PDA

Zobacz pełną wersję : Ile gazu poszło Wam juz w tym sezonie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

fotohobby
16-01-2016, 16:39
Dokładnie to zaobserwowałem. Zupełnie inaczej startował DeDietrich MCR, z którym mieszkałem pare sezonów wcześniej.

Zaciszny domek
16-01-2016, 16:44
Panowie. A podpowiedział by mi ktoś co oznacza w kotle vailant kod D.018 tzn. Jest tam tryb pracy pompy Eco lub komfort. Co to da jak zmienię na komfort,bo obecnie jest Eco. ;)

Mareks77
16-01-2016, 17:56
Panowie. A podpowiedział by mi ktoś co oznacza w kotle vailant kod D.018 tzn. Jest tam tryb pracy pompy Eco lub komfort. Co to da jak zmienię na komfort,bo obecnie jest Eco. ;)

Komfort to praca pompy non stop, natomiast ECO to praca przerywana tylko wtedy gdy piec pracuje oraz podczas sprawdzania temperatury w obiegu CO.
Przecież w instrukcji jest to opisane.

Zaciszny domek
16-01-2016, 21:15
Wielkie dzięki Mareks77. Dopiero teraz jak wiem,że mogę wejść w ustawienia pieca to jest multum różnych opcji,ale większość ustawiona raczej fabrycznie jak był kocioł uruchomiony. Mam jeszcze problem z wodą w zasobniki, bo nijak nie wiem kiedy I ile na spaść temp.wody aby pięć zacząć grzać cwu. Czasami żona setka, że ma zimna wodę, bo jeszcze piec nie zaczął grzać w okienku czasowym. Nie wiem ile tej wody trzeba wypuścić i ile ma spaść temp.zeby pięć ja podgrzać. Mam ustawione na wodę 50st i czasami wystudza za bardzo.:rolleyes:

Vistolio
16-01-2016, 21:42
Wielkie dzięki Mareks77. Dopiero teraz jak wiem,że mogę wejść w ustawienia pieca to jest multum różnych opcji,ale większość ustawiona raczej fabrycznie jak był kocioł uruchomiony. Mam jeszcze problem z wodą w zasobniki, bo nijak nie wiem kiedy I ile na spaść temp.wody aby pięć zacząć grzać cwu. Czasami żona setka, że ma zimna wodę, bo jeszcze piec nie zaczął grzać w okienku czasowym. Nie wiem ile tej wody trzeba wypuścić i ile ma spaść temp.zeby pięć ja podgrzać. Mam ustawione na wodę 50st i czasami wystudza za bardzo.:rolleyes:




Czesc prawdopodobnie masz ustawione zle program czasowy podgrzewu CWU jak i rowniez histeryze zasobnika dlatego pojawia sie zimna woda :) obecnie mam kociol Wolfa wiec nie wiem jak sie ustaeia u Ciebie.Pozdrawiam

uris
16-01-2016, 22:22
Wielkie dzięki Mareks77. Dopiero teraz jak wiem,że mogę wejść w ustawienia pieca to jest multum różnych opcji,ale większość ustawiona raczej fabrycznie jak był kocioł uruchomiony. Mam jeszcze problem z wodą w zasobniki, bo nijak nie wiem kiedy I ile na spaść temp.wody aby pięć zacząć grzać cwu. Czasami żona setka, że ma zimna wodę, bo jeszcze piec nie zaczął grzać w okienku czasowym. Nie wiem ile tej wody trzeba wypuścić i ile ma spaść temp.zeby pięć ja podgrzać. Mam ustawione na wodę 50st i czasami wystudza za bardzo.:rolleyes:

W vaillance histereza na CWU jest 7*C i nie da się jej zmienić , jak ci spadnie do 43*C to kocioł zaczyna grzać . Ja mam ustawione na 60*C strata w porównaniu z 50*C jest około ~ 2*C na 12h .

uris
16-01-2016, 22:29
Akurat ten rozdzielacz jest w kotłowni a ta koło garażu. Z regóły w kotłowni kaloryferów się nie robi więc taka temperatura podczas startu. Woda w obiegu podłogówki ma na pewno z 20 - 21 *C bo utrzymując zadaną 22 w pomieszczeniu inna nie będzie.
Uściślając dla czepiających się temperatur w jednym trybie startuje od 21 - podgrzewa ją do powiedzmy 26*C, natomiast w trybie ciągłym wkłada tylko tyle energii aby utrzymać zadaną w pomieszczeniu czyli podłoga będzie miała powiedzmy 23 - 23,5*C

fotohobby: u mnie niestety ale podejrzewam że nietylko wskaźnik wysterowania palnika mignie na 80 - 100% w zależności kiedy elektronika zarejestruje a potem spada gwałtownie do potrzebnej.
Jeśli nie zauważasz wskaźnika to z reguły temperatura zasilania którą pokazuje piec wzrasta gwałtownie o 5*C a następnie spada o 2 - 3 *C. Ten efekt moze mieć tylko taki powód.


Myślę że to jest normalne zachowanie kotła , jak się uruchamia to tak jak pisałeś 1-15,s pokazuje na maxa. Takie zachowanie jest bardzo normalne ,dlatego jest opcja blokada palnika żeby często się nie uruchamiał i nie zjadał dużo gazu . Jak uruchamiasz samochód to tez w pierwszym momencie zjada sporo paliwa na rozruch to samo jest w kotle .

Zaciszny domek
16-01-2016, 22:43
W vaillance histereza na CWU jest 7*C i nie da się jej zmienić , jak ci spadnie do 43*C to kocioł zaczyna grzać . Ja mam ustawione na 60*C strata w porównaniu z 50*C jest około ~ 2*C na 12h .

Powiem ci ,że u mnie mam przedziały 3 na grzanie po 3h-1h-3h. Woda na 50*C w zasobniku. U mnie na piecu jest ustawione moc cwu 10kw i grzanie przez max 45min do temp 70*C. Często wieczorkiem brakuje tej wody ciepłej jak dwie osoby wezmą prysznic. U mnie woda jakoś szybko się wychladza w zasobniku,ale u ciebie 2*C na 12h to superowo. A grzeje sz wodę na te 60*C w jakich przedziałach czy 24h? Może ja za krótko ma te czasy i dlatego tak szybko wychladza, a cyrkulację pompy mam ustawiona po 1 minucie 5 razy dziennie żeby pocisla wodę do kranow. A wiesz może co daje ten offset ładowania zasobnika,bo znajomy mi to przestawić, ale zerkne jutro na ile i nie wiem co ma temu służyć.

Zaciszny domek
17-01-2016, 08:58
Dzisiaj dziwna sytuacja nastąpiła bo woda w zasobniku grzania była od 6do8 miał nagrzac do 50*C ,a o 10tej patrze jest 38*C. Woda była tylko do rąk pobrana. Nie nam pojęcia co jest nie tak. A propo tych ustawień to wybieg pompy ladujacej mam na 5min,a offset ladowania zasobnika 15K. Może w tym coś jest nie halo. Help..;)

Beskidziak
17-01-2016, 09:50
Dzisiaj dziwna sytuacja nastąpiła bo woda w zasobniku grzania była od 6do8 miał nagrzac do 50*C ,a o 10tej patrze jest 38*C. Woda była tylko do rąk pobrana. Nie nam pojęcia co jest nie tak. A propo tych ustawień to wybieg pompy ladujacej mam na 5min,a offset ladowania zasobnika 15K. Może w tym coś jest nie halo. Help..;)


Mogłeś wejść w przedział czasowy z wodą o temp np 45 st i nie włączyło się grzanie.

Zaciszny domek
17-01-2016, 11:41
To już było po grzaniu wody. Woda powinna się grzać jak spadnie podobno 7*C poniżej zadanej,ale spadła o 12*C i się chyba zalaczyla w przedziale,ale nie dobiła do tych 50*C. Żałuję,że nie zakupił mi instalator pieca 2funkcyjnego, to byłaby oszczędność gazu i wodę miałbym kiedy chce. Teraz to same problemy i oszczędność żadna w porównaniu z tym zasobnikiem. Jeszcze sporo czasu żeby się piec zamortyzowal,ale następny zakup na dwie funkcje.

fotohobby
17-01-2016, 12:20
To po co sobie te przedziały ustawiasz w weekend ?
Ja owszem, w tygodniu też mam regulowaną temperaturę CWU, ale w weekend tylko komfortowa przez cały dzień.

Mareks77
17-01-2016, 12:29
To już było po grzaniu wody. Woda powinna się grzać jak spadnie podobno 7*C poniżej zadanej,ale spadła o 12*C i się chyba zalaczyla w przedziale,ale nie dobiła do tych 50*C. Żałuję,że nie zakupił mi instalator pieca 2funkcyjnego, to byłaby oszczędność gazu i wodę miałbym kiedy chce. Teraz to same problemy i oszczędność żadna w porównaniu z tym zasobnikiem. Jeszcze sporo czasu żeby się piec zamortyzowal,ale następny zakup na dwie funkcje.

Jeśli narzekasz na brak CWU to musisz dopasować dobrze swoje okna do czasu kiedy jesteście w domu i kiedy jest zapotrzebowanie. w szczególności okna CWU i cyrkulacji.
Piece posiadają ponoć system AQUA COMFORT więc powinno się udać coś ustawić i jej przygotowanie nie powinno.kolidować z CO.
Po to jest mądry regulator żeby obsługiwać obydwie rzeczy bez strat dla żadnej z nich
Poczytaj dobrze instrukcję obsługi i instalacji są tak przecież kody do ustawienia temperatury wody D-006 następnie maksymalna temperatura zasobnika do której on ładuje D-020, następnie ustawienie priorytetu zaworu na CO, CWU lub RÓWNOLEGLE D-035 oraz zaworu trójdrogowego także podejrzewam że za to odpowiedzialnego bo widnieje ustawienie NORMAL, RÓWNOLEGLE i CO

uris
17-01-2016, 12:48
Powiem ci ,że u mnie mam przedziały 3 na grzanie po 3h-1h-3h. Woda na 50*C w zasobniku. U mnie na piecu jest ustawione moc cwu 10kw i grzanie przez max 45min do temp 70*C. Często wieczorkiem brakuje tej wody ciepłej jak dwie osoby wezmą prysznic. U mnie woda jakoś szybko się wychladza w zasobniku,ale u ciebie 2*C na 12h to superowo. A grzeje sz wodę na te 60*C w jakich przedziałach czy 24h? Może ja za krótko ma te czasy i dlatego tak szybko wychladza, a cyrkulację pompy mam ustawiona po 1 minucie 5 razy dziennie żeby pocisla wodę do kranow. A wiesz może co daje ten offset ładowania zasobnika,bo znajomy mi to przestawić, ale zerkne jutro na ile i nie wiem co ma temu służyć.


Zle zrozumiałeś grzanie wody do 50*C a do 60*C to różnica w stracie 2*C . Z mojego wykresu widzę godz 22:00 60*C godzina 7:00 52*C 8*C woda spadła przez ten czas bez cyrkulacji . Gdy grzejesz wodę do 50*C ta różnica będzie koło 1-2*C nie więcej czyli coś koło 7*C straty .Dlatego ja grzeję do 60*C .

Mój przedział czasowy to 6:30-12:00 i 18:30 - 24:00 w tym czasie przeważnie 3x kocioł grzeję wodę .

Adam626
17-01-2016, 12:51
1. grzanie wody - non stop
2. grzanie domu - non stop
stała temperatura 1 i 2 - najlepsza konfiguracja

uris
17-01-2016, 12:55
Dzisiaj dziwna sytuacja nastąpiła bo woda w zasobniku grzania była od 6do8 miał nagrzac do 50*C ,a o 10tej patrze jest 38*C. Woda była tylko do rąk pobrana. Nie nam pojęcia co jest nie tak. A propo tych ustawień to wybieg pompy ladujacej mam na 5min,a offset ladowania zasobnika 15K. Może w tym coś jest nie halo. Help..;)


Offset 15K to minimum oznacza to że kocioł o 15*C cieplejszą wodą grzeje zasobnik , offset ustaw na 25K , wybieg pompy 1-2min więcej nie potrzeba .Chodzi tutaj o to że jak kocioł grzeje wodę to wymiennik jest rozgrzany i ten wybieg ma to odzyskać do układu CO 1-2 min nic więcej .Cyrkulacje masz załączoną ? sporadycznie uruchamiana cyrkulacja bardzo wychładza wodę w zasobniku na dzień dobry tracisz 5*C lepiej spuszczać zimną wodę . U mnie cyrkulacja działa tylko rano jak się idzie do pracy pózniej to już sobie mogę poczekać jak spłynie zimna woda nie spieszy mi się .

Zaciszny domek
17-01-2016, 13:18
A co oznacza ten offset ładowania zasobnika? Wybieg pompy to chyba nie działa na zasobniku mam pompę, aby tloczyła wodę do kranow ustawiona na regulator ze czasowym w gniazdka po kilka minut między okienkami.

Zaciszny domek
17-01-2016, 13:20
Dzięki uris. Pewnie ten offset na 15*C powoduje za niską temp.do podgrzania zasobnika. Przestawienie na 25K i zobaczę jaka będzie roznica:hug:

Beskidziak
17-01-2016, 13:33
A co oznacza ten offset ładowania zasobnika? Wybieg pompy to chyba nie działa bo na zasobniku mam osobna pompę, aby tloczyła wodę do kranow ustawiona na regulatorze czasowym w gniazdku po kilka minut między okienkami.

skup się i przeczytaj co napisał uris, tam jest wszystko o co pytasz poraz wtóry

Zaciszny domek
17-01-2016, 13:44
skup się i przeczytaj co napisał uris, tam jest wszystko o co pytasz poraz wtóry
Wiem wiem,nie doczytałem wyżej. Dzieki;)

Zaciszny domek
17-01-2016, 13:49
Przestawienie wybieg pompy i offset na 25K. Cyrkulację mam całkowicie w piecu wyłączoną. Pompka jedynie na zasobniku osobna podaje tylko po 1 min. Osiem razy na dobę, aby tylko dobić wodę do kranow. Zobaczę jak to teraz będzie działać i dam znać. :)

Zaciszny domek
17-01-2016, 20:17
Hejka. Pod kodem D.070 mam praca zaworu 3-drogowego. Do wybory jest 0-normalna 1 - równoległa 2-tylko c.o. . Jak wy macie tam ustawione. Bo u mnie jest na 0. Czy jak dam na 1 - równoległa to będzie grzać cwu i co jednocześnie czy jak?

uris
17-01-2016, 20:53
Hejka. Pod kodem D.070 mam praca zaworu 3-drogowego. Do wybory jest 0-normalna 1 - równoległa 2-tylko c.o. . Jak wy macie tam ustawione. Bo u mnie jest na 0. Czy jak dam na 1 - równoległa to będzie grzać cwu i co jednocześnie czy jak?

Nie rób bałaganu tu jest wątek odnośnie vaillanta http://forum.muratordom.pl/showthread.php?233512-vaillant-ecotec-206-5-5-Dużo-Pali-Jak-optymalnie-ustawić

uris
17-01-2016, 20:55
Przestawienie wybieg pompy i offset na 25K. Cyrkulację mam całkowicie w piecu wyłączoną. Pompka jedynie na zasobniku osobna podaje tylko po 1 min. Osiem razy na dobę, aby tylko dobić wodę do kranow. Zobaczę jak to teraz będzie działać i dam znać. :)

8x na dobę to masz 8x strata 5*C

Mareks77
17-01-2016, 21:06
Pierwsze co zrób to zobacz czy masz uaktywniony tryb komfortu na piecu.
Strona 9 instrukcji obsługi punkt 4.11.
Jeśli nie chcesz czekać na ciepłą wodę to włącz ten tryb lub zobacz czy jest on uaktywniony. Jeśli jest to dopiero kombinuj z innymi ustawieniami

Zaciszny domek
18-01-2016, 07:24
Woda teraz podgrzewana jest prawidłowo cwu. Zużycie gazu za dwa dni wyszło średnio 5,1m3 za co,cwu,kuchenka. Na polu mróz -1 do-7*C. W domu 22*C dół,poddasze ok. 21*C.

Maciu78
19-01-2016, 18:05
Koledzy ktorzy maja ustawione na powrót moze sie wypowiedza. jak to u Was wyglada teraz?
u mnie na dworze -3. ustawiona na sterowniku 23. dzialam na powrocie. KRzywa grzewcza 0,40. Na CM470 widze ze temp zasilania zadana 39, rzeczywista 34.
Co bym nie robil i co bym nie zmienial, to podnosi temp zasilania zadana ale rzeczywista jest caly czas taka sama 34. Efekt taki ze pod wieczor temperatura w domu spada ponizej 22. Teraz mam 21,9 z tendencja w dol. Czy u Was roznice miedzy zasilania zadana i rzeczywista sa tez takie same? Co sie dzieje ze moj piec jakby sie blokuje i nie chce dac wiekszej rzeczywistej. Predzej sie wylaczy na czas blokady palnika i znowu zacznie grzac.
Przy zmianie na zasilanie KG 0,20 a temp na sterowniku 22,5 i nie ma tego problemu wrecz temp zasilania rzeczywista przekracza o 1 - 2 stopnie temp zadana.
cos robie nie tak czy tak jest przy powrocie? musze ostro pojechac z KG np na 0,6 i wiecej zeby grzal wyzsza temp zasilania??

Adam626
19-01-2016, 21:25
Może moc masz obcięta i kocioł nie jest w stanie nagrzać. Lub za krótko grzeje. By dogrzać podłogę do 39 trzeba naprawdę dużo energii i mocy

Mareks77
20-01-2016, 07:32
Koledzy ktorzy maja ustawione na powrót moze sie wypowiedza. jak to u Was wyglada teraz?
u mnie na dworze -3. ustawiona na sterowniku 23. dzialam na powrocie. KRzywa grzewcza 0,40. Na CM470 widze ze temp zasilania zadana 39, rzeczywista 34.
Co bym nie robil i co bym nie zmienial, to podnosi temp zasilania zadana ale rzeczywista jest caly czas taka sama 34. Efekt taki ze pod wieczor temperatura w domu spada ponizej 22. Teraz mam 21,9 z tendencja w dol. Czy u Was roznice miedzy zasilania zadana i rzeczywista sa tez takie same? Co sie dzieje ze moj piec jakby sie blokuje i nie chce dac wiekszej rzeczywistej. Predzej sie wylaczy na czas blokady palnika i znowu zacznie grzac.
Przy zmianie na zasilanie KG 0,20 a temp na sterowniku 22,5 i nie ma tego problemu wrecz temp zasilania rzeczywista przekracza o 1 - 2 stopnie temp zadana.
cos robie nie tak czy tak jest przy powrocie? musze ostro pojechac z KG np na 0,6 i wiecej zeby grzal wyzsza temp zasilania??

Jeśli sterownik chodzi na termostacie lub korekcie i temperatura ustawiona jest na obiegu który jest faktycznie w pokoju ze sterownikiem to nie ma prawa spadać w dół aż o 1,5 stopnia i to czy jest na zasilaniu czy na powrocie nie ma znaczenia.
Jeśli to jest 0,2 - 0,4 to wnioskuję że w pomieszczeniu jest podłogówka.
Jedynie co może tak położyć KG że przy wyższej wartości nie dogrzewa może być ustawione ograniczenie temperatury wyjściowej zasilania lub powrotu do jakiejś wartości .
Z wykresu KG wynika iż 34*C przy (-3*C) i KG0,4 to jest w właściwe
Po drugie to może za krótko testowałeś, lub KG 0,2 testowałeś na zasilaniu a nie na powrocie .
Z reguły tak jest iż podaną przez Ciebie temperaturę 39*C ustala sterownik z KG i pogody na zewnątrz, zaś temp powrotu zawsze jest niższa bo te 39*C to temperatura średnia w obiegu więc zasilanie jest np 42*C zaś powrót 36*C i wtedy średnia wychodzi 39*C. Jeśli rzeczywista zasilania nie dobija przynajmniej do zadanej przez sterownik to musi być coś poustawiane w innych parametrach i to ogranicza. Sprawdź ustawienia w sterowniku i na piecu

Maciu78
20-01-2016, 08:34
Jeśli sterownik chodzi na termostacie lub korekcie i temperatura ustawiona jest na obiegu który jest faktycznie w pokoju ze sterownikiem to nie ma prawa spadać w dół aż o 1,5 stopnia i to czy jest na zasilaniu czy na powrocie nie ma znaczenia.
Jeśli to jest 0,2 - 0,4 to wnioskuję że w pomieszczeniu jest podłogówka.
Jedynie co może tak położyć KG że przy wyższej wartości nie dogrzewa może być ustawione ograniczenie temperatury wyjściowej zasilania lub powrotu do jakiejś wartości .
Z wykresu KG wynika iż 34*C przy (-3*C) i KG0,4 to jest w właściwe
Po drugie to może za krótko testowałeś, lub KG 0,2 testowałeś na zasilaniu a nie na powrocie .
Z reguły tak jest iż podaną przez Ciebie temperaturę 39*C ustala sterownik z KG i pogody na zewnątrz, zaś temp powrotu zawsze jest niższa bo te 39*C to temperatura średnia w obiegu więc zasilanie jest np 42*C zaś powrót 36*C i wtedy średnia wychodzi 39*C. Jeśli rzeczywista zasilania nie dobija przynajmniej do zadanej przez sterownik to musi być coś poustawiane w innych parametrach i to ogranicza. Sprawdź ustawienia w sterowniku i na piecu

Wytlumacze jeszcze raz:
NA piecu zmienilem sterowanie z zasilania na powrót.
CM470 ustawiony na sterowanie tylko krzywa grzewcza. czyli wplyw temp: brak. KG podnioslem wieczorem do 0,45. temperature zasilania zadana pokazuje 40stopni. Temperatura zasilania rzeczywista 34, rano na moment wskakuje nawet na 35stopni ale nie wiem czy nie potrafi utrzymac tej temperatury czy jak. Temp powrotu jakies 3stopnie mniej. Jak pracowal na zasilaniu to przy tej temp zasilania mialem w domu grubo ponad 23stopnie. Natomiast dzisiaj rano znowu bylo troszke ponizej 22. Podloga caly czas stabilnie trzyma temp 25 - 25,5. Zadnych ograniczen nie ma. Temperature minimalna zrobilem 15 stopni maxymalna 45stopni. Piec pracowal w roznych trybach jesli chodzi o moc, od auto po 10KW na chwile obecna. W dalszym ciagu jest to samo. Koncza mi sie pomysly jak podniesc temp zasilania. Mam KG podniesc na 1,0 zeby byla wyzsza temp zasilania rzeczywista czy jak? Piec na pewno nie dazy do tej temperatury 39-40stopni bo 35 to max co widzialem. Zastanawiam sie co sie dzieje. Mam wrazenie ze piec pochodzi troche ( np godzine lub 2 ) i sie wylacza. Na pewno na czas blokady palnika a moze i dluzej. Na pewno robi to czesciej niz na zasilaniu.
Zalezy mi zeby wypowiedzialy sie osoby ktore maja ustawione wlasnie zamiast zasilania to powrót. Czy u nich tez tak to wyglada? ze temp zasilania zadana jest wieksza od rzeczywistej o prawie 5stopni?? Jaka macie KG?

Mareks77
20-01-2016, 10:05
Podłogówkę nie masz podłączonej do pieca bezpośrednio czy poprzez mieszacz lub coś innego?

Maciu78
20-01-2016, 10:23
Podłogówkę nie masz podłączonej do pieca bezpośrednio czy poprzez mieszacz lub coś innego?

bezposrednio do pieca. nawet zadnej dodatkowej pompy tylko ta co w piecu...

fotohobby
20-01-2016, 11:01
Ale jesli masz masz sterowanie ustawione na POWRÓT, to kocioł poprzez swoją KG bedzie pilnował temperatury na POWROCIE, ignorując to, z jaką temperaturą dogrzewa wodę na zasilaniu.

Przełącz sterowanie na zasilanie i sprawdż, czy wówczas osiągnie zadaną Tz

Mareks77
20-01-2016, 11:10
Opis w regulatorze TEMPERATURA ZASILANIA RZECZYWISTA przy piecu przełączonym na POWRÓT prawdopodobnie jest temperaturą powrotu i taką pilnuje regulator zgodnie z KG,
Może temperatura zasilania zadana jest temperaturą zasilania rzeczywistą i na pętlach podłogówki pomiędzy zasilaniem a powrotem jest różnica 5*C
Jest to całkiem logiczne gdyż przestawiając piec na regulację powrotu w regulatorze CM470 musiałyby się zmienić opisy parametrów Temperatura Rzeczywista zasilania na Temperaturę rzeczywistą powrotu
Weź termometr i zobacz faktyczne temperatury na rozdzielaczu zasilania.

Poczytaj ten przypadek a szczególnie jego ostatni wpis i jego konkluzja:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2790048.html

Beskidziak
20-01-2016, 12:33
Wytlumacze jeszcze raz:
NA piecu zmienilem sterowanie z zasilania na powrót.
CM470 ustawiony na sterowanie tylko krzywa grzewcza. czyli wplyw temp: brak. KG podnioslem wieczorem do 0,45. temperature zasilania zadana pokazuje 40stopni. Temperatura zasilania rzeczywista 34, rano na moment wskakuje nawet na 35stopni ale nie wiem czy nie potrafi utrzymac tej temperatury czy jak. Temp powrotu jakies 3stopnie mniej. Jak pracowal na zasilaniu to przy tej temp zasilania mialem w domu grubo ponad 23stopnie. Natomiast dzisiaj rano znowu bylo troszke ponizej 22. Podloga caly czas stabilnie trzyma temp 25 - 25,5. Zadnych ograniczen nie ma. Temperature minimalna zrobilem 15 stopni maxymalna 45stopni. Piec pracowal w roznych trybach jesli chodzi o moc, od auto po 10KW na chwile obecna. W dalszym ciagu jest to samo. Koncza mi sie pomysly jak podniesc temp zasilania. Mam KG podniesc na 1,0 zeby byla wyzsza temp zasilania rzeczywista czy jak? Piec na pewno nie dazy do tej temperatury 39-40stopni bo 35 to max co widzialem. Zastanawiam sie co sie dzieje. Mam wrazenie ze piec pochodzi troche ( np godzine lub 2 ) i sie wylacza. Na pewno na czas blokady palnika a moze i dluzej. Na pewno robi to czesciej niz na zasilaniu.
Zalezy mi zeby wypowiedzialy sie osoby ktore maja ustawione wlasnie zamiast zasilania to powrót. Czy u nich tez tak to wyglada? ze temp zasilania zadana jest wieksza od rzeczywistej o prawie 5stopni?? Jaka macie KG?

Więc tak, u mnie kocioł od trzech tygodni na powrocie.
na cm470
kg 0,3
temperatura zadana 32
temperatura rzeczywista 30
temperatura max 33
tryb brak

na kotle
temperatura zadana 25
temperatura rzeczywista zasilania 31
temperatura rzeczywista powrotu 29

tak że rozjechane to jest wszystko...., może jakieś błędy w oprogramowaniu

dziś w nocy -13
teraz -1
spalanie za dobę 5,35m3 (współ konw 10,92) 117m2

temperatura w domu 22,5 (słoneczko), normalnie 22

Maciu78
20-01-2016, 12:54
Więc tak, u mnie kocioł od trzech tygodni na powrocie.
na cm470
kg 0,4
temperatura zadana 32
temperatura rzeczywista 30
temperatura max 33
tryb brak

na kotle
temperatura zadana 25
temperatura rzeczywista zasilania 31
temperatura rzeczywista powrotu 29

tak że rozjechane to jest wszystko...., może jakieś błędy w oprogramowaniu

dziś w nocy -13
teraz -1
spalanie za dobę 5,35m3 (współ konw 10,92) 117m2

temperatura w domu 22,5 (słoneczko), normalnie 22

ta temperatura zadana, to rozumiem zasilana a nie w pokoju.
u mnie po jednej dobie spalanie ponad 10m3. w domu bez rewelacji. Na dworzu +1.

Beskidziak
20-01-2016, 12:58
ta temperatura zadana, to rozumiem zasilana a nie w pokoju.
u mnie po jednej dobie spalanie ponad 10m3. w domu bez rewelacji. Na dworzu +1.
Tak

Maciu78
20-01-2016, 13:01
Opis w regulatorze TEMPERATURA ZASILANIA RZECZYWISTA przy piecu przełączonym na POWRÓT prawdopodobnie jest temperaturą powrotu i taką pilnuje regulator zgodnie z KG,
Może temperatura zasilania zadana jest temperaturą zasilania rzeczywistą i na pętlach podłogówki pomiędzy zasilaniem a powrotem jest różnica 5*C
Jest to całkiem logiczne gdyż przestawiając piec na regulację powrotu w regulatorze CM470 musiałyby się zmienić opisy parametrów Temperatura Rzeczywista zasilania na Temperaturę rzeczywistą powrotu
Weź termometr i zobacz faktyczne temperatury na rozdzielaczu zasilania.

Poczytaj ten przypadek a szczególnie jego ostatni wpis i jego konkluzja:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2790048.html

dzieki za linka, sprobuje dzisiaj podlaczyc CM470f bo jeszcze go nie oddalem. sprawdze czy to kwestia sterownika czy czegos innego.
piec pokazuje rzeczywsita temperature zasilania, jest ona mniejsza o 5stopni od zadanej, pokazuje tez rzeczywista temp powrotu jest mniejsza o 3stopnie od rzeczywistej zasilania. Wiec rzeczywista zasilania nie moze byc temp powrotu, bo temp powrotu tez mi pokazuje i jest o te 3stopnie mniejsza.
Rece mi opadaja... Wiem ze cos nie tak u mnie z instalacja ale nie wiem co...

Maciu78
20-01-2016, 13:02
Tak

Beskidziak a jaki dokladnie masz CM470? czy to jest ten najnowszy sterownik?
masz tam moze temp kondes. ??
u mnie ona wynosi 9,5stopnia na chwile obecna, jak jest zimniej to nawet 7,5.
Jak to wyglada u kogos innego????

Beskidziak
20-01-2016, 13:18
Beskidziak a jaki dokladnie masz CM470? czy to jest ten najnowszy sterownik?
masz tam moze temp kondes. ??
u mnie ona wynosi 9,5stopnia na chwile obecna, jak jest zimniej to nawet 7,5.
Jak to wyglada u kogos innego????

Temp kondens 16st.
To jest temperatura przy jakiej zacznie ci się kondensowac para wodna zawarta w powietrzu , zależy od wilgotności, ja mam wysoką 63%.
Nie ma wpływu na pracę kotła.

Teraz
Na kotle temp zadana zasilania co 26st
Temp rzecz zasilania 31
Temp rzecz powrotu 27

W takim razie temp zadana zasilania na kotle, przy pracy na powrocie to temp zadana powrotu.
Natomasz zadana na cm 470 to temp wynikającą z zadanej powrotu do jakiej dąży.

okojan
20-01-2016, 17:04
Maciu78 - mam drugą zimę na powrocie. Zeszłej szukałem krzywej. Spojrzałem teraz na piec (jak poczytałem co potrzebujesz) i tak:
- zadana zasilania- 25*C
- Zasilania rzeczywista - 28*C
- powrotu rzeczywista - 25*C

Na 470-ce mam na brak, krzywa 0,25,obniżenie, zadana- ustawiona 22*C całą dobe,auto,temp. zsilana zadana - 32*C, temp. zasilania jest - 29*C, temp. min.- 15*C.

Maciu78
20-01-2016, 17:45
Maciu78 - mam drugą zimę na powrocie. Zeszłej szukałem krzywej. Spojrzałem teraz na piec (jak poczytałem co potrzebujesz) i tak:
- zadana zasilania- 25*C
- Zasilania rzeczywista - 28*C
- powrotu rzeczywista - 25*C

Na 470-ce mam na brak, krzywa 0,25,obniżenie, zadana- ustawiona 22*C całą dobe,auto,temp. zsilana zadana - 32*C, temp. zasilania jest - 29*C, temp. min.- 15*C.

wiec tak doszedlem ze zasilania zadana, ale na piecu to tak naprawde tem powrotu jakiej ma pilnowac. Nie wiem dlaczego u mnie wywalal tak wysoko temp zasilania zadana na CM470, to by tlumaczylo dlaczego z krzywa musialem jechac do gory az tak mocno. Poza tym wywalilem CM470 i zostalem ze sterowaniem bezposrednio z pieca. Okazalo sie ze tutaj tez musze temp zasilania ustawiac bardzo wysoko zeby podniosl temp zasilania rzeczywista. Udalo mi sie dojsc do 43stopni rzeczywistej, powrot byl 35, ale zasilania zadana przeze mnie na piecu to byla az 50stopni. pochodzil tak pare minut. W miedzyczasie bawilem sie D01 czyli moca pieca i tak jak zjechalem mu na 5kw to temp na piecu spadala do 34stopni. podnioslem do 6kw to uroslo do 35stopni. Uris jak Tobie sie udaje na 4,2kw wytargac tak wysoka temp? wrzucilem w auto ( tutaj taka uwaga, bo przy powrocie mial pracowac z max mozliwa moca i chyba powoli do niej dazyl ). Dojechal do 43 stopni rzeczywistej i tak jakby stanal. dalej bawic mi sie nie chcialo bo musialbym mu podniesc max temp wody w co. ktora wczesniej mialem ustawiona na 45stopni i dlatego wiecej zasilania nie dawal niz te 33-34stopnie. Pozniej zmienilem na 55stopni i dzieki temu mogl w ogole dojsc do tych 43stopni. Zwroccie uwage ze caly czas mam duze roznice miedzy tym co zadane a tym co rzeczywiste. Nie mam pojecia skad to sie bierze bo u okojana i beskidziaka ktorzy tez maja na powrocie wyglada to calkiem inaczej...
Reasumujac zuzycie podeszlo po 22godzinach na 10m3. Poddalem sie, przeszedlem spowrotem na zasilanie, KG 0,25 temp na sterowniku 22,5stopnia, BRAK. Zadana 32stopnie, zasilania rzecz 34stopnie. brak okien czasowych. Mam nadzieje ze jutro bedzie juz komfort w domu taki jak powinien, a licznik ide spreyem pomalowac. :)

uris
20-01-2016, 18:15
Ja proponuje nie pisać w tym wątku o ustawieniach bo się robi totalny syf .

okojan
21-01-2016, 06:06
Masz rację Uris ! :)

jarecki71
21-01-2016, 19:23
Także popieram

rustin
21-01-2016, 19:56
Śledzę ten wątek aby mieć jakieś porównanie do zużycia gazu ale ostatnie kilkanaście stron to nie wiem o czym jest :)

Maciu78
21-01-2016, 20:03
Śledzę ten wątek aby mieć jakieś porównanie do zużycia gazu ale ostatnie kilkanaście stron to nie wiem o czym jest :)

taaak, uderz w stol a nozyce ....
cofnijcie sie na jakakolwiek strone wstecz to zobaczycie o czym jest ten watek...
to chyba sensowne jak ktos pisze ile mu zuzywa i na jakich ustawieniach, wtedy mozna sobie porownywac, a nie suche cyfry
a... z drugiej strony moze faktycznie lepiej czytac ze spala po 4-5metrow a w odpowiedzi poczytac bzdety ze niemozliwe, klamiesz etc..

fotohobby
21-01-2016, 21:31
O Vaillancie jest wątek, o Immergasie jest wątek o Junkersie, Viessmanie też.
Jasne, że warto podawać na jakich ustawieniach udało się zejść ze spalaniem, ale bez przesady, aby tu deliberować o problemach w krzywymi, osiągnieciem zadanej Tz, czy problemami z zagraniem CWU.

Żeby pozostać w temacie wątku - od 01/01/16 do dziś poszło 74m3 gazu i 70kg drewna (do Trzech Króli miałem urlop to korzystając z niskiej temp rozpalałem na parę h kominek).
70kg drewna to jakieś 20m3 gazu.

Wewnątrz dzienna 22C, obniżona 21.7C, CWU dla trzech osób

gorbag
21-01-2016, 22:25
70kg drewna to jakieś 20m3 gazu.

Mniej więcej by pasowało, bo u mnie w tym czasie poszło 95m3, a często mieliśmy zbliżone wyniki.
Zima wydaje się wyraźnie chłodniejsza niż poprzednia, ale porównałem zużycie od 27 października do 21 stycznia tego i poprzedniego sezonu i wówczas zużyliśmy 320m3, a w tym sezonie 305m3. Czyżby jednak listopad i grudzień były cieplejsze niż rok temu?

fotohobby
21-01-2016, 22:58
Może to kwestia "drugiego sezonu" ?

K&M_M
21-01-2016, 23:31
170m3 od 1 stycznia do teraz. zero drewna, na razie nie mam kominka. Od 29 października (uruchomienie pieca, pierwszy sezon) 470m3. gz50 11kw

Mario430
22-01-2016, 09:42
A nie prościej zmienić (podnieść) temperatury minimalnej i zmniejszyć nachylenie krzywej ?

fotohoby, czy Twój kociołek pykał kiedy na mocy min. (1,9kW)? Jestem ciekaw ile spalał wtedy i jaką temperaturę zasilania udało się uzyskać? Zdaję sobie sprawę, że mogło to mieć miejsce jedynie przy dosyć wysokiej temp. na zewnątrz, ale czy miało?
No i zapytam jeszcze, przy takiej standardowej pogodzie zimowej, tzn. w dzień w okolicach 0, w nocy do -10 to na jakich parametrach (Moc, Tz, czas pracy) pracuje Twój kociołek?

fotohobby
22-01-2016, 09:49
Większość czasu działa tylko ze "świeczką" na wyświetlaczu, czyli w okolicach mocy minimalnej.
Kiedy startuje, przez godzinę, półtora ma świeczkę i jedną kreskę, więc to jakieś 40-50% mocy.

Tak działa jakas godzinę, póżniej schodzi do "świeczki".
Przy lekko minusowych temperaturach mam Zasilanie 35C, powrót po starcie 29, po godzinie jakieś 30-31C

Kocioł wlącza sie trzy, cztery razy dziennie, pracuje jakieś 6-8h na dobę

Mario430
22-01-2016, 10:19
A masz rozeznanie ile Ci spala na godzinę pracując w okolicach tej mocy minimalnej? Bo tak się zastanawiam, czy w Twoim przypadku (przy tam niskiej mocy) nie warto by przetestować o wiele dłuższej-ciągłej pracy kotła (powiedzmy w granicach 16-20h) na niższej temperaturze zasilania (nie wiem w granicach 27-32st.). Zużycie moim zdaniem nie powinno wzrosnąć, a komfort ciepłej podłogi zapewne wyższy. Co o tym sądzisz?

r19
22-01-2016, 10:25
A masz rozeznanie ile Ci spala na godzinę pracując w okolicach tej mocy minimalnej? Bo tak się zastanawiam, czy w Twoim przypadku (przy tam niskiej mocy) nie warto by przetestować o wiele dłuższej-ciągłej pracy kotła (powiedzmy w granicach 16-20h) na niższej temperaturze zasilania (nie wiem w granicach 27-32st.). Zużycie moim zdaniem nie powinno wzrosnąć, a komfort ciepłej podłogi zapewne wyższy. Co o tym sądzisz?

U mnie np. ta teoria się nie sprawdza, bo gdy grzeję dłużej z niższą temperaturą zasilania to w domu jest ciepło, ale podłoga nieprzyjemnie chłodna.

Mario430
22-01-2016, 10:32
U mnie np. ta teoria się nie sprawdza, bo gdy grzeję dłużej z niższą temperaturą zasilania to w domu jest ciepło, ale podłoga nieprzyjemnie chłodna.
A to ciekawe. Spodziewałem, że przy dłuższym grzaniu może ewentualnie wzrosnąć spalanie, a nie spaść komfort. A jak kształtuje Ci się spalanie przy tych 2 wersjach?

fotohobby
22-01-2016, 11:19
Jak już pisałem mam ustawione trzy okna 4-8, 14-17, 19-22, czyli mam efekt cieplejszej podłogi wtedy, kiedy mi na niej zależy - po pobudce, po powrocie z pracy, pod prysznicem.

Maciu78
22-01-2016, 11:29
Jak już pisałem mam ustawione trzy okna 4-8, 14-17, 19-22, czyli mam efekt cieplejszej podłogi wtedy, kiedy mi na niej zależy - po pobudce, po powrocie z pracy, pod prysznicem.

pare postow wyzej pisales o 6godzinach pracy pieca a z okien czasowych wychodzi mi 10.

fotohobby
22-01-2016, 11:46
A czy okno czasowe równoznaczne jest z czasem pracy kotła ?

Maciu78
22-01-2016, 11:50
A czy okno czasowe równoznaczne jest z czasem pracy kotła ?

dla mnie tak, bo skoro masz przerwy czasowe miedzy oknami to sa one wystarczajaco dlugie do wystygniecia posadzki, przynajmniej u mnie to tak wygladalo ..
okno czasowe automatycznie wlaczalo kociol i dopoki sie nie skonczylo to pracowal...

montixe
22-01-2016, 11:59
dla mnie tak, bo skoro masz przerwy czasowe miedzy oknami to sa one wystarczajaco dlugie do wystygniecia posadzki, przynajmniej u mnie to tak wygladalo ..
okno czasowe automatycznie wlaczalo kociol i dopoki sie nie skonczylo to pracowal...

wszystko to kwestia ustawień: czasu, temp. zasilania i temp. żądanej w pomieszczeniu (a właściwie różnicy temperatur komfortowej i ekonomicznej)
Trzeba poobserwować zachowanie własnego układu i potem trochę przemyśleć ustawienia. Zrzynanie 1 do 1 od innych, zazwyczaj nie sprawdza się

fotohobby
22-01-2016, 12:03
Okno czasowe włącza kocioł, której pracuje póki się nie skończy, ALBO jesli dobije do temperatury 22C.
I z reguły prędzej osiąga tą temperaturę, niż kończy sie okno, na przykład po powrocie z pracy, kiedy zaczyna sie gotowańne, młody zaczyna szaleć na konsoli z Kinectem, ja gonię psa :) i kocioł wtedy ńnie grzeje do 17, tylko kończy wcześniej.

Temperatura rośnie do 22.1C i utrzymuje się np do godziny 20. Wiec mimo, iż otwiera się kolejne okno, kocioł nie rozpoczyna pracy, tylko godzinę pózniej.
Pózniej są prysznice, prasowanie i czasem gotowanie i znów zyski bytowe powodują, żę kocioł pracuje godzine, dwie. Łasciwie chyba tylko w noży pracuje blisko 4godziny

Widząc, jak to wygląda, żałuję, że zalozyłem gaz.
Lepiej byłoby postawić bufor 800-1000l, grzałkę 6kw, grzać bufor w taniej taryfie i grzać z niego podłogówkę dokładnie w takich samych oknach, jak teraz.

montixe
22-01-2016, 12:07
Widząc, jak to wygląda, żałuję, że zalozyłem gaz.
Lepiej byłoby postawić bufor 800-1000l, grzałkę 6kw, grzać buforów taniej taryfie i grzać z niego podłogówkę dokładnie w takich samych oknach, jak teraz.

zrobisz sobie jak ci kiedyś padnie kocioł ;), a relacje cen będą na podobnym poziomie

fotohobby
22-01-2016, 12:23
Tylko jak wymiksować się z umowy z PGNiG ?
Bo przecież nie będę im płacił abonamentu za nic...

Jest chyba jakiś minimalny okres, bo za wcześniejsze wymówienie umowny mogą obciążyć kosztami budowy przyłącza.

Maciu78
22-01-2016, 12:41
wszystko to kwestia ustawień: czasu, temp. zasilania i temp. żądanej w pomieszczeniu (a właściwie różnicy temperatur komfortowej i ekonomicznej)
Trzeba poobserwować zachowanie własnego układu i potem trochę przemyśleć ustawienia. Zrzynanie 1 do 1 od innych, zazwyczaj nie sprawdza się

wooow bardzo trafna konkluzja trzeba poobserwowac zachowanie wlasnego ukladu. a kolega z choniki sie urwal czy tak poprostu wpadl pop..

Maciu78
22-01-2016, 12:44
Tylko jak wymiksować się z umowy z PGNiG ?
Bo przecież nie będę im płacił abonamentu za nic...

Jest chyba jakiś minimalny okres, bo za wcześniejsze wymówienie umowny mogą obciążyć kosztami budowy przyłącza.

zawsze mozesz przejsc na W1 tam abonament to chyba grosze jak sie nie myle. Czasami lepiej placic abo niz kare.

Jaka temp zasilasz podloge przez te 2 czy 3godziny jak pracuje, ze juz tak szybko masz efekt podnoszenia temperatury??? U mnie trwa to wieki. a po 2 czy tylko 3 godzinach grzania na pewno nie bede jeszcze mial efektu wzrostu temp. w pomieszczeniiu

vesperos
22-01-2016, 12:53
zawsze mozesz przejsc na W1 tam abonament to chyba grosze jak sie nie myle. Czasami lepiej placic abo niz kare.

Jaka temp zasilasz podloge przez te 2 czy 3godziny jak pracuje, ze juz tak szybko masz efekt podnoszenia temperatury??? U mnie trwa to wieki. a po 2 czy tylko 3 godzinach grzania na pewno nie bede jeszcze mial efektu wzrostu temp. w pomieszczeniiu

Dołączam się do pytania.

Mój plan to 22*C i 20,5*C. Tylko muszę wybadać na ile czasu wystarczy mi tej temperatury, żeby piec nie włączał się pomiędzy oknami.

dodatkowo mam rozdzielacz

344062

prawdopodobnie przez który kocioł na krzywej poniżej 1,5 nie daje rady dogrzać do zadanej temp.

montixe
22-01-2016, 12:59
wooow bardzo trafna konkluzja trzeba poobserwowac zachowanie wlasnego ukladu. a kolega z choniki sie urwal czy tak poprostu wpadl pop..

a po co ta złośliwość?Obraziłem ciebie czymś? Napisałem coś , co mija się z prawdą? Nie należy obserwować własnego układu, wystarczy skopiować ustawienia od innych (bo tak niektórzy myślą)?
Po twoich postach wnioskuję, że dopiero nabywasz doświadczenia i próbujesz konfrontować z innymi. To nic złego.

Maciu78
22-01-2016, 13:13
a po co ta złośliwość? Napisałem coś , co mija się z prawdą? Obraziłem ciebie czymś?
Po twoich postach wnioskuję, że dopiero nabywasz doświadczenia i próbujesz konfrontować z innymi. To nic złego.

no wlasnie sek w tym ze obraziles. teskty o zrzynaniu mozesz uczniakom w szkole prawic...
w kazdym razie nie zabrzmialo to sympatycznie
poza tym nikogo nie kopiuje, co najwyzej konfrontuje ze swoimi spostrzezeniami. Od kilku stron sie produkuje o tym co u mnie i jak, a Ty mi mowisz ze powinienem poobserwowac swoj uklad :)

fotohobby
22-01-2016, 13:15
zawsze mozesz przejsc na W1 tam abonament to chyba grosze jak sie nie myle. Czasami lepiej placic abo niz kare.

Jaka temp zasilasz podloge przez te 2 czy 3godziny jak pracuje, ze juz tak szybko masz efekt podnoszenia temperatury??? U mnie trwa to wieki. a po 2 czy tylko 3 godzinach grzania na pewno nie bede jeszcze mial efektu wzrostu temp. w pomieszczeniiu

35C przy temperaturze około -5C
Oprócz grzanej podłogi dochodzą jeszcze zyski od słońca i bytowe. I dlatego czasem ten okres się skraca.
W małym domu z WM to spory procent energii.

Maciu78
22-01-2016, 13:19
35C przy temperaturze około -5C
Oprócz grzanej podłogi dochodzą jeszcze zyski od słońca i bytowe. I dlatego czasem ten okres się skraca.
W małym domu z WM to spory procent energii.

no to u mnie ewiedentnie jest cos nie tak. bo potrafilem wpuscic mu nawet 37-40 w uklad i po 3 godzinach na pewno nie mialem jeszcze jakiegokolwiek ruchu ze wzrostem temp w pomieszczeniu

montixe
22-01-2016, 13:21
no wlasnie sek w tym ze obraziles. teskty o zrzynaniu mozesz uczniakom w szkole prawic...
w kazdym razie nie zabrzmialo to sympatycznie
poza tym nikogo nie kopiuje, co najwyzej konfrontuje ze swoimi spostrzezeniami. Od kilku stron sie produkuje o tym co u mnie i jak, a Ty mi mowisz ze powinienem poobserwowac swoj uklad :)

no widzisz, w takim razie źle zrozumiałeś, bo odnosiłem się ogólnie do zagadnienia, a nie do ciebie. Wątek nie jest twój (nawet nie jest konkretnie o twoim kociołku), więc każdy może się wypowiadać.
Sęk w tym, że wielu użytkowników rejestruje się i zaraz wchodzi w ten wątek i czyta tylko kilka ostatnich postów, bo mu dużo pali gazu i mają nadzieję, że jak mu podasz ile, gdzie masz styropianu ile grzejesz metrów i jaką masz krzywą, to on też tak samo ustawi i będzie miał takie zużycie jak ty.

montixe
22-01-2016, 13:23
no to u mnie ewiedentnie jest cos nie tak. bo potrafilem wpuscic mu nawet 37-40 w uklad i po 3 godzinach na pewno nie mialem jeszcze jakiegokolwiek ruchu ze wzrostem temp w pomieszczeniu

a gęstość rurek macie taką samą, a grubość i materiał wylewki, dom z tych samych materiałów, jaka okładzina na podłodze, jaka histereza itp itd? Jak to porównywać? U mnie np. jest przyrost 0,1*C na godzinę, zawsze, na całej długości krzywej.
Ale żeby po 3 godzinach nic nie drgnęło? zastanawiające.

fotohobby
22-01-2016, 13:26
U mnie podobnie

Maciu78
22-01-2016, 13:30
no widzisz, w takim razie źle zrozumiałeś. Wątek nie jest twój (nawet nie jest konkretnie o twoim kociołku), więc każdy może się wypowiadać.
Sęk w tym, że wielu użytkowników rejestruje się i zaraz wchodzi w ten wątek i czyta tylko kilka ostatnich postów, bo mu dużo pali gazu i mają nadzieję, że jak mu podasz ile, gdzie masz styropianu ile grzejesz metrów i jaką masz krzywą, to on też tak samo ustawi i będzie miał takie zużycie jak ty.

Nigdzie nie twierdze ze jest moj, w ogole co to za stwierdzenie...
no wlasnie mam wrazenie ze to Ty wpadles na chwile i na dzien dobry postanowiles mi dowalic, bo przeczytales ostatnia strone i stwierdziles ze ..., sam nie wiem co wlasciwie
poza tym przeczytalem juz prawie polowe tego watku, komus komu zalezy zeby ustawic swoj piec to przeczyta wiekszosc a nie pare ostatnich postow .
koniec tematu, bo przeciez mialo byc o spalaniiu a nie o pierdolach

Maciu78
22-01-2016, 13:35
a gęstość rurek macie taką samą, a grubość i materiał wylewki, dom z tych samych materiałów, jaka okładzina na podłodze, jaka histereza itp itd? Jak to porównywać? U mnie np. jest przyrost 0,1*C na godzinę, zawsze, na całej długości krzywej.
Ale żeby po 3 godzinach nic nie drgnęło? zastanawiające.

ale to juz po pierwszej godzinie grzania masz wzrost o 0,1?

montixe
22-01-2016, 13:39
racja nie jest o pierdołach, ale nie ja zacząłem o pierdołach i nie chciałem nikomu dowalać. Nie wpadłem na chwilę, a temat czytam od 2012 roku i coraz częściej dochodzę do wniosku, że robi się tu coraz większy bałagan.
Dobra, zostawmy już to. Zgoda :)

montixe
22-01-2016, 13:40
ale to juz po pierwszej godzinie grzania masz wzrost o 0,1?

Tak. Oczywiście jak startuje sezon, to trwa to dłużej. Ze spadkiem jest inaczej. Najpierw przez kilka godzin utrzymuje się temp. zadana a jak zacznie spadać to też spadek o 0,1*C trwa ok godziny czasem trochę dłużej (zależy od temp zewnętrznej)

Na poddaszu jest trochę inaczej, ale tam mam panele 8mm i rozstaw co 20cm. Tam, jak czujnik który jest na parterze, wyłączy grzanie, bo osiągnął 22*C, to na poddaszu mam 21,8 -21,9*C i dopiero po jakimś czasie (dokładnie nie sprawdzałem czy 30 min czy godzina), temp. dobija do 22*C. Problem jest też taki, że poddasze szybciej stygnie, bo jest mniej murów, a sporo płyty GK. Więc w przyszłości planuję rozdzielić układ i zrobić oddzielne pompy i sterowanie. Bo parter i poddasze, to są dwa różne środowiska (poddaszu bliżej do szkieleciaka jeśli chodzi o akumulację)

Maciu78
22-01-2016, 16:15
Tak. Oczywiście jak startuje sezon, to trwa to dłużej. Ze spadkiem jest inaczej. Najpierw przez kilka godzin utrzymuje się temp. zadana a jak zacznie spadać to też spadek o 0,1*C trwa ok godziny czasem trochę dłużej (zależy od temp zewnętrznej)

Na poddaszu jest trochę inaczej, ale tam mam panele 8mm i rozstaw co 20cm. Tam, jak czujnik który jest na parterze, wyłączy grzanie, bo osiągnął 22*C, to na poddaszu mam 21,8 -21,9*C i dopiero po jakimś czasie (dokładnie nie sprawdzałem czy 30 min czy godzina), temp. dobija do 22*C. Problem jest też taki, że poddasze szybciej stygnie, bo jest mniej murów, a sporo płyty GK. Więc w przyszłości planuję rozdzielić układ i zrobić oddzielne pompy i sterowanie. Bo parter i poddasze, to są dwa różne środowiska (poddaszu bliżej do szkieleciaka jeśli chodzi o akumulację)

mile zaskoczenie. za poprzednia dobe mam zuzycie 11m3 :(. temp -10 za to w srodku heizung bo pod 24 nawet. ale dzisiaj od rana przez 9godzin zuzycie tylko 2,2m3 z czego grzanie wody to 0,6m3.bo akurat sprawdzilem przed i po. byl tez u mnie pan z vaillanta i byl mocno zaskoczony ze mam KG 0,20 bo normalnie sie daje 0,8 :rotfl:
byl tez w szoku ze mam taka sama temp dzienna jak i nocna, mowil ze pierwszy raz sie z tym spotkal bo wszyscy nocna maja o stopien nizej.
Przy okazji dowiedzialem sie ze moj uklad nie wyda bo jade na pompie z pieca góra i dół, a powinienem miec tez pompe na gornym rozdzielaczu :)

montixe: u mnie identyczna sytuacja. u gory mam panele 8mm. Jak na dole mam na CM470 22 stopnie ( to fizycznie podchodzi mi pod 23 ) a góry mam tylko między 20,8 - 21,5. I nie moge za cholere ustawic zeby w lazience miec wiecej. Mam przeplywy ok 1l/min. Ty rozumiem masz identyczna sytuacje jak u mnie, czyli wszystko zasilane z pompy z pieca, bez zadnych dodatkowych pomp u gory, bez sprzegla etc,
jaki masz przeplyw u gory ze tak rowno Ci grzeje dół i góre?

K&M_M
22-01-2016, 17:02
ale dzisiaj od rana przez 9godzin zuzycie tylko 2,2m3 z czego grzanie wody to 0,6m3.

Dzisiaj był słoneczny dzień. Mam podobnie, w dzień mi temperatura poszła o 1 stopień do góry a piec nie chodził wcale albo trochę, nie sprawdzałem zużycia. Darmowe grzanie skończyło się po zachodzie ;) W nocy gazownia sobie odbije ;)

Maciu78
22-01-2016, 17:51
Dzisiaj był słoneczny dzień. Mam podobnie, w dzień mi temperatura poszła o 1 stopień do góry a piec nie chodził wcale albo trochę, nie sprawdzałem zużycia. Darmowe grzanie skończyło się po zachodzie ;) W nocy gazownia sobie odbije ;)

taaa to racja. jak tylko sloneczko zniknelo za horyzontem to sie od razu wlaczyl i caly czas daje...
zadana zasilania 29, rzeczywista zasilania 34, na zewnatrz -7 wewnatrz 23,2
mam wrazenie ze moj piecyk budzi sie do zycia... przy -10 byl w swoim zywiole bo dopiero zaczal wykorzystywac swoja minimalna moc

Adam626
22-01-2016, 21:03
Wątek zszedł na psy ostatnie 5 stron nie ma nic ciekawego, gadanie o niczym

K&M_M
22-01-2016, 22:20
Wątek zszedł na psy ostatnie 5 stron nie ma nic ciekawego, gadanie o niczym

Zaszła w takim razie niewątpliwie smutna okoliczność

8m3 za ostatnie 24h ;)

jarecki71
23-01-2016, 06:49
Montixe nie poddawaj się. W końcu to ty wiele wnosisz do dyskusji na temat w tym wątku a hejt przychodzi i odchodzi. Do tematu :od niedzieli średnia to 4m3/doba bez "dymu". Dodam bo nie mogę utworzyć stopki że to na 88m2. Victrix 12 na min. pali 0.19 m3/godz i u mnie tak jest. Dziś rano - 15 a na kotle 36.

montixe
23-01-2016, 10:26
montixe: u mnie identyczna sytuacja. u gory mam panele 8mm. Jak na dole mam na CM470 22 stopnie ( to fizycznie podchodzi mi pod 23 ) a góry mam tylko między 20,8 - 21,5. I nie moge za cholere ustawic zeby w lazience miec wiecej. Mam przeplywy ok 1l/min. Ty rozumiem masz identyczna sytuacje jak u mnie, czyli wszystko zasilane z pompy z pieca, bez zadnych dodatkowych pomp u gory, bez sprzegla etc,
jaki masz przeplyw u gory ze tak rowno Ci grzeje dół i góre?
@Maciu78
U mnie instalacja wygląda następująco. Mam sprzęgło w raz z zestawem pompowym i zaworem trójdrogowym, i ten zestaw ma swoją elektronikę sterującą, tam ustawiam osobną krzywą dla podłogówki. U mnie wszędzie jest podłogówka, ale w sypialni i pokojach na poddaszu rozstaw pętli jest co 20cm w związku z tym są tam dodatkowo grzejniki na niskie parametry, oprócz tego mam także grzejniki drabinkowe w łazienkach, kanałowe przy oknach tarasowych oraz w garażu. W pełnym sezonie grzewczym, na parterze grzejniki praktycznie nie pracują, natomiast w pokojach na poddaszu pilnują, aby temp. nie spadła poniżej 21,6*C, właśnie przy tej temp. startuje mi podłogówka, której czujnik jest na parterze. Niedogodność jest taka, że na kotle muszę utrzymywać wyższą (bardziej stromą) krzywą, ponieważ grzejniki wymagają wyższych temperatur.(podłogówka jest liczona na 38*C a grzejniki 55*C przy -20*C). Dlatego mam w planach rozdzielić układ podłogowy i poddasze dać na osobnej pompie i własnym sterownikiem i wtedy tylko niskie parametry na kotle. Przy ścianie gdzie wisi czujnik podłogówki (na parterze) na długości 1,20m pętla jest odsunięta od ściany jakeś 0,4m, po to aby nie wpływała bezpośrednio na czujnik.
Na parterze mam w większości przepływy ok 0,75 L/min (w połowie pomiędzy 0,5-1), sypialnia 2L/min, łazienka 1 L/min. Na poddaszu większość pętli ma 1 L/min, łazienka ma 2 pętle po 1,5 L/min, a pokoje mają ustawione przepływy ok 2,5 L/min.Dom (nie wliczając garażu 38m2) ma 275m2, kubatura 560m3. przy obecnych temp. w okolicach -1*C do -7, -10*C w nocy mam zużycie ok 10-11m3/24h (ok 110-120kWh) razem z CWU. temp. wszędzie cała doba ustawiona na 22*C. Tabelę zużycia z kilku lat wrzuciłem, kilka stron wcześniej.
Kocioł VICTRIX 24kW, zasobnik 200L. Ciągłą praca kotła, u mnie nie wychodzi bardziej ekonomicznie.
Tak jak wiele osób tu piszących zauważyło,też uważam, że przy pracy kotła ON/OFF lepiej grzać temp. trochę wyższą (3-5*C) i krócej, niż mniej efektywną i dłużej.

genezyp
24-01-2016, 17:15
Victrix X 12 2l (sonda + CARv2) + zasobnik 100l z cyrkulacją (na razie non stop, dwie osoby + bobas); dom "z widokiem" - 116m użytkowej (kubatura 490m3); temp zadana to 21,6st. C; 100% podłogówka; jest też WM. To nasz pierwszy sezon i jeszcze nie do końca dogadujemy się z kotłem. Z styczeń średnio 7,2 m3 na dobę. Przy -18 nocą zużycie sięgało 10m3 na dobę.

r19
24-01-2016, 18:23
A to ciekawe. Spodziewałem, że przy dłuższym grzaniu może ewentualnie wzrosnąć spalanie, a nie spaść komfort. A jak kształtuje Ci się spalanie przy tych 2 wersjach?

Praca ciagla to wieksze zuzycie. U mnie.

RadziejS
25-01-2016, 12:20
Za ostatni rok od 30 stycznia 2015 do 8 stycznia 2016 zużyłem 988 m3 gazu GZ50 (zatem sporo mniej niż pisałem w sygnaturce). Wiem, że zima była lekka, ale tak małego zużycia się nie spodziewałem.

karol1981
25-01-2016, 12:50
RadziejS
Przypomnij proszę jak grzejesz - on/off czy non-stop ?
Jakie temperatury zasilania praktykujesz ?

Mario430
25-01-2016, 14:15
Praca ciagla to wieksze zuzycie. U mnie.

To akurat do mnie przemawia szczególnie przy kotłach z dużymi mocami minimalnymi. Zaskakuje mnie natomiast to, co piszesz o o pogorszeniu komfortu ciepłej podłogi przy dłuższym grzaniu. W mojej opinii powinno być dokładnie na odwrót.

karol1981
25-01-2016, 14:28
Mario
Z mojej perspektywy:

U mnie z 30 stopni zasilania non-stop temperatura w pomieszczeniu ustawi się na poziomie 23 stopni - to jest trochę za wysoko.
Puszczę niżej zasilanie, wiadomo jest chłodniej, ale posadzka ciepła w dotyku jest gdy dajesz więcej jak 30 (32 +).
Czyli żeby mieć standardowe temperaturę 20 - 21 stopni to w podłogę musi iść poniżej standardowego odczuwania ciepła bo się ugotujesz ...

Komfort przy grzaniu non-stop u mnie polega na tym, że podłoga, przy dobrze ustawionych przepływach, jest równomiernie rozgrzana, nie ma tak, że gdzieś po brzegu np. pod tarasem się wychładza szybciej.

Maciu78
26-01-2016, 08:13
Za ostatnia dobe 5,4m3 co +cwu. od niedzieli jade na termostacie z oknami czasowymi. temp zadana w pomieszczeniu 23stopnie, na zewnatrz od 4 do 7stopni. ale nie ukrywam ze komfort przy 22stopniach z grzejaca posadzka jest stanowczo lepszy niz przy 22,7 z wystygnieta...

Mario430
26-01-2016, 11:49
Za ostatnia dobe 5,4m3 co +cwu. od niedzieli jade na termostacie z oknami czasowymi. temp zadana w pomieszczeniu 23stopnie, na zewnatrz od 4 do 7stopni. ale nie ukrywam ze komfort przy 22stopniach z grzejaca posadzka jest stanowczo lepszy niz przy 22,7 z wystygnieta...

U mnie za ostatnią dobę bodajże 6,2m3 z cwu i gotowaniem. Ja też jadę na oknach czasowych - dokładnie 2-óch, tylko nie do końca są to okna czasowe, bo jednak steruje nimi mimo wszystko termostat, tzn., temperaturę komfortu ustawiam na tyle wysoko, że kocioł raczej się włączy (no chyba, że przez cały dzionek np. świeciłoby słoneczko to już może być różnie). Najbardziej zależało mi na ciepłej posadzce jak rano wstaję i to mam.
Maciu78, u mnie temperatura kręci się w okolicach 21,5-22 i jest to w sam raz, a nawet troszkę mniej to też dobrze jest. Powiem, że przez weekend mieliśmy gości i w chałupie zrobiło się w okolicach 23st. (głównie ze względu na zyski bytowe), co ku mojemu zaskoczeniu nie spasowało mojej połówce, a uchodzi ona za niezłego zmarzlaka. Tak, że każdy grzeje jak mu pasuje i tyle.

Mario430
26-01-2016, 11:56
Karol, jakoś trudno mi dać wiary, że dajesz radę zachować stałą temp. w środku przy tym samym zasilaniu dla różnych temperaturach zewnętrznych...

RadziejS
26-01-2016, 12:31
RadziejS
Przypomnij proszę jak grzejesz - on/off czy non-stop ?
Jakie temperatury zasilania praktykujesz ?

Grzeję non stop. Można powiedzieć, że zapomniałem o tym, że mam kocioł.

Mam ustawioną temp. zadaną na 21 lub 20 (zależnie od pory dnia) i w zasadzie tego nie zmieniam. Programatora dotykam tylko sporadycznie, gdy np. tak jak teraz przychodzi ocieplenie na zewnątrz i w domu pomimo 20 stopni jest jakoś chłodno. Wtedy nastawiam sterownik na temperaturę wyższą (bez znaczenia 22 czy 24), tylko po to, żeby kocioł zaczął pracować i poszło zasilanie. Mój sterownik bowiem, działa tak, że gdy na dworze ciepło, w domu np. 20 (przy 21 temp. zadanej), to i tak nie włącza kotła. Trzeba sztucznie podnieść temp. zadaną na jakiś czas, żeby zmusić kocioł do załączenia.

Nie wnikam w to jaka jest temperatura zasilania. Interesowało mnie tylko jaka była maksymalna, przy największych mrozach tej zimy. I było to 37 st na zasilaniu przy -16 st. na zewnątrz.

Maciu78
26-01-2016, 12:46
Grzeję non stop. Można powiedzieć, że zapomniałem o tym, że mam kocioł.

Mam ustawioną temp. zadaną na 21 lub 20 (zależnie od pory dnia) i w zasadzie tego nie zmieniam. Programatora dotykam tylko sporadycznie, gdy np. tak jak teraz przychodzi ocieplenie na zewnątrz i w domu pomimo 20 stopni jest jakoś chłodno. Wtedy nastawiam sterownik na temperaturę wyższą (bez znaczenia 22 czy 24), tylko po to, żeby kocioł zaczął pracować i poszło zasilanie. Mój sterownik bowiem, działa tak, że gdy na dworze ciepło, w domu np. 20 (przy 21 temp. zadanej), to i tak nie włącza kotła. Trzeba sztucznie podnieść temp. zadaną na jakiś czas, żeby zmusić kocioł do załączenia.

Nie wnikam w to jaka jest temperatura zasilania. Interesowało mnie tylko jaka była maksymalna, przy największych mrozach tej zimy. I było to 37 st na zasilaniu przy -16 st. na zewnątrz.

to chyba jednak nie jest praca ciagla...
skoro masz 2rozne temp to znaczy ze masz okna czasowe. i jest to najzwyklejsze on/off

Mario430
26-01-2016, 12:58
Grzeję non stop. Można powiedzieć, że zapomniałem o tym, że mam kocioł.

Mam ustawioną temp. zadaną na 21 lub 20 (zależnie od pory dnia) i w zasadzie tego nie zmieniam. Programatora dotykam tylko sporadycznie, gdy np. tak jak teraz przychodzi ocieplenie na zewnątrz i w domu pomimo 20 stopni jest jakoś chłodno. Wtedy nastawiam sterownik na temperaturę wyższą (bez znaczenia 22 czy 24), tylko po to, żeby kocioł zaczął pracować i poszło zasilanie. Mój sterownik bowiem, działa tak, że gdy na dworze ciepło, w domu np. 20 (przy 21 temp. zadanej), to i tak nie włącza kotła. Trzeba sztucznie podnieść temp. zadaną na jakiś czas, żeby zmusić kocioł do załączenia.

Nie wnikam w to jaka jest temperatura zasilania. Interesowało mnie tylko jaka była maksymalna, przy największych mrozach tej zimy. I było to 37 st na zasilaniu przy -16 st. na zewnątrz.

Standard, na dworze cieplej, w chałupie zimniej. Pracujesz w oparciu o KG i termostat (regulator) zapewne? Spada Ci temp. zasilania i kocioł nie dobija do zadanej. Masz 2 wyjścia, a w zasadzie 3. Przejść tylko i wyłącznie na termostat z odpowiednio dobraną temp. zasilania, pozostać na KG i termostacie, ale ustawić minimalną temperaturę zasilania, lub ręcznie zapodawać jak teraz.

boleknh
26-01-2016, 19:28
A czy przy temperaturze zasilania 37c grzejniki macie ciepłe? Ja ma sterowanie pokojowe i jak na MCR3 ustawie zasilanie na 40 stopni to grzejniki są delikatnie ciepłe a temperatura w domu z 20.5 na 21 wzrasta ok 2 godzin.Dlatego ustawiam 50 st,kocioł wlącza się na pół godziny dogrzewa i wyłącza.Zużycie gazu przy -10 dzień,-18 w nocy 13m3,wczorajsza doba -2c w nocy,dzien 2c 7m3.130m2 ogrzewane w tym 70m2 podłogówki,sterownik pokojowy.

noc
26-01-2016, 19:43
. Powiem, że przez weekend mieliśmy gości i w chałupie zrobiło się w okolicach 23st. (głównie ze względu na zyski bytowe), co ku mojemu zaskoczeniu nie spasowało mojej połówce, a uchodzi ona za niezłego zmarzlaka. Tak, że każdy grzeje jak mu pasuje i tyle.

Muszę powiedzieć że fajnie macie. U mnie dzisiaj w domu (salon-kuchnia-jadalnia) 23,5oC i moja połówka owinęła się kocykiem. Bo jakoś zimnem ciągnie-mówi. Ja oczywiście t-shirt i gołe stopy. W sypialni też przeżywam lekkie katusze. Ale cóż, trzeba trochę ustępstw z obu stron-kompromisów jeśli nie umiemy żyć przedzieleni ścianą działową.

Misiek824
26-01-2016, 21:33
A czy przy temperaturze zasilania 37c grzejniki macie ciepłe? Ja ma sterowanie pokojowe i jak na MCR3 ustawie zasilanie na 40 stopni to grzejniki są delikatnie ciepłe a temperatura w domu z 20.5 na 21 wzrasta ok 2 godzin.Dlatego ustawiam 50 st,kocioł wlącza się na pół godziny dogrzewa i wyłącza.Zużycie gazu przy -10 dzień,-18 w nocy 13m3,wczorajsza doba -2c w nocy,dzien 2c 7m3.130m2 ogrzewane w tym 70m2 podłogówki,sterownik pokojowy.

U mnie przy 40 stopniach są całe ciepłe. Ja mam ok 60 m2 podłogówki i 6 grzejników. W mrozy do-18 szło mi troszkę ponad 6m3 a dzisiaj np przy 6 na plusie 3,5m3. Temp mam ustawione na 22 a w nocy 21. A ile ty masz grzejników 45???

Mareks77
27-01-2016, 07:59
Standard, na dworze cieplej, w chałupie zimniej. Pracujesz w oparciu o KG i termostat (regulator) zapewne? Spada Ci temp. zasilania i kocioł nie dobija do zadanej. Masz 2 wyjścia, a w zasadzie 3. Przejść tylko i wyłącznie na termostat z odpowiednio dobraną temp. zasilania, pozostać na KG i termostacie, ale ustawić minimalną temperaturę zasilania, lub ręcznie zapodawać jak teraz.

Mario430: Próbowałeś ustawiać na CM470 minimalną temperaturę dla np. podłogówki.
Czy to faktycznie działa i temperatura nie spada poniżej ustalonego minimum.
Odnośnie zużycia przy pracy ciągłej to jakoś do mnie nie przemawia ze odpowiada za to minimalna kotła.
Jeśli do utrzymania 21*C w domu, minimalna 4,2kW wystarcza i nie jest ona za wysoka bo kocioł się nie wyłącza to przy kotle z minimalną np. 1,5kW myślisz że będzie on pracował z tą najniższą mocą .

wg39070
27-01-2016, 08:20
Zaszła w takim razie niewątpliwie smutna okoliczność

8m3 za ostatnie 24h ;)

Chciałbym mieć takie zużycie! Też planuję ten kocioł, u mnie do ogrzania 170 kmw (po podłodze). Projekt E-143. Ja mam od gruntu 20cm styro, fundament 12 cm. Możesz napisać kolego jak sprawuje się wentylacja grawitacyjna? U mnie też jest taka. Wielu inwestorów robi rekuperatory, ale dla mnie za drogie i chyba nigdy się nie zwróci. Też planuję 100% podłogówki. Napisz jak sterujesz kotłem: sterownik pokojowy czy pogodowy? Ja planuję tylko pokojowy. Może się mylę, zobaczę.Pozdrawiam.

Kate02
27-01-2016, 08:46
witam mam domek parterowy 160m2 uzytkowe 145m2, w uzytkowym mam 9 grzejników i 70m2 podłogówki,(wszystko podłączone w 1 obieg) sterownik fw200, regulator pogodowy, ustawiona temp od 6;00 do 22;00 21stopni a w nocy 20st, (rzeczywista na pogodówce 0.5st wiecej) ciepła woda od 18;00 do 22;00 46st, pobór w duze mrozy -16, -10 wynosił od 9-10m3 gazu a teraz przy temp dodatniej około 3stopni wynosi 7.5m2 na dobe, wydaje mi sie ze to troche za duzo jak czytam tu ze pobiera wam od 3m3 do 5m3 szok :o zaznacze ze u mnie to bez gotowania... tylko grzanie i ciepła woda, cały czas zastanawiam sie czy mam piec dobrze ustawiony junkers ceptur zsb22-3c zaczął sie drugi rok grzania w tamtym roku zapłaciłam około 4tys za gaz + ciepła woda... czy to nie za duzo??? teraz od ostatniego odczytu 17grudnia do dzis spalił 352m3 czy to nie za duzo? na taki mały domek? w podłodze 10cm na scianach 15cm i strop 15 cm styropianu..

fotohobby
27-01-2016, 09:04
Dom średniej wielkości i ocieplenie tez niestety średnie...
Jesli mozesz jeszcze poprawić, to weź cię za ten strop. W parterówce to spory procent strat ciepła.

Kate02
27-01-2016, 09:24
w stropie teriva plus wylewka i styropian 15cm razem wyszło 50cm stropu, mysłałam ze 15cm wystarczy.. budowa zakonczona.. chociaz jak tu patrze i czytam to ludzie maja duzo wiecej cm na scinach w podłodze, a ja miałam takich robotników którzy mówili ze 10cm spokojnie starczy.. dobrze ze chociaz 15cm jest.. okna 3szyb.. czyli to moze byc wina ocieplenia domu a nie pieca..

fotohobby
27-01-2016, 09:33
W parterówce masz spora powierzchnie stropu, podłogi i fundamentów.
I podejrzewam ze tam tracisz sporo ciepła. Fundamenty, jak sadzę, super ocieplone tez nie są.. Strop chyba jeszcze potrafisz doizolowaćc?

Kate02
27-01-2016, 09:49
strop jeszcze mozna, jest wylewka... fudamenty 5cm styrodurem...

RadziejS
27-01-2016, 10:19
to chyba jednak nie jest praca ciagla...
skoro masz 2rozne temp to znaczy ze masz okna czasowe. i jest to najzwyklejsze on/off

OK, trochę źle Cię zrozumiałem. Na początku miałem ustawione non stop 21 st. ale po miesiącach doświadczeń doszedłem do tego, że większy komfort daje nam obniżenie temp. w pewnym okresie. Głównie zależało nam na tym, żeby zasilanie szło w podłogę wtedy, kiedy ja sobie tego życzę, a nie wtedy kiedy krzywa grzewcza o tym zdecyduje.

Nie jest to najzwyklejsze on/off ponieważ w tzw. oknie niższej temperatury kocioł nadal może grzać.

Zasadniczo jestem na tyle zadowolony z komfortu, zużycia gazu itp. że wątek ten odwiedzam tylko po to, żeby pochwalić się niskim zużyciem ;) (no i oczywiście wspomóc poradą i doświadczeniem po 5 latach mieszkania w domu)

RadziejS
27-01-2016, 10:35
Standard, na dworze cieplej, w chałupie zimniej. Pracujesz w oparciu o KG i termostat (regulator) zapewne? Spada Ci temp. zasilania i kocioł nie dobija do zadanej. Masz 2 wyjścia, a w zasadzie 3. Przejść tylko i wyłącznie na termostat z odpowiednio dobraną temp. zasilania, pozostać na KG i termostacie, ale ustawić minimalną temperaturę zasilania, lub ręcznie zapodawać jak teraz.

Mam sterownik pogodowy (szczegóły w podpisie) i te ustawienia, do których doszedłem sprawiają, że jestem w pełni zadowolony. Ręczne skorygowanie temperatury konieczne jest bardzo rzadko, w specyficznych warunkach pogody, gdy temperatura na zewnątrz znacząco rośnie w krótkim czasie. Wtedy w domu robi się nieprzyjemnie. I domyślam się, że nawet gdyby temperatura w domu wynosiła 2-3 stopnie więcej niż utrzymujemy normalnie, to i tak byłoby nieprzyjemnie, gdyby kocioł nie puszczał w tym momencie zasilania na podłogę. Można powiedzieć, że moja ręczna korekta nie ma na celu faktycznego podniesienia temperatury w domu, a jedynie uruchomienie zasilania w kotle, żeby odczuć komfort (zupełnie inny, lepszy, niż gdy kocioł nie pracuje)

Maciu78
27-01-2016, 11:49
OK, trochę źle Cię zrozumiałem. Na początku miałem ustawione non stop 21 st. ale po miesiącach doświadczeń doszedłem do tego, że większy komfort daje nam obniżenie temp. w pewnym okresie. Głównie zależało nam na tym, żeby zasilanie szło w podłogę wtedy, kiedy ja sobie tego życzę, a nie wtedy kiedy krzywa grzewcza o tym zdecyduje.

Nie jest to najzwyklejsze on/off ponieważ w tzw. oknie niższej temperatury kocioł nadal może grzać.

Zasadniczo jestem na tyle zadowolony z komfortu, zużycia gazu itp. że wątek ten odwiedzam tylko po to, żeby pochwalić się niskim zużyciem ;) (no i oczywiście wspomóc poradą i doświadczeniem po 5 latach mieszkania w domu)

RadziejS czyli jak teraz wyglada u Ciebie grzanie. Jak masz ustawione temp i okna czasowe?

Mario430
27-01-2016, 12:08
Mario430: Próbowałeś ustawiać na CM470 minimalną temperaturę dla np. podłogówki.
Czy to faktycznie działa i temperatura nie spada poniżej ustalonego minimum.
Już pisałem, ja nie mam żadnych wypasionych sterowników tylko zwykły termostat pokojowy. Pisząc to miałem na myśli ustawienie na kotle minimalnej temp. zasilania poniżej której kocioł nie zejdzie choćby KG wskazywała na to. Wg mnie każdy kocioł ma taką opcję, ale dobranie tej temperatury to już sprawa indywidualna.



Odnośnie zużycia przy pracy ciągłej to jakoś do mnie nie przemawia ze odpowiada za to minimalna kotła.
Jeśli do utrzymania 21*C w domu, minimalna 4,2kW wystarcza i nie jest ona za wysoka bo kocioł się nie wyłącza to przy kotle z minimalną np. 1,5kW myślisz że będzie on pracował z tą najniższą mocą .

Odpowiem Ci tak, gdybym miał np. Victrixa 12kW, który moduluje od 1,9kW to mógłbym powiedzieć, że stwierdziłem to doświadczalnie. A skąd wiesz, że nie wystarczyłaby Ci do utrzymania tej temp. moc 3kW, a tak Twój kocioł musi pracować z 4,2 i niżej zejść nie może. Pewno powiesz, że w takim razie będzie pracował krócej. Z pewnością tak, ale, czy proporcjonalnie przełoży się to na zużycie. Niekoniecznie. Z moich obserwacji kotły z mocami 2-3kW palą na godzinę 0,2-0,3m3, mój z mocą 5kW już 0,45-0,5m3/h, czyli widać, że już tu mamy sam zakres regulacji modulacji mocy o wiele szerszy i lepiej da się go dopasować do naszych domów, gdzie maks. zapotrzebowanie na ciepło z reguły nie przekracza 8-9kW, a przy temp. 0 i dodatnich często oscyluje w granicach 2-3kW. Nie twierdzę, że stosując kotły z małymi mocami minimalnymi zejdziemy jakoś drastycznie ze zużyciem, ale na pewno elastyczniej da się nimi sterować i uzyskiwać lepszy komfort.

Mario430
27-01-2016, 12:17
...ciepła woda od 18;00 do 22;00...
Mam przez to rozumieć, że masz włączoną przez te 4godz. cyrkulację??? Jeśli tak natychmiast to zmień, cyrkulacja szybko wychładza zbiornik na cwu i powoduje grzanie kotła. Wystarczy zapodać zwykły włącznik czasowy na pompke od cyrkulacji i ustawić kilka 2-3 min. okresów "przegonienia" wody w obiegu, najlepiej wtedy, kiedy najczęściej będziesz jej używać.

Kate02
27-01-2016, 12:31
tak, pompka uruchamia sie w tym okresie 2razy na godzine, chyba nic wiecej nie da sie zrobic zeby zejsc ponizej 7m3 na dobe, probowalam juz roznych programow i jak narazie ten jest najoszczedniejszy. nic wiecej nie przychodzi mi do glowy zeby zredukowac pobor do waszych norm.

Mario430
27-01-2016, 12:52
tak, pompka uruchamia sie w tym okresie 2razy na godzine, chyba nic wiecej nie da sie zrobic zeby zejsc ponizej 7m3 na dobe, probowalam juz roznych programow i jak narazie ten jest najoszczedniejszy. nic wiecej nie przychodzi mi do glowy zeby zredukowac pobor do waszych norm.

Po co aż na 2 godziny!!! Ogranicz to szybko do 3 startów dobowych po 2-3 minuty każdy (rano przed pobudką, ewentualnie popołudniu, no i wieczorem). Kocioł przy pracy na cwu idzie pełną parę i łyka stosunkowo dużo gazu. Możesz jeszcze dodatkowo ograniczyć moc kotła dla pracy z cwu. A może napisać ile szło Ci gazu w sezonie letnim tylko na samo cwu?

fotohobby
27-01-2016, 13:10
Dwa razy na godzinę, a nie na dwie godziny ;)

Kate02
27-01-2016, 13:28
od 06.2015 do konca 08.2015 65m3 na ciepla wode, za caly rok 1601m3 czyli 3765zl. kuchnia gazowa sporadycznie. czy to dobry wynik...????? pierwszy rok.. temp 21.5st w domu od 22 do 6 20.5st

Mario430
27-01-2016, 14:09
od 06.2015 do konca 08.2015 65m3 na ciepla wode, za caly rok 1601m3 czyli 3765zl. kuchnia gazowa sporadycznie. czy to dobry wynik...????? pierwszy rok.. temp 21.5st w domu od 22 do 6 20.5st

Z cwu już nic ciekawego nie wyczaruje się :-)

Kate02
27-01-2016, 14:15
myslalam zeby wezwac serwisanta i sprawdzic ustawioną moc pieca i ewentualnie ograniczyc moc kotła, z tego co tu czytam to mam jednak za duzy do mojego domu.. junkers ceaptur zsb22-3c

RadziejS
27-01-2016, 14:53
RadziejS czyli jak teraz wyglada u Ciebie grzanie. Jak masz ustawione temp i okna czasowe?

Temp. zadana 21 st. w godz 16-21 oraz 6-7, w pozostałych "oknach" temp. 20. Tylko po to, żeby po przyjściu do domu po pracy i rano było większe prawdopodobieństwo, że kocioł się załączy w mało sprzyjających sytuacjach pogodowych.

weasel123
27-01-2016, 17:27
Mam przez to rozumieć, że masz włączoną przez te 4godz. cyrkulację??? Jeśli tak natychmiast to zmień, cyrkulacja szybko wychładza zbiornik na cwu i powoduje grzanie kotła. Wystarczy zapodać zwykły włącznik czasowy na pompke od cyrkulacji i ustawić kilka 2-3 min. okresów "przegonienia" wody w obiegu, najlepiej wtedy, kiedy najczęściej będziesz jej używać.

dopowiem tylko że sprawdziłem u siebie i 24h cyrkulacji ciągłej i bez zużycia wzięło 1,8m3 GZ.

wg39070
27-01-2016, 20:22
myslalam zeby wezwac serwisanta i sprawdzic ustawioną moc pieca i ewentualnie ograniczyc moc kotła, z tego co tu czytam to mam jednak za duzy do mojego domu.. junkers ceaptur zsb22-3c

Kolego, a kto Ci wcisnął taki kocioł do tego metrażu?

Kate02
27-01-2016, 21:24
Kolego, a kto Ci wcisnął taki kocioł do tego metrażu?

*kolezanko

no jak to kto... kto moze kobiecie wcisnąć bubel? chłop :mad: czyli hydraulik

pytania retoryczne...

fotohobby
27-01-2016, 22:28
Ograniczenie mocy kotła nic ci nie da, wiec nawet serwisanta nie fatyguj.

K&M_M
27-01-2016, 23:54
Chciałbym mieć takie zużycie! Też planuję ten kocioł, u mnie do ogrzania 170 kmw (po podłodze). Projekt E-143. Ja mam od gruntu 20cm styro, fundament 12 cm. Możesz napisać kolego jak sprawuje się wentylacja grawitacyjna? U mnie też jest taka. Wielu inwestorów robi rekuperatory, ale dla mnie za drogie i chyba nigdy się nie zwróci. Też planuję 100% podłogówki. Napisz jak sterujesz kotłem: sterownik pokojowy czy pogodowy? Ja planuję tylko pokojowy. Może się mylę, zobaczę.Pozdrawiam.

Coś mi nie pasowało jak spojrzałem na twój projekt i policzyłem, że masz 200m2 po podłodze bez garażu 170m2. Także dom masz o 1/3 większy i zużycie gazu też będzie teoretycznie większe (no chyba, że garaż nie ogrzewany) .
Odpowiadając na pytania:
-Wentylacja grawitacyjna trzeba wywietrzniki przymykać-odmykać zależnie od temperatury zewnętrznej.Mam zwykłe uchylne na oknach wywietrzniki są ciśnieniowe czy jakieś tam bardziej skomplikowane zastanowiłbym się nad nimi, ale tematu nie rozpracowywałem. Ogólnie działa, ale trzeba kontrolować. Mechaniczna na pewno jest lepsza... ale ja mam las 200 metrów od domu i nie chcę się filtrami od niego odgradzać.
-podłogówka ok
-sterowanie -sterownik car v2 +pogodówka - jest super na auto w sumie chodzi bez kombinowania. Kombinowałem ale to bez sensu, nie ma potrzeby.

pozdrawiam.

GraMar
28-01-2016, 05:31
myslalam zeby wezwac serwisanta i sprawdzic ustawioną moc pieca i ewentualnie ograniczyc moc kotła, z tego co tu czytam to mam jednak za duzy do mojego domu.. junkers ceaptur zsb22-3c


Sama zrobisz, jest to bardzo łatwe.
W instrukcji SERWISOWEJ jest to bardzo dobrze opisane. W instrukcji to część 9.3.1 PIERWSZY POZIOM SERWISOWY; "moc grzewcza"'
http://pl.documents.junkers.com/download/pdf/file/6720614153.pdf
Kieruj się głównie tabelką z ostatnich stron, weź pod uwagę gaz zasilający (bo tabelki są do różnych paliw).
Ten Twój kociołek ale mniejszej mocy ma swój wieloletni wątek, poczytaj.

Nie umiem z kolei poradzić sobie z ustawieniami ciepłej wody, chciałabym aby jak najmniej i najrzadziej się włączała, nie mieszkamy ....:bash:

Kate02
28-01-2016, 06:22
ok zobaczymy, ewentualnie jeszcze strop ocieplic... dzieki

GraMar
28-01-2016, 06:35
ok zobaczymy, ewentualnie jeszcze strop ocieplic... dzieki
Ja także mam 15 cm na stropie, styro knauf 0,037 w 2 warstwach na przekładce.
W te duże mrozy sprawdzałam pirometrem różne miejsca w domu; jedynym punktem do zrobienia są narożniki i kąty zewnętrzne tam, gdzie biegnie murłata. Wełna kupiona i poupychamy te miejsca, ale po założeniu metalowych gęstych siatek na gryzonie i owady
:bye:

wg39070
28-01-2016, 06:46
*kolezanko

no jak to kto... kto moze kobiecie wcisnąć bubel? chłop :mad: czyli hydraulik

pytania retoryczne...

Przepraszam za "kolego" ale po nicku trudno wywnioskować kim jest forumowicz. A wracając do hydraulika, to mi też proponuje większy kocioł niż jest potrzebny. Uparłem się na mniejszy i koniec! Płacę i wymagam. Pozdrawiam.
A tak na marginesie, gdyby hydraulikiem była kobieta, to też tak byś napisała?

wg39070
28-01-2016, 06:57
Coś mi nie pasowało jak spojrzałem na twój projekt i policzyłem, że masz 200m2 po podłodze bez garażu 170m2. Także dom masz o 1/3 większy i zużycie gazu też będzie teoretycznie większe (no chyba, że garaż nie ogrzewany) .
Odpowiadając na pytania:
-Wentylacja grawitacyjna trzeba wywietrzniki przymykać-odmykać zależnie od temperatury zewnętrznej.Mam zwykłe uchylne na oknach wywietrzniki są ciśnieniowe czy jakieś tam bardziej skomplikowane zastanowiłbym się nad nimi, ale tematu nie rozpracowywałem. Ogólnie działa, ale trzeba kontrolować. Mechaniczna na pewno jest lepsza... ale ja mam las 200 metrów od domu i nie chcę się filtrami od niego odgradzać.
-podłogówka ok
-sterowanie -sterownik car v2 +pogodówka - jest super na auto w sumie chodzi bez kombinowania. Kombinowałem ale to bez sensu, nie ma potrzeby.

pozdrawiam.

A co Ci w moim projekcie nie pasowało? Metraż jest taki jak podałem. Nad ogrzewaniem garażu cały czas się zastanawiam. Chyba zainstaluję grzejnik (w razie czego), zawsze można będzie go włączyć. Zamówiłem najcieplejszą bramę Krispol, 60 mm grubości panelu. Na posadzce garażu chcę mieć kostkę brukową połączoną z wjazdem od bramy posesji. Nad pogodówką też się zastanawiam, bo salon mam od północy i ewentualne zyski ciepła ze słońca raczej nie wchodzą w grę. Na początku spróbuję na sterowniku pokojowym a jak się nie uda dokupię pogodowy. Ogólnie nie lubimy z rodziną nadmiaru słońca. Zamówiłem klimę typu split, będzie chłodziła salon i hol. Z rolet zewnętrznych też zrezygnowaliśmy na rzecz wewnętrznych rolet rzymskich.Pozdrawiam.

Kate02
28-01-2016, 07:29
Przepraszam za "kolego" ale po nicku trudno wywnioskować kim jest forumowicz. A wracając do hydraulika, to mi też proponuje większy kocioł niż jest potrzebny. Uparłem się na mniejszy i koniec! Płacę i wymagam. Pozdrawiam.
A tak na marginesie, gdyby hydraulikiem była kobieta, to też tak byś napisała?
wczesniejsze moje wypowiedzi były osobie zenskiej.. nic nie szkodzi :no:

co ja mogłam sie upierac jak jak nie wiedziałam jaki piec kupic bo sie na tym nie znam, wiec hydraulik mi doradził nawet gdyby był kobietą to tez by mi taki wsadziła... niestety z niewiedzy tak to wszystko wychodzi, dopiero teraz czytam wypowiedzi i wniskuje ze cos jest nie tak.. np wczoraj i dzis w nocy plus 4st a pobor gazu 6.46m3 na dobe, a przedwczoraj przy temp 0st w dzien i w nocy 7.05m3

za pozno sie tym wszystkim zainteresowałam..

Maciu78
28-01-2016, 07:57
A co Ci w moim projekcie nie pasowało? Metraż jest taki jak podałem. Nad ogrzewaniem garażu cały czas się zastanawiam. Chyba zainstaluję grzejnik (w razie czego), zawsze można będzie go włączyć. Zamówiłem najcieplejszą bramę Krispol, 60 mm grubości panelu. Na posadzce garażu chcę mieć kostkę brukową połączoną z wjazdem od bramy posesji. Nad pogodówką też się zastanawiam, bo salon mam od północy i ewentualne zyski ciepła ze słońca raczej nie wchodzą w grę. Na początku spróbuję na sterowniku pokojowym a jak się nie uda dokupię pogodowy. Ogólnie nie lubimy z rodziną nadmiaru słońca. Zamówiłem klimę typu split, będzie chłodziła salon i hol. Z rolet zewnętrznych też zrezygnowaliśmy na rzecz wewnętrznych rolet rzymskich.Pozdrawiam.

Nie wiem po co ludzie ogrzewaja garaze. moj jest nieogrzewany, w bryle budynku, temp w srodku przy temp 0stopni to 12stopni, a jak bylo -12 to w garazu mialem +7. Niektorzy takie wyniki maja z ogrzewaniem. Kotlownia tez nieogrzewana temp w najwieksze mrozy nie spada ponizej 16stopni mimo ze to pomieszczenie posrednie miedzy garazem a wiatrolapem.

wg39070
28-01-2016, 07:57
wczesniejsze moje wypowiedzi były osobie zenskiej.. nic nie szkodzi :no:

co ja mogłam sie upierac jak jak nie wiedziałam jaki piec kupic bo sie na tym nie znam, wiec hydraulik mi doradził nawet gdyby był kobietą to tez by mi taki wsadziła... niestety z niewiedzy tak to wszystko wychodzi, dopiero teraz czytam wypowiedzi i wniskuje ze cos jest nie tak.. np wczoraj i dzis w nocy plus 4st a pobor gazu 6.46m3 na dobe, a przedwczoraj przy temp 0st w dzien i w nocy 7.05m3
za pozno sie tym wszystkim zainteresowałam..

Jest wyjście, można zmienić kocioł na mniejszy z dobrą modulacją. Wiem, to są koszty, ale czasem wychodzi to na dobre. Wczoraj dostałem wycenę nowego kotła Immergas Victrix 12 X TT 2 ERP 1,9 - 12 kw. Cena to 3920 zł. Dobra modulacja "od dołu". Na Twoim miejscu przemyślałbym wymianę kotła. Po jakimś czasie zacznę się oszczędności a mniejsze rachunki za gaz bardzo cieszą. Pozdrawiam.

fotohobby
28-01-2016, 08:46
"Doskonała" rada :)
Mozesz policzyć jakiego rzędu będą to oszczędności i kiedy zwróci się te 3-4 tyś złotych ?

wg39070
28-01-2016, 09:00
Nie wiem po co ludzie ogrzewaja garaze. moj jest nieogrzewany, w bryle budynku, temp w srodku przy temp 0stopni to 12stopni, a jak bylo -12 to w garazu mialem +7. Niektorzy takie wyniki maja z ogrzewaniem. Kotlownia tez nieogrzewana temp w najwieksze mrozy nie spada ponizej 16stopni mimo ze to pomieszczenie posrednie miedzy garazem a wiatrolapem.

Napisałem, że rozważam ogrzewanie garażu. Na chwilę obecną też nie widzę w tym większego sensu.

wg39070
28-01-2016, 09:04
"Doskonała" rada :)
Mozesz policzyć jakiego rzędu będą to oszczędności i kiedy zwróci się te 3-4 tyś złotych ?

Jak samochód palił mi dużo to zmieniłem na bardziej ekonomiczny. Nie myślałem kiedy się zwróci, cieszyły mnie mniejsze rachunki na stacji paliw.
Napisz lepiej kolego kiedy zwróci Ci się rekuperator?
A tak na marginesie ta odpowiedź nie była do Ciebie, więc dlaczego się udzielasz?

Kate02
28-01-2016, 09:17
najpierw obnize moc kotła.. tylko zastanawiam sie jak to zrobic... zeby nie spierniczyc.. niby instrukcje mam... jezeli to nic nie da to zostaje wymiana kotła.. ale raczej dam sobie spokój bo jezeli mam kupywac nastepny kocioł to kupie zwykły kociołek na drewno zeby był w zanadrzu, lasu mam duzo :rolleyes:

wg39070
28-01-2016, 09:22
najpierw obnize moc kotła.. tylko zastanawiam sie jak to zrobic... zeby nie spierniczyc.. niby instrukcje mam...

Kocioł nie będzie pracował z mocą mniejszą niż minimalna. Ale na wszelki wypadek, radziłbym zaprosić instalatora. Zaraz pewnie odezwą się wszyscy oszczędni i złote rączki, żeby Cię przekonać, że samemu też można. Można, ale czasem się to po prostu nie opłaca, ze względu na ryzyko pogorszenia sytuacji. Powodzenia!

fotohobby
28-01-2016, 09:28
Jak samochód palił mi dużo to zmieniłem na bardziej ekonomiczny. Nie myślałem kiedy się zwróci, cieszyły mnie mniejsze rachunki na stacji paliw.
Napisz lepiej kolego kiedy zwróci Ci się rekuperator?
A tak na marginesie ta odpowiedź nie była do Ciebie, więc dlaczego się udzielasz?

Rekuperator daje komfort. I oszczędności, zwróci sie za 10 lat.

A Ty wiesz, o ile spadną rachunki na gaz, po wymianie kotła ?
A udzielam się, jak widzę, kiedy ktoś chce (choćby w dobrej wierze) wystawić kogoś na minę.

Maciu78
28-01-2016, 09:31
Napisałem, że rozważam ogrzewanie garażu. Na chwilę obecną też nie widzę w tym większego sensu.

dlatego ze dopiero rozwazasz to wlasnie dlatego pisze ze nie ma to sensu... Na pewno nie warto dokladac tam zadnego kaloryfera bo potem bedziesz plakal ze masz spore zuzycie gazu.
Na pewno warto ocieplic sufit garazu ( ja mam nad nim pokoj 40m2 ) oraz sciane ktora jest sciana mieszkalna.
Z czystym sumieniem polecam nie ogrzewanie garazu...

fotohobby
28-01-2016, 09:32
najpierw obnize moc kotła.. tylko zastanawiam sie jak to zrobic... zeby nie spierniczyc.. niby instrukcje mam... jezeli to nic nie da to zostaje wymiana kotła.. ale raczej dam sobie spokój bo jezeli mam kupywac nastepny kocioł to kupie zwykły kociołek na drewno zeby był w zanadrzu, lasu mam duzo :rolleyes:


Obniżenie mocy NIC ci nie da, bo mimimalńej i tak nie obniżysz.
Napisz lepiej, jak pracuje Twoj kocioał - z jaka temperaturą zasilania, jak wyglądają cykle jego pracy (czy pracuje przez dłuższy czas, czy co chwila włącza sie,by popracować kilka minut i wyłącza się na chwilę). Jakie sterowanie ?

Po drugie, kiedy wejdziesz na www.cieplowlasciwie.pl i wpiszesz tam dane swojego domu, to najprawdopodobniej okaże sie, ze spalasz tyle, ile powinen spalać dom o tej powierzchni i takim ociepleniu.

wg39070
28-01-2016, 09:33
Rekuperator daje komfort. I oszczędności,mzwróci sie za 10 lat.

Wiesz, o ile spadną rachunki na gaz, po wymianie kotła ?
A udzielam się, jak widzę, kiedy ktoś chce (choćby w dobrej wierze) wystawić kogoś na minę.

A jak obliczyłeś ten zwrot po 10 latach. Doradzam w dobrym tego słowa znaczeniu. Czasem naprawdę opłaca się zmienić kocioł. Nie możemy na wszystko patrzeć przez pryzmat zwrotu. Niektóre rzeczy jak np. klimatyzacja nie zwrócą się nigdy, a mimo to je kupujemy (tak jak ja). Pozdrawiam.

wg39070
28-01-2016, 09:36
dlatego ze dopiero rozwazasz to wlasnie dlatego pisze ze nie ma to sensu... Na pewno nie warto dokladac tam zadnego kaloryfera bo potem bedziesz plakal ze masz spore zuzycie gazu.
Na pewno warto ocieplic sufit garazu ( ja mam nad nim pokoj 40m2 ) oraz sciane ktora jest sciana mieszkalna.
Z czystym sumieniem polecam nie ogrzewanie garazu...

Myślę tak jak Ty kolego. I jednak zrezygnuję z ogrzewania garażu. Też mam w projekcie 10 cm styropianu na suficie garażu, a nad nim jest pokój.

fotohobby
28-01-2016, 09:53
Bo klimatyzację kupujesz dla komfortu.
I pIacisz za komfort.

A wydawanie pieniędzy na wymiana kotła, Aby uzyskać symboliczne oszczędności , które NIE POKRYJĄ kosztów zakupu tego kotła to nonsens.
Za 4tys zł to mozna doizolowaćc strop i mieć REALNIE mniejsze raxhunki

a oszczędność na rekuperatorze można policzyć znając zakładana wymianę powietrza, sprawnośc z uwzględnieniem entalpii.

wg39070
28-01-2016, 09:56
Bo klimatyzację kupujesz dla komfortu.
I pIacisz za komfort.

A wydawanie pieniędzy na wymiana kotła, Aby uzyskać symboliczne oszczędności , które NIE POKRYJĄ kosztów zakupu tego kotła to nonsens.
Za 4tys zł to mozna doizolowaćc strop i mieć REALNIE mniejsze raxhunki

a oszczędność na rekuperatorze można policzyć znając zakładana wymianę powietrza, sprawnośc z uwzględnieniem entalpii.

Kocioł też kupuję dla komfortu. CIEPLNEGO!

fotohobby
28-01-2016, 09:58
@Kate02

z kotłem nic nie kombinuj, bo Twoj dom zużywa tyle, ile powinien. Na podstawie niepełnych danych wrzuciłem do do cieplowlasciwie i oto wynik:
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/16y7

To oczywiście bez ogrzewania wody.

fotohobby
28-01-2016, 09:58
Kocioł też kupuję dla komfortu. CIEPLNEGO!

I ten nowy da ci lepszy komfort ? Zastanów sie, co piszesz.....

wg39070
28-01-2016, 10:03
I ten nowy da ci lepszy komfort ? Zastanów sie, co piszesz.....

Da lepszy komfort. FINANSOWY! (mniejsze rachunki)

fotohobby
28-01-2016, 10:11
I co z tego, skoro oszczędność na rachunkach przez okres użytkowania nowego kotła bedzie mniejsza, niż jego koszt zakupu zakupu i będziesz na tej operacji "w plecy".
Jaki to ma mieć sens ?

Jeszcze raz zapytam - jakie bedą oszczędności z pracy kotła modulującego od 2kW ?

Kate02
28-01-2016, 10:12
Napisz lepiej, jak pracuje Twoj kocioał - z jaka temperaturą zasilania, jak wyglądają cykle jego pracy (czy pracuje przez dłuższy czas, czy co chwila włącza sie,by popracować kilka minut i wyłącza się na chwilę).

a jak to sprawdzic? stac przy sterowniku i patrzec?? kiedy jest płomien itd... ?

Mareks77
28-01-2016, 10:19
Odpowiem Ci tak, gdybym miał np. Victrixa 12kW, który moduluje od 1,9kW to mógłbym powiedzieć, że stwierdziłem to doświadczalnie. A skąd wiesz, że nie wystarczyłaby Ci do utrzymania tej temp. moc 3kW, a tak Twój kocioł musi pracować z 4,2 i niżej zejść nie może. Pewno powiesz, że w takim razie będzie pracował krócej. Z pewnością tak, ale, czy proporcjonalnie przełoży się to na zużycie. Niekoniecznie. Z moich obserwacji kotły z mocami 2-3kW palą na godzinę 0,2-0,3m3, mój z mocą 5kW już 0,45-0,5m3/h, czyli widać, że już tu mamy sam zakres regulacji modulacji mocy o wiele szerszy i lepiej da się go dopasować do naszych domów, gdzie maks. zapotrzebowanie na ciepło z reguły nie przekracza 8-9kW, a przy temp. 0 i dodatnich często oscyluje w granicach 2-3kW. Nie twierdzę, że stosując kotły z małymi mocami minimalnymi zejdziemy jakoś drastycznie ze zużyciem, ale na pewno elastyczniej da się nimi sterować i uzyskiwać lepszy komfort.

Mario430: Odnośnie pojęcia elastyczności sterowania kotłów z małą mocą minimalną i komfortu który będzie zależał bardziej od zakresu modulacji to przyznaję że masz rację.
Ja wcale nie żądam proporcjonalnych oszczędności, i zastosowanie kotła o mocy minimalnej 1,9kW przy ujemnych temperaturach zewnętrznych prawdopodobnie nic tu nie zmieni, a oszczędności wynikające z tego powodu pojawiają się bardziej w okresach wczesnej wiosny i późnej jesieni gdy temperatury oscylują w zakresie 0 - (+10) i kotły z mocą minimalną utrzymają komfort schodząc do swojego minimalnego wysterowania, natomiast te wyższe porostu taktują pracując pracą przerywaną.
Bardziej zastanawia mnie duża różnica zużycia pomiędzy komfortem w trybie KOREKTY i normalnym ogrzewaniem w trybie TERMOSTAT.
Porównanie strat w postaci oscylującej podłogi oraz temperatury pomieszczenia o 1*C z zyskami stałej temperatury podłogi i pomieszczenia, do zwiększonego zużycia na poziomie 7m3 i 11m3 już nie wygląda tak różowo.

piotrek0m
28-01-2016, 10:29
.. Na pewno nie warto dokladac tam zadnego kaloryfera bo potem bedziesz plakal ze masz spore zuzycie gazu.
Na pewno warto ocieplic sufit garazu ( ja mam nad nim pokoj 40m2 ) oraz sciane ktora jest sciana mieszkalna.
Z czystym sumieniem polecam nie ogrzewanie garazu...

Warto zamontować kaloryfery, normalnie będzie zakręcony, ale jak za 10 lat dziecko zechce założyć kapelę to ogrzewany garaż będzie jak znalazł... albo sklepik wiejski , albo warsztacik albo cokolwiek ...

fotohobby
28-01-2016, 10:37
a jak to sprawdzic? stac przy sterowniku i patrzec?? kiedy jest płomien itd... ?

To, kiedy pracuje sygnalizowane jest na sterowniku. Na sterowniku można podejrzeć też, z jaka temperaturą zasilania pracuje. Masz niestety instalacje mieszaną, wiec pewnie musi grzać wodę do wyższych temperatur.
Byc moze da sie trochę zoptymalizować spalanie, ale na rewolucje bym nie liczył. Ten dom po prostu potrzebuje sporej dawki energii.

uris
28-01-2016, 11:19
witam mam domek parterowy 160m2 uzytkowe 145m2, w uzytkowym mam 9 grzejników i 70m2 podłogówki,(wszystko podłączone w 1 obieg) sterownik fw200, regulator pogodowy, ustawiona temp od 6;00 do 22;00 21stopni a w nocy 20st, (rzeczywista na pogodówce 0.5st wiecej) ciepła woda od 18;00 do 22;00 46st, pobór w duze mrozy -16, -10 wynosił od 9-10m3 gazu a teraz przy temp dodatniej około 3stopni wynosi 7.5m2 na dobe, wydaje mi sie ze to troche za duzo jak czytam tu ze pobiera wam od 3m3 do 5m3 szok :o zaznacze ze u mnie to bez gotowania... tylko grzanie i ciepła woda, cały czas zastanawiam sie czy mam piec dobrze ustawiony junkers ceptur zsb22-3c zaczął sie drugi rok grzania w tamtym roku zapłaciłam około 4tys za gaz + ciepła woda... czy to nie za duzo??? teraz od ostatniego odczytu 17grudnia do dzis spalił 352m3 czy to nie za duzo? na taki mały domek? w podłodze 10cm na scianach 15cm i strop 15 cm styropianu..

Napisz ile gazu poszło w zeszłym sezonie ,od którego miesiąca do którego .

Kate02
28-01-2016, 11:28
Napisz ile gazu poszło w zeszłym sezonie ,od którego miesiąca do którego .

od 1.01.2015 do 31.12.2015 - 1601m3

wg39070
28-01-2016, 11:45
I co z tego, skoro oszczędność na rachunkach przez okres użytkowania nowego kotła bedzie mniejsza, niż jego koszt zakupu zakupu i będziesz na tej operacji "w plecy".
Jaki to ma mieć sens ?

Jeszcze raz zapytam - jakie bedą oszczędności z pracy kotła modulującego od 2kW ?

To po co masz kocioł modulujący od 1,9 kw. Było kupić taki od 6-24 kw.

wg39070
28-01-2016, 11:48
od 1.01.2015 do 31.12.2015 - 1601m3

KATE02 spaliłaś w sumie niezbyt dużo gazu. Nie wiem do jakiego spalania chcesz dojść, bo według mnie to spalanie jest w pełni akceptowalne.

fotohobby
28-01-2016, 12:00
To po co masz kocioł modulujący od 1,9 kw. Było kupić taki od 6-24 kw.

Kocioł dobrałem pod zapotrzebowanie cieplne budynku,(max 3,8kW)
Większy kocioł cześciej by sie włączał i wyłączał, pracowałby cyklicznie..
Miałoby to wpływ na jego trwałość i wieksze zużycie gazu.

Jak szacują to fachowcy, o okolo 5%

fotohobby
28-01-2016, 12:01
od 1.01.2015 do 31.12.2015 - 1601m3

To zapłaciłas bliżej 3500, niż 4000zł.

Mniej wiecej tyle, co pokazała symulacja, jaka zrobiłem.
Nawet nie masz co mieszać w kotle, tylko brać sie za ocieplenie stropu. Dodatkowe 20cm na tropie to roczna oszczędność 400zl.

Mareks77
28-01-2016, 12:03
To po co masz kocioł modulujący od 1,9 kw. Było kupić taki od 6-24 kw.

Oszczędności w użytkowaniu kotła z niską minimalną mocą modulowania 1,9kW ujawniają się w okresach ocieplenia gdy kocioł schodzi z mocą poniżej mocy 4 - 5kW
Wtedy to u pierwszych modulacja ogranicza moc poniżej progu, natomiast u drugich kocioł pracuje w trybie z przerwami.

fotohobby
28-01-2016, 12:07
Oszczędności w użytkowaniu kotła z niską minimalną mocą modulowania 1,9kW ujawniają się w okresach ocieplenia gdy kocioł schodzi z mocą poniżej mocy 4 - 5kW
Wtedy to u pierwszych modulacja ogranicza moc poniżej progu, natomiast u drugich kocioł pracuje w trybie z przerwami.

Dokładnie tak. Ona sięga około 5%, bo to moment załączenia powoduje nadmierne spalanie

montixe
28-01-2016, 12:12
od 1.01.2015 do 31.12.2015 - 1601m3

spaliłem przez ten sam okres podobną liczbę m3 gazu (od 10.01.15 do 10.01.16 - 1608m3) tylko że mam ponad 100m2 (275m2/ użytkowa 145m2 - nie liczę garażu 38m2) więcej niż Ty, utrzymuję całą dobę 22*C wewnątrz, dom z poddaszem użytkowym a nie parterowy, skosy i sufit 25cm wełny zamiast 15cm styropioanu jak u Ciebie - reszta ocieplenia tak samo jak Ty, wszędzie mam podłogówkę + grzejniki, które zaczynają częstszą pracę, gdy na zewnątrz robi się w okolicach -8/-10*C i poddasze zaczyna szybciej się wyziębiać. Wtedy w związku z tym musi iść na zasilaniu wyższa temp. aby grzejniki spełniały swoją funkcję (mimo że są to tzw grzejniki niskotemperaturowe) i to też jest przyczyną troszeczkę większego zużycia (w stosunku do temp. potrzebnych do zasilania samej podłogówki).
Na twoim miejscu, najpierw dociepliłbym strop. U mnie stryszek jest nieogrzewany, ocieplony tylko 15cm wełny, a pomiędzy użytkowym poddaszem i strychem tak jak pisałem jest 25cm wełny, jednak gdy na zewnątrz było w okolicach -10*C, to na strychu miałem +4*C (w domu +22*C). Więc skąd to ciepło? Odpowiedź jest oczywista: z pomieszczeń, które są pod strychem. Sprawdź jaka temp. panuje nad stropem, a sama się przekonasz jakie masz ocieplenie.

uris
28-01-2016, 14:22
od 1.01.2015 do 31.12.2015 - 1601m3

Ja przy 23*C w domu zużyłem 1450m3 w pierwszym roku ,w drugim 1350m3 grzeje w systemie pogodowym także zużycie mam większe ale i komfort też większy . Twoje zużycie nie jest jakieś wielkie , ograniczyłaś moc kotła na CWU ? do 10KW

CafeDelTom27
28-01-2016, 14:45
...., jednak gdy na zewnątrz było w okolicach -10*C, to na strychu miałem +4*C (w domu +22*C). Więc skąd to ciepło? Odpowiedź jest oczywista: z pomieszczeń, które są pod strychem. Sprawdź jaka temp. panuje nad stropem, a sama się przekonasz jakie masz ocieplenie.

Bardzo ciekawa uwaga.Musze sprawdzic jak to umnie wyglada tylko ze teraz jest sporo na plusie

uris
28-01-2016, 15:28
Jeżeli strop i dach jest ocieplony to raczej normalne że jest na plusie , ciepło ze stropu przenika cudów nie ma . Ja u siebie mam tylko strop docieplony i jak są minusowe temp np -10 to na strychu też mam -10 ale w wolniejszym czasie niż na zewnątrz .

montixe
28-01-2016, 15:53
Jeżeli strop i dach jest ocieplony to raczej normalne że jest na plusie , ciepło ze stropu przenika cudów nie ma . Ja u siebie mam tylko strop docieplony i jak są minusowe temp np -10 to na strychu też mam -10 ale w wolniejszym czasie niż na zewnątrz .

Tak jak mówisz, przenika, cudów nie ma. Jak mierzyłem to był okres, gdy przez kilka dni wcześniej cały czas utrzymywały się temp. ujemne w okolicach -3 dzień do -7*C w nocy.
Przy wełnie (z rolki) moim zdaniem lepiej dać grubszą warstwę gorszego parametru (jeśli jest miejsce) niż cienko lepszej. Piana albo szczelnie położony styropian lepiej chyba chroni. Tak mi się wydaje, a może się mylę?
Ja drugą warstwę dałem taką w płytach (bardziej sztywna, twardsza) i trochę żałuję że tylko 10 cm, a nie 15

Kate02
28-01-2016, 16:25
czyli w moim przypadku trzeba ocieplic strop... na wylewke połozyc wełne i przykryc płytą???
ewentualnie obnizyc moc kotła... ale tu widze ze są różne zdania na ten temat..

fotohobby
28-01-2016, 17:15
Wystarczy sama wełna. Chyba, ze chcesz wykorzystywać tą przestrzeń, wówczas legary, miedzy nie wełna, na to płyta.
Ewentualnie styropian, na niego płyta.
Warstwa 20cm dodatkowego ocieplenia powinna zredukować roczne rachunki o 400zł.

uris
28-01-2016, 17:41
czyli w moim przypadku trzeba ocieplic strop... na wylewke połozyc wełne i przykryc płytą???
ewentualnie obnizyc moc kotła... ale tu widze ze są różne zdania na ten temat..


Obniżenie mocy na CWU !!!

CafeDelTom27
28-01-2016, 18:06
Uris ostatnio ciagle o CWU pisze.:wtf:

Beskidziak
28-01-2016, 18:32
Uris ostatnio ciagle o CWU pisze.:wtf:
To coś co można zrobić od ręki, docieplenie to raczej w czasie......

Kate02
28-01-2016, 18:36
Obniżenie mocy na CWU !!!

ok ok... a jak to zrobic? :confused: tylko serwisant?

Adam626
28-01-2016, 18:44
w menu kotła. A to co ktoś doradzał by zmienić kocioł na mniejszy jest złą radą która nigdy się nie zwróci. Kupując kocioł oczywiscie trzeba kupić najmniejszy ale jak sie juz ma taki który moduluje powiedzmy od 6kW to nie opłaca sie go zmieniać bo koszt bedzie liczony w kilku tyś i przez okres eksploatacji kotła nie zwróci się

vostro84
28-01-2016, 18:47
od października 805m3 grzanie do 21 stopni, mieszkanie 82m2, 9 grzejników

Kate02
28-01-2016, 18:56
w menu kotła.

no ciekawe... mysłałam ze w zasobniku..:wiggle:

Adam626
28-01-2016, 19:02
To juz zależy czym grzejesz zasobnik. Ale najpewniej kocioł go grzeje. Ogólnie co byś nie zrobiła przy kotle to i tak nie licz na żadne znaczące oszczędności typu 10%. Dom musi pobrać energię niezależnie od ustawień kotła. Wynika to z bilansu cieplenego. Jak masz nowoczesny kondensacyjny kocioł to i tak pracuje on z niezłą sprawnością. Więc nie przejmuj się tym co tu napisane jakobyś miała wielkie straty z tytułu źle dobranego kotła.

Maciu78
28-01-2016, 19:40
od października 805m3 grzanie do 21 stopni, mieszkanie 82m2, 9 grzejników

do dzisiaj od poczatku pazdziernika 820m3, dom 180m2, po podlogach ponad 200m2 + garaz 40m2. temp w domu 22,5-23stopnie. tylko podlogowka

fotohobby
28-01-2016, 19:46
Obniżenie mocy na CWU !!!

Akurat na CWU to Kate02 dużo gazu nie zużyła, więc oprócz dłuższego czasu przygotowania CWU większej różnicy nie zobaczy.

Kate02
28-01-2016, 19:56
czyli pozostaje tylko ocieplenie stropu....

Mareks77
28-01-2016, 19:58
Kate02: O ile dobrze pamiętam masz dom parterowy. Nie wiem jaki masz typ stropu ale najlepiej byłoby dostać się nad strop i tam poprostu rozwinąć na całej jego powierzchni kilka rolek wełny o grubości min 15 cm/
Mam u siebie podobną sytuację w domu z poddaszem użytkowym którego strop pomiędzy legary rozłożona jest wełna 18cm. Pod nią jest sufit podwieszany na którym położyłem jeszcze 10cm płyty wełniane.
Nad stropem mam małe pomieszczenie 3,5 x 3,5 mb ograniczone połacią dachową gdzie pomiędzy krokwiami mam 18cm wełny Rockwool.
Do pomieszczenia prowadzą z poddasza schody strychowe.
Podczas mrozów (-7*C) na zewnątrz przy temperaturze 21*C w domu, na strychu temperatura osiągała +1*C.

Kate02
28-01-2016, 20:07
typ stropu teriva plus styropian 15cm razem około 50cm z wylewką... na struchu mam duzo gratów i nie wiem własnie jak to ogarnąć...

Adam626
28-01-2016, 20:15
Jeśli jest 15cm, to trzeba zostawić jak jest i cieszyc się domem płacąc nie znowu jakieś straszne rachunki jak piszesz

fotohobby
28-01-2016, 20:21
typ stropu teriva plus styropian 15cm razem około 50cm z wylewką... na struchu mam duzo gratów i nie wiem własnie jak to ogarnąć...
Styropian (15cm) klejony do podłogi na strychu, na tym podłoga z płyt OSB.
Tylko,ze to jakieś 4000zł inwestycji, oszczędność 300-350zł.
Można też machnąć ręką i żyć. Jak napisał Adam626 wielkiej tragedii nie ma.

K&M_M
28-01-2016, 20:57
A co Ci w moim projekcie nie pasowało? Metraż jest taki jak podałem. Nad ogrzewaniem garażu cały czas się zastanawiam. Chyba zainstaluję grzejnik (w razie czego), zawsze można będzie go włączyć. Zamówiłem najcieplejszą bramę Krispol, 60 mm grubości panelu. Na posadzce garażu chcę mieć kostkę brukową połączoną z wjazdem od bramy posesji. Nad pogodówką też się zastanawiam, bo salon mam od północy i ewentualne zyski ciepła ze słońca raczej nie wchodzą w grę. Na początku spróbuję na sterowniku pokojowym a jak się nie uda dokupię pogodowy. Ogólnie nie lubimy z rodziną nadmiaru słońca. Zamówiłem klimę typu split, będzie chłodziła salon i hol. Z rolet zewnętrznych też zrezygnowaliśmy na rzecz wewnętrznych rolet rzymskich.Pozdrawiam.

Wszystko mi w twoim projekcie pasuje, piękny domek :) źle się wyraziłem, chodziło mi o to, że powierzchnia grzana u Ciebie to nie jak pisałeś 170m2 po podłodze tylko 200m2 o ile ogrzewasz garaż. No właśnie o ile. Bo ja mam 155m2 ale z ogrzewanym garażem po podłodze. W garażu mam termostat ustawiony na 10 stopni celsjusza. Te powierzchnie to odnośnie zużycia gazu porównuje.

U mnie z obserwacji zużycie dobowe zależnie od temperatury zewnętrznej (wewnątrz zawsze 21,3 zadana) +CWU+cyrkulacja 24h:
+10stopni - około 4-5m3
0 stopni- około 8m3
-13stopni- największy jak dotąd mróz 12m3

Właśnie mam pytanie do starych forumowych wyjadaczy odnośnie cyrkulacji CWU. Tak się zastanawiam w sezonie grzewczym to moim zdaniem żadne straty z tytułu wychładzania CWU bo przecież ciepło zostaje w domu. Rożnica może tylko taka, że podgrzana woda w CWU wyższą temperaturą niż CO także z kondesacji nie ma zysku. Ale to groszowe sprawy chyba. No i pompka za darmo nie chodzi ;)

Adam626
28-01-2016, 21:04
Zasadniczo tak jak piszesz, chyba ze masz rury CWU położone na chudziaku to grzejesz grunt pod domem.
Zreszta tak jak i kuchenka gazowa - jak ktos ma kuchenke na gaz to poswiecony na to gaz w całosci ogrzewa dom i to z niespotykaną sprawnością, pewnie ze 110%

K&M_M
28-01-2016, 23:24
Zasadniczo tak jak piszesz, chyba ze masz rury CWU położone na chudziaku to grzejesz grunt pod domem.
Zreszta tak jak i kuchenka gazowa - jak ktos ma kuchenke na gaz to poswiecony na to gaz w całosci ogrzewa dom i to z niespotykaną sprawnością, pewnie ze 110%

Mam na chudziaku,czyli straty są. Na chudziaku dwa obwody, jeden 3 metry drugi z 8 metrów. Nie pomyślałem o tym. Ale na pocieszenie z posadzki atakuje mnie 46 stopni a nie 4 ;)

GraMar
29-01-2016, 06:47
witam mam domek parterowy 160m2 uzytkowe 145m2, w uzytkowym mam 9 grzejników i 70m2 podłogówki,(wszystko podłączone w 1 obieg) sterownik fw200, regulator pogodowy, ustawiona temp od 6;00 do 22;00 21stopni a w nocy 20st, (rzeczywista na pogodówce 0.5st wiecej) ciepła woda od 18;00 do 22;00 46st, pobór w duze mrozy -16, -10 wynosił od 9-10m3 gazu a teraz przy temp dodatniej około 3stopni wynosi 7.5m2 na dobe, wydaje mi sie ze to troche za duzo jak czytam tu ze pobiera wam od 3m3 do 5m3 szok :o zaznacze ze u mnie to bez gotowania... tylko grzanie i ciepła woda, cały czas zastanawiam sie czy mam piec dobrze ustawiony junkers ceptur zsb22-3c zaczął sie drugi rok grzania w tamtym roku zapłaciłam około 4tys za gaz + ciepła woda... czy to nie za duzo??? teraz od ostatniego odczytu 17grudnia do dzis spalił 352m3 czy to nie za duzo? na taki mały domek? w podłodze 10cm na scianach 15cm i strop 15 cm styropianu..

Ile osób korzysta z C.W.U.?

Zrób, co możesz bezkosztowo, czyli:
1/bierz drabinkę;
2/ połóż na jej półeczce instrukcję aby mieć ją pod nosem :p
3/ otwierasz ją na str 28 :yes: i czytasz ją dokładnie;
4/ naciskasz "przycisk serwisowy" aż się zaświeci;
5/ patrzysz, a tu wyskakuje właśnie znak mocy kotła, masz go przed oczyma CYTUJĘ:

▶ Przycisk serwisowy naciskać tak długo, aż się zaświeci.
Na wyświetlaczu pojawi się np. 1.A. (pierwszy poziom serwisowy).


▶ Nacisnąć KRÓTKO "przycisk kominiarza" i zwolnić go.
"Przycisk kominiarza" świeci się i wyświetlacz wskazuje symbol TEJ wybranej funkcji serwisowej.
POKAZUJE SIĘ prawdopodobnie symbol UO tzn, że masz moc ustawioną fabrycznie. Jeśli masz inaczej, tzn, że serwisant tu zmieniał.

Otwierasz teraz instrukcję na str 50!!. Weź sobie na ciepłe zimowe dni -nastawę nr 50 :yes:
Ustawianie wartości
▶ Naciskać przycisk "blokadę przycisków" lub "przycisk eco", (CZYLI BIEGASZ W GÓRĘ LUB DÓŁ WARTOŚCI) aż wskazana zostanie wartość funkcji serwisowej -cyferka.
▶ Wpisać wartość na karteczce!! aby potem pamiętać i obserwować pracę kotła......


Zapisanie TEJ wartości w pamięci
▶ Nacisnąć przycisk kominiarza , aż wyświetlacz wskaże cuś takiego [ ].


Nie martw się, nic się nie stanie jak zapiszesz tę wartość [ ] !!

A potem możesz sobie popatrzeć na nastawione wartości, naciskasz "kominiarza" aby daną wartość otworzyć i wycofujesz się z niej znowu KRÓTKO NACISKASZ KOMINIARZA, tylko sobie je zapisuj aby potem w spokoju popatrzeć w notatkach co serwisant Ci ustawił...


Jeśli sobie radzisz ze sterownikiem to tu jest łatwiej :D

Powodzenia

Kate02
29-01-2016, 06:55
Ile osób korzysta z C.W.U.?

Zrób, co możesz bezkosztowo, czyli:
1/bierz drabinkę;
2/ połóż na jej półeczce instrukcję aby mieć ją pod nosem :p
3/ otwierasz ją na str 28 :yes: i czytasz ją dokładnie;
4/ naciskasz przycisk serwisowy aż się zaświeci;
5/ patrzysz, a tu wyskakuje właśnie znak mocy kotła, masz go przed oczyma CYTUJĘ:

▶ Przycisk serwisowy naciskać tak długo, aż się zaświeci.
Na wyświetlaczu pojawi się np. 1.A. (pierwszy poziom serwisowy).


▶ Nacisnąć KRÓTKO przycisk kominiarza i zwolnić go.
Przycisk kominiarza świeci się i wyświetlacz wskazuje symbol TEJ wybranej funkcji serwisowej.
POKAZUJE SIĘ prawdopodobnie symbol UO tzn, że masz moc ustawioną fabrycznie. Jeśli masz inaczej, tzn, że serwisant tu zmieniał.

Otwierasz teraz instrukcję na str 50!!. Weź sobie na ciepłe zimowe dni -na nr 50 :yes:
Ustawianie wartości
▶ Naciskać blokadę przycisków lub przycisk eco, (CZYLI BIEGASZ W GÓRĘ LUB DÓŁ WARTOŚCI) aż wskazana zostanie wartość funkcji serwisowej.
▶ Wpisać wartość na karteczce!! aby potem pamiętać i obserwować pracę kotła......


Zapisanie TEJ wartości w pamięci
▶ Nacisnąć przycisk kominiarza , aż wyświetlacz wskaże cuś takiego [ ].


Nie martw się, nic się nie stanie jak zapiszesz tę wartość [ ] !!

A potem możesz sobie popatrzeć na nastawione wartości, naciskasz kominiarza aby daną wartość otworzyć i wycofujesz się z niej znowu KRÓTKO NACISKASZ KOMINIARZA, tylko sobie je zapisuj aby potem w spokoju popatrzeć w notatkach co serwisant Ci ustawił...


Jeśli sobie radzisz ze sterownikiem to tu jest łatwiej :D

Powodzenia
dzieki właśnie tego potrzebowałam... zobaczymy

GraMar
29-01-2016, 08:03
dzieki właśnie tego potrzebowałam... zobaczymy

Jeśli będzie taktował, to zrób po dobie obserwacji nastawę najmniejszą w Twoim modelu kotła.- nr 43,

Pytałam o zapotrzebowanie na c.w.u., tu następna nastawa-symbol 1.b -to str 30 instrukcji.

Może weź sobie moc na c.w.u. jaką ja mam maxymalną fabryczną, czyli u Ciebie nastawę nr 70.

W swoich ustawieniach zrobiłam moją c.w.u. minimalną,bo nikt na razie nie mieszka.

Kate02
29-01-2016, 09:07
Może weź sobie moc na c.w.u. jaką ja mam maxymalną fabryczną, czyli u Ciebie nastawę nr 70..

inni mówią zeby zmniejszyc...

genezyp
29-01-2016, 09:08
Tylko po to żeby dłużej grzał CWU? Nie rozumiem po co...

Mareks77
29-01-2016, 09:19
typ stropu teriva plus styropian 15cm razem około 50cm z wylewką... na struchu mam duzo gratów i nie wiem własnie jak to ogarnąć...

15 cm na stropie TERIVA to nie jest źle.
Napisz jakie pustaki, keramzytowe czy ceramika i ile mają otworów.
Jeśli poza tym między krokwiami nic już nie ma to radzę wsadzić tam warstwę na grubość krokwii wraz z folią.
Jeśli już coś tam jest ocieplone to za wiele oszczędności nie uzyskasz........można położyć na podłogę ale wtedy aby coś na strychu składować należało by zrobić coś w formie legarów z wełną i na to płyty OSB ale chyba nie warto

Kate02
29-01-2016, 09:27
15 cm na stropie TERIVA to nie jest źle.
Napisz jakie pustaki, keramzytowe czy ceramika i ile mają otworów.
Jeśli poza tym między krokwiami nic już nie ma to radzę wsadzić tam warstwę na grubość krokwii wraz z folią.
Jeśli już coś tam jest ocieplone to za wiele oszczędności nie uzyskasz........można położyć na podłogę ale wtedy aby coś na strychu składować należało by zrobić coś w formie legarów z wełną i na to płyty OSB ale chyba nie warto

kermazytowe, wiem ze niby jakies lepsze z duza iloscią dziur bo sama widziałam...
miedzy krokwiami nic nie ma..

GraMar
29-01-2016, 09:28
inni mówią zeby zmniejszyc...


Popatrz, proszę, na str 50ą instrukcji, ta str odnosi się do Twego kotła.

U Ciebie max to jest nastaw nr UO, czyli 100%, czyli 20,3 kW !!!!
Odrobinkę mniejsza nastawa to nr 95, czyli 19,2 kW!!

Mareks77
29-01-2016, 10:11
kermazytowe, wiem ze niby jakies lepsze z duza iloscią dziur bo sama widziałam...
miedzy krokwiami nic nie ma..

Keramzyt jest OK.
Dużo otworów oznacza ze cieplejsze ale żelbeowe belki tak czy owak powodują mostki.
Jeżeli pomiędzy krokwiami brak jest ocieplenia to proponuję uzupełnić pomiędzy nimi wełną a na to dać folię.
Wełna strasznie pyli i gryzie na gołą skórę więc z uwagi na to ze podczas prac trzeba się ubrać zima to dobry okres na te prace.
Nawet nie będziesz musiała za bardzo ruszać tej swojej graciarni.

Temperaturę CWU spokojnie mozesz zmniejszyć do 16 - 18kW czyli parametr o którym wspomina GarMar ustaw na ok 88.
Mam tak u siebie i to w zależności od wielkości zbiornika chyba optymalne.

GraMar
29-01-2016, 10:17
Keramzyt jest OK.
Dużo otworów oznacza ze cieplejsze ale żelbeowe belki tak czy owak powodują mostki.
Jeżeli pomiędzy krokwiami brak jest ocieplenia to proponuję uzupełnić pomiędzy nimi wełną a na to dać folię.
Wełna strasznie pyli i gryzie na gołą skórę więc z uwagi na to ze podczas prac trzeba się ubrać zima to dobry okres na te prace.
Nawet nie będziesz musiała za bardzo ruszać tej swojej graciarni

Kupiłam Ursę 0,045 w Obi, po 6 zł/mkw- jest bardzo w porządku, nie kłuje i nie pyli. Na murłaty może być i między krokwie nad murłatami- bo to strych.
https://www.obi.pl/decom/product/Ursa_We%C5%82na_Standard_45_150_mm_6_m2/5717855
Przybieram się do ocieplenia murłat, jak pies do jeża :D

Mareks77
29-01-2016, 10:48
Kupiłam Ursę 0,045 w Obi, po 6 zł/mkw- jest bardzo w porządku, nie kłuje i nie pyli. Na murłaty może być i między krokwie nad murłatami- bo to strych.
https://www.obi.pl/decom/product/Ursa_We%C5%82na_Standard_45_150_mm_6_m2/5717855
Przybieram się do ocieplenia murłat, jak pies do jeża :D

Kup sobie jeszcze 2 motki grubszego sznurka do podtrzymywania wełny pomiędzy krokwiami i przypinaj go zszywkami tapicerskimi.
Wełna jest z opisu szklana więc lepiej pomyśl o maseczce , goglach i rękawicach.
Jak się chce sprzedać to każda nie pyli.
U mnie wełna skalna Rockwool i pyliła tylko może mniej gryzła niż szklana.

GraMar
29-01-2016, 10:51
Kup sobie jeszcze 2 motki grubszego sznurka do podtrzymywania wełny pomiędzy krokwiami i przypinaj go zszywkami tapicerskimi.
Wełna jest z opisu szklana więc lepiej pomyśl o maseczce , goglach i rękawicach.
Jak się chce sprzedać to każda nie pyli.
U mnie wełna skalna Rockwool i pyliła tylko może mniej gryzła niż szklana.
dzieki, kupie.

juz ja rozkładałam otulajac brame garazowa i dlatego wiem jaka jest...:p

wg39070
29-01-2016, 12:18
Wszystko mi w twoim projekcie pasuje, piękny domek :) źle się wyraziłem, chodziło mi o to, że powierzchnia grzana u Ciebie to nie jak pisałeś 170m2 po podłodze tylko 200m2 o ile ogrzewasz garaż. No właśnie o ile. Bo ja mam 155m2 ale z ogrzewanym garażem po podłodze. W garażu mam termostat ustawiony na 10 stopni celsjusza. Te powierzchnie to odnośnie zużycia gazu porównuje.

U mnie z obserwacji zużycie dobowe zależnie od temperatury zewnętrznej (wewnątrz zawsze 21,3 zadana) +CWU+cyrkulacja 24h:
+10stopni - około 4-5m3
0 stopni- około 8m3
-13stopni- największy jak dotąd mróz 12m3

Właśnie mam pytanie do starych forumowych wyjadaczy odnośnie cyrkulacji CWU. Tak się zastanawiam w sezonie grzewczym to moim zdaniem żadne straty z tytułu wychładzania CWU bo przecież ciepło zostaje w domu. Rożnica może tylko taka, że podgrzana woda w CWU wyższą temperaturą niż CO także z kondesacji nie ma zysku. Ale to groszowe sprawy chyba. No i pompka za darmo nie chodzi ;)

Ciepło może i zostaje w domu, ale stygnącą w układzie wodę trzeba podgrzać. Wtedy następuje dodatkowe zużycie gazu.

Kate02
29-01-2016, 12:21
czyli ile ustawic na CWU i na CO.....?

ustawiłam cwu na 70, a co na 50.

moze tak byc?

Mareks77
29-01-2016, 12:41
czyli ile ustawic na CWU i na CO.....?

Jaki duży jest zbiornik CWU

Kate02
29-01-2016, 12:46
120l
3 osoby w domu

Kate02
29-01-2016, 12:46
3 osoby w domu

Mareks77
29-01-2016, 13:15
nastawa 70 oznacza 13,5kW mocy.
Możesz tak zostawić.
Ze zużyciem po takim ograniczeniu za dużo sobie nie obiecuj, ale to moim zdaniem minimum i samemu musisz wypraktykować co się będzie działo z wodą.
Dosyć długi czas podgrzewania może odbić się na jej dostępności.

Kate02
29-01-2016, 13:17
ok, ciepłą wode mamy, a ogolne grzanie? ustawiłam 50, było 100...

Mareks77
29-01-2016, 13:31
Masz sterowanie pogodowe z regulatora FW200 więc ograniczenie mocy CO do nastawy 50 czyli chyba 8,9kW nie ma najmniejszego sensu gdyż regulator sam dostosowuje moc palnika do aktualnego zapotrzebowania i osiągnięcia temperatury zasilania.
Problemem według mnie jest tu minimalna moc palnika w jego zakresie modulacji która przy ZSB 22-3C wynosi 7 - 8kW
Możesz spróbować nastaw w przedziale 70 - 80 ale według mnie to nic nie da.
Jak już wcześniej ktoś zaznaczył u Ciebie wystarczył by ZSB 14 który ma 3kW wysterowania minimum

fotohobby
29-01-2016, 13:32
ok, ciepłą wode mamy, a ogolne grzanie? ustawiłam 50, było 100...

To nic nie da, bo u Ciebie ten kocioł i tak nigdy na 100% nie pracuje

Kate02
29-01-2016, 13:47
to ja juz zgłupiałam... jedni mówią tak drudzy jeszcze inaczej, narazie ustawiłam cwu na 70 i co na 80. zobaczymy, wkoncu pewnie sie okaze ze najlepsze rozwiazanie bedzie takie jak miałam ustawione, tu i tu po 100.

Mareks77
29-01-2016, 13:59
Zostaw tak jak masz teraz i się nie zniechęcaj.
Doradców z internetu także trzeba filtrować bo co niektóry nawet nie wie jaki masz typ pieca a inni nawet nie zerknęli do jego instrukcji.
Zużycie gazu dla CWU to zaledwie ok 1 - 2 m3 na dobę więc jak zaoszczędzisz 0,5m3 gazu to będzie sukces.
Może to jest niewiele ale w miesiącu daje 15m3 a w roku 160m3 czyli 375zł w kieszeni

GraMar
29-01-2016, 14:52
ok, ciepłą wode mamy, a ogolne grzanie? ustawiłam 50, było 100...

Tak będzie dobrze, bo masz malutką kubaturę wg mojego domu.
W Twoim kotle nastawa c.o. nr 50 tzn 8,9 kW.
Nastawa na c.w.u. nr 70 tzn 13,5 kW (a tyle ma maxymalnie mój kociołek Smart 14-3C) wyliczony dla 5 osób na c.w.u.

Obserwuj, ja stojąc przy nim i zmieniając sobie z ciekawości nastawy słyszałam ogromną różnicę w mruczeniu kotła, przy moim np 70 a 60 inny był dźwięk, tylko pomruk.
Możesz jeszcze sprawdzić na sterowniku temperaturę mrozu i przy taktowaniu w ten sposób wyłączyć pompę.Teraz są ciepłe dni i nadają nadal na tydzień.
Nastaw temper mrozu na minus 5*C.

Kate02
29-01-2016, 14:58
ustawie tak jutro rano.. zobaczymy jaka bedzie różnica, temp powietrza na zewnątrz utrzymuje sie podobnie, wiec ok

GraMar
29-01-2016, 15:32
ustawie tak jutro rano.. zobaczymy jaka bedzie różnica, temp powietrza na zewnątrz utrzymuje sie podobnie, wiec ok

http://www.wunderground.com/

To międzynarodowa sieć stacji pogody, wklikaj sobie Lublin :bye:

Adam626
29-01-2016, 16:01
Mam na chudziaku,czyli straty są. Na chudziaku dwa obwody, jeden 3 metry drugi z 8 metrów. Nie pomyślałem o tym. Ale na pocieszenie z posadzki atakuje mnie 46 stopni a nie 4 ;)

Tzn co masz na mysli z tym 46C?Gdzie jest taka temperatura?

fotohobby
29-01-2016, 18:53
Zostaw tak jak masz teraz i się nie zniechęcaj.
Doradców z internetu także trzeba filtrować bo co niektóry nawet nie wie jaki masz typ pieca a inni nawet nie zerknęli do jego instrukcji.
Zużycie gazu dla CWU to zaledwie ok 1 - 2 m3 na dobę więc jak zaoszczędzisz 0,5m3 gazu to będzie sukces.
Może to jest niewiele ale w miesiącu daje 15m3 a w roku 160m3 czyli 375zł w kieszeni

Przeczytaj ile Kate02 zużywa na CWU i pomyśl, czy może jeszcze zoszczedzić....

K&M_M
29-01-2016, 19:03
Tzn co masz na mysli z tym 46C?Gdzie jest taka temperatura?

46 stopni mam na zasobniku, 4 stopnie temperatura pod domem... tyle jest jak sądzę. Chodziło mi o to, że grzeję chudziaka cyrkulacją czyli mam cieplej pod domem i posadzka mniej się wychładza, takie marne pocieszenie ;)

Adam626
29-01-2016, 19:11
raczej nie. Jeśli grzejesz chudziaka to posadzki raczej juz nie bo na chudziaku masz styropian który odizolowje posadzke od chudzioka

Mareks77
29-01-2016, 19:29
Przeczytaj ile Kate02 zużywa na CWU i pomyśl, czy może jeszcze zoszczedzić....

Czytałem....." od 06.2015 do konca 08.2015 65m3 na ciepla wode "
Nie wiem co prawda czy to dotyczy 2 czy 3 miesięcy ale z drugiej strony cały czas wypowiadam się jasno i złotych gór nie obiecuję.
Na ograniczenie mocy cwu nie potrzebne jest inwestowanie kasy która nigdy się nie zwróci ale sprawdzić to co u mnie i innych daje efekty zawsze można.
Problem tkwi w piecu a nie w budynku, gdyby to jeszcze był 20kW Vaillant lub Imergas które mają moc minimalną na poziomie 3 - 4kW to zużycie 7m3 jest normalne, ale przy Junkersie który ma 8kW minimum i pracuje jakby nie był wcale kondensacyjny to już ciężko.
Tak jak i Ty uważam ze tylko ocieplenie dachu da jakieś miarodajne oszczędności ale w to trzeba jeszcze zainwestować a przy piecu który przy temperaturach powyżej zera dłużej pewnie odpoczywa niż grzeje bo ma taką modulację to może się zwracać przez 5 kolejnych lat i nic więcej już nic nie wydumamy.

JACUŚ
29-01-2016, 19:30
(

Mareks77
29-01-2016, 19:38
raczej nie. Jeśli grzejesz chudziaka to posadzki raczej juz nie bo na chudziaku masz styropian który odizolowje posadzke od chudzioka

Rury na chudziaku idą w ociepleniu i albo są miedziane posiadają jeszcze własne albo są to PE i ich przewodzenie ciepła nie jest aż tak wielkie.
Po drugie to na parterze jeśli ma 2 lub 3 punkty poboru wody to cyrkulacja i tak jest tylko na tym oddalonym najdalej od źródła ciepła i mówienie tu o ogrzewaniu chudziaka jest wielką przesadą. Bardziej prawidłowym określeniem są straty.

K&M_M
29-01-2016, 19:52
Zgadza się, ale przez posadzkę są straty ciepła które wynikają z tego, że pod styropianem jest chłodniej niż nad. Czyli jak pod styropianem jest cieplej to straty są mniejsze ale to i tak marne pocieszenie jak pisałem. Bo to tak jakby ogrzewać powietrze na dworze, żeby nie musieć grzać w domu ;) Zresztą wybadam ile mi ta cyrkulacja zabiera.

Zaciszny domek
29-01-2016, 20:23
Witam. U mnie powoli podliczam koszty gazu. Piec uruchomiłem 8.10.15 i do dnia dzisiejszego zużyl 422m3 w tym cwu i kuchenka. Przepalilem trochę w kominku przy dużych mrozach. Nie wiem czy to dużo czy mało bo to pierwszy sezon będzie z ocieplona elewacja. Wcześniejszy sezon bez ocieplenia ścian to jakaś masakra była z zużyciem,q domek mamy mały projektu Z211 Teraz to widzę zyski z izolacji i następny sezon myślę że będzie lepszy.:bye:

K&M_M
29-01-2016, 20:30
Witam
Jestem szczęśliwym posiadaczem pieca na ekogroszek, dom który ogrzewam, ma 186m powierzchni użytkowej. Ogrzewanie podłogowe funkcjonuje na około 100m, reszta to grzejniki których niema potrzeby używać. Rocznie na co i cw wydaje około 3500zł, temperatura w domu to okolo 23, 24 stopnie.
Od jakiegoś czasu, ze względu na wygodę, zamierzam przejść na piec gazowy. Jako że kompletnie nie mam pojęcia w tym temacie, proszę o radę na co zwrócić uwagę przy wyborze pieca i jakiej marki piec kupić.

Jak dom jest dobrze ocieplony to weź piec z najmniejszą dolną modulacją moc, od 2-3kw. Da to większy komfort jak na dworze będą dodatnie temperatury, a przy mrozach też sobie poradzi. Przewymiarowanie pieca to chyba najczęściej popełniany błąd, chociaż z tego co czytam da się z tym żyć.

JACUŚ
29-01-2016, 20:37
Dziękuję za zainteresowanie, a jakiej firmy piec polecasz, możesz załączyć jakiś link?

genezyp
29-01-2016, 20:43
Kolega ma Immergasa i pewnie jego poleci. Ja też takiego mam i też bym go polecił. Każdy będzie polecał to co ma :]
Jeśli wierzyć serwisantowi, to stwierdził, że z serwisu tych kotłów by nie wyżył. No i gwarancja 5 lat.

fotohobby
29-01-2016, 20:44
Czytałem....." od 06.2015 do konca 08.2015 65m3 na ciepla wode "
Nie wiem co prawda czy to dotyczy 2 czy 3 miesięcy ale z drugiej strony cały czas wypowiadam się jasno i złotych gór nie obiecuję.
Na ograniczenie mocy cwu nie potrzebne jest inwestowanie kasy która nigdy się nie zwróci ale sprawdzić to co u mnie i innych daje efekty zawsze można.
Problem tkwi w piecu a nie w budynku, gdyby to jeszcze był 20kW Vaillant lub Imergas które mają moc minimalną na poziomie 3 - 4kW to zużycie 7m3 jest normalne, ale przy Junkersie który ma 8kW minimum i pracuje jakby nie był wcale kondensacyjny to już ciężko.
Tak jak i Ty uważam ze tylko ocieplenie dachu da jakieś miarodajne oszczędności ale w to trzeba jeszcze zainwestować a przy piecu który przy temperaturach powyżej zera dłużej pewnie odpoczywa niż grzeje bo ma taką modulację to może się zwracać przez 5 kolejnych lat i nic więcej już nic nie wydumamy.

Nawet, jesli to tyczy dwóch miesięcy, to daje praktycznie 1m3 na dobę.
Poniżej to trudno zejść.
Jeśli to za trzy miesiące, to jest to mega oszczędny wynik.

Nie wiem, co masz na myśli pisząc, ze kocioł pracuje jakby nie był kondensacyjny. Kondensuje, chyba, że non stop traktuje, ale to Kate by zauważyła.
Tutaj nie kocioł jest winny, ale zapotrzebowanie budynku, które jest normalne dla tak ocieplonej parterówki.

JACUŚ
29-01-2016, 20:47
Dzięki

oszczednyGrześ
29-01-2016, 21:01
Kolega ma Immergasa i pewnie jego poleci. Ja też takiego mam i też bym go polecił. Każdy będzie polecał to co ma :]
Jeśli wierzyć serwisantowi, to stwierdził, że z serwisu tych kotłów by nie wyżył. No i gwarancja 5 lat.

Ja bym immergasa polecił głównie ze względu na szeroki zakres modulacji i minimum do jakich potrafi zejść...a immergasa nie mam :)

oszczednyGrześ
29-01-2016, 21:11
Jak dom jest dobrze ocieplony to weź piec z najmniejszą dolną modulacją moc, od 2-3kw. Da to większy komfort jak na dworze będą dodatnie temperatury, a przy mrozach też sobie poradzi. Przewymiarowanie pieca to chyba najczęściej popełniany błąd, chociaż z tego co czytam da się z tym żyć.

Widać na szczęście ty tego błędu nie popełniłeś ale dobrze uświadamiać innych.

Kate02
30-01-2016, 07:30
Nie wiem, co masz na myśli pisząc, ze kocioł pracuje jakby nie był kondensacyjny. Kondensuje, chyba, że non stop traktuje, ale to Kate by zauważyła.
Tutaj nie kocioł jest winny, ale zapotrzebowanie budynku, które jest normalne dla tak ocieplonej parterówki.

w dni kiedy jest 0stopni na zewnatrz, piec bardzo rzadko sie załącza, gdy jest zimniej to znowu włącza sie i wyłącza czesto....

po przestawieniu pieca cwu ze 100 na 70 i co ze 100 na 80, przez dobe zaoszczedził 0.60m3 gazu.. pogoda praktycznie taka sama. ide jeszcze mniejsze zobaczymy co jutro bedzie.
nastawiłam cwu na 70 tak jak było, a co na 50...

fotohobby
30-01-2016, 08:39
Ale często to znaczy ile ? Co 5 minut ? 15, 20 ?

Kate02
30-01-2016, 09:09
nie wiem nawet jak to sprawdzic... ale gdy czesto przechodze kolo sterownika to patrzyłam na płomien i widziałam ze bardzo czesto zapala sie i gasnie. wydaje mi sie ze co 10min

genezyp
30-01-2016, 09:29
bo problemem jest moc minimalna a nie maksymalna

GraMar
30-01-2016, 10:21
w dni kiedy jest 0stopni na zewnatrz, piec bardzo rzadko sie załącza, gdy jest zimniej to znowu włącza sie i wyłącza czesto....

po przestawieniu pieca cwu ze 100 na 70 i co ze 100 na 80, przez dobe zaoszczedził 0.60m3 gazu.. pogoda praktycznie taka sama. ide jeszcze mniejsze zobaczymy co jutro bedzie.
nastawiłam cwu na 70 tak jak było, a co na 50...

To teraz obniż na sterowniku temp mrozu do minus 5, nie będzie pompa ganiać jak wściekła tej nagrzanej wody w c.o.

Poczytaj o blokadzie taktowania, załącz ją na max czas.

kama33
30-01-2016, 10:57
w dni kiedy jest 0stopni na zewnatrz, piec bardzo rzadko sie załącza, gdy jest zimniej to znowu włącza sie i wyłącza czesto....

po przestawieniu pieca cwu ze 100 na 70 i co ze 100 na 80, przez dobe zaoszczedził 0.60m3 gazu.. pogoda praktycznie taka sama. ide jeszcze mniejsze zobaczymy co jutro bedzie.
nastawiłam cwu na 70 tak jak było, a co na 50...

Mniejsze zużycie gazu nie musi być związane ze zmianą ustawień. Ja u siebie nic nie ruszałam, a zuzycie przez ostatnie dni spada: od 6,3m3, potem 5,7m3, do 3,4m3 za ostatnią dobę. Temp za oknem mam podobną przez te ostatnie dni.

K&M_M
30-01-2016, 10:59
Dziękuję za zainteresowanie, a jakiej firmy piec polecasz, możesz załączyć jakiś link?

Mam Immergasa vitrix 12kw i polecam moc ma wystarczającą o ile nie masz pałacu i "pokoju kąpielowego" z basenem zamiast wanny ;) Ale wiem, że są też inne piece z podobną niską mocą i takie bym rozpatrywał. A i 80% instalatorów powie, że będzie za słaby.

oszczednyGrześ
30-01-2016, 11:03
Mam Immergasa vitrix 12kw i polecam moc ma wystarczającą o ile nie masz pałacu i "pokoju kąpielowego" z basenem zamiast wanny ;) Ale wiem, że są też inne piece z podobną niską mocą i takie bym rozpatrywał. A i 80% instalatorów powie, że będzie za słaby.

Bo instalatorzy mówią MA BYĆ CIEPŁO a ile się zapłaci za kocioł i jego nieekonomiczną później pracę to ich już nie obchodzi. Oni liczą kocioł na ekstremalne warunki, które wsytępują przez kilka dni jeśli w ogóle. Ostatnie zimy mamy jakie widać. Nie wspomne już o takich specach co na dom świetnie zaizolowany o powierzchniach do 120m2 wrzucają kotły po 24kW!

jacek.zoo
30-01-2016, 12:00
Bo instalatorzy mówią MA BYĆ CIEPŁO a ile się zapłaci za kocioł i jego nieekonomiczną później pracę to ich już nie obchodzi. Oni liczą kocioł na ekstremalne warunki, które wsytępują przez kilka dni jeśli w ogóle. Ostatnie zimy mamy jakie widać. Nie wspomne już o takich specach co na dom świetnie zaizolowany o powierzchniach do 120m2 wrzucają kotły po 24kW!

Ja ostatnio sie nawsciekalem bo dalem piec 26kw zamiast 19kw, miwl byc viessmann 100, ale jak oststnio sprawdzilem to rozjica w minimalnej jest tylko 0,1kw czyli praktycznie zadna roznica. Fakt ze jak kupowalem to nie mialem swiadomosci z ta minimalna, teraz wzialbym inny, innego producenta zeby mial mniejsza minimalna, ale jak widac czasami roznica miedz mniejszym a duzo wiekszym rozni sie tylko w naksymalnej

CafeDelTom27
30-01-2016, 12:09
Z racji tego ze mam butle LPG i nie wiem jakie mam zuzycie dobowe to podam ze kocioł pracował w styczniu okolo 180godzin z mocą ustawioną na sztywno 7kw.W grudniu bylo to 110 godzin.Dane dla C.O. CWU dodatkowo bierze mi zazwyczaj 17 godzin tez ustawione na 7KW

Kate02
30-01-2016, 12:27
To teraz obniż na sterowniku temp mrozu do minus 5, nie będzie pompa ganiać jak wściekła tej nagrzanej wody w c.o.

Poczytaj o blokadzie taktowania, załącz ją na max czas.

yhy jak to zrobic? mam sterownik pogodowy fw200 i nic tam nie widze, jest aby zadana tam grzania 26.8, akktualna 29.8 itd...

GraMar
30-01-2016, 13:02
yhy jak to zrobic? mam sterownik pogodowy fw200 i nic tam nie widze, jest aby zadana tam grzania 26.8, akktualna 29.8 itd...

Blokada taktowania- str 30 w instrukcji.

Odnośnie temperatury granicznej mrozu, to ja mam FW120 i jest to tak opisane:
-przytrzymać 3 sek MENU GŁÓWNE i pokaże się napis "DLA INSTALATORA"
-grzebiesz sobie w nim dalej i u mnie jest =>Parametry ogrzewania => temperatura graniczna mrozu.
- u mnie w FW120 zaczyna to migać i ustawiasz minus 5*C;
- zatwierdzasz OK
:p

edit:
sprawdź jeszcze jak na kotle masz ustawiony tryb roboczy (str 30 w instrukcji kotła), to funkcja 2.F, może do Twego domku najlepiej byłoby ustawić 01 ??

Kate02
30-01-2016, 13:20
dzieki u mnie jest -3.5 wiec chyba jest ok

GraMar
30-01-2016, 13:28
dzieki u mnie jest -3.5 wiec chyba jest ok

Kociołek masz w takim pomieszczeniu, gdzie ma plusową temp nawet w lekkie mrozy?
Sterownik FW200 masz w domu czy na kotle umieszczony?

Kate02
30-01-2016, 13:31
kociołek w domu pomieszczenie około 18st, sterownik w domu...
a moze trzbea pozmieniac cos w tych parametrach ogrzewania domu??

franco78
30-01-2016, 13:45
Witam,
okres 28.12-29.01 razem z CWU poszło 199m3. Wychodzi średno 6,2m3/dobę.
Temperatura w domu 21-22oC, 24h/dobę.
Jestem zadowolony ;)

Adam626
30-01-2016, 15:37
ładne zużycie

oszczednyGrześ
30-01-2016, 15:44
Witam,
okres 28.12-29.01 razem z CWU poszło 199m3. Wychodzi średno 6,2m3/dobę.
Temperatura w domu 21-22oC, 24h/dobę.
Jestem zadowolony ;)

Ile to za zł wychodzi?

K&M_M
30-01-2016, 16:19
Bo instalatorzy mówią MA BYĆ CIEPŁO a ile się zapłaci za kocioł i jego nieekonomiczną później pracę to ich już nie obchodzi. Oni liczą kocioł na ekstremalne warunki, które wsytępują przez kilka dni jeśli w ogóle. Ostatnie zimy mamy jakie widać. Nie wspomne już o takich specach co na dom świetnie zaizolowany o powierzchniach do 120m2 wrzucają kotły po 24kW!

Akurat mój kocioł był 200zł droższy od mocniejszej wersji 24kw. Instalatorzy wiedzą, że nie potrzeba takiej mocy do ogrzania domu ale przydaje się ta moc do ogrzania CWU i tu mają swoją rację. A mocny piec też ogrzeje mały dom. Ja w sumie nie wiem jak to jest w praktyce z tymi przewymiarowanymi kotłami, wiem tyle co na forum piszecie o problemach, że załącza się 20 razy na godzinę, że macie problemy z ich ustawieniem, podłoga zimna itp. Ja ze swoim nic nie robię chodzi na "auto" i jest ok, kombinowałem ale to nie ma sensu w moim przypadku sam najlepiej się dopasowuje i grzeje możliwie z najmniejszą mocą. Tylko poustawiałem rodzaj grzania na podłogowe i tyle.

A jeśli chodzi o moc potrzebną do ogrzania domu to łatwo to policzyć po zużyciu gazu.
Ilość m3 gazu x współczynnik kaloryczności gazu (11kw dla GZ50) / przez 24h
U mnie w największy mróz -13 stopni poszło 12m3 gazu czyli 12x11/24=5,5kwH
Potrzebowałem w największy mróz mocy kotła 5,5kwH... czyli niecałe 50% maksymalnej mocy majego malutkiego 12kw kotła.

Adam626
30-01-2016, 17:48
dokładnie tak. U mnie 8kW grzało przy -18C bo na tyle kocioł był ustawiony a w domu było 22,5

uris
30-01-2016, 19:38
To u mnie przy ~ -17 *C spalił 13m3 na dobę to by wyszło ~ 6KW hmm wygląda jakoś mało ,szkoda że nie zanotowałem mocy z LCD brrr

K&M_M
30-01-2016, 20:18
Adam626 i Uris a w kominkach paliliście? Ja masz szyb kominowy ale kominka jeszcze nie zrobiłem i ciągnęło zimnem od komina zamiast ciepłem ;)

uris
30-01-2016, 22:13
Adam626 i Uris a w kominkach paliliście? Ja masz szyb kominowy ale kominka jeszcze nie zrobiłem i ciągnęło zimnem od komina zamiast ciepłem ;)

Może ze 3 razy paliłem , przy OP kominek to katastrofa z reguły jak mam zamiar napalić to rano wyłączam OP i wieczorem palę .