PDA

Zobacz pełną wersję : Ile gazu poszło Wam juz w tym sezonie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

prezes413
03-11-2016, 05:45
To piec masz w kuchni czy w kotłowni ? Bo raz jest napisane w kuchni a wczesniej ze w kotlowni???

W kuchni

Mario430
03-11-2016, 09:23
nieprawda im wyższa temperatura i moc kotła tym większa strata kominowa i mniejsza sprawność. Grzać najlepiej dłużej na niższej temperaturze

oczywiście, wtedy i większy komfort i mniejsze zużycie.

Panowie, Panowie popatrzcie w jakim kontekście padła ta wypowiedź, bo wprowadziliście delikatny zamęt :-). Ja powiedziałem tylko tyle, że przy pracy 2 kotłów z różnymi mocami minimalnymi (a konkretnie 1,9kW i 7kW) i zapodanej temp. zasilania (26-28C) zużycie gazu przez większy kocioł będzie większe, a komfort "ciepłej" podłogi znacznie gorszy, dlatego jeśli dysponuje się właśnie takim kotłem to ekonomika nakazuje grzać krócej i na wyższych temperaturach zasilania. Przećwiczone na sobie.
Zgadzam się natomiast w całej rozciągłości, że należy grzać jak najdłużej i możliwie na najniższych temperaturach, ale tylko i wyłącznie na kotłach z niewielkimi mocami minimalnymi, w innych przypadkach niestety następuje rozjazd pomiędzy ekonomią i komfortem.

Mario430
03-11-2016, 09:35
Witam.
Dom Guliwer 2G
Kubatura: 762 m^3
Pow. użytkowa: 120,4 m^2
Powierzchnia po podłodze (razem z garażem) 200 m^2


Gaz używany do centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.
Temperatury w pomieszczeniach na dole: około 21-22 C
Temperatury w pomieszczeniach na górze: około 20-21 C
Garaż podgrzewany do temperatury około 14-15 C (prawie całą zimę zamknięty - garaż znaczy się).
Kominek odpalany średnio trzy razy do roku na kilka godzin, więc można pominąć.
Od stycznia 2016 roku wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

W okresie od 2013.X.25 do 2014.X.27 - 1 168 m^3 gazu (grzany parter i podłogówka w łazience na piętrze)
W okresie od 2014.X.27 do 2015.X.26 - 1 544 m^3 gazu (grzany cały budynek)
W okresie od 2015.X.26 do 2016.X.24 - 1 565 m^ 3 gazu (grzany cały budynek)

W moim odczuciu mało to to nie jest. Ja ogrzewam 150m2 + grzejnik w garażu + grzejnik w kotłowni + co + gotowanie na gazie i mam zwykłą grawitacyjną wentylację, a mieszczę się w 1000m3 na rok i uważam, że to bardzo przeciętny wynik. Temperatura w pokojach w sezonie grzewczym oscyluje wokół 22C.

jedrek244
03-11-2016, 12:29
Cytat Napisał jedrek244 Zobacz post
Listopad - 76 m3 - wspomagane kominkiem na początku list
Grudzień - 123 m3 - kominek tylko w Wigilię dla nastroju

Zmieniłęm taryfę na odczyty co miesiac, bo mi w lecie dali faktury spore
co wiązało się z wcześniejszym wygrzewaniem podłogi.


Uprzedzam pytania o dom:
Dom - 138m2, parter, całość OP, podłoga 11, ściany 20, strop 20 wszędzie grafit
reku Brink bez GWC, solary by UE

Temp w domu nastawa 22,3stC całą dobę
CWU - 50stC
Piec kondenstat Immergas z pogodówką.


Happy New Year!


Styczeń - 161m3
Luty - 128m3

Marzec - 104m3

29/10/205 - 31/10/2016 - 700m3

w tym sezonie podniosłem CWU na 56stC i , temp w domu 22,4 stC cala dobę

Pzdr

Misiek824
03-11-2016, 13:43
29/10/205 - 31/10/2016 - 700m3

w tym sezonie podniosłem CWU na 56stC i , temp w domu 22,4 stC cala dobę

Pzdr

Jak za 1511 lat to bardzo mało

jacku6
03-11-2016, 16:39
Jak za 1511 lat to bardzo mało
mało to ty policzyłeś te lata ;)

prezes413
03-11-2016, 19:53
W moim przypadku lutowanie miedzianych rurek gazowych czułem z miesiąc, nie wspominając o cięciu szlifierką kątową rury koncentrycznej z kwasówki.

A można temu jakoś zaradzić umyć rurki czymś pomalować ?

wg39070
03-11-2016, 20:14
A można temu jakoś zaradzić umyć rurki czymś pomalować ?
Raczej nie. Zapach już minął.

Jacek6
03-11-2016, 20:30
Ale minął w kotłowni czy w kuchni ?

wg39070
03-11-2016, 20:52
Ale minął w kotłowni czy w kuchni ?


W kotłowni. W kuchni z salonem nie miałem żadnych dziwnych zapachów.

prezes413
04-11-2016, 06:39
W kotłowni. W kuchni z salonem nie miałem żadnych dziwnych zapachów.

Ja mam kocioł gazowy w kuchni 1,5 tygodnia temu zakładali mi grupę mieszającą do podłogówki no i lutowali rurki miedziane. Czuć, ale nie zawsze tylko od czasu do czasu nie wiem od czego to zależy

Adam626
05-11-2016, 20:37
dlaczego akurat w kuchni kocioł?

prezes413
06-11-2016, 08:36
Mam w planach przenieść go do piwnicy z tym że tam jest tylko 1,90 wysokości, ale jestem już po odbiorze, więc myślę że będzie ok.

Greengaz
06-11-2016, 09:12
Mam w planach przenieść go do piwnicy z tym że tam jest tylko 1,90 wysokości, ale jestem już po odbiorze, więc myślę że będzie ok.

Zmiana lokalizacji kotła gazowego /przeniesienie z kuchni do piwnicy/ wymaga zmiany przebiegu instalacji gazowej, a tym samym projektu/adaptacji wykonanego przez uprawnionego projektanta, pozwolenia na budowę, dziennika budowy, kierownika budowy z uprawnieniami gazowymi, opinii kominiarskiej, zgłoszenia robót w PINB.
Tym samym przeniesienie kotła do piwnicy o wysokości 1,9 m może nie być łatwe i oczywiste.
Oczywiście przenieść kocioł można na własną odpowiedzialność.

ANDIX
07-11-2016, 10:11
Odp. -------->prezes443
Może spaliny wracają przez wentylację kotłowni. Tak się czasem zdarza, jak kanały wylotu spalin i wentylacji są blisko siebie.

prezes413
07-11-2016, 13:57
No są blisko siebie, ale co mogę w takiej sytuacji zrobić? Wydłużyć rurę od gazu na kominie mam systemową

ANDIX
08-11-2016, 10:21
No są blisko siebie, ale co mogę w takiej sytuacji zrobić? Wydłużyć rurę od gazu na kominie mam systemową

Najpierw sprawdź, czy faktycznie jest to spowodowane tym, że przez wentylację spaliny wracają do kotłowni (nałóż kartkę papieru na kratę wentylacyjną ma się przyssać i nie spadać). Jeśli wentylacja nie ma odpowiedniego ciągu (nie utrzymuje tej kartki), to najprościej zrobić jakiś niewielki nawiew z zewnątrz do kotłowni i problem zniknie.

gongsaj21
16-11-2016, 07:28
Witam od tego roku ogrzewanie gazem mieszkanie + ciepła woda + gotowanie. Piec Immergas Victrix exa 24 jednofunkcyjny z zasobnikiem, na razie grzeje sam dół ok 80 m2 (3 grzejniki żeliwne i 3 aluminiowe). Grzeje od listopada ponieważ stary piec właśnie zakończył swój żywot. W domu jest 23 stopnie cała dobę (piec ustawiony na 40 stopnia, woda na 35). Spalanie gazu wychodzi 9 metrów na dobę i nie wiem jak ustawić aby zmniejszyć spalanie? Czy dokupienie sterownika pokojowego np Tybox 137 może spowodować mniejsze spalanie gazu?. Myślałam nad zmianą grzejników na aluminiowe ale z drugiej strony te stare dobrze grzeją i dają więcej ciepla

oszczednyGrześ
16-11-2016, 08:44
Witam od tego roku ogrzewanie gazem mieszkanie + ciepła woda + gotowanie. Piec Immergas Victrix exa 24 jednofunkcyjny z zasobnikiem, na razie grzeje sam dół ok 80 m2 (3 grzejniki żeliwne i 3 aluminiowe). Grzeje od listopada ponieważ stary piec właśnie zakończył swój żywot. W domu jest 23 stopnie cała dobę (piec ustawiony na 40 stopnia, woda na 35). Spalanie gazu wychodzi 9 metrów na dobę i nie wiem jak ustawić aby zmniejszyć spalanie? Czy dokupienie sterownika pokojowego np Tybox 137 może spowodować mniejsze spalanie gazu?. Myślałam nad zmianą grzejników na aluminiowe ale z drugiej strony te stare dobrze grzeją i dają więcej ciepla

Kto wrzucił taki ogromny kocioł?! On jest za duży dlatego też spalanie jest stosunkowo wysokie. Tutaj pasowałby victrix ten najmniejszy.To co zawsze powtarzam, przewymiarowywanie to u nas plaga. Jakie są izolacje tego mieszkania jeżeli chodzi o dach, podłogę i ściany?

Adam626
16-11-2016, 09:24
Prawdopodobnie dom jest nieocieplony lub jakieś wielkie straty ciepła 9 metrów sześciennych na dobę to nie jest normalne zużycie przy tej pogodzie dla tak małego domu i na pewno przeczytał nie jest przewymiarowany kocioł polecam też zwiększyć temperatura ciepłej wody do 35 stopni to raczej nie jest wygoda korzystania z tego tytułu nie masz oszczędności dobowe zużycie gazu na ciepłą wodę w normalnej temperaturze to około 0 i 7 do jednego metra sześciennego

oszczednyGrześ
16-11-2016, 09:39
Prawdopodobnie dom jest nieocieplony lub jakieś wielkie straty ciepła 9 metrów sześciennych na dobę to nie jest normalne zużycie przy tej pogodzie dla tak małego domu i na pewno przeczytał nie jest przewymiarowany kocioł polecam też zwiększyć temperatura ciepłej wody do 35 stopni to raczej nie jest wygoda korzystania z tego tytułu nie masz oszczędności dobowe zużycie gazu na ciepłą wodę w normalnej temperaturze to około 0 i 7 do jednego metra sześciennego

Kocioł nie jest przewymiarowany?! No chyba że rzeczywiście gołe mury i pełno dziur to się zgodzę...

gongsaj21
16-11-2016, 10:27
Od następnego sezonu będzie grzana również góra czyli w sumie będzie 160 m2, dom jest ocieplony styropianem 15 cm. Dach jest ocieplony wełną 30 cm. Woda była ustawiona na 40 stopni to leciała za gorąca, a jak na piecu było 50 to w mieszkaniu było ponad 24 stopnie. Niestety nie mam termostatow na grzejnikach, może te stare żeliwne tyle zżerają gazu. A czy taka temperatura jak 40 stopni jest dobra dla takiego pieca? Bo jedni mówią, że lepiej grzać wyższymi temperaturami a drudzy że niższymi.

montixe
16-11-2016, 10:38
Prawdopodobnie dom jest nieocieplony lub jakieś wielkie straty ciepła 9 metrów sześciennych na dobę to nie jest normalne zużycie przy tej pogodzie dla tak małego domu i na pewno przeczytał nie jest przewymiarowany kocioł polecam też zwiększyć temperatura ciepłej wody do 35 stopni to raczej nie jest wygoda korzystania z tego tytułu nie masz oszczędności dobowe zużycie gazu na ciepłą wodę w normalnej temperaturze to około 0 i 7 do jednego metra sześciennego

A ja bym polecił, używanie znaków interpunkcyjnych. Tego co napisałeś, nie da się zrozumieć i ciężko się to czyta.

gongsaj21
16-11-2016, 10:48
Na górze jest podlogówka i grzejniki, ale to spalanie przy grzaniu tylko jednego poziomu mnie przeraża, dom nie jest moim zdaniem jest na prawdę dobrze ocieplony. Chciałam zakupić sterownik Tybox, serwisant powiedział, że to raczej nie spowoduje zmniejszenia spalania

montixe
16-11-2016, 10:52
A ten poprzedni piec, który dokonał żywota, to co to było i jakie było zużycie?
Niczym tego nie sterujesz, nie masz nawet czujki pogodowej, to jak chcesz zmniejszyć zużycie?
50*C na zasilaniu, to będziesz potrzebować pewnie przy -10*C na zewnątrz. Przy 0*C dla grzejników, wystarcza ok 40*C na zasilaniu i to przy pracy układu ON/OFF.

oszczednyGrześ
16-11-2016, 11:20
A ten poprzedni piec, który dokonał żywota, to co to było i jakie było zużycie?
Niczym tego nie sterujesz, nie masz nawet czujki pogodowej, to jak chcesz zmniejszyć zużycie?
50*C na zasilaniu, to będziesz potrzebować pewnie przy -10*C na zewnątrz. Przy 0*C dla grzejników, wystarcza ok 40*C na zasilaniu i to przy pracy układu ON/OFF.

Właśnie jaki był poprzedni piec i ile zjadał?

gongsaj21
16-11-2016, 11:20
Stary węglowy piec, szło około 2 tony węgla + trochę około tona miału, nie mam czujnika pogodowego tylko to co było w zestawie, czujnik pogodowy będzie lepszy niż pokojowy?

montixe
16-11-2016, 12:25
Stary węglowy piec, szło około 2 tony węgla + trochę około tona miału, nie mam czujnika pogodowego tylko to co było w zestawie, czujnik pogodowy będzie lepszy niż pokojowy?

Twój temat: Immergas Victrix exa 24 z 1 erp optymalne ustawienia i opinie

Witam, od tego sezonu jestem posiadaczem ww pieca wraz z zasobnikiem cwu. Dom 140m2, na razie grzany tylko dół a więc 70m2, ponieważ góra jeszcze nie wykończona. Proszę o opinie i w miarę optymalne ustawienia dla tego pieca. Zamierzam dokupić za jakiś czas sterownik car V2. Jak na razie piec chodzi od czwartku, ustawiony na C.O 39 stopni i 35 woda, temperatura w domu 23 stopnie, na dole są jeszcze stare 3 żeliwne grzejniki ale dobrze grzeją i 3 aluminiowe. Serwisant mówił, że optymalne jest 50 stopni dla C.O tyle że przy obecnych temperaturach było ponad 24 stopnie w domu.
odp:

Z tego co widzę w instrukcji, to Victrix EXA ma bardzo podobną elektronikę jak Victrix X2 v. 2011, tylko jego moc minimalna jest wyższa, czy aby nie za wiele do takiego domu, tak słabą izolację domu masz?
Temat do Victrixa masz dość obszerny, możesz śmiało się podpierać treścią tam zawartą.
Widzisz, gdybyś skorzystał z porady i poczytał temat, to nie zadawałbyś takich pytań "czy lepszy pogodowy czy pokojowy", a przy okazji dowiedziałbyś się jak samemu i z czego zrobić czujkę pogodową za 10 do 20 PLN, zamiast kupować oryginał za ponad 200 PLN.
Tam wszystko już jest opisane, dowiesz się co warto, a czego nie koniecznie, a w razie wątpliwości możesz zapytać.
Nie ma potrzeby, aby zaśmiecać ten temat szczegółami na temat twojego kotła.
Ale najpierw poczytaj, to wiele ci się wyjaśni i pomoże zrozumieć pewne rzeczy.
To jest ten temat>> http://forum.muratordom.pl/showthread.php?190052-Immergas-Victrix-X-2-v-2011-ustawienia-opinie-porady

Mareks77
16-11-2016, 13:05
Od następnego sezonu będzie grzana również góra czyli w sumie będzie 160 m2, dom jest ocieplony styropianem 15 cm. Dach jest ocieplony wełną 30 cm. Woda była ustawiona na 40 stopni to leciała za gorąca, a jak na piecu było 50 to w mieszkaniu było ponad 24 stopnie. Niestety nie mam termostatow na grzejnikach, może te stare żeliwne tyle zżerają gazu. A czy taka temperatura jak 40 stopni jest dobra dla takiego pieca? Bo jedni mówią, że lepiej grzać wyższymi temperaturami a drudzy że niższymi.

Temperatura zasilania jest raczej dobra.
Spalanie w tej instalacji można ograniczyć poprzez założenie głowic termostatycznych na grzejnikach.
Przy wszystkich grzejnikach otwartych na full kocioł pracuje badając różnicę temperatur zasilania i powrotu więc dodanie zaworów i głowic spowoduje samoczynne zmniejszanie się pojemności instalacji gdy głowice będą odcinać poszczególne grzejniki.
To doprowadzi do krótszych czasów pracy i dłuższych przerw kotła.
Jeśli regulator to tylko i wyłącznie pokojowy który oprócz regulacji temperatury w pomieszczeniach.
Jeśli jednak użytkownik wymaga zróżnicowania temperatur w pomieszczeniach to proponuję pozostać tylko przy dołożeniu głowic i zaworów.
Ze względu na rodzaj kotła i wysoką moc minimalną wynoszącą aż 5,5kW oraz zastosowane grzejniki proponuję zostać przy wyższych temperaturach zasilania nie stosując regulacji pogodowej, natomiast po podłązceniu góry z podłogówkę zastosować jednak regulator pogodowy.

gongsaj21
16-11-2016, 13:20
Dziękuję, zastanawiam się czy to instalator nie pokrecil coś w ustawieniach, bo serwisant uruchamiał tylko piec na ciepłą wodę, bo węglowy piec wtedy jeszcze dzialal, potem przyjechał instalator bo coś ciekło i on uruchamiał na tryb zimowy wiec może coś poprzekrecal.

Mareks77
16-11-2016, 13:30
Jeśli na piecu węglowym wszystko było Ok to nie podejrzewam aby instalator przełączając zamienił zasilanie z powrotem.
Ustawienia kotła faktycznie należało by prześledzić i dostosować do obiektu i instalacji.
Prześledzenie tematu kotła na forum może pomóc w zrozumieniu kwestii działania i wpływu poszczególnych ustawień.
Pomyśl nad wymianą grzejników.
Płytowe szybciej reagują na wszelkie zmiany temperatury a naszpikowane elektroniką kotły mogą się wtedy wykazać

gongsaj21
16-11-2016, 13:32
Temperatura zasilania jest raczej dobra.
Spalanie w tej instalacji można ograniczyć poprzez założenie głowic termostatycznych na grzejnikach.
Przy wszystkich grzejnikach otwartych na full kocioł pracuje badając różnicę temperatur zasilania i powrotu więc dodanie zaworów i głowic spowoduje samoczynne zmniejszanie się pojemności instalacji gdy głowice będą odcinać poszczególne grzejniki.
To doprowadzi do krótszych czasów pracy i dłuższych przerw kotła.
Jeśli regulator to tylko i wyłącznie pokojowy który oprócz regulacji temperatury w pomieszczeniach.
Jeśli jednak użytkownik wymaga zróżnicowania temperatur w pomieszczeniach to proponuję pozostać tylko przy dołożeniu głowic i zaworów.
Ze względu na rodzaj kotła i wysoką moc minimalną wynoszącą aż 5,5kW oraz zastosowane grzejniki proponuję zostać przy wyższych temperaturach zasilania nie stosując regulacji pogodowej, natomiast po podłązceniu góry z podłogówkę zastosować jednak regulator pogodowy.

Przy ustawionych 40 stopniach grzejniki nie są bardzo ciepłe, ale temperatura 23 stopnie utrzymuje się przez całą dobę.
Jeszcze jedno pytanie czy PO założeniu ternostatow na grzejniki lepsze będzie a zarazem ekonomiczne ustawienie pieca na wyższą temperaturę np 50 stopni lub wiecej i przykręcenie grzejników aby nie pracowały na full?
Odbiegajac troche, zastanawiam się nad wymianą grzejników ale z drugiej strony dają o wiele więcej ciepla niż aluminiowe

cartel1
16-11-2016, 13:34
Witam,

Mam pytanie dot. grzania CWU w piecu gazowym kond. Zasobnik mam 160 litrów. Napiszcie mi jakie rozwiązanie będzie ekonomiczniejsze. Utrzymywanie stałej temp. np. 42 st C, czy utrzymywanie temp. na poziomie np. 35 st. i na wieczór grzanie do temp 42 st. aby się wykąpać etc. Dzięki

montixe
16-11-2016, 14:01
Przy ustawionych 40 stopniach grzejniki nie są bardzo ciepłe, ale temperatura 23 stopnie utrzymuje się przez całą dobę.
Jeszcze jedno pytanie czy PO założeniu ternostatow na grzejniki lepsze będzie a zarazem ekonomiczne ustawienie pieca na wyższą temperaturę np 50 stopni lub wiecej i przykręcenie grzejników aby nie pracowały na full?
Odbiegajac troche, zastanawiam się nad wymianą grzejników ale z drugiej strony dają o wiele więcej ciepla niż aluminiowe

Zostaw sobie te grzejniki które masz, mają większa pojemność, dłużej oddają ciepło, nie jak blaszaki. Jak dasz blaszaki albo aluminiowe, to dopiero kocioł zacznie taktować (chociaż i teraz pewnie robi to często). Wymiana grzejników nie spowoduje zmniejszenia zużycia. Musisz zacząć sterować ogrzewaniem oraz dobierać optymalnie jak najniższe temperatury zasilania, wystarczające do utrzymania zadowalających temperatur w domu, co przy ustawianiu ręcznym jest trudne do uzyskania. Przy kondensacie temperatura powrotu nie powinna przekraczać 55*C, jeśli chcesz mieć również zyski z kondensacji. I nie prawda, że przy grzejnikach lepiej zostać przy aż tak wysokich temperaturach, i że czujka pogodowa nie ma sensu, i że tylko czujnik pokojowy, bo nic nie szkodzi, aby był czujnik pogodowy i pokojowy jednocześnie, bo jedno i drugie służy do czegoś innego, a w IMMERGAS-ie są to dwa niezależne elementy i nie jest wymagany sterownik dedykowany, tak jak ma to miejsce u niektórych innych producentów kotłów. Również nie jest prawdą, że nowe grzejniki szybko reagujące, lepiej nadają się do kondensata. Podłogówka jest też grzejnikiem, ale bardzo dużym, pojemnym. Im większy grzejnik, tym możesz mniejsze temp. zasilania stosować, a to ma wpływ na zużycie gazu.

gongsaj21
16-11-2016, 14:37
Zostaw sobie te grzejniki które masz, mają większa pojemność, Jak dasz blaszaki albo aluminiowe, to dopiero kocioł zacznie taktować (chociaż i teraz pewnie robi to często). Wymiana grzejników nie spowoduje zmniejszenia zużycia. Musisz zacząć sterować ogrzewaniem oraz dobierać optymalnie jak najniższe temperatury zasilania, wystarczające do utrzymania zadowalających temperatur w domu, co przy ustawianiu ręcznym jest trudne do uzyskania. Przy kondensacie temperatura powrotu nie powinna przekraczać 55*C, jeśli chcesz mieć również zyski z kondensacji. I nie prawda, że przy grzejnikach lepiej zostać przy aż tak wysokich temperaturach, i że czujka pogodowa nie ma sensu, i że tylko czujnik pokojowy, bo nic nie szkodzi, aby był czujnik pogodowy i pokojowy jednocześnie, bo jedno i drugie służy do czegoś innego, a w IMMERGAS-ie są to dwa niezależne elementy i nie jest wymagany sterownik dedykowany, tak jak ma to miejsce u niektórych innych producentów kotłów. Również nie jest prawdą, że nowe grzejniki szybko reagujące, lepiej nadają się do kondensata. Podłogówka jest też grzejnikiem, ale bardzo dużym, pojemnym. Im większy grzejnik, tym możesz mniejsze temp. zasilania stosować, a to ma wpływ na zużycie gazu.

Dzięki za podpowiedzi, już od kilku dla osób słyszałam, że 40 stopni na piecu to "zła" temperatura dla tego typu pieca, najlepiej rozkręcić ustawić 60-70 stopni (chyba przy tej temperaturze na kotle bym się ugotowala w domu)

Mareks77
16-11-2016, 19:01
Przy ustawionych 40 stopniach grzejniki nie są bardzo ciepłe, ale temperatura 23 stopnie utrzymuje się przez całą dobę.
Jeszcze jedno pytanie czy PO założeniu ternostatow na grzejniki lepsze będzie a zarazem ekonomiczne ustawienie pieca na wyższą temperaturę np 50 stopni lub wiecej i przykręcenie grzejników aby nie pracowały na full?
Odbiegajac troche, zastanawiam się nad wymianą grzejników ale z drugiej strony dają o wiele więcej ciepla niż aluminiowe

Zakładając termostaty spowodujesz że na każdym grzejniku w każdym pomieszczeniu będziesz mógł ustawić sobie żądaną temperaturę.
Ta korzyść to jedno, natomiast najważniejszym jest jednak to iż podczas pracy kotła jeśli w pomieszczeniach z grzejnikami temperatura zostanie osiągnięta to zawory zamkną dopływ.
To spowoduje iż kocioł będzie pracował na obieg o mniejszej pojemności wodnej co z kolei spowoduje iż szybciej osiągnie żądane parametry pomiędzy zasilaniem a powrotem i po prostu się wyłączy.
Nie jest tu ważne czy grzejniki są ciepłe ale to czy temperatura w pomieszczeniu jest osiągana i jakim kosztem, bo o ile przykładowo dla osiągnięcia w pomieszczeniu 20*C wystarcza 15 minut pracy kotła z zasilaniem o temperaturze 45*C o tyle już dla temperatury zasilania o połowę mniejszej czyli 23*C kocioł nie będzie pracował przez czas dwa razy dłuższy ale trochę dłużej.
Temperaturę zasilania jaką przyjmiesz musisz ustalić doświadczalnie względem spalania, gdyż o ile wyższa temperatura spowoduje szybsze osiąganie temperatury w pomieszczeniach ale także i większe wysterowanie palnika kotła co pociągnie wyższe spalanie.
Zatem wszystko będzie się opierać na zależności czasu pracy i wysterowaniu palnika kotła.
Odnośnie starych żeliwnych grzejników to oczywiście mają one swoje plusy i minusy, wolniej tracą temperaturę, ale także wolniej je można nagrzać.
Specyfika grzejników jest jednak taka iż wyższą sprawność osiągają przy wyższych temperaturach. Nie zalecam stosowania temperatur 60 - 70*C ale takich w zakresie 35 - 55*C
Inaczej jest z podłogówką która to jest grzejnikiem płaszczyznowym o bardzo dużej powierzchni i pojemności tak więc o ile w 20m2 pomieszczeniu wystarcza grzejnik konwencjonalny o wymiarach 1000 x 600mm zasilany temperaturami jak wyżej o tyle 20m2 podłogówki ogrzewa to pomieszczenie temperaturami zasilania rzędu 25 - 35*C
Na korzyść grzejników podłogowych przemawia sama specyfika człowieka polegająca na tym że jeśli jest mu ciepło w stopy to i reszta ciała nie marznie dlatego stosując podłogówkę możemy obniżyć temperatury zadane w pomieszczeniach o 1 - 1,5*C względem grzejników konwencjonalnych które powodują iż największa temperatura gromadzi się pod sufitem co możemy doświadczyć podczas np. wieszania firan.


Witam,

Mam pytanie dot. grzania CWU w piecu gazowym kond. Zasobnik mam 160 litrów. Napiszcie mi jakie rozwiązanie będzie ekonomiczniejsze. Utrzymywanie stałej temp. np. 42 st C, czy utrzymywanie temp. na poziomie np. 35 st. i na wieczór grzanie do temp 42 st. aby się wykąpać etc. Dzięki

Zbytnie wychładzanie zasobnika tak samo jak i wychładzanie pomieszczeń poprzez obniżanie temperatury na czas nieobecności czasem zamiast korzyści może spowodować wręcz zwiększenie spalania.
Oczywiście dla zasobnika o pojemności 160l różnica temperatury rzędu 7*C jaka została podana może spowodować oszczędności.
Jednaj większe oszczędności przyniesie stosowanie programowanych okien czasowych dla cyrkulacji aniżeli obniżanie temperatury.

gongsaj21
17-11-2016, 08:06
Tak jak już wspomniałam teraz nie mam tetmostatów więc grzejniki chodzą na pełnej mocy i przy tej temperaturze 40 stopni nie są bardzo ciepłe. Zakupie i zamontuje termostaty zwiększe temperaturę na 45-50 stopni a przykręce grzejniki i zobaczymy czy spalanie się zmniejszy. Bardzo mnie dziwi takie spalanie, lubimy ciepło w domu, ale myślałam że zmiescimy w 6 metrach na dobę.

Mareks77
17-11-2016, 18:17
Tak jak już wspomniałam teraz nie mam tetmostatów więc grzejniki chodzą na pełnej mocy i przy tej temperaturze 40 stopni nie są bardzo ciepłe. Zakupie i zamontuje termostaty zwiększe temperaturę na 45-50 stopni a przykręce grzejniki i zobaczymy czy spalanie się zmniejszy. Bardzo mnie dziwi takie spalanie, lubimy ciepło w domu, ale myślałam że zmiescimy w 6 metrach na dobę.

Przy takich temperaturach powinieneś się zmieścić ale przy odkręconych grzejnikach duża pojemność wody w instalacji powoduje iż kocioł miele wodę podtrzymując jej temperaturę na poziomie 40*C prawdopodobnie z godzinę.
Twój kociołek ma minimalną moc palnika wynoszącą 5,5kW więc załączając się 3 razy na dobę po pół godziny już ci daje Twoje 9kW
Poza tym to nie masz w zestawie zamontowanego żadnego sterownika ani pogodowego ali pokojowego więc praca pieca odbywa się poprzez pomiar różnicy zasilania i powrotu.
Myślę że przydał by się chociaż sterownik pokojowy dla podłogówki a już całkiem dobrze było by gdyby to była pełna pogodówka.

Napisz coś więcej o tym mieszkaniu lub domu. Z czego ściany, jakie ocieplenie itp.

ANDIX
17-11-2016, 21:33
Może komuś się przyda do porównania zużycie gazu, wody, energii el. po pełnych 11 latach w bud. jednorodzinnym parterowym z poddaszem użytkowym o pow. ogrzewanej 136 m2 w rodzinie 5 os. Kocioł Vaillant atmo z zasobnikiem. Dom na południu Polski na pogórzu.
- zużycie gazu - 16 000 m3
- zużycie wody - 21 000 m3
- zużycie en. elektrycznej - 22 000 kWh
- śr. mieś zużycie gazu do gotowania i podgrzewanie wody - 60m3
Roczne zużycie gazu waha się w zależności od tego, jaka była zima natomiast zużycie en. el i wody utrzymuje się powtarzalnie na tym samym poziomie.
Czas pracy kotła w trybie ogrzewania wynosi od 500-600 godzin/ sezon grzewczy.

kamel50
18-11-2016, 16:35
Dom parterowy, 160m2, temp wew - pokoje 23st, łazienki 24st i garaż 16st. 100℅ podlogowki, piec victrix x12 kondensacyjny, rekuperacja, w każdym pomieszczeniu sterownik temp i siłowniki na rozdzielaczach. Rodzina 2+1, mazowieckie. Drugi sezon grzania dopiero. Rachunek za 10.2016 244zl za 102m3, teraz do 18.11 poszło już gazu 89m3. Za cały pierwszy rok mieszkania 2015 CO I CWU zakończyłem 2 500zl.
Mam wrażenie, że jakbym miał jeden sterownik temp to pięć by rzadko działał, a tak cały czas prawie chodzi ( najniższa modulacja) a to łazienka się włączy , a to wiatrołap i tak w kolo;) komfort jest duży nie powiem
Jest ok? Co sądzicie?

kamel50
18-11-2016, 16:50
To sporo ci gazu poszło za 2015.
Ja mam również 120m2 użytkowej +garaż 34m2 który tez grzeje podłogowka i spaliłem CO i CWU ok 1000m3 w 2015, nie całe 2500zl,mazowieckie. W domu 23-24st, garaż 16st

CafeDelTom27
18-11-2016, 18:43
Może komuś się przyda do porównania zużycie gazu, wody, energii el. po pełnych 11 latach w bud. jednorodzinnym parterowym z poddaszem użytkowym o pow. ogrzewanej 136 m2 w rodzinie 5 os. Kocioł Vaillant atmo z zasobnikiem. Dom na południu Polski na pogórzu.
- zużycie gazu - 16 000 m3
- zużycie wody - 21 000 m3
- zużycie en. elektrycznej - 22 000 kWh
- śr. mieś zużycie gazu do gotowania i podgrzewanie wody - 60m3
Roczne zużycie gazu waha się w zależności od tego, jaka była zima natomiast zużycie en. el i wody utrzymuje się powtarzalnie na tym samym poziomie.
Czas pracy kotła w trybie ogrzewania wynosi od 500-600 godzin/ sezon grzewczy.

Wychodzi okolo 100godzin miesiecznie czyli 3,3 godziny dziennie srednio .Na moje oko cos mało wychodzi

Mareks77
20-11-2016, 12:15
Wychodzi okolo 100godzin miesiecznie czyli 3,3 godziny dziennie srednio .Na moje oko cos mało wychodzi

Podejrzane ale możliwe. W dobrze ocieplonym domu u teścia mieliśmy Junkersa Eurostar ZSE 24kW.
Jak zwykle to bywa kocioł na 120m2 jest przewymiarowany ale bez żadnej pogodówki zachowuje się nadzwyczaj oszczędnie.
W całym domu grzejniki płytowe, pompa obiegowa chodzi w nim cały czas a on załącza się średnio ponad 200 razy na dobę utrzymując oscylującą temperaturę wody w granicach 45 - 55*C
Po 11 latach użytkowania jedyna usterka to wymieniona pompa w kotle WILO

kamel50
20-11-2016, 12:25
Podejrzane ale możliwe. W dobrze ocieplonym domu u teścia mieliśmy Junkersa Eurostar ZSE 24kW.
Jak zwykle to bywa kocioł na 120m2 jest przewymiarowany ale bez żadnej pogodówki zachowuje się nadzwyczaj oszczędnie.
W całym domu grzejniki płytowe, pompa obiegowa chodzi w nim cały czas a on załącza się średnio ponad 200 razy na dobę utrzymując oscylującą temperaturę wody w granicach 45 - 55*C
Po 11 latach użytkowania jedyna usterka to wymieniona pompa w kotle WILO

Co tzn stosunkowo oszczędnie? Jaki koszt gazu w sezonie grzewczym?

Mareks77
20-11-2016, 14:34
Nie chce mi się szukać i odejmować gotowania ale z tego co pamiętam za 5 m-cy wyszło po rachunkach 1540 zł

Nie napisałem stosunkowo oszczędnie ale że nadzwyczaj ( czyt: niespodziewanie), i mam tu na myśli konkurencyjne kwoty w stosunku do swoich 145m2 z kondensatem

Rulh
20-11-2016, 21:44
253m2 grzejniki w całym domu dom jeszcze nie zamieszkały piec odpalony 21 października 30 p+w 10cm 0.31 styropianu grafitowego okna 3 szybowe poddasze 2x 15cm 0.32 podłoga 12cm temperatura w domu 17 stopni za pierwszy miesiąc 180m3 piec vaillant eco tec + multimatic 700 + vr900

sowa66
29-11-2016, 11:04
Witam,
dom ok 180 m2 (projekt "dom w głogu" Archonu). Po podłogach ok 210 m2. Ogrzewanie - grzejniki w całym domu. Piec Buderus 072, sterowanie pogodówka,
ocieplenie ścian 15 cm, posadzka 2x 5 cm, poddasze 2x 15 cm wełna, zużycie gazu - jedynego źródła ogrzewania, od trzech sezonów 2013/2014,2015 ok 1300 m2.
Kwotowo ok 3300 rocznie. Kominka brak. W domu temp. 21,5 dzień, 20,5 noc.
co ciekawe - przez ostatnie 2 mce zużycie największe w historii pomiarów w tym okresie - tj za 2 mce 237 m3 - czyżby wreszcie mroźna zima ;-)?

wg39070
29-11-2016, 11:39
Witam,
dom ok 180 m2 (projekt "dom w głogu" Archonu). Po podłogach ok 210 m2. Ogrzewanie - grzejniki w całym domu. Piec Buderus 072, sterowanie pogodówka,
ocieplenie ścian 15 cm, posadzka 2x 5 cm, poddasze 2x 15 cm wełna, zużycie gazu - jedynego źródła ogrzewania, od trzech sezonów 2013/2014,2015 ok 1300 m2.
Kwotowo ok 3300 rocznie. Kominka brak. W domu temp. 21,5 dzień, 20,5 noc.
co ciekawe - przez ostatnie 2 mce zużycie największe w historii pomiarów w tym okresie - tj za 2 mce 237 m3 - czyżby wreszcie mroźna zima ;-)?

Zużycie nawet fajne ale jak dla mnie za zimno. Ciekawy jestem Twojego zużycia przy temperaturze wnętrz rzędu 23 stopni.

Liwko
29-11-2016, 11:46
Zużycie nawet fajne ale jak dla mnie za zimno. Ciekawy jestem Twojego zużycia przy temperaturze wnętrz rzędu 23 stopni.

To sobie dodaj około 6% do każdego stopnia wyżej.

wg39070
29-11-2016, 11:51
To sobie dodaj około 6% do każdego stopnia wyżej.

Albo odejmij i siedź w kufajce. Albo budujemy dom i mieszkamy w nim komfortowo albo jesteśmy szkotami.

link2jack
29-11-2016, 11:54
Albo odejmij i siedź w kufajce. Albo budujemy dom i mieszkamy w nim komfortowo albo jesteśmy szkotami.

Czemu twierdzisz ze tylko TWOJE 23*C jest komfortowe?

Liwko
29-11-2016, 12:14
Albo odejmij i siedź w kufajce. Albo budujemy dom i mieszkamy w nim komfortowo albo jesteśmy szkotami.

Czy ty rozumiesz co się do ciebie mówi?

Jesteś ciekaw zużycia jego domu przy 23 stopniach, wiec ci podaję prostą regułę. Podwyższając temperaturę o jeden stopień, zużycie wzrasta o około 6%. Teraz już będziesz umiał sobie je obliczyć???

wg39070
29-11-2016, 12:19
Czy ty rozumiesz co się do ciebie mówi?

Jesteś ciekaw zużycia jego domu przy 23 stopniach, wiec ci podaję prostą regułę. Podwyższając temperaturę o jeden stopień, zużycie wzrasta o około 6%. Teraz już będziesz umiał sobie je obliczyć???

Rozumiem doskonale. Ale rozumiem też, że dążysz do oszczędności a co za tym idzie do zimna w chałupie. Tylko proszę, nie mów, że 20 lub 21 to fajna temperatura.

wg39070
29-11-2016, 12:20
Czemu twierdzisz ze tylko TWOJE 23*C jest komfortowe?

Nie wiem o co Ci biega? Czym różni się, dajmy na to, moje 23 od innych? 23 to 23 i koniec!

budowlany_laik
29-11-2016, 12:21
Zużycie nawet fajne ale jak dla mnie za zimno. Ciekawy jestem Twojego zużycia przy temperaturze wnętrz rzędu 23 stopni.
Jeśli znasz deltę T, to oblicz na palcach ile % jest dla 1*K. Liwko już Ci tłumaczy też, widzę.

A ilu-litrowy masz dom? Albo inaczej - ile kWh/m2*rok?

wg39070
29-11-2016, 12:28
Jeśli znasz deltę T, to oblicz na palcach ile % jest dla 1*K. Liwko już Ci tłumaczy też, widzę.

A ilu-litrowy masz dom? Albo inaczej - ile kWh/m2*rok?

Według projektu chyba 55.
Zmieniłem zapotrzebowanie, teraz lepiej nie?

link2jack
29-11-2016, 12:29
Nie wiem o co Ci biega? Czym różni się, dajmy na to, moje 23 od innych? 23 to 23 i koniec!

Zatem prościej.
Dlaczego twierdzisz ze 23*C to temperatura komfortowa a już 22 czy 21 już nie?

Brytyjski Instytut Monitorowania Zdrowia Publicznego West Midlands (West Midlands Public Health Observatory) określa komfortową temperaturę dzienną na 21°C. To dobre przybliżenie, ale Światowa Organizacja Zdrowia poszła o krok dalej i uwzględniła zależność temperatury pomieszczenia od stanu zdrowia i wieku domowników. Zakładając, że chodzimy po domu „normalnie” ubrani, a nie w samej piżamie lub w kożuchu, WHO sugeruje ustawić na termostacie co najmniej 18°C jako temperaturę idealną dla zdrowych osób. Jednocześnie, 16°C to absolutne minimum dla osób z problemami z oddychaniem i alergików. Z kolei osoby starsze, chore, niepełnosprawne lub bardzo młode, powinny wg. WHO przebywać co najmniej w 20°C. To jednak dolne granice temperatury, która uznawana jest za komfortową. Jako górną granicę, dla wszystkich grup wiekowych podaje się 24°C.

budowlany_laik
29-11-2016, 12:32
Według projektu chyba 115.
374631

Liwko
29-11-2016, 12:36
Tylko proszę, nie mów, że 20 lub 21 to fajna temperatura.

Tyle np. mam w sypialni. Wieczorem 20, a nad ranem 21 stopni. To jest dla nas właśnie fajna temperatura. W salonie mam 22, a w łazienkach 24 stopnie, ale jeżeli komuś odpowiadają niższe lub wyższe temperatury to jego sprawa.

Liwko
29-11-2016, 12:37
374631

:D

wg39070
29-11-2016, 12:41
Zatem prościej.
Dlaczego twierdzisz ze 23*C to temperatura komfortowa a już 22 czy 21 już nie?

Brytyjski Instytut Monitorowania Zdrowia Publicznego West Midlands (West Midlands Public Health Observatory) określa komfortową temperaturę dzienną na 21°C. To dobre przybliżenie, ale Światowa Organizacja Zdrowia poszła o krok dalej i uwzględniła zależność temperatury pomieszczenia od stanu zdrowia i wieku domowników. Zakładając, że chodzimy po domu „normalnie” ubrani, a nie w samej piżamie lub w kożuchu, WHO sugeruje ustawić na termostacie co najmniej 18°C jako temperaturę idealną dla zdrowych osób. Jednocześnie, 16°C to absolutne minimum dla osób z problemami z oddychaniem i alergików. Z kolei osoby starsze, chore, niepełnosprawne lub bardzo młode, powinny wg. WHO przebywać co najmniej w 20°C. To jednak dolne granice temperatury, która uznawana jest za komfortową. Jako górną granicę, dla wszystkich grup wiekowych podaje się 24°C.

Wsaw jeszcze jakiś mądry skopiowany tekst i ustaw sobie 18 stopni. Z tą 23 to wyjechałem tylko dla zobrazowania moich upodobań a Ty zaraz naukowy wywód niczego nie wnoszący. Ustaw sobie te idealne 18 stopni dla zdrowych osób i powodzenia. Nie zapomnij o kufajce!

Liwko
29-11-2016, 12:46
Z tą 23 to wyjechałem tylko dla zobrazowania moich upodobań...

Nie, ty próbujesz udowodnić, że tak jak ty uważasz jest najlepiej.


Tylko proszę, nie mów, że 20 lub 21 to fajna temperatura.

wg39070
29-11-2016, 12:47
374631

Śmiejesz się z tej wartości? Może projektant przez przypadek napisał prawdę. W domu ciepło, rachunki do zaakceptowania więc z czego te haha? A ile Twój dom potrzebuje, ile jest wg projektu? A no tyle ile napisał projektant a Ty w to ślepo wierzysz. Gdybym Ci napisał, że 50 ty byłoby cacy, nie? W większość informacji zawartych w projektach, instrukcjach itp musimy wierzyć na słowo albo nie wierzyć, nie ma bowiem możliwości skorygowania tych wartości bynajmniej przez przeciętnego zjadacze chleba. Z tego forum wynika, że zdecydowana większość posiadaczy domów ogrzewa je za małe o ile nie śmieszne pieniądze. Ciekawy jestem bardzo realiów, oj ciekawy jestem. Ale zdaję sobie sprawę z tego, że nikt nie przyzna się do wtopy w jakiej materii by ona nie nastąpiła.

wg39070
29-11-2016, 12:55
Nie, ty próbujesz udowodnić, że tak jak ty uważasz jest najlepiej.

A czep się kaloryfera albo czegoś innego. Szukasz dziury w całym. Skąd tyle agresji?

link2jack
29-11-2016, 13:04
A czep się kaloryfera albo czegoś innego. Szukasz dziury w całym. Skąd tyle agresji?

Gdzie widzisz u Liwka agresje? " A czep się kaloryfera albo czegoś innego" - hipokryzja?

oszczednyGrześ
29-11-2016, 13:11
Nie raz pisałem tutaj na forum w kilku wątkach o temperaturze że samo wskazanie termometra nie jest adekwatne do tego jak daną temperaturę odczuwamy. I 23'C u jednej osoby może być inaczej odczuwalne w innym domu. Termometr mierzy temperaturę powietrza ale są też ściany, podłoga, sufit itd. jeżeli ich temperatura jest niższa będziemy odczuwać wszystko zupełnie inaczej. Dobry przykład mam sam u siebie gdzie na dole izolacje są fatalne i pomimo temperatury 21,5'C odczucie jest zupełnie gorsze niż na poddaszu przy tych samych wartościach. Znaczenie ma także kolorystyka ścian oraz parę innych czynników.

wg39070
29-11-2016, 13:25
Nie raz pisałem tutaj na forum w kilku wątkach o temperaturze że samo wskazanie termometra nie jest adekwatne do tego jak daną temperaturę odczuwamy. I 23'C u jednej osoby może być inaczej odczuwalne w innym domu. Termometr mierzy temperaturę powietrza ale są też ściany, podłoga, sufit itd. jeżeli ich temperatura jest niższa będziemy odczuwać wszystko zupełnie inaczej. Dobry przykład mam sam u siebie gdzie na dole izolacje są fatalne i pomimo temperatury 21,5'C odczucie jest zupełnie gorsze niż na poddaszu przy tych samych wartościach. Znaczenie ma także kolorystyka ścian oraz parę innych czynników.

"Ot i mądrego po szkołach przyjemnie posłuchać". Pozdo.

sowa66
29-11-2016, 14:27
oczywiście każdy ma swoje preferencje - nie ma o co się sprzeczać. Osobiście testowałem w domu różne temperatury i najbardziej komfortowa jest właśnie w przedziale 21-22. W tych granicach również wilgotność powietrza jest w zakresie optymalnym. Przy wyższych temp. miałem b. sucho w domu. Jedyne co bym zmienił to być może moc kotła ponieważ zakupiłem 24 kw , co prawda z modulacją mocy ale i tak przy ograniczonych parametrach jest taktowanie.
Być może tu bym urwał trochę ze zużycia _ ewentualna mniejsze zużycie kotła.

miloszenko
29-11-2016, 15:46
Z tego forum wynika, że zdecydowana większość posiadaczy domów ogrzewa je za małe o ile nie śmieszne pieniądze. Ciekawy jestem bardzo realiów, oj ciekawy jestem. Ale zdaję sobie sprawę z tego, że nikt nie przyzna się do wtopy w jakiej materii by ona nie nastąpiła.

Wystarczy się z kimś umówić i odwiedzić dam, który mało "pali". Jest też całkiem dużo osób, które na forum rzadko piszą, a też płacą za CO tyle co nic grzejąc kablami. To nie są cuda, to się dzieje naprawdę :)

fotohobby
29-11-2016, 15:51
Warto wziąć pod uwagę fakt, że każdy pediatra zaleci raczej 21C, niż 23 w domu w którym mieszkają dzieci.
Dla nas optymalna temperatura to 22C

jacku6
29-11-2016, 18:28
Warto wziąć pod uwagę fakt, że każdy pediatra zaleci raczej 21C, niż 23 w domu w którym mieszkają dzieci.
Dla nas optymalna temperatura to 22C

a moja babcia twierdzi że komforowa to 25:) i jak to się ma do tych marnych 23?:)
wmawianie komuś jaka temp jest lepsza to naprawde jakieś herezje, dla mnie komfortowa to 21 i nie chodzę w kufajkach po domu i dla mnie to fajna temperatura żebym czuł sie dobrze, tutaj panu od 23 stopni tak się nie wydaje ale niech wydaje sady za siebie jaka to temp jest komfortowa

thomasel
29-11-2016, 19:17
Witam !!!
Jestem nowy na forum wiec poniżej przedstawie swoje dotychczasowe rozpoczęcie pierwszego sezonu grzewczego w nowym domu:
Co do mnie to dom 100m2, parterowy, ściany 15 cm styro, podłoga 15 cm styro, strop monolit 15 cm stryro, okna 3 szyby, kocioł Ariston Premium Evo + sterownik Ariston zasobnik cwu 300 litrów+ kuchenka gazowa. Podłogówka około 60 m2 plus wszędzie grzejniki
Rozpoczęcie budowy lipiec 2015, wylewki i tynki marzec-lipiec 2016 r.
Co do gazu- grzanie od początku października 2016 r. do połowy 18 C cały czas.
Od 15 października, po wprowadzeniu 21-22 C przez całą dobę ( CO ustawione na piecu 50C, CWU 45C, tryb Comfort )
zużycie od 15.10.-31.10.16- 150m3
od 01.11.do dziś 180 m3 ( ustawienie 21 C od godz. 15-22 i 6-8, reszta 19 C )- na piecu ustawienie CO- 50C, CWU-45C, tryb Comfort
Dodam ze cały czas jestem w trakcie ustalenia optymalnych parametrów pieca.
Od 01.12 mam zamiar ustawić temperaturę na 21C od 15 do 22, reszta 20 i zmienić ustawienia grzejników na piecu na 55C
Co o tym myślicie i o dotychczasowym zużyciu gazu??
Dodam ze podłoga nie grzana wcześniej, a podłogówka ustawiona na 3 (pompa na 35 C ), natomiast grzejniki tam gdzie podłogówka na 3, w sypialni bez podłogówki i dwóch pokojach na 5 ( na termostacie).
Liczę na Wasze podpowiedzi i sugestie w kwestii dalszych ustawień.

andi1999
29-11-2016, 19:42
Witam.

Mam następujące pytanie:
posiadam piec gazowy jednofunkcyjny vaillant ecotec 146/5-5 + 150l zbiornik na ciepłą wodę i ogrzewanie podłogowe w całym domu + 2 drabinki w łazienkach, sterowanie temperatura w każdym pomieszczeniu przez termostaty bezprzewodowe, 160m2 powierzchni grzejnej, rekuperator - czy lepiej ustawić wyłączanie pieca w godzinach nocnych (np. od 21-5) oraz w trakcie nieobecności w domu (np. od 8-15), czy też zostawić piec włączony 24h (automatyczna regulacja sterownikami pokojowymi do określonej temperatury). Może ktoś obliczał w jakim przypadku jest mniejsze zużycie gazu? Ponadto mam pytanie, czy w 2 pokojach na poddaszu które nie są używane lepiej wyłączyć całkowicie ogrzewanie, czy też utrzymywać temp. np19oC?

oszczednyGrześ
29-11-2016, 20:06
Warto wziąć pod uwagę fakt, że każdy pediatra zaleci raczej 21C, niż 23 w domu w którym mieszkają dzieci.
Dla nas optymalna temperatura to 22C

Zupełna racja. Akurat nasz pediatra w sezonie zimowym zawsze pyta o temperaturę i przykazuje 20-21 za dnia a nocą może być i 18-19. Oczywiście nie dla niemowląt :) ale już od 1 roku życia jak najbardziej. Np. moje dzieciaki nie lubią spać w temperaturze powyżej 20'C - po prostu się pocą i odkrywają. Ja też nocą wole chłodniej.

oszczednyGrześ
29-11-2016, 20:07
a moja babcia twierdzi że komforowa to 25:) i jak to się ma do tych marnych 23?:)
wmawianie komuś jaka temp jest lepsza to naprawde jakieś herezje, dla mnie komfortowa to 21 i nie chodzę w kufajkach po domu i dla mnie to fajna temperatura żebym czuł sie dobrze, tutaj panu od 23 stopni tak się nie wydaje ale niech wydaje sady za siebie jaka to temp jest komfortowa

25 u babć to norma :) ja w takich domach jestem zmęczony po przesiedzeniu 20 minut. 20-21'C przy ciepłych przegrodach to wystarczająco i zdrowo. Ale wyjątki się zdarzają jak zawsze.

oszczednyGrześ
29-11-2016, 20:12
Witam !!!
Jestem nowy na forum wiec poniżej przedstawie swoje dotychczasowe rozpoczęcie pierwszego sezonu grzewczego w nowym domu:
Co do mnie to dom 100m2, parterowy, ściany 15 cm styro, podłoga 15 cm styro, strop monolit 15 cm stryro, okna 3 szyby, kocioł Ariston Premium Evo + sterownik Ariston zasobnik cwu 300 litrów+ kuchenka gazowa. Podłogówka około 60 m2 plus wszędzie grzejniki
Rozpoczęcie budowy lipiec 2015, wylewki i tynki marzec-lipiec 2016 r.
Co do gazu- grzanie od początku października 2016 r. do połowy 18 C cały czas.
Od 15 października, po wprowadzeniu 21-22 C przez całą dobę ( CO ustawione na piecu 50C, CWU 45C, tryb Comfort )
zużycie od 15.10.-31.10.16- 150m3
od 01.11.do dziś 180 m3 ( ustawienie 21 C od godz. 15-22 i 6-8, reszta 19 C )- na piecu ustawienie CO- 50C, CWU-45C, tryb Comfort
Dodam ze cały czas jestem w trakcie ustalenia optymalnych parametrów pieca.
Od 01.12 mam zamiar ustawić temperaturę na 21C od 15 do 22, reszta 20 i zmienić ustawienia grzejników na piecu na 55C
Co o tym myślicie i o dotychczasowym zużyciu gazu??
Dodam ze podłoga nie grzana wcześniej, a podłogówka ustawiona na 3 (pompa na 35 C ), natomiast grzejniki tam gdzie podłogówka na 3, w sypialni bez podłogówki i dwóch pokojach na 5 ( na termostacie).
Liczę na Wasze podpowiedzi i sugestie w kwestii dalszych ustawień.

No te izolacje w dachu marne... Pasowałoby więcej niż 15 cm... Kolejna sprawa jak często grzejesz wodę do cwu? Bez przerwy? Jest obiegówka cwu?

te 150 a potem 180 m3 to ile wyszło w kosztach? Wliczamy też gotowanie na kuchence?

Według mnie zużycie spooore. Aha, jaka wentylacja? Zrób sobie opis w stopce

oszczednyGrześ
29-11-2016, 20:15
Witam.

Mam następujące pytanie:
posiadam piec gazowy jednofunkcyjny vaillant ecotec 146/5-5 + 150l zbiornik na ciepłą wodę i ogrzewanie podłogowe w całym domu + 2 drabinki w łazienkach, sterowanie temperatura w każdym pomieszczeniu przez termostaty bezprzewodowe, 160m2 powierzchni grzejnej, rekuperator - czy lepiej ustawić wyłączanie pieca w godzinach nocnych (np. od 21-5) oraz w trakcie nieobecności w domu (np. od 8-15), czy też zostawić piec włączony 24h (automatyczna regulacja sterownikami pokojowymi do określonej temperatury). Może ktoś obliczał w jakim przypadku jest mniejsze zużycie gazu? Ponadto mam pytanie, czy w 2 pokojach na poddaszu które nie są używane lepiej wyłączyć całkowicie ogrzewanie, czy też utrzymywać temp. np19oC?

Jakie obecnie masz zużycie? Ile poszło za pażdziernik m3? I ile teraz?

Co do przerw w grzaniu to zależy. Na pewno nie warto obniżać przesadnie temperatury. Ale może poczytaj sobie to (bo nie chce mi się wszystkiego podobnie opisywać):

http://ogrzewanie.drewnozamiastbenzyny.pl/czy-warto-obnizac-temperature-na-noc/

Napisz jak dom zaizolowany

andi1999
29-11-2016, 20:22
..w październiku ok 80m3, a listopad to będzie ok.140m3. Mieszkam drugi rok, ocieplenie zewnętrzne 15cm grafit; strop żelbetowy, skosy lane ocieplenie 15cm grafit+10cm między krokwiami, podłoga 12cm grafitowy, wylewka anhydrytowa - poprzedni rok zużycie ok. 1100m3.....

thomasel
29-11-2016, 20:33
A wiec wentylacja grawitacyjna, co do stropu to tak musi zostac, a woda na CWU grzeje sie caly czas tzn. na piecu ma wartość 45C i funkcja comfort. Dodam, ze 2 osoby w domu, na kuchence gotowanie. Jesli uwazasz ze to zuzycie duze jak na pierwszy sezon to co bys zmienil na moim miejscu w ramach proby?

oszczednyGrześ
29-11-2016, 20:41
A wiec wentylacja grawitacyjna, co do stropu to tak musi zostac, a woda na CWU grzeje sie caly czas tzn. na piecu ma wartość 45C i funkcja comfort. Dodam, ze 2 osoby w domu, na kuchence gotowanie. Jesli uwazasz ze to zuzycie duze jak na pierwszy sezon to co bys zmienil na moim miejscu w ramach proby?

Dla cwu jest pompa obiegowa?

Czy zużycie duże, popatrz na kolegę andi1999... ma 160m2 przecież. Dobrze byłoby się dowiedzieć ile idzie na to CWU.

thomasel
29-11-2016, 21:01
Nie wiem czy mam ta pompe, zapytam wykonawce. A co do tego ile idzie na cwu to nie wiem jak to sprawdzic. Co do zuzycia to ja tez uwazam ze jest duze bo czytajac inne posty widze ze jak na moje 100m2 wychodzi tego troche, a ja nie grzeje wiecej niz 21C. Moze chodzi o ustawienie pieca lub zmiane ogrzewania CWU? Jak myslisz

oszczednyGrześ
29-11-2016, 21:35
Nie wiem czy mam ta pompe, zapytam wykonawce. A co do tego ile idzie na cwu to nie wiem jak to sprawdzic. Co do zuzycia to ja tez uwazam ze jest duze bo czytajac inne posty widze ze jak na moje 100m2 wychodzi tego troche, a ja nie grzeje wiecej niz 21C. Moze chodzi o ustawienie pieca lub zmiane ogrzewania CWU? Jak myslisz

Obiegówka od cwu potrafi nabić sporo. Sprawdź najpierw to a potem będziemy myśleć dalej.

Beskidziak
30-11-2016, 14:50
Listopad 93m3





117m2,3osoby temper 22,5-23
od 04.10 -31.10 68m3

gongsaj21
30-11-2016, 17:59
Witam, na początku przepraszam za pytanie z trochę innej beczki ale z racji tego że od tego roku grzeje gazem moja taryfa pewnie się zmieni z 2.1 na 3.6 :/ pomimo że pracownik pgnig poinformował mnie że taryfa 3.6 jest od zużycia 1800m3 co jest błędem (niestety). Proszę korzystających z 3.6 o podanie ceny gazu., dystrybucji stałej i zmiennej oraz abonamentu w tej taryfie (obszar warszawski) Czy tańszy jest metr sześcienny gazu w tej taryfie?

fotohobby
30-11-2016, 18:01
Październik: 66m3 (22C, CWU 3 osoby)
dwa wieczory kominek

Temperatura zasilana CO: 31-32C

Listopad: 95m2 gazu
+ dwa wieczory z kominkiem.

W zeszłym roku: 80m3 + pięć wieczorów przy kominku

karolek75
30-11-2016, 18:09
ile kWh jest z m3 gazu ?

Adam626
30-11-2016, 18:17
9-11kwh/m3

wg39070
30-11-2016, 18:26
Listopad: 95m2 gazu
+ dwa wieczory z kominkiem.


W zeszłym roku: 80m3 + pięć wieczorów przy kominku

Od 10 listopada 14 m3 tylko na cwu. Dom ogrzewa kominek.

oszczednyGrześ
30-11-2016, 18:36
Listopad: 95m2 gazu
+ dwa wieczory z kominkiem.

W zeszłym roku: 80m3 + pięć wieczorów przy kominku

Ile to będzie w złotówkach?

forscher
30-11-2016, 18:42
Hej

od tygodnia na kotle mam uruchomiony program WYGRZEWANIE JASTRYCHU. Ogrzewane jest 120 m2 podłogówki w anhydrycie,
Przez ostatni tydzień zużycie wyniosło 150 m3. Zostało jeszcze drugie tyle czasu do zakończenia wygrzewania.
Na dzień dzisiejszy na kotle mam 45 stopni.

Pozdrav

fotohobby
30-11-2016, 18:59
Ile to będzie w złotówkach?

za gaz 215zł, plus parę zł za drewno

oszczednyGrześ
30-11-2016, 19:02
za gaz 215zł, plus parę zł za drewno

w tym gotowanie też na gazie i Cwu zgadza się? Wszędzie podłogówka?

fotohobby
30-11-2016, 19:07
Indukcja. Podłogówka 100%

oszczednyGrześ
30-11-2016, 19:14
Indukcja. Podłogówka 100%

Ile przeliczasz idzie Ci na cwu? Temperaturki w domu jakie utrzymujesz? Robisz jakieś obniżki czy cały czas jednostajnie ta sama temp?

fotohobby
30-11-2016, 19:21
Przecież piszę, że 22C. Obniżka jedynie nocą, ale wtedy spada o jakieś 0,4C max i to przy minusowych temp na zewnątrz

Na CWU około 30m3

prezes413
30-11-2016, 19:23
Witam , mam problem ze wzrostem ciśnienia w instalacji co. Mam piec junkers cerapur modul z zasobnikiem 150 litrów. W momencie otwarcia zaworu głównego zasilania wodociągowego ciśnienie rośnie a w przypadku zamknięcia maleje przez noc do zera. wykluczam nieszczelność zaworu do napełniania wodą instalacji. Co może być przyczyną takiej sytuacji?

fotohobby
30-11-2016, 19:48
Może zadaj to pytanie w innym wątku, bo tu instalatorzy mogą nie zaglądać.

Maciu78
30-11-2016, 20:38
od 01 do 30 Listopada - 190m3
zeszly rok bardzo podobnie.
ale wg mnie sporo zimniejszy miesiac teraz mielismy w stosunku do zeszlego roku.

Gos**c
30-11-2016, 20:42
Dom parterowy 140m2, kubatura ok. 390m3, wszedzie ogrzewanie podlogowe temp. 21-23, WM z reku Brink 400.
Z cyrkulacją raz na godzinę 3 minuty
Podłoga ok 23cm styropianu EPS100
Fundament 15cm hydro
Ściany 20cm grafitu
Strop żelbetowy plus 25cm (10cm białego, 15cm grafitu)
CWU 4 sosby, Buderus GB162.
CO i CWU

Pażdziernik 88m3
Listopad 113m3 (podniosłem temp do 24 stopni)

Mario430
01-12-2016, 09:22
Październik-kominek z DGP. Za listopad poszło 52m3 (razem z cwu i gotowaniem), co w przeliczeniu na dobę daje ok. 4,5m3. Oczywiście do momentu startu kotła grzałem również kominkiem z DGP. Temp. utrzymywana ok. 22, w łazience deczko cieplej.

wg39070
01-12-2016, 09:32
Październik-kominek z DGP. Za listopad poszło 52m3 (razem z cwu i gotowaniem), co w przeliczeniu na dobę daje ok. 4,5m3. Oczywiście do momentu startu kotła grzałem również kominkiem z DGP. Temp. utrzymywana ok. 22, w łazience deczko cieplej.

Chyba coś w obliczeniach się nie zgadza. 4,5/dobę i tylko 52/miesiąc?

danielw
01-12-2016, 11:00
Mario, coś mi sie nie zgadza, podajesz 4,5m3 na dobę w listopadzie, a piszesz ze poszło tylko 52 m3 w listopadzie.
Może raczej jakieś 135 m3?

JTKirk
01-12-2016, 11:04
Oczywiście do momentu startu kotła grzałem również kominkiem z DGP.
no chyba jasne jest?!?
średnia pewnie tylko za te dni w które kocioł pracował....

Mario430
01-12-2016, 11:44
no chyba jasne jest?!?
średnia pewnie tylko za te dni w które kocioł pracował....

Dokładnie TAK!

Maciu78
01-12-2016, 12:31
no chyba jasne jest?!?
średnia pewnie tylko za te dni w które kocioł pracował....

niedlugo wam gazowania bedzie doplacac.
srednia z miesiaca a liczone pojedyncze dni, ludzie wy jakas inna matematyke uprawiacie?
przeciez to sie kupy nawet nie trzyma. ze niby co grzal 12 dni, a pozostale 18 wyjechal do cieplych krajow?

wg39070
01-12-2016, 12:46
niedlugo wam gazowania bedzie doplacac.
srednia z miesiaca a liczone pojedyncze dni, ludzie wy jakas inna matematyke uprawiacie?
przeciez to sie kupy nawet nie trzyma. ze niby co grzal 12 dni, a pozostale 18 wyjechal do cieplych krajow?

No ja ten wpis też tak odebrałem, że 4,5 /dzień i 52/m-c. Nijak jedno do drugiego się nie ma.

piotrek0m
01-12-2016, 13:05
Hej

od tygodnia na kotle mam uruchomiony program WYGRZEWANIE JASTRYCHU. Ogrzewane jest 120 m2 podłogówki w anhydrycie,
Przez ostatni tydzień zużycie wyniosło 150 m3. Zostało jeszcze drugie tyle czasu do zakończenia wygrzewania.
Na dzień dzisiejszy na kotle mam 45 stopni.

Pozdrav

Wygrzewanie jastrychu kosztowało mnie jakieś 500 m3 gazu ! Masakra to była ...

hektor80
01-12-2016, 13:24
Wygrzewanie jastrychu kosztowało mnie jakieś 500 m3 gazu ! Masakra to była ...

Jak długo trwała ta procedura? Kiedy robiłeś wylewki?

Mario430
01-12-2016, 13:40
ze niby co grzal 12 dni, a pozostale 18 wyjechal do cieplych krajow?

No ja ten wpis też tak odebrałem, że 4,5 /dzień i 52/m-c. Nijak jedno do drugiego się nie ma.

Nie, przecież wyraźnie napisałem, że do momentu startu kotła-18.11.2016 grzałem kominkiem, stąd taka ilość m3 i średnia za listopad. Teraz już chyba wszystko jasne. A kominek "poodpoczywa" sobie do wiosny, no pewnie przez święta coś się zapoda i tyle

JTKirk
01-12-2016, 14:52
średnią z listopada, to domyślnie średnia z całego miesiąca
z tego posta

Październik-kominek z DGP. Za listopad poszło 52m3 (razem z cwu i gotowaniem), co w przeliczeniu na dobę daje ok. 4,5m3. Oczywiście do momentu startu kotła grzałem również kominkiem z DGP. Temp. utrzymywana ok. 22, w łazience deczko cieplej.
nie wynika jednoznacznie, że średnią liczysz od 18.11....

Maciu78
01-12-2016, 17:21
Nie, przecież wyraźnie napisałem, że do momentu startu kotła-18.11.2016 grzałem kominkiem, stąd taka ilość m3 i średnia za listopad. Teraz już chyba wszystko jasne. A kominek "poodpoczywa" sobie do wiosny, no pewnie przez święta coś się zapoda i tyle

przypomnij jeszcze metraż, a najlepiej uzupelnij stopke...

gongsaj21
02-12-2016, 05:51
Witam proszę o opinie nt sterownika Tybox 137 lub polecenie jakiegoś innego sterownika do pieca immergas. Chodzi mi oczywiście o zmniejszenie zużycia gazu

wg39070
02-12-2016, 06:25
Witam proszę o opinie nt sterownika Tybox 137 lub polecenie jakiegoś innego sterownika do pieca immergas. Chodzi mi oczywiście o zmniejszenie zużycia gazu

Mam tego Tyboxa do kociołka Victrix 12 ERp. Trochę spadło spalanie ale do pełni szczęścia, jak napisał Montixe, trzeba jeszcze szujkę zewnętrzną aby kocioł dobierał sam temperaturę zasilania. Teraz muszę ustawiać ręcznie. Spalania w moim przypadku spadło o około 1 - 1,5 m3/dobę.

gongsaj21
02-12-2016, 07:10
Mam tego Tyboxa do kociołka Victrix 12 ERp. Trochę spadło spalanie ale do pełni szczęścia, jak napisał Montixe, trzeba jeszcze szujkę zewnętrzną aby kocioł dobierał sam temperaturę zasilania. Teraz muszę ustawiać ręcznie. Spalania w moim przypadku spadło o około 1 - 1,5 m3/dobę.

To już chyba lepiej kupić oryginalny Car V2, który jest razem z sonda zewnętrzna, wyjdzie chyba niewielka różnica w kosztach zakupu niż oddzielnie sonda i Tybox. A jaki masz metraż i spalanie?

gongsaj21
02-12-2016, 07:16
Choc Tybox jest bezprzewodowy więc to jest jego duża zaleta

wg39070
02-12-2016, 07:31
To już chyba lepiej kupić oryginalny Car V2, który jest razem z sonda zewnętrzna, wyjdzie chyba niewielka różnica w kosztach zakupu niż oddzielnie sonda i Tybox. A jaki masz metraż i spalanie?

I przy okazji 2 razy droższy. Spalanie na poziomie 6 m3/dobę. Metraż po podłodze 210 m2.

budowlany_laik
02-12-2016, 07:49
wg39070, to czym Ty w końcu ogrzewasz? Piszesz, że palisz w kominku, a dodatkowo jeszcze kotłem gazowym?

wg39070
02-12-2016, 07:57
wg39070, to czym Ty w końcu ogrzewasz? Piszesz, że palisz w kominku, a dodatkowo jeszcze kotłem gazowym?

Od kilku tygodni kominek, wcześniej gaz. Mam porównanie i robiłem zapiski dobowego spalania gazu (przed i po zamontowaniu Tyboxa) więc odpowiadam jak ktoś pyta. Staram się pomóc jeśli tylko mogę. A Ty jątrzysz. Mam jeszcze klimę inverter, a co.

budowlany_laik
02-12-2016, 08:26
Czyli jednak kominek jako proteza...
Wrzuć jeszcze może grzejniki akumulacyjne i jaką kozę - będzie komplet :)

JTKirk
02-12-2016, 08:34
taka moda jest na protezy :P

hektor80
02-12-2016, 08:47
Od kilku tygodni kominek, wcześniej gaz. Mam porównanie i robiłem zapiski dobowego spalania gazu (przed i po zamontowaniu Tyboxa) więc odpowiadam jak ktoś pyta. Staram się pomóc jeśli tylko mogę. A Ty jątrzysz. Mam jeszcze klimę inverter, a co.

możesz jakoś porównać palenie w kominku a grzanie klimą? Mam własnie dylemat co montować.. jaką masz klimę?

wg39070
02-12-2016, 08:58
możesz jakoś porównać palenie w kominku a grzanie klimą? Mam własnie dylemat co montować.. jaką masz klimę?

Żeby było jasne - zamontowałem klimę do chłodzenia latem a nie do grzania. Nie chcę mieć zimnych jak diabli podłóg grzejąc tylko klimą. Wszędzie mam podłogówkę. Zakładając swoją klimę nawet przez myśl mi nie przeszło, żeby używać jej do grzania. Dwa razy włączyłem funkcję grzania ale tylko po to, żeby zobaczyć jakie to jest wydajne i powiem, że salon nagrzała stosunkowo szybko. Gdybym chciał grzać klimą to założył bym kanałówkę a ja mam wersją podsufitową.

hektor80
02-12-2016, 09:30
mam zamiar uzywac jej tylko w okresach przejsciowych....

kasiekkk
02-12-2016, 09:47
Witam, mam pytania co do mojego zuzycia gazu. Piec immergas victrix 24 na razie bez automatyki uruchomiony w polowie wrzesnia ogrzewanie wlaczone w polowie pazdziernika. Na gazomierzu juz 360m3 z czego 210 poszlo w listopadzie. Dom "przy kolorowej" pow.uzytkowa 125 , sciany pustak ceramiczny+15 styro 0.32, podloga 10 styro 0.36. Parter temp 21 gora 19-20. Ogrzewany pierwszy sezon. Czy przytych parametrach zuzycie musi byc az tak wysokie? Dom stoi prawie w polu . ostatnie 2 dni zuzycie 10m3 na dobie, dzis mimo wiatru spadlo do 9. Ile moze spasc zuzycie po zainstalowaniu car2? Ogrzewanie 100%podlogowka(wczesniej nie wygrzewana)

lukasz1006
02-12-2016, 09:56
pytanie kto zaproponował taki wielki kocioł 24kw na powierzchnie 125m2.
Ja mam 12kw a ogrzewam po podłogach 184m2 + zasobnik 300litrów. Po zainstalowaniu CARa pewnie zjedziesz 3-4m3 na dobę. Ale według mnie CAR2 jest nie wart swojej ceny. Wystarczy TYBOX137 (bezprzewodowy) cena około 250zł lub przewodowy TYBOX117 cena 120zł + czujka zewnętrzna własnej roboty KTY81/110 do kupienia za 3zł i kabelek + jakas puszeczka = całość max 15zł.
Wydawać 600zł na CAR2 z czujką to przegięcie. Za to pewnie będzie 300m3 gazu.

wg39070
02-12-2016, 09:59
Witam, mam pytania co do mojego zuzycia gazu. Piec immergas victrix 24 na razie bez automatyki uruchomiony w polowie wrzesnia ogrzewanie wlaczone w polowie pazdziernika. Na gazomierzu juz 360m3 z czego 210 poszlo w listopadzie. Dom "przy kolorowej" pow.uzytkowa 125 , sciany pustak ceramiczny+15 styro 0.32, podloga 10 styro 0.36. Parter temp 21 gora 19-20. Ogrzewany pierwszy sezon. Czy przytych parametrach zuzycie musi byc az tak wysokie? Dom stoi prawie w polu . ostatnie 2 dni zuzycie 10m3 na dobie, dzis mimo wiatru spadlo do 9. Ile moze spasc zuzycie po zainstalowaniu car2? Ogrzewanie 100%podlogowka(wczesniej nie wygrzewana)

Mi przy większym metrażu oscyluje w granicach 6-ciu m3/dobę razem z cwu. Też jak zacząłem grzać na początku października było 7-8 m3. Zamontowałem sterownik pokojowy i trochę spadło. Ale ta dycha w podłodze to trochę mało, ja mam 20.

hektor80
02-12-2016, 10:14
pytanie kto zaproponował taki wielki kocioł 24kw na powierzchnie 125m2.
Ja mam 12kw a ogrzewam po podłogach 184m2 + zasobnik 300litrów. Po zainstalowaniu CARa pewnie zjedziesz 3-4m3 na dobę. Ale według mnie CAR2 jest nie wart swojej ceny. Wystarczy TYBOX137 (bezprzewodowy) cena około 250zł lub przewodowy TYBOX117 cena 120zł + czujka zewnętrzna własnej roboty KTY81/110 do kupienia za 3zł i kabelek + jakas puszeczka = całość max 15zł.
Wydawać 600zł na CAR2 z czujką to przegięcie. Za to pewnie będzie 300m3 gazu.

gwoli ścisłości, Tybox 117 z wysyłką kosztuje 150zł, na carv2 mam cene 550zł. Różnica to 400zł... a z tego to nie będzie więcej niz 180m3 ... :)

kasiekkk
02-12-2016, 10:20
10 cm styro bylo w projekcie-kiedy zaczelam interesowac aie ogrzewaniem jedyne co moglam zrobic to zmienic parametry styro z 0,4 na 0.36(0,37 nie jestem pewna). Proponowalam piec 12kW ale ktory chlop poslucha baby w ciazy skoro instalator mowi ze 24 bedzie dobrze...a domowa czujka nie koliduje z gwarancja? Kociol obecnie ustawiony na 18kW

wg39070
02-12-2016, 10:37
10 cm styro bylo w projekcie-kiedy zaczelam interesowac aie ogrzewaniem jedyne co moglam zrobic to zmienic parametry styro z 0,4 na 0.36(0,37 nie jestem pewna). Proponowalam piec 12kW ale ktory chlop poslucha baby w ciazy skoro instalator mowi ze 24 bedzie dobrze...a domowa czujka nie koliduje z gwarancja? Kociol obecnie ustawiony na 18kW

Tym instalatorom to bym chętnie tyłek skopał. Przyspawali się do tych 24 kw jak tramwaj do szyn. Mi też proponowano 20 kw a ja wybrałem 12 i jestem zadowolony. Jedyne w czym poparł mnie wykonawca to podłogówka na całej powierzchni bez grzejników. A te 18 kw u Ciebie to chyba "udrutowanie" palnika ale nie ma to znaczenia, gdyż kocioł z taką mocą prawdopodobnie nigdy pracował nie będzie. Ważniejsza jest moc minimalna, która u Ciebie wynosi zapewne coś około 5 kw. W moim Immergasie to wartość 1,9 kw.

Gumisio
02-12-2016, 11:04
Tym instalatorom to bym chętnie tyłek skopał. Przyspawali się do tych 24 kw jak tramwaj do szyn. Mi też proponowano 20 kw a ja wybrałem 12 i jestem zadowolony. Jedyne w czym poparł mnie wykonawca to podłogówka na całej powierzchni bez grzejników. A te 18 kw u Ciebie to chyba "udrutowanie" palnika ale nie ma to znaczenia, gdyż kocioł z taką mocą prawdopodobnie nigdy pracował nie będzie. Ważniejsza jest moc minimalna, która u Ciebie wynosi zapewne coś około 5 kw. W moim Immergasie to wartość 1,9 kw.

Instalator instalatorem ale projektantom bym pare slow powiedzial.
Ci pierwsi w zasadzie maja zamontowac co jest w projekcie.
Ci drudzy daja na zapas zeby sie potem klient nie mogl czepic ze zimno ma :)
I rozumiem ze nie sa w stanie przewidziec gdzie dom bedzie budowany,
ale przy zalozeniach izolacyjnosci scian itd budynek powinien spelniac okreslone kryteria,
a co za tym idzie dedykowany jest kociol o xxx mocy.
Ja tez jestem teraz madrzejszy, ale piec juz wisi i tez Victrix 24KW.
Jedyna rzecza jaka mialem posluchac instalatora, to zeby na calosci zrobic podlogowke.
Madrze zrobil Montixe dajac wszedzie podlogowke i na wszelki wypadek grzejniki.
Ale teraz to juz musztarda.....

gongsaj21
02-12-2016, 11:14
Pociesze Was ja mam 24kw 160m2 do grzania a w tym sezonie grzeje tylko jeden poziom wiec grzeje 80m2 i spalanie teraz wychodzi 8m3/ dobę (w tym około 1.2 metra na cwu i gotowanie) pierwszy sezon grzeje gazem. I tak zuzycie spadło bo na początku wychodziło 9m3. C.O ustawione na 38 stopni, temperatura w domu 23 stopnie. Oczywiście żaden z instalatorów nie zaproponował mniejszego pieca więc nawet się na tym nie zastanawialiśmy, nawet jeden zaproponował 30 kw

JTKirk
02-12-2016, 11:31
Instalatorzy debile to raz, ale dziwię się niektórym kolegom tutaj, że wcześniej nie interesowali się tematem - tutaj na forum.
Ja jeszcze przed rozpoczęciem budowy interesowałem się wieloma detalami związanymi z budową i przeczytałem xxx wątków mniej lub bardziej specjalistycznych. I przede wszystkim, nauczyłem się nie tyle negować wszystko co mówią fachowcy, ale przede wszystkim weryfikować - na forum.
Podam przykład - jeszcze przed wbiciem pierwszej łopaty zapytania ofertowe odnośnie urządzenia grzewczego(ponad 20 zapytań). Wszyscy dostali ten sam zestaw danych, niektórzy chcieli więcej danych, to dosłałem. Rozrzut proponowanej mocy urządzenia grzewczego dla tego samego domu to 6 - 15kw
Dzięki lekturze forum mam tyle ile trzeba. Gdybym nie czytał forum, pewnie miałbym standardowe 20-25kw, a tak mam niecałe 8kw. I jest z małym zapasem

wg39070
02-12-2016, 11:40
Instalatorzy debile to raz, ale dziwię się niektórym kolegom tutaj, że wcześniej nie interesowali się tematem - tutaj na forum.
Ja jeszcze przed rozpoczęciem budowy interesowałem się wieloma detalami związanymi z budową i przeczytałem xxx wątków mniej lub bardziej specjalistycznych. I przede wszystkim, nauczyłem się nie tyle negować wszystko co mówią fachowcy, ale przede wszystkim weryfikować - na forum.
Podam przykład - jeszcze przed wbiciem pierwszej łopaty zapytania ofertowe odnośnie urządzenia grzewczego(ponad 20 zapytań). Wszyscy dostali ten sam zestaw danych, niektórzy chcieli więcej danych, to dosłałem. Rozrzut proponowanej mocy urządzenia grzewczego dla tego samego domu to 6 - 15kw
Dzięki lekturze forum mam tyle ile trzeba. Gdybym nie czytał forum, pewnie miałbym standardowe 20-25kw, a tak mam niecałe 8kw. I jest z małym zapasem

Też tak postąpiłem.

gorbag
02-12-2016, 11:49
Tym instalatorom to bym chętnie tyłek skopał. Przyspawali się do tych 24 kw jak tramwaj do szyn.



Instalatorzy debile to raz, ale dziwię się niektórym kolegom tutaj, że wcześniej nie interesowali się tematem - tutaj na forum.

Zupełnie niepotrzebnie się podniecacie. Całkiem świadomie wziąłem Immergasa 24kW do domu o zapotrzebowaniu 3,2kW przy -20 stopniach.
Trzeci rok chodzi idealnie, a rachunek z zeszłego roku to 1730 zł za CO+CWU dla 4 osób.

CO mam ograniczone od góry do 5kW, zatem zakres modulacji to 3-5kW.
Dzięki temu że jest podłogówka i dobra izolacja oraz dzięki odpowiedniemu dobraniu temperatur i czasów na sterowniku, kocioł włącza się rzadko i nie ma problemu z taktowaniem.
Duża moc na CWU (podobno przycięta przez instalatora do 21kW) przydaje się do ogrzewania przepływowego CWU, a wbudowany w wiszący kocioł zasobnik nie zajmuje miejsca na podłodze.

wg39070
02-12-2016, 11:53
Zupełnie niepotrzebnie się podniecacie. Całkiem świadomie wziąłem Immergasa 24kW do domu o zapotrzebowaniu 3,2kW przy -20 stopniach.
Trzeci rok chodzi idealnie, a rachunek z zeszłego roku to 1730 zł za CO+CWU dla 4 osób.

CO mam ograniczone od góry do 5kW, zatem zakres modulacji to 3-5kW.
Dzięki temu że jest podłogówka i dobra izolacja oraz dzięki odpowiedniemu dobraniu temperatur i czasów na sterowniku, kocioł włącza się rzadko i nie ma problemu z taktowaniem.
Duża moc na CWU (podobno przycięta przez instalatora do 21kW) przydaje się do ogrzewania przepływowego CWU, a wbudowany w wiszący kocioł zasobnik nie zajmuje miejsca na podłodze.

Teraz nasuwa się pytanie - po co kocioł 24 kw udrutowany do 5?

hektor80
02-12-2016, 12:08
Teraz nasuwa się pytanie - po co kocioł 24 kw udrutowany do 5?

do cwu bo ma dwufunkcyjny...

gorbag
02-12-2016, 12:11
Zdecydował koszt zakupu (porównywałem 12kW + zasobnik i 24kW z wbudowanym zasobnikiem) i oszczędność miejsca.
W małej kibelko-kotłowni pod wiszącym kotłem mamy pralkę, a nie baniak na wodę.

wg39070
02-12-2016, 12:14
do cwu bo ma dwufunkcyjny...

No tak, przeoczyłem.

gongsaj21
02-12-2016, 12:42
Wiecie może czy jest możliwa jakaś regulacja mocy w victrix exa 24?

firebringer
02-12-2016, 12:46
Porównałem teraz zużycie gazu w mieszkaniu w starej, nieocieplonej kamienicy i w domu moich rodziców

1. Moje mieszkanie: 55 metrów, 3,5 metra sufit
Elewacja/ocieplenie jak w starej kamienicy, żadna. Okna skrzynkowe 3x (nowe, drewniane, cholernie drogie - konserwator zabytków). Kocioł dwufunkcyjny, jakieś 7 lat juz ma, włoski Ferroli. Wszystkie ściany naokoło nie przylegają do żadnego z mieszkań. Klatka schodowa zimna i nieogrzana. Sterownik ustawiony na 20 stopni. Jedna osoba w mieszkaniu. Bielsko Biała

Rachunek za gaz: 602 PLN za październik i listopad

2. Dom rodziców (woj. Lubuskie): 100 m2 ogrzewanej powierzchni użytkowej, sufit 2,4 m, wybudowany w roku 90 z pustaka. Na dole garaż, pralnia z łazienką, dwa pokoje, w zasadzie nieogrzewany (tylko jeden na dole ogrzewany). Wszystkie okna po wymianie.

Wymieniłem całą instalację, grzejniki nowe stalowe, kilka zostało żeliwnych (dwa), rórki miedziane ocieplone pianką, wymienione drzwi garażowe, ocieplony styropianem. Kocioł za 2,5 K, polski Termet dwufunkcyjny. Sterownik na 20 stopni całą dobę. Cztery osoby w mieszkaniu (ciepła woda plus CO, gotowanie)

Rachunek za gaz (niemal za ten sam okres, od 05.10): 799 PLN (554 m3)

montixe
02-12-2016, 13:49
Wiecie może czy jest możliwa jakaś regulacja mocy w victrix exa 24?
Widzę, że ciebie elektronika ( parametry- symbole, oznaczenia i wartości) jest taka sama jak w moim modelu X24 v.2011, który ma moc 3-24 kW i u mnie fabrycznie parametr S2 jest ustawione na 1000 (obrotów/min), a u ciebie fabrycznie S2 jest 1400, a zakresy dla S0, S1 i S4 mamy takie same. Podejrzewam, że konstrukcja, wentylator i wymiennik jest taki sam, zmienili zawór gazowy i pompę na elektroniczne. Spróbuj zmienić parametr S2 na 1000 albo nawet na 900. Przy 900 będzie coś około 2,8 kW ;)
albo 2,99 kW ;)

gongsaj21
02-12-2016, 14:47
Widzę, że ciebie elektronika ( parametry- symbole, oznaczenia i wartości) jest taka sama jak w moim modelu X24 v.2011, który ma moc 3-24 kW i u mnie fabrycznie parametr S2 jest ustawione na 1000 (obrotów/min), a u ciebie fabrycznie S2 jest 1400, a zakresy dla S0, S1 i S4 mamy takie same. Podejrzewam, że konstrukcja, wentylator i wymiennik jest taki sam, zmienili zawór gazowy i pompę na elektroniczne. Spróbuj zmienić parametr S2 na 1000 albo nawet na 900. Przy 900 będzie coś około 2,8 kW ;)

Naciskam info i tam szukam tego parametru? Czy zmniejszenie nie spowoduje tego że grzejniki się zrobią bardziej zimne, bo i tak mam ustawione na 38 stopni

montixe
02-12-2016, 14:53
Naciskam info i tam szukam tego parametru? Czy zmniejszenie nie spowoduje tego że grzejniki się zrobią bardziej zimne, bo i tak mam ustawione na 38 stopni

nie, nie, żeby podejrzeć i zmienić jakikolwiek parametr, trzeba postępować wg. pkt.3.8 "Programowanie Karty Elektronicznej" opisanej na str. 28 instrukcji kotła

ps.
a tak w ogóle, dlaczego się wstydzisz pisać w temacie VICTRIXa ;)

andi1999
02-12-2016, 20:10
Przez 3 dni testowałem swoje ogrzewanie podłogowe pod kątem wyłączenia pieca na czas nieobecności w domu oraz w nocy (za pomocą ustawień programu na sterowaniu podłogówką). Okazało się, że jednak mniej gazu zużywam, gdy mam ustawiony program na wyłączanie pieca w trakcie nocy i nieobecnosci w domu, w stosunku do 24 godzinnej pracy pieca regulowanego termostatami pokojowymi (dobowe zużycie gazu mniejsze o ponad 1m3 przy takich samych ustawieniach i podobnej temp. zewnętrznej).

CafeDelTom27
02-12-2016, 20:35
W zimniejsze dni może być na odwrót z spalaniem gazu

oszczednyGrześ
02-12-2016, 20:59
Przez 3 dni testowałem swoje ogrzewanie podłogowe pod kątem wyłączenia pieca na czas nieobecności w domu oraz w nocy (za pomocą ustawień programu na sterowaniu podłogówką). Okazało się, że jednak mniej gazu zużywam, gdy mam ustawiony program na wyłączanie pieca w trakcie nocy i nieobecnosci w domu, w stosunku do 24 godzinnej pracy pieca regulowanego termostatami pokojowymi (dobowe zużycie gazu mniejsze o ponad 1m3 przy takich samych ustawieniach i podobnej temp. zewnętrznej).
A jak komfort?

andi1999
02-12-2016, 21:07
dla komfortu lepsze aut. wyłączanie pieca... bardziej odczuwa się ciepło od podłogi. Przy stałej tem. wydaje się że jest chłodniej.'

andi1999
02-12-2016, 21:09
dla komfortu lepsze aut. wyłączanie pieca... bardziej odczuwa się ciepło od podłogi. Przy stałej tem. wydaje się że jest chłodniej.'
poza tym dom mam w miarę dobrze ocieplony, spadki temp. to max ok 2 oC w mroźne noce w poprzednim roku były....

wg39070
03-12-2016, 07:54
Przez 3 dni testowałem swoje ogrzewanie podłogowe pod kątem wyłączenia pieca na czas nieobecności w domu
oraz w nocy (za pomocą ustawień programu na sterowaniu podłogówką). Okazało się, że jednak mniej gazu zużywam, gdy mam ustawiony program na wyłączanie pieca w trakcie nocy i nieobecnosci w domu, w stosunku do 24 godzinnej pracy pieca regulowanego termostatami pokojowymi (dobowe zużycie gazu mniejsze o ponad 1m3 przy takich samych ustawieniach i podobnej temp. zewnętrznej).

Testowałem takie rozwiązanie. Paradoksalnie kocioł spalał więcej gazu niż przy pracy cało dobowej sterowanej Tyboxem 137. Przez noc posadzka stygła na tyle, że później kocioł, aby ją nagrzać zużywał więcej gazu.

andi1999
03-12-2016, 12:15
Testowałem takie rozwiązanie. Paradoksalnie kocioł spalał więcej gazu niż przy pracy cało dobowej sterowanej Tyboxem 137. Przez noc posadzka stygła na tyle, że później kocioł, aby ją nagrzać zużywał więcej gazu.

tylko że ja mam wylewki anhydrytowe,które dość szybko się nagrzewają,,,

wg39070
03-12-2016, 13:16
tylko że ja mam wylewki anhydrytowe,które dość szybko się nagrzewają,,,

Wróżką nie jestem. Nie pisałeś o tym, bynajmniej nie w tym poście, do którego odnosi się moja odpowiedź.

Krzysiek_ost
04-12-2016, 17:41
m-c Listopad 287,9 m3.
Mieszkanie w dumu typu kostka, 90m2, nie ocieplony, górne mieszkanie, termostat ustawiony na 20 st. C w dzień 19 st. C w nocy.
Dużo ?

knatom
04-12-2016, 19:04
Dużo.
Ja spaliłem 283 m. Dom kostka, 160 m.kw.,
Plus strych nieogtzewany 80 m.kw. Dom ocieplony styropianem grafitowym 15 cm, grzejniki i 39 m.kw. podłogowego. Niestety na piętrze mam tylko 10 cm wełny na suficie i przez to takie duże zużycie. Miałem dołożyć jeszcze 30 cm wełny na podłodze strychu ale niestety nie zdążyłem.
Za cały poprzedni sezon od 1 października 2015 do 30 września 2016 zapłaciłem za gaz (ogrzewanie i ciepła woda, nie mam kuchenki gazowej tylko indukcję) 4600 zł (suma wszystkich rachunków).

knatom
04-12-2016, 19:07
Jeszcze jedno. Dom jest z roku 1947 i ogrzewanie ustawione na 21 w dzień i 19 w nocy. Kocioł to Buderus GB072 + zbiornik c.w.u. 160 litrów. Całość sterowana pogodówką.

Krzysiek_ost
05-12-2016, 10:50
Dużo.
Ja spaliłem 283 m. Dom kostka, 160 m.kw.,
Plus strych nieogtzewany 80 m.kw. Dom ocieplony styropianem grafitowym 15 cm, grzejniki i 39 m.kw. podłogowego. Niestety na piętrze mam tylko 10 cm wełny na suficie i przez to takie duże zużycie. Miałem dołożyć jeszcze 30 cm wełny na podłodze strychu ale niestety nie zdążyłem.
Za cały poprzedni sezon od 1 października 2015 do 30 września 2016 zapłaciłem za gaz (ogrzewanie i ciepła woda, nie mam kuchenki gazowej tylko indukcję) 4600 zł (suma wszystkich rachunków).

Jeszcze jedno. Dom jest z roku 1947 i ogrzewanie ustawione na 21 w dzień i 19 w nocy. Kocioł to Buderus GB072 + zbiornik c.w.u. 160 litrów. Całość sterowana pogodówką.
Masz ściany jednolite, czy masz "strzeline powietrzną" ?
Na przyszły rok planuje ocieplać budynek. Dach i ściany. Możesz coś poradzić na co zwrócić uwagę ?

knatom
05-12-2016, 12:56
Nie mam szczeliny powietrznej. Ściany mają grubość około 45 cm i są z cegły pełnej.
Wg mnie najważniejsza jest szczelność. Co z tego, że dasz 20 cm na ściany jak będzie zimno dostawać się przez drzwi od piwnicy albo strychu.

gongsaj21
05-12-2016, 18:57
Mam pytanie do użytkowników sterowników Tybox 137, otóż mam piec gazowy w podpiwniczeniu i zastanawiam się czy nie będzie problemu z komunikacją między sterownikiem a nadajnikiem radiowym? Sterownik jak na razie będzie na pierwszym piętrze.
Po drugie jaka macie ustawiona histereze, czy 0.2 będzie "dobra"? I niech ktoś mnie oświeci czy jeśli ustawie temperaturę na 23 stopnie to przy histerezie wynoszącej 0.2 piec włączy się przy 22.8 a wyłączy przy 23.2? :)
Pozdrawiam

Mario430
06-12-2016, 11:31
Mam pytanie do użytkowników sterowników Tybox 137, otóż mam piec gazowy w podpiwniczeniu i zastanawiam się czy nie będzie problemu z komunikacją między sterownikiem a nadajnikiem radiowym? Sterownik jak na razie będzie na pierwszym piętrze.
Sprawdzisz doświadczalnie będziesz wiedział. Tego nawet wróżka nie wie :-)

Po drugie jaka macie ustawiona histereze, czy 0.2 będzie "dobra"? I niech ktoś mnie oświeci czy jeśli ustawie temperaturę na 23 stopnie to przy histerezie wynoszącej 0.2 piec włączy się przy 22.8 a wyłączy przy 23.2? :)
Pozdrawiam
Nie, wyłączy się przy 23.1, a załączy przy 22.9. Moim zdaniem dobra histereza pod warunkiem, że chałupa dobrze akumuluje ciepło i następuje wolniutki spadek temperatury, inaczej czeka Cię taktowanie.
Pozdrawiam

montixe
06-12-2016, 11:48
Mam pytanie do użytkowników sterowników Tybox 137,
niech ktoś mnie oświeci czy jeśli ustawie temperaturę na 23 stopnie to przy histerezie wynoszącej 0.2 piec włączy się przy 22.8 a wyłączy przy 23.2? :)


Nie, wyłączy się przy 23.1, a załączy przy 22.9.

Też nie tak. Sterownik bierze pełną wartość połowy histerezy w obie strony jako wartość dopuszczalną, więc dokładnie to włączy natychmiast, gdy zarejestruje temp. 22,8*C i wyłączy się gdy osiągnie 23,1*C

Gumisio
06-12-2016, 12:01
Mam pytanie do użytkowników sterowników Tybox 137, otóż mam piec gazowy w podpiwniczeniu i zastanawiam się czy nie będzie problemu z komunikacją między sterownikiem a nadajnikiem radiowym? Sterownik jak na razie będzie na pierwszym piętrze.

Ja w poprzednim domu mialem tyboxa na 1 pietrze a odbiornik w piwnicy.
Po drodze 2 stropy typu "zeran". Dzialalo bez zarzutu.

gongsaj21
06-12-2016, 15:26
Dziękuję za odpowiedzi. A wg waszych doświadczeń lepsza będzie czestsza a krótka praca czy rzadsza a dłuższa? Moze ustawie histereze na 0.4. Przy 0.2 będzie się za często załączał

CafeDelTom27
06-12-2016, 18:17
Ja mam histereze 1 stopien.wlacza sie przy 21 a wylacza przy 22.dla mnie jest tak dobrze

noc
06-12-2016, 18:30
Ja mam histereze 1 stopien.wlacza sie przy 21 a wylacza przy 22.dla mnie jest tak dobrze

Dokładnie. U siebie mam także 1 stopień, włącza się poniżej 23oC a wyłącza przy 24oC. Kocioł załącza się 2-4 razy na dobę, pracuje spokojnie, niską mocą i w dłuższych zakresach czasowych.

gongsaj21
06-12-2016, 21:39
To jak to w końcu jest z tą histereza, bo jeśli macie ustawioną temperaturę na 22 stopnie i histereze na 1 stopień to piec powinien się załączyć przy 21.5 a wyłączyć przy 22.5

gustav.pl
07-12-2016, 08:37
Witam "zagazowanych" :)
Podobnie jak wiosną, tak i teraz idę na "rekord" spalania. Od listopada dzienne zużycie to ok. 9 m3(C.O + CWU) :bash: Niestety zmiana pieca na kondensat + pogodówka nic nie pomogła, a można powiedzieć, że wręcz przeciwnie.Bo porównując z marcem(gdy mieliśmy jeszcze stary, zwykły kociołek) zużycie jest podobne, ale w domu było cieplej. Wtedy przy 55°C na wyjściu, bez problemu nabijało do zadanej 23. Obecnie na wyjściu mam 43 i mamy w domu 22, w porywach 22,5°C. Warunki pogodowe są zbliżone. No jedynie to w listopadzie bardziej wiało.
Pozdrawiam :)

montixe
07-12-2016, 09:00
To jak to w końcu jest z tą histereza, bo jeśli macie ustawioną temperaturę na 22 stopnie i histereze na 1 stopień to piec powinien się załączyć przy 21.5 a wyłączyć przy 22.5
po prostu ma ustawioną zadaną 21,5*C. Tak jak wcześniej pisałem, wartość histerezy w tradycyjnych sterownikach, rozkłada się po połowie w każdą stronę od temp. zadanej.
Ty nie pytaj jak kto ma ustawione, bo każdy dom będzie reagował inaczej. Znaczenie mają straty pomieszczenia i szybkość reakcji, akumulacja czyli z czego jest zbudowany dom i system ogrzewania. Inaczej będzie przy podłogówce, a inaczej przy grzejnikach. Sama musisz sprawdzić co ci będzie odpowiadało. Ja gdybym miał histerezę 1*C to kocioł normalnie załączałby się raz na dobę na albo rzadziej, a wtedy spadek komfortu cieplnego byłby odczuwalny mimo że w domu nie byłoby zimno.

Mario430
07-12-2016, 09:45
po prostu ma ustawioną zadaną 21,5*C. Tak jak wcześniej pisałem, wartość histerezy w tradycyjnych sterownikach, rozkłada się po połowie w każdą stronę od temp. zadanej.
Ty nie pytaj jak kto ma ustawione, bo każdy dom będzie reagował inaczej. Znaczenie mają straty pomieszczenia i szybkość reakcji, akumulacja czyli z czego jest zbudowany dom i system ogrzewania. Inaczej będzie przy podłogówce, a inaczej przy grzejnikach. Sama musisz sprawdzić co ci będzie odpowiadało. Ja gdybym miał histerezę 1*C to kocioł normalnie załączałby się raz na dobę na albo rzadziej, a wtedy spadek komfortu cieplnego byłby odczuwalny mimo że w domu nie byłoby zimno.

Dokładnie. Tak jak wcześniej Ci już pisałem, jeśli będzie u Ciebie wolny spadek temperatury, tzn. 0,1st. na kilka godzin(3-4h) to jak najbardziej jak najmniejsza histereza, chodzi po prostu o komfort cieplny. Ja podobnie jak przedmówca, gdybym miał histerezę na poziomie 1st. to kocioł włączałby mi się raz na dobę, a może i rzadziej, komfort kiepski. Więc mam histerezę 0,4st. (to minimalna na moim sterowniku) i kocioł pracuje 2x na dobę: bardzo wcześnie rano, a w zasadzie jeszcze w nocy, żeby na dzień dobry było milutko (fajna podłoga), a potem koło południa startuje, żeby na popołudnie i wieczorek było równie milutko. Ale wiadomo każdy jak woli.

kwasek2
07-12-2016, 11:14
Witam "zagazowanych" :)
Podobnie jak wiosną, tak i teraz idę na "rekord" spalania. Od listopada dzienne zużycie to ok. 9 m3(C.O + CWU) :bash: Niestety zmiana pieca na kondensat + pogodówka nic nie pomogła, a można powiedzieć, że wręcz przeciwnie.Bo porównując z marcem(gdy mieliśmy jeszcze stary, zwykły kociołek) zużycie jest podobne, ale w domu było cieplej. Wtedy przy 55°C na wyjściu, bez problemu nabijało do zadanej 23. Obecnie na wyjściu mam 43 i mamy w domu 22, w porywach 22,5°C. Warunki pogodowe są zbliżone. No jedynie to w listopadzie bardziej wiało.
Pozdrawiam :)

Wiatr wpływa na zużycie, co jest logiczną sprawą. U mnie przy temperaturze -2 dzień, -8 noc wciągnął około 8,5 m3 gazu (CO+CWU), a przy temp dzień 0, noc -2 przy bardzo mocnym wietrze wciągnął nawet 10m3. Dom 180m2 po podłogach, kubatura 708m3, pustak ceramiczny 25cm, styro 15cm grafit, okna 3 szyby, kocioł kondensat 21KW Vaillant, regulator pokojowy calorMatic 370 - brak pogodówki, temp zadana u góry 21,5 co daje około 22,5 na dole, regulacja ciągła - lepszy komfort ciepła niż dwustawna, dopasowanie regulacji zmienione z 0 na +1

montysp*
09-12-2016, 19:31
Witam
Domek 100m2/ocieplony.
Piec Jednofunkcyjny z zasobnikiem 100l.
Prosze o informacje czy podane spalanie jest w normie czy musze cos kombinowac z ustawieniami.
Pazdziernik cały miesiąc-86.5m3gazu
Listopad cały miesiąc-137m3 gazu.
Z góry dziekuje za informacje

fotohobby
09-12-2016, 19:45
Witam
Domek 100m2/ocieplony.
Piec Jednofunkcyjny z zasobnikiem 100l.
Prosze o informacje czy podane spalanie jest w normie czy musze cos kombinowac z ustawieniami.
Pazdziernik cały miesiąc-86.5m3gazu
Listopad cały miesiąc-137m3 gazu.
Z góry dziekuje za informacje

Może dobrze, może źle...
Kto to wie ? Kto to wie... ?

Określenie "dom ocieplony" mówi mniej więcej tyle - mam samochód kombi, , pali 8l/100km
Dużo, czy w normie ?

montysp*
09-12-2016, 19:48
Ocieplony :styropian grafit 10cm mury bk24cm
Temp dzien -22
temp noc-20.5

miloszenko
09-12-2016, 20:11
Ocieplony :styropian grafit 10cm mury bk24cm
Temp dzien -22
temp noc-20.5

To spalanie masz w normie.

Z mojej stopki widać jaki dom, W listopadzie 115 m3 na CO/CWU (4 osoby).

fotohobby
09-12-2016, 20:17
Ocieplony :styropian grafit 10cm mury bk24cm
Temp dzien -22
temp noc-20.5


No to norma.
Szkoda, że tego styropianu tak mało.
Ja za listopad 94m3

montysp*
09-12-2016, 20:22
A czy zauwarzyliscie róznice w spalaniu miedzy pierwszym sezonem grzewczym a kolejnymi??

danielw
09-12-2016, 20:23
Ocieplony :styropian grafit 10cm mury bk24cm
Temp dzien -22
temp noc-20.5

Czyli ocieplony tak sobie a spalanie przyzwoite.

montysp*
09-12-2016, 21:15
Jest to CO+CWU.
3 osoby

oszczednyGrześ
09-12-2016, 22:27
Jest to CO+CWU.
3 osoby

I tak mało danych. Ile styro w podłodze, ile w dachu i jakiej izolacji? Jaka wentylacja? Jak zorganizowany system CO ile podłogówki itd?

kama33
10-12-2016, 08:25
listopad 140m3( na CWU+ gotowanie idzie ok. 50m3), ale dużo kombinacji z ustawieniami temperatury i przedziałów czasowych. Zaczęliśmy drugi sezon grzania: w pierwszym miało być niedrogo, teraz ma być komfortowo, stąd testowałam różne temperatury, bez obniżania na noc itp. Stanęło na 20 w nocy i 20,6 w dzień (wyłącza się kocioł przy 20,8 a potem pokój nagrzewa się zazwyczaj do 21 stopni). Przy silnych wiatrach wentylacją mocno wywiewa i okna tarasowe słabo dociskają do ramy i też czuć wywiewanie - trzeba to poprawić albo uszczelnić. Poza tym nie mamy pogodówki tylko regulator pokojowy. Czy pogodówka pozwoli uzyskać lepszy komfort i niższe rachunki? :)

fotohobby
10-12-2016, 08:35
Jeśli już teraz kocioł pracuje z niedużą temperaturą zasilania, to oszczędności nie będzie.

kama33
10-12-2016, 09:26
Temperatura na kotle 35 stopni. W tamtym roku wydawało mi się, że przy niższej temp zużycie gazu było większe, a komfort mniejszy.Poza tym kocioł ma dość dużą moc :(

miloszenko
10-12-2016, 11:05
listopad 140m3( na CWU+ gotowanie idzie ok. 50m3), ale dużo kombinacji z ustawieniami temperatury i przedziałów czasowych. Zaczęliśmy drugi sezon grzania: w pierwszym miało być niedrogo, teraz ma być komfortowo, stąd testowałam różne temperatury, bez obniżania na noc itp. Stanęło na 20 w nocy i 20,6 w dzień (wyłącza się kocioł przy 20,8 a potem pokój nagrzewa się zazwyczaj do 21 stopni). Przy silnych wiatrach wentylacją mocno wywiewa i okna tarasowe słabo dociskają do ramy i też czuć wywiewanie - trzeba to poprawić albo uszczelnić. Poza tym nie mamy pogodówki tylko regulator pokojowy. Czy pogodówka pozwoli uzyskać lepszy komfort i niższe rachunki? :)

Macie wynik bardzo porównywalny z moim, wygląda ok. Wątpię, żeby automatyka tutaj coś pomogła. Listopad był w tym roku i zimny i bardzo wietrzy, grudzień powinien wyjść mniej :)

kama33
10-12-2016, 11:35
Grudzień jest też wietrzny i chłodny :) U nas dopiero drugi dzień temperatura na plusie, za to wieje tak, że pies boi się świstów z komina wentylacyjnego :D

montysp*
10-12-2016, 12:41
Jak obnizyłem temp.to takze zauwarzyłem wiekszy pobor gazu.

oszczednyGrześ
10-12-2016, 16:00
Grudzień jest też wietrzny i chłodny :) U nas dopiero drugi dzień temperatura na plusie, za to wieje tak, że pies boi się świstów z komina wentylacyjnego :D
Dlatego warto dom robić szczelny a do tego trzeba mieć wentylacje mechaniczną.

montysp*
11-12-2016, 21:23
Jaka temp.CO ustawione macie na grzejniki??

kasiekkk
13-12-2016, 09:28
pytanie kto zaproponował taki wielki kocioł 24kw na powierzchnie 125m2.
Ja mam 12kw a ogrzewam po podłogach 184m2 + zasobnik 300litrów. Po zainstalowaniu CARa pewnie zjedziesz 3-4m3 na dobę. Ale według mnie CAR2 jest nie wart swojej ceny. Wystarczy TYBOX137 (bezprzewodowy) cena około 250zł lub przewodowy TYBOX117 cena 120zł + czujka zewnętrzna własnej roboty KTY81/110 do kupienia za 3zł i kabelek + jakas puszeczka = całość max 15zł.
Wydawać 600zł na CAR2 z czujką to przegięcie. Za to pewnie będzie 300m3 gazu.

Czy jest gdzies schemat jak zrobić taką czujkę? Chodzi mi glownie o wpięcie do pieca czy bezpośrednio kabel sie wpina czy jakas wtyczka ma być?

montixe
13-12-2016, 09:45
Czy jest gdzies schemat jak zrobić taką czujkę? Chodzi mi glownie o wpięcie do pieca czy bezpośrednio kabel sie wpina czy jakas wtyczka ma być?

Nie trzeba żadnego schematu. W oryginalnej sondzie jest tylko kawałek płytki z wlutowanym termistorem i zaciskiem do kabelka zamknięte w małej obudowie z logo producenta kotłów. KTY81/110 to zwykły termistor, zobacz sobie w internecie grafikę, to zrozumiesz o czym dalej mowa. Do jego nóżek przylutujesz sobie kawałki przewodów i potem to połączysz z właściwym przewodem wypuszczonym na północną lub północno-zachodnią ścianę budynku i chowasz to w jakiejś hermetycznej puszcze natynkowej. Drugi koniec przewodu zgodnie z instr. podpinasz pod właściwe zaciski w kotle (normalnie jak w zwykłej kostce elektrycznej).Podany termistor jest w sondach do kotłów IMMERGAS. Jak posiadasz kocioł innej marki, to prawdopodobnie potrzebujesz sondę o innej charakterystyce.

wg39070
13-12-2016, 09:46
Czy jest gdzies schemat jak zrobić taką czujkę? Chodzi mi glownie o wpięcie do pieca czy bezpośrednio kabel sie wpina czy jakas wtyczka ma być?

Ta cała "czujka" za ponad 2 stówy to zwykły termistor szumnie nazwany czujnikiem temperatury, zamknięty w plastikowej obudowie. Wygląda jak tranzystor z tym, że w odróżnieniu od niego posiada 2 a nie 3 nóżki. Dolutuj do nich przewody i podepnij do zacisków 38 i 39 w kotle. Jak pisano wcześniej oznaczenie termistora to KTY81/110, cena około 3 zł. Nie wiem tylko czy polaryzacja (biegunowość) ma znaczenie. Tyle.

375757

montysp*
13-12-2016, 19:04
Ostatnie 24 h Dzień ok -4 noc ok-8 stopni spalanie CO+CWU - 5,5m3.

Mario430
14-12-2016, 12:22
listopad 140m3( na CWU+ gotowanie idzie ok. 50m3), ale dużo kombinacji z ustawieniami temperatury i przedziałów czasowych. Zaczęliśmy drugi sezon grzania: w pierwszym miało być niedrogo, teraz ma być komfortowo, stąd testowałam różne temperatury, bez obniżania na noc itp. Stanęło na 20 w nocy i 20,6 w dzień (wyłącza się kocioł przy 20,8 a potem pokój nagrzewa się zazwyczaj do 21 stopni). Przy silnych wiatrach wentylacją mocno wywiewa i okna tarasowe słabo dociskają do ramy i też czuć wywiewanie - trzeba to poprawić albo uszczelnić. Poza tym nie mamy pogodówki tylko regulator pokojowy. Czy pogodówka pozwoli uzyskać lepszy komfort i niższe rachunki? :)
Na swoim przykładzie. Może spróbujesz, a nuż zaskoczy :-). Ja w zasadzie grzeję 3 sezon. Przez końcówkę 1-go i początek 2-go próbowałem na pogodówce + termostat pokojowy, ale to nie było to, szczególnie przy wyższych temp. na zewnątrz nie dogrzewało w środku, przy niskich na zewnątrz w zasadzie mogło być. Zauważyłem też to co niektórzy tu piszą, że kocioł z dużą mocą minimalną schodząc do co raz to niższych temperatur zasilania zaczyna spalać relatywnie coraz to więcej gazu, więc kombinowałem z krzywymi itd., itp, ale w pewnym momencie odpuściłem i przeszedłem tylko na termostat pokojowy z ustawianą temperaturą zasilania. I było lepiej, tyle tylko, że przy histerezie mojego termostatu (min. 0,5st) kocioł załączał się 1 raz na dobę, sporadycznie 2x i to jeszcze nie wtedy kiedy chciałem. Zresztą przy pogodówce było to samo. Tak więc zapodałem 3 opcję grzania, tzw. grzanie czasowe i z tego jak do tej pory jestem najbardziej zadowolony. Co ważne kocioł słucha mnie :-) i grzeje wtedy kiedy chcę w tzw. oknach czasowych. Aktualnie testuję wydłużanie tych okien przy jednoczesnym obniżaniu temperatury zasilania, a odczuwanym komfortem "ciepłej" podłogi w odniesieniu oczywiście do spalania. Myślę, że na tą chwilę udało mi się zbliżyć do punktu optymalnego, kiedy wszystkie 3 czynniki są w miarę zadowalające. Utrzymuję temperaturę w pomieszczeniach w granicach 22st. (z maks. wahaniem 0,2st. w dzień i 0,4 w nocy, w sypialni jest jeszcze minimalnie chłodniej) przy spalaniu za ostatni tydzień ok. 6m3/dobę (co + cwu + gotowanie + cyrkulacja) dla 150m2 powierzchni. Pozdrawiam

gongsaj21
14-12-2016, 12:22
Proszę o opinie nt sterownika pokojowego Salus bezprzewodowego? Czy nie ma problemu z zasięgiem? Chciałam Tyboxa , ale nigdzie u mnie nie mogę kupić wszędzie salusy, ewentualnie sprzedaż internetowa wchodzi w grę

wg39070
14-12-2016, 12:28
Proszę o opinie nt sterownika pokojowego Salus bezprzewodowego? Czy nie ma problemu z zasięgiem? Chciałam Tyboxa , ale nigdzie u mnie nie mogę kupić wszędzie salusy, ewentualnie sprzedaż internetowa wchodzi w grę

Nie wiem jak Salus ale Tybox 137 którego używam ma duży zasięg. U mnie z zakupem problemu nie było, w sklepie stacjonarnym zapłaciłem 240 zł. Tyboxa mogę polecić, ma ładny design i możliwość zawieszenia na ścianie bądź stania na podstawce. Bierz z netu, jaka to różnica.

montixe
14-12-2016, 13:40
Proszę o opinie nt sterownika pokojowego Salus bezprzewodowego? Czy nie ma problemu z zasięgiem? Chciałam Tyboxa , ale nigdzie u mnie nie mogę kupić wszędzie salusy, ewentualnie sprzedaż internetowa wchodzi w grę
Bierz z internetu. Są tacy, co oferują przesyłkę gratis. Ja brałem z QUENTE.PL, zamawiałem do południa, a na drugi dzień już go miałem w domu. Tybox ma możliwość histerezy od 0,2 a niewielu producentów, tak małą histerezę oferuje.

gongsaj21
14-12-2016, 15:55
A lepsza będzie większa czy mniejsza histereza oczywiście pod względem oszczędności w zużyciu?
Przy braku ustawiana histereza przy ustawionej np na 23, piec włączy się przy 22.9. wyłączy przy 23? Proszę o wytłumaczenie

kama33
14-12-2016, 16:00
Na swoim przykładzie. Może spróbujesz, a nuż zaskoczy :-). Ja w zasadzie grzeję 3 sezon. Przez końcówkę 1-go i początek 2-go próbowałem na pogodówce + termostat pokojowy, ale to nie było to, szczególnie przy wyższych temp. na zewnątrz nie dogrzewało w środku, przy niskich na zewnątrz w zasadzie mogło być. Zauważyłem też to co niektórzy tu piszą, że kocioł z dużą mocą minimalną schodząc do co raz to niższych temperatur zasilania zaczyna spalać relatywnie coraz to więcej gazu, więc kombinowałem z krzywymi itd., itp, ale w pewnym momencie odpuściłem i przeszedłem tylko na termostat pokojowy z ustawianą temperaturą zasilania. I było lepiej, tyle tylko, że przy histerezie mojego termostatu (min. 0,5st) kocioł załączał się 1 raz na dobę, sporadycznie 2x i to jeszcze nie wtedy kiedy chciałem. Zresztą przy pogodówce było to samo. Tak więc zapodałem 3 opcję grzania, tzw. grzanie czasowe i z tego jak do tej pory jestem najbardziej zadowolony. Co ważne kocioł słucha mnie :-) i grzeje wtedy kiedy chcę w tzw. oknach czasowych. Aktualnie testuję wydłużanie tych okien przy jednoczesnym obniżaniu temperatury zasilania, a odczuwanym komfortem "ciepłej" podłogi w odniesieniu oczywiście do spalania. Myślę, że na tą chwilę udało mi się zbliżyć do punktu optymalnego, kiedy wszystkie 3 czynniki są w miarę zadowalające. Utrzymuję temperaturę w pomieszczeniach w granicach 22st. (z maks. wahaniem 0,2st. w dzień i 0,4 w nocy, w sypialni jest jeszcze minimalnie chłodniej) przy spalaniu za ostatni tydzień ok. 6m3/dobę (co + cwu + gotowanie + cyrkulacja) dla 150m2 powierzchni. Pozdrawiam

Doszłam do tego samego: grzeję w trzech okienkach czasowych :) Wstajemy rano jest ciepło, wracamy z pracy jest ciepło :) Za ostatni tydzień spalanie 5,7m3.

kama33
14-12-2016, 16:01
Proszę o opinie nt sterownika pokojowego Salus bezprzewodowego? Czy nie ma problemu z zasięgiem? Chciałam Tyboxa , ale nigdzie u mnie nie mogę kupić wszędzie salusy, ewentualnie sprzedaż internetowa wchodzi w grę

Mam salus bezprzewodowy. Jest ok :)

gongsaj21
14-12-2016, 16:52
Jakie macie zuzycie w m3 za październik/listopad? I ile to wyszło w złotówkach?

montixe
14-12-2016, 17:06
A lepsza będzie większa czy mniejsza histereza oczywiście pod względem oszczędności w zużyciu?
Przy braku ustawiana histereza przy ustawionej np na 23, piec włączy się przy 22.9. wyłączy przy 23? Proszę o wytłumaczenie
Tego jeszcze nie wiesz co bedzie lepsze dla ciebie, a tym bardziej my nie wiemy. Każdy dom jest inny. Zbyt duże obniżanie temp. powoduje większe zużycie i u większości odczuwalny brak komfortu.
Chodzi o zakres możliwości sterownika. W Tybox masz możliwość ustawienia histerezy od 0,2*C, do 2*C co jest wystarczajace.Histeteza 4*C, to już przesada i odczuwalny spadek komfortu, a jak nie wierzysz i chcesz wiedzieć jak to jest, to uruchamiaj ogrzewanie co dugi, trzeci dzień. Sama wybierasz jak chcesz. Oprócz tego, tam zamiast histetezy, jest jeszcze do wyboru inna opcja z regulacją z podstawy czasowej PI co 15,30,45 i 60 minut. Także można ustalać okna czasowe jak u większości. Poczytaj opisy specyfikacj tych, które bierzesz pod uwagę, porównaj i dopiero kup, no chyba, że opinia typu "mam salus, jest ok" cię przekonuje, to bierz salusa, ja go nie znam, więc się nie podejmuję porównania, ale jak ja szukałem sterownika, to nie znalazłem innego z takim szerokim zakresem histerezy, od tak niskiej wartości.

gongsaj21
14-12-2016, 19:02
Tego jeszcze nie wiesz co bedzie lepsze dla ciebie, a tym bardziej my nie wiemy. Każdy dom jest inny. Zbyt duże obniżanie temp. powoduje większe zużycie i u większości odczuwalny brak komfortu.
Chodzi o zakres możliwości sterownika. W Tybox masz możliwość ustawienia histerezy od 0,2*C, do 2*C co jest wystarczajace.Histeteza 4*C, to już przesada i odczuwalny spadek komfortu, a jak nie wierzysz i chcesz wiedzieć jak to jest, to uruchamiaj ogrzewanie co dugi, trzeci dzień. Sama wybierasz jak chcesz. Oprócz tego, tam zamiast histetezy, jest jeszcze do wyboru inna opcja z regulacją z podstawy czasowej PI co 15,30,45 i 60 minut. Także można ustalać okna czasowe jak u większości. Poczytaj opisy specyfikacj tych, które bierzesz pod uwagę, porównaj i dopiero kup, no chyba, że opinia typu "mam salus, jest ok" cię przekonuje, to bierz salusa, ja go nie znam, więc się nie podejmuję porównania, ale jak ja szukałem sterownika, to nie znalazłem innego z takim szerokim zakresem histerezy, od tak niskiej wartości.

Zamierzam ustawic histereze na nie więcej niż 1 stopień

jacku6
14-12-2016, 19:16
A lepsza będzie większa czy mniejsza histereza oczywiście pod względem oszczędności w zużyciu?
Przy braku ustawiana histereza przy ustawionej np na 23, piec włączy się przy 22.9. wyłączy przy 23? Proszę o wytłumaczenie

jest tu jakis moderator? przejdzcie sobie do innego watku odpowiedniego do tego czego szukacie, tu jest o spalaniu gazu, robicie ciagly off topic

wg39070
14-12-2016, 19:23
jest tu jakis moderator? przejdzcie sobie do innego watku odpowiedniego do tego czego szukacie, tu jest o spalaniu gazu, robicie ciagly off topic

A o czym my piszemy? O inseminacji krów?

kasiekkk
14-12-2016, 19:23
Witam, mam pytania co do mojego zuzycia gazu. Piec immergas victrix 24 na razie bez automatyki uruchomiony w polowie wrzesnia ogrzewanie wlaczone w polowie pazdziernika. Na gazomierzu juz 360m3 z czego 210 poszlo w listopadzie. Dom "przy kolorowej" pow.uzytkowa 125 , sciany pustak ceramiczny+15 styro 0.32, podloga 10 styro 0.36. Parter temp 21 gora 19-20. Ogrzewany pierwszy sezon.
Jutro będzie instalowana u mnie sonda zewnetrzna i tybox-czy ktoś mógłby podpowiedzieć jakieś ustawienia początkowe? Do tej pory najwieksza temperatura na co 30 stopni w domu 22/20 stopni przy czym spalanie okolo 8.3m3 (pierwsze 2 dni po podniesieniu temperatury 10m3)

fotohobby
14-12-2016, 19:35
A o czym my piszemy? O inseminacji krów?

Caly czas ktos pisze o ustawieniach kotla, sterownikach, pogodówkach...
O tym sa inne wątki. Tu powinny być tylko suche dane.

wg39070
14-12-2016, 19:54
Caly czas ktos pisze o ustawieniach kotla, sterownikach, pogodówkach...
O tym sa inne wątki. Tu powinny być tylko suche dane.

No kto jak kto, ale Ty powinieneś zrozumieć o co biega. Żeby te suche dane zaistniały to trzeba trochę ludziom pomóc w ustawieniach a że wątek jest popularny to po co zakładać nowy. A Ciebie fotohobby co jeszcze interesuje w kwestii spalania, czy czasem ktoś nie zjara mniej od Ciebie i jakim cudem mu się udało? Po kilku latach mieszkania i używania kotła gazowego nic nowego już się nie dowiesz. Ja czytam bo w kwestii kotla gazowego jestem początkującym użytkownikiem.

fotohobby
14-12-2016, 20:10
Nie trzeba zakładać nowego. Jakbyś nei zauważył, to istnieją osobne wątki, dotyczące ustawień Immergasa, Junkersa, Viessmanna i innych.
TO nie jest włąściwy wątek, żeby pisać:


Jutro będzie instalowana u mnie sonda zewnetrzna i tybox-czy ktoś mógłby podpowiedzieć jakieś ustawienia początkowe

Od tego jest wątek o Immergasie

Misiek824
14-12-2016, 20:20
375877

Przemek Kardyś
14-12-2016, 20:21
W domu rodzinnym poszło mamie prawie dokładnie 200m3 za okres 07-11-2016 do 06-12-2016. Wymieniła sobie rury i kaloryfery bo chciała zaoszczędzić, a ktoś jej podpowiedział, że skoro grzeje 200L wody w obiegu, a będzie grzać tylko 30L, to dużo zaoszczędzi. Odradzałem, ale nie słuchała. Kasa wydana, efekt wyłącznie wizualny bo kalafiory nowe, rachunek 450zł, a powierzchnia ogrzewana to tylko 55m2 i temperatura 18,5stC !!! Dom ocieplony 12cm styro i okna "plastikowe".
Dla porównania podam, że za listopad zapłaciłem 230zł za grzanie prądem, w domu o powierzchni 128m2 i mam minimum 21stC, a w porywach do 25stC. Instalacja (nCO + CWU + KLIMATYZACJA) kosztowała 10 tyś złotych.

wg39070
14-12-2016, 20:22
Nie trzeba zakładać nowego. Jakbyś nei zauważył, to istnieją osobne wątki, dotyczące ustawień Immergasa, Junkersa, Viessmanna i innych.
TO nie jest włąściwy wątek, żeby pisać:




Od tego jest wątek o Immergasie

No tu przyznam Ci rację.

wg39070
14-12-2016, 20:26
W domu rodzinnym poszło mamie prawie dokładnie 200m3 za okres 07-11-2016 do 06-12-2016. Wymieniła sobie rury i kaloryfery bo chciała zaoszczędzić, a ktoś jej podpowiedział, że skoro grzeje 200L wody w obiegu, a będzie grzać tylko 30L, to dużo zaoszczędzi.
Odradzałem, ale nie słuchała. Kasa wydana, efekt wyłącznie wizualny bo kalafiory nowe, rachunek 450zł, a powierzchnia ogrzewana to tylko 55m2 i temperatura 18,5stC !!! Dom ocieplony 12cm styro i okna "plastikowe".
Dla porównania podam, że za listopad zapłaciłem 230zł za grzanie prądem, w domu o powierzchni 128m2 i mam minimum 21stC, a w porywach do 25stC. Instalacja (nCO + CWU + KLIMATYZACJA) kosztowała 10 tyś złotych.

To pomóż mamie ustawić tego smoka, bo takie spalanie to kosmos a nie gadaj jak tanio grzejesz prądem. Swoją drogą jak za wszystko dałeś dychę to ta klima to jakiś cud marketu.

CafeDelTom27
14-12-2016, 20:27
Nie trzeba zakładać nowego. Jakbyś nei zauważył, to istnieją osobne wątki, dotyczące ustawień Immergasa, Junkersa, Viessmanna i innych.
TO nie jest włąściwy wątek, żeby pisać:



Od tego jest wątek o Immergasie

" FOTOHOBBY ma racje.mam Vaillanta i co mnie interesuja jakies tyboxy itp.
Wracajac do tematu jak tak dalej pojdzie to w grudniu zużycie bedzie mniejsze niz w listopadzie

imrahil
14-12-2016, 20:32
To pomóż mamie ustawić tego smoka, bo takie spalanie to kosmos a nie gadaj jak tanio grzejesz prądem. Swoją drogą jak za wszystko dałeś dychę to ta klima to jakiś cud marketu.

wystarczy że mama Przemka zacznie ogrzewać dom kominkiem i będzie miała takie rachunki jak ty...

za co Przemek w swojej instalacji miał zapłacić więcej? kable grzejne i bojler elektryczny to niewielki koszt, więc sporo mu zostało na klimę.

wg39070
14-12-2016, 20:44
wystarczy że mama Przemka zacznie ogrzewać dom kominkiem i będzie miała takie rachunki jak ty...


za co Przemek w swojej instalacji miał zapłacić więcej? kable grzejne i bojler elektryczny to niewielki koszt, więc sporo mu zostało na klimę.

A wiesz jakie mam rachunki, jak na razie to sam dokładnie nie policzyłem.

wg39070
14-12-2016, 20:47
" FOTOHOBBY ma racje.mam Vaillanta i co mnie interesuja jakies tyboxy itp.

Wracajac do tematu jak tak dalej pojdzie to w grudniu zużycie bedzie mniejsze niz w listopadzie

No tak, ciebie zainteresowały by jakiś calormatic. Swoją drogą tybox nadaje się do każdego kotła więc nie wiem po co ta uszczypliwość.

fotohobby
14-12-2016, 20:49
A wiesz jakie mam rachunki, jak na razie to sam dokładnie nie policzyłem.

200-300zł za brykiety, jak sam pisałeś

wg39070
14-12-2016, 20:57
200-300zł za brykiety, jak sam pisałeś

Zgadza się, tak pisalem ale daleko mi do Twojej aptekarskiej dokładności. Bardziej w kierunku 300.

Przemek Kardyś
14-12-2016, 21:07
To pomóż mamie ustawić tego smoka, bo takie spalanie to kosmos a nie gadaj jak tanio grzejesz prądem. Swoją drogą jak za wszystko dałeś dychę to ta klima to jakiś cud marketu.

Mama mnie nie lubi i nie słucha, bo sama jest mądrzejsza od radia i telewizora i ksiądz na spowiedzi przyznaje jej rację, a sama odprawia nowenny, pierwsze piątki, drugie i trzecie szóstki, roraty, nieszpory, gorzkie i kwaśne żale i ma bilet do nieba klasą ekonomiczną nawet w zdartych rajstopach. Byle tylko w końcu dojechała.
Ustawiałem jej Eurostera, bo poprosiła szwagra, a ten poprosił mnie bidulek (byłem piętro niżej, ale wolała zadzwonić, bo ze mną nie gada) i po wyduszeniu z niej profilu zamieszkania i ustawienia programów dzień-noc na cały tydzień, zażądała w dzień i w nocy temperatury 17,5stC. Wymiękam... Po chu.. po co jej ten Euroster???

Klima Samsung Classic+ AR18... cośtam, 5kW mocy chłodniczej, 6kW mocy grzewczej, zmontażem za 4400zł. Bojler 300L z grzałką 3kW, z zaworem przeciwpoparzeniowym i robocizną 2200zł. Kable podłogowe 2200zł, sterowniki około 1000zł.


wystarczy że mama Przemka zacznie ogrzewać dom kominkiem i będzie miała takie rachunki jak ty...

Nie zacznie. Proponowałem jej ładną kozę i darmowe drewno (brzoza, buk, dąb, grab, olcha... liściaste - pocięte, porąbane, wysuszone, dostarczone), ale żachnęła się tylko i popatrzyła na mnie jak na jełopa. Niech se siedzi w tej psiarni, jej wola.


za co Przemek w swojej instalacji miał zapłacić więcej? kable grzejne i bojler elektryczny to niewielki koszt, więc sporo mu zostało na klimę.

No właśnie. I za grudzień idzie mi średnio 10zł dziennie (18kWh*0,30zł w nocy i 7 kWh klimą w dzień). Mam ciepło, a chodzę w koszulce i spodenkach i musi być te 22-23 stC.

oszczednyGrześ
14-12-2016, 21:22
Mama mnie nie lubi i nie słucha, bo sama jest mądrzejsza od radia i telewizora i ksiądz na spowiedzi przyznaje jej rację, a sama odprawia nowenny, pierwsze piątki, drugie i trzecie szóstki, roraty, nieszpory, gorzkie i kwaśne żale i ma bilet do nieba klasą ekonomiczną nawet w zdartych rajstopach. Byle tylko w końcu dojechała.
Ustawiałem jej Eurostera, bo poprosiła szwagra, a ten poprosił mnie bidulek (byłem piętro niżej, ale wolała zadzwonić, bo ze mną nie gada) i po wyduszeniu z niej profilu zamieszkania i ustawienia programów dzień-noc na cały tydzień, zażądała w dzień i w nocy temperatury 17,5stC. Wymiękam... Po chu.. po co jej ten Euroster???

Klima Samsung Classic+ AR18... cośtam, 5kW mocy chłodniczej, 6kW mocy grzewczej, zmontażem za 4400zł. Bojler 300L z grzałką 3kW, z zaworem przeciwpoparzeniowym i robocizną 2200zł. Kable podłogowe 2200zł, sterowniki około 1000zł.



Nie zacznie. Proponowałem jej ładną kozę i darmowe drewno (brzoza, buk, dąb, grab, olcha... liściaste - pocięte, porąbane, wysuszone, dostarczone), ale żachnęła się tylko i popatrzyła na mnie jak na jełopa. Niech se siedzi w tej psiarni, jej wola.



No właśnie. I za grudzień idzie mi średnio 10zł dziennie (18kWh*0,30zł w nocy i 7 kWh klimą w dzień). Mam ciepło, a chodzę w koszulce i spodenkach i musi być te 22-23 stC.

Kasę ładujemy w izolację a potem w tani system grzewczy. Komplet na 120 m2 (wentylacja z reku, pompa ciepła chłodzenie/grzanie, podłogówka, ogrzewanie cwu) można mieć spokojnie od 35 tys zł z montażem a i taniej też się da! Na szczęście coraz więcej osób potrafi to zrozumieć. Ty jesteś chociażby jednym z przykładów.

oszczednyGrześ
14-12-2016, 21:24
Co do gazu i komfortu, jak grzejecie gazem przy przewymiarowanym kotle to grzanie w "oknach" daje dobre rezultaty.

Fotohobby jak teraz zużycie jak mróz się pojawił?

fotohobby
14-12-2016, 21:46
Nie wiem, przyjdzie koniec miesiacą, to sprawdzę. Jakieś 3-3,5m3 na dobę pewnie, oczywiście z CWU podobnie jak rok temu, bo grudzień wygląda tak, jak zeszłoroczny
I własnie mnie to dziwi, bo skoro Przemek wyda 10zł dziennie, to ja wydaję mniej
Dom ma trochę większy, ale tez lepiej zaizolowany, bo ja 25kWh/m2/rok nie mam

oszczednyGrześ
14-12-2016, 22:50
Nie wiem, przyjdzie koniec miesiacą, to sprawdzę. Jakieś 3-3,5m3 na dobę pewnie, oczywiście z CWU podobnie jak rok temu, bo grudzień wygląda tak, jak zeszłoroczny
I własnie mnie to dziwi, bo skoro Przemek wyda 10zł dziennie, to ja wydaję mniej
Dom ma trochę większy, ale tez lepiej zaizolowany, bo ja 25kWh/m2/rok nie mam

Twój rozsądek spowodował że nie dałeś przewymiarowanego kotła to raz a dwa ma duży zakres modulacji. Co do Przemka to chce całym splitem opędzić dom, w tym celu lepsza jest kanałówka która zrobi to jednak taniej. Też zależy co się wrzuci, jaki sprzęt...W klimach też ważny jest szeroki zakres modulacji i dobranie urządzenia do potrzeb domu. Niezasadne przewymiarowanie nie jest korzystne podobnie jak z kotłami.

piotrek0m
15-12-2016, 06:20
Jako ciekawostkę napisze, że po montażu drzwi wewnętrznych zużycie dobowe spadło o ok. 20 %, przy bardzo podobnych warunkach zewnętrznych. Wytworzyły się przegrody, wnętrze zostało oddzielone od chłodniejszego wiatrołapu i nieogrzewanej kotłowni.

montixe
15-12-2016, 08:17
jest tu jakis moderator? przejdzcie sobie do innego watku odpowiedniego do tego czego szukacie, tu jest o spalaniu gazu, robicie ciagly off topic

Caly czas ktos pisze o ustawieniach kotla, sterownikach, pogodówkach...
O tym sa inne wątki. Tu powinny być tylko suche dane.

mimo, że nie jestem moderatorem, kilka już razy odsyłałem panią "gongsai21" do wątku "Immergas Victrix", informując, że tam znajdzie większość informacji i uzyska odpowiedzi na zadane pytania. Ale wygląda na to, że nie chce się jej samej szukać odpowiedzi, albo jej tamto towarzystwo nie odpowiada. Więc robi zamieszanie w tym wątku, a ja dobrodusznie, wiedziony chęcią pomocy, odpowiadam na jej prośby ....... ale obiecuję, to się już więcej nie powtórzy :no: :p :lol:

no i znowu

Jutro będzie instalowana u mnie sonda zewnetrzna i tybox-czy ktoś mógłby podpowiedzieć jakieś ustawienia początkowe?

Od tego jest wątek o Immergasie
właśnie :lol:

Mario430
15-12-2016, 08:23
Doszłam do tego samego: grzeję w trzech okienkach czasowych :) Wstajemy rano jest ciepło, wracamy z pracy jest ciepło :) Za ostatni tydzień spalanie 5,7m3.

To mamy bardzo zbliżone spalanie. Możesz zapodać jak masz ustawione te okna i jaką temperaturą zasilasz podłogę?. Ja np. od pn do pt grzeję w 2 oknach czasowych: od 3.00 do 6.00, a potem od 12.00 do 17.00, natomiast przez weekend w 3 oknach: 4.00-7.00, 10.00-12.00, 15.00-18.00. Temperatura zasilania 30-35st. w zależności od temp. zewnętrznej. Po jakimś czasie, wielu próbach i różnych ustawieniach wie się już jak operować z temp. zasilania, żeby nie przegrzać lub nie dogrzać budynku, no nie:-)?

Beskidziak
15-12-2016, 08:29
Troszkę chłodniejszy w 3/4 z przymrozkami w nocy, których w zeszłym roku prawie nie było http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php?year=2016 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.andretti.pl%2F wxtempdetail.php%3Fyear%3D2016).
Coś koło 4 m3 na dobę było tydzień temu, a że jakimś cudem podobne odczyty mamy............

Nie wiem, przyjdzie koniec miesiacą, to sprawdzę. Jakieś 3-3,5m3 na dobę pewnie, oczywiście z CWU podobnie jak rok temu, bo grudzień wygląda tak, jak zeszłoroczny

gongsaj21
15-12-2016, 08:30
U mnie zuzycie za listopad 260m3 na razie jestem w taryfie w 2.1, wyrównanie przyjdzie w 2 połowie 2017 roku, ale wg moich obliczeń powinno wyjść około 500zl brutto za listopad
Obliczalam wg taryfy w2.1 cenę za paliwo gazowe i dystrybucję zmienna (chociaż z tego co wiem w 3.6 Opłata zmienna jest niższa niż w w2.1) i dodalam do tego 57zl, bo tyle podobno wynosi abonament i opłata stała w3.6 i na tej podstawie tych danych próbowałam rozszyfrowac moj rachunek
Mój schemat obliczania
Cena za paliwo gazowe x współczynnik konwersji x ilość zużytych m3 = cena netto x 1.23= c. brutto
Tak samo zrobiłam z dystrybucją zmienna i dodalam do wszystkiego wspomniane wcześniej 57zl
Nie wiem czy kogoś to zaciekawi, ale może komuś się przyda

kama33
15-12-2016, 08:45
To mamy bardzo zbliżone spalanie. Możesz zapodać jak masz ustawione te okna i jaką temperaturą zasilasz podłogę?. Ja np. od pn do pt grzeję w 2 oknach czasowych: od 3.00 do 6.00, a potem od 12.00 do 17.00, natomiast przez weekend w 3 oknach: 4.00-7.00, 10.00-12.00, 15.00-18.00. Temperatura zasilania 30-35st. w zależności od temp. zewnętrznej. Po jakimś czasie, wielu próbach i różnych ustawieniach wie się już jak operować z temp. zasilania, żeby nie przegrzać lub nie dogrzać budynku, no nie:-)?

Ostatnie ustawienia grzania: 5-8, 10-12, 14-19. Różnie jesteśmy w domu - czasami już o 12.30, innym razem o 15.30. Syn też różnie wraca i takie ustawienia wydają mi się dla nas optymalne, ale korci mnie jeszcze coś pozmieniać :). Lipiec - sierpień na grzanie wody i gotowanie poszło po 54 m3 czyli jakieś 1,74m3 na dobę. Wynika stąd, że na samo grzanie idzie ok 4-4,5 m3 gazu.
Temperatura zasilania zazwyczaj 35 stopni.

kama33
15-12-2016, 08:48
fotohobby - jakie masz zużycie latem?

fotohobby
15-12-2016, 08:48
Troszkę chłodniejszy w 3/4 z przymrozkami w nocy, których w zeszłym roku prawie nie było http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php?year=2016 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.andretti.pl%2F wxtempdetail.php%3Fyear%3D2016).
Coś koło 4 m3 na dobę było tydzień temu, a że jakimś cudem podobne odczyty mamy............

Wczoraj wyszedłem jeszcze z psem, to z ciekawości rzucilem okiem na licznik, bylo 55m3, czyli faktycznie 3,9m3/doba
Zuzucie w zeszłym roku w grudniu to 94m3, wiec faktycznie wygląda na to, ze jest chlodniej

fotohobby
15-12-2016, 08:49
fotohobby - jakie masz zużycie latem?

Jakieś 28-30 m3 na miesiąc

montixe
15-12-2016, 08:57
U mnie zuzycie za listopad 260m3 na razie jestem w taryfie w 2.1, wyrównanie przyjdzie w 2 połowie 2017 roku, ale wg moich obliczeń powinno wyjść około 500zl brutto za listopad
Obliczalam wg taryfy w2.1 cenę za paliwo gazowe i dystrybucję zmienna (chociaż z tego co wiem w 3.6 Opłata zmienna jest niższa niż w w2.1) i dodalam do tego 57zl, bo tyle podobno wynosi abonament i opłata stała w3.6 i na tej podstawie tych danych próbowałam rozszyfrowac moj rachunek
Mój schemat obliczania
Cena za paliwo gazowe x współczynnik konwersji x ilość zużytych m3 = cena netto x 1.23= c. brutto
Tak samo zrobiłam z dystrybucją zmienna i dodalam do wszystkiego wspomniane wcześniej 57zl
Nie wiem czy kogoś to zaciekawi, ale może komuś się przyda
Też tak miałem w po pierwszym sezonie, ale jak wraz z rozliczeniem dostałem prognozę za czerwiec-wrzesień 2 kwity na ponad 800 zł każdy, to szybciutko zmieniłem taryfę na W2-12T i dzięki temu jeszcze jeden sezon byłem w 2-giej taryfie, ale potem już zmienili mi na W3-12T.
Ciebie z takim zużyciem też czeka podobny los.
Ja za listopad miałem 267m3 na kwotę 551,47 zł. Grzeję 300m2 (ponad 250 użytkowej). Poszło za listopad trochę więcej niż w poprzednich latach, bo odświeżałem po pięciu latach pokoje na poddaszu. W całym domu cały czas temp w przedziale histerezy 21,8-22,2*C. Na CWU miesięcznie zużywamy ok 50m3 gazu.

Mario430
15-12-2016, 09:04
Ostatnie ustawienia grzania: 5-8, 10-12, 14-19. Różnie jesteśmy w domu - czasami już o 12.30, innym razem o 15.30. Syn też różnie wraca i takie ustawienia wydają mi się dla nas optymalne, ale korci mnie jeszcze coś pozmieniać :). Lipiec - sierpień na grzanie wody i gotowanie poszło po 54 m3 czyli jakieś 1,74m3 na dobę. Wynika stąd, że na samo grzanie idzie ok 4-4,5 m3 gazu.
Temperatura zasilania zazwyczaj 35 stopni.
Czyli grzejesz 10h na dobę. Ja od początkowych 6h na dobę co raz to bardziej wydłużam te okna przy obniżaniu zasilania obserwując jednocześnie komfort i zużycie. Obecnie jestem na 9h i widzę, że jest lepiej/stabilniej niż przy 6h. Zobaczę może jeszcze wydłużę o 1h i w tygodniu też przejdę na 3 okna (zapodam coś dopołudnia). My wstajemy rano jednakowo w okolicach 6.00 i jest już wtedy fajnie cieplutko, powrót żony i syna w okolicach 14.30-15.00, a ja jakąś godzinkę później i też jest fajnie. Mnie na cwu, gotowanie i cyrkulację schodzi w okolicach 0,9-1,2m3/dobę (sprawdzone w lecie), więc na samo co wychodzi w okolicach 5m3, może troszeczkę mniej.

gongsaj21
15-12-2016, 09:47
Też tak miałem w po pierwszym sezonie, ale jak wraz z rozliczeniem dostałem prognozę za czerwiec-wrzesień 2 kwity na ponad 800 zł każdy, to szybciutko zmieniłem taryfę na W2-12T i dzięki temu jeszcze jeden sezon byłem w 2-giej taryfie, ale potem już zmienili mi na W3-12T.
Ciebie z takim zużyciem też czeka podobny los.
Ja za listopad miałem 267m3 na kwotę 551,47 zł. Grzeję 300m2 (ponad 250 użytkowej). Poszło za listopad trochę więcej niż w poprzednich latach, bo odświeżałem po pięciu latach pokoje na poddaszu. W całym domu cały czas temp w przedziale histerezy 21,8-22,2*C. Na CWU miesięcznie zużywamy ok 50m3 gazu.

A mogę wiedzieć jakiego masz dostawcę gazu i ile wynosi w w3 abonament + opłata stała (brutto)

gongsaj21
15-12-2016, 10:07
Niewiadomo wg jakiego współczynnika konwersji liczyć, bo w prognozach mam podany mniejszy, ale liczyłam wg większego taki jak był w wyrównaniu. Nie mam też pewności czy te 57zl jest wraz z abonamentem, ale nawet jeśli nie to jest kwestia dodatkowych niecałych 8zl, więc maksymalnie za te 260m3 wychodzi mi ok 520zl, nie wiem byc może coś źle liczę...

montixe
15-12-2016, 10:53
A mogę wiedzieć jakiego masz dostawcę gazu i ile wynosi w w3 abonament + opłata stała (brutto)

PGNiG region pomorski. Abonament W3-12T 12,13zł, stała 42,64zł (brutto). zastanawiam się czy nie przejść na W3-6 niech sami robią odczyty i chyba opłaty są tańsze. A jeśli chodzi o współczynnik konwersji, to on się ciągle zmienia. Ostatnio na f-rze było 11,2390 kWh/m3
.....nie wiem czy mówimy na temat? Żeby nas znowu ktoś nie opieprzył. ;)

piotrek0m
15-12-2016, 10:56
Wsp konwersji podane są na stronie -> ciepło spalania (https://www.psgaz.pl/obszary-rozliczenia-ciepla-spalania)

gongsaj21
15-12-2016, 11:06
PGNiG region pomorski. Abonament W3-12T 12,13zł, stała 42,64zł (brutto). zastanawiam się czy nie przejść na W3-6 niech sami robią odczyty i chyba opłaty są tańsze. A jeśli chodzi o współczynnik konwersji, to on się ciągle zmienia. Ostatnio na f-rze było 11,2390 kWh/m3
.....nie wiem czy mówimy na temat? Żeby nas znowu ktoś nie opieprzył. ;)

Mówimy także o zużyciu :)
Czyli pewnie jak ja mam teraz jeden odczyt w roku to biorą średnia (tak mi się wydaje)
Ja jestem region mazowiecki w 3.6 abonament wynosi jakies niecałe 8zl

kama33
15-12-2016, 13:29
Czyli grzejesz 10h na dobę. Ja od początkowych 6h na dobę co raz to bardziej wydłużam te okna przy obniżaniu zasilania obserwując jednocześnie komfort i zużycie. Obecnie jestem na 9h i widzę, że jest lepiej/stabilniej niż przy 6h. Zobaczę może jeszcze wydłużę o 1h i w tygodniu też przejdę na 3 okna (zapodam coś dopołudnia). My wstajemy rano jednakowo w okolicach 6.00 i jest już wtedy fajnie cieplutko, powrót żony i syna w okolicach 14.30-15.00, a ja jakąś godzinkę później i też jest fajnie. Mnie na cwu, gotowanie i cyrkulację schodzi w okolicach 0,9-1,2m3/dobę (sprawdzone w lecie), więc na samo co wychodzi w okolicach 5m3, może troszeczkę mniej.

Raczej przy takiej pogodzie nie zdarza się, aby kocioł pracował w godz 16-18, ale przy większych mrozach i wiatrach pewnie będzie :)

Towi
15-12-2016, 15:43
Witam wszystkich,

Prosta, krótka, ale chyba dokładna analiza panów doktorów inż. wokół tematów, które tutaj są wałkowane, może komuś się przyda do obliczeń.

Koszty wytwarzania c.w.u. za pomocą 2-funkcyjnego kotła gazowego w budownictwie wielorodzinnym

http://www.rynek-gazu.cire.pl/st,43,298,item,138669,2,1,4,0,301595,0,koszty-wytwarzania-cwu-za-pomoca-2-funkcyjnego-kotla-gazowego-w-budownictwie-wielorodzinnym.html

meczesiu
15-12-2016, 20:15
Za pierwszy miesiąc zużyłem 90 m3 gazu. Jest budowa, więc nie to jest najważniejsze... Na fakturze za paliwo gazowe wyszło około 120 zł a pozostałe opłaty to kolejne 100 zł razem ok 220 zł. Co z tego, że będę oszczędnie grzał, jak opłaty abonamentowe, dystrybucja itp to drugie tyle. Taryfę mam narzazie W-2.12. Jak to jest u was, bo mnie to przeraża.

fotohobby
15-12-2016, 20:33
Ale co Cię przeraża ?
Koszt ogrzewania w wysokości 220zł na miesiąc ?

meczesiu
15-12-2016, 20:45
Ale co Cię przeraża ?
Koszt ogrzewania w wysokości 220zł na miesiąc ?

Te dodatkowe opłaty. Piszemy tutaj na forum o zużyciu gazu w m3, jednak moim zdaniem powinniśmy pisać tutaj o całkowitych kosztach gazu. Fajnie, jak piszesz, że październik zużyłeś 66 m3 gazu - niby nie dużo, ale jak dodamy te wszystkie opłaty nie jet tak kolorowo. Może muszę się przyzwyczaić ;)

fotohobby
15-12-2016, 20:54
No ale przecież każdy wie, że 66 m3 gazu przy tej wielkości zużycia to jakieś 145-150zł.
Że w zależnosci od wielkości zużycia, taryfy m3 gazu kosztuje jakieś 2.10 - 2.30 zł.

I co tu ma niby przerażać ?

meczesiu
15-12-2016, 21:01
No ale przecież każdy wie, że 66 m3 gazu przy tej wielkości zużycia to jakieś 145-150zł.
Że w zależnosci od wielkości zużycia, taryfy m3 gazu kosztuje jakieś 2.10 - 2.30 zł.

I co tu ma niby przerażać ?

Jaką masz taryfę? Płacisz za faktycznie zużyte m3 czy prognozę?

asolt
15-12-2016, 21:09
Jaką masz taryfę? Płacisz za faktycznie zużyte m3 czy prognozę?

A jakie ma to znaczenie?, jezeli prognozowane to bedzie rozliczone po okresie rozliczniowym, gdy były za małe prognozy bedzie dopłata, gdy prognozy były za duze bedzie zwrót na poczet następnych płatnosci. Przy za malych prognozach kredytuje Ciebie PGNiG, w przeciwnym przypadku Ty kredytujesz PGNiG tak czy inaczej rozliczenie jest wg licznika.

meczesiu
15-12-2016, 21:21
A jakie ma to znaczenie?, jezeli prognozowane to bedzie rozliczone po okresie rozliczniowym, gdy były za małe prognozy bedzie dopłata, gdy prognozy były za duze bedzie zwrót na poczet następnych płatnosci. Przy za malych prognozach kredytuje Ciebie PGNiG, w przeciwnym przypadku Ty kredytujesz PGNiG tak czy inaczej rozliczenie jest wg licznika.

Może moje pytanie było trywialne, ale odczynienia z gazem ma dopiero teraz pierwszy raz. Z drugiej strony zawsze koledzy napiszą coś mądrego. Ostatnio płacą prąd zauważyłem, że mogę zmienić dostawcę z PGNiE na Tauton ... a na stronie PGNiE reklamują gaz i prąd na jednym rachunku... Istny obłęd.

asolt
15-12-2016, 21:28
Może moje pytanie było trywialne, ale odczynienia z gazem ma dopiero teraz pierwszy raz. Z drugiej strony zawsze koledzy napiszą coś mądrego. Ostatnio płacą prąd zauważyłem, że mogę zmienić dostawcę z PGNiE na Tauton ... a na stronie PGNiE reklamują gaz i prąd na jednym rachunku... Istny obłęd.

To ze odczyt moze byc prognozowany to spotykamy tez w rozliczeniach za energię elektryczną, czyli nieistotny jest nosnik energii wazny jest sposób rozliczania za ten nosnik.
Nie licz ze zakup gazu i energii u jednego sprzedawcy spowoduje zmniejszenie rachunków, to praktycznie niemozliwe.

fotohobby
15-12-2016, 21:37
Jaką masz taryfę? Płacisz za faktycznie zużyte m3 czy prognozę?

Płacę za to, co zużyję miesięcznie.
Przy podpisywaniu umowy miła pani w okienku chciała mnie wrzucić do trzeciej taryfy, wyliczyła mi prognozę miesięcznego zużycia taką, że w dwa miesiące tyle nie spalę i przez kilka miesięcy byłbym ich darmową kasą pożyczkową :)

miloszenko
15-12-2016, 21:46
Może moje pytanie było trywialne, ale odczynienia z gazem ma dopiero teraz pierwszy raz. Z drugiej strony zawsze koledzy napiszą coś mądrego. Ostatnio płacą prąd zauważyłem, że mogę zmienić dostawcę z PGNiE na Tauton ... a na stronie PGNiE reklamują gaz i prąd na jednym rachunku... Istny obłęd.

Można było o tym pomyśleć przy projektowaniu domu - może wtedy wszystko łącznie na jednym rachunku za prąd by mniej bolało :P

oszczednyGrześ
15-12-2016, 22:03
Można było o tym pomyśleć przy projektowaniu domu - może wtedy wszystko łącznie na jednym rachunku za prąd by mniej bolało :P

Ja dzisiaj podobnie nieco do ciebie postanowiłem sprawdzić jak będzie działać współpraca kotła gazowego :) z klimą tj. moją kanałówką. Puściłem tylko podłogówki w łazienkach i kuchni i 2 grzejniki. Ciekaw jestem jak będzie to wyglądać. Za niedługo gaz mam zamiar całkowicie zlikwidować ale może jednak nie warto :) jak już jest.

Adam626
15-12-2016, 22:45
jeśli miałbym z czegoś zrezygnować tj z grzanej podogi gazem lub grzania powietrz klimatyzatorem split to zdecydowanie bym zrezygnował z klimy. Komfort ogrzewania jest mniejszy, a jakoś tanio to też chyba nie jest.