PDA

Zobacz pełną wersję : Hydraulik do usług



Strony : 1 2 3 [4] 5 6 7 8

niezły
12-06-2007, 19:08
rusek007

Niezły, mam pytanko.
Posiadam wymiennik płytowy który będzie przy kominku z płaszczykiem, jest on 18 płytowy firmy Alfa Laval, ale od strony kominka 3/4 cala, ale po stronie odbioru (rozdzielacza i pompy) 1/2 cala, czy nie będzie problemu z obiegiem w sieci??


Trochę to mało przy wysokiej temperaturze i przy małej instalacji powinno chodzić ale na dwoje babka wróżyła Przy małym wymienniku ( nie wiem jaka jest jego moc) może być niebezpieczeństwo zagotowania wody w kominku

niezły
12-06-2007, 19:18
Grzego

Witam niezły
Mam problem z żółtą woda w kranie. Problem pojawia się gdy puszczam ciapłą wodę, zimna jest ok. Mam piec olejowy de dietrich, zasobnki byłczysczony przy ostatnim przeglądzie ale to nie pomogło. Instalacje mam z pex.


Zanieczyszczenia ciepłej wody lub jej nieprzyjemny zapach mogą być następstwem zanieczyszczonej wody z własnego ujęcia lub też wpływem samej instalacji elementy miedziane, korozja a w trakcie przeglądu był sprawdzany stan anody magnezowej

11małgosia
12-06-2007, 20:49
Do niezłego
Jak wybierać grzejniki - ma znaczenie marka, czy też sugerować się tylko ceną i wyglądem? :wink:

ja-anna
15-06-2007, 16:08
NIEZŁY !!!!!!!!!!!!! Ratunku pomocy.

poczytalam to forum i jestem w szoku. Czuje sie oszukana.Niezły podrzucę ci na piva liste zurzytych materiałów.Ocnenisz .Może sie myle ,ale sprawdze nim wyciagne kase z kieszeni .

pozdrawiam ja-anna

antonof
18-06-2007, 09:08
Witam!
Rozmawiałem ze swoim fachowcem od CO, który wykonuje obecnie instalację w moim domu i stwierdził on, że zamontowanie takiego zaworu 3 lub 4-drożnego to kasa wyrzucona w błoto. Zawór taki sprawdza się w instalacjach z piecami na gaz lub olej, gdzie bezwładność takiego pieca jest bardzo mała, natomiast zamontowanie go w instalacji z piecem na węgiel nie ma sensu - ze względu na dużą bezwładność. Dowiedziałem się u producenta pieca (fakora 25 KW - żeliwniak), że zawór taki tworzy dodatkowy krótki obieg, po to aby wracająca do pieca woda mieszała się z wodą wychodzącą, tak aby temperatura wody na powrocie była min 40'C - chodzi o ochronę kotła. Taką informację przekazałem mojemu fachowcowi, a ten stwierdził, że przy temp. na wyjściu kotła 55-60'C powracająca woda i tak będzie miała ta 40'C ponieważ będzie mieszała się z krótkim obwodem od CWU - a tam strata ciepła to max 5'C.
Tłumaczył mi to dość logicznie i musiałem mu przyznać rację. Ale tak na wszelki wypadek uzgodniliśmy, że na powrocie, gdzie mieszają się dwa obwody CO i CWU tuż przed piecem zamontujemy termometr tak aby można zaobserwować zmiany temp.
Zawór taki jeśli będę chciał zawsze można dołożyć.

Proszę o opinie.

Tomalx
19-06-2007, 10:49
Witam!
Jako że to mój pierwszy post na forum chciałbym na wstępie serdecznie się przywitać :D

Jestem po wstępnej rozmowie z hydraulikiem i mam malutki dylemacik. :lol: Remontuję domek "po dziadkach" w którym kotłownia będzie oddalona od domu o ~25 m. Rury kotłownia-dom wg hydraulika będą wkopane w ziemi (ocieplone otuliną thermaflex, watą szklaną i owinięte folią budowlaną). W domu będzie zamontowany wymiennik cwu, rozdzielacz i dodatkowa pompka. Dom do którego doprowadzona będzie instalacja jest parterowy, ściany nieocieplone - powierzchnia 73 m2.
Pytanie dotyczy średnicy rur biegnących z kotłowni do domu, hydraulik zastanawia się pomiędzy PEX 25 a PEX 32 mm. Czy warto dopłacać ~1000 zł do 32 mm ?

pozdrawiam serdecznie

radomik
19-06-2007, 12:08
Witam.
Pytanie: jak zrobić obwód zimnej wody do ogródka, aby z części rur zew. można było na zimę spuszczać wodę. Chodzi mi głównie o sposób rozmieszczenia zaworów i sposób montażu.
Rury zgrzewam sam (PP) i nie mam pomysła.
Proszę o odp. kreskowo(------), bądź jakaś fotka.

pozdr.

niezły
19-06-2007, 20:59
cd.

[/quote]I.W.

Witam i proszę o poradę
Właśnie zaczynam zgłebiać tajniki ogrzewania.
Planuję:
Kocioł na eko-groszek
Grzejniki - I obieg parter, II obieg piętro
Podłogówke + ścienne parter 4 pętle
Czy potrzebuję :
pkt 1. Jednego rozdzielacza na 2 obwody do grzejników i drugiego rozdzielacza do podłogówki + ściennego czy może być jeden wspólny na 6 obwodów? A może trzy ?

pkt 2. Zaworu trójdrogowego mieszającego- zabezpieczającego alupexy podłogówki przed wysoka temperaturą

pkt 3. Czy rozdzielacze musza być z zaworami czy bez

pkt 4.Czy chcąc regulowac temperature poszczególnych pętli muszę miec zawory RTL czy jest inny sposób

pkt 5 Co jeszcze potrzeba (pompa (pompy), zawory zwrotne, czujnik przylgowy( do tego zaworu trójdrogowego), zawór przelewowy, naczynie wzbiorcze, zawór bezpieczeństwa, jakieś dodatkowe termostaty oprócz zaworów na grzejnikach, manometr termometr zawory odcinające) jakas dodatkowa automatyka poza tą na kotle?

A może to całkiem inaczej ma wygladać? Bo trochę sie gubię





1 po jednym rozdzielaczu na kondygnację do grzejników i dodatkowy do podłogówki ze względu na temperaturę zasilania Ogrzewanie ścienne można wpiąć do rozdzielacza z grzejnikami
2 zaworu mieszającego ale nie zabezpieczającego same rury przed wysoką temperaturą ale przed przegrzaniem podłogi podgrzewanej a to już problem ze zdrowiem i samo poczucie gorsze i negatywna opinia dla podłogówki
3 Mogą być bez zaworów ale lepiej z zaworami
4 temperatury poszczególnych pętli nie da się tak łatwo regulować można co najwyżej wcześniej je wyłączyć Zamiast temperatury lepiej pokombinować z rozstawami
5 niestety na to pytanie nie mogę dać odpowiedzi ponieważ jest tak wiele zależnych i sposobów dojścia do celu Do każdej kotłowni podchodzę indywidualnie i każda jest inna

niezły
19-06-2007, 21:09
EZS

Mam problem... a nawet dwa
może mi ktoś pomoże?

Pierwszy - czy jeżeli włożę w fundament rurę do wody (taki przepust), którą potem chcę przepchnąć giętką rurę właściwą i rura ta ma iść pod kątem 90 st do góry, to czy ta giętka w środku się nie zagnie? Czy ten kąt może być prosty?
Drugie - co zrobić? Zapomnieliśmy o tej nieszczęsnej rurze (do wody) przed wylewaniem ław. Teraz mają murować fundament i mogę ją włożyć, ale głębokość już nie ta, marne 70 cm pod gruntem. Czy w takim razie musimy się podkopywać pod ławą, czy możemy tą rurę dać na głębokości 70 ale ją czymś dobrze zaizolować? I czym? Czy nie zamarznie?

Proszę o opinie, zastanawiam się nad wykopkami, ale to katorżnicza praca.


Skoro już się coś robi w kierunku doprowadzenia wody do domu to może lepiej kupić 10 mb rury o średnicy 40 mm i położyć ją pod ława
Co zrobić jeśli na etapie stanu surowego lub nieco wcześniej takiej rury się nie dało Wąskim szpadlem podkopać się pod ławą od strony zewnętrznej budynku a od strony wewnętrznej rurką kanalizacyjną fi 50 wybrać pionowy otwór w miejscu podkopu i rurę przełożyć

niezły
19-06-2007, 21:13
11małgosia

Do niezłego
Jak wybierać grzejniki - ma znaczenie marka, czy też sugerować się tylko ceną i wyglądem?

Oczywiście że marka ma znaczenie Kupuj wszystko co nie jest podejrzanie tanie :wink:

niezły
19-06-2007, 21:15
ja-anna

NIEZŁY !!!!!!!!!!!!! Ratunku pomocy.

poczytalam to forum i jestem w szoku. Czuje sie oszukana.Niezły podrzucę ci na piva liste zurzytych materiałów.Ocnenisz .Może sie myle ,ale sprawdze nim wyciagne kase z kieszeni .


:roll:

nic nie dostałem

niezły
19-06-2007, 21:23
antonof

Witam!
Rozmawiałem ze swoim fachowcem od CO, który wykonuje obecnie instalację w moim domu i stwierdził on, że zamontowanie takiego zaworu 3 lub 4-drożnego to kasa wyrzucona w błoto. Zawór taki sprawdza się w instalacjach z piecami na gaz lub olej, gdzie bezwładność takiego pieca jest bardzo mała, natomiast zamontowanie go w instalacji z piecem na węgiel nie ma sensu - ze względu na dużą bezwładność. Dowiedziałem się u producenta pieca (fakora 25 KW - żeliwniak), że zawór taki tworzy dodatkowy krótki obieg, po to aby wracająca do pieca woda mieszała się z wodą wychodzącą, tak aby temperatura wody na powrocie była min 40'C - chodzi o ochronę kotła. Taką informację przekazałem mojemu fachowcowi, a ten stwierdził, że przy temp. na wyjściu kotła 55-60'C powracająca woda i tak będzie miała ta 40'C ponieważ będzie mieszała się z krótkim obwodem od CWU - a tam strata ciepła to max 5'C.
Tłumaczył mi to dość logicznie i musiałem mu przyznać rację. Ale tak na wszelki wypadek uzgodniliśmy, że na powrocie, gdzie mieszają się dwa obwody CO i CWU tuż przed piecem zamontujemy termometr tak aby można zaobserwować zmiany temp.
Zawór taki jeśli będę chciał zawsze można dołożyć.

Proszę o opinie.


Z własnego doświadczenia wiem i uważam że każdy kocioł na opał stały a szczególności te bardziej oszczędne ( zgazowujące, na eko-groszek) powinny mieć taki zawór lub inne rozwiązanie do ochrony kotła na powrocie a z reszta spora cześć producentów kotłów tego wymaga Oczywiście ma to wadę koszt ale wydłużą nam żywotność urządzenia

niezły
19-06-2007, 21:33
Tomalx

Witam!
Jako że to mój pierwszy post na forum chciałbym na wstępie serdecznie się przywitać

Jestem po wstępnej rozmowie z hydraulikiem i mam malutki dylemacik. Remontuję domek "po dziadkach" w którym kotłownia będzie oddalona od domu o ~25 m. Rury kotłownia-dom wg hydraulika będą wkopane w ziemi (ocieplone otuliną thermaflex, watą szklaną i owinięte folią budowlaną). W domu będzie zamontowany wymiennik cwu, rozdzielacz i dodatkowa pompka. Dom do którego doprowadzona będzie instalacja jest parterowy, ściany nieocieplone - powierzchnia 73 m2.
Pytanie dotyczy średnicy rur biegnących z kotłowni do domu, hydraulik zastanawia się pomiędzy PEX 25 a PEX 32 mm. Czy warto dopłacać ~1000 zł do 32 mm ?

pozdrawiam serdecznie


Witamy serdecznie na Forum

Ze względu na małą powierzchnie domu rura fi 25 powinna wystarczyć Zapytam tylko co kombinujesz i jaki to pex droższy o 1000 zł i co to za kotłownia na gaz olej a może węgiel a co do rury to może zastanów się nad stalową preizolką

niezły
19-06-2007, 21:45
radomik

Witam.
Pytanie: jak zrobić obwód zimnej wody do ogródka, aby z części rur zew. można było na zimę spuszczać wodę. Chodzi mi głównie o sposób rozmieszczenia zaworów i sposób montażu.
Rury zgrzewam sam (PP) i nie mam pomysła.
Proszę o odp. kreskowo(------), bądź jakaś fotka.

pozdr.



Właśnie kilka dni temu całkiem bezpłatnie pomagałem zrobić coś takiego jednemu z inwestorów
Pierwsza sprawa to na wyjściu do takiego nawadniania musi być zawór odcinający i zaraz za nim powinien być na odejściu drugi zawór do napowietrzania instalacji przed zimą
Taką instalację należy najpierw zaplanować a zrobić to jest najlepiej w Castoramie w dziale wiadomo jakim tam można kupić odpowiednie urządzenia takie jak skrzynki z przykrywką i z zaworem na szybko złączkę oraz inne podobne urządzenia Do tych skrzynek dokupić złączki na rurę Pe niebieską ( zgrzewanych nie radzę ) i na działce w wolnym czasie poskładac Proponował bum kupić jedną pustą skrzynkę i w niej zamontować zawór do spuszczania wody na zimę a sama skrzynka powinna być zamontowana na najniższym punkcie takiej instalacji

rusek007
19-06-2007, 21:57
Niezły małe pytanko:
Czy pomiędzy wymiennikiem a zaworem trójdrożnym (a potem rozdzielaczem) może być pex, czy musi być miedź. Oczywiście między płaszczem a wymiennikiem będzie miedź. Odległość pomiędzy kominkiem a rozdzielaczem jest prawie 10m. Raz miedź jest dosyć druga, dwa chcę uniknąć łączenia (lutowania) rurek w podłodze.

niezły
19-06-2007, 22:16
Do zaworu 3 drogowego daj miedz a dalej plastik

Tomalx
20-06-2007, 06:37
Ze względu na małą powierzchnie domu rura fi 25 powinna wystarczyć Zapytam tylko co kombinujesz i jaki to pex droższy o 1000 zł i co to za kotłownia na gaz olej a może węgiel a co do rury to może zastanów się nad stalową preizolką

hmm
Poszukałem w sieci i faktycznie, rzeczywista różnica to jakieś 5-7 zł na 1 m i 1-2 zł na izolacji.

Planowana jest kotłownia na ekogroszek. Zastanawiamy się jeszcze nad podłogówką w połowie domku, czy w razie decyzji że robimy podłogowe warto zwiększyć wspomnianą średnicę do 32 ?

pozdrawiam serdecznie
i dziękuję za odpowiedzi
Tomek

Analena
20-06-2007, 09:09
Witam;
usiłuję nabyć drogą internetową komplet 'osprzętu' do umywalki z Koła z serii
Quattro, małej 40cm do wc, ale że jestem w tym talcie lajkonikiem, to będe
wdzięczna za ŁOPATOLOGICZNĄ pomoc :)Tym bardziej, że każdy sprzedawca każe mi
dokupić coś innego :(
Ponieważ jest to umywalka bezodpływowa, wiem już tyle, że korek automatyczny
będący częscią właściwie każdej baterii (tu konkretnie Hansgrohe Focus S)jest
tu nieużyteczny i muszę zastąpić go tzw. click-clakiem.
Do tego chciałabym zamontować prosty syfon/system odpływowy ( ??? )
typu 'Flowstar' też HG, lub z Armatury Kraków :
www.kfa.pl/oferta/syfony_i_spusty/syfon_umywalkowy/
Ale chciałabym też żeby zawory mocujące węzyki do ściany miałe takie ładne
osłony jak w odpływie Flowstar-jego nr katalogowy 52120000.

I teraz nie wiem, czy taki chromowany syfon/odpływ to jest to czego
potrzebuję, czy do tej umwalki muszę dokupić jeszcze coś i czy węzyki są w
zestawie z armaturą?

Będę wdzięczna za pomoc w usystematyzowaniu tej jakże obszernej wiedzy:))
Krótko mówiąc: co muszę kupić, żeby umyć w niej ręce?? :D

Z góry bardzo dziękuję :)

Analena
21-06-2007, 11:34
Może jednak ktoś pomoże..:(

Pracuś80
22-06-2007, 12:03
Potrzebuje porady
Mam domek letniskowy jeżdze tam tylko w okresie letnik oraz sporadycznie w zime. Problem polega na tym, że juz 2 razy zamarzła woda w rurach w studzience i w zegarze, w mieszkaniu jeszcze się tak nie zdazyło.
Czy i jak można wstawić jakiś zawór spustowy przed zegarem???
Żeby na zime spuszczać wode z całego obiegu aż przed zegar. Normalnego zaworu kulowego nie można wstawić bo teoretycznie byłoby to "ujęcie na lewo" ponieważ jest przed licznikiem. Panom z wodociągów to nie zależy bo mają co roku robote ale ja co rok mam niezły wydatek :evil:
Próbowałem to ocieplać ale zegar jest w studzience przed domem.
Pozdrawiam i czekam na jekieś wyjście z tej sytuacji.

mayland
22-06-2007, 12:41
Czy "puszczenie" rury kominowej fi 130 od pieca olejowego po ścianie jest dobrym rozwiązaniem? Rozważam opcję montażu rury obejmami bezpośrednio przy ścianie (oczywiscie ocieplonej), bądź też wybudowania małej wnęki w rogu przy scianie np. z połówki pustaka, k-g lub kształtek wentylacyjnych o średnicy większej od rury i uzupełnienia luki np. keramzytem w celu wygłuszenia. Podobno olejówki czasami głośno pracują. Które rozwiązanie jest lepsze?
Komin w kotłowni przeznaczyłam na możliwość podłączenia pieca węglowego.

niezły
26-06-2007, 20:50
Analena
Sprawa jest prosta mając umywalkę aby można było z niej korzystać potrzebujesz jeszcze syfonu jeśli nie będzie on w szafce to może być chromowany ale wyjście ze ściany do kanalizacji powinno być dokładnie na środku otworu na syfon w umywalce bateria nadaje się każda ale żeby dobrze wyglądała dobrze było by ją podłączyć nie za pomocą wężyków ale za pomocą rurek i tu jest kolejne pytanie czy hydraulik wiedział że będzie dokładnie taka umywalka i właściwie przygotował podejścia bo jeśli nie to pozostają nam tylko wężyki
Na etapie kupna baterii musimy wybrać czy będzie ona na wężyki czy na rurki zaworki do rurek są bardzo różne i wiele mają kształtów myślę że można wybrać coś odpowiedniego

niezły
26-06-2007, 21:12
O żadnym zworze nie może być mowy są dwa sposoby aby nie zamarzło pierwszy to zakręcać wodę zaworem w nawiertce i spuszczać wodę z wodomierza rozkręcając śrubunek za wodomierzem lub za pomocą jakiegoś zaworu umieszczonego zaraz za zegarem a drugi sposób to zastosować przewód grzewczy taki z samo regulacją i porządnie ocieplić

niezły
26-06-2007, 21:21
mayland

Ale ta rura będzie w części wewnętrznej budynku bo jeśli tak to należy ją jakoś ocieplić możę to być wełna albo komin systemowy z podwójnym płaszczem i wełna w środku to taki komin zewnętrzny i taką rure obudować gk Sam komin od kotła olejowego nie hałasuje, hałasuje natomiast tylko palnik i wentylator i to niestety dość głośno

faflusniak
26-06-2007, 21:29
Ile metrów bieżących rury do ogrzewania podłogowego trzeba na 30 m2 podłogówki?

niezły
26-06-2007, 21:59
Pojęcia nie mam :lol:

Długość rury do podłogówki ( jeden obieg ) jest suma długości dobiegu ( odległość od rozdzielacza do miejsca gdzie będzie pętla ) oraz samej pętli a tu mamy jeszcze rozstawy od około 7 cm do prawie 30 cm

mayland
27-06-2007, 06:47
mayland

Ale ta rura będzie w części wewnętrznej budynku bo jeśli tak to należy ją jakoś ocieplić możę to być wełna albo komin systemowy z podwójnym płaszczem i wełna w środku to taki komin zewnętrzny i taką rure obudować gk Sam komin od kotła olejowego nie hałasuje, hałasuje natomiast tylko palnik i wentylator i to niestety dość głośno

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Rura będzie w środku pomieszczenia przymocowana do ściany obejmami. Oczywiście ocieplona wełną :lol:

darekmatusz
28-06-2007, 02:30
Witam,
Przeczytałem Twoją wypowiedź w temacie kominów do piecy kondensacyjnych:


Do wszystkich kotłów z zamknięta komorą spalania ( również kotłów kondensacyjnych ) podstawowym zestawem do odprowadzania spalin jest komin rura w rurze o wymiarach 125/80 Jednym ze sposobów odprowadzenia spalin jest odprowadzenie spalin rurą o średnicy 80 mm a zasysanie powietrza szachem (przestrzenią między rurą 80 a ściankami komina i tu wystarczy zwykły komin z cegły ale jest jeden mały problem Rura spalinowa (ta 80 mm) powinna być dobrana do odpowiedniego rodzaju kotła inna jest do turbo a inna do kotła kondensacyjnego a najpoważniejszym błędem jest wkładanie rur tanich od lokalnego producenta Chodzi tu o precyzje wykonania i szczelność

Chciałbym się upewnić,
czy do pieca kondensacyjnego do komina tradycyjnego z cegły pełnej o wymiarach 14x14 cm wystarczy specjalna kwasówka do pieców kondensacyjnych 80 mm czy powinna być rura w rurze 125/80?
Będę wdzięczny za odpowiedź.

Pozdrowienia
Darek M

niezły
28-06-2007, 20:11
Do zwykłego komina wystarczy tylko rura spalinowa 80 najlepiej firmowa i do odpowiedniego rodzaju kotła ( nie powinno zamieniać się rur między kotłami kondensacyjnymi i turbo , do turbo są sporo droższe) powietrze potrzebne do spalania może być dostarczane w tzw szachcie to znaczy w przestrzeni między cegłami komina a rura spalinową

darekmatusz
29-06-2007, 09:56
Do zwykłego komina wystarczy tylko rura spalinowa 80 najlepiej firmowa i do odpowiedniego rodzaju kotła

Bardzo dziękuję za odpowiedź,

zadzwoniłem dzisiaj na infolinię Vaillanta i rzeczywiście przy montażu kotła można włożyć ich rurę do komina od góry i 80 spokojnie wystarcza.

A jaki kocioł kondensacyjny na gaz ziemny mógłbyś polecić do domu o powierzchni użytkowej 160 m2 i kubaturze netto 550 m3 o dobrym stosunku jakości do ceny?

Pozdrowienia
Darek M.

niezły
01-07-2007, 22:11
Wybór kotła to sprawa bardzo prosta …………..po prostu to zależy i to od bardzo wielu czynników
Z mego doświadczenia marka która jest bardzo dobra pod wieloma względami jest Vaillant
Markę mamy już wybraną teraz który kociołek dość fajna jest lodówka VSC ale ma spore wymagania zarówno od instalacji, parametrów wody użytkowej jak i od instalatora a poza tym cena ja bym proponował eco Teca 18 kW symbolu nie pamiętam a do tego zasobnik i tu tez jest kilka wersji
Standard z oryginalnym zasobnikiem Vaillanta ( pakiet)
Economy z zasobnikiem emaliowanym innych firm np. Bawar dobre rozwiązanie i nieco tańsze ( oszczędności rzędu kilku stówek)
Lux z zasobnikiem z nierdzewki trochę drożej niż pakiet ale dłuższa żywotność i w przypadku zasobnika firmy ACV bardzo duży wydatek ciepłej wody ( istotne w przypadku kotła o małej mocy nominalnej )

mako5
04-07-2007, 13:06
Można i tak ale widzę tu pewne wady Duży i drogo zbiornik na wodę, woda do celów użytkowych nie powinna „stać” w zbiornikach ponieważ się „zestarzeje”
Wydaje mi się że lepszym rozwiązaniem było by zamontowanie zestawu hydroforowego lub samej pompy do podnoszenia ciśnienia W ofercie Grundfossa powinno być coś takiego ale obowiązkowo z czujnikiem do braku wody

Możesz rozwinąć myśl? Też mam problem z ciśnieniem. Jest trochę urządzeń choćby i Grundfossa ale są hydrofory z zasobnikiem (np Hydrojet JP 5), pompy przepływowe podnoszące ciśnienie (chyba np. seria Grundfos CH) itp. Co wybrać? Przy tych przepływowych mój instalator wspominał coś o konieczności instalowania reduktora przed pompą którego nie mam w instalacji). Czy przy hydroforach też trzeba?

Trochę danych:
Warunki zakład dał na 0,2 MPa. Poza sezonem jest w miarę ale w sezonie ogrodniczym jest cieniutko. Woda leniwie sączy się z prysznica :(.
Projektant instalacji przewidział hydrofor i dlatego mam na niego zrobione podejścia ale już nie mam żadnych szczegółów hydroforu/pompy w projekcie.
Zupełnie nie wiem co wybrać.

niezły
06-07-2007, 10:35
Pewnie słyszeliście o zakażonej wodzie w wodociągach w Polsce i nie wiem czy zwróciliście uwagę na stwierdzenie że po zatrzymaniu wodociągu nie jest sprawą prostą by go ponownie uruchomić nawet po krótkiej przerwie

Wracając do tematu sam też mam podobny problem z ciśnieniem w sieci wodociągowej i sam zastanawiałem się na d jakąś pompą ale już się przyzwyczaiłem i dodatkowa 10 pompa w kotłowni :D W takim przypadku proponował bym jakiś zestaw pompa ze zbiornikiem zwane potocznie hydroforem Bazując na firmie Grundfoss proponował bym pompę JP 5 do tego zbiornik a wielkość zależny od miejsca ale nie większy niż 150-200L za zbiornikiem reduktor ciśnienia
Jest tylko jeden problem nasze dolne źródło jest bardzo kapryśne i nieprzewidywalne W każdej chwili mody może zabraknąć a pompa nie powinna pracować bez wody ( dlatego proponuje pompę JP a nie MQ ponieważ Jp jest bardziej solidna ) Są zabezpieczenia braku wody ale cena jest podobna do ceny pompy może lepszym rozwiązaniem był by wyłącznik termiczny taki jak do pompek do cyrkulacji ciepłej wody montowany na silniku pompy

mako5
06-07-2007, 11:41
Wracając do tematu sam też mam podobny problem z ciśnieniem w sieci wodociągowej i sam zastanawiałem się na d jakąś pompą ale już się przyzwyczaiłem i dodatkowa 10 pompa w kotłowni :D W takim przypadku proponował bym jakiś zestaw pompa ze zbiornikiem zwane potocznie hydroforem Bazując na firmie Grundfoss proponował bym pompę JP 5 do tego zbiornik a wielkość zależny od miejsca ale nie większy niż 150-200L za zbiornikiem reduktor ciśnienia
Jest tylko jeden problem nasze dolne źródło jest bardzo kapryśne i nieprzewidywalne W każdej chwili mody może zabraknąć a pompa nie powinna pracować bez wody ( dlatego proponuje pompę JP a nie MQ ponieważ Jp jest bardziej solidna ) Są zabezpieczenia braku wody ale cena jest podobna do ceny pompy może lepszym rozwiązaniem był by wyłącznik termiczny taki jak do pompek do cyrkulacji ciepłej wody montowany na silniku pompy

A czy MQ nie ma czasem wbudowanego zabezpieczenia przeciw suchobiegowi i przegrzaniu? MQ może być stosowana bez zbiornika ale nie wiem czy to wtedy spełnia swoją funkcję. Do JP największe zbiorniki jakie widzę to 50l. Czy jest sens stosować tak duży zbiornik jak piszesz? Po co? Przecież ciśnienie w takim zbiorniku w kilka sekund po odkręceniu kranu i tak spadnie i będzie normalnie tłoczone z wodociągu przez pompę i po drodze przez zbiornik.

niezły
06-07-2007, 22:08
Nie wiem po co większe ale czasami mam z różnymi ludźmi do czynienie i różne są wymagania jedni chcą małych zbiorników na inni dużych moja rada jest taka kup najmniejszy zbiornik z poduszka powietrzna a nie przeponowy pompa MQ nie ma zabezpieczenia przed suchobiegiem ( chyba) może tylko pracować bez zbiornika

niezły
14-07-2007, 21:02
PORADNIK FOTOGRAFA BUDOWLANEGO :wink:

Taki mały poradnik jak prawidłowo udokumentować (wszystkie) instalacje które będą zakryte tynkami i wylewkami
Osoby robiące zdjęcia swoich instalacji popełniają dwa podstawowe błędy pierwszy to robią zdjęcia tylko instalacji elektrycznych i alarmu a tego co jest pod nogami to już nie a drugi to problem z rozpoznaniem pomieszczenia w którym są te kabelki
Jak już wspomniałem robimy zdjęcia wszystkiego co będzie zakryte i nie ważne czy jest to ściana czy tez podłoga
Przed przystąpieniem do robienia zdjęć musimy się do tego przygotować podstawowa sprawa to musimy opisać wszystkie pomieszczenia W każdym pomieszczeniu na ścianie wieszamy kartkę z opisem pomieszczenia np. kuchnia, salon, sypialnia Kasi itd. Fotografowanie w danym pomieszczeniu zaczynamy od zrobienia zdjęcia kartki z opisem a następnie najlepiej w jednym kierunku robimy fotki całego pomieszczenia następnie robimy to z następnymi pomieszczeniami W ten sposób bardzo łatwo będzie nam po jakimś czasie zlokalizować każde zdjęcie

Alupin
15-07-2007, 23:02
Witam

Potrzebuję podłączyć kocioł na paliwo stałe do instalacji z zamkniętym obiegiem ( kocioł gazowy ) poprzez wymiennik płytowy.
Kocioł na paliwo stałe ma moc 17 kW..

Jakiej mocy wybrać wymiennik płytowy ( obwód CO kotła na pal. stałew będzie bardzo krótki )..?

Czytałem że do celów CO powinno przyjąć moc wymiennika na poziomie 1 KW / 1 płyta wymiennika.

Wymiennik 20 płytowy to moc ok. 30 kW..

Prosze o odpowieź bo już głupieję z tym tematem..

Robert

niezły
16-07-2007, 22:20
Z wymiennikami płytowymi nie jest taka prosta sprawa jeśli chodzi o ich moc ponieważ producent stara się unikać odpowiedzi o ich moc tłumacząc że zależy ona od wielu czynników takich jak parametry i przepływ oczywiście jak wiadomo moc wymiennika rożnie wraz i temperaturą Wymiennik 20 płytowy powinien być dobry do tego kotła Należy pamiętać że mimo że moc kotła jest 17 kW to może on bez problemu osiągnąć większą

kris_pp
17-07-2007, 22:51
Piec jaki mam już zakupiony to ZIĘBIEC KWK 25kW - czyli piec na paliwo stałe (tz. szufelka). Instalacje jaką mi robi hydraulik ma wyglądać tak:
- dwa roździelacze na dół i góre
- instalacja od pieca do roździelaczy w miedzi
- instalacja od roździelaczy w alupex PURMO, schowanej w peszlach
- zbiornik wyrównawczy w układzie otwarty
- pompa do zasilania obiegu do obiegu

I teraz pytanie czy można zastosować pex a nie miedź do grzejników, bo załóżmy że zagotuje się woda a to jest pewne prędzej czy później; czy tak to może być zrobione że jedyne zabezpieczenie to zbiornik w układzie otwartym??

Tom Bombadill
17-07-2007, 23:18
Czesc niezly,

mam pytanie: czy orientujesz sie moze, jak wlasciwie podlaczyc instalacje solarna (300l zasobnik na wode) do instalacji wod-kan? Solary mam miec w garazu, ale planuje pociagnac rure do domu i jakos sie wpiac do standardowej instalacji... no i pytanie: jak? 8) Czy nie porywam sie z motyka na (wlasnie) ... na Slonce?!

Pozdrawiam, Tom

konmak
18-07-2007, 11:44
witam

na maila przesłałem prośbę o wycenę oraz niezbędne dane.

niezły
21-07-2007, 20:44
odp Kris pp

Oczywiście że do kotła na opał stały jedynym działającym i wystarczającym zabezpieczeniem jest naczynie wzbiorcze prawidłowo podłączone Wiem że sporo osób robi to tak od kotła do rozdzielaczy miedz a od rozdzielacza do grzejnika Alu pex i spora część robi to jeszcze w rurze z Chin ale ze względu że może ktoś jeszcze to przeczyta to napisze że powinno to być zrobione albo wszystko z miedzi albo przez wymiennik płytowy wolę to drugie rozwiązanie

niezły
21-07-2007, 20:49
Tom Bombadill

Czesc niezly,

mam pytanie: czy orientujesz sie moze, jak wlasciwie podlaczyc instalacje solarna (300l zasobnik na wode) do instalacji wod-kan? Solary mam miec w garazu, ale planuje pociagnac rure do domu i jakos sie wpiac do standardowej instalacji... no i pytanie: jak? Czy nie porywam sie z motyka na (wlasnie) ... na Slonce?!

Pozdrawiam, Tom


Trochę się znam ale napisz jaśniej co znaczy solary mam w garażu ( zasobnik do cwu a może panele nad garażem ) Rozwiń trochę temat

niezły
21-07-2007, 20:50
konmak

witam

na maila przesłałem prośbę o wycenę oraz niezbędne dane.


robi sie :wink:

kris_pp
22-07-2007, 10:04
Witam NIEZŁY; mam zrobione tak:

Piec 25kw na opał stały, miedź jest pomidzy piecem a zbiornikiem przelewowym, oraz dochodzi do roździelaczy, od roździelaczy ALUPEX PURMO do grzejników. Głównym zabezpieczeniem jest wymiennik płytowy do 35kW, więc ze sporym zapasm. Myśle że nawet jak wode zagotuje w piecu co wcześniej czy poźniej jest pewne to wymiennik nie przepuści tak wysokiej temp. na rurki z alupexa i wszystko bedzie ok.

guciooo
22-07-2007, 10:16
NIEZŁY mam pytanie: mam w łazience odpływ pod pralke o średnicy 33mm, czy te 33mm starczy na kabine prysznicową ?

niezły
22-07-2007, 21:34
Kris pp

Jeśli przez wymiennik płytowy to będzie Ok.

niezły
22-07-2007, 21:37
Guciooo


Nie Możesz oczywiście zaryzykować ale od pralki ścieki masz pod ciśnieniem i przefiltrowane a z prysznica będą włosy i mydliny

darqx
24-07-2007, 06:24
Witam
rzecz dotyczy instalacji kanalizacyjnej. "kanalizator za rozprowadzenie instalacji kanalizacyjnej - prace ziemne tj. wykopy, przekucia przez fundamenty, wykucie pasa chudego betonu długości ok 2m, podkop pod ławą do podłączenia siecki kanalizacyjnej zaśpiewał mi tysiąc złotych.
czy mam się czuć zrobiony w "bambuko"?
wcześniej rozmowa była o tysiącu ale za rozprowadzenie całej instalacji w domu (czy ta cena był realna czy też przesłyszało mi się)
pozdrawiam i dziękuję za odp

niezły
24-07-2007, 21:50
darqx

Witam
rzecz dotyczy instalacji kanalizacyjnej. "kanalizator za rozprowadzenie instalacji kanalizacyjnej - prace ziemne tj. wykopy, przekucia przez fundamenty, wykucie pasa chudego betonu długości ok 2m, podkop pod ławą do podłączenia siecki kanalizacyjnej zaśpiewał mi tysiąc złotych.
czy mam się czuć zrobiony w "bambuko"?
wcześniej rozmowa była o tysiącu ale za rozprowadzenie całej instalacji w domu (czy ta cena był realna czy też przesłyszało mi się)
pozdrawiam i dziękuję za odp



Generalnie na temat czyjejś robocizny nie powinienem się wypowiadać bo może takie ceny właśnie macie w Białymstoku ale mi tez wydają się trochę za bogate
Wydaje mi się że na dzień dzisiejszy koszt wykonania tzw. leżaków kanalizacyjnych pod stan zero to kwota rzędu 300-400 zł plus materiał a tego może być na dowolną kwotę ale tak około 800 zł

stach_past
27-07-2007, 08:16
prośba o radę:
musżę poprowadzić wodę ze studni do hydroforu. z powodu usytuowania studni muszę to zrobić albo:
a. naokoło domu (jak blisko wtedy fundamentów)
b. środkiem domu, pod fundamentem (gdzie wtedy wyjść z ziemi, od razu za łąwą, czy kopać aż do kotłowni)

w pkt a obawiam się o osłabianie fundamentów
w pkt b kopanie w gruncie pod posadzki, który chcę zostawić nienaruszony w jak największym stopniu

edit-blondi
27-07-2007, 09:40
mam pytanko.
W nowobudowanym domu chciałabym zastosować ogrzewanie w postaci: piec na eko groszek z zasobnikiem + kominek z PW + podłogówka podłączona do CO.
Czy jest możliwe podłączenie tego wszystkiego tak, żeby powiedzmy grzał to kominek (co+cuw+podłogówka) a jeśli temperatura wody spadnie poniżej jakiejś zadanej temperatury to wtedy włancza sie piec? i odwrotnie grzeje piec - rozpalamy w kominku - kominek osiaga zadana temperaturę - piec sie wyłancza a wszystko grzeje kominek, czy jest to wogóle możliwe? bo ja jestem laikiem w tych sprawach

Instalator odradza takie rozwiązanie sugerując, ze są to niejako 2 instalacje co i duże koszty. Proponuje natomiast zamiast kominka z płaszczem wodnym zwykły kominek plus np solary.
Ja jakoś nie jestem przekonana bo solary to raczej większy koszt niz kominek z PW i właściwie grzeją tylko wodę w sezonie letnim a w zimie to marny z nich użytek.

Czy możesz zasugerować jak prawidlowo powinno wyglądac wykonanie takiej instalacji? Mam domek o powierzchni 150m2 i kubaturze około 550m3.
Jaki piec i kominek byś polecił no i jaka wielkość zasobnika na wodę dla 4 osobowej rodziny.

z góry dziękuję za odpowiedź

niezły
29-07-2007, 19:50
stach_past

prośba o radę:
musżę poprowadzić wodę ze studni do hydroforu. z powodu usytuowania studni muszę to zrobić albo:
a. naokoło domu (jak blisko wtedy fundamentów)
b. środkiem domu, pod fundamentem (gdzie wtedy wyjść z ziemi, od razu za łąwą, czy kopać aż do kotłowni)

w pkt a obawiam się o osłabianie fundamentów
w pkt b kopanie w gruncie pod posadzki, który chcę zostawić nienaruszony w jak największym stopniu


Wybrałbym b
Generalnie lepiej jest prowadzić rurę jak najkrócej i możliwie bez złączek i wyprowadzić ją w miejscu gdzie ma być docelowo np. w kotłowni

niezły
29-07-2007, 20:31
edit-blondi

To sobie wykombinowałeś Oczywiście że da się coś takiego zrobić ale hydraulik oczywiście ma dużo racji ale od początku
Uważam że lepszym rozwiązaniem był by kociołek na eko groszek z rusztem awaryjnym z kilku powodów
-nie musisz kupować drugiego kotła na opał stały ( kominek i jego podłączenie to tez drugi kocioł na opał stały )
-nie będziesz robił kotłowni z salonu
- mniejsze koszty ogrzewania ponieważ w kominku palimy ładnym i drogim drewnem a w kotle można spalić wszystko od odpadów tartacznych do węgla

Podobno któraś tam zasada handlu mówi że klient powinien dostać to co chce więc czas na drugie rozwiązanie
Kociołek na eko-groszek i kominek z płaszczem wodnym
Można to wszystko połączyć w jedną całość w taki sposób aby oba kotły na przemian mogły zasilać instalacje grzewczą jaki zasobnik ciepłej wody ale będzie to trochę trudniejsze niż w przypadku gdy głównym kotłem jest kociołek na gaz lub olej Ponieważ w przypadku kotła na gaz wystarczy że w momencie gdy kominek osiągnie zadaną temperaturę np. 45st C taki mały sterownik wyłączy zasilanie dla kotła gazowego . W przypadku kotła na eko-groszek nie możemy zastosować tego prostego urządzenia ponieważ kociołek ten potrzebuje energii elektrycznej do podtrzymania palenia i do ewentualnego zabezpieczenia przed cofnięciem się żaru do zasobnika z węglem
To znaczy to urządzenie możemy zastosować ale nie może ono wyłączać zasilania kotła a tylko obwód programatora do kotła na eko-groszek Tak mi się wydaję ale należało by to potwierdzić u producenta kotła

Jeżeli chodzi o propozycje to z tym będzie trudno co do kominka to należy kierować się wyglądem w przepadku kotła dobrze było by gdyby producent był gdzieś niedaleko lub marka była uznana w kraju wielkość zasobnika zależy do rodzaju odbiorników ciepła ( wanna, panel) ilości łazienek i upodobań indywidualnych, są tacy co biorą prysznic w sobotę wieczorem i tacy co dwa razy dziennie ale tak w granicach 150-200L wystarczy i to mogę polecić sprawdzoną firmę Biawar

bilczur
29-07-2007, 21:33
Witam
Poszukuje wykonawcy instalacji (odkurzacz, ogrzewanie, hydraulika). Dom powstaje w Dziekanowie Polskim gmina Łomianki. Jezeli jest Pan zainteresowany to proszę okontakt
509 184-791 lub [email protected]


pozdrawiam

edit-blondi
30-07-2007, 09:14
edit-blondi

To sobie wykombinowałeś Oczywiście że da się coś takiego zrobić ale hydraulik oczywiście ma dużo racji ale od początku
Uważam że lepszym rozwiązaniem był by kociołek na eko groszek z rusztem awaryjnym z kilku powodów
-nie musisz kupować drugiego kotła na opał stały ( kominek i jego podłączenie to tez drugi kocioł na opał stały )
-nie będziesz robił kotłowni z salonu
- mniejsze koszty ogrzewania ponieważ w kominku palimy ładnym i drogim drewnem a w kotle można spalić wszystko od odpadów tartacznych do węgla

Podobno któraś tam zasada handlu mówi że klient powinien dostać to co chce więc czas na drugie rozwiązanie
Kociołek na eko-groszek i kominek z płaszczem wodnym
Można to wszystko połączyć w jedną całość w taki sposób aby oba kotły na przemian mogły zasilać instalacje grzewczą jaki zasobnik ciepłej wody ale będzie to trochę trudniejsze niż w przypadku gdy głównym kotłem jest kociołek na gaz lub olej Ponieważ w przypadku kotła na gaz wystarczy że w momencie gdy kominek osiągnie zadaną temperaturę np. 45st C taki mały sterownik wyłączy zasilanie dla kotła gazowego . W przypadku kotła na eko-groszek nie możemy zastosować tego prostego urządzenia ponieważ kociołek ten potrzebuje energii elektrycznej do podtrzymania palenia i do ewentualnego zabezpieczenia przed cofnięciem się żaru do zasobnika z węglem
To znaczy to urządzenie możemy zastosować ale nie może ono wyłączać zasilania kotła a tylko obwód programatora do kotła na eko-groszek Tak mi się wydaję ale należało by to potwierdzić u producenta kotła

Jeżeli chodzi o propozycje to z tym będzie trudno co do kominka to należy kierować się wyglądem w przepadku kotła dobrze było by gdyby producent był gdzieś niedaleko lub marka była uznana w kraju wielkość zasobnika zależy do rodzaju odbiorników ciepła ( wanna, panel) ilości łazienek i upodobań indywidualnych, są tacy co biorą prysznic w sobotę wieczorem i tacy co dwa razy dziennie ale tak w granicach 150-200L wystarczy i to mogę polecić sprawdzoną firmę Biawar

Kominek tak czy inacej w salonie bedzie. Więc wolałabym, żeby oprócz doznań wizualnych wykorzystać fakt posiadania kominka do zmniejszenia kosztów ogrzewania, a nie mogę sie ograniczyć tylko do kominka.
Układ mamy dość dobry bo w domu mamy jeden dwuciągowy komin i z jednej strony będzie stał kominek w salonie a po drugiej stronie ściany mamy kotłownie i tam będzie kocioł na eko-groszek. Tak więc większość oprzyrządowania kominka będzie mozna umieścić w kotłowni.
Czyli generalnie takie rozwiazanie z piecem na eko-groszek i kominkiem z PW jest w miarę dobre i możliwe?
Z tgo co zrozumiałam z twoich wyjaśnień to po osiągnięciu przez kominek np. temp.45stC piec sie nie wyłączy całkowicie a np. przejdzie w stan podtrzymania a jak na kominku spadnie poniżej 45st.C to piec sie włączy i dogrzeje do zadanej temperatury. Czy tak?
Myślałam o piecu Stalmark z dodatkowym rusztem czyli to o czym piszesz, jak nie ma eko-groszku to palimy czym "popadnie".

niezły
31-07-2007, 07:48
W przypadku kotła na eko-groszek zwrócił bym jeszcze uwagę na automatykę czy jest opcja ładowania zasobnika ciepłej wody

To_masz
01-08-2007, 19:33
pytanie dot. instalacji:
mam wykonywaną instalację podłogowe (~80m2) + grzejniki na pozostałej powierzchni (w tej chwili ~30m2, w przyszłości dojdzie jeszcze 80m2)

instalacja wygląda w ten sposób że od kotła (jeszcze go nie ma) idzie zasilanie do rozdzielacza na grzejniki i do 'rozdzielacza ogrzewania podłogowego tece wraz z mieszaczem podłogowym' takiego jak tu (http://www.budowa.com.pl/news/news.asp?ID=440).
pytanie
czy przed owym rozdzielaczem do podłogówki powinien być zawór trójdrogowy (?) czy to ustrojstwo załatwia mi wszystko 'za jednym zamachem'?

bo się zastanawiam jak to będzie jak na podana będzie woda o tem. 70oC, głowica termostatyczna (ta z nr3) zabezpieczy podłogówkę - ale czy jednocześnie nie zablokuje możliwości grzania ?

popatrzyłem na zdjęcie z linku i tak myślę że głowica zbierze temperaturę z dolnej belki: jeśli temperatura jest za niska dopuści odrobinkę wody,
pompa będzie mielić to co jest w rurach czyli pchać wodę do górnej belki, skąd będzie trafiać do rur w podłodze i z powrotem do dolnej belki, jednocześnie ją wychładzając -> co zmusi zawór do dopuszczenia ciepłej i tak w koło macieju, a jak h2o wracające dołem będzie za ciepłe, to zawór się zamknie i poczeka aż się nieco wychłodzi

dobrze kombinuję?

niezły
02-08-2007, 09:05
Tak dobrze kombinujesz
Nie wszystkim udaje się rozpracować zasadę działania mieszacza do podłogówki
W takim przypadku zawór mieszający jest niepotrzebny

caro11
02-08-2007, 16:26
Czy w przypadku zastosowania zaworu czterodrogowego pompa obiegowa może być umieszczona na powrocie?
Kociołek KMG-1 z wężownicą.

niezły
05-08-2007, 21:36
Oczywiście że pompkę można montować zarówno na powrocie jak i na zasilaniu czasami w przypadku kotłów na opał stały lepszym rozwiązaniem jest montowanie pompki na powrocie że względu na możliwość uszkodzenia gotującą się wodą
Jest to tylko zasada ogólna i osoba montująca kotłownię robi instalacje według własnego schematu

niezły
05-08-2007, 21:40
Trochę historii...............ktoś pamięta ?

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/pl/thumb/2/2a/Pomnik_Czynu_Rewolucyjnego_w_Sosnowcu.png/300px-Pomnik_Czynu_Rewolucyjnego_w_Sosnowcu.png

:cry:

kikaiwona
06-08-2007, 02:32
A czy ja zwykły czlowiek jestem w stanie sama założyć sobie na kaloryfery termostaty, czy też powinnam wezwać hydraulika? I czy ktoś w ogóle przyjdzie do takiego drobiazgu? 4 kaloryfery.

niezły
07-08-2007, 09:02
Założenie głowic termostatycznych to żadna filozofia nawet dla kobiety a czy ktoś by przyszedł do takiej pracy ( jakaś propozycja) oczywiście to tylko kwestia argumenów........

niezły
07-08-2007, 09:05
niezły

Trochę historii...............ktoś pamięta ?






Tak jak przypuszczałem nikt już nie pamięta co to za pomnik

stach_past
07-08-2007, 12:27
niezły

Trochę historii...............ktoś pamięta ?






Tak jak przypuszczałem nikt już nie pamięta co to za pomnik

rzeczywiście nie pamięta, ale od czego internet, wpisujesz "wysoki pomnik z rur" i wychodzi:
Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Sosnowcu, stał w latach 1968 - 1990
źródło: Wikipedia

p.s. a ja jestem fanem tego wątku, bo instalacja ważna rzecz
Pozdrawiam

niezły
07-08-2007, 12:46
Ale jaka jest (była) potoczna nazwa tego pomnika ?

stach_past
07-08-2007, 14:18
Ale jaka jest (była) potoczna nazwa tego pomnika ?
pomnik hydraulika

glester
07-08-2007, 16:52
Może NIEZŁY pomożesz rozwiązać mój problem. Buduję dom częściowo podpiwniczony, z użytkowym poddaszem o powierrzchni 160 m2 + garaż 32 m2 w bryle domu. Dom jest z silikatów 25 cm + 15 cm styropianu na ściany i 25 cm wełny mineralnej jako ocieplenie poddasza. Zaplanowałem sobie jako ogrzewanie kominek z DPG + piec na eko-groszek. 3/5 powierzchni domu bedzie ogrzewane systemem podłogowym, reszta grzejnikami ściennymi. Dodatkowo zaplanowałem rekuperację z gruntowym wymiennikiem ciepła. Takie miałem plany dopóki nie porozmawiałem ze znajomym hydraulikiem. strasznie namawia mnie na kominek z płaszczem wodnym + piec olejowy.. Twierdzi, że to się sprawdzi bo:
-dom wydaje się być dobrze ocieplony, więc zapotrzebowanie na energię nie powinno być duże
-jest zaplanowana rekuperacja z odzyskiem ciepła
- większy komfort w przypadku ogrzewania olejowego- bezobsługowość
- czysta piwnica.
Mnie natomiast troche martwi:
-cena oleju
-zobligowanie do palenia w kominku w celu zmniejszenia kosztów ogrzewania
Dodam, że w domu znajduję się antresola. Czy rozsądne jest połączenie koninka z płaszczem wodnym i ogrzewania olejowego w tym domu i jak to się przełoży na roczne koszty ogrzania domu ( w przybliżeniu ). Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam.

guciooo
07-08-2007, 17:07
NIEZŁY mam taki problem: mam nowe mieszkanie, w łazience musze przedłużyć rurki z 80cm do góry bo zrobili pod kran montowany na wannie a nie w ścianie. W sobote wpadł hydraulik i powiedział, że nie ma takiego sprzętu bo to podobno jest "na patelni" coś tam zgrzewane.
Kran chcę mieć w ścianie a nie na wannie bo juz kupiłem taką baterie z termostatem.
Może sam bym mógł to przedłużyć, tak myślałem aby po ścianie poprowadzić jeszcze w góre dwie rurki w miejsce gdzie będzie zamontowany kran i rury zakryć zieloną wodoodporną płytą gipsową. Z tej płyty wystawały by tylko złącza do podłączenia kranu.
Moje dwa pytanka:
- zostało mi w domu pare metrów rurki wielowarstwowej z łączkami skręcanymi, czy mogę tego użyć ? Podobno wytrzymuje do 95 stopni i 10bar, 16mm średnicy.
- jak to unieruchomić w ścianie zeby cały kran nie latał na lewo i prawo ?
W domu już zrobiłem rok temu całe centralne z takiej rurki, nic nie przecieka.

niezły
07-08-2007, 20:50
stach_past

niezły napisał:
Ale jaka jest (była) potoczna nazwa tego pomnika ?

pomnik hydraulika



:lol: BRAWO

niezły
07-08-2007, 21:10
glester

Może NIEZŁY pomożesz rozwiązać mój problem. Buduję dom częściowo podpiwniczony, z użytkowym poddaszem o powierrzchni 160 m2 + garaż 32 m2 w bryle domu. Dom jest z silikatów 25 cm + 15 cm styropianu na ściany i 25 cm wełny mineralnej jako ocieplenie poddasza. Zaplanowałem sobie jako ogrzewanie kominek z DPG + piec na eko-groszek. 3/5 powierzchni domu bedzie ogrzewane systemem podłogowym, reszta grzejnikami ściennymi. Dodatkowo zaplanowałem rekuperację z gruntowym wymiennikiem ciepła. Takie miałem plany dopóki nie porozmawiałem ze znajomym hydraulikiem. strasznie namawia mnie na kominek z płaszczem wodnym + piec olejowy.. Twierdzi, że to się sprawdzi bo:
-dom wydaje się być dobrze ocieplony, więc zapotrzebowanie na energię nie powinno być duże
-jest zaplanowana rekuperacja z odzyskiem ciepła
- większy komfort w przypadku ogrzewania olejowego- bezobsługowość
- czysta piwnica.
Mnie natomiast troche martwi:
-cena oleju
-zobligowanie do palenia w kominku w celu zmniejszenia kosztów ogrzewania
Dodam, że w domu znajduję się antresola. Czy rozsądne jest połączenie koninka z płaszczem wodnym i ogrzewania olejowego w tym domu i jak to się przełoży na roczne koszty ogrzania domu ( w przybliżeniu ). Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam.


Na ogrzewanie olejowe w dzisiejszych czasach decydują się nieliczni z kilku powodów
- cena opału
- kotłownia olejowa zajmuje sporo miejsca
- kociołek olejowy hałasuje

Z punktu widzenia technicznego ma to sens a jeśli jeszcze masz jakiś samochód na olej napędowy to jeszcze lepiej ale to Ty decydujesz co chcesz mieć i jak to użytkować
Wadą rozwiązania proponowanego przez hydraulika jest cena całego zestawu powyżej 15 tys no i to że jeśli chcesz mieć tanio to musisz cały czas palić w kominku co powoduje że robimy kotłownię z salonu a do tego w kominku pali się przeważnie ładnym i co za tym idzie drogim drewnem Nie będziesz przecież w kominku palił odpadami tartacznymi

Myślę że kociołek na eko-groszek to dobre rozwiązanie ale lepiej aby był to kociołek z rusztem awaryjnym do palenia drewnem
Ale jeśli chcesz mieć wygodnie i tanio to zamontuj sobie kociołek olejowy i obok niego kocioł na opał stały ( na wszystko) i jak będziesz chciał mieć tanio to spalisz w nim wszystkie rodzaje opału od węgla przez ładne polana na odpadach tartacznych i stolarskich kończąc a kominek zrób tylko dla ozdoby i dla klimatu
Zaznaczam tylko że jest to tylko moja opinia

niezły
07-08-2007, 21:29
guciooo

NIEZŁY mam taki problem: mam nowe mieszkanie, w łazience musze przedłużyć rurki z 80cm do góry bo zrobili pod kran montowany na wannie a nie w ścianie. W sobote wpadł hydraulik i powiedział, że nie ma takiego sprzętu bo to podobno jest "na patelni" coś tam zgrzewane.
Kran chcę mieć w ścianie a nie na wannie bo juz kupiłem taką baterie z termostatem.
Może sam bym mógł to przedłużyć, tak myślałem aby po ścianie poprowadzić jeszcze w góre dwie rurki w miejsce gdzie będzie zamontowany kran i rury zakryć zieloną wodoodporną płytą gipsową. Z tej płyty wystawały by tylko złącza do podłączenia kranu.
Moje dwa pytanka:
- zostało mi w domu pare metrów rurki wielowarstwowej z łączkami skręcanymi, czy mogę tego użyć ? Podobno wytrzymuje do 95 stopni i 10bar, 16mm średnicy.
- jak to unieruchomić w ścianie zeby cały kran nie latał na lewo i prawo ?
W domu już zrobiłem rok temu całe centralne z takiej rurki, nic nie przecieka.


oczywiście że możesz

http://www.global-trade.pl/PEXALU/kolano%20wiesz.JPG

listek
08-08-2007, 16:41
Witam.
Ja mam pytanie troche inne (przegladałem na forum ale nie dokońca znalazłem odp). Posiadam studnie na działce (7m do lustra wody od powierzchni gruntu). Wodę ze studni chciałbym wykorzytać podczas budowy domu do murowania ścian oraz polewania stropu. W przyszłości wykorzystć do mycia samochodu (miękka woda=brak plam na lakierze), podlewania ogrodu (z węża_niekoniecznie nawadnianie automatyczne- ale nie wykluczam) oraz jako wodę do spłuczki.
Moje pytanie: Jaką wybrać pompę, żeby można ja było w przyszłości wykorzystać do wyżej wymienionych celów? Czy jest to opłacalne (spłuczka)?
Jakie mogą być przypuszczakne koszty?
Domek około 120m^2, 2-3 osoby.
Z góry dziekuję za odp.
Pozdrawiam :D

skynyrd78
08-08-2007, 16:59
Witam,
chciałem zapytać o możliwość przeróbki/modernizacji (?) instalacji c.o. opartej na kotle węglowym (miałowym). Czy istnieje możliwość wykorzystania ciepła spalin w takim przypadku (w sposób nieco podobny do kotła kondens)?
Pozdr.
sk

I.W.
08-08-2007, 22:10
Tak dobrze kombinujesz
Nie wszystkim udaje się rozpracować zasadę działania mieszacza do podłogówki
W takim przypadku zawór mieszający jest niepotrzebny
A czy pokazanu układ mieszający ma jakieś zalety i wady w porównaniu z układem z zaworem trójdrogowym?

gtartur
09-08-2007, 11:21
Witam,
chciałbym zasięgnąć porady odnośnie piecyka 2-funkcyjnego z wewnętrzną komorą spalania.
Piecyk ten potrzebny by był do ogrzania ok. 90 m2 mieszkania na poddaszu oraz do zaopatrzenia w ciepłą wodę kuchni i łazienki. Rury od centralnego w plastiku, natomiast grzejniki aluminiowe (70 szt) + dodatkowo ogrzewanie podłogowe na ok. 20 m2 i piecyk dekoracyjny łazienkowy. U mojego hydraulika taka moda, że każdemu proponuje piecyk Junkers, natomiast ostatnio dowiedziałem się, że lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie zamontowanie piecyka Immergas Eolo Star 23 kW.
Proszę o poradę, które rozwiązanie jest lepsze lub podpowiedzenie jeszcze innego rozwiązania. Pozdrawiam.

piotrulex
09-08-2007, 12:33
odpowiedzi w tym temacie jest sporo i z pewnoiscia jest odpowiedz na moje pytanie lecz przepraszam ze wszystkiego nie czytalem

hydraulik z ktorym sie wstepnie dogadalem na moj domek proponuje

domek mam:

okolo 220 calkowitej
3 kondygnacje
wies

propozycja
piec na ekogroszej - ale jakiej firmy z tym dodatkowym rusztem??
moc okolo 24KW
rury do CO z twardej miedzi
bez pozdzielaczy
troche podlogowki na osobnym obwodzie z jakas pompka
grzejniki tylko PURMO

wstepnie mam sie liczyc z kosztami

kompletna kotlownia do 12.000
cala kompletna reszta do 15.000

jest to ogrzewanie, woda i kanalizacja

skynyrd78
09-08-2007, 20:27
@ piotrulex

Może sprawdź też ofertę Kermi? Podobno ich grzejniki mają wyjątkowo dobrą emalię- tak twierdziło kilku instalatorów, z którymi gadałem :) ws ogrzewania.
Ceny z katalogu są obłędne, ale w necie (allegro) można je znaleźć znacznie taniej.
pzdr.
sk

Betsi2006
10-08-2007, 11:41
Czy znacie może piece gazowe kondesacyjne firmy ACV.
Podobno wszystko jest wykonne z kwasówki i są niezniszczalne i mają bardzo wysoką sprawność.

Czy do domu ok 220m2 z podłogówką i grzejnikami tradycyjnymi taki kocioł by sie nadawał, czy lepiej wziąć Vailant eco tec plus?

niezły
11-08-2007, 21:22
listek

Witam.
Ja mam pytanie troche inne (przegladałem na forum ale nie dokońca znalazłem odp). Posiadam studnie na działce (7m do lustra wody od powierzchni gruntu). Wodę ze studni chciałbym wykorzytać podczas budowy domu do murowania ścian oraz polewania stropu. W przyszłości wykorzystć do mycia samochodu (miękka woda=brak plam na lakierze), podlewania ogrodu (z węża_niekoniecznie nawadnianie automatyczne- ale nie wykluczam) oraz jako wodę do spłuczki.
Moje pytanie: Jaką wybrać pompę, żeby można ja było w przyszłości wykorzystać do wyżej wymienionych celów? Czy jest to opłacalne (spłuczka)?
Jakie mogą być przypuszczakne koszty?
Domek około 120m^2, 2-3 osoby.
Z góry dziekuję za odp.
Pozdrawiam


Pewnych praw fizyki nie przeskoczysz a jedno z nich mówi że jeśli od poziomu lustra wody do pompy w pionie jest więcej niż 8 m to wody nie będzie w praktyce przyjmijmy że jest to 7 m a jeszcze należy wziąć pod uwagę że w trakcie korzystania z wody i latem gdy jest sucho poziom ten może się obniżyć i później czytam na Forum ż pompa bardzo długo pracuje zanim się wyłączy O oczywiście problem niskiego lustra wody można próbować obejść montując pompę w studni
Odpowiadając na pytanie na czas budowy proponował bym tanią pompę jedno fazową może być zatapiana lub tani hydrofor nad samą studnia a na użytek własny w tym przypadku pompę głębinową i jeśli nawodnienie to 3 fazowa
Do podlewania trawy zużywa się naprawdę duże ilości wody

niezły
11-08-2007, 21:28
skynyrd78

Witam,
chciałem zapytać o możliwość przeróbki/modernizacji (?) instalacji c.o. opartej na kotle węglowym (miałowym). Czy istnieje możliwość wykorzystania ciepła spalin w takim przypadku (w sposób nieco podobny do kotła kondens)?
Pozdr.
sk


Generalnie nie
Proces kondensacji jest doskonale znany od bardzo dawna ale wykorzystywany w kotłach od niedawna w zasadzie z dwóch powodów
- są już dostępne odpowiednie odporne na korozję materiały
- rozsądna cena
Odebrać ciepło ze spalin z kotła na opał stały jest bardzo łatwo ale jak zrobić by wytrzymał to sam kociołek i komin i finansowo inwestor

niezły
11-08-2007, 21:29
cdn :wink:

widmoboy
12-08-2007, 08:53
witam, jestem na etapie zamawiania dachówki i zastanawiam sie czy zamawiać kominki wentylacyjne do pionów kanalizacyjnych, coś takiego jest w projekcie, przyglądając się innym dachom nie wszędzie widziałem takie kominki,
proszę o podpowiedź jak sobie inni bez nich radzą i czy są one niezbędne ?

listek
12-08-2007, 09:40
listek

Witam.
Ja mam pytanie troche inne (przegladałem na forum ale nie dokońca znalazłem odp). Posiadam studnie na działce (7m do lustra wody od powierzchni gruntu). Wodę ze studni chciałbym wykorzytać podczas budowy domu do murowania ścian oraz polewania stropu. W przyszłości wykorzystć do mycia samochodu (miękka woda=brak plam na lakierze), podlewania ogrodu (z węża_niekoniecznie nawadnianie automatyczne- ale nie wykluczam) oraz jako wodę do spłuczki.
Moje pytanie: Jaką wybrać pompę, żeby można ja było w przyszłości wykorzystać do wyżej wymienionych celów? Czy jest to opłacalne (spłuczka)?
Jakie mogą być przypuszczakne koszty?
Domek około 120m^2, 2-3 osoby.
Z góry dziekuję za odp.
Pozdrawiam


Pewnych praw fizyki nie przeskoczysz a jedno z nich mówi że jeśli od poziomu lustra wody do pompy w pionie jest więcej niż 8 m to wody nie będzie w praktyce przyjmijmy że jest to 7 m a jeszcze należy wziąć pod uwagę że w trakcie korzystania z wody i latem gdy jest sucho poziom ten może się obniżyć i później czytam na Forum ż pompa bardzo długo pracuje zanim się wyłączy O oczywiście problem niskiego lustra wody można próbować obejść montując pompę w studni
Odpowiadając na pytanie na czas budowy proponował bym tanią pompę jedno fazową może być zatapiana lub tani hydrofor nad samą studnia a na użytek własny w tym przypadku pompę głębinową i jeśli nawodnienie to 3 fazowa
Do podlewania trawy zużywa się naprawdę duże ilości wody

Witam ponownie
A co z zastosowaniem wody studziennej do spłuczki (2 spłuczki)? Opłacalna zabawa?
Myślałem o zakupie małego hydroforu (ok 10-15 litrów powinno wystarczyć) wykorzystać go na początku na budowie, a potem do spłuczki. Tylko jak rozwiązać problem podlewania ogrodu i mycia samochodu?
Z góry dzięki za odp.
Pozdrawiam

:roll:

maj1983
13-08-2007, 10:05
czy ktoś potrafi mi odpowiedziec ile kosztuje studzienka rewizyjna (kanalizacyjna) - muszę taką mieć (typ klasy BS 1200) wcisk do istniejącej sieci PCV fi 200

obawiam sie, że to dużo - w końcu to studzienka w jezdni..

no i potem na działce mamy 2 studzienki rewizyjne niewłazowe fi 315

to jakieś standardowe?

no i jedną studzienkę wodomierzową właz żeliwny klasy B125

jak to wszystko wycenić?

skynyrd78
13-08-2007, 21:47
Witam,

czy mogę poprosić o sugestie odnośnie rur do podłogówki?
Którzy producenci są godni polecenia?
pozdrawiam
sk

stach_past
16-08-2007, 13:12
Pytanie dotyczy podłogówki. Sprzedają gotowy zestaw za 1700zł - ma być na 20-30 metrów kwadratowych.
Ile potrzeba rur na taką powierzchnię, wyczytałem tutaj, że układamy rury co 15 cm, wychodzi mi że 7 metrów rur na metr powierzchni. Czyli na 30 metrów powierzchni 200 metrów rur?

RURKA
16-08-2007, 13:20
witam
Mam piec gazowy Vaillanta z kotłem do ogrzewania domu.
Proszę o informację/poradę, czy możliwe jest abym mógł zainstalować w pomieszczeniach czujniki temperatury, które regulowałyby pracę pieca. Ewentualnie jakie najlepiej i jaki koszt może być takiej inwestycji.
Dom ma 190 m2.

Takowych czujników w domu nie ma jest tylko mozliwość ustawienia temperatury na piecu i wszystko.
Nie wiem czy jest sens montazu czujników

marjucha
18-08-2007, 08:47
Witam.
Do czego przy rozprowadzaniu kanalizacji używamy rur szarych a do do czego pomarańczowych?
Jaka jest między nimi różnica?

SNCF
18-08-2007, 11:39
...

I.W.
18-08-2007, 22:09
wyczytałem tutaj, że układamy rury co 15 cm, wychodzi mi że 7 metrów rur na metr powierzchni. Czyli na 30 metrów powierzchni 200 metrów rur?
Niekoniecznie co 15 cm. Sam szukałem niedawno info na ten temat i tak naprawdę należy to policzyć . Np kisan ma tabelę z której da się odczytać moc podłogówki w W/m2 w zależności od ich rozmieszczenia, materiału pokrycia podłogowego, średniej różnicy temperatur ( temp zasilania+powrotu/2 - temp pomieszczenia) . Np dla zasilania 45'C, powrotu 35'C i temperatury w pomieszczeniu 20 'C i podłogi z płytek ceram. moc podłogówki wynosi przy rozstawie co 15 cm - 102W/m2, co 20 cm 98 W/m2 co 25cm 85 W/m2 itd.

Big_Mac
19-08-2007, 10:46
Witam
Zamierzam calkowicie zmodernizowac lazienke w bloku.Na poczatek chce zrezygnowac z gazowej termy i zalozyc przeplywowy elektryczny ogrzewacz wody z elektonicznym sterowaniem.Dlatego tez mam pytanie.
Czy elektryczny ogrzewacz wody o mocy 21 kW wystarczy do zasilania w ciepla wode wanny,prysznica i umywalki ?
Naturalnie nie wszystkie te odbiorniki bede jednoczesnie wlaczone.
Pozdrowka
Mac

boodzisz
19-08-2007, 18:36
Witam. mam pytanko, ponieważ w tym roku najprawdopodobniej zakupie dzialke (niestety nieuzbrojoną) ,ile mniej więcej bedzie mnie kosztowalo przeciągnięcie wody i kanalizacji( która ma być w przyszlym roku) okolo 30-40 mb od drogi?

Moze będę smieszny , ale raczkuje w tej dziedzinie( poprostu narazie robie rozeznanie) Czy duzo większy koszt bylby za zrobienie szamba i wykopanie studni głębinowej??

Pozdrawiam.

niezły
19-08-2007, 20:52
Betsi2006

Czy znacie może piece gazowe kondesacyjne firmy ACV.
Podobno wszystko jest wykonne z kwasówki i są niezniszczalne i mają bardzo wysoką sprawność.

Czy do domu ok 220m2 z podłogówką i grzejnikami tradycyjnymi taki kocioł by sie nadawał, czy lepiej wziąć Vailant eco tec plus?


Firmę ACV znam dobrze jeszcze z czasów kiedy to modne było ogrzewanie olejowe Na temat kotów nie będę się wypowiadał ponieważ ich nie montuje ale mają bardzo dobre zasobniki z nierdzewki Generalnie firma jest OK. Wiem że właśnie w niektórych hurtowniach jest promocja na zestaw kociołek kondensacyjny ACV i zasobnik nie wiem jak jest z automatyka jeśli chodzi o podłogówkę Mój faworyt to Vaillant
Ale zawsze powtarzam że dobór kotła to sprawa indywidualna

niezły
19-08-2007, 20:59
widmoboy

witam, jestem na etapie zamawiania dachówki i zastanawiam sie czy zamawiać kominki wentylacyjne do pionów kanalizacyjnych, coś takiego jest w projekcie, przyglądając się innym dachom nie wszędzie widziałem takie kominki,
proszę o podpowiedź jak sobie inni bez nich radzą i czy są one niezbędne ?


Jest kilka sposobów na odpowietrzenie pionów kanalizacyjnych (odpowietrzniki automatyczne, wyprowadzenie odpowietrzenia poprzez komin , i najbardziej prawidłowe właśnie poprzez kominek w dachówce
Rozumiem Wasze mieszane uczucia chociażby ze względu chociażby na cenę ale uważam że jest to najbardziej odpowiedni sposób połączenia pionu kanalizacyjnego z atmosferą i to w odpowiedniej odległości od komina

pablitoo
19-08-2007, 21:03
Jest kilka sposobów na odpowietrzenie pionów kanalizacyjnych (odpowietrzniki automatyczne, wyprowadzenie odpowietrzenia poprzez komin , i najbardziej prawidłowe właśnie poprzez kominek w dachówce
Rozumiem Wasze mieszane uczucia chociażby ze względu chociażby na cenę ale uważam że jest to najbardziej odpowiedni sposób połączenia pionu kanalizacyjnego z atmosferą i to w odpowiedniej odległości od komina

A dlaczego ??

Dlaczego gorszą metodą jest wyprowadzenie wentylacji pionu kanalizacyjnego jednym z przewodów wentylacyjnych w kominie ...

Pozdrawiam

niezły
19-08-2007, 21:08
Witam ponownie
A co z zastosowaniem wody studziennej do spłuczki (2 spłuczki)? Opłacalna zabawa?
Myślałem o zakupie małego hydroforu (ok 10-15 litrów powinno wystarczyć) wykorzystać go na początku na budowie, a potem do spłuczki. Tylko jak rozwiązać problem podlewania ogrodu i mycia samochodu?
Z góry dzięki za odp.
Pozdrawiam


Na dzień dzisiejszy własna woda do spłuczki to dość droga impreza wiąże się z dodatkową instalacją zimnej wody
Może z czasem będzie moda na podobne wykorzystywanie wód opadowych ale na razie modna jest energia odnawialna
Mały hydroforem w zupełności wystarczy na potrzeby budowy oraz do zasilania spłuczek i mycia samochodu ale jeśli planujesz podlewanie działki radzę odsprzedać hydrofor komuś budującemu się na Forum i kupić pompę głębinową

niezły
19-08-2007, 21:13
maj1983

czy ktoś potrafi mi odpowiedziec ile kosztuje studzienka rewizyjna (kanalizacyjna) - muszę taką mieć (typ klasy BS 1200) wcisk do istniejącej sieci PCV fi 200

obawiam sie, że to dużo - w końcu to studzienka w jezdni..

no i potem na działce mamy 2 studzienki rewizyjne niewłazowe fi 315

to jakieś standardowe?

no i jedną studzienkę wodomierzową właz żeliwny klasy B125

jak to wszystko wycenić?


Nie robię sieci zewnętrznych i przyłączy a o ceny popytaj w pobliskiej hurtowni hydraulicznej lub budowlanej

niezły
19-08-2007, 21:25
skynyrd78

Witam,

czy mogę poprosić o sugestie odnośnie rur do podłogówki?
Którzy producenci są godni polecenia?
pozdrawiam
sk


Rury wielowarstwowe a zacznę od samej góry Rehau, Uponor, TC, Kisan, Wavin, Purmo,

Mój faworyt to Uponor i oczywiście jeśli ktoś by potrzebował kilka krążków w okolicy Warszawy to mogę podrzucić w dobrej cenie :wink:

niezły
19-08-2007, 21:29
stach_past

Pytanie dotyczy podłogówki. Sprzedają gotowy zestaw za 1700zł - ma być na 20-30 metrów kwadratowych.
Ile potrzeba rur na taką powierzchnię, wyczytałem tutaj, że układamy rury co 15 cm, wychodzi mi że 7 metrów rur na metr powierzchni. Czyli na 30 metrów powierzchni 200 metrów rur?


Rozstaw rur do podłogówki zależy od kilku czynników najlepiej jest to policzyć ale należy jeszcze pamiętać o dobiegach zawsze może to być dodatkowe kilkanaście metrów rury lub i więcej

niezły
19-08-2007, 21:50
RURKA

witam
Mam piec gazowy Vaillanta z kotłem do ogrzewania domu.
Proszę o informację/poradę, czy możliwe jest abym mógł zainstalować w pomieszczeniach czujniki temperatury, które regulowałyby pracę pieca. Ewentualnie jakie najlepiej i jaki koszt może być takiej inwestycji.
Dom ma 190 m2.

Takowych czujników w domu nie ma jest tylko mozliwość ustawienia temperatury na piecu i wszystko.
Nie wiem czy jest sens montazu czujników


Zawsze jest sens montowania czujnika temperatury do kotła jest na to kilka sposobów
Pierwszy kupujesz oryginalny odpowiedni do danego rodzaju kotła może być przewodowy lub bezprzewodowy albo tez kupujesz któryś z szerokiej gamy Eurosterów

Cena od 150 zł do 400

niezły
19-08-2007, 22:02
Big_Mac

Witam
Zamierzam calkowicie zmodernizowac lazienke w bloku.Na poczatek chce zrezygnowac z gazowej termy i zalozyc przeplywowy elektryczny ogrzewacz wody z elektonicznym sterowaniem.Dlatego tez mam pytanie.
Czy elektryczny ogrzewacz wody o mocy 21 kW wystarczy do zasilania w ciepla wode wanny,prysznica i umywalki ?
Naturalnie nie wszystkie te odbiorniki bede jednoczesnie wlaczone.
Pozdrowka
Mac

Tak ale pod pewnymi warunkami prawidłowa instalacja elektryczna i maksymalny przepływ określony przez producenta i ani litra więcej na minutę

niezły
19-08-2007, 22:06
boodzisz

Witam. mam pytanko, ponieważ w tym roku najprawdopodobniej zakupie dzialke (niestety nieuzbrojoną) ,ile mniej więcej bedzie mnie kosztowalo przeciągnięcie wody i kanalizacji( która ma być w przyszlym roku) okolo 30-40 mb od drogi?

Moze będę smieszny , ale raczkuje w tej dziedzinie( poprostu narazie robie rozeznanie) Czy duzo większy koszt bylby za zrobienie szamba i wykopanie studni głębinowej??


Nie wiem jakie są koszty przyłączy zależą one tez od regionu kraju ale jeśli jest taka możliwość to ja bym się nie zastanawiał dużo mniej kłopotów na przyszłość niż w przypadku własnego ujęcia wody i własnego szamba

niezły
19-08-2007, 22:10
pablitoo

niezły napisał:


Jest kilka sposobów na odpowietrzenie pionów kanalizacyjnych (odpowietrzniki automatyczne, wyprowadzenie odpowietrzenia poprzez komin , i najbardziej prawidłowe właśnie poprzez kominek w dachówce
Rozumiem Wasze mieszane uczucia chociażby ze względu chociażby na cenę ale uważam że jest to najbardziej odpowiedni sposób połączenia pionu kanalizacyjnego z atmosferą i to w odpowiedniej odległości od komina


A dlaczego ??

Dlaczego gorszą metodą jest wyprowadzenie wentylacji pionu kanalizacyjnego jednym z przewodów wentylacyjnych w kominie ...

Pozdrawiam


Ponieważ w sytuacjach skrajnych może nastąpić zassanie wyziewów kanalizacyjnych przez kanał wentylacyjny w łazience na przykład a może się tak dziać w momencie gdy w domu wytworzy się podciśnienie spowodowane kotłem z palnikiem atmosferycznym lub przez kominek

niezły
19-08-2007, 22:21
Uff troche się napisałem :wink: ale teraz upragnione wolne do zobaczenia po 30 sierpnia :D

skynyrd78
22-08-2007, 20:40
Dzięki za informacje. Niestety Warszawa to nie moje rejony :D...
Pozdrawiam i udanego urlopu.
sk

MarzannaPG
23-08-2007, 20:38
Potrzebuję porady w sprawie podłogówki. Jest na rozdzielaczu razem z grzejnikami. Tak to wygląda na zdjęciach. Czy to jest właściwie podłączone?
Podłogówka grzała dobrze na początku sezonu, potem coś się zaczęło dziać (grzła połowicznie, w jednym pomieszczeniu tak w innym nie). Zastosowałam się do paru rad, m.in. odpowietrzanie, przepompowanie wody, ale niewiele pomogło. Potem odłączyliśmy ją sami, bo być może szła do niej za duża temperatura. Podłogówka w tym rozdzielaczu idzie do 3 pomieszczeń. Może trzeba to jakoś w tym rozdzielaczu ulepszyć?
http://images25.fotosik.pl/67/fe16b5a19b9cb253m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=fe16b5a19b9cb253)
http://images26.fotosik.pl/67/5d2bb4e4c0fa1dabm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=5d2bb4e4c0fa1dab)

listek
24-08-2007, 07:55
Witam.
Dzięki wielkie za porady
Pozdrawiam 8)

Robert1974
25-08-2007, 11:17
Witam po raz pierwszy.
Podłaczamy wode wodociagowa ze studzienki kanalizacyjnej do istniejacej juz instalacji. Napotkalismy na problem. Problem polega na przeprowadzeniu rury przez ścianę budynku. Przekopaliśmy sie przez fundament, ale w pomieszczeniu gdzie powinniśmy wyprowadzic rure jest zbrojona podloga i nie mozemy jej rozkuc. Najgorsze ze tam znajduja sie urzadzenia, ktorych nie mozna przenosic.
Czy sa jakies inne sposoby przeprowadzenia rury, czy jednak musimy walczyc z podloga?
Czy mozna wejsc z rura przez sciane i obudowac przylacze murkiem ocieplonym styropianem.

Pozdrawiam.

ghord
29-08-2007, 10:56
Mam własne ujęcie wody z którego przez plastikowe rury idzie woda do pompy(nowa). Od pompy idzie już miedzianymi rurami(nowe) do kranów i elektrycznego bojlera (też nowy).
Ciepła woda śmierdzi strasznie. Jest chyba zażelaziona, ale nie wiem. Czy mogę jakoś temu zaradzić?? Gdzie szukać przyczyny??
Będę wdzięczny za wszelką pomoc

Sgt.Highway
29-08-2007, 12:49
Witam,

Jestem na etapie zasypywania fundamentów i muszę pociągnąć kanalizację, w związku z tym mam kilka pytań. W ścianach fundamentowych zostawiłem odpowiednie przepusty. Zaraz za pierwszym przepustem (na weściu do budynku) muszę zrobić pion - czy tutaj wystarczy dać trójnik 90st., czy lepiej dać 45st. i potem jescze kolano 45st.? Zaraz za tym pionem muszę dać (w poziomie) następny trójnik - 45 st., od którego będą odchodziły dwie nitki w linii prostej do dwóch innych miejsc w domu. Czy na wyjściu tych nitek dawać kolana 90st. (do pionu), czy też może lepiej po kilka kolan o łagodniejszym łuku? Czy rury PCV (pomarańczowe), które będą zasypane trzeba jeszcze jakośc dodatkowo uszczelniać (taśmą, smarem)?? Może jest jeszcze coś, na co powinieniem zwrócić uwagę (o zachowaniu spadków pamiętam)?

Pozdrawiam.

prymasek
30-08-2007, 21:38
kupiłem wymiennik płytowy
na którym jedyna instrukcja montażu
to zdanie po niemiecku "medium mit kleinerTemperaturspreizung H2 H3"
czyli "medium z niską różnicą temperatur"

co tam powinno być podłączone źródło ciepła czy odbiorniki??

niezły
01-09-2007, 15:39
Witam po przerwie
Widzę że nadal mam grono czytelników
Ale dlaczego od razu po urlopie same trudne pytania Chociaż prawdę mówiąc po włączeniu radia zastanawiam się czy przypadkiem jadąc przez Ukrainę dobrze skręciłem bo jakoś nie potrafię się połapać w sytuacji w kraju może należało zostać gdzieś po drodze

edit-blondi
02-09-2007, 11:27
Witam
niezły mam pytanie.

Ostatnio z tego co widzę przy montowaniu ogrzewania stosuje się rozdzielnie czyli do każdego kaloryfera ida dwie osobne rureczki z tej rozdzielni. Hydraulik, który ma u mnie robic instalacje nie ma nic przeciwko takiemu rozwiązaniu, ale proponuje inne a mianowicie jakaś grubsza rurka do kaloryfera trójnik no i dalej do następnego kaloryfera. Przy każdym tak czy siak zawór i regulator, więc każdy można spokojnie odłączyc lub przykręcić. Za plusy tego rozwiązania podaje dużo mniejsze zużycie rur do instalacji oraz szybszy przepływ ciepła.

Czy taki sposób podłanczania kaloryferów jest prawidłowy i rzeczywiście sa takie korzyści?
a moze spsób z rozdzielnią jest bardziej uzasadniony, jesli tak to dlaczego?

z góry dziękuję za odpowiedź.

d525
02-09-2007, 21:58
Witam ja mam tylko takie malutkie pytanko. Co można położytć w beyton na raras ziemny na zewnątrz, który to taras zoma będzie być może grzany a być moze nie grzany za to latem będzie oddawał energie cieplną do domu?
CZy PEXAL sie nadaje np taki najtyańszy za 1,85zł /mb? czy lepsza będzie miedź 16zł/mb?
Czy Spotkał się Pan już atką instalacją na zewnątzr czy nie?
z góry dziękujuę za odpowiedź i proszę o ile to możliwe jak najszybciej mi to udzielić bo już w tym tyg moze będzie całość zalewana.....


ech co tam wtopić zeby nie wtopić..?? a moze każdego po trochu?? hmm :>

woody
02-09-2007, 22:36
Niezły możesz zerknąć i coś poradzić

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=111173

Janek 111
03-09-2007, 20:21
Mój problem jest banalny ale bardzo denerwujący. Mam instalacje wodną w domu jednorodzinnym zrobioną w miedzi. Ciepłą wodę pobieram z elektrycznej termy (a może nazywa się to bojlerem) jest tam też wężownica do podgrzewania wody z instalacji co. Problem w tym, że kiedy pobieram wodę ciepłą (wolno odkręcę kran) to strasznie -nie wiem jak to nazwać - "buczą" rury. Echo niesie po domu a reszta domowników wścieka się o codzienną raną pobudkę. Jest na to jakiś sposób (no poza zmianą całej instalacji)?

tula
03-09-2007, 20:57
Witam.
Też mam pytanie , ale nie wiem, czy to z tych trudnych czy łatwych.
Będę rozbudowywać dom. Teraz w kotłowni w piwnicy jest leciwy piecyk gazowy a w mieszkaniu kaloryfery żeliwne. Ładne są te kaloryfery choć mocno chropowate.
W przyszłym roku planuję zakup pieca na ekogroszek.
Chciałabym jednak zachować na wszelki wypadek piec na gaz ( w przyszłości
kupić jakiś nowszy ) Czy to jest możliwe, by oba te piece działały zamiennie ?
I jeszcze jedno. Jak mam ocenić, czy stare kaloryfery nadają się do wykorzystania ? Z wierzchem sobie raczej poradzę, piaskowanie lub żmudne czyszczenie szczotką drucianą. Ale w środku pewno będzie osadzony kamień.
Czy to można jakoś oczyścić, rozpuścić czy licho wie co ? :wink:

muriel
06-09-2007, 14:35
niezły - bardzo proszę o radę i pomoc.... możliwie pilnie

jutro mają robić przyłącze wody (studzienka - nie na domu - narazie mamy niecałe fundamenty), które ja mam nadzorować, i totalnie nie mam pomysłu na co zwrócić uwagę, jak to powinno wyglądać, czy jest coś, czego trzeba szczególnie przypilnować? dopiero raczkuję jako "inwestor" i jako formumowicz, licząc na wyrozumiałość proszę o pomoc

net_ka
06-09-2007, 14:48
Niezły, mam pytanie. Planujemy piec gazowy + kominek z PW . Jakie rurki do c.o. powinno się dać: miedziane czy plastikowe? Chciałabym, żeby nie były w ogóle widoczne. A tak na marginesie czy rurki do ogrzewania powinno się umieszczać w wylewce czy na zewnątrz? Jestem zielona w tym temacie :D
Z góry dziekuję :)

bdm7
06-09-2007, 19:30
Witam !
czy instalacje wyprowadzającą deszczówkę do kanalizacji burzowej trzeba robić?
i ile ona kosztuje np. za m2

a jeśli nie to, co zrobić z wodą spływającą rynnami, żeby nie zalewała działki ?
?????????????????????

miol
11-09-2007, 13:37
Witam
Troszeczkę ten temat spadł ale może otrzymam odpowiedź. Otóż chciałem połączyć piec na paliwo stałe (taki prosty 15kW) z piecem gazowym przez wymiennik płytowy. Powiedziałem to hydraulikowi i on to zrobił ale odwrotnie niż chciałem tzn. piec gazowy podłączył na krótko do wymmiennika, natomiast resztę instalacji połączył z piecem na paliwo stałe w układzie otwartym, tłumaczył że tak jest bezpieczniej bo trudniej będzie zagotować wodę w całym układzie niż tylko w wymmienniku. I tak mam instalację w układzie otwartym a piec gazowy chodzi w układzie zamnkniętym, wszędzie w proponowanych układach jest odwrotnie, to piec na paliwo stałe chodzi w krótkim obwodzie z wymiennikiem a piec gazowy jest z resztą instalacji w układzie zamkniętym. Czy takie rozwiązanie jak mam jest błędne i czym to grozi?

edit-blondi
11-09-2007, 13:54
niezły

co z Tobą? :(

niezły
13-09-2007, 10:01
Potrzebuję porady w sprawie podłogówki. Jest na rozdzielaczu razem z grzejnikami. Tak to wygląda na zdjęciach. Czy to jest właściwie podłączone?
Podłogówka grzała dobrze na początku sezonu, potem coś się zaczęło dziać (grzła połowicznie, w jednym pomieszczeniu tak w innym nie). Zastosowałam się do paru rad, m.in. odpowietrzanie, przepompowanie wody, ale niewiele pomogło. Potem odłączyliśmy ją sami, bo być może szła do niej za duża temperatura. Podłogówka w tym rozdzielaczu idzie do 3 pomieszczeń. Może trzeba to jakoś w tym rozdzielaczu ulepszyć?

No to wracam a w zasadzie to cały czas byłem tylko tu gdzie robię nie ma zasięgu ale tak to już jest w tej Warszawie

Na pierwszy rzut oka wydaje się że jest wszystko w porządku Sam dość często stosuje taki układ ale dużo zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać
Zaletą podłogówki na RTL jest to że jest ona tania ale ma to tez i wady przegrzewanie podłogi
Temperatura podłogi na ogrzewaniu podłogowym nie we wszystkich miejscach musi być taka sama są miejsca gdzie chcemy by była wyrażanie ciepła i takie gdzie by była niewyczuwalna
W pomieszczeniach ciągłego przebywania ludzi ( salon, jadalnia, sypialnia) temperatura powietrza jest sprawa ważna a temperatura podłogi powinna być nie wyczuwalna nie powinna być ani lodowata ani tez ciepła Inaczej wygląda sprawa w pomieszczeniach czasowego przebywania ludzi takich jak łazienki tu jest fajnie jeśli podłoga jest wyraźnie ciepła
W Twoim przypadku podłoga będzie wyraźnie ciepła bo taka jest instalacja pytanie tylko gdzie są te podłogówki jeśli w łazience to nie jest duży dyskomfort gorzej jeśli jest to kuchnia lub holl
Pytanie jak obniżyć zasilanie do tych podłogówek najprostszym sposobem jest połączenie najmniejszych grzejników z obiegiem podłogówki Powrót z małego grzejnika ( grzejnik o małej mocy )łączymy z zasilaniem podłogówki a wyjścia z rozdzielacza zaślepiamy Jest to najprostszy sposób na obniżenie temperatury podłogówki

niezły
13-09-2007, 10:09
Robert1974

Witam po raz pierwszy.
Podłaczamy wode wodociagowa ze studzienki kanalizacyjnej do istniejacej juz instalacji. Napotkalismy na problem. Problem polega na przeprowadzeniu rury przez ścianę budynku. Przekopaliśmy sie przez fundament, ale w pomieszczeniu gdzie powinniśmy wyprowadzic rure jest zbrojona podloga i nie mozemy jej rozkuc. Najgorsze ze tam znajduja sie urzadzenia, ktorych nie mozna przenosic.
Czy sa jakies inne sposoby przeprowadzenia rury, czy jednak musimy walczyc z podloga?
Czy mozna wejsc z rura przez sciane i obudowac przylacze murkiem ocieplonym styropianem.


Oczywiście że jest to możliwe należy zrobić przejście pod całym pomieszczeniem aż za fundament docelowego wymaga to niestety dość sporego rozkopania po obu stronach a podkop można zlecić firmie robiącej przejścia pod jezdnią lub spróbować pobawic się samemu wybierając ziemię rurką lub szpadlem na bardzo długim trzonku

niezły
13-09-2007, 10:16
ghord

Mam własne ujęcie wody z którego przez plastikowe rury idzie woda do pompy(nowa). Od pompy idzie już miedzianymi rurami(nowe) do kranów i elektrycznego bojlera (też nowy).
Ciepła woda śmierdzi strasznie. Jest chyba zażelaziona, ale nie wiem. Czy mogę jakoś temu zaradzić?? Gdzie szukać przyczyny??
Będę wdzięczny za wszelką pomoc


należy zacząć od zrobienia solidnych badań wody ponieważ tak się składa że stacje uzdatniania wody nie są urządzeniami tanimi i do tego nie są uniwersalne Po zrobieniu badan należy szukać przyczyny Nieprzyjemny zapach z podgrzanej ciepłej wody jest efektem zanieczyszczonej wody lub tez w skrajnych przypadkach niewłaściwą anodą magnezową można spróbować ja wymontować ale nie na stałe

niezły
13-09-2007, 10:23
Sgt.Highway

Witam,

Jestem na etapie zasypywania fundamentów i muszę pociągnąć kanalizację, w związku z tym mam kilka pytań. W ścianach fundamentowych zostawiłem odpowiednie przepusty. Zaraz za pierwszym przepustem (na weściu do budynku) muszę zrobić pion - czy tutaj wystarczy dać trójnik 90st., czy lepiej dać 45st. i potem jescze kolano 45st.? Zaraz za tym pionem muszę dać (w poziomie) następny trójnik - 45 st., od którego będą odchodziły dwie nitki w linii prostej do dwóch innych miejsc w domu. Czy na wyjściu tych nitek dawać kolana 90st. (do pionu), czy też może lepiej po kilka kolan o łagodniejszym łuku? Czy rury PCV (pomarańczowe), które będą zasypane trzeba jeszcze jakośc dodatkowo uszczelniać (taśmą, smarem)?? Może jest jeszcze coś, na co powinieniem zwrócić uwagę (o zachowaniu spadków pamiętam)?

Pozdrawiam.


lepszym rozwiązaniem jest dzielenie jednego kolana 90 st na dwa po 45 st ale nej jest to aż tak ważne Ważniejsze są spadki i brak zadziorów powstałych po cięciu rury nie wymagają żadnych dodatkowych uszczelnień a przed złożeniem rur dobrze jest posmarować uszczelkę np. płynem do mycia naczyń

niezły
13-09-2007, 10:28
prymasek

kupiłem wymiennik płytowy
na którym jedyna instrukcja montażu
to zdanie po niemiecku "medium mit kleinerTemperaturspreizung H2 H3"
czyli "medium z niską różnicą temperatur"

co tam powinno być podłączone źródło ciepła czy odbiorniki??


Wydaje mi się że odbiornik ale należy pamiętać aby wymiennik płytowy podłączyć w taki sposób aby przepływy były w przeciwnym kierunku

fredblasz
13-09-2007, 10:28
Witam, mam pytanie dotyczace podlogowki: mam dwie wyceny hydrauliki i jeden z hydraulikow chce stosowac system oparty na RTL (tanszy) a drugi chce stosowac jakis specjalny rozdzielac do podlogowki, ktory kosztuje ok. 3tys. zl. Czy ktos z Was ma juz podlogowke i na jakim systemie oparta? i jak to dziala w rzeczywistosci? ktory wybrac?
Podlogowka bedzie jedynym ogrzewaniem tych pomieszczen oprocz lazienek gdzie bedzie dodatkowo drabinka.
Pytasz o ilosc obwodow tzn. ile pomieszczen bede ogrzewal? bedzie to okolo 80m2, tzn. kuchnia (~12m2), salon (~28m2), korytarz (~15m2), lazienka parter (~10m2) oraz lazienka pietro (~17m2).
Jesli mozesz to podaj jaki rozdzielacz powinienem zakupic (gdzie?) a jesli masz namiary na solidnego hydraulika to chetnie skorzystalbym z jego uslug. Z gory dziekuje. Pozdr. Fred

fredblasz
13-09-2007, 10:28
Witam, mam pytanie dotyczace podlogowki: mam dwie wyceny hydrauliki i jeden z hydraulikow chce stosowac system oparty na RTL (tanszy) a drugi chce stosowac jakis specjalny rozdzielac do podlogowki, ktory kosztuje ok. 3tys. zl. Czy ktos z Was ma juz podlogowke i na jakim systemie oparta? i jak to dziala w rzeczywistosci? ktory wybrac?
Podlogowka bedzie jedynym ogrzewaniem tych pomieszczen oprocz lazienek gdzie bedzie dodatkowo drabinka.
Pytasz o ilosc obwodow tzn. ile pomieszczen bede ogrzewal? bedzie to okolo 80m2, tzn. kuchnia (~12m2), salon (~28m2), korytarz (~15m2), lazienka parter (~10m2) oraz lazienka pietro (~17m2).
Jesli mozesz to podaj jaki rozdzielacz powinienem zakupic (gdzie?) a jesli masz namiary na solidnego hydraulika to chetnie skorzystalbym z jego uslug. Z gory dziekuje. Pozdr. Fred

niezły
13-09-2007, 10:49
edit-blondi

Witam
niezły mam pytanie.

Ostatnio z tego co widzę przy montowaniu ogrzewania stosuje się rozdzielnie czyli do każdego kaloryfera ida dwie osobne rureczki z tej rozdzielni. Hydraulik, który ma u mnie robic instalacje nie ma nic przeciwko takiemu rozwiązaniu, ale proponuje inne a mianowicie jakaś grubsza rurka do kaloryfera trójnik no i dalej do następnego kaloryfera. Przy każdym tak czy siak zawór i regulator, więc każdy można spokojnie odłączyc lub przykręcić. Za plusy tego rozwiązania podaje dużo mniejsze zużycie rur do instalacji oraz szybszy przepływ ciepła.

Czy taki sposób podłanczania kaloryferów jest prawidłowy i rzeczywiście sa takie korzyści?
a moze spsób z rozdzielnią jest bardziej uzasadniony, jesli tak to dlaczego?

z góry dziękuję za odpowiedź.


Zalety systemu rozdzielaczowego to możliwość niezależnego odcięcia każdego z grzejników i brak połączeń w wylewce
W przypadku instalacji trójnikowej mamy mniej rur ale o większej średnicy i niestety sporo połączeń Zgadzam się że każdy grzejnik ma odcięcia i można go zdjąć ale co gdy przewiercimy rurę przed zaworem musimy wyłączyć z eksploatacji całą kondygnacje albo i cały dom
Niemniej oba sposoby są prawidłowe

niezły
13-09-2007, 11:54
d525

Witam ja mam tylko takie malutkie pytanko. Co można położytć w beyton na raras ziemny na zewnątrz, który to taras zoma będzie być może grzany a być moze nie grzany za to latem będzie oddawał energie cieplną do domu?
CZy PEXAL sie nadaje np taki najtyańszy za 1,85zł /mb? czy lepsza będzie miedź 16zł/mb?
Czy Spotkał się Pan już atką instalacją na zewnątzr czy nie?
z góry dziękujuę za odpowiedź i proszę o ile to możliwe jak najszybciej mi to udzielić bo już w tym tyg moze będzie całość zalewana.....


ech co tam wtopić zeby nie wtopić..?? a moze każdego po trochu?? hmm :>


Nie jestem zwolennikiem rur po 2 zł Do ogrzewania tarasu zima proponował bym rurę PEX bez wkładki aluminiowej ale czy będą jakieś zyski latem ?

fredblasz
13-09-2007, 12:58
Witam,
mam pytanie dotyczace podlogowki: mam dwie wyceny hydrauliki i jeden z hydraulikow chce stosowac system oparty na RTL (tanszy) a drugi chce stosowac jakis specjalny rozdzielac do podlogowki, ktory kosztuje ok. 3tys. zl. Czy ktos z Was ma juz podlogowke i na jakim systemie oparta? i jak to dziala w rzeczywistosci? ktory wybrac?
Podlogowka bedzie jedynym ogrzewaniem tych pomieszczen oprocz lazienek gdzie bedzie dodatkowo drabinka.
Bedzie to okolo 80m2 podlogowki, tzn. kuchnia (~12m2), salon (~28m2), korytarz (~15m2), lazienka parter (~10m2) oraz lazienka pietro (~17m2).
Jesli mozesz to podaj jaki rozdzielacz powinienem zakupic (gdzie?) a jesli masz namiary na solidnego hydraulika to chetnie skorzystalbym z jego uslug. Z gory dziekuje. Pozdr. Fred

prymasek
13-09-2007, 16:27
prymasek

kupiłem wymiennik płytowy
na którym jedyna instrukcja montażu
to zdanie po niemiecku "medium mit kleinerTemperaturspreizung H2 H3"
czyli "medium z niską różnicą temperatur"

co tam powinno być podłączone źródło ciepła czy odbiorniki??


Wydaje mi się że odbiornik ale należy pamiętać aby wymiennik płytowy podłączyć w taki sposób aby przepływy były w przeciwnym kierunku

jest w przeciwnym
dzięki :-)

niezły
13-09-2007, 20:24
woody

Niezły możesz zerknąć i coś poradzić

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=111173


Rozumiem że jeden rozdzielacz jest do podłogówki ( ten z pompką) a drugi do grzejników ale nie wiem nic na temat samego kotła jaki i czy ma pompkę może fotka

Electron1
13-09-2007, 20:43
Zaplanowałem "odnowienie" instalacji grzewczej.

W ubiegłym roku zamontowałem piec gazowy ( żeliwny ) pracujący w układzie otwartym, pozostawiiiając dotychczasowy weglowy, który tez czasami używam.

Obecnie zamierzam zmienic grzejniki ze starych żeliwnych T1 na aluminiowe członowe. Wszystko wskazuje na to że zdecyduje się na grzejniki krakowskie KFA.

Ponieważ obecnie pracująca instalacja ma właściwie dobrane zestawy do poszczególnych pomieszczeń, chciałbym zachowac te proporcje.

W róznych źródłach są różne dane jak zastepowac jedne drugimi.

Generalnie chodzi mi o ustalenie jaka jest moc t1 w warunkach podawanych jako warunki pomiarowe dla obecnie sprzedawanych ( d.t. 50 C )

Znalazłem tabele dla grzejników T1 ale moce podawane sa tam dla wyższych temepratur.

Z góry dziekuje za pomoc.

niezły
13-09-2007, 20:48
Janek 111

Mój problem jest banalny ale bardzo denerwujący. Mam instalacje wodną w domu jednorodzinnym zrobioną w miedzi. Ciepłą wodę pobieram z elektrycznej termy (a może nazywa się to bojlerem) jest tam też wężownica do podgrzewania wody z instalacji co. Problem w tym, że kiedy pobieram wodę ciepłą (wolno odkręcę kran) to strasznie -nie wiem jak to nazwać - "buczą" rury. Echo niesie po domu a reszta domowników wścieka się o codzienną raną pobudkę. Jest na to jakiś sposób (no poza zmianą całej instalacji)?


Powodów hałasujących rur może być kilka podstawowy to zawór zwrotny przed bojlerem (sprawdzić i wymienić ) drugim powodem może być sama bateria ale wówczas hałas było by słychać tylko w momencie pobierania wody tylko z tej baterii

niezły
13-09-2007, 21:03
tula

Witam.
Też mam pytanie , ale nie wiem, czy to z tych trudnych czy łatwych.
Będę rozbudowywać dom. Teraz w kotłowni w piwnicy jest leciwy piecyk gazowy a w mieszkaniu kaloryfery żeliwne. Ładne są te kaloryfery choć mocno chropowate.
W przyszłym roku planuję zakup pieca na ekogroszek.
Chciałabym jednak zachować na wszelki wypadek piec na gaz ( w przyszłości
kupić jakiś nowszy ) Czy to jest możliwe, by oba te piece działały zamiennie ?
I jeszcze jedno. Jak mam ocenić, czy stare kaloryfery nadają się do wykorzystania ? Z wierzchem sobie raczej poradzę, piaskowanie lub żmudne czyszczenie szczotką drucianą. Ale w środku pewno będzie osadzony kamień.
Czy to można jakoś oczyścić, rozpuścić czy licho wie co ?


Oczywiście że to żaden problem aby instalacja grzewcza była zasilana dwoma kotłami jeden na opał stały ( tani w eksploatacji) a drugi gazowy ( bezobsługowy )
Stare grzejniki żeliwne z powodzeniem nadają się do dalszego użytkowania a osad w ich wnętrzu najlepiej jest usunąć specjalnym środkiem do płukania starych instalacji

niezły
13-09-2007, 21:11
muriel

niezły - bardzo proszę o radę i pomoc.... możliwie pilnie

jutro mają robić przyłącze wody (studzienka - nie na domu - narazie mamy niecałe fundamenty), które ja mam nadzorować, i totalnie nie mam pomysłu na co zwrócić uwagę, jak to powinno wyglądać, czy jest coś, czego trzeba szczególnie przypilnować? dopiero raczkuję jako "inwestor" i jako formumowicz, licząc na wyrozumiałość proszę o pomoc


Jutro już minęło a jeśli chodzi o dopilnowanie to sam nie wiem na co należy zwracać uwagę ja też na wszystkim się nie znam i w trakcie budowy własnego domu brałem ekipy które uważałem za solidne i miałem do nich pełne zaufanie

niezły
13-09-2007, 21:31
net_ka

Niezły, mam pytanie. Planujemy piec gazowy + kominek z PW . Jakie rurki do c.o. powinno się dać: miedziane czy plastikowe? Chciałabym, żeby nie były w ogóle widoczne. A tak na marginesie czy rurki do ogrzewania powinno się umieszczać w wylewce czy na zewnątrz? Jestem zielona w tym temacie
Z góry dziekuję


Jest pewna zasada że do kotła na opał stały dajemy rury miedziane a do kotła gazowego plastikowe miedziane można oczywiście też ale ta cena
Dzisiejsze budowy prowadzi się w taki sposób że wszystkie rury okłada się w warstwie styropianu
Zapraszam na stronke WWW.mendrycki.pl jest tak kilka fotek pokazujących układanie instalacji

niezły
13-09-2007, 21:37
bdm7

Witam !
czy instalacje wyprowadzającą deszczówkę do kanalizacji burzowej trzeba robić?
i ile ona kosztuje np. za m2

a jeśli nie to, co zrobić z wodą spływającą rynnami, żeby nie zalewała działki ?
?????????????????????


Nie mam pojęcia
Mogę powiedzieć jak robią to inni
Rurą zakopaną bardzo płytko i podłączoną do rynny odprowadzają za ogrodzenie działki
Magazynują i wykorzystują do podlewania działki
Robią podobna instalację chłonną jak w przypadku oczyszczalni

niezły
13-09-2007, 21:45
miol

Witam
Troszeczkę ten temat spadł ale może otrzymam odpowiedź. Otóż chciałem połączyć piec na paliwo stałe (taki prosty 15kW) z piecem gazowym przez wymiennik płytowy. Powiedziałem to hydraulikowi i on to zrobił ale odwrotnie niż chciałem tzn. piec gazowy podłączył na krótko do wymmiennika, natomiast resztę instalacji połączył z piecem na paliwo stałe w układzie otwartym, tłumaczył że tak jest bezpieczniej bo trudniej będzie zagotować wodę w całym układzie niż tylko w wymmienniku. I tak mam instalację w układzie otwartym a piec gazowy chodzi w układzie zamnkniętym, wszędzie w proponowanych układach jest odwrotnie, to piec na paliwo stałe chodzi w krótkim obwodzie z wymiennikiem a piec gazowy jest z resztą instalacji w układzie zamkniętym. Czy takie rozwiązanie jak mam jest błędne i czym to grozi?


Jest to też rozwiązanie jak najbardziej prawidłowe ale jak każde ma wady i zalety
Wadą jest to że grzejniki będą w instalacji otwartej ale to też nie powód do paniki
Zależy który kociołek będzie głównym źródłem ciepła ponieważ zawsze są jakieś straty na wymienniku i koszt pracy dodatkowej pompki

niezły
13-09-2007, 22:03
fredblasz

Witam,
mam pytanie dotyczace podlogowki: mam dwie wyceny hydrauliki i jeden z hydraulikow chce stosowac system oparty na RTL (tanszy) a drugi chce stosowac jakis specjalny rozdzielac do podlogowki, ktory kosztuje ok. 3tys. zl. Czy ktos z Was ma juz podlogowke i na jakim systemie oparta? i jak to dziala w rzeczywistosci? ktory wybrac?
Podlogowka bedzie jedynym ogrzewaniem tych pomieszczen oprocz lazienek gdzie bedzie dodatkowo drabinka.
Bedzie to okolo 80m2 podlogowki, tzn. kuchnia (~12m2), salon (~28m2), korytarz (~15m2), lazienka parter (~10m2) oraz lazienka pietro (~17m2).
Jesli mozesz to podaj jaki rozdzielacz powinienem zakupic (gdzie?) a jesli masz namiary na solidnego hydraulika to chetnie skorzystalbym z jego uslug. Z gory dziekuje. Pozdr. Fred


W przypadku podłogówki o takiej powierzchni RTL odradzam a proponuje dwa rodzaje zasilania ogrzewania podłogowego
1 zawór mieszający 3 drogowy w kotłowni z siłownikiem lub termostatyczny
2 rozdzielacz z zestawem mieszającym i pompą np. firmy Kan

celebre24
17-09-2007, 11:20
Witam
Przesłałam na PW i maila prośbę o wycenę :D :D

net_ka
17-09-2007, 11:53
Dziękuję za informację.

woody
18-09-2007, 07:35
woody

Niezły możesz zerknąć i coś poradzić

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=111173


Rozumiem że jeden rozdzielacz jest do podłogówki ( ten z pompką) a drugi do grzejników ale nie wiem nic na temat samego kotła jaki i czy ma pompkę może fotka

Tak dobrze rozumiesz
Kotłownia sie robi i w tym roku nie bedą wstawiał kotła, będzie on miał osobną pompkę taką jak ta do podłogówki ale 60.
Mam jeszcze taki dylemat, chciałbym zimą układać płytki ale nie chcę wpuszczać wody do instalacji CO i nie chcę grzać tej zimy (wprowadzam się około maja/czarwca) tak więc podłogówka nie będzie wygrzama - co byś radził.
Czy wstrzymać się z płytkami?

A co do mieritum to nie jestem przekonany czy i jak właściwie będzia dziąłać ten sterownik do podłogówki

A kocioł to będzie prawdopodobnie coś takiego
http://www.defro.pl/inside.php?id=3181191f8507b7c058956c50281ffa57
ale mam chętkę na ten
http://kotly.com/product_info.php?cPath=75_35&products_id=265[/url]
lub jakis zębiec

chętnie poznam Twoją opinię

niezły
20-09-2007, 22:34
Rozumiem czyli kociołek na opał stały
Dlaczego z górnym spalaniem i co z grzaniem ciepłej wody
Poszukał bym kociołka z dolnym spalaniem może być Zębiec albo Hef a oddzielnie dokupił bym wentylator i automatykę może coś z Kompitu
Wracając do tego co jest na zdjęciu przed rozdzielaczem do podłogówki powinien być zawór 3 drogowy termostatyczny i pompka obowiązkowo oprócz pompki na kotle (głównej ) dałbym jeszcze dodatkowo pompkę do samych grzejników
Programator na zdjęciu w przypadku podłogówki na niewiele się zda a zawór 3 drogowy do mus
To tak grubsza chyba szykuje się nam dłuższa rozmowa

piotrulex
22-09-2007, 20:26
Witam. mam dom 3 kondygnacyjny - jakies 70m na jednym poziomie. piec na eko-groszek 24KW. rozdzielacze jedynie na podlogowke

ma 2 opcje hydrauliki ogrzewania

1. na alu-pexie

2. na twardej miedzi

kogo sluchac? jakie sa wady i zalety obu rozwiazac po za atrakcyjna cena 1?

Hydraulik wchodzi w przyszly poniedzialek wiec wszystko jeszcze przed nami

o co ewnetualnie moge sie go zapytac? jakie rozwiazanie bedzie dobre?

niezły
24-09-2007, 10:09
Do kotła na opał stały instalacja grzewcza powinna być wykonana z metalu np. z miedzi jeśli chcesz zrobić to w Pexie to radzę przez wymiennik Są tacy co robią kotłownię i rozdzielacze w miedzi a od rozdzielaczy w Pexie ale jest to rozwiązanie nie zalecane jeśli do tego dodamy że rury stosuje się Chińskie to nieszczęście może być gotowe ale wcale nie musi
Instalacje do kotła na opał stały też może być w Pexie ale z głową

piotrulex
24-09-2007, 11:16
Do kotła na opał stały ........

Dzieki

wybiore wariant w calosci na twardej miedzi - wole spac spokojnie. moze kiedys wstawie cos na mial czy inne swinstwo lecz lepiej byc przygotowanym

woody
24-09-2007, 14:50
Rozumiem czyli kociołek na opał stały
Dlaczego z górnym spalaniem i co z grzaniem ciepłej wody
Poszukał bym kociołka z dolnym spalaniem może być Zębiec albo Hef a oddzielnie dokupił bym wentylator i automatykę może coś z Kompitu
Wracając do tego co jest na zdjęciu przed rozdzielaczem do podłogówki powinien być zawór 3 drogowy termostatyczny i pompka obowiązkowo oprócz pompki na kotle (głównej ) dałbym jeszcze dodatkowo pompkę do samych grzejników
Programator na zdjęciu w przypadku podłogówki na niewiele się zda a zawór 3 drogowy do mus
To tak grubsza chyba szykuje się nam dłuższa rozmowa

Kocioł chyba wybrałem będzie to SAS 2.0 UWT
http://www.petex.bielsko.pl/biopaliwa/sas_uwt.html
u nas ma dobrą opinię pod względem jakości wykonania, czy może znasz tą maszynę i masz o niej jakąś opinię - jak ocenasz mój wybór?
Tak więc jest kocioł z dolnym spalaniem ale ma własny wentylator i sterownik - dlaczego miałbym szykać tym urządzeń osobno?
Co do podłogówki mam rozumieś że trzeba dołożyć zawór trójdrogowy z termostatyczny przed rozdzielaczem (na wejściu do rodzielacza czyli na wodzie powracającej do kotła?)
co do pompki to jedna do podłogówki i jedna na wyjściu z kotła przed dwoma rozdzielaczami do grzejników - czy dobrze rozumiem że właśnie o tą chodzi oprócz tej która znajduje się kotle??
A jak dam ten zawór to sterownik mam sobie darować?

http://img228.imageshack.us/img228/9616/p1060950hhhh8.th.jpg (http://img228.imageshack.us/my.php?image=p1060950hhhh8.jpg)

Kane66
25-09-2007, 05:24
Pytania dotyczace rur pex itp

1. Jakich rur uzywany do podlogowki ? PEX , pex/al/pex czy moze PE-RT/Al/PE-RT ? Czy uzycie ktoregos z w/w typow jest niewlasciwe i mozna to traktowac jako tzw 'blad w sztuce' ? Ktore najlatwiej ulozyc ?

2. Do c.o. oraz cwu uzywa sie wg moich informacji raczej rur z bariera dyfuzyjna a wiec pex/al/pex lub PE-RT/Al/PE-RT. Czy tak ?

3. Czy ksztaltki (np trojnik), system zacisku pierscienia (pierscien nasuwany) sa wymienne miedzy roznymi producentami ? Przykladowo: ksztaltki kan-thermu, rura Wavina. Albo ksztaltki wavina, rura Nibco.

4. Ktory z producentow robi jeszcze rury w procesie pex-a poza Uponorem (system Wirsbo) ?

Electron1
25-09-2007, 19:39
Mam pytanie do kolegi hydraulika

- z jakim momentem należy skęcać człony grzejnikowe aluminiowe??
( zdecydowałem się na KFA )

Wymiane starych grzejników na nowe będę wykonywał samodzielnie.
Wiem że aluminiowe są delikatnymi grzejnikami i nie chciał bym ich uszkodzić.

Edybre
25-09-2007, 20:41
Mam pytanko odnośnie kosztów. Hydraulik wystawił mnie do wiatru i nie dokończył instalacji. Zostało mi do podłączenia 7 grzejników (oczywiście rury są doprowadzone) i 2 łazienkowe, montaż kotła z zamkniętą komorą (montaż rury w szybie kominowym), montaż stelaża do kibelka. Ile za te prace mogę zapłacić fachowcowi, który przyjdzie to dokańczać?

niezły
03-10-2007, 09:06
woody

niezły napisał:
Rozumiem czyli kociołek na opał stały
Dlaczego z górnym spalaniem i co z grzaniem ciepłej wody
Poszukał bym kociołka z dolnym spalaniem może być Zębiec albo Hef a oddzielnie dokupił bym wentylator i automatykę może coś z Kompitu
Wracając do tego co jest na zdjęciu przed rozdzielaczem do podłogówki powinien być zawór 3 drogowy termostatyczny i pompka obowiązkowo oprócz pompki na kotle (głównej ) dałbym jeszcze dodatkowo pompkę do samych grzejników
Programator na zdjęciu w przypadku podłogówki na niewiele się zda a zawór 3 drogowy do mus
To tak grubsza chyba szykuje się nam dłuższa rozmowa


Kocioł chyba wybrałem będzie to SAS 2.0 UWT
http://www.petex.bielsko.pl/biopaliwa/sas_uwt.html
u nas ma dobrą opinię pod względem jakości wykonania, czy może znasz tą maszynę i masz o niej jakąś opinię - jak ocenasz mój wybór?
Tak więc jest kocioł z dolnym spalaniem ale ma własny wentylator i sterownik - dlaczego miałbym szykać tym urządzeń osobno?
Co do podłogówki mam rozumieś że trzeba dołożyć zawór trójdrogowy z termostatyczny przed rozdzielaczem (na wejściu do rodzielacza czyli na wodzie powracającej do kotła?)
co do pompki to jedna do podłogówki i jedna na wyjściu z kotła przed dwoma rozdzielaczami do grzejników - czy dobrze rozumiem że właśnie o tą chodzi oprócz tej która znajduje się kotle??
A jak dam ten zawór to sterownik mam sobie darować?




Kotła tej marki jeszcze nie montowałem opieram się na kilku sprawdzonych producentach Jeśli jest to kociołek z własną automatyką i nawiewem to musisz sprawdzić jak jest rozwiązany problem grzania ciepłej wody ponieważ może to mieć wpływ na konstrukcję samej kotłowni
Zawór 3 drogowy do podłogówki jest obowiązkowy i powinien wyglądać np. tak http://mendrycki.pl/galeria/image.php?photo=kotlownia%2021.jpg&galeria=kotlownie&podpis=kotlownia%2021 i montuje się go przed pompką do podłogówki
Jak napiszesz coś więcej na temat grzania ciepłej wody ( automatyka) to napiszę jak powinna wyglądać kotłownia

niezły
03-10-2007, 09:27
Kane66

Pytania dotyczace rur pex itp

1. Jakich rur uzywany do podlogowki ? PEX , pex/al/pex czy moze PE-RT/Al/PE-RT ? Czy uzycie ktoregos z w/w typow jest niewlasciwe i mozna to traktowac jako tzw 'blad w sztuce' ? Ktore najlatwiej ulozyc ?

2. Do c.o. oraz cwu uzywa sie wg moich informacji raczej rur z bariera dyfuzyjna a wiec pex/al/pex lub PE-RT/Al/PE-RT. Czy tak ?

3. Czy ksztaltki (np trojnik), system zacisku pierscienia (pierscien nasuwany) sa wymienne miedzy roznymi producentami ? Przykladowo: ksztaltki kan-thermu, rura Wavina. Albo ksztaltki wavina, rura Nibco.

4. Ktory z producentow robi jeszcze rury w procesie pex-a poza Uponorem (system Wirsbo) ?


1 wszystkie trzy mogą z powodzeniem być używane do ogrzewania grzejnikowego jak i do podłogówki pod warunkiem że są z bariera anty dyfuzyjną W pierwszym przypadku może to być również pod nazwą ( rura sieciowana) w dwóch pozostałych przypadkach warstwa aluminium jest ta właśnie barierą a tak wygląda podłogówka zrobiona z rur typu Pex http://mendrycki.pl/galeria/image.php?photo=podlogowka%2004.jpg&galeria=podlogowki&podpis=podlogowka%2004 a tak z pex/Alu/pex http://mendrycki.pl/galeria/image.php?photo=podlogowka%2003.jpg&galeria=podlogowki&podpis=podlogowka%2003 Zasada jest prosta do instalacji grzewczych dajemy rury z barierą anty dyfuzyjną i może to być zarówno pex jak i rury wielowarstwowe ( tu oznaczenia są rożne)
2 do co i podłogówki do cwu niekoniecznie
3 teoretycznie tak ponieważ maja taką samą średnicę ale odradzam mieszania systemów dla oszczędności i do tego z przeznaczeniem do zalania w betonie
4 pex robi kilka firm ale odpowiednika dla systemu Wistro nie spotkałem

niezły
03-10-2007, 09:32
Electron1

Mam pytanie do kolegi hydraulika

- z jakim momentem należy skęcać człony grzejnikowe aluminiowe??
( zdecydowałem się na KFA )

Wymiane starych grzejników na nowe będę wykonywał samodzielnie.
Wiem że aluminiowe są delikatnymi grzejnikami i nie chciał bym ich uszkodzić.


Odpowiedz jest prosta praktycznie do oporu i aby klucz wytrzymał Momentu nie znam ale należy zrobić to naprawdę mocno i jeszcze jedno uszczelki są jednorazowego użytku

niezły
03-10-2007, 09:43
Edybre

Mam pytanko odnośnie kosztów. Hydraulik wystawił mnie do wiatru i nie dokończył instalacji. Zostało mi do podłączenia 7 grzejników (oczywiście rury są doprowadzone) i 2 łazienkowe, montaż kotła z zamkniętą komorą (montaż rury w szybie kominowym), montaż stelaża do kibelka. Ile za te prace mogę zapłacić fachowcowi, który przyjdzie to dokańczać?


Niestety nie ma ogólno krajowego taryfikatora i drugi problem to kończenie po kimś Musicie ustalić wspólnie cenę może za dniówkę a montaż kotłowni to koszt około 600-1000zł

Edybre
03-10-2007, 10:41
Mam jeszcze jedno pytanie jeśli można. Ten co to mnie wystawił do wiatru zostawił mi też kocioł z zamkniętą komorą spalania de ditrich WHE 2.24 FF (24 kW, dwufunkcyjny). Jak go najlepiej podłączyć do komina? Rurą powietrzno spalinową na całej długości (ok.6,5 m), czy może tylko spalinowa w kominie a powietrze przez ścianę albo z szachtu kominowego. Bo spalin przez ścianę nie można, prawda (kocioł ma 24 kW)? Proszę o radę.

woody
03-10-2007, 11:34
Kotła tej marki jeszcze nie montowałem opieram się na kilku sprawdzonych producentach Jeśli jest to kociołek z własną automatyką i nawiewem to musisz sprawdzić jak jest rozwiązany problem grzania ciepłej wody ponieważ może to mieć wpływ na konstrukcję samej kotłowni

tzn bo nie romumiem?

Zawór 3 drogowy do podłogówki jest obowiązkowy i powinien wyglądać np. tak http://mendrycki.pl/galeria/image.php?photo=kotlownia%2021.jpg&galeria=kotlownie&podpis=kotlownia%2021 i montuje się go przed pompką do podłogówki

w którym dokadnie miejscu na tym zdjęciu?

Jak napiszesz coś więcej na temat grzania ciepłej wody ( automatyka) to napiszę jak powinna wyglądać kotłownia[/quote]

też nie rozumiem

celebre24
03-10-2007, 16:57
niezły ja wiem że jesteś zarobiony :wink: ale mógłbyś podesłać mi wycenę o którą prosiłam...czekam i czekam... :( miało być w ciągu kilku dni :-?
baaaardzo ładnie proszę :lol: :lol: 8) :wink:

skynyrd78
07-10-2007, 16:39
Mam raczej niestandardowe pytanie do Pana Instalatora oraz innych forumowiczów :-)...
Chciałem kupić komplet baterii- waham sie miedzy Grohe a KFA w porownywalnym zakresie cenowym (ok300-400 PLN).
Grohe stosuje głowice ceramiczne, co do KFA- nie znalazłem informacji na ten temat.
Czy warto wybrac baterię z ceramiczną?
Pozdrawiam
sk

Electron1
08-10-2007, 06:02
Spytam jeszcze

Wymieniam grzejniki ze starych żeliwnych T1 -> na aluminiowe ( członowe)
W róznych źródłach znalazłem różne dane dotyczące mocy grzejników żeliwnych ale zazwyczaj podawane dla temp. wody 90/80 st. C.

Jaka jest moc grzejników żeliwnych dla ^t = 50 st. C. Jest mi to potrzebne do przeliczenia - aby zachowac ta sama moc zamontowanych nowych aluminiowych.

sebazax
12-10-2007, 07:44
Witam,
bardzo proszę o poradę jak rozwiązać ten problem:

1) domek jednorodzinny - klocek parter i piętro. Sprawa dotyczy piętra.
2) dobudowaliśmy klatkę schodową 6m2, która jest na półpiętrze. Wstawiłem grzejnik (sam - udało się :-) ).
3) zasilanie wziąłem z grzejnika na piętrze i rurkami cu poprowadziłem jakieś 2,5-3m w dół do klatki schodowej (półpiętro).
4) Efekt: wszystkie grzejniki w całym domu (parter i pietro) gorące jak diabli, a ten na półpiętrze nie grzeje :-( Tak jakby tam nie dolatywała woda ciepła.
5) zrobiłem mały test z grzejnikiem na półpiętrze: za pomocą odpowietrznika spuściłem sporo wody. Efekt: grzejnik się nagrzewal. Ale tylko do czasu spuszczania wody :-(

Według mnie: Obieg nie ma siły podnieść wody do góry tak aby zapewnić obieg. W piwnicy na cały dom jest juz zalozona pompa od 8 lat chyba i wszedzie na kaloryferach jest ta sama temperatura.

Co zrobić? Kupić i zamontować pompę na półpietrze dodatkowo tak aby podnosiła wode na piętro skąd jest zasilanie? Czy jest inny sposób?

Proszę o radę. I jeszcze jedno: nie ma możliwości podłączenia się na półpiętro z parteru.

Z góry dziekuję za odp.

mk27
17-10-2007, 19:20
witam

jestem raczej laikiem w tych sprawach w zwiazkuz tym mam takie pytanie do znawcow problemu hydrauliki, a wszczegolnosci do GURU tego watku tzn.:

musze zmienic polozenie rury kanalizacyjnej do pralki, dla lepszego zobrazowania sytuacji dodaje prosty schemat lazienki

http://img89.imageshack.us/img89/143/lazienkakh6.jpg (http://imageshack.us)

gdzie:
1 - rura do wc podwieszanego polaczona do pionu kanalizacyjnego;
2 - wyjscie do umywalki
3 - prysznic;
4 - nieszczesne podlaczenie do pralki;
5 - planowane polozenie nowej rury pod pralke

Wszystkie powyzsze rury polaczone sa pod wylana juz posadzka, nie wiem dokladnie jak hydraulik poprowadzil je pod spodem, oraz jak dokladnie rozprowadzony jest pion kanalizacyjny (jedyne co jest pewne to to ze pion znajduje sie w narozniku scian obok punku 1).
Pytanie jest takie czy jet mozliwosc przesuniecia wyjscia pod pralke zdodnie z zaznaczona czerwona strzalka, czy lepiej szukac innego rozwiazania tzn skuc posadzke dostając sie do rury pod wc, a moze podejsc do tego bardziej zdecydowanie i skuc cala wylewke ulozyc wszysko tak jak ma byc i zalac jeszcze raz wszystko ???
Wiem ze w takich instalacjach minimalny spad to 1,5%, a droga pomiedzy punktem 4 i 5 to jakies 210-220 cm nie wiem czy uda mi sie az tak wysoko podniesc ta rure, pozatym powstale katy proste, luki moga powodowac jakies zatory, przytkania ???

Nie chcialbym robic tego wiecej niz 1 raz z powodu jakijs awarii, zatkanych rur czy prze4ciekow w instalacji wiec prosze o konkretne podpowiiedzi co w takim przypadku zrobic

pozdrawiam i prosze o pomoc

Ronam
20-10-2007, 13:42
Witam wszystkich instalatorów , mam pytanie takie?
Jaka powinna być różnica poziomu miedzy naczyniem wyrównawczym a boilerem z weżąwnicą ? chodzi mi o wysokosć w cm najlepiej Pozdrawiam. Kocioł na parterze a naczynie na pietrze i bojler tez.

Barbossa
20-10-2007, 13:49
dół naczynia wyżej góry wężownicy, ile? ile się da
tak jest oczywiście moja opinia

mkepler
20-10-2007, 14:12
Kane66

Pytania dotyczace rur pex itp

1. Jakich rur uzywany do podlogowki ? PEX , pex/al/pex czy moze PE-RT/Al/PE-RT ? Czy uzycie ktoregos z w/w typow jest niewlasciwe i mozna to traktowac jako tzw 'blad w sztuce' ? Ktore najlatwiej ulozyc ?

2. Do c.o. oraz cwu uzywa sie wg moich informacji raczej rur z bariera dyfuzyjna a wiec pex/al/pex lub PE-RT/Al/PE-RT. Czy tak ?

3. Czy ksztaltki (np trojnik), system zacisku pierscienia (pierscien nasuwany) sa wymienne miedzy roznymi producentami ? Przykladowo: ksztaltki kan-thermu, rura Wavina. Albo ksztaltki wavina, rura Nibco.

4. Ktory z producentow robi jeszcze rury w procesie pex-a poza Uponorem (system Wirsbo) ?


1 wszystkie trzy mogą z powodzeniem być używane do ogrzewania grzejnikowego jak i do podłogówki pod warunkiem że są z bariera anty dyfuzyjną W pierwszym przypadku może to być również pod nazwą ( rura sieciowana) w dwóch pozostałych przypadkach warstwa aluminium jest ta właśnie barierą a tak wygląda podłogówka zrobiona z rur typu Pex http://mendrycki.pl/galeria/image.php?photo=podlogowka%2004.jpg&galeria=podlogowki&podpis=podlogowka%2004 a tak z pex/Alu/pex http://mendrycki.pl/galeria/image.php?photo=podlogowka%2003.jpg&galeria=podlogowki&podpis=podlogowka%2003 Zasada jest prosta do instalacji grzewczych dajemy rury z barierą anty dyfuzyjną i może to być zarówno pex jak i rury wielowarstwowe ( tu oznaczenia są rożne)
2 do co i podłogówki do cwu niekoniecznie
3 teoretycznie tak ponieważ maja taką samą średnicę ale odradzam mieszania systemów dla oszczędności i do tego z przeznaczeniem do zalania w betonie
4 pex robi kilka firm ale odpowiednika dla systemu Wistro nie spotkałem

Czym tak pięknie montowałeś ter rurki do styropianu? Z tego co wiem to te plastikowe zaczepy wyskakują zaraz po ich wciśnięciu w styropian.

niezły
21-10-2007, 21:16
Edybre

Mam jeszcze jedno pytanie jeśli można. Ten co to mnie wystawił do wiatru zostawił mi też kocioł z zamkniętą komorą spalania de ditrich WHE 2.24 FF (24 kW, dwufunkcyjny). Jak go najlepiej podłączyć do komina? Rurą powietrzno spalinową na całej długości (ok.6,5 m), czy może tylko spalinowa w kominie a powietrze przez ścianę albo z szachtu kominowego. Bo spalin przez ścianę nie można, prawda (kocioł ma 24 kW)? Proszę o radę.



Jeśli są ku temu warunki to wybrał bym rozwiązanie z odprowadzeniem spalin w szachcie

niezły
21-10-2007, 21:36
woody

Kotła tej marki jeszcze nie montowałem opieram się na kilku sprawdzonych producentach Jeśli jest to kociołek z własną automatyką i nawiewem to musisz sprawdzić jak jest rozwiązany problem grzania ciepłej wody ponieważ może to mieć wpływ na konstrukcję samej kotłowni

tzn bo nie romumiem?


W każdym powiecie Polsce jest kilku producentów kotłów na opał stały z czego w skali kraju jest tego całkiem sporo Biorąc pod uwagę że w ciągu roku jestem w stanie zrobić do kilkunastu kompletnych instalacji to nawet gdybym za każdym razem korzystał z innego kotła to żeby zamontować wszystkich firm życia zawodowego by mi zabrakło Są marki kotłów o których nawet nie słyszałem
Sprawa automatyki kolejny problem Piszecie że kociołek posiada własną automatykę niektóre nawet są wyposażone w funkcję grzania ciepłej wody , no dobrze ale jak bo to co Wam wydaje się takie proste dla mnie takie proste już nie jest
Standartowo jeśli automatyka jakiegokolwiek kotła jest wyposażona w opcję grzania ciepłej wody to robi to przeważnie na dwa sposoby
Pierwszy zbliżony schematycznie do Viessmana i Makrotermu na bazie dwóch pompek

Drugi na bazie zaworu 3 drogowego (tak mają np. kotły gazowe )



Zawór 3 drogowy do podłogówki jest obowiązkowy i powinien wyglądać np. tak http://mendrycki.pl/galeria/image.php?photo=kotlownia%2021.jpg&galeria=kotlownie&podpis=kotlownia%2021 i montuje się go przed pompką do podłogówki

w którym dokadnie miejscu na tym zdjęciu?

Jak napiszesz coś więcej na temat grzania ciepłej wody ( automatyka) to napiszę jak powinna wyglądać kotłownia

Na zdjęciu są dwie pompki to takie bordowe po prawej stronie zdjęcia i na da po prawej jest zamontowany zawór 3 drogowy termostatyczny z ręczną nastawą

[/quote]

niezły
21-10-2007, 21:40
skynyrd78
Mam raczej niestandardowe pytanie do Pana Instalatora oraz innych forumowiczów ...
Chciałem kupić komplet baterii- waham sie miedzy Grohe a KFA w porownywalnym zakresie cenowym (ok300-400 PLN).
Grohe stosuje głowice ceramiczne, co do KFA- nie znalazłem informacji na ten temat.
Czy warto wybrac baterię z ceramiczną?
Pozdrawiam
sk

Wiem że KFA daje 100 lat gwarancji ale po bardzo nieprzyjemnej przygodzie z Jaspisem firma ta straciła u mnie miano solidnej kup HG

stok
22-10-2007, 07:59
Witam,
Posiadam kocioł Vaillant EcoCompact [jednofunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 100l], pogodówka + regulator pokojowy. Grzeję tym ok 120m2 kaloryferami oraz podłogówka w kuchni i łazience.
jakie ustawienia wprowadzić żeby pracował jak najbardziej ekonomicznie.

1. Jaką krzywa grzewcza na tą porę roku? [Mam ustawione 1,20.]
2. Pytanie: w ciągu dnia mam ustawioną temperaturę obniżoną na 17 stopni. Pomimo tego że w pomieszczeniu jest 20 stopni a na zewnątrz np 5 stopni [taką temperaturę w kazdym razie wskazuje regulator pokojowy], kocioł włącza się co chwilę i grzeje wodę do zasilania obiegu grzewczego do około 35 - 40 stopni [grzejniki też stają się wtedy lekko ciepłe]. Czy tak ma być i jest to zwykła praca automatyki kotła czy coś jest nie tak? Co zrobić żeby uniknąć tego włączania się kotła podczas pracy w trybie obniżonej temperatury. Dopiero jeżeli ustawię temperaturę obniżoną np poniżej 10 stopni, to kocioł się nie włącza co chwilę. [w tym czasie nie jest ustawione grzanie c.w.u. ani nie grzeje c.w.u, chodzi tylko o C.O.].
Czy przez to zwiększa się zużycie gazu czy automatyka kotła w ten sposób właśnie oszczędza gaz i nie dopuszcza do wychłodzenia pomieszczeń?

kris_pp
22-10-2007, 19:40
Witam, mam pytanie dotyczace wymiennika płytowego zamontowanego u mnie w domu.

Mam piec ZIĘBIEC 25kW ze sterowaniem na paliwo stałe zamontowany w układzie otwartym, przekazywanie ciepła następuje przez wymiennik płytowy do którego oczywiście są podłączone grzejniki w układzie zamkniętym.

I tu moje pytanie dot. sprawności; czy to normalne że przy temperatuże wody na piecu 60'C (czyli ta sama temperatura jest na wejściu do wymiennika); temperatura na wyjściu z wymiennika układu grzejników jest ok 12-15'C mniejsza.

Czy może jest źle dobrany wymiennik, lub źle ustawione pompy od przepływu wody; czy może to normalne ale jeśli tak to straty są ogromne!!!!

roszponka
23-10-2007, 13:03
Witam wszystkich!
Mam mały problem z piecem die dieteich domolight z pogodówką.
Ustawiony jest na grzanie standard, chciałabym podwyższyć temperaturę w domu i nie wiem jak????
:cry:
Zdawało mi się , że kocioł z pogodówką nie wymaga regulacji.
Ale w domu jest 17 stopni i zimno .Poradźcie co zrobić., żeby zwiększyć temperaturę wody w kotle.
Dzięki

Electron1
05-11-2007, 05:58
Electron1

Mam pytanie do kolegi hydraulika

- z jakim momentem należy skęcać człony grzejnikowe aluminiowe??
( zdecydowałem się na KFA )

Wymiane starych grzejników na nowe będę wykonywał samodzielnie.
Wiem że aluminiowe są delikatnymi grzejnikami i nie chciał bym ich uszkodzić.


Odpowiedz jest prosta praktycznie do oporu i aby klucz wytrzymał Momentu nie znam ale należy zrobić to naprawdę mocno i jeszcze jedno uszczelki są jednorazowego użytku

Więc udało mi sie ustalic w serwisie KFA - 12 kgm.
Pisze o tym bo
Może takie info jeszcze sie przyda innym na forum.

rrmi
07-11-2007, 08:28
Niezly
Bardzo prosze zebys nie udawal ze cie nie ma.
Chyba zaczne wnioskowac za napisem pod Twoim avatarem
'najbardziej nieslowny i nieodpowiedzialny wykonawca'

Odbieraj prosze wiadomosci i telefony :-?
i rozlicz sie ze mna w koncu :-?

cemik1
07-11-2007, 12:34
Pytanie:
Do domu mam doprowadzoną wodę niebieską plastikową rurą 32mm. Dalej będzie pex. Metalowa złączka do pexa ma gwint 3/4. Kupiłem redukcję z rury 32mm na 3/4 ale jest tp plastik (w szczególności gwint). Jak uszczelnić to połączenie gwintowe (pakułu i pasta, teflon ...). Nie chciałbym zniszczyć plastikowego gwintu ani mieć powodzi w domu.

adamkostrzyn
09-11-2007, 16:42
Witam
Kupiłem nowy piec orlan i 2 zbiorniki akumulacyjne, Problem w tym ze hydralik moj nie wie chyba jak to podłączyć i niechce sie do tego przyznac. Zaczyna dopiero za 2 tyg tak ze mam czas.
Proponuje mi przy 25 kw rury stalowe 2'' do akumulatorów i laddomatu, a na wyjściu ze zbiorników(na górze nie powrocie) 1'' miedziana z dwoma trojnikami z czego jeden z pompą na c.o. a drugi na c.w.u. tez z pompa. Sterowanie bedzie z priorytretem c.w.u.
Bedzie to wszystko dobrze grzało?? Pozdrawiam

rrmi
09-11-2007, 21:42
Jeszcze troche porobisz mnie w trabe i opisze cie w dziale o niesolidnych wykonawcach :-?
Szczyt wszystkiego :-?

skrol
10-11-2007, 09:28
Użyj pakuł i pasty.



Pytanie:
Do domu mam doprowadzoną wodę niebieską plastikową rurą 32mm. Dalej będzie pex. Metalowa złączka do pexa ma gwint 3/4. Kupiłem redukcję z rury 32mm na 3/4 ale jest tp plastik (w szczególności gwint). Jak uszczelnić to połączenie gwintowe (pakułu i pasta, teflon ...). Nie chciałbym zniszczyć plastikowego gwintu ani mieć powodzi w domu.

skrol
10-11-2007, 09:32
Trzeba podnieść krzywą grzewczą.... można to wytłumaczyć, ale najlepiej zadzwonić na infolinie Dietricha ...... tam dokładnie pokierują co jak wykonać .
Numer jest na każdej instrukcji i w na stronie.





Witam wszystkich!
Mam mały problem z piecem die dieteich domolight z pogodówką.
Ustawiony jest na grzanie standard, chciałabym podwyższyć temperaturę w domu i nie wiem jak????
:cry:
Zdawało mi się , że kocioł z pogodówką nie wymaga regulacji.
Ale w domu jest 17 stopni i zimno .Poradźcie co zrobić., żeby zwiększyć temperaturę wody w kotle.
Dzięki

dzejuu
10-11-2007, 13:02
Mam taki problem w domu. Na jednym pionie grzejniki na parterze nie grzeją, na piętrze wszystko jest dobrze, na końcu pionu jest odpowietrznik (który wymieniłem) nie sa zapowietrzone jak odkręciłem przy zaworze (zamknietym) to leciała ino woda nie bylo powierza. Pozostałe piony w domu grzeją dobrze, prosze o pomoc juz nie mam pomyłu jak nic nie poradzisz to bede musiał jakiegos fachowca wezwać z góry dzieki :)

skrol
11-11-2007, 09:55
Wezwij fachowca.... może to być źle wykonana instalacja, powinno wystarczyć montaż pompy. Ale to wszystko gdybanie.


Mam taki problem w domu. Na jednym pionie grzejniki na parterze nie grzeją, na piętrze wszystko jest dobrze, na końcu pionu jest odpowietrznik (który wymieniłem) nie sa zapowietrzone jak odkręciłem przy zaworze (zamknietym) to leciała ino woda nie bylo powierza. Pozostałe piony w domu grzeją dobrze, prosze o pomoc juz nie mam pomyłu jak nic nie poradzisz to bede musiał jakiegos fachowca wezwać z góry dzieki :)

Gregor_Wrocław
11-11-2007, 20:51
"warczenie" w instalacji ciepłej wody
Czy ktoś jest w stanie powiedzieć co może być przyczyną "warczenia" instalacji ciepłej wody. Mam kocioł 2 funkcyjny z zasobnikiem. Na wejściu zimnej wody zasobnika jest zawór zwrotny. Na wyjściu z zasobnika jest podłączone naczynie wzbiorcze - rurki miedziane, podłączenie kształtką "T".
Przy max odkręceniu ciepłej wody w wannie (największy odbiór) przez 2-3 sekundy instalacja charakterystycznie "warczy" w okolicach podłączenia naczynia wzbiorczego. Czy to przez złe podłączenie naczynia. ?
Proszę o pomoc jak się pozbyć uciążliwego wzbudzania się instalacji.

skrol
12-11-2007, 06:13
"warczenie" w instalacji ciepłej wody
Czy ktoś jest w stanie powiedzieć co może być przyczyną "warczenia" instalacji ciepłej wody. Mam kocioł 2 funkcyjny z zasobnikiem. Na wejściu zimnej wody zasobnika jest zawór zwrotny. Na wyjściu z zasobnika jest podłączone naczynie wzbiorcze - rurki miedziane, podłączenie kształtką "T".
Przy max odkręceniu ciepłej wody w wannie (największy odbiór) przez 2-3 sekundy instalacja charakterystycznie "warczy" w okolicach podłączenia naczynia wzbiorczego. Czy to przez złe podłączenie naczynia. ?
Proszę o pomoc jak się pozbyć uciążliwego wzbudzania się instalacji.

Naczynie zbiorcze powinno być zamontowane na wejściu do zasobnika wraz z zaworem bezpieczeństwa , warczenie może być spowodowane zbyt małymi przekrojami rurek.

Kane66
12-11-2007, 08:03
Jak wyznaczyc pojemnosc otwartego naczynia wzbiorczego dla instalacji z ukladem otwartym piec + zbiornik akumulacyjny ? (bez wezownicy). Zbiornik ma jakies 1600 litrow do tego pare grzejnikow w piwnicy i piec (pojemnosci znam). Jak wyliczyc pojemnosc naczynia ?

pulkovnica
12-11-2007, 18:38
mam ogromną prośbę o pomoc fachową, bo czekają mnie boje z budowlańcami odnośnie przestawienia kuchni w inny rejon mieszkania niż na planach: jakie są normy odnośnie maksymalnej odległości zlewu od pionu? jest to gdzieś zapisane w jakimś dokumencie, który mogę znaleźć w necie i się nim fachowo podeprzeć?
będę dozgonnie wdzięczna za pomoc :D

ricardo1
13-11-2007, 20:01
Witaj Niezły
W projekcie mojego domku Bryza kotłownie mam za ścianą salonu obniżoną o jakieś 50 cm w stosunku do salonu.
http://www.domywstylu.pl/projects/rzuty/bryza_3_rz1L.gif
Podczas wykonywania kanalizacji pozimej wyprowadziłem już sobie w kotłowni (w miejscu gdzie na rzucie są drzwi) rurę do wody ze studni.
I mam teraz dylemat czy zamontowany tam hydrofor tak głośno pracuje że jego hałas będzie uciążliwy w salonie ? Przenoszenie go do garażu niezbyt mi się uśmiecha raz ze wzgledu na konieczność przerabiania już wyprowadzonej rury a dwa zabierania miejsca przez hydrofor. Jest też opcja wkopania kręgów i umieszczenia hydrofou na zewnątrz, tylko pytanie jaka będzie jego żywotność ze względu na panującą tam wilgoć.
A może można zastosować super cichy hydroforek taki jak np. Grundfos MQ 3-45 (niski poziom hałasu dzięki konstrukcji hydraulicznej i wewnętrznemu chłodzeniu praca pompy jest bardzo cicha), który można by jeszcze obudować jakąś skrzynią z wełną aby go wyciszyć.
http://www.sds.com.pl/images/obrazki/11077.jpg

A i mam jeszcze jedno pytanie jaki byś polecił dobry kociołek na eko groszek?
Niestety są pewne ograniczenia, ponieważ kotłownia jest wąska i ma 145 cm szerokości.
Podobno są jakieś piece, które z zasobnika podają węgiel szuflą a nie ślimakiem, co eliminuje blokowanie się ślimaka ?
Co byś doradził ?

norbib
19-11-2007, 16:37
Niezly, mam takie szybkie pytanko, ktore pojawilo sie w innym temacie ale nikt nie wyrazil opinii o tej sprawie, wiec umieszczem je tutaj,aby zasiegnac opinii fachowca, mianowicie chodzi o to: Powszechnie wiadomo ze w instalacjach w obiegu otwartym, czyli takim gdzie naczynie wyrownawcze jest w najwyzszym punkcie w domu zachodzi szybszy proces korozji poniewaz przez to naczynie woda w tej instalacji pobiera wiecej tlenu z powietrza niz w instalacji zamknietej gdzie woda nie ma bezposrednio styku z powietrzem atmosferycznym. Jeden z forumowiczow slyszal podobno 8) ze aby woda w instalacji otwartej nie pobierala tlenu z powietrza mozna nalac troche oleju silnikowego do naczynia wyrownawczego. Olej bedzie plywal po wierzchu, bo jest lzejszy od wody i odcinal bezposredni dostep tlenu z powietrza do wody w instalacji. Oczywiscie dodam ze nie jest to poparte zadnymi faktami (on tylko o tym "slyszal", wiec rozwazanie jest czysto teoretyczne. Mnie troche powiem szczerze taki "zabieg" traca :-? ale wypowiedz sie ty jako znawca tematu. A moze sa inne ,bardziej profesjonalne metody aby uniknac szybszej korozji w instalacji otwartej.
Czekam na odpowiedz
Pozdrawiam :wink:

norbib
22-11-2007, 20:53
Niezly, mam takie szybkie pytanko, ktore pojawilo sie w innym temacie ale nikt nie wyrazil opinii o tej sprawie, wiec umieszczem je tutaj,aby zasiegnac opinii fachowca, mianowicie chodzi o to: Powszechnie wiadomo ze w instalacjach w obiegu otwartym, czyli takim gdzie naczynie wyrownawcze jest w najwyzszym punkcie w domu zachodzi szybszy proces korozji poniewaz przez to naczynie woda w tej instalacji pobiera wiecej tlenu z powietrza niz w instalacji zamknietej gdzie woda nie ma bezposrednio styku z powietrzem atmosferycznym. Jeden z forumowiczow slyszal podobno 8) ze aby woda w instalacji otwartej nie pobierala tlenu z powietrza mozna nalac troche oleju silnikowego do naczynia wyrownawczego. Olej bedzie plywal po wierzchu, bo jest lzejszy od wody i odcinal bezposredni dostep tlenu z powietrza do wody w instalacji. Oczywiscie dodam ze nie jest to poparte zadnymi faktami (on tylko o tym "slyszal", wiec rozwazanie jest czysto teoretyczne. Mnie troche powiem szczerze taki "zabieg" traca :-? ale wypowiedz sie ty jako znawca tematu. A moze sa inne ,bardziej profesjonalne metody aby uniknac szybszej korozji w instalacji otwartej.
Czekam na odpowiedz
Pozdrawiam :wink:

Haloooooooo!
Jest tu kto? :-?

MamusiaTomusia
24-11-2007, 23:40
Mam dwufunkcyjny kocioł i niestety daleką drogę od kotła do łazienek i kuchni. Prawdopodobnie też rury z wodą nie zostały ocieplone. W efekcie mam lodowatą wodę przez jakiś czas. Obecnie nie mogę np. pieca z zasobnikiem, bo dom jest nowy i po wykończeniu. Jak go kupowałam to już były wszystkie instalacje wykonane przez dewelopera, spieszyliśmy się z wykończeniem i takie tego skutki. Czy np. zamontowanie przepływowego ogrzewacza przy umywalkach ma sens? Jeszcze nigdy mi się nie udało umyć rąk w ciepłej wodzie (zwykle szybciej tracę cierpliwość). Czy jak woda z kotła przepływająca przez ogrzewacz będzie już ciepła to taki ogrzewacz się wyłączy? Jaki ogrzewacz polecałby Pan do zamontowania przy umywalce w toalecie? Jak i czy można zamontować taki podgrzewacz w łazience przy prysznicu jednocześnie nie rujnując łazienki? (pewnie się nie da :( )

siwy z gosławic
25-11-2007, 08:52
"warczenie" w instalacji ciepłej wody
Czy ktoś jest w stanie powiedzieć co może być przyczyną "warczenia" instalacji ciepłej wody. Mam kocioł 2 funkcyjny z zasobnikiem. Na wejściu zimnej wody zasobnika jest zawór zwrotny. Na wyjściu z zasobnika jest podłączone naczynie wzbiorcze - rurki miedziane, podłączenie kształtką "T".
Przy max odkręceniu ciepłej wody w wannie (największy odbiór) przez 2-3 sekundy instalacja charakterystycznie "warczy" w okolicach podłączenia naczynia wzbiorczego. Czy to przez złe podłączenie naczynia. ?
Proszę o pomoc jak się pozbyć uciążliwego wzbudzania się instalacji.

Wywal środek z zaworu zwrotnego lub z zaworu bezpieczeństwa (tam też jest zawór zwrotny)
Ja ze swoim wytrzymałem 2 dni a taki firmowy był :)

niezły
29-11-2007, 22:18
Serdeczne dzięki dla Skrola
Rodzinka śpi może uda mi się coś napisać


Kane66
Jak wyznaczyc pojemnosc otwartego naczynia wzbiorczego dla instalacji z ukladem otwartym piec + zbiornik akumulacyjny ? (bez wezownicy). Zbiornik ma jakies 1600 litrow do tego pare grzejnikow w piwnicy i piec (pojemnosci znam). Jak wyliczyc pojemnosc naczynia ?

Minimalną pojemność użytkową naczynia wzbiorczego oblicza się wg wzoru: Vu = 1,1*v*ro*dV [dm3] v - pojemność instalacji c.o. wraz z armaturą i kotłem [m3]; ro - gęstość wody w temperaturze początkowej t = 10 C; dv - przyrost objętości właściwej wody w czasie nagrzania instalacji od temperatury początkowej do średniej obliczeniowej; Wartości współczynników zależą od obliczeniowych temperatur na jakie była projektowana instalacja. Szczegółowe informacje na ten temat można odnaleźć w normie: PN-91/B-02413 Ogrzewnictwo i ciepłownictwo. Zabezpieczenie instalacji ogrzewań wodnych systemu otawrtego.

niezły
29-11-2007, 22:26
pulkovnica

mam ogromną prośbę o pomoc fachową, bo czekają mnie boje z budowlańcami odnośnie przestawienia kuchni w inny rejon mieszkania niż na planach: jakie są normy odnośnie maksymalnej odległości zlewu od pionu? jest to gdzieś zapisane w jakimś dokumencie, który mogę znaleźć w necie i się nim fachowo podeprzeć?
będę dozgonnie wdzięczna za pomoc

Nie wiem czy jest jakaś norma na odległość odbiornika od pionu ale norma to tylko papier który wytrzyma wszystko w tym przypadku ważniejszy jest spadek rury kanalizacyjnej ale biorąc pod uwagę ż rura taka może być prowadzona po ścianie za szawkami to zlew może być oddalony od pionu nawet o kilka metrów

niezły
29-11-2007, 22:43
ricardo1 Wysłany: 13 Lis 2007 22:01 Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

Witaj Niezły
W projekcie mojego domku Bryza kotłownie mam za ścianą salonu obniżoną o jakieś 50 cm w stosunku do salonu.

Podczas wykonywania kanalizacji pozimej wyprowadziłem już sobie w kotłowni (w miejscu gdzie na rzucie są drzwi) rurę do wody ze studni.
I mam teraz dylemat czy zamontowany tam hydrofor tak głośno pracuje że jego hałas będzie uciążliwy w salonie ? Przenoszenie go do garażu niezbyt mi się uśmiecha raz ze wzgledu na konieczność przerabiania już wyprowadzonej rury a dwa zabierania miejsca przez hydrofor. Jest też opcja wkopania kręgów i umieszczenia hydrofou na zewnątrz, tylko pytanie jaka będzie jego żywotność ze względu na panującą tam wilgoć.
A może można zastosować super cichy hydroforek taki jak np. Grundfos MQ 3-45 (niski poziom hałasu dzięki konstrukcji hydraulicznej i wewnętrznemu chłodzeniu praca pompy jest bardzo cicha), który można by jeszcze obudować jakąś skrzynią z wełną aby go wyciszyć.


A i mam jeszcze jedno pytanie jaki byś polecił dobry kociołek na eko groszek?
Niestety są pewne ograniczenia, ponieważ kotłownia jest wąska i ma 145 cm szerokości.
Podobno są jakieś piece, które z zasobnika podają węgiel szuflą a nie ślimakiem, co eliminuje blokowanie się ślimaka ?
Co byś doradził ?

A może lepiej zamontować pompę głębinową trochę drożej ale ile problemów rozwiąże
Co do kotła to najlepiej było by zamontować go wzdłuż komina a zasobnik na groszek zamontować z lewej strony kotła Takie rzeczy robi np. HE

niezły
29-11-2007, 22:57
norbib

Niezly, mam takie szybkie pytanko, ktore pojawilo sie w innym temacie ale nikt nie wyrazil opinii o tej sprawie, wiec umieszczem je tutaj,aby zasiegnac opinii fachowca, mianowicie chodzi o to: Powszechnie wiadomo ze w instalacjach w obiegu otwartym, czyli takim gdzie naczynie wyrownawcze jest w najwyzszym punkcie w domu zachodzi szybszy proces korozji poniewaz przez to naczynie woda w tej instalacji pobiera wiecej tlenu z powietrza niz w instalacji zamknietej gdzie woda nie ma bezposrednio styku z powietrzem atmosferycznym. Jeden z forumowiczow slyszal podobno ze aby woda w instalacji otwartej nie pobierala tlenu z powietrza mozna nalac troche oleju silnikowego do naczynia wyrownawczego. Olej bedzie plywal po wierzchu, bo jest lzejszy od wody i odcinal bezposredni dostep tlenu z powietrza do wody w instalacji. Oczywiscie dodam ze nie jest to poparte zadnymi faktami (on tylko o tym "slyszal", wiec rozwazanie jest czysto teoretyczne. Mnie troche powiem szczerze taki "zabieg" traca ale wypowiedz sie ty jako znawca tematu. A moze sa inne ,bardziej profesjonalne metody aby uniknac szybszej korozji w instalacji otwartej.
Czekam na odpowiedz
Pozdrawiam


Prawda jest taka że w instalacji systemu otwartego najszybciej korozji ulega właśnie samo naczynko ( o resztę instalacji możesz być spokojny ) Miałem do czynienia z instalacja gdzie był zalewany olej silnikowy beeeeeeeeeee tak normalnie w użytkowaniu to bez znaczenia chyba nie wiem co z uszczelkami gumowymi w instalacji ale problem jest jeśli z jakiegoś powodu musimy spuścić wodę z instalacji ( wymiana kotła lub grzejnika ) cały ten olej dostaje się do instalacji i wszystko jest w nim upaćkane
Są już naczynka z nierdzewki

niezły
29-11-2007, 23:05
MamusiaTomusia

Mam dwufunkcyjny kocioł i niestety daleką drogę od kotła do łazienek i kuchni. Prawdopodobnie też rury z wodą nie zostały ocieplone. W efekcie mam lodowatą wodę przez jakiś czas. Obecnie nie mogę np. pieca z zasobnikiem, bo dom jest nowy i po wykończeniu. Jak go kupowałam to już były wszystkie instalacje wykonane przez dewelopera, spieszyliśmy się z wykończeniem i takie tego skutki. Czy np. zamontowanie przepływowego ogrzewacza przy umywalkach ma sens? Jeszcze nigdy mi się nie udało umyć rąk w ciepłej wodzie (zwykle szybciej tracę cierpliwość). Czy jak woda z kotła przepływająca przez ogrzewacz będzie już ciepła to taki ogrzewacz się wyłączy? Jaki ogrzewacz polecałby Pan do zamontowania przy umywalce w toalecie? Jak i czy można zamontować taki podgrzewacz w łazience przy prysznicu jednocześnie nie rujnując łazienki? (pewnie się nie da )

Takie podgrzewacze w swojej ofercie ma np. Biawar, i można to zrobić bez demolki a nie lepiej jeśli jest taka możliwość zamontować zasobnik i zrobić cyrkulacje

Gasol
01-12-2007, 22:04
Prosze o pomoc:

Lacze do wody wyprowadzone zostalo w scianie fudnamentowej na glebokosci ok. 60cm od powierzchni gruntu. Zamierzam obsypac troche fundament, wiec moze dojdzie maksymalnie 20cm. To nadal nie gwarantuje, ze nie dojdzie do zamarzniecia wody w rurze.

Podkopu pod lawe wolalbym nie robic, bo mam juz zrobione ogrzewanie podlogowe w domu.

Jak ten problerm rozwiazac? Ocieplic rure, jesli tak, to w jaki sposob? Trzeba byloby to zrobic na dlugosci okolo 1.5 metra, bo pozniej przylacze jest juz na glebokosci 130cm. Ponizej 130cm pojawia sie woda gruntowa, a na pewno wiosna jest duzo wyzej, tak okolo na glebokosci 60-70 cm.

Boje sie, ze przy srogiej zimie zamarznie woda w przylaczu.

Bardzo prosze o porade.

radomik
02-12-2007, 10:39
Prosze o pomoc:

Lacze do wody wyprowadzone zostalo w scianie fudnamentowej na glebokosci ok. 60cm od powierzchni gruntu. Zamierzam obsypac troche fundament, wiec moze dojdzie maksymalnie 20cm. To nadal nie gwarantuje, ze nie dojdzie do zamarzniecia wody w rurze.

Podkopu pod lawe wolalbym nie robic, bo mam juz zrobione ogrzewanie podlogowe w domu.

Jak ten problerm rozwiazac? Ocieplic rure, jesli tak, to w jaki sposob? Trzeba byloby to zrobic na dlugosci okolo 1.5 metra, bo pozniej przylacze jest juz na glebokosci 130cm. Ponizej 130cm pojawia sie woda gruntowa, a na pewno wiosna jest duzo wyzej, tak okolo na glebokosci 60-70 cm.

Boje sie, ze przy srogiej zimie zamarznie woda w przylaczu.

Bardzo prosze o porade.

http://forum.budujemydom.pl/index.php?showtopic=3724&hl=

niezły
02-12-2007, 14:09
Gasol

Prosze o pomoc:

Lacze do wody wyprowadzone zostalo w scianie fudnamentowej na glebokosci ok. 60cm od powierzchni gruntu. Zamierzam obsypac troche fundament, wiec moze dojdzie maksymalnie 20cm. To nadal nie gwarantuje, ze nie dojdzie do zamarzniecia wody w rurze.

Podkopu pod lawe wolalbym nie robic, bo mam juz zrobione ogrzewanie podlogowe w domu.

Jak ten problerm rozwiazac? Ocieplic rure, jesli tak, to w jaki sposob? Trzeba byloby to zrobic na dlugosci okolo 1.5 metra, bo pozniej przylacze jest juz na glebokosci 130cm. Ponizej 130cm pojawia sie woda gruntowa, a na pewno wiosna jest duzo wyzej, tak okolo na glebokosci 60-70 cm.

Boje sie, ze przy srogiej zimie zamarznie woda w przylaczu.

Bardzo prosze o porade.


Jedno już wiesz masz źle zrobione przyłącze wodociągowe do domu Zgodnie ze sztuka rura doprowadzająca wodę do domu powinna być prowadzona poniżej strefy przemarzania a do domu powinna być poprowadzona pod ławą
Można spróbować zapobiec zamarznięciu wody na kilka sposobów od ocieplenia rury lub gruntu przez kable grzewcze aż po cieknący kran nocą ale ja bym proponował rozwiązanie najbardziej prawidłowe tzn. przeprowadzić rurę pod ławą
Można spróbować zrobić to w miarę nie inwazyjnie W taki sposób czasami przeprowadzam rurę gdy inwestor zapomniał na etapie zero
Ucinasz rurę po zewnętrznej stronie ławy a następnie wyciągasz wewnętrzny jej kawałek . Robisz wąski podkop pod ławą ale ważne aż za ławę W miejscu gdzie masz otwór po rurze rurą kanalizacyjną fi 50 robisz pionową dziurę aż do podkopu (wbijając rurę PCV i wybierając z niej urobek) W pionową rurę kanalizacyjną wkładasz niebieska rurę fi 40 i pchasz aż dojdzie do przestrzeni pod ławą Druga osoba w miejsce wykopu pod miejscem gdzie wyjdzie rura niebieska wkłada łopatę i czeka aż oprzesz o łopatę rurą niebieską Teraz najważniejsze należy jednocześnie bardzo mocno wpychać rurę i jednocześnie powoli ciągnąc za łopatę łopata służy nam głównie do wygięcia rury pod ławą bez wbijania się niej w ziemię
Nie wiem czy napisałem to wystarczająco zrozumiale ale łatwiej jest to zrobić niż napisać
Po udanej operacji ( nie koniecznie za pierwszym razem) wszystko łączymy

niezły
06-12-2007, 19:18
Może jakiś konkurs Mikołajkowy

Co ciekawego jest na tym zdjęciu??

ftp://fotka%40mendrycki.pl:[email protected]/chodnik.jpg

wyrzutnia
06-12-2007, 19:32
witam .jestemtu nowy i czytając twoje rady wruciła mi wiara w człowieka ale do żeczy prubuję wykonać instalację co w domku dwie kondygnacje podpiwniczony wymyśliłem to sobie tak piec ecogroszekod niego rura 1,5cala stalowa do parteru rozdzielacz 6sekcji irura 1,0cal na piętro rozdzielacz 6 sekcji dalej od rozdzielaczy pex 16 do każdego grzeinika osobna rurka na strych do zbiornika od pieca myślałem też o małych podłogówkach prosze odpisz coś w tym temacie jeśli znajdziesz trochę czasu chętnie zlecę wykonanie takiego projektu oczywiście odpłtnie.dziękuję.

niezły
07-12-2007, 22:01
Trochę nietypowo z tymi rurami stalowymi ale jak najbardziej prawidłowo ( nikomu się dzisiaj już nie chce gwintować rur stalowych ) Oczywiście że tak można a podłogówki na oddzielnym obiegu z rozdzielacza na mieszaczu i rury do podłogówki trochę lepsze niż te z Supermarketu i kociołek nie powinien być z zapasem mocy
Projektów odpłatnie nie robie tylko na potrzeby wyceny potencjalnych klientów

niezły
07-12-2007, 22:05
To już 5 lat męczycie się ze mną :wink:

Kane66
08-12-2007, 07:08
nie nazwałbym tego męczarnią ;) Twoja pomoc jest bezcenna.

pytanie: mam do podlaczenia cwu (zasobnik z wezownicą) oraz grzejników sztuk 5 do podlaczenia pod jedno wyjscie z bufora. Jak to zrealizowac ?

1) puscic obwod do CWU i za nim podlaczyc grzejniki ? (grzejniki uklad trojnikowy)
2) puscic wszystko na trojnikach (tj grzejniki trojnikowo i na jednym trojniku takze CWU) ?


CWU moge grzac wysoko, zbiornik bardzo dobrze ocieplony. Zalezaloby mi zeby w przypadku rozruchu wychlodzonego obiegu najpierw podgrzac CWU a dopiero potem grzejniki. Z jak najmniejsza iloscia automatyki lub wcale. Uklad otwarty, z pompa.

pytanie dodatkowe:
jesli z bufora zasilam ten obwod CWU i grzejnikow to pompa ma byc miedzy buforem a tym obwodem na zasilaniy czy na powrocie ? Bufor bez wezownic.

ps. dziekuje za wzor na pojemnosc naczynia wzbiorczego

wyrzutnia
08-12-2007, 12:08
dzięki za odpowiedź ale czytałem w twoich postach o sprzęgle co ono daje i czy w moim przypadku jest potrzebne z pieca będzie też mały obieg do węrzownicy w boilerze podam meila może podrzucisz jakąś ściągę w postaci rysunku lub zdjęcia prawidłowei kotłowni [email protected]

wyrzutnia
09-12-2007, 11:43
jeszcze jedno mój domek ma 200m wszystko będzie na grzjnikach oprucz 2 pomieszczeń łazienka około10m na górze i takie samona parterze czy mogę podpiąć się pod rozdzielacze od grzeinikówjeśli tak to jakie zaworki i gdzie.pozdrawiam i życze cierpliwości narazie

koniecaga
11-12-2007, 12:22
a ja mam pytanie o TERMOSTAT.

mam w domu rodziców w łazience na poddaszu baterię z termostatem (Oras) no, ale nie działa :(
tzn. po pierwsze trzeba spuścić ze 4L wody zimnej, żeby zaczęła lecieć ciepła, no i w trakcie jak już leci woda z żądaną temperaturą (38C) to strumień wody raz słabnie raz wzmaga na sile...
czytałam gdzieś, że Termostat potrzebuje odpowiedniego ciśneinia. Co zrobić, żeby je uzyskać? Teraz buduję już swój domek (dziś stan surowy otwarty, ale właśne szukam hydraulika) i chcę zrobić wszystko tak, aby baterie z termostatem działały bez zarzutu.

wyrzutnia
23-12-2007, 09:31
widzę niezły że i ciebie święta przycisneły zatem wesołych zdrowych i z dużą porcją odpoczynku :D :D !

Nasz_Dom
10-01-2008, 06:06
Witam,

Mam pytanie, jaki mozecie polecici hydrofor do domku jednorodzinnego. Myslalem o HWA 3000 czy to dobry wybor a moze cos innego ? Czy ten HWA 3000 faktycznie jest cichy w stosunku do innych jak pisza w ulotce o nim?

tomasz77
12-01-2008, 11:16
Witam
Chcialbym rozbudowac istniejaca instalacje co, cwu na wegiel o instalacje na gaz.
Mieszkanie 70 m2, mury z cegly grubosci 40 cm, osieplone styropianem 10 cm, grzejniki.
Jaki wybrac piec dwufunkcyjny z zamknieta komora spalania?
W jaki sposob podlaczy obeca instalacje do instalacji gazowej aby moc korzystac z obu w zaleznosci od sytuacji? Gdy bede w domu (weekedny i inne wolne dni) chcialym palic weglem a inne dla wygody ogrzewac dom i wode gazem.
Na co powiinienem zwrocic uwage i jak rozmawiac z instalatorem, by tem mnie nie naciagnol i nie odwalil fuszery?

Bede wdzieczy za wszelkie sugestie

kolakao
12-01-2008, 23:01
Witam i moze tak wirtualnie da sie cos poradzic w mojej sprawie!!!!! W kazdym razie bardzo prosze!!!!!!!

Mamy dom parterowy, odleglosc od pieca do najdalej oddalonego grzejnika wynosi ok 18m, najblizej pieca bo ok 3 metrow sa grzejniki ktore sie od poczatku podlaczenia inst caly czas zapowietzraja :cry: :cry: :cry: :cry: nasz hydraulik powiedzial ze nic nie potrafi z tym zrobic - jak zaczniemy mieszkac woda bedzie uzywana i nie bedzie zapowietzrona i bedzie ponoc ok!!! - czy tak rzeczywsicie moze byc????? - rura z woda byla ciagnieta ok 150m od glownej rury w ulicy - aktualnie tylko my pobieramy wode z tego odcinka ( bardzo sporadycznie - doslownie pare litrow dziennie)

ogolnie inst mamy otwarta, piec staporkow 19kw na eko-groszek - mamy rowniez podlogowke ale nie jest zrobiona na osobnym rozdzielaczu tylko na powrotach z grzejnikow - aktualnie nie sa podlaczone 2 grzejniki lazienkowe drabinkowe!!! - na rozdzielczu( jest tylko jedenjak juz pisalam ) nie ma zrobionych zaworkow odcinajacych!! hydr mowil ze nie sa potrzebne bo mozna zakrecic zawory pod grzejnikami i wtedy sciagac ew grzejnik?!
na rozdzielaczu sa zamontowane odpowietrzniki reczne?! nie automatyczne?! - nie mam o tym zielonego pojecia - pisze to co widzialam jak montowal i o co sie wypytywalam - po co to i dlaczego ??

na gorze nad piecem - wlasciwie nad jedna z pomp jest zainstalowany odpowietrznik automatyczny!!!

bojler nie jest aktualnie podlaczony!!
grzejniki buderus - podlaczenie dolne !!!

bardzo prosze o pomoc boo mam dosyc codziennego jezdzenia i odpowietrzania czesciowo zimnych grzejnikow - co jest zle, moze to rzeczywsicie nieuzytkowania przez nas tej wody?? na poczatku rzeczywsicie lecaial bardzi spieniona - prawie 4 doby!!! wode spuszczalismy do kanalizacji, teraz przed kazdym dolaniem maz prawie 2 godziny spuszcza wode rowniez do kanalizcji!!!!!!!!!!!!!!!!

jezeli beda potrzebane jeszcze jakies szczgoly bardzo chetnie w miare swojej wiedzy odpowiem!!!!

ostatnio hydraulik zaproponowal nam ze zrobi nam ins zamknieta i wtedy napewno wszystko bedzie dzialac - z tego co wiem jest to chyba zabronione??!! :roll: :roll: :roll:

Dziekuje baaaaaaaaaaaaaaardzo za odpowiedz!!!!!!!!!
monika

nogawa
13-01-2008, 19:48
WITAM WSZYSTKICH.
Jakie zastosować średnice rur w C.O. ?
Jest piec gazowy ale docelowo ma byc kominek z plaszczem wodnym.
Chcem zastosować rury PEX/alu/PEX.
Co do rozprowadzenia powinienem dać sobie rade.
Mam zamiar równiesz zastosowac pompke do wymuszenia obiegu.
WIELKIE DZIEKI . :wink:
PRZEPRASZAM ZE SIE WCINAM. :oops:

niezły
13-01-2008, 21:17
wyrzutnia

widzę niezły że i ciebie święta przycisneły zatem wesołych zdrowych i z dużą porcją odpoczynku !

No tak ale w naszych stronach świętuje się dwa razy dzisiaj właśnie u niektórych jest sylwester :lol:

niezły
13-01-2008, 21:32
Kane66

nie nazwałbym tego męczarnią Twoja pomoc jest bezcenna.

pytanie: mam do podlaczenia cwu (zasobnik z wezownicą) oraz grzejników sztuk 5 do podlaczenia pod jedno wyjscie z bufora. Jak to zrealizowac ?

1) puscic obwod do CWU i za nim podlaczyc grzejniki ? (grzejniki uklad trojnikowy)
2) puscic wszystko na trojnikach (tj grzejniki trojnikowo i na jednym trojniku takze CWU) ?


CWU moge grzac wysoko, zbiornik bardzo dobrze ocieplony. Zalezaloby mi zeby w przypadku rozruchu wychlodzonego obiegu najpierw podgrzac CWU a dopiero potem grzejniki. Z jak najmniejsza iloscia automatyki lub wcale. Uklad otwarty, z pompa.

pytanie dodatkowe:
jesli z bufora zasilam ten obwod CWU i grzejnikow to pompa ma byc miedzy buforem a tym obwodem na zasilaniy czy na powrocie ? Bufor bez wezownic.

ps. dziekuje za wzor na pojemnosc naczynia wzbiorczego


To chyba już tradycja że czasami znikam z tego Forum ale co zrobić postaram się nad tym popracować ale odpowiedzi na pytania postaram się udzielić ponieważ dowiedziałem się że są osoby które naprawdę to czytają i to od deski do deski :o


A może taki układ bufor a za buforem dwa niezależne obiegi. Obieg zasobnika ciepłej wody z własna pompką i najprostszym termostatem od bojlera elektrycznego ( takie pokrętło w bojlerze elektrycznym) i ubieg grzejnikowy z własna pompką i sterownikiem typu Euroster 2005 wpiętym w obieg pompki grzejnikowej. Obiegi takie chodziły by niezależnie z zależności od potrzeb Pompka może być zarówno na zasilaniu jak i na powrocie Natomiast istotnym jest aby pompka od kotła ładująca bufor była na powrocie

niezły
13-01-2008, 21:47
wyrzutnia

dzięki za odpowiedź ale czytałem w twoich postach o sprzęgle co ono daje i czy w moim przypadku jest potrzebne z pieca będzie też mały obieg do węrzownicy w boilerze podam meila może podrzucisz jakąś ściągę w postaci rysunku lub zdjęcia prawidłowei kotłowni [email protected]



W Twoim przypadku sprzęgło hydrauliczne raczej będzie nie potrzebne ale temat samego sprzęgła postaram się wytłumaczyć w ciągu kilku najbliższych dni ale muszę się do tego przygotować

niezły
13-01-2008, 22:14
wyrzutnia

jeszcze jedno mój domek ma 200m wszystko będzie na grzjnikach oprucz 2 pomieszczeń łazienka około10m na górze i takie samona parterze czy mogę podpiąć się pod rozdzielacze od grzeinikówjeśli tak to jakie zaworki i gdzie.pozdrawiam i życze cierpliwości narazie


Oczywiście że z podłogówką możesz podpiąć się do rozdzielacza jako osobny obieg za pomocą zaworu RTL

http://mendrycki.pl/galeria/miniaturka.php?photo=rozne 10.jpg&galeria=Rozne

niezły
13-01-2008, 22:26
koniecaga

a ja mam pytanie o TERMOSTAT.

mam w domu rodziców w łazience na poddaszu baterię z termostatem (Oras) no, ale nie działa
tzn. po pierwsze trzeba spuścić ze 4L wody zimnej, żeby zaczęła lecieć ciepła, no i w trakcie jak już leci woda z żądaną temperaturą (38C) to strumień wody raz słabnie raz wzmaga na sile...
czytałam gdzieś, że Termostat potrzebuje odpowiedniego ciśneinia. Co zrobić, żeby je uzyskać? Teraz buduję już swój domek (dziś stan surowy otwarty, ale właśne szukam hydraulika) i chcę zrobić wszystko tak, aby baterie z termostatem działały bez zarzutu.


Powodem na czekanie z ciepłą woda może być brak cyrkulacji lub cyrkulacja niewłaściwie wykonana W przypadku baterii termostatycznych musimy spełnić jeden bardzo ważny warunek zasilanie zimnej wody musi być z prawej strony w innym przypadku albo bateria nie będzie działać albo będzie działać dziwnie sprawdź to
Ciśnienie w instalacji można podnieść na kilka sposobów to zależy z jakiego ujęcia jest woda własna studnia a może wodociąg

niezły
13-01-2008, 22:36
Nasz_Dom

Witam,

Mam pytanie, jaki mozecie polecici hydrofor do domku jednorodzinnego. Myslalem o HWA 3000 czy to dobry wybor a moze cos innego ? Czy ten HWA 3000 faktycznie jest cichy w stosunku do innych jak pisza w ulotce o nim?


Firmę znam rzeczywiście dobra a czy ten model jest rzeczywiście cichy trudno powiedzieć Najcichszy to i tak słyszalny
Jestem zwolennikiem pomp głębinowych do domów jednorodzinnych jeśli jest taka możliwość

niezły
13-01-2008, 22:47
tomasz77

Witam
Chcialbym rozbudowac istniejaca instalacje co, cwu na wegiel o instalacje na gaz.
Mieszkanie 70 m2, mury z cegly grubosci 40 cm, osieplone styropianem 10 cm, grzejniki.
Jaki wybrac piec dwufunkcyjny z zamknieta komora spalania?
W jaki sposob podlaczy obeca instalacje do instalacji gazowej aby moc korzystac z obu w zaleznosci od sytuacji? Gdy bede w domu (weekedny i inne wolne dni) chcialym palic weglem a inne dla wygody ogrzewac dom i wode gazem.
Na co powiinienem zwrocic uwage i jak rozmawiac z instalatorem, by tem mnie nie naciagnol i nie odwalil fuszery?

Bede wdzieczy za wszelkie sugestie


Poszukaj hydraulika który coś takiego robił ponieważ w przeciwnym razie w przyszłości przybędzie kilka postów typu ratuj……
Moja koncepcja kotłowni jest taka kociołek gazowy jedno funkcyjny z zasobnikiem wolno stojącym tak 100-150L i dowolny kociołek na opał stały najlepiej taki na wszystko Zasobnik należy podłączyć w taki sposób aby paląc zarówno w kotle gazowym jak i tym na opsł stały można było grzać ciepłą wodę

niezły
13-01-2008, 22:49
Dobranoc Wszystkim widzimy się jutro

kolakao
13-01-2008, 22:54
A ja ??? :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

niezły
13-01-2008, 23:13
spokojnie postaram się nadrobic wszystkie zaległości ale za kilka godzin :wink:

kolakao
13-01-2008, 23:16
czekam z niecierpliwoscia :lol: 8) :D :D :D :D :D

niezły
14-01-2008, 22:14
Niestety nie mam dobrych wieści. Kotły na opał stały mają to do siebie że potrafią podczas pracy wytrącać powietrze które zapowietrza instalację
Jakość wody z wodociągu nie ma tu żadnego znaczenia, przerobienie instalacji na zamkniętą też nic nie pomoże
Kotły na opał stały tak mają i na etapie montażu kotłowni należało by tak rozplanować instalację kotłową aby sama się odpowietrzała do naczynka wzbiorczego lub do odpowietrznika przy zasobniku (bojlerze) Do grzejników stalowych odpowietrzników nie zamontujesz w tym przypadku powinien pomóc separator powietrza ale to spory wydatek

Wyślij mi zdjęcie kotłowni

Ray23
15-01-2008, 01:03
Witam

Moglbys mi po krotce omowic zasade odpowietrzenia kanalizacji ?
W swoim pierwotnym projekcie mam 6 kominkow wentylacyjnych .
Ale zamierzam miec rekuperator i nie wiem ile powinienem miec tych kominkow.

piotrulex
15-01-2008, 07:47
mam podlogowke na rozdzielaczu i kaloryfery bez rozdzielacza. na te instalacje sa osobne pompy. jak moge wylaczyc podlogowke? myslalem po prostu o zakreceniu w rozdzielaczu lub odcieciu zaworu od pieca ale pompa przeciez i tak bedzie pracowac (jest podpieta pod piec elektromet ekogroszek z podajnikiem 25KW). Chodzi co prawda na 1 biegu ale i tak sie kreci. pompy to jakies leszno koloru niebieskiego

rowniez non stop odpowietrzam kaloryfery

lbryndal
15-01-2008, 09:50
Witam
Buduję nowy dom powierzchnia około 130m2 z poddaszem użytkowym, ściany z pustaka max (29cm grubość muru) i na to będzie keidyś szedł styropian 10 lub 12cm z zewnątrz.

Mam pytanie czy zakup do takiego domu kotła na miał lub eko-groszek z podajnikiem ma sens ?
Czy orientujesz się jakie mogą być koszty ogrzewania takiej powierzchni gazem i węglem ?

Może masz jakieś typy odnośnie pieca z podajnikiem ?

czy przy kotłach na paliwo stałe konieczny jest układ otwarty instalacji lub dodatkowy wymiennik do pieca np. płytowy a wtedy instalacja w układzie zamkniętym ?

kolakao
15-01-2008, 09:54
Niestety nie mam dobrych wieści. Kotły na opał stały mają to do siebie że potrafią podczas pracy wytrącać powietrze które zapowietrza instalację
Jakość wody z wodociągu nie ma tu żadnego znaczenia, przerobienie instalacji na zamkniętą też nic nie pomoże
Kotły na opał stały tak mają i na etapie montażu kotłowni należało by tak rozplanować instalację kotłową aby sama się odpowietrzała do naczynka wzbiorczego lub do odpowietrznika przy zasobniku (bojlerze) Do grzejników stalowych odpowietrzników nie zamontujesz w tym przypadku powinien pomóc separator powietrza ale to spory wydatek

Wyślij mi zdjęcie kotłowni

Bardzo dziekuje za odp, jak dzisiaj pojade na dzialke to porobie zdjecia i wysle panu- jaka jest cena separatora???
pozdrawiam
monika

niezły
16-01-2008, 18:33
nogawa

WITAM WSZYSTKICH.
Jakie zastosować średnice rur w C.O. ?
Jest piec gazowy ale docelowo ma byc kominek z plaszczem wodnym.
Chcem zastosować rury PEX/alu/PEX.
Co do rozprowadzenia powinienem dać sobie rade.
Mam zamiar równiesz zastosowac pompke do wymuszenia obiegu.
WIELKIE DZIEKI .
PRZEPRASZAM ZE SIE WCINAM.



Na temat średnic instalacji nie mogę odpowiedzieć jednym zdaniem Jeżeli instalacja będzie rozdzielaczowi to od rozdzielacza do grzejników powinna wystarczyć rura fi 16 ale czasami też może być za mała to zależy od mocy grzejnika od kotła do rozdzielacza możesz dać fi 25 lub fi 26 to zależy jakiej firmy rury
Jeśli kotłownia ma współpracować z kominkiem z płaszczem widnym to tego sam nie zrobisz

nogawa
16-01-2008, 18:57
WIELKIE DZIEKI.
POWIEDZ MI JESZCZE JEDNO.
JAKIE JEST ZAPOTRZEBOWANIE NA kW któwe przyjmowane jest przy grzejniku w stosunku do 1m^2 poierzchni. Domek ocieplony i wymienione okna. CHCIALBYM SIE DOWIEDZIEC COS NA TEN TEMAT.
WIELKIE PODZIEKOWANIA.

niezły
16-01-2008, 22:09
Ray23

Witam

Moglbys mi po krotce omowic zasade odpowietrzenia kanalizacji ?
W swoim pierwotnym projekcie mam 6 kominkow wentylacyjnych .
Ale zamierzam miec rekuperator i nie wiem ile powinienem miec tych kominkow.


Generalnie każdy pion kanalizacyjny powinien być zakończony wywiewką ( daszkiem) ale aż 6 Wiem że są osoby które próbują zaoszczędzić i zamiast wywiewek dają automatyczne zawory napowietrzające ale nie zawsze jest to dobre rozwiązanie
Zakończenie piony daszkiem ponad dachem ma za zadanie wyrównać ciśnienie w pionie kanalizacyjnym podczas spuszczania wody jak i usuwać gazy z kanalizacji a w przypadku szamba lub oczyszczalni również te ostatnie Jeśli masz łazienkę na poddaszu i jest tam kibelek to pion kanalizacyjny od tej łazienki powinien być zakończony wywiewką (daszkiem)

niezły
16-01-2008, 22:19
piotrulex

mam podlogowke na rozdzielaczu i kaloryfery bez rozdzielacza. na te instalacje sa osobne pompy. jak moge wylaczyc podlogowke? myslalem po prostu o zakreceniu w rozdzielaczu lub odcieciu zaworu od pieca ale pompa przeciez i tak bedzie pracowac (jest podpieta pod piec elektromet ekogroszek z podajnikiem 25KW). Chodzi co prawda na 1 biegu ale i tak sie kreci. pompy to jakies leszno koloru niebieskiego

rowniez non stop odpowietrzam kaloryfery

Ale po co wyłączać pompkę od podłogówki Najprostszym sposobem jest wyciągnięcie wtyczki z gniazdka a bardziej fachowo jeśli powodem chęci wyłączenia pompki jest zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu to radził bym zacząć od obniżenia temperatury na zasilaniu podłogówki Zakładam że masz taką możliwość ( zawór 3-drogowy ) ale do pompki od podłogówki podłączył bym jakiś programator Jeśli możesz pociągnąć kabelek od pompki do pomieszczenia to każdy programator nawet ten najprostszy a jeśli dom jest już wykończony to pozostaje programator bezprzewodowy jakiś Euroster i to on załatwi sprawę pracy pompki Niestety prawda jest taka że najlepiej jeśli temperatura zasilania podłogówki będzie niska około 30-35 st C a pompka będzie pracowała prawie non stop

niezły
16-01-2008, 22:26
lbryndal

Witam
Buduję nowy dom powierzchnia około 130m2 z poddaszem użytkowym, ściany z pustaka max (29cm grubość muru) i na to będzie keidyś szedł styropian 10 lub 12cm z zewnątrz.

Mam pytanie czy zakup do takiego domu kotła na miał lub eko-groszek z podajnikiem ma sens ?
Czy orientujesz się jakie mogą być koszty ogrzewania takiej powierzchni gazem i węglem ?

Może masz jakieś typy odnośnie pieca z podajnikiem ?

czy przy kotłach na paliwo stałe konieczny jest układ otwarty instalacji lub dodatkowy wymiennik do pieca np. płytowy a wtedy instalacja w układzie zamkniętym ?

Jeśli masz możliwość ogrzewania domu gazem ziemnym to nawet nie kombinuj Odnośnie kotłów z podajnikiem to własne zdanie musze jeszcze poczekać za krótki okres i zbyt mało takich kotłów zamontowałem a mój typ to Hef
Każdy kocioł na opał stały musi pracować w układzie otwartym ale sama instalacja już niekoniecznie

cbartek
17-01-2008, 09:15
Witam,
mam pytanie, jaka powinna byc p[rwidłowa odleglosć osi odpływu od ściany w przypadku misek wc( kompakt wc bez stelaża) z odplywem poziomym i pionowym.
pozdrawiam

lbryndal
17-01-2008, 09:42
lbryndal

Witam
Buduję nowy dom powierzchnia około 130m2 z poddaszem użytkowym, ściany z pustaka max (29cm grubość muru) i na to będzie keidyś szedł styropian 10 lub 12cm z zewnątrz.

Mam pytanie czy zakup do takiego domu kotła na miał lub eko-groszek z podajnikiem ma sens ?
Czy orientujesz się jakie mogą być koszty ogrzewania takiej powierzchni gazem i węglem ?

Może masz jakieś typy odnośnie pieca z podajnikiem ?

czy przy kotłach na paliwo stałe konieczny jest układ otwarty instalacji lub dodatkowy wymiennik do pieca np. płytowy a wtedy instalacja w układzie zamkniętym ?

Jeśli masz możliwość ogrzewania domu gazem ziemnym to nawet nie kombinuj Odnośnie kotłów z podajnikiem to własne zdanie musze jeszcze poczekać za krótki okres i zbyt mało takich kotłów zamontowałem a mój typ to Hef
Każdy kocioł na opał stały musi pracować w układzie otwartym ale sama instalacja już niekoniecznie
dziękuję za odpowiedź

Vax
17-01-2008, 09:43
Witam

Czy do rozdzielacza podlogówki, który fabrycznie nie mial wskazników przepływu mozna je zamontować o ile wogóle są dostępne jako czesci wyminne?

piotrulex
17-01-2008, 20:11
piotrulex

mam podlogowke na rozdzielaczu i kaloryfery bez rozdzielacza. na te instalacje sa osobne pompy. jak moge wylaczyc podlogowke? myslalem po prostu o zakreceniu w rozdzielaczu lub odcieciu zaworu od pieca ale pompa przeciez i tak bedzie pracowac (jest podpieta pod piec elektromet ekogroszek z podajnikiem 25KW). Chodzi co prawda na 1 biegu ale i tak sie kreci. pompy to jakies leszno koloru niebieskiego

rowniez non stop odpowietrzam kaloryfery

Ale po co wyłączać pompkę od podłogówki Najprostszym sposobem jest wyciągnięcie wtyczki z gniazdka a bardziej fachowo jeśli powodem chęci wyłączenia pompki jest zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu to radził bym zacząć od obniżenia temperatury na zasilaniu podłogówki Zakładam że masz taką możliwość ( zawór 3-drogowy ) ale do pompki od podłogówki podłączył bym jakiś programator Jeśli możesz pociągnąć kabelek od pompki do pomieszczenia to każdy programator nawet ten najprostszy a jeśli dom jest już wykończony to pozostaje programator bezprzewodowy jakiś Euroster i to on załatwi sprawę pracy pompki Niestety prawda jest taka że najlepiej jeśli temperatura zasilania podłogówki będzie niska około 30-35 st C a pompka będzie pracowała prawie non stop

pompke mam podlaczona chyba do pieca wiec wylaczyc nie ma jak

ustawione mam 40 stopni, zmniejsze na 30 - dzieki

dom jest jeszcze w budowie i jak chlopaki robia np. sufity z KG to po prostu jest im za goraco

pozniej na podlogowke mam w planie zrobic takie elektrozawory na rozdzielacz i mam kable do kazdego pomieszczenia - hydraulik powiedzial 3x1,0 linka a kolega powiedzial ze jemy hydraulik kazal wiecej zyl pociagnac, ile w koncu ma ich byc do tzw eurostera i zaworu w rozdzialaczu?

12marek
19-01-2008, 15:43
Witam,
Skoro się polecasz to pytam:
Jaka jest kolejność elementów instalacji wodnej w domku 130 m2, 5 mieszkańców, czego ewentualnie brakuje? Woda oczywiście z wodociągu a nie studni.
1. złączka(przejście) z niebieskiej rury 32mm w miedź 20
2. zawór odcinający
3. wodomierz
4.zawór odcinający
5. filtr
6. zawór odcinający
7. trójnik (rozejście na zasilanie odbiorów w domu i na drugi wodomierz do wody ogrodowej)
8. manometr wpięty gdzieś za filtrem aby wiedzieć czy jest ciśnienie z sieci
9. dalej przez np. rozdzielacze, trójniki w układ odbioru wody

Czy coś jeszcze?

Pozdrawiam i z góry dziękuję.

niezły
19-01-2008, 17:52
kolakao


Bardzo dziekuje za odp, jak dzisiaj pojade na dzialke to porobie zdjecia i wysle panu- jaka jest cena separatora???
pozdrawiam
monika



Tak około 300 zł
http://www.makroterm.pl/turbosolar/1653/2853/4e4e124912a9d474/

niezły
19-01-2008, 18:05
[quote]nogawa

WIELKIE DZIEKI.
POWIEDZ MI JESZCZE JEDNO.
JAKIE JEST ZAPOTRZEBOWANIE NA kW któwe przyjmowane jest przy grzejniku w stosunku do 1m^2 poierzchni. Domek ocieplony i wymienione okna. CHCIALBYM SIE DOWIEDZIEC COS NA TEN TEMAT.
WIELKIE PODZIEKOWANIA.
[/quote


Niestety na to pytanie tez nie odpowiem ponieważ zapotrzebowanie ciepła oblicza się na podstawie kilku danych takich jak strefa klimatyczna, rodzaj przegród budowlanych , rodzaj i wielkość stolarki okiennej ale tak średnio jest to około 50 w/mkw nawet na tym Forum jest wątek o tzw. OZC możesz pyzatym na wielu stronach producentów grzejników znaleźć taki program

Kris2222
19-01-2008, 20:42
niezły jaka wielowarstwówkę byś polecił ?
potrzebna do zasilania grzejników od rozdzielacza, dodam że kocioł będzie z podajnikiem ,od razu przyjmijmy że sie nie zagotuje :wink: dodatkowo przy kotle bedzie schładzanie na zasilaniu ,gdy tem. wzrośnie do 95st. co nie powinno sie zdarzyć ale jest to możliwe :-?

sprzedajesz też coś ? jakoś sie zgadamy :D

niezły
20-01-2008, 18:31
cbartek

Witam,
mam pytanie, jaka powinna byc p[rwidłowa odleglosć osi odpływu od ściany w przypadku misek wc( kompakt wc bez stelaża) z odplywem poziomym i pionowym.
pozdrawiam


Odpowiedz jest prosta należy się zdecydować na konkretny typ i sprawdzić jakie ma odległości do montażu
Tak dla większości
http://1.1.1.1/bmi/www.kolo.com.pl/rysunki/ceramika/impuls/K03202/K03202_1.GIF


http://1.1.1.4/bmi/www.kolo.com.pl/rysunki/ceramika/impuls/K03205/K03205_1.GIF

Należy pamiętać że są to wymiary na gotowo po ułożeniu glazury i terakoty

niezły
20-01-2008, 18:41
Vax

Witam

Czy do rozdzielacza podlogówki, który fabrycznie nie mial wskazników przepływu mozna je zamontować o ile wogóle są dostępne jako czesci wyminne?

Tak oczywiście że są dostępne ale cena takiego jednego elementu to kwota 80-100zł jeżeli masz już kupiony rozdzielacz bez przepływomierzy to zwróć go lub odsprzedaj na Allegro a sobie kup z przepływomierzami, w rozsądnej cenie ma Techniprot na belce mosiężnej

Napisze to jeszcze raz czasami mogę pomóc kupić coś w rozsądnej cenie ale dotyczy to głownie Warszawy ponieważ nie opanowałem jeszcze sztuki wysyłki :oops:

krk women
20-01-2008, 19:25
Mam juz rozprowadzone dgp w domu i w będzie piec kondensacyjny jednofunkcyjny + 30 do 40 m2 podłogówki-hydraulik zaproponował mi zamiast wodnej podłogówki elektryczną-czy uważacie ze to dobry pomysł- nie trzeba by było włączac pieca gdy chodzi dgp. Dołożyłby tez grzałki elektryczne do grzejników zeby móc tym osobno sterowac-jak wychodzi cenowo taka elektryczna podłogówka? I czy faktycznie lepiej rezygnowac z tej wodnej?

niezły
20-01-2008, 21:03
piotrulex

niezły napisał:
Cytat:
piotrulex

mam podlogowke na rozdzielaczu i kaloryfery bez rozdzielacza. na te instalacje sa osobne pompy. jak moge wylaczyc podlogowke? myslalem po prostu o zakreceniu w rozdzielaczu lub odcieciu zaworu od pieca ale pompa przeciez i tak bedzie pracowac (jest podpieta pod piec elektromet ekogroszek z podajnikiem 25KW). Chodzi co prawda na 1 biegu ale i tak sie kreci. pompy to jakies leszno koloru niebieskiego

rowniez non stop odpowietrzam kaloryfery


Ale po co wyłączać pompkę od podłogówki Najprostszym sposobem jest wyciągnięcie wtyczki z gniazdka a bardziej fachowo jeśli powodem chęci wyłączenia pompki jest zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu to radził bym zacząć od obniżenia temperatury na zasilaniu podłogówki Zakładam że masz taką możliwość ( zawór 3-drogowy ) ale do pompki od podłogówki podłączył bym jakiś programator Jeśli możesz pociągnąć kabelek od pompki do pomieszczenia to każdy programator nawet ten najprostszy a jeśli dom jest już wykończony to pozostaje programator bezprzewodowy jakiś Euroster i to on załatwi sprawę pracy pompki Niestety prawda jest taka że najlepiej jeśli temperatura zasilania podłogówki będzie niska około 30-35 st C a pompka będzie pracowała prawie non stop


pompke mam podlaczona chyba do pieca wiec wylaczyc nie ma jak

ustawione mam 40 stopni, zmniejsze na 30 - dzieki

dom jest jeszcze w budowie i jak chlopaki robia np. sufity z KG to po prostu jest im za goraco

pozniej na podlogowke mam w planie zrobic takie elektrozawory na rozdzielacz i mam kable do kazdego pomieszczenia - hydraulik powiedzial 3x1,0 linka a kolega powiedzial ze jemy hydraulik kazal wiecej zyl pociagnac, ile w koncu ma ich byc do tzw eurostera i zaworu w rozdzialaczu?


Możliwość odcięcia poszczególnych obwodów można zrobić na dwa sposoby bezprzewodowo i za pomocą czujników łączonych za pomocą przewodu elektrycznego W obu przypadkach do szafki rozdzielaczowej należy doprowadzić napięcie 230V W przypadku czujników przewodowych wystarczą dwie żyły Ja bym dał 2x 0.5 Oczywiście może koncepcja instalatora jest dobra niech przytoczy argumenty
W przypadku programatorów pogodowych do niedawna większość potrzebowała 3 żył ale są już do których wystarczą dwie

niezły
20-01-2008, 21:13
Kris2222

niezły jaka wielowarstwówkę byś polecił ?
potrzebna do zasilania grzejników od rozdzielacza, dodam że kocioł będzie z podajnikiem ,od razu przyjmijmy że sie nie zagotuje dodatkowo przy kotle bedzie schładzanie na zasilaniu ,gdy tem. wzrośnie do 95st. co nie powinno sie zdarzyć ale jest to możliwe

sprzedajesz też coś ? jakoś sie zgadamy

Niestety nalezę do tej grupy wykonawców która dla zapewnienia spokoju inwestora jak i własnego używa materiałów które potocznie są uważane za solidne
Jeśli chodzi o rury wielowarstwowe to od momentu gdy udało mi się uzyskać cenę akceptowana przez inwestorów robie to w Uponorze Oprócz kupowania materiału tej firmy na własne potrzeby czasami coś komuś odsprzedam Daj znać czego potrzebujesz może się dogadamy

niezły
20-01-2008, 21:22
krk women

Mam juz rozprowadzone dgp w domu i w będzie piec kondensacyjny jednofunkcyjny + 30 do 40 m2 podłogówki-hydraulik zaproponował mi zamiast wodnej podłogówki elektryczną-czy uważacie ze to dobry pomysł- nie trzeba by było włączac pieca gdy chodzi dgp. Dołożyłby tez grzałki elektryczne do grzejników zeby móc tym osobno sterowac-jak wychodzi cenowo taka elektryczna podłogówka? I czy faktycznie lepiej rezygnowac z tej wodnej?


Hydraulik chce Ci zrobić podłogówkę elektryczną
Ja jestem za wodną

KJN
22-01-2008, 14:27
Witam,

mam rozprowadzoną w na parterze domu przez Developera podłogówkę wodną firmy Roth o długości rurki około 54 metrów.
Niestety nie mogę się doprosić informacji, jakiej mocy z tej podłogówki mogę oczekiwać, a chciałbym zamienić grzejnik panelowy na grzejnik kanałowy, więc chciałbym wiedzieć o ile mniej mocy muszę od tego drugiego ewentualnie wymagać.
Bardzo liczę na Waszą pomoc lub sugestie – ile mocy może dawać podłogówka o takiej powierzchni.