PDA

Zobacz pełną wersję : Kolumnowa granica, ale nie thuje



halszka2
28-12-2005, 19:20
Witam
Zima to taki dobry czas na planowanie różnych inwestycji ogorodowych.
Podpowiedzcie mi proszę , co posadzić przed frontowym płotem mojej posesji. Mieszkam na wschodzie Polski w lubelskiem , więc nie jest tu najcieplej., jakieś delikatne odmiany odpadają więc.
Chcialabym , by to były zimozielone iglaki o pokroju kolumnowym. Nie chcę jednak thui, ani żadnych szmaragdów. Rozważam cisy, tylko nie wiem, którą z odmian wybrać. Ale też nie upieram się szczegółnie przy nich.
Jedną z funkcji tej zielonej granicy , oprócz izolacji optycznej , będzie zatrzymanie podmuchów wiatru, obecnie jest tu zbyt dużo przeciągów.

Pozdrawiam zimowo.

chopinetka
28-12-2005, 23:27
Cześć halszka2!

Cisy są niezłe na żywopłoty ale wolno rosną, jeżeli już to może odmiana Taxus media hatfieldi. A może cyprysiki Cię zainteresują? Te posiadam w swoim ogrodzie(powiedzmy namiastce ogrodu), i pomimo niezbyt urodzajnej ziemi - rosną :wink:

Ala.M
26-01-2006, 13:18
Bardzo dobrym rozwiązaniem w Twoim przypadku, będzie posadzenie kilku gatunków drzew iglastych. Z uwagi na kolumnowy harakter rośnięcia, proponuję świerk serbski i świerk syberyjski. Drzewa te po wielu latch będą b.wysokie ok. nawet 20-30 m (zależy od warunków). Ale są b. piekne. Oprócz tego, posadź obok nich jakieś inne , liściaste np. lipa, klon. Może też to być nawet zwykły sumak octowiec (ja nazywam go "chwastem", bo rozmnaża się sam b.szybko). Sumaka możesz przycinać nawet do ziemi - czyli formować, ale kiedy jest jesień, ma przepiękne bordowe i żółte liście. W połączeniu z zielonymi drzewami, wyglada doprawdy olśniewająco. A i o to chodzi, aby front Twego domu, był kolorowy, a zarazem osłaniał od wiatru.
Ala

Daniel Starzec
14-03-2006, 11:23
Chcialabym , by to były zimozielone iglaki o pokroju kolumnowym. Nie chcę jednak thui, ani żadnych szmaragdów. Rozważam cisy, tylko nie wiem, którą z odmian wybrać.
Są odmiany cisów o pokroju kolumnowym np.Wojtek lub Fastigiata.
Cisy jednak w wietrznym stanowisku mogą podmarzać zimą.

Mirek_Lewandowski
14-03-2006, 14:50
Korony kolumnowe: cis posp.'Fastigiata','Fastigiata Aurea','Fastigiata Robusta', pośredni 'Wojtek','Krzysztof','Hicksii',,'Hatfieldii'. cyprysik lawsona 'Columnaris','Alumii Gold',świerk posp. 'Cupressina', sosna posp. 'Fastigiata', czarna 'Pyramidata',jałowiec chiński 'Obelisk', 'Spartan', skalny 'Blue Arrow' (lepszy od 'Skyrocketa'), pospolity 'Gold Cone','Arnold','Hibernica','Sentinel','Suecica','S uecica Nana'.
Korony stożkowe:świerk serbski 'Nana',pospolity 'Barryi','Finedonensis', pungens 'Koster',' Białobok', 'Hoopsii', świerk czarny, jałowiec chiński 'Keteleerii','Spartan','Stricta','Stricta Variegata', cyprysik nutkajski 'Aurea','Glauca',lawson. 'Alumii','Golden Wonder','Iwonne','Kelleris Gold','Stardust', groszkowy 'Boulevard','Squarrosa','Plumosa','Plumosa Aurea'
Należałoby wybrać coś mając na uwadze 1. wygląd 2. glebę 3. warunki klimatyczne :D