PDA

Zobacz pełną wersję : Hydraulik do usług



Strony : 1 [2] 3 4 5 6 7 8

gorzkim
06-02-2006, 22:06
Witaj Niezły
Mam już dom w stanie surowym pow. użytkowej okolo 230m (Warszawa)
Ściana trójwarstwowa(24+10+12)z suporeksu.Na dole planowana podłogówka plus grzejniki a na poddaszu użytkowym grzejniki i w łazience również podłogowe.Chcę zamontować piec :http://www.dyner.com.pl/promocje3.html
DTG 1304
Eco.NOx
18 kW
Do tego planuję postawić obok piec na drewno,przez większość dnia jestem w domu i mogę palić drewnem (koszt drewna to moja praca plus transport).
1.co Sądzisz o piecu DTG 1304
2.jaki piec na drewno co by da
3.z czego instalacja ło się regulować w miarę dokładnie temperaturę i żeby co dwie-trzy godziny nie dokładać drewna
4.czy da się oba piece zgrać tak żeby przy wygasaniu pieca na drewno zaczynał pracować gazowy.
5.dotyczy instalacji kanalizacyjnej,czy przy podłączeniu do kanalizacji miejskiej trzeba robić odpowietrzenie
6.W styczniu pracowali u mnie dekarze i przerwali robote bo zabrakło dachówki,a problem mam taki , po ich wyjeżdzie zauważyłem że podłaczyli sobie umywalkę do kanalizacji która jest pod chudziakiem .
Kanalizacja jest wyprowadzona poza ławe fundamentową i zaślepiona folią.I teraz nie wiem czy nie rozsadziło mi jakiejś rury bo bylo po dwadzieścia pare stopni mrozu.Sprawdzalem dwie zaslepki w innych pomieszczeniach i w kolankach nie ma śladu wody ale glówna rura jest ze spadkiem i tam pewnie woda zamarzła,co o tym sadzisz ?????


Z góry wielkie dzięki za odpowiedz.

ptagi
07-02-2006, 11:36
Witam,

Mam pytanie - jakiej średnicy powinny być rury kanalizacyjne, które odbierają ścieki zarówno ze zlewu kuchennego i zmywarki. Wiem, że taka rura powinna mieć 50mm, ale to chyba dla jednego urządzenia. Co zrobić jeżeli zmywarka i zlew będą koło siebie i kanalizacja dla nich będzie wspólna?

Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam

08-02-2006, 19:50
Proponuję odwiedziś witrynę www.ekomech.pl tam dowiecie się wszystkiego o filtrach a w szczegulności o odżelaziaczach wody.

mako5
10-02-2006, 11:16
Witam,
bardzo podoba mi się ten wątek. Konkretne i rozsądne odpowiedzi :-). Szkoda Niezły że dak daleko od Krakowa mieszkasz. To może i ja dorzucę swoje pytania.
- Instalator chce zamienić nam moduły Unibox Plus na Herz. Czy to znaczące odniżenie możliwości regulacji? Czy coś poza brakiem możliwości regulacji w zależności od temeperatury powietrza stracimy? Oczywiście za taką zmianą przemawiają koszty (90zł vs 300zł razy trzy sztuki).
- Drugie pytanie mam o hydrofor. Chodzi o urządzenie które by podnosiło niskie ciśnienie z sieci. Macie jakieś z tym doświadczenia. Jakie urządzenie? Na jakie prametry zwracać uwagę?
- Co do kotłowni to w wycenach które otrzymałem w niektórych są wymienione dodatkowe urządzenia jak naczynie przeponowe, grupa bezpieczeństwa, zawór bezpieczeństwa a w niektórych po prostu ogólnie podane jako wyposażenie kotłowni. Które z tych urządzeń są niezbędne do dobrze wykonanej, bezpiecznej kotłowni i wymagać ich zainstalowania? Instalacja dość prosta, tzn. piec jednofunkcyjny niekondensacyjny z zamkniętą komorą spalania (De Dietrich, Viessmann lub Vaillant), zasobnik, dwa rozdzielacze ogrzewania (po jednym na piętro), ciepła woda z komfortem i pompą cyrkulacyjną, podłogówka na zaworach RTL. Woda i c.o. z rur Wavin Alupex.

niezły
12-02-2006, 18:30
Przepraszam ze tak długo kazałem czekana odpowiedzi ( pewnie w tym czasie kilka problemów samo znalazło rozwiązanie ,trudno może te odpowiedzi komuś innemu się przydadzą ) ale przez cały tydzień jestem poza domem a po powrocie mam sporo innych obowiązków a i komputer jeden a użytkowników troje

FRANEK DOLAS
Prawda jest taka że przed wszystkim nie da się zabezpieczyć a wybór z pompą czy grawitacyjnie to kwestia priorytetów rodzaj grzejników nie ma żadnego znaczenia żywotność i cena porównywalne (kwestia wyglądu) i bardzo ważne aluminiowe nie pasują do miedzi
Do pieca na opał stały jest zasada że dajemy instalację z miedzi jak już to od pieca do rozdzielaczy miedz a od rozdzielaczy do grzejników rura wielowarstwowa Firma Kasin to dobra firma

niezły
12-02-2006, 18:43
MACK

Ja stosuję wymienniki płytowe ze stali nierdzewnej a czy są z miedzi tego nie wiem Myślę że ze względu na duże przepływy a tym samym i szybkie zużycie chyba nie Wymienniki miedziane ale nie płytowe montowałem ale nie do co

Seluch
12-02-2006, 19:02
Witaj Niezly,

Wciaz mam problemy jakie ogrzewanie jaki piec itp. itd.
Czy moglbys cos doradzic??? Na pewno chcemy piec na paliwo stale, koks brykiet najlepiej taki w ktorym bede mogl spalic wszystko. (mam nadzieje ze jak bedzie do wszystkiego to nie do niczego) Chcielibysmy ogrzewanie grawitacyjne ale tez i podlogowke w kuchni oraz lazience. No i kominek jako mila czesc salonu. Co robic co kupic???

No i najwiekszy klopot nie moge znalezc dobrego fachowca
Niezly moze przyjmujesz zlecenia w Poznaniu????

Pozdrawiam

niezły
12-02-2006, 19:04
GORZKIM

Nareszcie coś co lubię :lol:
1 jest to kocioł żeliwny a moje zdanie jest takie do oleju OK. ale do gazu lepiej wiszący za te pieniądze będziesz miał pakiet kondensacyjny Vaillanta
2 odpowiedni do możliwości klienta i kotłowni Jeśli była by to kotłownia gazowa na gaz płynny to oba kotły nie mogą stać w tym samym pomieszczeniu myślę że ZĘBIEC z dolnym spalaniem będzie odpowiedni
3 i4 taka kotłownia jest bardzo skomplikowana ale to wszystko da się połączyć w jedna całość tak żeby to dobrze działało i każdy kocioł niezależnie grzał zarówno grzejniki jak i zasobnik z ciepła wodą Właśnie taka kotłownię zrobiłem w Chotomowie i będę ja niedługo odpalał Ma ona jedną wadę spore koszty materiałowe i robi wrażenie
5 każda instalacja kanalizacyjna powinna mieć przynajmniej w jednym miejscu odpowietrzenie
Myślę że z kanalizacją nie powinno być problemu

niezły
12-02-2006, 19:08
PTAGI

Tak normalnie to fi 50 wystarczy ale jeśli długość takiego odpływu jest powyżej 2m to lepiej jej średnicę zwiększyć

niezły
12-02-2006, 19:13
[email protected]

tobie też mam odpowiedzieć ?? :lol:


my tzw. fachowcy wiemy co powinno zostać zamontowane u klienta problem jest w czym innym w cenie takiego urządzenia za każdym razem jest to wydatek kilku tysięcy złotych W takiej sytuacji inwestor uważa że sam zrobi to taniej i przeważnie zrobi tylko na jak długo

Boowa
12-02-2006, 19:22
niezły,

jakie według Ciebie lepiej wybrać grzejniki do pieca kondensacyjnego, stalowe czy aluminiowe?
wiadomo, że muszą być przewymiarowane ale czy przy aluminiowych potrzebne byłyby mniejsze rozmiary?

jeżeli alu to jakich firm? a jeżeli stalowe to jakich?

proszę wytłumacz mi różnicę bo nie czuję tego.. co fachowiec którego pytam o to to inna odpowiedź..

niezły
12-02-2006, 19:30
Mako 5

Czy zamiana Uniboxa na zawór Herza (TRL) jest właściwa to zależy od okoliczności w większości przypadków powinno to wystarczyć ale nie wiem jak wygląda ta instalacja jedynym niebezpieczeństwem jest to że możesz mieć zbyt ciepła podłogę Jeżeli do łazienki lub do kuchni to może być
Zwykły hydrofor powinien wystarczyć podobno Grundfoss ma w swojej ofercie jakąś pompę do tego celu
Jeżeli jest to kotłownia gazowa z kotłom wiszącym to ma on własną pompkę i naczynie przeponowe do co Oprócz zasobnika potrzebne będzie jeszcze naczynko przeponowe do zasobnika 8L pompka do cyrkulacji ciepłej wody zasobnik wymaga tzw grupy bezpieczeństwa jest to zawór odcinający zawór zwrotny i bezpieczeństwa 6 Bar jeszcze kilka zaworów i to chyba wszystko

niezły
12-02-2006, 19:44
No proszę nie musisz czekać na odpowiedź cały tydzień :lol:


O doborze kotłowni powiem tak W każdej wycenie jaką robie wstawiam jakąś propozycję ale zaznaczam ż prawdopodobnie i tak to ulegnie zmianie z wielu powodów
W przypadku kotła na opał stały należy przewidzieć kilka czynników rodzaj opału drewno i wszystko czy tez węgiel wielkość kotłowni ciąg kominowy itd.
Mój typ kotła na opał stały na wszystko to kociołek ala lodówka z dolnym spalaniem na ZEBIEC
Przy ogrzewaniu grawitacyjnym może być problem z podłogówka jeśli jest to dłuższa pętla
Udaj się do pobliskiego sklepiku hydraulicznego i poproś o namiary na kilku fachowców i pamiętaj o fachowcach świadczą ich dzieła Sprawdź ich kilka robót i porozmawiaj z właścicielami tychże instalacji

niezły
12-02-2006, 19:54
BOOWA

Do poszczególnych pomieszczeń grzejniki dobiera się o odpowiednich mocach a to czy będzie on żeliwny miedziany stalowy czy tez aluminiowy to nie ma żadnego znaczenia 1000W to zawsze 1000W reszta to kwestia gustu no i kasy Radze stalowe ponieważ jest możliwość większej kombinacji jeśli chodzi wymiary Tradycyjne aluminiowe o wysokości 60cm nie zawsze zmieszczą się pod parapetem a stalowe są np. o wysokości 45 cm 50 cm
Firmy produkujące panele to Purmo .Kermi i kilka innych pomijając tanie zakupy w supermarketach Różnica między nimi to kształt grila (górnej kratki) i odcień bieli Radon np. jest lekko żółty

Jepet
12-02-2006, 19:55
Witam - niezły.
Mam pytanie odnośnie podłogówki.
Posiadam piec Niedźwiedz 30KLZ i z tego co wiem to ma ubogą elektronikę i nie zastosowano siłowników tylko zawór trujdrogowy z termolegóratorem.Gdy w pomieszczenia osiągnięta jest temperatura to piec się wyłącza i podłoga przestaje grzać a ponoć podłogówka powinna ponoć cały czas??
I jeszcze jedno pytanie - mam grzejniki radsona ale z jednym grzejnikiem nie mogę sobie poradzić (600/1800) ponieważ do połowy od góry jest poiedzmy gorący a na samym dole prawie letni.
Pozdrawiam.

niezły
12-02-2006, 20:01
Wszystkich chętnych zapraszam do lektury Magazynu Instalatora a w nim np.
RWC rurowy czy też może żwirowy
http://www.instalator.pl/archi/2006/mi2(90)/16.pdf

podstawy o Pompie Ciepła
http://www.instalator.pl/archi/2006/mi2(90)/24.pdf

i dużo innych równie ciekawych tematów
http://www.instalator.pl/

niezły
12-02-2006, 20:12
Z tego co zrozumiałem to masz dwa obiegi grzewcze grzejniki i podłogówkę i programator który jest w strefie z grzejnikami i przy osiągnięciu temperatury nastawionej piec wyłącza wszystko jeśli tak jest to nie wiem jak tu pomóc kotłownia jest takim miejscem gdzie żeby coś zdziałać należy tam być chociażby dlatego że każdy hydraulik robi ja po swojemu
Codo grzejnika to jest to typowy objaw braku dostarczenia odpowiedniej ilości ciepła do grzejnika Powodów może być kilka przymknięty któryś z zaworów lub nastawa zawężona średnica rurki, jakieś zabrudzenie albo zmniejszyć przepływy (mastawy) na innych ( bardziej gorących ) grzejnikach

romsyk
12-02-2006, 20:52
Witaj niezly,

Mam pyatnie czy masz jakis pomysl w jaki sposob mozna "zmechanizowac" ustawianie temperatur w mieszkaniu? W domu to nie problem bo sa sterowniki temperatury podlaczane do pieca gdzie mozna zaprogramowac pozadana temperature... ale w mieszkaniu sa tylko glowice termostatyczne.
Czy znasz jakis system w rozsadnej cenie, ktory sterowalby kaloryferami w mieszkaniu tak zeby w odpowienich godzinach byla zadana temperatura?
Pozdrawiam

Romek

niezły
13-02-2006, 16:52
W mieszkaniu wydaje mi się że najlepszym rozwiązaniem będą głowice programowalne

http://photos.allegro.pl/photos/oryginal/85/8587/858737/85873781

romsyk
14-02-2006, 22:01
OK a mozesz jakiegos producenta podac bo na tej fotce nie moge jakos rozszyfrowac.
Z gory dzieki

Romek

laspalmas
16-02-2006, 10:53
Witam niezły :D Ostatnio chodzi mi po głowie instalacja plastikowa do co. Jakie są twoje doświadczenia z rurami pex/al/pex firmy purmo? czy są to rury dobre i warte zastosowania czy tez szmelc? Będę wdzięczny również za twoją opinię na temat instalacji rozdzielaczowej do grzejników [na dole 8 wyjść, u góry 6 wyjść], zastanawiam się czy nie będzie sytuacji kiedy grzejniki będą grzały nierówno i czy trzeba zastosować rozdzielacz z regulacją przy każdym punkcie czy wystarczy "zwykła rura z dziurami" Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź. Pozdrowionka

niezły
19-02-2006, 19:34
HONEYWEL, HERZ, DANFOSS

niezły
19-02-2006, 19:41
Rury wielowarstwowe firmy Purmo to średni poziom jeżeli chodzi o żywotność biorąc to wszystko co jest na rynku Nie będę odradzał ale będę radził abyś wziął pod uwagę takie firmy jak Ponor i Kasin a supermarkety omijaj z daleka
System rozdzielaczowy będzie działał poprawnie chyba że w trakcie rozkładania rur i ich późniejszego wyginania taka rurę zgnieciesz

laspalmas
20-02-2006, 06:48
dzięki niezły za odpowiedź! Miałem trochę lepsze zdanie o purmo, ale cóż..., hipermarkety w tej kwestii omijam szerokim łukiem.
pozdrowionka

niezły
20-02-2006, 07:51
Może żle mnie zrozumiałeś nie napisałem że rury firmy Purmo to badziewie jest to lider w dziedzinie grzejników ale w dziedzinie rur np. Uponor lub Kasin a różnica w cenie nie jest duża

laspalmas
20-02-2006, 13:48
Nie będę miał aż tyle tych rur żeby zgredzić. Jest dla mnie ważne żeby zastosować trwałe ze względu na to, że chcę aby za kotłownią pracowały w układzie otwartym z kotłem miałowym. Interesuję mnie też jak się sprawdzają zawory/głowice termostatyczne w układzie otwartym? i jak się sprawdza instalacja podłogowa w łazienkach na rurze powrotnej w instalacji otwartej?
pozdrowionka, dzięki za odpowiedź.

jolariska
22-02-2006, 22:21
Witaj Niezły. Zastanawiamy się nad zakupem kotła firmy Seko z podajnikiem na eko-groszek. Mógłbyś wyrazić swoją opinię na temat tego pieca ?
Jolariska

Seluch
23-02-2006, 10:08
Witaj Niezly,

Podobno mają u nas ciągnąć nitkę gazową wiec zdecydujemy się raczej na piec gazowy + kominek z płaszczem wodnym. Czy mozesz coś polecić??? Jaki gazowy piec jest najlepszy dla domu o powierzchni około 220 m2. Jeszcze jedno pytanie: rozmawiałem z kilkoma "fachowcami" i każdy mówi coś innego. Chodzi o ciepłą wodę jedni uważają ze najlepiej zainstalować 100 l bojler i niech piec podgrzewa wodę inni mowia o jakims systemie przepływowym czy cus takiego :-? co jest lepsze i na co zwrocic uwage w rozmowach z "fachowcami" podczas planowania ogrzewania ??????

Pozdrawiam

joanka77
23-02-2006, 14:09
Witam i prosze o poradę :)

Mam problem z kolejnością prac. Czy najpierw powinna być wykonana instalacja wodna i kanalizacyjna czy tynki wewnętrzne ? Tak konkretnie czy rury "idą" w ścianach czy podłodze ?

niezły
25-02-2006, 18:58
Dla głowic termostatycznych nie ma znaczenia czy układ jest otwarty czy tez zamknięty co innego jeśli instalacja była by grawitacyjna
Uważam że lepszym rozwiązaniem do małych obiegów podłogówki jest zawór z ograniczeniem na powrocie ( RTL) niż powrót z grzejnika

niezły
25-02-2006, 18:59
Jolariska

O firmie Seko mam dobre zdanie ale kotła z podajnikiem nie znam

niezły
25-02-2006, 19:04
Seluch

Przy tak dużym domy pewnie kilku łazienkach proponuje kociołek z zasobnikiem na 120L a co do firmy może coś z Vaillanta a do ciepłej wody cyrkulacja oczywiście
Widzę jeden problem podłączenie kominka do instalacji wymaga sporej wiedzy Krążą nawet plotki że osoby które potrafią podłączyć kominek z płaszczem wodnym do co i zasobnika to Elita :D

niezły
25-02-2006, 19:14
Joanka 77

Kolejność prac powinna być na przykład taka
I etap
Dokończenie i przerobienie istniejącej kanalizacji
Rozłożenie rur od wody ( zimna, ciepła i cyrkulacja)
Rozłożenie rur do centralnego ( od kotłowni do rozdzielaczy i od rozdzielaczy do grzejników)
Zrobienie instalacji odkurzacza centralnego ( opcja)
TYNKI

II etap
Rozłożenie podłogówki
Posadzka

III Etap
Kotłownia i grzejniki

Znakomita większość rur układa się w warstwie styropiany
Zdarza się że I etap wykonuje się po tynkach lub łączy się I i II etap a budowlańcy zaczynają od wylewania posadzek

Kilka fotek z takich prac powinno być na mojej stronie www.hydraulik.kfd.pl

lena67
25-02-2006, 23:14
Witaj Niezły
Pytanie umieściłam jako nowy temat ale nie moge doczekać się odpowiedzi, a teraz znalazłam twój temat i pomyślałam , że może ty mi doradzisz?

Ciepła woda na betonie czy w styropianie?

Hydraulik proponuje mi rozprowadzenie zimnej i ciepłej wody rurami miedzianymi bezpośrednio na chudziaku i przymocowanymi do betonu uchwytami.
Czy to jest dobre rozwiązanie czy lepszym będzie położyć 5 cm styropianu i na nim rury w osłonkach i dopiero układać drugą warstwę 5 cm styropianu?
Posadzka będzie wykonana nst. na chudziak papa zgrzewalna, folia, dwie warstwy styropianu po 5 cm, folia i wylewka betonowa.
Do rozprowadzenia jest zimna i ciepła woda z cyrkulacją do łazienki odległęj o 15 m i kuchni odległej odległej o 8 m. Woda będzie podgrzewana bojlerem elektrycznym.
Zależy mi na zminimalizowaniu strat ciepła podczas cyrkulacji ciepłej wody i dlatego chciałbym położyć rury na warstwie styropianu.
Jak mocować rury w wersji gdy leżą bezpośrednio na chudziaku a jak gdy leża na 5 cm. warstwie styropianu?
Na co zwrócić szczególną uwagę podczas montażu instalacji by mieć pewność, że nie będzie żadnych przecieków?

Pozdrawiam i proszę o poradę

EZS
26-02-2006, 10:44
czy ktoś coś wie na temat kotła firmy Bocca, Victoria??? Obejrzałam ich ulotkę i wygląda fajnie i dość tanio (dwufunkcyjny, turbo), ale podana strona w internecie nie istnieje, firma Pirys, która ich niby sprzedaje pisze tam jedynie o nagrzewnicach... :o Takie dziwne to wszystko????

rybeńka
26-02-2006, 14:13
Cześć niezły.
Widzę, że jesteś prawdziwym fachowcem. Przymierzam się do kupna kolektorów słonecznych próżniowych. Sprzedawca tłumaczył mi, że jest chyba dwa rodzaje kolektorów- z rurką cieplną i bez rurki :roll:
Wytłumacz mi tak jak blondynce co to jest ta rurka cieplna i dlaczego lepsza.

Anka

niezły
26-02-2006, 14:18
Oba sposoby są poprawne ale jeśli chcesz rozprowadzić rury na dodatkowej warstwie styropianu to czemu nie tylko musza wiedzieć o tym zarówno instalatorzy jaki brygada od wylewania posadzek ale tu uwaga przed wykonywaniem prac :D
Nic prostszego hydraulicy rozprowadzając wszystkie rury, żeby nie mieszać to te od co też układają je na przy ścianach na styropianie takiej grubości jaka ustalicie w tym przypadku na 5 cm i przymocowują ( zagipsowują ) rury później styropian można zabrać bo jest on tylko do ustalenia wysokości lub układać wszystkie rury na właściwej warstwie styropianu takich rur nie przymocowujemy tylko docinamy do nich styropian ale i tak te rury musza być układane w otulinie lub peszlu
Na co zwrócić uwagę przy robieniu instalacji?
Na znalezienie solidnej ekipy oczywiście :lol: sama nie posiadając odpowiedniej wiedzy nie jesteś w stanie wszystkiego dopilnować partacze poprawia tylko to moim zarzucisz

niezły
26-02-2006, 14:20
EZS

Przykro mi ale nie słyszałem

niezły
26-02-2006, 14:44
Kolektory słoneczne nie są moją domena nie miałem okazji szczegółowo ich poznać ponieważ montuje je sporadycznie z różnych powodów głownie z powodu rejonu gdzie działam a jest to rejon Warszawy i okolic tu się ich nie montuje ale mój kolega który działa na terenie gdzie mieszkam (zabite dechami Podlasie) montuje ich całkiem sporo Ciekawe dlaczego, może ludzie w Warszawie maja mniej pieniędzy lub są gorzej doinformowani a może na kolektorach dobrze się zarabia a na tych droższych jeszcze więcej.......
Masz tu trochę lektury

http://www.instalator.pl/katalog/Ogrzewanie/OgrzewanieSlonKolektorySl/OgrzewanieSloneczneKolektorySl.html

http://www.instalator.pl/archi/mi12(88)/36.pdf
http://www.instalator.pl/archi/mi12(88)/37.pdf

rybeńka
26-02-2006, 14:59
Szkoda niezły, że nic nie wiesz :(
To może mi poradzisz jakie rurki do ogrzewania gazowego. Oczywiście Warszawa, bo widzę, że sugerujesz się rejonem Polski. To co się robi w Warszawie?

niezły
26-02-2006, 15:12
Niestety to rejon mojego działania :wink:
Rurki do ogrzewania gazowego ?
Masz na myśli rury do instalacji centralnego ogrzewania zasilanego kotłem gazowym
Zarówno miedź jak i wielowarstwowe ale nie z supermarketu np. Kasin, Herz, Uponor
Dokładnie taki sam materiał będzie dobry dla wszystkich regionów Polski

lena67
26-02-2006, 16:27
Witaj Niezły
Dzięki za informację. Decyduję się kłaść rury w styropianie.

Mam jeszcze pytanie czy cyrkulację robić do samej baterii (umywalka, wanna, prysznic, zlew) czy kończyć w podłodze?

Pozdrawiam

niezły
26-02-2006, 16:42
Już kiedyś pisałem ale teraz sam bym tego nie znalazł chyba że jest to w moim wątku ale przecież nie będę czytał własnych wypowiedzi bo jeszcze w nie uwierzę :wink:

Moim zdaniem instalacja ciepłej wody po rozwinięciu powinna być linią prostą tzn. po wyjściu raka rurą z kotłowni ( źródła ciepłej wody) powinna kolejno przechodzić jak najbliżej wszystkich odbiorników z ciepłą wodą a odejścia od trójnika do odbiornika powinny być jak najkrótsze
Przykład z kotłowni rura z ciepłą woda biegnie do kuchni z kuchni do łazienki na parterze tam biegnie jak najbliżej każdego odbiornika z łazienki na dole do łazienki na poddaszu w taki sam sposób i przy ostatnim odbiorniku ciepłej wody możemy zmniejszyć jej średnicę i najkrótsza drogą do zasobnika jeszcze pompka i zawór zwrotny
Wszystkie trójniki dajemy w podłodze jak najbliżej ścian

rybeńka
26-02-2006, 17:18
Niezły weszłan na twoja stronę i oglądałam kotłownie.
Możesz mi powiedzieć co to jest to czerwone urządzenie na twojej fotografii. bo mąż mi mówi, że to do hydroforu.
http://hydraulik.kfd.pl/kotl/4.jpg

niezły
26-02-2006, 19:56
Pytasz poważnie czy ..........
Zarówno wielkość jaki kolor wskazują na to że nie może mieć to związku z hydroforem czyli z wodą użytkową Jest to naczynie przeponowe do instalacji centralnego ogrzewania Napisze wprost jest to ( był ) przykład jak nie należy wykonywać kotłowni na opał stały Kocioł na opał stały nie może pracować w układzie zamkniętym z właśnie takim naczyniem przeponowym tylko z naczyniem systemu otwartego umieszczonym w najwyższym punkcie instalacji systemu otwartego ale nie koniecznie całej instalacji centralnego ogrzewania
Do hydroforu zbiorniki są dużo większe i koloru niebieskiego lub ocynkowane wiem są tez i czerwone
Zdjęcie to umieściłem na stronce z wielu powodów ( swego czasu był o to bój na forum) ale faktem jest że nie jest to prawidłowy sposób wykonania instalacji ale jaka była oglądalność strony ( to były czasy )

W najbliższym czasie mam zamiar dorzucić sporo nowych zdjęć również i z kotłowniami

grego_k
27-02-2006, 11:00
Witam!
Moje pytanie dotyczy problemu który był już poruszany ale i tak mam pewne wątpliwości
Mam zrobioną wstępnie instalacje C.O. – rozprowadzone rury miedziane i zrobione wylewki. Dom jest podpiwniczony z poddaszem użytkowym Na parterze zrobione jest ogrzewanie podłogowe w kuchni łazience i przedpokoju o pow. ok. 60 m2 a na poddaszu w łazience ok. 15 m2. Planuję grzejniki aluminiowe. Wykonane są dwa piony (na każdym jest rozdzielacz). Podłogówka w każdym pomieszczeniu będzie miała zawór termostatyczny na wyjściu. Planuję zakup kotła na ekogroszek. Hydraulik przygotował instalację w obiegu zamkniętym co zakwestionowałem po lekturze forum i będzie to przerabiane na wiosnę, ale co z podłogówką? Przewidziane jest podłączenie wszystkiego razem do pieca co wydaje mi się nieprawidłowe. Instalację podłogówki z parteru można łatwo podłączyć do pieca poprzez np. zawór mieszający, ale co a poddaszem - do rozdzielacza doprowadzona jest jedna rura zasilająca i nie jest się w stanie oddzielnie zasilać podłogówki. Bardzo proszę o opinie o mojej instalacji i pomoc jak prawidłowo powinna ona wyglądać.

fader
27-02-2006, 12:11
witam
wszyscy pytają a ty Niezły cierpliwie odpowiadasz więc i ja zapytam

co sądzisz kotłach: seko eko IIn 18/15 kW czy fex 20 kW
dom 100m2 nowe okna, ściana suporek 24cm-powietrze 6cm-cegła czerwona 12cm
czy dobrą moc dobrałem
chciałbym palić zamiennie węglem i drewnem
oczekuję stałopalności około 12h przy temp. zewn. +5 ÷ -10°C bo takie są u nas najczęściej w zimie -20 to raczej rzadko więc wtady będę dokładał częściej

i jeszcze jedno czy mogę podłączyć kocioł do dwóch przewodów kominowych 14x14 bo takie mam a jeden 14x14 to za mało, zrobię przewód z blachy i portki do dwóch sąsiednich krzewodów kominowych

MarcinBialezyn
27-02-2006, 15:09
Witam,

to i ja dorzuce swoje pytania.
Przeszukiwałem już różne posty, zadawałem pytania, ale nadal nie mam jednoznacznej odpowiedzi.

Czy zawory zwrotne sprężynowe stanowią przeszkodę dla pompy obiegowej CO? Czy użycie ich może spowodować dużo mniejszą wydajność takiej pompy? (ktoś pisał, że one dławią 3/4 mocy).

U mnie instalacja mam takie zawory, gdyż używam ich do odpowiedniego "prowadzenia" wody przy użyciu dwóch żródeł ciepła, tzn. wymiennik ciepła kominka z płaszczem i kotła gazowego. Poniżej schemat:
Wydaje mi się, że mogą one być przeszkodą dla wody. ale chciałbym się upewnić.

http://republika.pl/marcin_grzegorzek/zawory3.jpg

rybeńka
27-02-2006, 19:16
Coś chyba poprzekręcam, ale sens nakreślę, to może i poradzisz.
Chyba majster od hydrauliki robi mego męża w konia. Mąż chodzi jakiś taki podenerwowany. Powiedział ten majster, że jak się da dwie pompy, to będzie cieplej w domu. Jedna na zasilaniu, a druga na powrocie pieca. Podczas mrozu można włączyć tę na powrocie, to wyciągnie więcej ciepła z pieca.
Kłócili się wczoraj przez telefon. Może to i ma sens. Bo więcej ciepła z tego pieca wyciągną dwie pompy. No bo jedna ciągnie wodę gorącą, druga trochę już ochłodzoną, ale zawsze to coś. Powiedział, że na grzejnikach będzie wtedy większe ciśnienie i dlatego będzie w domu cieplej.

niezły
27-02-2006, 20:47
Grego-k

Jeśli na poddaszu wszystko masz doprowadzone do jednego rozdzielacza to nie ma problemu, są to pewnie podłogówki w łazienkach podłącz je za pomocą zaworem do podłogówki z ograniczeniem na powrocie RTL na Herz-a
A może to wyglądać tak

http://hydraulik.kfd.pl/rz/6.jpg

niezły
27-02-2006, 20:55
FADER

Przy doborze kotła na opał stały należy brać pod uwagę kilka czynników ( jak przy każdej kotłowni) Największe problemy są z mniejszymi kotłami poniżej 20kW oprócz mocy rzeczą równie ważną jest fizyczna wielkość komory załadunkowej jak i wielkość zasypu
Zmierz metrówką wielkość komory załadunkowej
Oczywiście że można podłączyć do dwóch kanałów ale i na jednym też powinien działać

niezły
27-02-2006, 21:01
MarcinBialezyn

Prawda jest taka że każdy element instalacji nawet proste rury i otwarte zawory kulowe stanowią opór dla pompy obiegowej ale jak wielki to należało by sprawdzić w tabelach
A tak na poważnie to daj spokój jak działa to śpij spokojnie a jeśli nie to przyczyna jest gdzie indziej

niezły
27-02-2006, 21:08
rybeńka




Coś chyba poprzekręcam, ale sens nakreślę, to może i poradzisz.
Chyba majster od hydrauliki robi mego męża w konia. Mąż chodzi jakiś taki podenerwowany. Powiedział ten majster, że jak się da dwie pompy, to będzie cieplej w domu. Jedna na zasilaniu, a druga na powrocie pieca. Podczas mrozu można włączyć tę na powrocie, to wyciągnie więcej ciepła z pieca.
Kłócili się wczoraj przez telefon. Może to i ma sens. Bo więcej ciepła z tego pieca wyciągną dwie pompy. No bo jedna ciągnie wodę gorącą, druga trochę już ochłodzoną, ale zawsze to coś. Powiedział, że na grzejnikach będzie wtedy większe ciśnienie i dlatego będzie w domu cieplej.


:lol: :o :lol: :o


Dwie pompki do normalnej instalacji to o jedną za dużo chyba że są powody do zwiększenia mocy pompy ale w takim przypadku lepiej zastosować np. sprzęgło hydrauliczne ale z drugiej strony sam potrafię w kotłowni zamontować ( słownie ) osiem pomp obiegowych

grego_k
28-02-2006, 13:43
Dzięki Niezły!
Mam zawory na powrocie zaraz w łazience. Zastanawiam mnie jednak czy gdyby doszło jednak do zagotowania wody w układzie to przez podłogówkę i tak przejdzie gorąca woda i dopiero na wylocie zadziała termostat, to czy wówczas może dojść do jej uszkodzenia oraz czy w układzie otwartym jeżeli podłogówka jest podpięta razem z grzejnikami to jedna pompa da sobie z tym radę?

Seluch
28-02-2006, 14:05
Witaj Nezły,

Na wstępie wielkie dzięki za odpowiedź. Przeraziłeś mnie trochę tą elitą :)
Powiedz prosze na co powinienem zwrócić uwagę podczas rozmów z podykonawcą.
No i jakim układzie powinny pracować połączone systemy ogrzewania kominka z płaszczem wodnym + piec na gaz???

Szkoda że nie działasz w Poznaniu ;)

niezły
28-02-2006, 14:44
GREGO_K


Takie niebezpieczeństwo zawsze istnieje ale możesz spać spokojnie rurom nic sienie stanie Elementem który jest najbardziej narażony na działanie pary pod ciśnieniem są złączki ( nawet te stalowe łączone na pakuły) ale w nowoczesnej instalacji złączki są na wierzchu
Jeśli podłogówki jest tak dużo że będzie ona współpracować z centralnym zaworem mieszającym to zaczynają się schody Taki układ powinien mieć własną pompkę

Podaję przepis na jeden ze sposobów na wykonanie instalacji w kotłowni dla obiegu grzejników i podłogówki
Kocioł na opał stały
Pompka do kotła
Sprzęgło hydrauliczne
Pompka do grzejników
Pompka do podłogówki
Zawór 3-drogowy do podłogówki

niezły
28-02-2006, 15:18
Seluch

Instalacja centralnego ogrzewania i kociołek gazowy w systemie zamkniętym a kominek zawsze w otwartym Połączyć to można na kilka sposobów
Pierwszy bardziej popularny za pomocą wymiennika ciepła np. płytowego
Drugi kupić kominek Makrotermu

Napisze to jeszcze raz o fachowcach świadczą ich dzieła a nie niska czy tez wysoka cena elokwencja czy tez wykształcenie
Nie masz w kim wybierać przecież niedługo będą nas tam setki ( sam się wybieram)

Wybór odpowiedniego fachowca to skomplikowana sprawa sam niedawno się wprowadziłem i tez stałem przed tym problemem ale miałem ułatwione zadanie ja z tymi ludźmi cały czas przebywam na budowach i tylko w odpowiednim momencie musiałem zająć kolejkę

rybeńka
28-02-2006, 15:48
rybeńka




Coś chyba poprzekręcam, ale sens nakreślę, to może i poradzisz.
Chyba majster od hydrauliki robi mego męża w konia. Mąż chodzi jakiś taki podenerwowany. Powiedział ten majster, że jak się da dwie pompy, to będzie cieplej w domu. Jedna na zasilaniu, a druga na powrocie pieca. Podczas mrozu można włączyć tę na powrocie, to wyciągnie więcej ciepła z pieca.
Kłócili się wczoraj przez telefon. Może to i ma sens. Bo więcej ciepła z tego pieca wyciągną dwie pompy. No bo jedna ciągnie wodę gorącą, druga trochę już ochłodzoną, ale zawsze to coś. Powiedział, że na grzejnikach będzie wtedy większe ciśnienie i dlatego będzie w domu cieplej.


:lol: :o :lol: :o


Dwie pompki do normalnej instalacji to o jedną za dużo chyba że są powody do zwiększenia mocy pompy ale w takim przypadku lepiej zastosować np. sprzęgło hydrauliczne ale z drugiej strony sam potrafię w kotłowni zamontować ( słownie ) osiem pomp obiegowych



No właśnie są powody. Mówisz, że aż 8? I one kotła nie rozdymają w balon?
Ja chyba dla starego ostatnie kudły wyrwę. Pokażę mu ten Twój wpis.
To jednak ma rację nasz fachowiec. Tak na marginesie, to ja go znalazłam, hi,hi.
Tzn. tak. Jedna pompa zssie z zasilania, a druga z powrotu zsie ciepełko do naszgo domku. To już wiem. A zdradź tajemnicę pod co podpiąć pozostałe 6?
Powiedz mi jeszcze czy to sprzęgło włącza biegi w tej pompie co mi podałeś.
Wiesz. Chcemy żeby było super zrobione. Skąpy dwa razy traci.

niezły
28-02-2006, 18:11
Chyba zle mnie zrozumiałaś tobie wystarczy jedna pompka ( słownie jedna) i nic więcej

rybeńka
28-02-2006, 18:41
Teraz mi mówisz, że muszę mieć jedna pompę, a hydraulik mi mówi, że cztery: bo do grzejników, podłogówkii dwie do wody.I jeszcze jakieś sprzęgło żeby to właczyć.
To ile ma byc tych pomp wkońcu. Ale sobie mój stary hydraulika znalazł. Powiem mu żeby Ciebie na budowę zaprosił.

mack
28-02-2006, 20:08
Do kotła na eko groszek z dodatkowym rusztem na paliwo stałe chciałbym zrobić instalację częściowo grawitacyjną. Czy można na parterze zainstalować grzejniki stalowe płytowe a na poddaszu żeliwne. Przy braku prądu paliłbym w kotle i ciepła woda co grawitacyjnie by ogrzewała poddasze a dół grzałbym kominkiem. Ale boję się że przy normalnej ekspolatacji z pompą obiegową "góra" przy mniejszych oporach przepływu będzie zabierała całe ciepło.

I czy żeby grawitacyjnie działał także wężownicowy wymiennik ciepła w zbiorniku cwu trzeba go powiesić nad kotłem czy może stać obok niego.

Czy w ogóle grawitacyjny obieg co może działać także na parterze (poziomie kotła)

lena67
28-02-2006, 22:26
Witaj Niezły
dzieki za poprzednie odpowiedzi

mam kolejne pytanie
jak należy podłączyc cyrkulację ciepłej wody do bojlera elektrycznego, który nie ma wejścia na cyrkulację?
Pozdrawiam

niezły
01-03-2006, 10:01
rybeńka

Ilość pompek zależy od rodzaju instalacji tzn obiegów jeśli masz same grzejniki to wystarczy jedna ale jeśli dochodzi podłogówka ładowanie zasobnika ciepłej wody itd.
Sprzęgło hydrauliczne służy do zrównoważenia przepływów w instalacji a nie do włączania pompek

O sprzęgle hydraulicznym poszukaj na stronach MI
http://www.instalator.pl/katalog/Ogrzewanie/InstalacjeCO/InstalCOZeSprzHydr/InstalCO_ZeSprzegHydr.html

niezły
01-03-2006, 10:07
Mack
Po co kombinować albo zrób instalacje typowo grawitacyjną albo z obiegiem wymuszonym z możliwością grzania w przypadku braku prądu ale częściowo grawitacyjna a częściowo wymuszona nie kombinuj

niezły
01-03-2006, 10:10
Lena 67

Do wejścia zimnej wody do zasobnika, mogę wysłać schemat bo już kilka razy wysyłałem
podaj adres

Seluch
01-03-2006, 10:56
widzę Niezły że bywasz i w tygodniu na forum ,

Zerknąłem na strone o kominkach które polecasz i jestem zdezotientowany piszą tam ze sa jakies turbokominki do pracy w układzie zamknietym z piecem gazowym. Ty piszesz ze musi pracowac w otwartym :roll: :roll: :roll:
Juz sam nie wiem o co biega???

Chcialbym aby np ciepla woda byla gdy pale w kominku lub gdy nie mam czasu to po uruchomieniu pieca gazowego. Podobnie chcialbym aby dzialalo centralne ogrzewanie.
Jaki powinien być zatem system???

A tak przy okazji wybierasz sie na jakies roboty do WLKP???

Pozdrawiam

Seluch
01-03-2006, 10:58
Niezły, a moze masz jakis nr gg, tlena lub sky pe aby chwile popisac
jesli masz taka mozliwosc to poslij prosze na prifa

Pozdrawiam

niezły
01-03-2006, 11:03
Jestem w domu chwilowo ponieważ czekam na wymianę chłodnicy w moim samochodzie i jeszcze dzisiaj jadę ( chyba) do pracy a do Poznania pojadę na targi instalacyjne

niezły
01-03-2006, 11:07
Napisałem każdy kominek z płaszczem wodnym lub Mikroterm bo jest to całkiem inne rozwiązanie ale tez pracuje (kominek ) w układzie otwartym jest jednak znacznie droższy od zwykłego kominka z płaszczem wodnym
Rada
Każdy kominek z płaszczem wodnym i do tego wymiennik płytowy a jak wymiennik płytowy to dodatkowe dwie pompki

Seluch
01-03-2006, 12:54
Bardzo dziękuję za odpowiedź :):):)

Przegladając stronę makrotermu zacząłem się zastanawiać nad solarami. Jak myślisz czy jest to inwestycja oplacalna??? A jesli tak to nad jakimi produktami mozna sie zastanowic???
Jak tak sobie myslalem to niby gra warta swieczki: latem zero klopotow z rachunkami za gaz czy prad no i moze zima tez cos sie zaoszczedzi. Pytanie tylko po jakim czasie inwestycja się zwróci.

Na targi jedziesz sie wystawiac czy zwiedzać???
Moze bedzie mozliwośc zamienic z Tobą slowo, jeśli tak to daj proszę znac.
Z góry dziekuje i pozdrawiam.

lena67
01-03-2006, 14:48
Witaj Niezły.

Proszę o wysłanie schematu podłączenia cyrkulacji do bojlera elektrycznego, który nie ma wejścia na cyrkulację.

Adres wysłałam na skrzynkę.

Pozdrawiam.

mack
01-03-2006, 19:00
Mack
Po co kombinować ... albo z obiegiem wymuszonym z możliwością grzania w przypadku braku prądu

jak wobec tego zrobić taką instalację?

niezły
03-03-2006, 19:43
Seluch

Oczywiście że kolektory słoneczne się opłacają ale nam instalatorom a dla użytkownika tego zwykłego raczej nie Jak kogoś stać lub czuje taką potrzebę to proszę bardzo ale porównując koszt zakupu do oszczędności ....... kolektory zwracają się długo chyba że jest to pensjonat lub basen to co innego

Na targi wybieram się jako zwiedzający Ja jako wystawca na targach poznańskich :lol:

niezły
03-03-2006, 19:50
Mack

Jeśli dobrze zrozumiałem instalację centralnego ogrzewania chcesz zrobić częściowe grawitacyjną ale głownie ze względu na brak prądu pytanie czy często masz braki w dostawie energii elektrycznej
Lepiej zrób normalną instalację z obiegiem wymuszonym a na wszelki wypadek kup Tatarka

http://www.tatarek.com.pl/danetechniczne.php?produkt=TZA01

partner
08-03-2006, 19:06
Witaj NIEZŁY. Mam zamiar postawić kominekz płaszczem do ogrzewania poprzez podłogówkę i grzejniki. Bez żadnego pieca. Czy kominek może zasilać podłogówkę bez wymiennika płytowego? Znajomy tak ma i działa mu już 3 lata i sobie chwali. Czy to jest bezpieczne i zgodne z przepisami? A może wymiennik to tylko zbędny koszt? Będę wdzięczny za odpowiedź.

siwy z gosławic
08-03-2006, 19:35
mam taki problem
założyłem nową baterię (z mieszaczem) i jak zakręcam wodę to w rurach słychać "pyk"
jak była zwykła bateria to nic nie było słychać.

teraz niewiem czy to wina bateri czy z rurami jest coś nie tak, gdybyś mógł coś doradzić, rury czekają na zabudowanie i żebym nie musiał potem kafli skuwać.

niezły
11-03-2006, 20:57
Partner

Kominek z płaszczem wodnym wpięty bezpośrednio do instalacji co i podłogówki W zasadzie to nie ma żadnych przeciwwskazań poza jednym jeśli zastosujesz rury z tworzywa to musisz liczyć się z tym że nic nie uchroni ich przed zagotowaniem się wody w kominku nie musi to oznaczać od razu tragedii ale generalnie rury z tworzywa nie są do instalacji parowych :D lepsza była by miedź ale wielowarstwowe też będą działać ale nie kupuj tych po 2,5 zł

niezły
11-03-2006, 21:06
Do Siwego

Przyczyn powstawania hałasu w rurach może być wiele ale te najczęściej występujące to zbyt duże ciśnienie w instalacji wody użytkowej ( brak reduktora ciśnienia) brak naczynka przeponowego przy zasobniku ciepłej wody , stukający zawór zwrotny przy zasobniku itd.
Jeżeli hałas występuje tylko przy baterii jedno uchwytowej ( bo zakładam ze taka masz) to sprawdź czy występuje on zawsze czy może tylko gdy szybko zamykasz wodę bo wtedy gdy szybo zamykasz wodę jest to typowy objaw uderzenia hydraulicznego i tu powyższe rady powinny pomóc

areq
11-03-2006, 21:19
Szanowny Panie :Niezły
Czy mógłbym prosić o poradę o którą prosiłem w tymże wątku
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=66300


byłbym bardzo wdzięczny za pomoc
Pozdrawiam areq

siwy z gosławic
12-03-2006, 07:27
Dzięki Niezły za odpowiedź.
Naprowadziłeś mnie na trop i odkryłem że to stuka zawór zwrotny w kotle. Dzieje się to jak szybko zamknę wodę.

partner
12-03-2006, 08:09
Dzięki za odpowiedź. Zdecydowałem że jednak wstawimy wymiennik ciepła do instalacji.

niezły
12-03-2006, 17:55
Przepraszam że nie zawsze odpowiadam na pytania w oddzielnych watkach ale jestem przez cały tydzień poza domem i dla Forum mogę poświecić niewiele czasu a w tym wątku jest mi łatwiej (nie muszę szukać) i obowiązek

Podstawowa sprawa to o ile grzejniki dobiera się wielkość według zapotrzebowania na moc to w przypadku podłogówki dobieramy rozstaw rur i nie jest on jednakowy dla wszystkich pomieszczeń w danym domu Tak średnio dla salonu z terakota wynosi około 15 -20 cm
Druga sprawa to ilość rur na 1 mkw ja przyjmuje do wyceny około 8 mb (są przecież jeszcze dobiegi) inna sprawa że może pójdzie ich mniej ale od tego jest kosztorys powykonawczy i czasami trochę się różni od przed wykonawczego a jeśli inwestor jest aptekarzem i wybierze tego wykonawcę który przyjmie 6 mb/mkw to nie znaczy że instalacja będzie tańsza
W przypadku podłogówki oprócz rozstawów rzeczą równie ważną jest to by wszystkie obiegi były w miarę równej długości
Jeśli miałbym wybierać z tych dwóch to postawił bym na tego pierwszego który daje więcej obiegów o mniejszej długości jest to bardziej prawidłowe

areq
12-03-2006, 18:14
Dziękuje Ci bardzo za pomoc!!!!
Służe poradą jakby co z dziedziny geodezji i geologii. Pozdrawiam

laspalmas
17-03-2006, 11:19
Witam niezły!
Będę wdzięczny jeśli rzucisz okiem na to: http://www.elterm.pl/att/schematy/inst/EKW%20-%20Classic.jpg
kocioł elektryczny + kocioł na paliwo stałe. Czy w schemacie można coś poprawić? Będzie dożucony podgrzewacz cwu. Jeszcze raz wruce do tematu rur ocenkowanych do co. w powyższym układzie, większości grzejników z podłączeniem dolnym o ile musiałbym zwiększyć średnice rur ? czy wystarczy rozmiar podany w miedzi zwiększyć do najbliższego w calach czy musi być jeszcze większy ze względu na coś tam? Mam nadzieję że nie podnoszę ci ciśnienia (za bardzo) :wink: w związku z tymi rurami ocynkowanymi, ale jakoś tak się na nie uwziełem, no w opcji jest jeszcze wielowarstwowy plastik, ale rury stalowe ocynkowane jkoś tak bardziej do mnie przemawiają.

kaskaa
17-03-2006, 16:19
Niezły, czy słyszałeś coś o rurach do podłogówki firmy MEZERPLAS?
Ewentualnie jakie (jakiej firmy) byś polecał do ogrzewania podłogowego/

niezły
18-03-2006, 18:21
Kaskaa

Znam większość firm produkujących rury ale o tej nie słyszałem
Firmy produkujące rury wielowarstwowe które mogę polecić to Uponor, Rehau, Kasin, Herz, Purmo, Wavin no i jeszcze Hutmen i Sanha :D

niezły
18-03-2006, 18:45
Ja bym dodał jeszcze jeden zawór zwrotny na zasilaniu po stronie kotła na paliwo stałe pod strzałka poziomą tą w lewo
Dlaczego uparłeś się na stal tania cena materiału a może robocizna albo żywotność
Najlepsza instalacja jeśli chodzi o żywotność jest instalacja stalowa ale spawana i można ja zrobić w taki sposób aby wyglądała jak nowoczesna ale nie za 70 zł/pkt Rury ocynkowane (ocynk) źle znoszą wysokie temperatury a do tego jeszcze tyle połączeń gwintowych xxx
Odnośnie średnic odpowiedź jest jak zwykle w niezastąpionym MI
http://www.instalator.pl/ABC/zrzut/pdf_03_2006/28.jpg

Gwizdki
19-03-2006, 17:18
Witamy FACHOWCA! :D Mamy problem związany ze spadającym ciśnieniem w instalacji. Ustawione ciśnienie 1,4 bar waha się cały czas. Wiadomo, że jest to związane z temperaturą w instalacji, ale w jakich granicach może dochodzić do "wahnięć"? A bardziej interesuje nas to, do jakiej wartości może spadać i jaka jest wartość min. przy której należy dopuścić wodę do instalacji, i czy wogóle takie coś jest dopuszczalne.

Ps. Instalacja jest mieszana: podłogówka + grzejniki, 2 pompy, sprzęgło, kocioł Vaillant kondensat z zasobnikiem.

Z góry dzieki za odpowiedź :-)

laspalmas
20-03-2006, 06:22
Dzięki niezły za odpowiedź. Odnośnie schematu zmodernizuję wg. twoich wskazówek schemat, a uparłem się na stal z prozaicznego powodu,a mianowicie u moich rodziców są rury stalowe w co i działa wszystko ponad 30 lat bez przecieków i innych niespodzianek, mimo iż zdaża się że się woda zagotuje. a co do ceny to byłbym skłodnny wydać trochę więcej byle potem nie kuć posadzki albo ścian.

alekplus
21-03-2006, 09:51
Witam,
Proszę o poradę w trywialnej mam nadzieję sprawie.
Sam układam kanalizację (cięcie kosztów), mam już wszystko pod podłogą – teraz chce zrobić podejścia po ścianie pod umywalki, zlew, zmywarkę i pralkę.

W podłodze mam rurę fi75 lub fi50, jak rozumiem ostatnie kolanko (wejście syfonu) powinno mieć fi32 dla umywalki, pralki i zmywarki. Pytanie jest takie: w którym miejscu dać redukcję:
Wariant 1: redukcja jest tuż przy podłodze, po scianie idzie rurka (fi32) w rozmiarze takim jak końcowe kolanko.
Wariant 2: po ścianie idzie rura podobna do tej w podłodze (fi 50) i redukcja jest tuz przed ostatnim kolankiem.

Czy powyższy tok rozumowania jest prawidłowy? Który wariant jest lepszy?


Pozdrawiam,
Olek.

laspalmas
21-03-2006, 13:28
Podciągam temat alekplus. Czy układając kanalizację należy o czyms szczególnie pamiętać czy poprostu łączymy rury i je zasypujemy piaskiem i to wszystko.

Patos
22-03-2006, 09:55
niezły
Gdzie można kupić czujnik przepływu cieczy i czy warto jest zamontować coś takiego do uruchamiania cyrkulacji CWU?
Pozdrawiam

kosciel
23-03-2006, 14:09
Niezly
Wyslalym Ci list ze zdjęciem. Proszę o poradę
Dzięki z góry

cyprinus
23-03-2006, 17:00
Witaj, niezły
Mógłbyś mi wyjaśnić, czy to oboętne, jaki mieszacz jest w instalacji?
Miałem Orlana 25, przepalił się w 4-tym sezonie. Instalacja została wykonana zgodnie z ich schematem, z mieszaczem 4drożnym. Kupiłem Atmosa, a tam zalecają mieszacz 3drożny. Chcę dołożyć do instalacji akumulator ciepła. Jakiej powinien być wielkości, żeby to miało sens? Dom ma 240m2 powierzchni użytkowej, jest ciepły (nowy).
Pozdrawiam.

niezły
25-03-2006, 20:37
Gwizdki
Wielkość wahań ciśnienia w instalacji może być różna i zależna od wielu czynników do głównych należą różnica temperatur i stosunek wielkości naczynia przeponowego do ilości wody w układzie na wahania ciśnienia ma wpływ jeszcze praca pompki ale jedno jest pewne zawsze powinno ono wracać do pewnej stałej wartości i nie powinno stopniowo spadać W większości kotłów gazowych jest to powyżej 1 atmosfery

niezły
25-03-2006, 20:46
Alekplus

Zdecydowanie drugi



Laspalmas

Generalnie na każdym etapie należy wszystkie prace wykonać zgodnie ze sztuka Haczyków i zasad jest mnóstwo ale problem w tym że dla mnie to normalka ale wróćmy do tematu rzeczą najważniejsza są spadki we właściwą stronę i to by po cięciu rury nie zostały żadne zadziory

niezły
25-03-2006, 20:49
Patos

Nie wiem gdzie można go kupić ale nie lepiej zastosować prosty włącznik czasowy razem z wyłącznikiem IMIT BRC chyba

niezły
25-03-2006, 20:59
cyprinus

Jedni chwalą zawór 4 drogowy inni 3 drogowy montowałem prawie wszystkie i moje zdanie jest takie lepszy jest 3 drogowy termostatyczny z nastawą stałą np. 55 c ponieważ priorytetem jest wygrzany powrót do koła i nie ma możliwości regulowania przez właściciela zawór 4 drogowy tez jest dobry ale z napędem a sam bez napędy i tylko z cyferkami i sami przestawiamy raz na 2 a drugi raz na 5 to tak jak by go nie było

Seluch
26-03-2006, 14:55
Witaj Niezły czy bedziesz w Poznaniu na targach instalacyjnych. jesli tak to moze bedziesz mial chwilke na spotkanie. Daj prosze znac na prifa moze nr tel. to sie jakos uowimy.

pozdrawiam

Rysiu
26-03-2006, 15:24
Cześc Niezły,

Co sądzisz o kotłach Immergas. Znajomy kupił właśnie taki, zapłacił (brutto) z zasobnikiem i pogodówką 6500, w sumie sporo taniej niż Vaillant i Viessmann o ok. 2-2,5 tys.. Znajomy twierdzi, że ten kocioł bebechy ma te same co droższe kotły ( w tym wymiennik) i nie ma sensu przepłacać. Jedyny kocioł który ma aż 5 lat gwarancji.

Okazuje się, że mieszkanie które teraz wynajmuję też ma Immergas. Póki co bez problemów...
Co o tym sądzisz? Widzę że Immergas jest mało popularny, dlaczego? Czy to dlatego że włoski?

Pozdrawiam,

niezły
26-03-2006, 17:24
Seluch

Jest mi trochę szkoda czasu ze względu na nawał pracy (tynkarze obudzili się ze snu zimowego) ale jeden dzień na dwa lata musze wygospodarować Każdy ma jakieś wady w moim przypadku lepiej niech narzekają na terminy niż na jakość chociaż dotrzymanie terminu to że część składowa jakości pracy
W Poznaniu postaram się być w Piątek (ostatni dzień targów) Jeśli się odnajdziemy to z przyjemnością porozmawiamy Na wszelki wypadek 602 803 825

niezły
26-03-2006, 17:34
Część Rysiu

Tak się składa że znam bardzo dobrze ta markę jest ona bardzo popularna w moich stronach od kilku lat , to prawda znacznie mniej popularna jest ona na Forum i w samej Warszawie ale podejrzewam że powodem jest kraj pochodzenia Włochy Jest to marka która jak najbardziej można brać pod uwagę szukając odpowiedniej kotłowni Ma kilka ciekawych opcji na Herkules nie ma odpowiednika (chyba) na rynku jeśli chodzi o kotły do ogrzewania podłogowego i grzejnikami jednocześnie i do tego zasobniki z nierdzewni Vaillant na pewno ładniej wygląda
Dobierając kotłownie dla konkretnego klienta nigdy nie zaczynam od marki a zawsze kieruje się wieloma czynnikami

Seluch
26-03-2006, 21:11
Wielkie dzieki Niezly. W razie co bede dzwonil :)

azarach
26-03-2006, 21:50
gdzie doprowadzić skropliny z pieca i jak to zrobić
ja mam w kominie na dole dziurke na te skropliny
co z tym dalej zrobić

i jeszcze jedno
czy odpowietrzenie instalacji kanalizacyjnej może iść pod kątem 90 stapni i naprzykład przez sciane na zewnątrz budynku

czy musi iść pionowo do góry



dzieki za info

niezły
28-03-2006, 21:53
Raz ….raz……raz dwa trzy próba Internetu
Witam w środku tygodnia jest to mój pierwszy przekaz prosto z budowy za pomocą laptopa i Internetu bezprzewodowego firmy Orange ale ważne że działa

AZARACH
Jeżeli Twój hydraulik to przewidział to najlepiej do kanalizacji a jak nie ma odpływu to do wiaderka i potem tez do kanalizacji lub do rowu W przypadku kotła zwykłego lub turbo problem niewielki ilość skroplin może być symboliczna gorzej jeśli jest to kociołek kondensacyjny wówczas może być ich do kilkunastu litrów dziennie
Jedno jest pewne nie jest to żaden kwas
Oczywiście że może ale najlepiej jest wyprowadzić nad dach i to w pewnej odległości od kanałów wentylacyjnych Powód jest jeden czasami możemy mieć do czynienia z ciągiem wstecznym lub otworzymy okno

Gwizdki
29-03-2006, 16:07
Gwizdki
Wielkość wahań ciśnienia w instalacji może być różna i zależna od wielu czynników do głównych należą różnica temperatur i stosunek wielkości naczynia przeponowego do ilości wody w układzie na wahania ciśnienia ma wpływ jeszcze praca pompki ale jedno jest pewne zawsze powinno ono wracać do pewnej stałej wartości i nie powinno stopniowo spadać W większości kotłów gazowych jest to powyżej 1 atmosfery

Dzięki! No to w takim razie wydaje się, że u nas jest OK. Wodę dopuszczaliśmy w sumie 2 razy w ciągu całego okresu grzewczego kiedy to ciśnienie spadło po odpowietrzeniu kaloryfera.
Mamy jeszcze kolejne pytanie: czy po okresie grzewczym należy zostawić w instalacji wodę i jakie ustalić jej ew. ciśnienie?

niezły
29-03-2006, 20:45
W instalacji grzewczej woda powinna być cały czas również i po sezonie grzewczym a ciśnienie powinno być takie jak w czasie pracy tzn. w większości przypadków trochę powyżej 1 atmosfery

izagrab
29-03-2006, 22:55
Niezly mam wielka prosbe o rade. W okolicy gdzie sie buduje nie ma gazu ziemnego wiec pozostaje mi gaz z butli, eko groszek, pompa ciepla ( cholernie droga :cry: )
Dodam, ze nie przepadam za grzejnikami w salonie wiec planuje zrobic tam ogrzewanie scienne a w lazienkach, kuchni, jadalni -podogowe
Ktore ogrzewanie doradzasz do podlogowki i ogrzewania sciennego.
Czy masz jakies doswiadczenie z OGRZEWANIEM SCIENNYM ? Zastanawia mnie jego wydajnosc, jak sprawuje sie w zyciu codziennym, czy nie odbarwia koloru farby na scianie i czy nie jest zbyt suche przy nim powietrze?
Czy instalujesz tego typu ogrzewanie lub mozesz mi kogos d tego polecic?
Buduje pod W-wa dom 200m uzytkowych.

Rozwazam tez zakup SOLAROW, czy one faktycznie oplacaja sie i w polskich warunkach sprawdzaja sie?

Gwizdki
30-03-2006, 10:26
Dzięki :D Jak człowiek żył w bloku to nie myślał o takich sprawach, a teraz proszę - wszystko trza wiedzieć :roll:

niezły
02-04-2006, 14:48
Izagrab

Jaki rodzaj ogrzewania wybrać aby było tanio w eksploatacji i bez obsługowo. Każdy rodzaj ogrzewania ma swoje zalety i wady
WADY
Gaz ziemny
- średnia ( odnośnik do wszystkich innych rodzajów kotłowni, standard)
- nie wszyscy go mają
- koszty znaczne
Gaz płynny
- wysokie koszty eksploatacji
Olej opałowy
-też wysokie koszty eksploatacji
- sporo miejsca na zbiornik na olej
- w pewnych przypadkach hałas palnika
Pompa ciepła
- problem z dolnym źródłem
- wysoki koszt urządzenia
- całkiem inny rodzaj instalacji grzewczej (pompa ciepła nie jest innym rodzajem kotłowni)
- małe doświadczenie firm instalujących
Kotłownia na pelets, eko-groszek owies itp.
- droga kotłownia
- sporo zajętego miejsca
- problemy z opałem dobrej jakości
- niektóre kotły dopiero są testowane w Waszych kotłowniach
Kotłownia na opał stały (drewno, węgiel)
- duży wkład pracy własnej
- miejsce na opał

ZALETY
Gaz ziemny
- średnia ( odnośnik do wszystkich innych rodzajów kotłowni, standard)
- całkowicie bezobsługowa kotłownia
- bardzo dobry stosunek kosztów ogrzewania do czasu poświęconemu na wytworzenie ciepła
- olbrzymi wybór urządzeń grzewczych
Gaz płynny
- całkowicie bezobsługowa kotłownia
- olbrzymi wybór urządzeń grzewczych
- można stosować w przypadku braku gazu ziemnego
Olej
- całkowicie bezobsługowa kotłownia
- można stosować w przypadku braku gazu ziemnego
Pompa ciepła
- można stosować w przypadku braku gazu ziemnego
- całkowicie bezobsługowa kotłownia
- niskie koszty eksploatacji
- brak komina
Kotłownia na pelets, eko-groszek owies itp.
- w przypadku braku GZ 50 podobne koszty eksploatacyjne
Kotłownia na opał stały
- w zależności od regionu i sposobu palenia bardzo niskie koszty ogrzewania

Wracając do tego konkretnego przypadku zastosował bym małą kombinację Kocioł kondensacyjny na gaz płynny zapewniający wysoki komfort i niestety spore koszty ogrzewania i do tego zwykły kocioł na opał stały z dolnym spalaniem ( opcja dla kominka z płaszczem wodnym) Wiem że takie rozwiązanie ( kocioł gazowy i na opał stały) nie jest popularnym na tym Forum ale ma ono dużo więcej zalet niż kominek z płaszczem wodnym
- nie robimy kotłowni z salonu
- niższe koszty zakupu kotła od kominka
- możliwość palenia bardzo różnym opałem ( węgiel, koks, drewno z lasu, odpady tartaczne itp.)
To rozwiązanie ma tez swoje wady kocioł na opał stały nie może stać w pomieszczeniu razem z kotłem gazowym na gaz płynny ale nadzieja w tym że kocioł na gaz nie musi mieć komina

W temacie ogrzewania ściennego nie mam dużego doświadczenia tak jak i większość z nas ale w salonie można zastosować jeszcze podłogówkę nawet pod drewno

Kolektory podobnie tak jak i pompa ciepła zwracają się długo Dotyczy domów jednorodzinnych

Petereke
02-04-2006, 16:20
Witam,

Mam taki oto problem: w instalacji cwu mam trzecią rure do cyrkulacji i zamontowaną na niej i pompe Grundfosa przy powrocie do kotła. Do tej pory pompa była wyłączona bo łazienka na górze było nie zrobiona, a na sam dół nie było potrzeby. Teraz wykonczyłem łazienke na górze i uruchomiłem pompę cyrkulacyjną, ale mam wrażenie ze woda nie krąży - czekam na ciepła tak samo długo jak bez włączonej pompki. Kiedys obiło mi się o uszy że pompę trzeba odpowietrzyć jakoś, może to jest przyczyną?

Pozdrawiam,
Petereke

Seluch
03-04-2006, 17:58
I właśnie takimi argumentami w miniony piatek na targach w Poznaniu Niezły wybił mnie z tropu :):):) mój plan w łeb strzelił no i w konsekwencji nie wiem co robić :):):) ale myslę ze już niebawem wpadnę na genialny pomysł jak ogrzać nasz domek :):):)

niezły
03-04-2006, 21:47
Powodów źle działającej cyrkulacji może być kilka np. odwrotnie zamontowany zawór zwrotny :D lub właśnie zapowietrzona pompka lub górna część instalacji ciepłej wody
Najprostszym sposobem odpowietrzenia jest rozkręcenie śrubunka przed pompką i przez chwilę spuścić szybki strumień wody z cyrkulacji a nie ze zbiornika

alekplus
04-04-2006, 14:08
Witam,
Proszę praktyków o rozwianie poniższych wątpliwości dotyczących szczegółów wykonania podejść wodnych. Planuję wykonać instalację z rur Pex/Al/Pex i złączek skręcanych.
Chciałbym zrobić podejścia w ścianach przed tynkami (gipsowymi) aby ich później nie kuć. Rury rozprowadzające mają być umieszczone w styropianie pod wylewką.
Czy jest jakiś patent na wykonanie podejść w ścianach przed tynkami tak, aby rury doprowadzające nie musiały leżeć na chudziaku w takcie tynkowania i innych prac (boję się że się zniszczą)?
Czy rury doprowadzające kładzie się razem z podejściami czy też na początku samo tylko podejście zakończone przy podłodze do którego po tynkach (na dodatkowej złączce) podłącza się rurę rozprowadzającą?

I druga kwestia dotycząca cyrkulacji cwu. Gdzie i jak należy mocować trójnik i rurę zwrotną dla cyrkulacji? Czy montaż jak na poniższym zdjęciu jest ok?

http://bi.gazeta.pl/im/1/2582/z2582671G.jpg

Czy nie można zrobić tego mniejszą ilością złączek i połączeń? Czy trójnik powinien być pod samą baterią czy przy podłodze?

Pozdrawiam,
Alek

a_kacper
04-04-2006, 15:58
Czy do piecyka typu ''koza'' można zamontować weżownice? Mieć ciepłą wodę i ogrzać mały domek 50m2 (4grzejniki).
[/img]

burgundczyk
07-04-2006, 14:08
Sprobuje pytania, moze Kolega niezly sie pojawi ;)

1. Czy instalacja wodna z polipropylenu (Topterm) powinna byc izolowana, zarowno ciepla jak i zimna woda? Z czego zrobic te izolacje? Jak pogodzic izolacje z rozszerzalnoscia cieplna rur?

2. Czy i jak izolowac instalacje CO z Pex/Al/Pex (RIFENG) w posadzce? (odblask? styropian? gabka?) Instalator podwaza sens, rurki sa w peszlach, twierdzi ze straty ciepla pomijalne.

3. Czy izolowac instalacje kanalizacyjna na okolicznosc przenoszenia dzwieku na strop, mury? Jesli tak to czym izolowac?

4. Dlaczego radziles przekroj rur cyrkulacji nie mniejszy niz 20 mm? (to wymiar zewnetrzny?)

5. Moze ogolnie: jakie rodzaje instalacji trzeba, nalezy, nie trzeba izlolowac?

dzieki i pozdrawiam,
burgundczyk

mako5
07-04-2006, 15:50
Rury rozprowadzające mają być umieszczone w styropianie pod wylewką.
Czy jest jakiś patent na wykonanie podejść w ścianach przed tynkami tak, aby rury doprowadzające nie musiały leżeć na chudziaku w takcie tynkowania i innych prac (boję się że się zniszczą)?

Ja bym aż tak nie kombinował. Później możesz mieć problemy z precyzyjnym i pewnym połączenim rur, zwłaszcza jak je tynkiem zachlapią. Za zrobiłem przed tynkami i na rury zrobiłem osłony z desek. Bardzo prosta i szybka robota. Kładziesz deskę o odpowiedniej szerokości na rury, tak aby wystawała po 2-3 cm z każdej strony i po bokach podkładasz listewki (u mnie to były deski z szalunków i łaty pozostałe z dachu). Dla pewności oczywiście chwytasz to gwoździami. Po tynkach rurki od wody i odkurzacza mam prawie jak nowe.


I druga kwestia dotycząca cyrkulacji cwu. Gdzie i jak należy mocować trójnik i rurę zwrotną dla cyrkulacji? Czy montaż jak na poniższym zdjęciu jest ok?
Czy nie można zrobić tego mniejszą ilością złączek i połączeń? Czy trójnik powinien być pod samą baterią czy przy podłodze?
Sądzę że to niewielka róźnica i można na oba sposoby to robić. Jak masz cyrkulacje tuż przy podejściu to masz natychmiast ciepłą wodę, jak przy podłodze to ułamek sekundy później.

ZIKO
07-04-2006, 22:01
Witaj Potrzebuję porady fachowca.Po zimie w piwnicy starego budynku pękła na szwie stalowa rura 1,5" doprowadzajaca wodę .Niestety jej wymiana jest wielce kłopotliwa(przechodzi w piwnicy przez fundament i jest przy samej podłodze-brak mozliwości gwintowania).Pewnie są obecnie jakieś złączki lub obejmy na rynku do naprawy rur stalowych.Ja znalazłem takie firmy GEBO ale mają długość ok 10 cm.Przy małym otworze uszczelnia super ale jesli trzeba wymienić ok 3o cm to już to rozwiązanie się nie sprawdzi.Spawanie też jest raczej niemożliwe i co w tej sytuacji ROBIĆ???? POMOCY

Wakmen
13-04-2006, 18:26
A ja mam takie doś nietypowe pytanie ale najpierw o mojej przyszłej instalacji:
Poniższy schemat można znaleźć na stronie:
http://www.hewalex.com.pl/doc/0/inst_1
http://www.hewalex.com.pl/graph/schematy/schema6.jpg
Myślę, że powyższy schemat jest dość czytelny.
Załóżmy, że w zasobniku Z2 CWU ma temperaturę 70 st to po odkręceniu kranu z ciepłą wodą (gdziekolwiek) będę miał tak wysoką temperaturę, że można się poparzyć. Najprostszym (ale nie najtańszym) jest zastosowanie przy każdej umywalce, wannie, prysznicu ... baterii termostatycznej. Ja sobie tak wymyśliłem że można troszeczkę instalację skomplikować i na wyjściu z zasobnika Z2 za trójnikiem chciałbym zamontować zawór trójdrożny mieszający, który będzie obniżał temperaturę z zasobnika Z2 (70stC) i zasilania ZW (10stC) do poziomu około 40-45 stC. Nie wiem czy dobrze to wytłumaczyłem bo troszeczkę napieszałem.
Wszystko powinno działać ale w takim rozwiązaniu nie wiem gdzie zamontować cyrkulację? Według mnie (moge się mylić a nawet bym chciał) cyrkulacja nie może przechodzić przez zasobnik Z2 i zawór mieszający bo wody w instalacji będzie wciąż przybywało ze względu na dolewanie ZW aby obniżyć temperaturę wyjściową.
Czy jest jakieś inne rozwiązanie (dla tego schematu) z obniżeniem temperatury CWU i zamontowaniem cyrkulacji?
Chyba zbyt dużo pytan i niewiadomych. Bardzo prosze o rozwiązanie mojego dylematu.

niezły
17-04-2006, 19:04
Alekplus

Witam po dłuższej przerwie
Myślałem że jak sprawię sobie Internet do laptopa to będę mógł na bieżąco pisać na Forum (między innymi) a tu okazało się że tynkarze przyśpieszyli swoje prace i nie miałem czasu nawet na odbieranie poczty Z tynkarzami jakoś Se poradzę ale gorzej będzie z Eymundem :D

W znacznej większości przypadków instalacje wykonuje się przed tynkami i w czasie tynkowania rury leżą na wylewce W przypadku rur zgrzewanych nie widzę problemu rury biegnące po wylewkach i stropach można dogrzać później, gorzej jeśli chodzi o system zaprasowywany (wielowarstwowy) w tym przypadku też można połączyć to później ale jest jedna wada koszty złączek (znaczne)
Zrób całą instalacje przed tynkami zostaw ją pod ciśnieniem do momentu zakończenia wszystkich prac a ewentualnie zabrudzoną i miejscami zniszczoną otulinę nie martw się
Miejsce usytuowania trójnika nie ma większego znaczenia ja daję go na posadzce bo przy baterii za dużo problemów a zysk niewielki bo tylko w tej jednej baterii będzie woda natychmiast

niezły
17-04-2006, 19:11
a-kacper

do kozy z płaszczem wodnym bez problemu ale do kozy (kominka) bez płaszcza wodnego w zasadzie też można ale to tak bardziej jak eksperyment niż wykonanie usługi za pieniądze
Można zrobić to na dwa sposoby
1 zamontować na wylocie spalin specjalny czopuch
2 na rurę odprowadzającą spaliny do komina nawinąć rurę miedzianą miękką i traktować to jako wężownicę (sprawdzone)moc spora ale nie wiadomo jaka

niezły
17-04-2006, 19:30
Burgundczyk

1 Zasadą powinno być że wszystkie rury powinno się prowadzić w jakiejś osłonce i tak zimna woda powinna być w peszlu a wszystkie inne w których transportowane jest ciepło ( centralne, ciepła woda i cyrkulacja) układać się w otulinie Rury w otulinie i peszlu mają gdzie się wydłużać ale sprawą ważną jest odpowiedni sposób prowadzenia tych rur
2 j/w co prawda są teorie że rury z tworzyw maja tak dużą oporność cieplną ż można ich nie izolować
3 Raczej nie poza tym było by to trudne do wykonania czasami tylko robi się takie wygłuszenie dla pionów biegnących przez niektóre pomieszczenia Każdy materiał do izolacji cieplnej jest dobrym materiałem dzwięko chłonnym
4 dotyczyło to systemu zgrzewanego PP na Ekoplastik, Bor w tym systemie to właśnie rura 20mm jest najbardziej odpowiednia jest jeszcze rura 16mm ale w przypadku systemów zgrzewanych rury 16mm nie używam ale np. w systemie rur wielowarstwowych można zrobić to 16mm
5 pkt 1

niezły
17-04-2006, 19:38
ZIKO
Pewnie już uporałeś się z tym problemem ale ja czasami nie mogę szybciej
Co znaczy że się nie da najszybszym i zarazem najprostszym sposobem jest spawanie gazowe a drugim to niestety wymiana uszkodzonego odcinka Nie pamiętam nazwy firmy ale są złączki do łączenia rur równo obciętych bez potrzeby gwintowania

niezły
17-04-2006, 19:48
Zawór termostatyczny jest dobrym rozwiązaniem ale ma ten jeden mankament nadmiar zimnej wody w zasobniku
Najprostszym sposobem rozwiązania tego problemu jest odpowiednie zgranie nastaw zaworu termostatycznego i (obowiązkowo w tym przypadku) wyłącznika termicznego do pompki cyrkulacyjnej powinien on być ustawiony tak że w momencie gdy ciepła woda wróci do zasobnika wyłącznik wyłączy pompkę

simon1234
17-04-2006, 20:17
Witaj Niezły,
Mam pytanie,słyszałem że otwarte naczynie wzbiorcze można niekoniecznie instalowac w najwyższym punkcie instalacji. mnie ono wychodzi w zimnym pomieszczeniu i chcialbym tego uniknąć. Jeśli to możliwe to jak to sie robi?
I jeszcze jedno-mam przy kotle na paliwo stałe dwuplaszczowy zbiornik cwu, z niego woda jesli chodzi o temperature to jak się rozpedzi piec to praktycznie jaka wchodzi to taka wychodzi. Czy moge go potraktowac jako dogrzewacz wody powrotnej i nie montowac zaworu 3-drogowego( chodzi mi u o utrzymanie wysokiej tem. wody w kotle)?

niezły
17-04-2006, 21:35
Co prawda ciężko u mnie jeszcze z myśleniem :D ale wydaje mi się jednak że naczynie systemu otwartego powinno być w najwyższym punkcie instalacji a odnośnie zaworu to myślę że lepiej nie kombinować bo jest on najbardziej potrzebny w pierwszej fazie rozpalania w kotle Ma on za zadanie utrzymywać stałą temperaturę przez cały czas palenia

woreczek
17-04-2006, 22:46
simon: z tym otwartym naczyniem wzbiorczym to tak jakbyś chciał nalać do zwykłej wanny 2m wody (oczywiście w górę ma się rozumieć).
Nie wiem czy Ci się to uda.

jureker
18-04-2006, 08:55
witam pytanie do Niezłego jaki mam kupić piec czy też kocioł na olej opałowy aby ogrzać dom drewniany piętrowy ok 75m2 wyposażony w tradycyjny kominek z otwartym paleniskiem. zadaję to pytanie bo większosć kotłów służ do ogrzania 100 lub więcej metrów pozdrawiam czasowy mieszkaniec Nura k/ Ciechanowca

wbrat
18-04-2006, 09:43
Witam,

Odebrałem właśnie wyniki badania mojej wody. Oto one:

Mętność: 23.9 NTU
Barwa: 10 mg Pt/dm3
Zapach: akceptowalny
Odczyn: 7.59 pH
Twardość ogólna: 5.4 mval/dm3 ; 15.1 0n ; 270.0 mg CaCO3/dm3
Zasadowość: 3.8 mval/dm3
Zasadowość alkaliczna 0,0 mval/dm3
Żelazo ogólne: 0.423 mg Fe/dm3
Mangan: 0.297 mg Mn/dm3
Chlorki: 34.39 mg Cl/dm3
Amoniak: 0.312 mg NH4/dm3
Azotany: 1.838 mg NO3/dm3
Azotyny: 0.006 mg NO2/dm3
Siarkowodór: n.w.
Siarczany: 80.3 mg SO4/dm3
Utlenialność: 4.2 mg O2/dm3
Przewodniość: 593.0 niS/cm
Wapń: 90.98 mg Ca/dm3
Magnez: 10.4 mg Mg/dm3
Wodorowęglany: 231.8 mg/dm3.

Orzeczenie: przekroczone dopuszczalne wartości: mętność, żelazo i mangan.

Czy są one bardzo złe? Jak w moim przypadku najlepiej rozwiązać kwestię filtracji? Będę bardzo wdzięczny za sugestie... :)

wbrat
18-04-2006, 09:44
...

iwo_72
18-04-2006, 19:10
Zaplanowałam w swoim domku kocioł kondensacyjny... teraz muruje scianyi kominy i moi Panowie murarze chcieli wrzucic od razu kwasowkę w środek przewodów wentylacyjnych....ale "moj" hydraulik powiedezial ze nie teraz ze on wrzuci kwasowke poźniej. Tlumaczył, ze kotły kondensacyjne mają "sowje" rury o mniejszej średnicy i nie trzeba dawać 2 x kwasówki.

Piszę z pytaniem czy tak można zrobić, bo moi murarze byli baaaardzo zdziwieni a raczej nie sa młodzikami i nie jedno wymurowali!!!!

pbas
18-04-2006, 23:09
Witam,

Odebrałem właśnie wyniki badania mojej wody. Oto one:

Mętność: 23.9 NTU
Barwa: 10 mg Pt/dm3
Zapach: akceptowalny
Odczyn: 7.59 pH
Twardość ogólna: 5.4 mval/dm3 ; 15.1 0n ; 270.0 mg CaCO3/dm3
Zasadowość: 3.8 mval/dm3
Zasadowość alkaliczna 0,0 mval/dm3
Żelazo ogólne: 0.423 mg Fe/dm3
Mangan: 0.297 mg Mn/dm3
Chlorki: 34.39 mg Cl/dm3
Amoniak: 0.312 mg NH4/dm3
Azotany: 1.838 mg NO3/dm3
Azotyny: 0.006 mg NO2/dm3
Siarkowodór: n.w.
Siarczany: 80.3 mg SO4/dm3
Utlenialność: 4.2 mg O2/dm3
Przewodniość: 593.0 niS/cm
Wapń: 90.98 mg Ca/dm3
Magnez: 10.4 mg Mg/dm3
Wodorowęglany: 231.8 mg/dm3.

Orzeczenie: przekroczone dopuszczalne wartości: mętność, żelazo i mangan.

Czy są one bardzo złe? Jak w moim przypadku najlepiej rozwiązać kwestię filtracji? Będę bardzo wdzięczny za sugestie... :)

Witam.

Tutaj: http://www.woda.com.pl/inne/ustawa_woda.pdf znajdziesz Rozporzadzenie Ministra Zdrowia w sprawie jakosci wody. Wynika z niego, ze zelazo masz przekroczone o 100%, a metnosc wody i zawartosc manganu juz dosc powaznie.
W praktyce do usuwania zelaza mozna stosowac specjalistyczne wklady odzelaziajace - jednak u Ciebie wystepuje rowniez duze stezenie manganu, co wskazuje na koniecznosc stosowania systemu odwroconej osmozy. Membrana w systemie RO usunie okolo 97-98 % zelaza i manganu, natomiast metnosc wody zostanie usunieta przez wstepne stopnie filtracji.

Pozdrawiam, Piotr

niezły
19-04-2006, 13:57
Wbrat

Sam takich urządzeń nie dobieram wyniki badań przesyłam do firm zajmujących się produkcją lub dystrybucją takich urządzeń ale potrzebny jest jeszcze jeden parametr zużycie wody co masz zamiar mieć w łazienkach może wanny z hydromasażem albo panele prysznicowe

niezły
19-04-2006, 14:10
Iwo 72

Twój hydraulik ma rację mimo że murarze wkładali dużo takich kominów to czy maja pewność że robili to za każdym razem dobrze Z własnego doświadczenia wiem że dość często taką pracę należy poprawić Najczęstszą wada jest zamontowanie zbyt nisko trójnika od stropu

wbrat
19-04-2006, 14:17
Wbrat

Sam takich urządzeń nie dobieram wyniki badań przesyłam do firm zajmujących się produkcją lub dystrybucją takich urządzeń ale potrzebny jest jeszcze jeden parametr zużycie wody co masz zamiar mieć w łazienkach może wanny z hydromasażem albo panele prysznicowe

Z oszacowaniem zużycia wody może być kłopot... kto to wie ;). Narazie jest nas 2 osoby, docelowo ok. 4 :wink: . Kuchnia jedna, łazienki dwie. Na dole kabina prysznicowa (bez żadnych dodatków w postaci paneli itp.), na górze kabina (taka jak na dole - bez paneli - do korzystania na codzień) oraz wanna (raczej bez hydromasażu, wykorzystywana dużo rzadziej niż kabina - powiedzmy 2,3 razy w tygodniu).

pozdr.

anndy
21-04-2006, 01:07
CZy jest sens zakładania na rozdzielczach osobnych zaworów (zasilanie i powrót) dla każdego grzejnika?? Byłem nastawiony na to na 100% Ale instalator odradza, mowi że to zbędne - "grzejnik można odłączyć przy podejsciu do niego, a z rurami (pex) nic sie nie będzie działo więc po montowac dodtkowych 36 zaworów"
Co o tym sądzicie?

niezły
23-04-2006, 19:25
http://hydraulik.kfd.pl/rz/5.jpg


Masz na myśli takie oto rozwiązanie ja robię tylko tak dlaczego powodów jest kilka
Jest to jak sama nazwa wskazuje rozdzielacz przeważnie po jednym na każdej kondygnacji to prawda że są zawory przy każdym grzejniku ale są one na samym końcu rurociągu i nie są w stanie zastąpić ( w szczególnych przypadkach ) zaworów na rozdzielaczach poza typowymi przypadkami jak zdjęcie grzejnika przez ekipę od wykończeniówki czasie sezonu grzewczego ( bez potrzeby wyłączania całego układu) kończąc na takich przypadkach jak przewiercenie rur biegnących od rozdzielacza do grzejnika na montując listwę progową a miałem też przypadki wyłamania grzejnika w miejscu mocowania (wandalizm i wypadki losowe) w każdym przypadku jeśli brak jest zaworów na rozdzielaczu należało by spuścić całą wodę z instalacji do momentu naprawienia a czasami może trwać to nawet kilka dni

anndy
23-04-2006, 21:37
Niezły dziękuję Ci bardzo.

pasco
26-04-2006, 12:27
Również i ja mam pytanie co do wyboru instalacji CO.
Na początek opis mojego domku:
Powierzchnia 130 m2, z poddaszem użytkowym.
Kotłownia jest umieszczona przy ścianie, tak że odległość pieca do najbliższego grzejnika wyniesie około 3 metrów, do najdalszego około 9 metrów. W sumie będzie zamontowanych 12 grzejników, w tym 1 kanałowy Pytania:
1. Jaki rodzaj instalacji polecałbyś w tym przypadku - rozdzielaczowa czy tradycyjna. Skłaniam się ku rurom z tworzywa i instalacji rozdzielaczowej, ale zastanawiam się, czy jest duża różnica w kosztach.
2. Zastanawiam się nad samodzielnym wykonaniem (właściwie z moim teściem, który ciągle bywa na budowach - jest elektrykiem - i wie mniej więcej jak się układa instalacje). Ja się niestety za bardzo w tym nie orientuję, dlatego parę pytań:
a. jak dobrze wykonać podejścia do grzejników
b. w jaki sposób podłączyć 2 rozdzielacze do pieca gazowego (zdjęcie?) Czy wystarczy tu zwykły trójnik? Czy rurka od pieca do rozdzielacza powinna być miedziana, czy może być z tworzywa.
c. czy trzeba mocować ułożone rury do podłogi (będą układane w warstwie styropianu), i w jaki sposób najlepiej skompensować rozszerzalność cieplną rur?

ufff. Nie wiem, czy się jednak odważę na takie samodzielne wykonanie. Ile by kosztowało coś takiego u Ciebie (na razie bez podłączania pieca)?

niezły
07-05-2006, 21:04
Jestem za instalacją rozdzielaczową
W przypadku kotła gazowego i do tego instalacja z samymi grzejnikami -łatwizna
Powinieneś wykonać sam bez większego problemu , sposób wykonania podejścia do grzejników zależy od rodzaju grzejników w większości przypadków są to grzejniki typu V ( dolno zasilane) Rozdzielacze najłatwiej będzie zasilić niezależnie z kotłowni za pomocą rury wielowarstwowej np. ø 25 Uponor ;)
Jeśli rury będziesz rozkładał we własnym zakresie to bez potrzeby mocowania umieść je między styropianem
Taką instalację z powodzeniem wykonasz sam
Jeśli chodzi o pomoc to w miarę możliwości czasowych chętnie pomogę a jeśli chodzi o zdjęcia to nie ma problemu cyfrówkę i internet mam cały czas na budowie

pasco
08-05-2006, 08:01
Dzięki za odpowiedź. Cały czas jeszcze zastanawiam się, czy robić samodzielnie. Musiałbym kupić narzędzia - z tego co się orientowałem potrzebne by były: zaciskarka, przyrząd do kalibrowania i fazowania rur, nożyce do cięcia rur. Poza tym chyba nic więcej?
Jeszcze jedno pytanie odnośnie samego umiejscowienia rozdzielacza: domyślam się, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem byłoby umieszczenie rozdzielacza centralnie w domu, ale nie wiem, czy będzie to w moim przypadku wykonalne (centralnie oznaczałoby rozdzielacz w korytarzu na dole i piętrze). W układzie rozdzielacza zamontowanego w kotłowni wychodzi tak, że do najbliższego grzejnika będzie kilkadziesiąt centymetrów, a do najdalszego 8 metrów. Czy będzie to miało jakiś wpływ na prawidłowe działanie instalacji? Gdzieś czytałem, że w instalacji rozdzielaczowej odległości grzejnik-rozdzielacz powinny być wszędzie zbliżone.

No i kwestia tego, jakie elementy będą potrzebne do wykonania instalacji: na pewno rury ;), peszle i rozdzielacz. Dalej na pewno jakieś gwintowane końcówki którymi przypnę rury do rozdzielacza, no i zestaw do przyłączenia grzejnika - ale nie widziałem z katalogach gotowych zestawów tego typu - z jakich elementów składa się taki zestaw? Co jeszcze będzie potrzebne, żeby złożyć instalację od rozdzielacza do podejścia grzejnikowego? Jakieś kolana, trójniki - chyba nie?

Zonzi
16-05-2006, 20:05
Witam

Projektuje "hydrofornie" i zastanawiam sie gdzie ja umiescic.
Mam zle doswiadczenie z wejsciem wody w nieogrzewanym garazu - zrobil sie niezly basen w czasie mrozow.

- oddzielne pomieszczenie w garazu, dodatkowo ocieplone z drzwiami
- nieogrzewane pomieszczenie w bryle budynku z wejsciem np z wiatrolapu

Zakladam zla jakosc wody bo bedzie studnia czerpiaca z glebokiej warstwy podskornej (okolice Nadarzyna) czyli jakies naczynie wzbiorcze do napowietrzania, odzelazniacz i odmangamiacz. Nie wiem czy da sie hydrofor umiescic w studzience ze wzgledu na wysoki poziom wod gruntowych.

Ile miejsca przeznaczyc na te instalacje ?

Pozdrawiam
Tomek

sorysat
21-05-2006, 21:21
Vaillant Vsc 196-C150 czy wystarczy do ogrzania 23o m2 porządne okna i ocieplenie

niezły
21-05-2006, 22:15
Witam po bardzo długiej nieobecności ale niestety praca zawodowa przede wszystkim

Hydrofor powinien stać w miejscu gdzie nie będzie narażony na zamarznięcie w zimie, może wydzielone pomieszczenie w garażu ( trochę hałasuje ) Wielkość i dobór stacji uzdatniania wody zależy od kilku rzeczy najważniejsze to wyniki badań i przewidywany wydatek wody potem kasa jaka masz zamiar przeznaczyć na ten cel
W studzience możesz umieścić tylko sama pompę Robi się to w zasadzie z dwóch powodów zbyt niskie lustro wody od pompy ( max 7 m) i pozbycie się hałasu pracującej pompy z domu
Stacja uzdatniania wody z hydroforem potrafi zająć do dwóch metrów kw

niezły
21-05-2006, 22:17
Sorysat

W Gołdapi czy w Szczecinie :D
Wystarczy

sorysat
26-05-2006, 22:20
Dzięki za odpowiedź. Ne Szczecin nie Gołdap a Wrocław.
Z twoich wczesniejszych postów rozumiem że jak kocioł o którym pisałem
połączę z makrotermem to wszystko powinno być ok.

niezły
28-05-2006, 21:03
Makroterm można podłączyć do każdego rodzaju kotła nawet do drugiego kominka z płaszczem wodnym :lol:

Beaty
28-05-2006, 21:10
http://img109.imageshack.us/img109/3246/dsc025730ch.jpg
Szanowny Niezły! Proszę popatrz na zdjęcie i powiedz czego brakuje, żeby moja pompa głębinowa sama się wyłączała, a nie nabijała 5 atmosfer :evil: Dziękuję z góry za wszelkie rady.

niezły
29-05-2006, 19:21
Prawdopodobnie brakuje wyłącznika za pomocą którego możesz regulować zakres ciśnień włączania i wyłączania pompy

http://www.allegro.pl/item107166130_wylacznik_cisnienia_do_hydroforu_spr awny.html

Beaty
29-05-2006, 19:37
Witam
Szanowny Niezły- odszukałam fakturę za to ustrojstwo pod tym zbiornikiem i pisze, że to jest wyłącznik BRIO 2000. Pompa to TM10M.
Co doradzisz jeszcze? :cry:
Pozdrawiam

mlody
02-06-2006, 22:20
Witam!
I ja mam pytanko do Pana Niezłego.
Czy końcówki rur 1/2" pod krzywki do kranu należy dac równo z licem ściany czy z licem płytek później na niej przyklejonych?
Zależy mi aby potem normalne rozetki ładnie to przykryły i aby nie było dużo "luzu" między nimi a złączkami na kranie.
Wielkie dzięki za odpowiedź!

niezły
04-06-2006, 12:48
Wygląda na to że wszystko masz w porządku bo pompa włącza się i wyłącza automatycznie problemem jest tylko to bardzo duże ciśnienie do 5 atmosfer ale i to nie problem Jedno pytanie a masz reduktor ciśnienia do wody bo na zdjęciu nie zauważyłem

niezły
04-06-2006, 12:54
Mlody

Napiszę jak ja to robię „końcówki rur” jak to piszesz a w moim przypadku są to przeważnie kolana naścienne staram się mocować w ścianie na takiej głębokości by były one zrównane z nie otynkowaną ścianą bo jeśli będą one zrównane z tynkiem lub glazurą po wkręceniu krzywek od baterii rozetki nigdy nie dojdą do samej ściany nawet po ich wcześniejszym skróceniu

Beaty
04-06-2006, 16:30
Niezły - dzięki za pomoc, jutro jadę oglądać czy mam ten reduktor czy nie, bo dzisiaj tego nie wiem.
Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki :D

mlody
04-06-2006, 20:11
Dzieki Niezły - o to i właśnie chodziło!

mlody
04-06-2006, 20:12
Dzieki Niezły - o to mi właśnie chodziło!

alekplus
12-06-2006, 16:12
Witam,
Czy można w tym watku kilka pytań odnośnie poprawnego wykonania ogrzewania podłogowego?
Planuje folia, 15 cm styropianu, potem folia, rurki i 6.5 cm wylewki z włóknami. Rurki pex/al/pex. zasilanie PP dn32.
1. Czy dawać też siatkę zbrojeniową do wylewki czy włókna wystarczą? Jeżeli dawać to pod rurki czy nad rurki?
2. Jak doprowadzić rury zasilające (dn32) do rozdzielacza (rozdzielacz w innym pomieszczeniu niż kotłownia)? Planuję położyć te rury pod folią w warstwie styropianu w peszlu - czy tak jest ok ?
3. Jak doprowadzić rury zasilające (dn16) dana strefę od rozdzielacza przez inna strefę? Czy również w styropianie pod folią czy może w warstwie wylewki w peszlu?
4. W projekcie niektóre strefy (łazienka) są zaprojektowane rurką dn20 zamiast dn16 (prawdopodobnie dla większej mocy). Czy to ma sens - czy taka rura jest wystarczająco giętka?

Co na to praktycy i experci?

Pozdrawiam,
Olek.

alekplus
12-06-2006, 16:54
I jeszcze jedno pytanie w tym temacie:
5. Czy zasilanie lepiej robić rurami PP w technologii zgrzewanej czy lepiej zostać przy pex/al/pex. Oczywiście odpowiednie średnice i złączki zaciskane?

Pozdrawiam,
Olek.

minioiminio
14-06-2006, 10:55
Nie podoba mi się podłączenie do jednej rury (pozioma 100 ze spadkiem ok 2%) muszli klozetowej (średnica 100) a zaraz za nią (ok 0,5m) bidetu (średnica 50). Ta rura łączy się z pionem (zakończonym wywiewką) po około 1,5 m.
Czy przypadkiem gdy będę spuszczać wodę w WC, nie będzie mi wysysało wody z syfonu bidetowego? Domagać się innego połączenia, czy tak zostawić?
PORADŹ niezły!!!

niezły
15-06-2006, 12:51
Odp. dla Alekplus

Oczywiście że można :D
1 na to pytanie nie odpowiem ponieważ nie jestem specjalistą od wylewek, mogę tylko powiedzieć jak robią inni Otóż inni dają siatkę na rury od podłogówki i czasami ale rzadko dają też i włókna
2 tak będzie dobre ale obowiązkowo peszel lub otulinę
3 tu są dwie szkoły jedni rury doprowadzające ( dobiegi) do odległych stref układają na styropianie ale czasami może np. w korytarzu wyjść tak dużo rur biegnących do innych stref że zabraknie miejsca na ułożenie właściwej podłogówki Ja robie to trochę inaczej Nie układam od razu całego styropianu tylko tam gdzie mają być najdalsze pętle i tam układam podłogówki a dobiegi układam w warstwie styropianu tak żeby nie wystawały ponad właściwy poziom styropianu Jeżeli trzeba to docinam do nich styropian i całość rur zalepiam od góry folią Czynność ta powtarzam aż do końca układania podłogówek
4 Układanie podłogówki rurami o średnicy 20 mm raczej nie ma sensu ale nie wiem co miał na myśli projektant dobierając taka średnicę może myślał że skoro podłogówka w łazience nie będzie na całej powierzchni podłogi to dobranie rury o większej średnicy zwiększy jej moc i do tego na pętli o bardzo małej długości
5 Brak jakichkolwiek przeciwwskazań do stosowania rur PP ale powinno trzymać się zasady aby nie mieszać systemów do jednego rodzaju instalacji

niezły
15-06-2006, 13:03
do Miniominio

Zostawić

minioiminio
16-06-2006, 09:17
Dzięki niezły. No to jeden kamyczek spadł mi z serca. :lol:
Ale pojawił się drugi - podłączenie kanalizacji w kuchni (zlewozmywak i zmywarka). :(
Po pierwsze czy robić osobno syfon do zmywarki i osobno do zlewozmywaka? Czy jak w większości wypadków podłączyć zmywarkę do syfonu zlewozmywakowego?
Po drugie czy aby sposób podłączenia zlewu w kuchni nie będzie problematyczny?
Mianowicie panowie podłączyli mi zlewozmywak do początku poziomej rury biegnącej pod suchym betonem (około 10 m) i zakończonej pionem z wywiewką (na jej końcu). Na skutek tego od przyłącza do pionu z wywiewka jest około 10m. Przyłącze ma długość około 4 m i najpierw jest rura 50 potem po około 1m przechodzi w 75 i przyłącza się do głównej (tej 10m). Czy przypadkiem nie będzie problemów z odpowietrzaniem, lub z zapychaniem się zlewu?

jsc
16-06-2006, 15:16
Witam
Mam takie małe dwa pytania. Kominek z płaszczem wodnym + pompa ciepła .Pompa ogrzewa wodę w zbiorniku retencyjnym . Czym połączyć kominek z tym zbiornikiem ? Instalator twierdzi że musi być to rura miedziana 1/2 " lutowana. Czy nie może być rurka plastikowa wielowarstwowa zgrzewana ? I drugie pytanie czy ten kominek ( myślę o Makrotermie z Zakopanego ) musi być Turbokominek I czy może Turbokominek II ( tańszy ). W końcu myślę że obwód turbokominek- wężownica w zbiorniku retencyjnym - turbokominek , może być w systemie otwartym.

pozdrawiam

szlawek
18-06-2006, 17:35
Chce podłaczączyć baterię wychodzącą z wanny. Czy wszytkie batierie dwuuchwytowe maja taki sam rozstaw? Jezeli tak ta jaki on jest? :)

niezły
18-06-2006, 19:11
Zmywarkę najlepiej podłączyć jest do syfony w zlewie
Powinno być wszystko dobrze jeśli chodzi o odpowietrzenie najważniejsze jest odpowietrzenie pionów na poddaszu gdzie są kibelki Na sprawne działanie ma jeszcze wpływ sposób wykonania instalacji kanalizacyjnej (brak zadziorów przy cięciu rury) jak i jej późniejsza eksploatacja

niezły
18-06-2006, 19:19
JSC

Kominek jest kotłem na opał stały i w związku z tym powinien być podłączony rurą metalową np. miedzianą ale na pewno nie taką o średnicy ½ Podejrzewam że kominek będzie stał w salonie a bufor w pewnej odległości od niego zalecam rurę miedzianą o średnicy 28 mm Kominek musi być w układzie otwartym a bufor jest w układzie zamkniętym podejrzewam ż eto na jedno wyjdzie Droższy kominek z wężownicą i pompką albo tańszy kominek z wymiennikiem i dwie pompki

niezły
18-06-2006, 19:23
Wszystkie baterie ścienne maja taki sam rozstaw około 16 cm ale przed robieniem otworów w wannie musisz najpierw kupić taką baterię i zaznaczyć środek otworów ponieważ nie będziesz miał żadnej regulacji jak w przypadku montowania baterii w ścianie

alekplus
19-06-2006, 13:50
Zgodnie z powyższymi sugestiami planuję położyć rury zasilające c.w.u. (z cyrkulacją) i c.o. w warstwie styropianu między chudym betonem i wylewką. Konkretnie będę miał 16 cm styropianu w kilku warstwach. Powiedzmy ze rury będą leżały na 8 cm styropianu przykryte 4 cm styropianu od góry.
Zależy mi bardzo dobrej izolacji termicznej i minimalnych stratach – szczególnie cyrkulacji cwu (rury zatynkowane w bruzdach ściennych mam w otulinie o grubości 25mm).

Czy w związku z tym jest sens rury lezące w styropianie jeszcze wkładać do otuliny czy wystarczy w peszlu? Przewodniość cieplna otuliny jest porównywalna do przewodniości styropianu, więc chyba nie ma sensu (=> czyli wystarczy peszel)– ale może jest jakiś argument za tym aby jednak dać otulinę?

Pozdrawiam
Olek.

ania
19-06-2006, 15:56
Witam Cię niezły!

Mam być może głupie pytanie, na które nawet nie próbuję znaleźć odpowiedzi tylko walę prosto do Ciebie:
Czy wywiewka może mieć zakręty?

Chodzi o to, że mój wykonawca wyprowadził wywiewki na dach kanałami wentylacyjnymi zamiast robić dziury w stropie w miejscach do tego przewidzianych. Sterczą sobie teraz te wywiewki i nie ma jak zrobić "czapki" na kominie. Ale można by wyprowadzić wywiewkę przez boczny otwór wentylacyjny. Tylko czy to jej nie zaszkodzi? (Bo kominom generalnie zakręty szkodzą na ciąg, prawda?)

niezły
19-06-2006, 19:42
Można, widziałem instalacje co robione przez konkurencje w Warszawie w peszlu na betonie ale ja trzymam się zasady że wszystkie rury transportujące ciepło daję w otulinie a pozostałe w peszlu

niezły
19-06-2006, 19:46
Witam Cię Aniu

Oczywiście że można , ponieważ czasami nie mamy innego wyjścia należy tylko pamiętać o właściwych spadkach aby nie powstały zasyfonowania

ja_robal
20-06-2006, 14:11
Problem: chcę ulokować sedes na przeciwnej ścianie niż pion kanalizacyjny - długość rury odpływowej wyniosłaby ok 200 cm w tym dwa kolanka 90 stopni, pierwsze zaraz za sedesem, następne po 40 cm a potem prosta ok 180 cm (no i jakieś kolanka do podłączenia całości do pionu). Czy tak się da i będzie działać? Czy mogę tę rurę o średnicy 100mm wkuć w ścianę nośną (mieszkanie w nowobudowanym bloku) o grubości 25 cm na odcinku 1 m???

Będę wdzięczny za pomoc!!!
http://www.hola-design.com/rew.jpg[/img]

ania
21-06-2006, 11:00
Witam Cię Aniu

Oczywiście że można , ponieważ czasami nie mamy innego wyjścia należy tylko pamiętać o właściwych spadkach aby nie powstały zasyfonowania

Dziękuję za opowiedź.
A tak na marginesie - dlaczego w książce o kanalizacji jest napisane że wywiewki powinny mieć średnicę równą lub większą od średnicy pionu a wszyscy robią mniejsze? :o

alanowa
21-06-2006, 19:34
Jak w temacie.

Nie polecam tego wykonawcy!!!
Jest nieterminowy, nieslowny!!!
Umawia sie, nie przyjezdza!!!
Nie odbiera telefonow!!!
Slyszalam od innych klientow, ze ich obsluguje tak samo...

Szkoda czasu i nerwow!!!

ALA

Anam
21-06-2006, 21:57
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=61043&start=60

alanowa
22-06-2006, 06:02
Niezły stwierdził że szkoda mu czasu na takie historie. A swoją drogą Ala ma rację jest nieterminowy i niesłowny.Do terminu mego porodu zostało 6 dni a Niezły zamiast być ze mną i czekać na ten szczęśliwy moment ciąga sie po jakis budowach 200 km od domu wracając najczęściej w sobote około północy"bo go terminy gonią" jak mówi. Na szczęście ode mnie telefony odbiera
:wink:
Niezly stwierdził ze szkoda mu czasu na takie historie, bo i co innego moze powiedziec. Przeciez prawde napisalam i nie ma co tu dyskutowac, tylko trzeba klientow (i ich czas) szanowac!

Swoim postem tylko jeszcze bardziej go pograzasz, bo on twierdzi, ze go nie ma, bo mu zona rodzi, a skoro go nie ma przy Tobie, to gdzie jest?
Na innych budowach, tylko nie tam, gdzie sie umawia.
Albo umawia sie wszedzie na raz i jedzie sobie tam, gdzie mu sie podoba, gdzie mu blizej, sama nie wiem.

W kazdym razie ja nie jestem zadowolona ze wspolpracy. Przez niego musze stale zmieniac terminy wykonania innych prac, a przeciez inni fachowcy tez maja swoje terminy i nie moga ot tak sobie ich zmieniac.

Tak wiec panie Niezly, proponuje zmienic podejscie do tematu, bo tak, to tylko na krotka mete mozna robic, bo wyrobiona marke mozna szybko stracic...

ALA

Marcin_Łódź
22-06-2006, 08:06
Ala, napisałaś, że jest nieterminowy i niesłowny - ale nie masz zastrzeżeń do jego fachowości (jakości) jak rozumiem.

Nieterminowość w tej branży to niestety reguła, na którą trzeba wziąć pod uwagę. Ja nie uważam, że to okej, że ma opóźnienia, ale z drugiej strony jeżeli ma tylu Klientów to oznacza chyba, że to Dobry Fachowiec (ja osobiście z Niezłym nie miałem okazji współpracować).

Powiem tak: kupowałem piec - opóźniena z montażem
kupowałem okna (część okien) - opóźnienia w dostawie
kupowałem okna (pozostałe) - opóźnienia w dostawie
zostało mi jeszcze jedno okno do wymiany - kupie w tej firmie bo mimo opóźnień, z jakości okien i montażu jestem b. zadowolony.
Robiłem gruntowny remont parteru i piwnicy - miał trwać maj - czerwiec, trwał czerwiec - wrzesień, gdzie czasami nie było ich przez kilka dni, ale praca została wyk. bardzo fachowo - dopieszczali takie "pierdółki", ja sam, choć to ja tam mieszkam nie pomyśłałbym o taki8ch szczególkach.

Czasami opóźnienia wynikają nie z winy fachowca - a już w starych domach to na pewno tak będzie. Przy okazji remontu piętra u mnie przyszedł hydraulik, miał wymienić kawałek rury pod zlewem - robota na kilka chwil. Jak zobaczliśmy o tam w środku jest - ogólnie prace trwały ponad pół dnia. klient, który był umówiony po mnie nie doczekał się tego hydraulika w tym dniu, a przecież nie z winy tego fachowca.

Z drugiej strony - nie można zakładać, że u każdego coś opóźni prace, bo w ten sposób ów może mieć za dużo wolnego czasu, w przypadku kiedy akurat takie opóźnienia nie nastąpią, a to oznacza mniejszy zarobek

Poczekaj z osadem do momentu kiedy Niezły (jeśli jeszcze zamierzasz z nim współpracować) wykona tą pracę i wtedy Go oceń

Pozdrawiam Ciebie Alu i życzę cierpliwści do fachowców

Pozdrawiam też Anam i życzę wspaniałego dzidziusia i łagodnego porodu :wink: [/i]

_ZBYCH_
24-06-2006, 23:48
Jak w temacie.

Nie polecam tego wykonawcy!!!
Jest nieterminowy, nieslowny!!!
Umawia sie, nie przyjezdza!!!
Nie odbiera telefonow!!!
Slyszalam od innych klientow, ze ich obsluguje tak samo...

Szkoda czasu i nerwow!!!

ALA
To przykre, co piszesz, ale tak można napisać o każdym dobrym wykonawcy!
Nawet nie zdajesz sobie sprawy, pod jaką presją pracują wzięci instalatorzy :(
Wiadomo, że jak ktoś jest dobry w swoim fachu, to ma pracy nie do przerobienia.
Klienci potrafią dzwonić co chwila w jakiejś sprawie, a instalator nie zawsze może rozmawiać, bo poza rozmawianiem przez telefon musi jeszcze kiedyś pracować...
Musi się skupić na swojej pracy, żeby nie popełnić błędu. Odbierając co chwila telefony, nie można się skupić. Czasem, to normalnie jak hot line.
Zamiast wydzwaniać co chwila z założeniem, że w końcu odbierze, to może lepiej zostawić wiadomość, wysłać SMS lub e-mail, opisując sprawę, w której dzwonisz...
Owszem, pewnie dobry instalator mógłby zatrudnić sobie sekretarkę, ale po co? Co to zmieni? I tak sekretarka nic Ci nie pomoże, tylko zanotuje informację od Ciebie.
Myślisz, że w innych firmach jest inaczej? Nie! Im większa firma, tym gorzej, bo dodatkowo jest efekt spychomanii. Po prostu nikt nic nie wie.

Może nie pracujesz zawodowo, może pracujesz w biurze, masz dużo czasu, ale na pewno nie wiesz, jakie ciśnienie mają instalatorzy! Nie pracują 8 godzin dziennie, tylko 10 - 12. Są jednocześnie projektantami, monterami, kierowcami, zaopatrzeniowcami, sekretarzami, kasjerami, itd.
Jesteś może dyrektorem, prezesem, czy posiadasz inną ciepłą posadkę, ale to Ciebie nie uprawnia do traktowania wykonawcy jak wyrobnika…
Nie jestem klientem Niezłego, ale jestem też instalatorem. Wiem, jak to jest z klientami. Każdy chce być ten najważniejszy i ja to rozumiem.
U mnie też jest bardzo ciężko z terminami. Też często nie odbieram telefonów (ale mam włączoną pocztę głosową, więc można się nagrać). Zawsze można wysłać SMS lub –email. Poważnie podchodzę do swojej pracy i bardzo się staram dotrzymywać terminów. U mnie słowo droższe od pieniędzy :)
Może trudno się stać moim klientem, bo jeśli wiem, że nie dam rady wykonać zlecenia, to nie podejmuję tematu, ale wszyscy moi klienci są raczej zadowoleni. Pewnie i o mnie ktoś kiedyś w złości źle napisze, jak Ty o Niezłym, bo nie zrozumie, że są ważniejsze sprawy, niż jakaś budowa (choroba, wypadek i inne ważne problemy).
Nie piszę tego po to, żeby bronić kolegę Niezłego, czy narzekać na nasz los, ale po to aby wszystkim uświadomić, jak to jest...

Trzeba chcieć zrozumieć drugą stronę :)

Powodzenia w budowaniu!

Przemek32
28-06-2006, 09:41
Chce wymienic instalacje w mieszkaniu wody zimnej i cieplej w lazience. Jakie rurki wybrac: miedziane czy plastikowe ?

niezły
30-06-2006, 11:02
Witam po dłuższej nieobecności na Forum
Po tym co napisała Alanowa pewnie niektórzy zastanawiają się czy będę pisał na forum oczywiście że będę jeśli tylko czas pozwoli
Nie będę odpowiadał we wszystkich watkach które założyła Alanowa odpiszę tylko w tym jednym
To co napisała Alanowa i wszyscy inni ( łącznie z broniącymi mnie) to prawda Wybaczcie ale nie będę wyciągał wszystkich powodów zaistniałej sytuacji to moja prywatna sprawa
Chciałbym tylko przeprosić tą osobę i innych jeśli takowe są a co do osób broniących mnie to też chciałbym podziękować wszystkim zwłaszcza osobom które są po tzw. drugiej stronie ( inwestorom) ponieważ okazali się być partnerem w prowadzeniu interesów a nie przeciwnikiem którego zawiłe drogi budowy domu skierowały na siebie i kontakt z wykonawcą traktują jak walkę z przeciwnikiem
Co do osoby Alinowej to oczywiście nie mam pojęcia kto jest ale jeśli nawet po tym co napisała nie zrezygnuje z mojej usługi to może liczyć że instalacja zostanie wykonana w sposób fachowy i bez żadnych złośliwości z mojej strony

niezły
30-06-2006, 11:44
Ja robal

Od strony hydraulicznej można to wykonać dbając spadki i zwracając szczególną uwagę na usuwanie zadziorów przy cięciu rur ale czy prowadzenie rury w poziomej bruździe w ścianie to dobry pomysł wątpię (dla ściany) radził bym albo jeśli to możliwe wkuć w podłogę albo obudować przy ścianie albo zmienić lokalizacje kibelka

niezły
30-06-2006, 11:55
Aniu
Tak na marginesie to w Twoim domu masz zostawiona wnękę na pion kanalizacyjny i z możliwością wyprowadzenia nad dach …..chyba nie
Tak jak piszesz powinno być ale przeważnie jest inaczej a błąd jest popełniany już na etapie projektowanie potem murowania ścian i na robieniu kanalizy kończąc dobrze że instalatorzy ( w większości ) robią odpowietrzenie pionu kanalizacyjnego poprzez wywiewkę sam dość często słyszę co tu zrobić aby takiego elementu nie było a bo to problem z obróbką albo a wie pan ile taka dachówka kosztuje

niezły
30-06-2006, 12:04
PRZEMRK 23

Brak jakichkolwiek przeciwwskazań do obu systemów ja radzę plastik zgrzewany

Przemek32
30-06-2006, 12:29
PRZEMRK 23

Brak jakichkolwiek przeciwwskazań do obu systemów ja radzę plastik zgrzewany

Slyszalem ze rury plastikowe, szczegolnie w przypadku cieplej wody, montowane w scianie moga sie rozszczelniac. CZy to prawda ?

Zbigniew Rudnicki
30-06-2006, 18:54
Mnie niezły wykonywał instalacje C.O z podłogówką. , wodę i część kanalizacji.
Wykonał po umiarkowanych cenach, dość dobrze, osobiście z 1 pomocnikiem (więc mógł wszystkiego dopilnować, ale jednocześnie z ograniczoną prędkością).
Ceny materiałów były niskie i miałem możliwość wyboru tak , aby ich jakość była dobra.
W takiej sytuacji nie dziwię się, że miał kilku klientów równocześnie.
Ja Go nie piliłem, a On starał się tak sobie ułożyć pracę, aby nie tracić zbyt wiele czasu na przejazdy, wizyty w hurtowni.
Ale w sumie wykonał pracę w do przyjęcia przeze mnie czasie i ogólnie jestem zadowolony.
Osoby, które chcą budować ekspresowo i mają na to pięniądze powinny szukać innej firmy. I nie jestem taki pewien, że znajdą.

pontypendy
30-06-2006, 20:54
Mam pytanie z ilustracją, czy to jest dobrze ułożone ogrzewanie podłogowe ?
http://img302.imageshack.us/img302/6191/cimg0964jpg13ns.jpg

http://img48.imageshack.us/img48/2765/cimg0966jpg21cq.jpg
Już wiem, że brakuje listwy dylatacyjnej, ale czy rurki nie powinny być ułożone gęściej ? Nie znam się i może się czepiam, ale coś mi nie daje spokoju.
Niezły please help !

niezły
30-06-2006, 21:55
Wszystkie systemy są pewne jeśli są prawidłowo wykonane i prawidłowo użytkowane ( ważne) rozszczelnienie instalacji i tylko tych łączonych za pomocą złączek niejednorodnych ( zaprasowywanych, skręcanych i łączonych na wcisk ) może nastąpić np. w czasie nieprawidłowego użytkowania np. bojlera elektrycznego bez działającego termostatu( chodzi mi o długotrwałe zagotowanie wody) Poza tym i bardzo wysokim ciśnieniem i wadami montażu systemy są pewne

niezły
30-06-2006, 22:06
Tak na oko to rury są rozłożone z rozstawem około 30 cm to tak w górnej granicy normy ale w tym przypadku rzeczywiście rozstaw jest trochę zbyt duży no i klipsów do rur mogli dać o kilka więcej :wink:

1950
30-06-2006, 22:25
Tak na oko to rury są rozłożone z rozstawem około 30 cm to tak w górnej granicy normy ale w tym przypadku rzeczywiście rozstaw jest trochę zbyt duży no i klipsów do rur mogli dać o kilka więcej :wink:
pozwolę sobie (wybacz Niezły), napisać że to nie ma prawa zagrzać tych pomieszczeń,
za mało rury,
brak strefy brzegowej,
będzie zimno

Grzesiek13
01-07-2006, 14:42
Czy tu chodziło o oszczędnośc rury, a może zaoszczędzono na instalatorze :roll: Więcej rurki to maja nawet regulusy :wink:
Sorki, że się wcinam, ale rzadko się takie cuda ogląda.

pontypendy
01-07-2006, 22:38
Dzięki za odpowiedzi,
czyli tak jak przypuszczałam do poprawki.
A czy to w ogóle nie powinno być ułożone w ślimaka ?
Rozmawiałam już z wykonawcą, twierdzi że wszystko jest o.k. i będzie grzało, ale jeśli chcę to on mi to położy jeszcze raz, gęściej. Facet jest z polecenia kilku osób, terminowy,przystępny cenowo i taki babok by odwalił ?
...może poszukać innego wykonawcy do samej podłoogówki ?

Grzesiek13
02-07-2006, 06:21
Grzać to będzie, tyle, że z jaka mocą? Wężownica też lepiej żeby była w układzie ślimakowym, gdzie dylatacje?, jaką moc podłogówki wyliczył, na jaką wykładzinę?
Sorki Niezły za wcinkę w temat.

Zbigniew Rudnicki
02-07-2006, 07:55
Zaciekawia mnie co to będzie na środku pomieszczenia, o kształcie kwadratu, gdzie nie ma ogrzewania ? Kominek ? Czy ma tam stać jakiś mebel ?
Przez środek tego kwadratu przebiega jakaś linia. Czy to jest dylatacja ?
Wówczas przepusty dylatacyjne z peszla trzeba by nałożyć nie tylko w progach, ale i w tej linii.
Myślę że dla dokładniejszej oceny trzeba by znać powierzchnie pokoju i sumaryczną długość rurki ułożonej w tym pokoju.
Jeśli te rurki miały by pozostać nie zagęszczone to warto rozważyć zawieszenie dodatkowo małego grzejnika (jeśli w budynku są obiegi z temperaturą grzejnikową, a nie sama podłogówka).

mario_elblag
02-07-2006, 18:36
Witam
Właśnie zaczynam remont łazienki i musze niestety zmienić instalacje odpływową z wanny. Wspomnę ze mieszkam w wieżowcu z wielkiej płyty, system odpływowy wanny, stary typ z odpływem w podłodze.

Jak wiemy ten typ odpływu nie zdaje rezultatu ponieważ ciągle sie zapowietrza a co za tym idzie ciągle rozlewa się woda po podłodze łazienki. Aktualnie woda z wanny musi leciec kropelkami żeby nie zalało podłogi :(

No i teraz się zastanawiam w jaki sposób dokonać wymiany tej instalacji. Na pewno trzeba się dostać do głównego pionu. Ale co stosować, jak to wszystko połączyć żebym nie miał problemu z normalnym odpływem wody z wanny tego niestety nie wiem :(

przepychanie rury nic niestety nie dało....

Prosze o pomoc

Pozdrawiam
Mariusz

niezły
02-07-2006, 22:21
W związku z tym że moje notowania na Forum ostatnio spadły chciałem być miły ale rzeczywiście jest to wielowątkowy przykład jak nie należy robić podłogówki Ciekawe jak wyglądają inne zdjęcia
Oprócz wykonywania instalacji kompleksowo zdarza mi się robić tylko sama instalację centralnego odkurzacza w momencie gdy na budowie jest inny hydraulik i powiem że mimo że jestem z dalekiej prowincji to nie mam żadnych kompleksów zawodowych

niezły
02-07-2006, 22:30
Remonty w starych i zamieszkałych budynkach wielorodzinnych mioooodzio to chyba każdy lubi
Najprościej o ile nie zrujnuje to sufitu w łazience na dole wymienić rurę odpływową ( prawdopodobnie żeliwną) aż do samego pionu na PCV fi 50 a jeśli może to zrujnować świeżo wyremontowaną łazienkę na dole to też wymienić W takich przypadkach należy improwizować ale zawsze zgodnie ze sztuką

Gryfpc
16-07-2006, 14:28
Witam!!!
Mam prośbę w tym linku do hydraulików!!!
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1291920#1291920

Jeśli zechciałbyś spojrzeć, to służę rzutami pomieszczeń.

Pozdrawiam!!!

:D :D :D

wlomac
16-07-2006, 15:23
W naszej starej chałupie wiejskiej którą chcemy z żoną wyremontować chciałbym zamontować kilka "systemów" grzewczych wspomagających się nawzajem, czy można je połączyć w jeden duży system grzewczy, tzn Główny piec CO na drewno+kominek z płaszczem wodnym+wężownica w zwykłym kominku otwartym. Czy można połączyć te żródła ciepła w jeden wspólny system wspomagały by się nawzajem, tzn palę w piecu CO, ale chcę aby szybciej było ciepło, rozpalam w kominku i wode w systemie ogrzewają dwa źródła ciepła, późną wiosną gdy przyjdzie chłodny wieczór rozpalam w kominku i powolutku kaloryferki nagrzewają się do osiągnięcia przyjemnej temperatury? Wiem że to dość dziwne, ale tak sobie to wymyśliłem.

Pozdrawiam

HVPS
16-07-2006, 18:33
a ja mam pytanie dotyczace rozprowadzenia gazu w mieszkaniu otoz
jestem w trakcie generalnego remontu instalacje wszystkie, sciany,okna, grzejniki, drzwi itp. instalator ktory zajmuje sie rozprowadzeniem instalacji gazowej (kuchenka + "junkers") proponuje instalacje od licznika w miedzi i w kuchni schowane pod poziomem blatu za szafkami. czy jest to wlasciwe? zgodnie z przepisami jesli tak to super bo nic nie bedzie widac a jesli nie to jak to powinno wygladac.
za pomoc bede wdzieczny instalacje zaczynam od 19-20 lipca
dziekuje

Leszko
16-07-2006, 19:17
Grzać to będzie, tyle, że z jaka mocą? Wężownica też lepiej żeby była w układzie ślimakowym, gdzie dylatacje?, jaką moc podłogówki wyliczył, na jaką wykładzinę?
Sorki Niezły za wcinkę w temat.
ja położyłem osobiście tak czy może być?
http://foto.onet.pl/albumy/zdjecie.html?no=4&id=30033&q=134&k=7&nxt=0

august2
16-07-2006, 20:24
Mam bojler do podgrzewania wody w którym woda podgrzewana jest przez c.o. ostatnio słychac jakieś bulgotanie wody w naczyniu zbiorczym od c.o.
Czy to może by przyczyną dziurawej instalacji grzewczej bojlera?

anndy
28-07-2006, 11:30
Witam, czym będzie skutkowało położenie rur podłogówki w miejscu w którym będą stały meble (kuchnia). Kuchnia będzie w kształcie L i w jednym boku (tam gdzie będzie zlew, zmywarka) nie ma rur a w drugim są (ok.5 rzedów, instalacja ślimakowa). Instalator twierdzi, że musiał je tam dać żeby zmieścić w pomiesczeniu dostaeczną ilość rur. Co Wy na to?
W środe maja wchodzić z wylewkami. ....

anndy
04-08-2006, 12:06
Witam, czym będzie skutkowało położenie rur podłogówki w miejscu w którym będą stały meble (kuchnia). Kuchnia będzie w kształcie L i w jednym boku (tam gdzie będzie zlew, zmywarka) nie ma rur a w drugim są (ok.5 rzedów, instalacja ślimakowa). Instalator twierdzi, że musiał je tam dać żeby zmieścić w pomiesczeniu dostaeczną ilość rur. Co Wy na to?
W środe maja wchodzić z wylewkami. ....
To już nieaktualne - kazałem to poprawić. Czy Niezły bądź inni fachowcy zaglądają tu jeszcze???

e.kala
07-08-2006, 21:31
A ja mam pytanie, może dla was bardzo proste ale ja jestem laikiem w temacie.

Murarz układa mi rury kanalizacyjne przed zasypaniem fundamentów. Jutro ma połączyć je z kanalizacją. Chciałabym, aby był założony zawór, czy jak to się nazywa zapobiegający cofaniu sie śącieków. Jak to się robi, prosze o w miarę "łopatologiczne" wytłumaczenie. Czy to jest studzienka przed studzienką kanalizacyjną? Czy to jest proste w montażu? Gdzie to się kupuje?

1950
07-08-2006, 21:36
zasada jest taka,
to jest wątek niezlego,
chcesz się dowiedzieć od innych załóż nowy wątek

e.kala
07-08-2006, 21:52
Jak wątek niezłego to co tu robisz? Poczytujesz, czy też prowadzisz dialog tylko z nim. Ludzie nie bądźcie dziećmi. Trochę mnie to rozśmieszyło.

A poza tym wątek jest hydraulik do usług, więc pytam.

1950
08-08-2006, 08:08
może to i Ciebie rozśmieszyło,
ale poczytaj sobie od początku,
w którymś poście za niezłego napisał rafał ślusarczyk,
niezły zareogował nieprzyjemnie

Seluch
02-09-2006, 15:36
witaj niezly dawno nie męczyłem Cię moimi pytaniami obecnie czekamy na instalatora zaproponowal nam cala instalacje w polipropylenie zarowno cw jak co i podlogowke mam pytanko czy to jest dobre rozwiazanie czy moze zastosowac inny material dodam ze chcemy zastosowac piec na ekogroszek

Przybysz
06-09-2006, 17:47
Witaj Niezly,
Prosze o kontakt w sprawie instalacji.
Telefon na privie.

kx30
07-10-2006, 21:53
Witam
Mam problem z odpływem wody ze zlewu w kuchni (woda po odkręceniu kranu "stoi" w zlewie). Przypuszczam, że przyczyną jest rura do odpływu, którą musiałem zamontować nieco wyżej aby zachować wymagany spad i stąd mam problem z odpowiednim ustawieniem syfonu. Jak widać na zdjęciu zlew jest jednokomorowy z charakterystycznym "szerokim" otworem. Próbowałem znaleźć jakiś zamiennik syfonu w obi ale oczywiście są tylko do zlewów ze standardowym wycięciem. Proszę o radę, bo syfon obkręciłem już na milion możliwych sposobów, naturalnie sprawdziłem też drożność odpływu i nic.
Pozdrawiam i proszę o wskazówki.
http://img105.imageshack.us/img105/7130/12js6.jpg[/URL]

Patos
08-10-2006, 15:38
Witam, mam pytanie dotyczące zwężki Venturi'ego (napowietrzacza, aspiratora) zastosowanej w hydroforze z odżelaziaczem, bo tak do końca to nie wiem, czy ma ona tylko uzupełniać powietrze w zbiorniku hydroforowym, czy raczej napowietrzać wodę już w momencie przejścia przez zwężkę, a może to deszczownia ma za zadanie napowietrzyć wodę ?

Rafal_G
10-10-2006, 12:50
Cześć,
mam pytanie nt. zaworu czterodrogowego ESBE. Jest Podłączony do kotła według instrukcji. Po ustawieniu go w pozycję 1 do 3 woda powracająca do kotła wcale nie jest cieplejsza. W pozycji 5-10 wcale nie jest lepiej.
Zawór jest nowy. Spodziewam się, ża na 1 lub 2 woda na powrocie będzie prawie tak gorąca jak wychodząca z kotła a tu nic. Co może byc tego powodem?
Pozdrawiam
Rafał

Ala1
11-10-2006, 20:57
może to już było ale nic nie znalazłem.
wykonałem własnoręcznie instalacje woda,co, co z miedzi reszta alupex skręcany.
nadeszła chwila proby szczelności, nabiłem 6 atmosfer powietrza i po 20 godzinach spadło o 0,20.zobacze jutro czy stoi w miejscu czy dalej spada.
Chyba że za radą obecnych tu fachowców dam sobie spokój z dalszymi próbami.
Proszę o jakieś wskazówki w tym temacie.
Zaznaczę że bardzo trudno jest mi już wykrywać jakieś nieszczelności ,a robię to pianą , może są jakieś lepsze sposoby?.

Prezo
11-10-2006, 21:12
Myślę że nie masz się co przejmować :) To 0.20 ma prawo spaść - zazwyczaj jest to wina rzeczy które są skręcane na konopia : korki itp. Ale jak przyjdzie woda to będzie ok Zresztą zobaczysz jutro ile zegar wskazuje ale w sumie powinno być dobrze

a_kacper
16-10-2006, 12:22
Potrzebuje wężownice do murowanej kuchni kaflowej? Wężownica musi być kwadratowa. Wymiary ok. 30cmx30cm wysoka na 40-45cm. Czy wiecie gdzie w Warszawie lub bliskiej okolicy moge kupić coś takiego w jakimś sklepie hydraulicznym?

3porzeczki
18-10-2006, 20:42
Błagam, pomóżcie! Kupiłam takową, włoską (już doczytałam takich się nie kupuje :( nie ma instrukcji jak toto połączyć. I jak radzicie przymocować? W wannie otorów nie ma i jest za wąski rant. Pozostaje półka, tylko z czego?
Ostatnie pytanie, czy przy tego typu baterii można połączyć syfon wanny na sztywno, bez pratki ściekowej? Jeżeli tak, to co się będzie działo z wodą, która wleje się na przykład przez otwór prysznica?
Czekam na rady

niezły
29-10-2006, 19:11
Niezła REAKTYWACJA




Po bardzo długiej przerwie wracam powoli na Forum może jeszcze nie w pełni sił ale ale nadal chętny służyć pomocą osobom które o nią poproszą a i bez tego tez wtrącę swoje trzy grosze
Jako usprawiedliwienie mojej nieobecności powiem tylko że sytuacja jaka obecnie dzieje się na rynku branży budowlanej dotknęła również mnie ale w większości przypadków chyba uda mi się zakończyć to co zacząłem a termin mojego powrotu nie ma nic wspólnego z nadchodzącym świętem ani z wyborami :wink:

fugo79
29-10-2006, 19:25
niezły. a co sadzic o centralnym z rurek miedzianych czy jeszcze sie to stosuje . ja własnie mysle nad takis systemem.

niezły
29-10-2006, 19:38
Widzę że na początek coś prostego

Oczywiście że robi się jeszcze instalacje z rur miedzianych ale dużo rzadziej niż z plastiku
Z miedzi robimy kotłownię w prawie każdym przypadku a sama instalację na pewno do kotłowni na opał stały ( najbiedniejsi inwestorzy mają najdroższe instalacje) i ci pozostali którzy chcą zapłacić dużo więcej za instalację miedzianą niż za plastikową Ze względu na wyjątkową wymaganą staranność wykonania i duże nakłady pracy my instalatorzy wolimy robić instalację z plastiku
Jakichkolwiek przeciwwskazań do wykonania instalacji w miedzi brak no chyba że mały konflikt z grzejnikami aluminiowymi

fugo79
29-10-2006, 19:42
a co to z probleny z tymi grzejnikami i czy ta instalacja bedzie drozsza od plastikowej.i rozumie ze w kotłowni miedziane rurki a dalej plastik czy tak.

niezły
29-10-2006, 19:49
Po prostu większość grzejników aluminiowych dostępnych na rynku nie powinna być instalowana do instalacji miedzianej Miedz ma bardzo zły wpływ na aluminium wiadomo to też z elektryki

Prezo
29-10-2006, 19:51
Pomimo że to jest wątek Niezłego to dodam coś od siebie. Ja z mojego punktu widzenia wolę instalacje c.o z rur miedzianych. Instalacja ta jest estetycznie położona - wszystko idzie w lini prostej. Do jej wykonania trzeba włożyć dużo staranności. Ogólnie to też bym nie ryzykował robić instalacji z plastiku do kotłowni na paliwo stałe .
Instalacja z miedzi wychodzi napewno drożej ale jak dla mnie tj pewniejsze. W najgorszym wypadku możesz zrobić całą instalacje w plastiku a to co będzie na wierzchu czy w kotłowni to z miedzi dlatego że plastik się na kotłownie nie nadaje dlatego że te rury by się powyginały (tzn tak falowały )

fugo79
29-10-2006, 19:54
czyli jak kotłownia na paliwo stałe to lepij dc miedziane?

Prezo
29-10-2006, 20:03
w kotłowni na paliwo stałe lepiuej nie ryzykować instalacji z plastiku ponieważ w razie czego przy zagotowaniu wody w układzierury powyginają się w cholere . Nawet nie wiem czy by ich nie rozwaliło. Ale już mieliśmy taki przypadek i normalnie były takie bąble na rurach. Więc plastik w tym wypadku odradzam :)

niezły
29-10-2006, 20:03
Kotłownię robi się w miedzi ponieważ większość rur biegnie po wierzchu ścian i gdyby zastąpić je plastikowymi to po pewnym czasie nam się powyginają a w kotłowni na opał stały kociołek taki nigdy do końca nie jest sterowalny i przewidywalny i tu kotłownia wykonana z rur plastikowych miała by krótszą żywotność

fugo79
29-10-2006, 20:11
dzieki bardzo za odpowiedzi. jestm juz madrzejszy i wiem co rbic.

miol
01-11-2006, 06:49
Witam
Mam własną studnię głębinową, z której zamierzam poprowadzić rurę do hydroforu w wolnostojącym garażu a od niego rura do instalacji w domu. Długość rury od garażu do domu to ok. 40m i teraz mam pytanie jaki rozmiar mają mieć te rury, czy calowe (z tego co zrozumiałem to mają one 32mm średnicy na zewnątrz) wystarczą? Teraz założona na pompe jest mniejsza. Dom parterowy 120m2.

Prezo
01-11-2006, 10:21
W ziemi na takich długich ciągach lepiej daj 40 - różnica w cenie jest mała a większa średnica w tym przypadku będzie lepsza :) Nie ma co na tym oszczędzać :)

niezły
02-11-2006, 21:28
:)

Mały
02-11-2006, 21:33
w kotłowni na paliwo stałe lepiuej nie ryzykować instalacji z plastiku ponieważ w razie czego przy zagotowaniu wody w układzierury powyginają się w cholere . Nawet nie wiem czy by ich nie rozwaliło. Ale już mieliśmy taki przypadek i normalnie były takie bąble na rurach. Więc plastik w tym wypadku odradzam :)
A nie masz czasem na imię Michał...? ;-)

niezły
02-11-2006, 21:40
Prezo napisał:
w kotłowni na paliwo stałe lepiuej nie ryzykować instalacji z plastiku ponieważ w razie czego przy zagotowaniu wody w układzierury powyginają się w cholere . Nawet nie wiem czy by ich nie rozwaliło. Ale już mieliśmy taki przypadek i normalnie były takie bąble na rurach. Więc plastik w tym wypadku odradzam



Mam nadzieję że jest tam was więcej niż dwóch i że opisujecie przypadki tego trzeciego :lol: :lol: :wink:

Mały
02-11-2006, 22:02
Prezo napisał:
w kotłowni na paliwo stałe lepiuej nie ryzykować instalacji z plastiku ponieważ w razie czego przy zagotowaniu wody w układzierury powyginają się w cholere . Nawet nie wiem czy by ich nie rozwaliło. Ale już mieliśmy taki przypadek i normalnie były takie bąble na rurach. Więc plastik w tym wypadku odradzam



Mam nadzieję że jest tam was więcej niż dwóch i że opisujecie przypadki tego trzeciego :lol: :lol: :wink:
ups to już tłum... ;-)

rammzes1
03-11-2006, 17:20
Mam krótkie pytanie, co lepsze do zaopatrzenia domu w wodę: Grundfos JP-5 lub 6 czy MQ 3-45??

Prezo
03-11-2006, 20:24
w kotłowni na paliwo stałe lepiuej nie ryzykować instalacji z plastiku ponieważ w razie czego przy zagotowaniu wody w układzierury powyginają się w cholere . Nawet nie wiem czy by ich nie rozwaliło. Ale już mieliśmy taki przypadek i normalnie były takie bąble na rurach. Więc plastik w tym wypadku odradzam :)
A nie masz czasem na imię Michał...? ;-)
Rafał :P

Prezo
03-11-2006, 20:53
Mam krótkie pytanie, co lepsze do zaopatrzenia domu w wodę: Grundfos JP-5 lub 6 czy MQ 3-45??
Żadna z nich :P :lol:

Mały
04-11-2006, 09:40
Mam krótkie pytanie, co lepsze do zaopatrzenia domu w wodę: Grundfos JP-5 lub 6 czy MQ 3-45??
Żadna z nich :P Polecam zwykłe hydrofory. ze zbiorniczkiem wbudowanym
Wyjdzie pewnie dwa razy taniej a starczy na dłużej. Jednego Grundfosa z tych miałem i padł mi po 4 latach tak więc nie polecam ich bo nawet zabardzo nie opłacało się go naprawić :)
Kolega miał ustrojstwo "zwykłe" z Castoramy i ... zaraz jechał wymienić bo nawet nie zaskoczyło.
Drugie padło po pół roku...

Prezo
04-11-2006, 12:31
:lol:

retrofood
05-11-2006, 14:55
Witam.

Proszę fachowców o poradę.
Co (wymienić dokładnie, po kolei, z uwzględnieniem połšczeń i z jakich materiałów) powinno znajdować się po wodomierzu, liczšc od strony doprowadzenia wody.

Sytuacja jest taka: Dawno temu jakiœ hydraulik zamontował po zaworze odcinajšcym jakiœ filtr, reduktor i coœ tam jeszcze, a potem dopiero wodomierz. Złšczki były ocynkowane. To wszystko dokumentnie się zapchało. Wezwani spece z Zakladu Komunalnego stwierdzili, że to jest wadliwie zmontowane i jeszcze że nie do nich to należy i kazali to zmienić, a ja nie wiem co kupić. To jest u mojej matki, mieszka doœć daleko, więc ja tego nie widziałem, a ja mam kupować wszystkie elementy, aby jak pojadę od razu zamienić całoœć. Jak możecie podpowiedzieć coœ odnoœnie producentów to też proszę.

Prezo
05-11-2006, 16:43
:lol: :lol: :lol:

yacq
06-11-2006, 09:55
W jakiej kolejności na rurze doprowadzającej wodę z pompy głębinowej do hydroforu umieścić:
1. Dyszę napowietrzająca (inżektor) do odżelaziacza
2. Filtr sznurkowy do oczyszczenia wody z piasku i innych grubszych zanieczyszczeń
3. Wyłącznik ciśnieniowy do pompy

06-11-2006, 18:19
niezły
mam rozłożone rury do podłogówki (al-pex). zauważyłem że w szafie rozdzielczej ich wyloty nie są niczym 'zakorkowone' więc rozumiem, że żadnej próby szczelności nie było. Czy konieczne jest przed wylewkami zrobienie próby ciśnieniowej? Czy w czasie wylewek, rury koniecznie muszą być wypełnione wodą?

retrofood
06-11-2006, 19:15
Kuchnia, coœ nie ma tych hydraulików do usług. Wszyscy pytajš, nikt nie odpowiada. Tacy zaharowani?

Jeje
06-11-2006, 20:41
Witam,
chciałbym serdecznie polecić usługi Pana Niezłego. Kto jeszcze nie znalazł hydraulika nich bierze niezłego. Robił mi i jestem zadowolony, że nigdzie mi nie cieknie pod podłogą, (żeby tylko nie zapeszyć). Poza tym robi powoli i pracę rozkłada na bardzo wiele etapów, co pozwala się z nim zaprzyjaźnić na dłużej. Poza tym fajnie że dojeżdża z takiego małego miasteczka chyba 300 km od Warszawy, to ci co go znają wiedzą, że jak już w końcu przyjedzie, to najpierw opowiada co tam słychać - to bardzo sympatyczny zwyczaj tym bardziej że nigdy nie można się do niego dodzwonic (jak każdy ma swoje problemy, więc wtedy nie odbiera hydraulik też człowiek, jak normalny człowiek ma problemy to w ogóle zaprzestaje pracować co najmniej na kilka miesięcy) to jak już przyjedzie to trzeba sobie pogadać o wszystkim i o niczym.

Jestem tak zadowolony, że zamierzam się skontaktować z Vaillantem i pochwalić Pana Niezłego, niech też wiedzą.

Prezo
06-11-2006, 21:29
niezły
mam rozłożone rury do podłogówki (al-pex). zauważyłem że w szafie rozdzielczej ich wyloty nie są niczym 'zakorkowone' więc rozumiem, że żadnej próby szczelności nie było. Czy konieczne jest przed wylewkami zrobienie próby ciśnieniowej? Czy w czasie wylewek, rury koniecznie muszą być wypełnione wodą?
:lol: :lol: :lol:

Prezo
06-11-2006, 21:32
Kuchnia, co� nie ma tych hydraulików do usług. Wszyscy pytajš, nikt nie odpowiada. Tacy zaharowani?
:lol: :lol: :lol:

mk0t
06-11-2006, 22:51
hydraulik do usług

<...>

Zależy mi na opinii, jaką inni mają o mnie

Widzę, że się Pan, Panie Mokołaju na Forum udziela, ale telefonów ode mnie znów Pan nie odbiera. Mam robić dym, czy jednak raczy Pan do mnie oddzwonić!? No chyba, że na mojej opinii Panu już nie zależy :evil:

Czekam na kontakt,

Jeje
07-11-2006, 20:30
Witam,
Pan Mikołaj Niezły jak się do niego zadzwoni to jego telefon głosem Pana Mikołaja Niezłego mówi ża "jak masz coś ważnego to na pewno Mikołaj Niezły oddzwoni".Jeżeli nie oddzwania to na pewno nie masz nic ważnego. Ja tak dzwonię od 4 miesięcy i prawdopodobnie dla Pana Mikołaja Niezłego nie mam nic ważnego. Szczególnie że jeden raz w tygodniu muszę pompką samochodową pompować zbiornik zamontowany przez Pana Mikołaja Niezłego bo jeżeli tego nie zrobię to woda w całym domu tak fajnie co 3 sekundy raz leci 3 sekundy i znowu nie leci, potem leci i znowu nie leci - super. Zbiornik był podobno nowy ale od innego klienta Pan Mikołaj Niezły mi go przywiózł. A jak fajnie się pompa załącza co 3 sekundy ! Dobrze, że Mikołaj jest z nami na tym forum, ile ciekawych rad udziela. Mi też poradził żebym sobie tak pompował jak już mam ten nieszczelny zbiornik - co ja bym bez Mikołaja zrobił ? nie mogę znieść tylko tych co się ciągle czepiają, hydraulik też człowiek i może mieć różne kłopoty i wtedy może mieć w ... prawo nie mieć czasu dla nikogo, szczególnie że tak wielu forumowiczów potrzebuje pomocy Pana Mikołaja a on nie potrafi nikomu odmówić.

mk0t
07-11-2006, 20:45
Pan Mikołaj Niezły jak się do niego zadzwoni to jego telefon głosem Pana Mikołaja Niezłego mówi ża "jak masz coś ważnego to na pewno Mikołaj Niezły oddzwoni".Jeżeli nie oddzwania to na pewno nie masz nic ważnego.

A dziś, podobno bez związku z postem wysłanym wczoraj, jednak udało mi się z Panem Mikołajem pogadać. I to z Jego inicjatywy!!! :-) W gruncie rzeczy jestem zadowolony z wyników tej rozmowy...


jeden raz w tygodniu muszę pompką samochodową pompować zbiornik zamontowany przez Pana Mikołaja Niezłego bo jeżeli tego nie zrobię to woda w całym domu tak fajnie co 3 sekundy raz leci 3 sekundy i znowu nie leci, potem leci i znowu nie leci - super. Zbiornik był podobno nowy ale od innego klienta Pan Mikołaj Niezły mi go przywiózł. A jak fajnie się pompa załącza co 3 sekundy ! Dobrze, że Mikołaj jest z nami na tym forum, ile ciekawych rad udziela. Mi też poradził żebym sobie tak pompował jak już mam ten nieszczelny zbiornik - co ja bym bez Mikołaja zrobił ? nie mogę znieść tylko tych co się ciągle czepiają, hydraulik też człowiek i może mieć różne kłopoty i wtedy może mieć w ... prawo nie mieć czasu dla nikogo, szczególnie że tak wielu forumowiczów potrzebuje pomocy Pana Mikołaja a on nie potrafi nikomu odmówić.

Nie wiem o jaki zbiornik chodzi, ale o ile mi wiadomo u mnie żadnych zbiorników, które możnaby napompować nie ma :-) I liczę, że wszystko będzie działało. Próba ciśnieniowa trwa od kilku miesięcy i nic nie cieknie i nie ubywa. Jednak teraz czas na kotłownię i zobaczymy jak to wszystko będzie razem do kupy działało. Mam nadzieję, że nie będę musiał ręcznie przepompowywać wody CO, czy cyrkulacji CWU...

Opiszę wrażenia zaraz po fakcie i potem może po roku :-?

Pozdrawiam,

09-11-2006, 10:25
niezły
mam rozłożone rury do podłogówki (al-pex). zauważyłem że w szafie rozdzielczej ich wyloty nie są niczym 'zakorkowone' więc rozumiem, że żadnej próby szczelności nie było. Czy konieczne jest przed wylewkami zrobienie próby ciśnieniowej? Czy w czasie wylewek, rury koniecznie muszą być wypełnione wodą?
...jeżeli nie planujesz się wprowadzić na zimę i nie będziesz też ogrzewał tego domu to lepiej wtedy nie napełniaj wodą bo w zimie porozsadza rury.
Czy wodę z tych rurek da się jakoś wylać? Przez zimę faktycznie nie będę ogrzewał.

Ślimak Maciek
09-11-2006, 10:41
A dziś, podobno bez związku z postem wysłanym wczoraj, jednak udało mi się z Panem Mikołajem pogadać. I to z Jego inicjatywy!!! :-) W gruncie rzeczy jestem zadowolony z wyników tej rozmowy...


Ciekawe... - może i ja też powinienem odezwać się w tym wątku tak a propos opinii?.. :-? :evil: