PDA

Zobacz pełną wersję : Ile gazu poszło Wam juz w tym sezonie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

Adam626
11-01-2017, 20:58
Wentylacja zimą to przede wszystkim czyste powietrze w domu.

Głównie pochodzące od sąsiadów palących węglem, śmieciami i kominkami:)

Mario430
12-01-2017, 09:00
Kuchenaka gazowa ogrzewa dom więc jeśli się dokłada - to do obniżenia zużycia bo jej sprawność w ogrzewaniu jest lepsza niż kotła gazowego
Odnośnie wentylacji mechanicznej z rekuperacją to wcale nie musiałbyś na niej oszczedzić. Zakładając że masz wentylację zwykłą i w miarę pozamykane wywietrzniki to rekuperacja będzie dawać większe straty niż taka zwykła zamknieta wentylacja (gdyż pompując np 200m3/h mimo rekuperatora są spore straty)

rekuperator pracujący non stop obniża temperaturę w domu i czuć to - trzeba bardziej grzać gdy jest włączony w porównaniu do stanu gdy jest wyłączony.
Wentylacja daje komfort, potrzebna jest bardziej latem/jesienią niż zimą

Co do kuchenki to racja, a z tą rekuperacją to ciekawy wywód (a dochodzą to tego jeszcze koszty zasilania), nie mam żadnych wywietrzników w oknach, natomiast te na kanałach wentylacyjnych są bez jakiejkolwiek regulacji-musiałbym ręcznie jakoś mataczyć :-). Ale za rok, najdłużej 2 czeka mnie malowanie to będzie dobra okazja do wymiany na takie regulowane-kto wie? Z wilgocią nie mam żadnych problemów, teraz w zimie to nawet bardziej przydałby mi się nawilżacz, a w najparniejsze dni letnie miałem do tek pory maks. 60%. Przez większość roku wilgotność oscyluje u mnie granicach 40-50%.

Mario430
12-01-2017, 09:04
u mnie podłoga zasilana jest obecnie przez 24/7 temperaturą 30C i daje to temperaturę 22C

Adam, ile średnio godzin na dobę pracuje Twój kociołek, jaką ma moc minimalną i jak ze spalaniem?

frozen23
12-01-2017, 09:05
Kuchenaka gazowa ogrzewa dom więc jeśli się dokłada - to do obniżenia zużycia bo jej sprawność w ogrzewaniu jest lepsza niż kotła gazowego
Odnośnie wentylacji mechanicznej z rekuperacją to wcale nie musiałbyś na niej oszczedzić. Zakładając że masz wentylację zwykłą i w miarę pozamykane wywietrzniki to rekuperacja będzie dawać większe straty niż taka zwykła zamknieta wentylacja (gdyż pompując np 200m3/h mimo rekuperatora są spore straty)

rekuperator pracujący non stop obniża temperaturę w domu i czuć to - trzeba bardziej grzać gdy jest włączony w porównaniu do stanu gdy jest wyłączony.
Wentylacja daje komfort, potrzebna jest bardziej latem/jesienią niż zimą

Inwestując w rekuperację z odzyskiem ciepła nigdy nie myślałem o tym, że będą na tym jakieś straszne oszczędności, bardziej zależało mi na komforcie - bez zaduchu, świeże powietrze dzień i noc. Taka inwestycja nigdy się nie zwróci i było już sporo tematów na tym forum o tym.
Z racji, że mam wszystkie okna nieotwierane (oprócz drzwi balkonowych 2 szt.) nie mam również okapu w kuchni - rekuperacja działa u mnie przez cały rok non stop, w zimie na biegu 1, w lecie na biegu 2. W zimie faktycznie wtłacza chłodniejsze powietrze ale wyciąga wilgoć - chłodniejsze powietrze ogrzewa się szybciej - ja przynajmniej u siebie nie odczuwam pogorszenia komfortu cieplnego Robiłem testy w zimie zeszłej i tej obecnej i nie stwierdziłem mniejszego zużycia gazu podczas rekupearatora wyłączonego. Tej nocy było u mnie -16,5 nad ranem -7 / spalanie dobowe 5,1m3 a średnia z całego stycznia to 5,7m3
Druga rzecz obok mnie nie ma aż tak blisko domów a filtry zmieniam co 2-3 tygodnie i są dosłownie czarne. Gdyby nie rekuperacja musiałbym otwierać okna żeby wietrzyć dom - bo inaczej sobie tego nie wyobrażam - cały ten syf, którym palą sąsiedzi przelatywał by przez dom. No chyba, że ktoś lubi na zime pozaklejać wszystkie kratki wentylacyjne i silikonować szczelnie okna (bo i takie przypadki znam) to faktycznie coś gazu przyoszczędzi :)

EDIT: koszt miesięczny zasilania reku nie przekracza 20 PLN

Mario430
12-01-2017, 09:21
A możesz zdradzić konkrety co do okien czasowych?

Żadna tajemnica. Grzeję w 3 oknach czasowych w dni robocze: 3-7, 11-15, 18-21, w weekendy: 3-8, 11-15, 18-21. Reguluję tylko i wyłącznie temperaturę zasilania (32-37st., przeważnie 35). Owszem zdarza się, ale bardzo rzadko, że przy jakiś nagłych zmianach temperatury zewnętrznej, dużym nasłonecznieniu, itp przegrzeje mi, ale do tej pory nie było to więcej niż 0,4s, więc można mówić o dosyć dużej stabilizacji. Oczywiście taki sposób grzania wymaga trochę prób i czasu, trzeba "wyczuć" budynek, jak szybko i o ile traci temperaturę, itd., ale opanowałem to znacznie szybciej niż krzywą grzewczą.

Juziomen
12-01-2017, 12:18
Żadna tajemnica. Grzeję w 3 oknach czasowych w dni robocze: 3-7, 11-15, 18-21, w weekendy: 3-8, 11-15, 18-21. Reguluję tylko i wyłącznie temperaturę zasilania (32-37st., przeważnie 35). Owszem zdarza się, ale bardzo rzadko, że przy jakiś nagłych zmianach temperatury zewnętrznej, dużym nasłonecznieniu, itp przegrzeje mi, ale do tej pory nie było to więcej niż 0,4s, więc można mówić o dosyć dużej stabilizacji. Oczywiście taki sposób grzania wymaga trochę prób i czasu, trzeba "wyczuć" budynek, jak szybko i o ile traci temperaturę, itd., ale opanowałem to znacznie szybciej niż krzywą grzewczą.

Piszesz - temperature zasilania --> chodzi o manualne pokrętło mieszacza czy temperature zasilania na kotle gazowym ?
Masz 100% podlogowki ?

Mario430
12-01-2017, 13:19
Piszesz - temperature zasilania --> chodzi o manualne pokrętło mieszacza czy temperature zasilania na kotle gazowym ?
Masz 100% podlogowki ?

Mieszacza jak już gdzieś wcześniej pisałem używam tylko i wyłącznie jako tzw. ewentualnego zaworu bezpieczeństwa, tzn. skręciłem go tak na 45st., żeby przypadkiem coś więcej nie poszło w podłogą, no i tym samym to co jest na kotle przechodzi przez niego na wprost i idzie w podłogę. Jest i oczywiście minus, bo mam 2 kaloryfery (w mało istotnych miejscach) i 2 drabinki, no i gorące to one nigdy nie są:-), ale po co zasilać wysoko dla potrzeb mniejszości :-)

noc
12-01-2017, 18:38
Co do kuchenki to racja, a z tą rekuperacją to ciekawy wywód (a dochodzą to tego jeszcze koszty zasilania), nie mam żadnych wywietrzników w oknach, natomiast te na kanałach wentylacyjnych są bez jakiejkolwiek regulacji-musiałbym ręcznie jakoś mataczyć :-). Ale za rok, najdłużej 2 czeka mnie malowanie to będzie dobra okazja do wymiany na takie regulowane-kto wie? Z wilgocią nie mam żadnych problemów, teraz w zimie to nawet bardziej przydałby mi się nawilżacz, a w najparniejsze dni letnie miałem do tek pory maks. 60%. Przez większość roku wilgotność oscyluje u mnie granicach 40-50%.

Jeśli ktoś nie ma ŻADNEJ wentylacji, to nie ma żadnych strat wentylacyjnych. Jeśli natomiast ktoś wentyluje swój dom prawidłowo, to przy WG czuje zimny ciąg w domu. WM z rekuperatorem, daje komfort świeżego powietrza bez objawów "zimnych dreszczy"

fotohobby
12-01-2017, 19:01
Tylko, mało kto zimą przy WG wentyluje z taka wydajnością, jak przy WM.

mz123
17-01-2017, 21:56
Budynek 290m2 ogrzewane:
garaz: ~ 42m2 około 10 stopni
piwnica: ~65m2 około 17 stopni
parter: podłogówka cały czas 21 stopni
poddasze: cześć podłogówki, oraz kaloryfery: noc i rano 19 stopni, popołudnie i wieczór 21 stopni
Grzeje 1 sezon, budynek się suszy, w granicach temp. zewn. 0 stopni zużycie gazu 9 - 10 m3/24h, przy ostatnim mrozie -24 stopni pochłonął 21 m3/24h gazu ziemnego, dodatkowo włączony jest zasobnik 260l, ale podgrzewanie go uruchamia się max 1 na dobe.

gongsaj21
19-01-2017, 17:08
Ile przeciętnie was piec pracuje na jednym włączeniu, ja mam ustawiona temperature na 22.5 temperatura C.O. 53 stopnie i histereza 0.6 i przeciętnie te 0.6-0.7 stopnia dobija w 3-4 godziny a grzejniki są bardzo ciepłe czy to normalne że tak długo. Mam Tyboxa i on jakoś wolno reaguje na zmiany temperatury otoczenia

fotohobby
19-01-2017, 19:16
To go wystaw za drzwi i zobacz, jak szybko zareaguje :)

Adam626
19-01-2017, 19:31
u mnie kocioł pracuje 24/dobę na małej mocy

gongsaj21
19-01-2017, 20:14
A ile godzin wasz kocioł pracuje na dobę i jaką temperaturę macie w domu?

fotohobby
19-01-2017, 21:03
7-8h, 22C

ale mógłby pracować 14h i też miałbym 22C

marcza
19-01-2017, 21:07
A ile godzin wasz kocioł pracuje na dobę i jaką temperaturę macie w domu?

U mnie kocioł pracuje w takie dni jak teraz w nocy około 10 godzin plus do 3 godzin w dzień temperatura w domu 24stopnie przy najniższej temperaturze na zewnątrz -21 piec osiągał 44 stopnie i wtedy pracował podobnie tyle samo godzin plus minus

Przemek Kardyś
19-01-2017, 21:15
Całego grzania domu mam 999,8 kWh kablami w nocy i ~450kWh klimą. Rachunek ~570zł. Od początku lipca 1203 kWh za CWU i rachunek 360zł. Trudno będzie dobić do 2 tyś rocznie za CO+CWU, co odpowiada 1000m3 gazu.

gongsaj21
20-01-2017, 05:39
7-8h, 22C

ale mógłby pracować 14h i też miałbym 22C

A jakie masz ustawione parametry na piecu? Bardzo mało Ci wychodzi 8 godzin, a ustawiasz stałą histerezę?
Ja zmniejsze histereze do 0.4 i przeniose sterownik gdzie indziej bo stoi gdzieś na wysokości 110cm

montixe
20-01-2017, 07:40
Ile przeciętnie was piec pracuje na jednym włączeniu, ja mam ustawiona temperature na 22.5 temperatura C.O. 53 stopnie i histereza 0.6 i przeciętnie te 0.6-0.7 stopnia dobija w 3-4 godziny a grzejniki są bardzo ciepłe czy to normalne że tak długo. Mam Tyboxa i on jakoś wolno reaguje na zmiany temperatury otoczenia

A jakie masz ustawione parametry na piecu? Bardzo mało Ci wychodzi 8 godzin, a ustawiasz stałą histerezę?
Ja zmniejsze histereze do 0.4 i przeniose sterownik gdzie indziej bo stoi gdzieś na wysokości 110cm
Do czego dążysz? Co chcesz osiągnąć? Jeśli przy dużej histerezie czujesz dyskomfort cieplny, to jej zmniejszenie załatwi sprawę. Jeśli chcesz, aby szybciej temperatura podnosiła się w pomieszczeniu, to musisz podnieść temp. zasilania zwiększając w ten sposób moc grzejnika albo dla niższej temperatury zasilania zamontować grzejniki większe-większej mocy. Myślę jednak, że szukasz oszczędności w spalaniu, jednak podjęłaś zły trop. To nie sterownik jest sprawcą zużycia, a raczej straty w budynku w stosunku do temp. jaką utrzymujesz w domu i wyższa temp. zasilania, niż w przypadku grzejnika podłogowego, dlatego jest bezsensowne porównywanie się z użytkownikami, którzy mają inne domy i inne systemy ogrzewania. Przy podłogówce, podczas pracy opartej na histerezie i optymalnie dobranej temp. zasilania, przyrost temperatury pomieszczenia jest na poziomie 0,1*C na godzinę.
Sterownik powinien stać w pomieszczeniu, które najszybciej traci energię, a w pozostałych pomieszczeniach temp. powinna być regulowana zaworami termostatycznymi na grzejnikach. W twoim przypadku, jak zmniejszysz histerezę, to ogrzewanie będzie się włączało częściej, na krótszy czas, ale suma godzin pracy będzie podobna, bo tyle po prostu budynek potrzebuje energii, aby uzupełnić straty.

gongsaj21
20-01-2017, 16:33
Waszym zdaniem lepiej grzać dłużej niższą temperaturą czy krócej wyższą? Bo mi jak na razie ze sterownikiem pokojowym większe spalanie wychodzi niż bez :/

wg39070
20-01-2017, 17:01
Waszym zdaniem lepiej grzać dłużej niższą temperaturą czy krócej wyższą? Bo mi jak na razie ze sterownikiem pokojowym więks
ze spalanie wychodzi niż bez :/

Próbowałem tak i tak. Moim zdaniem lepiej dłużej z niższą, lecz nie należy przesadzać z temperaturą typu 27 na kotle. Ustawiałem przy temperaturach około zero stopni 33-34 na kotle.

gongsaj21
20-01-2017, 17:18
Próbowałem tak i tak. Moim zdaniem lepiej dłużej z niższą, lecz nie należy przesadzać z temperaturą typu 27 na kotle. Ustawiałem przy temperaturach około zero stopni 33-34 na kotle.

U mnie teraz ustawione na 50, sterownik przestawiony w inne miejsce histereza pozostała 0.6. Na moim kotle jak było 38 stopni to grzejniki były trochę ciepłe bez szału więc 35 lub mniej już całkiem odpada.
Obecnie piec grzeje około godziny i potem 1.5-2 przerwy, tylko zastanawia mnie to czy temperatura wtedy za bardzo nie spada na kotle i jak się załączy to dużo energii potrzebuje aby spowrotem nagrzać wodę w grzejnikach do 50. A mógłby mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi z tą adaptacja PI czy gdy ustawie np 30 min to kocioł włącza się co 30 min od ostatniego włączenia i grzeje do temperatury zadanej na sterowniku?

wg39070
20-01-2017, 17:49
U mnie teraz ustawione na 50, sterownik przestawiony w inne miejsce histereza pozostała 0.6. Na moim kotle jak było 38 stopni to grzejniki były trochę ci
epłe bez szału więc 35 lub mniej już całkiem odpada.
Obecnie piec grzeje około godziny i potem 1.5-2 przerwy, tylko zastanawia mnie to czy temperatura wtedy za bardzo nie spada na kotle i jak się załączy to dużo energii potrzebuje aby spowrotem nagrzać wodę w grzejnikach do 50. A mógłby mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi z tą adaptacja PI czy gdy ustawie np 30 min to kocioł włącza się co 30 min od ostatniego włączenia i grzeje do temperatury zadanej na sterowniku?

Sory, ja mam podłogówkę na całej powierzchni. Histerezę na Tyboxie 137 mam 0,2 stopnia. W Twoim przypadku histereza 0,6 jest moim zdaniem za duża, powoduje nadmierne wychłodzenie i pracę kotła z większą mocą aby nadgonić.

fotohobby
20-01-2017, 17:58
A jakie masz ustawione parametry na piecu? Bardzo mało Ci wychodzi 8 godzin, a ustawiasz stałą histerezę?
Ja zmniejsze histereze do 0.4 i przeniose sterownik gdzie indziej bo stoi gdzieś na wysokości 110cm

Histereza standardowa dla sterownica CAR2, czyli 0.3
Minimalna temp CO 30, maksymalna 38 krzywa 2.8

Mareks77
20-01-2017, 18:12
Waszym zdaniem lepiej grzać dłużej niższą temperaturą czy krócej wyższą? Bo mi jak na razie ze sterownikiem pokojowym większe spalanie wychodzi niż bez :/

Najlepiej to wypośrodkować i wypraktykować samemu dlatego że każdy kociołek zachowuje się różnie a na dodatek różne są instalacje w których on pracuje a więc i warunki.
Ogólnie mówiąc pierwsza teoria jest taka iż każdorazowy start kotła niesie za sobą pewne straty .
Druga teoria jest taka iż nie ma liniowej zależności pomiędzy mocą palnika a temperaturą czynnika w wymienniku.
Trzecia teoria jest taka że płomień palnika gazowego w zależności od wysterowania posiada do 4 stref temperaturowych pomiędzy 900*C - 1400*C kiedy to przyjmuje odpowiednio kolor czerwony, pomarańczowy .iżółty i jasno żółty ( prawie biały)

O ile pierwsza teoria świadczyła by o tym iż dłuższa praca kotła z niską temperaturą zasilania była by korzystniejsza to druga i trzecia teoria dowodzi że z całego zakresu modulacji palnika w kotle najbardziej ekonomiczny jest wąski od 15 - 45% zakres w którym największa część produkowanej energii cieplnej jest przekazywana do wymiennika w której ani nie zachodzą nadmierne straty kominowe spowodowane przy wyższych mocach palnika, ani też nie zachodzą straty spowodowane niską temperaturą płomienia.

Z tego też powodu w zależności od zakresu mocy kotła oraz pojemności instalacji i rozwiązań technicznych poszczególnych producentów wspomniany środkowy zakres w jednych kotłach pokrywa się z takim wysterowaniem palnika w którym temperatura zasilania np. 35*C powoduje prawie pracę ciągłą, natomiast w innych kotłach wyższa moc minimalna,i maksymalna kotła powoduje przesunięcie tego ekonomicznego zakresu mocy który celuje raczej w wyższe temperatury zasilania rzędu 45*C powodując tym samym jako bardziej ekonomiczną pracę przerywaną

montixe
20-01-2017, 18:16
U mnie teraz ustawione na 50, sterownik przestawiony w inne miejsce histereza pozostała 0.6. Na moim kotle jak było 38 stopni to grzejniki były trochę ciepłe bez szału więc 35 lub mniej już całkiem odpada.
Obecnie piec grzeje około godziny i potem 1.5-2 przerwy, tylko zastanawia mnie to czy temperatura wtedy za bardzo nie spada na kotle i jak się załączy to dużo energii potrzebuje aby spowrotem nagrzać wodę w grzejnikach do 50. A mógłby mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi z tą adaptacja PI czy gdy ustawie np 30 min to kocioł włącza się co 30 min od ostatniego włączenia i grzeje do temperatury zadanej na sterowniku?
No widzisz... bo, chodzi o to żeby w domu było ciepło, a do tego nie jest konieczne, aby grzejniki były gorące. Jeśli masz dobrze dobrane grzejniki dla niskich temp. zasilania, to w okolicach 0*C powinno wystarczyć 40-43*C na zasilaniu. Na regulacji PI, z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że zużycie gazu miałem mniejsze, ale komfortu termicznego nie było. Kocioł pracował w interwałach czasowych np 10 min pracy i 5 min. postoju, a jak sterownik stwierdził że temp. się nie podnosi, to pozwalał na dłuższą pracę, aż do uzyskania żądanej, ale zanim to nastąpiło, temp. spadała do poziomu takiego, że już było to odczuwalne. Nastawy czasowe w TYBOX dla pracy w oparciu o PI, mówią co jaki czas ma następować kontrola poziomu temp. w pomieszczeniu i jeśli trzeba, to uruchamiane jest na chwilę ogrzewanie i jak wspomniałem, niekoniecznie trwa to do uzyskania temp. żądanej. Ogólnie mówiąc, sterownik pracujący na podstawie regulacji PI, teoretycznie ma nauczyć się zachowania temp. w pomieszczeniu gdzie się znajduje i się zaadaptować do warunków , więc nie należy go przestawiać. U mnie się to nie sprawdziło, ale ty możesz sobie wypróbować.

gongsaj21
20-01-2017, 19:18
Dzięki za wszystkie odpowiedzi, na początek zmniejsze histereze na 0.4 i temperaturę na kotle o 5 stopni, kocioł będzie pracował więcej na dobę, ale zobaczę czy będzie mniej zużywał

gongsaj21
21-01-2017, 06:07
Nie wiem też czy jest sens ustawiania temperatury ekonomicznej na noc (godz 22-6) u mnie to tylko roznica 0.5 stopnia, ale później piec musi nadgonić rano aby zagrzac spowrotem do komfortowej. A niestety mój piec ma moc max 24 kw więc pewnie na początku sobie pracuje na max mocy aby szybko zagrzac wodę a licznik bije :/

Adam626
21-01-2017, 13:35
gongsaj, czytając Twoje posty odnoszę wrażenie że masz nadzieję że oszczędności gazu mogą płynąć z ustawień automatyki grzania. Ogólnie - nie. Dom potrzebuje tyle ciepła jaką ma izolację i ustawienia kotła na to nie wpłyną w zasadniczy sposób. Możliwe są optymalizacje ale zakładając że masz normalny sprawny kocioł który pracuje w poprawnych warunkach (czyli moduluje moc a nie włącza się co 2 minuty) nie osiągniesz oszczędności większych niż pojedyncze procenty zmieniajac temperaturę zasilania, sposób sterowania etc.

Najlepiej gdy kocioł pracuje z najmniejszą mocą ale dłużej wtedy ma najlepszą sprawność.

Obniżanie temperatury na noc też nie przynosi znacznych oszczędności bo tak jak piszesz - to co wytracisz w nocy trzeba dogrzać zwiększoną mocą w dzień. Ogólnie na pewno troszkę jest mniej zuzycia gazu niż przy ogrzewaniu 24/dobę z tą samą temperaturą ale to nie są duże róznice. Osobiście nie korzystam z żadnych obniżeń nocnych uważam że to nie ma sensu szczególnie przy ogrzewaniu podłogowym. Bo jeśli bym w nocy nie grzał to chłodniej będę miał dopiero w dzień

gongsaj21
21-01-2017, 16:21
Tyle że teraz ze sterownikiem wychodzi mi ponad 2 metry więcej, niż to było wcześniej gdzie piec się załączał co kilka minut i myślę, że było to ponad 100 razy na dobę

Adam626
21-01-2017, 17:08
zależy do jakiego okresu porównujesz. Temperatura zewnętrzna temperaturze nie równa. Kiedy jesienią np w listopadzie lub na początku grudnia było 0 to szło mniej gazu niż teraz gdy jest 0, ale przez kilka tygodni było -15C i jednak ściany musiały się wychłodzić.

Włączanie kotła 100x na dobę jest złe.
Jeśli masz możliwość - zmniejsz moc kotła ręcznie na minimum i zaobserwuj co się będzie działo

gongsaj21
22-01-2017, 19:57
Pytanie do użytkowników sterownika TYBOX mam ustawiona histereze na 0.6 temperatura 23 więc piec powinien się włączyć gdy na sterowniku temperatura spadnie na 22.7 a włącza się na 22.6 wiem że to tylko 0.1 stopnia, ale u was też tak jest? Wyłącza się prawidłowo przy 23.3

wg39070
22-01-2017, 20:05
Pytanie do użytkowników sterownika TYBOX mam ustawiona histereze na 0.6 temperatura 23 więc piec powinien się włączyć gdy na sterowniku temperatura spadnie na 22.7 a włącza się na 22.6 wiem że to tylko 0.1 stopnia, ale u was też tak jest? Wyłącza się prawidłow
o przy 23.3

U mnie tak samo. Sterownik nowy, Tybox 137.

montixe
23-01-2017, 07:55
Pytanie do użytkowników sterownika TYBOX mam ustawiona histereze na 0.6 temperatura 23 więc piec powinien się włączyć gdy na sterowniku temperatura spadnie na 22.7 a włącza się na 22.6 wiem że to tylko 0.1 stopnia, ale u was też tak jest? Wyłącza się prawidłowo przy 23.3

Czyli prawidłowo. TYBOX tak ma, że dopuszcza spadek temp. nie do ale o pełną wartość połowy histerezy. Czyli załącza 22,69*C, z tym że wyświetlacz pokazuje z dokładnością jednego miejsca po przecinku. Ustaw histerezę 0,5 , to będzie się włączał na 22.74*C, ale na wyświetlaczu będziesz widziała cały czas 22,7*C

Beskidziak
28-01-2017, 19:38
117m2,3osoby temper 22,5-23
od 04.10 -31.10 68m3
Listopad 93m3
Grudzień 132m3
Styczeń z racji ferii do 28.01.-133m3 (doliczamy trzy dni ze średniej całego miesiąca-147m3)........zima:yes:

lukasz7
30-01-2017, 11:50
Pierwszy sezon grzewczy od 6 grudnia 2016 roku do dziś - 588m3. Przez pierwszy miesiąc wygrzewana podłogówka do 55 st + grzejniki na full. W tym czasie nie miałem też jeszcze izolacji stropu (było widać z parteru membrane:)

Ostatnie dni średnio 8m3 na dobę. Tylko podłogówka, krzywa grzewcza 0,3. Temperatura ustawiona na 20 stopni dzień i noc.

sony87
30-01-2017, 13:02
To chyba sporo te 8 m3 jak na taką niewielka powierzchnię a dobre ocieplenie. U mnie idzie podobna ilość gazu a mam okolo 2xwiekszy dom oraz teoretycznie gorsze ocieplenie

hektor80
30-01-2017, 13:35
To chyba sporo te 8 m3 jak na taką niewielka powierzchnię a dobre ocieplenie. U mnie idzie podobna ilość gazu a mam okolo 2xwiekszy dom oraz teoretycznie gorsze ocieplenie

Podejrzewam że to wina pierwszego sezonu... U mnie na samo wygrzewanie wylewek, a trwało to tydzień, poszło 105m3...

noc
30-01-2017, 19:38
Pierwszy sezon grzewczy od 6 grudnia 2016 roku do dziś - 588m3. Przez pierwszy miesiąc wygrzewana podłogówka do 55 st + grzejniki na full. W tym czasie nie miałem też jeszcze izolacji stropu (było widać z parteru membrane:)

Ostatnie dni średnio 8m3 na dobę. Tylko podłogówka, krzywa grzewcza 0,3. Temperatura ustawiona na 20 stopni dzień i noc.

Przepraszam że się wtrącam, ale @noc ma 23oC:D.

fotohobby
30-01-2017, 22:15
Trochę awansem, ale doliczając jutrzejszy, średni dzień:

Styczeń 2017

139m3,
5 wieczorów z kominkiem.
Temperatura 21.8-22C

Maciu78
31-01-2017, 10:26
Styczeń 275m3
Grudzien 230m3
Listopad 190m3
Temperatura w domu 23stopnie

Mario430
31-01-2017, 13:32
U mnie następująco:
grudzień - 212m3
styczeń - 251m3
Temperatura w chałupie 22-22,5s.

Maciu78 przekroczysz W2?

montysp*
31-01-2017, 15:24
Styczen 165m3 gazu
temp 22 Stopnie Dzien 20,5 Noc

Maciu78
31-01-2017, 17:31
U mnie następująco:
grudzień - 212m3
styczeń - 251m3
Temperatura w chałupie 22-22,5s.

Maciu78 przekroczysz W2?

tak przekrocze, juz mi niewiele brakuje. a to dlatego ze w zeszlym roku troche oszukalem bo chcialem zostac w W2 i zanizlem zuzycie,, ale i tak przekraczajac 1200. dokladnie 1240. a mialem 1340, reszte rozlozyc chcialem w nastepnych miesiacach zeby nie przekroczyc taryfy, myslalem ze ulgowo potraktuja te 40m3. ale i tak wrzucili mnie do wyzszej.a w tym roku i tak zostalo jeszcze mniej niz 1200m3 zeby wrocic spowrotem do W2. Wydaje mi sie ze docelowo powinienem sie miescic w W2. jak bedzie to kwestia paru dni to odpale kominek. :)

W sumie widze ze nie warto kombinowac z ustawieniami. bo roznice nie wielkie. Ja grzeje 24h. Ty trybem kombinowanym. A roznica w zuzyciu, miesieczna, nie jest jakos znaczaca.

CafeDelTom27
31-01-2017, 19:05
Styczen 180godzin C.O.

meczesiu
31-01-2017, 19:10
styczeń 85m3 dom w budowie temperatura 15-17 stopni

lukasz7
01-02-2017, 11:10
Co robicie z piecem jak planujecie na weekend odpalić kominek? Wyłączacie całą podłogę, grzejniki czy tylko pomieszczenia w których grzeje kominek? Czy może sterownik pokojowy odczytuje temperaturę i sam reaguje na to odpowiednio zmniejszając temperaturę? Co w sytuacji gdy opieram się tylko na czujniku temp. zewnętrznej? Przecież wtedy piec nie wie że pale w kominku.

Mario430
01-02-2017, 12:28
tak przekrocze, juz mi niewiele brakuje. a to dlatego ze w zeszlym roku troche oszukalem bo chcialem zostac w W2 i zanizlem zuzycie,, ale i tak przekraczajac 1200. dokladnie 1240. a mialem 1340, reszte rozlozyc chcialem w nastepnych miesiacach zeby nie przekroczyc taryfy, myslalem ze ulgowo potraktuja te 40m3. ale i tak wrzucili mnie do wyzszej.a w tym roku i tak zostalo jeszcze mniej niz 1200m3 zeby wrocic spowrotem do W2. Wydaje mi sie ze docelowo powinienem sie miescic w W2. jak bedzie to kwestia paru dni to odpale kominek. :)

W sumie widze ze nie warto kombinowac z ustawieniami. bo roznice nie wielkie. Ja grzeje 24h. Ty trybem kombinowanym. A roznica w zuzyciu, miesieczna, nie jest jakos znaczaca.

Robiłeś może wyliczenia o ile masz wyższe stałe opłaty w W3?, bo z tego co patrzałem to to wychodzi parę stówek na rok (w zasadzie za nic). Ja w ur. zmieściłem się poniżej 1000m3, w tym roku jest gorzej, no bo i zimniej, ale wyjdę poniżej 1200m3. Jak mam rozumieć, że grzejesz 24h, tzn. kocioł pracuje cały czas?, gdybym miał takiego np. Victrixa z modulacją od 1,9kW to też bym nie kombinował:-)

Liwko
01-02-2017, 12:51
Co robicie z piecem jak planujecie na weekend odpalić kominek? Wyłączacie całą podłogę, grzejniki czy tylko pomieszczenia w których grzeje kominek? Czy może sterownik pokojowy odczytuje temperaturę i sam reaguje na to odpowiednio zmniejszając temperaturę? Co w sytuacji gdy opieram się tylko na czujniku temp. zewnętrznej? Przecież wtedy piec nie wie że pale w kominku.

Niestety, dla palenia w kominku lepsze są grzejniki, ponieważ możesz je natychmiast zamknąć i odciąć grzanie. Wtedy palenie w kominku jest przyjemne. To jedyny argument za grzejnikami. Z podłogówką tak się nie da. Rozpalając w kominku szybko przegrzejesz pomieszczenie. Ja w tym momencie uchylam okno i puszczam energię w świat ( a co, stać mnie :D )
Dlatego mając podłogówkę w kominku palę niemal wyłącznie w okresach przejściowych kiedy nie grzeje podłoga. I to też sporadycznie.

Maciu78
01-02-2017, 13:12
Robiłeś może wyliczenia o ile masz wyższe stałe opłaty w W3?, bo z tego co patrzałem to to wychodzi parę stówek na rok (w zasadzie za nic). Ja w ur. zmieściłem się poniżej 1000m3, w tym roku jest gorzej, no bo i zimniej, ale wyjdę poniżej 1200m3. Jak mam rozumieć, że grzejesz 24h, tzn. kocioł pracuje cały czas?, gdybym miał takiego np. Victrixa z modulacją od 1,9kW to też bym nie kombinował:-)

abonament na dziś 50,72zł x 12mies = 608zł
abonament w W2 22,39zł x 12mies = 268,68
Rożnica w opłatach abonamentowych 340zł za nic.
więc warto jednak się pomęczyć żeby się zmieścić w W2, szczególnie jeśli to kwestia kilkudziesięciu m3 przekroczenia taryfy,
grzeje 24h to znaczy ze grzeje krzywa grzewcza bez wplywu temperatury wewnetrznej, bez okien czasowych. Probowalem w oknach czasowych. Ale u mnie to nie wyda. Stanowczo po 2gim sezonie walki stwierdzilem zez juz nic nie ruszam i zostawiam jak jest. Jesli sie jeszcze zmieszcze w W2 to w ogole nie ma tematu.

gregzawa
01-02-2017, 13:17
abonament na dziś 50,72zł x 12mies = 608zł
abonament w W2 22,39zł x 12mies = 268,68
Rożnica w opłatach abonamentowych 340zł za nic.
więc warto jednak się pomęczyć żeby się zmieścić w W2, szczególnie jeśli to kwestia kilkudziesięciu m3 przekroczenia taryfy,

wszystko się zgadza tylko gaz w W3 jest trochę tańszy niż w W2 i przeliczając te 1200m3 to wychodzi różnica tylko ok.150zł
jak zużycie większe to różnica jeszcze mniejsza

przemo1
01-02-2017, 13:23
Co robicie z piecem jak planujecie na weekend odpalić kominek? Wyłączacie całą podłogę, grzejniki czy tylko pomieszczenia w których grzeje kominek? Czy może sterownik pokojowy odczytuje temperaturę i sam reaguje na to odpowiednio zmniejszając temperaturę? Co w sytuacji gdy opieram się tylko na czujniku temp. zewnętrznej? Przecież wtedy piec nie wie że pale w kominku.

Nic nie robię - palę okazjonalnie niezbyt mocno, dużą część parteru mam otwartą + schody na pięterko - jak zapalę "dla klimatu" 2-3h przez weekend, to się ciepełko rozchodzi po domu, nie przeszkadza nam lekka "zwyżka" temp.

przemo1
01-02-2017, 13:27
wszystko się zgadza tylko gaz w W3 jest trochę tańszy niż w W2 i przeliczając te 1200m3 to wychodzi różnica tylko ok.150zł
jak zużycie większe to różnica jeszcze mniejsza

Cena gazu w obu taryfach jest (przynajmniej była do końca roku 2016) identyczna: (str 16):
http://www.pgnig.pl/documents/19067/827996/Taryfa_PGNiG_Obrot_Detaliczny_sp__z_o_o_nr_4/8b2c7512-9a6e-4696-a6d0-bf0b2eb85527
Chyba, że masz na myśli opłaty przesyłowe.

frozen23
01-02-2017, 14:20
Grudzień: 147 m3
Styczeń: 151 m3

Średnia ze stycznia 4,8
Temp. cały dzień/noc 22C

Maciu78
01-02-2017, 14:45
wszystko się zgadza tylko gaz w W3 jest trochę tańszy niż w W2 i przeliczając te 1200m3 to wychodzi różnica tylko ok.150zł
jak zużycie większe to różnica jeszcze mniejsza

koszt m3 z przesylem na dzis: 1,525zł przy W3
koszt m3 z przesylem rok temu: 1,58zł przy W2
różnica jest ale raczej dlatego ze sie cena gazu zmienila. Tak poza tym cena w obu taryfach jest identyczna

marcza
01-02-2017, 16:32
Różnica Gazu jest W to 180m3
W3 to 179m3

marcza
01-02-2017, 16:34
Różnica Gazu jest W2 to 1,80m3
W3 to 1,79m3
W2 1,80m3
W3 1,79m3

wg39070
01-02-2017, 20:50
Różnica Gazu jest W to 180m3
W3 to 179m3

Mi za metr sześcienny gazu razem z całą otoczką wychodzi 2,18. Wielkopolska, taryfa W2. Jak Wam wypada po 1,8 ?

marcza
01-02-2017, 21:18
Mi za metr sześcienny gazu razem z całą otoczką wychodzi 2,18. Wielkopolska, taryfa W2. Jak Wam wypada po 1,8 ?

Kolego cena 1,80 za m3 to bez żadnej otoczki nie da się dokładnie przeliczyć z tak zwaną otoczka jak piszesz 2,18 bo ktoś będzie miał więcej zużytego gazu i wyjdzie inna cena... To tak jak w okresie letnim zużytego gazu jest mało plus otoczka i cena wyjdzie 4zł... Ja podałem ceny tylko za sam gaz abonament i opłaty za przesył stały i zmienny to inna sprawa...

Bracianka
01-02-2017, 21:24
Grudzień 2016: 133 m3
Styczeń 2017: 169 m3

Temperatura zawsze 21 stopni.

W to wchodzi grzanie wody, nie mam oddzielnych liczników. Powierzchnia grzanych podłóg ok. 125 m2.

Rachunek za styczeń: 345,10zł - czyli w wielkim skrócie 2,05zł za 1m3 gazu. Taryfa W12 rozliczana co miesiąc.

przemo1
01-02-2017, 21:25
Kolego cena 1,80 za m3 to bez żadnej otoczki nie da się dokładnie przeliczyć z tak zwaną otoczka jak piszesz 2,18 bo ktoś będzie miał więcej zużytego gazu i wyjdzie inna cena... To tak jak w okresie letnim zużytego gazu jest mało plus otoczka i cena wyjdzie 4zł... Ja podałem ceny tylko za sam gaz abonament i opłaty za przesył stały i zmienny to inna sprawa...

Jeśli podałeś ceny za sam gaz, to pomyłka - obie taryfy mają gaz w tej samej cenie.

marcza
01-02-2017, 22:23
Jeśli podałeś ceny za sam gaz, to pomyłka - obie taryfy mają gaz w tej samej cenie.

Tak Kolego W2-2 cena 1,80
W3-2 cena 1,79
Tak została mi przedstawiona cena gazu podczas podpisywania umowy w październiku 2016r

przemo1
01-02-2017, 22:37
Tak Kolego W2-2 cena 1,80
W3-2 cena 1,79
Tak została mi przedstawiona cena gazu podczas podpisywania umowy w październiku 2016r

To dziwne kolego - bo oficjalne taryfy PGNiG mówią co innego (str 16):
http://www.pgnig.pl/documents/19067/827996/Taryfa_PGNiG_Obrot_Detaliczny_sp__z_o_o_nr_4/8b2c7512-9a6e-4696-a6d0-bf0b2eb85527
albo ja źle czytam, albo mafia jakaś u Ciebie?:)

gregzawa
02-02-2017, 06:47
Cena gazu w obu taryfach jest (przynajmniej była do końca roku 2016) identyczna: (str 16):
http://www.pgnig.pl/documents/19067/827996/Taryfa_PGNiG_Obrot_Detaliczny_sp__z_o_o_nr_4/8b2c7512-9a6e-4696-a6d0-bf0b2eb85527
Chyba, że masz na myśli opłaty przesyłowe.

Tak masz rację cena gazu taka sama, ale przesył inny.
W2.12T
gaz 9,83gr za kWh
przesył 3,896gr za kWh

W3.12T
gaz 9,83gr za kWh
przesył 2,921gr za kWh

współczynnik konwersji 11,264 (wartość ta może być różna)

przyjmując zużycie 1200m3
to koszt
W2.12T - 1855,32
W3.12T - 1723,52

abonamenty:
W2.12T - (9,86+8,67)x12 = 222,36
W3.12T - (34,78+9,86)x12 = 535,68

całkowity koszt ze wszystkim (ceny netto)
W2.12T - 2077,68zł
W3.12T - 2259,20zł

także wychodzi różnica ok. 180zł

a zużywając więcej gazy ta różnica cały czas się zmniejsza

wg39070
02-02-2017, 06:57
Kolego cena 1,80 za m3 to bez żadnej otoczki nie da się dokładnie przeliczyć z tak zwaną otoczka jak piszesz 2,18 bo ktoś będzie miał więcej zużytego gazu i wyjdzie inna cena... To tak jak w okresie letnim zużytego gazu jest mało plus otoczka i cena wyjdzie 4zł... Ja podałem ceny tylko za sam gaz abonament i opłaty za przesył stały i zmienny to inna sprawa...

Jeśli tak to faktycznie, zgadza się.

przemo1
02-02-2017, 07:27
Tak masz rację cena gazu taka sama, ale przesył inny.
W2.12T
gaz 9,83gr za kWh
przesył 3,896gr za kWh

W3.6
gaz 9,83gr za kWh
przesył 2,921gr za kWh

współczynnik konwersji 11,264 (wartość ta może być różna)

przyjmując zużycie 1200m3
to koszt
W2.12T - 1855,32
W3.12T - 1723,52

abonamenty:
W2.12T - (9,86+8,67)x12 = 222,36
W3.12T - (34,78+9,86)x12 = 535,68

całkowity koszt ze wszystkim (ceny netto)
W2.12T - 2077,68zł
W3.12T - 2259,20zł

także wychodzi różnica ok. 180zł

a zużywając więcej gazy ta różnica cały czas się zmniejsza

Tak to OK,jasna sprawa - natomiast marcza wyraźnie zaznaczył, że pisze o samym gazie - oddzielając wszelkie opłaty dodatkowe:


Kolego cena 1,80 za m3 to bez żadnej otoczki nie da się dokładnie przeliczyć z tak zwaną otoczka jak piszesz 2,18 bo ktoś będzie miał więcej zużytego gazu i wyjdzie inna cena... To tak jak w okresie letnim zużytego gazu jest mało plus otoczka i cena wyjdzie 4zł... Ja podałem ceny tylko za sam gaz abonament i opłaty za przesył stały i zmienny to inna sprawa..

kama33
02-02-2017, 07:33
Tak masz rację cena gazu taka sama, ale przesył inny.
W2.12T
gaz 9,83gr za kWh
przesył 3,896gr za kWh

W3.6
gaz 9,83gr za kWh
przesył 2,921gr za kWh

współczynnik konwersji 11,264 (wartość ta może być różna)

przyjmując zużycie 1200m3
to koszt
W2.12T - 1855,32
W3.12T - 1723,52

abonamenty:
W2.12T - (9,86+8,67)x12 = 222,36
W3.12T - (34,78+9,86)x12 = 535,68

całkowity koszt ze wszystkim (ceny netto)
W2.12T - 2077,68zł
W3.12T - 2259,20zł


także wychodzi różnica ok. 180zł

a zużywając więcej gazy ta różnica cały czas się zmniejsza
Nie wiem jak Ci to wyszło, ale ja sprawdzałam ceny brutto gazu w dwóch taryfach z własnych faktur. Wg moich obliczeń cena gazu jest praktyczni identyczna, natomiast różnicę robi abonament i opłata dystrybucyjna stała. Wyszło mi tak(ceny brutto bo to płacę):
W-2.12 abonament 10,66 opłata dystr. 11,07. Razem 21,73 zł
W-3.12 abonament 12,13 opłata dystr 42,78. Razem 54,91zł
Różnica wynosi 33,18 zł/miesiąc x 12 miesięcy = 398,16 zł

sony87
02-02-2017, 09:25
u mnie średnia za ostatnie 10 dni wychodzi 7m3/dobę
jestem zadowolony biorąc pod uwagę fakt, że to pierwszy sezon, mieszkamy dopiero od 2 tygodni,
dane domu:
dom z podwójnym garażem to około 240m2 , całkowita powierzchnia podłóg grzanych to około 190 m2, ale ok 30m2 grzeję bardzo minimalnie (pomieszczenie nad garażem, obecnie używane jako schowek). Garażu i kotłowni nie grzeję żadnym grzejnikiem, ale obecnie mam nieocieploną ścianę miedzy częscią mieszkalną a garażem oraz sufit garażu, także przez to garaż jest ogrzewany (cały sufit garażu czyli to pomieszczenie nad garażem to podłogówka)
100% podłogówka + 1 grzejnik w górnej łazience
temperatura w domu to zwykle 21-22 st w dzień, w nocy 19,5-20 , czasem niżej czasem wyżej zależy jak aktualnie kocioł się załączył i jak dane pomieszczenie się zdążyło wchłodzić (nie mam strerowania w każdym pomieszczeniu)
fakt że cały tydzień słońce nieźle dawało i były duże zyski ( salon od południa z trzema dużymi oknami oraz 2 sypialnie również od południa z oknami balkonowymi)
ocieplenie to 20cm ściana styro 040, 20 podłoga 038, skosy i stryszek ok 18cm piany (bywa więcej a może i mniej ) dach do szczytu nieocieplony

Maciu78
02-02-2017, 09:43
u mnie średnia za ostatnie 10 dni wychodzi 7m3/dobę
jestem zadowolony biorąc pod uwagę fakt, że to pierwszy sezon, mieszkamy dopiero od 2 tygodni,
dane domu:
dom z podwójnym garażem to około 240m2 , całkowita powierzchnia podłóg grzanych to około 190 m2, ale ok 30m2 grzeję bardzo minimalnie (pomieszczenie nad garażem, obecnie używane jako schowek). Garażu i kotłowni nie grzeję żadnym grzejnikiem, ale obecnie mam nieocieploną ścianę miedzy częscią mieszkalną a garażem oraz sufit garażu, także przez to garaż jest ogrzewany (cały sufit garażu czyli to pomieszczenie nad garażem to podłogówka)
100% podłogówka + 1 grzejnik w górnej łazience
temperatura w domu to zwykle 21-22 st w dzień, w nocy 19,5-20 , czasem niżej czasem wyżej zależy jak aktualnie kocioł się załączył i jak dane pomieszczenie się zdążyło wchłodzić (nie mam strerowania w każdym pomieszczeniu)
fakt że cały tydzień słońce nieźle dawało i były duże zyski ( salon od południa z trzema dużymi oknami oraz 2 sypialnie również od południa z oknami balkonowymi)
ocieplenie to 20cm ściana styro 040, 20 podłoga 038, skosy i stryszek ok 18cm piany (bywa więcej a może i mniej ) dach do szczytu nieocieplony

a jak Ci sie udaje przy podlogowce na noc zmniejszyc temp az o 2stopnie?
Mam identyczny dom, jesli chodzi o metraz. Tez jest to 190m2 po podlogach, plus garaz 40m2 ktorego nie grzeje. pokoj nad garazem grzeje normalnie jak cala reszte. Temp w domu 23stopnie cala dobe. Jaki masz piec?
Jak grzejesz? oknami czy KG cala dobe?

gregzawa
02-02-2017, 09:51
to przecież podałem, że cena gazu dla obu taryf taka sama
różnię robi stawka opłaty dystrybucji zmiennej
oraz stawka opłaty dystrybucji stałej

wszystkie koszty pozycji podałem i można sobie policzyć (ceny dla regionu lubelskiego - oddział Tarnów))

nie wiem jak porównujesz swoje faktury z dwoma taryfami

sony87
02-02-2017, 10:17
Powiem szczerze że jeszcze nie umiem obsługi tego sterownika, mam junkers 14kw że sterownikiem cw400 oraz sonda zewnetrzna. Jeszcze nie miałem czasu zajrzeć do instrukcji ale od piątki będę miał więcej czasu więc to zrobię.
Ogólnie mam sterownik w najzimniiejszy pokoju na parterze (od północy) i na sterowniku mam w tej chwili ustawione przedziały czasowe które praktycznie co chwilę zmieniam bo chcę dostosować do danej chwili i w ogóle sprawdzić jak będzie lepiej. Na tą chwilę mam ustawione grzanie na 20 st i w godzinach 2.30-9.00 oraz 15-22.00 chyba jakoś tak. W pozostałych godzinach jest ust na 19.5.
A jak to się ma do rzeczywistości: kocioł grzeje praktycznie tylko od tej 2.30 do rana , zależy mi żeby jak się rano budzę było ciepło i tak jest, potem kocioł praktycznie wcale nie grzeje , ale właśnie ostatnie dni były bardzo słoneczne i to słońce mi naganialo temp do nawet 24 st w pomieszczeniach od południa, w pozostałych było.mniej. i przez cały dzień jak kocioł nie chodzi to dom się wychladza o nawet 3 st . Jak chce żeby zagrzać podłogę wieczorem bo wydaje mi się że jest chłodniej niż termometr wskazuje to przedstawiam go w tryb manualny i podkręcam na sterowniku np na 21st . Wiadomo zanim się odczuje efekt to trochę to trwa.
Fakt że w tej chwili nie.mam jeszcze cyrkulacji wody i przez to mało gazu idzie na cwu , zamowilem dopiero programator czasowy bo pompę podepne oddzielnie, nie do kotła tylko bezpośrednio do gniazdka. Ogólnie jeszcze nic rotametrami nie kręciłem poza tym że skrecilem do minimum przepływ w tym pomieszczeniu nad garażem . Ogólnie to moja sypialnia na górze najszybciej się wychladza i czasem jest tam blisko19 st ( ale jakoś mi to nie przeszkadza) w tej chwili mam tu np 20.8 st. A w nocy było 19.2 zanim kocioł se włączył ( w sypialni jest duża garderoba bez podlogowki oraz komin także może to jest przyczyną oraz że jest to pomieszczenie od północy)

jacku6
02-02-2017, 10:24
to przecież podałem, że cena gazu dla obu taryf taka sama
różnię robi stawka opłaty dystrybucji zmiennej
oraz stawka opłaty dystrybucji stałej

wszystkie koszty pozycji podałem i można sobie policzyć (ceny dla regionu lubelskiego - oddział Tarnów))

nie wiem jak porównujesz swoje faktury z dwoma taryfami
Przy taryfie 2.12T i 3.12 T taka sama jest tylko cena za gaz... abonament ( różnica roczna 17,64 zl) oraz dystrybucyjna stała i zmienna są różne.
Przy Twoich obliczeniach prawie wszystko się zgadza z tym ze prawie robi róznice : skąd wziales kwote 34,78 zl przy 3.12 T dystrybucyjnej stalej skoro jest to kwota dla taryfy W3.6?, poza tym w taryfie w 2.12 T oplata dystrybucyjna stala to 9zl netto- 11,07 brutto( ty podajesz 9,86 netto) a tak poza tym znajdzie mi ktos żrodlo stawek dystrybucyjnej stalej i zmiennej dla taryfy 3.12 T? (Tarnów?) nie moge tego znalesc...

jacku6
02-02-2017, 10:37
Nie wiem jak Ci to wyszło, ale ja sprawdzałam ceny brutto gazu w dwóch taryfach z własnych faktur. Wg moich obliczeń cena gazu jest praktyczni identyczna, natomiast różnicę robi abonament i opłata dystrybucyjna stała. Wyszło mi tak(ceny brutto bo to płacę):
W-2.12 abonament 10,66 opłata dystr. 11,07. Razem 21,73 zł
W-3.12 abonament 12,13 opłata dystr 42,78. Razem 54,91zł
Różnica wynosi 33,18 zł/miesiąc x 12 miesięcy = 398,16 zł
rózna jest tez oplata dystrybucyjna zmienna z korzyscia dla taryfy W3.12 , przy zużyciu 1200m3 rocznie i wspolczynniku konwersji ( tu zalezy: przyjmijmy wczesniej podany 11.264 to bedzie roczny koszt ok 162 zl i to sobie odejmij od twoich 398 zl

gregzawa
02-02-2017, 10:51
Przy taryfie 2.12T i 3.12 T taka sama jest tylko cena za gaz... abonament ( różnica roczna 17,64 zl) oraz dystrybucyjna stała i zmienna są różne.
Przy Twoich obliczeniach prawie wszystko się zgadza z tym ze prawie robi róznice : skąd wziales kwote 34,78 zl przy 3.12 T dystrybucyjnej stalej skoro jest to kwota dla taryfy W3.6?, poza tym w taryfie w 2.12 T oplata dystrybucyjna stala to 9zl netto- 11,07 brutto( ty podajesz 9,86 netto) a tak poza tym znajdzie mi ktos żrodlo stawek dystrybucyjnej stalej i zmiennej dla taryfy 3.12 T? (Tarnów?) nie moge tego znalesc...

stawka dystrybucyjna stała jest taka sama jak dla W3.6 (wiem to z własnej faktury - grudniowej)
a z tym 9zł to ok, ta sama sytuacja jak z tym powyższym

jacku6
02-02-2017, 11:08
stawka dystrybucyjna stała jest taka sama jak dla W3.6 (wiem to z własnej faktury - grudniowej)
a z tym 9zł to ok, ta sama sytuacja jak z tym powyższym
sorry, tak zgadza się jest taka sama jak w taryfie w3.6, specjalnie zadzwoniłem i potwierdzili to... suma sumarum, taryfa (tarnów) 3.12T jest droższa od 2.12 T przy rocznym zużyciu 1200m3 i wspolczynniku konwersji np 11.264 o ok 267 zl rocznie, przy czym zuzycie wieksze niz to 1200m3 to róznica bedzie nieznacznie zmniejszac sie.

gregzawa
02-02-2017, 11:19
sorry, tak zgadza się jest taka sama jak w taryfie w3.6, specjalnie zadzwoniłem i potwierdzili to... suma sumarum, taryfa (tarnów) 3.12T jest droższa od 2.12 T przy rocznym zużyciu 1200m3 i wspolczynniku konwersji np 11.264 o ok 267 zl rocznie, przy czym zuzycie wieksze niz to 1200m3 to róznica bedzie nieznacznie zmniejszac sie.

mi wychodzi trochę mniej, ale to nie o to chodzi
chodzi o to, że dla dwustu parę złotych brutto (ja podawałem wszystko w netto) marznąć całą zimę tylko po to by zmieścić się w taryfie W2 mija się z celem, albo smrodzić w kopciuchu bądź kupować sezonowane drzewo do kominka (jeśli już taki mamy, ale to też był koszt)

kominek jeśli już to tylko jako ogólnie pojęty romantyzm

u mnie zużycie styczeń 220m3

pozdro

jacku6
02-02-2017, 11:46
mi wychodzi trochę mniej, ale to nie o to chodzi
chodzi o to, że dla dwustu parę złotych brutto (ja podawałem wszystko w netto) marznąć całą zimę tylko po to by zmieścić się w taryfie W2 mija się z celem, albo smrodzić w kopciuchu bądź kupować sezonowane drzewo do kominka (jeśli już taki mamy, ale to też był koszt)

kominek jeśli już to tylko jako ogólnie pojęty romantyzm

u mnie zużycie styczeń 220m3

pozdro
zapomnialem ze liczylem dystrybucyjna zmienna w netto i stad ok 267 zl roznicy mi wyszlo, a poprawna kwota to 236zl roznicy brutto miedzy tymi taryfami rocznie ...no i zgadzam sie w zupelnosci co do stawania na glowie i grzania mniej byle tylko zmiescic sie w w2 dla 230 paru zlotych.

gregzawa
02-02-2017, 11:51
zapomnialem ze liczylem dystrybucyjna zmienna w netto i stad ok 267 zl roznicy mi wyszlo, a poprawna kwota to 236zl roznicy brutto miedzy tymi taryfami rocznie ...no i zgadzam sie w zupelnosci co do stawania na glowie i grzania mniej byle tylko zmiescic sie w w2 dla 230 paru zlotych.

no doszliśmy do porozumienia :D:cool:

pozdro

kama33
02-02-2017, 14:24
nie wiem jak porównujesz swoje faktury z dwoma taryfami

Przeszłam z jednej taryfy na drugą :(

jak_kolwiek
04-02-2017, 22:41
Dom z silikatu 166 użytkowej, pierwszy sezon grzewczy. Ściana silka 24 + styropian grafitowy 20 cm, poddasze 30 cm wełna, podłoga 15 cm styro, wentylacja mechaniczna, wszędzie podłogówka. Piec kondensacyjny. Zużycie od 18 listopada do 31 stycznia - 1133 m^3- wychodzie 15 m^3 dziennie. Czy tylko mi się wydaje, że to strasznie dużo? Mam szukać przebitej rury czy po pierwszym sezonie się to unormuje ?

Adam626
05-02-2017, 00:59
Dosyć duże to zużycie. Może się troche zmniejszy ale cudów nie ma co oczekiwać. Raczej trzeba szukać dziur w izolacji, mostków, nieszczelności.
Jaka temperatura zasila podłogę?

sony87
05-02-2017, 08:44
Dom z silikatu 166 użytkowej, pierwszy sezon grzewczy. Ściana silka 24 + styropian grafitowy 20 cm, poddasze 30 cm wełna, podłoga 15 cm styro, wentylacja mechaniczna, wszędzie podłogówka. Piec kondensacyjny. Zużycie od 18 listopada do 31 stycznia - 1133 m^3- wychodzie 15 m^3 dziennie. Czy tylko mi się wydaje, że to strasznie dużo? Mam szukać przebitej rury czy po pierwszym sezonie się to unormuje ?

Jaka temperaturę utrzymujesz w domu ? Jak sterujesz ogrzewaniem ?
Napisz nazwę projektu
Moim zdaniem za dużo gazu spalasz, u mnie też pierwszy sezon a idzie dziennie ok 7m3.
Przez ostatnie 3 dni spalił mi 20m3 a mam powierzchnię zbliżona do Ciebie a może większą

miloszenko
05-02-2017, 08:47
Dom z silikatu 166 użytkowej, pierwszy sezon grzewczy. Ściana silka 24 + styropian grafitowy 20 cm, poddasze 30 cm wełna, podłoga 15 cm styro, wentylacja mechaniczna, wszędzie podłogówka. Piec kondensacyjny. Zużycie od 18 listopada do 31 stycznia - 1133 m^3- wychodzie 15 m^3 dziennie. Czy tylko mi się wydaje, że to strasznie dużo? Mam szukać przebitej rury czy po pierwszym sezonie się to unormuje ?

Jeśli 18 listopada zacząłeś grzać, a dom ma 166m2 użytkowej, więc pewnie po podłogach z 200, a do tego ściany z silki 24, to 300-350 m3 poszło na dobicie do temperatury zadanej.

Patrz teraz dzień po dniu, jeśli przy 0 na zewnątrz będzie powyżej 8-9m3 to będzie jednak za dużo.

jasiek71
05-02-2017, 09:06
Jeśli 18 listopada zacząłeś grzać, a dom ma 166m2 użytkowej, więc pewnie po podłogach z 200, a do tego ściany z silki 24, to 300-350 m3 poszło na dobicie do temperatury zadanej.

Patrz teraz dzień po dniu, jeśli przy 0 na zewnątrz będzie powyżej 8-9m3 to będzie jednak za dużo.

Trzeba się jeszcze zapytać o zużycie CWU i cyrkulację...
Wydajność i sprawność całego systemu wentylacyjnego też nie jest bez znaczenia..
Grubość izolacji też nic nie mówi o jakości wykonanych prac czy szczelności budynku...

karolek75
05-02-2017, 09:28
15m3 gazu to ca 150 kWh. Kolega wstawił już okna?

miloszenko
05-02-2017, 09:36
15m3 gazu to ca 150 kWh. Kolega wstawił już okna?

Nie przesadzaj. Policz ile gość ma akumulacji przy tych ścianach z silki. Naładować to to nie jest łatwa sprawa :P

CWU i cyrkulacja ważne, ale wynik 8-9 kWh przy 0 stopni, ewentualnie 10-11 przy -10 nie powinien dziwić (jeśli odliczymy 1m3 na CWU i z 1 m3 na cyrkulację max.)

Ciekaw jestem czy taka ściana z silki 24 dające więcej akumulacji nie ma czasem gorszego wyniku niż BK w skali roku, który ma znacznie niższą gęstość i o wiele lepiej znosi mostki termiczne.

funky_koval
05-02-2017, 12:04
15m3 gazu to ca 150 kWh. Kolega wstawił już okna?

Żart się kolegi trzyma ,może coś pizga w domu .Czy niektóre pomieszczenia mają niższą temperaturę ?Może to jakieś nieszczelności robią .A i ta zima przypomina bardziej te z przed lat .U mnie podobny domek ale z porothermu od 1 października do dziś poszło 9000 kwh to jakieś 900m3 gazu.Jeżeli ta wentylacja mechaniczna bez odzysku to może się zgadzać .Może chatka przewentylowana.

jak_kolwiek
05-02-2017, 22:46
No to mnie nie pocieszacie. Wentylacja z odzyskiem ciepła. Projekt to M75a Promień Słońca (że odbicie lustrzane to raczej nie jest istotne). Są dwa pomieszczenia, które są słabo ogrzewane - to kotłownia i garaż (niskotemperaturowe grzejniki zasilanie tą samą temp co podłogówka). Tam jest zachowane około 10-15 stopni. Jedynie kotłownia styka się z domem (reszta ma styro i od zewnątrz i od środka). Temperatura w środku to 21 stopni. Jedynie w dwóch pokojach jest niższa temp - o jeden stopień (może 1,5) - to pokój sąsiadujący z kotłownią (opisany jako gabinet) i pokój nad nim.

Ogrzewaniem steruje zdalnie - poprzez pokrętło na ścianie.


Nie wiem, jak mam teraz sprawdzić ile dziennie pobieram gazu - odczyt mam co 3 miesiące a licznik w drodze, zamknięty na kłódkę a ja nie widzę wskazań ...

Jasiek71 - jasne, że grubość izolacji nie mówi nic o jakości jej wykonania - natomiast starałem się brać tylko osoby poleca z forum - z pewną renomą aby prawdopodobieństwo prawidłowego wykonania prac było wyższe niż normalnie.

Chyba nie pozostanie mi nic innego jak zamówienie kamery termicznej i poszukaniu mostków.

jak_kolwiek
05-02-2017, 22:54
A może choroba naprawdę za dużo wietrzyłem ?

Zamieszkaliśmy dopiero teraz i reku jest ustawione na jakieś 110 m^3/h - wcześniej praktycznie cały czas leciał na wyższym biegu - 150 - 220 m^3/h (chciałem pozbyć się wszelkich smrodów przed zamieszkaniem)

Zastanawiam się tez czy czasem ciężki sprzęt nie rozszczelnił rury na mojej działce - jeden większy samochód zakopał się kiedyś w pobliżu (praktycznie na) przebiegu linii gazu - ale czy to w ogóle możliwe?

Adam626
05-02-2017, 22:59
niemozliwe. Dziury zrobiłą najprawdopodobniej ekipa od elewacji- w ociepleniu

przemo1
06-02-2017, 07:58
A może choroba naprawdę za dużo wietrzyłem ?

Zamieszkaliśmy dopiero teraz i reku jest ustawione na jakieś 110 m^3/h - wcześniej praktycznie cały czas leciał na wyższym biegu - 150 - 220 m^3/h (chciałem pozbyć się wszelkich smrodów przed zamieszkaniem)

Zastanawiam się tez czy czasem ciężki sprzęt nie rozszczelnił rury na mojej działce - jeden większy samochód zakopał się kiedyś w pobliżu (praktycznie na) przebiegu linii gazu - ale czy to w ogóle możliwe?

Spokojnie - obserwuj aktualny trend w zużyciu - jeśli będzie poprawa, to dotychczasowe "kominy" to kwestia nagrzewania budynku. Wentylacją oczywiście możesz wpłynąć na zużycie.
Nieszczelność rury bardzo mało prawdopodobna (szczególnie rozszczelnienie na skutek "zakopania" się samochodu) - tą za licznikiem łatwo sprawdzisz wyłączając wszystkie odbiorniki gazowe w domu. Licznik powinien "stać".
Ta przed licznikiem rachunków Ci nie zwiększy.

jak_kolwiek
06-02-2017, 09:48
no dobra - obserwuje trend. dostałem się do gazomierza - nie było łatwo żeby go otworzyć bez uszkodzenia - zwłaszcza, że nie mam klucza. Popatrzyłem na licznik i liczby mi się nie zgadzają. Fakturę dostałem na 1133 m^3 - odczyt na 31 stycznia. Otworzyłem dzisiaj skrzynkę i wartość na liczniku to 723,388 m^3. Moje pytanie brzmi "co ty się k**** dzieję ?". Według licznika wychodzi 9 m^3 na dobę a nie 15 m^3 !

funky_koval
06-02-2017, 11:32
no dobra - obserwuje trend. dostałem się do gazomierza - nie było łatwo żeby go otworzyć bez uszkodzenia - zwłaszcza, że nie mam klucza. Popatrzyłem na licznik i liczby mi się nie zgadzają. Fakturę dostałem na 1133 m^3 - odczyt na 31 stycznia. Otworzyłem dzisiaj skrzynkę i wartość na liczniku to 723,388 m^3. Moje pytanie brzmi "co ty się k**** dzieję ?". Według licznika wychodzi 9 m^3 na dobę a nie 15 m^3 !

Może to był odczyt szacunkowy a nie rzeczywisty na fv jest napisane.

Bracianka
06-02-2017, 13:56
Ale kurcze, jak to masz licznik na kłódkę? Nie możesz go sobie otworzyć w każdej chwili? Masz rozliczenie z prognozy czy sam wskazujesz co miesiąc? Bo chyba jednak to pierwsze. Sprawdź jeszcze raz fakturę i zgłoś do gazowni, że Ci się nie zgadza.

jak_kolwiek
06-02-2017, 14:40
Mam zamkniętą, żółta skrzynkę w ogrodzeniu. Nie widać przez nią wskazań licznika. Na fakturze mam "dokonano pomiar". Zaraz dzwonie do gazowni.

fotohobby
06-02-2017, 14:50
Wszystkie żółte skrzynki są zamknięte na taki prosty kluczyk, który się dostaje po odkręceniu gazu :)
Przy czym można otworzyc bez kluczyka.

Bracianka
06-02-2017, 14:53
A kluczyk do skrzynki z prądem czasem ten sam, więc można próbować ;-)

jak_kolwiek
06-02-2017, 15:09
A widzicie - u mnie kluczyk do prądu wygląda jak normalny klucz do drzwi a kluczyka od gazu nie dostałem. Ale to nic - 8 zł w castoramie kosztuje i chyba raczej napewno kupie go sobie.

jacku6
06-02-2017, 15:59
A widzicie - u mnie kluczyk do prądu wygląda jak normalny klucz do drzwi a kluczyka od gazu nie dostałem. Ale to nic - 8 zł w castoramie kosztuje i chyba raczej napewno kupie go sobie.
hehe komedia, zwyklymi kombinerkami to otworzysz, no ale lepszy kluczyk ;) głowisz się nad spalonym gazem nie zaglądając ani razu na licznik? albo próbując przez drzwiczki?? no komedia, no i faktura najprawdopodobniej szacunkowa

jak_kolwiek
06-02-2017, 17:00
hehe komedia, zwyklymi kombinerkami to otworzysz, no ale lepszy kluczyk ;) głowisz się nad spalonym gazem nie zaglądając ani razu na licznik? albo próbując przez drzwiczki?? no komedia, no i faktura najprawdopodobniej szacunkowa

no tak, tylko na fakturze jest napisane, że to pomiar a nie szacunek. reklamacja już została złożona. Nie posiadam kluczyka więc nie chciałem na siłę wyłamywać drzwiczek ani kombinować jak by tu je otworzyć - nie mam też zapędów aby co pięć minut latać i sprawdzać ile poszło gazu - do tej pory nie było to mi nigdy potrzebne

GLOWAKIELCE123
07-02-2017, 17:48
Witam,
Na forum jestm nowy i potrzebuję pomocy. Ogrzewanie gazowe od półtora tygodnia.Dom 150m2 suporek 10cm styropianu w dachu 20cm wełny.Łącznie podlogowki ok.50m2 reszta grzejniki. Piec mcr3 plus 24t jednofunkcyjny z regulatorem pokojowym AD 248 bez pogodowki. Na piecu ustawione CWU- 40-45st CO-50-55st na regulatorze pokojowym 22-22,5 st. + kuchenka gazowa. Dodatkowo w jednej instalacji piec węglowy odcięty zaworami(awaryjny). Spalanie gazu od 25.01.2017 do 04.02.2017 to 125m3.wydaję mi się zer dużo. Proszę o pomoc.

kulibob
07-02-2017, 18:00
Brutalne ale.. sprzedaj dom i postaw nowy

CafeDelTom27
07-02-2017, 18:18
Witam,
Na forum jestm nowy i potrzebuję pomocy. Ogrzewanie gazowe od półtora tygodnia.Dom 150m2 suporek 10cm styropianu w dachu 20cm wełny.Łącznie podlogowki ok.50m2 reszta grzejniki. Piec mcr3 plus 24t jednofunkcyjny z regulatorem pokojowym AD 248 bez pogodowki. Na piecu ustawione CWU- 40-45st CO-50-55st na regulatorze pokojowym 22-22,5 st. + kuchenka gazowa. Dodatkowo w jednej instalacji piec węglowy odcięty zaworami(awaryjny). Spalanie gazu od 25.01.2017 do 04.02.2017 to 125m3.wydaję mi się zer dużo. Proszę o pomoc.





http://forum.muratordom.pl/showthread.php?126479-Regulacja-pieca-De-Dietrich-MCR-24&highlight=Mcr3

Milej lektury zycze

montysp*
08-02-2017, 13:27
Jak masz zrobiony układ mieszany??Piec grzeje cały czas czy dobija do temp i sie wyłacza??Grzejniki przewymiarowane??

GLOWAKIELCE123
08-02-2017, 21:34
Grzeje do zadanej temp. w domu i się wyłącza. Grzejniki przewymiarowane. Układ mieszany czyli?? :)

Adam626
08-02-2017, 22:13
czyli nic to nie zmienia. Gazu idzie tyle ile dom potrzebuje

klaudiusz_x
09-02-2017, 02:19
Witam,
Na forum jestm nowy i potrzebuję pomocy. Ogrzewanie gazowe od półtora tygodnia.Dom 150m2 suporek 10cm styropianu w dachu 20cm wełny.Łącznie podlogowki ok.50m2 reszta grzejniki. Piec mcr3 plus 24t jednofunkcyjny z regulatorem pokojowym AD 248 bez pogodowki. Na piecu ustawione CWU- 40-45st CO-50-55st na regulatorze pokojowym 22-22,5 st. + kuchenka gazowa. Dodatkowo w jednej instalacji piec węglowy odcięty zaworami(awaryjny). Spalanie gazu od 25.01.2017 do 04.02.2017 to 125m3.wydaję mi się zer dużo. Proszę o pomoc.

Podaj ile paliłeś węgla w styczniu na dobę.
Jaki to był węgiel i sposób jego spalania.
Będzie jakieś odniesienie.

waldinio
09-02-2017, 08:29
To teraz ja się "pochwale". Pierwszy sezon grzewczy (mieszkam od września '16). Tybox w sypialni z temperaturą ekonomiczną 20*C i komfortową 20,5*C ustawioną w godz, 5-6 rano i 21-22 wieczorem, histereza 0,5*C. Na parterze Salus sterujący pompą podłogówki, ustawiony na 21*C przez całą dobę. Wentylacja grawitacyjna. W kominku palone w weekendy. Na piecu ustawione zasilanie 45*C, CWU 40*C. W grudniu i w styczniu zużycie identyczne - 232m2 (gaz zaazotowany, 1m2=8kW) w tym ogrzewanie, CWU i kuchenka gazowa.

Nie wyświetla mi się sygnaturka, więc wklejam:
Dom bliźniak 95m2 + 16m2 garaż nieogrzewany. Pustak ceramiczny 25 + 12cm styro, parter podłoga 10cm styro, skosy na piętrze wełna 20cm, na posadzce poddasza nieużytkowego wełna 20cm, dach niecieplony. Parter 100% podłogówka, piętro 5 grzejników z termoregulacyjnymi głowicami. Piec Immergas Zeus 24kW + Tybox 137 w sypialni na piętrze, na parterze Salus 091FLRF sterujący pompą podłogówki, kominek z wkładem uniflam 700.

Jak na taki mały dom to zużycie ogromne... ale co się dziwić jak izolacja marna

asolt
09-02-2017, 09:14
230m2 gazu to rachunek na poziomie 330zł, dla mnie akceptowalny.

Nie ma takiego taniego gazu w Polsce

JTKirk
09-02-2017, 09:43
chyba m3 ?!?

asolt
09-02-2017, 09:48
Chyba jest. W Koszalinie mamy gaz Ls czy dawniej GZ35 czyli zaazotowany, o mniejszej wartości energetycznej niż ten z Rosji. Tak jak pisałem wcześniej 1m2=8kW, większość gazu w Polsce to 1m2=12kW.

Chodziło mi o gaz GZ50 czyli ten powszechnie stosowany

wg39070
09-02-2017, 10:25
To teraz ja się "pochwale". Pierwszy sezon grzewczy (mieszkam od września '16). Tybox w sypialni z temperaturą ekonomiczną 20*C i komfortową 20,5*C ustawioną w
godz, 5-6 rano i 21-22 wieczorem, histereza 0,5*C. Na parterze Salus sterujący pompą podłogówki, ustawiony na 21*C przez całą dobę. Wentylacja grawitacyjna. W kominku palone w weekendy. Na piecu ustawione zasilanie 45*C, CWU 40*C. W grudniu i w styczniu zużycie identyczne - 232m3 (gaz zaazotowany, 1m3=8kW) w tym ogrzewanie, CWU i kuchenka gazowa.

Nie wyświetla mi się sygnaturka, więc wklejam:
Dom bliźniak 95m2 + 16m2 garaż nieogrzewany. Pustak ceramiczny 25 + 12cm styro, parter podłoga 10cm styro, skosy na piętrze wełna 20cm, na posadzce poddasza nieużytkowego wełna 20cm, dach niecieplony. Parter 100% podłogówka, piętro 5 grzejników z termoregulacyjnymi głowicami. Piec Immergas Zeus 24kW + Tybox 137 w sypialni na piętrze, na parterze Salus 091FLRF sterujący pompą podłogówki, kominek z wkładem uniflam 700.

Moim zdaniem zużycie duże, biorac pod uwagę metraż.

raxon
09-02-2017, 12:50
Mam takie pytanie co do gazu. Ile miesięcznie lub rocznie kosztują wszelkie opłaty stałe? Typu abonamenty czy licznikowe czy jak oni tam sobie to zwią?

funky_koval
09-02-2017, 13:04
Możesz poczytać o tym w taryfie gazowej .Dla W2.2 jak u mnie 21,2 miesięcznie.

funky_koval
09-02-2017, 17:47
Dom mały ,ocieplony raczej średnio i takie zużycie.Jak by był wolnostojący i tak ze 150 m2 to by było 300m3 gazu.A Kocioł taki duży bo jest dwufunkcyjny ?

funky_koval
09-02-2017, 18:34
Ale możesz mieć problem taktowaniem on ma chyba z 9 kw mocy minimalnej.Taką moc ciężko odebrać .Warto to zmienić gdy na kociołek przyjdzie czas .

CafeDelTom27
09-02-2017, 18:34
230m3 gazu to rachunek na poziomie 330zł, dla mnie akceptowalny.

I to jest najwazniejsze.330 za miesiac grzania to chyba nie tak duzo.Biorac pod uwage ze dodatkowo ogrzewa c.w.u. oraz gotuje.Taki rachunek biore w ciemno.

kulibob
09-02-2017, 19:19
I to jest najwazniejsze.330 za miesiac grzania to chyba nie tak duzo.Biorac pod uwage ze dodatkowo ogrzewa c.w.u. oraz gotuje.Taki rachunek biore w ciemno.

Weż pod uwagę że dom jest mały a warunki arktyczne. Dodatkowo bliźniak więc jedna ściana w ogrzewaniu odpada.

A ile było grzane w kominku??

MikeB
13-02-2017, 09:59
Pierwsze uruchomienie 09.12. Temperatura utrzymywana 14,5oC. Jeszcze nie mieszkamy.

Podsumowanie po dwóch miesiącach:

Od 09.12. do 09.02 spaliłem 350m3 GZ50.

Przez pierwszy miesiąc grzałem jeszcze garaż 36m2 potem wstawiłem drzwi.

Przy obecnych temperaturach (u nas -5oC w dzień i -12oC w nocy) spalanie około 5m3 na dobę.

Rulh
13-02-2017, 12:54
I ja się pochwale dom 253m2 jeszcze niezamieszkałym 30 P+W klej oczywiście ocieplenie styropian 10cm 0.31, poddasze 30cm wełny 0.33, piec vaillant eco tec grzejniki w całym domu od 20 października do dnia wczorajszego 650m3 gazu temperatura 19 stopni :D Termostaty na grzejnikach ustawione od 1,5 do 3 :D

ludwik_13
13-02-2017, 14:57
W tej chwili mamy zużycie dobowe ok. 4,5 m3. Z tego na cwu i gotowanie trzeba odjąć 1,1m3 (tyle zużywamy poza sezonem grzewczym - sporo, ale nie daję rady tego obniżyć). Temperatury na zewnątrz w nocy jeszcze dziś było - 10, w dzień ok. -5. Takie zużycie pozwala utrzymać 20-21 stopni. Jak chcemy mieć miłe ciepełko na wieczorne posiadywanie, to rozpalamy w kominku - 5- 6 szczapek wysuszonej dębiny na wieczór. Rachunki za gaz to ok. 3800 zł/ rok.

kulibob
13-02-2017, 15:06
W tej chwili mamy zużycie dobowe ok. 4,5 m3. Z tego na cwu i gotowanie trzeba odjąć 1,1m3 (tyle zużywamy poza sezonem grzewczym - sporo, ale nie daję rady tego obniżyć). Temperatury na zewnątrz w nocy jeszcze dziś było - 10, w dzień ok. -5. Takie zużycie pozwala utrzymać 20-21 stopni. Jak chcemy mieć miłe ciepełko na wieczorne posiadywanie, to rozpalamy w kominku - 5- 6 szczapek wysuszonej dębiny na wieczór. Rachunki za gaz to ok. 3800 zł/ rok.

Jak to jest możliwe że przy raczej sporych mrozach spalasz 4,5m3 a roczny rachunek to ąż 3800zł?? Codzienie przez cały rok musiał byś tyle spalać aby wyszło 3800

Adam626
13-02-2017, 15:08
W tej chwili mamy zużycie dobowe ok. 4,5 m3. ..... Rachunki za gaz to ok. 3800 zł/ rok.

Przeciez to co podajesz w ogóle nie koreluje ze sobą....

CafeDelTom27
13-02-2017, 19:13
Widocznie drogi gaz kupuje:D

belinea
13-02-2017, 20:47
Witam

Spędzam pierwszą zimę w nowym domu. Powierzchnia 147m2 użytkowej, wszędzie podłogówka, kocioł gazowy kondensacyjny, sterowany pogodówką (z którą de facto mam problemy bo cześto przegrzewa lub niedogrzewa, ale to już inna sprawa). Docieplenie styropian 15cm plus wełna 30 na poddaszu.

Jako, że to pierwsza zima i pierwsze praktyczne testowanie systemu grzewczego, próbuję się zorientować czy moje zużycie gazu jest zadowalające przy takich warunkach mieszkaniowych. Dogrzewamy w dzień do 21, w nocy do 19 stopni, do tego ciepła woda (brak kuchenki gazowej). Zużycie za grudzień i styczeń było kolejno 259 i 301 m3 (kosztowo 360 i 415 zlotych)

Mógłbym zapytać Was jak to wyglądało u Was w zeszłych dwóch miesiącach? Byłbym bardzo wdzięczny za choćby kilka przykładowych odpowiedzi ;)

Elfir
13-02-2017, 20:59
Mógłbym zapytać Was jak to wyglądało u Was w zeszłych dwóch miesiącach? Byłbym bardzo wdzięczny za choćby kilka przykładowych odpowiedzi ;)

Proszę o zakładanie tematów we właściwych działach tematycznych forum, po uprzednim sprawdzeniu czy podobny temat już nie istnieje.
Przenoszę.

Towi
13-02-2017, 21:07
Witam


Mógłbym zapytać Was jak to wyglądało u Was w zeszłych dwóch miesiącach? Byłbym bardzo wdzięczny za choćby kilka przykładowych odpowiedzi ;)


Witaj

U mnie wyszło tak, zużycie prawie identyczne:-)

10.2016
80 m3
+ 10 dni sam kominek

11.2016
178 m3
+ 5 dni sam kominek

12.2016
270m3

01.2017
306m3

CO, CWU, gotowanie 4 osoby.
Pierwszy sezon zamieszkania, ale budynek raczej jest wysuszony.
Temperatury: dół: 22-23, sypialnie: 20 (noc) - 22, łazienka 23-24

fotohobby
13-02-2017, 21:39
Witam

Spędzam pierwszą zimę w nowym domu. Powierzchnia 147m2 użytkowej, wszędzie podłogówka, kocioł gazowy kondensacyjny, sterowany pogodówką (z którą de facto mam problemy bo cześto przegrzewa lub niedogrzewa, ale to już inna sprawa). Docieplenie styropian 15cm plus wełna 30 na poddaszu.

Jako, że to pierwsza zima i pierwsze praktyczne testowanie systemu grzewczego, próbuję się zorientować czy moje zużycie gazu jest zadowalające przy takich warunkach mieszkaniowych. Dogrzewamy w dzień do 21, w nocy do 19 stopni, do tego ciepła woda (brak kuchenki gazowej). Zużycie za grudzień i styczeń było kolejno 259 i 301 m3 (kosztowo 360 i 415 zlotych)

Mógłbym zapytać Was jak to wyglądało u Was w zeszłych dwóch miesiącach? Byłbym bardzo wdzięczny za choćby kilka przykładowych odpowiedzi ;)

Jak się sprawdzisz posty z 31.12 i 31.01 to będziesz miała pełno danych

belinea
13-02-2017, 22:29
Dzieki

Ok, ja mam takie pytanie. Mam podłogówkę i kocioł kondensacyjny, który w ustawieniach ma coś takiego jak wpływ czujnika temp. w pokoju. Zakładam, że większość kotłów działających na pogodówce korzysta ze sterownika wewnątrz budynku bo to jedyny sposób aby 'dowiedział się o stopniu wychładzania się (bądź nagrzewania jeśli akurat mamy słoneczny dzień) domu itp'. Na moim kotle ustawia się to w skali 1-10, czyli 1 wpływ minimalny, 10 maksymalny. Jakie są Wasze doświadczenia z ustawieniem tej wartości bo szczerze mówiąc ja póki co nie potrafie rozszyfrować jaki dokładnie ma to wpływ na działanie kotła a co za tym idzie zużycie gazu.

Mi się cały czas wydaje, że moje zużycie gazu mogłoby być mniejsze ale brakuje mi jeszcze obycia ze sprzętem oraz doświadczenia żeby zrozumieć jak to wszystko ze sobą działa i czy da się to zoptymalizować. Np, wciąż próbuje rozszyfrować (w praktyce jest to ciężko zrobić, szczególnie w czasie trwania pierwszego w nowym domu sezonu grzewczego, gdzie nie mam do niczego porównania) czy w mojej stytuacji lepiej sprawdza się dogrzewanie 'dzienne' w okienkach (np rano i popołudniu) czy przez cały dzień

Adam626
13-02-2017, 22:38
Zużycie gazu wynika z potrzeb cieplnych domu oraz utrzymywanej temperatury wewnątrz a nie ustawień automatyki.
Jesli masz w dzień 22, a w nocy 21 to średnio masz 21,5 zaś ogrzanie do 21,5 kosztuje troszkę mniej niż do 22stopni, ale tyle samo jakbyś grzał przez okrągłą dobę na 21,5C.

Ja nie rozumiem po co wyłączać na noc ogrzewanie, a zauważylem ze większość tak robi. Komfortu cieplnego to nie poprawia

belinea
13-02-2017, 22:50
Ok, te potrzeby cieplne domu mnie interesują. System działający na pogodówce musi mieć sposób określenia tych potrzeb. W tym celu, jak rozumiem, bo innej opcji nie widzę, korzysta ze sterownika/czujnika temp umieszczonego w domu (w moim przypadku w salonie). Jak ustawiasz wpływ tegoż czujnika na decyzyjność kotła?

Adam626
13-02-2017, 23:00
idea pogodówki polega na tym że mierzy głównie temperaturę na podwórku.
Mając do dyspozycji temperaturę na zewnątrz + krzywą grzewczą ustawioną w automatyce (to parametr należy indywidualnie dobrać do budynku) kocioł wie ile ma grzać aby osiągnać zadaną temperaturę.

Aby nie rozjechał się kompletnie z rzeczywistością (co jest możliwe jeśli krzywa jest nieodpowiednia) można ustawić wpływ temp pomieszczenia na parametry obliczone z krzywej grzewczej.

Więcej -poczytaj w instrukcji kotła/sterownika

belinea
13-02-2017, 23:15
Kurde, problem w tym, ze instrukcja mojego kotla (De Detriech, seria Modulens) to jest jakas parodia. Owszem, suche opisy ustawien sa ale teorii zadnej. Wszystko na czuja. Instalator sugerowal mi ustawienie krzywej 0.8 to jak przyszedl pierwszy mroz to malo nie stopilo mi mebli ;) Troche oczywiscie przesadzam ale zdecydowanie bylo za cieplo. Przy 0.4 wydaje sie opanowywac mroz ale juz przy minimalnym wzroscie powyzej zera system stoi i przy +5 mam w chacie zimno.

Lawiruje miedzy 0.4 a 0.5 i przesunieciem krzywej ale ciezko jest to sprawdzic skoro codziennie inne warunki na dworze :)

a moge zapytac jak masz krzywa u siebie ustawiona?

Adam626
13-02-2017, 23:24
ja nie mam w ogole krzywej. Ja jedyne ustawienie które mam to moc kotła ustawiona na 3,2kW.
I grzeje przy tej mocy 24h/dobę z przerwami na grzanie cwu i takie ustawienie sprawdza się u mnie najlepiej

Czyli: temperatura na kotle ustawiona na 60 stopni, temperatura w domu na 27 stopni, a z racji tam małej mocy max co kocioł moze nagrzac podłogę to 30 stopni a to wystarcza na komfort w domu

fotohobby
14-02-2017, 07:33
Ale po co zaśmiecac wątek o zużyciu gazu problemem ustawień kotła danej marki ?
De Dietrich ma swój wątek, tam można pytac, a nie zastanawiac sie tu, jaka krzywa, jakie przesuniecie, kiedy w innych kotłach występują inne wartości.

drozdii
14-02-2017, 17:32
Witam

Spędzam pierwszą zimę w nowym domu. Powierzchnia 147m2 użytkowej, wszędzie podłogówka, kocioł gazowy kondensacyjny, sterowany pogodówką (z którą de facto mam problemy bo cześto przegrzewa lub niedogrzewa, ale to już inna sprawa). Docieplenie styropian 15cm plus wełna 30 na poddaszu.

Jako, że to pierwsza zima i pierwsze praktyczne testowanie systemu grzewczego, próbuję się zorientować czy moje zużycie gazu jest zadowalające przy takich warunkach mieszkaniowych. Dogrzewamy w dzień do 21, w nocy do 19 stopni, do tego ciepła woda (brak kuchenki gazowej). Zużycie za grudzień i styczeń było kolejno 259 i 301 m3 (kosztowo 360 i 415 zlotych)

Mógłbym zapytać Was jak to wyglądało u Was w zeszłych dwóch miesiącach? Byłbym bardzo wdzięczny za choćby kilka przykładowych odpowiedzi ;)

Hmm.. 1,38 zł/ m3? Gdzie są takie ceny? Wg moich "zdobycznych" informacji jest różnica w cenie w zależności od taryfy i ilości zużytego gazu ale tak w granicach 1,80-2,20zł/m3. Podawanie kosztów samego gazu bez opłat abonamentowych itd jest delikatnie bez sensu i wypacza ważność takich danych ;)
No i to obniżanie temperatury na noc.. Daje to wymierne korzyści? Bo spadek komfortu cieplnego na pewno jest odczuwalny

CafeDelTom27
14-02-2017, 18:04
ja obnizam na noc gdyz sie lepiez spi i jak rano wstaje to czuc jak podloga promieniuje i jest przyjemnie gdyz zalaczony jest kocioł

przemo1
14-02-2017, 18:35
Hmm.. 1,38 zł/ m3? Gdzie są takie ceny? Wg moich "zdobycznych" informacji jest różnica w cenie w zależności od taryfy i ilości zużytego gazu ale tak w granicach 1,80-2,20zł/m3. Podawanie kosztów samego gazu bez opłat abonamentowych itd jest delikatnie bez sensu i wypacza ważność takich danych ;)
No i to obniżanie temperatury na noc.. Daje to wymierne korzyści? Bo spadek komfortu cieplnego na pewno jest odczuwalny

Pytanie, czy i na ile ta temperatura faktycznie w nocy spada - w praktyce to raczej zmiana nastawy sterownika a nie fizyczna zmiana temp w pomieszczeniach. Przy bezwładności podłogówki i dobrej izolacji budynku, to różnica pomiędzy temp wieczorną a poranną w najlepszym wypadku wyniesie 0,5 stC. Inaczej albo słaba izolacja, albo "dziura" termiczna w postaci mostków itp.

belinea
14-02-2017, 23:04
Hmm.. 1,38 zł/ m3? Gdzie są takie ceny? Wg moich "zdobycznych" informacji jest różnica w cenie w zależności od taryfy i ilości zużytego gazu ale tak w granicach 1,80-2,20zł/m3. Podawanie kosztów samego gazu bez opłat abonamentowych itd jest delikatnie bez sensu i wypacza ważność takich danych ;)
No i to obniżanie temperatury na noc.. Daje to wymierne korzyści? Bo spadek komfortu cieplnego na pewno jest odczuwalny

Podałem ceny całkowite rachunku. 259m3 - 360zł. Grupa taryfowa Z-2.12T, gaz zaazotowany. Wlasnie sie o tym dowiedzialem :) Niby nizsza wartosc opalowa ale tez nizsza cena. Mowia, ze kosztowo wychodzi tyle co wysokometanowy. Nie myslalem o tym specjalnie nigdy wczesniej, nie wiedzialem nawet, ze byla (o ile byla) mozliwosc wyboru typu gazu ;) Gazownia zaproponowala taka taryfe a ja ja przyjalem bez glebszego zastanowienia, mialem wtedy wazniejsze sprawy skupiajaca moja uwage (zmaganie sie z ekipami budowlanymi)

Czy ktos wie wogole jaki jest stosunek mniej wiecej zuzycia jednego typu gazu do drugiego?
Bo w takiej sytuacji, zakladajac, ze wiekszosc forumowiczow ma 'zwykly' gaz, wszelkie moje porownywanie danych w ostatnich tygodniach bierze w leb :)

belinea
14-02-2017, 23:19
Pytanie, czy i na ile ta temperatura faktycznie w nocy spada - w praktyce to raczej zmiana nastawy sterownika a nie fizyczna zmiana temp w pomieszczeniach. Przy bezwładności podłogówki i dobrej izolacji budynku, to różnica pomiędzy temp wieczorną a poranną w najlepszym wypadku wyniesie 0,5 stC. Inaczej albo słaba izolacja, albo "dziura" termiczna w postaci mostków itp.

Przy umiarkowanej pogodzie, niewielkich mrozach i przy braku wiatru, tak wlasnie u mnie sie dzieje. Temp w zasadzie przez noc niewiele spada, w zasadzie nigdy do zadanej 19.5. Przy wiekszym mrozie i wietrze natomiast, potrafilo spasc solidnie, do tego stopnia, ze z rana temp w pomieszczeniach byla nizsza od zadanej nocnej.

Inna sprawa, ze wciaz zmagam sie ze znalezieniem optymalnych ustawien na swoim kotle. Do przedwczoraj np dogrzewalem w 'oknach' czasowych, temp dzienna mialem zadana 4h nad ranem i popoludniu od 16-20. Przez dlugi czas wydawalo mi sie, ze to dziala dobrze ale po jakims czasie doszedlem do wniosku, ze powoduje to rozne problemy polegajace na niedogrzaniu pomieszczen. Mam w kazdym pokoju termostaty odcinajace obiegi i zdarzalo sie, ze w czasie okna popoludniowego, temp nie spadala ponizej zadanej na termostaciew zwiazku z czym obieg pozostawal zamkniety az do nastepnego poranka. Czesto powodowalo to dyskomfort. Doszedlem do wnioski, ze jesli chce uzywac termostatow to albo musze miec ustawione grzanie 'dzienne' caly dzien (lub nawet dobe) albo po prostu nie uzywac termostatow (ewentualnie tylko w garazu i sypialniach), tzn, zadac kazdemu 30 stopni i opierac sie wylacznie na tym co zaproponuje pogodowka

Mario430
15-02-2017, 11:50
Przy 0.4 wydaje sie opanowywac mroz ale juz przy minimalnym wzroscie powyzej zera system stoi i przy +5 mam w chacie zimno.


No to w zasadzie standard, że przy plusowych temperaturach na zewnątrz w chałupie nie dogrzewa. Żeby nie kombinować za bardzo z tymi krzywymi to najprościej ustaw sobie minimalną temperaturę zasilania poniżej której kocioł nie zejdzie (nawet jeśli wynika to z krzywej) i obserwuj temperaturę w domu, powinno dać się to spokojnie opanować. Wiem, że to nie jest optymalne rozwiązanie, ale tymczasowo pomoże.

Mario430
15-02-2017, 12:26
ja obnizam na noc gdyz sie lepiez spi i jak rano wstaje to czuc jak podloga promieniuje i jest przyjemnie gdyz zalaczony jest kocioł

Ale jaki ma sens obniżanie na noc o ile w ogóle jest to możliwe przy dużej akumulacji cieplnej budynku, bo jeśli rano chce się mieć "ciepłą podłogę" to kocioł musi pracować już od 2-3 w nocy, więc nie wiem kiedy ten spadek ma nastąpić ...

sony87
15-02-2017, 13:01
Spadek temperatury nastąpi, no chyba że wylaczacie wentylację w domu lub jej nie macie. Każda działająca wentylacja będzie wychladzala dom , nawet choćby sprawność rekuperatora wynosiła do 95% w co wątpię.
Ja obnizam temperaturę na noc ale dzieje się tak w ten sposób że kocioł w dzień praktycznie wcale nie pracuje, wieczorem kilka godzin do np 17- 22-23( zależy jak temp spadnie) i potem włącza się koło 3 i rano mam dzięki temu przyjemnie ciepła podłogę a jednocześnie wydaje mi się że lepiej spie jak jest nieco chłodniej np ok 19,5 w sypialni. ( U dzieci trochę cieplej bo południowy pokój)

Greengaz
15-02-2017, 14:44
Czy ktos wie wogole jaki jest stosunek mniej wiecej zuzycia jednego typu gazu do drugiego?
Bo w takiej sytuacji, zakladajac, ze wiekszosc forumowiczow ma 'zwykly' gaz, wszelkie moje porownywanie danych w ostatnich tygodniach bierze w leb :)
Gaz zaazotowany Ls = 27,9 MJ/m3 = 7,75 kWh.
Ziemny wysokometanowy E = 39,5 MJ/m3 = 10,97 kWh

CafeDelTom27
15-02-2017, 20:47
Ale jaki ma sens obniżanie na noc o ile w ogóle jest to możliwe przy dużej akumulacji cieplnej budynku, bo jeśli rano chce się mieć "ciepłą podłogę" to kocioł musi pracować już od 2-3 w nocy, więc nie wiem kiedy ten spadek ma nastąpić ...

Piec pracuje tak do godziny 22.Z racji tego ze spie na poddaszu uzytkowym to z okolo 21stopni spada tak kolo 20stopni okolo 5rano.Zalacza sie piec i grzeje mi grzejniki w sypalni oraz podłogowke w lazience.Na dole ciagle mam 22stopnie i jest dla mnie FORMIDABLE

Adam626
15-02-2017, 21:48
te całe wyłączanie na noc to by jeszcze miało sens gdyby gaz w nocy był tańszy w 2 taryfie.

A tak naprawde to chyba pochodzi z czasów kiedy domy były źle izolowane. Powiedzmy - w dzień ktoś chce mieć 22, w nocy wystygnie do 19, średnia dobowa 20 co daje oszczędność w stosunku do 22 przez całą dobę. Q wnocy to jakoś człowiek wytrzyma bo nieprzytomny.

Obecnie gdy domy są izolowane tak że przez tą noc nie spadnie więcej niż 0,5C a ogrzewanie jest podłogowe całe to wyłączanie nocne nie ma sensu bo nie widać w tym korzyści ani finansowych ani w komforcie.

Ale z tego co widzę to wszyscy z tego korzytają. Gdy rano wstanę to kominy w okolicy aż huczą od spalanego gazu.

Byc moze za kilka lat ta tradycja odejdzie w zapomnienie, tak jak powoli kaloryfery stają się reliktem przeszłości

Maciu78
17-02-2017, 08:53
te całe wyłączanie na noc to by jeszcze miało sens gdyby gaz w nocy był tańszy w 2 taryfie.

A tak naprawde to chyba pochodzi z czasów kiedy domy były źle izolowane. Powiedzmy - w dzień ktoś chce mieć 22, w nocy wystygnie do 19, średnia dobowa 20 co daje oszczędność w stosunku do 22 przez całą dobę. Q wnocy to jakoś człowiek wytrzyma bo nieprzytomny.

Obecnie gdy domy są izolowane tak że przez tą noc nie spadnie więcej niż 0,5C a ogrzewanie jest podłogowe całe to wyłączanie nocne nie ma sensu bo nie widać w tym korzyści ani finansowych ani w komforcie.

Ale z tego co widzę to wszyscy z tego korzytają. Gdy rano wstanę to kominy w okolicy aż huczą od spalanego gazu.

Byc moze za kilka lat ta tradycja odejdzie w zapomnienie, tak jak powoli kaloryfery stają się reliktem przeszłości

dokładnie tak jak mówisz. ja to u siebie już dawno zaobserwowałem, tym bardziej że się obstawiłem termometrami ze wszystkich stron więc mogłem to poobserwować.
A więc tak wyłączenie na 4 godziny podłogówki skutkuje tym, że temp podłogi obniża się o jakiś 0,7-1 stopień ( przy temp na dworzu ponizej 0 ). Temp pomieszczenia jeszcze nie zdazy drgnąc. Natomiast załączenie spowrotem podłogówki skutkuje tym, że przez najbliższą godzinę nawet półtora, temperatura podłogi cały czas się obniża. Mniej więcej po półtorej godzinie zaczyna znowu się podnosić. Jednym słowem conajmniej jeden stopień wytraci zanim spowrotem zacznie iść do góry. I żeby wrócić do tego co było trzeba dobre 3może nawet 4 godziny grzać. Mija się to z celem wg mnie. Bo to co nadrobimy to trzeba oddać żeby dogrzać spowrotem. A takie bujanie w te i we wte chyba nijak ma się do oszczędności.

RadziejS
17-02-2017, 11:33
dokładnie tak jak mówisz. ja to u siebie już dawno zaobserwowałem, tym bardziej że się obstawiłem termometrami ze wszystkich stron więc mogłem to poobserwować.
A więc tak wyłączenie na 4 godziny podłogówki skutkuje tym, że temp podłogi obniża się o jakiś 0,7-1 stopień ( przy temp na dworzu ponizej 0 ). Temp pomieszczenia jeszcze nie zdazy drgnąc. Natomiast załączenie spowrotem podłogówki skutkuje tym, że przez najbliższą godzinę nawet półtora, temperatura podłogi cały czas się obniża. Mniej więcej po półtorej godzinie zaczyna znowu się podnosić. Jednym słowem conajmniej jeden stopień wytraci zanim spowrotem zacznie iść do góry. I żeby wrócić do tego co było trzeba dobre 3może nawet 4 godziny grzać. Mija się to z celem wg mnie. Bo to co nadrobimy to trzeba oddać żeby dogrzać spowrotem. A takie bujanie w te i we wte chyba nijak ma się do oszczędności.

Wg mnie tu nie chodzi o oszczędności. Ja delikatnie obniżam temp. zadaną na noc, nie po to, żeby uzyskać realne obniżenie temperatury czy oszczędności, ale po to, żeby podnieść komfort.

Dużo przyjemniej jest, gdy piec pracuje, niż gdy nie pracuje - przy tej samej temperaturze powietrza w domu. Obniżam na noc po to, żeby piec chciał się włączyć, gdy rano wstaję (w zasadzie, to żeby już na 1-2h przed pobudką załączył się), a nie gdy już wyjdę do pracy. Podobnie robię czasem jesienią - obniżam temp. na czas gdy jestem w pracy, po to, żeby piec pracował gdy wracam z pracy. Wtedy komfort przebywania jest w moim odczuciu sporo wyższy, mimo tego, że temperatura pomieszczenia pozostaje w zasadzie niezmienna (no, może o 0,5 st się zmienia). Dzięki temu unikam sytuacji, że piec pracowałby np. w godzinach 10-16. Zamiast tego piec pracuje w przedziale, przykładowo 14-20.

I żeby nie było OT - zużycie gazu okresie styczeń 2016 - styczeń 2017 - ok. 1200 m3

fotohobby
17-02-2017, 12:30
Ja także dokładnie w tym celu stusuję okna czasowe - aby podloga delikatnie grzała po wstaniu, po powrocie z pracy i przy wieczornym prysznicu.

kama33
17-02-2017, 13:18
Przyjemnie jest jak piec pracuje, ale w dzień. W nocy dla mnie lepiej jest jak nie pracuje. Dlatego tak staram się sterować ogrzewaniem, żeby w nocy piec się nie włączał. Wolę jak jest chłodniej. Sprawdziłam, bo przez pewien czas grzałam całą dobę. Nie było to dla nas komfortowe.

Ivonex
19-02-2017, 17:52
Przyjemnie jest jak piec pracuje, ale w dzień. W nocy dla mnie lepiej jest jak nie pracuje. Też bym tak chciała, ale czy jest możliwość korekty krzywej grzania od temperatury zewwn. zegarem dobowym? :D

kama33
19-02-2017, 18:07
Też bym tak chciała, ale czy jest możliwość korekty krzywej grzania od temperatury zewwn. zegarem dobowym? :D

Ja mam zwykły regulator pokojowy :) ustawiam temp dzienną, nocną, godziny grzania i histerezę :D

Ivonex
20-02-2017, 09:36
Dzięki kama33 -sam pogodowy nie jest najlepszy bo najzimniej chyba w godz. 3:00-6:00, a wtedy się śpi i nie potrzeba mocnego grzania. Natomiast grzanie przydałoby się wieczorem :) Ktoś kombinował z reg.pogodowym?

djsuszi
21-02-2017, 16:29
a czy nie jest najbardziej oszczędnie jak praca pieca jest dobrana tak, że pracuje cały czas, dzięki temu nie ma niepotrzebnego większego nagrzewania temp czynnika ? jak rozumiem im na mniejszej temp pracuje tym lepiej. oczywiście w teorii, bo pewnie modulacja pieca i tak ma różne swoje wachania

fotohobby
21-02-2017, 16:42
Jeśli już chodzi o kwestię oszczędności, to jeszcze zwróć uwagę na energie elektryczną - kocioł, któzy przez okres grzewczy będzie pracował 20godzin na dobę, zużyje energii elektrycznej za jakieś 180zł
Kocioł, który będzie pracował 10godzn i- 90zł, a u mnie (jakieś 5-6 godzin na dobę jeszcze mniej)

Beskidziak
21-02-2017, 16:57
Kocioł, który będzie pracował 10godzn i- 90zł, a u mnie (jakieś 5-6 godzin na dobę jeszcze mniej)
Ile Ci bierze immergas...... średnio?

U mnie Vaillant średnia tej zimy 8h na dobę wg pogodówki- 57 W

Adam626
21-02-2017, 17:15
Istotne jest czy kocioł ma włączoną funkcję "ochrony przed zamarzaniem" bo jeśli tak - to mimo ze palnik nie grzeje pompa pompuje wodę w kółko. Tak jest w buderusie przy aktywnej ochronie. A główne zużycie energii to pompa, sam wentylator w kotle aż tak duzo nie ciągnie.

Beskidziak, coś pomyliłeś - 57 W/h to jesdnostka czego? Bo jeśli chciałes podać moc chwilową to 57W, a jeśli zużycie w jednostce czasu np 8 godzin to jednostką jest W*h lub kwh zaś jeśli średnią moc w okresie 8h to 57W

wg39070
21-02-2017, 17:25
Istotne jest czy kocioł ma włączoną funkcję "ochrony przed zamarzanie
m" bo jeśli tak - to mimo ze palnik nie grzeje pompa pompuje wodę w kółko. Tak jest w buderusie przy aktywnej ochronie. A główne zużycie energii to pompa, sam wentylator w kotle aż tak duzo nie ciągnie.

Beskidziak, coś pomyliłeś - 57 W/h to jesdnostka czego? Bo jeśli chciałes podać moc chwilową to 57W, a jeśli zużycie w jednostce czasu np 8 godzin to jednostką jest W*h lub kwh zaś jeśli średnią moc w okresie 8h to 57W

A jak żarówka ma pobór 25 W to wg Ciebie w jakim czasie - sekundzie, minucie czy godzinę? Wszelkie pobory mocy odnoszą się do godziny. Chyba, że się mylę.

Adam626
21-02-2017, 17:48
Jeśli chciałbyś odnieść moc do jednostki czasu to byłaby to już praca lub energia lub ciepło.
Czyli np moc 1kW działająca przez okres godziny daje energię wartości 1kwh a do sekundy - np 1kW*s (nie jest w użyciu)

Jak żarówka ma pobór 25W to znaczy że w stanie ustalonym pobiera taką moc. Nie odnosi się tego do jednostki czasu.

fotohobby
21-02-2017, 17:48
A jak żarówka ma pobór 25 W to wg Ciebie w jakim czasie - sekundzie, minucie czy godzinę? Wszelkie pobory mocy odnoszą się do godziny. Chyba, że się mylę.



Mylisz sie.

wg39070
21-02-2017, 18:20
Mylisz sie.

No to wytłumacz.

CafeDelTom27
21-02-2017, 18:28
Panowie o gazie rozmawiamy nie o pradzie :lol2:

fotohobby
21-02-2017, 18:39
No to wytłumacz.

Dokładnie w tej samej minucie, Adam wytłumaczył

Beskidziak
21-02-2017, 19:02
Beskidziak, coś pomyliłeś - 57 W/h to jesdnostka czego? Bo jeśli chciałes podać moc chwilową to 57W, a jeśli zużycie w jednostce czasu np 8 godzin to jednostką jest W*h lub kwh zaś jeśli średnią moc w okresie 8h to 57W
Poprawiłem 4 minuty wcześniej,oczywiście masz rację.

Beskidziak
21-02-2017, 19:08
A główne zużycie energii to pompa, sam wentylator w kotle aż tak duzo nie ciągnie.

W Vaillancie jest pompa z tych eko, przy minimalnych obrotach 15% bierze właśnie 55W (cały kocioł), max może wziąść 70W.
Więc pompa nie jest głównym ......odbiorcą.

marcza
21-02-2017, 23:20
Ja mam Buderus Gb162 i nie chodzi mi żadna w nim pompka ale że Kocioł działa z Rc300 i RC200 i do tego czujka pogodowa to i mam dwa obiegi grzewcze dół podłoga góra kaloryfery to pompy pracują 24h na dobę i szczerze nie myślałem ile wyjdzie za prąd.... Jedynym sposobem by nie pracowały pompy 24h to muszę ustawić pracę według temperatur pomieszczeń a nie czujnika pogodowego....
I dodam że znów wtedy jest problem bo muszę na nowo ustawiać pobór i moc pompy by odbiór ciepłej wody był większy na kaloryfery niż powrót na Kocioł...
Bo zasada podobno jest taka że jak mam sprzęgło hydrauliczne to dwie pompy muszą mieć moc 110% tej co w kotle... I tak mam ustawione że 75% mocy to podłoga i 35% mocy kaloryfery i praca pomp wtedy 24h gdy tylko zwiększe moc z którejś z pomp następuje pomieszanie wody w sprzęgle i różnica temperatury między Kotlet a sprzęgłem jest 3C a przy takich ustawieniach udało mi się zejść do 2C różnicy...

I gdy teraz bym chciał zmienić na pracę Kotła i wyłączyć czujnik pogodowy i włączyć pracę kotła na sterownikach wewnętrznych czyli Rc300 i RC200 to moc pompy na kaloryfery jest za mała i muszę zmieniać i ustawiać większe obroty około 70% mocy pompy by odbiór ciepła był odpowiedni i piec mógłby zachować możliwość kondensacji bo wtedy nie zawsze obie pompy pracują równocześnie jak podczas współpracy z czujnikiem pogodowy....

Czasem myślę że po co ja tyle kasy zapłaciłem za to wszystko....
Piec Gb162 25kw
Rc300
RC200
Czujka Pogodowa
Sprzęgło z Rizdzielaczem Buderus do 2m3/h i tu sądzę że hydraulik założył za małe
Grypa pompowa z zaworem 3 drogowym z słownikiem i układ MM100
Grupa pompowa bez układu mieszkającego z MM100
Wszystko Buderus
Szkoda że nie mam porównania jak by było tylko z samym Kotlem i tylko Rc300 bez reszty na moje pocieszenie RC200 pilnuje temperatury na górze pytanie ❓ czy było warto nie da się ocenić...
I do tego serwisant nic nie ustawial tylko potrafił skasować kasę musiałem sam ustawiać moc pomp i na moją sugestie że sprzęgło jest za małe uslyszalem da sobie radę...
A mam 8 pętli podłogowych z przepływem 2l/m to daje 960 litrów na godzinę do tego Góra 11 kaloryferow i tu nie wyliczylem dokładnego przepływu ale sądzę że mam więcej niż 1000l/h

Co o tym sądzicie...???
Choć podsumowując osobiście i tak jestem zadowolony że nie muszę biegać i dokładać węgla do pieca....

Piec mi od 25 października spalił na co/cwu 1124m3 dom 240m2 temperatury w domu 24C do 25C bo trochę zawsze są większe od nastaw a żona nadal mówi że zimno...

Adam626
22-02-2017, 00:00
Nie wiem po co masz tyle kombinacji w ogrzewaniu. Sam sprzęt który wymieniłeś kosztował pewnie 15-20 tyś.
Można było zrobić ogrzewanie podłogowe na 2 kondygnacjach a zamiast tego wszystkiego co wypisałes dać tylko
Piec Gb162 25kw
Czujka Pogodowa

zaoszczędziłbys parę ładnych tyś PLN na sprzęcie, a i na robocie, a teraz na prądzie do pomp. No i komfort byłby lepszy niż z kaloryferów

marcza
22-02-2017, 13:00
Nie wiem po co masz tyle kombinacji w ogrzewaniu. Sam sprzęt który wymieniłeś kosztował pewnie 15-20 tyś.
Można było zrobić ogrzewanie podłogowe na 2 kondygnacjach a zamiast tego wszystkiego co wypisałes dać tylko
Piec Gb162 25kw
Czujka Pogodowa

zaoszczędziłbys parę ładnych tyś PLN na sprzęcie, a i na robocie, a teraz na prądzie do pomp. No i komfort byłby lepszy niż z kaloryferów

Kolego ja to wiem ty to wiesz ale żona nie chciała ogrzewania podłogowego w sypialniach...
A sprzęt faktycznie kosztował trochę bo miał być komfort w sterowaniu i może jest tylko złości mnie to że cały czas chodzą dwie pompy...

Druga sprawa ze pierwszy sezon miałem ogrzewanie węglowe i tam też chodziły cały czas dwie pompy jedna przy piecu gdzie pchala na kaloryfery druga na rozdzielaczu kan-therm 73a który wrzuciłem i musiałem przerobić na grupę pompową z mieszaczem bo myślałem że wtedy pompa nie będzie pracowała cały czas... Plus taki że te pompy to elektroniczne i bardziej oszczędne i tam dodatkowo na piecu chodził wentylator i tu teraz może troszkę będzie taniej co do prądu i faktycznie mogę sterować temperaturą bo wcześniej było bieganie i ciężko było ją opanować... I było mega ciepło ci żonie odpowiadało...
Teraz czasem tylko mnie złości że nie wiem czy do końca mam dobrze ustawione moce pomp bo tu zależy od tego kondensacja no i spalanie wtedy mojego Kotła... I faktycznie co bym nie robił różnica między zasilaniem a powrotem nigdy nie jest większa niż 7 do 8 stopni C bo zawsze elektronika tak ustawi moc Kotła i pompy w kotle że różnica jest taka czy zwiększenie pobór czyli obroty na pompa poza Kotlem i wtedy pobór ciepła jest większy a powrót bardziej chłodny to kocioł automatycznie obniża temperaturę zasilania by różnica między zasilaniem a powrotem była te 7 do 8 C...
Gdy pisałem do Buderus odpisali mi by zachować dobra kondensacjie różnica powinna wynosić od 15 do 20 stopni C między powrotem a zasilaniem i bądź Pan mądry jak elektronika nie pozwala na tak duże różnice...
Gdy sprawdzałem ile mam komdesatu na 1godzinę pracy Kotła jest to 950ml

mz123
22-02-2017, 13:13
Mam podobny zestaw: piec 25kv, około 1000mb podłogówki, 12 kaloryferów, zestaw pompowy i sprzęgło buderusa ( kaloryfery oraz podłogówka na osobnych obiegach ), do tego pogodówka i 2 termostaty dla podłogówki i kaloryferów.
Powierzchnia domu okołó 280m w tym około 40 garazu.
Temperatury ~11 garaz, ~17 piwnica, pozostałe pomieszczenia 19-21 stopni.

Od 20.10.2016 do 21.02.2017 spalił mi 1200 m3 gazu (w tym trochę podgrzewania zasobnika wody ).
Pierwszy sezon grzania - uważam, że nie jest źle...

Pompki na obu obiegach pracują na 70%.

marcza
22-02-2017, 13:13
Pytanie poza tematem może ktoś ma tak rozbudowaną instalacje jak ja i opiszę jak ma ustawione
Jaka ma różnice między zasilaniem a powrotem
Jaką ma różnice temperatur na kotle a jaka temperature sprzęgła
I jak ma ustawione pompy... Poza sprzęgłem bo w kotle sam sobie steruje mocą pompy...

marcza
22-02-2017, 13:23
Mam podobny zestaw: piec 25kv, około 1000mb podłogówki, 12 kaloryferów, zestaw pompowy i sprzęgło buderusa ( kaloryfery oraz podłogówka na osobnych obiegach ), do tego pogodówka i 2 termostaty dla podłogówki i kaloryferów.
Powierzchnia domu okołó 280m w tym około 40 garazu.
Temperatury ~11 garaz, ~17 piwnica, pozostałe pomieszczenia 19-21 stopni.

Od 20.10.2016 do 21.02.2017 spalił mi 1200 m3 gazu (w tym trochę podgrzewania zasobnika wody ).
Pierwszy sezon grzania - uważam, że nie jest źle...

Kolego jak mogę zapytać jak masz ustawione pompy na grupach pompowych na jaką moc czyli 1,2,3 lub pomiędzy i jaką masz różnice wtedy między temperaturą Kotła a temperaturą sprzęgła???
No i jaką masz różnice między zasilaniem a powrotem???
No i jakie masz dokładnie sprzęgło bo ja mam takie
HY/HKV - rozdzielacz obiegów grzewczych ze zintegrowanym sprzęgłem hydraulicznym (2/25/25)
https://www.buderus-sklep.pl/armatura-do-kotlowni/rozdzielacze-obiegow/bud-8718599383,p1068381902
Pompy takie
https://www.buderus-sklep.pl/armatura-do-kotlowni/grupy-pompowe/grupa-pompowa-z-mieszaczem-hsm,p829578222
I
https://www.buderus-sklep.pl/armatura-do-kotlowni/grupy-pompowe/grupa-pompowa-hs,p1446834517

mz123
22-02-2017, 18:50
Dokładnie nie wiem jaki to model pomp i mieszaczy ( musiał bym papierów poszukać ) ale może zdjęcie coś powie:

382142

Aktualnie odczytane parametry ( kocioł Vailant 25kW ), temperatura na zewnątrz +10 stopni:
- temperatura na wyjściu z kotła 39 stopni (temp. zasilania)
- temperatura na wejscu z kotłą 32 stopnie (temp. powrotu)
- temperatura na dolocie sprzęgłą 35 stopni
- temperatura kondensatu 7 stopni
- obieg podłogówki ( z mieszaczem ) temp. zadana 27 stopni, temp. rzeczywista 27 stopni (krzywa 0,3)
- obieg kaloryfery ( bez mieszacza ) temp. zasilania 35 stopni (krzywa 0,7)
- temperatura w pomieszczeniach, przy podłogówce i kaloryferach około 21 stopni

Obie pompy ustawione są na 2.

Poniżej zdjęcie z termometrów obiegów ( lewy z mieszaczem, prawy bez):

382143

.. dokopałem sie do papierów :)
sprzegło: WHY80/60
grupa pompowa z mieszaczem: HSM-25E
grupa pompowa bez mieszacza HS-25E

marcza
22-02-2017, 19:19
Bardzo dziękuję i po zdjęciach widzę że sprzęgło mamy wyglądem to samo tylko nie wiemy jakiej wielkości jest u Ciebie przepływ na godzinę bo u mnie jest do 2m3 na godzinę...
Grupy pompowe mamy można powiedzieć takie same tylko moje różnią się że są razem z modułem MM100
I tak jak myślałem różnice między zasilaniem a powrotem mamy taką samą bo około od 7 do 8 stopni... I tu dodam że kolega mój ma pięć Buderus GB062 i bez sprzęgła tylko RC200 i różnice też ma tylko do 8 stopni C więc wnioskuję że automatyka taką temperaturę utrzymuje...
Cała inna reszta bardzo podobnie...
Z tym że mi tylko udało mi się doprowadzić że różnica zasilania na Kotle a zasilania sprzęgła jest tylko 2 stopnie C bo gdy też ustawie tak jak ty to różnica wzrasta i stwierdzam że jest to powodem podmieszywania wody zasilania z powrotu co nie powinno następować czyli za duża moc pomp po stronie grzewczej czyli ustawień i moim zdaniem zmniejsz moc pompy na kaloryfery troszkę a zobaczysz co się będzie działo, zmniejsz tak na 1,5 a nie 2 tak dla twoich testów bo przepływ w sprzęgle powinien być chyba zrównoważony...
I bardzo dziękuję za odpowiedź

Mario430
23-02-2017, 08:37
a czy nie jest najbardziej oszczędnie jak praca pieca jest dobrana tak, że pracuje cały czas, dzięki temu nie ma niepotrzebnego większego nagrzewania temp czynnika ? jak rozumiem im na mniejszej temp pracuje tym lepiej. oczywiście w teorii, bo pewnie modulacja pieca i tak ma różne swoje wachania
Na pewno komfort cieplny byłby wtedy najwyższy, a jeżeli chodzi o koszty to już nie jest takie jednoznaczne. Przy kotle z wysoką mocą minimalną praca ciągła lub zbyt długa, na poziomie powiedzmy już kilkunastu godzin (w kawałku) nie jest na pewno opłacalna,

mz123
27-02-2017, 06:26
Z tym że mi tylko udało mi się doprowadzić że różnica zasilania na Kotle a zasilania sprzęgła jest tylko 2 stopnie C bo gdy też ustawie tak jak ty to różnica wzrasta i stwierdzam że jest to powodem podmieszywania wody zasilania z powrotu co nie powinno następować czyli za duża moc pomp po stronie grzewczej czyli ustawień i moim zdaniem zmniejsz moc pompy na kaloryfery troszkę a zobaczysz co się będzie działo, zmniejsz tak na 1,5 a nie 2 tak dla twoich testów bo przepływ w sprzęgle powinien być chyba zrównoważony...
I bardzo dziękuję za odpowiedź

... zmniejszyłem obroty pompki jak sugerowałeś z 2 na 1,5. Różnica temperatury miedzy kotłem a sprzęgłem 3 stopnie.

marcza
27-02-2017, 10:59
... zmniejszyłem obroty pompki jak sugerowałeś z 2 na 1,5. Różnica temperatury miedzy kotłem a sprzęgłem 3 stopnie.

Czyli moim zdaniem jest dobrze lub lepiej bo już mniej jest woda zasilania mieszana z powrotem...
Tak ja to rozumiem czytając zasady działania sprzęgła bo przepływ powinien być...
Wariant 1 pracy sprzęgła
W pierwszym możliwym wariancie pokazanym na poniższym rysunku ilość wody wypływającej z kotła jest równa ilości wody pobie-
ranej przez instalację Vzk = Vzo . W takim układzie Tzk = Tzo i Tpk = Tpo . Ponieważ przepływy i różnice temperatur na zasilaniu i powrocie
są jednakowe zarówno dla kotła jak i instalacji, moc przekazywana do sprzęgła z kotła jest odbierana przez instalację, przy takiej samej
różnicy temperatur Tzk - Tpk = Tzo - Tpo
gdzie:
Vzk , Tzk - przepływ i temperatura zasilania z kotła
Vzk , Tpk - przepływ i temperatura powrotu kotła
Vzo , Tzo - przepływ i temperatura zasilania instalacji
Vzo , Tpo - przepływ i temperatura powrotu instalacji

A był... Wariant 3 pracy sprzęgła
Trzecia możliwość to większy przepływ po stronie instalacji c.o. niż po stronie kotłowej. W takim przypadku część wody powracającej
z instalacji „zawraca” ponownie do instalacji c.o.. Podmieszanie w sprzęgle powoduje zmniejszenie temperatury zasilania instalacji w
stosunku do temperatury wody wychodzącej z kotła (To
< Tk
), co w konsekwencji spowoduje, że temperatura wody powrotnej do
kotła jest równa temperaturze powrotu z instalacji i pozwala na zachowanie wymaganej różnicy temperatur wody w kotle: ∆Tk
= ( Tzk -
Tpk). W tym przypadku moc będzie odebrana z kotła, dla przepływu wywołanego przez pracę pompy kotłowej. Ponieważ przepływ
w instalacji jest większy od przepływu wody przez kocioł, to mimo mniejszej różnicy temperatur cała moc z kotła będzie przekazana
do instalacji.

Czyli teraz jest lepiej tak myślę i tu zaznaczam nie jestem fachowcem ������

mz123
27-02-2017, 11:24
Idąc tym tokiem, powinienem jeszcze zmniejszyć prędkość pompki np. na 1.
Zakładam, że idealnie dopasowałem przepływy, ale i tak to w łeb weźmie, jak włączy mi się pompka 2 obiegu, wiec trzeba by wyregulować obie pompki, ale znów sama regulacja będzie ok jak tylko będą one razem pracować, jeżeli sterownik wyłączy 1 obieg to się znów wszystko rozjedzie...

PitKlos
27-02-2017, 17:35
To ja też się pochwalę, może komuś się przyda.

Zużycie gazu 08.02.2016 - 08.02.2017: 743m3 (1,5 sezonu grzewczego bo coś tam grzałem podczas wykończeniówki)
Rachunek to około 1700zł razem z cwu.

Piec Junkers 14kw + sterownik auraton + 120L zasobnik
Na parterze stałe 22st, na poddaszu 19st (tylko sypialnie)
Dom z poddaszem 153m2, 135m2 podłogówki do grzania (tylko rozdzielacze i pompa w piecu)
BK Ytong + 15cm styropian, strop 5cm styropian + 20cm wełny + deskowanie.
Okna 3 szybowe (w tym 4,7m okno tarasowe w salone), brak okien od PN.
Wentylacja grawitacyjna, w domu rześkie powietrze bo wiało przez drzwi do lutego.
W kominku rozpalone 4 razy dla klimatu
Północna Polska

Pozdrawiam,
Paweł




No to się pochwałę...

Zużycie gazu ziemnego po roku od uruchomienia ogrzewania wylacznie gazowego niecałe 1000m3. Dom niecałe 150m2 ogrzewane ok 135. W zużyciu jest ujęte ogrzewanie także CWU. Piec Wolf 11kW ogrzewanie podłogowe na ok 80 procent metrażu. W zasadzie nie mam żadnego automatycznego sterowania temperaturą więc dom dość często był przegrzewany. Temperatura komfortowa, którą staram się utrzymywać to ok 21c w większości pomieszczeń, 24C w łazienkach i 19 w sypialni.

Bardzo żałuję, że nie mam ogrzewania elektrycznego, niestety z jednej strony bałem się, że obliczenia zapotrzebowania na ciepło okażą się zbyt optymistyczne a z drugiej niedoszacowałem kosztów instalacji gazu i pieca. Przy tak małym zużyciu inwestycja w gaz jest kompletnie nieopłacalna.

Dom jest zbudowany w technice mieszanej. Cześć to stara konstrukcja po termomodernizacji, cześć nowa (szkielet plus silikaty). Ocieplenie ścian zewnętrznych 15 cm styropianu grafitowego jako minimum. W szkielecie dodatkowo oczywiscie wełna. Stropy 40 cm wełny plus folia odbijająca wielowarstwowa (podobnie w części ścian szkieletowych). Okna trzyszybowe niemal wszędzie, prawie wszystkie od południa, duże przeszklenia. Rekuperacja.

Michal818
27-02-2017, 20:09
U mnie od początku sezonu (włączyłem piec gdzieś w środku października) do dziś (koniec lutego 2017): ~1500 m3 (bez cwu - mam bojler)

Piec: 20 letni Saunier Duval (szrot - pompa cieknie w tempie 5 litrów na tydzień)
Dom:
- nieogrzewana, wyniesiona 1m nad ziemię piwnica z garażem i starą bramą z dziurami na palec (zatkane gazetami)
- parter: 60 m2, część nad tym garażem (ocieplenie podłogi wątpliwe) w technologi "szkieletowej" (drewniana rama + 20-30 cm styro), usiłuję tam mieć 23 stopnie ale było problematyczne jak spadło na zewnątrz poniżej 5 stopni
- piętro: 40 m2, brak termostatów więc jak się piec włączy to mam z 30 stopni,
- poddasze nieogrzewana, dziury w drzwiach na poddasze (zatkane szmatami)

Większość to mur ceglany, 25 cm + 7 cm styro z siatką i klejem
Okna plastikowe, dwu szybowe, ale chyba źle osadzone, bez "węgarków", drzwi stalowe, zimne jak diabli

Wentylacja "grawitacyjna" (rozwalone drzwi na poddasze mają taki cug, że hej :D )

Polska Pd-Zach, duże miasto, osłonięte od wiatru (blisko stary las z dwóch stron), głoówna ściana na południe

Ciekawe ile będzie za rok jak to wszystko wymienię :)

hektor80
27-02-2017, 22:01
01.02.2017 - 27.02.2017 - 102m3 . Temperatura utrzymywana - 18 stopni (wykończeniówka)...

marcza
27-02-2017, 23:03
Idąc tym tokiem, powinienem jeszcze zmniejszyć prędkość pompki np. na 1.
Zakładam, że idealnie dopasowałem przepływy, ale i tak to w łeb weźmie, jak włączy mi się pompka 2 obiegu, wiec trzeba by wyregulować obie pompki, ale znów sama regulacja będzie ok jak tylko będą one razem pracować, jeżeli sterownik wyłączy 1 obieg to się znów wszystko rozjedzie...

U mnie Kolego Pompy pracują cały czas jeśli chodzą na czujce pogodowej, (bo gdy przestawie na pracę według temperatury wewnętrznej to moc czyli ustawień jest za mała bo pompy nie zawsze pracują równolegle bo zależne jest wtedy od ustawień temperatuy i jest problem z odbiorem ciepłej wody kotłowej co idzie za tym prawidłowa kondensacja więc tylko ratuje praca na czujniku pogodowy by pompy chodziły cały czas) dwie pompki od obiegu podłogi dół i obiegu kaloryferów Góra więc mam ustawione by na przeplywach na podłodze miał 2l/m to pompa chodzi na 2 a pompa na kaloryfery chodzi tak delikatnie powyżej 1i mam wtedy różnice między piecem a na sprzęgle 2 stopnie...

A i tak Tobie udało się zmniejszyć różnice o jeden stopień czyli już mniej o jeden stopień jest woda podmieszywana (wychladzana)z korzyścią wody zasilającej bo o jeden stopień płynie cieplejsza co może oddać do pomieszczenia a nie wychladzana przez podmieszywany powrót z zasilaniem...
Czyli przepływ jest już bardziej zrównoważony no i sami producenci sprzęgła hydraulicznego piszą że różnica między kotłem a sprzęgłem będzie troszkę Ina bo w sprzęgle woda zasilania i powrotu ocierają się o siebie co skutkuje małemu wychlodzeniu i należ by uzyskać jak najmniejszą tą różnice między kotłem a sprzęgłem...

Moim zdaniem u mnie można to osiągnąć tylko pod warunkiem dwóch prac pomp jednocześnie gdy pracują na FA czujce pogodowej... Bo tak jak pisałem po przełączeniu na pracę według temperatury wewnętrznej pompy muszę iść przestawić moc pomp by chodziła gdzieś na 2,5 kaloryfery by był odbiór wody kotłowej jak pracuje tylko jedna pompa kaloryfery i na 3 podłoga bo nie zawsze pracują razem a gdy wtedy zaczynają razem pracować jest duży przepływ i bardziej wychladzane zasilanie mieszając z powrotem czyli za duża moc pomp po stronie zasilania... Choć automatyka pieca zwiększa moc Kotła to i tak minus tego jest taki że wtedy jest to mniej ekonomiczne bo Kocioł pracuje na większej mocy i zwiększa się pobór gazu..
Mój wniosek u mnie pompy muszą chodzić cały czas na pracy czujnika pogodowej .FA

mz123
28-02-2017, 12:00
U mnie Kolego Pompy pracują cały czas jeśli chodzą na czujce pogodowej, (bo gdy przestawie na pracę według temperatury wewnętrznej to moc czyli ustawień jest za mała bo pompy nie zawsze pracują równolegle bo zależne jest wtedy od ustawień temperatuy i jest problem z odbiorem ciepłej wody kotłowej co idzie za tym prawidłowa kondensacja więc tylko ratuje praca na czujniku pogodowy by pompy chodziły cały czas) dwie pompki od obiegu podłogi dół i obiegu kaloryferów Góra więc mam ustawione by na przeplywach na podłodze miał 2l/m to pompa chodzi na 2 a pompa na kaloryfery chodzi tak delikatnie powyżej 1i mam wtedy różnice między piecem a na sprzęgle 2 stopnie...

A i tak Tobie udało się zmniejszyć różnice o jeden stopień czyli już mniej o jeden stopień jest woda podmieszywana (wychladzana)z korzyścią wody zasilającej bo o jeden stopień płynie cieplejsza co może oddać do pomieszczenia a nie wychladzana przez podmieszywany powrót z zasilaniem...
Czyli przepływ jest już bardziej zrównoważony no i sami producenci sprzęgła hydraulicznego piszą że różnica między kotłem a sprzęgłem będzie troszkę Ina bo w sprzęgle woda zasilania i powrotu ocierają się o siebie co skutkuje małemu wychlodzeniu i należ by uzyskać jak najmniejszą tą różnice między kotłem a sprzęgłem...

Moim zdaniem u mnie można to osiągnąć tylko pod warunkiem dwóch prac pomp jednocześnie gdy pracują na FA czujce pogodowej... Bo tak jak pisałem po przełączeniu na pracę według temperatury wewnętrznej pompy muszę iść przestawić moc pomp by chodziła gdzieś na 2,5 kaloryfery by był odbiór wody kotłowej jak pracuje tylko jedna pompa kaloryfery i na 3 podłoga bo nie zawsze pracują razem a gdy wtedy zaczynają razem pracować jest duży przepływ i bardziej wychladzane zasilanie mieszając z powrotem czyli za duża moc pomp po stronie zasilania... Choć automatyka pieca zwiększa moc Kotła to i tak minus tego jest taki że wtedy jest to mniej ekonomiczne bo Kocioł pracuje na większej mocy i zwiększa się pobór gazu..
Mój wniosek u mnie pompy muszą chodzić cały czas na pracy czujnika pogodowej .FA

Dokładnie tak samo pomyślałem. Przed wczoraj wyłączyłem termostat, zostałem na samej pogodówce.
Działają obie pompy - podłogówka na 2, kaloryfery na 1,5.
Różnica pomiędzy kotłem a sprzęgłem 2K :)., Wczoraj jeszcze zmniejszyłem krzywe ( na 1,5 oraz 5.5 ) - bo był za ciepło.
Ciekawe jak wyjdzie zużycie gazu...

Beskidziak
28-02-2017, 14:49
117m2,3osoby temper 22,5-23
od 04.10 -31.10 68m3
Listopad 93m3
Grudzień 132m3
Styczeń 147m3
Luty 110m3

Duży Boban
28-02-2017, 15:04
Dom 170mkw z użytkowym poddaszem, 98mkw po podłogach, kocioł kondensacyjny Broetje WBS (odradzam), głównie kaloryfery, ciągle nieocieplona ściana między domem i nieogrzewanym garażem. Podłoga 10cm styro, ściany 15cm, skosy i sufit 23-30 cm wełny.
Gaz do ogrzewania, cwu i gotowania.

marcza
28-02-2017, 15:12
Dokładnie tak samo pomyślałem. Przed wczoraj wyłączyłem termostat, zostałem na samej pogodówce.
Działają obie pompy - podłogówka na 2, kaloryfery na 1,5.
Różnica pomiędzy kotłem a sprzęgłem 2K :)., Wczoraj jeszcze zmniejszyłem krzywe ( na 1,5 oraz 5.5 ) - bo był za ciepło.
Ciekawe jak wyjdzie zużycie gazu...

Co do zużycia Gazu to na pewno będzie dużo mniejsze ������ bo pogoda za oknem dużo cieplejsza...
I co do różnicy to tak jak u mnie 2K

fotohobby
28-02-2017, 19:23
Luty 2017: 110m3 gazu
2 wieczory z kominkiem, 22C.

frozen23
01-03-2017, 08:21
Luty 2017: 114m3 gazu
4x kominek, 22C cały czas.

Maciu78
01-03-2017, 12:59
piekne wyniki panowie, cud miod. u mnie piersza polowa lutego to jakies 150m3 gazu. Za caly miesiac 220m3.
Od poczatku pazdziernika do konca lutego 1170m3. Temp w domu 23stopnie, metraz ok 180m2

Mareks77
01-03-2017, 14:13
Takie wyniki o niczym nie świadczą bo 120m3 gazu o dużej kaloryczności współczynniku konwersji np 11,00 daje nam taki sam wynik co ok 150m3 o współczynniku konwersji 8,98.
Radzę z ilością m3 podawać także ilość kWh

sony87
01-03-2017, 14:31
Od 2.02 do 1.03. 186 m3

Mario430
01-03-2017, 14:39
Za luty 183m3. Temperatura w granicach 22,5st.

hektor80
01-03-2017, 17:29
Za luty 183m3. Temperatura w granicach 22,5st.

Uzupelnijcie stopki albo podawajcie grzana powierzchnie bo takie pisanie jest bez sensu...

hektor80
01-03-2017, 17:37
Uzupelnijcie stopki albo podawajcie grzana powierzchnie bo takie pisanie jest bez sensu...

Dobrze byloby równiez podawać izolację poszczególnych przegród....

montysp*
01-03-2017, 18:25
Luty 140m3 gazu
Temp 22 stopnie

Maciu78
01-03-2017, 19:19
piekne wyniki panowie, cud miod. u mnie piersza polowa lutego to jakies 150m3 gazu. Za caly miesiac 220m3.
Od poczatku pazdziernika do konca lutego 1170m3. Temp w domu 23stopnie, metraz ok 180m2

no to uwaga panowie u mnie 11,45kwh z m3. co daje za luty wynik 2519kWh za ogrzanie 180m2 do temp 23stopnie.
tyle ze na najnizszej skreconej mocy do 5,7kw, na godzine bierze ponad 0,6m3. co raczej wskazuje na 9,5kWh z m3, no ale gazownia wie lepiej...

meczesiu
01-03-2017, 19:31
od 1 lutego do 28 lutego - 83m3 - temperatura ok 18 stopni, dom w budowie - powierzchnia 100m2

Bracianka
02-03-2017, 20:53
W lutym 125m3 gazu.
Cały sezon (od początku października do teraz) - 609m3.
Analogicznie w tamtym roku - 560m3.

125m2 grzanych podłóg (parter i poddasze).

dll
04-03-2017, 09:40
Od 1.03.2016 do 28.02.2017 1193 m3 gazu. Taryfa 3.6. Za rok spr zmienic taryfe na mniejsza jak sie uda wynik utrzymac. Choc jest tutaj wszystko napiete jak ........ Dom 194m 2 w tym 154 m2 grzane. W calym domu tylko podlogowka. Dom szkietowy, temperatura 23.0 cala dobre.

rk80
04-03-2017, 12:17
@dll, ile pln zyskasz na niższej taryfie?

dll
04-03-2017, 12:59
Hmm dokladnie nie obliczalem ale cos okolo 400 zl rocznie. Tak mi sie wydaje na oko

jacku6
04-03-2017, 15:17
Hmm dokladnie nie obliczalem ale cos okolo 400 zl rocznie. Tak mi sie wydaje na oko
Ok 230zl przy zamianie na W-2.12 T.... nie ma o co kopii kruszyc...

Maciu78
05-03-2017, 20:39
Ale jest jeszcze coś takiego jak sprawność kotła.

no 109%

Adam626
05-03-2017, 21:32
no 109%

109*0,867 ?

johnny_z
16-03-2017, 11:21
U mnie w tym sezonie grzewczym poszło (co + cwu):
10.2016 - 60 m3
11.2016 - 87 m3
12.2016 - 142 m3
01.2017 - 180 m3
02.2017 - 130 m3
Powierzchnia ogrzewana to 155m3 + skosy, w sumie jakieś 180m3. Gospodarstwo 5-osobowe (w tym dwójka dzieciaków).
Piec załączany między 6 a 8 i między 19 a 21.
Temperatura w domu cały czas ok. 21 stopni, rzadko spadała do 20,75 (czujnik temperatury z podziałką co ćwierć stopnia), często dochodziła do 22 (a to już za gorąco nawet było)
Dodatkowo poszły niespełna 2 kubiki drewna (brzoza) - kominek ogrzewający salon, bez rozprowadzenia. Jakieś 3-4x na tydzień było palone.

W ubiegłym sezonie wyniki były jeszcze lepsze (tj. oszczędniejsze), ale wówczas nie było zimy ;)

dobrzyn22
29-03-2017, 07:13
Stary wątek, ale takie rzeczy nie giną w internecie ;)

Właśnie go przeanalizowałem, jak i również soje zużycie gazu, więc może kogoś to zainteresuje:

Dom 126 m2 użytkowych, wybudowany w 2015 r, jako "prawie" energooszczędny ( wg norm ) - naprawdę niewiele zabrakło do uzyskania odpowiednich parametrów Ep i Ek, żeby mieć status domu energooszczędnego ( do szczęścia ani do niczego innego mi to nie było potrzebne ).

Ogrzewanie wyłącznie gazowe piecem kondensacyjnym Vaillant ( CO + CWU ) + rekuperator Aeris 350 ERV VV R
Na dole wyłącznie podłogówka + grzejnik łazienkowy, góra - korytarz i łazienka podłogówka + 3 pokoje i łazienka grzejniki.

Przejdźmy do sedna, czyli zużycia gazu:

- Całoroczne zużycie gazu: ok. 861m3
- Całoroczne średniodobowe zużycie gazu: ok. 2,63 m3
- Całoroczny koszt zużycia gazu: o. 2400 zł

W domu temperatura nie spada poniżej 20,5 st. W 80% czasu temperatura wynosi 21,5 - 22 st.

W domu mieszkają 2 osoby.

zyhu
29-03-2017, 07:32
.

ludwik_13
30-03-2017, 11:20
Jak to jest możliwe że przy raczej sporych mrozach spalasz 4,5m3 a roczny rachunek to ąż 3800zł?? Codzienie przez cały rok musiał byś tyle spalać aby wyszło 3800

NO faktycznie, coś w liczeniu nie wyszło... inżynierska głowa tylko sprawna chwilowo inaczej Rachunki w taryfie W2 250 zł/2 mce. Czyli rocznie 1500 zł. Skąd 3800 mi się wzięło, to sama nie wiem. A w ogóle to myślę już o przełączeniu kotła na cykl letni (cwu).

jankes789
30-03-2017, 11:42
Czy cena gazu ziemnego jest stała analizując ubiegły rok i 3 miesiące bieżącego?

fotohobby
30-03-2017, 21:29
Spadła trochę w tym czasie.

Beskidziak
31-03-2017, 17:24
od 04.10 -31.10 68m3
Listopad 93m3
Grudzień 132m3
Styczeń 147m3
Luty 110m3
Marzec 90 m3....
Kończymy sezon?

fotohobby
31-03-2017, 19:28
Marzec 88m3

21.8C, bez kominka

Przemek Kardyś
31-03-2017, 19:34
Stary wątek, ale takie rzeczy nie giną w internecie ;)

Właśnie go przeanalizowałem, jak i również soje zużycie gazu, więc może kogoś to zainteresuje:

Dom 126 m2 użytkowych, wybudowany w 2015 r, jako "prawie" energooszczędny ( wg norm ) - naprawdę niewiele zabrakło do uzyskania odpowiednich parametrów Ep i Ek, żeby mieć status domu energooszczędnego ( do szczęścia ani do niczego innego mi to nie było potrzebne ).

Ogrzewanie wyłącznie gazowe piecem kondensacyjnym Vaillant ( CO + CWU ) + rekuperator Aeris 350 ERV VV R
Na dole wyłącznie podłogówka + grzejnik łazienkowy, góra - korytarz i łazienka podłogówka + 3 pokoje i łazienka grzejniki.

Przejdźmy do sedna, czyli zużycia gazu:

- Całoroczne zużycie gazu: ok. 861m3
- Całoroczne średniodobowe zużycie gazu: ok. 2,63 m3
- Całoroczny koszt zużycia gazu: o. 2400 zł

W domu temperatura nie spada poniżej 20,5 st. W 80% czasu temperatura wynosi 21,5 - 22 st.

W domu mieszkają 2 osoby.

Ja mam prawie identycznie, bo 128m2, ale parterówkę - czyli gorzej. Od 12 lipca do przedwczoraj mam rachunek za prąd około 2700zł, w tym ogrzewanie, ciepła woda, gotowanie i cały prąd codzienny. Sezon grzewczy raczej już zakończyłem - wczoraj i dzisiaj drzwi już otwarte, dwójka dzieci wchodzi i wychodzi, nikt się nie przejmuje bo ciepło w domu, ogrzewanie jak pisałem wyłączone.
Dom 25kWh według świadectwa, ale niedokończone ocieplenie i wyszło realnie z licznika 34kWh/m2*rok.

Przejdźmy do sedna. Z tych 2700zł do końca roku od zamieszkania zrobi się 3400zł. Koszt systemu grzania domu i ciepłej wody, oraz klimatyzacji zamknął się w 10 tyś złotych.

Jaki sens w nowych domach zakładać gaz?

jankes789
01-04-2017, 06:12
Spadła trochę w tym czasie.

Czyli pozytywnie ale to pewnie zależy jaki dostawca gazu?

hektor80
01-04-2017, 06:38
Marzec-59m3
Wykonczeniowka, 18 stopni

fotohobby
01-04-2017, 07:45
Czyli pozytywnie ale to pewnie zależy jaki dostawca gazu?

Chyba większość kupuje od PGNiG

meczesiu
02-04-2017, 20:39
u mnie 58 też 18 stopni i też wykończeniówka.

MikeB
03-04-2017, 11:12
U mnie marzec 150m3 GZ50. Temperatura 21 stopni.

johnny_z
06-04-2017, 10:43
U mnie w tym sezonie grzewczym poszło (co + cwu):
10.2016 - 60 m3
11.2016 - 87 m3
12.2016 - 142 m3
01.2017 - 180 m3
02.2017 - 130 m3
Powierzchnia ogrzewana to 155m3 + skosy, w sumie jakieś 180m3. Gospodarstwo 5-osobowe (w tym dwójka dzieciaków).
Piec załączany między 6 a 8 i między 19 a 21.
Temperatura w domu cały czas ok. 21 stopni, rzadko spadała do 20,75 (czujnik temperatury z podziałką co ćwierć stopnia), często dochodziła do 22 (a to już za gorąco nawet było)
Dodatkowo poszły niespełna 2 kubiki drewna (brzoza) - kominek ogrzewający salon, bez rozprowadzenia. Jakieś 3-4x na tydzień było palone.

W ubiegłym sezonie wyniki były jeszcze lepsze (tj. oszczędniejsze), ale wówczas nie było zimy ;)
03.2017 - 100m3
U mnie konwersja coś ok. 11,1... od ubiegłego roku zamiast inkasenta co miesiąc przychodzi prognozowana faktura na 10-12 miesięcy... W sumie za cały rok (marzec-marzec) po dopłacie wyszło ok. 2000zł. Jestem zadowolony

szybkaosa
18-04-2017, 19:44
Ja mam prawie identycznie, bo 128m2, ale parterówkę - czyli gorzej. Od 12 lipca do przedwczoraj mam rachunek za prąd

Ale czy ogrzewanie prądem odbiera ludziom myślenie czy też chcą za wszelką cenę zaistnieć? O czym ten wątek niby jest? O wydumanych racjach?

Beskidziak
02-05-2017, 08:59
od 04.10 -31.10 68m3
Listopad 93m3
Grudzień 132m3
Styczeń 147m3
Luty 110m3
Marzec 90 m3
Kwiecień 76m3

f.5
02-05-2017, 10:05
Panowie gdzie podajecie zużycie prądu?

fotohobby
02-05-2017, 11:37
Kwiecień - 74m3 - 21.8C wewnątrz, bez palenia w kominku.
Przez trzy dni panowie montujący mi kuchnie wychładzali mi dom d0 19C i trzeba było nadganiać :)

Bracianka
02-05-2017, 12:03
U mnie w kwietniu 70m3, od października 2016 do dziś 768m3, za rok 824m3.

wg39070
02-05-2017, 12:10
Kurde, mi na samo podgrzanie cwu i gotowanie idzie miesięcznie 30 m3.

Adam626
02-05-2017, 12:41
zimą idzie więcej gazu na cwu niż latem. Bo latem woda w rurach ma z 15 stopni a zimą pewnie +5
Kiedyś mi szło 0,75m3 a teraz widzę ze idzie 1m3. Bez cyrkulacji

Bracianka
02-05-2017, 21:32
Kurde, mi na samo podgrzanie cwu i gotowanie idzie miesięcznie 30 m3.

Nie gotuj na gazie ;-) Nie rozdzielam na cwu i co, bo nie mam jak. W lecie najwięcej na podgrzanie wody poszło mi 14m3.

gongsaj21
03-05-2017, 10:48
Witam, mam pierwszy sezon grzewczy piec jednofunkcyjny Immergas z zasobnikiem CWU, mam pytanie czy lepiej przełączyć piec na tryb letni czy mogę tylko zmniejszyć temperaturę na sterowniku TYBOX, robi to jakąś różnicę? Pozdrawiam

Elfir
04-05-2017, 13:00
Ten rok będzie widzę najzimniejszy w porównaniu z poprzednimi. Wyłączyliśmy ogrzewanie w połowie marca a w połowie kwietnia znów trzeba było włączyć, bo jest tak zimno, ponuro i bezsłonecznie, że nie ma zupełnie zysków ciepła przez okna. :(

Polacy są tak agresywni, a to dlatego, że nie ma słońca
nieomal przez siedem miesięcy w roku, a lato nie jest gorące
tylko zimno i pada, zimno i pada na to miejsce w środku Europy

kama33
05-05-2017, 16:23
Na samo grzanie wody i gotowanie w kwietniu poszło 73m3 gazu! To jakiś kosmos! Ja wiem, że 5 osób, wiem, że woda lodowata, ale aż tyle? Przysłali fakturę - współczynnik konwersji ponad 11. Cyrkulacji brak.

Adam626
05-05-2017, 20:14
A ile m3 wody poszlo?

kama33
05-05-2017, 20:45
Wody jak zwykle - 20 m3. W tamtym roku w kwietniu i w maju gazu 60m3. W lecie mniej

Adam626
05-05-2017, 21:00
No to nie dziwne. Zuzycie wody o polowe za duze

przemo1
05-05-2017, 21:14
Wody jak zwykle - 20 m3. W tamtym roku w kwietniu i w maju 60m3. W lecie mniej

Wody idzie Wam dużo, co z pewnością podnosi wydatki na gaz. U mnie przy 5 os (w tym 2 płci pięknej) idzie ok 10m3 wody/mc .

fotohobby
05-05-2017, 21:27
Na samo grzanie wody i gotowanie w kwietniu poszło 73m3 gazu! To jakiś kosmos! Ja wiem, że 5 osób, wiem, że woda lodowata, ale aż tyle? Przysłali fakturę - współczynnik konwersji ponad 11. Cyrkulacji brak.

A czym grzałaś w kwietniu ?

wg39070
05-05-2017, 21:33
A czym grzałaś w kwietniu ?

No co Ty...

kama33
06-05-2017, 09:39
A czym grzałaś w kwietniu ?

Przepalałam w kominku. CO wyłączone całkiem.
Wody dużo? 4m3/dorosłą osobę to raczej przeciętne zużycie. Nie w tym rzecz. Porównałam do analogicznego okresu i takiego samego zużycia wody i stąd moje zaskoczenie. Myślałam, że współczynnik konwersji mniejszy niż zazwyczaj, ale gazownia twierdzi, że nie. Widocznie woda lodowata po zimnej zimie i stąd więcej gazu poszło :)

Stermaj
06-05-2017, 10:56
Witam
Za rok 2016 poszło 2640 m3 CO +CWU.
Osób 6 w porywach 7 czasami 10.
Lubię popływać w wannie. Wody ciepłej potrafimy 500l na dobę przelać do kanału.
Nie narzekam zawsze mogę coś zaoszczędzić ale mi się nie chce. Stać mnie na to i już :).

Pozdrawiam
Marek

jak_kolwiek
06-05-2017, 11:30
Dwie osoby dorosłe + jeden niemowlak. Według stacji uzdatniania idzie nam średnio 300 litrów dziennie. Wody nie oszczędzamy.

f.5
06-05-2017, 11:41
Wody jak zwykle - 20 m3. W tamtym roku w kwietniu i w maju 60m3. W lecie mniej
Wychodzi 5 kubików na osobę ??? uśredniając oczywiście.


No to nie dziwne. Zuzycie wody o polowe za duze
Ile osób u Ciebie ? Zakładam ze kąpiecie się rano i wieczorem ?
u mnie 2 osoby a zużywam 15 m2 i to monitoruję od 9 lat w mieszkaniu jak i domu zawsze szło od 12 do 15 m3


Wody idzie Wam dużo, co z pewnością podnosi wydatki na gaz. U mnie przy 5 os (w tym 2 płci pięknej) idzie ok 10m3 wody/mc .
Przepraszam ale zazdroszczę wyniku i zapytam czy oszczędzacie czy tak poprostu wychodzi ?


Przepalałam w kominku. CO wyłączone całkiem.
Wody dużo? 4m3/dorosłą osobę to raczej przeciętne zużycie. Nie w tym rzecz. Porównałam do analogicznego okresu i takiego samego zużycia wody i stąd moje zaskoczenie. Myślałam, że współczynnik konwersji mniejszy niż zazwyczaj, ale gazownia twierdzi, że nie. Widocznie woda lodowata po zimnej zimie i stąd więcej gazu poszło :)
4 m3 raczej niskie gdzie sprzątanie pranie zmywarka 1x dziennie ?


Witam
Za rok 2016 poszło 2640 m3 CO +CWU.
Osób 6 w porywach 7 czasami 10.
Lubię popływać w wannie. Wody ciepłej potrafimy 500l na dobę przelać do kanału.
Nie narzekam zawsze mogę coś zaoszczędzić ale mi się nie chce. Stać mnie na to i już :).

Pozdrawiam
Marek
Takie podejście rozumiem w końcu po paru latach budowy człowiek chce się zregenerować fizycznie i psychicznie, a to niestety bądz stety kosztuje ,
1 każdego miesiąca od roku robię zdjęcie 3 liczników ale do zrezygnowania bądz ograniczenia wieczornego prysznica dla oszczędzenia stówki jeszcze nie zrezygnuję.
Pozdrawiam

kama33
06-05-2017, 12:01
Takie podejście rozumiem w końcu po paru latach budowy człowiek chce się zregenerować fizycznie i psychicznie, a to niestety bądz stety kosztuje ,
1 każdego miesiąca od roku robię zdjęcie 3 liczników ale do zrezygnowania bądz ograniczenia wieczornego prysznica dla oszczędzenia stówki jeszcze nie zrezygnuję.
Pozdrawiam
Dokładnie tak! Nie wyobrażam sobie zużycia wody 10m3 dla 5 osób. Widocznie prowadzimy inny tryb życia ;) Pralka włączona dzisiaj juz 3 razy, a za chwilę 4 raz dla jednej! rzeczy, bo nie wyobrażam sobie wyprać fartucha z cwiczeń w prosektorium z innymi rzeczami. Taka fobia :D

przemo1
06-05-2017, 12:11
....


Wody idzie Wam dużo, co z pewnością podnosi wydatki na gaz. U mnie przy 5 os (w tym 2 płci pięknej) idzie ok 10m3 wody/mc

Przepraszam ale zazdroszczę wyniku i zapytam czy oszczędzacie czy tak poprostu wychodzi ?
.
Pozdrawiam

Czy oszczędzamy? Zależy co przez to rozumieć - na higienie oczywiście nie.
Natomiast np przy zakupie baterii (szczególnie prysznic, umywalki i zlew; wanna i bidety mniej) już np tak - zwracałem uwagę na przepływ wody w l/min. Tak samo analizowałem zużycie wody przy zakupie AGD "wodnego".
No i mam jeszcze szambo - to trochę psychologicznie skłania do bardziej świadomego zużywania wody.

wg39070
06-05-2017, 12:23
A to nie jest przypadkiem wątek o zużyciu gazu? Moderatorze Tomasz131 działaj bo moje wpisy nie na temat od razu wywaliłeś gdzie indziej.

kulibob
06-05-2017, 12:41
Wody dużo? 4m3/dorosłą osobę to raczej przeciętne zużycie.

:rotfl: Skrajny brak poszanowania pieniędzy i środowiska

U mnie wychodzi 6m3 na 3 osoby. Reduktor ciśnienia, ograniczniki przepływu i perlatory.
A i tak sracze biorą najwięcej

kama33
06-05-2017, 15:59
:rotfl: Skrajny brak poszanowania pieniędzy i środowiska

U mnie wychodzi 6m3 na 3 osoby. Reduktor ciśnienia, ograniczniki przepływu i perlatory.
A i tak sracze biorą najwięcej

No to mi pojechałeś :rotfl:
2m3 na osobę to daje ok 67 litrów na dzień. Bez komentarza, bo wątek o zużyciu gazu a nie wody :)

kulibob
06-05-2017, 20:28
Wiem że pojechałem bo oszczędzać to trzeba umieć a nie cztery litery w 100l maczać. Jakbym był dziany jak maharadża to bym tyle wody nie lał i w dodatku gazem grzał.

Pawel_13
08-05-2017, 11:41
Sezon się kończy (w moim przypadku pierwszy) to też się pochwalę:
Od początku października do końca kwietnia: zużyte 648 m3 gazu (to jakieś niecałe 1400 zł)
Dom parterowy 115m2, konstrukcja drewniana-szkieletowa, 52m2 podłogówki, reszta grzejniki, piec kondensacyjny.

drozdii
08-05-2017, 21:49
temperatura w domu?

Pawel_13
09-05-2017, 05:59
Na programatorze temperatura komfortowa ustawiona na 21,6 st.C w tygodniu: 4:00 - 6:00 i 14:00 - 21:00. W weekendy 6:00 - 21:00.
W pozostałych godzinach poziom niski: 18 st.C

wg39070
09-05-2017, 07:38
Na programatorze temperatura komfortowa ustawiona na 21,6 st.C w tygodniu: 4:00 - 6:00 i 14:00 - 21:00. W weekendy 6:00 - 21:00.
W pozostałych godzinach poziom niski: 18 st.C

Komfortowa 21,6? W pozostałych godzinach 18? Teraz wiem, skąd takie zużycie. Zimno jak skurczybyk.

cypryski
09-05-2017, 08:01
Dla mnie wszystko co poniżej 22 stopni to ziiiiimno.

Zaprzyjaźniona rodzina wyznaje zasadę zimnego chowu - w zimę okno w każdym pokoju uchylone, temperatura strasznie niska - nie wiem czy chorują rzadziej od nas, ale maja chroniczny kaszel (dzieci też). Twierdzą, że tak jest zdrowiej dla organizmu. Ja nie jestem przekonany :(