PDA

Zobacz pełną wersję : Ile gazu poszło Wam juz w tym sezonie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34] 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

Mario430
07-12-2015, 10:10
Każdy przypadek należy rozważyć indywidualnie ponieważ mamy wiele zmiennych (kocioł, dom, pogoda itp.). Mój rekord redukcji zużycia gazu to z 12m3/doba na 6m3 doba przy temp. -5 do -2C na zewnatrz

No nieźle, nieźle naprawdę. Każdy kocioł śmiem twierdzić ma swój, ja go nazwę punkt przegięcia, tzn. optymalne, a raczej minimalne zużycie gazu przy pewnej temperaturze zasilania, oczywiście w odniesieniu to wszystko do temperatury zewnętrznej i raczej na stałe ustawionej temperaturze wewnętrznej. Pewnie, że gdyby temperatura na "polu "+ wiatr były mniej więcej stałe, to dosyć szybko dałoby się to ustawić, a tak jest to dosyć długie eksperymentowanie, nie mniej da się to tego jeśli nie dojść to znacznie zbliżyć, a to już jest coś. Bo widzę u siebie, że utrzymanie ustawionej temp. wewn. (przy tych samych warunkach zewnętrznych) może odbywać się różnym spalaniem kotła.

Podobno jednak poniżej pewnej granicy nie da się zejść. Może ktoś mniej więcej określić ten poziom?

jacek.zoo
07-12-2015, 10:57
No nieźle, nieźle naprawdę. Każdy kocioł śmiem twierdzić ma swój, ja go nazwę punkt przegięcia, tzn. optymalne, a raczej minimalne zużycie gazu przy pewnej temperaturze zasilania, oczywiście w odniesieniu to wszystko do temperatury zewnętrznej i raczej na stałe ustawionej temperaturze wewnętrznej. Pewnie, że gdyby temperatura na "polu "+ wiatr były mniej więcej stałe, to dosyć szybko dałoby się to ustawić, a tak jest to dosyć długie eksperymentowanie, nie mniej da się to tego jeśli nie dojść to znacznie zbliżyć, a to już jest coś. Bo widzę u siebie, że utrzymanie ustawionej temp. wewn. (przy tych samych warunkach zewnętrznych) może odbywać się różnym spalaniem kotła.

Podobno jednak poniżej pewnej granicy nie da się zejść. Może ktoś mniej więcej określić ten poziom?

pewnie mozna to jakos wyliczyc. Kiedys w galileo badali czajniki elektryczne o roznych mocach, i sie bwrdzo zdziwili ze koszt jest jednakowy dla wszystkich, czyy 800w czy 1300w. Jedyna roznica ze w mocniejszym z wiecej mocy bral ale przez krotszy czas a w slabszym dluzszy. I na logike, jak podgrzewasz jednakowa ilosc wody to ,,wejdzie,, jednakowa ilosc energii, to samo z domem. Moim zdaniem czy bedzie 1,8kw chodzil 3 min a 5kw jednw minite to gazu pojdzie tyle samo, czy zle mysle?

Mario430
07-12-2015, 11:19
Wprost na logikę tak się wydaje, gdybym miał możliwość zejścia z mocą do pułapu ok. 2kW pewnie byłbym mądrzejszy, a tak jest jak jest. W moim odczuciu te 5kW jest po prostu za dużo do osiągniecia tego co chcę, no i nadwyżka idzie w gwizdek, więc kłania się tu pewnie sprawność.

fotohobby
07-12-2015, 11:25
pewnie mozna to jakos wyliczyc. Kiedys w galileo badali czajniki elektryczne o roznych mocach, i sie bwrdzo zdziwili ze koszt jest jednakowy dla wszystkich, czyy 800w czy 1300w. Jedyna roznica ze w mocniejszym z wiecej mocy bral ale przez krotszy czas a w slabszym dluzszy. I na logike, jak podgrzewasz jednakowa ilosc wody to ,,wejdzie,, jednakowa ilosc energii, to samo z domem. Moim zdaniem czy bedzie 1,8kw chodzil 3 min a 5kw jednw minite to gazu pojdzie tyle samo, czy zle mysle?

Źle.
Podczas rozruchu kotła występuje pewna strata, ktora rzutuje na sprawność.
Zawsze lepiej bedzie, kiedy kocioł bedzie pracował przez trzy godziny z mocą 2kW, niż w ciagu tych trzech godzin trzy razy wystartuje, by za każdym razem popracowac przez 20 minut z mocą 6kW.

Energii wyprodukuje tyle samo, ale te dwa starty kotła więcej, to kilka procent wieksze zużycie gazu.


Nie da się tego porównać do czajnika, bo to mniej skomplikowane urządzenia .
A gdyby porównać czajniki o mocy 200W i 1300 W, to ten słabszy potrzebowałby więcej energii na zagotowanie wody.

borusek
07-12-2015, 12:47
Przy 5 osobach korzystających tylko z prysznica +gotowanie gazu idzie nam ok 1,3-1,5m3 na dobę
U mnie niestety jest dramat pod tym względem zużycie gazu na ciepłą wodę do mycia (zasobnik 120l) i obiady, herbaty to aż 1,7m3 i teraz UWAGA 1,7 x 365 dni daje 620m3 gazu na rok na wodę. Ostatnie dwa lata całościowe zużycie gazu to 1620m3 rocznie, przynajmniej za ubiegły sezon grzewczy. Lwia część tego gazu nie na grzanie domu tylko na grzanie wody mi poszło HELP :)
Wody gorącej praktycznie nie znamy :( ustawione mam na 40st z dużą histerezą i kocioł nagrzewa do 46 a włącza się dopiero przy 36 st jak już prawie lekko zimna w zasobniku. Może mam za niską ustawioną może dać ustawienie 46 st to mniej się będzie gorącej wody zużywało, bo będzie się mieszało z zimną w baterii, bo tak odkręcamy zazwyczaj tą ciepłą. Taka odkrywcza myśl mnie dopadła wczoraj. Cyrkulacja pompką włącza się czasowo 3 razy na dobę po godzinie chodzi.

kolek20
07-12-2015, 13:50
Cyrkulacja pompką włącza się czasowo 3 razy na dobę po godzinie chodzi.

Po jaką cholerę cyrkulacja działa ci przez godzinę 3 razy dziennie? Cyrkulacja ma działać tylko przez okres czasu potrzebny do przegonienia ciepłej wody z kotła do najdalej odsuniętego punktu poboru. Ewentualnie chwilę dłużej żeby wyrównać też temperaturę na powrocie. Chyba że masz rury z wodą na zewnątrz domu i każde zatrzymanie cyrkulacji powoduje natychmiastowe wychłodzenie gonionej wody.

Mario430
07-12-2015, 13:50
Borusek, faktycznie sporo. U mnie idzie od 0,8 do 1,1m3/dobę (w zależności od pory roku). A i tak uważam, że dużo, mam (moim zdaniem) za duży zbiornik (160l) i za słabo zaizolowany. Spróbuj ograniczyć cyrkulację. Ja ją mam włączaną bodajże 3 lub 4 razy na dobę po 5min. i to w zupełności wystarcza, żeby obrócić "zimną" na "ciepłą". Moim zdaniem taka ciągła praca prze 1h jest bez sensu (tylko straty generuje). Zapodaj ją sobie tylko w godzinach (a najlepiej deczko wcześniej) największego poboru i notuj spalanie:-).

borusek
07-12-2015, 14:37
Po jaką cholerę cyrkulacja działa ci przez godzinę 3 razy dziennie? Poszedłem sprawdziłem nastawy i upsss się rypłem. Cyrkulacja mi się włącza 3 x dziennie i pracuje po pół godziny w tzw godzinach szczytu :) Rury wewnątrz domu, zasobnik to tani sprzęt raczej no i stoi w tzw kotłowni gdzie zimnica jest jak cholera. W części mieszkalnej jak by był to zapewne nie tracił by tak ciepła, ale tego już się nie da zrobić.

plusfoto
07-12-2015, 14:46
Poszedłem sprawdziłem nastawy i upsss się rypłem. Cyrkulacja mi się włącza 3 x dziennie i pracuje po pół godziny w tzw godzinach szczytu :) Rury wewnątrz domu, zasobnik to tani sprzęt raczej no i stoi w tzw kotłowni gdzie zimnica jest jak cholera. W części mieszkalnej jak by był to zapewne nie tracił by tak ciepła, ale tego już się nie da zrobić.
Uszyj mu dodatkowy kubraczek z wełny lub styro i będzie znacznie lepiej

oszczednyGrześ
07-12-2015, 19:01
Borusek, faktycznie sporo. U mnie idzie od 0,8 do 1,1m3/dobę (w zależności od pory roku). A i tak uważam, że dużo, mam (moim zdaniem) za duży zbiornik (160l) i za słabo zaizolowany. Spróbuj ograniczyć cyrkulację. Ja ją mam włączaną bodajże 3 lub 4 razy na dobę po 5min. i to w zupełności wystarcza, żeby obrócić "zimną" na "ciepłą". Moim zdaniem taka ciągła praca prze 1h jest bez sensu (tylko straty generuje). Zapodaj ją sobie tylko w godzinach (a najlepiej deczko wcześniej) największego poboru i notuj spalanie:-).

Cyrkulacja generuje ogromne starty! Kilka postów wcześniej podawałem jak schodzić do minimum ze spalaniem gazu na cwu. Niektórzy się śmiali ale uzbiera się oj uzbiera. A ja na komforcie nie cierpię. Jest OK.

oszczednyGrześ
07-12-2015, 19:05
Źle.
Podczas rozruchu kotła występuje pewna strata, ktora rzutuje na sprawność.
Zawsze lepiej bedzie, kiedy kocioł bedzie pracował przez trzy godziny z mocą 2kW, niż w ciagu tych trzech godzin trzy razy wystartuje, by za każdym razem popracowac przez 20 minut z mocą 6kW.

Energii wyprodukuje tyle samo, ale te dwa starty kotła więcej, to kilka procent wieksze zużycie gazu.


Nie da się tego porównać do czajnika, bo to mniej skomplikowane urządzenia .
A gdyby porównać czajniki o mocy 200W i 1300 W, to ten słabszy potrzebowałby więcej energii na zagotowanie wody.

Dokładnie! Z niejednego kotła (kondensaty) udało mi się schodzić ze zużyciem odpowiednio niżej. Trzeba było nieco poobserwować, potestować i generalnie się dało. Obniżenie mocy nieco daje ponieważ przynajmniej przypadki które znam to kocioł ruszał z całą mocą aby dogrzać wodę w obiegu a potem dopiero zwalniał. Może te nowsze kotły są mądrzejsze... na razie nie obserwowałem.

Gos**c
07-12-2015, 19:06
Listopad 90m3 gazu na CO i CWU (4 osoby, zuzycie 18m3 wody).
Dom parterowy 140m2, kubatura ok. 390m3, wszedzie ogrzewanie podlogowe temp. 21-23, WM z reku.
Pierwszy pełny miesiąc jak się wprowadziliśmy.

z cyrkulacją raz na godzinę 3 minuty

jacek.zoo
07-12-2015, 20:15
Dokładnie! Z niejednego kotła (kondensaty) udało mi się schodzić ze zużyciem odpowiednio niżej. Trzeba było nieco poobserwować, potestować i generalnie się dało. Obniżenie mocy nieco daje ponieważ przynajmniej przypadki które znam to kocioł ruszał z całą mocą aby dogrzać wodę w obiegu a potem dopiero zwalniał. Może te nowsze kotły są mądrzejsze... na razie nie obserwowałem.

moj ma tak ze jak odkrece na maks ciepła do wanny to piec zaczyna grzac na 3 biegu, bo widzi ze duzy pobor cieplej. ale jak temperatura spadnie przez powolne otwieranie, tzn teraz np umyc zeby, za chwile rece, pozniej troche w kuchni to piec "widzi" ze mały pobor i jak temperatura w zasobniku spadnie to włacza sie na pierwszym biegu. nigdy jeszcze mi nie wskoczyl na czwarty najwyzszy bieg, ani przy wodzie ani przy co. piec vitodens 100 z zasobnikiem 100L

oszczednyGrześ
07-12-2015, 21:03
moj ma tak ze jak odkrece na maks ciepła do wanny to piec zaczyna grzac na 3 biegu, bo widzi ze duzy pobor cieplej. ale jak temperatura spadnie przez powolne otwieranie, tzn teraz np umyc zeby, za chwile rece, pozniej troche w kuchni to piec "widzi" ze mały pobor i jak temperatura w zasobniku spadnie to włacza sie na pierwszym biegu. nigdy jeszcze mi nie wskoczyl na czwarty najwyzszy bieg, ani przy wodzie ani przy co. piec vitodens 100 z zasobnikiem 100L

Piszesz o CWU a jak z CO? Czekaj... ale masz zasobnik czyli rozumiem że ma jakąś funkcję kontroli poboru tej wody z zasobnika i odpowiednio reaguje na sytuacje?

borusek
07-12-2015, 21:45
A taki kocioł jak mój De Dietrich MCR ll 24 KWda się przerobić, aby maił mniejszą moc, a większą modulację czyli od dołu zamiast 5,5 KW startował chociaż 3,5 KW ? :) Finansowo to opłacalne ?

ps
poszedłem zmniejszyłem cyrkulacje na 3 x 5 minut :)

oszczednyGrześ
07-12-2015, 21:56
A taki kocioł jak mój De Dietrich MCR ll 24 KWda się przerobić, aby maił mniejszą moc, a większą modulację czyli od dołu zamiast 5,5 KW startował chociaż 3,5 KW ? :) Finansowo to opłacalne ?

ps
poszedłem zmniejszyłem cyrkulacje na 3 x 5 minut :)

Dolnego poziomu modulacji raczej nie zmienisz... niestety. Możesz chociaż zmniejszyć moc maksymalną w nim? Nie znam tego kotła...

uris
07-12-2015, 22:30
U mnie niestety jest dramat pod tym względem zużycie gazu na ciepłą wodę do mycia (zasobnik 120l) i obiady, herbaty to aż 1,7m3 i teraz UWAGA 1,7 x 365 dni daje 620m3 gazu na rok na wodę. Ostatnie dwa lata całościowe zużycie gazu to 1620m3 rocznie, przynajmniej za ubiegły sezon grzewczy. Lwia część tego gazu nie na grzanie domu tylko na grzanie wody mi poszło HELP :)
Wody gorącej praktycznie nie znamy :( ustawione mam na 40st z dużą histerezą i kocioł nagrzewa do 46 a włącza się dopiero przy 36 st jak już prawie lekko zimna w zasobniku. Może mam za niską ustawioną może dać ustawienie 46 st to mniej się będzie gorącej wody zużywało, bo będzie się mieszało z zimną w baterii, bo tak odkręcamy zazwyczaj tą ciepłą. Taka odkrywcza myśl mnie dopadła wczoraj. Cyrkulacja pompką włącza się czasowo 3 razy na dobę po godzinie chodzi.

Ratunkiem jest ograniczenie mocy kotła , w nowszych kotłach można ograniczać moc na CO i na CWU , ja u siebie moc na CWU ograniczyłem do 10KW i teraz mi spala 0,8m3/dobę a przed ograniczeniem 1,3m3/dobę.

Jak widać u mnie kocioł tak pracuje na samej pogodowce .Temp zadana 22,5*C spalanie przez ostatnie 2 miesiące 6m3/dobę z metr gazu mogło by być mniej :rolleyes:


339996

uris
07-12-2015, 22:40
Z moim kotłem jak już wcześniej pisałem z MIN. mocą modulacji 5kW trzeba uważać co temp. zasilania podłogówki. Uczę się tego kotła cały czas. Jak widzę w szczególności po spalaniu gazu zasilanie nie może być za niskie, bo wtedy kocioł dłużej pracuje, a z faktu, że nie może modulować niżej niż 5kW swoje i tak musi zjeść. Więc podniesienie u mnie zasilania o 2-3 stopnie znacznie skraca czas pracy kotła, przy jednoczesnym niewielkim wzroście spalania. Suma sumarum w ogólnym rozrachunku daje to oszczędności rzędu 1m3 gazu na dobę. Teraz np. przez ostatni tydzień przy raczej plusowych temp. zewnętrznych średnia spalania co+cwu+kuchenka+cyrkulacja oscyluje mi na poziomie 4-4,5m3/dobę, więc chyba nieźle, przynajmniej jak dla mnie, przy zachowaniu temp. wewnętrznej pomiędzy 21 a 22st.Oczywiście ma to swoje upierdliwości: komfort, ja to nazwę "ciepłej podłogi" nie jest za dobry, bo wyczuwa się, kiedy jest zimna, no i jakby nie było "ręczne" korygowanie temp. zasilania, jak narazie średnio raz w tygodniu.

Ile m2 ogrzewasz ? rozumiem że grzejesz na opcji termostat .

oszczednyGrześ
07-12-2015, 22:46
Ratunkiem jest ograniczenie mocy kotła , w nowszych kotłach można ograniczać moc na CO i na CWU , ja u siebie moc na CWU ograniczyłem do 10KW i teraz mi spala 0,8m3/dobę a przed ograniczeniem 1,3m3/dobę.

Jak widać u mnie kocioł tak pracuje na samej pogodowce .Temp zadana 22,5*C spalanie przez ostatnie 2 miesiące 6m3/dobę z metr gazu mogło by być mniej :rolleyes:


339996

Spala mniej bo dłużej kondensuje :) przy co obniżenie mocy też pomoże.

jacek.zoo
07-12-2015, 23:28
Piszesz o CWU a jak z CO? Czekaj... ale masz zasobnik czyli rozumiem że ma jakąś funkcję kontroli poboru tej wody z zasobnika i odpowiednio reaguje na sytuacje?

z co jest tak ze jak mam ustawion w skali od 1 do 6 na 3 to jak zaskakuje to wlacza sie na pierwsyzm biegu. Ale jak np mam na 1 w ciagu dnia tylko pocto zeby troche podlogowke podtrzymac zeby nie stygla i wrzuce mu nagle na 3 to wtedy wlacza sie na 3 biegu, bo musi nadgonic 30st, ale jak juz osiagnie to podgrzewa na pierwszym biegu. A co do funkcji poboru wody z zasobnika, nie mam pojeia, ale cos musi byc bo zauwazylem to co opisalem. Tylko ze nie ma zadnej opcji tego wlaczanja czyregulacji, bo na kotle kak pokelretlo co od 0 do 6, cwu od 0 do 6 i wylacznik zasilania, i tyle. Jedynie czujnik pogodowy mtory daje sygnal wlacz wylacz. Ale poki nie mam drzwi i wszystkich grzejnikow ta cisgle jest na wlacz

Misiek824
08-12-2015, 05:15
Ratunkiem jest ograniczenie mocy kotła , w nowszych kotłach można ograniczać moc na CO i na CWU , ja u siebie moc na CWU ograniczyłem do 10KW i teraz mi spala 0,8m3/dobę a przed ograniczeniem 1,3m3/dobę.

Jak widać u mnie kocioł tak pracuje na samej pogodowce .Temp zadana 22,5*C spalanie przez ostatnie 2 miesiące 6m3/dobę z metr gazu mogło by być mniej :rolleyes:


339996

A jak zmniejszyć moc kotła de dietrich mcr 3?

Mario430
08-12-2015, 06:59
Ile m2 ogrzewasz ? rozumiem że grzejesz na opcji termostat .

150m2. Tak, na opcji termostat i jestem jak narazie zadowolony Dałem chwilowy spokój pogodówce, bo nie mogę sobie poradzić z ustawieniem krzywej przy dodatnich temperaturach zewnętrznych, po prostu kocioł schodząc z temp. zasilania do temp. 26-28st nie dogrzewa mi pomieszczeń, a przynajmniej pracuje tak długo, że za dużo gazu pożera. Nie wykluczam jednak powrotu do pogodówki, jak się podszkolę jeszcze :-).

Powiedzcie mi jeszcze do jakiej mniej więcej wartości ma sens obniżenie mocy maks. kotła, tak, żeby nie odbiło się to np. na komforcie cwu. Mój ma maks. 24kW

anSi
08-12-2015, 07:12
Witam i serdecznie na forumową aukcję dla potrzebująch dzieciaków zapraszam :)

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244044-Jubileuszowa-10-Aukcja-prac-Dzieci-z-Ogniska-Marymont

fotohobby
08-12-2015, 07:45
150m2. Tak, na opcji termostat i jestem jak narazie zadowolony Dałem chwilowy spokój pogodówce, bo nie mogę sobie poradzić z ustawieniem krzywej przy dodatnich temperaturach zewnętrznych, po prostu kocioł schodząc z temp. zasilania do temp. 26-28st nie dogrzewa mi pomieszczeń, a przynajmniej pracuje tak długo, że za dużo gazu pożera. Nie wykluczam jednak powrotu do pogodówki, jak się podszkolę jeszcze :-).

Powiedzcie mi jeszcze do jakiej mniej więcej wartości ma sens obniżenie mocy maks. kotła, tak, żeby nie odbiło się to np. na komforcie cwu. Mój ma maks. 24kW

Musisz sprawdzić, czy tych wartości (mocy maks cwu i co) nie da się ustalić na różnych poziomowch. W Immergasie tak jest.

Swoją drogą - mam mały zbiornik, 12kW i na komfort CWU nie narzekam

Adam626
08-12-2015, 07:46
Kolego uris jak masz zrobione te wykresiki czy dobrze widze ze na rpi? Jaki masz soft do tego i jak podlaczyles czujniki 1wire? Kupiles cos gotowego czy sam rzezbiles. Fajnie to wyglada chce zrobic to samo

sys20
08-12-2015, 08:20
Musisz sprawdzić, czy tych wartości (mocy maks cwu i co) nie da się ustalić na różnych poziomowch. W Immergasie tak jest.



Kolego jak w immergasie mozna ustawić moc max na grzanie cwu ?

uris
08-12-2015, 08:43
Spala mniej bo dłużej kondensuje :) przy co obniżenie mocy też pomoże.


Grześ to nie zasługa kondensacji , wynika to z prostej rzeczy . Przejedz samochodem z punktu A do punktu B wersja 1. na pełnym gazie - ile auto spali ?
wersja 2 . z połową mocy auta - ile auto spali ? kondensacja jest tu tylko in plus ale aż takich zysków z niej nie ma .

Co do obniżenia mocy CO to nie zgodzę się z tobą że to ma obniżyć spalanie , to jest nieprawda z uwagi na to że gdy kocioł uruchamia grzejąc CO startuje od najniższej mocy czyli w moim przypadku 4,2KW i na takiej mocy pracuje czyli obniżenie mocy na CO jest bez zasadne .
Inna sytuacja jest na CWU , kocioł startuje z dużą mocą bo musi przygotować szybko wodę .Obniżenie mocy na CWU ma też swoje wady bo kocił grzeje dłużej wodę - przykład przy 24KW zasobnik 120L grzeje w czasie 10min , przy 10KW ten sam zasobnik grzeje w czasie 15min .

uris
08-12-2015, 08:48
Kolego uris jak masz zrobione te wykresiki czy dobrze widze ze na rpi? Jaki masz soft do tego i jak podlaczyles czujniki 1wire? Kupiles cos gotowego czy sam rzezbiles. Fajnie to wyglada chce zrobic to samo


Tak mam zrobione czujniki na RPI ( aktualnie RPI 2 4x core ) czujniki są 1-wire jak i I2C część po WIFI , cały projekt jest free z opcją dotacji dla autora bardzo fajnie się wszystko rozwija i świetnie działa . Strona i forum projektu http://techfreak.pl/nettemp/


https://www.youtube.com/watch?v=BSCJAicMaFY&ab_channel=techfreak

fotohobby
08-12-2015, 08:48
Kolego jak w immergasie mozna ustawić moc max na grzanie cwu ?

Wchodzisz do menu, naciskając na kotle przycisk Reset i Lato/Zima przez 8sekund, a później obniżasz parametr S1 (w instrukcji jest to czytelnie opisane)

uris
08-12-2015, 08:56
150m2. Tak, na opcji termostat i jestem jak narazie zadowolony Dałem chwilowy spokój pogodówce, bo nie mogę sobie poradzić z ustawieniem krzywej przy dodatnich temperaturach zewnętrznych, po prostu kocioł schodząc z temp. zasilania do temp. 26-28st nie dogrzewa mi pomieszczeń, a przynajmniej pracuje tak długo, że za dużo gazu pożera. Nie wykluczam jednak powrotu do pogodówki, jak się podszkolę jeszcze :-).

Powiedzcie mi jeszcze do jakiej mniej więcej wartości ma sens obniżenie mocy maks. kotła, tak, żeby nie odbiło się to np. na komforcie cwu. Mój ma maks. 24kW


Rozumiem , to co piszesz to jest cała prawda znam taki przypadek jak twój temp zasilania ustawiona na sztywno 40*C , temp zadana 21,5*C i kocioł mniej spala i w domu jest ciepło bo idzie fajne promieniowanie od tych 40*C w podłogę . Minus jest taki że to opcja termostat i teraz wszystko zależy jaką kto ma histerezę bo jak 1*C to komfort się mocno pogarsza . odnośnie CWU i komforcie to tak jak napisałem ,kocioł około 5 min dłużej grzeje wodę w stosunku do 24KW .
Próbowałem obniżać jeszcze moc CWU ale niestety zyski były mizerne i stanęło na 10KW i jest ok .

Adam626
08-12-2015, 09:05
A jak podpiales sprzet do rpi przez gpio. Kupiles jakas karte rozszerzen czy wszystko sam?

uris
08-12-2015, 09:37
A jak podpiales sprzet do rpi przez gpio. Kupiles jakas karte rozszerzen czy wszystko sam?
Adam wystarczy ci samo rpi do niego bezpośrednio podłączasz czujniki 1-wire . Jak się trochę orientujesz to 1-wire działa na jednej lini możesz rownolegle podpiąć i 100 czujników nettemp je wykryje bo każdy z Ds-ów ma swoj unikalny numer. Linie danych podpinasz do gpio4 pozostałe dwie to zasilanie .

jacek.zoo
08-12-2015, 11:11
mam nowe zboczeni :) ciagle chodze do płotu patrzec ile mi gazu poszło. ostatni odczyt 2 grudnia do gazowni wysyłałem, dzisiaj sprawdziłem i poszło 27m gazu, czyli 4,5m na dobe. duzo to czy mało? nie paliłem w kominku, czyli co i cwu, dom 140m parterowy, 4 osoby

borusek
08-12-2015, 11:26
150m2. Tak, na opcji termostat i jestem jak narazie zadowolony Dałem chwilowy spokój pogodówce, bo nie mogę sobie poradzić z ustawieniem krzywej przy dodatnich temperaturach zewnętrznych, po prostu kocioł schodząc z temp. zasilania do temp. 26-28st nie dogrzewa mi pomieszczeń, a przynajmniej pracuje tak długo, że za dużo gazu pożera. Nie wykluczam jednak powrotu do pogodówki, jak się podszkolę jeszcze :-).

Powiedzcie mi jeszcze do jakiej mniej więcej wartości ma sens obniżenie mocy maks. kotła, tak, żeby nie odbiło się to np. na komforcie cwu. Mój ma maks. 24kW
Mario, ale masz przecież zawór trójdrogowy który rozdziela zasilanie na podłogę i na kaloryfery. Odkręć więcej na podłogę.


mam nowe zboczeni :) ciągle chodze do płotu patrzec ile mi gazu poszło. ostatni odczyt 2 grudnia do gazowni wysyłałem, dzisiaj sprawdziłem i poszło 27m gazu, czyli 4,5m na dobę. duzo to czy mało? nie paliłem w kominku, czyli co i cwu, dom 140m parterowy, 4 osoby
T nie jest dużo. U mnie 5,20 m3 średniówka z ostatniego miesiąca do dziś, a większych mrozów i dłużej trwających jeszcze nie było. Domek 168 m2 730 m3 kubatury.
Nie masz źle :) a do płota też biegam co trzeci dzień :D

oszczednyGrześ
08-12-2015, 11:30
Grześ to nie zasługa kondensacji , wynika to z prostej rzeczy . Przejedz samochodem z punktu A do punktu B wersja 1. na pełnym gazie - ile auto spali ?
wersja 2 . z połową mocy auta - ile auto spali ? kondensacja jest tu tylko in plus ale aż takich zysków z niej nie ma .

Co do obniżenia mocy CO to nie zgodzę się z tobą że to ma obniżyć spalanie , to jest nieprawda z uwagi na to że gdy kocioł uruchamia grzejąc CO startuje od najniższej mocy czyli w moim przypadku 4,2KW i na takiej mocy pracuje czyli obniżenie mocy na CO jest bez zasadne .
Inna sytuacja jest na CWU , kocioł startuje z dużą mocą bo musi przygotować szybko wodę .Obniżenie mocy na CWU ma też swoje wady bo kocił grzeje dłużej wodę - przykład przy 24KW zasobnik 120L grzeje w czasie 10min , przy 10KW ten sam zasobnik grzeje w czasie 15min .

Nie wiem... ja "winiłem" za to kondensację bo sprawdzałem ile więcej tego kondesatu leciało. Oczywiście jedno i drugi ma znaczenie ale nie jesteśmy w stanie chyba przeliczyć ile da nam kondensacja a ile to, że mniejsza moc... nie wiem czy możemy równać bezpośrednio dzialanie kotła z silnikiem samochodowym np. :) Wiem jedno, że nie jeden raz robię to co robię i na cwu idzie mniej.

Co do obniżenia mocy w CO to to zależy może od kotła. W vaillantach pierwszych eco tecach obserwowałem jak ruszał z maksa a dopiero potem modulował. Przy taktowaniu miało to znaczenie aby go zdławić ile się da żeby nie zjadał na rozruchu za dużo.

Komu nie przestawiałem kotła to zawsze spalał mniej i na co i na cwu. Także coś na rzeczy jest. Oczywiście jeszcze oprócz samych zmiany regulacji mocy trzeba parę innych rzeczy zrobić i obserwować aby dobrze wszystko ustawić.

oszczednyGrześ
08-12-2015, 11:34
mam nowe zboczeni :) ciagle chodze do płotu patrzec ile mi gazu poszło. ostatni odczyt 2 grudnia do gazowni wysyłałem, dzisiaj sprawdziłem i poszło 27m gazu, czyli 4,5m na dobe. duzo to czy mało? nie paliłem w kominku, czyli co i cwu, dom 140m parterowy, 4 osoby

Człowieku, ja przez 2 lata bawiłem się w takie rzeczy to ludzie już nie wytrzymywali i pytali czy wszystko w porządku...:) :) :lol2: Przy tym regulowałem kocioł, obserwowałem, znów regulowałem, zmieniałem krzywe, bawiłem się termostatami.... to były czasy jak jeszcze uważałem centralne za mus! Od pewnego czasu tradycyjne centralne odradzam i oferuję niecentralne. Odradzam również gaz... Ucząc się na własnych błędach, obserwując, testując jetem w stanie proponować korzystniejsze rozwiązania.... decyzja zawsze jednak należy do inwestora.

borusek
08-12-2015, 12:11
He he a ja jestem bliski rezygnacji ze zbiornika zasobowego i grzania w niego wodę zużywając rocznie na to blisko 600m3 . Wywalę tą bańkę 120 litrową i wstawię przepływowy ogrzewacz gazowy lub elektryczny. Ten drugi zapewni mi złapanie się w najniższa taryfę abonamentowych opłat czyli do 1200m3.
Wydaje się , że to straszna głupota lać wodę w zbiornik zasobowy i ją tam grzać wielokrotnie czy się używa , czy nie, a mechaniczną cyrkujace pompka i tak trzeba uruchamiać, więc argument pana hydraulika, że ciepła woda prosto z rury bez czekania miedzy bajki włożyć. Ciepłą wodę znamy w domu tylko w czasie pracy pompki cyrkulacyjnej chociaż od zbiornika do punktów pobierania wody jest dosłownie kilka metrów rurek.

fotohobby
08-12-2015, 12:33
Bo masz je kiepsko zaizolowane.
Ja z cyrkulacji zrezygnowałem pod prysznicem mam ciepłą wodę po 4-5 sekundach, w umywalce po 2-3

A prądem to niby taniej zagrzejesz ?

oszczednyGrześ
08-12-2015, 12:39
He he a ja jestem bliski rezygnacji ze zbiornika zasobowego i grzania w niego wodę zużywając rocznie na to blisko 600m3 . Wywalę tą bańkę 120 litrową i wstawię przepływowy ogrzewacz gazowy lub elektryczny. Ten drugi zapewni mi złapanie się w najniższa taryfę abonamentowych opłat czyli do 1200m3.
Wydaje się , że to straszna głupota lać w odę w zbiornik zasobowy i ją tam grzać wielokrotnie czy się używa , czy nie, a mechaniczną cyrkujace pompka i tak trzeba uruchamiać, więc argument pana hydraulika, że ciepła woda prosto z rury bez czekania miedzy bajki włożyć. Ciepłą wodę znamy w domu tylko w czasie pracy pompki cyrkulacyjnej chociaż od zbiornika do punktów pobierania wody jest dosłownie kilka metrów rurek.

A może warto by wrzucić sobie pompę ciepła z zasobnikiem lub dostawić do tego zasobnika pompę? Już od około 3 tys, masz taką możliwość. Nie byłbym za kupowaniem przepływowego podgrzewacza. względnie możesz pomyśleć o termach punktowych. Wszystko zależy od zużycia. Ja pod każdy dom dobieram rozwiązanie jak najbardziej optymalne. Na razie na gazie możesz spróbować grzać wtedy co ci potrzeba, cyrkulację tylko przed myciem, grzać do 45C. I poobserwować. Jak moc kotła na cwu możesz zmniejszyć to również spróbuj. To co pisałem ja konsumuję na 120L do 42-45C od 0,21 - 0,27m3 na dobę przy codziennym życiu.

oszczednyGrześ
08-12-2015, 12:44
Bo masz je kiepsko zaizolowane.
Ja z cyrkulacji zrezygnowałem pod prysznicem mam ciepłą wodę po 4-5 sekundach, w umywalce po 2-3

A prądem to niby taniej zagrzejesz ?

Jest w stanie zagrzać taniej jeśli będzie to mądrze rozwiązane mamy termy punktowe, pompy ciepła..., możliwości oszczędzania wody.

fotohobby
08-12-2015, 12:51
Nie rozmawiamy o pompach ciepła, tylko o grzaniu prądem w G11.
Pompa ciepła do CWUw sytuacji, kiedy ogrzewa sie gazem to absurd....
Masz jakieś obliczenia, jesli chodzi o rząd oszczędności ?


j. To co pisałem ja konsumuję na 120L do 42-45C od 0,21 - 0,27m3 na dobę przy codziennym życiu.

Zapomniałeś o kolektorach i drugim baniaku

Greengaz
08-12-2015, 12:56
Jest w stanie zagrzać taniej jeśli będzie to mądrze rozwiązane mamy termy punktowe, pompy ciepła..., możliwości oszczędzania wody.

Termy punktowe przy umywalce, prysznicu, zlewie w kuchni?

borusek
08-12-2015, 13:18
Mam na kotle ustawioną temp CW 40 st kocioł się załącza jak spada do 36 st i grzeje aż do 46 st. Jak trafię kąpiąc się na te 46 to mam fajnie, jak na 38 to brrrrr :)
Jakie wartości macie ustawione na CW ? zastanawiam się czy nie powinienem ustawić np na 44 st Grzał będzie wtedy pewnie do 50 st, a startował już od 40. U mnie z obserwacji grzania wody do kąpieli chyba kocioł startuje mala mocą , a potem się rozkręca.

Mario430
08-12-2015, 13:20
Co do obniżenia mocy CO to nie zgodzę się z tobą że to ma obniżyć spalanie , to jest nieprawda z uwagi na to że gdy kocioł uruchamia grzejąc CO startuje od najniższej mocy czyli w moim przypadku 4,2KW i na takiej mocy pracuje czyli obniżenie mocy na CO jest bez zasadne .
Inna sytuacja jest na CWU , kocioł startuje z dużą mocą bo musi przygotować szybko wodę .Obniżenie mocy na CWU ma też swoje wady bo kocił grzeje dłużej wodę - przykład przy 24KW zasobnik 120L grzeje w czasie 10min , przy 10KW ten sam zasobnik grzeje w czasie 15min .

A tu pozwolę się z Tobą nie do końca zgodzić. Owszem kocioł rozpoczynając grzanie co zaczyna od mocy minimalnej i jest to jak najbardziej w porządku. Tyle tylko, ze są kotły z różną mocą MIN począwszy od 1,9kW, inni-tak jak Ty 4,2kW, a ja 5kW. Przy mocy 1,9kW kocioł ma spalanie rzędu 0,2-0,3m3/h, a mój przy 5kW ok. 0,55m3/h. I tu się robi ta różnica. No i właśnie dlatego jak najmniejsza moc MIN kotła jest jak najbardziej pożądana. Co do CWU to jak najbardziej się z Tobą zgadzam. Ja mam zbiornik 160l (za duży-teraz to wiem) i pewnie obniżenie mocy MAX z 24kW do jakiś 14kW nie odbiłoby się w widoczny sposób na komforcie, a na spalaniu pewno owszem.

Mario430
08-12-2015, 13:30
Rozumiem , to co piszesz to jest cała prawda znam taki przypadek jak twój temp zasilania ustawiona na sztywno 40*C , temp zadana 21,5*C i kocioł mniej spala i w domu jest ciepło bo idzie fajne promieniowanie od tych 40*C w podłogę . Minus jest taki że to opcja termostat i teraz wszystko zależy jaką kto ma histerezę bo jak 1*C to komfort się mocno pogarsza . odnośnie CWU i komforcie to tak jak napisałem ,kocioł około 5 min dłużej grzeje wodę w stosunku do 24KW .
Próbowałem obniżać jeszcze moc CWU ale niestety zyski były mizerne i stanęło na 10KW i jest ok .
Ja mam termostat z ustawialną histerezą 0,5/1 i kiedy tylko zorientowałem się troszkę o co w tym wszystkich chodzi momentalnie przestawiłem z fabrycznego ustawienia 1 na 0,5, ale teraz po doświadczenia-krótkich, bo krótkich wiem, że przydałby się taki z histerezą 0,2-0,3st. Komfort ciepłej podłogi byłby jeszcze lepszy, a i taktowanie kotła do przyjęcia-szacuję, że włączałby się na potrzeby co 3, no maks.4x na dobę, obecnie mam 2 załączeniu, czasami 1-no. Może spalanie minimalnie wzrosłoby, ale jest do przyjęcia. Z tym obniżeniem mocy na cwu będę musiał coś podziałać, chociaż ja akurat mam chyba mało popularny kocioł - NAOS, więc nie wiem, czy ktoś będzie mógł coś doradzić

uris
08-12-2015, 14:20
A tu pozwolę się z Tobą nie do końca zgodzić. Owszem kocioł rozpoczynając grzanie co zaczyna od mocy minimalnej i jest to jak najbardziej w porządku. Tyle tylko, ze są kotły z różną mocą MIN począwszy od 1,9kW, inni-tak jak Ty 4,2kW, a ja 5kW. Przy mocy 1,9kW kocioł ma spalanie rzędu 0,2-0,3m3/h, a mój przy 5kW ok. 0,55m3/h. I tu się robi ta różnica. No i właśnie dlatego jak najmniejsza moc MIN kotła jest jak najbardziej pożądana. Co do CWU to jak najbardziej się z Tobą zgadzam. Ja mam zbiornik 160l (za duży-teraz to wiem) i pewnie obniżenie mocy MAX z 24kW do jakiś 14kW nie odbiłoby się w widoczny sposób na komforcie, a na spalaniu pewno owszem.


Wiadomo nie można generalizować ,są rożne kotły i tyle ja się odnoszę do swojego . Mój akturat przy mocy 4,2KW spala około 0,45m3/h zmierzyłem to , co do startu ogrzewania to widać to na poniższym filmie mojego autorstwa ,obroty wentylatora i pionowa skala po lewej mówią wszystko za siebie .Cała skala po lewej odpowiada 24KW i dokładnie widać z jaką mocą pracuje kocioł w danym momencie .


https://www.youtube.com/watch?v=oAu5ocuFkJI&ab_channel=TommN


Ja mam termostat z ustawialną histerezą 0,5/1 i kiedy tylko zorientowałem się troszkę o co w tym wszystkich chodzi momentalnie przestawiłem z fabrycznego ustawienia 1 na 0,5, ale teraz po doświadczenia-krótkich, bo krótkich wiem, że przydałby się taki z histerezą 0,2-0,3st. Komfort ciepłej podłogi byłby jeszcze lepszy, a i taktowanie kotła do przyjęcia-szacuję, że włączałby się na potrzeby co 3, no maks.4x na dobę, obecnie mam 2 załączeniu, czasami 1-no. Może spalanie minimalnie wzrosłoby, ale jest do przyjęcia. Z tym obniżeniem mocy na cwu będę musiał coś podziałać, chociaż ja akurat mam chyba mało popularny kocioł - NAOS, więc nie wiem, czy ktoś będzie mógł coś doradzić

Można się ratować puszczając w podłogę 40*C co spowoduje szybsze nagrzanie podłogi i mniejszy dyskomfort a kondensacja i tak będzie , z resztą liczy się ilość spalonego gazu a nie kondensacja ;). Dzisiaj robie test temp minimalna na CO 40*C termostat i 22*C zadana ,pierwszy dzień może być nie miarodajny ,zobaczymy jak to wyjdzie .

uris
08-12-2015, 14:27
Mam na kotle ustawioną temp CW 40 st kocioł się załącza jak spada do 36 st i grzeje aż do 46 st. Jak trafię kąpiąc się na te 46 to mam fajnie, jak na 38 to brrrrr :)
Jakie wartości macie ustawione na CW ? zastanawiam się czy nie powinienem ustawić np na 44 st Grzał będzie wtedy pewnie do 50 st, a startował już od 40. U mnie z obserwacji grzania wody do kąpieli chyba kocioł startuje mala mocą , a potem się rozkręca.

Zalezy jaka histereza , ja u siebie mam 7*C i nie mogę jej zmienić ( dziwne to trochę ) dlatego mam ustawione CWU na 50*C bo jak natrafię na 43*C to jeszcze jak cię mogę idzie się umyć . Teraz myśle o ustawieniu na 55-60*C

plusfoto
08-12-2015, 14:39
Zalezy jaka histereza , ja u siebie mam 7*C i nie mogę jej zmienić ( dziwne to trochę ) dlatego mam ustawione CWU na 50*C bo jak natrafię na 43*C to jeszcze jak cię mogę idzie się umyć . Teraz myśle o ustawieniu na 55-60*C
A wy mierzyliście tą temp. wody czy bazujecie na odczytach z kotła? Bo coś mi się nie chce wierzyć że kąpiecie się w 43 stopniach.

uris
08-12-2015, 14:53
A wy mierzyliście tą temp. wody czy bazujecie na odczytach z kotła? Bo coś mi się nie chce wierzyć że kąpiecie się w 43 stopniach.

Nie no jeszcze nie oszalałem żeby się kąpać w 43*C :lol2: ( w sensie 43 za mało do wanny ) jedyne co wchodzi w grę to szybki prysznic . Temperatura jest na 100% dobrze podawana bo mam z dwóch czujników .

fotohobby
08-12-2015, 15:09
43C za mało do wanny ?

uris
08-12-2015, 15:14
43C za mało do wanny ?

Przy zasobniku 110L to za mało przy 150L pewnie było by ok

plusfoto
08-12-2015, 15:14
To was podziwiam. Mam dwa termometry legalizowane i powiem szczerze że do wanny przy 43 stopniach bym nie wszedł bo chyba od razu skóra by ze mnie zeszła. Przecież to ukrop dla ciała.:o Prysznic 40 stopni to max co moje ciało znosi.

fotohobby
08-12-2015, 15:21
OK, bardziej mi chodziło o samą temperaturę, bo też nie wytrzymałbym w wannie z woda o tej temp ;)

oszczednyGrześ
08-12-2015, 15:24
Nie rozmawiamy o pompach ciepła, tylko o grzaniu prądem w G11.
Pompa ciepła do CWUw sytuacji, kiedy ogrzewa sie gazem to absurd....
Masz jakieś obliczenia, jesli chodzi o rząd oszczędności ?



Zapomniałeś o kolektorach i drugim baniaku

Ale kolega chce zamieniać zasobnik na przepływowy podgrzewacz... stąd opcje. Ja sam nie mam pompy bo nadal wykorzystuję gaz do tego celu ale jak mnie tknie to pompę wstawię...dla testów również :)

No tak ja mam ten baniak i kolektory ale kolektory od paru dni nic nie dają. Dzisiaj zrobimy test ile poszło gazu. Podam dane temp. ze zbiornika oraz zużycie. Nawet bez przedzbiornika po przestawieniu kocioł odpowiednio spala mniej gazu bo robiłem to u nie jednej osoby. Nie spisywałem danych ale ludzie spalali mniej gazu i tak z polecenia jeździłem tu i tam i ludzie są zadowoleni.

oszczednyGrześ
08-12-2015, 15:27
To was podziwiam. Mam dwa termometry legalizowane i powiem szczerze że do wanny przy 43 stopniach bym nie wszedł bo chyba od razu skóra by ze mnie zeszła. Przecież to ukrop dla ciała.:o Prysznic 40 stopni to max co moje ciało znosi.

To chyba mamy takie same odczucia temp. :) dla mnie 43C to już przesada :) ale moja żona lubi takie temp. Z tego co pamiętam to małe dzieci powinno kąpać się w temp. 34-37C. Jak u mnie czasem solar nagrzeje na 34C to spokojnie można się wymyć i zimno nie jest.

fotohobby
08-12-2015, 15:28
Znowu nie czaruj z tym "po przestawieniu kocioł odpowiednio"
Co możesz zrobić - obniżyć moc CWU?

Analizator spalin masz ?

Z tego, co piszesz da sie wywnioskować, ze wielu popularnych modeli kotłów nie znasz, więc jakie ustawiałeś ?


I jeszcze raz pytam o koszt CWU w stosunku do "punktowych term"

oszczednyGrześ
08-12-2015, 15:31
Znowu nie czaruj z tym "po przestawieniu kocioł odpowiednio"
Co możesz zrobić - obniżyć moc CWU?

Analizator spalin masz ?

Z tego, co piszesz da sie wywnioskować, ze wielu popularnych modeli kotłów nie znasz, więc jakie ustawiałeś ?

Analizator spalin był robiony za każdym razem. Ja robiłem głównie przy vaillantach. Obniżenie mocy to jedna z rzeczy a sprawę traktuje się kompleksowo.

wszystko zależy od zużycia co do tego kiedy opłaca się robić termy. A sprawę traktowałbym całościowo:

1. Gaz projekt.
2. Przyłącz
3. Instalacja
4. Abonament
5. Kocioł, zasobnik

fotohobby
08-12-2015, 15:37
Nooo... Kompleksowo - obniżenie CWU i perlator :)

oszczednyGrześ
08-12-2015, 15:46
Nooo... Kompleksowo - obniżenie CWU i perlator :)

Masz swoje zdanie, twierdzisz że się nie da to zostań przy tym. Nie będę się kłócił bo po co grunt że Ci, którzy spalają mniej gazu na cwu czy co są zadowoleni. Co do perlatorów... to w niektórych przypadkach ludzie redukowali zużycie nawet o 40%! Teraz wyszło mi 15m3 wody do 11 września do 3 grudnia. Przy dzieciach i żonie cały czas w domu to jest bardzo dobry wynik.

uris
08-12-2015, 15:47
To was podziwiam. Mam dwa termometry legalizowane i powiem szczerze że do wanny przy 43 stopniach bym nie wszedł bo chyba od razu skóra by ze mnie zeszła. Przecież to ukrop dla ciała.:o Prysznic 40 stopni to max co moje ciało znosi.

Panowie nie wiem jakie macie duże wany ale ja jak do swojej wleje to 110L 43*C to jest za mało wody i w tedy co mam dolać zimnej ? to się zrobi 35*C
Sęk w tym żebym miał sporo wody w wannie to muszę mieć wyższą temp w zasobniku i w tedy dolewam zimnej i jest git .

fotohobby
08-12-2015, 15:48
Analizator spalin był robiony za każdym razem. Ja robiłem głównie przy vaillantach. Obniżenie mocy to jedna z rzeczy a sprawę traktuje się kompleksowo.

wszystko zależy od zużycia co do tego kiedy opłaca się robić termy. A sprawę traktowałbym całościowo:

1. Gaz projekt.
2. Przyłącz
3. Instalacja
4. Abonament
5. Kocioł, zasobnik


Ale, jak sam zauwazyleś, rozmawiamy o kimś, kto już ma gaz używa go co CO, tylko chciałby ściąć koszty CWU.
Ty proponujesz termy.
To ja pytam o oszczędności.

Możesz to policzyć ?

oszczednyGrześ
08-12-2015, 16:08
Ale, jak sam zauwazyleś, rozmawiamy o kimś, kto już ma gaz używa go co CO, tylko chciałby ściąć koszty CWU.
Ty proponujesz termy.
To ja pytam o oszczędności.

Możesz to policzyć ?

Jak ktoś ma już gaz zainwestował w to zapłacił to nie opłaca się zmieniać... względnie czekać do wymiany urządzeń/systemu kiedyś w przyszłości w zależności jaka ona będzie. Pisałem z resztą że lepiej poeksperymentować w takim przypadku z ustawieniami kotła, cyrkulacji i redukcji zużycia wody.

fotohobby
08-12-2015, 16:12
Aaaa, no to chyba żle zinterpretowałem Twoje słowa:


Jest w stanie zagrzać taniej jeśli będzie to mądrze rozwiązane mamy termy punktowe, pompy ciepła..., możliwości oszczędzania wody.

Greengaz
08-12-2015, 16:16
Jak ktoś ma już gaz zainwestował w to zapłacił to nie opłaca się zmieniać... względnie czekać do wymiany urządzeń/systemu kiedyś w przyszłości w zależności jaka ona będzie. Pisałem z resztą że lepiej poeksperymentować w takim przypadku z ustawieniami kotła, cyrkulacji i redukcji zużycia wody.

Pytania były jasno sformułowane.

Wykaż proszę opłacalność inwestycji w PC tylko do CWU oraz lokalne termy przy odbiornikach wody /pomijam estetykę tego typu rozwiązania/

Adam626
08-12-2015, 16:33
Mam na kotle ustawioną temp CW 40 st kocioł się załącza jak spada do 36 st i grzeje aż do 46 st. Jak trafię kąpiąc się na te 46 to mam fajnie, jak na 38 to brrrrr :)

Chłopaki o co wy walczycie? o 0,4PLN albo mniej dziennie?

Adam626
08-12-2015, 16:36
Wykaż proszę opłacalność inwestycji w PC tylko do CWU oraz lokalne termy przy odbiornikach wody /pomijam estetykę tego typu rozwiązania/

Dokładnie..
PC do cwu się całkowicie nie nadaje bo PC ma sprawność dobrą przy niskim zasilaniu czyli dajmy na to 30C. a żeby ogrzać CW do 50C to już gorzej wychodzi COP poza tym wątek jest o grzaniu gazem więc...

Greengaz
08-12-2015, 16:42
Dokładnie..
wątek jest o grzaniu gazem więc...
Prosiłem Grzesia o uzasadnienie dodatkowych inwestycji w PC lub lokalne termy zmierzających do oszczędności gazu. To są jego pomysły.

Adam626
08-12-2015, 16:50
To was podziwiam. Mam dwa termometry legalizowane i powiem szczerze że do wanny przy 43 stopniach bym nie wszedł bo chyba od razu skóra by ze mnie zeszła. Przecież to ukrop dla ciała.:o Prysznic 40 stopni to max co moje ciało znosi.

To co wlewasz do wanny a to w jakiej temperaturze siedzisz to 2 różne sprawy. Aby siedzieć w 40, trzeba wlać pewnie z 45 bo wanna zabiera ciepło wody rozgrzewając się, poza tym woda paruje i wychładza się. A jak już posiedzisz 20 min i chcesz dolać gorącej by wygrzać się to też trzeba mieć rezerwę a nie 30C w bojlerze:)

oszczednyGrześ
08-12-2015, 16:54
Prosiłem Grzesia o uzasadnienie dodatkowych inwestycji w PC lub lokalne termy zmierzających do oszczędności gazu. To są jego pomysły.

I odpowiedziałem i raz jeszcze powtarzam (kopie wypowiedzi):

wszystko zależy od zużycia co do tego kiedy opłaca się robić termy czy pompę. A sprawę traktowałbym całościowo:

1. Gaz projekt.
2. Przyłącz
3. Instalacja
4. Abonament
5. Kocioł, zasobnik

Jak ktoś ma już gaz zainwestował w to zapłacił to nie opłaca się zmieniać... względnie czekać do wymiany urządzeń/systemu kiedyś w przyszłości w zależności jaka ona będzie. Pisałem z resztą że lepiej poeksperymentować w takim przypadku z ustawieniami kotła, cyrkulacji i redukcji zużycia wody.

oszczednyGrześ
08-12-2015, 16:56
Dokładnie..
PC do cwu się całkowicie nie nadaje bo PC ma sprawność dobrą przy niskim zasilaniu czyli dajmy na to 30C. a żeby ogrzać CW do 50C to już gorzej wychodzi COP poza tym wątek jest o grzaniu gazem więc...

PC dedykowana do CWU nie wychodzi tak źle z tym COP'em przynajmniej te lepsze...co do wątku...wymieniamy różne opcje :) a dyskusja zawsze do czegoś prowadzi więc wtrącenie o PC czy termach czemu nie, może komuś się przydać

Greengaz
08-12-2015, 17:11
Chłopie, inwestycja w PC i lokalne termy tylko do CWU /wydzielone obiegi/ nie ma uzasadnienia ekonomicznego przy żadnym systemie używanym do ogrzewania CO /nie tylko gazu/. Nawet jeśli koszt eksploatacji PC będzie niższy to inwestycja nie ma żadnych szans zwrotu.
Jeśli się mylę to uzasadnij proszę.

Adam626
08-12-2015, 17:17
PC dedykowana do CWU nie wychodzi tak źle z tym COP'em przynajmniej te lepsze

każda PC ma ograniczenia którym jest COP. Zakładając że jest to pompa P-W - to jak zimą jej zapodasz -20C na parownik a na wyjściu będziesz oczekiwał 60C to przekonasz się jaki jest w realu COP. Poza tym tak jak pisał Greengaz - inwestycja vs zwrot z inwestycji nie ma uzasadnienia ekonomicznego.

To co ma sens szczególnie gdy instalacja jest długa i zależy nam na komforcie to lokalny bojler 5l. Np myślę o założeniu tego do lazienki na piętrze i bojler niskociśnieniowy już mam . Przy grzaniu do 35C straty dobowe będą malutkie a CWU bedzie zawsze od ręki. A do prysznica lub wanny to sobie włączę pompę obiegową. Ale w ogole to się o tym przekonam jak zamieszkam na piętrze

Greengaz
08-12-2015, 17:23
To co ma sens szczególnie gdy instalacja jest długa i zależy nam na komforcie to lokalny bojler 5l.
Niestety też nie, nawet gdybyś grzał ten bojlerek w II taryfie. Wystarczy porównać koszty uzyskania 1 kWh z gazu i prądu.

oszczednyGrześ
08-12-2015, 17:26
Chłopie, inwestycja w PC i lokalne termy tylko do CWU /wydzielone obiegi/ nie ma uzasadnienia ekonomicznego przy żadnym systemie używanym do ogrzewania CO /nie tylko gazu/. Nawet jeśli koszt eksploatacji PC będzie niższy to inwestycja nie ma żadnych szans zwrotu.
Jeśli się mylę to uzasadnij proszę.

nie mam na myśli CO. mając CO bezsensem jest niewykorzystanie systemu do grzania również CWU. Ja jednak jestem od pewnego czasu już zwolennikiem i wykonawcą systemów niecentralnych wspomaganych powietrznymi pompami ciepła rodem z krajów USA czy Kanady, Australii i pewnie i innych...

Adam626
08-12-2015, 17:34
Niestety też nie, nawet gdybyś grzał ten bojlerek w II taryfie. Wystarczy porównać koszty uzyskania 1 kWh z gazu i prądu.

nie można tak tego zestawiać. Od bojlera do górnego kranu jest około 8 litrów wody w rurach. Teraz żeby umyć ręce musisz spuścić 8 litrów (lub cyrkulacja musi tyle przepompować i wychłodzić) a ręce umyjesz w 1 litrze. Teraz porównaj ogrzanie 1 litra prądem do ogrzania 9 litrów gazem.

W moim pomyśle nie tyle chodzi mi o same oszczędności co o komfort. Woda z takiego zasobnika bedzie natychmiast a nawet przy cyrkulacji zawsze jest około 1m rurki bez cyrkulacji czyli około 0,1 litra.

Greengaz
08-12-2015, 17:37
Grzegorzu, zdecyduj się proszę.
Dyskusja w tym fragmencie dot. CWU


A prądem to niby taniej zagrzejesz ?

Jest w stanie zagrzać taniej jeśli będzie to mądrze rozwiązane mamy termy punktowe, pompy ciepła..., możliwości oszczędzania wody.
Podkreślenie moje.

uris
08-12-2015, 17:41
To co wlewasz do wanny a to w jakiej temperaturze siedzisz to 2 różne sprawy. Aby siedzieć w 40, trzeba wlać pewnie z 45 bo wanna zabiera ciepło wody rozgrzewając się, poza tym woda paruje i wychładza się. A jak już posiedzisz 20 min i chcesz dolać gorącej by wygrzać się to też trzeba mieć rezerwę a nie 30C w bojlerze:)

Święta racja ale jak ktoś to kiedyś napisał nie wypuszczaj od razu wody z wanny tylko poczekaj jak odda ciepło :wiggle:

oszczednyGrześ
08-12-2015, 17:45
każda PC ma ograniczenia którym jest COP. Zakładając że jest to pompa P-W - to jak zimą jej zapodasz -20C na parownik a na wyjściu będziesz oczekiwał 60C to przekonasz się jaki jest w realu COP. Poza tym tak jak pisał Greengaz - inwestycja vs zwrot z inwestycji nie ma uzasadnienia ekonomicznego.

To co ma sens szczególnie gdy instalacja jest długa i zależy nam na komforcie to lokalny bojler 5l. Np myślę o założeniu tego do lazienki na piętrze i bojler niskociśnieniowy już mam . Przy grzaniu do 35C straty dobowe będą malutkie a CWU bedzie zawsze od ręki. A do prysznica lub wanny to sobie włączę pompę obiegową. Ale w ogole to się o tym przekonam jak zamieszkam na piętrze

raz jeszcze: mając CO bezsensem jest niewykorzystanie systemu do grzania również CWU. Co do pomp to trzeba brać pod uwagę sprawność całoroczną a nie periodyki z -20C. Od 3 lat tak niskich temp. w moim rejonie nie pamiętam. w zeszłym roku było raz -18C. Moja pompa powietrzna do grzania działała bez problemu choć oczywiście z niższym COP'em. Oczywiście w pompach do cwu są grzałki na wypadek wysokich mrozów a pompy te katalogowo mają podawaną pracę do -7C, prawda też jest taka, że chodzą i grzeją wodę również i poniżej -7C, sam widziałem -13 i dawała radę, choć grzanie trwało dłużej.

oszczednyGrześ
08-12-2015, 17:47
Grzegorzu, zdecyduj się proszę.
Dyskusja w tym fragmencie dot. CWU


Podkreślenie moje.

Na co mam się zdecydować :)?

Greengaz
08-12-2015, 18:06
nie można tak tego zestawiać. Od bojlera do górnego kranu jest około 8 litrów wody w rurach. Teraz żeby umyć ręce musisz spuścić 8 litrów (lub cyrkulacja musi tyle przepompować i wychłodzić) a ręce umyjesz w 1 litrze. Teraz porównaj ogrzanie 1 litra prądem do ogrzania 9 litrów gazem.

W moim pomyśle nie tyle chodzi mi o same oszczędności co o komfort. Woda z takiego zasobnika bedzie natychmiast a nawet przy cyrkulacji zawsze jest około 1m rurki bez cyrkulacji czyli około 0,1 litra.

Rurę cyrkulacji wykonuje się najczęściej z fi12 - pojemność ok, 0,45 litra/m. Umywalkę na piętrze masz 17 m od bojlera?
Straty na prawidłowo położonej cyrkulacji szacuje się na kilka % kosztu CWU, a nie łącznie CWU + CO.
Na termie też będziesz miał straty. Woda z zasobnika też nie będzie natychmiast, chyba, że go zamontujesz bezpośrednio na kranie.
Koszt 1 kWh w g11 ponad 60 gr, w g12 ok. 30 gr, gaz ziemny ok. 23 gr. Policz jeszcze raz.
Robiąc projekt łazienki przymierz się do miejsca umieszczenia termy, co by to jakoś wyglądało.

Adam626
08-12-2015, 18:15
Rurę cyrkulacji mam 16pex i pojemność to 0,1l/metr ale rury do CWU mam rózne na różnych odcinkach od pex 25 do pex20. Strata to nie tylko woda mieszcząca sie w cyrkulacji ale tez w całej długości rury z wodą.

Termę niskociśnieniową montuje się pod umywalką w szafce i kran (z 3ma wężykami) przyłącza się wprost do tej termy. JEst to małe udządzenie

oszczednyGrześ
08-12-2015, 18:18
Rurę cyrkulacji wykonuje się najczęściej z fi12 - pojemność ok, 0,45 litra/m. Umywalkę na piętrze masz 17 m od bojlera?
Straty na prawidłowo położonej cyrkulacji szacuje się na kilka % kosztu CWU, a nie łącznie CWU + CO.
Na termie też będziesz miał straty. Woda z zasobnika też nie będzie natychmiast, chyba, że go zamontujesz bezpośrednio na kranie.
Koszt 1 kWh w g11 ponad 60 gr, w g12 ok. 30 gr, gaz ziemny ok. 23 gr. Policz jeszcze raz.
Robiąc projekt łazienki przymierz się do miejsca umieszczenia termy, co by to jakoś wyglądało.

23 gr wyjdzie przy założeniach że: tego gazu jednak nieco konsumujemy (każdy m3 wtedy wychodzi odpowiednio taniej), przyjmiemy że rzeczywiście mamy z 1m3 aż 11 kwh z groszami, że sprawność kotła jest odpowiednio wysoka... tych zmiennych nieco mamy. Jakie przyjąłeś założenia dla kosztu 23gr za kwh?

Greengaz
08-12-2015, 18:28
Co by nie bawić się w ułamki.

1 m3 gazu ziemnego - 2,3 zł
Ciepło spalania - 11 kWh.
Sprawność kotła 98%.

Adam626
08-12-2015, 18:47
Jak liczysz cenę że uzyskujesz 2,3PLN/m3?
bo ja uzyskuję 1,89PLN/m3 brutto (nie wliczając abonamentu 24.7PLN który płacę niezależnie od tego ile zużyję )

oszczednyGrześ
08-12-2015, 18:50
Jak liczysz cenę że uzyskujesz 2,3PLN/m3?
bo ja uzyskuję 1,89PLN/m3 brutto (nie wliczając abonamentu 24.7PLN który płacę niezależnie od tego ile zużyję )

Więc jak ty liczysz :) ? Masz W3? Ja obecnie jadę na taryfie W1. więc m3 mam odpowiednio droższy. generalnie im więcej się zużywa tym tańszy m3.

Adam626
08-12-2015, 18:52
W-2.12T,
Zużycie: 198 [m3]
brutto z abonamentem 399.06PLN (faktura za miesiąc listopad)

Greengaz
08-12-2015, 19:08
Nie wiem jaki masz dom, masz też dodatkowo /?/ PC do ogrzewania.
Najpopularniejsza jest taryfa W2.
Jakie to zresztą ma znaczenie dla adam626, czy w jego rozważaniach 1 kWh z gazu kosztuje 0,22, czy 0,24 gr.
Przy poborze wg. taryfy W1 (mniej niż 3 350 kWh/rok - 300 m3) inwestycja w ogrzewanie gazem jest bez sensu. Taryfa dla posiadających kuchenkę gazową do gotowania.

Greengaz
08-12-2015, 19:12
No to masz Adama z taryfą W2
1 m3 = 2,015 zł

Adam626
08-12-2015, 19:16
czy wiecie jak się liczy rok rozliczeniowy? Bo obawiam sie ze wyjde z W2.12. Górna granica to 13350kwh czyli 1188m3

Nie uzywam PC do grzania. Obecnie grzeje 2 kondygnacje około 230m2 i schodzi mi przy 2C na podwórku około 9m3/dobe

uris
08-12-2015, 19:19
W-2.12T,
Zużycie: 198 [m3]
brutto z abonamentem 399.06PLN (faktura za miesiąc listopad)

Za listopad wyszło ci 200m3 ? Kosmicznie dużo

Adam626
08-12-2015, 19:23
jak sie chce mieć ciepło to się płaci

fotohobby
08-12-2015, 19:23
Jak liczysz cenę że uzyskujesz 2,3PLN/m3?
bo ja uzyskuję 1,89PLN/m3 brutto (nie wliczając abonamentu 24.7PLN który płacę niezależnie od tego ile zużyję )

Ale płacisz abonament czy ktoś Ci go sponsoruje ?

oszczednyGrześ
08-12-2015, 19:36
czy wiecie jak się liczy rok rozliczeniowy? Bo obawiam sie ze wyjde z W2.12. Górna granica to 13350kwh czyli 1188m3

Nie uzywam PC do grzania. Obecnie grzeje 2 kondygnacje około 230m2 i schodzi mi przy 2C na podwórku około 9m3/dobe

rok rozliczeniowy masz podany na fakturze...przynajmniej powinien tam być.

Greengaz
08-12-2015, 19:37
czy wiecie jak się liczy rok rozliczeniowy? Bo obawiam sie ze wyjde z W2.12. Górna granica to 13350kwh czyli 1188m3

Nie uzywam PC do grzania. Obecnie grzeje 2 kondygnacje około 230m2 i schodzi mi przy 2C na podwórku około 9m3/dobe

Uwaga o PC, tak jak i cala odpowiedź dot. Grzesia.
W następnym roku wpadniesz w W3 i już.
Jeśli to pierwsza zima w nowym domu to zużycie z czasem będzie spadać. Aby utrzymać się w W2 pozostaje się modlić o zimę jak za oknem ;).

firewall
08-12-2015, 19:42
Ciepło spalania - 11 kWh.
Sprawność kotła 98%.

Wtedy trzeba bardzo mocno izolować komin,żeby nie wychładzał nadmiernie domu.

oszczednyGrześ
08-12-2015, 19:51
Uwaga o PC, tak jak i cala odpowiedź dot. Grzesia.
W następnym roku wpadniesz w W3 i już.
Jeśli to pierwsza zima w nowym domu to zużycie z czasem będzie spadać. Aby utrzymać się w W2 pozostaje się modlić o zimę jak za oknem ;).

Pewnie nie doczytywałeś że ja gazem grzałem niegdyś teraz jest tylko w razie "w" oraz do wody.

pierre1112
08-12-2015, 19:52
Do garazu nie mam w ogole przejscia. A wydaje mi sie ze sa strsty, bo nie maja lc drzwi i grzejnikow musze bardziej podkrecic to co jest, i kocial zamiast chodzoc na mniejszym parametrze chodzi na wiekszym i mniej kondensuje. W grudniu dokladnie zobacze i zapisze ile razy bedzie palone w kominku. Z rok bujalem sie czy robic podlogowke pod parkiet, i w koncu stanelo na grzejnikach, nie znam nikogo kto tak ma a wydajee mi sie ze parkiet by sie bardzo rozsychal

Witam
JA mam parkiet dwuwarstwowy pod podłogówką i rzeczywiście może odrobinę szpary rzeczywiście są odrobinę większe szczególnie niedaleko kominka w którym palimy, ale jest to praktycznie niezauważalne. Też długo się nad tym zastanawiałem zrobiłem i nie żałuję. Polecam innym nie ma się czego obawiać. Też nasłuchałem się czarnowidztwa innych.

Greengaz
08-12-2015, 19:55
Wtedy trzeba bardzo mocno izolować komin,żeby nie wychładzał nadmiernie domu.

Nie widzę związku ze sprawnością kotła, raczej ze zwiększonym zapotrzebowaniem domu na ciepło.
Chociaż? Do kotła wpada powietrze bardziej ogrzane przez ściany, czyli mniejsze straty ;).

noc
08-12-2015, 20:19
To co wlewasz do wanny a to w jakiej temperaturze siedzisz to 2 różne sprawy. Aby siedzieć w 40, trzeba wlać pewnie z 45 bo wanna zabiera ciepło wody rozgrzewając się, poza tym woda paruje i wychładza się. A jak już posiedzisz 20 min i chcesz dolać gorącej by wygrzać się to też trzeba mieć rezerwę a nie 30C w bojlerze:)
Z 45oC nie zrobi się nagle 40oC, jeśli wannę wcześniej odpowiednio zaizolujesz.
Co prawda nie mierzyłem tych temp. w wannie i na kranie ale ubytek ciepła jest nieznaczny.
Jak ktoś zainteresowany to opiszę krótko jak to zrobiłem-oszczędność gazu jak by nie było.
Z tym bieganiem do płotu, to też na początku tak miałem. Teraz nie zwracam na licznik uwagi. Ma być ciepło i jest ciepło. Ustawione CO i CWU od 2 lat i nie dotykam. Spalanie poniżej 1200m3 na rok powoduje że nie zaprzątam sobie głowy licznikiem.

oszczednyGrześ
08-12-2015, 20:28
Z 45oC nie zrobi się nagle 40oC, jeśli wannę wcześniej odpowiednio zaizolujesz.
Co prawda nie mierzyłem tych temp. w wannie i na kranie ale ubytek ciepła jest nieznaczny.
Jak ktoś zainteresowany to opiszę krótko jak to zrobiłem-oszczędność gazu jak by nie było.
Z tym bieganiem do płotu, to też na początku tak miałem. Teraz nie zwracam na licznik uwagi. Ma być ciepło i jest ciepło. Ustawione CO i CWU od 2 lat i nie dotykam. Spalanie poniżej 1200m3 na rok powoduje że nie zaprzątam sobie głowy licznikiem.

Pisz kolego jak ty to zrobiłeś :) poczytamy

Adam626
08-12-2015, 21:02
Z 45oC nie zrobi się nagle 40oC, jeśli wannę wcześniej odpowiednio zaizolujesz.

Zrobi się, bo sama wanna ma bezwładność. Skoro waży te 35kg - musi pobrać ciepło. Wannę od ściany mam odizolowaną styropianem a w zabudowie wanny mam ogrzewanie wodne (kaloryfer) oraz bedzie ogrzewanie elektryczne (czyli 5 min przed kąpielą włączamy grzanie wanny i wchodzimy do ogrzanej)


Z tym bieganiem do płotu, to też na początku tak miałem.
Ja mam licznik w kotłowni więc nie muszę biegać - przemyślałem to i teraz mam z głowy. Ale oczywiście biegam do licznika i wszystko do XLS:)


Teraz nie zwracam na licznik uwagi. Ma być ciepło i jest ciepło. Ustawione CO i CWU od 2 lat i nie dotykam. Spalanie poniżej 1200m3 na rok powoduje że nie zaprzątam sobie głowy licznikiem.
Dobra metoda!

uris
08-12-2015, 21:10
Z 45oC nie zrobi się nagle 40oC, jeśli wannę wcześniej odpowiednio zaizolujesz.
Co prawda nie mierzyłem tych temp. w wannie i na kranie ale ubytek ciepła jest nieznaczny.
Jak ktoś zainteresowany to opiszę krótko jak to zrobiłem-oszczędność gazu jak by nie było.
Z tym bieganiem do płotu, to też na początku tak miałem. Teraz nie zwracam na licznik uwagi. Ma być ciepło i jest ciepło. Ustawione CO i CWU od 2 lat i nie dotykam. Spalanie poniżej 1200m3 na rok powoduje że nie zaprzątam sobie głowy licznikiem.

Bez przegięć , żeby wannę izolować to już trzeba mieć niezdrowo , wanna nie stoi na zewnątrz no chyba że u ciebie .
Pochwal się jakie to ty ustawienia poczyniłeś bo mi przychodzi jedno do głowy zadana 20*C i w to jestem w stanie uwierzyć ale nie wciskaj kitu że 20*C to ciepło .

oszczednyGrześ
08-12-2015, 21:18
Bez przegięć , żeby wannę izolować to już trzeba mieć niezdrowo , wanna nie stoi na zewnątrz no chyba że u ciebie .
Pochwal się jakie to ty ustawienia poczyniłeś bo mi przychodzi jedno do głowy zadana 20*C i w to jestem w stanie uwierzyć ale nie wciskaj kitu że 20*C to ciepło .

Jeżeli 20C masz przy stale ciepłych kaloryferach, podłodze to jest to ciepło, komfort.... Jak jest to na zasadzie włącz wyłącz to wtedy ludzie mówią że niby 20-21 stopni to taki chłód. Coś w tym jest :) 20C czy to zimno? Według mnie to zależy od preferencji ale jak dom jest szczelny nie ma przeciągów od WG to na prawdę jest ok. Ja nie lubię wysokich temp. na dole mam 20-21C góra mam nawet 23C i dla mnie jest to za gorąco jak i pozostałych członków rodziny.

jacek.zoo
08-12-2015, 21:37
Zrobi się, bo sama wanna ma bezwładność. Skoro waży te 35kg - musi pobrać ciepło. Wannę od ściany mam odizolowaną styropianem a w zabudowie wanny mam ogrzewanie wodne (kaloryfer) oraz bedzie ogrzewanie elektryczne (czyli 5 min przed kąpielą włączamy grzanie wanny i wchodzimy do ogrzanej)


Ja mam licznik w kotłowni więc nie muszę biegać - przemyślałem to i teraz mam z głowy. Ale oczywiście biegam do licznika i wszystko do XLS:)


Dobra metoda!

kiedy ten licznik zakłądałes? ja rok temu i w gazowni mówili ze nie ma innej opcji jak w płocie bo pozniej ludzie nie chca inkasenta wpuszczac i gazownia wymaga w płocie. koniec tematu bylo. mi to pasiło dlatego nie naciskałem zwłaszcza ze brzmiało logicznie

Adam626
08-12-2015, 21:50
kiedy ten licznik zakłądałes?

mam prywatny licznik za 220zł. W płocie mam ten oficjalny ale do niego nie zaglądam bo niewygodnie.


Jeżeli 20C masz przy stale ciepłych kaloryferach, podłodze to jest to ciepło, komfort.

Co kto lubi a o gustach się nie dyskutuje bo to nic nie wniesie:). Dla mnie komfort zaczyna się powyżej 22C a 23C jest optymalnie. Tzn mogę chodzić w tshircie i nachach i bez kapci i jest ciepło.

jacek.zoo
08-12-2015, 21:51
mam prywatny licznik. W płocie mam ten oficjalny.
chiba ze tak :)

uris
08-12-2015, 21:57
Jeżeli 20C masz przy stale ciepłych kaloryferach, podłodze to jest to ciepło, komfort.... Jak jest to na zasadzie włącz wyłącz to wtedy ludzie mówią że niby 20-21 stopni to taki chłód. Coś w tym jest :) 20C czy to zimno? Według mnie to zależy od preferencji ale jak dom jest szczelny nie ma przeciągów od WG to na prawdę jest ok. Ja nie lubię wysokich temp. na dole mam 20-21C góra mam nawet 23C i dla mnie jest to za gorąco jak i pozostałych członków rodziny.

Dla mnie 20*C to zima ,nie ma nic wspólnego z ciepłem nawet jak jest 24h , pytanie jak jesteś jeszcze ubrany bo to też jest kluczowe pytanie .Ciepło u mnie zaczyna się od 22,5*C poniżej tego wieje już chłodem ,w domu zawsze chodzę z krótkim rękawkiem i na bosaka dlatego pewnie przy 20*C bym po prostu zamarzł .

uris
08-12-2015, 22:02
mam prywatny licznik za 220zł. W płocie mam ten oficjalny ale do niego nie zaglądam bo niewygodnie.



Co kto lubi a o gustach się nie dyskutuje bo to nic nie wniesie:). Dla mnie komfort zaczyna się powyżej 22C a 23C jest optymalnie. Tzn mogę chodzić w tshircie i nachach i bez kapci i jest ciepło.

Odnośnie RPI i licznika gazu to jest taki czujnik ( impulsowy ) który podłącza się do gazomierza( jest tam specjalne miejsce na ten czujnik ) RPI z czytuje zużyte m3 super sprawa tylko u mnie jest problem bo licznik od domu mam 40m ,muszę coś po wifi wykombinować.

340088

specyfikacja
http://www.apator.com/uploads/files/Produkty/Pomiar_gazu/nadajnik-impulsow-ni-3-dtr.pdf

borusek
08-12-2015, 22:08
czy wiecie jak się liczy rok rozliczeniowy? Bo obawiam sie ze wyjde z W2.12. Górna granica to 13350kwh czyli 1188m3

Nie uzywam PC do grzania. Obecnie grzeje 2 kondygnacje około 230m2 i schodzi mi przy 2C na podwórku około 9m3/dobe
A jak się Kolega znalazł w tej taryfie ? zwłaszcza przy tym zużyciu. Na 230m dom to nie jest ogromnie dużo.

Adam626
08-12-2015, 22:14
pierwszy sezon więc siłą perswazji przekonałem gazownika z którym podpisywałem umowę. Wyraźnie było mu to nie na rękę:)

http://www.apator.com/uploads/files/Produkty/Pomiar_gazu/ug-g4/karta-ug-g4-130mm.pdf

taki mam licznik i piszą Gazomierz może być wyposażony w nadajnik
impulsów (1 imp = 0,01 m³), umożliwiający
rejestrację wartości szczytowych zużycia gazu.
Instalacja nadajnika może odbyć się w dowolnym
okresie eksploatacji gazomierza.

MOże kiedys zrobię impulsator, ale mam blisko do kotłowni i ciepło i mogę iść w kapciach więc:))

noc
08-12-2015, 23:08
Bez przegięć , żeby wannę izolować to już trzeba mieć niezdrowo , wanna nie stoi na zewnątrz no chyba że u ciebie .
Pochwal się jakie to ty ustawienia poczyniłeś bo mi przychodzi jedno do głowy zadana 20*C i w to jestem w stanie uwierzyć ale nie wciskaj kitu że 20*C to ciepło .
No niestety, chyba mam niezdrowo. Chodziło nie tylko o temp. ale także o stabilność wanny.
Najpierw powstała obudowa wanny. Następnie wannę owinąłem stretchem. Pod ustawianą wannę, podłożyłem suporek takiej wysokości by nie dotykał dna wanny. Niskoprężną pianką wypełniłem przestrzeń między wanną, podłogą i ścianami. Wstawiłem wannę w tą pianę i przycisnąłem bloczkami fundamentowymi. Uprzednio oczywiście pod bloczki podłożyłem miękkie podkładki. Wanna stoi w łazience.
Co do temperatury w domu to mam tak; pokoje 22-23, łazienki 23-25 i Pg+wiatrołap ok.19-20. Takie temp. mam od dawna, można sprawdzić w dawniejszych postach. Jak dla mnie, to w sypialni nieco za gorąco, połówce nieco za chłodno. Wszędzie OP, bez żadnego grzejnika. Oczywiście 20oC zadowoliłoby mnie w sypialni, jak najbardziej. Niestety czasem trzeba ustąpić.

uris
09-12-2015, 06:24
No niestety, chyba mam niezdrowo. Chodziło nie tylko o temp. ale także o stabilność wanny.
Najpierw powstała obudowa wanny. Następnie wannę owinąłem stretchem. Pod ustawianą wannę, podłożyłem suporek takiej wysokości by nie dotykał dna wanny. Niskoprężną pianką wypełniłem przestrzeń między wanną, podłogą i ścianami. Wstawiłem wannę w tą pianę i przycisnąłem bloczkami fundamentowymi. Uprzednio oczywiście pod bloczki podłożyłem miękkie podkładki. Wanna stoi w łazience.
Co do temperatury w domu to mam tak; pokoje 22-23, łazienki 23-25 i Pg+wiatrołap ok.19-20. Takie temp. mam od dawna, można sprawdzić w dawniejszych postach. Jak dla mnie, to w sypialni nieco za gorąco, połówce nieco za chłodno. Wszędzie OP, bez żadnego grzejnika. Oczywiście 20oC zadowoliłoby mnie w sypialni, jak najbardziej. Niestety czasem trzeba ustąpić.

Kolego to co opisałeś o wannie to standardowy sposób montażu wanny a nie jakieś cudowne docieplenie .
Miałeś opisać jakie to cudowne ustawienia masz ze przy takich temp zadanych masz 1200m3 rocznie bo jakoś nie widzę żebyś coś napisał , może masz mały dom ?

piotrek0m
09-12-2015, 08:35
Czy gazownia sama zmienia grupę kwalifikacyjną jak zużycie gazu jest niskie? Czy raczej trzeba się upominać samemu? W taryfie W-3.6 opłata dystrybucyjna jest ok 26 zł miesięcznie wyższa niż w taryfie W-2.2. Przecież to są 3-stówy rocznie płacone za nic ....

scruffty
09-12-2015, 09:00
Czy gazownia sama zmienia grupę kwalifikacyjną jak zużycie gazu jest niskie? Czy raczej trzeba się upominać samemu? W taryfie W-3.6 opłata dystrybucyjna jest ok 26 zł miesięcznie wyższa niż w taryfie W-2.2. Przecież to są 3-stówy rocznie płacone za nic ....

Trzeba się upominać. Nawet przekraczając W2 o niewielką wartość możesz zażądać przypisania dalej do W2, ale jest zastrzeżenie, że jeśli jednak te W2 przekroczysz to na koniec roku naliczą zaległe opłaty jakbyś był w W3 i zrobią korektę. Z druga stronę zmieniają sami bez upominania:)

oszczednyGrześ
09-12-2015, 11:26
Trzeba się upominać. Nawet przekraczając W2 o niewielką wartość możesz zażądać przypisania dalej do W2, ale jest zastrzeżenie, że jeśli jednak te W2 przekroczysz to na koniec roku naliczą zaległe opłaty jakbyś był w W3 i zrobią korektę. Z druga stronę zmieniają sami bez upominania:)

Tak, przeważnie jak się nie upomni człowiek to nie zmienią. Ale jak przekroczysz to bez zawahania upomną się o zaległe opłaty i przerzucą na wyższą taryfę. Warto zatem kontrolować zużycie jak się da :)

Oczywiście zmiana taryfy następuje od następnego roku rozliczeniowego.

firewall
09-12-2015, 11:38
Nie widzę związku ze sprawnością kotła, raczej ze zwiększonym zapotrzebowaniem domu na ciepło.
Chociaż? Do kotła wpada powietrze bardziej ogrzane przez ściany, czyli mniejsze straty ;).

Przy sprawności 98% to spaliny tak na oko to - 230 oC, więc trzeba komin izolować.:yes:

boleknh
09-12-2015, 14:03
Witam,u mnie od 09.11 do 09.12 czyli równy miesiąc zużycie 190m2, dom 188m2 ale góra nieogrzewana,ocieplona wełną, zamknięte wejście na piętro płytą GK ocieplone wełną,stolarka drewniana szyby podwójne,na podłodze styropian 7cm,ściany 20cm styropian,ogrzewanie podłogowe 80m2,5 grzejników w tym 2 grzejniki łazienkowe(2 łazienki na dole),piec de dietrich mcr3 + zasobnik 120l,garaż 30m2 nie ogrzewany,gaz tylko do CO i CWU.Rodzina 4 osobowa ,4 prysznice i duża wanna raz dziennie.Sterownik pokojowy ustawiony dzień na 21,noc na 20 stopni.Czy 6.5m2 dziennego zużycia przy temperaturach zewnętrznych w dzien od 0 do +5 stopni i noc 0 do - 6 to dużo? W zeszłym roku nawet nie patrzyłem specjalnie na uzyycie gazu,największy rachunek miałem coś ok 600zł kiedy w dzien było ok -15 a noc -18-20,zmartwil mnie kolega z pracy który ma podoobny metrażowo dom i zużył w listopadzie 110m3 gazu. Jeszcze mam [pytanie czy temperatura zasilania na kotle gazowym MCR3 50 stopni jest ok? Instalator w zeszłym roku ustawił mi 45 ale przy tej temepraturze grzejniki są lekko ciepłe i piec aby dogrzać z temeratur 20 na 21 pracował ok 1.5 godziny.

plusfoto
09-12-2015, 15:34
Jak na ogrzewanych 80m2 to chyba dużo. Tyle to tutaj ludzie podają dla powierzchni 2 * większej.

jacek.zoo
09-12-2015, 15:40
Witam,u mnie od 09.11 do 09.12 czyli równy miesiąc zużycie 190m2, dom 180m2 ale góra nieogrzewana,ocieplona wełną, zamknięte wejście na piętro płytą GK ocieplone wełną,stolarka drewniana szyby podwójne,na podłodze styropian 7cm,ściany 20cm styropian,ogrzewanie podłogowe 80m2,5 grzejników,2 grzejniki łazienkowe(2 łazienki na dole),piec de dietrich mcr3 + zasobnik 120l,garaż 30m2 nie ogrzewany,gaz tylko do CO i CWU.Rodzina 4 osobowa ,4 prysznice i duża wanna raz dziennie.Sterownik pokojowy ustawiony dzień na 21,noc na 20 stopni.Czy 6.5m2 dziennego zużycia przy temperaturach zewnętrznych w dzien od 0 do +5 stopni i noc 0 do - 6 to dużo? W zeszłym roku nawet nie patrzyłem specjalnie na uzyycie gazu,największy rachunek miałem coś ok 600zł kiedy w dzien było ok -15 a noc -18-20,zmartwil mnie kolega z pracy który ma podoobny metrażowo dom i zużył w listopadzie 110m3 gazu. Jeszcze mam [pytanie czy temperatura zasilania na kotle gazowym MCR3 50 stopni jest ok? Instalator w zeszłym roku ustawił mi 45 ale przy tej temepraturze grzejniki są lekko ciepłe i piec aby dogrzać z temeratur 20 na 21 pracował ok 1.5 godziny.

chyba duzo, ja przy troche mniejszym metrazu, ale za to bez drzwi wew i kilku grzejników, przez to musze nagrzac bardziej bo ciagnie po nogach, i temperaturze 23-24 st spalam 4,5m gazu, tylko krótki okres pomiaru bo 7 dni. ale mieszkam 3 miesiace a w pierwszym roku zawsze wiecej idzie. tylko ze u mnie wanna nie idzie codziennie, srednio raz moze 2 razy w tygodniu i mało wody bo małe dzieciaki. (czesciej kapia sie pod prysznicem, zeby nie bylo ze myje dzieci raz w tygodniu :) )
ale jakby poszlo mi 200m gazu miesiecznie przy takich temperaturach to bym sie troche martwil :)

jacek.zoo
09-12-2015, 15:43
Witam,u mnie od 09.11 do 09.12 czyli równy miesiąc zużycie 190m2, dom 180m2 ale góra nieogrzewana,ocieplona wełną, zamknięte wejście na piętro płytą GK ocieplone wełną,stolarka drewniana szyby podwójne,na podłodze styropian 7cm,ściany 20cm styropian,ogrzewanie podłogowe 80m2,5 grzejników,2 grzejniki łazienkowe(2 łazienki na dole),piec de dietrich mcr3 + zasobnik 120l,garaż 30m2 nie ogrzewany,gaz tylko do CO i CWU.Rodzina 4 osobowa ,4 prysznice i duża wanna raz dziennie.Sterownik pokojowy ustawiony dzień na 21,noc na 20 stopni.Czy 6.5m2 dziennego zużycia przy temperaturach zewnętrznych w dzien od 0 do +5 stopni i noc 0 do - 6 to dużo? W zeszłym roku nawet nie patrzyłem specjalnie na uzyycie gazu,największy rachunek miałem coś ok 600zł kiedy w dzien było ok -15 a noc -18-20,zmartwil mnie kolega z pracy który ma podoobny metrażowo dom i zużył w listopadzie 110m3 gazu. Jeszcze mam [pytanie czy temperatura zasilania na kotle gazowym MCR3 50 stopni jest ok? Instalator w zeszłym roku ustawił mi 45 ale przy tej temepraturze grzejniki są lekko ciepłe i piec aby dogrzać z temeratur 20 na 21 pracował ok 1.5 godziny.
czyli ogrzewasz 180m2 czy 80m2? bo jak 180 to jak wyzej co napisałem, jak 80 to gorzej jak masakra. u mnie jest 140 ale otwartej przestrzeni

boleknh
09-12-2015, 15:50
chyba duzo, ja przy troche mniejszym metrazu, ale za to bez drzwi wew i kilku grzejników, przez to musze nagrzac bardziej bo ciagnie po nogach, i temperaturze 23-24 st spalam 4,5m gazu, tylko krótki okres pomiaru bo 7 dni. ale mieszkam 3 miesiace a w pierwszym roku zawsze wiecej idzie. tylko ze u mnie wanna nie idzie codziennie, srednio raz moze 2 razy w tygodniu i mało wody bo małe dzieciaki. (czesciej kapia sie pod prysznicem, zeby nie bylo ze myje dzieci raz w tygodniu :) )
ale jakby poszlo mi 200m gazu miesiecznie przy takich temperaturach to bym sie troche martwil :)

Troszke niezrozumiale napisałem chyba,,dom ma 188m2,z tego ogrzewam 118m2 powierzchni użytkowej a nie ogrzewam piętra które jest zamknięte płytą GK i nie ogrzewam garażu.W tych 118m2 jest 80m2 ogrzewania podłogowego i 5 grzejników(w tym 2 scienne w łazienkach)

jacek.zoo
09-12-2015, 16:03
Troszke niezrozumiale napisałem chyba,,dom ma 188m2,z tego ogrzewam 118m2 powierzchni użytkowej a nie ogrzewam piętra które jest zamknięte płytą GK i nie ogrzewam garażu.W tych 118m2 jest 80m2 ogrzewania podłogowego i 5 grzejników(w tym 2 scienne w łazienkach)

to bardzo duzo, jak pisalem, ja mam 140m, bez drzwi, temperatura 23-24st i poszlo mi 96m gazu. tez 4 osoby. ja mam ocieplenie 10cm posadzka, 15 welna, a na suficie 30cm welny, ile masz na suficie, i na tym wejsciu cm welny?

boleknh
09-12-2015, 17:43
Na poddaszu mam jedną warstwe 15cm wełny bez GK i bez sufitów, a tam gdzie prowadzą normalnie schody na dół założyłem płyte GK i w to wbudowałem takie schody opuszczane strychowe,na to połozyłem 15cm wełny.Sufity parter-piętro mam nie ocieplone,tylko same tynki.

oszczednyGrześ
09-12-2015, 18:09
Na poddaszu mam jedną warstwe 15cm wełny bez GK i bez sufitów, a tam gdzie prowadzą normalnie schody na dół założyłem płyte GK i w to wbudowałem takie schody opuszczane strychowe,na to połozyłem 15cm wełny.Sufity parter-piętro mam nie ocieplone,tylko same tynki.

pytanie takie ta wełna na poddaszu zabezpieczona paroizolacją? Ta druga wełna też z paroizolacją?

Wentylacja jaka, grawitacyjna?

Zjada dużo. Masz tam sterowanie pogodowe? Ten kocioł to ten: MCR3 PLUS 24T(S), 35S Jak nie to podaj dokładnie model.

Mieszkasz od kiedy? Drugi rok będzie teraz (znaczy sezon grzania)? Ile w zeszłym roku zużyłeś gazu? Rozumiem, że gaz idzie na cwu, gotowanie i grzanie?

boleknh
09-12-2015, 18:15
Wentylacja grawitacyjna.
Wełna jedna warstwa rockwool 15cm bez foli ani bez drugiej warstwy bez regipsów sama wełna wiec zamieć tam jest straszna ;),ale tam gdzie schody założyłem GK i na góre od strony poddasza założyłem 15cm wełny,piec MCR3 (nie plus tylko ten z lat 2011-2014),sterowanie pokojowe.W zeszłym roku miałem podobne zuzycie,troszke sie przebuedziłem jak przypadkowo zacząłem z kolegą rozmawiać ile on zuzywa.Projekt domu Szecherezada 2g ,w kuchni znajduje się duze okno narożne 2m szerokie,w jadalni okno 3.5 metra,w salonie 2 okna po 3 metry.Może byc że przez dużą ilość przeszklenia tak duze zużycie gazu?Niestety nnie znam ani nie znalazłem nikogo z podobnym projektem który uzytkuje taki dom aby porównac cokolwiek :(

oszczednyGrześ
09-12-2015, 18:30
Wentylacja grawitacyjna.
Wełna jedna warstwa rockwool 15cm bez foli ani bez drugiej warstwy bez regipsów sama wełna wiec zamieć tam jest straszna ;),ale tam gdzie schody założyłem GK i na góre od strony poddasza założyłem 15cm wełny,piec MCR3 (nie plus tylko ten z lat 2011-2014),sterowanie pokojowe.W zeszłym roku miałem podobne zuzycie,troszke sie przebuedziłem jak przypadkowo zacząłem z kolegą rozmawiać ile on zuzywa.Projekt domu Szecherezada 2g ,w kuchni znajduje się duze okno narożne 2m szerokie,w jadalni okno 3.5 metra,w salonie 2 okna po 3 metry.Może byc że przez dużą ilość przeszklenia tak duze zużycie gazu?Niestety nnie znam ani nie znalazłem nikogo z podobnym projektem który uzytkuje taki dom aby porównac cokolwiek :(

Od strony domu na wełnę paroizolacja! Materiał izolacyjny nie może być przewiewny! Poza tym ona będzie mokra (nie dosłownie) a materiał izolacyjny który jest mokry nie jest dobrym izolatorem! Dalej... przy wg są przeciągi i dmucha zimnym więc to ogrzać też trzeba. Wentylacja gw masz tylko łazienki/kuchnia czy każdy pokój. Masz nawiewniki czy coś?

Kolejna sprawa to ta podłoga...7cm jakby nie było to mało. Podłogówka tam sobie chodzi i ta ziemia nieco ciągnie jakby nie było. Prowadziłem testy gdzie w domu na 8cm styropianu odłączyliśmy podłogówkę i zużycie spadło przy zachowaniu komfortu cieplnego który załatwiały same grzejniki. Co do kotła, podaj mi konkretnie ten model jaki masz do niego sterownik też podaj. Ile grzejesz CWU i jak (kiedy), jest cyrkulacja?

Co do tego twojego docieplenia to 5 cm zabrałbym ze ścian i w podłogę wsadził raczej a nie 20cm na ściany. W dach minimum 30 cm wełny zabezpieczonej paroizolacją. O Wg nie wspomnę bo tutaj jako standard wrzucam już Wm z rekuperacją chyba że inwestor nie chce to niech potem się martwi. Aha, jaką masz wilgotność w domu?

boleknh
09-12-2015, 18:57
Dziękuje za podpowiedzi , nie mam nawiewników w oknach ,na korytarzu w kuchni ,łazienkach zwykłe kratki wentylacyjne,ale zauważyłem że nie ma odwrotnego ciągu ,więc cyrkulacja zdaje się być ok,moze przez to że nigdy nie domykam okna w kuchni całkowicie, zawsze zostawiam delikatnie popuszczoną klamke.Wilgotności nie znam bo nie mam Higrometru ale jak to bardzo ważne moge kupić i sprawdzić.Jeżeli chodzi o CWU to nie posiadam programatora gdzie mogę ustawić kiedy będzie podgrzewał zasobnik,grzeje jak temperatura spada i dogrzewa zasobnik który jest umieszczony w kotłowni nieogrzewanej w garażu.Zauważyłem że ok 50m3 idzie mi na samo podgrzewanie wody.Kocioł jest dokłądnie http://hydrosolar.pl/mcr3-orzel-wyladowal/ ustawiony jest temperatura zasilania na 50 stopni,a CWU na 48.Sterownik AD247 De dietrich

Adam626
09-12-2015, 19:11
Przy sprawności 98% to spaliny tak na oko to - 230 oC, więc trzeba komin izolować.:yes:

Przy grzaniu CWU temperatura na kotle około 80C, na powrocie z 60 więc spaliny około 65C.
Myślę że 98% to nie jest zbyt pesymistyczne określenie sprawności - raczej optymistyczne

jacek.zoo
09-12-2015, 19:54
Dziękuje za podpowiedzi , nie mam nawiewników w oknach ,na korytarzu w kuchni ,łazienkach zwykłe kratki wentylacyjne,ale zauważyłem że nie ma odwrotnego ciągu ,więc cyrkulacja zdaje się być ok,moze przez to że nigdy nie domykam okna w kuchni całkowicie, zawsze zostawiam delikatnie popuszczoną klamke.Wilgotności nie znam bo nie mam Higrometru ale jak to bardzo ważne moge kupić i sprawdzić.Jeżeli chodzi o CWU to nie posiadam programatora gdzie mogę ustawić kiedy będzie podgrzewał zasobnik,grzeje jak temperatura spada i dogrzewa zasobnik który jest umieszczony w kotłowni nieogrzewanej w garażu.Zauważyłem że ok 50m3 idzie mi na samo podgrzewanie wody.Kocioł jest dokłądnie http://hydrosolar.pl/mcr3-orzel-wyladowal/ ustawiony jest temperatura zasilania na 50 stopni,a CWU na 48.Sterownik AD247 De dietrich

Mi na sama wode idzie 25m gazu. Tylko tez moze inaczej uzywam, nie codziennie wanna i ogolnie oszczedzamy wode

oszczednyGrześ
09-12-2015, 20:13
Dziękuje za podpowiedzi , nie mam nawiewników w oknach ,na korytarzu w kuchni ,łazienkach zwykłe kratki wentylacyjne,ale zauważyłem że nie ma odwrotnego ciągu ,więc cyrkulacja zdaje się być ok,moze przez to że nigdy nie domykam okna w kuchni całkowicie, zawsze zostawiam delikatnie popuszczoną klamke.Wilgotności nie znam bo nie mam Higrometru ale jak to bardzo ważne moge kupić i sprawdzić.Jeżeli chodzi o CWU to nie posiadam programatora gdzie mogę ustawić kiedy będzie podgrzewał zasobnik,grzeje jak temperatura spada i dogrzewa zasobnik który jest umieszczony w kotłowni nieogrzewanej w garażu.Zauważyłem że ok 50m3 idzie mi na samo podgrzewanie wody.Kocioł jest dokłądnie http://hydrosolar.pl/mcr3-orzel-wyladowal/ ustawiony jest temperatura zasilania na 50 stopni,a CWU na 48.Sterownik AD247 De dietrich

ten zasobnik masz duży? co ja bym zrobił na początek:

1. Na pewno lepsze sterowanie co do grzania cwu.
2. To kondensat to dobrze byłoby aby chodził z pogodówką i w miarę dobraną krzywą.
3. Pomyślał nad rozsądnym zorganizowaniu cwu.
4. założył perlatory.
5. Te paroizolacje zrobił.

Nie wiem czy ten kocioł ma jakieś swoje menu wewnętrzne, pewnie ma tam można pewnie coś jeszcze pozmieniać.

borusek
09-12-2015, 22:33
No, ale co z tego, że Kolega ogrzewa 80m2 jak w rzeczywistości ogrzewa cała bryłę domu, a nie powierzchnie tylko na parterze.
Latem na wiosnę do cieplij sobie pianą poliuretanową na obrzeżach budynku swoją podłogówkę. Ja tak zrobiłem, małe odwierty co 15 cm pod kątem od strony elewacji. Strzał piany nisko rozpreżnej i dalej w następny otwór. Podloga się do izolował tak, ze teraz w łazience na parterze nie trzeba kaloryfera uruchamiać, bo cieplutko z podlogówki. Tylko nie strzelaj pany od razu otwór po otworze, bo rozpreżając moze styropian od sciany po odrywać. Jeden otwór zrobiony wiertarką z długim wiertlem strzał w niewidocznym miejscu, zatkanie go, potem przerwa z kilka minut wiercisz następny powiedzmy 20 cm od poprzedniego i znów strzał. Piany idzie bardzo dużo, bardzo dużo. Obleciałem mały domek tak do okoła i weszło 30 butli piany

Adam626
09-12-2015, 22:44
mógłbyś przybliżyć o jaką izolację chodzi? Bo nie rozumiem.

Ja ostatnio wstrzykiwałem pianę między drzwi balkonowe a parkiet w dół aż na poziom chudziaka/. Uszczelniłem tez parkiet przy ścianie tj wypełniłem te 0,7cm przestrzeni między deską a ścianą - pianą

Adam626
09-12-2015, 23:18
przy obecnej pogodzie (0 stopni w nocy, w dzień 3-5C) i ogrzewaniu 240m2 (parter do 22,5 piętro do 20,3) idzie mi 8,3-8,8 m3/dobę - dane za ostatnie 2 dni.
Wydaje mi się że sporo idzie tego gazu. Nie wiem co jest przyczyną. 12cm styropianu w podłodze, ogrzewanie podłogowe i parkiet lity 16mm wszędzie oprócz łazienek i kuchni. Kocioł chodzi cały czas na 110% sprawności na zasilaniu 30C.

Cała podłoga jest napędzana pompką z kotła na 1 biegu
Okna 3 szybowe. W miarę szczelny dom i WM

knatom
09-12-2015, 23:26
...i ogrzewaniu 240m2 (parter do 22,5 piętro do 20,3) idzie mi 8,3-8,8 m3/dobę - dane za ostatnie 2 dni.
Wydaje mi się że sporo idzie tego gazu. Nie wiem co jest przyczyną.

Powierzchnia ogrzewana jest tego przyczyną ;)
Jakbyś grzał 120 m.kw. to byś spalał pewno połowę tego, co obecnie.

Mario430
10-12-2015, 07:09
przy obecnej pogodzie (0 stopni w nocy, w dzień 3-5C) i ogrzewaniu 240m2 (parter do 22,5 piętro do 20,3) idzie mi 8,3-8,8 m3/dobę - dane za ostatnie 2 dni.
Wydaje mi się że sporo idzie tego gazu. Nie wiem co jest przyczyną. 12cm styropianu w podłodze, ogrzewanie podłogowe i parkiet lity 16mm wszędzie oprócz łazienek i kuchni. Kocioł chodzi cały czas na 110% sprawności na zasilaniu 30C.

Cała podłoga jest napędzana pompką z kotła na 1 biegu
Okna 3 szybowe. W miarę szczelny dom i WM

Adam, mnie obecnie przy prawie identycznej temperaturze zewnętrznej i temperaturze pomieszczeń ok. 22,0 (łazienka +WC - ok. 24,0) nie przekracza 5m3/dobę (razem z cwu+kuchenka+cyrkulacja), ale fakt, faktem, że ogrzewam znacznie mniej od Ciebie - 150m2 + 2 małe grzejniki w kotłowni i garażu - dodatkowo jakieś 40m2, no i mam tylko WG. Grzejesz pewno na krzywej? więc podejrzewam, że może mieć miejsce to co u mnie, czyli za niska temp. zasilania przez co kocioł chodzi BARDZO długo, piszesz nawet, że cały czas, ma problem z dogrzaniem do zadanej temp. i pożera w ..uj gazu. Spróbuj podnieść zasilanie o 2-3 stopnie, u mnie znacznie pomogło. Druga sprawa to pompka, nie wiem, czy daje rady przepychać podłogówkę, mierzyłeś temp. powrotu dla każdej pętli. Jeżeli będzie za zimno to też może dokładać się do tego. To takie moje w zasadzie laika, ale poparte próbami spostrzeżenia.

W ogóle od dnia kiedy włączyłem grzanie (23.11) do dzisiaj średnia wychodzi mi ok. 5,3m3/dobę, więc chyba nie jest źle, aczkolwiek zawsze może być lepiej :-), no gorzej też ...

montixe
10-12-2015, 08:07
przy obecnej pogodzie (0 stopni w nocy, w dzień 3-5C) i ogrzewaniu 240m2 (parter do 22,5 piętro do 20,3) idzie mi 8,3-8,8 m3/dobę - dane za ostatnie 2 dni.
Wydaje mi się że sporo idzie tego gazu. Nie wiem co jest przyczyną. 12cm styropianu w podłodze, ogrzewanie podłogowe i parkiet lity 16mm wszędzie oprócz łazienek i kuchni. Kocioł chodzi cały czas na 110% sprawności na zasilaniu 30C.

Cała podłoga jest napędzana pompką z kotła na 1 biegu
Okna 3 szybowe. W miarę szczelny dom i WM

Dziś podawałem odczyt od 10 listopada do 10 grudnia 182m3 gazu- wychodzi ok 6m3/24h (CO+CWU), poza sezonem grzewczym na CWU idzie 38-50m3 gazu (zasobnik 200L)
Dom z poddaszem użytkowym-250m2 użytkowej, wszędzie podłogówka (sterowana z parteru) i dodatkowo w pokojach na pietrze i sypialni na parterze, grzejniki pilnujące temperatury (załączane kiedy potrzeba osobnym sterownikem na piętrze) i drabinki w łazienkach. Wszędzie stała temperatura 22*C. Dom z betonu komórkowego SOLBET 24cm+15cm białego styropianu, podłoga parter 10cm styropianu, podłoga piętro 6 cm, poddasze 25cm wełny (15cm- 0.39 + 10cm- 0,37). Na podłogach wszędzie kafle, oprócz dwóch pokoi na piętrze gdzie są panele 8mm

borusek
10-12-2015, 08:45
mógłbyś przybliżyć o jaką izolację chodzi? Bo nie rozumiem.


Elewacja na ścinach ( zewnątrz ;) ) ma przy ziemi taki uskok, cokół, czy opaska budynku nie wiem jak to się zwie. Majster ze mnie żaden, ale mam taki mały próg na ścianie to celem ozdobności zrobione. Cala Elewacja kolor krem, a to co się znajduje nad samą ziemią w kolorze brąz zrobione no i powierzchnia ścian i tego brązu na dole opasującego budynek jest z takim uskokiem pod kątem prostym, uskok ma ze 2 cm. Właśnie w miejscu tego uskoku na około budynku, bo to na wysokości połogi porobiłem odwierty co 15-20 cm i tam jak zweryfikowałem notatki weszło 40 pojemników piany. Na podłodze też mam tylko 10 cm styropianu, a powinno być 15 :(.
Tylko 10 cm styropianu mam też na izolacji zewnętrznej bo mnie wykonawca skur@#$... oszukał i zamiast 15 cm jak w projekcie położył na domu 10 cm :( no i walczę teraz z utratą każdej kalorii.

Adam626
10-12-2015, 09:36
to jest cokół. I wstrzyknałeś dokładnie na połączeniu tak?
Odczułeś różnicę czy raczej sprawa autosugestii?

U mnie to jest 10cm styroduru i łączy się z 20cm styropianu. Wydaje mi sie ze faktycznie to miejsce łączenia moze przewiewać zimno. U siebie tam wstrzykiwałem jednak tylko na drzwiach tarasowych i pamietam ze wchodziło sporo. Ale jest ryzyko by nie wypiętrzyło elewacji
Pianę dawałeś nisko czy wysokoprężną?

borusek
10-12-2015, 09:58
to jest cokół. I wstrzyknałeś dokładnie na połączeniu tak?
Odczułeś różnicę czy raczej sprawa autosugestii?

Jest absolutnie odczuwalna różnica in plus. Spora łazienka na parterze ma scianę zewnetrzną i teraz po ostrzyknięciu domu w tym miejscu w łazience nie uruchamiam kaloryfera, wystarczy ciepło z podłogówki, a wcześnie trzeba było kaloryfer mieć odkręcony. Ciepełko z podłogówki szło sobie w ścianę czyli w szczelinę miedzy murem a styropianem. Takie ostrzyknięcie nie zaszkodzi nawet sprawnemu domowi bo zawsze coś uszczelni. Tak jak wyżej pisałem piana nisko rozprężna i dozowana z czuciem oraz otwory robione tak aby w następny wstrzykiwać po jakimś czasie. Chodzi o to aby właśnie siła rozprężającej się piany nie oderwał styropianu od ściany. Zabieg generalnie bezpieczny, nie ma co się bać, tylko piany wejdzie oj wejdzie 40 butli u mnie x 25 zł butla czyli 1000zł. Kiedy to się zamortyzuje :) Gość od dociepleń mówił, ze taki myk warto by powtórzyć u góry ściany pod samą podbitką, bo wtedy ładnie się uszczelnią ściany, ale nie mam takiej wysokiej drabiny.

fotohobby
10-12-2015, 11:28
Jak miałeś styropian na placki klejony i to jeszcze z 1cm szcźelina, to coś da, ale przy styropianie, który dolega do ściany to niewiele pomoźe.

https://lh3.googleusercontent.com/-ZhPrIpAW03k/VCGRRos2oDI/AAAAAAAABEY/l_Eod-HYGq4/s800-Ic42/image.jpgi


https://lh3.googleusercontent.com/-8PCI99HgbN8/VCGRTAZmlQI/AAAAAAAABHw/nnwle6BWPv8/s800-Ic42/image.jpg

borusek
10-12-2015, 11:36
Na ramkę to majstry kleją arkusze styropianu te co są na obrzeżach ściany, a pośrodku ściany zazwyczaj na placki :) Co z tych 30 cm dociepleń jak miedzy ścianą a styropianem bardzo często wiatr hula.

fotohobby
10-12-2015, 11:39
No i dlatego trzeba "majstrów" pilnować i gonić.
To, że zrobili Ci 10cm, zamiast projektowych 15 wola o pomstę do nieba...

borusek
10-12-2015, 14:48
No i dlatego trzeba "majstrów" pilnować i gonić.
To, że zrobili Ci 10cm, zamiast projektowych 15 wola o pomstę do nieba...
Zastanawiam się od paru miesięcy czy aby nie pójść z tym do sadu. Ciekawe ile przyciął kasy na małym domku 168m2 powierzchni. Tysiąc, czy dwa tysiące na tym styropianie zaoszczędził . Inna spraw to jak zużywam 1600m3 gazu w skali roku na styropianie 10 cm , to ile by szło jak by to było 15 cm izolacji. 5% czy 10% gazu mniej. Da się to policzyć ?

uris
10-12-2015, 15:38
Zastanawiam się od paru miesięcy czy aby nie pójść z tym do sadu. Ciekawe ile przyciął kasy na małym domku 168m2 powierzchni. Tysiąc, czy dwa tysiące na tym styropianie zaoszczędził . Inna spraw to jak zużywam 1600m3 gazu w skali roku na styropianie 10 cm , to ile by szło jak by to było 15 cm izolacji. 5% czy 10% gazu mniej. Da się to policzyć ?

10 cm styropianu to nie jest źle ,ja bym się tym zbytnio nie martwił ,trzeba przywiązywać wagę do wykonania bo tu są największe straty ciepła . Znam domy co mają 10 cm styro i nie płacą więcej za gaz niż ja gdzie mam 15 styro to samo tyczy się okien zobacz w kamerze termo wizyjnej jakie są straty na profilu to o 3 szybach zapomnisz .

borusek
10-12-2015, 17:02
zobacz w kamerze termo wizyjnej jakie są straty na profilu to o 3 szybach zapomnisz .
Jeszcze przed pierwszą konkretną zimą zrobiłem ogląd kamerą IR i czym prędzej się brałem za poprawki. Usuwałem mostki termiczne i inne braki izolacji. Komfort się cieplny poprawił, ale w kieszeni to raczej tak samo :(
2300m3 -pierwszy rok
1600m3 drugi rok
1620m3 trzeci rok
domek raptem 168m2 al bez kominka, bez wiatrołapu, 10 cm styropianu tylko, przewymiarowany grubo piec, prymitywna tania instalacja CO z wymiennikiem i jeszcze parę kwiatków tworzą krąg zła w którym nie nienawidzę gazowni :D a jak ostatnio przeczytałem, że u Niemców m3 gazu tańszy w bogatym kraju o 30% to mnie krew zalała.

oszczednyGrześ
11-12-2015, 10:24
Jeszcze przed pierwszą konkretną zimą zrobiłem ogląd kamerą IR i czym prędzej się brałem za poprawki. Usuwałem mostki termiczne i inne braki izolacji. Komfort się cieplny poprawił, ale w kieszeni to raczej tak samo :(
2300m3 -pierwszy rok
1600m3 drugi rok
1620m3 trzeci rok
domek raptem 168m2 al bez kominka, bez wiatrołapu, 10 cm styropianu tylko, przewymiarowany grubo piec, prymitywna tania instalacja CO z wymiennikiem i jeszcze parę kwiatków tworzą krąg zła w którym nie nienawidzę gazowni :D a jak ostatnio przeczytałem, że u Niemców m3 gazu tańszy w bogatym kraju o 30% to mnie krew zalała.

Dlatego ja przenisołem się z gazu na powietrzną pompę ciepła powietrze-powietrze. Nadal jednak zajmuję się reduckją zużycia gazu w oparciu o moje doświadczenia. Przesiadywałem przy liczniki i kotle latami :) Teraz koszt ogrzania 100m2... dzisiaj mróz nad ranem -7C a pompa w domu co tu powiedzieć daleko odbiegającym od energooszczędnego brała 510-530W a w domu 22 góra i 20C dół po pokojach.

boleknh
11-12-2015, 10:28
Ja za ostatnią dobe zużyłem 4m3 gazu , w nocy było -5 ,w dzień +3,ale zrobiłem myk i podgrzałem wode w zasobniku rano o godz.6 na 50 stopni po czym wylączyłem i podgrzałem o godz.19 do kąpieli i wyłączyłem,wychodzi na to ze na CWU które cały czas jest podgrzewane z zasobniku do temperatury 50c zużywa mi lekoo ponad 2m3 na dobe czyli ok 60-65 m3 miesięcznie,troche chyba sporo przy jednej wannie i 4 pryszniacach? czy to przez to ze zasobnik jest w nie ogrzewanej kotłowni i nie mam sterowania do ustawienia kiedy ma podgrzewać wode? Tylko grzeje jak temperatura wody spada w zasobniku do 40 stopni i podgrzewa do 50 i tak chyba z 12 x dziennie,czy jest możliwość ustawienia w De dietrich Mcr3 czasu podgrzewania wody w zasobniku np.6-7 ,14-15,19-20 mając tylko sterownik pokojowy?

oszczednyGrześ
11-12-2015, 11:06
Ja za ostatnią dobe zużyłem 4m3 gazu , w nocy było -3 ,w dzień +3,ale zrobiłem myk i podgrzałem wode w zasobniku rano o godz.6 na 50 stopni po czym wylączyłem i podgrzałem o godz.19 do kąpieli i wyłączyłem,wychodzi na to ze na CWU które cały czas jest podgrzewane z zasobniku na 50c zużywa mi ok 3m3 gazu dziennie,czy to przez to ze zasobnik jest nieogrzewanej kotłowni i nie mam sterowania do ustawienia kiedy ma podgrzewać wode? Tylko grzeje jak temperatura wody spada w zasobniku,czy jest możliwość ustawienia w De dietrich Mcr3 czasu podgrzewania wody w zasobniku np.6-7 ,14-15,19-20 mając tylko sterownik pokojowy?

Pisałem CI, że cwu musisz przeorganizować :).To że zasobnik jest w zimnym też ma znaczenie, tak jak czasy grzania, cyrkulacja itd. W tym sterowniku nie widziałem możliwości zmian grzania cwu, tylko co. A w kotle nie ma jakiegoś panelu?

uris
11-12-2015, 14:33
Ja za ostatnią dobe zużyłem 4m3 gazu , w nocy było -5 ,w dzień +3,ale zrobiłem myk i podgrzałem wode w zasobniku rano o godz.6 na 50 stopni po czym wylączyłem i podgrzałem o godz.19 do kąpieli i wyłączyłem,wychodzi na to ze na CWU które cały czas jest podgrzewane z zasobniku do temperatury 50c zużywa mi lekoo ponad 2m3 na dobe czyli ok 60-65 m3 miesięcznie,troche chyba sporo przy jednej wannie i 4 pryszniacach? czy to przez to ze zasobnik jest w nie ogrzewanej kotłowni i nie mam sterowania do ustawienia kiedy ma podgrzewać wode? Tylko grzeje jak temperatura wody spada w zasobniku do 40 stopni i podgrzewa do 50 i tak chyba z 12 x dziennie,czy jest możliwość ustawienia w De dietrich Mcr3 czasu podgrzewania wody w zasobniku np.6-7 ,14-15,19-20 mając tylko sterownik pokojowy?

Zasobnik z CWU w nieogrzewanym pomieszczeniu to karygodny błąd ,w normalnych warunkach kocioł podgrzewa wodę 2-3 razy na dobę - histereza 7*C i zużywa około 1m3 na dobę .

Adam626
11-12-2015, 20:13
Jak miałeś styropian na placki klejony i to jeszcze z 1cm szcźelina, to coś da, ale przy styropianie, który dolega do ściany to niewiele pomoźe.

https://lh3.googleusercontent.com/-ZhPrIpAW03k/VCGRRos2oDI/AAAAAAAABEY/l_Eod-HYGq4/s800-Ic42/image.jpgi


https://lh3.googleusercontent.com/-8PCI99HgbN8/VCGRTAZmlQI/AAAAAAAABHw/nnwle6BWPv8/s800-Ic42/image.jpg

Ładnie to wygląda. Nigdy więcej porothermu...

orasje
12-12-2015, 09:20
Witam. Co do wstrzykiwania piany. W co dokładnie tą pianę aplikowaliście to znaczy w jaki element domu ona konkretnie się upychała?. Zastanawiam się czy ja też tak mogę zrobić ale nie za bardzo rozumiem w co (w jakie pustki) ona ma wejść?. Pozdrawiam

fotohobby
12-12-2015, 10:26
Jeśli styropian przyklejony jest tak:

http://www.dunakanyar.net/~kszarkowicz/Murator/Styr_Szczeliny.jpg

, albo i gorzej i to jeszcze na placki, to pomiędzy styropianem, a ciepłą ścianą tworzy sie "komin" i jeśli powietrze dostanie się tam w okolicach cokołu, lub listwy startowej, to poruszacsię ku gorze, wychładzając ścianę.

Dlatego mozna na wysokości listwy startowej (uskok, 20-30cm nad gruntem, gdzie kończy sie cokół) dowiercić sie po dowierzchni muru i z wyczuciem zaaplikować tam pianę co kilkanaście cm.

orasje
12-12-2015, 10:41
Ahaaa. Dzięki. Faktycznie ma to sens. Muszę zobaczyć u siebie na zdjęciach z budowy jak chłopaki to robili bo już nie pamiętam. Dzięki bardzo.

uris
12-12-2015, 18:46
Jeśli styropian przyklejony jest tak:

http://www.dunakanyar.net/~kszarkowicz/Murator/Styr_Szczeliny.jpg

, albo i gorzej i to jeszcze na placki, to pomiędzy styropianem, a ciepłą ścianą tworzy sie "komin" i jeśli powietrze dostanie się tam w okolicach cokołu, lub listwy startowej, to poruszacsię ku gorze, wychładzając ścianę.

Dlatego mozna na wysokości listwy startowej (uskok, 20-30cm nad gruntem, gdzie kończy sie cokół) dowiercić sie po dowierzchni muru i z wyczuciem zaaplikować tam pianę co kilkanaście cm.


Jak powinien być przyklejony styropian ?

uris
12-12-2015, 18:48
Powierzchnia ogrzewana jest tego przyczyną ;)
Jakbyś grzał 120 m.kw. to byś spalał pewno połowę tego, co obecnie.

To jest nie prawda , wielkość powierzchni nie idzie proporcjonalnie do zużywanej energii .

uris
12-12-2015, 18:55
to jest cokół. I wstrzyknałeś dokładnie na połączeniu tak?
Odczułeś różnicę czy raczej sprawa autosugestii?

U mnie to jest 10cm styroduru i łączy się z 20cm styropianu. Wydaje mi sie ze faktycznie to miejsce łączenia moze przewiewać zimno. U siebie tam wstrzykiwałem jednak tylko na drzwiach tarasowych i pamietam ze wchodziło sporo. Ale jest ryzyko by nie wypiętrzyło elewacji
Pianę dawałeś nisko czy wysokoprężną?

Prawidłowo to posadzka ( beton ) powinien być w warstwie 20cm styropianu , to 10 cm cokołu jest już pod posadzką ( w przekroju ) Druga sprawa to najlepiej jak się nie używa żadnych list startowych tylko ładnie się najpierw przykleja cokół , poziomuje się go przy układaniu i na ten cokół kładziesz od razu warstwę styropianu na ścianę opierając go na cokole . Efekt jest taki że kolejne warstwy styropianu ładnie dociskają do cokołu i jest szczelnie .

knatom
12-12-2015, 19:18
To jest nie prawda , wielkość powierzchni nie idzie proporcjonalnie do zużywanej energii .

To fakt. Źle napisałem. Miałem na myśli to, że przy mniejszej powierzchni spalanie by było mniejsze.

CafeDelTom27
12-12-2015, 19:27
Watek o spalaniu gazu tutaj jest.zasmiecacie ten temat

oszczednyGrześ
13-12-2015, 15:15
Watek o spalaniu gazu tutaj jest.zasmiecacie ten temat

To ile spalasz? :)

CafeDelTom27
13-12-2015, 17:49
Spalam LPG i za okres 05.2014-05.2015 zuzylem okolo 1500L.C.O.+ C.W.U.+ kuchenka

oszczednyGrześ
13-12-2015, 19:09
Spalam LPG i za okres 05.2014-05.2015 zuzylem okolo 1500L.C.O.+ C.W.U.+ kuchenka

Jakie są to ceny tego LPG w Twoim przypadku? Tak jak na stacjach czy to inne jednak kwoty?

sys20
14-12-2015, 08:49
[QUOTE=fotohobby;7016931]Jak miałeś styropian na placki klejony i to jeszcze z 1cm szcźelina, to coś da, ale przy styropianie, który dolega do ściany to niewiele pomoźe.

https://lh3.googleusercontent.com/-ZhPrIpAW03k/VCGRRos2oDI/AAAAAAAABEY/l_Eod-HYGq4/s800-Ic42/image.jpgi


Na poliuretanowym kleju to było klejone?

borusek
14-12-2015, 22:21
Kochani :) może macie jakiś chytry plan jak obserwować, jak sprawdzać zmiany zużycia gazu. Kurcze pogoda co dobę zmienną jest to nawet jak podniosę czy zmniejszę temp na zasilaniu to jak to sprawdzić, wpływ zmiany. Hydraulik mi dziś tłumaczył, że kocioł kondensat więc tnie można go dusić na niskich temperaturach, a Wy, że obniżać temp zasilania. Obniżam, ale wtedy długo pracuje. No nic ten sam hydraulik mi tłumaczył, że styropian to Panie grzeje :D

fotohobby
14-12-2015, 22:25
Na poliuretanowym kleju to było klejone?

tak

fotohobby
14-12-2015, 22:32
Kochani :) może macie jakiś chytry plan jak obserwować, jak sprawdzać zmiany zużycia gazu. Kurcze pogoda co dobę zmienną jest to nawet jak podniosę czy zmniejszę temp na zasilaniu to jak to sprawdzić, wpływ zmiany. Hydraulik mi dziś tłumaczył, że kocioł kondensat więc tnie można go dusić na niskich temperaturach, a Wy, że obniżać temp zasilania. Obniżam, ale wtedy długo pracuje. No nic ten sam hydraulik mi tłumaczył, że styropian to Panie grzeje :D

Przy tej pogodzie, szczególnie jak jest wiatr, to ciężko .
Ja tam powiem Ci - przesadnie niskich temp na zasilaniu nie lubię.
Mam minimum ustawione na 31C i okresy grzania 4-8, 14-16 i 19-24
chodzi o to, by wstrzelić się z grzaniem na pobudkę, powrót z pracy i wieczorne kąpiele.
Przy czym kocioł grzeje i tak 4-5h na dobę, więc zdaża się, ze się w tym środkowym okienku nie odpala.

Dłuższa praca, to też jakieś 0,1kWh zjedzone w ciągu każdej godziny... Dziesięć godzin pracy, robi się 50gr do rachunku.....
Jak toś ma dodatkowe pomy, to więcej...

Adam626
14-12-2015, 22:51
Mam nastawione 30C na kotle i moc na 3,2KW, kocioł chodzi praktycznie non stop, na zasilaniu dochodzi do 29,5 (chyba więcej nie ma siły dosciagnąć) grzeje około 240m2, 0C na podwórku

Mario430
15-12-2015, 09:18
Kochani :) może macie jakiś chytry plan jak obserwować, jak sprawdzać zmiany zużycia gazu. Kurcze pogoda co dobę zmienną jest to nawet jak podniosę czy zmniejszę temp na zasilaniu to jak to sprawdzić, wpływ zmiany. Hydraulik mi dziś tłumaczył, że kocioł kondensat więc tnie można go dusić na niskich temperaturach, a Wy, że obniżać temp zasilania. Obniżam, ale wtedy długo pracuje. No nic ten sam hydraulik mi tłumaczył, że styropian to Panie grzeje :D

Ha, tylko przez próby, próby, próby. Moje wnioski są następujące jeżeli chodzi o zużycie gazu (nie wiązać z komfortem) Jeżeli ktoś posiada kocioł z mocą MIN rzędy 2-3kW może jak np. Adam spokojnie schodzić z zasilaniem w okolice 30st., a nawet niżej, ponieważ wtedy ma spalanie i tak w granicach 0,2-0,3m3/h. Natomiast w przypadku kotła z mocą MIN rzędu np. 5kW (jak u mnie) schodzenie z zasilaniem w okolice 30st. nie opłaca się po prostu, bo wtedy kocioł spala mi ok. 0,5-0,6m3/h, a pracuje praktycznie non stop nie mogąc dogrzać do zadanej termostatem temperatury, jednocześnie pożerając w ..uj gazu. Dlatego też ja obracam się przy temp. zasilania pomiędzy 34-37 co powoduje w miarę optymalne zużycie. Ma to jak wszystko drugą stronę, a mianowicie komfort. Przy moim systemie grzania nie jest on optymalny, gdyż pojawiają się tzw. okresy "zimnej podłogi", ale no cóż, coś za coś. Myślę cały czas nad termostatem z histerezą rzędu 0,2-0,3 st. (teraz mam 0,5), co oczywiście poprawiłoby mi komfort kosztem niewielkiego wzrostu zużycia gazu lub coś takiego jak kolega fotohoby - okresowe grzanie. Pozdrawiam.

borusek
15-12-2015, 09:36
Natomiast w przypadku kotła z mocą MIN rzędu np. 5kW (jak u mnie) schodzenie z zasilaniem w okolice 30st. nie opłaca się po prostu, bo wtedy kocioł spala mi ok. 0,5-0,6m3/h, a pracuje praktycznie non stop nie mogąc dogrzać do zadanej termostatem temperatury, jednocześnie pożerając w ..uj gazu. Dlatego też ja obracam się przy temp. zasilania pomiędzy 34-37 . To tak jak u mnie, ten sam przedział temperatur nastawiam 33-36 na zasilaniu zależnie od pogody. Przy konkretnych mrozach 37-39 st. Tylko że u mnie chyba kocił moc minimalna ma aż 6 kW :) model MCR ll i co ciekawe nigdy nie pracował ciągiem, najdłuższe cykle to 30 minut, ale generalnie to kilka minut pracy potem 10-15 minut postoju i tak całą dobę :) Pięknie mi ten kocioł dobrali :D

Mario430
15-12-2015, 10:02
To tak jak u mnie, ten sam przedział temperatur nastawiam 33-36 na zasilaniu zależnie od pogody. Przy konkretnych mrozach 37-39 st. Tylko że u mnie chyba kocił moc minimalna ma aż 6 kW :) model MCR ll i co ciekawe nigdy nie pracował ciągiem, najdłuższe cykle to 30 minut, ale generalnie to kilka minut pracy potem 10-15 minut postoju i tak całą dobę :) Pięknie mi ten kocioł dobrali :D

No, no.Ja też wtedy nie bardzo biegałem o co w tym wszystkim chodzi, poza tym było równolegle tyle innych równie pilnych, a może i pilniejszym rzeczy, że po prostu czasu nie było nad wszystkim się doktoryzować :-). Jedyne co to, że mój kocioł kosztował (jak na kondesat) naprawdę niewiele. Marna pociecha :-). To masz i źle i dobrze. Bo jeśli starty częstsze to komfort lepszy, ale zużycie większe. U mnie kocioł włącza się przeważnie 2x/dobę, czasami raz i pracuje po ok. 4-5h. Teraz aktualnie mam od bodajże 3 dni na zasilaniu 34st., ale coś mi się wydaje, że nie jest to za bardzo optymalne, chyba podniosę o 1 st. Aktualnie mam zużycie dobowe w ok. 5m3/dobę (z cwu, kuchenką i cyrkulacją).

fotohobby
15-12-2015, 10:08
Mam nastawione 30C na kotle i moc na 3,2KW, kocioł chodzi praktycznie non stop, na zasilaniu dochodzi do 29,5 (chyba więcej nie ma siły dosciagnąć) grzeje około 240m2, 0C na podwórku


Ustaw mu 34C i 6kW

borusek
15-12-2015, 11:25
.
Mam minimum ustawione na 31C i okresy grzania 4-8, 14-16 i 19-24
.. A to ciekawe, bo u mnie 24 godziny na dobę tak samo, bez żadnych zmian wszystko ustawione. Oczywiście jak na dworze cieplej to zmniejszam.


Aktualnie mam zużycie dobowe w ok. 5m3/dobę (z cwu, kuchenką i cyrkulacją).
Za ostatnie 3 doby gdzie u mnie wiało na polu i mróz w nocy mam średnia 7 m3 na mały domeczek 168 m2, ale fakt kocioł w promocji kupiony wraz z zasobnikiem za 3000zł :). Niestety głupi dwa razy płaci, albo całe życie.
Jakoś nie rozumiem zagadnienia, że kocioł Ci się włącza 2-3 razy na dobę, czyi gdzie energie cieplną akumuluje ? To tak nie powinno być moim zdaniem.

fotohobby
15-12-2015, 11:38
Jak to gdzie ? W podłodze i w scianach ;)

Ja też mam 2-3, czasem 4 starty kotła , czas pracy jakieś 4-6 na dobę.
Temperatura oscyluje miedzy 21.8, a 22.1C


Plus oczywiście 2-4 starty, bo dogrzać CWU.

Mario430
15-12-2015, 12:30
Za ostatnie 3 doby gdzie u mnie wiało na polu i mróz w nocy mam średnia 7 m3 na mały domeczek 168 m2, ale fakt kocioł w promocji kupiony wraz z zasobnikiem za 3000zł :)....
Jakoś nie rozumiem zagadnienia, że kocioł Ci się włącza 2-3 razy na dobę, czyi gdzie energie cieplną akumuluje ? To tak nie powinno być moim zdaniem.
7m3 na dobę to nie jest aż tak dużo moim zdaniem.
Ja dałem za kocioł z zasobnikiem parę stówek więcej od Ciebie. Odnośnie startów kotła to tak: 2 lub czasami 1 na co i kilka na cwu (nie liczyłem ile). Jak to co akumuluje - mam dosyć grubą wylewkę (7-8cm), ściany, słowem budynek i tyle.

uris
15-12-2015, 18:18
Wykres z jednej doby kocioł pracował 2x po 3 godz temp zasilania 40*C , temp zadana 22,5*C , spalanie 7m3 co+CWU moc ograniczona do 10kw


340720

Adam626
15-12-2015, 18:21
za mały obrazek

uris
15-12-2015, 18:52
Poprawka poszła , testuje teraz taki sposób grzania histeryczna 0,5*C. Czyli zadana 22,5C a jest 23*C spada poniżej 22,5 i dobija do 23

Adam626
15-12-2015, 20:41
wykres super tzn fajne narzędzie do pomiarów. Moje Dallasy juz przyszły teraz tylko połączyć do GPIO i zainstalować soft. łączyłeś je równolegle? Stosowałeś jakieś rezystory?

Pozostając w temacie - u mnie kocioł spala na dobę 8,5m3 chodzi praktycznie cały czas na 3,2kW i nie wyrabia by dogrzać do 22,7 w domu. Mam tylko 21,5-22,3 na dole i 20,4 na górze

uris
15-12-2015, 21:16
wykres super tzn fajne narzędzie do pomiarów. Moje Dallasy juz przyszły teraz tylko połączyć do GPIO i zainstalować soft. łączyłeś je równolegle? Stosowałeś jakieś rezystory?

Pozostając w temacie - u mnie kocioł spala na dobę 8,5m3 chodzi praktycznie cały czas na 3,2kW i nie wyrabia by dogrzać do 22,7 w domu. Mam tylko 21,5-22,3 na dole i 20,4 na górze


Łączysz równolegle , dajesz rezystor z tego co pamietam 4,7k wszystko jest opisane ;) kable mam i po 20m UTP i działają czujniki .

Musisz podnieść krzywą jak nie dobija ,spalanie od razu skoczy do góry .

Adam626
15-12-2015, 23:35
Wprowadziłem zmiany
Moc z 3,2kW na 6,4kw
Pompę z 1 biegu na 2 bieg
temperaturę zasilania zadaną z 30 na 34C
Zobaczymy jakie będą efekty

Powinienem też wywalić czujnik temp zewnętrznej na podwórko bo leży w kotłowni:(

franco78
16-12-2015, 05:59
Wprowadziłem zmiany
Moc z 3,2kW na 6,4kw
Pompę z 1 biegu na 2 bieg
temperaturę zasilania zadaną z 30 na 34C
Zobaczymy jakie będą efekty

Powinienem też wywalić czujnik temp zewnętrznej na podwórko bo leży w kotłowni:(

Twój kocioł nie pracuje na pogodówce? Wtedy kocioł sam dobiera temp. zasilania.
Jak ustawiacie temp. zasilania ?

gregzawa
16-12-2015, 06:22
Do URIS

zainteresował mnie bardzo twój system pomiaru i rejestracji; proszę o informacje co to za system, gdzie jak i za ile można zakupić jego elementy

uris
16-12-2015, 06:46
Twój kocioł nie pracuje na pogodówce? Wtedy kocioł sam dobiera temp. zasilania.
Jak ustawiacie temp. zasilania ?

Ja na sterowniku ustawiam parametr " minimalna temperatura zasilania " i daje na 40*C.

Adam - pierwsza dobę kocioł spali więcej bo musi wygrzać podłogę , rozumiem ze ustaliłeś termostat na sterowniku . Mocy zwiększyłem czy ograniczyłem ?

uris
16-12-2015, 06:50
Do URIS

zainteresował mnie bardzo twój system pomiaru i rejestracji; proszę o informacje co to za system, gdzie jak i za ile można zakupić jego elementy

Tutaj znajdziesz wszystkie informacje https://techfreak.pl/forum/

Mario430
16-12-2015, 08:19
W końcu udało mi się podejrzeć ustawienia mojego kotła (NAOS K4) i w szczególności intrygują mnie następujące zapisy:

Parametr/ Funkcja/ Ustawienia/ Zakres-nastawa

PR7/ Temp. wyjściowa MAX/ 85/ 45...85 st.
PR12/ Ogrzewanie moc MAX/ 100/ Zależność (określa) PR01/ 00 (=0%) ... 100(=100%)
PR14/ Moc przy zapłonie/ 40/ Zależność (określa) PR01/ 00 (=0%) ... 100(=100%)
PR16/ Ogrzewanie moc MIN/ 00/ Zależność (określa) PR01/ 00 (=0%) ... 100(=100%)

I jeszcze jedno. PR01 określa moc kotła, która wynosi 5-24kW.
Który Waszym zdaniem z powyższych parametrów należałoby obciąć? Wg mnie PR7 gdzieś tak do 50-50st., bo ani na co, ani na cwu nie jest u mnie wymagana tak tem.
PR12 również gdzieś tak o połowę (do 12kW), tylko nie do końca wiem, czy ten parametr odpowiada za co, czy cwu, czy za całokształt? Może i PR14, ale nie wiem jakie to może mieć konsekwencje. PR16 jest chyba w porządku, szkoda, że minusowe % nie da się wejść :-)
p

gregzawa
16-12-2015, 11:27
Do URIS

nie bardzo umiem się odnaleźć na tym forum co mi dałeś linka
jakbyś podpowiedział jakie elementy i gdzie (jakie ceny) trzeba zakupić to byłbym wdzięczny

uris
16-12-2015, 15:02
Do URIS

nie bardzo umiem się odnaleźć na tym forum co mi dałeś linka
jakbyś podpowiedział jakie elementy i gdzie (jakie ceny) trzeba zakupić to byłbym wdzięczny

Jeżeli nie potrafisz odnaleźć się na forum to wątpię żeby ci się udało cokolwiek skonstruować :)

Adam626
16-12-2015, 16:00
Haha co za spostrzezenie:) faktycznie na forum wsYstko jest w poscie admina wystarczy rpi rezystor 4,7k i dallas do pomiaru. Calosc dostepna na alegro w 300zl sie wyrobi kolega

weasel123
16-12-2015, 16:20
chyba że masz gdzieś pod szafą starego lapka to wystarczy dallas i rezystor + ze 2 oporniki na przejściówkę rs232 -> 1wire i byś miał to kosztem paru złotych. Schematów jest pełno w sieci.

uris
16-12-2015, 19:00
Oj tam od razu 300zl ������ Rpi około 100zl zasilacz 2-3A i czujniki 1-wire trochę kabla utp lub alarmowego lub innego minimum 3 żyły i gotowe .

Co do spalania średnia z 5 dni 8m3 na dobę nie jest mało .

weasel123
16-12-2015, 19:19
słuszna uwaga z tymi 3 żyłami. Jak zrobiłem na 2, czyli tryb pasożytniczy, to już na 15 metrowym kablu były problemy, a jak przerobiłem na 3xkabel to zakrzesało mi 7 termometrów połaczonych w gwiazde i łączna długość kabla pewnie dobija do 100m. Większej ilości mi się nie chciało odpalać ale wygląda że też da radę.
Swoją drogą ciekawe rzeczy można wypatrzeć na takich wykresach...

Adam626
16-12-2015, 19:24
być może mam spierdzieloną elewację. I okna bez ciepłego montażu - nieszczelne przy ścianach. Bo za dużo to wychodzi moim zdaniem jak na parametry które mam tj 20cm grafitowego styropianu, nad ostatnim stropem 30cm styropianu, okna 3 szybowe ciepła ramka, garaż odizolowany, pod podłogą 12cm styropianu, wentylacja mechaniczna. Może tez być kwestia niejednorodnej bryły domu - 2 tarasy nad pomieszczeniami ogrzewanymi.
Zrobi się zimniej - spróbuję zbadać kamerą termowizyjną.

Z drugiej strony dom jest naprawdę spory i ma 2 kondygnacje bez skosów wysokości 2,85 i 270cm czyli około 660m3 prawdziwej kubatury wewnątrz

oszczednyGrześ
16-12-2015, 20:51
być może mam spierdzieloną elewację. I okna bez ciepłego montażu - nieszczelne przy ścianach. Bo za dużo to wychodzi moim zdaniem jak na parametry które mam tj 20cm grafitowego styropianu, nad ostatnim stropem 30cm styropianu, okna 3 szybowe ciepła ramka, garaż odizolowany, pod podłogą 12cm styropianu, wentylacja mechaniczna. Może tez być kwestia niejednorodnej bryły domu - 2 tarasy nad pomieszczeniami ogrzewanymi.
Zrobi się zimniej - spróbuję zbadać kamerą termowizyjną.

Z drugiej strony dom jest naprawdę spory i ma 2 kondygnacje bez skosów wysokości 2,85 i 270cm czyli około 660m3 prawdziwej kubatury wewnątrz


test szczelności robiłeś?

uris
16-12-2015, 21:07
Adam im szersza bryła domu tym gorzej tu nic nie poradzisz , mostki na 100% masz jakieś tylko pytanie jak są wielkie . Wszystkie balkony, podciagi wszystko to co betonowe i metalowe lubi bardzo zimno . Moim zdaniem u ciebie spalanie nie jest złe

uris
16-12-2015, 21:15
słuszna uwaga z tymi 3 żyłami. Jak zrobiłem na 2, czyli tryb pasożytniczy, to już na 15 metrowym kablu były problemy, a jak przerobiłem na 3xkabel to zakrzesało mi 7 termometrów połaczonych w gwiazde i łączna długość kabla pewnie dobija do 100m. Większej ilości mi się nie chciało odpalać ale wygląda że też da radę.
Swoją drogą ciekawe rzeczy można wypatrzeć na takich wykresach...

Ds18b20 działa tylko na 3 żyłach +|-|data

uris
16-12-2015, 21:17
test szczelności robiłeś?
Grzesiek test szczelności nie ma nic wspólnego z izolacja , dla mnie to mega marketing , tylko kamera ci prawdę powie .

weasel123
16-12-2015, 21:25
Ds18b20 działa tylko na 3 żyłach +|-|data

Poważnie?
a u mnie zadziałało tak:
http://lanmisoft.com/Automation/Help/index.html?18b20_temperature_sensor.htm

co prawda na krótkich kablach max kilkanaście metrów ale działało.
W takim układzie termometry ładują się z szyny danych. Trzeba wtedy trochę wyluzować z częstotliwością odpytywania.

oszczednyGrześ
16-12-2015, 22:23
Grzesiek test szczelności nie ma nic wspólnego z izolacja , dla mnie to mega marketing , tylko kamera ci prawdę powie .

oj zdziwił byś się.... sam się przekonałem że różnica jest. Ja robię szczelność każdemu jak termomodernizuję lub w nowym domu a jak to już pisałem :)

uris
16-12-2015, 23:29
Poważnie?
a u mnie zadziałało tak:
http://lanmisoft.com/Automation/Help/index.html?18b20_temperature_sensor.htm

co prawda na krótkich kablach max kilkanaście metrów ale działało.
W takim układzie termometry ładują się z szyny danych. Trzeba wtedy trochę wyluzować z częstotliwością odpytywania.

Pisałem o gpio

jacek.zoo
17-12-2015, 12:02
zeby zrobic badanie termowizji to wystarczy pierwszy lepszy łosiek z kamerą czy na tym trzeba sie znac? bo chce zrobic tylko nie wiem czy brac pierwszego z brzegu czy poszukac fachowca

plusfoto
17-12-2015, 12:48
Pamiętaj że sprzęt jest dodatkiem do człowieka ale nigdy odwrotnie.

borusek
18-12-2015, 11:51
zeby zrobic badanie termowizji to wystarczy pierwszy lepszy łosiek z kamerą czy na tym trzeba sie znac? bo chce zrobic tylko nie wiem czy brac pierwszego z brzegu czy poszukać fachowca
Raczej trzeba fotografa z doświadczeniem. U mnie był najpierw tzw. człowiek z kamerą, a potem drugi raz fachowiec z kamerą który wiele oglądów robił i wiedział gdzie zajrzeć tą kamerą. Znalazł wiele małych mostków termicznych.

Liwko
18-12-2015, 12:05
Z własnego doświadczenia muszę dodać, że jeżeli ktoś najpierw ocieplał dach, a dopiero później ściany, to niemal na bank ma potężny mostek ciepła.

uris
18-12-2015, 14:09
Z własnego doświadczenia muszę dodać, że jeżeli ktoś najpierw ocieplał dach, a dopiero później ściany, to niemal na bank ma potężny mostek ciepła.
Piszesz o braku lub złym dociepleniu na styku ściana-dach ( murłata )

Liwko
18-12-2015, 14:19
Piszesz o braku lub złym dociepleniu na styku ściana-dach ( murłata )

Jeżeli położysz najpierw styropian, to później łatwo do tego dopchnąć wełnę. Ale jak położysz najpierw wełnę, to później trudno tak dociąć styropian, żeby nie było mostka.

Maciu78
18-12-2015, 19:59
Panowie pogratulować wyników. Nie wiem jak to robicie. U mnie za listopad 170m3 zuzycia. za3tygodnie grudnia 200m3. Dom o powierzchni uzytkowej 150m2. po podlogach 190m2 + nieogrzewany garaz 40m2. Na podlodze 15cm styropianu i 7wylewki. Dom z pustaka keramzytowego gr 24cm, ocieplony welna 15cm. poddasze ocieplone 40cm welny a skosy 25cm. Okna 3szybowe 7profilowe z wkladka styropianowa w ramie. Ogrzewanie w calym domu podlogowka. Piec Vaillant kondensat. Mieszkam od lipca 2015 wiec pierwszy sezon. Wode do CWU dogrzewam w ciagu dnia Pompa ciepla. Na koniec dnia ma 44stopnie. Oprocz tego ustawione dogrzewanie przez piec od 17:30do22:00 i od 5:30do 6:00. Piec ustawione ma dogrzewanie CWU na 40stopni. W praktyce w wieczorem juz nie powinien grzac. Chociaz żona kąpie w wannie dziecko, a sama bierze prysznic. Ja korzystam z prysznica rano. W domu ustawiona byla do tej pory temperatura 23stopnie. Na regulatorze pokazywal 23,5 a na innych termometrach 23,3-23,7. U góry w pokojach miałem około 22,7-23,2stopnia.Wcześniej też nie chodziły wszystkie obiegi i hydraulik kazał je przebujać wyższą temperaturą na piecu. (nie mialem jeszcze regulatora ) wiec ustawialem nawet po 43-45 stopni i chodzil tak pare dob. Skonczylo sie na fizycznym odpowietrzeniu ukladu. Od 3tygodni mam regulator i próbuje różnych ustawień. Po nieprzespanych wieczorach na forum muratora doszedłem do takich ustawień: wpływ temp: brak. Temp zadana na dzien i noc ta sama: 23stopnie. Krzywa grzewcza( tu jeszcze walcze nie moge sie zdecydowac 0,20 - 0,25 ) kazda z nich lepiej mi sie sprawdza w innym temp. Generalnie odpuscilem troche z temp w domu. Stwierdzilem ze bylo troche za cieplo. NA chwile obecna celuje miedzy 22,5-23,0 dół, u góry 22było by optymalnie. O ile z dołem nie mam problemu o tyle z górą troszke gorzej. strasznie sie waha od 21 do 22,5. Spalanie gazu od paru dni w okolicach 6,5-8,5m3. Aha temperatury na zewnatrz raczej dodatnie ale w okolicach 0-5stopni.
NA DZIS: przeszedlem na opcje termostat. temp ustawiona 22,5. na dworzu w ciagu dnia 11-12 stopni. Teraz w okolicach 9-10. Spalanie przez jedna dobe to znowu 6,5m3.
Wczesniej zanim dostalem regulator ustawialem piec na ciagle grzanie. na piecu 31 do 33 ustawialem i mialem wrazenie ze wtedy najlepiej to chodzilo, byla temperatura w miare rowna w calym domu, spalanie oscylowalo w okolicach 6m3.
Teraz na krzywej grzewczej piec pracuje ( z informacji uzyskanych z pieca D80 chyba ) 6godzin na dobe. a spalanie dalej w granich 6,5-7m3
MOJE PYTANIA:
1. Czy przy tak mocno dodatnich temperaturach cos zmieniacie na regulatorach? Czy grzejecie na krzywej grzewczej non stop czy to minus20 czy plus 15 ??
2. Zauwazylem ze piec pokazuje ze temp zasilania zadana 29 a temperatura zasilania rzeczyw 34. czy to wynika z przesuniecia krzywej grzewczej( czyli ze temp zadana na regulatorze jest nie 20 stopni a 23 i stad ta roznica w zasilaniu? )
3, czy moge przez regulaor mu ustawic ciagle grzanie i z temp zasilania taka jak ja chce? jesli tak to jak to zrobic?
aha kuchenki gazowej nie posiadam, cyrkulacje mam wylaczona. Troche mnie przeraza to zuzycie 7m3 gazu a na dworze 11stopni.

Elfir
18-12-2015, 20:10
od listopada 2013 do listopada 2015 - 2600 zł (989m3) w tym wygrzewanie nowo postawionego domu. CO+CWU. Bez kominka.

uris
18-12-2015, 20:33
Jeżeli położysz najpierw styropian, to później łatwo do tego dopchnąć wełnę. Ale jak położysz najpierw wełnę, to później trudno tak dociąć styropian, żeby nie było mostka.
Też o tym pisałem :) Są tacy co im wychodzi grzyb od przemarzania .

jacek.zoo
18-12-2015, 21:17
Znowu kontrola, od drugiego grudnia poszlo mi 5,1 m gazu nq dobe. W kominku przepalilem dwa razy. Gaz idzie na co i cwu

borusek
18-12-2015, 22:21
od listopada 2013 do listopada 2015 - 2600 zł (989m3) w tym wygrzewanie nowo postawionego domu. CO+CWU. Bez kominka.
Czyli, że niespełna 500m3 na sezon, czyli na cały rok. Jeśli u mnie blisko 1600m3 na domek 168m2 (bez kominka i innych alternatyw ciepła) to taki wynik 1/3 mojego po prostu niemożliwy.
Pomyłka albo czary :)

oszczednyGrześ
19-12-2015, 09:44
Panowie pogratulować wyników. Nie wiem jak to robicie. U mnie za listopad 170m3 zuzycia. za3tygodnie grudnia 200m3. Dom o powierzchni uzytkowej 150m2. po podlogach 190m2 + nieogrzewany garaz 40m2. Na podlodze 15cm styropianu i 7wylewki. Dom z pustaka keramzytowego gr 24cm, ocieplony welna 15cm. poddasze ocieplone 40cm welny a skosy 25cm. Okna 3szybowe 7profilowe z wkladka styropianowa w ramie. Ogrzewanie w calym domu podlogowka. Piec Vaillant kondensat. Mieszkam od lipca 2015 wiec pierwszy sezon. Wode do CWU dogrzewam w ciagu dnia Pompa ciepla. Na koniec dnia ma 44stopnie. Oprocz tego ustawione dogrzewanie przez piec od 17:30do22:00 i od 5:30do 6:00. Piec ustawione ma dogrzewanie CWU na 40stopni. W praktyce w wieczorem juz nie powinien grzac. Chociaz żona kąpie w wannie dziecko, a sama bierze prysznic. Ja korzystam z prysznica rano. W domu ustawiona byla do tej pory temperatura 23stopnie. Na regulatorze pokazywal 23,5 a na innych termometrach 23,3-23,7. U góry w pokojach miałem około 22,7-23,2stopnia.Wcześniej też nie chodziły wszystkie obiegi i hydraulik kazał je przebujać wyższą temperaturą na piecu. (nie mialem jeszcze regulatora ) wiec ustawialem nawet po 43-45 stopni i chodzil tak pare dob. Skonczylo sie na fizycznym odpowietrzeniu ukladu. Od 3tygodni mam regulator i próbuje różnych ustawień. Po nieprzespanych wieczorach na forum muratora doszedłem do takich ustawień: wpływ temp: brak. Temp zadana na dzien i noc ta sama: 23stopnie. Krzywa grzewcza( tu jeszcze walcze nie moge sie zdecydowac 0,20 - 0,25 ) kazda z nich lepiej mi sie sprawdza w innym temp. Generalnie odpuscilem troche z temp w domu. Stwierdzilem ze bylo troche za cieplo. NA chwile obecna celuje miedzy 22,5-23,0 dół, u góry 22było by optymalnie. O ile z dołem nie mam problemu o tyle z górą troszke gorzej. strasznie sie waha od 21 do 22,5. Spalanie gazu od paru dni w okolicach 6,5-8,5m3. Aha temperatury na zewnatrz raczej dodatnie ale w okolicach 0-5stopni.
NA DZIS: przeszedlem na opcje termostat. temp ustawiona 22,5. na dworzu w ciagu dnia 11-12 stopni. Teraz w okolicach 9-10. Spalanie przez jedna dobe to znowu 6,5m3.
Wczesniej zanim dostalem regulator ustawialem piec na ciagle grzanie. na piecu 31 do 33 ustawialem i mialem wrazenie ze wtedy najlepiej to chodzilo, byla temperatura w miare rowna w calym domu, spalanie oscylowalo w okolicach 6m3.
Teraz na krzywej grzewczej piec pracuje ( z informacji uzyskanych z pieca D80 chyba ) 6godzin na dobe. a spalanie dalej w granich 6,5-7m3
MOJE PYTANIA:
1. Czy przy tak mocno dodatnich temperaturach cos zmieniacie na regulatorach? Czy grzejecie na krzywej grzewczej non stop czy to minus20 czy plus 15 ??
2. Zauwazylem ze piec pokazuje ze temp zasilania zadana 29 a temperatura zasilania rzeczyw 34. czy to wynika z przesuniecia krzywej grzewczej( czyli ze temp zadana na regulatorze jest nie 20 stopni a 23 i stad ta roznica w zasilaniu? )
3, czy moge przez regulaor mu ustawic ciagle grzanie i z temp zasilania taka jak ja chce? jesli tak to jak to zrobic?
aha kuchenki gazowej nie posiadam, cyrkulacje mam wylaczona. Troche mnie przeraza to zuzycie 7m3 gazu a na dworze 11stopni.

Witaj,

Krzywa grzewcza wpływa na temp. zasilania. Jak jedziesz na pogodówce to on sobie dobiera to na zasadzie temp. w domu, krzywa plus temp. zewnętrzna. Reguluje tym algorytm. Podaj mi prosze jaki masz kocioł dokładnie (model, moc) jaki masz regulator (dokładnie model). Jaką masz wentylację w tym domu?
Co do takiego zużycia teraz... Krzywa niska a on żeby dogrzać się włącza i wyłącza...takie moje pierwsze wrażenie. Często jest tak, że w temperaturach przejściowych należy zrobić przesunięcie krzywej bo nie będzie dogrzewał. Obawiam się też że kocioł jest przewymiarowany. No nic podaj odpowiedzi na moje pytania. I jeszcze jedno po co masz i PC do cwu i Gaz? Dziwne. Chyba że pompa była tania jak barszcz w zakupie...

oszczednyGrześ
19-12-2015, 09:46
od listopada 2013 do listopada 2015 - 2600 zł (989m3) w tym wygrzewanie nowo postawionego domu. CO+CWU. Bez kominka.

możesz podać taką krótką charakterystykę domku? Jakie temp w domu utrzymujesz? Jaki region polski? Wynik niezły jak na taki okres czasu...od 2013 roku

plusfoto
19-12-2015, 10:04
możesz podać taką krótką charakterystykę domku? Jakie temp w domu utrzymujesz? Jaki region polski? Wynik niezły jak na taki okres czasu...od 2013 roku
Masz wszystko w stopce przepraszam w dzienniku

Maciu78
19-12-2015, 10:52
Witaj,

Krzywa grzewcza wpływa na temp. zasilania. Jak jedziesz na pogodówce to on sobie dobiera to na zasadzie temp. w domu, krzywa plus temp. zewnętrzna. Reguluje tym algorytm. Podaj mi prosze jaki masz kocioł dokładnie (model, moc) jaki masz regulator (dokładnie model). Jaką masz wentylację w tym domu?
Co do takiego zużycia teraz... Krzywa niska a on żeby dogrzać się włącza i wyłącza...takie moje pierwsze wrażenie. Często jest tak, że w temperaturach przejściowych należy zrobić przesunięcie krzywej bo nie będzie dogrzewał. Obawiam się też że kocioł jest przewymiarowany. No nic podaj odpowiedzi na moje pytania. I jeszcze jedno po co masz i PC do cwu i Gaz? Dziwne. Chyba że pompa była tania jak barszcz w zakupie...

Piec Vaillant 246/5-5. Wentylacja grawitacyjna.Regulator Calormatic 470f, ale w poniedzialek zmieniam na zwykly 470 bo mam wrazenie ze slabo sie komunikuje. Pompa tania w zakupie nie byla. Tez jest vaillanta z zasobnikiem 300litrów. Pompa po to zeby nie grzac wlasnie gazem wody. Dzienne zuzycie pompy Ciepla to 3Kwh. Nagrzewa wode do 44 stopni. Startuje o 11 a do 17jest juz zwykle nagrzana. Teraz jej zwiekszylem czas pracy od 9 do 21 i temperature podnioslem na 49stopni. Dzieki temu powinienem w ogole nie grzac piecem gazowym wody. zobaczymy jak zuzycie. Z gazem roznie moze byc dlatego ta opcja zeby grzac wode pompa ciepla.

Adam626
19-12-2015, 11:22
3kwh prądu to prawie 1m3 gazu (kwotowo) a 1m3 gazu mniej więcej idzie na CWU więc inwestycja w pąpę nie uzasadniona

plusfoto
19-12-2015, 11:47
Ty się dobrze czujesz? Jeden kW ciepła z gazu to około 20 groszy a z pompy 10.

Liwko
19-12-2015, 11:49
Ty się dobrze czujesz? Jeden kW ciepła z gazu to około 20 groszy a z pompy 10.

Gaz-kWh-22-24gr
Pompą często poniżej 10gr

jacek.zoo
19-12-2015, 12:10
To i tak, to ma 3kw dziennie, na gaz 80gr na prad 30, zaokreagleniu, rocznie ma roznice 182zl, to po ilu latach zwroci sie pompa? Nie wiem ike kosztowala ale te 20- 30lat minimum

oszczednyGrześ
19-12-2015, 12:22
To i tak, to ma 3kw dziennie, na gaz 80gr na prad 30, zaokreagleniu, rocznie ma roznice 182zl, to po ilu latach zwroci sie pompa? Nie wiem ike kosztowala ale te 20- 30lat minimum

właśnie do tego zmierzałem... 300L to pewnie nie mało kosztowała...myślałem że ma jakąś 80. Jak już ktoś robi gaz to nie opłacają się kolektory ani pompa przy normalnym zużyciu.

oszczednyGrześ
19-12-2015, 12:24
Piec Vaillant 246/5-5. Wentylacja grawitacyjna.Regulator Calormatic 470f, ale w poniedzialek zmieniam na zwykly 470 bo mam wrazenie ze slabo sie komunikuje. Pompa tania w zakupie nie byla. Tez jest vaillanta z zasobnikiem 300litrów. Pompa po to zeby nie grzac wlasnie gazem wody. Dzienne zuzycie pompy Ciepla to 3Kwh. Nagrzewa wode do 44 stopni. Startuje o 11 a do 17jest juz zwykle nagrzana. Teraz jej zwiekszylem czas pracy od 9 do 21 i temperature podnioslem na 49stopni. Dzieki temu powinienem w ogole nie grzac piecem gazowym wody. zobaczymy jak zuzycie. Z gazem roznie moze byc dlatego ta opcja zeby grzac wode pompa ciepla.

A zatem:

1. Kocioł przewymiarowany.
2. Dom nieszczelny.
3. Z tego co pamiętam to calormatuc 470F ma tendencję do nadgrzewania. (wyłącza kocioł bodajże jak dogrzeje ponad 2 stopnie...) ale nie jestem do końca pewnien czy to ten.

Jak często kocioł się włącza i wyłącza?

Adam626
19-12-2015, 13:23
Ty się dobrze czujesz? Jeden kW ciepła z gazu to około 20 groszy a z pompy 10.
Proponuję czytać ze zrozumieniem wypowiedzi do których się odnosisz (szczególnie w tak mało wyszukany sposób)

plusfoto
19-12-2015, 14:40
Proponuję czytać ze zrozumieniem wypowiedzi do których się odnosisz (szczególnie w tak mało wyszukany sposób)
OK nie skojarzyłem twojej odpowiedzi z poprzednim postem.

Tomek B..
19-12-2015, 15:18
Czyli, że niespełna 500m3 na sezon, czyli na cały rok. Jeśli u mnie blisko 1600m3 na domek 168m2 (bez kominka i innych alternatyw ciepła) to taki wynik 1/3 mojego po prostu niemożliwy.
Pomyłka albo czary :)

Lub też ustawianie grzania wedle zawartości portfela.

Maciu78
19-12-2015, 15:35
To i tak, to ma 3kw dziennie, na gaz 80gr na prad 30, zaokreagleniu, rocznie ma roznice 182zl, to po ilu latach zwroci sie pompa? Nie wiem ike kosztowala ale te 20- 30lat minimum

wszystko co kupujecie ma sie zwrocic? bo ja sie zabezpieczylem na wypadek problemow z gazem. Jak nie bede mial gazu mam alternatywe dla cieplej wody. Wy taka macie? czy bedziecie ognisko rozpalac w domu?

Maciu78
19-12-2015, 15:38
A zatem:

1. Kocioł przewymiarowany.
2. Dom nieszczelny.
3. Z tego co pamiętam to calormatuc 470F ma tendencję do nadgrzewania. (wyłącza kocioł bodajże jak dogrzeje ponad 2 stopnie...) ale nie jestem do końca pewnien czy to ten.

Jak często kocioł się włącza i wyłącza?

co do pierwszego moge sie zgodzic ze kociol przewymiarowany i tu chyba pies pogrzebany.
dom nieszczelny, po czym wnosisz?
bo po sprawdzeniu spalania dzisiaj dochodze do wniosku ze jakbym zjechal z temperatura tak jak wszyscy grzejecie czyli 21stopni. to zuzycie spadloby conajmniej o 1,5 do 2m3 na dobe.
przypominam ze przeszedlem na opcje termosat. W domu mam 23stopnie. Zuzycie gazu za poprzednia dobe 3,5 m3.

CafeDelTom27
19-12-2015, 15:49
co do pierwszego moge sie zgodzic ze kociol przewymiarowany i tu chyba pies pogrzebany.
dom nieszczelny, po czym wnosisz?
bo po sprawdzeniu spalania dzisiaj dochodze do wniosku ze jakbym zjechal z temperatura tak jak wszyscy grzejecie czyli 21stopni. to zuzycie spadloby conajmniej o 1,5 do 2m3 na dobe.
przypominam ze przeszedlem na opcje termosat. W domu mam 23stopnie. Zuzycie gazu za poprzednia dobe 3,5 m3.

Podanie info ile gazu poszlo ostatniej doby jest bez sensu.Dziś mi kociol w ogóle nie odpalił oprócz C.W.U..wiec nie mowcie ze mam ekstra spalanie

oszczednyGrześ
19-12-2015, 16:06
co do pierwszego moge sie zgodzic ze kociol przewymiarowany i tu chyba pies pogrzebany.
dom nieszczelny, po czym wnosisz?
bo po sprawdzeniu spalania dzisiaj dochodze do wniosku ze jakbym zjechal z temperatura tak jak wszyscy grzejecie czyli 21stopni. to zuzycie spadloby conajmniej o 1,5 do 2m3 na dobe.
przypominam ze przeszedlem na opcje termosat. W domu mam 23stopnie. Zuzycie gazu za poprzednia dobe 3,5 m3.

Masz stosunkowo dobrze docieplony dom tymczasem masz wentylaję grawitacyjną rozumiem że masz nawiewniki w oknach?

Maciu78
19-12-2015, 16:12
Masz stosunkowo dobrze docieplony dom tymczasem masz wentylaję grawitacyjną rozumiem że masz nawiewniki w oknach?

hmmmmm fizycznie na oknach nic nie widze wiec raczej nie

plusfoto
19-12-2015, 16:13
hmmmmm fizycznie na oknach nic nie widze wiec raczej nie
To na jakiej zasadzie u ciebie działa ta wentylacja?

Maciu78
19-12-2015, 16:14
Podanie info ile gazu poszlo ostatniej doby jest bez sensu.Dziś mi kociol w ogóle nie odpalił oprócz C.W.U..wiec nie mowcie ze mam ekstra spalanie

Masz 2razy mniejszy dom, jaka temperatura w srodku jesli moge spytac? bo jesli przestane w domu grzac calkowicie to zebym zgubil jeden stopien w srodku potrzebuje comajmniej 14-18godzin. przy temp 0-5 na dworze.

Maciu78
19-12-2015, 16:16
To na jakiej zasadzie u ciebie działa ta wentylacja?

otwieram okno :)
mam wentylacje w lazienkach, garderobie, kuchni, kotlowni. Przy duzych wiatrach czulem jak daje po plecach. Poza tym dom jest wybudowany z keramzytu i ocieplony wełną. Dom oddycha :)
wieje wam z okien czy jak?

CafeDelTom27
19-12-2015, 16:19
Masz 2razy mniejszy dom, jaka temperatura w srodku jesli moge spytac? bo jesli przestane w domu grzac calkowicie to zebym zgubil jeden stopien w srodku potrzebuje comajmniej 14-18godzin. przy temp 0-5 na dworze.

w domu od wczoraj mam 22 stopnie a na dworze okolo 10stopni.Troche slonca było no i gotowanie obiadu

oszczednyGrześ
19-12-2015, 16:21
To na jakiej zasadzie u ciebie działa ta wentylacja?

Dokładnie? Jak :)

oszczednyGrześ
19-12-2015, 16:22
otwieram okno :)
mam wentylacje w lazienkach, garderobie, kuchni, kotlowni. Przy duzych wiatrach czulem jak daje po plecach. Poza tym dom jest wybudowany z keramzytu i ocieplony wełną. Dom oddycha :)
wieje wam z okien czy jak?

Dla mnie oszczędny dom to dom szczelny! Więc albo wm z rekuperacją lub żeby nie było że jestem całkiem anty :) gwc i mechaniczny nawiew i wywiew. Chociaż sam jestem za reku a jak ktoś mnie pyta o wykonanie GWC to zwykle mu odradzam choć robić by było można.

Maciu78
19-12-2015, 17:04
Dokładnie? Jak :)

mam jednak jakies nawiewniki na zewnetrznej stronie okna. Ale nie wiem jak to dziala bo nie ma nic przez co naplywaloby powietrze, od strony wewnetrznej. Chyba ze przez uszczelki.

plusfoto
19-12-2015, 17:20
mam jednak jakies nawiewniki na zewnetrznej stronie okna. Ale nie wiem jak to dziala bo nie ma nic przez co naplywaloby powietrze, od strony wewnetrznej. Chyba ze przez uszczelki.
Na zewnątrz okien to masz odwodnienie i nic Ci tym nie nawiewa. Natomiast jak zamkniesz okna i drzwi to przy szczelnym domu nie masz wentylacji, a te kanały które masz to kanały wywiewne. Ale żeby to działało to musi którędyś nawiać. Jeśli wieje przy zamkniętych oknach i drzwiach to znaczy że masz "dziurawy dom.

Maciu78
19-12-2015, 17:53
Zabiliscie mi cwieka z ta wentylacja. Chodze, ogladam i mysle jak ten temat jest rozwiazany. Jedyne co mi przychodzi na mysl to ze musi sie odbywac przez skrzynke rolety nad oknem.bo innej mozliwosci nie widze. bez tej klapki - rewizji, pizga tam niemilosiernie.

Adam626
19-12-2015, 18:44
NIe przejmuj się, wentylację masz normalną grawitacyjną. Każdy dom ma nieszczelności i przez nie nabiera zimnego powietrza, a ciepłe zużyte powietrze zabierane jest kanałami wentylacyjnymi z pomieszczeń brudnych. Twój wynik zużycia gazu jest dobry

Adam626
19-12-2015, 18:45
mam jednak jakies nawiewniki na zewnetrznej stronie okna. Ale nie wiem jak to dziala bo nie ma nic przez co naplywaloby powietrze, od strony wewnetrznej. Chyba ze przez uszczelki.

To są dziuki na ściek kondensatu z ramy okna. To nie jest nawiewnik

Maciu78
19-12-2015, 18:55
NIe przejmuj się, wentylację masz normalną grawitacyjną. Każdy dom ma nieszczelności i przez nie nabiera zimnego powietrza, a ciepłe zużyte powietrze zabierane jest kanałami wentylacyjnymi z pomieszczeń brudnych. Twój wynik zużycia gazu jest dobry

dzieki za slowa otuchy :)
powiedz jak masz ustawiony sterownik pieca w takie temperatury mocno dodatnie- 10 stopni i wyzej? krzywaG, czy cos innego?

uris
19-12-2015, 19:03
A zatem:

1. Kocioł przewymiarowany.
2. Dom nieszczelny.
3. Z tego co pamiętam to calormatuc 470F ma tendencję do nadgrzewania. (wyłącza kocioł bodajże jak dogrzeje ponad 2 stopnie...) ale nie jestem do końca pewnien czy to ten.

Jak często kocioł się włącza i wyłącza?

CM740F to to samo co CM470 z tym że F to wifi i nie dogrzewa o 2*C tylko jego histereza wynosi 0,5*C w trybie Termostat czyli jak 90% sterowników .

Adam626
19-12-2015, 19:07
powiedz jak masz ustawiony sterownik pieca w takie temperatury mocno dodatnie- 10 stopni i wyzej? krzywaG, czy cos innego?

Nie wiem nie interesowałem się prawdę mówiąc. Mam ustawione wg temperatury pomieszczenia. Jak mi za ciepło/za zimno to zmieniam temp pomieszczenia. W krzywe grzewcze dotychczas nie wnikałem ale to u mnie raczej nie działa (bo czujnik temp zewnętrznej leży w kotłowni)

uris
19-12-2015, 19:08
Lub też ustawianie grzania wedle zawartości portfela.

1000-1200m3 to standardowe minimum które domek musi zjadać ,nie ma cudów .

Maciu78
19-12-2015, 21:25
CM740F to to samo co CM470 z tym że F to wifi i nie dogrzewa o 2*C tylko jego histereza wynosi 0,5*C w trybie Termostat czyli jak 90% sterowników .

do wifi to mu daleka droga, zwykla radiowka, ktora ma czesto problemy z komunikacja.i wlasnie takie mialem wrazenie ze przegrzewa.dlatego zmieniam na po kablu. Wydaje mi sie ze histereza 0,5 stopnia jest wystarczajaca, nie jestesmy przeciez tacy temp, czuli

Maciu78
19-12-2015, 21:27
1000-1200m3 to standardowe minimum które domek musi zjadać ,nie ma cudów .

no i tak zalozylem, dlatego taryfa w2 i dlatego tez pompa ciepla sie przyda zeby nie grzac gazem, bo tak by sie bylo ciezko zmiescic. Przy temp powyzej 15 duzo szybciej grzeje wode i mniej zuzywa, Cop chyba 3,9

uris
19-12-2015, 21:43
do wifi to mu daleka droga, zwykla radiowka, ktora ma czesto problemy z komunikacja.i wlasnie takie mialem wrazenie ze przegrzewa.dlatego zmieniam na po kablu. Wydaje mi sie ze histereza 0,5 stopnia jest wystarczajaca, nie jestesmy przeciez tacy temp, czuli


Ej tam głupoty opowiadasz, CM470f pewnie pracuje w paśmie do 2,4Ghz a jak wiadomo takie pasmo jest podatne na zakłócenia i wiele innych czynników .Ta sama historia tyczy się wifi w paśmie 2,4Ghz dlatego przechodzi się na 5Ghz bo jest o wiele wiele mniej zakłóceń . Co do histerezy to w rzeczywistości ona wynosi 1*C bo zanim system się rozbuja to temperatura spada o kolejne ~0,5*C


Sorry ale ja die czaje pomysłu gaz + pompa :) dla mnie to wywalenie kasy w błoto .

Maciu78
19-12-2015, 21:57
Sorry ale ja die czaje pomysłu gaz + pompa :) dla mnie to wywalenie kasy w błoto .[/QUOTE]

sam zasobnik to polowa kosztow pompy. reszta sie wczesniej czy pozniej zwroci, choc nie musi. dla mnie to bezpieczenstwo cieplej wody na wypadek braku gazu

Adam626
19-12-2015, 22:06
a co na wypadek braku prądu? Ogólnie argumentacja z brakiem gazu jest słaba. Zakładając kataklizm - ciepła woda akurat nie jest najpotrzebniejszą rzeczą. Rozumiałbym ogrzewanie na PCI, ale do wody jest to nieuzasadnione. Wystarczy awaria energetyczna i nie masz ani CO ani CWU. Taniej byłoby się zabezpieczyć przed brakiem prądu kupując UPS i agregat

na dodatek zawalenie pomieszczenia zbiornikiem 300l.
Straty ciepła z tak wielkiego baniaka.
Zwrot z inwestycji dąży do nieskończoności.

Elfir
19-12-2015, 23:23
Pomyłka albo czary :)

Prawie pasywny. Mogę zrobić skan faktury lub licznika - niecałe 1000 m3 w połowie grudnia.

Z tym, że mieszkają dwie osoby i temp. zimą w domu w okolicy 20 stopni. Na dodatek Wielkopolska, czyli od dwóch lat nie było zimy.

noc
20-12-2015, 08:18
Właśnie! Zachodnia Polska i bez zimy.
Ja mieszkam w lubuskim, gdzie jest jeszcze nieco cieplej. Forumowicze nie dowierzają że mieszczę się w 1200m3 na sezon CO+CWU. Nie wiem dokładnie ile, bo nawet nie sprawdzam i nie zapisuję. Ilości zupełnie zadowalające. Ogrzewanie najczęściej włącza się późnym popołudniem i/lub wcześnie rano, na 1-2 h. Czasami w ogóle grzeje tylko CWU, jeśli dzień słoneczny. Słońce dogrzewa wystarczająco, przez duże przeszklenia.
Podłoga 15cm styro, ściany 15cm styro, sufit 40cm wełny, skosy 35cm wełny, WM + Renovent Excellent 400, OP po całości bez żadnego grzejnika.
Dom 147m2 użytkowej + ok25m2 pustki nad salonem (salon wys ok 5m).

uris
20-12-2015, 08:51
sam zasobnik to polowa kosztow pompy. reszta sie wczesniej czy pozniej zwroci, choc nie musi. dla mnie to bezpieczenstwo cieplej wody na wypadek braku gazu
To ty nie wiesz ze zasobniki CWU maja grzałki elektryczne na wypadek braku gazu :) naprawdę angażowanie pompy do CWU to strasznie dziwaczny pomysł .