PDA

Zobacz pełną wersję : Ile gazu poszło Wam juz w tym sezonie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

franco78
11-02-2016, 08:04
Od 29 stycznia średnie dobowe spalanie 4m3.
Parter 21,5-22oC, Poddasze 21oC.
1 raz dziennie przygotowane 120l CWU temp 50oC.
Pozdro

MarysiaMarysia
11-02-2016, 08:22
21,5 - 22* przecież to zimnica! szkoda gazu tak marnować.

franco78
11-02-2016, 09:00
Dla mojej rodziny i gości, którzy nas odwiedają jest idealnie. Wszytscy w krótkich rękawkach a wieczore na boso w piżamach przed TV :P
Gdyby była zimnica, to moja szanowna małżonak już dawno by mi o tym stanowczo zakomunikowała ;)

oszczednyGrześ
11-02-2016, 09:21
21,5 - 22* przecież to zimnica! szkoda gazu tak marnować.

Skoro 21-22 to zimnica to nie wiem....jak to skomentować

Przypominam że na odczucie temperatury ma wpływ wiele czynników i z doświadczenia wiem że 21'C w jednym domu to nie to samo co w innym. Już raz tutaj o tym pisałem:

Czynniki zależne od człowieka, nazywane także czynnikami wewnętrznymi:
indywidualne odczucie temperatury
stopień aktywności fizycznej
izolacyjność cieplna odzieży
stan zdrowia i ogólne samopoczucie

Czynniki niezależne od człowieka, zwane czynnikami zewnętrznymi:
temperatura powietrza
wilgotność względna powietrza
prędkość powietrza w strefie przebywania ludzi
temperatura powierzchni otaczających (przegród budowlanych)
czystość powietrza
świeżość powietrza (określana zawartością dwutlenku węgla)
oświetlenie i wystrój wnętrz (kolorystyka przegród)

Zimą optymalna "naukowa" zdrowa temperatura to 20-22'C. przy wypełnieniu pozostałych elementów komfortu cieplnego. Oczywiście jest to naukowe gadanie i każdy może mieć inne preferencje. Niemniej jednak jak chodzę z dzieciakami do lekarza to pyta ile 'C mamy w domu w dzień czy nocą on twierdzi np. że 19'C noc i 20-21 dzień zimą to jest ok. I coś w tym jest bo gdy mieszkaliśmy w domu u teściów gdzie było 25'C to dzieci miałem zimą chore bez przerwy.

f.5
11-02-2016, 09:40
Od 29 stycznia średnie dobowe spalanie 4m3.
Parter 21,5-22oC, Poddasze 21oC.
1 raz dziennie przygotowane 120l CWU temp 50oC.
Pozdro
no ok 21 na poddaszu w sypialniach jest do przyjęcia ale kąpiecie sie tylko 1 dziennie ??
zapytam uprzejmie rano czy wieczorem ?


21,5 - 22* przecież to zimnica! szkoda gazu tak marnować.
u mnie komfort to 23 oC nawet 34 oC ale cwiczę na własnym organizmie 21 oC w sypialni.
po prostu moja połówka nie da mi szans na wyższą temperaturę, ale ze ona śpi w piżamie z długim rękawem czasami nawet polarku lekkim a mnie pizdzi bo lubie w krótkim rękawku to juz inna sprawa.
no ale ok cwiczę...

Dla mojej rodziny i gości, którzy nas odwiedają jest idealnie. Wszytscy w krótkich rękawkach a wieczore na boso w piżamach przed TV :P
Gdyby była zimnica, to moja szanowna małżonak już dawno by mi o tym stanowczo zakomunikowała ;)

ale co z tą wodą 120 litrów : 2 osoby to 60 na osobę daje 30 na kąpiel poranną ???
a co z wodą w kuchni na bieżące sprawy typu opłukanie rąk po struganiu ziemniaków na kolację itp. itd.

franco78
11-02-2016, 10:48
Jak sami widzicie, dla każdego odczucie komfortu to kwestia indywidualna i nie powinno się z tym dyskutować.
Nam jest komfortowo przy 21-22oC a innym jest zimno. Tudno!
Podgrzanie zbiornika 120l do 50oC wystarcza nam aby wziąć wieczorem kąpiel, rano się umyć a w ciągu dnia leci jeszcze ciepła woda w kranie. Wieczorem znów podgrzewam. Zresztą to nie wątek o korzystaniu z ciepłej wody tylko o zużyciu gazu.
Opis domu jest w podpisie.

MarysiaMarysia
11-02-2016, 10:52
u mnie komfort to 23 oC nawet 34 oC ale cwiczę na własnym organizmie 21 oC w sypialni.
po prostu moja połówka nie da mi szans na wyższą temperaturę, ale ze ona śpi w piżamie z długim rękawem czasami nawet polarku lekkim a mnie pizdzi bo lubie w krótkim rękawku to juz inna sprawa.
no ale ok cwiczę...


do spania też wolę się rozbierać niż ubierać :-) a komfort dla mnie to minimum 23 stopnie.
W moim jednym zamkniętym nieużywanym pokoju temperatura waha się pomiędzy 20 a 21 stopni stąd wiem, jakie to odczucie "ciepła" :-)

f.5
11-02-2016, 11:12
Jak sami widzicie, dla każdego odczucie komfortu to kwestia indywidualna i nie powinno się z tym dyskutować.
Nam jest komfortowo przy 21-22oC a innym jest zimno. Tudno!
Podgrzanie zbiornika 120l do 50oC wystarcza nam aby wziąć wieczorem kąpiel, rano się umyć a w ciągu dnia leci jeszcze ciepła woda w kranie. Wieczorem znów podgrzewam. Zresztą to nie wątek o korzystaniu z ciepłej wody tylko o zużyciu gazu.
Opis domu jest w podpisie.

oprocz domu mam tez mieszkanie 50 m2 tam mi jest komfortowo przy 19 oC (sprawdzone wiele razy i tym samym teromometrem)
w domu gdzie mam otwartą przestrzen 70 m2 na dole i 5 okien potrzebuje jednak wyzszej temperatury 22oC - 23oC

ale z tą wodą to muszę wypróbować
chyba nie obraziłes sie kolego ze pytam o takie rzeczy.
mam zbiornik CWU 220l ale nie grzeję całego, musze zapytac ile w takim razie grzeję i jak on trzyma ciepło aby Ci dorównać i być hardcorowym morsem.

reasumujac
wieczorem 120 litrów do 50 oC i kąpiel ( ale kąpiel w wannie czy pod prysznicem ? bo moja wanna ma 230 litrów do pełna)
rano się myję też pod pachami ale prysznic aby nie przesadzic....
w ciagu dnia i pod wieczor jeszcze ziemniaki i ogórek umyje nie dzis pomidory ale to mało wody...

musze sprawdzic Pozdrawiam

franco78
11-02-2016, 11:23
Proszę Was moi drodzi...
Nie zaśmiecajmy wątku. Załużcie sobie oddzielny, o tym kto jak często się kąpie, w wannie czy pod prysznicem, ile wody przy tym zużyje, czy kąpie się rano czy wieczorem a może rano i wieczorem, co sobie myje i jakie warzywa myje w ciągi dnia, oraz czy myje ręce po struganiu ziemniaków w ciepłej czy w zimnej wodzie... ;)

Jeszcze raz powtarzam, na temat:
Od 29 stycznia średnie dobowe spalanie 4m3. Parter 21,5-22oC, Poddasze 21oC. 1 raz dziennie przygotowane 120l CWU temp 50oC.
Okres 28.12-29.01 razem grzaniem CWU poszło 199m3. Wychodzi średno 6,2m3/dobę. Temperatura w domu 21-22oC, 24h/dobę.

Pozdrawiam

K&M_M
11-02-2016, 20:45
Od 29 stycznia średnie dobowe spalanie 4m3.
Parter 21,5-22oC, Poddasze 21oC.
1 raz dziennie przygotowane 120l CWU temp 50oC.
Pozdro


Od 31 stycznia średnia 4,72m3 metraż taki sam tylko z garażem (ogrzewanym do 11 stopni). Temperatura 21,3 (w praktyce 21-23)
cyrkulacja wody od 7:00 do 23:00 (15 minut cyrkulacji co 30 minut) woda CWU grzana cały czas. Przy takiej cyrkulacji zasobnik 100l podgrzewa się co 3-4 godziny.
Według moich obliczeń na taką cyrkulacje potrzebuję około 0,5m3 gazu dziennie. Kosztuje ale na szambie sobie odbijam, nie spuszczam zimnej wody.
Wydaje mi się, że ochładzanie wody CWU jeśli nie masz cyrkulacji to są groszowe sprawy. Podgrzanie Twojego zasobnika z 38 stopni do 46 to około 1,1Kw czyli 0,1m3 (20groszy). Bez cyrkulacji to nie wiem czy w ciągu doby raz się podgrzeje (bez używania wody) .

W słoneczne dwa dni poszło mi 7m3 gazu. Za prąd mi więcej chyba wyjdzie.

Pozdrawiam.

Bracianka
11-02-2016, 21:01
Od 1 do 10 lutego wyszło mi 37 m3, czyli średnia 3,7m3 na dobę. W tym grzanie wody. Grzana powierzchnia 125m3. Dużo, mało, zmieniać coś?

A temat zużycia wody już przerobiłam kilka stron temu - co poniektórzy pewnie skłonni są mi zarzucić, że brudna chodzę ;-P Jeden mi już z wychodkiem wyjechał, ale jakoś mnie to nie rusza :-P

Adam626
11-02-2016, 21:28
malutko. tyle co nic

uris
11-02-2016, 22:12
Od 1 do 10 lutego wyszło mi 37 m3, czyli średnia 3,7m3 na dobę. W tym grzanie wody. Grzana powierzchnia 125m3. Dużo, mało, zmieniać coś?

A temat zużycia wody już przerobiłam kilka stron temu - co poniektórzy pewnie skłonni są mi zarzucić, że brudna chodzę ;-P Jeden mi już z wychodkiem wyjechał, ale jakoś mnie to nie rusza :-P

Widocznie cię to rusza skoro o tym wspominasz :D

sony87
13-02-2016, 17:58
mam pytanie do osób, które piszą o tak niskim zużyciu gazu (4-8m3/dobę), napiszcie proszę jak dokładnie wygląda u Was instalacja i sterowanie podłogówką. Zastanawiam się czy takie elementy jak mieszacz, sprzęgło mają wpływ na zużycie gazu.
Napiszcie jak macie wykonaną podłogówkę tzn sam rozdzielacz, czy jest jeszcze dodatkowo mieszacz, czy macie drabinki w łazienkach a jeśli tak to jak są one zasilone (temperaturą z podłogówki czy zasilanie wyższą temp z pieca przed mieszaczem) .

Ja dopiero zaczynam budowę, ale chciałbym popełnić jak najmniej błędów planując budowę i instalację CO.
Będę miał do ogrzania około 200m2 podłóg (80m2 parter + ok 120 m2 poddasze), dwie łazienki w których chciałbym mieć drabinkę do suszenia ręczników. Garażu nie zamierzam ogrzewać. Jeden z instalatorów proponował w każdym pomieszczeniu termostat do regulacji temperatury , przed rozdzielaczem (?) mieszacz, natomiast mówił że sprzegło niepotrzebne. Tylko zastanawiam się czy ten mieszacz jest potrzebny i czy nie zwiększy to zużycia gazu ?
i czy regulacja temperatury w każdym pomieszczeniu osobno ma sens ?
nad garażem mam jedno pomieszczenie które może w przyszłości przeznaczę na sypialnię jeśli powiększy się nam rodzina ale jeśli nie to raczej bym go nie ogrzewał, co proponujecie ?

Mareks77
13-02-2016, 19:47
mam pytanie do osób, które piszą o tak niskim zużyciu gazu (4-8m3/dobę), napiszcie proszę jak dokładnie wygląda u Was instalacja i sterowanie podłogówką. Zastanawiam się czy takie elementy jak mieszacz, sprzęgło mają wpływ na zużycie gazu.
Napiszcie jak macie wykonaną podłogówkę tzn sam rozdzielacz, czy jest jeszcze dodatkowo mieszacz, czy macie drabinki w łazienkach a jeśli tak to jak są one zasilone (temperaturą z podłogówki czy zasilanie wyższą temp z pieca przed mieszaczem) .

Ja dopiero zaczynam budowę, ale chciałbym popełnić jak najmniej błędów planując budowę i instalację CO.
Będę miał do ogrzania około 200m2 podłóg (80m2 parter + ok 120 m2 poddasze), dwie łazienki w których chciałbym mieć drabinkę do suszenia ręczników. Garażu nie zamierzam ogrzewać. Jeden z instalatorów proponował w każdym pomieszczeniu termostat do regulacji temperatury , przed rozdzielaczem (?) mieszacz, natomiast mówił że sprzegło niepotrzebne. Tylko zastanawiam się czy ten mieszacz jest potrzebny i czy nie zwiększy to zużycia gazu ?
i czy regulacja temperatury w każdym pomieszczeniu osobno ma sens ?
nad garażem mam jedno pomieszczenie które może w przyszłości przeznaczę na sypialnię jeśli powiększy się nam rodzina ale jeśli nie to raczej bym go nie ogrzewał, co proponujecie ?

U mnie tak jak w opisie układ mieszany grzejników i podłogówki.
Po podłodze ok 200m2 ale ogrzewanych jakieś 150 - 160 wraz z garażem.
Mam mieszacz nie na rozdzielaczu a osobno grupę pompową wraz z mieszaczem i siłownikiem sterowanym z modułu Vaillant VR61/4.
Jeśli chodzi o podłogówkę to układ jest oczywiście oszczędny w zużyciu ale jeśli mamy w myśli komfort w postaci chodzenie po ciepłej podłodze i inne dobrodziejstwa to niestety wszystko kosztuje.
Sam zdecydowałem się na podłogówkę ze względu na oszczędności układu niskotemperaturowego oraz braku grzejników i samego korzystniejszego rozkładu temperatury w pomieszczeniach.
Pomysł Komfortu przyszedł później no ale apatyt rośnie w miarę a to już nie dało się pogodzić z oszczędnościami.
Podłogówkę mam na całym parterze oprócz jednego pokoju oraz garażu gdzie umieściłem jeden grzejnik z uwagi na przyłącze wody umieszczone przy drzwiach garażowych lecz w praniu wyszło iż grzejnik nie jest potrzebny.
W dolnej łazience podłogówka dodatkowo z jedną drabinką na suszenie ręczników.
Całe poddasze użytkowe to grzejniki oprócz drugiej 15m2 łazienki gdzie wraz z drabinką jest podłogówka.
Na parterze i piętrze osobne rozdzielacze a dodatkowo układ rozbity na same grzejniki i samą podłogówkę zasilaną z opisywanego mieszacza.
Jedno co mogę doradzić to piec gazowy jak najmniejszy z jak najmniejszą mocą minimalną.
Rozbicie na dwa osobne układy uważam na strzał w dziesiątkę z uwagi na stworzenie w ten sposób dwóch układów o małej pojemności co powoduje krótkie odcinki czasowe pracy pieca.
W momentach gdy następuje włączenie podłogówki pojemność układu wzrasta niemal dwukrotnie co pociąga za sobą długą pracę
.
Jeśli chodzi o regulację osobno w każdym z pomieszczeń to nie ma sensu gdyż odbija się to negatywnie na pracę pieca.
Odcięcie układu poszczególnych pokoi które osiągnęły temperaturę powoduje cykliczną przerywaną pracę pieca ze względu na gwałtowne zmniejszanie się obwodów aż do całkowitego odcięcia pętli podłogówek co powoduje pracę pieca na sam rozdzielacz kiedy to woda szybko osiąga temperaturę zadaną ale i szybko stygnie powodując powtórny start pieca.
Na sąsiednim forum: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?233512-vaillant-ecotec-206-5-5-Du%C5%BCo-Pali-Jak-optymalnie-ustawi%C4%87&p=7069127&posted=1#post7069127
Kolega @Mullann właśnie zrezygnował z takiej regulacji odcinając automatykę Danfoss
Jeśli zatem chodzi o odrębną regulację temperatury w pomieszczeniach to przy podłogówce może być ona zrealizowana poprzez regulację rotametrów lecz jest to jednorazowe ustawienie nie pozwalające na dostosowanie osobno przez każdego z domowników.
Lepszym rozwiązaniem do takiej regulacji są grzejniki których zawory termostatyczne mogą spowodować utrzymanie w miarę stałej temperatury w pomieszczeniach.
Bardzo dobrym rozwiązaniem szczególnie przy podłogówce jest regulacja pogodowa która jest w stanie zareagować dużo wcześniej na obniżenie temperatury zewnętrznej nie powodując spadku temperatur wewnętrznych.
Jeśli instalator proponował regulację temperatury w każdym z pomieszczeń to najlepszym rozwiązaniem przy podłogówce są czujniki umieszczone w podłodze a nie te mierzące temperaturę powietrza.
Jeśli nad nie ogrzewanym garażem planujesz w przyszłości ogrzewane pomieszczenie to zadbaj o dobrą izolację cieplną stropu tym bardziej pzry ogrzewaniu podłogowym.

sony87
13-02-2016, 21:50
Dziekuje za obszerną odpowiedź i cenne rady, ale proszę też o więcej :) możesz mi powiedzieć jak to wszystko zaplanować żeby działało jak należy i żeby koszty instalacji nie były zbyt wysokie ? Tzn chodzi mi ogólnie o pogląd co powinno się znaleźć w takiej instalacji a co jest zbędne ? Jaki pięć wybrać ? Jeśli zrezygnuje z rermostatow to w jaki sposób regulować temperaturę w domu że szczególnym uwzględnieniem łazienek (żeby tam było cielplej) i żeby moc zmniejszyć (wyłączyć) grzanie w pomieszczeniu nad garażem kiedy nie będe go chciał zbytnio ogrzewac ?
Każdy gada co innego np mój znajomy który projektuje instalacje odradza mi robienie podlogowki na piętrze a tu na forum każdy chwali.
Ps myślałem o immergasie np tym 3-20kw bo chyba 12 kW dla 200m2 podłogi plus cwu to chyba może być za słaby ? (Wentylacja grawitacyjna planowana)

K&M_M
13-02-2016, 21:53
Jeśli chodzi o regulację osobno w każdym z pomieszczeń to nie ma sensu gdyż odbija się to negatywnie na pracę pieca.
Odcięcie układu poszczególnych pokoi które osiągnęły temperaturę powoduje cykliczną przerywaną pracę pieca ze względu na gwałtowne zmniejszanie się obwodów aż do całkowitego odcięcia pętli podłogówek co powoduje pracę pieca na sam rozdzielacz kiedy to woda szybko osiąga temperaturę zadaną ale i szybko stygnie powodując powtórny start pieca.


Ja mam regulację na każde pomieszczenie i nie mam tego problemu. Na parterze mam wszędzie ustawione więcej niż zadane na sterowniku 21.3 (czyli dół praktycznie chodzi tylko na sterowniku od pieca). Natomiast na piętrze mam 4 pokoje i tam sobie już ustawiam na odcięcie i nie mam żadnych problemów z piecem. Przynajmniej nic mi o nich nie wiadomo. Także może da się robić te sterowniki na pokoje tylko trzeba ustawiać je z głową, a może to kwestia odpowiedniego pieca - nie może być za mocny. Nie wiem, w każdym razie u mnie jest ok.

edit:
Bo rozumiem, że chodzi o sytuację, że zadasz w pomieszczeniach obok sterownika głównego od pieca temperaturę niższą niż na sterowniku od pieca co spowoduje, że piec będzie grzał a obwody będą zamknięte. No jest taka możliwość dlatego trzeba to robić z głową.

wg39070
14-02-2016, 07:41
Dziekuje za obszerną odpowiedź i cenne rady, ale proszę też o więcej :) możesz mi powiedzieć jak to wszystko zaplanować żeby działało jak należy i żeby koszty instalacji nie
były zbyt wysokie ? Tzn chodzi mi ogólnie o pogląd co powinno się znaleźć w takiej instalacji a co jest zbędne ? Jaki pięć wybrać ? Jeśli zrezygnuje z rermostatow to w jaki sposób regulować temperaturę w domu że szczególnym uwzględnieniem łazienek (żeby tam było cielplej) i żeby moc zmniejszyć (wyłączyć) grzanie w pomieszczeniu nad garażem kiedy nie będe go chciał zbytnio ogrzewac ?
Każdy gada co innego np mój znajomy który projektuje instalacje odradza mi robienie podlogowki na piętrze a tu na forum każdy chwali.
Ps myślałem o immergasie np tym 3-20kw bo chyba 12 kW dla 200m2 podłogi plus cwu to chyba może być za słaby ? (Wentylacja grawitacyjna planowana)

170 mkw po podłodze, zakupiony Immergas victrix 12 erp.

sony87
14-02-2016, 08:41
No ale 170 a 200 to jednak jakas roznica, a jeszcze jak zajdzie potrzeba ogrzać mi garaż ponad 30m2 to już może braknac mocy. Tym bardziej że mój dom raczej nie będzie zbyt energooszczędne ( balkon, wentylacja grawitacyjna, styropian raczej biały niż grafitowy tzn narazie to jeszcze tylko plany)
Ale wrocmy do tematu, piszcie jakie sterowanie lepsze

jacek.zoo
14-02-2016, 08:44
Ale wrocmy do tematu, piszcie jakie sterowanie lepsze

No wlasnie tematem watku hest spalanie a nie sterowanie :)
Za ostatni tydzien, temp ok 0, spalanie nam 6,33m na dobe, ogrzewanie i ciepla woda

Mareks77
14-02-2016, 09:56
Dziekuje za obszerną odpowiedź i cenne rady, ale proszę też o więcej :) możesz mi powiedzieć jak to wszystko zaplanować żeby działało jak należy i żeby koszty instalacji nie były zbyt wysokie ? Tzn chodzi mi ogólnie o pogląd co powinno się znaleźć w takiej instalacji a co jest zbędne ? Jaki pięć wybrać ? Jeśli zrezygnuje z rermostatow to w jaki sposób regulować temperaturę w domu że szczególnym uwzględnieniem łazienek (żeby tam było cielplej) i żeby moc zmniejszyć (wyłączyć) grzanie w pomieszczeniu nad garażem kiedy nie będe go chciał zbytnio ogrzewac ?
Każdy gada co innego np mój znajomy który projektuje instalacje odradza mi robienie podlogowki na piętrze a tu na forum każdy chwali.
Ps myślałem o immergasie np tym 3-20kw bo chyba 12 kW dla 200m2 podłogi plus cwu to chyba może być za słaby ? (Wentylacja grawitacyjna planowana)

Ze względu na temat tego wątku powtórz swoje pytanie w linku który Ci podałem.
Tam wypowiem się pełniej a także spotkasz innych doradców wraz z kolegą którego problem tu przytoczyłem.
Jedno jest pewne iż każdy instalator preferuje swoje metody sterowania i gdy u mnie w czasie porównywania cen drugiego etapu prac zapraszałem innych speców na wycenę każdy z nich po zbadaniu co miał na myśli instalator który kładł same rury mówił że przerabia to co jest już w kotłowni na swoją wizję.

Mareks77
14-02-2016, 10:08
Ja mam regulację na każde pomieszczenie i nie mam tego problemu. Na parterze mam wszędzie ustawione więcej niż zadane na sterowniku 21.3 (czyli dół praktycznie chodzi tylko na sterowniku od pieca). Natomiast na piętrze mam 4 pokoje i tam sobie już ustawiam na odcięcie i nie mam żadnych problemów z piecem. Przynajmniej nic mi o nich nie wiadomo. Także może da się robić te sterowniki na pokoje tylko trzeba ustawiać je z głową, a może to kwestia odpowiedniego pieca - nie może być za mocny. Nie wiem, w każdym razie u mnie jest ok.

edit:
Bo rozumiem, że chodzi o sytuację, że zadasz w pomieszczeniach obok sterownika głównego od pieca temperaturę niższą niż na sterowniku od pieca co spowoduje, że piec będzie grzał a obwody będą zamknięte. No jest taka możliwość dlatego trzeba to robić z głową.

Sam sobie odpowiedziałeś.
U ciebie parter jest powyżej temperatury zadanej na sterowniku czyli połowa instalacji pracuje na piec i jego regulator i nie jest wyłączana przez automatykę rozdzielacza a tylko druga część jest odcinana według potrzeb.
Tak czy inaczej regulator pieca jesteś w stanie umieścić tylko w jednym miejscu więc gdy jest poniżej to on będzie wyłązcał piec a automatyka w pokojach nie dojdzie do swojej zadanej i jest bezużyteczna, natomiast gdy to ona jest poniżej regulatora będzie powodowała skokowe cykliczne zmniejszanie pojemności układu.
Przy piecu ustawionym na KOREKTĘ nie ma to znaczenia gdyż on sam sobie skoryguje wysterowanie palnika, natomiast przy TERMOSTACIE niestety może powodować zakłócenia w pracy w postaci taktowania.

Mareks77
14-02-2016, 10:36
170 mkw po podłodze, zakupiony Immergas victrix 12 erp.

Na miejscu @sony87 12kW trochę bym się obawiał no ale jeśli ocieplenie jest OK widząc jak mój 20kW pracuje z mocą nie przekraczająca 6 kW w największe mrozy przy 15cm styropianu dalmatyńczyka 0,39 to byłbym skłonny.
O ile pamiętam to wspomniany Victrix ma minimum na poziomie 1,9kW

wg39070
14-02-2016, 12:18
No ale 170 a 200 to jednak jakas roznica, a jeszcze jak zajdzie potrzeba ogrzać mi garaż ponad 30m2 to już może braknac mocy. Tym bardziej że mój dom raczej nie będzie
zbyt energooszczędne ( balkon, wentylacja grawitacyjna, styropian raczej biały niż grafitowy tzn narazie to jeszcze tylko plany)
Ale wrocmy do tematu, piszcie jakie sterowanie lepsze

Planuję tylko i wyłącznie sterowanie pokojowe bezprzewodowe, żadnych czujników zewnętrznych. Całość podłogówka. Do tego wszystkiego kominek z płaszczem w układzie zamkniętym z kotłem gazowym.

Bracianka
14-02-2016, 12:19
My mamy mniejszy obieg puszczony bezpośrednio z pieca na 3 drabinki łazienkowe (temp. 50 stopni, ale chyba ją obniżymy), później mamy zamontowany zawór trójdrożny i pompę, które z mniejszego obiegu pompują wodę już do podłogówki. Było prościej (bez zaworu i pompy), ale się okazało, że pompa w kotle nie była w stanie przepchnąć wody w rurkach. Mamy Immergasa Victrix 24kw. W największe mrozy zużywał 7-8m3 gazu (125 m2 grzania). Po roku myślę, że 12kw by nam spokojnie wystarczyło. Jeśli chodzi o sterowanie podłogówką w każdym pomieszczeniu, to myśleliśmy o tym, ale zrezygnowaliśmy - mamy jeden sterownik pokojowy w salonie i pogodowy na zewnątrz. Mamy wszędzie ustawione non stop 21 stopni i jest ok. W łazienkach jest trochę cieplej, bo raz na jakiś czas drabinki grzeją, ale mogłoby ich nie być. Ocieplenie na dzisiejsze standardy mamy już takie sobie chyba (12cm styropianu w posadzce, 7 na stropie, 20 cm białego na ścianach i 30 cm wełny na poddaszu + jeden wielki mostek termiczny do ocieplenia na wiosnę), przynajmniej w posadzce można było dać więcej, bo teraz już się tego nie zmieni.

Mareks77
14-02-2016, 13:57
Planuję tylko i wyłącznie sterowanie pokojowe bezprzewodowe, żadnych czujników zewnętrznych. Całość podłogówka. Do tego wszystkiego kominek z płaszczem w układzie zamkniętym z kotłem gazowym.

Jeśli jest to propozycja dla inwestora @sony87 to w okresach przejściowych wczesnej wiosny i późnej jesieni kiedy to temperatury oscylują pomiędzy (-1*C w nocy i +10*C w dzień) , brak czujników zewnętrznych ( pogodówki ) oraz wolną odpowiedź charakterystyczną dla ogrzewania podłogowego może powodować okresy spadków i przeregulowań temperatur pokojowych.
Ze względu na brak czujników zewnętrznych a także prawdopodobny brak komunikacji pomiędzy układem sterowania pokojowego i piecem nie wróżę późniejszych oszczędności w zużyciu gazu.
Poza tym sam kominek z płaszczem wodnym zawsze wykonuje się układzie otwartym a połączenie z piecem gazowym następuje za pomocą sprzęgu.

wg39070
14-02-2016, 14:12
Jeśli jest to propozycja dla inwestora @sony87 to w okresach przejściowych wczesnej wiosny i późnej jesieni kiedy to temperatury oscylują pomiędzy (-1*C w noc
y i +10*C w dzień) , brak czujników zewnętrznych ( pogodówki ) oraz wolną odpowiedź charakterystyczną dla ogrzewania podłogowego może powodować okresy spadków i przeregulowań temperatur pokojowych.
Ze względu na brak czujników zewnętrznych a także prawdopodobny brak komunikacji pomiędzy układem sterowania pokojowego i piecem nie wróżę późniejszych oszczędności w zużyciu gazu.
Poza tym sam kominek z płaszczem wodnym zawsze wykonuje się układzie otwartym a połączenie z piecem gazowym następuje za pomocą sprzęgu.

Kominki można wykonywać w układach zamkniętych (od 2015 roku) bez niepotrzebnych wymienników płytowych, na których są tylko duże straty.

jarekFTW
14-02-2016, 19:45
Witam, mam pytanie - nowy dom, gaz podłączony do pieca 3 tygodnie temu. Pierwsze grzania "zimnego" domu, szczególnie po mrozach.
Teraz pogoda w nocy spada do os -3, w ciągu dnia ok 5. Temperatura w domu nastawiona na 18.
Spaliło przez te 3 tygodnie 165 kubików, czy to norma ?
Dodam, że dom ocieplony styro 20 cm lambda 0,031, skosy 2x15 labda 0,033. 100 % podłogówki.
W domu okna roszczelnione w celu wietrzenia, często też wietrze cały dom (wiadomo, jak to na budowie).

przemo1
14-02-2016, 20:05
Nie podałeś powierzchni ogrzewanej, ale w tym okresie to raczej poniżej normy :). Przy suszeniu budynku nie ma co patrzeć na licznik - musisz grzać i wietrzyć. Pomiary i analizy zostaw sobie na następną zimę :).

noc
14-02-2016, 20:05
Witam, mam pytanie - nowy dom, gaz podłączony do pieca 3 tygodnie temu. Pierwsze grzania "zimnego" domu, szczególnie po mrozach.
Teraz pogoda w nocy spada do os -3, w ciągu dnia ok 5. Temperatura w domu nastawiona na 18.
Spaliło przez te 3 tygodnie 165 kubików, czy to norma ?
Dodam, że dom ocieplony styro 20 cm lambda 0,031, skosy 2x15 labda 0,033. 100 % podłogówki.
W domu okna roszczelnione w celu wietrzenia, często też wietrze cały dom (wiadomo, jak to na budowie).

Jak najbardziej w normie, nawet mało wręcz. Rozgrzewanie wielu ton betonu przy rozszczelnionych oknach pochłania wiele energii.

jarekFTW
14-02-2016, 20:16
Powierzchnia ogrzewania ok 150 metrów, na posadzce jastrych. Wszystko zrobione pod to, by było gazowo-oszczędnie.
W chacie temperatura ok 18 stopni, czy tyle wystarczy?
W pierwsze dni, nastawiłem 23, to mi gips na poddaszu popękał, musiałem majstrów wołać na wyprawki :(

Mareks77
14-02-2016, 20:53
Powierzchnia ogrzewania ok 150 metrów, na posadzce jastrych. Wszystko zrobione pod to, by było gazowo-oszczędnie.
W chacie temperatura ok 18 stopni, czy tyle wystarczy?
W pierwsze dni, nastawiłem 23, to mi gips na poddaszu popękał, musiałem majstrów wołać na wyprawki :(

Taki wzrost temperatury niestety nie służy wykończeniówce. Prawdopodobnie wilgotność w domu jeszcze duża więc gwałtowne schnięcie przyczyniło się do spękań i nie jest tu powodem poziom temperatury tylko jej nagły wzrost.
U mnie także zimna instalacja i komin były powodem do problemów ze startem pieca i dopiero w trybie KOMINIARZA po wstępnym nagrzaniu wszystko ruszyło tak jak należy..
Na tych 18*C dla oszczędności w zużyciu gazu potrzymaj z tydzień aż wygonisz nadmiar wilgoci a potem spokojnie możesz podnieść już do wymaganej.
Natomiast jeśli jeszcze nie mieszkasz to spokojnie opuść do 15*C co nie spowoduje zniszczeń w wykończeniówce, i oszczędzi twoją kieszeń
Mówią że pierwszy sezon to zwiększone spalanie ale po 2 miesiącach uzyskasz już okolice miarodajnych wyników spalania.

jarekFTW
14-02-2016, 21:04
Wilgoć utrzymuje się na poziomie 47 %. Do ilu musi spaść?

fotohobby
14-02-2016, 21:23
30% przy obecnych temperaturach

wg39070
15-02-2016, 06:45
30% przy obecnych temperaturach

Komfortowa wilgotność powietrza w domu powinna zawierać się w przedziale 40-60%. Minimalna to 30%, określa ją nawet polska norma PN-78/B-03421.
Pozdrawiam.

Mareks77
15-02-2016, 07:35
Kominki można wykonywać w układach zamkniętych (od 2015 roku) bez niepotrzebnych wymienników płytowych, na których są tylko duże straty.

Można oczywiście zamontować taki układ zgodnie z prawem montując odpowiednie zabezpieczenia.
Zgodnie z Polskimi Normami takim zabezpieczeniem jest wężownica schładzająca umieszczona w przestrzeni wodnej kotła oraz zawór termiczny otwierający dopływ zimnej wody wodociągowej do wężownicy w razie nadmiernego wzrostu temperatury. Producenci takich specjalnych kotłów zwykle wyposażają je ponadto w urządzenie umożliwiające odcięcie dopływu powietrza do spalania.

Ze swojej strony życzę Tobie i Twoim klientom " Łaski Bożej" w użytkowaniu takich wynalazków.

wg39070
15-02-2016, 08:36
Można oczywiście zamontować taki układ zgodnie z prawem montując odpowiednie zabezpieczenia.
Zgodnie z Polskimi Normami takim zabezpieczeniem jest wężownica schładzająca umieszczona w przestrzeni wodnej kotła oraz zawór termiczny otwierający dopływ zimnej wody wodociągowej do wężownicy w razie nadmiernego wzrostu temperatury. Producenci takich specjalnych kotłów zwykle wyposażają je ponadto w urządzenie umożliwiające odcięcie dopływu powietrza do spalania.

Ze swojej strony życzę Tobie i Twoim klientom " Łaski Bożej" w użytkowaniu takich wynalazków.

Ja nie montuję kominków, więc nie mam klientów. Mój wkład Uniflam w720 prestige posiada wymaganą wężownicę schładzającą. A dlaczego piszesz, że to wynalazek? Jeśli jest profesjonalnie zbudowany, jest bezpieczny. To jak wg Ciebie połączyć kominek wodny z instalacją CO, żeby mieć jak najmniejsze straty? A łaska Boża przyda się każdemu!

K&M_M
15-02-2016, 08:47
Sam sobie odpowiedziałeś.
U ciebie parter jest powyżej temperatury zadanej na sterowniku czyli połowa instalacji pracuje na piec i jego regulator i nie jest wyłączana przez automatykę rozdzielacza a tylko druga część jest odcinana według potrzeb.
Tak czy inaczej regulator pieca jesteś w stanie umieścić tylko w jednym miejscu więc gdy jest poniżej to on będzie wyłązcał piec a automatyka w pokojach nie dojdzie do swojej zadanej i jest bezużyteczna, natomiast gdy to ona jest poniżej regulatora będzie powodowała skokowe cykliczne zmniejszanie pojemności układu.
Przy piecu ustawionym na KOREKTĘ nie ma to znaczenia gdyż on sam sobie skoryguje wysterowanie palnika, natomiast przy TERMOSTACIE niestety może powodować zakłócenia w pracy w postaci taktowania.

Zgadzam się, że na dole te wyłączniki są na teraz niepotrzebne, chociaż może być taka sytuacja, że też przydadzą. Wiem to z praktyki, mam te termostaty w każdym pomieszczeniu, korzystam z nich praktycznie tylko w 3 pomieszczeniach: garaż,gabinet, sypialnia i przydają się. Piec nie wariuje, gazu nie idzie mi krocie także z tymi termostatami bym tak nie dramatyzował, że to samo zło. Ja jestem zadowolony.

Mareks77
15-02-2016, 10:09
Zgadzam się, że na dole te wyłączniki są na teraz niepotrzebne, chociaż może być taka sytuacja, że też przydadzą. Wiem to z praktyki, mam te termostaty w każdym pomieszczeniu, korzystam z nich praktycznie tylko w 3 pomieszczeniach: garaż,gabinet, sypialnia i przydają się. Piec nie wariuje, gazu nie idzie mi krocie także z tymi termostatami bym tak nie dramatyzował, że to samo zło. Ja jestem zadowolony.

Nie dramatyzuje i powtarzam że piec połowa instalacji pracuje dalej na regulator pieca a tylko 3 pomieszczenia są rozłączane z obiegu przez odrębne regulatory, dlatego też praca pieca nie budzi zastrzeżeń.
Gdyby wszystkie pomieszczenia były ustawione poniżej głównego regulatora na piecu mogła by zaistnieć sytuacja w której obiegi wszystkich pomieszczeń są odcięte bo osiągnęły swoją temperaturę a główny regulator nadal pozwala na pracę pieca.
Wtedy też następuje taktowanie bo piec pracuje na instalację ograniczoną do samych rozdzielaczy.

fotohobby
15-02-2016, 17:51
Komfortowa wilgotność powietrza w domu powinna zawierać się w przedziale 40-60%. Minimalna to 30%, określa ją nawet polska norma PN-78/B-03421.
Pozdrawiam.

Chłopie.......
Tylko że tu chodzi o dom niezamieszkały, w którym nic nie produkuje wilgoci.
Nic, poza oddającymi ją jeszcze gipsami, tynkami i co tam jeszcze.
Jak spadnie do 30%, to oznacza, ze wyschło.

MarysiaMarysia
18-02-2016, 17:13
Przez okres od 18 stycznia do 18 lutego zużyłam 63,9 m3 gazu (podłogówka + woda użytkowa). Średnio na dobę 2,06 m3. To były ciepłe dni, z tego co pamiętam to większy mróz był u mnie 19 stycznia, tak -13. Do 22 stycznia było jeszcze trochę mrozu a potem już plaża.

Jeszcze dodam, że lubię jak jest w domu ciepło dlatego mam minimum 23 stopnie w salonie,minimum 24 stopnie w łazience. W sypialni staram się utrzymywać temperaturę około 22 stopnie.

r19
18-02-2016, 17:38
Przez okres od 18 stycznia do 18 lutego zużyłam 63,9 m3 gazu (podłogówka + woda użytkowa). Średnio na dobę 2,06 m3. To były ciepłe dni, z tego co pamiętam to większy mróz był u mnie 19 stycznia, tak -13. Do 22 stycznia było jeszcze trochę mrozu a potem już plaża.

Jeszcze dodam, że lubię jak jest w domu ciepło dlatego mam minimum 23 stopnie w salonie,minimum 24 stopnie w łazience. W sypialni staram się utrzymywać temperaturę około 22 stopnie.

A węgla ile?

MarysiaMarysia
18-02-2016, 17:44
A węgla ile?

a na co mi węgiel? tylko kurz i brud po nim w chałupie.

fotohobby
18-02-2016, 19:51
Przez okres od 18 stycznia do 18 lutego zużyłam 63,9 m3 gazu (podłogówka + woda użytkowa). Średnio na dobę 2,06 m3. To były ciepłe dni, z tego co pamiętam to większy mróz był u mnie 19 stycznia, tak -13. Do 22 stycznia było jeszcze trochę mrozu a potem już plaża.

Jeszcze dodam, że lubię jak jest w domu ciepło dlatego mam minimum 23 stopnie w salonie,minimum 24 stopnie w łazience. W sypialni staram się utrzymywać temperaturę około 22 stopnie.

Warto jeszcze podać ile m2 i jak umiejscowione mieszkanie. Bez tego to niemiarodajne.

noc
18-02-2016, 19:55
Przez okres od 18 stycznia do 18 lutego zużyłam 63,9 m3 gazu (podłogówka + woda użytkowa). Średnio na dobę 2,06 m3. To były ciepłe dni, z tego co pamiętam to większy mróz był u mnie 19 stycznia, tak -13. Do 22 stycznia było jeszcze trochę mrozu a potem już plaża.

Jeszcze dodam, że lubię jak jest w domu ciepło dlatego mam minimum 23 stopnie w salonie,minimum 24 stopnie w łazience. W sypialni staram się utrzymywać temperaturę około 22 stopnie.

Gratulacje, choć wynik niewiarygodny, jeśli osiągnięty bez wspomagania kominka.
Ostatnimi czasy nie zwracam żadnej uwagi na licznik. W poprzednim roku mój dom zużył ok. 1100m3 gazu na CO+CWU. Daje to średnią ok. 3m3 na dzień. Jeśli odliczyć zużycie gazu na CWU, tak około 1m3 dziennie, to na CO wychodzi ok 2m3 dziennie. To średnia. Bez kominka.
W sezonie grzewczym, licząc 6 miesięcy, wychodzi 4m3 na dzień, czyli około 120m3 miesięcznie. Temperatury w zasadzie identyczne jak u @MarysiaMarysia, tylko w łazienkach o 1oC więcej.
Uważam, że i tak mam dobry wynik przy 172m2 p.u. Ala taki wynik jak powyżej to niesamowite.

Beskidziak
18-02-2016, 20:05
Gratulacje, choć wynik niewiarygodny, jeśli osiągnięty bez wspomagania kominka.
Ostatnimi czasy nie zwracam żadnej uwagi na licznik. W poprzednim roku mój dom zużył ok. 1100m3 gazu na CO+CWU. Daje to średnią ok. 3m3 na dzień. Jeśli odliczyć zużycie gazu na CWU, tak około 1m3 dziennie, to na CO wychodzi ok 2m3 dziennie. To średnia. Bez kominka.
W sezonie grzewczym, licząc 6 miesięcy, wychodzi 4m3 na dzień, czyli około 120m3 miesięcznie. Temperatury w zasadzie identyczne jak u @MarysiaMarysia, tylko w łazienkach o 1oC więcej.
Uważam, że i tak mam dobry wynik przy 172m2 p.u. Ala taki wynik jak powyżej to niesamowite.
To jest mieszkanie. Moja kuzynka ma nowe mieszkanie ogrzewane z miejskiej ciepłowni o pow 52m2 i płaci 450zł za sezon, oczywiście sąsiadów ma z każdej możliwej strony.

U mnie średnia luty 3,8m3 (117m2)

MarysiaMarysia
18-02-2016, 20:56
Ogrzewam 72 metry mieszkania na parterze. Sąsiad z jednej strony - od południa. W pokojach nie mam okien tylko drzwi tarasowe - bo mam dwa ogródki po obu stronach mieszkania. W salonie mam tylko jedno pojedyncze okno i potrójne drzwi tarasowe.
Nie mam kominka. Sama podłogówka. Nawet w łazience nie mam grzejnika.

noc
18-02-2016, 22:04
Ogrzewam 72 metry mieszkania na parterze. Sąsiad z jednej strony - od południa. W pokojach nie mam okien tylko drzwi tarasowe - bo mam dwa ogródki po obu stronach mieszkania. W salonie mam tylko jedno pojedyncze okno i potrójne drzwi tarasowe.
Nie mam kominka. Sama podłogówka. Nawet w łazience nie mam grzejnika.

Również wyłącznie OP, nawet bez drabinki w łazienkach. Kominek mam, lecz w ostatnie 1,5 roku paliłem 3 razy, goście prosili.
Dach 35-40cm wełny 0,035, ściany biały styro 15cm, podłoga 15cm styro, WM z reku Renovent Excellent Large. Gaz na CO+CWU, kuchnia indukcyjna.

piotri
19-02-2016, 11:34
Wlaśe przyszło rozliczenie roczne.
Od 2015.02.17 do 2016.02.12 poszło 689[m3] na kwote 1626zl

cypryski
19-02-2016, 12:08
Drugi pełny rok grzania gazem - koszt 3800 zł, czyli ok. 316 zł/ miesiąc. Pracujemy z żoną przeważnie w domu, więc cwu działa 24 godziny na dobę, kuchenka też jest gazowa. Pomimo, że zima była nieco ostrzejsza, koszty spadły o ok. 200 zł w porównaniu z poprzednim rokiem. Dane domu w stopce. Ogólnie jestem bardzo zadowolony, bo dom nie był zaplanowany jako energooszczędny.

Edit: w stopce nie ma tych info, więc uzupełnię: ściany - biały styropian 15 cm, dach - 25/30 cm wełny, podłoga - biały styropian 10 cm, ogrzewana powierzchnia podłóg - ok. 200 m2, w tym 50 m2 podłogówka, reszta grzejniki ścienne.

AWIk
20-02-2016, 17:27
Wlaśe przyszło rozliczenie roczne.
Od 2015.02.17 do 2016.02.12 poszło 689[m3] na kwote 1626zl

To jest wartość samego gazu czy suma wszystkich faktur (z kosztami stałymi, abonamentem itp.)?

Dlaczego podajecie tylko zużycia gazu?
Dla kogoś kto planuje budowę/modernizację domu to jest mało ważna informacja.
Najważniejsze jest ile za to płacicie i nie chodzi o samą wartość gazu tylko o całą fakturę.

fotohobby
20-02-2016, 17:41
No przecież jasno napisał na jaką kwotę jest to rozliczenie.
Wszystkie koszty są juz tam zawarte.

przemo1
20-02-2016, 17:59
To jest wartość samego gazu czy suma wszystkich faktur (z kosztami stałymi, abonamentem itp.)?

Dlaczego podajecie tylko zużycia gazu?
Dla kogoś kto planuje budowę/modernizację domu to jest mało ważna informacja.
Najważniejsze jest ile za to płacicie i nie chodzi o samą wartość gazu tylko o całą fakturę.

Może dlatego, że taka jest idea/tytuł tego wątku? I właśnie zużycie gazu jest porównywalne - przy planowaniu budowy/ogrzewania to była dla mnie ważna informacja - zużycie gazu przez (w miarę możliwości i z dużym uproszczeniem) porównywalny do mojego budynek (w zakresie powierzchni/kubatury, izolacji itp parametrów).

imrahil
20-02-2016, 18:13
Dlaczego podajecie tylko zużycia gazu?
Dla kogoś kto planuje budowę/modernizację domu to jest mało ważna informacja.
Najważniejsze jest ile za to płacicie i nie chodzi o samą wartość gazu tylko o całą fakturę.

wystarczy zużycie, resztę można sobie samemu policzyć z cennika, jeśli ktoś potrzebuje. to tak jakby w wątku elektrycznym podawać tylko kwoty, a przecież cena jest różna w zależności od sprzedawcy i regionu, aktualnej promocji. ktoś za te samą 1 kWh może zapłacić 0,35 gr, a inny 0,18 gr - to prawie dwukrotna różnica.

Beskidziak
20-02-2016, 19:17
wystarczy zużycie, resztę można sobie samemu policzyć z cennika, jeśli ktoś potrzebuje. to tak jakby w wątku elektrycznym podawać tylko kwoty, a przecież cena jest różna w zależności od sprzedawcy i regionu, aktualnej promocji. ktoś za te samą 1 kWh może zapłacić 0,35 gr, a inny 0,18 gr - to prawie dwukrotna różnica.
No właśnie nie wystarczy, bo jak wyszło kiedyś, gaz w różnych regionach ma różną kaloryczność....
U mnie 10,972 kwh z m3, a kto tam podawał nieco ponad 8kwh z m3.

K&M_M
21-02-2016, 00:29
Wlaśe przyszło rozliczenie roczne.
Od 2015.02.17 do 2016.02.12 poszło 689[m3] na kwote 1626zl

Bardzo mało, mi tyle to za samo CWU z cyrkulacją w roku chyba wyjdzie. 58m3 na miesiąc niezależnie od pory roku.. bardzo mało. Kominek? CWU sporadycznie? Zimno w domu? ;)

pozdrawiam

AWIk
21-02-2016, 15:24
wystarczy zużycie, resztę można sobie samemu policzyć z cennika, jeśli ktoś potrzebuje. to tak jakby w wątku elektrycznym podawać tylko kwoty, a przecież cena jest różna w zależności od sprzedawcy i regionu, aktualnej promocji. ktoś za te samą 1 kWh może zapłacić 0,35 gr, a inny 0,18 gr - to prawie dwukrotna różnica.

Pokaż mi cennik, gdzie za energię elektryczną można zapłacić 18gr/kWh.


Przecież w eksploatacji domu nie ważne ile zużyjesz medium tylko ile cię to w sumie kosztuje.
Z tego co wiem, to na fakturze za gaz jest sporo opłat stałych.

przemo1
21-02-2016, 16:42
Pokaż mi cennik, gdzie za energię elektryczną można zapłacić 18gr/kWh.


Przecież w eksploatacji domu nie ważne ile zużyjesz medium tylko ile cię to w sumie kosztuje.
Z tego co wiem, to na fakturze za gaz jest sporo opłat stałych.

Finalnie, dla wlaściciela tak - masz rację, ważna jest kwota "do zapłaty".
Ale my w tym wątku, zgodnie z jego tematem "Ile gazu poszło Wam już w tym sezonie" porównujemy właśnie zużycie gazu - nie opłaty za niego. Po to, by np podyskutować o jakości ocieplenia, ustawieniach kotła, zwyczajach domowników itp. Przy podawaniu samych kwot z rachunku nie było by to tak czytelne.
My jako odbiorcy prywatni, oprócz zmiany taryfy, nie mamy wielkiego wpływu na wszelkie "opłaty stałe" z faktury - na wysokość rachunku głownie możemy wpływać ilością zużytego gazu właśnie.

U mnie średnia w lutym to 7 m3/doba, licząc razem CO, CWU (5 osób) + gotowanie.

imrahil
21-02-2016, 17:05
Pokaż mi cennik, gdzie za energię elektryczną można zapłacić 18gr/kWh.


Przecież w eksploatacji domu nie ważne ile zużyjesz medium tylko ile cię to w sumie kosztuje.
Z tego co wiem, to na fakturze za gaz jest sporo opłat stałych.

stawka za dystrybucję Tauron Gliwice + taryfa nocna z cennika DUON z drugiej połowy 2014 r. (umowa na trzy lata) - łącznie 0,183 zł brutto/ 1 kWh, dzisiaj 0,186 czy 0,187 - zajrzyj na wątek elektryczny, kilka osób się załapało. wychodzi grzanie taniej niż gazem, a koszt inwestycji to przykładowo grzałka z termostatem + pompa obiegowa. ale nie wszędzie jest prąd na takich warunkach, więc co komu da informacja, że cały sezon grzania grzałką zapłaciłem do tej pory 400 zł? lepsza informacja to zużycie w kWh.

piotri
21-02-2016, 20:52
To jest wartość samego gazu czy suma wszystkich faktur (z kosztami stałymi, abonamentem itp.)?

Dlaczego podajecie tylko zużycia gazu?
Dla kogoś kto planuje budowę/modernizację domu to jest mało ważna informacja.
Najważniejsze jest ile za to płacicie i nie chodzi o samą wartość gazu tylko o całą fakturę.

Jak napisał fotohobby, to jest rozliczenie czyli całość, ze wszystkimi kosztami. Mam taryfę W2 ileś tam(nie pamiętam dokładnie), w każdym razie płace równo co 2 miesiące, odczyt i rozliczenie jest raz do roku.

piotri
21-02-2016, 21:06
Bardzo mało, mi tyle to za samo CWU z cyrkulacją w roku chyba wyjdzie. 58m3 na miesiąc niezależnie od pory roku.. bardzo mało. Kominek? CWU sporadycznie? Zimno w domu? ;)

pozdrawiam

Kominka brak, cyrkulacji CWU też brak. CWU, hmm no czy sporadycznie to cięzko określić, czasami się myjemy :) Rodzina 2+2, zimnej wody idzie około 10m3 na miesiąc ile w tym ciepłej nie jestem w stanie określić, ale latem na CWU schodziło średnio 0,7m3 na dzień.
Temperatura w domu się w przedziale 21,5-22, niestety w łazience temperatura podobna, póki co mam problem z ich dogrzaniem ale to już inny temat.
Poznań co myślę też ma duże znaczenie.

KubaSinski
21-02-2016, 23:19
Witam, mam pytanie - nowy dom, gaz podłączony do pieca 3 tygodnie temu. Pierwsze grzania "zimnego" domu, szczególnie po mrozach.
Teraz pogoda w nocy spada do os -3, w ciągu dnia ok 5. Temperatura w domu nastawiona na 18.
Spaliło przez te 3 tygodnie 165 kubików, czy to norma ?
Dodam, że dom ocieplony styro 20 cm lambda 0,031, skosy 2x15 labda 0,033. 100 % podłogówki.
W domu okna roszczelnione w celu wietrzenia, często też wietrze cały dom (wiadomo, jak to na budowie).

To mój pierwszy post. U mnie 3 tygodnie tez poszło 150m3, dom bliźniaczy 135m wraz z garażem, podłogowka na parterze, reszta grzejniki -okna rozszczelnione i brak drzwi do piwnicy (a była często otwierana brama garażu do prac).
A sam dom grzany od listopada przez dewelopera ile zeszło nie wiem, ale licznik miał 720 jak odebrałem 1 lutego. Może spalili aż tyle?

Pozdrawiam,
Kuba

K&M_M
23-02-2016, 22:10
Kominka brak, cyrkulacji CWU też brak. CWU, hmm no czy sporadycznie to cięzko określić, czasami się myjemy :) Rodzina 2+2, zimnej wody idzie około 10m3 na miesiąc ile w tym ciepłej nie jestem w stanie określić, ale latem na CWU schodziło średnio 0,7m3 na dzień.
Temperatura w domu się w przedziale 21,5-22, niestety w łazience temperatura podobna, póki co mam problem z ich dogrzaniem ale to już inny temat.
Poznań co myślę też ma duże znaczenie.

No i faktycznie ten domek jest ciepły jak nazwa wskazuje :) Mam podobną bryłę budynku podobnie ocieploną (wentylacja GW) tylko z doklejonym garażem i pomieszczeniem nad nim i to są słabe punkty jeśli chodzi o ogrzewanie. U mnie 634m3 od 27 października 2015 czyli od pierwszego uruchomienia pieca i pierwszego grzania murów. Ale jestem zadowolony ze spalania. Twój wynik to kosmos, taki był pewnie plan :)

piotri
24-02-2016, 10:25
No i faktycznie ten domek jest ciepły jak nazwa wskazuje :) Mam podobną bryłę budynku podobnie ocieploną (wentylacja GW) tylko z doklejonym garażem i pomieszczeniem nad nim i to są słabe punkty jeśli chodzi o ogrzewanie. U mnie 634m3 od 27 października 2015 czyli od pierwszego uruchomienia pieca i pierwszego grzania murów. Ale jestem zadowolony ze spalania. Twój wynik to kosmos, taki był pewnie plan :)

Mam jeszcze miejsca do poprawy, w łazience przy wietrze.... dmucha z przycisku od geberita.
Ogrzewanie w tym sezonie uruchomiłem 17 października i od tego czasu do 20 lutego poszlo 409m3. Twój dom jak widzę jest większy o 35%. Nie wiem czy tak to można przeliczyć, ale jak dodamy 35% do mojego wyniku i u ciebie jest cyrkulacja i pierwszy sezon to.... wyjdzie że twój jest jeszcze bardzie energooszczędny :)

K&M_M
24-02-2016, 15:08
Mam jeszcze miejsca do poprawy, w łazience przy wietrze.... dmucha z przycisku od geberita.
Ogrzewanie w tym sezonie uruchomiłem 17 października i od tego czasu do 20 lutego poszlo 409m3. Twój dom jak widzę jest większy o 35%. Nie wiem czy tak to można przeliczyć, ale jak dodamy 35% do mojego wyniku i u ciebie jest cyrkulacja i pierwszy sezon to.... wyjdzie że twój jest jeszcze bardzie energooszczędny :)

Z moich obserwacji zużycia jakie tutaj ludzie podają wychodzi, że im większy dom tym mniejsze zużycie na m2. A po drugie ja mieszkam koło Wrocławia najcieplejszego miejsca w Polsce ;) Chociaż Ty Poznań jak dobrze pamiętam to też jest ciepło.

Liwko
24-02-2016, 15:35
Z moich obserwacji zużycia jakie tutaj ludzie podają wychodzi, że im większy dom tym mniejsze zużycie na m2. A po drugie ja mieszkam koło Wrocławia najcieplejszego miejsca w Polsce ;) Chociaż Ty Poznań jak dobrze pamiętam to też jest ciepło.

Nie może być to prawdą, w mniejszym domu większą rolę będą odgrywać zyski bytowe.

Adam626
24-02-2016, 16:46
Zyski bytowe w domu powiedzmy 70m2 z 4 osobową rodziną bedą znaczącą ogrzewającą dawką energii

imrahil
24-02-2016, 17:11
Nie może być to prawdą, w mniejszym domu większą rolę będą odgrywać zyski bytowe.

a jednak może być, wynika to zapewne ze strat na wentylację oraz stosunku A/V. weź sześcian 1 x 1 x 1 m, czyli objętość 1m3, przegród zewnętrznych 6 m2, czyli wychodzi stosunek przegród do objętości 6. przy sześcianie 3x3x3m, objętość to 27 m3, a przegród 9*6= 54m2. stosunek powierzchni przegród do objętości to 2, czyli wielokrotnie mniej.

fotohobby
24-02-2016, 17:14
Dokładnie - wentylacja, każde otwarcie drzwi to procentowo większa strata, niż w dużym domu.
Widać też, ze domy z poddaszem lepiej wypadają, jesli chodziło o kWh/m2

oszczednyGrześ
24-02-2016, 17:52
Nie może być to prawdą, w mniejszym domu większą rolę będą odgrywać zyski bytowe.

W przypadku ogrzewania gazem na małym obiekcie koszty mogą być proporcjonalnie wyższe od tych w większych budynkach że względu na przewymiarowany system który nie działa efektywnie.

Bracianka
24-02-2016, 21:52
A wracając do tematu: od początku lutego 89m3 (w tym grzanie wody), czyli średnia cały czas 3,7m3 na dobę.

genezyp
25-02-2016, 09:01
Mało... U mnie 5,2m3 na dobę w lutym.

Bracianka
25-02-2016, 09:18
Mało... U mnie 5,2m3 na dobę w lutym.

Jeszcze kwestia tego, ile masz do ogrzania.

kama33
25-02-2016, 09:20
U mnie 5,0 m3 na dobę w lutym (co+cwu+gotowanie). Ale zauważyłam, ze bardzo dużo gazu idzie mi na cwu i gotowanie. Obniżyłam 2 dni temu moc na grzanie wody i poobserwuję.

plusfoto
25-02-2016, 09:52
U mnie 5,0 m3 na dobę w lutym (co+cwu+gotowanie). Ale zauważyłam, ze bardzo dużo gazu idzie mi na cwu i gotowanie. Obniżyłam 2 dni temu moc na grzanie wody i poobserwuję.
A co Ci to ma dać? Żeby podgrzać powiedzmy 100l wody potrzeba zużyć ileś tam gazu. I czy bedziesz grzała z mocą 2kW czy 5 to gazu zużyjesz tyle samo tylko potrwa to dłużej przy zmniejszonej mocy.

Mareks77
25-02-2016, 10:10
A co Ci to ma dać? Żeby podgrzać powiedzmy 100l wody potrzeba zużyć ileś tam gazu. I czy bedziesz grzała z mocą 2kW czy 5 to gazu zużyjesz tyle samo tylko potrwa to dłużej przy zmniejszonej mocy.

Niekoniecznie. Obniżenie mocy dla CWU przynosi oszczędności. Poprzez zawyżoną energię płomienia przy pracy palnika na 100% wysterowania system wymiennika nie jest w stanie odpowiednio schłodzić spalin w związku z czym część dostarczonej energii uchodzi przez system kominowy. Przy 100% wysterowania energia uchodząca jest większa niż przy zmniejszeniu mocy do 60 - 75%

K&M_M
25-02-2016, 10:30
a jednak może być, wynika to zapewne ze strat na wentylację oraz stosunku A/V. weź sześcian 1 x 1 x 1 m, czyli objętość 1m3, przegród zewnętrznych 6 m2, czyli wychodzi stosunek przegród do objętości 6. przy sześcianie 3x3x3m, objętość to 27 m3, a przegród 9*6= 54m2. stosunek powierzchni przegród do objętości to 2, czyli wielokrotnie mniej.

Dokładnie doszedłem do takich samych wniosków.

ps. Mam prośbę jak podajecie zużycie piszcie do jakiej powierzchni się odnosi bo bez tego to nic nie wiadomo. Najlepiej w sygnaturze sobie wpisać jakie ma się domek (ustawienia profilu-edytuj sygnaturę).

ps2. za luty jak na razie średnia dobowa 4,7m3 GZ50

kama33
25-02-2016, 11:22
A co Ci to ma dać? Żeby podgrzać powiedzmy 100l wody potrzeba zużyć ileś tam gazu. I czy bedziesz grzała z mocą 2kW czy 5 to gazu zużyjesz tyle samo tylko potrwa to dłużej przy zmniejszonej mocy.

No właśnie rozumowałam do tej pory tak jak Ty, ale poczytałam i niektórzy twierdzą tak jak Mareks77, że przynosi to oszczędności. Sprawdzę i zobaczymy :)

f.5
25-02-2016, 11:33
Niekoniecznie. Obniżenie mocy dla CWU przynosi oszczędności. Poprzez zawyżoną energię płomienia przy pracy palnika na 100% wysterowania system wymiennika nie jest w stanie odpowiednio schłodzić spalin w związku z czym część dostarczonej energii uchodzi przez system kominowy. Przy 100% wysterowania energia uchodząca jest większa niż przy zmniejszeniu mocy do 60 - 75%
to takie pytanie w takim razie ile stopni widzisz na piecu jesli jest tryb przygotowania CWU
u mnie tyle samo jak mam moc kotła 100% i tyle samo jak 50%.
w piecu podczas grzania CWU mam 50 oC do 55 oC .

Mareks77
25-02-2016, 19:31
to takie pytanie w takim razie ile stopni widzisz na piecu jesli jest tryb przygotowania CWU
u mnie tyle samo jak mam moc kotła 100% i tyle samo jak 50%.
w piecu podczas grzania CWU mam 50 oC do 55 oC .

U mnie dla CWU nastawione jest 45*C natomiast w czasie podgrzewania piec utrzymuje 52 - 53*C.
Może pierw podaj jaki masz typ i moc pieca a ja ci powiem czy to ciebie dotyczy.
Możliwe że dotyczy to tylko tego grona forumowiczów którzy mają przewymiarowane piece a podejrzewając że jest ich tu większość to dlatego też moja wypowiedź jest taka a nie inna.
U mnie moc to 20 kW przy CWU może osiągnąć 21kW..... Z dotychczasowego użytkowania widzę że dla moich 145m2 w standarcie ocieplenia który posiadam wystarczyło by spokojnie 12 - 14kW.
Inne wytłumaczenie oszczędności jest takie iż temperatura 55*C jest temperaturą graniczną istnienia kondensacji, z tego też względu zagadka może tkwić w temperaturze wody i Ty pzry swoich 55*C nie doświadczasz już tych dobrodziejstw
Może więc podsumowując spór w tym właśnie tkwi problem i rację mają jedni i drudzy.

f.5
26-02-2016, 16:46
U mnie dla CWU nastawione jest 45*C natomiast w czasie podgrzewania piec utrzymuje 52 - 53*C.
Może pierw podaj jaki masz typ i moc pieca a ja ci powiem czy to ciebie dotyczy.
Możliwe że dotyczy to tylko tego grona forumowiczów którzy mają przewymiarowane piece a podejrzewając że jest ich tu większość to dlatego też moja wypowiedź jest taka a nie inna.
U mnie moc to 20 kW przy CWU może osiągnąć 21kW..... Z dotychczasowego użytkowania widzę że dla moich 145m2 w standarcie ocieplenia który posiadam wystarczyło by spokojnie 12 - 14kW.
Inne wytłumaczenie oszczędności jest takie iż temperatura 55*C jest temperaturą graniczną istnienia kondensacji, z tego też względu zagadka może tkwić w temperaturze wody i Ty pzry swoich 55*C nie doświadczasz już tych dobrodziejstw
Może więc podsumowując spór w tym właśnie tkwi problem i rację mają jedni i drudzy.
Grzeję wodę do temp 44 oC czyli tak jak u Ciebie
Znamionowa moc cieplna (50/30°C) kW 1,9 – 19
Viessmann 343F

Adam626
26-02-2016, 18:06
O ile spada wam temperatura przy obniżeniu nocnym? Czyli maksymalna delta przy przerwie w grzaniu 8h.

kama33
26-02-2016, 18:41
U mnie przerwa w grzaniu jest dłuższa niż 8 godzin. Nigdy nie włącza się w nocy - poza tymi bardzo dużymi mrozami. Teraz były ferie więc włączaliśmy koło 8-9 rano, wyłączało się w zależności od pogody ok 13-14 i tak do następnego ranka. Ostatnio ponieważ brał nas jakiś wirus i zimno nam było włączyłam na noc ogrzewanie tj nie obniżyłam temp na noc, a podniosłam do 22 dzienną. Grzanie wyłączyło sie wczoraj coś koło godz 6 rano z temp 22,2. Włączyło się dzisiaj koło 10 przy temp 20,6.Czyli przez 28 godzin spadło około 1,6 stopnia. Temp w dzień była 2-3 stopnie, w nocy minus 2. Nie było wiatru, co jest bardzo istotne.
Przy okazji zauważyłam, ze 22 stopnie to jest dla nas zdecydowanie za dużo. Było mi za gorąco, wręcz nieprzyjemnie. Max 20,5-21 stopni. W nocy 19. :)

jarekFTW
26-02-2016, 22:50
Pierwszy miesiąc za mną, ściany były bardzo wilgotne jeszcze, na gipsie powstały pajączki.
Poszło 250 m3 gazu, trochę dużo, ale myślę, że to ogrzewanie zimnych ścian + brak wylanych progów od drzwi + wentylowanie domu.
Dodatkowo zarejestrowałem, że temperaturę mam ustawioną w domu na 16 stopni, temperatura mimo to w środku wynosi 17.
dlaczego tak się dzieje?
W ogóle w środku odczuwam dużą temperaturę, teraz zmniejszyłem ,a 14 w środku.

fotohobby
26-02-2016, 22:56
Kocioł dogrzał do 16, jeśli było słońce to dogrzało stopień wyżej.
Może masz dużą wilgotność, że odczuwasz wyższą, niż by to wskazywał termometr temperaturę

uris
27-02-2016, 06:30
A co Ci to ma dać? Żeby podgrzać powiedzmy 100l wody potrzeba zużyć ileś tam gazu. I czy bedziesz grzała z mocą 2kW czy 5 to gazu zużyjesz tyle samo tylko potrwa to dłużej przy zmniejszonej mocy.

Oj jak bardzo sie mylisz , oszczednosci sa i to znaczne .

oszczednyGrześ
27-02-2016, 07:30
Oj jak bardzo sie mylisz , oszczednosci sa i to znaczne .
Pisalem o tym nie raz że kondensat grzejąc mniejsza temp. Lub mocą zuzyje mniej na ogrzanie cwu. Prosty test można sobie zrobić. Zmienić sobie max temp. Wody grzewczej cwu na np. 60'c i grzac zbiornik do 40c.

Mareks77
27-02-2016, 09:06
Pisalem o tym nie raz że kondensat grzejąc mniejsza temp. Lub mocą zuzyje mniej na ogrzanie cwu. Prosty test można sobie zrobić. Zmienić sobie max temp. Wody grzewczej cwu na np. 60'c i grzac zbiornik do 40c.

Temperatura max wody grzewczej jest fabrycznie ustawiona na 75*C.
Ochrona przed Legionellą to temperatura do jakiej piec nagrzeje wodę podczas pierwszego włączenia lub gdy temperatura w zasobniku spadnie poniżej 50*C na 24 h.
Jeśli ograniczymy max temperaturę ładowania zasobnika do 60*C to także ograniczymy lub wręcz wyłączymy ochronę przed legionellą.
W instrukcji ochrona przed Legionellą to 70*C dlatego temperatura max febrycznie ustawiona jest na 75*C.
Jeśli zmniejszymy ustalone max na 60*C i temperaturę wody poniżej 50*C to zamiast do 70*C zasobnik będzie ładowany do 60*C i chyba stąd te oszczędności.
Wczoraj to zaobserwowałem natomiast że 40*C ustawione w zasobniku to po pierwszym załączeniu nieużywanego zasobnika nagrzewa wodę do 60*C bo taką mam max, natomiast potem podgrzewając wodę nie nagrzewa jej już do 60*C tylko trochę powyżej 50*C.
Nie wiem dokładnie do jakiej bo byłem zajęty ale na 100% nie było to 60*C.
Prawdopodobnie nagrzewa do 50 - 54*C ale piec pokazuje wtedy temperaturę zasilania gdyż po wyłączeniu palnika temperatura wskazywana dość szybko spada stając ostatecznie na 42 - 45*C

oszczednyGrześ
27-02-2016, 09:14
Temperatura max wody grzewczej jest fabrycznie ustawiona na 75*C.
Ochrona przed Legionellą to temperatura do jakiej piec nagrzeje wodę podczas pierwszego włączenia lub gdy temperatura w zasobniku spadnie poniżej 50*C na 24 h.
Jeśli ograniczymy max temperaturę ładowania zasobnika do 60*C to także ograniczymy lub wręcz wyłączymy ochronę przed legionellą.
W instrukcji ochrona przed Legionellą to 70*C dlatego temperatura max febrycznie ustawiona jest na 75*C.
Jeśli zmniejszymy ustalone max na 60*C i temperaturę wody poniżej 50*C to zamiast do 70*C zasobnik będzie ładowany do 60*C i chyba stąd te oszczędności.
Wczoraj to zaobserwowałem natomiast że 40*C ustawione w zasobniku to po pierwszym załączeniu nieużywanego zasobnika nagrzewa wodę do 60*C bo taką mam max, natomiast potem podgrzewając wodę nie nagrzewa jej już do 60*C tylko trochę powyżej 50*C.
Nie wiem dokładnie do jakiej bo byłem zajęty ale na 100% nie było to 60*C.
Prawdopodobnie nagrzewa do 50 - 54*C ale piec pokazuje wtedy temperaturę zasilania gdyż po wyłączeniu palnika temperatura wskazywana dość szybko spada stając ostatecznie na 42 - 45*C

Z legionellą może być problem jak woda stoi w komfortowej dla jej rozwoju temperaturze. Jak ktoś chce to może zrobić sobie wygrzewanie raz dwa razy w miesiacu jak się boi. Względnie nie zmniejszać temperatury wody grzewczej tylko zmniejszyć moc kotła. można wtedy parę groszy zaosczędzić. Jak znajdę to napiszę jakie to były różnice.

Mareks77
27-02-2016, 13:19
Z legionellą może być problem jak woda stoi w komfortowej dla jej rozwoju temperaturze. Jak ktoś chce to może zrobić sobie wygrzewanie raz dwa razy w miesiacu jak się boi. Względnie nie zmniejszać temperatury wody grzewczej tylko zmniejszyć moc kotła. można wtedy parę groszy zaosczędzić. Jak znajdę to napiszę jakie to były różnice.

oszczędnyGrzesiu Elito Forum....... nie pisałem o legionelli i jej bakteriach bo tematem forum nie są sprawy związane z biologią, ale o tym jaki ma wpływ obniżenie maksymalnej temperatury ładowania zasobnika na pozostałe ustawienia, w tym także na Legionellę..

Nie wiem natomiast i zachodzę w głowę co ma wspólnego twoja próba zmniejszenia max temperatury zasobnika z oszczędnościami wynikającymi z ograniczenia mocy kotła dla CWU.
To że grzejąc wodę do mniejszej temperatury zużyje się mniej energii to każdy wie od przedszkola, ale wytłumaczenie zmniejszonego zużycia gdy piec pracuje dłużej z mniejszą mocą jest chyba zupełnie inne.

oszczednyGrześ
27-02-2016, 17:16
oszczędnyGrzesiu Elito Forum....... nie pisałem o legionelli i jej bakteriach bo tematem forum nie są sprawy związane z biologią, ale o tym jaki ma wpływ obniżenie maksymalnej temperatury ładowania zasobnika na pozostałe ustawienia, w tym także na Legionellę..

Nie wiem natomiast i zachodzę w głowę co ma wspólnego twoja próba zmniejszenia max temperatury zasobnika z oszczędnościami wynikającymi z ograniczenia mocy kotła dla CWU.
To że grzejąc wodę do mniejszej temperatury zużyje się mniej energii to każdy wie od przedszkola, ale wytłumaczenie zmniejszonego zużycia gdy piec pracuje dłużej z mniejszą mocą jest chyba zupełnie inne.

Zrób sobie prosty test grzej wodę do 40'C na nastawach powiedzmy 18Kw i 75'C a potem zmień na np. 10Kw. Sprawdź ile zużyjesz mniej gazu. Im dłużej pozwalamy na kondensację tym lepiej. Nigdy nie piszę o tym czego sam nie sprawdziłem a jeśli nawet to zaznaczam że tak mi się wydaje. W tym przypadku wiem, że różnica jest.

Mareks77
27-02-2016, 18:48
Zrób sobie prosty test grzej wodę do 40'C na nastawach powiedzmy 18Kw i 75'C a potem zmień na np. 10Kw. Sprawdź ile zużyjesz mniej gazu. Im dłużej pozwalamy na kondensację tym lepiej. Nigdy nie piszę o tym czego sam nie sprawdziłem a jeśli nawet to zaznaczam że tak mi się wydaje. W tym przypadku wiem, że różnica jest.

No..... teraz nareszcie piszesz do rzeczy bo poprzednio kazałeś zmieniać maksymalną temperaturę ładowania zasobnika a to już różnica,
Mi tego tłumaczyć nie musisz bo sam się o tym przekonałem, wytłumacz to:


to takie pytanie w takim razie ile stopni widzisz na piecu jesli jest tryb przygotowania CWU
u mnie tyle samo jak mam moc kotła 100% i tyle samo jak 50%.
w piecu podczas grzania CWU mam 50 oC do 55 oC .


Problemem jest to że piec np Vaillant utrzymując w zasobniku zadane 40*C podgrzewa cyklicznie zasobnik do 53*C i używa tylko tyle energii i tak wysterowuje palnik aby temperatura nie spadła poniżej 52*C.
Stopniowo moc ta ulega zmniejszeniu gdyż przepływająca woda ciągle podnosi swoją temperaturę
Więc nie wystarczy proste ograniczenie mocy do poziomu 60%, ale poziom należy dobrać tak aby ograniczała ona wysterowanie palnika w pierwszych momentach ładowania zasobnika.
W efekcie tego piec nie wysteruje palnika np: na 60% mocy aby od razu utrzymać 53*C zasilania zasobnika a tylko np. na 50% co ograniczy temperaturę zasilania zasobnika do ok 45*C i dopiero po pewnym czasie gdy temperatura w przepływającej wodzie podniesie się, to ograniczona przez nas moc zadana wystarczy do stopniowego podnoszenia temperatury wody do zadanych 53*C.

przemo1
27-02-2016, 19:08
No..... teraz nareszcie piszesz do rzeczy bo poprzednio kazałeś zmieniać maksymalną temperaturę ładowania zasobnika a to już różnica,
Mi tego tłumaczyć nie musisz bo sam się o tym przekonałem, wytłumacz to:



Myślę że przy 40*C kondensacja zachodzi w jednym i drugim przypadku,tylko przy grzaniu z mniejszą mocą zachodzi dłużej, natomiast przy 55*C kondensacja nie zachodzi w ogóle i o tym trąbię w swoich wpisach więc najpierw przeczytaj ze zrozumieniem, przemyśl co osoba mogła mieć na myśli a następnie wtrącaj swoje 3 grosze

Mareks77 - przy 55 *C temp zasilania na kotle kondensacja spokojnie jeszcze zachodzi. Chyba, że piszesz o temp docelowej CWU, co wymaga oczywiście odpowiednio wyższej temp na kotle.

Mareks77
28-02-2016, 08:38
Mareks77 - przy 55 *C temp zasilania na kotle kondensacja spokojnie jeszcze zachodzi. Chyba, że piszesz o temp docelowej CWU, co wymaga oczywiście odpowiednio wyższej temp na kotle.

Z uwagi na to że mam u siebie giętką rurkę podłączoną do syfonu, obserwowałem kiedyś pierwsze podgrzewanie zasobnika do 65*C z ograniczeniem mocy do 12kW.
Trudno jest powiedzieć w jakiej temperaturze kapie z największą intensywnością ale na pewno przy temperaturze zasilania zasobnika 50 - 55*C kapania jest zdecydowanie mniej, a ok 60*C zanika całkowicie

przemo1
28-02-2016, 08:49
Z uwagi na to że mam u siebie giętką rurkę podłączoną do syfonu, obserwowałem kiedyś pierwsze podgrzewanie zasobnika do 65*C z ograniczeniem mocy do 12kW.
Trudno jest powiedzieć w jakiej temperaturze kapie z największą intensywnością ale na pewno przy temperaturze zasilania zasobnika 50 - 55*C kapania jest zdecydowanie mniej, a ok 60*C zanika całkowicie

Ok - jeśli podgrzewałeś zasobnik CWU do 65*C, to na zasilanie na kotle siłą rzeczy musiało iść więcej. Przy granicznych temp 55st zasilanie CO ważna jest też temp powrotu - to ona ogranicza kondensację - przy 55*C na powrocie nie powinno już nic z rurki lecieć.

Wracając do tematu - ostatnie dni u mnie (do -6 w nocy) średnio 6,5 m3/doba (CO,CWU 5 osób +gotowanie).

Mareks77
28-02-2016, 09:30
Zimno u ciebie, ale różnica prawie 200km.
Na sylwestra byłem w Krakowie więc róznica ok 400km w Zielonej Górze 0*C, natomiast Kraków -13*C

Zużycie u mnie z soboty to 4,8m2, temperatura zewnętrzna ( -1*C) w nocy i 4 - 5 w dzień

franco78
29-02-2016, 18:10
Witam,
29.01.29.02. - 141m3 czyli 4,5m3/dobę z CWU.
Wsp. konwersji 11.034 = 1556kWh
Temp. 21,5-22,5oC parter, 21oC poddasze.
Pozdro

jacek.zoo
29-02-2016, 18:29
U mnie ciag dalszy kombinacji, teraz szlo mi 7m gazu na dobe co i cwu, w piecu vitodens 100w w skali 1-6 co ustawione na 3,5. Sterowanie to termostat pokojowy, wlacza piec przy 22,2 a wylacza przy 22,6. Wczoraj przestawilem piec co na 2 i chodzi caly czas, temp w domu stala 22,4. Przez ostatnie 12h poszlo 3,1m czyli na dobe ok 6, czyli metr do przodu na dobe. Teraz rozwazam przejscie na sterowanie pogodowe. co potrzebuje dokupic do tego pieca zeby byl nw pogodowce? Rozumiem ze tym pokretlem co teraz ustawiam temp bede wtedy ustawial krzywa grzewcza, tak?

kama33
29-02-2016, 18:40
luty - 140 m3 czyli 4,9 na dobę - co+cwu+gotowanie.
Mam wrazenie, że teraz gazu na grzanie wody idzie mniej. Nie bardzo dało rady sprawdzić samej wody, bo ogrzewanie chodzi codzienne ( w nocy w weekend mieliśmy minus 7 stopni), ale zużycie przez ostatnie dni jakby mniejsze. Będę dalej obserwować :)

Gos**c
29-02-2016, 18:50
Dom parterowy 140m2, kubatura ok. 390m3, wszedzie ogrzewanie podlogowe temp. 21-23, WM z reku Brink 400.
Z cyrkulacją raz na godzinę 3 minuty
Podłoga ok 23cm styropianu EPS100
Fundament 15cm hydro
Ściany 20cm grafitu
Strop żelbetowy plus 25cm (10cm białego, 15cm grafitu)
CWU 4 sosby
Buderus GB162.
CO i CWU
Listopad 90m3,
Grudzien 108m3,
Styczeń - 144m3

Luty - 107m3

franco78
29-02-2016, 20:05
@Patatay
Napisz proszę jakie masz ustawienia na sterowniku i na kotle.

Gos**c
29-02-2016, 20:46
@Patatay
Napisz proszę jakie masz ustawienia na sterowniku i na kotle.

T doboru (-16) 30st
T max 35st
T min 13st
offset 2st
wpływ pomieszczenia 1st
6.00 - 23.00 19st
23.00 - 6.00 17st
sterowane tylko pogodówką
RC35 na kotle

Jak na razie sterowanie działa bardzo dobrze w mrozach i jak się gwałtownie ociepla. Podłoga jest przyjemna do chodzenia. Wcześniej przy niższej T min czuć było w domu wahania temp. zewn oraz często podłoga wydawała się zimna (pewnie ma to wpływ na zużycie gazu ale o dziwno wcale dużo nie idzie).

cyrkulacja 3min na godzine
brak sprzegła i mieszacza a pompka z kotła, 836m rurek ogrzewania podzielonych na 12 obwodów

Jestem w fazie testowania bo to mój pierwszy sezon jak mieszkam.

K&M_M
29-02-2016, 21:33
31.I. - 29.II. - 142m3, średnio na dobę 4,89m3

fotohobby
29-02-2016, 21:52
Listopad : 80m3 (co + CWU dla trzech osób)
Temperatura 21.8C
Pięć dni palenia w kominku (zawsze jeden załadunek, około 4h palenia)]

Grudzień: 96m3
kominek uruchomiony 3 dni - w sumie około 20kg drewna.
temperatura 21.8-22C

Styczeń: 120m3
w kominku spalone 80kg drewna, co daje dalsze ok 22m2

Luty: 96m3
W kominku palone trzy dni, 30kg drewna, czyli dalsze 8m3

Bracianka
29-02-2016, 22:02
A u nas na koniec lutego 110m3 (w tym grzanie wody) - średnia 3,8m3 na dobę.

franco78
01-03-2016, 07:27
T doboru (-16) 30st
T max 35st
T min 13st
offset 2st
wpływ pomieszczenia 1st
6.00 - 23.00 19st
23.00 - 6.00 17st
sterowane tylko pogodówką


Wcześniej pisałeś:
wszedzie ogrzewanie podlogowe temp. 21-23,

Jak to się ma do powyższego czyli przedziały czasowe 17oc i 19oc?
Skąd sie bierze te 23oC w domu?

MarysiaMarysia
01-03-2016, 07:41
(...)
6.00 - 23.00 19st
23.00 - 6.00 17st


(...)Podłoga jest przyjemna do chodzenia (...).

perdolenie o szopenie ...




(...) (pewnie ma to wpływ na zużycie gazu ale o dziwno wcale dużo nie idzie).

jak wyłączysz piec to spalania nie będziesz miał zupełnie :rotfl:



Jestem w fazie testowania bo to mój pierwszy sezon jak mieszkam.

to nie mieszkanie ... to próba przetrwania ...

Gos**c
01-03-2016, 07:43
Wcześniej pisałeś:
wszedzie ogrzewanie podlogowe temp. 21-23,

Jak to się ma do powyższego czyli przedziały czasowe 17oc i 19oc?
Skąd sie bierze te 23oC w domu?

To nie błąd.
Tak mam ustawione na sterowniku i taką mam temp. w domu.

Przyczyną może być to, że sterownik umieszczony jest na kotle (wtedy nie ma mozliwości pomiaru temp, wewn. przez sterownik) oraz to, że w kotłowni jest temp. ok. 20-21.

Obieg grzewczy regulowany jest tylko przez temp. ZEWN.

Gos**c
01-03-2016, 07:45
perdolenie o szopenie ...


czytaj ze zrozumieniem

franco78
01-03-2016, 07:58
Obieg grzewczy regulowany jest tylko przez temp. ZEWN.

No i z minimalnym wpływem temp. wewnętrznej (wpływ pomieszczenia) ;)

Gos**c
01-03-2016, 08:04
No i z minimalnym wpływem temp. wewnętrznej (wpływ pomieszczenia) ;)

Ten wpływ pomieszczenia 1st co mam w ustawieniach to chyba chodzi o zyski bytowe.
Ale to są moje gdybania dlatego podałem wcześniej dane ze sterownika.
Obieg grzewczy reg. tylko przez temp. zewn. - to też ze sterownika

Maciu78
01-03-2016, 08:37
za caly luty 202m3 gazu, wspolczynnik konwersji 11,2.
temp w domu 22,5-23,5

sys20
01-03-2016, 08:55
Zużycie za luty 172 m3 średnio 5,9m3/dobe . Nastawy temperatur. dzień 22,5-23st. noc 22-22,5. Po małych experymentach 1800m rury pex napędza pompka kotłowa na 2 biegu, chwilowe zużycie prądu podczas grzania ok 81W. Pochwalcie sie przy okazji waszym chwilowym zużyciem prądu przez kocioł.

jedrek244
01-03-2016, 16:40
Styczeń - 161 m3

Luty 128 m3

CafeDelTom27
01-03-2016, 17:24
Z racji tego ze mam butle LPG i nie wiem jakie mam zuzycie dobowe to podam ze kocioł pracował w styczniu okolo 180godzin z mocą ustawioną na sztywno 7kw.W grudniu bylo to 110 godzin.Dane dla C.O. CWU dodatkowo bierze mi zazwyczaj 17 godzin tez ustawione na 7KW

U mnie piec w lutym chodził 101 godzin na C.O. .Piec moduluje miedzy 7-8KW.CWU mam sztywno na 7kw i grzał 21 godzin.Mam LPG wiec nie mam licznika i jest to jedyny wyznacznik ile chodził piec

sys20
01-03-2016, 18:03
U mnie piec w lutym chodził 101 godzin na C.O. .Piec moduluje miedzy 7-8KW.CWU mam sztywno na 7kw i grzał 21 godzin.Mam LPG wiec nie mam licznika i jest to jedyny wyznacznik ile chodził piec

Zeby sprawdzić chwilowe zużycie pradu należy wpiąć watomierz miedzy zasilanie a kocioł :)

CafeDelTom27
02-03-2016, 19:42
[QUOTE=sys20;7090595]Zeby sprawdzić chwilowe zużycie pradu należy wpiąć watomierz miedzy zasilanie a kocioł :)[/QUOT


Ja pisze o ilosci gazu ile mi zjadł a nie o pradzie.:wtf:

oszczednyGrześ
02-03-2016, 20:25
[QUOTE=sys20;7090595]Zeby sprawdzić chwilowe zużycie pradu należy wpiąć watomierz miedzy zasilanie a kocioł :)[/QUOT


Ja pisze o ilosci gazu ile mi zjadł a nie o pradzie.:wtf:

Swoją drogą prąd też wartałoby doliczyć do rachunku. Będę miał dane z podlicznika który wpiąłem u jednego znajomego pod kocioł vaillanta 7 grudnia jestem ciekaw ile zjadło kwh.

Gos**c
02-03-2016, 20:47
Swoją drogą prąd też wartałoby doliczyć do rachunku. Będę miał dane z podlicznika który wpiąłem u jednego znajomego pod kocioł vaillanta 7 grudnia jestem ciekaw ile zjadło kwh.
Buderus GB162-14kW - 600-700W dziennie
W tym jest piec sam w sobie, pompa obiegowa kotła oraz pompa cyrkulacyjna kotła - 3min na godz.

sys20
02-03-2016, 20:53
Buderus GB162-14kW - 600-700W dziennie
W tym jest piec sam w sobie, pompa obiegowa kotła oraz pompa cyrkulacyjna kotła - 3min na godz.

Dzienne zużycie prądu ma sie nijak do porównań bo u jednego kocioł chodzi 20h. a u innego 2x3h wiec nie można tego porównać.

stam222
02-03-2016, 20:54
No i z minimalnym wpływem temp. wewnętrznej (wpływ pomieszczenia) ;)

Witaj,
Nie odbierz mnie proszę źle ale chciałbym się dowiedzieć o Twoje OZC ze stopki? Jak Ci wyszło 5kW? I kto ci owe ozc robił? Pytam bo parametry masz podobne do moich a moje ozc pokazuje 10x więcej. I to nie jakaś zawiść kieruje moim pytaniem a zwykła ciekawość bo drobna różnica mogłaby być choćby ze względu na konstrukcje itd ale taka różnica mnie zaintrygowała.
Przepraszam wszystkich zainteresowanych tematem za OT.
Pozdrawiam

sys20
02-03-2016, 20:56
U mnie piec w lutym chodził 101 godzin na C.O. .Piec moduluje miedzy 7-8KW.CWU mam sztywno na 7kw i grzał 21 godzin.Mam LPG wiec nie mam licznika i jest to jedyny wyznacznik ile chodził piec

Ok nie ogarnąłem sorry :)

Gos**c
02-03-2016, 21:00
Dzienne zużycie prądu ma sie nijak do porównań bo u jednego kocioł chodzi 20h. a u innego 2x3h wiec nie można tego porównać.

Jakie zużycie życzysz sobie?
Tygodniowe, miesięczne, roczne, z ilością startów, czasu pracy palnika?
Jak krytykujesz to rób to merytorycznie.

fotohobby
02-03-2016, 21:01
Witaj,
Nie odbierz mnie proszę źle ale chciałbym się dowiedzieć o Twoje OZC ze stopki? Jak Ci wyszło 5kW? I kto ci owe ozc robił? Pytam bo parametry masz podobne do moich a moje ozc pokazuje 10x więcej. I to nie jakaś zawiść kieruje moim pytaniem a zwykła ciekawość bo drobna różnica mogłaby być choćby ze względu na konstrukcje itd ale taka różnica mnie zaintrygowała.
Przepraszam wszystkich zainteresowanych tematem za OT.
Pozdrawiam

10 x więcej ?
Chyba mylisz obciążenie cieplne z zapotrzebowaniem na ciapło.
Lepiej jednostki sprawdź...

stam222
02-03-2016, 21:05
10 x więcej ?
Chyba mylisz obciążenie cieplne z zapotrzebowaniem na ciapło.
Lepiej jednostki sprawdź...

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 5454 kWh/rok
Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 5326 W

fotohobby
02-03-2016, 21:11
no to gdzie masz 10 x więcej, jak masz dokładnie tyle samo ?

stam222
02-03-2016, 21:15
No ja mam 5454 kWh/rok zapotrzebowania czyli nawet więcej niż 10 razy :bash:

fotohobby
02-03-2016, 21:20
A franco podawał swoje zapotrzebowanie ?

stam222
02-03-2016, 21:33
A franco podawał swoje zapotrzebowanie ?
Nie wiem co podawał franko ale widzę "ozc 5 kw" cokolwiek to znaczy

fotohobby
02-03-2016, 21:34
A co się podaje w kW ?
Przecież już sugerowałem Tobie, żebyś spojrzał na jednostki....
będziesz wtedy wiedział co "to" znaczy...

asolt
02-03-2016, 21:38
Nie wiem co podawał franko ale widzę "ozc 5 kw" cokolwiek to znaczy

To nie oznacza cokolwiek, a projektowe obciązenie cieplne które podajemy w [W] lub [kW], jest to jednostka mocy, kWh/rok oznacza zapotrzebowanie na ciepło, z kolei kWh/m2*rok jest jednostka wspólczynnika zapotrzebowania na ciepło. Mozna sie pogubic i zawsze lepiej zapytac niz snuc niepotwierdzone domysły.

stam222
02-03-2016, 21:45
A masz coś z frankowym ozc wspólnego asolt ?

To nie oznacza cokolwiek, a projektowe obciązenie cieplne które podajemy w [W] lub [kW], jest to jednostka mocy, kWh/rok oznacza zapotrzebowanie na ciepło, z kolei kWh/m2*rok jest jednostka wspólczynnika zapotrzebowania na ciepło. Mozna sie pogubic i zawsze lepiej zapytac niz snuc niepotwierdzone domysły.

sys20
02-03-2016, 21:48
Jakie zużycie życzysz sobie?
Tygodniowe, miesięczne, roczne, z ilością startów, czasu pracy palnika?
Jak krytykujesz to rób to merytorycznie.

Chwilowe kolego tak jak napisałem wcześniej . Chwilowe , czyli takie ile Wat kocioł pobiera w chwili pracy :)

franco78
03-03-2016, 07:31
A masz coś z frankowym ozc wspólnego asolt ?


To nie oznacza cokolwiek, a projektowe obciązenie cieplne które podajemy w [W] lub [kW], jest to jednostka mocy, kWh/rok oznacza zapotrzebowanie na ciepło, z kolei kWh/m2*rok jest jednostka wspólczynnika zapotrzebowania na ciepło. Mozna sie pogubic i zawsze lepiej zapytac niz snuc niepotwierdzone domysły.

Całkowita projektowa strata ciepła Φ: 4934 W
Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 4934 W
Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 8133 kWh/rok
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 47,0 kWh/(m2·rok)


I dodam, że Asolt ma z tym wiele wspólnego ;)

Bartucha
03-03-2016, 09:00
Na wstępie witam, bo jestem tu nowy. Również wkręciłem się w ogrzewanie gazowe. Wygląda to u mnie tak.
Budynek dwukondygnacyjny [kostka], użytkowej 142m2, kubatury ~550m3. Ściany 25 Winerbergera i 15cm styro grafit, fundament 12cm, okna 3 szyby - profil 88mm, rolety zewnętrzne. Na dachu 30cm wełny Toprock i 10cm styropapy, podłoga na gruncie 14cm styro.
Co do samego CO to całość zasila piec Vitodens 100 kondensat, 100% podłogówka [tylko w łazience i pralni dodatkowo drabinka]. Pod piec podpięty sterownik TH, całość sterowana z termostatów pokojowych [nie ma ich tylko w łazience, pralni i pom. technicznych]. Każde pomieszczenie pod odrębne pętle.
Grzeję od połowy listopada, narazie budynek niezamieszkały. Ustawienia wyglądają tak: na piecu wskaźnik ustawiony delikatnie pod 2, na sterowniku temperatura zadana 26, na termostatach pokojowych wszędzie ustawiona ta sama temperatura zadana [grudzień było ustawione 18st, styczeń 19st, luty 20] - chcę poprostu wygrzać budynek, a trzymanie 16st chyba mija się z celem. Oprócz tego jest kominek [z rozprowadzeniem ciepła na górny holl i łazienkę], w którym przepalam co sobotę [wtedy też wietrzę budynek]. Przez ten czas pobór gazu wyglądał tak:

14.11-30.11 - 122m3 [w tym uruchomienie kotła i wygrzewanie posadzek]
1.12-31.12 - 170m3
1.01-31.01 - 178m3
1.02-29.02 - 160m3

Do tego jakieś 1-1,5m3 drewna. Zima jak wiadomo zbyt ostra nie jest. średnio można przyjąć, że temperatura zewnętrzna oscylowała około -5/6 w nocy i w dzień około 0. Poza tygodniem, gdzie faktycznie przymroziło [-15 w nocy i -8/9 w dzień] - wtedy brało na dobę około 10m3, by dobić do tych zadanych 19st.

I teraz pytanko - jest sens się bawić w pogodynkę? Kabel mam wystawiony, sterownik też by to ogarnął. Pytanie czy lepiej samemu metodą prób i błędów poszukać najlepszego/najniższego poboru czy zaufać pogodynce. No i druga sprawa - na ile faktycznie ta pierwsza zima i pierwszy sezon bierze więcej gazu na wygrzanie niż kolejne sezony? Ktoś bardziej zaprawiony w bojach zabierze głos?

Pozdrawiam.

jacek.zoo
03-03-2016, 09:44
Na wstępie witam, bo jestem tu nowy. Również wkręciłem się w ogrzewanie gazowe. Wygląda to u mnie tak.
Budynek dwukondygnacyjny [kostka], użytkowej 142m2, kubatury ~550m3. Ściany 25 Winerbergera i 15cm styro grafit, fundament 12cm, okna 3 szyby - profil 88mm, rolety zewnętrzne. Na dachu 30cm wełny Toprock i 10cm styropapy, podłoga na gruncie 14cm styro.
Co do samego CO to całość zasila piec Vitodens 100 kondensat, 100% podłogówka [tylko w łazience i pralni dodatkowo drabinka]. Pod piec podpięty sterownik TH, całość sterowana z termostatów pokojowych [nie ma ich tylko w łazience, pralni i pom. technicznych]. Każde pomieszczenie pod odrębne pętle.
Grzeję od połowy listopada, narazie budynek niezamieszkały. Ustawienia wyglądają tak: na piecu wskaźnik ustawiony delikatnie pod 2, na sterowniku temperatura zadana 26, na termostatach pokojowych wszędzie ustawiona ta sama temperatura zadana [grudzień było ustawione 18st, styczeń 19st, luty 20] - chcę poprostu wygrzać budynek, a trzymanie 16st chyba mija się z celem. Oprócz tego jest kominek [z rozprowadzeniem ciepła na górny holl i łazienkę], w którym przepalam co sobotę [wtedy też wietrzę budynek]. Przez ten czas pobór gazu wyglądał tak:

14.11-30.11 - 122m3 [w tym uruchomienie kotła i wygrzewanie posadzek]
1.12-31.12 - 170m3
1.01-31.01 - 178m3
1.02-29.02 - 160m3

Do tego jakieś 1-1,5m3 drewna. Zima jak wiadomo zbyt ostra nie jest. średnio można przyjąć, że temperatura zewnętrzna oscylowała około -5/6 w nocy i w dzień około 0. Poza tygodniem, gdzie faktycznie przymroziło [-15 w nocy i -8/9 w dzień] - wtedy brało na dobę około 10m3, by dobić do tych zadanych 19st.

I teraz pytanko - jest sens się bawić w pogodynkę? Kabel mam wystawiony, sterownik też by to ogarnął. Pytanie czy lepiej samemu metodą prób i błędów poszukać najlepszego/najniższego poboru czy zaufać pogodynce. No i druga sprawa - na ile faktycznie ta pierwsza zima i pierwszy sezon bierze więcej gazu na wygrzanie niż kolejne sezony? Ktoś bardziej zaprawiony w bojach zabierze głos?

Pozdrawiam.

Mam taki sam metraz, ten sam piec. Tyle zuzycie minimalnie wyzsze, tylko ze jeszcze dochodzi cwu na 4 osoby i temp w domu 22,5. Do tej pory mialem ustawione na termostscie pokojowym, tylko ze wiekszosc mam grzejniki, i przy tych temp w okolicsch zera bral ok 7,3 m gazu na dobe. Pokretlo bylo ustawione na 3,5. Ostatnie pare dni piec ciagle chodzi a pokretlo ustawilem na 2, i tez bierze tyle samo gazu, czyli nie zauwazam roznicy w spalaniu na wyzszym parametrze i na nizszym, a ponoc przy niskiej temp zasilania piec bardzo kondensuje i bardzo spaea zuzycie. Tez mysle nad pogodowka bo ciagle chodzenie i poprawiani pokretla irytuje, tylko nie wiem jak dziala pogodynka w tym piecu bo ma tylko jedna, sztywno ustawiona krzywa grzewcza. Zalozylem o tym temat ale jakos specjalnego odzewu nie ma

fotohobby
03-03-2016, 10:00
Jak może mieć jedną krzywą grzewczą ? To przecież niemożliwe.

Liwko
03-03-2016, 10:15
Jak może mieć jedną krzywą grzewczą ? To przecież niemożliwe.

Możliwe, tylko trzeba dobrać dom do tej krzywej ;)

Bartucha
03-03-2016, 10:17
Zdaje sobie z tego sprawę, że jak dojdzie CWU [i dorzuce parę stopni na termostatach pokojowych] to raczej to zużycie nie zmaleje - mimo, że teraz pierwsza zima, którą wygrzewam. U mnie mimo wszystko jak zjechałem ustawieniem pieca na 2 [z 3] i do tego podniosłem o 1 stopień zadaną na sterowniku, która ma iśc na obieg i podbiłem do 20st zadaną na termostatach pokojowych to zużycie nie drgnęło [może jakieś wahnięcie 0,3-0,4 m3 na dobę], a to już dobry objaw - tak mi się wydaje. Tymbardziej, że na zewnątrz jakiś wielkich różnic temperatur nie było. Narazie kombinuje, zmieniam, zapisuje, bo konfiguracji mam sporo. Pogodynki i tak w tym sezonie już nie sprawdzę. W marcu w sumie za dużo też już się sensownych ustawień nie sprawdzi, bo w dzień +5/6 to zupełnie mija się z celem.

jacek.zoo
03-03-2016, 10:49
Jak może mieć jedną krzywą grzewczą ? To przecież niemożliwe.

Opisalem to w watku o wspolpracy vitodensa 100 z pogodowka. Ma krzywa 1,4 i jedynie pokretlem mozna ustawic jej poziom, wyzej lub nizej. I tyle z ustawien. I dlatego mam watpliwosci co do jej dzialania

fotohobby
03-03-2016, 10:50
Rozumiem, ze instrukcje przeczytałeś ?

Może trzeba ustawić punkty początkowy i końcowy krzywej, zmieniając w ten sposob jej nachylenie ?

Troche to dziwne, bo w Immergasie bez sterownika jest 10 krzywych, a ze sterownikiem 99 do wyboru.

jacek.zoo
03-03-2016, 10:56
Rozumiem, ze instrukcje przeczytałeś ?

Może trzeba ustawić punkty początkowy i końcowy krzywej, zmieniając w ten sposob jej nachylenie ?

Troche to dziwne, bo w Immergasie bez sterownika jest 10 krzywych, a ze sterownikiem 99 do wyboru.
tylko ze w tym piecu nie ma zadnych ustawien, zadnego programatora, sa dwa pokretla jedno 1-6 temp cwu i drugie 1-6 temp co i tyle. To jest taki budzetowy piec, automatyke ma na poziomie starego junkersa :)

jacek.zoo
03-03-2016, 11:11
Rozumiem, ze instrukcje przeczytałeś ?

Może trzeba ustawić punkty początkowy i końcowy krzywej, zmieniając w ten sposob jej nachylenie ?

Troche to dziwne, bo w Immergasie bez sterownika jest 10 krzywych, a ze sterownikiem 99 do wyboru.

Dogrzebalem sie do instrukcji serwisowej, bo w instrukcji obslugi nic nie bylo. I faktycznie jest jedna krzywa i ustawia sie tylko jej poziom pokretlem w skali 1-6.

jacek.zoo
03-03-2016, 11:32
Dogrzebalem sie do instrukcji serwisowej, bo w instrukcji obslugi nic nie bylo. I faktycznie jest jedna krzywa i ustawia sie tylko jej poziom pokretlem w skali 1-6.
No i znowu ja :) dzwonilem do viessmanna, tez to potwierdzil, jest tylko jedna krzywa ktora mozna obnizac albo podwyzszac i tyle. Mowil ze jest mozliwosc delikatnego jej zmienienia ale to troche chamska metoda, mowil ze mozna wstawic jakis opornik czy kondensator i troche ja wykrzywi, ale w takie cos nie chcialbym sie bawic. I nie podlsczy sie zadnego sterownika zeby miec inne krzywe, mowil ze nieraz ktos probuje podlaczac jakies sterowniki ale to nie dziala. Zeby miec wieksze mozliwosci regulacji musialbym miec kocial vitodens 200

fotohobby
03-03-2016, 11:48
I chcą za to 5000zł... Viesmann to jednak mistrz marketingu...

jacek.zoo
03-03-2016, 12:20
I chcą za to 5000zł... Viesmann to jednak mistrz marketingu...

Przyjdzie glupi co to kupi :) teraz juz po ptakach, myslisz ze ta pogodowka mi sie sprawdzi?

Mareks77
03-03-2016, 12:44
Przyjdzie glupi co to kupi :) teraz juz po ptakach, myslisz ze ta pogodowka mi sie sprawdzi?

Nastawa krzywych grzewczych następuje poprzez wybranie jej jednym pokrętłem i nachylenie jej drugim pokrętłem
Opis w instrukcji strona 6 modułu obsługowego regulatora pogodowego:
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=9&ved=0ahUKEwjM4Nm4wqTLAhVnQpoKHfH0AY4QFgg-MAg&url=http%3A%2F%2Fwww.serwis-viessmann.pl%2Finstrukcje_pdf%2Fregulatory%2FVitod ens100reg_pogodowyStandard.pdf&usg=AFQjCNHx7c_Bk98ZL9Ggfj8k52QogGCfYw&bvm=bv.115339255,d.bGs&cad=rja

Nastawa krzywych grzewczych jest wspomniana na stronie 23 instrukcji kotła
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=7&ved=0ahUKEwjM4Nm4wqTLAhVnQpoKHfH0AY4QFggzMAY&url=http%3A%2F%2Fkapex.com.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2014%2F07%2FDT-Vitodens-100-WB1-091999.pdf&usg=AFQjCNHhdEIGGA4picOxeJYVkOL5rWU1HA&bvm=bv.115339255,d.bGs&cad=rja

Liwko
03-03-2016, 12:48
Przyjdzie glupi co to kupi :) teraz juz po ptakach, myslisz ze ta pogodowka mi sie sprawdzi?

Sześć poziomów krzywej może wystarczyć. Dla konkretnego domu trzeba wybrać jeden z tych poziomów.

fotohobby
03-03-2016, 13:00
Myślę, źe w połączeniu ze sterownikiem pokojowym da radę.

jacek.zoo
03-03-2016, 13:07
Nastawa krzywych grzewczych następuje poprzez wybranie jej jednym pokrętłem i nachylenie jej drugim pokrętłem
Opis w instrukcji strona 6 modułu obsługowego regulatora pogodowego:
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=9&ved=0ahUKEwjM4Nm4wqTLAhVnQpoKHfH0AY4QFgg-MAg&url=http%3A%2F%2Fwww.serwis-viessmann.pl%2Finstrukcje_pdf%2Fregulatory%2FVitod ens100reg_pogodowyStandard.pdf&usg=AFQjCNHx7c_Bk98ZL9Ggfj8k52QogGCfYw&bvm=bv.115339255,d.bGs&cad=rja

Nastawa krzywych grzewczych jest wspomniana na stronie 23 instrukcji kotła
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=7&ved=0ahUKEwjM4Nm4wqTLAhVnQpoKHfH0AY4QFggzMAY&url=http%3A%2F%2Fkapex.com.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2014%2F07%2FDT-Vitodens-100-WB1-091999.pdf&usg=AFQjCNHhdEIGGA4picOxeJYVkOL5rWU1HA&bvm=bv.115339255,d.bGs&cad=rja
Mowimy chyba o innym kotle, ja ma taki

http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/kotly-gazowe/gazowe-kotly-kondensacyjne/vitodens-100-w.html

jacek.zoo
03-03-2016, 13:08
Myślę, źe w połączeniu ze sterownikiem pokojowym da radę.
Male ale, pogodowke podlacza sie ZAMIAST pokojowego :/

fotohobby
03-03-2016, 13:10
Male ale, pogodowke podlacza sie ZAMIAST pokojowego :/

Moment - sterownik dedykowany nie pełni roli sterownika pokojowego przy sterowaniu pogodowym ?

jacek.zoo
03-03-2016, 13:17
Moment - sterownik dedykowany nie pełni roli sterownika pokojowego przy sterowaniu pogodowym ?

Z tego co zrozumialem to jest tak ze w kotle sa 2 piny w ktore wpina sie termostst pokojowy, ja mam akurat zwyklego auratona, LUB wypina sie termostat pokojowy i wpina pogodowke, ktora montuje sie na zewnatrz, czy wychodzi na to ze pogodowka to nie zaden sterownik a czujka temperstury zewnetrznej ktora wysyla impuls do kotla ktory dopasowuje moc do tej temperatury ta swoja jedna krzywa.
Jezeli tak jest to tez do d... bo jak napale w kominkucto musze recznie wylaczyc piec bo nie bedzie ,,widzial,, ze w domu jest cieplo. Chyba napisze jeszcze na oficjalny serwisowy mail vieska zeby mi to objasnili, bo w tamtym watku o parowaniu setki z pogodowka konsultant viessmanna nie raczyl sie udzielic

Mareks77
03-03-2016, 13:59
Vitodens 100-W (wersja dwufunkcyjna – typ B1KA)

Jeden punkt instrukcji:
Regulator temperatury pomieszczeń, sterowany pogodowo.

Inny punkt instrukcji:
Regulator do pracy z podwyższoną i sterowaną pogodowo temperaturą kotła
(do trybu sterowania pogodowego potrzebny jest dodatkowo czujnik
temperatury zewnętrznej)

Prawdopodobnie faktycznie będzie to jedna KG gdzie temperatura zasilania jest zależna od czujnika zewnętrznego i regulacja temperatury pokojowej poprzez przesuwanie KG.

MISTRZ MARKETINGU to dobre określenie

fotohobby
03-03-2016, 14:04
Najfajniejsze jest to, że ich konsultant, ktory lata po tych wszystkich wątkach dotyczących ogrzewania ten temat uporczywie pomija, bo musiałby przyznać, źe ich kocioł za spore pieniądze, w porównaniu z tańsza konkurencją ma dup..te sterowanie.

jacek.zoo
03-03-2016, 14:11
Najfajniejsze jest to, że ich konsultant, ktory lata po tych wszystkich wątkach dotyczących ogrzewania ten temat uporczywie pomija, bo musiałby przyznać, źe ich kocioł za spore pieniądze, w porównaniu z tańsza konkurencją ma dup..te sterowanie.

A najsmieszniejsze jest to ze ten czujnik zew kosztuje ponad 400zl.
Wlasnie nie wiem co zrobic, bo oszczednosci na gazie nie bedzie, bo bedac na termostacie pokojowym i wyzszym parametrze mam takie samo spalanie jak na niskim parametrze i ciaglej pracy kotla. Jedynie poprawi sie komfort (o ile tak prosta pogodowka zda egzamin) bo teraz przy termostacie mam 0,5st roznicy miedzy startem a wylaczeniem kotla i czuc nieprzyjemny chlod przed wlaczeniem. Jak jestem na niskim parametrze i piec ciagle chodzi to mam stala temp, ale jak w dzien jest cieplej to juz w domu jest za cieplo musze skrecic troche temp, jak sie ochlodzi to podkrecic. Tez nie robota ciagle przy piecu biegac. Najlepiej jakby jakis uzytmownik setki z pogodowka wypowiedzial sie jak to dziala.
Tak na marginesie, ile dales za tego imergasa 12kw? Masz zasobnik czy przeplywowo cwu?

K&M_M
03-03-2016, 17:35
Jeśli chodzi o pogodynkę i sterownik to brać jedno i drugie.
Wydaje mi się, że przy podłogówce musi być pogodynka bo podłogówka ma duża bezwładność czyli z opóźnieniem się ochładza/podgrzewa. Bez wskaźnika pogodowego pomieszczenie się wychłodzi zanim piec się załączy, dzięki pogodynce załączy się z wyprzedzeniem i nie wychłodzi pomieszczenia.
Ja mam pogodynkę i sterownik pokojowy i chodzi mi na automatycznym trybie i jest ok nic mnie więcej nie interesuje, krzywe grzewcze i takie tam. W domu jest temperatura zadana maks 0,5 stopnia odchyły.

K&M_M
03-03-2016, 18:10
Na wstępie witam, bo jestem tu nowy. Również wkręciłem się w ogrzewanie gazowe. Wygląda to u mnie tak.
Budynek dwukondygnacyjny [kostka], użytkowej 142m2, kubatury ~550m3. Ściany 25 Winerbergera i 15cm styro grafit, fundament 12cm, okna 3 szyby - profil 88mm, rolety zewnętrzne. Na dachu 30cm wełny Toprock i 10cm styropapy, podłoga na gruncie 14cm styro.
Co do samego CO to całość zasila piec Vitodens 100 kondensat, 100% podłogówka [tylko w łazience i pralni dodatkowo drabinka]. Pod piec podpięty sterownik TH, całość sterowana z termostatów pokojowych [nie ma ich tylko w łazience, pralni i pom. technicznych]. Każde pomieszczenie pod odrębne pętle.
Grzeję od połowy listopada, narazie budynek niezamieszkały. Ustawienia wyglądają tak: na piecu wskaźnik ustawiony delikatnie pod 2, na sterowniku temperatura zadana 26, na termostatach pokojowych wszędzie ustawiona ta sama temperatura zadana [grudzień było ustawione 18st, styczeń 19st, luty 20] - chcę poprostu wygrzać budynek, a trzymanie 16st chyba mija się z celem. Oprócz tego jest kominek [z rozprowadzeniem ciepła na górny holl i łazienkę], w którym przepalam co sobotę [wtedy też wietrzę budynek]. Przez ten czas pobór gazu wyglądał tak:

14.11-30.11 - 122m3 [w tym uruchomienie kotła i wygrzewanie posadzek]
1.12-31.12 - 170m3
1.01-31.01 - 178m3
1.02-29.02 - 160m3

Do tego jakieś 1-1,5m3 drewna. Zima jak wiadomo zbyt ostra nie jest. średnio można przyjąć, że temperatura zewnętrzna oscylowała około -5/6 w nocy i w dzień około 0. Poza tygodniem, gdzie faktycznie przymroziło [-15 w nocy i -8/9 w dzień] - wtedy brało na dobę około 10m3, by dobić do tych zadanych 19st.

I teraz pytanko - jest sens się bawić w pogodynkę? Kabel mam wystawiony, sterownik też by to ogarnął. Pytanie czy lepiej samemu metodą prób i błędów poszukać najlepszego/najniższego poboru czy zaufać pogodynce. No i druga sprawa - na ile faktycznie ta pierwsza zima i pierwszy sezon bierze więcej gazu na wygrzanie niż kolejne sezony? Ktoś bardziej zaprawiony w bojach zabierze głos?

Pozdrawiam.

W styczniu masz coś za małe zużycie w porównaniu do pozostałych miesięcy. Podejrzewam, że ta grzewcza działała na sztywno i grzała na swoim maksie a w domu było chłodniej niż w pozostałe miesiące. Bo zużycie powinno być wyższe w porównaniu do pozostałych miesięcy. Styczeń był zdecydowanie najchłodniejszy. U mnie zużycie było w styczniu prawie dwa razy większe niż w grudniu czy listopadzie i reszty na forum podobnie.

Mareks77
03-03-2016, 18:15
jacek.zoo: Prawdopodobnie jest jeszcze inaczej i nie jest aż tak źle
http://www.piec24.pl/_ftp/Viessmann/instrukcja_Vitodens_100W.pdf
Jeśli Vitodens 100W WB1-C to twój kocioł to na stronie 56 jest mozliwość ustawienia 7 gotowych krzywych grzewczych w zależności od których piec dobiera zasilanie względem temperatury zewnętrznej.
348713
Wszystko przestawia się odpowiednim pokrętłem.
Jesli masz kocioł Vitodens 100W WB1B to :
http://www.technitech.pl/technika/kotly_gazowe/vitodens100w/IMIS%20Vitodens%20100-W%20WB1B%209-35kW%20(02,2008).pdf
i trochę ubozsza wersja ustawień:
348715

jacek.zoo
03-03-2016, 18:30
jacek.zoo: Prawdopodobnie jest jeszcze inaczej i nie jest aż tak źle
http://www.piec24.pl/_ftp/Viessmann/instrukcja_Vitodens_100W.pdf
Jeśli Vitodens 100W WB1-C to twój kocioł to na stronie 56 jest mozliwość ustawienia 7 gotowych krzywych grzewczych w zależności od których piec dobiera zasilanie względem temperatury zewnętrznej.
348713
Wszystko przestawia się odpowiednim pokrętłem.
Jesli masz kocioł Vitodens 100W WB1B to :
http://www.technitech.pl/technika/kotly_gazowe/vitodens100w/IMIS%20Vitodens%20100-W%20WB1B%209-35kW%20(02,2008).pdf
i trochę ubozsza wersja ustawień:
348715

To nie jest ta sama krzywa tylko na roznych poziomach? Ale jednoczesnie pogodynki i pokoj

jacek.zoo
03-03-2016, 18:30
Pokojowego chyba nie moge podlaczyc jednoczesnie?

jacek.zoo
03-03-2016, 18:38
jacek.zoo: Prawdopodobnie jest jeszcze inaczej i nie jest aż tak źle
http://www.piec24.pl/_ftp/Viessmann/instrukcja_Vitodens_100W.pdf
Jeśli Vitodens 100W WB1-C to twój kocioł to na stronie 56 jest mozliwość ustawienia 7 gotowych krzywych grzewczych w zależności od których piec dobiera zasilanie względem temperatury zewnętrznej.
348713
Wszystko przestawia się odpowiednim pokrętłem.
Jesli masz kocioł Vitodens 100W WB1B to :
http://www.technitech.pl/technika/kotly_gazowe/vitodens100w/IMIS%20Vitodens%20100-W%20WB1B%209-35kW%20(02,2008).pdf
i trochę ubozsza wersja ustawień:
348715
Tylko nie wiem gdzie sprawdzic ktora mam wersje :) na piecu sa tylko kody kreskowe, w papierach tez nie moge znalezc.

jacek.zoo
03-03-2016, 18:49
jacek.zoo: Prawdopodobnie jest jeszcze inaczej i nie jest aż tak źle
http://www.piec24.pl/_ftp/Viessmann/instrukcja_Vitodens_100W.pdf
Jeśli Vitodens 100W WB1-C to twój kocioł to na stronie 56 jest mozliwość ustawienia 7 gotowych krzywych grzewczych w zależności od których piec dobiera zasilanie względem temperatury zewnętrznej.
348713
Wszystko przestawia się odpowiednim pokrętłem.
Jesli masz kocioł Vitodens 100W WB1B to :
http://www.technitech.pl/technika/kotly_gazowe/vitodens100w/IMIS%20Vitodens%20100-W%20WB1B%209-35kW%20(02,2008).pdf
i trochę ubozsza wersja ustawień:
348715

znalazłem w karcie gwarancyjnej, mam 100-w b1ha, w necie znalazłem instrukcje, i wg schematu mam ta bardziej rozbudowana KG, w takim wypadku sadzisz ze uda mi sie dopasowac do domu i bedzie to działało? tylko zostaje jeszcze czy da sie pokojowy podlaczyc zebym przy paleniu w kominku nie musial wylaczac pieca

Mareks77
03-03-2016, 19:16
Masz rację:
http://www.technitech.pl/technika/kotly_gazowe/vitodens100w/IMIS%20Vitodens%20100-W%20WB1B%209-35kW%20(02,2008).pdf
Co do regulatora pokojowego to musisz poszukać w necie lub skontaktować się bezpośrednio z konsultantem Viessmana.
Jest on na tym forum ale jakoś nie kwapi się napisać i nas znaleźć ale skoro góra nie pzryszła do Machometa to my jego znaleźliśmy i odzywał się ostatnio na:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?232370-Tematy-o-pompach-ciep%C5%82a-i-paleniu-w%C4%99glem-osobne-dzia%C5%82y!!!!/page2
Napisz bezpośrednio do niego lub kliknij na niego prawym klawiszem wtedy masz wybór pokazania wątków w których się odzywał.

Odnośnie regulatora to skoro nazywa się regulator pokojowy to musi być jako dodatkowy moduł i w instrukcji pieca na schematach są wyszczególnione do jakich złącz mozna je wpinać.
Prawdopodobnie będzie to jeden z 3 typów Vitorol 100, i można do tego chyba mieć komunikację bezprzewodową.
Na pewno wtedy musisz się zaopatrzyć w czujnik zewnętrzny do regulacji pogodowej, oraz poprowadzić kabel pomiędzy piecem a miejscem w pomieszczeniu w którym chcesz mieć regulację.
W każdym razie do ogrzewania podłogowego pogodówka jest nieodzowna i na pewno poprawi twój komfort.

jacek.zoo
03-03-2016, 19:22
Masz rację:
http://www.technitech.pl/technika/kotly_gazowe/vitodens100w/IMIS%20Vitodens%20100-W%20WB1B%209-35kW%20(02,2008).pdf
Co do regulatora pokojowego to musisz poszukać w necie lub skontaktować się bezpośrednio z konsultantem Viessmana.
Jest on na tym forum ale jakoś nie kwapi się napisać i nas znaleźć ale skoro góra nie pzryszła do Machometa to my jego znaleźliśmy i odzywał się ostatnio na:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?232370-Tematy-o-pompach-ciep%C5%82a-i-paleniu-w%C4%99glem-osobne-dzia%C5%82y!!!!/page2
Napisz bezpośrednio do niego lub kliknij na niego prawym klawiszem wtedy masz wybór pokazania wątków w których się odzywał.

Odnośnie regulatora to skoro nazywa się regulator pokojowy to musi być jako dodatkowy moduł i w instrukcji pieca na schematach są wyszczególnione do jakich złącz mozna je wpinać.
Prawdopodobnie będzie to jeden z 3 typów Vitorol 100, i można do tego chyba mieć komunikację bezprzewodową.
Na pewno wtedy musisz się zaopatrzyć w czujnik zewnętrzny do regulacji pogodowej, oraz poprowadzić kabel pomiędzy piecem a miejscem w pomieszczeniu w którym chcesz mieć regulację.
W każdym razie do ogrzewania podłogowego pogodówka jest nieodzowna i na pewno poprawi twój komfort.

Do pokojowego mam kabel, bo teraz jest podlaczony, zwykly auraton ale dziala. Do pogodowki pociagnac to nie problem. Napisze na maila serwisowego viessmanna bo tam gdzie piec kupowalem to sami do konca nie wiedza jak to ma byc podlaczone :/

fotohobby
03-03-2016, 19:36
Tak na marginesie, ile dales za tego imergasa 12kw? Masz zasobnik czy przeplywowo cwu?

4400zł z zasobnikiem 100l, 450zł za sterownik z czujnikiem zewnętrznym

jacek.zoo
03-03-2016, 19:55
4400zł z zasobnikiem 100l, 450zł za sterownik z czujnikiem zewnętrznym
No to moj podobnie, dalem 5 z zasobnikiem 100l. Sterownik to zobacze ile jak mi odpisza jaki

fotohobby
03-03-2016, 21:00
No to moj podobnie, dalem 5 z zasobnikiem 100l. Sterownik to zobacze ile jak mi odpisza jaki

No tak, tylko pisaleś coś o 300zł za czujkę zewnętrzną.
Poza tym sterownik Immergasa jest znacznie bardziej rozbudowany (CWU i instalacja solarna).
Do tego lepsza modulacja mocy i 5 lat gwarancji..

Serio, jak ktoś tylko pisze o planowanym kotle Viessmana, to zawsze piszę, żeby dwa razy policzył. Niech będzie Junkers, czy Buderus, jeśli ktoś chce mieć niemiecko brzmiącą nazwę, ale Viessman wyjątkowo zdziera....

oszczednyGrześ
03-03-2016, 21:34
No tak, tylko pisaleś coś o 300zł za czujkę zewnętrzną.
Poza tym sterownik Immergasa jest znacznie bardziej rozbudowany (CWU i instalacja solarna).
Do tego lepsza modulacja mocy i 5 lat gwarancji..

Serio, jak ktoś tylko pisze o planowanym kotle Viessmana, to zawsze piszę, żeby dwa razy policzył. Niech będzie Junkers, czy Buderus, jeśli ktoś chce mieć niemiecko brzmiącą nazwę, ale Viessman wyjątkowo zdziera....
Jakbym ją teraz miał kupować taki kocioł to bralbym immergasa za cenę i duża modulację właśnie.

jacek.zoo
03-03-2016, 22:09
No tak, tylko pisaleś coś o 300zł za czujkę zewnętrzną.
Poza tym sterownik Immergasa jest znacznie bardziej rozbudowany (CWU i instalacja solarna).
Do tego lepsza modulacja mocy i 5 lat gwarancji..

Serio, jak ktoś tylko pisze o planowanym kotle Viessmana, to zawsze piszę, żeby dwa razy policzył. Niech będzie Junkers, czy Buderus, jeśli ktoś chce mieć niemiecko brzmiącą nazwę, ale Viessman wyjątkowo zdziera....
Troche zle wybralem, ale trudno, zawsze moglem trafic gorzej :) napisalem do dorarcy technicznego na wroclaw i zobacze co odpisze, o ile w ogole bo z tskimi roznie bywa

jacek.zoo
04-03-2016, 11:13
Masz rację:
http://www.technitech.pl/technika/kotly_gazowe/vitodens100w/IMIS%20Vitodens%20100-W%20WB1B%209-35kW%20(02,2008).pdf
Co do regulatora pokojowego to musisz poszukać w necie lub skontaktować się bezpośrednio z konsultantem Viessmana.
Jest on na tym forum ale jakoś nie kwapi się napisać i nas znaleźć ale skoro góra nie pzryszła do Machometa to my jego znaleźliśmy i odzywał się ostatnio na:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?232370-Tematy-o-pompach-ciep%C5%82a-i-paleniu-w%C4%99glem-osobne-dzia%C5%82y!!!!/page2
Napisz bezpośrednio do niego lub kliknij na niego prawym klawiszem wtedy masz wybór pokazania wątków w których się odzywał.

Odnośnie regulatora to skoro nazywa się regulator pokojowy to musi być jako dodatkowy moduł i w instrukcji pieca na schematach są wyszczególnione do jakich złącz mozna je wpinać.
Prawdopodobnie będzie to jeden z 3 typów Vitorol 100, i można do tego chyba mieć komunikację bezprzewodową.
Na pewno wtedy musisz się zaopatrzyć w czujnik zewnętrzny do regulacji pogodowej, oraz poprowadzić kabel pomiędzy piecem a miejscem w pomieszczeniu w którym chcesz mieć regulację.
W każdym razie do ogrzewania podłogowego pogodówka jest nieodzowna i na pewno poprawi twój komfort.

Wiec tak, odpisali mi z viessmanna, wszystkie kotly 100-w niezaleznie od wersji maja jedna krzywa i reguluje sie tylko jej poziom. Mozna podlsczyc jednoczesnie pogodynke i termostat pokojowy. Czekam jeszcze na info konkretnie ktory czujnik potrzebuje czy musze kiec dodatkowo jakis sterownik

Mareks77
04-03-2016, 12:05
No nic.... nie wiem jak się ma instrukcja którą obaj znaleźliśmy do informacji Viessmana ale niech im będzie.
Jedna KG czy 7 tak czy inaczej przy podłogówce regulacja pogodowa wniesie tylko korzyści.

http://wentylacja.com.pl/att/article/TopInfo-Vitodens-100-W-Promocja-2011-07-4293.pdf

Przejrzyj podesłaną reklamówkę i przeanalizuj dokładnie co ci zaproponują.
Ceny zastraszające ale to był 2011 więc dzisiaj chyba już tak nie jest

jacek.zoo
04-03-2016, 12:27
No nic.... nie wiem jak się ma instrukcja którą obaj znaleźliśmy do informacji Viessmana ale niech im będzie.
Jedna KG czy 7 tak czy inaczej przy podłogówce regulacja pogodowa wniesie tylko korzyści

Tzn ja mam podlogowke w lazienkach, kuchni, kotlowni i wiatrolapie, reszta grzejniki. Jak mialem ustawione na ciagla prace przy niskim parametrze to wcale mniej gazu nie zuzyl niz j

jacek.zoo
04-03-2016, 12:30
ak byl na termostacie i na wyzszym parametrze i wlaczal sie jak temp spadla. Z viessmanna tez mi nie potrafil tego wyjasnic ale napisal ze jest korzystniej :) i mozna podlaczyc termostat z pogodowka, termostat reguluje wlacz wylacz a pogodowka przy opcja wlacz temp zasilania. A co do tych instrukcji to wydaje mi sie ze to jest ta sama kg tylko na jednym rysunku narysowana w 7 poziomach a na innym w trzech. Bo pokretlem reguluje jej poziom

Mareks77
04-03-2016, 14:14
ak byl na termostacie i na wyzszym parametrze i wlaczal sie jak temp spadla. Z viessmanna tez mi nie potrafil tego wyjasnic ale napisal ze jest korzystniej :) i mozna podlaczyc termostat z pogodowka, termostat reguluje wlacz wylacz a pogodowka przy opcja wlacz temp zasilania. A co do tych instrukcji to wydaje mi sie ze to jest ta sama kg tylko na jednym rysunku narysowana w 7 poziomach a na innym w trzech. Bo pokretlem reguluje jej poziom


Nie wiem.....
Ich wygląd faktycznie przypomina bardziej regulację poziomu i odchylenia ale samo to że będzie różna temperatura zasilania instalacji zależna od temperatury zewnętrznej może być korzystniejsze ze względu na zyski kondensacyjne.

Podłogówka w kotłowni !!!

K&M_M
04-03-2016, 15:24
Jeśli ten piec o którym mówicie (viessman vitodens 100) ma minimalną moc około 6kw a maksymalną 19kw to w sumie nie dziwię się, że ma jedną krzywą grzewczą po co mu więcej skoro te 6kw to i tak będzie zawsze za dużo i będzie się włączał na chwilkę i zaraz wyłączał w każdym nowym domu. To o jakiej krzywej grzewczej tu może być mowa?

jacek.zoo
04-03-2016, 17:33
Nie wiem.....
Ich wygląd faktycznie przypomina bardziej regulację poziomu i odchylenia ale samo to że będzie różna temperatura zasilania instalacji zależna od temperatury zewnętrznej może być korzystniejsze ze względu na zyski kondensacyjne.

Podłogówka w kotłowni !!!

Tzn szumnie nazwane kotlownia, raz ze caly osprzet kotlowni to tylko piec z zasobnikiem a dwa ze w tej kotlowni jest pralnia z prasowalnia. Rurki puscilem bo zaden to koszt a pozniej bym nie dolozyl. Teraz ten obieg jest calkiem zamkniety, i tak jest bardzo cieplo od pieca, rurek i rozdzielaczy.

Druga sprawa z tymi zyskami, jakos tak bardziej przekonuje sie ze to gadanie marketingowe, moze w porownaniu do zwyklego pieca z otwarta komora to jest roznica, ale czy ustawi sie zasilanie na 30st czy 60st to nie ma roznicy.

franco78
04-03-2016, 18:59
Panowie nie gniewać się ale.... O czym jest ten temat? Ile można o tej krzywej... ;)

Jacek6
04-03-2016, 19:17
4400zł z zasobnikiem 100l, 450zł za sterownik z czujnikiem zewnętrznym
W tej cenie 3drogowy i jego sterowanie ?

jacek.zoo
04-03-2016, 19:19
Panowie nie gniewać się ale.... O czym jest ten temat? Ile można o tej krzywej... ;)

Ale innych wpisow nie ma, sezon chyba sie konczy bo nikt nie chwali sie zuzyciem. Takze maly offtopic nie zaszkodzi, zwlaszcza ze probowalem w innym temacie ale jakos bardziej tutaj to nabralo zycia

jacek.zoo
04-03-2016, 19:20
W tej cenie 3drogowy i jego sterowanie ?
3 drogowy to raczej element instalacji a nie kotla

Jacek6
04-03-2016, 19:28
3 drogowy to raczej element instalacji a nie kotla
U mnie jest zamontowany wewnątrz w kotle ...

fotohobby
04-03-2016, 19:40
W tej cenie 3drogowy i jego sterowanie ?

Zawór tak, sterowanie 220zł

Mareks77
05-03-2016, 08:55
U mnie jest zamontowany wewnątrz w kotle ...

To chyba mowa o zaworze do mieszacza podłogówki a nie o tym w kotle Vaillant do rozdziału CO / CWU

Jacek6
05-03-2016, 13:35
To chyba mowa o zaworze do mieszacza podłogówki a nie o tym w kotle Vaillant do rozdziału CO / CWU

O tym do rozdziału CO/CWU w kotle Beretta.

prezes413
06-03-2016, 14:24
W tej chwili moje średnie spalanie 7 m3 gazu na dobę. Moje pytanie brzmi o ile teoretycznie po dociepleniu wełną frontrock 12 cm spadnie mi zużycie? w tej chwili mam dom ściany porotherm 44 si bez tynku.

asolt
06-03-2016, 14:38
W tej chwili moje średnie spalanie 7 m3 gazu na dobę. Moje pytanie brzmi o ile teoretycznie po dociepleniu wełną frontrock 12 cm spadnie mi zużycie? w tej chwili mam dom ściany porotherm 44 si bez tynku.

Bez obliczen OZC nikt nie odpowie na takie pytanie, mozna pokusic sie jedynie o zgrubne szacunki, ale podałes tak mało danych (mniej juz chyba nie było mozna) ale nawet te szacunki mogą byc z braku danych niewiarygodne.

prezes413
06-03-2016, 15:02
dom 140m2 dach 25cm wełny, podłoga 10cm grafit. piec junkers cerapur modul, zaprawa do murowania ciepłochronna. temp grzanie 21 oszczędzanie 19. dól podłogówka góra grzejniki i w łazience góra podłogówka

wg39070
06-03-2016, 20:27
dom 140m2 dach 25cm wełny, podłoga 10cm grafit. piec junkers cerapur modul, zaprawa do murowania ciepłochronna. temp grzanie 21 oszczędzanie 19. dól podłogówka góra grzejniki i w łazience góra podłogówka

Na podłogę to trochę pożałowałeś styropianu.

Liwko
06-03-2016, 21:29
Na podłogę to trochę pożałowałeś styropianu.

To pół biedy, gorzej że pożałował podłogówki.

Mareks77
06-03-2016, 22:12
Podaj chociać moc pieca bo twoja ściana jednowarstwowa ma obecnie przenikalność jakieś 0,27 a po zastosowaniu 12 wełny prawdopodobnie uzyskasz przenikalność na poziomie jakiś 0,17 - 0,18.
Znając piec i jego minimalną moc można będzie coś więcej powiedzieć

wg39070
07-03-2016, 07:16
To pół biedy, gorzej że pożałował podłogówki.

To racja. U mnie będzie w całości ogrzewanie podłogowe i płytki na całej podłodze. Jeden typ, rozmiar i kolor płytek podłogowych w całym domu. W kotłowni dam jakieś tańsze, bo to tylko kotłownia. Kocioł gazowy Immergas 12 kw ERP. Od gruntu daję 20 cm styropianu. Jak wejdzie to nawet 22 cm. Myślę, że będzie dobrze. Pozdrawiam

prezes413
07-03-2016, 07:46
To racja. U mnie będzie w całości ogrzewanie podłogowe i płytki na całej podłodze. Jeden typ, rozmiar i kolor płytek podłogowych w całym domu. W kotłowni dam jakieś tańsze, bo to tylko kotłownia. Kocioł gazowy Immergas 12 kw ERP. Od gruntu daję 20 cm styropianu. Jak wejdzie to nawet 22 cm. Myślę, że będzie dobrze. Pozdrawiam

kociol junkers cerapur modul o mocy 21kw (lodówka) nominalna moc cieplna 40/30 7,3 do 21,6 dla 80/60 C 6,6 do 20,3

prezes413
07-03-2016, 07:50
Podaj chociać moc pieca bo twoja ściana jednowarstwowa ma obecnie przenikalność jakieś 0,27 a po zastosowaniu 12 wełny prawdopodobnie uzyskasz przenikalność na poziomie jakiś 0,17 - 0,18.
Znając piec i jego minimalną moc można będzie coś więcej powiedzieć

według kalkulatora rockwool uzyskam 0,14 http://www.rockwool.pl/do-pobrania/programy-obliczeniowe/wspolczynnik-przenikania-ciepla/u

jacek.zoo
07-03-2016, 11:30
To znowu ja z ta krzywa grzewcza do vtodensa 100 :) wie ktos co jest w puszcze czujki temperwtury zew? Tam jest jakis uklad czy cokolwiek? Chodzi o to ze czujka w viessmannie kosztuje 400zl a na alledrogo znalazlem cos takiego http://allegro.pl/czujnik-pogodowy-viessmann-7818116-z006506-i6025871335.html
I zastanawiam sie czy to bedzie dzialac? Bo srednio usmiecha mi sie wydawac cztery stowy zwlaszcza ze nje wiem jak sie sprawdzi z ta jedna krzywa ktora jest w piecu. Co myslicie, bedzie to dzialac?

wg39070
07-03-2016, 12:08
To znowu ja z ta krzywa grzewcza do vtodensa 100 :) wie ktos co jest w puszcze czujki temperwtury zew? Tam jest jakis uklad czy cokolwiek? Chodzi o to ze czujka w viessmannie kosztuje 400zl a na alledrogo znalazlem cos takiego http://allegro.pl/czujnik-pogodowy-viessmann-7818116-z006506-i6025871335.html
I zastanawiam sie czy to bedzie dzialac? Bo srednio usmiecha mi sie wydawac cztery stowy zwlaszcza ze nje wiem jak sie sprawdzi z ta jedna krzywa ktora jest w piecu. Co myslicie, bedzie to dzialac?

Zwykły termistor za parę złotych. A za firmowy czujnik trzeba zapłacić 100 razy więcej. Na tym forum wcześniej było napisane konkretnie jaki typ termistora.
Szukaj wpisów użytkownika montixe, on ładnie opisał jak można samemu zrobić taki czujnik zewnętrzny.
Pozdrawiam.

montixe
07-03-2016, 12:23
Zwykły termistor za parę złotych. A za firmowy czujnik trzeba zapłacić 100 razy więcej. Na tym forum wcześniej było napisane konkretnie jaki typ termistora.
Szukaj wpisów użytkownika montixe, on ładnie opisał jak można samemu zrobić taki czujnik zewnętrzny.
Pozdrawiam.

Ja napisałem co jest w IMMERGAS-ie. Inni producenci mogą stosować termistory o innej charakterystyce, a ich wykresy czasem podają w instrukcjach i wg tego można dobrać termistor. Najlepiej i najpewniej jednak, jeśli ktoś ma taką czujkę i poda symbol elementu, który siedzi w środku

fotohobby
07-03-2016, 12:25
Niekoniecznie układ, o którym posał montixe dla immergasa bedzie tożsamy z tym, który stosuje Viesmann.
Można wydać te 5 dych na układ z Allegro. Podłączysz, zobaczysz czy nie przekłamuje, w razie czego odeślesz.

jacek.zoo
07-03-2016, 12:46
Niekoniecznie układ, o którym posał montixe dla immergasa bedzie tożsamy z tym, który stosuje Viesmann.
Można wydać te 5 dych na układ z Allegro. Podłączysz, zobaczysz czy nie przekłamuje, w razie czego odeślesz.

Wlasnie o to chodzi, gdyby to byla roznia 200 a 400 za oryginalny to bym wzial oryg, ale 50zl to nie majatek. Tylko skad bede wiedzial czy nie przeklamuje, na wysw raczej ie bede widzial temp zew. A nawet jak bedzie pqre stopni przetracenia to wyreguluje polozeniem grzewczej, bo z tego co po wykresie widzialem to idzie po lini prostej takze chyba nie bedzie wiekszego problemu. A jeszcze jedno glupie pytanie, w miejscu w piecu gdzie podlaczam ta czujke jest znaczenie ktory kabel w ktora dziurke? Czy tsk jak w gniazdku, obojetnie jak wloze wtyczke bedzie dzialac?

Mareks77
07-03-2016, 14:01
według kalkulatora rockwool uzyskam 0,14 http://www.rockwool.pl/do-pobrania/programy-obliczeniowe/wspolczynnik-przenikania-ciepla/u

Różne kalkulatory różnie podają ale chyba nie chodzi o przenikalność i spieranie się jaka dokładnie tylko o oszczędności w spalaniu o które sam pytałeś.

fotohobby
07-03-2016, 14:11
Wlasnie o to chodzi, gdyby to byla roznia 200 a 400 za oryginalny to bym wzial oryg, ale 50zl to nie majatek. Tylko skad bede wiedzial czy nie przeklamuje, na wysw raczej ie bede widzial temp zew. A nawet jak bedzie pqre stopni przetracenia to wyreguluje polozeniem grzewczej, bo z tego co po wykresie widzialem to idzie po lini prostej takze chyba nie bedzie wiekszego problemu. A jeszcze jedno glupie pytanie, w miejscu w piecu gdzie podlaczam ta czujke jest znaczenie ktory kabel w ktora dziurke? Czy tsk jak w gniazdku, obojetnie jak wloze wtyczke bedzie dzialac?

Biegunowość nie ma znaczenia.

jacek.zoo
07-03-2016, 14:19
Biegunowość nie ma znaczenia.
Ok dzieki, taki ze mnie elektryk ze nawet nie potrsfilem tego nazwac :) zamowie i zobacze jak to zda egzamin

K&M_M
10-03-2016, 22:24
od początku marca do 10 marca 60m3, czyli 6m3 na dobę. Temperatura podniesiona z 21,3 do 22 stopnie bo w domu szpital ;)

Wykona
11-03-2016, 08:23
No to moj podobnie, dalem 5 z zasobnikiem 100l. Sterownik to zobacze ile jak mi odpisza jaki

Zestaw VICTRIX 12kW ECO PLUS 100 + regulator pokojowy REMOTO V2 + sonda zewnętrzna -razem 4.900

Zużycie okresowe od początku sezonu (C.W.U. + C.O. + gotowanie):
2016.01.16 - 2016.02.17 90 m3
2015.12.31 - 2016.01.16 50 m3
2015.12.20 - 2015.12.31 35 m3
2015.11.06 - 2015.12.20 80 m3

Karenz
11-03-2016, 09:15
dom:
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1av9

CWU+CO+gotowanie
w styczniu i lutym wyszło mi ok 14 l propanu na dobę
dużo mało ?
teraz propan już poniżej 1zł za litr więc oszczędzać sie nawet nie chce

funky_koval
11-03-2016, 10:36
U mnie od 09.2016 do tej pory poszło 5mp buka oraz 500 m3 gazu ziemnego na co i cwu oraz gotowanie (czajnik też na gaz ;) ) .Po sezonie grzewczym na cwu idzie 40m3/miesiac.Dom 152 m2 użytkowej ,ocieplenie 15/18/30-35

MunirPOL
11-03-2016, 10:54
u mnie troche wiecej niz u Ciebie funky, ale podobne parametry. No ogolnie czlowiek chce jakos zredukowac poziom, ale tez sie jakos tak za bardzo nie da. Przezciez tez nie sztuka na wszystkim oszczedzac, bo wteduy czlowiek nie bedzie mial w ogole zadnej radosci z zycia

funky_koval
11-03-2016, 11:14
u mnie troche wiecej niz u Ciebie funky, ale podobne parametry. No ogolnie czlowiek chce jakos zredukowac poziom, ale tez sie jakos tak za bardzo nie da. Przezciez tez nie sztuka na wszystkim oszczedzac, bo wteduy czlowiek nie bedzie mial w ogole zadnej radosci z zycia

Nie raz już mnie oskarżano (nie piszę o twoim poście)że palę dla oszczędności .A ja uważam że zwrot "ognisko domowe" jest nie przypadkowy i bez ognia w kozie jesień i zima bardziej daje w kość.Jak widać oszczędność też jest spora.

K&M_M
11-03-2016, 21:02
Nie raz już mnie oskarżano (nie piszę o twoim poście)że palę dla oszczędności .A ja uważam że zwrot "ognisko domowe" jest nie przypadkowy i bez ognia w kozie jesień i zima bardziej daje w kość.Jak widać oszczędność też jest spora.

No ale jak przyjmiemy cenę na mp buku 170złx7mp=1190zł co odpowiada cenie 595m3 GZ50 i dodamy te 500m3 zużytego gazu to wychodzi, że to żadna oszczędność, nawet taniej na gazie by chyba wyszło. U mojego sąsiada też kiedy nie spojrzę to dym z kominka leci, co kto lubi ;)

ps. Dzisiaj 5m3 gazu poszło



u mnie troche wiecej niz u Ciebie funky, ale podobne parametry. No ogolnie czlowiek chce jakos zredukowac poziom, ale tez sie jakos tak za bardzo nie da. Przezciez tez nie sztuka na wszystkim oszczedzac, bo wteduy czlowiek nie bedzie mial w ogole zadnej radosci z zycia

Pewnie, chodzić o porównywanie zużycia a nie piłowanie rekordów ;)

funky_koval
12-03-2016, 09:08
No i znowu jak kto liczy .Ja kupuję buka w cenie 100-120 ,a te 5 mp to raczej 650m3 gazu .A na koniec ,ostatnio nie widziałem kozy na gaz a nawet jeżeli takie są to pewnie nietanie .

r19
12-03-2016, 10:34
A mi po 2 latach mieszkania już się nie chce zaglądać do gazomierza tak często....

rey_lp1922
14-03-2016, 19:27
Mam pytanie do Was gazowników
czy ktoś z Was ma domek około 100 m2 powierzchni użytkowej, do tego ogrzewanie gazowe, dobre ocieplenie. Chciałbym się zorientować jaki jest koszt takiego ogrzewania gazowego w skali roku, ponieważ waham się pomiędzy gazowym a ekogroszkiem?

Skatinator
14-03-2016, 20:11
u mnie przy temperaturach -3 spalanie ok 10 metrów gazu. przy 3 stopniach 7 metrów. razem z cwu i gotowaniem. dom z lat 90 średnio docieplony, 230 m2 całkowitej powierzchni, ogrzewanej ok 140 m2. zabytkowy piec stojący żeliwny 20 letni i przepływowy junkers też 20 letni. temperatura 19 stopni w dzien, 17 nocna

stam222
14-03-2016, 20:16
Witaj,
Najlepiej zrobisz jak cofniesz sobie z .... 50 stron i przewertujesz wpisy użytkowników+ ich stopki, tam często są powpisywane jak wyglądają ich domy. Swoją drogą w dzisiejszych czasach odrzuciłbym groszek a pomyślał o czymś bardziej EKO.
Pozdrawiam

Mam pytanie do Was gazowników
czy ktoś z Was ma domek około 100 m2 powierzchni użytkowej, do tego ogrzewanie gazowe, dobre ocieplenie. Chciałbym się zorientować jaki jest koszt takiego ogrzewania gazowego w skali roku, ponieważ waham się pomiędzy gazowym a ekogroszkiem?

K&M_M
14-03-2016, 21:31
Mam pytanie do Was gazowników
czy ktoś z Was ma domek około 100 m2 powierzchni użytkowej, do tego ogrzewanie gazowe, dobre ocieplenie. Chciałbym się zorientować jaki jest koszt takiego ogrzewania gazowego w skali roku, ponieważ waham się pomiędzy gazowym a ekogroszkiem?


u mnie od końca października pierwsze uruchomienie pieca, pierwszy sezon do teraz jakieś 740m3 czyli około 1480zł. 100m2 użytkowej 155m2 po podłodze, 4 osoby CWU z cyrkulacją (a ta bierze z 0,5m3 na dobę).Ogólnie myślę, że ogrzanie CWU kosztuje mnie jakieś 100zł na miesiąc. Jak masz możliwość podpięcia gazu to daj sobie spokój z ekogroszkiem. To już nie chodzi o koszty ale o wygodę. Zresztą koszty ogrzewania nie są duże w dobrze ocieplonym niedużym domu. Tylko weź piec z najmniejszą możliwą dolną mocą grzewczą np: 2KW-12KW

Adam626
18-03-2016, 20:12
Odkąd dzień jest dłuższy i słoneczny, w porówaniu np do grudnia przy tej samej temperaturze zewnętrznej idzie mi 30% mniej gazu

jacek.zoo
18-03-2016, 20:20
To znowu ja z ta krzywa grzewcza do vtodensa 100 :) wie ktos co jest w puszcze czujki temperwtury zew? Tam jest jakis uklad czy cokolwiek? Chodzi o to ze czujka w viessmannie kosztuje 400zl a na alledrogo znalazlem cos takiego http://allegro.pl/czujnik-pogodowy-viessmann-7818116-z006506-i6025871335.html
I zastanawiam sie czy to bedzie dzialac? Bo srednio usmiecha mi sie wydawac cztery stowy zwlaszcza ze nje wiem jak sie sprawdzi z ta jedna krzywa ktora jest w piecu. Co myslicie, bedzie to dzialac?
Od paru dni uzywam tej pogodowki, o dziwo jestem poki co zadowolony. Na razie spisuje sie dobrze, naeet przy wachnieciach temp, na zewnatrz w nocy ok 0 w dzien ok 8 i w domu nie jest przegrzwne ani wychlodzone. Na razie wystawilem czujke przez okno, bo chcialem zobaczyc jak bedzie sie spisywac zanim sciane bede prul, als chyba docelowo zostanie

Mareks77
20-03-2016, 12:42
Od paru dni uzywam tej pogodowki, o dziwo jestem poki co zadowolony. Na razie spisuje sie dobrze, naeet przy wachnieciach temp, na zewnatrz w nocy ok 0 w dzien ok 8 i w domu nie jest przegrzwne ani wychlodzone. Na razie wystawilem czujke przez okno, bo chcialem zobaczyc jak bedzie sie spisywac zanim sciane bede prul, als chyba docelowo zostanie

Właśnie tak to powinno działać ze reaguje w miarę szybko tak aby temperatura wewnątrz nie ulegała zmianie.
Potestuj i sprawdź czy za bardzo nie przekłamuje temperatury zewnętrznej

jacek.zoo
20-03-2016, 13:47
Właśnie tak to powinno działać ze reaguje w miarę szybko tak aby temperatura wewnątrz nie ulegała zmianie.
Potestuj i sprawdź czy za bardzo nie przekłamuje temperatury zewnętrznej

Tylko tego nie sprawdze bo nigrzie nie mam podanej temp jaka odczytuje piec.

Mareks77
20-03-2016, 21:33
Tylko tego nie sprawdze bo nigrzie nie mam podanej temp jaka odczytuje piec.

A regulator już też masz czy na razie poprzestałeś na założeniu czujnika i uruchomienia pogodówki.?
I jak wreszcie jest z tymi krzywymi grzewczymi...... można coś wybrać pokrętłem czy jedna stała i regulacja jej nachylenia.

jacek.zoo
21-03-2016, 09:56
A regulator już też masz czy na razie poprzestałeś na założeniu czujnika i uruchomienia pogodówki.?
I jak wreszcie jest z tymi krzywymi grzewczymi...... można coś wybrać pokrętłem czy jedna stała i regulacja jej nachylenia.

w moim super zaawansowanym piecu nie moge podlaczyc zadnego regulatora, ma 4 piny, dwa na czujke temperstury zew i dwa na termostat pokojowy, z termostat tylko daje sygnal grzac albo nie grzac, a pogpdowka ustala temp zasilania w opcji grzac, nic wiecej. I faktycznie jest jedna krzywa o nachyleniu 1.4 i mozna ja korygowac, ale nie nachylenie tylko poziom, patrzac na wykres przesuwac gora dol i nic wiecej

jacek.zoo
22-03-2016, 16:59
A regulator już też masz czy na razie poprzestałeś na założeniu czujnika i uruchomienia pogodówki.?
I jak wreszcie jest z tymi krzywymi grzewczymi...... można coś wybrać pokrętłem czy jedna stała i regulacja jej nachylenia.

Jadnak d d... ta pogodowka jest :/ jak bylo w okolicy zera to juz dobrze mialem ustawione, ale jak temp na dworze sie podniosla do 7-8na plusie to temp zasilania tak poleciala w dol ze w domu bylo zimno, musialem podkrecic krzywa do gory, ale za to jak byla podniesiona i temp spadla na dworze to w domu bylo za goraco. Takze chyba jej nie bede w stanie ustawic :/
Poza tym troche mnie denerwuje przg pogodynce, jak porzadnie wywietrze i temp

Liwko
22-03-2016, 17:57
Musisz obniżyć w takim razie krzywą a nie podwyższyć! Masz widać dom dość dobrze zaizolowany i nie powinno być aż tak dużych różnic w zasilaniu przy wahaniu temperatur zewnętrznych.

Mareks77
23-03-2016, 11:41
Jadnak d d... ta pogodowka jest :/ jak bylo w okolicy zera to juz dobrze mialem ustawione, ale jak temp na dworze sie podniosla do 7-8na plusie to temp zasilania tak poleciala w dol ze w domu bylo zimno, musialem podkrecic krzywa do gory, ale za to jak byla podniesiona i temp spadla na dworze to w domu bylo za goraco. Takze chyba jej nie bede w stanie ustawic :/
Poza tym troche mnie denerwuje przg pogodynce, jak porzadnie wywietrze i temp

Tak jak mówi przedmówca w normalnych kotłach poprzez podwyższanie KG i obniżanie temperatury zadanej można ją odpowiednio nachylać i dostosowywać jej przebieg do charakterystyki domu jednak w Twoim przypadku nie wiem jak to wypali.
Jak masz regulator pokojowy do nastawy temperatur to wtedy spróbuj pokrętłem na kotle zmienić KG na niższą a na regulatorze pokojowym zmienić temperaturę zadaną na wyższą.
U Ciebie jest jeszcze jeden szkopuł związany z niefabrycznym czujnikiem temperatury zewnętrznej który to może mieć troszkę inną charakterystykę i przekłamywać temperaturę w dół lub w górę przy temperaturach dodatnich lub ujemnych.

Gos**c
23-03-2016, 13:04
Jadnak d d... ta pogodowka jest :/ jak bylo w okolicy zera to juz dobrze mialem ustawione, ale jak temp na dworze sie podniosla do 7-8na plusie to temp zasilania tak poleciala w dol ze w domu bylo zimno, musialem podkrecic krzywa do gory, ale za to jak byla podniesiona i temp spadla na dworze to w domu bylo za goraco. Takze chyba jej nie bede w stanie ustawic :/
Poza tym troche mnie denerwuje przg pogodynce, jak porzadnie wywietrze i temp

Korekta krzywej grzewczej - na skróty
Zawsze jest za zimno - Przesuwamy krzywą grzewczą w górę
Zawsze jest za ciepło - Przesuwamy krzywą grzewczą w dół
Za zimno podczas mrozów - Wybieramy bardziej stromą krzywą grzewczą
Za ciepło podczas mrozów - Wybieramy mniej stromą krzywą grzewczą
Podczas mrozów OK, poza tym za chłodno - Wybieramy mniej stromą krzywą grzewczą, nową krzywą przesuwamy w górę
Podczas mrozów OK, poza tym za ciepło - Wybieramy bardziej stromą krzywą grzewczą, nową krzywą przesuwamy w dół

http://www.budujemydom.pl/kotly-i-podgrzewacze/18345-ustawienie-regulatora-pogodowego

fotohobby
23-03-2016, 13:19
Tylko ze w kotle, ktory ma jacek.zoo takiej regulacji nie da sie wykonać - brak możliwości zmiany pochylania krzywej.

MarysiaMarysia
23-03-2016, 16:11
od 18 lutego do 23 marca zużyłam 69,31 m3 gazu, na dobę średnio 2,1 m3.

Adam626
28-03-2016, 16:11
Fajnie, czyli tylko grzanie CWU, bez ogrzewania domu.

MarysiaMarysia
28-03-2016, 18:13
Fajnie, czyli tylko grzanie CWU, bez ogrzewania domu.

nie podniecaj się tak moim wynikiem. Mieszkasz w dwupiętrowej chacie - ja w mieszkaniu 72 metrowym. Lubię ciepło więc cały czas grzeję do 23-24 stopni.

oszczednyGrześ
28-03-2016, 18:22
nie podniecaj się tak moim wynikiem. Mieszkasz w dwupiętrowej chacie - ja w mieszkaniu 72 metrowym. Lubię ciepło więc cały czas grzeję do 23-24 stopni.

Jaki to będzie koszt za te 70 m3 gazu? Rozumiem, masz cwu, kuchenkę i ogrzewanie? Jak grzejesz cwu (kiedy, jakie temp.? )

franco78
29-03-2016, 07:24
@MarysiaMarysia
Proszę Cię zrób podpis w profilu, z opisem Twojego domu i jego ociepleniu.
Twoje wpisy w tym wątku mogą wprowadzić ludzi w osłupienie, zdziwienie, szok, niedowierzanie...
Potem mamy niepotrzebny "pyskówki" na ten temat, nie pisząc już o Twoich wszystkim znanych wpisach, że 22oC w domu to katorga, zimnica, syberia i tak naprawdę wegetacja ;)
Pozdro

Adam626
29-03-2016, 17:45
nie podniecaj się tak moim wynikiem. Mieszkasz w dwupiętrowej chacie - ja w mieszkaniu 72 metrowym. Lubię ciepło więc cały czas grzeję do 23-24 stopni.

Jeśli 72m2 w bloku to nie masz się czym chwalić. Mieszkając w bloku rocznie za ogrzewanie z liczników płaciłem 200zł i to jest standard w nowych blokach. Jeśli mieszkanie dobrze położone to w ogóle można nie ogrzewać i mieć 21-22C. A wątek dotyczy ile gazu poszło na ogrzewanie domu a nie mieszkania, którego mozna nie ogrzewać i mieć cieplej niż co niektórzy mają spalając gazu w domu za 4000zł.

Podsumowując - trolujesz;)

MarysiaMarysia
29-03-2016, 18:14
Podsumowując - trolujesz;)

jak dłużej tak się pospinasz to ci hemorojdek w zadku pęknie z zazdrości. Tytuł wątku to "Ile gazu poszło Wam już w tym sezonie?" :yes:

21-22 stopnie to zimnica. Ja lubię ciepło.


@MarysiaMarysia
Proszę Cię zrób podpis w profilu, (...)
Pozdro

znajdę chwilę to wpiszę.

MD.
29-03-2016, 18:58
Ja mam mieszkanie w bloku wybudowanym w 2007r. Ogrzewanie co i cwu z miejskiej ciepłowni. Jeśli chodzi o C.O. w tym mieszkaniu (50 m2) moje roczne koszty zużycia ciepła wynoszą 0 zł (słownie: zero zł). W ogóle grzejników nie odkręcam (nawet gdy jest na zewnątrz - 20 stopni) i mam temp. 21-22 stopnie. Zarządca raz mi wymieniał licznik ciepła bo myśleli, że się popsuł. Tak więc pisanie w tym wątku o zużyciu gazu w mieszkaniu we w miarę nowym bloku to jest kompletne nieporozumienie.

jacek.zoo
29-03-2016, 21:36
Tylko ze w kotle, ktory ma jacek.zoo takiej regulacji nie da sie wykonać - brak możliwości zmiany pochylania krzywej.

Dokladnie tsk jest, problemem nie jest niefsbryczny czujnik, bo w fabrycznym jest dokladnie to samo, kapilarka na dwoch kabelkach. U mnie problemem jest tylko jedna krzywa bez mozliwosci jest nachylenia, i termostst pokojowy nie ma kic do gadania, on tylko daje sygnal czy piec ma w ogole prscowac czy nie.

A zauwazylem ze poprzedni post mi urwalo, denerwujace jest ze jak w domu sie wywietrzy tsk porzadnie to dlugo zanim sie nagrzeje, bo piec nie ,,widzi,, ze w domu jest 2 st mniej niz powinno. Ale to jeszcse pikus, teraz jak w dzien jest chlodniej to latam i obnizam krzywa, a jak jest cieplo ale bez slonca to podwyzszam. Przy tym moim piecu i jego mozliwosciami chyba innego wyjscia nie mam, nie ustawie tak zeby juz tego nie ruszac

jacek.zoo
29-03-2016, 21:41
jak dłużej tak się pospinasz to ci hemorojdek w zadku pęknie z zazdrości. Tytuł wątku to "Ile gazu poszło Wam już w tym sezonie?" :yes:

21-22 stopnie to zimnica. Ja lubię
znajdę chwilę to wpiszę.
P
owiem ci potestuj z mniejszymi temp, ja mialem zawsze mialem 23-24 albo wiecej. Powoli zszedlem na 21,8-22, ale powoli tak po 0,1 na dobe zeby nie bylo skoku, i szczerze jesf mi lepiej. Lepiej w dzien, lepiej sie spi. Widze nawet dzieciaki, wczesniej w nocy sie rozkopywaly i bardzo marzly, a przy nizszej temp sie nie rozkopuja. Takze moim zdsniem takie temp 21-22 sa lepsze

Liwko
29-03-2016, 21:56
P
owiem ci potestuj z mniejszymi temp, ja mialem zawsze mialem 23-24 albo wiecej. Powoli zszedlem na 21,8-22, ale powoli tak po 0,1 na dobe zeby nie bylo skoku, i szczerze jesf mi lepiej. Lepiej w dzien, lepiej sie spi. Widze nawet dzieciaki, wczesniej w nocy sie rozkopywaly i bardzo marzly, a przy nizszej temp sie nie rozkopuja. Takze moim zdsniem takie temp 21-22 sa lepsze

Te temperatury są na pewno zdrowsze.

oszczednyGrześ
29-03-2016, 22:02
Te temperatury są na pewno zdrowsze.

Jak moje dzieciaki chorują to mam takiego lekarza że pyta o temp. I zawsze mówi ma być 20-21 :) wiadomo każdy jest nieco inny ale nie zawsze samo wskazanie termometru mówi wszystko o komforcie temperaturowym.

fotohobby
31-03-2016, 08:55
Listopad : 80m3 (co + CWU dla trzech osób)
Temperatura 21.8C
Pięć dni palenia w kominku (zawsze jeden załadunek, około 4h palenia)]

Grudzień: 96m3
kominek uruchomiony 3 dni - w sumie około 20kg drewna.
temperatura 21.8-22C

Styczeń: 120m3
w kominku spalone 80kg drewna, co daje dalsze ok 22m2

Luty: 96m3
W kominku palone trzy dni, 30kg drewna, czyli dalsze 8m3



Marzec: 100m3, bez kominka

Wyglada na to, że w tym sezonie grzewczym paliłem w kominku 18dni

franco78
31-03-2016, 09:04
29.02 - 29.03. 128m3 , faktura na kwotę 266,79
Grzanie 21,5-22oC przez 24h i z CWU.

Elfir
31-03-2016, 10:56
okres grzewczy 11.10.2015-11.03.2016, łącznie CW i CO: 701,39 zł
temp. 19,5-20,5 C

Wykona
31-03-2016, 11:07
Ja mam mieszkanie w bloku wybudowanym w 2007r. Ogrzewanie co i cwu z miejskiej ciepłowni. Jeśli chodzi o C.O. w tym mieszkaniu (50 m2) moje roczne koszty zużycia ciepła wynoszą 0 zł (słownie: zero zł). W ogóle grzejników nie odkręcam (nawet gdy jest na zewnątrz - 20 stopni) i mam temp. 21-22 stopnie. Zarządca raz mi wymieniał licznik ciepła bo myśleli, że się popsuł. Tak więc pisanie w tym wątku o zużyciu gazu w mieszkaniu we w miarę nowym bloku to jest kompletne nieporozumienie.

Twoje rachunki za C.O. płacą sąsiedzi :cool:

Gos**c
31-03-2016, 13:27
Dom parterowy 140m2, kubatura ok. 390m3, wszedzie ogrzewanie podlogowe temp. 21-23, WM z reku Brink 400.
Z cyrkulacją raz na godzinę 3 minuty
Podłoga ok 23cm styropianu EPS100
Fundament 15cm hydro
Ściany 20cm grafitu
Strop żelbetowy plus 25cm (10cm białego, 15cm grafitu)
CWU 4 sosby, Buderus GB162.
CO i CWU
Listopad 90m3,
Grudzien 108m3,
Styczeń - 144m3
Luty - 107m3

Marzec 103m3

Bracianka
31-03-2016, 20:00
Za marzec 101m3 - myślałam, że będzie mniej... Od października (wtedy zaczęliśmy grzać) wychodzi 661m3 (w tym grzanie CWU).

jedrek244
31-03-2016, 20:37
Listopad - 76 m3 - wspomagane kominkiem na początku list
Grudzień - 123 m3 - kominek tylko w Wigilię dla nastroju

Zmieniłęm taryfę na odczyty co miesiac, bo mi w lecie dali faktury spore
co wiązało się z wcześniejszym wygrzewaniem podłogi.


Uprzedzam pytania o dom:
Dom - 138m2, parter, całość OP, podłoga 11, ściany 20, strop 20 wszędzie grafit
reku Brink bez GWC, solary by UE ;)

Temp w domu nastawa 22,3stC całą dobę
CWU - 50stC
Piec kondenstat Immergas z pogodówką.


Happy New Year!


Styczeń - 161m3
Luty - 128m3


Marzec - 104m3

trafal
01-04-2016, 19:41
Witam, w okresie 01.03 - 01.04 na c.o i c.w.u. 165 m3.

K&M_M
01-04-2016, 21:48
marzec - 155m3
od końca października 821m3
GZ50

innabajka
04-04-2016, 07:31
marzec 192 m3
GZ50

kolek20
07-04-2016, 11:14
Czyżby już po sezonie?
U mnie, w moim drewnianym domu, od niedzieli nie palę. Piszę nie palę bo od kiedy zaposiadłem kominek (tj. koniec grudnia 2015) tak pokochałem palenie drewnem, że już przy nim zostałem, ograniczając zużycie gazu do minimum. Prawdę mówiąc dziwię się, kształtującej się w tym wątku modzie, na nie palenie w kominku. Uważam że jednym z "przywilejów" posiadania domu jest posiadanie kominka. W moim odczuciu ciepło z kominka nie ma sobie równych jeśli chodzi o jego pozytywny odbiór. Lubię swoje ogrzewanie gazowe, jakość powietrza jaką mi daje i "komfort obsługi z kanapy" ale kominek daje mi nieporównanie większą satysfakcję i dopiero od kiedy go zainstalowano powiedzenie "ciepło domowego ogniska" nabrało pełnego wymiaru. Dlatego rozumiem i w pełni zgadzam się z kolegą funky_koval .
No dobra wystarczy - czas na konkrety:
Zużycie gazu:
-okres bez kominka: 1. 10. 2015 - 24.12.2015: 339,56m3 (w tym cwu). Temperatury: eksperymentowałem z obniżaniem: noc i okres "w pracy" 19-20 C, okres aktywności domowej 21-22C
-okres z kominkiem: 25.12.2015 - 3.04.2016 138,14 m3. Temperatury w domu. Przestałem eksperymentować bo kominek (a w zasadzie piec) wniósł dużą bezwładność cieplną więc temperatury przestały spadać tak szybko jak dawniej. Generalnie okres nocny i "w pracy" to ~21C. Okres aktywności: różnie zależnie od potrzeb (np. kąpiel dzieci) 22-24C przy czym raczej rzadko mniej niż 23.
Ilość spalonego drewna? Trudno mi w tym sezonie oszacować. Paliłem głównie resztę moich drewnianych ścian a że to sosna to dla świętego spokoju mieszałem to z brykietem. Na oko drewno to 3m3. Do tego jakieś 600 kg brykietu (też mi trudno to policzyć bo kupowałem w zależności od potrzeb po kilka paczek przy okazji zakupów w marketach budowlanych).
Dom: 200m2 (po podłodze), ogrzewanych 166m2 (po podłodze).

jacek.zoo
07-04-2016, 11:45
Czyżby już po sezonie?
U mnie, w moim drewnianym domu, od niedzieli nie palę. Piszę nie palę bo od kiedy zaposiadłem kominek (tj. koniec grudnia 2015) tak pokochałem palenie drewnem, że już przy nim zostałem, ograniczając zużycie gazu do minimum. Prawdę mówiąc dziwię się, kształtującej się w tym wątku modzie, na nie palenie w kominku. Uważam że jednym z "przywilejów" posiadania domu jest posiadanie kominka. W moim odczuciu ciepło z kominka nie ma sobie równych jeśli chodzi o jego pozytywny odbiór. Lubię swoje ogrzewanie gazowe, jakość powietrza jaką mi daje i "komfort obsługi z kanapy" ale kominek daje mi nieporównanie większą satysfakcję i dopiero od kiedy go zainstalowano powiedzenie "ciepło domowego ogniska" nabrało pełnego wymiaru. Dlatego rozumiem i w pełni zgadzam się z kolegą funky_koval .
No dobra wystarczy - czas na konkrety:
Zużycie gazu:
-okres bez kominka: 1. 10. 2015 - 24.12.2015: 339,56m3 (w tym cwu). Temperatury: eksperymentowałem z obniżaniem: noc i okres "w pracy" 19-20 C, okres aktywności domowej 21-22C
-okres z kominkiem: 25.12.2015 - 3.04.2016 138,14 m3. Temperatury w domu. Przestałem eksperymentować bo kominek (a w zasadzie piec) wniósł dużą bezwładność cieplną więc temperatury przestały spadać tak szybko jak dawniej. Generalnie okres nocny i "w pracy" to ~21C. Okres aktywności: różnie zależnie od potrzeb (np. kąpiel dzieci) 22-24C przy czym raczej rzadko mniej niż 23.
Ilość spalonego drewna? Trudno mi w tym sezonie oszacować. Paliłem głównie resztę moich drewnianych ścian a że to sosna to dla świętego spokoju mieszałem to z brykietem. Na oko drewno to 3m3. Do tego jakieś 600 kg brykietu (też mi trudno to policzyć bo kupowałem w zależności od potrzeb po kilka paczek przy okazji zakupów w marketach budowlanych).
Dom: 200m2 (po podłodze), ogrzewanych 166m2 (po podłodze).

Ja nie pale w kominku bo w wiekszosci jest za cieplo na dworze i mi przegrzewa dom, podbija do 25-26stopni. Dopiero ma koniec zimy naprawilem regulator do dgp takze w przyszlym roku zobacze jak to dziala