2013, 10:37
Ja testowałem trochę te wszystkie ustawienia i aktualnie tak poustawiałem że:
CW - grzeję raz rano i później pomiędzy 18-20:30 i w tym czasie działa tylko cyrkulacja
CO - wg temperatury zewnętrznej z uwzględnieniem wewnętrznej. Krzywa grzewcza przy -20 C woda ma mieć 47 C. Mam ustawione 19 C od 20:30 do 14:00 a od 14:01 do 20:29 20c. Jak obserwuję w ostatnich dniach piec nie grzeje wody więcej jak 34 stopnie i w godzinach od 14 - 20:30 praktycznie się nie wyłącza tylko na grzanie CW. Temperatura w domu od 19,5 do 22 C
Zużycie gazu w ostatnich dniach od 5-7 m3, zależy jak jest na zewnątrz.
Grzeję od 23.09 i zużyłem w tym czasie 335 m3 co daje średnią na razie 4,2 m3/dobę
W tych 5-7 m3 jest jeszcze gotowanie.

Dom 120 m2 powierzchni użytkowej, podpiwniczony, okna trzy szyby, ocieplenie 15 cm, poddasze 15+10cm, reku

swistak81
13-12-2013, 14:01
Ja mogę dodać zużycie aktualne.
W ciągu ostatnich kilku dni miałem od 5,3 do 6,0 m3/dobę.
Temperatury to lekki plus w dzień i lekki minus w nocy.
Temperatura w domu 21,5-22,5. Z chęcią bym obniżył (dla mnie o 1st za ciepło), ale jak u większości - żona ma inne zdanie.

batix
13-12-2013, 15:04
A możesz się podzielić jak masz poustawiany piec ?

teres
13-12-2013, 16:15
Dodam jeszcze źe serwisant termeta odwodził mnie od zakupu czujnika temperatury zewnętrznej a tym samym uruchomienia pogodówki w moim Ecokondensie, dopiero jak mu powiedziałem że ma działać z sterownikiem wewnętrznym to powiedzial ok.
Można wyobrazić sobie sytuację że kocioł działa wg.pogodówki i termostatów na grzejnikach , w momencie nagrzania części pomieszczeń termostaty blokują przepływ i kocioł taktuje bo nie jest w stanie niżej modulować .A to prosta droga do zwiększenia spalania gazu.
Nie do końca będzie tak jak myślisz, czujnik temperatury wewnętrznej powinieneś mieć w najzimniejszym pomieszczeniu. Nawet jak inne się nagrzeją (i głowice odetną kaloryfery) - dalej będzie ogrzewane najzimniejsze pomieszczenie i kocioł będzie taktował. Bez czujnika temp. zewnętrznej(pogodówki) miałbyś ten sam efekt (on tylko ustala temperaturę zasilania). Taktowanie nie da się tego całkiem pozbyć (podłogówki znacznie zmniejszają ten efekt), można zwiększać blokadę palnika w niektórych piecach - co powinno pozwolić wychłodzić się instalacji i popracować kotłowi dłużej.

A co ma do tego czujnik pogodówki, to już zupełnie nie rozumiem, dziwny instalator :confused:

swistak81
16-12-2013, 08:44
A możesz się podzielić jak masz poustawiany piec ?
Tego to nie pamiętam.
Co istotne.
Przy okolicach 0st kocioł już chodzi non stop na minimum mocy (te 1,9kW).
Pompka na drugim biegu, wtedy ustala się minimalna temp. czynnika (wynikająca z temp. powrotu i mocy kotła) na 28st.

Dodam, że mam cyrkulację i na cwu idzie mi dziennie średnio 1,4m3 (mierzyłem rok temu i było między 1,2-1,7).

maksio75
16-12-2013, 09:41
Mi teraz przy temp.4 w nocy ok. 0 piec chodzi w ciągu dnia na zasilaniu 33-37 st,, temperatura powrotu ok. 5 stopni mniej, spala ok.5-6 m, dom 160 m, 30%podłogówki

tomek4
17-12-2013, 14:13
To właśnie te częste uruchamianie kotła zwane taktowaniem powoduje zwiększone zużycie gazu.

A możesz rozwinąć tą myśl ?
Serio jestem ciekaw.

orasje
17-12-2013, 14:53
"A możesz rozwinąć tą myśl ?
Serio jestem ciekaw".
Też chciałbym poznać jak jest z tym taktowaniem. U mnie "na domiar złego" są pozakładane termostaty i siłowniki praktycznie w każdym pomieszczeniu i zamykają one pętle na podłogówce po osiągnięciu różnych temperatur (tak je ustawiłem). Chodzi pogodówka. regulator wewnętrzny na TERMOSTAT i zastanawiam się jak wpływa na prace kotła (spalanie) fakt, iż w pewnym momencie wszystkie pętle są zamknięte a piec pracuje bo na głównym regulatorze (auroMatic-Vaillanta) nie została jeszcze osiągnięta żądana temperatura.

piohal
17-12-2013, 14:58
Moja instalacja jest wykonana w ten sposób że, podłogówka (ok. 60m2) i grzejniki (12 szt + 2 drabinki) są na jednym obiegu,. Do tego jest sprzęgło, mieszacz podłogówki z regulatorem temp, oddzielna pompa podłogówki i grzejników (Halm) i sterownik TMK wpięty czujnikiem do pieca Junkers 22-3c. Sterowanie pracą pieca przymocy regulatora pokojwego FR-120.
W tej chwili, robię tak, że na noc na dole grzejniki na zaworach są przykręcone na 3 (21oC), dół jest grzany przez podłogówkę a na sterowniku ustawiam temp. rzędu 22,5-23 stopnie żeby dogrzać sobie górę w nocy. W efekcie góra ma potem jakieś 22oC a dół 22,5-23oC. W dzień nie grzeję. Nastawy na piecu to 43 stopnie zasilania. Zużycie dzienne obecnie to 9 m3. Dom o pow. 140 pow. użytkowej, 200 po podłodze, ogrzewany garaż. Ocieplenie 15 cm, wełna 20 cm. Ocieplenie posadzki na dole 8 cm.

teres
17-12-2013, 15:16
O taktowaniu, po angielsku:


A boiler cycle consists of a firing interval, a post-purge, an idle period, a prepurge,
and a return to firing. Boiler efficiency is the useful heat provided by the
boiler divided by the energy input (useful heat plus losses) over the cycle duration.
This efficiency decreases when short cycling occurs or when multiple boilers are
operated at low firing rates.
This decrease in efficiency occurs, in part, because fixed losses are magnified
under lightly loaded conditions. For example, if the radiation loss from the boiler
enclosure is 1% of the total heat input at full-load, at half-load the losses increase
to 2%, while at one-quarter load the loss is 4%. In addition to radiation losses, preand
post-purge losses occur. In the pre-purge, the fan operates to force air through
the boiler to flush out any combustible gas mixture that may have accumulated.
The post-purge performs a similar function. During purging, heat is removed from
the boiler as the purged air is heated.


The final optimization strategy is to prevent short-cycling. For safety reasons, a boiler undergoes a purge cycle when it receives a call for heating. This purge might last 60 seconds, and it removes any remaining gases in the boiler before ignition.

Likewise, when the boiler cycles off, the fan remains on to purge remaining unused gases remaining. Though the process removes dangerous gases, it also removes precious heat. Five cycles per hour can result in a 2-3 percent increase in fuel use.

W skrócie i po polsku, chodzi o wychładzanie kotła przed zapalaniem i na koniec pracy..

funky_koval
17-12-2013, 15:39
A możesz rozwinąć tą myśl ?
Serio jestem ciekaw.
Podkreślam że to jest moja teoria .
A więc od początku , kocioł podczas uruchamiania startuje z wysoką mocą bliską maksymalnej po chwili zaczyna dopiero modulować w dòł a pełna kondensacja czyli największa efektywność spalania następuje przy minimalnym mocach .Wyczytałem to w ulotkach firmy Ariston .Ja co prawda mam Ecokondens termeta lecz wg.mnie to jeden grzyb.Jakaś ilość gazu wylatuje też przez komin zanim nastąpi zapłon.U mnie w kotle wygląda to tak , wentylator przedmuchuje komorę spalania następnie jest mieszany gaz z powietrzem a dopiero wtedy startuje iskrownik.Nie wiem a jakiej wielkości strat paliwa można mówić ale zawsze to coś.Z tą pracą przy mocach maksymalnych to zauważyłem że podczas grzania zasobnika prawie woda nie leci z odprowadzenia .

orasje
17-12-2013, 17:17
No właśnie-tak jak zapodał/a Teres po angielsku. Kocioł przed i po starcie usuwa pozostałość gazu. Taka "akcja" może trwać nawet 60 sekund i np. pięć takich akcji na godzinę powoduje zwiększenie zużycia gazu o 2-3 procenty. Z lektury wynika że to taka funkcja kotła dla bezpieczeństwa ale dowcip polega na ograniczeniu ilości tych "akcji".
Z tego co rozumiem ma to jednak miejsce przy włączaniu i wyłączaniu się kotła?

tomek4
17-12-2013, 19:30
Ok, dziękuję za wyjaśnienia.
Czyli gra nie warta świeczki, 4-6m3 na miesiąc przeboleję.

Kasia242
17-12-2013, 20:59
witam
Powiedzcie jak to jest z opłatami za gaz,np jesli zima przez 6 miesiecy zuzywam np 10 m3 /dobe,a latem powiedzmy 5 m3/dobę...to płace miesiecznie tyle ile zuzyłem w danym miesiącu czy oni wyciagają jakąs srednią? i po jakim okresie tą średnią wyciagają?

Jako że jestem przed podłaczeniem gazu to się zszokowałem...EwE Kożuchów...3 lata temu jak się dowiadywałem to 1 m3 kosztował 2,23 zł brutto,1,5 roku potem 2,44, teraz wchodze i 2,67 zł/m3 brutto + abonament 36,70 zł /miesiąc...jak tak dalej pójdzie to będe w kozie palił i ogrzewał..co za bandyci.

Trzeba rozwazyć alternatywne zródło grzania .
pozdrawiam

orasje
17-12-2013, 21:21
...plus opłaty przesyłowe. Gaz mamy najdroższy w tej części Europy. Dlatego wątki takie jak te cieszą się powodzeniem. Zastanawiamy się ile gazu zaoszczędzimy jak obniżymy temp o 1 stopień nawet kosztem zimnego nosa. Pociesz się że prąd jest jeszcze droższy a i węgiel nie tani i wyglądasz jak górnik na przodku. Rozwiązanie. Budować dobrze dom. Plus taki, że gdy ja w kapciach kręcę pokrętłem od temperatury, mój sąsiad szufluje węgiel na podwórku i klnie jak szewc bo mu kręgosłup strzyka.

Krzysiek_BB
17-12-2013, 23:06
...plus opłaty przesyłowe. Gaz mamy najdroższy w tej części Europy. Dlatego wątki takie jak te cieszą się powodzeniem. Zastanawiamy się ile gazu zaoszczędzimy jak obniżymy temp o 1 stopień nawet kosztem zimnego nosa. Pociesz się że prąd jest jeszcze droższy a i węgiel nie tani i wyglądasz jak górnik na przodku. Rozwiązanie. Budować dobrze dom. Plus taki, że gdy ja w kapciach kręcę pokrętłem od temperatury, mój sąsiad szufluje węgiel na podwórku i klnie jak szewc bo mu kręgosłup strzyka.

Skoro gaz to 2,67/m3, a z 1m3 gazu mamy ~ 9,5kWh to koszt 1 kWh gazowej wychodzi wraz z abonamentem juz ponad 30gr,
prąd natomiast w taniej taryfie kosztuje 30gr/kWh - to jak to tak dalej pójdzie to gaz bedzie jak juz czasem nie jest droższy od prądu.

malka
17-12-2013, 23:27
Skoro gaz to 2,67/m3, a z 1m3 gazu mamy ~ 9,5kWh to koszt 1 kWh gazowej wychodzi wraz z abonamentem juz ponad 30gr,
prąd natomiast w taniej taryfie kosztuje 30gr/kWh - to jak to tak dalej pójdzie to gaz bedzie jak juz czasem nie jest droższy od prądu.

Mogę zapytać skąd ta stawka??
Mam przed sobą "ogólne warunki umowy kompleksowej dostarczania paliwa gazowego" i moja obecna stawka to 1,189zł/m³, opłata abonamentowa 4,69 + 13,21 zł zł/mc opłata sieciowa przesyłowa 0,519 zł/m3, to ciągle nie wychodzi 2,67 zł/m³ lecz , 1,708 zł/m³ plus abonament

zioberek
17-12-2013, 23:29
nie wiem skąd niby 2,67zł/m3 gazu. U mnie wychodzi w taryfie W2.12T ok.1,93zł/m3 i 26,28zł opłat stałych co przy zużyciu np 150m3/miesiąc daje 2,10 zł/m3. Wiadomo, że im mniejsze zużycie tym koszt za 1m3 gazu będzie większy

malka
17-12-2013, 23:42
nie wiem skąd niby 2,67zł/m3 gazu. U mnie wychodzi w taryfie W2.12T ok.1,93zł/m3 i 26,28zł opłat stałych co przy zużyciu np 150m3/miesiąc daje 2,10 zł/m3. Wiadomo, że im mniejsze zużycie tym koszt za 1m3 gazu będzie większy

im mniejsze zużycie tym opłaty abonamentowe niższe :)
Może nie są to jakieś mega pieniądze, ale widać różnicę.
Ja przy taryfie W-1.2 opłat stałych mam na kwotę 17,89 zł, czyli przy Twoim założeniu - 150 m³ miesięcznie koszt metra gazu to 1,82 m³

funky_koval
17-12-2013, 23:43
Skoro gaz to 2,67/m3, a z 1m3 gazu mamy ~ 9,5kWh to koszt 1 kWh gazowej wychodzi wraz z abonamentem juz ponad 30gr,
prąd natomiast w taniej taryfie kosztuje 30gr/kWh - to jak to tak dalej pójdzie to gaz bedzie jak juz czasem nie jest droższy od prądu.
Co wy z tym prądem po 30 gr na pomorzu tani kosztuje 51 gr.a drogi 70 gr.

zioberek
17-12-2013, 23:58
im mniejsze zużycie tym opłaty abonamentowe niższe :)
Może nie są to jakieś mega pieniądze, ale widać różnicę.
Ja przy taryfie W-1.2 opłat stałych mam na kwotę 17,89 zł, czyli przy Twoim założeniu - 150 m³ miesięcznie koszt metra gazu to 1,82 m³
przy moim założeniu 150m3/miesiąc w sezonie grzewczym nie ma szans zmieścić się w W-1.2 więc na niższe opłaty stałe również nie ma szans.

malka
18-12-2013, 00:07
A to zależy ile ten sezon grzewczy trwa ;)

Sala
18-12-2013, 07:37
Jak znajdę chwile wieczorem to napisze jak zmieniło się zużycie gazu w poszczególnych miesiącach w latach 2012 - 2013 przy zmianie pieca z 22 kW na 14 kW. A więc przy zmniejszonym taktowaniu pieca. Jest jeszcze kwestia średnich temperatur rok do roku ale może macie jakieś dane jak to było np we wrześniu 2012 a jak we wrześniu 2013 r.
Pozdro :D

r19
18-12-2013, 07:40
Co wy z tym prądem po 30 gr na pomorzu tani kosztuje 51 gr.a drogi 70 gr.

U mnie tania taryfa to 0,27 zł, ale droga to niestety 0,92 zł.

Kasia242
18-12-2013, 08:08
A prosze uprzejmie link:

http://www.ewe.pl/ewe-energia/domy-i-mieszkania/gaz-ziemny/ceny-gazu/@@ceny-gazu (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.ewe.pl%2Fewe-energia%2Fdomy-i-mieszkania%2Fgaz-ziemny%2Fceny-gazu%2F%40%40ceny-gazu)
:yes:,to mój dostawca gazu .

Jak rozmawiałem z panią przy przygotowaniu umowy to powiedziała że za nasz domek 83 m2( ok. 240m3 kubatury) bede średnio płacił około 600 zł/miesiąc za sam gaz...stwierdziła że to bardzo mało:D

U mnie założenie jest bardziej optymistyczne ale przy tej cenie i tak powala na kolana:
150 m3 gazu /miesiąc to wychodzi 400 zł+ 36 zł abonament = 5238 zł / rok uaaa boli;)
Koszt instalacjii grzewczej na gaz + komin i odbiór jakies 18 tys zł teraz poważnie sie zastanawiam czy w to wchodzić.
pzdr

r19
18-12-2013, 08:11
Mogę zapytać skąd ta stawka??
Mam przed sobą "ogólne warunki umowy kompleksowej dostarczania paliwa gazowego" i moja obecna stawka to 1,189zł/m³, opłata abonamentowa 4,69 + 13,21 zł zł/mc opłata sieciowa przesyłowa 0,519 zł/m3, to ciągle nie wychodzi 2,67 zł/m³ lecz , 1,708 zł/m³ plus abonament

VATu nie płacisz? :)

U mnie dla taryfy W-2.1:
Gaz: 1,1250 netto
Abonament: 5,99 netto za m-c
Opłata sieciowa stała: 10,80 netto za m-c
Opłata sieciowa zmienna: 0,4823 netto za m3

Czyli gaz + opłata sieciowa zmienna to: 1,6073 netto, 1,98 brutto.

Uwzględniając abonament i opłatę sieciową stałą całkowity koszt 1 m3 gazu będzie różny w zależności od zużycia, np:
dla 50 m3 - 2,39 brutto
dla 100 m3 - 2,19 brutto
dla 200 m3 - 2,08 brutto

r19
18-12-2013, 08:18
A prosze uprzejmie link:

http://www.ewe.pl/ewe-energia/domy-i-mieszkania/gaz-ziemny/ceny-gazu/@@ceny-gazu (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.ewe.pl%2Fewe-energia%2Fdomy-i-mieszkania%2Fgaz-ziemny%2Fceny-gazu%2F%40%40ceny-gazu)
:yes:,to mój dostawca gazu .

Jak rozmawiałem z panią przy przygotowaniu umowy to powiedziała że za nasz domek 83 m2( ok. 240m3 kubatury) bede średnio płacił około 600 zł/miesiąc za sam gaz...stwierdziła że to bardzo mało:D
pzdr

Po metrażu jest w stanie wyliczyć opłaty za gaz? Albo ma szklaną kulę albo czarownica. :)
Podaj jakiś kod pocztowy żeby można było cennik zobaczyć.

malka
18-12-2013, 08:20
VATu nie płacisz? :)



Niestety płacę ;) i dlatego wszystkie kwoty są brutto

Kasia242
18-12-2013, 08:52
Po metrażu jest w stanie wyliczyć opłaty za gaz? Albo ma szklaną kulę albo czarownica. :)
Podaj jakiś kod pocztowy żeby można było cennik zobaczyć.
w linku podałem kod pocztowy: 67-120
pozdrawiam
Rzeczywiście kobiecina ,,marketing,, i wróżby ma w małym palcu:D

Na ich stronie jest tez kalkulator kosztów zuzycia gazu na rok,i kilka zmiennych...mi wyszło z ich kalkulatora że przy bardzo dobrze ocieplpnym domku 83 m2 zapłacę rocznie za gaz 2000 zł,a za prad 5600 zł:lol2:..to sie nazywa marketing

r19
18-12-2013, 09:02
w linku podałem kod pocztowy: 67-120
pozdrawiam
Rzeczywiście kobiecina ,,marketing,, i wróżby ma w małym palcu:D

Na ich stronie jest tez kalkulator kosztów zuzycia gazu na rok,i kilka zmiennych...mi wyszło z ich kalkulatora że przy bardzo dobrze ocieplpnym domku 83 m2 zapłacę rocznie za gaz 2000 zł,a za prad 5600 zł:lol2:..to sie nazywa marketing

Chłopaku.... to Ty masz drożej jak w pgnig :)

Kasia242
18-12-2013, 09:07
No i cóż mnie począc?:no:

Esiak
18-12-2013, 09:18
Jak znajdę chwile wieczorem to napisze jak zmieniło się zużycie gazu w poszczególnych miesiącach w latach 2012 - 2013 przy zmianie pieca z 22 kW na 14 kW. A więc przy zmniejszonym taktowaniu pieca. Jest jeszcze kwestia średnich temperatur rok do roku ale może macie jakieś dane jak to było np we wrześniu 2012 a jak we wrześniu 2013 r.
Pozdro :D

http://www.wunderground.com/history/station/12330/2013/9/2/MonthlyHistory.html

Esiak
18-12-2013, 09:22
A prosze uprzejmie link:

http://www.ewe.pl/ewe-energia/domy-i-mieszkania/gaz-ziemny/ceny-gazu/@@ceny-gazu (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.ewe.pl%2Fewe-energia%2Fdomy-i-mieszkania%2Fgaz-ziemny%2Fceny-gazu%2F%40%40ceny-gazu)
:yes:,to mój dostawca gazu .

Jak rozmawiałem z panią przy przygotowaniu umowy to powiedziała że za nasz domek 83 m2( ok. 240m3 kubatury) bede średnio płacił około 600 zł/miesiąc za sam gaz...stwierdziła że to bardzo mało:D

U mnie założenie jest bardziej optymistyczne ale przy tej cenie i tak powala na kolana:
150 m3 gazu /miesiąc to wychodzi 400 zł+ 36 zł abonament = 5238 zł / rok uaaa boli;)
Koszt instalacjii grzewczej na gaz + komin i odbiór jakies 18 tys zł teraz poważnie sie zastanawiam czy w to wchodzić.
pzdr

bez przesady, że 150m3 na miesiąc... poza okresem grzewczym, spalanie gazu (samo c.w.u.) miałem na poziomie 15m3 na miesiąc...
cały rok (12.2012-11.2013) zamknął się w kwocie 2300zł, a był to pierwszy sezon grzewczy...

Esiak
18-12-2013, 09:26
VATu nie płacisz? :)

U mnie dla taryfy W-2.1:
Gaz: 1,1250 netto
Abonament: 5,99 netto za m-c
Opłata sieciowa stała: 10,80 netto za m-c
Opłata sieciowa zmienna: 0,4823 netto za m3

Czyli gaz + opłata sieciowa zmienna to: 1,6073 netto, 1,98 brutto.

Uwzględniając abonament i opłatę sieciową stałą całkowity koszt 1 m3 gazu będzie różny w zależności od zużycia, np:
dla 50 m3 - 2,39 brutto
dla 100 m3 - 2,19 brutto
dla 200 m3 - 2,08 brutto

u nas w taryfie W-2.12T koszt jednego m3 z abonamentem, przy zużyciu 100m3 to 2,16 zł

tomek4
19-12-2013, 13:53
Eh,
jak widzę ceny 1,9 za m3 z Vat to nic tylko przekląć pod nosem siarczyście.
Szczęściarze.

2,69 zł/m3, GEN Gaz, W2 przy zużyciu 1500 m3

A jak to policzyłem? Całkiem prosto. Sumę na fakturze podzieliłem przez zużycie.

funky_koval
19-12-2013, 17:02
Chyba jesteś z Łeby tam Amber gaz tak zdziera ,tam jednak dowożą gaz skroplony cysternami.

mariuszwa
19-12-2013, 17:56
Eh,
jak widzę ceny 1,9 za m3 z Vat to nic tylko przekląć pod nosem siarczyście.
Szczęściarze.

2,69 zł/m3, GEN Gaz, W2 przy zużyciu 1500 m3

A jak to policzyłem? Całkiem prosto. Sumę na fakturze podzieliłem przez zużycie.
Liczenie ceny m3 w ten sposób jest nieprawidławe. Moim zdaniem należy podać osobno cene gazu + opłata przesyłowa zmienna jako jedna pozycja i druga pozycja opłata abonamentowa + sieciowa stała. Robiąc tak jak ty dochodzimy do absurdu, jeśli zużyłbyś np. 100 m3 to wg. twego wyliczenia 1 m3 kosztuje ok. 12 zł. a jeśli 1 m3 to cena 1 m3 wynosiłaby 1000 zł.

yaiba83
19-12-2013, 18:03
Mili Państwo jedna ważna uwaga - proszę przy podawaniu cen gazu pisać jeszcze jaki wam gazownia dostarcza, bo w zależności od rejonu gaz jest dostępny o różnych kalorycznościach (a co za tym idzie różnych cenach) i być może niepotrzebnie się sprzeczacie :)

kbab
19-12-2013, 18:37
Liczenie ceny m3 w ten sposób jest nieprawidławe. Moim zdaniem należy podać osobno cene gazu + opłata przesyłowa zmienna jako jedna pozycja i druga pozycja opłata abonamentowa + sieciowa stała. Robiąc tak jak ty dochodzimy do absurdu, jeśli zużyłbyś np. 100 m3 to wg. twego wyliczenia 1 m3 kosztuje ok. 12 zł. a jeśli 1 m3 to cena 1 m3 wynosiłaby 1000 zł.
Kombinujesz i liczysz bzdury, od 25.10.2012 do 18.10.2013 Z/Z wg faktury tar W-1.1 (PGNiG Wrocław) 701,85zł/283m3=2,48zł/m3 - tyle zapłaciłem i nie mam zamiaru przyglądać się na kilka lub kilkanaście pozycji na fakturze (bo akurat dostawca w ciągu roku zmieniał stawki). Tylko takie podawanie danych nie wprowadza innych w błąd.

mariuszwa
19-12-2013, 18:48
Kombinujesz i liczysz bzdury, od 25.10.2012 do 18.10.2013 Z/Z wg faktury tar W-1.1 (PGNiG Wrocław) 701,85zł/283m3=2,48zł/m3 - tyle zapłaciłem i nie mam zamiaru przyglądać się na kilka lub kilkanaście pozycji na fakturze (bo akurat dostawca w ciągu roku zmieniał stawki). Tylko takie podawanie danych nie wprowadza innych w błąd.
Właśnie czytając to forum widać jakie zamieszanie powoduje takie podawanie cen gazu jak ty proponujesz.
Według mnie należy zrobić to tak:
Taryfa W2.1 Podkarpacie
Gaz 1,98 zł/ m3 (cena m3+przesył)
Opłaty stałe 20,65 zł/miesiąc(abonament+ sieciowa stała)
Do zsumowania 2x po 2 pozycje i wszyasto jasne.

prezes413
19-12-2013, 21:24
Jak znajdę chwile wieczorem to napisze jak zmieniło się zużycie gazu w poszczególnych miesiącach w latach 2012 - 2013 przy zmianie pieca z 22 kW na 14 kW. A więc przy zmniejszonym taktowaniu pieca. Jest jeszcze kwestia średnich temperatur rok do roku ale może macie jakieś dane jak to było np we wrześniu 2012 a jak we wrześniu 2013 r.
Pozdro :D

Sala napisz jak spadło zużycie po zmianie pieca?

kbab
19-12-2013, 22:57
Do zsumowania 2x po 2 pozycje i wszyasto jasne.
To w końcu ile kosztuje ten Twój m3 gazu - te 2 pozycje???? Tak aby "wszystko jasne" było - swój koszt podałem z faktury - masz wątpliwości co do mojej ceny 2,48zł/m3? Tar W-1.1 GZ50.

yaiba83
19-12-2013, 22:58
Właśnie czytając to forum widać jakie zamieszanie powoduje takie podawanie cen gazu jak ty proponujesz.
Według mnie należy zrobić to tak:
Taryfa W2.1 Podkarpacie
Gaz 1,98 zł/ m3 (cena m3+przesył)
Opłaty stałe 20,65 zł (abonament+ sieciowa stała)
Do zsumowania 2x po 2 pozycje i wszyasto jasne.

A jaki macie gaz?

Sala
20-12-2013, 07:29
Sala napisz jak spadło zużycie po zmianie pieca?

a więc:
ROK 2012
październik - zużycie 90 m3
listopad - zużycie 117 m3
grudzień (do 7) - zużycie 31 m3
ROK 2013
październik - zużycie 61 m3
listopad - zużycie - 101 m3
grudzień (do 7) - 24 m3

W grudniu zużycie podaję tylko do 7 ponieważ od tej daty mamy kominek w domu i zużycie po rozpaleniu maleje.

W domu wymieniłem tylko piec nic więcej, żadnych innych dociepleń.
A teraz średnie temp.
Miesiąc / rok / średnia min / średnia / średnia max
październik / 2012 / 13 / 8 / 4
październik / 2013 / 15 / 10 / 6
listopad / 2012 / 7 / 5 / 3
listopad / 2013 / 7 / 5 / 2
grudzień / 2012 / 3 / -1 / -4
grudzień / 2013 / 4 / 2 / -1

Wniosków nie wyciągam, mogę tylko dodać że kocioł znacznie dłużej pracuje i nie taktuje co 3 min. :D

mariuszwa
20-12-2013, 18:40
To w końcu ile kosztuje ten Twój m3 gazu - te 2 pozycje???? Tak aby "wszystko jasne" było - swój koszt podałem z faktury - masz wątpliwości co do mojej ceny 2,48zł/m3? Tar W-1.1 GZ50.
Twoje wyliczenie to jest koszt 1m3 z opłatami stałymi przy twoim zużyciu, a nie cena gazu w PGNIG Wrocław, dyskusja natomiast dotyczyła cen gazu w w PGNIG.

funky_koval
20-12-2013, 19:08
Zużycie 15.X-15XII co+cwu i gotowanie 412m3 za 820+46 abonamentu (prąd 220 zł)

prezes413
22-12-2013, 12:47
Jak macie poustawiane parametry grzania w regulatorach pogodowych? np. akumulacja cieplna budynku, temperatura projektowa , maksymalna zasilania itp.

fgrzesiek
30-12-2013, 14:40
Witam wszystkich serdecznie (pierwszy post na tym forum :)).

To mój pierwszy sezon ogrzewania domu gazem. Dotychczas do ogrzewania służyły mi grzejniki na energię elektryczną, które zużywały sporo kWh przy miernych efektach ogrzewania. Roczny rachunek za energię elektryczną wynosił ok. 5000 zł przy średniej temperaturze w domu 17 stopni...

Należy dodać, że mój dom nie jest porządnie ocieplony - 80 m2, ściany pustak 24cm + 5 cm styropianu, dwie kondygnacje, stropodach nieocieplony, okna nowe wymienione w przeciągu ostatnich 2 lat.

W ostatnie wakacje wykonałem instalację gazową co - piec kondensacyjny Viessmana Vitodens-100W dwufunkcyjny + grzejniki aluminiowe polskie łącznie 65 żeberek + grzejnik łazienkowy 20-drabinkowy + rury miedziane. Łączny koszt instalacji z robocizną: 15500 zł.

Od września prowadzę zapisy odczytów licznika gazowego. Ponieważ moje miesięczne zarobki nie pozwalają mi na komfort grzania ponad 20 stopni, zdecydowałem się ogrzewać mieszkanie do temp. w granicach 18-19 stopni (stała temp. dzień i noc).

Moje zużycie gazu od 1 września do 30 grudnia przedstawiam poniżej.

Zaznaczam, że jestem w taryfie W2, gdzie 1m3=1,98zł (gaz + opłata zmienna), a dodatkowe opłaty to 20,65 zł/miesiąc (abonament + opłata stała). W podanych niżej opłatach miesięcznych uwzględniam zarówno opłaty stałe jak i zmienne.

Wrzesień: 44,8 m3, średnio 1,49 m3/dobę = 109.22 zł
Październik: 77,9 m3, średnio 2,6 m3/dobę = 174,66 zł
Listopad: 135,1 m3, średnio 4,5 m3/dobę = 287,74 zł
Grudzień (do 30): 192,8 m3, średnio 6,43 m3/dobę = 401,81 zł

Wychodzi na to, że od września zużyłem 450,6 m3 gazu, co daje 973,43 zł.

Oprócz zużycia gazu notuję temperatury na dworze (dzień + noc). Poniżej podaję średnie temperatury w dzień i noc:
Wrzesień: 15 st.C. (dzień) / 7 st.C.(noc), październik: 14 / 4, listopad: 7 / 2, grudzień: 4 / -1.

Obrazowo najlepiej przedstawić te wszystkie dane na wykresie. W załączniku zamieściłem wykres mojego zużycia gazu w odniesieniu do temperatur na dworze. Czarna linia - dobowe zużycie gazu, czerwona - temp. dzień, niebieska - temp. noc, zielona - temp. w domu.

To tyle ode mnie, życzę wszystkim Forumowiczom wszystkiego dobrego w Nowym Roku i jak najmniejszego zużycia gazu :)
Pozdrawiam

EDIT: Temperatura wody w kotle: średnio 55 stopni, zakres modulacji palnika: 6,5 - 26 kW

kbab
30-12-2013, 14:56
Wychodzi na to, że od września zużyłem 450,6 m3 gazu, co daje 973,43 zł.
Jeśli nie chcesz przejść do tar W-3 to dodaj trochę kWh z tańszej en el, najlepiej z klimy.

funky_koval
30-12-2013, 18:46
Witam wszystkich serdecznie (pierwszy post na tym forum :)).

To mój pierwszy sezon ogrzewania domu gazem. Dotychczas do ogrzewania służyły mi grzejniki na energię elektryczną, które zużywały sporo kWh przy miernych efektach ogrzewania. Roczny rachunek za energię elektryczną wynosił ok. 5000 zł przy średniej temperaturze w domu 17 stopni...

Należy dodać, że mój dom nie jest porządnie ocieplony - 80 m2, ściany pustak 24cm + 5 cm styropianu, dwie kondygnacje, stropodach nieocieplony, okna nowe wymienione w przeciągu ostatnich 2 lat.

W ostatnie wakacje wykonałem instalację gazową co - piec kondensacyjny Viessmana Vitodens-100W dwufunkcyjny + grzejniki aluminiowe polskie łącznie 65 żeberek + grzejnik łazienkowy 20-drabinkowy + rury miedziane. Łączny koszt instalacji z robocizną: 15500 zł.

Od września prowadzę zapisy odczytów licznika gazowego. Ponieważ moje miesięczne zarobki nie pozwalają mi na komfort grzania ponad 20 stopni, zdecydowałem się ogrzewać mieszkanie do temp. w granicach 18-19 stopni (stała temp. dzień i noc).

Moje zużycie gazu od 1 września do 30 grudnia przedstawiam poniżej.

Zaznaczam, że jestem w taryfie W2, gdzie 1m3=1,98zł (gaz + opłata zmienna), a dodatkowe opłaty to 20,65 zł/miesiąc (abonament + opłata stała). W podanych niżej opłatach miesięcznych uwzględniam zarówno opłaty stałe jak i zmienne.

Wrzesień: 44,8 m3, średnio 1,49 m3/dobę = 109.22 zł
Październik: 77,9 m3, średnio 2,6 m3/dobę = 174,66 zł
Listopad: 135,1 m3, średnio 4,5 m3/dobę = 287,74 zł
Grudzień (do 30): 192,8 m3, średnio 6,43 m3/dobę = 401,81 zł

Wychodzi na to, że od września zużyłem 450,6 m3 gazu, co daje 973,43 zł.

Oprócz zużycia gazu notuję temperatury na dworze (dzień + noc). Poniżej podaję średnie temperatury w dzień i noc:
Wrzesień: 15 st.C. (dzień) / 7 st.C.(noc), październik: 14 / 4, listopad: 7 / 2, grudzień: 4 / -1.

Obrazowo najlepiej przedstawić te wszystkie dane na wykresie. W załączniku zamieściłem wykres mojego zużycia gazu w odniesieniu do temperatur na dworze. Czarna linia - dobowe zużycie gazu, czerwona - temp. dzień, niebieska - temp. noc, zielona - temp. w domu.

To tyle ode mnie, życzę wszystkim Forumowiczom wszystkiego dobrego w Nowym Roku i jak najmniejszego zużycia gazu :)
Pozdrawiam

EDIT: Temperatura wody w kotle: średnio 55 stopni, zakres modulacji palnika: 6,5 - 26 kW
Dięki i dla ciebie wszystkiego co najlepsze.Wracając do tematu to inwestycja zwróci się w około 5 lat.W pierwszej kolejności pewnie popracujesz nad stropodachem.

kbab
31-12-2013, 14:14
Od 18.10 (coroczny odczyt do faktury) do dzisiaj zużyłem 249m3 GZ50 + ok 1mp drewna.

zioberek
02-01-2014, 18:56
przy zużyciu 139m3 za grudzień do zapłaty 294,18 zł
w styczniu za to samo będzie już 313,71 zł

funky_koval
06-01-2014, 16:46
Grudzień 2013 zużycie 260 m3 na cele co+cwu ,nie wiem czy to dużo czy mało (pierwszy sezon) a temat jakiś martwy .

piohal
06-01-2014, 17:56
Grudzień 2013 zużycie 260 m3 na cele co+cwu ,nie wiem czy to dużo czy mało (pierwszy sezon) a temat jakiś martwy .

W tym jest powierzchnia garażu i jakieś inne zimne ale ogrzewane pomieszczenia ?

U mnie wyszło 320 m3 za grzanie powierzchni podłóg 260m2, tj.137 pow. użytkowej. W tym 100 m2 powierzchni "zimnej" garaż i pokój nad garażem. Temperatura utrzymywana 22-23 stopnie. Pogodówki brak. Myślę że do 300 bym zszedł ale trochę źle ustawiałem na początku piec.

funky_koval
06-01-2014, 18:36
W tym jest powierzchnia garażu i jakieś inne zimne ale ogrzewane pomieszczenia ?

U mnie wyszło 320 m3 za grzanie powierzchni podłóg 260m2, tj.137 pow. użytkowej. W tym 100 m2 powierzchni "zimnej" garaż i pokój nad garażem. Temperatura utrzymywana 22-23 stopnie. Pogodówki brak. Myślę że do 300 bym zszedł ale trochę źle ustawiałem na początku piec.

Temperatura w domu 21, 5 łącznie z pokojem nad garażem a garaż i kotłownia oraz gospodarcze 15ºC.

piohal
06-01-2014, 20:40
Temperatura w domu 21, 5 łącznie z pokojem nad garażem a garaż i kotłownia oraz gospodarcze 15ºC.

Aż sobie spojrzałem w swój projekt: pokój (wg projektu strych) nad garażem mam 50m2. Z niego jest wyjście na półpiętro na schodach. Wg projektu powinny być dwa grzejniki V11 60 i temperatura 5 stopni :). W reszcie budynku 20 C. Gratulacje dla projektanta. Zmieniłem na dwupłytowy i trzypłytowy grzejnik a i tak nie przekraczam tam 19 stopni obecnie.

leniin
06-01-2014, 22:16
piec właczony od 04.11
tem w dzien 22 od 8.00 21C
grzanie bez wpomagaczy

Listopad 98
grudzien 145

mdab
08-01-2014, 19:01
To i ja podam swoje zuzycie co + cwu (bez gotowania), na razie tylko niepelny miesiac normalnego grzania:
- grudzien 205m3
- średnia za grudzień 8,7m3 / dzien
- w grudniu od 1 do 20 trzymane bylo okolo 14 stopni pozniej dogrzanie do 19 (podlogowka) oraz 20 (grzejniki).

- srednia za styczen (01.01.14 - 08.01.14) 6,4m3 / dzien

Cena 1m3 gazu za grudzien: 2,21zl / m3 wedlug sposobu podawanego m.in. przez tomek4 i kbab (wedlug mnie tak sposob jest najbardziej wiarygodny, gdyz jest to rzeczywisty koszt zawierajacy wszystkie oplaty).

Ale zeby nie bylo jak ktos bedzie chcial sobie policzyc inaczej to taryfa W1.12T, PGNIG, rejon tarnowski.

Maksymalne zuzycie okolo 13m3/dzien podczas podnoszenia temperatury, minimalne 5,5m3 / dzien.

Z dotychczasowych obserwacji i eksperymentow moge powiedziec, ze najmniejsze zuzycie bylo podczas ustawienia grzania przez 24 godziny na dobe bez przerw.


Dane budynku:
Ściana beton komorkowy 24cm (typ 600) + 15cm styropian 0,032.
Dach welna od 25cm do 40cm 0,031.
Okna U=0,8, powierzchnia 34m2.
Pow. uzytkowa 176m2.
Pow. podlog 260m2, ogrzewane 220m2 (polowa podlogowka, polowa grzejniki).
Wentylacja grawitacyjna.

Zapotrzebowanie na energie pierwotna 77,1 kWh/(m2rok).
Zapotrzebowanie na Energię Końcową 60,8 kWh/(m2rok).

piohal
08-01-2014, 20:47
Z dotychczasowych obserwacji i eksperymentow moge powiedziec, ze najmniejsze zuzycie bylo podczas ustawienia grzania przez 24 godziny na dobe bez przerw.




Mówisz o zużyciu na godzinę czy łącznie za cały dzień takiego grzania ? Też przymierzam się do takiego eksperymentu.

saszka877
08-01-2014, 21:00
za ostatnie 4 doby średnia 4,4 gazu za dzień 135 m2 po podlogach, do tego woda ciepla i kuchenka na gaz, przy -3 dzien i no co bylo to srednio ok 5 m3 za dobe, pierwszy sezon grzewczy, bedzie lepiej za rok bo musze jeszcze pare mostkow docieplic. podlogowka po calosci. gora grzana na 17 stopni

r19
08-01-2014, 21:15
za ostatnie 4 doby średnia 4,4 gazu za dzień 135 m2 po podlogach, do tego woda ciepla i kuchenka na gaz, przy -3 dzien i no co bylo to srednio ok 5 m3 za dobe, pierwszy sezon grzewczy, bedzie lepiej za rok bo musze jeszcze pare mostkow docieplic. podlogowka po calosci. gora grzana na 17 stopni

I oczywiście w 17 stopniach czujesz się komfortowo...

RadziejS
08-01-2014, 21:31
I oczywiście w 17 stopniach czujesz się komfortowo...

Od 22 grudnia do dziś - 19 dni - 80 m3. W domu 20-21 st. Średnio 4,21 m3/dobę. 212 m2, 2 osoby więc na cwu mało. Ciepłą mamy zimę :)

saszka877
08-01-2014, 21:38
mieszkamy na dole gdzie jest 21 w dzien i 19.5 w nocy. dol.od gory mam plyta zabudowany i wykanczam gore w 17 stopniach. zona sporo gotuje bo dziecko.jest jak i dlugi prysznic preferuje

saszka877
08-01-2014, 21:44
ps. pierwszy sezon duzo wietrzymy co 3-4 godziny na dobe na przeszczal, sporo jeszcze do ocieplenia mostkow. wydaje sie ze zle.nie

r19
08-01-2014, 21:53
mieszkamy na dole gdzie jest 21 w dzien i 19.5 w nocy. dol.od gory mam plyta zabudowany i wykanczam gore w 17 stopniach. zona sporo gotuje bo dziecko.jest jak i dlugi prysznic preferuje
Ufff.... a juz sie balem, ze marzniecie :)

saszka877
08-01-2014, 21:58
pisze z telefonu i gafy wpadaja. oczywiscie 3-4 razy na dzien wietrzymy. tak na marginesie porownania domow wygrzanych z domem swiezym gdzie wszystko.jest mokre i jest jeszcze duzo do zrobienia nie sa.na miejscu. Kazdy wie ze dopiero 3 sezon grzewczy jest "byc moze" miarodajny. z 4.4 za dwa sezony zejde do 3 gdy dom.bedzie wygrzany, mostki dokonczone i piec wyregulowany

mdab
11-01-2014, 15:34
Mówisz o zużyciu na godzinę czy łącznie za cały dzień takiego grzania ? Też przymierzam się do takiego eksperymentu.

Mam na myśli łączne zużycie na cały dzień.

maksio75
16-01-2014, 10:58
Ile wam teraz spala gazu przy lekkich mrozach jak teraz -5 do 1,? Mi teraz przez 3 dni średnia wyszła 7m, przy temp 21,5 st w domku 160m
Temp zasilania ok 33-35 stopni (system mieszany)

funky_koval
16-01-2014, 13:43
U mnie idzie 8,5 z czego 1,5 to cwu .Od wczoraj odpaliłem kozę to pewnie spadnie zużycie.

leniin
16-01-2014, 20:32
Mi srednio 5,5m3 przy 22 w dzien i 21 w nocy ale od dzis sie zwiekszy gdyz narodzilo mi sie cora i tem trzeba zwiekszyc do 22,5 w dzien i 22 w noc plus wieksze zuzycie za CWU

funky_koval
19-01-2014, 19:51
Zużycie cały czas 8,5m3 generalnie czy na zewnątrz 10 czy 2ºC .A teraz z kozicą w której spalam około 20 kg buka bez zmian , zmieniła się temperatura na parterze +1,5 i na zewnątrz -3

orko
21-01-2014, 11:57
Moje zużycie od 28.09 to 290m^3 gazu (GZ50) z czego 90 m^3 CWU +gotowanie. W kozie nie chciało nam się palić:)

miloszenko
21-01-2014, 12:02
Moje zużycie od 28.09 to 290m^3 gazu (GZ50) z czego 90 m^3 CWU +gotowanie. W kozie nie chciało nam się palić:)

Przy tak malym zuzyciu to masz pewnie droga KWh, ile wychodzi z podzielenia faktury przez m3? Tzn ile PLN/m3?

orko
21-01-2014, 12:31
Abonamnet: (W2.1): 22,33;
Stawka za m^3 gazu: 1,977
Szacunkowe zużycie roczne 700-800 m^3.
Np przy 800m^3: 1851,96 zł
Zatem m^3: 2,3zł
kwh szacunkowo 0,25 zł (kocioł ma taką sobie sprawność)

miloszenko
21-01-2014, 12:52
Abonamnet: (W2.1): 22,33;
Stawka za m^3 gazu: 1,977
Szacunkowe zużycie roczne 700-800 m^3.
Np przy 800m^3: 1851,96 zł
Zatem m^3: 2,3zł
kwh szacunkowo 0,25 zł (kocioł ma taką sobie sprawność)

No to w sumie jedziemy na 1 wozku:)

orko
21-01-2014, 13:48
Och nie tylko my jest tu więcej takich choćby cała rzesza z wątku o grzaniu prądem!

KosGos
21-01-2014, 20:27
Tez dostaliscie nowe ceny za gaz na 2014 ? Na Śląsku wychodzi mi, ze sporo podnosza :

Ceny netto dla W2.1

2013

1,1250 za m3
abonament 5,99

oplata stala miesieczna 11,15
oplaza zmienna za m3 0,5195


2014

1,3026 za m3
abonament 5,99

oplata stala 8,63
oplata zmienna za m3 0,4661


Nie uwzgledniajac oplat abonamentowo stałych wychodzi mi ze podwyzak to okolo 15gr brutto za m3 wiec dosc sporo bo pisali że mialo byc 1,5 % :(.

funky_koval
22-01-2014, 10:56
U mnie idzie 8,5 z czego 1,5 to cwu .Od wczoraj odpaliłem kozę to pewnie spadnie zużycie.

No i spadło mimo mrozów ostatnie 5 dni średnio idzie 6,6 m3 gazu.

jaremy
22-01-2014, 11:43
wczoraj zużycie 9 m3 - CO, CWU (grzanie 5-6 rano i 18-22.30) i kuchenka
średnio 5,5-6 m3

temperatura w domu dzień/noc 22,5 st.

dom 154 mkw po podłogach, piętrowy, okna 3 szybowe, mur 25 cm termoton, ocieplenie: mury 20 cm grafit 0,31, dach 30 cm wełna 0,32, podłoga 12 cm grafit 0,31,wentylacja grawitacyjna, brak kominka, ogrzewanie podłogowe po całości, sterowanie z pogodówki+sterownika wewnętrznego

roberto3011
22-01-2014, 11:43
ja przepraszam, że nie w temacie ale czy mierzyliście może kiedyś jaką macie temperaturę w zimie w nieogrzewanym ale już ocieplonym domu?? czy mróz "wszedł" do domu czy były to temperatury zdecydowanie na plusie?? bardzo mnie to ciekawi. dom prawie skończony, zostały podłogi itp z wykończeniówki i mierzę temperature jaka panuje w domu.

uris
22-01-2014, 11:51
Pierwszy sezon grzeje dom parterowy bez poddasza użytkowego sama podłogówka około 1200mb rurki, kocioł Vaillant VC 246/5-5 VIH R 120 CALORMATIC 470 ,powierzchnia grzania 160m2 bez garażu wysokość pomieszczeń 2,95m ( czyli tak naprawdę kubatura się zwiększa o jakieś 30m2 bo średnia wysokość pomieszczeń to 2,75cm ) , wełna na suficie 30cm docieplenie styropian 15cm ściana dwuwarstwowa ceramika+styropian ,posadzka 10cm styropian .Temperatura zadana na 24h w domu 22*C, krzywa grzewcza 0,25 ( temperatura w podłogę około 33*C regulacja z samego czujnika pogodowego ,spalanie gazu teraz przy -9/10*C 11m3 na dobę CWU grzane 1x na dobę do 50*C w przedziale czasowym 18:00 - 23:30 w tym czasie też pracuje cyrkulacja ,rano 7:00 temperatura w zasobniku około 40*C w tedy też się włącza cyrkulacja na około 1godz .Temperatura w zasobniku na godz 17:00 wynosi około 35*C .

Przy temperaturach +3/ -3 spalanie gazu było w okolicy 7-8m3

Princesa
22-01-2014, 12:44
ja przepraszam, że nie w temacie ale czy mierzyliście może kiedyś jaką macie temperaturę w zimie w nieogrzewanym ale już ocieplonym domu?? czy mróz "wszedł" do domu czy były to temperatury zdecydowanie na plusie?? bardzo mnie to ciekawi. dom prawie skończony, zostały podłogi itp z wykończeniówki i mierzę temperature jaka panuje w domu.

Ostatnio jak sprawdzałam to było 15 stopni w piwnicy. Piwnica część schowana w gruncie na ścianach 5 cm styroduru a te części, które wystają nad grunt 15 cm normalnego styropianu.
Najgorzej wychładza się przez bramę garażową (garaż w piwnicy, jeszcze bez drzwi).
Jutro sprawdzę jeszcze raz + na poddaszu bo też mam jeszcze nieogrzewane, ale wiadomo, że powietrze z parteru tam ucieka siłą rzeczy ;)

Obecnie spalanie średnio na dobę 6,8m3 CO+CWU+kuchenka.

yaiba83
22-01-2014, 21:45
Tez dostaliscie nowe ceny za gaz na 2014 ? Na Śląsku wychodzi mi, ze sporo podnosza :

Ceny netto dla W2.1

2013

1,1250 za m3
abonament 5,99

oplata stala miesieczna 11,15
oplaza zmienna za m3 0,5195


2014

1,3026 za m3
abonament 5,99

oplata stala 8,63
oplata zmienna za m3 0,4661


Nie uwzgledniajac oplat abonamentowo stałych wychodzi mi ze podwyzak to okolo 15gr brutto za m3 wiec dosc sporo bo pisali że mialo byc 1,5 % :(.

W jednym i drugim przypadku są cyfry 1 i 5, nawet w tej samej kolejności ;P

pieknyromek
23-01-2014, 17:38
U mnie pod Legionowem dla taryfy W-3.6:
2013
1,1115 za m3
abonament z m3 6,97
sieciowa stała 48,02
sieciowa zmienna 0.3049

2014
1,3026 za m3
abonament 6,97
dystrybucyjna stała 38,76
dystrybucyjna zmienna 0,2642

Także podwyżka paliwa dość spora ale w sumie już wolę aby paliwo szło do góry zamiast stałe opłaty. Chociaż niekoniecznie tak szybko.

f.5
23-01-2014, 17:57
netto / brutto podajecie ?

turalyon
23-01-2014, 18:12
Od 10.10 zużyłem w sumie 80m3 gazu i jakies 2m3 drewna. Dom 130m2, rano od 5 do 7 idzie gaz grzejąc do 22stopni dom, i sie wyłącza. Wracam o 15, temperatura spada z tych 22 stopni do 20 (przy tych mrozach -5 stopni) zapalam w kominku jeden wsad na cały dzień (hajduk z grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza) po godzinie jest 23-25 stopni. około godziny 22 jest jakies 24 stopni, o 5 rano spada do 20 i znowu włącza sie gaz

funky_koval
23-01-2014, 19:08
Od 10.10 zużyłem w sumie 80m3 gazu i jakies 2m3 drewna. Dom 130m2, rano od 5 do 7 idzie gaz grzejąc do 22stopni dom, i sie wyłącza. Wracam o 15, temperatura spada z tych 22 stopni do 20 (przy tych mrozach -5 stopni) zapalam w kominku jeden wsad na cały dzień (hajduk z grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza) po godzinie jest 23-25 stopni. około godziny 22 jest jakies 24 stopni, o 5 rano spada do 20 i znowu włącza sie gaz

Na samą CWU zużyłem dwa razy więcej tj.160m3 w tym okresie.

KosGos
23-01-2014, 19:59
netto / brutto podajecie ?

Napisalem ceny netto a roznica okolo 15gr to juz brutto.

pieknyromek
23-01-2014, 23:24
Ja też podawałem ceny netto.

yendrek3
23-01-2014, 23:30
u mnie poszlo 115m3 na miesiac. Dom pow 100m2 choc musze przyznac ze troche dopalamy kominkiem

f.5
23-01-2014, 23:47
Napisalem ceny netto a roznica okolo 15gr to juz brutto.


Ja też podawałem ceny netto.
OK wytłumaczcie mi panowie dlaczego tak duze rozbieznosci w
opłatach stałych stawek sieciowych
dla
W 2-2 13,47 netto/miesiac
W 3-6 41,40 netto/miesiac

w tej chwili mam W 2-2 ale nie utrzymam jej.

mariushgsl
24-01-2014, 10:35
U mnie jest dramat - starsza kamienica wyremontowana i ocieplona, powierzchnia grzewcza to 150m2, wysokość pomieszczeń to ok. 3.2m. Mieszkanie na 1p, na parterze lokal o podobnej kubaturze ale obecnie pusty i nieużytkowany.

Dzienne grzanie to aż 24m3 przy temp. w pomieszczeniach 14-15st ... Gaz idzie na o.c. i c.w. Piec to saunier duval niedźwiedź o mocy 40 klom. Grzejniki dwupłytowe 80x40 pod każdym z okien (szt. 10). Nie wiem, czy budynek ma sporą utratę ciepła z racji tego, że lokal na dole nie jest grzany, czy to wina pieca, okien PVC (wysokie na 1,5m). Patrząc na posty niektórych z Was aż mnie przeraża to, z czym mam u siebie do czynienia.

krzyk123
24-01-2014, 10:50
OK wytłumaczcie mi panowie dlaczego tak duze rozbieznosci w
opłatach stałych stawek sieciowych
dla
W 2-2 13,47 netto/miesiac
W 3-6 41,40 netto/miesiac

w tej chwili mam W 2-2 ale nie utrzymam jej.

;-) to taka sztuczka PGNiGu na dodatkowe wyciągnięcie kasy.
Kiedyś to liczyłem i W2 przestaje się opłacać przy chyba około 3000m3/rok i W3 zaczyna mieć sens.
Ale oczywiście klient nie ma mozliwosci samodzielnego wyboru taryfy ...

Ja też mam W2 i też jej niestety raczej nie utrzymam.

Pzdr

krzyk123
24-01-2014, 10:56
U mnie jest dramat - starsza kamienica wyremontowana i ocieplona, powierzchnia grzewcza to 150m2, wysokość pomieszczeń to ok. 3.2m. Mieszkanie na 1p, na parterze lokal o podobnej kubaturze ale obecnie pusty i nieużytkowany.

Dzienne grzanie to aż 24m3 przy temp. w pomieszczeniach 14-15st ... Gaz idzie na o.c. i c.w. Piec to saunier duval niedźwiedź o mocy 40 klom. Grzejniki dwupłytowe 80x40 pod każdym z okien (szt. 10). Nie wiem, czy budynek ma sporą utratę ciepła z racji tego, że lokal na dole nie jest grzany, czy to wina pieca, okien PVC (wysokie na 1,5m). Patrząc na posty niektórych z Was aż mnie przeraża to, z czym mam u siebie do czynienia.

hmm, faktycznie masz spore zużycie. Ja w domku (około 200m2 podłogi) przy -5st mam zużycie na poziomie 9-10m3/doba razem z CWU. Aha - w domu jest rekuperator.

Jeśli masz mozliwość to myślę, że dobrym pomysłem byłaby termowizja.

Pzdr

mariushgsl
24-01-2014, 12:05
hmm, faktycznie masz spore zużycie. Ja w domku (około 200m2 podłogi) przy -5st mam zużycie na poziomie 9-10m3/doba razem z CWU. Aha - w domu jest rekuperator.

Jeśli masz mozliwość to myślę, że dobrym pomysłem byłaby termowizja.

Pzdr

już od jakiegoś czasu rozważam kwestię wezwania kogoś z termowizją, aby sprawdził jak kształtują się utraty ciepła. Z tego co się orientuję, to instalacja rekuperatora to spora ingerencja w strukturę mieszkania/obiektu? - mieszkanie mam niedawno co po remoncie.

Trafiłem na artykuły, gdzie ludzie zachwalają folie okienne izolacyjne, jednak nie wiem czy to wiele da.

Pytałem za kociołami na ekogroszek, pelet lub ew. wstawienie kozy do mieszkania, ale nie chciałbym niepotrzebnie zanieczyszczać go, jeśli przyczyna tak dużego zużycia gazu jest gdzie indziej i można ją wyeliminować bez większej ingerencji w lokal lub większych kosztów z wymianą kotła na inne paliwo niż gaz.

r19
24-01-2014, 13:17
;-) to taka sztuczka PGNiGu na dodatkowe wyciągnięcie kasy.
Kiedyś to liczyłem i W2 przestaje się opłacać przy chyba około 3000m3/rok i W3 zaczyna mieć sens.
Ale oczywiście klient nie ma mozliwosci samodzielnego wyboru taryfy ...

Ja też mam W2 i też jej niestety raczej nie utrzymam.

Pzdr

Zależy ile przekraczasz 1200 m3 rocznie i jakie masz zużycie cwu.
Przyjmując zużycie gazu na cwu 1 m3 na dobę i upraszczajac, że tyle idzie 365 dni w roku, to wychodzi na to, że opłąca się grzać cwu grzałką elektryczną w taniej taryfie.
Mieszkam pierwszy sezon i tak właśnie robię bo chcę sprawdzić ile zużyję na samo co.
Sprawdziłem, że zużywam na cwu ok. 8-10 kWh. Tania taryfa u mnie 0,27 zł/kWh.
Z obliczeń wychodzi, że gdybym zmieścił się w W2 to oszczędności miałbym na poziomie ok. 250 zł rocznie.

mistalova
24-01-2014, 13:50
Przy takiej cenie (zakladajac, ze dom w miare dobrze ocieplony) to olalbym gaz calkowicie. Oczywiscie gdybym mial dylemat ciagnac przylacze czy nie.
A nawet oplacaloby sie uzywac pradu jako zabezpieczenie przed przekroczeniem 1200m3.

firewall
24-01-2014, 15:53
U mnie jest dramat - starsza kamienica wyremontowana i ocieplona, powierzchnia grzewcza to 150m2, wysokość pomieszczeń to ok. 3.2m. Mieszkanie na 1p, na parterze lokal o podobnej kubaturze ale obecnie pusty i nieużytkowany.

Dzienne grzanie to aż 24m3 przy temp. w pomieszczeniach 14-15st ... Gaz idzie na o.c. i c.w. Piec to saunier duval niedźwiedź o mocy 40 klom. Grzejniki dwupłytowe 80x40 pod każdym z okien (szt. 10). Nie wiem, czy budynek ma sporą utratę ciepła z racji tego, że lokal na dole nie jest grzany, czy to wina pieca, okien PVC (wysokie na 1,5m). Patrząc na posty niektórych z Was aż mnie przeraża to, z czym mam u siebie do czynienia.
chcesz powiedzieć że masz 10 grzejniczków 80x40 w mieszkaniu 150m2 i 3,2m wysokości?! czy to żart?

malka
24-01-2014, 15:53
;-) to taka sztuczka PGNiGu na dodatkowe wyciągnięcie kasy.
Kiedyś to liczyłem i W2 przestaje się opłacać przy chyba około 3000m3/rok i W3 zaczyna mieć sens.

Ale oczywiście klient nie ma mozliwosci samodzielnego wyboru taryfy ...

Ja też mam W2 i też jej niestety raczej nie utrzymam.

Pzdr


Ależ oczywiście, że ma :)
Jeśli tylko mieści się w zużyciu danej taryfy.

Mnie z "urzędu" wpisali w umowę W,2 - poprosiłam o skorygowanie jej na W.1 , oczywiście pani bardzo odradzała,że będą dopłaty itd, ale ja się uparłam.
Rok zamknęliśmy ze zużyciem około 500 m³. Piec montowany późną wiosną, latem grzanie tylko CWU, a zimę mamy nędzną.
Myślę, że w tym roku przekroczę 1100 m³ i dopiero wskoczę na W.2 - trudno, jakoś przeżyję ;)

Dom zupełnie nieocieplony, ogrzewane obecnie 100m² - całość podłogówka, do tego CWU, piec Junkers cerapur smart 14 kw - średnie zużycie ze stycznia -7 m³

r19
24-01-2014, 16:13
Ależ oczywiście, że ma :)
Jeśli tylko mieści się w zużyciu danej taryfy.

Mnie z "urzędu" wpisali w umowę W,2 - poprosiłam o skorygowanie jej na W.1 , oczywiście pani bardzo odradzała,że będą dopłaty itd, ale ja się uparłam.
Rok zamknęliśmy ze zużyciem około 500 m³. Piec montowany późną wiosną, latem grzanie tylko CWU, a zimę mamy nędzną.
Myślę, że w tym roku przekroczę 1100 m³ i dopiero wskoczę na W.2 - trudno, jakoś przeżyję ;)

Dom zupełnie nieocieplony, ogrzewane obecnie 100m² - całość podłogówka, do tego CWU, piec Junkers cerapur smart 14 kw - średnie zużycie ze stycznia -7 m³

Uściślijmy, żeby nie mieszać innym w głowach.
Podpisując umowę masz mozliwość wyboru, jak nie chcesz W 3.6 to bierzesz W2.1. Nikt na siłę nie może wcisnąć W3.6.
Po roku na podstawie zużycia pgnig automatycznie kwalifikuje do danej taryfy i nic z tym nie możemy zrobić, przekroczysz 1200 m3 to dostajesz W3.6.

Esiak
24-01-2014, 16:16
Ależ oczywiście, że ma :)
Jeśli tylko mieści się w zużyciu danej taryfy.

Mnie z "urzędu" wpisali w umowę W,2 - poprosiłam o skorygowanie jej na W.1 , oczywiście pani bardzo odradzała,że będą dopłaty itd, ale ja się uparłam.
Rok zamknęliśmy ze zużyciem około 500 m³. Piec montowany późną wiosną, latem grzanie tylko CWU, a zimę mamy nędzną.
Myślę, że w tym roku przekroczę 1100 m³ i dopiero wskoczę na W.2 - trudno, jakoś przeżyję ;)

Dom zupełnie nieocieplony, ogrzewane obecnie 100m² - całość podłogówka, do tego CWU, piec Junkers cerapur smart 14 kw - średnie zużycie ze stycznia -7 m³

Malka, jak spaliliście 500m3 do wchodzicie w W2, W1 jest do 300m3/rok...
jak przekroczysz 1200m3 to wchodzisz w W3...

malka
24-01-2014, 16:29
Przepraszam,kajam się - pomyliłam
Mam taryfę W.2.1 ​do 1200 m³
A "z urzędu " wpisali mnie w W 3.6

Informacje z e maila - w sprawie przekroczenia deklarowanego zużycia gazu"

"Jeżeli zostanie stwierdzone zużycie paliwa gazowego w ilości, która daje podstawę do zakwalifikowania Odbiorcy do innej niż dotychczasowa grupy taryfowej, Odbiorca będzie rozliczany wg cen i stawek opłat właściwych dla nowej grupy taryfowej, na zasadach określonych w Taryfie począwszy od pierwszego dnia następującego po dniu zakwalifikowania Odbiorcy do nowej grupy taryfowej, chyba że Taryfa stanowi inaczej.
Zmiana grupy taryfowej opisana powyżej jest dokonywana przez PGNiG S.A. na podstawie stwierdzonego zużycia bez konieczności składania przez Odbiorcę oświadczenia. "

bog21
24-01-2014, 18:17
Przepraszam,kajam się - pomyliłam
Mam taryfę W.2.1 ​do 1200 m³
A "z urzędu " wpisali mnie w W 3.6

Informacje z e maila - w sprawie przekroczenia deklarowanego zużycia gazu"

"Jeżeli zostanie stwierdzone zużycie paliwa gazowego w ilości, która daje podstawę do zakwalifikowania Odbiorcy do innej niż dotychczasowa grupy taryfowej, Odbiorca będzie rozliczany wg cen i stawek opłat właściwych dla nowej grupy taryfowej, na zasadach określonych w Taryfie począwszy od pierwszego dnia następującego po dniu zakwalifikowania Odbiorcy do nowej grupy taryfowej, chyba że Taryfa stanowi inaczej.
Zmiana grupy taryfowej opisana powyżej jest dokonywana przez PGNiG S.A. na podstawie stwierdzonego zużycia bez konieczności składania przez Odbiorcę oświadczenia. "

Witam
Też nie do końca tak. Jeśli wiesz że w kolejnym roku będziesz miał niższe zużycie gazu (bo np dociepliłeś dom, albo ci się ogrzał w 1 sezonie) to nawet jak przekroczysz taryfę W-2 wystarczy że miesiąc przed końcem terminu rozliczenia pisemnie oświadczysz że chcesz zostać w taryfie w-2 bo wzost zużycia był tylko tymczasowy. I PGNiG nie ma prawa ci odmówić. Jedyny minus to taki że jeśli faktycznie w tym kolejnym roku mimo twojego oświadczenia przekroczysz 1200m3 to mają prawo przesłać ci fakturę wyrównawczą jakbyś od początku roku był w taryfie W-3

malka
24-01-2014, 18:32
Witam
Też nie do końca tak. Jeśli wiesz że w kolejnym roku będziesz miał niższe zużycie gazu (bo np dociepliłeś dom, albo ci się ogrzał w 1 sezonie) to nawet jak przekroczysz taryfę W-2 wystarczy że miesiąc przed końcem terminu rozliczenia pisemnie oświadczysz że chcesz zostać w taryfie w-2 bo wzost zużycia był tylko tymczasowy. I PGNiG nie ma prawa ci odmówić. Jedyny minus to taki że jeśli faktycznie w tym kolejnym roku mimo twojego oświadczenia przekroczysz 1200m3 to mają prawo przesłać ci fakturę wyrównawczą jakbyś od początku roku był w taryfie W-3

I o tym nie wiedziałam.
Mógłbyś jakiś przepis zaserwować ?

Dzięki

mariushgsl
24-01-2014, 19:29
chcesz powiedzieć że masz 10 grzejniczków 80x40 w mieszkaniu 150m2 i 3,2m wysokości?! czy to żart?
pomierzyłem wszystko i już prostuję:
pokój 1 (sypialniany dla gości) - 20m2 posiada grzejnik 120x30 i 100x60 (najcieplejszy pokój)
pokój 2 (sypialnia) - 25m2 posiada 2 grzejniki 120x30 (najzimniejszy obecnie pokój)
pokój 3 - 30m2 posiada 2 grzejniki 120x30
pokój 4 - 30m2 posiada 1 grzejnik 160x30
kuchnia - 20m2 posiada 2 grzejniki 120x30
korytarz (prowadzący wzdłuż mieszkania) - łącznie 20m2 posiada grzejnik 80x30 i 120x30
łazienka - 6m2 posiada 1 grzejnik 40x60 (6 żeberkowy)

Pokój 3, 4 i kuchnia są otwarte i połączone z korytarzem

Wysokość mieszkania to jednak 3m, zaś ponad 3m ma klatka schodowa.

Co prawda grzejniki są obecnie (przy zużyciu 24m3/dzień) bardzo ciepłe ale przy samym oknie nie da się wyczuć tego ciepła. Ogólnie różnica między pokojem, a oknem to +/- 1 stopień. Ściany pokoi są zimne.

Jeśli przyczyną byłyby grzejniki to jest mały problem, bo wyższych się założyć nie da z racji tego, że parapet okna jest na wysokości 50cm.

firewall
24-01-2014, 21:43
większe powierzchnie grzejników pozwolą na uzyskanie przyzwoitych temperatur, ale nie spowodują zmniejszenia zużycia gazu.
Czy dopiero wprowadziłaś się i zaczęłaś teraz grzać? Czy masz wokół sąsiadów użytkujących mieszkania/lokale?

zioberek
24-01-2014, 22:06
większe powierzchnie grzejników pozwolą na uzyskanie przyzwoitych temperatur, ale nie spowodują zmniejszenia zużycia gazu.
Czy dopiero wprowadziłaś się i zaczęłaś teraz grzać? Czy masz wokół sąsiadów użytkujących mieszkania/lokale?

jesteś pewien? nie wiem jaką temperaturę przy obecnych mrozach mariushgsl ma na kotle, ale czy większe grzejniki nie pozwoliłyby zasilać je niższą temperaturą co w efekcie spowodowałoby mniejsze spalanie gazu?

Arturo72
24-01-2014, 22:30
jesteś pewien? nie wiem jaką temperaturę przy obecnych mrozach mariushgsl ma na kotle, ale czy większe grzejniki nie pozwoliłyby zasilać je niższą temperaturą co w efekcie spowodowałoby mniejsze spalanie gazu?
firewall ma rację :)
To dom,tylko i wyłącznie ma wpływ na zużycie gazu na ogrzewanie a nie grzejniki.

yaiba83
24-01-2014, 22:34
Większy grzejnik to możliwość zasilania niższą temperaturą. Niższe temperatury na powrocie dla kondensata oznaczają oszczędności, więc nie tylko dom ma wpływ na zużycie gazu. A wymieniać można więcej.

Arturo72
24-01-2014, 22:38
Większy grzejnik to możliwość zasilania niższą temperaturą. Niższe temperatury na powrocie dla kondensata oznaczają oszczędności, więc nie tylko dom ma wpływ na zużycie gazu. A wymieniać można więcej.
Ale tylko dla kondensata,chociaż wg mnie temperatura zasilania nawet przy kondensacyjnym nie będzie mocno wpływała na całokształt zużycia gazu.

gentoonx
25-01-2014, 02:14
Większy grzejnik to możliwość zasilania niższą temperaturą. Niższe temperatury na powrocie dla kondensata oznaczają oszczędności, więc nie tylko dom ma wpływ na zużycie gazu. A wymieniać można więcej.

nie demonizujmy tak tych oszczędności (6%? max przy zejściu poniżej 55st), dom jak potrzebuje xkWh przy temp np. 22stC to tyle łyknie, jeśli grzejniki tyle oddadzą, jeśli nie oddają, to trzeba podnieść Tz albo zadowolić się niższą w domu, itd..

firewall dobrze gada

pieknyromek
25-01-2014, 04:47
OK wytłumaczcie mi panowie dlaczego tak duze rozbieznosci w
opłatach stałych stawek sieciowych
dla
W 2-2 13,47 netto/miesiac
W 3-6 41,40 netto/miesiac

w tej chwili mam W 2-2 ale nie utrzymam jej.

Nie mam zielonego pojęcia skąd takie różnice ale widzę że to już zostało chyba wyjaśnione. Przy podpisywaniu umowy zostałem z automatu przypisany do taryfy W 3-6 i jeśli ona jest powyżej 1200m3/rok to dobrze trafili bo zużywam na rok ok. 1500m3 na ogrzewanie i CWU.

mariushgl - współczuję takiego zużycia ale w sumie powierzchnia spora i wysokość pomieszczeń 3,2m to też nie 2,6 jak u mnie...

fgrzesiek
25-01-2014, 09:59
Witam, porównałem właśnie opłaty roczne dla taryf W2.2 i W3.6 wg najnowszego cennika dostępnego na stronie PGNiG S.A.

Górna część tabeli to stawki za m3, abonamentowe i opłat dystrybucyjnych. Poniżej liczyłem zużycie 1200 m3 gazu w ciągu 12 miesięcy.

Po lewej stronie tabeli opłaty w taryfie W.2.2, po prawej - W3.6

Dla zużycia 1200 m3 wyszło zaledwie 200 zł różnicy na korzyść W2. Pomimo, że opłata dystrybucyjna stała jest kilkukrotnie wyższa w taryfie W3, opłata zmienna jest niższa o 30%.

Według moich obliczeń całkowita opłata roczna wyrównuje się dla zużycia 2700 m3.

Tabela (stawki dla oddziału w Tarnowie):



netto
VAT
brutto
netto
VAT
brutto


Stawka za m3
1,3023
23%
1,6022
1,3026
23%
1,6022


Abonament
6,97
23%
8,5731
6,97
23%
8,5731


Dystr. stała
9,89
23%
12,1647
33,41
23%
41,0943


Dystr. zmienna
0,4141
23%
0,5093
0,3105
23%
0,3819




W2.2


W3.6












Zużycie
1200
m3

1200
m3



Okres w miesiącach
12


12














netto
VAT
brutto
netto
VAT
brutto


Za gaz
1563,12
359,62
1922,64
1563,12
359,62
1922,64


Abonament
83,64
19,24
102,88
83,64
19,24
102,88


Opłata dystr. stała
118,68
27,30
145,98
400,92
92,21
493,13


Opłata dystr. zmienna
496,92
114,29
611,21
372,60
85,70
458,30


Razem
2262,36
520,34
2782,70
2420,28
556,66
2976,94



EDIT: Nowością jest znaczne obniżenie abonamentu dla taryfy W3, )jednak PGNiG zrekompensowało to sobie podnosząc stawkę dystrybucyjną i na jedno wychodzi ;)

krzyk123
25-01-2014, 10:37
EDIT: Nowością jest znaczne obniżenie abonamentu dla taryfy W3, )jednak PGNiG zrekompensowało to sobie podnosząc stawkę dystrybucyjną i na jedno wychodzi ;)

;-) chyba nikt nie sądził, że będzie inaczej. Ta firma zmienia ceny wyłącznie w jedną stronę - kasyno zawsze wygrywa ...

piohal
25-01-2014, 20:49
Ile wam idzie teraz gazu w te mrozy? U mnie prawie 15m3

Princesa
25-01-2014, 21:30
roberto3011 poddasze nieogrzewane 15,5 stopnia dzisiaj.

Ostatnie 2 dni zużycie do 12m3 doba CO+CWU+kuchenka (dużo gotowania w ost. dni) dom 1 sezon, piwnica, sporo "dziur" i rzeczy jeszcze do zrobienia także w kwestii termoizolacji.

maksio75
26-01-2014, 09:14
Mi też ostatnie 2 dni gdy były mrozy do -20 st w nocy zeszło 12,5 m na dobę, w domu 21-22 stopnie. Dzisiaj rano widzę, że już znacznie cieplej bo - 10 stopnie na dworze i prószy śnieg i w domku jakby cieplej :). I nie ma tego wiatru co był wcześniej.

prezes413
26-01-2014, 10:33
Mi też ostatnie 2 dni gdy były mrozy do -20 st w nocy zeszło 12,5 m na dobę, w domu 21-22 stopnie. Dzisiaj rano widzę, że już znacznie cieplej bo - 10 stopnie na dworze i prószy śnieg i w domku jakby cieplej :). I nie ma tego wiatru co był wcześniej.

w jakich godzinach grzejesz?

mariushgsl
26-01-2014, 13:56
firewall - wprowadziłem się wczesną wiosną 2013 i pomimo, że na początku było nieco zimno stwierdziłem, że z racji zimy trzeba najpierw dogrzać mieszkanie. Kamienica jest wolnostojąca, bez obiektów dookoła w promieniu 5-7m. Mój lokal znajduje się na 1p, na parterze jest lokal o podobnej powierzchni, ale obecnie pusty i nie użytkowany i nie ogrzewany.
Kamienica, jak i mieszkanie jest po remoncie. Zastanawia mnie, czy z racji tego że grzejniki pod oknami są faktycznie może nie największe, zaś okna spore 100x150 PVC, może to powodować szybszą utratę ciepła przez nie zanim zostanie ono oddane na lokal? Słyszałem o foliach izolacyjnych na wew. stronę okien ale nie wiem, na ile byłaby to sensowna inwestycja? Kupiłem też ekrany zagrzejnikowe (koszt ok. 60zł więc niewielka strata).

malka
26-01-2014, 14:11
Ostatnie 4 dni, w dzień temperatura - 12, w nocy około -16, zużycie, równiutkie 40 m³, czyli średnio 10m³.
Chyba nie jest najgorzej ?? :)

ludwik_13
26-01-2014, 14:13
U nas od początku sezonu grzewczego (zaczęliśmy pod koniec listopada) do ub. weekendu wyszła średnia ok. 3,5 m3/dobę. Z tego 1,1 m3 to cwu.
Ostatni tydzień: prawie 7 m3/ dobę. Ale przez 3 dni mieliśmy -20 w nocy i -13-15 w dzień, dziś nieco cieplej. Za to sypie!!!

Esiak
26-01-2014, 14:26
Ostatnie 4 dni, w dzień temperatura - 12, w nocy około -16, zużycie, równiutkie 40 m³, czyli średnio 10m³.
Chyba nie jest najgorzej ?? :)

w podobnych warunkach poszło nam po 8m3/dobę... temp. w pomieszczeniu referencyjnym ustawiona na 20,5oC

malka
26-01-2014, 14:29
Esiak, ale ja mam nieocieplony dom, (zero elewacji, nieocieplony dach - blacha, strop drewniany ) więc muszę się liczyć z większym zużyciem.
I serio, jestem zadowolona, spodziewałam się zużycia na poziomie 15-18 m³.

maksio75
26-01-2014, 14:30
Piec chodzi teraz non stop, grzeję cały czas wg pogodówki, dzień -tryb dzienny, w nocy-nocny ( ale w te mrozy też grzeje w nocy tyle że słabiej:). Mam ustawione 20 st dzień, 19 noc ale i tak mi przegrzewa do 21,5-22 st w dzień. Mi to pasuje, bo nie lubię marznąć. 20 stopnie w domu to w mojej ocenie zimno. Maks temp zasilania przy mrozie 16-20 st była 41-43 st., dzisiaj przy temp -10 temp zasilania 38 st.

Esiak
26-01-2014, 14:32
Esiak, ale ja mam nieocieplony dom, (zero elewacji, nieocieplony dach - blacha, strop drewniany ) więc muszę się liczyć z większym zużyciem.
I serio, jestem zadowolona, spodziewałam się zużycia na poziomie 15-18 m³.

no to jak na takie warunki to pięknie!

malka
26-01-2014, 14:46
no to jak na takie warunki to pięknie!


Ale nie mam 22 stopni :no:
W tej chwili - 7 na zewnątrz, 42 na zasilaniu, a w domu 20 st.

Sterowanie mam pogodówką.

mdab
26-01-2014, 15:59
Malka, jak spaliliście 500m3 do wchodzicie w W2, W1 jest do 300m3/rok...
jak przekroczysz 1200m3 to wchodzisz w W3...

Nie wiem jak jest teraz (czy dalej tak mozna) ale jeszcze kilka lat temu ludzie po roku rozwiazywali umowe i podpisywali nowa na inna osobe i tak mieli caly czas taryfe ktora chcieli (z tego co pamietam to ludzie wybierali W1 - tyle, ze pozniej byly zmiany w przesyle dla taryf W1 i sie to juz tak bardzo nie oplacalo, ale teraz jak to ktos juz policzyl dla taryf W2.2 i W3.6 to roznice nie sa moze jakies kolosalme ale sa: dla 1200m3 to okolo 200zl, dla 1400m3 to okolo 170zl, dla 1600m3 to okolo 140zl).