PDA

Zobacz pełną wersję : Hydraulik do usług



Strony : 1 2 [3] 4 5 6 7 8

Anam
09-11-2006, 22:02
Przyłączę sie i ja do tej dyskusji, bo skoro pomaga obsmarowanie Mikołaja na Forum to może ja bedę miała w końcu przykrecone karnisze, które leżą od kilku miesięcy, naprawiony syfon w łazience ,zamontowane drzwiczki ... i tak wymieniać mogłabym jeszcze z pół strony. W kotłowni pusto, a ja jestem tak zmęczona (dom, trzy etaty i 4-mce dziecko) że ostatno zasnęłam za kierownicą. I to wszystko dlatego że on siedzi w tej cholernej Warszawie i jest na Wasze zawołanie. W sobotę umówiłam sie z fachowcem od kominka, Mikołaj nie przyjedzie bo umówił sie z Maćkiem :evil: Wy przynajmniej możecie wziąźć drugiego hydraulika a co ja mam zrobić :(

Mały
09-11-2006, 22:05
Przyłączę sie i ja do tej dyskusji, bo skoro pomaga obsmarowanie Mikołaja na Forum to może ja bedę miała w końcu przykrecone karnisze, które leżą od kilku miesięcy, naprawiony syfon w łazience ,zamontowane drzwiczki ... i tak wymieniać mogłabym jeszcze z pół strony. W kotłowni pusto, a ja jestem tak zmęczona (dom, trzy etaty i 4-mce dziecko) że ostatno zasnęłam za kierownicą. I to wszystko dlatego że on siedzi w tej cholernej Warszawie i jest na Wasze zawołanie. W sobotę umówiłam sie z fachowcem od kominka, Mikołaj nie przyjedzie bo umówił sie z Maćkiem :evil: Wy przynajmniej możecie wziąźć drugiego hydraulika a co ja mam zrobić :(
Weźmiesz 3-go? ;-)

Anam
09-11-2006, 22:08
Czyżbyś był chętny?

Mały
09-11-2006, 22:15
Czyżbyś był chętny?
Ej! Moja łajw czasem to czyta... :-D

Anam
09-11-2006, 22:19
8)

Mały
09-11-2006, 22:26
Chodziło mi tylko o karnisze, syfonik itd, wiec cóż z tego że czyta? :roll:, No i może jeszcze wybór wkładu do kominka.
No jasne i jeszcze mi pisz o "wkładzie"... :-D :-D
Swoją drogą czeka mnie poważna rozmowa z moją kochaną łajw n/t naszego życia doczesnego - sam też wracam po nocach będąc gościem hotelowym w domu... branża dokładnie ta sama...
Masz może jakieś pytania?
Wracam i od razu wpier...ol.

mk0t
09-11-2006, 22:29
Chodziło mi tylko o karnisze, syfonik itd, wiec cóż z tego że zyta? :roll:, No i może jeszcze wybór wkładu do kominka.

Za to podobno zupełnie mimochodem, macie nowy "chodnik wyborczy" przed domem :-) Szkoda tylko, że przy okazji podgrzewanie podjazdu Wam rozorali... a te słupy telefoniczne na środku chodnika to też niezłe... Może zróbcie zdjęcie i podeślijcie... :lol:
W sumie i tak dobrze, ja od dwóch lat nie mogę się doprosić utwardzenia ulicy... Znaczy wysypali tłuczeń co sprowadza się do tego, że grzęźniemy w błocie trochę innego koloru... :-?

Pozdrawiam,

mk0t
09-11-2006, 22:37
Wracam i od razu wpier...ol.

W****l to pewnie po tym, jak jeszcze po powrocie przynajmniej te 4 posty dziennie (!!!) na Forum wrzucisz :-) Mnie by żona zatłukła :-)

pozdrawiam...

Mały
09-11-2006, 22:37
Chodziło mi tylko o karnisze, syfonik itd, wiec cóż z tego że zyta? :roll:, No i może jeszcze wybór wkładu do kominka.

Za to podobno zupełnie mimochodem, macie nowy "chodnik wyborczy" przed domem :-) Szkoda tylko, że przy okazji podgrzewanie podjazdu Wam rozorali... a te słupy telefoniczne na środku chodnika to też niezłe... Może zróbcie zdjęcie i podeślijcie... :lol:
W sumie i tak dobrze, ja od dwóch lat nie mogę się doprosić utwardzenia ulicy... Znaczy wysypali tłuczeń co sprowadza się do tego, że grzęźniemy w błocie trochę innego koloru... :-?

Pozdrawiam,
Ej - no nie żartuj, to nie tylko u nas są takie jaja? Poprzedni wójt gminy nakazał zrobić oświetlenie...a że wyszło na środku traktu pieszego to kit. Teraz moja osobista łajw wywalczyła nowy chodnik(ale była jazda) to nie dość, że jeden radny się pod tym podpisuje na wyborczych ściemach (że niby jego zasługa hehe - gdybyż tak jeszcze choć przy rozmowie był) to kto zapłacił za przesunięcie słupów(on?)...

Mały
09-11-2006, 22:39
Wracam i od razu wpier...ol.

W****l to pewnie po tym, jak jeszcze po powrocie przynajmniej te 4 posty dziennie (!!!) na Forum wrzucisz :-) Mnie by żona zatłukła :-)

pozdrawiam...
Ech...właśnie jestem po rozmowie " wracasz w nocy i siadasz do kompa, te p... forum!".
Bez komentarza...

mk0t
09-11-2006, 22:41
Wracam i od razu wpier...ol.

W****l to pewnie po tym, jak jeszcze po powrocie przynajmniej te 4 posty dziennie (!!!) na Forum wrzucisz :-) Mnie by żona zatłukła :-)

pozdrawiam...
Ech...właśnie jestem po rozmowie " wracasz w nocy i siadasz do kompa, te p... forum!".
Bez komentarza...

Mów mi "prorok" :lol:

Może idŸ spać i dopieœć żonę... zazwyczaj pomaga :-)

Mały
09-11-2006, 22:43
Wracam i od razu wpier...ol.

W****l to pewnie po tym, jak jeszcze po powrocie przynajmniej te 4 posty dziennie (!!!) na Forum wrzucisz :-) Mnie by żona zatłukła :-)

pozdrawiam...
Ech...właśnie jestem po rozmowie " wracasz w nocy i siadasz do kompa, te p... forum!".
Bez komentarza...

Mów mi "prorok" :lol:

Może idŸ spać i dopieœć żonę... zazwyczaj pomaga :-)
Po Heinekenie? Nie mam szans...;-)

Prezo
09-11-2006, 23:11
niezły
mam rozłożone rury do podłogówki (al-pex). zauważyłem że w szafie rozdzielczej ich wyloty nie są niczym 'zakorkowone' więc rozumiem, że żadnej próby szczelności nie było. Czy konieczne jest przed wylewkami zrobienie próby ciśnieniowej? Czy w czasie wylewek, rury koniecznie muszą być wypełnione wodą?
...jeżeli nie planujesz się wprowadzić na zimę i nie będziesz też ogrzewał tego domu to lepiej wtedy nie napełniaj wodą bo w zimie porozsadza rury.
Czy wodę z tych rurek da się jakoś wylać? Przez zimę faktycznie nie będę ogrzewał.
:lol: :lol: :lol:

bat21
10-11-2006, 19:23
pytanie do _ZBYCH_ lub niezły.
Sterownik pieca posiada kilka funkcji w skrócie
1. gotowość - piec wyączony działa funkcja przeciwzamożeniowa
2. tryb Lato- piec działo tylko na CWU działa funkcja przeciwzamrożeniowa
3 tryb ogrzewania i CWU działa funkcja przeciwzanrożeniowa.
i tu rodzi się pytanie czy tak powinno być.
mam układ CO z dwoma obiegami grzewczymi podłoga i grzejniki. ! sterowany przez mieszacz i pompe cyrkulacyjną 2 zawór klapowy. Jeśli sterownik wykryje że na zewnątrz jest np:0 st to włącza pompę cyrkulacyjną oraz steruje mieszaczem tak aby w pomieszczeniu było 5 st. załącza się także zawór od grzejników. niema problemu w trybie 1 i 2 ale jest problem w trybie 3 ogrzewania bo w pomieszczeniach jest np 20 st na zewnątrz 0 i załącza się pompa i zawór. jak grzejniki zgłoszą zapotrzebowanie na ciepło to piec się włączy i woda przez otwarty zawór leci na grzejniki a jak podłogówak zgłosi zapotrzebowanie na giepło to piec się włączy i woda idzie na mieszcz i grzejniki bo zawór jest otwary przez funkcję przeciwzamrożeniową. Czy w innych piecach też tak jest czy tylko w moim WOLF CGS20/160

Jeje
10-11-2006, 23:10
Przyłączę sie i ja do tej dyskusji, bo skoro pomaga obsmarowanie Mikołaja na Forum to może ja bedę miała w końcu przykrecone karnisze, które leżą od kilku miesięcy, naprawiony syfon w łazience ,zamontowane drzwiczki ... i tak wymieniać mogłabym jeszcze z pół strony. W kotłowni pusto, a ja jestem tak zmęczona (dom, trzy etaty i 4-mce dziecko) że ostatno zasnęłam za kierownicą. I to wszystko dlatego że on siedzi w tej cholernej Warszawie i jest na Wasze zawołanie. W sobotę umówiłam sie z fachowcem od kominka, Mikołaj nie przyjedzie bo umówił sie z Maćkiem :evil: Wy przynajmniej możecie wziąźć drugiego hydraulika a co ja mam zrobić :(

Tym bardziej że Mikołaj robi za darmo w tej cholernej Warszawie. Nikt nie pracuje w tej cholernej warszawie tylko biedny Mikołaj pracuje w tej cholernej Warszawie. Mikołaj normalnie mógłby nic nie robić tylko on postanowił pomagać ludziom w tej cholernej Warszawie i za darmo im pomaga. Wszyscy olewają swoich klientów tylko Mikołaj nie może olewać swoich klientów. Nikt nie ma klientów tylko Mikołaj musi mieć klientów. Wszyscy mogą sobie wybierać ilość klientów tylko Mikołajowi każą nabrać tyle roboty (czytaj kasy) że z góry wie że się nie wywiąże. Wszyscy mogą sobie wydrukować trochę kasy tylko Mikołaj musi na nas pracować. Nikt nie ma problemów tylko Mikołaj ma problemy.
Ja też oleję swoich klientów wezmę od nich kasę a potem moja żona im napisze że karnisze ma nie przkręcone.

Anam
11-11-2006, 14:30
Mikołaj normalnie mógłby nic nie robić .

Tak to prawda On nie musi pracować, tylko w przeciwieństwie do niektórych nie potrafiłby siedzieć w domu bez pracy bo jak długo mozna przykrecac karnisze ?

retrofood
11-11-2006, 21:01
Jak ktoœ odpowie na mój post, to będę już tak naumiany, że usunę wam wszelkie usterki.
No to co nikt nie wie jak zrobić to, z czym mam problem?

ESKIMOS
12-11-2006, 10:58
No to co nikt nie wie jak zrobić to, z czym mam problem?
Nawet jeśli ktoś wie, to boi sie odpisać, cobyś nie wysmiał jego ortografii. :wink:
Pozdrawiam.

bubumeme
13-11-2006, 17:39
Jest hydraulik, jest pytanie: czy piec , na stałe paliwa 41 kW, może bezproblemowo ogrzewać chałupę o pow. 200 m2

retrofood
13-11-2006, 18:16
No to co nikt nie wie jak zrobić to, z czym mam problem?
Nawet jeśli ktoś wie, to boi sie odpisać, cobyś nie wysmiał jego ortografii. :wink:
Pozdrawiam.

Eeee tam. Ja reaguję tylko na wyrazy barrrrdzo popularne, takie, że nieznajomoœć ich pisowni to wstyd ogromny (powinien być).
Do błędów w takich trudniejszych przywykłem.

Jeje
14-11-2006, 22:19
potrzebuję porady, najlepiej Niezłego bo się zna ale teraz jakoś już nie występuje tutaj, ale na pewno jeszcze jak znajdzie czas to napisze bo on bez bezinteresownej porady nie może żyć spokojnie.

W sypialni 20 m2 hudraulik, który ma na imię Mikołaj mi zamontował grzejnik o rozmiarach 140x10x40. Na zdecydowane sugestie ze nie ogrzeje tej powierzchni, hydraulik Mikołaj zdecydowanie gwarantował, że będzie bardzo dobrze. W sypialni zeszłej zimy było bardzo zimno (trudno żeby nie). Przyszedł jakiś idiota do mnie inny hydraulik który zaczął się śmiać jak zobaczył ten grzjnik w tym pomieszczeniu. Mówię mu że montował w końcu Mikołaj a nie byle kto, który mówi, że jak komuś montuje to bardzo wielkie ma szczęście. A ten taki trochę wsiowy hydraulik mówi, że w ogóle wszystkie grzejniki które mi zamontował Mikołaj są nietypowe i pewnie ten Mikołaj brał i montował bo miał na nie promocję. Pomyślałem, że zajże na stronę www Mikołaja, ale zlikwidował Mikołaj. I poza tym to on może mi wymienić a te które mi Mikołaj zamontował to może ktoś by chciał do garażu.

Niezły, doradź mi proszę co zrobić z takim hydraulikiem, może do niego trzeba pojechać i poprosić go bardzo grzecznie żeby sobie przypomniał o starym kliencie (przy okazji oddał by mi gwarancję na piec vaillant i powiedział dlaczego wkład vaillant w kominie strasznie wali w nocy w komin i dlaczego ten hydraulik zamontował mi reduktor co potem woda nie leciała i dlaczego zamontował mi zbiornik hydroforowy dzuirawy od początku). Niezły jesteś świetny jak wynika z twoich porad, doradź co zrobić z Mikołajem, tylko bardzo Cię proszę nie radź mi żebym mu łeb urwał przy najbliższej okazji.

Prezo
14-11-2006, 22:27
:lol:

mk0t
14-11-2006, 22:31
Niezły, [...] tylko bardzo Cię proszę nie radź mi żebym mu łeb urwał przy najbliższej okazji.

ooops... chyba ktoś sobie nagrabił... Nie wnikając w szczegóły tego grabienia... ładna forma literacka została zaprezentowana w powyższym poście :-)

Pozdrawiam i mam nadzieję, że mój hydraulik tak sobie nie nagrabi, nie będę w stanie dorównać takim stylom pisarskim :wink:

Piotrek1
24-11-2006, 10:50
Niezły,

mam taki problem , zauwazyłem, iż mimo że piec na CO jest wyłączony i kominek wygaszony to kaloryfery w łazience są czasami ciepłe??!! :o :o
Układ mam taki piec jednofunkcyjny z zasobnikiem+kominek z płaszczem+podłógówka(łazienki,kuchnia i hall) na 2 RTL+ kaloryfery. Przypuszczam,ze to CWU dostaje się do tych "recznikowców" tylko dlaczego?? :cry: Jakis zawór nie trzyma czy cos innego

dyczkins
24-11-2006, 11:59
Witam,
Mam pytanko odnośnie połączenia kociołka gazowego 2-funkcyjnego z solarem. Otóż kupiłem okazjonalnie , kondensat Termetowski dwufunkcyjny wraz z zasobnikiem 120 litrowym. Chciałbym to podłączyć razem tak jak na schemacie przedstawionym poniżej. Znalazłem gdzieś na forum wypowiedź podłączenia takiego typu z tym że zamiast solarów widniał kominek z płaszczem wodnym. Ideą tego podłączenia jest ograniczenie podgrzewania wody przez kocioł gazowy, w przypadku gdy woda w zasobniku jest ciepła tzn powiedzmy powyżej zadanej na kociołku to kociołek się nie uruchamia( taka sytuacja będzie przeważać latem ) , natomiast zimą kociołek będzie pracował jak przepływowy ogrzewacz.
Nie widzę sensu podłączenia kociołka i solarów w zasobnik dwuwężownicowy z tego względu iż nie ma nas w domu w przeważającej części dnia i szkoda ogrzewać i podtrzymywać temperaturę w zimie w dużym zasobniku ( tj. przynajmniej 250l).Druga sprawa że to dodatkowy koszt. A najtańszym obecnym zsynchronizowaniem solarów i kociołka jest przedstawiony schemat - przynajmniej w moim mniemaniu. Jeżeli się myle to proszę mnie oświecić :).

Moje pytanko to , czy takie podłączenie będzie dobrze funkcjonować?

Proszę również o uwagi pozostałych instalatorów na forum , jeśli nie w ty temacie to na priv.

Pozdrawiam wszystkich ,
dyczkins




http://images3.fotosik.pl/260/01d9b3b4cf592830.jpg (www.fotosik.pl)

retrofood
24-11-2006, 16:15
Nie zadawajcie w tym wštku pytań. Tu i tak nikt nie odpowie.

Marcin z Pomorza
24-11-2006, 17:26
Witaj NIEZŁY jeśli miałbyś chwilkę czy mógłbyś mi pomóc. Całą sprawę opisałem w wątku "studnia i hydrofor mnie wykończą". Zajrzyj w wolnym czasie. Proszę.

retrofood
24-11-2006, 18:02
Tu nikt na proœby nie reaguje. To bagno.

Anam
24-11-2006, 22:24
Tu nikt na proœby nie reaguje. To bagno.

Nie bądź złosliwy, zauwaz kiedy powstał Ten wątek - 01-02-2003. Było to prawie 4 lata temu. Niezły miał wiecej czasu, starał sie wracać do domu przed 18, wolne wekendy. Dzisiaj jest piatek do północy zostało niewiele a ja mego męża widziałam ostatnio w poniedziałek rano i nie wiem czy wróci nad ranem w sobotę czy moze dopiero w niedziele po to aby zmienić ubranie i znowu wrócic do pracy. Miałbyś jeszcze odwagę usiąść przd komputerem i odpowiadać na pytania, nie wspomne że oprócz żony , domu, psa ma jeszcze 5-miesięczna córkę. Chcesz aby zlikwidować ten wątek? Może jednak tematy w nim poruszane komuś sie przydadzą a ja jestem pewna że jeżeli mój mąż będzie miał "chwilę" to wszystkim odpowie tak jak to robił zawsze. Pozdrawiam i proszę o troche wyrozumiałości. Ania

mk0t
24-11-2006, 22:47
Dzisiaj jest piatek do północy zostało niewiele a ja mego męża widziałam ostatnio w poniedziałek rano i nie wiem czy wróci nad ranem w sobotę czy moze dopiero w niedziele

Uprzejmie donoszę, że Niezły był dziœ u mnie i planował dotrzeć do domu w okolicach północy... :-) Więc nie trać nadziei, Anam... Dziœ w nocy powinnaœ zobaczyć męża :-)

Pozdrawiam nieustajšco,

Anam
24-11-2006, 22:56
Niestety pół godziny temu miałam telefon od klienta mego męża z prośbą o protekcję, więc raczej nie wróci nawet nad ranem nie mówiąc koło pólnocy :cry:

mk0t
24-11-2006, 23:08
Niestety pół godziny temu miałam telefon od klienta mego męża z prośbą o protekcję, więc raczej nie wróci nawet nad ranem nie mówiąc koło pólnocy :cry:

A buuuu... Cóż, na pocieszenie, powiem Ci, że jest szansa, że w przyszłym tygodniu zostaną zakończone u mnie prace hydrauliczne, więc odpadnie Niezłemu jeden upierdliwy klient... :wink:

pozdrawiam, dobranoc,

Anam
24-11-2006, 23:15
Żadne to pocieszenie dla mnie i rozczaruję Cie o ile wiem do grona upierdliwych akurat ty nie nalezysz( chyba że po dzisiejszym dniu :lol: )

mk0t
24-11-2006, 23:29
rozczaruję Cie o ile wiem do grona upierdliwych akurat ty nie nalezysz( chyba że po dzisiejszym dniu :lol: )

Nie czuję się rozczarowany... ale przez to, że u mnie się skończy może będziecie więcej czasu razem spędzać. Mówię też o Malutkiej :-) A co do samej upierdliwoœci, to może nie tyle, że upierdliwy, ale konsekwentny...

dobranoc,

retrofood
25-11-2006, 00:03
Tu nikt na proœby nie reaguje. To bagno.

Nie bądź złosliwy, zauwaz kiedy powstał Ten wątek - 01-02-2003. Było to prawie 4 lata temu. Niezły miał wiecej czasu, starał sie wracać do domu przed 18, wolne wekendy. Dzisiaj jest piatek do północy zostało niewiele a ja mego męża widziałam ostatnio w poniedziałek rano i nie wiem czy wróci nad ranem w sobotę czy moze dopiero w niedziele po to aby zmienić ubranie i znowu wrócic do pracy. Miałbyś jeszcze odwagę usiąść przd komputerem i odpowiadać na pytania, nie wspomne że oprócz żony , domu, psa ma jeszcze 5-miesięczna córkę. Chcesz aby zlikwidować ten wątek? Może jednak tematy w nim poruszane komuś sie przydadzą a ja jestem pewna że jeżeli mój mąż będzie miał "chwilę" to wszystkim odpowie tak jak to robił zawsze. Pozdrawiam i proszę o troche wyrozumiałości. Ania

To czemu nie weŸmie se pomocnika, jak tak zajęty? jest tylu bezrobotnych, chetnych do nauki zawodu!!!!! Ale chytrus. Taka Zosia - samosia.

Mały
25-11-2006, 08:07
Retrofood - co Ty gadasz??? Gdzie masz jakichœ bezrobotnych? W Polsce?
Chyba sobie kpisz... Szukam takich choćby do pocięcia drewna - brak, pomocników hydraulkika brak, pomocników i murarzy - brak, ludzi do produkcji okien - brak.

Anam
25-11-2006, 11:13
Właśnie dlatego nie ma czasu bo mu pomocnicy odeszli i musi walczyc sam, a robota wzięta na 3, ale kto to zrozumie przecież bieże sie wszystko dla kasy tylko gdzie ona gdzie?

marcell
27-11-2006, 17:24
Jest to pewnie temat dosyć wyczerpany na tym forum, ale nie znalazłem jednoznacznej-jeżeli chodzi o mój przypadek-odpowiedzi...więc proszę o pomoc: chciałem wymienić grzejniki na piętrze domu(dom kilkunastoletni, budowany dawnymi metodami-czyli co było, tym sie robiło, na parterze mam grzejniki żeliwne, rurki stalowe, piec starego typu na węgiel-dobrze mi do tej pory służył) Na piętrze potrzebuję wstawić grzejniki i zielonego pojecia niemam jakie?Stalowe-panelowe(Brugman-kompakt,standart,uniwersalny), czy aluminiowe coś w tym rodzaju:
http://www.kfa.pl/oferta/grzejniki/grzejniki_aluminiowe_czlonowe_g500f/
Jak wyliczyc wielkość/moc grzejnika?Mam pomieszczenia wysokie na ok.245cm nast.wielkości:17,19,14,5.5(łazienka),7(korytarz )m2+klatka schodowa z wejściem.
Doświadczenie z budownictwem mam zerowe wiec liczę na wyrozumiałość i pomoc.

tres34
05-12-2006, 13:26
Pytanie jest takie: czy centralne ogrzewanie, gorne zasilanie, obieg grawitacyjny, pojdzie na grzejnikach alu, bo zeliwa nigdzie nie ma?

Prezo
05-12-2006, 23:22
Jest to pewnie temat dosyć wyczerpany na tym forum, ale nie znalazłem jednoznacznej-jeżeli chodzi o mój przypadek-odpowiedzi...więc proszę o pomoc: chciałem wymienić grzejniki na piętrze domu(dom kilkunastoletni, budowany dawnymi metodami-czyli co było, tym sie robiło, na parterze mam grzejniki żeliwne, rurki stalowe, piec starego typu na węgiel-dobrze mi do tej pory służył) Na piętrze potrzebuję wstawić grzejniki i zielonego pojecia niemam jakie?Stalowe-panelowe(Brugman-kompakt,standart,uniwersalny), czy aluminiowe coś w tym rodzaju:
http://www.kfa.pl/oferta/grzejniki/grzejniki_aluminiowe_czlonowe_g500f/
Jak wyliczyc wielkość/moc grzejnika?Mam pomieszczenia wysokie na ok.245cm nast.wielkości:17,19,14,5.5(łazienka),7(korytarz )m2+klatka schodowa z wejściem.
Doświadczenie z budownictwem mam zerowe wiec liczę na wyrozumiałość i pomoc.
Grzejniki wstaw stalowe - panelowe typu Kermi, Stelrad. A co do wielkości grzejników to przyjmij średnią moc ok 100w na metr kwadratowy i robisz tak : mierzysz pokój, mierzysz od posadzki do parapetu jaka może być wysokość tego grzejnika i idziesz z tymi danymi do sklepu hydraulicznego. W sklepie sprzedawca dopasuje Tobie wielkość grzejnika do mocy potrzbnej na ogrzanie danego pomieszczenia - producenci grzejników mają przygotowane specjalne tabele wg których dobiera się grzejniki i sprzedawca z takiej tabeli korzysta :)

Prezo
05-12-2006, 23:23
Pytanie jest takie: czy centralne ogrzewanie, gorne zasilanie, obieg grawitacyjny, pojdzie na grzejnikach alu, bo zeliwa nigdzie nie ma?
Jeżeli ogrzewanie jest prawidłowo zrobione to powinno pójść - ale stu procentowej pewności nie mam bo nie wiem jak ten układ wygląda :P

Senser
06-12-2006, 09:27
Czy ktoś zna jakiś sposób, pozwalający odpowietrzyć wężownice w zasobniku CWU?? Na tym obwodzie mam odpowietrznik (sprawny), ale powietrze tak tam zalego, że pompa nie jest w stanie go wypchnąć (zasilanie idzie od góry).
Co wy na to??

Prezo
06-12-2006, 22:42
Czy ktoś zna jakiś sposób, pozwalający odpowietrzyć wężownice w zasobniku CWU?? Na tym obwodzie mam odpowietrznik (sprawny), ale powietrze tak tam zalego, że pompa nie jest w stanie go wypchnąć (zasilanie idzie od góry).
Co wy na to??Troche dziwne że nie możesz odpowietrzyć przez odpowietrznik - spróbuj przez śrubunek albo jeżeli masz zawór na zasilaniu wężownicy to go zamknij i wtedy odkręć śrubunek - powietrze powinno elegancko zejść i wtedy możesz otworzyć zawór i będzie " raczej " ok

Senser
07-12-2006, 09:17
Na tym obwodzie jest odpowietrznik, ale trochę dalej, a pomiędzy zasobnikiem a odpowitrzeniem jest zawór zwrotny, powietrze nie ma szans tam dotrzeć...
Wczoraj był majster i właśnie mu powiedziałem, że dobrze by było żeby pomiędzy zaworem zwrotnym a zasobnikiem było odpowitrzenie...i jeśli problem będzie się powtarzał to chyba tak się zrobi...

postgres
08-12-2006, 08:26
Witam,

Mój problem dotyczy hydroforu :(. Mam hydrofor z membraną i studnię wybitą na 24 metry. Od pewnego czasu hydrofor zaczął się bardzo często włączać. Dopomopowałem powietrza, lecz niestety hydrofor nadal włącza się bardzo często. Spryskałem hydrofor wodą z płynem do mycia naczyń, lecz nigdzie nie widać aby powietrze uciekało. Dalsza część układu też jest chyba OK, ponieważ nawet przy zakręconym zaworze zaraz za hydroforem, bardzo szybko nabija ciśnienie - nigdy wcześniej tak nie było. Zauważyłem, że włączaniu hydrofou towarzyszy dudnienie w rurze ze studni. Dudni tylko przy właczniu się hydroforu. Słychać to na zawnątrz domu, w miejscu gdzie zamontowany jest na rurze zawór zwrotny (chyba tak to się nazywa - ten który powoduje, że woda nie cofa się do studni). Nie wiesz co może być powodem dudnienia i złą pracą hydroforu ? A i jescze jedno - woda ma bardzo dużą zawartość żelaza. Dzięki za każdą pomoc.

Pozdrawiam
Łukasz

Senser
08-12-2006, 13:23
A może siadł ci zawór zwrotny??

postgres
08-12-2006, 15:36
A czy uszkodzenie zaworu zwrotnego może powodować takie zachowanie hydrofora ???

Beaty
08-12-2006, 17:05
POSTGRES- jak radzisz sobie z żelazem w wodzie? mam ten sam problem i mnie szl... trafia :oops:
pzd

postgres
08-12-2006, 22:20
Na dzień dzisiejszy nie radzę sobie w żaden sposób :( Też mam tego dosyć i powoli rozglądam się za odżelaziaczem. Niestety mój hydrofor nie może współpracować z takim urządzeniem, także zanosi się na sporą inwestycję :( Do tego dochodzi jeszcze fakt, że nie mam miejsca na inny hydrofor i całą tę stację uzdatniania wody także jest beznadziejnie.

niezły
10-12-2006, 22:02
Witam wszystkich po kolejnej przerwie
W pierwszej kolejności chciałbym podziękować wszystkim tym którzy przejęli obowiązki gospodarza w tym wątku a tym samym przyczynili się do tego że nie spadł on na setne strony




Nie będę ukrywał że opinia na mój temat w tym roku nie jest najlepsza no cóż stało się nie jest to efektem zamierzonego działania ale zespół wielu czynników które dopadły mnie w tym roku ( takie siedem lat chudych) To prawda większość moich klientów może narzekać na to że rozwaliłem ich harmonogramy prac budowlanych wcale się tego nie wypieram
Takie działanie z mojej strony nie jest działaniem celowym i wcale lepiej mi się z tym nie żyje ale cóż stało się Jednym z głównych powodów nieterminowości moich prac jest to że mając zgraną ekipę ludzi prace rozplanowałem pod możliwości przerobowe firmy ( było nas trzech) ale niestety w szczycie sezonu bez żadnego uprzedzenia ze strony moich pracowników z dnia na dzień zostałem sam bez możliwości zatrudnienia kogoś nowego
To nie prawda że olewam swoich klientów ja naprawdę robię co mogę aby wywiązać się z rozpoczętych prac i choć w słuchawce słyszę że traktuję Was niepoważnie albo ale co mnie to obchodzi ja zostawiłem w domu żonę z nowo narodzoną córką a sam ruszyłem aby pokończyć to co zaczęliśmy Z mojego punktu widzenia robię co mogę aby problem rozwiązać Moi klienci uważają że ich oszukuję niestety klient ma rację
Niestety nie jest to jedyny powód spiętrzenia się prac ale nie będę się rozpisywał zwłaszcza że na tym Forum większość piszących to inwestorzy a ja samobójcą nie jestem
Wersja oficjalna jest taka ze nabrałem zbyt wiele prac i nie mogę tego przerobić niech tak i zostanie


Co ma zrobić inwestor któremu trafił się taki nieterminowy wykonawca sposobów jest kilka
Czekać cierpliwie
Zadzwonić do wykonawcy i złożyć propozycję nie do odrzucenia
Zlecić dokończenie prac innemu wykonawcy

Rzeczywiście w tym roku można mi zarzucić wiele ale zawsze stoję po stronie inwestora i nigdy nie idę na łatwiznę i nie wciskam materiału lub rozwiązań co do których nie jestem pewien że są najlepszym rozwiązaniem dla konkretnej osoby

WSZYSTKIM KTÓRZY Z POWODU MOJEJ DZIAŁALNOŚCI W JAKIKOLWIEK SPOSÓB SPOWODOWAŁEM OPÓŻNIENIA W BUDOWIE NALEŻĄ SIĘ PRZEPROSINY PRZEPRASZAM



A teraz czas na kolejna porcję zarzutów pod moim imieniem


Mam nadzieję że przynajmniej moja wiedza na tym Forum do czegoś się przyda, w miarę możliwości postaram się być częstszym gościem

Senser
11-12-2006, 09:26
Niezły, bardzo szczere i jak sądze bardzo na miejscu twoje wyjaśnienia...ale co one mają wspólnego z tym wątkiem??

Kuna
11-12-2006, 20:01
Niezły jaki klucz w mm potrzebny jest do odkręcenia śrubunku 2 calowego czarnego lub ocynkowanego ?

MARIO345
11-12-2006, 21:33
Niezły jaki klucz w mm potrzebny jest do odkręcenia śrubunku 2 calowego czarnego lub ocynkowanego ?
KUNA no chyba jaja sobie robisz...
zaraz spytasz czy kręcić w prawo czy w lewo :D

niezły
11-12-2006, 21:36
Senser

Niezły, bardzo szczere i jak sądze bardzo na miejscu twoje wyjaśnienia...ale co one mają wspólnego z tym wątkiem??



Chyba ma
jest to watek który o ile pamiętam założyłem osobiście i właśnie tu odpowiadam na różne pytania a ostatnio i zarzuty
w końcu jest to też jakieś nowe doświadczenie i dla mnie też



Niezły jaki klucz w mm potrzebny jest do odkręcenia śrubunku 2 calowego czarnego lub ocynkowanego ?



W mm a co chcesz to zrobić kluczem płaskim Do skręcania lub rozkręcania holendra ( bo tak się to nazywa) potrzebne są dwa klucze rozkręcane i to nie byle jakie najprościej pożyczyć u hydraulika

http://www.eumor.com/pictures/narzedzie/max/21053.jpg

Prezo
11-12-2006, 21:41
Najlepiej nie kombinować z kluczami płaskimi - załatw sobie dwie konkretne żabki i masz po kłopocie.
Niezły ten klucz który pokazałeś na zdjęciu to nie za bardzo do tych holendrów :-?

telesforek
12-12-2006, 08:17
Witam,

Mam problem z "buczeniem" w kotłowni gdy odkręcę ciepłą wodę, po dłuższej przerwie. Ten dźwięk trwa do mniej więcej minuty a potem znika, niemniej jest denerwujący. Ktoś na forum wspomniał o kawitacji, ale nie nie wiem, co to za jedna. :o

smiejus
12-12-2006, 19:18
witam,

chciałabym zapytać co będzie z instalacją jeśli budowlańcy w czasie murowania ścian zgieli mi tę niebieską rurę któa wprowadza wodę do domu.

Fakt teraz widzę że hydraulik który rozpowadzał wodę i kanalizę w poziomie "0" wyprowadził wodę zbyt blisko ściany zewnetrznej no i jak przeszkadzała budowlańcom to ją sobie zwyczajnie zgieli.

Teraz rura jest niby prosto ale widać że było na niej załamanie, no i jest zamontowana w taki sposób że widać iż lepiej się jej stało jak ściany nie było, od kiedy jest ściana rura jest lekko zgięta, zaraz przy posadzce.

Czy coś się z nią będzie działo, czy jak dojdzie ciśnienie wody to naprężenia uszkodzą rurę?

poniżej kilka fotek choć pewnie mało dokładnych:
http://www.prv.warco.pl/pages/PICT5444.htm
http://www.prv.warco.pl/pages/PICT5551.htm

teraz niestety wszystko już zalane i stoją ściany.... skuwć to i wymieniać rurę na nową czy mogę bez ryzyka używać tego co jest?

pozdr.
Dorota

Prezo
12-12-2006, 20:24
Za czasów praktyki zagięła się mojemu majstrowi rura - żeśmy odrazu ją wyprostowali i do dzisiaj wiem że jest tam ok - a było to ok 5 lat temu Myśle że nie ma powodu do obaw pomimo tego że rura jest w tym miejscu troche osłabiona

Mały
12-12-2006, 22:16
[quote="smiejus"]witam,

chciałabym zapytać co będzie z instalacją jeśli budowlańcy w czasie murowania ścian zgieli mi tę niebieską rurę któa wprowadza wodę do domu.

Fakt teraz widzę że hydraulik który rozpowadzał wodę i kanalizę w poziomie "0" wyprowadził wodę zbyt blisko ściany zewnetrznej no i jak przeszkadzała budowlańcom to ją sobie zwyczajnie zgieli.

Teraz rura jest niby prosto ale widać że było na niej załamanie, no i jest zamontowana w taki sposób że widać iż lepiej się jej stało jak ściany nie było, od kiedy jest ściana rura jest lekko zgięta, zaraz przy posadzce.

Czy coś się z nią będzie działo, czy jak dojdzie ciśnienie wody to naprężenia uszkodzą rurę?

poniżej kilka fotek choć pewnie mało dokładnych:
http://www.prv.warco.pl/pages/PICT5444.htm
http://www.prv.warco.pl/pages/PICT5551.htm

teraz niestety wszystko już zalane i stoją ściany.... skuwć to i wymieniać rurę na nową czy mogę bez ryzyka używać tego co jest?
Może okazać się, że nic się nie wydarzy przez okres rozkładu pp czyli z tego co wiem kilkaset lat, ale tez może sie okazać że przy pierwszym skoku ciśnienia po prostu strzeli. Polipropylenowe rury mnie mają "pamięci kształtu" więc sam zdecyduj...

1950
12-12-2006, 22:19
ale w czym jest problem?
przeciąć i założyć kolano

niezły
13-12-2006, 22:17
telesforek

Mam problem z "buczeniem" w kotłowni gdy odkręcę ciepłą wodę, po dłuższej przerwie. Ten dźwięk trwa do mniej więcej minuty a potem znika, niemniej jest denerwujący. Ktoś na forum wspomniał o kawitacji, ale nie nie wiem, co to za jedna.


Czym grzejesz ciepłą wodę kociołek 2-f zasobnik bojler elektryczny

smiejus
14-12-2006, 09:12
ale w czym jest problem?
przeciąć i założyć kolano

w tym że zgieli przy samym chudziaku.

Żeby założyć kolano trzeba skuć część chudziaka, no i to kolano będzie docelowo pod styropianem i wylewką. Więc jakby było nieszczelne to będe miała pod całą podłogą basen.

Ale faktycznie jest to jakaś myśl :)

Dorota

telesforek
14-12-2006, 14:26
telesforek

Mam problem z "buczeniem" w kotłowni gdy odkręcę ciepłą wodę, po dłuższej przerwie. Ten dźwięk trwa do mniej więcej minuty a potem znika, niemniej jest denerwujący. Ktoś na forum wspomniał o kawitacji, ale nie nie wiem, co to za jedna.


Czym grzejesz ciepłą wodę kociołek 2-f zasobnik bojler elektryczny

Wodę grzeję kotłem elektrycznym i kominkiem z płaszczem, mam zasobnik 200l. biwalentny

Piotrek1
14-12-2006, 16:04
Niezły,

mam taki problem , zauwazyłem, iż mimo że piec na CO jest wyłączony i kominek wygaszony to kaloryfery w łazience są czasami ciepłe??!! :o :o
Układ mam taki piec jednofunkcyjny z zasobnikiem+kominek z płaszczem+podłógówka(łazienki,kuchnia i hall) na 2 RTL+ kaloryfery. Przypuszczam,ze to CWU dostaje się do tych "recznikowców" tylko dlaczego?? :cry: Jakis zawór nie trzyma czy cos innego

Niezły pomożesz?? :roll: :wink: 8)

siwy z gosławic
14-12-2006, 21:16
Panowie a co myślicie o takim patencie ?
Bojler elektryczny grzeje wodę do 40 C i przelatuje ona przez kocioł 2 funkcyjny gdzie jest podgrzewana do 60C

niezły
14-12-2006, 22:44
telesforek


Wodę grzeję kotłem elektrycznym i kominkiem z płaszczem, mam zasobnik 200l. biwalentny


Ale buczenie to występuje gdy wodę ciepłą bierzesz z obojętnie której baterii Główna przyczyną hałasu podczas korzystania z ciepłej wody jest uszkodzony (zużyty ) zawór zwrotny na zimnej wodzie przed zasobnnikiem

niezły
14-12-2006, 22:52
Piotrek1 napisał:
Niezły,

mam taki problem , zauwazyłem, iż mimo że piec na CO jest wyłączony i kominek wygaszony to kaloryfery w łazience są czasami ciepłe??!!
Układ mam taki piec jednofunkcyjny z zasobnikiem+kominek z płaszczem+podłógówka(łazienki,kuchnia i hall) na 2 RTL+ kaloryfery. Przypuszczam,ze to CWU dostaje się do tych "recznikowców" tylko dlaczego?? Jakis zawór nie trzyma czy cos innego


Niezły pomożesz??



A w jaki sposób masz połączony zasobnik z kominkiem bo rozumiem że paląc w kominku latem możesz grzać ciepłą wodę

niezły
14-12-2006, 22:58
do Siwego


Tylko po co
Pewnie masz kociołek 2-f i chcesz poprawić wydajność ciepłej wody

Piotrek1
15-12-2006, 09:32
Niezły,

sa dwa zawory kulowe na CO i CWU, przed pompa i za pompa. Latem w kominku nie pale!

siwy z gosławic
15-12-2006, 14:26
Właśnie o to mi chodzi.
Wiem że są bojlery specjalne do tych kotłów ale to się nie kalkuluje
[/url]

niezły
21-12-2006, 21:45
Niestety bardzo często po nagrzaniu wody w zasobniku ciepłej wody działa on później jak bufor i nagrzaną wodę oddaje do centralnego dzieje się to przeważnie na dwa sposoby grawitacyjnie albo pompka ładująca do zasobnika od co w porę się nie wyłączy

niezły
27-12-2006, 22:31
Taka mała reklama
Coś na zimowe wieczory


http://www.instalator.pl/

luk__25
27-12-2006, 23:31
Witam!
Jakich firm rurki polecasz lub stanowczo odradzasz do wykonywania instalacji CO, mam na mysli oczywiscie plastik.
z góry dziękuje za rady
luk

niezły
27-12-2006, 23:40
Ja robię rurami firmy Uponor ale mogą byc jeszcze Purmo, Herz, Kisan, Tc, Rehau, Wavin

radomik
28-12-2006, 21:41
witam sedecznie

Niezły, a co sądzisz o rurkach firmy "Diamond", oferowane na Allegro?

niezły
28-12-2006, 21:54
W moim wykazie nie ma takiej firmy. Takie jest moje zdanie

mik99
28-12-2006, 22:01
kiedy?

niezły
29-12-2006, 23:04
na priva :wink:

Jeje
30-12-2006, 21:04
Niezły,
nareszcie Cię mogę zapytać; bardzo dobrze rozumiem kwestię że Ci pracownicy odzeszl; to w końcu odszedł Ci ten pracownik co zamiast rury z wodą u mnie zaczął odkręcać tę z gazem, cogroziło bezpośrednią eksplozją ? I tylko ja mu zwróciłem na to uwagę; żadna firma nie wytrzymała by odejścia tego pracownika tym bardziej że zawsze miałeś zatrudnidnienego tylko tego jednego specjalistę

pozdrawiam serdecznie iinwestor z Piastowa

mik99
30-12-2006, 21:15
na priva :wink:

Niech pierwszy tydzień Nowego Roku 2007, będzie sprawdzaianem tej obietnicy i prognozą dla Ciebie na cały rok.

Z żyvczeniami Noworocznymi,

Mik99 z rodziną. :wink:

Jeje
30-12-2006, 21:23
Niezły, Mikołaju,

robiłeś mi cała instalację, w związku ztym dlaczego nie ma wodu na piętrze ?

a może to nie prawda ? taki facxhowiec i wody nie ma ? Mikołaju poradź cxoś !

Jeje
30-12-2006, 21:42
Mikołaju,

dzwonię, ale nie odbierasz,

wody na piętrze nie ma,

gwarancji nie ma,

jest źle wg niezależnych hydraulików, i ciężko spieprzyłeś, opiszę jak robisz u ludzi i jak masz ich w d..pie,

cdn

pogadamy, co ?

Prezo
30-12-2006, 22:50
Widzę że moderatorzy są kolegami niezłego bo kasują moje posty które go obrażają :)
Nieładnie panowie, nieładnie :P

ultimate
27-01-2007, 00:01
Koledzy!

Jestem laikiem - podpowiedzcie mi coś: czy warto montować pod zlewem w kuchni malutki (15L) bojlerek pojemnościowy do sporadycznego poboru wody czy takie urządzenia to nieporozumienie? Moje wątpliwości dotyczą przede wszystkim tego jak niby z tego pudła ciepła woda SAMA płynie do kranu go góry? Ja rozumiem, że jak bojler wisi nad kranem to woda spłynie sama ale jak jest montowany w szafce pod zlewem? :)
Model który wypatrzyłem to ARISTON TI http://www.e-term.pl/product_info.php/products_id/229

Prezo
27-01-2007, 18:50
Koledzy!

Jestem laikiem - podpowiedzcie mi coś: czy warto montować pod zlewem w kuchni malutki (15L) bojlerek pojemnościowy do sporadycznego poboru wody czy takie urządzenia to nieporozumienie? Moje wątpliwości dotyczą przede wszystkim tego jak niby z tego pudła ciepła woda SAMA płynie do kranu go góry? Ja rozumiem, że jak bojler wisi nad kranem to woda spłynie sama ale jak jest montowany w szafce pod zlewem? :)
Model który wypatrzyłem to ARISTON TI http://www.e-term.pl/product_info.php/products_id/229
Ja to widzę tak:
Taki bojlerek możesz sobie zastosować jako dodatkowe źródło ciepłej wody.
Niewiem w jaki sposób uzyskujesz teraz ciepłą wodę - więc napisz :)
Poprostu z jednej strony pod bojlerek podłańczasz zimną wodę a z drugiej strony ciepłą wode podłańczas prosto pod baterie. I pod wpływem ciśnienia zimnej wody która wchodzi do bojlerka poleci ci zimna woda w baterii.
Jeżeli masz jeszcze innoe źródło ciepłej wody to wtedy będzie trzeba cocnieco kombinować na zaworach ale wtedy to już napisz konkretnie co i jak masz to się coś wymyśli :)

zzuuff
28-01-2007, 17:54
mam pytanie zastanawiam sie jakie ogrzewanie zastosowac.
budynek to szeregowiec.
kazdy poziom bedzie przeznaczony dla jednej rodzyny.
mam kupiony nowy piec gazowy fakora 4G 55kw - choc jego produkcja to 95rok.
czy warto stosowac taki piec ? ktos sie spotkal z takim piecem i ma jakies opinie?
wyslalem zapyanie do producenta odpisal ze cena nowego 6,5 netto to pomyslalem ze rzeczzywiscie cos moze byc warty.

zastanawialem sie w jaki sposob zrobic osobnataryfikacje dla kazdego poziomu.
najlepiej to gdybybylo elektryczne, ale chyba gazowe wychodzi taniej z tego co czytalem.
na pietrze planuje kominek i wlasnie jesli mialbym gazowe to kominek z pplaszczem wodnym jesli elektryczne to z dgp.

warto dawac podlogowke w tej sytuacji? i jak sie maja koszty?
powierznia calkowita poziomu to 96m2

instalacje miedziana - bo miedz chyba potaniala ostatnio??

czy do kominka trzeba doprowadzac powietrze z zewnatrz?

chetnie uszczegolowie bardziej - wysle plany - prosze o pomoc - szukam tez fachowca z okolic gdanska

niezły
28-01-2007, 18:47
Z perspektywy czasu i spokoju użytkowników najlepszym jest ogrzewanie gazowe i to niezależne dla każdego poziomu (pionu jeśli jest to szeregówka, użytkownika) dla każdego po jednym kotle.
Co to znaczy czy warto dawać podłogówkę Podłogówka do tylko jeden ze sposobów ogrzania domu ( pomieszczenia)
W przypadku kotłowni gazowej możesz zrobić instalację w plastiku

login7
28-01-2007, 21:47
zzuuff 55kW to duża moc ( co daje duże zużycie :D ) zobacz jakie jest zapotrzebowanie dla twojego budynku na CO i CWU. Kociołek 55kW spokojnie ogrzeje ponad 600 m2 mieszkań zapewniając im ciepłą wodę przy okazji ( oczywiście budynek dobrze docieplony i instalacja ciepłej wody z zasobnikiem całość zrobiona po ludzku :P ) w szacunku nie biorę pod uwagę basenu w domu i innych wynalazków :D - to jest moje subiektywne odczucie inni mogą mieć inne [/quote]

niezły
28-01-2007, 22:41
Moc jest dobrana nie dla pojedynczego mieszkania (domu) ale dla całej szeregówki ma ogrzewać kilka mieszkań tak podejrzewam

zzuuff
28-01-2007, 23:35
Moc jest dobrana nie dla pojedynczego mieszkania (domu) ale dla całej szeregówki ma ogrzewać kilka mieszkań tak podejrzewam

dokładnie tak planowałbym aby ten piec grzał 3 mieszkania - tylko jak taryfikowac kazde oddzielnie.

do tego pieca tez mam zbiornik chyba na ciepla wode.

tą moc odczytalem na palniku slyszalem ze mozna zmnieszyc liczbe palnikow i wtedy moc spada.

chcialbym wyslac do osoby realizujacej hydraulike plany aby wycenic instalacje i najlepsze rozwiazanie ogrzewania.

nigdzie w internecie nie znalazlem opinii o piecu fakora 4 GZ - jest to zeliwny piec gazowy bardzo ciezki ponad 200kg - czy warto go stosowac.
jego dane katalogowe:
ŻELIWNY KOCIOŁ GRZEWCZY FAKORA-4G i FAKORA-4G/E

Żeliwne kotły grzewcze typu Fakora-4G i Fakora-4G/E są kotłami wodnymi niskotemperaturowymi żeliwnymi na paliwo gazowe (gaz ziemny i gaz płynny - propan) przeznaczone do wytwarzania ciepła dla centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Mogą współpracować z podgrzewaczami pojemnościowymi lub wymiennikami pośrednimi.
Kocioł składa się z trzech podstawowych zespołów:

1. Korpusu kotła (wymiennika) z płaszczem izolacyjnym i przerywaczem ciągu
2. Palnika gazowego inżektorowego
3. Automatyki regulująco - zabezpieczającej.

Kotły Fakora-4G i Fakora-4G/E różnią się wielkością zastosowanej automatyki oraz sposobem zapłonu (stale palący się palnik pilotowy lub palnik pilotowy z zapłonem elektronicznym i elektrodą jonizacyjną do kontroli płomienia.
Typ kotła Ilość członów Nominalna moc cieplna Max zużycie gazu przy pracy ciągłej Pojem. wodna Masa Wielkość auto- matyki Ciśnienie gazu na dyszach
GZ-
50 GZ-
41 GZ-
35 propan GZ-
50 GZ-
41 GZ-
35 prop
szt. kW Mcal/h m3 kg/h dm3 kg mmH20
4G

4G/E 3 24 21 2,7 3,3 3.9 0,94 37 200 ž"

˝" 135 140 90 170
4G

4G/E 4 37 32 4,2 4,7 5,6 1,2 44 250 ž"

˝" 120 120 75 170

4G
5 50 43 5.6 6.4 7.5 51 300 ž" 125 130 80
4G 6 63 54 7,3 8,2 9,6 58 350 ž" 125 130 80
4G 7 76* 65 8,6 10,0 11,7 65 400 ž" 150 130 80


odnosnie podlogowki to chcialem sie zapytac jaka jest roznica w cenie zastosowania jej w stosunku do grzejnikow

i wybrac najkorzystniejszy wariant rozwiazania.

I wariant-gaz
1.piwnica nieogrzewana
2.parter cala podlogowe ogrzewanie
3.pietro kominek z plaszczem + kaloryfery
4.poddasze kaloryfery
II wariant-gaz
1.piwnica nieogrzewana
2.parter cala podlogowe ogrzewanie
3.pietro kominek z dgp + kaloryfery
4.poddasze kaloryfery dgp z pietra grawitacyjne
III wariant - gaz
1.piwnica nieogrzewana
2.parter kaloryfery
3.pietro kominek plaszcz + kaloryfery
4.poddasze kaloryfery
IV wariant - prad
1.piwnica nieogrzewana
2.parter elektr
3.pietro kominek z dgp + kaloryfery
4.poddasze kaloryfery elektr z pietra dgp grawitacyjne

wiem ze strych nad poddaszem bede musial ocieplic (nie wiem czym najlepiej) oraz nie wiem jak ocieplic parter tzn w piwnicy na razie nie chce robic wylewki tylko w kotlowni.

powierznia jednego poziomu to 96m2

zatanawialem sie tez by w kazdej lazience dac elektr. mate


moje doswidczenie to tylko forum dlatego postanowilem nie tylko czytac a zapytac bo niespotkalem blizniaczego problemu.

dziekuje za wszystkie odpowiedzi

niezły
29-01-2007, 23:16
Moja propozycja jest taka ten kociołek sprzedać a każdemu z mieszkańców zaproponować własne źródło ciepła najlepiej kociołek plus zasobnik na ciepłą wode ale kociołek powinien być przynajmniej z zamkniętą komorą spalania a może być tez i kondensat Takie rozwiązanie będzie dla wszystkich najlepsze
Jeśli chodzi o warianty to ja wybrał bym taki generalnie wszędzie robimy grzejniki a dodatkowo w łazienkach i kuchni podłogówkę na RTL
Zawsze można zamontować kociołek istniejący i do tego jakieś podzielniki ciepła ale takiego rozwiązania nie polecam tak jak i nie polecam kupowania materiałów na zapas bo potem nie wiadomo co z tym zrobić

zzuuff
30-01-2007, 21:53
Moja propozycja jest taka ten kociołek sprzedać a każdemu z mieszkańców zaproponować własne źródło ciepła najlepiej kociołek plus zasobnik na ciepłą wode ale kociołek powinien być przynajmniej z zamkniętą komorą spalania a może być tez i kondensat Takie rozwiązanie będzie dla wszystkich najlepsze
Jeśli chodzi o warianty to ja wybrał bym taki generalnie wszędzie robimy grzejniki a dodatkowo w łazienkach i kuchni podłogówkę na RTL
Zawsze można zamontować kociołek istniejący i do tego jakieś podzielniki ciepła ale takiego rozwiązania nie polecam tak jak i nie polecam kupowania materiałów na zapas bo potem nie wiadomo co z tym zrobić

przepraszam a czy istnieje możliwość zrobienie trzech niezależnych obwodów grzewczych w taki sposob aby w przyszlosci mozna bylo zamontowac niezalezne ogrzewanie dla kazdego poziomu a w tej chili wszystkie byly by grzane z jednego pieca?

niezły
30-01-2007, 22:19
Oczywiście że można

Szymonmw1
01-02-2007, 18:08
Witam mam pytanie czy 3-DROGOWY ZAWÓR TEMPERATUROWY - TV może pracować grawitacyjnie .

niezły
02-02-2007, 00:21
Zawór ten powinien być raczej stosowany w instalacjach pompowych ze względu na dość duże opory przepływu ale czy może być zamontowany w instalacji pompowej to należałoby policzyć albo dać większej średnicy


Niektórym wydaje się że instalacja co grawitacyjna jest taka prosta do wykonania a to błąd przy dzisiejszych tendencjach w budownictwie o wiele łatwiej jest zrobić instalacje pompową niż grawitacyjną ( to tak na marginesie)

darek28
02-02-2007, 20:12
Witam! Mam problem. Wykonałem instalację c.o. - piec miałowy, rury stalowe, pompa, zawór 4-dr, grzejniki żeliwne (z odzysku - wypłukałem) - jednakże palenie miałem i opałem zastępczym jest uciążliwe (może przywyknę?) ale chciałbym się poradzić, czy byłaby możliwość zainstalowania dobrego (oszczędnego) pieca gazowego (mam ziemny w pobliżu) jako dodatkowy - w połączeniu z moją instalacją - czy w przypadku grzejników żeliwnych z b. dużą ilością wody to nie ma sensu (duże koszty). Słyszałem bowiem, że przy piecach kondensacyjnych duży zład nie szkodzi? - to prawda?

Szymonmw1
02-02-2007, 20:13
Chciałbym grawitacyjnie ładować tylko akumulator. Czy można zrobić w ten sposób - Akumulator obok kotła ładowany poprzez rury 50mm z zastosowaniem zaworu temperaturowego TV największej dostępnej średnicy (niestety muszę akumulator umieścić na tej samej kondygnacji co kocioł ze względu na gabaryty-3600 litrów). Wydaje mi się ,iż taki sposób jest bardzo bezpieczny jeśli zaniknie napięcie, i prosty z braku kłopotliwego sterowania pompą która chłodziłaby bufor po wygaśnięciu w kotle (termometry różnicowe lub czujniki tem. w kominie). W buforze planuję zainstalować 2 wężownice, jedna wyżej od wody użytkowej ,2 niżej od podłogówki i grzejników . Ta druga wężownica oczywiście zasilana pompą. Oczywiście projekt i wyliczenia ma robić projektant, ale jestem otwarty na wszelką krytykę na ten pomysł.

niezły
02-02-2007, 22:16
Darek 28

Oczywiście że można kociołek gazowy podłączyć do instalacji co tzw. starego typu ale trzeba będzie zamontować wymiennik płytowy chyba że kociołek na opał stały pracuje w układzie zamkniętym i czasami jeśli zład wody jest bardzo duży należy zastosować sprzęgło hydrauliczne

Niestety każdy kociołek na opał stały ( pelets, eko groszek, miał i tp.) jest niczym innym niż kotłem na opał stały

niezły
02-02-2007, 22:30
SZYMONMW1

Powinno to działać choć zastanawiam się czym w takim układzie można by zastąpić ten zawór
Też jestem posiadaczem bufora o pojemności tylko 1470L i nawet działa ale widzę że jest jednak za mały bo na moje 220 m kw wystarcza na jakieś 18-20 godzi przy dzisiejszych warunkach pogodowych ale dom nie ocieplony i małe dziecko
Tak się zastanawiam ale to może bardziej pytanie do ADAMA MK żeby zamiast wężownicy do cwu zamontować wewnątrz bufora bijler na 120L

Mój kociołek (na wszystko) bufor ładuje pompką na trzecim biegu przy nastawie programatora 85stC i wentylator ( pracuje na minimum) musi się wyłączać bo temperatura w kotle wzrasta
Czy wiesz jakie będziesz potrzebował naczynie wzbiorcze do twego zbiornika prawie takie jak mój bufor

Jeje
02-02-2007, 23:30
Witam, mam problem, a w zasadzie kilka,

niejaki NIEZŁY robił mi instalację, w całym domku ok. 160 m2,

- Niezły, na moje wyrażne życzenie i z oporami zjego strony zamontował mi piec vaillant (z komentarzem, w tej warszwie to tylko ten vaillant, za wszelką cene chciał mi wcisnać jakiś wynalazekz 5 l pojemnikiem),
- NIEZŁY wziął CAŁĄ kasę (z komentarzem "biorę dużo ale zawsze na mnie można liczyć"),
- piec uległ awarii a NIEZŁY nie odbiera telefonu,
- nI EZŁY NIE DAŁ MI GWARANCJI NA PIEC - bo jak teraz wiem vAILLANT NIE DAJE mu uprawnień do zakładania pieców Vaillant, bo NIEZŁY oszukuje klientów vaillant i nie potrafi ich zakładać i nie potrafi uzyskać ich uprawnień,
- NIEZŁY zamontował mi zbiornik hydroforowy 80 l, zbiornik się rozczelnił, bo NIEZŁY ZAMONTOWAŁ MI W CAŁYM DOMU ZA CIENKIE RURY i żeby leciała woda na pietrze trzeba takiego ciśnienia, że zbiornik nie wytrzymuje,
- NIEZŁY oczywiście nie odbiera telefonu, bo wie jaki to kanał,
- NIEZŁY ZAMONTOWAŁ MI GRZEJNIKI w stypialni i salonie( największe pomieszczenia) takie żemusiłem dokupić dodatkowe olejowe 9wmiana kosztowałaby mnie ok. 6 tyś zł - NIEZŁY PO PROSTU ŻLE 'wyliczył" pomimo że zwracaliśmy mu uwagę że grzejniki będą za małe,
- NIEZŁY oczywiście nie odbiera telefonu, bo wie jaki to kanał,
- nie mam ani pierwszego ani następnych przeglądów pieca, bo montował mi NIEZŁY
- ostatni raz jak NIEZŁY ODEBRAŁ TELEFON ODE MNIE (wrzesień 2006) doradził mi żebym sobie kupił pomkę do roweru i p[ompował hydrofor skoro mi się rozczelnia (co skutkuje oczywiście brakiem wody w całym domu)

NIEZŁY, PORADŻ DORADCO NA FORUM MURATORA, CO MÓGŁBYM Z TOBA ZROBIĆ ŁOBUZIE JEDEN

niezły
03-02-2007, 00:38
Niezły ma swoje problemy których jeszcze nie rozwiązał i nie prawdą jest że jest aż takim krwiopijcą no może krwiopijcą ale nie aż takim
Jeszcze żyję i co gorsza nadal sieję dzieło zniszczenia To nie prawda że nie mam zamiaru wyjaśnić i rozwiązać Pana (Pani) problemów których to ja jestem autorem myślałem że skoro śledzi Pan wszystkie moje kroki w Internecie to prywatne wiadomości tez odbiera widocznie nie ( na pewno)
Informuje więc Pana że mam zamiar pojawić się u Pana i rozwiązać Pańskie problemy pozostaje tylko pytanie czy ujdę z życiem i kiedy bo są ferie bo Pan pracuje a i mam kawałek drogi

Niezły

ppp.j
03-02-2007, 22:05
Najpierw opiszę to co mam. Piec Broetje 24kW, jednofunkcyjny + zasobnik CWU 200l, parter podłogówka 5 sekcji napędzana dodatkową pompą obiegową przed rozdzielaczem, poddasze kaloryfery w systemie rozdzielaczowym napędzane pompą pieca.
-Problem pierwszy – gdy sterownik temperatury zasobnika CWU przesteruje zawór trójdrożny na podgrzewanie CWU w instalacji podczas przełączania w okolicach pieca występuje wycie. Instalator nie jest w stanie podać przyczyny mimo że pierwsze podejrzenie padło na zawór trójdrożny. Specjalista z Broetje sprawdził wszystko i wykluczył zawór jako źródło wycia sugerując sprzężenia w instalacji. Instalator zmniejszył moc pieca i poziom wycia również się trochę zmniejszył ale nadal wyje przy przełączaniu zaworu.
-Problem drugi - po zmniejszeniu mocy pieca wyszedł nowy kwiatek. Okazało się że pompa obiegu podłogówki ma tak duży wydatek że zasysa wodę i z pieca i z kaloryferów. Żeby było jaśniej to opiszę dokładniej. Z pieca wychodzi rurka i rozgałęzia się na belkę kaloryferów oraz pompę a dalej belkę podłogówki. Powrót z obiegów przez belki, rurkami łączy się w jeden powrót do pieca. Po zmniejszeniu mocy pieca i ustabilizowaniu się układu okazało się że kaloryfery są całkowicie zimne. Metodą prób i błędów doszedłem że jak wyłączę pompą podłogówki to mam ogrzewanie i kaloryferów i podłogowe, czyli gdy wszystko chodzi tylko na pompie pieca. Jednocześnie zauważyłem że odbiór ciepła w podłodze jest na tyle duży że powrót podłogówki jest zupełnie zimny natomiast obie belki kaloryferów są ciepłe. W momencie gdy załączam pompę podłogówki stygnie mi belka powrotu z kaloryferów a po chwili belka zasilania kaloryferów co znaczy że zimna woda z powrotu podłogówki jest zasysana pompą podłogówki przez kaloryfery tylko w przeciwnym kierunku.
Proszę o pomoc i ocenę sytuacji.
Czy wstawienie zaworu zwrotnego na powrocie obiegu kaloryferów rozwiąże drugi problem?
Co może być powodem wycia w instalacji?

1950
03-02-2007, 22:48
co do wycia to Ci nie powiem za mało danych,
natomiast z tego co piszesz to nie masz zaworów zwrotnych w grupach pompowych,
przy ich braku dzieją się takie cuda,

niezły
04-02-2007, 00:08
Brak sprzęgła hydraulicznego
Masz instalacje grzewcza niezrównoważoną hydraulicznie jeśli chodzi przepływy
Prawidłowo wykonana instalacja ( kotłownia ) przypadku dwóch obiegów ( grzejniki i podłogówka ) powinna wyglądać tak Kociołek gazowy z własną pompą potem na wyjściu kotła sprzęgło hydrauliczne taka gruba rura łącząca powrót z zasilaniem obowiązkowo o średnicy większej od rur wychodzących z kotła 3x i potem normalnie jak przed sprzęgłem dwie rury wychodzące że sprzęgła zasilanie i powrót i teraz jeszcze po jednej pompce do każdego obiegu ( grzejniki i podłogówka) na zasilaniu do podłogówki dajemy jeszcze zawór 3 drogowy ręczny lub z napędem i tak wykonana kotłownia będzie działać bez żadnych zgrzytów

Oczywiście wycie powoduje pompka od podłogówki

Kris2222
04-02-2007, 15:38
Niezły mam takie pytanie:

1 Piec z podajnikiem na paliwo stałe, instalacje zrobic z miedzi, czy plastiku?Co lepsze,trwalsze?cena mało ważna
2 Jeśli miedz to czy moze byc tak :
-od pieca do rozdzielacza na parterze miedz(jaki przekrój rury?)pierwszy pion
-od rozdzielcza do grzejników rury wielowarstwowe (przekrój?)oraz do łazienki i kuchni podłogówka która ma spełniać tylko role ogrzania płytek,nie ogrzewać pomieszczenie,bo planuje również grzejniki w tych pomieszczeniach( po prostu chce stapac po ciepłych płytkach nie zimnych :) )
-jakie długości sa dopuszczalne do rur wielowarstwowych,bo obawiam sie ze nie bedzie możliwości ustawienia rozdzielacza centralnie

- na poddasze drugi pion +rozdzielacz i tak jak wyżej )

3 . Co powinno sie znajdować zaraz za piecem?kolejność zaworów pompki itd.
4.Pompka na zasilaniu czy powrocie?

Czekam na odpowiedz z niecierpliwoscią

--TROL--
04-02-2007, 17:44
Niezły ma swoje problemy których jeszcze nie rozwiązał

NIEZŁY, g ó w n o mnie obchodzą twoje problemy!!!!!! Byłem cierpliwy, ale moja cierpliwość ma granice!!!!!
Każdy ma jakieś problemy i jakoś sobie z nimi radzi!
Co ty myślisz, że ile można na łaskawego pana hydraulika czekać??? Ile można słuchać twoich wykrętów, ile razy może się samochód zepsuć i jeszcze sto innych wymówek!!!!! Zamiast przyjechać i zrobić to co trzeba, to kręcisz się bez sensu i rozwlekasz pracę w nieskończoność, a mnie już szlag trafia!!!!
Nie ma z tobą żadnego kontaktu - bo NIEZŁY ma problemy!!! Ja nie wiem, czy ty masz problemy, czy ty odpoczywasz w ciepłych krajach, czy może robisz instalacje w Anglii, czy ty w ogóle żyjesz i kiedykolwiek się pojawisz i dokończysz!!!!! Wiem, że ja mam problemy - PRZEZ CIEBIE!!!

Jak nie masz czasu, to nie zawracaj D U P Y !!!

Wolf PL
04-02-2007, 19:20
Witam
Czytając ten temat wychodze z założenia, że autor zamiast rozreklamować sie na całego to dokonał samodestrukcji jako fachowiec.
Cała ta sytuacja świadczy o tym, że nie każdy forumowicz co ma duzo postów jest rewelacyjnym specjalistą.
Mam tyklo jeszcze pytanie co wyjaśni mi ludzką naiwność, mianowicie od kogo bądz z jakiego źródła dowiedzieliście się i co wami kierowało decydując sie na NIEZŁEGO

Jestem bardzo ciekaw :o :roll:

Tomek23
01-03-2007, 12:21
Mam pytanie do wielkich hydraulików tego forum. Proszę od razu o nie krzyczenie na mnie jeśli już było (szukałem – nie znalazłem).
Chodzi mi o rozprowadzenie centralnego ogrzewania pod wylewkami w styropianie. Rurki miedziane. Na chudziaku będzie 13 cm styropianu w dwóch warstwach 8cm i 5cm. Nie wiem w jakiej warstwie przewidzieć rozprowadzenie rurek. Bezpośrednio na chudziaku czy ma pierwszej warstwie tej 8 cm. Musze w tej chwili wykuć przejście przez ścianę z kotłowni i nie wiem na jakiej wysokości (poniżej lub powyżej przejścia pójdą inne media, które musze rozprowadzić już teraz)
Mam jeszcze dodatkowo pytanie. Czy rurki z rozprowadzenia C.O. musza mieć spadek? Jeśli tak to w jakim kierunku.

niezły
01-03-2007, 12:55
Rury od rozdzielaczy do grzejników prowadzone po wylewkach (stropie) prowadzi się bez spadków wszak będzie to obieg wymuszony
Przez takiej ilości styropianu można ( powinno) rury położyć na warstwie styropianu a jaka to będzie dokładnie nie ma to znaczenia jeśli styropian nie jest jeszcze kupiony to ja bym proponował w związku z tym ą rura w otulinie będzie miała około 3 cm średnicy takie rozwiązanie Styropian 5 cm na ten styropian rura miedziana w otulinie do tej rury dociąc styropian 3 cm i całośc przykryć styropianem 5 cm ale jeśli masz kupiony o grubościach 5cm i 8 cm to układasz na jednym z nich a w drugim możesz wydłubać bruzdy na rury

mack
07-03-2007, 11:21
zanim zadzwonie do wykonawcy chciałbym poznać opinie hydraulika:
z zaworu bezpieczeństwa chyba podczas podgrzewania wody w zbiorniku CWU cieknie -jakieś 1 l na dobę, na forum pojawiła się wzmianka o naczyniu wzbiorczym nie wiem czy mam takie naczynie wzbiorcze (bo chyba nie jest to otwarte naczynie wzbiorcze z instalacji CO).

Czy woda która cieknie przez zawór bezpieczeństwa to woda ze zbiornika CWU czy też woda z instalacji CO?

Czy ma prawo cieknąc przez zawór bezpieczeństwa podczas podgrzewania wody (bo przecież rosnie wtedy ciśnienie?

czy należy zawsze instalować naczynie wzbiorcze na obiegu CWU?

niezły
07-03-2007, 11:41
Woda która cieknie z zaworu bezpieczeństwa to ciepła woda użytkowa a nie z centralnego w przypadku gdyby była to woda z co to spadało by ciśnienie
Tak woda ma prawo cieknąć przez zawór bezpieczeństwa ( zawór działa) choć nie powinna
Rozwiązaniem problemu powinno być zamontowanie reduktora ciśnienia za wodomierzem lub jeśli jest reduktor to obniżenie jego ciśnienia do około 3 atmosfer i zamontowanie naczynka przeponowego przy zasobniku ciepłej wody Jest to baniak koloru niebieskiego lub białego np. tak jak tu
http://mendrycki.pl/galeria/image.php?photo=kotlownia%2009.jpg&galeria=kotlownie&podpis=kotlownia%2009


Wielkość naczynka zależy od pojemności zasobnika w większości przypadków wystarczy 8L

margarytka
08-03-2007, 12:59
Witam :)
Rok temu hydraulik wymienił w mojej łazience bojler elektryczny ( stary zaczął przeciekać ) . Pojemność nowego bojlera ( 80 l) i miejsce jego instalacji nie zmieniło się . Od czasu zamontowania nowego urządzenia, po odkręceniu kurka z ciepłą wodą z instalacji, dochodzą odgłosy "huczenia". Ustają one jedynie przy maksymalnym otwarciu kurka z ciepłą wodą . Odpowietrzanie bojlera za pomocą zaworu odpowietrzającego umieszczonego tuż pod bojlerem nie przynosi żadnych efektów .
Pomocy :( ,bo już nie mam siły tego słuchać !!!.
Czy jest jakiś sposób by pozbyć się tej "muzyki" i co należy zrobić ?
Z góry dziękuję .

niezły
08-03-2007, 18:11
Przyczyn może być kilka
- hałas jest jeśli korzystasz z jednej konkretnej baterii czy może z każdej czasami mogą hałasować również baterie
- innym źródłem hałasu może być zawór zwrotny przed bojlerem lub starego typu (ocynkowany) zawór do wody

margarytka
08-03-2007, 18:58
Gdy korzystam z różnych baterii - hałas się powtarza . Gdy otwieram dwie baterie jednocześnie (ciepłą wodę ) - hałas ustaje . Stary zawór do wody ( czy chodzi tu o zawór na zasilaniu budynku ? ) obsługuję również pomieszczenia na innej kondygnacji i tam nie ma hałasu . Zostaje więc chyba zawór zwrotny przed bojlerem . Ale dlaczego właściwie on hałasuje :roll: ?
Nic na to nie poradzę ,że jestem dociekliwa :D

niezły
08-03-2007, 19:14
To baterie możemy wykluczyć zostaje nam ten nieszczęsny zawór zwrotny przed bojlerem a hałasuje bo jest on już stary i pewnie wyrobiony i przy małym przepływie w pada w rezonans

margarytka
09-03-2007, 14:15
Może to i ten zawór - tylko że on jest nowy :roll:

niezły
10-03-2007, 23:09
Nie wiem ja tego nie robiłem próbuje tylko pomóc podpowiadam gdzie są najczęściej problemy Głównymi źródłami hałasu są zawory odcinające przed Bilerem zawory zwrotne i baterie a bojler jest podłączony rurami na sztywno czy też może wężykami a jeśli wężykami to czy nie są gdzieś załamane

margarytka
11-03-2007, 12:06
Niezły, nie złość się :D przecież wiem , że tego nie robiłeś . Szukam tylko sposobu by pozbyć się hałasu i wcale nie mam zamiaru Cię obarczać winą .
Za Twoje podpowiedzi dziękuję,
myślę jednak ,że to jakieś zapowietrzenie instalacji, może bojlera .
Będę szukać dalej, a Tobie życzę powodzenia :)

niezły
11-03-2007, 12:51
Ja się nie złoszczę w poniedziałek mam tylko wizytę u chirurga szczękowego co powinno przynieść ulgę kilkudniowej męczarni i może dla tego nie jestem dość cierpliwy a może możesz zrobić jakąś fotkę tego bojlera i podłączeń i mi wysłać to mogło by coś wyjaśnić a odnoście powietrza to powinno ono samoczynnie się wydostać przy spuszczeniu ciepłej wody

zibzet
12-03-2007, 17:52
Pytanie do hydraulików!
Pod moją nieobecność w kraju zrobiono mi przyłącze wodne. Tak się składa, że rura wodna PE 32mm wychodzi z chudziaka dokładnie na środku garażu a nie przy ścianie. Jak teraz dociągnąc do ściany? Rozważam rozkucie kawałka chudziaka przy wyjściu rury, ucięcia jej i wstawienia kolanka i dociągnięcia do ściany a potem kolejne kolanko aby pójść rurą w pionie i wstawienie zawora, licznika ...
Proszę o radę jaki sposób łączenia zastosować? Skrętny (podobno niezalecany do chowania w wylewkach) czy zaciskany. Czy jest w ogóle możliwy wariant zaciskania przy średnicy 32 mm? Gdzie można zdobyć, wypożyczyć zaciskarkę?
Pozdrawiam!!

niezły
12-03-2007, 20:25
Wytnij wąski pasek chudziaka wzdłuż rury od ściany zewnętrznej na długości jakieś 2 mb utnij ją i wyprostuj i przełóż wodomierz tak będzie najprościej i kuciem się nie przejmuj i tak czeka Ciebie sporo przeróbek w przyszłości chociaż wersja z kolanem jest jak najbardziej poprawna

dżempel
12-03-2007, 22:00
Cześć niezły -jestem zszokowana !!!!!!!!!!!!! Przeglądam twój wątek pokrótce od początku (bez zagłebiania się -jestem kobietą i niezawiele z tego łapię :lol: )ale jestem pełna podziwu przez tak długi czas doradzasz ludziom i to tak z dobrego serca!!!!!!!! w dzisiejszych czasach mało spotykana cecha(niestety :oops: tylko troche się obawiam,że jakbym miała jakiś problem z hydrauliką oczywiście! (jeszcze nie mam)- to ty już zakończysz swój program charytatywny-postuluje nierób tego pozostań na straży!!! I powodzenia :P

piotru7
13-03-2007, 12:13
Woda która cieknie z zaworu bezpieczeństwa to ciepła woda użytkowa a nie z centralnego w przypadku gdyby była to woda z co to spadało by ciśnienie
Tak woda ma prawo cieknąć przez zawór bezpieczeństwa ( zawór działa) choć nie powinna
Rozwiązaniem problemu powinno być zamontowanie reduktora ciśnienia za wodomierzem lub jeśli jest reduktor to obniżenie jego ciśnienia do około 3 atmosfer i zamontowanie naczynka przeponowego przy zasobniku ciepłej wody
Wielkość naczynka zależy od pojemności zasobnika w większości przypadków wystarczy 8L

Witam
W ktorym miejscu powinien byc taki baniak? Na zasilaniu podgrzewacza
woda c.o., czy na wyjsciu wody, zawor bezpieczensta tez wtedy
powinien byc. Wystarczy dac trojnik do baniaka czy woda musi przez niego
przeplywac. Moze jakis uproszczony schemat.
Do podgrzewacza dwuplaszczowego 140 l wystarczy naczynie 10 l ?

Prezo
13-03-2007, 19:26
Prawidłowo jest tak:
zasilanie zimnej wody > zawór przelotowy kulowy > filtr osadnikowy > zawór zwrotny> no i za tym zaworem zwrotnym trójnik > i wtedy już do bojlera rurka czy tam coś :P a od tego trójnika musi być podłączone naczynko i zawór bezpieczeństwa :)
naczynko daj lepiej większe - coś około 12 :D

niezły
13-03-2007, 22:59
To chyba o nas

http://www.instalator.pl/archi/2007/mi3(103)/40.pdf
A to też ciekawe
http://www.instalator.pl/archi/2007/mi3(103)/44.pdf

A tak w ogóle to cały numer jest ciekawy

http://www.instalator.pl/

piotru7
15-03-2007, 10:24
Proszę jeszcze o poradę jak powinny być połączone w jednej
instalacji piec z podajnikiem na groszek i kominek z płaszczem wodnym?
Wymiennika nie trzeba bo i to i to powinno być w instalacji otwartej,
ale jak najlepiej podłączyć żeby była jedna pompka i jednocześnie
podczas pracy nie ogrzewać niepotrzebnie drugiego źródła ciepła.
Czy można dać zawory kulowe na wyjściu z pieca i otwerać je lub
zamykać w zależności od palenia w piecu czy kominku, ale czy to bezpieczne
bo co jak się zapomni je otworzyć?
Czy też lepiej jakoś rozwiązać to zaworami zwrotnymi, albo jakiś kolektor.
Bardzo proszę o wszelkie sugestie.

niezły
16-03-2007, 21:37
No pewnie że da się zrobić najlepiej to chyba na zaworach zwrotnych ale każdy kociołek powinien mieć własna pompkę na wspólnej to raczej bym tego nie robił i jeszcze prawdopodobnie każdy kocioł powinien mieć własne naczynie wzbiorcze

Betsi2006
19-03-2007, 15:12
Moje pytanie dotyczy instalcji kanalizacyjnej.

W tej chwili mam rozłożoną całą kanalizację z wyprowadzeniem głównej rury - 16 poza dom. W trzech miejscach przechodzi ona przez fundamenty domu.
W fundamencie wybito dziury o przepuszczono rurę. Czy te rury, w miejscach przechodzenia przez fundament powinny być w osłonach?
Co mozna zrobić teraz aby takie osłony nałożyc?

Czy poza kanalizcją, coś jeszcze robi się z hydrauliki w podłodze przed wylaniem chudziaka, cz reszta idzie już po podłodze?
Czy wprowadzenie wody pod ściane do pieca robi się w ziemi czy po chudziaku?

niezły
19-03-2007, 21:56
Rury przechodzące przez wszelkiego rodzaju przegrody powinny być zdylatowane i wcale nie musi to być coś specjalnego może być to nawet zwykła pianka do dylatacji ale jeśli tego nie zrobili to nie ma nad czym rozpaczać i tak większość ma zrobione w ten sposób ale jeśli chcesz zrobić to zgodnie ze sztuką to należy odkopać przejścia i prawdopodobnie odkuć wokół rury założyć coś co pozwoli róże w niewielkim stopniu pracować może to być rura o większej średnicy i opiankowana przestrzeń między nimi lub owinięta warstwą materiału elastycznego np. taśma do dylatacji itd. Po takiej czynności całość zacementować
Razem z kanalizacją stanu zero wyprowadza się rurę do zasilania budynku w ciepłą wodę i wyprowadza rurę do nawodnienia
Sprawdź czy wszystkie podejścia kanalizacyjne zostały zrobione łącznie z wyjściem pionu na poddasze i podejście kanalizacyjne w okolice komina

Pozostałe rury prowadzi się po chudziaku

zibzet
20-03-2007, 11:52
Hydraulicy pomóżcie!
Czy prawidłowe jest zredukowanie instalacji wodnej z rury 32mm na 20mm (3/4 cala) przed wodomierzem i prowadzenie dalej dwudziestką do rozdzielacza, z którego 16-tkami na 9 odbiorników? Dom typowa parterówka bez żadnych pionów. Czy 3/4 cala wystarczy, czy jednak powinna być rura do riozdzielacza 25mm?

katerhasser
20-03-2007, 13:38
Zlewozmywak Teka 1,5 komorowy kupiony z zestawem korków i rurek odpływowych podłączyłem wg zał. do zlewu obrazków. Nic nie przecieka, działa ale:

śmierdzi z otworu przelewowego , nie z odpływów dolnych ale właśnie z bocznego otworu zasysa mi perfymy z kanalizacji. Jak temu zaradzić?

Inny problem to hałas jaki wydobywa się właśnie ze zlewozmywaka, gdy spuszczana jest woda w w łazienkach (jedna nad drugą). Odległość od zlewozmywaka sąsiedniego ujścia z WC to ca. 3 m. Jak zlikwidować tę muzykę?

Edybre
20-03-2007, 14:04
Planuję zainstalować piec dwufunkcyjny z zasobnikiem 40 lub 50 litrowym, moc 21-24 kW. Czy to wystarczu do wygodnego korzystania z panelu prysznicowego?
Jeszcze jedno pytanie: czy zarówno do grzejników jak i do podłogówki i wody bieżącej dać plastik czy gdzieś zdecydować się na miedź?

MichAsiek
20-03-2007, 17:04
Witam!
Mam pytanie odnośnie ogrzewania: jako główny system grzewczy planuję DGP + wspomagająco grzejniki elektryczne, ale w przyszłości jak znudzi mi się codzienne palenie i spłynie trochę gotówki zamierzam zainstalować piec olejowy i grzejniki c.o. Rozważam pozostawienie w podłodze kanałów dla późniejszego ułożenia tam instalacji c.o. bez prucia podłóg i ścian. Zapytuję zatem:
1. Czy takie rozwiązanie zda egzamin tzn czy da się w takich kanałach ułożyć poprawnie rurki?
2. Jeśli tak, to z czego wykonać takie kanały i jakich wymiarów? Domek parter+poddasze, razem 160 m2

Pozdrawiam [/b]

yacq
22-03-2007, 01:15
Czy ktoś jest w posiadaniu wykresu przepustowości rur w zależności od średnicy, ciśnienia i materiału z którego są wykonane?

niezły
24-03-2007, 22:30
Zibzet
To zależy ile i jakich będzie tych odbiorników ale 20 może być trochę za mała wszak to zimna woda a nie centralne ogrzewanie

niezły
24-03-2007, 22:41
katerhasser
Wydaje mi się że oba te problemy można połączyć jak spłukujesz kibelek to słyszysz hałas a może woda płynąca z kibla tworzy korek wodny i tym samym nadmiar ciśnienia wydostaje się w miejscu gdzie jest opór najmniejszy np. przez syfon w zlewie Niech ktoś spuści wodę w kibelku a Ty zobacz czy w tym czasie nie wydostają się bańki powietrza w syfonie zlewozmywakowym Przyczyną może być zbyt małe zamknięcie wodne w syfonie zlewozmywakowym ale jeśli został zamontowany prawidłowo to raczej nie dotyczy może brak odpowietrzenia pionu kanalizacyjnego albo zbyt duży spadek rur

niezły
24-03-2007, 22:49
Edybre
Panel prysznicowy ma bardzo duży wydatek ciepłej wody podejrzewam że dla własnej wygody i komfortu ciepłej wody radził bym zasobnik ale najlepiej sprawdzić dwie rzeczy wydatek ciepłej wody w przypadku kotła który wpadł Ci w oko i zużycie cieplej wody przez konkretny panel bo przecież każdy kocioł jak i panel maja inne wartości
W przypadku kotła gazowego możesz spokojnie robić instalację w plastiku ale nie w tym za 2 zł /mb

niezły
24-03-2007, 22:52
Edybre
Panel prysznicowy ma bardzo duży wydatek ciepłej wody podejrzewam że dla własnej wygody i komfortu ciepłej wody radził bym zasobnik ale najlepiej sprawdzić dwie rzeczy wydatek ciepłej wody w przypadku kotła który wpadł Ci w oko i zużycie cieplej wody przez konkretny panel bo przecież każdy kocioł jak i panel maja inne wartości
W przypadku kotła gazowego możesz spokojnie robić instalację w plastiku ale nie w tym za 2 zł /mb

niezły
24-03-2007, 23:06
MichAsiek
Ja bym się nie bawił kanały zgadzam się że w domu powinno być normalne centralne ogrzewanie ale najpierw robić kanały a później wpuszczać w nie rury sprawa ryzykowna i kosztowna Ja wiem że kanał nie zawiera w sobie żadnego materiału budowlanego bo jest przecież pusty ale to nie znaczy że nic nie kosztuje a i efekt końcowy niepewny Radzę rozprowadzić same rury do przyszłej instalacji grzewczej

niezły
24-03-2007, 23:10
yacq
Gdzieś pewnie to mam ale po przeprowadzce ……. Takie dane bez problemu powinieneś znaleźć u producentów rur którymi jesteś zainteresowany

niezły
25-03-2007, 22:50
Taki mały konkursik

Co robimy po powrocie do domu po dłuższej (kilkudniowej) nieobecności
Pytanie dotyczy oczywiście instalacji wodociągowej

katerhasser
29-03-2007, 12:59
odkręcamy kurek na wejściu?...

sfistakstary
29-03-2007, 21:24
1. Mam mieszkanie ok 100m2. Zamierzam wstawic kominek z plaszczem (6 kaloryferow) jako glowne zrodlo ciepla. Do tego kociol gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem ok 120 litrow. Gdzie i jakie zawory zastosowac do odciecia drugiego ukladu (gazowego) w przypadku pracy kominka? Jaki wymiennik zastosowac? Czy duze straty sa na wymienniku? czy moze lepiej zakupic piec na pellet? w tym przypadku musialby chodzic 365 dni w roku aby ogrzac cwu. Jaki kociol gazowy zakupic?
2. O zaworach trojdroznych juz sie naczytalem, ale mam jeszcze pytanko. W Vaillancie dwufunkcyjnym zawor trojdrozny dziala bez zarzutow - trzpienie chodza dobrze. Natomiast Trzpienie steruja poprzez *plastikowe wahadelko* jakims tam wlacznikiem, ktory powoduje uruchomienie piecyka w przypadku odkrecenia kurka z ciepla woda. I otoz to nieszczesne wahadelko ulamalo sie. Stwierdzilem to organoleptycznie po zdjeciu pompy i odkreceniu zaworu. Pytanie: gdzie mozna dostac takie wahadelko? Czy jest to moze w komplecie z tym wlacznikiem? Czy wlacznik moze jest w komplecie z zaworem??? Pomozcie ludzie bo na rachunki nie wyrobie!!! Musze uruchamiac centralne o aby wykapac sie w cieplej wodzie. Mimo wysokiej temperatury zewnetrznej piec dziala non stop. :D :D :D :D

niezły
29-03-2007, 22:46
Z tym zaworem to też prawda ale nie o to mi chodziło W dobie materiału z Chin zawory odcinające powinno zamykać się na każdym kroku U siebie tez już wymieniałem krzywki w baterii zaworek od pralki który odpadł i w sobotę gdy chciałem umyć samochód do zaworu czerpalnego w garażu chciałem podłączyć wąż ogrodowy i zawór odpadł od ściany
Miałem na myśli to że po kilkudniowej nieobecności w domu woda użytkowa zaczyna się starzeć i po takim powrocie np. z nart zamiast robienia sobie kawy powinniśmy najpierw wstawić pranie celem przepłukania instalacji To takie ciekawostki o których wiemy ale nie zawsze pamiętamy a o tym że do czajnika nie powinno się wlewać wody z czerwonym kurkiem tylko niebieskim tez wszyscy wiemy i o tym że bramie prysznica jest bardziej niebezpieczne dla zdrowia niż kąpiel w wannie

niezły
29-03-2007, 23:21
Pierwsza sprawa jeśli planujesz grzanie ciepłej wody za pomocą kominka z płaszczem to radził bym zasobnik trochę większy 150L
W przypadku instalacji gdzie z kotłem gazowym lub olejowym współpracuje kominek z płaszczem wodnym łącze te dwa kotły za pomocą wymiennika płytowego a do sprawnej i bezobsługowej pracy kominka z kotłem najczęściej stosuje zawory zwrotne zarówno na instalacji co jak i przy zasobniku
Mając tak małą powierzchnię do ogrzania i jeśli masz gaz ziemny to kup sobie kociołek kondensacyjny z zasobnikiem np. 120 L i do tego kominek w salonie do ozdoby lub z rozprowadzeniem powietrza i nie baw się dodatkowe bardzo drogie w montażu i zajmujące miejsce i w tak małym domu dodatkowe źródła ciepła bo zarówno kominek jak i kocioł na pelety kosztuje do 10 tyś a koszty utrzymania wcale nie są niższe
Napisze to jeszcze raz najtańszy źródłem grzania jest kocioł na opał stały (na wszystko) i jest o połowę tańszy w eksploatacji niż kominek z płaszczem wodnym bo to nie kominek przynosi oszczędności a tani opał do niego kupiony
W sprawie kotła gazowego niestety nie mogę pomóc tu kłania się serwisant

zegar
30-03-2007, 00:22
a czy do domku 150m2 opłaca się instalować taki system?

niezły
31-03-2007, 22:44
Dla instalatora tak a Tobie i do tego jeszcze w Szczecinie nie

zegar
01-04-2007, 09:56
A jaśniej? dlaczego akurat w Szczecinie nie?

niezły
01-04-2007, 22:50
Ja naprawdę nie mam nic do Szczecina Chodzi mi o to że w Szczecinie generalnie macie bardzo ciepłe zimy i przy takich chłodach ( nie napisze że mrozach) to dom o takim metrażu możesz ogrzać nawet prądem , gorzej mamy my mieszkańcy regionów północno-wschodnich u nas zimy są srogie Analizując zapotrzebowanie ciepła dla domu w tamtym rejonie , wielkość domu a co za tym idzie i pomieszczenia na kotłownię i opał oraz koszty takiej instalacji powiem że nie zawracaj sobie głowy tylko kup kociołek kondensacyjny a w kominku pal dla relaksu

niezły
03-04-2007, 21:43
Zauważyłem że niektórzy kupują kotły przez intarnet pewnie z powodów finansowych ale czy braliście pod uwagę dwie rzeczy
PIERWSZA czy decyzja o kupnie kotła została przemyślana pod względem dostosowania do indywidualnych warunków takich jak opcje automatyki czy sposób odprowadzenia spalin czy konsultowaliście to z hydraulikiem który będzie robił instalację a może kierowaliście się tylko ceną i jako doradca występował tylko sprzedający
DRUGA czy kupując taniej kociołek braliście pod uwagę że robocizna hydraulika w takim przypadku może być znacznie większa

mar_ch
06-04-2007, 01:58
chce wykorzystac ciepło spalin z kominka (specjalny wymiennik rura z podwojna scianka, zakladany miedzy wylot spalin z kominka a wejscie do komina) do podgrzewania w.u. Jaki zasobnik zastosowac, dla rodziny 2+2 (300 l ?). Czy w lecie podgrzewanie go pradem bedzie bardzo nieekonomiczne? Czy moze dojsc do zagotowania w zasobniku wody (kominek 18 kW). Jak sie przed tym zabezpieczyc (myslalem o wykonaniu fragmentu podlogowki lub podlaczeniu 1-2 grzejnikow jezeli woda przkroczy pewna wartosc)

jackinto
06-04-2007, 21:02
Witam.
Mam pytanie ,na poddaszu mam pięć pomieszczeń z których jedno(łazienka) chcę dodatkowo ogrzać podłogówką.Narazie mam zainstalowany rozdzielacz na grzejniki.Jak najlepiej podłączyć podłogówkę w łazience?

niezły
06-04-2007, 22:30
mar_ch

Podstawowe pytanie czy oprócz kominka z rozprowadzeniem ciepła i czopuchem do grzania wody będzie jeszcze jakieś urządzenia do grzania domu mam na myśli kociołek gazowy lub olejowy zakładam że tak W takim przypadku radzę kupić zasobnik z podwójna wężownicą o pojemności 200-250L i podpiąć go w jedną z nich można to też zrobić w przypadku zasobnika z jedną wężownicą ale ze względu na to że instalacja od kominka będzie otwarta będzie ona za bardzo skomplikowana jak do grzania samej cwu chyba że wówczas podłączyć do tego i grzejniki Taka nadstawka do kominka nie wiadomo jaką może mieć moc ale należy to traktować jako szczególnego rodzaju kocioł na opał stały i tu zawsze należy nauczyć się w nim palić ponieważ nie mamy żadnej regulacji Najlepiej jest wyczuć na podstawie doświadczeń jaka ilość opału będzie potrzebna do ogrzania wody w zasobniku jak przesadzimy proponuję zrobić dwie rzeczy włączyć pompkę do cyrkulacji na stałe i wysłać kogoś do kąpieli :)

niezły
06-04-2007, 22:55
To proste kup rozdzielacz 6 obwodowy i podłogówkę podepnij jako dodatkowy obieg do rozdzielacza za pomocą RTL tylko niech to będzie obwód skrajny i RTL montuje się na belce powrotnej

janusz_21
07-04-2007, 01:45
Witam! Pytanie do "Guru" tego tematu! Przejrzałem wszystkie wpisy i albo jestem ślepy albo nie było tu nic na temat instalacji pompy głębinowej w studni. Chcę sam zainstalować pompę. Czytałem trochę na ten temat, pytałem też( opinie były różne) a wątpliwości pozostały. Jak prawidłowo to zrobić by nie utopić pompy na 30metrze. Na stronie bodaj "instalsystem" fachowcy z Grundfosa powiesili pompę na rurze niebieskiej PE co widoczne jest na zdjęciach i wynika z opisu, linka zabezpieczająca jest luźna! Jeżeli tak można zrobić to jakich złączek użyć łącząc rurę PE z pompą by trzymała się nie tylko na słowo honoru. Boję się żeby pompa nie odpadła przy użyciu zwykłej plastikowej złączki na skręcanie(PE) i gwint(pompa). Czy ten sposób jest zgodny ze sztuką? Prosiłbym też o adresy stron z tym problemem związanych. Cierpliwie czekam na odzew i z góry dziękuję. Pozdrawiam i życzę WSZYSTKIEGO DOBREGO w związku ze Świetami Wielkiej Nocy dla wszystkich forumowiczów ze szczególnym uwzględnieniem Guru - niezłego i Jego rodzinki.

kamikazeeeee
07-04-2007, 09:11
Mam pytanie do wielkorządcy tego formu. Od czego zależy to czy należy spuszczać wodę z instalacji CO. niektórzy mówią, ze nie spuszczają inni znowu co roku zlewają wodę z CO. Ja w domu instalację CO odpaliłem dosłownie na 5 dni tej zimy bo paliłem kominkiem i zastanawiam się czy spuszczać wodę czy nie?

A drugie pytanie dotyczy hydroforu. Mam Hydrofor firmy HYDRO-VACUM z Grudziądza. Zauważyłem ostatnio, że bardzo często zaczęł mi się włączać pompa w studni, wyadje mi się że dlatego, że cisnienie w hydroforze szybko spadało. Bo na wskaźniku ciśnienia, wskazówka bardzo szybko "kursowała" między 0,2 a 0,4 i spowrotem. Dlatego też spuściłem wodę z Hydroforu, bo myślałem że to wina tego, że jest za mało powietrza w nim. Taką operację po raz pierwszy zrobiłem ok 2 miesiące temu. Ale ostatnio to się powtórzyło. Dlaczego tak się dzieje. Moze być nieszczelność na zaworach u góry hydroforu. Co mam robić? Porozkręcać i po wymieniać włosy??
Proszę o pomoc w obu przypadkach.

kamikazeeeee
07-04-2007, 09:12
Mam pytanie do wielkorządcy tego formu. Od czego zależy to czy należy spuszczać wodę z instalacji CO. niektórzy mówią, ze nie spuszczają inni znowu co roku zlewają wodę z CO. Ja w domu instalację CO odpaliłem dosłownie na 5 dni tej zimy bo paliłem kominkiem i zastanawiam się czy spuszczać wodę czy nie?

A drugie pytanie dotyczy hydroforu. Mam Hydrofor firmy HYDRO-VACUM z Grudziądza. Zauważyłem ostatnio, że bardzo często zaczęł mi się włączać pompa w studni, wyadje mi się że dlatego, że cisnienie w hydroforze szybko spadało. Bo na wskaźniku ciśnienia, wskazówka bardzo szybko "kursowała" między 0,2 a 0,4 i spowrotem. Dlatego też spuściłem wodę z Hydroforu, bo myślałem że to wina tego, że jest za mało powietrza w nim. Taką operację po raz pierwszy zrobiłem ok 2 miesiące temu. Ale ostatnio to się powtórzyło. Dlaczego tak się dzieje. Moze być nieszczelność na zaworach u góry hydroforu. Co mam robić? Porozkręcać i po wymieniać włosy??
Proszę o pomoc w obu przypadkach.

partner
07-04-2007, 09:34
Mam pytanie do wielkorządcy tego formu. Od czego zależy to czy należy spuszczać wodę z instalacji CO. niektórzy mówią, ze nie spuszczają inni znowu co roku zlewają wodę z CO. Ja w domu instalację CO odpaliłem dosłownie na 5 dni tej zimy bo paliłem kominkiem i zastanawiam się czy spuszczać wodę czy nie?

A drugie pytanie dotyczy hydroforu. Mam Hydrofor firmy HYDRO-VACUM z Grudziądza. Zauważyłem ostatnio, że bardzo często zaczęł mi się włączać pompa w studni, wyadje mi się że dlatego, że cisnienie w hydroforze szybko spadało. Bo na wskaźniku ciśnienia, wskazówka bardzo szybko "kursowała" między 0,2 a 0,4 i spowrotem. Dlatego też spuściłem wodę z Hydroforu, bo myślałem że to wina tego, że jest za mało powietrza w nim. Taką operację po raz pierwszy zrobiłem ok 2 miesiące temu. Ale ostatnio to się powtórzyło. Dlaczego tak się dzieje. Moze być nieszczelność na zaworach u góry hydroforu. Co mam robić? Porozkręcać i po wymieniać włosy??
Proszę o pomoc w obu przypadkach.


możliwe że masz "dziórkę" w membranie w zbiorniku. musiałbyś wyjąć balon ze zbiornika i sprawdzić

kamikazeeeee
07-04-2007, 09:53
a jak się wyjmuje taki balon, sam dam radę?? i jak ma dziurkę to co?? do wymiany, czy to się jakoś łata? Jak?

partner
07-04-2007, 10:00
odkręcasz metalowy kołnierz od zbiornika i wyjmujesz z niego ten balon. ja zawiozłem go do zwykłego wulkanizatora

mar_ch
07-04-2007, 14:35
Podstawowe pytanie czy oprócz kominka z rozprowadzeniem ciepła i czopuchem do grzania wody będzie jeszcze jakieś urządzenia do grzania domu mam na myśli kociołek gazowy lub olejowy zakładam że tak W takim przypadku radzę kupić zasobnik z podwójna wężownicą o pojemności 200-250L i podpiąć go w jedną z nich można to też zrobić w przypadku zasobnika z jedną wężownicą ale ze względu na to że instalacja od kominka będzie otwarta będzie ona za bardzo skomplikowana jak do grzania samej cwu chyba że wówczas podłączyć do tego i grzejniki

nie bedzie zadnego kociolka bede mial ogrzewanie elektryczne nadmuchowe + kominek. cwu bedzie grzana elektrycznie + ten wymiennik na czopuchu kominka. moze kiedys solary jesli dojde do wniosku ze warto. Z tego co sie dowiedzialem to podlogowka pracuje w tem do 40 st, wiec widze ze odbior ew nadmiaru ciepla musze zrobic poprzez dodatkowe - 1-2 grzejniki. mam nadzieje ze to zadziala

niezły
07-04-2007, 16:06
W takim razie ja bym zrobi tak jeśli koniecznie chcesz mieć takie ustrojstwo kupił bym zasobnik 150L z pojedynczą wężownicą i obowiązkowo z grzałką elektryczną i to podłączył do tego czopucha do tego jeszcze pompka naczynie wzbiorcze i sterownik do pompki i nie bawił bym się w żadne dodatkowe rzeczy typy podłogówki i grzejniki i nauczył bym się tylko dobrze palić w kominku

mar_ch
07-04-2007, 18:15
zasobnik myslalem zalozyc 200 albo 300 l, kominek moze (bedzie do poki mi sie bedzie chcialo) chodzic nonstop. pompa jesli bez grzejnikow chyba zbedna bo zasobnik bedzie zawieszony tuz pod styszkiem 2 m w poziomie od kominka wiec mysle ze grawitacja da rade. naczynie wzbiorcze pewnie dla bezpieczenstwa zaloze, ale ciepla bedzie chyba sporo za duzo przy pracy ciaglej kominka. Myslalem o trojniku za wezownica z zaworem odchodzacym na kaloryfer i po przekroczeniu zadanej temp (60-70 st ?) otwiera droge do tych grzejnikow. dogrzalbym w ten sposob duzy i raczej chlodny pokoj nad garazem i gorna lazienke. czy przy takim rozwiazaniu potrzebna jest pompka tloczaca wode na te grzejniki?
chyba ze wystarczajaca okazalo by sie ciagla praca pompki recyrkulacji. czy podczas recyrkulacji wody duzo ciepla zostaje oddane?
Gdyby sie na to nastawiac to ciepla wode wypadalo by prowadzic bez otuliny, ale przy grzaniu elektryka byly by duze straty.. jak nie z jednej to z drugiej.

mayland
07-04-2007, 20:11
Witaj niezły. Ośmielę się podpytać o jedną rzecz która mnie nurtuje. Będę mieć troche podłogówki w domku (łazienki, wiatrołap, kuchnia).
Planuję ogrzewanie olejowe. Piec z zasobnikiem na wodę. Do tego chcę mieć alternatywę w postaci zwykłego pieca na drewno i wegiel. Co wtedy z podgrzewaniem cwu? Czy muszę mieć dodatkowy zasobnik do co i cwu? Może cos mi podpowiesz praktycznego jak to rozwiazać by miało ręce i nogi i by działało :lol:

niezły
07-04-2007, 22:05
Właśnie skończyłem kroić sałatkę jarzynowa :D

Cały problem w tym by określić jaka dokładnie moc będzie miało to ustrojstwo i dopiero wówczas można przyjąć wielkość zasobnika i ewentualnie cos dodatkowego co mogło by oddawać ciepło
Trzymam się zasady że rury w których płynie ciepło zawsze izoluję bez względu czy są to rury od cwu czy od co Pompka do ccw powoduje niewielkie straty ciepła ale dodatkowo potrafi mieszając wodę w zasobniku zwiększyć jego pojemność

niezły
07-04-2007, 22:33
Nic bardziej prostszego Kociołek gazowy lodówka czy może z oddzielnym zasobnikiem
Możesz zrobić to na kilka sposobów
Pierwszy kupujesz zasobnik z dwoma wężownicami
Drugi masz pakiet zasobnik oddzielny ale firmowy i z jedna wężownicą to podłączasz oba kotły do tej samej wężownicy za pomocą zaworów zwrotnych
Trzeci Masz lodówkę ale zasobnik tradycyjny ( nie ładowany warstwowo) patrz punkt wyżej ale taki kociołek ma własny zestaw przyłączeniowy i trzeba będzie trochę pokombinować
Czwarty do zasobnika który masz dokupujesz jeszcze jeden zasobnik i podłączasz szeregowo jaw zastawach do solarów
Piąty Masz lodówkę z zasobnikiem ładowanym warstwowo Na trzeźwo nie pomogę Musiał bym pomyśleć ale też się da
Generalnie sposób podobny jak z kominkiem z płaszczem wodnym
Jestem gorącym zwolennikiem takiego rozwiązania ale kotłownia jest skomplikowana i dość kosztowna a może wyglądać nawet tak
Kocioł gazowy na gaz płynny i kociołek na opał stały z dolnym spalaniem zasobnik z jedną wężownicą http://www.mendrycki.pl/galeria/image.php?photo=kotlownia%2002.jpg&galeria=kotlownie&podpis=kotlownia%2002

Kociołek olejowy i zasobnik z jedna wężownicą i kominek z płaszczem wodnym http://www.mendrycki.pl/galeria/image.php?photo=kotlownia%2015.jpg&galeria=kotlownie&podpis=kotlownia%2015

niezły
07-04-2007, 22:47
Oprócz odpowiedzi na Wasze pytania będę czasami wtrącał swoje trzy grosze może komuś się przyda

Właśnie dostałem nowy numer Magazynu Instalatora ( w całości dostępny w necie) ale komu chciało by się wyszukiwać ciekawych informacji więc podam kilka ciekawych linków
Bardziej wydajny sposób grzania ciepłej wody za pomocą solarów
http://www.instalator.pl/archi/2007/mi4(104)/32.pdf

Pelety drzewne i normy
http://www.instalator.pl/archi/2007/mi4(104)/34.pdf
http://www.instalator.pl/archi/2007/mi4(104)/36.pdf

Wybór systemu ogrzewania (ekonomia)
http://www.instalator.pl/archi/2007/mi4(104)/48.pdf
http://www.instalator.pl/archi/2007/mi4(104)/49.pdf

janusz_21
07-04-2007, 23:24
Witam! Instalacja co powinna być zalana cały czas i oprócz sytuacji awaryjnych nie powinno się jej opróżniać. To jest pewne.

niezły
07-04-2007, 23:36
Są dwa sposoby na zawieszenie pompy głębinowej
Pierwszy na rurze wodociągowej PE niebieskiej i lince zabezpieczającej
Drugi za pomocą rur stalowych i bez linki
W obu przypadkach pompa nie powinna się urwać a jedynym problemem może być jej odkręcenie się W przypadku rur stalowych jest nawet takie zabezpieczenie przy pompie ( tak ma Grudziądz )
Wszystkie złączki do PE są bardzo wytrzymałe

janusz_21
07-04-2007, 23:50
Witam! Bardzo dziękuję za odpowiedź, która rozwiała moje wątpliwości. Wnioskuję, że potwierdzasz montaż pompy na rurze PE gdzie linka zabezpieczjąca jest luźna. Dzięki też za to co do tej pory czytałem na tematy instalacji co i cwu, na pewno skorzystam z Twoich rad, o które pytali inni. Pozdrawiam.

VIP Jacek
08-04-2007, 19:25
niezły, jakie grzejniki są lepsze aluminiowe czy stalowe nie wiem jakie wybrać?
Będę miał kocioł na paliwo stałe, ale to chyba nie ma wpływu na grzejniki.
Mnie osobiście lepiej podobają się aluminiowe. Można też w razie czego dołożyć żeberka. :wink:

mar_ch
08-04-2007, 22:36
Co do tego wymiennika na kominek to producent podaje 6 kW
http://www.allegro.pl/item180165085_wymiennik_ciepla_plaszcz_wodny_6kw_n a_kominek.html
raczej bym w to nie wierzyl i przyja 2-3 kW
Chce sam zrobic instalacje cwu, oparta na rurach pex z wykorzystaniem zlaczek zaciskowych (sklep w ktorym kupie material pozyczy mi zaciskarke) Mam pare pytan w zwiazku z tym:
1. Na jakiej wysokosci w scianie powinny byc wyjscia wody przy zlewach z dolnym doprowadzeniem wody ?(tzn ze zlewu a nie ze sciany)
2. na jakiej wysokosci i kolanem o jakim stopniu zgięcia zrobic wyjscie odplywu, czy odplyw powinien byc pomiedzy zimna i ciepla woda?
3. jak jest przyjete po ktorej stronie ciepla, a po ktorej zimna woda.
4. czy obieg cyrkulacyjny powinien byc wykonany w gwiazde, czy moze byc dookola z odejsciami na poszczegolne krany?
5. jak przygotowac (na jakiej wysokosci i jakie srednice) podlaczenia do hydroforu?
6. mam pompe głębinową 4R14 380V 2,2kW BELARDI z ktorej wychodzi rura fi 50. Czy doprowadzenie do hydroforu robic tez tą srednica czy zrobic wczesniej redukcje?

niezły
09-04-2007, 21:38
To kwestia gustu bo nawet ceny są porównywalne ale statystycznie to najwięcej montuje się płytowych
Sam też jestem zwolennikiem płytowych.

Zalety grzejników płytowych
- duża gama wymiarów zarówno wysokość jak i długość
- łatwość montażu ( czasami traci się naprawdę dużo czasu na prawidłowe i szczelne skręcanie grzejników aluminiowych )
- mogą być instalowane do każdego rodzaju instalacji
- duża moc w stosunku do długości

Wada grzejników płytowych
- podatne na korozję ( nie nadają się na montowanie w łazienkach)

Zalety grzejników aluminiowych członowych
- odporne na korozję
- można zwiększyć moc poprzez dokręcanie elementów

Wady grzejników aluminiowych członowych
- pracochłonny montaż
- grzejnik łączony z więcej niż 10 elementów traci na estetyce
- większość nie nadaje się do instalacji miedzianych
- ograniczona wymiarówka ( trzy żeberka w holu wyglądają dziwnie)
- w niektórych z upływem lat uszczelki łączące robią się brązowe

niezły
10-04-2007, 15:42
Mar-ch
1 Może tak 55-60 cm ale od góry terakoty a nie od chdziaka
2 na wysokości 45 cm i dobże żeby kanalizacja była po środku Kolano fi 50 90st nie zapomnij o podejściu zimnej wody do pralki
3 zawsze zimna woda jest po stronie prawej W przypadku baterii łączonych na wężyki nie ma to znaczenia ale w przypadku baterii termostatycznych może być kłopot albo trzeba będzie przykręcić ją odwrotnie
4 jeżeli zależy Ci na tym by ciepła wodę mieć od razu we wszystkich kranach to instalacja wody ciepłej powinna być w rozwinięciu linią prostą z niewielkimi odgałęzieniami od odbiorników wody i z ostatniego punktu powrót do zasobnika
5 Chodzi Ci o rurę zasilającą dom w wodę Wystaw rurę z posadzki na wysokość do 150cm po wylaniu posadzki ustawisz zbiornik hydroforowy i go podłączysz a rure utniesz na odpowiedniej wysokości a jaka średnica To zależy od rodzaju materiału i ilości odbiorników wody
6 Instalacja wody zimnej to nie centralne ogrzewanie i w przypadku tej pierwszej nie można zaniżyć średnicy Odpowiedzi wcale nie są takie proste Średnica rury zależy od tego jle tej wody będziesz potrzebował czy będzie tylko do domu a może tez i do ogrodu czy będzie stacja uzdatniania wody jaka długość rury od pompy do zbiornika Poniżej 40 mm w przypadku rury niebieskiej bym nie schodził

_ZBYCH_
10-04-2007, 16:42
Witam

Możesz coś doradzić z tym moim zasobnikiem i uszkodzonym króćcem? :(

Do hydraulików - problem z zasobnikiem :( (http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=98213&highlight=)

niezły
10-04-2007, 23:18
Na naprawy kowalsko-spawalnicze zawsze masz czas Dla mnie wspawanie krućca to bułka z masłem nabrałem wprawy na bojlerach pewnej firmy (byłej firmy)
Spróbował bym jeszcze dowiedzieć się przyczyny i fachowego sposobu usunięcia awarii Wyślij zapytanie ze zdjęciami do konkurencji Buderusa np. do Biawaru, Elektrometu itp. Nic tak nie mobilizuje jak potknięcie się konkurencji Chociaż jestem pewien że i tak czytają te posty Buderus pewnie też

mar_ch
10-04-2007, 23:38
dzieki za odpowiedzi...
Pozdrawiam

VIP Jacek
12-04-2007, 19:18
chciałbym się doradzić z jakiej firmy (alupex) wykonać ogrzewanie podlogowe i zasilenie grzejników oraz cwu od bojlera do kranu?
Czy ma to być Wavin czy Kissan?
Podlogówka i grzejniki będą zasilane poprzez wymiennik.
Kocioł na paliwo stałe- FEX.

niezły
12-04-2007, 22:15
Jeśli miałbym wybierać tylko między tymi dwoma firmami to radzę kupić Kisan to nie znaczy że Wavin jest zły ale Kisan jest bardzo dobry i robiony w kraju

iwa
13-04-2007, 14:34
Witam!!!, wodociągi zadecydowały ze w drodze musi być sieć wodociągowa rura 100 okazuje się że współwłaściciele drogi nie są skłonni pokryć kosztów ile może kosztować 200m takiej sieci

Marek30022
13-04-2007, 15:14
Mam pytanie do wielkorządcy tego formu. Od czego zależy to czy należy spuszczać wodę z instalacji CO. niektórzy mówią, ze nie spuszczają inni znowu co roku zlewają wodę z CO. Ja w domu instalację CO odpaliłem dosłownie na 5 dni tej zimy bo paliłem kominkiem i zastanawiam się czy spuszczać wodę czy nie?

A drugie pytanie dotyczy hydroforu. Mam Hydrofor firmy HYDRO-VACUM z Grudziądza. Zauważyłem ostatnio, że bardzo często zaczęł mi się włączać pompa w studni, wyadje mi się że dlatego, że cisnienie w hydroforze szybko spadało. Bo na wskaźniku ciśnienia, wskazówka bardzo szybko "kursowała" między 0,2 a 0,4 i spowrotem. Dlatego też spuściłem wodę z Hydroforu, bo myślałem że to wina tego, że jest za mało powietrza w nim. Taką operację po raz pierwszy zrobiłem ok 2 miesiące temu. Ale ostatnio to się powtórzyło. Dlaczego tak się dzieje. Moze być nieszczelność na zaworach u góry hydroforu. Co mam robić? Porozkręcać i po wymieniać włosy??
Proszę o pomoc w obu przypadkach.


możliwe że masz "dziórkę" w membranie w zbiorniku. musiałbyś wyjąć balon ze zbiornika i sprawdzić


Czy to oznacza, że raz wtłoczone powietrze do zbiornika powinno być tam na zawsze.

ja operację napełnienia zbiornika powietrzem wykonuję co 2-3 miesiące - może to sytuacja nienormalna ?

partner
13-04-2007, 21:08
Mam pytanie do wielkorządcy tego formu. Od czego zależy to czy należy spuszczać wodę z instalacji CO. niektórzy mówią, ze nie spuszczają inni znowu co roku zlewają wodę z CO. Ja w domu instalację CO odpaliłem dosłownie na 5 dni tej zimy bo paliłem kominkiem i zastanawiam się czy spuszczać wodę czy nie?

A drugie pytanie dotyczy hydroforu. Mam Hydrofor firmy HYDRO-VACUM z Grudziądza. Zauważyłem ostatnio, że bardzo często zaczęł mi się włączać pompa w studni, wyadje mi się że dlatego, że cisnienie w hydroforze szybko spadało. Bo na wskaźniku ciśnienia, wskazówka bardzo szybko "kursowała" między 0,2 a 0,4 i spowrotem. Dlatego też spuściłem wodę z Hydroforu, bo myślałem że to wina tego, że jest za mało powietrza w nim. Taką operację po raz pierwszy zrobiłem ok 2 miesiące temu. Ale ostatnio to się powtórzyło. Dlaczego tak się dzieje. Moze być nieszczelność na zaworach u góry hydroforu. Co mam robić? Porozkręcać i po wymieniać włosy??
Proszę o pomoc w obu przypadkach.


możliwe że masz "dziórkę" w membranie w zbiorniku. musiałbyś wyjąć balon ze zbiornika i sprawdzić


Czy to oznacza, że raz wtłoczone powietrze do zbiornika powinno być tam na zawsze.

ja operację napełnienia zbiornika powietrzem wykonuję co 2-3 miesiące - może to sytuacja nienormalna ?


ja ostatnio napełniałem po wspomnianej awarii - rok temu

niezły
17-04-2007, 09:34
Trudno mi określić ponieważ robie tylko instalacje wewnętrzne o cenę musisz zapytać u potencjalnego wykonawcy

iwa
17-04-2007, 10:15
trudno dzięki czy tym potencjalnym wykonawcą mogą być tylko wodociągi .Jeszcze mam jedno pytanie: mam mieć kocioł na paliwa stałe do c.o i podgrzewania wody, czy równocześnie da sie zrobić boiler na prąd, chodzi o to żeby wodę w okresie letnim korzystać z takiego boilera a w okresie zimowym z centralnego ogrzewania

janusz_21
17-04-2007, 17:23
Witam! Pytanie mam następujące- mam kocioł Ogniwo z Biecza 20kW z górnym spalaniem i po lekturze różnych postów (po czasie niestety) chciałbym go przerobić na kocioł z dolnym spalaniem! Teoretycznie istnieje taka możliwość poprzez wspawanie pionowo żaroodpornej blachy w komorze spalania! Tylko pytanie czy ma to sens i rzeczywiście jest to możliwe? Czy ktoś to ćwiczył?

niezły
17-04-2007, 21:05
Niekoniecznie wodociągi są tez firmy prywatne świadczące tego typu usługi Najtaniej było by samemu zrobić coś takiego kupić rurę i wynająć koparkę wówczas koszty były by dużo mniejsze ale taka samowolka doprowadziła by do strasznego bałaganu
Do kotła na paliwo stałe możesz kupić zasobnik z fabrycznie zamontowaną grzałką elektryczną
Tu masz przykład z zasobnikiem Elektrometu
http://mendrycki.pl/galeria/image.php?photo=kotlownia%2018.jpg&galeria=kotlownie&podpis=kotlownia%2018

a tu z zasobnikiem Biawaru wiszącym
http://mendrycki.pl/galeria/image.php?photo=kotlownia%2009.jpg&galeria=kotlownie&podpis=kotlownia%2009

z własnego doświadczenia wolę ciepłą wodę grzać za pomocą kotła na opał stały niż prądem

niezły
17-04-2007, 21:14
Niepodważalnym autorytetem od kotłów na opał stały na tym Forum jest JANUSS ale tez się wypowiem
Tak się składa że swego czasu też kupiłem kociołek na opał stały taki najtańszy i najprostszy i oczywiście z górnym spalaniem i przy mojej bardzo nowoczesnej i skomplikowanej instalacji miałem z nim problem ponieważ rosła w nim temperatura kiedy nie powinna i tez zastanawiałem się poważnie nad przerobieniem go na kociołek z dolnym spalaniem ale i tak nie rozwiązało by to wszystkich moich problemów z kotłem więc postanowiłem nie poprawiać fabryki i zamiast ingerować w konstrukcje kotła zamontowałem bufor 1470L i teraz jestem bardzo zadowolony z tego taniego i prostego kotła

iwa
18-04-2007, 11:24
dlaczego??? czy takie zestawienie może powodować dużo awarii czy chodzi tylko o finanse. Po obejrzeniu zdjęć bardziej podoba mi się estetyka( a tu z zasobnikiem Biawaru wiszącym)
http://mendrycki.pl/galeria/image.php?photo=kotlownia%2009.jpg&galeria=kotlownie&podpis=kotlownia%2009
czy estetyka idzie w parze z jakością. AAAAAAAA dziękuję za odpowiedzi są jasnedla mnie lajkonika w tych sprawach.

niezły
18-04-2007, 20:47
Jeżeli chodzi o sieci to bardziej chodzi o zachowanie jakiegoś porządku i poziomu robót Przecież później wodociągi to serwisują
Wracając do kotłowni to Bawar jest solidną firmą i te zasobniki Quarto są w wersji stojącej i wiszącej ale tylko wersja wisząca ma grzałkę elektryczną Obudowa jest z blachy a izolacją jest pianka a nie styropian (zaleta) Ten konkretny na zdjęciu jest 150L a koszt takiego to około 1300zł


Zasobniki wiszące mają dwie zalety zajmują mniej miejsca jest to ważne w przypadku kotłowni na opał stały i można lepiej rozplanować kotłownię Przykład kotłownia pod schodami zwykły zasobnik stojący by się nie zmieścił Wiem zawsze można zamontować kociołek z wbudowanym zasobnikiem http://mendrycki.pl/galeria/image.php?photo=kotlownia%2011.jpg&galeria=kotlownie&podpis=kotlownia%2011

Sebsiu
30-04-2007, 09:05
Witam

Czy jest jakies pzreciwskaanie intalowania instalacji wodnej w suficie ?
Dodam ze mam strop drewniany. Jesli tak t z jakiego najlepiej materialu ?

Pozdrawiam

Sebastian

niezły
30-04-2007, 22:43
Rury prowadzi się przeważnie po chudziaku ze względów praktycznych równie dobrze można prowadzić je po suficie jest tylko jeden problem w przypadku rur z tworzywa gęściej należy je mocować ponieważ będą brzydko zwisać

adamaria
07-05-2007, 18:26
Witam!
Jestem na etapie instalacji c.o. w tym kominka z plaszczem wodnym. Mój wykonawca zaproponował mi montaż zmiękczacza wody. Cena wysoka, bo 4000 PLN ( ale z tego co sie orientowałam to są droższe).No i zastanawiam sie, czy jest mi on tak niezbędnie potrzebny. Woda co prawda jest dosyć twarda, zwłaszcza w studni, z której też będę ciągnęła wodę. Czym może grozić nie zainstalowanie takiego zmiękczacza wody, bądź też kiedy w późniejszym czasie mogłabym go bez większych szkód dla instalacji zainstalować?
Pozdrawiam i proszę o pomoc.

eisenberger
07-05-2007, 21:27
przepraszam ze zawracam głowę takimi pierdołami ale mam awaryjną sytuacje.
terma gazowa leje :evil: zaczęła kapać woda przez taki mały otworek w zespole gazowym ,tak gazowym (dosyć mocno wiadro na 6 godzin) tuż nad zespołem wodnym , podejrzewam że przepuszcza membrana w zespole wodnym i przedostaje się do zespołu gazowego , boje się rozbierać bo to dość stary (10LAT) piecyk Francuzki i części pewnie tylko na zamówienie albo wcale :cry: I TU PYTANIE : CZY MOGĘ ZATKAĆ TEN OTWOREK ?? CZY NIC SIĘ NIE STANIE ???????

niezły
08-05-2007, 12:59
Trudna jest przewidzieć wszystkie konsekwencje korzystania twardej wody Na pewno będą to problemy z utrzymaniem czystości na sanitariatach i bateriach , problemy z praniem więcej środków czystości śmierdząca ciepła woda częstsze serwisowanie urządzeń przygotowujących ciepłą wodę i problem całkowicie pomijany to prysznic jeśli mamy prysznic to woda powinna spełniać normy ponieważ zanieczyszczenia w niej zawarte wdychamy w formie aerozolu
Objawy te i inne mogą występować ale nie muszą zależy to od bardzo wielu czynników Osobiście jestem za zbadaniem wody i dbanie o to by korzystać z niej o odpowiednich parametrach
Jest jeszcze jedna szkoła reprezentowana również na tym Forum typu a je korzystam z twardej i wszystko działa

niezły
08-05-2007, 13:04
Nie przepraszaj po to jest to Forum ale ja niestety nie mogę pomóc jest to zadanie dla lokalnego serwisanta Jestem tylko hydraulikiem montującym takie urządzenia często również zdarza mi się robić za serwisanta ale nigdy na odległość

eisenberger
08-05-2007, 15:17
dzięki ! rozebrałem , membrana cała , ale poczyściłem popsikałem wd40 i jest lepiej ! pozdrawiam

świercz
08-05-2007, 16:30
mam pytanie...
czy jezeli płaca za całośc co cwu i kanaliza to w to włączony jest koszt założenia grzejników i geberitów? czy jest tak że za to płaci się extra oddzielnie?

niezły
08-05-2007, 22:21
Trudno jest mi odpowiedzieć na takie pytanie ponieważ robiąc wycenę kosztorys dzielę na etapy pokrywające się z robotami i stelaże montuję w zasadzie gratis przy pierwszym etapie wykonywania instalacji ( cena punktu za kibelek jest taka sama czy ma być stelaż czy też kompakt) a wieszanie grzejników jest to kolejna pozycja w kosztorysie i przeważnie wykonywana dużo później i też uwzględniam tu symboliczną kwotę za montaż 100-200zł
Różni fachowcy w różny sposób potrafią wycenić własna pracę jedni wyceniają za całość inni od punktu a jeszcze inni na zasadzie pogodzimy się po robocie
Moje kosztorysy są bardzo szczegółowe czasami to wada bo klient z takim kosztorysem chodzi od fachowca do fachowca i szuka tego o 5 zł tańszego niestety niska cena w kosztorysie nie oznacza taniej instalacji ale też taki kosztorys ma też i zalety inwestor wie dokładnie ile co będzie kosztowało w razie jakichkolwiek zmian a ja na brak robót nie narzekam

świercz
09-05-2007, 15:51
dzieki za odpowiedz.
u mnie za rozprowadzenie rurek itd. płaciłem 2800zł czy to wysoka cena?
potem zawieszenie grzejników 600zł
no i stelaże 350
potem jeszcze bedzie kotłownia ale tu jeszcze nie mam ceny... ile mniej więcej może to kosztowac....? jesli chodzi o ileości to wystarczy spojrzeć w dziennik ;)
pozdro

michall.m
09-05-2007, 20:09
to i ja zapytam:
Pan hydraulik zrobił mi zakręt pod kątem prostym rury kanalizacyjnej (tej co wychodzi na zewnątrz budynku), na moje pytanie i zdziwienie dlaczego, powiedział, że zrobił spadek i to w niczym nie przeszkadza :o :roll: ...
Wiem, że teraz juz nic nie zrobię (budynek stoi, podłogi są), proszę jednak o rozwianie moich wątpliwości, jakie to niesie za sobą skutki, czy to straszna fuszera, czy da się z tym żyć i ewentualnie jakie powinnam przedstawić argumenty, że to źle i tak sie nie robi, a może sie mylę i tak może być :oops: :-?
No zielona w temacie jestem, pomocy... :( :P
pzd
ania

niezły
09-05-2007, 22:14
Cena robocizny zależy od regionu kraju i indywidualnej oceny własnej pracy która z kolei jest suma rożnych czynników takich jak koszty działalności, zysk i możliwości rynku a czy to jest drogo. Drogo i dużo nie znam takiej miary mógłbym jedynie odnieść to do własnych wycen i powiedzieć czy jest to drożej czy taniej Hydraulikę masz prawie zrobioną i nie wiesz za ile będziesz miał robiona kotłownię Ja zawsze robie całościową kalkulacj z rozbiciem na etapy

niezły
09-05-2007, 22:25
A jakie to teraz znaczenie oczywiście że da się z tym żyć jeśli hydraulik przestrzegał spadków i rury są bez zadziorów to możesz spać spokojnie po to przecież są kolana żeby je stosować było by lepiej gdyby kąt kolan był łagodniejszy ale to nie przestępstwo

stuk
10-05-2007, 09:52
Witam. Mam takie pytanie, w związku z planowaniem umiejscowienia rozdzielaczy kondygnacyjnych CO. Dom typu parter+poddasze użytkowe. Nie mam takiego miejsca, gdzie rozdzielacze na obu kondygnacjach mogłyby być jeden nad drugim i połączone pionem. Najbardziej pasuje mi umieścić je w ten sposób, że rurki od górnego rozdzielacza wchodzą do kotłowni w pobliżu pieca oczywiście z góry, a rozdzielacz parteru znajduje się w tej samej kotłowni i rurki od niego ida podłogą, spotykają się z tymi rurkami od górnego rozdzielacza gdzieś w połowie wysokości pomieszczenia, na wysokości wyjścia z pieca, tam łączone by były trójnikami i do pieca (piec gazowy). Wyglądałoby to mniej więcej tak jak na rysunku ponizej:

http://www.scrlock.republika.pl/foto/rozdz_co.jpg

Pytanie brzmi - czy tak może być? że od pieca do jednego rozdzielacza idze pion w górę, a do drugiego w dół do podłogi i z niej do rozdzielacza parteru? To jest prawidłowo, ostatecznie ujdzie, czy zdecydowanie źle?

harnasx
10-05-2007, 17:52
zabieram się za C.O. na poddaszu - będzie wykonane jako rozdzielaczowe rurki pexal 16mm, na poddaszu zaplanowałem 5 grzejników alu i dwa obwody podłogowego (mały w łazience i wiekszy na korytarzu) więc rozdzielacz myśle 7 wyjsc Teraz pytanie: jaką dać srednicę rurki zasilającej rozdzielacz (bedzie miedziana)?
myślę nad 28mm ale chętnie dałbym 22mm

Jaka jest srednica/gwint na zasilaniu takiego rozdielacza? 3/4"?

PS. CO parteru wykonane jest w miedzi

niezły
11-05-2007, 20:11
Stuk

Jest to rozwiązanie jak najbardziej prawidłowe Należy tylko pamiętać o takim prowadzeniu rur do górnego rozdzielacza żeby nie było możliwości powstawania korków powietrznych tzn. tak prowadzić rury aby biegły one poziomo lub ze spadkiem do górnego rozdzielacza

niezły
11-05-2007, 20:17
Średnica rur zasilających górny rozdzielacz zależy od kilku czynników sumy mocy grzejników na poddaszu i długości rur od kotłowni do rozdzielacza oraz ilości kolan Podejrzewam że 22 powinna wystarczyć ale 28 była by lepsza
Większość belek rozdzielaczowych ma gwint wewnętrzny 1 cal

harnasx
11-05-2007, 21:29
Średnica rur zasilających górny rozdzielacz zależy od kilku czynników sumy mocy grzejników na poddaszu i długości rur od kotłowni do rozdzielacza oraz ilości kolan Podejrzewam że 22 powinna wystarczyć ale 28 była by lepsza
Większość belek rozdzielaczowych ma gwint wewnętrzny 1 cal

dziękuję!!!! utwierdziłeś mnie w podejrzeniu że 28 bedzie lepsza :)
pozdrawiam

niezły
11-05-2007, 21:42
Jesteście w ukrytej kamerze :wink: :D

http://mendrycki.pl/index.php?page=targi

niezły
13-05-2007, 16:56
Tradycyjnie jak co miesiąc zapraszam drogich Forumowiczów do ciekawej lektury a oto wybrane tematy jest ich znacznie więcej a dodatkowo zapraszam do archiwum naprawdę warto
Instalacje zgrzewane
http://www.instalator.pl/archi/2007/mi5(105)/22.pdf
http://www.instalator.pl/archi/2007/mi5(105)/23.pdf
grzejniki stalowe w instalacji otwartej z gwarancją
http://www.instalator.pl/archi/2007/mi5(105)/50.pdf
http://www.instalator.pl/archi/2007/mi5(105)/51.pdf

Betsi2006
15-05-2007, 14:17
Witam

Potrzebuje pomocy w wyjaśnieniu i doradzeniu w sprawie grubości wylewki na ogrzewaniu podłogowym.
Mam w domu system mieszany podłogówka i kaloryfery.
Hydraulik rozkłada podłogówkę na styropianie ( specjalnym ) grubości 3cm.
Pozostała część domu, bez podłogówki, ma przewidzianą grubość styro pod wylewki - 10cm.
I teraz pytanie zasadnicze: Czy na podłogówkę położyć 7 cm styro dla zrównania poziomów, czy dać 5 cm styro i o 2 cm więcej wylewki w tych miejscach gdzie jest podłogówka?

Bardzo proszę o wyjąsnienie tego tematu ( bo mam różne opinie i nie wiem kogo słuchać - kierbuda czy hydraulika) :cry:

niezły
16-05-2007, 22:00
Podstawowa sprawa to grubość wylewki w miejscu gdzie ma być podłogówka i powinna ona wynosić około 5 cm od górnej krawędzi rury z tego wynika że około 7 cm od styropianu Obniżanie tej wartości jest niebezpieczne i może spowodować pęknięcia wylewki Zwiększenie grubości wylewki nie ma większych wad poza większą ilością betonu i trochę dłuższym nagrzewaniem się podłogówki co i tak jest bez większego znaczenia ale za to podłogówka dłużej trzyma ciepło

Tomek23
16-05-2007, 22:38
Mam kolejne pytanie odnośnie C.O.. Instalacja u mnie ma być mieszana tzn. grzejniki + podłogówka. Na parterze będą cztery obwody podłogówki, na piętrze dwa tj. łazienka i korytarz (korytarz tylko aby podłoga była ciepła) i tu moje pytanie. Czy na piętrze mam montować osobny rozdzielacz, czy istnieje możliwość podłączenia ich do rozdzielcza na parterze.

niezły
16-05-2007, 23:22
Są dwie możliwości odnośnie podłogówek na poddaszu
Pierwsza
Obiegi podłogówki podłączyć do rozdzielacza grzejnikowego jako dodatkowe obiegi za pomocą zaworów TRL
Druga
Jeśli na dole podłogówki są z centralnym zmieszaniem (zawór trójdrożny) to te dwa obiegi podłogówki na poddaszu tez można podłączyć do tego zmieszania i wyprowadzić dodatkowe zasilanie na poddasze do podłogówki i rozdzielacz na dwa obiegi

Można podłączyć również do rozdzielacza na parterze ale to sprawa dość ryzykowna po pierwsze jak rozwiązać problem odpowietrzenia pętli ( wykonalne) po drugie długość wszystkich obwodów powinna być podobna

mony
17-05-2007, 00:44
niezły, czy mógłbys zerknąć na mój post i wyrazić swoją opinię?

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=102264

pzdr
mony

Tomek23
17-05-2007, 10:48
Są dwie możliwości odnośnie podłogówek na poddaszu
Pierwsza
Obiegi podłogówki podłączyć do rozdzielacza grzejnikowego jako dodatkowe obiegi za pomocą zaworów TRL
Druga
Jeśli na dole podłogówki są z centralnym zmieszaniem (zawór trójdrożny) to te dwa obiegi podłogówki na poddaszu tez można podłączyć do tego zmieszania i wyprowadzić dodatkowe zasilanie na poddasze do podłogówki i rozdzielacz na dwa obiegi

Można podłączyć również do rozdzielacza na parterze ale to sprawa dość ryzykowna po pierwsze jak rozwiązać problem odpowietrzenia pętli ( wykonalne) po drugie długość wszystkich obwodów powinna być podobna



OK, odpuszczam temat podłączenia do rozdzielcza na parterze. Jeśli chodzi o proponowane przez Ciebie rozwiązania to mam możliwość wyboru jednego i drugiego ponieważ na parterze będzie system mieszający z zaworem trójdrogowym (chcę zastosować ESBE VTA32, czy to wg Ciebie dobry wybór?) , a grzejniki zarówno parteru i pietra będą na rozdzielaczach. Na którą proponowaną przez Ciebie wersję radziłbyś się zdecydować?

niezły
17-05-2007, 22:38
No niestety takie sytuacje sa niewygodne labo inaczej bardzo wygodne jeśli jedna ze stron…………
Niestety będzie to wymagało trochę pracy i czasu i to bardziej ze strony hydraulika Dobrze jak by były zdjęcia Co zrobić na budowie po wylewce odtworzyć przebieg rur policzyć metry i tak samo ze złączkami pozostałe elementy są na wierzchu Kwoty przybliżonej nie podam ba taka nie istnieje a poza tym była by wiążąca

mony
18-05-2007, 00:36
niezły - dziękuję za podpowiedź - niech hydraulik się tym zajmie. mam inne sprawy do załatwiania, a nie bedę go wyręczał.
pzdr
mony

Patos
18-05-2007, 07:51
Witam !
Czy spotkałeś się z kotłami pulsacyjnymi, a może montowałeś takie, chętnie poznam twoją opinię na ten temat.
Pozdrawiam
Patos

niezły
19-05-2007, 22:31
Niestety jeszcze się z nimi nie spotkałem w związku z tym swego zdania nie wypowiem jeszcze na razie ale ko kwestia czasu :D

płebla
20-05-2007, 20:24
Niezły.
Czy moglbys mi doradzic .W ten wtorek wchodzi na moj domek hydraulik.
Poniewaz zupelnie sie na tym nie znam zdalam sie kompletnie na niego.
Chce mi robic CO w miedzi a ciepla i zimna wode w pex-ie.Slyszalam ze w miedzi to cholernie duzo zaplace . :cry: :cry:
Nie mam podlogowki ,tylko wodna w wiatrolapie.Wode bede miec miejska i kanalize tez.Pytanie co lepsze i tansze oczywiscie.
Płebla

niezły
20-05-2007, 21:14
Ma być tani i dobrze
Miedź jest najdroższym materiałem do instalacji ale jeśli firmowa to tez i dobrym
Tworzywa w tym również i Pex są znacznie tańsze i równie dobre ale nie bardzo nadają się do instalacji grzewczych na paliwa stałe łączonych do instalacji bezpośrednio
Wybór należy do Ciebie teoretycznie oba rodzaje materiałów są równie dobre jeśli są markowe to znaczy nie jest to najtańszy produkt w Obi lub na Allegro

płebla
21-05-2007, 20:50
Ma być tani i dobrze
Miedź jest najdroższym materiałem do instalacji ale jeśli firmowa to tez i dobrym
Tworzywa w tym również i Pex są znacznie tańsze i równie dobre ale nie bardzo nadają się do instalacji grzewczych na paliwa stałe łączonych do instalacji bezpośrednio
Wybór należy do Ciebie teoretycznie oba rodzaje materiałów są równie dobre jeśli są markowe to znaczy nie jest to najtańszy produkt w Obi lub na Allegro
Dzieki wielkie Niezły.
To cenna dla mnie informacja.Piec mam na gaz .Wybralam instalacje w pex.
Slyszalam ze teraz budujacy powracaja do miedzi pod warunkiem ze ich stac na to.
Dzieki jeszcze raz
Płebla

stach_past
25-05-2007, 13:05
najwięcej ciepłej wody zużywa się w łazience, co jest więc lepsze : cyrkulacja czy zasobnik CWU w łazience.

dzięki z góry za informacje

Adam :D

niezły
25-05-2007, 15:45
Odpowiedz jest prosta ……………..




to zależy od wielu czynników i czasami braku miejsca Rozwiązaniem najbardziej popularnym jest zasobnik obok kotła i do tego cyrkulacja można tez umieścić zasobnik w łazience ale zajmie on nam sporo miejsca i względy estetyczne

stach_past
25-05-2007, 20:49
Dzięki za odpowiedź. A można jeszcze jedno (przedostanie :D ) pytanie: czy jest jakaś norma w litrach cw zasobnika na osobę. Bo różne tu wielkości chodzą, ale myślę, że 40-50 litrów.

W każdym razie gratuluję dobrej roboty na tym forum.
:D

Sasha
25-05-2007, 22:31
chentnie pomogę w problemach od strony praktycznej


Rady dotyczą instalacji
- centralnego ogrzewania
- instalacji wod-kan
- centralnego odkurzacza

Cześć

Ostatnio wyciągnięto mi wodę na działce i... ledwie leci (tak w porównaniu do mieszkania w bloku)
słyszałem ze to prawie ze normalne ponieważ wszyscy podlewają swoje ogródki i ciśnienie spada. Ale jak z tym żyć ???

Mam taki pomysł aby uniezależnić sie od czasowych spadków ciśnienia wody i zamontować w kotłowni duży zbiornik na zimną wodę. W domu instlacja korzystałaby z wody ze zbiorówników.

Nie jestem praktykiem, ale pomysł wydaje mi się sensowny.
Na wykopanie studni raczej nie ma szans. Wody po prostu nie ma (tzn jest ale bardzo głęboko)

proszę o radę

adamaria
27-05-2007, 07:34
Mam pytanie.
Właśnie kończę instalację C.O. chciałam się zabierać za kolejne prace, czyli malowanie i flizowanie, ale mój wykonawca powiedział, że najpierw trzeba uruchomić ogrzewanie, żeby sprawdzić, czy coś gdzieś nie cieknie. Przy czym on twierdzi, że to próbne ogrzewanie powinno potrwać około miesiąca. Czy nie jest to trochę za długo, wydaje mi się, że tydzień by w zupełności wystarczył.
Pozdrawiam.

niezły
27-05-2007, 12:15
Można i tak ale widzę tu pewne wady Duży i drogo zbiornik na wodę, woda do celów użytkowych nie powinna „stać” w zbiornikach ponieważ się „zestarzeje”
Wydaje mi się że lepszym rozwiązaniem było by zamontowanie zestawu hydroforowego lub samej pompy do podnoszenia ciśnienia W ofercie Grundfossa powinno być coś takiego ale obowiązkowo z czujnikiem do braku wody

majki
27-05-2007, 20:51
Cześć

Jeśli można to zapytam :wink:
Będę miał niedługo studnię z pompą głębionową na działce. Chciałbym podłaczyć to do powiedzmy jakiegoś kranu, ale maksymalnie prosto tak, by i mało było do ukradzenia i do zepsucia :wink:
Myślałem o czymś w rodzaju włącznika ciśnieniowego, ale prosiłbym o krótki "schemat ideowy" jak wszystko podłączyć. Na pewno nie tylko mnie się przyda :P

pozdrawiam, majki

niezły
27-05-2007, 22:20
tach_past

Dzięki za odpowiedź. A można jeszcze jedno (przedostanie ) pytanie: czy jest jakaś norma w litrach cw zasobnika na osobę. Bo różne tu wielkości chodzą, ale myślę, że 40-50 litrów.


Pewnie jakieś normy są przybliżone wartości podają producenci zasobników a reszta niestety w rękach wykonawcy i instalatora ponieważ dużo zależy od rodzaju i mocy kotła od rodzaju i mocy wężownicy w zasobniku ilości domowników i łazienek rodzaju odbiorników ciepłej wody ( wanna, panel prysznicowy) upodobań do kąpieli ale zawsze można powiedzieć np. 150L wystarczy :wink:

niezły
27-05-2007, 22:25
adamaria


Bez przesady kilka dni powinno wystarczyć chyba że masz podłogówkę to należało by ją wygrzać ale cykl wygrzewania jest długi i do tego te upały podłogówkę zostawił bym na jesień

majki
28-05-2007, 22:18
Niezły - pomożesz ... ? Pytałem o podłączenie pompy w studni.

pozdrawiam, majki

niezły
29-05-2007, 23:25
Pompa głębinowa i tylko zwykły zawór czerpalny W przypadku zwykłej pompy głębinowej będzie problem jeśli zrobimy to bez naczynka przeponowego sam wyłącznik ciśnieniowy nie spełni roli ponieważ pompa może bez przerwy załączać się i wyłączać ( taktować) chyba że jest to typ pompy z taką regulowaną wydajnością Na cza budowy radził bym kupić jakąś tania pompę i TYLKO NIE 3 FAZOWĄ

Patos
30-05-2007, 08:34
......... Na cza budowy radził bym kupić jakąś tania pompę i TYLKO NIE 3 FAZOWĄ
Z jakiego powodu nie 3 fazową?

niezły
01-06-2007, 14:37
Tak dla porządku jestem za tym by do domu właściwa pompa była pompą siłową ale na czas budowy najlepiej mieć jakąś zastępczą i obowiązkowo jedno fazową Dlaczego odpowiedz jest prosta brak jednej fazy spowoduje uszkodzenie silnika pompy i biorąc pod uwagę świadomość ekip i ogólny bałagan na budowach nawet chwilowy zanik jednej fazy występuje dość często i jeśli w tym momencie ktoś włączy pompę natychmiast ja uszkodzi Wiem że są zabezpieczenia braku fazy ale piszę tu o doświadczeniach i obserwacjach poczynionych na Waszych budowach

Buschido
01-06-2007, 21:54
Mam zamiar wykonać instalację CO z piecem na opał stały i stoję przed dylematem jaki materiał wybrać. Jedna z wersji jest taka, że kotłownia i piony w miedzi do rozdzielaczy, a od rozdzielaczy do kaloryferów ew. podłogówki wielowarstwowy PEX-AL-PEX f-my Uponor. Czy takie rozwiązanie może być i czy istnieją takie ograniczniki temperatury (coś w rodzaju RTL), które zamontowane przed rozdzielaczami nie wpuściłyby zbyt gorącej wody (powyżej 90) w inst. z PEX_AL_PEXa. Ew. czy są jakieś zawory, które mogłyby coś takiego wykonać. Myślę, że będę miał piec albo na groszek albo dolnego spalania z nadmuchem, inst. otwartą i zbiornik cwu ok 200-250 l.
Jeżeli takie rozwiązanie jest złe to co w zamian żeby było trwałe i nie udusiło mnie finansowo (dom 300 m2).

Pozdr.

niezły
02-06-2007, 22:42
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem bała by miedz ale ta cena drugim rozwiązaniem to wymiennik płytowy ale tez koszty i problemy z montażem skomplikowanej kotłowni
Kociołek na opał stały i od kotła do rozdzielaczy w miedzi a dalej w wielowarstwówce no nie do końca tok powinno się robić ale ja wiem że znowu magiczne słowo cena Tego akurat nie pochwalam ale jak już to może kociołek z wężownica schładzającą bo zaworów zamykających przy wysokiej temperaturze przed rozdzielaczem to bym nie stosował

darekgra
03-06-2007, 02:47
Witam

czym się różnią otuliny (takie z pianki) do rur miedzianych w tak jakby czerwonej foli od tych zwykłych czyli szarych?

pozdrawiam

harnasx
03-06-2007, 21:12
Zasobnik solara -głowię się czy jak podłącze pexalem 16mm dojscie zimnej wody z sieci i odbior ciepłej to nie bedzie za mały przekrój - żeby pod prysznicem jakies cisnienie przyzwoite było
(rurka to nawet nawet przekroj ma ale złączki dość mocno zawęzaja - a w sklepie powiedzieli że nawet jak dam rurkę 20mm to złaczki i tak na 1/2 cala tylko są

pozdrawiam i dzięki

niezły
03-06-2007, 22:58
darekgra

Witam

czym się różnią otuliny (takie z pianki) do rur miedzianych w tak jakby czerwonej foli od tych zwykłych czyli szarych?


Oczywiście ceną a tak na poważnie to są generalnie dwa rodzaje otulin szara która służy do zmniejszania strat ciepła i czerwona ale tez i granatowa chodzi oczywiście o taką cienka warstwę folii naklejonej na szarą otulinę a nie o sam kolor otuliny Potocznie taka otulina ( czerwona i granatowa ) nazywana jest stabilizowaną i służy do zalewania jej bezpośrednio w betonie W związku z tym otuliny zwykłej szarej nie powinno zalewać się bezpośrednio w betonie

niezły
03-06-2007, 23:10
harnasx Wysłany: 03 Cze 2007 21:12 Temat postu: podłaczenie zasobnika CWU do "sieci"

--------------------------------------------------------------------------------

Zasobnik solara -głowię się czy jak podłącze pexalem 16mm dojscie zimnej wody z sieci i odbior ciepłej to nie bedzie za mały przekrój - żeby pod prysznicem jakies cisnienie przyzwoite było
(rurka to nawet nawet przekroj ma ale złączki dość mocno zawęzaja - a w sklepie powiedzieli że nawet jak dam rurkę 20mm to złaczki i tak na 1/2 cala tylko są



Rurą o średnicy 16 lub 20 mm możesz podłączyć jeden odbiornik wody ale nie możesz zrobić zasilania zimnej wody do zasobnika i wyjście ciepłej do łazienki lub kilku łazienek do tego celu powinieneś użyć rury o średnicy przynajmniej 25 mm ale to tez zależy od kilku czynników takich jak ilość odbiorników wody, jakie są te odbiorniki wanna z hydromasażem , panel prysznicowy , odległość od zasobnika do łazienki itd.
Niestety na podjęcie właściwej decyzji wpływa kilka czynników

11małgosia
04-06-2007, 00:13
Uff... :o Przekopałam cały temat, znalazam odpowiedź na wiele pytań, ale pewnych rzeczy jeszcze nie wiem :roll:. Dlatego pytam:
1. czy zasobnik można - z powodu braku miejsca - umieścić bez większych problemów dokładnie nad kotłem wiszącym, ale piętro wyżej? Znajdzie się akurat w głównej łazience, w części gospodarczej... :D
2. czy znacie jakiś sposób na skuteczne zaizolowanie od wody kręgu w ziemi w którym ma się znaleźć hydrofor - mamy wysoki poziom wód gruntowych (1m) i hydrofor stałby praktycznie w wodzie.... Pozdrowienia, Małgosia

niezły
06-06-2007, 00:16
1 oczywiście że można bez większych problemów należy tylko pamiętać o odpowiednim odpowietrzeniu wężownicy i o przedłużeniu czujnika temperatury do kotła ale to zadanie dla hydraulika
2 nie ma chyba takiego praktycznego sposobu Widziałem nawet specjalne studzienki wodomierzowe z tworzywa pełne wody

WojtekSz
07-06-2007, 18:57
cześć
mama studnie kopaną i chciałbym korzystać z niej do podlewania dość dużej działki. Kładę system kropelkowy i kilka sekcji ze zraszaczami do trawników. Jaką pompę zastosować: myślałem o takiej zatapianej :)?
pozdrawiam

rusek007
07-06-2007, 21:10
Niezły, mam pytanko.
Posiadam wymiennik płytowy który będzie przy kominku z płaszczykiem, jest on 18 płytowy firmy Alfa Laval, ale od strony kominka 3/4 cala, ale po stronie odbioru (rozdzielacza i pompy) 1/2 cala, czy nie będzie problemu z obiegiem w sieci??

Grzego
07-06-2007, 21:59
Witam niezły
Mam problem z żółtą woda w kranie. Problem pojawia się gdy puszczam ciapłą wodę, zimna jest ok. Mam piec olejowy de dietrich, zasobnki byłczysczony przy ostatnim przeglądzie ale to nie pomogło. Instalacje mam z pex.

I.W.
08-06-2007, 21:42
Witam i proszę o poradę
Właśnie zaczynam zgłebiać tajniki ogrzewania.
Planuję:
Kocioł na eko-groszek
Grzejniki - I obieg parter, II obieg piętro
Podłogówke + ścienne parter 4 pętle
Czy potrzebuję :
pkt 1. Jednego rozdzielacza na 2 obwody do grzejników i drugiego rozdzielacza do podłogówki + ściennego czy może być jeden wspólny na 6 obwodów? A może trzy ?

pkt 2. Zaworu trójdrogowego mieszającego- zabezpieczającego alupexy podłogówki przed wysoka temperaturą

pkt 3. Czy rozdzielacze musza być z zaworami czy bez

pkt 4.Czy chcąc regulowac temperature poszczególnych pętli muszę miec zawory RTL czy jest inny sposób

pkt 5 Co jeszcze potrzeba (pompa (pompy), zawory zwrotne, czujnik przylgowy( do tego zaworu trójdrogowego), zawór przelewowy, naczynie wzbiorcze, zawór bezpieczeństwa, jakieś dodatkowe termostaty oprócz zaworów na grzejnikach, manometr termometr zawory odcinające) jakas dodatkowa automatyka poza tą na kotle?

A może to całkiem inaczej ma wygladać? Bo trochę sie gubię :oops:

EZS
09-06-2007, 00:44
Mam problem... a nawet dwa :lol:
może mi ktoś pomoże?

Pierwszy - czy jeżeli włożę w fundament rurę do wody (taki przepust), którą potem chcę przepchnąć giętką rurę właściwą i rura ta ma iść pod kątem 90 st do góry, to czy ta giętka w środku się nie zagnie? Czy ten kąt może być prosty?
Drugie - co zrobić? Zapomnieliśmy o tej nieszczęsnej rurze (do wody) przed wylewaniem ław. Teraz mają murować fundament i mogę ją włożyć, ale głębokość już nie ta, marne 70 cm pod gruntem. Czy w takim razie musimy się podkopywać pod ławą, czy możemy tą rurę dać na głębokości 70 ale ją czymś dobrze zaizolować? I czym? Czy nie zamarznie?

Proszę o opinie, zastanawiam się nad wykopkami, ale to katorżnicza praca.

rusek007
09-06-2007, 09:28
Daj pod ławą i będzie OK. Ja odejście do ogrodu też podkopywałem i mam spokojną głowę, to raptem pół godzinki roboty, bo pewnie chudziak nie wylanya ja musiałem go odkuwać, ale teraz w największe mrozy mogę spać spokojnie :D

niezły
12-06-2007, 19:58
Witam wiernych czytelników po kolejnym długim weekendzie tak się składa że sam tez dołączyłem do pięknej polskiej tradycji świętowania a teraz wypoczęty i i piekąca skurąna plecach mogę trochę popisać


WojtekSz

cześć
mama studnie kopaną i chciałbym korzystać z niej do podlewania dość dużej działki. Kładę system kropelkowy i kilka sekcji ze zraszaczami do trawników. Jaką pompę zastosować: myślałem o takiej zatapianej ?
pozdrawiam


Do nawadniania ze względu na wydajności i żywotność radzę zastosować pompę 3 fazową i najlepiej głębinową