PDA

Zobacz pełną wersję : Ile gazu poszło Wam juz w tym sezonie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

CafeDelTom27
29-12-2014, 19:49
Witam
Czy w taką pogodę widzicie parę z komina¿ Mam kociol kondensacyjny i nie widze ladnego obłoku pary.Pierwszy sezon grzewczy

romano78
29-12-2014, 21:26
U mnie średnie zużycie za ostatnie2 dni 5m3a za ostatnie 8 dni wychodzi 6m3 po przeczytaniu paru postów wyżej wywnioskowałem że chałupę ma kiepsiutko ocieploną ale ocieplałem sam pewnie dla tego takie wyniki 100procent podłogówki,160m2powierzchni grzanej ,podłoga 8cmściany 18styro poddasze 28cm ,21stopni w domu a pary z komina jeszcze nigdy nie widziałem a u sąsiada non stop widze pewnie dlatego że ma parterówke i krótszy komin.

CafeDelTom27
29-12-2014, 21:55
Ciekaw jestem jakbym dal tak >70°C to cos bym zobaczyl.Urok komina bez dymka tak jakos slabo to widze no ale musze sie przyzwyczaic.Jedynie od wkladu kominkowego dymek idzie jak napale wiec kilka razy w roku.A dlaczego pytam.Poprostu chcialem miec zdjecie domku z dymkiem i choinką swiecącą no ale czego sie nie ma co sie lubi to sie lubi co sie ma

nela29
30-12-2014, 00:02
U mnie jest coś dziwnego. W ciągu ostatniej doby kocioł kondensat ACV pochłonął 25m3 gazu, 220m2 podłogówki i temperatura... 16.4C.

noc
30-12-2014, 00:43
Mój dom to "Melisa" z Archonu (http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-melisie/m41f4da6c0544a), pow. 147m2 (a w zasadzie to 172m2 bo dochodzi 25m2 pustki nad salonem). Podłoga 15cm styro, ściany 15cm styro. dach wełna 35cm skosy i 40cm reszta. Ogrzewanie podłogowe cały dom, bez żadnego grzejnika, kocioł Junkers Cerapur Smart 14-3, WM z rekuperatorem Renovent Excellence Large. Temperatura w domu 22oC, łazienki 24oC. Mieszkamy od 2 lat.
Rok 2013 zamknął się ilością 1500m3 zużytego gazu, z czego ok. 350 m3 na CWU. Do tego z 10 wieczorów przy płonącym kominku. Przyjąłem to z zadowoleniem, bo wiadomo 1-szy rok jest zawsze bardziej paliwożerny.
Rok 2014 to rewelacyjne zużycie 955m3 gazu z rurki, z czego ok. 320m3 na CWU. Do tego 5-7 wieczorów przy rozpalonym kominku. Trudno uwierzyć ! Ale to jeszcze nic!!!
Przed miesiącem na regulację i czyszczenie kotła dojechał serwisant firmowy Junkersa. Zrobił swoje i jak to serwisant, skasował i pojechał. Jakoś właśnie w tamtej chwili, uświadomiłem sobie że tego kominka to już od dawna nie odpalam. W 2013 roku i 2014 do grudnia, bypass reku miałem ustawiony na 22oC. A to dlatego że po odpaleniu kominka (nawet delikatnym) nie dało się wytrzymać w domu, przez dłuższy czas temp. dochodziła do 26oC. Pomagało tylko wentylowanie na największych obrotach. Zgodnie z logiką bypass przestawiłem na 24oC- nie mam ochoty palić w kominku bez konieczności (goście !).
I teraz najlepsze !!!
W związku z nadchodzącą zimą, 29.11. zerknąłem na licznik gazu- stan licznika 5343m3.
W dn. 25.12- stan licznika 5375m3.
W dn. 29.12- stan licznika 5382m3.
Czy ktoś jest w stanie racjonalnie wytłumaczyć o co chodzi?
W ciągu miesiąca ( grudzień!) zużyliśmy 39m3, z tego ok. 25-30m3 na CWU.
Ostatnie dni -od 25.12- to już mrozy od 2 do 9oC, prawdziwa zima. Jednak średnia zużycia dziennego to 1.75m3, z tego prawie 1m3 na CWU!.
Nie palę w kominku, nie dogrzewam niczym innym, temp. w domu to 22oC. Czy możliwe że idealne ustawienie kotła i przestawienie temp. bypassu tak diametralnie zmieniło zużycie gazu w domu? Mogło zmniejszyć, ale czy jest możliwe ogrzać dom 0.75m3 gazu na dobę? O takich liczbach to jeszcze w życiu nie słyszałem. O co chodzi?
A może licznik gazu nie bangla jak należy, ale jednak pracuje, zużycie pokazuje!
Może ktoś mnie oświeci, bo nic a nic nie rozumiem!

funky_koval
30-12-2014, 00:57
Mój dom to "Melisa" z Archonu (http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-melisie/m41f4da6c0544a), pow. 147m2 (a w zasadzie to 172m2 bo dochodzi 25m2 pustki nad salonem). Podłoga 15cm styro, ściany 15cm styro. dach wełna 35cm skosy i 40cm reszta. Ogrzewanie podłogowe cały dom, bez żadnego grzejnika, kocioł Junkers Cerapur Smart 14-3, WM z rekuperatorem Renovent Excellence Large. Temperatura w domu 22oC, łazienki 24oC. Mieszkamy od 2 lat.
Rok 2013 zamknął się ilością 1500m3 zużytego gazu, z czego ok. 350 m3 na CWU. Do tego z 10 wieczorów przy płonącym kominku. Przyjąłem to z zadowoleniem, bo wiadomo 1-szy rok jest zawsze bardziej paliwożerny.
Rok 2014 to rewelacyjne zużycie 955m3 gazu z rurki, z czego ok. 320m3 na CWU. Do tego 5-7 wieczorów przy rozpalonym kominku. Trudno uwierzyć ! Ale to jeszcze nic!!!
Przed miesiącem na regulację i czyszczenie kotła dojechał serwisant firmowy Junkersa. Zrobił swoje i jak to serwisant, skasował i pojechał. Jakoś właśnie w tamtej chwili, uświadomiłem sobie że tego kominka to już od dawna nie odpalam. W 2013 roku i 2014 do grudnia, bypass reku miałem ustawiony na 22oC. A to dlatego że po odpaleniu kominka (nawet delikatnym) nie dało się wytrzymać w domu, przez dłuższy czas temp. dochodziła do 26oC. Pomagało tylko wentylowanie na największych obrotach. Zgodnie z logiką bypass przestawiłem na 24oC- nie mam ochoty palić w kominku bez konieczności (goście !).
I teraz najlepsze !!!
W związku z nadchodzącą zimą, 29.11. zerknąłem na licznik gazu- stan licznika 5343m3.
W dn. 25.12- stan licznika 5375m3.
W dn. 29.12- stan licznika 5382m3.
Czy ktoś jest w stanie racjonalnie wytłumaczyć o co chodzi?
W ciągu miesiąca ( grudzień!) zużyliśmy 39m3, z tego ok. 25-30m3 na CWU.
Ostatnie dni -od 25.12- to już mrozy od 2 do 9oC, prawdziwa zima. Jednak średnia zużycia dziennego to 1.75m3, z tego prawie 1m3 na CWU!.
Nie palę w kominku, nie dogrzewam niczym innym, temp. w domu to 22oC. Czy możliwe że idealne ustawienie kotła i przestawienie temp. bypassu tak diametralnie zmieniło zużycie gazu w domu? Mogło zmniejszyć, ale czy jest możliwe ogrzać dom 0.75m3 gazu na dobę? O takich liczbach to jeszcze w życiu nie słyszałem. O co chodzi?
A może licznik gazu nie bangla jak należy, ale jednak pracuje, zużycie pokazuje!
Może ktoś mnie oświeci, bo nic a nic nie rozumiem!

Źle spisane albo serwisant odwrotnie podłączył rurki i licznik do tyłu chodzi :)

r19
30-12-2014, 09:57
U mnie jest coś dziwnego. W ciągu ostatniej doby kocioł kondensat ACV pochłonął 25m3 gazu, 220m2 podłogówki i temperatura... 16.4C.

Takie zużycie to abstrakcja jakaś... Chyba 2/3 gazu ulatuje gdzieś bokiem....

Moje zużycie za ostatnią dobę, przy temperaturach w dzień -6, w nocy -10 to dokładnie 7m3 (bez cwu).
Temperatura na parterze 22 stopnie, na poddaszu 21.2.

noc
30-12-2014, 10:23
Spisywane jest dobrze.
Licznik też kręci we właściwą stronę, tylko jakoś powoli.
Zacząłem się zastanawiać nad jakimiś źródłami termalnymi, jednak to nie Islandia.
Nie słyszałem by Putin dał nam gaz 3xbardziej kaloryczny.
W grę może wchodzić najprawdopodobniej jakaś usterka gazomierza, bo trudno uwierzyć w takie spalanie.

funky_koval
30-12-2014, 10:31
Spisywane jest dobrze.
Licznik też kręci we właściwą stronę, tylko jakoś powoli.
Zacząłem się zastanawiać nad jakimiś źródłami termalnymi, jednak to nie Islandia.
Nie słyszałem by Putin dał nam gaz 3xbardziej kaloryczny.
W grę może wchodzić najprawdopodobniej jakaś usterka gazomierza, bo trudno uwierzyć w takie spalanie.

Licznik nie trudno źle spisać ,cyferka też może być w połowie drogi do przeskoczenia.Stan 5382 oznacza że albo kupiłeś używany dom albo spisujesz nie ten licznik .(żart)

noc
30-12-2014, 10:47
Dwie osoby źle spisują? Cyferka na "przeskoku" to max tylko 1m3 -to prawie nic na 4 dni grzania.
Dom budowany przez nas od wbicia 1-szej łopaty.
To może nie tłumaczy wszystkiego ale bardzo staranie pilnowałem izolacji domu. Wykonana jest naprawdę dokładnie. Część robót wykonałem sam, większość solidna ekipa. Oczywiście z zasadą ufaj i kontroluj, sprawdzałem wszystko na bieżąco. Codziennie.
Tłumaczenie złym odczytem odpada, sprawdzane wielokrotnie.

r19
30-12-2014, 10:54
Ok. 7.5 kWh na dobę przy mrozach.... nawet kablarze takich domów nie mają :)

asolt
30-12-2014, 10:57
Ok. 7.5 kWh na dobę przy mrozach.... nawet kablarze takich domów nie mają :)

Co tam kablarze, takiego domu nie ma nikt, najbardziej prawdopodobna usterka gazomierza, ja bym zgłosił to do rejonu gazowniczego

owp
30-12-2014, 11:01
W ciągu 2 lat zużycie 5380, a za ostatni miesiąc 30, za niedługo będzie trzeba eksportować gaz do sąsiadów, jak tak dalej pójdzie :)

scruffty
30-12-2014, 11:25
A nie stoi jakaś cewka obok:) A swoją drogą lepiej zgłoś usterkę, bo nieprzyjemności z tytułu kombinowania przy gazomierzu to kara i 15 tys. zł. Nie piszę, że coś robiłeś, ale na elektrodzie kiedyś czytałem o facecie, co mu przyjechali, gazomierz zdemontowali a potem się musiał przepychać, że nie ingerował.

A inny sposób jak sprawdzić:
- spisz ze sterownika ile czasu działał kocioł (np. przez dobę obserwacji),
- weź moc minimalną kotła,
- policz ile zużyłby jadąc przez czas działania na mocy minimalnej. Porównaj wyniki.

1m3 mi na CWU idzie, a czasem i więcej.

r19
30-12-2014, 11:26
Co tam kablarze, takiego domu nie ma nikt, najbardziej prawdopodobna usterka gazomierza, ja bym zgłosił to do rejonu gazowniczego

Ciekawe co by było gdyby nie zgłosił. Czy nie będzie tak, że dostanie wtedy takie wyrównanie, że mu w pięty pójdzie.
Skoro zakłada 0.75 m3 na co i 1 m3 na cwu, to w rzeczywistości na cwu idzie mu pewnie coś ok. 0,1 m3 :)

nela29
30-12-2014, 11:27
Takie zużycie to abstrakcja jakaś... Chyba 2/3 gazu ulatuje gdzieś bokiem....
Dach biały od poproszonego kilka dni temu śniegu, więc raczej nie dachem. Ściany 42cm 3-warstwowa + 15cm grafit raczej też nie. Wentylacja mechaniczna, ale wyłączona obecnie. Przez noc poszło kolejne 25m3 gazu (wg licznika).

jedrek244
30-12-2014, 11:30
Cyferka na "przeskoku" to max tylko 1m3 -to prawie nic na 4 dni grzania.
Ja bym się cieszył i nie drążył tematu ;)

Ja zacząłem grzanie kocioł Immergas, całosc OP
projekt od asolta, dom 135m2 po podlogach, niedokonczone
ocieplenie strychu jest 10cm eps0031, bedzie 20 wszedzie a nad salonem
pewnie 35cm bo zostalo mi z ocieplenia fundamentow troche 15stki,
nie zabudowany wylaz na strych z dziura 2x2m zkryty styro chwilowo
po wygrzaniu podlogi, przestawilem na grzanie ze sterowaniem pogodowym
odczyt po pierwszej dobie to 6m3, biorac pod uwage docieplenie do konca i dostrojenie
mysle ze jest realne 6m3 razem z CWU przy sredniej zimie.

Zobaczymy co bedzie jak przyjdzie -20, rurki ukladalem sam, piec podlaczal hydraulik. Na castingu pierwszy pytal
o rozlozenie rur pokazalem mu projekt i stwierdzil ze nadaje sie do kosza
drugi skwitowal ze moze byc problem w salonie bo rozstaw jest co 20 cm, czym zmartwił trochę moją żone ;)

Pozdrawiam ciepło

r19
30-12-2014, 11:36
Dach biały od poproszonego kilka dni temu śniegu, więc raczej nie dachem. Ściany 42cm 3-warstwowa + 15cm grafit raczej też nie. Wentylacja mechaniczna, ale wyłączona obecnie. Przez noc poszło kolejne 25m3 gazu (wg licznika).

Skoro koledze kręci się gazomierz za wolno to może u Ciebie za szybko :)
A tak serio... żebyś przynajmniej miała ciepło w domu, ale 16 stopni....
Musisz szybko coś z tym zrobić, bo czeka Cię intensywny drenaż kieszeni.
A co na to wykonawca instalacji?

asolt
30-12-2014, 11:43
Ja bym się cieszył i nie drążył tematu ;)

Ja zacząłem grzanie kocioł Immergas, całosc OP
projekt od asolta, dom 135m2 po podlogach, niedokonczone
ocieplenie strychu jest 10cm eps0031, bedzie 20 wszedzie a nad salonem
pewnie 35cm bo zostalo mi z ocieplenia fundamentow troche 15stki,
nie zabudowany wylaz na strych z dziura 2x2m zkryty styro chwilowo
po wygrzaniu podlogi, przestawilem na grzanie ze sterowaniem pogodowym
odczyt po pierwszej dobie to 6m3, biorac pod uwage docieplenie do konca i dostrojenie
mysle ze jest realne 6m3 razem z CWU przy sredniej zimie.

Zobaczymy co bedzie jak przyjdzie -20, rurki ukladalem sam, piec podlaczal hydraulik. Na castingu pierwszy pytal
o rozlozenie rur pokazalem mu projekt i stwierdzil ze nadaje sie do kosza
drugi skwitowal ze moze byc problem w salonie bo rozstaw jest co 20 cm, czym zmartwił trochę moją żone ;)

Pozdrawiam ciepło

Tak to jest gdy hydraulik chce byc mądrzejszy od audytora, projektanta jak równiez i wykonawcy. Swoją drogą to podziwiam tych którzy bez zadnych obliczen potrafią okreslic i podac błedy obliczeniowo projektowe, to ze tych błedów w istocie nie ma to inna sprawa. Tyle są warte castingi, moze warto by przedstawic projekt i obliczenia innym projektantom, hydraulik ma zadanie wykonac instalacje, a nie opiniowac jakosc projektu.
Zona niech sie nie martwi, bo wszystko bedzie dobrze, skoro w salonie miało byc 20 cm ta tak wyszło z obliczen. Metoda 10 cm wszedzie tez dobra ale ekonomicznie
nieszczegolnie.

nela29
30-12-2014, 11:46
Skoro koledze kręci się gazomierz za wolno to może u Ciebie za szybko :)
A tak serio... żebyś przynajmniej miała ciepło w domu, ale 16 stopni....
Musisz szybko coś z tym zrobić, bo czeka Cię intensywny drenaż kieszeni.
A co na to wykonawca instalacji?
Wykonawca od pół roku nie skończył kotłowni, cały czas chodzą góra dół, coś dokręcają, przerabiają, dorabiają. Dostali wezwanie do usunięcia wad za pomocą zewnętrznej firmy (bo oni już wyczerpali naszą cierpliwość) to teraz do jutra chodzą i podkręcają piec na coraz wyższe temperatury. Obecnie na piecu jest 56C, na zaworze 3D jest 40C. Coś tam idzie dog óry temperatura, ale wolno. No i te dziesiątki metrów gazu dziennie...

gorbag
30-12-2014, 12:38
Tak to jest gdy hydraulik chce byc mądrzejszy od audytora, projektanta jak równiez i wykonawcy.
...
Zona niech sie nie martwi, bo wszystko bedzie dobrze, skoro w salonie miało byc 20 cm ta tak wyszło z obliczen.

Potwierdzam, nie martwcie się. W salonie mam wyliczone przez asolta 25cm między rurkami, dziś było -12 i nie marzniemy. Zapas mocy jeszcze bardzo duży. Wszystko hula jak należy.
Mało tego - nie regulowałem w ogóle przepływów na rozdzielaczu! Działa według wyliczeń bez regulacji i nie ma potrzeby nic ustawiać.
W domu trzymamy 22-23 stopnie, przy obecnych mrozach idzie 7m3 na dobę, średnia za dwa miesiące mieszkania to 3,6m3 na dobę, przy CWU dla 4 osób.

asolt
30-12-2014, 12:44
Potwierdzam, nie martwcie się. W salonie mam wyliczone przez asolta 25cm między rurkami, dziś było -12 i nie marzniemy. Zapas mocy jeszcze bardzo duży. Wszystko hula jak należy.
Mało tego - nie regulowałem w ogóle przepływów na rozdzielaczu! Działa według wyliczeń bez regulacji i nie ma potrzeby nic ustawiać.
W domu trzymamy 22-23 stopnie, przy obecnych mrozach idzie 7m3 na dobę, średnia za dwa miesiące mieszkania to 3,6m3 na dobę, przy CWU dla 4 osób.

Niektórzy jak nie maja rozstawu co 10 cm to uwazają ze projekt do kosza.

owp
30-12-2014, 12:49
gorbag - czy jesteś zadowolony ze swojego kotła? Masz cyrulację cwu? Sam się zastanawiałem nad takim kotłem z małym zasobnikiem, ale wydał mi się bardzo drogi i zrezygnowałem.

gorbag
30-12-2014, 13:47
owp - nie mamy cyrkulacji, bo od kotła wszędzie blisko. Do kuchni 0,5m, najdalej do wanny, jakieś 6m. Nie zauważyłem denerwującej zimnej wody po odkręceniu kranu. Może chwilę.

Jak do tej pory jestem zadowolony. Poprzedni sezon grzałem w domu, ale do kilkunastu stopni, od dwóch miesięcy używamy normalnie. Moc na CO jest zdławiona do bodajże 5 czy 6kW, tak sobie zażyczyłem u serwisanta. Reszta mocy służy do przepływowego grzania wody. Komfort CWU pełny, nigdy nie zabrakło i szybki start z zasobnika.

CO chodzi dość rzadko. Nie zauważyłem taktowania, którego się obawiałem. W dni powszednie mam ustawione grzanie od 4 rano do 7 i od 15 do wieczora. Ekonomiczna to 22,2, komfortowa 22,7. Włącza się rano, nagrzewa, włącza się po południu, nagrzewa i tyle. Teraz jak mrozy to włącza się trochę częściej. Przez trzy dni Świąt w ogóle nie widziałem pracy CO. Być może chodził o 4 rano, a później wystarczyło gotowanie i pieczenie.

Serwisant oglądał po roku pracy i mówił że wszystko wygląda jak nówka, bo kocioł pracował wyłącznie na niskiej temperaturze.

igimaks
30-12-2014, 15:16
nela coś jest przekombinowane z twoją kotłownią
Ocieplenie domu masz więcej niż wystarczające i nie chcę mi się wierzyć, że ten dom potrzebuje aż tyle ciepła aby ustabilizować temperaturę
Większość z forumowiczów ma doświadczenie pierwszego sezonu w domu i nie potwierdzą, aż takiego apetytu
25 m3 na dobę i 16,4 stopnia w domu - szacun powinnaś dostać medal od Gazpromu
Masz ogrom zaworków, rurek, rozdzielaczy tylko po jaką cholerę jak i tak w domu zimno.
Ja u siebie uprościłem kotłownię tj. mam piec jak u ciebie jednofunkcyjny za nim dwa rozdzielacze góra i dół (dla 100 % ogrzewania podłogowego) i nic więcej. W zeszłym sezonie (pierwszym) miałem jeszcze sprzęgło, zawór, osobną pompę do podłogówki ale obserwując swoją kotłownię stwierdziłem, że u mnie to nic nie daje. Różnica zasilania przed i za tym ustrojstwem wynosiła około 5 stopni. Wyrzuciłem to wszystko w cholerę i cała podłogówka pracuje tylko na pompie pieca.
Przy 31 stopniach zasilania mam w domu upał. Po prostu cała energia z pieca w podłogę :)
Na podłogach mam panele, wykładzinę przyklejaną do podłogi, a płytki tylko łazienki i kuchnia.
Temperatura jaka się utrzymuje to dół 21,2, góra 20, 5 a tam gdzie wykładzina około 20,2.
przeliczając cały grudzień łącznie z CWU dzienne zużycie to 7,2 m3 ja jestem zadowolony.
Dom tylko trochę mniejszy, ale gorzej ocieplony niż twój.
Ty masz u siebie zasilanie 56 stopni ale po co jak twoja parowozownia i tak to zmiesza z zimną wodą. Może tu znika znaczna część energii.

fotohobby
30-12-2014, 15:24
Wykonawca od pół roku nie skończył kotłowni, cały czas chodzą góra dół, coś dokręcają, przerabiają, dorabiają. Dostali wezwanie do usunięcia wad za pomocą zewnętrznej firmy (bo oni już wyczerpali naszą cierpliwość) to teraz do jutra chodzą i podkręcają piec na coraz wyższe temperatury. Obecnie na piecu jest 56C, na zaworze 3D jest 40C. Coś tam idzie dog óry temperatura, ale wolno. No i te dziesiątki metrów gazu dziennie...

Masz 100% podłogowki, a kociol podaje 56C, po to, by zawór 3D redukował to na 40 ?
Można wiedzieć po co ?

uris
30-12-2014, 16:53
Zdjęcia instalacji koleżanki nela29 są w jej wątku , jak ktoś to ogarnie radząc na forum to wielki szacunek :cool: Na pierwszy rzut oka widać że robił to ktoś kto kompletnie nie robi instalacji zgodnie ze sztuką ,zrobił ja po prostu na sztukę .

Ja mam pytanie do neli29 kto wymyślił całą ta koncepcję z buforem solarami basenem itd... czyj to był pomysł ? instalacja nie jest standardowa i ciekawi mnie kto to wszystko wymyślił .

noc
30-12-2014, 18:06
owp
"W ciągu 2 lat zużycie 5380, a za ostatni miesiąc 30, za niedługo będzie trzeba eksportować gaz do sąsiadów, jak tak dalej pójdzie"


Gazomierz oczywiście nie był nowy, gazownia zamontowała go już z "przebiegiem". Dwa lata temu jak go montowali, stan licznika brzmiał ok.2900m3. Czyli przez 2 lata nakręciło ok. 2480m3 na CO i CWU, 1-szy rok 1500m3 i upływający 955m3, z tego za ostatni miesiąc 37m3. Licznik oczywiście cały czas kręci do przodu, tylko jakoś powoli (nie jest uszkodzony).
W 2013 r. oczywiście kombinowałem z ustawieniami kotła i podłogówki, co pewnie nie zostało bez wpływu na zużycie gazu. Teraźniejsze ustawienia myślę że są optymalne i od dawna nie grzebię przy ustawieniach kotła i podłogówki. Pomijając ostatni, trochę "inny" miesiąc, to przez 11 miesięcy tego roku nakręciło nam ledwo ponad 900m3, co i tak jest super wynikiem przy tym metrażu domu. Z tego popłynęło ok. 300m3 na CWU, tak więc na ogrzewanie poszło ok. 600m3, bez dodatkowych wspomagaczy,typu kominek.
Jeszcze jedno- w listopadzie zużycie gazu oscylowało na podobnym poziomie jak teraz. Wcześniejsze miesiące tego roku, nie były jakoś przeze mnie jakoś monitorowane, rzadko spisywałem licznik skoro wszystko było bardzo ok.

romano78
30-12-2014, 18:28
Wykonawca od pół roku nie skończył kotłowni, cały czas chodzą góra dół, coś dokręcają, przerabiają, dorabiają. Dostali wezwanie do usunięcia wad za pomocą zewnętrznej firmy (bo oni już wyczerpali naszą cierpliwość) to teraz do jutra chodzą i podkręcają piec na coraz wyższe temperatury. Obecnie na piecu jest 56C, na zaworze 3D jest 40C. Coś tam idzie dog óry temperatura, ale wolno. No i te dziesiątki metrów gazu dziennie...

Widziałem twoją kotłownie pare dni temu gdzieś ,mają chłopaki wyobrażnie ,normalnie artyści
Z tego co pamiętam był tam jakiś basen do podgrzewania

jareckig
30-12-2014, 22:24
W temacie - przy ostatnich lekkich mrozach (dzień ok. -3/ noc ok. - 8st) spalanie gazu 10-11m3 na dobę. Żadnych innych źródeł ciepła, sam kocioł gazowy. Dużo chyba prawda? Pierwszy sezon po przeprowadzce. Nadal to rozgryzamy. Do zrobienia wkrótce ocieplenie stropu między 1. piętrem a strychem (obecnie k-g i osb, dodam że skosy ocieplone wełną 20+5), ocieplenie sufitu garażu (ciężko dogrzać sypialnię, która jest nad nim, ekipa dała tam tylko 5cm styro), zakup sterownika do kotła (obecnie biegamy do kotłowni i recznie ustawiamy), w planach także koza 8KW. Waszym zdaniem od czego zacząć? Co najefektywniej zmniejszy zużycie gazu?

uris
30-12-2014, 22:42
@jareckig masz ściany 3 warstwowe ? u mnie ostatnie dni, w dzień -7 a w nocy zanotowałem -13*C 9/10m3 łyka , inne pomiary pokazują to samo http://www.thermoweb.wtx.pl/pomiary/

aiki
30-12-2014, 23:06
Wykonawca od pół roku nie skończył kotłowni, cały czas chodzą góra dół, coś dokręcają, przerabiają, dorabiają. Dostali wezwanie do usunięcia wad za pomocą zewnętrznej firmy (bo oni już wyczerpali naszą cierpliwość) to teraz do jutra chodzą i podkręcają piec na coraz wyższe temperatury. Obecnie na piecu jest 56C, na zaworze 3D jest 40C. Coś tam idzie dog óry temperatura, ale wolno. No i te dziesiątki metrów gazu dziennie...

Może Ty te solary grzejesz gazem nie słońcem?
Spr licznik. Skoro potrafi u niektórych nabijać za mało to być może u ciebie bije za dużo.

jareckig
30-12-2014, 23:12
@jareckig masz ściany 3 warstwowe ? u mnie ostatnie dni, w dzień -7 a w nocy zanotowałem -13*C 9/10m3 łyka , inne pomiary pokazują to samo http://www.thermoweb.wtx.pl/pomiary/

Sciany mam jak Ty z Porothermu 25, ale styropian 12cm a nie 15cm więc 2 warstwy wychodzą. Temperatura na parterze jaką mam to 20,5-21 st. Na piętrze zależnie od pomieszczenia 17-20st. Najgorzej w sypalni, tam właśnie 17st. , z trudem dobijamy do 18st. Doradzcie z czym podziałać. Dodam, że sypialnia ma dwa okna 150x150cm i jest od północnej strony budynku więc praktycznie w dzień zero nasłonecznienia.

nela29
30-12-2014, 23:21
Może Ty te solary grzejesz gazem nie słońcem?
Na solarach jest sonda, więc tam by było widać, że idzie ciepło. Dzisiaj faktycznie się włączyło chyba rozmrażanie, bo mąż zrobił zdjęcie jak na solarach było o 17-tej +14C. Pierwszy raz to zaobserwowaliśmy, po chwili temperatura zaczęła spadać, by znów osiągnąć temperatury ujemne.


Spr licznik. Skoro potrafi u niektórych nabijać za mało to być może u ciebie bije za dużo.
A jak można "sprawdzić licznik"?


Widziałem twoją kotłownie pare dni temu gdzieś ,mają chłopaki wyobrażnie ,normalnie artyści
Z tego co pamiętam był tam jakiś basen do podgrzewania
Tak, ale to w lecie i tylko z kolektorów tj. jeśłi temperatura zasobnika osiągnie temperaturę zadaną maksymalną, to zawór się przestawia i glikol nie płynie do zasobnika tylko do wymiennika basenowego.


Ja mam pytanie do neli29 kto wymyślił całą ta koncepcję z buforem solarami basenem itd... czyj to był pomysł ? instalacja nie jest standardowa i ciekawi mnie kto to wszystko wymyślił .
No my przecież nie wymyślaliśmy koncepcji działania :) Chcieliśmy mieć grzanie solarami i grzanie basenu ogrodowego. To jak to połączyć wymyśliła i "zrealizowała" firma Sunti Technologie Solarne Sp. z o.o.

funky_koval
30-12-2014, 23:21
Sciany mam jak Ty z Porothermu 25, ale styropian 12cm a nie 15cm więc 2 warstwy wychodzą. Temperatura na parterze jaką mam to 20,5-21 st. Na piętrze zależnie od pomieszczenia 17-20st. Najgorzej w sypalni, tam właśnie 17st. , z trudem dobijamy do 18st. Doradzcie z czym podziałać. Dodam, że sypialnia ma dwa okna 150x150cm i jest od północnej strony budynku więc praktycznie w dzień zero nasłonecznienia.

Koza na początek jak kupiłeś wczesniej drewno.Sterownik auratron bezprzewodowy do sypialni go i skrecnie innych pętli .

przemo1
30-12-2014, 23:21
W temacie - przy ostatnich lekkich mrozach (dzień ok. -3/ noc ok. - 8st) spalanie gazu 10-11m3 na dobę. Żadnych innych źródeł ciepła, sam kocioł gazowy. Dużo chyba prawda? Pierwszy sezon po przeprowadzce. Nadal to rozgryzamy. Do zrobienia wkrótce ocieplenie stropu między 1. piętrem a strychem (obecnie k-g i osb, dodam że skosy ocieplone wełną 20+5), ocieplenie sufitu garażu (ciężko dogrzać sypialnię, która jest nad nim, ekipa dała tam tylko 5cm styro), zakup sterownika do kotła (obecnie biegamy do kotłowni i recznie ustawiamy), w planach także koza 8KW. Waszym zdaniem od czego zacząć? Co najefektywniej zmniejszy zużycie gazu?

Jak masz pierwszy sezon, to jeszcze suszysz budynek. Postaw kozę, pal i wietrz. Potem podocieplaj gdzie trzeba i zobacz co się będzie działo. Wtedy pomyśl o sterowniku-będzie łatwiej go dobrać.

r19
30-12-2014, 23:21
Sciany mam jak Ty z Porothermu 25, ale styropian 12cm a nie 15cm więc 2 warstwy wychodzą. Temperatura na parterze jaką mam to 20,5-21 st. Na piętrze zależnie od pomieszczenia 17-20st. Najgorzej w sypalni, tam właśnie 17st. , z trudem dobijamy do 18st. Doradzcie z czym podziałać. Dodam, że sypialnia ma dwa okna 150x150cm i jest od północnej strony budynku więc praktycznie w dzień zero nasłonecznienia.

Nad garażem mam 2 pomieszczenia, razem 40 m2. 4 okna połaciowe. I są to najchłodniejsze miejsca w całym domu. Jeżeli na poddaszu mam 21 stopni to nad garażem 19.5-20.
Na suficie garażu zmieściło się 6 cm styropianu 0,031, pod wylewką jest 9 cm.

A za oknem.... -15.... okolice Lublina.

jareckig
30-12-2014, 23:38
Nad garażem mam 2 pomieszczenia, razem 40 m2. 4 okna połaciowe. I są to najchłodniejsze miejsca w całym domu. Jeżeli na poddaszu mam 21 stopni to nad garażem 19.5-20.
Na suficie garażu zmieściło się 6 cm styropianu 0,031, pod wylewką jest 9 cm.

A za oknem.... -15.... okolice Lublina.

Garaż mamy wysoki więc można poszaleć z ociepleniem sufitu. Do silnika napędu bramy jest 40cm przestrzeni więc wełna lub styropian 20cm i podwieszany sufit się zmieszczą tylko że trochę przy tym roboty więc chyba to poczeka do wiosny. Póki co faktycznie chyba koza będzie dobrym wyjściem żeby dogrzać parter, pozwoli to na przykręcenie tamtejszych pętli i grzanie gazem głównie tego chłodnego piętra (zwłaszcza sypialni). Koniecznie chcę też ocieplić podwieszany sufit na piętrze żeby ciepło nie uciekało na strych. Problem w tym, że będzie dużo zabawy z cięciem wełny i folii aby dopasować to do istniejących już linek na których wisi sufit z k-g.

U mnie za oknem -12, Opolszczyzna.

funky_koval
30-12-2014, 23:46
Garaż mamy wysoki więc można poszaleć z ociepleniem sufitu. Do silnika napędu bramy jest 40cm przestrzeni więc wełna lub styropian 20cm i podwieszany sufit się zmieszczą tylko że trochę przy tym roboty więc chyba to poczeka do wiosny. Póki co faktycznie chyba koza będzie dobrym wyjściem żeby dogrzać parter, pozwoli to na przykręcenie tamtejszych pętli i grzanie gazem głównie tego chłodnego piętra (zwłaszcza sypialni). Koniecznie chcę też ocieplić podwieszany sufit na piętrze żeby ciepło nie uciekało na strych. Problem w tym, że będzie dużo zabawy z cięciem wełny i folii aby dopasować to do istniejących już linek na których wisi sufit z k-g.

U mnie za oknem -12, Opolszczyzna.

Rozumiem ze strych masz osieplony a strop nad piętrem nie ,grzejesz większą kubaturę i rachunek też większy.

jareckig
30-12-2014, 23:55
Rozumiem ze strych masz osieplony a strop nad piętrem nie ,grzejesz większą kubaturę i rachunek też większy.

Dokładnie tak jak piszesz. Niestety nie wpadłem na to, żeby zlecić ekipie ocieplenie tego stropu gdy robili podwieszany sufit więc teraz będę miał trochę z tym zabawy i kombinacji.

uris
31-12-2014, 00:08
Sciany mam jak Ty z Porothermu 25, ale styropian 12cm a nie 15cm więc 2 warstwy wychodzą. Temperatura na parterze jaką mam to 20,5-21 st. Na piętrze zależnie od pomieszczenia 17-20st. Najgorzej w sypalni, tam właśnie 17st. , z trudem dobijamy do 18st. Doradzcie z czym podziałać. Dodam, że sypialnia ma dwa okna 150x150cm i jest od północnej strony budynku więc praktycznie w dzień zero nasłonecznienia.


Szczerze powiem kto ci tak doradził 12cm na ściany a 15cm w wylewkę :-) gdyby było na odwrót to OK . Ja mam duże okno od północy w salonie 2.70x2,50cm szyba 1.1 tu bym nie szukał problemu .Też mam jeden pokój 3x4m okno 1,50x1,50 i w tym pokoju mam delikatnie niższą temp 0,5*C niby nic ale przy zadanej 21*C to już ma znaczenie 0,5*C .W tamtym roku zrywałem parapet wew bo miałem wrażenie że mocno ciągnie przez niego ,dociepliłem i w tym roku jest lepiej ale jeszcze gdzieś coś jest nie tak , dorzucę wełny i zobaczę czy coś da .U ciebie możliwe że nie wszędzie pianka poszła jak wstawiali okna i masz gdzieś mostek .

jareckig
31-12-2014, 00:36
15cm w podłogę wzięli z projektu. Czemu dali 12 w ścianę? Hmm nie wiem. Dom kupiłem w stanie surowym zamkniętym, ale mam kontakt z tym, który stawiał i dopytam przy okazji.

r19
31-12-2014, 09:05
Ostatnia doba 9 m3 bez cwu. Dzien -8, noc -15.

owp
31-12-2014, 10:09
A jak Ci się żyje bez cyrkulacji?
Pytam, bo sam zacząłem majstrować przy sterowniku do pompy cyrkulacji i tak mi się poprzestawiał, że wyłączyłem pompkę całkiem z zamiarem bawienia się w innym czasie, po czym po 4 dniach sobie przypomniałem - szczerze mówiąc nie zauważyłem przez te 4 dni, że nie mam, teraz widzę różnicę, ale komfort użytkowania bardzo nieznacznie się zmienił. Nie wiem, czy mi to zmieniło zużycie gazu, bo temperatury inne i przy kotle serwisant majstrował, przez kilka dni miałem chłodniej, potem zaś 23*, teraz ok21*. U mnie najbardziej wychładzają chyba okna dachowe - przy ramie zmierzyłem 8*C, choć z drugiej strony, jak jest słoneczna pogoda (tak jak teraz od kilku dni), to mocno dogrzewa się w dzień sypialnia.


Moc na CO jest zdławiona do bodajże 5 czy 6kW, tak sobie zażyczyłem u serwisanta. Reszta mocy służy do przepływowego grzania wody. Komfort CWU pełny, nigdy nie zabrakło i szybki start z zasobnika.


Po co się 'dławi' moc? Nie można ustawić max temp. dla podłogówki?
Takie rozwiązanie cwu jak masz jest chyba wygodniejsze - nigdy nie brakuje ciepłej wody i nie grzeje się na zapas. Czy jest problem z użyciem 2 pryszniców naraz?

uris
31-12-2014, 13:42
Ostatnia doba w dzień -5 w nocy -8 zużycie 8m3 co+cwu zadana 21*C

gorbag
31-12-2014, 13:47
Nie zaznałem nigdy komfortu cyrkulacji, to mi go nie brakuje. Tyle wiem, że w bloku mieliśmy CWU z sieci i na ciepłą wodę czekało się tyle co teraz, czyli chwilę. We wcześniejszym mieszkaniu mieliśmy piecyk gazowy i tam rzeczywiście czekało się dłużej. Czyli teraz jest jak przy ciepłej wodzie z sieci. A może tylko ja tak mam, bo pierwsze się zwykle myją dzieci, a ja na końcu? :)

Nie wiem jakie korzyści z dławienia. Takie padło pytanie od instalatora/serwisanta - czy zmniejszyć, a jeśli tak to do ilu. Domyślnie chyba jest 24kW na CO i 26kW na CWU. Według wyliczeń potrzeba nam 3,2kW przy -20, to nawet te 5kW na CO powinno być z dużym zapasem. Z drugiej strony gość mówił, że tak nisko nigdy nie ścinał, dziwił się i zastanawiał czy to wystarczy.

Zdarzyło nam się korzystać jednocześnie z dwóch pryszniców i jeśli pojawiał się deficyt to nie tyle ciepła, ale ciśnienia wody. Nasz drugi hydraulik dziwił się, że pierwszy hydraulik dał nie za duże przekroje do łazienki. Być może z tego wynika problem. Ale nie jest to szczególnie uciążliwe, a sytuacje korzystania z wanny i brodzika (w jednym pomieszczeniu) są dość rzadkie.

uris
31-12-2014, 14:20
A może tylko ja tak mam, bo pierwsze się zwykle myją dzieci, a ja na końcu?

Dlatego właśnie tak masz , puść sobie wodę kiedyś w najdalej oddalonym punkcie od zasobnika CWU to zobaczysz ile wody trzeba spuścić żeby poleciała ciepła , z resztą to można obliczyć ilość metrów razy średnica rurki . Chyba że masz grawitacyjnie cyrkulacje to jestem w stanie uwierzyć że woda w miarę szybciej dociera ,w normalnych warunkach bez grawitacji woda w układzie ma tyle stopni ile ma stopni posadzka .

owp
31-12-2014, 15:07
Przy ø15 (środek 12mm) wychodzi w 6 metrach 2,13l wody, więc nie tak strasznie, po 25 sek. ma ciepłą wodę (jeśli prysznic to 5l/min).
Z dławieniem też nie wiem, przecież kocioł sam sobie dobiera moc.

gorbag
31-12-2014, 15:08
Może tak być :)
Do prysznica wyszło mi orientacyjnie jakieś 4 litry, do wanny jakieś 5 litrów wody w rurce. To najdalsze punkty. Do zlewu i umywalki mam mniej niż metr. Można więc przyjąć że na straty idzie 5 litrów 2 razy na dzień (myjemy się zwykle po kolei), daje to 10 litrów dziennie, czyli dziennie marnuje się wody za około 10 groszy. Dobrze liczę?

Edit:
dzięki owp. Przyjąłem 15mm jako średnicę wnętrza.

Edit2:
jeszcze - dzieci często myją się w wannie. Przy napełnianiu wanny przed myciem czas oczekiwania na ciepłą wodę nie ma większego znaczenia dla komfortu, może dlatego nikt nie zwrócił na to uwagi.

uris
31-12-2014, 15:23
Przy ø15 (środek 12mm) wychodzi w 6 metrach 2,13l wody, więc nie tak strasznie, po 25 sek. ma ciepłą wodę (jeśli prysznic to 5l/min).
Z dławieniem też nie wiem, przecież kocioł sam sobie dobiera moc.

Generalnie bez cyrkulacji problem występuje przy sporadycznym myciu rąk , idziesz do toalety myjesz ręce ( woda jest chłodna ) ja np kuchnię od zasobnika mam w odległości około 10m i teraz czasem potrzebuje coś na szybko umyć woda jest chłodna tu występuje dyskomfort idzie z tym żyć :D

W moim sterowniku od kotła mogę ustawić tylko 3 przedziały czasowe i to jest niestety za mało bo gdyby było więcej to można by bujać wodę np przez 2min co 20min i pewnie to by załatwiło sprawę .Liczyłem kiedyś że gdy działa cyrkulacja to na 1h cyrkulacji woda w zasobniku traci 2*C moja histeryza na CWU to 7*C czyli kocioł co około 3h by się załączał żeby podgrzać wodę przy działającej cyrkulacji ,

owp
31-12-2014, 15:55
Liczyłem kiedyś że gdy działa cyrkulacja to na 1h cyrkulacji woda w zasobniku traci 2*C moja histeryza na CWU to 7*C czyli kocioł co około 3h by się załączał żeby podgrzać wodę przy działającej cyrkulacji ,
A ile traci bez cyrkulacji? Ja mam kocioł tak ustawiony, że mi podgrzewa cwu rano i wieczorem, ale chyba wrócę do dawnego trybu, bo żona narzeka, jak chce wziąć prysznic w środku dnia :)
Swoją drogą zadziwiające jest, że mój sterownik od kotła, kosztujący 500zł, jest taki ubogi, w czasach, gdy za 500zł można kupić Nexusa 7, jaki jest problem zrobić sterownik, żeby sobie móc ustawić temperatury w dowolnych przedziałach czasowych dla cwu, albo konfigurowalny sterownik do rekuperatora, a nie 3 programy i to nawet bypassu nie mogę ustawić na sztywno...? W czasach, gdzie telefonem można sterować komputer, tv, kamerę, alarm i inne...

funky_koval
31-12-2014, 16:00
Zużycie za grudzień CO+CWU 129 m3 +0,8 mp buka .Na samą cwu idzie 40 m3.Przeliczając kilowaty z drewna na gaz (około 130 m3) wychodzi sumarycznie 259 a w grudniu 2013 260 m3.Koszt całości 390 zł.

uris
31-12-2014, 17:34
Z tego co pamiętam to przez 7,5 godz strata wynosiła 5*C woda grzana do 50*C ,wiadomo im wyższa temp wody tym większe straty .

r19
01-01-2015, 10:16
Ostatnia doba: 3x0.7, 2x0.5 i dwa piwa.

:)

Maniak1
01-01-2015, 11:57
Witam w nowym roku z najlepszymi życzeniami. A teraz podsumowanie grudnia od 1.12 - 31.12: 133m3 (cwu, ogrzewanie, gotowanie). Przy największych mrozach (w nocy do -17C, dzień -8C) spalanie na poziomie 6m3.

gorbag
01-01-2015, 12:26
Ostatnia doba: 3x0.7, 2x0.5 i dwa piwa.
:)
Drogo! Alternatywne biopaliwa kosztują.

ludwik_13
03-01-2015, 20:54
Wystarczy mała kuchenka turystyczna na sytuacje awaryjne .Nie mieszkam na jakimś zadupiu to raczej nie wyłączą mi prądu na 2 dni .[/QUOTE]


A ja właśnie w takim miejscu... I zdarza się niestety. Na kuchence turystycznej mogę sobie czajnik wody na herbatę zagotować, ale ugotować obiad dla rodziny czy zagrzać wodę do mycia - niekoniecznie. Kateringu też u mnie nie ma i pizzy nie dowożą. Ot , uroki polskiej wsi prawdziwej.

egreg
03-01-2015, 21:20
Podaję moje dane odnośnie zużycia gazu - w pierwszym sezonie grzewczym.
Instalację CO uruchomiłem 22/12. Do dzisiaj 3/01 spaliłem 75m3 gazu. Regulator ustawiony jest na 15C ponieważ jeszcze nie mieszkamy. CWU tylko na próbę była uruchomiona w pierwszym dniu. Czyli zużycie gazu jakieś 5,8m3 na dobę. Dwa razy paliłem w kominku - z rozprowadzeniem grawitacyjnym powietrza. Kominek miał widoczny wpływ na temperaturę w pomieszczeniach ponieważ podnosił ją średnio o 2C co powodowało że piec się wtedy nie włączał.
Kocioł kondensacyjny Vitodens 100W z zasobnikiem CWU 100 litrów. Powierzchnia domu całkowita 240m2 z garażem ogrzewanym. Instalacja grzejniki panelowe i podłogówka na około 40m2. Dom został już solidnie wysuszony jeszcze przed ociepleniem - 15cm styropianu. Okna 3 szybowe + 5 okien dachowych 2 szybowych. Główne straty ciepła podejrzewam są na balkonach - 3 sztuki (chociaż są solidnie ocieplone) i na wentylacji grawitacyjnej.
Pozdrawiam

Piotrek2005
05-01-2015, 14:34
u mnie też pierwszy sezon i wprowadziłem się podobnie jak egreg tzn 20.12
średnie zużycie około 7m3 co+cwu+gotowanie ( rodzina 2+2 )
dom nieduży 110m2 +podpiwniczenie pod całością lekko ogrzewane
konstrukcja stara po modernizacji tzn 15cm styro 038, okna 3-szybowe i 30cm wełny na stropie

funky_koval
05-01-2015, 15:23
Pogratulować tylko pozostało za dobrze przeprowadzoną modernizację domku .

Misiek824
06-01-2015, 00:32
Witam. U mnie spaliłem od 24.12 do dzisiaj 66m³ gazu, czyli średnio jakieś 5,5 na dobę. Dom ok 150 m2 po podłogach.

okojan
06-01-2015, 10:09
Te dane, podawane bez danych o domku nic nie wnoszą. Ocieplenie,piec, okna, okna poddaszowe - ilość, pietro, podłogówka, kaloryfery,wiatrołap,ocieplenie fundamentu, szyby, rolety,CWU,przedziały czasowe,kuchenka,temp. w pomieszczeniach, ustawienia pieca, temp.na zewnątrz itp.

uris
06-01-2015, 10:56
Jak nic nie dają , podgrzewają atmosferę :p

Misiek824
06-01-2015, 11:12
pustak porotherm 30p+w ocieplony styropianem grafit 10cm, piec de dietrich mcr3 z zasobnikiem 100l, okna 6 komorowe 2 szybowe, 2 okna dachowe bez rolet, temperatura ustawiona na 21 stopni ale w pomieszczeniu mam cały czas 22 i nawet przy tej temp.piec delikatnie podgrzewa, na dole podłogówka w całości razem z wiatrołapem na górze w 3 pokojach grzejniki a w łazience podłogówka i recznikowiec. na górze temp 21,5-22 stopnie. od godz.6:30 do 22 mam ustawione 21 stopni a od 22 20,5. kuchenki nie ma bo jest indukcja.

uris
06-01-2015, 12:16
edit

owp
06-01-2015, 15:20
Te dane, podawane bez danych o domku nic nie wnoszą. Ocieplenie,piec, okna, okna poddaszowe - ilość, pietro, podłogówka, kaloryfery,wiatrołap,ocieplenie fundamentu, szyby, rolety,CWU,przedziały czasowe,kuchenka,temp. w pomieszczeniach, ustawienia pieca, temp.na zewnątrz itp.
E tam, przecież podajemy w celu orientacji mniej więcej, trochę dla zabawy. I tak nie uwzględnisz wszystkich zmiennych...

pierre1112
08-01-2015, 08:26
Witam piec Viessmann Vitodens 200 13kW zasobnik 100l ACV smart dom 104 pow. użyt., 300m3 objętość, parterowy. Ocieplenie 20 cm podłoga λ 36, 20 cm ściany λ 32, strop wełna λ40 40 cm okna aluminiowe 3 szyby wentylacja grawitacyjna. Jeszcze nie mieszkam wykańczam, piec włączony tylko na ogrzewanie od 12.11.14 do wczoraj czyli 07.01 spalił 288m3 średnia 5,16 m3 gazu ustawiony pierwszy tydzień na 20 C następny tydzień 19 potem 18C, sterowanie pogodowe 57m podłogówka 4 regulatory sypialnie i pom. gosp. grzejniki.
Czy to spalanie jest adekwatne do powierzchni i ocieplenia, bo czytam to forum i porównując do niektórych wypowiedzi typu dom 200m spalanie CO+CWU+kuch. 6m3 gazu to moje zużycie jest duże?

igimaks
08-01-2015, 09:15
Witam piec Viessmann Vitodens 200 13kW zasobnik 100l ACV smart dom 104 pow. użyt., 300m3 objętość, parterowy. Ocieplenie 20 cm podłoga λ 36, 20 cm ściany λ 32, strop wełna λ40 40 cm okna aluminiowe 3 szyby wentylacja grawitacyjna. Jeszcze nie mieszkam wykańczam, piec włączony tylko na ogrzewanie od 12.11.14 do wczoraj czyli 07.01 spalił 288m3 średnia 5,16 m3 gazu ustawiony pierwszy tydzień na 20 C następny tydzień 19 potem 18C, sterowanie pogodowe 57m podłogówka 4 regulatory sypialnie i pom. gosp. grzejniki.
Czy to spalanie jest adekwatne do powierzchni i ocieplenia, bo czytam to forum i porównując do niektórych wypowiedzi typu dom 200m spalanie CO+CWU+kuch. 6m3 gazu to moje zużycie jest duże?


przy takim ociepleniu to nic nie powinien spalać :)
ktoś wcześniej pisze, że robił dobre ocieplenie i ma spalanie na poziomie 0,8m2 na dobę hehe

swistak81
08-01-2015, 10:47
A u mnie za grudzień wyszło 176m3. Bez wspomagaczy (co+cwu). Daje to średnią 5,7m3/dobę.
Przypomnę:
I sezon (11/12) - 1097m3
II sezon (12/13) - 909m3
III sezon (13/14) - 798m3
IV sezon (14/15) - aktualnie mam spalone 367m3 - podobnie było w sezonie II.

uris
08-01-2015, 14:41
przy takim ociepleniu to nic nie powinien spalać :)
ktoś wcześniej pisze, że robił dobre ocieplenie i ma spalanie na poziomie 0,8m2 na dobę hehe

Za samo CWU to ok :rolleyes:

orko
08-01-2015, 18:24
Witam piec Viessmann Vitodens 200 13kW zasobnik 100l ACV smart dom 104 pow. użyt., 300m3 objętość, parterowy. Ocieplenie 20 cm podłoga λ 36, 20 cm ściany λ 32, strop wełna λ40 40 cm okna aluminiowe 3 szyby wentylacja grawitacyjna. Jeszcze nie mieszkam wykańczam, piec włączony tylko na ogrzewanie od 12.11.14 do wczoraj czyli 07.01 spalił 288m3 średnia 5,16 m3 gazu ustawiony pierwszy tydzień na 20 C następny tydzień 19 potem 18C, sterowanie pogodowe 57m podłogówka 4 regulatory sypialnie i pom. gosp. grzejniki.
Czy to spalanie jest adekwatne do powierzchni i ocieplenia, bo czytam to forum i porównując do niektórych wypowiedzi typu dom 200m spalanie CO+CWU+kuch. 6m3 gazu to moje zużycie jest duże?
Czy duże ocenisz sam.
U mnie od 1.11 do 6.01 poszło 193m^3 gazu (CO+CWU+kuchenka - 3 osoby) oraz 16 kg brykietu (odpowiednik około 5m^3 gazu)

pierre1112
08-01-2015, 21:24
Czy duże ocenisz sam.
U mnie od 1.11 do 6.01 poszło 193m^3 gazu (CO+CWU+kuchenka - 3 osoby) oraz 16 kg brykietu (odpowiednik około 5m^3 gazu)

Nieźle rachunek około 400 zł na ponad 2 miesiące, To tyle co nic. Myślę że takich wyników nie będę miał nigdy, przez brak WM, niestety moja małżonka storpedowała ten pomysł. Teraz pewnie około 60-70% ciepła wylatuję bezpowrotnie kominem. :bash:

uris
08-01-2015, 23:11
Nieźle rachunek około 400 zł na ponad 2 miesiące, To tyle co nic. Myślę że takich wyników nie będę miał nigdy, przez brak WM, niestety moja małżonka storpedowała ten pomysł. Teraz pewnie około 60-70% ciepła wylatuję bezpowrotnie kominem. :bash:

około 20%

gorbag
08-01-2015, 23:15
piec włączony tylko na ogrzewanie od 12.11.14 do wczoraj czyli 07.01 spalił 288m3 średnia 5,16 m3 gazu
Sporo. U mnie w tym samym okresie 235m3, ale z CWU dla 4 osób i temperaturą 22-23 stopnie. Domy i izolacja porównywalne, mam 98m2.

Z tego co mówią, weź pod uwagę pierwszy sezon (podobno zawsze idzie więcej) i dużo zależy od tego jaka okolica (czy wieje) i jaki klimat.

pierre1112
09-01-2015, 07:37
około 20%

20% strat na wentylację ale w domu standardowo ocieplonym chyba że takie ocieplenie to już teraz standard?

pierre1112
09-01-2015, 07:55
Muszę jeszcze popoprawiać ocieplenie na stropie, mam na dachu wiązary i sufit jest opuszczony trudno to docieplić wełną w rolce, Ekipa średnio się starała chociaż ich pilnowałem. Klimat umiarkowany wielkopolska, ale budynek nie osłonięty tylko od wschodu sąsiad, od zachodu pole i stąd najczęściej wieje. Sprawdzałem, że przy temp. około 6 C i silnych wiatrach spalił: średnia dla czterech dni 6 m3. Przy -6C bez wiatru słoneczko średnia 4 m3. Czyli w moim przypadku wiatr ma chyba duże znaczenie, może posadzić jakiś żywopłot?

rwojtek
09-01-2015, 08:00
... Czyli w moim przypadku wiatr ma chyba duże znaczenie, może posadzić jakiś żywopłot?

Lepiej uszczelnić dom :P

uris
09-01-2015, 08:22
20% strat na wentylację ale w domu standardowo ocieplonym chyba że takie ocieplenie to już teraz standard?

Raczej nie ma to znaczenia jakie ocieplenie ,wentylacji nie docieplisz ;) jedynie możesz zredukować ilość kratek wywiewnych ale w tedy w domu powietrze będzie nie świeże .Skąd napływa powietrze do domu ? bo skoro jest wywiewane to gdzie jest nawiewane prawda ? .Porównuje to trochę do kominka gdzie tworzy się podciśnienie z racji wyższej temp w kominku ,to samo mniej więcej robi się w domu tworzy się podciśnienie i zimne powietrze przenika gdzie się da .

http://www.energoterm.eu/images/files/straty.jpg

Piotrek2005
09-01-2015, 09:37
Czy to spalanie jest adekwatne do powierzchni i ocieplenia, bo czytam to forum i porównując do niektórych wypowiedzi typu dom 200m spalanie CO+CWU+kuch. 6m3 gazu to moje zużycie jest duże?
nie warto się za bardzo przejmować
niedługo się okaże że niektórym kocioł produkuje gaz :D
to tak jak z dyskusją o spalaniu samochodu na forach
obowiązuje zasada że każdy kolejny wpis to mniejsza cyfra :bash:

orko
09-01-2015, 15:26
Nieźle rachunek około 400 zł na ponad 2 miesiące, To tyle co nic. Myślę że takich wyników nie będę miał nigdy, przez brak WM, niestety moja małżonka storpedowała ten pomysł. Teraz pewnie około 60-70% ciepła wylatuję bezpowrotnie kominem. :bash:
Po pierwsze - wentylacji to na razie pewnie nie masz! No chyba, że okna masz uchylone lub co najmniej porządnie rozszczelnione. Zamieszkasz, kupisz higrometr to dopiero będziesz mógł do wentylacji wrócić.
Po drugie - dom musi wyschnąć - tu niestety zamknięcie okien nie pomoże. Jeśli nie masz kozy i 1tony węgla pozostaje rozszczelnić co się da, grzać i płacić- tanio nie będzie.
Po trzecie gdy zamieszkasz dojdą zyski bytowe , które mogą zrównoważyć 1-2m^3 gazu dziennie.

rafaldo
09-01-2015, 19:36
Czy duże ocenisz sam.
U mnie od 1.11 do 6.01 poszło 193m^3 gazu (CO+CWU+kuchenka - 3 osoby) oraz 16 kg brykietu (odpowiednik około 5m^3 gazu)

Jak na Twoje ocieplenie to masz duże spalanie ciekawy jestem przyczyny możesz napisać który Twój sezon grzewczy jak część kraju ta piwniczka to pełna czy tylko pół, jak szczelność ceramiki tnz jaka wilgotność w domu oraz temperatura a może dużo gotujecie.

pierre1112
10-01-2015, 07:56
Po pierwsze - wentylacji to na razie pewnie nie masz! No chyba, że okna masz uchylone lub co najmniej porządnie rozszczelnione. Zamieszkasz, kupisz higrometr to dopiero będziesz mógł do wentylacji wrócić.
Po drugie - dom musi wyschnąć - tu niestety zamknięcie okien nie pomoże. Jeśli nie masz kozy i 1tony węgla pozostaje rozszczelnić co się da, grzać i płacić- tanio nie będzie.
Po trzecie gdy zamieszkasz dojdą zyski bytowe , które mogą zrównoważyć 1-2m^3 gazu dziennie.

Mam wentylację, okna rozszczelnione jestem na sprawę wentylacji uczulony, albo płacisz i masz świeże powietrze albo jest hodowla grzybów. Dlaczego mam kupić higrometr sterować wentylacja w oparciu o wilgotność w pomieszczeniach. Typu wilgotność większa niż 65% mocniej rozszczelniam okna?
Zyski bytowe 1-2m3 może starczą na CWU+kuchenka ale jest nas 2 osoby czyli pewnie ten 1 m3 ;)

orko
10-01-2015, 09:50
... Dlaczego mam kupić higrometr sterować wentylacja w oparciu o wilgotność w pomieszczeniach. Typu wilgotność większa niż 65% mocniej rozszczelniam okna?
...
Teraz wiadomo dom musi wyschnąć, ale gdy zamieszkacie nie powinno być zimą powyżej 50% i mniej jak 40% - latem wentylacji i tak nie ma więc może być i 70%.
Np u mnie na piętrze 48% na dole 40% teraz a latem około 60%.
Mam znajomego z wentylacją grawitacyjną - niestety utrzymywał 60% zimą i teraz myśli nad WM bo grzybek zaczął wychodzić.

orko
10-01-2015, 10:07
Jak na Twoje ocieplenie to masz duże spalanie ciekawy jestem przyczyny możesz napisać który Twój sezon grzewczy jak część kraju ta piwniczka to pełna czy tylko pół, jak szczelność ceramiki tnz jaka wilgotność w domu oraz temperatura a może dużo gotujecie.
Mam wrażenie, że jeszcze nie mieszkasz. Twoje 30kwh/m2 może się okazać trudne do zrealizowania w warunkach rzeczywistych bez PC. Papier wszystko przyjmie:)
P.s. (wilgotność podałem chwilę wcześniej
jeśli coś Ci to mówi to mam mniej więcej 1000 ppm CO2
a na CWU oraz gotowanie idzie 0.75-1m^3 dziennie)

orko
10-01-2015, 11:16
Doszukałem się Twojego zużycia:

Witam,

Także i ja chciałbym się*podzielić moim zużyciem gazu ziemnego, mój dom tak jak w stopce (dziś poprawiłem mam nadzieje że będzie się dobrze prezentowało) moje zużycie 2013-12-01 do 2014-12-01: 681m3 w tym jakieś 100m3 na cwu dodam że spaliłem w tym czasie jakieś 40kg brykietu mieszkam od maja ale poprzedniej zimy było utrzymywane 20 stopni bo jeszcze były prowadzone prace w domu. ... *
Dla porównania od 1.12-2013 do 2.12-2014 poszło u mnie 635m^3 + 20kg brykietu.
No proszę wreszcie coś zbliżonego :)

arturas
10-01-2015, 20:47
Za to u mnie od 20.09.14 do dzisiaj 600m3,dom 210m2 uzytkowej,rodzina 4 osobowa +cwu+ kuchenka,na dole 22stopnie,gora 20,5stopnia

owp
10-01-2015, 23:00
A u mnie w ostatnich dniach wzrosło do 7m3/dobę (tzn. w tych zimniejszych dniach).

rafaldo
12-01-2015, 08:37
Mam wrażenie, że jeszcze nie mieszkasz. Twoje 30kwh/m2 może się okazać trudne do zrealizowania w warunkach rzeczywistych bez PC. Papier wszystko przyjmie:)
P.s. (wilgotność podałem chwilę wcześniej
jeśli coś Ci to mówi to mam mniej więcej 1000 ppm CO2
a na CWU oraz gotowanie idzie 0.75-1m^3 dziennie)

Co do wartości 30kWh/m2 to rzeczywiście aby to osiągnąć to musiał bym mieć 20 stopni w domu a na to Żona by mi nie pozwoliła :) a dodatkowo jeszcze mam parę rzeczy w domu które odbiegają od założeń np drzwi wejściowe z których wieje, okna jeszcze nie wyregulowane, właz na strych do uszczelnienia i rekuperator na strychu gdzie jest słabe ocieplenie, niedoszczelniony wlot powietrza zewnętrznego od kominka i pewnie parę innych rzeczy o których nie wiem ale nie jest tak bardzo źle grudzień zamknąłem ilością 117 m3 gazu na co+cwu przy temperaturze 22-23, gdzie na cwu 0.5m3 na dzień (tyle było w lecie) ale teraz może być więcej bo raz że mam 1 domownika więcej a dwa to straty ciepła wody troszkę większe niż w lecie no i wiadomo w zimie bierze się cieplejsze prysznice.
Dlatego mam drugą wartość 37kWh/m2 dla 23 stopni ale według pomiarów ze zużycia za grudzień wychodzi około 39kWh/m2.

Pytałem o ilość głównie dlatego że mam swojego excela do OZC i wychodziło mi że powinieneś mieć mniejsze zużycie i starałem się znaleźć przyczynę co pewnie częściowo wyjaśnia 1m3 dziennie na CWU i gotowanie.

Co do 1000 ppm CO2 to jest to wartość niepokojąco wysoka według norm powyżej tej wartości przyjmuje się jako złą jakość powietrza ale znalazłem też że jest to wartość normalna w kuchni i łazience, ale jestem ciekawy czym mierzysz bo też chciałem nabyć miernik do CO2 ale nic rozsądnego na rynku nie znalazłem.

orko
13-01-2015, 17:42
Mój miernik to AURATON MG106.
Salon mam połączony z kuchnią stąd 1000 ppm na ogół bo bywa też 800 ale i 1400.
Kiedy jest więcej niż 1000ppm podkręcamy wentylację do momentu aż spadnie poniżej 1000.
Sterowanie uzależnione od wilgotności jest mniej czułe.
Kuchenka gazowa jest główną przyczyną zakupu monitora CO2.

orko
13-01-2015, 17:59
U mnie idzie mało gazu na CO, ale oczywiście kilka rzeczy jest nie tak jak trzeba.
WM robiłem sam - drugi raz pewnie jakiś gotowy reku + rury PE.
Okno tarasowe - beczka na 1cm stąd pewnie rozszczelnione
Okno trójkątne w łazience - koszmar w dolnym brzegu nawet 12oC bywało tej zimy.
Niby 3-szyby ale jestem mega niezadowolny.
Piec nie jest kondensacyjny - ale tu nie jestem pewien czy przy kondensacyjnym zapłaciłbym mniej!
Otóż mój piec pracuje 30 minut (0.41 m^3 gazu) i robi przerwę co najmniej 90 minut.
Na CO idzie zimą dajmy na to 400 m^3 co daje 500h pracy pompki
Gdybym teraz miał kondensata to cały zysk z kondensacji zjadła by mi właśnie ta pompka pracując co najmniej 2000h
Mam taką koncepcję:
U Was grzeje podłogówka a u mnie cały dom
Bo skoro piec pracuje tylko 500h zimą to co innego mogłoby grzać?

Adam626
14-01-2015, 00:17
Wczoraj pierwsze odpalenie kotła i w około 15h pożarł 20m3:)
Temperatura na kotle ustawiona 32C (podłogówka)
Wg moich obliczeń kocioł spala 1,3m3 gazu na godzinę. Kocioł mocy 14kW a komputerek wskazuje obciążenie 92%. Jest to kocioł Buderus GB072 14kW

uris
14-01-2015, 00:23
Może masz zadaną temp na 32 *C :)

Gos**c
14-01-2015, 07:42
Wczoraj pierwsze odpalenie kotła i w około 15h pożarł 20m3:)
Temperatura na kotle ustawiona 32C (podłogówka)
Wg moich obliczeń kocioł spala 1,3m3 gazu na godzinę. Kocioł mocy 14kW a komputerek wskazuje obciążenie 92%. Jest to kocioł Buderus GB072 14kW
Z tego co pamietam to podlogowke masz bezposrednio podlaczona do kotla co ogranicza moc max do 10kW. Dlaczego w takim wypadku komputerek pokazuje 92%?
Czy jest to 92% z 10kW? A moze jeszcze mniej w zaleznosci od cisnienia dyspozycyjnego?

owp
14-01-2015, 09:20
Wczoraj pierwsze odpalenie kotła i w około 15h pożarł 20m3:)
Temperatura na kotle ustawiona 32C (podłogówka)
Wg moich obliczeń kocioł spala 1,3m3 gazu na godzinę. Kocioł mocy 14kW a komputerek wskazuje obciążenie 92%. Jest to kocioł Buderus GB072 14kW
Zobacz sobie w instrukcji ile maksymalnie spala na godzinę. Poza tym pierwsze odpalenie tzn., że wygrzewasz wylewkę? Wtedy żre bardzo dużo.

Adam626
14-01-2015, 13:00
Tak wygrzewam wylewke zima dom wychlodzony do 6C wszystko mokro i zimne. Wg instrukcji buderusa faktycznie miało być 10kw na podłączeniu bez mieszczcza ale może z powodu niskiej temperatury powrotu jednak daje moc mąż. Ztcw te 92procent to Max wysterowanie dla panika przy co. 100procent osiąga przy graniu cwu wtedy moc 15,1 kw. Być może te 92 oznacza prace kotła z mas mocą przy mas sprawności i kondensacji. 1,3m3 na godzinę przy 11,1 kwh/m3 to 14,3 kw. Ale ten wskaźnik pgnig jest teoretyczny i pewnie Real bliżej 10 w tych warunkach grzewczych czyli moc rozwijana około 13kw. zużycie gazu jest więc zgodne ze spodziewanym

owp
14-01-2015, 13:14
Możesz liczyć 1m3=9,4kwh.

Adam626
14-01-2015, 23:59
w 18min zużył 0,3897000 m3
z proporcji: 60min 1,2990000 - czyli w godzinę spala 1,3m3

wg PGNIG 1m3= 11,0000000kw/h
realnie 1 m3= 9,4000000kw/h

Z powyższego wynika że kocioł pracuje z mocą 12,21kW co w stosunku do znamionowego 14,2kw to 85,99%. Tymczasem kocioł pokazuje wysterowanie 93%. Moze faktycznie nie pracuje na pełnej mocy


z papierów kotła:
Znamionowa moc cieplna 40/30C - 14,2kW
Sprawność znormalizowana 40/30C - 109%
Wartość przyłączeniowa dla gazu Gaz ziemny E H=9,5kwh/m3 zużycie przez kocioł 0,32-1,52m3/h

Czy mam w sieci gaz ziemny E czy Ls, lub Lw?

uris
15-01-2015, 09:40
w 18min zużył 0,3897000 m3
z proporcji: 60min 1,2990000 - czyli w godzinę spala 1,3m3

wg PGNIG 1m3= 11,0000000kw/h
realnie 1 m3= 9,4000000kw/h

Z powyższego wynika że kocioł pracuje z mocą 12,21kW co w stosunku do znamionowego 14,2kw to 85,99%. Tymczasem kocioł pokazuje wysterowanie 93%. Moze faktycznie nie pracuje na pełnej mocy


z papierów kotła:
Znamionowa moc cieplna 40/30C - 14,2kW
Sprawność znormalizowana 40/30C - 109%
Wartość przyłączeniowa dla gazu Gaz ziemny E H=9,5kwh/m3 zużycie przez kocioł 0,32-1,52m3/h

Czy mam w sieci gaz ziemny E czy Ls, lub Lw?

Jaką temp zadaną utrzymujesz ? masz jakiś sterownik ? jaka temp zasilania ?

Adam626
15-01-2015, 10:00
To było podłączenie na Manual. Obecnie ogrzewanie wyłączone bo muszę w komin poprawić sciek kondensatu Mam tylko podłączony ściek kondensatu z kotła a z komina brak odprowadzania muszę dorobić tacke na która bedą lecialy skropliny. Oryginalna tacka jest pod

wylewke przez niedopatrzenie

jedrek244
15-01-2015, 15:21
Ja mam tez tylko podlaczony sciek prosto z kotla
nic wiecej

Adam626
15-01-2015, 16:30
Może masz rurę komina blaszany która zaczyna sie przy kotle i leci na dach wtedy skropliny z komina wracają do pieca i no problem. Ja mam ceramikę która leci od posadzki do dachu a na kocioł jest wycinka wtedy trzeba odprowadzić z komina bo będzie lał w podloge

montixe
16-01-2015, 10:18
To było podłączenie na Manual. Obecnie ogrzewanie wyłączone bo muszę w komin poprawić sciek kondensatu Mam tylko podłączony ściek kondensatu z kotła a z komina brak odprowadzania muszę dorobić tacke na która bedą lecialy skropliny. Oryginalna tacka jest pod

wylewke przez niedopatrzenie


Może masz rurę komina blaszany która zaczyna sie przy kotle i leci na dach wtedy skropliny z komina wracają do pieca i no problem. Ja mam ceramikę która leci od posadzki do dachu a na kocioł jest wycinka wtedy trzeba odprowadzić z komina bo będzie lał w podloge


Odprowadzenie kondensatu zazwyczaj jest tylko z kotła do ścieku. Jak masz wkład wstawiony w standardowy ceramiczny, to ceramicznym dostaje tylko powietrze, a spaliny idą wkładem metalowym i tym samym wkładem wracają do kociołka skropliny, tak ma być, tak przewiduje konstrukcja kondensatów, że kondensat ma być odbierany przez kocioł, więc to żaden problem i dlatego też odcinek poziomy trzeba mieć zrobiony ze spadkiem w stronę kotła. Tak samo jest w przypadku typowych, systemowych kominów do kondensatu -rura w rurze.
Wyjątkiem jest system ceramiczny do kondensatów od Schiedla, albo coś w tym stylu, który wymaga osobnego odprowadzenia skroplin.

Adam626
16-01-2015, 14:47
I taki właśnie mam sama ceramika bez stalowego wkładu. Zrobiłem test kocioł pracował 10h z mocą 8kw z 14kw Max. Zużycie wyszło 0,865m3/h co wskazuje na wwspolczynik konwersji 9,3 kwh/m3. Z ceramiki nie ścieklo nic kondensatu. Temperatura na kotle 26C powrót około 10c mniej. Czyli nawet przy mega optymalnych warunkach pracy kondensacyjnego kotła o s prawnosci 109% nie można uzyskać teoretycznej konwersji pegienigie 11,5kwh/m3

Adam626
16-01-2015, 14:53
Uzupełniając moc obnizylem na konfiguracji kotła i przy tej mocy nie był w stanie wygrać wychlodzonego jastrychu do. 30C stad 24-26C tylko na kotle. Pompą obiegowa 15-60 grundfos na stopniu drugim tj 65w. Przepływ w instalacji około 1100 l/h

plusfoto
16-01-2015, 14:55
A co to obchodzi dostawce. Dostawca w warunkach laboratoryjnych obliczył że wychodzi 11,5 i za tyle masz zapłacić.To że u odbiorcy końcowego jest inaczej to co to kogo:(. Ostatecznie jakoś tą podwyżkę trzeba było wprowadzić bez drażnienia odbiorców.

funky_koval
16-01-2015, 17:09
A co to obchodzi dostawce. Dostawca w warunkach laboratoryjnych obliczył że wychodzi 11,5 i za tyle masz zapłacić.To że u odbiorcy końcowego jest inaczej to co to kogo:(. Ostatecznie jakoś tą podwyżkę trzeba było wprowadzić bez drażnienia odbiorców.

Jaką podwyżką miałeś ?Bo u mnie tylko metry na kilowaty przeliczają .A cena za metr stała .

plusfoto
16-01-2015, 17:29
A pewnie. Przecież nie ważne że liczą ci za 11kWh z metra a w efekcie dostajesz 9. Wg nowych faktur nie masz metrów tylko kWh za które płacisz. Ponad to podwyżka o 1 gr za kWh tak nie kłuje w oczy jak 11 za m3.

fotohobby
16-01-2015, 20:08
To, jaki przyjęli wspólczynnik konwersji to nie ma znaczenia. Placi się tyle samo.
Jesli ktoś rok temu zuzyl miesiecznie 100m3 gazu i w tym roku w ciągu miesiaca 100m3 gazy, to płaci tyle samo.

ludwik_13
17-01-2015, 21:29
Ciepła zima, to i gazu idzie niewiele. Ostatnie dwa tygodni: średnie zużycie 4m3/dobę - co, cwu i gotowanie. W tym na samo co : niecałe 3 m3/dobę.
Domek nieduży -ok.130m2 p.u. Kominek odpalamy co drugi / trzeci dzień, zwłaszcza jak wracam zmęczona z pracy albo przemarznięta. Temperatura bez kominka 20 stopni na parterze, 19 w sypialniach.
W tym czasie silne wiatry kilkakrotnie pozbawiały nas prądu, na szczęście na krótko i z reguły brakowało tylko jednej fazy i trzeba było przełączać kocioł do innego gniazdka.

funky_koval
17-01-2015, 22:52
Chyba czas obwieścić koniec sezonu grzewczego ,kociołek nie załącza się od 3 dni.

owp
18-01-2015, 09:42
Może się zepsuł...

uris
18-01-2015, 11:42
Jak się pali w kominku to normalne że się nie włączy he

k1krzysztof
18-01-2015, 14:56
nie wiem czy w dobrym dziale pytam ... ale
dziadki planują na wiosnę podłączyć gaz ziemny. Instalacja w chacie istnieje od 1998r i była zasilana gazem z butli lecz ceny zweryfikowały rzeczywistość i podłączono miałowca . Piec zainstalowany to Beretta Compact z 1998 taki
http://olx.pl/oferta/kociol-piec-gazowy-dwufunkcyjny-beretta-compact-12-22-i-uzywany-CID628-ID7nZ01.html#096bbea312
używany tylko do podgrzewania CWO dla 2 osób czzyli prawie nówka tylko że 15 letnia o mocy 12 cwo 20 co .
Miałowiec zużywa dane z tamtej zimy ok 3-3,5 t opału . Ile to może być gazu z sieci ? Może jakieś inne rozwiązanie proponujecie .

rafaldo
19-01-2015, 09:06
nie wiem czy w dobrym dziale pytam ... ale
dziadki planują na wiosnę podłączyć gaz ziemny. Instalacja w chacie istnieje od 1998r i była zasilana gazem z butli lecz ceny zweryfikowały rzeczywistość i podłączono miałowca . Piec zainstalowany to Beretta Compact z 1998 taki
http://olx.pl/oferta/kociol-piec-gazowy-dwufunkcyjny-beretta-compact-12-22-i-uzywany-CID628-ID7nZ01.html#096bbea312
używany tylko do podgrzewania CWO dla 2 osób czzyli prawie nówka tylko że 15 letnia o mocy 12 cwo 20 co .
Miałowiec zużywa dane z tamtej zimy ok 3-3,5 t opału . Ile to może być gazu z sieci ? Może jakieś inne rozwiązanie proponujecie .

Jak to mówią wszystko zależy miał ma kaloryczność od 17000 do 27000 kJ/kg czyli od 4.72kWh do 7.5kWh z kg a sprawność pieca od 20% do 80% czyli 3500kg miału może wyznaczać zapotrzebowanie domu od 3300kWh/rok do 21000kWh/rok co przekłada się na gaz w przypadku kotła kondensacyjnego od 350m3 do 2250m3 a ten kocioł z linku to od 550m3 do 3500m3.
A ja strzelam że kondensat weźmie 1800m3.

k1krzysztof
19-01-2015, 21:32
przy założeniu że bez zmiany pieca liczyłem około 2000m3 czyli delikatnie 4 tys rocznie .... dziękuję

rwojtek
20-01-2015, 08:09
... czyli delikatnie 4 tys rocznie .... dziękuję

Raczej 5 tys., dolicz comiesięczne opłaty stałe.

KubaMagda
20-01-2015, 19:49
Moje zużycie na dobe waha sie między 9-11m3 dom parter i poddasze, doł 90 m2 + garaz 34 i kotlowania 8m2 nie ogrzewane. dol sama podlogowka, gora 3 pokoje lazienka hall i 2 spore garderoby ( po podlodze 154m2) na gorze grzeje w 2 pokojach bo tylko je uzywam reszta wylaczone grzejniki a tem ok 18 st.
Piec saunier duval isofast 21 condens + WM Vort prometeo plus HR 400 .
W domu mam nastawione na sterowniku cala dobe 21st , czujnik jest na klatce schodowej w pokojach jest nieco cieplej ok. 21,5 21,8 momentami.
Wilgotnosc w domu 38% mierzona stacja pogodowa z biedry.
Dom z purotermu 24 + styro 16 cm dach 25cm welny.
Jak czytam o tych 5 m3 na dobe to czuje sie jak bym sluchal opowiesci panow ktorzy mowia jak to ich auta pala 2,8l/100 km przy spokojnej jezdzie...
jakies opinie , moze cos zmienic w ustawieniach pieca ( standardowe nic nie ruszalem od zakupu)
Dziekuje

ludwik_13
20-01-2015, 20:39
My sterujemy wyłącznie pogodówką i mamy bardzo płaską krzywą grzewczą. Dobraliśmy ją w pierwszym sezonie metodą prób i błędów, bo pierwsze ustawienia (wg zaleceń producenta) powodowały, że było nam za ciepło.
Gdy przez trzy - cztery dni nie przepalimy sobie w kominku (jeden załadunek drewna bez dokładania to nasze zwykłe palenie), to przy temperaturach zewn. takich jak teraz (ok zera) mamy w domu jakieś 19 stopni. TO jest ciągle temp. akceptowalna, choć nie komfortowa.
Do mamy zdecydowanie mniejszy (Pu. ok. 130 m2, po podłogach jakieś 160 m2, ale u nas jest zacisznie, mało wieje. Nawet przy ostatnich wichurach nie było ani słychać ani czuć tego wiatru. Może stąd takie różnice.
PS. Chciałabym takie auto, o jakim piszesz. Moje pali kilkakrotnie więcej....:)

Misiek824
20-01-2015, 21:55
Moje zużycie na dobe waha sie między 9-11m3 dom parter i poddasze, doł 90 m2 + garaz 34 i kotlowania 8m2 nie ogrzewane. dol sama podlogowka, gora 3 pokoje lazienka hall i 2 spore garderoby ( po podlodze 154m2) na gorze grzeje w 2 pokojach bo tylko je uzywam reszta wylaczone grzejniki a tem ok 18 st.
Piec saunier duval isofast 21 condens + WM Vort prometeo plus HR 400 .
W domu mam nastawione na sterowniku cala dobe 21st , czujnik jest na klatce schodowej w pokojach jest nieco cieplej ok. 21,5 21,8 momentami.
Wilgotnosc w domu 38% mierzona stacja pogodowa z biedry.
Dom z purotermu 24 + styro 16 cm dach 25cm welny.
Jak czytam o tych 5 m3 na dobe to czuje sie jak bym sluchal opowiesci panow ktorzy mowia jak to ich auta pala 2,8l/100 km przy spokojnej jezdzie...
jakies opinie , moze cos zmienic w ustawieniach pieca ( standardowe nic nie ruszalem od zakupu)
Dziekuje
U mnie od 1 stycznia do dzisiaj spalił równe 85m3. Dom po podłogach ok 150m2. Dół podlogowka ok 70m2 a Góra to 5 grzejników, 1recznikowiec i podłoga w łazience. Temperatura ustawiona 21 ale dobija cały czas do 22 i tak utrzymuje a w nocy o pół stopnia spada. W tym cwu rodzina 4os.

RadziejS
22-01-2015, 11:42
Zużycie 21-11-2014 - 15-01-2015 = 354 m3

Zużycie za sezon od 18-01-2014 do 15-01-2015 = 1092 m3.
Dom jak w podpisie.
Po tej zimie wpadam z W3 do W2. Miesięcznie powinno to dać ok. 30 zł na opłatach za dystrybucję :D

jaremy
22-01-2015, 11:59
zużycie od 31.12 do 21.01 108 m3 (CO+CWU+gotowanie) - 4 os. w domu. Dom 154 mkw po podłogach, wentylacja grawitacyjna, Ocieplenie 20 cm grafit, podłoga 12 cm grafit, sufit 30 cm wełna.
Temperatura w domu dół 25,8, góra 22,5 (sypialnia wyłączona - temperatura. 21 stopni) utrzymywana 24 godz./dobę taka sama.

W całym domu podłogówka, w górnej łazience podłogówka+ drabinka podpięta pod podłogówkę

Nie mam kominka, teren otwarty dość wietrzny.

Sterowanie wewnętrzne+pogodówka

KubaMagda
23-01-2015, 22:11
Czytam te wasze zużycia to jakies MAGICZNE- tylko ja mam dom po podlodze 240 +/-
a temperatura 26 to chyba przesada.....no chyba ze zle pokazuje termometr


zuzycie gazu przy wylaczonej rekuperacji przez 3 dni - 11,65 m3 na dobe.


Włączam reku i przestaje czytac ten temat bo nie ma chyba sensu.

Bogactwo.

Pzdr

noc
24-01-2015, 03:47
Czytam te wasze zużycia to jakies MAGICZNE- tylko ja mam dom po podlodze 240 +/-
a temperatura 26 to chyba przesada.....no chyba ze zle pokazuje termometr


zuzycie gazu przy wylaczonej rekuperacji przez 3 dni - 11,65 m3 na dobe.


Włączam reku i przestaje czytac ten temat bo nie ma chyba sensu.

Bogactwo.

Pzdr

Jak zaizolowany dom (grubość/jakość warstw, jakość wykonania)? Sama powierzchnia/kubatura chaty to za mało by ocenić wielkość zużycia.

okojan
24-01-2015, 09:02
KubaMagda - kilka dni wczesniej pisałes, ze zużycie masz około 11 m3 na dobę :):) a teraz , że na 3 dni :):)

okojan
24-01-2015, 09:07
KubaMagda - przepraszam Cię, źle przeczytałem Twój post :):)
Ja mam zużycie ostatnio ( od jakiś 6-8 dni) 5,5 - 5,8 m3 na dobę. Pisałem już kiedyś o ociepleniu, kubaturze, usytuowaniu itp. mojego budynku, ale zazdroszcze innym , że maja zużycie przy ostatnich ciepłych dniach około 3 - 4 m3. :):)

funky_koval
24-01-2015, 09:56
Bo trzeba mieć chobby ,ja na przykład lubię przepalać w kozie ;)

Piotrek2005
24-01-2015, 12:39
trzeba jeszcze mieć kozę
ja zamiast wydawać kasę na kozę wydałem na lepsze okna i ocieplenie

KubaMagda
24-01-2015, 12:51
Jak zaizolowany dom (grubość/jakość warstw, jakość wykonania)? Sama powierzchnia/kubatura chaty to za mało by ocenić wielkość zużycia.
ściany 16cm styro , dach 15+ 10cm wełna.
mam same duże ona od podlogi pod sufit prawie

w sumie, pali tyle ile powinien.

noc
24-01-2015, 13:36
ściany 16cm styro , dach 15+ 10cm wełna.
mam same duże ona od podlogi pod sufit prawie

w sumie, pali tyle ile powinien.

Myślę że dołożenie10-15 cm dobrej jakości wełny mineralnej, znacząco obniżyłoby rachunki.Oczywiście dokładnie ułożonej.
Izolacja ścian jeśli dobrze wykonana jest wystarczająca.
Okien na razie nie zmienisz,jeśli dobre 3-szybowe to ok.
Jeśli masz WG to tam są duże straty. Dobry reku oszczędza dużo paliwa w dobrze zaizolowanym domu. Ale zmiana to już poważny remont i niesensowny (w nowym domu).

davero
24-01-2015, 14:30
Witam Panowie/Panie mam pytanko jakie powinienem mieć średnie zużycie gazu w m3 na dobę. Piec kondensacyjny vailiant 24kw 2 funkcyjny. Dom 190m2 .trzy kondygnacje. Dwa pustaki (mur 40cm), ocieplony steropianem 8. Jedna część domu na 2 kondygnacji oprócz 2 pustaków i styropianu ma jeszcze taras zaszklony gdzie temp w zimie nie spada poniżej 5st, więć defakto ocieplenie jest bardzo dobre od tamtej strony. Okna nowe plastikowe. Grzejniki purmo na miedzi. Ilość grzejników 15 około 70-75l wody. Ustawienia pieca na 20st w nocy, 21 w dzień. Kominek na drugiej kondygnacji z rozprowadzeniem ciepła na 2 i 3 kondygnację (praktycznie przy temp. tegorocznej zimy temp 24st-30 podczas palenia w kominku. Czujka jest na pierwszej kondygnacji (nie mogę mieć kominka na dole, ponieważ mam za wąski komin) Ciśniecie w piecu 1.5-1.7 bara. Krzywa 0,6 do 0,8. Temp pieca 55, ale przy krzywej 0,6 uzyskuje 44st i się wyłącza. Dziś piec wziął mi 12 kubików na dobę, wczoraj 10. Czasem brał 9. Po wizycie serwisanta rzekomo wszystko OK (obniżył krzywą ? i obniżył wydajność pieca do 20kw. Urządzenie pokazało mu 105, a pózniej 96% wydajnośći. Serwisant stwierdził, że tak ma być z piecem, ze jak się rozgrzewa wydajność spada.??? Nad mienie tylko, że piec został założony w pażdzierniku gdzie było nawet zimniej niż teraz i miałem wskazanie na początku na dobę od 4kubki do 6 kubików. Przełom październik/listopad. Pytałem się kilka osób i są zadowoleni z tego pieca i zużycie mają mniejsze w przeliczeniu na metraż. Poprzedni piec miałem Junkers zwykły i nie wiele, więcej płaciłem. Proszę o radę czy coś mam nie tak ? czy to jest po prostu norma dla takiego domu. Z góry dzięki

noc
24-01-2015, 15:07
Dwa pustaki (mur 40cm), ocieplony steropianem 8. Jedna część domu na 2 kondygnacji oprócz 2 pustaków i styropianu ma jeszcze taras zaszklony gdzie temp w zimie nie spada poniżej 5st, więć defakto ocieplenie jest bardzo dobre od tamtej strony.

Jeśli w zaszklonym, nieogrzewanym tarasie, zimą temperatura nie spada poniżej 5oC, to ocieplenie jest słabe. A raczej bardzo słabe. Warstwa styropianu nie jest jakaś bardzo cienka, może słaba lambda albo przyklejony byle jak, np. wyłącznie na placki, bez doszczelniania pianką. Jeśli reszta izolacji tak wygląda, to zużycie takie jakie piszesz jest możliwe. Zmiana kotła niewiele zmieni.
Słabo izolowany dom 190m2, musi swoje spalić.

davero
24-01-2015, 16:28
Jeśli w zaszklonym, nieogrzewanym tarasie, zimą temperatura nie spada poniżej 5oC, to ocieplenie jest słabe. A raczej bardzo słabe. Warstwa styropianu nie jest jakaś bardzo cienka, może słaba lambda albo przyklejony byle jak, np. wyłącznie na placki, bez doszczelniania pianką. Jeśli reszta izolacji tak wygląda, to zużycie takie jakie piszesz jest możliwe. Zmiana kotła niewiele zmieni.
Słabo izolowany dom 190m2, musi swoje spalić.

Żle sformułowane. Taras nie jest murowany ? to jest dobudowany garaż (kondygnacja 1) a na nim jest zaszklony taras. Taras nie jest z pustaka tylko z drzewa. Chdziło mi o to, że wschodnia część domu nie ma tylko 40cm plus styropian. Tylko jest osłonięta jeszcze garażem 1 kondygnacja i taarasem 2 kondygnacja. rzecz jasna tam się nie grzeje., ale wilgoć i chłod o wiele mniej wpływa do domu niż tylko goły mur i styropian. Zastanawiam się czy czasami piec nie jest jakąś podróbką, albo gazownicy nie osłabiają kaloryczność gazu, albo zle ustawiony piec. Koszt pieca z montażem 11tys. Oszczędnośći co do zwyłego pieca jaki byl 12 letniego Junkersa minimalne.

Meggy100
25-01-2015, 14:48
Witam
Mieszkam w domu pow. 250 m2 . Do zeszlego roku mialam jednofuncyjny kociol Junkers, nie kondensat. W sezonie grzewczym spalalam ok. 300 m3 gazu, fakt było dość rześko ok. 19-20 stopni. Obecnie mam kondensat Junkers Comfort i sterowanie pogodowe . Grzanie ustawione jest na 20.5 stopnia w godz. 7.00 -10.00 i 17.00 - 23.00 z wyłączeniem weekendów gdzie grzać ma przez cały dzień . Tryb oszczędny ustawion jest na 18,5...

Problem w tym, ze generalnie komfortu ciepła nie ma, wypadałoby podnieść zadano temperaturę ale juz przy tych ustawieniach mam zuzycie na poziomie 10,5 m3/h. Jak obserwuje komunikaty na sterowaniu to praktycznie piec cały czas grzeje pobierając gaz, przerwy są minimalne.
Czy moze mam złe ustawione te tryby grzania/oszczędzania? Moze zmniejszyć pomiędzy nimi różnice , czy tez coś sie powinno zmienić na piecu aby uzyskać mniejsze spalanie gazu. Niepokoi mnie to o tyle, ze jedna z przyczyn wymiany pieca miała być oszczędność, a wychodzi , ze zapłacę wiećej przy zbliżonym komforcie. Sorry za język ale nie jestem specjalistka. Kto coś podpowie?

rafaldo
25-01-2015, 17:52
Witam
Mieszkam w domu pow. 250 m2 . Do zeszlego roku mialam jednofuncyjny kociol Junkers, nie kondensat. W sezonie grzewczym spalalam ok. 300 m3 gazu, fakt było dość rześko ok. 19-20 stopni. Obecnie mam kondensat Junkers Comfort i sterowanie pogodowe . Grzanie ustawione jest na 20.5 stopnia w godz. 7.00 -10.00 i 17.00 - 23.00 z wyłączeniem weekendów gdzie grzać ma przez cały dzień . Tryb oszczędny ustawion jest na 18,5...

Problem w tym, ze generalnie komfortu ciepła nie ma, wypadałoby podnieść zadano temperaturę ale juz przy tych ustawieniach mam zuzycie na poziomie 10,5 m3/h. Jak obserwuje komunikaty na sterowaniu to praktycznie piec cały czas grzeje pobierając gaz, przerwy są minimalne.
Czy moze mam złe ustawione te tryby grzania/oszczędzania? Moze zmniejszyć pomiędzy nimi różnice , czy tez coś sie powinno zmienić na piecu aby uzyskać mniejsze spalanie gazu. Niepokoi mnie to o tyle, ze jedna z przyczyn wymiany pieca miała być oszczędność, a wychodzi , ze zapłacę wiećej przy zbliżonym komforcie. Sorry za język ale nie jestem specjalistka. Kto coś podpowie?

Jeżeli zużywałaś 300m3 gazu to było nie zmieniać kotła :)
Jeżeli jednak było to 3000m3 to kondensat tak wiele nie da max 35%, domyślam się*że masz dość wysoką temperaturę na grzejnikach to wtedy z tych 35% zostaje może z 15% proponuje przestawić kocioł na grzanie ciągłe bez trybu obniżenia albo znacząco zwiększyć godziny grzania bo teraz jest to 9h czyli ponad 1m3 na godzinę*czyli według forumowego wskaźnika piec wtedy chodzi z mocą 9.4kW. Zmiana ilości godzin pomoże tylko wtedy jeżeli rzeczywiście masz wysoką temperaturę na grzejnikach podczas grzania jeżeli nie to pomoże tylko ocieplenie.

Meggy100
25-01-2015, 21:26
Jeżeli zużywałaś 300m3 gazu to było nie zmieniać kotła :)
Jeżeli jednak było to 3000m3 to kondensat tak wiele nie da max 35%, domyślam się*że masz dość wysoką temperaturę na grzejnikach to wtedy z tych 35% zostaje może z 15% proponuje przestawić kocioł na grzanie ciągłe bez trybu obniżenia albo znacząco zwiększyć godziny grzania bo teraz jest to 9h czyli ponad 1m3 na godzinę*czyli według forumowego wskaźnika piec wtedy chodzi z mocą 9.4kW. Zmiana ilości godzin pomoże tylko wtedy jeżeli rzeczywiście masz wysoką temperaturę na grzejnikach podczas grzania jeżeli nie to pomoże tylko ocieplenie.

Oczywiście chodziło mi o 300 m3 za okres ok miesiąca. Porównywalnie tyle samo co teraz ale było nieznacznie chłodniej. Piec miał 16 lat , bałam sie ze padnie w środku sezonu , no i wszyscy mówili, ze kondensat to takie oszczędnosci. Piszesz o wysokiej temp na grzejnikach, jak to sprawdzić ? Rozumiem, ze nie chodzi o poziom ciepła kaloryfera jak go dotknę. Zwiększe ilośc godzin grzania , a czy przypadkiem nie zmniejszyć tej różnicy pomiędzy trybem grzania, a oszczędzania - teraz są 2 stopnie. Tak czytam te wszystkie posty i wydaje mi sie, ze trochę dużo te moje 10 m3 na dobę . Niepokoi mnie tez to, ze piec tak często podgrzewa jak widze na sterowaniu.
Dziekuje za podpowiedzi

kbab
25-01-2015, 22:19
Problem w tym, ze generalnie komfortu ciepła nie ma, wypadałoby podnieść zadano temperaturę ale juz przy tych ustawieniach mam zuzycie na poziomie 10,5 m3/h.
Nie masz drzwi, pootwierałaś okna??? Tyle gazu to w otwartym namiocie zrobi saunę, a kocioł musiałby mieć moc ponad 100kW!?

Doczytałem, chodziło o zużycie miesięczne (300m3) i dobowe (nie m3/h a na dobę) - OK.
Nowy kocioł przy dobrym ustawieniu (powinien pracować przy max sprawności) powinien być oszczędniejszy, chociaż gdyby oszczędzał nawet 10-15% to jednak zużycie dobowe może być spore - widać, że dom lubi ciepełko (sporo go traci).

davero
26-01-2015, 01:20
Oczywiście chodziło mi o 300 m3 za okres ok miesiąca. Porównywalnie tyle samo co teraz ale było nieznacznie chłodniej. Piec miał 16 lat , bałam sie ze padnie w środku sezonu , no i wszyscy mówili, ze kondensat to takie oszczędnosci. Piszesz o wysokiej temp na grzejnikach, jak to sprawdzić ? Rozumiem, ze nie chodzi o poziom ciepła kaloryfera jak go dotknę. Zwiększe ilośc godzin grzania , a czy przypadkiem nie zmniejszyć tej różnicy pomiędzy trybem grzania, a oszczędzania - teraz są 2 stopnie. Tak czytam te wszystkie posty i wydaje mi sie, ze trochę dużo te moje 10 m3 na dobę . Niepokoi mnie tez to, ze piec tak często podgrzewa jak widze na sterowaniu.
Dziekuje za podpowiedzi

10m3 na dobę ??? mi bierze 10m3 dom 200m (pisałem wyżej) na dodatek grzany 2 kondygnacje kominkiem, żeby nie zamarznąć. Brak słów. Nie wiele mniej niż stary Junkers. 11tys piec z instalcją. Kondensacja może i ma sens jak mamy dom z płasczem wodnym i solarami. Dom na 1, 2 kondygnacjach - może i mieć kilkaset metrów. Nie jak u mnie 3 kondygnacje (projekt 89r). Jak nie chcesz płacić za gaz. Najlepszym rozwiązaniem będzie piec zasypowy z dobrym miałem na pewno będzie taniej.Jak masz to gdzieś to jasne, że gaz jest wygodniejszy. Trzeba też mieć na uwadze, że w Polsce gaz jest najdroższy w europie (nie liczę ukrainy bo tam rząd dopłaca i defakto jest taniej) na dodatek oszukany (mniej kaloryczny). Jutro pojutrze będę miał dane z domu z UK grzanego gazem zwykłym piecem i temp 21stopni. Dom ciut mniejszy około 170m. Co prawda inny klimat trochę, ale temp też spada poniżej 0. Dom jak to w uk cegła, więc ocieplenia jtak dobrego ak nasze nie ma. Gaz sporo tańszy w UK.

rafaldo
26-01-2015, 06:41
Oczywiście chodziło mi o 300 m3 za okres ok miesiąca. Porównywalnie tyle samo co teraz ale było nieznacznie chłodniej. Piec miał 16 lat , bałam sie ze padnie w środku sezonu , no i wszyscy mówili, ze kondensat to takie oszczędnosci. Piszesz o wysokiej temp na grzejnikach, jak to sprawdzić ? Rozumiem, ze nie chodzi o poziom ciepła kaloryfera jak go dotknę. Zwiększe ilośc godzin grzania , a czy przypadkiem nie zmniejszyć tej różnicy pomiędzy trybem grzania, a oszczędzania - teraz są 2 stopnie. Tak czytam te wszystkie posty i wydaje mi sie, ze trochę dużo te moje 10 m3 na dobę . Niepokoi mnie tez to, ze piec tak często podgrzewa jak widze na sterowaniu.
Dziekuje za podpowiedzi

Aby kocioł kondensacyjny działał to temperatura na zasilaniu musi być mniejsza niż 57 stopni często jest to temperatura wyświetlana na kotle, ale jak zajrzymy do specyfikacji typowych kotłów kondensacyjnych to zobaczymy że największe sprawności osiąga dla temperatury zasilania 35 stopni i temperatury powrotu 30 stopni, a najprościej jak podczas pracy kotła grzejniki w dotyku są tylko letnie to jest bardzo dobrze jeżeli można utrzymać na nim rękę to jest średnio a jak nie można dotknąć to działa bez kondensacji. Najprostszym sposobem na zmniejszenie temperatury na grzejnikach jest wydłużenie czasu pracy kotła to znaczy jak dom potrzebuje na dobę 10m3 to albo w 10h po 1m3 albo 0,5m3 przez 20h. Jeżeli dom pobiera na sezon grzewczy powyżej 80kWh/m2 czyli około 8.5m3/m2 gazu lub 16kg/m2 węgla lub 4.5kubika drzewa na 100m2 to należy przeprowadzić termomodernizacje zaczynając od ocieplenie ostatniego stropu i żadne ustawienie kotła nie dadzą w tym przypadku pożądanego rezultatu.

funky_koval
26-01-2015, 09:34
Aby kocioł kondensacyjny działał to temperatura na zasilaniu musi być mniejsza niż 57 stopni często jest to temperatura wyświetlana na kotle, ale jak zajrzymy do specyfikacji typowych kotłów kondensacyjnych to zobaczymy że największe sprawności osiąga dla temperatury zasilania 35 stopni i temperatury powrotu 30 stopni, a najprościej jak podczas pracy kotła grzejniki w dotyku są tylko letnie to jest bardzo dobrze jeżeli można utrzymać na nim rękę to jest średnio a jak nie można dotknąć to działa bez kondensacji. Najprostszym sposobem na zmniejszenie temperatury na grzejnikach jest wydłużenie czasu pracy kotła to znaczy jak dom potrzebuje na dobę 10m3 to albo w 10h po 1m3 albo 0,5m3 przez 20h. Jeżeli dom pobiera na sezon grzewczy powyżej 80kWh/m2 czyli około 8.5m3/m2 gazu lub 16kg/m2 węgla lub 4.5kubika drzewa na 100m2 to należy przeprowadzić termomodernizacje zaczynając od ocieplenie ostatniego stropu i żadne ustawienie kotła nie dadzą w tym przypadku pożądanego rezultatu.

Kondensacja następuje do 55° na powrocie.A te 7-8% zysku na kondensacji ciężko zauważyć w domu przy tylu zmiennych.

Meggy100
26-01-2015, 11:06
Aby kocioł kondensacyjny działał to temperatura na zasilaniu musi być mniejsza niż 57 stopni często jest to temperatura wyświetlana na kotle, ale jak zajrzymy do specyfikacji typowych kotłów kondensacyjnych to zobaczymy że największe sprawności osiąga dla temperatury zasilania 35 stopni i temperatury powrotu 30 stopni, a najprościej jak podczas pracy kotła grzejniki w dotyku są tylko letnie to jest bardzo dobrze jeżeli można utrzymać na nim rękę to jest średnio a jak nie można dotknąć to działa bez kondensacji. Najprostszym sposobem na zmniejszenie temperatury na grzejnikach jest wydłużenie czasu pracy kotła to znaczy jak dom potrzebuje na dobę 10m3 to albo w 10h po 1m3 albo 0,5m3 przez 20h. Jeżeli dom pobiera na sezon grzewczy powyżej 80kWh/m2 czyli około 8.5m3/m2 gazu lub 16kg/m2 węgla lub 4.5kubika drzewa na 100m2 to należy przeprowadzić termomodernizacje zaczynając od ocieplenie ostatniego stropu i żadne ustawienie kotła nie dadzą w tym przypadku pożądanego rezultatu.

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Grzejniki są mocno ciepłe, w trakcie grzania na kotle jest ok. 57 stopni. przestawiłam na dwa przedziały czasowe - grzanie w godzinach 7 -23 i oszczędność 23 - 7 o 2 stopnie niżej. Poobserwuję teraz przez 3 dni zużycie . Zobaczymy. Czy jeszcze mogę coś zrobić aby bardziej usprawnić to grzanie ?

davero
26-01-2015, 11:33
Tak to wygląda w UK. Dom wolnostojący, piec gazowy zwykły. Powierzchnia grzania 140m2. Ceny prąd i gaz za rok.

Gaz 347,5 funta
Prąd 338 funtow

mieszkają 2 osoby plus przez pól roku mieszkała 3 osoba.

Dom w porównaniu do naszych ocieplanymi w tej dekadzie to bardzo słabo ocieplony.

Czyli mówiać średnio za 1/2 wypłaty miesięcznej opłaca ogrzewanie i elektrykę, Cóż u nas to raczej mało kto tak ma. Pozdrawiam

p.s a najciekawsze jest to, że teraz kumpel szuka nowego dostawcy i przy tym zużyciu będzie płacił na nowej umowie o 196 mniej. Tak mu pokazała porównywarka. :) heh Niesamowite ceny.

Beskidziak
29-01-2015, 16:26
Okien na razie nie zmienisz,jeśli dobre 3-szybowe to ok.
Jeśli masz WG to tam są duże straty. Dobry reku oszczędza dużo paliwa w dobrze zaizolowanym domu.[/QUOTE]



Polemizowałbym bo to czasami tylko teoria.......

Liwko
29-01-2015, 16:35
Okien na razie nie zmienisz,jeśli dobre 3-szybowe to ok.
Jeśli masz WG to tam są duże straty. Dobry reku oszczędza dużo paliwa w dobrze zaizolowanym domu.



Polemizowałbym bo to czasami tylko teoria.......[/QUOTE]

Przy gazie na pewno sporo zaoszczędzisz.

orko
29-01-2015, 18:19
WM to głównie większy komfort a nie oszczędność.
Nawet przy WG można minimalizować straty stosując krótkotrwałe przewietrzanie.

Adam626
29-01-2015, 18:31
Przy gazie na pewno sporo zaoszczędzisz.

Zaoszczedzisz w stosunku do domu z sprawnie i wydajnie działającą wentylacją grawitacyjną. W praktyce część ludzi ma mało wydajną wentylacje grawitacyjną przez którą nie tracą dużo ciepła bo wymiana jest minimalna. W takiej sytuacji WM nic nie zaoszczedzi

Liwko
29-01-2015, 18:33
WM to głównie większy komfort a nie oszczędność.
Nawet przy WG można minimalizować straty stosując krótkotrwałe przewietrzanie.

Przy PC wychodzi się niemal na zero. Koszt prądu do reku + filtry + amortyzacja są niemal równe oszczędnością z tego tytułu. Tyle że kWh z PC to około 8gr , a z gazu 22!

Liwko
29-01-2015, 18:52
Zaoszczedzisz w stosunku do domu z sprawnie i wydajnie działającą wentylacją grawitacyjną. W praktyce część ludzi ma mało wydajną wentylacje grawitacyjną przez którą nie tracą dużo ciepła bo wymiana jest minimalna. W takiej sytuacji WM nic nie zaoszczedzi

Haha dobre :D

Meggy100
29-01-2015, 19:59
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Grzejniki są mocno ciepłe, w trakcie grzania na kotle jest ok. 57 stopni. przestawiłam na dwa przedziały czasowe - grzanie w godzinach 7 -23 i oszczędność 23 - 7 o 2 stopnie niżej. Poobserwuję teraz przez 3 dni zużycie . Zobaczymy. Czy jeszcze mogę coś zrobić aby bardziej usprawnić to grzanie ?

No i pomiar zrobiony. Zuzycie większe bo 12 m3 na dobę ale grzanie po 16 godz, a wiec zuzycie na godzinę spadło do 0,8 m3/h a było 1 m3. Rzeczywiście grzejniki zaledwie ciepłe, temperatura na piecu 43-55 wiec chyba kondensacja działa. Jednak czytając te wszystkie posty wydawało mi sie, ze powinnam spalać trochę mniej. Nie mam pojęcia co do tej krzywej grzewczej - jest sens wołać serwisanta zeby coś zmodyfikował?

rafaldo
30-01-2015, 07:16
No i pomiar zrobiony. Zuzycie większe bo 12 m3 na dobę ale grzanie po 16 godz, a wiec zuzycie na godzinę spadło do 0,8 m3/h a było 1 m3. Rzeczywiście grzejniki zaledwie ciepłe, temperatura na piecu 43-55 wiec chyba kondensacja działa. Jednak czytając te wszystkie posty wydawało mi sie, ze powinnam spalać trochę mniej. Nie mam pojęcia co do tej krzywej grzewczej - jest sens wołać serwisanta zeby coś zmodyfikował?

Można było by zmniejszyć maksymalną temperaturę powiedzmy do 45 stopni, ale trzeba sprawdzić czy to będzie wystarczające w chłodne dni tj. przy -10 lub niżej. A w okresach przejściowych można zmniejszyć tą temperaturę do 40 stopni i obserwować.

Możesz sprawdzić jaka jest temperatura zasilania o tej 7-8 godzinie jak piec się załącza, bo też może być tak że przez początkowe 1-2 godziny chodzi z dość dużą mocą i wtedy jest mniej oszczędny, może też spróbować wyłączyć tryb obniżenia całkowicie i zmniejszyć o 0,5 stopnia zadaną temperaturę, przy ciągłym grzaniu komfort powinien być lepszy. Napisz jeszcze czy piec chodzi według temperatury wewnętrznej czy zewnętrznej.


Możesz opisać twój dom jakie ocieplenie jaka bryła
1. dom powierzchnia m2
2. parterówka/z poddaszem/piętrowy
3. grubość ściany i materiały oraz ile ocieplenia
4. okna 2/3 szybowe
5. rok budowy
6. ocieplenie posadzki
7. ocieplenie ostatniego stropu/poddasza
8. wilgotność w domu
9. czy jest piwnica
10. czy cwu z gazu i czy dużo używacie
11. Jaka wentylacja

postaram się przeliczyć według tych parametrów czy to spalanie jest ok czy nie.

Beskidziak
30-01-2015, 08:11
Zaoszczedzisz w stosunku do domu z sprawnie i wydajnie działającą wentylacją grawitacyjną. W praktyce część ludzi ma mało wydajną wentylacje grawitacyjną przez którą nie tracą dużo ciepła bo wymiana jest minimalna. W takiej sytuacji WM nic nie zaoszczedzi
Dokładnie o to mi chodziło. Z racji zawodu wałęsam się troszkę po wykańczanych budowach i w sumie w dużej ilości kratki wywiewne są tylko w kuchni i łazience, w szczelnych oknach nawiewów brak, wiec jaka wentylacja. Po założeniu wm z rekuperatorem wymiana wzrasta nawet kilkanaście razy i raczej nie należy spodziewać się oszczędności......

Beskidziak
30-01-2015, 08:28
WM to głównie większy komfort a nie oszczędność.
Nawet przy WG można minimalizować straty stosując krótkotrwałe przewietrzanie.
Pełna zgoda, nigdy w praktyce nie zrównamy wydajności obu systemów,

Liwko
30-01-2015, 08:39
Trochę rozumiem to o czym piszecie. Często jak wchodzę do kogoś do domu z WG czuję zaduch, czuć ewidentny brak świeżego powietrza. Oszczędzanie na swoim zdrowiu jest u nas nagminne.

plusfoto
30-01-2015, 14:11
kratki wywiewne są tylko w kuchni i łazience, w szczelnych oknach nawiewów brak, wiec jaka wentylacja.
W zeszłym tygodniu właśnie miałem z tym do czynienia. Sąsiad z dołu w bloku wymienił sobie okna gdzieś na wiosnę to było. Przychodzi do mnie i pyta się czy go czasem nie podlewam bo mu w rogu wilgoć wychodzi i "pieczarki" rosną. Idę do niego a tam ładne szczelne i nowe okienka bez nawiewników. Pytam się go jak wietrzy. A rano jak wstanie to na piętnaście minut okno otwiera.

Meggy100
31-01-2015, 12:56
Można było by zmniejszyć maksymalną temperaturę powiedzmy do 45 stopni, ale trzeba sprawdzić czy to będzie wystarczające w chłodne dni tj. przy -10 lub niżej. A w okresach przejściowych można zmniejszyć tą temperaturę do 40 stopni i obserwować.

Możesz sprawdzić jaka jest temperatura zasilania o tej 7-8 godzinie jak piec się załącza, bo też może być tak że przez początkowe 1-2 godziny chodzi z dość dużą mocą i wtedy jest mniej oszczędny, może też spróbować wyłączyć tryb obniżenia całkowicie i zmniejszyć o 0,5 stopnia zadaną temperaturę, przy ciągłym grzaniu komfort powinien być lepszy. Napisz jeszcze czy piec chodzi według temperatury wewnętrznej czy zewnętrznej.




Możesz opisać twój dom jakie ocieplenie jaka bryła
1. dom powierzchnia m2
2. parterówka/z poddaszem/piętrowy
3. grubość ściany i materiały oraz ile ocieplenia
4. okna 2/3 szybowe
5. rok budowy
6. ocieplenie posadzki
7. ocieplenie ostatniego stropu/poddasza
8. wilgotność w domu
9. czy jest piwnica
10. czy cwu z gazu i czy dużo używacie
11. Jaka wentylacja

postaram się przeliczyć według tych parametrów czy to spalanie jest ok czy nie.
Dom jest podpiwniczony, piętro plus użytkowe poddasze, jednak ogrzewamy gazem parter i piętro łącznie ok. 200 m2. Reszta ogrzewana podlogowka ale elektrycznie. Ściany zbudowane są cegły maks, styropian 10 cm i pustak. W posadzce 8 cm styropianu. Poddasze ( gdzie jest ogrzewanie elektryczne) sufit ocieplany wełna mineralna. Okna 2 szybowe , jest ich duża ilośc w otwarty salonie, gdzie jest pogodowka na ścianie. Dodatkowo kominek z otwarta komora spalania ( zamykany szyber) . Na dodatek otwarta klatka od piwnicy do poddasza. Wilgotność - trudno powiedzieć ale raczej mała. Wentylacja - nic specjalnego nie mamy zamontowane, jest naturalny obieg powietrza , kratki w łazienkach.
Nie wiem czy są to wystarczające informacje, jestem kompletnym laikiem. Wczoraj jeszcze zmieniłam opcje "rozgrzewania " z normalnej na oszczędna. Nie umiem odpowiedzieć czy grzanie odbywa sie z temp wewnętrznej czy zewnętrznej. Serwisant zamontował ta pogodowke w salonie i tam ustawiam sobie te parametry plus czujnik temp. Zewnętrznej na budynku. A na piecu ustawiony jest poziom grzania na 4. Jest na 4 osoby , w sezonie letnim sprawdzałam zużywamy ok. 1,7 m3 na dobę na ogrzanie wody
Z góry dziekuje

gubik
31-01-2015, 14:47
A do mnie nie dociera złudna kalkulacja i udowadnianie samemu sobie, że wentylacja grawitacyjna jest w czymkolwiek tańsza i lepsza od wm.

Beskidziak
31-01-2015, 15:33
A do mnie nie dociera złudna kalkulacja i udowadnianie samemu sobie, że wentylacja grawitacyjna jest w czymkolwiek tańsza i lepsza od wm.

A kto tu takiego coś sugeruje?

gubik
31-01-2015, 16:09
Przeczytaj proszę swój przedostatni post.
Zgodziłeś się z przedmówcą. W czym?
Na pewno wm to tylko komfort....
Temat jest o zużyciu gazu, mam zamiar grzać gazem, więc temat dla mnie.

orko
31-01-2015, 16:23
Napisz może na jakie oszczędności liczysz.
Bo, że WM to komfort z tym raczej trudno dyskutować!

orko
31-01-2015, 16:29
Trochę rozumiem to o czym piszecie. Często jak wchodzę do kogoś do domu z WG czuję zaduch, czuć ewidentny brak świeżego powietrza. Oszczędzanie na swoim zdrowiu jest u nas nagminne.
A jednak nie rozumiesz!
Zaduch to zbyt duża wilgotność lub zbyt duże stężenie CO2. Osobiście stawiam na to drugie.
Wystarczy używać odpowiednich mierników oraz stosować przewietrzanie wedle ich wskazań.
Na pewno 15 minut jednorazowo nie wystarczy
Obstawiam raczej 2-3 minuty co 2-3 godziny aby uzyskać świeże i rześkie powietrze w domu,
Ale kto tak robi?
Otóż nikt!
Przy WM wystarczy pokrętło i mam świeże powietrze a więc komfort bo nie muszę biegać do okien co 2-3 godziny!

Liwko
31-01-2015, 16:44
A jednak nie rozumiesz!
Zaduch to zbyt duża wilgotność lub zbyt duże stężenie CO2. Osobiście stawiam na to drugie.
Wystarczy używać odpowiednich mierników oraz stosować przewietrzanie wedle ich wskazań.
Na pewno 15 minut jednorazowo nie wystarczy
Obstawiam raczej 2-3 minuty co 2-3 godziny aby uzyskać świeże i rześkie powietrze w domu,
Ale kto tak robi?
Otóż nikt!
Przy WM wystarczy pokrętło i mam świeże powietrze a więc komfort bo nie muszę biegać do okien co 2-3 godziny!

Czyli jednak rozumiem :)

Beskidziak
31-01-2015, 16:46
Przeczytaj proszę swój przedostatni post.
Zgodziłeś się z przedmówcą. W czym?
Na pewno wm to tylko komfort....
Temat jest o zużyciu gazu, mam zamiar grzać gazem, więc temat dla mnie.


Jest gdzieś na forum taki wątek, inwestor wykonał wm lecz przez rok nie zamontował rekuperatora (wiadomo droga rzecz), tylko wietrzył.
Po zamontowaniu reku narzeka na wzrost zużycia właśnie gazu.......

Reku jest oszczędnością jeżeli porównamy wg z wm pracującymi z taką samą wydajnością, a tak chyba nigdy nie jest.
I do tego się odniosłem....

Liwko
31-01-2015, 16:55
Jest gdzieś na forum taki wątek, inwestor wykonał wm lecz przez rok nie zamontował rekuperatora (wiadomo droga rzecz), tylko wietrzył.
Po zamontowaniu reku narzeka na wzrost zużycia właśnie gazu.......

Reku jest oszczędnością jeżeli porównamy wg z wm pracującymi z taką samą wydajnością, a tak chyba nigdy nie jest.
I do tego się odniosłem....

Ale co w tym dziwnego? Oczywiście że jak nie masz wentylacji to będziesz miał mniejsze zużycie gazu. Porównuj porównywalne!

gubik
31-01-2015, 17:39
Chcesz porównywać wg do wm w lecie gdzie praktycznie wg nie istnieje.
Liczymy na wm musisz wydać pieniądze na wentylatory, ile jest na forum napisane, na wg nie wydasz nic bo go nie ma.
Nie będę tłumaczył dla czego.
Chcesz porównać coś co jest z czymś czego nie ma, okna otwierać i tyle.
Albo w zimie gdzie czasami ciągnie jak "ta lala", przepraszam za wyrażenie, albo cofka się zdarzy, masz zamontowane urządzenia do mierzenia przepływu powietrza w kratkach wentylacyjnych?
Chcesz doszukiwać się wydajności wg, to dawaj wyliczenia, porównamy z wm bo te są znane.
Koledze wyszło większe zużycie gazu w kolejnym sezonie grzewczym.
Reasumując nigdy nie zdarzyły się dwie takie same zimy, więc na pewno to wina wm bo jak przez 2 miechy było -10 to szczegół warty pominięcia.

Beskidziak
31-01-2015, 18:10
Ale co w tym dziwnego? Oczywiście że jak nie masz wentylacji to będziesz miał mniejsze zużycie gazu. Porównuj porównywalne!



Ja się nie dziwie i porównuje jak napisałem o tej samej wydajności, przeczytaj raz jeszcze uważnie.

Beskidziak
31-01-2015, 18:33
Chcesz doszukiwać się wydajności wg, to dawaj wyliczenia, porównamy z wm bo te są znane.

O co ci chodzi? Zamontowałem u siebie jeszcze na budowie WM dla komfortu i by w ogóle mieć wentylacje, w Wg jak napisałem wyżej bez nawiewników w oknach niewierze. A ty mi tu elaborat na pół strony że ja twierdze inaczej. Dostrzegam różnice między stałą wydajnością WM, a jak sam napisałeś nie działającą lub z znikomym skutkiem WG. To ty sam sobie przeczysz, napisałeś że będą oszczędnosci między działającą WM a WG(które jak napisałeś różnie działa).

gubik
31-01-2015, 18:50
Nie denerwuj się, ale odniosłem się tylko do powyższego postu.
Ja rozumiem, że komfort i oszczędności to pojęcia względne.
I tutaj pełna zgoda.
Cytatu nie wkleję.:D

Zdun Darek B
31-01-2015, 19:54
Dzisiaj od 9.00 nie spaliłem jeszcze nic gazu ..bo kominek ciepły jak piec , paliło się od 9 do 12 , nie chce przestać grzać.. NA POHYBEL PUTINOWI !!!
Forumowicze którzy byli u mnie dzisiaj wiedzą o co chodzi...

autorus
31-01-2015, 20:40
Mi tez jeszcze nie poszło ani metr gazu. Ale to może byc spowodowane tym, że nie mam jeszcze pieca :) Ale to za chwilę się zmieni.

karoka65
01-02-2015, 13:21
No ale ten kominek to pewnie więcej kosztuje niż cały pałac Putina na Krymie :D
A Ty swój to też w gratisie dostałeś ?
Wątki gazowników też trollujesz ?

funky_koval
01-02-2015, 15:57
Zużycie za styczeń CO+CWU 130m3 gazu i metr drewna spalonego w kozie za 1700zł .

ludwik_13
01-02-2015, 19:15
Ciągle zima łaskawa, za ostanie 2 tygodnie na co poniżej 3m3/dobę. Zobaczymy , jak wzrośnie, gdy przyjdą zapowiadane mrozy.

Piotrek42
01-02-2015, 20:45
Zużycie za styczeń CO+CWU 300m3, gaz LW dawny 41,5 cena 1,57zł/m3( razem z abo i opłatą przesyłową) ( można przeliczyc ile to bedzie GZ 50) dom 150m2 instalcja mieszana podłogówka ok 60% grzejniki 40 % , temperatury to 22,5-23 st tam gdzie podłogówka temp na sterowniku ustawiona na stałe 22,5st+ zyski bytowe = ok 23st, w sypialniach (pokoje z grzejnikami ) 22,5 strefa nocna na 21,5 od godz 22do 00:5 i od 08 do 14.Sterowanie pogodowe, do tego dośc duze zużycie cwu ok(ok 20m3/m-c ciepła i zimna woda razem) Temperatury ustawione nie na bicie rekordów w niskim spalaniu a na wysoki komfort użytkowania dobrany do rodzinnego zapotrzebowania na ciepło.kocioł kondensacyjny MCR 3 Czyli średnia za styczeń wychodzi ok 10m3/doba

Ps od poczatku sezonu grzewczego (ok 10-12.09.2014) ok 900m3,ale w okresie przejściowym CWU podgrzewane przez solary
Ps2 Uwaga na serwisantów ! jak serwisant podłaczył mi kocioł -spalałem 2x tyle ! (czyli dziennie musiałbym spalić teraz ok 20m3 !!)

Marek13
01-02-2015, 21:40
424 m3 - 1 styczeń - 1 luty

Co + CWU.
Bez kompromisów, kominków itp.
Parter 21, poddasze 24 stopnie. Ciepła woda wręcz gorąca (nastawa 55 stopni).
Bez obniżeń nocnych, dziennych i innych.

Tak się kiedyś budowało:( Dom 1998, 180 m2 podłogi, piec atmosferyczny Junkers 1999, lokalizacja okolice Warszawy.

PS. Styczeń został sklasyfikowany jako anomalnie ciepły. Polecam blog na www.meteomodel.pl

Adam626
01-02-2015, 22:41
Ps2 Uwaga na serwisantów ! jak serwisant podłaczył mi kocioł -spalałem 2x tyle ! (czyli dziennie musiałbym spalić teraz ok 20m3 !!)

A jak go podłączył? Co się działo z energią?

gubik
01-02-2015, 22:52
Szukam w lubelskim hydraulika, który zamontuje mi wieszaka ATAG.
Długo szukałem i nie mogę znaleźć, większość fachowców to nawet nie słyszała o holendrach.

Piotrek42
01-02-2015, 23:20
A jak go podłączył? Co się działo z energią?

Przygody opisałem w wątku na MCR 3, energia szanowny kolego energią ( w przyrodzie nic nie ginie) ale straty są kluczem, przegrzewanie, praca kotła, i masę dodatkowych ustawień przykład? pierwszy lepszy z brzegu, mam zasobnik do CWU 150l (generalnie ma 400 ale to jest uzywane latem pod solary-jest 2 wężownicowy) ustawienie temp cwu 60st -powiesz ok, mam goracą wodę, ale.... większa temp dyżurna =wiecej strat ( gdzie w zimnym garazu temo 12-14st ) zsobnik doś szybko sie wychłodzi..zwłaszcza nocą Serwisanci ustawiają kotły pod pracę- widzą, grzeje?-grzeje,cwu ciepła jest?-jest to OK spadamy, i guzik ich obchodzi czy kocioł spali 100m3 wiecej czy mniej..

mest
02-02-2015, 16:44
U mnie w styczniu poszło 173m3 gazu na CO+CWU. Kocioł w styczniu chodził prawie cały czas, cały czas testuje optymalne ustawienia. Temp w domu 22-22,5*. Uważam, że nie jest źle, w poprzednich miesiącach grzałem inaczej i komfort był mniejszy. Trochę jeszcze trzeba pomyśleć z ustawieniami:)
Kominek posiadam, ale... paliłem chyba z 5 razy i to dla nastroju, nie wyłączając ogrzewania.

Adam626
03-02-2015, 18:54
Przy 8m3/dobę i na zewnątrz -2 w nocy +2 w dzień w domu mam 17C. Mogło by być lepiej. Szczególnie że na kotle temperatura 23,5 więc sprawność pewnie podbija pod 110%. Ogólnie jest to spalanie większe niż się spodziewałem. Może się poprawi jak dom się już wygrzeje i bedzie zamieszkały. Obecnie ogrzewany jest od 20 dni

autorus
03-02-2015, 19:06
Masz podłogówkę czy grzejniki?

Adam626
03-02-2015, 19:18
Podlogowe

uris
03-02-2015, 20:41
Przy 8m3/dobę i na zewnątrz -2 w nocy +2 w dzień w domu mam 17C. Mogło by być lepiej. Szczególnie że na kotle temperatura 23,5 więc sprawność pewnie podbija pod 110%. Ogólnie jest to spalanie większe niż się spodziewałem. Może się poprawi jak dom się już wygrzeje i bedzie zamieszkały. Obecnie ogrzewany jest od 20 dni

Pełnej sprawności kotła raczej nigdy nie osiągniesz ,mój chodzi na minimum i sprawność 107% a producent podaje 109% byś musiał mieć wszystko idealnie zrobione jak w laboratorium ,

gorbag
03-02-2015, 21:34
U mnie w styczniu poszło 173m3 gazu na CO+CWU. Kocioł w styczniu chodził prawie cały czas, cały czas testuje optymalne ustawienia. Temp w domu 22-22,5*.
Dzięki mest za info. U mnie w styczniu 137m3, przy CWU na 2+2. Temperatura ustawiona 22,2-23 (czasem wchodzi ponad ten przedział, nigdy poniżej).

Domy, większość izolacji (mam inaczej strop) i większość instalacji (inna centrala i częściowo wentylacja) mamy takie same, a znane i możliwe różnice, które mogą mieć wpływ na zużycie to:
- kocioł tej samej marki, ale mam dwufunkcyjny większej mocy. U Ciebie chodzi cały czas, a u mnie rano i po południu. Często się zdarza, że wieczorem się nie włącza. Może pracuje około 14-16 godz. Pewnie za to grzeję mocniej, bo w rurki idzie przeważnie 34 stopnie, przy około 0 na zewnątrz
- różną możemy mieć strefę klimatyczną i otoczenie (u mnie osłonięte od wiatru).

Z tego co pamiętam już na etapie wyliczeń asolta wychodziło Ci większe zapotrzebowanie mimo tych samych parametrów budynku.

mest
03-02-2015, 22:37
Dzięki mest za info. U mnie w styczniu 137m3, przy CWU na 2+2. Temperatura ustawiona 22,2-23 (czasem wchodzi ponad ten przedział, nigdy poniżej).

Domy, większość izolacji (mam inaczej strop) i większość instalacji (inna centrala i częściowo wentylacja) mamy takie same, a znane i możliwe różnice, które mogą mieć wpływ na zużycie to:
- kocioł tej samej marki, ale mam dwufunkcyjny większej mocy. U Ciebie chodzi cały czas, a u mnie rano i po południu. Często się zdarza, że wieczorem się nie włącza. Może pracuje około 14-16 godz. Pewnie za to grzeję mocniej, bo w rurki idzie przeważnie 34 stopnie, przy około 0 na zewnątrz
- różną możemy mieć strefę klimatyczną i otoczenie (u mnie osłonięte od wiatru).

Z tego co pamiętam już na etapie wyliczeń asolta wychodziło Ci większe zapotrzebowanie mimo tych samych parametrów budynku.

Powiem Ci, że różnica spora, tym bardziej, że masz większą rodzinę i na pewno idzie Ci też więcej gazu na grzanie wody. Jak miałem wyższą temp. grzania to spalanie wychodziło podobnie, ale komfort był mniejszy bo grzał krócej. Jeszcze może powrócę do testów z wyższą temp. albo może ustawię podobnie jak Ty i zobaczymy jakie spalanie wtedy wyjdzie? Coś pomyślimy.

ANDIX
09-02-2015, 11:43
Grzeję tylko gazem.136 m2 pow.ogrzewanej (dom parterowy z poddaszem użytkowym, bez piwnic), 4 dorosłe osoby+małe dziecko. W 2014 zużycie gazu ok 1540 m3, wody -190m3. Kocioł z otw. kom.spal. przepracował w trybie co -700h i w trybie cw (zasobnik) 320h, temp w dzień 21, noc 19. Za gaz zapłaciłem 3500 zł (co, cw, kuchnia gazowa) za wodę z kanalizacją 2600 zł. za en. elektryczną 1300 zł.

autorus
09-02-2015, 13:22
U mnie pierwszy dzień grzania i poszło 25m3 gazu.

f.5
09-02-2015, 13:39
U mnie pierwszy dzień grzania i poszło 25m3 gazu.
masz w koncu te 2 mieszacze czyli 2 obwody i viessmanna ?
zrobiłes podłogowke po całosci czy masz jakies grzejniki?

autorus
09-02-2015, 13:47
Tak jak napisałeś. Całość podłogówka. Zanim jednak wygrzeje podłogę i mury to i z miesiąc minie bo wilgoć wszędzie.

Adam626
09-02-2015, 14:15
No ciekawe ile gazu pojdzie. U mnie na wygrzanie juz poszlo ztcp 270m3 ale wygrzewam na niskiej temperaturze tj 25. Od paru dni zmienilem polityke i ustawilem grsanie do 35na kotle ale za to grzanie tylko 4h na dobe i przy mocy 10kw. Wczesniej grzalem na 4kw. Teraz pojde w wieksza moc ale mniej godzin i wyzsza temp

gaz idzie jak woda;)

f.5
09-02-2015, 14:23
ok ide popatrzyć na dziennik Twoj.
jestem ciekaw koncowych temperatur zasilania jak sie wszystko juz wygrzeje i ustabilizuje.

widzę ze zamowiłes alphę 2 bardzo cicha pompka uzytkuje 3 lata moze nie jakos mega długo ale pozytywne mam odczucia.

apropo jakie masz krzywe grzewcze sam ustawiałes czy hydraulik ?

mest
11-02-2015, 08:55
A mi ostatnio dużo dał do myślenia post gorbaga bo mamy takie same domki a u mnie spalanie jest mniejsze i....
z ciekawości zajrzałem jaki mam współczynnik konwersji i jak to wychodzi w przeliczeniu na kWh. No i współczynnik mam na poziomie 8,733 a niby większość ma na poziomie 11,17. Nie wiem ile ma gorbag, ale jeśli ja za styczeń spaliłem 175m3x8,733=1528 kWh a gorbag 137m3x11,17=1530 kWh to dostarczona energia do domu jest w zasadzie na tym samym poziomie. Kwestia tego czy kolega gorbag ma taki współczynnik, jeśli mniejszy to cała filozofia poszła w .... cholerę:)
Dlatego najlepiej pisać ile spalone i przy jakiej konwersji, będzie to bardziej miarodajne.

funky_koval
11-02-2015, 10:06
A mi ostatnio dużo dał do myślenia post gorbaga bo mamy takie same domki a u mnie spalanie jest mniejsze i....
z ciekawości zajrzałem jaki mam współczynnik konwersji i jak to wychodzi w przeliczeniu na kWh. No i współczynnik mam na poziomie 8,733 a niby większość ma na poziomie 11,17. Nie wiem ile ma gorbag, ale jeśli ja za styczeń spaliłem 175m3x8,733=1528 kWh a gorbag 137m3x11,17=1530 kWh to dostarczona energia do domu jest w zasadzie na tym samym poziomie. Kwestia tego czy kolega gorbag ma taki współczynnik, jeśli mniejszy to cała filozofia poszła w .... cholerę:)
Dlatego najlepiej pisać ile spalone i przy jakiej konwersji, będzie to bardziej miarodajne.

To ty nie masz gazu Gz50 typ e tylko pewnie ten zaazotowany .

mest
11-02-2015, 10:24
To ty nie masz gazu Gz50 typ e tylko pewnie ten zaazotowany .

Może i tak być :) to jakiś gorszej jakości tak? Dlatego konwersja jest mniejsza? Człowiek całe życie się uczy no i stąd takie różnice w spalaniu bo tego idzie po prostu więcej. Dobrze rozumuje? :)

mir111
11-02-2015, 19:05
Witam
Ogrzewam dom 150m2 propanem. Gazu używam do CO, CWU i gotowania. Od ostatniego tankowania 24.09.2014 poszło mi 950l (okolo 248m3). Dom to projekt archona Dom w gaurach dość dobrze ocieplony, piec kondensacyjny + podłogówka na całości (poza garazem tam grzejnik), rekuperator Tywent. Temperatura w części użytkowej (120 m2) ustawiona na 22 stopnie w garażu i kotłowni chłodniej. Sporadycznie odpalam kominek, na razie poszło mi około 1m3. Mieszam pierwszy sezon grzewczy i cały czas szukam optymalnych ustawień mojego junkersa.
Przy obecnej cenie gazu do własnego zbiornika 1,45zł nie jest chyba źle, zobaczymy jak będzie się zmieniała cena w następnych miesiącach.

gorbag
11-02-2015, 21:09
Mest, gorbag ma 10,97kWh z 1m3, czyli 1503kWh zużyte w styczniu. No i znalazłeś rozwiązanie :)
A palisz coś w kominku?

Trochę różnych wyliczeń i szacunków wrzuciłem ostatnio tu:
http://budowa-domu.info/pomysl-na-dom/i-znow-o-ogrzewaniu/

gubik
11-02-2015, 21:15
Gaz do własnego baniaka przeżywa prawdziwy renesans.
Podpisałem niestety już umowę z "rurowcem" i drugich planów nie będę robił.

Nikt nie ma ataga w Lublinie? Wiem, temat przewałkowany ale...może odgrzać starego kotleta.?

mest
12-02-2015, 16:24
Mest, gorbag ma 10,97kWh z 1m3, czyli 1503kWh zużyte w styczniu. No i znalazłeś rozwiązanie :)
A palisz coś w kominku?

Trochę różnych wyliczeń i szacunków wrzuciłem ostatnio tu:
http://budowa-domu.info/pomysl-na-dom/i-znow-o-ogrzewaniu/

Początkowo mieliśmy palić w celu zaoszczędzenia gazu - nie udało się. Później co drugi dzień na wieczór dla nastroju - nie udało się. Ostatecznie jak zapalimy raz na tydzień to jest dobrze,a kocioł jeśli w tym czasie chodzi to i tak go nie wyłączam. Kupiłem przed sezonem 1,5 m.p dębu i brzozy, i nie wiem czy zużyliśmy 1/15 tego.
Teraz na dzień w sypialni mam ustawione na sterowniku 21,9 i skręconą trochę pętle a w pozostałych pomieszczeniach tak koło 22,3. Dodatkowo w nocy od 3:30 do 9 mam nastawione na 23* żeby kocioł w nocy się załączył i na rano ładnie nagrzał. Teraz gdy jest ciepło wystarczy, że tylko w nocy się włącz i to wszystko.

P.S.
Cały czas czytam Twojego bloga:)

autorus
12-02-2015, 17:23
Po trzech dniach wygrzewania osiągnąłem co prawda prawie 13stC (tyle zakładałem i więcej nie chcę) ale spaliłem 100m3 gazu. Mocno osuszam budynek bo niestety wilgotny jest okrutnie.

Adam626
12-02-2015, 20:31
Ostatnio pokusiłem się o obliczenia - ile potrzeba gazu by ogrzać budulec z którego wytworzony jest dom od tempertatury 5C do ZTCP 20C. Przyjąłem ciepło właściwe budulca na poziomie 900 J/kg*C oraz wagę 600ton. Z obliczeń wynikło 270m3 gazu nie uwzględniając strat ciepła tylko podnoszenie temperatury cegieł murów i betonu.

Autorus kiedy miałeś tynkowanie i wylewki oraz od jakiej temperatury startowałes? Ogólnie niską temperaturę osiągnąłeś jak na tyle m3. Natomiast to nic nie znaczy w kontekście tego ile gazu bedzie potrzeba w przyszłości. To znaczy ze masz dużo ton do ogrzania

rafaldo
13-02-2015, 06:26
Ostatnio pokusiłem się o obliczenia - ile potrzeba gazu by ogrzać budulec z którego wytworzony jest dom od tempertatury 5C do ZTCP 20C. Przyjąłem ciepło właściwe budulca na poziomie 900 J/kg*C oraz wagę 600ton. Z obliczeń wynikło 270m3 gazu nie uwzględniając strat ciepła tylko podnoszenie temperatury cegieł murów i betonu.

Autorus kiedy miałeś tynkowanie i wylewki oraz od jakiej temperatury startowałes? Ogólnie niską temperaturę osiągnąłeś jak na tyle m3. Natomiast to nic nie znaczy w kontekście tego ile gazu bedzie potrzeba w przyszłości. To znaczy ze masz dużo ton do ogrzania

To dolicz jeszcze ilość gazu która jest potrzebna do odparowania wilgoci technologicznej :) z tego co mi się zdaje to trzeba jakieś 70m3 gazu na tonę wody a ile może być wilgoci w takim domu to nie wiem czy ktoś jest w stanie policzyć ale strzelał bym w 5-10 ton.

asolt
13-02-2015, 10:00
Mest, gorbag ma 10,97kWh z 1m3, czyli 1503kWh zużyte w styczniu.]

Tak liczyc nie mozna, jezeli z 1 m3 uzyskamy na czysto 9,5 kWh to bedzie sukces, wspólczynnik konwersti to wartosc czysto teoretyczna, o tym mozna sie łatwo przekonac instalujac ciepłomierz

gorbag
13-02-2015, 11:03
Jasne. W linkowanym tekście mam na końcu stosowny dopisek.
Dziękuję za informację o 9,5kWh z m3, przyda się do końcowych podliczeń.

kbab
13-02-2015, 11:58
Ile ciepła ktoś wyciągnie z m3 gazu to zależy od sprawności jego systemu grzewczego, w rozliczeniach powinniśmy przyjmować wartość wystawioną na fakturze przez dostawcę gazu. U mnie było 11,123kWh/m3 i tyle brutto liczę.

asolt
13-02-2015, 12:41
Ile ciepła ktoś wyciągnie z m3 gazu to zależy od sprawności jego systemu grzewczego, w rozliczeniach powinniśmy przyjmować wartość wystawioną na fakturze przez dostawcę gazu. U mnie było 11,123kWh/m3 i tyle brutto liczę.

Papier przyjmie wszystko, ale realnie nie uzyskasz z m3 gazu wiecej niz ok 9,5 kWh. Tylko ciepłomierz pokaze faktyczną sprawnosc urządzenia grzewczego i faktyczną wielkosc zapotrzebowania na ciepło budynku. Co do rozliczen, na fakturze podana jest kwota i ją uwzgledniamy oraz ilosc zuzycia gazu, zresztą do rozliczen wystarczą nam kwoty z faktur, jednostki miar energii są nie potrzebne.

kbab
13-02-2015, 12:57
Podajesz wartość opałową, chociaż ta jest bliższa 10kWh/m3 (kiedyś przyjmowałem 9,97), dostawca obciąża za ciepło spalania.
http://od.pgnig.pl/dladomu/nowamiara/przeliczanie
Nie wiem czy mój stary kocioł uzyska chociaż 9kWh/m3, ale to jest słodką jego tajemnicą. Dywagacje nad sprawnością systemów grzewczych zawsze będą obarczone błędem, za to ilość i zapłacona kwota jest bezdyskusyjna.

asolt
13-02-2015, 13:14
Podajesz wartość opałową, chociaż ta jest bliższa 10kWh/m3 (kiedyś przyjmowałem 9,97), dostawca obciąża za ciepło spalania.
http://od.pgnig.pl/dladomu/nowamiara/przeliczanie
Nie wiem czy mój stary kocioł uzyska chociaż 9kWh/m3, ale to jest słodką jego tajemnicą. Dywagacje nad sprawnością systemów grzewczych zawsze będą obarczone błędem, za to ilość i zapłacona kwota jest bezdyskusyjna.

Tylko do rozliczen wystarcza kwota faktury, nie wiem po co ci wsp. konwersji, jezeli informacyjnie to wartosc nic nam nie daje. Sprawnosc kotła tylko z powodu przyjecia kiedys wartosci opałowej jako bazy przekracza 100%, ale ani spalanie nie jest zupełne, ani kondensacja nie jest całkowita , ani spaliny nie są chłodne, to wszystko pokazuje ze wsp konwersji jest wartoscią jedynie teoretyczną. Kazdy do swoich wewnetrznych rozliczen moze wpisywac co chce. Jezeli jednak chcemy w miare dokładnie wiedziec jakie jest zapotrzebowanie naszego na ciepło to uwzglednianie tego wsp. jest okłamywaniem samego siebie, jezeli interesują nas jedynie koszty to przeliczanie tego na jednostki energii jest zbędne.

autorus
13-02-2015, 13:53
Dziś sprawdzałem i po 6 dniach poszło 157m3 gazu. Ale po 3 dniach poszło 100m3 gazu wiec zapotrzebowanie spada. A temperatura wewnątrz rośnie. Obecnie jest 15stC a wcześniej była 12,0stC

rafaldo
14-02-2015, 10:37
Dziś sprawdzałem i po 6 dniach poszło 157m3 gazu. Ale po 3 dniach poszło 100m3 gazu wiec zapotrzebowanie spada. A temperatura wewnątrz rośnie. Obecnie jest 15stC a wcześniej była 12,0stC

Pamiętam u mnie pierwsze odpalenie to przez pierwsze 3dni pobrał 30m3 a przez kolejne 12 dni 58m3 potem było już stabilnie tj. przy 19 stopniach miałem 10% wyższe zużycie niż teraz przy 23 ale ja uruchamiałem ogrzewanie pod koniec listopada a wcześniej przepalałem w kominku.

orko
14-02-2015, 11:07
U mnie suszenie wyglądało tak:
1)Ufając w jakość ocieplenia zainstalowałem dmuchawę elektryczną - dużo prądu -oceniam jako totalną pomyłkę
2) Dalej był osuszacz - totalna bzdura
3) W końcu się zdenerwowałem olałem odbiór kominiarski i zrobiłem dziurę w kominie (zaślepione na użytek kominiarza - wówczas wydawało mi się że tak trzeba)
Kupiłem tonę węgla (wystarczyło 400kg), zainstalowałem kozę za 100zł i to było to:)
Podczas wykańczania domu trudno o coś lepszego:)

orko
14-02-2015, 11:13
A teraz suszenie piwnicy po zalaniu:
1) Osuszacz działał, działał i nic zauważalnego.
2) W końcu sie zdenerwowałem.
Przeniosłem kozę na dół.
Podłączyłem ją do otworu rewizyjnego w kominie poziomym odcinkiem rury (jakiś 1 metr)
Włączyłem wiatrak bo ciągu nie było.
Podczas rozpalania kolejna dmuchawa rozgrzewała kozę.
Ale jak już ruszyło to po tygodniu piwnica sucha jak pieprz (poszło pewnie ze 100-200 kg węgla ale w końcu miałem zapasik.

okojan
19-02-2015, 06:58
Grudzień - 200 m3 gazu
Styczeń - 201 m3 gazu

Gos**c
19-02-2015, 07:55
Grudzień - 200 m3 gazu
Styczeń - 201 m3 gazu

Same suche dane sa nic nie warte.

autorus
19-02-2015, 08:16
Jakby każdy miał w stopce dane domu na pewno byłoby dużo łatwiej.

orko
19-02-2015, 09:14
od 2.12 do 30.1: 211^m3 GZ50 + 36 kg brykietu

okojan
19-02-2015, 09:41
No to dane:
Ustawienia na ,,brak" i obniżenie. Krzywa 0,35. Mam ustawione temp. na powrót .Brak przedziałów czasowych na CO. Temp. zadana dzień i noc to 22 *c. Dla mnie taki jest komfort.Na poddaszu jest około 21-21,5 *C.Piec mam Eco Tech plus VC 146/5-5. Budynek dobrze ocieplony: ściany zew. 20 cm styro; podłoga 20 cm styro,; poddasze użytkowe 15 wełny miedzy krokwie ( wysokie U) i 10 cm pod krokwia ( także wysokie U). Strych nieużytkowy takze ocieplony 15 cm ( słabe U) dla złamania temp.; okna 2 szyby; 11 okien poddaszowych;rolety zew. zamykane na noc; Fundament ocieplony - 10 cm styroduru. Dom jest duzy ( jak dla mnie) bo ma 158 m pow. użytkowej plus przylegajacy garaż nieogrzewany ( 40 m). Czesc pomieszczen wysokich bo 2,85 m. Mieszkam od sierpnia 2014. W mrozy ( na zew. jak było około - 13 przez rtzy dni spalał dobowo 9 m3.) Teraz jak jest około -4 w nocy i wdzien + 1 do +4 to spala około 6,5 - 7 m3. Spalanie liczone razem z CWU ustawionej na przedziały czasowe ( brak cyrkulacji).

autorus
19-02-2015, 09:58
200m3 w 4dni spalilem. :)

autorus
19-02-2015, 10:00
Pomylka 100m3 w 4dni spalilem. Edytowanie postów nie działa w wersji mobilnej :(

owp
19-02-2015, 11:12
Możesz przełączyć na wersję komputerową.

przemo1
19-02-2015, 18:16
Jakby każdy miał w stopce dane domu na pewno byłoby dużo łatwiej.

Daj przykład - uzupełnij swoją :)

Poprawka:
Widzę, że we wcześniejszych postach masz, więc to pewnie kwestia aplikacji mobilnej.

Beskidziak
19-02-2015, 19:05
Czy zszedł ktoś, poniżej 4m3 z cwu w tak przeciętną zimę jaką mamy (w dni z temp okolice zera) w domu powiedzmy 100-140. Bo jest to chyba jakaś granica minimum tego rodzaju ogrzewania, to tak z obserwacji tego wątku. Chciałbym poznać warunki jakie ewentualnie spełnił. Oczywiście zakładam brak dopalaczy.

gorbag
19-02-2015, 20:46
Czy zszedł ktoś, poniżej 4m3 z cwu w tak przeciętną zimę jaką mamy (w dni z temp okolice zera) w domu powiedzmy 100-140. Bo jest to chyba jakaś granica minimum tego rodzaju ogrzewania, to tak z obserwacji tego wątku. Chciałbym poznać warunki jakie ewentualnie spełnił. Oczywiście zakładam brak dopalaczy.
Policzyłem średnią od początku listopada i wyszło mi równo 3,9m3 na dobę, z CWU dla 4 osób. Ale do wspomnianego minimum 100m2 brakuje 2m :)
Brak dopalaczy, trzymamy 22-23 stopnie.

Beskidziak
19-02-2015, 20:59
A dobowe w okolicach tej temperatury, którą podałem?

Tomek B..
19-02-2015, 21:10
Pomylka 100m3 w 4dni spalilem. Edytowanie postów nie działa w wersji mobilnej :(

Skromne 250kwh na dzień:)

gorbag
19-02-2015, 21:52
Przy około 0 w dzień zużycie jest poniżej 5m3, ale poniżej 4m3 nie spada przy naszych parametrach.

Beskidziak
19-02-2015, 22:08
Dzięki, tak właśnie myślałem.

rafaldo
20-02-2015, 06:48
Czy zszedł ktoś, poniżej 4m3 z cwu w tak przeciętną zimę jaką mamy (w dni z temp okolice zera) w domu powiedzmy 100-140. Bo jest to chyba jakaś granica minimum tego rodzaju ogrzewania, to tak z obserwacji tego wątku. Chciałbym poznać warunki jakie ewentualnie spełnił. Oczywiście zakładam brak dopalaczy.

U mnie z cwu to bywa mniej jak 4 ale to zależy jakie zero w tą zimę były u mnie 3 tygodnie ze średnią temperaturą 0 stopni (bo dane zbieram tygodniowo) i za tydzień kończący się 14 grudnia miałem średnią 3.59m3 za tydzień kończący się 1 luty miałem 4.14m3 a za tydzień kończący się 15 lutego miałem 3.26m3 (w domu 22-23stopnie). Do granicy minimum jeszcze daleko :) dużo zależy od innych zysków cieplnych słońca ludzi i prądu, może się okazać ze ktoś ma tak dużo zysków cieplnych i zużycie minimalne u mnie mam dość duże zyski cieplne tj. mam zużycie prądu na poziomie 10-11kWh na dobę a to jest trochę ponad metr gazu oraz jakieś 4kWh od ludzi a od słońca to może być według moich obliczeń dla miesięcy zimowych do 10kWh czyli kolejny dobry m3. Myślę że granicą dla zamieszkałego domu pasywnego dla 0 stopni na zewnątrz i 20 w środku oraz zimowego nasłonecznienie powinno być jakieś 1.5m3 na co plus 0,5m3 na cwu czyli 2m3 ale tutaj dużą barierą są jeszcze kotły gazowe a raczej ich minimalna moc bo aby spalić 1.5m3 przynajmniej licząc te 12h to jest około 1.15 kW mocy na każdą godzinę a takich kotłów na rynku nie ma.

orko
20-02-2015, 14:24
...ale tutaj dużą barierą są jeszcze kotły gazowe a raczej ich minimalna moc bo aby spalić 1.5m3 przynajmniej licząc te 12h to jest około 1.15 kW mocy na każdą godzinę a takich kotłów na rynku nie ma.
Mój dom co prawda nie jest pasywny a "tylko" 3-litrowy, za to mój piecyk ma moc minimalną 9kw i nie taktuje.
Jak widać Polak potrafi - duża moc minimalna pieca w niczym nie przeszkadza.

rafaldo
20-02-2015, 19:42
Mój dom co prawda nie jest pasywny a "tylko" 3-litrowy, za to mój piecyk ma moc minimalną 9kw i nie taktuje.
Jak widać Polak potrafi - duża moc minimalna pieca w niczym nie przeszkadza.

Akurat nie myślałem o taktowaniu ale o komforcie ponieważ większy komfort gdy grzejemy taką mocą jakie jest zapotrzebowanie wtedy nie mamy odczucia chłodu związanego z tym że nie ma powierzchni która promieniuje ciepłem, owszem jeżeli ma się*podłogówkę czyli dużą bezwładność to nie ma mowy o taktowaniu ale mamy za to sinusoidę w promieniowaniu i temperaturze, nie jest to dużo ale raz powoduje pewien dyskomfort oraz starty związane z przegrzewaniem. Np ja mam tak że jak ustawie piec według temperatury zewnętrznej to jaką*bym krzywą nie ustawił to i tak przegrzeje a jak ustawie z uwzględnieniem temperatury wewnętrznej to jest trochę lepiej bo się wyłączy jak przekroczy o 0,5 stopnia zadaną a jak dojdzie do tego słońce jeszcze to bywa i 2-3 stopnie za dużo względem zadanej, może to i wina mojej niewiedzy w temacie sterownika buderusa albo samego sterownika :).

orko
20-02-2015, 20:11
U mnie na brak komfortu nikt nie narzeka.
Piec pilnuje temperatury z dokładnością 0.1-0.2 oC
Zaczyna grzać przy 20.8 i podnosi do 20.9 i to by było tyle jeśli chodzi o wahania.
Owszem gdy jest słonecznie to mam nawet 21.
Większe wahania gdy uruchamiam kozę - wówczas bywa nawet 21.3oC

rafaldo
21-02-2015, 07:59
U mnie na brak komfortu nikt nie narzeka.
Piec pilnuje temperatury z dokładnością 0.1-0.2 oC
Zaczyna grzać przy 20.8 i podnosi do 20.9 i to by było tyle jeśli chodzi o wahania.
Owszem gdy jest słonecznie to mam nawet 21.
Większe wahania gdy uruchamiam kozę - wówczas bywa nawet 21.3oC

U mnie niestety dokładność 0,5 stopnia mniej się nie da a szkoda a może się*da tylko o tym nie wiem :) buderus rc35.

orko
21-02-2015, 09:36
Kwestia ustawienia sterownika pokojowego i/lub ustawień pieca ( w moim domu ustawienie sterownika wystarczyło).
Mój (Auraton) ma histerezę 0.4, ale ustawiłem go na pracę cykliczną 0.5h ON 1.5h OFF i w efekcie mam rzeczywistą histerezę w granicach 0.1-0.2oC.
Zwyczajnie mój piec pomimo mocy minimalnej 9kw nie jest w stanie podnieść więcej temperatury w 30 minut a nigdy nie pracuje dłużej jednorazowo.

autorus
21-02-2015, 09:48
Najistotniejsze , abyśmy byli zadowoleni z naszych pieców . Reszta jest pomjalna.

autorus
21-02-2015, 15:59
Po 2 tygodniach zużycie gazu wyniosło 260m3. Temperatura 16st, wilgotność 73%.

miloszenko
21-02-2015, 16:10
Po 2 tygodniach zużycie gazu wyniosło 260m3. Temperatura 16st, wilgotność 73%.

Strasznie duzo tej wody musi wyganiac, szkoda ze do lata nie poczekales, przeciagiem bys to wygonil ;P

orko
21-02-2015, 18:01
Strasznie duzo tej wody musi wyganiac, szkoda ze do lata nie poczekales, przeciagiem bys to wygonil ;P
Wiesz, że dzwoni ale nie bardzo wiadomo gdzie.
Jedynie zimą powietrze jest suche. Latem zawartość wilgoci w powietrzu jest bardzo duża.

funky_koval
21-02-2015, 22:17
I dlatego latem pranie tak słabo schnie :rotfl::rotfl:

orko
22-02-2015, 13:40
Umieść to pranie w cieniu pod dachem geniuszu to może się zdziwisz :rotfl::rotfl:

autorus
22-02-2015, 13:54
Orko oczywiście ma racje. W zimie wilgoć mamy pod nogami w postaci śniegu .

Adam626
22-02-2015, 17:38
czy jest tu ktoś ze zużyciem 10m3/ dobę, czy sami 3-5m3 ?:)

Wpisujcie miasta kto zużywa 10+

mikolaj1001
22-02-2015, 18:21
Mi wychodzilo ostatnio w okolicach 9... dom 240...200 ogrzewane Poznan

funky_koval
22-02-2015, 18:29
Umieść to pranie w cieniu pod dachem geniuszu to może się zdziwisz :rotfl::rotfl:

Geniuszu masz coś zjeb..e bo mi w domu w cieniu pranie latem schnie .Może ty byś latem suszył dom przy zamkniętych oknach. Ale reszta suszy ciepłem i przeciągami .

Beskidziak
22-02-2015, 18:42
czy jest tu ktoś ze zużyciem 10m3/ dobę, czy sami 3-5m3 ?:)

Wpisujcie miasta kto zużywa 10+

No ja to taką średnią teraz mam, ale to wygrzewanie wylewki i ściany nie ocieplone :)
Marzę by za rok należeć do tych drugich.:D

rafaldo
23-02-2015, 06:28
Po 2 tygodniach zużycie gazu wyniosło 260m3. Temperatura 16st, wilgotność 73%.

Z wykresu molliera wynika że jak podniesiemy temperaturę z 7 stopni i 95% wilgotności do 16 stopni to wilgotność powinna wynosić 52% (powietrze cieplejsze ma większą pojemność) czyli w Twoim przypadku widzimy że jeszcze powietrze zaciąga wilgoć ze ścian, ale widać dobry kierunek bo nie sięga 90%.

autorus
23-02-2015, 08:41
Też to tak interpretuje . :)

Mario430
25-02-2015, 09:24
To ja też się wypowiem. Nowy budynek (zamieszkały od 27-01-2015), parterowy, powierzchnia do ogrzania 150m2. Ściany-20cm, podłoga-30cm, strop-40cm, okna 3-szybowe, rolety zewnętrzne, wysokość pomieszczeń-część 3m (salon, jadalnia, kuchnia), reszta standard-2,6m, wentylacja grawitacyjna. Wszędzie podłogówka + 2 drabinki (łazienka, pralnia) + 2 małe grzejniki (kotłownia, garaż), kocioł gazowy kondensacyjny. Zbiornik cwu -160l, temp. wody użytkowej 45C, włączona cyrkulacja przez ok. 2,5h/dobę, dodatkowo kuchenka gazowa. I tak:
- za okres niezamieszkały (bez wygrzewania-temp. ok. 17C): 02-12-2014 --- 27-01-2015 - ok. 7m3/dobę
- za okres zamieszkały (temp. 21C): 27-01-2015 --- 25-02-2015 - ok. 8m3/dobę

Dodam, że za ostatni tydzień wychodzi mi poniżej 5m3, ale przestałem kombinować z ustawieniami, no i nie da się ukryć, że tem. na zewnątrz mimo wszystko podniosła się. Mam kominek z DGP, przez ten okres zamieszkania był uruchomiony może z 4-5 razy po kilka godzin dziennie (na wieczór).
Jak to widzicie?

Adam626
25-02-2015, 09:43
Troche duzo ale moj dom wiekszy pietrowy tez dobrze ocieplony potrzebuje proporcjonalnie wiecej. Wiec moze to kwestia pierwszego sezonu i mokrych scian stropow

rafaldo
25-02-2015, 11:37
To ja też się wypowiem. Nowy budynek (zamieszkały od 27-01-2015), parterowy, powierzchnia do ogrzania 150m2. Ściany-20cm, podłoga-30cm, strop-40cm, okna 3-szybowe, rolety zewnętrzne, wysokość pomieszczeń-część 3m (salon, jadalnia, kuchnia), reszta standard-2,6m, wentylacja grawitacyjna. Wszędzie podłogówka + 2 drabinki (łazienka, pralnia) + 2 małe grzejniki (kotłownia, garaż), kocioł gazowy kondensacyjny. Zbiornik cwu -160l, temp. wody użytkowej 45C, włączona cyrkulacja przez ok. 2,5h/dobę, dodatkowo kuchenka gazowa. I tak:
- za okres niezamieszkały (bez wygrzewania-temp. ok. 17C): 02-12-2014 --- 27-01-2015 - ok. 7m3/dobę
- za okres zamieszkały (temp. 21C): 27-01-2015 --- 25-02-2015 - ok. 8m3/dobę

Dodam, że za ostatni tydzień wychodzi mi poniżej 5m3, ale przestałem kombinować z ustawieniami, no i nie da się ukryć, że tem. na zewnątrz mimo wszystko podniosła się. Mam kominek z DGP, przez ten okres zamieszkania był uruchomiony może z 4-5 razy po kilka godzin dziennie (na wieczór).
Jak to widzicie?

7m3 to bardzo dużo, ale jest to za krótki okres aby coś mówić o zużyciu bo zapewne to było pierwsze uruchomienie.
8m3 to jeszcze więcej ale tutaj znaczący wpływ ma zmiana temperatury z 17 do 21 która to zmiana zjadła większość gazu.
5m3 to już mniej myślę ale to jest pierwszy sezon dlatego wskazania będą 20-30% większe.

Yerenia
25-02-2015, 12:26
No to u mnie ostatnio idzie ku dobremu :)
Dalej grzeje na 17 stopni, ale zuzycie za ostatni tydzien okolo 4 m3.
Fakt, temperatura wyzsza, ale juz taka bywala i wychodzilo wiecej. Cieszy mnie to :D

noc
25-02-2015, 21:45
Rzeczywiście 2-gi i następnie 3-ci sezon grzewczy to wyraźne obniżenie zapotrzebowania.
U mnie to w ogóle jakoś dziwnie i niewiarygodnie. Od 22.10.14 do 22.02.15 poleciało w kocioł 218m3 na CO+CWU. Niezła średnia.
Kominek odpalony 2 razy. Temp. w domu 21-24oC, zależnie od pomieszczenia.
Ale teraz już z górki:D słychać gęsi i żurawie, idzie wiosna.
Aha, izolacje-dach 35-40cm wełny, podłoga 15cm, ściany 15cm. WM z rekuperatorem Renovent Excellent. W kuchni tylko prąd. Kocioł to Junkers Cerapur Smart 14-3, wszędzie podłogówka bez żadnego grzejnika.

Adam626
25-02-2015, 22:11
To wychodzi 1,78m3/dobę czyli 16kwh/dobę = 670W/godzinę nie odliczając CWU. Jeśli odliczymy 4kwh na grzanie wody to mamy 500W/h

Tm.
25-02-2015, 22:47
4 miesiące (122 dni) 1330m3 gazu czyli średnie spalanie ≈ 11,1m3 na 88mkw w postaci domu jednorodzinnego bez ocieplonego dachu i nieogrzewanym garażem wewnątrz budynku.
Temperatura stała 21*C.
W to wszystko wchodzi CWU dla 5 dorosłych osób.