PDA

Zobacz pełną wersję : Przycinanie brzozy, kiedy?



mario_pab
29-12-2005, 10:32
Mam na działce do podcięcia brzozy, ale nie wiem kiedy jest dobry termin na taki zabieg. Ktoś, kiedyś napisał na forum, że brzozy nie powinno się podcinać na wiosnę bo krążą w niej już soki. Zatem kiedy dokonywać cięć, aby drzewo później nie chorowało? Czy teraz (grudzień) jest dobry czas na to?

jatoja
29-12-2005, 12:30
Mam na działce do podcięcia brzozy, ale nie wiem kiedy jest dobry termin na taki zabieg. Ktoś, kiedyś napisał na forum, że brzozy nie powinno się podcinać na wiosnę bo krążą w niej już soki. Zatem kiedy dokonywać cięć, aby drzewo później nie chorowało? Czy teraz (grudzień) jest dobry czas na to?


Najlepiej robić to w czerwcu -lipcu
Minusem takiego cięcie jest tylko to że gdy drzewo ma liście to one zasłaniają czasm tak duzo że trudno ocenić które gałęzie są do wycięcia. Na pewno łatwiej jest ciąć w okresie bezlistnym gdy widzimy układ gałęzi i dlatego większoś cięc jest prowadzonych własnie teraz.
Ja staram się nie ciąć wiosną brzóz, kasztanowców ani klonów
Jezeli nie chcesz ciąc grubych gałęzi to możesz teraz a poważniejszymi cięciami radziłbym poczekac do lata

mario_pab
29-12-2005, 13:02
Wielkie dzięki za rzeczową odpowiedź. Wiem już na "czym stoję". Nie zamierzam ciąć grubych gałęzi więc zabieg taki chyba mimo wszystko przeprowadzę zimą.

AlaB
31-12-2005, 09:33
:o można ciąć drzewa zimą ???? Wydawało mi się że tylko jesienią i własnie na wiosnę :-?
A co z krzewami, np berberysem czerwonolistnym na żywopłot? Ciąć, nie ciąć? Kiedy to robić w odniesieniu do pór roku i kiedy w odniesieniu do jego wielkości- tzn czy przycinac już jak jest malutki czy dopiero jak ma kilka lat?