PDA

Zobacz pełną wersję : Ile gazu poszło Wam juz w tym sezonie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

oszczednyGrześ
16-12-2016, 07:36
jeśli miałbym z czegoś zrezygnować tj z grzanej podogi gazem lub grzania powietrz klimatyzatorem split to zdecydowanie bym zrezygnował z klimy. Komfort ogrzewania jest mniejszy, a jakoś tanio to też chyba nie jest.

Kanałówką jest 2 razy taniej niż gazem. W okresach przejściowych jeszcze większa. Co do komfortu jeżeli izolacja podłogi jest słaba to nie ma co ukrywać że przyjemna nie jest. Znam domy bez podłogowego ale z 25 cm styro i innna bajka. Grzanie klima z grzejnikami. Nic poobserwuje z ciekawości ile gazu będzie szło.

Przemek Kardyś
16-12-2016, 07:53
Mam 35cm styro w podłodze i bez tych kabli grzewczych bym się zaplakal. Pakuję co rano 0,2kWh/m2 i resztę klimatyzatorem. Do połowy listopada bez podlogowki było całkiem dobrze, ale potem już nie.

fotohobby
16-12-2016, 08:52
Ja też nie wyobrażam sobie ogrzewania tylko klimą.
Nawert jeżeli mialoby to byc dwa razy tansze - a w to akurat zbytnio nie wierzę.
Kanałówki maja kiepski COP, brak akumulacji utrudnia stosowanie w taniej taryfie, wiec dobry wynikmozliwy jest do osiagniecia w okresach przejsciowych.

hektor80
16-12-2016, 10:14
Ja też nie wyobrażam sobie ogrzewania tylko klimą.
Nawert jeżeli mialoby to byc dwa razy tansze - a w to akurat zbytnio nie wierzę.
Kanałówki maja kiepski COP, brak akumulacji utrudnia stosowanie w taniej taryfie, wiec dobry wynikmozliwy jest do osiagniecia w okresach przejsciowych.

ogrzewanie samą klimą chyba faktycznie nie jest dobrym pomysłem ale okresy przejściowe chyba tak.. przynajmniej tak mi się wydaje. mam zamiar to wypróbować. mam gaz i raczej już z tego nie bede rezygnował .. na razie chcę zrezygnować z budowy kominka i zastąpić go właśnie klimą... zobaczymy co z tego wyjdzie....

oszczednyGrześ
16-12-2016, 12:44
Mam 35cm styro w podłodze i bez tych kabli grzewczych bym się zaplakal. Pakuję co rano 0,2kWh/m2 i resztę klimatyzatorem. Do połowy listopada bez podlogowki było całkiem dobrze, ale potem już nie.

Może zależy czym wykończona jest podłoga. Na czym leży dom. Ja akurat montowałem kanałówkę w domu 120m2 gdzie było 25 cm styropianu i podłogi deska. Dom w terenie piaszczystym. Naprawdę na komfort nie można było narzekać. Gorzej bo klient nie miał podłogówki w łazience co było moim zdaniem dużym błędem, wystarczyło wrzucić maty, czy kabel. Od płytek zawsze jest nieprzyjemnie. Nie ma co ukrywać, podłogówka daje niesamowity komfort.

Jestem w trakcie testu :) Poszło na razie 0,79 m3 gazu i kanałówka bierze około 480 - 500W. Rano było -7'C i trzymało długo teraz 0'C. Temperatury w domu 21,5 na parterze i 21,5-22,5 na poddaszu. Komfort na parterze lepszy dzięki zagrzanym podłogom w kuchni czy łazience. Zobaczymy jak będzie dalej bo te wylewki były nieźle wymrożone.

oszczednyGrześ
16-12-2016, 12:48
Ja też nie wyobrażam sobie ogrzewania tylko klimą.
Nawert jeżeli mialoby to byc dwa razy tansze - a w to akurat zbytnio nie wierzę.
Kanałówki maja kiepski COP, brak akumulacji utrudnia stosowanie w taniej taryfie, wiec dobry wynikmozliwy jest do osiagniecia w okresach przejsciowych.

Nie musisz wierzyć, ja sprawdziłem na tym samym budynku. Sezon na samym gazie wychodził mi średnio 2 razy drożej. Największe różnice na korzyść kanałówki w okresach do temperatur -5'C przynajmniej u mnie. Potem już różnice się zacierają, ale jakby izolacja na parterze wyglądała lepiej to przesunięcie byłoby większe. Z resztą, mam znajomego, który też kanałówkę wrzucił do gazu w sumie do chłodzenia i grzeje nią bo korzystniej mu wychodzi. Jak przychodzi większy mróz włącza gaz dopiero. Budynek z 10/10/25 (styro podłoga,ściana,dach). dom z reku.

oszczednyGrześ
16-12-2016, 12:49
ogrzewanie samą klimą chyba faktycznie nie jest dobrym pomysłem ale okresy przejściowe chyba tak.. przynajmniej tak mi się wydaje. mam zamiar to wypróbować. mam gaz i raczej już z tego nie bede rezygnował .. na razie chcę zrezygnować z budowy kominka i zastąpić go właśnie klimą... zobaczymy co z tego wyjdzie....

W Twojej koncepcji jak najbardziej będzie ok.

Adam626
16-12-2016, 17:12
Kanałówką jest 2 razy taniej niż gazem.
Grzesiu, niedługo Twoja klimatyzacja zacznie produkowac prąd;)

fotohobby
16-12-2016, 19:20
No właśnie. Jak Przemek Kardyś podaje koszty, to do 2xtaniej daleko. Fakt, że ma też kable, ale samą klimą komfortowa zagrzać się nie da...

karolek75
16-12-2016, 19:42
Może zależy czym wykończona jest podłoga. Na czym leży dom. Ja akurat montowałem kanałówkę w domu 120m2 gdzie było 25 cm styropianu i podłogi deska. Dom w terenie piaszczystym. Naprawdę na komfort nie można było narzekać. Gorzej bo klient nie miał podłogówki w łazience co było moim zdaniem dużym błędem, wystarczyło wrzucić maty, czy kabel. Od płytek zawsze jest nieprzyjemnie. Nie ma co ukrywać, podłogówka daje niesamowity komfort.
.
Deska czy panel zmienia dramatycznie odczucia. Toz to izolator w porownaniu do plytek czy kamienia.
A czy od plytek zawsze nieprzyjemnie to kwestia gustu. W tym sezonie praktycznie nie grzeje na gorze, dzieki czemu utrzymuje tam ok 20.5-21oC. I nikt nie narzeka na zimna podloge w lazience. Chyba zapytam...

fotohobby
16-12-2016, 19:49
karolek75 ile wydałeś na kompletną instalację PC ?
Od odwiertów po rozdzielacz podłogówki ?

karolek75
16-12-2016, 19:58
karolek75 ile wydałeś na kompletną instalację PC ?
Od odwiertów po rozdzielacz podłogówki ?

Na pewno za duzo.
Musialbym policzyc - bedzie edit. Czemu mam policzyc akurat po rozdzielacz podlogowki? Podlogowka przy gazie,grzalce, PC i tak by byla. Zbiornik na CWU to juz moglby byc inny.

Patrzac na swoje zuzycie drugi raz bym raczej tego nie popelnil.

wg39070
16-12-2016, 19:59
Te dodatkowe opłaty. Piszemy tutaj na forum o zużyciu gazu w m3, jednak moim zdaniem powinniśmy pisać tutaj o całkowitych kosztach gazu. Fajnie, jak piszesz, że październik zużyłeś 66 m3 gazu - niby nie dużo, ale jak dodamy te wszystkie opłaty nie jet tak kolorowo. Moż
e muszę się przyzwyczaić ;)

No to ja Ci napiszę: całkowity koszt 1m3 gazu to w moim przypadku 2,18 zł, czyli dla przykładu u mnie 100 m3 to 218 zł.

wg39070
16-12-2016, 20:07
Ja też nie wyobrażam sobie ogrzewania tylko klimą.
Nawert jeżeli mialoby to byc dwa razy tansze - a w to akurat zbytnio nie wierzę.

Kanałówki maja kiepski COP, brak akumulacji utrudnia stosowanie w taniej taryfie, wiec dobry wynikmozliwy jest do osiagniecia w okresach przejsciowych.

No i wylazł z Ciebie Szkot. Nie ważne jak, aby tanio i w taniej nocnej czy północnej taryfie. Ja grzeję nie patrząc na porę dnia. I co, zmieniasz gaz na kable? Dawaj, da Ci elektrownia promocję za zmianę dostawcy!

fotohobby
16-12-2016, 20:31
Na pewno za duzo.
Musialbym policzyc - bedzie edit. Czemu mam policzyc akurat po rozdzielacz podlogowki? Podlogowka przy gazie,grzalce, PC i tak by byla. Zbiornik na CWU to juz moglby byc inny.

Patrzac na swoje zuzycie drugi raz bym raczej tego nie popelnil.

Bo podłogówkę jedni mają za 65zł/m2, inni za 110zł/m2

fotohobby
16-12-2016, 20:34
No i wylazł z Ciebie Szkot. Nie ważne jak, aby tanio i w taniej nocnej czy północnej taryfie. Ja grzeję nie patrząc na porę dnia. I co, zmieniasz gaz na kable? Dawaj, da Ci elektrownia promocję za zmianę dostawcy!

Ty już mądrzejszy nie będziesz....
Jakbym miał kable i klimę. to grzałbym jak Przemek Kardyś - kablami w nocnej, korzystając z akumulacji, a klimą nie patrząc na to, jaka godzina, tylko po to aby utrzymać komfort,

Jakbyś jeszcze myślał nad tym co czytasz, a nie tylko wpatrywał się w ekran, to dotarłoby do Ciebie, że nawet dwukrotne obniżenie rachunków nie zrekompensowałoby mi utraty komfortu związanego z neutralną podłogą.
Ja napisałem wyraźnie:

Ja też nie wyobrażam sobie ogrzewania tylko klimą.
Nawert jeżeli mialoby to byc dwa razy tansze - a w to akurat zbytnio nie wierzę.


Elektrownia nie sprzedaje mi prądu....

imrahil
16-12-2016, 20:49
niektórzy to sobie robią kotłownię z salonu, żeby na rachunkach zaoszczędzić :)

jasiek71
16-12-2016, 21:12
niektórzy to sobie robią kotłownię z salonu, żeby na rachunkach zaoszczędzić :)

Mam takiego znajomego co cały dom ponad 120m2 grzeje za pomocą kominka z płaszczem i to jest jedyne źródło ciepła...
Jego to rajcuje a mi to tak średnio się podoba ...
My już kilka lat nie palimy w kominku bo nikomu nawet za bardzo się nie chce nosić drzewa itp a co dopiero tak codziennie ...

wg39070
16-12-2016, 21:19
Ty już mądrzejszy nie będziesz....
Jakbym miał kable i klimę. to grzałbym jak Przemek Kardyś - kablami w nocnej, korzystając z
akumulacji, a klimą nie patrząc na to, jaka godzina, tylko po to aby utrzymać komfort,

Jakbyś jeszcze myślał nad tym co czytasz, a nie tylko wpatrywał się w ekran, to dotarłoby do Ciebie, że nawet dwukrotne obniżenie rachunków nie zrekompensowałoby mi utraty komfortu związanego z neutralną podłogą.
Ja napisałem wyraźnie:



Elektrownia nie sprzedaje mi prądu....

W nocy grzać, żeby potem niby w dzień mieć ciepło? Jak dalece może poniżyć się człowiek dla oszczędności? Jak dalece, pytam? Komercja to coś co odróżnia nas od zwierząt. Na korzyść zwierząt, oczywiście.

JTKirk
16-12-2016, 21:25
W nocy grzać, żeby potem niby w dzień mieć ciepło? Jak dalece może poniżyć się człowiek dla oszczędności? Jak dalece, pytam? Komercja to coś co odróżnia nas od zwierząt. Na korzyść zwierząt, oczywiście.

tak trudno zrozumieć jak wygląda akumulacja w nowoczesnych domach z małymi stratami ciepła??

Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.
jakoś tak ;)

imrahil
16-12-2016, 21:27
W nocy grzać, żeby potem niby w dzień mieć ciepło? Jak dalece może poniżyć się człowiek dla oszczędności? Jak dalece, pytam? Komercja to coś co odróżnia nas od zwierząt. Na korzyść zwierząt, oczywiście.

lepsze grzać w nocy i mieć całą dobę komfortowo niż mieć komfort tylko przy grzaniu kominkiem, bo się na gazie oszczędza

Adam626
16-12-2016, 21:30
A czy od plytek zawsze nieprzyjemnie to kwestia gustu. W tym sezonie praktycznie nie grzeje na gorze, dzieki czemu utrzymuje tam ok 20.5-21oC. I nikt nie narzeka na zimna podloge w lazience. Chyba zapytam...

Jak ktoś odpowiednio skąpy/ brak kasy to i w 18 stopniach na gołym betonie bedzie ciepło:)

fotohobby
16-12-2016, 21:59
W nocy grzać, żeby potem niby w dzień mieć ciepło? Jak dalece może poniżyć się człowiek dla oszczędności? Jak dalece, pytam? Komercja to coś co odróżnia nas od zwierząt. Na korzyść zwierząt, oczywiście.

Nie kompromituj się już... Ludzie, którzy grzeją akumulacyjne mają do dyspozycji godziny 22-6 i 13-15.
Nawet w dzień można więc grzać, żeby mieć ciepło. A posadza oddaje energię kilka godzin.
Jeśli dojdzie do tego klima kanałowa to utrzyma komfortową temperaturą, a posadki będa nadal przyjemnie neutralne.

No, ale zawsze można przytaszczyć brykiet do salonu i dla oszczędności bawić się w średniowiecze.

fotohobby
16-12-2016, 22:00
tak trudno zrozumieć jak wygląda akumulacja w nowoczesnych domach z małymi stratami ciepła??

Napisał Mark Twain

Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.

jakoś tak ;)

Brawo.

karolek75
16-12-2016, 23:36
Jak ktoś odpowiednio skąpy/ brak kasy to i w 18 stopniach na gołym betonie bedzie ciepło:)

Tu o komfort chodzi. Lepiej się śpi.
Pytałem się kobiety czy polepszając komfort snu nie cierpi na tym komfort użytkowania łazienki z nieogrzana podłoga. Nie zwróciła uwagi. Znaczy nie ma dyskomfortu. W sypialniach panele to nie ma tematu.

edit: naklamalem. W tym tygodniu gora grzala srednio niecale 1.5h w okienku popoludniowym. W te dni w ktore grzala: 4/7.

karolek75
17-12-2016, 13:01
karolek75 ile wydałeś na kompletną instalację PC ?
Od odwiertów po rozdzielacz podłogówki ?

odwierty 148m, PC Ecopol PSPC 06 ZH, CWU 400l nierdzewka, kotlownia i robota - 42k

Bez podłogowki. Podlogowke robil szwagier i to juz inna historia.

fotohobby
17-12-2016, 13:39
No cóż, wydane - zapomniane :)
Na pocieszenie pozostaja niskie rachunki.

Mario430
19-12-2016, 14:45
Raczej przy takiej pogodzie nie zdarza się, aby kocioł pracował w godz 16-18, ale przy większych mrozach i wiatrach pewnie będzie :)

Z tego wnioskuje, że jednak działasz w oparciu o histerezę termostatu? Ja mam bezwzględnie wymuszone grzanie w założonych oknach czasowych, tzn. bez względu na temperaturę wewnętrzną. Jasne, wymaga to "wyczucia" budynku, bo inaczej będzie zachowywał się przy +5, a nie inaczej przy -10 na zewnątrz, ale odczuwalny komfort mimo wszystko przy takim systemie jest najlepszy. Ewentualne korekty wprowadzam regulacją temperatury zasilania-maks. +-3st. i nie miewam większych odchyleń niż 0,2C od założonej temp. wewnętrznej na poziomie 22,2, za to podłoga jest dokładnie "cieplutka" wtedy kiedy chcę.

kama33
20-12-2016, 14:50
Z tego wnioskuje, że jednak działasz w oparciu o histerezę termostatu? Ja mam bezwzględnie wymuszone grzanie w założonych oknach czasowych, tzn. bez względu na temperaturę wewnętrzną. Jasne, wymaga to "wyczucia" budynku, bo inaczej będzie zachowywał się przy +5, a nie inaczej przy -10 na zewnątrz, ale odczuwalny komfort mimo wszystko przy takim systemie jest najlepszy. Ewentualne korekty wprowadzam regulacją temperatury zasilania-maks. +-3st. i nie miewam większych odchyleń niż 0,2C od założonej temp. wewnętrznej na poziomie 22,2, za to podłoga jest dokładnie "cieplutka" wtedy kiedy chcę.

Zgadza się - np dzisiaj rano kocioł pracował dopiero od 7 rano przez godzinę i potem wg ustawień, ale w domu jest ciepło. U mnie ma utrzymywać 20,6 +- 0,2.

Mario430
21-12-2016, 10:30
Zgadza się - np dzisiaj rano kocioł pracował dopiero od 7 rano przez godzinę i potem wg ustawień, ale w domu jest ciepło. U mnie ma utrzymywać 20,6 +- 0,2.

No ale przy takim systemie nie masz dokładnej kontroli nad godzinami pracy kotła, włącza się wtedy, kiedy spadnie mu temperatura, chyba poprawnie to interpretuję? U mnie natomiast kocioł chodzi ściśle wg zapodanych okien czasowych przez to zawsze mam tak jak chcę. Coś nisko ta temperaturka ustawiona ;-), ale wiadomo każdy jak woli

kama33
21-12-2016, 15:24
Przy takich temperaturach jak teraz najczęściej kocioł pracuje. Jeżeli się nie włącza tzn że w domu jest ciepło :) W listopadzie próbowałam wyższą temp ustawić ale było nam zdecydowanie za ciepło. Teraz mój najmłodszy syn ( 9 lat) siedzi w koszulce z krótkim rękawem, więc po co grzać mocniej? :)

oszczednyGrześ
21-12-2016, 20:38
Deska czy panel zmienia dramatycznie odczucia. Toz to izolator w porownaniu do plytek czy kamienia.
A czy od plytek zawsze nieprzyjemnie to kwestia gustu. W tym sezonie praktycznie nie grzeje na gorze, dzieki czemu utrzymuje tam ok 20.5-21oC. I nikt nie narzeka na zimna podloge w lazience. Chyba zapytam...

No właśnie na piętrze nikt nie narzeka :) ale jakby to był parter i marna izolacja to zaraz narzekanie by się włączyło :) Zatem od płytki może nie być aż tak źle ale musi pod nią być izolacja baaardzo dobra. Tak czy siak płytka to nie panel.

oszczednyGrześ
21-12-2016, 20:40
Grzesiu, niedługo Twoja klimatyzacja zacznie produkowac prąd;)

Nie jeszcze nie produkuje, faktem jest że płacę mniej niż jak korzystałem z gazu.

oszczednyGrześ
21-12-2016, 20:48
No właśnie. Jak Przemek Kardyś podaje koszty, to do 2xtaniej daleko. Fakt, że ma też kable, ale samą klimą komfortowa zagrzać się nie da...

Przemek ma splita, gdyby miał kanałówkę, która działałaby bez przerwy i dmuchała powietrze do każdego z pomieszczeń to wyglądałoby to nieco inaczej. Ważne jest to by nie przewymiarowywać urządzenia oraz by mogło ono szeroko modulować. Mam inwestora, który ogrzewa kanałówką toshiby i w taką pogodę jak teraz jest zjada mu od 230-300W/h a utrzymuje w domu 23'C, fakt, że dom dobrze zaizolowany i nieduży bo coś około 90 paru m2.

Jeszcze raz powtórzę jednak nie mówię że to jest rozwiązanie idealne ale w wielu przypadkach może być ok. U mnie nadal testuję grzanie podłogówek tam gdzie są i jednego grzejnika gazem wraz z kanałówką, Ta trzyma temperaturę, kocioł ma zapewnić ciepłą podłogę. Tak poobserwuję jak to wyjdzie....

jacku6
22-12-2016, 10:49
Przemek ma splita, gdyby miał kanałówkę, która działałaby bez przerwy i dmuchała powietrze do każdego z pomieszczeń to wyglądałoby to nieco inaczej. Ważne jest to by nie przewymiarowywać urządzenia oraz by mogło ono szeroko modulować. Mam inwestora, który ogrzewa kanałówką toshiby i w taką pogodę jak teraz jest zjada mu od 230-300W/h a utrzymuje w domu 23'C, fakt, że dom dobrze zaizolowany i nieduży bo coś około 90 paru m2.

Jeszcze raz powtórzę jednak nie mówię że to jest rozwiązanie idealne ale w wielu przypadkach może być ok. U mnie nadal testuję grzanie podłogówek tam gdzie są i jednego grzejnika gazem wraz z kanałówką, Ta trzyma temperaturę, kocioł ma zapewnić ciepłą podłogę. Tak poobserwuję jak to wyjdzie....

nie chce być zlosliwy ale 90m2 nazywaniem "domem"? ja rozumiem skad te wszystkie fantastyczne "osiagi" domów jak to jest 90m2, przy takich powierzchniach to sie powinno żarówkami ogrzewać a nie podniecać osiągami

wg39070
22-12-2016, 11:03
nie chce być zlosliwy ale 90m2 nazywaniem "domem"? ja rozumiem skad te wszystkie fantastyczne "osiagi" domów jak to jest 90m2, przy takich powierzchniach to sie powinno żarówkami ogrzewać a nie podniecać osiągami

No właśnie. Zawsze mnie dziwi jak to ludzie spalają po 3-4 m3 gazu do ogrzania całego domu. Jak się później okazuje ten ich "dom" jest ciut większy albo taki sam jak mieszkanie w bloku. Ja niedawno opuściłem blok, w którym miałem 71 m2. A mieszkania rzędu 80-100 m2 nie należą do rzadkości.

piotrek0m
22-12-2016, 12:07
No właśnie. Zawsze mnie dziwi jak to ludzie spalają po 3-4 m3 gazu do ogrzania całego domu. Jak się później okazuje ten ich "dom" jest ciut większy albo taki sam jak mieszkanie w bloku. Ja niedawno opuściłem blok, w którym miałem 71 m2. A mieszkania rzędu 80-100 m2 nie należą do rzadkości.

Na forum, trochę jak w piaskownicy - kto ma kolorowszą łopatkę.
Kto ma mniejsze zużycie gazu wpada w ciut większy samozachwyt... zresztą nie tylko w tym wątku... ot takie zjawisko społeczne ...

kama33
22-12-2016, 16:37
No właśnie. Zawsze mnie dziwi jak to ludzie spalają po 3-4 m3 gazu do ogrzania całego domu. Jak się później okazuje ten ich "dom" jest ciut większy albo taki sam jak mieszkanie w bloku. Ja niedawno opuściłem blok, w którym miałem 71 m2. A mieszkania rzędu 80-100 m2 nie należą do rzadkości.

Istotne jest jaki duzy mamy dom i ile gazu zużywamy na ciepłą wodę i gotowanie. Dlatego też kiedyś zapytałam fotohobby o jego zużycie w miesiącach letnich i przeliczyłam jak jego zużycie na grzanie ma się do mojego. Policzyłam proporcjonalnie. Moje obliczenia wzięły się stąd, że planuje sprzedaż mieszkania czyli będzie dopływ gotówki więc mogłabym docieplić strop (mam tam 20 cm wełny) albo też dołożyć styropianu na sciany, bo dopiero będę robić elewację (mam 15 cm styropianu zaciagniętego klejem). Zastanawiam się, czy jest sens w to inwestować. Wyszło mi tak: :)
fotohobby ma dom o pow. 109 m2, na grzanie wody zużywa 28-30 m3 gazu. W listopadzie gazu zużył 95 m3 czyli na ogrzewanie jakieś 65m3.
Ja na grzanie wody zużywałam w lecie o 54m3, w listopadzie gazu poszło 140m3 - czyli na ogrzewanie ok 86m3. Wzięłam zużycie fotohobby i przeliczyłam proporcjonalnie na powierzchnię mojego domu (ogrzewam 140m2). Wyszło, że powinnam zużyć 83m3. Jak widać zużyłam niewiele więcej. Jak będzie w grudniu to też sobie przeliczę :)

Fotohobby - przepraszam, że akurat z Tobą porównuję, ale Twoje zużycie wydawało mi się zawsze niskie i masz lepiej ocieplony dom od mojego. Jeżeli ten post w jakiś sposób Cię uraża albo coś podobnego napisz, a zaraz go usunę. Pozdrawiam :)

kasiekkk
22-12-2016, 17:13
Czy ktos mógłby napisać jak zmieniło się u niego spalanie w pierwszym i w kolejnych latach grzania?

Beskidziak
22-12-2016, 17:45
Czy ktos mógłby napisać jak zmieniło się u niego spalanie w pierwszym i w kolejnych latach grzania?
U mnie druga zima, zmiany niewielkie, ale trzeba też przyznać że zima w końcu jakaś jest.
Trudno porównać, ale myślę że przy podobnych temperaturach jakieś 0,5m3 na dobę zszedłem.

kasiekkk
22-12-2016, 18:54
U mnie druga zima, zmiany niewielkie, ale trzeba też przyznać że zima w końcu jakaś jest.
Trudno porównać, ale myślę że przy podobnych temperaturach jakieś 0,5m3 na dobę zszedłem.

Mało pocieszajace. Obecne zużycie 8m3/dobe razem cwu

kama33
22-12-2016, 19:08
Mało pocieszajace. Obecne zużycie 8m3/dobe razem cwu

Rok temu średnio w grudniu 4,6 m3 na dobę a teraz 6,2 m3. W ubiegłym roku paliłam częściej w kominku - teraz prawie wcale i regulator nie stoi w pokoju gdzie jest kominek. Grudzień też jest chyba chłodniejszy niż rok temu - w tamtym roku w grudniu kwitły mi pięciorniki jeszcze, a teraz już w listopadzie uschły :D

przemo1
22-12-2016, 19:45
Mało pocieszajace. Obecne zużycie 8m3/dobe razem cwu

To podobnie, jak obecnie u mnie. Z początkiem suszenia domu miałem ok 10m3/dobę (CO, CWU,kuchenka).

Adam626
22-12-2016, 19:48
Ostatnio spalam 6,5m3 na dobę CO+CWU i grzeję około 140m2 (piętro) na 23C
Parter ogrzewam klimą czasaami kominkiem, czasami w ogóle. Temperatura parteru poniżej 20,8 nie spada. NIe wiem czy grzejąc górę ogrzewam tez jakoś dół?

fotohobby
22-12-2016, 20:11
Czy ktos mógłby napisać jak zmieniło się u niego spalanie w pierwszym i w kolejnych latach grzania?

Zima zimie nierówna.
U mnie zużycie na cwu i co w grudniu to 3,9 m3/dobę i jest większe, niż rok temu. Grudzień jest chłodniejszy, niż w zeszłym sezonie

wg39070
22-12-2016, 20:48
Zima zimie nierówna.
U mnie zużycie na cwu i co w grudniu to 3,9 m3/dobę i jest większe, niż rok temu. Grudzień jest chłodniejszy,w zeszłym zezonie

Wytrzymasz ten wynik czy będziesz dążył do 2m3/dobę?

kama33
22-12-2016, 20:49
Teraz doczytałam, że fotohobby ma 106m2 a nie 109, ale w moich obliczeniach robi to niewielką różnicę :)

fotohobby
22-12-2016, 21:27
Wytrzymasz ten wynik czy będziesz dążył do 2m3/dobę?

22C wystarcza.

Oczywiście, gdybym spalał paczkę brykietu w kotle zlokalizowanym w salonie , jak co niektórzy, to mógłbym zejść, ale po co ?

oszczednyGrześ
26-12-2016, 14:07
nie chce być zlosliwy ale 90m2 nazywaniem "domem"? ja rozumiem skad te wszystkie fantastyczne "osiagi" domów jak to jest 90m2, przy takich powierzchniach to sie powinno żarówkami ogrzewać a nie podniecać osiągami

z definicji dom to dom a nie mieszkanie w bloku. Jak ktoś ma 350 m2 to może wtedy już pałac?

kwasniak
26-12-2016, 18:45
Nie to się mówi ze go poniosło z metrażem znam paru co wybudowali 250m2 i teraz nie wiedza po co :) skoro i tak 90% czasu spędzają w salonie i kuchni na 40-50m2

CafeDelTom27
26-12-2016, 19:40
Tez kiedys mieszkalem w domu co mial 180m2 i czlowiek ile sie nasprzatał to szkoda pisac.Dla nas teraz dom 90m2 jest w sam raz.A propo spalania gazu to grudzien bedzie minimalnie drozszy niz listopad tak 10%-15%

oszczednyGrześ
26-12-2016, 21:01
Nie to się mówi ze go poniosło z metrażem znam paru co wybudowali 250m2 i teraz nie wiedza po co :) skoro i tak 90% czasu spędzają w salonie i kuchni na 40-50m2

Mam znajomych paru co też żałują choćby tych 230m2 co mają. Twierdzą że 120 m2 to optimum :) ja sam stwierdzam że 120 m2 to OK bo 100m2 na moją 3 dzieciaków to jednak trochę mało ;).

wg39070
26-12-2016, 21:20
Nie to się mówi ze go poniosło z metrażem znam paru co wybudowali 250m2 i teraz nie wiedza po co :) skoro i tak 90% czasu spędzają w salonie i kuchni na 40-
50m2

Ja też większość czasu spędzam z rodziną w salonie z kuchnią a to, że mam jeszcze kilka pokoi to bardzo mnie cieszy. Każde dziecko ma swój pokój a i ja z żoną mamy swoje. Po co? A no po to, że jak kiedyś dzieci wyfruną, a wyfruną na pewno i kiedyś przyjadą w odwiedziny do staruszków, nie będą musiały gnieździć się na jakiś tam 85-90 m2. Ot po to są domy o komfortowym metrażu. W bloku miałem 71 m2 i co mam wybudować "dom" 90? I co z deszczu po rynnę w myśl zasady mały, ciasny ale własny? Dziękuję, postoję.

jacku6
26-12-2016, 21:22
Mam znajomych paru co też żałują choćby tych 230m2 co mają. Twierdzą że 120 m2 to optimum :) ja sam stwierdzam że 120 m2 to OK bo 100m2 na moją 3 dzieciaków to jednak trochę mało ;).
no widzisz a ja mam trójke znajomych z domami ok 120 m2 i przeklinaja na czym swiat stoi bo sie z gratami pomiescic nie moga po paru latach i brakuje przestrzeni, ale przy budowie trzymala ich kasa i ja to rozumiem, ale opowiadanie bajek o 40 czy 50 m2 to naiwnym

Beskidziak
26-12-2016, 21:46
Każdemu według potrzeb...........mam 117m2 teraz ograniczyłbym, do 100m2......założenie, ogarnięcie domu po pracy w piątek i cieszenie się weekendem (dodam, że nie wyobrażam sobie grzebania w moich prywatnych rzeczach przez obcą osobę- sprzątaczkę). Wątek założony w celu porównania zużycia gazu. Podawane są powierzchnie, kubatura domów etc i liczebność rodzin.Pomaga to wychwycić błędy i znaleźć rezerwy oszczędności .........W czym macie problem? Przecież możecie porównać porównywalne....

wg39070
26-12-2016, 21:50
Każdemu według potrzeb...........mam 117m2 teraz ograniczyłbym, do 100m2......założenie, ogarnięcie domu po pracy w piątek i cieszenie się weekendem (dodam, że nie wyobrażam sobie grzebania w moich prywatnych rzeczach przez obcą osobę- sprzątaczkę). Wątek
założony w celu porównania zużycia gazu. Podawane są powierzchnie, kubatura domów etc i liczebność rodzin.Pomaga to wychwycić błędy i znaleźć rezerwy oszczędności .........W czym macie problem? Przecież możecie porównać porównywalne....

Jak piszesz, wątek założony do porównania zużycia gazu a sam wyjeżdżasz ze ...sprzątaczką. Full wypas widzę. Sprzątaczka?

Beskidziak
26-12-2016, 22:02
Jak piszesz, wątek założony do porównania zużycia gazu a sam wyjeżdżasz ze ...sprzątaczką. Full wypas widzę. Sprzątaczka?
Masz rację, przez obawę o ataki jak te Twoje, człowiek głupio asekuruje się........Bywaj

wg39070
26-12-2016, 22:10
Masz rację, przez obawę o ataki jak te Twoje, człowiek głupio asekuruje się........Bywaj

Jakie moje atak? Czy ja kogoś atakuję?

fotohobby
26-12-2016, 22:21
Ja też większość czasu spędzam z rodziną w salonie z kuchnią a to, że mam jeszcze kilka pokoi to bardzo mnie cieszy. Każde dziecko ma swój pokój a i ja z żoną mamy swoje. Po co? A no po to, że jak kiedyś dzieci wyfruną, a wyfruną na pewno i kiedyś przyjadą w odwiedziny do staruszków, nie będą musiały gnieździć się na jakiś tam 85-90 m2. .

A jeśli "wyfruną" 5-10 km dalej ? Że co - nie zmieszczą się na imprezie ?

Ja mieszkałem w mieszkaniu 72m2 - w trójkę.
I jeśli chodzi o metraż - absolutnie nam wystarczał.
Dlatego wiedziałem, ze dom nie będzie znacząco większy.

Tuż przed i w trakcie budowy mieszkaliśmy w domu 170m2 użytkowej, ponad 200m2 po podłogach i z ulgą się z niego wyprowadziliśmy.
Dziś włąściel tego domu, który zamieszkał tam po naszej wyprowadzce mówi mi, że żałuje, że dal się tak nakręcić architektowi - projekt był indywidualny.
Gdybym miał/planował jeszcze jedno dziecko, to dołożyłbym max 15m2 do obecnego metrażu.

wg39070
26-12-2016, 22:25
A jeśli "wyfruną" 5-10 km dalej ? Że co - nie zmieszczą się na imprezie ?


Ja mieszkałem w mieszkaniu 72m2 - w trójkę.
I jeśli chodzi o metraż - absolutnie nam wystarczał.
Dlatego wiedziałem, ze dom nie będzie znacząco większy.

Tuż przed i w trakcie budowy mieszkaliśmy w domu 170m2 użytkowej, ponad 200m2 po podłogach i z ulgą się z niego wyprowadziliśmy.
Dziś włąściel tego domu, który zamieszkał tam po naszej wyprowadzce mówi mi, że żałuje, że dal się tak nakręcić architektowi - projekt był indywidualny.
Gdybym miał/planował jeszcze jedno dziecko, to dołożyłbym max 15m2 do obecnego metrażu.

No i co z tego? Ja lubię luz i przestrzeń.

fotohobby
26-12-2016, 22:27
Widzę wielu starszych ludzi, którzy mają z tą przestrzenią problem....

wg39070
26-12-2016, 22:33
Widzę wielu starszych ludzi, którzy mają z tą przestrzenią problem....

Fotohobby, nie martw się na zapas. Życie jest zbyt krótkie aby martwić się tym co będzie za lat x.

Jacek6
27-12-2016, 12:43
24 listopada do 24 grudnia br. 164m3 rok temu ten sam okres 127m3 dwa lata temu ten sam okres 145m3.
Poprzednie lata na programatorze pokojowym 21 st dzień 20 st noc. Teraz 21,8 st dzień 20,8 st noc.
Powierzchnia grzana około 100m2.

gorbag
27-12-2016, 18:00
Też mam trochę większe zużycie niż rok temu.
27 listopada do 27 grudnia 117m3. W zeszłym roku w podobnym okresie 102m3.

MikeB
28-12-2016, 13:42
Ogrzewanie uruchomione 9.12. Jeszcze nie mieszkamy - temperatura ustawiona na 12.5 oC. Do 26.12 poszło 104m3 gazu (połowa w pierwsze dwa dni grzania). Obecnie średnia wychodzi koło 3,5m3 na dobę. Na tę chwilę brak drzwi wewnętrznych na styku z nieogrzewanym garażem więc ogrzewam trochę więcej niż 180m.

marcza
29-12-2016, 08:10
Witam posiadam ogrzewanie Gazowe od 25.10.2016r zeszły sezon było grzane węglem i to było tragiczne sporo pracy i wyregolowanie temperatur było ciężkie skutek tego w domu było 28 do 29 stopni ciepło...
Teraz komfort 24stopnie pilnuje tego sterownik RC300 na dole i RC200 Góra pięć Buderus Gb162 25kw i wiem że za duży i wiedziałem przy zakupie że 15 wystarczy ale sprzedawca namówił na 25kw do tego sprzęgło z rozdzielacze Buderus i Grupy Pompowe.
Dom powierzchnia 240m2 dół 100% podłoga Góra kaloryfery plus dwie łazienki podłoga..
Zużycia Gazu wahają się tak jak pogoda w mróz -8 zużycie 9m3 wraz z cwu z tego na cwu idzie około 1,5m3 a w dni silnych wiatrów potrafi spalić do 12m3 jak było +6 to zużycie było 6,5m3 a za Listopad miałem 236m3 jak dla mnie przy utrzymaniu 24stopni jestem zadowolony i dziwię się wynikami po sto parę metrów na miesiąc i bardziej dziwię jak ludzie piszą że temperatury 19 czy 20 to ciepło i komfort...

wg39070
29-12-2016, 08:19
Witam posiadam ogrzewanie Gazowe od 25.10.2016r zeszły sezon było grzane węglem i to było tragiczne sporo pracy i wyregolowanie temperatur było ciężkie skutek tego w domu było 28 do 29 stopni ciepło...
Teraz komfort 24stopnie pilnuje tego sterownik RC300 na dole i RC200 Góra pięć Buderus Gb162 25kw i wiem że za duży i wiedziałem przy zakupie że 15 wystarczy ale sprzedawca namówił na 25kw do tego sprzęgło z rozdzielacze Buderus i Grupy Pompowe.
Dom powierzchnia 240m2 dół 100% podłoga Góra kaloryfery plus dwie łazienki podłoga..
Zużycia Gazu wahają się tak jak pogoda w mróz -8 zużycie 9m3 wraz z cwu z tego na cwu idzie około 1,5m3 a w dni silnych wiatrów potrafi spalić do 12m3 jak było +6 to zużycie było 6,5m3 a za Listopad miałem 236m3 jak dla mnie przy utrzymaniu 24stopni jestem zadowolony i dziwię się wynikami po sto parę metrów na miesiąc i bardziej dziwię jak ludzie piszą że temperatury 19 czy 20 to ciepło i komfort...

19 czy 20 stopni to żaden komfort, bynajmniej dla mnie. Ci, którzy tak piszą, mają takie temperatury bardziej dla oszczędności niż dla komfortu.

link2jack
29-12-2016, 08:51
19 czy 20 stopni to żaden komfort, bynajmniej dla mnie. Ci, którzy tak piszą, mają takie temperatury bardziej dla oszczędności niż dla komfortu.

Wiadomo - Tylko ty ustalasz to jest komfortowe a co nie. U mnie jest 22*C - 22.5*C - dla żony jest ok - ale dla mnie mogłoby być stopień niżej. Wychowałem się w ~ 20*C

wg39070
29-12-2016, 08:54
Wiadomo - Tylko ty ustalasz to jest komfortowe a co nie. U mnie jest 22*C - 22.5*C - dla żony jest ok - ale dla mnie mogłoby być stopień niżej. Wychowałem się w ~ 20*C

I znów się mnie czepiasz. Dlaczego? Daj już spokój, tym bardziej, że nie pisałem do Ciebie.

Beskidziak
29-12-2016, 09:01
Zużycia Gazu wahają się tak jak pogoda w mróz -8 zużycie 9m3 wraz z cwu z tego na cwu idzie około 1,5m3 a w dni silnych wiatrów potrafi spalić do 12m3 jak było +6 to zużycie było 6,5m3 a za Listopad miałem 236m3 jak dla mnie przy utrzymaniu 24stopni jestem zadowolony i dziwię się wynikami po sto parę metrów na miesiąc i bardziej dziwię jak ludzie piszą że temperatury 19 czy 20 to ciepło i komfort...

Przy 240m2 piszą o 100 m3......wskaż gdzie tak piszą..
Temperatura 19-20 st zalecana przez pediatrów........nie praktykuje, ale tak jest.
Poza tym temperatura powietrza, to tylko jeden z warunków komfortu cieplnego.

CafeDelTom27
29-12-2016, 09:13
I znów się mnie czepiasz. Dlaczego? Daj już spokój, tym bardziej, że nie pisałem do Ciebie.

Kabaret:lol2:

miloszenko
29-12-2016, 09:19
Przy 240m2 piszą o 100 m3......wskaż gdzie tak piszą..
Temperatura 19-20 st zalecana przez pediatrów........nie praktykuje, ale tak jest.
Poza tym temperatura powietrza, to tylko jeden z warunków komfortu cieplnego.

Ja już od listopada zużywam ponad 100m3/m-c, a mam nędzne 120 m2.

kama33
29-12-2016, 09:22
19 czy 20 stopni to żaden komfort, bynajmniej dla mnie. Ci, którzy tak piszą, mają takie temperatury bardziej dla oszczędności niż dla komfortu.

W takim razie pisałeś o mnie. Masz rację - nie stać mnie na ogrzewanie, więc utrzymuję temp ok 20,5 stopnia, ale z czasem zacznę schodzić coraz niżej i może uda mi się przyzwyczaić domowników do 18 stopni. Będę wtedy wszystkich przekonywać, że to jedyna komfortowa temperatura ;)

Mam nadzieję, że wiesz, co to sarkazm :D

kama33
29-12-2016, 09:24
Temperatura 19-20 st zalecana przez pediatrów........nie praktykuje, ale tak jest.
.

Coś w tym musi być - mieszkamy półtora roku, a syn nie chorował wcale. Chodzi boso, z krótkim rękawem w tym naszym zimnym domu :D

Wykona
29-12-2016, 13:52
Czy ktos mógłby napisać jak zmieniło się u niego spalanie w pierwszym i w kolejnych latach grzania?

W zasadzie, teraz spalanie jest na wyższym poziomie. Wcześniej:
- córki były mniejsze i spędzały mniej czasu w łazience,
- więcej paliłem w kozie (obecnie robię to bardzo okazjonalnie 3-5 razy w m-cu),
- temp. zasilania podłogówki była na 28 C (obecnie 33-34 C).

Ale ... sumarycznie opłaty są niższe (nie kupuje tyle drewna. Przy cenie ok. 190 PLN za 1mp buku palenie drewnem jest znaczącą pozycją. Teraz na zimę dokupuję 1 mp i więcej nie potrzebuje...

montysp*
30-12-2016, 13:47
Temp dzienna 22 stopnie
Temp noc 20,5 stopnia
Okres od 19.09.2016 do 30.12.2016 ----400m3 Gazu
CO+CWU

Bracianka
30-12-2016, 15:47
Od września 315 metrów 3 gazu. O września, bo mamy po prostu ustawioną temp. 21 stopni, i jak jest mniej, to dogrzewa. 125 metrów 2 grzanej podłogi. Od tego trzeba by było odjąć ciepłą wodą - pewnie z około 45 metrów 3 gazu patrząc po pomiarach w lecie, gdzie tylko woda jest grzana. Nie wiem czy to dużo, czy mało, rachunki są dla mnie ok. Pewnie jakbym zeszła do 20 stopni, byłoby mniej, ale szczerze, dla mnie przy podłogówce ten jeden stopień jest bardzo odczuwalny.

Maciu78
31-12-2016, 14:05
Temp dzienna 23stopnie
Temp nocna 23stopnie
Okres od 19.09.2016 do 30.12.2016 --- 540m3
CO +CWU
grzanie tak naprawde wlaczone dopiero od 05 pazdziernika...

fotohobby
31-12-2016, 14:28
Listopad: 95m2 gazu
+ dwa wieczory z kominkiem.

W zeszłym roku: 80m3 + pięć wieczorów przy kominku

Grudzień 2016: 113m3 + 4 wieczory z kominkiem

rok temu 96m3 i trzy razy kominek
Temperatura 21.8-22 C

Beskidziak
31-12-2016, 14:58
117m2,3osoby temper 22,5-23
od 04.10 -31.10 68m3
Listopad 93m3
Grudzień 132m3

Gos**c
31-12-2016, 16:02
Dom parterowy 140m2, kubatura ok. 390m3, wszedzie ogrzewanie podlogowe temp. 21-23, WM z reku Brink 400.
Styropian: Podłoga ok 23cm, Fundament 15cm, Ściany 20cm, Strop 25cm
CWU 4 osoby, Buderus GB162, cyrkulacja
CO i CWU Sezon 2015/2016 - 849m3 (w tym ok. 360m3 na CWU i 490m3 na CO)

Pażdziernik 88m3
Listopad 113m3 (podniosłem temp do 24 stopni)

Grudzień 111m3 (temp. ok 21.5-22)

meczesiu
31-12-2016, 16:33
Dom w trakcie budowy cały czas 15 stopni - Grudzień - 61 m3

CafeDelTom27
31-12-2016, 22:51
Spalanie ciezko wyczuc gdyz mam LPG.Mam kociol ustawiony na 7KW i w listopadzie chyba chodzil na CO 110 godzin(musialbym sprawdzic)

Grudzien 140 godzin C.O.

zioberek
01-01-2017, 09:55
Witam. Ktoś wie jaka jest różnica cenowa w pgnig między taryfą w2.12 a w3.12. Nie mogę znaleźć cennika, a coś kojarze, że były jakieś różnice. Pozdrawiam

Adam626
01-01-2017, 11:12
różnica w abonamencie około 40zł/miesiąc zaś w gazie znikoma. Ogólnie przepłaca się około 450zł/rok

zioberek
01-01-2017, 13:23
Wielkie dzięki za info.

Towi
01-01-2017, 16:46
witam noworocznie !,

Moje zużycie:

10.2016
80 m3
+ 10 dni sam kominek

11.2016
178 m3
+ 5 dni sam kominek

12.2016
270m3

CO, CWU, gotowanie 4 osoby.
Pierwszy sezon zamieszkania, ale budynek raczej jest wysuszony.
Temperatury: dół: 22-23, sypialnie: 20 (noc) - 22, łazienka 23-24

Do poprawek mam jeszcze drobiazgi: ocieplenie klapy na strych, ocieplenie ściany oddzielającej garaże, ale raczej nie spodziewam się tutaj rewelacji.
Jeszcze się uczę mojego domu i powoli ustawiam i obserwuję, ale ogólnie jestem bardzo zadowolony :-)

Mario430
02-01-2017, 14:05
Witam
Grudzień 2016 - dokładnie 212m3 (co + cwu + kuchenka). Temperatura w pomieszczeniach w okolicach 22,5-23,0.
Analogicznie Grudzień 2015 - 133m3, ale ustawione niższe temperatury i cieplej na zewnątrz, poza tym przepaliłem kilka razy kominkiem, w 2016 ani razu.
Pzdr

przemo1
02-01-2017, 16:01
różnica w abonamencie około 40zł/miesiąc zaś w gazie znikoma. Ogólnie przepłaca się około 450zł/rok

Jak dobrze czytam ,to różnica w abonamencie to 1,19 netto (W 2.12T 8,67pln; W 3.12.T 9,86 pln netto). Chyba, że w opłatach przesyłowych ?

str 16:
http://www.pgnig.pl/documents/19067/827996/Taryfa_PGNiG_Obrot_Detaliczny_sp__z_o_o_nr_4/8b2c7512-9a6e-4696-a6d0-bf0b2eb85527

http://www.gaz-system.pl/fileadmin/pliki/taryfa/pl/2016-06-09_Taryfa_GAZ-SYSTEM_nr_9_jednolity.pdf

Adam626
02-01-2017, 16:35
Dystrybucyjna stała W2.12T 11,39pln netto
Dystrybucyjna stała W2.12T 40,06 pln netto

sama opłata abonamentowa jesli trzymamy się literalnie tego co na fakturze to tak jak napisałes.

dla mnie abonament to to co płace co miesiąc nawet gdybym miał zerowe zużycie więc ja to traktuję jako "abonamentowa" + dystrybucyjna

różnica w opłacie miesięcznej pomiędzy W.2 a W.3 to 36,73 zł/miesiąc = 441zł/rok

przemo1
02-01-2017, 18:07
Dystrybucyjna stała W2.12T 11,39pln netto
Dystrybucyjna stała W2.12T 40,06 pln netto

sama opłata abonamentowa jesli trzymamy się literalnie tego co na fakturze to tak jak napisałes.

dla mnie abonament to to co płace co miesiąc nawet gdybym miał zerowe zużycie więc ja to traktuję jako "abonamentowa" + dystrybucyjna

różnica w opłacie miesięcznej pomiędzy W.2 a W.3 to 36,73 zł/miesiąc = 441zł/rok

A - ok, teraz mamy jasność.

Elfir
03-01-2017, 12:44
Zrobiłam podliczenie ubiegłego roku.
W okresie od grudnia 2015 do listopada 2016 zapłaciłam łącznie za gaz do ogrzewania i CWU:
1130,87 zł

knatom
03-01-2017, 12:49
Taką kwotę to ja mam za samą cwu dla 3 osób.

cypryski
03-01-2017, 12:51
Jak rozumiem, powyższa kwota zawiera opłaty dystrybucyjne? No to wow, bo ja mam prawie tak jak knatom :)

JTKirk
03-01-2017, 13:48
stawiam dolary przeciw orzechom, że to bez opłat dystrybucyjnych itp ;)
w końcu nazwa wątku to "ile gazu poszło..."
nie ma mowy nic o dystrybucji ;)

knatom
03-01-2017, 13:51
To może powinno być 1130.87 m3? ;)

cypryski
03-01-2017, 13:59
"zapłaciłam łącznie za gaz do ogrzewania i CWU" więc odruchowo zrozumiałem, że to całkowite koszty :)

Opłaty dystrybucyjne plus (w moim przypadku) gaz do gotowania to lekko ponad 1 tys zł rocznie, więc faktycznie Elfir musiała chyba podać kwotę bez opłat ;)

Elfir
03-01-2017, 14:28
stawiam dolary przeciw orzechom, że to bez opłat dystrybucyjnych itp ;)
w końcu nazwa wątku to "ile gazu poszło..."
nie ma mowy nic o dystrybucji ;)

To podsumowanie rachunków - czyli z opłatami dystrybucyjnymi.
Samego zużycia gazu było:
09.12.2015 - 1042 m3
03.12.2016 - 1494 m3

W poprzednich dwóch latach było ciutkę więcej (średnio 1300 zł/rok), ale okazało się, że mieliśmy nieszczelnie zamontowany gazomierz i trochę ulatywało. Poza tym suszyliśmy dom.

Mam też chłodno w domu zimą - 19-20 stopni w pokojach i sypialni.
Rejon Wielkopolska - czyli zima ciepła, strefa klimatyczna 7A. Grudzień był słoneczny, z wysokimi zyskami cieplnymi przez okna.

wg39070
03-01-2017, 14:34
To podsumowanie rachunków - czyli z opłatami dystrybucyjnymi.
Samego zużycia gazu było:
09.12.2015 - 1042 m3
03.12.2016 - 1494 m3

W poprzednich dwóch latach było ciutkę więcej (średnio 1300 zł/rok), ale okazało się, że mieliśmy nieszczelnie zamontowany gazomierz i trochę ulatywało. Poza tym suszyliśmy dom.

1494 m3 gazu to ponad 3000 zł (razem ze wszelkimi opłatami stałymi i zmiennymi) skąd więc wzięła się kwota 1300 zł? Nie wierzę, że macie gaz po złotówce za m3. W moim przypadku po podzieleniu kwoty z faktury przez ilość m3 gazu wychodzi prawie 2,2 zł/m3.

Elfir
03-01-2017, 14:42
1494 - 1042 m2 = 452 m3

Chyba się nie myjemy...

wg39070
03-01-2017, 14:46
1494 - 1042 m2 = 452 m3

Teraz pasuje ale wybacz, ja powyższy wpis z ilością m3 zrozumiałem zupełnie inaczej, czyli za dany rok tyle a za następny tyle. A to są wskazania gazomierza, czytane rok po roku.

Elfir
03-01-2017, 14:48
Tak. Nie mam czego wybaczać, można było źle zrozumieć mój zapis :)

Nasza obecność w domu (komputery, gotowanie, pieczenie) podnosi temperaturę dokładnie o 1,5 stopnia.

lukasz1006
03-01-2017, 14:51
od 15 października 2016 - zużyłem 18% z 2700l (pojemność zbiornika) czyli jakieś 486litrów propanu a 1 litr to jakieś 0,75m3 GZ50
czyli 365m3, powierzchnia grzana po podłogach to 180m2 kubatura 550m3 temp w domu 21,5-22'C
Podłogówka 100% + Victrix 12kw + zasobnik 300l grzany do 45'C. Styropian ściany 20cm 0,04 + Podłoga 15cm 0,038 + Dach 30cm wełna 0,033 + Rekuperator

cypryski
03-01-2017, 15:08
To podsumowanie rachunków - czyli z opłatami dystrybucyjnymi.
Samego zużycia gazu było:
09.12.2015 - 1042 m3
03.12.2016 - 1494 m3


U mnie 450 m3 gazu kosztowałoby ok. 900 zł (1,97 zł/m3), do tego opłaty ok. 700 zł rocznie (57 zł/mies.). Nie wiem jak Ci wyszło 1100 zł za rok, ale szczerze gratuluję i zazdroszczę :)

Edit: to są stawki sprzed roku, teraz już nie prowadzę szczegółowych notatek, tylko zapisuję kwoty do zapłaty. Ale raczej koszty gazu idą w górę niż w dół?

Greengaz
03-01-2017, 15:24
od 15 października 2016 - zużyłem 18% z 2700l (pojemność zbiornika) czyli jakieś 486litrów propanu a 1 litr to jakieś 0,75m3 GZ50
czyli 365m3,
Niewielkie korekty.
1 litr propanu - ok. 0,6 m3 gazu ziemnego.
Ciepło spalania gazu ziemnego ok. 11 kWh/m3, propanu 6,9 kWh/litr.
Niestety poziomowskaz na zbiorniku nie może służyć do obliczania ilości gazu w zbiorniku lub zużycia z dokładnością co do litra.
Najbardziej zbliżony pomiar to od pełnego do pełnego tankowania i dane wzięte z wydruku licznika cysterny.

Wykona
03-01-2017, 15:30
Łącznie C.W.U. + C.O. + gotowane łącznie 1 452,45 zł

377492

Co mi przychodzi z wyłączenia opłat stały, przesyłowych itp. interesuje mnie końcowa FV.

ps.
W domu używamy wyłącznie prysznica (z wyłącznikiem czasowym)
Relatywnie dużo przygotowujemy posiłków w elektrycznym piekarniku
Temp. C.W.U. to 43 C
Temp. C.O. zasilania 33 C
Temp. pomieszczeń na sterowniku pokojowym odcina C.O. przy 20.2 C
Duże zyski słoneczne

karol1981
03-01-2017, 15:33
Szanowni,
Też jestem zainteresowany ekonomią zużycia gazu w relacji do komfortu i czasem zastanawiam się w kontekście podłogówki ...

Jak argumentujecie, że temperaturę robią Wam tzw. zyski bytowe to czy mimo to nie macie negatywnego odczucia względem nie koniecznie "ciepłej podłogi" ?

Tak wiem, że podłoga nie powinna być gorąca ale żeby można było chodzić bosso i bawić się z dziećmi wprost na podłodze to przynajmniej raz dziennie chyba tej ciepłej wody dopuszczacie ? Czy może podłogówka i papucie na nogach ?

Pytam z czysto praktycznej ciekawości, bo u mnie akurat sporo czasu mali domownicy spędzają "w parterze" i nawet przy sporych zyskach bytowych w okresie świątecznym i relatywnie wysokiej temperaturze przy gołym gresie nie widzę tego.

Z najlepszymi życzeniami w Nowym Roku :-)

plusfoto
03-01-2017, 15:47
A co to znaczy ciepła podłoga?

lukasz1006
03-01-2017, 15:49
Niewielkie korekty.
1 litr propanu - ok. 0,6 m3 gazu ziemnego.
Ciepło spalania gazu ziemnego ok. 11 kWh/m3, propanu 6,9 kWh/litr.
Niestety poziomowskaz na zbiorniku nie może służyć do obliczania ilości gazu w zbiorniku lub zużycia z dokładnością co do litra.
Najbardziej zbliżony pomiar to od pełnego do pełnego tankowania i dane wzięte z wydruku licznika cysterny.

poziomowskaz jakie może mieć odchyłki + - 100 litrów?

Wykona
03-01-2017, 15:51
Szanowni,
Też jestem zainteresowany ekonomią zużycia gazu w relacji do komfortu i czasem zastanawiam się w kontekście podłogówki ...

Jak argumentujecie, że temperaturę robią Wam tzw. zyski bytowe to czy mimo to nie macie negatywnego odczucia względem nie koniecznie "ciepłej podłogi" ?

Tak wiem, że podłoga nie powinna być gorąca ale żeby można było chodzić bosso i bawić się z dziećmi wprost na podłodze to przynajmniej raz dziennie chyba tej ciepłej wody dopuszczacie ? Czy może podłogówka i papucie na nogach ?

Pytam z czysto praktycznej ciekawości, bo u mnie akurat sporo czasu mali domownicy spędzają "w parterze" i nawet przy sporych zyskach bytowych w okresie świątecznym i relatywnie wysokiej temperaturze przy gołym gresie nie widzę tego.

Z najlepszymi życzeniami w Nowym Roku :-)

Masz rację, na sterowniku trzeba okresowo "przegonić" podłogówkę :rolleyes:

przemo1
03-01-2017, 15:52
Szanowni,
Też jestem zainteresowany ekonomią zużycia gazu w relacji do komfortu i czasem zastanawiam się w kontekście podłogówki ...

Jak argumentujecie, że temperaturę robią Wam tzw. zyski bytowe to czy mimo to nie macie negatywnego odczucia względem nie koniecznie "ciepłej podłogi" ?

Tak wiem, że podłoga nie powinna być gorąca ale żeby można było chodzić bosso i bawić się z dziećmi wprost na podłodze to przynajmniej raz dziennie chyba tej ciepłej wody dopuszczacie ? Czy może podłogówka i papucie na nogach ?

Pytam z czysto praktycznej ciekawości, bo u mnie akurat sporo czasu mali domownicy spędzają "w parterze" i nawet przy sporych zyskach bytowych w okresie świątecznym i relatywnie wysokiej temperaturze przy gołym gresie nie widzę tego.

Z najlepszymi życzeniami w Nowym Roku :-)

U nas podłoga jest taka "nie zimna" w odczuciu (zarówno panele jak i płytki)- wszyscy biegamy na boso i jest ok. Różnicę czuć w miejscach gdzie nie ma OP (np spiżarnia przy kuchni, kotłownia).
Nasze spalanie grudzień: 250m3 (CO+CWU+kuchenka, 5 osób. Temp w pomieszczeniach 22-23 st).

Elfir
03-01-2017, 15:59
ja mam podłogówkę i papucie na nogach.


Poszczególne miesiące grudzień 2015 do listopada 2016:
180,3 zł http://images82.fotosik.pl/267/bc6ecd8a3eb6fa37.jpg
165,92 zł
148,4 zł
98,29 zł
61,68 zł
45,04 zł
52,51 zł
60,06 zł
47,34 zł
56,44 zł
69,7 zł
145,19 zł http://images84.fotosik.pl/266/ca3722088ddee53dgen.jpg
1130,87 zł

Greengaz
03-01-2017, 16:25
poziomowskaz jakie może mieć odchyłki + - 100 litrów?

Sam powiedz co można na tym odczytać.

377500

Do tego dochodzi brak dokładności wynikający ze zmieniającej się nieproporcjonalnie objętości /okrągły kształt zbiornika/.

Rolą poziomowskazu jest wyznaczenie górnej granicy napełnienia 85% i sygnał przy 20% napełnienia, że trzeba się rozglądać za dostawą gazu.
To co pomiędzy to tylko dla orientacji. Niestety.

jacku6
03-01-2017, 16:45
ja mam podłogówkę i papucie na nogach.


Poszczególne miesiące grudzień 2015 do listopada 2016:
180,3 zł http://images82.fotosik.pl/267/bc6ecd8a3eb6fa37.jpg
165,92 zł
148,4 zł
98,29 zł
61,68 zł
45,04 zł
52,51 zł
60,06 zł
47,34 zł
56,44 zł
69,7 zł
145,19 zł http://images84.fotosik.pl/266/ca3722088ddee53dgen.jpg
1130,87 zł
twoje zużycie i rachunki w ogóle nie powinny dziwić biorąc pod uwagę: 2 osoby, brak dzieci, oboje przez większość dnia w pracy, 20 stopni w domu, metraż domu, całkiem normalnie

Elfir
03-01-2017, 16:47
Ja pracuję w domu, ale nie wiem dlaczego miałoby się to przekładać na ogrzewanie?

jacku6
03-01-2017, 16:51
Ja pracuję w domu, ale nie wiem dlaczego miałoby się to przekładać na ogrzewanie?

no bo twoja obecność wg ciebie podnosi temperature w domu do 1,5 stopnia?

cypryski
03-01-2017, 16:56
Masz ok. 22 zł opłat stałych brutto miesięcznie. Sprawdziłem na swoim ostatnim rachunku - ja mam 57 zł. To daje różnicę 420 zł rocznie :(:(:(




ja mam podłogówkę i papucie na nogach.


Poszczególne miesiące grudzień 2015 do listopada 2016:
180,3 zł http://images82.fotosik.pl/267/bc6ecd8a3eb6fa37.jpg
165,92 zł
148,4 zł
98,29 zł
61,68 zł
45,04 zł
52,51 zł
60,06 zł
47,34 zł
56,44 zł
69,7 zł
145,19 zł http://images84.fotosik.pl/266/ca3722088ddee53dgen.jpg
1130,87 zł

Elfir
03-01-2017, 17:02
no bo twoja obecność wg ciebie podnosi temperature w domu do 1,5 stopnia?

tylko napisałeś, że dwie osoby poza domem. O to mi chodziło.
U mnie są dwa komputery i działają praktycznie od rana do nocy. A to jednak sporo się grzeje.

Elfir
03-01-2017, 17:04
Masz ok. 22 zł opłat stałych brutto miesięcznie. Sprawdziłem na swoim ostatnim rachunku - ja mam 57 zł. To daje różnicę 420 zł rocznie :(:(:(

Czyli jednak rejon i dostawca ma duże znaczenie.
Ja mam PGNiG

przemo1
03-01-2017, 17:09
Czyli jednak rejon i dostawca ma duże znaczenie.
Ja mam PGNiG

A taryfy?

jacku6
03-01-2017, 17:09
tylko napisałeś, że dwie osoby poza domem. O to mi chodziło.
U mnie są dwa komputery i działają praktycznie od rana do nocy. A to jednak sporo się grzeje.

no to Ci napisałem czemu to ma znaczenie jak uściśliłaś że jednak tylko jedna osoba poza domem;) z tymi komputerami to nie przesadzaj w każdym domu jest od groma takiego sprzętu, ja mam dwie plazmy wiesz jak to grzeje? ale nie przesadzajmy z jakimis wielkim zyskami od tego

Elfir
03-01-2017, 17:16
te 1,5 stopnia wyszło mi podczas naszej kilkudniowej nieobecności w domu na czas świąt.

Taryfa W2.1, podajemy co miesiąc sami stan licznika lub jak zapomnimy to robią nam szacunki.

Busters
03-01-2017, 17:21
albo niewazne.

cypryski
03-01-2017, 17:39
Czyli jednak rejon i dostawca ma duże znaczenie.
Ja mam PGNiG

PGNiG region mazowiecki. Taryfa W3.6.

Ale raczej nie łapię się na lepszą taryfę bo gazu idzie rocznie 1500-2000 m3.

fotohobby
03-01-2017, 18:02
To nie na dostawcy gazu, tylko na taryfie się oszczędza.

Adam626
03-01-2017, 21:21
podawałem przeciez wyliczenia ze pomiedzy W2.12 a W3.12 jest 440zł rocznie różnicy.

i nie zależy to od sprzedawcy gazu tylko od dystrybutora gazu czyli w większośći jest to PGNIG/PSG

Cała nadzieja w tym ze kiedys URE zmieni te debilne uwarunkowania - fuck logic - kupujesz więcej=płacisz proporcjonalnie drożej

JTKirk
04-01-2017, 06:25
To podsumowanie rachunków - czyli z opłatami dystrybucyjnymi.
Samego zużycia gazu było:
09.12.2015 - 1042 m3
03.12.2016 - 1494 m3


no to gratuluje zbudowania ciepłego domu :)
przy gazie takie wyniki to rzadkość...

Liwko
04-01-2017, 10:50
no to gratuluje zbudowania ciepłego domu :)
przy gazie takie wyniki to rzadkość...

Dobrze by było znać zużycie prądu w okresie grzewczym, bo jak ktoś prowadzi w domu firmę, to grzanie prądem może mieć duże znaczenie.

CWU gazem dla dwóch osób to średnio 150m3 gazu rocznie, więc na CO zostaje tylko około 300m3, a to jest około 3000kWh.

JTKirk
04-01-2017, 11:08
fakt, przydałoby się jako informacja uzupełniająca

Elfir
04-01-2017, 12:30
Prąd latem ok. 220-240 zł za 2 m-ce, Zimą ok. 280-300 zł za 2 m-ce
Mamy dwie pompy obiegowe na pętle podłogówki, do tego pompa pieca, rekuperacja.
Dwa komputery, akwarium, piekarnik, płytę indukcyjną. bez TV.

danielw
04-01-2017, 12:50
Elfir

Robiłaś może OZC dla swojego budynku? Jakie wyszło zapotrzebowanie na ciepło?
Masz świetny wynik.
U mnie rachunek roczny za gaz to nieco poniżej 1000 zł.
Z czego 650 zł na grzanie CWU dla 4 osób (2 os dorosłe + 2 dzieci).
Reszta tj 350 zł na ogrzewanie.
Tylko, że ja spalam jeszcze 3,5 mp drewna w kominku na sezon.

Rachunki za prąd nieco wyższe ok 300 zł/ 2 mieś. - 1 komp, piekarnik, płyta ind i tez bez TV

Liwko
04-01-2017, 13:00
ja mam podłogówkę i papucie na nogach.


Poszczególne miesiące grudzień 2015 do listopada 2016:
180,3 zł http://images82.fotosik.pl/267/bc6ecd8a3eb6fa37.jpg
165,92 zł
148,4 zł
98,29 zł
61,68 zł
45,04 zł
52,51 zł
60,06 zł
47,34 zł
56,44 zł
69,7 zł
145,19 zł http://images84.fotosik.pl/266/ca3722088ddee53dgen.jpg
1130,87 zł


450m3 gazu rocznie za 1130zł. Inwestycja około 15000 zł
4500kWh w drugiej taryfie za 1350zł. Inwestycja 5000zł

Po co gaz?

wg39070
04-01-2017, 13:17
450m3 gazu rocznie za 1130zł. Inwestycja około 15000 zł
4500kWh w drugiej taryfie za 1350zł. Inwestycja 5000zł

Po co gaz?

Zapomniałeś dopisać "i grzanie w nocy bo w dzień za drogo". A gaz zawsze taką samą cenę trzyma. Po to!

Liwko
04-01-2017, 13:25
Zapomniałeś dopisać "i grzanie w nocy bo w dzień za drogo". A gaz zawsze taką samą cenę trzyma. Po to!

Wiesz co to takiego akumulacja?

Elfir ma bardzo dobrze ocieplony dom i grzanie w drugiej taryfie nie stanowi dla takiego domu żadnego problemu.

Elfir
04-01-2017, 13:27
450m3 gazu rocznie za 1130zł. Inwestycja około 15000 zł
4500kWh w drugiej taryfie za 1350zł. Inwestycja 5000zł

Po co gaz?

Bo nie mogę mieć dwóch taryf, pracując w domu. Bo nie byłam pewna czy wyjdzie mi tak energooszczędny dom, jak zakładałam.
Ale prąd rozważałam.
Dlatego na moim przykładzie mogę radzić ludziom wybór ogrzewania i zapewniać, że prąd to nic strasznego, zwłaszcza, gdy pracują na etatach przez cały dzień poza domem.
Problemem teraz niestety jest Ep.

wg39070
04-01-2017, 13:28
Wiesz co to takiego akumulacja?

Elfir ma bardzo dobrze ocieplony dom i grzanie w drugiej taryfie nie stanowi dla takiego domu żadnego problemu.

Ale Elfir ogrzewa gazem. Jest gaz w drugiej taryfie?

JTKirk
04-01-2017, 13:28
Litości wg37070.....

Elfir
04-01-2017, 13:30
Elfir

Robiłaś może OZC dla swojego budynku? Jakie wyszło zapotrzebowanie na ciepło?


Nie robiłam. To projekt indywidualny - określiłam architektowi z góry, że ma być w standardzie między NF 40 a NF 15. W czasie budowy jeszcze go "podrasowałam".

link2jack
04-01-2017, 13:37
Ale Elfir ogrzewa gazem. Jest gaz w drugiej taryfie?

Na trzeźwo to wszystko piszesz?

Liwko
04-01-2017, 13:42
Bo nie mogę mieć dwóch taryf, pracując w domu.

Rozumiem. Tyle mi wystarczy.

wg39070
04-01-2017, 13:51
Na trzeźwo to wszystko piszesz?

Tak na trzeźwo! A co Elfir nie pisała o gazie, czy ja jestem ślepy.

przemo1
04-01-2017, 14:04
Ale Elfir ogrzewa gazem. Jest gaz w drugiej taryfie?

A skąd Ci się wziął gaz w drugiej taryfie? Chyba za szybko odpisałeś :)

wg39070
04-01-2017, 14:08
A skąd Ci się wziął gaz w drugiej taryfie? Chyba za szybko odpisałeś :)

Chyba za szybko, to prawda. Ale niektórzy muszą najpierw człowieka zwyzywać.

przemo1
04-01-2017, 14:25
"Don't worry, be happy" jak śpiewał Bobby Mc :)

scruffty
04-01-2017, 23:39
Wtrącę swoje 3 grosze. Zużycie Elfir jest super, tylko to mocno odstający przypadek. Ogólnie to ona, jednak mimo oszczędności "przepłaca" kosztem komfortu (choć to sprawa dyskusyjna i zdania są podzielone, ale nawet pasywniaki liczą na 20 st. C).
W rozliczeniu całościowym płaci za 1m3 gazu 1130/452 = 2,5 zł. A to już dużo przeliczając na kW.
Ja za poprzedni rok mieszcząc się jeszcze w taryfie W2 kupowałem gaz po 2 zł/m3. Oczywiście w zł zapłaciłem więcej, bo i zużycie miałem większe, ale ogólnie kW kosztował mnie mniej, ponieważ udział opłat abonamentowych w sumie opłat był niższy.

Porównanie taryf W2 i W3 zrobione przez kolegę kilka postów wcześniej też jest z błędem, ponieważ przy W3 gaz jest tańszy i należy odjąć od wyższych opłat abonamentowych koszt na samym gazie (przy 1500 m3 jak kiedyś liczyłem było to koło 200 zł, nie wiem jak teraz).

przemo1
05-01-2017, 10:03
Wtrącę swoje 3 grosze. Zużycie Elfir jest super, tylko to mocno odstający przypadek. Ogólnie to ona, jednak mimo oszczędności "przepłaca" kosztem komfortu (choć to sprawa dyskusyjna i zdania są podzielone, ale nawet pasywniaki liczą na 20 st. C).
W rozliczeniu całościowym płaci za 1m3 gazu 1130/452 = 2,5 zł. A to już dużo przeliczając na kW.
Ja za poprzedni rok mieszcząc się jeszcze w taryfie W2 kupowałem gaz po 2 zł/m3. Oczywiście w zł zapłaciłem więcej, bo i zużycie miałem większe, ale ogólnie kW kosztował mnie mniej, ponieważ udział opłat abonamentowych w sumie opłat był niższy.

Porównanie taryf W2 i W3 zrobione przez kolegę kilka postów wcześniej też jest z błędem, ponieważ przy W3 gaz jest tańszy i należy odjąć od wyższych opłat abonamentowych koszt na samym gazie (przy 1500 m3 jak kiedyś liczyłem było to koło 200 zł, nie wiem jak teraz).

Dlatego, zgodnie z tytułem wątku, staramy się porównywać ilość zużytego gazu do powierzchni ogrzewanej budynku.
Z tego co widać w tabeli opłat (str 16) to cena kWh gazu dla taryf W2 i W3 jest ta sama:

http://www.pgnig.pl/documents/19067/827996/Taryfa_PGNiG_Obrot_Detaliczny_sp__z_o_o_nr_4/8b2c7512-9a6e-4696-a6d0-bf0b2eb85527

scruffty
05-01-2017, 11:02
Dlatego, zgodnie z tytułem wątku, staramy się porównywać ilość zużytego gazu do powierzchni ogrzewanej budynku.
Z tego co widać w tabeli opłat (str 16) to cena kWh gazu dla taryf W2 i W3 jest ta sama:

http://www.pgnig.pl/documents/19067/827996/Taryfa_PGNiG_Obrot_Detaliczny_sp__z_o_o_nr_4/8b2c7512-9a6e-4696-a6d0-bf0b2eb85527

I tak i nie. To cena za sam gaz, jest jeszcze opłata zmienna za przesył:

https://www.psgaz.pl/taryfa

taryfa 3, np. str 37.

kWh w W2 jest droższy niż w W3, stąd te "oszczędności".

Edit:
Tylko właśnie te oszczędności są mocno uzależnione od oddziału, np. ja podlegam pod Tarnów i dla 13350kWh (próg w W2/W3) to jest patrząc na tę tabelkę 130 zł a dla Poznania 15 zł

przemo1
05-01-2017, 11:32
I tak i nie. To cena za sam gaz, jest jeszcze opłata zmienna za przesył:

https://www.psgaz.pl/taryfa

taryfa 3, np. str 37.

kWh w W2 jest droższy niż w W3, stąd te "oszczędności".

Edit:
Tylko właśnie te oszczędności są mocno uzależnione od oddziału, np. ja podlegam pod Tarnów i dla 13350kWh (próg w W2/W3) to jest patrząc na tę tabelkę 130 zł a dla Poznania 15 zł

Ale pisałeś o cenie gazu:

...Porównanie taryf W2 i W3 zrobione przez kolegę kilka postów wcześniej też jest z błędem, ponieważ przy W3 gaz jest tańszy i należy odjąć od wyższych opłat abonamentowych koszt na samym gazie (przy 1500 m3 jak kiedyś liczyłem było to koło 200 zł, nie wiem jak teraz)

opłaty przesyłowe w porównaniu kolega uwzględnił przecież :)

Elfir
05-01-2017, 14:25
Wtrącę swoje 3 grosze. Zużycie Elfir jest super, tylko to mocno odstający przypadek. Ogólnie to ona, jednak mimo oszczędności "przepłaca" kosztem komfortu (choć to sprawa dyskusyjna i zdania są podzielone, ale nawet pasywniaki liczą na 20 st. C).


Dlatego jak najbardziej polecałabym grzanie prądem takiego domu jak mój, jeśli właściciele pracowaliby poza domem i nie mieli problemu z funkcjonowaniem w dwóch taryfach.
Odchodzi koszt przyłącza gazowego, instalacji, abonamentu za gaz

Adam626
06-01-2017, 14:01
obecnie kocioł obcięty do 3,2kW ogrzewa mi powierzchnię 160m2 do 22,3-23,2C pracując non stop z przerwami na grzanie CWU. Kocioł jest w stanie utrzymać temperaturę na zasilaniu 28-29C i ta temperatura przez podłogę drewnianą ogrzewa dom do wspomnianych temperatur przy --8-12C na podwórku

bonku5
06-01-2017, 18:30
Mało pocieszajace. Obecne zużycie 8m3/dobe razem cwu

Wiesz co, ja też nie wiem jak to ludzie robią.
Ja mam szeregówke 160m2(z jednej strony sąsiad), ocieplona 12cm styropian, piętro 30cm wełny u32, plastikowe okna. 70% domu podłogówka.
Temp w domku 21 dzień, 20,5 noc. Ustawienie sterownika: godzina 5-7 (21 stopni) 15-23 (21 stopnie) w pozostałych przedziałach czasowych 20,5.

W grudniu średnie zużycie dzienne 8-9m2. (temp ok 0 stopni)
Dzisiaj przy -13 miałem 11m2/dobe.

Co robię nie tak, że połowe niższe odczyty macie?

miloszenko
06-01-2017, 18:55
Wiesz co, ja też nie wiem jak to ludzie robią.
Ja mam szeregówke 160m2(z jednej strony sąsiad), ocieplona 12cm styropian, piętro 30cm wełny u32, plastikowe okna. 70% domu podłogówka.
Temp w domku 21 dzień, 20,5 noc. Ustawienie sterownika: godzina 5-7 (21 stopni) 15-23 (21 stopnie) w pozostałych przedziałach czasowych 20,5.

W grudniu średnie zużycie dzienne 8-9m2. (temp ok 0 stopni)
Dzisiaj przy -13 miałem 11m2/dobe.

Co robię nie tak, że połowe niższe odczyty macie?

Połowę nie ale widocznie mniej. Ilość izolacji to jedno, a sposób jej położenia to drugie. Brać kamerę termowizyjną i szukać jakiejś większej dziury.

przemo1
06-01-2017, 19:02
Wiesz co, ja też nie wiem jak to ludzie robią.
Ja mam szeregówke 160m2(z jednej strony sąsiad), ocieplona 12cm styropian, piętro 30cm wełny u32, plastikowe okna. 70% domu podłogówka.
Temp w domku 21 dzień, 20,5 noc. Ustawienie sterownika: godzina 5-7 (21 stopni) 15-23 (21 stopnie) w pozostałych przedziałach czasowych 20,5.

W grudniu średnie zużycie dzienne 8-9m2. (temp ok 0 stopni)
Dzisiaj przy -13 miałem 11m2/dobe.

Co robię nie tak, że połowe niższe odczyty macie?

Wygląda, że trochę słabiej ociepliłeś domek.

Elfir
06-01-2017, 21:12
Ja mam szeregówke 160m2(z jednej strony sąsiad), ocieplona 12cm styropian, piętro 30cm wełny u32, plastikowe okna. 70% domu podłogówka.
Temp w domku 21 dzień, 20,5 noc. Ustawienie sterownika: godzina 5-7 (21 stopni) 15-23 (21 stopnie) w pozostałych przedziałach czasowych 20,5.
?

Mam podobną powierzchnię ale na ścianie 20 cm grafitowego styro, 20 cm w podłodze i min 60 cm styropianu w suficie.
Plastikowe okna, ale nie najtańsze z Drutexu tylko do domów pasywnych.

bonku5
06-01-2017, 21:57
Wygląda, że trochę słabiej ociepliłeś domek.

Ile masz średnie zużycie na dobe przy lekkim mrozie? Widzę, że masz podobną kubaturę

przemo1
06-01-2017, 22:12
Ile masz średnie zużycie na dobe przy lekkim mrozie? Widzę, że masz podobną kubaturę

Do -10 to 7-8 m3 (CO, CWU, gotowanie 5 osób, temp w domku ok 23 st). U mnie bardziej zużycie wzrasta przy wietrze niż przy mrozie, mam jeszcze nieocieplony strop w wykuszu, co jest sporym mostkiem.

bonku5
06-01-2017, 22:20
Do -10 to 7-8 m3 (CO, CWU, gotowanie 5 osób, temp w domku ok 23 st). U mnie bardziej zużycie wzrasta przy wietrze niż przy mrozie, mam jeszcze nieocieplony strop w wykuszu, co jest sporym mostkiem.

Dzięki za info.
U mnie CO i C.W.U i 2 osoby w domu okolice 9m3.
Myślę, że 3 osoby więcej u ciebie to ma bardzo duże znaczenie, ale ciekawe czy aż takie.

gustav.pl
06-01-2017, 23:39
Wiesz co, ja też nie wiem jak to ludzie robią.
Ja mam szeregówke 160m2(z jednej strony sąsiad), ocieplona 12cm styropian, piętro 30cm wełny u32, plastikowe okna. 70% domu podłogówka.
Temp w domku 21 dzień, 20,5 noc. Ustawienie sterownika: godzina 5-7 (21 stopni) 15-23 (21 stopnie) w pozostałych przedziałach czasowych 20,5.

W grudniu średnie zużycie dzienne 8-9m2. (temp ok 0 stopni)
Dzisiaj przy -13 miałem 11m2/dobe.

Co robię nie tak, że połowe niższe odczyty macie?
A to nie jest Twój pierwszy sezon grzewczy i domek jeszcze nie wygrzany? Bo jeżeli nie, to masz chyba coś w domku bardziej z..... schrzanione niż ja. U mnie zużycie gazu jest podobne - też mieliśmy na zewnątrz -13°C, a gazu poszło 12m3. Ale w dzień temperaturę zadaną mamy 23°C(od 5:30 do 23:00), no i co najważniejsze nie mamy podłogówki, tylko wszędzie grzejniki. A i mieszkamy w parterówce( nie użytkowe i nie ocieplone poddasze) ze słabo odizolowanym stropem drewnianym.

bonku5
06-01-2017, 23:50
U mnie to jest tak: Budynek został postawiony w 2010 roku ale stał nie zrobiony. Wylewki i całe wykończenie w tym roku było.

przemo1
06-01-2017, 23:58
U mnie to jest tak: Budynek został postawiony w 2010 roku ale stał nie zrobiony. Wylewki i całe wykończenie w tym roku było.

A -to schnie zapewne jeszcze.

gustav.pl
07-01-2017, 00:04
U mnie to jest tak: Budynek został postawiony w 2010 roku ale stał nie zrobiony. Wylewki i całe wykończenie w tym roku było.
No to na razie nie masz się czym martwić. A u mnie kociołek zgłupiał, chyba jest w szoku termicznym. Mimo, że temperatura zadana, na noc, jest 20,5, a na programatorze jest obecnie 22, to kociołek dalej sobie grzeje :o

edit Jakby co, to w tej chwili mamy na zewnątrz -19,1°C :bash:

frozen23
07-01-2017, 08:27
edit Jakby co, to w tej chwili mamy na zewnątrz -19,1°C :bash:


Jakie temperatury mieliście tej nocy i ile gazu idzie wam przy takich mrozach? U mnie w dzień była -14 a w nocy spadła do -22,5C
W domu utrzymuje 22 stopnie / spalanie za ostatnią dobę 6,9m3 (c.o+c.w.u)

Elfir
07-01-2017, 13:08
u mnie -5 w dzień i -12 w nocy
ale nie sprawdzam co 24 godziny wskazań licznika.

montysp*
07-01-2017, 13:50
Dzien -15 Noc -21
Temp 22 stopnie
Spalanie na 24h CO+CWU 6,5m3

bonku5
07-01-2017, 14:31
Dzien -15 Noc -21
Temp 22 stopnie
Spalanie na 24h CO+CWU 6,5m3

Porównuje poszczególne spalania. Wychodzi na twoi przykładzie, że mając dom 160m2 (jak u mnie) spalanie wyszło by 6,5m3 + 3,9m3 (60% większa kubatura)= 10,4 m2

Dobrze to licze? ;)

fotohobby
07-01-2017, 14:39
Można tak liczyć, jeśli masz porównywalne ocieplenie.
Szeregówka z jednym nawet sąsiadem, tez ma trochę mniejsze straty, niż dom wolnostojący.

CafeDelTom27
07-01-2017, 14:39
Porównuje poszczególne spalania. Wychodzi na twoi przykładzie, że mając dom 160m2 (jak u mnie) spalanie wyszło by 6,5m3 + 3,9m3 (60% większa kubatura)= 10,4 m2

Dobrze to licze? ;)

Jest jeszcze co takiego jak kubatura wiec takie liczenie to nie za bardzo

Maciu78
07-01-2017, 16:40
noc -11 dzien -7 spalanie 10,5m3 temp w domu 23stopnie

Towi
07-01-2017, 18:00
data / temp noc / temp dzien / spalanie 24h CO+CWU
06.01 / -17 / -12 / 11 m3
07.01/ -26 / -15 / 14 m3

Jacek6
07-01-2017, 18:13
Boję się spojrzeć na licznik ...

sony87
07-01-2017, 19:20
Aż strach się bać, u mnie -21 , w dzień -14

gustav.pl
07-01-2017, 23:08
Niestety, u mnie rano było najzimniej. W pierwszym kwadransie godz. ósmej naciągnęło 21,1. Natomiast wczoraj w dzień miałem -15°C. Ale obydwie te wartości zaliczają się do mojej "doby" rozliczeniowej, gdyż licznik gazowy staram się sprawdzać w godz. 09 - 10. Gazu poszło mi w tej dobie 14,2 m3. Temperaturę zadaną dzienną(od 5:30 do 23:00) mamy 23°C, ale wczoraj nie nie doszło chyba do 22 :(. Nocna zadana to 20?, jednak wczoraj podkręciłem na 21,5, przy obniżeniu temperatury na wyjściu kotła z 48 na 42/43.

edit Przepraszam, wczoraj w dzień udało się rozgrzać środek do 22°C. Niestety dzisiaj nie udało się tego osiągnąć. Maks to było 21,5 :(

frozen23
08-01-2017, 09:05
Spalanie co+cwu z trzech ostatnich mroźnych dni:

dzień -8 / noc -12,5 / spalanie 5,0m3 /kocioł pracował 8/24
dzień -15 / noc -22 / spalanie 6,9m3 /kocioł pracował 13/24
dzień -16 / noc -20 / spalanie 6,3m3 /kocioł pracował 10/24

hektor80
08-01-2017, 09:13
Spalanie co+cwu z trzech ostatnich mroźnych d5ni:

dzień -8 / noc -12,5 / spalanie 5,0m3 /kocioł pracował 8/24
dzień -15 / noc -22 / spalanie 6,9m3 /kocioł pracował 13/24
dzień -16 / noc -20 / spalanie 6,3m3 /kocioł pracował 10/24

Jaka temp wew?

frozen23
08-01-2017, 10:04
Jaka temp wew?

W domu mam cały czas 22C. / 3 os. / płyta indukc.

gustav.pl
08-01-2017, 11:15
U nas znowu najzimniej było nie w nocy tylko rano. Ok. godz. 7:20 mieliśmy -21,5°C. Wczoraj w "dzień" -16,8. Gazu poszło 14,52 m3.
Z tym spalaniem to jakaś "dziwna" sprawa. Temp. zadaną na dzień mamy 23°C, a temp. na wyjściu kotła ustawiałem ostatnio na ok.48°C. Przedwczoraj temp. zadaną nocną zwiększyłem z 20 na 21,5, zaś temp. wyjścia zredukowałem do ok.43°C i przez dobę poszło 14,257 m3 gazu.
Wczoraj temp. zadaną nocną ustawiłem na 22. Temp. na wyjściu kotła została taka jak w dzień czyli 48°C, a gazu zużyliśmy niewiele więcej, bo 14,520 m3 choć na zewnątrz było jeszcze zimniej niż przedwczoraj. Dla mnie jest to dziwne, bo gdy było cieplej na dworze(listopad/grudzień), a temperaturę na wyjściu kotła zmieniałem nie o 5, a np. o 2-3°C, to różnica w spalaniu była wyraźniej większa, grubo ponad 0,5 m3, a nie tak jak teraz marne 0,263 :confused:.

montysp*
08-01-2017, 17:14
U nas znowu najzimniej było nie w nocy tylko rano. Ok. godz. 7:20 mieliśmy -21,5°C. Wczoraj w "dzień" -16,8. Gazu poszło 14,52 m3.
Z tym spalaniem to jakaś "dziwna" sprawa. Temp. zadaną na dzień mamy 23°C, a temp. na wyjściu kotła ustawiałem ostatnio na ok.48°C. Przedwczoraj temp. zadaną nocną zwiększyłem z 20 na 21,5, zaś temp. wyjścia zredukowałem do ok.43°C i przez dobę poszło 14,257 m3 gazu.
Wczoraj temp. zadaną nocną ustawiłem na 22. Temp. na wyjściu kotła została taka jak w dzień czyli 48°C, a gazu zużyliśmy niewiele więcej, bo 14,520 m3 choć na zewnątrz było jeszcze zimniej niż przedwczoraj. Dla mnie jest to dziwne, bo gdy było cieplej na dworze(listopad/grudzień), a temperaturę na wyjściu kotła zmieniałem nie o 5, a np. o 2-3°C, to różnica w spalaniu była wyraźniej większa, grubo ponad 0,5 m3, a nie tak jak teraz marne 0,263 :confused:.

A masz wszedzie podłogówke czy grzejniki takze??

marcza
08-01-2017, 17:17
W Iłży w dni zużycie Gazu ziemnego na co i cwu. Powierzchnia 240m2 użytkowe temperatura w domu 24,5 ze skokami do 25. Piec Buderus Gb162 RC300 na dole RC200 Góra sprzęgło hydrauliczne i dwie grupy Pompowe plus czujka pogodowa...
5/6 -18 noc, zużycie 14m3,
6/7 było -19 noc. Zużycie 14m3,
Z 7/8 -21 zużycie 14m3

W dni do -8,-9 zużycie było do 9m3 i szczerze wolałem te wyniki

marcza
08-01-2017, 17:20
Małe sprostowanie pisząc że w dni -8,-9 zużycie 9m3 mam na myśli na dobę gdy w nocy są takie temperatury...

CafeDelTom27
08-01-2017, 17:30
wow 24 stopnie to chyba bez skarpetek bym chodził :jawdrop:

marcza
08-01-2017, 17:57
wow 24 stopnie to chyba bez skarpetek bym chodził :jawdrop:

Tak podłoga ciepła i chodzę bez skarpetek i szczerze tylko krótkie spodenki koszulka bo żona tak lubi ciepło i nadal mówi że zimno bo tamtą zimę mieliśmy 28 do 29 stopni pałac węglem pierwszy sezon zanim mieliśmy gaz... Gaz pierwszy sezon...

imrahil
08-01-2017, 18:09
może żona chora? np. tarczyca albo krążenie?

fotohobby
08-01-2017, 18:21
No, zdrowe to nie jest....

bonku5
08-01-2017, 18:30
Tak podłoga ciepła i chodzę bez skarpetek i szczerze tylko krótkie spodenki koszulka bo żona tak lubi ciepło i nadal mówi że zimno bo tamtą zimę mieliśmy 28 do 29 stopni pałac węglem pierwszy sezon zanim mieliśmy gaz... Gaz pierwszy sezon...

Ja zapomniałem przymknąć kominek, temperatura skoczyła do 24 to cały mokry :P
Przy takiej temp. jak jeszcze herbate wypijesz to trzeba prysznic wziąć :P

gustav.pl
08-01-2017, 18:46
A masz wszedzie podłogówke czy grzejniki takze??
E, no żartowniś z Ciebie ;) Przy moim metrażu, mając podłogówkę, takie zużycie chyba bym przy stale uchylonych oknach tylko osiągnął. Mam same grzejniki i ani jednego centymetra kwadratowego podgrzewanej podłogi. Tzn. sorki, oszukałem. Wczoraj zrobiłem pieskom podgrzewaną kuwetę na wodę, w garażu :p

noc
08-01-2017, 18:59
Ja zapomniałem przymknąć kominek, temperatura skoczyła do 24 to cały mokry :P
Przy takiej temp. jak jeszcze herbate wypijesz to trzeba prysznic wziąć :P

Jak widać odczuwanie komfortowej temperatury, to indywidualna sprawa. U mnie w większej części domu ok23oC, w łazienkach ok. 2 oC więcej, w sypialniach ok 2oC mniej. Dla mnie tak jest komfortowo, choć żona narzeka że za zimno, wolałaby 2oC więcej (taka to już kobieca natura).
Przy zużyciu gazu trzeba wziąć pod uwagę, że każdy stopień w górę, to ok. 5-6% zużytego gazu więcej. Tak chyba będą wyglądać bardziej realne wyniki.

marcza
08-01-2017, 19:45
może żona chora? np. tarczyca albo krążenie?
Raczej ciepło lubna

marcza
08-01-2017, 19:51
Wracając od rodziców rzuciłem okiem na licznik i od godziny 10 do 20 na co i cwu zasobnik 150 litrów przy temperaturze na zewnątrz -10 zużycie jest 3m3 a w domu trzyma 25stopni...

Adam626
09-01-2017, 00:13
takie bajki o 28C w domu i 25C to kolegom przy piwku opowiadaj :)

kulibob
09-01-2017, 07:37
Wracając od rodziców rzuciłem okiem na licznik i od godziny 10 do 20 na co i cwu zasobnik 150 litrów przy temperaturze na zewnątrz -10 zużycie jest 3m3 a w domu trzyma 25stopni...

Normalnie zaczynam żałować że nie mam gazu :) bo tak tanio :)

sony87
09-01-2017, 07:45
Podawanie/sprawdzanie licznika co kilka h nie ma sensu. Przeciez kocioł teoretycznie mógł pracować połowę tego czasu lub wcale nie pracować w tym czasie jeśli wcześniej nagrzal dom.

wg39070
09-01-2017, 08:08
Podawanie/sprawdzanie licznika co kilka h nie ma sensu. Przeciez kocioł teoretycznie mógł pracować połowę tego czasu lub wcale nie pracować w tym czasie jeśli wcześniej nagrzal dom.

Potwierdzam, sprawdziłem. Realne zużycie to minimum tygodniowy odczyt.

Mario430
09-01-2017, 08:56
Ja dopiero dzisiaj spojrzałem na licznik i ... wyszło chyba nieźle. Spodziewałem się więcej. A tu od 4-go do 9-go średnia na poziomie 9,5m3/dobę. Przez ostatnie 3 doby nad ranem miałem poniżej -20: -22, -24, -20. W chałupie cały czas pomiędzy 22 a 22,5 (co +cwu+kuchenka+cyrkulacja).

wg39070
09-01-2017, 08:57
Ja dopiero dzisiaj spojrzałem na licznik i ... wyszło chyba nieźle. Spodziewałem się więcej. A tu od 4-go do 9-go średnia na poziomie 9,5m3/dobę. Przez ostatnie 3 doby nad ranem miałem poniżej -20: -22, -24, -20. W chałupie cały czas pomiędzy 22 a 22,5 (co +cwu+kuchenka+cyrkulacja).

No to zużycie spoko, do przyjęcia.

marcza
09-01-2017, 09:13
takie bajki o 28C w domu i 25C to kolegom przy piwku opowiadaj :)

Kolego zapraszam do mnie a sam się przekonasz... 28 miałem w zeszły sezon jak nie miałem gazu i nie mogłem występować temperatury... W tym sezonie grzewczym mamy gaz od października i trochę zainwestowane było w piec sterowniki czujki sprzęgło hydrauliczne i nowe grupy. Faktycznie koszt był spory ale mogę mieć inną temperaturę Góra Dół nie biegając po całym domu i teraz sterowniki pilnują 24 stopnie ale mimo to przebija do 25 i moi koledzy gdy tylko piwko piją u mnie to nie muszę im opowiadać bo widzą i czują... Pozdrawiam i ciekawe jaką ty masz temperaturę i zużycie bo taki mamy tu temat... Ja tylko opisałem jak jest u mnie...
Pozdrawiam

marcza
09-01-2017, 09:20
Normalnie zaczynam żałować że nie mam gazu :) bo tak tanio :)
Kolego gaz to komfort a te 3 metry tak jak pisałem poszło tylko w te parę godzin na podtrzymanie temperatury już w nocy przy -19 spalił dodatkowe 9m3 gdy rano sprawdziłem czyli na dobę 11m3 gdy w dzień było -10 a noc -19. Więc w całości na dobę trochę poszło... Pierwszy sezon miałem pięć węglowy i dobrze że już nie mam...

marcza
09-01-2017, 09:23
Podawanie/sprawdzanie licznika co kilka h nie ma sensu. Przeciez kocioł teoretycznie mógł pracować połowę tego czasu lub wcale nie pracować w tym czasie jeśli wcześniej nagrzal dom.

I tu się zgadzam bo płyta podłogowa oddawała ciepło a kocioł tylko troszkę Grzał a w nocy już swoje spalił

kulibob
09-01-2017, 10:14
...

To był ciężki sarkazm z mojej strony :) Ok nie przeszkadzam więcej.

Wykona
09-01-2017, 11:46
Mam podobną powierzchnię ale na ścianie 20 cm grafitowego styro, 20 cm w podłodze i min 60 cm styropianu w suficie.
Plastikowe okna, ale nie najtańsze z Drutexu tylko do domów pasywnych.

Masz min. 60 cm styropianu w suficie? Ja ma 40 cm wełny. Każdy kto widział pukał się w czoło widząc co wyrabiam - więc podziwiam :yes:

378035

gongsaj21
09-01-2017, 17:11
Mam pytanie co do działania sterownika Tybox 137, mam ustawione 22.5 histereza 0.6, piec nie powinien włączyć się ani razu do momentu spadku temperatury do 22.2? (pomijając oczywiście podgrzewanie cwu) żadnego taktowania itp nie powinno być?, ani utrzymywania temperatury ustawionej na kotle?

lukasz1006
09-01-2017, 18:12
Mam pytanie co do działania sterownika Tybox 137, mam ustawione 22.5 histereza 0.6, piec nie powinien włączyć się ani razu do momentu spadku temperatury do 22.2? (pomijając oczywiście podgrzewanie cwu) żadnego taktowania itp nie powinno być?, ani utrzymywania temperatury ustawionej na kotle?
tybox dział na zasadzie on/off kocioł może Ci taktować a w zasadzie może taktowac jeśli nie będzie odbioru ciepła albo pompa w kotle będzie cały czas chodziła - zależy jaki kocioł

gongsaj21
09-01-2017, 18:32
I

gongsaj21
09-01-2017, 18:33
tybox dział na zasadzie on/off kocioł może Ci taktować a w zasadzie może taktowac jeśli nie będzie odbioru ciepła albo pompa w kotle będzie cały czas chodziła - zależy jaki kocioł

Immergas victrix exa 24
Zależy mi na tym aby kocioł się nie włączał, gdy utrzymuje się temperatura zadana na Tyboxie

franco78
10-01-2017, 12:26
Immergas victrix exa 24
Zależy mi na tym aby kocioł się nie włączał, gdy utrzymuje się temperatura zadana na Tyboxie

To już raczej inny wątek forum...

franco78
10-01-2017, 12:33
No to u mnie to wygląda tak (co + cwu).

Data odczytu / Zużycie [m3] / Kwota z faktury / Zużycie na dobę

2016.12.30 / 130 / 265,34 zł / 4,4m3
2016.11.30 / 114 / 240,55 zł / 3,7m3
2016.10.31 / 49 / 113,96 zł / 1,6m3
2016.09.30

W domu 22oC parter, 21oC poddasze przez 24h.

knatom
10-01-2017, 14:21
No to u mnie to wygląda tak (co + cwu).
...
W domu 22oC parter, 21oC poddasze przez 24h.

Pytanie techniczne. Kocioł pracuje według temperatury zewnętrznej czy według temperatury wewnętrznej (termostat)?

franco78
10-01-2017, 14:45
Pytanie techniczne. Kocioł pracuje według temperatury zewnętrznej czy według temperatury wewnętrznej (termostat)?

Kocioł pracuje wg. temp .zewnętrznej (krzywa grzewcza) + uwzględnienie temp. wewn.

Mario430
10-01-2017, 14:50
Franco78 tak patrzę na te Twoje dane i wychodzi mi, że za 1m3 płacisz w okolicach 2,0-2,1zł. Ja u siebie 2,5zł, kurcze z czego to wynika? U mnie dostawca to PGNiG. Ogrzewam taką samą powierzchnię jak Ty i mi poszło za grudzień 212m3, czyli o 82m3 więcej. Tak sobie myślę co nas różni:-) i wychodzi mi, że: po 1-sze, utrzymuję deczko wyższą temperaturę niż Ty, bo mam cały czas pomiędzy 22, a 22,5, po 2-gie, salon, kuchnia, jadalnia ma u mnie wysokość ponadstandardową-3,05m, co przekłada się na zwiększoną kubaturę, po 3-cie, u mnie do tego wyniku dokłada się jeszcze kuchenka gazowa no i gwóźdź programu-nie mam wentylacji mechanicznej, tylko zwykłą grawitacyjną. Zastanawia mnie,o ile zszedłbym ze spalaniem mając rekuperację? Da się to teraz jakoś mniej więcej oszacować?

franco78
10-01-2017, 15:08
@Mario430
Swoje koszty liczę tak:
ilość m3 x 1,90zł + 22zł kosztów stałych.
Grupa taryfowa PGNiG: W-2.12T OSD: W-2.1

Współczynnik konwersji: 11.308[kWh/m3]

Musisz jeszcze wziąć pod uwagę ilość i jakość wykonanej izolacji - zapotrzebowanie domu na ciepło - to się oblicza.
Nie potrafię odpowiedzieć ile w Twoim przypadku oszczędności dałaby rekuperacja.

Elfir
10-01-2017, 15:29
Masz min. 60 cm styropianu w suficie? Ja ma 40 cm wełny. Każdy kto widział pukał się w czoło widząc co wyrabiam - więc podziwiam :yes:

378035

Mam 30 cm bloczek stropowy ze styropianu + 60-30 cm styropianu na stropie (różnica wynika ze spadku uzyskanego styropianem spadkowym)

chudzi
10-01-2017, 17:53
Spalanie co+cwu z trzech ostatnich mroźnych dni:

dzień -8 / noc -12,5 / spalanie 5,0m3 /kocioł pracował 8/24
dzień -15 / noc -22 / spalanie 6,9m3 /kocioł pracował 13/24
dzień -16 / noc -20 / spalanie 6,3m3 /kocioł pracował 10/24

Jaką masz temperaturę na piecu i krzywą?

frozen23
10-01-2017, 18:30
Jaką masz temperaturę na piecu i krzywą?

Krzywa 0,20 - temperatura na piecu w tych dniach wahała się w przedziale 30-34 C.
6,9m3 to było moje największe spalanie tego sezonu, ale widzę że moje wyniki są średnie wobec tego co poniektórzy tu wstawiają ;)

wg39070
10-01-2017, 19:13
Krzywa 0,20 - temperatura na piecu w tych dniach wahała się w przedziale 30-34 C.

6,9m3 to było moje największe spalanie tego sezonu, ale widzę że moje wyniki są średnie wobec tego co poniektórzy tu wstawiają ;)

A jaką temperaturę utrzymujesz w pomieszczeniach?

frozen23
10-01-2017, 19:17
A jaką temperaturę utrzymujesz w pomieszczeniach?

W pomieszczeniach mam stałą temperaturę 22C

Adam626
10-01-2017, 20:01
Uzycia kuchenki nie ma co odliczac albowiem gaz spalony w mieszkaniu ogrzewa dom z wyzsza sprawnoscia niz spalony w kotle..

chudzi
10-01-2017, 21:05
Krzywa 0,20 - temperatura na piecu w tych dniach wahała się w przedziale 30-34 C.
6,9m3 to było moje największe spalanie tego sezonu, ale widzę że moje wyniki są średnie wobec tego co poniektórzy tu wstawiają ;)

tylko że ty masz podłogówkę. Ciekawe jak by się takie ustawienie sprawdziło przy grzejnikach?

franco78
10-01-2017, 21:10
tylko że ty masz podłogówkę. Ciekawe jak by się takie ustawienie sprawdziło przy grzejnikach?

To zależy od wielu czynników...

chudzi
10-01-2017, 21:14
To zależy od wielu czynników...

a dokładnie? mam 9 grzejników fajnie jak by spalanie było mniejsze

fotohobby
10-01-2017, 21:18
Ustaw najniższą możliwą temperaturę (krzywą), która dogrzeje Twój dom i tyle.
Cudów nie oczekuj...

frozen23
10-01-2017, 21:18
tylko że ty masz podłogówkę. Ciekawe jak by się takie ustawienie sprawdziło przy grzejnikach?

Podejrzewam, że przy takich temp. na kotle i tak niskiej KG nie ma szans osiągnąć w domu i utrzymywać temperatury 22C.
Dla grzejników to zdecydowanie za mało imo. Mam grzejnik w kotłowni i woda w nim ma taką samą temp jak w podłogówce i temp oscyluje w granicach 15C.

wg39070
10-01-2017, 21:45
W pomieszczeniach mam stałą temperaturę 22C

Jak dla mnie spalanie do przyjęcia, bez zbędnego szukania dziury w całym.

CafeDelTom27
10-01-2017, 21:52
Franco78 tak patrzę na te Twoje dane i wychodzi mi, że za 1m3 płacisz w okolicach 2,0-2,1zł. Ja u siebie 2,5zł, kurcze z czego to wynika? U mnie dostawca to PGNiG. Ogrzewam taką samą powierzchnię jak Ty i mi poszło za grudzień 212m3, czyli o 82m3 więcej. Tak sobie myślę co nas różni:-) i wychodzi mi, że: po 1-sze, utrzymuję deczko wyższą temperaturę niż Ty, bo mam cały czas pomiędzy 22, a 22,5, po 2-gie, salon, kuchnia, jadalnia ma u mnie wysokość ponadstandardową-3,05m, co przekłada się na zwiększoną kubaturę, po 3-cie, u mnie do tego wyniku dokłada się jeszcze kuchenka gazowa no i gwóźdź programu-nie mam wentylacji mechanicznej, tylko zwykłą grawitacyjną. Zastanawia mnie,o ile zszedłbym ze spalaniem mając rekuperację? Da się to teraz jakoś mniej więcej oszacować?

No i trzeba wziąść pod uwage czy w tym samym rejonie polski mieszkacie

Juziomen
10-01-2017, 23:52
Witam,

To może teraz moje "dane" do przeanalizowania :
a) dom 250m2 użytkowej
b) okna 3 szybowe z ramkami termicznymi i gazami + cieple parapety + ciepły montaż
c) rekuperacja Aris + GWC
d) ściany 36 porotherm ( jeszcze brak ocieplenia ale mam zakupioną 20 cm wełnę)
e) poddasze 27 cm welny (skosy) ok 45 cm sufit
f) kocioł Viessmann 200W - 22 kW + sterowanie pogodowe + sterownik w salonie + temostat w kazdym pokoju
g) 175 m2 podlogowki + 75 m2 w grzejnikach ( w sumie 4 sztuki + 2 drabinki w lazience)
h) temperatura w salonie (zadana i minimalna 21 stopni) z tym że od 18 do 6 rano -> działa pogodówka i (chyba) olewa ten sterownik\termostat w pokoju, od 6 rano do 18 piec "patrzy" na sterownik\termostat w salonie
i) na podłogówkę przy temperaturach za oknem idzie ok 40 st co daje w sumie temp wyższą niż zadana .. bo sięga 21.6 stopnia ( co mi nie przeszkadza). Spaliłem od 01.10 do teraz jeszcze dodatkowo ok 1.5 mp grabu (kominek w salonie)
j) okolice Katowic

Spalanie za cały grudzien: 566m3 gazu , od 01.01 do 10.01 ok 206m3 ..
Te wartości są chyba ogromne ... co wy na to ?

przemo1
11-01-2017, 00:30
Witam,

To może teraz moje "dane" do przeanalizowania :
a) dom 250m2 użytkowej
b) okna 3 szybowe z ramkami termicznymi i gazami + cieple parapety + ciepły montaż
c) rekuperacja Aris + GWC
d) ściany 36 porotherm ( jeszcze brak ocieplenia ale mam zakupioną 20 cm wełnę)
e) poddasze 27 cm welny (skosy) ok 45 cm sufit
f) kocioł Viessmann 200W - 22 kW + sterowanie pogodowe + sterownik w salonie + temostat w kazdym pokoju
g) 175 m2 podlogowki + 75 m2 w grzejnikach ( w sumie 4 sztuki + 2 drabinki w lazience)
h) temperatura w salonie (zadana i minimalna 21 stopni) z tym że od 18 do 6 rano -> działa pogodówka i (chyba) olewa ten sterownik\termostat w pokoju, od 6 rano do 18 piec "patrzy" na sterownik\termostat w salonie
i) na podłogówkę przy temperaturach za oknem idzie ok 40 st co daje w sumie temp wyższą niż zadana .. bo sięga 21.6 stopnia ( co mi nie przeszkadza). Spaliłem od 01.10 do teraz jeszcze dodatkowo ok 1.5 mp grabu (kominek w salonie)
j) okolice Katowic

Spalanie za cały grudzien: 566m3 gazu , od 01.01 do 10.01 ok 206m3 ..
Te wartości są chyba ogromne ... co wy na to ?

A w podłodze jak z ociepleniem? Ściany gołe to i spalanie wysokie.

Adam626
11-01-2017, 00:31
no jak nie masz ocieplenia to nie dziwne. Po zatym duży dom. To wychodzi 18m3/dobe.
Nie ma dramatu.

Juziomen
11-01-2017, 07:17
Mam piwnice - w 85% wkopane w ziemie (mam tam grzejniki) ale aktualnie sa wyłączone. Piwnica ocieplona 5cm xps-em , posadzka piwnicy ok 10 cm styropianu co daje ok 12-14 stopni.

Na parterze i pietrze 10 cm styropianu w podłodze.

frozen23
11-01-2017, 08:59
Witam,

To może teraz moje "dane" do przeanalizowania :
a) dom 250m2 użytkowej
b) okna 3 szybowe z ramkami termicznymi i gazami + cieple parapety + ciepły montaż
c) rekuperacja Aris + GWC
d) ściany 36 porotherm ( jeszcze brak ocieplenia ale mam zakupioną 20 cm wełnę)
e) poddasze 27 cm welny (skosy) ok 45 cm sufit
f) kocioł Viessmann 200W - 22 kW + sterowanie pogodowe + sterownik w salonie + temostat w kazdym pokoju
g) 175 m2 podlogowki + 75 m2 w grzejnikach ( w sumie 4 sztuki + 2 drabinki w lazience)
h) temperatura w salonie (zadana i minimalna 21 stopni) z tym że od 18 do 6 rano -> działa pogodówka i (chyba) olewa ten sterownik\termostat w pokoju, od 6 rano do 18 piec "patrzy" na sterownik\termostat w salonie
i) na podłogówkę przy temperaturach za oknem idzie ok 40 st co daje w sumie temp wyższą niż zadana .. bo sięga 21.6 stopnia ( co mi nie przeszkadza). Spaliłem od 01.10 do teraz jeszcze dodatkowo ok 1.5 mp grabu (kominek w salonie)
j) okolice Katowic

Spalanie za cały grudzien: 566m3 gazu , od 01.01 do 10.01 ok 206m3 ..
Te wartości są chyba ogromne ... co wy na to ?

Znajomy ma podobną powierzchnię którą ogrzewa ok.230m2, dom nowy, budowany w podobnej technologii co Twój, w łazienkach podgłogówka - reszta same grzejniki, dom parterowy, bez reku, ocieplony, w domu temperatura utrzymywana 23C - od 4listopada do 31 grudnia rachunek za gaz 1800 PLN / podkarpackie

Juziomen
11-01-2017, 11:20
Znajomy ma podobną powierzchnię którą ogrzewa ok.230m2, dom nowy, budowany w podobnej technologii co Twój, w łazienkach podgłogówka - reszta same grzejniki, dom parterowy, bez reku, ocieplony, w domu temperatura utrzymywana 23C - od 4listopada do 31 grudnia rachunek za gaz 1800 PLN / podkarpackie

To u mnie od 01.10 do 31.12 - w sumie 1197 m3 gazu czyli 2414 zl.

Ciekawostka ... przy -15 wczorej od godziny 16:00 do 6:20 rano spalilem 20m3 gazu ... MASAKRA

Mario430
11-01-2017, 11:33
@Mario430
Swoje koszty liczę tak:
ilość m3 x 1,90zł + 22zł kosztów stałych.
Grupa taryfowa PGNiG: W-2.12T OSD: W-2.1

Współczynnik konwersji: 11.308[kWh/m3]

Musisz jeszcze wziąć pod uwagę ilość i jakość wykonanej izolacji - zapotrzebowanie domu na ciepło - to się oblicza.
Nie potrafię odpowiedzieć ile w Twoim przypadku oszczędności dałaby rekuperacja.

Różnimy się Grupą taryfową PGNiG-ja mam taką sama ja OSD, czyli W-2.1 i niższy współczynnik konwersji-poniżej 11.
Nie robiłem OZC ...A co do rekuperacji to tak sobie analizuję (teoretycznie), jaki by to mógł być rząd wielkości 5-10%, czy może 20-30%?

noc
11-01-2017, 11:50
Różnimy się Grupą taryfową PGNiG-ja mam taką sama ja OSD, czyli W-2.1 i niższy współczynnik konwersji-poniżej 11.
Nie robiłem OZC ...A co do rekuperacji to tak sobie analizuję (teoretycznie), jaki by to mógł być rząd wielkości 5-10%, czy może 20-30%?

Jeśli chodzi o straty wentylacyjne, to zależy jak wietrzysz dom. Jeśli masz pozamykane szczelnie okna i przydławione kominy wentylacyjne, to bliżej tych 5-10%. Jeśli natomiast kratki otwarte i nawietrzniki w oknach otwarte, to raczej bliżej 2 wartości.

franco78
11-01-2017, 11:58
Różnimy się Grupą taryfową PGNiG-ja mam taką sama ja OSD, czyli W-2.1 i niższy współczynnik konwersji-poniżej 11.
Nie robiłem OZC ...A co do rekuperacji to tak sobie analizuję (teoretycznie), jaki by to mógł być rząd wielkości 5-10%, czy może 20-30%?

Niższy współczynnik konwersji - dla Ciebie to dobra wiadomość ( na rachunku mnoży się ilość m3 x współczynnik konwersji).
Podam Ci jak wyglądały u mnie obliczenia odpowiednio bez reku i z reku:

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd:10633 kWh/rok

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd:8083 kWh/rok

Bilans mocy na cele c.o.
Całkowita projektowa strata ciepła Φ: 5742 W (5,74kW)
Całkowita projektowa strata ciepła Φ:4957 W (4,96kW)


Czyli różnica 2550 kWh/ rok
2550 przez współczynnik 11,308 = 225,5 m3 gazu / rok
225,5m3 x 1,9zł = 428,45 zł oszczędności na rok.

Do tego należy wziąć pod uwagę, że mamy w domu przez 24h świeże powietrze, bez otwierania okien, z możliwością regulacji przepływu tego powietrza ;)
Dla mnie warto :)

Juziomen
11-01-2017, 12:25
To u mnie od 01.10 do 31.12 - w sumie 1197 m3 gazu czyli 2414 zl.

Ciekawostka ... przy -15 wczorej od godziny 16:00 do 6:20 rano spalilem 20m3 gazu ... MASAKRA

To mam jeszcze jedno (chyba inteligentne :D) pytanie:

Czy:
a) lepiej ustawić na piecu gazowym jednofunkcyjnym temperaturę zadaną (dodam że chodzi o otwartą przestrzeń) np. 20 i na zaworze trójdrożnym/mieszaczu (ręcznym) 5 "bieg" czyli temp. ok 40 st co daje wyjściowo w moim przypadku temp. wewnętrzną na poziomie 21 st?
b)Czy ( z punktu ekonomicznego -> czyli zmniejszenia ilości spalanego gazu) na piecu ustawić np. 21 stopni i przystawić zawór trójdrożny ( mieszacz) na 2.5 -3 co da dokładnie tą samą temperaturę ?

Spotykam się z różnymi opiniami : jedni mówią aby piec spokojnie dochodził do zadanej temperatury ( zatem opcja b) inni znów że lepiej szybko osiągnąć zadaną temperaturę aby piec szybko się wyłączył.

frozen23
11-01-2017, 13:33
To u mnie od 01.10 do 31.12 - w sumie 1197 m3 gazu czyli 2414 zl.

Ciekawostka ... przy -15 wczorej od godziny 16:00 do 6:20 rano spalilem 20m3 gazu ... MASAKRA

To faktycznie troszkę łyka Ci gazu 20m3/14h - u mnie przy -19 w nocy przez 24h poszło 6,8m3, wiadomo nie taka powierzchnia jak u Ciebie - w takich mrozach brak izolacji daje znać o sobie + może pierwszy sezon grzewczy i 30m3 gazu na dobe może brać przy takiej powierzchni ...

vesperos
11-01-2017, 13:54
A jakie macie przepływy ustawione? U mnie na większych pętlach (salon i kuchnia) mam około 1l/min a w sypialniach i łazience 0,5 l/min.

Moje zużycie przy domku 110mkw (sama podłogówka) na samo ogrzewanie w grudniu 2016 wyniosło 146 m3 krzywa grzewcza to aż 1,5.
Ogrzewanie działa w oknach czasowych 3-8 i 15-20, temperatura utrzymywana to 21,5. Sterownik auraton, kocioł Broetje WBS22

wg39070
11-01-2017, 13:59
A jakie macie przepływy ustawione? U mnie na większych pętlach (salon i kuchnia) mam około 1l/min a w sypialniach i łazience 0,5 l/min.

Moje zużycie przy domku 110mkw (sama podłogówka) na samo ogrzewanie w grudniu 2016 wyniosło 146 m3 krzywa grzewcza to aż 1,5.
Ogrzewanie działa w oknach czasowych 3-8 i 15-20, temperatura utrzymywana to 21,5. Sterownik auraton, kocioł Broetje WBS22

Pytanie: o ile spadnie temperatura pomiędzy oknami czasowymi i co jak kocioł w czasie owych okien nie dogrzeje?

lukasz1006
11-01-2017, 14:06
jaką macie temp zasilaniapodłogówki przy temp +10'C , 0C, -10'C, -20'C bo podajecie krzywą grzewczą ale tak naprawę krzywa grzewcza zależy od ustawienia na kotle temp min i temp max z jakimi chcemy aby kocioł pracował.

vesperos
11-01-2017, 14:08
Aktualnie spada max o 1-1,5 stopnia i przy tej krzywej zawsze dogrzewa a nawet wyłącza się jeszcze przed końcem okna.

frozen23
11-01-2017, 14:09
A jakie macie przepływy ustawione? U mnie na większych pętlach (salon i kuchnia) mam około 1l/min a w sypialniach i łazience 0,5 l/min.

Moje zużycie przy domku 110mkw (sama podłogówka) na samo ogrzewanie w grudniu 2016 wyniosło 146 m3 krzywa grzewcza to aż 1,5.
Ogrzewanie działa w oknach czasowych 3-8 i 15-20, temperatura utrzymywana to 21,5. Sterownik auraton, kocioł Broetje WBS22

U mnie przepływy ustawione są średnio 1,5-2 we wszystkich pętlach. KG mam ustawioną 0,20. Temperatura w domu 22 bez okien czasowych. Powierzchnia 120m2. Twoja KG przy samej podłogówce trochę wysoka, takie KG stosuję się przy grzejnikach raczej.

vesperos
11-01-2017, 14:12
U mnie przepływy ustawione są średnio 1,5-2 we wszystkich pętlach. KG mam ustawioną 0,20. Temperatura w domu 22 bez okien czasowych. Powierzchnia 120m2. Twoja KG przy samej podłogówce trochę wysoka, takie KG stosuję się przy grzejnikach raczej.

Właśnie dlatego moje pytanie o przepływy, podejrzewam ze są zbyt niskie. Nie wiem co więcej mogę zrobić.

Ewentualnie, szukam doświadczonego specjalisty, który wykona w Lublinie usługę ekspertyzy, oceny mojej instalacji oczywiście odpłatnie. Możecie kogoś polecić?

Mario430
11-01-2017, 14:36
To mam jeszcze jedno (chyba inteligentne :D) pytanie:

Czy:
a) lepiej ustawić na piecu gazowym jednofunkcyjnym temperaturę zadaną (dodam że chodzi o otwartą przestrzeń) np. 20 i na zaworze trójdrożnym/mieszaczu (ręcznym) 5 "bieg" czyli temp. ok 40 st co daje wyjściowo w moim przypadku temp. wewnętrzną na poziomie 21 st?
b)Czy ( z punktu ekonomicznego -> czyli zmniejszenia ilości spalanego gazu) na piecu ustawić np. 21 stopni i przystawić zawór trójdrożny ( mieszacz) na 2.5 -3 co da dokładnie tą samą temperaturę ?

Spotykam się z różnymi opiniami : jedni mówią aby piec spokojnie dochodził do zadanej temperatury ( zatem opcja b) inni znów że lepiej szybko osiągnąć zadaną temperaturę aby piec szybko się wyłączył.

Dobre pytanie i wcalę się nie dziwię, że różne opinie.
Zależy nam bowiem na pogodzeniu ekonomii z komfortem, a to niestety do końca nie zawsze chce iść w parze. Zasadniczo należy grzać kotłem kondensacyjnym możliwie długo i na jak najniższych temperaturach zasilania warunkujących utrzymanie zadanej przez nas temperatury wewnętrznej. I tyle, kropka. Ale nie jest ta takie oczywiste oczywiście:-). W przypadku kotłów kondensacyjnych z minimalnymi mocami zasilania rzędu1-2kW ta zasada jak najbardziej się sprawdza, natomiast w przypadku kotłów z mocami od 5-6kW (jak u mnie) przy tak energo-oszczędnych budynkach, jakie dzisiaj się buduje już niekoniecznie. Owszem przy takich mrozach jak teraz (rzędu - 20) to wychodzi, natomiast przy wyższych temperaturach trza kombinować i znaleźć to optimum ekonomii i komfortu.
Ja np. mieszacza w zasadzie nie używam do mieszania :-), tylko jako tzw. ogranicznik maksymalnej temperatury jaką można zapodać na podłogę. Ustawiłem go na ok. 45s, a temp. zasilania ustawiam sobie na kotle i taką puszczam w obieg. (z reguły jest to pomiędzy 32, a 37st., najczęściej 35st. w zależności od temperatury na zewnątrz). I pilnuję za pomocą okien czasowych, żeby kocioł nie pracował dłużej niż 4-5h w 1-ym cyklu oczywiście zachowując zadaną temperaturę wewnętrzną - maksymalny rozrzut to +-0,2st. Im ten czas bardziej się wydłuża tym spalanie niewspółmiernie rośnie względem oczekiwanych efektów (czyli zadanej temperatury). Co jest jeszcze bardzo ważne (szczególnie w odniesieniu do komfortu) to wyprzedzanie załączanie kotła nim np. zrobi to termostat pokojowy, no chyba, że ktoś ma z histerezą 0,1s. Podłogówka jak wiadomo nie dogrzeje nam pomieszczenia w pół, ani nawet w 1 godzinę, dlatego należy o tym pamiętać.

Mario430
11-01-2017, 14:48
Aktualnie spada max o 1-1,5 stopnia i przy tej krzywej zawsze dogrzewa a nawet wyłącza się jeszcze przed końcem okna.
U mnie coś takiego nie do zaakceptowania. Jak wstaję rano i jak przychodzę po pracy temperatura nie ma prawa odbiegać od oczekiwane więcej niż 0,2st, no chyba, że wstajesz w okolicach 8 i wracasz ok. 20 nie wspominając o weekendach.

vesperos
11-01-2017, 14:52
A jak masz skonfigurowane ogrzewanie? Grzejesz na pogodowce?

Mario430
11-01-2017, 15:00
A jak masz skonfigurowane ogrzewanie? Grzejesz na pogodowce?

Nie, poddałem się :-). W oparciu o termostat i okna czasowe. 2 posty wyżej do kolegi Juziomen coś o tym pisałem

Mario430
11-01-2017, 15:06
Niższy ....

Dzięki za info, przeanalizuję to sobie.

Mario430
11-01-2017, 15:08
Jeśli chodzi o straty wentylacyjne, to zależy jak wietrzysz dom. Jeśli masz pozamykane szczelnie okna i przydławione kominy wentylacyjne, to bliżej tych 5-10%. Jeśli natomiast kratki otwarte i nawietrzniki w oknach otwarte, to raczej bliżej 2 wartości.
Dzięki, nawietrzników żadnych nie mam, czyli gdzieś pośrodku :-)

vesperos
11-01-2017, 16:06
I pilnuję za pomocą okien czasowych, żeby kocioł nie pracował dłużej niż 4-5h w 1-ym cyklu oczywiście zachowując zadaną temperaturę wewnętrzną - maksymalny rozrzut to +-0,2st. Im ten czas bardziej się wydłuża tym spalanie niewspółmiernie rośnie względem oczekiwanych efektów (czyli zadanej temperatury). Co jest jeszcze bardzo ważne (szczególnie w odniesieniu do komfortu) to wyprzedzanie załączanie kotła nim np. zrobi to termostat pokojowy, no chyba, że ktoś ma z histerezą 0,1s. Podłogówka jak wiadomo nie dogrzeje nam pomieszczenia w pół, ani nawet w 1 godzinę, dlatego należy o tym pamiętać.

A możesz zdradzić konkrety co do okien czasowych?

KvM
11-01-2017, 20:18
No to się pochwałę...

Zużycie gazu ziemnego po roku od uruchomienia ogrzewania wylacznie gazowego niecałe 1000m3. Dom niecałe 150m2 ogrzewane ok 135. W zużyciu jest ujęte ogrzewanie także CWU. Piec Wolf 11kW ogrzewanie podłogowe na ok 80 procent metrażu. W zasadzie nie mam żadnego automatycznego sterowania temperaturą więc dom dość często był przegrzewany. Temperatura komfortowa, którą staram się utrzymywać to ok 21c w większości pomieszczeń, 24C w łazienkach i 19 w sypialni.

Bardzo żałuję, że nie mam ogrzewania elektrycznego, niestety z jednej strony bałem się, że obliczenia zapotrzebowania na ciepło okażą się zbyt optymistyczne a z drugiej niedoszacowałem kosztów instalacji gazu i pieca. Przy tak małym zużyciu inwestycja w gaz jest kompletnie nieopłacalna.

Dom jest zbudowany w technice mieszanej. Cześć to stara konstrukcja po termomodernizacji, cześć nowa (szkielet plus silikaty). Ocieplenie ścian zewnętrznych 15 cm styropianu grafitowego jako minimum. W szkielecie dodatkowo oczywiscie wełna. Stropy 40 cm wełny plus folia odbijająca wielowarstwowa (podobnie w części ścian szkieletowych). Okna trzyszybowe niemal wszędzie, prawie wszystkie od południa, duże przeszklenia. Rekuperacja.

Adam626
11-01-2017, 21:03
jaką macie temp zasilaniapodłogówki przy temp +10'C , 0C, -10'C, -20'C bo podajecie krzywą grzewczą ale tak naprawę krzywa grzewcza zależy od ustawienia na kotle temp min i temp max z jakimi chcemy aby kocioł pracował.

u mnie podłoga zasilana jest obecnie przez 24/7 temperaturą 30C i daje to temperaturę 22C

Adam626
11-01-2017, 21:07
u mnie do tego wyniku dokłada się jeszcze kuchenka gazowa no i gwóźdź programu-nie mam wentylacji mechanicznej, tylko zwykłą grawitacyjną. Zastanawia mnie,o ile zszedłbym ze spalaniem mając rekuperację? Da się to teraz jakoś mniej więcej oszacować?

Kuchenaka gazowa ogrzewa dom więc jeśli się dokłada - to do obniżenia zużycia bo jej sprawność w ogrzewaniu jest lepsza niż kotła gazowego
Odnośnie wentylacji mechanicznej z rekuperacją to wcale nie musiałbyś na niej oszczedzić. Zakładając że masz wentylację zwykłą i w miarę pozamykane wywietrzniki to rekuperacja będzie dawać większe straty niż taka zwykła zamknieta wentylacja (gdyż pompując np 200m3/h mimo rekuperatora są spore straty)

rekuperator pracujący non stop obniża temperaturę w domu i czuć to - trzeba bardziej grzać gdy jest włączony w porównaniu do stanu gdy jest wyłączony.
Wentylacja daje komfort, potrzebna jest bardziej latem/jesienią niż zimą

KvM
11-01-2017, 21:34
Wentylacja zimą to przede wszystkim czyste powietrze w domu. Jak wymieniam filtry to się cieszę, że to co one wyłapały nie trafiło do moich i mojej rodziny płuc. Wentylacja także dobrze odprowadza wilgoć, co istotnie wpływa na komfort termiczny.