PDA

Zobacz pełną wersję : Ile gazu poszło Wam juz w tym sezonie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

uris
04-01-2016, 18:24
Jeżeli masz ustalony tryb termostat, kocioł chce pracować jak najbliźej krzywej, ale musi brać pod uwagę termostat i jeżeli nie może tego zrobić temperaturą z krzywej podbija temperaturę. Moźesz to jedynie skorygować ograniczając mu temperaturę max zasilania.
U mnie kocioł od półtora tygodnia pracuje wg temperatury powrotu i trybu brak, zauwaźyłem że w moim przypadku przy róźnej temp zewnętrznej utrzymuje się stabilnie temperatura wewnętrzna 21,5-22st (na sterowniku cm 470 widoczna jest jednak temperatura zadana zasilania i rzeczywista, natomiast temperatura powrotu tylko na kotle). Wybierając powrót musiałem podnieść krzywą o 1 w stosunku do zasilania. Na ustawieniu powrót mam teź mniejsze zużycie gazu.

Mówisz że na powrocie masz mniejsze zużycie ,a mniej więcej o ile mniejsze ?
Jak się ma ustawiona KG na zasilanie to łatwo ją zmienić na powrót wystarczy zobaczyć jaka temp jest zadana na CO i podnosić o tyle KG żeby wyszło na to samo ,dobrze myślę ?

Beskidziak
04-01-2016, 18:24
[QUOTE=Maciu78;7035355
A z ta moca na piecu, jak zmienie z auto na najnizsza to rozumiem ze z taka bedzie pracowal caly czas???czy bedzie jak z moja temperatura zasilania zadana i rzeczywista.. :)[/QUOTE]

Jeźeli zmienisz z auto na ręczne, będzie utrzymywał dokładnie takie obroty jakie ustawisz.
U mnie na auto, pracuje pompa na 15% zasilając 16 pętli na dwóch rozdzielaczach (900m pex), przepływy mogę ustawić wszędzie powyżej 2.
Gdzieś tu na forum skarżyli się niektórzy, że nie mogą uzyskać przepłwów i okazywało się że powodem była za mała średnica rur zasilającej rozdzielacz.

uris
04-01-2016, 18:26
Daj na 100% i odczekaj jakiś czas może coś się ruszy .

Maciu78
04-01-2016, 18:33
heh teraz mam taka sytuacje temperatura zasilania zadana 33, rzeczywista 35, powrotu rzeczywista 32. u Was tez to tak wyglada??? czy u mnie cos jest nie tak z automatyka? czy u Was te wartosci ilosc zalacz pieca w ciagu doby zmieniaja sie?? bo u mnie stoi na 17x100 i tak caly czas.
a co to jest D19 ? czy to tez nie jest od pompy?

Beskidziak
04-01-2016, 18:33
Opcja zmiany z zasilania na powrot. Wlasnie szukalem kogos kto to zmienial. Mozesz mi dokladnie wytlumaczyc o ile zmieniles KG? Bo ja u siebie po zmianie z zasilania na powrot i podniesieniu KG z 0,25 do 0,30. Od razu po odpaleniu palnika zgasilo go po paru sekundach. Zrobilem reset blokady palnika i znowu to samo.
mam podniesc krzywa o 1, czyli do 1,25 ?czy o jeden wyzej czyli do 0,30 ( ale juz to zrobilem i ni kuta )

Na zasilaniu miałem 0,2 i przegrzewał kiedy było cieplej, na powrocie 0,3(he,he brakło mi tam zera przed 1) i zadaną obniżyłem z 22 na 21,5 i jest naprawde stabilna 21,5-22.
To prawie napewno wynika z charakterystyki mojego domu i instalacji i nieda się przenieść wprost na każdą inną.

Temperaturę zasilania zadał sobie 32 i jak grzeje to dobija do niej, jest to jednak temperatura max jaką mu ustaliłem , jeżeli podniósłbym max na 33 on ją podnosi również

Adam626
04-01-2016, 18:34
Mysle, zrownianie temperatur zasil i powrotu jest mozliwe tylko w malych instalacjach, gdzie podloga nie zdazy odebrac ciepla.

NIe moze mieć miejsca zrównanie tych temperatur bo to by oznaczało że podłoga nie oddaje ciepła czyli nie ogrzewa pomieszczeń. Jeśli ma być przekazywane ciepło to musi być delta T.

U mnie zauwazyłem że im większy przepływ tym spada temperatura zasilania przy tej samej mocy kotła. CZyli powiedzmy ustawiam stałą moc 3,2kw i przy pompie na 1 będę miał 30 stopni, ale po włączeniu na 3 już tylko 28. Czyli im więcej wody pompa pompuje tym podłoga odbiera więcej ciepła

Beskidziak
04-01-2016, 18:38
Mówisz że na powrocie masz mniejsze zużycie ,a mniej więcej o ile mniejsze ?
Jak się ma ustawiona KG na zasilanie to łatwo ją zmienić na powrót wystarczy zobaczyć jaka temp jest zadana na CO i podnosić o tyle KG żeby wyszło na to samo ,dobrze myślę ?

Na zasilaniu przy stałej temp zewnętrzej raz miałem 3, raz 5 potem 3,5, na powrocie miałem równo 3,5
Teraz przez te dwa dni w nocy -15,-14 w dzień -11,-10 5,6m3 (117m2)


Z tą zmianą wydaje się że masz racje, ale ja nie mogłem znaleźć krzywej na zasilaniu, a na powrocie się udało.

Beskidziak
04-01-2016, 18:47
[QUOTE=Maciu78;7035379]Beskidziak grzeje na opcji: brak wplywu temp wewn.

Napisałeś że kocioł bierze pod uwagę temperaturę wewnętrzną.....

Adam626
04-01-2016, 18:48
Na zasilaniu dziś mam 32C a na powrocie 5C mniej. Wniosek mój jest taki ze jeśli masz deltę typu 2C podłoga mało ciepła odbiera czyli coś nie działa

Maciu78
04-01-2016, 18:51
[QUOTE=Maciu78;7035379]Beskidziak grzeje na opcji: brak wplywu temp wewn.

Napisałeś że kocioł bierze pod uwagę temperaturę wewnętrzną.....

sorry ale musisz mi jak krowie na rowie wskazac w ktorym miejscu bo nie przypominam sobie takiego stwierdzenia u siebie...

Beskidziak
04-01-2016, 18:58
Zauwaz ze to nie ja zadalem mu temp zasilania tylko sam ja sobie zadal w oparciu o krzywa, temp zewnetrzna i wewnetrzna


Sorry masz racje kolejne zdanie wyjaśnia wszystko

Ale wewnetrznej nigdzie nie mierzy, bo po co, sluzy mu tylko do przesuniecia krzywej grzewczej. Wiec nie bardzo rozumiem twoje zdanie..

uris
04-01-2016, 19:22
NIe moze mieć miejsca zrównanie tych temperatur bo to by oznaczało że podłoga nie oddaje ciepła czyli nie ogrzewa pomieszczeń. Jeśli ma być przekazywane ciepło to musi być delta T.

U mnie zauwazyłem że im większy przepływ tym spada temperatura zasilania przy tej samej mocy kotła. CZyli powiedzmy ustawiam stałą moc 3,2kw i przy pompie na 1 będę miał 30 stopni, ale po włączeniu na 3 już tylko 28. Czyli im więcej wody pompa pompuje tym podłoga odbiera więcej ciepła

Ja trochę do innych wniosków doszedłem

- mały przepływ wyższa temp zasilania mniejsza moc
- duży przepływ niższa temp zasilania wyższa moc
Tak moj kocioł reaguje chyba że mu się coś pokickało .

fotohobby
04-01-2016, 19:32
Ja nie rozumiem po co kombinujecie z krzywymi grzewczymi mając jednocześnie wyłączony wpływ temperatury wewnętrznej.
To nie lepiej ustawić sobie np temperaturę pomieszczenia 22C i nie martwić się, że się coś przegrzeje ?

Ja mam ustawioną taką temp wewnętrzną, jak temperatura jest osiągnięta, to kocioł idzie w odstawkę, póżniej jeszcze z rozpędu temperatura wzrasta o 0,1C, i dopóki nie spadnie do 21.8 kocioł się ni włącza.

Stała praca kotła to jakieś 100-120W mocy w każdej godzinie....

uris
04-01-2016, 19:47
Na zasilaniu przy stałej temp zewnętrzej raz miałem 3, raz 5 potem 3,5, na powrocie miałem równo 3,5
Teraz przez te dwa dni w nocy -15,-14 w dzień -11,-10 5,6m3 (117m2)


Z tą zmianą wydaje się że masz racje, ale ja nie mogłem znaleźć krzywej na zasilaniu, a na powrocie się udało.
Ale w domu 18*C bo inaczej nie uwierzę .

uris
04-01-2016, 19:51
Ja nie rozumiem po co kombinujecie z krzywymi grzewczymi mając jednocześnie wyłączony wpływ temperatury wewnętrznej.
To nie lepiej ustawić sobie np temperaturę pomieszczenia 22C i nie martwić się, że się coś przegrzeje ?

Ja mam ustawioną taką temp wewnętrzną, jak temperatura jest osiągnięta, to kocioł idzie w odstawkę, póżniej jeszcze z rozpędu temperatura wzrasta o 0,1C, i dopóki nie spadnie do 21.8 kocioł się ni włącza.

Stała praca kotła to jakieś 100-120W mocy w każdej godzinie....

Brak wpływu jest po to że kocioł jedzie na samej KG , ty znowu piszesz o termostacie i nie każdy ma tak mała hiistereze bo standardowa to 0,5*C i co by nie mówić komfort jest gorszy bo masz te wachania temperatur i to nie o 0,5*C a o 1*C bo zanim system zareaguje to tracisz kolejne 0,5*C

piotrek0m
04-01-2016, 19:52
Oczywiście jakaś ponadnormatywna liczba startów palnika dobrze wynikowi nie robi, ale czy będzie miał 3, czy 8 startów - to niezauważalne.
Warto dbać o niską temperaturę zasilania i różnice zasilanie-powrót na poziomie 4-5C

W okresie przejściowym (temp. zewnętrzna około 0-5-10 0C ) miałem po 200 starów palnika na dobę! Obniżyłem moc na kotle do 10 kW i zaczęły się mrozy i kocioł pracuje praktycznie ciągle. Może stąd wynikać, że przy wyższych temperaturach na zewnątrz należałoby obniżać moc na kotle do minimalnej, a przy niskich temperaturach odpowiednio ją podnosić ? Pozwoliłoby to utrzymać liczbę startów na minimalnym poziomie oszczędzając elektronikę. W kotle można regulować szereg parametrów, niestety nie ma dostępnej wiedzy ze wzajemnych korelacji między nimi - tego właśnie szukam. Wydaje mi się, że większość użytkowników załącza kocioł i zapomina do wiosny... ewentualną regulację rezerwując dla instalatorów... co kosztuje.

Beskidziak
04-01-2016, 20:08
Ale w domu 18*C bo inaczej nie uwierzę .

Chory jestem, to zapraszam na kilka dni.
Tylko na sucho będziemy siedzieć bo ja na antybiotykach.....;)

Beskidziak
04-01-2016, 20:13
Brak wpływu jest po to że kocioł jedzie na samej KG , ty znowu piszesz o termostacie i nie każdy ma tak mała hiistereze bo standardowa to 0,5*C i co by nie mówić komfort jest gorszy bo masz te wachania temperatur i to nie o 0,5*C a o 1*C bo zanim system zareaguje to tracisz kolejne 0,5*C
Fotohobby, jak gdzieś czytałem steruje tymi wachaniami , bo lubi ciepłą podłogę o określonych porach.

Poza tym Vaillant mi bierze 64W i niechodzi ciągle tylko czasami samą pompą wodą pobuja.

uris
04-01-2016, 20:43
Chory jestem, to zapraszam na kilka dni.
Tylko na sucho będziemy siedzieć bo ja na antybiotykach.....;)

Wybacz ale nie uwierzę że w takie mrozy masz spalanie 5,6 i przy 22-23*C nie ma cudów .

uris
04-01-2016, 20:55
Fotohobby, jak gdzieś czytałem steruje tymi wachaniami , bo lubi ciepłą podłogę o określonych porach.

Poza tym Vaillant mi bierze 64W i niechodzi ciągle tylko czasami samą pompą wodą pobuja.

Buja samą pompą bo masz ustawiony tryb ECO to jest w menu serwisowym . Pompa zamiast pracować 24h pracuje w trybie ECO czyli kocioł co X czasu sprawdza temp wody .


D.018
Ustawianie rodzaju wybiegu pompy
1 = komfort (pompa pracująca ciągle)
3 = eco (pompa w trybie przerywanym)

fotohobby
04-01-2016, 21:09
Brak wpływu jest po to że kocioł jedzie na samej KG , ty znowu piszesz o termostacie i nie każdy ma tak mała hiistereze bo standardowa to 0,5*C i co by nie mówić komfort jest gorszy bo masz te wachania temperatur i to nie o 0,5*C a o 1*C bo zanim system zareaguje to tracisz kolejne 0,5*C

Ja mam komfort lepszy, bo wahania mam 0,4C, a grzanie ustawione ma wtedy, kiedy mnie to najbardziej interesuje - od 4rano do 8 rano, później od 14 do 16 i od 19 do 24.
W pozostałych godzinach ma ustawioną temperaturę odniżoną 21,5C, ale kocioł nigdy wtedy nie pracuje, bo bo nie zdąży się tak wychłodzić.
I wybacz - 0,5C to mój dom nawet przez noc nie straci, jak kocioł zaczyna grzanie, to jeszcze o 0,1 może o 0,2C temperatura poleci, ale czuć już, że podłoga promieniuje i to rekompensuje ten spadek.

Dlaczego takie ustawienie - bo chcę mieć ciepłą, promieniującą podłogę podczas pobudki, po powrocie z pracy i na wieczorny prysznic - mam prysznic bezbrodzikowy i fajnie jest stanąć na płytkach, jak czuć od nich że są podgrzane..

fotohobby
04-01-2016, 21:10
Wybacz ale nie uwierzę że w takie mrozy masz spalanie 5,6 i przy 22-23*C nie ma cudów .

Mam podobne.... niewielki dom i budowany z naciskiem na energooszczędność..
WM z rekuperacja trochę jednak daje, 20cm od gruntu również....

fotohobby
04-01-2016, 21:19
W okresie przejściowym (temp. zewnętrzna około 0-5-10 0C ) miałem po 200 starów palnika na dobę! Obniżyłem moc na kotle do 10 kW i zaczęły się mrozy i kocioł pracuje praktycznie ciągle. Może stąd wynikać, że przy wyższych temperaturach na zewnątrz należałoby obniżać moc na kotle do minimalnej, a przy niskich temperaturach odpowiednio ją podnosić ? Pozwoliłoby to utrzymać liczbę startów na minimalnym poziomie oszczędzając elektronikę. W kotle można regulować szereg parametrów, niestety nie ma dostępnej wiedzy ze wzajemnych korelacji między nimi - tego właśnie szukam. Wydaje mi się, że większość użytkowników załącza kocioł i zapomina do wiosny... ewentualną regulację rezerwując dla instalatorów... co kosztuje.

To raczej mrozy pomogły, niż obniżenie temperatury - każdy kondensat dąży do pracy z jak najniższą mocą.
Masz najsłabszy model z mocą mininalną 3,2kW ? To i tak za dużo na dodatnie temperatury...
Masz 100% podłogówki, czy grzejniki ?

uris
04-01-2016, 21:27
Ja mam komfort lepszy, bo wahania mam 0,4C, a grzanie ustawione ma wtedy, kiedy mnie to najbardziej interesuje - od 4rano do 8 rano, później od 14 do 16 i od 19 do 24.
W pozostałych godzinach ma ustawioną temperaturę odniżoną 21,5C, ale kocioł nigdy wtedy nie pracuje, bo bo nie zdąży się tak wychłodzić.
I wybacz - 0,5C to mój dom nawet przez noc nie straci, jak kocioł zaczyna grzanie, to jeszcze o 0,1 może o 0,2C temperatura poleci, ale czuć już, że podłoga promieniuje i to rekompensuje ten spadek.

Dlaczego takie ustawienie - bo chcę mieć ciepłą, promieniującą podłogę podczas pobudki, po powrocie z pracy i na wieczorny prysznic - mam prysznic bezbrodzikowy i fajnie jest stanąć na płytkach, jak czuć od nich że są podgrzane..

Masz jakieś dane z czujników zeby to pokazać bo inaczej to są po prostu puste słowa .

fotohobby
04-01-2016, 21:38
Rozumiem, że sądzisz, iż produkuję się tu tylko po to, że Cię oszukać ?
:lol:

Dobra, sądź tak dalej :)
Danych z czujnika nie mam, bo mam tylko sterownik CARv2 z Immergasa który logów nie przygotowuje. Za to ma histerezę 0.1C
No ale popatrz - płyta fundamentowa z 20cm styro, versus fundamenty i 10 cm. 15 centymetrów izolacji o lambdzie ???? versus 20cm o lambdzie 0.031 (klejonej własnoręcznie).
Okna 1.1 versus 0.9 z montażem warstwowym i ciepłym parapetem. WG versus WM z rekuperacją. Strop 30 cm wełna 0.044 vs 35 cm 0.038.
I jeszcze dylatowanie styropianem od wylewek progów drzwi wejściowych, czy ciepły próg tokna tarasowego, dylatowanie styropianem ścian szczytowych od podbitki i wiele "drobiazgów", .
Mury z dobrze akumulującego ciepło silikatu (bloczki pełne)
To ma wpływ na szybkość zmiany temperatury.

No i 106m2, a nie 154, co ma wpływ na ostateczną ilość m3 na dobę
Nadal masz wątpliwosci ?

Adam626
04-01-2016, 21:51
Ja trochę do innych wniosków doszedłem

- mały przepływ wyższa temp zasilania mniejsza moc
- duży przepływ niższa temp zasilania wyższa moc
Tak moj kocioł reaguje chyba że mu się coś pokickało .

JEszcze raz przeczytałem co napisałem i była tam sprzeczność. Bo w sumie moc odbierana przez podłogę jest taka sama przy ustalonej mocy kotła na stałe niezależnie od stopnia pompy. Dlaczego? bo skoro kocioł pracuje na 3,2kw to nie ma mowy by podłoga wzięła wiecej niż 3.2.

Czyli wniosek kolejny jest taki w mojej instalacji - przy zafiksowanej mocy kotła - pompa na małym biegu - wyższa temperatura zasilania niż przy pompie na trzecim biegu. A ponieważ moc jest ta sama, a temp większa tzn że nie we wszystkie rurki woda dociera


Ogólnie u mnie jest tak jak u napisałes. No moze poza tą mocą która w obydwu przypadkach jest stała przy zafiksowanej opcji

uris
04-01-2016, 22:12
Rozumiem, że sądzisz, iż produkuję się tu tylko po to, że Cię oszukać ?
:lol:

Dobra, sądź tak dalej :)
Danych z czujnika nie mam, bo mam tylko sterownik CARv2 z Immergasa który logów nie przygotowuje. Za to ma histerezę 0.1C
No ale popatrz - płyta fundamentowa z 20cm styro, versus fundamenty i 10 cm. 15 centymetrów izolacji o lambdzie ???? versus 20cm o lambdzie 0.031 (klejonej własnoręcznie).
Okna 1.1 versus 0.9 z montażem warstwowym i ciepłym parapetem. WG versus WM z rekuperacją. Strop 30 cm wełna 0.044 vs 35 cm 0.038.
I jeszcze dylatowanie styropianem od wylewek progów drzwi wejściowych, czy ciepły próg tokna tarasowego, dylatowanie styropianem ścian szczytowych od podbitki i wiele "drobiazgów", .
Mury z dobrze akumulującego ciepło silikatu (bloczki pełne)
To ma wpływ na szybkość zmiany temperatury.

No i 106m2, a nie 154, co ma wpływ na ostateczną ilość m3 na dobę
Nadal masz wątpliwosci ?


Wiesz jeżeli rozmawiamy o dziesiętnych stopnia to wybacz :) wystarczy ze przejdziesz się po mieszkaniu i to twoje 0.1 zmienia się w sekundzie a ty mi próbujesz powiedzieć że w twoim domu się nie zmienia ,może tam nikt nie mieszka :) naprawdę bez obrazy ale bądźmy poważni i poruszajmy się przynajmniej w granicy błędu dobrego termometru gdzie tolerancja wynosi +/- 0.5*C :)

Wiesz tak naprawdę od gruntu są najmniejsze straty ,jedynie z czym mogę się zgodzić to silikat resztę rzeczy które wymieniłeś są standardem no może oprócz stropu bo piszesz że masz tam z 60cm wełny jak dobrze zrozumiałem .

weasel123
04-01-2016, 22:26
NIe moze mieć miejsca zrównanie tych temperatur bo to by oznaczało że podłoga nie oddaje ciepła czyli nie ogrzewa pomieszczeń. Jeśli ma być przekazywane ciepło to musi być delta T.

U mnie zauwazyłem że im większy przepływ tym spada temperatura zasilania przy tej samej mocy kotła. CZyli powiedzmy ustawiam stałą moc 3,2kw i przy pompie na 1 będę miał 30 stopni, ale po włączeniu na 3 już tylko 28. Czyli im więcej wody pompa pompuje tym podłoga odbiera więcej ciepła

tak na mój prosty inżynierski łeb to jak woda szybciej płynie przez nagrzewnicę to się mniej nagrzeje przy tej samej mocy palnika?
Jak mi się będzie nudziło to sprawdze eksperymentalnie bo przyczepiłem termometry tylko pompkę mam regulowaną ręcznie, ale chyba mieszając rotametrami np partetu wyjdzie na to samo nie?

piotrek0m
04-01-2016, 22:32
To raczej mrozy pomogły, niż obniżenie temperatury - każdy kondensat dąży do pracy z jak najniższą mocą.
Masz najsłabszy model z mocą mininalną 3,2kW ? To i tak za dużo na dodatnie temperatury...
Masz 100% podłogówki, czy grzejniki ?

Minimalna moc 3,2 kW, 100 % podłogówki (są grzejniki łazienkowe i w garażu, ale na 2 obiegu grzewczym i nie są włączane). Czyli rozumiem, że kondensaty zawsze będą pracowały z najniższą mocą, niezbędną w danych warunkach, a ja mogę ograniczyć tylko moc maksymalną ?

fotohobby
04-01-2016, 22:43
Wiesz jeżeli rozmawiamy o dziesiętnych stopnia to wybacz :) wystarczy ze przejdziesz się po mieszkaniu i to twoje 0.1 zmienia się w sekundzie a ty mi próbujesz powiedzieć że w twoim domu się nie zmienia ,może tam nikt nie mieszka :) naprawdę bez obrazy ale bądźmy poważni i poruszajmy się przynajmniej w granicy błędu dobrego termometru gdzie tolerancja wynosi +/- 0.5*C :)



TY czytaj ze zrozumieniem - przecież napisałem:


To nie lepiej ustawić sobie np temperaturę pomieszczenia 22C i nie martwić się, że się coś przegrzeje ?

Ja mam ustawioną taką temp wewnętrzną, jak temperatura jest osiągnięta, to kocioł idzie w odstawkę, póżniej jeszcze z rozpędu temperatura wzrasta o 0,1C, i dopóki nie spadnie do 21.8 kocioł się ni włącza.

Łatwo policzyć, że zmiana temperatury wynosi 0.3C, jak jeszcze dodasz:


jak kocioł zaczyna grzanie, to jeszcze o 0,1 może o 0,2C temperatura poleci

To wychodzi 0.4-0.5C

, Przy czym to obniżenie to raczej tylko wtedy, kiedy śpię i mi to nie przeszkadza, albo kiedy pracuję. W trakcie, jak jestem w domu to maksymalnie +/- 0.3C się zdąży zmienić.


Wiesz tak naprawdę od gruntu są najmniejsze straty ,jedynie z czym mogę się zgodzić to silikat resztę rzeczy które wymieniłeś są standardem

25% grubszy styropian też ? Rekuperacja, która przy -12C dmucha powietrze o temp 16-17C też ?

To naprawdę nic dziwnego...

innabajka
04-01-2016, 22:44
W okresie przejściowym (temp. zewnętrzna około 0-5-10 0C ) miałem po 200 starów palnika na dobę! Obniżyłem moc na kotle do 10 kW i zaczęły się mrozy i kocioł pracuje praktycznie ciągle. Może stąd wynikać, że przy wyższych temperaturach na zewnątrz należałoby obniżać moc na kotle do minimalnej, a przy niskich temperaturach odpowiednio ją podnosić ? Pozwoliłoby to utrzymać liczbę startów na minimalnym poziomie oszczędzając elektronikę. W kotle można regulować szereg parametrów, niestety nie ma dostępnej wiedzy ze wzajemnych korelacji między nimi - tego właśnie szukam. Wydaje mi się, że większość użytkowników załącza kocioł i zapomina do wiosny... ewentualną regulację rezerwując dla instalatorów... co kosztuje.

Ma do Ciebie pytanie dotyczące pieca jaki posiadasz.
Czy u Ciebie też występuje problem związany z systemem anty za-mrożeniowym Viessmann? U mnie pomimo zadanej temperatury w pomieszczeniach 21*C osiągam temperaturę 22,5*C a piec dalej pracuje i nie zamierza przestać. Nie ma możliwości wyłączenia grzania albo uruchomienia trybu oszczędnego.
Podobno przy mrozach piec sam określa temperaturę zasilania pomijając przy tym KG.

Czy zaobserwowałeś u Siebie takie zjawisko?

borusek
04-01-2016, 22:48
Po której stronie świata pokój nad garażem masz ?

weasel123
04-01-2016, 22:50
Minimalna moc 3,2 kW, 100 % podłogówki (są grzejniki łazienkowe i w garażu, ale na 2 obiegu grzewczym i nie są włączane). Czyli rozumiem, że kondensaty zawsze będą pracowały z najniższą mocą, niezbędną w danych warunkach, a ja mogę ograniczyć tylko moc maksymalną ?

zależy od KG, ale jak zapotrzebowanie na moc zejdzie poniżej zakresu modulacji to dzieje się coś takiego jak na obrazku. Mój ma moc min 7kW i tak to wygląda przy lekkich minusach jak chałupa potrzebuje ~3kW, tryb KOREKTA, kocioł Vaillant.
342135

info pod wykresem nijak się ma do wykresu bo to cyferki z obecnego pomiaru a wykres z połowy grudnia wybrałem.

fotohobby
04-01-2016, 22:50
Minimalna moc 3,2 kW, 100 % podłogówki (są grzejniki łazienkowe i w garażu, ale na 2 obiegu grzewczym i nie są włączane). Czyli rozumiem, że kondensaty zawsze będą pracowały z najniższą mocą, niezbędną w danych warunkach, a ja mogę ograniczyć tylko moc maksymalną ?

Możesz, aczkolwiek to niepotrzebne, co zresztą z jaką mocą pracuje możesz chyba sprawdzić na kotle. Mój ma czterostopniową skalę na której wyświetla moc, z jaką pracuje, jeszcze więcej, niż dwa stopnie nie widziałem, a i to tylko na początku grzania , po kilku/kilkunastu minutach przechodzi na pierwszy stopień (0-25%)

Adam626
04-01-2016, 22:59
Rekuperacja, która przy -12C dmucha powietrze o temp 16-17C też ?


Rekuperacja wychładza mieszkanie. Wyłączenie rekuperacji to zmniejszenie strat. Zauważyłem że przy dużej kubaturze wnętrza można sobie na to pozwolić

fotohobby
04-01-2016, 23:04
Rekuperacja pracująca Z JAKĄ wydajnością wychładza mieszkanie ?

I ile musiałaby mieś wówczas WG, dmuchająca powietrzem o temperaturze równej zewnętrznej, aby go nie wychładzać ?

piotrek0m
04-01-2016, 23:27
Czy u Ciebie też występuje problem związany z systemem anty za-mrożeniowym Viessmann? U mnie pomimo zadanej temperatury w pomieszczeniach 21*C osiągam temperaturę 22,5*C a piec dalej pracuje i nie zamierza przestać. Nie ma możliwości wyłączenia grzania albo uruchomienia trybu oszczędnego.


Ustawiłem temp na 20 C i pomieszczenia taką osiągnęły, zmniejszyłem do 17 i po 2 dniach temp w pomieszczeniach spadła. Nie przełączam na tryb ekonomiczny na razie, ale widzę, że temperatura pomieszczeń odpowiada zadanej. Z tego co zauważyłem system zamrożeniowy tak działał, że przy wyłączonym kotle przy spadku temp w okolice chyba 3 C załączał się obieg wody w instalacji, pompa pracowała i woda krążyła, ale palnik się nie uruchamiał. A może masz uruchomiony program wygrzewania jastrychu i temp rośnie? Podczas wygrzewania jastrychu inne funkcje miałem przyblokowane.

innabajka
05-01-2016, 00:02
Ustawiłem temp na 20 C i pomieszczenia taką osiągnęły, zmniejszyłem do 17 i po 2 dniach temp w pomieszczeniach spadła. Nie przełączam na tryb ekonomiczny na razie, ale widzę, że temperatura pomieszczeń odpowiada zadanej. Z tego co zauważyłem system zamrożeniowy tak działał, że przy wyłączonym kotle przy spadku temp w okolice chyba 3 C załączał się obieg wody w instalacji, pompa pracowała i woda krążyła, ale palnik się nie uruchamiał. A może masz uruchomiony program wygrzewania jastrychu i temp rośnie? Podczas wygrzewania jastrychu inne funkcje miałem przyblokowane.

Jak temperatura na zewnątrz była dodatnia nie było żadnego problemu, temperatura zadana była w pomieszczeniach z dużą dokładnością.
Teraz jak na zewnątrz jest -16*C piec pracuje około 20h na dobę i nie może zejść z temperaturą w pomieszczeniach do zadanej.
chwilami dochodził do 23 *C i tak trzymał.

Jak masz poustawiane krzywe grzewcze i ich poziomy?
u mnie przy -16 w nocy spalanie blisko 12m3 na prawie 210m2
dom w trakcie wykończeniówki na ukończeniu :)

okojan
05-01-2016, 07:25
Widze, że ,,starzy" znajomi dalej sie udzielają :):)
Fajnie !
Podczytałem co w ogrzewaniu słychać :):)
Ja jak męczyłem sie z Krzywą i ustawieniami w zeszłym roku ( pierwsza zima) osiągając to co chciałem pod koniec sezonu grzewczego tak w tym roku tylko mała zmiana- tzn. podniesienie krzywej przy dużych mrozach ( na kilka dni) do 0,30. Dziś temp.zewn. u mnie już tylko - 7* C więc rano ,,zszedłem" z Krzywa jaka była do tej pory, czyli do 0,25.
Spalanie gazu za okres: maj 2014 gdzie była wygrzewana podłogówka do 15 grudnia 2015 czyli 19 miesięcy wyniosło 1125 m3. Cyba nawet dobrze biorąc pod uwagę, że z piecem ,,pracowałem" calą poprzednią zimę zmieniając i kombinując - jest to w tym temacie opisane...
Pozdrawiam

Mario430
05-01-2016, 08:28
U mnie przez ten ostatni tydzień średnia wyszła 7,3m3/dobę przy tem. wew. 21,5-22,0. Grzeję w opcji termostat, 35st. na zasilaniu, KG odpuściłem sobie jeszcze w zeszłym roku i uważam to za dobry krok. Do pełni szczęścia przydałoby się jeszcze podniesienie komfortu tzw. ciepłej podłogi, a jest do osiągnięcia grzaniem okresowym o czym pisze fotohoby lub wymianą termostatu na taki z mniejszą histerezą - u mnie musiałaby być rzędu 0,3-0,2st.Teraz mam 0,5st i mija za długi okres pomiędzy startami kotła na co - średnio mam 2 na dobę. Pewno minimalnie może to podnieść zużycie gazu, ale coś za coś

kbab
05-01-2016, 09:24
Stała praca kotła to jakieś 100-120W mocy w każdej godzinie....
Chodzi Ci o pompkę obiegową i programator tj o en el???
Bo jeśli o moc kotła to mam powody aby myśleć, że jesteś w błędzie.

Ok wyjaśnię
100Wx24h=2,4kWh - zatem zużyłbyś niecałe ćwierć m3 GZ50 na dobę.

CafeDelTom27
05-01-2016, 09:26
No pewnie ze o pompe obiegowa oraz czuwanie kotła bo przeciez cyferki na wyswietlaczu tez kosztuja :-)

jarecki71
05-01-2016, 11:39
Witam wszystkich. Obserwuję ten wątek dwa lata i postanowiłem podzielić się moimi wynikami. Dołączam do grupy 5-metrowców. Ostatnie 4 dni średnia 5m3. Cały rok (styczeń do stycznia) to wynik 600m3 na co,cwu i kuchnia ( 3 osoby). Domek parterowy Delicja 88m2 bez fajerweków tj. 15-12 grafit-40 ,WG, nawiewy w sypialniach a wyciągi higrosterowale, okna szkło jednokomorowe, wilgotność 37%-45% temp wewn. 20-21,łazienka 23, temp zasil. od 25 do 40 stopni przy -20. Piec immergas victix x12 z CAR V2 i pogodówką, zasobnik 100l,wszędzie grzejniki AL razem 70 żeberek plus trzy pętle podłogówki razem 12m2 wszystko na jednym rozdzielaczu pompie pieca na 2 biegu .:bye: A dodam tylko wyprzedzając że nie jesteśmy brudasami, nie jemy w MC Donaldzie i nie hodujemy pieczarek.:no:

funky_koval
05-01-2016, 12:19
Witam wszystkich. Obserwuję ten wątek dwa lata i postanowiłem podzielić się moimi wynikami. Dołączam do grupy 5-metrowców. Ostatnie 4 dni średnia 5m3. Cały rok (styczeń do stycznia) to wynik 600m3 na co,cwu i kuchnia ( 3 osoby). Domek parterowy Delicja 88m2 bez fajerweków tj. 15-12 grafit-40 ,WG, nawiewy w sypialniach a wyciągi higrosterowale, okna szkło jednokomorowe, wilgotność 37%-45% temp wewn. 20-21,łazienka 23, temp zasil. od 25 do 40 stopni przy -20. Piec immergas victix x12 z CAR V2 i pogodówką, zasobnik 100l,wszędzie grzejniki AL razem 70 żeberek plus trzy pętle podłogówki razem 12m2 wszystko na jednym rozdzielaczu pompie pieca na 2 biegu .:bye: A dodam tylko wyprzedzając że nie jesteśmy brudasami, nie jemy w MC Donaldzie i nie hodujemy pieczarek.:no:

Mogą tobie nie dać wiary ;) swoją drogą to nie za duża ta pieczarkarnia i pewnie woda używana rozsądnie .Wiem że pewnie masz to w nosie ale ja to kupuję .pozdrawiam

mapigeo
05-01-2016, 14:40
Przy takiej powierzchni i temp to jest to możliwe, u mnie pow 2x większa, temp 22,5-23 na dole i u góry zużycie 9,5-10 przez ostatnie mrozy wcześniej ok 6-7. Całość w podłogówce + grzejniki łazienkowe 3szt. + garaż (przykręcony na 1). Jest też WM+reku ale bez gwc (lub ggwc) niestety.

fotohobby
05-01-2016, 15:20
Chodzi Ci o pompkę obiegową i programator tj o en el???
Bo jeśli o moc kotła to mam powody aby myśleć, że jesteś w błędzie.

Ok wyjaśnię
100Wx24h=2,4kWh - zatem zużyłbyś niecałe ćwierć m3 GZ50 na dobę.

No, a na miesiąc prawie 10m3 - dodatkowe 22zł

Adam626
05-01-2016, 22:03
17m3/dobę przy -12 do -20 przy 240m2 i 22C. Czy to znaczy ze mam skopaną izolację(20cm grafit)?

innabajka
06-01-2016, 00:19
17m3/dobę przy -12 do -20 przy 240m2 i 22C. Czy to znaczy ze mam skopaną izolację?

przy jakiej powierzchni domu i jak ocieplonego, to dość istotne dane do porównania :)

K&M_M
06-01-2016, 00:32
155m2 podłogi do ogrzania, około 600m3 kubatura . Mrozy -13 spalanie 12m3. Ogólnie średnia za ostatnie mrozy 10,8m3 na dobę (okolice Wrocławia, w miarę ciepło czyli) Średnia za ciepły listopad/grudzień 4,4m3/doba. Pierwszy sezon grzewczy i parę mostków termicznych mam już namierzonych ;) Zużycie wody 3 szambiarki po 5,5m3 na miesiąc ;) Ocieplony 10 fundament, 12cm podłoga, 20 ściany, 30 skosy. projekt Czaruś duo z podniesioną ścianą kolankową o 50cm. Podłogówka 100%, piec Immergas Vitrix 12Kw. Muszę jeszcze ustawienia pieca doszlifować bo grzeje ze słabą siłą (temperatura na kotle około 30 stopni), temperatura w domu powoli spada jak spadnie o 0,4 stopnia poniżej żądanej(21,3stopni) to leci na 100% mocy i kondensacji nici bo temperatura na kotle 56 stopni wtedy (tak grzeje w te mrozy bo jak jest cieplej to grzeje leciutko co jakiś czas i jest ok). a i wentylacja grawitacyjna

pozdrawiam.

Adam626
06-01-2016, 01:06
to przez co dużo tracimy jest na pewno cokół. Przecież to w cokole mamy ogrzewaną podłogę a zwykle cokół ma mniej izolacji niż elewacja (a najbardziej powinien być chroniony. UWażam że cokołu albo nie powinno się robić, albo powinien mieć 15cm.

innabajka
06-01-2016, 01:08
K&M_M czy oby na pewno masz do ogrzania 600m3 kubatury? przyjmując średnią wysokość pomieszczeń 2,7m to masz jakieś 400m3 no chyba że masz pomieszczenia wyższe niż 3,5m :)

U mnie na powierzchnie 210m2 średnie spalanie 10,6m3, średnia temperatura 22*C. Piec pracował ostatniej doby 23 godziny

K&M_M
06-01-2016, 01:16
Według projektu mam 536,3 m3 nie zagłębiając się w matematykę przyjąłem, że skoro podniosłem ściankę kolankową to i kubaturę przy okazji. Pytanie czy kubatura budynku= kubatura do ogrzania tego nie wiem. W każdym razie dwa poziomy 77m2(z garażem ogrzewanym) i 78m2 po podłodze do ogrzania.

uris
06-01-2016, 08:55
to przez co dużo tracimy jest na pewno cokół. Przecież to w cokole mamy ogrzewaną podłogę a zwykle cokół ma mniej izolacji niż elewacja (a najbardziej powinien być chroniony. UWażam że cokołu albo nie powinno się robić, albo powinien mieć 15cm.

Posadzka jest w warstwie ocieplenia ścian , nie cokołu .
342296

przemo1
06-01-2016, 11:01
155m2 podłogi do ogrzania, około 600m3 kubatura . Mrozy -13 spalanie 12m3. Ogólnie średnia za ostatnie mrozy 10,8m3 na dobę (okolice Wrocławia, w miarę ciepło czyli) Średnia za ciepły listopad/grudzień 4,4m3/doba. Pierwszy sezon grzewczy i parę mostków termicznych mam już namierzonych ;) Zużycie wody 3 szambiarki po 5,5m3 na miesiąc ;) Ocieplony 10 fundament, 12cm podłoga, 20 ściany, 30 skosy. projekt Czaruś duo z podniesioną ścianą kolankową o 50cm. Podłogówka 100%, piec Immergas Vitrix 12Kw. Muszę jeszcze ustawienia pieca doszlifować bo grzeje ze słabą siłą (temperatura na kotle około 30 stopni), temperatura w domu powoli spada jak spadnie o 0,4 stopnia poniżej żądanej(21,3stopni) to leci na 100% mocy i kondensacji nici bo temperatura na kotle 56 stopni wtedy (tak grzeje w te mrozy bo jak jest cieplej to grzeje leciutko co jakiś czas i jest ok). a i wentylacja grawitacyjna

pozdrawiam.

Tak się nie stresuj - 56 stopni masz na zasilaniu (wyjście z kotła), kondensacja jest zależna od temp powrotu (działa do ok 55 stopni). Po spalaniu też widać, że jest ok - szczególnie, że jak piszesz, to Twój pierwszy sezon grzewczy.
Pozdrawiam

plusfoto
06-01-2016, 11:17
Według projektu mam 536,3 m3
Szanowne koleżeństwo było o tym już nie jeden raz.
KUBATURA WYNIKAJĄCA Z PROJEKTU TO JEGO "OBJĘTOŚĆ" LICZONA PO ZEWNĘTRZNYM OBRYSIE BUDYNKU WRAZ Z OCIEPLENIEM I TYNKAMI ORAZ OD CZUBKA DACHU DO FUNDAMENTÓW.

CafeDelTom27
06-01-2016, 11:21
ale zeby tak od razu na czerwono pisac ....

Adam626
06-01-2016, 12:08
Posadzka jest w warstwie ocieplenia ścian , nie cokołu .
342296

powinna być. ja mam 20cm grafitu zaczynajace się od wysokości parkietu w domu. A poniżej 10cm xps

MarysiaMarysia
06-01-2016, 13:35
21 lub 22 stopnie w pomieszczeniu to żadne ogrzewanie. Czytam ten temat i zastanawiam się o co w nim chodzi.
Zacznijcie ogrzewać domy/mieszkania tak, aby było w nich ciepło a potem licytujcie się, kto ile MNIEJ zużył gazu.

fotohobby
06-01-2016, 13:41
Nikt się nie licytuje tylko informuje, a każdy grzeje dla temperatury, jaka jest dla niego komfortowa.
Dla mnie 23C przy podłogówce to byłby jakiś koszmar. Już inie wspominając o 24C...

Dlatego grzeję do 22, co zresztą jest zdrowsze, niż grzanie do wyższych temperatur. Szczególnie jak ktoś ma nałe dzieci.

Maciu78
06-01-2016, 13:48
21 lub 22 stopnie w pomieszczeniu to żadne ogrzewanie. Czytam ten temat i zastanawiam się o co w nim chodzi.
Zacznijcie ogrzewać domy/mieszkania tak, aby było w nich ciepło a potem licytujcie się, kto ile MNIEJ zużył gazu.

Marysia jaka temperatura wg Ciebie powinna byc w pomieszczeniu????
bo ja zwykle trzymalem powyzej 23 - 23,5, teraz mam tylko troche ponad 22 i jest stanowczo lepiej niz przy ponad 23stopniach. Przy wyzszej temperaturze dziecko sie dusilo, kaszlalo. teraz jest stanowczo lepiej.
Oswiec nas jaka trzymasz komfortowa temp w domu?? rozumiem ze palisz weglem i jest to pewnie ze 24stopnie.suuuuper

przemo1
06-01-2016, 13:52
Nikt się nie licytuje tylko informuje, a każdy grzeje dla temperatury, jaka jest dla niego komfortowa.
Dla mnie 23C przy podłogówce to byłby jakiś koszmar. Już inie wspominając o 24C...

Dlatego grzeję do 22, co zresztą jest zdrowsze, niż grzanie do wyższych temperatur. Szczególnie jak ktoś ma nałe dzieci.

Potwierdzam - u nas także powyżej 22 st to tylko w łazienkach chcemy - chyba, że kominka nie upilnujemy :)

MarysiaMarysia
06-01-2016, 13:52
no tak ... duszące się dzieci - to jest argument.
pewnie już nie pamiętacie kiedy wasze kobity prosiły was o więcej ciepła ... a potem przestały prosić bo to nic nie dawało ... i dlatego możecie teraz rozpisywać się o komforcie cieplnym na poziomie 22 stopni :-)
no nic.

fotohobby
06-01-2016, 13:56
Głupoty piszesz....
To, że Tobie jest komfortowo przy 24C nie oznacza, że innym ludziom, a nawet kobietom :) również.
Cieplej mam tylko w łazience - zgodnie z NASZYMI oczekiwaniami..


Nawet, jak mieszkałem w blokowisku i przez pierwsze dwa lata nie miałem podliczników to nie miałem 24C w domu, bo to dla NAS niekomfortowe.

A co do dzieci - poczytaj literaturę, porozmawiaj z pediatrami. Oczywiście, być może Ciebie problem nie dotyczy, ale większość ludzi zwraca na to uwagę.

mapigeo
06-01-2016, 14:06
Potwierdzam, u mnie 22,5 max 23 łazienki. Jak było ponad 23 było po prostu za gorąco. W sypialniach 22 - 22,5. Pozdrawiam.

uris
06-01-2016, 17:05
powinna być. ja mam 20cm grafitu zaczynajace się od wysokości parkietu w domu. A poniżej 10cm xps

To wielki błąd konstrukcyjny :( zawsze możesz cokół wyrównać ze ścianą .

Panowie a jaką macie wilgotność bo u mnie w te mrozy spadła do poziomu 21% a teraz mam 27%

fotohobby
06-01-2016, 17:28
38-40%

teraz 46%

borusek
06-01-2016, 17:35
21 lub 22 stopnie w pomieszczeniu to żadne ogrzewanie. Czytam ten temat i zastanawiam się o co w nim chodzi.
Zacznijcie ogrzewać domy/mieszkania tak, aby było w nich ciepło a potem licytujcie się, kto ile MNIEJ zużył gazu.
Dobre, dobre :) byłem rano w sylwestra w gazowni u miłego i kompetentnego pana z działu obsługi klienta celem kombinacji zmiany taryfy. Pogadaliśmy sobie trochę, bo pan też walczy ze zużyciem, a jest po politechnice po jakimś kierunku z ogrzewaniem czy gospodarką energią. Zapomniałem. Ale do rzeczy. Twierdził, że te nasze chwalenia się to miedzy bajania włożyć, że ludzie zaniżają, aby lepiej wypaść w oczach innych, a dom energii musi pochłonąć i te moje 1600m3 gazu rocznie bez kominka i bez dodatkowych źródeł energii to bardzo przyzwoity wynik. Pan rzeczony dla siebie wgląd robił wiele razy ile to ludziska w domkach płacą za gaz w skali roku i kwota rzędu 4000 zł rocznie to standardzik.
Są tacy co płaca 5-6 tys zł, a bardzo mało jak na lekarstwo takich gdzie 3 tys zł za cały rok.
Podbudowany wróciłem :P

fotohobby
06-01-2016, 17:54
Jak mieszkałem w nowym domu 180m2 z Porothermu 44cm (ściana jednowarstwowa), 25-30welny w poddaszu i WG to płaciłem gazowni 600-800zł miesięcznie, miałem woilgotniść 25% i w sumi to było mało komfortowo.

Teraz mam dom mały, dobrze ocieplony, to w W2 mieszczę sie ze sporym zapasem.

CafeDelTom27
06-01-2016, 18:21
38-40%

teraz 46%

W okolicy 30% a jak napale w kominku to ponizej 20%:jawdrop:

fotohobby
06-01-2016, 18:56
U mnie kominek zbijał ją do 34% ale to na kilka godziń - pózniej coś sie ugotuje, coś umyje i jest z powrotem około 40%
Teraź na zewnątrz -1.9Ci 79%.
Wewnątrz 21.9 i 47%

Wentylacja ustawiona na 80m3/h.

EDIT: podaję wilgotnośc z salonu z kuchnią otwartą, w sypialniach jest około 4% mniej

Yerenia
06-01-2016, 18:58
To i ja sie dorzuce ze swoim zuzyciem (co, cwu, gotowanie):

listopad - srednia 4.4 m3/dzien
grudzien - srednia 5.5 m3/dzien
styczen - od poczatku byly mrozy ( u nas -16 praktycznie codziennie) - srednia 10m3/dzien

pozdrawiam :bye:

Gos**c
06-01-2016, 20:28
Teraz na zewnątrz -7.4C 63%.
Wewnątrz 21.9 i 35%

Wentylacja ustawiona na 65m3/h, rano i wieczorem 2 godzinki po 120m3
ps
wyrzutnia na dachu (vilpe 160) cała w lodzie, sople dookoła.

Misiek824
06-01-2016, 21:46
u mnie od początk stycznia śednie spalanie 6,4m3 gaz na dobę. 128 m2 pow .. dół podłogówka góra 5 grzejników , drabinka ,i podłogówka w łazience. temp stawiona na 22 a w nocy 21

K&M_M
07-01-2016, 01:01
Dobowe zużycie 7,7m3. Temperatury w ciągu doby 0 do -3 stopni.

Pozdrawiam.


Są tacy co płaca 5-6 tys zł, a bardzo mało jak na lekarstwo takich gdzie 3 tys zł za cały rok.

U mojego ojca kostka lata 70te 6,6 tysięcy za zeszłą zimę której praktycznie nie było, temperatura ponad 21 stopni w domu. Chałupa jak była w tych 70tych latach postawiona tak stoi żadnych nowomodnych termoizolacji, tylko okna plastiki.

montixe
07-01-2016, 08:58
Dobre, dobre :) byłem rano w sylwestra w gazowni u miłego i kompetentnego pana z działu obsługi klienta celem kombinacji zmiany taryfy. Pogadaliśmy sobie trochę, Twierdził, że te nasze chwalenia się to miedzy bajania włożyć, że ludzie zaniżają, aby lepiej wypaść w oczach innych. Pan rzeczony dla siebie wgląd robił wiele razy ile to ludziska w domkach płacą za gaz w skali roku i kwota rzędu 4000 zł rocznie to standardzik.
Są tacy co płaca 5-6 tys zł, a bardzo mało jak na lekarstwo takich gdzie 3 tys zł za cały rok.

zależy jak duży dom. U mnie to tak jak napisałeś 4 tys. to standardzik, ale mam 275m2 grzanej podłogi (245m2 pow. użytkowej liczonej wg. standardu wys. pomieszczeń - nie liczę garażu w którym wisi nieużywany grzejnik)

Mareks77
07-01-2016, 15:43
U mnie następująco. Dom 145 m2 na dole 80 % to podłogówka i tylko 1 grzejnik w pokoju i garażu, poddasze to całość grzejniki i tylko łazienka to podłogówka.
Piec Vaillant z VC 206 zasobnikiem 120l plus regulator VR 470. Podłogówka zasilana z grupy pompowo-mieszajacej z zaworem sterowanym z regulatora Vaillant VR61/4.
Krzywe grzewcze ustawiane na oko na poziomie 0.8 i 0,4 odpowiednio dla grzejników i podłogówki.
Dom ocieplony 15 cm styropianu a na dachu 18 - 28 cm wełny Rockwool ustawione 20 stopni wewnątrz
Pierwszy sezon to zabójstwo przy temperaturach 5 - 8 stopni na zewnątrz zużycie wyniosło średnio 8m3 na dobę.

Natomiast przy - 10 do -13 na zewnątrz w drugim miesiącu zużycie już tylko 12m3
Pierwszy miesiąc 20-11 do 21-12-2015 to 263 m3 i rachunek 420 zł na zewnątrz +3 do +8 stopni dom nigdy nie grzany wychłodzony.
Drugi miesiac to już widzę że zużycie maleje bo będzie coś też ok 280m3 lecz na zewnątrz narazie -13 stopni

K&M_M
07-01-2016, 16:52
Mi pierwsze odpalenie pieca przypadło na ostatnie dni października poszło 30m3 wtedy przez 3 dni, potem zużycie mocno poszło w dół. Październik/listopad (średnia 4,4m3) teraz myślę, że zużycie było dlatego niskie bo było słonecznie a mi słońce świeci w okna od wschodu do zachodu. Słońce podwyższało temperaturę przez cały dzień o 0,5-1 stopnia pomimo tego, że piec wtedy nie chodził. Potem kilka godzin to się wychładzało zanim piec musiał się włączyć. Często dopiero nad ranem się włączał. Teraz słońca nie ma bo pochmurnie i piec zasuwa całą dobę bardzo podobnie i metry idą.

Mareks77
08-01-2016, 09:14
Według mnie wszystko jest zrobione prawidłowo, nie czuję żeby coś specyficznie "ciągnęło" od okien, czy też od zabudowy. Po prostu jest różnica temperatury w porównaniu z parterem, gdzie mam wszystkie okna 3-szybowe. Na dole jest ciepło, a na górze chłodniej o 2-3 stopnie. Jest to problem tylko w czasie największych mrozów (-10 lub mniej).

Cypryski: wczoraj chodziłem wokół swojego domku z kamerą termowizyjną.
Odnośnie rolet to przy normalnych oknach pionowych montaż w ramie jest ok, natomiast przy montażu w ociepleniu powstają małe mostki cieplne.
Nie jest to jakiś wielki ubytek bo temperatura w tych miejscach wewnątrz domu z 20 stopni spada do 15 ale zawsze coś.
Największe mostki według mnie to odpowiedni montaż pod oknem na poziomie parapetu.
Odnośnie okien dachowych to zamontowanie rolet zewnętrznych trochę poprawia w zależności od rodzaju okien.
Przy normalnych dwuszybowych największe ubytki powstają przy połączeniu ram z pakietem szybowym.
Prawdopodobnie chodzi tu o metalową ramkę stosowaną jako oblamówkę pakietu.
Przy oknach trzyszybowych ubytki w ogóle są niewielkie.
Zastosowanie rolet zewnętrznych oczywiście poprawia efekty jednak najważniejsze przy tych oknach to prawidłowy montaż i ocieplenie wokół okien dachowych wraz z folią.
Bez tego wokół okien na zabudowie regipsowej temperatura z 20 stopni tła spada do nawet 8 stopni.
Ponadto najważniejsze to dobre ocieplenie posadzki na gruncie oraz cokół budynku to 10 cm minimum.
Przy ogrzewaniu podłogowym 10 cm pod posadzką to niezbędne minimum przy którym są niestety widoczne ubytki ciepła na zewnątrz budynku rzędu 3-5 stopni różnicy względem minus 6 stopni otoczenia.

Beskidziak
08-01-2016, 10:02
U mnie następująco.
Pierwszy miesiąc 20-11 do 21-12-2015 to 263 m3 i rachunek 420 zł na zewnątrz +3 do +8 stopni dom nigdy nie grzany wychłodzony.
Drugi miesiac to już widzę że zużycie maleje bo będzie coś też ok 280m3 lecz na zewnątrz narazie -13 stopni

Albo coś pomyliłeś i brak jakiegoś składnika w cenie gazu, albo macie tam bardzo niskie ceny gazu........

Adam626
08-01-2016, 10:33
Moje wnioski z badania kamera sa zblizone. Natomiast mam okna trzyszybowe z ciepla ramka i rowniez w narozniku 7c przy duzym mrozie na podworku. Na cokol z kolei polecam minimum 15cm szczeholnie przy ogrzewaniu podlogowym

Mareks77
08-01-2016, 10:59
Albo coś pomyliłeś i brak jakiegoś składnika w cenie gazu, albo macie tam bardzo niskie ceny gazu........

Niestety nic nie pomyliłem.
Mam taryfę S 2-12T i sam podaję co miesiąc stan licznika przez internet.
Według pana z PGNiG-u abonament wynosi taniej.
263m3 za miesiąc to według faktury 2293kW przy współczynniku konwersji 8,7119
opłata za paliwo gazowe 0,1065 zł netto
Pozostałe takie jak abonament, dystrybucja stała i dystrybucja zmienna.
Nie wiem czemu abonament i dystrybucja stała pojawia się dwa razy

weasel123
08-01-2016, 11:49
też nie wiedziałem dlaczego podwójne opłaty dopóki nie zauważyłem że faktura jest za 2 miesiące :]
może to ten sam przypadek

Beskidziak
08-01-2016, 12:09
Niestety nic nie pomyliłem.
Mam taryfę S 2-12T i sam podaję co miesiąc stan licznika przez internet.
Według pana z PGNiG-u abonament wynosi taniej.
263m3 za miesiąc to według faktury 2293kW przy współczynniku konwersji 8,7119
opłata za paliwo gazowe 0,1065 zł netto
Pozostałe takie jak abonament, dystrybucja stała i dystrybucja zmienna.
Nie wiem czemu abonament i dystrybucja stała pojawia się dwa razy

U nas współczynnik konwersji jest wyższy 10,972
W sumie z całością opłat 2,4 zł /m3

Przy takiej różnicy w współczynnika, podawanie tutaj zużycia w m3 staje się nie miarodajne.

plusfoto
08-01-2016, 12:23
Przy takiej różnicy w współczynnika, podawanie tutaj zużycia w m3 staje się nie miarodajne.
Bardzo delikatnie to ująłeś - bo to jest całkowicie bez sensu. Tak samo jest bez sensu podawanie że ktoś zużył 2T eko coś tam a inny 2,5.

uris
08-01-2016, 18:42
03.12.2015 - 03.01.2016 = 230m3 w domu 23*C

plusfoto
08-01-2016, 19:49
uris a możesz to przeliczyć na kWh? Przecież masz podany przelicznik na FV. A jak jeszcze podasz kwotę końcową to wszystko stanie się jasne.

Gos**c
08-01-2016, 21:59
03.12.2015 - 03.01.2016 = 230m3 w domu 23*C

W zeszłym sezonie zużyłeś 1350m3. Czy możesz porównać jakoś bieżące zużycie z tym z poprzedniego roku? Czy myślisz, że zmieścisz się w 1350m3 w tym sezonie?

uris
08-01-2016, 22:38
uris a możesz to przeliczyć na kWh? Przecież masz podany przelicznik na FV. A jak jeszcze podasz kwotę końcową to wszystko stanie się jasne.

Teraz to jest popier... bo są prognozy a póżniej korekty także na razie nic nie wiem .
Progrnoza za listopad i grudzień 430zł

uris
08-01-2016, 22:46
W zeszłym sezonie zużyłeś 1350m3. Czy możesz porównać jakoś bieżące zużycie z tym z poprzedniego roku? Czy myślisz, że zmieścisz się w 1350m3 w tym sezonie?


Ciężko powiedzieć szczerze powiem .

piotri
08-01-2016, 22:48
Niestety nic nie pomyliłem.
Mam taryfę S 2-12T i sam podaję co miesiąc stan licznika przez internet.
Według pana z PGNiG-u abonament wynosi taniej.
263m3 za miesiąc to według faktury 2293kW przy współczynniku konwersji 8,7119
opłata za paliwo gazowe 0,1065 zł netto
Pozostałe takie jak abonament, dystrybucja stała i dystrybucja zmienna.
Nie wiem czemu abonament i dystrybucja stała pojawia się dwa razy

Zgadza się nic nie pomyliłeś.... ale masz gaz zaazotowany (taryfa S - GZ 41,5)
Stąd i współczynnik konwersji inny.
Większość piszę i ma zapewne GZ50.
Tak więc podająć zużycie należałoby także napisać jaki gaz mamy dostarczany.

Mareks77
10-01-2016, 11:22
Nie wiem o co ten spór i larum. Podałem przecież ilość w m3 oraz współczynnik konwersji a także ilość kW. Tak naprawdę przy różnych typach gazu w kraju najważniejszym parametrem staje się ilość kW.
Mając współczynnik większy od mojego czyli 10,972 dostajemy większą kaloryczność gazu więc zużycie w m3 będzie mniejsze ale w kW można porównać lub przeliczyć po innym współczynniku.

uris
10-01-2016, 12:21
Racja trzeba podawać KW bo m3 nie są obiektywne.

Lusia191
10-01-2016, 13:51
Witam my grzejemy 2 sezon lecz ten poierwszy to grzaliśmy ale ustawiona temp max była 20stopni robiliśmy wtedy wykończeniówke mieszkamy od 2015rkwiecień i od kwietnia samo C.W.U średnia od kwietnia do końca roku to ok miesięcznie 70-80zł 2os dorosłe i małe dziecko:)

Dobra do rzeczy:) dom pow.użytkowej 123m2 z poddaszem użytkowym elewacja styro15cm,parter podłoga wylewki anhydrytowe , styro 12cm(3 warstwy na zakładkę) strop monolit 5cm styro okna 3szyby dach wełna KNAUF między krokwie 15 cm 0.39 + 10cm 0.35 ocieplony fundament austroterm 5cm wodoodporny,
PIEC serce naszego domu:) Dietrich MCA15 + zasobnik150L jeden obieg, parter + poddasze podłogówka + łazienka grzejnik drabinkowy + garaż grzejnik, temp pokoju ustawiona na 22 stopnie dzień/noc krzywa grzewcza z którą walczę na razie jest na 0.7 , Ustawienia temp,max obiegu A 45stopni
temp max kotła dla CWU 80stopni
w największe mrozy bierze na dobe 10m3, w niższe 8m3 np.aktualnie wczoraj od 9,30 rano do dziś 9,30 pochłonął 6m3 przy czym o obniżyłem tem noc z 22 na 21,5 stopnia:) co o tym sądzicie no chyba wszystko napisałem:) jak nie proszę mnie poprawić:)
od 3-31.12.15r poszło 156m3 - 1751[kWh]
p.s Grupa taryfowa PGNiG: W-3.12T myślimy o zmianie grupy na niższą :) zapomniałem :)kominek posiadamy alebez płaszcza wodnego z jednym nadmuchem na salon otwarty który wyciąga ciepło do góry - przy tym że kominek odstawiliśmy już w listopadzie i nim nie palimy!!! :)

Zaciszny domek
10-01-2016, 14:12
Witam wszystkich. Jestem tu nowy na forum i tez chciałbym opisać moje spostrzeżenia z odczytów gazu w naszym domku. Dom parter z poddaszem ma powierzchnię użytkową 77m2 i całkowitą 95m2,pojemność ok 230m3. Dom jest ocieplony: podłoga pod płyta do stanu zero 10cm EPS 38,potem na płytę dane 8+5 EPS 38 na przekładki i wylewka tradycyjna gr.ok 8cm. Strop 5cm eps38 i welna skosy 30cm w suficie od 30 do 40 cm. Z zewnątrz ściany beton kominkowy na tradycyjnej zaprawdę murowany i ocieplony 15 cm wełny lamela. Dom był postawiony do stanu zero a całe ocieplenie wszystkich składowych domu izolowane samemu z dużą dokładnością. Na parterze grzejemy podłogowka 49m2 i góra łazienka 7m2. Reszta pokoi na poddaszu grzejniki i łazienki również drabinki.Pierwszy sezon bez izolacji ścian wełna szlo sporo gazu w taryfie w3.6. Od 1.11.14 do 1.11.15 poszlo 1200m3 gazu. Temp.dol 21,5st góra ok.21st. Przy czym paliłem jeszcze w kominku z dgp brykietem.Spalilem wtedy coś około 500kg. Pięć posiadamy jednofunkcyjny z zasob.120l Vailant 246/5-5 ecotec plus z pogodowa i colormatic 470. Krzywa grzewcza przed ociepleniem 1,2 do tego jeden obieg ale na podłogę mam mieszacz z rotametrami i pompą. Przez tamta zimę gazu w mrozy poszło po ok 170m3 przepadają w kominku. Nie wiedziałem jak pięć ustawić i był tak jak fabrycznie zapodaj serwis nastawy. Teraz grzejemy na krzywej 0,6 i jest w domu przyjemnie ciepło. Temp ok 22 parter i góra 20. Moc pieca na auto,tryb Eco z przedziałami 5-9 13-14 18-21.30 spalanie wyszło na dobę od 1.1.16 do 10.1.16 ok 4,6m3 doba. Co+cwu+kuchenka.

Zaciszny domek
10-01-2016, 16:24
Teraz po przeczytaniu wszystkich postów mogę w końcu wejść w ustawienia pieca i popatrzeć co mam ustawione przez serwis. Na wstępie spróbowałem zmianę grzanie cwu z mocy 15kw na 10kw. Chyba nic to nie przyniosło w oszczędzaniu, ale zostawiam tak. Na podłogę idzie woda 38 stopni i powrót jest 32 stopnie. Grzeje na opcji brak i Eco. Piec dogrzewa poza przedzialami czasowym jak woda spadnie na kotle. Cwu bez cyrkulacji i grzanie z przedziałami czasowym na 50 stopni. Nie ustawiłem krzywej grzewcxej żeby wiedzieć jaka ma być dla naszego domku,ale tą która mam wydaje mi się wystarczająca aby było ciepło. Chyba ,że się mylę i może warto pobawić się w znalezienie krzywej dla domu. Podpowiedź cie może. ;)

Adam626
10-01-2016, 17:09
4,6m3 spoko zużycie też bym tak chciał (przy mojej powierzchni) :)
Zmień taryfę na W.2.12 zaoszczedzisz na abonamencie.
Grzanie CWU ja mam ustawione na 8kW, pewnie troche oszczędniej niż na full ale wolniej grzeje.
Masz wysoką temperaturę zasilania podłogi. Prawdopodobnie rurki nie są gęsto. Ja w największe mrozy puszczałem 34C a i to przez parkiet.

Zaciszny domek
10-01-2016, 22:03
Adam626. U mnie są panele w salonie,a grzeje na podłogę 37 w porywach 39 termostat puszcza. Hm;). Rurki są puszczone co 15 cm,a czasy grzania w przedziale tez krótkie. Max grzania za całą dobę to 8 godzin z przerwami. Czy przykrecenie podłogi na mniejszą temperaturę spowoduje mniejsze zużycie to nie wiem,ale podłoga jest wyczuwalnie ciepła, a grzejniki na poddaszu ciepłe. Pięć widzę,że pracuje tak w granicach wody rzeczywistej na 41 stopni w te dni jak dzisiaj. Domek jest mały i zużycie tez. Po tamtym sezonie grzewczym wskoczylem na taryfę W2.1 i płace taniej. Ps. Dziś przepalilem w kominku brykietem w ilości 8 kostek i w domu 23st. Dół i góra 22st. Przy tym wietrze często domek bo potrafi być upał,a Lubie świeże powietrze. Co do zużycia gazu przy dzisiejszej temp.zewn. 1.5st zużycie gazu za dobę 2,5m3 za co, cwu i kuchenka. Grzejniki na górze nie pracowały tylko podłogowka.

Adam626
10-01-2016, 22:39
W ile czasu spaliłeś ten brykiet? Wszystko na jeden wkład? Ile kg tego brykietu?

Zaciszny domek
11-01-2016, 06:46
W ile czasu spaliłeś ten brykiet? Wszystko na jeden wkład? Ile kg tego brykietu?

Zapaliłem o jakiejś 13tej 5 kostek brykietu,a dokładkę zrobiłem z 3 po 18tej i koniec palenia,bo za gorąco było. Ciesze się ze mało płacimy za gaz,a:Dle kilka metrów powierzchni przydałoby się więcej. Waga kostek to ok 6,5 do 7kg spalone. Z paczki zostały mi 4 kostki.

turalyon
11-01-2016, 13:26
Na ogrzewanie i ciepłą wodę od 01.01.2015 do 01.01.2016 zużyłem 590m3 gazu i 5m3 drewna - daje to średnio około 280zł co dwa miesiące na gaz i 900złl za drewno do kominka.
Dom pow użytkowa 135m, całkowita 150m, temp w dzień 23, nad ranem 21 (spada o tyle bo wietrzymy 3 sypialnie przez 20 minut przed spaniem nawet jak jest -20 stopni), porotherm 25, 15cm styropianu L36, podłoga 15cm, sufit 25cm supermaty, okna zwykłe dwuszybowe, wentylacja grawitacyjna, drugi sezon grzewczy.

Czyli w sumie 1680+900 = 2580 na ogrzewanie i ciepłą wode - wg mnie szału nie ma - ale izolacja tez nie jakaś rewalacyjna

Adam626
11-01-2016, 21:55
Zapaliłem o jakiejś 13tej 5 kostek brykietu,a dokładkę zrobiłem z 3 po 18tej i koniec palenia,bo za gorąco było. Waga kostek to ok 6,5 do 7kg spalone. Z paczki zostały mi 4 kostki.

To ładnie się paliło tzn długo. Im dłużej tym lepiej

Zaciszny domek
11-01-2016, 22:42
Pali się długo, bo wkład jest bardzo szczelny i kostki mam bardzo mocno sprasowane. Dziś przepalilem reszta kostek czyli 4szt. Zapaliłem o 15 tej i paliły się do 19 tej. W domu upał. Gazu poszło za całą dobę 4,1m3 na wszysko. Obnizylem podłogę na mieszacz na 35 st,ale że teraz dni ciepłe to i woda zasilająca tez miała ok.38stopni wiec podłoga się zrobiła chłodniejsza. Jak mrozy wrócą to będę widział czy to skręcenie podlogoeki przyniesie żądaną temp i zużycie gazu tez będę obserwował idę :sleep:

piotrek0m
12-01-2016, 08:49
Po miesiącu grzania domu, od temperatury startowej 9 C, zużyłem 270 m3 gazu, przelicznik 11 kWh/m3. To stanowi ok 7 m gazu i 77 kWh na dobę. Temperatura posadzek odpowiada temp 20 C nastawionej na kotle, ale ściany ciągle są chłodne 16 C na parterze i 17 C na piętrze. Chyba potrzeba jeszcze sporo czasu, żeby ich temperatura się zrównała z temp otoczenia. Szyby okienne mają 16 C, ramy 11-12 C, ale to są okna 3 szybowe. Pozytywnie zaskoczyły mnie parapety kamienne, które mają temp od 15 C do 11-12 przy ramie okna, niestety bardzo źle wypadły okna połaciowe - pewne punkty okna jak np narożniki i uszczelki przy szybach mają już tylko 7-8 C ?! Pomiary wykonywałem pirometrem...

Maciu78
12-01-2016, 11:51
Po miesiącu grzania domu, od temperatury startowej 9 C, zużyłem 270 m3 gazu, przelicznik 11 kWh/m3. To stanowi ok 7 m gazu i 77 kWh na dobę. Temperatura posadzek odpowiada temp 20 C nastawionej na kotle, ale ściany ciągle są chłodne 16 C na parterze i 17 C na piętrze. Chyba potrzeba jeszcze sporo czasu, żeby ich temperatura się zrównała z temp otoczenia. Szyby okienne mają 16 C, ramy 11-12 C, ale to są okna 3 szybowe. Pozytywnie zaskoczyły mnie parapety kamienne, które mają temp od 15 C do 11-12 przy ramie okna, niestety bardzo źle wypadły okna połaciowe - pewne punkty okna jak np narożniki i uszczelki przy szybach mają już tylko 7-8 C ?! Pomiary wykonywałem pirometrem...

u mnie okna 3szybowe - ramy maja 17-18stopni, sciany 21stopni, natomiast okna polaciowe to tragedia. mam jedno takie okno gdzie regips na styku okna polaciowego przy mrozach -14 mial temp -1. normalnie lód się w środku zrobił. nawierciłem tam w paru miejscach otwory i pianke wpuscilem. I teraz różnica jest kolosalna. Zamierzam tak zrobić ze wszystkimi oknami, bo jednak poddasze to mi gnoje skopali... Też działam z termometrem piro. Już trzeci kupiłem żeby mieć pewność, że dobrze pokazują :)

oszczednyGrześ
12-01-2016, 18:12
Po miesiącu grzania domu, od temperatury startowej 9 C, zużyłem 270 m3 gazu, przelicznik 11 kWh/m3. To stanowi ok 7 m gazu i 77 kWh na dobę. Temperatura posadzek odpowiada temp 20 C nastawionej na kotle, ale ściany ciągle są chłodne 16 C na parterze i 17 C na piętrze. Chyba potrzeba jeszcze sporo czasu, żeby ich temperatura się zrównała z temp otoczenia. Szyby okienne mają 16 C, ramy 11-12 C, ale to są okna 3 szybowe. Pozytywnie zaskoczyły mnie parapety kamienne, które mają temp od 15 C do 11-12 przy ramie okna, niestety bardzo źle wypadły okna połaciowe - pewne punkty okna jak np narożniki i uszczelki przy szybach mają już tylko 7-8 C ?! Pomiary wykonywałem pirometrem...

Pirometry mają często to do siebie, że im dłużej nim mierzysz tym niższe wartości pokazuje...zależy jeszcze jaki ten pirometr :) na te 11 kwh/m3 to raczej bym nie liczył.

uris
12-01-2016, 18:19
Jeszcze kwestia z jakiej odległości mierzysz ,to też ma wpływ na pomiar :)

oszczednyGrześ
12-01-2016, 18:29
Witam wszystkich. Jestem tu nowy na forum i tez chciałbym opisać moje spostrzeżenia z odczytów gazu w naszym domku. Dom parter z poddaszem ma powierzchnię użytkową 77m2 i całkowitą 95m2,pojemność ok 230m3. Dom jest ocieplony: podłoga pod płyta do stanu zero 10cm EPS 38,potem na płytę dane 8+5 EPS 38 na przekładki i wylewka tradycyjna gr.ok 8cm. Strop 5cm eps38 i welna skosy 30cm w suficie od 30 do 40 cm. Z zewnątrz ściany beton kominkowy na tradycyjnej zaprawdę murowany i ocieplony 15 cm wełny lamela. Dom był postawiony do stanu zero a całe ocieplenie wszystkich składowych domu izolowane samemu z dużą dokładnością. Na parterze grzejemy podłogowka 49m2 i góra łazienka 7m2. Reszta pokoi na poddaszu grzejniki i łazienki również drabinki.Pierwszy sezon bez izolacji ścian wełna szlo sporo gazu w taryfie w3.6. Od 1.11.14 do 1.11.15 poszlo 1200m3 gazu. Temp.dol 21,5st góra ok.21st. Przy czym paliłem jeszcze w kominku z dgp brykietem.Spalilem wtedy coś około 500kg. Pięć posiadamy jednofunkcyjny z zasob.120l Vailant 246/5-5 ecotec plus z pogodowa i colormatic 470. Krzywa grzewcza przed ociepleniem 1,2 do tego jeden obieg ale na podłogę mam mieszacz z rotametrami i pompą. Przez tamta zimę gazu w mrozy poszło po ok 170m3 przepadają w kominku. Nie wiedziałem jak pięć ustawić i był tak jak fabrycznie zapodaj serwis nastawy. Teraz grzejemy na krzywej 0,6 i jest w domu przyjemnie ciepło. Temp ok 22 parter i góra 20. Moc pieca na auto,tryb Eco z przedziałami 5-9 13-14 18-21.30 spalanie wyszło na dobę od 1.1.16 do 10.1.16 ok 4,6m3 doba. Co+cwu+kuchenka.

Szkoda że kocioł nie mniejszy dany. Tak byłoby taniej przy zakupie oraz taniej w eksploatacji. Ale u nas to norma że ludziom wrzucają przewymiarowane kotły. W duże mrozy ile zjadał gazu? tzn. takie pod -10C dzień a pod -20C nocą. chyba że nie mroziło tak u ciebie?

oszczednyGrześ
12-01-2016, 18:30
Jeszcze kwestia z jakiej odległości mierzysz ,to też ma wpływ na pomiar :)

Oczywiście.

oszczednyGrześ
12-01-2016, 18:56
Ponadto najważniejsze to dobre ocieplenie posadzki na gruncie oraz cokół budynku to 10 cm minimum.
Przy ogrzewaniu podłogowym 10 cm pod posadzką to niezbędne minimum przy którym są niestety widoczne ubytki ciepła na zewnątrz budynku rzędu 3-5 stopni różnicy względem minus 6 stopni otoczenia.

Ja za minimum uznaję 20 cm :). Ale wiadomo lepsze 10 niż 5cm

Zaciszny domek
12-01-2016, 21:18
W te mrozy,które były to nie jest miarodajny odczyt gazu bo przepalilem sobie brykietem w kominku dgp bo szkoda było mi grzać samym gazem gdyż mam kilka ton brykietu na podwórku i trzeba tym palić, bo leży i marnuje się tylko. Powiem ci tak. Mrozy przyszły 29.12.15 takie od -1 do -12 nocami kilka dni. Odczyty mam od 29.12 do 11.01.16 zużycie gazu GZ50 64m3 co daje średnio ok 4,6m3 na dobę. 7 dni przepalilem kominkiem,a 6dni szedł sam gaz. Kombinuje dopiero drugi sezon grzania z czego dopiero z ociepleniem ścian od lipca 2015. Z tym piecem to racja,że za duża moc i do tego cena. Obecnie ustawiłem grzanie co na auto wiec palnik sam modułu je moc i najczęściej chodzi na tych 5kw.

Gos**c
12-01-2016, 21:28
Mrozy przyszły 29.12.15 takie od -1 do -12 nocami kilka dni. Odczyty mam od 29.12 do 11.01.16 zużycie gazu GZ50 64m3 co daje średnio ok 4,6m3 na dobę. 7 dni przepalilem kominkiem,a 6dni szedł sam gaz.

Jak na domek 95m2 to myślałem, że na samym gazie tyle wyciągnąłeś.

Zaciszny domek
12-01-2016, 21:29
Grzanie zacząłem 09.10.15 z odczytem 1227,6m3 do dzisiaj 12.01.16 1568m3 co średnio za 95dni daje ok.3,6m3 na dobę. Przy czym przepalilem połowę tego czasu kominkiem bo to kochamy żoną. W domu temp. Średnio dół 22,5st i góra 21,5st.

Zaciszny domek
12-01-2016, 21:33
Jak na domek 95m2 to myślałem, że na samym gazie tyle wyciągnąłeś.

Niestety nie. Paliłem wtedy kominkiem. Ale wydaje mi się,że nie da się tyle zużyć gazu tylko z pieca,bo dom musiałby być naprawdę super ocieplony y,a straty i tak są przez wentyl.grawitacyjna i kilka mostków na poddaszu. Hm.! Może jeszcze coś pokombinować z piecem,ale myślę że się realnie nie da

Lusia191
13-01-2016, 11:07
Od pn do dzis zuzycie 5-6m3

Gos**c
13-01-2016, 20:35
Przy ok. 0st idzie mi 4m3 przez 24h.

innabajka
13-01-2016, 21:12
u mnie przy 0st spala około 8,5 - 9 m3 na dobę

Patatay: jaką masz powierzchnię grzania?

Gos**c
13-01-2016, 21:19
Patatay: jaką masz powierzchnię grzania?
ok. 140m2 i wyłącznie OP

noc
13-01-2016, 21:52
Jak weźmiesz pod uwagę wszystkie aspekty, to wynik nie jest zły. 1 miesiąc trudno liczyć-brak izolacji. Następne ze słabą izolacją na poddaszu,prawie goły dach. 1 sezon stabilizuje się temp pod domem i dosusza ściany. Jeśli grzejesz gazem CWU, to odlicz to, może to być nawet 100m3 za ten okres( zależy jak duża rodzina i jakie używanie).
Jeśli weźmiesz wszystko pod uwagę, to 2 i 3 miesiąc może wyjść po ok. 130m3 na miesiąc. Przy wygrzewaniu ścian, gruntu pod domem i mizernej izolacji w dachu!

innabajka
13-01-2016, 22:04
nie wiem jak wy to robicie że tak mało zużywacie gazu.
U mnie na samo ogrzewanie idzie 9m3 na dobę, dom stoi na razie pusty grzeje do 22*C

plusfoto
13-01-2016, 22:14
nie wiem jak wy to robicie że tak mało zużywacie gazu.
U mnie na samo ogrzewanie idzie 9m3 na dobę, dom stoi na razie pusty grzeje do 22*C
Pusty czyli praktycznie bez żadnych zysków i do tego pewnie pierwszy sezon oraz grzany do takich temperatur to i tak chyba nie najgorzej. :bye:

Adam626
13-01-2016, 22:16
spokojnie mi też idzie 10 a nawet 12m3 teraz przy +1

MarysiaMarysia
13-01-2016, 22:22
nie wiem jak wy to robicie że tak mało zużywacie gazu.
U mnie na samo ogrzewanie idzie 9m3 na dobę, dom stoi na razie pusty grzeje do 22*C

w długich majtach z kożuszka i trzech swetrach ...

uris
13-01-2016, 22:27
spokojnie mi też idzie 10 a nawet 12m3 teraz przy +1

Adam sporo ci idzie , u mnie się kształtuje 7,5-8m3 na dobę - 23*C w domu CWU 60*C grzeje temp ostatnio 0/+2*C , coś przkombinowałeś z ustawieniami .

uris
13-01-2016, 22:28
w długich majtach z kożuszka i trzech swetrach ...

Święta prawda :)

Adam626
13-01-2016, 22:34
coś przkombinowałeś z ustawieniami .

Może da się optymalniej coś ustawić a może mam straty ciepła przez jakieś mostki czy coś. Piec chodzi na około 5kw non stop. W domu 22,5-23C zasilanie podłogi około 31C

Gos**c
13-01-2016, 22:42
Ja grzeję drugi sezon. Pierwszy był niezamieszkały a dom był nieocieplony. Utrzymywałem temp tylko do prac budowlanych.
Jak zamieszkałem to dom był wygrzany i wysuszony przez WM.

uris
13-01-2016, 23:14
Może da się optymalniej coś ustawić a może mam straty ciepła przez jakieś mostki czy coś. Piec chodzi na około 5kw non stop. W domu 22,5-23C zasilanie podłogi około 31C

Uzupełnij stopkę bo ja już nie pamiętam co ty masz za kocioł :) . Nie zwalaj na mostki , byś musiał mieć dziurę w dachu .Mostki zawsze jakieś są nie ma co dramatyzować .Jak grzeje na BRAK to mogę mieć okna pootwierane i kocioł nie zareaguje.

Adam626
13-01-2016, 23:21
test stopki

Mario430
14-01-2016, 08:23
Może da się optymalniej coś ustawić a może mam straty ciepła przez jakieś mostki czy coś. Piec chodzi na około 5kw non stop. W domu 22,5-23C zasilanie podłogi około 31C

Adam i mniej Ci nie zje, nie ma bata. Pisałem już to kilkakrotnie. Kocioł pracując na 5kW połyka Ci w okolicach 0,45-0,5m3/h, co daje na dobę w granicach 10-12m3. I też tak to u Ciebie wychodzi.
Dla kotłów z wysoką mocą MIN jak np. u mnie (5kW), nie wiem jaką Ty masz?, lekarstwem na mniejsze zużycie gazu jest skrócenie czasów grzania z jednoczesnym podbiciem temp. zasilania. Przećwiczyłem to na sobie i sprawdza się. Oczywiście ma to wpływ to na tzw. komfort ciepłej podłogi-niestety trochę pogarsza się, no ale coś za coś. Obecnie walczę z tym, tzn zszedłem z opcji termostat i ustawiłem sobie coś a'la 3 strefy czasowe grzania po 2h (4-6, 13-15, 18-20) i obserwuję, narazie jest to dopiero 2-gi dzień, trudno coś wiecej powiedzieć, aczkolwiek mam ciepłą podłogę wtedy kiedy tego najbardziej chcę.

A teraz widzę, że masz MIN 3kW, to super. Spróbuj podnieść zasilanie do 35st., wtedy moim zdaniem zużycie wzrośnie Ci gdzieś o 0,1-0,15m3/h, natomiast czas grzania spadnie o kilka godzin, może nawet i o połowę, co pozwoli Ci zejść poniżej 10m3. O ile , trudno powiedzieć, pozostaje spróbować :-).

Maciu78
14-01-2016, 10:33
Te wszystkie informacje komu ile pali można sobie w d.... wsadzić. Jeszcze niedawno pisałem o tym, że zużywa mi po 12nawet 14m na dobe przy wielkich mrozach. a teraz będę Wam pisał, że zużywa mi nawet od 4,5 do max 6m3 na dobe.
I będziecie się wkurw... zastanawiać jak to zrobiłem etc.
Bez podstawowych informacji o efektywnosci energetycznej gazu, temperatury w domu oraz sposobu grzania te wyniki to zwykle cyferki które nijak się mają do zużycia. Wcześniej piec chodził u mnie na KG 24h na dobe. A teraz chodzi na termostacie z oknami czasowymi i załącza się tylko 3 razy dziennie po kilka godzin co w sumie powoduje znacząco mniejsze zużycie niż wcześniej. A komfort znacząco się nie pogorszył bo w domu w dalszym ciągu mam tak ciepło jak mi potrzeba i wtedy kiedy mi potrzeba. Dodam że mam małe dziecko i żona z nim jest całymi dniami więc nie mogę wychładzać domu w ciągu dnia..

MarysiaMarysia
14-01-2016, 10:47
(...) Wcześniej piec chodził u mnie na KG 24h na dobe. A teraz chodzi na termostacie z oknami czasowymi i załącza się tylko 3 razy dziennie po kilka godzin co w sumie powoduje znacząco mniejsze zużycie niż wcześniej. A komfort znacząco się nie pogorszył bo w domu w dalszym ciągu mam tak ciepło jak mi potrzeba i wtedy kiedy mi potrzeba. Dodam że mam małe dziecko i żona z nim jest całymi dniami więc nie mogę wychładzać domu w ciągu dnia..

a czy potrafisz określić ile znacząco mniej? Instalator/serwisant ustawił pracę mojego pieca przez 24 godziny i choć mam możliwość ustawienia w ciągu doby 4 pór pracy pieca to on ustawił tryb na przez całą dobę. Czujnik zewnętrzny pogodowy reguluje temperaturę wody zasilającej podłogówkę a regulatorami pokojowymi ustawiam temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. To pierwszy sezon grzania i nie mam skali porównawczej ...

kbab
14-01-2016, 11:10
Te wszystkie informacje komu ile pali można sobie w d.... wsadzić.
Od lat twierdzę, że najważniejsza jest faktura: wg mojej faktury tar W-2.1 od 27,10,2014 do 28.10.2015 Z/Z 1539,16zł/624m3, wsp konwersji 11,108kWh/m3.

Spróbuj podnieść zasilanie do 35st., wtedy moim zdaniem zużycie wzrośnie Ci gdzieś o 0,1-0,15m3/h, natomiast czas grzania spadnie o kilka godzin, może nawet i o połowę, co pozwoli Ci zejść poniżej 10m3. O ile , trudno powiedzieć, pozostaje spróbować :smile:.
Ciekawa teoria, ale praktyka jest zgoła inna.

Maciu78
14-01-2016, 11:22
a czy potrafisz określić ile znacząco mniej? Instalator/serwisant ustawił pracę mojego pieca przez 24 godziny i choć mam możliwość ustawienia w ciągu doby 4 pór pracy pieca to on ustawił tryb na przez całą dobę. Czujnik zewnętrzny pogodowy reguluje temperaturę wody zasilającej podłogówkę a regulatorami pokojowymi ustawiam temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. To pierwszy sezon grzania i nie mam skali porównawczej ...

to jest tez moj pierwszy sezon grzewczy. Od poczatku pazdziernika, testuje i kombinuje na wszelkie sposoby. Przy pracy pieca przy KG nie ma opcji zeby palil malo. Bo skoro piec srednio pracuje 20godzin na dobe, pomnozone to przez jego minimalna moc ( moja minimalna moc to 5,5KW ) wiec inaczej jak 12m3 nie bedzie. Jak bedzie cieplej to piec nie bedzie pracowal 20godzin tylko 16 moze 18. Ale matematyki nie oszukamy. Jedyne wyjscie to zmiana ustawien na termostat i grzanie w oknach czasowych. Od kilku dni pracowalem na termostacie ale cala dobe. temperatura ustawiona roznie, od 23 stopni do 22,5.
I Piec zuzywal razem z cwu jakies 5 - 7m3 na dobe.
Teraz od wczoraj dodatkowo ustawilem okna czasowe. od 3:30 do 6:30 od 11:30 do 14:00 od 17 do 20. dodatkowo podnioslem KG o 2wyzej i ustawilem tez minimalna temperature na piecu 35stopni, max 40. Chce zeby piec jednak mial mozliwosc modulowania do wyzszej gdyby w ciagu dnia jakies mrozy wieksze przyszly. rano sprawdzilem i po pierwszym oknie czasowym mialem zuzycie niecale 2m3. Rano temperatura oczywiscie w domu taka jak mi potrzebna.w pierwszym oknie czasowym grzal takze wode cwu. TErmostat ma ten plus ze jak w ciagu dnia bedzie slonce, to dodatkowo nagrzewa mi dom wiec drugie okno czasowe sie w ogole nie wlaczy. Wieczorem jak przyjde z pracy i najdzie mnie ochota na romantyczny wieczor przy kominku to trzeciego okna czasowego tez nie wlaczy. I tym o to sposobem mozna nawet zejsc do 2m na dobe :))))
mozliwosci jest tak naprawde sporo trzeba tylko wiedziec co tak na prawde chcemy i pod tym katem to wszystko ustawic.

montixe
14-01-2016, 11:28
Od lat twierdzę, że najważniejsza jest faktura: wg mojej faktury tar W-2.1 od 27,10,2014 do 28.10.2015 Z/Z 1539,16zł/624m3, wsp konwersji 11,108kWh/m3.

czy wsp.konwersji u ciebie jest podawany cały czas taki sam ? U mnie u ciągu roku na fakturze zmienił się kilka razy ostatnie dwa miesiące miałem 11,181, wcześniej było 11,126; 11,227; 11,294; 11,309; 11,264. Wiadomo że skład/jakość gazu, ciężko utrzymać cały czas na tym samym poziomie. Jednak na prądzie łatwiej liczyć zapotrzebowanie, dodatkowo mając wszystko na prąd jest tylko jeden abonament i opłaty stałe.
I weź tu teraz porównuj zużycie gazu z innymi, skoro jest cała masa zmiennych :confused:

kbab
14-01-2016, 11:35
czy wsp.konwersji u ciebie jest cały czas taki sam ?
Wg tar W-2.1 otrzymuję jedną fakturę na cały rok - pewnie ten wsp to średnia z tego czasu w tym regionie.

Mareks77
14-01-2016, 12:35
to jest tez moj pierwszy sezon grzewczy. Od poczatku pazdziernika, testuje i kombinuje na wszelkie sposoby. Przy pracy pieca przy KG nie ma opcji zeby palil malo. Bo skoro piec srednio pracuje 20godzin na dobe, pomnozone to przez jego minimalna moc ( moja minimalna moc to 5,5KW ) wiec inaczej jak 12m3 nie bedzie. Jak bedzie cieplej to piec nie bedzie pracowal 20godzin tylko 16 moze 18. Ale matematyki nie oszukamy. Jedyne wyjscie to zmiana ustawien na termostat i grzanie w oknach czasowych. Od kilku dni pracowalem na termostacie ale cala dobe. temperatura ustawiona roznie, od 23 stopni do 22,5.
I Piec zuzywal razem z cwu jakies 5 - 7m3 na dobe.
Teraz od wczoraj dodatkowo ustawilem okna czasowe. od 3:30 do 6:30 od 11:30 do 14:00 od 17 do 20. dodatkowo podnioslem KG o 2wyzej i ustawilem tez minimalna temperature na piecu 35stopni, max 40. Chce zeby piec jednak mial mozliwosc modulowania do wyzszej gdyby w ciagu dnia jakies mrozy wieksze przyszly. rano sprawdzilem i po pierwszym oknie czasowym mialem zuzycie niecale 2m3. Rano temperatura oczywiscie w domu taka jak mi potrzebna.w pierwszym oknie czasowym grzal takze wode cwu. TErmostat ma ten plus ze jak w ciagu dnia bedzie slonce, to dodatkowo nagrzewa mi dom wiec drugie okno czasowe sie w ogole nie wlaczy. Wieczorem jak przyjde z pracy i najdzie mnie ochota na romantyczny wieczor przy kominku to trzeciego okna czasowego tez nie wlaczy. I tym o to sposobem mozna nawet zejsc do 2m na dobe :))))
mozliwosci jest tak naprawde sporo trzeba tylko wiedziec co tak na prawde chcemy i pod tym katem to wszystko ustawic.

Maciu 78 Rozumiem ze tylko w oknach czasowych grzejesz a pozostały czas piec odpoczywa. Czy masz u siebie regulator Vaillanta CM470 czy jakiś inny.
Jak masz wszystko poustawiane bo w zimę wchodzi w grę ochrona przed zamarzaniem i czy jest u ciebie ona wyłączona czy działa ona razem z oknami i pozwala na nieogrzewanie

MarysiaMarysia
14-01-2016, 12:47
Maciu 78 Rozumiem ze tylko w oknach czasowych grzejesz a pozostały czas piec odpoczywa. (...)

to ja już nie rozumiem. Nie mam ustawionych okien czasowych ale mój piec też odpoczywa. Przecież nie grzeje wody non stop.

Mareks77
14-01-2016, 12:57
to ja już nie rozumiem. Nie mam ustawionych okien czasowych ale mój piec też odpoczywa. Przecież nie grzeje wody non stop.

Twój piec na TERMOSTACIE odpoczywa ale czasy odpoczynku nie wynoszą 3 godziny tylko są liczone w dziesiątkach minut.
Według instrukcji obsługi CM470 piec grzeje w przedziałach czasowych temperaturę nastawioną dzienną, natomiast poza przedziałami ustawionymi piec utrzymuje temperaturę nocną np: niższą o 1 - 2 stopnie lub ustawia się na tryb ochrony przed zamrażaniem..
W ten sposób zyskujemy gdyż przez czas poza przedziałami np 3 - 4 godziny temperaturą w pomieszczeniu nie jest w stanie spaść poniżej 1 - 1,5 stopnia oczywiście przy dobrze ocieplonym domu i bez mrozów minus 13 *C ale potem spalamy więcej dochodząc do temperatury dziennej w następnym przedziale czasowym.
Po pół roku kombinowanych ustawień przy swoim piecu jestem w stanie w to uwierzyć iz takie ustawienia potrafią zaoszczędzić jednakże nasze oszczędności będą wynosić w granicach 1 - 2m3 na dobę
Autor pisze iż takie zużycie wyszło mu po pierwszym oknie czasowym więc po 3 oknach zużycie wychodzi 6m3 a potem dogrzewanie do temperatury nocnej o ile piec się załączy, plus do tego woda CWU i wychodzi prawdopodobnie liczba 7m3

franco78
14-01-2016, 13:05
Za chwilę okaże się, że wszystkie teorie o tym , że najlpeiej gdy kocioł pracuje na krzywej grzewczej przestaną być prawdziwe i wszyscy przejdą na grzanie wg. temp. pomieszczenia... Przecież 90% użytkowników ma kotły ze zbyt wysoką mocą minimalną :)

Od październija jadę na KG , zmniejszyłem moc maksymalną (mrozy 4kW, teraz 3kW), zwiększyłem histerezę temp. zasilania, zwiększyłem odstępy czasowe między startami palnika. W te najgorsze mrozy palił 9m3 na dobę z CWU, teraz 4-6m3 z CWU. Parter 21,5-22oC, poddasze 1oC mniej.

Mario430
14-01-2016, 13:16
Te wszystkie informacje komu ile pali można sobie w d.... wsadzić. Jeszcze niedawno pisałem o tym, że zużywa mi po 12nawet 14m na dobe przy wielkich mrozach. a teraz będę Wam pisał, że zużywa mi nawet od 4,5 do max 6m3 na dobe.
I będziecie się wkurw... zastanawiać jak to zrobiłem etc.
Bez podstawowych informacji o efektywnosci energetycznej gazu, temperatury w domu oraz sposobu grzania te wyniki to zwykle cyferki które nijak się mają do zużycia. Wcześniej piec chodził u mnie na KG 24h na dobe. A teraz chodzi na termostacie z oknami czasowymi i załącza się tylko 3 razy dziennie po kilka godzin co w sumie powoduje znacząco mniejsze zużycie niż wcześniej. A komfort znacząco się nie pogorszył bo w domu w dalszym ciągu mam tak ciepło jak mi potrzeba i wtedy kiedy mi potrzeba. Dodam że mam małe dziecko i żona z nim jest całymi dniami więc nie mogę wychładzać domu w ciągu dnia..

Przecież o tym cały czas piszę i piszę, krótsze czasy grzania, wyższa temp. zasilania, mniejsze zużycie, można odczuć (niekoniecznie) pogorszenie komfortu.

Mareks77
14-01-2016, 13:21
Za chwilę okaże się, że wszystkie teorie o tym , że najlpeiej gdy kocioł pracuje na krzywej grzewczej przestaną być prawdziwe i wszyscy przejdą na grzanie wg. temp. pomieszczenia... Przecież 90% użytkowników ma kotły ze zbyt wysoką mocą minimalną :)

Od październija jadę na KG , zmniejszyłem moc maksymalną (mrozy 4kW, teraz 3kW), zwiększyłem histerezę temp. zasilania, zwiększyłem odstępy czasowe między startami palnika. W te najgorsze mrozy palił 9m3 na dobę z CWU, teraz 4-6m3 z CWU. Parter 21,5-22oC, poddasze 1oC mniej.

franco78: Przewymiarowanie to główna nasza bolączka nie pozwalająca zejść poniżej pewnego pułapu gdyż ogranicza nas moc minimalna pieca.
Zwiększenie histerezy powoduje przy podłogówce przegrzewanie o 1 stopień ale faktycznie zwiększa czasy odpoczynku pieca. Napisz które kody zmienić aby to uzyskać bo zmiana czasu blokady palnika u mnie nic nie zmienia

MarysiaMarysia
14-01-2016, 13:23
Twój piec na TERMOSTACIE odpoczywa ale czasy odpoczynku nie wynoszą 3 godziny tylko są liczone w dziesiątkach minut.
Według instrukcji obsługi CM470 piec grzeje w przedziałach czasowych temperaturę nastawioną dzienną, natomiast poza przedziałami ustawionymi piec utrzymuje temperaturę nocną np: niższą o 1 - 2 stopnie lub ustawia się na tryb ochrony przed zamrażaniem..

Jeżeli ta niższa temperatura nocna to tylko 1-2 stopnie mniej to piec przecież włączy się, jeżeli temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej tych 1-2 stopni. I będzie też pracował w okresie gdzie ustawiona została ta tzw.nocna temperatura aby ją utrzymać. (w mojej instrukcji jest ona nazwana temperaturą zredukowaną, nie nocną). .... ???
No chyba, że będzie się dokładnie śledzić prognozy pogody i zmieniać ustawienia temperatury nocnej (zredukowanej) w zależności od prognozy lub gdy zrobi się zimno w domu to dogrzewać kominkiem albo farelką. Ale czy to nie będą tez koszty? ... choć faktem jest, że nie będą to koszty gazu a temat jest o zużywaniu gazu w sezonie grzewczym ...

Mario430
14-01-2016, 13:35
.

Ciekawa teoria, ale praktyka jest zgoła inna.

Właśnie to pokazuje PRAKTYKA, a nie teoria. Przetestowane na sobie. KG sobie odpuściłem, bo nie mogłem dojść do ustawień przy temp. 0 i wyższych. Nie dogrzewało mi po prostu, a ciągłe podnoszenie i korygowanie KG wk...ło. Ale najistotniejsze było niewspółmierne duże zużycie względem temp. zewnętrznej. Dochodziło do tego, że kocioł przy +5 na zewnątrz spalał mi raz tyle co przy -5. Niemożliwe? A właśnie, że tak. A wszystkiemu winna jest moc MIN kotła. Więc co zrobiłem, przeszedłem na funkcję termostat (zresztą przy KG termostat też miałem aktywny, ale cóż z tego jeśli temp. wew. nie mogła dojść do zadanej-za niska temp. zasilania, więc kocioł połykał i połykał gazu w c...j.) ustawiłem więc temp. zasilania na 35st. i kociołek pyka sobie po 6-7h dzienne spalając po 5-7m3/dobę (z cwu, kuchenkę i cyrkulacją). Przy -10 podnoszę sobie zasilanie do 36-37, a przy +5 obniżam do 33-32 i jest git.

Proponuję, przetestuj u siebie. Gdybym miał kocioł z modulacją od 1kW pewno jechałbym na krzywej albo na min. temp zasilania przez całą dobę i spalanie byłoby jeszcze mniejsze niż mam obecnie, ale cóż, że mam kocioł od 5k to tak muszę sobie radzić

franco78
14-01-2016, 13:35
franco78: Przewymiarowanie to główna nasza bolączka nie pozwalająca zejść poniżej pewnego pułapu gdyż ogranicza nas moc minimalna pieca.
Zwiększenie histerezy powoduje przy podłogówce przegrzewanie o 1 stopień ale faktycznie zwiększa czasy odpoczynku pieca. Napisz które kody zmienić aby to uzyskać bo zmiana czasu blokady palnika u mnie nic nie zmienia

Tak, zdarza się przegrzanie o te 0,5-1oC ale plusy tego rozwiązania jednak przeważają. Dzięki temu ograniczyłem taktowanie palnika w cieplejsze dni:)
Menu 2, strona 45 i dalej:
http://www.t-grzewcza.pl/index.php/dokumentacja-techniczna/category/2-buderus-dokumentacja-techniczna?download=5:gb072-logamax-plus-gazowy-kondensacyjny

Maciu78
14-01-2016, 13:40
Maciu 78 Rozumiem ze tylko w oknach czasowych grzejesz a pozostały czas piec odpoczywa. Czy masz u siebie regulator Vaillanta CM470 czy jakiś inny.
Jak masz wszystko poustawiane bo w zimę wchodzi w grę ochrona przed zamarzaniem i czy jest u ciebie ona wyłączona czy działa ona razem z oknami i pozwala na nieogrzewanie

na oknach czasowy kiedy ma grzac mam ustawione 23stopnie i podnioslem krzywa z 0,25 na 0,35 ( taka uwaga przy termostacie przy krzywej 0,25 i zadanej 22,5 mialem ponad 22,5, przy krzywej 0,20 i zadanej 22,5 mialem temp w domu 22,2 ) pozostaly czas czyli tryb nocny to 22stopnie. Dodatkowo zmienilem z eco na noc, czyli poza oknami czasowymi obowiazuje temperatura nocna. I w tej konfiguracji nie ma opcji zeby piec sie zalaczyl poza oknami czasowymi. Musialoby przyjsc chyba -25 na dworzu zeby temperatura miedzy oknami zjechala mi tak nisko w dol. To ze piec nie grzeje 3 czy 4 godziny miedzy oknami czasowymi nie oznacza ze temperatura w domu leci w dol. Posadzka jest taka nagrzana ze przez kilka godzin utrzymuje swoja temperature. Wg mnie na pewno wystarczajaco dlugo zeby wejsc w kolejne okno czasowe bez straty komfortu. Faktem jest, że żona mi cos rano wspominala ze jak zeszla malej robic mleko o 3rano to temp spadla na dole do 21,6 ale przypominam ze piec wylaczyl sie okolo 16, a kolejne okno czasowe zaczelo sie dopiero o 3:30. Rano o 6 nie bylo problemu zimnej podlogi czy tez niskiej temperatury w domu. Temperatura juz wzrastala i byla w okolicach 22jak sie nie myle.
Sterownik CM470 ale wersja nowsza bo ma sporo nowych funkcji.

fotohobby
14-01-2016, 13:42
Jeżeli ta niższa temperatura nocna to tylko 1-2 stopnie mniej to piec przecież włączy się, jeżeli temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej tych 1-2 stopni. I będzie też pracował w okresie gdzie ustawiona została ta tzw.nocna temperatura aby ją utrzymać. (w mojej instrukcji jest ona nazwana temperaturą zredukowaną, nie nocną). .... ???


Tylko że w ciagu nocy temperatura w domu nie zdąży spaść o 2C i dlatego kociol się wtedy nie włączy.

Mario430
14-01-2016, 13:44
franco78: Przewymiarowanie to główna nasza bolączka nie pozwalająca zejść poniżej pewnego pułapu gdyż ogranicza nas moc minimalna pieca.
Zwiększenie histerezy powoduje przy podłogówce przegrzewanie o 1 stopień ale faktycznie zwiększa czasy odpoczynku pieca. Napisz które kody zmienić aby to uzyskać bo zmiana czasu blokady palnika u mnie nic nie zmienia


Dokładnie MOC MIN to główny połykacz gazu. Niejednemu z nas OZC, czy coś w tym stylu pokazuje 6,7,8kW - i to jest MAKSMALNE zapotrzebowanie przy minus w c...j. A ile naprawdę jest takich dni w sezonie. No ile? A dla naszych kociołków to jest często moc MIN, to o czym my tu mówimy. Jak te nasze kotły muszą męczyć się przy +5, 0, -5, jaką mają sprawność, ale połknąć swoje muszą, ile idzie w gwizdek.

Maciu78
14-01-2016, 13:45
Właśnie to pokazuje PRAKTYKA, a nie teoria. Przetestowane na sobie. KG sobie odpuściłem, bo nie mogłem dojść do ustawień przy temp. 0 i wyższych. Nie dogrzewało mi po prostu, a ciągłe podnoszenie i korygowanie KG wk...ło. Ale najistotniejsze było niewspółmierne duże zużycie względem temp. zewnętrznej. Dochodziło do tego, że kocioł przy +5 na zewnątrz spalał mi raz tyle co przy -5. Niemożliwe? A właśnie, że tak. A wszystkiemu winna jest moc MIN kotła. Więc co zrobiłem, przeszedłem na funkcję termostat (zresztą przy KG termostat też miałem aktywny, ale cóż z tego jeśli temp. wew. nie mogła dojść do zadanej-za niska temp. zasilania, więc kocioł połykał i połykał gazu w c...j.) ustawiłem więc temp. zasilania na 35st. i kociołek pyka sobie po 6-7h dzienne spalając po 5-7m3/dobę (z cwu, kuchenkę i cyrkulacją). Przy -10 podnoszę sobie zasilanie do 36-37, a przy +5 obniżam do 33-32 i jest git.

Proponuję, przetestuj u siebie. Gdybym miał kocioł z modulacją od 1kW pewno jechałbym na krzywej albo na min. temp zasilania przez całą dobę i spalanie byłoby jeszcze mniejsze niż mam obecnie, ale cóż, że mam kocioł od 5k to tak muszę sobie radzić

Mario jaki masz piec. bo Twoje doswiadczenia sa identyczne jak moje. Przestalem wierzyc w KG dokladnie w tym samym momencie co ty. CZyli kiedy przy +5 i -5 lykal mi dokladnie tak samo, a przy wyzszej jeszcze nie dogrzewal. Jak bedzie temperatura na plusie to wg mnie tylko termostat. przy wiekszych mrozach moze sie okazac ze KG bedzie jednak lepsza. Ale nie na ta chwile...

Mareks77
14-01-2016, 14:04
Marciu78: U mnie chyba też najnowsza CM 470/4 bo piec zakładali i uruchamiali dopiero w październiku 2015.
Masz dwa obiegi podłogówkę i kaloryfery czy tylko jeden.
Przy podłogówce podgrzany beton faktycznie długo oddaje ciepło i wystarczy do następnego okna czasowego, ale jeśli masz też kaloryfery to napisz jak tam się to zachowuje.


MarysiaMarysia: Mówię to o różnicy 2*C pomiędzy nastawioną temperaturą nocną a dzienną. Kiedy kończy się pierwsze okno dzienne z temperaturą 21*C to zanim spadnie temperatura do ustawionej nocnej 19 - 19,5*C to okno 3 - 4 godziny spokojnie wystarcza więc piec praktycznie nie załączy się wogóle no chyba ze przez ten czas pragniesz przewietrzyć pomieszczenie, ale z uwagi na fakt ze okna czasowe ustawiamy tak w jaki sposób najczęściej przebywamy w domu więc jak nas nie ma to temperatura nie spadnie nawet do tej granicznej nocnej a regulator ma jeszcze 1*C swojej histerezy.

Mario430: Przewymiarowanie wiąże się z faktem ze nasze domy są coraz bardziej ocieplane, natomiast instalatorzy dalej pozostali przy epoce Gierka i domków typu klocek ze ścianą z pustaka żużlowego. Do tego dochodzą piece ze sprawnością 109% a nie 89%

Mario430
14-01-2016, 14:07
Mario jaki masz piec. bo Twoje doswiadczenia sa identyczne jak moje. Przestalem wierzyc w KG dokladnie w tym samym momencie co ty. CZyli kiedy przy +5 i -5 lykal mi dokladnie tak samo, a przy wyzszej jeszcze nie dogrzewal. Jak bedzie temperatura na plusie to wg mnie tylko termostat. przy wiekszych mrozach moze sie okazac ze KG bedzie jednak lepsza. Ale nie na ta chwile...

Mało popularny, nikt takiego tu chyba nie ma - NAOS K4 (5-24kW). Przy temperaturach bliskich 0 lub dodatnich kocioł potrzebuje coraz mniejszej mocy do pracy, ale ogranicza go moc MIN poniżej której zejść już nie może, a połknąć swoje musi. I tutaj praca przy niskich temp. zasilania (bo tak podaje KG) wydłuża w c...j czas grzania, no i spalanie mamy jak przy -5. Masz rację, ja przy temp. ujemnych nie narzekałem na KG, nie wykluczam, że kiedyś do niej wrócę, narazie jestem na etapie okien czasowych, żeby podnieść sobie komfort ciepłej podłogi, bo przy pracy na samym termostacie nie bardzo ma się wpływ na załączanie kotła.

Maciu strzelam :-) przy takim tempiuczer jak dzisiaj ile nam wystarczy mocy do zapewnienia sobie komfortu jaki mamy? 1-2k, a jak ktoś ma kocioł z MIN 7k to widzisz ile idzie w gwizdek, głowa boli :-) Taki kociołek przy 2k połknie 0,2-0,25m3/h, a ten z 7k ze 2x więcej ...

Mareks77
14-01-2016, 14:20
narazie jestem na etapie okien czasowych, żeby podnieść sobie komfort ciepłej podłogi, bo przy pracy na samym termostacie nie bardzo ma się wpływ na załączanie kotła.

Faktycznie to chyba jedyny sposób na pogodzenie komfortu z ekonomią. U mnie Termostat przy którym piec wyłącza się na okresy 30 minutowe a podłogówkę grzeje 2 razy na dobę i trudno zastać komfort ciepłej podłogi po wstaniu lub wyjściu z pod prysznica zużycie jest mniejsze niż przy komfortowym w którym piec pracuje 24 na 24 z minimalną mocą

Mario430
14-01-2016, 14:28
Faktycznie to chyba jedyny sposób na pogodzenie komfortu z ekonomią. U mnie Termostat przy którym piec wyłącza się na okresy 30 minutowe a podłogówkę grzeje 2 razy na dobę i trudno zastać komfort ciepłej podłogi po wstaniu lub wyjściu z pod prysznica zużycie jest mniejsze niż przy komfortowym w którym piec pracuje 24 na 24 z minimalną mocą

Na samym termostacie mam dokładnie tak samo jak Ty - 2x na dobę. Teraz przy oknach ustawiłem sobie 3, ale mam nad nimi kontrolę, a tak było jak bylo, raz się trafiło, a raz grzał dopołudnia :-)

Innym sposobem byłoby zapodać sobie termostat z min. histerezą rzędu 0,1-0,2st., są takie mam już na oku. Poprawiłoby to też kontrolę nad godzinami pracy kotła. Mój obecny na 0,5 i jest to za dużo, przy tak ogromnej bezwładności cieplnej budynku

Maciu78
14-01-2016, 14:38
Marciu78: U mnie chyba też najnowsza CM 470/4 bo piec zakładali i uruchamiali dopiero w październiku 2015.
Masz dwa obiegi podłogówkę i kaloryfery czy tylko jeden.
Przy podłogówce podgrzany beton faktycznie długo oddaje ciepło i wystarczy do następnego okna czasowego, ale jeśli masz też kaloryfery to napisz jak tam się to zachowuje.


MarysiaMarysia: Mówię to o różnicy 2*C pomiędzy nastawioną temperaturą nocną a dzienną. Kiedy kończy się pierwsze okno dzienne z temperaturą 21*C to zanim spadnie temperatura do ustawionej nocnej 19 - 19,5*C to okno 3 - 4 godziny spokojnie wystarcza więc piec praktycznie nie załączy się wogóle no chyba ze przez ten czas pragniesz przewietrzyć pomieszczenie, ale z uwagi na fakt ze okna czasowe ustawiamy tak w jaki sposób najczęściej przebywamy w domu więc jak nas nie ma to temperatura nie spadnie nawet do tej granicznej nocnej a regulator ma jeszcze 1*C swojej histerezy.

Mario430: Przewymiarowanie wiąże się z faktem ze nasze domy są coraz bardziej ocieplane, natomiast instalatorzy dalej pozostali przy epoce Gierka i domków typu klocek ze ścianą z pustaka żużlowego. Do tego dochodzą piece ze sprawnością 109% a nie 89%

tak to dokladnie ten sterownik cm470/4 . Mam tylko podlogowke w calym domu. Plus 2 drabniki w lazienkach ale zasilane tym samym co podlogowka.

Maciu78
14-01-2016, 14:42
Na samym termostacie mam dokładnie tak samo jak Ty - 2x na dobę. Teraz przy oknach ustawiłem sobie 3, ale mam nad nimi kontrolę, a tak było jak bylo, raz się trafiło, a raz grzał dopołudnia :-)

Innym sposobem byłoby zapodać sobie termostat z min. histerezą rzędu 0,1-0,2st., są takie mam już na oku. Poprawiłoby to też kontrolę nad godzinami pracy kotła. Mój obecny na 0,5 i jest to za dużo, przy tak ogromnej bezwładności cieplnej budynku

no wlasnie. tutaj tak naprawde jest pies pogrzebany. CM ma za duza histereze. Gdyby byla chociaz 0,2 a nie 0,5 to termostat bylby idealny...
zdradzisz co masz na oku ze sterowanie ebus? bo sam szukalem ale nic ciekawego nie znalazlem

W dzien jak dzisiaj czyli u mnie np +2, to podejrzewam ze max 2kw by wystarczylo. a umnie 5,5minimum. Wiec prawie 3x tyle.

Mareks77
14-01-2016, 14:44
Mario430: Co Ci da termostat z mniejszą histerezą. Poprawiając komfort psujesz ekonomię i oszczędności. Duża bezwładność budynku to dłuższy czas odpoczynku kotła oraz długie wybiegi przed okresami użytkowymi w oknach czasowych.
Natomiast mniejsza histereza bez okien czasowych to częstsze załączanie pieca.

uris
14-01-2016, 14:46
to jest tez moj pierwszy sezon grzewczy. Od poczatku pazdziernika, testuje i kombinuje na wszelkie sposoby. Przy pracy pieca przy KG nie ma opcji zeby palil malo. Bo skoro piec srednio pracuje 20godzin na dobe, pomnozone to przez jego minimalna moc ( moja minimalna moc to 5,5KW ) wiec inaczej jak 12m3 nie bedzie. Jak bedzie cieplej to piec nie bedzie pracowal 20godzin tylko 16 moze 18. Ale matematyki nie oszukamy. Jedyne wyjscie to zmiana ustawien na termostat i grzanie w oknach czasowych. Od kilku dni pracowalem na termostacie ale cala dobe. temperatura ustawiona roznie, od 23 stopni do 22,5.
I Piec zuzywal razem z cwu jakies 5 - 7m3 na dobe.
Teraz od wczoraj dodatkowo ustawilem okna czasowe. od 3:30 do 6:30 od 11:30 do 14:00 od 17 do 20. dodatkowo podnioslem KG o 2wyzej i ustawilem tez minimalna temperature na piecu 35stopni, max 40. Chce zeby piec jednak mial mozliwosc modulowania do wyzszej gdyby w ciagu dnia jakies mrozy wieksze przyszly. rano sprawdzilem i po pierwszym oknie czasowym mialem zuzycie niecale 2m3. Rano temperatura oczywiscie w domu taka jak mi potrzebna.w pierwszym oknie czasowym grzal takze wode cwu. TErmostat ma ten plus ze jak w ciagu dnia bedzie slonce, to dodatkowo nagrzewa mi dom wiec drugie okno czasowe sie w ogole nie wlaczy. Wieczorem jak przyjde z pracy i najdzie mnie ochota na romantyczny wieczor przy kominku to trzeciego okna czasowego tez nie wlaczy. I tym o to sposobem mozna nawet zejsc do 2m na dobe :))))
mozliwosci jest tak naprawde sporo trzeba tylko wiedziec co tak na prawde chcemy i pod tym katem to wszystko ustawic.

Faktycznie to proste jak słońce :D wystarczy tylko w TVN zamówić słońce i mieć za darmo drewno do kominka :D
Nie ma nic za darmo ,chcesz mie komfort więcej płacisz proste jak słońce :)

Mario430
14-01-2016, 14:47
tak to dokladnie ten sterownik cm470/4 . Mam tylko podlogowke w calym domu. Plus 2 drabniki w lazienkach ale zasilane tym samym co podlogowka.

Ja też puszczam 2 grzejniki i 2 drabinki z tego samego zasilania co podłogówka, ustawiam temp. zasilania na kotle, a mieszacz przy rozdzielaczach na podłogówkę skręciłem tak, że do ok. 45st. puszcza mi na wprost temperaturę z kotła i po sprawie. W zasadzie cały ten układ mieszający jest mi na c..j potrzebny :-)

arturro2525
14-01-2016, 14:48
Nie chwale sie ale dzieki temu forum zakupilem kociol ktory startuje od 1.9 KW (immergas 12KW) i srednio na dobe ogrzew. i cwu 5-6m3 A jeden instalator na sile chcial mi wcisnac 24kw (twierdzil ze sie nie znam i 12kw to za malo pajac!!!) Dodam ze mam 110m2 i calosc podlogowka Sterownik CAR i sonda zewnetrzna Piec po roznych eksperymentalnych ustawieniach chodzi na ustawieniau AUTO :-)

Mario430
14-01-2016, 14:53
no wlasnie. tutaj tak naprawde jest pies pogrzebany. CM ma za duza histereze. Gdyby byla chociaz 0,2 a nie 0,5 to termostat bylby idealny...
zdradzisz co masz na oku ze sterowanie ebus? bo sam szukalem ale nic ciekawego nie znalazlem

Jak tam na tych Waszych sterownikach się nie znam :-), bo nie mam czegoś takiego, tylko zwykly termostat z opcją włą/wyłącz. A ten o którym myślę to Echoster Q7 (jest jeszcze jego odpowiednik bezprzewodowy).

Mario430
14-01-2016, 14:57
Mario430: Co Ci da termostat z mniejszą histerezą. Poprawiając komfort psujesz ekonomię i oszczędności. Duża bezwładność budynku to dłuższy czas odpoczynku kotła oraz długie wybiegi przed okresami użytkowymi w oknach czasowych.
Natomiast mniejsza histereza bez okien czasowych to częstsze załączanie pieca.

Masz rację coś za coś, o termostacie z minimalną histerezą myślałem wyłącznie w kontekście poprawy komfortu, jeszcze przed oknami czasowymi, nie wykluczam, że powrócę do tego

Mario430
14-01-2016, 14:59
Nie chwale sie ale dzieki temu forum zakupilem kociol ktory startuje od 1.9 KW (immergas 12KW) i srednio na dobe ogrzew. i cwu 5-6m3 A jeden instalator na sile chcial mi wcisnac 24kw (twierdzil ze sie nie znam i 12kw to za malo pajac!!!) Dodam ze mam 110m2 i calosc podlogowka Sterownik CAR i sonda zewnetrzna Piec po roznych eksperymentalnych ustawieniach chodzi na ustawieniau AUTO :-)

Prawie ideał :-), przydałby się taki od 0,5kW. Jestem ciekaw ile taki kociołek pali przy pracy z mocą MIN i jaką daje się wtedy wyciągnąć temp. zasilania???

Maciu78
14-01-2016, 15:00
Faktycznie to proste jak słońce :D wystarczy tylko w TVN zamówić słońce i mieć za darmo drewno do kominka :D
Nie ma nic za darmo ,chcesz mie komfort więcej płacisz proste jak słońce :)

Proste nie proste, jak slonce przyswieci to daje mi to +1,5 do +2 stopni wiecej w domu niz normalnie. Przy wlaczonej KG nic z tym nie zrobisz. PRzy termostacie zuzytkujesz. Wiele razy wracalem do domu i w chalupie makabra, prawie 24stopnie. bo piec i tak grzal i grzal. Teraz sie poprostu nie wlaczy. Nikt nie mowi ze mam drewno do kominka za darmo. Wlasciwie to nie mam nawet drewna. Kupilem w castoramie brykiet RUF po 5zl za 10kg. PIeeeekna sprawa. Czasami jak mi sie chce to wieczorem wrzucam pol opakowania ( czyli az za cale 2,50zl ) do kominka i se pyka.... Roznica taka ze nie bede mial 22 w salonie tylko 25. Nie grzeje kominkiem jesli o to Ci chodzi...
Nie ukladam nikomu zycia i nie namawiam nikogo. Probuje znalezc rozwiazanie dla siebie, i podzielilem sie tym na forum. Przeszkadza Ci to uris czy co?

Mareks77
14-01-2016, 15:01
Nie chwale sie ale dzieki temu forum zakupilem kociol ktory startuje od 1.9 KW (immergas 12KW) i srednio na dobe ogrzew. i cwu 5-6m3 A jeden instalator na sile chcial mi wcisnac 24kw (twierdzil ze sie nie znam i 12kw to za malo pajac!!!) Dodam ze mam 110m2 i calosc podlogowka Sterownik CAR i sonda zewnetrzna Piec po roznych eksperymentalnych ustawieniach chodzi na ustawieniau AUTO :-)

Odradzam ryzykowanie dzięki forum zakupem pieca mniejszej mocy którego nikt nam potem nie przyjmie z powrotem i będziemy do tyłu kwotę rzędu 5 - 6 tyś brutto.
Czasem pisanina na portalu internetowym lub forum o fantastycznych oszczędnościach przy ogrzewaniu gazem jest daleka od rzeczywistości.
Niestety zaryzykowanie zakupem pieca Vaillant VC 146/5-5 gdyż VC 186 które by spokojnie wystarczyło lecz zostało wycofane z oferty nie wchodzi w rachubę.

Maciu78
14-01-2016, 15:01
Nie chwale sie ale dzieki temu forum zakupilem kociol ktory startuje od 1.9 KW (immergas 12KW) i srednio na dobe ogrzew. i cwu 5-6m3 A jeden instalator na sile chcial mi wcisnac 24kw (twierdzil ze sie nie znam i 12kw to za malo pajac!!!) Dodam ze mam 110m2 i calosc podlogowka Sterownik CAR i sonda zewnetrzna Piec po roznych eksperymentalnych ustawieniach chodzi na ustawieniau AUTO :-)

no wlasnie. I to ma dopiero sens. Niska moc startowa i taki piec bedzie mial ekonomiczny byt. Jaka masz minimalna temperature zasilania??

Mario430
14-01-2016, 15:08
no wlasnie. I to ma dopiero sens. Niska moc startowa i taki piec bedzie mial ekonomiczny byt. Jaka masz minimalna temperature zasilania??

Ja zapytałbym troszkę inaczej o to samo :-). Jaką temperaturę zasilania udaje się uzyskać przy pracy z minimalną mocą?

fotohobby
14-01-2016, 15:11
Odradzam ryzykowanie dzięki forum zakupem pieca mniejszej mocy którego nikt nam potem nie przyjmie z powrotem i będziemy do tyłu kwotę rzędu 5 - 6 tyś brutto.
Czasem pisanina na portalu internetowym lub forum o fantastycznych oszczędnościach przy ogrzewaniu gazem jest daleka od rzeczywistości.
Niestety zaryzykowanie zakupem pieca Vaillant VC 146/5-5 gdyż VC 186 które by spokojnie wystarczyło lecz zostało wycofane z oferty nie wchodzi w rachubę.


Ale jakie to ryzyko ?
Nie da sie wybudować domu o powierzchni 110m2, któremu nie starczyłoby 12kW
A jak ktoś buduje 200m2, to wystarczy, ze wyda 400-500zł na profesjonalne OZC, żeby sprawdzić, czy 12kW wyatarczy, czy potrzebuje 14, czy 16 (choc i to juz sie nie zdąża...)

Mario430
14-01-2016, 15:13
Wiele razy wracalem do domu i w chalupie makabra, prawie 24stopnie. bo piec i tak grzal i grzal. Teraz sie poprostu nie wlaczy.
Ale przecież można pracować na KG i równocześnie na termostacie, coby właśnie przy takiej sytuacji wyłączył kocioł, no na samo podgrzanie słoneczkiem to juz nie zaradzi ;-)

uris
14-01-2016, 15:13
Proste nie proste, jak slonce przyswieci to daje mi to +1,5 do +2 stopni wiecej w domu niz normalnie. Przy wlaczonej KG nic z tym nie zrobisz. PRzy termostacie zuzytkujesz. Wiele razy wracalem do domu i w chalupie makabra, prawie 24stopnie. bo piec i tak grzal i grzal. Teraz sie poprostu nie wlaczy. Nikt nie mowi ze mam drewno do kominka za darmo. Wlasciwie to nie mam nawet drewna. Kupilem w castoramie brykiet RUF po 5zl za 10kg. PIeeeekna sprawa. Czasami jak mi sie chce to wieczorem wrzucam pol opakowania ( czyli az za cale 2,50zl ) do kominka i se pyka.... Roznica taka ze nie bede mial 22 w salonie tylko 25. Nie grzeje kominkiem jesli o to Ci chodzi...
Nie ukladam nikomu zycia i nie namawiam nikogo. Probuje znalezc rozwiazanie dla siebie, i podzielilem sie tym na forum. Przeszkadza Ci to uris czy co?

Na korekcie też się wyłączy kocioł , co prawda nie tak jak na termostacie ale się wyłączy . Dlaczego mam mi przeszkadzać po prostu zabawnie to napisałeś ,każdy robi jak uważa ,każdy pisze swoje doświadczenia a ty od razu tak piszesz .

uris
14-01-2016, 15:17
Ale przecież można pracować na KG i równocześnie na termostacie, coby właśnie przy takiej sytuacji wyłączył kocioł, no na samo podgrzanie słoneczkiem to juz nie zaradzi ;-)

Dokładnie , wystarczy dać ~ KG 1.2 ,termostat i po temacie .

Maciu78
14-01-2016, 15:19
Ale przecież można pracować na KG i równocześnie na termostacie, coby właśnie przy takiej sytuacji wyłączył kocioł, no na samo podgrzanie słoneczkiem to juz nie zaradzi ;-)

teraz mam wlasnie to rozwiazanie. Przy opcji na: BRAK, pracuje tylko pod sama KG. przy opcji Termostat pracuje uwzgledniajac KG. Jest to o tyle istotne ze przy zadaniu mu stalej temperatury zasilania ( zazwyczaj najnizszej ) jak zmieni sie gwaltownie temp zewnetrzna to ta temp zasilania moze nie byc wystarczajaca. A tak sterownik podniesie temperature zasilania wyliczajac ja na podstawie KG, ale w dalszym ciagu pracuje w oknach czasowych do zadanej temp wewnetrznej.

Zreszta w instrukcji CM470 jest napisane ze opcja termostat w polaczeniu z KG jest najefektywniejszym sposobem ogrzewania budynku.

fotohobby
14-01-2016, 15:22
Ja zapytałbym troszkę inaczej o to samo :-). Jaką temperaturę zasilania udaje się uzyskać przy pracy z minimalną mocą?

Każdą;)


Bo maksymalna temperatura zasilania przy danej mocy zależy od strat budynku i związanej z nimi temperatury powrotu.
Ja w mrozy miałem na kotle 36/32 przy mocy minimalnej, lub do niej zbliźonej (1 kreska z 4.).

Gdyby popracował dłuzej to miałbym moze i 38/34, lub jeszcze więcej... Ale nie popracował, bo w domu było już wystarczajaco ciepło.

Mareks77
14-01-2016, 15:23
Ja zapytałbym troszkę inaczej o to samo :-). Jaką temperaturę zasilania udaje się uzyskać przy pracy z minimalną mocą?

Z innej beczki..... przy KG 0,3 przy temperaturach zewnętrznych 0 - (-5) praca ciągła bez wyłączeń pieca na minimalnym palniku chyba 4kW wystarcza do uzyskania temperatury pomieszczeń 22*C. Piec się nie wyłączał bo jak by się wyłączył to by nie doszedł do zadanej temperatury.
Praca w trybie KOREKTA gdzie regulator zmniejsza stopniowo moc do potrzebnego minimum
. Zastosowanie pieca o mniejszej mocy a tym samym mniejszej mocy minimalnej chyba nie obniżyło by wysterowania palnika do 2kW bo wtedy by nie dogrzał powierzchni więc tak czy owak chodził by na mocy 4kW.
Przy powierzchni domu 110m2 wystarcza ale 150m2 parter plus poddasze użytkowe chyba nie, no chyba ze ocieplenie grafitem 20cm, 30cm wełny w krokwiach, oraz ze 20cm w podłodze i ściany z suporeksu.

Maciu78
14-01-2016, 15:28
Dostalem wlasnie "cynka" od zony ze w drugim oknie czasowym poszlo 2,6m3 ale skubaniec sie nie wylaczyl jednak. i grzeje teraz w trybie nocnym( tryb nocny ustawilem 22stopnie).
Temp w domu 22, na calormaticu tez 22. Podejrzewam ze pracuje z dwoch powodow:
po pierwsze CM470 mam jednak w nienajlepszym miejscu i musze mu znalezc inne bardziej stabilne
po drugie mozna by mu jeszcze obnizyc nocna nawet do 21,5 to juz na pewno sie nie wlaczy, ale nie w tym rzecz.
po trzecie musze lepiej dopracowac okna czasowe . Moze sie okazac ze lepiej zrobic tylko 2 ale dluzsze niz 3 krotsze.
Testowac bede ten temat dalej bo wydaje mi sie ze tu tkwi sekret komfortu i ekonomii.
sama KG sprawdzi się, przynajmniej u mnie dopiero poniżej -7 moze jeszcze mniej -10stopni

Maciu78
14-01-2016, 15:29
Każdą;)


Bo maksymalna temperaturaczasilania przy danej mocy zależy odstrasza budynku i związanej z nimi temperatury powrotu.
Na miałem na kotle 36/32 przy mocy minimalnej.

Gdyby popracował dłuzej to miałbym moze i 38/34, lub jeszcze więcej... Ale nie popracował, bo w domu było już wystarczajaco ciepło.

Interesuje mnie minimalna temperatura jaka mozna ustawic na piecu bo ona jest stricte zwiazana z minimalna moca pieca. U mnie bez sterownika CM470, na piecu minimalna temperature przy ktorej piec sie wlaczy moge ustawic na 30stopni. jak bym chcial mniej to piec przechodzi w tryb letni i sie wylacza na AMEN

Mareks77
14-01-2016, 15:33
Każdą;)

Bo maksymalna temperaturaczasilania przy danej mocy zależy odstrasza budynku i związanej z nimi temperatury powrotu.
Na miałem na kotle 36/32 przy mocy minimalnej.

Gdyby popracował dłuzej to miałbym moze i 38/34, lub jeszcze więcej... Ale nie popracował, bo w domu było już wystarczajaco ciepło.

Proponuję nie sugerować się skrajnym przypadkiem 110m2 powierzchni i mało rozbudowanej instalacji grzewczej z 4 kaloryferami lub 2 obiegami podłogówki po 80mb każda gdyż pojemność jej jest niewspółmierna i na pewno przy mocy minimalnej zapewni temperatury duzo wyższe niż w pozostałych pzrypadkach

arturro2525
14-01-2016, 15:36
no wlasnie. I to ma dopiero sens. Niska moc startowa i taki piec bedzie mial ekonomiczny byt. Jaka masz minimalna temperature zasilania??
Minimalna mam 28stopni a max 36

Maciu78
14-01-2016, 15:40
Minimalna mam 28stopni a max 36

to szalu nie ma biorac pod uwage ze minimalna moc to 1,9kw. dziwne
myslalem ze wystartuje nawet od 23-24stopni.

Tomek B..
14-01-2016, 15:48
czy wsp.konwersji u ciebie jest podawany cały czas taki sam ? U mnie u ciągu roku na fakturze zmienił się kilka razy ostatnie dwa miesiące miałem 11,181, wcześniej było 11,126; 11,227; 11,294; 11,309; 11,264. Wiadomo że skład/jakość gazu, ciężko utrzymać cały czas na tym samym poziomie. Jednak na prądzie łatwiej liczyć zapotrzebowanie, dodatkowo mając wszystko na prąd jest tylko jeden abonament i opłaty stałe.
I weź tu teraz porównuj zużycie gazu z innymi, skoro jest cała masa zmiennych :confused:

Koledze kbab każda kwh z gazu wychodzi za 0,22zł.
Korzystam tylko z energii elektrycznej i na cele grzewcze każda kwh to 0,24zł.
Do tego zużył 6931kwh - u mnie aż tyle na ogrzewanie nie idzie, może ilość zużytych kwh jest zbliżona ale u mnie duży udział w 0,24zł/kwh ma energia zużyta na cele inne niż ogrzewanie.

uris
14-01-2016, 15:51
Z innej beczki..... przy KG 0,3 przy temperaturach zewnętrznych 0 - (-5) praca ciągła bez wyłączeń pieca na minimalnym palniku chyba 4kW wystarcza do uzyskania temperatury pomieszczeń 22*C. Piec się nie wyłączał bo jak by się wyłączył to by nie doszedł do zadanej temperatury.
Praca w trybie KOREKTA gdzie regulator zmniejsza stopniowo moc do potrzebnego minimum
. Zastosowanie pieca o mniejszej mocy a tym samym mniejszej mocy minimalnej chyba nie obniżyło by wysterowania palnika do 2kW bo wtedy by nie dogrzał powierzchni więc tak czy owak chodził by na mocy 4kW.
Przy powierzchni domu 110m2 wystarcza ale 150m2 parter plus poddasze użytkowe chyba nie, no chyba ze ocieplenie grafitem 20cm, 30cm wełny w krokwiach, oraz ze 20cm w podłodze i ściany z suporeksu.

Widać kwestia budynku bo u mnie 156m2 wysokość pomieszczeń 2,95 KG 0,25 zadana 23*C opcja BRAK 4,2KW i kocioł spokojnie utrzymuje zadaną temp w domu i przy 0 (-5) jeszcze kilka razy się wyłączy na dobę .

arturro2525
14-01-2016, 15:54
to szalu nie ma biorac pod uwage ze minimalna moc to 1,9kw. dziwne
myslalem ze wystartuje nawet od 23-24stopni.
Wiesz co nie twierdze ze nie wystartuje od 24 Nie do konca ogarniam opcje auto Manualnie sobie ustawilem 26 i tez smigal a na auto zauwazylem ze 28 i sie wylacza Moze to zalezy tez od temp. zewnetrznej ... Bo chyba 24 zasilania przy 0stopni na zewn. to troche malo Jestem jeszcze na etapie zabawy z tym kotlem wiec bede eksperymentowal :-)

arturro2525
14-01-2016, 15:56
Proponuję nie sugerować się skrajnym przypadkiem 110m2 powierzchni i mało rozbudowanej instalacji grzewczej z 4 kaloryferami lub 2 obiegami podłogówki po 80mb każda gdyż pojemność jej jest niewspółmierna i na pewno przy mocy minimalnej zapewni temperatury duzo wyższe niż w pozostałych pzrypadkach
Ps mam 11 obiegow podlogowki i dwa grzejniki:-)

Maciu78
14-01-2016, 15:58
Wiesz co nie twierdze ze nie wystartuje od 24 Nie do konca ogarniam opcje auto Manualnie sobie ustawilem 26 i tez smigal a na auto zauwazylem ze 28 i sie wylacza Moze to zalezy tez od temp. zewnetrznej ... Bo chyba 24 zasilania przy 0stopni na zewn. to troche malo Jestem jeszcze na etapie zabawy z tym kotlem wiec bede eksperymentowal :-)

zobacz na kotle, nie sterowniku, na jaka najnizsza temperature mozesz ustawic kociol, zanim sie wylaczy

uris
14-01-2016, 16:00
Wiesz co nie twierdze ze nie wystartuje od 24 Nie do konca ogarniam opcje auto Manualnie sobie ustawilem 26 i tez smigal a na auto zauwazylem ze 28 i sie wylacza Moze to zalezy tez od temp. zewnetrznej ... Bo chyba 24 zasilania przy 0stopni na zewn. to troche malo Jestem jeszcze na etapie zabawy z tym kotlem wiec bede eksperymentowal :-)

W instrukcji jest 20 ÷ 50 °C

Mareks77
14-01-2016, 16:02
Arturo2525: po ile metrów bieżących rury i co ile cm. Najważniejsza jest pojemność instalacji bo przy 0,1m3 wody wtedy na 1,9kW temperatura dochodzić może nawet do 40*C

arturro2525
14-01-2016, 16:08
W instrukcji jest 20 ÷ 50 °C

Wydaje mi sie ze ta max to moze byc wieksza

arturro2525
14-01-2016, 16:13
Arturo2525: po ile metrów bieżących rury i co ile cm. Najważniejsza jest pojemność instalacji bo przy 0,1m3 wody wtedy na 1,9kW temperatura dochodzić może nawet do 40*C

Wiesz nie pamietam ile m tych rur bylo ale byly co 15cm ( mam dwa duze okna w salonie i tam troche gesciej) Dom niezle ocieplony ale bez szalenstwa

uris
14-01-2016, 16:17
Wydaje mi sie ze ta max to moze byc wieksza

W jednej pozycji jest jak wyżej a w innej MAX jest 85*C ale to minimum 20*C może być realne .

Beskidziak
14-01-2016, 16:25
W jednej pozycji jest jak wyżej a w innej MAX jest 85*C ale to minimum 20*C może być realne .

Min 24 na zadanej widziałem, na powrocie 23

montixe
14-01-2016, 16:46
to szalu nie ma biorac pod uwage ze minimalna moc to 1,9kw. dziwne
myslalem ze wystartuje nawet od 23-24stopni.

bo tak ma ustawione na kotle i/lub sterowniku, mój VICTRIX 24kW można ustawiś minimalnie na 20*C a max mogę ustawić na 85*C i nie ma to nic wspólnego z mocą minimalną bo VICTRIX 12kW ma takie same możliwości ustawień płyty głównej i współpracuje z tym samym sterownikiem

dodatkowo powiem wam, że ustawienia nim i max temp zasilania zmieniają w VICTRIXach położenie fabrycznych krzywych pokazanych w instrukcjach

arturro2525
14-01-2016, 16:52
bo tak ma ustawione na kotle i/lub sterowniku, mój VICTRIX 24kW można ustawiś minimalnie na 20*C a max mogę ustawić na 85*C i nie ma to nic wspólnego z mocą minimalną bo VICTRIX 12kW ma takie same możliwości ustawień płyty głównej i współpracuje z tym samym sterownikiem

Wlasnie tak :-)

dominique18
14-01-2016, 16:56
Prawie ideał :-), przydałby się taki od 0,5kW. Jestem ciekaw ile taki kociołek pali przy pracy z mocą MIN i jaką daje się wtedy wyciągnąć temp. zasilania???
według instrukcji z mocą minimalną pali 0,22. ja temperaturę minimalną mam ustawioną na 25 a max chyba na 60. Podłogówka w kuchni, łazienkach, wiatrołapie i pralni (około 40 m2), reszta grzejniki. Dom 200m2 plus garaż 30 m2 który jest dogrzewany w największe mrozy (niestety jeszcze nie do końca odizolowany od domu) W chwili obecnej na zewnątrz -1 u mnie temp zasilania idzie 30-31. praktycznie większość czasu na świeczce, w mrozy była jeszcze jedna kreska (w nocy nie wiem ;) Oprócz pomieszczenia ze sterownikiem wszystkie grzejniki skręcone o ponad połowę na rozdzielaczu. Temperatury w domu -komfortowa 21,8 a ekonomiczna 21,3....od 12 października do teraz spalił 413 m3 plus około 0,3 m3 drewna (deski, łaty)......dom ogólnie ma już trochę lat,wcześniej był piec węglowy
aaaa obciążenie cieplne domu niecałe 7 KW i instalator też chciał nam wcisnąć 24 KW baa nawet oświadczenie musieliśmy podpisać, że na własna odpowiedzialność taki kociołek bierzemy :rolleyes:

arturro2525
14-01-2016, 17:37
według instrukcji z mocą minimalną pali 0,22. ja temperaturę minimalną mam ustawioną na 25 a max chyba na 60. Podłogówka w kuchni, łazienkach, wiatrołapie i pralni (około 40 m2), reszta grzejniki. Dom 200m2 plus garaż 30 m2 który jest dogrzewany w największe mrozy (niestety jeszcze nie do końca odizolowany od domu) W chwili obecnej na zewnątrz -1 u mnie temp zasilania idzie 30-31. praktycznie większość czasu na świeczce, w mrozy była jeszcze jedna kreska (w nocy nie wiem ;) Oprócz pomieszczenia ze sterownikiem wszystkie grzejniki skręcone o ponad połowę na rozdzielaczu. Temperatury w domu -komfortowa 21,8 a ekonomiczna 21,3....od 12 października do teraz spalił 413 m3 plus około 0,3 m3 drewna (deski, łaty)......dom ogólnie ma już trochę lat,wcześniej był piec węglowy
aaaa obciążenie cieplne domu niecałe 7 KW i instalator też chciał nam wcisnąć 24 KW baa nawet oświadczenie musieliśmy podpisać, że na własna odpowiedzialność taki kociołek bierzemy :rolleyes:

Hehe Ja wogole musialem zmienic firme (serwisanta) bo tamten gosci patrzyl na mnie jak na glupiego ze chce 12KW!!! (Moze chodzi o kase :-)) trraz mam w domu 22stopnie, na zew. 1stopien (czestochowa) kocilol 29stopni na swieczcie wiec kyo mial racje :-)

fotohobby
14-01-2016, 17:45
Interesuje mnie minimalna temperatura jaka mozna ustawic na piecu bo ona jest stricte zwiazana z minimalna moca pieca. U mnie bez sterownika CM470, na piecu minimalna temperature przy ktorej piec sie wlaczy moge ustawic na 30stopni. jak bym chcial mniej to piec przechodzi w tryb letni i sie wylacza na AMEN

20C, ale po co ustawiać taką temperaturę ??

fotohobby
14-01-2016, 17:47
Proponuję nie sugerować się skrajnym przypadkiem 110m2 powierzchni i mało rozbudowanej instalacji grzewczej z 4 kaloryferami lub 2 obiegami podłogówki po 80mb każda gdyż pojemność jej jest niewspółmierna i na pewno przy mocy minimalnej zapewni temperatury duzo wyższe niż w pozostałych pzrypadkach

A co tu ma "pojemność" instalacji do rzeczy ?
Liczy się obciążenie cieplne bydynku.

U mnie jest 700 metrów rury w 8 obiegach.
Jakbym miał gorzej ocieplony dom, to TA sama instalacja przy mocy minimalnej kotła miałaby inna temperaturę, bo straty byłyby większe.

Maciu78
14-01-2016, 18:07
20C, ale po co ustawiać taką temperaturę ??

ale kto mowil o 20? bo na pewno nie ja...
zreszta nie wiem czy ma jakis sens, dla kogos ktos kto wykancza dom moze i ma...

Mareks77
14-01-2016, 18:24
A co tu ma "pojemność" instalacji do rzeczy ?
Liczy się obciążenie cieplne bydynku.

U mnie jest 700 metrów rury w 8 obiegach.
Jakbym miał gorzej ocieplony dom, to TA sama instalacja przy mocy minimalnej kotła miałaby inna temperaturę, bo straty byłyby większe.

fotohobby: rozmawialiśmy o osiąganej temperaturze zasilania i powrotu przy minimalnej mocy kotła 1.9kW jaką ma kolega arturo2525.Rozgranicz różnicę podgrzewania 100 i 200 litrów wody rozłożonej równomiernie przykładowo na 80 i 160 m2 posadzki betonowej.
Po pierwsze to jedna różnica powstaje w szybkości reakcji systemu, a druga sprawa to wyższe różnice temperatur zasilania i powrotu.
Nie wiem jak Twoim zdaniem ale przy identycznym nawet ociepleniu w drugim przypadku temperatury będą moim zdaniem niższe.

Mareks77
14-01-2016, 18:29
Widać kwestia budynku bo u mnie 156m2 wysokość pomieszczeń 2,95 KG 0,25 zadana 23*C opcja BRAK 4,2KW i kocioł spokojnie utrzymuje zadaną temp w domu i przy 0 (-5) jeszcze kilka razy się wyłączy na dobę .

Quris: Ja się tylko uspokajam tym że to dopiero mój 3 miesiąc od uruchomienia pieca.
Wszyscy mówią że tak naprawdę pierwszy sezon to się płaci i płacze więc wszystko jeszcze przede mną.
Tym bardziej ze nie robiłem pzrerwy w stanie surowym otwartym na przewianie i suszenie murów tylko wstawiłem okna i ocieplałem.

fotohobby
14-01-2016, 18:40
fotohobby: rozmawialiśmy o osiąganej temperaturze zasilania i powrotu przy minimalnej mocy kotła 1.9kW jaką ma kolega arturo2525.Rozgranicz różnicę podgrzewania 100 i 200 litrów wody rozłożonej równomiernie przykładowo na 80 i 160 m2 posadzki betonowej.
Po pierwsze to jedna różnica powstaje w szybkości reakcji systemu, a druga sprawa to wyższe różnice temperatur zasilania i powrotu.
Nie wiem jak Twoim zdaniem ale przy identycznym nawet ociepleniu w drugim przypadku temperatury będą moim zdaniem niższe.

Ale czy Ty nie rozumiesz, ze w każdej mojej wypowiedzi podkreślałem, ze ta temperatura zależy od strat (obciążenia cieplnego) domu ?
To chyba logiczne, ze dom 160m2 ma to obciążenie wieksze niż 80m2 - oczywiście przy tym samym obciążeniu.

arturro2525
14-01-2016, 18:49
Ale czy Ty nie rozumiesz, ze w każdej mojej wypowiedzi podkreślałem, ze ta temperatura zależy od strat (obciążenia cieplnego) domu ?
To chyba logiczne, ze dom 160m2 ma to obciążenie wieksze niż 80m2 - oczywiście przy tym samym obciążeniu.

Masz racje jak ocieplilem strop tk spalanie spadlo prawie o 1/3 :-)

uris
14-01-2016, 19:00
Quris: Ja się tylko uspokajam tym że to dopiero mój 3 miesiąc od uruchomienia pieca.
Wszyscy mówią że tak naprawdę pierwszy sezon to się płaci i płacze więc wszystko jeszcze przede mną.
Tym bardziej ze nie robiłem pzrerwy w stanie surowym otwartym na przewianie i suszenie murów tylko wstawiłem okna i ocieplałem.

Ja grzeje trzeci sezon i nie widzę jakiejś cudownej poprawy w spalaniu ,nie wiem dlaczego taka opinia krąży .

Beskidziak
14-01-2016, 19:03
Ja grzeje trzeci sezon i nie widzę jakiejś cudownej poprawy w spalaniu ,nie wiem dlaczego taka opinia krąży .

A jak długo się budowałeś?
Ja od miesiąca mieszkam i zbijam wilgotność, z 72% zeszłem do 57%
dziś a to kosztuje.

Mareks77
14-01-2016, 19:09
Ale czy Ty nie rozumiesz, ze w każdej mojej wypowiedzi podkreślałem, ze ta temperatura zależy od strat (obciążenia cieplnego) domu ?
To chyba logiczne, ze dom 160m2 ma to obciążenie wieksze niż 80m2 - oczywiście przy tym samym obciążeniu.

Zgadzasz się ze mną więc nie wiem po co te uwagi........Ze względu na ocieplenie to masz rację ale wszyscy piszący na tym forum mają domy ocieplone i w tym przypadku na temperaturę większy wpływ będzie miała jednak pojemność a czy rury te są umieszczone na 15 cm styropianu czy na 20 cm i jeszcze 1 m keramzytu to już nie ma znaczenia.

fotohobby
14-01-2016, 19:20
Ale mają RÓŻNIE ocieplone, z RÓŻNYM obciążeniem cieplnym. Rozumiesz ?

A pojemniśc ma wpływ tylko na BEZWŁADNOŚĆ systemu.
No, ale dobrze, coś tam sobie wbiłeś do głowy i przy tym pozostań, ja temat wyczerpałem.

Mareks77
14-01-2016, 19:25
A jak długo się budowałeś?
Ja od miesiąca mieszkam i zbijam wilgotność, z 72% zeszłem do 57%
dziś a to kosztuje.


@uris: widocznie nie doświadczyłeś tej przyjemności co kolega Beskidzki.
U mnie na przełomie listopad - grudzień bo tak płacę rachunki za miesiąc zużycie podobne jak na przełomie grudnia - i stycznia tylko że w pierwszym okresie temperatura zewnętrzna na poziomie 5 - 10 *C w plusie, natomiast grudzień styczeń to też można powiedzieć podobna bo 0 - 10*C ale już w minusie

arturro2525
14-01-2016, 19:36
@uris: widocznie nie doświadczyłeś tej przyjemności co kolega Beskidzki.
U mnie na przełomie listopad - grudzień bo tak płacę rachunki za miesiąc zużycie podobne jak na przełomie grudnia - i stycznia tylko że w pierwszym okresie temperatura zewnętrzna na poziomie 5 - 10 *C w plusie, natomiast grudzień styczeń to też można powiedzieć podobna bo 0 - 10*C ale już w minusie

Czyli jakie masz te rachunki ? Wysokie, niskie? Bo nie ogarniam

innabajka
14-01-2016, 21:49
nie ogarniam mojego pieca...
przy temperaturze zewnętrznej -15*C spalanie było na poziomie 12m3
przy temperaturze zewnętrznej 0*C spalanie jest na poziomie 9m3

czy ta sytuacja jest normalna?
co robię źle, co mogę poprawić?
czy jest szansa to wyregulować?

uris
14-01-2016, 22:22
A jak długo się budowałeś?
Ja od miesiąca mieszkam i zbijam wilgotność, z 72% zeszłem do 57%
dziś a to kosztuje.

W październiku maiłem mury i dach pokryty sklejka budowlana i tak zostało na zimę , woda lała się do środka domu.W następnym roku w październiku już mieszkaliśmy i wilgotność była ponad 80% także pierwsza zima ,duża wilgotność . Teraz ostatnio liczyłem to pierwszy sezon poszło 1450m3 co daje około 3200zł , kolejny sezon 1350m3 ale tylko dlatego bo zmniejszyłem moc na CWU i tu była oszczędność a w tym roku ile wyjdzie zobaczymy ,słyszałem też opinie że dopiero po paru latach stabilizuje się zużycie .Mój znajomy grzeje podobną powierzchnię z tym że góra to jakieś 19-20*C a na dole ma 21,5*C grzeje w opcji termostat >ostatni rok wyszedł 2200zł system mieszany podłogowe z kaloryferami .
Niestety ale podniesienie temp w domu odbija się na kosztach ,do tego jechanie na pogodynce , komfort tez kosztuje ,stać mnie żeby dołożyć tego tysiaka do ogrzewani także nie dramatyzuje . Z kolei jak słyszę że ktoś kupuje na zimę 3T węgla gdzie musi doliczyć prąd za CWU to sorry o czym my tu piszemy 1T 900 zł x 3 2400zł plus prąd lub nawet bez prądu . To ja dziękuje biega do pieca i dorzuca . Jak to mówią za 100zł miesięcznie jesteś palaczem :)

Trzeba sobie zadać pytanie dlaczego gazowania ustawiła pułap 1200m3 ?

uris
14-01-2016, 22:48
@uris: widocznie nie doświadczyłeś tej przyjemności co kolega Beskidzki.
U mnie na przełomie listopad - grudzień bo tak płacę rachunki za miesiąc zużycie podobne jak na przełomie grudnia - i stycznia tylko że w pierwszym okresie temperatura zewnętrzna na poziomie 5 - 10 *C w plusie, natomiast grudzień styczeń to też można powiedzieć podobna bo 0 - 10*C ale już w minusie

Niestety ale z pogodynką tak jest +10 kocioł zjada 5-6m3 jest -10 kocioł zjada 9-10m3 .Najoszczędniej jest na termostacie z ograniczoną mocą kotła i z wysoką temp zasilania 40-45*C . Wiem że teraz ustawiasz kombinujesz itd każdy to robił , problem jest tylko taki żeby wynik była miarodajny trzeba odczekać kilka . Wynik będzie błędny jak dzisiaj coś zmienisz na kotle a jutro odczytasz gazomierz ,trzeba cierpliwości .Każda zmiana wymaga ustabilizowania się systemu CO .Jak dasz 40 w podłogę a wcześniej szło 30 to na drugi dzień masz zdziwienie bo kocioł zjadł dużo gazu !! .Zjadł bo musiała zjeść by wygrzać podłogę do odpowiedniej temp .Ale po co ja to pisze jak ty pewnie to wiesz :)

K&M_M
15-01-2016, 00:19
od początku stycznia 115m2. Średnia 8,2m2 (GZ50).
Jeśli chodzi o piec Immergasa 12kw to mi go polecił znajomy instalator, który zakładał go w domu 300m2 i jest ok, Rozmawiałem z innymi instalatorami to się dziwili co to za wynalazek słabiutkie takie i się nie nadaje. Mercedesa mi w piecach polecali moc minimum 6kw i super bajery, mniejsza o to jakiej miał być firmy. Mam teraz pierwszy sezon grzewczy, temperatury koło zera na dworze piec chodzi prawie cały czas w okolicach minimum i utrzymuje temperaturę (na kotle 28-31 stopni), w pokojach temperatura 21-23 stopnie. W największy jak do tej pory mróz spalił 12m2(-13stopni) co daje potrzebną moc 12m2 x 11kw/24h=5,5kwh. Czyli nie dobił nawet do 50% mocy, Chałupę mam jeszcze do poprawek termicznych ale pytanie jaki musiałby być mróz aby piec nie dał rady? kubatura 530m3 +pół metra ścianki kolankowej do góry.

ps. poczytajcie sobie ten topic od początku (2005 rok) te wasze zużycie gazu to są jakieś drobne, 20..30...40m2 na DOBĘ to jest wynik. Rekordzista ...70m2/doba ale nie czytałem za daleko, może kto przebił ;)

ps2 średnią dobową za styczeń mam 8,2m2 x11kw(kaloryczniośc gazu)/24h= 3,75kwH średnia potrzebna moc pieca w statystycznie najmroźniejszym miesiącu w roku styczniu.

cypryski
15-01-2016, 07:06
U mnie pow. ogrzewana ok. 190 m2 po podłodze plus nieogrzewany garaż i kotłownia, ocieplenie posadzki 10cm, ocieplenie ścian 15 cm zwykłym styropianem, podłogówka 55 m2, reszta grzejniki ścienne. Ogrzewanie gazowe, piec kondens. Wolf. Pozostałe info o domu w stopce.

Od 10 grudnia do 10 stycznia wyszło średnio 10 m3 gazu dziennie. Mieszkamy trzeci rok, zużycie gazu jest praktycznie na tym samym poziomie niezależnie od tego czy zima jest ciepła (jak w ub. roku) czy trochę chłodniejsza (tak jak w tym roku, kiedy było już sporo dni -10 a nawet -20).

Są to dla mnie akceptowalne koszty ponieważ nie celowaliśmy w energooszczędność. Budując drugi raz, na pewno bym kilka rzeczy poprawił, np. wyeliminował całkowicie okna dachowe bo wg mnie jest to najsłabszy element domu pod względem ucieczki ciepła.

arturro2525
15-01-2016, 07:30
od początku stycznia 115m2. Średnia 8,2m2 (GZ50).
Jeśli chodzi o piec Immergasa 12kw to mi go polecił znajomy instalator, który zakładał go w domu 300m2 i jest ok, Rozmawiałem z innymi instalatorami to się dziwili co to za wynalazek słabiutkie takie i się nie nadaje. Mercedesa mi w piecach polecali moc minimum 6kw i super bajery, mniejsza o to jakiej miał być firmy. Mam teraz pierwszy sezon grzewczy, temperatury koło zera na dworze piec chodzi prawie cały czas w okolicach minimum i utrzymuje temperaturę (na kotle 28-31 stopni), w pokojach temperatura 21-23 stopnie. W największy jak do tej pory mróz spalił 12m2(-13stopni) co daje potrzebną moc 12m2 x 11kw/24h=5,5kwh. Czyli nie dobił nawet do 50% mocy, Chałupę mam jeszcze do poprawek termicznych ale pytanie jaki musiałby być mróz aby piec nie dał rady? kubatura 530m3 +pół metra ścianki kolankowej do góry.

ps. poczytajcie sobie ten topic od początku (2005 rok) te wasze zużycie gazu to są jakieś drobne, 20..30...40m2 na DOBĘ to jest wynik. Rekordzista ...70m2/doba ale nie czytałem za daleko, może kto przebił ;)

ps2 średnią dobową za styczeń mam 8,2m2 x11kw(kaloryczniośc gazu)/24h= 3,75kwH średnia potrzebna moc pieca w statystycznie najmroźniejszym miesiącu w roku styczniu.
Tez mi sie podoba ten nasz immergazik :-) U sasiadow ktorzy tez maja gaz widze para prawie caly czas bucha z kominkow a u mnie minimalnie jak byly mrozy :-) Mam pytanie jak ustawic minimalna temp cwu bo schodzi mi do jakis 30stopni i dopiero grzeje do ustawionych 50 a chcialbym zeby schodzilo max do 40...

uris
15-01-2016, 07:58
Panowie a co dokładnie oznacza KG , dobiera sie ja do zapotrzebowania budynku na ciepło czy dobiera sie pod instalacje CO ,pytam w sensie takim czy KG wyznacza izolacyjnosc budynku .

Mareks77
15-01-2016, 08:26
Niestety ale z pogodynką tak jest +10 kocioł zjada 5-6m3 jest -10 kocioł zjada 9-10m3 .Najoszczędniej jest na termostacie z ograniczoną mocą kotła i z wysoką temp zasilania 40-45*C . Wiem że teraz ustawiasz kombinujesz itd każdy to robił , problem jest tylko taki żeby wynik była miarodajny trzeba odczekać kilka . Wynik będzie błędny jak dzisiaj coś zmienisz na kotle a jutro odczytasz gazomierz ,trzeba cierpliwości .Każda zmiana wymaga ustabilizowania się systemu CO .Jak dasz 40 w podłogę a wcześniej szło 30 to na drugi dzień masz zdziwienie bo kocioł zjadł dużo gazu !! .Zjadł bo musiała zjeść by wygrzać podłogę do odpowiedniej temp .Ale po co ja to pisze jak ty pewnie to wiesz :)

@uris: Nie wiem może suporeks ma to do siebie ze ciągnie wilgoć jak oszalały a może powód jest zupełnie inny.
W każdym razie takie są utarte zdania i według moich doświadczeń się sprawdza.
Nie raz zauważyłem stan surowy otwarty tylko i wyłącznie okna zabite deskami, bez ocieplenia i ludzie nie robią tego z powodu że nie zdążyli tylko z innego powodu
Pogodynka owszem ma swoje za uszami, ale same wcześniejsze starty ogrzewania nie po obniżeniu temperatury w pomieszczeniu ale jak spada temperatura zewnętrzna nie zapewnia zużycia na poziomie 3m3 większym.
Poza tym po każdej zmianie parametrów pierwszą dobę w ogóle nie liczą zużycie tylko zaczynam spisywać licznik w drugiej i trzeciej.
Owszem koszty zużycia gazu są niższe niż przy kotle atmosferycznym z zeszłej epoki no ale 109% zobowiązuje chyba do czegoś innego.
Za pierwszy miesiąc od 20-11-2015 do 20-12-2015 temperatury tak jak mówiłem 5 - 10 *C zużycie wyniosło 250m3 lub2005kW na samo CO i CWU.
Drugi miesiąc 20-12-2015 do 20-01-2016 może jeszcze nie upłynął do końca ale już widzę że zużycie będzie mniejsze i dojdzie do ok 220m3 lub 1918kW ale temperatury 0 - (-10) *C.
Powstała różnica zapewne poszła w części na sam rozruch i zagrzanie pomieszczeń z 10*C do 21*C i chwilową pracę na kominiarzu bo instalacja i komin były takie wychłodzone że piec nie chciał ruszyć, no ale reszta na 100% poszła na ładowanie energii w ściany. Podawane zużycie nie jest miarodajne bo w gazowni metr metrowi nie równy i zależy od przelicznika ale nie mówcie mi że kocioł zużywa tyle samo nie zależnie od temperatury zewnętrznej.
Mieszkałem u teścia też w domu może słabo ocieplonym ze starym atmosferycznym Junkersem 24kW który nie moduluje płomienia tylko grzeje na FULL albo w ogóle więc wiem jak przy -15*C piec ciągnie 16m3 na dobę

montixe
15-01-2016, 08:26
Panowie a co dokładnie oznacza KG , dobiera sie ja do zapotrzebowania budynku na ciepło czy dobiera sie pod instalacje CO ,pytam w sensie takim czy KG wyznacza izolacyjnosc budynku .
oczywiście że do zapotrzebowania budynku. Im na zewnątrz cieplej, tym budynek ma mniejsze straty i potrzeba mniej energii aby je uzupełnić. Instalacja się nie zmienia w tym czasie

Mareks77
15-01-2016, 08:44
oczywiście że do zapotrzebowania budynku. Im na zewnątrz cieplej, tym budynek ma mniejsze straty i potrzeba mniej energii aby je uzupełnić. Instalacja się nie zmienia w tym czasie

A ja powiem ze KG dobiera się do jednego i drugiego. Zapotrzebowanie budynku to jest oczywiste ale rodzaj instalacji i zróżnicowanie grzejników od podłogówki też nie jest bez znaczenia.
Sama podłogówka ułożona 10 a 15 cm rura od rury to już różnica

uris
15-01-2016, 09:03
@Mareks77 jak ci sie uda zaoszczędzić 1m3 na dobe nie tracąc komfortu to już jest bardzo dużo , policz sobie ten metr przez okres grzewczy wychodzi już niezła sumka , na CWU można kolejne 0,5m3 i już jest wynik całkiem przyzwoity. Twoje spalanie jest całkiem w normie , mi przy 23*C grudzień - styczeń wyszło 230m3

Mareks77
15-01-2016, 09:11
@Mareks77 jak ci sie uda zaoszczędzić 1m3 na dobe nie tracąc komfortu to już jest bardzo dużo , policz sobie ten metr przez okres grzewczy wychodzi już niezła sumka , na CWU można kolejne 0,5m3 i już jest wynik całkiem przyzwoity. Twoje spalanie jest całkiem w normie , mi przy 23*C grudzień - styczeń wyszło 230m3

Wreszcie się trafił ktoś z normalnym zużyciem bo czytając forum i wypisujących tu osób ze zużyciem 5,5m3 przy (-10) stopniach mam mieszane uczucia i ratuje mnie już tylko myśl że mój współczynnik to 8,719 natomiast ich to 11,25

Ale faktycznie 1m3 oszczędności na dobę CO i 0,5m3 przy CWU to przy całym sezonie już prawie miesiąc za darmo

Vistolio
15-01-2016, 09:26
Dzien Dobry Wszystkim chcialbym zaznaczyc iz jestem pierwszy raz zarejestrowany na forum :) z racji tego iz wkoncu zamieszkalem w domku :)

Od kilku lat przegladalem forum jak i rowniez wyciagalem wnioski

Moj dom to 266 m2 parter + poddasze
Ogrzewanie podlogowe 226m2 ( anhydryt)
Piec gazowy 1,8-15,2 KW

Ocieplenie dachu :
1-warstwa 20cm (welna 0,35)
2-warstwa 15cm (welna0,35)

Ocieplenie sufitu pod strychem 40 cm

Docieplenie scian styropian grafit 20 cm

Docieplenie podlogi 3 przekladki 5cm-5cm-10cm

Okna 4 szyby (wspolczynnik okna od 07 do 1,2 polaciowe)


Uprzejmie prosze powiedziec jak myslicie jakie powinienem miec dobowe zuzycie gazu przy temperaturze 0 a -2
na C.O i CWU

Mareks77
15-01-2016, 09:34
Dzien Dobry Wszystkim chcialbym zaznaczyc iz jestem pierwszy raz zarejestrowany na forum :) z racji tego iz wkoncu zamieszkalem w domku :)
Od kilku lat przegladalem forum jak i rowniez wyciagalem wnioski
Moj dom to 266 m2 parter + poddasze
Ogrzewanie podlogowe 226m2 ( anhydryt)
Piec gazowy 1,8-15,2 KW
Ocieplenie dachu :
1-warstwa 20cm (welna 0,35)
2-warstwa 15cm (welna0,35)
Ocieplenie sufitu pod strychem 40 cm
Docieplenie scian styropian grafit 20 cm
Docieplenie podlogi 3 przekladki 5cm-5cm-10cm
Okna 4 szyby (wspolczynnik okna od 07 do 1,2 polaciowe)

Uprzejmie prosze powiedziec jak myslicie jakie powinienem miec dobowe zuzycie gazu przy temperaturze 0 a -2
na C.O i CWU

Z uwagi na super ocieplony termos lecz jednak 266m2 zrobi swoje zużycie 4,5 - 6 m3. Widełki pozostawię ze względu na rodzaj gazu i przelicznik 1m3 na 1kW

Maciu78
15-01-2016, 09:45
Dzien Dobry Wszystkim chcialbym zaznaczyc iz jestem pierwszy raz zarejestrowany na forum :) z racji tego iz wkoncu zamieszkalem w domku :)

Od kilku lat przegladalem forum jak i rowniez wyciagalem wnioski

Moj dom to 266 m2 parter + poddasze
Ogrzewanie podlogowe 226m2 ( anhydryt)
Piec gazowy 1,8-15,2 KW

Ocieplenie dachu :
1-warstwa 20cm (welna 0,35)
2-warstwa 15cm (welna0,35)

Ocieplenie sufitu pod strychem 40 cm

Docieplenie scian styropian grafit 20 cm

Docieplenie podlogi 3 przekladki 5cm-5cm-10cm

Okna 4 szyby (wspolczynnik okna od 07 do 1,2 polaciowe)


Uprzejmie prosze powiedziec jak myslicie jakie powinienem miec dobowe zuzycie gazu przy temperaturze 0 a -2
na C.O i CWU

8m3 minimum, raczej stawialbym blizej 10m3

Vistolio
15-01-2016, 09:49
Ostatnio jak patrzylemmialem zuzycie w przedziale 7,5-9 metrow na dobe i zastanawiam sie czy te zuzycie wynika z pierwszego sezonu grzewczego zaznaczam iz wciaz maluje i gruntuje , pytanie czy kolejny sezon bedzie lepszy czy taki sam.
Piec chodzi na pracy ciaglej 24h
Po obserwacji zuzycia gazu domow w sasiedztwie to maja podobny wynik lecz jednak ich powierzchnia to 130 m2 i domy ktore stoja od lat

Jesli ktos potrzebuje foty to pisac
Dach mam solidnie ocieplony z uwagi na duza powierzchnie dach dach 4 spadowy kopertowy z 2 wolimi okami w wolich okach dalem 75 cm welny

montixe
15-01-2016, 09:53
A ja powiem ze KG dobiera się do jednego i drugiego. Zapotrzebowanie budynku to jest oczywiste ale rodzaj instalacji i zróżnicowanie grzejników od podłogówki też nie jest bez znaczenia.
Sama podłogówka ułożona 10 a 15 cm rura od rury to już różnica
Jedno z drugim jest powiązane i znajduje się w jednym pakiecie. Dlatego nie robi się tego na pałę, tylko liczy się przyjmując według panujących standardów ileś wat na m2 , Projektuje się lub dobiera wielkość grzejnika biorąc się pod uwagę projektową temp. zasilania (inna jest dla grzejników i inna dla podłogówki), straty na danej kondygnacji, bierze się pod uwagę mniej więcej jakie będzie obstawienie meblami pomieszczeń , pokrycie podłogi itd. A co do rodzaju instalacji, to są w sterownikach opcje niezwiązane z KG tylko bezpośrednio z automatyką kotła, gdzie można zdefiniować czy jest instalacja z dużą bezwładnością (podłogówka), czy szybko reagująca (grzejniki), czy dom ma dużą akumulacyjność czy jest domem szkieletowym itd. Ustawienia te mają na celu przekazać automatyce kotła jak szybka ma być jej reakcja na zmiany temp. pomieszczenia. Krzywa ma tylko wyznaczyć temp. zasilania względem temp zewnętrznej, i oczywistym jest że dla grzejników będzie bardziej stroma, bo temp zasilania są zazwyczaj wyższe.
Tak samo jest przy podłogówce, jedni mają zaprojektowane, że przy t. zewn -20*C ma być na zasilaniu, np 38* a inni np 42*C aby utrzymać +20*C wewnątrz pomieszczeń, i to są punkty krańcowe krzywej teoretycznej. Czyli start =przecięcie w punkcie +20*C na zewnątrz i + 20*C wewnątrz , a koniec krzywej = przecięcie -20*C na zewnątrz z max projektową temp. zasilania przy tej zewnętrznej, np 38*C. Jeśli chcesz w domu nie 20 lecz 22*C, to musisz całą krzywą przesunąć równolegle, aby jej początek przecinał się w punkcie 22*C/22*C, ale to tylko teoretycznie, w praktyce zazwyczaj początek jest za nisko, a koniec dobrze lub za wysoko. Nie da się w projekcie dokładnie oszacować błędów wykonawczych, więc przyjmuje się jakiś współczynnik

Mareks77
15-01-2016, 10:26
Ostatnio jak patrzylemmialem zuzycie w przedziale 7,5-9 metrow na dobe i zastanawiam sie czy te zuzycie wynika z pierwszego sezonu grzewczego zaznaczam iz wciaz maluje i gruntuje , pytanie czy kolejny sezon bedzie lepszy czy taki sam.
Piec chodzi na pracy ciaglej 24h
Po obserwacji zuzycia gazu domow w sasiedztwie to maja podobny wynik lecz jednak ich powierzchnia to 130 m2 i domy ktore stoja od lat
Jesli ktos potrzebuje foty to pisac
Dach mam solidnie ocieplony z uwagi na duza powierzchnie dach dach 4 spadowy kopertowy z 2 wolimi okami w wolich okach dalem 75 cm welny

Jeśli to pierwszy miesiąc to możesz liczyć na pewne oszczędności. Z uwagi na metraż prawdopodobnie nie będą one zbyt wielkie. Większe lub porównywalne oszczędności prawdopodobnie zyskasz na pokombinowaniu w konfiguracji pieca, ustawieniu programów czasowych dla CO CWU oraz cyrkulacji a także ograniczeniu mocy pieca dla CWU. Praca ciągła czyli inaczej mówiąc komfort musi kosztować.Poza tym malowanie, szpachlowanie tak jak i u mnie generuje wilgoć a tej inaczej nie wygonisz niż poprzez grzanie i wietrzenie. Inaczej to trzeba faktycznie cały sezon grzewczy z tym walczyć.
W grudniu montowali mi schody drewniane na beton i też sam walczyłem z wilgocią betonu.
75cm wełny w dachu to troszkę przesada, może trzeba było raczej zainwestować w rekuperator. Na wentylacji były by większe oszczędności ale takie ilości m3 przy 260m2 i identycznie przy 150m2 to już powód do zadowolenia

K&M_M
15-01-2016, 11:01
Tez mi sie podoba ten nasz immergazik :-) U sasiadow ktorzy tez maja gaz widze para prawie caly czas bucha z kominkow a u mnie minimalnie jak byly mrozy :-) Mam pytanie jak ustawic minimalna temp cwu bo schodzi mi do jakis 30stopni i dopiero grzeje do ustawionych 50 a chcialbym zeby schodzilo max do 40...

nie wiem ja mam ustawione 46 stopni i włącza się grzanie cwu przy 38 stopniach. Nic przy zasobniku nie grzebałem.

Odnośnie spalania w moich obliczeniach z poprzedniego postu nie odjąłem gazu na cwu. Ile go idzie na cwu mogę się domyślać tylko, wydaje mi się, że z 2m3 na dobę (mam cyrkulację ciepłej wody cwu chodzącą 24h na dobę). No ale ostrożnie jak weźmiemy 1,5m3 na dobę odejmiemy od mojego zużycia 415m3 w ciągu 78 dni to wychodzi 298m3 na ogrzewanie i to z pierwszym rozruchem pieca i ogrzaniem zimnego domu. Czyli 298m3*11kw/78dni/24h=1,75kw ---taka jest średnia moc pieca jaka była mi potrzebna do ogrzania domu. Także pozdrawiam Pana instalatora który twierdził z uśmiechem o dolnej mocy pieca "przecież nie ogrzejesz domu 2kw" :P

montixe
15-01-2016, 11:19
Dach mam solidnie ocieplony z uwagi na duza powierzchnie dach dach 4 spadowy kopertowy z 2 wolimi okami w wolich okach dalem 75 cm welny
Przesadne inwestowanie w grubość ocieplenia nie ma sensu. Zysk parametrów izolacyjnoći dodając każde 5cm ocieplenia, kształtuje się w trzecim miejscu po przecinku. Jeśli to skonfrontujemy z różnicą dodatkowej kwoty jaką trzeba wydać na to izolację, to się może okazać że zwrot inwestycji nie nastąpi za naszego życia.
Też mam duży dom (275 m2 podłogi mieszkalnej + 38m2 garaż w bryle) , ściany z betonu komurkowego+ 15cm białe styro, podłoga na gruncie 10cm białego, poddasze wełna 25cm (15cm 0,39 +10cm 0,37) stryszek nieogrzewany 15cm 0,39 między krokwie, podłogówka. Mieszkam od stycznia 2011. Zużycie z kilku sezonów możesz zobaczyć w tym temacie post #8804 na str 441

montixe
15-01-2016, 11:24
Tez mi sie podoba ten nasz immergazik :-) U sasiadow ktorzy tez maja gaz widze para prawie caly czas bucha z kominkow a u mnie minimalnie jak byly mrozy :-) Mam pytanie jak ustawic minimalna temp cwu bo schodzi mi do jakis 30stopni i dopiero grzeje do ustawionych 50 a chcialbym zeby schodzilo max do 40...

jest temat poświęcony Immergas VICTRIX, tam wszystko jest opisane, ewentualnie mogę odpowiedzieć tam na zadane pytania. Nie ma sensu robić śmietnika w tym temacie, odnośnie ustawień parametrów kotłów

uris
15-01-2016, 11:34
Jedno z drugim jest powiązane i znajduje się w jednym pakiecie. Dlatego nie robi się tego na pałę, tylko liczy się przyjmując według panujących standardów ileś wat na m2 , Projektuje się lub dobiera wielkość grzejnika biorąc się pod uwagę projektową temp. zasilania (inna jest dla grzejników i inna dla podłogówki), straty na danej kondygnacji, bierze się pod uwagę mniej więcej jakie będzie obstawienie meblami pomieszczeń , pokrycie podłogi itd. A co do rodzaju instalacji, to są w sterownikach opcje niezwiązane z KG tylko bezpośrednio z automatyką kotła, gdzie można zdefiniować czy jest instalacja z dużą bezwładnością (podłogówka), czy szybko reagująca (grzejniki), czy dom ma dużą akumulacyjność czy jest domem szkieletowym itd. Ustawienia te mają na celu przekazać automatyce kotła jak szybka ma być jej reakcja na zmiany temp. pomieszczenia. Krzywa ma tylko wyznaczyć temp. zasilania względem temp zewnętrznej, i oczywistym jest że dla grzejników będzie bardziej stroma, bo temp zasilania są zazwyczaj wyższe.
Tak samo jest przy podłogówce, jedni mają zaprojektowane, że przy t. zewn -20*C ma być na zasilaniu, np 38* a inni np 42*C aby utrzymać +20*C wewnątrz pomieszczeń, i to są punkty krańcowe krzywej teoretycznej. Czyli start =przecięcie w punkcie +20*C na zewnątrz i + 20*C wewnątrz , a koniec krzywej = przecięcie -20*C na zewnątrz z max projektową temp. zasilania przy tej zewnętrznej, np 38*C. Jeśli chcesz w domu nie 20 lecz 22*C, to musisz całą krzywą przesunąć równolegle, aby jej początek przecinał się w punkcie 22*C/22*C, ale to tylko teoretycznie, w praktyce zazwyczaj początek jest za nisko, a koniec dobrze lub za wysoko. Nie da się w projekcie dokładnie oszacować błędów wykonawczych, więc przyjmuje się jakiś współczynnik
Ja mam OP zrobione bez projektu ,kupiłem 1200 mb rurki bo tyle mi wychodziło przy rozstawie bodajże co 10 cm lub 15 już teraz nie pamiętam no i po prostu instalator kład tam gdzie się dało , w łazienkach kazałem trochę zagęścić . Efekt tego jest taki że mam KG 0,25 przy -18*C w podłogę szło 38*C mogę grzać na BRAK wpływu i temp super się utrzymuje , problem jest tylko w słoneczne dni ale to zrozumiałe ,dlatego mam załączoną korektę .

uris
15-01-2016, 11:42
Przesadne inwestowanie w grubość ocieplenia nie ma sensu. Zysk parametrów izolacyjnoći dodając każde 5cm ocieplenia, kształtuje się w trzecim miejscu po przecinku. Jeśli to skonfrontujemy z różnicą dodatkowej kwoty jaką trzeba wydać na to izolację, to się może okazać że zwrot inwestycji nie nastąpi za naszego życia.
Też mam duży dom (275 m2 podłogi mieszkalnej + 38m2 garaż w bryle) , ściany z betonu komurkowego+ 15cm białe styro, podłoga na gruncie 10cm białego, poddasze wełna 25cm (15cm 0,39 +10cm 0,37) stryszek nieogrzewany 15cm 0,39 między krokwie, podłogówka. Mieszkam od stycznia 2011. Zużycie z kilku sezonów możesz zobaczyć w tym temacie post #8804 na str 441


W końcu ktoś logicznie pisze ,mega inwestycja w ocieplenie nigdy się nie zwróci ,powyżej jakiejś granicy nie ma to już sensu bo zyski są znikome . Z perspektywy czasu teraz wybudował bym dom z dużymi przeszkleniami ,bo nawet gdy nie ma słońca to i tak jest spore promieniowanie ,nie wspominając już gdy świeci słońce .
Wlał bym zainwestować w lepsze okna niż w grubość docieplenia najlepiej przeszklenia bez profili gdzie są duże straty .

montixe
15-01-2016, 11:57
Ja mam OP zrobione bez projektu ,kupiłem 1200 mb rurki bo tyle mi wychodziło przy rozstawie bodajże co 10 cm lub 15 już teraz nie pamiętam no i po prostu instalator kład tam gdzie się dało , w łazienkach kazałem trochę zagęścić . Efekt tego jest taki że mam KG 0,25 przy -18*C w podłogę szło 38*C mogę grzać na BRAK wpływu i temp super się utrzymuje , problem jest tylko w słoneczne dni ale to zrozumiałe ,dlatego mam załączoną korektę .

więc musisz szukać KG eksperymentalnie. Gdybyś miał projekt , to miałbyś punkt wyjściowy do swoich doświadczeń.
Podawanie nr KG i określeń "BRAK wpływu" nie do końca ma sens, bo o ile ja się domyślam o co chodzi, o tyle inni mogą szukać bez skutku w swoich ustawieniach kotła czy sterownika.
Ja mam IMMERGAS i tam krzywe są numerowane od 0 do 9 a posiadając dedykowany sterownik dostępne KG pośrednie co 0,1 czyli 1.1; 1.2 itd. Jest tam rónież dostępne przywołane przez ciebie "Brak wpływu" ale całkiem inaczej się nazywa (ale to tak na marginesie)

K&M_M
15-01-2016, 12:01
Kiedyś dawano 5cm styropianu na ściany. Jakby wtedy ktoś powiedział, że chce 20cm to by majstry się śmiały. Także te 70cm wełny to przegięcie dzisiaj ale za 20lat może już nie dziwić.

piotrek0m
15-01-2016, 12:16
Jak ludzie zaczną w skosy dawać 40 cm ocieplenia, to do okien połaciowych będzie prowadził tunel ...

montixe
15-01-2016, 12:21
Kiedyś dawano 5cm styropianu na ściany. Jakby wtedy ktoś powiedział, że chce 20cm to by majstry się śmiały. Także te 70cm wełny to przegięcie dzisiaj ale za 20lat może już nie dziwić.

wszystko kwestia cen. Im nośniki energii będą droższe tym szybszy będzie zwrot poniesionych nakładów

uris
15-01-2016, 13:30
więc musisz szukać KG eksperymentalnie. Gdybyś miał projekt , to miałbyś punkt wyjściowy do swoich doświadczeń.
Podawanie nr KG i określeń "BRAK wpływu" nie do końca ma sens, bo o ile ja się domyślam o co chodzi, o tyle inni mogą szukać bez skutku w swoich ustawieniach kotła czy sterownika.
Ja mam IMMERGAS i tam krzywe są numerowane od 0 do 9 a posiadając dedykowany sterownik dostępne KG pośrednie co 0,1 czyli 1.1; 1.2 itd. Jest tam rónież dostępne przywołane przez ciebie "Brak wpływu" ale całkiem inaczej się nazywa (ale to tak na marginesie)

KG znalazłem bardzo szybko także nie muszę jej już szukać , nie jestem w stanie opisać jak w każdym kotle wyglada KG w stopce mam Vaillant a to chyba daje do myślenia.

Oktawian_P
15-01-2016, 13:41
Dzien Dobry Wszystkim chcialbym zaznaczyc iz jestem pierwszy raz zarejestrowany na forum :) z racji tego iz wkoncu zamieszkalem w domku :)

Od kilku lat przegladalem forum jak i rowniez wyciagalem wnioski

Moj dom to 266 m2 parter + poddasze
Ogrzewanie podlogowe 226m2 ( anhydryt)
Piec gazowy 1,8-15,2 KW

Ocieplenie dachu :
1-warstwa 20cm (welna 0,35)
2-warstwa 15cm (welna0,35)

Ocieplenie sufitu pod strychem 40 cm

Docieplenie scian styropian grafit 20 cm

Docieplenie podlogi 3 przekladki 5cm-5cm-10cm

Okna 4 szyby (wspolczynnik okna od 07 do 1,2 polaciowe)


Uprzejmie prosze powiedziec jak myslicie jakie powinienem miec dobowe zuzycie gazu przy temperaturze 0 a -2
na C.O i CWU

Mam podobny domek.
Na ścianach 15 cm styropian
Okna dwuwarstwowe ale jest ich sporo
Dach 27 cm wełna

Przy obecnych temperaturach średnio schodzi mi ok 10m3/dobę (ogrzewanie podłogowe + kaloryfery, woda użytkowa, gotowanie). Ale temperaturę w domu muszę mieć ok 24 stopni (wymóg żony)
Mieszkam już 3 lata i do tej pory zużyłem 7900 m3 gazu. Gdzie pierwsze 3 miesiące to było suszenie domu.

Vistolio
15-01-2016, 14:55
[QUOTE=Oktawian_P;7046456]Mam podobny domek.
Na ścianach 15 cm styropian
Okna dwuwarstwowe ale jest ich sporo
Dach 27 cm wełna

Przy obecnych temperaturach średnio schodzi mi ok 10m3/dobę (ogrzewanie podłogowe + kaloryfery, woda użytkowa, gotowanie). Ale temperaturę w domu muszę mieć ok 24 stopni (wymóg żony)
Mieszkam już 3 lata i do tej pory zużyłem 7900 m3 gazu. Gdzie pierwsze 3 miesiące to było suszenie domu.[/QU


Czytajac fora zauwazylem ze srednio domy dobrze dociepline o powiedzchni okolo 200m2 zuzywaja okolo 10 m3 gazu
Musze chyba pobawic sie troszke w ustawienia pieca tzn przejsc z pracy ciaglej na program moze wtedy uda sie poprawic wynik

Mario430
15-01-2016, 14:56
Niestety ale z pogodynką tak jest +10 kocioł zjada 5-6m3 jest -10 kocioł zjada 9-10m3 .Najoszczędniej jest na termostacie z ograniczoną mocą kotła i z wysoką temp zasilania 40-45*C . Wiem że teraz ustawiasz kombinujesz itd każdy to robił , problem jest tylko taki żeby wynik była miarodajny trzeba odczekać kilka . Wynik będzie błędny jak dzisiaj coś zmienisz na kotle a jutro odczytasz gazomierz ,trzeba cierpliwości .Każda zmiana wymaga ustabilizowania się systemu CO .Jak dasz 40 w podłogę a wcześniej szło 30 to na drugi dzień masz zdziwienie bo kocioł zjadł dużo gazu !! .Zjadł bo musiała zjeść by wygrzać podłogę do odpowiedniej temp .Ale po co ja to pisze jak ty pewnie to wiesz :)

No właśnie, że tak nie jest, przynajmniej u mnie. Dlaczego? Dlatego, że pracując na KG przy mrozach mamy wysoką temperaturę zasilania i przy zadanej temp. wewn. budynek dosyć szybko szczytuje :-), Natomiast przy plusowych temperaturach zasilanie spada, ale zużycie już nie - przynajmniej niewspółmiernie do spadku temperatury zasilania, kocioł mieli w nieskończoność, a z uwagi na wysoką moc MIN. pożera gazu niewiele mniej lub tak jak u mnie tyle samo, a nawet i więcej.
W mojej ocenie przy dodatnich temperaturach zewnętrznych i kotle z wysoką modulacją-powiedzmy od 5kW należy odchodzić od KG na opcję termostat i dosyć wysoką temp. zasilania.

Vistolio
15-01-2016, 15:03
Mam kociol z modulacja od 1,8 do 15,2 obecnie pracuje mi z moca 22% temperatura w domu 20 stopni komfort jak przy grzejnikach 22 stopnie zas sterowanie pogodowe.

Mario430
15-01-2016, 15:08
Mam kociol z modulacja od 1,8 do 15,2 obecnie pracuje mi z moca 22% temperatura w domu 20 stopni komfort jak przy grzejnikach 22 stopnie zas sterowanie pogodowe.
Jakiej mocy w kW odpowiada to 22% i jaka Ci idzie temperatura zasilania? Pewno spalanie masz w okolicach 0,25-0,3m3/h? I przy takich kotłach jestem jak najbardziej za pracą na KG lub na termostacie i niskiej tz (poniżej 30st.)

uris
15-01-2016, 15:20
No właśnie, że tak nie jest, przynajmniej u mnie. Dlaczego? Dlatego, że pracując na KG przy mrozach mamy wysoką temperaturę zasilania i przy zadanej temp. wewn. budynek dosyć szybko szczytuje :-), Natomiast przy plusowych temperaturach zasilanie spada, ale zużycie już nie - przynajmniej niewspółmiernie do spadku temperatury zasilania, kocioł mieli w nieskończoność, a z uwagi na wysoką moc MIN. pożera gazu niewiele mniej lub tak jak u mnie tyle samo, a nawet i więcej.
W mojej ocenie przy dodatnich temperaturach zewnętrznych i kotle z wysoką modulacją-powiedzmy od 5kW należy odchodzić od KG na opcję termostat i dosyć wysoką temp. zasilania.

Ja mam troszkę niższą modulacje bo 4,2KW i przy +10 to zjada mi około 7m3 CO+CWU ( CWU to jest 0,8-1m3 ) tak mi latem spala . Dzisiaj w nocy było -4,6*C ,w dzień jest 1,6 i spalanie wyszło 8,4m3 zadana w domu 23*C kocioł pracuje z ~ 15h 33*C zasilanie

fotohobby
15-01-2016, 15:35
No właśnie, że tak nie jest, przynajmniej u mnie. Dlaczego? Dlatego, że pracując na KG przy mrozach mamy wysoką temperaturę zasilania i przy zadanej temp. wewn. budynek dosyć szybko szczytuje :-), Natomiast przy plusowych temperaturach zasilanie spada, ale zużycie już nie - przynajmniej niewspółmiernie do spadku temperatury zasilania, kocioł mieli w nieskończoność, a z uwagi na wysoką moc MIN. pożera gazu niewiele mniej lub tak jak u mnie tyle samo, a nawet i więcej.
W mojej ocenie przy dodatnich temperaturach zewnętrznych i kotle z wysoką modulacją-powiedzmy od 5kW należy odchodzić od KG na opcję termostat i dosyć wysoką temp. zasilania.

A nie prościej zmienić (podnieść) temperatury minimalnej i zmniejszyć nachylenie krzywej ?

Mareks77
15-01-2016, 16:24
No właśnie, że tak nie jest, przynajmniej u mnie. Dlaczego? Dlatego, że pracując na KG przy mrozach mamy wysoką temperaturę zasilania i przy zadanej temp. wewn. budynek dosyć szybko szczytuje :-), Natomiast przy plusowych temperaturach zasilanie spada, ale zużycie już nie - przynajmniej niewspółmiernie do spadku temperatury zasilania, kocioł mieli w nieskończoność, a z uwagi na wysoką moc MIN. pożera gazu niewiele mniej lub tak jak u mnie tyle samo, a nawet i więcej.
W mojej ocenie przy dodatnich temperaturach zewnętrznych i kotle z wysoką modulacją-powiedzmy od 5kW należy odchodzić od KG na opcję termostat i dosyć wysoką temp. zasilania.

Jedna sprawa mnie zastanawia, a mianowicie zasada przemiany energii w termodynamice oraz bilans energetyczny gdzie energia dostarczona jest równa energii oddanej plus ewentualne straty i sprawność.
Biorąc pod uwagę identyczny budynek i warunki zewnętrzne przy pracy przerywanej na termostacie energia dostarczona jest mniejsza od energii dostarczonej podczas pracy ciągłej z minimalną mocą pieca np na korekcie.
Przecież w pierwszym przypadku piec po pierwsze startuje zawsze z pełnym wysterowaniem po czym po ok 1 - 1,5 sekundach zmniejsza moc do tej która jemu wystarcza, po drugie to podgrzewając wodę pomiędzy 18 *C do zadanych 27*C według mnie piec nie pracuje ze swoją mocą minimalną lecz jego wysterowanie jest większe od mocy dostarczonej do wody na utrzymanie temperatury potrzebnej zapewne niższej od 27*C tylko wynoszącej 24*C, po trzecie piec pracując w trybie przerywanym ma niższe zyski z kondensacji niż piec pracujący trybem ciągłym.
W jednym przypadku mamy komfort stałej temperatury np. podłogi, natomiast w drugim przypadku dostajemy dla utrzymania stałej średniej temperatury pomieszczenia np: 22*C zapewne oscylacje pomiędzy 27*C i 18*C mówię tu o temperaturze wody a nie pomieszczenia która zmienia się pomiędzy 22,5*C a 21,5*C.
Moim zdaniem energia jeśli nie powinna być taka sama to na pewno nie powinna być większa.
Moje pytanie brzmi........ gdzie ucieka różnica energii dostarczona podczas pracy ciągłej z minimalną mocą

Vistolio
15-01-2016, 16:38
Ja mam troszkę niższą modulacje bo 4,2KW i przy +10 to zjada mi około 7m3 CO+CWU ( CWU to jest 0,8-1m3 ) tak mi latem spala . Dzisiaj w nocy było -4,6*C ,w dzień jest 1,6 i spalanie wyszło 8,4m3 zadana w domu 23*C kocioł pracuje z ~ 15h 33*C zasilanie




22% to okolo 2,2 KW

Temperatura zasilenia 26,4 stopnia a powrot 24,1 stopnia przy zewnetrznej temperaturze 0 stopni

fotohobby
15-01-2016, 17:35
Jedna sprawa mnie zastanawia, a mianowicie zasada przemiany energii w termodynamice oraz bilans energetyczny gdzie energia dostarczona jest równa energii oddanej plus ewentualne straty i sprawność.
Biorąc pod uwagę identyczny budynek i warunki zewnętrzne przy pracy przerywanej na termostacie energia dostarczona jest mniejsza od energii dostarczonej podczas pracy ciągłej z minimalną mocą pieca np na korekcie.
Przecież w pierwszym przypadku piec po pierwsze startuje zawsze z pełnym wysterowaniem po czym po ok 1 - 1,5 sekundach zmniejsza moc do tej która jemu wystarcza, po drugie to podgrzewając wodę pomiędzy 18 *C do zadanych 27*C

Ale dlaczego akurat 18C ?

Mareks77
15-01-2016, 20:50
Te 18 *C to tylko przykład ale jeśli nastawimy aby w pokoju było 22*C to z dotychczasowych obserwacji coś koło tego było iż podłogę podgrzewa tylko 3 razy na dobę i podgrzewa ją do ok 28 a potem stygnie gdzieś do 18*C
Może uściślę że nie jest to temperatura podłogi a zasilania i powrotu26*C podczas podgrzewania a 18*C temperatura rozdzielacza powrotu gdy piec startuje do następnego cyklu, Temperatury podłogi i wody mogą być zupełnie inne i o mniejszej histerezie

fotohobby
16-01-2016, 00:20
Takiej temperatury powrotu nie widziałem nigdy. Moze przez pierwszych kilkadziesiat sekund taka jest, ale szybko wzrasta
Nie zaobserwowałem tez, aby mój kocioł ruszał po tych paru godzinach postoju z mocą 100%.

arturro2525
16-01-2016, 09:37
Potwierdzam Cos za niska ta temperatura

Mareks77
16-01-2016, 09:44
Czy wy wogóle czytacie co jest napisane.
18*C to temperatura powrotu na rozdzielaczu gdy piec startuje do grzania podłogówki.
A że przy termostacie podłogówka jest ogrzewana może ze 3 razy na dobę to dlatego jest taka temperatura iż pozostały czas pracował na grzejniki.
Może faktycznie powinienem dodać że podłogówka jest zasilana z zestawu pompowego z siłownikiem sterowanym z VR 61/4.
Temperatury to odrębna sprawa i nie są rzeczywiste...... liczy się przykład w którym dla uwidocznienia problemu może trochę przejaskrawiłem dane

Adam626
16-01-2016, 13:49
cos jest nie tak skąd taka temperatura w obiegu w ogrzewanym domu. chyba ze rozdzielacz masz w nieogrzewanym pomieszczeniu...

Mareks77
16-01-2016, 14:03
Akurat ten rozdzielacz jest w kotłowni a ta koło garażu. Z regóły w kotłowni kaloryferów się nie robi więc taka temperatura podczas startu. Woda w obiegu podłogówki ma na pewno z 20 - 21 *C bo utrzymując zadaną 22 w pomieszczeniu inna nie będzie.
Uściślając dla czepiających się temperatur w jednym trybie startuje od 21 - podgrzewa ją do powiedzmy 26*C, natomiast w trybie ciągłym wkłada tylko tyle energii aby utrzymać zadaną w pomieszczeniu czyli podłoga będzie miała powiedzmy 23 - 23,5*C

fotohobby: u mnie niestety ale podejrzewam że nietylko wskaźnik wysterowania palnika mignie na 80 - 100% w zależności kiedy elektronika zarejestruje a potem spada gwałtownie do potrzebnej.
Jeśli nie zauważasz wskaźnika to z reguły temperatura zasilania którą pokazuje piec wzrasta gwałtownie o 5*C a następnie spada o 2 - 3 *C. Ten efekt moze mieć tylko taki powód.

montixe
16-01-2016, 16:49
W Immergas-ie, kocioł na potrzeby CO startuje z najniższą mocą, następnie jeśli jest taka potrzeba, to ją stopnowo podnosi. Dzięki takiemu zachowaniu, nawet podczas taktowania nie ma dużych strat. Jest to nawet opisane w istrukcji.