PDA

Zobacz pełną wersję : Szkodniki w kwiatkach doniczkowych



IH
12-01-2006, 10:49
Mam problem, co prawda z roślinami pokojowymi a nie ogrodowymi, ale może ktoś będzie mógł mi pomóc.

Z mojego beniaminka zaczęły się nagle sypać liście. I to w dodatku zielone. Obejrzałąm go dokładnie i znalazłam na powierzchni ziemi maleńkie robaczki. Właściwie owady bo wyglądają trochę jak miniaturowe pajączki - mają mniej niż milimetr długości, pękaty ale lekko podłużny jasny odwłok i z przodu kilka nóżek. Na listkach rośliny zauważyłam też maleńkie białe kropeczki, które wyglądają trochę jak wosk - jest ich niewiele /po kropeczce na listek i to nie na każdym/ ale wcześniej ich nie było.

Czy możecie mi powiedzieć co to jest? Czy to może być przyczyna, że roślina traci liście? I oczywiście, czym to ubić?
W każdym sklepie ogrodniczym słyszałam inną opinię i polecano mi bardzo różne środki. Nie chcę próbować wszystkich bo szkoda mi rośliny.

Jakieś trzy tygodnie temu też miałam /na wszystkich roślinach w domu/ szkodniki ale wtedy przypominały maciupeńkie białe muszki /zostawiały coś - jakby skrzydełka - na liściach/ i rośliny zaczęły mi schnąć. Wtedy wystarczył mi spray owadobójczy. Miał dość szeroki zakres działania więc nie wiem skąd teraz te pajączki i czemu spray ich nie wyeliminował?

Będę wdzięczna za pomoć bo za chwilę mój najładniejszy kwiatek zostanie łysy!

Wciornastek
12-01-2006, 11:01
Wszystko wskazuje na to, że masz przędziorki. Często o nich mówiliśmy na Forum. Stosuje się na nie akarycydy. Warto również spryskiwać częstowodą rośliny, bo ich rozwojowi sprzyja suche powietrze.

Teska
12-01-2006, 12:35
Wciornastek


to ja mam zapytanko...mam w donicy kawke....i zaczely z niej opadac liscie...na lisciach sa takie ciemne plamy...ale nic nie widac golym :lol: okiem.
Czy to mzoe byc jakis grzyb?? niedlugo to zostana mi same badyle...jak zauwaze ze cos sie pojawia na lisciach, obrywam,...ale to i tak dalej sie pojawia

Wciornastek
12-01-2006, 12:52
Wciornastek


to ja mam zapytanko...mam w donicy kawke....i zaczely z niej opadac liscie...na lisciach sa takie ciemne plamy...ale nic nie widac golym :lol: okiem.
Czy to mzoe byc jakis grzyb?? niedlugo to zostana mi same badyle...jak zauwaze ze cos sie pojawia na lisciach, obrywam,...ale to i tak dalej sie pojawia
Tesko a gdzie na liściach te plamy. Bo jeśli od brzegu to zazwyczaj sprawa tzw. fizjologiczna czyli cóś brakuje roślinie od jedzonka światła wilgoci w powietrzu. Jeśli natomiast plamy częściej powstają na środku liści to raczej wskazuje na choróbsko grzybowe.[/list]

IH
13-01-2006, 09:03
A ja znowu z pytaniem.

Poczytałam sobie wątki o przędziorkach i troszkę mi nie pasują. Nie mam pajęczynek ani białych plamek na liściach /raczej pojedyncze kropelki czegoś jakby białego wosku/. Obejrzałam ziemię jeszcze raz dokładniej i dziasiaj mam już zatrzęsienie malutkich stworzonek przypominających muszki - są podłużne i białe. Wyglądają inaczej niż te "niby" pajączki, które widziałam wczoraj. Może to było jakieś stadium pośrednie, albo mam nowe świństwo.
Zauważyłam też na ziemi coś jakby wylinki tych muszek.

Poprzednio, trochę w ciemno, zastosowałam preparat w sprayu polecony w sklepie. Wydawało mi się, że zadziałał. Nic tam nie było napisane, że pryskanie trzeba powtarzyć.

Jestem bardzo ciekawa, co to za paskudztwo mi się przyplątało.

I jeszcze pytanie o Talstar - czy zwalcza tylko przędziorki, czy jeszcze inne szkodniki?

Teska
13-01-2006, 10:01
Wciornastek


to ja mam zapytanko...mam w donicy kawke....i zaczely z niej opadac liscie...na lisciach sa takie ciemne plamy...ale nic nie widac golym :lol: okiem.
Czy to mzoe byc jakis grzyb?? niedlugo to zostana mi same badyle...jak zauwaze ze cos sie pojawia na lisciach, obrywam,...ale to i tak dalej sie pojawia
Tesko a gdzie na liściach te plamy. Bo jeśli od brzegu to zazwyczaj sprawa tzw. fizjologiczna czyli cóś brakuje roślinie od jedzonka światła wilgoci w powietrzu. Jeśli natomiast plamy częściej powstają na środku liści to raczej wskazuje na choróbsko grzybowe.[/list]

pojawiaja sie i na brzegach i na srodku...czy moge jes tapsinem potraktowac???

Wciornastek
13-01-2006, 12:15
Tesko oczywiście możesz zastosować Topsin. To nie zaszkodzi. Ale tak jak pisałam takie objawy w większości przypadków to skutki zimy, ogrzewania (np. jak stoi roślina na parapecie a od spodu grzeje). Może pomyśl o zmianie miejsca?

Teska
13-01-2006, 12:26
Tesko oczywiście możesz zastosować Topsin. To nie zaszkodzi. Ale tak jak pisałam takie objawy w większości przypadków to skutki zimy, ogrzewania (np. jak stoi roślina na parapecie a od spodu grzeje). Może pomyśl o zmianie miejsca?


stoi z daleka od grzejnikow :(

Wciornastek
13-01-2006, 12:43
Tesko oczywiście możesz zastosować Topsin. To nie zaszkodzi. Ale tak jak pisałam takie objawy w większości przypadków to skutki zimy, ogrzewania (np. jak stoi roślina na parapecie a od spodu grzeje). Może pomyśl o zmianie miejsca?


stoi z daleka od grzejnikow :(
A światło? Czy masz sucho w domu.
Możesz zrobić fotkę? Czy plamy mają strefowanie coś jak pawie oczko. Układają się w pierścienie?

Teska
13-01-2006, 15:52
Tesko oczywiście możesz zastosować Topsin. To nie zaszkodzi. Ale tak jak pisałam takie objawy w większości przypadków to skutki zimy, ogrzewania (np. jak stoi roślina na parapecie a od spodu grzeje). Może pomyśl o zmianie miejsca?


stoi z daleka od grzejnikow :(
A światło? Czy masz sucho w domu.
Możesz zrobić fotkę? Czy plamy mają strefowanie coś jak pawie oczko. Układają się w pierścienie?
wiesz stoja obok wilegasnego okna, plamy robia sie nieregularnie...taj jakby schly te liscie...
zdjecia narazie nie moge zrobic bo cos aparat szwankuje

Wciornastek
16-01-2006, 12:04
Przykro mi Tesko ale twój opis jest na tyle niespecyficzny, że trudno coś wyrokować. W każdym razie możesz opryskać Topsinem, zmienić miejsce postoju, trochę dokarmić czymś łagodnym np. pałeczkami, podlewać tylko wodą przegotowaną (zasolenie też może wywołać podobne objawy).