PDA

Zobacz pełną wersję : Ile gazu poszło Wam juz w tym sezonie?



Strony : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

Kane66
28-12-2007, 05:48
nie jestesmy wrozkami.

Na Twoje rachunki wplynie:

- rodzaj wentylacji
- starannosc wymurowania scian i polozenia izolacji (takze rodzaj pustaka)
- izolacja polaci dachowej (i wlasciwe polaczenie z izolacja scian)
- izolacja podlogi na gruncie
- utrzymywana temperatura w domu
- cyrkulacja c.w.u lub jej brak, starannosc ulozenia rur z ciepla woda (krotkie trasy, mozliwie dobre ocieplenie).
- ogolna szczelnosc domu (np drzwi zewnetrzne)

Przejrzyj ten temat, ludzie pisza jakie maja zuzycie - przelicz po cenie gazu jaki masz, skalkuluj koszt instalacji grzania prądem, gazem i paliwem stałym (oraz koszt przyłącza w wypadku gazu !) i pomysl. Sredni miesieczny budzet gospodarstwa takze powinien miec tu znaczenie dla Was.

pablitoo
28-12-2007, 07:05
No i jeszcze :

- jaki kocioł gazowy / kondensat , turbo , atmosferyk ... /
- jaki rodzaj ogrzewania / grzejniki czy podłogówka /
- jaki rodzaj zaprojektowanego ogrzewania - niskotemperaturowe czy nie ...

...

Enio
28-12-2007, 10:16
Jakiś czas temu pisałem że nie będę się już przejmował ;) ale znowu mnie naszło :(
Średnie zużycie gazu na CO+CWU przy temperaturach około - 4 stopnie - 15,5 m3 na dobę. Co daje rachunek średnio około 600 pln/mies.
W związku z tym mam pytanie - jak można sprawdzić co jest przyczyną zwiększonego zużycia gazu?
Ponieważ jeśli coś jest nie tak z samym budynkiem, co można poprawić - to czemu nie. Może coś z izolacją jest nie tak. W końcu budynek jest bardzo świeży, ale biorąc pod uwagę dzisiejszych fachowców można się spodziewać najgorszego ;)

Co Wy na to? - Jak można to sprawdzić?
(gdzieś trafiłem na pomiary termowizyjne, ale nie mam pojęcia o kosztach i kto to robi w okolicach Katowic).

pozdr.

nom
28-12-2007, 21:48
Jakiś czas temu pisałem że nie będę się już przejmował ;) ale znowu mnie naszło :(
Średnie zużycie gazu na CO+CWU przy temperaturach około - 4 stopnie - 15,5 m3 na dobę. .

Mi teraz idzie 13,2m3/dobę. Zimno jest i tyle. :-)

kubek2002
28-12-2007, 21:49
Witam
Właśnie dzisiaj dostałem rachunek z gazowni ( pierwszy :) ) zużycie gazu od 20.11.2007 do 19.12.2007, 88 m3 około 3 metry3 gazu na dobe, fakt w domu nie zaciepło około 12-14 c, jestem na etapie kładzenia gładzi i płytek dom wemątrz bez drzwi wewnętrznych, parametry domu około 100 metrów użytkowych dom parterowy, poddasze nieużytkowe( można zaadaptować), ściana pustak gazobeton 30cm+10 styropian, strop drewniany płyta g-k, paraizolacja,wełna 20cm (0,036), płyta wiórowa 2cm, w newralgicznych miejscach dodane 5 cm styropianu efs100, okna drewniane przenikliwość ciepła szyb 1
Jestem zadowolony ze zużycia gazu, ale rachunek cudownie nie wygląda gaz+ wszelkiego rodzaju opłaty zmienna itp + opłata abonamentowa 2 m/c dało kwote 164,51 czyli 1,87 zł za m3 gazu, uważam że troche drogo
:evil: [/list]

orasta
28-12-2007, 23:09
Co zrobić, c'est la vie.

bastus2
29-12-2007, 06:18
Jakiś czas temu pisałem że nie będę się już przejmował ;) ale znowu mnie naszło :(
Średnie zużycie gazu na CO+CWU przy temperaturach około - 4 stopnie - 15,5 m3 na dobę. Co daje rachunek średnio około 600 pln/mies.

No to witaj w klubie. Ja w moim Junkersie obniżyłem nieco moc, zjechałem z temp. zasilania z 65 na 58-59 stopni. I zmienilem pochylenie krzywej - zobaczymy co to da...

Enio
29-12-2007, 08:36
bastus: No ja też próbowałem zmniejszyć temperaturę na grzejnikach, efekt taki że piec grzał non stop, i nie potrafił chaty nagrzać. Czyli rano żeby było w miarę ciepło musiałbym grzać całą noc, a normalnie obniżam temperaturę do 17 st.

A w kwestii krzywej - nie mam pojęcia co mógłbym w tym zakresie zrobić.

valdiv
02-01-2008, 09:26
bastus2: też mam Junkersa, co prawda model euromaxx ale chyba nie powinno to robić wielkiej różnicy. Po Twoim zapytaniu sprawdziłem czy aby u mnie nie występuje taki problem i okazało się, że zużycie wynosi 7.7m3/dobę (trzy dni próby ale będę jeszcze sprawdzał)- powierzchnia grzania lekko ponad 100m2, co+cwu, temperatura na zewnątrz ok -1, temperatura w środku w dzień 23, noc 19, pogodówka 270, priorytet czujnika wewnętrznego na 5, krzywe grzania to dla grzejników 20-60, dla podłogówki 20-40 (niezbyt ciepło przy temperaturach wyższych od zera ale nie chciało mi się tego ustawiać), grzejniki odkręcone na maxa, tryb dzienny w godzinach 6-22, cyrkulacja sporadycznie, drugi sezon grzewczy, ocieplony.

RENE-ENES
02-01-2008, 09:38
dom z ytonga 36,5 - bez ocieplenia, 154 m2 użytkowej, 230 podłóg. kondensat vaillant+pogodówka+vrc630 - dwa niezależne obiegi, 70m2 podłogówki + 8 grzejników. na zewnątrz -4, w domu 21 stopni, na noc 19-20 stopni, do tego CWU + kuchenka - za ostatnią dobę 10,9m3 GZ50
i tak uważam, że za dużo :roll:

Jola z Melisy
02-01-2008, 09:39
Mnie się wydaje, że to dobry wynik.

Rav
02-01-2008, 10:02
Tak więc skończył się rok 2007.
Przez cały rok 2007: 01.01 - 31.12 zużyłem 967 m3 gazu ziemnego (CO, CWU, kuchenka gazowa)
Jako dodatkowe źródło ogrzewania jest kominek Tarnava 16 kW z dgp. Poszło dodatkowo ok. 8m3 drewna (połupane z dowozem 120 zł/mp)
Tak więc całkowity koszt: ogrzewania, CWU i kuchenki gazowej za rok 2007 wyniósł ok. 2 250,00 zł.

Dodam, że za rok 2006, który był pierwszym "całym" rokiem zamieszkiwania poszło 1257 m3 gazu. Drewna podobnie.

Domek 158 m2 powierzchni mieszkalnej. BK 30 cm i 12 cm styropianu. Na Mazowszu...

Rezi
02-01-2008, 10:05
dom z ytonga 36,5 - bez ocieplenia, 154 m2 użytkowej, 230 podłóg. kondensat vaillant+pogodówka+vrc630 - dwa niezależne obiegi, 70m2 podłogówki + 8 grzejników. na zewnątrz -4, w domu 21 stopni, na noc 19-20 stopni, do tego CWU + kuchenka - za ostatnią dobę 10,9m3 GZ50
i tak uważam, że za dużo :roll:

dużo, za dużo

ja zużywam 13-15 m3 przy dużo większym domu

wbrat
02-01-2008, 10:12
Wrzesień - 1,5 m3 / dobę (głównie c.w.u.)
Październik - 2,8 m3/dobę (głównie c.w.u., ale c.o. czasem też odpalało)
Listopad - 7,8 m3/dobę
Grudzień - 8,5 m3/dobę


Mała aktualizacja - grudzień - 10,2m3/dobę

Poprzednie wyliczenia były za pierwszą połowę grudnia - oznacza to, że w drugiej połowie grudnia poszło sporo więcej niż 10m3/dobę, skoro średnia dla całego miesiąca wyszła 10,2m3. No, ale w drugiej połowie temp. na dworze utrzymywała się średnio na poziomie -5`C. Czyli jest trochę gorzej. W tym czasie zwiększyłem też "czułość" regulatora - do tej pory odpalał się rzadzej, ale na dłużej - być może jest to bardziej ekonomiczne, ale komfort cieplny był za niski.

bastus2
02-01-2008, 10:12
bastus2: też mam Junkersa, co prawda model euromaxx ale chyba nie powinno to robić wielkiej różnicy. Po Twoim zapytaniu sprawdziłem czy aby u mnie nie występuje taki problem i okazało się, że zużycie wynosi 7.7m3/dobę (trzy dni próby ale będę jeszcze sprawdzał)- powierzchnia grzania lekko ponad 100m2, co+cwu, temperatura na zewnątrz ok -1, temperatura w środku w dzień 23, noc 19, pogodówka 270, priorytet czujnika wewnętrznego na 5, krzywe grzania to dla grzejników 20-60, dla podłogówki 20-40 (niezbyt ciepło przy temperaturach wyższych od zera ale nie chciało mi się tego ustawiać), grzejniki odkręcone na maxa, tryb dzienny w godzinach 6-22, cyrkulacja sporadycznie, drugi sezon grzewczy, ocieplony.
Witaj!Dzieki za odpowiedz i GRATULUJE WYNIKÓW!!! Ja zużyłem 12 m3/dobe, ale przy grzaniu 5.30 do 7.00 i 15.30-21.00. Wiec piec pracuje de facto 7 godzin dziennie na pracy dziennej. Wtedy temperatura 20 stopni, a obniżenie nocne 18 stopni. Wiec Twoje spalanie jest bdb w tych ostatnich dniach, gdy na dworze około 0 do minus 1. Dzisiaj jest minus 4 i zobaczymy, jak wyjdzie dobowy wynik. Zona zostala dzis w domu z dzieciakami wiec teraz jest ustawiony tryb dzienny. Nie wiem juz co mam zrobic, aby ten Eurostar zaczal normalnie sie zachowywac....

adam_mk
02-01-2008, 10:59
Witam
Zakładając, że Dom to jest kostka 12 x 12 = 144 o kubaturze 432m3.
Wtedy powierzchnia zewnętrzna tego domu wynosi też 432m2.
Przyjmując, że ogrzanie takiego domu potrzebuje około 100kWh energii na dobę.
(bo tyle Wam wszystkim średnio wychodzi)
Wtedy na 1m2 trzeba dostarczać około 29W energii na każdą sekundę sezonu grzewczego.
Te 100kWh ucieka tak jak umie. Powiedzmy, że przez ściany.
Wtedy to oznacza, ze na 1m2 ucieka 9,8W.
Taki Dom to Dom 10 watowy!
Jeżeli współczynnik zakładany przy budowie ściany był normatywny – 0,3W/m2 *stK.
To przy 25stC różnicy (dla -5 na dworze) powinno być około 7,5W.
Praktycznie wychodzi o 30% więcej.
Dużo to, czy mało?
Jak uwzględnimy istniejące i KONIECZNE straty wentylacyjne – to mało!!!

Po prostu – to są TAKIE domy! TAK zostały zbudowane!
A jak wychodzi mniej? To są albo lepsze, albo niedogrzane!

Trzeba sobie tylko teraz policzyć, ile zapłacimy za te codzienne 100kWh (nośnik energii, jego cena, sprawność przetwarzania itp.)
Adam M.

valdiv
02-01-2008, 11:11
bastus2: Być może takie w Twoim przypadku tak duże zapotrzebowanie jest normalne. Spalenie tych 12m3 gazu w dużej mierze przełożyło się na zwiększenie energii cieplnej wody w instalacji albo przynajmniej powinno. Jeżeli w domu jest nadal zimno to oznaczałoby, że część tej energii sobie gdzieś wyparowała albo też piec włącza się bardzo często i od razu na maksa co ponoć przekłada się na większe zużycie gazu a niekoniecznie na ilość przekazanej energii. Trochę dziwne, że serwis nie ma tutaj sensownych propozycji rozwiązań, może zmiana serwisanta by pomogła.

orasta
02-01-2008, 11:14
Trochę z innej beczki. Czytając na forum posty związane z zużyciem gazu, rodzajem kotłów, strategią grzania itp , zauważyłem coś co mnie zastanawia. A mianowicie, piszecie że np. kocioł aby dogrzać dom z temp. nocnej do dziennej pracuje 1 godz. a przez caly dzień sumie powiedzmy 4 godz. U mnie wczoraj kocioł aby nadrobić ok.1,5 st. pracował non stop ponad 5 h ( w międzyczasie zapewne przełączył się na cwu ) no i w ciągu dnia jeszce kilka razy odpalił, ale nie miało to wpływu na zwiększenie zużycia. Skończyło się na 8,091 m3 za dobę c.o.+c.w.u., myślę że ok.

ProStaś
02-01-2008, 11:22
orasta

No bo tak ma być. Jeśli dobrze pomnę masz Immergasa Zeusa ?
No to on podnosi te 1,5 st. C przez 5h - pyrgając sobie z minimalną mocą, coś ok. 5 kW. ( podwyższa ją tylko do cwu ).
Pyrgając !!, a nie zasuwając z 2 lub 3 krotnie większą od potrzeb mocą, wypuszczając ciepło wraz ze spalinami.

Długi, tak z 5 km., podjazd pod górkę.
Weź rower. I wjedź. Na dwa sposoby. Jeden po mału, ruch za ruchem, tak by tylko jechać do przodu. Drugi zasuwaj na maxa. Nie wjedziesz ( no chyba, że ktoś Czesiem L. jest ) , staniesz, odpoczniesz, zetrzesz pot z czoła, ruszysz, staniesz, zetrzesz pot z czoła itd.
Gdzie się więcej namęczysz ? Gdzie więcej potu popłynie ?
Tak na ProStasiowy umysł.

Pozdrawiam.

orasta
02-01-2008, 11:37
ProStaś- tak też myślałem, ale potrzebowalem tego żeby mnie ktoś pogłaskał po glowie i powiedział... nie przejmuj się chłopie wszystko jest w porządku.... Już miałem majstrować przy krzywej. Tak wogóle to mam Immergasa Victrix 24 kw i też jestem Staś ale nie Pro. Pozdrawiam.

kbab
02-01-2008, 13:24
W roku 07 zużyłem 535 m3 gazu gz50, oraz 6 mp drewna dębowego. Dom 130m2, ogrzewanie, gotowanie, cwu (cwu poza zimą z solarów). Za gaz zapłaciłem 850 zł, za drewno 720 zł, za cały rok 1570zł,

JACKIE P
02-01-2008, 21:00
u mnie od 01 stycznia 2007 do 31 grudnia 2007 kocioł viessmann vitopend 100 turbo na 105m2 /kubatura 280m3/, jedna kondygnacja PTH44,5 bez docieplenia, ale dużo okien /drewniane o powierzchni łącznej prawie 30m2 w stosunku do 100m2 muru/ przy temp dziennej 21 st.C /6-8 i 15-22/ oraz nocnej 18,5 /22-6 i 8-15/ zeżarł dokładnie 1091m3 gazu GZ 50. Cena 1m3 gazu na początku roku wynosiła /dane z f-r/ 1,53 zł brutto/m3, a na koniec br wyniosła 1,68 zł brutto/m3. Średnia cena za rok wyniosła więc ok. 1,60 zł brutto/m3, co dało łączną kwotę 1750 zł + zużycie ok. 6mp drewna dębowego do kominka /ok. 1mp na miesiąc/ - w sumie ok. 2200 zł za rok CO + CWU. Myślę, że chyba nie jest to tak źle. :( :( :(

dodi
03-01-2008, 23:57
dom parterowy 105m2+25 garaż, z ciepłą wodą , temp noc 19,5 dzien 21,5 , piec spala średnio 8,5 m3 gazu/dobę. Piec Saunier Duval niedźwiedz z zasobnikiem.

dobry czy zły wynik?

dodi

pablitoo
04-01-2008, 06:10
dom parterowy 105m2+25 garaż, z ciepłą wodą , temp noc 19,5 dzien 21,5 , piec spala średnio 8,5 m3 gazu/dobę. Piec Saunier Duval niedźwiedz z zasobnikiem.

dobry czy zły wynik?

dodi

Nie wiem - ale wiem ze dzisiaj w nocy przywaliło mrozem do -14 stopni .... :cry: - a miało nie być zimy ...

wbrat
04-01-2008, 06:30
Nie wiem - ale wiem ze dzisiaj w nocy przywaliło mrozem do -14 stopni .... :cry: - a miało nie być zimy ...

Fakt... aż się boje zerknąć na licznik :-?

pablitoo
04-01-2008, 06:38
Ja też już bardzo rzadko zaglądam do licznika - no bo po co ?? - mam sie stersować , czy bardzo cieszyć ?? - i tak jak przyjdzie faktura to bedzie zimny prysznic :lol:
Teraz na moim Vitodensie200 mam ustawioną krzywą 0,6 i poziom 0 - w chałupce jesty przyjemnie ciepło i przytulnie - niżej z krzywą nie ma sensu zjeżdżać - dla mojej mieszanej instalacji / podłogówka parter i grzejniki poddasze / to i tak bardzo nisko :)
Generalnie jest super - drugi tydzień mieszkania w nowym domu :)

wbrat
04-01-2008, 06:47
Ja mam za to straszny problem z poddaszem. Jeszcze go nie używam, nie ma tam parkietu, ściany niepomalowane itp., a schody na górę betonowe i od parteru oddziela je kotara. Ale ponieważ woda w instalacji sobie płynie, to wbrew rozsądkowi poodkręcałem tam wszystkie grzejniki (maksymalnie). I co? Wczoraj temp. na poddaszu to zaledwie 13`C. Zaczynam się bać, że mam źle dobrane grzejniki na górze i następna zima będzie mało przyjemna (planuje wtedy już mieć poddasze wykończone). Na dole 21`C :(

pablitoo
04-01-2008, 07:03
No to nieciekawie - ja normalnie użytkuje poddasze - ogrzewam całe 180m2 powierzchni budynku .
Nie mam żadnej różnicy pomiedzy temperaturą na poddaszu i na parterze / parter prawie cały mam w podłogówce , poddasze - grzejniki oprócz łazienki / .
Całość funkcjonuje bezproblemowo i komfortowo - jest cieplutko na obydwu kondygnacjach.
Teraz przy tak niskich temperaturach / noc -14 stopni , dzień około -10 stopni / mam spożycie gaziu GZ50 w granicach 15m3 / c.o. , c.w.u + kuchenka gazowa / .

Może poczekaj jeszcze - jak pomieszczenia są wychłodzone to więcej czasu potrzeba żeby zakumulowały ciepło i nagrzały sie do wyższych temperatur ...

pablitoo
04-01-2008, 07:14
Ja mam za to straszny problem z poddaszem. Jeszcze go nie używam, nie ma tam parkietu, ściany niepomalowane itp., a schody na górę betonowe i od parteru oddziela je kotara. Ale ponieważ woda w instalacji sobie płynie, to wbrew rozsądkowi poodkręcałem tam wszystkie grzejniki (maksymalnie). I co? Wczoraj temp. na poddaszu to zaledwie 13`C. Zaczynam się bać, że mam źle dobrane grzejniki na górze i następna zima będzie mało przyjemna (planuje wtedy już mieć poddasze wykończone). Na dole 21`C :(

A jakie masz moce grzejników na poddaszu i jakie wielkosci pomieszczeń ? - no i jaką temp wody kotłowej na zasilaniu grzejników ??

orasta
04-01-2008, 09:14
Generalnie jest super - drugi tydzień mieszkania w nowym domu :)


Gartuuuulacje pablitoo, kiedy parapet, wszyscy wpadniemy. :lol: :D :)

Tak na poważnie , wczoraj sprawdziłem licznik za dobę ( środa/czwartek), szedłem na miękkich nogach, spodziewałem się niezłego tąpniecia
ponieważ było mroźno ( noc -12, dzień średnio -6). A tu miłe zaskoczenie tylko 8,92 m3, nie jest źle. Za grudzień wyszło mi 200 m3 ( trzy razy zapaliłem w kominku z p.w.). Tak że nie ma tragedii, paląc wglem też by poszło parę złotych.

bastus2
04-01-2008, 09:24
Tak na poważnie , wczoraj sprawdziłem licznik za dobę ( środa/czwartek), szedłem na miękkich nogach, spodziewałem się niezłego tąpniecia ponieważ było mroźno ( noc -12, dzień średnio -6). A tu miłe zaskoczenie tylko 8,92 m3, nie jest źle. Za grudzień wyszło mi 200 m3 ( trzy razy zapaliłem w kominku z p.w.). Tak że nie ma tragedii, paląc wglem też by poszło parę złotych.
No to gratuluję, w Tarnowie temperatury były nieco niższe a Moj Junkers zeżarł 19 m3 gazu w ciagu doby wtorek/sroda :(

pablitoo
04-01-2008, 09:26
Generalnie jest super - drugi tydzień mieszkania w nowym domu :)


Gartuuuulacje pablitoo, kiedy parapet, wszyscy wpadniemy. :lol: :D :)



Można wpadać - pod parapetami cieplutko i przytulnie :lol:- gorzała schłodzona w lodówce - normalnie - raj :lol:

pablitoo
04-01-2008, 09:30
No to gratuluję, w Tarnowie temperatury były nieco niższe a Moj Junkers zeżarł 19 m3 gazu w ciagu doby wtorek/sroda :(

Spokojnie - nie popadaj w kompleksy - spożycie gazu to bardzo indywidualna sprawa zalezna od bardzo wielu czynników - to że komuś kocioł konsumuje poniżej 10m3 gaziu na dobę nie oznacza że Tobie powinien jeszcze mniej ...

Ja tam zazdroszę tym wszystkim co mają mniejsze spożycie ode mnie - i na razie czekam - ogrzewam dom dopiero 2 miesiące - nowowybudowana chałupa - ale mam cieplutko :lol:

orasta
04-01-2008, 09:34
Generalnie jest super - drugi tydzień mieszkania w nowym domu :)


Gartuuuulacje pablitoo, kiedy parapet, wszyscy wpadniemy. :lol: :D :)



Można wpadać - pod parapetami cieplutko i przytulnie :lol:- gorzała schłodzona w lodówce - normalnie - raj :lol:

Będzie czym zakąsić ?

wbrat
04-01-2008, 09:36
Może poczekaj jeszcze - jak pomieszczenia są wychłodzone to więcej czasu potrzeba żeby zakumulowały ciepło i nagrzały sie do wyższych temperatur ...

W tym rzecz, że na poddaszu nie ma prawie cegły, same karton-gipsy, których akumulacyjność jest bliska zera. Grzeje tam już ze 2 miesiące i jest bardzo źle. Wygląda to jakby problem był z ociepleniem. Ale dane jest 25 cm wełny, więc kurcze powinno być ok. Czyli jakby coś nie halo z grzejnikami. Ale grzejniki kupione zgodnie z projektem (podobnie jak na dole). Tyle, że na dole ciepło a na górze nie. W tej chwili mocy nie pamiętam. Na pewno znaczenie ma fakt, że regulator mam na parterze, więc piec wyłącza się jak temp. na dole jest odpowiednia.

Po cichu liczę na to, że jak w przyszłym sezonie przeniosę regulator na górę i otworzę schody (teraz zasłonięte ochydną kotarą) to temp. będzie bardziej wyrównana. No, i pewnie spalanie gazu wyższe, ale wole to niż chronicznie zimne poddasze.

bastus2
04-01-2008, 09:37
No to gratuluję, w Tarnowie temperatury były nieco niższe a Moj Junkers zeżarł 19 m3 gazu w ciagu doby wtorek/sroda :(

Spokojnie - nie popadaj w kompleksy - spożycie gazu to bardzo indywidualna sprawa zalezna od bardzo wielu czynników - to że komuś kocioł konsumuje poniżej 10m3 gaziu na dobę nie oznacza że Tobie powinien jeszcze mniej ...

Ja tam zazdroszę tym wszystkim co mają mniejsze spożycie ode mnie - i na razie czekam - ogrzewam dom dopiero 2 miesiące - nowowybudowana chałupa - ale mam cieplutko :lol:

EEEEE, kompleks to mam akurat w tym zakresie :) Bo ja mieszkam 3 lata, grzeje 4 sezon, ale pierwszy gazem i to nie jest normalne dla mnie zużycie, zgodziłbym sie z nim, gdyby pozostali mieli zużycie 30 procent wyższe. Ale nie od 50 do 100 procent, dlatego molestuje wszystkich wokół. Serwisant dziś przyjedzie i zobaczymy, co powie mądrala...

orasta
04-01-2008, 09:45
bastus2- dom mam położony w b.nasłonecznionym miejscu i myśle że to ma tez duży wpływ na zużycie. Ostatnio wprawdzie jest mroźno ale też ładnie świeci słoneczko które w zasadzie przez cały czas atakuje moje okna. Jestem ciekaw jak bedzie dzisiaj. W nocy było -15 ( piec po raz pierwszy odpalił na nocnym obniżeniu), dzień mroźny.

pablitoo
04-01-2008, 09:46
no to rzeczywiście jest coś nie teges ...

bastus2
04-01-2008, 09:51
bastus2- dom mam położony w b.nasłonecznionym miejscu i myśle że to ma tez duży wpływ na zużycie. Ostatnio wprawdzie jest mroźno ale też ładnie świeci słoneczko które w zasadzie przez cały czas atakuje moje okna. Jestem ciekaw jak bedzie dzisiaj. W nocy było -15 ( piec poraz pierwszy odpalił na nocnym obniżeniu), dzień mroźny.
Ja tez jestem w sloncu, jak wpadnie do srodka w lecie szczegolnie to cieplo i ratuje sie roletami. Teraz nie trzeba, ale slonce robi swoje... I fajnie :) Ale z licznikiem gazu niefajnie, bo jezeli na wode i kuchnke zyzuwa sie normalnie od 1,5 do 1,8 m3 a na grzanie przez 8 godz nagle prawie 20m3 to NIETEGES :(

Pzdr Nowy Sącz i resztę Małopolski... :)

ProStaś
04-01-2008, 09:51
EEEEE, kompleks to mam akurat w tym zakresie :) Bo ja mieszkam 3 lata, grzeje 4 sezon, ale pierwszy gazem i to nie jest normalne dla mnie zużycie, zgodziłbym sie z nim, gdyby pozostali mieli zużycie 30 procent wyższe. Ale nie od 50 do 100 procent, dlatego molestuje wszystkich wokół. Serwisant dziś przyjedzie i zobaczymy, co powie mądrala...

Jaką kubaturę grzejesz ?
Jaki zakres regulacji mocy ma Twój piec ? Czy to jest kondensat ?

Pozdrawiam.

wbrat
04-01-2008, 09:51
W nocy było -15 ( piec poraz pierwszy odpalił na nocnym obniżeniu), dzień mroźny.

Skąd wiecie kiedy i ile razy odpala wam piec? Chyba nie spędzacie przy nim całej doby? Czy tylko mój jest taki głupi, że nie dostarcza takich informacji?

pablitoo
04-01-2008, 10:04
Kiedy to nie wiem - ale ile razy to jak najbardziej - Vitotronic - regulator pogodowy w moim Viessmannie / Vitodens200 / w opcji diagnostyki podaje mi ilość załączeń palnika i ogólny czas jego pracy .

KiZ
04-01-2008, 10:06
(...)
Czy coś nie jest tak że żre ten gaz??? Bo moim zdaniem to zbyt wiele 15 m3 w ciągu doby....

Zdania są podzielone ...

Ja ogrzewam kondensatem vaillanta ok. 150m2 (garazu nie ogrzewam), mam troche podłogówki, dwa grzejniki kanałowe i zwykłe. Temp. 22-23 st. Nastawy pieca mocno intuicyjne, bo serwisanci vaillanta w moim miescie to dramat (obrazone primadonny lub niemowy - temat na inna opowieść :-? ). Poki co dom niezamieszkany. Piec poczatkowo szarpał po 25m3, teraz, zależnie od dnia, bierze 12-15m3.

orasta
04-01-2008, 10:08
W nocy było -15 ( piec poraz pierwszy odpalił na nocnym obniżeniu), dzień mroźny.

Skąd wiecie kiedy i ile razy odpala wam piec? Chyba nie spędzacie przy nim całej doby? Czy tylko mój jest taki głupi, że nie dostarcza takich informacji?

Mój mi zostawił karteczkę. :D :) Poważnie- nocne obniżenie mam od 23:00 do 6:00. Wstaję o 5:40 zeby przygotować się do wyjscia do pracy, dzisiaj jak wstałem grzejniki były ciepłe, wniosek piec zadziałał.

bastus2
04-01-2008, 10:11
Ja ogrzewam kondensatem vaillanta ok. 150m2 (garazu nie ogrzewam), mam troche podłogówki, dwa grzejniki kanałowe i zwykłe. Temp. 22-23 st. Nastawy pieca mocno intuicyjne, bo serwisanci vaillanta w moim miescie to dramat (obrazone primadonny lub niemowy - temat na inna opowieść :-? ). Poki co dom niezamieszkany. Piec poczatkowo szarpał po 25m3, teraz, zależnie od dnia, bierze 12-15m3.
Dom niezamieszkały, pewno nowy, wiec niewygrzany...
22-23 stopnie....
12-15m3...

Chcialbym tyle :)
To ja mam podobną powierzchnię i 20 stopni od 5 do 7 i 15-21.30 i zjada blisko 20m3. Moi znajomi maja po 15 m3 za grzanie od 6 do 22 w trybie dziennym a reszta w obnizonej.
Dzis ma przyjechac serwisant Junkersa, ale juz wczoraj rozmawialem z jego szefem i powiedzial ze duzy pobor to sprawa indywidualna, Rozumiem to... Ale jak mowie, ze moze kociol jest walniety gdzies, a on ze nie jest to tak duzo gazu bo ma ludzi ktorzy pobieraja 25m3. Gwarancja mi sie konczy 3-letnai niedlugo, pod koniec stycznia, co mam zrobic zeby mi ten kocioloek zbadal dokladnie i jak mam go zakwestionowac?

Pzdr

pablitoo
04-01-2008, 10:15
-dom mam położony w b.nasłonecznionym miejscu i myśle że to ma tez duży wpływ na zużycie. Ostatnio wprawdzie jest mroźno ale też ładnie świeci słoneczko które w zasadzie przez cały czas atakuje moje okna. Jestem ciekaw jak bedzie dzisiaj. W nocy było -15 ( piec po raz pierwszy odpalił na nocnym obniżeniu), dzień mroźny.

Ja mam dom położony prawie na szczycie wzniesienia - dookoła jeszcze brak sąsiadów - wygwizdów jak nie wiem co. Ostatnimi czasy zimno jak pieron - nocami temp spada poniżej -14 stopni , w dzień około -10 - no może trochę cieplej :lol: - generalnie - brrrr
Dom z dużą ilością wielkich okien w wykuszach / 2x1,25m / , z użytkowym poddaszem , ocieplony 2 miesiące temu , o powierzchni użytkowej ponad 180m2 , w nocy na zredukowanej temp wnętrz kocioł pracuje tak samo jak w dzień - tylko dogrzewa pomieszczenia do niższej temperatury ... / kocioł sterowany regulatorem pogodowym Vitotronic / .

KiZ
04-01-2008, 10:20
Bastek,
z doświadczen moich znajomych wiem, ze dobry serwisant i odpowiednie ustawienia instalacji to sprawa kardynalna. Jeden z kolegów prawie dwa lata sie bujał ze swoim kondensatem buderusa. Gazu mu szło koszmarnie duzo na nieduzy w sumie domek. I pewnego dnia dostał namiar na cudotwórce (a moze po prostu kompetentnego goscia), który tak mu wszystko wyregulował, ze spala o połowę mniej gazu bez zmian warunków cieplnych w domu.

orasta
04-01-2008, 10:22
bastus2- skoro nie możesz się dogadać z serwisem w Tarnowie, to może zaatakuj centralę Junkersa. Może wykręcą ucho serwisantom i potraktują poważnie Twój przypadek.l

bastus2
04-01-2008, 10:37
bastus2- skoro nie możesz się dogadać z serwisem w Tarnowie, to może zaatakuj centralę Junkersa. Może wykręcą ucho serwisantom i potraktują poważnie Twój przypadek.l
Czekam do wieczora na goscia z serwisu... Ale nie wiem co moze zrobic? W ub. roku montujac pogodowke powiedzial mojej zonie ze pokretlo od zasilania temp. kotla powinno byc na E (tak w junkersie okreslona jest najwyzsza temp. przy minus 15) i nie powinno sie tego ruszac bo pogodowka nie dziala. A okazalo sie ze przy minusowych na E w domu zrobilo sie 22 stopnie. Okazuje sie, ze tak nie jest a powiedzial to jego szef, ktory kazal zmniejszyc pokretlo z E i zjechac na 4. A 4 i tak zadozu bo przy minu 10 bylo nadal 21,2 stopnia. Wiec albo mam piec ze zbyt duza moca pracujacy, albooo....

Pzdr

Damro
04-01-2008, 12:14
Bastek,
z doświadczen moich znajomych wiem, ze dobry serwisant i odpowiednie ustawienia instalacji to sprawa kardynalna. Jeden z kolegów prawie dwa lata sie bujał ze swoim kondensatem buderusa. Gazu mu szło koszmarnie duzo na nieduzy w sumie domek. I pewnego dnia dostał namiar na cudotwórce (a moze po prostu kompetentnego goscia), który tak mu wszystko wyregulował, ze spala o połowę mniej gazu bez zmian warunków cieplnych w domu.
A masz namiary na tego cudotwórcę?Bo i ja bym skorzystał :)

KiZ
04-01-2008, 12:54
Bastek,
z doświadczen moich znajomych wiem, ze dobry serwisant i odpowiednie ustawienia instalacji to sprawa kardynalna. Jeden z kolegów prawie dwa lata sie bujał ze swoim kondensatem buderusa. Gazu mu szło koszmarnie duzo na nieduzy w sumie domek. I pewnego dnia dostał namiar na cudotwórce (a moze po prostu kompetentnego goscia), który tak mu wszystko wyregulował, ze spala o połowę mniej gazu bez zmian warunków cieplnych w domu.
A masz namiary na tego cudotwórcę?Bo i ja bym skorzystał :)

Nie mam, ale moge zapytac. Z tym ze serwisant jest prawdopodobnie z Gliwic, więc nie wiem czy sie na Wrocek szarpnie ;)

Damro
04-01-2008, 14:00
Dzięki ale poszukaj namiary i prześlij.

panewka007
05-01-2008, 18:23
ja tez z checia wezme namiary na tego cudotworce bo tez jestem z gliwic

glenn
05-01-2008, 20:08
Kurde,
podsumowalem rachunki za caly 2007 rok. Od 1 stycznia do 31 grudnia, poszlo 1002 m3 gazu, w sumie 1563 pln.
Domek szeregowy, "odsloniety jeden bok", a drugi dziele z sasiadem, ktory, jako, ze dopiero sklada wszystko do kupy, ogrzewa do16stopni.Sporadycznie pale w kominku bez rozprowadzenia ciepla, w sumie moze 1 m3 w calym 2007.
Powierzchnia 160 m2+20 m2 garaz. Dól podlogowka 50%kafle 50% panele kahrs linea +2 grzejniki. Góra grzejniki.To druga zima w tym domku.
Kociol vaillant eco compact vsc 196(lodowka)+pogodowka 420.
W domu jest cieplo, mam dwojke dzieki,jedno 4 latka drugie 4 miesiace, wiec kąpiele saczeste. To tak gwoli statystyki.
Aha, miescowosc na południe od Wawy.
pzdr
Luca

pablitoo
05-01-2008, 21:08
(...)
Aha, miescowosc na południe od Wawy.
pzdr
Luca

- czyżby Kraków ??

glenn
05-01-2008, 21:13
(...)
Aha, miescowosc na południe od Wawy.
pzdr
Luca

- czyżby Kraków ??

Hehe, niestety nie ;-)
Pzdr
Luca

orasta
05-01-2008, 21:15
Pewnie Zakopane.

KiZ
05-01-2008, 23:57
Raczej Dubrovnik :wink:

glenn
06-01-2008, 06:45
Raczej Dubrovnik :wink:
Naprawde chcialbym, zeby byl to Dubrovnik ;-) Mialbym blisko na nury hehe.
Chodzi o Radom, jakby nie było, jest położony na Płd od Wawy ;-)
Pozdrawiami życzę miłej niedzieli.
Luca

nidziowa
06-01-2008, 12:17
My palimy pierwszy sezon. Do tej pory szło po 10m3 na dobe. Ostatnie 6 dni czyli nawieksze mrozy tej zimy (mam nadzieję!!) - 14,3 m3.

NAdmienię ze tynki i posadzki mają 2miesiące, wszystko schnie. Ogrzewamy i wietrzymy zarazem, temp stała 19st.
Piec TERMET. Dom do ocieplenia jakieś 120m2, bez garazu, kołtowni.

Nie mamy drzwi wewnetrznych.
Ale wczoraj miała miejsce dziwna sytuacja, maż zwiększył temp o 1st , poniewaz dzieci nocowały i zuzycie gazu było o 5m3 większe.

kubek2002
06-01-2008, 15:20
Witam
Właśnie dzisiaj dostałem rachunek z gazowni ( pierwszy :) ) zużycie gazu od 20.11.2007 do 19.12.2007, 88 m3 około 3 metry3 gazu na dobe, fakt w domu nie zaciepło około 12-14 c, jestem na etapie kładzenia gładzi i płytek dom wemątrz bez drzwi wewnętrznych, parametry domu około 100 metrów użytkowych dom parterowy, poddasze nieużytkowe( można zaadaptować), ściana pustak gazobeton 30cm+10 styropian, strop drewniany płyta g-k, paraizolacja,wełna 20cm (0,036), płyta wiórowa 2cm, w newralgicznych miejscach dodane 5 cm styropianu efs100, okna drewniane przenikliwość ciepła szyb 1
Jestem zadowolony ze zużycia gazu, ale rachunek cudownie nie wygląda gaz+ wszelkiego rodzaju opłaty zmienna itp + opłata abonamentowa 2 m/c dało kwote 164,51 czyli 1,87 zł za m3 gazu, uważam że troche drogo
:evil: [/list]


Witam
Dzisiaj mamy 6.01.2008, razem 161m/3 w czasie 46 dni, temperatura stala 12-14 stopni w domu, 3,5m/3 na dobe mysle ze jest oki, zważywszy że każdy stopień dodany do temperatury to 7% więcej energii wychodzi mi że będzie ok, 6stopnix7%=42, a to wychodzi 161+42%=229m/3 gazu:46 dni=5m/3 gazu doba, przy 19-20 stopni w domu
przy średniej temperaturze na zewnatrz w granicach 0stopni, wynik chyba dobry
dom bez drzwi wewnetrznych, trwa wygrzewanie domu,fachowcy robia kafelki( częste otwieranie drzwi, wilgoć z klejów itp)

bastus2
06-01-2008, 18:23
Witajcie!
To ja, ale nie mam dobrych wiadomosci. W piatek byl serwisant od Junkersa, zrobil konserwacje, wyczyscil, przejrzał kocioł. Okazało sie ze moc pieca wynosila 20 Kw, obnizyl na 15 Kw. Zmienil histereza kotla (tak fachowo sie wyrazil). Teraz juz kaloryfery nie sa cieple caly czas, ale kociol podgrzewa je, i za chwile stygna. Ale nic nie zmienilo sie w kierunku spalania mniejszego. Kociol od piatku wieczorem do soboty wieczorem spalil 20 m3 gazu przy temperaturze w domu 19 stopni, w nocy bylo u nas -7 na zewnatrz, troche wialo. W dzien byly juz temperatury dodatnie do +2. Grzal od 17 do 21, potem obnizenie nocne od 21 i znowu od 8 grzanie do 17.00 - wtedy odczyt licznika po 24 godzinach.
Od wczoraj, czyli od soboty do dzis spalił 16 m3 gazu przy nocnej temperaturze 0 a w dzien bylo nawet do +2 (fakt, wialo, ale nie bardzo przeciez). Nawet wylaczylem podgrzewanie c.w.u. Zona nie gotowala wiele, taka tam woda na herbatę i podgrzanie zupki, aby sprawdzic zuzycie gazu...Ogrzewanie 150 mkw, przypominam! Analogiczne doby moi znajomi mieli zuzycie 8,5m3 i 7 m3, kotly Vailant, dom metraz prawie taki sam, z tym ze gzrzeja dopiero drugi sezon ja czwarty :(
JESTEM ZALAMANY, JUZ NIE WIEM CO MAM ZROBIC. Jutro chyba pojade do firmy sprzedajacej kociol i zloze pisemna prosbe o kontrole pieca, bo gwarancja konczy mi spod koniec stycznia. Jestem tez sklonny zlecic gazowni kontrole liczanika, ale nie usmiecha mi se placic kilkuset zlotych...
A moze zlecic kontrole instalacji? CO RADZICIE?? HELPPPPPP !!!!

orasta
06-01-2008, 18:32
A może to wina ocieplenia stropu, jesteś pewny że ocieplenie wykonane jest prawidłowo ?

bastus2
06-01-2008, 18:40
A może to wina ocieplenia stropu, jesteś pewny że ocieplenie wykonane jest prawidłowo ?
15 cm welny - ocieplenie poddasza, uzytkowego, u gory stryszek na ktorym jest drugie 15. To mało? W nocy przy ujemnych temperaturach w ciagu okolo 7,8 godzin temperatura spda na poddaszu o 2 stopni. Kominek doskonale daje rade - TARNAVĄ grzalem 3 sezony, zuzywalem od 10 do 12 m3 drewna. Nawet w te mrozy 2 lata temu - pamietacie -30 stopni? Ja pamietam...
A poza tym dziwi mnie to ze w tym tygodniu bylo w nocy blisko -15, w dzien najwyzej -6, i kociol zuzyl 20 m3,tyle samo co z piatku na sobotu przy -9 w nocy a +2 w dzien...

orasta
06-01-2008, 18:55
Dla mnie to kurczę czary jakieś..

kubek2002
06-01-2008, 19:11
moim zdaniem dużej winy ten piec twój nie ma a raczej pytanie gdzie ciepełko ucieka

kubek2002
06-01-2008, 19:23
moim zdaniem dużej winy ten piec twój nie ma a raczej pytanie gdzie ciepełko ucieka

chociaż tak analizuje, i może zmiana krzywej grzania coś zmieni ale jak sam piszesz serwisant dokonał histerezy pieca
ja tak zrobiłem na swoim piecyku brotie kondensat,z modelowego 1,5 na 0,9 i jest ok piec zaskakuje częściej a temperatura na piecu niższa i licznik taktuje jak powinien, przy ustalonej teperaturze 14stopni, teraz przy -16stopniach temperatura spadła do 12 przy takich parametrach pieca, ale w czasie dnia podskoczyła do 14 ( mam duże okna od strony południowej-salon ), średnie spalanie 3,5 m/3 na dobe od 46 dni przy temperaturze 14 stopni ( nie mieszkam , fachowcy robią kafelki) :D, chata 100 m2

bastus2
06-01-2008, 19:28
moim zdaniem dużej winy ten piec twój nie ma a raczej pytanie gdzie ciepełko ucieka
Witajcie, wlasnie zauwazylem nietypową? rzecz. Rano wylaczylem grzanie zasobnika z wodą ciepłą, chcialem potwierdzic to co zauwazylem juz kiedys. Bylo 40 stopni na zasobniku. I okazuje sie, ze piec podgrzewa wodę! Dzieciaki przez caly dzien myly rece, zuzywalo sie ciepla wode do roznych rzeczy, teraz wziely kapiel, wylały kupe wody, a temperatura na zasobniku nadal 40 stopni, poza tym rurka prowadzaca do zasobnika od kotła jest gorąca. A kociol grzeje od 42 do 52 dla kaloryferów. To chyba nie jest normalne, zeby grzal zasobnik skoro nie ma zadanej funkcji? Moze rzeczywiscie jest cos nie takz tym piecykiem?

izat
06-01-2008, 20:20
15 cm w dachu to mało, pewnie tamtędy ciepełko Ci ucieka :(

-iva-
07-01-2008, 01:48
No to i może ja się pochwalę swoimi wydatkami na ogrzewanie naszej "stareńkiej" chałupiny.
Mury zewnętrzne:
- narożniki z cegły , reszta wypełniona z haś? hasia? hasio? (nawet wikipedia nie podaje prawidłowej nazwy) :D
Jednym słowem dobra stara wiejska chałupina .Grubość murów zewnętrznych wraz z ociepleniem styropianem i tynkiem - to obecnie 62 cm :D :D

W związku z tym , że ocieplenie chałupiny robiliśmy w sierpniu tego roku - policzę więc wszystkie wydatki właśnie od tego okresu.

I tak:

13.08.2007 - 11.10.2007 = 143 m3 gazu = 249,92 zł = zużycie dzienne 2,46 m3

11.10.2007 - 11.12.2007 =178 m3 gazu = 298,14 zł = zużycie dzienne 2.96 m3

11.12.2007 - 07.01.2008 = 124 m3 gazu= 208 zł = zużycie dzienne 4,59 m3 Prawdziwa tragedia w tym miesiącu jak widzę :o ale tylko dlatego, że to okres świąteczny i mieliśmy w tym czasie sporo gości i to na dłuższy okres .Cały ten miesiąc był u nas syn, który lubi się kąpać ze dwa razy dziennie.Do tego mieliśmy jeszcze 2 gości przez dobry tydzień.Jak to na święta sporo się gotowało i piekło, no i sporo chodziło ogrzewanie bo temperatura spadała do - 13 stopni w nocy.

Teraz coś o temperaturze w domu.
Bardzo rzadko włączamy ogrzewanie - bowiem nie ma takiej potrzeby.Czasami rano podgrzeje się chałupinkę na dole (głównie ze względu na zimniejszą kuchnię (północna strona) , w której temperatura potrafi spaść po zupełnie nie grzanej nocy do ok.19 stopni).Jest to najzimniejsze miejsce w całym domu.
W dzień bez ogrzewania utrzymuje się temperatura ok 21 stopni bowiem nie mamy drzwi między kuchnią korytarzem i salonem więc kominek coś tam ją dogrzewa.
Salon dogrzewa tylko i wyłącznie kominek i temperatura utrzymuje się w okolicach 23-24 stopni.
Sypialnia na dole sporadycznie dogrzewana jedynie przed spaniem (o ile są goście) bowiem baaardzo lubimy ciepełko i spanie w temperaturze nawet 24-25 stopni :D Jak nie ma gości w domu to sypialnia dolna jest praktycznie w ogóle nieogrzewana i temperatura w niej utrzymuje się w granicach 20 stopni( zimno , ale jak nikt tam nie śpi - to po co grzać) - wystarczy tylko lekko uchylić drzwi od sypialni i kominek również ją dogrzeje nawet do 22 stopni.

Łazienka na dole to istna sauna - tam temperatura ciągle jest w granicach 24 stopni ( z wyłączonym kompletnie ogrzewaniem).W łazience mamy całkowiciew okafelkowany komin od kominka i grzeje on jak piec kaflowy.Łazienka umieszczona jest centralnie w środku domu.

W okresie jesienno - zimowo - wiosennym życie w naszej chałupinie toczy się głównie na poddaszu.Tutaj ogrzewanie centralne w tym roku (w poprzednich latach też) w ogóle nie było wlączone.Centralne ogrzewanie poddasza to tylko alternatywa na wypadek awarii kominka albo braku drewna.Poddasze od początku ogrzewane jest z DGP kominka.
I tu mamy prawdziwy raj - jak dla nas :D Temperatura średnia na poddaszu to 25 stopni.Zaznaczam średnia - bo czasami przekracza nawet 27 stopni. Jedno okno musi być uchylone na poddaszu 24 godziny na dobę - inaczej temperatura wzrośnie do ponad 28 stopni, a to jest już trochę za dużo :o
Tarnava 16 KW spisuje się znakomicie - 4 rury fi 125 z DGP wychodzą na poddasze.Poddasze ocieplone - 30 cm wełny.Nawet teraz kiedy piszę to temperatura na poddaszu 26,5 stopnia - bo kominek na noc załadowany .
Od 3 sezonów kupujemy na zimę zawsze 6 m3 drewna do kominka - to nam w zupełności starcza na cały sezon.Zresztą akurat tyle wchodzi do drewutni.

W sumie do ogrzania mamy 76 m kw dołu i tyle samo poddasza, a więc razem 152 mkw.Przed ociepleniem całego budynku styropianem na dole było trochę gorzej więc płaciliśmy za ogrzewanie więcej.Na górze praktycznie niewiele się zmieniło- jak cieplutko było tak jest.Dlatego od wiosny do jesieni siedzimy na dole, a później przenosimy się na górę.
Z tego co zauważyłam - to inwestycja w ocieplenie domu styropianem - bardzo szybko nam się zwróci.

wbrat
07-01-2008, 07:02
Witajcie, wlasnie zauwazylem nietypową? rzecz. Rano wylaczylem grzanie zasobnika z wodą ciepłą, chcialem potwierdzic to co zauwazylem juz kiedys. Bylo 40 stopni na zasobniku. I okazuje sie, ze piec podgrzewa wodę! Dzieciaki przez caly dzien myly rece, zuzywalo sie ciepla wode do roznych rzeczy, teraz wziely kapiel, wylały kupe wody, a temperatura na zasobniku nadal 40 stopni, poza tym rurka prowadzaca do zasobnika od kotła jest gorąca. A kociol grzeje od 42 do 52 dla kaloryferów. To chyba nie jest normalne, zeby grzal zasobnik skoro nie ma zadanej funkcji? Moze rzeczywiscie jest cos nie takz tym piecykiem?

Mam Termeta a nie Junkersa, ale to jakieś dziwy - każesz mu nie grzać a on i tak grzeje?

ps. w moim piecu nie da się wyłączyć grzania zasobnika tak, żeby nadal podgrzewał grzejniki - na pewno u Ciebie jest to możliwe?

ps2. czy twój piec to kondensat? bo piszesz, że grzejniki grzejesz do 52 stopni - nie jest to trochę za mało? Poza tym co znaczy, że grzeje od 42 do 52 dla kaloryferów, bo nie rozumiem tego??

bastus2
07-01-2008, 07:07
Mam Termeta a nie Junkersa, ale to jakieś dziwy - każesz mu nie grzać a on i tak grzeje?
ps. w moim piecu nie da się wyłączyć grzania zasobnika tak, żeby nadal podgrzewał grzejniki - na pewno u Ciebie jest to możliwe?
ps2. czy twój piec to kondensat? bo piszesz, że grzejniki grzejesz do 52 stopni - nie jest to trochę za mało? Poza tym co znaczy, że grzeje od 42 do 52 dla kaloryferów, bo nie rozumiem tego??
W Junkersie sa dwa pokretla - pierwsze do CO i sterowania pogodówką, drugie od c.w.u. I jezeli masz skrecone na zero pokretlo od c.w.u. to nie grzeje cieplej wody w zasobniku. A tutaj grzeje :)
Piec to nie kondensat - ale przy obecnej temperaturze pogodowka dobiera sobie temperature i przy lekko na plusie takie sa temperatury pieca. A grzeje od 42 do 52 to znaczy, ze palnik wlacza sie przy temp. 42, podgrzewa i wylacza,gdy woda osiaga 52 stopnie...

wbrat
07-01-2008, 07:38
W Junkersie sa dwa pokretla - pierwsze do CO i sterowania pogodówką, drugie od c.w.u. I jezeli masz skrecone na zero pokretlo od c.w.u. to nie grzeje cieplej wody w zasobniku. A tutaj grzeje :)
Piec to nie kondensat - ale przy obecnej temperaturze pogodowka dobiera sobie temperature i przy lekko na plusie takie sa temperatury pieca. A grzeje od 42 do 52 to znaczy, ze palnik wlacza sie przy temp. 42, podgrzewa i wylacza,gdy woda osiaga 52 stopnie...

Hmm.. u mnie jak ustawie 50 stopni na grzejnikach, to piec podgrzewa wodę do tej temperatury, po czym zmniejsza płomień i utrzymuje tą temperaturę (nie wyłącza się). Dopiero jak temp. w domu wzrośnie powyżej 21`C to piec się wyłącza. Masz samą pogodówkę, czy też regulator pokojowy?

bastus2
07-01-2008, 07:42
Hmm.. u mnie jak ustawie 50 stopni na grzejnikach, to piec podgrzewa wodę do tej temperatury, po czym zmniejsza płomień i utrzymuje tą temperaturę (nie wyłącza się). Dopiero jak temp. w domu wzrośnie powyżej 21`C to piec się wyłącza. Masz samą pogodówkę, czy też regulator pokojowy?
Mam pogodówkę oraz regulator pokojowy, tzw. Tw2. On sluzy do przesuwania rownoleglego krzywej grzania, ale nie jest termostatem ktory wlacza i wylacza piec. Chyba tak jest...

Mireks6
07-01-2008, 08:22
W Junkersie sa dwa pokretla - pierwsze do CO i sterowania pogodówką, drugie od c.w.u. I jezeli masz skrecone na zero pokretlo od c.w.u. to nie grzeje cieplej wody w zasobniku. A tutaj grzeje :)
Sprawdź, czy nie masz zmostkowanych rur od CO i CWU. Jeżeli prawe pokrętło masz skręcone na zero, a przy podgrzewaniu kaloryferów dalej grzeje wodę, to znaczy że wymiennik ciepła w bojlerze jest traktowane jako kaloryfer. Kolejnym objawem zmostkowania będzie fakt, że przy podgrzewaniu wody na piecu będzie temperatura rzędu 70 stopni, to również kaloryfery będą "okrutnie gorące".

bastus2
07-01-2008, 08:29
do Mireks6"
WITAJ, moglbys po polskiemu :) To zmostkowanie to cos zlego, czy sprawa normalna ??

Mireks6
07-01-2008, 08:40
Patrząc na Junkersa od dołu masz 5 rur. Licząc od lewej 1 i 5 rura jest od CO, natomiast 2 i 4 od CWU. Jeżeli gdzieś masz połączone ze sobą rury 4 i 5 to piec nie spełnia swoich zadań. Przetestuj piec wyłączając centralne ogrzewanie a załączając tylko grzanie wody użytkowej. Jeżeli będziesz miał ciepłe kaloryfery, to znaczy, że hydraulik delikatnie mówiąc skopał sprawę.

bastus2
07-01-2008, 08:43
Patrząc na Junkersa od dołu masz 5 rur. Licząc od lewej 1 i 5 rura jest od CO, natomiast 2 i 4 od CWU. Jeżeli gdzieś masz połączone ze sobą rury 4 i 5 to piec nie spełnia swoich zadań. Przetestuj piec wyłączając centralne ogrzewanie a załączając tylko grzanie wody użytkowej. Jeżeli będziesz miał ciepłe kaloryfery, to znaczy, że hydraulik delikatnie mówiąc skopał sprawę.
Sprawdze po powrocie do domu, ale do listopada, kiedy nie uzywalem centralnego, a grzalem tylko wode w zasobniku, raczej sie nie zdarzylo zeby kaloryfery grzaly. ? A jezeli jednak nie sa zmostkowane, to i tak nie jest to normalne zeby grzal zasobnik skoro jest wylaczone grzanie na zero? Jeden z uzytkownikow Junkersa do ktorego napisalem mejla odpisal mi ze mial podobna sytuacje, grzal zasobnik bez zadania funkcji grzania i zdarzalo sie grzaly tez kaloryfery. Nie mial problemow z istalacja CO, ale okazalo sie ze uszkodzona byla plyta główna w Eurostarze...
Masz tez Junkersa?

mapatut
07-01-2008, 08:48
Hmm.. u mnie jak ustawie 50 stopni na grzejnikach, to piec podgrzewa wodę do tej temperatury, po czym zmniejsza płomień i utrzymuje tą temperaturę (nie wyłącza się). Dopiero jak temp. w domu wzrośnie powyżej 21`C to piec się wyłącza. Masz samą pogodówkę, czy też regulator pokojowy?

Jestem ciekawy po czym poznajecie, że kocioł zmniejszył płomień :roll:

Przecież nie widać płomienia w żadnym normalnym kotle, chyba że w starych "junkersach" które grzały tylko wodę w starych kamienicach.

Mój kocioł (jednofunkcyjna beretta kompakt II 24 e.s.i. turbo czyli z zamkniętą komorą) syganlizuje kontrolką (takim płomyczkiem) że kocioł pracuje. Jak tej kontrolki nie ma na wyświetlaczu tzn. że kociol nie pracuje. Tak mówi instrukcja obsługi. Więc ja nie mam pojęcia jakim płomieniem (dużym czy małym) w danym momencie pracuje kocioł. Kocioł ten ma oczywiscie modulowany palnik, moc o ile dobrze pamietam od około 9 do 24 kW.
Jak to więc jest ?

bastus2
07-01-2008, 08:49
Hmm.. u mnie jak ustawie 50 stopni na grzejnikach, to piec podgrzewa wodę do tej temperatury, po czym zmniejsza płomień i utrzymuje tą temperaturę (nie wyłącza się). Dopiero jak temp. w domu wzrośnie powyżej 21`C to piec się wyłącza. Masz samą pogodówkę, czy też regulator pokojowy?

Jestem ciekawy po czym poznajecie, że kocioł zmniejszył płomień :roll:

Przecież nie widać płomienia w żadnym normalnym kotle, chyba że w starych "junkersach" które grzały tylko wodę w starych kamienicach.

Mój kocioł (jednofunkcyjna beretta kompakt II 24 e.s.i. turbo czyli z zamkniętą komorą) syganlizuje kontrolką (takim płomyczkiem) że kocioł pracuje. Jak tej kontrolki nie ma na wyświetlaczu tzn. że kociol nie pracuje. Tak mówi instrukcja obsługi. Więc ja nie mam pojęcia jakim płomieniem (dużym czy małym) w danym momencie pracuje kocioł. Kocioł ten ma oczywiscie modulowany palnik, moc o ile dobrze pamietam od około 9 do 24 kW.
Jak to więc jest ?
Moim skromnym zdaniem slychac to! Jezlei pali sie duzym płomieniem, slychac charakterystyczny syk, przynajmniej w moim Junkersie, jezeli zmniejsza sie plomien, palnik pracuje bardzo cicho...

Mireks6
07-01-2008, 08:53
Zgadza się, mam również Junkersa.
Jeśli chodzi o podłączenie, to musisz po prostu trochę posiedzieć w kotłowni i prześledzić bieg tych rureczek. Mi z początku hydraulik podłączył Junkersa w sposób przeze mnie opisany (mam również wpięty w układ kominek z pw) i w końcu sam mu rozrysowałem, jak powinna być rozprowadzona instalacja, gdzie zamontować zawory zwrotne, itp. Od tamtej pory mam wszystko "cacy". :D

jajmar
07-01-2008, 09:13
Co do sterowania CWU to u mnie w Vailancie jest tak ze steruje ze sterownika pogodowego nie z pokreteł na piecu. Sterownik ma jakby nadrzędną funkcje nad tymi pokrętłami, a ztego co zrozumialem skreciles to na piecu.

bastus2
07-01-2008, 09:18
Co do sterowania CWU to u mnie w Vailancie jest tak ze steruje ze sterownika pogodowego nie z pokreteł na piecu. Sterownik ma jakby nadrzędną funkcje nad tymi pokrętłami, a ztego co zrozumialem skreciles to na piecu.
Vailant tak ma, mam kumpla ktory robi to z pokoju, ja nie mam takiego sterownika, wylaczenie c.w.u. badz zwiekszenie jej temperatury badz obniżenie dokonuje sie regulując pokrętłem na piecu...

wbrat
07-01-2008, 09:27
Jestem ciekawy po czym poznajecie, że kocioł zmniejszył płomień :roll:


Hmm... poznaje, bo... widzę. Mam Termeta i jest tam taka mała szybka przez którą widzę palnik :)

kbab
07-01-2008, 09:48
Witajcie, wlasnie zauwazylem nietypową? rzecz. Rano wylaczylem grzanie zasobnika z wodą ciepłą, chcialem potwierdzic to co zauwazylem juz kiedys. Bylo 40 stopni na zasobniku. I okazuje sie, ze piec podgrzewa wodę! Dzieciaki przez caly dzien myly rece, zuzywalo sie ciepla wode do roznych rzeczy, teraz wziely kapiel, wylały kupe wody, a temperatura na zasobniku nadal 40 stopni, poza tym rurka prowadzaca do zasobnika od kotła jest gorąca. A kociol grzeje od 42 do 52 dla kaloryferów. To chyba nie jest normalne, zeby grzal zasobnik skoro nie ma zadanej funkcji? Moze rzeczywiscie jest cos nie takz tym piecykiem?

Mam Termeta a nie Junkersa, ale to jakieś dziwy - każesz mu nie grzać a on i tak grzeje?

ps. w moim piecu nie da się wyłączyć grzania zasobnika tak, żeby nadal podgrzewał grzejniki - na pewno u Ciebie jest to możliwe?

ps2. czy twój piec to kondensat? bo piszesz, że grzejniki grzejesz do 52 stopni - nie jest to trochę za mało? Poza tym co znaczy, że grzeje od 42 do 52 dla kaloryferów, bo nie rozumiem tego??

Witam
Jeśli zasobnik na cwu jest zainstalowany wyżej niż piec to woda w nim może być podgrzewana grawitacyjnie, bez udziału pompy obiegowej. Automatyka pieca uruchamia tylko pompę natomiast nie zatrzymuje obiegu grawitacyjnego.

bastus2
07-01-2008, 09:49
Witam
Jeśli zasobnik na cwu jest zainstalowany wyżej niż piec to woda w nim może być podgrzewana grawitacyjnie, bez udziału pompy obiegowej. Automatyka pieca uruchamia tylko pompę natomiast nie zatrzymuje obiegu grawitacyjnego.
Zasobnik 200-litrowy stoi obok pieca, piec wisi na scianie jakis metr od niego...

bastus2
07-01-2008, 09:50
Witam
Jeśli zasobnik na cwu jest zainstalowany wyżej niż piec to woda w nim może być podgrzewana grawitacyjnie, bez udziału pompy obiegowej. Automatyka pieca uruchamia tylko pompę natomiast nie zatrzymuje obiegu grawitacyjnego.
Zasobnik 200-litrowy stoi ponizej pieca, piec wisi na scianie jakis metr od niego...

wbrat
07-01-2008, 09:51
Jeśli zasobnik na cwu jest zainstalowany wyżej niż piec to woda w nim może być podgrzewana grawitacyjnie, bez udziału pompy obiegowej. Automatyka pieca uruchamia tylko pompę natomiast nie zatrzymuje obiegu grawitacyjnego.

Ale chyba nawet w takim przypadku nie podgrzeje na tyle, żeby przez cały dzień można było z wody korzystać a ona stale 40`C będzie miała, nie?

kbab
07-01-2008, 10:03
Witam
Jeśli zasobnik na cwu jest zainstalowany wyżej niż piec to woda w nim może być podgrzewana grawitacyjnie, bez udziału pompy obiegowej. Automatyka pieca uruchamia tylko pompę natomiast nie zatrzymuje obiegu grawitacyjnego.
Zasobnik 200-litrowy stoi obok pieca, piec wisi na scianie jakis metr od niego...

chodzi o górne przyłącze wężownicy zbiornika (czy ono jest wyżej lub na tym samym poziomie co wyjście zasilające z pieca.
re wbrat
ciągle nie, zresztą w zbiorniku pionowym tylko część wody znajdująca się przy wężownicy i nad nią jest podgrzewana, woda w dole zbiornika jest kilkadziesiąt st.C chłodniejsza. Dlatego w zbiornikach z dwoma wężownicami dolną podłącza się do solarów, pw kominka, a górną do kotła

bastus2
07-01-2008, 10:21
chodzi o górne przyłącze wężownicy zbiornika (czy ono jest wyżej lub na tym samym poziomie co wyjście zasilające z pieca.
Rura z ciepłą wodą wchodząca do zasobnika jest umieszczona na pewno poniżej wyjscia ciepłej wody z kotła.

bastus2
09-01-2008, 07:55
Witajcie! U mnie jajo Od niedzieli wieczorem do poniedziałku wieczorem moj Junkersik Eurostar spalił 22 m3, przy od 0 do +2 na zewnatrz. Ale za to od poniedziałku wieczorem do wtorku wieczorem, czyli do wczoraj spalił.... 5,5 m3. Temperatura zewnętrzna od 1 do +3. Ależ byłem zaskoczony!
Ale dziś takiego wyniku nie będzie - od wtorku od 17.00 do dzis (sroda) do 7.00 na liczniku już 9m3. Takie sam okres, ale dobę wcześniej było 1,4 m3. Dziś do północy było powyżej zera, dopiero po północy przyszedł mróz rzędu -2 stopnie do rana.
Czy mrozik rzędu -2 stopnie ma wpływ na tak duże różnice zużycia gazu? Może jakby to był np. dom z blachy...

wbrat
09-01-2008, 08:30
Witajcie! U mnie jajo Od niedzieli wieczorem do poniedziałku wieczorem moj Junkersik Eurostar spalił 22 m3, przy od 0 do +2 na zewnatrz. Ale za to od poniedziałku wieczorem do wtorku wieczorem, czyli do wczoraj spalił.... 5,5 m3. Temperatura zewnętrzna od 1 do +3. Ależ byłem zaskoczony!
Ale dziś takiego wyniku nie będzie - od wtorku od 17.00 do dzis (sroda) do 7.00 na liczniku już 9m3. Takie sam okres, ale dobę wcześniej było 1,4 m3. Dziś do północy było powyżej zera, dopiero po północy przyszedł mróz rzędu -2 stopnie do rana.
Czy mrozik rzędu -2 stopnie ma wpływ na tak duże różnice zużycia gazu? Może jakby to był np. dom z blachy...

Rany, współczuje. Jak na mój gust to przy Twojej powierzchni i takim zużyciu powinieneś mieć w domu saunę... Może zna ktoś "domowy" sposób na sprawdzenie poprawności wskazań gazomierza, bo kurde coś tutaj jest nie halo... tak żeby chociaż w przybliżeniu się zorientować...

valdiv
09-01-2008, 10:54
bastus2, wynik 22m3 jest niesamowity w porównaniu z 5,5 dnia następnego. Niemożliwe, aby całe to ciepło w komin poszło. Skoro nie zagotowała się woda w grzejnikach ani w zasobniku to ciekawe jaki gaz tam się spala, może jakaś mieszanka specjalna serwowana przez lokalną gazownię w postaci 50% powietrza i reszty gazu, tak aby użytkownicy nie musieli się kłopotać doprowadzaniem powietrza do spalania?;-) Można podejrzewać gazomierz ale do tej pory (przed rozpoczęciem ogrzewania gazem) mierzył poprawnie(?) - musiałby w takim razie fałszować pomiar przy większych przepływach.

W kwestii nagrzewania się wody w zasobniku przy wyłączonym grzaniu cwu to o ile się nie mylę nie powinno być żadnej cyrkulacji grawitacyjnej w zasobniku ze względu na zawór trójdrogowy (przynajmniej w euromaxxie jest), który powinien w takiej sytuacji być przestawiony na c.o. Jeżeli zawór byłby uszkodzony to można sobie wyobrazić sytuację, że woda ciągle przepływa przez nagrzewnicę. Ale wówczas grzałyby grzejniki w okresie, gdy używałeś pieca tylko do cwu. U Ciebie wygląda to tak, że piec robi co mu się podoba bez względu na to co byś mu nie nastawił na sterowniku...

bastus2
09-01-2008, 11:17
bastus2, wynik 22m3 jest niesamowity w porównaniu z 5,5 dnia następnego. Niemożliwe, aby całe to ciepło w komin poszło. Skoro nie zagotowała się woda w grzejnikach ani w zasobniku to ciekawe jaki gaz tam się spala, może jakaś mieszanka specjalna serwowana przez lokalną gazownię w postaci 50% powietrza i reszty gazu, tak aby użytkownicy nie musieli się kłopotać doprowadzaniem powietrza do spalania?;-) Można podejrzewać gazomierz ale do tej pory (przed rozpoczęciem ogrzewania gazem) mierzył poprawnie(?) - musiałby w takim razie fałszować pomiar przy większych przepływach.

W kwestii nagrzewania się wody w zasobniku przy wyłączonym grzaniu cwu to o ile się nie mylę nie powinno być żadnej cyrkulacji grawitacyjnej w zasobniku ze względu na zawór trójdrogowy (przynajmniej w euromaxxie jest), który powinien w takiej sytuacji być przestawiony na c.o. Jeżeli zawór byłby uszkodzony to można sobie wyobrazić sytuację, że woda ciągle przepływa przez nagrzewnicę. Ale wówczas grzałyby grzejniki w okresie, gdy używałeś pieca tylko do cwu. U Ciebie wygląda to tak, że piec robi co mu się podoba bez względu na to co byś mu nie nastawił na sterowniku...
Dzis jeszcze raz przyjezdza serwisant Junkersa, zobaczymy co zrobi...
A jak zmusić gazownie do kontroli licznika? Kontrola to podobno kilkaset złotych wydanych przez użytkownika, czyli mnie...

mapatut
09-01-2008, 11:47
A jak zmusić gazownie do kontroli licznika? Kontrola to podobno kilkaset złotych wydanych przez użytkownika, czyli mnie...

A może po prostu jechać do nich z podaniem typu:
" W związku z podejrzeniem niewłaściwej pracy licznika gazu powodującej zawyżanie wskazań UPRZEJMIE PROSZĘ o sprawdzenie poprawnosci jego działania i/lub ewentualną podmianę na inny itp itd .... Informuję, iż kocioł wraz z instalacją został sprawdzony przez autoryzowany serwis stąd podejrzenie złej pracy gazomierza."

Czasami po dobroci więcej można wskurać niż idąc od razu z pretensjami. Spróbuj, może się uda. Wiedział byś wtedy, ze to nie licznik jest winien.

orasta
10-01-2008, 21:26
Dostałem fakturę za okres 01-31 grudzień. Zuzycie 200 m3 ( w tym okresie 3 razy zapaliłem w kominku z PW, sumie jakieś 12 h palenia), do zapłaty 299,58 pln., z czego 198,47 pln za zużyty gaz i 101,11 pln dodatkowych opłat. Kurde ale nas kroją tymi opłatami. :evil:

JACKIE P
10-01-2008, 22:26
z tego co widzę to u Ciebie cena gazu i tak jeszcze w normie - ok. 1,50 zł/m3. W Wielkopolsce - 1,68 zł/m3. A tak BTW - 30% ceny z faktury "łyka" sobie extra gazownia.

nidziowa
11-01-2008, 07:43
Witam
A nasz Termet spalił średnio pzrez ostatnie dni 12,3m3 na dobę :( (jakies 140m2) . Co prawda wszystko jesscze schnie, tynki w pazdzier. robione a pozniej posadzki.
Czy to duzo?

pablitoo
11-01-2008, 07:54
z tego co widzę to u Ciebie cena gazu i tak jeszcze w normie - ok. 1,50 zł/m3. W Wielkopolsce - 1,68 zł/m3. A tak BTW - 30% ceny z faktury "łyka" sobie extra gazownia.

A Wy tam w Wielkopolsce to nie macie gaziu GZ35 ??

orasta
11-01-2008, 07:54
Fakt, nieźle łykają. Ja i tak jestem zadowolony, znajomi twierdzili że gaz mnie zeżre, a tu nie jest najgorzaj. Paląc węglem w tym czasie też pewnie musiałbym spalić jakieś 0,5 tony ( tona węgla ponad 500 pln ) a może i więcej ( grudzień był mroźny). No i to podkłdanie do pieca, wyrzucanie popiołu, jedno pomieszczenie spisane na straty. A tak mam kotłownio-suszarnio-pralnię, na ścianie płyteczki i plazma 50" :D :) Mam pytanie do kolegów gaziarzy, słyszał który o dotacji z gminy za zamontowanie ekologicznego kotła c.o.
( coś mi się obiło o uszy).

pablitoo
11-01-2008, 07:56
Witam
A nasz Termet spalił średnio pzrez ostatnie dni 12,3m3 na dobę :( (jakies 140m2) . Co prawda wszystko jesscze schnie, tynki w pazdzier. robione a pozniej posadzki.
Czy to duzo?

Zależy jaki dom , jaka powierzchnia do ogrzania , jaka kubatura budynku , jaki materiał na ściany , jakie ocieplenie , jaki typ kotła , jaki typ instalacji c.o. , jaka strefa klimatyczna umiejscowienia budynku etc ... :lol:

pablitoo
11-01-2008, 08:00
Witam
A nasz Termet spalił średnio pzrez ostatnie dni 12,3m3 na dobę :( (jakies 140m2) . Co prawda wszystko jesscze schnie, tynki w pazdzier. robione a pozniej posadzki.
Czy to duzo?

Przez ostatnie dni nasz Viesiek spożywa 10m3 gaziu GZ50 / 180 m2 do ogrzania , 560m3 kubatury budynku , ściana Max30 + 10 cm styro , pierwszy sezon grzewczy , grzeję dopiero 2 miesiące - spożycie ogólne - czyli grzanie c.o. , grzanie c.w.u + kuchenka gazowa / .

Ale teraz temperatury na poziomie -4 do +4 stopnie - także warunki do niskiego spożycia bardzo dobre :)

pablitoo
11-01-2008, 08:05
Fakt, nieźle łykają. Ja i tak jestem zadowolony, znajomi twierdzili że gaz mnie zeżre, a tu nie jest najgorzaj. Paląc węglem w tym czasie też pewnie musiałbym spalić jakieś 0,5 tony ( tona węgla ponad 500 pln ) a może i więcej ( grudzień był mroźny). No i to podkłdanie do pieca, wyrzucanie popiołu, jedno pomieszczenie spisane na straty. A tak mam kotłownio-suszarnio-pralnię, na ścianie płyteczki i plazma 50" :D :) Mam pytanie do kolegów gaziarzy, słyszał który o dotacji z gminy za zamontowanie ekologicznego kotła c.o.
( coś mi się obiło o uszy).

Nie ma o czym w ogóle dyskutować - ja do mojej pralni / kotłowni / chodzę tylko sobie popatrzeć jak wygląda mój kocioł :) - i nic ponadto - jest czysto , pachnąco i estetycznie - żadnego popiołu , wungla , syfu i brudu - oczywiście koszta ogrzewania większe - ale jak najbardziej współmierne do jakości i kultury ogrzewania :)

Plazmy na ścianie w pralni nie mam ... :cry:

orasta
11-01-2008, 08:16
Nie masz plazmy w pralni...? Nie no, bez jaj. :o

pablitoo
11-01-2008, 08:17
Nie masz plazmy w pralni...? Nie no, bez jaj. :o

:cry:

Leszko
11-01-2008, 14:33
Nie masz plazmy w pralni...? Nie no, bez jaj. :o

:cry:

To może LCD jest tańszy :wink: :wink: :wink:

pablitoo
12-01-2008, 14:12
Drodzy użytkownicy kociołków gaziowych - może teraz trochę danych na temat mojego zużycia :

- ostatnia faktura za okres - połowa listopada do połowy grudnia - ca 41 dni rozliczeniowych - zużycie gazu GZ50 : 665m3 - faktura opiewa na kwotę przeszło 900 pln .

/ 180m2 pow ogrzewanej , dom dwukondygnacyjny , pierwszy sezon grzewczy , ściana Max30cm + 10cm styro , kocioł końdensat Viessmanna , parter podłogówka , poddasze grzejniki - rejon południe Polski /.

Co można o moim spożyciu powiedzieć w kontekście danych które przytoczyłem i jakie można wyciągnąć wnioski ??

glenn
12-01-2008, 16:00
El masacre...
Patrze wlasnie na fv, okres od 15.10 do 08.12, poszlo 226 m2 gazu,gz50.
Pare postow wyzej pisze czym i co grzeje.

Pzdr
Luca

bartus01
12-01-2008, 20:19
Witam.
A może ktoś pali Balixią Chaffoteaux&Maury z zasobnikiem ???

palimy pierwszy sezon i skrupulatnie liczymy te kubiki gazu.... wyniki sa takie :

31.08 - 28.10 >>>>srednio 2,3 M3
29.10 - 19.12>>>>>srednio 5,5 M3
19.12- 31.12.>>>>>>srednio 7,3 m3 mróz nocami do -15, w dzień -5

Teraz w styczniu sr. 6,9 m3.

Kanadyjczyk, 116m2, CO, CWU, kuchnia gazowa. na razie bez kominka. okna 1,0, parterówka. temperatura dzień 20C , noc 18,5. bez podłogówki

Kanadyjczyki szybko sie nagrzewają ale i szybko wychładzają.
Ktoś regulował tą Balixię ???

Przepraszam ale chyba wysłałem wczesniej niedokończony post.... coś sie wcisnęło :oops:

orasta
13-01-2008, 20:56
El masacre...
Patrze wlasnie na fv, okres od 15.10 do 08.12, poszlo 226 m2 gazu,gz50.
Pare postow wyzej pisze czym i co grzeje.

Pzdr
Luca


Chyba trochę przesadzasz, przecież nie ma tragedii. Grzejesz kawałek chałupy, myślisz że węglem było by taniej.

orasta
13-01-2008, 21:12
Drodzy użytkownicy kociołków gaziowych - może teraz trochę danych na temat mojego zużycia :

- ostatnia faktura za okres - połowa listopada do połowy grudnia - ca 41 dni rozliczeniowych - zużycie gazu GZ50 : 665m3 - faktura opiewa na kwotę przeszło 900 pln .

/ 180m2 pow ogrzewanej , dom dwukondygnacyjny , pierwszy sezon grzewczy , ściana Max30cm + 10cm styro , kocioł końdensat Viessmanna , parter podłogówka , poddasze grzejniki - rejon południe Polski /.

Co można o moim spożyciu powiedzieć w kontekście danych które przytoczyłem i jakie można wyciągnąć wnioski ??

Czytając Twój post dochodzę do wniosku że w Viessmannach montują jakiś system drenażu kieszeni szczęśliwego posiadacza superkotła. :D
A tak bez jaj, to wydaje mi się trochę dużo, fakt że grzejesz kawał chałupy. Wychodzi, że ciągnie na dobę średnio ponad 16 m3. W poprzednich postach pisałeś że 12 m3 lub jak w jednym z ostatnich że 10 m3. Co jest grane ?

kubek2002
13-01-2008, 21:21
witam
chata 100m/2, 55 dni średnia temperatura w pomieszczeniach 14 stopni, 186m/3 gazu, 3,5m/3 doba, piec brotje 22cw

pablitoo
14-01-2008, 07:39
(...)

Czytając Twój post dochodzę do wniosku że w Viessmannach montują jakiś system drenażu kieszeni szczęśliwego posiadacza superkotła. :D
A tak bez jaj, to wydaje mi się trochę dużo, fakt że grzejesz kawał chałupy. Wychodzi, że ciągnie na dobę średnio ponad 16 m3. W poprzednich postach pisałeś że 12 m3 lub jak w jednym z ostatnich że 10 m3. Co jest grane ?

No właśnie :lol:

Faktycznie zużyłem tyle gazu i muszę zapłacić taką fakturę - tylko - podałem te dane aby ukazać całkowity bezsens porównywania zużycia gazu przez uczestników tej dyskusji - co z tego że mam taki kocioł jaki mam , dom o określonej powierzchni i kubaturze , system c.o przeze mnie posiadany - dane te absolutnie nic nie mówia o dużym bądź małym zużyciu gazu - poprzednia moja faktura za okres półtora miesiąca wynosiła 600 pln / czas rozruchu i odpalania instaklacji c.o / , ta z kolei - taka wysoka - zużyłem ponad 600m3 gazu - takie zużycie spowodowane było wygrzewaniem przeze mnie dopiero co ułożonych parkietów - a ponieważ mam parkiety z egzotycznego Lapacho - bardzo ważny jest czasokres pomiedzy ułozeniem parkietu a jego szlifem i lakierowaniem - wówczas utrzymywałem w domu temp ponad 23 stopnie - kocioł pracował czas cały prawie trzy tygodnie - stąd takie zużycie - które de facto nic nie mówi o narmatywnym zużyciu które mam teraz , ale na podstawie tych danych można by wysnuć wniosek - el masacre ...
Dlatego licytowanie się pomiedzy uczestnikami tej dyskusji ile komu kocioł zeżarł gazu nie ma wiekszego sensu - zbyt wiele jest czynników które mają na to wpływ a o których sie nie wspomina podając zużycie gazu ...

:)

orasta
14-01-2008, 08:03
No to się wyjaśniło. Ale dobrze jest się spotkać i pogadać o gazownictwie przy piwku. :D :lol:

glenn
14-01-2008, 08:39
El masacre...
Patrze wlasnie na fv, okres od 15.10 do 08.12, poszlo 226 m2 gazu,gz50.
Pare postow wyzej pisze czym i co grzeje.

Pzdr
Luca


Chyba trochę przesadzasz, przecież nie ma tragedii. Grzejesz kawałek chałupy, myślisz że węglem było by taniej.
;-)
Chodzilo mi o to, ile gazu poszlo koledze Pablito. Ja jestem zadowolony ze "swojego" zuzycia.
Pzdr
Luca

wbrat
14-01-2008, 12:06
Faktycznie zużyłem tyle gazu i muszę zapłacić taką fakturę - tylko - podałem te dane aby ukazać całkowity bezsens porównywania zużycia gazu przez uczestników tej dyskusji

Nadal nie widzę w tym bezsensowności. Miałeś tragiczne zużycie, ale miałeś też wyjątkową sytuację - forumowicze potrafią w miarę rozsądnie myśleć i wiedzą, że sytuacje wyjątkowe przynoszą też wyjątkowe efekty. Ale większość z nas pisze o zużyciu w warunkach NORMALNYCH. Jeśli takie nie są, to jest to zazwyczaj podkreślone w tekście.

pablitoo
14-01-2008, 14:28
Racjonalnie podane zużycie powinno zawierać o wiele więcej danych niż tylko " zużyłem 5,6m3 na dobę " .
A nawet podanie o wiele więcej danych jak takie na przykład : jaki kocioł , jaka powierzchnia , kubatura , ilość ogrzewanych kondygnacji , dodatkowe źródła ogrzewania , jakość systemu c.o też nie dają żadnej miarodajnej oceny że jak jednemu kocioł pali tyle , to przy podobnym budynku itepe, kocioł powinien palić drugiemu podobnie ...
Jest mnóstwo dodatkowych czynników które mają kolosalny wpływ na zużycie gazu nie podawanych przez forumowiczów - i przez to wprowadzających innych w błąd i formułujące twierdzenie że mnie spożywa mało lub dużo za dużo ...
Wszystkie te dane o spożyciu to tylko bardzo orientacyjne informacje mogące jedynie dać pogląd na rząd spożycia gaziu przez system ogrzewania lub całokształtową konsumpcję gazu / c.o , c.w.u , i na przykład kuchenka gazowa / - o której to adwersarze bardzo rzadko wspominają ...

Joasia
15-01-2008, 07:48
No właśnie, takie informacje dają pojęcie o tym, jaki rząd wielkości wchodzi w grę. I dlatego są bardzo pożyteczne. Przynajmniej były dla mnie - przy zużyciu gazu prawie 19 m3 na dobę skłoniło mnie po przeczytaniu informacji z tego wątku do wezwania serwisanta (dom 200 m2, wysokość pomieszczeń 3 m, kocioł Vitodens 200 z pogodówką i vitotrolem 300, duże okna, dobrze ocieplony - 14 cm wełny w ścianach trójwarstwowych, 20 cm wełny na strychu, 20 cm styropianu na podłodze na gruncie).
Po wyregulowaniu kotła i obniżeniu krzywej grzewczej z 1,6 na 1,3 zużycie spadło do 12 m3/dobę.
Oczywiście są tacy, który "osiągają" zużycie niższe - ale rząd wielkości jest już OK.
I bardzo proszę nie zniechęcać do podawania tu informacji - są naprawdę przydatne.
Pzdr. Joasia.

pablitoo
15-01-2008, 07:59
- ależ ja absolutnie nie zniechęcam do podawania tutaj informacji - wręcz przeciwnie - wnoszę o podawanie jak najwięcej informacji dodatkowych aby informacje o spożyciu były jak najbardziej miarodajne ...

:lol:

pablitoo
16-01-2008, 16:01
Rany - zabiłem wątek - moimi bardziej lub mniej rozsądnymi przemyśleniami ....

- nikt już nic tutaj nie napisze ... ?

:cry:

lobo0
16-01-2008, 16:12
pewnie nikt nie grzeje bo za oknami ciepło 8)

orasta
16-01-2008, 20:26
Grzeje sie, tylko gaziku mniej idzie. :P :D :)

orasta
17-01-2008, 20:44
Nie, no chłopaki jest ciepło, ale nie aż tak żeby nie grzać. Wszyscy piece wyłączyli, czy co ? Enio, bastus2 poradziliście sobie ze swoimi problemami ?

Cpt_Q
17-01-2008, 20:58
A ja znowu mam wrażenie, że ten gaz jest jakiś taki...rozcieńczony. Mamy taki nowy czajniczek do gotowania wody na gazie, jeden litr pojemności, zazwyczaj zalewamy go do połowy (tak na dwie herbaty) - luuudzie, jak długo się te 0.5 litra grzeje, aby sie zagotować. Staram się go zawsze ustawić tak, aby płomień równomiernie podgrzewał tylko dno i nie był za duży ani za mały - i tak to trwa i trwa i trwa... :evil:

pablitoo
18-01-2008, 09:59
Nie, no chłopaki jest ciepło, ale nie aż tak żeby nie grzać. Wszyscy piece wyłączyli, czy co ? Enio, bastus2 poradziliście sobie ze swoimi problemami ?

- spoko - ponoć od połowy przyszłego tygodnia ma przymrozić - w nocy nawet do koło -10 stopni - wówczas wątek odżyje :lol:

Duży Boban
18-01-2008, 10:14
Koniec listopada do początku stycznia 2008 - średnio 16 kubików GZ35 dziennie. gaz do ogrzewania, gotowania i CWU z curkulacją. Kocioł kondensacyjny Brotje. PU 170 mkw, styro 15cm, poddasze 25 cm. Niestety nieocieplona ściana pomiędzy domem i nieogrzewanym garażem oraz nieskończona instalacja DGP skutkująca nadmierną wentylacją salonu - do poprawki.

i_ska
18-01-2008, 11:41
Witam

Mam 156,6 m2 do ogrzania w tym podłogówka ok 50 % powierzchni, 6 pomieszczeń z grzejnikami + garaż grzejnik, piec Termet z zamkniętą komorą spalania + zasobnik 150 l.z cwu + kuchenka.
od 17.10.2007 do 16.01.2008 - 1020 m3 gazu (GZ41,5) przy równoczesnym paleniu w kominku z DGP, temp. zadana 21 st dzień 20 st noc.
Nam wyszło za dwa pierwsze miesiące 560 zł, ( grzanie godzinowe a nie temp, nie sprawdziło się pod względem komfortu ciepła) a teraz mamy temperaturowe za miesiąc ok 600 zł.
Dom ocieplony silka 24 + 12 cm styropian, dach ocieplony. Jest to pierwszy sezon grzewczy.

pozdrawiam

orasta
18-01-2008, 20:03
Od kiedy mieszkacie ?

elzinia70
19-01-2008, 01:35
Witam
u mnie dom z 70-lat nie ocieplony z zewnatrz i strych rowniez (ale zamknięty)
pow.piwnica+parter +pietro=240m2 po podlogach
mieszkamy od początkowych dni grudnia
i od tego czasu spaliłam tak ze 2m3 drzewa(chyba bo byly to resztki z remontu)
900kg orzecha(wegiel) gazem raczej nie grzałam no może w nocy itp.
i otrzymałam taka fakturę
za ok.od 22.10.07 do 21.12.07 zużyłam 448m3 gazu
co do tego jaki to gaz to znalazłam tylko ze z grupy taryfowej W-3
no i to by nie bylo najgorzej
ale dzis rano po lekturze waszych rekordów poszłam do licznika i malo nie dostałam zawalu mianowicie od tego 21.12.07. do dziś mój piec pozarl 780m3
@#$%^&* a to przecież nawet jeszcze nie miesiąc
co prawda jakos tak na przełomie grudnia i stycznia otynkowałam klatkę i pokoik dziecięcy a ze chyba dzięki temu bylo dużo wilgoci to codziennie przez ok 1,5-2,5 godzin wietrzyłam cale piętro
no ale i tak po takim szoku dzis w nocy wogle wyłączyłam ogrzew. i az do
ok. 5.00 będzie chłodny spokój
no ale pooooost :o
przepraszam :oops:

Cpt_Q
19-01-2008, 02:04
... jakos tak na przełomie grudnia i stycznia otynkowałam klatkę i pokoik dziecięcy a ze chyba dzięki temu bylo dużo wilgoci to codziennie przez ok 1,5-2,5 godzin wietrzyłam cale piętro ...

juz wiemy dlaczego w Białymstoku zimy brak - ogrzałaś to piękne miasto :roll:

pablitoo
19-01-2008, 09:49
(...)
ale dzis rano po lekturze waszych rekordów poszłam do licznika i malo nie dostałam zawalu mianowicie od tego 21.12.07. do dziś mój piec pozarl 780m3
@#$%^&* a to przecież nawet jeszcze nie miesiąc
co prawda jakos tak na przełomie grudnia i stycznia otynkowałam klatkę i pokoik dziecięcy a ze chyba dzięki temu bylo dużo wilgoci to codziennie przez ok 1,5-2,5 godzin wietrzyłam cale piętro
no ale i tak po takim szoku dzis w nocy wogle wyłączyłam ogrzew. i az do
ok. 5.00 będzie chłodny spokój
no ale pooooost :o
przepraszam :oops:

Musisz wziąć pod uwagę że w tym okresie były największe mrozy - także i dla spożycia gaziu okres najmniej sprzyjający ...
Aczkolwiek jak na miesiąc to dużo - / nawet ja tyle nie spożyłem jak wygrzewałem parkiety / - a do tej pory byłem rekordzistą max spożycia :lol:
Po świeżo położonych tynkach masz bardzo dużo wilgoci - musisz dużo grzać i wietrzyć - spożycie będzie więc większe ...

Cpt_Q
19-01-2008, 09:59
...Po świeżo położonych tynkach masz bardzo dużo wilgoci - musisz dużo grzać i wietrzyć - spożycie będzie więc większe ...

Na czas dłuższego, intensywnego wietrzenia warto pozakręcać grzejniki w pomieszczeniach wietrzonych

elzinia70
19-01-2008, 12:59
Coz
niestety wszyscy macie racje
moj piec chleje a nie pobiera gaz :(
przez ostatnia dobe pochlonal 20m3
co do wygrzewana i wietrzenia to konieczność
bo na poczatku jak zaczelismy mieszkac to na suficie i nadokiennikach staly(wisialy?) dosc liczne krople wody
a teraz to juz tylko plamy wilgoci pozostaly no i czarne kropki plesni :cry:
a co do zakrecenia kaloryferow w czasie wietrzenia to czy to nie jest przypadkiem tak ze wowczas pokoje mocno sie wychlodza i piec znow pobierze duzo gazu zeby dobic do temp. zadanej 19.5 C
wczoraj od godziny 20.00 do 6.00 rano piec byl wylaczony ale za to rano jak go wlaczylam to zasuwal pelna moca i to bardzo dlugo i zastanawiam sie czy to nie byl blad az sie boje co jutro pokaze licznik
a propo
mam pytanko jesli mozna
do tych co ogrzewaja tylko gazem bez wspomagania i maja podlogowke
to czy ona rzeczona w krótkim czasie na jaki włącza sie piec
zdąży sie nagrzać (bezwładność itp)
bo u mnie to w kuchni rzadko kiedy mam ciepla podloge
pozdrawiam
i trzymam kciuki
ze zapowiadany powrót mrozow skieruje sie
na stoki narciarskie -gdzie jego miejsce

Cpt_Q
19-01-2008, 13:03
... a co do zakrecenia kaloryferow w czasie wietrzenia to czy to nie jest przypadkiem tak ze wowczas pokoje mocno sie wychlodza i piec znow pobierze duzo gazu zeby dobic do temp. zadanej 19.5 C

Pomieszczenia i tak sie mocno wychłodzą, a Ty niepotrzebnie będziesz pompować w nie ciepło, które NATYCHMIAST ucieknie przez otwarte okna.

20 kubików u mnie się zdarza - będzie lepiej - zobaczysz :)

elzinia70
19-01-2008, 13:17
:) Dzieki
za pocieche i porade
bardzo mi sie przyda bo juz pomalu zaczynam żałować zakupu tego domu
moze lepiej bylo siedzieć w blokowisku
no coz
Cpt_Q

20 kubików u mnie się zdarza - będzie lepiej - zobaczysz
chce wierzyć na slowo :D

pablitoo
19-01-2008, 14:25
:) Dzieki
za pocieche i porade
bardzo mi sie przyda bo juz pomalu zaczynam żałować zakupu tego domu
moze lepiej bylo siedzieć w blokowisku
no coz
Cpt_Q

20 kubików u mnie się zdarza - będzie lepiej - zobaczysz
chce wierzyć na slowo :D

Jak rozpoczynałem sezon grzewczy - zaraz po uruchomieniu kotła rozpocząłem ogrzewanie całej chałupy - przez pierwszy tydzień też miałem spożycie około 20m3/dobę - ale - dom nieocieplony , zaraz po malowaniu ścian , zimny i wychłodzony ... - w końcu to mój pierwszy sezon :lol:

pablitoo
19-01-2008, 14:30
(...)
mam pytanko jesli mozna
do tych co ogrzewaja tylko gazem bez wspomagania i maja podlogowke
to czy ona rzeczona w krótkim czasie na jaki włącza sie piec
zdąży sie nagrzać (bezwładność itp)
bo u mnie to w kuchni rzadko kiedy mam ciepla podloge
pozdrawiam
i trzymam kciuki
ze zapowiadany powrót mrozow skieruje sie
na stoki narciarskie -gdzie jego miejsce

Ja ogrzewam tylko gaziem / kominek tylko rekreacyjnie / , parter u mnie to prawie sama podłogówka / oprócz salonu i gabinetu / - bezwładność ogrzewania podłogowego rzeczywiście jest duża - i jest to zaleta tego typu ogrzewania - ale wszystko zależy od sposobu sterowania podłogówką - zależy jak sie ustawi regulację tak działa - ja na noc zmniejszam temp do około 18 stopni - wówczas praktycznie podłoga nie grzeje - natomiast od godz 5.00 mam ustawiony start kotła do temp zadanej 20 stopni , jak wstaję o 6.00 to w domu jest ciepło a podłoga na parterze jest miło ciepława .

:lol:

RAPczyn
19-01-2008, 17:06
Dom 464m^2 1465m^3, okolice Warszawy, faktura za gaz po 2 miesiącach (XI,XII) 2000Pln, kuchnia gazowa, około 4-5 osób.

Wychodzi około 23m^3 na dobę razem z gotowaniem.

jacekp71
19-01-2008, 18:30
czytam wasze posty i nie wierze ....
albo ja mam cos nie tak albo co niektorzy z was ....

dzisiaj odczytalem ponownie licznik: 399m3 zuzycia od 13 listopada,
to daje okolo 5,96m3 na dobe (gaz plynny, wiec kalorycznosc inna, ale mimo wszystko ....).
co i jak ogrzewam juz pisalem (132m2 pow. uzytk. / 175 pow. całk.).

Basiaw
19-01-2008, 18:51
Czytam ten wątek i zastanawiam się co mnie czeka w przyszłości... mamy zainstalowany piec kondensacyjny Viessmana, gaz płynny w baniaku w ogrodzie i na razie, ponieważ ciągle jesteśmy na etapie wykończeniówki mamy ustawione utrzymywanie temperatury na poziomie 15 stopni. Piec uruchomiony w ostatnich dniach listopada, w tej chwili ciągle jeszcze nie przekroczyliśmy magicznej liczby 100 metrów na liczniku - jest 98,5 m. Przez ostatnie dwie doby piec w ogóle się nie włączył, czyli temperatura nie spadła w domu poniżej tych piętnastu. Jak przyjeżdżamy pracować w domu to rozpalamy kozę, po odczytach na piecu widać, że podciąga temperaturę w domu o 1-2 stopnie.
Tak się zastanawiam jak wyglądałoby zużycie gazu, gdybyśmy mieszkali i utrzymywali temperaturę na poziomie 19-20 stopni, do tego woda użytkowa... ale czy zuzycie wynosiłoby aż 20 metrów na dobę? Mam nadzieję, że nie...
Sam dom to 200 mkw powierzchni użytkowej, ściany z porothermu, 10 cm styropianu i baaardzo porządnie ocieplone poddasze rękoma własnymi ślubnego.


pozdrawiam
Basia

jo na
19-01-2008, 18:53
Ludzie nie stresujcie się nawzajem. Każdy wynik to rzecz subiektywna, ktoś pisze - ja mam zużycie 5m3, człowieka szlag trafia a potem na końcu postu doczytuje się że temp. w domu to 14 stopni. My spalamy 20 - 23 m3 na dobę, pierwszy rok, dom 300 m2, temp. 22,8 stopni, a w łaziemkach i sypialniach jeszcze więcej, dodam że na dole mamy fundament grzewczy, i myślę że jest ok. :wink:

Asia33
19-01-2008, 21:36
Czytam ten wątek i zastanawiam się co mnie czeka w przyszłości... mamy zainstalowany piec kondensacyjny Viessmana, gaz płynny w baniaku w ogrodzie i na razie, ponieważ ciągle jesteśmy na etapie wykończeniówki mamy ustawione utrzymywanie temperatury na poziomie 15 stopni. Piec uruchomiony w ostatnich dniach listopada, w tej chwili ciągle jeszcze nie przekroczyliśmy magicznej liczby 100 metrów na liczniku - jest 98,5 m. Przez ostatnie dwie doby piec w ogóle się nie włączył, czyli temperatura nie spadła w domu poniżej tych piętnastu. Jak przyjeżdżamy pracować w domu to rozpalamy kozę, po odczytach na piecu widać, że podciąga temperaturę w domu o 1-2 stopnie.
Tak się zastanawiam jak wyglądałoby zużycie gazu, gdybyśmy mieszkali i utrzymywali temperaturę na poziomie 19-20 stopni, do tego woda użytkowa... ale czy zuzycie wynosiłoby aż 20 metrów na dobę? Mam nadzieję, że nie...
Sam dom to 200 mkw powierzchni użytkowej, ściany z porothermu, 10 cm styropianu i baaardzo porządnie ocieplone poddasze rękoma własnymi ślubnego.


pozdrawiam
Basia



Do mojego domu wprowadzilismy się pod koniec sierpnia.
Ok 240 m2 powierzchni ogrzewanej, wys pomieszczeń 2,6, podłogówka tylko w łazienkach, dom super ocieplony - 20 cm na ścianach, 30 na poddaszu, 13 na podłodze, rekuperator, duże okna na południe - ale w tym roku słońce kiepsko wspomaga więc raczej tylko straty.
Kocioł Vitodens 200 z pogodówką, gaz płynny, tylko ogrzewanie, (ciepła woda i kuchenka na prąd). kominka brak.
Policzyłam, że 3 godziny pracy kotła to trochę ponad 1 m3 gazu. Udaje mi sie utrzymywać 20 stopni wtedy kiedy jesteśmy w domu, w nocy i w ciągu dnia kiedy nikogo nie ma w domu kocioł nie pracuje.
Gdy wracamy a jest za zimno włączam na 0,5 -1 godź tryb party i temp 24 st.
od wprowadzenia do dziś tylko na ogrzewanie zużyliśmy 375 m 3 gazu płynnego. (x 8.1 daje 3037,50 zł).
W starym domu bez ocieplenia zużywaliśmy jakieś 7-10 ton koksu, w tym roku tona koksu kosztowała 650 zł. Więc rachunek za gaz jest chyba niezły.

W sumie niezadowolona jestem z pogodówki. nie umiem jesj ustawić. W tej chwili przy krzywej grzewczej 0,9 kocioł utrzymuje w domu temperaturę 20 stopni, ale obniżenie temperatury do 17 stopni na noc nie jest możliwe. Naewt przy zadaniu 13 stopni kocioł włącza palnik przy temp. 19 stopni. A gaz płynie.
W tej chwili aby ograniczyć zużycie gazu temp obniżoną ustawiłam na 9 stopni. Czy jest na to inna rada??


Do ELZINIA70 - ogrzewanie domu bez ocieplenia (nie doczytałam - jeżeli jest ocieplenie to nie ma tematu) i to porządnego a nie 5 cm skazuje Cię na ogrome rachunki za gaz, nawet ten z sieci.
Moja siostra mieszkająca w 40 letniej kostce bez ocieplenia za gaz dla 4 osób - ogrzewanie , ciepła woda i kuchenka płaci kilka tysięcy, nie wiem dokładnie ile bo nie za bardzo chce mówić ale od czasu do czasu rzuca hasło że ma rachunek za gaz 3 000 - chyba za 2-3 miesiące.

Asia

jeżyk
19-01-2008, 22:05
Dzisiaj dostałem rachunek. Od 14.XI do 14.I 270 m3 GZ50, co daje ok. 4,5 m3 dziennie. Kocioł 2-u funkcyjny De Dietrich, pow. do ogrzania 86 m2, temp. 21.8 C od 6 do 23, w nocy 18, ale nie spada poniżej 20C, ogrzewanie , gotowanie i c.w.u. Cały dom z cegły pełnej 3W, cegła 25cm, 12 styropian i 12 cegła. Myślałem, że będzie więcej :D

pablitoo
20-01-2008, 11:13
czytam wasze posty i nie wierze ....
albo ja mam cos nie tak albo co niektorzy z was ....

dzisiaj odczytalem ponownie licznik: 399m3 zuzycia od 13 listopada,
to daje okolo 5,96m3 na dobe (gaz plynny, wiec kalorycznosc inna, ale mimo wszystko ....).
co i jak ogrzewam juz pisalem (132m2 pow. uzytk. / 175 pow. całk.).

I to właśnie jest przykład o jakim pisałem w jednym z moich poprzednich postów - mało danych , mało danych i jeszcze raz mało danych :lol: Zużycie gaziu jest bardzo indywidualną sprawą i nie można go porównywać nawet przy porównaniu podobnych gabarytowo budynków ...
Na zużycie ma wpływ mnóstwo pomijanych przez forumowiczów czynników - a podawane dane są w wiekszości w ogóle niewspółmierne do stanu faktycznego ...

Ale - odpowiadając na Twojego posta kolego - nie wiem dlaczego wnosisz że inni maja coś nie tak w stosunku do Ciebie ?? - u mnie - powierzchnia ogrzewana ponad 180m2 , pow całkowita około 250m2 , kubatura budynku 560m3 / dwie kondygnacje / , jednocześnie ogrzewam c.o. , grzeje c.w.u i używam kuchenki gazowej - spożycie całkowite 8m3/dobę gaziu .
Takoż można wnioskować iż przy Twoim zużyciu gaziu tylko do grzania c.o / nie napisałeś czy jeszcze grzejesz c.w.u + kuchenka / c.a.6m3/doba jest przy 130m2 powierzchni ogrzewanej duuuużo ... :o

pablitoo
20-01-2008, 11:22
Ludzie nie stresujcie się nawzajem. Każdy wynik to rzecz subiektywna, ktoś pisze - ja mam zużycie 5m3, człowieka szlag trafia a potem na końcu postu doczytuje się że temp. w domu to 14 stopni. My spalamy 20 - 23 m3 na dobę, pierwszy rok, dom 300 m2, temp. 22,8 stopni, a w łaziemkach i sypialniach jeszcze więcej, dodam że na dole mamy fundament grzewczy, i myślę że jest ok. :wink:

- głos rozsądku - nic dodać nic ująć :D - zgadzam sie w 100% .

Asia33
20-01-2008, 19:03
Coz
niestety wszyscy macie racje
moj piec chleje a nie pobiera gaz :(
przez ostatnia dobe pochlonal 20m3
co do wygrzewana i wietrzenia to konieczność
bo na poczatku jak zaczelismy mieszkac to na suficie i nadokiennikach staly(wisialy?) dosc liczne krople wody
a teraz to juz tylko plamy wilgoci pozostaly no i czarne kropki plesni :cry:
a co do zakrecenia kaloryferow w czasie wietrzenia to czy to nie jest przypadkiem tak ze wowczas pokoje mocno sie wychlodza i piec znow pobierze duzo gazu zeby dobic do temp. zadanej 19.5 C
wczoraj od godziny 20.00 do 6.00 rano piec byl wylaczony ale za to rano jak go wlaczylam to zasuwal pelna moca i to bardzo dlugo i zastanawiam sie czy to nie byl blad az sie boje co jutro pokaze licznik
a propo
mam pytanko jesli mozna
do tych co ogrzewaja tylko gazem bez wspomagania i maja podlogowke
to czy ona rzeczona w krótkim czasie na jaki włącza sie piec
zdąży sie nagrzać (bezwładność itp)
bo u mnie to w kuchni rzadko kiedy mam ciepla podloge
pozdrawiam
i trzymam kciuki
ze zapowiadany powrót mrozow skieruje sie
na stoki narciarskie -gdzie jego miejsce

Pogadałam dzisiaj z siostrą - doczytałam, że Twój dom to jednak nie ocieplony jest.
W okresach zimowych za ogrzanie typowej piętrowej kostki do temp 18 stopni - noca mniej, ciepłą wodę i kuchenkę , gazem z sieci - niestety nie wiem jakim, siostra płaci ok 1000 miesięcznie.
Jeżeli chcesz więc nadal grzać gazem to radzę w te pendy dom ocieplić i to min 15 cm.
Pozdrawiam Asia

i_ska
21-01-2008, 07:01
Od kiedy mieszkacie ?

Jeżeli to pytanie do mnie, to odpowiadam, iż mieszkamy od 1 listopada 2007 r.

jacekot
21-01-2008, 08:36
Zaczeliśmy ogrzewać gazem od 10 grudnia do dziś czyli 20 stycznia na liczniku 390 m3 co daje śr około 10 m3 na dobę . Pierwszy rok . Czy dużo czy mało nie wiem . Dom 150m2 użytkowej plus garaż 35m2 , temperatura w domu na dole 22 st na górze w sypialniach około 21 st , nie obiżamy na noc . Na dole podłogówka na górze kalafiory .

orasta
21-01-2008, 10:12
Taki młody chłopiec, a już chałupę wybudował. :D Jak pisze pablitoo, trochę mało danych. Jak na mój gust, biorąc pod uwagę nastawy temp., pogodę w grudniu, to całkiem dobry wynik.

elzinia70
21-01-2008, 22:51
pablitoo

Jak rozpoczynałem sezon grzewczy - zaraz po uruchomieniu kotła rozpocząłem ogrzewanie całej chałupy - przez pierwszy tydzień też miałem spożycie około 20m3/dobę - ale - dom nieocieplony , zaraz po malowaniu ścian , zimny i wychłodzony ... - w końcu to mój pierwszy sezon

Coz gdybym ja przez pierwszy -a niech tam-MIESIAC miala 20m3/dobe tez bym sie tym wynikiem nie przejmowała tyle ze u mnie juz 2 mc grzania i srednia z ostatnich 3 dni to ok. 27m3/db.
a okazjonalne ogrzewanie zaczelo sie w październiku , od końca listopada grzalam rożnymi "paliwami"raczej systematycznie w grudniu w dzien węglem w nocy gazem
a od ok. 29-30 grudnia do dzis wyłącznie gaz
wiec dom zdazyl juz troche zlapac ciepełka ,choc obawiam sie ze przez te tynkowanie to duzo energii poszlo na odparowanie wody ze scian(juz od jakis 10 dnii nie mam deszczu na suficie i nadokiennikach)
pocieszam sie tym ze jednak to tez mój pierwszy sezon grzewczy
tylko ta #$$%%^&&* podlogowka mnie drazni bo @@##$#$%%^&&*!!!!!!!!nie po to wywalalam tyle forsy zeby teraz miec cieplo tylko w wc.
moj hydraulik twierdzi ze podlogowka z racjii bezwladnosci potrzebuje do nagrzania 4-6 godzin pracy pieca natomiast (przynajmniej u mnie) stygnie w 2godz.ja tak se mysle jak to jest bo jesli piec gazowy bedzie tak dlugo pracowal to dopiero bedzie rachunek a kiedy wlancza sie na 10-15 min na godz. to beton nie zdazy zlapac ciepla
i jak nie kijem to ....
ciekawe kto ma racje

elzinia70
21-01-2008, 23:19
jo na

Ludzie nie stresujcie się nawzajem. Każdy wynik to rzecz subiektywna, ktoś pisze - ja mam zużycie 5m3, człowieka szlag trafia a potem na końcu postu doczytuje się że temp. w domu to 14 stopni. My spalamy 20 - 23 m3 na dobę, pierwszy rok, dom 300 m2, temp. 22,8 stopni, a w łaziemkach i sypialniach jeszcze więcej, dodam że na dole mamy fundament grzewczy, i myślę że jest ok.
Coz masz sporo racji bo co da stres tylko ze to łatwo powiedzieć
ale jak sie porówna to chciałoby sie wiedziec dlaczego lub co jest zrobione nie tak i jak to poprawic jesli wogle jeszcze mozliwe
ze u mnie po podlogach 240m2 do ogrzania w domu temp. zadana dzien-19*C
noc-17,75 choc i tak wieksza czesc dnia ustawiona jest noc i w sumie to nie jest tak za zimno :roll:
no moze w łazience w pom. ok. 3x3 mam 1,5 x1,5m okno i te grrrrrrrr :evil:
podlogowke no i do kapieli 18*C to niezbyt fajnie
a zuzycie gazu mam 27m3 /db a co będzie jak w dodatku zacznę naprawdę jeszcze gotowac
Asia33

Do ELZINIA70 - ogrzewanie domu bez ocieplenia (nie doczytałam - jeżeli jest ocieplenie to nie ma tematu) i to porządnego a nie 5 cm skazuje Cię na ogrome rachunki za gaz, nawet ten z sieci.
Moja siostra mieszkająca w 40 letniej kostce bez ocieplenia za gaz dla 4 osób - ogrzewanie , ciepła woda i kuchenka płaci kilka tysięcy, nie wiem dokładnie ile bo nie za bardzo chce mówić ale od czasu do czasu rzuca hasło że ma rachunek za gaz 3 000 - chyba za 2-3 miesiące.
coz los twej siostry jakos jest mi dzwnie :wink: bliski (moze temu ze moj dom to tez kostka z 1970r tyle ze po generalnym remoncie) i bardzo sie boje ze mimo tych wszystkich nowosci i kosztow podziele jej los :(

pablitoo
22-01-2008, 06:26
(...)
tylko ta #$$%%^&&* podlogowka mnie drazni bo @@##$#$%%^&&*!!!!!!!!nie po to wywalalam tyle forsy zeby teraz miec cieplo tylko w wc.
moj hydraulik twierdzi ze podlogowka z racjii bezwladnosci potrzebuje do nagrzania 4-6 godzin pracy pieca natomiast (przynajmniej u mnie) stygnie w 2godz.ja tak se mysle jak to jest bo jesli piec gazowy bedzie tak dlugo pracowal to dopiero bedzie rachunek a kiedy wlancza sie na 10-15 min na godz. to beton nie zdazy zlapac ciepla
i jak nie kijem to ....
ciekawe kto ma racje

A dlaczego podłogówka Cię drażni ?? Przecież to najlepszy i najekonomiczniejszy sposób ogrzewania niskotemperaturowego .
Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje sie dużą bezwładnością i jest to jejgo duży plus - po nagrzaniu sie podłogi długo oddaje ona ciepło i potem nie trzeba dostarczyć wiele energii do jej ponownego nagrzania. No i jej wielka powierzchnia pozwala z wody o relatywnie niskiej temp oddać dużo energii do pomieszczenia .
Także powiedziawszy szczerze dziwią mnie Twoje problemy z podłogówką ...
- może podaj wiecej danych - jaki kocioł , jaki regulator , jakie nachylenie krzywej / jeżeli kocioł to kondensat / , jaki jej poziom , jaki system grzewczy , podłogówka z mieszaczem czy na RTL etc ...

pablitoo
22-01-2008, 07:00
(...)
Coz masz sporo racji bo co da stres tylko ze to łatwo powiedzieć
ale jak sie porówna to chciałoby sie wiedziec dlaczego lub co jest zrobione nie tak i jak to poprawic jesli wogle jeszcze mozliwe
ze u mnie po podlogach 240m2 do ogrzania w domu temp. zadana dzien-19*C
noc-17,75 choc i tak wieksza czesc dnia ustawiona jest noc i w sumie to nie jest tak za zimno :roll:
no moze w łazience w pom. ok. 3x3 mam 1,5 x1,5m okno i te grrrrrrrr :evil:
podlogowke no i do kapieli 18*C to niezbyt fajnie
a zuzycie gazu mam 27m3 /db a co będzie jak w dodatku zacznę naprawdę jeszcze gotowac


No - bezwzglednie masz coś nie tak z systemem ogrzewania : opisz dokładnie co masz i gdzie i jak :
-jaki kocioł
-jakie nastawy kotła / temp dzienna , nocna , krzywa grzewcza etc ... /
-ile podłogowki i jak sterowana
-ile grzejników / jakiej mocy i w jakich pomieszczeniach - powierzchnia /
-no i dane budynku - jakie ściany , ocieplenie etc ...

i_ska
22-01-2008, 07:09
pocieszam sie tym ze jednak to tez mój pierwszy sezon grzewczy
tylko ta #$$%%^&&* podlogowka mnie drazni bo @@##$#$%%^&&*!!!!!!!!nie po to wywalalam tyle forsy zeby teraz miec cieplo tylko w wc.
moj hydraulik twierdzi ze podlogowka z racjii bezwladnosci potrzebuje do nagrzania 4-6 godzin pracy pieca natomiast (przynajmniej u mnie) stygnie w 2godz.ja tak se mysle jak to jest bo jesli piec gazowy bedzie tak dlugo pracowal to dopiero bedzie rachunek a kiedy wlancza sie na 10-15 min na godz. to beton nie zdazy zlapac ciepla
i jak nie kijem to ....
ciekawe kto ma racje

elzinia70 - miałam to samo odczucie podczas pierwszego i drugiego miesiąca grzania podłogówki, prawie płakałam z nerwów, że tylko w niektórych miejscach było ciepło. Okazało się, że podłogówka rozgrzewa się nawet do 2 miesięcy. Około grudnia podniosłam temp na piecu do 60 st i temp w pomieszczeniu do 21 podłogówka jest niemalże gorąca :) i bardzo długo jeszcze potem oddaje ciepło. Oczywiście temp na podłogówce jest ustawiona na max. Ale uważaj aby jej nie ustawiać na max od razu stopień co tydzień.

jajmar
22-01-2008, 07:47
Okazało się, że podłogówka rozgrzewa się nawet do 2 miesięcy.

To pamiętaj żeby w lutym wyłaczyć żeby wystygła do maja.......

A na poważnie to może miałas zapowietrzone rurki? Kilka godzin na rozruch to rozumiem ale nie dwa miesiące.
Mam u siebie 70m2 podłogówki chodzi ciągle na temp około 28stopni jak podkrece temp na piecu (zminą krzywej grzewczej) to po ~1-2 godzinach czuć ze jest cipelejsza podłoga.

elzinia70
Co do zuzycia na poziomie 27m3 na dobe przy temperaturze 18 stopni wewnątrz to albo nie masz wogóle ocieplenia albo masz cos solidnie skopane

pablitoo
22-01-2008, 07:57
To pamiętaj żeby w lutym wyłaczyć żeby wystygła do maja.......

A na poważnie to może miałas zapowietrzone rurki? Kilka godzin na rozruch to rozumiem ale nie dwa miesiące.
Mam u siebie 70m2 podłogówki chodzi ciągle na temp około 28stopni jak podkrece temp na piecu (zminą krzywej grzewczej) to po ~1-2 godzinach czuć ze jest cipelejsza podłoga.


Zgadza się - u mnie po rozruchu ogrzewania podłogowego po około 3-4 godzinach podłoga stała sie ciepła - rozruch robiłem na temp 30 stopni dla obwodów ogrzewania podłogowego. Na parterze mam około 50m2 podłogówki , na poddaszu około 12m2.

bastus2
22-01-2008, 08:35
Nie, no chłopaki jest ciepło, ale nie aż tak żeby nie grzać. Wszyscy piece wyłączyli, czy co ? Enio, bastus2 poradziliście sobie ze swoimi problemami ?
Zyje, zyje i caly czas mierze temperature :) W tych dniach uśrednię ją i podam, co i jak. Na razie serwis wymienil mi zawor trojdrozny bo okazalo sie ze jest uszkodzony.
Wiem tylko, ze w weekend - sobota i niedziela - mialem zuzycie na poziomie 10 m3 grzejac caly dzien. Poniewaz jest cieplo, kaloryfery w nocy sie nie wlaczaly. W domu 19 stopni. Jak dla mnie chyba troche zbyt wiele, ale gotowalo sie troche no bo impreza imieninowa sie szykowala :)

orasta
22-01-2008, 08:49
bastus - widzisz jednak była jakś kiszeczka z piecykiem, teraz będzie tylko lepiej. Jest okazja coś łyknąć, wszystkiego naj z okazji imienin.

akm1971
22-01-2008, 09:55
Witam,

Od 05.11.07 do 10.01.08 spaliłem 438m/3 gazu.
Dom 100m/2 + garaż 30 ( nieocieplony w 100% i troche trzeba było włączyć grzejnik).Dom w konstrukcji drewnianej. Oczywiście woda także w tym. temperatura cały czas około 21-23 stopni.

Pozdrawiam

bernardo
22-01-2008, 10:46
Jakiś czas temu pisałem że nie będę się już przejmował ;) ale znowu mnie naszło :(
Średnie zużycie gazu na CO+CWU przy temperaturach około - 4 stopnie - 15,5 m3 na dobę. Co daje rachunek średnio około 600 pln/mies.
W związku z tym mam pytanie - jak można sprawdzić co jest przyczyną zwiększonego zużycia gazu?
Ponieważ jeśli coś jest nie tak z samym budynkiem, co można poprawić - to czemu nie. Może coś z izolacją jest nie tak. W końcu budynek jest bardzo świeży, ale biorąc pod uwagę dzisiejszych fachowców można się spodziewać najgorszego ;)

Co Wy na to? - Jak można to sprawdzić?
(gdzieś trafiłem na pomiary termowizyjne, ale nie mam pojęcia o kosztach i kto to robi w okolicach Katowic).

pozdr.

moze oni?

http://www.tvs.net.pl/kontakt.html

pablitoo
26-01-2008, 07:57
Jak tam spożycie forumowicze drodzy ?? - nikt nic nie pisze - czyli wszystkim kociołki śmigają aż miło :)
Temperatury trochę spadły - ale nie aż tak krytycznie jak miesiąc temu :)

U mnie w okolicach garażu zaobserwowałem frunącego komara - czyli można wnosić iz zimy już chyba nie będzie ...

:lol:

Joasia
26-01-2008, 10:49
No, a u nas w salonie przeleciała jedna mucha. :roll:

kubek2002
26-01-2008, 11:07
Witam
Właśnie dzisiaj dostałem rachunek z gazowni ( pierwszy :) ) zużycie gazu od 20.11.2007 do 19.12.2007, 88 m3 około 3 metry3 gazu na dobe, fakt w domu nie zaciepło około 12-14 c, jestem na etapie kładzenia gładzi i płytek dom wemątrz bez drzwi wewnętrznych, parametry domu około 100 metrów użytkowych dom parterowy, poddasze nieużytkowe( można zaadaptować), ściana pustak gazobeton 30cm+10 styropian, strop drewniany płyta g-k, paraizolacja,wełna 20cm (0,036), płyta wiórowa 2cm, w newralgicznych miejscach dodane 5 cm styropianu efs100, okna drewniane przenikliwość ciepła szyb 1
Jestem zadowolony ze zużycia gazu, ale rachunek cudownie nie wygląda gaz+ wszelkiego rodzaju opłaty zmienna itp + opłata abonamentowa 2 m/c dało kwote 164,51 czyli 1,87 zł za m3 gazu, uważam że troche drogo
:evil: [/list]


Witam
Dzisiaj mamy 6.01.2008, razem 161m/3 w czasie 46 dni, temperatura stala 12-14 stopni w domu, 3,5m/3 na dobe mysle ze jest oki, zważywszy że każdy stopień dodany do temperatury to 7% więcej energii wychodzi mi że będzie ok, 6stopnix7%=42, a to wychodzi 161+42%=229m/3 gazu:46 dni=5m/3 gazu doba, przy 19-20 stopni w domu
przy średniej temperaturze na zewnatrz w granicach 0stopni, wynik chyba dobry
dom bez drzwi wewnetrznych, trwa wygrzewanie domu,fachowcy robia kafelki( częste otwieranie drzwi, wilgoć z klejów itp)

Ufffff, kafelkarze wyszli, odczyt 214 m3 gazu od 20.11.2007 do 2008-01-22, średnia temp. w pomieszczeniach 14 stopni, chociaż ostatnie 2 tygodnie wachało się między 14-16 stopni :D , myśle że jest oki

elzinia70
27-01-2008, 20:17
pablitoo

A dlaczego podłogówka Cię drażni ?? Przecież to najlepszy i najekonomiczniejszy sposób ogrzewania niskotemperaturowego .
Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje sie dużą bezwładnością i jest to jejgo duży plus - po nagrzaniu sie podłogi długo oddaje ona ciepło i potem nie trzeba dostarczyć wiele energii do jej ponownego nagrzania. No i jej wielka powierzchnia pozwala z wody o relatywnie niskiej temp oddać dużo energii do pomieszczenia .
Także powiedziawszy szczerze dziwią mnie Twoje problemy z podłogówką ...
- może podaj wiecej danych - jaki kocioł , jaki regulator , jakie nachylenie krzywej / jeżeli kocioł to kondensat / , jaki jej poziom , jaki system grzewczy , podłogówka z mieszaczem czy na RTL etc ...

Coz gdyby tak bylo to bym wszystkim zachwalala
ale moja podlogowka bezwladnosc to ma tylko w jedna str.
ona tylko slyszy masz ale daj to juz nie
a po ludzku to znaczy ze dlugo sie grzeje ale stygnie migiem
co do zapytan z kręgu etc... to jutro beda u mnie hydraulicy to se ładnie na karteczce spisze
oni twiedza ze ponieważ mam wc i łazienke na jednym ciagu rury to dlatego musi dłużej trwac ogrzanie podlogi w łazience bo woda najpierw przepływa przez rury w wc
no ale jesli przez miesiac ciaglej pracy pieca gazowego sie nie nagrzala (bo w łazience sa wieksze straty ciepła-odp. hydraulików)to ja mam dosc
i_ska

elzinia70 - miałam to samo odczucie podczas pierwszego i drugiego miesiąca grzania podłogówki, prawie płakałam z nerwów, że tylko w niektórych miejscach było ciepło. Okazało się, że podłogówka rozgrzewa się nawet do 2 miesięcy. Około grudnia podniosłam temp na piecu do 60 st i temp w pomieszczeniu do 21 podłogówka jest niemalże gorąca

Zauwazylam podobnie ze jak mialam na piecu ustawione 50* C to podlogowka
niemalże martwa a jak podnioslam na 55 lub 60*C to ruszyła
ale za to pobór gazu jeszcze szybciej niz cieplo do domu
i jak to sie ma do oszczędności ogrzewania niskotemp.
a wykonawca ma jedna odp. bezwladnosc i umiejscowienie na jednej rurze dwóch pomieszczeń
natomiast kiedy grzeje weglem to juz po kilku godzinach podlogi wszedzie sa cieple a pomieszczenia wciąż na jednej rurze :lol:
coz juz nic nie rozumiem
jajmar

Co do zuzycia na poziomie 27m3 na dobe przy temperaturze 18 stopni wewnątrz to albo nie masz wogóle ocieplenia albo masz cos solidnie skopane
jak na razie to ocieplenia brak i tak pozostanie do wiosny
sciany w wiekszosci to pustak żużlowy mala pustka i silka
myslalam ze to nie tak zle poprzedni właściciele tak mieszkali cale zycie
a ja mam dosc

pablitoo
27-01-2008, 20:53
(...)
oni twiedza ze ponieważ mam wc i łazienke na jednym ciagu rury to dlatego musi dłużej trwac ogrzanie podlogi w łazience bo woda najpierw przepływa przez rury w wc
no ale jesli przez miesiac ciaglej pracy pieca gazowego sie nie nagrzala (bo w łazience sa wieksze straty ciepła-odp. hydraulików)to ja mam dosc


Nic podobnego - Twoi hydraulicy mówią Ci nieprawdę - ilość pomieszczeń na jednym obiegu nie ma znaczenia - ważna jest wielkość pętli ogrzewania podłogowego lub w zależności od jej wielkości odpowiednia pompa obiegowa - ja mam podobnie jak Ty na jednym obiegu dwa pomieszczenia łazienka i wiatrołap - jeden obwód podłogówki , i korytarz wraz z hallem na parterze - drugi obwód podłogówki - podłoga pięknie grzeje we wszystkich tych pomieszczeniach równomiernie niezależnie od tego czy jest to początek czy koniec danej pętli .
Nagrzewa się szybciutko i utrzymuje temperaturę.

Wyspowiadaj wykonawców na tę okoliczność - coś musieli skopać w Twojej instalacji - bez dwóch zdań .

pablitoo
27-01-2008, 21:03
Zauwazylam podobnie ze jak mialam na piecu ustawione 50* C to podlogowka
niemalże martwa a jak podnioslam na 55 lub 60*C to ruszyła
ale za to pobór gazu jeszcze szybciej niz cieplo do domu
i jak to sie ma do oszczędności ogrzewania niskotemp.
a wykonawca ma jedna odp. bezwladnosc i umiejscowienie na jednej rurze dwóch pomieszczeń
natomiast kiedy grzeje weglem to juz po kilku godzinach podlogi wszedzie sa cieple a pomieszczenia wciąż na jednej rurze :lol:
coz juz nic nie rozumiem


50 stopni to dla podłogówki baaaardzo dużo - ja zasilam podłogówkę wodą max 35 - 38 stopni . Przy takiej temp wody podłoga jest wyraźnie ciepła - dlatego staram się dla uzyskania temp pomieszczenia około 20 stopni utrzymywać temperaturę na podłogówce w granicach 30 stopni . Wraz z żoną nie jesteśmy ciepłolubni i zbyt ciepła podłoga to dla nas dyskomfort - dlatego generalnie preferujemy niższe temperatury podłogi - zwłaszcza ze ogrzewania podłogowego na parterze mamy dużo - prawie wszystkie pomieszczenia oprócz salonu i jednej sypialni ...

Napisz jaki masz system sterowania podłogówką - 50 stopni na podłogę to zabójstwo dla jastrychu - przy takich temp jastrych może popękać - poza tym przy takiej temp wody podłoga by wręcz parzyła ...
Masz może mieszacz , czy system na RTLach , czy może podłogówka na powrocie z grzejników ??

Jrrzy
28-01-2008, 16:15
Pocieszająca wiadomość dla przerażonych zwiększonym zużyciem gazu. Dom parterowy z użytkowym poddaszem, 280 m2 powierzchni w tym 70 m2 podłogówka. Kuchnia gazowa, cwu, 3 łazienki. Centrala kondensacyjna Wolfa CGS 24/200. Zużycie gazu w okresie: 13 IX - 13 XI Przeciętnie 8,7 m3, w okresie 13 list. - 14 styczeń 17,8 m3.

jacekot
29-01-2008, 14:40
Apropo nastawów na piecu mam 45 st na podłogówkę 30 - 35 st .
Podłogówka długo trzyma temperature .

jajmar
02-02-2008, 14:43
Za styczeń mam zużycie średnie 6m3 na dobę. CO+CWU+gotownie. Domek 139 + 29 garaż. Bk24+15styro.

sys
02-02-2008, 18:41
od 13 listopada do 13 stycznia- ponad 600m3.. w rachunku przełożyło się to na 950zł....ogrzewam tylko parter ok.85m2

RENE-ENES
02-02-2008, 20:27
rachunek za styczeń - 497 zł (CO+CWU+gotowanie) - 154 m2, ytong 36,5 bez ocieplenia - średnia 10,01 na dobę.
pzdr :)

pablitoo
04-02-2008, 07:13
U mnie również optymistycznie - ostatnia f-ra za okres 20.12 - 22.01 = 500 pln - ogrzewanie , c.w.u + kuchenka gaziowa .
Chałupa 180m2 / prawie 700m3 kubatury / dwukondygnacyjna , ściana Max 30cm + 10cm styro. Kocioł końdensat . parter podłogówka , poddasze grzejniki . Pierwszy sezon grzewczy .

:lol:

wbrat
04-02-2008, 07:54
Kolejna aktualizacja. Na szczęście tendencja wzrostowa powstrzymana :)

Wrzesień - 1,5 m3 / dobę (głównie c.w.u.)
Październik - 2,8 m3/dobę (głównie c.w.u., ale c.o. czasem też odpalało)
Listopad - 7,8 m3/dobę
Grudzień - 10,2 m3/dobę
Styczeń - 10,0 m3/dobę

Jankes
04-02-2008, 09:16
Tak czytam i czytam ten watek i wydaje mi sie ze wiele osob podaje niewlasciwe parametry charakteryzujace dom. Chodzi mianowicie o to ze wiel osob podaje powierzchnie uzytkowa, ale ta wartosc nic nie wnosi, bo de facto nie ogrzewa sie podlog, ale ogrzewa sie okreslona kubature. Aby miec komfort cieplny, to trzeba ograc nie powierzchnie ale okreslona pojemnosc. I komfort bedzie wtedy kiedy cala ta pojemnosc domu- kubatura bedzie miala ta sama temperature( z grubsza ). Prosze, podawajcie ogrzewana kubature a nie powierzchnie uzytkowa. Przyklad. Jeden ogrzewa 85 m kw i drugi tez, ale jeden ma wys 2,50 a drugi 3,00. Zuzyja tyle samo gazu( przy identycznych kotlach scianach, stropach, i sufitach)? Nie. Wiec kubatura jest jak najbardziej istotna, wazniejsza nawet IMHO niz powierzchnia.
To pozwoli lepiej porownac zuzycie paliwa w roznych domach.
Pozdrawiam
Jankes

pablitoo
04-02-2008, 09:40
Tak czytam i czytam ten watek i wydaje mi sie ze wiele osob podaje niewlasciwe parametry charakteryzujace dom. Chodzi mianowicie o to ze wiel osob podaje powierzchnie uzytkowa, ale ta wartosc nic nie wnosi, bo de facto nie ogrzewa sie podlog, ale ogrzewa sie okreslona kubature. Aby miec komfort cieplny, to trzeba ograc nie powierzchnie ale okreslona pojemnosc. I komfort bedzie wtedy kiedy cala ta pojemnosc domu- kubatura bedzie miala ta sama temperature( z grubsza ). Prosze, podawajcie ogrzewana kubature a nie powierzchnie uzytkowa. Przyklad. Jeden ogrzewa 85 m kw i drugi tez, ale jeden ma wys 2,50 a drugi 3,00. Zuzyja tyle samo gazu( przy identycznych kotlach scianach, stropach, i sufitach)? Nie. Wiec kubatura jest jak najbardziej istotna, wazniejsza nawet IMHO niz powierzchnia.
To pozwoli lepiej porownac zuzycie paliwa w roznych domach.
Pozdrawiam
Jankes

Bravo - 100% racji - widzę że moje apele odnoszą skutek :lol:

EZS
04-02-2008, 09:55
Kubatura 600 m3, pow. 124m2
Domek ocieplony (15 cm styropianu, 30 cm wełny na poddaszu), choć nie do końca (jeszcze brak podbitki, parapetów, przez balkon wieje, brak drzwi wewnętrznych oddzielających wiatrołap).
Zużywam średnio 13m/dobę. Za okres od ok 27 listopada do 22 stycznia wyszło ok 1000 zl. Ale pierwszy miesiąc to było suszenie murów po tynkach!. I nie było regulatora pokojowego. Od ok miesiąca jest regulator, temp ustawiona na 22st. Na dole palimy w kozie dla przyjemności, czujnik temp jest na górze, więc koza nie wpływa (jakoś to ciepłe powietrze nie idzie na górę :roll: ), na dole bywa przez to gorąco - chodzę boso i w podkoszulce. W nocy ustawione jest na 20.

mapatut
04-02-2008, 10:17
26.10.2007 -Odpalenie kotła przez serwis:
30.11.2007 - wprowadzenie się

Rachunki za gaz:
26.10 - 15.11 -.............191 pln
15.11. -13.12 -.............221 pln
13.12 - 16.01.2008 - ....225 pln

Do tego około 2 - 2,5 m3 drewna.

Dom z poddaszem użytkowym, 125 m2 powierzchni po podłogach + garaż 25 m2 ale nie ogrzewany. Wg projektu kubatura to 560 m3 ale to chyba z garażem i strychem więc nie wiem ile m3 ogrzewanych.
Sciany BK24 + 12 styropian, podłoga 10 cm styropian, ocieplenie dachu do samej kalenicy 15cm wełny między krokwiami, strop nad poddaszem też ociplony 15 cm, skosy dodatkowo 5 cm wełny w poziomie.
Kominek z DGP (salon i 3 pokoje u góry). Parter cały otwarty z wyjątkiem wiadomo toalety i pom.gospodarczego.
Kocioł 1 funkcyjny turbo : Beretta kompakt II 24 e.s.i. , zasobnik 100l. Podłogówka u góry w łazience i na dole wszędzie z wyjątkiem salonu : razem około 55 m2. Grzejniki w salonie, pokojach u góry i łazienkowy (razem 6 sztuk). Kocioł sterowany programatorem pokojowym euroster. Temp. dzień 22 st, noc 21,5 st. Dzień "trwa" od 5:00 do 6:00 i od 16:00 do 22:00, noc w pozostałych porach. Cyrkulacja c.w.u. - pompa pracuje 5:30-6:30 i 15:45-22:30 w tygodniu i od 7:30 do 22:30 w weekendy.

Zamieszkują 2 dorosłe osoby i dwójka małych dzieci. Oprócz tego kuchnia gazowa.

Te małe rachunki to duża zasługa sprawnie działającego kominka z DGP. Kominek jest w stanie utrzymywać ciepło w domu, tak ze temperatura spada ponizej ustawionej na Eurosterze bardzo rzadko więc i kocioł dla c.o. pracuje sporadycznie z reguły pomiędzy 5:00 a 6:00 rano kiedy to ustawiony jest "dzień" na Eurosterze i po 16:00 kiedy wracamy do domu a kominek już ostygnie od rozpalenia rano przed wyjściem do pracy. W tym czasie podgrzeją siętrochę podłogi i później jakiś czas już trzymają.
Powiem szczerze, ze przy takich kosztach jakie mam teraz to kompletnie nie widzę sensu inwestycji w drogi kocioł kondensacyjny, zakup jego zwracał by mi się do emerytury, zresztą prawdę mówiąc to czułem, ze tak będzie i nie żałuję wyboru.

pirat
07-02-2008, 13:20
Dzisiaj w przestworzach netu znalazłem artykuł w Gazecie Wyborczej.
Ja grzeje pierwszy sezon więc nie mam porównania ... ale może wypowiedzą się wieloletni "gazownicy" czy też macie takie przypadki, zimy łagodniejsze a m3 nabitych więcej.


Za duży rachunek za gaz?
W Szczecinie gaz wariuje, ale może w Poznaniu też mamy problemy z jakością gazu? - pyta nasz Czytelnik. I wylicza: mimo że mrozów nie ma, tej zimy w jego domu zużycie gazu do ogrzewania i podgrzewania wody było o jedną trzecią większe niż przed laty.
- Zwykle w grudniu i styczniu zużywaliśmy 900 metrów sześciennych. Teraz wychodzi, że nabiliśmy na liczniku 1200. Coś tu nie gra - mówi pan Mirosław ze Szczepankowa.

Dom i wodę ogrzewa dwufunkcyjnym piecem gazowym. W kuchni też ma gazową kuchenkę. - Zima lekka, mrozów nie ma. Byłem pewien, że sporo zaoszczędzimy - mówi "Gazecie".
Czy coś jest na rzeczy? Na przełomie grudnia i stycznia wielu szczecinian zużyło więcej gazu niż w poprzednich latach, nawet w miesiącach tęgich zim. Swoje rachunki reklamują emeryci, gospodynie, a nawet znani prawnicy czy duński konsul honorowy.

Urząd Regulacji Energetyki - w oparciu o wniesione skargi i załączone dokumenty - zdecydował w poniedziałek, że krakowski Instytut Gazu i Nafty oceni jakość gazu w Szczecinie.

Wystąpił też do szczecińskich koncesjonowanych przedsiębiorstw ciepłowniczych, by podały, jakie u nich było zużycie gazu na wytworzenie jednej jednostki ciepła w tamtym czasie.

Przedwczoraj URE wydało komunikat: "Analiza otrzymanych dokumentów potwierdziła podnoszone zarzuty odbiorców odnośnie dużych i bardzo zróżnicowanych przyrostów zużycia gazu w porównywalnych okresach rozliczeniowych".

Dostawca - PGNiG - twierdzi, że przesyłał dobrej jakości gaz wysokooktanowy, zaś reklamacje są nieuzasadnione. Rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska zapewniła jednak, że wszystkie reklamacje zostaną wnikliwie rozpatrzone. W Szczecinie mieszkańcy korzystają z wyskokalorycznego gazu GZ50, w Poznaniu z zarówno z GZ50 jak i mniej kalorycznego GZ35.

Nasz Czytelnik zapowiada, że będzie reklamował swój rachunek. Najpierw musi sprawę wyjaśnić ze sprzedawcą gazu.

Jeśli to nic nie da, skargę można złożyć u rzecznika konsumentów (ul. Zielona 8, tel. 061 852 12 73) lub w oddziale terenowym Urzędu Regulacji Energetyki (ul. Wierzbięcice 1, tel. 061 833 12 64).

Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań

link: http://miasta.gazeta.pl/poznan/1,36001,4905771.html

tpazyra
14-02-2008, 09:23
Witam
To moze moje wyliczenia
uruchomieni pieca 30.10.2007, wprowdzka 02.11.2008 powierzchnia grzewcza ok 180 m2; kubatura ok 450 m3; ściany potoherm 25+12 cm wełny; poddasze 20 cm, podloga 10cm styropianu.; rolety na dole (duużo dają), 3 osoby
gaz z butelki z firmy N.EN - zużycie 190 m3 (średnio 1,8 m3/dobę) dodatkowo kominek SPARKE z DGP - zużycie drewna (jak się okazało marnej jakości) 7-8 m3

Jesstem zadowolony bo daje mi to średni miesięczny całowity koszt CO i CWU na poziomie 750-800 zł - jak na pierwszy sezon chyba nieźle


Temp w domu 22-23oC
Pozdr
tomek
ps.

stresuje mnie zużycie prądu - 450-500 kWh/m-c (kuchenka indukcyjna)

jacekp71
14-02-2008, 15:23
niespelna 2m3 gazu na dobe ?
cos chyba duzo grzejesz kominkiem .... ;-)

tpazyra
14-02-2008, 16:10
Tak grzeję (grzałem)kominkiem codziennie - rozpalam ok 17 (temp w domu ok 19-20oC i jak wczesniej wspomniałem wieczorem mam ok 22-23oC)

Dwa fakty:
1. wracamy z pracy po 17 - do tego czasu sa opuszczone rolety na całym parterze
2. Mocne palenie w kominku ropoczęliśmy już we wrześniu - w celu wysuszenia budynku, palenie odbywało sie codziennie od rana

Jeżeli w weekend ropzalę ok 10-12 to wieczorerm na piętrze jest goraco (nawet do 24oC)

Poczatkowo miałem zużycie gazu ok 2,5-3 m3 (przypomnę propanu) ale zmieniłem krzywą z 1,4 (ustawionego przez serwisanta) na 1,2; po zmianie zużycie spadlo do 1,2-1,5 m3
Obecnie kończy mi sie drewno więc pale co kilka dnii przy tem zewn ok -2 +4 oC zużywam ok 2 m3
Piec kondesat DeDietrich
Cyrkulacja 3 razy rano po 15 min i od 17-22 co godzinę przez 15 min;

Jedna łazienka grzeje na max, druga troszkę mnięj; pokoje w ktorych przebywamy sporadycznie mają głowice term ustawione na 2 (temp w pomieszczeniach ok 17-19oC). Temp w garażu ok 12 oC

jacekot
15-02-2008, 08:29
no to mam pierwszy rachunek za gaz obejmuje on okres od 1 paziernika do 31 stycznia , na rachunku jest 460 m3 cena 750 zł , dom jak pisałem 150 + 35 garaż temperatura 21,5-22 st nie zniejszam na noc .
W kominku praktucznie nie paliłem .
Ale nie ma tak kolorowa jakby możnabyło sądzić bo ogrzewać zaczołem dopiero od 10 grudnia czyli złużycie za 53 dni 460 m3 ( wraz z grzaniem wody urzytkowej) . Od października płace natomiast abonament i wszystkie te stale duperele . Myśle ze wynik jest średni , mógłby być lepszy , ale to pierwszy sezon .

jacekp71
15-02-2008, 08:36
dzieki,
taka odpowiedz duzo wyjasnia ;-)

Jankes
15-02-2008, 09:00
jacekot
Jak pisalem wczesniej, informacja o powierzchni uzytkowej ogrzewanej jest funta klakow warta. Napisz jeszcze, jaka ogrzewasz kubature.
Pozdrawiam
Jankes

etrala
15-02-2008, 10:25
Widze, że Wy się znacie na tym gazie ;)

Powiedzcie mi proszę, czy zużycie na dwa miesiące 470 m3 przy ogrzewaniu domu i wody użytkowej, a także gotowaniu jest duże, takie sobie, czy małe ???


Dom ma kubaturę około 680 m3 jest ocieplony, ogrzewanie podłogowe, temp w dzień 20 stopni w nocy 19...

jewrioszka
15-02-2008, 14:13
Hmmm...... wcinke robia mi dopiero dzisiaj ale....

Tak czytam i czytam i mam jedną uwage.

1. Niektórzy piszą tutaj że po zwiększeniu temperatury na piecu do 60c podłogówka dopiero zaczęła grzać. Nie bardzo rozumiem . jaką wy macie temperaturę tej podłogi ? 50c? podlogówka nie powinna przekraczać 29c z powodów zdrowotnych. Dlatego tez podłogówke należy stosować w domach dobrze ocieplonych, inaczej nie zda ona egzaminu i będzie po prostu zimno.

Spowodowane jest to faktem że ogrzewanie podlogowe ma znacznie mniejsza moc niż tradycyjne grzejniki, za to znacznie większa powierzchnię.


To mam chyba powod do radości, otóż od poczatku "zimy" przepalam w kominku z PW ok 3-4 h na dobę i temperatura nie spada mi poniżej 20 c (max 22), przy czym podloga jest "obojętna" Kubatora ok. 350m3

Oszacuje ktos ile bede spalał gazu? :-)

jak nie to za 2 m-ce wam podam :-)

ZW
15-02-2008, 14:38
...przepalam w kominku z PW ok 3-4 h na dobę i temperatura nie spada mi poniżej 20 c (max 22), przy czym podloga jest "obojętna" Kubatora ok. 350m3

Oszacuje ktos ile bede spalał gazu? :-)

jak nie to za 2 m-ce wam podam :-)

spalisz łącznie gazu + prąd ko 22 kWh dziennie. tyle mi idzie w lecie
pytanie czy kuchenkę masz na gaz ?

tak z 1,5..2 m3 / dzień.

jewrioszka
15-02-2008, 14:42
wow, dzięki - to jednak zbyt piękne by było prawdziwe.

:-?

Zobaczymy za 2 miechy.

P.S.

Widze że wiesz co liczyć, to jeszcze dodam kilka szczegółów

Tak kuchnie mam na gaz, piekarnik na prąd.
Piec WOLF "CGB20" kondensat 20 kW jedno-funkcyjny.
W domu 3 osoby + 2 psy
Reku
Zasobnik 300l biwalentny

jacekot
15-02-2008, 16:01
jacekot
Jak pisalem wczesniej, informacja o powierzchni uzytkowej ogrzewanej jest funta klakow warta. Napisz jeszcze, jaka ogrzewasz kubature.
Pozdrawiam
Jankes

nie liczyłem a z 750 m3 będzie ,

mapatut
16-02-2008, 17:38
Hmmm...... wcinke robia mi dopiero dzisiaj ale....

Tak czytam i czytam i mam jedną uwage.

1. Niektórzy piszą tutaj że po zwiększeniu temperatury na piecu do 60c podłogówka dopiero zaczęła grzać. Nie bardzo rozumiem . jaką wy macie temperaturę tej podłogi ? 50c? podlogówka nie powinna przekraczać 29c z powodów zdrowotnych. Dlatego tez podłogówke należy stosować w domach dobrze ocieplonych, inaczej nie zda ona egzaminu i będzie po prostu zimno.


Żeby podloga miała te np. 29 st. to woda w rurkach w podłogówce musi mieć przecież więcej. Zawory do podlogówki mają ustawienie do max 55 st. Ja mam ustawione w okolicy 45-47st., tyle że u mnie dosyć rzadko pracuje kocioł.

jacekp71
16-02-2008, 17:49
ja juz mam stabilne 3-4m3 na dobe, ale niestety m3=6,59 PLN wiec i tak z niecierpliwoscia czekam wiosny :D

izat
16-02-2008, 18:11
od 13 listopada do 13 stycznia- ponad 600m3.. w rachunku przełożyło się to na 950zł....ogrzewam tylko parter ok.85m2
dlaczego tak dużo?????????? :o

kaliope
21-02-2008, 13:09
od 13 listopada do 13 stycznia- ponad 600m3.. w rachunku przełożyło się to na 950zł....ogrzewam tylko parter ok.85m2
dlaczego tak dużo?????????? :o

załozylem regulator pogodowy junkers TA 270 do pieca kondensacyjnego, i mam ustawic poczatek i koniec krzywej grzewczej. O co chodzi? Jakie wartosoci ustawic zeby chodziło to dobrze przy -15 i przy np +5 na zewnatrz. Ktos ma taki regulator? ma tyle ustawaien ze masakra.

pablitoo
21-02-2008, 16:28
załozylem regulator pogodowy junkers TA 270 do pieca kondensacyjnego, i mam ustawic poczatek i koniec krzywej grzewczej. O co chodzi? Jakie wartosoci ustawic zeby chodziło to dobrze przy -15 i przy np +5 na zewnatrz. Ktos ma taki regulator? ma tyle ustawaien ze masakra.

Początek i koniec ???
Spotkałem się z parametrami określającymi nachylenie i poziom krzywej grzewczej - ale początek i koniec ... :o

pablitoo
21-02-2008, 17:42
Hmmm...... wcinke robia mi dopiero dzisiaj ale....

Tak czytam i czytam i mam jedną uwage.

1. Niektórzy piszą tutaj że po zwiększeniu temperatury na piecu do 60c podłogówka dopiero zaczęła grzać. Nie bardzo rozumiem . jaką wy macie temperaturę tej podłogi ? 50c? podlogówka nie powinna przekraczać 29c z powodów zdrowotnych. Dlatego tez podłogówke należy stosować w domach dobrze ocieplonych, inaczej nie zda ona egzaminu i będzie po prostu zimno.


Żeby podloga miała te np. 29 st. to woda w rurkach w podłogówce musi mieć przecież więcej. Zawory do podlogówki mają ustawienie do max 55 st. Ja mam ustawione w okolicy 45-47st., tyle że u mnie dosyć rzadko pracuje kocioł.

U mnie kocioł przy aktualnych temperaturach na zewnątrz / w granicach -5 +5 stopni / pracuje odpowiednio na temp 40 - 35 stopni.
Podłogówka na sterowaniu ma zapodane 30 stopni . Ciepłota podłogi jest ledwo wyczuwalna - temperatura w pomieszczeniach wynosi 20 - 21 stopni .
Chodząc po takiej podłodze nie odczuwam ciepła a kafle maja neutralną temperaturę przyjemną w dotyku i w kontakcie z ciałem.

Jakbym ustawił podłogę na 45-47 stopni to miałbym w pomieszczeniach saunę :D. Pomijając to że na kotle wówczas musiałbym mieć temperaturę w granicach 55 stopni - a takiej temperatury nawet podczas największych mrozów / -16 stopni / tej nibyzimy nie miałem / max temperatura u mnie na kotle to ca 43 stopnie / .

valdiv
22-02-2008, 08:53
od 13 listopada do 13 stycznia- ponad 600m3.. w rachunku przełożyło się to na 950zł....ogrzewam tylko parter ok.85m2
dlaczego tak dużo?????????? :o

załozylem regulator pogodowy junkers TA 270 do pieca kondensacyjnego, i mam ustawic poczatek i koniec krzywej grzewczej. O co chodzi? Jakie wartosoci ustawic zeby chodziło to dobrze przy -15 i przy np +5 na zewnatrz. Ktos ma taki regulator? ma tyle ustawaien ze masakra.

W regulatorze TA270 można ustawić dwie krzywe grzania - dla obiegu podłogówki z mieszaczem oraz obiegu zwykłego. Dla każdej krzywej podaje się dwie temperatury wody z kotła (zasilania): pierwsza, do której kocioł powinien nagrzać przy temperaturze zewnętrznej 20 stopni, oraz drugą przy temperaturze zewnętrznej -15. Instalator ustawił u mnie dla obiegu zwykłego 20 i 60 oraz dla podłogówki 20 i 40. Krzywą dla podłogówki trochę zmodyfikowałem, tak aby bardziej grzało przy temperaturach wyższych od zera (by podłoga była wciąż ciepła a nie tylko neutralna)

mapatut
22-02-2008, 10:02
Jakbym ustawił podłogę na 45-47 stopni to miałbym w pomieszczeniach saunę :D. Pomijając to że na kotle wówczas musiałbym mieć temperaturę w granicach 55 stopni - a takiej temperatury nawet podczas największych mrozów / -16 stopni / tej nibyzimy nie miałem / max temperatura u mnie na kotle to ca 43 stopnie / .

No tak ,ale jak pisalem kocioł u mnie pracuje sporadycznie na c.o., po prostu kominek daje sobie radę z taką zimą :lol: , więc jak raz czy dwa na dobę kociol załączy się na grzanie c.o. i trwa to może z godzinę, to chcąc choć trochę podgrzać podłogi muszę w nią wpuścić jednak cieplejszą wodę niż 25-30 st. dlatego tak mam ustawione czyli około 45-47st. Oczywiste jest, ze gdybym non-stop ogrzewał dom kotłem gazowym to na podłogówkę ustwiłbym mniej, pewnie właśnie ze 30-35, żeby nie dopuścić do zbyt ciepłej podłogi.

Tak przy okazji, dostałem wczoraj rachunek za gaz za ostani miesiąc (połowa stycznia-połowa lutego), kwota ~172pln, zużycie 103 m3 po 1.43 za m3 + abonament 25 pln.
Łącznie od końca października (uruchomienia kotła) rachunki na kwotę około 800pln, zużycie niecałe 500 m3 w 3,5 miesiąca.
Szczegóły dotyczące domu, instalacji c.o. itp. pisalem wcześniej.

Wczoraj na TVN widziałem jakiś program typu "Uwaga" czy coś takiego, no i pokazywano sytuacje w Szczecinie gdzie ludzie mieszkający tam (domy, kamienice) dostawali ostatnie rachunki o 100% większe od poprzednich. Jeden gość podał, że dostał rachunek ze zuzyciem ponad 1000 m3 w miesiąc. Sprawa trafiła do jakiegoś urzędu ochrony konsumenta bo przypadków takich jest tam wiele. Jest podejrzenie dodawania jakiegoś syfu do gazu.

angelb
22-02-2008, 11:02
Nie wiem gdzie mam zapytać a ze temat o gazie to tutaj pytam :)
Przymierzam się do złożenia wniosku o przyłacze gazowe.Pani w biurze byla tak uprzejmna ze pomogła mi przy wypisaniu wniosku.
Dom 125 m2 pow.użytkowej+26m2 garaż.Owa pani z biura kazała mi wpisac moc umowną 3,9 m3/h,przewidywany roczny odbiór gazu 2300 m3/rok.Czy to prawidłowe parametry ilości gazu dla mojego domu?

irtad
22-02-2008, 12:18
jacekot
Jak pisalem wczesniej, informacja o powierzchni uzytkowej ogrzewanej jest funta klakow warta. Napisz jeszcze, jaka ogrzewasz kubature.
Pozdrawiam
Jankes

nie liczyłem a z 750 m3 będzie ,

to mi wychodzi że masz średnią wysokość w pomieszczeniach 4m.

150 + 35 = 185
kubaturę podałeś 750m3

czyli średnio 4m wysokości no niezła chatka :o

..::M:D::..
22-02-2008, 12:28
ja mam w projekcie podobnie

Kubatura: 713 m3

Powierzchnia użytkowa: 168,15 m2

Powierzchnia zabudowy: 177,05 m2

Powierzchnia całkowita: 246,11 m2

Powierzchnia netto: 171,38 m2 + garaż 33,63 m2

Wymiary domu: 14,48 m x 15,30 m

Minimalne wymiary działki: 22,48 m x 23,30 m

Wysokość do kalenicy: 8,06 m

Powierzchnia dachu: 312 m2

Kąt nachylenia dachu: 33 stopnie

Wysokość pomieszczeń: 2,75 m

irtad
22-02-2008, 12:36
to jak liczą tą kubaturę?

jajmar
22-02-2008, 16:33
Kubatura w projekcie - jakim? W architekturze ? To kubatrura bryły budynku z grubością ścian i dachu, do tego jeżeli to parterówka to liczy sie od poziomu terenu a bywa ze mamy parter np 50cm nad terenem.
Kubature do grzenia to wypada policzyć licząc objetość pomieszczeń ogrzewanych

irtad
22-02-2008, 16:54
Kubatura w projekcie - jakim? W architekturze ? To kubatrura bryły budynku z grubością ścian i dachu, do tego jeżeli to parterówka to liczy sie od poziomu terenu a bywa ze mamy parter np 50cm nad terenem.
Kubature do grzenia to wypada policzyć licząc objetość pomieszczeń ogrzewanych
W rzeczy samej, nic dodać nic ująć. Tylko chciałem zwrócić uwagę że kubatura kubaturze nie równa. I niektóre kubatury rzeczywiście są imponujące.

zako
24-02-2008, 17:46
A czy ktos z Was spotkał sie z kotłem 2 funkcyjnym z otwarta komorą saunier duval model "semia" Wg producenta sterownik sam optymalnie ustala temperature na wyjściu z kotła na c.o. na podstawie zadanej temperatury i oczytów temp wody na wyjściu i powrocie do kotła-ma to powodowac mniejsza liczbe załaczen kotła. Jak takie rozwiazanie sprawdza sie w praktyce?

mihow
25-02-2008, 09:11
U mnie wychodzi na 100m2 ok 6,5m3 gazu na dobę. Temp. na piecu 55stC. Temp w pomieszczeniach 21st.C. Oczywiście piec grzeje też wodę użytkową i gaz do gotowania.

W listopadzie i grudniu zużyłem 460m3 gazu. Kosztowało mnie to 700zł :(

kubek2002
25-02-2008, 09:53
U mnie wychodzi na 100m2 ok 6,5m3 gazu na dobę. Temp. na piecu 55stC. Temp w pomieszczeniach 21st.C. Oczywiście piec grzeje też wodę użytkową i gaz do gotowania.

W listopadzie i grudniu zużyłem 460m3 gazu. Kosztowało mnie to 700zł :(


Czemu mina smutna ja wtej chwili mieszkam jeszcze w starym domu na 65 metrach, węgiel 300zł/miesiąc, wywóz popiołu 20zł/m, drewno na podpałke 30zł/m,ciepła woda bojler 50zł/m, gotowanie 35 zł/m razem 435zł/miesięcznie
nad ranem 14 stopni w dzień 19 stopni w porywach nie pale do południa jesteśmy w pracy i w szkole, umorusany po pachy , w piwnicy kotłownia wszędzie kurz z popiołu. A przy wrzucaniu węgla roboty :D ,a i jeszcze jedno dostawca węgla mówi że każda partia waży co do grama, jakoś co roku ten węgiel cięższy :D :D :D
Dom poniemiecki nie ocieplony, uff od maja już w nowym

RENE-ENES
29-02-2008, 16:55
rachunek za luty - 434 zł (CO+CWU+gotowanie) - kubatura ogrzewana 550m3, ytong 36,5 bez ocieplenia - średnia 9,38 na dobę.
pzdr

Gluś
29-02-2008, 17:24
Mieeszkam w Wawie . W stosunku do roku ubiegłego w ostatnich 2 miesiącach zużyliśmy 40 % więcej gazu.... Zima lekka to gazownia musiała jakoś sobie radzić. Mniejsza kaloryczność gazu, rachuneczki cieszą gazowników :evil:

pablitoo
04-03-2008, 16:21
Odgrzewam wątek :)

Ostatni rachunek za gazio - za m-c luty : 500 pln - całkiem sympatyczna kwota :D
Dom 188m2 , kubatura ca 700m3 , zużycie całokształtowe : c.o. , c.w.u + kuchenka gazowa .
Gazio jako jedyne i podstawowe źródło ogrzewania - chałupa dwukondygnacyjna , ściana MAX 30cm + 10cm styro , kocioł końdensat , w dużym skrócie : parter podłogówka , poddasze grzejniki .
Pierwszy sezon grzewczy - trzeci/czwarty miesiąc ogrzewania .
Miejsce - wiocha , dom na wzgórzu , wygwizdów jak stopięćdziesiąt.

PS. Jeszcze jeden miesiąc do podwyżki cen gaziu ... - ale to już będzie po sezonie grzewczym :lol:

wbrat
05-03-2008, 07:37
Czas na comiesięczną aktualizację (dane o chałupie są gdzieś wyżej w wątku).

Wrzesień - 1,5 m3 / dobę (głównie c.w.u.)
Październik - 2,8 m3/dobę (głównie c.w.u., ale c.o. czasem też odpalało)
Listopad - 7,8 m3/dobę
Grudzień - 10,2 m3/dobę
Styczeń - 10,0 m3/dobę (od stycznia w ogóle nie palimy w kominku)
Luty - 9,5 m3/dobę (jw - kominek ani razu nie odpalony)

Czyli powoli zużycie zaczyna spadać. Mam nadzieje, że w marcu trend się utrzyma.

pablitoo
05-03-2008, 08:46
(...)

Czyli powoli zużycie zaczyna spadać. Mam nadzieje, że w marcu trend się utrzyma.

W końcu wiosna idzie :lol:

Yoric
05-03-2008, 09:24
Kubatura ogrzewana ok 550 m3
GZ-50 dogrzewam kominkiem
Zuzycie - co + cwu (4 osoby) + kuchnia gazowa
Pazdziernik 138 5 m3 / dzien - grzanie od 15.10.2007
Listopad 204 7 m3 /dzien
Grudzien 276 9 m3 /dzien
Styczen 190 6,5 m3 /dzien
Luty 156 5 m3 /dzien

Pazdziernik - Luty (5 msc) - zuzycie 964 m3 GZ 50

pozdrawiam cieplo
(Y)

bob1
05-03-2008, 09:49
Trochę jestem przerażony tymi wynikami zużycia, jakie przedstawiacie - ja mam domek też na "wygwizdowie" kubatura ok. 500 m3, ogrzewanie+cwu+gotowanie - gaz propan, trochę dogrzewałem kominkiem, temp. w dzień ustawiona na 22 st. (czasem jak przesadziłem z kominkiem to i 24 st.), w nocy 19 st. i jak podliczyłem to wszystko za okres od lipca 2007 do koniec lutego 2008 to mi wyszło niewiele ponad 240 zł/miesiąc. Ponieważ notuję zużycia mediów i związane z tym wydatki po porównaniu z ubiegłym sezonem mogłem stwierdzić, że róznice są niewielkie. Natomiast w pierwszym roku użytkowania owszem koszty były znacznie wyższe (ale też zima była bardziej sroga). Domek o konstrukcji szkieletowej ocieplany wełną (wewnątrz ścian) i styropianem 5 cm na zewnątrz + tynk. Piec dwufunkcyjny Ulrich (Sakate). Kominek Tarnawa 14 kW z rozprowadzeniem konwekcyjnym.

pablitoo
05-03-2008, 09:58
Trochę jestem przerażony tymi wynikami zużycia, jakie przedstawiacie (...)

Najważniejsze że my nie jesteśmy przerażeni :D

bob1
06-03-2008, 10:39
No to hurra, w przeciwieństwie do wielu innych Rodaków nie jestem zawistny i się cieszę jak się komuś dobrze powodzi, ma dobre samopoczucie a i humor dopisuje. Tak trzymać.

KiZ
06-03-2008, 12:04
Mieszkam prawie trzy tygodnie i mogę sie wreszcie wypowiedzieć z pozycji permamentnego uzytkownika, a nie tylko doglądającego instalacji inwestora ;)
- Jak ktoś pisze, że ma w domu 20 st w dzień i 17 w nocy i mu to odpowiada, to ja w to nie wierzę. Wierzę, że się mozna przyzwyczaić, ok, ale uważam, że jest to robione tylko i wył. ze względu na kasę (czego nie neguję, ale dorabianie ideologii jest niepotrzebne). Ja poczatkowo miałem w dzień 21-21,5, ale komfortowo jest o jakiś stopień wyżej.
- Za dwa miesiące ogrzewania niezamieszkanego domu kondensatem (pow. ogrzewana (< całkowitej ) to jakieś 160m2, nie chce mi sie liczyć kubatury) zapłaciłem 1100zł. Temp. jak wspomniałem oscylowała miedzy 20,5 a 21,5 st, chyba ze odpalony był kominek.
- Ze wzgledu na bardzo nieregularne godziny pracy i funkcjonowania rodziny zrezygnowałem z ustawiania programów na sterowniku pogodowym. Domyslnie na każdy dzień jest jeden blok od 6 do 23 grzanie plus woda i w razie zmian rozkładu dnia na bieżaco pstrykamy sterownikiem i poszczególnymi obwodami.
- Po przeprowadzce zauwazyłem (nihil novi), ze dom na tych samych parametrach grzewczych robi sie coraz cieplejszy czyli akumuluje ciepło. Mysle wiec, ze systematycznie cały układ dązy do jakiegoś optimum, ale trudno powiedzieć póki co kiedy go osiągnie.

Maciek Z
07-03-2008, 10:27
Przy okazji tematu mam pytanie. Czy ktoś z Was zmieniał zasilanie z gazu z butli na gaz ziemny? O ile zwiekszyło się w takim przypadku zuzycie gazu ziemnego? Ja do ogrzewania domu ok 130mkw, parter + poddasze użytkowe, kubatura ok 500m3 zużuwam przeciętnie 60m3 gazu propan na miesiąc zimowy przy zimie jaką mamy w tej chwili plus dogrzewanie kominkiem. Ile mogę się spodziewać zużycia gazu ziemnego po zmianie?

RENE-ENES
31-03-2008, 09:28
rachunek za marzec - 394 zł - 245,7m3 (CO+CWU+gotowanie) - kubatura ogrzewana 550m3, ytong 36,5 bez ocieplenia - średnia 7,93 na dobę.
pzdr

jewrioszka
01-04-2008, 06:00
- Jak ktoś pisze, że ma w domu 20 st w dzień i 17 w nocy i mu to odpowiada, to ja w to nie wierzę. Wierzę, że się mozna przyzwyczaić, ok, ale uważam, że jest to robione tylko i wył. ze względu na kasę (czego nie neguję, ale dorabianie ideologii jest niepotrzebne). Ja początkowo miałem w dzień 21-21,5, ale komfortowo jest o jakiś stopień wyżej.

Jak ktoś pisze że ma 22,5 i jest mu z tym dobrze, to mu po prostu nie wierze. Dla na 20 jest bardzo ok, więcej to już tropiki :lol:.

A tak na poważnie to te 2 stopnie zależa od :
1. Twoich osobistych i fizjologicznych cech oraz preferencji. Np jeśli masz niskie ciśnienie przy 20 stopniach możesz odczuwać chłód. Tak samo rano wszyscy bardziej marzniemy, ponieważ po przebudzeniu mamy niższe niż normalnie ciśnienie.
2. Do jakich temperatur jesteś przyzwyczajony. Tutaj masz rację. najlepszym przykładem sa pory roku jak na wiosnę po raz pierwszy pojawi się temperatura 14-18 stopni to od razu krótki rękaw bo gorąco, ale jak w lato spadie do 14-18 to kurtka i czapa bo zimo. :wink. Kwestia adaptacji organizmu panujących temperatur,
Są to więc subiektywne odczucia jednostek.


Tak więc u nas w domu w dzień 20 w ocy 18? i jest ok choć małżowinka jest zmarźluch.

Wracając do gazu mam od 3 tygodni i spalanie wychodzi mi na poziomie 4,8m3 na dobę.

profus
01-04-2008, 07:23
Wracając do gazu mam od 3 tygodni i spalanie wychodzi mi na poziomie 4,8m3 na dobę.

Wypadałoby napisać, że posiadasz kominek z płaszczem, rekuperator i chyba jeszcze solary tak wynika z twojego dziennika. I czy w ogóle już normalnie mieszkasz, bo ten wynik może niektórych zszokować.

Ktoś mógłby napisać: zużywam 0,5 m3 gazu na dobę i grzać kominkiem.

jewrioszka
01-04-2008, 07:33
Wracając do gazu mam od 3 tygodni i spalanie wychodzi mi na poziomie 4,8m3 na dobę.

Wypadałoby napisać, że posiadasz kominek z płaszczem, rekuperator i chyba jeszcze solary tak wynika z twojego dziennika. I czy w ogóle już normalnie mieszkasz, bo ten wynik może niektórych zszokować.

Ktoś mógłby napisać: zużywam 0,5 m3 gazu na dobę i grzać kominkiem.

Więc piszę.

Krzywa grzania n 0,4

Solarów jeszcze nie mam

Kominka od tych 3 tygodni nie odpaliłem ani razu

Rekuperator faktycznie mam bo tez tym sie zajmuję.

Poza tym styro 20 cm

Okna 3 szybowe

Już mieszkam

A dlaczego szokować?
:-? Spalam za mało czy za dużo?

profus
01-04-2008, 07:43
No mało jak na pierwsze uruchomienie ogrzewania. Pierwsze 3 tygodnie grzania i 4,8 m3 gazu - to jest właśnie szok. Z tego wynika, że zużycie jeszcze ci spadnie. Fajnie masz, aż nieprawdopodobne.

bobvilla
01-04-2008, 12:25
1250m3 - 140 m2 - 31.03.2008

sys
01-04-2008, 22:42
ja tam dziś odebrałem rachunek...930zł czyli przez cały sezon grzewczy poszło mi jakieś 2300zł.. nie wiem jaak się to ma do węgla czy drzewa ale osobiście jestem zadowolony, nic mnie nie interesowało, przychodziłem było ciepło, gotowaliśmy, ciepła woda... tyle tylko, że grzaliśmy ok 1/3 powierzchni czyli cały parter bez garażu ...[/list]

pablitoo
02-04-2008, 06:23
1250m3 - 140 m2 - 31.03.2008

Zabiłeś nas ilością danych ... :o

U mnie ostatni rachunek za gazio / 19.02 - 19.03.08 / : 320 pln .
Dane dotyczące ogrzewanej chałupy i systemu c.o. w jednym z poprzednich wątków tego tematu ...

:lol:

jacekot
10-04-2008, 10:31
dostełem rachunek za gaz za okres od 28 stycznia do 28 marca , nabiłem 465 m3 gaziu gz50 . dane o domu pisałem wcześniej , nie korzystalem w tym okresie w ogóle z kominka
Jacek

fotograf
10-04-2008, 13:24
dostełem rachunek za gaz za okres od 28 stycznia do 28 marca , nabiłem 465 m3 gaziu gz50 . dane o domu pisałem wcześniej , nie korzystalem w tym okresie w ogóle z kominka
Jacek


napisz ile płaciłeś

RENE-ENES
30-04-2008, 18:15
rachunek za kwiecień - 229zł - 140m3 (CO+CWU+gotowanie) - kubatura ogrzewana 550m3, ytong 36,5 bez ocieplenia - średnia 4,68 na dobę.
sezon grzewczy zakończyłem 26 kwietnia - wtedy wyłączyłem podłogówkę.
od 30 sierpnia do dzisiaj (30 kwietnia) - mam na liczniku 2028m3 GZ50.
czy dużo? chyba jak na pierwszy sezon może być. zwłaszcza, że na początku sezonu nie miałem bladego pojęcia o regulacji systemu grzewczego i temp. w domu była rzędy 23-24 st.
pzdr

mikolayi
03-05-2008, 12:42
kubatura 650 m3, pow użytkowa ok 160 m2, porotherm 25 na to 15 cm styropianu. dom z poddaszem uzytkowym wykończonym, nie zamieszkanym. Brak parapetów zewnętrznych, brak podbitki, poddasze ocieplone wełną 15+5. parter podłogówka plus grzejniki (brak dwóch grzejników w salonie wiec parter grzany właściwie podłogówką z kuchni i korytarza), góra grzejniki. Wszystkie grzejniki regulus. garaż ogrzewany, kotłownia ogrzewana. brak termoregulatorów na grzejnikach. podłogówka na RTL. gaz gz35. Grzanie rozpoczęte 10 grudnia przy czym do 23 lutego pracowała jeszcze ekipa wykończeniowa. wprowadzka 23 lutego. kocioł kontensat. Rachunki - za pierwsze dwa miesiące 1400 PLN, za kolejne 2 - 700 PLN. dodatkowo dom ogrzewany kominkiem z płąszczem wodnym. Kominek odpalany po powrocie do domu z pracy tj około 18 -19 dogasał po około 22. Temperatura ustawiana na pogodówce - dzień od 21 do nawet 25 stopni. Noc od 19 do 22 st.

pzdr.

MichalD
08-09-2008, 14:10
witam,

moglby podać ktoś miesięczne zuzycie gazu dla budynku ok 120 m2 na ogrzewanie centralne?

Z gory dziekuje za odpowiedz

pablitoo
08-09-2008, 14:45
Nie dziękuj tylko podaj więcej danych - jaki budunek , jak ocieplony , ile kondygnacji , jaki kocioł , jaki system c.o. etc ....

- ekhhhhh

MichalD
08-09-2008, 14:50
To tak mialo byc na oko :)

120m2
Izolacja 10 cm st
jedna kondygnacja
kocioł gazowy
kaloryfery

jajmar
08-09-2008, 14:57
witam,

moglby podać ktoś miesięczne zuzycie gazu dla budynku ok 120 m2 na ogrzewanie centralne?

Z gory dziekuje za odpowiedz

Przeczytałeś ten wątek w którym pytasz?

MichalD
08-09-2008, 14:58
Owszem czytałem. Może troszkę pobieznie,ale nie zauwazyłem, żeby ktoś jednoznacznie napisał ile zużywa gazu na C.O w takim domu.

jajmar
08-09-2008, 15:04
Owszem czytałem. Może troszkę pobieznie,ale nie zauwazyłem, żeby ktoś jednoznacznie napisał ile zużywa gazu na C.O w takim domu.

A jak ktos ma podac samo CO? Jak ma gaz to grzeje CO; CWU i czesto jeszcze gotuje. Cieżko podać samo CO.

Moj najwyższy rachunek za gaz ubiegłej zimy to było 330zł/mc odejmniemy gotowanie ~20zł i CWU ~60zł to zostaje ~250 zł/mc. Dom ma 139m2.
Z proporcji wyszło mi ze za 120m2 zapłaciłbym 215zł. :-)

Mały
08-09-2008, 15:04
Owszem czytałem. Może troszkę pobieznie,ale nie zauwazyłem, żeby ktoś jednoznacznie napisał ile zużywa gazu na C.O w takim domu.
WEięcej danych - kocioł zwykły czy kondensat, gaz - jaki Gz 50, 35?
Na domek ok. 140m2 ze zwykłym kociołkiem dostałem kilka info od klientów o zużyciu ok 6-10m3/dobę(GZ 50). Tak, że rozrzut spory.

MichalD
08-09-2008, 15:09
Gz 50 kondensat :)

Mi zależy na rozpisaniu tego na miesiące okresu grzewczego.

jajmar
08-09-2008, 15:11
Gz 50 kondensat :)

Mi zależy na rozpisaniu tego na miesiące okresu grzewczego.

To podaj temperatury dobowe :)

MichalD
08-09-2008, 15:15
Jesli chodzi o tem wew to mysle ze 20 stopni jest temp komfortową.

A średnie miesięczne zew :
-3.3 Styczeń
-2.1 Luty
1.9 Marzec
7.7 Kwiecień
13.5 Maj
16.7 Czerwiec
18 Lipiec
17.3 Sierpień
13.1 Wrzesień
8.2 Październik
3.2 Listopad
-0.9 Grudzień

Takie znalazłem dla Warszawy i wlasnie to miasto mnie interesuje.

ANDIX
09-09-2008, 09:58
Za pełne 3 ostanie lata tj od września 2005 do września 2008 zużyłem 3800 m3 gazu. Z tego nap odgrzewanie wody i gotowanie 46 m3/mies (na podst. wyliczeń z okresu letniego). Wiec za trzy pełne lata na cw i gotowanie zużyłem ok 1656m3 gazu. Wyliczając, na ogrzewanie poszło 2144 m3/3 zimy, a to 715 m3/zimę. Kocioł przepracował 1300 godzin w trybie co i 700 godzin w trybie cw.
Dom parterowy z poddaszem użytkowym 10x9 m.-wym zewn.(136 m2 pow. ogrzewanej 19-20stopni dzien i 18-17 noc) garaż oddzielnie- nie ogrzewany.

Edybre
14-09-2008, 13:00
Moje dane:
dom 155m podłóg, kubatura ok. 400, poroton 24, styro 12, dach 20 cm wełny, 4 osoby: 2+2, kocioł 2-funkcyjne bez zasobnika, na razie gotowanie też na gazie (docelowo prąd):

odpalenie kociołka: 16.11.2007
wprowadzenie się 4.02.2008

9.11-19.11.07: 216 m, 233,61 zł. :o (piec na maksa, ogrzał dom z 14 do 20 stopni)
19.11-19.01.08: 645 m, 688,14 zł. (mocne grzanie - montaż stolarki, stolarz kazał wygrzać betonowe schody)
19.01-21.03.08: 440 m, 484,16 zł. (od stycznia zamontowany regulator pokojowy Euroster)
21.03-19.05.08: 231 m, 311,74 zł. (znaczne podwyżki opłat stałych, np opł. sieciowa stała z 14,64/m-c do 33,43 /m-c :o )
19.05-16.07.08: 43 m, 132,42 zł. ( w tym 84,18 opłat stałych :o )

Zauważcie, że początkowo wychodziło ok. 1 zł za metr gazu, teraz po podwyżkach opłat stałych wychodzi 3 zł (spójrzcie na ostatni rachunek). Przy zwiększonym zużyciu gazu proporcja opłat stałych trochę się zmniejszy ale pewnie wyjdzie ok 2 zł za metr. Trochę boję się zimy, W kominku palilismy kilka razy w tygodniu, teraz chyba będziemy codziennie. Drewno mamy na razie darmowe z rozbiórki 100-letniego domu. Wprawdzie iglaste ale nada się.

ANDIX
14-09-2008, 14:38
Średnio 1 zł za m3 to płaciłem 4 lata temu. W ub. roku ta średnia cena wyniosła 1,70 a teraz po podwyżkach to pewne, że wyjdzie ponad 2 zł za m3 GZ-50

AAJ2004
15-09-2008, 11:38
Witam,
A czy ktoś orientuje się jakie ponosi sie koszty w przypadku np. zawieszenia usługi dostarczania gazu? Ma podłączony gaz ale na razie z niego nie korzystam bądź korzystam sporadycznie, a mimo to musze płacić wysokie rachunki. Po ostatniej podwyżce koszty utrzymania przyłącza to ok 700zl rocznie!
Czy wiecie jakie byłyby koszty rezygnacji z gazu albo chociaż zawieszenia usługi?
pozdrawiam
Aneta

Edybre
15-09-2008, 19:52
Średnio 1 zł za m3 to płaciłem 4 lata temu. W ub. roku ta średnia cena wyniosła 1,70 a teraz po podwyżkach to pewne, że wyjdzie ponad 2 zł za m3 GZ-50

Z moich rachunków za gaz wynika, to co wynika: w 2007 wychodziło mi 1 zł za metr. Może u ciebie inne ceny były? W każdym razie teraz na pewno bedzie więcej, niestety :(

bartus01
19-09-2008, 19:58
Licze ceny gazu i w osłupienie wpadam :

Przed podwyżką z 25 kwietnia 2007 stawki w taryfie W3 były następujące :

za gaz GZ50 brutto 1,43 zł.

na dzisiaj 1,6 zł. / łącznie ze zmienną stawką za dystrybucje /.

Do tego, uwaga :

poprzednio za abonamenty brutto 22,99 na miesiąc
Teraz : 32,55 + 7,1 chyba niestety netto, czyli niecałe 50 zł. na miesiac

A wiec podwyżka 2x. Tak więc zużywając latem na kuchence 10 m3 gazu i tak zapłacimy miesięczne abonamenty ca. 50 zł. + to co za sam gaz. Wobec tego podwyżka na miesiące letnie jest potworna.
Moze ktoś to potwiedzic, jak to tak wychodzi trzeba budować kominek :o

Zygul
19-09-2008, 22:33
Witam, Pierwszy raz na tym watku, dopiero zaczynam grzac, jeszcze nie mieszkam. Mam pytanie - gdzie szukać informacji na temat optymalnych parametrów ogrzewania (zeby było oszczędnie i sensownie)?
Dom z uzytkowym poddaszem ~200m2 + ogrzewana piwnica ~100m2, kocioł kondensat Vaillant, sterowany pogodówką. Sciany w technologii trójwarstowej: porotherm25, styropian10, porotherm12, poddasze wełna dwie warstwy.
Podpowiedzcie na ile ustawiac grzejniki, podlogówkę i CWU i w jakich godzinach, która krzywa grzania, jak programować cyrkulację :o :o :o

Edybre
20-09-2008, 07:07
Z moich rachunków za gaz (PGNiG - ceny brutto, taryfa S-3):
cena za gaz: 0,83 - przed podwyżką: 0,70
abonament: 8,66/m-c - bez zmian
opłata sieciowa stała: 33,43/m-c - przed podwyżką: 14,64
opłata sieciowa zmienna: 0,289 za metr gazu - przed podwyżką: 0,286

Ze względu na dużą podwyżkę opłat stałych podwyżka jest najbardziej odczuwalna w miesiącach letnich. Przykłady podałam parę postów wyżej.

Pierre Dolnik
21-09-2008, 06:11
Z moich rachunków za gaz (PGNiG - ceny brutto, taryfa S-3):
.

Nie zapominajcie podawać jakiego rodzaju gazu (GZ 50, GZ 41,5, GZ 35) dotyczy cena i zużycie, gdyż każdy z nich ma istotnie różną kaloryczność oraz cenę

Pozdrawiam

Edybre
21-09-2008, 10:38
Z moich rachunków za gaz (PGNiG - ceny brutto, taryfa S-3):
.

Nie zapominajcie podawać jakiego rodzaju gazu (GZ 50, GZ 41,5, GZ 35) dotyczy cena i zużycie, gdyż każdy z nich ma istotnie różną kaloryczność oraz cenę

Pozdrawiam

GZ 50

ANDIX
22-09-2008, 08:03
GZ-50

W Podkarpackim stała opłatę podniesiono z 14,48 zł na 40 zł brutto zmienną nieco obniżyli z 0,44 zł na 0,38 i vcene gazu podnieśli z 0,99 na 1,12 zł brutto.

za 1200 m3 gazu rocznie w Taryfie W-3 płaciło się 1995 zł = 1,66 zł/m3 średnio
po podwyżce za 1200 m3 trzeba będzie zapłacić 2393 zł =1,994 zł/m3 BRUTTO z VAT

Jakby nie liczyć jest to dokładnie 20 % więcej.

CENOWY PARADOKS
Znaczna podwyżka opłaty stałej sprawia ze za 1200 m3 gazu ale a taryfie W-2 zapłaci sie zdecydowanie mniej, a to 2202 zł = 1,835 zł/m

Ci, którzy zużywają ok 1200 m3 gazu rocznie, a maja taryfę W-3, powinni przeliczyć która taryfa jest dla nich bardziej opłacalna i dokonać stosownej zmiany.