PDA

Zobacz pełną wersję : BRUK DREWNIANY



anulka1122
12-01-2006, 18:51
Planuję wyłożenie dróżek oraz podestu pod stół i krzesła w ogrodzie brukiem drewnianym.Dla niewtajemnoczonych sa to paliki okorowane o dl.ok 15cm i układa je sie jak kostkee brukową.Ale nie jest to tanie-koszt worka w którym jest 0,45m2 pow.kosztuje ok 28zl-co daje ok 65zł za m2 powierzchni.Ale wygląda przepięknie.Szukam tańszego producenta.Nawet myślałam o zakupie w tartaku długich kawałkow drzew,potem je okorować-korę wykorzystać pod drzewa a uzyskane paliki zamalować impregnatem przeciw wilgoci i pociąć na rządaną dł.Ale ktoś mi powiedział że te paliki są malowane w specjalnej komorze pod ciśnieniem i jak pomaluję je tylko z wierzchu to po roku zgniją mi w ziemi.Jesli ktoś ma namiary na producenta to proszę o kontakt.

jatoja
12-01-2006, 21:28
Odradzam układanie nawierzchni z bruku drewnianego, zwłaszcza bezpośrednio na ziemi, a już na pewno nie warto w zacienionych miejscach
Taki bruk jest krótkowieczny.
Ułożony we właściwy sposób czyli na grubym piasku w ogrodzie gdzie był system automatycznego podlewania (czyli bruk zraszany był codzień ) po 4 latach wyglądał koszmarnie, był wyslizgany pokryty glonami (cień) próchniejący.
Sprawdził się tylko w jednym ogrodzie ale w miejscu zadaszonym.

GrzegorzS
13-01-2006, 12:13
Nie zgadzam się, Jatoja. Taki bruk może być bardzo trwały (co najmniej kilkadziesiąt lat, istnieją wciąż ponad stuletnie), jest tylko jedno ale. Musi to być drewno dębowe, a nie sosna, nawet impregnowana. Impregnaty solne do drewna wypłukują się (szczególnie w ziemi) i trwałość takiego bruku to góra kilka lat. Dąb natomiast - nieimpregnowany - zrobi się ciemny, z czasem czarny i twardy.
Pozostaje problem ceny. Dąb zawsze będzie droższy od sosny, a nie polecam takiej zamiany.

jatoja
13-01-2006, 14:30
Nie zgadzam się, Jatoja. Taki bruk może być bardzo trwały (co najmniej kilkadziesiąt lat, istnieją wciąż ponad stuletnie), jest tylko jedno ale. Musi to być drewno dębowe, a nie sosna, nawet impregnowana. Impregnaty solne do drewna wypłukują się (szczególnie w ziemi) i trwałość takiego bruku to góra kilka lat. Dąb natomiast - nieimpregnowany - zrobi się ciemny, z czasem czarny i twardy.
Pozostaje problem ceny. Dąb zawsze będzie droższy od sosny, a nie polecam takiej zamiany.

W ogrodzie stykałem się tylko z brukiem sosnowym
Natomiast faktycznie widziałem bruki z dębu -przedwojenne - stanowiły podłogę w hali fabrycznej i cały czas przy okazji produkcji były zachlapywane, zalewane, nasączane smarami i olejami

ZBINAL
13-01-2006, 18:04
Witam, sosna generalnie jest materiałem nietrwałym nawet impregnowana, narażona na warunki atmosferyczne dosyć szybko ulega niszczeniu. Jeżeli zależy ci na nawierzchni drewnianym to pomyśl o bruku z drzew liściastych, np: jak wcześniej wspomniany dąb. Moim zdaniem nie ma co oszczędzać na materiałach, ponieważ w późniejszym czasie się mści ponownym układaniem nawierzchni z nowych elementów. Na koniec jeszcze jedna uwaga, jak już będziesz układała ten bruk, to pamiętaj o tym aby nie był zbyt ciasno ułożony, musi być mały luz, kołki drewniane chłoną wodę i pęcznieją. Poprawialiśmy u klienta, który własnymi siłami układał taką nawierzchnię, zrobił to bardzo ciasno i efekt był taki, że bruk mokry wypiętrzał mu się.
Pozdrawiam

malwinka1410
14-01-2006, 00:17
najczęstrzym i najtańszym (WRRRRRR-przestrzegali mnie że forum to miejsce dla golasów) w handlu jest bruk ŚWIERKOWY!!!
Sosnowy jest tak samo niespotykany jak dębowy. JATOJA albo kolejny zonk. Albo niebywały Twój fart!

ZBINAL
14-01-2006, 12:14
malwinka 1410, popytaj się u producentów elementów drewnianych do ogrodów, to powiedzą ci że najczęstrzym materiałem jest sosna, chyba że w danym regionie inne drzewo jest popularne i bardziej dostępne. Bruk drewniany, sosnowy, produkuje się z sosen, z przecinki o średnicy od 5 do 12 - 14 cm., z takiego samego materiału robi się palisady.

Pozdrawiam

Filo
14-01-2006, 17:55
Bruk drewniany jest zimą piekielnie śliski.

anulka1122
22-01-2006, 13:47
szukałam i szukałam i chyba zreszta i po waszych wypoeiedziach i po konsultacji z mężem wrócimy do pierwotnego pomysłu jakiejś fajnej kolorystycznie kostki brukowej betonowej.Teraz robią takie imitacje na stare,lekko bordowe,z przesmykami brązu-za połowę tego co bruk drewniany.Trudno

waldun
23-01-2006, 09:34
szukałam i szukałam i chyba zreszta i po waszych wypoeiedziach i po konsultacji z mężem wrócimy do pierwotnego pomysłu jakiejś fajnej kolorystycznie kostki brukowej betonowej.Teraz robią takie imitacje na stare,lekko bordowe,z przesmykami brązu-za połowę tego co bruk drewniany.Trudno

a ja ostatnio gdzieś widziałem reklame takiego bruku cementowego stylizowanego na bruk drewniany - na zdjęciach bardzo ładnie to wyglądało

anulka1122
27-01-2006, 14:42
I ja widziałam tylko gdzie?? Jak nie potrzeba to wszystko jest a jak potrzeba to zaćma całkowita :)

G.N.
29-01-2006, 10:41
Nie dawno widziałem w Castoramie

malwinka1410
01-02-2006, 04:14
ZBINAL!
dalej się upieram że w handlu najczęściej spotykany jest bruk drewniany świerkowy, sporadycznie spotykany jest sosnowy i czasem z liściastych. Zabawne jest to że 90% handlowców nie potrafi odróżnić drewna sosnowego od świerkowego, zaznaczam HANDLOWCÓW NIE PRODUCENTÓW. Elementy drewniane do ogrodów najczęściej robione są z sosny - tu się zgadzam.
Filo!
Nieprawda ze bruk drewniany zimą jest piekielnie śliski. Zachowuje się "normalnie" jak inne nawierzchnie, oczywiście poza tymi piekielnie śliskimi jak np gres.

Heniek
01-02-2006, 10:51
Witam.
Z informacji które uzyskałem, najbardziej na bruk nadaje się akacja. W tamtym roku już w jakimś podobnym wątku o tym pisałem. Widziałem parking tak zrobiony. Na razie jest OK. Sam robię przymiarki do czegoś takiego.
Widziałem te bruki udające drewno. Według mnie wyglądają jak betonowe ogrodzenia.
Pozdrawiam, Heniek

Filo
01-02-2006, 21:16
malwinka1410, ja i mój niegdyś potłuczony tyłek :lol: będziemy się upierać, że bruk drewniany jest bardzo śliski.

Pearl
21-07-2006, 11:31
ja mam kołki sosnowe po remoncie i już zdecydowałem: będę to ciął na klocki wysokości :o (tu się zastanawiam... minimum 10cm chyba...) a potem impregnował.
Mam opcję z Altaxinem co się zowie Apikor... ale lepszym chyba rozwiązaniem jest... tu uwaga!!! Pokost! ...tylko trzeba go rozcięczyć jakimś rozcieńczalnikiem w 50% czyli zmieszać "pół na pół". Dzięki temu nie będzie się lepił praktycznie wcale. Takie rozwiązanie pod dachem i na piasku, przetrwa dłuuuuuugo. Ja odważnie wyprubuję to jednak na wolnej przestrzeni i zobaczymy. Może ktoś z Was coś dorzuci od siebie... komentarz, radę... Krawędzie placyków będą odizolowane od czarnoziemu szczelnym sztucznym materiałem z rolki, bo takie coś akurat mam - ale poza tym jest wręcz idealne do tego celu (podobne różnokolrowe taśmy rozkłada się na kablach elektrycznych etc. przy okazji wykonywania różnorakich wykopów).
Pozdrawiam
Pearl

Dr.opsik
15-08-2006, 07:38
Znalazłem ten watek i mam pytanie gdzie mógłbym kupić we Wrocławiu i okolicach (do 100km:-) ) bruk drewniany ogrodowy ale koniecznie z dębu lub buku, ewentualnie akacji, nie sosnowy lub świerkowy?
Czy ktoś z Was kupował kiedyś takie cuda? Podzielcie się ze mną miejscem gdzie to mozna kupic.
:)
pzdrw

hanka55
15-08-2006, 10:54
Na allegro znalazłam piekny bruk dębowy za 34 zł!!
ROZMIAR TAFLI: 552 x 276 x 18 mm
I to cięty w panelową kostkę. Aż chciałoby się taki ułożyć w domu...:D

http://images4.fotosik.pl/90/ca53355363ff9ec4.jpeg (www.fotosik.pl)

Dr.opsik
15-08-2006, 20:13
Dzieki Haneczko, bruk bardzo piekny.
Ale mnie chodzi o bruk OGRODOWY czyli taki na chodniki do ogrodu, nie do wnętrz naszych domków .
pozdrawiam serdecznie :)

hanka55
15-08-2006, 20:34
Na allegro masz kilku sprzedających bruk dębowy :D

CoolaTT
15-08-2006, 23:24
Tak się stało , że 2 lata temu miałem możliwość wykonania 300 m2 bruku drewnianego.W życiu nigdy czegoś takiego nie robiłem. Od razu mogę napisać, że nie brałem pod uwagę nic innego poza dębem.

Dlatego kupiłem dębinę niesortowaną w lesie od leśniczego cena ok. 75 zł za metr przestrzenny (z fakturą VAT) - kawałki po 120 cm różnej średnicy od 15 do 24 cm średnic.

Wszystko niestety trzeba było okorować samemu co jest żeczywiście dość żmudną robotą i radzę to robić kiedy drewno jest jeszce mokre, bo jak wyschnie to troszke ciężko idzie.

Potem trzeba było zbić kozioł do drewna i odpalić piłę motorową i ciąć. Kawałki ok 20 cm (+-2 cm). Proponuję te kawałki czym,ś zaimpregnować z jednej (dolnej) strony - nadaje się bitex (taki do konserwacji podwozi aut), sprawdza się też izolbet, a najtrańszy jest przepał z silnika i też jest rewelacja.

Wykonać też trzeba podsypkę - i tu zależnie od gruntu (podobnie jak w kostce brukowej) ja miałem tylko żwir i piasek. Niektórzy czasmi dodają cement do pisaku. Po ułożeniu całości (układamy jak leci, jak pasuje, nie upychamy zbyt ciasno) należy kupić troszkę w miarę grubego żwiru i wysypać na całość, po czym powmiatać go w luki pomiędzy kostkami.

Na koniec zagęszczarka i równanie. potem ewentualnie jeszcze raz przesypujemy już troszkę cieńszym żwirem i może raz jeszcze równamy. Wychodzi rewelacja, naprawdę super wygląd.

Może się zdarzyć że po roku raz jeszcze przyda się zagęszczarka bo po zimie (u mnie powieżchnia była spoera prostokąt 17x18m) trzeba było miejscami troszkę pojeździć ale po 2 roku już tego nie dotykałem.

Napiszę więcej - bruk jest zraszany prawie codziennie podczas podlewania trawy, lecą na niego kipy z papierochów, wylewa się piwo (jest to w ogródku piwnym w knajpie) - trzyma się rewelacyjnie, troszkę zciemniał ale naprawdę minimalnie.


PO PRAWIE TRZECH LATACH STAN OCENIAM NA IDEALNY - NIE RÓBCIE BRUKU Z INNEGO DREWNA NIŻ DĄB CZY GRAB.

Koszta (brutto) 300m2

Drewno 1200 zł transport 100 zł wypożyczenie zagęszcarki i piły w sumie 200 zł, paliwo do piły i zagęszczarki 150 zł, ostrzenie łańcucha w pile ok 100 zł, przepał ok 50 zł, żwir i piasek 500 zł ,koszta inne zakładam jakieś 200 zł razem=2500

2500 w moim przekonaniu naprawdę nie jest kwotą duż za 300 m2.

Pearl
16-08-2006, 07:27
ja mam zamiar ułożyć 15-25m2 ale mam bruk sosnowy :/ bo praktycznie gratis miałem cięcie, a drewno to stemple budowlane pozostałe po remoncie. Mój plan jest taki:
najpierw impregnacja - zatapianie, nasączanie w roztworze 50/50 pokost + jakiś rozpuszczalnik. Efekt takiego zabiegu: porządnie wnika w drewno, szybciej niż sam pokost... i potem nie brudzi już w zasadzie. Podsypka, grubszy żwirek i odizolowanie krawędzi bruku od czarnoziemu. To tyle... taki jest plan, ale to przede mną dopiero

CoolaTT
16-08-2006, 13:26
Sosna jest drewnem miękkim i napewno zbyt długo nie poleży. Do ułożenia 25m2 wystarczy jakiś 1 metr przestrzenny drewna wartości około 75 złotych. Cięcie jednago metra to pewnie jakieś2-3 godziny pracy i jakieś max 2 liry benzyny. Impregnacja tej ilości przepałem jakieś 10 złotych. Wyrobiłbyś się z podsypką w kwocie 250 złotych co chyba nie jest dużo.

A tak apropos drożej cię ten pokost wyniesie i impregnacja niż zakupienie pożądnego drewna. Namawiam na DĄB lub GRAB.

Pearl
16-08-2006, 13:31
chyba masz rację, a dojdzie jeszcze robocizna przy układaniu bruku :-? jeszcze chyba raz przemyślę sprawę... może chociaż pod krytym tarasem dam tę sosnę, którą mam (taras na słupach)? Się zobaczy...

CoolaTT
16-08-2006, 20:18
Bruk ułożysz sam, napradę to bardzo prosta spraw i wcale nie pracochłonna, spróbuj...

Filo
16-08-2006, 21:44
Sosna jest drewnem miękkim i napewno zbyt długo nie poleży. Do ułożenia 25m2 wystarczy jakiś 1 metr przestrzenny drewna wartości około 75 złotych...

Witam,

Z moich kalkulacji wynika, że 1 mp to około 5 m2 bruku grubości 20 cm, lub 10 m2 grubości 10 cm. Mylę się ?
Ostatnio kupowałem różne gatunki i sorty drewna i nawet opałówka olchy kosztuje ponad 100 PLN/mp a np. sosna papierówka 120 PLN netto.
Piszę powyższe aby urealnić wycenę bruku drewnianego.

CoolaTT
17-08-2006, 06:28
Straszne te ceny. Ja mieszkam na podlasiu więc drewno nie jest drogie. I ten właśnie dąb który brałem to też jest traktowany jako opałówka. Teraz też poszukuję drewna dębowego, tym razem na ogrodzenie (słupki) i też u leśniczego zamówię tylko poproszę ażeby cieli na kawałki po 250 cm.


A tak na marginesie 1 metr przestrzenny = 0,65 metra sześciennego.

Filo
17-08-2006, 07:56
...A tak na marginesie 1 metr przestrzenny = 0,65 metra sześciennego.

Zgada się, ale nie zmienia to moich wyliczeń co do uzyskanej powierzchni bruku - metr przestrzenny jest w tym przpadku bardziej adekwatną jednostką miary niż metr sześcienny, ponieważ uwzględnia puste przestrzenie pomiędzy kłodami zachowane również po ułożeniu bruku.

PS. Ceny, które podałem wyżej dotyczą kubika drewna (metra^3).

CoolaTT
17-08-2006, 08:27
to w takim razie ja płaiłem po około 115 zł za m3 - sosna faktycznie ni była dużo tańsza.

roman2
18-08-2006, 21:13
bardzo wytrrzymałym drewnem jest robinia akacjowa. Nadawałaby się na taki bruk.

CoolaTT
18-08-2006, 21:37
Dzisiaj byłem w nadleśnictwie i facet mi powiedział, że na taki bruk nadaje się dąb, grab lub modrezew. O sosnie powiedział ażeby absolutnie nie używać ponieważ gnije pod wpływem wody.

Mirek_Lewandowski
19-08-2006, 20:38
Dzisiaj byłem w nadleśnictwie i facet mi powiedział, że na taki bruk nadaje się dąb, grab lub modrezew. O sosnie powiedział ażeby absolutnie nie używać ponieważ gnije pod wpływem wody.
Grab zgnije. Dąb i robinia. I to nie "marchewki", tylko grubsze. Biel i na dębie zgnije. Podobnie modrzew. Twardziel wytrzyma, biel ognije. A patyk o śr. 10 cm to sama biel.

CoolaTT
19-08-2006, 21:05
Napisałem co mi w nadleśnictwie powiedzieli.

Ja sam robiłem dębowy średnicy około 20 cm. KUpowałej jako opał, nie wiem ale u mnie ni cholery nie gnije.

Mirek_Lewandowski
19-08-2006, 21:12
No przecież napisałem, że dąb, byle grubszy niż 10 cm.

Dr.opsik
20-08-2006, 14:57
Pozwolę sobie ponowić pytanie czy gdzieś w dolnośląskim lub okolicach ktoś sprzedaje ten bruk?
pzdrw

Filo
21-08-2006, 13:58
Dzisiaj byłem w nadleśnictwie i facet mi powiedział, że na taki bruk nadaje się dąb, grab lub modrezew. O sosnie powiedział ażeby absolutnie nie używać ponieważ gnije pod wpływem wody.
Grab zgnije. Dąb i robinia. I to nie "marchewki", tylko grubsze. Biel i na dębie zgnije. Podobnie modrzew. Twardziel wytrzyma, biel ognije. A patyk o śr. 10 cm to sama biel.

To modrzew może być czy nie ? :)
W moim przypadku zastosowanie na werandzie.

CoolaTT
21-08-2006, 14:07
Modrzew na 1000% nie zgnije. Tylko, że troszkę droższy od dębu...

Rbit
23-08-2006, 08:27
Bedac na wakacjach widzialem taki bruk w barku w Gryżynie. Był zrobiony z debu ( zarówno ciete pnie jak i nieregularna łupanka z pni duzej srednicy ( i ta mi si podobała najbardziej) . Był na swiezym powietrzu, lekko zadaszony, widać było ze impregnowany ( tak na oko olej) i wygladał rewelacyjnie. Jak by ktoś z okolic Poznania wybierał sie w okolice to moze zrobić zdjecie :-). Ja niestety nie dam rady chyba ze za rok pojade tam na urlop. ;-)

ddmowski
12-11-2006, 10:18
Witam
W czerwcu tego roku firma zrobiła mi 110 m2 bruku dębowego, średnice największych pni (szczególnie na obrzeżach) dochodzą do 70 cm. Kosztowało mnie to wraz z impregnacją olejem lnianym BECKERSA (drogim jak nie wiem co) 8600 zł. Jedno Wam mogę doradzić - nie cieszcie się że zrobicie coś tanio z sosny bo za 2 lata będziecie to zrywać i przeklinać wcześniejszą decyzję. Jeśli to ma leżeć kilkanaście lub kilkadziesiąt lat to DĄB - tylko DĄB. Pamiętajcie - tanie mięso to psy jedzą i jeszcze jedno - jestem biedny więc nie stać mnie na rzeczy tanie. Chcesz zdjecia - wyslij mejla [email protected]

roman2
12-11-2006, 14:53
a co powiecie o grochodrzewie?
Jedno z najtwardszych drzew?
Tylko nie znam ceny takiego bruku.
http://www.wiki.lasypolskie.pl/d/drewno-robinii-akacjowej

CoolaTT
12-11-2006, 21:54
Witam
W czerwcu tego roku firma zrobiła mi 110 m2 bruku dębowego, średnice największych pni (szczególnie na obrzeżach) dochodzą do 70 cm. Kosztowało mnie to wraz z impregnacją olejem lnianym BECKERSA (drogim jak nie wiem co) 8600 zł. Jedno Wam mogę doradzić - nie cieszcie się że zrobicie coś tanio z sosny bo za 2 lata będziecie to zrywać i przeklinać wcześniejszą decyzję. Jeśli to ma leżeć kilkanaście lub kilkadziesiąt lat to DĄB - tylko DĄB. Pamiętajcie - tanie mięso to psy jedzą i jeszcze jedno - jestem biedny więc nie stać mnie na rzeczy tanie. Chcesz zdjecia - wyslij mejla [email protected]
ddmowski to cholernie drogo coś Ci ten pruk wyszedł. Ja sprawdzałem ceny i nie odbiegają od tych o których wcześniej pisałem. Tej zimy przygotowuję się do położenia około 100 m2 bruku drewnianego. Dąb przyjeżdża za miesięc, wieczorami go okoruję i poimpregnuję zamówię żwir piasek itp, i na wiosnę postaram się go ułożyć. Przewidywane wydatki to: drewno dębowe ok. 3m3 ok 450 pln; olej (obojętnie - najlepiej impregnować przez "kąpiel" w przepale - koszt 0 pln), 2 wywrotki pisaku na podsypkę ok. 300 pln, paliwo, olej i ostrzenie łańsucha piły ok. 200 i na koniec wywrotka grubszego żwiru do uzupełnienie luk pomiędzy drewnem 150 pln, wynajęcie zagęszczerki ok. 100 zł/doba.

Razem koszt (zawyżony) to 1200 złotych, dlatego dziwi mnie Twoje 8600??

Zgadzam się ze stwierdzeniem, że tanie mięso jedzą psy oraz, że biednych niestać ażeby kupować tanio,..... ale nie powinni dać się też okradać...

ddmowski
25-11-2006, 23:29
Witam
W czerwcu tego roku firma zrobiła mi 110 m2 bruku dębowego, średnice największych pni (szczególnie na obrzeżach) dochodzą do 70 cm. Kosztowało mnie to wraz z impregnacją olejem lnianym BECKERSA (drogim jak nie wiem co) 8600 zł. Jedno Wam mogę doradzić - nie cieszcie się że zrobicie coś tanio z sosny bo za 2 lata będziecie to zrywać i przeklinać wcześniejszą decyzję. Jeśli to ma leżeć kilkanaście lub kilkadziesiąt lat to DĄB - tylko DĄB. Pamiętajcie - tanie mięso to psy jedzą i jeszcze jedno - jestem biedny więc nie stać mnie na rzeczy tanie. Chcesz zdjecia - wyslij mejla [email protected]
ddmowski to cholernie drogo coś Ci ten pruk wyszedł. Ja sprawdzałem ceny i nie odbiegają od tych o których wcześniej pisałem. Tej zimy przygotowuję się do położenia około 100 m2 bruku drewnianego. Dąb przyjeżdża za miesięc, wieczorami go okoruję i poimpregnuję zamówię żwir piasek itp, i na wiosnę postaram się go ułożyć. Przewidywane wydatki to: drewno dębowe ok. 3m3 ok 450 pln; olej (obojętnie - najlepiej impregnować przez "kąpiel" w przepale - koszt 0 pln), 2 wywrotki pisaku na podsypkę ok. 300 pln, paliwo, olej i ostrzenie łańsucha piły ok. 200 i na koniec wywrotka grubszego żwiru do uzupełnienie luk pomiędzy drewnem 150 pln, wynajęcie zagęszczerki ok. 100 zł/doba.

Razem koszt (zawyżony) to 1200 złotych, dlatego dziwi mnie Twoje 8600??

Zgadzam się ze stwierdzeniem, że tanie mięso jedzą psy oraz, że biednych niestać ażeby kupować tanio,..... ale nie powinni dać się też okradać...

Witam CoolaTT

Uśmiałem się z tego "pruka" :) nie wiem jakiej klawiatury używasz ale na mojej "p" leży daleko od "b". To tak na marginesie. ;)

Nie czuję się okradziony. Uważam że usługa za którą zapłaciłem została wykonana na najwyższym poziomie i z najlepszych materiałów. Powód dlaczego zleciłe to firmie a nie zrobiłem sam (choć lubię podłubać przy domu) jest banalnie prosty. Zajmuję się czymś co przynosi mi większy dochód niż koszt 8600 zł wykonania tego w dwa i pół tygodnia. Nie opłacało mi odłożyć pracę i się z tym męczyć a wieczorami zamiast "okorowywać" relaksowałem się słuchając muzyki czego i Tobie życzę. Za sam impregnat zapłaciłem ok 2000 zł ponieważ widziałem u znajomego impregnację darmowym zużytym olejem samochodowym tzw "przepałem" i utrzymujący się w ogrodzie przez pierwszy rok zapach warsztatu samochodowego skutecznie odwiódł mnie od tego pomysłu(pomijam aspekt ekologiczny).

Jeśli ktoś układa bruk dębowy zawodowo to na pewno zrobi to lepiej od Ciebie ponieważ ma doświadczenie i z tego się utrzymuje.

P.S.
Bożeno która wysłałaś mi mejla z prośbą o zdjęcia - przypadkiem go usunąłem - prześli mi proszę jeszcze raz a wyślę Ci zdjęcia - obiecuję i pozdrawiam

CoolaTT
27-11-2006, 07:28
:) Pomyłki nie zauważyłem i faktycznie sam się zdziwiłem bo powiedzmy sobie szczerze raczej nie da się równocześnie jednym palcem wcisnąć "p" i "b". :)

Odnośnie czy wykonałeś to sam, czy wykonał to ktoś? (kto wg Ciebie z tego żyje) - to też nie widzę problemu, ja tylko chciałem pokazać innę alternatywę dla ludzi którzy nie koniecznie zarabiają podobnie jak Ty - czyli jak mówisz więcej niż 8600 w dwa i pół tygodnia. Jak na razie na biedę nie narzekam, a nie koniecznie chciałbym wydać 8600 lekką ręką.


Jakość wykonania jest naprawdę fajna. Tylko dziwi mnie dlaczego drzewo jest nieokorowane? Za 2 może 3 lata kora zacznie odstawać (jestem pewien na 100%). Zastanawiałeś się co wtedy zrobisz??

Ale reasumujęc wygląda to bardzo dobrze, a nawet lepiej niż dobrze.

Pozdrawiam

Filo
27-11-2006, 17:57
Witam,

Ma zgromadzony dąb i trochę olchy na bruk drewniany. Najbardziej przeraża mnie okorowanie. Może faktycznie nie jest to konieczne ? ddmowski możesz zapytać twoich fachowców (kontrolnie) skąd u nich przekonanie, że nie będzie z tego problemu.
CoolaTT proszę o info jak sobie z korą poradził, tradycyjnie ośnikiem ręcznym ?

CoolaTT
27-11-2006, 18:56
Niestety ręcznie, nie ma za bardzo innych sposobów. I proponuję zrobić to czym prędzej, kiedy drewno jest jeszcze stosunkowo mokre, bo jak wyschnie to kaplica.

Niektórzy używają ośników, inni próbuję robić to szpadlem (osobiście mi się to nie podoba).

Z tym korowaniem to naprawdę żmudna robota, ale wtedy wiesz,że zrobiłeś coś na długi czas. Nie ma co ukrywać że pod korą pojawią się korniki i będą niszczyć drewno, po jakimś czasie kora zacznie sama odstawać i wtedy trzeba ją będzie wydłubywać spomiędzy kostek, i bruk straci swój cały urok.

W sumie teraz masz prawie zimę dlatego też proponuję powoli zaczynać skrobanę bo naprawdę trochę to potrwa - ale efekt radocha po skończonej pracy jest niesamowita.

ddmowski
27-11-2006, 20:36
:) Pomyłki nie zauważyłem i faktycznie sam się zdziwiłem bo powiedzmy sobie szczerze raczej nie da się równocześnie jednym palcem wcisnąć "p" i "b". :)

Odnośnie czy wykonałeś to sam, czy wykonał to ktoś? (kto wg Ciebie z tego żyje) - to też nie widzę problemu, ja tylko chciałem pokazać innę alternatywę dla ludzi którzy nie koniecznie zarabiają podobnie jak Ty - czyli jak mówisz więcej niż 8600 w dwa i pół tygodnia. Jak na razie na biedę nie narzekam, a nie koniecznie chciałbym wydać 8600 lekką ręką.


Jakość wykonania jest naprawdę fajna. Tylko dziwi mnie dlaczego drzewo jest nieokorowane? Za 2 może 3 lata kora zacznie odstawać (jestem pewien na 100%). Zastanawiałeś się co wtedy zrobisz??

Ale reasumujęc wygląda to bardzo dobrze, a nawet lepiej niż dobrze.

Pozdrawiam

Witam
Wygląda dobrze ? Znaczy przesyłałem Ci już zdjęcia ? :)

Chodziło mi o to że firma która tym zajmuje się zawodowo zrobiła to lepiej odemne - jak patrzyłem na wykonanie to jest to jednak męczące, każdy pniak jest grubością i kątem przycięca inny, więc układanie nie szło tak szybko. Tak naprawdę trochę im ułatwiłem pracę ponieważ celowo prosiłem ich żeby powierzchnia nie była płaska jak tafla lodu.

Cieszę się że powierdziłeś że Tobie też się podoba - to miłe - dziękuję.

Co do ceny mogłem mieć to taniej ale pod warunkiem że pniaki będą mieć małą średnicę (tak jak pisałeś do 20 cm) więc wybrałem opcje gdzie największe mają 70 cm (szczególnie na obrzeżach gdzie ze względu na ich ciężar i rozmiary nie trzeba było tego palikować żeby się nie rozchodziło). Poza tym takie ogromne pnie wyglądają naprawdę świetnie.

Co do okorowania - nieokorowane pniaki po prostu tracą swój urok - ewentualnie będę się martwił za te 2-3 lata :)

Zmieniając temat:
Na wiosnę mam plan wymurować (tym razem sam ;) kamiennego grilla - zwożę już głazy :). Konkretnie ma to być okrągły, ew. ośmiokątny stół z paleniskiem na środku, zadaszony - mój brat ma takie cudo na mazurach. Zwróciłem uwagę że jesteś aktywnym uczestnikiem forum muratora więc znasz może jakieś strony www ze zdjęciami takich budowli ? Moja wyobraźnia już ruszyła natomiast chciałbym się podeprzeć jakimiś wzorami.
Będę wdzięczny za pomoc.
Dziękuję

P.S.
Pierwotnie chciałem wypełnienić miejsca między pniami za pomocą szyszek i igliwa uzbieranego z lasu tylko że są 2 ale : musiałbym zebrać igliwo chyba z całego mazowieckiego parku krajobrazowego :) a po drugie szyszki niestety "się otwierają" i "wychodzą" ponad powierzchnię bruku - trzeba je usuwać - potem się zamykają i żeby to ładnie wyglądało znowu trzeba je uzupełnić. Co prawda jest to uciążliwe ale wygląda naprawdę bosko - zrobiłem test na małej powierzchni i Panom wykonawcom szczena opadła. Natomiast jednak musi to być w miarę bezobsługowe dlatego to rozwiązanie odpadło - ale przy grillu na pewno to zrealizuję.
Pozdrawiam.

CoolaTT
27-11-2006, 21:37
Odnośnie Grili Murowanych i wędzarni to polecam stronkę

http://www.wedlinydomowe.pl

Tutaj od razu kilka linków do takich Grilowędzarni


http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=1192


http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=1186


http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=1126


http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=1099

I na koniec jeszcze kilka - myślę, że jak poszukasz na tej stronce dokładniej to znajdziesz coś ciekawszego.

I znalazłem coś jeszcze takiego

UWAGA: Pod adresem http://www.megaupload.com/?d=1QJ8DLX8
jest do ściągnięcia film o budowie altany z wędzarnią i grillem, umieszczonej na pierwszym zdjęciu. Plik jest dość spory, więc kolega Miro wrzucił go na bezpłatny lecz czasowo okreslony serwer. Dostepny tam będzie przez miesiąc od wczoraj. Oznaczenie pliku - wedzarka.divx

Filo
29-11-2006, 21:47
CoolaTT,

niestety komunikat: Plik wygasł z powodu braku aktywności.

eRaf
02-12-2006, 07:02
Może dałoby się reaktywować plik wedzarka.divx na megauploadzie lub np. na rapidshare
Pls

superstronka ta http://www.wedlinydomowe.pl

Pozdr

Pearl
15-04-2007, 00:21
Witam,
mam dąb w krążkach wys. 10cm. Krążki różne, ale max. 20 cm średnicy bo to materiał na wąskie ścieżki. Zamierzam ułożyć to na samym piasku, odizolować z boków od ziemi takim pasem sztucznego tworzywa - giętkie toto i grube jak cerata, grubsze nawet. Wilgoci nie przepuszcza za nic w świecie. Stosuje się to do oznaczania kabli pod ziemią. Boki też wzmocnię jakimś ograniczeniem ...cementowym.
Pytanie: czy muszę te krążki jeszcze impregnować? Miałem je maczać od spodu, tak do połowy w oleju - przepale. Trochę to kłopotliwe, ale wydaje mi się, że nurzanie całych klocków w takim zajzajerze zaowocuje smrodkiem w ogrodzie i tym, że buty będą się brudzić - przynajmniej przez jakiś czas. Stanowisko tych ścieżek to taki półsuchy pólcień - tak bym to ujął. Jakie są Wasze doświadczenia z olejem i dębem w ogóle?
Ktoś przekonuje mnie bym układał to na suchy beton, a w drugim przypadku w ogóle mówi by je całkiem zabetonować. Mam wątpliwości... czy w takich rozwiązaniach woda przez długi czas nie będzie zalegać w tym dębie? Chyba mu to nie pomoże przetrwać dłużej...?
Aaaa właśnie! Nie dodałem, że krążki nie są okorowane! Co z tym fantem zrobić, bo oskurowywanie teraz takich klocków to dramat w wiecej niż trzech aktach :-? Proszę o poradę - z góry wielkie dzięki.
Pozdrawiam
Pearl

Pearl
19-04-2007, 10:41
podnoszę temat... nikt nie ma bruku?
na allegro pokazał się fajny po 45zł za m2... i chyba ładniejszy od mojego za 34zł

mariuszdro
27-04-2007, 19:55
świetny wątek! na razie jestem na etapie początkowym budowy, ale marzy mi się taki bruk w ogrodzie
strasznie mnie pocieszyliście, że można taki bruk zrobić samemu i chyba juz zacznę męczyć męża
mam tylko jedno pytanko: jak juz kupie tego dęba u lęśniczego, potnę , okoruję, to czy on jeszcze musi jakiś dłuższy czas leżakować celem podeschniecia??
bo może warto już kupić??
"żona"

Tomciooo
05-01-2008, 00:29
Bardzo ważna uwaga.
Ja niedawno taki bruk drewniany demontowałem.
Przyczyna: kilkakrotne złamanie ręki - po deszczu drewno jest niesamowicie śliskie, zwłaszcza gdy już zacznie delikatnie porastać mchem.

słej
05-01-2008, 10:59
wysezonowany zaimpregnowany dąb nadaje się do tego celu,
trzy lata temu zrobiłem z czegoś takiego scieżkę, jest oryginalna a co do trwałości to zobaczymy, na razie ok;
okorowane konary dębowe ciąłem na 10cm odcinki i układałem na podsypce z piasku, ścieżka może być trochę wyniesiona co zapobiegnie nadmiernej wilgoci

chopinetka
06-01-2008, 22:20
Witam

Ja natomiast słyszałam, że na zewnątrz z naszej strefy klimatycznej to tylko Robinia akacjowa. Podobno w ogóle nie gnije :roll:

pozdrawiam

Elfir
08-01-2008, 08:37
Bruk drewiany jest generalnie śliski. Powinen być silnie nasączony solanką, by na jego powierzchni nie rozwijały się glony czy pleśnie.
Wyglada fajnie , ale praktyczniejszy jest bruk kamienny czy klinkier :)

CoolaTT
08-01-2008, 08:43
A ja z autopsji wiem, że nadaje się dąb - tylko chociaż taki koło 20 sm. Najlepiej oczywiście korowany - to warunek konieczny w każdym drzewie. Skąd inąd wiem też, że super się sprawdza zaimpregnowany i troszkę przesezowany modrzew.

adka2000
15-01-2008, 11:16
Bruk drewniany dębowy nadaje się bez impregnowania i tak naprawdę tylko drzewa liściaste wchodzą w grę. Musi natomiast być ułożony podobnie do zwykłaej kostki brukowej (najlepiej na podsypce cementowej).
Jest zimą śliski ale jak komuś zależy na ładnym naturalnym ogrodzie to nadaje się jak cholera ;). I jak wygląda !!!!

Aluland
15-01-2008, 14:41
Zakład drzewny z Sosnowicy woj lubelskie tyle co pamietam.

słej
15-01-2008, 15:07
na zdjęciu poniżej widać kawałek ścieżki z dębowych okrąglaków

http://images25.fotosik.pl/140/f1aac68d635eb949.jpg (www.fotosik.pl)

e_mst
18-04-2008, 19:46
Też się przymierzam do kładzenia drewna.

Chciałbym jednak przestrzec. Olej silnikowy tzw. przepalony jest silnie toksyczny.
Nie warto go tu używać.

Damro
18-04-2008, 22:35
śliczna ścieżka :)

maaja222
28-04-2008, 12:06
Niestety ja tez nie polecam! Ładnie wyglada na poczatku później ściemnieje, obrośnie mchem a niekiedy jakimś grzybkiem i jest faktycznie śliski po deszczu.
Niestety niepraktyczny i nietrwały ale jesli ktoś przedkłada krótkotrwałe względy estetyczne no cóż jego wybór...

Damro
28-04-2008, 13:38
im starszy tym ładniejszy :D

słej
03-05-2008, 16:43
prawie jak wino ;)

hoodini5
19-06-2011, 05:57
Polecam bruk kamienny np z porfiru.Jest ładny tani i bardzo trwały.Zapraszam do odwiedzenia galerii na moim profilu...

domelros
03-10-2011, 20:11
Koszt 16m2 to 450zł.Materiał tylo i wyłącznie dąb.Materiła wieczny.Dodatkowo zaimpregnowany środkiem grzybo,pleśnio i owado bójczym(np Boramax).Zabieg powtarzany co roku i jest super.Jeżeli chodzi o korowanie to dąb posiada piękną rzecz w postaci łyka(bez skojarzeń:).W praktyce:jeżeli ktoś okoruje mi 1m3 sosny,świerka lub co gorsza jesionu to ja w zamian okoruje mu 3m3 dębu.Rzecz z korowaniem dębu jest banalna.Idzie wszystkim.Łopata,śrubokręt,ośnik,palec,pięta wsio ryba.Byle zacząć.A jeżeli chodzi o cięcie to na 16m2 łańcuch w pile musiałem ostrzyć 6razy...ale warto było.Efek jest:)Do dziś mam zakwasy:)Acha.Jak coś to mam zdjęcia.

a.gwozdz
30-01-2012, 21:24
a robił ktoś taki bruk lub słyszał jak zrobić żeby nie było problemów, przygotowane kostki modrzewia o boku 8x8x10 cm układane na sztorc, jaką zrobić dylatację żeby mi to tarasu nie rozwaliło w razie napęcznienia (taras tak 40cm ponad gruntem, obwiedziony donicami betonowymi obsadzonymi bylinami i innymi chaszczami), taras ma być zadaszony docelowo najpierw zadaszenie potem bruk jest opcyja że właśnie modrzewiowy, ale wiadomo zawsze trochę wody się dostanie jak nie zatnie deszcz to zwierzaki przyniosą jak biegają po podwórku, wiem że trochę roboty by było przy przygotowaniu tych kostek, ale modrzew wygląda przepięknie i fajnie by mi się komponowało z podłogą w salonie również modrzew ale dechy. taras od strony południowej i fragment od wschodniej ale tu zadaszone tylko przez okap przejście wzdłuż domu szerokości 1,5m więc częściowo niezadaszone