PDA

Zobacz pełną wersję : Ile gazu poszło Wam juz w tym sezonie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

kolek20
07-04-2016, 11:56
Ja mam kominek, a w zasadzie jak wspominałem, piec wolno stojący nie wpięty w żaden obieg grzewczy.

oszczednyGrześ
07-04-2016, 13:42
Nieco z innej beczki, wczoraj odłączyłem podliczniki od znajomego które zamotnowałem celem sprawdzenia ile pobierze kocioł i pompka od podłogówki. Podliczniki założone w dniu 17 grudnia a wczoraj ściągnięte. Dom 120m2 10cm od gruntu, 15 cm ściany i 30 cm dach wełna. Wentylacja grawitacyjna:

1. Kocioł 80 kwh (VAILLANT ecoTEC VC PLUS 246/3-5)
2. Pompka od podłogówki 40 kwh

Liwko
07-04-2016, 14:18
Nieco z innej beczki, wczoraj odłączyłem podliczniki od znajomego które zamotnowałem celem sprawdzenia ile pobierze kocioł i pompka od podłogówki. Podliczniki założone w dniu 17 grudnia a wczoraj ściągnięte. Dom 120m2 10cm od gruntu, 15 cm ściany i 30 cm dach wełna. Wentylacja grawitacyjna:

1. Kocioł 80 kwh (VAILLANT ecoTEC VC PLUS 246/3-5)
2. Pompka od podłogówki 40 kwh

Czyli jakieś 140zł na sezon.
Całe szczęście że ta energia i tak poszła w ciepło dla domu. Ale powinno się to doliczyć.

oszczednyGrześ
07-04-2016, 14:39
Czyli jakieś 140zł na sezon.
Całe szczęście że ta energia i tak poszła w ciepło dla domu. Ale powinno się to doliczyć.
Zależy po ile prąd ;). No i nie mamy wliczonych 2 miesięcy w zasadzie ale widzę że wziąłeś to po uwagę.

Liwko
07-04-2016, 15:19
Zależy po ile prąd ;). No i nie mamy wliczonych 2 miesięcy w zasadzie ale widzę że wziąłeś to po uwagę.

Wziąłem 200 dni sezonu grzewczego, a kWh po 0,68zł

Mam podlicznik pod PC i mierzy mi również pompki obiegowe DZ i GZ, więc przy wynikach zawsze te koszty uwzględniam.

oszczednyGrześ
07-04-2016, 16:29
Wziąłem 200 dni sezonu grzewczego, a kWh po 0,68zł

Mam podlicznik pod PC i mierzy mi również pompki obiegowe DZ i GZ, więc przy wynikach zawsze te koszty uwzględniam.

Ile biorą ci pompki obiegowe? 0,68 gr to dosyś dużo? Ile ty płacisz za kwh (oczywiście mówię o totalnym podliczeniu z faktury). U mnie wyszło 0,62.

Liwko
07-04-2016, 16:59
Liczę dla G11. U mnie pompki chodzą 80% w taniej taryfie po 23gr/kWh :)

Adam626
07-04-2016, 23:54
u mnie kocioł z pompą na 1 biegu około 55W pobiera

franco78
08-04-2016, 06:44
u mnie kocioł z pompą na 1 biegu około 55W pobiera

Inny pobór prądu przy wyłączonym i włączonym palniku... Trzeba to wziąć pod uwagę.
U mnie teraz pompa + palnik 68W.
Sama pompa 58W.
2 bieg.

Marlid
08-04-2016, 22:08
Liczę dla G11. U mnie pompki chodzą 80% w taniej taryfie po 23gr/kWh :)

a gdzie kwh kosztuje 23 gr ?

asaselllo
08-04-2016, 23:09
Ja płacę (g12w) coś koło tego. 11gr netto +przesył + cosie tam. Wychodzi podobnie jak u Liwko. Niestety 71gr (brutto) za kWh w I taryfie wychodzi. Na szczęście 83 % zużywam w II taryfie za cały dom.

Przesyłu nie zmienisz ale obrót już tak. Musisz przeanalizować dostępne oferty. Co jakiś czas trafia się niezła oferta.

Gos**c
09-04-2016, 08:32
W taryfie G12W Energa po podliczeniu wszystkich opłat i użyciu 100% energii (np 400kWh miesięcznie) w taniej taryfie wychodzi koszt 0,37kWh brutto.
Przy założeniu 100% energii (np 400kWh miesięcznie) w drogiej taryfie wychodzi koszt 0,75kWh brutto.

asolt
09-04-2016, 10:11
.....
Przesyłu nie zmienisz ale obrót już tak. Musisz przeanalizować dostępne oferty. Co jakiś czas trafia się niezła oferta.

Od czasu Duonu zadnej nizłej oferty na II taryfę nie zauważyłem.

asaselllo
09-04-2016, 10:24
W tym momencie faktycznie nie ma ale 2 mce temu była oferta za 11 gr netto w II taryfie. Co jakis czas sprawdzam i faktycznie można znaleźć.

Adam626
11-04-2016, 20:55
tak pokochałem palenie drewnem, że już przy nim zostałem, ograniczając zużycie gazu do minimum. Prawdę mówiąc dziwię się, kształtującej się w tym wątku modzie, na nie palenie w kominku. Uważam że jednym z "przywilejów" posiadania domu jest posiadanie kominka. W moim odczuciu ciepło z kominka nie ma sobie równych jeśli chodzi o jego pozytywny odbiór.

Może i fajnie jak się pali ale za dużo z tym zachodu - wnoszenie opału, brudzenie przez to domu, odkurzanie pod kominkiem, wynoszenie popiołu. Ogólnie zabawa dla hobbystów. Zdecydowanie gaz wygodniejszy, a jak się chce nagrzać szybko do 25C, lepiej się sprawuje klimatyzacja.

Jeśli spaliłeś 3m3 i 600kg brykietu to ogólnie sporo. Tzn w rozumieniu że dużo roboty palacza odwaliłeś:) Ja przez sezon od około października spaliłem jakieś 200kg brykietu i ze 100kg drewna co daje jakieś 30 paleń w kominku (na start daję 10kg i zapominam o dotykaniu kominka) Jeden wkład przy ostatniej metodzie palenia ogrzewa mi przez około 15 godzin i na taki okres jak teraz w zupełności to wystarczy bez potrzeby ogrzewania gazem. Ale tak jak wspominałem wolę grzać klimatyzacją, od około tygodnia gaz tylko CWU

przemo1
12-04-2016, 16:50
U mnie za ostatnie 10 dni średnio dziennie ok 3,7m3 (CWU, CO, gotowanie). W kominku palimy tylko w weekendy ok 1-2h.

Adam626
13-04-2016, 23:10
"W kominku palimy tylko w weekendy ok 1-2h. " - to co Ty gazetami palisz? :)

kolek20
14-04-2016, 13:34
Może i fajnie jak się pali ale za dużo z tym zachodu - wnoszenie opału, brudzenie przez to domu, odkurzanie pod kominkiem, wynoszenie popiołu. Ogólnie zabawa dla hobbystów. Zdecydowanie gaz wygodniejszy, a jak się chce nagrzać szybko do 25C, lepiej się sprawuje klimatyzacja.

Jeśli spaliłeś 3m3 i 600kg brykietu to ogólnie sporo. Tzn w rozumieniu że dużo roboty palacza odwaliłeś:) Ja przez sezon od około października spaliłem jakieś 200kg brykietu i ze 100kg drewna co daje jakieś 30 paleń w kominku (na start daję 10kg i zapominam o dotykaniu kominka) Jeden wkład przy ostatniej metodzie palenia ogrzewa mi przez około 15 godzin i na taki okres jak teraz w zupełności to wystarczy bez potrzeby ogrzewania gazem. Ale tak jak wspominałem wolę grzać klimatyzacją, od około tygodnia gaz tylko CWU

Adam626 Wiedziałem, że wywołam tym dyskusję.
- "Sporo" - w ujęciu pracy czyli zabawa dla hobbystów.
Ogólnie posiadanie domu to praca fizyczna własna bądź zlecana. Oczywiście są prace przyjemne i nieprzyjemne, lekkie i ciężkie, dające satysfakcję bądź nie. Palenie zaliczam do pracy lekkiej, przyjemnej i dającej bardzo dużą satysfakcję. Większość osób skupionych na forum muratora to hobbyści pogrążeni w czeluściach internetu i szukający idealnych rozwiązań. W który wątek nie wejdę wszędzie hobbyści. W tym akurat wątku wciąż zgłębiamy wiedzę o działaniu zainstalowanych u siebie urządzeń grzewczych, biegamy od licznika do licznika, porównujemy, zmieniamy jakieś ustawienia, znowu biegamy i porównujemy. Jak inaczej nazwiesz to jak nie hobby :-) Pytanie czy to nie zabiera więcej czasu niż czas który poświęcam na odpalenie swojej salonowej kotłowni. Na co dzień siedzę w pracy 8 godzin przed komputerem. Dla mnie ta praca jest jedną z nielicznych jakie w ciągu dnia wykonuję więc mnie to nie męczy. Opał leży obok kominka, ładnie wygląda (oprócz brykietu) a jego stan uzupełniam raz na tydzień. Dom mi się brudzi niemiłosiernie bo mam wrednego psa który genetycznie uwielbia ziemię i błoto. Śpi w domu więc odkurzacz muszę mieć cały czas wyciągnięty. Zresztą przy dzieciach, nawet bez psa, chowanie odkurzacza nie miałoby sensu. To co się nasypie przy załadunku to ilość bardzo niewielka w stosunku do ilości ziemi i piachu, który regularnie ląduje w jego brzuchu. Popiół wybieram z paleniska raz na tydzień przy czym jeśli paliłbym samym drewnem robiłbym to rzadziej. Ilość popiołu jest taka że muszę tak ze cztery razy wybrać zanim napełnię wiaderko na tyle by iść z nim i go opróżniać. Miejsca na wiaderko mam w domu sporo więc stoi sobie i czeka w ukryciu nie wadząc nikomu. Przy wybieraniu popiołu nie zauważam żeby powstawał jakiś kurz który roznosiłby się po domu. Oczywiście można to zrobić na hura i zawalić całą chałupę ale nie o to w tym chodzi.
Gaz oczywiście, że jest wygodniejszy ale jest trochę jak mp3 względem płyty analogowej. Dobrze że jest bo jak pojadę na ferie to będę miał do czego wrócić, jednak kiedy jestem w domu to oczekuję czegoś więcej. Po nerwowym dniu w pracy, gdy już dzieciaki pójdą spać, lubię zalegnąć na sofie ze szklaneczką czegoś mocniejszego w dłoni i delektować się widokiem pełzających płomieni. Lubię chodzić po domu w t-shircie i lekkich spodenkach, najczęściej bez skarpetek. Po to mam dom by czuć się w nim jak najbardziej komfortowo. Gaz wprowadza pewną nerwowość. Siedzisz i myślisz ile go zużywasz. Idziesz sprawdzasz, zmieniasz regulujesz. Później czekasz na rachunek. Jest wygodny i nic więcej a jak chcę nagrzać szybko do 25 C to lepiej sprawuje się rozwiązanie, które mam u siebie czyli ogrzewanie nadmuchowe. Lepiej bo nagrzewnica jest gazowa więc to ogrzewanie szybsze niż klimatyzator i tańsze porównując ceny prądu i gazu (oczywiście w taryfie dziennej lub stałej. W nocnej może być na korzyść prądu).


Dodam tylko że u naszych "cywilizowanych" sąsiadów z za zachodniej granicy z roku na rok procentowo wzrasta ilość domów ogrzewanych drewnem i przyczyn jest wiele.

- jeśli chodzi o "sporo" w ujęciu zużycia. Mój dom nie był projektowany jako dom energooszczędny. Miał być przede wszystkim przytulny i "zdrowy" więc jest domem drewnianym, a ściany na dole to bale nieocieplane. Poza tym tak jak pisałem wyżej. Lubię gdy po domu chodzi się tak jak chodzi się po wyjściu z basenu. Rozmawiałem swego czasu z OszczędnymGrzesiem bo jestem zainteresowany pompą kanałową. Poświęcił mi sporo czasu a z tej rozmowy wynikło jedno. Pompa tak, ale tak naprawdę ze względu na komfort w lecie. Grzegorz stwierdziła że zimie przy moim zużyciu gazu to raczej mało opłacalna inwestycja.

przemo1
14-04-2016, 17:43
Adam626
"to co ty, gazetami palisz? :)"
Nie wiem, jak u Ciebie, ale u mnie jak zamknąć dopływ powietrza, to przestaje się palić. :)

kolek20
14-04-2016, 20:59
Adam626
"to co ty, gazetami palisz? :)"
Nie wiem, jak u Ciebie, ale u mnie jak zamknąć dopływ powietrza, to przestaje się palić. :)


U mnie po zamknięciu dopływu powietrza rozpoczyna się proces żarzenia i trwa do praktycznie całkowitego strawienia pozostałego wsadu. Proces ten dalej generuje dużą ilość ciepła więc jest niczym innym jak spalaniem.

oszczednyGrześ
14-04-2016, 21:20
U mnie po zamknięciu dopływu powietrza rozpoczyna się proces żarzenia i trwa do praktycznie całkowitego strawienia pozostałego wsadu. Proces ten dalej generuje dużą ilość ciepła więc jest niczym innym jak spalaniem.

Ile zjadło Ci gazu w tym sezonie grzewczym ? :)

kolek20
14-04-2016, 21:42
Pisałem wcześniej ale trzeba to zaktualizować. Na dzień dzisiejszy 488m3. Ilość ta jednak ma się ni jak do rzeczywistości bo tak jak pisałem oddałem się paleniu w kominku. Jak ktoś mi zaraz przełoży ilości spalonego drewna i brykietu na m3 gazu to może okazać się że mój dom jest odpowiedzialny za dziurę ozonową i efekt cieplarniany. Podkreślam jednak ze temperatury w domu mam na prawdę wysokie a 22,5 C to już chłód.
Wyżej pisałem też o rozliczeniu gazu w okresie przed i po montażu kominka

Adam626
14-04-2016, 21:47
U mnie po zamknięciu kominka na głucho żarzy się akurat uwalniając powoli ciepło tak ze starcza na kilkanaście godzin. Estetyki w tym nie ma żadnej ale ciepło jest.
NIe wyobrażam sobie spalić wkład w 2 godziny bo powstała ilość ciepła spowodowałaby mało komfortową temperaturę w domu. W ogole nie chciałoby mi sie rozpalać na 2 godziny :)

Wracając do wątku gazu to w tydzień poszło 10m3 gazu. Średnio około 1,5m3 na CWU idzie. Oprócz tego poszło mi ze 30kwh na klimę.

Gaz jest droższym grzaniem niż klimatyzacja (szczególnie przy +10C na podwórku)

oszczednyGrześ
14-04-2016, 21:54
Gaz jest droższym grzaniem niż klimatyzacja (szczególnie przy +10C na podwórku)

I również przy niższych temperaturach skoro u mnie ogrzewanie gazowe było ponad 2 razy droższe niż teraz grzejąc głównie kanałówką i grzejnikami elektrycznymi.

kolek20
15-04-2016, 00:37
.

Gaz jest droższym grzaniem niż klimatyzacja (szczególnie przy +10C na podwórku)



I również przy niższych temperaturach skoro u mnie ogrzewanie gazowe było ponad 2 razy droższe niż teraz grzejąc głównie kanałówką i grzejnikami elektrycznymi.

Panowie, ja was proszę nie manipulujcie tak warunkami brzegowymi dla swoich tez by je potwierdzić. Rozpatrywanie kosztów systemu ogrzewania dla temperatur zewnętrznych +10C (+ słońce) ma się tak jak rozpatrywanie kosztów klimatyzacji dla temperatury zewnętrznej 21C.
Równie dobrze mogę powiedzieć, że gaz jest tańszy bo chcąc szybko nagrzać pomieszczenia w domu o godzinie 19 (pora kąpieli dzieci) przy -20C na zewnątrz to klimatyzacja będzie kręciła i kręciła aż zapadnie głucha noc a nagrzewnica gazowa załatwi temat w max godzinę (i tu już biorę pod uwagę naprawde ciężkie warunki).

Nie bronię gazu, bo jest on mi obojętny i nie neguję sensu posiadania ogrzewania opartego o kanałówki. Niewątpliwie są to super urządzenia dające oszczędności w specyficznych ostatnio okresach grzewczych i dające olbrzymi komfort w letnie dni. Z tego powodu dalej sam jestem nimi zainteresowany ale nie liczę na jakiś zwrot z tej inwestycji. Nie porównujmy jednak kosztów gaz vs prąd przy takich warunkach jakie mamy teraz.

Mareks77
17-04-2016, 15:18
Za ostatni miesiąc rozliczeniowy 80m3, natomiast sezon 1081m3 GZ41,5 współczynnik 9,719kW/m3

Mario430
18-04-2016, 10:49
Ja 12.04.2016 zamknąłem sezon grzewczy gazowy. Trwał od 23-11-2015 do 12-04-2016, czyli 141 dni. Zużyłem 760m3 gaziku (w tym gotowanie i cwu), co daje średnią ok. 5,4m3 na dobę. To był mój 2-gi sezon grzewczy, a w zasadzie 1-szy pełny. W porównaniu do 1-go spadło zużycie gazu przy jednoczesnym wzroście temp. wewnątrz. Widać jak pisaliście chałupa doschła, poza tym uszczelniłem dylatację pomiędzy ociepleniem fundamentu, a ściany. Niby niewiele, ale raczej nie zaszkodziło :-). Przez pierwsze tygodnie listopada, a w zasadzie grudnia obserwując zużycie gazu podnosiłem sobie temperaturkę w chałupie z 21,2-21,4 do 22,2-22,4, kiedy pozostali domownicy stwierdzili, że to już dość, a ja nie zauważyłem jakiegoś drastyczne wzrostu poboru gaziku. I tak zostało do końca sezonu. Żeby nie było tak wspaniale to oczywiście, że przed 23-listopada grzałem już w chałupie kominkiem z DGP i teraz też jeszcze dogrzewam. W okresie grzania gazem kominek odpaliłem dokładnie 6 razy (wg zapisków). Narazie od 12-go kwietnia paliłem 3 wieczorki po jakieś maks. 3 godzinki. To wystarczy, żeby temp. w chałupie nie spadła poniżej 21,5-22st. Trudno mi precyzyjnie podać ile drewna poszło od końca września do 23-11-2015 i ile jeszcze pójdzie do końca tego sezonu, ale z tego co widzę to 1,5m3 będzie już za głowę :-).

Mario430
18-04-2016, 11:10
Jadnak d d... ta pogodowka jest :/ jak bylo w okolicy zera to juz dobrze mialem ustawione, ale jak temp na dworze sie podniosla do 7-8na plusie to temp zasilania tak poleciala w dol ze w domu bylo zimno, musialem podkrecic krzywa do gory, ale za to jak byla podniesiona i temp spadla na dworze to w domu bylo za goraco. Takze chyba jej nie bede w stanie ustawic :/
Poza tym troche mnie denerwuje przg pogodynce, jak porzadnie wywietrze i temp

Jacek dawno tu nie patrzałem i nie czytałem, pewnie już wszystko wiesz, ale najprostszym lekarstwem na Twoją dolegliwość (moją byłą również) jest ustawienie minimalnej temperatury zasilania i tyle.

MarysiaMarysia
19-04-2016, 20:42
Wczoraj miałam pierwszy, po roku, przegląd gwarancyjny pieca. Stany z licznika, od pierwszego uruchomienia pieca 18 kwietnia 2015 r do wczoraj, 15 kwietnia 2016 r.: zużyłam 382,81 m3 gazu.
Ogrzewam mieszkanie 72 metrowe, na parterze, rozkładowe na wschód i zachód. Bez kaloryferów. Piec Vitodens 222 W z zasobnikiem 42 litry.
Nie używam kuchenki gazowej.
Temperatury jakie utrzymywałam to: 24 stopnie w łazience, 23 stopnie w salonie, 21 stopni w pozostałych dwóch pokojach. Przez całą dobę. Gdy zdarzało mi się wyjeżdżać wówczas obniżałam temperaturę na regulatorach do 18 stopni.
Rozliczenie gazu dopiero we wrześniu. Rachunek nie powinien mnie rozczarować negatywnie.

fotohobby
19-04-2016, 20:48
jak Ty funkcjonujesz w tych 21C ??
:)

MarysiaMarysia
19-04-2016, 20:57
jak Ty funkcjonujesz w tych 21C ??
:)

Tam gdzie śpię mam 21 stopni - wskakuje do wyrka szybciutko, naciągam kołderkę i lulu.

Mam też drugi pokój, pusty, nie używam codziennie. Piekę chleb 2-3 razy w tygodniu i w tym pokoju najlepiej wyrasta mi ciasto na zakwasie. Te 21 stopni to dla niego idealna temperatura. Tak więc 2-3 razy w tygodniu wchodzę do tego pokoju aby raz foremkę z chlebem wnieść, a po 10 godzinach ją wynieść. Nie zdążę zmarznąć.
Idzie wytrzymać :-)

piotrek0m
20-04-2016, 07:26
Sezon zimowy ogrzewania domu w trakcie wykańczania zakończył się zużyciem gazu na kwotę 1800 zł. Oczywiście dom nie był zamieszkały, temperatury ustawione były niższe niż docelowe no i ogrzewanie zostało wyłączone w marcu... mimo wszystko rodzi to nadzieję na niskie koszty ogrzewania domu, szczególnie, że dojdzie kominek dogrzewający w okresach przejściowych.... Ciekawe więc czy przyszły sezon zamknie się w kwocie 2500 zł ?? Niestety, zużycie minimalnie przekroczyło wartość 14 600 kWh, co nie kwalifikuje mnie do niższej grupy taryfowej...

Liwko
20-04-2016, 07:47
Sezon zimowy ogrzewania domu w trakcie wykańczania zakończył się zużyciem gazu na kwotę 1800 zł. Oczywiście dom nie był zamieszkały, temperatury ustawione były niższe niż docelowe no i ogrzewanie zostało wyłączone w marcu... mimo wszystko rodzi to nadzieję na niskie koszty ogrzewania domu, szczególnie, że dojdzie kominek dogrzewający w okresach przejściowych.... Ciekawe więc czy przyszły sezon zamknie się w kwocie 2500 zł ?? Niestety, zużycie minimalnie przekroczyło wartość 14 600 kWh, co nie kwalifikuje mnie do niższej grupy taryfowej...

Jak zamieszkacie dojdą jeszcze zyski bytowe więc CO niewiele powinno się zmienić, natomiast dojdzie CWU.
Trzeba też pamiętać, że pierwszy sezon może być sporo gorszy od następnego.

gustav.pl
27-04-2016, 09:32
Wczoraj miałam pierwszy, po roku, przegląd gwarancyjny pieca. Stany z licznika, od pierwszego uruchomienia pieca 18 kwietnia 2015 r do wczoraj, 15 kwietnia 2016 r.: zużyłam 382,81 m3 gazu.
Hmmm, u nas przez 39 dni poszło 401 m3 gazu - 01.03 - 09.04. 2016 :bash:Żona, podobnie jak Ty lubi ciepło, brrr :( Pogodówkę mamy ustawioną na 23°C, ale często podkręcam piecyk, tak że na styku salonu z jadalnią, na wysokości ok. 1,8 mamy jakieś 25°C :o
Pozdro :)

miloszenko
27-04-2016, 09:59
Hmmm, u nas przez 39 dni poszło 401 m3 gazu - 01.03 - 09.04. 2016 :bash:Żona, podobnie jak Ty lubi ciepło, brrr :( Pogodówkę mamy ustawioną na 23°C, ale często podkręcam piecyk, tak że na styku salonu z jadalnią, na wysokości ok. 1,8 mamy jakieś 25°C :o
Pozdro :)

Proponuje zbadać dom pod kątem szczelności. Coś tutaj jest nie tak z tym zużyciem nawet jeśli ustawiacie 24-25 stopni. Świeca jakaś do ręki i patrzeć gdzie ciepło z domu ucieka :)
400 m3 to mi starczyło na całą poprzednią zimę :P

oszczednyGrześ
27-04-2016, 10:01
Hmmm, u nas przez 39 dni poszło 401 m3 gazu - 01.03 - 09.04. 2016 :bash:Żona, podobnie jak Ty lubi ciepło, brrr :( Pogodówkę mamy ustawioną na 23°C, ale często podkręcam piecyk, tak że na styku salonu z jadalnią, na wysokości ok. 1,8 mamy jakieś 25°C :o
Pozdro :)

Zużycie ogromne. Coś jest nie tak.

piotrek0m
27-04-2016, 12:11
Hmmm, u nas przez 39 dni poszło 401 m3 gazu - 01.03 - 09.04. 2016 :bash:Żona, podobnie jak Ty lubi ciepło, brrr :( Pogodówkę mamy ustawioną na 23°C, ale często podkręcam piecyk, tak że na styku salonu z jadalnią, na wysokości ok. 1,8 mamy jakieś 25°C :o
Pozdro :)

Monstrualne zużycie, wychodzi wam 10 m3/doba i to w marcu ! Chyba, że to pierwszy sezon i dom stał wyziębiony? Mi poszło w trakcie wygrzewania posadzek, 13,5 m3 /doba (540 m3 przez 40 dni) ... ale wówczas temperatura wody dochodziła do 50 C, a w pomieszczeniu panowało 35 C i wykonawca pracował w majtkach przy otwartych na przestrzał oknach ! W okresie najzimniejszym (10 grudzień - 10 luty) średnio dobowo szło 8 m3, ale to był pierwszy sezon i ogrzewanie włączyłem dopiero w grudniu ...

MarysiaMarysia
27-04-2016, 13:25
Hmmm, u nas przez 39 dni poszło 401 m3 gazu - 01.03 - 09.04. 2016 :bash:Żona, podobnie jak Ty lubi ciepło, brrr :( Pogodówkę mamy ustawioną na 23°C, ale często podkręcam piecyk, tak że na styku salonu z jadalnią, na wysokości ok. 1,8 mamy jakieś 25°C :o
Pozdro :)

może źle spisałeś licznik?

gustav.pl
27-04-2016, 18:37
może źle spisałeś licznik?
Po pierwszych moich wyliczeniach miałem cichą nadzieję, że tak właśnie było, bo punktem wyjściowym był stan licznika spisywany przez panią z agencji nieruchomości :bye: przy przekazaniu kluczy od poprzednich właścicieli domu i to porównywałem ze stanem z dn. 11.04 354233.
Niestety. Dzisiaj poszedłem zrobić kolejną fotkę 354234 i wychodzi, że przez 16 dni( 11-27.04) zużyliśmy 122 m3. No chyba, że to się jakoś inaczej odczytuje albo licznik jest felerny :confused:

fotohobby
27-04-2016, 18:40
Jaki to kocioł, jaka instalacja, jak zużycie CWU ?
Zużycie powala.....

Konsultant Viessmann
27-04-2016, 19:30
Hmmm, u nas przez 39 dni poszło 401 m3 gazu - 01.03 - 09.04. 2016 :bash:Żona, podobnie jak Ty lubi ciepło, brrr :( Pogodówkę mamy ustawioną na 23°C, ale często podkręcam piecyk, tak że na styku salonu z jadalnią, na wysokości ok. 1,8 mamy jakieś 25°C :o
Pozdro :)

Niepokojące....

Tym bardziej, że dom niezbyt duży - standardowe 130m....
10 cm styropianu niby jest, ale może rzeczywiście coś masz z dociepleniem. Robiłeś OZC? Jakie masz zapotrzebowanie na moc, na energię? Jaką masz moc kotła? Coś jest nie tak....
A jaki kocioł? tradycyjny czy kondensacyjny?

gustav.pl
27-04-2016, 19:42
Kocioł Junkersa z otwartą komorą, chyba jednofunkcyjny o takim symbolu 354242, do tego zasobnik chyba 120L. Programator FR 110. Jak już wspomniałem temp. ustawiłem na 23°C, od 23 do 5 rano ustawione jest na 21°C. Temperatura zasobnika w trybie grzania jest 55°C.

gustav.pl
27-04-2016, 19:44
Konsultant Viessmann, a co to jest OZC?

plusfoto
27-04-2016, 19:59
Konsultant Viessmann, a co to jest OZC?
To jest takie obliczenie od którego powinno zaczynać się budowę. Dzięki niemu możesz dowiedzieć się co można poprawić w budynku aby płacić mniej za ogrzewanie oraz zorientujesz się mniej więcej ile będzie Cię to ogrzewanie kosztować rocznie. Oraz na jego podstawie możesz ewentualnie dowiedzieć się jakie źródło ciepła będzie dla Ciebie najbardziej opłacalne i jakiej mocy ono powinno być.

gustav.pl
27-04-2016, 20:16
To jest takie obliczenie od którego powinno zaczynać się budowę.
Dom jest z rynku wtórnego, a czy poprzedni właściciele takie coś zrobili, to nie wiem.

Konsultant Viessmann
27-04-2016, 20:21
Dom jest z rynku wtórnego, a czy poprzedni właściciele takie coś zrobili, to nie wiem.

Powinni mieć, skoro sprzedali Ci obiekt - budynek.

Dostałeś chociaż certyfikat po audycie energetycznym?

gustav.pl
27-04-2016, 20:50
Dostałeś chociaż certyfikat po audycie energetycznym?
:confused: Poproszę o inny zestaw pytań.

oszczednyGrześ
27-04-2016, 20:50
Powinni mieć, skoro sprzedali Ci obiekt - budynek.

Dostałeś chociaż certyfikat po audycie energetycznym?

Zostawmy to OZC...

Raz jeszcze:

1.Jaka izolacja od gruntu? Podłogówka jest?
2. Ile w dachu izolacji i jakiej?
3. Jaka wentylacja?

Jak przy takiej "zimie" poszło tyle to ja się boję co będzie jak rzeczywiście przymrozi...

gustav.pl
27-04-2016, 21:37
Podłogówki nie ma. Jedynie część rurek od C.O poprowadzone jest tak, że w "ciągu pieszym" trochę kafelki grzeją ;) Jak było izolowane od gruntu, w tej chwili nie pamiętam. Jak zajrzę w papiery to powiem. A dach nie jest izolowany w ogóle, strych nieużytkowy. W stropie między belkami wełna.
Wentylacja - w łazienkach wyciągi są elektryczne, w kotłowni grawitacja.
Przed zakupem domu, zrobiliśmy uproszczoną inspekcję termowizyjną. Izolacja ścian d.py nie urywała, ale fatalnie podobno też nie było. Jedynie przy oknach
operator kamery coś kręcił nosem, ale doszedł do wniosku, że okna są być może rozszczelnione dla lepszej wentylacji :confused:

oszczednyGrześ
27-04-2016, 21:45
Podłogówki nie ma. Jedynie część rurek od C.O poprowadzone jest tak, że w "ciągu pieszym" trochę kafelki grzeją ;) Jak było izolowane od gruntu, w tej chwili nie pamiętam. Jak zajrzę w papiery to powiem. A dach nie jest izolowany w ogóle, strych nieużytkowy. W stropie między belkami wełna.
Wentylacja - w łazienkach wyciągi są elektryczne, w kotłowni grawitacja.
Przed zakupem domu, zrobiliśmy uproszczoną inspekcję termowizyjną. Izolacja ścian d.py nie urywała, ale fatalnie podobno też nie było. Jedynie przy oknach
operator kamery coś kręcił nosem, ale doszedł do wniosku, że okna są być może rozszczelnione dla lepszej wentylacji :confused:

Ten ciąg pieszy i grzanie pod kaflami bez podłogówki już mnie niepokoi. Sprawdź co tam za izolacje są. Ok, dach nie jest ale w stropie ile jest? Coś wydaje mi się że trzebaby dokładniej ten dom prześwietlić...

fotohobby
27-04-2016, 21:48
Wymiana na kondensat to minimum.
O ile grzejniki zagrzeją dom przy temperaturze zasilania 50-55C. Im niższa, tym lepiej.
Do tego dorzucić wełny na podłogę stryszku, tak, żeby jakieś 35cm osiągnąć.

oszczednyGrześ
27-04-2016, 21:51
Wymiana na kondensat to minimum.
O ile grzejniki zagrzeją dom przy temperaturze zasilania 50-55C. Im niższa, tym lepiej.
Do tego dorzucić wełny na podłogę stryszku, tak, żeby jakieś 35cm osiągnąć.

Tak, kondesat na pewno pomoże nieco. Byleby znów nie przewymiarowany tylko rozsądnie dobrany.

asolt
27-04-2016, 22:12
Powinni mieć, skoro sprzedali Ci obiekt - budynek.

Dostałeś chociaż certyfikat po audycie energetycznym?

OZC nie mylic ze swiadectwem energetycznym, SE ma wartosc w takich przypadkach papieru na którym je wydrukowano

gustav.pl
27-04-2016, 22:40
Wymiana na kondensat to minimum.
O ile grzejniki zagrzeją dom przy temperaturze zasilania 50-55C. Im niższa, tym lepiej.
Nie wiem o co chodzi :confused: Że kociołek, przy ustawieniu temperatury C.W.U 55C, nie będzie miał dużo sposobności by dawać w grzejniki??

fotohobby
28-04-2016, 07:27
Nie mieszaj do tego CWU

Chodzi o to, że grzejniki dobiera się pod określoną temperaturę zasilania.
W danym pomieszczeniu można zastosować (to oczywiście tylko przykłąd) mały grzejnik, który w mrozy musi byś zasilany temperaturą np 55C, zeby ogrzać pomieszczenie, albo większy grzejnik, któremu przy tych mrozach wystarczy temperatura zasilania no 40C

Dla kotła kondensacyjnego korzystniejsza jest ta druga opcja.

imrahil
28-04-2016, 07:49
a czy przed zakupem domu pytałeś o rachunki poprzedniego właściciela? jeśli tak, to co on na to?

gustav.pl
28-04-2016, 14:25
Tak, kondesat na pewno pomoże nieco. Byleby znów nie przewymiarowany tylko rozsądnie dobrany.
E, to myślisz, że teraz mam za duży? O ile pamiętam to taki kociołek był w projekcie. Chociaż wg. projektu miała być podłogówka, a inwestorzy przyoszczędzili na niej. Czy brak podłogówki miałby aż taki wpływ na parametry pieca?


a czy przed zakupem domu pytałeś o rachunki poprzedniego właściciela? jeśli tak, to co on na to?
Nie pamiętam, ale nawet jeśli tak, to za bardzo do kwot nie przywiązywałem uwagi, bo sprzedający od dłuższego czasu oszczędzali na wszystkim, tak że byłem pewien, że rachunki za media i tak będziemy mieli wyższe. Ale w sumie to będę musiał to zbadać, bo ciekawą myśl mi podałeś :)



W danym pomieszczeniu można zastosować (to oczywiście tylko przykłąd) mały grzejnik, który w mrozy musi byś zasilany temperaturą np 55C, zeby ogrzać pomieszczenie, albo większy grzejnik, któremu przy tych mrozach wystarczy temperatura zasilania no 40C
Czy temperatura grzejników jest jakoś zbliżona do temp.jaka jest na wyświetlaczu kotła? Bo jak podkręcę programator, by trochę pogrzały kaloryfery, to na wyświetlaczu kotła, w czasie grzania, jest czasami nawet 71°C. Cyba, że te cyferki coś innego oznaczają :confused:

MarysiaMarysia
28-04-2016, 14:36
gustav.pl trzeba było przy zakupie chaty przycisnąć sprzedającego o upust w wysokości kosztów wymiany kaloryferów na podłogówkę - rachunki za ogrzewanie miałbyś miodzio po wymianie instalacji.
No ale z boku wymądrzać się jest najłatwiej ... no nic.

jacek.zoo
28-04-2016, 14:48
gustav.pl trzeba było przy zakupie chaty przycisnąć sprzedającego o upust w wysokości kosztów wymiany kaloryferów na podłogówkę - rachunki za ogrzewanie miałbyś miodzio po wymianie instalacji.
No ale z boku wymądrzać się jest najłatwiej ... no nic.

Bzdura, jezeli dom nie jest ocieplony, albo jest ocieplony strasznie tandetnie to ani kondensat ani podlogowka niewiele da. Nie wiem co to za dom ale wyglada mi na taki w ktorym bylo palone no weglem i ktos wymyslil przejscie na gaz. W takim wypadku gazowe grzanie zawsze bedzie astronomiczne.

Przykladowo znajomy ma dom ogrzewany weglem, jak wieczorem napali to ma 21st, wygasnie ok trzeciej i do rana ma 12st, przy temp na dworze ok -5. Przy takich przedmuchach to i nawet technologia z nasa nie pomoze. Ten znajomy jakby zalozyl gaz to mialby i po 600m zuzycia miesiecznie

MarysiaMarysia
28-04-2016, 15:18
Nie wiem co to za dom ale wyglada mi na taki w ktorym bylo palone no weglem i ktos wymyslil przejscie na gaz

Irma II - parterowy. Jakby taki:
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/irma-ii-g1

Jeżeli jest tak jak piszesz, że dom jest ocieplony strasznie tandetnie to kolega gustav.pl chyba został nabity w butelkę przy jego kupnie.
A może cena sprzedaży była atrakcyjna...

gustav.pl
28-04-2016, 17:29
gustav.pl trzeba było przy zakupie chaty przycisnąć sprzedającego o upust w wysokości kosztów wymiany kaloryferów na podłogówkę - rachunki za ogrzewanie miałbyś miodzio po wymianie instalacji.
No ale z boku wymądrzać się jest najłatwiej ... no nic.
Pewnie, że chciałbym podłogówkę, bo to fajna sprawa, ale jakoś nie mogę sobie wyobrazić jej instalacji(podłogówki wodnej) w gotowym i zamieszkałym domu :(


Nie wiem co to za dom ale wyglada mi na taki w ktorym bylo palone no weglem i ktos wymyslil przejscie na gaz.
Ta, węglem.... :o

jacek.zoo
28-04-2016, 21:55
Pewnie, że chciałbym podłogówkę, bo to fajna sprawa, ale jakoś nie mogę sobie wyobrazić jej instalacji(podłogówki wodnej) w gotowym i zamieszkałym domu :(


Ta, węglem.... :o

Jak nie jest tak jak napisalem to kupiles mine ktora trzeba porzadnie ocieplic, bo takie zuzycie masz za marzec, wzglednie cieply. A jak dowali minus 20 przez miesiac? Nie wiem czy w 1000m gazu sie zmiescisz, i przy takich przedmuchach to o podłogówce nie mysl bo na niskiej temp zasilania, a taka jest w podlogowce nie nagrzejesz tego domu

Mr. Do
29-04-2016, 18:19
Czy temperatura grzejników jest jakoś zbliżona do temp.jaka jest na wyświetlaczu kotła? Bo jak podkręcę programator, by trochę pogrzały kaloryfery, to na wyświetlaczu kotła, w czasie grzania, jest czasami nawet 71°C. Cyba, że te cyferki coś innego oznaczają :confused:

Przeczytałem że często "podkręcasz" z 23 st do temp 25 st. Niestety tak nie będziesz w stanie grzać oszczędnie i nawet na wiele nie zda się piec kondensacyjny. Musisz wykazać się większą cierpliwością. Mało podałeś informacji i nie wiem czy masz np głowice termostatyczne ale ja na Twoim miejscu pobawił się poszczególnymi pomieszczeniami ustalając tam maksymalną temperaturę. Jeśli masz sterownik pogodowy to musisz sprawdzić jak ustawiona jest krzywa grzewcza. Jeśli się nie znasz to zaproś serwisanta na przegląd (raz w roku dla własnego bezpieczeństwa to obowiązek). On z grubsza ustawi Ci wszystko i wytłumaczy a sam wyregulujesz.

gustav.pl
29-04-2016, 22:57
Przeczytałem że często "podkręcasz" z 23 st do temp 25 st. Niestety tak nie będziesz w stanie grzać oszczędnie i nawet na wiele nie zda się piec kondensacyjny.
Wiesz, mi nie chodzi o oszczędzanie. Z pełną świadomością konsekwencji żona sobie nie żałowała ciepełka. Ale te wyniki mówią, że z czymś jest "nie halo".
Wydaję mi się, że te podkręcanie temperatury nie jest sprawcą takiego wielkiego zużycia gazu.


Jeśli masz sterownik pogodowy to musisz sprawdzić jak ustawiona jest krzywa grzewcza. Jeśli się nie znasz to zaproś serwisanta na przegląd (raz w roku dla własnego bezpieczeństwa to obowiązek). On z grubsza ustawi Ci wszystko i wytłumaczy a sam wyregulujesz.
Serwisanta zaprosiliśmy pierwszego dnia po wprowadzeniu. M.in. pokazał mi co w pogodówce "piszczy", ale tam nie ma owej krzywej grzewczej :confused:

Mr. Do
30-04-2016, 07:36
Wiesz, mi nie chodzi o oszczędzanie. Z pełną świadomością konsekwencji żona sobie nie żałowała ciepełka. Ale te wyniki mówią, że z czymś jest "nie halo".
Wydaję mi się, że te podkręcanie temperatury nie jest sprawcą takiego wielkiego zużycia gazu.


Serwisanta zaprosiliśmy pierwszego dnia po wprowadzeniu. M.in. pokazał mi co w pogodówce "piszczy", ale tam nie ma owej krzywej grzewczej :confused:

No cóż, kto bogatemu zabroni ;). Ale z drugiej strony po co napełniać ruskom kieszeń :). Mam kubaturę około 600m3 i jeszcze nie wykończone poddasze - między innymi brak docieplenia i utrzymując temperaturę 22 - 23 st płacę miesięcznie max 550 zł z czego około 100 zł to grzanie wody i wydaje mi się nadal dużo.
Z pogodówką zasugerowałem się jednym z Twoich wpisów i teraz podejrzewam że nie masz regulatora pogodowego tylko pokojowy więc krzywa grzewcza odpada. Na bank masz piec przewymiarowany więc może by się go dało troszkę "skręcić" Proponowałbym Ci założyć nowy temat dotyczący Twojego pieca i prosić o porady. Na pewno trafisz na kogoś kto "zjadł zęby" na junkersach. Niżej wklejam link do instrukcji obsługi gdzie masz opisane temperatury jakie można ustawić pokrętłem. Im ustawiasz wyższy tym więcej spalasz gazu. Jeśli masz odpowiednią ilość grzejników to powinno wystarczyć max 55 st na zasilaniu.

http://speedy.sh/MWCF9/17.pdf

Adam626
01-05-2016, 20:32
65m3 w kwietniu (150zł) i 120kwh na klimatyzację (72PLN). W sumie kwiecień był ciepły, mało grzałem gazem. Ostatnio pokusiłem się o wyłączenie sekcji podłogowego w pomieszczeniach innych niż łazienki,kuchnia. Wygląda na to że w okresie przejśćiowym sterowanie sekcjami może się przydawać (ja musiałem to kręcić ręcznie na rotametrach)

Mr. Do
02-05-2016, 07:42
Moje aktualne zużycie to tylko 0,9 m3 dziennie na c.w.u ale to zasługa DGP. Palę w kominku drewnem z przecinki więc nie ma za wile kalorii ale daje radę. Średnio licząc za kwiecień wyjdzie około 75 zł gaz i prądu do tego około 30 zł (turbina). Przez pierwsze kilka dni było troszkę trudno odzwyczaić się od ciepłej podłogi (99 proc powierzchni domu) ale teraz już jest ok.
Za to klimat wieczorami jest, kominek to fajny wynalazek :)

fachman19
02-05-2016, 07:47
OZC nie mylic ze swiadectwem energetycznym, SE ma wartosc w takich przypadkach papieru na którym je wydrukowano

I OZC i SE mają podobna wartość bo nie ma odpowiedzialności za nierzetelne wykonanie tych papierów.
Całą odpowiedzialność ponosi instalator.

Bracianka
02-05-2016, 22:53
Kwiecień - 64m3. Sezon - 725m3.

MagnetoX
02-05-2016, 23:40
A co myślicie o moich rachunkach ? ( projekt: DOM W BUDLEJACH G2 ). W garażu mam tylko delikatnie rozkręcony grzejnik i nie wiem czy to nie błąd :) Styropian 15 cm. Temperatura w domu 23-24 stopnie. CO+CWU (w tym gotowanie)

Styczeń - 372 m3
Luty - 266 m3
Marzec - 274 m3
Kwiecień - 159 m3

trafal
04-05-2016, 07:15
Witam, u mnie za kwiecień poszło 84 m3 gazu na co + cwu.
Powierzchnia użytkowa to około 190 mkw i temperatura 21C /+- 0,2C.utrzymywana jest całą dobę.

asolt
04-05-2016, 09:02
I OZC i SE mają podobna wartość bo nie ma odpowiedzialności za nierzetelne wykonanie tych papierów.
Całą odpowiedzialność ponosi instalator.

Na jakiej podstawie tak twierdzisz?, podaj statystyki błedów i odchyłek w przypadku OZC i SE w odpowiednej próbce statystycznej. Takich danych nie posiadasz i w praktyce mało kto je posiada, jak mam statystyki swoich obliczeń i obliczen innych (ktore udostępniają klienci) i w moim przypadku to stwierdzenie jest nieprawdziwe, uogolnianie na wszystkie obliczenia i swiadectwa nie ma pokrycia w rzeczywistosci. OZC jest zamawiane w konkretnym celu i dokładnosc ich jest wieksza niz SE które de facto są/były jedynie papierkiem do urzędu. OZC jest czescią projektu budowlanego ogrzewania podłogowego, projektant, audytor musi sie obowiązkowo ubezpieczyc i bierze odpowiedzialnosc za swoje obliczenia.
Instalator w przypadku wykonania instalacji na podstawie projektu bierze nie cała odpowiedzialnosc, a tylko za czesc dotyczącą wykonania zgodnie z projektem samej instalacji

gorbag
05-05-2016, 20:00
Zakończyliśmy, mam nadzieję, sezon grzewczy. i mam parę wyników.

Stan gazomierza 1850 m3. Równo rok temu stan gazomierza wskazywał 1021 m3, czyli rok do roku zużyliśmy 829m3. Na złotówki przy cenie 2,26zł/m3 (realna cena z rachunków) daje to 1873 zł łącznie za CO i CWU dla czterech osób.

Według wcześniejszych szacunków i zużycia letniego przyjmowałem 398m3 gazu na roczne grzanie CWU, czyli zostaje 431m3 na CO. Przy tych założeniach roczny koszt grzania gazem (bez dopalania czymkolwiek) to 975 zł. Ustawiona temperatura minimalna to 22,2 stopnia.

Adam626
05-05-2016, 23:11
Mało gorbag. powinienes być z tego wyniku zadowolony

K&M_M
06-05-2016, 20:22
Ja też mam nadzieję zakończyłem sezon grzewczy, pierwszy zresztą. Wynik od końca października 922m3 ile z tego na CWU to nie wiem, dowiem się w lecie ;) ale na 4 osoby. Średnia dobowa z całego sezonu 4,85m3.

fotohobby
08-05-2016, 11:40
Sezon grzewczy zamknięty.
Od 01/10/2015 zużyłem 637m3 gazu.
Na CWU miesięcznie idzie mi około 30m3, więc przez te 7 miesięcy zużyłem:

CO: ok. 427m3 (~ 960zł) Do tego jakieś pół metra przestrzennego drewna (85zł)
CWU: ok. 210 m3 (~ 472)

przy cenie gazu 2,25zł za m3 (11,4kW)

Mr. Do
09-05-2016, 07:25
Zużycie faktycznie powalające ale jakie są faktyczne koszty utrzymania wentylacji mechanicznej. Bardzo proszę o przybliżenie.

Liwko
09-05-2016, 07:48
Zużycie faktycznie powalające ale jakie są faktyczne koszty utrzymania wentylacji mechanicznej. Bardzo proszę o przybliżenie.

10-15zł miesięcznie.

homecactus
09-05-2016, 07:52
U mnie od 8 kwietnia 2015 do 20 kwietnia 2016 poszło około 1050m3 gazu, w tym CO, CWU i gotowanie w kuchni. powierzchnia ogrzewana 160m2. Dopalane kominkiem (4m3) +rekuperacja .

powell
09-05-2016, 08:31
10-15zł miesięcznie.

Liczyłeś, czy mierzyłeś?
Zastanawiam się, ile moja pobiera, muszę skołować watomierz.

fotohobby
09-05-2016, 08:33
Zużycie faktycznie powalające ale jakie są faktyczne koszty utrzymania wentylacji mechanicznej. Bardzo proszę o przybliżenie.

Rekuperator pobiera 15-17W (być może latem zwiększę wydajność i bedzie wiecej)
Ale dla 17W i cenie 1kWh 0.6zł to jakieś 8zł na miesiąc.
Co trzy miesiące wymiana filtra - 5 zł

Liwko
09-05-2016, 08:56
Liczyłeś, czy mierzyłeś?


Mierzyłem.

JTKirk
09-05-2016, 09:38
10-15zł miesięcznie.

u mnie tak samo, mierzyłem - może się to trochę różnić, jeśli w zależności od modelu reku

Mr. Do
10-05-2016, 07:08
Liczyłeś, czy mierzyłeś?
Zastanawiam się, ile moja pobiera, muszę skołować watomierz.

Zaopatrzyłem się w takie urządzenie na jesień i obniżyłem rachunek za prąd o około 100 zł miesięcznie :). Zainwestowałem około 70 zł i sie odrobił zakup po miesiącu. Miałem awarię pompy głębinowej o której nie wiedziałem i po wymianie rachunki spadły.

powell
10-05-2016, 07:12
Zaopatrzyłem się w takie urządzenie na jesień i obniżyłem rachunek za prąd o około 100 zł miesięcznie :). Zainwestowałem około 70 zł i sie odrobił zakup po miesiącu. Miałem awarię pompy głębinowej o której nie wiedziałem i po wymianie rachunki spadły.

No właśnie, tylko my obecnie zużywamy prądu za niewiele ponad 100zł miesięcznie, więc nigdy mnie to specjalnie nie inteteresowało... Ale sprawdzę pobór reku i tak, dla samej ciekawości.

Adam626
13-05-2016, 21:22
Koszt wentylacji mechanicznej

10-15zł miesięcznie.

Nie zgodziłbym się z tym. Żeby osiągnąć efekt wentylacji wentyl musi pobierać przynajmniej 80W. czyli 2kwh/dobę czyli 48kwh czyli 31 zł. Jeśli piszesz 10zł to musiałby pobierać 25W a przy tym nie ma żadnego wentylowania pomieszczeń

imrahil
13-05-2016, 21:42
Koszt wentylacji mechanicznej


Nie zgodziłbym się z tym. Żeby osiągnąć efekt wentylacji wentyl musi pobierać przynajmniej 80W. czyli 2kwh/dobę czyli 48kwh czyli 31 zł. Jeśli piszesz 10zł to musiałby pobierać 25W a przy tym nie ma żadnego wentylowania pomieszczeń

to chyba zależy jaki dom i ile osób mieszka. u mnie ciągnie 23 W i nikt nie narzeka na brak świeżego powietrza. nawet nie ma zaduchu w sypialni (raczej małej), a nocuje jeszcze z nami dziecko.

Adam626
13-05-2016, 21:48
U mnie dom dość duży ale jak chcę dobrze zwentylować to ustawiam na maxa i wtedy centrala 550m3 działająca na 90% bierze około 300W az w domu hałas, ale łazienke po kąpieli przedmucha w 5 min.
Przy 1 biegu do spania jest OK, ale przy gotowaniu w kuchni to juz nie daje rady.
1 bieg ztcw 30% czyli pewnie z 80W.

Adam626
13-05-2016, 21:49
jutro podłączę watomiarkę i ocenię

oszczednyGrześ
13-05-2016, 21:50
to chyba zależy jaki dom i ile osób mieszka. u mnie ciągnie 23 W i nikt nie narzeka na brak świeżego powietrza. nawet nie ma zaduchu w sypialni (raczej małej), a nocuje jeszcze z nami dziecko.

Dokładnie. U mnie onyx 400 bierze 13W na 30%. Dom mały więc opory nieduże i generalnie to wystarczy oczywiście podczas kąpieli jedzie na więcej.

Liwko
14-05-2016, 07:05
Koszt wentylacji mechanicznej


Nie zgodziłbym się z tym. Żeby osiągnąć efekt wentylacji wentyl musi pobierać przynajmniej 80W. czyli 2kwh/dobę czyli 48kwh czyli 31 zł. Jeśli piszesz 10zł to musiałby pobierać 25W a przy tym nie ma żadnego wentylowania pomieszczeń

U mnie średnio pobiera 30W. Taryfa weekendowa.

fotohobby
14-05-2016, 07:44
Koszt wentylacji mechanicznej


Nie zgodziłbym się z tym. Żeby osiągnąć efekt wentylacji wentyl musi pobierać przynajmniej 80W. czyli 2kwh/dobę czyli 48kwh czyli 31 zł. Jeśli piszesz 10zł to musiałby pobierać 25W a przy tym nie ma żadnego wentylowania pomieszczeń


Nie wiem, jaki masz rekuperator, ale mój pobiera 15W dla 100m3/h
dla 150m3/h rekuperator pobiera 150m3, ale taką prędkość włączam sporadycznie,najczęściej po serii pryszniców, gdyż zimą przesuszyłaby mi dom.

Przy większej ilości mieszkańców koszty są większe, to normalne.

Adam626
14-05-2016, 17:35
Dokładnie. U mnie onyx 400 bierze 13W na 30%.

Sprawdziłem zehnder aeris 550 watomiarką 1- 31W 2-99W 3 - 330W. Większość czasu chodzi na 1 biegu ale to nie wystarcza. Czasami się puszcza na 3 bieg, czasami chodzi dłuższe okresy na 2. Zimą czuć zimne powietrze z anemostatów więc też są straty ciepła

W sumie chłopaki mieliście racje, zwracam honor. jeśli ktoś ma mały dom i mały reku i działa tylko na 1 biegu to w 15zł miesiecznie moze się wyrobić (sam prąd)

plusfoto
14-05-2016, 18:23
600 Thesli zużywa odpowiednio przy wydatku
600 - 280 W
400 - 90 W
200 - 23 W

rafaldo
06-06-2016, 05:54
Spóźnione podsumowanie 2015/16 zużycie gazu na CO 411m3 CWU 216m3 temperatura w domu 23 stopnie 4 osoby 116m2 dom strefa grzewcza do -20 (wychodzi 30,5W/m2/sezon grzewczy niech mnie eksperci poprawia dom tak zwany 3 litrowy co prawa liczy się dla 20 stopni w wewnątrz ale niech będzie) średnia temperatura w moim rejonie w tym sezonie to 3.71 stopnia (poprzedni 3.86) (średnia ze średniej w zaokrągleniu do 1 stopnia ) sezon grzewczy zakończony z końcem kwietnia.

asolt
06-06-2016, 07:22
Spóźnione podsumowanie 2015/16 zużycie gazu na CO 411m3 CWU 216m3 temperatura w domu 23 stopnie 4 osoby 116m2 dom strefa grzewcza do -20 (wychodzi 30,5W/m2/sezon grzewczy niech mnie eksperci poprawia dom tak zwany 3 litrowy co prawa liczy się dla 20 stopni w wewnątrz ale niech będzie) średnia temperatura w moim rejonie w tym sezonie to 3.71 stopnia (poprzedni 3.86) (średnia ze średniej w zaokrągleniu do 1 stopnia ) sezon grzewczy zakończony z końcem kwietnia.

Nigdy nie łaczymy obciązenia cieplnego czyli w tym przypadku 30,5 W/m2 z tzw. litrowoscią domu, ona uzalezniona jest od zapotrzebowania na ciepło na m2 powierzchni grzanej czyli kWh/m2.

rafaldo
09-06-2016, 06:41
Nigdy nie łaczymy obciązenia cieplnego czyli w tym przypadku 30,5 W/m2 z tzw. litrowoscią domu, ona uzalezniona jest od zapotrzebowania na ciepło na m2 powierzchni grzanej czyli kWh/m2.

Dzięki, rzeczywiście pomyliłem jednostki chodziło mi o 30,5kWh/m2 za sezon grzewczy.

m&m0123
18-06-2016, 22:18
1szy sezon grzewczy zamknięty (165m2 podlogowki, temp 22-23stopnie)
Od 10/06/2015 do 10/06/2016 na CO + CWU poszlo 951m3 gazu.
Koszt 2324.4zl
Ostatnia faktura za samo CWU - 22m3

fachman19
19-06-2016, 07:19
Spóźnione podsumowanie 2015/16 zużycie gazu na CO 411m3 CWU 216m3.

Jak określasz ilość gazu na CO i oddzielnie na CWU ? Masz podliczniki azu???

piotrek0m
20-06-2016, 12:08
Gazownia z automatu zmieniła mi grupę taryfową z W-3,6 na W-2,1.... był to wynik nie tyle energooszczędności budynku, co ogrzewania pustostanu, bez produkcji wody użytkowej i bez gotowania.

agao_83
07-07-2016, 20:56
hej
założyłam temat w dziale ogrzewanie, ale może tu szybciej ktoś się podzieli informacją :)
powiedzcie proszę, ile płacicie za grzanie domu gazem (CO+CWU), podajcie powierzchnię, typ domu (parter/piętro/podasze), info na temat ocieplenia i rodzaju ogrzewania (podłogowe/grzejnikowe).
Będę bardzo wdzięczna za informację - pojawiła się możliwość podciągnięcia gazu do działki ale zastanawiam się, czy rachunki nas nie zjedzą, bo wszyscy straszą, że gaz drooooogi :/

Elfir
07-07-2016, 21:01
hej
założyłam temat w dziale ogrzewanie, ale może tu szybciej ktoś się podzieli informacją :)
/

Przecież jest cały wątek na ten temat. Łączę.

imrahil
07-07-2016, 21:03
hej
założyłam temat w dziale ogrzewanie, ale może tu szybciej ktoś się podzieli informacją :)
powiedzcie proszę, ile płacicie za grzanie domu gazem (CO+CWU), podajcie powierzchnię, typ domu (parter/piętro/podasze), info na temat ocieplenia i rodzaju ogrzewania (podłogowe/grzejnikowe).
Będę bardzo wdzięczna za informację - pojawiła się możliwość podciągnięcia gazu do działki ale zastanawiam się, czy rachunki nas nie zjedzą, bo wszyscy straszą, że gaz drooooogi :/

przecież pełno jest informacji o tym, tyle tylko że na tej podstawie nie oszacujesz kosztów ogrzewania swojego domu

rafaldo
11-07-2016, 07:55
Ilość określona cwu przez aproksymacje na podstawie miesięcy bez co. A że ilość osób w domu się zmieniła dlatego jest widoczny wzrostów.

domino34
11-07-2016, 08:37
Ilość określona cwu przez aproksymacje na podstawie miesięcy bez co. A że ilość osób w domu się zmieniła dlatego jest widoczny wzrostów.

Raczej ekstrapolacje

Adam626
15-08-2016, 00:22
przez 2 letnie miesiące - 15 czerwca - 15 sierpnia kocioł zużywał mi średnio dokładnie 0,75m3 gazu dziennie na CWU. Bojler 160l ogrzewany do 52C i zużycie głównie na kąpiele (większość umywalek mam z bojlera elektrycznego). Codziennie kąpiel w wannie + prysznic. bez cyrkulacji

oszczednyGrześ
15-08-2016, 09:40
przez 2 letnie miesiące - 15 czerwca - 15 sierpnia kocioł zużywał mi średnio dokładnie 0,75m3 gazu dziennie na CWU. Bojler 160l ogrzewany do 52C i zużycie głównie na kąpiele (większość umywalek mam z bojlera elektrycznego). Codziennie kąpiel w wannie + prysznic. bez cyrkulacji

To ile wychodzi rachunek z gaz?

fotohobby
15-08-2016, 09:57
U mnie dwa ostatnie miesiące po 30m3
Rachunek 85zł miesięcznie.

Adam626
15-08-2016, 10:18
0,75m3 * 30dni = 22,5 * 1,9pln/m3 = 42,75PLN za sam gaz. Oprócz tego płąci się abonament zależnie od taryfy od 25zł do około 50zł.

Dla porównania za podgrzewanie CWU w bloku w miesiacach czerwiec-grudzien placilem 260zł za 23m3 czyli 43zł miesięcznie. Zatem w bloku troche tańsze podgrzanie wody bo abonamentu nie płacimy

oszczednyGrześ
15-08-2016, 10:22
0,75m3 * 30dni = 22,5 * 1,9pln/m3 = 42,75PLN za sam gaz. Oprócz tego płąci się abonament zależnie od taryfy od 25zł do około 50zł

To wiem :) chciałem właśnie dokładny rachunek. Wcześniej właśnie płaciłem miesiąc w miesiąc podając odczyty odkąd gazu używam sporadycznie to mam prognozy.

Mario430
24-08-2016, 13:42
przez 2 letnie miesiące - 15 czerwca - 15 sierpnia kocioł zużywał mi średnio dokładnie 0,75m3 gazu dziennie na CWU. Bojler 160l ogrzewany do 52C i zużycie głównie na kąpiele (większość umywalek mam z bojlera elektrycznego). Codziennie kąpiel w wannie + prysznic. bez cyrkulacji
Mnie na 3 osoby + kuchenka gazowa + cyrkulacja (bodajże 4x dziennie po kilka minut) za ostatnie 2 miechy wychodzi 0,8m3. Nie mam podgrzewanie elektrycznego, aczkolwiek w kuchni (bo daleko) instalacja przygotowana.

Adam626
29-09-2016, 22:39
Temperatura w domu w dzień 21,5 a ponocy spadała nawet <21. C w zw z tym sezon gazowy uważam za rozpoczęty - właśnie włączylem grzanie podłogi

fotohobby
30-09-2016, 08:38
Patrząc na prognozy, spokojnie doczekam do października.
Najniższa temp w domu po lecie to 21.6 i wtedy przez moment pojawiła się myśl, żeby rozpalić w kominku. Tylko, że padało, a nie chciało mi się iść po drewno :)
Teraz 22C, a z uwagi, że jest słonecznie pewnie uda się energii do 22,3 pod koniec dnia nałapać.

Liwko
30-09-2016, 09:19
Z doświadczenia siedmiu lat u mnie sezon grzewczy rusza w okolicach 10-go października. Ale najpierw będę chciał kilka razy rozpalić w kominku kiedy podłogówka jeszcze nie działa.

CafeDelTom27
02-10-2016, 10:05
Sam z ciekawosci zajrzaem do mojego archiwum i widze ze tak do konca grudnia kocioł chodzi na poł gwizdka ale od stycznia juz pelną para do konca lutego i w marcu juz powoli zwalnia tempo.

Maciu78
04-10-2016, 12:49
U mnie temperatura nie spada ponizej 23 stopni w domu ale w samym podkoszulku to nie to samo co w lato. 2x juz przepalilem w kominku, bo szkoda gazowke odpalac jak w ciagu dnia i tak 20stopni na dworzu... Natomiast mam wrazenie ze ten dyskomfort bardziej podyktowany jest wiatrami niz faktycznie chlodem...

Adam626
04-10-2016, 21:56
U mnie temperatura nie spada ponizej 23 stopni

23C bez ogrzewania teraz? skąd? ogrzewasz żarówkami, albo gotując kompot?

MD.
04-10-2016, 22:01
Ja mieszkam w durszlaku i mam 21 stopni więc jak ktoś ma dom energooszczędny to nie problem mieć więcej

oszczednyGrześ
04-10-2016, 23:24
23C bez ogrzewania teraz? skąd? ogrzewasz żarówkami, albo gotując kompot?
U mnie podobnie 22-23

gorbag
05-10-2016, 07:33
Sezon rozpoczęty, CO włączyło się wczoraj, co znaczy że temperatura spadła poniżej 22,8.
Ostatnie dwa tygodnie trzymało się około 23 stopnie bez włączonego ogrzewania.

fotohobby
05-10-2016, 07:55
Ja się jeszcze trzymam :), ale w poniedziałek jednak zapaliłem w kominku. W tej chwili 22.4 czyli pół stopnia do włączenia ogrzewania.
Gdybym miał inaczej położoną działkę (mam tylko jedno okno 2x0,7m od południa) można byłoby nałapać więcej zysków słonecznych i jeszcze opóźnić sezon grzewczy.

Przemek Kardyś
05-10-2016, 10:35
U mnie cały czas ciut mniej niż 24stC (na analogowym nie widać dokładnie) - nie ważne czy patrzę rano, czy po południu, czy wieczorem.

miloszenko
05-10-2016, 12:28
U mnie cały czas ciut mniej niż 24stC (na analogowym nie widać dokładnie) - nie ważne czy patrzę rano, czy po południu, czy wieczorem.

U mnie już z tydzień temu na poddaszu było mało komfortowo. Ty widzę masz parterówkę, więc wietrzna i mokra pogoda nie wpływa zbytnio na straty cieplne.

Przemek Kardyś
06-10-2016, 06:30
Coś tam wpływa. Dzisiaj rano już było około 22,5, ale zaczyna się przecierać i świecić słońce, więc prawdopodobnie podskoczy.

danielw
06-10-2016, 07:00
U mnie obecnie 21 st. i jeśli nie będzie dziś słonecznie to zdaje się, że trzeba będzie po raz pierwszy w tym sezonie dogrzać kominkiem.

W zeszłym sezonie gazowe odpaliłem dopiero 1 stycznia a zakończyłem z końcem lutego, ale to z powodu łagodnej zimy no i jeszcze chciało mi się palić w kominku.
W tym roku nie będzie już tak ekstremalnie, odpale gaz z początkiem listopada lub grudnia- zobaczymy jak będzie zimno.

miloszenko
06-10-2016, 10:44
U mnie obecnie 21 st. i jeśli nie będzie dziś słonecznie to zdaje się, że trzeba będzie po raz pierwszy w tym sezonie dogrzać kominkiem.

W zeszłym sezonie gazowe odpaliłem dopiero 1 stycznia a zakończyłem z końcem lutego, ale to z powodu łagodnej zimy no i jeszcze chciało mi się palić w kominku.
W tym roku nie będzie już tak ekstremalnie, odpale gaz z początkiem listopada lub grudnia- zobaczymy jak będzie zimno.

Jak masz 21 na wysokości pomiaru, to ile stopni ma podłoga? Bo musi być już dramatycznie nieprzyjemna :)

danielw
06-10-2016, 11:19
Jak masz 21 na wysokości pomiaru, to ile stopni ma podłoga? Bo musi być już dramatycznie nieprzyjemna :)

Nie wiem, nie mierzyłem, ale nie jest szczególnie dramatycznie. Dopóki nie ma załączonego ogrzewania, dużego rozwarstwienia temperatur na wysokościach się nie zauważa. Podłoga zapewne ma zbliżoną temperaturę do temp. pomieszczenia, nie ciągnie od ziemi bo ziemia jest jeszcze wygrzana po lecie, zresztą chodzimy w kapciach.
Największe różnice w temperaturach są przy ogrzewaniu kominkiem, a w najbardziej mroźne dni podłoga jest najchłodniejsza i komfort najmniejszy.
Średnio wypada też komfort przy ogrzewaniu grzejnikowym, ale przy podłogówce w największe mrozy to już bajka, czysta przyjemność.

Liwko
06-10-2016, 11:23
Dobrze że Boguś tego nie czyta :D

Maciu78
07-10-2016, 19:30
23C bez ogrzewania teraz? skąd? ogrzewasz żarówkami, albo gotując kompot?

żarówkami raczej nie bo mam wszędzie ledy, po prostu się tak trzyma, ale jak wspominałem 2x przepalałem w kominku. Na dzisiaj 2dzien na wlaczonym piecu.

MarysiaMarysia
11-10-2016, 10:44
Sezon rozpoczęłam 1 października. Nie zamierzam po minionym oszczędzać bo prognozowane przez gazownię rachunki na sezon 2016/2017 przyszły mniejsze niż w pierwszym sezonie grzewczym. Tzn. pierwszy sezon grzewczy bardzo mnie ucieszył ze względu na małe spalanie i ciepło w mieszkaniu.
Teraz utrzymuję w salonie, głównym pomieszczeniu i w łazience 24* - siedzę w koszulce na ramiączkach gdy to piszę.
W sypialni mam 22* a w niezamieszkanym pokoju 21,8*.

lukasziza
19-10-2016, 19:23
witam,

Mam do Was pytanie ponieważ dopiero od kilku dni zaczeliśmy grzać w domu - w zasadzie dopiero się wproadziliśmy - jakie macie dobowe zużycie gazu? bo u mnie przy zadanych 21,7 stopnia wyszło 3,2m3
dom prawie 100 m2 z poddaszem użytkowym

miloszenko
19-10-2016, 19:41
witam,

Mam do Was pytanie ponieważ dopiero od kilku dni zaczeliśmy grzać w domu - w zasadzie dopiero się wproadziliśmy - jakie macie dobowe zużycie gazu? bo u mnie przy zadanych 21,7 stopnia wyszło 3,2m3
dom prawie 100 m2 z poddaszem użytkowym

Jeśli wcześniej nie wygrzewaliście wylewek to 3/4 tego co zużywa idzie na odparowanie wilgoci z domu.

Spokojnie z rachunku za pierwszą zimę możecie 20-30% wrzucić na poczet "suszenia" domu.

lukasziza
19-10-2016, 19:58
Jeśli wcześniej nie wygrzewaliście wylewek to 3/4 tego co zużywa idzie na odparowanie wilgoci z domu.

Spokojnie z rachunku za pierwszą zimę możecie 20-30% wrzucić na poczet "suszenia" domu.

wylewki wygrzewaliśmy w czerwcu przez 10 dni. wice pewnie co nieco idzie jeszcze na poczet suszenia?

oszczednyGrześ
19-10-2016, 20:02
wylewki wygrzewaliśmy w czerwcu przez 10 dni. wice pewnie co nieco idzie jeszcze na poczet suszenia?

Jaka izolacja podłogi?jaka wentylacja?

lukasziza
19-10-2016, 20:10
Jaka izolacja podłogi?jaka wentylacja?

podłoga 20 cm szarego styro, wm + reku

miloszenko
19-10-2016, 20:10
wylewki wygrzewaliśmy w czerwcu przez 10 dni. wice pewnie co nieco idzie jeszcze na poczet suszenia?

Pewnie tak. Piszą tu i tam, że z miesiąc trzeba stopniowo wygrzewać żeby wilgotność zbić do tych nastu %.

oszczednyGrześ
19-10-2016, 20:14
podłoga 20 cm szarego styro, wm + reku
Temperatury na zewnątrz średnia jaka? W domu 24h ustawy na 21,7? Jaka wilgotność w domu jest?

lukasziza
19-10-2016, 20:23
Temperatury na zewnątrz średnia jaka? W domu 24h ustawy na 21,7? Jaka wilgotność w domu jest?

temperatury na zwenątrz nie mierzyłem pod kątem średniej ale okolice bliskie warszawy, w domu ustawione na stałe 21,7, CWU 2 osoby - zasobnik 160l, ustawiony na 43 stopnie , wilgotności też nie mierzyłem....

miloszenko
19-10-2016, 20:27
temperatury na zwenątrz nie mierzyłem pod kątem średniej ale okolice bliskie warszawy, w domu ustawione na stałe 21,7, CWU 2 osoby - zasobnik 160l, ustawiony na 43 stopnie , wilgotności też nie mierzyłem....

To się niczym nie przejmuj. Z 0.7 m3 idzie na wodę, z 1-1.5 na grzanie, a że pierwszy sezon to dodatkowo na suszenie :)

lukasziza
19-10-2016, 20:42
To się niczym nie przejmuj. Z 0.7 m3 idzie na wodę, z 1-1.5 na grzanie, a że pierwszy sezon to dodatkowo na suszenie :)

no mam nadzieję że docelowo to zużycie spadnie - a czy ustawienia przepływów mają jakis wpływ na zużycie gazu?

Przemek Kardyś
19-10-2016, 20:49
Kurde... Ja na razie zużyłem około 20kWh prądu na grzanie. W domu minimum 20,5stC, do nawet 25stC czasami. Dzisiaj na przykład nie grzeję, bo ciepło jest w krótkim rękawku. Na CWU dla 4-ch osób idzie 6kWh/dobę.

A 3,2m3 to ponad 30kWh. Dziennie!

imrahil
19-10-2016, 20:54
Kurde... Ja na razie zużyłem około 20kWh prądu na grzanie. W domu minimum 20,5stC, do nawet 25stC czasami. Dzisiaj na przykład nie grzeję, bo ciepło jest w krótkim rękawku. Na CWU dla 4-ch osób idzie 6kWh/dobę.

A 3,2m3 to ponad 30kWh. Dziennie!

dodaj do tego, że grzejesz z COP 3 albo nawet więcej.. i zobaczysz co się stanie jak odpalisz podłogę i będziesz rozgrzewać tę masę betonu ;)


dopiero się wproadziliśmy

co to dokładnie oznacza? dwa dni temu? tydzień temu?

lukasziza
19-10-2016, 20:56
dodaj do tego, że grzejesz z COP 3 albo nawet więcej.. i zobaczysz co się stanie jak odpalisz podłogę i będziesz rozgrzewać tę masę betonu ;)



co to dokładnie oznacza? dwa dni temu? tydzień temu?

nie no 1 tydzien temu - piec uruchomiłem przedwczoraj

imrahil
19-10-2016, 20:59
nie no 1 tydzien temu - piec uruchomiłem przedwczoraj

w takim razie niczym się nie przejmuj. murowany dom to ogromna pojemność cieplna i zanim dojdziesz do realnych wartości spalania musi minąć trochę czasu, żeby wszystkie przegrody porządnie się wygrzały. u mnie początek sezonu grzewczego wygląda podobnie, a potem jest lepiej

jasiek71
19-10-2016, 21:02
A 3,2m3 to ponad 30kWh. Dziennie!

A to dużo ...?
U mnie średnio w ostatnim czasie 30-40 kWh , normalka jak co roku ...:yes:

lukasziza
19-10-2016, 21:04
w takim razie niczym się nie przejmuj. murowany dom to ogromna pojemność cieplna i zanim dojdziesz do realnych wartości spalania musi minąć trochę czasu, żeby wszystkie przegrody porządnie się wygrzały. u mnie początek sezonu grzewczego wygląda podobnie, a potem jest lepiej

no mam nadzieję bo to troche sporo jak na taki dom

Przemek Kardyś
19-10-2016, 21:04
dodaj do tego, że grzejesz z COP 3 albo nawet więcej.. i zobaczysz co się stanie jak odpalisz podłogę i będziesz rozgrzewać tę masę betonu ;)

Radzisz mi zatem grzać beton?

Przemek Kardyś
19-10-2016, 21:07
A to dużo ...?
U mnie średnio w ostatnim czasie 30-40 kWh , normalka jak co roku ...:yes:

Skoro do tej pory poszło 20kWh (60kWh bez COP), to klimą się opłaca. Przynajmniej dopóki na zewnątrz na plusie.

imrahil
19-10-2016, 21:07
Radzisz mi zatem grzać beton?

każdy grzeje sobie co lubi ;)

ale start grzania podłogi to zawsze najpierw jej rozgrzanie, a potem dopiero grzanie domu

Przemek Kardyś
19-10-2016, 21:11
każdy grzeje sobie co lubi ;)

ale start grzania podłogi to zawsze najpierw jej rozgrzanie, a potem dopiero grzanie domu

No dobrze, ale po co ją w ogóle grzać, skoro mi ciepło? A jak w domu około +22stC, to ile ta wylewka może mieć? Lodowata nie będzie.

imrahil
19-10-2016, 21:23
No dobrze, ale po co ją w ogóle grzać, skoro mi ciepło? A jak w domu około +22stC, to ile ta wylewka może mieć? Lodowata nie będzie.

napisałem co kto lubi :). ja lubię wylewkę, bo klimy nie mam ;).

oszczednyGrześ
19-10-2016, 21:23
No dobrze, ale po co ją w ogóle grzać, skoro mi ciepło? A jak w domu około +22stC, to ile ta wylewka może mieć? Lodowata nie będzie.

Im lepsza izolacja tym podłoga mniej będzie odbierać ciepła z klimy. Z resztą w każdym przypadku :) Dlatego grunt warto ocieplić minumum 20tką.

noname2
19-10-2016, 21:31
No dobrze, ale po co ją w ogóle grzać, skoro mi ciepło? A jak w domu około +22stC, to ile ta wylewka może mieć? Lodowata nie będzie.
Źle będzie jak się przyzwyczaisz i już tylko klima będzie chodzić.
To wylewka po włączeniu kabli może parzyć (no w odczuciu

gustav.pl
27-10-2016, 22:49
Witam.
Ja sezon grzewczy, a w zasadzie "preludium" do niego zacząłem pod koniec września, gdy temperatura w nocy na zewnątrz oscylowała wokół 0, a żona doznawała szoku termicznego gdy temp. w domu minimalnie spadała poniżej 23°C :( Włączałem wtedy wieczorami kociołek z 40°C na wyjściu. Teraz od kilku dni kocioł chodzi prawie bez przerwy, z podobną temperaturą wyjścia, więc sezon już rozpocząłem.
Pozdro.:)

oszczednyGrześ
28-10-2016, 05:39
Witam.
Ja sezon grzewczy, a w zasadzie "preludium" do niego zacząłem pod koniec września, gdy temperatura w nocy na zewnątrz oscylowała wokół 0, a żona doznawała szoku termicznego gdy temp. w domu minimalnie spadała poniżej 23°C :( Włączałem wtedy wieczorami kociołek z 40°C na wyjściu. Teraz od kilku dni kocioł chodzi prawie bez przerwy, z podobną temperaturą wyjścia, więc sezon już rozpocząłem.
Pozdro.:)

Jak zużycie?

gorbag
28-10-2016, 10:03
Dostałem właśnie rozliczenie roczne za gaz, okazało się że z zakładanego w prognozach 1790 zł została jeszcze nadpłata 67 zł.
Zatem koszt ogrzewania parterówki 100m2 + CWU dla 4 osób, liczony według rachunków od października do października, wyniósł 1723 zł.
Do tego dochodzi coroczny serwis kotła, wymagany do 5-letniej gwarancji, kosztuje to bodajże 200 zł raz na rok.

oszczednyGrześ
28-10-2016, 12:55
Dostałem właśnie rozliczenie roczne za gaz, okazało się że z zakładanego w prognozach 1790 zł została jeszcze nadpłata 67 zł.
Zatem koszt ogrzewania parterówki 100m2 + CWU dla 4 osób, liczony według rachunków od października do października, wyniósł 1723 zł.
Do tego dochodzi coroczny serwis kotła, wymagany do 5-letniej gwarancji, kosztuje to bodajże 200 zł raz na rok.

Gotujesz na indukcji? Jakie temperatury utrzymujesz w domu zimą? Wszędzie podłogówka? aha, 1723 zł to ile m3 gazu?

gustav.pl
28-10-2016, 16:24
Jak zużycie?
W sumie to chyba wyższe średnie :roll: Wczoraj akurat przysłali fakturę i w okresie 12.08 - 23.10 zużyliśmy 244m3. Ile z tego poszło na samo C.O(są jedynie grzejniki), to dokładnie nie powiem, bo dosyć często kociołek podgrzewa C.W.U(mieliśmy nastawioną temp.49°C w trybie "komfort"), a i żona miast popalić w kominku, woli "podgrzać atmosferę" ogniem z największej fajerki kuchenki gazowej :( Ekonomiczne to na pewno nie jest, ale dla niej wygodne.
Teraz będzie więcej, bo na wyjściu kotła ustawiłem 44°C. dla C.O, a pokrętło od ciepłej wody przestawiłem wczoraj z pozycji 4 na "e", czyli powinno być ok.5°C więcej.

gustav.pl
28-10-2016, 16:38
Zatem koszt ogrzewania parterówki 100m2 + CWU dla 4 osób, liczony według rachunków od października do października, wyniósł 1723 zł.
Uuuuuuu..... My za 72 dni letnio-jesiennych(12.08 - 23.10) zapłaciliśmy 530zł. :roll: Może trochę dom się wychładza, bo ciągnie od garażu. Na razie zostawiamy garaż na wpół otwarty, bo urządziliśmy tam pieskom legowisko :D

kbab
28-10-2016, 19:59
-okazało się że z zakładanego w prognozach 1790 zł została jeszcze nadpłata 67 zł.
Z/Z się kłania tj ZAPŁACIŁEM/ZUŻYŁEM - tyle i tylko tyle może kogokolwiek zainteresować.
Spróbuj to ZAPAMIĘTAĆ.

ps nie mam jeszcze faktury - jak otrzymam pokażę ja to powinno wyglądać.

Jacek6
28-10-2016, 20:52
No toż kurde zapłacił 1790 zł a zużył za 67 zł mniej. To chyba proste jest ...

oszczednyGrześ
28-10-2016, 21:06
No toż kurde zapłacił 1790 zł a zużył za 67 zł mniej. To chyba proste jest ...

Ale chcemy wiedzieć ile poszło m3 gazu.

Przemek Kardyś
28-10-2016, 21:22
Ile to jest 40kWh za splita przy rozliczeniu dwutaryfowym? Może 20 złotych? Tyle mi poszło do tej pory. W domu około 22stC, a najniższa jaką miałem to 20,coś. Mam analogowy termometr więc nie powiem dokładnie, ale było nad grubą kreską:D

oszczednyGrześ
28-10-2016, 21:57
Ile to jest 40kWh za splita przy rozliczeniu dwutaryfowym? Może 20 złotych? Tyle mi poszło do tej pory. W domu około 22stC, a najniższa jaką miałem to 20,coś. Mam analogowy termometr więc nie powiem dokładnie, ale było nad grubą kreską:D

Przemku jaką powierzchnie te 40kw obsłużyło?

gorbag
28-10-2016, 23:08
Gotujesz na indukcji? Jakie temperatury utrzymujesz w domu zimą? Wszędzie podłogówka? aha, 1723 zł to ile m3 gazu?
Tak, gotujemy na indukcji. Ekonomiczna 22,2, komfortowa 22,8. Poniżej 22,2 nie widziałem nigdy. Wszędzie podłogówka.
Z metrów sześciennych rozliczam się w tym wątku regularnie, a precyzyjnie ze złotówek trochę rzadziej.
Według rachunku od 07.10.2015 do 08.10.2016 zużycie wyniosło 820 m3, współczynnik konwersji 11,05kWh/m3.
Wychodzi 9061kWh na rok.

miloszenko
29-10-2016, 09:55
Tak, gotujemy na indukcji. Ekonomiczna 22,2, komfortowa 22,8. Poniżej 22,2 nie widziałem nigdy. Wszędzie podłogówka.
Z metrów sześciennych rozliczam się w tym wątku regularnie, a precyzyjnie ze złotówek trochę rzadziej.
Według rachunku od 07.10.2015 do 08.10.2016 zużycie wyniosło 820 m3, współczynnik konwersji 11,05kWh/m3.
Wychodzi 9061kWh na rok.

A czemu masz taki gigantyczny piec gazowy do podłogówki i tak porządnie zaizolowanego domu? Kocioł pewnie nie startuje poniżej 7-8 KW.

oszczednyGrześ
29-10-2016, 10:18
A czemu masz taki gigantyczny piec gazowy do podłogówki i tak porządnie zaizolowanego domu? Kocioł pewnie nie startuje poniżej 7-8 KW.

No tak, kocioł jest mega przewymiarowany. U nas to nagminne :) tak wrzucają instalatorzy gdzie popadnie! Nawet na 80m2 kotły 24kw do mieszkań w samym środku bloku, pisałem już o podobnych przypadkach. Chyba, że kocioł ma szeroki zakres modulacji... ale czy ma to wątpię. Kolejna sprawa po co płacić więcej za przewymiarowany kocioł?

miloszenko
29-10-2016, 10:30
No tak, kocioł jest mega przewymiarowany. U nas to nagminne :) tak wrzucają instalatorzy gdzie popadnie! Nawet na 80m2 kotły 24kw do mieszkań w samym środku bloku, pisałem już o podobnych przypadkach. Chyba, że kocioł ma szeroki zakres modulacji... ale czy ma to wątpię. Kolejna sprawa po co płacić więcej za przewymiarowany kocioł?

Jak kocioł ma ponad 20 KW to nie ma możliwości zejścia do 3,4 bo to już zupełnie inny palnik (chyba, że ktoś produkuje palniki co mogą pracować na kilkanaście procent mocy.

kbab
29-10-2016, 10:43
No tak, kocioł jest mega przewymiarowany.
To nieprawda, przecież to kocioł dwufunkcyjny, musi mieć odpowiednią moc do przepływowej cwu. Z tym przewymiarowaniem mocy to nie do końca prawda - kocioł pracując z wyższą mocą zaspokoi zapotrzebowanie w krótszym czasie - zużycie gazu będzie jednakowe.

miloszenko
29-10-2016, 11:25
To nieprawda, przecież to kocioł dwufunkcyjny, musi mieć odpowiednią moc do przepływowej cwu. Z tym przewymiarowaniem mocy to nie do końca prawda - kocioł pracując z wyższą mocą zaspokoi zapotrzebowanie w krótszym czasie - zużycie gazu będzie jednakowe.

A nie ma żadnej zależności między mocą pracy kotła a sprawnością? Jak ta moc ma się do podawanej temperatury w obieg? Bo jeśli piec ma min. 7 KW to jak to się ma do 3 KW jeśli chcemy podać np. 33 stopnie w obieg? Według mnie część energii pójdzie w komin...

oszczednyGrześ
29-10-2016, 11:30
To nieprawda, przecież to kocioł dwufunkcyjny, musi mieć odpowiednią moc do przepływowej cwu. Z tym przewymiarowaniem mocy to nie do końca prawda - kocioł pracując z wyższą mocą zaspokoi zapotrzebowanie w krótszym czasie - zużycie gazu będzie jednakowe.

Jaki to kocioł? Model? Ja mam inne doświadczenie w przypadku jednofunkcyjnych kondensacyjnych z zasobnikiem. Im większa moc kotła i im mniejszy zakres modulacji w okresach o małych potrzebach kotły zjadały stosunkowo dużo m3 gazu. Były też problemy z regulacją temperatury w okresach przejściowych.

mistalova
29-10-2016, 11:57
To nieprawda, przecież to kocioł dwufunkcyjny, musi mieć odpowiednią moc do przepływowej cwu. Z tym przewymiarowaniem mocy to nie do końca prawda - kocioł pracując z wyższą mocą zaspokoi zapotrzebowanie w krótszym czasie - zużycie gazu będzie jednakowe.

A jak sobie wyobrazasz prace takiego kotla sterowanego w czystej pogodowce?

Odpowiem na swoim przykladzie - dom potrzebuje 4kW przy -20'C a kociol schodzi do 3kW - efekt? - im cieplej, tym bardziej taktuje - na poczatku sezonu przy +10'C na dworzu potrafi startowac blisko 100 razy na dobe...

oszczednyGrześ
29-10-2016, 12:07
A jak sobie wyobrazasz prace takiego kotla sterowanego w czystej pogodowce?

Odpowiem na swoim przykladzie - dom potrzebuje 4kW przy -20'C a kociol schodzi do 3kW - efekt? - im cieplej, tym bardziej taktuje - na poczatku sezonu przy +10'C na dworzu potrafi startowac blisko 100 razy na dobe...

I o tym właśnie pisałem... z resztą temat ten przerabiany był nie raz. Przychodzi okres przejściowy i zaczynają się włącz/wyłącz. Dlatego najlepiej szukać kotła małego o jak największej możliwości modulacji.

Jacek6
29-10-2016, 12:23
I sterownika z możliwością określenia temperatury minimalnej zasilania.

gorbag
29-10-2016, 12:24
To parę słów wyjaśnienia.
To co pisze kbab - jeśli mamy ogrzewać wodę przepływowo ponad wbudowany zasobnik, to moc musi być duża.

Paradoksalnie większy kocioł zajmuje mniej miejsca. Dzięki temu że jest dwufunkcyjny i wiszący, to pod nim stoi pralka, a nie zasobnik na wodę.

Nie wiem czy ma to szczególne uzasadnienie, ale zażyczyłem sobie ograniczenie mocy na CO do max 5kW. Według OZC przy -20 powinno nam wystarczyć 3,2kW mocy. Jeśli dobrze pamiętam, to modulacja jest od ciut mniej niż 3kW, kocioł pracuje zatem na grzanie z mocą od 3 do 5kW.

Taktowanie udało się wyeliminować odpowiednim ustawieniem sterownika i temperatur komfortowej i ekonomicznej. Komfortową 22,8 mamy ustawioną mniej więcej od 4 do 7 rano, a później od 16 do wieczora. Poza tym jest temperatura ekonomiczna 22,2. Kocioł włącza się rano, podgrzewa z nocnej 22,2 do 22,8. Jak wychodzimy z domu to się wyłącza, bo mamy już więcej niż ekonomiczna. Jeśli dzień jest słoneczny, to przez cały dzień i po południu nawet się nie włącza. Jeśli jest pochmurno albo dom się wychłodzi, to włącza się jeszcze na wieczór. W ten sposób rano jak wstajemy i wieczorem jak jesteśmy w domu, mamy trochę promieniującego ciepła i miłe wrażenia. Podłogówka całkiem sprawnie buforuje okresową pracę kotła, a izolacja troszczy się o to, żeby dom się szybko nie wychładzał, przez co temperatura jest stabilna. Pogodówka w tym układzie pewnie przydaje się przy nagłym ochłodzeniu w nocy, może wtedy kocioł włącza się wcześniej niż zwykle.

Do każdego domu, kotła i preferencji mieszkańców pewnie uda się tak dobrać ustawienia żeby kocioł nie taktował. Zamiast dwóch czasów grzania mogę ustawić nawet cztery, gdybyśmy mieli mniejszą bezwładność. Jeśli nie będzie dobrze pracował przy tej różnicy temperatur, to trzeba ustawić inną itd.

mistalova
29-10-2016, 12:25
Teraz gdybym budowal jeszcze raz to bym bral immergasa , niecale 2kW Pmin. to jest to...

To co piszesz Gorbag jest sluszne, ale nie w kazdym przypadku - u mnie z pewnych wzgledow cala dobe musi byc stala temperatura, a poza tym mam na pietrze kaloryfery i nie moze byc sytuacji zeby byly choc przez chwile zimne - moja zona chce caly czas letnich grzejnikow wiec w gre wchodzi tylko i wylacznie czysta pogodowka - a w takim przypadku nie da sie uniknac taktowania.

gorbag
29-10-2016, 12:51
Rzeczywiście mocno przesadziłem pisząc "do każdego domu". Podłoga jako bufor, dzięki temu taki układ działa.

miloszenko
29-10-2016, 13:16
Teraz gdybym budowal jeszcze raz to bym bral immergasa , niecale 2kW Pmin. to jest to...

To co piszesz Gorbag jest sluszne, ale nie w kazdym przypadku - u mnie z pewnych wzgledow cala dobe musi byc stala temperatura, a poza tym mam na pietrze kaloryfery i nie moze byc sytuacji zeby byly choc przez chwile zimne - moja zona chce caly czas letnich grzejnikow wiec w gre wchodzi tylko i wylacznie czysta pogodowka - a w takim przypadku nie da sie uniknac taktowania.

Widzę, że sporo się zmieniło od czasu jak ja wybierałem kocioł jakieś 6 lat temu. Ten tutaj wspomniany moduluje od 3 KW, kosztuje poniżej 4k i nie trzeba dokładać zasobnika. Godne przemyślenia.

Jacek6
29-10-2016, 13:52
Teraz gdybym budowal jeszcze raz to bym bral immergasa , niecale 2kW Pmin. to jest to...
Popieram. A na dzisiaj mamy chyba z mistalova takie same kotły :-). Dobre, ale modulujące niestety dopiero od 3,5kW.

kbab
29-10-2016, 20:13
Według mnie część energii pójdzie w komin...
Do tej pory nikt na FM nie policzył strat z taktowania kotła, zaawansowana automatyka nowoczesnych kotłów dba o to aby straty z nawet częstego uruchomienia kotła były jak najmniejsze. Dobrze wysterowany kocioł, odpowiednio zaprogramowany do potrzeb powinien zaspokoić potrzeby domu zarówno przy temp +10 jak i -20st i nie ogrzewać nadmiernie przy tym komina.

Przemek Kardyś
29-10-2016, 20:28
Przemku jaką powierzchnie te 40kw obsłużyło?

128m2. 40 kW(h)!


To nieprawda, przecież to kocioł dwufunkcyjny, musi mieć odpowiednią moc do przepływowej cwu. Z tym przewymiarowaniem mocy to nie do końca prawda - kocioł pracując z wyższą mocą zaspokoi zapotrzebowanie w krótszym czasie - zużycie gazu będzie jednakowe.

Kiedyś mi majster od podłogówki ustawił kocioł. Miałem zużycie, było spore, zbyt duże wobec spodziewanych opłat. A potem po tygodniu przyszedł instalator, wyjaśnił że wcześniej nie mógł, że kocioł jest podłączony, ale nie zainstalowany, obniżył wydajność pompy obiegowej, obniżył modulację mocy do minimum, poczynił jakieś ustawienia i zużycie spadło o około 30%. I nie uwierzyłbym, gdybym tego nie zobaczył. Dwufunkcyjny Junkers Cerapur Smart 24kW.

Greengaz
29-10-2016, 20:32
Do tej pory nikt na FM nie policzył strat z taktowania kotła, zaawansowana automatyka nowoczesnych kotłów dba o to aby straty z nawet częstego uruchomienia kotła były jak najmniejsze. Dobrze wysterowany kocioł, odpowiednio zaprogramowany do potrzeb powinien zaspokoić potrzeby domu zarówno przy temp +10 jak i -20st i nie ogrzewać nadmiernie przy tym komina.
Nie wszystkie kotły startują pełna mocą generując chwilowe straty.
Teoretyczny problem przy częstym załączaniu może dotyczyć trwałości kotła. Większa ilość załączeń, a tym samym zmiana warunków pracy zapewne ma wpływ na palnik, wymiennik,elektrodę, itp. Badań brak.
Poza tym kiedy ma miejsce taktowanie? Przy 20, 50, czy 100 załaczeniach na dobę?

miloszenko
29-10-2016, 20:37
128m2. 40 kW(h)!



Kiedyś mi majster od podłogówki ustawił kocioł. Miałem zużycie, było spore, zbyt duże wobec spodziewanych opłat. A potem po tygodniu przyszedł instalator, wyjaśnił że wcześniej nie mógł, że kocioł jest podłączony, ale nie zainstalowany, obniżył wydajność pompy obiegowej, obniżył modulację mocy do minimum, poczynił jakieś ustawienia i zużycie spadło o około 30%. I nie uwierzyłbym, gdybym tego nie zobaczył. Dwufunkcyjny Junkers Cerapur Smart 24kW.

No tak, ale Twój piec moduluje od 3 KW, pytanie, co zrobiło największą różnicę, czy zmuszenie do pracy na niskiej mocy czy pozostałe ustawienia?

Mario430
31-10-2016, 11:53
A nie ma żadnej zależności między mocą pracy kotła a sprawnością? Jak ta moc ma się do podawanej temperatury w obieg? Bo jeśli piec ma min. 7 KW to jak to się ma do 3 KW jeśli chcemy podać np. 33 stopnie w obieg? Według mnie część energii pójdzie w komin...

No, właśnie. Ja też (chyba jak większość) mam kocioł z o wiele za dużą mocą minimalną (5kW). Jak widzę niektórzy do tylu mają ograniczoną moc maksymalną, więc jest jazda :-). Ja też uważam, że taki kocioł nie ma bata musi więcej połknąć gazu do zadania w obieg temp. powiedzmy 33C niż taki z modulacją od 1,9kW. Do tego dochodzi tzw. "komfort" utrzymania jak najdłużej "ciepłej" podłogi, co przy takim "potworze" nie bardzo się udaje.

cinomistrz
31-10-2016, 16:27
Czyli z dużą mocą minimalna lepiej grzać krótko a z większą temperatura?

Gos**c
31-10-2016, 17:16
Dom parterowy 140m2, kubatura ok. 390m3, wszedzie ogrzewanie podlogowe temp. 21-23, WM z reku Brink 400.
Z cyrkulacją raz na godzinę 3 minuty
Podłoga ok 23cm styropianu EPS100
Fundament 15cm hydro
Ściany 20cm grafitu
Strop żelbetowy plus 25cm (10cm białego, 15cm grafitu)
CWU 4 sosby, Buderus GB162.
CO i CWU

Pażdziernik 88m3

sezon 2015/2016 850m3

wg39070
31-10-2016, 18:40
Dom parterowy 140m2, kubatura ok. 390m3, wszedzie ogrzewanie podlogowe temp. 21-23, WM z reku Brink 400.

Z cyrkulacją raz na godzinę 3 minuty
Podłoga ok 23cm styropianu EPS100
Fundament 15cm hydro
Ściany 20cm grafitu
Strop żelbetowy plus 25cm (10cm białego, 15cm grafitu)
CWU 4 sosby, Buderus GB162.
CO i CWU

Pażdziernik 88m3

sezon 2015/2016 850m3

A mi od około 6 października mój Victrix 12 Erp zeżarł już 180 m3. Czyżby pierwszy sezon zawsze tak wyglądał. A to tylko ogrzewanie, bo jeszcze nie mieszkamy całą rodziną. Temperatura w domu 23, zasilanie 32, całość podłogówka dokładnie 213 m2. Aż się boję mrozów rządu minus 15 stopni. Elewacja 16, fundament 12, podłoga 20, dach 15 styro i 10 wełny, dużo wielkich okien 3 szybowych. Co sądzisz?

Beskidziak
31-10-2016, 18:53
A mi od około 6 października mój Victrix 12 Erp zeżarł już 180 m3. Czyżby pierwszy sezon zawsze tak wyglądał. A to tylko ogrzewanie, bo jeszcze nie mieszkamy całą rodziną. Temperatura w domu 23, zasilanie 32, całość podłogówka dokładnie 213 m2. Aż się boję mrozów rządu minus 15 stopni. Elewacja 16, fundament 12, podłoga 20, dach 15 styro i 10 wełny, dużo wielkich okien 3 szybowych. Co sądzisz?


Troszkę dużo i wysoka ta temperatura zasilania jak na takie temperatury. Pogodówką sterujesz?



117m2,3osoby temper 22,5-23
od 04.10 -31.10 68m3

miloszenko
31-10-2016, 18:55
A mi od około 6 października mój Victrix 12 Erp zeżarł już 180 m3. Czyżby pierwszy sezon zawsze tak wyglądał. A to tylko ogrzewanie, bo jeszcze nie mieszkamy całą rodziną. Temperatura w domu 23, zasilanie 32, całość podłogówka dokładnie 213 m2. Aż się boję mrozów rządu minus 15 stopni. Elewacja 16, fundament 12, podłoga 20, dach 15 styro i 10 wełny, dużo wielkich okien 3 szybowych. Co sądzisz?

Przy takiej podłogówce to w pierwszym sezonie możesz spokojnie 200m3 zrzucić na poczet "suszenia".

wg39070
31-10-2016, 18:58
Troszkę dużo i wysoka ta temperatura zasilania jak na takie temperatury. Pogodówką sterujesz?




117m2,3osoby temper 22,5-23
od 04.10 -31.10 68m3

Duża temperatura zasilania? To ile ustawić, bo niżej 30 piec nie chce zejść. Montixe pisał mi jak to zrobić ale nie chcę za bardzo grzebać w oprogramowaniu nowego kotła. Do 30 mogę zejśc, niżej też ale kocioł uparcie wraca do 30 stopni.

Gos**c
31-10-2016, 18:58
Co sądzisz?
Pierwsze rozruchy bywają kosztowne. Dom się nagrzeje, woda ulotni i zużycie spadnie. A jak nie to wtedy będziesz szukać przyczyn.

wg39070
31-10-2016, 19:00
Przy takiej podłogówce to w pierwszym sezonie możesz spokojnie 200m3 zrzucić na poczet "suszenia".

Dzięki, trochę mnie uspokoiłeś. Nawiasem mówiąc jak wczoraj byliśmy z rodziną w nowym domu to miałem wrazenie, iż zyski bytowe były wyraźnie odczuwalne. Bynajmniej we wsazaniach sterownika pokojowego.

miloszenko
31-10-2016, 19:03
Dzięki, trochę mnie uspokoiłeś. Nawiasem mówiąc jak wczoraj byliśmy z rodziną w nowym domu to miałem wrazenie, iż zyski bytowe były wyraźnie odczuwalne. Bynajmniej we wsazaniach sterownika pokojowego.

Miesiąc temu znajomy wygrzewał 180 m2 podłogówki, zjadło w 2 tygodnie 210 m3 i wyłączył bo już nie mógł na licznik patrzeć :)

wg39070
31-10-2016, 19:03
Troszkę dużo i wysoka ta temperatura zasilania jak na takie temperatury. Pogodówką sterujesz?



117m2,3osoby temper 22,5-23
od 04.10 -31.10 68m3

A zapomniałem, steruję regulatorem pokojowym Tybox 137, histereza ustawiona na 0,2 stopnia.

Beskidziak
31-10-2016, 19:14
A zapomniałem, steruję regulatorem pokojowym Tybox 137, histereza ustawiona na 0,2 stopnia.
Mamy różne kotły, moim steruje pogodówka wg krzywej i teraz ma zadaną 28st.(max widziałem rok temu 34 przy -17st).
Każdy się musi "nauczyć"własnego domu, ten sezon nie będzie dla Ciebie miarodajny.
Spokojnie, myślę że nie będzie źle, nie koryguj gwałtownie i często, po każdej zmianie odczekaj kilka dni.

wg39070
31-10-2016, 19:15
Miesiąc temu znajomy wygrzewał 180 m2 podłogówki, zjadło w 2 tygodnie 210 m3 i wyłączył bo już nie mógł na licznik patrzeć :)

No to u mnie nie jest jeszcze tak źle. Kocioł wlácza się u mnie kilka razy na dobę, temperatura w domu spada bardzo powoli. Najciekawsze jest to że na początku grzałem bez sterownika i kocioł pracując non stop (na wyświetlaczu tylko świeczka) zjadał 7 m3, fakt było cieple na zewnątrz. Po dolożeniu sterownika siedmiu nie przekroczył ale myślałem, ze będzie mniej. Suma sumarum widzę, że sterownik daje oszczędności ale żeby jakies szałowe to nie. Muszę nauczyć się obslugiwać cały system metodą prób i błędów bo jeden mówi żeby pomy obiegowe chodziły szybciej a drugi żeby wolniej i weź człowieku bądź mądry. Jutro zmniejszę temp zasilania na 30 stopni.

wg39070
31-10-2016, 19:18
Mamy różne kotły, moim steruje pogodówka wg krzywej i teraz ma zadaną 28st.(max widziałem rok temu 34 przy -17st).
Każdy się musi "nauczyć"własnego domu, ten sezon nie będzie dla Ciebie miarodajny.

Spokojnie, myślę że nie będzie źle, nie koryguj gwałtownie i często, po każdej zmianie odczekaj kilka dni.

Tak właśnie robię, nic na łapu capu. Jutro zmniejszę temperaturę zasilania na 30 chyba, że kocioł się posłucha i zejdzie na np 27.

fotohobby
31-10-2016, 19:29
Październik: 66m3 (22C, CWU 3 osoby)
dwa wieczory kominek

Temperatura zasilana CO: 31-32C

Gos**c
31-10-2016, 19:40
Październik: 66m3 (22C, CWU 3 osoby)
dwa wieczory kominek

Temperatura zasilana CO: 31-32C

Ile zuzyles gazu za caly poprzedni sezon lub w ciagu 1 roku?

wg39070
31-10-2016, 19:41
Październik: 66m3 (22C, CWU 3 osoby)
dwa wieczory kominek


Temperatura zasilana CO: 31-32C

Nie możemy porównywać zużycia w naszych domach, mój jest dwa razy większy. Napisz lepiej czy wg Ciebie to norma w pierwszym sezonie czy ja coś źle robię?

fotohobby
31-10-2016, 19:49
Ile zuzyles gazu za caly poprzedni sezon lub w ciagu 1 roku?

od 01/10/2015 do 30/09/2016
803m3
1762zł
To był pierwszy sezon.

Październik rok temu: 68m3, ale na pewno rok temu było cieplej i więcej zysków słonecznych

fotohobby
31-10-2016, 19:52
Nie możemy porównywać zużycia w naszych domach, mój jest dwa razy większy. Napisz lepiej czy wg Ciebie to norma w pierwszym sezonie czy ja coś źle robię?

Nie ma znaczenie "co zrobisz", bo czy ustawisz temp zasilania na 28C, czy na 32C, czy pompy obiegowe będą szły na 1, czy na 3 biegu to ma marginalne znaczenie - kwestia 5-10% w zużyciu.
Bardziej liczy się - co zrobiono, czyli jak została położona izolacja.

Pierwszy sezon to jakieś 10-15% większe zużycie.

oszczednyGrześ
31-10-2016, 20:31
Nie możemy porównywać zużycia w naszych domach, mój jest dwa razy większy. Napisz lepiej czy wg Ciebie to norma w pierwszym sezonie czy ja coś źle robię?

Ile m2?

oszczednyGrześ
31-10-2016, 20:33
od 01/10/2015 do 30/09/2016
803m3
1762zł
To był pierwszy sezon.

Październik rok temu: 68m3, ale na pewno rok temu było cieplej i więcej zysków słonecznych
66 m3 to gaz po ile wyjdzie za metr? Jesteś w w2 ile?

MD.
31-10-2016, 20:35
Duża temperatura zasilania? To ile ustawić, bo niżej 30 piec nie chce zejść. Montixe pisał mi jak to zrobić ale nie chcę za bardzo grzebać w oprogramowaniu nowego kotła. Do 30 mogę zejśc, niżej też ale kocioł uparcie wraca do 30 stopni.

2 dni temu odpaliłem victrixa 12 kw. Temperaturę zasilania ustawiłem na 26 stopni i tyle kocioł mi utrzymuje. Może to kwestia tego, że wszystko zimne, powrót lodowaty. Zobaczę za kilka dni czy taką temperaturę będzie mi utrzymywał.

wg39070
31-10-2016, 20:40
Ile m2?

213 m2

CafeDelTom27
31-10-2016, 21:30
Mam zasilanie LPG i ustawiony kocioł na sztywno 7KW
C.O. chodził 50 godzin a CWU 15 godzin w pazdzieniku. W zeszlym roku analogicznie 70/17

fotohobby
31-10-2016, 22:25
Nie możemy porównywać zużycia w naszych domach, mój jest dwa razy większy.

Tutaj sprostowanie - wg projektu Twój dom nie jest 2x większy, a 1.66x większy, bo grzejemy kubaturę, nie podłogi.
Masz 137m2 powierzchni użytkowej, czyli dużo skosów, zabierających grzaną kubaturę a to do kubatury powinieneś się porównywać, patrząc na zużycie gazu Twojego i innych domów.

Chyba, że podniosłeś ściankę kolenkową.

oszczednyGrześ
31-10-2016, 23:04
2 dni temu odpaliłem victrixa 12 kw. Temperaturę zasilania ustawiłem na 26 stopni i tyle kocioł mi utrzymuje. Może to kwestia tego, że wszystko zimne, powrót lodowaty. Zobaczę za kilka dni czy taką temperaturę będzie mi utrzymywał.
Vitrix na szczęście ma dużą modulację także gratuluję wyboru :)

fotohobby
31-10-2016, 23:13
66 m3 to gaz po ile wyjdzie za metr? Jesteś w w2 ile?

Faktura na jakieś 134zł.
Mam W2

wg39070
01-11-2016, 09:39
Tutaj sprostowanie - wg projektu Twój dom nie jest 2x większy, a 1.66x większy, bo grzejemy kubaturę, nie podłogi.
Masz 137m2 powierzchni użytkowej, czyli dużo skosów, zabierającyc
h grzaną kubaturę a to do kubatury powinieneś się porównywać, patrząc na zużycie gazu Twojego i innych domów.

Chyba, że podniosłeś ściankę kolenkową.

Według projektu tak, ale ja nie robiłem dodatkowej ścianki na poddaszu i skosy mam do końca, tak więc po podłodze 213. Czyli ponad dwa razy.

fotohobby
01-11-2016, 09:57
A jaką masz grzaną kubaturę ? Ile Ci dodatkowych m3 doszło dzięki tym "skosom do podłogi"
8m2 ? 10 m3 ?
no to masz o 70% większą kubaturę, niż moja

Nie myl ogrzewanej podłogi z grzaną kubaturą.

Garaż grzejesz do jakiej temperatury ?

JTKirk
01-11-2016, 10:01
Nie myl ogrzewanej podłogi z grzaną kubaturą.


to dość typowy przypadek, że rozrasta się ogrzewana powierzchnia....

fotohobby
01-11-2016, 10:04
to dość typowy przypadek, że rozrasta się ogrzewana powierzchnia....

Tak, w liczbach taki dom nieźle wygląda, ale potem okazuje się, że 25% (jak nie więcej) powierzchni ma wysokość niższą, niż 140cm...

Imeq
01-11-2016, 11:57
Za październik zużycie gazu 283m3 na potrzeby Co i cwu dobowo około 8.2m3
Temp zadana 22C cwu 43C
przy 240m2 trzy kondygnacje 300m2 po podłogach calosc na grzejnikach panelowych pierwszy sezon na victrix 12 ERP tt poprzednie sezony zużycie roczne 2500m3 gazu

wg39070
01-11-2016, 12:29
A jaką masz grzaną kubaturę ? Ile Ci dodatkowych m3 doszło dzięki tym "skosom do podłogi"

8m2 ? 10 m3 ?
no to masz o 70% większą kubaturę, niż moja

Nie myl ogrzewanej podłogi z grzaną kubaturą.

Garaż grzejesz do jakiej temperatury ?

Garażu nie ogrzewam bo po co. Gruba brama, ocieplane drzwi przejściowe do kotłowni. Poniżej zera nie spadnie i o to najbardziej chodzi.

fotohobby
01-11-2016, 12:45
To dlaczego go wliczasz do powierzchni ogrzewanej ?

oszczednyGrześ
01-11-2016, 12:57
Za październik zużycie gazu 283m3 na potrzeby Co i cwu dobowo około 8.2m3
Temp zadana 22C cwu 43C
przy 240m2 trzy kondygnacje 300m2 po podłogach calosc na grzejnikach panelowych pierwszy sezon na victrix 12 ERP tt poprzednie sezony zużycie roczne 2500m3 gazu
Dużo. Jak dom zaizolowany? Jaka wentylacja

JTKirk
01-11-2016, 13:03
Tak, w liczbach taki dom nieźle wygląda, ale potem okazuje się, że 25% (jak nie więcej) powierzchni ma wysokość niższą, niż 140cm...

o swoim domu mogę powiedzieć, że ogrzewam 140m2, jak i mogę powiedzieć że ogrzewam 300m2. I w obu przypadkach będzie to prawda...a że delikatnie naciągana...i m3 akurat tutaj nie będą wcale decydujące, tylko fakt, że policzę piwnicę i garaż :P

Imeq
01-11-2016, 14:40
Dużo. Jak dom zaizolowany? Jaka wentylacja

Styropian 15cm zewnetrznie w podlodze na poddaszu 15cm welna i stropy 15cm welna budynek z 2000r.
Wentylacja grawitacyjna 2 kominy na zewnętrznych scianach

wg39070
01-11-2016, 14:55
To dlaczego go wliczasz do powierzchni ogrzewanej ?

A kto wlicza? Z garażem jest 240,5 m2. Skrupulatnie pomierzone, nic na oko.

fotohobby
01-11-2016, 15:00
Wybudowałeś projekt E-143 ?

I (poza tymi skosami aż do podłogi) nic nie zmieniałeś ?

No to jakoś wynika mi z projektu,że E-143 ma 137m2 powierzchni użytkowej i 174 + 26 (garaż) m2 netto... Kubatura z garażem 473m3
Niby Twoje pomiary są lepsze, niż konstruktora ?

wg39070
01-11-2016, 15:13
Wybudowałeś projekt E-143 ?


I (poza tymi skosami aż do podłogi) nic nie zmieniałeś ?

No to jakoś wynika mi z projektu,że E-143 ma 137m2 powierzchni użytkowej i 174 + 26 (garaż) m2 netto... Kubatura z garażem 473m3
Niby Twoje pomiary są lepsze, niż konstruktora ?

Słuchaj, chyba ja wiem lepiej ile mam powierzchni podłóg, nie? Liczyć potrafię, miara z marketu ale całkiem przyzwoita.

fotohobby
01-11-2016, 15:17
Słuchaj, chyba ja wiem lepiej ile mam powierzchni podłóg, nie? Liczyć potrafię, miara z marketu ale całkiem przyzwoita.


Właśnie o to się obawiam :), szczególnie biorąc pod uwagę Twoją dotychczasową twórczość na Forum :)

Zwróć w takim razie uwagę biura projektowego.
Bo ich potencjalni klienci mogą mieć kłopoty:
- z odbiorem budynku, kiedy okaże się się nie zgadza sie powierzchnia i kubatura
- z podatkiem od nieruchomości, jeśli wyjdzie na to, że zaniżają ilość m2

Oczywiście najbardziej aktualna jest opcja, że słabo Ci jedna poszło z ta miarką....

wg39070
01-11-2016, 15:21
Wybudowałeś projekt E-143 ?

I (poza tymi skosami aż do podłogi) nic nie zmieniałeś ?

No to jakoś wynika mi z projektu,że E-143 ma 137m2 powierzchni użytkowej i 174 + 26 (garaż) m2 netto... Kubatura z garażem 473m3
Niby Twoje pomiary są lepsze, niż konstruktora ?

Netto jest 200,4 m2 a ze skosów do konca doszło 40 więc ile wyszło? Gdzieś wyczytał te 174? Zobacz ten projekt na www.innedomy.pl a dopiero pisz te wypociny niedowiarka.

fotohobby
01-11-2016, 15:50
174 m2 to powierzchnia po podłogach pomieszczeń ogrzewanych z projektu.
Doszło Ci 40m2 ze skosów ?

Ale jaka jest średnia wysokość tej uzyskanej powierzchni ? 40cm ? 60?
Czyli jakieś 20m3 dodatkowej kubatury.
Malutki pokoik 10m2 ma 27m3 kubatury....

Doliczając te 12m3, a odliczając kubaturę garażu, któergo nie grzejesz (70m3), to wychodzi dom o kubaturze ogrzewanej 425m3, jest to odpowiednik domu o powierzchni 160m2 z bez skosów.
I do takich powinieneś sie porównywać, jesli chodzi o koszt ogrzewania.

JTKirk
01-11-2016, 16:50
jest to odpowiednik domu o powierzchni 160m2 z bez skosów.
I do takich powinieneś sie porównywać, jesli chodzi o koszt ogrzewania.

też to tak widzę

wg39070
01-11-2016, 17:39
174 m2 to powierzchnia po podłogach pomieszczeń ogrzewanych z projektu.

Doszło Ci 40m2 ze skosów ?

Ale jaka jest średnia wysokość tej uzyskanej powierzchni ? 40cm ? 60?
Czyli jakieś 20m3 dodatkowej kubatury.
Malutki pokoik 10m2 ma 27m3 kubatury....

Doliczając te 12m3, a odliczając kubaturę garażu, któergo nie grzejesz (70m3), to wychodzi dom o kubaturze ogrzewanej 425m3, jest to odpowiednik domu o powierzchni 160m2 z bez skosów.
I do takich powinieneś sie porównywać, jesli chodzi o koszt ogrzewania.

Widzę, że znasz mój dom lepiej ode mnie. Jeszcze kilka postów i będę miał z bidą 120 m2. Koniec, nie będę udowadniał, że nie jestem wielbłądem. A zużycie gazu, no cóż nawt 300 m3/ miesiąc będzie lux bo teraz jeszcze w bloku płacę 600 czynszu i tak cały rok a sezon grzewczy w swoim domu to max pół roku.

wg39070
01-11-2016, 17:43
też to tak widzę

Sypialnie na górze mają po ok 16 netto a mi po puszczeniu skosów do końca wyszło 26. I co, piszecie glupoty jak dzieciaki. Przyjedź, zobacz, zapraszam.

Gos**c
01-11-2016, 17:59
Koniec, nie będę udowadniał

Moja rada abyś pisał:
pow. uż.: xxx m2
po podłogach: yyy m2
kubatura grzana: zzz m3
temp. pomieszczeń: qqq C
liczba osób: WWW sztuk

Dane te są jedynie do celów informacyjnych i dobrze aby inni mogli porównywać realnie.
Fotohobby wskazał jedynie z jakimi domami powinieneś się porównywać (o ile dane i projekt który przywołał odzwierciedlają twój projekt).
Nie traktuj tego jak atak ale jako pomoc.

fotohobby
01-11-2016, 18:07
Sypialnie na górze mają po ok 16 netto a mi po puszczeniu skosów do końca wyszło 26. I co, piszecie glupoty jak dzieciaki. Przyjedź, zobacz, zapraszam.


No i te sypialnie "26m2" są, jeśli chodzi o koszt ogrzewania ekwiwalentem 18-20m2 w budynku bez skosów.
I właśnie o to chodzi, by nie porównywać "jabłek z gruszkami".

Ten wątek powstał po to, by można było porównać spalanie, po to, by ludzie, którzy decydują się na budowę mieli jakieś pojęcie o jego kosztach.
Więc nie pisz "212m2", bo kilkadziesiąt z tych m2 jest b. niskie i łatwiejsze do ogrzania, niż w przypadku pełnej kondygnacji

prezes413
01-11-2016, 18:22
Witam serdecznie, może to nie na temat, ale może miał ktoś podobny problem

Mam kocioł gazowy kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania (model Junkers Cerapur Modul
Przewód kominowy jest dwururowy, zasysa świeże powietrze i wypuszcza spaliny z kotła. Oprócz tego w kotłowni jest jeszcze dodatkowy kanał wentylacyjny.

Problem polega na tym że w kotłowni czuć nieprzyjemny zapach, raczej nie gazu, tylko takiego wypalonego powietrza, bądź mieszanki spalin z powietrzem, trudno to określić. W każdym razie powietrze w kotłowni różni sie od powietrza w innych pomieszczeniach.

Serwistant sprawdzał gazomierzem stan instalacji - wycieku nie ma. Z piecem też niby wszytko jest OK (było sprawdzane miernikiem że w zewnętrznej rurze kominowej nie ma spalin)

Moja logika jest następująca. Skoro jest to piec z zamkniętą komorą spalania to nie powinienem w pomieszczeniu czuć żadnych zapachów spalino pochodnych, bo technicznie piec nie powinien mieć połaczenia z pomieszczeniem.

Imeq
01-11-2016, 18:42
Witam serdecznie, może to nie na temat, ale

W pomieszczeniu były cięte rury, spalone opilki pikrywaja cale sciany wylana woda z CO jakieś ścieki (odpływ do kanalizacji) itd najdłużej czuc te spalone rury u mnie kolo miesiąca , kucie tynków czy wiercone nawierzchnie wszędzie osadza się kurz i ten smrod w raz z wodą
Normalne zjawiska nie ma co panikować sprzątać wietrzyć ogrzewać pomieszczenie

prezes413
01-11-2016, 18:48
W pomieszczeniu były cięte rury, spalone opilki pikrywaja cale sciany wylana woda z CO jakieś ścieki (odpływ do kanalizacji) itd najdłużej czuc te spalone rury u mnie kolo miesiąca , kucie tynków czy wiercone nawierzchnie wszędzie osadza się kurz i ten smrod w raz z wodą
Normalne zjawiska nie ma co panikować sprzątać wietrzyć ogrzewać pomieszczenie

Piec mam w kuchni

wg39070
01-11-2016, 18:55
Witam serdecznie, może to nie na temat, ale może miał ktoś podobny problem

Mam kocioł gazowy kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania (model Junkers Cerapur Modul
Przewód kominowy jest dwururowy, zasysa świeże powietrze i wypuszcza spaliny z kotła. Oprócz tego w kotłowni jest jeszcze dodatkowy kanał wentylacyjny.

Problem polega na tym że w kotłowni czuć nieprzyjemny zapach, raczej nie gazu, tylko takiego wypalonego powietrza, bądź mieszanki spalin z powietrzem, trudno to określić. W każdym razie powietrze w kotłowni różni sie od powietrza w innych pomieszczeniach.

Serwistant sprawdzał gazomierzem stan instalacji - wycieku nie ma. Z piecem też niby wszytko jest OK (było sprawdzane miernikiem że w zewnętrznej rurze kominowej nie ma spalin)

Moja logika jest następująca. Skoro jest to piec z zamkniętą komorą spalania to nie powinienem w pomieszczeniu czuć żadnych zapachów spalino pochodnych, bo technicznie piec nie powinien mieć połaczenia z pomieszczeniem.

W moim przypadku lutowanie miedzianych rurek gazowych czułem z miesiąc, nie wspominając o cięciu szlifierką kątową rury koncentrycznej z kwasówki.

Imeq
01-11-2016, 19:13
Piec mam w kuchni

Bez znaczenia gdzie ;) smrod się utrzymuje kolo miesiąca masz potwierdzenie juz od dwóch a później też przez jakiś czas czuć tym bardziej w kuchni gdzie mieszają się zapachy i niuchasz nosem każdy obcy zapach

prezes413
01-11-2016, 19:24
Bez znaczenia gdzie ;) smrod się utrzymuje kolo miesiąca masz potwierdzenie juz od dwóch a później też przez jakiś czas czuć tym bardziej w kuchni gdzie mieszają się zapachy i niuchasz nosem każdy obcy zapach

No tak , ale przez cały czas nie śmierdzi tylko czasami jak piec pracuje.

wg39070
01-11-2016, 19:27
No tak , ale przez cały czas nie śmierdzi tylko czasami jak piec pracuje.

A może fachowiec tak ciął coś metalowego, że nawpadało opiłków do wnętrza kotła i teraz się dopalają. Niektórzy fachowcy są zdolni.

prezes413
01-11-2016, 19:40
A może fachowiec tak ciął coś metalowego, że nawpadało opiłków do wnętrza kotła i teraz się dopalają. Niektórzy fachowcy są zdolni.

To jest taki bardziej kwaśny ciąg

Mario430
02-11-2016, 11:44
2 dni temu odpaliłem victrixa 12 kw. Temperaturę zasilania ustawiłem na 26 stopni i tyle kocioł mi utrzymuje. Może to kwestia tego, że wszystko zimne, powrót lodowaty. Zobaczę za kilka dni czy taką temperaturę będzie mi utrzymywał.

A możesz podać ile pali m3/h, ile godzin chodzi na dobę przy takich ustawieniach, jaką powierzchnię ogrzewasz i jaką masz temp. wewnątrz chałupy?

Mario430
02-11-2016, 11:52
Czyli z dużą mocą minimalna lepiej grzać krótko a z większą temperatura?
W mojej ocenie tak.

Adam626
02-11-2016, 19:06
nieprawda im wyższa temperatura i moc kotła tym większa strata kominowa i mniejsza sprawność. Grzać najlepiej dłużej na niższej temperaturze

oszczednyGrześ
02-11-2016, 19:16
nieprawda im wyższa temperatura i moc kotła tym większa strata kominowa i mniejsza sprawność. Grzać najlepiej dłużej na niższej temperaturze

oczywiście, wtedy i większy komfort i mniejsze zużycie.

CafeDelTom27
02-11-2016, 19:41
Piec mam w kuchni


To piec masz w kuchni czy w kotłowni ? Bo raz jest napisane w kuchni a wczesniej ze w kotlowni???

Adam626
02-11-2016, 20:36
w kuchni ma piec na fajerki a w kotłowni kocioł

dembi
02-11-2016, 20:52
Witam.
Dom Guliwer 2G
Kubatura: 762 m^3
Pow. użytkowa: 120,4 m^2
Powierzchnia po podłodze (razem z garażem) 200 m^2


Gaz używany do centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.
Temperatury w pomieszczeniach na dole: około 21-22 C
Temperatury w pomieszczeniach na górze: około 20-21 C
Garaż podgrzewany do temperatury około 14-15 C (prawie całą zimę zamknięty - garaż znaczy się).
Kominek odpalany średnio trzy razy do roku na kilka godzin, więc można pominąć.
Od stycznia 2016 roku wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

W okresie od 2013.X.25 do 2014.X.27 - 1 168 m^3 gazu (grzany parter i podłogówka w łazience na piętrze)
W okresie od 2014.X.27 do 2015.X.26 - 1 544 m^3 gazu (grzany cały budynek)
W okresie od 2015.X.26 do 2016.X.24 - 1 565 m^ 3 gazu (grzany cały budynek)

oszczednyGrześ
02-11-2016, 21:04
Witam.
Dom Guliwer 2G
Kubatura: 762 m^3
Pow. użytkowa: 120,4 m^2
Powierzchnia po podłodze (razem z garażem) 200 m^2


Gaz używany do centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.
Temperatury w pomieszczeniach na dole: około 21-22 C
Temperatury w pomieszczeniach na górze: około 20-21 C
Garaż podgrzewany do temperatury około 14-15 C (prawie całą zimę zamknięty - garaż znaczy się).
Kominek odpalany średnio trzy razy do roku na kilka godzin, więc można pominąć.
Od stycznia 2016 roku wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

W okresie od 2013.X.25 do 2014.X.27 - 1 168 m^3 gazu (grzany parter i podłogówka w łazience na piętrze)
W okresie od 2014.X.27 do 2015.X.26 - 1 544 m^3 gazu (grzany cały budynek)
W okresie od 2015.X.26 do 2016.X.24 - 1 565 m^ 3 gazu (grzany cały budynek)

jakie izolacje?

dembi
02-11-2016, 21:17
Podłoga na gruncie - 10 cm styropianu
Ściany zewnętrzne - 20 cm styropianu
Dach - 45 cm wełny.

oszczednyGrześ
02-11-2016, 21:22
Podłoga na gruncie - 10 cm styropianu
Ściany zewnętrzne - 20 cm styropianu
Dach - 45 cm wełny.

mało trochę od gruntu. podłogówka tylko w łazience? Jak grzejesz wodę? I co za kocioł masz?

dembi
02-11-2016, 21:39
Budowa domu rozpoczęta w 2009 roku.
Wraz ze wzrostem wiedzy, wzrastała grubość izolacji :)

Na parterze, w każdym pomieszczeniu są grzejniki; dodatkowo jest podłogówka w wiatrołapie, łazience i kuchni.
Na piętrze podłogówka jest w garderobie i łazienkach. Na piętrze nie ma grzejnika tylko w garderobie.
Kocioł Buderus 14kW.
Bojler 250 dm^3 z wężownicą na solary. Obecnie solarów nie posiadam, więc można przyjąć, że ogrzewam 125 dm^3 (wężownica górna).
Kuchenka indukcyjna.