PDA

Zobacz pełną wersję : Ile gazu poszło Wam juz w tym sezonie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

Maniak1
02-12-2014, 21:51
Mój zasobnik też ma 120L wodę grzeje do 50*C w dwóch przedziałach czasowych 6:00 - 8:00 i 16:00 - 23:00 średnie dobowe spalanie na CWU to 0.854m3 na dobę .Czy ktoś sprawdzał co się bardziej opłaca grzanie z przedziałami czy cała dobę ?

Testowałem. Najbardziej opłaca się grzać raz :). U mnie to optimum. Grzejemy wodę o 19:00 myjemy dzieciaki potem siebie i na poranną toaletę starcza. Potem nie potrzeba nie wiadomo jakiej wody. Używamy zmywarki więc nie ma mycia na bieżąco w od marca do listopada solary pracują więc wody pod dostatkiem. Moja propozycja to nagrzewanie zbiornika do 60C wieczorem i powinno wystarczyć spokojnie. Jednakże nie mam cyrkulacji zatem straty temp. mniejsze.

jareckig
02-12-2014, 23:45
Czyli patrząc typowo proporcjonalnie i zakładając jednakowe warunki pogodowe ja powinienem był spalić 102 m3 :) A zatem teoretycznie i tak spaliłem mniej niż ty przez listopad. Ja mieszkam w małopolsce więc u nas od miesiąca raczej bywało zimno. Nie wiem jak u Ciebie. W domu grzejesz na ile stopni? Jakie przedziały czasu grzania? Jaki masz kocioł? Co do garażu to od spodu zrób tak jak mówiłeś sufit podwieszany, wełna 15cm, paroizolacja. Względnie mata alufox. Kumplowi doradziłem tak w identycznej sytuacji i różnicę widać znaczną. Aha, jak masz podłógówki/grzejniki? Zrób sobie w sygnaturce profilu opis domu, pomoże innym się orientować i mieć odniesienie (tak jak u mnie).

Dzięki za podpowiedź, stopka zrobiona.
Co do godzin to dzisiaj pierwszy raz grzałem bez przerw w ciągu dnia - 15 godzin. Wyłączyłem właśnie na noc. Z tego co widzę temperaturę w piecu muszę ustawiać na 40-42 stopnie, ale może jak nagrzeje się budynek będzie można ją trochę obniżyć po to aby podtrzymywać już osiągnięte ciepło a nie dogrzewać wystudzone pokoje. Póki co eksperymentuję aby wiedzieć chociażby jakie sterowanie do tego potrzebuję dokupić.

uris
03-12-2014, 00:01
Czemu by miało się opłacać grzać całą dobę? Gdy woda cały czas ma 50* to są większe straty.
Ja teraz testuję tak - rano 5.00-5.30 i wieczór 19-22, po protestach żony dodałem jeszcze 12.00-12.30 :)
Wieczorem długo, bo system mycia jest bardzo zmienny... U mnie cyrkulacja chodzi cały czas (tzn. na każde 5 minut - 30 sek., czy jakoś tak).

Ano temu że jak za bardzo wychłodzisz wodę to później dobicie do temp zadanej też pochłania sporo energii i się zaraz może okazać że zaoszczędzę w miesiącu 10zl a stracę mocno na komforcie .
Wcześniej miałem tak ustawione że grzałem raz na dobę , grzanie17:00 - 23:00 50*C i rano załączała się tylko cyrkulacja na około 1,5godz ,temp wody rano wynosiła około 37*C czyli do porannej toalety OK ( mycie twarzy , zęby ) było to zimą i nie byłem w stanie precyzyjnie sprawdzić spalania .
Wiem że przy 50*C są większe straty , problem w tym że w vaillancie nie mogę zmienić histeryzy CWU , z tego co widzę to jak temp spadnie o 7*C to kocioł grzeje wodę to jak bym ustawił 40*C i mi spadnie na 33*C to do czego ta woda mi się przyda .

owp
03-12-2014, 08:27
Wg mnie grzanie cwu na zapas nie jest ekonomicznie. Jeśli komuś tak wygodniej/bardziej komfortowo, to ok, ale czemu nie zagrzać na wieczór tyle wody ile trzeba i rano tyle ile trzeba, przecież energii zużyje się tyle samo, a straty w nocy będą mniejsze (przecież to 8-10h gorącego cwu, z czego nikt nie korzysta).
Ja grzeję do 43*, za wyjątkiem sytuacji, gdy chcę pomoczyć się w wannie, ale zwykle robię to w weekend - mam ustawione wtedy grzanie odkażające.

orko
03-12-2014, 11:24
Jeśli masz baniaczek w piwnicy to rzeczywiście są straty, ale jeśli w bryle domu to tracisz wyłącznie komfort bo za CWU +CO zapłacisz tyle samo.
Złotówki zżera głównie cyrkulacja.

owp
03-12-2014, 12:02
Nie do końca, bo jednak cwu grzejesz cały rok.
Poza tym, np. ja wolałbym mieć w kotłowni chłodniej niż cieplej, bo mam zamykana i nikt nie korzysta z tego ciepła, oprócz rekuperatora, dodatkowo mam tam też mini spizarnie.

uris
03-12-2014, 12:31
Wg mnie grzanie cwu na zapas nie jest ekonomicznie. Jeśli komuś tak wygodniej/bardziej komfortowo, to ok, ale czemu nie zagrzać na wieczór tyle wody ile trzeba i rano tyle ile trzeba, przecież energii zużyje się tyle samo, a straty w nocy będą mniejsze (przecież to 8-10h gorącego cwu, z czego nikt nie korzysta).
Ja grzeję do 43*, za wyjątkiem sytuacji, gdy chcę pomoczyć się w wannie, ale zwykle robię to w weekend - mam ustawione wtedy grzanie odkażające.

To trochę tak samo jak z CO co lepiej utrzymywać stałem np 21*C czy na noc obniżać do 19*C jedni mówią że to się nie opłaca bo to co kocioł zaoszczędzi przez noc później musi nadgonić w dzień i bilans prawdopodobnie wychodzi podobny jak by grzał 24h 21*C ,Ja tego nie mogę za bardzo sprawdzić bo mam wszędzie podłogówkę i jej bezwładność wyklucza takie manewry .
To samo tyczy się CWU dlatego ciekawi mnie czy to ktoś głębiej sprawdził i jak kolega pisał cyrkulacja bardzo obniża wodę CWU co prawda energia idzie w dom ale zasobnik się wychładza kiedyś to liczyłem i wyszło mi że gdy cyrkulacja pracuje 1h to CWU traci 2*C

Maniak1
03-12-2014, 14:15
Według mnie grzanie ciągłe na zasadzie braku wpływu temperatury wewnętrznej na pracę kotła (jeżeli mowa o ogrzewaniu) czyli bez opcji termostat powoduje większe zużycie gazu. Testowałem u siebie korzystając tylko z krzywej i braku wpływu temp. Przy ustawieniu na termostat piec spalał mniej. Testy robiłem w zeszłym roku.

owp
03-12-2014, 16:37
Jeżeli schłodzi Ci się dom z 21 na 19, to pewnie się trochę opłaci, nie ma czegoś takiego jak 'nadganianie'.
Cyrkulacja cwu niby idzie w dom, ale zależy jak kto ma rurki, bo na ogół są pod styropianem, więc idzie pod dom...

Maniak1
03-12-2014, 17:02
Jeżeli schłodzi Ci się dom z 21 na 19, to pewnie się trochę opłaci, nie ma czegoś takiego jak 'nadganianie'.
Cyrkulacja cwu niby idzie w dom, ale zależy jak kto ma rurki, bo na ogół są pod styropianem, więc idzie pod dom...

Dokładnie u mnie temperatura obniżona wynosi 2C mniej. Przy wodzie cyrkulacja wbrew pozorom zjada dosyć sporo stopni. U mnie miałem zrobioną tzw. grawitacyjną cyrkulacje i na zbiorniku traciłem sporo. Wstawiłem zawór zamknąłem i różnica po nocy taka, że czujka w zbiorniku pokazuje o 6C więcej niż przed zmianą.

owp
03-12-2014, 17:53
No ja nie mówię, że się nie traci. Te 6*C to wychodzi miesięcznie 5zł.

fotohobby
03-12-2014, 18:05
Jeżeli schłodzi Ci się dom z 21 na 19, to pewnie się trochę opłaci, nie ma czegoś takiego jak 'nadganianie'.
Cyrkulacja cwu niby idzie w dom, ale zależy jak kto ma rurki, bo na ogół są pod styropianem, więc idzie pod dom...

Jeśli trzeba podniesć temperature o 2 stopnie, w ciagu np 4h, to przecież kocioł zużyje więcej gazu, niż gdyby przez ten czas tylko ja utrzymywal.
To jest wlaśnie strata na "nadganianiu "która zjada oszczędności wynikające z obnizania temperatury.

Jedyna oszczednosc wynika z mniejszej różnicy pomiedzy temperaturą zewnętrzną, a 19C (w stosunku do 21C)
Tyle, że zaraz, kiedy temperatura ( przy podlogowce) spadnie,co juz ja trzeba podnosić.

owp
03-12-2014, 19:01
Jeśli trzeba podniesć temperature o 2 stopnie, w ciagu np 4h, to przecież kocioł zużyje więcej gazu, niż gdyby przez ten czas tylko ja utrzymywal.
T
Nie rozumiem czemu?
Przecież kocioł zawsze wyrównuje straty ciepła, czy one będą w 4 godziny, czy stopniowo co 5 minut, to wszystko jedno.

Pyxis
03-12-2014, 19:37
Nie rozumiem czemu?
Przecież kocioł zawsze wyrównuje straty ciepła, czy one będą w 4 godziny, czy stopniowo co 5 minut, to wszystko jedno.

Foto bierze pod uwage sam okres podbijania temperatury (i ma racje co do zuzycia), a Ty bierzesz pod uwage okres "oszczednosci" i nadganiania, i tez masz racje. Oszczednosci beda tylko z tytulu chwilowej nizszej roznicy temperatur dom-otoczenie.

przemo1
03-12-2014, 19:37
Nie rozumiem czemu?
Przecież kocioł zawsze wyrównuje straty ciepła, czy one będą w 4 godziny, czy stopniowo co 5 minut, to wszystko jedno.

Raczej nie wszystko jedno, bo istotny jest czas - przy podnoszeniu obniżonej temp kocioł będzie podgrzewał jak najszybciej:
1. Jeśli kocioł jest kondensacyjny a ty obniżysz temp. o 2st, to przy ponownym dogrzewaniu dostanie sygnał ze sterownika "jak najszybciej podnieś temp o 2st" - pracuje z dużo większą mocą niż przy utrzymywaniu stałej temp (gdzie np palnik startuje przy spadku temp pomieszczenia o 0,5st) = mniejsza lub brak kondensacji= większe zużycie.
2. Przykład gotowania wody w garnku: nalej zimnej z kranu do 2 garnków i doprowadź do wrzenia, następnie palnik pod 1 zmniejsz tak żeby woda tylko delikatnie wrzała, a pod drugim wyłącz i poczekaj aż spadnie do np 50 st. Następnie jak najszybciej zagotuj ponownie garnek nr 2 - jak sądzisz który palnik spali więcej (oczywiście palniki i garnki tej samej wielkości)?
3. Dochodzi jeszcze akumulacja budynku - obniżasz temp w pomieszczeniach, co powoduje aut. wychłodzenie ścian, ponowne rozgrzewanie pomieszczeń to konieczność dodatkowego nagrzania ścian= dodatkowa energia (to oczywiście jest mocno uzależnione od materiałów konstrukcyjnych)

uris
03-12-2014, 19:46
Według mnie grzanie ciągłe na zasadzie braku wpływu temperatury wewnętrznej na pracę kotła (jeżeli mowa o ogrzewaniu) czyli bez opcji termostat powoduje większe zużycie gazu. Testowałem u siebie korzystając tylko z krzywej i braku wpływu temp. Przy ustawieniu na termostat piec spalał mniej. Testy robiłem w zeszłym roku.

Też to testowałem i nie stwierdziłem różnic w spalaniu ,tylko komfort mi się pogorszył przy samej podłogówce .Możliwe że masz źle dobrana KG ( za wysoko ) i przegrzewasz a przy termostacie kocioł się wyłącza .

uris
03-12-2014, 19:51
Raczej nie wszystko jedno, bo istotny jest czas - przy podnoszeniu obniżonej temp kocioł będzie podgrzewał jak najszybciej:
1. Jeśli kocioł jest kondensacyjny a ty obniżysz temp. o 2st, to przy ponownym dogrzewaniu dostanie sygnał ze sterownika "jak najszybciej podnieś temp o 2st" - pracuje z dużo większą mocą niż przy utrzymywaniu stałej temp (gdzie np palnik startuje przy spadku temp pomieszczenia o 0,5st) = mniejsza lub brak kondensacji= większe zużycie.
2. Przykład gotowania wody w garnku: nalej zimnej z kranu do 2 garnków i doprowadź do wrzenia, następnie palnik pod 1 zmniejsz tak żeby woda tylko delikatnie wrzała, a pod drugim wyłącz i poczekaj aż spadnie do np 50 st. Następnie jak najszybciej zagotuj ponownie garnek nr 2 - jak sądzisz który palnik spali więcej (oczywiście palniki i garnki tej samej wielkości)?
3. Dochodzi jeszcze akumulacja budynku - obniżasz temp w pomieszczeniach, co powoduje aut. wychłodzenie ścian, ponowne rozgrzewanie pomieszczeń to konieczność dodatkowego nagrzania ścian= dodatkowa energia (to oczywiście jest mocno uzależnione od materiałów konstrukcyjnych)

100% racji dlatego też pytanie, czy jest sens grzać CWU w przedziałach czasowych czasowych ?

przemo1
03-12-2014, 19:59
100% racji dlatego też pytanie, czy jest sens grzać CWU w przedziałach czasowych czasowych ?

Przy CWU moim zdaniem zależy dużo od:
1. zapotrzebowania w ciągu doby: -potrzebna w ciągu dnia - nie ma sensu / potrzebna np tylko wieczorem -można się zastanowić.
2. cyrkulacja, jeśli jest, to dobrze trzeba przemyśleć okres jej działania
3. sam zbiornik - jakie ma straty/izolację itp.

uris
03-12-2014, 20:08
Ja grzeje w dwóch przedziałach 6-8 rano 16-23 wieczór w tym czasie cyrkulacja i około południa ze 2 godz sama cyrkulacja . Ostatnio zaoszczędziłem 25% kosztów na CWU zmniejszając moc kotła na CWU z 24KW na 10KW ( podkreślam moc CWU , moc na CO nadal 21KW ) woda grzeje się o około 10 min dłużej czyli jakieś 20-25min ale tym sposobem mam oszczędność 25%, sprawdziłem to dokładnie latem .

owp
03-12-2014, 20:24
(...)Oszczednosci beda tylko z tytulu chwilowej nizszej roznicy temperatur dom-otoczenie.
Zgadza się, o to mi chodziło.
przemo1 - przykład z garnkami jest słaby, raczej więcej energii zużyje ten palnik co cały czas gotował wodę, niż ten co pogrzał po schłodzeniu.
Jeśli chodzi o kondensację, to nie wiem, mój kocioł nie grzeje na maxa, jak robiłem eksperyment z podgrzewaniem do 60st, to robił to powoli stopniowo podnosząc temperaturę. Zresztą przy 50*C kondensacja jest na granicy, więc podtrzymując taką temperaturę raczej nie ma specjalnych zysków.

przemo1
03-12-2014, 20:34
Zgadza się, o to mi chodziło.
przemo1 - przykład z garnkami jest słaby, raczej więcej energii zużyje ten palnik co cały czas gotował wodę, niż ten co pogrzał po schłodzeniu.
Jeśli chodzi o kondensację, to nie wiem, mój kocioł nie grzeje na maxa, jak robiłem eksperyment z podgrzewaniem do 60st, to robił to powoli stopniowo podnosząc temperaturę. Zresztą przy 50*C kondensacja jest na granicy, więc podtrzymując taką temperaturę raczej nie ma specjalnych zysków.

Wolna wola - testuj i wróć do nas z wnioskami:) Ja sprawdziłem u siebie i nie obniżam- czytaj tylko dobrze, co pisze Pyxis: "Oszczednosci beda tylko z tytulu chwilowej nizszej roznicy temperatur dom-otoczenie" - a to natomiast zależy od izolacji domu - im lepsza, tym oszczędności mniejsze.:). A koszt podgrzania o 2 st ten sam.
Ale to dyskusja trochę z boku tematu wątkowego.

owp
03-12-2014, 20:39
Coś się chyba nie rozumiemy, ja też uważam, że koszt podgrzania jest taki sam, natomiast różnica polega tylko na różnicy temperatur - w co liczy się izolacja domu, w cwu - zbiornika. Nawiasem mówiąc, podtrzymując 50* cały czas też nie masz co liczyć na kondensację...

uris
03-12-2014, 20:40
Zgadza się, o to mi chodziło.
przemo1 - przykład z garnkami jest słaby, raczej więcej energii zużyje ten palnik co cały czas gotował wodę, niż ten co pogrzał po schłodzeniu.
Jeśli chodzi o kondensację, to nie wiem, mój kocioł nie grzeje na maxa, jak robiłem eksperyment z podgrzewaniem do 60st, to robił to powoli stopniowo podnosząc temperaturę. Zresztą przy 50*C kondensacja jest na granicy, więc podtrzymując taką temperaturę raczej nie ma specjalnych zysków.


Przy kondensacji wazy jest powrót nie zasilanie .

owp
03-12-2014, 20:55
A jaki masz powrót przy cwu 50*?

przemo1
03-12-2014, 20:59
Coś się chyba nie rozumiemy, ja też uważam, że koszt podgrzania jest taki sam, natomiast różnica polega tylko na różnicy temperatur - w co liczy się izolacja domu, w cwu - zbiornika. Nawiasem mówiąc, podtrzymując 50* cały czas też nie masz co liczyć na kondensację...

W CWU będzie różnie - w zależności od trybu życia domowników (kiedy i ile potrzebują ciepłej wody), cyrkulacji, zbiornika itp.
W CO (szczególnie takim z dużą bezwładnością jak podłogówka) zawsze drożej (kwestia tylko ile) będzie dogrzewać. Pisząc o tym samym koszcie podgrzewania miałem na myśli podgrzanie o 2st a nie ten sam koszt co przy podtrzymaniu stałej temp.
Sprawdź u siebie praktycznie - będzie łatwiej.
50st w CWU to bez problemu z kondensacją - przy w miarę nowym kotle.

owp
03-12-2014, 21:11
(...)
W CO (szczególnie takim z dużą bezwładnością jak podłogówka) zawsze drożej (kwestia tylko ile) będzie dogrzewać. Pisząc o tym samym koszcie podgrzewania miałem na myśli podgrzanie o 2st a nie ten sam koszt co przy podtrzymaniu stałej temp.
Sprawdź u siebie praktycznie - będzie łatwiej.
50st w CWU to bez problemu z kondensacją - przy w miarę nowym kotle.
Hmm, zostanę przy swoim zdaniu, może ktoś jeszcze się wypowie. Nie wiem, czemu dogrzanie podłogówką o 2 stopnie po nocy ma być bardziej energochłonne niż uzupełnianie strat na bieżąco...

Pyxis
03-12-2014, 21:19
Hmm, zostanę przy swoim zdaniu, może ktoś jeszcze się wypowie. Nie wiem, czemu dogrzanie podłogówką o 2 stopnie po nocy ma być bardziej energochłonne niż uzupełnianie strat na bieżąco...

Jesli wykluczymy temat sprawnosci danego zrodla ciepla dla roznej jego mocy (pompa ciepla, kociol kondensacyjny), to ilosc zuzytej energii bedzie praktycznie identyczna (zkladam, ze spadek temperatury od zadanej bedzie na poziomie tych rzeczonych 2K). Tu sie chyba Wszyscy zgadzamy.

plusfoto
03-12-2014, 21:39
Mam nadzieję że to tylko tylko w teorii. Bo nie wyobrażam sobie aby w choćby tylko przyzwoicie ocieplonym domu przy podłogówce można było obniżyć temp o 2K w ciągu kilku godzin. Pyxis o ile Ci spadnie temp w domu jak nie będziesz grzał przez 24 godz. przy -10 czy -15 na dworze?

Pyxis
03-12-2014, 21:50
Pyxis o ile Ci spadnie temp w domu jak nie będziesz grzał przez 24 godz. przy -10 czy -15 na dworze?

Kurcze nie pytaj mnie o takie rzeczy, bo musze zgadywac. Pewnie by przy tych -15*C ze 2K zleciala jak nic. Taka zewnetrzna temperatura przez 24h to u mnie jest ekstremum pogodowe.

przemo1
03-12-2014, 21:52
Jesli wykluczymy temat sprawnosci danego zrodla ciepla dla roznej jego mocy (pompa ciepla, kociol kondensacyjny), to ilosc zuzytej energii bedzie praktycznie identyczna (zkladam, ze spadek temperatury od zadanej bedzie na poziomie tych rzeczonych 2K). Tu sie chyba Wszyscy zgadzamy.

Pewnie tak - ale to wariant raczej teoretyczny, nie powinniśmy tego pomijać oraz musimy pamiętać o akumulacji danego budynku. Dla jasności też - ja cały czas mam na myśli faktyczne obniżenie temp. pomieszczenia a nie zmianę na sterowniku.
Kolega Sambor z innego forum nawet mierzył kalorymetrem :) :
http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/16859-ustawienie-termostatu-pokojowego-czy-warto-obni%C5%BCa%C4%87-na-noc-temp-pod%C5%82og%C3%B3wki/

leniin
03-12-2014, 22:07
Grzanie od 05.11 d0 30.11
Utrzymuje stała tem przez 24 h (małe dziecko)
Całkowite Zużycie wraz CWU 87,67m3
Średnia tem wewnątrz to na dole 22.2C na piętrze 21,6
średnia tem na zew. 4,9
Ciepła woda grzana raz dziennie do 50C

Maniak1
03-12-2014, 22:34
Też to testowałem i nie stwierdziłem różnic w spalaniu ,tylko komfort mi się pogorszył przy samej podłogówce .Możliwe że masz źle dobrana KG ( za wysoko ) i przegrzewasz a przy termostacie kocioł się wyłącza .

No nie wiem czy krzywa grzewcza źle dobrana bo mam 0,8 (dane w stopce co do kotła i domu). I dogrzewa. Pamiętajmy, że tak czy owak kocioł mam przewymiarowany jak pewnie 90% przypadków. Niżej z krzywą chyba nie da się zejść bo podłogówek mam mało i to na rtl-ach. Reszta to grzejniki. Ale może spróbować...? Nie mylmy też PODŁOGÓWKI z Pogodówką :) Generalnie trzeba dążyć aby układ pozwalał na jak największą kondensację ale jednocześnie dogrzewał. Teraz mam vaillanta zdławionego z 18KW na 10 i krzywą 0,8 zobaczymy jak wyjdzie. Monitoruję zużycie na tych parametrach od 2 dni ale pasuje jeszcze patrzyć z tydzień i to jeszcze przy w miarę jednakowej pogodzie. Oto jakie wyniki do dzisiaj:

01.12.14 - 6,18m3 -2C lecz odczuwalne około -7 KOCIOŁ 12kw krzywa 0,8 (gotowanie)
02.12.14 - 4,75m3 -1C lecz odczuwalne około -4 KOCIOŁ 10kw krzywa 0,8 (nie gotowaliśmy w kuchni)
03.12.14 - 5,02m3 0C lecz odczuwalne około -1 KOCIOŁ 10kw krzywa 0,8 (gotowanie)

Zużycie zawiera podgrzewanie wody do 43C wieczorem o 19:00.

uris
04-12-2014, 01:07
Jeżeli na samym czujniku pogodowym dogrzewa i nie przegrzewa to KG OK tylko nie bardzo rozumiem po co skręcasz moc kotła skoro czujnik pogodowy ( w skrócie oczywiście ) sam dobiera moc kotła i temp zasilania . Nie wiem jak w twoim kotle ale w moim na LCD dokładnie widzę z jaka mocą pracuje kocioł i w 80% jest to minimum czyli 4,2KW i uważam że to 4,2KW to za dużo pasowało by mieć 3,2KW ,moja KG to 0,25.

Według różnych źródeł przy 35*C na powrocie kocioł ma sprawność 109% ( tak przynajmniej jest w teorii ) w tamtym roku przy prawie -17*C miałem temp zasilania 36*C , Kocioł też kondensuje przy wyższych temp rzędu około 65*C z tym że sprawność spada do około 90% dlatego kotły kondensacyjne najlepiej sprawdzają się przy instalacjach niskotemperaturowych no ale to chyba każdy wie .

funky_koval
04-12-2014, 09:33
Jeżeli na samym czujniku pogodowym dogrzewa i nie przegrzewa to KG OK tylko nie bardzo rozumiem po co skręcasz moc kotła skoro czujnik pogodowy ( w skrócie oczywiście ) sam dobiera moc kotła i temp zasilania . Nie wiem jak w twoim kotle ale w moim na LCD dokładnie widzę z jaka mocą pracuje kocioł i w 80% jest to minimum czyli 4,2KW i uważam że to 4,2KW to za dużo pasowało by mieć 3,2KW ,moja KG to 0,25.

Według różnych źródeł przy 35*C na powrocie kocioł ma sprawność 109% ( tak przynajmniej jest w teorii ) w tamtym roku przy prawie -17*C miałem temp zasilania 36*C , Kocioł też kondensuje przy wyższych temp rzędu około 65*C z tym że sprawność spada do około 90% dlatego kotły kondensacyjne najlepiej sprawdzają się przy instalacjach niskotemperaturowych no ale to chyba każdy wie .

Aż się ciska na usta że głupoty piszesz ,kondensacja następuje do 56° na powrocie.Kocioł kondensacyjny nawet przy zasilaniu 70°C ma sprawność 97 %(piszę cały czas o wartości opałowej gazu).Nawet jak się zrobi instalację wysokotemperaturową to i tak będżie sprawność całoroczna ze 103% .Wynika to z tego że wysokie zasilanie jest potrzebne kilka dni w sezonie.

Maniak1
04-12-2014, 10:01
Aż się ciska na usta że głupoty piszesz ,kondensacja następuje do 56° na powrocie.Kocioł kondensacyjny nawet przy zasilaniu 70°C ma sprawność 97 %(piszę cały czas o wartości opałowej gazu).Nawet jak się zrobi instalację wysokotemperaturową to i tak będżie sprawność całoroczna ze 103% .Wynika to z tego że wysokie zasilanie jest potrzebne kilka dni w sezonie.


Tak granicą kondensacji jest 56/7 C na powrocie oczywiście. Prawdą jest także, że im powrót chłodniejszy tak jak podawał Uris to zachodzi ona intensywniej.

Maniak1
04-12-2014, 10:09
Jeżeli na samym czujniku pogodowym dogrzewa i nie przegrzewa to KG OK tylko nie bardzo rozumiem po co skręcasz moc kotła skoro czujnik pogodowy ( w skrócie oczywiście ) sam dobiera moc kotła i temp zasilania . Nie wiem jak w twoim kotle ale w moim na LCD dokładnie widzę z jaka mocą pracuje kocioł i w 80% jest to minimum czyli 4,2KW i uważam że to 4,2KW to za dużo pasowało by mieć 3,2KW ,moja KG to 0,25.

Według różnych źródeł przy 35*C na powrocie kocioł ma sprawność 109% ( tak przynajmniej jest w teorii ) w tamtym roku przy prawie -17*C miałem temp zasilania 36*C , Kocioł też kondensuje przy wyższych temp rzędu około 65*C z tym że sprawność spada do około 90% dlatego kotły kondensacyjne najlepiej sprawdzają się przy instalacjach niskotemperaturowych no ale to chyba każdy wie .

Masz Vaillanta nowszej generacji. Ja mam tą poprzednią edycję ecoTec'ów. Ten, którego ty posiadasz ma lepszą modulację niż mój, która u mnie wynosi 30-100%. Moc kotła skręcam aby przy starcie nie ruszał całym gazem i nie dochodził do zadanej temperatury w obiegu ponieważ chcę ograniczyć jego taktowanie.

uris
04-12-2014, 14:27
Aż się ciska na usta że głupoty piszesz ,kondensacja następuje do 56° na powrocie.Kocioł kondensacyjny nawet przy zasilaniu 70°C ma sprawność 97 %(piszę cały czas o wartości opałowej gazu).Nawet jak się zrobi instalację wysokotemperaturową to i tak będżie sprawność całoroczna ze 103% .Wynika to z tego że wysokie zasilanie jest potrzebne kilka dni w sezonie.

Nie ekscytuj się tak ,65*C to temp zasilania ,to miałem na myśli .



Masz Vaillanta nowszej generacji. Ja mam tą poprzednią edycję ecoTec'ów. Ten, którego ty posiadasz ma lepszą modulację niż mój, która u mnie wynosi 30-100%. Moc kotła skręcam aby przy starcie nie ruszał całym gazem i nie dochodził do zadanej temperatury w obiegu ponieważ chcę ograniczyć jego taktowanie.

Mój moduluje 20-100% i jak kocioł załącza się na grzanie to przez 1 sekundę widzę że jest na FULL i moc spada na minimum .

funky_koval
04-12-2014, 14:35
Sednem nie było 65° ,tylko że jakieś głupoty o sprawności wypisujesz .Trochę odpowiedzialności za wypowiedzi ,ludzie to czytają i myśląc że to poważne forum dokonują wyborów często w oparciu o takie wpisy

f.5
04-12-2014, 15:45
Kowal a ja mam takie pytanie
jak zapalasz w kominku to od jakiej temperatury startujesz w pomieszczeniu ?

dajmy na to 21- 22 stopnie czy mniej ?
ja wczoraj paliłem 1 raz tej zimy i po połtorej godziny miałem 25 stopni na parterze
mierzone kolo najzimniejszego miejsca /wykusz

jak u Ciebie to wygląda

uris
04-12-2014, 16:43
Sednem nie było 65° ,tylko że jakieś głupoty o sprawności wypisujesz .Trochę odpowiedzialności za wypowiedzi ,ludzie to czytają i myśląc że to poważne forum dokonują wyborów często w oparciu o takie wpisy

No widzisz dla ciebie to są głupoty a dla mnie to że kupujesz drewno po 100zl za 1mp także zastanów się co piszesz bo jeszcze ktoś uwierzy :bash:

Przepraszam pisałeś chyba po 80zł ,100 to by była drożyzna chłopie daj namiary gdzie ty to drewno kupujesz chętnie kupię poproszę na PW

funky_koval
04-12-2014, 16:59
No widzisz dla ciebie to są głupoty a dla mnie to że kupujesz drewno po 100zl za 1mp także zastanów się co piszesz bo jeszcze ktoś uwierzy :bash:

Przepraszam pisałeś chyba po 80zł ,100 to by była drożyzna chłopie daj namiary gdzie ty to drewno kupujesz chętnie kupię poproszę na PW

Dalej to robisz ,pomimo twojej złośliwości pomógł bym ci ale za daleko mieszkasz .Taki urok produktów masowych drogi transport od miejsca składowania

funky_koval
04-12-2014, 17:13
Kowal a ja mam takie pytanie
jak zapalasz w kominku to od jakiej temperatury startujesz w pomieszczeniu ?

dajmy na to 21- 22 stopnie czy mniej ?
ja wczoraj paliłem 1 raz tej zimy i po połtorej godziny miałem 25 stopni na parterze
mierzone kolo najzimniejszego miejsca /wykusz

jak u Ciebie to wygląda

Startuje od minimum 21°C bo tak mam ustawione ogrzewanie gazowe .Kozę kupiłem 7kw i stoi na parterze otwartym 65 m2 tuż obok schodów na górę .Utrzymuje płomień dosyć intensywny tak bez wędzenia ,mam wtedy do 23°C +- 0,5°C. 25 to chyba nawet latem nie miałem na dole dałeś czadu ,może wkład masz trochę za duży?

Pyxis
04-12-2014, 17:29
Startuje od minimum 21°C bo tak mam ustawione ogrzewanie gazowe .Kozę kupiłem 7kw i stoi na parterze otwartym 65 m2 tuż obok schodów na górę .Utrzymuje płomień dosyć intensywny tak bez wędzenia ,mam wtedy do 23°C +- 0,5°C. 25 to chyba nawet latem nie miałem na dole dałeś czadu ,może wkład masz trochę za duży?

Mam piecyk wolnostajacy o mocy nominalnej 8kW. Palac w nim spokojnie tak na max 6kW mam po 2-3h na parterze w salonie 25-26*C. Musze naprawde mocno rozszczelniac drzw tarasowe, zeby dalo sie wysiedziec. Tylko moje dziewczyny od razu krzycza jak zaczynam majstrowac przy drzwiach. ;)
Na pietro tez sporo ciepla uchodzi, bo blisko schody.

funky_koval
04-12-2014, 17:36
Dzisiaj nie pracuję więc rozpaliłem o 10 i teraz mam 22,3 .Trudno oszacować z jaką mocą palę ale wydaje mi się że jakieś 3kw .Wychodzi mi to spalonym drewnie w ciągu dnia.

Pyxis
04-12-2014, 17:41
Tylko faktem jest, ze ja startuje z 23*C a ie z 21.
Mi jest tez latwiej obliczyc moc, bo pale brykietem ktorego wartosc opalowa mozna dosyc dokladnie "zgadnac". Przy drenie to juz trudniejsze. Musisz tez znac w miare dokladnie wage spalonego drewna, co przy brykiecie nie jest problemem, bo waga kostki znormalizowana.

f.5
04-12-2014, 17:46
Mam innego typu problem.
Strasznie mi dzwoni/pyka/stuka wkład jeszcze nie mieszkam wiec nie palę jakos specjalnie i nie wiem jaką ma moc ale wiem ze dokupiłem podwojną szybę i tak chyba troszke przesadziłem wczoraj.
https://www.youtube.com/watch?v=1x0q8Znx6Pk&feature=youtu.be

moja powierzchnia na dole to jakies 80 m2 i tez obok mam schody na gorę mimo wszystko przyrost ciepła jest za szybki - nie zdąże sie nacieszyc ogniem.

Pyxis
04-12-2014, 17:48
Bo nawaliles tam drewna jak wariat. :)

funky_koval
04-12-2014, 18:01
Mam innego typu problem.
Strasznie mi dzwoni/pyka/stuka wkład jeszcze nie mieszkam wiec nie palę jakos specjalnie i nie wiem jaką ma moc ale wiem ze dokupiłem podwojną szybę i tak chyba troszke przesadziłem wczoraj.
https://www.youtube.com/watch?v=1x0q8Znx6Pk&feature=youtu.be

moja powierzchnia na dole to jakies 80 m2 i tez obok mam schody na gorę mimo wszystko przyrost ciepła jest za szybki - nie zdąże sie nacieszyc ogniem.

Takie ogniska tośmy palili jak byłem w harcerstwie ,ale to się 20 osób ogrzewało :) najlepiej wrzucać po dwie szczapki bo jak przesadzisz to właśnie wkład śpiewa .Twój wsad to bym miał na cały dzień ,u mnie wchodzą takie krótkie 35cm szczapki.

f.5
04-12-2014, 18:02
Bo nawaliles tam drewna jak wariat. :)
byc moze nie neguję
wkład/szyba ma metr szerokosci wiec cos tam trzeba włożyc aby zaswieciło ze 3 polana wrzuciłem ale nie wazyłem.
a tu te trzaski
https://www.youtube.com/watch?v=LXUMpuhU5Uo&feature=youtu.be
jak uniosę szybę to przestaje
zauwazyłem ze jak palę ostro to nie trzaska jak przymykam szyber wihajster to zaczyna cykac albo na odwrót ?
telefon tez ma czuły głosnik aale ogolnie dzwieku mi nie zabraknie zimą jak zamieszkam

funky_koval
04-12-2014, 18:18
Wkład masz bardzo ładny stalowo-szamotowy jak się nagrzewa i studzi np.po otwarciu to strzyka ,zobacz co w instrukcji napisał producent u mnie w jotul f3 jest 2 lub 3 kilo drewna i dokładnie na żar.
Ale napierdala zdrowo może masz zabudowę na profilach stalowych do karton gips bo to taki dźwięk jak one wydają.

Pyxis
04-12-2014, 18:28
a tu te trzaski


Wkoorw...ce strasznie to musi byc. U nie wydaje takie odglosy jak w nocy stygnie, ale to sa moze ze 2-3 takie "trzasniecia" na kilka godzin.

fotohobby
04-12-2014, 22:44
Mam innego typu problem.
Strasznie mi dzwoni/pyka/stuka wkład jeszcze nie mieszkam wiec nie palę jakos specjalnie i nie wiem jaką ma moc ale wiem ze dokupiłem podwojną szybę i tak chyba troszke przesadziłem wczoraj.
https://www.youtube.com/watch?v=1x0q8Znx6Pk&feature=youtu.be

moja powierzchnia na dole to jakies 80 m2 i tez obok mam schody na gorę mimo wszystko przyrost ciepła jest za szybki - nie zdąże sie nacieszyc ogniem.


Pal od góry, wówczas lepiej rozłożysz sobie w czasie oddawaną energię.

cypryski
05-12-2014, 08:05
W sezonie 2013/2014 zużyłem dokładnie 1950 m3 gazu. Był to pierwszy sezon grzewczy w nowym domu. Ostatnie 3 dni przy stałej temperaturze -3 stopnie piec zużywa 10 m3 gazu na dobę. Temperatura wewnątrz 21 stopni, woda użytkowa + cyrkulacja 24 godziny na dobę (zawsze ktoś jest w domu).

Dom ocieplony średnio (ściany zewn. 15 cm styropianu, posadzka 10 cm styropianu, poddasze 30 cm wełny), piec kondensacyjny Wolf, przewymiarowany, podłogówka ok. 50 m2, pozostałe 150 m2 (licząc podłogi) to grzejniki ścienne.

Może komuś przydadzą się te informacje w celu porównania :)

funky_koval
05-12-2014, 10:25
W sezonie 2013/2014 zużyłem dokładnie 1950 m3 gazu. Był to pierwszy sezon grzewczy w nowym domu. Ostatnie 3 dni przy stałej temperaturze -3 stopnie piec zużywa 10 m3 gazu na dobę. Temperatura wewnątrz 21 stopni, woda użytkowa + cyrkulacja 24 godziny na dobę (zawsze ktoś jest w domu).

Dom ocieplony średnio (ściany zewn. 15 cm styropianu, posadzka 10 cm styropianu, poddasze 30 cm wełny), piec kondensacyjny Wolf, przewymiarowany, podłogówka ok. 50 m2, pozostałe 150 m2 (licząc podłogi) to grzejniki ścienne.

Może komuś przydadzą się te informacje w celu porównania :)

Dużo spaliłeś, ja z wodą i przeliczając spalone drewno na gaz nie przekroczyłem 1300m3 też mieszkałem pierwszy rok.Latem naprawiłem trochę błędów w ciągłości izolacji i widzę że zużycie opału mi spada szczególnie we wietrzną pogodę.

prezes413
05-12-2014, 13:04
Dużo spaliłeś, ja z wodą i przeliczając spalone drewno na gaz nie przekroczyłem 1300m3 też mieszkałem pierwszy rok.Latem naprawiłem trochę błędów w ciągłości izolacji i widzę że zużycie opału mi spada szczególnie we wietrzną pogodę.

Ja spaliłem 1300m3 gazu też pierwszy sezon (tylko gaz) Ściany porotherm 44 si na ciepłej zaprawie bez tynku zewnętrznego. zamierzam dac jeszcze 5 cm wełny zamiast tynku ciepłochronnego.

cypryski
05-12-2014, 13:21
Dużo spaliłeś, ja z wodą i przeliczając spalone drewno na gaz nie przekroczyłem 1300m3 też mieszkałem pierwszy rok.Latem naprawiłem trochę błędów w ciągłości izolacji i widzę że zużycie opału mi spada szczególnie we wietrzną pogodę.

Hmm, to całkiem u mnie nieźle, zważywszy na to że masz lepsze ocieplenie, a u mnie CWU i cyrkulacja działają 24 godziny na dobę + kuchnia też jest na gaz...

Zapłaciłem od X.2013 do X.2014 dokładnie 3500 zł, co daje ok. 290 zł miesięcznie. [EDIT: błąd w obliczeniach - wyszło jednak 4500 zł za cały rok, czyli ok. 375 zł miesięcznie]. Jak dla mnie - to okej zważywszy że w założeniu dom nie miał być energooszczędny (choć mamy dobre 3-szybowe okna i rekuperator).

Natomiast w październiku i listopadzie 2014 zużycie gazu jest u mnie o ok. 0.5 m3 gazu dziennie większe niż rok temu, ale też pogoda w tym roku zimniejsza. Zobaczymy co będzie w kolejnych miesiącach :)

uris
05-12-2014, 14:04
W sezonie 2013/2014 zużyłem dokładnie 1950 m3 gazu. Był to pierwszy sezon grzewczy w nowym domu. Ostatnie 3 dni przy stałej temperaturze -3 stopnie piec zużywa 10 m3 gazu na dobę. Temperatura wewnątrz 21 stopni, woda użytkowa + cyrkulacja 24 godziny na dobę (zawsze ktoś jest w domu).

Dom ocieplony średnio (ściany zewn. 15 cm styropianu, posadzka 10 cm styropianu, poddasze 30 cm wełny), piec kondensacyjny Wolf, przewymiarowany, podłogówka ok. 50 m2, pozostałe 150 m2 (licząc podłogi) to grzejniki ścienne.

Może komuś przydadzą się te informacje w celu porównania :)


To jaka ty masz taryfę że za 2000m3 zapłaciłeś 3500zl ,ja przy zużyciu rocznym około 1400m3 - 2013/2014 pierwszy sezon zapłaciłem około 3600zł
Obstawiam że W3.6 bo na dzień dobry innej nie dają .

Esiak
05-12-2014, 14:25
na dzień dobry, dają taką taryfę jaką sobie wybierzesz...
ja mam taryfę 2.12T
w pierwszym sezonie od 11.2012-10.2013 zużycie: 1062 m3 - 2384 zł
w drugim sezonie od 11.2013-10.2014 zużycie: 895 m3 - 2087 zł
zużycie to oczywiście c.o. i c.w.u. rodzina 2+1

cypryski
05-12-2014, 14:25
Oczywiście masz rację, pomyliłem się w obliczeniach o dokładnie 1 tys zł, więc wyszło 4500 zł za rok :)

Wyedytuję zaraz mój oryginalny post - dzięki za spostrzegawczość!

Tak więc średnoimiesięczny koszt gazu wyniósł u mnie 375 zł - czyli już nie tak fajnie jak myślałem, ale wciąż lepiej niż widziałem to w czarnych myslach rok temu :)

Pozdrawiam!

funky_koval
05-12-2014, 14:26
Hmm, to całkiem u mnie nieźle, zważywszy na to że masz lepsze ocieplenie, a u mnie CWU i cyrkulacja działają 24 godziny na dobę + kuchnia też jest na gaz...

Zapłaciłem od X.2013 do X.2014 dokładnie 3500 zł, co daje ok. 290 zł miesięcznie. Jak dla mnie - to okej zważywszy że w założeniu dom nie miał być energooszczędny (choć mamy dobre 3-szybowe okna i rekuperator).

Natomiast w październiku i listopadzie 2014 zużycie gazu jest u mnie o ok. 0.5 m3 gazu dziennie większe niż rok temu, ale też pogoda w tym roku zimniejsza. Zobaczymy co będzie w kolejnych miesiącach :)

Kuchnie tez mam na gaz ,cyrkulacja około 8h dziennie ale nie mam reku.A najważniejsze że inwestor jest zadowolony.
ps.ten rachunek to za jakieś inne metry chyba?

cypryski
05-12-2014, 14:30
ps.ten rachunek to za jakieś inne metry chyba?

Właśnie przed chwilą wyjaśniłem sprawę w swoim poprzednim poście ;)

funky_koval
05-12-2014, 15:18
Właśnie przed chwilą wyjaśniłem sprawę w swoim poprzednim poście ;)

Posta pisałem długo i z przerwami ,więc tak wyszło.Porównałem nasze projekty (bardzo podobne) ,pow.użytkową(też podobna) i ocieplenie , albo dużo wody zużywasz albo coś masz spierdzielone z izolacją domu .Ta różnica w m3 gazu jest naprawdę spora.Może bym o tym nie pisał ale sporo baboli znalazłem u siebie w domu ,np u syna w sypialni we wietrzne dni było chłodniej o 3°C niż w innych pomieszczeniach i znalazłem brak połączenia styro z okolicą murłaty ,brak ocieplenia szczytu kukułki i boków z daszkiem .Mam wrażenie że w tym roku ze 30% oszczędzę na ogrzewaniu chyba że zima dopisze ;)

uris
05-12-2014, 15:20
na dzień dobry, dają taką taryfę jaką sobie wybierzesz...
ja mam taryfę 2.12T
w pierwszym sezonie od 11.2012-10.2013 zużycie: 1062 m3 - 2384 zł
w drugim sezonie od 11.2013-10.2014 zużycie: 895 m3 - 2087 zł
zużycie to oczywiście c.o. i c.w.u. rodzina 2+1

Nie zgodzę się z tobą , jeżeli zamierzasz ogrzewać dom gazem to nie masz wyboru dostajesz taryfę W3.6 dopiero w drugim roku jeżeli nie przekroczysz 1200m3 to sobie możesz zmienić na niższą tak przynajmniej jest u nas .


Oczywiście masz rację, pomyliłem się w obliczeniach o dokładnie 1 tys zł, więc wyszło 4500 zł za rok

Wyedytuję zaraz mój oryginalny post - dzięki za spostrzegawczość!

Tak więc średnoimiesięczny koszt gazu wyniósł u mnie 375 zł - czyli już nie tak fajnie jak myślałem, ale wciąż lepiej niż widziałem to w czarnych myslach rok temu

Pozdrawiam!

Spoko czas biegnie i się zapomina ile się płaciło :D a warto to sobie utrwalić hehe .Mnie latem oświeciło ile wydałem na ogrzewanie CWU i byłem mocno w szoku jak wyszło mi że na samo CWU zużyłem a raczej że bym zużył 600m3 gazu . Po pierwszych dwóch miesiącach widziałem że zużywam 100m3 za 2 miesiące to wychodziło 300zł łatwo policzyć ile to procent całego rocznego zużycia ,musiałem jakoś interweniować i obniżyłem moc kotła na CWU z 24KW na 10KW co dało oszczędność 25% teraz wpłacę 225zł za 2 miesiące a nie 300zł rocznie to już niezła sumka się uzbiera także trzeba szukać i ciąć nawet 0,5m3 dziennie ,rocznie da niezły zysk .

Esiak
05-12-2014, 15:24
Nie zgodzę się z tobą , jeżeli zamierzasz ogrzewać dom gazem to nie masz wyboru dostajesz taryfę W3.6 dopiero w drugim roku jeżeli nie przekroczysz 1200m3 to sobie możesz zmienić na niższą tak przynajmniej jest u nas .

u Was tzn. gdzie...? jaki dystrybutor?

funky_koval
05-12-2014, 15:31
W pomorskim pytają o taryfę ,można samemu wybrać.

uris
05-12-2014, 16:19
u Was tzn. gdzie...? jaki dystrybutor?


Region Łódzki jeżeli o to pytasz

fotohobby
05-12-2014, 16:33
U mmie bez problemu można było sobie wybrać W2.1

Maniak1
05-12-2014, 17:13
U mmie bez problemu można było sobie wybrać W2.1

U nas też w małopolsce wybierasz sobie na początku jaką chcesz. Ja mam W-2.12T. Poniżej zużycie u mnie przez 3 sezony jakie do tej pory mieszkam:

1. Za 13 miesięcy 1153 m3 (grzany tylko dół, jeden pokój góra)
2. Za 12 miesięcy 976 m3 (grzany tylko dół, jeden pokój góra)
3. Za 11 miesięcy (do końca listopada tego roku grzana góra/dół) 547 m3 - przewiduję około 700m3 +/-10m3 - do końca roku

Od stycznia tego roku zrobiona WM plus zwiększenie izolacji od poddasza do 35 cm z 25 cm, zmiana parametrów kotła, termostaty elektroniczne programowalne tygodniowo, regulacja RTL-i na pętlach podłogowych, solary od marca od listopada.

r19
05-12-2014, 17:14
Region Łódzki jeżeli o to pytasz

Tak, czy inaczej to PGNiG.
Jezeli sie dasz to wcisna Ci wszystko.
Zmusic Cie do W3 nie moga.
Nie sadze, ze w Twoim regionie obowiazuja inne reguly.
Skoro handlowiec tak twierdzi to odpuszczasz temat. To blad.

wisnia&usia
05-12-2014, 20:57
Witam, ponieważ nie udało mi sie jeszcze uzyskać odpowiedzi na moje pytanie pozwoliłem sobie wstawić filmik z ustawieniami mojego pieca...

Bardzo prosze o porady i opinie...

https://www.youtube.com/watch?v=kahEpQFiiAU&feature=youtu.be

Piec Vaillant Eco Tech Plus + zasobnik 150l + calormatic 470 + pogodówka...
Jestem totalnym laikiem w tych sprawach dlatego proszę o poradę. Dom 145m2 z garażem - garaż 130m. Ściany porotherm 25cm + 15cm styro , fundament 12cm styro ,pod podłogą 3x5cm styro na zakładkę... strop nieużytkowy - po całości wyścielony w tej chwili 25cm wełną 0,39. Wentylacja grawitacyjna , okna dwuszybowe, ok 90m2 m3 w podlogówce, 2 sypialnie z kaloryferami z tym ze jeden z nich nieużytkowy i nieogrzewany + drabinka w łazience... Wcześniej gdy bylo cieplej (3-13stopni ) piec spalał na dobę 5-6m3 gazu w tej chwili na zewnątrz jest -1 do -5 i piec pali 9-10m3 gazu na dobę . Wiem ze piec może byc oszczędniejszy ale potrzebuje dobrego ustawienia - czego ja nie potrafię bądź jeszcze do tego nie doszedłem bo co 2 dzień coś kombinuje . Dodam ze dom stal 2 lata w stanie surowym zamknietym , od marca tego roku zrobilismy wylewki , hydraulike , płytki szpachlowanie itp. w sumie wszystko do zamieszkania... grzejemy od października... Proszę o poradę osób które posiadają taki piec i maja w miarę przyzwoite zużycie gazu o jakieś porady bądź sugestie co do ustawień. Być może nie da się już nic zrobić bo dom potrzebuje tyle ciepła i koniec ale przynajmniej chciałbym spróbować ponieważ cały czas wisi mi na głowie to ze może ja cos źle ustawiłem. Pozdrawiam serdecznie ;)

Maniak1
05-12-2014, 23:21
Witam, ponieważ nie udało mi sie jeszcze uzyskać odpowiedzi na moje pytanie pozwoliłem sobie wstawić filmik z ustawieniami mojego pieca...

Bardzo prosze o porady i opinie...

https://www.youtube.com/watch?v=kahEpQFiiAU&feature=youtu.be

Piec Vaillant Eco Tech Plus + zasobnik 150l + calormatic 470 + pogodówka...
Jestem totalnym laikiem w tych sprawach dlatego proszę o poradę. Dom 145m2 z garażem - garaż 130m. Ściany porotherm 25cm + 15cm styro , fundament 12cm styro ,pod podłogą 3x5cm styro na zakładkę... strop nieużytkowy - po całości wyścielony w tej chwili 25cm wełną 0,39. Wentylacja grawitacyjna , okna dwuszybowe, ok 90m2 m3 w podlogówce, 2 sypialnie z kaloryferami z tym ze jeden z nich nieużytkowy i nieogrzewany + drabinka w łazience... Wcześniej gdy bylo cieplej (3-13stopni ) piec spalał na dobę 5-6m3 gazu w tej chwili na zewnątrz jest -1 do -5 i piec pali 9-10m3 gazu na dobę . Wiem ze piec może byc oszczędniejszy ale potrzebuje dobrego ustawienia - czego ja nie potrafię bądź jeszcze do tego nie doszedłem bo co 2 dzień coś kombinuje . Dodam ze dom stal 2 lata w stanie surowym zamknietym , od marca tego roku zrobilismy wylewki , hydraulike , płytki szpachlowanie itp. w sumie wszystko do zamieszkania... grzejemy od października... Proszę o poradę osób które posiadają taki piec i maja w miarę przyzwoite zużycie gazu o jakieś porady bądź sugestie co do ustawień. Być może nie da się już nic zrobić bo dom potrzebuje tyle ciepła i koniec ale przynajmniej chciałbym spróbować ponieważ cały czas wisi mi na głowie to ze może ja cos źle ustawiłem. Pozdrawiam serdecznie ;)

Witaj, Jaki masz kocioł? Podaj model. I rzuć okiem na wiadomości prywatne ;) Może coś pomogę. Zgodzę się, że pali Ci za dużo. U mnie dzisiaj 5 m3 ze wszystkim.

owp
06-12-2014, 09:58
zapotrzebowanie na energię do CO to 57kwh/m2.ogrzewanie 2013/2014 800m3 gazu ziemnego i 1,5 mp buka.Drugi rok bedzie mniej
Funky - czy te 57kwh/m2 wyliczyłeś z 200m2? Bo jeśli tak, to 800m3 i 1,5mp buka to mało, chyba trudno będzie przy chłodniejszym sezonie zejść...

funky_koval
06-12-2014, 10:37
Liczby wziełem z świadectwa energetycznego ,w tym sezonie spaliłem 50 m3 gazu i 1 MP buka w przeliczeniu na gaz to 220 m3 gazu w analogicznym okresie rok temu było już 320 stąd mój wniosek.Nie wiem jednej rzeczy ,jakie metry domu przyjmować ?

Pyxis
06-12-2014, 10:49
Nie ma znaczenie jaka pow podlog przyjmiesz, bo jesli nie zostalo dokladnie policzone zapotrzebowanie, to blad moze byc na tyle duzy, ze predzej zgadniesz teb wartosci.

funky_koval
06-12-2014, 11:05
Zobaczę po tej zimie ,pierwszego sezonu lepiej nie brać za pewnik.

Pyxis
06-12-2014, 11:16
Ta zeszloroczna zima byla na tyle "jesienna", ze pierwszy sezon pewnie pokryje Ci sie ze zuzyciem w tym, jesli zima bedzie zima.

wisnia&usia
06-12-2014, 11:26
Vaillant Eco Tech Plus VC PL 206/5-5 R2 , zasobnik 150L , system pogodowy , pompa w urządzeniu RS 15-4.0 , rodzielacz TeCe Floor , sterownik calorMATIC 470... Nie wiem czy wymieniłem odpowiednie oznaczenia, jesli czegos brakuje prosze o porade gdzie moge znaleść te informacje to podam. Dziekuje za zainteresowanie i pomoc. POZDRAWIAM.

owp
06-12-2014, 12:14
Liczby wziełem z świadectwa energetycznego ,w tym sezonie spaliłem 50 m3 gazu i 1 MP buka w przeliczeniu na gaz to 220 m3 gazu w analogicznym okresie rok temu było już 320 stąd mój wniosek.Nie wiem jednej rzeczy ,jakie metry domu przyjmować ?
Rozumiem.
Ja też się zastanawiam, czy podaje się pow. użytkową, czy całkowitą. W sumie to powinno się podawać kubaturę...
Teraz patrzę na moje świadectwo, ale jest wzięte z sufitu, bo podaje za m2 na co 32kwh, a na cwu 17kwh, razem 49kwh, jeżeli to jest liczone na pow uż. to mi się pomylił o jakieś 30% :)

Jak Wam się kształtuje cwu? Bo jakoś nie mogę dojść do sensownego rozdziału, od kwietnia do maja mam 1,7m3/dzień , we wrześniu 1,3 (ale tylko 20 dni testowych), w marcu więcej, ale chyba jeszcze CO działało.

f.5
06-12-2014, 12:42
Bo nawaliles tam drewna jak wariat. :)
wiesz nawaliłem tyle zeby cos tam zaistaniało w tym kominku ale faktycznie jak otworzę dolot na maxa to nie musze swiecic zarówek tak jasno.


Takie ogniska tośmy palili jak byłem w harcerstwie ,ale to się 20 osób ogrzewało :) najlepiej wrzucać po dwie szczapki bo jak przesadzisz to właśnie wkład śpiewa .Twój wsad to bym miał na cały dzień ,u mnie wchodzą takie krótkie 35cm szczapki.
muszę apropos zmierzyc te polana jaką mają długosc
ale nie byłem w harcerstwie to sobie przynajmniej teraz zaimprowizuję....


Wkład masz bardzo ładny stalowo-szamotowy jak się nagrzewa i studzi np.po otwarciu to strzyka ,zobacz co w instrukcji napisał producent u mnie w jotul f3 jest 2 lub 3 kilo drewna i dokładnie na żar.
Ale napierdala zdrowo może masz zabudowę na profilach stalowych do karton gips bo to taki dźwięk jak one wydają.
najsmieszniejsze to ze instrukcja po niemiecku 3 karteczki a wkład od polskiego dystrybutora muszę przycisnąc montera moze zapomniał albo spartherm nie daje ???


Wkoorw...ce strasznie to musi byc. U nie wydaje takie odglosy jak w nocy stygnie, ale to sa moze ze 2-3 takie "trzasniecia" na kilka godzin.
Trzeba tez zaznaczyc ze miktofon w telefonie dosc dobry na zywo nie słychac az tak mocno jak na filmie ale fakt faktem ze sprawa istnieje i wkur.....a


Pal od góry, wówczas lepiej rozłożysz sobie w czasie oddawaną energię.
Tak widziałem jakis czas temu tę metode wypróbuję dzieki.

funky_koval
06-12-2014, 12:57
Jotul dodaje małą książeczkę .

r19
06-12-2014, 13:04
Owp..... gonisz cyrkulacje 24/h i dziwisz sie, ze masz takie zuzycie na cwu...

laku81
06-12-2014, 15:43
Mi poszło za listopad na mieszkanie 72 m2 153 m3.. Przy temperaturze zewnętrznęj -4 stopnie palił 10 m3 dziennie. Kocioł dwufukcyjny fondital antea 24KW dzwoniłem do serwisanta z fonditala mają mi ograniczyć moc, bo przy takim spalaniu wyjdzie z 300 m3 za miesiąc na samo grzanie. Wydaję mi się, że za dużo? Co sądzicie? Ogrzawanie gazowe mam od dwóch miesięcy i aż się boję rachunków.

owp
06-12-2014, 23:26
Owp..... gonisz cyrkulacje 24/h i dziwisz sie, ze masz takie zuzycie na cwu...
Nie sądzę. Od czasu, gdy mierzyłem ile gazu bierze ogrzanie cwu do 60*C, odłączyłem pompkę i dopiero dziś się zorientowałem, bardzo mała zmiana w użytkowaniu, drugi raz bym w ogóle nie robił cyrkulacji, zresztą większość czasu zbiornik jest zimny.
Ile Wam wychodzi cwu procentowo, czy ktoś ma jakieś wiarygodne dane?

Maniak1
07-12-2014, 11:32
Mi poszło za listopad na mieszkanie 72 m2 153 m3.. Przy temperaturze zewnętrznęj -4 stopnie palił 10 m3 dziennie. Kocioł dwufukcyjny fondital antea 24KW dzwoniłem do serwisanta z fonditala mają mi ograniczyć moc, bo przy takim spalaniu wyjdzie z 300 m3 za miesiąc na samo grzanie. Wydaję mi się, że za dużo? Co sądzicie? Ogrzawanie gazowe mam od dwóch miesięcy i aż się boję rachunków.

Witaj,

Ten kocioł to kondensat? W internecie pod tą nazwą znajduję zarówno atmosferyki oraz kondensaty. Chyba, że Twój to ten: http://www.fondital.it/pl/wszystkie-produkty/boilers/wall-built-in-atmospheric-boilers/heating-only/antea-rtfs.html Według mnie jak na mieszkanie to dużo spala ale pytanie jest jeszcze takie jak mieszkanie jest docieplone? Swoją drogą jak można dać 24KW do mieszkania 72m2?! Ja mam 100m2 dom. Wczoraj spalanie 4,42 m3 temp na zewnątrz -1 C. Oczywiście mamy w tym gotowanie, grzanie CWU i ogrzewanie.

laku81
07-12-2014, 12:26
Nie to zwykły kocioł dokładnie ten http://www.fondital.it/pl/wszystkie-produkty/boilers/wall-built-in-atmospheric-boilers/combi/antea.html model z zamkniętą komorą spalania. Według mnie też spala za dużo. Mieszkanie stary 150 letni koszarowiec z cegły klinkierowej. Bez docieplenia zewnętrznego mury grubości około 50 cm. Stolarka okienna wymieniona częściowo. Na grzejnikach głowice termostatyczne. Wczoraj przyjechał serwisant i skręcił moc kotła do około 10 KW. Teraz codziennie sprawdzam i zobaczymy jaka poprawa. Bo 10 m3 na dobę na samo grzanie /specjalnie odkręciłem bojler elektryczny, a gotuję na indukcji/ to według mnie dużo za dużo!!!Dzięki za odpowiedź bo teraz już jestem w 100 procentach pewien, że coś jest nie hallo!!!A w mieszkaniu ustawione 20 stopni dzień 18 noc sterownik Tybox 137 regulacja temperatury co 15 minut.

Maniak1
07-12-2014, 14:19
Nie to zwykły kocioł dokładnie ten http://www.fondital.it/pl/wszystkie-produkty/boilers/wall-built-in-atmospheric-boilers/combi/antea.html model z zamkniętą komorą spalania. Według mnie też spala za dużo. Mieszkanie stary 150 letni koszarowiec z cegły klinkierowej. Bez docieplenia zewnętrznego mury grubości około 50 cm. Stolarka okienna wymieniona częściowo. Na grzejnikach głowice termostatyczne. Wczoraj przyjechał serwisant i skręcił moc kotła do około 10 KW. Teraz codziennie sprawdzam i zobaczymy jaka poprawa. Bo 10 m3 na dobę na samo grzanie /specjalnie odkręciłem bojler elektryczny, a gotuję na indukcji/ to według mnie dużo za dużo!!!Dzięki za odpowiedź bo teraz już jestem w 100 procentach pewien, że coś jest nie hallo!!!A w mieszkaniu ustawione 20 stopni dzień 18 noc sterownik Tybox 137 regulacja temperatury co 15 minut.

Zatem bez docieplenia po tej zmianie mocy możę być lepiej ale pewnie tylko niewiele. Postaram się coś poczytać w dokumentacji technicznej tego kotła i regulatora i może coś uda się jeszcze poradzić.

Esiak
07-12-2014, 14:43
Jak Wam się kształtuje cwu? Bo jakoś nie mogę dojść do sensownego rozdziału, od kwietnia do maja mam 1,7m3/dzień , we wrześniu 1,3 (ale tylko 20 dni testowych), w marcu więcej, ale chyba jeszcze CO działało.

samo c.w.u. w okresie gdy nie grzejemy to 0,4-0,5 m3 na dobę, 13-15 m3 miesięcznie (odczyt dobowy, 3 sezony)
kocioł to Vaillant ecoCOMPACT VSC 126-C 140 ze 100L zasobnikiem warstwowym, 2 łazienki (2 natryski + wanna), rodzina 2+1, temp. zadana na zasobniku to 45oC, brak cyrkulacji

owp
07-12-2014, 18:47
Esiak - dzięki za dane porównawcze. A ile m3 wody Wam schodzi?

Esiak
07-12-2014, 20:18
Esiak - dzięki za dane porównawcze. A ile m3 wody Wam schodzi?

średnio 6 m3 miesięcznie...

Sala
08-12-2014, 07:34
Ile Wam wychodzi cwu procentowo, czy ktoś ma jakieś wiarygodne dane?

U mnie zużycie na cwu takie samo jak ma Esiak - około 0,5 m3 dziennie.
Piec to Junkers cerapur smart 14 i zbiornik 220 litrów.
Wodę ogrzewam do 45 st. C i mam cyrkulację rano 6-7 i popołudniu 17-22.
Wodę grzeje raz dziennie około 16 do dnia następnego jest wystarczająca ciepła.
Wodę oszczędzamy bo mamy szambo - czyli około 5-6 m3.
Pozdro

Maniak1
08-12-2014, 21:06
U mnie zużycie na cwu takie samo jak ma Esiak - około 0,5 m3 dziennie.
Piec to Junkers cerapur smart 14 i zbiornik 220 litrów.
Wodę ogrzewam do 45 st. C i mam cyrkulację rano 6-7 i popołudniu 17-22.
Wodę grzeje raz dziennie około 16 do dnia następnego jest wystarczająca ciepła.
Wodę oszczędzamy bo mamy szambo - czyli około 5-6 m3.
Pozdro

WItaj,

Ile zużywasz gazu dziennie ze wszystkim?

owp
08-12-2014, 22:04
Ja mam zużycie ok 13m3.
I teraz wyliczyłem, że na pralkę (wg specyfikacji 8100l rocznie), zmywarkę (30*10l miesięcznie), wc (2,5m3), gotowanie (30l dziennie), wychodzi 4,5m3. Pozostaje 8,5m3 na cwu (ogrodu nie wliczam, bo nie podlewałem, zresztą teraz zużycie mi się nie zmniejszyło).
Wychodzi 345 kwh na podgrzanie o 35*C (z 9 do 44), czyli 37,5 m3 gazu. Plus straty, no ale przyjmuję, że w okresie zimowym są po stronie CO.
Wychodziłoby1,25m3 gazu dziennie na cwu. W lecie mniej, bo woda jest cieplejsza.

ryloon
08-12-2014, 22:46
Nie zgodzę się z tobą , jeżeli zamierzasz ogrzewać dom gazem to nie masz wyboru dostajesz taryfę W3.6 dopiero w drugim roku jeżeli nie przekroczysz 1200m3...
Zgadzać się nie musisz ale racji nie masz - na G.Śląsku mogłem sobie wybrać taryfę i mam drugi rok W2.12T.
W temacie: w wietrzny tydzień zużycie co+cwu15m3/tydzień. Do tego kominek codziennie 1-1.5 zaladunku drewna kiepskiego ale suchego[resztki stempli olcha/modrzew]. W domu 21-22.5C. Dom jak w opisie.Garaż nie grzany ma +14-16C.

funky_koval
08-12-2014, 23:06
Zgadzać się nie musisz ale racji nie masz - na G.Śląsku mogłem sobie wybrać taryfę i mam drugi rok W2.12T.
W temacie: w wietrzny tydzień zużycie co+cwu15m3/tydzień. Do tego kominek codziennie 1-1.5 zaladunku drewna kiepskiego ale suchego[resztki stempli olcha/modrzew]. W domu 21-22.5C. Dom jak w opisie.Garaż nie grzany ma +14-16C.

To masz dom nie pod gaz za oszczędny ;) .Przynajmniej wg.wątku COP=1

Sala
09-12-2014, 07:41
WItaj,

Ile zużywasz gazu dziennie ze wszystkim?

Trudno to określić!
Mogę powiedzieć, że w pierwszym roku tj 2012-2013 ogrzewanie + cwu domu bez żadnych wspomagaczy wyszło około 1050 m3.
W kolejnym sezonie tj 2013-2014 od grudnia uruchomiliśmy kominek więc zużycie spadło oraz była to dużo lżejsza zima - 600 m3.
W tym sezonie piec włączyliśmy dopiero 20 listopada i od 20.11 do 8.12 zużyliśmy 35 m3 gazu to daje niecałe 1,9 m3 dziennie (co + cwu).
W kominku palimy raz dziennie około 18 i jest to jeden załadunek do wypalenia (około 12 kg) - dodam, że jest to kominek prawie akumulacyjny więc trochę mniej puszczamy w komin.
Temperaturę w części codziennej utrzymuje 21-22 st.C natomiast w sypialni 20,0 - 20,5 st. C.
Wracając do pierwszego sezonu w największe mrozy zużycie dochodziło do 7 - 8 m3 np. w grudniu 2012 wyszło niecałe 200 m3.

plusfoto
09-12-2014, 10:06
Czyli jeśli palisz drewnem to dolicz dziennie około 5m3 gazu.

Sala
09-12-2014, 11:32
Z tymi 5 metrami to chyba przesada chyba że mówimy o dużych mrozach.
Poniżej zużycie w miesiącach bez kominka
a więc: ROK 2012 październik - zużycie 90 m3 listopad - zużycie 117 m3 grudzień (do 7) - zużycie 31 m3 ROK 2013 październik - zużycie 61 m3 listopad - zużycie - 101 m3 grudzień (do 7) - 24 m3 W grudniu zużycie podaję tylko do 7 ponieważ od tej daty mamy kominek w domu i zużycie po rozpaleniu maleje.
A teraz średnie temp.
Miesiąc / rok / średnia max / średnia / średnia min
październik / 2012 / 13 / 8 / 4
październik / 2013 / 15 / 10 / 6
listopad / 2012 / 7 / 5 / 3
listopad / 2013 / 7 / 5 / 2
grudzień / 2012 / 3 / -1 / -4
grudzień / 2013 / 4 / 2 / -1

plusfoto
09-12-2014, 11:59
Z tymi 5 metrami to chyba przesada chyba że mówimy o dużych mrozach.

Dlaczego?
1kg drewna to około 4kWh
12kg to 48kWh
1m3 gazu dobrego to około 9-10kWh
48:10=4,8 m3 gazu

orko
09-12-2014, 13:12
Dlaczego?
1kg drewna to około 4kWh
12kg to 48kWh
1m3 gazu dobrego to około 9-10kWh
48:10=4,8 m3 gazu
1kg drewna to raczej 3kWh przy niezłej 75% sprawności.
Zatem nie 5m^3 a 3.5m^3

plusfoto
09-12-2014, 13:25
tu masz prawie wszystkie rodzaje:
http://www.stihl.pl/gatunki-drewna.aspx

Sala
09-12-2014, 14:20
tu masz prawie wszystkie rodzaje:
http://www.stihl.pl/gatunki-drewna.aspx
Niech nawet będzie 4,2 kwh/kg x sprawność kominka 70% = 3 kwh/kg
3 *12 = 36 kwh tj około 3,5 m3 gazu.

miplomar
09-12-2014, 15:13
Niech nawet będzie 4,2 kwh/kg x sprawność kominka 70% = 3 kwh/kg
3 *12 = 36 kwh tj około 3,5 m3 gazu.

Ale zapłacić trzeba za 5 m3, z czego 1,5 m3 ogrzeje powietrze u wylotu komina:)

plusfoto
09-12-2014, 15:24
Gdzieś mi wcięło odpowiedź.
A niech nawet będzie 3. Cóż to zmienia. Gdyby nie było palone w kominku to na rok trzeba spokojnie doliczyć 600m3 gazu jak nie więcej

mistalova
09-12-2014, 16:04
Ale ci, ktorzy sa na etacie palacza (czyli maja w salonie kotlownie) nie wliczaja drewna do kosztow CO bo twierdza, ze pala drewno metrami rekreacyjnie :)

funky_koval
09-12-2014, 17:59
Mniej więcej o to chodzi.

Sala
09-12-2014, 21:14
Gdzieś mi wcięło odpowiedź.
A niech nawet będzie 3. Cóż to zmienia. Gdyby nie było palone w kominku to na rok trzeba spokojnie doliczyć 600m3 gazu jak nie więcej

Jak pisałem wcześniej sezon bez kominka to około 1050 m3 na co i cwu.
Jak na razie palenie w kominku to czysta przyjemność, raz dziennie jeden wsad i popiół raz na miesiąc. Jak nie będzie sił palić w kominku to będzie gaz. 1000 m3 to nie jakaś katastrofa finansowa a jak docieple strop (z 20 mm a 40 cm) to może jeszcze kilka metrów spadnie. Dodatkowo był to pierwszy sezon po budowie więc mogła jeszcze być wilgoć.

Sala
09-12-2014, 21:17
Oczywiście 20 cm na 40 cm jeżeli chodzi o ocieplenie stropu

Tomek B..
09-12-2014, 22:47
A czy można przy okazji zasięgnąć informacji, ile zużywacie prądu w kwh i w jakich taryfach?

r19
09-12-2014, 23:40
A czy można przy okazji zasięgnąć informacji, ile zużywacie prądu w kwh i w jakich taryfach?

G12W.
Średnio 20-23 kWh w I taryfie i 90-100kWh w II taryfie tygodniowo.

Tomek B..
10-12-2014, 01:14
Czyli rocznie 1000kwh w I strefie i 4600kwh w II strefie. Dzięki za info :)

Sala
10-12-2014, 07:12
A czy można przy okazji zasięgnąć informacji, ile zużywacie prądu w kwh i w jakich taryfach?

Ostatni rachunek za okres 13/8/14 do 15/10/14 - 290 kWh, Taryfa G11
Wszędzie LEDy i sprzęt z klasą A+ i A++

owp
10-12-2014, 07:53
Ja mam 2730kwh za okres: grudzień '13 - grudzień '14, taryfa G11.
Teraz zmieniam na Duon G12, ale coś mi to słabo idzie, bo ciągle wysyłają monity z jakimś problemem...

miplomar
10-12-2014, 08:39
2860 kWh za 12 m-cy - G11

funky_koval
10-12-2014, 11:32
Średnia miesięczna za 19 miesięcy 221kw .Nowy sprzęt ,Ledy, komp chodzi 2h dziennie ,gazówka czajnik i piekarnik elektryczny.

mistalova
10-12-2014, 12:20
Rocznie ok. 3500kWh, taryfa G11.

AgaPL
10-12-2014, 17:41
mistalova - pingałem Cię na PW w sprawie instalacji Luny.
Ty miałeś Lunę, zmieniłeś na Vuts?

Możesz się do mnie odezwać?

mistalova
10-12-2014, 21:26
Wyslalem Ci wlasnie swoj tel. na PM.

arturas
12-12-2014, 06:42
Witam dom z poddaszem , 200m2 pow.uzytkowej,kubatura prawie 700m,piec vaillant eco tec plus,kryty blacha izolacja poddasza 25cm rockwool,sciany Ytong 36,5 energo+8cm wełna,posadzka 10 cm steropian termoorganika,70m2 podłogówki reszta grzejniki,dół utrzymujemy 22stopnie,natomiast góra 20,5st.,poniewaz mamy tylko jeden obieg grzewczy a chciałbym to zmienic na dwa obiegi bo przy wiekszych mrozach niedogrzewa góry.Sezon grzewczy drugi natomiast pierwszy mieszkamy,rodzina 4osobowa przy temp.do -4 zuzycie 8m3,zcieplą wodą igotowanie,aha dodam ze na calormaticu mam ustawiony termostat,nie ustawiałem krzywej grzewczej.

prezes413
12-12-2014, 07:37
Witam dom z poddaszem , 200m2 pow.uzytkowej,kubatura prawie 700m,piec vaillant eco tec plus,kryty blacha izolacja poddasza 25cm rockwool,sciany Ytong 36,5 energo+8cm wełna,posadzka 10 cm steropian termoorganika,70m2 podłogówki reszta grzejniki,dół utrzymujemy 22stopnie,natomiast góra 20,5st.,poniewaz mamy tylko jeden obieg grzewczy a chciałbym to zmienic na dwa obiegi bo przy wiekszych mrozach niedogrzewa góry.Sezon grzewczy drugi natomiast pierwszy mieszkamy,rodzina 4osobowa przy temp.do -4 zuzycie 8m3,zcieplą wodą igotowanie,aha dodam ze na calormaticu mam ustawiony termostat,nie ustawiałem krzywej grzewczej.

Jakiej wełny o jakim współczynniku?

Leonsjo
12-12-2014, 10:16
Dom ok 140 metrów, doł podłoga, góra grzejniki. ustawiona temp na 22 stopnie.
Ogrzewanie wystartowało na początku listopada- na dobre rozpocząłem używanie gazu 20 Listopda.
Podłoga ustawiona na stale 30 stopni na caly parter.
Kocioł podłączony pod butle gazową- gaz płynny.
Zyzyłem od 20 listopda 8 % butli co daje 216 litró i mam wrażenie, że to dużo. Czytam jednak tutaj posty i wychodzi, że to bardzo mało... szokuje się troche.
Istosnym z pewnością faktem będzie, że posiadam w pełni profi kominek z płaszczem wodnym o mocy 28 kw :))) i palę w nim dziennie ok 1,5 paczki brykietu ruf za 5,80 z marketu. Gaz kupuję po ok 2,1zł za litr.
koszt wynosi więc 20,6 zł za gaz plus 9 zł za brykiet. Dziennie jest wiec ok 30zł co przy założeniu 6 miesięcznego sezownu grzewczego wynosi 15 zł jako średnoiważona w ciągu roku- Rocznie jest to koszt 5,5 tyś zł.
Do ogrzewania wody użytkowej stosuje pompe ciepła marki Hoval - koszt ok 60 zł miesięcznie (w domu mieszkają tylko dwie osoby) łącznie 6300zł

Dom ocieplony styropianem 10cm - budowany suporexem, duża ilośc okien, dach docieplony pianką.
Czy ten koszt to dużo? uważam, że zużycie gazu w domu jest dośc wysokie.

Esiak
12-12-2014, 10:25
trochę przerost formy nad treścią...
ja za grzanie gazem c.w.u. płacę około 50 zł miesięcznie, a gdzie tu jeszcze koszt pompy ciepła...

Leonsjo
12-12-2014, 10:56
50 zł miesiecznie za gaz??
pompa ciepla o jakiej mowie to hoval ze zbiornikeim ok 300 litrów wody.
http://www.karbon.com.pl/pompy-ciepa/31-do-cwu/125-pompa-ciepa-hoval-combival-wp-vt.html

Kasia Wojtek
12-12-2014, 11:03
Chciałem się pochwalić, ale 50 zł za miesiąc mi zepsuło plan ;-)

Wczoraj płaciłem za ostatnie dwa miesiące - na parterze podłogówka, piętro grzejniki, domek piętrowy niecałe 130m2 użytkowej, do tego CWU, kuchnia w całości elektryczna. Rachunek 280 zł z groszami. Utrzymujemy od 5 do 7 rano i od 15 do 23-ciej 21 stopni, w nocy ma nie pozwolić na spadek poniżej 18 stopni.

Leonsjo
12-12-2014, 11:12
te 50 zł to za cwu.

pamiętajmy prosze o różnicy miedzy gazem sieciowym a gazem płynnym z butli (zupełnie inne koszty)

scruffty
12-12-2014, 11:31
U mnie dotychczas średnia za grudzień to nie całe 6m3/dzień. Temperatura średnia to pewnie jakieś -1, bo nocami zdarzało się i -7 a w dzień na lekkim plusie (najwięcej chyba +2). Utrzymuję temp. 20 st. z wahaniami 0,5 st. (na plus wieczorami, na minus w nocy). W kominku przepalam pozostałościami z budowy (jeden załadunek, ale nie systematycznie).

Esiak
12-12-2014, 11:46
50 zł miesiecznie za gaz??
pompa ciepla o jakiej mowie to hoval ze zbiornikeim ok 300 litrów wody.
http://www.karbon.com.pl/pompy-ciepa/31-do-cwu/125-pompa-ciepa-hoval-combival-wp-vt.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.karbon.com.pl% 2Fpompy-ciepa%2F31-do-cwu%2F125-pompa-ciepa-hoval-combival-wp-vt.html)

co w tym dziwnego? zużycie miesięczne gazu na c.w.u. to 13-15 m3, i to jest koszt 50zł (łącznie z opłatami abonamentowymi - rozliczam się miesięcznie)...
a więc wystarczyło dołożyć zasobnik do kotła, który już posiadasz, a nie wydawać kolejne 12 tys na pompę ciepła, której koszt użytkowania jest wyższy niż podgrzewanie gazem...

Leonsjo
12-12-2014, 11:53
gaz kupuję dopiero od tego sezonu w cenie 2,01 za litr. Dotychczas butla była dzierżawiona i koszt litra wynosił ok 3,2 za litr. Co czyniło dośc drogim sportem.
co do kosztów cwu to akurat nie mam zastrzeżen bo jestem zadowolony- temat dotyczy c.o.

gorbag
12-12-2014, 12:10
U mnie średnie zużycie od 2 listopada to 3,5m3 na dobę. W temperaturach około 0, jak teraz, idzie około 4m3, w innych od 2-3 do 6m3. Dużych mrozów jeszcze nie było. Zużycie obejmuje ogrzanie domu do 22-23 stopni (wyszło że jednak jesteśmy ciepłolubni, na początku było 20,5-21,5 i było nam za zimno) oraz CWU dla 4 osób. Kuchnia na prąd, kominka brak.

Pierwszy sezon mieszkania, ale zeszłą zimę już grzałem do 12-15-18 stopni. Z wyników jestem zadowolony.

RadziejS
12-12-2014, 13:41
Przez ostatni rok, od 23-11-2013 do 21-11-2014, zużyłem 1050m3 gazu, łączna suma z rachunków - 2678 zł (łącznie z opłatami W3, mam nadzieję, że w przyszłym roku będę korzystał z W2). W domu od 20 do 21 stopni. Przy 100% podłogówki w tym zakresie czujemy pełny komfort.

CafeDelTom27
12-12-2014, 13:48
Chciałem się pochwalić, ale 50 zł za miesiąc mi zepsuło plan ;-)

Wczoraj płaciłem za ostatnie dwa miesiące - na parterze podłogówka, piętro grzejniki, domek piętrowy niecałe 130m2 użytkowej, do tego CWU, kuchnia w całości elektryczna. Rachunek 280 zł z groszami. Utrzymujemy od 5 do 7 rano i od 15 do 23-ciej 21 stopni, w nocy ma nie pozwolić na spadek poniżej 18 stopni.

Ostatnio bylem z dzieckiem u lekarza i proponowal aby spac w temperaturze 18 stopni i powiem wam to nie dla nas.A ile to musi pozniej kociol sie napracowac aby dobic do 22°C

funky_koval
12-12-2014, 14:26
Ostatnio bylem z dzieckiem u lekarza i proponowal aby spac w temperaturze 18 stopni i powiem wam to nie dla nas.A ile to musi pozniej kociol sie napracowac aby dobic do 22°C

Ciekawi ci lekarze jak ustawiłem 19,5°c na noc to budziłem się z bulem gardła .U mnie w sypialni dopuszczalna minimalna temperatura to 20,6 .

arturas
12-12-2014, 19:16
Jakiej wełny o jakim współczynniku?

Wełna poddasze rockwool superrock,i toprock, λ D 0,035W/mK,natomiast sciana rockwool Frontrock Max E λ=0,036W/mk

mickow69
13-12-2014, 18:33
w tym sezonie idzie niewiele bo zimy ni ma ;p

robek69
13-12-2014, 18:58
to dobrze :D dla Was domowcow to wspaniale, w bloku nie ma zbyt wielkiej roznicy :)

pineda
14-12-2014, 19:10
Witam,

Zastanawiam się nad ogrzewaniem pomiędzy gazem a pelletem - ale muszę doprowadzić gaz - cena przyłącza to około 5tys.
Normalnie w za dużym piecu jak na mój budynek i instalację (20kW) spalam do 14m3 drewna - tyle, że to jest uciążliwe.
Mam jeszcze kominek z DGP ale za słaby na mój dom.

Dom parter ok. 130m2, ściana pustak biały 30cm + 10cm styropianu, 10cm styropianu na podłodze, strop teriva + 10cm styropianu, wysokość pomieszczeń to 2.8m.
Podłogówka tylko w łazience i kuchni, reszta grzejniki panelowe.

Czy ktoś ma podobny dom i ogrzewa gazem? Jeśli tak to ile wychodzi sezon grzewczy?

Z góry dziękuję,
Pozdrawiam

fotohobby
14-12-2014, 20:44
Dom, domowi nierówny. Przelicz sobie, ile kWh daje Ci ta ilość drewna, jakśą spalasz (zalezy od gatunku drewna, sprawności kotła)
Na pewno nie kupujesz m3, tylko metry przestrzenne. Teraz pytanie, czy ułozone, czy nasypowe.
Sprawność kotla, skoro za duzy, przyjmij na poziomie 70%.

Jak będziesz miał ilosc kWh, to sprawdzisz, ile wyjdzie cie sozon grzewczy na gazie i bedziesz mogł decydować.

Maniak1
15-12-2014, 23:15
Witam,

Zastanawiam się nad ogrzewaniem pomiędzy gazem a pelletem - ale muszę doprowadzić gaz - cena przyłącza to około 5tys.
Normalnie w za dużym piecu jak na mój budynek i instalację (20kW) spalam do 14m3 drewna - tyle, że to jest uciążliwe.
Mam jeszcze kominek z DGP ale za słaby na mój dom.

Dom parter ok. 130m2, ściana pustak biały 30cm + 10cm styropianu, 10cm styropianu na podłodze, strop teriva + 10cm styropianu, wysokość pomieszczeń to 2.8m.
Podłogówka tylko w łazience i kuchni, reszta grzejniki panelowe.

Czy ktoś ma podobny dom i ogrzewa gazem? Jeśli tak to ile wychodzi sezon grzewczy?

Z góry dziękuję,
Pozdrawiam

Od góry mało ocieplenia. Proponuję Ci zainwestować właśnie większą izolację cieplną nad głową (min 25 cm). Myślisz o gazie? Ja teraz sam wybrałbym pompę ciepła. U mnie zauważ, że parametry budynku bardzo podobne i grzeję kondensatem. W największe mrozy na grzejniki szło 55 C na kaloryfery. Na chwilę obecną jesteś w stanie kupić dobrą pompę powietrzną i spokojnie wystarczy a wyjdzie taniej niż grzanie gazem. Nagrzeje też CWU.

Maniak1
15-12-2014, 23:30
Witaj, skoro masz 1 obieg grzewczy to nie będzie to takie łatwe teraz zrobić nagle 2 :). Napisz dokładnie gdzie grzejniki, gdzie podłogówki. Czy poddasze zaizolowane jest w sposób następujący patrząc od domu (regips/strop + paroizolacja+wełna)? Jakie masz ustawione przedziały czasowe grzania? Nie ma wentylacji mechanicznej? Góra rozumiem otwarta od dołu? Gdzie jest calormatic?

Maniak1
15-12-2014, 23:32
Witam dom z poddaszem , 200m2 pow.uzytkowej,kubatura prawie 700m,piec vaillant eco tec plus,kryty blacha izolacja poddasza 25cm rockwool,sciany Ytong 36,5 energo+8cm wełna,posadzka 10 cm steropian termoorganika,70m2 podłogówki reszta grzejniki,dół utrzymujemy 22stopnie,natomiast góra 20,5st.,poniewaz mamy tylko jeden obieg grzewczy a chciałbym to zmienic na dwa obiegi bo przy wiekszych mrozach niedogrzewa góry.Sezon grzewczy drugi natomiast pierwszy mieszkamy,rodzina 4osobowa przy temp.do -4 zuzycie 8m3,zcieplą wodą igotowanie,aha dodam ze na calormaticu mam ustawiony termostat,nie ustawiałem krzywej grzewczej.

Witaj, skoro masz 1 obieg grzewczy to nie będzie to takie łatwe teraz zrobić nagle 2 . Napisz dokładnie gdzie grzejniki, gdzie podłogówki. Czy poddasze zaizolowane jest w sposób następujący patrząc od domu (regips/strop + paroizolacja+wełna)? Jakie masz ustawione przedziały czasowe grzania? Nie ma wentylacji mechanicznej? Góra rozumiem otwarta od dołu? Gdzie jest calormatic?

Maniak1
15-12-2014, 23:35
Swoją drogą wracając do tematyki: To do dzisiaj od 1 grudnia poszło u mnie 67 m3 gazu (co, cwu, gotowanie). Temperatury w domu 6:30-22:00 20,5-21C. Noc obniżenie do 18,5C.

pineda
16-12-2014, 05:30
Witaj, skoro masz 1 obieg grzewczy to nie będzie to takie łatwe teraz zrobić nagle 2 :). Napisz dokładnie gdzie grzejniki, gdzie podłogówki. Czy poddasze zaizolowane jest w sposób następujący patrząc od domu (regips/strop + paroizolacja+wełna)? Jakie masz ustawione przedziały czasowe grzania? Nie ma wentylacji mechanicznej? Góra rozumiem otwarta od dołu? Gdzie jest calormatic?

Witam,

Idąc w górę to strop wygląda tak: tynk cementowo wapienny, 30cm stropu teriva (podobno to ciepły strop), 10cm styropianu na zakładkę po 5cm no i sucha wylewka.
Poddasze nie ocieplone wełną, natomiast pionowe ściany(mury) w poddaszu (ok 60cm wysokości) ocieplone styropianem 20cm - w taki sposób, że zewnętrzny styropian spotyka się ze styropianem ze stropu. Chodziło o to żeby nie było jakiegoś mostku termicznego. Stropu pewnie już nie ocieplę bo mam wylewkę;(

Tej zimy palę kominkiem 12kW z DGP, temperatura około 23C w dzień, 20 nad ranem - spaliłem 2,5mp średnio suchego buka.

Do tej pory spalałem 14mp dębowego niezbyt suchego w za dużym piecu i w dodatku ten piec miał małą sprawność bo czopucha to raczej nawet dotknąć nie można.
Więc myślę sobie, że to nie jest źle, ale będę musiał to przeliczyć na kW. a w dodatku ma mi zrobić kolega audyt z kamerką termo.

W zasadzie to mam 4 pokoje po około 12m2 i w każdym grzejnik dwupłytowy De Longhi 100cm pod oknami. W salonie 42m2 mam dwa grzejniki 140cm.
Kuchnia podłogówka i grzejnik 100cm, łazienka podłogówka i grzejnik rurkowy, ubikacja grzejnik rurkowy, wiatrołap grzejnik 80cm i korytarz 80cm.
Dodatkowo wszystkie grzejniki są połączone miedzianymi rurkami biegnącymi pod grzejnikami na wierzchu więc śmiało można powiedzieć że to dodatkowy jeden grzejnik.

Wentylacja grawitacyjna w każdym pomieszczeniu.

Maniak1 - i ile płacisz za ogrzewanie gazem w taką zimę jak ta z 2012roku?

Dziękuję i pozdrawiam.

Maniak1
16-12-2014, 08:28
Witam,

Idąc w górę to strop wygląda tak: tynk cementowo wapienny, 30cm stropu teriva (podobno to ciepły strop), 10cm styropianu na zakładkę po 5cm no i sucha wylewka.
Poddasze nie ocieplone wełną, natomiast pionowe ściany(mury) w poddaszu (ok 60cm wysokości) ocieplone styropianem 20cm - w taki sposób, że zewnętrzny styropian spotyka się ze styropianem ze stropu. Chodziło o to żeby nie było jakiegoś mostku termicznego. Stropu pewnie już nie ocieplę bo mam wylewkę;(

Tej zimy palę kominkiem 12kW z DGP, temperatura około 23C w dzień, 20 nad ranem - spaliłem 2,5mp średnio suchego buka.

Do tej pory spalałem 14mp dębowego niezbyt suchego w za dużym piecu i w dodatku ten piec miał małą sprawność bo czopucha to raczej nawet dotknąć nie można.
Więc myślę sobie, że to nie jest źle, ale będę musiał to przeliczyć na kW. a w dodatku ma mi zrobić kolega audyt z kamerką termo.

W zasadzie to mam 4 pokoje po około 12m2 i w każdym grzejnik dwupłytowy De Longhi 100cm pod oknami. W salonie 42m2 mam dwa grzejniki 140cm.
Kuchnia podłogówka i grzejnik 100cm, łazienka podłogówka i grzejnik rurkowy, ubikacja grzejnik rurkowy, wiatrołap grzejnik 80cm i korytarz 80cm.
Dodatkowo wszystkie grzejniki są połączone miedzianymi rurkami biegnącymi pod grzejnikami na wierzchu więc śmiało można powiedzieć że to dodatkowy jeden grzejnik.

Wentylacja grawitacyjna w każdym pomieszczeniu.

Maniak1 - i ile płacisz za ogrzewanie gazem w taką zimę jak ta z 2012roku?

Dziękuję i pozdrawiam.

WItaj, Ciężko teraz pisać mi o zimie 2012 ponieważ wtedy jeszcze dom był w fazie wykańczania i wiało mi tutaj zimnem do góry. Od tamtej pory mam WM, lepiej docieplone poddasze, pouszczelniane wszelkie dziury i dobrze ustawiony kocioł. Nie grzałem też całego domu. Zjadło mi w tamtym sezonie bodajże 970 m3 (cały rok).

pineda
16-12-2014, 08:36
WItaj, Ciężko teraz pisać mi o zimie 2012 ponieważ wtedy jeszcze dom był w fazie wykańczania i wiało mi tutaj zimnem do góry. Od tamtej pory mam WM, lepiej docieplone poddasze, pouszczelniane wszelkie dziury i dobrze ustawiony kocioł. Nie grzałem też całego domu. Zjadło mi w tamtym sezonie bodajże 970 m3 (cały rok).

A jak to była kwota?

owp
16-12-2014, 09:43
Za 1000m3 gazu musisz liczyć ok 2400zł za paliwo z abonamentem. Do tego serwis kotła 100-200zł rocznie i prąd do kotła 150zł (? w zależności od taryfy i kotła). Jeśli masz oczyszczalnię, to producenci wymagają neutralizotora kondensatu (ja nie mam, nic się nie dzieje z oczyszczalnią, ale w razie problemów mają pretekst), dodatkowo części zamienne bywają w zabójczych cenach (ale to chyba zależy od producenta, ja mam De Dietrich). Takie są minusy ogrzewania gazowego. Plusem jest to, że jest bardzo ekologiczne i bardzo wygodne.

pineda
16-12-2014, 10:10
Za 1000m3 gazu musisz liczyć ok 2400zł za paliwo z abonamentem. Do tego serwis kotła 100-200zł rocznie i prąd do kotła 150zł (? w zależności od taryfy i kotła). Jeśli masz oczyszczalnię, to producenci wymagają neutralizotora kondensatu (ja nie mam, nic się nie dzieje z oczyszczalnią, ale w razie problemów mają pretekst), dodatkowo części zamienne bywają w zabójczych cenach (ale to chyba zależy od producenta, ja mam De Dietrich). Takie są minusy ogrzewania gazowego. Plusem jest to, że jest bardzo ekologiczne i bardzo wygodne.

Ale pewnie masz dom dobrze ocieplony i podłogówkę?
Gdybym w moich warunkach płacił tyle sam sezon grzewczy to bym był zadowolony.

Pozdrawiam

owp
16-12-2014, 10:58
Ja pisałem o 1000m3, bo pytałeś kolegi, który miał podobne zużycie. Spaliłeś w tym sezonie 14mp?? Przyjmując wartość 10GJ/m3 i mp=0,6m3 wychodzi ok 23300kwh, zakładając sprawność 60% to 14000kwh, czyli przy kotle kondensacyjnym (z max sprawnością - niskotemperaturowe ogrzewanie) daje niecałe 1500m3 gazu.
Teraz sobie przemyśl, w jakim okresie to spaliłem i czy cwu w tym jest zawarte.

pineda
16-12-2014, 11:07
Ja pisałem o 1000m3, bo pytałeś kolegi, który miał podobne zużycie. Spaliłeś w tym sezonie 14mp?? Przyjmując wartość 10GJ/m3 i mp=0,6m3 wychodzi ok 23300kwh, zakładając sprawność 60% to 14000kwh, czyli przy kotle kondensacyjnym (z max sprawnością - niskotemperaturowe ogrzewanie) daje niecałe 1500m3 gazu.
Teraz sobie przemyśl, w jakim okresie to spaliłem i czy cwu w tym jest zawarte.

Ja spalam około 14mp drewna na cały sezon w normalną zimę - nie w tym sezonie. W tym sezonie w kominku spaliłem około 2,5mp drewna.

RadziejS
16-12-2014, 12:06
Dom parter ok. 130m2, ściana pustak biały 30cm + 10cm styropianu, 10cm styropianu na podłodze, strop teriva + 10cm styropianu, wysokość pomieszczeń to 2.8m.
Podłogówka tylko w łazience i kuchni, reszta grzejniki panelowe.

Czy ktoś ma podobny dom i ogrzewa gazem? Jeśli tak to ile wychodzi sezon grzewczy?


W tym roku 2700 zł za rok, dla ponad 200 m2. Polecam gaz.

Maniak1
16-12-2014, 14:43
A jak to była kwota?

Tak to było coś około 2400 zł :) (liczyłem kiedyś)

pineda
16-12-2014, 15:50
Dziękuję Wam za pomoc,

Maniak1, możesz mi napisać coś o swojej rekuperacji? Czy jesteś zadowolony z tego systemu, jaki był orientacyjny koszt i jakiej firmy?

arturas
16-12-2014, 22:11
Witaj, skoro masz 1 obieg grzewczy to nie będzie to takie łatwe teraz zrobić nagle 2 . Napisz dokładnie gdzie grzejniki, gdzie podłogówki. Czy poddasze zaizolowane jest w sposób następujący patrząc od domu (regips/strop + paroizolacja+wełna)? Jakie masz ustawione przedziały czasowe grzania? Nie ma wentylacji mechanicznej? Góra rozumiem otwarta od dołu? Gdzie jest calormatic?

Witam jezeli chodzi o izolacje poddasza to tak jak piszesz jest wykonana rigips folia wełna,jezeli chodzi o wentylacje jest grawitacyjna.Grzejniki są rowniez w miejscu gdzie jest podłogówka czyli otwarty salon jadalnia kuchnia i korytarz 3 grzejniki ,wracając do calormatica jest umiejscowiony w korytarzu i niestety jest tam tez ogrzewanie podłogowe,lecz nie mam mozliwosci przeniesienia go w inne miejsce.przedział czasowy dzien od 00;00 do 16;30 temp.20,5c, przedział nocod 16;30 do 24;00 temp.22c .gora otwarta klatka schodowa 4m na 1metr szerokosci.

jujaro
17-12-2014, 08:59
w tym sezonie idzie niewiele bo zimy ni ma ;p
Niby zimy nie ma, mam podobno jeden z najlepszych kotłów a bywają tygodnie, że zużywa mi razem z podgrzaniem wody 11 metrów.... Nie wiem co z tym piecem jest nie tak, lub ze mną... Mam dwa obiegi. Na podłogówce ustawione cały czas 18 stopni od kilku dni - w domu na dole minimalna temperatura 21,5, na grzejnikach nastawione 20 stopni - (góra) - jest ok 21. Ile bierze przy takim nastawieniu jeszcze nie sprawdzałam, ale przy opcji 20 i 20 brał przy niższych temperaturach, które się pojawiały własnie ok 11. Trochę mnie to wkurza, bo piec mial być super oszczędny, a nie jest - nie mówiąc o koszcie jego zakupu... Dom ma 170 m powierzchni mieszkalnej. dodatkowo jest garaż na razie nie ogrzewany i 12 m. piwnica - lekko ogrzewana. Domowników 4 osoby. Wszystko opórcz pieca i podgrzewania wody jest na elektrykę więc nie wiem dlaczego jest tak duże żużycie tego gazu. Był już kilka razy serwisant i też nie wie o co chodzi - mówi ze w piecu wszystko dobrze ustawione i że zużycie powinno być max 8 m. Zastanawiam się czy to może być wynikiem faktu, że sterownik który pokazuje obieg kaloryferów jest powieszony na dole gdzie jest podłogówka.. nie mam pojęcia.
Dom jest co prawda pierwszy rok ogrzewany gazem, ale w zeszłym roku, kiedy był jeszcze nie zamieszkały był ogrzewany kominkiem, więc chyba to nie jest już wygrzewanie ścian...
Może ktoś ma ten piec i się wypowie jakie powinno być zużycie gazu w takim domu...

Maniak1
17-12-2014, 18:23
Niby zimy nie ma, mam podobno jeden z najlepszych kotłów a bywają tygodnie, że zużywa mi razem z podgrzaniem wody 11 metrów.... Nie wiem co z tym piecem jest nie tak, lub ze mną... Mam dwa obiegi. Na podłogówce ustawione cały czas 18 stopni od kilku dni - w domu na dole minimalna temperatura 21,5, na grzejnikach nastawione 20 stopni - (góra) - jest ok 21. Ile bierze przy takim nastawieniu jeszcze nie sprawdzałam, ale przy opcji 20 i 20 brał przy niższych temperaturach, które się pojawiały własnie ok 11. Trochę mnie to wkurza, bo piec mial być super oszczędny, a nie jest - nie mówiąc o koszcie jego zakupu... Dom ma 170 m powierzchni mieszkalnej. dodatkowo jest garaż na razie nie ogrzewany i 12 m. piwnica - lekko ogrzewana. Domowników 4 osoby. Wszystko opórcz pieca i podgrzewania wody jest na elektrykę więc nie wiem dlaczego jest tak duże żużycie tego gazu. Był już kilka razy serwisant i też nie wie o co chodzi - mówi ze w piecu wszystko dobrze ustawione i że zużycie powinno być max 8 m. Zastanawiam się czy to może być wynikiem faktu, że sterownik który pokazuje obieg kaloryferów jest powieszony na dole gdzie jest podłogówka.. nie mam pojęcia.
Dom jest co prawda pierwszy rok ogrzewany gazem, ale w zeszłym roku, kiedy był jeszcze nie zamieszkały był ogrzewany kominkiem, więc chyba to nie jest już wygrzewanie ścian...
Może ktoś ma ten piec i się wypowie jakie powinno być zużycie gazu w takim domu...

Poproszę o detale na temat domu (ocieplenie ścian, podłóg - parter, poddasze, jaka wentylacja?, jaki kocioł?). Będziemy myśleć co może być nie tak.

Maniak1
17-12-2014, 18:27
Dziękuję Wam za pomoc,

Maniak1, możesz mi napisać coś o swojej rekuperacji? Czy jesteś zadowolony z tego systemu, jaki był orientacyjny koszt i jakiej firmy?

Witaj, Tak, rekuperacja to komfort. I w moim przypadku oszczędność na ogrzewaniu w porównaniu do stanu z przed zainstalowania reku. Według mnie reku powinno być standardem już od kilku lat. Niestety u nas dalej istnieje wiele błędnych przekonań z lat minionych.

Yerenia
17-12-2014, 20:03
To i ja się dorzucę :)
Grzejemy dopiero od 15.11, czyli pierwszy miesiąc za nami. Jeszcze nie mieszkamy, brak drzwi wewnętrznych itp.

Pierwsze 3 dni - zużycie około 15 m3
Później stopniowo spadało - do 10/9 m3 na dobę
Średnia za ostatnie 5 dni - 4,7 m3

Dom jak w opisie, z tym że: zimy nie ma :D, parter (130 m2) grzany na 19 stopni
Poddasze nieużytkowe, ale grzane na 14 stopni.
Ogólnie - suszymy domek.
cwu grzeje się raz w tygodniu.

jujaro
17-12-2014, 20:22
Poproszę o detale na temat domu (ocieplenie ścian, podłóg - parter, poddasze, jaka wentylacja?, jaki kocioł?). Będziemy myśleć co może być nie tak.


Więc tak dom mam ocielony styropianem 15 ale grafitowym, podłogi na dole mają ocielenie 20 cm styro, poddasze podłogi w zasadzie nie są ocieplane tylko tyle co pod panelami, jedynie sypialnia która jest nad garażem ma ocieploną podłogę 5 cm pianki, Także całe poddasze ocieplone jest pianką mniej więcej ok 15 cm - myślę że raz mniej raz więcej to zależy jak się psiknęło wykonawcy :). Kocioł to vitodens 200 26 kw plus vitotronic 200. Mam rekuperację. Nie wiem czy to istotny szczegól, ale z domu - może nie bezpośrednio z salonu :))), ale w niedalekije odległości schodzi się bezpośrednio do piwnicy, Tam w zasadzie panuje podobna temperatura...
Serwisant zachodzi w głowę jak to możliwe, że temperatura na kotle jest 20 a w domu na dole 23. Przestawił na 18 - jest minimalnie 21. Ale przy ustawieniu na 20 stopni to zużycie w nieco zimniejszym okresie jaki się pojawił w ciągu 10 dni obserwacji było na poziomie 11 m na dobę. Wydaje mi się, że to dużo, szczególnie, że piec miał być mega oszczędny... W zasadzie mogłam zainstalować prosty polski piec i pewnie byłoby to samo...Jestem trochę zła, bo nie o to chodziło...

jedrek244
17-12-2014, 20:51
hej
moze cyrkulacja CWU chodzi non stop?
garaz nie ogrzewany a jest odseparowany od domu ociepleniem?
ogrzanie piwnicy tez kosztuje
nie mam domu z poddaszem ale 15cm pianki to chyba nie jest
super ocieplenie, jest caly watek o piance poczytaj

temp. 20 na kotle czyli co idzie w podloge czy zadana temp. na sterowniku?


pzdr

jujaro
17-12-2014, 21:39
Temperatura jest 20 stopni wymagana dla pomieszczenia. - Teraz jest na podłogówkę nastawione 18 - Nie wiem czy dobrze rozumiem tę cyrkulację - to nie ja nastawiałam, ale jeśli to jest to co się nazywa mieszaczem wody, to on chodzi daw razy dziennie mniej więcej po 2 godz. Garaż jest ogrzewany teoretyczenie choć akurat jak do tej pory tam nie odkręcalismy grzejnika. Temperatura która tam aktualnie panuje to ok 14 stopni. Niestety wejście do garażu jest prosto z domu i nie ma żadnego dodatkowego ocieplenia między ścianami. Drzwi co prawda są tzw. wejściowe więc ciepłe.

uris
17-12-2014, 21:40
10cm pianki to 18cm wełny czyli około 30cm wełny czyli standard a z tym 20*C to też nie rozumiem .

edit

Ściana oddzielająca dom od garażu musi być docieplona .Garaż mam nie ogrzewany i w największe mrozy jakie były tamtej zimy czyli około -18*C przez kilka dni temp w garażu około +2*C

plusfoto
17-12-2014, 22:34
10cm pianki to 18cm wełny

Gdzie źeś taka głupotę wyczytał. Chyba źe ZK, ale wtedy to największa głupota jaką moźna zrobić wewnątrz domu.

uris
17-12-2014, 22:40
Gdzie źeś taka głupotę wyczytał. Chyba źe ZK, ale wtedy to największa głupota jaką moźna zrobić wewnątrz domu.


Nie bardzo rozumiem o jakiej głupocie piszesz ,możesz to sprecyzować .

plusfoto
17-12-2014, 22:57
A no taka kolego źe piana ZK jest sztywna a więźba pracuje, więc jak za dwa trzy lata nie pojwią sie spękania to będzie cud. ZK stosuje się do izolacji nakrokwiowej.

uris
17-12-2014, 23:19
Ja tylko napisałem że 10cm pianki to odpowiednik około 18cm a ty piszesz o czymś innym także nie bardzo rozumiem co błędnie napisałem .

Maniak1
18-12-2014, 00:04
Więc tak dom mam ocielony styropianem 15 ale grafitowym, podłogi na dole mają ocielenie 20 cm styro, poddasze podłogi w zasadzie nie są ocieplane tylko tyle co pod panelami, jedynie sypialnia która jest nad garażem ma ocieploną podłogę 5 cm pianki, Także całe poddasze ocieplone jest pianką mniej więcej ok 15 cm - myślę że raz mniej raz więcej to zależy jak się psiknęło wykonawcy :). Kocioł to vitodens 200 26 kw plus vitotronic 200. Mam rekuperację. Nie wiem czy to istotny szczegól, ale z domu - może nie bezpośrednio z salonu :))), ale w niedalekije odległości schodzi się bezpośrednio do piwnicy, Tam w zasadzie panuje podobna temperatura...
Serwisant zachodzi w głowę jak to możliwe, że temperatura na kotle jest 20 a w domu na dole 23. Przestawił na 18 - jest minimalnie 21. Ale przy ustawieniu na 20 stopni to zużycie w nieco zimniejszym okresie jaki się pojawił w ciągu 10 dni obserwacji było na poziomie 11 m na dobę. Wydaje mi się, że to dużo, szczególnie, że piec miał być mega oszczędny... W zasadzie mogłam zainstalować prosty polski piec i pewnie byłoby to samo...Jestem trochę zła, bo nie o to chodziło...

Zgadza się. Pali za dużo. Kolejne pytania/podpowiedzi:

1. Kocioł za mocny. Zapewne moc minimalna tego kotła wystarczyłaby do ogrzania domu w mrozy. Ale cóż trudno, większość z nas ma tak dobrane, dopiero jak człowiek mądrzeje/czyta i myśli to widzi i rozumie, że "instalatorzy" chyba zatrzymali się gdzieś 20 lat temu. Tutaj można coś kombinować z ustawieniami kotła ale musiałbym zapoznać się z jego instrukcją.
2. Tej pianki to mogło by być więcej.... W dach dobrze jest nawet teraz dawać ze 30 cm wełny jak nie więcej do 40 nawet.
3. Jaki rekuperator? Co oznacza: ":ale z domu - może nie bezpośrednio z salonu"?
4. Cyrkulacja CWU odnosi się do wody do mycia (ciepłej) może masz tak, że kocioł bez przerwy ją podgrzewa bo ta się wychładza przez cyrkulację a gaz leci... Ja grzeję wodę tylko wieczorem.
5. Ścianę od garażu trzeba docieplić od strony garażu np. 15 cm wełny..
6. Dziwne, że instalator czuje się zagubiony. Ale co zrobić aby to urządzonko paliło mniej:
- grzać możliwie jak najniższą temperaturą wody grzewczej np. u mnie przy 0C na zewnątrz temp. wody w obiegu wynosi 44C. Kocioł kondensacyjny ma działać na niskich temp. ponieważ sprzyja to kondensacji. Tutaj oczywiście najważniejsza jest temperatura powrotu ale ta zasilania na to przecież wpływa.
- wodę cwu grzejemy gdy jej nam rzeczywiście potrzeba. A to zależy od domowników i ich nawyków.
- dobrze byłoby zmniejszyć moc kotła jak się tylko da nawet do 10Kw na grzanie
- wodę też można podgrzewać niższą temp. co pozwoli na dłuższy okres czasu kondensacji.
- jeśli jest cyrkulacja cwu to powinna dzialać również w okresie jej zapotrzebowania.
- termostaty na grzejnikach (głowice termostatyczne) warto ustawiać odpowiednio dla pomieszczeń. Osobiście polecam programowalne tygodniowo (elektroniczne).

7. Wracając do problemów z ustawieniem temp. wewnątrz. Zapewne kocioł grzeje w oparciu o krzywą grzewczą i ją właśnie trzeba znaleźć. To nie takie proste niestety. Rozumiem, że ten sterownik vitotronic jest na kotle? A gdzie znajduje się sam kocioł?

Nie znam tego kotła ale postaram się doczytać. Z vaillantem byłem w stanie zejść z 14m3 na 6m3 więc tutaj też zapewne coś da się podreperować.

mistalova
18-12-2014, 08:23
Problem jest bardzo prosty - kiepskie ocieplenie poddasza.
Poprawić ocieplenie i będzie OK.
Albo nic nie robić i Placic rachunki.

fotohobby
18-12-2014, 10:44
Ja tylko napisałem że 10cm pianki to odpowiednik około 18cm a ty piszesz o czymś innym także nie bardzo rozumiem co błędnie napisałem .

Przyzwoita wełna ma lambde porównywalną z pianką.
Wg mnie ocieplenie poddasza jest wtym domu jest jego słabym punktem.

asolt
18-12-2014, 12:03
Przyzwoita wełna ma lambde porównywalną z pianką.
Wg mnie ocieplenie poddasza jest wtym domu jest jego słabym punktem.

Pianka lambda od 0,022 do 0,025, przyzwoita wełna to 0,035 lub duzo drozsza 0,033.
Oczywiscie są pianki o lambdzie 0,035 ale jaki jest sens jej stosowania jezeli wełna jest duzo,duzo tansza.

fotohobby
18-12-2014, 12:10
0.022 ? Chyba zamkniętokomórkowa... Pytanie, kto robi z tego ocieplania poddasza....
Najcześciej jedzie sie Icyene, ktora ma 0.038

plusfoto
18-12-2014, 13:03
O to to. ZK nadaje się ale na izolację nakrokwiową. Zrobienie izolacji poddasza tą pianą to proszenie się o kłopoty.

jujaro
18-12-2014, 14:02
Zgadza się. Pali za dużo. Kolejne pytania/podpowiedzi:

1. Kocioł za mocny. Zapewne moc minimalna tego kotła wystarczyłaby do ogrzania domu w mrozy. Ale cóż trudno, większość z nas ma tak dobrane, dopiero jak człowiek mądrzeje/czyta i myśli to widzi i rozumie, że "instalatorzy" chyba zatrzymali się gdzieś 20 lat temu. Tutaj można coś kombinować z ustawieniami kotła ale musiałbym zapoznać się z jego instrukcją.
2. Tej pianki to mogło by być więcej.... W dach dobrze jest nawet teraz dawać ze 30 cm wełny jak nie więcej do 40 nawet.
3. Jaki rekuperator? Co oznacza: ":ale z domu - może nie bezpośrednio z salonu"?
4. Cyrkulacja CWU odnosi się do wody do mycia (ciepłej) może masz tak, że kocioł bez przerwy ją podgrzewa bo ta się wychładza przez cyrkulację a gaz leci... Ja grzeję wodę tylko wieczorem.
5. Ścianę od garażu trzeba docieplić od strony garażu np. 15 cm wełny..
6. Dziwne, że instalator czuje się zagubiony. Ale co zrobić aby to urządzonko paliło mniej:
- grzać możliwie jak najniższą temperaturą wody grzewczej np. u mnie przy 0C na zewnątrz temp. wody w obiegu wynosi 44C. Kocioł kondensacyjny ma działać na niskich temp. ponieważ sprzyja to kondensacji. Tutaj oczywiście najważniejsza jest temperatura powrotu ale ta zasilania na to przecież wpływa.
- wodę cwu grzejemy gdy jej nam rzeczywiście potrzeba. A to zależy od domowników i ich nawyków.
- dobrze byłoby zmniejszyć moc kotła jak się tylko da nawet do 10Kw na grzanie
- wodę też można podgrzewać niższą temp. co pozwoli na dłuższy okres czasu kondensacji.
- jeśli jest cyrkulacja cwu to powinna dzialać również w okresie jej zapotrzebowania.
- termostaty na grzejnikach (głowice termostatyczne) warto ustawiać odpowiednio dla pomieszczeń. Osobiście polecam programowalne tygodniowo (elektroniczne).

7. Wracając do problemów z ustawieniem temp. wewnątrz. Zapewne kocioł grzeje w oparciu o krzywą grzewczą i ją właśnie trzeba znaleźć. To nie takie proste niestety. Rozumiem, że ten sterownik vitotronic jest na kotle? A gdzie znajduje się sam kocioł?

Nie znam tego kotła ale postaram się doczytać. Z vaillantem byłem w stanie zejść z 14m3 na 6m3 więc tutaj też zapewne coś da się podreperować.


Zaczynając od punktu pierwszego kocioł rzeczywiście pewnie jest za mocny. Myśmy się nie orientowali - instalator zamonotwał to co zamontował. Teraz już nic się z tym nie da zrobić :(.
2. Jak kładlismy piankę to właśnie wszyscy na około mówili że 15 -18 będzie odpowiadało 30 cm wełny i że jest bardziej szczelna. Myślę, że są momenty gdzie ona ma grubości 20 cm ale zapewne tak jak pisałam są też takie momenty gdzie ma 12... Ogólnie jest tak, że nad częścią zamieszkałą poddasza mam jeszcze strych tam jest rekuperator. To całkiem spora przestrzeń - można tam nawet swobodnie stanąć - i powiem szczerze, że nie jest tam zimno. Myślę, że różnica między mieszkaniem a strychem jest maksymalnie 2 stopnie. Strychu nie mam nad sypialnią, która jest nad garażem - i w tym pokojue generalnie jest zawsze chłodno. Stadnardowa temperatura to 19 stopni - ale też mam w beznadziejnym miejscu zamonotwany mały grzejniczek więc myślę, że to też wiele tłumaczy.

3. Rekuperator mam jakiś litewski taki dosyć prosty w swej konstrukcji - teoretycznie jego zadaniem jak pewnie każdego innego, jest m.in nawiewanie do domu świerzego powietrza ale nieco ogrzanego - ja na noc ten rekuperator wyłączam, bo mi za mocno wieje zimnem... Jeśli chodzi o zejście do piwnicy to jest to dosyć skompplikowana sprawa ponieważ dom jest zbudowany w ten sposób, że salon połączony jest z aneksem kuchennym a między nimi jest 3 stopniowe zejście na dół które prowadzi do garażu oraz dalej do piwnicy - sama pwinica - gdzie znajduje się piec jest zamykana. Wczoraj sprawdziłam temperature przed drzwiami do piwnicy - 17,5 stopnia.

4. Jeśli chodzi o ciepłą wodę to rzeczywiście ona jest podgrzewana cały czas. Co ciekawe zaobserwowałam własnie że ten piec generalnie cały czas pracuje. Incydentalnie wyłącza się na kilka sekund. Pytałam serwisanta czy nie lepiej byłoby własnie ustawiac sobie to grzanie ciepłej wody powiedzmy dwa razy dziennie ale stwierdził, że to nie ma sensu, bo piec pobiera minimalna ilość gazu... Nie znam się więc uznałam że ma rację.,.,.

5. W garażu mam grzejnik. Ona sąsiaduje z zabudową kuchenną i łazienką w 4/5. pewnie będzie problem z dociepleniem ale jesli to miałoby przynieść jakiś konkretny skutek to zrobie to oczywiście.

6. Jeśli chodzi o temperaturę wody w obiegu to ona jest własnie ok 40 stopni - 41 bodajże więc chyba ok.

7.Vitotronic - panel jest zamontowany na piecu, ale jego taki dodatkowy steronik, którym mogę zarządzać nie schodząć do piwnicy i który pokazuje temperaturę pomieszczenia i temp. na zewnątrz mam w kuchnio- salonie :). Problem jest tylko w tym, że on jakby dostosowany jest do grzejników a jest na dole gdzie grzejników nie ma :(. Niby to nie wielka sprawa ale jednak, bo nie wiem czy piec rozumie wtedy o co chodzi...

8. Termostaty na grzejnikach teraz gdy została temperatura na piecu zmniejszona do 20 stopni dla pomieszczeń z grzejnikami - ja nastawiam wszystkie na maksa, bo jednak 20 stopni to mi mało... Wczoraj podniosłam na 21 i tempka podniosła się do 21,5. Natomiast na obegu sterującym podłogówką nastawione jest cały czas na 18 stopni a temperatura w pomieszczeniu 21,5
Teraz zastanawiam się czy gdyby budynek był nie docielony, to czy nie byłoby tak, że piec cały czas pracowałby dlatego, że próbowałby dogrzać do temperatury zadanej czyli 18 stopni... Ale przecież ta temperatura zdecydowanie przekracza tę zadaną.... Więc o co tak naprawdę chodzi...

być może problemem jest ta ciepła woda która jest podgrzewana cały czas - już sama nie wiem jestem normalnie głupia bo serwisant przyjeżdzał już 3 razy coś tam zmieniał z tą krzywą grzewczą - mówił że wszystko jest idealnie... Byłoby idealnie gdyby przy takich nastawach ten kocioł nie zżerał mi tyle gazu...

plusfoto
18-12-2014, 14:34
A możesz rozwiać nasze wątpliwości i napisać co za piankę Ci zaaplikowali? Wystarczy jak napiszesz czy zamknięto czy otwarto komórkowa. Ajak jeszcze będziesz znał producenta i parametry to będzie super.

jujaro
18-12-2014, 14:39
Pianka jest otwartokomorowa ale są to w zasadzie dwie różne jeśli chodzi o jakość pianki bo pierwszy facet mnie wkurzył jakością wykonania - on miał jakąś piankę za wschodniej granicy.. ale nie pamiętam dokładnie nazwy, natomiast dopianowywane było polską pianką. Ale żadnych parametrów konkretnych nie znam. Tak jak napisałam średnio to ok 15 cm. bywają miejsca gdzie jest więcej ale też gdzie może być nieco mniej niż 15. Teoretycznie było tak, żeby nie przykyrwać krokwii

plusfoto
18-12-2014, 14:48
No to masz odpowiedz dlaczego tep jest niska. Pianka OK ma parametry podobne do wełny. Czyli położyłeś sobie 12 - 15 cm wełny, a to co najmniej o połowę za mało. Niezbędne minimum to 25 cm a najlepiej około 35 i przykrycie krokwi. Nie przykryte krokwie to następny błąd. Widzę że puścili do ciebie niezłego bajeranta (Handlowca) że Cię tak zbajerował.

miloszenko
18-12-2014, 15:02
Ja nie wierze, ze dolozenie tutaj tylko izolacji w dachu obnizy zuzycie o 1/3 czy wiecej, zeby to zuzycie bylo bardziej odpowiednie do domu.

Ja mam 16 cm piany otwarto-kom i zuzycie mam niskie, zeby nie powiedziec za niskie jak ta niby nedzna pianke :P

Tutaj albo jakas cyrkulacja zzreajaca ogromne ilosci gazu albo totalnie zle ustawiony piec, albo jedno i drugie.

miloszenko
18-12-2014, 15:21
Więc tak dom mam ocielony styropianem 15 ale grafitowym, podłogi na dole mają ocielenie 20 cm styro, poddasze podłogi w zasadzie nie są ocieplane tylko tyle co pod panelami, jedynie sypialnia która jest nad garażem ma ocieploną podłogę 5 cm pianki, Także całe poddasze ocieplone jest pianką mniej więcej ok 15 cm - myślę że raz mniej raz więcej to zależy jak się psiknęło wykonawcy :). Kocioł to vitodens 200 26 kw plus vitotronic 200. Mam rekuperację. Nie wiem czy to istotny szczegól, ale z domu - może nie bezpośrednio z salonu :))), ale w niedalekije odległości schodzi się bezpośrednio do piwnicy, Tam w zasadzie panuje podobna temperatura...
Serwisant zachodzi w głowę jak to możliwe, że temperatura na kotle jest 20 a w domu na dole 23. Przestawił na 18 - jest minimalnie 21. Ale przy ustawieniu na 20 stopni to zużycie w nieco zimniejszym okresie jaki się pojawił w ciągu 10 dni obserwacji było na poziomie 11 m na dobę. Wydaje mi się, że to dużo, szczególnie, że piec miał być mega oszczędny... W zasadzie mogłam zainstalować prosty polski piec i pewnie byłoby to samo...Jestem trochę zła, bo nie o to chodziło...

Na ile masz ustawione reku?

Masz jakies okna dachowe? Ile?

Ilew doy zuzywacie na miesiac? Kapiecie sie w wannie czy prysznic? Jest cyrkulacja? Jesli tak to jak dlugo chodzi?

Przy tych tempearturach i Twoim domu powinienes sie w 6-7 m3 miescic bez problemu, o ile powyzsze nie bedzie odbiegalo od normy...

fotohobby
18-12-2014, 15:23
szczelnie jest, ale współczynnik U kiepski

plusfoto
18-12-2014, 15:35
Z tą szczelnością też bym nie przesadzał skoro na nieocieplonym strychu temp. ledwo dwa stopnie niższa niż w częsci mieszkalnej poddasza

Maniak1
18-12-2014, 16:10
Pianka jest otwartokomorowa ale są to w zasadzie dwie różne jeśli chodzi o jakość pianki bo pierwszy facet mnie wkurzył jakością wykonania - on miał jakąś piankę za wschodniej granicy.. ale nie pamiętam dokładnie nazwy, natomiast dopianowywane było polską pianką. Ale żadnych parametrów konkretnych nie znam. Tak jak napisałam średnio to ok 15 cm. bywają miejsca gdzie jest więcej ale też gdzie może być nieco mniej niż 15. Teoretycznie było tak, żeby nie przykyrwać krokwii

Witam ponownie, oj chyba należałoby zrobić wizję lokalną aby dobrze pomóc :). Na razie odniosę się do pianki. Otóż jeśli jest to pianka o otwartej strukturze to powinna być zabezpieczona paroizolacją! Jeśli nie jest to błąd! Krokwie to mostki cieplne jakby na to nie patrzeć. Ale skoro od góry można dojść do powinno dać coś jeszcze dołożyć. Gorzej ze skosami. I jeszcze jedno, to że temp. na strychu jest dosyć wysoka to źle = ciepłe powietrze sobie tam jakoś ucieka. Izolacja termiczna musi być sucha i nie powinno być w niej ruchu powietrza aby była wystarczająco skuteczna tymczasem przez otwarto-komórkową piankę sobie i wieje i wilgoć idzie. Co do grzania CWU, i że mało gazu bierze... BZDURA. Grzać jak potrzeba a nie cały czas! Wiem, bo testowałem i nikt niech głupot nie wciska ludziom!

owp
18-12-2014, 21:41
Ale skoro izolacja jest nie między mieszkaniem a strychem, tylko między strychem a dachem, to czemu się dziwicie, że na strychu jest ciepło? Chyba że coś źle zrozumiałem.
Co do cwu, to można policzyć straty w zbiorniku, znając jego wielkość i ocieplenie. Lepiej nie przenosić tu dyskusji o pianie, w wątku poświęconym temu kłótnie trwają od lat... Wg mnie 15cm piany to nie jest tak mało - na ścianie też ma 15cm izolacji, a piana faktycznie jest szczelniejsza - ostatnio poprawiałem strych po moich fachowcach, wełna może jest równie 'ciepła' jak się samemu robi.

uris
18-12-2014, 22:38
Ogólnie jest tak, że nad częścią zamieszkałą poddasza mam jeszcze strych tam jest rekuperator. To całkiem spora przestrzeń - można tam nawet swobodnie stanąć - i powiem szczerze, że nie jest tam zimno. Myślę, że różnica między mieszkaniem a strychem jest maksymalnie 2 stopnie. Strychu nie mam nad sypialnią, która jest nad garażem - i w tym pokojue generalnie jest zawsze chłodno.

Szczerze powiem nie bardzo wiem jak to docieplenie wygląda , szczyt dachu jest docieplony ? czy tylko sufit nad strychem ?

jujaro
18-12-2014, 22:40
Słuchajcie jeśli chodzi o tę pianę, to oprócz dachu ja mam ją również na ścianach od wewnątrz domu... :). tak mniej więcej ok 5 cm. Mam dwa dachowe okna - więc to chyba nie tamtędy tak spektakularnie ucieka ciepło... Ale ja cały czas zastanawiam się dlaczego wszyscy idziecie w kierunku uciekania ciepła, kiedy w domu cały czas jest wyższa temperatura niż zadana... Bez wątpienia błędem jest nieocieplenie ściany między garażem a domem - my pseudo inteligenci kompletnie się na tym nie znaliśmy, a facet, któremu zapłacilismy sporą kasę za nadzór, okazał się pseudo nadzorcą...
Chętnie zaprosiłabym na tę wizję lokalną do Lublina :), bo jakoś do tej pory nie trafiliśmy na nikogo kto ma ten piec, choć wszyscy się wypowiadają, że bierze za dużo gazu. Dziś po raz kolejny rozmawiałam z serwisantem wyrażając swą wątpliwość co do pracy ciągłego podgrzewania wody. Wyśmiał mnie mówiąc, że mam termę i w niej woda nie stygnie, a podgrzewana jest tylko ta, która przbywa, więc już nei wiem co myślec... Zużycia wody w domu nie jestem w stanie zmierzyć bo mam swoją studnię i nie montowałam zadnych liczników, ale nie są to spektakularne ilości, bo myjemy się we 4 osoby w tym dzieci biorą kąpiel razem w wannie a my dorośli korzystamy zdecydowanie z prysznica, Zmywarka i pralka podgrzewa wodę sobie sama ...

flyby
18-12-2014, 22:40
Hej,

Maniak, napisz cos wiecej na temat tego jak poustawiales swojego vaillanta i instalacje. Z 14 na 6 robi wrazenie.


Zgadza się. Pali za dużo. Kolejne pytania/podpowiedzi:

1. Kocioł za mocny. Zapewne moc minimalna tego kotła wystarczyłaby do ogrzania domu w mrozy. Ale cóż trudno, większość z nas ma tak dobrane, dopiero jak człowiek mądrzeje/czyta i myśli to widzi i rozumie, że "instalatorzy" chyba zatrzymali się gdzieś 20 lat temu. Tutaj można coś kombinować z ustawieniami kotła ale musiałbym zapoznać się z jego instrukcją.
2. Tej pianki to mogło by być więcej.... W dach dobrze jest nawet teraz dawać ze 30 cm wełny jak nie więcej do 40 nawet.
3. Jaki rekuperator? Co oznacza: ":ale z domu - może nie bezpośrednio z salonu"?
4. Cyrkulacja CWU odnosi się do wody do mycia (ciepłej) może masz tak, że kocioł bez przerwy ją podgrzewa bo ta się wychładza przez cyrkulację a gaz leci... Ja grzeję wodę tylko wieczorem.
5. Ścianę od garażu trzeba docieplić od strony garażu np. 15 cm wełny..
6. Dziwne, że instalator czuje się zagubiony. Ale co zrobić aby to urządzonko paliło mniej:
- grzać możliwie jak najniższą temperaturą wody grzewczej np. u mnie przy 0C na zewnątrz temp. wody w obiegu wynosi 44C. Kocioł kondensacyjny ma działać na niskich temp. ponieważ sprzyja to kondensacji. Tutaj oczywiście najważniejsza jest temperatura powrotu ale ta zasilania na to przecież wpływa.
- wodę cwu grzejemy gdy jej nam rzeczywiście potrzeba. A to zależy od domowników i ich nawyków.
- dobrze byłoby zmniejszyć moc kotła jak się tylko da nawet do 10Kw na grzanie
- wodę też można podgrzewać niższą temp. co pozwoli na dłuższy okres czasu kondensacji.
- jeśli jest cyrkulacja cwu to powinna dzialać również w okresie jej zapotrzebowania.
- termostaty na grzejnikach (głowice termostatyczne) warto ustawiać odpowiednio dla pomieszczeń. Osobiście polecam programowalne tygodniowo (elektroniczne).

7. Wracając do problemów z ustawieniem temp. wewnątrz. Zapewne kocioł grzeje w oparciu o krzywą grzewczą i ją właśnie trzeba znaleźć. To nie takie proste niestety. Rozumiem, że ten sterownik vitotronic jest na kotle? A gdzie znajduje się sam kocioł?

Nie znam tego kotła ale postaram się doczytać. Z vaillantem byłem w stanie zejść z 14m3 na 6m3 więc tutaj też zapewne coś da się podreperować.

jujaro
18-12-2014, 22:46
Nie no cały dach jest ocieplony zamiast wełną pianą. Pianą jest pryśnięta ta cała folia dachowa. Potem jest strych na którego podłodze leżą płyty osb i pod strychem poddasze - tak jak napisałam w poście niżej bądź wyżej poddasze dodatkowo ma ocieplone ściany tą pianą od wewnątrz - opórcz zewnętrznego styro.
Aha co do zbiornika cwu to on ma 150 litró i nie jest niczym ocieplony, a powinien być???? stoi w pomieszczeniu gdzie temperatura wynosi jakieś 18 stopni.

jujaro
18-12-2014, 22:50
Aktualnie godz. 22.47 piec już jest w tzw. fazie nocnej - temp. na zewnatrz 4 st. grzejnik w pokoju w którym siedzę ustawiony na 5 jest zimny...Nie wiem za bardzo co to jest calormatic... ale jeśli to ten czujnik który wisi w pomieszczeniu to niestety podaje on tak jak pisałam temperaturę dołu a nie góry gdzie są grzejniki, choć teoretycznie ustawia się na nim grzejniki - tam jest 21, 7 aktualnie

flyby
18-12-2014, 23:13
Sorry, nie doczytalem - myslalem ze masz vaillanta.

uris
18-12-2014, 23:32
Nie no cały dach jest ocieplony zamiast wełną pianą. Pianą jest pryśnięta ta cała folia dachowa. Potem jest strych na którego podłodze leżą płyty osb i pod strychem poddasze - tak jak napisałam w poście niżej bądź wyżej poddasze dodatkowo ma ocieplone ściany tą pianą od wewnątrz - opórcz zewnętrznego styro.
Aha co do zbiornika cwu to on ma 150 litró i nie jest niczym ocieplony, a powinien być???? stoi w pomieszczeniu gdzie temperatura wynosi jakieś 18 stopni.

Ok ale sufit poddasza jest też docieplony ,odizolowany od strychu rozumiem , czy po prostu OSB a pod OSB sufit z karton gipsu ..

Standardowy zbiornik na CWU jest już docieplony i ładnie zabudowany no chyba że ty masz totalnie golasa bo takie też występują .

funky_koval
18-12-2014, 23:35
Nie no cały dach jest ocieplony zamiast wełną pianą. Pianą jest pryśnięta ta cała folia dachowa. Potem jest strych na którego podłodze leżą płyty osb i pod strychem poddasze - tak jak napisałam w poście niżej bądź wyżej poddasze dodatkowo ma ocieplone ściany tą pianą od wewnątrz - opórcz zewnętrznego styro.
Aha co do zbiornika cwu to on ma 150 litró i nie jest niczym ocieplony, a powinien być???? stoi w pomieszczeniu gdzie temperatura wynosi jakieś 18 stopni.

Jak niczym ,ktoś go rozebrł?

Maniak1
19-12-2014, 08:24
Hej,

Maniak, napisz cos wiecej na temat tego jak poustawiales swojego vaillanta i instalacje. Z 14 na 6 robi wrazenie.

Witaj, to był ekstremalny przypadek u mojego znajomego ale był. U mnie w pierwszym roku vaillant brał mi dużo więcej więc w drugim mając więcej czasu zacząłem testować. czytać i kombinować i to przyniosło wymierne efekty. Wystarczy, że masz krzywą grzewczą za dużą i już zobaczysz różnicę w zużyciu na minus, potem podgrzewanie wody, cyrkulacja, moc kotła, przedziały czasowe, szczelność budynku, wentylacja mechaniczna (wilgotność powietrza, odzysk ciepła) i dobrze docieplone poddasze. Czynników jest więcej a każdy dom inny ale na samej cwu potrafi się zejść o 12m3 gazu mniej na miesiąc minimum.

r19
19-12-2014, 09:44
Ok ale sufit poddasza jest też docieplony ,odizolowany od strychu rozumiem , czy po prostu OSB a pod OSB sufit z karton gipsu ..


Myślisz, że to może być prawda? To by tłumaczyło wysoką temperaturę na strychu.

plusfoto
19-12-2014, 10:04
Myślisz, że to może być prawda? To by tłumaczyło wysoką temperaturę na strychu.
Dobijam do sześćdziesiątki ale widocznie jeszcze młody jestem bo nie wszystko widziałem. Nie które rozwiązania wydają mi się tak oczywiste, że zrobienie ich inaczej nie mieści mi się w głowie. No chyba że ten strych będzie miał jakieś specjalne przeznaczenie.

fotohobby
19-12-2014, 10:09
Niepotrzebnie powiększona kubatura ogrzewana i powierzchnia wymiany ciepła.

uris
19-12-2014, 10:31
Myślisz, że to może być prawda? To by tłumaczyło wysoką temperaturę na strychu.

Jeżeli na strychu temp jest mniejsza tylko o 2*C od części poddasza użytkowego to hmm dziwna sprawa .Najlepiej jak by kolega się wypowiedział na ten temat jak to jest zaizolowane i czy w ogóle jest izolacja bo jeżeli jej nie ma do dochodzą dodatkowe metry do ogrzania .

r19
19-12-2014, 11:52
Bez wątpienia błędem jest nieocieplenie ściany między garażem a domem - my pseudo inteligenci kompletnie się na tym nie znaliśmy, a facet, któremu zapłacilismy sporą kasę za nadzór, okazał się pseudo nadzorcą...
....... Dziś po raz kolejny rozmawiałam z serwisantem wyrażając swą wątpliwość co do pracy ciągłego podgrzewania wody. Wyśmiał mnie mówiąc, że mam termę i w niej woda nie stygnie, a podgrzewana jest tylko ta, która przbywa, więc już nei wiem co myślec...

No to masz jedną ścianę nieocieploną. Straty przez nią są z pewnością znaczne.
Dla porówniania ja między domem a garażem dałem 15 cm styropianu grafitowego.
6 cm styropianu w garażu na sufit. W pomieszczeniach nad garażem w podłodze 9 cm styropianu, a mimo wszystko są to najchłodniejsze pomieszczenia w domu.
Co do zasobnika cwu, to raczej serwisanta można wyśmiać, skoro nie wie, że powstają straty na zasobniku. Nie wiemy też jak masz zaizolowane rury od cyrkulacji. Jeżeli położone na chudziaku i przykryte styropianem to dodatkowo grzejesz ziemię pod budynkiem.... i to non stop.

fotohobby
19-12-2014, 12:11
Są, niestety tacy budowlańcy i instalatorzy, dla których energooszczędność dto czarna magia. Oni żyją jeszcze w czasach węgla 300zł/tona i "będzie ciepło"

jujaro
19-12-2014, 12:35
Są, niestety tacy budowlańcy i instalatorzy, dla których energooszczędność dto czarna magia. Oni żyją jeszcze w czasach węgla 300zł/tona i "będzie ciepło"

Strych mam ocieplony. Nie pamiętam dokładnie grubości styro ale na pewno nie jest to spektakularne 15 cm a raczej 5 na to jak dobrze kojarzę 24 cm płyta osb , ale to tylko część strychowa - ona ma jakieś 20 mkw. po podłodze - reszta to skosy, i również skosy pozostałej częsci poddasza, które na pewno nie sa dodatkowo ocieplone g-k jest kładziony na piankę. Z tego co piszecie rozumiem,że żaden z Was nie ma takiego samego pieca jak ja..
Zastanawiam sie nad tą regulacją podgrzewania ciepłej wody. W tym piecu jest pełna automatyka, czy ja powinnam w takim razie chodzić do niego powiedzmy 6 razy na dzień, żeby temp. wody do cwu podnosić i opuszczac??? Bo z zasady tego pieca po uruchomieniu się nie wyłącza.
Ciągle też piszecie o tych ubytkach ciepła, ale proszę niech mi ktoś wyjaśni jak przy tak wielkich Waszym zdaniem ubytkach ja mam cały czas jednak sporo wyższą temperaturę niż ta która jest zadana dla danego obiegu grzewczego???? - bo tego ni jak nie mogę zrozumieć. Rozumiałabym, gdybym miała zużycie gazu duże a temperatura dobijała do tej zadanej - bo taka jak przypuszczam jest zasada, że piec musi zużyć więcej gazu, żeby doprowadzic do zadanej temperatury. Ale u mnie ona jest zdecydowanie wyższa - sprawdzałm ją na dodatkwoych termometrach żeby nei było, że się tylko na czujniku opieram.
Więc o co chodzi z tym ubytkiem???

plusfoto
19-12-2014, 13:32
Sama pisałeś tu #7381 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48844-Ile-gazu-posz%C5%82o-Wam-juz-w-tym-sezonie&p=6708164&viewfull=1#post6708164) że zużycie masz duże więc staramy się wyjaśnić Ci dlaczego. Piszesz o zadanej temp. czego? bo już się gubię.

owp
19-12-2014, 14:02
Z tym ociepleniem strychu, to niestety trochęCię oszukali - powinni zrobić po podłodze strychu i na dachu do podłogi strychu, a nie do kalenicy. W ten sposób zapłaciłas więcej, bo powierzchni do pianowania więcej, a za to masz izolację w złym miejscu.
Cwu możesz nastawić czasowo, ja mam pół godziny rano, czasem w południe i 2-3 godziny wieczór.
Na ogół rano i wieczór wykorzystujemy tyle, że temp w zbiorniku spada do 10-20*.

jujaro
19-12-2014, 14:05
Sama pisałeś tu #7381 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48844-Ile-gazu-posz%C5%82o-Wam-juz-w-tym-sezonie&p=6708164&viewfull=1#post6708164) że zużycie masz duże więc staramy się wyjaśnić Ci dlaczego. Piszesz o zadanej temp. czego? bo już się gubię.

Na piecu zadaję temperaturę jaką chcę osiągnąć w pomieszczeniu. U mnie zadana temperatura to 18 stopni. Tyle powinno być w pomieszczeniu. Jest 21,7. Gdy miałam zadaną 20 było 23, 5. Tylko viessmann ma takie ustawienia??? W innych piecach nie zadaje się wymaganej temperatury jaką się chce osiągnąć w pomieszczeniach?

Więc tak jest że nie wiem dlaczego przy uciekającym cieple - jak mówicie, ta temperatura jednak jest tak wysoka.. Tę zagwozdkę też ma serwisant. Ja nie narzekam oczywiście, pod warunkiem, że za kilka dni jak sprawdzę zużycie, będzie ono naprawde relatywnie małe odpowiadające zadanej temperaturze czyli 18 stopniom, a nie np. 23.

uris
19-12-2014, 14:20
Strych mam ocieplony. Nie pamiętam dokładnie grubości styro ale na pewno nie jest to spektakularne 15 cm a raczej 5 na to jak dobrze kojarzę 24 cm płyta osb , ale to tylko część strychowa - ona ma jakieś 20 mkw. po podłodze - reszta to skosy, i również skosy pozostałej częsci poddasza, które na pewno nie sa dodatkowo ocieplone g-k jest kładziony na piankę. Z tego co piszecie rozumiem,że żaden z Was nie ma takiego samego pieca jak ja..
Zastanawiam sie nad tą regulacją podgrzewania ciepłej wody. W tym piecu jest pełna automatyka, czy ja powinnam w takim razie chodzić do niego powiedzmy 6 razy na dzień, żeby temp. wody do cwu podnosić i opuszczac??? Bo z zasady tego pieca po uruchomieniu się nie wyłącza.
Ciągle też piszecie o tych ubytkach ciepła, ale proszę niech mi ktoś wyjaśni jak przy tak wielkich Waszym zdaniem ubytkach ja mam cały czas jednak sporo wyższą temperaturę niż ta która jest zadana dla danego obiegu grzewczego???? - bo tego ni jak nie mogę zrozumieć. Rozumiałabym, gdybym miała zużycie gazu duże a temperatura dobijała do tej zadanej - bo taka jak przypuszczam jest zasada, że piec musi zużyć więcej gazu, żeby doprowadzic do zadanej temperatury. Ale u mnie ona jest zdecydowanie wyższa - sprawdzałm ją na dodatkwoych termometrach żeby nei było, że się tylko na czujniku opieram.
Więc o co chodzi z tym ubytkiem???

Z tego co rozumiem 5cm styropianu w suficie czyli dodatkowo ogrzewasz poddasze bo 5cm to słabiutka izolacja ciepło przenika do poddasza .


Na piecu zadaję temperaturę jaką chcę osiągnąć w pomieszczeniu. U mnie zadana temperatura to 18 stopni. Tyle powinno być w pomieszczeniu. Jest 21,7. Gdy miałam zadaną 20 było 23, 5. Tylko viessmann ma takie ustawienia??? W innych piecach nie zadaje się wymaganej temperatury jaką się chce osiągnąć w pomieszczeniach?

Więc tak jest że nie wiem dlaczego przy uciekającym cieple - jak mówicie, ta temperatura jednak jest tak wysoka.. Tę zagwozdkę też ma serwisant. Ja nie narzekam oczywiście, pod warunkiem, że za kilka dni jak sprawdzę zużycie, będzie ono naprawde relatywnie małe odpowiadające zadanej temperaturze czyli 18 stopniom, a nie np. 23.


Masz temp zadana 18*C ok a gdzie jest czujnik tej temperatury ? w salonie ,pokoju,kuchni gdzie? bo z tego co czytam to piszesz że tam gdzie stoi kocioł masz 18*C czyli zadana temp osiągnięta czy czasem kocioł nie mierzy temp tam gdzie stoi ? .

Ciepło nie ucieka tylko dodatkowo z tych 170m2 masz do ogrzania poddasze bo to ciepło tam przenika , piszesz 20m2 poddasz po podłodze a kubaturowo wychodzi więcej czyli spokojnie 200m2 do ogrzania .

Zbyt dużo jest niewiadomych , piszesz bardzo nieprecyzyjnie ,ciężko się połapać co jest ocieplone a co nie .

plusfoto
19-12-2014, 14:25
To oznacza tylko tyle że sterownik nie jest zgrany (skalibrowany) z kotłem. Różnica to około 3,5 st. Ustaw na kotle 14 -14,5 i będziesz miała problem z głowy a instalator niech skalibruje urządzenia. A jeszcze lepszy nr. by był gdyby sterownik w ogóle nie był połączony z kotłem (ale w to to mi się całkowicie nie chce wierzyć) a kocioł by pracował tylko na jakimś swoim czujniku.

jujaro
19-12-2014, 14:40
W kilku wcześniejszych postach opisywałam już historię czujnika :) Ale piszę jeszcze raz. Umieszczony jest - tzw sterownik pokojowy na dole w aneksie kuchennym w miejscu gdzie nie ma kaloryferów. Zasadniczo pełni w tej chwili funkcję bardziej termometru niż rzeczywistego czujnika bo podłączony jest do sterowania kaloryferami, które są na górze - mądry instalator po prostu umieścił go w złym miejscu. To tak z grubsza. Jeszcze raz napiszę - na piecu zadana temperatura pomieszczenia dolnego tam gdzie jest podłogówka to 18 stopni. natomiast tam gdzie grzejniki to 21. Jeśli chodzi o pomieszczenia z grzejnikami czyli poddasze - taka mniej więcej się własnie utrzymuje. Na dole jak napisałam jest wyżej. A wcale nie obraziłabym się, gdyby było odwrotnie...Mam zamiar zamówić termowizję ale nie wiem, czy to oprócz wskazania gdzie ucieka ciepło, będzie w stanie wyjasnić tak wielkie zucie gazu. Być może że czujnik nie jest skalibrowany, ale tak czy tak on wskazuje poprawną temperaturę pomieszczenia, a na piecu jest zadawana temp. jakby oddzielnie, więc w momencie gdy on jest tylko termometrem to cały czas pozostaje pytanie wyższej tempki. Nasz instalator mówi, że to wynik własnie dobrze ocieplonego domu... Bo na początku dosyć mocno się nagrzał, gdy przez przypadek poszła mega gorąca woda w podłogę i się jakoś nie wystudziło do tej pory...Choć rzeczywiście z każdym obniżeniem na piecu ta tempertatura się obniża. Być moze jak zeszłabym do 14 stopni do by spadła do 18 ale to przecież nie o to chodzi, żeby mieć 18 w domu :D

Maniak1
19-12-2014, 14:55
Są, niestety tacy budowlańcy i instalatorzy, dla których energooszczędność dto czarna magia. Oni żyją jeszcze w czasach węgla 300zł/tona i "będzie ciepło"

Dokładnie. Nic dodać nic ująć. Co tutaj się dziwić:

1, Dobieranie kotłów 24Kw do mieszkań 72m2!
2. Sugerowanie, że 5cm od gruntu w zupełności wystarczy.
3. Po co paroizolacja.... - wystarczy tylko nad łazienką przecież...
4. Wentylacja mechaniczna?! A co to jest?
5. Kocioł ma grzać ma być ciepło i tyle.

I pewnie można by tak wyliczać i wyliczać a ty człowieku potem płać i płacz!!

Maniak1
19-12-2014, 15:06
W kilku wcześniejszych postach opisywałam już historię czujnika :) Ale piszę jeszcze raz. Umieszczony jest - tzw sterownik pokojowy na dole w aneksie kuchennym w miejscu gdzie nie ma kaloryferów. Zasadniczo pełni w tej chwili funkcję bardziej termometru niż rzeczywistego czujnika bo podłączony jest do sterowania kaloryferami, które są na górze - mądry instalator po prostu umieścił go w złym miejscu. To tak z grubsza. Jeszcze raz napiszę - na piecu zadana temperatura pomieszczenia dolnego tam gdzie jest podłogówka to 18 stopni. natomiast tam gdzie grzejniki to 21. Jeśli chodzi o pomieszczenia z grzejnikami czyli poddasze - taka mniej więcej się własnie utrzymuje. Na dole jak napisałam jest wyżej. A wcale nie obraziłabym się, gdyby było odwrotnie...Mam zamiar zamówić termowizję ale nie wiem, czy to oprócz wskazania gdzie ucieka ciepło, będzie w stanie wyjasnić tak wielkie zucie gazu. Być może że czujnik nie jest skalibrowany, ale tak czy tak on wskazuje poprawną temperaturę pomieszczenia, a na piecu jest zadawana temp. jakby oddzielnie, więc w momencie gdy on jest tylko termometrem to cały czas pozostaje pytanie wyższej tempki. Nasz instalator mówi, że to wynik własnie dobrze ocieplonego domu... Bo na początku dosyć mocno się nagrzał, gdy przez przypadek poszła mega gorąca woda w podłogę i się jakoś nie wystudziło do tej pory...Choć rzeczywiście z każdym obniżeniem na piecu ta tempertatura się obniża. Być moze jak zeszłabym do 14 stopni do by spadła do 18 ale to przecież nie o to chodzi, żeby mieć 18 w domu :D

Tak jak napisał kolega Uris mamy tutaj wiele niewiadomych i nieco problemów z dokładnym zrozumieniem informacji dotyczących izolacji. Może opiszesz to na jakimś rysunku :) to dużo ułatwi sprawę :) Co do zadanych temp. i sterownika to wydaje mi się, że krzywa grzewcza jest źle dobrana! Kocioł chodzi cały czas i grzeje. Ja proponuję grzać tak aby po osiągnięciu zadanej temperatury kocioł się wyłączał. U mnie na moim kotle nazywa się to opcja termostat. Nie miałem czasu jeszcze rzucić okiem na instrukcję Twojego kotła ale jak to zrobię to pewnie będę mógł powiedzieć więcej. A z tą CWU niech serwisant za przeproszeniem puknie się w czoło! Grzej tylko w tedy jak Ci potrzeba. Względnie jak zapoznam się z konfiguracją to powiem Ci jak to zrobić i niech nie robi łaski. Albo niech płaci za Twój gaz!

Maniak1
19-12-2014, 15:12
3. Rekuperator mam jakiś litewski taki dosyć prosty w swej konstrukcji - teoretycznie jego zadaniem jak pewnie każdego innego, jest m.in nawiewanie do domu świerzego powietrza ale nieco ogrzanego - ja na noc ten rekuperator wyłączam, bo mi za mocno wieje zimnem... Jeśli chodzi o zejście do piwnicy to jest to dosyć skompplikowana sprawa ponieważ dom jest zbudowany w ten sposób, że salon połączony jest z aneksem kuchennym a między nimi jest 3 stopniowe zejście na dół które prowadzi do garażu oraz dalej do piwnicy - sama pwinica - gdzie znajduje się piec jest zamykana. Wczoraj sprawdziłam temperature przed drzwiami do piwnicy - 17,5 stopnia.
.

Rekuperatora zimą nie wyłączamy na dłużej niż 2h ponieważ w kanałach zacznie skraplać się woda jeśli dojdzie gdzieś do dużej różnicy temp. np, na poddaszu.

f.5
19-12-2014, 15:14
jakie kolezanka ma zuzycie gazu w tej chwili w m3 mozecie przypomniec ? i jaka kubatura ile m2 po podłodze ?
o krzywej nic nie było mowy do tej pory a to podstawa tak mi się wydaję.

adam2007
19-12-2014, 15:18
Witam,

Napiszę krótko jak jest u mnie z tymi sterownikami. Nie czytałem całej konwersacji bo mi się nie chce ale generalnie sterowanie pogodowe sprawia spore problemy. Ja mam piec Vaillanta, sterownik na dole tam gdzie podłogówka. Grzejniki pracują na krzywej i na czujniku zew. bo nie mam termostatów w pokojach (w sensie czujników). Generalnie im zimniej i mniej wietrznie tym osiąganie zadanych wartości jest łatwiejsze. Tak jak teraz gdy mamy ok. 10 C i wiatr, który wychładza dom zadana temp. na grzejnikach 19 C nie jest osiągana. Musiałem podwyższyć na 21 C by mieć ~ 19C. W mrozy jest inaczej. Gdy nie ma wiatru i temp. spada do ok. od +2C do - ..... zaczyna się ładne grzanie i temperatura jest jak najbardziej osiągana, a przy mrozach rzędu >= -5C zaczyna przegrzewać na grzejnikach. Rozwiązaniem chyba jest tylko założenie termostatów w każdym pokoju bo inaczej nie da się tego ustawić. Serwisanci potwierdzają te problemy więc przestałem się stresować. Wkurzające jest tylko to ,że podczas szybkich zmian temperatury z ujemnej na dodatnią zaczyna słabiej grzac i w efekcie nie dogrzewac , a jak budzisz się rano to w domu zimno.Podwyższenie temparatury daje oczywiscie wspomnioane efekty ale automatyka powinna sama to regulować zgodnie z przeznaczeniem.

Pozdrawiam,
A.

fotohobby
19-12-2014, 15:20
adam2007 to nie tak, że pogodówka stwarza problemy, tylko Twoja instalacja.
Ktoś cię wpakował w instalację mieszaną i takie są skutki.

adam2007
19-12-2014, 15:23
adam2007 to nie tak, że pogodówka stwarza problemy, tylko Twoja instalacja.
Ktoś cię wpakował w instalację mieszaną i takie są skutki.


Dlaczego wpakował ? Sam chciałem mieć grzejniki tam gdzie śpię, a automatyka , mieszacze , rozdzielacze są od tego by tym sterować. Proste...

Ps. Nawaisem mówiąc w tej chwili zrobiłbym wszędzie podłogówkę bo to inna jakość ciepła :)

Maniak1
19-12-2014, 15:23
Witam,

Napiszę krótko jak jest u mnie z tymi sterownikami. Nie czytałem całej konwersacji bo mi się nie chce ale generalnie sterowanie pogodowe sprawia spore problemy. Ja mam piec Vaillanta, sterownik na dole tam gdzie podłogówka. Grzejniki pracują na krzywej i na czujniku zew. bo nie mam termostatów w pokojach (w sensie czujników). Generalnie im zimniej i mnie wietrznie tym osiąganie zadanych wartości jest łatwiejsze. Tak jak teraz gdy mamy ok. 10 C i wiatr, który wychładza dom zadana temp. na grzejnikach 19 C nie jest osiągana. Musiałem podwyższyć na 21 C by mieć ~ 19C. W mrozy jest inaczej. Gdy nie ma wiatru i temp. spada do ok. od +2C do - ..... zaczyna się ładne grzanie i temperatura jest jak najbardziej osiągana, a przy mrozach rzędu >= -5C zaczyna przegrzewać na grzejnikach. Rozwiązaniem chyba jest tylko założenie termostatów w każdym pokoju bo inaczej nie fa się tego ustawić. Serwisanci potwierdzają te problemy więc przestałem się stresować. Wkurzające jest tylko to ,że podczas szybkich zmian temperatury z ujemnej na dodatnią zaczyna słabiej grzac i w efekcie nie dogrzewac , a jak budzisz się rano to w domu zimno.Podwyższenie temparatury daje oczywiscie wspomnioane efekty.

Pozdrawiam,
A.

Tak, ten temat był już omawiany na wielu forach. Wtedy niestety lub stety:) musimy dokonać przesunięcia krzywej grzewczej co zwykle wiąże się z podwyższeniem temp. zadanej. Ja o dziwo w tym roku takiego problemu nie mam. Krzywa 0,7 i radzi sobie! Dzisiaj 10C, wietrznie ale rano dogrzał i wystarczyło, potem zyski bytowe i jest ok. Pewnie włączy się znów około 17 jak temp. spadnie na zewnątrz do 4/5C. Krzywą najlepiej ustawiać jest przy mrozie, wystarczy nawet 0C. Jednakże zależy też wiele od budynków.

adam2007
19-12-2014, 15:27
Tak, ten temat był już omawiany na wielu forach. Wtedy niestety lub stety:) musimy dokonać przesunięcia krzywej grzewczej co zwykle wiąże się z podwyższeniem temp. zadanej. Ja o dziwo w tym roku takiego problemu nie mam. Krzywa 0,7 i radzi sobie! Dzisiaj 10C, wietrznie ale rano dogrzał i wystarczyło, potem zyski bytowe i jest ok. Pewnie włączy się znów około 17 jak temp. spadnie na zewnątrz do 4/5C. Krzywą najlepiej ustawiać jest przy mrozie, wystarczy nawet 0C. Jednakże zależy też wiele od budynków.


No tak. Krzywą ustawiałem 2 sezony właśnie przy 0 C lub mrozach. W momencie gdy ją podwyższę jak temperatura spadnie do 0 lub będzie mróz to znacząco będzie przegrzewał nie mówiąc o mrozach - 10 C.
To też już przerabiałem.

Pozdr.

fotohobby
19-12-2014, 15:37
Dlaczego wpakował ? Sam chciałem mieć grzejniki tam gdzie śpię, a automatyka , mieszacze , rozdzielacze są od tego by tym sterować. Proste...

Ps. Nawaisem mówiąc w tej chwili zrobiłbym wszędzie podłogówkę bo to inna jakość ciepła :)

No nie tyle wpakował, co nie naprowadził Cie na lepsze rozwiązanie
Pogodowka nie bedzie poprawnie sterowac ogrzewaniem u Ciebie z uwagi na zbyt duża róznicę w bezwładnosci cieplnej podłogówki i grzejników i samych kondygnacji

adam2007
19-12-2014, 15:43
No nie tyle wpakował, co nie naprowadził Cie na lepsze rozwiązanie
Pogodowka nie bedzie poprawnie sterowac ogrzewaniem u Ciebie z uwagi na zbyt duża róznicę w bezwładnosci cieplnej podłogówki i grzejników i samych kondygnacji

Zgadza się. Dlatego chyba jedynym rozwiązaniem to sterowniki z termostatami w pokojach.

fotohobby
19-12-2014, 15:45
Tak, ale wówczas kociol zacznie taktować.

plusfoto
19-12-2014, 15:52
Mnie tu wygląda na to że nie ma żadnego czujnika w pomieszczeniach podpiętego pod kocioł. Jedyny to ten na kotle który ma pilnować 18 st. Czy jest pogodówka też nie wiemy. A już ten sterownik na dole który pilnuje temp w pokoju na górze to całkowite przegięcie.

adam2007
19-12-2014, 15:58
Mnie tu wygląda na to że nie ma żadnego czujnika w pomieszczeniach podpiętego pod kocioł. Jedyny to ten na kotle który ma pilnować 18 st. Czy jest pogodówka też nie wiemy. A już ten sterownik na dole który pilnuje temp w pokoju na górze to całkowite przegięcie.

Kolega pyta o mój przypadek ? Wszystko opisałem.

plusfoto
19-12-2014, 16:02
Kolega pyta o mój przypadek ? Wszystko opisałem.
Dotyczy jujaro #7430 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48844-Ile-gazu-posz%C5%82o-Wam-juz-w-tym-sezonie&p=6710688&viewfull=1#post6710688)

malux20
19-12-2014, 17:19
No nie tyle wpakował, co nie naprowadził Cie na lepsze rozwiązanie
Pogodowka nie bedzie poprawnie sterowac ogrzewaniem u Ciebie z uwagi na zbyt duża róznicę w bezwładnosci cieplnej podłogówki i grzejników i samych kondygnacji

przy 100% podłogówki to zgadzam się że nie byłoby problemu
ale kolega z grzejnikami na piętrze też to z czasem doreguluje

owp
19-12-2014, 20:42
Mnie tu wygląda na to że nie ma żadnego czujnika w pomieszczeniach podpiętego pod kocioł. Jedyny to ten na kotle który ma pilnować 18 st. Czy jest pogodówka też nie wiemy. A już ten sterownik na dole który pilnuje temp w pokoju na górze to całkowite przegięcie.
Haha, no dokładnie :)
Ten instalator to jakiś ciekawy przypadek :)

mickow69
19-12-2014, 23:44
moge polecic jedna rzecz, bo mam grzejniki kermi najlpiej therm x-2, sa swietne, bo dobrze grzeja i zanotowalem dzieki nim obnizenie kosztow ogrzewania :)

robek69
20-12-2014, 00:04
i w bloku tez sie kermi swietnie sprawdzaja, takze doskonaly wybor ;)

igimaks
20-12-2014, 06:45
Te dwa posty wyżej dot. grzejników - Chłopie wie, że ci za posty płacą, ale dziękujemy za reklamę. Za chwilę będziesz udawał, że nie masz nic wspólnego z producentem taaaaa. Nadajesz z dwóch kont ( rzeczywistości masz ich sporo więcej) i wychwalasz jakieś tam grzejniczki.

fotohobby
20-12-2014, 09:17
Obniźenie kosztów, dzieki grzejnikom. Jakim trzeba być idiotą, żeby coś takiego napisać ?

mistalova
20-12-2014, 09:19
Nie idiota, tylko akwizytor :)

funky_koval
20-12-2014, 09:35
moge polecic jedna rzecz, bo mam grzejniki kermi najlpiej therm x-2, sa swietne, bo dobrze grzeja i zanotowalem dzieki nim obnizenie kosztow ogrzewania :)

A mi te Kermi po roku zardzewiały i straciły kolor.

owp
20-12-2014, 11:25
I syczą :)

funky_koval
26-12-2014, 14:49
Rok się kończy a więc małe podsumowanie .Okres 01.01.2014-26.12.2014 CO+CWU 857m3 gazu (koszt 2100zł) oraz 3mp buczyny . Sama CWU to 420 m3 .Wg.moich obliczeń zapotrzebowanie energii na ogrzanie mojego domu to 8700kw co by się zgadzało ze świadectwem energetycznym.

mistalova
26-12-2014, 19:13
Jak Ty to obliczyles?

8600kwh (metan) i 6300kwh (buk) to daje 14900kwh.

funky_koval
26-12-2014, 21:09
Jak Ty to obliczyles?

8600kwh (metan) i 6300kwh (buk) to daje 14900kwh.

Kolego na ogrzewanie a nie całość .Z kotła gazowego 435x 9,5kw /1m3 z buka odjełem straty kominowe ,grzeję kozą.

yaiba83
26-12-2014, 23:23
moge polecic jedna rzecz, bo mam grzejniki kermi najlpiej therm x-2, sa swietne, bo dobrze grzeja i zanotowalem dzieki nim obnizenie kosztow ogrzewania :)

Od reklamy jest profil płatny. Post zgłoszony do moderatora.

uris
28-12-2014, 15:21
Troszkę przymroziło teraz , temp na zew około -5*/-8*C średnie spalanie co+cwu przez 4 dni to 8,350m3 temp zadana 21*C w domu na termometrze 21,5 .
Miałem przegląd kotła sprawności wyszła 106.9% czy ktoś może podać swoją sprawność ?

rwojtek
28-12-2014, 15:55
Jak wyliczyli sprawność? Wpięli Ci w układ ciepłomierz?

Zdun Darek B
28-12-2014, 17:51
Nasz inkasent z gazowni twierdzi że za ostanie 2 miesiące w naszej okolicy powychodziły rachunki 1000-1200 zł za "dom mniejszy" i 1200-1600 za "dom większy"

funky_koval
28-12-2014, 18:20
Nasz inkasent z gazowni twierdzi że za ostanie 2 miesiące w naszej okolicy powychodziły rachunki 1000-1200 zł za "dom mniejszy" i 1200-1600 za "dom większy"

I ? Będzie rozwinięcie myśli ?

ludwik_13
28-12-2014, 19:38
Kolego nie chce mi się spierać o wyższości indukcji nad kuchenką gazową bo każdy kto miał kiedyś kuchenkę gazową i teraz ma indukcje powie ci jedno ,nigdy więcej kuchenki gazowe !! po pierwsze gdy gotujesz latem 50% energii idzie na dom w tedy masz fajnie ciepło ;-) po drugie ciągle brudne garnki i do tego brudna kuchenka i za jakie grzechy jak indukcja kosztowo wychodzi bardzo porównywalnie do gazu ,plusy chyba są oczywiste zawsze czysto latem niepotrzebnie ogrzewasz dom nie wspomnę już że wszystko o wiele szybciej się gotuje i tyle w tym temacie.
No, chyba, że na dwa dni prąd wyłączą i nie można nawet wody zagotować na herbatę, czy zagrzać do mycia.
Dlatego mam gaz, bo nie wyobrażam sobie mieć indukcji i dodatkowo "brudnej kuchni" do robienia przetworów i smażenia ryb ...no i na wypadek awarii.

uris
28-12-2014, 20:45
Jak wyliczyli sprawność? Wpięli Ci w układ ciepłomierz?


Ja tam się na tym nie znam ale z tego co widziałem to ta sprawności jest chwilowa w danym momencie bo koleś wkłada sondę i bada spaliny czy coś w tym stylu a że było z -7 *C na zewn. to chyba nie jest źle .



No, chyba, że na dwa dni prąd wyłączą i nie można nawet wody zagotować na herbatę, czy zagrzać do mycia.
Dlatego mam gaz, bo nie wyobrażam sobie mieć indukcji i dodatkowo "brudnej kuchni" do robienia przetworów i smażenia ryb ...no i na wypadek awarii.

Wystarczy mała kuchenka turystyczna na sytuacje awaryjne .Nie mieszkam na jakimś zadupiu to raczej nie wyłączą mi prądu na 2 dni .

fotohobby
28-12-2014, 20:48
Są miejsca, gdzie wyłączanie prądu na dwa dni to abstrakcja...
W tych, gdzie jest to teoretycznie możliwe wolalbym najprostszy generator, albo butlę i kuchenkę turystyczną.

mariusz.n
28-12-2014, 21:12
Troszkę przymroziło teraz , temp na zew około -5*/-8*C średnie spalanie co+cwu przez 4 dni to 8,350m3 temp zadana 21*C w domu na termometrze 21,5 .
Miałem przegląd kotła sprawności wyszła 106.9% czy ktoś może podać swoją sprawność ?

Pierwszy post w temacie a obserwuje go już dwa sezony :)
Zużycie gazu sezon 2013/14 (od 11.11 do 11.11) 1220m3 +10m3 dąb

Dom parterowy, 140m2. Strych nieużytkowy.
Izolacja - podłoga 10cm, zewnątrz 15cm, strop 20cm.

100% podłogówka.
Zużycie za ostatnie 7dni, 7m3/doba. Jak dla mnie przyzwoity wynik chociaż widziałem już tutaj czempionów, wyciskających po 4m3/doba (bez wentylacji mechanicznej)

pozdrawiam

fotohobby
28-12-2014, 21:30
A ile drewna równolegle do tych 7m3/dobę gazu ?
Bo spalone 10m3 na sezon to ogrom...

uris
28-12-2014, 21:59
Pierwszy post w temacie a obserwuje go już dwa sezony :)
Zużycie gazu sezon 2013/14 (od 11.11 do 11.11) 1220m3 +10m3 dąb

Dom parterowy, 140m2. Strych nieużytkowy.
Izolacja - podłoga 10cm, zewnątrz 15cm, strop 20cm.

100% podłogówka.
Zużycie za ostatnie 7dni, 7m3/doba. Jak dla mnie przyzwoity wynik chociaż widziałem już tutaj czempionów, wyciskających po 4m3/doba (bez wentylacji mechanicznej)

pozdrawiam

Zużycie gazu na tym poziomie bardzo dobre ale do tego 10mp drewna to katastrofa finansowa ile kosztował cię cały rok ? .Mój sezon 2013/2014 co+cwu to około 1450m3 .

mariusz.n
28-12-2014, 22:33
Ciężko jest mi oszacować ile dokładnie spaliłem drewna, być może te 10m3 przeszacowane, kominek grzał codziennie od końca września do połowy listopada 2013. Od kwietnia 2014 do maja 2-3 razy w tygodniu. W tym roku odpuściłem, trenuje na piecu (a może bardziej z nim walczę) i regulatorach pokojowych, kominek okazyjnie.

Działka była karczowana, ilość drewna oceniam na następne 3 sezony. 80% dąb (potężne drzewa, musiałem uzyskać stosowne pozwolenie), sezonowany z 5 lat. Jak na razie bezkosztowo. W 2015 do spuszczenia olbrzymie brzozy.

Prognoza dwumiesięczna z PGNiG 480PLN, za ostatni odczyt licznika miałem nadpłate. Po 1,5roku mieszkania jestem pozytywnie zaskoczony, a tutaj jeszcze tyle usprawnień można znaleźć ;)

r19
28-12-2014, 22:46
...jestem pozytywnie zaskoczony, a tutaj jeszcze tyle usprawnień można znaleźć ;)

To lepiej szukaj tych usprawnien, bo Twoje pozytywne zaskoczenie jest niczym nieuzasadnione, jezeli przyjmiemy, ze oprocz gazu spaliles te 10 m3 po 200 zl za m3.

Akzonamn
28-12-2014, 23:29
Witam.
Obserwuję wątek od pewnego czasu i zdążyłem go przeczytać więc pora przedstawić moje wyniki. Na początek: dom szkieletowy parter z garażem bez poddasza użytkowego w sumie 145m2 do ogrzania, podłoga 12cm styro, ściany 25cm wełna + 8cm styropian, sufit 35cm wełny, wentylacja grawitacyjna, mieszkamy od maja 2014. Ogrzewanie 85% podłogowe + 3 grzejniki (po jednym) w sypialniach,dwa w garażu i drabinka w łazience. Piec de dietrich mcr3 z termostatem pokojowym tybox 137 (jak narazie bez automatyki pogodowej) + CUW ze stale utrzymywaną tepmeraturą wody użytkowej w zbiorniku 45C. Temp. zasilania CO 40 - 43C.
Posiadam również kominek z dgp lecz narazie nie palę w nim gdyż nie zakupiłem drewna:-). Temp. w środku na dzień 22C na noc 20,5C, w garażu ok 15C. Spalanie razem z CUW i kuchenką gazową przy średniej temperaturze na zewnątrz ok 0C 4,5 - 5m3 gazu na dobę, w tej chwili przy temperaturach na zewnątrz -6 w dzień i - 9 w nocy 7 - 7,5m3 gazu.
Narazie nie narzekam lecz zastanawiam się jednak nad założeniem czujnika pogodowego i wymianie sterownika na isense na drugi sezon.

funky_koval
28-12-2014, 23:35
Witam.
Obserwuję wątek od pewnego czasu i zdążyłem go przeczytać więc pora przedstawić moje wyniki. Na początek: dom szkieletowy parter z garażem bez poddasza użytkowego w sumie 145m2 do ogrzania, podłoga 12cm styro, ściany 25cm wełna + 8cm styropian, sufit 35cm wełny, wentylacja grawitacyjna, mieszkamy od maja 2014. Ogrzewanie 85% podłogowe + 3 grzejniki (po jednym) w sypialniach,dwa w garażu i drabinka w łazience. Piec de dietrich mcr3 z termostatem pokojowym tybox 137 (jak narazie bez automatyki pogodowej) + CUW ze stale utrzymywaną tepmeraturą wody użytkowej w zbiorniku 45C. Temp. zasilania CO 40 - 43C.
Posiadam również kominek z dgp lecz narazie nie palę w nim gdyż nie zakupiłem drewna:-). Temp. w środku na dzień 22C na noc 20,5C, w garażu ok 15C. Spalanie razem z CUW i kuchenką gazową przy średniej temperaturze na zewnątrz ok 0C 4,5 - 5m3 gazu na dobę, w tej chwili przy temperaturach na zewnątrz -6 w dzień i - 9 w nocy 7 - 7,5m3 gazu.
Narazie nie narzekam lecz zastanawiam się jednak nad założeniem czujnika pogodowego i wymianie sterownika na isense na drugi sezon.

Solidnie ociepliłeś to i mało pali a ten czujnik raczej nic nie zmieni .

mariusz.n
28-12-2014, 23:36
Pewnie, do zrobienia ciągle wiele... a uzasadnienie powoli się klaruje.
Ogrzewanie pracuje od 42dni. Zużycie 6,9m3. Kominek co dwa tygodnie, wieczór sb-nd. Tem w pomieszczeniach 20,5-22.

Nie miałbym własnego drewna - nie traktował bym kominka jako główne źródło ciepła w okresach jesienno-wiosennych.
Zużycie za 2013 bardziej podyktowane walorami estetycznymi niż grzaniem pomieszczeń (nie mam rozprowadzenia tylko spory salon z widokiem...).
Gdybym uruchomił piec już we wrześniu i grzał podłogówką aż do maja nie wiele więcej gazu bym zużył.

funky_koval
28-12-2014, 23:43
Tak na poważnie to szukaj miejsc ucieczki ciepła bo gaz to się zgadza ale te dodatkowe drewno to naprawdę sporo.

owp
29-12-2014, 08:58
Teraz jest dobry czas na szukanie. U mnie okazało się, że w jednym miejscu mam kawałek ściany zimniejszy o 8*C - na ściance wewnętrznej, przy kominie. W tym miejscu dwa razy mi poprawiali ocieplenie dachu i jak widać nic nie poprawili :( Chyba latem będę musiał rozwalić trochę i zobaczyć jak to wygląda. Przy murłacie też mam niższe temperatury, zastanawiam się nad zdjęciem podbitki i sprawdzeniem co jest.

r19
29-12-2014, 09:17
Ale co kolega mariusz.n ma szukać, skoro ocieplenie ma takie sobie. Np. 20 cm na stropie. Nie pisze też nic o parametrach styropianu i wełny, bo zakładam, że na stropie leży właśnie wełna.

owp
29-12-2014, 09:28
Te 10m3 dębu to jest ponad 20tys kwh, niech będzie, że kominek dał 10tys, czyli trzeba by do zużycia doliczyć 1tys m3 gazu.
Dom jest ocieplony nieźle - 15cm na ścianach, 10 pod podłogą i 20cm na stropie (a nie na skosach). 15tys kwh (bo liczę, że na cwu reszta), na co w słabą zimę to jest za dużo.

mariusz.n
29-12-2014, 15:39
Parę postów wyżej pisałem, że ciężko jest mi oszacować to zużycie drewna. Może po prostu palnąłem bzdurę i stąd zamieszanie. Nie mniej jednak paliłem w kominku w sezonie 2013/14 sporo.
Na stropie jest 2x10cm styropianu, zalane wylewką. Strych jest spory z myślą o adaptacji. w tym roku nie pale w kominku praktycznie w ogóle, chce zrozumieć automatykę viessmana połączoną ze sterownikami uponora.

Mój główny problem to kiepsko działająca wentylacja grawitacyjna (nie wiem co jest grane ale często wdmuchuje powietrze kratkami), przez co powycinałem uszczelki (może głupota ale działa) i czasem jak zawieje z zachodu to po prostu pizga.
Dwie sprawy do załatwienia w pierwszej kolejności - wentylacja oraz optymalizacja pieca. Za kilka miesięcy napisze zuzycie na przestrzeni 100 dni, zobaczymy...

rafaldo
29-12-2014, 19:28
Witam,

Także i ja chciałbym się*podzielić moim zużyciem gazu ziemnego, mój dom tak jak w stopce (dziś poprawiłem mam nadzieje że będzie się dobrze prezentowało) moje zużycie 2013-12-01 do 2014-12-01: 681m3 w tym jakieś 100m3 na cwu dodam że spaliłem w tym czasie jakieś 40kg brykietu mieszkam od maja ale poprzedniej zimy było utrzymywane 20 stopni bo jeszcze były prowadzone prace w domu. Z rzeczy które nastręczają problemów to kocioł ma za dużą moc minimalna przez co w okresach przejściowych nie jest w stanie pracować ciągle tylko notorycznie przekracza krzywą grzewczą i przegrzewa dom przez co musiałem mu ograniczyć godziny pracy do 3 okienek po 3 godziny co poprawiło komfort cieplny bo wcześniej potrafił włączyć się tylko w nocy a w dzień ani razu. *