PDA

Zobacz pełną wersję : Ile gazu poszło Wam juz w tym sezonie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

Adam626
30-01-2016, 23:21
ja palę czasami ale za katastrofę moze nie uważam. Żeby było dobrze trzeba zaingerować w ustawienia kotła np ręcznie go wyłączyć na czas palenia a po kilku godzinach wymusić grzanie mimo wysokiej temperatury. Bo jak podłoga wystygnie - dość długo potrzeba by rozbujać. Pewnie to masz Uris na myśli ze kominek zaburza stabilnośc temperatury w domu i po paleniu w kominku nastepnego dnia jest zimno

W kominku nauczyłem się palić i jedno rozpalenie z wkładem 10kg brykietu grzeje mi 10 godzin.

BTW z kominka nie powinno ciągnąć zimno. Co najwyżej może wyciągać ciepło (jak wentylacja)

Adam626
30-01-2016, 23:27
Obecnie na zewnątrz pokazuje mi +8C, a rano zmniejszyłem moc kotła do 3,2kW i wystarcza to na 29C kotle przy grzaniu non stop co daje 22,6 w domu

K&M_M
31-01-2016, 00:01
BTW z kominka nie powinno ciągnąć zimno. Co najwyżej może wyciągać ciepło (jak wentylacja)

mam szyb kominowy od kominka na razie zaklejony(tam gdzie powinna iść rura od kominka z salonu). ale w pomieszczeniu na piętrze przez które komin przechodzi przy tych mocnych mrozach komin przy suficie był bardzo zimny. Tak jak teraz to jest ok, ale w mocne mrozy jak się kominka nie używa to zimno wchodzi kominem ja mikołaj, że tak powiem ;)

ps. bardzo fajna stronka z moim wynikiem(nie wiem czy link zadziała i pokaże mój wynik):
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/177y

uris
31-01-2016, 00:45
ja palę czasami ale za katastrofę moze nie uważam. Żeby było dobrze trzeba zaingerować w ustawienia kotła np ręcznie go wyłączyć na czas palenia a po kilku godzinach wymusić grzanie mimo wysokiej temperatury. Bo jak podłoga wystygnie - dość długo potrzeba by rozbujać. Pewnie to masz Uris na myśli ze kominek zaburza stabilnośc temperatury w domu i po paleniu w kominku nastepnego dnia jest zimno

W kominku nauczyłem się palić i jedno rozpalenie z wkładem 10kg brykietu grzeje mi 10 godzin.

BTW z kominka nie powinno ciągnąć zimno. Co najwyżej może wyciągać ciepło (jak wentylacja)


Miałem na myśli to że jak wcześniej nie wyłącze OP i rozpalę w kominku jednym klockiem drewna to po godzinie mam już 25*C w domu, dlatego z rana ogrzewanie OFF ,do wieczora trochę się wychłodzi i w tedy palenie ma sens . Co do wystygniętej podłogi to zgadza się , gdy skończy się palić w kominku i temp powoli spada to załączam CO .
Najlepiej mi się pali jak są okresy przejściowe gdzie jeszcze nie jest uruchomione CO ,w tedy nie ma problemu :)

misiupl
31-01-2016, 10:33
zerknijcie na mój wynik:

Dom parterowy 160m^2, pierwszy sezon, mieszkamy od września,
Fundament 10cm, podłoga 10cm, ściany 15cm grafitu, okna DUŻE, strop narazie tylko 10cm styropianu, rekuperator.
Podłogówka 100%, grzane od września, 22-22.5st C w domu.
Gaz z butli, od początku września do końca stycznia poszło 1530L propanu ~23MJ/L co daje 351900 MJ

Adam626
31-01-2016, 11:21
czyli odpowiednik 784m3 gazu z sieci.

CafeDelTom27
31-01-2016, 11:38
zerknijcie na mój wynik:

Dom parterowy 160m^2, pierwszy sezon, mieszkamy od września,
Fundament 10cm, podłoga 10cm, ściany 15cm grafitu, okna DUŻE, strop narazie tylko 10cm styropianu, rekuperator.
Podłogówka 100%, grzane od września, 22-22.5st C w domu.
Gaz z butli, od początku września do końca stycznia poszło 1350L propanu ~23MJ/L co daje 31050MJ

A masz jakis licznik ze dokladnie wiesz ze poszlo Ci 1350 L gazu?

misiupl
31-01-2016, 12:01
A masz jakis licznik ze dokladnie wiesz ze poszlo Ci130 L gazu?

przepraszam pomyliłem, poszło 1530L co daje 35190MJ

wiem to ze wskazania licznika na butli

Mareks77
31-01-2016, 12:38
Nawet, jesli to tyczy dwóch miesięcy, to daje praktycznie 1m3 na dobę.
Poniżej to trudno zejść.
Jeśli to za trzy miesiące, to jest to mega oszczędny wynik.

Nie wiem, co masz na myśli pisząc, ze kocioł pracuje jakby nie był kondensacyjny. Kondensuje, chyba, że non stop traktuje, ale to Kate by zauważyła.
Tutaj nie kocioł jest winny, ale zapotrzebowanie budynku, które jest normalne dla tak ocieplonej parterówki.

Tak ocieplona parterówka według mnie powinna mieć kocioł 12 - 14kW najlepiej z mocą minimalną 2 - 3kW. Wtedy praca kotła jest długa bo w zależności od zapotrzebowania budynku może on modulować palnik w dużym zakresie.
Teraz nie dość że przewymiarowany kocioł 20kW co jeszcze ujdzie w tym wszystkim bo przynajmniej ciepłą wodę ma na zawołanie w dużych ilościach, to najgorsze według mnie jest moc minimalna kotła 7 -8kW.
Taki płomień palnika to ja widzę u siebie przy mrozach minus 15 stopni a Kate ma to na starcie bez znaczenia czy na dworze jest plus 10 czy minus 10*C
Kondensować kondensuje ale jego praca jest podobna do zwykłego atmosferyka gdzie dostajemy 100% płomienia lub zero

hiszpan62
31-01-2016, 12:39
WitamJest to mój pierwszy sezon grzewczy.W poprzednim sezonie wygrzewałem podłogówke.Mam wszedzie OP 140 m2 i kominek .Garażu i kotłowni nie ogrzewam.Od miesiaca grzeje gazem.Duzo na tym forum naczytałem sie na temat przewymiarowania kotła i ustawien własciwych.Duzo mi to pomogło ale rowiez doszedłem do swoich wniosków i przemysleń.Powierznia ogrzewana mojego domu to 140 m2.Pokoju nad garazem orzewam sporadycznie wiec go nie wliczam.Mam piec kondensacyjny vitodens 100 zakres mocy od 6,5 do 26 kw.Dom ocieplony 15 cm steropianu na scianach,podłoga na parterze 18 cm steropianu.Okna 3-szybowe,brak okien dachowych(jestem przeciwnikiem jak nie trzeba to nie dawac!)dach ocieplony wełna na skosach 25 cm,na suficie 35 cm.Temperatura na dole 21,5c na gorze 20,5 c czasami troche wiecej.Grzeje gazem dopiero od stycznia ,wczesniej kominkiem z wlotami do pokojów.Nie miałem potrzreby załaczac gazu dopiero jak przyszly mrozy.Mam podłogówke z pogodówka i teromstatem euroster 2026 z CZUJNIKIEM W PODŁODZE.I Powiem wam ze to był strzał w 10!Przy rozruchu poszło mi przez dwie doby po 15 m3 gazu.Potem zaczeło spadac do 8,5m3.Takie zuzycie miałem w czasie mrozów -18 c..Jezeli chodzi o ustawienia pieca do doszedłem do wniosków ze minimalna moc pieca w moim przypadku 30C wystarczy nawet przy mrozach -17c.Wczesniej miałem ustawione przez niby fachowca na 44C.A krzywe wokolicach 40C.Zmieniłem ustawienia i powiem ze jest coraz lepiej.Duzo pomaga mi w tym termostat z czujnikiem podłogowym obecnie mam ustawiona temperature podłogi 21,2c i histeryze 0,4.Wczesnie temperatura podłogi oscylowała w granicach 24c i było wieksze zuzycie a temperatura w domu o troche wieksza Temperatura wody zasilajacej podłoge w moim przypadku to25C przy 0c na zewnatrza,a 24c przy temp około 10c na zewnatrz.A zaczynałem od wiele wiekszej mocy.Wczesniej nie mogłem zejsc poniżej 6 m3 przy temperaturach dodatnich.Teraz zużycie przez ostatnie 72h to srednio na dobe 3,96m3 razem z ogrzewaniem wody,cyrkulacje wyłaczyłem z wiadomych wzgledów.Mam jedynie rano ustawiaone na 10 minut zeby załaczyła sie pompa jak dzieci ida do szkoły.Przy tych ustawieniach piec załacza sie 10 razy na dobe po około 40 minut .Wiec z ta ciagłosc pracy kotła wcale nie jest potrzebna zeby miec niskie zuzycie.Jakie sa wasze przemyslenia?

Mareks77
31-01-2016, 12:55
kociołek w domu pomieszczenie około 18st, sterownik w domu...
a moze trzbea pozmieniac cos w tych parametrach ogrzewania domu??

Kate02: mniejsza wartość parametru na CWU wcale nie oznacza większych oszczędności tylko większe kłopoty z dostępnością ciepłej wody.
To sama musisz wypraktykować w jakimś dniu tygodnia kiedy masz największe zapotrzebowanie.
Zmiany najlepiej wprowadzać co tydzień Kocioł nie jest 2 funkcyjny i może się zdarzyć że woda o temperaturze którą utrzymujesz w zbiorniku np:45*C została i zużyta np do kąpieli itp. a na resztę dostaniesz wodę o temperaturze niższej np: 35*C i na podgrzanie nowej będziesz czekać z 15 - 20 minut bo obniżyłaś nadmiernie moc maksymalną kotła

Mareks77
31-01-2016, 13:24
WitamJest to mój pierwszy sezon grzewczy..Wczesnie temperatura podłogi oscylowała w granicach 24c i było wieksze zuzycie a temperatura w domu o troche wieksza Temperatura wody zasilajacej podłoge w moim przypadku to25C przy 0c na zewnatrza,a 24c przy temp około 10c na zewnatrz.A zaczynałem od wiele wiekszej mocy.Wczesniej nie mogłem zejsc poniżej 6 m3 przy temperaturach dodatnich.Teraz zużycie przez ostatnie 72h to srednio na dobe 3,96m3 razem z ogrzewaniem wody,cyrkulacje wyłaczyłem z wiadomych wzgledów.Mam jedynie rano ustawiaone na 10 minut zeby załaczyła sie pompa jak dzieci ida do szkoły.Przy tych ustawieniach piec załacza sie 10 razy na dobe po około 40 minut .Wiec z ta ciagłosc pracy kotła wcale nie jest potrzebna zeby miec niskie zuzycie.Jakie sa wasze przemyslenia?

Odnośnie ciągłości pracy kotła to wszystko zależy o jakie oszczędności i zyski chodzi. Jeśli mamy na myśli zyski z kondensatu to przy pracy ciągłej są one największe, największy jest także komfort a także zużycie. Przy pracy przerywanej dostajemy mniejsze zyski z kondensatu i mniejszy komfort np ciepłej podłogi, natomiast wzrastają nam zyski ze zużycia gazu.
Praca 10 razy na dobę po ok 40 minut oznacza że kocioł odpoczywa także 10 razy po ponad półtorej godziny., w tym czasie temperatura podłogi spada. Jeśli histereza 0,4 oznacza spadek temperatury podłogi tylko o 0,4*C to uwidacznia co daje 18cm styropianu w podłodze.

wg39070
31-01-2016, 14:03
WitamJest to mój pierwszy sezon grzewczy.W poprzednim sezonie wygrzewałem podłogówke.Mam wszedzie OP 140 m2 i kominek .Garażu i kotłowni nie ogrzewam.Od miesiaca grzeje gazem.Duzo na tym forum naczytałem sie na temat przewymiarowania kotła i ustawien własciwych.Duzo mi to pomogło ale rowiez doszedłem do swoich wniosków i przemysleń.Powierznia ogrzewana mojego domu to 140 m2.Pokoju nad garazem orzewam sporadycznie wiec go nie wliczam.Mam piec kondensacyjny vitodens 100 zakres mocy od 6,5 do 26 kw.Dom ocieplony 15 cm steropianu na scianach,podłoga na parterze 18 cm steropianu.Okna 3-szybowe,brak okien dachowych(jestem przeciwnikiem jak nie trzeba to nie dawac!)dach ocieplony wełna na skosach 25 cm,na suficie 35 cm.Temperatura na dole 21,5c na gorze 20,5 c czasami troche wiecej.Grzeje gazem dopiero od stycznia ,wczesniej kominkiem z wlotami do pokojów.Nie miałem potrzreby załaczac gazu dopiero jak przyszly mrozy.Mam podłogówke z pogodówka i teromstatem euroster 2026 z CZUJNIKIEM W PODŁODZE.I Powiem wam ze to był strzał w 10!Przy rozruchu poszło mi przez dwie doby po 15 m3 gazu.Potem zaczeło spadac do 8,5m3.Takie zuzycie miałem w czasie mrozów -18 c..Jezeli chodzi o ustawienia pieca do doszedłem do wniosków ze minimalna moc pieca w moim przypadku 30C wystarczy nawet przy mrozach -17c.Wczesniej miałem ustawione przez niby fachowca na 44C.A krzywe wokolicach 40C.Zmieniłem ustawienia i powiem ze jest coraz lepiej.Duzo pomaga mi w tym termostat z czujnikiem podłogowym obecnie mam ustawiona temperature podłogi 21,2c i histeryze 0,4.Wczesnie temperatura podłogi oscylowała w granicach 24c i było wieksze zuzycie a temperatura w domu o troche wieksza Temperatura wody zasilajacej podłoge w moim przypadku to25C przy 0c na zewnatrza,a 24c przy temp około 10c na zewnatrz.A zaczynałem od wiele wiekszej mocy.Wczesniej nie mogłem zejsc poniżej 6 m3 przy temperaturach dodatnich.Teraz zużycie przez ostatnie 72h to srednio na dobe 3,96m3 razem z ogrzewaniem wody,cyrkulacje wyłaczyłem z wiadomych wzgledów.Mam jedynie rano ustawiaone na 10 minut zeby załaczyła sie pompa jak dzieci ida do szkoły.Przy tych ustawieniach piec załacza sie 10 razy na dobe po około 40 minut .Wiec z ta ciagłosc pracy kotła wcale nie jest potrzebna zeby miec niskie zuzycie.Jakie sa wasze przemyslenia?

Czyli korzystasz wewnątrz tylko z czujnika w podłodze, czy też z termoststu w pokoju. Piszesz, że czujnik w podłodze to strzal w 10-tkę. Możesz napisać dokładniej jak sterujesz tą podłogówką bo też planuję 100% OP. Muszę powiedzieć, że kocioł 26 kw to duży jak dla Twojego metrażu. Ja mam 170 ogrzewanej i będzie kocioł 1,9-12 kw. Pozdrawiam.

CafeDelTom27
31-01-2016, 14:05
przepraszam pomyliłem, poszło 1530L co daje 35190MJ

wiem to ze wskazania licznika na butli

Te wskazania na butli są o kant d...
Dzis jest +10 a jutro bedzie -10 i wskazania są juz inne a ilosc gazu ta sama

hiszpan62
31-01-2016, 14:07
przy tej temp. zewnetrznej kocioł ma przerwy około 2 h, Wczoraj załaczył sie 9 razy na dobe.Jezeli chodzi o komfort cieplny to nie czuje roznicy przy tych przerwach.A oszczednosc na gazie jest spora..Kondensacja tez nastepuje..Jezeli chodzi o komfort cieplej podłogi to rzeczywiscie nie jest ciepła,ale tez nie jest zimna jak w spiżarce.Wazna dla mnie jest temperatura wewnatrz ,Podłoge ocieplic jak najlepiej i i moim zdaniem grubosc wylewki tez ma znaczenie,im grubsza tym kumuluje wiecej ciepła i dłuzej trzyma

hiszpan62
31-01-2016, 14:13
to jest termostat pokojowy tyle ze mierzy temperature podłogi a nie powietrza.Mam sterowanie pogodowe compit.Steruje mi mieszaczem i pogodówka.A termostat odcina piec jak temperatura podłogi dojdzie do temp. jak sobie ustawie na termostacie.Kocioł jest przewymiarowany jak wiekszosc na forum( taki fachowiec z lat 90 chyba)ale to minie przeszkadza.Piec załacza sie koło 10 razy na dobe a mam sprzegło wiec w niczym nie przeszkadza to

jedrek244
31-01-2016, 14:54
Listopad - 76 m3 - wspomagane kominkiem na początku list
Grudzień - 123 m3 - kominek tylko w Wigilię dla nastroju

Zmieniłęm taryfę na odczyty co miesiac, bo mi w lecie dali faktury spore
co wiązało się z wcześniejszym wygrzewaniem podłogi.


Uprzedzam pytania o dom:
Dom - 138m2, parter, całość OP, podłoga 11, ściany 20, strop 20 wszędzie grafit
reku Brink bez GWC, solary by UE ;)

Temp w domu nastawa 22,3stC całą dobę
CO - 50stC
Piec kondenstat Immergas z pogodówką.


Happy New Year!

Styczeń - 161 m3

Mareks77
31-01-2016, 15:05
..Jezeli chodzi o komfort cieplej podłogi to rzeczywiscie nie jest ciepła,ale tez nie jest zimna jak w spiżarce.Wazna dla mnie jest temperatura wewnatrz ,Podłoge ocieplic jak najlepiej i i moim zdaniem grubosc wylewki tez ma znaczenie,im grubsza tym kumuluje wiecej ciepła i dłuzej trzyma

Grubsza wylewka dłużej trzyma i oddaje ciepło ale także dłużej się rozgrzewa. .Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy i należy je tak wypośrodkować aby wyjść na swoje. dłuższy czas rozgrzewania spowodował by z jednej strony dłuższy czas pracy pieca, z kolei długi czas oddawania ciepła spowodował by na pewno dłuższe czasy przerw i niestety do końca nie wiadomo jakie efekty w zużyciu gazu spowodowało by to w końcowym rozrachunku.
W każdym razie w trakcie kiedy budowałem mówiono mi iż przy ogrzewaniu podłogowym 15cm to niezbędne minimum. Niestety przez niedopatrzenie przy zamawianiu drzwi balkonowych w końcowym rozrachunku wyszło u mnie 10 i teraz patrząc na Twoje wyniki widzę różnicę.

drahma
31-01-2016, 15:19
Styczeń - 161 m3

To naprawdę małe zuzycie.. chodzi mi o grudniowe 123m3. U mnie było w grudniu 252m3 na 95metrowym domu parterowym! Też w świeta przepaliłem kominkiem ;) Prawdopodobnie robię coś źle ale nie wiem co.. Mam tez odczyt co miesiąc. Może ktoś mógłby mi doradzić? Dom parter, ocieplone góra, dół, ściany styropian 10cm. Piec BUDERUS Logamax U044-24K.
Na pokojowym termostacie mam ustawioną temperaturę 21, i tak trzyma. Piec się włącza, szumi woda w aluminiowych kaloryferach (u nas chodzi dość głośno) potem jak osiągnie temperaturę 21 wszystko cichnie i piec sie wyłącza. Wg termometru rtęciowego w pokoju jest od 20 do 21 stopni, nie sa to jakies wysokie komforty termiczne, nie wiem skąd takie zużycie. Dodam też że mamy ustawioną temperaturę na piecu gazowym na najniższą, chyba na 40C. Nie wiem co zrobić by było mniejsze zużycie, co podkręcić itd.. ma ktos pomysł?

hiszpan62
31-01-2016, 15:19
Grubsza wylewka dłużej trzyma i oddaje ciepło ale także dłużej się rozgrzewa. .Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy i należy je tak wypośrodkować aby wyjść na swoje. dłuższy czas rozgrzewania spowodował by z jednej strony dłuższy czas pracy pieca, z kolei długi czas oddawania ciepła spowodował by na pewno dłuższe czasy przerw i niestety do końca nie wiadomo jakie efekty w zużyciu gazu spowodowało by to w końcowym rozrachunku.
W każdym razie w trakcie kiedy budowałem mówiono mi iż przy ogrzewaniu podłogowym 15cm to niezbędne minimum. Niestety przez niedopatrzenie przy zamawianiu drzwi balkonowych w końcowym rozrachunku wyszło u mnie 10 i teraz patrząc na Twoje wyniki widzę różnicę.

U mnie tez sie pomylili na moja korzysc,według projektu miałem miec 12 cm steropianu na podłoge ale musieli dociagnac do wysokosci drzwi balkonowych wiec uznałem zeby mi dali 18 cm steropianu

Kate02
31-01-2016, 15:50
To naprawdę małe zuzycie.. chodzi mi o grudniowe 123m3. U mnie było w grudniu 252m3 na 95metrowym domu parterowym! Też w świeta przepaliłem kominkiem ;) Prawdopodobnie robię coś źle ale nie wiem co.. Mam tez odczyt co miesiąc. Może ktoś mógłby mi doradzić? Dom parter, ocieplone góra, dół, ściany styropian 10cm. Piec BUDERUS Logamax U044-24K.
Na pokojowym termostacie mam ustawioną temperaturę 21, i tak trzyma. Piec się włącza, szumi woda w aluminiowych kaloryferach (u nas chodzi dość głośno) potem jak osiągnie temperaturę 21 wszystko cichnie i piec sie wyłącza. Wg termometru rtęciowego w pokoju jest od 20 do 21 stopni, nie sa to jakies wysokie komforty termiczne, nie wiem skąd takie zużycie. Dodam też że mamy ustawioną temperaturę na piecu gazowym na najniższą, chyba na 40C. Nie wiem co zrobić by było mniejsze zużycie, co podkręcić itd.. ma ktos pomysł?

masz za duzy piec, tak jak ja, nic nie zrobisz... ewentualnie wymienic piec.

drahma
31-01-2016, 15:52
masz za duzy piec, tak jak ja, nic nie zrobisz... ewentualnie wymienic piec.

o kurde, na to nie wpadłem.. dzięki :(

marchew
31-01-2016, 15:55
drahma - zobacz jak ocieplony dom ma jędrek244.
20 (grafit) do 10 (zwykły).

K&M_M
31-01-2016, 16:01
Odnośnie ciągłości pracy kotła to wszystko zależy o jakie oszczędności i zyski chodzi. Jeśli mamy na myśli zyski z kondensatu to przy pracy ciągłej są one największe, największy jest także komfort a także zużycie. Przy pracy przerywanej dostajemy mniejsze zyski z kondensatu i mniejszy komfort np ciepłej podłogi, natomiast wzrastają nam zyski ze zużycia gazu.

Nie bardzo rozumiem. Jeśli budynek ma zapotrzebowanie podczas mrozu np 5kwh to czy będziesz palił w ciągu godziny 10 minut czy 60 minut to żeby utrzymać tą samą temperaturę musisz zużyć tyle samo energii. Czysta matematyka, nic nie wykombinujesz. Możesz grzać 10 minut i zużyjesz mniej gazu niż przez 60 ale i temperatura będzie uśredniając przez tą godzinę niższa, nie ma siły inaczej się nie da. Oczywiście piec który pracuje ciągle spala więcej gazu od tego co pracuje z przerwami ale tylko jeśli mają podobną moc. Jeśli jeden pracuje z siłą 5kwh przez godzinę a drugi z siła 10kwh przez pół godziny to zużyją tyle samo gazu i ciepła dadzą pomijając kondesację tyle samo.Także praca ciągła nie wpływa na większe zużycie gazu. Jak masz piec z minimum 2kwh to on spali 1m3 gazu przez 5,5godziny. Jak masz minimum 6kwh to w niecałe dwie godziny 1m3 gazu.

hiszpan62
31-01-2016, 16:23
Nie bardzo rozumiem. Jeśli budynek ma zapotrzebowanie podczas mrozu np 5kwh to czy będziesz palił w ciągu godziny 10 minut czy 60 minut to żeby utrzymać tą samą temperaturę musisz zużyć tyle samo energii. Czysta matematyka, nic nie wykombinujesz. Możesz grzać 10 minut i zużyjesz mniej gazu niż przez 60 ale i temperatura będzie uśredniając przez tą godzinę niższa, nie ma siły inaczej się nie da. Oczywiście piec który pracuje ciągle spala więcej gazu od tego co pracuje z przerwami ale tylko jeśli mają podobną moc. Jeśli jeden pracuje z siłą 5kwh przez godzinę a drugi z siła 10kwh przez pół godziny to zużyją tyle samo gazu i ciepła dadzą pomijając kondesację tyle samo.Także praca ciągła nie wpływa na większe zużycie gazu. Jak masz piec z minimum 2kwh to on spali 1m3 gazu przez 5,5godziny. Jak masz minimum 6kwh to w niecałe dwie godziny 1m3 gazu.

Ja nie zauwazyłem gorszego komfortu jak piec sie załacza co 2 h a temperatura podłogi obniza o 0,4c.Mam moc minimalna kotła 6,5 kw i tak ustawiłem ze załacza sie około 9,10 razy na dobe.Lepiej jak wolniej dogrzeje podłoge niz jak szybciej z wieksza mocą.Mniej cykli bedzie w czasie doby

fotohobby
31-01-2016, 17:30
Odnośnie ciągłości pracy kotła to wszystko zależy o jakie oszczędności i zyski chodzi. Jeśli mamy na myśli zyski z kondensatu to przy pracy ciągłej są one największe, największy jest także komfort a także zużycie. Przy pracy przerywanej dostajemy mniejsze zyski z kondensatu i mniejszy komfort np ciepłej podłogi, natomiast wzrastają nam zyski ze zużycia gazu.
.

To moze wytłumacz, dlaczego podczas pracy przerywanej mamy mniejsze zyski z kondensatu i mimo tych mniejszych zysków mniejsze zużycie gazu ?

fotohobby
31-01-2016, 17:35
Temperatura na dole 21,5c na gorze 20,5 c czasami troche wiecej.Grzeje gazem dopiero od stycznia ,wczesniej kominkiem z wlotami do pokojów.Nie miałem potrzreby załaczac gazu dopiero jak przyszly mrozy.Mam podłogówke z pogodówka i teromstatem euroster 2026 z CZUJNIKIEM W PODŁODZE.I Powiem wam ze to był strzał w 10!Przy rozruchu poszło mi przez dwie doby po 15 m3 gazu.Potem zaczeło spadac do 8,5m3.Takie zuzycie miałem w czasie mrozów -18 c..Jezeli chodzi o ustawienia pieca do doszedłem do wniosków ze minimalna moc pieca w moim przypadku 30C wystarczy nawet przy mrozach -17c.Wczesniej miałem ustawione przez niby fachowca na 44C.A krzywe wokolicach 40C.Zmieniłem ustawienia i powiem ze jest coraz lepiej.Duzo pomaga mi w tym termostat z czujnikiem podłogowym obecnie mam ustawiona temperature podłogi 21,2c

Masz temperaturę podłogi 21.2 a temperaturę w pomieszczeniu 21.5 ?

fotohobby
31-01-2016, 17:40
To naprawdę małe zuzycie.. chodzi mi o grudniowe 123m3. U mnie było w grudniu 252m3 na 95metrowym domu parterowym! Też w świeta przepaliłem kominkiem ;) Prawdopodobnie robię coś źle ale nie wiem co.. Mam tez odczyt co miesiąc. Może ktoś mógłby mi doradzić? Dom parter, ocieplone góra, dół, ściany styropian 10cm. Piec BUDERUS Logamax U044-24K.
Na pokojowym termostacie mam ustawioną temperaturę 21, i tak trzyma. Piec się włącza, szumi woda w aluminiowych kaloryferach (u nas chodzi dość głośno) potem jak osiągnie temperaturę 21 wszystko cichnie i piec sie wyłącza. Wg termometru rtęciowego w pokoju jest od 20 do 21 stopni, nie sa to jakies wysokie komforty termiczne, nie wiem skąd takie zużycie. Dodam też że mamy ustawioną temperaturę na piecu gazowym na najniższą, chyba na 40C. Nie wiem co zrobić by było mniejsze zużycie, co podkręcić itd.. ma ktos pomysł?

Jakie ocieplenie ?

drahma
31-01-2016, 18:10
Jakie ocieplenie ?

strop 5 cm styropian i wylewka mixokret, pod posadzką 10 cm styropian. strych/poddasze nieocieplone
ściany 10cm styropian

fotohobby
31-01-2016, 18:24
Czyli strop praktycznie nieocieplany.
Rozumiem, ze będziesz zadaptował poddasze i docieplał dach ?

hiszpan62
31-01-2016, 18:29
Masz temperaturę podłogi 21.2 a temperaturę w pomieszczeniu 21.5 ?

Tak jest.To ze czujnik pokazuje mi taka temperature podłogi to nie znaczy ze jest ona taka sama wszedzie..Jak sprawdzałem to w niektorych miejscach temperatura podłogi jest powyzej 22C.Czujnika osobiscie nie montowałem wiec nie wiem w ktorym miejscu dokładnie go dali.Poza tym mam dobrze ocieploną podłoge 18 cm styropianu.

franco78
31-01-2016, 18:31
Ile to za zł wychodzi?

Z faktur wychodzi, że 1m3 kosztuje mnie ok 2zł plus ok 20zł abonament.

fotohobby
31-01-2016, 18:34
Tak jest.To ze czujnik pokazuje mi taka temperature podłogi to nie znaczy ze jest ona taka sama wszedzie..Jak sprawdzałem to w niektorych miejscach temperatura podłogi jest powyzej 22C.Czujnika osobiscie nie montowałem wiec nie wiem w ktorym miejscu dokładnie go dali.Poza tym mam dobrze ocieploną podłoge 18 cm styropianu.

Ja wiem ,mam 20cm i brak ław fundamentowych.
Natomiast czy sterowanie temperatura podłogi z jednego czujnika, czy to np temp powrotu wody na kotle wychodzi na to samo.

oszczednyGrześ
31-01-2016, 18:35
Akurat mój kocioł był 200zł droższy od mocniejszej wersji 24kw. Instalatorzy wiedzą, że nie potrzeba takiej mocy do ogrzania domu ale przydaje się ta moc do ogrzania CWU i tu mają swoją rację. A mocny piec też ogrzeje mały dom. Ja w sumie nie wiem jak to jest w praktyce z tymi przewymiarowanymi kotłami, wiem tyle co na forum piszecie o problemach, że załącza się 20 razy na godzinę, że macie problemy z ich ustawieniem, podłoga zimna itp. Ja ze swoim nic nie robię chodzi na "auto" i jest ok, kombinowałem ale to nie ma sensu w moim przypadku sam najlepiej się dopasowuje i grzeje możliwie z najmniejszą mocą. Tylko poustawiałem rodzaj grzania na podłogowe i tyle.

A jeśli chodzi o moc potrzebną do ogrzania domu to łatwo to policzyć po zużyciu gazu.
Ilość m3 gazu x współczynnik kaloryczności gazu (11kw dla GZ50) / przez 24h
U mnie w największy mróz -13 stopni poszło 12m3 gazu czyli 12x11/24=5,5kwH
Potrzebowałem w największy mróz mocy kotła 5,5kwH... czyli niecałe 50% maksymalnej mocy majego malutkiego 12kw kotła.

Ile tej mocy potrzebujesz na CWU? Masz basen? :) Kocioł źle dobrany, przewymiarowany, który nie potrafi zejść jak najniżej z mocą (i nie tylko kocioł gazowy) nigdy nie będzie działał ekonomicznie. Nie liczyłbym również że z gazu na dom mamy powiedzmy te 11kwh...Nie wiem czy na rurce do domu tyle mamy a co dopiero bezpośrednio na grzejniki czy podłogówkę.

Gos**c
31-01-2016, 18:37
Listopad 90m3 gazu na CO i CWU
Grudzien 108m3,
Dom parterowy 140m2, kubatura ok. 390m3, wszedzie ogrzewanie podlogowe temp. 21-23, WM z reku Brink 400.
Z cyrkulacją raz na godzinę 3 minuty
Podłoga ok 23cm styropianu EPS100
Fundament 15cm hydro
Ściany 20cm grafitu
Strop żelbetowy plus 25cm (10cm białego, 15cm grafitu)
CWU 4 sosby
Buderus GB162.


Styczeń - 144m3

oszczednyGrześ
31-01-2016, 18:39
przy ogrzewaniu podłogowym 15cm to niezbędne minimum. Niestety przez niedopatrzenie przy zamawianiu drzwi balkonowych w końcowym rozrachunku wyszło u mnie 10 i teraz patrząc na Twoje wyniki widzę różnicę.

No popatrz a na forum tutaj są tacy co twierdzą że 10 cm to jest OK... Dla mnie przy podłogówce 20 cm to absolutne minumum :)

K&M_M
31-01-2016, 18:39
Ja nie zauwazyłem gorszego komfortu jak piec sie załacza co 2 h a temperatura podłogi obniza o 0,4c.Mam moc minimalna kotła 6,5 kw i tak ustawiłem ze załacza sie około 9,10 razy na dobe.Lepiej jak wolniej dogrzeje podłoge niz jak szybciej z wieksza mocą.Mniej cykli bedzie w czasie doby

No tak w twoim konkretnym przypadku z tym piecem to pewnie racja.

fotohobby
31-01-2016, 19:23
Listopad : 80m3 (co + CWU dla trzech osób)
Temperatura 21.8C
Pięć dni palenia w kominku (zawsze jeden załadunek, około 4h palenia)]

Grudzień: 96m3
kominek uruchomiony 3 dni - w sumie około 20kg drewna.
temperatura 21.8-22C


Styczeń: 120m3
w kominku spalone 80kg drewna, co daje dalsze ok 22m2

Mareks77
31-01-2016, 19:26
To moze wytłumacz, dlaczego podczas pracy przerywanej mamy mniejsze zyski z kondensatu i mimo tych mniejszych zysków mniejsze zużycie gazu ?

A czy w ogóle jesteśmy w stanie powiedzieć lub policzyć czy mamy jakiekolwiek zyski z kondensatu.
Wiem tylko tyle ze jak piec pracuje długo na niskich temperaturach zasilania to z odgłosów i częstotliwości kapania jest go napewno więcej niż przy pracy przerywanej kiedy to podczas odpoczynku pieca kondensat nie kapie w ogóle.
Czy w ogóle wiemy w którym momencie piec pracuje w sprawności 100% a kiedy 108%
To że w parametrach opisują sprawność 108% przy 30% wysterowania. to nie znaczy ze tyle mamy.
Jedyne logiczne wytłumaczenie zysków z kondensatu uzyskałem przy temperaturze zewnętrznej (-12*C) i przełączeniu pieca na tryb KOREKTA przy dobrze dobranych krzywych grzewczych piec pracował całą dobę 24/24 na swoim najmniejszym wysterowaniu palnika czyli 4,2kW
Spalanie przy takiej pracy wyniosło 11m3 dla gazu o współczynniku 1m3 = 8,719kW
Praca pieca 4,2kW x 24h = 100,8kW
Spalanie 11m3 x 8,719 = 95,909kW
Wynika z tego iż albo sprawność była na poziomie 105%, albo gaz w sieci był lepszej jakości, albo palnik schodzi z wysterowaniem niżej niż ma w danych fabrycznych

Maciu78
31-01-2016, 19:33
A czy w ogóle jesteśmy w stanie powiedzieć lub policzyć czy mamy jakiekolwiek zyski z kondensatu.
Wiem tylko tyle ze jak piec pracuje długo na niskich temperaturach zasilania to z odgłosów i częstotliwości kapania jest go napewno więcej niż przy pracy przerywanej kiedy to podczas odpoczynku pieca kondensat nie kapie w ogóle.
Czy w ogóle wiemy w którym momencie piec pracuje w sprawności 100% a kiedy 108%
To że w parametrach opisują sprawność 108% przy 30% wysterowania. to nie znaczy ze tyle mamy.
Jedyne logiczne wytłumaczenie zysków z kondensatu uzyskałem przy przełączeniu pieca na tryb KOREKTA przy dobrze dobranych krzywych grzewczych piec pracował całą dobę 24/24 na swoim najmniejszym wysterowaniu palnika czyli 4,2kW
Spalanie przy takiej pracy wyniosło 11m3 dla gazu o współczynniku 1m3 = 8,719kW
Praca pieca 4,2kW x 24h = 100,8kW
Spalanie 11m3 x 8,719 = 95,909kW
Wynika z tego iż albo sprawność była na poziomie 105%, albo gaz w sieci był lepszej jakości, albo palnik schodzi z wysterowaniem niżej niż ma w danych fabrycznych

mysle ze nie pracowal cala dobe... sprawdzales godziny pracy na piecu?

hiszpan62
31-01-2016, 19:42
Ja wiem ,mam 20cm i brak ław fundamentowych.
Natomiast czy sterowanie temperatura podłogi z jednego czujnika, czy to np temp powrotu wody na kotle wychodzi na to samo.

moja temp. powrotu wody to 25c ,a czujnik w wylewce steruje mi wyłaczeniem kotła jak dojdzie do zadanej temperatury 21,2c a jak piec sie wyłaczy po około 35 minutach to temperatura podłogi przez 20 minut wzrasta do 21,5 a potem przez niecałe 2 h podłoga sie wychładza do 20,8 i tak dalej przez cała dobe,

Mareks77
31-01-2016, 19:52
To naprawdę małe zuzycie.. chodzi mi o grudniowe 123m3. U mnie było w grudniu 252m3 na 95metrowym domu parterowym! Też w świeta przepaliłem kominkiem ;) Prawdopodobnie robię coś źle ale nie wiem co.. Mam tez odczyt co miesiąc. Może ktoś mógłby mi doradzić? Dom parter, ocieplone góra, dół, ściany styropian 10cm. Piec BUDERUS Logamax U044-24K.
Na pokojowym termostacie mam ustawioną temperaturę 21, i tak trzyma. Piec się włącza, szumi woda w aluminiowych kaloryferach (u nas chodzi dość głośno) potem jak osiągnie temperaturę 21 wszystko cichnie i piec sie wyłącza. Wg termometru rtęciowego w pokoju jest od 20 do 21 stopni, nie sa to jakies wysokie komforty termiczne, nie wiem skąd takie zużycie. Dodam też że mamy ustawioną temperaturę na piecu gazowym na najniższą, chyba na 40C. Nie wiem co zrobić by było mniejsze zużycie, co podkręcić itd.. ma ktos pomysł?

Twój Buderus tak jak i Junkers Kate02 ma niestety minimalną moc palnika na poziomie ponad 8kW.
Ściany 10 cm styropianu to nie jest coś zadowalającego. Nie wiadomo ile ocieplenia i jakiego jest na dachu lub stropie.
Jedyne co przychodzi do głowy przy takich parametrach to sterownik pogodowy z pomiarem i utrzymaniem stałej temperatury pomieszczeń umieszczony w jednym z największych pomieszczeń i otwarte na max regulatory na grzejnikach.
Duży niczym nie stłumiony przepływ wody w grzejnikach spowoduje pełniejsze zagospodarowanie tych minimalnych 8kW.

Nie możesz porównywać zużycia w m3 innych użytkowników gdyż twój gaz może być po prostu mniej kaloryczny dlatego też ty przy 250m3 możesz mieć współczynnik korekty na poziomie 8,7 a kolega ze zużyciem 150m3 na poziomie 11.

fotohobby
31-01-2016, 20:01
A czy w ogóle jesteśmy w stanie powiedzieć lub policzyć czy mamy jakiekolwiek zyski z kondensatu.
Wiem tylko tyle ze jak piec pracuje długo na niskich temperaturach zasilania to z odgłosów i częstotliwości kapania jest go napewno więcej niż przy pracy przerywanej kiedy to podczas odpoczynku pieca kondensat nie kapie w ogóle.
Czy w ogóle wiemy w którym momencie piec pracuje w sprawności 100% a kiedy 108%
To że w parametrach opisują sprawność 108% przy 30% wysterowania. to nie znaczy ze tyle mamy.
Jedyne logiczne wytłumaczenie zysków z kondensatu uzyskałem przy temperaturze zewnętrznej (-12*C) i przełączeniu pieca na tryb KOREKTA przy dobrze dobranych krzywych grzewczych piec pracował całą dobę 24/24 na swoim najmniejszym wysterowaniu palnika czyli 4,2kW
Spalanie przy takiej pracy wyniosło 11m3 dla gazu o współczynniku 1m3 = 8,719kW
Praca pieca 4,2kW x 24h = 100,8kW
Spalanie 11m3 x 8,719 = 95,909kW
Wynika z tego iż albo sprawność była na poziomie 105%, albo gaz w sieci był lepszej jakości, albo palnik schodzi z wysterowaniem niżej niż ma w danych fabrycznych

Te wyliczenia są abstrakcyjne, bo zmiennych jest zbyt wiele.
Zasada jest prosta - im więcej kondensatu uda sie wykorzystać, wym wyższa sprawnośc kotła.

Czy kocioł pracuje 24h/dobę z mocą 3kWczy 12h z mocą 6kW to ilośc spalonego gazu bedzie podobna.
Dla mnie lepszy komfort jest przy pracy przeżywanej - kocioł ma wymuszone grzanie w godzinach mojej aktywności w domu i wtedy podłoga jest bardziej komfortowa.
Kiedy śpimy, czy jesteśmy w pracy nie grzeje temperatura podłogi spada - ale wtedy nam to nie przeszkadza.

Przy grzaniu ciągłym musiałbym grzać z temoeraturą 26-27C co byłoby równoznaczne z mniejszym komfortem, szczególnie w łazience.

Mareks77
31-01-2016, 20:01
mysle ze nie pracowal cala dobe... sprawdzales godziny pracy na piecu?

Rejestrowałem temperaturę zasilania i powrotu.
Ani na moment nie było niżej niż 27*C

drahma
31-01-2016, 20:06
Twój Buderus tak jak i Junkers Kate02 ma niestety minimalną moc palnika na poziomie ponad 8kW.
Ściany 10 cm styropianu to nie jest coś zadowalającego. Nie wiadomo ile ocieplenia i jakiego jest na dachu lub stropie.
Jedyne co przychodzi do głowy przy takich parametrach to sterownik pogodowy z pomiarem i utrzymaniem stałej temperatury pomieszczeń umieszczony w jednym z największych pomieszczeń i otwarte na max regulatory na grzejnikach.
Duży niczym nie stłumiony przepływ wody w grzejnikach spowoduje pełniejsze zagospodarowanie tych minimalnych 8kW.

Nie możesz porównywać zużycia w m3 innych użytkowników gdyż twój gaz może być po prostu mniej kaloryczny dlatego też ty przy 250m3 możesz mieć współczynnik korekty na poziomie 8,7 a kolega ze zużyciem 150m3 na poziomie 11.
Dzięki Mareks za wyjaśnienie ;)

Adam626
31-01-2016, 20:06
masz za duzy piec, tak jak ja, nic nie zrobisz... ewentualnie wymienic piec.

dajcie spokój z takimi radami bo jeszcze ktoś zmieni piec myśląc że zmniejszy spalanie i straci pieniądze...

Istotą małego zużycia ciepła są małe straty czyli dobrze ocieplony budynek i dobrze wykonany. Dobór kotła może mieć znaczenie ale to pojedyncze procenty. Praktycznie w żadnym wypadku zmiana pieca nie zwróci się podczaas calej jego eksploatacji.

Mareks77
31-01-2016, 20:09
Te wyliczenia są abstrakcyjne, bo zmiennych jest zbyt wiele.
Zasada jest prosta - im więcej kondensatu uda sie wykorzystać, wym wyższa sprawnośc kotła.

Czy kocioł pracuje 24h/dobę, czy 10h to,ilośc spalonego gazu bedzie podobna.
Dla mnie lepszy komfort jest przy pracy przeżywanej - kocioł ma wymuszone grzanie w godzinach mojej aktywności w domu i wtedy podłoga jest bardziej komfortowa.
Kiedy śpimy, czy jesteśmy w pracy nie grzeje temperatura podłogi spada - ale wtedy nam to nie przeszkadza.

Przy grzaniu ciągłym musiałbym grzać z temoeraturą 26-27C co byłoby równoznaczne z mniejszym komfortem, szczególnie w łazience.

Lepszy komfort przy pracy przerywanej bo podłoga ma nie 26*C całą dobę tylko 30*C ale wtedy kiedy po niej chodzisz.
Niestety zaprzestałem dobowego rejestrowania zużycia gazu i testowania różnych konfiguracji więc nie będę zbierał kondensatu w butelkę i patrzył ile go było.

Beskidziak
31-01-2016, 20:49
Styczen
138m3(współczynnik 10,972)117m2

Misiek824
31-01-2016, 21:40
u mnie od początk stycznia śednie spalanie 6,4m3 gaz na dobę. 128 m2 pow .. dół podłogówka góra 5 grzejników , drabinka ,i podłogówka w łazience. temp stawiona na 22 a w nocy 21

styczeń 165 m3. A ja mam pod podłoga tylko 7cm styropianu:(

uris
31-01-2016, 21:53
Tak jest.To ze czujnik pokazuje mi taka temperature podłogi to nie znaczy ze jest ona taka sama wszedzie..Jak sprawdzałem to w niektorych miejscach temperatura podłogi jest powyzej 22C.Czujnika osobiscie nie montowałem wiec nie wiem w ktorym miejscu dokładnie go dali.Poza tym mam dobrze ocieploną podłoge 18 cm styropianu.


To jest nie realne o czym piszesz ,bo temp podłogi 21*C nie da ci w domu 21*C , żebyś miał 21*C w domu to temp podłogi przeważnie jest wyższa o Deltę T czyli o około 3-4*C

uris
31-01-2016, 21:56
Z faktur wychodzi, że 1m3 kosztuje mnie ok 2zł plus ok 20zł abonament.

Nie możesz policzyć wszystkiego do kupy ? około 2zł to może być 2,20zł a to wielka różnica , u mnie wychodzi ze wszystkimi opłatami 2,15zł W2.1

oszczednyGrześ
31-01-2016, 21:56
styczeń 165 m3. A ja mam pod podłoga tylko 7cm styropianu:(

A jaki dokładnie dom ile m2? Jaka izolacja ścian i dachu? Jaka wentylacja? Na ile 'C grzejesz? Podłógówki ile?

Beskidziak
31-01-2016, 22:01
Nie możesz policzyć wszystkiego do kupy ? około 2zł to może być 2,20zł a to wielka różnica , u mnie wychodzi ze wszystkimi opłatami 2,15zł W2.1
Tylko że w takim przypadku, w kaźdym miesiącu cena gazu będzie inna

Misiek824
31-01-2016, 22:09
A jaki dokładnie dom ile m2? Jaka izolacja ścian i dachu? Jaka wentylacja? Na ile 'C grzejesz? Podłógówki ile?

Ja mam dobudówke 8x9m i jeszcze ze starego domu dodatkowo 2 pokoje na górze. W sumie ok 130m2. Porotherm 30 i styropian 10cm grafit. Dach o wełna 30cm o wsp. 0.33. wentylacja grawitacyjna. Grzeje na 22 stopnie a w nocy 21. podłogówke mam na dole ok 60m2 i w łazience na górze , do tego 5 grzejników i 1 drabinka. Piec de dietrich mcr3.

oszczednyGrześ
31-01-2016, 22:13
Tylko że w takim przypadku, w kaźdym miesiącu cena gazu będzie inna

Tak, to się zmienia. Bo zmianiają się te opłaty abonamentowe. Generalnie im więcej m3 tym taniej wychodzi m3 :)

oszczednyGrześ
31-01-2016, 22:22
Ja mam dobudówke 8x9m i jeszcze ze starego domu dodatkowo 2 pokoje na górze. W sumie ok 130m2. Porotherm 30 i styropian 10cm grafit. Dach o wełna 30cm o wsp. 0.33. wentylacja grawitacyjna. Grzeje na 22 stopnie a w nocy 21. podłogówke mam na dole ok 60m2 i w łazience na górze , do tego 5 grzejników i 1 drabinka. Piec de dietrich mcr3.

No ale w tych 165m3 masz zapewne gotowanie oraz grzanie ciepłej wody. Więc nie wydaje mi się że jest tak bardzo źle... 165m3 gazu to będzie około 380 zł, racja?

Misiek824
31-01-2016, 22:24
No ale w tych 165m3 masz zapewne gotowanie oraz grzanie ciepłej wody. Więc nie wydaje mi się że jest tak bardzo źle... 165m3 gazu to będzie około 380 zł, racja?

Bez goowania tylko cwu na 4 osoby. koszt o ok 360zł.

hiszpan62
31-01-2016, 22:25
To jest nie realne o czym piszesz ,bo temp podłogi 21*C nie da ci w domu 21*C , żebyś miał 21*C w domu to temp podłogi przeważnie jest wyższa o Deltę T czyli o około 3-4*C
A jednak tak mam. Jak mierzyłem temp. podłogi w innych miejscach to miałem na panelach troche powyzej 22C, Wczesniej na termostacie miałem ustawione na 23C ..Zużycie srednie z CWU bez cyrkulacji(na 10 minut właczalem rano) z 72h to 3,9m3 na dobe. Wiem co to Delta T .

uris
31-01-2016, 22:37
A jednak tak mam. Jak mierzyłem temp. podłogi w innych miejscach to miałem na panelach troche powyzej 22C, Wczesniej na termostacie miałem ustawione na 23C ..Zużycie srednie z CWU bez cyrkulacji(na 10 minut właczalem rano) z 72h to 3,9m3 na dobe. Wiem co to Delta T .

Zapewne coś źle mierzysz bo to jest niemożliwe .

K&M_M
31-01-2016, 22:43
Styczeń 224m3. Średnia za styczeń utrzymywała mi się na poziomie 8m3 na dobę (dokładnie do 25 stycznia) ale ostatnie kilka dni mocno zbiły średnią do 7,22m3 na dobę(czyli od 25 stycznia średnia 4m3/doba). Od pierwszego uruchomienia pieca 27 października 524m3.

Tak się zastanawiam ile może mi brać ta cyrkulacja 24h/dobę bo odkąd hula (początek grudnia) to zużycie wyraźnie w górę poszło, ale może to bardziej mrozy.

hiszpan62
31-01-2016, 23:00
Zapewne coś źle mierzysz bo to jest niemożliwe .

.Wczesniej miałem ustawiony czujnik podłogi na 24 nawet doszedłem do 28c ale było za ciepło i pobierało mi wiecej gazu .Powiem Ci ze testowałem juz wiekszosc mozliwosci i mysle ze doszedłem do maximum mozliwosci czyli kocioł pracuje cyklicznie ,załacza sie około 9 razy na dobe przy minimalnej mocy i przy temp. zadanej na podloge 25-26C.Napisze Ci jeszcze ,ze mam kocioł o mocy 6,5-26kw

oszczednyGrześ
31-01-2016, 23:06
Styczeń 224m3. Średnia za styczeń utrzymywała mi się na poziomie 8m3 na dobę (dokładnie do 25 stycznia) ale ostatnie kilka dni mocno zbiły średnią do 7,22m3 na dobę(czyli od 25 stycznia średnia 4m3/doba). Od pierwszego uruchomienia pieca 27 października 524m3.

Tak się zastanawiam ile może mi brać ta cyrkulacja 24h/dobę bo odkąd hula (początek grudnia) to zużycie wyraźnie w górę poszło, ale może to bardziej mrozy.

Cyrkulacja może brać i to duuużo :) W zależności jak ona cyrkuluje.

Adam626
31-01-2016, 23:21
Nie możesz policzyć wszystkiego do kupy ? około 2zł to może być 2,20zł a to wielka różnica , u mnie wychodzi ze wszystkimi opłatami 2,15zł W2.1
To moja gazownia lepsza bo w 2.12.t wychodzi mi brutto za 1m3 1,83PLN a wliczając abonament 24,7PLN 1,90PLN za m3.

W styczniu tj od 31 grudnia 23:59 do 31I 23:59 poszło mi 339m3 co daje 10,93m3/dobę i fv powinna być na 645PLN. Osobiście jestem zawiedziony bo budując dom starałem się i miałem nadzieje na mniejsze zużycie. Ekipa od elewacji nie była dobra, mimo mojego pilnowania są błędy. Poza tym nieregularna bryła + żaluzje+ tarasy nad pom. ogrzewanymi i kilka innych rzeczy które bym zmienił.

W sumie może nie jest tak źle biorac pod uwagę wielkość domu. Październik-styczeń to 850m3 i koszt gazu 1700zł. pozostaje luty-kwiecień palenia pewnie non stopczyli jeszcze jakiś 1300zł.

Oprócz tego spaliłem 50kg brykietu w styczniu

uris
31-01-2016, 23:35
To moja gazownia lepsza bo w 2.12.t wychodzi mi brutto za 1m3 1,83PLN a wliczając abonament 24,7PLN 1,90PLN za m3.

W styczniu tj od 31 grudnia 23:59 do 31I 23:59 poszło mi 339m3 co daje 10,93m3/dobę i fv powinna być na 645PLN. Osobiście jestem zawiedziony bo budując dom starałem się i miałem nadzieje na mniejsze zużycie. Ekipa od elewacji nie była dobra, mimo mojego pilnowania są błędy. Poza tym nieregularna bryła + żaluzje+ tarasy nad pom. ogrzewanymi i kilka innych rzeczy które bym zmienił.

W sumie może nie jest tak źle biorac pod uwagę wielkość domu. Październik-styczeń to 850m3 i koszt gazu 1700zł. pozostaje luty-kwiecień palenia pewnie non stopczyli jeszcze jakiś 1300zł.

Oprócz tego spaliłem 50kg brykietu w styczniu

Przeliczyłem jeszcze raz KW i wyszło mi ~ 19 gr za 1KW brutto współczynnik 10.972 ,nie wiem jak to się stało ale wpadłem w W2.1 :) mój styczeń to około 280m3 co daje około 603zł ,listopad grudzień 2015 - 435zł - 203m3 - 2225KW

uris
31-01-2016, 23:41
.Wczesniej miałem ustawiony czujnik podłogi na 24 nawet doszedłem do 28c ale było za ciepło i pobierało mi wiecej gazu .Powiem Ci ze testowałem juz wiekszosc mozliwosci i mysle ze doszedłem do maximum mozliwosci czyli kocioł pracuje cyklicznie ,załacza sie około 9 razy na dobe przy minimalnej mocy i przy temp. zadanej na podloge 25-26C.Napisze Ci jeszcze ,ze mam kocioł o mocy 6,5-26kw

Piszę na swoim przykładzie , teraz 1*C na zewnątrz .
KG 0,25 zasilanie idzie 33*C powrót 30*C Delta T =3*C temperatura w domu 23*C , temp podłogi mierzona na panelach ~25*C na płytkach pewnie 26*C .
Napisz Jaką masz temp zasilania i jaką masz Deltę .

K&M_M
31-01-2016, 23:46
odp: Adam 626
Moja chałupa też idealna nie jest. jak śnieg popada to na łączeniu ścian nośnych z dachem jest roztopiony śnieg, czyli ciepło ucieka. Styropian klejony na placki także wiatr w mrozy hula miedzy styropianem a ścianą, pełna fuszerka dziwię się, że to w ogóle trzyma ciepło. Poczekam do wiosny i może pozaklejam styropian przy łączeniu z dachem i gdzie się da, żeby wiatr tam nie hulał. Wełna z dachu niby wsadzona za murłatę ale jak się przy murze wiatr pod wpływem różnicy temperatur rozhula to ta wełna go nie zatrzyma. Ale tak czy inaczej z tego co widzę nie wypadam źle. Ty też chałupa 300m2 po podłodze musi swoje brać i moim zdaniem wynik super . Do tego mam nieskończonego bliźniaka sąsiada a rozdziela nas tylko dylatacja 2cm + mam super technologię pod drzwiami. Zimny próg, styropian 2cm w pionie ale nie tam gdzie są drzwi, czyli zewnętrzna krawędź ściany tylko wewnętrzna a dalej wylewka także wiatrołap to u mnie lodówka. Pierwszy dom budowałem jak to w przysłowiu ;) Ale mam już plan na poprawki.

K&M_M
01-02-2016, 00:07
Po prysznicu jak kocioł podgrzał wodę szybka kontrola kiedy znowu zacznie podgrzewać i wychodzi mi niecały 1m3 gazu na dobę za cyrkulację

Według tych wzorów (Ciekawe):
http://forum.budujemydom.pl/Ile-kWh-potrzeba-na-podgrzanie-1-l-wody-o-10-stopni-t12592.html

no no, trzeba coś pokombinować

Adam626
01-02-2016, 00:21
jak śnieg popada to na łączeniu ścian nośnych z dachem jest roztopiony śnieg, czyli ciepło ucieka. Styropian klejony na placki także wiatr w mrozy hula miedzy styropianem a ścianą, pełna fuszerka dziwię się, że to w ogóle trzyma ciepło.

Jak na takie warunki to masz bardzo dobre zużycie:)

Bracianka
01-02-2016, 00:35
Cały sezon grzewczy do tej pory (od października) to 450m3 gazu, z czego średnio 10m3 idzie miesięcznie na grzanie wody. Kuchenki gazowej brak. W styczniu poszło najwięcej: 162m3.

Czyli:
- średnia ze stycznia: 5,23m3,
- średnia na sezon: 3,66m3.

fotohobby
01-02-2016, 08:35
10m3 miesięcznie na wodę ? Jesteś pewna ?

To bardzo mało....

Beskidziak
01-02-2016, 08:37
To moja gazownia lepsza bo w 2.12.t wychodzi mi brutto za 1m3 1,83PLN a wliczając abonament 24,7PLN 1,90PLN za m3.

W styczniu tj od 31 grudnia 23:59 do 31I 23:59 poszło mi 339m3 co daje 10,93m3/dobę i fv powinna być na 645PLN. Osobiście jestem zawiedziony bo budując dom starałem się i miałem nadzieje na mniejsze zużycie. Ekipa od elewacji nie była dobra, mimo mojego pilnowania są błędy. Poza tym nieregularna bryła + żaluzje+ tarasy nad pom. ogrzewanymi i kilka innych rzeczy które bym zmienił.

W sumie może nie jest tak źle biorac pod uwagę wielkość domu. Październik-styczeń to 850m3 i koszt gazu 1700zł. pozostaje luty-kwiecień palenia pewnie non stopczyli jeszcze jakiś 1300zł.

Oprócz tego spaliłem 50kg brykietu w styczniu


Moim zdaniem bardzo dobry wynik, jaki masz współczynnik przeliczenia na kwk bo cenę masz w tej samej taryfie co ja o 40gr niźszą. (u mnie 10,972)?

hiszpan62
01-02-2016, 08:40
Piszę na swoim przykładzie , teraz 1*C na zewnątrz .
KG 0,25 zasilanie idzie 33*C powrót 30*C Delta T =3*C temperatura w domu 23*C , temp podłogi mierzona na panelach ~25*C na płytkach pewnie 26*C .
Napisz Jaką masz temp zasilania i jaką masz Deltę .

Rano jak wstałem to w salonie miałem 20C , u gory gdzie spały dzieci 21C , tak wszedzie 20C, mysle ,ze przez te słoneczne dni które były to temperatura wzrasta mi o 1C.Oprócz tego pracujemy w domu i moze to ma tez wpływ na taka temperature pod wieczór .Przez te ostatnie dni na zasilanie szło mi 28C powrót 25C.zszedłem z temperatura podłogi w momencie jak na polu temperatura wzrosła duzo powyzej 0C.Wczesniej wczasie mrozów temperature podłogi miałem ustawiona na 23,4C.Piec tak ustawiłem zeby chodził z minimalna mocą.W czasie mrozów tez tak szedł i było ok a spalanie było przyzwoite ok 7,5 m3 , ale kiedy temperatura była mocno na plusie był problem z obnizeniem zuzycia gazu ok 6 m3. teraz przez te ustawienia zszedłem do około 4m3.

Bracianka
01-02-2016, 09:15
10m3 miesięcznie na wodę ? Jesteś pewna ?

To bardzo mało....

Jestem pewna, zaznaczam, że to średnia, ale w lecie przecież grzejemy tylko wodę (też gazem) i zużycie wahało się od 9 do 12m3. Grzejemy tylko wodę w zasobniku, nie mam cyrkulacji (:(). Jak dokładnie wyliczyć, to wychodzi 10,5m3.

sys20
01-02-2016, 10:08
Listopad 143m3
Grudzień 178m3
Styczeń 240m3

fotohobby
01-02-2016, 10:10
Bracianka, mało komu udaje się zejść poniżej 0.8m3 na dobę, stad moje zdziwienie.
Mozesz podać jaki zbiornik i jak z niej korzystacie ?

Bracianka
01-02-2016, 10:32
Znalazłam instrukcję, więc:
Biawar, W-E150.7 A (wymiennik wiszący z wężownicą spiralną c.o. 150l) - cokolwiek to jest ;-) Jak korzystamy? J jak mi woda potrzebna to leję. Zwykłe kąpiele, gotowanie, zmywanie raczej załatwia zmywarka. Trzy osoby, a raczej 2,5 ;-) bo jedna to niemowlę. Z tego co wiem, to piec na grzanie boilera jest nastawiony na 70 stopni i jak stwierdza, że trzeba zacząć grzać, to grzeje.

uris
01-02-2016, 10:48
Rano jak wstałem to w salonie miałem 20C , u gory gdzie spały dzieci 21C , tak wszedzie 20C, mysle ,ze przez te słoneczne dni które były to temperatura wzrasta mi o 1C.Oprócz tego pracujemy w domu i moze to ma tez wpływ na taka temperature pod wieczór .Przez te ostatnie dni na zasilanie szło mi 28C powrót 25C.zszedłem z temperatura podłogi w momencie jak na polu temperatura wzrosła duzo powyzej 0C.Wczesniej wczasie mrozów temperature podłogi miałem ustawiona na 23,4C.Piec tak ustawiłem zeby chodził z minimalna mocą.W czasie mrozów tez tak szedł i było ok a spalanie było przyzwoite ok 7,5 m3 , ale kiedy temperatura była mocno na plusie był problem z obnizeniem zuzycia gazu ok 6 m3. teraz przez te ustawienia zszedłem do około 4m3.

Tak jak pisałem , zadana w domu masz 20*C a nie 21*C Deltę ma 3*C czyli 25-3=22*C ma posadzka przy zadanej temp 20*C w domu reszta to zyski bytowe i tyle .

uris
01-02-2016, 10:55
Jestem pewna, zaznaczam, że to średnia, ale w lecie przecież grzejemy tylko wodę (też gazem) i zużycie wahało się od 9 do 12m3. Grzejemy tylko wodę w zasobniku, nie mam cyrkulacji (:(). Jak dokładnie wyliczyć, to wychodzi 10,5m3.


Dla mnie jest ten wynik nie realny ,coś tu jest źle policzone albo kocioł grzeje raz na dobę wodę w tedy jestem skłonny uwierzyć że 12m3 zużyje .
Mi przy dwóch przedziałach czasowych średnio na miesiąc wychodzi 26m3 do tego mam skręconą moc do 10KW i zasobnik stoi w gospodarczym pomieszczeniu gdzie temp jest taka jak w całym domu czyli ~ 23*C .

Bracianka
01-02-2016, 11:11
Ej, no mam, Ci zrzuty ekranu zrobić ze konta na PGNiG? :-) Co dwa miesiące mnie sprawdzają, więc nawet jakbym coś chciała na rachunkach oszukać, to się nie da ;-)

No piec grzeje wodę raz na dobę, albo rzadziej, i trzyma temperaturę. Po co mi zasobnik, który jej nie trzyma? Brudna nie chodzę :-P

uris
01-02-2016, 12:14
Ej, no mam, Ci zrzuty ekranu zrobić ze konta na PGNiG? :-) Co dwa miesiące mnie sprawdzają, więc nawet jakbym coś chciała na rachunkach oszukać, to się nie da ;-)

No piec grzeje wodę raz na dobę, albo rzadziej, i trzyma temperaturę. Po co mi zasobnik, który jej nie trzyma? Brudna nie chodzę :-P

No dobrze to napisz trochę więcej danych , z tego co pamiętam grzejesz wodę do 70*C to po 24h jaka temp jest w zasobniku ? skoro piszesz że 1 na dobę lub rzadziej kocioł grzeje wodę , jaka histereza jest ?

hiszpan62
01-02-2016, 12:20
Tak jak pisałem , zadana w domu masz 20*C a nie 21*C Deltę ma 3*C czyli 25-3=22*C ma posadzka przy zadanej temp 20*C w domu reszta to zyski bytowe i tyle .

masz jakas rade zeby zwiekszyc temperature podłogi a zarazem pozostac przy srednim zuzyciu około 4 m3 w czasie dodatnich temperatur?

Bracianka
01-02-2016, 12:21
Chłopie, ale ja nie mam zielonego pojęcia :-) Ja po prostu odpowiedziałam na pytanie zadane w temacie: Ile gazu Wam poszło :-) Po prostu jeszcze uwzględniłam, ile z tego gazu idzie na wodę średnio.

A że na wodę w poprzednich miesiącach szło mi średnio 10,5m3, to wnioskuję, że teraz idzie tyle samo albo niewiele więcej.

Mareks77
01-02-2016, 13:14
Dla mnie jest ten wynik nie realny ,coś tu jest źle policzone albo kocioł grzeje raz na dobę wodę w tedy jestem skłonny uwierzyć że 12m3 zużyje .
Mi przy dwóch przedziałach czasowych średnio na miesiąc wychodzi 26m3 do tego mam skręconą moc do 10KW i zasobnik stoi w gospodarczym pomieszczeniu gdzie temp jest taka jak w całym domu czyli ~ 23*C .

Dla mnie to też podejrzane:

Według obliczeń http://www.iwanickiserwis.pl/upload/8.xls
jednokrotne ładowanie zasobnika 150l przy mocy cwu 23kW z temperatury początkowej 5*C do temperatury 70*C trwa 30 minut.
Z tego wychodzi że moc to ok 11,4kW
Co przy średniej kaloryczności gazu sieciowego daje 1,1m3

Jedyna możliwość że na jeden dzień wystarcza 150l ciepłej wody a dolna wartość temperatury CWU ustawiona jest na 20*C
Ładowanie od temperatury 20*C do 70*C trwa 15 minut co daje 0,5m3 gazu

U siebie w praktyce raz obserwowałem takie ładowanie.
Przy mocy ograniczonej do 12kW i zbiorniku 120l trwa ono ok 40 minut

jacek.zoo
01-02-2016, 13:27
Dla mnie jest ten wynik nie realny ,coś tu jest źle policzone albo kocioł grzeje raz na dobę wodę w tedy jestem skłonny uwierzyć że 12m3 zużyje .
Mi przy dwóch przedziałach czasowych średnio na miesiąc wychodzi 26m3 do tego mam skręconą moc do 10KW i zasobnik stoi w gospodarczym pomieszczeniu gdzie temp jest taka jak w całym domu czyli ~ 23*C .
no mi latem szło na gaz na wode 31m gazu na miesiac, czyli ok 1m3 gazu na dobe, a jest nas 2+2, zasobnik 100L i wody zuzywamy ok 15m3 miesiecznie. nie wiem ile razy dziennie grzeje, bo nie mam mozliwosci ustawiania por grzania, jak temp w zasobniku spadnie to sie nagrzewa i tyle

Bracianka
01-02-2016, 13:30
O boziu, Wy mi tu wyliczeniami, że nierealne, a ja mam spalanie jakie mam. Nie potrafię tego wyliczyć jak Wy, nie wiem, na ile czasu starcza Wam zasobnik 150-litrowy. Może to dla Was nie dowód (bo przecież tabelkę każdy może sobie narysować), ale to naprawdę jest zrzut ekranu z e-bok PGNiG:

345433

Beskidziak
01-02-2016, 13:36
Chłopie, ale ja nie mam zielonego pojęcia :-) Ja po prostu odpowiedziałam na pytanie zadane w temacie: Ile gazu Wam poszło :-) Po prostu jeszcze uwzględniłam, ile z tego gazu idzie na wodę średnio.

A że na wodę w poprzednich miesiącach szło mi średnio 10,5m3, to wnioskuję, że teraz idzie tyle samo albo niewiele więcej.

A możesz podać współczynnik konwersji z fv.....może Wy tam jakiś cudowny gaz macie......


ok Już widzę w tabelce, cudów nie ma..........
i na wakacje to tak raczej też raz w miesiącu nie wyjeżdżaliście...?:)

Bracianka
01-02-2016, 13:40
Współczynnik z ostatniej faktury to 11,186 [kWh/m3]. Kurcze, Wy piszecie, że to takie niemożliwe. Teściowie grzeją wodę gazem tylko w lecie (tym małym piecykiem przepływowym) i im wychodzi 8-10m3. Więc ja myślałam, że to taka norma jest.

uris
01-02-2016, 14:02
Współczynnik z ostatniej faktury to 11,186 [kWh/m3]. Kurcze, Wy piszecie, że to takie niemożliwe. Teściowie grzeją wodę gazem tylko w lecie (tym małym piecykiem przepływowym) i im wychodzi 8-10m3. Więc ja myślałam, że to taka norma jest.

Kobieto nie chodzi o to że nie możliwe !! chodzi o to że nie możliwe przy normalnym używaniu wody . Normalna rodzina zużywa 25-30m3 na miesiąc ale 10m3 to tak jak pisałem zasobnik grzany raz na dobę i rzadko korzystasz z wody . Denerwujesz się ale nie potrafisz podać podstawowych danych , podaj je a może uszczęśliwisz tu wielu ludzi jak ty to robisz że masz małe zużycie i korzystasz normalnie z wody !

Bracianka
01-02-2016, 14:18
Ależ ja się wcale nie denerwuję ;-) Jakieś wykrzykniki, inne znaki interpunkcyjne, emotikony świadczące o tym? ;-) To raczej Wy się denerwujecie (ach te podwójne wykrzykniki ;-)

Zdefiniuj normalną rodzinę ;-) Nas jest dwoje dorosłych i dziecko. Z wodą się nie ograniczam. Leję tyle, ile mi trzeba - fakt, nie cierpię, jak mi się woda leje bez sensu, ale bez przesady. Tak szczerze, do czego jest ta ciepła woda potrzebna? Do wykąpania się, do umycia rąk, twarzy w ciągu dnia, do posprzątania, do zmycia naczyń, które nie wejdą do zmywarki. Zmywarka i pralka same sobie wodę grzeją.

I przepraszam, że nie znam podstawowych danych :-) Jak przyjdzie mąż, to może udzieli wystarczająco mądrej odpowiedzi :-P Tylko mógłbyś mi jeszcze raz powtórzyć pytanie z tematu tego wątku? ;-)

Mareks77
01-02-2016, 14:41
Nie przesadzajcie koledzy o normalnej rodzinie.
Widzę ze tu same wyższe sfery w domkach mieszkają, a ja powiem że pochodzę z wieżowca z ciepłą wodą z junkersa na ścianie.
U rodziców zużycie wody było na poziomie 6 - 9 m3 a ciepła woda była używana może raz lub dwa razy w tygodniu do kąpieli a ponad to codziennie do mycia naczyń gdzie woda nie lała się bez potrzeby tylko napuszczało się do zlewu z płynem do mycia naczyń a potem spłukiwało i nikt brudny nie chodził.
Widać w tabelce ze w miesiącu maju kiedy to panowały upały zużycie wzrosło do 26m3 więc jeśli na dobę wystarcza 150l ciepłej wody i nikt nie leży w wannie a tylko weźmie lekki prysznic nawet codziennie to spokojnie zużycie wszystkim spadnie bez żadnych stref czasowych itp udziwnień.
A może jeszcze ktoś posiada zmywarkę i nie spuszcza 30l wody po każdym posiłku tylko gromadzi i uruchamia raz dziennie

Maciu78
01-02-2016, 14:41
Ależ ja się wcale nie denerwuję ;-) Jakieś wykrzykniki, inne znaki interpunkcyjne, emotikony świadczące o tym? ;-) To raczej Wy się denerwujecie (ach te podwójne wykrzykniki ;-)

Zdefiniuj normalną rodzinę ;-) Nas jest dwoje dorosłych i dziecko. Z wodą się nie ograniczam. Leję tyle, ile mi trzeba - fakt, nie cierpię, jak mi się woda leje bez sensu, ale bez przesady. Tak szczerze, do czego jest ta ciepła woda potrzebna? Do wykąpania się, do umycia rąk, twarzy w ciągu dnia, do posprzątania, do zmycia naczyń, które nie wejdą do zmywarki. Zmywarka i pralka same sobie wodę grzeją.

I przepraszam, że nie znam podstawowych danych :-) Jak przyjdzie mąż, to może udzieli wystarczająco mądrej odpowiedzi :-P Tylko mógłbyś mi jeszcze raz powtórzyć pytanie z tematu tego wątku? ;-)

Bracianka a ile miesiecznie wody zuzywacie? moze od tego trzeba by zaczac :)
bo ja wlasnie w piatek dostalem rachunek . 40m3 za 2 miesiace, rodzina 2+1

Zaciszny domek
01-02-2016, 15:14
Rachunek za grudzień mam przy zużyciu 147m3 na kwotę 323zl. Przepalilem 6 razy w grudniu w kominku. Jak na domek o powierzchni 77m2 użytkowej pow. to trochę według mnie dużo. Jak patrze na wasze powierzchnie użytkowe dużo dużo większe to chyba u mnie jest coś nie tak.:confused:

Bracianka
01-02-2016, 15:23
Bracianka a ile miesiecznie wody zuzywacie? moze od tego trzeba by zaczac :)
bo ja wlasnie w piatek dostalem rachunek . 40m3 za 2 miesiace, rodzina 2+1

O patrz, od razu widać kto normalnie myśli, w tych kategoriach to rzeczywiście wychodzi, że mało wody zużywam :o Bo z ostatniej faktury (wystawiają u nas raz na trzy miesiące wyszło mi 17m3, czyli 5,67m3 wody na miesiąc. Pewnie teraz będzie faktura około połowy lutego, a na liczniku mam 51m3, czyli od ostatniej faktury zużyliśmy 14,5m3. Czyli na nagrzanie 1m3 idzie mi 1,76m3 gazu (średnio).

Bracianka
01-02-2016, 15:25
A tak BTW, dlaczego przy grzaniu bierzecie pod uwagę powierzchnię a nie kubaturę? Tak mnie to zawsze nurtuje.

plusfoto
01-02-2016, 15:31
A tak BTW, dlaczego przy grzaniu bierzecie pod uwagę powierzchnię a nie kubaturę? Tak mnie to zawsze nurtuje.
A jaką masz kubaturę?

Bracianka
01-02-2016, 15:44
Wg nominalnego projektu 500m3, ale nie wiem, jak do kubatury ma się podniesienie ściany kolankowej o 24cm. Powiedzmy, że max, 510m3.

plusfoto
01-02-2016, 16:08
Wg nominalnego projektu 500m3, ale nie wiem, jak do kubatury ma się podniesienie ściany kolankowej o 24cm. Powiedzmy, że max, 510m3.
Czyli z tego wynika że masz praktycznie 200m2 powierzchni użytkowej grzanej. Problem w tym że projektowa kubatura jest liczona po zew. obrysie wraz z ociepleniem budynku i od jego czubka po fundamenty. A jeśli chcesz ją tu podawać to niestety sama musisz sobie wyliczyć biorąc pod uwagę powierzchnię oraz wysokość poszczególnych pomieszczeń jak i wszystkie skosy na poddaszu..

jacek.zoo
01-02-2016, 16:36
Czyli z tego wynika że masz praktycznie 200m2 powierzchni użytkowej grzanej. Problem w tym że projektowa kubatura jest liczona po zew. obrysie wraz z ociepleniem budynku i od jego czubka po fundamenty. A jeśli chcesz ją tu podawać to niestety sama musisz sobie wyliczyć biorąc pod uwagę powierzchnię oraz wysokość poszczególnych pomieszczeń jak i wszystkie skosy na poddaszu..

no własnie nigdy nie wiedziałem jak licza kubature, wg projektu mam 589, a w rzeczywistosci 489, i to po powiekszeniu domu o pare m2, u mnie latwo liczyc bo parterowka bez poddasza.

uris
01-02-2016, 16:49
Nie przesadzajcie koledzy o normalnej rodzinie.
Widzę ze tu same wyższe sfery w domkach mieszkają, a ja powiem że pochodzę z wieżowca z ciepłą wodą z junkersa na ścianie.
U rodziców zużycie wody było na poziomie 6 - 9 m3 a ciepła woda była używana może raz lub dwa razy w tygodniu do kąpieli a ponad to codziennie do mycia naczyń gdzie woda nie lała się bez potrzeby tylko napuszczało się do zlewu z płynem do mycia naczyń a potem spłukiwało i nikt brudny nie chodził.
Widać w tabelce ze w miesiącu maju kiedy to panowały upały zużycie wzrosło do 26m3 więc jeśli na dobę wystarcza 150l ciepłej wody i nikt nie leży w wannie a tylko weźmie lekki prysznic nawet codziennie to spokojnie zużycie wszystkim spadnie bez żadnych stref czasowych itp udziwnień.
A może jeszcze ktoś posiada zmywarkę i nie spuszcza 30l wody po każdym posiłku tylko gromadzi i uruchamia raz dziennie

Ja powiem inaczej ,nawet jak bym przez 24h nie zużywał wody to kocioł i tak będzie ją podgrzewał 3x na dobę z histereza 7*C samo to już ci bije koszty i to podejrzewam z 0,5m3 na dobę czyli 15m3 na miesiąc ,to o czym my tu mówimy o 10m3 na miesiąc użytkując wodę no naprawdę nie chce mi się w to wierzyć to jakąś lipą pachnie .

uris
01-02-2016, 16:52
Ależ ja się wcale nie denerwuję ;-) Jakieś wykrzykniki, inne znaki interpunkcyjne, emotikony świadczące o tym? ;-) To raczej Wy się denerwujecie (ach te podwójne wykrzykniki ;-)

Zdefiniuj normalną rodzinę ;-) Nas jest dwoje dorosłych i dziecko. Z wodą się nie ograniczam. Leję tyle, ile mi trzeba - fakt, nie cierpię, jak mi się woda leje bez sensu, ale bez przesady. Tak szczerze, do czego jest ta ciepła woda potrzebna? Do wykąpania się, do umycia rąk, twarzy w ciągu dnia, do posprzątania, do zmycia naczyń, które nie wejdą do zmywarki. Zmywarka i pralka same sobie wodę grzeją.

I przepraszam, że nie znam podstawowych danych :-) Jak przyjdzie mąż, to może udzieli wystarczająco mądrej odpowiedzi :-P Tylko mógłbyś mi jeszcze raz powtórzyć pytanie z tematu tego wątku? ;-)

Widzisz to jest taka rozmowa ,wiesz że gdzieś dzwony bija ale nie wiesz gdzie . Mąż ustawił limit na wodę i efektem tego jest 10m3 :lol2:

uris
01-02-2016, 16:54
Bracianka a ile miesiecznie wody zuzywacie? moze od tego trzeba by zaczac :)
bo ja wlasnie w piatek dostalem rachunek . 40m3 za 2 miesiace, rodzina 2+1


Ale to nic nie da bo się w zimnej myją to co da zużycie .

jacek.zoo
01-02-2016, 16:57
nie krytykuje bracianki, ale faktycznie rozne cuda sie zdarzają, jeden znajomy mi kiedys powiedział ze ma tak wypasiony i sprawny kominek ze wystarczy zapalic w nim swieczke i w domu jest cieplo. na tym skonczylem dyskusje

Bracianka
01-02-2016, 17:10
Dajcie sobie już spokój, co? ;-) Przepraszam, że co dzień nie nalewam pełnej wanny gorącej wody, nie dolewam do tego olejków wonnych i mleka koziego :p:no:

No i przepraszam, że mąż mi piec ustawia - koniec świata, jak żyć?:o:D Wiem, jakie mam zużycie i tyle mi starczy. Pytanie w temacie brzmi: ile gazu poszło w sezonie, a nie jakie masz ustawienia, że poszło Ci tyle a tyle.

Uris, tak mądrością świecisz, napisz po prostu ile m3 wody zużyłeś, wtedy dodamy do tego wyniki gazu i porównamy. Do tej pory tylko jedna osoba była na tyle sprytna (i nie byłeś to Ty), żeby w sumie zadać proste pytanie i rozwiązać większość dyskusji.

Powtarzam: średnio miesięcznie zużywam 5,67m3 wody i grzeję ją 10,5m3 gazu. Przelicz sobie, stwierdź czy to dużo, czy mało, a potem przeżywaj:p

kama33
01-02-2016, 17:21
\

Powtarzam: średnio miesięcznie zużywam 5,67m3 wody i grzeję ją 10,5m3 gazu. Przelicz sobie, stwierdź czy to dużo, czy mało, a potem przeżywaj:p

U nas zuzywa się ponad 3 razy więcej wody to i zużycie gazu na grzanie tej wody mam 3 razy większe. Może tak to działa? ;)

uris
01-02-2016, 17:35
Dajcie sobie już spokój, co? ;-) Przepraszam, że co dzień nie nalewam pełnej wanny gorącej wody, nie dolewam do tego olejków wonnych i mleka koziego :p:no:

No i przepraszam, że mąż mi piec ustawia - koniec świata, jak żyć?:o:D Wiem, jakie mam zużycie i tyle mi starczy. Pytanie w temacie brzmi: ile gazu poszło w sezonie, a nie jakie masz ustawienia, że poszło Ci tyle a tyle.

Uris, tak mądrością świecisz, napisz po prostu ile m3 wody zużyłeś, wtedy dodamy do tego wyniki gazu i porównamy. Do tej pory tylko jedna osoba była na tyle sprytna (i nie byłeś to Ty), żeby w sumie zadać proste pytanie i rozwiązać większość dyskusji.

Powtarzam: średnio miesięcznie zużywam 5,67m3 wody i grzeję ją 10,5m3 gazu. Przelicz sobie, stwierdź czy to dużo, czy mało, a potem przeżywaj:p

Pralka i zmywarka nie zużywa wody a toaleta jest na zewnątrz tyle w temacie :lol2: zużycia zimnej wody .

cincincin
01-02-2016, 17:56
przepraszam, że odbiegam od tematu, powiedzcie proszę jakie macie okna czasowe ogrzewania podłogowego?

pozdrawiam

Adam626
01-02-2016, 18:25
nawet jak bym przez 24h nie zużywał wody to kocioł i tak będzie ją podgrzewał 3x na dobę z histereza 7*C

to coś musisz mieć nie tak IMHO bo takiej straty nie powinno byc. Moze masz jakis samoczynny obieg grawitacyjny i wysysa ciepło z bojlera. Z dokumentacji przeciętnego zasobnika
Ilość ciepła na utrzymanie w gotowości kWh/24h (zasobnik 200l) 1,7kwh czyli około 0,2m3 gazu
W ciągu 24 h przy temperaturze c.w.u. w podgrzewaczu 65°C (według normy E DIN 4753-8)

A raczej nikt nie trzyma 65C

Maciu78
01-02-2016, 18:49
Ale to nic nie da bo się w zimnej myją to co da zużycie .

uris no jak co da zuzycie??? jesli zuzywa 5,7m3 miesiecznie to ilosc gazu potrzebna do ogrzania tego(10m3 miesiecznie ) juz robi sie wystarczajaca.
Ja pomijam fakt tej ilosci wody bo to wychodzi 200litrów wody zimnej i cieplej razem, dziennie. samej cieplej zuzywam dziennie 1,5 - 2x tyle ale ja jestem kaczka a kolezanka moze dobrze zorganizowana, nie nam to oceniac. Nie rozumiem w ogole tej dyskusji. kazdy ma inne nawyki i to nie miejsce do dyskutowania na ten temat...

Adam626
01-02-2016, 19:05
moze to nie jest wątek "ile wody wam poszło w tym sezonie", ale zużycie 6m3 wydaje mi się całkiem normalne, natomiast 20m3/miesiąc to albo jakieś wycieki albo niegospodarność typu zmywanie naczyń przy odkręconym mocno kranie lub kąpiel pod prysznicem na w pełni odkreconej baterii. Przeciętne zużycie rodziny to około 9m3/miesiac (czyli szambowóz raz na miesiac)

Byc moze inaczej to wyglada przy powiedzmy dorosłych dzieciach gdy się 4 -5 osób kąpie w wannie

MarysiaMarysia
01-02-2016, 19:13
moze to nie jest wątek "ile wody wam poszło w tym sezonie", ale zużycie 6m3 wydaje mi się całkiem normalne, natomiast 20m3/miesiąc to albo jakieś wycieki albo niegospodarność typu zmywanie naczyń przy odkręconym mocno kranie lub kąpiel pod prysznicem na w pełni odkreconej baterii. Przeciętne zużycie to około 9m3/miesiac

ja sama zużywam 2m3/miesiąc więc zużycie Bracianki przy 3 osobach sensacyjne nie jest. Natomiast 20m3 to bezmyślne marnotrawstwo wody.

uris
01-02-2016, 19:21
uris no jak co da zuzycie??? jesli zuzywa 5,7m3 miesiecznie to ilosc gazu potrzebna do ogrzania tego(10m3 miesiecznie ) juz robi sie wystarczajaca.
Ja pomijam fakt tej ilosci wody bo to wychodzi 200litrów wody zimnej i cieplej razem, dziennie. samej cieplej zuzywam dziennie 1,5 - 2x tyle ale ja jestem kaczka a kolezanka moze dobrze zorganizowana, nie nam to oceniac. Nie rozumiem w ogole tej dyskusji. kazdy ma inne nawyki i to nie miejsce do dyskutowania na ten temat...

Ilośc zużytej wody nie oznacza ze trzeba ja ogrzać , ja zużywamy koło 14m3 na miesiąc a z tego pewnie ogrzewał polowe .

uris
01-02-2016, 19:26
to coś musisz mieć nie tak IMHO bo takiej straty nie powinno byc. Moze masz jakis samoczynny obieg grawitacyjny i wysysa ciepło z bojlera. Z dokumentacji przeciętnego zasobnika
Ilość ciepła na utrzymanie w gotowości kWh/24h (zasobnik 200l) 1,7kwh czyli około 0,2m3 gazu
W ciągu 24 h przy temperaturze c.w.u. w podgrzewaczu 65°C (według normy E DIN 4753-8)

A raczej nikt nie trzyma 65C

Adam a ty jakie masz spadki temp w zasobniku ? Bo dane z katalogi to wiesz teoria .
Cyrkulacja na 100% nie działa ani elek ani grawitacyjna czuć by było ciepłe rurki .

Maciu78
01-02-2016, 19:29
ja sama zużywam 2m3/miesiąc więc zużycie Bracianki przy 3 osobach sensacyjne nie jest. Natomiast 20m3 to bezmyślne marnotrawstwo wody.

buhahah, nie chce mi sie tego komentowac...

jacek.zoo
01-02-2016, 19:30
moze to nie jest wątek "ile wody wam poszło w tym sezonie", ale zużycie 6m3 wydaje mi się całkiem normalne, natomiast 20m3/miesiąc to albo jakieś wycieki albo niegospodarność typu zmywanie naczyń przy odkręconym mocno kranie lub kąpiel pod prysznicem na w pełni odkreconej baterii. Przeciętne zużycie rodziny to około 9m3/miesiac (czyli szambowóz raz na miesiac)

Byc moze inaczej to wyglada przy powiedzmy dorosłych dzieciach gdy się 4 -5 osób kąpie w wannie

niekoniecznie, u nas sa 2 os dorosle, dziecko 3,5 roku i drugie 3 miesiace. Idzie nam 14-15m wody, a zuzywamy wose racjinalnie, do mycia zebow zamykamy, do mycia nacxyn ktore nie weszly do zmywarki zamykamy wode, do wanny nalewany ci pare dni parenascie cm wody, i dla maluszka codziebnie troche do wanienki, reszta w prysznicu, i to tez nie na ful i do namydlania zakrecamy. Takze po prostu tyle idize

Maciu78
01-02-2016, 19:56
moze to nie jest wątek "ile wody wam poszło w tym sezonie", ale zużycie 6m3 wydaje mi się całkiem normalne, natomiast 20m3/miesiąc to albo jakieś wycieki albo niegospodarność typu zmywanie naczyń przy odkręconym mocno kranie lub kąpiel pod prysznicem na w pełni odkreconej baterii. Przeciętne zużycie rodziny to około 9m3/miesiac (czyli szambowóz raz na miesiac)

Byc moze inaczej to wyglada przy powiedzmy dorosłych dzieciach gdy się 4 -5 osób kąpie w wannie

niestety baterie mam z termostatem i przyciskam tylko przycisk, nie mam mozliwosci regulacji cisnienia, daje na maxa. a z deszczownicy daje 30l/min :) 2prysznice dziennie + kapiel dziecka w wannie i 400litrów ni ma...

sorry 17l/min

kama33
01-02-2016, 20:19
5 osób w tym 4 prawie dorosłe i co miesiąc ok 18 m3 wody. Nikt nie kąpie się w wannie - wszyscy pod prysznicem, ale czasami częściej niż raz dziennie.Przy myciu zębów wodę zakręcamy, mężczyźni przy goleniu też. Naczyń pod bieżącą wodą nie myjemy, bo praktycznie wszystko załatwia zmywarka ( 1 raz dziennie). Ale pralka chodzi 5-6 razy w tygodniu. Czasami nawet częściej. Gazu na podgrzewanie wody idzie ok. 30-35m3

cincincin
01-02-2016, 20:19
ponawiam pytanie: jakie okna czasowe macie do ogrzewania podłogowego???
J grzeję od poludnia do północy, z czego jestem w domu dopiero o 16tej a wychodzę o 6 rano.
Proszę o pomoc.
Pozdrawiam

Zaciszny domek
01-02-2016, 20:45
Czytam wasze zużycia i ja pochwale się zużyciem, ale w lecie na cwu+kuchenka 25-30 m3 za miesiąc. Grzejemy zasobnik 110L dla rodziny 2+2. Wody jak podiczyłem średnio za cały rok zużywamy ok 6,8m3 dla 4 osób. Głównie prysznic i dużo prania bo dzieci małe. Według mnie to jest dobre zużycie.:wiggle: Nie wiem ile samo cwu bo mamy kuchenkę. Myślę,że kuchenka wciąga latem 10m3, a cwu ok. 20m3 na moje oko.

Zaciszny domek
01-02-2016, 21:04
niekoniecznie, u nas sa 2 os dorosle, dziecko 3,5 roku i drugie 3 miesiace. Idzie nam 14-15m wody, a zuzywamy wose racjinalnie, do mycia zebow zamykamy, do mycia nacxyn ktore nie weszly do zmywarki zamykamy wode, do wanny nalewany ci pare dni parenascie cm wody, i dla maluszka codziebnie troche do wanienki, reszta w prysznicu, i to tez nie na ful i do namydlania zakrecamy. Takze po prostu tyle idize
Jacku. To co piszesz to prawie tak jak u nas 2 dorosłych,jeden mały 4 latka i drugi bobas 5 miesięcy. Jeśli piszesz,że na miesiąc te 14m3 to chyba wam woda gdzieś ucieka bo u nas za miesiąc styczeń dziś wyszło mi 7,8m3. Dużo pierze, głównie prysznic,dla malucha wanienka i zmywarka chodzi co 3 dni. Wodę grzejemy na 10kw do temp.50°C w 3 przedziałach czasowych na dzień. To nam starcza i jest super.

Gos**c
01-02-2016, 21:14
Dla porównania u mnie poszło 11m3. Rodzina 2+2.

plusfoto
01-02-2016, 21:30
Jeśli ktoś na własne życzenie założył sobie deszczownicę która zużywa 17l/min, Łyżeczkę po jednym oblizaniu wkłada do zmywarki, skarpetki zmienia trzy razy dziennie a rodzina liczy 4 osoby to nic dziwnego że 15 -20 m3 zużyje.

jacek.zoo
01-02-2016, 21:41
Jacku. To co piszesz to prawie tak jak u nas 2 dorosłych,jeden mały 4 latka i drugi bobas 5 miesięcy. Jeśli piszesz,że na miesiąc te 14m3 to chyba wam woda gdzieś ucieka bo u nas za miesiąc styczeń dziś wyszło mi 7,8m3. Dużo pierze, głównie prysznic,dla malucha wanienka i zmywarka chodzi co 3 dni. Wodę grzejemy na 10kw do temp.50°C w 3 przedziałach czasowych na dzień. To nam starcza i jest super.

Tylko u nas zmywarka idzie co najmniej raz dziennie, czasami dwa, pralka tez jedna czasami dwie dziennie, i to nie znaczy ze skarpetki zmieniamy co 3h, wystarczy ze maly sie uleje kilka razy i szmaty sie zbieraja. Tylko u nas duzo np sie gotuje i na to tez woda leci. Ale tak teraz licze ze fsktycznie 500L dziennie to faktycznie troche duzo. Jak bede mial chwile to posprawdzam ile idzie na cykl prania i zmywarki

CafeDelTom27
01-02-2016, 21:55
Tylko u nas zmywarka idzie co najmniej raz dziennie, czasami dwa, pralka tez jedna czasami dwie dziennie, i to nie znaczy ze skarpetki zmieniamy co 3h, wystarczy ze maly sie uleje kilka razy i szmaty sie zbieraja. Tylko u nas duzo np sie gotuje i na to tez woda leci. Ale tak teraz licze ze fsktycznie 500L dziennie to faktycznie troche duzo. Jak bede mial chwile to posprawdzam ile idzie na cykl prania i zmywarki
To ileż gazu wam poszło bo znaleźć nie mogę.������

Zaciszny domek
01-02-2016, 22:00
Tylko u nas zmywarka idzie co najmniej raz dziennie, czasami dwa, pralka tez jedna czasami dwie dziennie, i to nie znaczy ze skarpetki zmieniamy co 3h, wystarczy ze maly sie uleje kilka razy i szmaty sie zbieraja. Tylko u nas duzo np sie gotuje i na to tez woda leci. Ale tak teraz licze ze fsktycznie 500L dziennie to faktycznie troche duzo. Jak bede mial chwile to posprawdzam ile idzie na cykl prania i zmywarki

Posprawdzaj co jest nie tak,bo jak piszesz to nie powinniście przekraczać 10m3 wody miesięcznie. U nas pranie idzie z 5 razy na tydzień i zmywarka czasem częściej idzie. Żona w domu to tez sporo gotuje,ale więcej jak 9m3 w miesiacu jak mieszkamy prawie dwa lata nie widziałem. Prowadzę odczyty comiesieczne mediów, bo jak mieszkaliśmy w mieszkaniu to zazadca budynku nas oszukiwał dwa lata ze zużyciem wody. Dobrze,że wtedy miałem rozpiske co miesiąc swoich obliczeń i dochodziłem zwrotów. :D

plusfoto
01-02-2016, 22:13
Tylko u nas zmywarka idzie co najmniej raz dziennie, czasami dwa, pralka tez jedna czasami dwie dziennie, i to nie znaczy ze skarpetki zmieniamy co 3h, wystarczy ze maly sie uleje kilka razy i szmaty sie zbieraja. Tylko u nas duzo np sie gotuje i na to tez woda leci. Ale tak teraz licze ze fsktycznie 500L dziennie to faktycznie troche duzo. Jak bede mial chwile to posprawdzam ile idzie na cykl prania i zmywarki
Zmywarka to jest jeszcze pikuś bo 6-8l na cykl, pralka to niestety ale 50l. Prysznic 5 minut ale nie z deszczownicą to 25-30l ale wanna to już ~120-150.

Maciu78
01-02-2016, 22:15
Jeśli ktoś na własne życzenie założył sobie deszczownicę która zużywa 17l/min, Łyżeczkę po jednym oblizaniu wkłada do zmywarki, skarpetki zmienia trzy razy dziennie a rodzina liczy 4 osoby to nic dziwnego że 15 -20 m3 zużyje.

dokładnie...
tylko czekać aż zaczniecie mi w portfel zaglądać i liczyć, że rozrzutnie żyje :P

jacek.zoo
01-02-2016, 22:22
To ileż gazu wam poszło bo znaleźć nie mogę.������

pare dni temu patrzylem to srednia z miesiaca co i cwu mialem 7.5m na dobe, tylko widze ze teraz bedzie szlo mniej bo dooiero pare dni mam drzwi wew, a przy jednakowej temp na zewnatrz i jednakoej temp zasilania grzejniki mialem na 5,5 a teraz mam niecale 4 na podziaoce, tak,e duzo mniej kwh bedzie szlo. Temp mam 22,5 - 23st. Takze jak na 140 m plus garaz 40m ogrzewany jestem zadowolony

jacek.zoo
01-02-2016, 22:23
To ileż gazu wam poszło bo znaleźć nie mogę.������

A i gotujemy na indukcji, nie na gazie

jacek.zoo
01-02-2016, 22:24
Zmywarka to jest jeszcze pikuś bo 6-8l na cykl, pralka to niestety ale 50l. Prysznic 5 minut ale nie z deszczownicą to 25-30l ale wanna to już ~120-150.
To w takim razie sama zmywarka z pralka to 2m miesiecznie

plusfoto
01-02-2016, 22:29
To w takim razie sama zmywarka z pralka to 2m miesiecznie
Zapomniałem jeszcze o kibelku jedno spłukanie zależy jak ktoś ma ustawione to 3-10 l

jacek.zoo
01-02-2016, 22:29
To w takim razie sama zmywarka z pralka to 2m miesiecznie

Jutro rano sprawdze wiaderkiem ile mi wody idzie na doprowadzenie cieplej wody do najdalszej lazienki, bo troche litrow tez idzie, i mimo ze rury w otulinach i miedzy warstwami styro to sie dosc szybko wychladza, i za kazdym razem troche zimnej idzie w kanal. Cyrkulacji nie robilem

jacek.zoo
01-02-2016, 22:32
Zapomniałem jeszcze o kibelku jedno spłukanie zależy jak ktoś ma ustawione to 3-10 l

Nie jak ma ustawione tylko co po sobie zostawi ktorym klawiszem splukuje :)

Bracianka
01-02-2016, 22:47
Pralka i zmywarka nie zużywa wody a toaleta jest na zewnątrz tyle w temacie :lol2: zużycia zimnej wody .

Do tej pory było śmiesznie, później zrobiło się żałośnie. Jak dobrze, że jest funkcja ignorowania - uff :p Ty się możesz śmiać, Twoje dzieci pewnie już nie będą za te kilkadziesiąt lat :no:

Ja już kończę temat metrów wody, jak wcześniej pisaliśmy o kubaturze ogrzewanej, to sprawdziłam: w projekcie jednak 500m3 - kubatura całego budynku to 589m3.

K&M_M
01-02-2016, 23:41
Z tą kubaturą to nie jest to miarodajne. Najlepiej brać metry po podłodze, czyli powierzchnię netto na tej podstawie zresztą jest wyliczane zapotrzebowanie budynku na energię. Tak mi się wydaje. Budynki o tej samej powierzchni netto mogą mieć bardzo różne kubatury a przecież grzejemy od podłogi w górę.

Najlepszy przykład po projektach (spójrzcie na kubatury i powierzchnie netto i oceńcie który dom jest większy):
http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Vigo/
http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Lancaster_II/

w kubaturę wchodzi nieogrzewana część budynku, tarasy, strychy itp. Natomiast powierzchnia netto to suma podłóg od wewnątrz z garażem,kotłownią itp ale to się grzeje z reguły.

Bracianka
01-02-2016, 23:46
No ale właśnie to kubaturę grzejemy. Jeśli mamy 3 domy np. z poddaszem użytkowym/piętrem o tej samej powierzchni grzania (załóżmy, że przy podłogówce): z dachem dwuspadowym, kopertowym i prosty piętrowy klocek to całkiem inne wyniki wyjdą, a metry po podłodze niby te same. Nie porówna się domu z dachem kopertowym i klocka.

Po edycji:
Popatrz na te dwa (jeden do Twój Vigo):
http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Vigo/
http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Rugby_IV/

Oba mają praktycznie tą samą powierzchnię użytkową (ok. 102m2) i powierzchnię netto (ok. 130m2). Powiedzmy, że właściciele obu zużyli na ogrzanie domów po 150m3 gazu. Biorąc pod uwagę powierzchnie to wynik wyjdzie taki sam. Ale w rzeczywistości właściciel Rugby ma zdecydowanie lepszy wynik, bo ogrzał prawie 590m3, a nie 470m3 kubatury (przyjmijmy, że to kubatura grzania). Dlatego zastanawiam się dlaczego wszyscy podają metry kwadratowe, skoro nie są miarodajne.

U mnie w projekcie jest zaznaczona kubatura do ogrzania, więc chyba tarasu tam nie wliczyli ;)

oszczednyGrześ
02-02-2016, 00:09
niekoniecznie, u nas sa 2 os dorosle, dziecko 3,5 roku i drugie 3 miesiace. Idzie nam 14-15m wody, a zuzywamy wose racjinalnie, do mycia zebow zamykamy, do mycia nacxyn ktore nie weszly do zmywarki zamykamy wode, do wanny nalewany ci pare dni parenascie cm wody, i dla maluszka codziebnie troche do wanienki, reszta w prysznicu, i to tez nie na ful i do namydlania zakrecamy. Takze po prostu tyle idize

Wodę da się mądrze oszczędzać bez utraty komfortu. Tylko trzeba wiedzieć jak...

K&M_M
02-02-2016, 00:36
No ale właśnie to kubaturę grzejemy. Jeśli mamy 3 domy np. z poddaszem użytkowym/piętrem o tej samej powierzchni grzania (załóżmy, że przy podłogówce): z dachem dwuspadowym, kopertowym i prosty piętrowy klocek to całkiem inne wyniki wyjdą, a metry po podłodze niby te same. Nie porówna się domu z dachem kopertowym i klocka.

Po edycji:
Popatrz na te dwa (jeden do Twój Vigo):
http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Vigo/
http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Rugby_IV/

Oba mają praktycznie tą samą powierzchnię użytkową (ok. 102m2) i powierzchnię netto (ok. 130m2). Powiedzmy, że właściciele obu zużyli na ogrzanie domów po 150m3 gazu. Biorąc pod uwagę powierzchnie to wynik wyjdzie taki sam. Ale w rzeczywistości właściciel Rugby ma zdecydowanie lepszy wynik, bo ogrzał prawie 590m3, a nie 470m3 kubatury (przyjmijmy, że to kubatura grzania). Dlatego zastanawiam się dlaczego wszyscy podają metry kwadratowe, skoro nie są miarodajne.

U mnie w projekcie jest zaznaczona kubatura do ogrzania, więc chyba tarasu tam nie wliczyli ;)

Sorry złe linki mi się wkleiły, drugi projekt miał być inny:
http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Vigo/
http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Lancaster_II/
i jak teraz to widzisz?
Drugi budynek bez skosów, zero nieużytkowego poddasza co grzejemy?taras?

edit:
W Lancaster II pomnóż obrys domu po zewnętrznej razy wysokość i wyjdzie kubatura według proejktu ...z 22 metrowym tarasem

Bracianka
02-02-2016, 01:47
Wszystko fajnie, tylko Ty piszesz cały czas o kubaturze brutto. A mnie chodzi o kubaturę netto (właśnie o kubaturę do ogrzania - wychodzę optymistycznie z założenia, że jak w projekcie wpisano mi "kubatura grzania" to raczej nie chodziło o taras ;-) ).

W moim przykładzie przyjęłam kubatury podane na stronie, bo nie podano kubatury netto. Pewnie takie dane są dopiero w projekcie kupionym.

http://www.projekty-e-domy.pl/q,25,kubatura-netto-budynku.html

jacek.zoo
02-02-2016, 08:01
Wodę da się mądrze oszczędzać bez utraty komfortu. Tylko trzeba wiedzieć jak...

To podpowiedz troche :)

Mareks77
02-02-2016, 08:36
To wszystko zależy od przyzwyczajenia i ilości mieszkańców ale i od charakterystyki budynku.
Jeśli jest wszystko dobrze zaprojektowane i wystarcza czasem jeden pion kanalizacyjny, a łazienka jest obok lub nad kotłownią rury ocieplone pianką to nawet cyrkulacja nie jest potrzebna. Mieszkałem kiedyś i teścia, rury miedziane, hydraulik się popisał bo zamiast cyrkulacji dał cieńsze przekroje..... mało wody to szybko się będzie ciepła pojawiała..... tak doradzał inwestorowi..
Styropian 10 cm bo według inwestora przy ciepłym suporeksie wystarczy, wełna na dachu najtańsza szmata a na dodatek jak podpatrywałem z kamerą termowizyjną to na szczycie w ogóle jej nie ma lub też się zsunęła.
Efekt tego wszystkiego jest taki że jak rano żona wstawała to pierw odkręcała kran pakowała dokumenty do pracy bo ciepła woda pojawiała się dopiero po ponad 5 minutach.
Ponadto, kiedy w dolnej toalecie lub kuchni ktoś odkręcał wodę to na poddaszu gdzie mieszkaliśmy w kranach nie leciało dosłownie nic.
Piec typu Junkers starej daty atmosferyk ale niskotemperaturowy i nie do zajechania zużywał w czasie doby 18m3 gazu, dom 130m2 albo nawet mniej bo ścianka kolankowa na poddaszu wielkości 1 suporeksu.
Garaż nie ogrzewany, kotłownia wiatrołap i spiżarnia także. Ogrzewany raptem kuchnia dwie łazienki i dwa pokoje na poddaszu.

jarecki71
02-02-2016, 09:08
Ja powiem inaczej ,nawet jak bym przez 24h nie zużywał wody to kocioł i tak będzie ją podgrzewał 3x na dobę z histereza 7*C samo to już ci bije koszty i to podejrzewam z 0,5m3 na dobę czyli 15m3 na miesiąc ,to o czym my tu mówimy o 10m3 na miesiąc użytkując wodę no naprawdę nie chce mi się w to wierzyć to jakąś lipą pachnie .

Widzisz Uris sam sobie odpowiedziałeś, więc nie goraczkuj się tak gdy ktoś ma jak należy. Ja też na cwu i gotowanie (3 osób) 20m3 gazu przy 6m3 wody na miesiąc.

oszczednyGrześ
02-02-2016, 09:11
Widzisz Uris sam sobie odpowiedziałeś, więc nie goraczkuj się tak gdy ktoś ma jak należy. Ja też na cwu i gotowanie (3 osób) 20m3 gazu przy 6m3 wody na miesiąc.
Da się da. U mnie dziennie idzie teraz około 0,3 m3 - 0,4 m3. na ogrzewanie wody. Ale jeszcze dzisiaj sprawdze.

oszczednyGrześ
02-02-2016, 09:12
To podpowiedz troche :)
Wrócę do domu to podpowiem.

plusfoto
02-02-2016, 09:28
Wszystko fajnie, tylko Ty piszesz cały czas o kubaturze brutto. A mnie chodzi o kubaturę netto (właśnie o kubaturę do ogrzania - wychodzę optymistycznie z założenia, że jak w projekcie wpisano mi "kubatura grzania" to raczej nie chodziło o taras ;-) ).

W moim przykładzie przyjęłam kubatury podane na stronie, bo nie podano kubatury netto. Pewnie takie dane są dopiero w projekcie kupionym.

http://www.projekty-e-domy.pl/q,25,kubatura-netto-budynku.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.projekty-e-domy.pl%2Fq%2C25%2Ckubatura-netto-budynku.html)
Szanowna koleżanko jeśli budujesz ten dom o którym wspomniałaś w pierwszym swoim poście zaraz po zarejestrowaniu i to jest ten domek z awatara , to jeśli twierdzisz że masz kubaturę 500m3 do ogrzania to oznacza że masz pomieszczenia o wysokości ponad 4m. Wydaje mi się to mało prawdopodobne.

uris
02-02-2016, 10:23
Widzisz Uris sam sobie odpowiedziałeś, więc nie goraczkuj się tak gdy ktoś ma jak należy. Ja też na cwu i gotowanie (3 osób) 20m3 gazu przy 6m3 wody na miesiąc.

No kolego 10 a 20m3 gazu na CWU to diametralna różnica , ja zużywamy 25m3 także sam widzisz ze jestem bliżej ciebie niż koleżanki , po drugie skąd wiesz ile podgrzewacz cieplej wody ? Masz oddzielny licznik ?

Bracianka
02-02-2016, 10:39
Szanowna koleżanko jeśli budujesz ten dom o którym wspomniałaś w pierwszym swoim poście zaraz po zarejestrowaniu i to jest ten domek z awatara , to jeśli twierdzisz że masz kubaturę 500m3 do ogrzania to oznacza że masz pomieszczenia o wysokości ponad 4m. Wydaje mi się to mało prawdopodobne.

Może Ci się wydawać, ja mam tak w projekcie napisane. I tak, buduję cały czas ten sam dom. Raczej wybudowałam.

345530345531

Chciałabym już skończyć wątek metrów sześciennych wody. Jakoś będę z tym żyć, że urisowi nie podoba się zużycie 10m3 gazu na ogrzanie 5,67m3 wody (nie mam licznika, więc przyjmuję średnią).

Maciu78
02-02-2016, 10:54
Może Ci się wydawać, ja mam tak w projekcie napisane. I tak, buduję cały czas ten sam dom. Raczej wybudowałam.

345530345531

Chciałabym już skończyć wątek metrów sześciennych wody. Jakoś będę z tym żyć, że urisowi nie podoba się zużycie 10m3 gazu na ogrzanie 5,67m3 wody (nie mam licznika, więc przyjmuję średnią).

te 5,67m3 to cala woda, zimna i ciepla. Wiec ogrzewasz duzo mniej, pewniej nie wiecej jak polowe tego...

plusfoto
02-02-2016, 11:01
Może Ci się wydawać, ja mam tak w projekcie napisane. I tak, buduję cały czas ten sam dom. Raczej wybudowałam.

345530345531

Chciałabym już skończyć wątek metrów sześciennych wody. Jakoś będę z tym żyć, że urisowi nie podoba się zużycie 10m3 gazu na ogrzanie 5,67m3 wody (nie mam licznika, więc przyjmuję średnią). No więc sama widzisz że projektant miał jakieś zaćmienie w momencie kiedy to pisał albo mu się palec omsknął i zamiast 3 wpisał 5.
500 m3 to ten dom miał przed zmianami a po zmianach ma 569 bo podniosłaś ściankę kolankową, a grzejesz w przybliżeniu 300m3. Jak jest liczona kubatura wyjaśniłem Ci w jednym z poprzednich swoich postów.

Zaciszny domek
02-02-2016, 11:02
Może Ci się wydawać, ja mam tak w projekcie napisane. I tak, buduję cały czas ten sam dom. Raczej wybudowałam.

345530345531

Chciałabym już skończyć wątek metrów sześciennych wody. Jakoś będę z tym żyć, że urisowi nie podoba się zużycie 10m3 gazu na ogrzanie 5,67m3 wody (nie mam licznika, więc przyjmuję średnią).

Hejka. Jeśli budujesz lub wybudowała się to normalne,że tak mało zużywacie wody i gazu. My jak mieszkaliśmy robiąc ciągle w domu to mieliśmy mniej niż wy zużycie miesięczne. Poza tym jak nie macie licznika to wróżenie z fusów ile czego się zużyło,bez urazy. :D.
Ps. Moja średnia gazu za cały styczeń to 4,8m3. Teraz na polu ciepło to grzejniki góra pozakrecane na termostatach. Temp.oscyluje ok.20°C,a parter 22°C grzanie podłogowka. Ciepło migruje przez klatkę i jest wszędzie komfortowo. Zużycie teraz jest ok 3,5m3 na dobę, ale temperatura zasilania niska przy krzywej 0,55 na poziomie 33-36°C.

uris
02-02-2016, 11:17
te 5,67m3 to cala woda, zimna i ciepla. Wiec ogrzewasz duzo mniej, pewniej nie wiecej jak polowe tego...


No niektórzy tego nie pojmują jak widać ;)

K&M_M
02-02-2016, 11:19
Może Ci się wydawać, ja mam tak w projekcie napisane. I tak, buduję cały czas ten sam dom. Raczej wybudowałam.

345530345531

Chciałabym już skończyć wątek metrów sześciennych wody. Jakoś będę z tym żyć, że urisowi nie podoba się zużycie 10m3 gazu na ogrzanie 5,67m3 wody (nie mam licznika, więc przyjmuję średnią).

Z ciekawości zajrzałem do norm budowlanych i z tymi kubaturami jest tak, że ich jest dużo rodzai i każda odnosi się do czegoś innego.Samych kubatur netto jest kilka rodzai (z tarasami,bez tarasów itd). Także moim zdaniem kubatura do ogrzania odnosi się do pojemności domu do izolacji w każdą stronę. Także dodać trzeba grubość murów i stropów między poziomami,posadzki to też przecież trzeba ogrzać.

Mareks77
02-02-2016, 11:23
No więc sama widzisz że projektant miał jakieś zaćmienie w momencie kiedy to pisał albo mu się palec omsknął i zamiast 3 wpisał 5.
500 m3 to ten dom miał przed zmianami a po zmianach ma 569 bo podniosłaś ściankę kolankową, a grzejesz w przybliżeniu 300m3. Jak jest liczona kubatura wyjaśniłem Ci w jednym z poprzednich swoich postów.

Bzdury tu wypisujecie. Masz jasno opisane iż chodzi o kubaturę ogrzewaną która różni się od kubatury budynku i zmiany podczas adaptacji nie mają tu nic do rzeczy i jeśli zmiany takie zaistniały liczby podane w projekcie powinny być poprawione.
Kubatura ogrzewana jest liczona od powierzchni użytkowej plus ewentualnie inne pomieszczenia gospodarcze ogrzewane a kubatura od powierzchni całkowitej plus wszystkie stryszki itp nie wliczone pomieszczenia gospodarcze.
Biorąc pod uwagę kubaturę poddasza użytkowego gdzie mamy skosy według starszej normy PN-070 B-02365, powierzchnia netto poddasza obliczana jest z uwzględnieniem różnych wysokości w pomieszczeniu. Część pomieszczenia o wysokości 2,20 m wliczana jest w całości, część o wysokości od 1,40 m do 2,2 m wliczana jest już tylko w połowie, natomiast część o wysokości poniżej 1,4 m nie jest wliczana w ogóle.

Nowsza norma PN ISO 9836 nie uwzględnia już wysokości pomieszczeń – obliczana jest w stanie wykończonym, łącznie z tynkami na poziomie podłogi. Jeżeli poddasze obliczone jest według tej normy, warto uzyskać dodatkową informację o tym, jaka część poddasza ma wysokość 1,9 m, a jaka poniżej tej wysokości.

Mając dach 4 spadowy np: w zależności od kąta i wysokości ponad poddaszem użytkowym powstaje jeszcze strych nie wliczany do powierzchni użytkowych i kubatury ogrzewanej, natomiast wchodzi w skład kubatury całkowitej.
Następny przypadek to ogrzewany garaż który nie wchodzi w skład powierzchni użytkowych ale do powierzchni ogrzewanych i kubatury wliczamy go.
Jeszcze inny przypadek to kotłownia która z reguły nie jest ogrzewana i wchodzi w skład pojęcia pomieszczeń gospodarczych
.
Poza tym tematem dyskusji na forum jest zużycie gazu w sezonie a nie wywody na temat kubatury.

Bracianka
02-02-2016, 11:34
Wiem, że jest wiele. W charakterystyce energetycznej mam kubaturę 480m3, więc różnica jest, ale dalej bliżej do 500 niż 300.

Plusfoto, zgłoś się MTM Styl i przekaż im swoje zastrzeżenia. W projekcie mam wpisane najniżej 480m3 i tego będę się trzymać, a nie Twoich przypuszczeń.

Co do metrów wody, boście się uczepili jak rzep psiego ogona, napisałam przecież, że nie wiem, ile w rzeczywistości grzeje, więc przyjmuję średnią (a niby jak inaczej mam przyjąć?). Wyście chyba gdzieś dopowiedzieli sobie, że ja myślę, że mało gazu mi idzie na ogrzanie tej wody, a ja nigdzie tego nie pisałam. To uris pisał że za mało ;) Ja po prostu napisałam, że tyle gazu mi w miesiącach letnich poszło.

plusfoto
02-02-2016, 11:42
Z ciekawości zajrzałem do norm budowlanych i z tymi kubaturami jest tak, że ich jest dużo rodzai i każda odnosi się do czegoś innego.Samych kubatur netto jest kilka rodzai (z tarasami,bez tarasów itd). Także moim zdaniem kubatura do ogrzania odnosi się do pojemności domu do izolacji w każdą stronę. Także dodać trzeba grubość murów i stropów między poziomami,posadzki to też przecież trzeba ogrzać.
Zgadza się - dlatego opieranie się na tej wartości z projektu i podawanie jej jako wyznacznika do ogrzewania jest bez sensu. Bracianka po odjęciu tarasu ma pow. użytkowej nie całe 120m2 i to ze skosami więc średnia wysokość pomieszczeń w/g tej kubatury którą podała to ~416 cm. Nie wydaje Ci się to paranoją nawet jak doliczysz w każdym pomieszczeniu ściany, stropy i ocieplenie w ich osi.

Wiem, że jest wiele. W charakterystyce energetycznej mam kubaturę 480m3, więc różnica jest, ale dalej bliżej do 500 niż 300.

Jeśli tą charakterystykę i OZC pochodzi z tego projektu to nie mam więcej pytań.

mistalova
02-02-2016, 12:05
Wrócę do tematu.
U mnie za styczeń poszło 180m3 metanu.
Wody 16m3, a gazu idzie (przynajmniej latem, choć teraz pewnie podobnie) 30m3 na samą CWU.
I wcale nie jest to tak dużo, jak się policzy - dziennie 1x pralka, 1x zmywarka, 4x prysznic (dwójka dorosłych) i niecała wanna (jedno dziecko).
Fakt, można zużyć mniej, ale to zależy od stylu bycia - ja się nie lubie ograniczać :)

Bracianka
02-02-2016, 12:22
Jeśli tą charakterystykę i OZC pochodzi z tego projektu to nie mam więcej pytań.

Nie miej, o jedno mogę Cię prosić tylko? Wróć do mojego pierwszego pytania o kubaturę. Napisałam, że zastanawiam się, dlaczego bierzecie pod uwagę przy ogrzewaniu powierzchnię, a nie kubaturę. Bo mnie to ciekawiło. Może Ci się nie pasować moja kubatura z projektu, przypuszczam, że możliwe, ze jest źle wyliczona. Tylko jakie ma to znaczenie w kontekście pierwszego pytania?

Przy prawidłowo wyliczonej powierzchni i kubaturze, dlaczego bierze się pod uwagę powierzchnię, skoro to nie jest miarodajne? Odpowiesz na to?

oszczednyGrześ
02-02-2016, 12:49
Wrócę do tematu.
U mnie za styczeń poszło 180m3 metanu.
Wody 16m3, a gazu idzie (przynajmniej latem, choć teraz pewnie podobnie) 30m3 na samą CWU.
I wcale nie jest to tak dużo, jak się policzy - dziennie 1x pralka, 1x zmywarka, 4x prysznic (dwójka dorosłych) i niecała wanna (jedno dziecko).
Fakt, można zużyć mniej, ale to zależy od stylu bycia - ja się nie lubie ograniczać :)

U mnie od 11.09.15 - 03.12.15 15 m3 wody. 2 dorosłych prysznice, dzieciaki (3) prysznice lub wanna od czasu do czasu. Ktoś pytał jak zmniejszyć zużycie... zajmuje się redukowaniem zużycia na czym popadnie jak się da :) i w przypadku wody zalecam. DOBRE perlatory, zmywarka obowiązkowo ile się da, spłuczki WC wodooszczędne, cyrkulacja dostosowana do potrzeb, wykorzystywanie deszczówki. U niejednej osoby dało się schodzić nawet i do 40% ze zużyciem. Sam poprawiłem swój wynik średnio o 30%. Dzieciak potrafią wody wylać baaardzo dużo. Profil rodziny też ma znaczenie, ponieważ zwykle dużo większe zużycie mają rodziny z nastolatkami dziewczętami :).

plusfoto
02-02-2016, 13:11
............Przy prawidłowo wyliczonej powierzchni i kubaturze, dlaczego bierze się pod uwagę powierzchnię, skoro to nie jest miarodajne? Odpowiesz na to?
Właśnie dlatego o co toczy się obecnie cały bój. Wszystko zależy co ktoś będzie miał na myśli mówiąc o kubaturze. Dla przykładu podam Ci moje dane. Po podłodze ogrzewane mam 200m2, użytkowej 178 m2 a ogrzewanej kubatury 478 m3. Powiedz mi co dała by Ci informacja o mojej kubaturze.? Mam mniejszą od podanej przez Ciebie a ogrzewam prawie dwa razy więcej jak ty. Dlatego sensowniejsze jest podawanie ogrzewanej pow. użytkowej bo w 99% przypadków kubaturę sama sobie obliczysz mnożąc ją przez średnią wysokość pomieszczeń w domach.:rolleyes:

fotohobby
02-02-2016, 13:20
Przy prawidłowo wyliczonej powierzchni i kubaturze, dlaczego bierze się pod uwagę powierzchnię, skoro to nie jest miarodajne? Odpowiesz na to?

Bo powierzchnię całkowitą/użytkową mozna podać z wiekszą doza pewności, niż kubaturę.
Co zreszta doskonale widać na Twoim przypadku, w ktorym kubatura na prawidłowo wyliczoną nie wygląda....

Ja, przy 106m2 mam kubaturę 285m3.

genezyp
02-02-2016, 13:43
a ja mam antresole i przy 116m2 użytkowej mam kubaurę 490m3

A trzymając się tematu - styczeń (gotowanie + CO + CWU) 210m3

Bracianka
02-02-2016, 14:00
a ja mam antresole i przy 116m2 użytkowej mam kubaurę 490m3

No dokładnie o to mi chodzi. Jasne, że powierzchnię netto łatwiej podać. Tylko, że do ogrzania i tak pozostają metry sześcienne i trudno porównać dom z poddaszem użytkowym i dachem kopertowym o powierzchni netto przypuśćmy 100m2 i piętrowy klocek z dachem płaskim o tej samej powierzchni. Napisałam sobie do MTM, zobaczymy, a nóż coś odpiszą :p

I może rzeczywiście skończmy już te dygresje od dygresji :-) Dla mnie po prostu z kubaturą byłoby sensowniej.

K&M_M
02-02-2016, 15:10
Właśnie dlatego o co toczy się obecnie cały bój. Wszystko zależy co ktoś będzie miał na myśli mówiąc o kubaturze. Dla przykładu podam Ci moje dane. Po podłodze ogrzewane mam 200m2, użytkowej 178 m2 a ogrzewanej kubatury 478 m3. Powiedz mi co dała by Ci informacja o mojej kubaturze.? Mam mniejszą od podanej przez Ciebie a ogrzewam prawie dwa razy więcej jak ty. Dlatego sensowniejsze jest podawanie ogrzewanej pow. użytkowej bo w 99% przypadków kubaturę sama sobie obliczysz mnożąc ją przez średnią wysokość pomieszczeń w domach.:rolleyes:

Mam powierzchni użytkowej według projektu 98m2 po podłodze 155m2. Ktoś może mieć powierzchni użytkowej 98m2 i po podłodze też 98m2. Czy ogrzewamy takie same powierzchnie? Najlepiej brać powierzchnię netto wszystkich ogrzewanych pomieszczeń, TAK się wylicza zapotrzebowanie energetyczne budynku. NP: w projektach lipińscy.

edit:
Zresztą zapotrzebowanie budynku na energię podaje się kwh/m2 anie w kwh/m3

edit:
Mam 98m2 użytkowej i kubaturę 539m3 .. u mnie dopiero architekt się pomylił ;)

kama33
02-02-2016, 15:19
Wg mojego projektu mam: - powierzchnię zabudowy 227,77m kw, powierzchnię wewnętrzną 199,9 m kw, powierzchnię użytkową 181,27m kw. A teraz uwaga! kubatura 854 m3.
Wg mnie, ponieważ grzeję 140 m kw (garaż w bryle nieogrzewany) to kubatura ogrzewana wynosi 140X2,7m (wysokość),a to daje 378 m3. Nie mam skosów więc łatwo policzyć. No i jak to się ma do kubatury z projektu?

fotohobby
02-02-2016, 17:38
a ja mam antresole i przy 116m2 użytkowej mam kubaurę 490m3

A trzymając się tematu - styczeń (gotowanie + CO + CWU) 210m3

Bo masz antresolę :)
Jesli masz to dobrze policzone, to podając zużycie zawsze powinieneś o tym wspomnieć, bo dla "typowego" domu o takiej powierzchni jest ono duże.
Ale biorąc pod uwage dużo większĄ kubaturę jest OK.

fotohobby
02-02-2016, 17:39
I może rzeczywiście skończmy już te dygresje od dygresji :-) Dla mnie po prostu z kubaturą byłoby sensowniej.

Kto, komu broni. Pol godziny i masz ja policzoną, wtedy mozna sie do takiego wyniku odnieść.

asolt
02-02-2016, 17:49
Mam powierzchni użytkowej według projektu 98m2 po podłodze 155m2. Ktoś może mieć powierzchni użytkowej 98m2 i po podłodze też 98m2. Czy ogrzewamy takie same powierzchnie? Najlepiej brać powierzchnię netto wszystkich ogrzewanych pomieszczeń, TAK się wylicza zapotrzebowanie energetyczne budynku. NP: w projektach lipińscy.

edit:
Zresztą zapotrzebowanie budynku na energię podaje się kwh/m2 anie w kwh/m3



Zapotrzebowanie na ciepło podaje sie w kWh, kWh/m2 to tylko wskaznik o tyle niewiarygodny o ile są skosy, antresole i inne odstepstwa od zwykłej wysokosci kondygnacji, wskanik ow wprowadzony na potrzeby certyfikacji w przypadku domów o nietypowym kształcie nie mający sensownego zastosowania, gdyz nikt nie podał jak ma byc wyliczony aby nadawał sie do porównywania parametrów energetycznych budynków.

genezyp
02-02-2016, 17:57
dla "typowego" domu o takiej powierzchni jest ono duże.
Ale biorąc pod uwage dużo większĄ kubaturę jest OK.

To był nasz pierwszy miesiąc razem ;) Aktualnie schodzę już do spalania na poziomie 4m3 na dobę.

mistalova
02-02-2016, 21:14
Zapotrzebowanie na ciepło podaje sie w kWh.

Dzieki czemu mieszkancy Suwalk sa w poszkodowanej sytuacji w porownaniu do mieszkancow Szczecina :cool:

asolt
02-02-2016, 22:32
Dzieki czemu mieszkancy Suwalk sa w poszkodowanej sytuacji w porownaniu do mieszkancow Szczecina :cool:

Mieszkancy Suwałk poszkodowani są przez swoją lokalizację, a nie przez to ze zapotrzebowanie podaje sie w kWh, co ma piernik do wiatraka?

Vistolio
03-02-2016, 09:43
Dzien Dobry

Od kilku dniu zastanawiam sie czy moje zuzycie gazu 7,6 m3 na 24h przy temperaturach dzien 8 noc 3-4 ??? Zastanawiam sie poniewaz kiedy bylu mrozy czyli temperatury dzien -8 a noc -15 spalalem okolo 8,5 metra gazu, zaznaczam rowniez iz piec chodzi 24h na dobe dopiero w temperaturach powyzej 12-14 stopni na zewnatrz piec zaczyna taktowac.

Dom parterowy z uzytkowym poddaszem powierzchnia po podlodze 233 m2 zas uzytkowa nie liczac skosow do wysokosci 2,2m wtedy powierzchnie mam 170 m2

Zuzycie to jest na CO i CWU
Ogrzewanie 100% podlogowka

genezyp
03-02-2016, 10:02
Ja mam ponad dwukrotny spadek zużycia porównując do czasu kiedy mieliśmy temperatury spadające do -18. Ostatnio schodzę nawet do 4m3 na dobę. Także powinieneś to raczej na zużyciu odczuć. Przypuszczam jednak, że masz mocny kocioł i niepotrzebnie taktuje. Mój nawet w takie temperatury pracuje prawie non stop (chyba, że wyłączny go termostat pokojowy).

Vistolio
03-02-2016, 10:08
Wlasnie mam malutki piec ktory nie taktuje a u Ciebie jesli zuzywasz 4 m3 gazu na dobr to znaczy ze albo kociol taktuje albo masz ustawiony program grzania

genezyp
03-02-2016, 10:17
Wczoraj pracował non stop, także z ciekawości sprawdzę ile poszło (nie było w ogóle słońca). Na noc mam obniżenie o 0,2 stopnia także przeważnie o 23 się wyłączy i nie pracuje pare godzin.
Teraz ma zadane 27 stopni i pracuje ładnie bez taktowania.

Vistolio
03-02-2016, 10:28
Obecnie temperatura temperatura na zewnatrz 5 stopni a na zasilaniu mam temperature 25.5 powrot 23,6

genezyp
03-02-2016, 10:36
Przez ostatnie 24 godziny mam zużycie 4,5m3. Gdyby mój kocioł chodził całą dobę na minimalnej mocy (samo CO) to zużyłby jakieś 2m3 gazu (modulacja od 1,9kW - tyle co średni palnik na kuchence gazowej)

Vistolio
03-02-2016, 10:43
Rowniez mam modulacje od 1,8 i spala przy minimalnej 0,31m3 gazu widc 0,31 x 24 godziny = 7,44 m3 gazu jezeli zuzywasz 4,5m3 to znaczy ze gdzies albo masz przerwe podczas grzania albo piec taktuje i ma przerwy wymuszone histeryzs palnika

genezyp
03-02-2016, 11:01
1m3 = około 11kWh. 2kW * 24h = 48kWh = 4,36m3 (coś wcześniej na bakier policzyłem)

Vistolio
03-02-2016, 11:05
Dziwnie to liczysz :) w specyfikacji urzadzenia jest napisane zuzycie gazu przy 100% mocy urzadzenia grzewczego w moim przypadku jest to zuzycie 1,44 m3 na godzine piec pracuje non stop z moca 22% a wiec zuzywa mi na godzine 0,3164 gazu na godzine. Jaki masz piec ? Ja mampiec Wolf Cgb2 14 Kw

mistalova
03-02-2016, 11:16
Mieszkancy Suwałk poszkodowani są przez swoją lokalizację, a nie przez to ze zapotrzebowanie podaje sie w kWh, co ma piernik do wiatraka?

No własnie że ma i to dużo.
Dwa IDENTYCZNE domy w różnych lokalizacjach (Suwałki vs Szczecin) zużyją różne ilości energii. A gdyby klasyfikować domy w/g np. uśrednionego U przegród, to byłby bardziej miarodajny wskaźnik "jakości" domu.

genezyp
03-02-2016, 11:28
Dziwnie to liczysz :) w specyfikacji urzadzenia jest napisane zuzycie gazu przy 100% mocy urzadzenia grzewczego w moim przypadku jest to zuzycie 1,44 m3 na godzine piec pracuje non stop z moca 22% a wiec zuzywa mi na godzine 0,3164 gazu na godzine. Jaki masz piec ? Ja mampiec Wolf Cgb2 14 Kw

Zoabcz na rachunku jaki masz współczynnik konwersji (m3 na kWh). Wolf przyjął 9,5. Ja mam Immergas'a Victrix X 12 2l.

A i jeszcze jedno - 2,1kW to 15, a nie 22% mocy Twojego kotła! (Moc 1,8kW masz przy zasilaniu 80 stopni. Przy zasilaniu 50 stopni moc min to 2,1kW)

Na Twoim miejscu przyjrzałbym się zużyciu gazu na CWU. Nie masz przypadkiem cyrkulacji 24h? Albo kilku kobiet, które biorą prysznic pod wielką deszczownicą? ;)

Vistolio
03-02-2016, 11:45
Cyrkulacji brak jedyne co zauwazylem to ze piec ciagle chodzi non stop

Vistolio
03-02-2016, 11:48
Piec mam ustawiony tak aby puszczal temperature wody identyczna jak na krzywej z zaworu 3 droznego moze powinienem miec wyzsza temperature w obiegu kotla a inna w obiegu grzewczym sam juz nie wiem

genezyp
03-02-2016, 12:13
Cyrkulacji brak jedyne co zauwazylem to ze piec ciagle chodzi non stop

Jak dla mnie przy podłogówce to dobrze. Niektórzy tu jednak twierdzą, że jak u nich pracuje krócej na wyższej mocy to mają niższe zużycie.

Mareks77
03-02-2016, 13:45
Jak dla mnie przy podłogówce to dobrze. Niektórzy tu jednak twierdzą, że jak u nich pracuje krócej na wyższej mocy to mają niższe zużycie.

Nie wiem jak będzie ale prawdopodobnie także na pracy przerywanej zużyje mniej niż na ciągłej i mocy minimalnej.
U mnie na piecu Vaillant z mocą minimalną 4kW przy mrozach i pracy ciągłej zużycie 11m3, natomiast praca przerywana to 8,5m3
Jeśli 1m3 = 11kW to znaczy że współczynnik na rachunku masz 11.
1,9kW / 11 = 0,173m3 na godzinę co dobowo daje zużycie 4,145m3

Mareks77
03-02-2016, 13:51
No własnie że ma i to dużo.
Dwa IDENTYCZNE domy w różnych lokalizacjach (Suwałki vs Szczecin) zużyją różne ilości energii. A gdyby klasyfikować domy w/g np. uśrednionego U przegród, to byłby bardziej miarodajny wskaźnik "jakości" domu.

Rózna ilość energii wiąże się po pierwsze z nie jednakowych warunków atmosferycznych, natomiast zużycie powinno się podawać w kW gdyż mieszkańcy tych regionów mają różne typy gazu i różny współczynnik przeliczania

uris
03-02-2016, 18:14
Nie wiem jak będzie ale prawdopodobnie także na pracy przerywanej zużyje mniej niż na ciągłej i mocy minimalnej.
U mnie na piecu Vaillant z mocą minimalną 4kW przy mrozach i pracy ciągłej zużycie 11m3, natomiast praca przerywana to 8,5m3
Jeśli 1m3 = 11kW to znaczy że współczynnik na rachunku masz 11.
1,9kW / 11 = 0,173m3 na godzinę co dobowo daje zużycie 4,145m3

Sprawdzałem z zegarkiem w reku na liczniku i wyszło mi 0,42m3/h a z wyliczeń powinno 4,2/11=0,38 jedynie czego nie policzyłem to rozruch kotła ,trzeba by policzyć jak kocioł już pracuje a nie jak zaczyna startować w tedy można obliczyć stratę na starty kotła .

asolt
03-02-2016, 18:57
Rózna ilość energii wiąże się po pierwsze z nie jednakowych warunków atmosferycznych, natomiast zużycie powinno się podawać w kW gdyż mieszkańcy tych regionów mają różne typy gazu i różny współczynnik przeliczania

Do szkoły było mocno pod górkę i na fizyce sie nie uwazało, trudno i tak sie zdarza. Energię zawsze podajemy w kWh, J, MJ, dawniej cal, kcal. W, kW jest jednostką mocy, w tym przypadku mocy strat cieplnych.
Rózne lokalizacje uwględnione są w postac stref klimatycznych i tak dla Suwałk temperatura obliczeniowa to -24 oC, zas dla dla Szczecina jest to -16 oC. Oczywiscie ze miekszancy Suwałk są poszkodowani w stosunku do mieszkanców Szczecina ale w zadnym przypadku nie wiąze sie to z metadami obliczeniowymi, jednostkami i tp.
Wynika tylko i wyłacznie z róznic klimatycznych. Co do przliczników konwersji jest to rzecz calkowicie niezwiazana z naszymi dywagacjami, to nie ma nic do rzeczy.

asolt
03-02-2016, 19:06
No własnie że ma i to dużo.
Dwa IDENTYCZNE domy w różnych lokalizacjach (Suwałki vs Szczecin) zużyją różne ilości energii. A gdyby klasyfikować domy w/g np. uśrednionego U przegród, to byłby bardziej miarodajny wskaźnik "jakości" domu.

Ale po co porównywac dwa identyczne domy w róznych lokalizacjach, co ma to dac. Czy inwestor przez takie porównanie sie dowie ile jego dom ma zuzyc energii? Wiadomym jest ze lokalizacja ma wpływ na zapotrzebowanie domu na ciepło, a wszelakie porównania nawet identycznych domów są bez sensu, gdyz kazdy ma inne przyzwyczajenia, lubi inne temperatury, i dlatego zapotrzebowania identycznych domow wybudowanych blisko siebie będą sie rózniły. Co dadzą takie porównania, moim zdaniem niewiele albo i nic. Kazdy dom jest zwiazany z konkretną lokalizacją i wiedza ze ten dom w innej lokalizacji jest lepszy lub gorszy nic nie daje

Mareks77
03-02-2016, 20:13
Sprawdzałem z zegarkiem w reku na liczniku i wyszło mi 0,42m3/h a z wyliczeń powinno 4,2/11=0,38 jedynie czego nie policzyłem to rozruch kotła ,trzeba by policzyć jak kocioł już pracuje a nie jak zaczyna startować w tedy można obliczyć stratę na starty kotła .

uris: A skąd wiesz ze kocioł pracował akurat na 4,2 a nie na 4,62 ......albo że w danej chwili T0 nie było lekkiego wahnięcia jakości gazu.
Jeśli zużycie wyszło 0,42m3 to pomnożone przez współczynnik 11 daje 4,62kW a na wskaźniku tyle to nie zauważysz

genezyp
03-02-2016, 20:33
W immergasie po wejściu w tryb kominiarski można ręcznie sterować mocą (pewnie w innych też). Może kiedyś sprawdze zużycie na minimalnej mocy.

uris
03-02-2016, 23:38
uris: A skąd wiesz ze kocioł pracował akurat na 4,2 a nie na 4,62 ......albo że w danej chwili T0 nie było lekkiego wahnięcia jakości gazu.
Jeśli zużycie wyszło 0,42m3 to pomnożone przez współczynnik 11 daje 4,62kW a na wskaźniku tyle to nie zauważysz

Nie no zgoda błąd mógł wystąpić alternatywą do wskaźnika są obroty wentylatora ,one są precyzyjne .Zawsze można ustawić moc na sztywno na minimum i w tedy jest 100% pewności , jutro sprawdzę .

arturro2525
04-02-2016, 09:21
W immergasie po wejściu w tryb kominiarski można ręcznie sterować mocą (pewnie w innych też). Może kiedyś sprawdze zużycie na minimalnej mocy.

Mamy ten sam kociolek i podlogowke Na jakich ustawieniach ci pracuje?

genezyp
04-02-2016, 09:26
Podpięty CAR, ale wyłączona modulacja. Grzeje w zakresie 20-45 stopni. Krzywa OTC 4,8, offset -4. Jak wspomniałem wcześniej - przy tych ustawieniach kocioł chodzi bez przerwy. Temperatura w domu jak zaczarowana.

Na noc tylko mam obniżenie o 0,2 stopnia i przeważnie kocioł się wyłączy na pare godzin. Chociaż musze sprawdzić czy to w ogóle jakieś korzyści daje

genezyp
04-02-2016, 09:28
post do usunięcia

Maciu78
04-02-2016, 11:14
panie i panowie, dzieki! tak mnie zjechaliscie z tym zuzyciem wody ze mi sie lampka zapalila i sprawdzilem poprzednie faktury. Zwykle zuzycie nie bylo wieksze za 2miechy niz 25-30m3. No wiec sprawdzilem studnie i okazalo sie ze jest czesciowo zalana i jeszcze licznik mocno przybrudzony. Jak juz udalo sie dojrzec stan licznika to sie okazalo ze przewalili mi rachunek o 14m3. Czyli jestem normalny :) nie zuzylem 40m3 przez 2 miesiace tylko 26. Od razu mi lepiej ze oszczedzam srodowisko :)
a zeby bylo na temat to zuzycie gazu u mnie sie ostatnio tak waha ze az zglupialem. jednego dnia 4m3 na dobe, drugiego 6, trzeciego nawet 8. teraz mam tendencje spadkowa znowu.. Kociol oczywiscie taktuje jak glupi. Wlacza sie na 10-15minut a pozniej nie chodzi na czas blokady palnika czyli 35minut bo tyle ustawilem...

uris
04-02-2016, 14:47
Obecnie temperatura temperatura na zewnatrz 5 stopni a na zasilaniu mam temperature 25.5 powrot 23,6

A w domu ile stopni ?

Zaciszny domek
04-02-2016, 22:53
U mnie za dwa dni poszło 7m3 gazu na co+cwu+gotowanie. W domu 22C°:p. Teraz na polu ciepło to i w domu temperatura tez nie spada,a gaxu idzie mało.

vesperos
05-02-2016, 15:49
U mnie coś więcej idzie tego gaziu.
110 m2, 100% podłogówka z kotłem Broetje WBS22E.

Zużycie jak poniżej:

345859

PS, czy to prawda ze podany na kotle zakres mocy 4,9-22 jest tylko fabryczny a dolną granice można sobie ustawiać?

Beskidziak
05-02-2016, 16:35
U mnie coś więcej idzie tego gaziu.
110 m2, 100% podłogówka z kotłem Broetje WBS22E.

Zużycie jak poniżej:

345859

PS, czy to prawda ze podany na kotle zakres mocy 4,9-22 jest tylko fabryczny a dolną granice można sobie ustawiać?

Nawet 15m3 na dobę przy 110m2 to bardzo dużo, masz skończony ten dom w sensie ocieplenia? Tego kotła nie znam, ale na ogół niżej niż podaje producent nie zejdziesz.

vesperos
05-02-2016, 16:59
Nawet 15m3 na dobę przy 110m2 to bardzo dużo, masz skończony ten dom w sensie ocieplenia? Tego kotła nie znam, ale na ogół niżej niż podaje producent nie zejdziesz.

Dom można powiedzieć ze ukończony. Podłoga 10cm styro, sciana 15cm grafitu, strop 5cm styro oraz 20cm pur na dachu.Poddasze ma podłogówkę ale jest zakręcona. Dom częściowo podpiwniczony. Dwa grzejniki w piwnicy i garażu (garaż zakręcony około 10 stycznia, piwnica przedwczoraj). Podłogówka na poddaszu odcięta też koło 10 stycznia. Nadal mam rozdzielacz na podłogówkie i grzejniki, który w sobotę zostanie przerobiony na taki gdzie zasilanie wpada na początek pętli a powrót bezpośrednio do kotła. Grzejniki będą zasilane ta samą temp co podłogówka. Odłączę również pompę w rozdzielaczu i spróbuję na tej z kotła. W chwili obecnej mam KG 1,5 i temp maksymalna 56*C, po przeróbce pewnie będę mógł o wiele obniżyć. Czy mój tok rozumowania jest prawidłowy?

Obecnie wstając rano najczęściej kocioł kończy dogrzewać do zadanej temperatury na sterowniku pokojowym, potem przez cały dzień nie pracuje, dopiero wieczorem koło 18-19 dogrzewa i potem w nocy pracuje.

K&M_M
05-02-2016, 17:47
U mnie coś więcej idzie tego gaziu.
110 m2, 100% podłogówka z kotłem Broetje WBS22E.

Zużycie jak poniżej:

345859

PS, czy to prawda ze podany na kotle zakres mocy 4,9-22 jest tylko fabryczny a dolną granice można sobie ustawiać?

zużycie duże.. ale czy te 110m2 to powierzchni użytkowej? ile masz metrów po podłodze wszystkich ogrzewanych powierzchni, łącznie z garażem (jeśli grzejesz). Jaki to projekt?... No i Lublin to polski biegun północny ;)

Beskidziak
05-02-2016, 18:14
Dom można powiedzieć ze ukończony. Podłoga 10cm styro, sciana 15cm grafitu, strop 5cm styro oraz 20cm pur na dachu.Poddasze ma podłogówkę ale jest zakręcona. Dom częściowo podpiwniczony. Dwa grzejniki w piwnicy i garażu (garaż zakręcony około 10 stycznia, piwnica przedwczoraj). Podłogówka na poddaszu odcięta też koło 10 stycznia. Nadal mam rozdzielacz na podłogówkie i grzejniki, który w sobotę zostanie przerobiony na taki gdzie zasilanie wpada na początek pętli a powrót bezpośrednio do kotła. Grzejniki będą zasilane ta samą temp co podłogówka. Odłączę również pompę w rozdzielaczu i spróbuję na tej z kotła. W chwili obecnej mam KG 1,5 i temp maksymalna 56*C, po przeróbce pewnie będę mógł o wiele obniżyć. Czy mój tok rozumowania jest prawidłowy?


Obecnie wstając rano najczęściej kocioł kończy dogrzewać do zadanej temperatury na sterowniku pokojowym, potem przez cały dzień nie pracuje, dopiero wieczorem koło 18-19 dogrzewa i potem w nocy pracuje.


Generalnie niskotemperaturowy system grzewczy jest oszczędniejszy, ale czy jesteś z tymi grzejnikami na to przygotowany, czy dogrzejesz ..........

vesperos
05-02-2016, 18:50
Generalnie niskotemperaturowy system grzewczy jest oszczędniejszy, ale czy jesteś z tymi grzejnikami na to przygotowany, czy dogrzejesz ..........

Grzejniki mam tylko w garazu i piwnicy. Garaz juz dawno odlaczylem a piwnice kilka dni temu bo za cieplo jest.

Po przelaczeniu na nizsza temp mam nadzieje na nizsze zuzycie.

Zaciszny domek
05-02-2016, 19:48
Dziś mnie tknelo i sprawdzilem czy pompą z pieca pociagne ogrzewanie podłogowe,które jest na rozdzielaczu z zaworem mieszjacym z pompą. Odkrecilem zawór mieszjacy na maxa i po obserwacji na rotametrach woda przepływala z mniejszą ilością jak pięć był załączony ,ale zastanowiło mnie tylko jedno czy jak na swoich przedziałach czasowych kiedy tylko piec pracuje i grzeje podłogę z pompy pieca nie wystygnie mi zbyt szybko jak piec skończy swoj przedział i woda nie będzie krążyć w podłodze. Czy próbował ktoś taka operacje u siebie i jak się ma to z komfortem cieplnym kiedy grzeje się w oknach czasowych.

wg39070
05-02-2016, 21:02
U mnie coś więcej idzie tego gaziu.
110 m2, 100% podłogówka z kotłem Broetje WBS22E.


Zużycie jak poniżej:

345859

PS, czy to prawda ze podany na kotle zakres mocy 4,9-22 jest tylko fabryczny a dolną granice można sobie ustawiać?

Chłopie, kto Ci wcisnął kocioł 22 kw na 110 mkw? I to jeszcze do podłogówki?

rustin
05-02-2016, 21:12
To , że 22kW to chyba nie przeszkadza, gorzej , że minimalna moc to 4,9kW zamiast np 3kW . Prawda?

wg39070
05-02-2016, 21:26
To , że 22kW to chyba nie przeszkadza, gorzej , że minimalna moc to 4,9kW zamiast np 3kW . Prawda?

Na taki metraż 1.9-12 kw.

sys20
05-02-2016, 22:23
Na taki metraż 1.9-12 kw.

Ja mam 210m2 kocioł 12KW i wiekszości chodzi na świeczce :)

Zaciszny domek
05-02-2016, 23:24
Ja mam 210m2 kocioł 12KW i wiekszości chodzi na świeczce :)
To u mnie instalator juz całkowicie pojechał po bandzie montując (Pakiet) kocioł gazowy + zasobnik c.w.u. Vaillant ecoTEC*VC plus 246/5-5 + VIH R 120 L na powierzchni całkowitej domu 95m2.

genezyp
05-02-2016, 23:49
Ładnie... Modulacja palnika od 5,7kW. Ja w większym domu mam ograniczoną moc max na CO do 7kW ;)

fotohobby
05-02-2016, 23:49
A były pakiety z kotłem o mniejszej mocy...

arturro2525
06-02-2016, 07:47
Tez mam 1.9-12KW i wiekszosc chodzi na swieczce A jeden instalator chcial mi wcisnac 24KW i taki byl namolny ze zmienilem instalatora

jarecki71
06-02-2016, 08:29
Generalnie niskotemperaturowy system grzewczy jest oszczędniejszy, ale czy jesteś z tymi grzejnikami na to przygotowany, czy dogrzejesz ..........

Nieprawda że niskotemperaturowy system to tylko podłogowe np. U mnie grzejniki (70 żeberka al na 88m2 plus trzy pętle podłogowe) piec Victrix 12 na
własnej ⛽ i wspólnym rozdzielaczu hula w przedziałach 25-40/-20. Przyklad: dziś - 1 na zewnątrz a na piecu 32 (dużo bo moc minimalna podbija), przy - 17 było 37 stopni. Grzejniki zimne a temperatura wewnątrz zadana 21*C.
Tak w temacie to styczeń 115 m3 (3.7/doba).Brak

Beskidziak
06-02-2016, 08:40
Nieprawda że niskotemperaturowy system to tylko podłogowe np. U mnie grzejniki (70 żeberka al na 88m2 plus trzy pętle podłogowe) piec Victrix 12 na
własnej ⛽ i wspólnym rozdzielaczu hula w przedziałach 25-40/-20. Przyklad: dziś - 1 na zewnątrz a na piecu 32 (dużo bo moc minimalna podbija), przy - 17 było 37 stopni. Grzejniki zimne a temperatura wewnątrz zadana 21*C.
Tak w temacie to styczeń 115 m3 (3.7/doba).Brak

Ja tak wcale nie twierdziłem, trzeba czytać ze zrozumieniem. Jeżeli kolega miał układ mieszany, to przecież pod to była "zaprojektowana" podłogówka i dobrane grzejniki. Podanie teraz na nie niższej temperatury może sprawić że układ nie dogrzeje.

vesperos
06-02-2016, 09:12
Ja tak wcale nie twierdziłem, trzeba czytać ze zrozumieniem. Jeżeli kolega miał układ mieszany, to przecież pod to była "zaprojektowana" podłogówka i dobrane grzejniki. Podanie teraz na nie niższej temperatury może sprawić że układ nie dogrzeje.

Dogrzeje bo w czesci mieszkalnej jest tylko podlogowka, piwnica i garaz maja grzejniki ale jak sie okazuje w ogole nie sa potrzebne.

Moj kociol dobierali pod 110 podlogowki na parterze, okolo 90 podlogowki na poddaszu, piwnica i garaz okolo 59m2 na grzejnikach. Byc moze byla by mozliwosc wymiany kotla na 1,9-12 jeszcze teraz.
Chce ktos kupic wbs22e?

jacek.zoo
06-02-2016, 09:47
Dogrzeje bo w czesci mieszkalnej jest tylko podlogowka, piwnica i garaz maja grzejniki ale jak sie okazuje w ogole nie sa potrzebne.

Moj kociol dobierali pod 110 podlogowki na parterze, okolo 90 podlogowki na poddaszu, piwnica i garaz okolo 59m2 na grzejnikach. Byc moze byla by mozliwosc wymiany kotla na 1,9-12 jeszcze teraz.
Chce ktos kupic wbs22e?

Mysle ze tu chetnego nie znajdziesz jak tu kazdy pisze zeby jak njamniejszy kociol, chyba ze ktos buduje chate 500m, ale wtedy raczej nie szuka uzywki

K&M_M
06-02-2016, 10:22
Dogrzeje bo w czesci mieszkalnej jest tylko podlogowka, piwnica i garaz maja grzejniki ale jak sie okazuje w ogole nie sa potrzebne.

Moj kociol dobierali pod 110 podlogowki na parterze, okolo 90 podlogowki na poddaszu, piwnica i garaz okolo 59m2 na grzejnikach. Byc moze byla by mozliwosc wymiany kotla na 1,9-12 jeszcze teraz.
Chce ktos kupic wbs22e?

czyli grzejesz 110m2 na dole i 90m2 na górze + garaż,piwnicę z doskoku. No to wynik spalania gazu ze słabego robi się bardzo dobry.
Pozdrawiam.

Zaciszny domek
06-02-2016, 10:28
A były pakiety z kotłem o mniejszej mocy...

Pewnie były, ale człowiek pierwszy raz dom budował i niewiedza kosztuje. Instalator tez miał z tego profity niezle bo kupował pięć u syna w sklepie. Wiec wiecie pewnie jak było. Klient i tak kupi.

vesperos
06-02-2016, 10:53
czyli grzejesz 110m2 na dole i 90m2 na górze + garaż,piwnicę z doskoku. No to wynik spalania gazu ze słabego robi się bardzo dobry.
Pozdrawiam.


Gora i grzejniki odlaczone

K&M_M
06-02-2016, 10:59
To i tak dobrze. Ta góra zabiera ciepło z dołu nawet jak nie grzejesz. No chyba, że masz między poziomami porządną izolację i nie ma schodów na górę (czyli dziury w stropie przez które ucieka powietrze na górę). Bo góra rozumiem jest użytkowa tylko jeszcze niezamieszkana?

imrahil
06-02-2016, 13:12
Gora i grzejniki odlaczone

ale znacznie powiększają ogrzewaną kubaturę, jeśli nie są porządnie odizolowane.

widzę, że z instalatorami kotłów gazowych są takie same problemy jak z instalatorami kotłów węglowych. wyjęci z poprzedniej epoki.

vesperos
06-02-2016, 13:57
To i tak dobrze. Ta góra zabiera ciepło z dołu nawet jak nie grzejesz. No chyba, że masz między poziomami porządną izolację i nie ma schodów na górę (czyli dziury w stropie przez które ucieka powietrze na górę). Bo góra rozumiem jest użytkowa tylko jeszcze niezamieszkana?

Gora jest zamknieta, na stropie 5 sm styro, dach docieplony 20cm pur. Na poddaszu jest ok 12*c.

imrahil
06-02-2016, 14:25
Gora jest zamknieta, na stropie 5 sm styro, dach docieplony 2cm pur. Na poddaszu jest ok 12*c.

5 cm styro lambda 0,031 to U = 0,62. przy temperaturze wewnątrz 22, na poddaszu 12, masz około 6 W straty na 1 m2. przy 90 m2 wychodzi miesięcznie 388 kWh, czyli około 39 m3 gazu. do tego kolejna energia ucieka przez mostki termiczne. jeśli nie masz tam grafitowego styropianu, to ucieka więcej, nawet o 33%. do tego straty do garażu i piwnicy, bo nie wiadomo jak te pomieszczenia są odizolowane od części mieszkalnej i jaka jest powierzchnia wymiany ciepła

vesperos
06-02-2016, 16:59
Dach nie 2 a 20cm piany pur.

Zaciszny domek
06-02-2016, 17:25
U mnie podłoga 23cm białego styropianu 0,38 lambda,strop 5cm,dach welna 30cm,sufit poddasza od 28cm do 36cm,ściany zewnątrz 15 cm wełny. Powierzchnia grzania 95m2 całkowita. Piec raczej jak na bunkier przewidział instalator.:rotfl:

K&M_M
06-02-2016, 20:02
Te majstry to dziwne chłopaki. 20cm styropianu na ściany za dużo , 30cm wełny na strop za dużo ale piec im większy tym lepiej :rolleyes:

Ostatni tydzień ze średnią 5m3 GZ50 na dobę.
Zakupiłem dobowy czasowy programator do cyrkulacji CWU... 18zł ... czemu inne rzeczy do domu tyle nie kosztują ;)

Zaciszny domek
06-02-2016, 20:38
U mnie od 1 do wczoraj piec lyknal 13,2m3 gazu co daje średnia 3,3m3 na wszystko. Piec grzeje z Krzywa 0,5 i temp.steruje pogodynka przez 8 godzin za całą dobę w okienkach czasowych. Grzejniki na górze na termostatach przykreconych na 2,5 kreski i grzeją lekko ciepło. Widać nie potrzeba dużo bo z dołu przez klatkę zaciąga ciepło z podłogowki . Na polu teraz 2°C i mam temp zasilania.zadana 36°C ,a zasilania 40°C przy krzywej 0,5 i temp żądaną 21,5°C. W podłogę idzie mi 37°C a na grzejniki idzie tyle co pogodynka ustali na piecu,bo mam jeden układ zasilający wszystko.

Vistolio
06-02-2016, 23:20
Widze ze wieksza ilosc ludzi ma dosyc wysoka krzywa grzewcza

U mnie krzywa grzewcza dla temperatury zewnetrznej + 17 jest zadana temperatura wydy 21*C zas przy -16 woda w zasulaniu 31*C

Dom powierzchni do ogrzania 230m2

Ogrzewanie podlogowe

W domu temperatura bez zmian 21*C

Zuzycie dobowe gazu na CO i CWU (6-7,5m3) przy temperaturach 0-7*C
Przy -15 zuzycie mialem 8-9 m3

Zaciszny domek
06-02-2016, 23:59
[QUOTE=Vistolio;7067614]Widze ze wieksza ilosc ludzi ma dosyc wysoka krzywa grzewcza

U mnie krzywa grzewcza dla temperatury zewnetrznej + 17 jest zadana temperatura wydy 21*C zas przy -16 woda w zasulaniu 31*C

Dom powierzchni do ogrzania 230m2

Ogrzewanie podlogowe

W domu temperatura bez zmian 21*C

Zuzycie dobowe gazu na CO i CWU (6-7,5m3) przy temperaturach 0-7*C
Jak u ciebie to wygląda, ze masz takie niskie temp.wody . Normalnie u mnie przy krzywej 0,5 mam wysoka temp.wody nawet jak jest kilka stopni na plusie. Ja grzeje w trybie Eco i na brak wpływu temp wewnątrz z oknami czasowym. Jak to u ciebie wygląda hm:rolleyes:

K&M_M
07-02-2016, 00:08
zas przy -16 woda w zasulaniu 31*C

Przy -15 zuzycie mialem 8-9 m3

a jakie izolacje, wentylacja? Bo to mi na oko pod dom pasywny już podchodzi.

Vistolio
07-02-2016, 18:30
Dom o powierzchni calkowitej 266 m2 zas powierzchnia grzewcza bez garazu.to okolo 320m2 dom parterowy z uzytkowym poddaszem dach 4 spadowy kopertowy z dwoma wolimi okami.

Okna pakiet 4 szyby wspolcznikk okna 0,7

Sciany 2W - silka 24cm + styropian grafit 20cm
Podloga styropian 20cm ( 5cm-5cm-10cm)
Poddasze welna 35 cm lambda 0,35
Wole oka welna 75 cm lambda 0,35
Strych podloga welna 40cm lsmbda 0,35

Ogrzewanue 100% podlogowka
Piec kondensacyjny 1,9-14 kw

Wczorajsze zuzycie gazu na CO i CWU 5,9m3
Ilosc osob 2 +1

Vistolio
07-02-2016, 18:33
Wentylacja grawitacyjna

Garaz w bryle domu docieplony dodatkowo od srodka styropiabem grafit 15cm

CafeDelTom27
07-02-2016, 19:58
A kominek macie w salonie?

Vistolio
07-02-2016, 20:39
Obecnie nie mamy kominka ale jest przygotowana cala instalacja pod kominek z plaszczem wodnym ale zamieszkalismy w domu 7 stycznia i jest brak funduszy na zakup kominka mam nadzieje ze na nastepna zime bede juz mial przyjemnosc palenia w kominku :) sam jestem ciekaw jak sie sprawdzi to cale podlaczenia rowniez zastanawiam sie jakie bedzie zuzycie gazu podczas drugiego sezonu grzewczego poniewaz z tego co czytam pierwszy sezon jest najdrozszy dla nowych budynkow.

jacek.zoo
07-02-2016, 22:49
Obecnie nie mamy kominka ale jest przygotowana cala instalacja pod kominek z plaszczem wodnym ale zamieszkalismy w domu 7 stycznia i jest brak funduszy na zakup kominka mam nadzieje ze na nastepna zime bede juz mial przyjemnosc palenia w kominku :) sam jestem ciekaw jak sie sprawdzi to cale podlaczenia rowniez zastanawiam sie jakie bedzie zuzycie gazu podczas drugiego sezonu grzewczego poniewaz z tego co czytam pierwszy sezon jest najdrozszy dla nowych budynkow.

Powiem ci ze zastanow sie czy bedziesz palil w kominku, bo ja postawilem kominek z dgp, bo bede duzo taniej grzal. Ale jak rwchunki mi przychodza to w kokinku mi sie palic nie chce, dom 140m plus garaz 36 ogrzewany, pierwszy sezon bo wprowadzilem sie w sierpniu, dodstkowo do tej pory nie mialem drzwi wew i czuc bylo ze zimno, to za grudzien co byl taki zimny, z 2 tyg bylo gdubo ponizej zera zaplacilem ok 300zl za co i cwu. Przy czym lejemy tez duzo wody bo 15m na miesiac. Podsumowujac jesfem tak zadowolony z gazu ze nie pale w kominku.

Ocieplenie to 10cm posadzka
15cm welny ewlewacja
30cm welny strop
Went grawitacja

prezes413
08-02-2016, 07:52
Powiem ci ze zastanow sie czy bedziesz palil w kominku, bo ja postawilem kominek z dgp, bo bede duzo taniej grzal. Ale jak rwchunki mi przychodza to w kokinku mi sie palic nie chce, dom 140m plus garaz 36 ogrzewany, pierwszy sezon bo wprowadzilem sie w sierpniu, dodstkowo do tej pory nie mialem drzwi wew i czuc bylo ze zimno, to za grudzien co byl taki zimny, z 2 tyg bylo gdubo ponizej zera zaplacilem ok 300zl za co i cwu. Przy czym lejemy tez duzo wody bo 15m na miesiac. Podsumowujac jesfem tak zadowolony z gazu ze nie pale w kominku.

Ocieplenie to 10cm posadzka
15cm welny ewlewacja
30cm welny strop
Went grawitacja

W jakich przedziałach czasowych grzejesz i jakich temperaturach?

Zaciszny domek
08-02-2016, 08:08
Tez mam kominek z dgp i powiem tak,że jak odczuwam lekki chłód mimo to ze w domu 22 stopnie to przyjemnie jest rzucić kilka kostek brykietu, posiedziec i wygrzac pupke. Zużycie gazu tez mam na zadowalającym poziomie i teraz bardzo mało juz przepalam,co najwyżej można przyoszczedzic w największe mrozy.

Mareks77
08-02-2016, 08:46
Dogrzewanie kominkiem w czasie największych mrozów i wspomaganie w ten sposób systemu centralnego ogrzewania nie przynosi czasem zakładanych efektów. O ile jest to zasadne przy kominkach z płaszczem wodnym gdzie przy paleniu ogrzewana jest woda w systemie i tym samym pomieszczenia gdzie piec gazowy zmniejszy swoje wysterowanie lub się wyłączy, to nijak się to ma przy systemach kominkowych z DGP. Gorące powietrze oczywiście ogrzeje pomieszczenia powodując przy przekroczeniu temperatury zadanej wyłączenie się pieca, lecz nie jest w stanie ogrzać wody krążącej w obiegu która tak czy owak stygnie powodując po czasie grzania zwiększone wysterowanie pieca związane z podgrzaniem wody o niższej niż zwykle temperaturze.
Jeśli dogrzewamy w ten sposób pomieszczenie w którym znajduje się pomiar temperatury systemu CO to zysk w zużyciu gazu jest dużo mniejszy niż w przypadku kominków z płaszczem wodnym, o tyle jeśli dogrzewamy w ten sposób pomieszczenia w których nie ma pomiaru temperatury zysk ten jest znikomy.polegający tylko na zmniejszeniu odbioru ciepła z grzejników i wychładzaniu wody w obiegu.
Większe efekty w oszczędnościach osiągniemy dogrzewając kominkiem w porach późnej jesieni i późnej wiosny kiedy to CO jeszcze nie jest uruchamiane opóźniając w ten sposób jego załączenie.

jacek.zoo
08-02-2016, 13:03
W jakich przedziałach czasowych grzejesz i jakich temperaturach?
Temp ok 22-22,5 czasami 23. Godzin na razie nie mam ustslonych bo tydzien temu mi drzwi wstawili i kompletnie inaczej czuc cieplo i jeszcze raz musze poustawiac a za bardzo nie mam czasu. Poza tym zona z bobasem jest ciagle w domu to na razie jade tylko na termostacie.
A w kominku najbardziej wkurza mnie ze jak napale to z 21st robi sie w 3-4 godziny 24 albo i wiecej, i pozniej jak spadnie do 22,5 to czuc jakby bylo cholernie zimnk, za duze roznice temperatur

f.5
08-02-2016, 13:32
Temp ok 22-22,5 czasami 23. Godzin na razie nie mam ustslonych bo tydzien temu mi drzwi wstawili i kompletnie inaczej czuc cieplo i jeszcze raz musze poustawiac a za bardzo nie mam czasu. Poza tym zona z bobasem jest ciagle w domu to na razie jade tylko na termostacie.
A w kominku najbardziej wkurza mnie ze jak napale to z 21st robi sie w 3-4 godziny 24 albo i wiecej, i pozniej jak spadnie do 22,5 to czuc jakby bylo cholernie zimnk, za duze roznice temperatur

jaką masz wilgotnosc w domu po takim paleniu w kominku masz higrometr ?

Mario430
08-02-2016, 13:56
Większe efekty w oszczędnościach osiągniemy dogrzewając kominkiem w porach późnej jesieni i późnej wiosny kiedy to CO jeszcze nie jest uruchamiane opóźniając w ten sposób jego załączenie.

U mnie to było jedno z założeń przy decyzji o kominku, 2-gi aspekt to klimat i takie tam. Jak to dej pory sprawdza się. Jest fajnie, no i spokojnie mieszczę się w taryfie W2.

Zaciszny domek
08-02-2016, 14:57
Bardzo dobrze opisałeś aspekty używania kominka. Tak jak piszesz przed sezonem gdzie nie chce uruchamiać CO to warto nagrzac mury kominkiem w tym czasie i po jak juz wyłączymy system. Dużo też daje w okresach przejściowych takie przepalanie. Całe życie mieszkałem w domu i zawsze był ten kominek,a jak musiałem pomieszkac na bloku to były okresy jesienne deszczowe, ze grzalismy się farelka lub kuchenka w kuchni żeby zapewnić komfort dzieciakom. Teraz to już inna bajka jak się jest na swoim i ma się alternatywę dla grzania wyłącznie CO.

jacek.zoo
08-02-2016, 16:07
jaką masz wilgotnosc w domu po takim paleniu w kominku masz higrometr ?

Teraz mam 41% ale w kominku nie palilem od tygodnia, czasami troche spada, ale ponizej 35 to nie kojarze

f.5
08-02-2016, 16:39
no to jak ostro popalę to potrafi zejsc do 29%
higrometry mam blisko kominka wiec i pomiar moze byc zafałszowany.

jacek.zoo
08-02-2016, 16:58
no to jak ostro popalę to potrafi zejsc do 29%
higrometry mam blisko kominka wiec i pomiar moze byc zafałszowany.

Ja az tak ostro nie pale, jeden zaladunek rozpaany od gory i pozniej jedna mac dwie wieksze polany bo w calym domu robi sie piekarnik

jedrek244
08-02-2016, 18:40
, to za grudzien co byl taki zimny, z 2 tyg bylo gdubo ponizej

chyba miales na mysli styczen, bo grudzien 2015 byl najcieplejszy od 1961 r. :lol:

jacek.zoo
08-02-2016, 19:07
chyba miales na mysli styczen, bo grudzien 2015 byl najcieplejszy od 1961 r. :lol:

Tak? Szczesliwi czasu nie licza, bylem pewny ze to w grudniu bylo zimno :) dzisiaj zobacze stan za styczen to bede wiedzial

jacek.zoo
08-02-2016, 21:19
chyba miales na mysli styczen, bo grudzien 2015 byl najcieplejszy od 1961 r. :lol:

Wiec tak, za ostatnie 35 dni poszlo 250m gazu, czyli srednio na dobe 7,14. Chyba nie jest zle zwazywszy ze jednak styczen zimny, nowy dom, bez drzwi i ostatni tydzien bylem chory to podgonilem go na 23,5--24

innabajka
08-02-2016, 22:15
u mnie za cały styczeń poszło 254m3 gazu GZ50, w domu 21-22*C nikt nie miesza wiec zysków żadnych nie było :)
dzisiaj i wczoraj przy +10*C na zewnątrz spalanie dzienne 6,6m3 - grzeje bez okien czasowych

Mareks77
09-02-2016, 13:33
Od 21 grudnia do 21 stycznia 255m3 gazu GZ41,5
W domu 20 *C nikt nie mieszka, końcowy etap wykończeniowy. Wilgotność według Vaillant CM 470/4 45%