PDA

Zobacz pełną wersję : Hydraulik do usług



Strony : 1 2 3 4 [5] 6 7 8

KJN
22-01-2008, 14:28
Witam,

mam rozprowadzoną w na parterze domu przez Developera podłogówkę wodną firmy Roth o długości rurki około 54 metrów.
Niestety nie mogę się doprosić informacji, jakiej mocy z tej podłogówki mogę oczekiwać, a chciałbym zamienić grzejnik panelowy na grzejnik kanałowy, więc chciałbym wiedzieć o ile mniej mocy muszę od tego drugiego ewentualnie wymagać.
Bardzo liczę na Waszą pomoc lub sugestie – ile mocy może dawać podłogówka o takiej powierzchni.

MARTiiii
24-01-2008, 18:02
System KAN-Therm do CO, wody, podłogówki. Z tego systemu zaproponowali mi ułożenie instalacji. Jak ta firma ma się do Kisan, Rehau, Purmo??? Wiadomo ze chodzi tez o cene materiałow, już w dwóch miejscach mi proponowali tą firmę. Czy jest na poziomie tych innych, czy moze gorsza, tansza?

dzięki... :D

tomasz77
24-01-2008, 18:41
Poszukaj hydraulika który coś takiego robił ponieważ w przeciwnym razie w przyszłości przybędzie kilka postów typu ratuj……
Moja koncepcja kotłowni jest taka kociołek gazowy jedno funkcyjny z zasobnikiem wolno stojącym tak 100-150L i dowolny kociołek na opał stały najlepiej taki na wszystko Zasobnik należy podłączyć w taki sposób aby paląc zarówno w kotle gazowym jak i tym na opsł stały można było grzać ciepłą wodę
Nie bardzo rozumiem dlaczego kociol jednofunkcyjny, skoro ma grzac co i cwu? Jednofunkcyjne, maja taka mozliwosc?
Jeszcze pytanie o otwarta komora spalania czy zamknieta? Wlasnie z bratem dysutowalimy nad ta kwestia i on uwaza, ze otwarta jest lepsza i przemawia za tym tanszy koszt zakupu. Ja uwazam, ze zamknieta, bo jest wygodniejszy i praktycznienie ma ograniczen kubarury. Wiec ktory jest lepszy?
Instalator z racji tego, ze komin wewnatrz ma krzywisny poleca przewod (nie pamietam fachowej nazwy) elastyczny. Polega to na tym, ze wklada sie cala rure z gory na dol i ona dostosowuje sie do komina. Czy to jest dobre rozwiazanie czy lepiej sie pomeczyc, troche pokuc i zastosowac tradycyny sposob?

piotrulex
24-01-2008, 19:30
....
Możliwość odcięcia poszczególnych obwodów można zrobić na dwa sposoby bezprzewodowo i za pomocą czujników łączonych za pomocą przewodu elektrycznego W obu przypadkach do szafki rozdzielaczowej należy doprowadzić napięcie 230V W przypadku czujników przewodowych wystarczą dwie żyły Ja bym dał 2x 0.5 Oczywiście może koncepcja instalatora jest dobra niech przytoczy argumenty
W przypadku programatorów pogodowych do niedawna większość potrzebowała 3 żył ale są już do których wystarczą dwie

w skrzyce rozdzielacza mam napiecie 230V

do rozdzielacza z kazdego pomieszczenia gdzie jest osobny uklad podlogowki mam doprowadzony przewod 3x1,0. w pomieszczeniach przewod wychodzi ze sciany na okolo 1,5m

od pogodowki mam taki sam przewod do kotlowni z polnocnej strony domu - kociol na groszek ale profilaktycznie pociagniety gdyzm moze cos sie zawsze zmienic a pozniej to przewody sie kiepsko ciagnie (nie jestem zwolennikiem bezprzewodowych wynalazkow)

wychodzi na to ze jest ok jak kiedys najdzi mnie ohota regulowac nieco temperture podlogowka to dokupie tzw. eurostery, jakies elektrozawory na rozdzielacz i dam rade

dzieki

ogloszka
24-01-2008, 19:58
goraco witam wszystkich instalatorów oraz forumowiczów mam bardzo pilna sprawę mój dom jest obecnie w stanie surowym zamkniętym z położoną instalacją elektryczną muszę szybko określić się gdzie definitywnie ma wylądoweć calą rozdzielnia elektryczna która znajduje się w kotłowni.Teraz przejdę do sedna mianowicie mam dużą bo 12m2 kotłownie w kształcie litery L ale owa kotłownia jest wąska i nie ustawna nijak w niej zainstalować piec na eko-groszek a inny nie wchodzi w rachue i teraz mam pytanie czy piec może być zainstalowany w pewnej odległosci od komina to znaczy jakieś 2,50
planuje piec zębiec z podajnikiem ślimakowym około 25kw jesli jest to możliwe to bardzo proszę napisać w jaki sposób wykonac podłączenie

kolakao
24-01-2008, 21:08
kolakao


Bardzo dziekuje za odp, jak dzisiaj pojade na dzialke to porobie zdjecia i wysle panu- jaka jest cena separatora???
pozdrawiam
monika



Tak około 300 zł
http://www.makroterm.pl/turbosolar/1653/2853/4e4e124912a9d474/

czy jeszcze w mojej sprawie cos bys dodal bo nie dostalam odpowiedzi po wyslaniu zdjec - bardzo prosze - grzejniki dalej zapowietrzone!!!! a tam gzie sie pytales o odpowietrznik na rozdzielaczu - to jest tylko reczny a nie automatyczny!!!!

12marek
25-01-2008, 20:42
Witam,
Mam może prozaiczne dla fachowca ale istotne dla mnie pytanie o kolejność warstw.
Na chudziaku jest papa termozgrzewalna. Położona kanaliza i instalacja co (bez podłogówki) i wodna. Ma być 10 cm ocieplenia posadzki na parterze i 5 na piętrze.

Pytanie brzmi:
Rury mają iść w styropianie czy w posadzce? Jeżeli różnie to jak?
Pozdrawiam

ogloszka
25-01-2008, 22:28
witam i ponawiam moją prośbemę do instalatorów w sprawie odległości pieca od komina sprzedawcy twierdzą że może stać dalej no ale przecież oni chcą sprzedać a ich domu to ogrzewać nie będzie pozdrawiam OM

niezły
27-01-2008, 13:58
12marek

Witam,
Skoro się polecasz to pytam:
Jaka jest kolejność elementów instalacji wodnej w domku 130 m2, 5 mieszkańców, czego ewentualnie brakuje? Woda oczywiście z wodociągu a nie studni.
1. złączka(przejście) z niebieskiej rury 32mm w miedź 20
2. zawór odcinający
3. wodomierz
4.zawór odcinający
5. filtr
6. zawór odcinający
7. trójnik (rozejście na zasilanie odbiorów w domu i na drugi wodomierz do wody ogrodowej)
8. manometr wpięty gdzieś za filtrem aby wiedzieć czy jest ciśnienie z sieci
9. dalej przez np. rozdzielacze, trójniki w układ odbioru wody

Czy coś jeszcze?

Pozdrawiam i z góry dziękuję.


Prawidłowa kolejność powinna być taka
1. złączka PE
2. zawór główny najlepiej ocynkowany (polecam)
3. wodomierz
4. zawór anty skażeniowy
5. trójnik z odejściami na dom i na ogród
6. zawór odcinający
7. filtr
8. reduktor
9. zawór główny na dom
5a zawór odcinający
5b wodomierz na ogród

niezły
27-01-2008, 14:05
KJN

Witam,

mam rozprowadzoną w na parterze domu przez Developera podłogówkę wodną firmy Roth o długości rurki około 54 metrów.
Niestety nie mogę się doprosić informacji, jakiej mocy z tej podłogówki mogę oczekiwać, a chciałbym zamienić grzejnik panelowy na grzejnik kanałowy, więc chciałbym wiedzieć o ile mniej mocy muszę od tego drugiego ewentualnie wymagać.
Bardzo liczę na Waszą pomoc lub sugestie – ile mocy może dawać podłogówka o takiej powierzchni.

Sama długość obiegu podłogówki tez niewiele mam mówi o mocy podłogówki decydują jej rozstaw i bardziej temperatura zasilania czyli rodzaj sterowania (RTL,zawór 3 drogowy) ale tak przeciętnie to moc podłogówki wodnej wynosi do 70W/kw

niezły
27-01-2008, 14:13
MARTiiii

System KAN-Therm do CO, wody, podłogówki. Z tego systemu zaproponowali mi ułożenie instalacji. Jak ta firma ma się do Kisan, Rehau, Purmo??? Wiadomo ze chodzi tez o cene materiałow, już w dwóch miejscach mi proponowali tą firmę. Czy jest na poziomie tych innych, czy moze gorsza, tansza?

dzięki...

Wiem tylko jak sprawy się miały przed kilku laty Firmy które wymieniłeś uważam za lepsze a je robię w Uponorze i mam go w dobrej cenie

niezły
27-01-2008, 14:34
Cdn wołają na ................... jestem w Karpaczu

Natalia Stanko
27-01-2008, 15:13
Niezły - mam do ciebie pytanie. Jaki polecasz piec na drewno jako paliwo zasadnicze + pellety jako zastepcze? Przyznaczam na piec niewiele - 5.000-7.000 zł gdyż za dwa lata bede miała gaz ziemny.

niezły
27-01-2008, 16:50
tomasz77

niezły napisał:

Poszukaj hydraulika który coś takiego robił ponieważ w przeciwnym razie w przyszłości przybędzie kilka postów typu ratuj……
Moja koncepcja kotłowni jest taka kociołek gazowy jedno funkcyjny z zasobnikiem wolno stojącym tak 100-150L i dowolny kociołek na opał stały najlepiej taki na wszystko Zasobnik należy podłączyć w taki sposób aby paląc zarówno w kotle gazowym jak i tym na opsł stały można było grzać ciepłą wodę

Nie bardzo rozumiem dlaczego kociol jednofunkcyjny, skoro ma grzac co i cwu? Jednofunkcyjne, maja taka mozliwosc?
Jeszcze pytanie o otwarta komora spalania czy zamknieta? Wlasnie z bratem dysutowalimy nad ta kwestia i on uwaza, ze otwarta jest lepsza i przemawia za tym tanszy koszt zakupu. Ja uwazam, ze zamknieta, bo jest wygodniejszy i praktycznienie ma ograniczen kubarury. Wiec ktory jest lepszy?
Instalator z racji tego, ze komin wewnatrz ma krzywisny poleca przewod (nie pamietam fachowej nazwy) elastyczny. Polega to na tym, ze wklada sie cala rure z gory na dol i ona dostosowuje sie do komina. Czy to jest dobre rozwiazanie czy lepiej sie pomeczyc, troche pokuc i zastosowac tradycyny sposob?


Kociołek dwu-funkcyjny jak sama nazwa mówi służy do grzania domu jak i dostarczania nam ciepłej wody użytkowej jednocześnie bez potrzeby montowania jakichkolwiek dodatkowych elementów Zaletą tego rodzaju kotłów jest mała ilość miejsca i niska cena a wadą brak komfortu ciepłej wody(jest to dobre rozwiązanie dla emerytów lub lokatorów ale nie nowo budowanych domów

Kociołek jednofunkcyjny służy tak jak ten poprzedni zarówno do grzania domu jak i ciepłej wody użytkowej ale robimy to w dodatkowo podłączonym do kotła zasobniku
Nic na to nie poradzimy takie jest to nazewnictwo podobnie jak z kabina prysznicową Wanna jest narożna a prysznic mimo że tez narożny to mówimy …………………………półokrąg

Do domu ze szczelna stolarką kotły atmosferyczne się nie nadają ponieważ zakłócają nam pracę wentylacji mamy zimna kotłownię oraz wiele innych negatywnych objawów Takim klasycznym nieporozumieniem jest kociołek atmosferyczny w łazience gdzie nasze kobiety robią sobie fryzury
Oczywiście że rura może być ta łudząco podobna do spiro aluminiowej

niezły
27-01-2008, 17:01
ogloszka

goraco witam wszystkich instalatorów oraz forumowiczów mam bardzo pilna sprawę mój dom jest obecnie w stanie surowym zamkniętym z położoną instalacją elektryczną muszę szybko określić się gdzie definitywnie ma wylądoweć calą rozdzielnia elektryczna która znajduje się w kotłowni.Teraz przejdę do sedna mianowicie mam dużą bo 12m2 kotłownie w kształcie litery L ale owa kotłownia jest wąska i nie ustawna nijak w niej zainstalować piec na eko-groszek a inny nie wchodzi w rachue i teraz mam pytanie czy piec może być zainstalowany w pewnej odległosci od komina to znaczy jakieś 2,50
planuje piec zębiec z podajnikiem ślimakowym około 25kw jesli jest to możliwe to bardzo proszę napisać w jaki sposób wykonac podłączenie


Pamiętam że maksymalna odległość kotła gazowego od komina to 2m ale jak to jest w przypadku kotła na opał stały nie pamiętam ale wydaje mi się że nawet pomijając aspekt formalny to z powodów czysto praktycznych może być problem ponieważ podstawowym problemem spotykanym w kotłowniach na opał stały jest zbyt mały ciąg Zawsze możesz pokombinować: duży spadek czopucha, dobra izolacja i dodatkowy wyciąg mechaniczny ale ja mówię nie

niezły
27-01-2008, 17:10
kolakao

niezły napisał:
Cytat:
kolakao


Bardzo dziekuje za odp, jak dzisiaj pojade na dzialke to porobie zdjecia i wysle panu- jaka jest cena separatora???
pozdrawiam
monika




Tak około 300 zł
http://www.makroterm.pl/turbosolar/1653/2853/4e4e124912a9d474/


czy jeszcze w mojej sprawie cos bys dodal bo nie dostalam odpowiedzi po wyslaniu zdjec - bardzo prosze - grzejniki dalej zapowietrzone!!!! a tam gzie sie pytales o odpowietrznik na rozdzielaczu - to jest tylko reczny a nie automatyczny!!!!


Uważam że jest to błąd że na rozdzielaczu nie ma odpowietrznika automatycznego ale może jeszcze dodatkowo jak go wymienisz zmniejsz bieg na pompce od grzejników Niestety w kotłowni nic nie wykombinujesz poza ewentualnym separatorem ponieważ kotłownia jest wykonana prawidłowo od strony instalacyjnej

niezły
27-01-2008, 17:21
12marek

Witam,
Mam może prozaiczne dla fachowca ale istotne dla mnie pytanie o kolejność warstw.
Na chudziaku jest papa termozgrzewalna. Położona kanaliza i instalacja co (bez podłogówki) i wodna. Ma być 10 cm ocieplenia posadzki na parterze i 5 na piętrze.

Pytanie brzmi:
Rury mają iść w styropianie czy w posadzce? Jeżeli różnie to jak?
Pozdrawiam


Zasadą jest że wszystkie rury układa się na chudziaku w warstwie styropianu i jeśli tego styropianu jest wystarczająca grubość to można nawet wszystkie rury ułożyć na warstwie styropianu np. 2 cmW przypadku krzyżowania się rur nic się nie stanie jeśli jedna będzie lekko uniesiona nad drugą

Tu masz taką plątaninę
http://mendrycki.pl/galeria/image.php?photo=rozne 11.jpg&galeria=Rozne&podpis=rozne 11

niezły
27-01-2008, 17:39
Natalia Stanko

Niezły - mam do ciebie pytanie. Jaki polecasz piec na drewno jako paliwo zasadnicze + pellety jako zastepcze? Przyznaczam na piec niewiele - 5.000-7.000 zł gdyż za dwa lata bede miała gaz ziemny.


Nie bardzo rozumiem co chcesz zrobić
Z tego co rozumiem to musisz przez okres około dwóch lat czymś ogrzać dom ponieważ później będzie gaz Ale problem jest w tym czym teraz Należy pamiętać że jest to rozwiązanie tymczasowe a koszt może być znaczny bo co zrobisz z kotłem na petest jeśli będzie gaz dobrze by było jeszcze aby te dwa lata grzać bezobsługowo
Kotły automatyczne będą dość drogie a może lepiej kupić kociołek taki na wszystko z prostą automatyką albo tylko z termostatem i pompką (koszt około 3 tys zł ) do tego podłączyć zasobnik Na dwa lata starczy a jak będzie gaz to obok wieszasz gazowy podłączasz do zasobnika razem ze starszym
Dla wygody będzie kociołek gazowy a dla oszczędności na paliwo stałe
Odnośnie kotłów na pelets i groszek polecam HEF-a

12marek
27-01-2008, 17:44
Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam :D

Natalia Stanko
27-01-2008, 17:53
kupić kociołek taki na wszystko z prostą automatyką albo tylko z termostatem i pompką (koszt około 3 tys zł ) do tego podłączyć zasobnik Na dwa lata starczy a jak będzie gaz to obok wieszasz gazowy podłączasz do zasobnika razem ze starszym
Dla wygody będzie kociołek gazowy a dla oszczędności na paliwo stałe
Odnośnie kotłów na pelets i groszek polecam HEF-a
Drąże dalej....taki kociołek z termostatem i pomką z zasobnikiem na drewno (bo juz zgromadziłam go na 2 lata) jaki? Rozumiem że piec firmy HEF to na pellety i wegiel sortymentu groszek czy też na polana ????[/quote]

Atomic
28-01-2008, 16:51
Witam
niezły mam takie pytanie.
Planuję wykonać instalację co od pieca do rozdzielaczy w miedzi (piec na paliwa stałe), a od rozdzielaczy do grzejników w pex/alu/pex.
Chcę zastosować czujnik temperatury , który wyłączy mi pompę cyrkulacyjną kiedy woda wukładzie przekroczy np 90st gdy zagotuje się woda w układzie.
Czy bez włączonej pompy cyrkulacyjnej gorąca woda popłynie grawitacyjnie do grzejników? Jeśli tak, to czy mogę zastosować jakiś zawór zwrotny?
Tak mi podpowiedział sprzedawca w sklepie i nie wiem czy to dobre rozwiązanie?

kolakao
28-01-2008, 19:15
kolakao

niezły napisał:
Cytat:
kolakao


Bardzo dziekuje za odp, jak dzisiaj pojade na dzialke to porobie zdjecia i wysle panu- jaka jest cena separatora???
pozdrawiam
monika




Tak około 300 zł
http://www.makroterm.pl/turbosolar/1653/2853/4e4e124912a9d474/


czy jeszcze w mojej sprawie cos bys dodal bo nie dostalam odpowiedzi po wyslaniu zdjec - bardzo prosze - grzejniki dalej zapowietrzone!!!! a tam gzie sie pytales o odpowietrznik na rozdzielaczu - to jest tylko reczny a nie automatyczny!!!!


Uważam że jest to błąd że na rozdzielaczu nie ma odpowietrznika automatycznego ale może jeszcze dodatkowo jak go wymienisz zmniejsz bieg na pompce od grzejników Niestety w kotłowni nic nie wykombinujesz poza ewentualnym separatorem ponieważ kotłownia jest wykonana prawidłowo od strony instalacyjnej

Bardzo dziekuje za odpowiedz :* :* - dzisiaj wlasnie sciagnelam hydraulika na dzialke i wszystko zalozylismy tzn automatyczne odpowietrzniki i pompa na pierwszy bieg!!!! jak wyjezdzalam wszystko grzalo - zobaczymy jutro!!!!! Pozdrawiam serdecznie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

niezły
28-01-2008, 21:57
Natalia Stanko

Cytat:
kupić kociołek taki na wszystko z prostą automatyką albo tylko z termostatem i pompką (koszt około 3 tys zł ) do tego podłączyć zasobnik Na dwa lata starczy a jak będzie gaz to obok wieszasz gazowy podłączasz do zasobnika razem ze starszym
Dla wygody będzie kociołek gazowy a dla oszczędności na paliwo stałe
Odnośnie kotłów na pelets i groszek polecam HEF-a

Drąże dalej....taki kociołek z termostatem i pomką z zasobnikiem na drewno (bo juz zgromadziłam go na 2 lata) jaki? Rozumiem że piec firmy HEF to na pellety i wegiel sortymentu groszek czy też na polana ????
[/quote]

Nie wiem czy zostałem dobrze zrozumiany ale ja proponuję kociołek taki na wszystko aby można było w nim palić zarówno węglem, drzewem jaki kartonami np. po kupionej lodówce
Kociołek ten pozostawić sobie po podłączeniu gazu i wykorzystywać dla oszczędności lub dla pozbycia się niepotrzebnych pozostałości typu jakieś kartony deski czy palety
Zaletą takiego rozwiązania jest tanie grzanie a wadą spore nakłady pracy
Wiem że kociołek na eko-groszek nawet z rusztem awaryjnym wymaga mniejszych nakładów pracy ale koszt opału jest większy a i cena kotłowni spora a to wszystko tylko na dwa lata
Hef robi tez zwykłe kotły

niezły
28-01-2008, 22:06
Atomic

Witam
niezły mam takie pytanie.
Planuję wykonać instalację co od pieca do rozdzielaczy w miedzi (piec na paliwa stałe), a od rozdzielaczy do grzejników w pex/alu/pex.
Chcę zastosować czujnik temperatury , który wyłączy mi pompę cyrkulacyjną kiedy woda wukładzie przekroczy np 90st gdy zagotuje się woda w układzie.
Czy bez włączonej pompy cyrkulacyjnej gorąca woda popłynie grawitacyjnie do grzejników? Jeśli tak, to czy mogę zastosować jakiś zawór zwrotny?
Tak mi podpowiedział sprzedawca w sklepie i nie wiem czy to dobre rozwiązanie?


W przypadku gotującej się wody w instalacji trudno jest wszystko przewidzieć ale należy założyć najgorsze Wyłączenie pompki nic nie pomoże ale należało by zrobić instalację kotłową w taki sposób aby gotująca się woda poszła do naczynka np. tak rura z kotła do naczynia wzbiorczego powinna być oddzielna a nie wykorzystywać zasilanie do rozdzielaczy

ogloszka
28-01-2008, 22:33
niezły wielkie dzieki za odpowiedz troche mnieto zmartwiła. a w takim razie czy moę zainstalować piec w garażu będzie wtedy stał plecami do komina pozdrawiam

Atomic
29-01-2008, 09:27
rura z kotła do naczynia wzbiorczego powinna być oddzielna a nie wykorzystywać zasilanie do rozdzielaczy
Dzięki bardzo.
Chcę dać naczynko wzbiorcze poprzez trójnik zaraz za kotłem.
Mam jeszcze jedno pytanie.
Czy możliwe jest podmieszanie wody poprzez zawór trójdrogowy tak aby na rozdzielaczu z grzejnikami temperatura wody wynosiła max 80st?

Puszka
29-01-2008, 19:07
Jak najlepiej połączyć grzejniki i podłogówke w instalacji z kotłem kondensacyjnym??

niezły
29-01-2008, 19:59
ogloszka

niezły wielkie dzieki za odpowiedz troche mnieto zmartwiła. a w takim razie czy moę zainstalować piec w garażu będzie wtedy stał plecami do komina pozdrawiam


Kotły gazowe nie powinny stać w garażu ale z kotłem na opał stały nie powinno być problemu

niezły
29-01-2008, 20:04
Atomic

niezły napisał:

rura z kotła do naczynia wzbiorczego powinna być oddzielna a nie wykorzystywać zasilanie do rozdzielaczy

Dzięki bardzo.
Chcę dać naczynko wzbiorcze poprzez trójnik zaraz za kotłem.
Mam jeszcze jedno pytanie.
Czy możliwe jest podmieszanie wody poprzez zawór trójdrogowy tak aby na rozdzielaczu z grzejnikami temperatura wody wynosiła max 80st?


Oczywiście ż można coś wykombinować najlepszy były zawór 3drogowy termostatyczny może coś z ESBE

niezły
29-01-2008, 20:08
Puszka
Jak najlepiej połączyć grzejniki i podłogówke w instalacji z kotłem kondensacyjnym??



Najlepszym sposobem jest zrobienie tego w kotłowni Wszystko zależy od ilości podłogówki i rodzaju sterowania ( automatyki) Najlepszym rozwiązaniem jest zawór 3 drogowy może być termostatyczny z nastawą ręczną lub z siłownikiem

kolakao
29-01-2008, 20:50
Niezly grzejniczki grzeja i sie niezapowietrzaja poki co!!!!!!!!!!!!! Taki duperel a kosztowal mnie codzienne odpowietrzanie przez 2 miesiace!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Dziekkowac!!

Atomic
30-01-2008, 08:43
Dzięki bardzo
Teraz już jest wszystko dla mnie jasne (no, prawie)
Zabieram się do rysowania schematu.

tomzoo
30-01-2008, 16:14
Witam, mój instalator zaproponował mi rozwiązanie centralnego ogrzewania następujące:
chcę mieć na parterze podłogowe (oprócz sypialni) a na piętrze tylko w łazience.
On chce to rozwiązać w następujący sposób:
ogrzewanie na kocioł gazowy - woda idzie do grzejników (ustawionych w każdym z pomiesczeń) które są zwymiarowane na ok. 1/2 zapotrzebowania na ciepło. Woda powrotna z grzejników idzie rurami ogrzewania podłogowego do kotła.
Ponoć to jest proste i mało kosztowne rozwiązanie, tylko nie wiem jak się będzie miało to do temperatury podłogówki, czy nie będzie jej czasem przegrzewało?
I czy to jest rzeczywiście rozwiązanie, które zastępuje montaż zaworów mieszających, RTL czy innych które utrzymują temperaturę podłogówki na odpowiednim poziomie?
Pozdrawiam

waldi 65
30-01-2008, 20:11
Witam, mój instalator zaproponował mi rozwiązanie centralnego ogrzewania następujące:
chcę mieć na parterze podłogowe (oprócz sypialni) a na piętrze tylko w łazience.
On chce to rozwiązać w następujący sposób:
ogrzewanie na kocioł gazowy - woda idzie do grzejników (ustawionych w każdym z pomiesczeń) które są zwymiarowane na ok. 1/2 zapotrzebowania na ciepło. Woda powrotna z grzejników idzie rurami ogrzewania podłogowego do kotła.
Ponoć to jest proste i mało kosztowne rozwiązanie, tylko nie wiem jak się będzie miało to do temperatury podłogówki, czy nie będzie jej czasem przegrzewało?
I czy to jest rzeczywiście rozwiązanie, które zastępuje montaż zaworów mieszających, RTL czy innych które utrzymują temperaturę podłogówki na odpowiednim poziomie?
Pozdrawiam
Też się interesuje ro związaniem ogrzewania mieszanego (podł i grzejniki) i się mało znam, ale ja bym w życiu na coś takiego nie poszedł albo będzie wrzątek albo antarktyda hieloł

Atomic
31-01-2008, 17:38
Niezły możesz zerknąć na ten schemacik.

Witam
Zrobiłem schemat instalacji c.o. i proszę o komentarze.
Wykonawstwo zlecę hydraulikowi, ale chcę być dobrze przygotowanym.
Czy układ jaki zrobiłem będzie działać, co i gdzie należałoby jeszcze dodać.
Zawór cztrodrogowy ma zabezpieczyć rurki pex/alu/pex od rozdzielacza do grzejników i oczywiście podwyższyć temperaturę powrotu do kotła.
Zależy mi głównie na tym gdzie wstawić zawory (odcinające, zwrotne itp).
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=041b42dcd6b9cf01

niezły
31-01-2008, 21:58
tomzoo Wysłany: 30 Sty 2008 18:14 Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

Witam, mój instalator zaproponował mi rozwiązanie centralnego ogrzewania następujące:
chcę mieć na parterze podłogowe (oprócz sypialni) a na piętrze tylko w łazience.
On chce to rozwiązać w następujący sposób:
ogrzewanie na kocioł gazowy - woda idzie do grzejników (ustawionych w każdym z pomiesczeń) które są zwymiarowane na ok. 1/2 zapotrzebowania na ciepło. Woda powrotna z grzejników idzie rurami ogrzewania podłogowego do kotła.
Ponoć to jest proste i mało kosztowne rozwiązanie, tylko nie wiem jak się będzie miało to do temperatury podłogówki, czy nie będzie jej czasem przegrzewało?
I czy to jest rzeczywiście rozwiązanie, które zastępuje montaż zaworów mieszających, RTL czy innych które utrzymują temperaturę podłogówki na odpowiednim poziomie?
Pozdrawiam


Moim zdaniem rozwiązanie zaproponowane przez hydraulika jest nieprawidłowe i odkąd są zawory TRL nie powinno być stosowane Ogrzewanie podłogowe pociąga za sobą spore koszty zarówno po stronie samej podłogówki jak i instalacji w kotłowni razem z automatyka Poniżej pokażę Ci jak powinna wyglądać kotłownia z prawidłowo wykonaną podłogówką z możliwością sterowania nią i za rozsądne pieniądze a łazienkę na poddaszu musisz zrobić na RTL
Dla wyjaśnienia kotłownia ta pracuję na prostej porodówce a podłogówka jest sterowana zaworem termostatycznym 3 drogowym z nastawą ręczną Podłogówka jest w kuchni, holu i części salonu W salonie jest również i grzejnik ale gdyby w salonie była na całości podłogówka to oczywiście grzejnika by nie było ale i sterowanie było by inne Prawdopodobnie była by 630 i zawór 3 drogowy z siłownikiem sterowany automatycznie

http://mendrycki.pl/galeria/image.php?photo=kotlownia 21.jpg&galeria=kotlownie&podpis=kotlownia 21

niezły
31-01-2008, 22:26
Atomic Wysłany: 31 Sty 2008 19:38 Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

Niezły możesz zerknąć na ten schemacik.
Atomic napisał:
Witam
Zrobiłem schemat instalacji c.o. i proszę o komentarze.
Wykonawstwo zlecę hydraulikowi, ale chcę być dobrze przygotowanym.
Czy układ jaki zrobiłem będzie działać, co i gdzie należałoby jeszcze dodać.
Zawór cztrodrogowy ma zabezpieczyć rurki pex/alu/pex od rozdzielacza do grzejników i oczywiście podwyższyć temperaturę powrotu do kotła.
Zależy mi głównie na tym gdzie wstawić zawory (odcinające, zwrotne itp).
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=041b42dcd6b9cf01



Taki układ jaki tu widzę będzie na pewno działał ale ja dokonał bym kilka zmian Nie jestem zwolennikiem zaworów 4 drogowych wole 3 drogowe ale wracając do tego 4 drogowego to co ma być priorytetem niska temperatura do instalacji czy wygrzany powrót do kotła i w jaki sposób ma to być regulowane ustawiając pokrętło na 3 Jak wiadomo temperatury czynnika grzejnego instalacji cały czas się zmieniają i taki zawór pracuje oczywiście jeśli ma napęd a sam napęd jest podłączony do odpowiedniej automatyki ale to drobnostka
Co będzie zasilało grzejniki jaka pompka W przypadku gdy mamy ogrzewanie grzejnikowe i podłogówkę ja daje za kotłem sprzęgło hydrauliczne i potem niezależne dwa obiegi grzewcze każdy z własną pompką a jeśli tej podłogówki masz niewiele może zrób jeden obieg grzewczy a podłogówka na RTL

mikopiko
31-01-2008, 23:16
witam! i przyłączę się do pytania




Puszka
Jak najlepiej połączyć grzejniki i podłogówke w instalacji z kotłem kondensacyjnym??



Najlepszym sposobem jest zrobienie tego w kotłowni Wszystko zależy od ilości podłogówki i rodzaju sterowania ( automatyki) Najlepszym rozwiązaniem jest zawór 3 drogowy może być termostatyczny z nastawą ręczną lub z siłownikiem


a co lepsze przy Vaillancie kondensacyjnym (ecoTEC plus 246) plus pogodówka calormatic 630 : termostat z nastawą ręczną czy z siłownikiem?
Mamy 4 pola podłogówki (35m2) reszta to grzejniki. Czy odczujemy dużą różnicę przy zastosowaniu zaworu trójdrogowego sterowanego z pieca - automatycznego (pogodówki) zamiast ręcznego?
Z góry dziękuję za odpowiedź

Atomic
01-02-2008, 09:58
ale wracając do tego 4 drogowego to co ma być priorytetem niska temperatura do instalacji czy wygrzany powrót do kotła
Bardziej zależy mi na zabezpieczeniu rurek pex.

i w jaki sposób ma to być regulowane ustawiając pokrętło na 3 Jak wiadomo temperatury czynnika grzejnego instalacji cały czas się zmieniają i taki zawór pracuje oczywiście jeśli ma napęd a sam napęd jest podłączony do odpowiedniej automatyki
Na razie zawór regulowany ręcznie w przyszłości dokupię siłownik i automatykę sterującą.

Co będzie zasilało grzejniki jaka pompka
tak myślałem, że trzeba będzie na obieg grzejników dodać pompę.

jeśli tej podłogówki masz niewiele może zrób jeden obieg grzewczy a podłogówka na RTL
Też się nad tym zastanawiałem. Do tego będę mógł oddzielnie regulować każdym obwodem podłogówki.
A jak zastosować zawór trójdrożny, to zwykły czy termostatyczny?

Podsyłam kolejny schemat:
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=1d70c71d6ae1b857

koniecaga
01-02-2008, 13:31
koniecaga

a ja mam pytanie o TERMOSTAT.

mam w domu rodziców w łazience na poddaszu baterię z termostatem (Oras) no, ale nie działa
tzn. po pierwsze trzeba spuścić ze 4L wody zimnej, żeby zaczęła lecieć ciepła, no i w trakcie jak już leci woda z żądaną temperaturą (38C) to strumień wody raz słabnie raz wzmaga na sile...
czytałam gdzieś, że Termostat potrzebuje odpowiedniego ciśneinia. Co zrobić, żeby je uzyskać? Teraz buduję już swój domek (dziś stan surowy otwarty, ale właśne szukam hydraulika) i chcę zrobić wszystko tak, aby baterie z termostatem działały bez zarzutu.


Powodem na czekanie z ciepłą woda może być brak cyrkulacji lub cyrkulacja niewłaściwie wykonana W przypadku baterii termostatycznych musimy spełnić jeden bardzo ważny warunek zasilanie zimnej wody musi być z prawej strony w innym przypadku albo bateria nie będzie działać albo będzie działać dziwnie sprawdź to
Ciśnienie w instalacji można podnieść na kilka sposobów to zależy z jakiego ujęcia jest woda własna studnia a może wodociąg

zimna z prawej? chyba jest odwrotnie. Tzn stojąc przodem do baterii jest z lewej strony... no sprawdzę to jeszcze...
mamy studnię i ostatnio, to juz ledwo ciurka ta woda, zwłaszcza ciepła :( Można szału dostać pod prysznicem! Już było dwóch "fachowców" i nadal to samo.

Kris2222
01-02-2008, 21:33
zapytam tutaj

Ja zamontować zwór różnicowy na powrocie ?
strzałką w kierunku przepływu ?
czy strzałką w górę , pionowo ?

Chodzi o to że na zasilaniu wszystko pasuje i kierunek i strzałka do góry, a na powrocie ?
Zauważyłem że zawór ma z jednej strony równy wylot a z drugiej są takie stałe dystanse ,wiec kierunek jest ważny .

niezły
01-02-2008, 21:45
mikopiko

witam! i przyłączę się do pytania


niezły napisał:
Cytat:
Puszka
Jak najlepiej połączyć grzejniki i podłogówke w instalacji z kotłem kondensacyjnym??




Najlepszym sposobem jest zrobienie tego w kotłowni Wszystko zależy od ilości podłogówki i rodzaju sterowania ( automatyki) Najlepszym rozwiązaniem jest zawór 3 drogowy może być termostatyczny z nastawą ręczną lub z siłownikiem



a co lepsze przy Vaillancie kondensacyjnym (ecoTEC plus 246) plus pogodówka calormatic 630 : termostat z nastawą ręczną czy z siłownikiem?
Mamy 4 pola podłogówki (35m2) reszta to grzejniki. Czy odczujemy dużą różnicę przy zastosowaniu zaworu trójdrogowego sterowanego z pieca - automatycznego (pogodówki) zamiast ręcznego?
Z góry dziękuję za odpowiedź


630 jest naprawdę fajna ale i tez sporo kosztuje nawet kupując ją w komplecie z kotłem ale powinno się ją stosować do pomieszczeń gdzie jest sama podłogówka (zaworem 3 drogowym z siłownikiem)a w układzie gdzie w jednym pomieszczeniu jest grzejnik i część ogrzewania podłogowego wystarczy 400 z zaworem 3 drogowym termostatycznym z nastawą ręczną ale takie sprawy rozpatruje się indywidualnie

ropusz
02-02-2008, 21:55
Niezły,
Mam krótkie pytanie: czy można łączyć system Kan-therm z systemem zgrzewanym? Moja ekipa wkręciła się systemem zgrzewanym (z OBI) w oczka pod baterie Kan-therma i jedno z oczek mi pękło. Skutkiem było zalanie mieszkania. Nie wiem teraz czy to tylko przypadek czy powinienem wymienić wszystkie takie oczka i zrobić wszystko jednym systemem?
Pozdrawiam

niezły
03-02-2008, 20:13
Atomic

niezły napisał:
ale wracając do tego 4 drogowego to co ma być priorytetem niska temperatura do instalacji czy wygrzany powrót do kotła

Bardziej zależy mi na zabezpieczeniu rurek pex.
niezły napisał:
i w jaki sposób ma to być regulowane ustawiając pokrętło na 3 Jak wiadomo temperatury czynnika grzejnego instalacji cały czas się zmieniają i taki zawór pracuje oczywiście jeśli ma napęd a sam napęd jest podłączony do odpowiedniej automatyki

Na razie zawór regulowany ręcznie w przyszłości dokupię siłownik i automatykę sterującą.
niezły napisał:
Co będzie zasilało grzejniki jaka pompka

tak myślałem, że trzeba będzie na obieg grzejników dodać pompę.
niezły napisał:
jeśli tej podłogówki masz niewiele może zrób jeden obieg grzewczy a podłogówka na RTL

Też się nad tym zastanawiałem. Do tego będę mógł oddzielnie regulować każdym obwodem podłogówki.
A jak zastosować zawór trójdrożny, to zwykły czy termostatyczny?

Podsyłam kolejny schemat:
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=1d70c71d6ae1b857




Tak może być możesz to zrobić na jednym rozdzielaczu

niezły
03-02-2008, 20:35
koniecaga

niezły napisał:
Cytat:
koniecaga

a ja mam pytanie o TERMOSTAT.

mam w domu rodziców w łazience na poddaszu baterię z termostatem (Oras) no, ale nie działa
tzn. po pierwsze trzeba spuścić ze 4L wody zimnej, żeby zaczęła lecieć ciepła, no i w trakcie jak już leci woda z żądaną temperaturą (38C) to strumień wody raz słabnie raz wzmaga na sile...
czytałam gdzieś, że Termostat potrzebuje odpowiedniego ciśneinia. Co zrobić, żeby je uzyskać? Teraz buduję już swój domek (dziś stan surowy otwarty, ale właśne szukam hydraulika) i chcę zrobić wszystko tak, aby baterie z termostatem działały bez zarzutu.



Powodem na czekanie z ciepłą woda może być brak cyrkulacji lub cyrkulacja niewłaściwie wykonana W przypadku baterii termostatycznych musimy spełnić jeden bardzo ważny warunek zasilanie zimnej wody musi być z prawej strony w innym przypadku albo bateria nie będzie działać albo będzie działać dziwnie sprawdź to
Ciśnienie w instalacji można podnieść na kilka sposobów to zależy z jakiego ujęcia jest woda własna studnia a może wodociąg


zimna z prawej? chyba jest odwrotnie. Tzn stojąc przodem do baterii jest z lewej strony... no sprawdzę to jeszcze...
mamy studnię i ostatnio, to juz ledwo ciurka ta woda, zwłaszcza ciepła Można szału dostać pod prysznicem! Już było dwóch "fachowców" i nadal to samo.


Jeśli jest odwrotnie a bateria jest typowo prysznicowa to przykręć ja odwrotnie

Kris2222
03-02-2008, 21:03
Niezły co z tą rurą Uponora ?

dogadamy w końcu szczegóły ?

odezwij sie na pocztę

niezły
03-02-2008, 21:27
Kris2222 Wysłany: 01 Lut 2008 23:33 Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

zapytam tutaj

Ja zamontować zwór różnicowy na powrocie ?
strzałką w kierunku przepływu ?
czy strzałką w górę , pionowo ?

Chodzi o to że na zasilaniu wszystko pasuje i kierunek i strzałka do góry, a na powrocie ?
Zauważyłem że zawór ma z jednej strony równy wylot a z drugiej są takie stałe dystanse ,wiec kierunek jest ważny .


Zawory różnicowe montuje się na zasilaniu

Kris2222
03-02-2008, 22:24
czyli co na powrocie sie nie da?

marcin_u
03-02-2008, 22:47
moze w tym watku jakis hydraulik mi odpowie:

posiadam kocioł na paliwo stałe i hydraulik zastosował mi zawor 3-drozny zainstalowany jak ponizej na rysunku.
jakie zalety/wady ma ustawienie zaworu jak na rys.1 , a jakie zalety/wady ma ustawienie zaworu tak jak na rys 2?
Napewno tak jak na rys1 moge regulowac temp wody płynacej na grzejniki...
Wytłumaccie jak wyglada sytuacja w poszczegolnych ustawieniach?
http://images28.fotosik.pl/151/a9a4f22247541ca2.jpg (www.fotosik.pl)

Zorka31
04-02-2008, 21:00
Witam, watek zaczął się od odkurzaczy centralnych, więc zapytam czy ktoś zna kogoś, kto moze to ustrojstwo w domu zamontować? Myślałam o odkurzaczu marki Husky. Okolice Grodziska Mazowieckiego. Zalaliśmy własnie strop, majstry idą jak burza, za tydzień wchodzi cieśla i nie chciałabym czegoś przegapić..

niezły
04-02-2008, 21:59
ropusz

Niezły,
Mam krótkie pytanie: czy można łączyć system Kan-therm z systemem zgrzewanym? Moja ekipa wkręciła się systemem zgrzewanym (z OBI) w oczka pod baterie Kan-therma i jedno z oczek mi pękło. Skutkiem było zalanie mieszkania. Nie wiem teraz czy to tylko przypadek czy powinienem wymienić wszystkie takie oczka i zrobić wszystko jednym systemem?
Pozdrawiam


Tak oczywiście że można łączyć oba te systemy a powodem pęknięcia złączki Kan-owskiej było prawdopodobnie za mocne wkręcenie złączki PP a może być również przyczyna wada materiałowa
Na tym forum jest wątek na temat systemu Kan-owskiego znam go bardzo dobrze i niestety nie mam o nim najlepszego zdania Powiem tak są gorsze W historii Kan miał kilka potknięć Bardzo dawno temu złączki mosiężne skręcane i zaprasowywane ko pewnym czasie pękały i przed kilku laty Kan sprzedawał nędzną rurę wielowarstwową ale to były początki z wielowarstwówką Najlepsze co Kan ma to Pex i mieszacze do podłogówki

niezły
04-02-2008, 22:03
Kris2222

czyli co na powrocie sie nie da?


Nie
Jeśli chcesz żeby chodziło grawitacyjnie to daj pompkę na powrocie bez żadnego obejścia a jak nie będzie prądu to woda i tak popłynie przez pompkę

niezły
04-02-2008, 22:19
marcin_u

moze w tym watku jakis hydraulik mi odpowie:

posiadam kocioł na paliwo stałe i hydraulik zastosował mi zawor 3-drozny zainstalowany jak ponizej na rysunku.
jakie zalety/wady ma ustawienie zaworu jak na rys.1 , a jakie zalety/wady ma ustawienie zaworu tak jak na rys 2?
Napewno tak jak na rys1 moge regulowac temp wody płynacej na grzejniki...
Wytłumaccie jak wyglada sytuacja w poszczegolnych ustawieniach?





Domyślam się że jest to kociołek na opał stały a zawór jest 3 drogowy bez siłownika tylko z rączka i podziałką a jest chociaż jakiś termometr za zaworem
Odpowiadam na pytanie
Na rysunku pierwszym takie ustawienie zaworu powoduje regulacje temperatury w stronę instalacji
Na rysunku drugim ustawienia zaworu powodują wygrzanie powrotu kotła Obu tych dwóch parametrów kontrolować jednym zaworem się nie da

Nie wiem jaki efekt chciał osiągnąć hydraulik ale ja zawsze montuje zawory na powrocie kotła ( u dołu) dla ochrony samego kotła przed korozją i są to zawory 3 drogowe termostatyczne bez możliwości regulacji a jeśli montuje zawory do regulacji parametrów zasilania to zawsze za takim zaworem jest termometr
Można go jeszcze uczepić na sprężynce
W przypadku zaworów bez siłownika należy ciągle nanosić korektę ustawienia dlatego wolę termostatyczne

niezły
04-02-2008, 22:31
Zorka31

Witam, watek zaczął się od odkurzaczy centralnych, więc zapytam czy ktoś zna kogoś, kto moze to ustrojstwo w domu zamontować? Myślałam o odkurzaczu marki Husky. Okolice Grodziska Mazowieckiego. Zalaliśmy własnie strop, majstry idą jak burza, za tydzień wchodzi cieśla i nie chciałabym czegoś przegapić..


Tak się składa że od jakiegoś czasu sam się zajmuje wykonywaniem instalacji odkurzacza centralnego Bazuję na dwóch firmach Husky i Beam a rejon mojej działalności to Warszawa i szeroko pojęte okolice od Grujca do Ciechanowa
Instalację odkurzacza centralnego najlepiej jest wykonać najpóźniej przed hydraulikiem lub w początkowej fazie jego prac aby nie było żadnych kolizji Czas wykonywania samej instalacji to jeden dzień By móc zaplanować takie prace musze wiedzieć z przynajmniej tygodniowym wyprzedzeniem

niezły
04-02-2008, 22:38
A tak wygląda jeszcze nie skończona moja ostatnia kotłownia

ftp://fotka%40mendrycki.pl:[email protected]/kot%B3ownia%20stelmaszczyka.jpg

ropusz
05-02-2008, 07:28
Tak oczywiście że można łączyć oba te systemy a powodem pęknięcia złączki Kan-owskiej było prawdopodobnie za mocne wkręcenie złączki PP a może być również przyczyna wada materiałowa
Na tym forum jest wątek na temat systemu Kan-owskiego znam go bardzo dobrze i niestety nie mam o nim najlepszego zdania Powiem tak są gorsze W historii Kan miał kilka potknięć Bardzo dawno temu złączki mosiężne skręcane i zaprasowywane ko pewnym czasie pękały i przed kilku laty Kan sprzedawał nędzną rurę wielowarstwową ale to były początki z wielowarstwówką Najlepsze co Kan ma to Pex i mieszacze do podłogówki
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno lamerskie pytanie. Jeśli próby ciśnieniowe pokażą, że wszystko jest w porządku to istnieje jakaś możliwość, że któraś ze złączek puści za jakiś czas czy mogę spać spokojnie?

Cezarr
05-02-2008, 07:31
Witaj Niezły, czy mógłbyś przeczytać moją waidomość na skrzynce?

ZbynioR
05-02-2008, 09:23
Witaj Niezły
czy może mi wytłumaczyć jak wyregulować podlogówkę?
mam rozdzielacz z 5 obwodami każdy posiada przepływomierz wyskalowany w l/min.
obwod 1. - ma długosc około 70 m z pex 20
0bwod 2. - ma dlugosc okolo 70 m z pex 16
obwod 3. - ma dlugosc okolo 40 m z pex 16
obwod 4. - ma dlugosc okolo 30 m z pex 16
obwod 5. - ma dlugosc okolo 20 m z pex 16

pozdrawiam i dzieki za pomoc
zbyszek

ropusz
05-02-2008, 23:56
No i jestem po próbach ciśnieniowych. Ciśnienie robocze zarówno zimnej, jak i ciepłej wody to 4 bary. Zrobiłem próby ustawiając 10 barów i schodziło tak o 0,6 w trakcie pół godziny, potem wolniej. Potem otworzyłem jeden mieszacz i testowałem ciśnienie w obu obwodach naraz (zarówno zimnej, jak i ciepłej wody). Ustawiłem 8 barów i po dwóch wstępnych próbach ustawiłem 8 i zostawiłem na 10 godzin. Po tym czasie wskazuje 6 barów. Czy spadek nie jest za duży, czy to normalne?

cubus26
06-02-2008, 17:49
Witam
Mam pytanie trochę z innej beczki!
Mam kocioł na zgazowane drewno HOLZGAZ2000 producenta DOMGAZ MARKI. Uzywałem go od 2002 roku. Wytrzymał 5 pełnych sezonów grzewczych. Dwa razy był spawany w miejscu wylotu spalin(woda leciała do wnetrza).Teraz przecieka na prostej sciance nie na zadnym spawie.5 sezonów to w/g mnie troszke mało.Chcę kupic podobny kocioł(innego producenta),ale mam obawy o czas użytkowania. Czy producent dotychczasowego kotła jest mierny czy system takiego spalania niszczy wszystkie kotły w tak krótkim czasie? Drewno było roczne lisciaste - brzoza, grab ,dąb.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.

Atomic
07-02-2008, 05:02
Jedno pytanie.
Czy zastosowałeś w instalacji zawór mieszający 4-drogowy lub przynajmniej 3-drogowy?
Bo jeśli nie to masz odpowiedź.

cubus26
07-02-2008, 15:09
Witam

Oczywiście, że jest zawór. Zapomniałem dodać, że mam jeszcze drugi kocioł na gaz, który jest podłączony razem z tym pierwszym, ale używałem go sporadycznie w momencie gdy miałem pierwsze 2 awarie, które opisałem wyżej.

pomocnik hydraulika
10-02-2008, 22:03
skynyrd78
Mam raczej niestandardowe pytanie do Pana Instalatora oraz innych forumowiczów ...
Chciałem kupić komplet baterii- waham sie miedzy Grohe a KFA w porownywalnym zakresie cenowym (ok300-400 PLN).
Grohe stosuje głowice ceramiczne, co do KFA- nie znalazłem informacji na ten temat.
Czy warto wybrac baterię z ceramiczną?
Pozdrawiam
sk

Wiem że KFA daje 100 lat gwarancji ale po bardzo nieprzyjemnej przygodzie z Jaspisem firma ta straciła u mnie miano solidnej kup HG

Baterie KFA też są warte polecenia , producent podaje 100 lat gwarancji (ale po przeczytaniu jej wiemy ,że tylko na korpus) Baterie serii Jaspis nie są produkcji KFA tylko są przez nich importowane z Chin (tani odpowiednik ) .Jeżeli mówimy o kwocie ok300 zł napewno możeby coś wybrać z ich oferty. KFa też stosuje głowice ceramiczne.
Pozdrawiam

karenfeder
11-02-2008, 20:44
Mieszkam w domku z lat '70. Hydrofor jest z lat '80. dziala super
juz tyle lat.... mialismy oczywiscie konserwacje pompy, konserwacje silnika ale to chyba normalka. Nowej pompy czy hydrofory nie chce kupowac bo uwazam ze to co stare nie koniecznie jest zle. Jest tylko jeden problem. Nie mam cisnienia wody w kranach:-(Jak zrobic by je zwiekszyc, ile barow (?) powinno byc cisnienia w zbiorniku przy hydroforze? Dodam ze mam jeszcze filtry odrdzewiajace wode ktore musze miec ze wzgledu na jakos wody i nie da ich sie pominac ( i tak jeden filtr nie dziala, tylko dwa by bylo wieksze cisnienie). Jak o wszystko ustawic by bylo dobrze, by bylo cisnienie wody, szczegolnie na pietrze podczas brania prysznica. Kiedy pompa sie wlancza i
hydrofor jest pelen to cisnienie wody jest powiedzmy ok, ale czym
dluzej biore wode i oprozniam zbiornik przy hydroforze tym cisnienie w kranie sie zmniejsza...........czasem nawet zanika i wtedy zaczynaja sie
kombinacje doprowadzajace do tego by pompa znowu sie wlaczyla,
zbiornik przy hydroforze sie napelnil a wtedy znowu przez kilka minut jest
ciesnienie wody ok i mozna dokonczyc prysznic................no ale
tak nie da sie zyc.W przyszlosci chce zamontowac gazowy podgrzewacz wody a przy takim aby woda byla ocieplana musi byc odpowiednie cisnienie wody. Teraz mam bojler i wysokie rachunki za elektrycznosc :-((
P O M O C Y !!!!

gregi
12-02-2008, 00:31
Witaj Niezły.
Zainteresowało mnie Twoje forum i jego posty więc dołącze się z pytaniami. Latem wymieniłem instalację CO- nowy piec na paliwa stałe o mocy 27 KW ,zasobnik CWU 140 litrów, pompa obiegowa, rozdzielacze spawane tlenowo z rury stalowej, połączenie od pieca do rozdzielaczy wykonane z rury stalowej 1,5 cala spawanej z odpowiednimi kształtkami, dalej rurki miedziane, zawory termostatyczne i grzejniki aluminiowe. Do wody dodany mam inchibitor.
1. Czy dużym błedem są grzejniki aluminiowe w tej instalacji ? Mam możliwość zamiany ze znajomym który będzie montował u siebie płytowe do plastiku. Kupił wcześniej a teraz chce aluminiowe.
2. Jak poważnym błedem jest brak zaworu mieszającego ?
3. Jaki zawór najlepiej zamontować ( trój- czy cztero-drożny, manualny czy termostatyczny) ?
4. Czy mogę zamontować zawór mieszający za pompą i odejściem zasilania zasobnika CWU ? Chciałbym by zasobnik zasilany był wodą o temp. 60-70 stopni a instalacja 45-60 stopni w zależności od temp. zewnętrznej. Ważne też jest by do kotła nie wracała zbyt zimna woda by nie zachodziła w nim korozja niskotemperaturowa (ile stopni powinna mieć wpływająca do kotła woda z powrotu instalacji)
5. Czy przy zasobniku CWU tej pojemności konieczne jest zamontowanie naczynia przeponowego ?
Nadmienię że po montażu nowej kotłowni myślałem iż mam już w niej wszystko co trzeba i i przez kilka lat nie będę nic do niej dokładał, jednak po podłączeniu sie do cywiliżacji jaką jest internet i zapoznaniu się z wiedzą zamieszczona w nim na temat instalacji CO jestem przekonany że instalator montujący moją kotłownię i instalację zatrzymał się ze swoją wiedzą kilka lat temu.
Z góry dzięki za odpowiedz.

Korzystając z okazji jako że jestem nowym użytkownikiem witam się z WSZYSTKIMI na tym forum. Siemanko.

P.S. Jeśli inny hydraulik zechciałby odpowiedzieć na mojego posta także będę wdzięczny. Wiedzy nigdy nie jest za wiele.

niezły
12-02-2008, 19:24
ZbynioR Wysłany: 05 Lut 2008 11:23 Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

Witaj Niezły
czy może mi wytłumaczyć jak wyregulować podlogówkę?
mam rozdzielacz z 5 obwodami każdy posiada przepływomierz wyskalowany w l/min.
obwod 1. - ma długosc około 70 m z pex 20
0bwod 2. - ma dlugosc okolo 70 m z pex 16
obwod 3. - ma dlugosc okolo 40 m z pex 16
obwod 4. - ma dlugosc okolo 30 m z pex 16
obwod 5. - ma dlugosc okolo 20 m z pex 16

pozdrawiam i dzieki za pomoc
zbyszek


Przepływomierze powinny wskazywać na poziomie 11/2 do 2 l/min szybszy przepływ oczywiście na dłuższych pętlach

niezły
12-02-2008, 19:31
ropusz Wysłany: 06 Lut 2008 01:56 Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

No i jestem po próbach ciśnieniowych. Ciśnienie robocze zarówno zimnej, jak i ciepłej wody to 4 bary. Zrobiłem próby ustawiając 10 barów i schodziło tak o 0,6 w trakcie pół godziny, potem wolniej. Potem otworzyłem jeden mieszacz i testowałem ciśnienie w obu obwodach naraz (zarówno zimnej, jak i ciepłej wody). Ustawiłem 8 barów i po dwóch wstępnych próbach ustawiłem 8 i zostawiłem na 10 godzin. Po tym czasie wskazuje 6 barów. Czy spadek nie jest za duży, czy to normalne?

Na małej instalacji i w przypadku dużego ciśnienia jest bardzo trudno zrobić próbę ciśnienia Powinno być dobrze

niezły
12-02-2008, 20:09
cubus26 Wysłany: 06 Lut 2008 19:49 Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

Witam
Mam pytanie trochę z innej beczki!
Mam kocioł na zgazowane drewno HOLZGAZ2000 producenta DOMGAZ MARKI. Uzywałem go od 2002 roku. Wytrzymał 5 pełnych sezonów grzewczych. Dwa razy był spawany w miejscu wylotu spalin(woda leciała do wnetrza).Teraz przecieka na prostej sciance nie na zadnym spawie.5 sezonów to w/g mnie troszke mało.Chcę kupic podobny kocioł(innego producenta),ale mam obawy o czas użytkowania. Czy producent dotychczasowego kotła jest mierny czy system takiego spalania niszczy wszystkie kotły w tak krótkim czasie? Drewno było roczne lisciaste - brzoza, grab ,dąb.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.

Wygląda mi to na klasyczny przykład korozji związanej z poceniem się tylnej części kotła niestety kotły bardziej oszczędne są bardziej narażone
Problem powinno rozwiązać zamontowanie urządzenia (zaworu) zapobiegające poceniu się kotła Dodam tylko że prawidłowe zamontowanie
Bardzo często nawet na tym Forum piszecie że macie zamontowane zawory 4 lub 3 drogowe i to wszystko i pewnie cały czas jest ustawiony na 3-5 Warunkiem długotrwałej pracy kotła jest ochrona przed korozją najprostszym sposobem jest wygrzanie powrotu za pomocą różnego rodzaju zaworów ale ważne jest żeby w całym cyklu palenia temperatura powrotu nie spadła poniżej 40-45 st C Takie rozwiązanie może zapewnić tylko zawór termostatyczny najlepiej ze stałą nastawą lub z siłownikiem i automatyką Zamontowanie zaworu 3 lun 4 drogowego przystosowanego do pracy z siłownikiem i palenie w kotle i ręczna regulacja nie daje nam pewności że ochrona jest spełniona a często brak jest jeszcze termometru
Kilka wątków wcześniej zawór 3 drogowy na zasilaniu nie spełnia roli zabezpieczenia kotła przed korozją

niezły
12-02-2008, 20:24
karenfeder Wysłany: 11 Lut 2008 22:44 Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

Mieszkam w domku z lat '70. Hydrofor jest z lat '80. dziala super
juz tyle lat.... mialismy oczywiscie konserwacje pompy, konserwacje silnika ale to chyba normalka. Nowej pompy czy hydrofory nie chce kupowac bo uwazam ze to co stare nie koniecznie jest zle. Jest tylko jeden problem. Nie mam cisnienia wody w kranach:-(Jak zrobic by je zwiekszyc, ile barow (?) powinno byc cisnienia w zbiorniku przy hydroforze? Dodam ze mam jeszcze filtry odrdzewiajace wode ktore musze miec ze wzgledu na jakos wody i nie da ich sie pominac ( i tak jeden filtr nie dziala, tylko dwa by bylo wieksze cisnienie). Jak o wszystko ustawic by bylo dobrze, by bylo cisnienie wody, szczegolnie na pietrze podczas brania prysznica. Kiedy pompa sie wlancza i
hydrofor jest pelen to cisnienie wody jest powiedzmy ok, ale czym
dluzej biore wode i oprozniam zbiornik przy hydroforze tym cisnienie w kranie sie zmniejsza...........czasem nawet zanika i wtedy zaczynaja sie
kombinacje doprowadzajace do tego by pompa znowu sie wlaczyla,
zbiornik przy hydroforze sie napelnil a wtedy znowu przez kilka minut jest
ciesnienie wody ok i mozna dokonczyc prysznic................no ale
tak nie da sie zyc.W przyszlosci chce zamontowac gazowy podgrzewacz wody a przy takim aby woda byla ocieplana musi byc odpowiednie cisnienie wody. Teraz mam bojler i wysokie rachunki za elektrycznosc :-((
P O M O C Y !!!!

Wydaje mi się że masz problem z układem filtrów Objawy jakie opisujesz występują jeśli jest zdławienie przepływu z różnych przyczyn nie wiem co to za filtry ale jeśli woda jest zła to pewnie dość szybko się zabijają Może należy je częściej płukać lub wymienić wkład Jak możesz to prześlij zdjęcie to może dowiem się więcej

maj1983
12-02-2008, 21:46
Podjęłam decyzję

Aby zminimalizowac koszta CO zdecydowałam zrobić kotłownię na paliwo stałe z kotłem wszystkopalnym + prąd i zwykły kominek

mąz chce choc pociągnąc rury do kominka i może kiedyś zrobic z płaszczem

czy to dobry pomysł?
czy te rury i robocizna to duży koszt?

niezły
12-02-2008, 21:56
gregi Wysłany: 12 Lut 2008 02:31 Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

Witaj Niezły.
Zainteresowało mnie Twoje forum i jego posty więc dołącze się z pytaniami. Latem wymieniłem instalację CO- nowy piec na paliwa stałe o mocy 27 KW ,zasobnik CWU 140 litrów, pompa obiegowa, rozdzielacze spawane tlenowo z rury stalowej, połączenie od pieca do rozdzielaczy wykonane z rury stalowej 1,5 cala spawanej z odpowiednimi kształtkami, dalej rurki miedziane, zawory termostatyczne i grzejniki aluminiowe. Do wody dodany mam inchibitor.
1. Czy dużym błedem są grzejniki aluminiowe w tej instalacji ? Mam możliwość zamiany ze znajomym który będzie montował u siebie płytowe do plastiku. Kupił wcześniej a teraz chce aluminiowe.
2. Jak poważnym błedem jest brak zaworu mieszającego ?
3. Jaki zawór najlepiej zamontować ( trój- czy cztero-drożny, manualny czy termostatyczny) ?
4. Czy mogę zamontować zawór mieszający za pompą i odejściem zasilania zasobnika CWU ? Chciałbym by zasobnik zasilany był wodą o temp. 60-70 stopni a instalacja 45-60 stopni w zależności od temp. zewnętrznej. Ważne też jest by do kotła nie wracała zbyt zimna woda by nie zachodziła w nim korozja niskotemperaturowa (ile stopni powinna mieć wpływająca do kotła woda z powrotu instalacji)
5. Czy przy zasobniku CWU tej pojemności konieczne jest zamontowanie naczynia przeponowego ?
Nadmienię że po montażu nowej kotłowni myślałem iż mam już w niej wszystko co trzeba i i przez kilka lat nie będę nic do niej dokładał, jednak po podłączeniu sie do cywiliżacji jaką jest internet i zapoznaniu się z wiedzą zamieszczona w nim na temat instalacji CO jestem przekonany że instalator montujący moją kotłownię i instalację zatrzymał się ze swoją wiedzą kilka lat temu.
Z góry dzięki za odpowiedz.

Korzystając z okazji jako że jestem nowym użytkownikiem witam się z WSZYSTKIMI na tym forum. Siemanko.

P.S. Jeśli inny hydraulik zechciałby odpowiedzieć na mojego posta także będę wdzięczny. Wiedzy nigdy nie jest za wiele.

1 trochę tu namieszane stal miedz i aluminium rób jak chcesz
2 powinien być zawór termostatyczny na powrocie a temperatura różni producenci kotów różnie podają 45-55 Zawór taki montuje się u dołu na powrocie do regulacji zasilania powinien być drugi
3 patrz wyżej
4 do zasobnika ciepłej wody użytkowej naczynie przeponowe jest zalecane w twoim przypadku 12 L powinno wystarczyć
Każdy popełnia błędy

tomlolo
14-02-2008, 09:46
Niezły, to i ja poproszę o konsultację.

100% podłogówka, 60m2 parter + tyle samo poddasze. Rozumiem że po 1 rozdzielaczu na kondygnację. Kondensat 3,3 - 11 kW z pompą 3 biegową.

1. Mieszacz chyba nie potrzebny ? regulacja wody kotłowej od 20st. C, wydaję mi się że sprzedawca chce naciągnąc mnie na zbędny element kotłowni, bo niby co ma u mnie mieszać jak grzejników nie będzie ?
(poza drabinkami w łazienkach, ale tę będą dodatkowo z grzałką elektr.)

2. Czy pompa pieca pociągnie całość instalacji, czy trzeba coś dołożyć ?

niezły
14-02-2008, 11:24
maj1983 Wysłany: 12 Lut 2008 23:46 Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

Podjęłam decyzję

Aby zminimalizowac koszta CO zdecydowałam zrobić kotłownię na paliwo stałe z kotłem wszystkopalnym + prąd i zwykły kominek

mąz chce choc pociągnąc rury do kominka i może kiedyś zrobic z płaszczem

czy to dobry pomysł?
czy te rury i robocizna to duży koszt?

Koszt wyprowadzenia rur do kominka z płaszczem wodnym nie jest duży pewnie ze 20 m rury fi 28 plus robocizna a i dobrze by było położyć ze dwa przewody 3x11/2
Ale czy ma sens przy kotle wszystko palnym

niezły
14-02-2008, 11:35
tomlolo

Niezły, to i ja poproszę o konsultację.

100% podłogówka, 60m2 parter + tyle samo poddasze. Rozumiem że po 1 rozdzielaczu na kondygnację. Kondensat 3,3 - 11 kW z pompą 3 biegową.

1. Mieszacz chyba nie potrzebny ? regulacja wody kotłowej od 20st. C, wydaję mi się że sprzedawca chce naciągnąc mnie na zbędny element kotłowni, bo niby co ma u mnie mieszać jak grzejników nie będzie ?
(poza drabinkami w łazienkach, ale tę będą dodatkowo z grzałką elektr.)

2. Czy pompa pieca pociągnie całość instalacji, czy trzeba coś dołożyć ?


Niestety mam trochę inne wyobrażenie na temat kotłowni Uważam że w przypadku instalacji w całym domu z podłogówką zawór mieszający jest potrzebny no a jeśli zawór 3 drogowy to i dodatkowa pompka
Widzę to tak kociołek a zaraz za nim sprzęgło hydrauliczne później zawór 3 drogowy może być termostatyczny z nastawą ręczną no i pompka i tak uważam powinna wyglądać prawidłowo zrobiona kotłownia do podłogówki
Rozumiem ż grzejnik w łazience będzie podłączony do rozdzielacza z podłogówką na osobnym obiegu

maj1983
14-02-2008, 13:24
maj1983 Wysłany: 12 Lut 2008 23:46 Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

Podjęłam decyzję

Aby zminimalizowac koszta CO zdecydowałam zrobić kotłownię na paliwo stałe z kotłem wszystkopalnym + prąd i zwykły kominek

mąz chce choc pociągnąc rury do kominka i może kiedyś zrobic z płaszczem

czy to dobry pomysł?
czy te rury i robocizna to duży koszt?

Koszt wyprowadzenia rur do kominka z płaszczem wodnym nie jest duży pewnie ze 20 m rury fi 28 plus robocizna a i dobrze by było położyć ze dwa przewody 3x11/2
Ale czy ma sens przy kotle wszystko palnym


A gdyby kocioł nie był wszystkopalny a jedynie z podajnikiem (czyli nie na drewno) ??

tomlolo
14-02-2008, 13:25
Co do drabinek łazienkowych mój zamiar był dokładnie taki jak napisałeś.

Tylko chciałbym pojąć sens stosowania zaworu 3-drogowego termostatycznego w moim przypadku ? Zadaje na piecu wode np. 35 st. i jest idealna dla zasilenia podłogi, po co ją mieszczać z powrotem ?

Jak jest instalacja mieszana to kapuje, grzejniki zasilamy znacznie cieplejszym czynnikiem, i należy zmieszać zasilanie i powrót dla podłogówki żeby osiągnąć niższa temp. zailania podłogi.

marcin_u
14-02-2008, 22:04
jakie urzadzenie zastosowac zeby piec nie wychładzał wody w boilerze?
w tej chwili jeszcze nie mieszkam wiec mi to nie przeszkadza bo boiler działa jako bufor do ogrzewania.
Jezeli na kotle opał sie konczy i kocioł wygasa to pracujaca pompa powolli wychładza mi wode w boilerze.
Czy sa jakies urzadzenia ktore mozna ustawic na jakas konkretna temp. i przy spadku temp wody ogrzewajacej bedzie zamykany zawor na boilerze?

waldi 65
15-02-2008, 13:56
witam niezły, pytanie odnosnie sprzęgła hydraulicznego....... planuję dać piec gazowy, jedno funkcyjny z zasobnikiem, podłogówka ok 50 m2 wcześniej zawór 3 dr+ pompa itd. reszta chatki ma być grzana grzejnikami. Zakładam że w kotle będzie wmontowana pompa, która "popchnie" wodę na grzejniki. pytanie.... czy jest potrzeba instalowania tego sprzęgła? :oops:

artureski
15-02-2008, 20:28
Może tutaj ktoś mnie oświeci jakim gwintem są podłączone zmywarki do wody ? Tzn na zaworku jaki ma być gwint (1, 3/8, 1/2)

niezły
15-02-2008, 20:34
artureski

Może tutaj ktoś mnie oświeci jakim gwintem są podłączone zmywarki do wody ? Tzn na zaworku jaki ma być gwint (1, 3/8, 1/2)


Taki sam jak w przypadku pralki tzn. 3/4 cala

_ZBYCH_
15-02-2008, 20:35
Witaj :D

Niezły, może Ty odpowiesz na nurtujące mnie pytanie? :)

http://forum.muratordom.pl/co-to-za-zawor,t123930.htm

niezły
15-02-2008, 20:41
maj1983

niezły napisał:
Cytat:
maj1983

Podjęłam decyzję

Aby zminimalizowac koszta CO zdecydowałam zrobić kotłownię na paliwo stałe z kotłem wszystkopalnym + prąd i zwykły kominek

mąz chce choc pociągnąc rury do kominka i może kiedyś zrobic z płaszczem

czy to dobry pomysł?
czy te rury i robocizna to duży koszt?


Koszt wyprowadzenia rur do kominka z płaszczem wodnym nie jest duży pewnie ze 20 m rury fi 28 plus robocizna a i dobrze by było położyć ze dwa przewody 3x11/2
Ale czy ma sens przy kotle wszystko palnym



A gdyby kocioł nie był wszystkopalny a jedynie z podajnikiem (czyli nie na drewno) ??


W przypadku kotła na eko-groszek zawsze radze kupić kociołek z tzw. rusztem awaryjnym gdzie można palić od kartonów przez drewno a na zwykłym węglu kończąc

niezły
15-02-2008, 20:52
tomlolo

Co do drabinek łazienkowych mój zamiar był dokładnie taki jak napisałeś.

Tylko chciałbym pojąć sens stosowania zaworu 3-drogowego termostatycznego w moim przypadku ? Zadaje na piecu wode np. 35 st. i jest idealna dla zasilenia podłogi, po co ją mieszczać z powrotem ?

Jak jest instalacja mieszana to kapuje, grzejniki zasilamy znacznie cieplejszym czynnikiem, i należy zmieszać zasilanie i powrót dla podłogówki żeby osiągnąć niższa temp. zailania podłogi.

Dla lepszej pracy podłogówki Bardzo trudno jest na kotle utrzymać tak niską temperaturę i zarazem zapewnić odpowiednią prace podłogówki bez jej przegrzania Oczywiście Twoje rozwiązanie tez będzie działać Zadzwoń na kilka infolinii producentów kotłów i zapytaj ich
o zdanie

joannmarii
18-02-2008, 00:18
Niezly, ciekaw jestem czy moglbys mi cos poradzic/zaopiniowac w nastepujacej sprawie, ja jestem laikiem, a budujemy dom i wkrotce bedzie etap instalacji.
Zastanawiam sie nad wyborem.
Pytanie sprawadza sie do: zrobienie c.o i wody z rurek ocynkowanych/ksztaltek czy tez "w plastiku"?
Jakie sa zalety i wady tych rozwiazan?

Jezeli chodzi o c.o. to z tego co wiem to jezeli zrobi sie to z rurek i ksztaltek to wprawdzie w c.o. bedzie wiecej wody a wiec nieco wieksza bezwladnosc ale za to nie bede musial (choc bede mogl) uzywac pompki cyrkulacyjnej, co oznacza ze jak nie bedzie pradu to c.o. i tak bedzie dzialac :)

Czy rurki ocynkowane sa drozsze od plastikowych?

Ktory sposob instalacji jest (powinien byc):
1) bardziej niezawodny (szczelnosc/wycieki/rdza?, koniecznosc wymian elementow) w perspektywie nastepnych dziesiatek lat uzytkowania
2) (c.o.) bardziej ekonomiczny jezeli chodzi o koszty ogrzewania
3) jak wyglada porownanie rurek plastikowych do ocynkowanych jezeli chodzi o instalacje wody uzytkowej, czy te ocynkowane (pomimo ze ocynkowane) rdzewieja z czasem czy tez nie powinny? Czy trzeba je po jakims okresie wymieniac?

Ktora z opcji bys polecil i dlaczego. Bylbym wdzieczny za Twoja opinie na ten temat.
Z gory dziekuje za pomoc.

PS.
Pytam o to, bo opcje 1 (rurki/ksztaltki) moge miec po koszcie materialow (robocizna za prawie darmo :D , emerytowany hydraulik, bardzo doswiadczony ale nie w "nowych technologiach"), opcja 2 (rurki plastikowe) - ceny rynkowe za robocizne.

Moge wybrac czesc opcji 1 i 2 t.j. na przyklad c.o. - opcja 2 (rurki plastikowe) a woda - opcja 1 (rurki ocynkowane,ksztaltki) ale chcialbym wiedziec cos o zaletach /wadach zastosowanie nazwijmy to "starej i nowej technologii".

Atomic
18-02-2008, 18:03
Mam jeszcze jedno pytanie w sprawie wymiennika cwu.
Upatrzyłem sobie firmę Electromet i konkretny typ:
http://www.elektromet.com.pl/12/pl/12.2.html
lub Biawar
http://www.biawar.com.pl/index.php/ogrzewacze-wody/wymienniki-quattro-wiszace/menu-id-113.html
Słyszałem opinię, że wymienniki tego typu ciężko odpowietrzyć.
Może wypowiesz się w tej sprawie (lub ktoś inny), montowałeś może któryś z nich?
Nie chciałbym mieć później niespodzianek z zapowietrzonym wymiennikiem.

Pozdrawiam

ziemia2
18-02-2008, 20:29
To ja tez zadam pytanie i poprosze specjaliste o odpowiedź :) . Mam piec gazowy Viessman i do niego podlączony sterownik Auraton 2020 TX.Nie mieszkam jeszcze w tym domu, wiec zamierzałam utrzymywac w domu temperature dodatnią,minimalna do ustawienia na sterowniku to 5 stop. I teraz tak: ustawiam manulanie tę temp.( czyli nie wybieram zadnego z programów)i kolejny raz w sobote piec zamiast utrzymac te temp.grzeje ciagle- ostatnio do temp.16 stop, a jeszcze żeby tego było mało to na sterowniku nie pokazuje słupka, że piec wogóle działa. Co to może się dziać, bo ja już zgupiałam. Bardzo proszę o jakakolwiek podpowiedz,czy to coś nie tak ze sterownikiem ,z piecem ,czy może ja cos źle ustawiam.
Pozdrawiam

pablitoo
19-02-2008, 07:31
Mam pytanie do fachowców w kwesti instalacji c.w.u -

Czy przeponowe naczynie wzbiorcze jest niezbędne w instalacji wody użytkowej ?? - jeżeli tak to jaka powinna być jego pojemność jeżeli w układzie funkcjonuje zbiornik 120l ??

W instalacji wodnej panuje ciśnienie 3 bar / po reduktorze / , przed zasobnikiem zawór odcinający i zawór jednokierunkowy . Wodę w zasobniku grzeję do temp 40 stopni - max ciśnienie po podgrzaniu wody w zasobniku jakie udało mi się zaobserwować to przy 45 stopniach 4,6 bar / mam manometr zainstalowany na zasobniku / . Zawór bezpieczeństwa na 6 bar.

Czy trzeba doinstalować naczynie przeponowe czy taka instalacja bez niego może być ??

I jeszcze jedno pytanie - czy naczynie przeponowe musi byc zainstalowane bezpośrednio na rurze z wodą ?? , czy może być połączone z rurą za pomocą trójnika i przewodu giętkiego i stać około metra poniżej ??

edit-blondi
20-02-2008, 13:37
A ja mam pytanie takie....

Domek około 170m2, kominek z PW 19kw, w planach piec gazowy +zasobnik lub bufor ciepla.
No własnie czy oplaca się zainstalowć taki bufor czy jest to zbyt duzy wydatek i szybko sie nie zwróci?
Nadmienie, że podłogówka tylko w łazienkach i kuchni, reszta domu to kaloryfery. Głównym źródłem ciepła ma byc kominek a piec gazowy awaryjnie.
Jesli jest to opłacalne to jakiej wielkości bufor powinnam zainstalować i czy lepszy jest taki z zasobnikiem w srodku czy raczej osobno? No i doczytałam, że w wypadku zainstalowania bufora piec powinien być dwufunkcyjny a nie jedno, ale wtedy podobno nie da sie zrobic cyrkujacji (tak twierdzi mój hydraulik)
niezły doradź jak powinno to byc zrobione, żeby miało ręce i nogi :lol:

listek
22-02-2008, 07:07
Witam.
Ja zadam proste pytanie.
Zastanawiam sie nad ewentualnym wyborem rodzaju kotła.
1. Który zużyje mniej gazu GZ50 ?
- dwufunkcyjny
- jednofunkyjny z zasobnikiem powiedzmy 100l + cyrkulcja

2. Polecaja mi Buderusa - jakie masz o nim zdanie

Dane:
kubatura ok 400m^3
powierzchnia do ogrzania ok 100 m^2
2 osby dorosłe + dziecko.
domek nie podpiwniczony z mozliwościa zabudowy poddasz
łazienka+wc+kuchnia
najdalszy punkt pobodru ciepłej wody od pieca-ok 8m

Z gór dziekuje za odp.

sailor_ro
22-02-2008, 08:16
Witam

W najblizszej przyszlosci czeka mnie rozprowadzenie kanalizacji na parterze naszego domku.Zamierzam wykonac to z pomoca rodziny.Moje pytanie dotyczy nastepujacej rzeczy w projekcie inst. kan. mam zrobione dwie kratki ściekowe jedna w garażu druga w pom gosp.O ile z ta w pom gosp nie mam wiekszego problemu,to ta w garazu mnie troche zastanawia,czy warto ja robic,czy nie ma zadnych przeciwskazan by podlaczyc ja do kanalizy??

Druga sprawa to umiejscowienie rury kanalizacyjnej w kuchni.Jak umiescic taka rure by bylo to uniwersalne??Pytam,bo modne jest ostatnio jest umieszczanie zlewu pod oknem,ale nie wiem czy od razu bedzie mnie stac na zabudowe kuchni,wiec moze sie okazac ze tymczasowo beda jakies dziedziczne szafki,chcialbym zrobic ta rurke tak by nie bylo problemow z pozniejsza zmiana??Co musialbym wziac pod uwage??

Pozdrawiam

niezły
24-02-2008, 21:27
marcin_u Wysłany: 15 Lut 2008 00:04 Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

jakie urzadzenie zastosowac zeby piec nie wychładzał wody w boilerze?
w tej chwili jeszcze nie mieszkam wiec mi to nie przeszkadza bo boiler działa jako bufor do ogrzewania.
Jezeli na kotle opał sie konczy i kocioł wygasa to pracujaca pompa powolli wychładza mi wode w boilerze.
Czy sa jakies urzadzenia ktore mozna ustawic na jakas konkretna temp. i przy spadku temp wody ogrzewajacej bedzie zamykany zawor na boilerze?

Takie rzeczy najlepiej jest przewidzieć na etapie montażu kotłowni lub zakupu kotła z odpowiednia automatyką z opcja grzania ciepłej wody
Mamy stan taki jaki mamy co można z tym zrobić
Zastosować programator do pompki do kotła i ustawić temperaturę wyłączania pompki na np. 40 st C i do takiej będzie wychładzał zasobnik, po nagrzaniu wody w zasobniku zamykasz zawór na zasilaniu do zasobnika od kotła ( najprostsze) Nigdy nie szukałem ale myślę że są zawory odcinające z siłownikiem które można podłączyć do czujnika w zasobniku ale to wymaga trochę pokombinowania

niezły
24-02-2008, 21:36
waldi 65 Wysłany: 15 Lut 2008 15:56 Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

witam niezły, pytanie odnosnie sprzęgła hydraulicznego....... planuję dać piec gazowy, jedno funkcyjny z zasobnikiem, podłogówka ok 50 m2 wcześniej zawór 3 dr+ pompa itd. reszta chatki ma być grzana grzejnikami. Zakładam że w kotle będzie wmontowana pompa, która "popchnie" wodę na grzejniki. pytanie.... czy jest potrzeba instalowania tego sprzęgła?

TAK
Moja koncepcja jest taka Kociołek, sprzęgło hydrauliczne pompka na grzejniki i równolegle zawór 3 drogowy może być termostatyczny z nastawą ręczna i pompka za każdą pompką zawór zwrotny
W tym przypadku właśnie tak bym zrobił

niezły
24-02-2008, 21:45
_ZBYCH_

Witaj

Niezły, może Ty odpowiesz na nurtujące mnie pytanie?

http://forum.muratordom.pl/co-to-za-zawor,t123930.htm


Witam trochę wcześniej a firmował byś cała stronę

Jest to prawdopodobnie zawór do dokładnej regulacji przepływu ale zdjęcie „za wąskie” i nie wiem co autor miał na myśli montując taki i jak później użytkownik ma się z nim obchodzić

niezły
24-02-2008, 22:09
joannmarii

Niezly, ciekaw jestem czy moglbys mi cos poradzic/zaopiniowac w nastepujacej sprawie, ja jestem laikiem, a budujemy dom i wkrotce bedzie etap instalacji.
Zastanawiam sie nad wyborem.
Pytanie sprawadza sie do: zrobienie c.o i wody z rurek ocynkowanych/ksztaltek czy tez "w plastiku"?
Jakie sa zalety i wady tych rozwiazan?

Jezeli chodzi o c.o. to z tego co wiem to jezeli zrobi sie to z rurek i ksztaltek to wprawdzie w c.o. bedzie wiecej wody a wiec nieco wieksza bezwladnosc ale za to nie bede musial (choc bede mogl) uzywac pompki cyrkulacyjnej, co oznacza ze jak nie bedzie pradu to c.o. i tak bedzie dzialac

Czy rurki ocynkowane sa drozsze od plastikowych?

Ktory sposob instalacji jest (powinien byc):
1) bardziej niezawodny (szczelnosc/wycieki/rdza?, koniecznosc wymian elementow) w perspektywie nastepnych dziesiatek lat uzytkowania
2) (c.o.) bardziej ekonomiczny jezeli chodzi o koszty ogrzewania
3) jak wyglada porownanie rurek plastikowych do ocynkowanych jezeli chodzi o instalacje wody uzytkowej, czy te ocynkowane (pomimo ze ocynkowane) rdzewieja z czasem czy tez nie powinny? Czy trzeba je po jakims okresie wymieniac?

Ktora z opcji bys polecil i dlaczego. Bylbym wdzieczny za Twoja opinie na ten temat.
Z gory dziekuje za pomoc.

PS.
Pytam o to, bo opcje 1 (rurki/ksztaltki) moge miec po koszcie materialow (robocizna za prawie darmo , emerytowany hydraulik, bardzo doswiadczony ale nie w "nowych technologiach"), opcja 2 (rurki plastikowe) - ceny rynkowe za robocizne.

Moge wybrac czesc opcji 1 i 2 t.j. na przyklad c.o. - opcja 2 (rurki plastikowe) a woda - opcja 1 (rurki ocynkowane,ksztaltki) ale chcialbym wiedziec cos o zaletach /wadach zastosowanie nazwijmy to "starej i nowej technologii".


Następne zadanie opisowe a tu piwo się grzeje

Jeśli chodzi o wodę użytkową to radze zrobić to z rur zgrzewanych PP bardzo dobry stosunek ceny do jakości i dobra wytrzymałość
Z tego co piszesz wnioskuje że kociołek jest na opał stały Instalacja grawitacyjna w stali ma sporo zalet (może działać bez pompki, bardziej korzystna dla samego kotła, w przypadku wykonania z rur czarnych spawanych bardzo długowieczna) )ale ma tez i wady (duże średnice, instalacja widoczna , pracochłonna, duży koszt złączek, nie modna , niewielu potrafi zrobić) W przypadku kotła na opał stały instalacja grzewcza powinna być zrobiona z rur odpornych na temperaturę (miedz lub stal) stal będzie tańsza ale w przypadku instalacji stalowej łączonej na gwint niewiele tańsza
Tak jakoś się porobiło że najlepsze instalacje mają ludzie najbiedniejsi ponieważ do kotła na wszystko nie można zrobić instalacji z plastiku

Moja rada do wody plastik zgrzewany PP a do co miedz
Instalacji wody ciepłej nie można robić z rur ocynkowanych

niezły
24-02-2008, 22:17
Atomic

Mam jeszcze jedno pytanie w sprawie wymiennika cwu.
Upatrzyłem sobie firmę Electromet i konkretny typ:
http://www.elektromet.com.pl/12/pl/12.2.html
lub Biawar
http://www.biawar.com.pl/index.php/ogrzewacze-wody/wymienniki-quattro-wiszace/menu-id-113.html
Słyszałem opinię, że wymienniki tego typu ciężko odpowietrzyć.
Może wypowiesz się w tej sprawie (lub ktoś inny), montowałeś może któryś z nich?
Nie chciałbym mieć później niespodzianek z zapowietrzonym wymiennikiem.


Odpuść sobie Elektrometr i kup Biawar jak widać na moich zdjęciach Quarto jest mi bardzo dobrze znany i ten właśnie polecam Użytkownicy nie mają żadnych problemów

niezły
24-02-2008, 22:25
ziemia2

To ja tez zadam pytanie i poprosze specjaliste o odpowiedź . Mam piec gazowy Viessman i do niego podlączony sterownik Auraton 2020 TX.Nie mieszkam jeszcze w tym domu, wiec zamierzałam utrzymywac w domu temperature dodatnią,minimalna do ustawienia na sterowniku to 5 stop. I teraz tak: ustawiam manulanie tę temp.( czyli nie wybieram zadnego z programów)i kolejny raz w sobote piec zamiast utrzymac te temp.grzeje ciagle- ostatnio do temp.16 stop, a jeszcze żeby tego było mało to na sterowniku nie pokazuje słupka, że piec wogóle działa. Co to może się dziać, bo ja już zgupiałam. Bardzo proszę o jakakolwiek podpowiedz,czy to coś nie tak ze sterownikiem ,z piecem ,czy może ja cos źle ustawiam.
Pozdrawiam

Niestety nie mogę nic doradzić Sam programator jest OK. zakładam że jest zasięg ale na temat kotłów Viessmana nie wiem prawie nic wal do MAŁEGO

Kris2222
24-02-2008, 23:18
odezwij sie w sprawie tych rurek i reszty osprzętu :)

ziemia2
25-02-2008, 10:20
dzieki za odpowiedz ,szkoda tylko ze nie mogłeś pomóc :(

Piotrek1
25-02-2008, 10:56
NEZŁY

jeden kaloryfer, w sypialni akurat, grzeje słabo, góra ciepła dół zimny Co się stało? oczywiście odpowietrzony w środku sezonu. To purmo zwykły z zasilaniem od dołu. :evil: :o Dobrze,że jest ciepło bo zona by się czepiała ostro ?ł :roll: 8)

joannmarii
27-02-2008, 10:31
Niezly

Jeśli chodzi o wodę użytkową to radze zrobić to z rur zgrzewanych PP bardzo dobry stosunek ceny do jakości i dobra wytrzymałość
Z tego co piszesz wnioskuje że kociołek jest na opał stały Instalacja grawitacyjna w stali ma sporo zalet (może działać bez pompki, bardziej korzystna dla samego kotła, w przypadku wykonania z rur czarnych spawanych bardzo długowieczna) )ale ma tez i wady (duże średnice, instalacja widoczna , pracochłonna, duży koszt złączek, nie modna , niewielu potrafi zrobić) W przypadku kotła na opał stały instalacja grzewcza powinna być zrobiona z rur odpornych na temperaturę (miedz lub stal) stal będzie tańsza ale w przypadku instalacji stalowej łączonej na gwint niewiele tańsza
Tak jakoś się porobiło że najlepsze instalacje mają ludzie najbiedniejsi ponieważ do kotła na wszystko nie można zrobić instalacji z plastiku

Moja rada do wody plastik zgrzewany PP a do co miedz
Instalacji wody ciepłej nie można robić z rur ocynkowanych


Wielkie dzieki za rzeczowa odpowiedz.

Zapomnialem napisac ze kociol bedzie na gaz ziemny (z sieci miejskiej).
Czy w takim wypadku mozna uzyc rurek plastikowych?

Dlaczego cieplej wody nie mozna robic z rur ocynkowanych? Czy chodzi o wydzielanie/uwalnianie jakichs zwiazkow pod wplywem ciepla?

Atomic
27-02-2008, 21:08
Odpuść sobie Elektrometr i kup Biawar jak widać na moich zdjęciach Quarto jest mi bardzo dobrze znany i ten właśnie polecam Użytkownicy nie mają żadnych problemów
Niezły dziękuję Ci bardzo za wszystkie Twoje cenne rady.
Sprawę instalacji c.o. mam juz dograną i uzgodnioną z instalatorem.

Pozdrawiam
Maciek

tryllu
28-02-2008, 19:01
niezły, ustosunkujesz się do tematu domku w kajetanach? :-?

tomlolo
28-02-2008, 19:28
Niezły, chciałem jeszcze zapytać, :)
Jakimi średnicami rury pex/al/pex zasilić rozdzielacze 6 i 8 sekcyny a każdy z nich ma obsłużyć 60m2 podłogówki. Rozdzielenie na 2 gałęzie zrobić bezpośrednio przy piecu czy od rozdzielacza na parterze zrobić odejście na poddasze (miej-więcej rozdzielacze będą w 1 linii w pionie, około 6m w poziomie od pieca).
z góry dzięki !

izabela.16
29-02-2008, 05:46
Jestem tu nowa ale ostatnjednak zdecydowlaismy sie na podlogowke...Moge prosic o orientacyjne koszty ogrzewania podlogowego lazienki 7m2 kuchni 12m2??

tak pi razy oko...jakiego rzedu to wielkosci??
aha w lazience i kuchni bedzie dodatkowo kaloryfer:)

pawlozak
29-02-2008, 22:04
nie wiem na co sie zdecydować,
grzejniki czy podłogówka, co drożej mnie wyniesie a co sie bardziej opłaca?
bo nie wiem jaki ma sens robić razem grzejniki i podłogówke a może sie myle?
Niezły, proszę poradz coś.

mack
01-03-2008, 12:33
czy można stosować rurę karbowaną do podłączenia odpływu z wc do kanalizacji? Czy karbowanie nie ułatwi zapychania się tej rury?

niezły
01-03-2008, 13:38
pablitoo

Mam pytanie do fachowców w kwesti instalacji c.w.u -

Czy przeponowe naczynie wzbiorcze jest niezbędne w instalacji wody użytkowej ?? - jeżeli tak to jaka powinna być jego pojemność jeżeli w układzie funkcjonuje zbiornik 120l ??

W instalacji wodnej panuje ciśnienie 3 bar / po reduktorze / , przed zasobnikiem zawór odcinający i zawór jednokierunkowy . Wodę w zasobniku grzeję do temp 40 stopni - max ciśnienie po podgrzaniu wody w zasobniku jakie udało mi się zaobserwować to przy 45 stopniach 4,6 bar / mam manometr zainstalowany na zasobniku / . Zawór bezpieczeństwa na 6 bar.

Czy trzeba doinstalować naczynie przeponowe czy taka instalacja bez niego może być ??

I jeszcze jedno pytanie - czy naczynie przeponowe musi byc zainstalowane bezpośrednio na rurze z wodą ?? , czy może być połączone z rurą za pomocą trójnika i przewodu giętkiego i stać około metra poniżej ??


Wielkość naczynka przeponowego powinna wynosić około 10 % pojemności zasobnika i powinno być montowane ( nie wiem czy jest taki obowiązek) a co do miejsca montażu to w zależności od miejsca Do dyspozycji mamy odcinek od miejsca za zaworem zwrotnym przed zasobnikiem na zimnej wodzie do wyjścia z ciepłą wodą z zasobnika Można naczynko połączyć wężykiem elastycznym ale osobiście odradzam ponieważ wężyki elastyczne są jednym z najsłabszych elementów instalacji Idealnym rozwiązaniem są naczynka przepływowe montowane na rurze jest to dość istotne ze względu na to że woda na odcinku od trójnika na rurze do samego naczynka będzie stała i będą mogły rozwijać się jakieś bakterie ( ważne dla osób które mają wodę o przekroczonych parametrach )

niezły
01-03-2008, 13:54
edit-blondi

A ja mam pytanie takie....

Domek około 170m2, kominek z PW 19kw, w planach piec gazowy +zasobnik lub bufor ciepla.
No własnie czy oplaca się zainstalowć taki bufor czy jest to zbyt duzy wydatek i szybko sie nie zwróci?
Nadmienie, że podłogówka tylko w łazienkach i kuchni, reszta domu to kaloryfery. Głównym źródłem ciepła ma byc kominek a piec gazowy awaryjnie.
Jesli jest to opłacalne to jakiej wielkości bufor powinnam zainstalować i czy lepszy jest taki z zasobnikiem w srodku czy raczej osobno? No i doczytałam, że w wypadku zainstalowania bufora piec powinien być dwufunkcyjny a nie jedno, ale wtedy podobno nie da sie zrobic cyrkujacji (tak twierdzi mój hydraulik)
niezły doradź jak powinno to byc zrobione, żeby miało ręce i nogi


Szkoda że nie mieszkasz bliżej ponieważ uwielbiam takie tematy

Jeżeli to kominek z płaszczem wodnym ma być głównym źródłem ciepła a kociołek gazowy tylko jego uzupełnieniem to ja bym zrobił tak
Dowolny kominek z płaszczem wodnym a do niego obowiązkowo bufor ciepła o pojemności koło 60L/kW kominka Zatopiony zbiornik do ciepłej wody w buforze to dobry pomysł Do tego kociołek gazowy ale obowiązkowo 1 funkcyjny z możliwością podłączenia zasobnika Zbiornik na ciepłą wodę montujemy tak aby można było go ogrzewać zarówno kominkiem jak i kotłem gazowym ( do grzania kotłem gazowym wykorzystał bym wężownice w zbiorniku) Nie widzę problemu z podłączeniem cyrkulacji ciepłej wody

niezły
01-03-2008, 14:33
listek

Witam.
Ja zadam proste pytanie.
Zastanawiam sie nad ewentualnym wyborem rodzaju kotła.
1. Który zużyje mniej gazu GZ50 ?
- dwufunkcyjny
- jednofunkyjny z zasobnikiem powiedzmy 100l + cyrkulcja

2. Polecaja mi Buderusa - jakie masz o nim zdanie

Dane:
kubatura ok 400m^3
powierzchnia do ogrzania ok 100 m^2
2 osby dorosłe + dziecko.
domek nie podpiwniczony z mozliwościa zabudowy poddasz
łazienka+wc+kuchnia
najdalszy punkt pobodru ciepłej wody od pieca-ok 8m

Z gór dziekuje za odp.


Odpowiedz jest prosta kociołek 2-funkcyjny zużyje mniej gazu do ciepłej wody niż 1-funkcyjny z zasobnikiem
Ale prawda jest taka że komfort rośnie wraz z kosztami Znam wiele przypadków osób mających kotły 2-funkcyjne chcących zamontować sobie zasobnik
Kiedyś pisałem że kociołek 2-funkcyjny jest dla lokatorów lub emerytów
Nie wiem o który kociołek Buderusa chodzi Generalnie o Buderusach mam dobre zdanie

lobo0
01-03-2008, 17:19
Niezły mam nurtujący mnie od jakiegoś czasu problem z doborem sprzętu do podłogówki, którą chcę dołączyć do aktualnej instalacji CO.

Instalacja ma już ok. 10 lat i jest bardzo prosta:
- stary ale dobrze działający 2f piecyk gazowy predom termet z regulatorem
http://lobo.forall.pl/rozne/regulator.jpg
ogrzewający około 100m2 powierzchni użytkowej (2 kondygnacje)
- rozprowadzenie przewodów w pętli dwururowej po obwodzie mieszkania.

Do tego teraz skułem wylewkę i chciałem na jednej kondygnacji położyć 4 pętle ogrzewania podłogowego(salon, hall, kuchnia i łazienka ok. 50m2), które tylko będzie uzupełnieniem już istniejącej instalacji grzewczej. Chciałem podpiąć się jak kolejny grzejnik.

Założenie jest takie, że na całej powierzchni będą płytki i temperatura podłogi ma być złamana z lekkim wspomaganiem istniejącej instalacji. Chciałbym aby temperaturą sterował dalej ten regulator jak na zdjęciu, ale żebym mógł indywidualnie ustawić temperaturę podłogi w każdym z obiegów ręczenie (nie elektrycznie)

I teraz dochodzimy do wyboru sprzętu, jednak sprawa nie jest prosta ponieważ znajomy instalator radzi abym kupił gotowy zespół mieszająco-pompowy + rozdzielacz i tu nasuwa się pytanie czy do założeń jakie mam takie rozwiązanie jest dobre i najbardziej ekonomiczne?

Dużo czytałem i oglądałem prospektów różnych producentów i na razie mój typ to:

http://kisan.pl/obrazki/oferta_nowa_wersja/rozdzielacze.4.jpg
Rozdzielacz kompletny 1" do ogrzewania podłogowego lub grzejnikowego typ RPTO-WPz – z wyjściem 3/4 ze wskaźnikami przepływu na zasileniu, z zaworami termostatycznymi na powrocie, z zespołami odpowietrzająco-spustowymi

oraz
http://kisan.pl/obrazki/oferta_nowa_wersja/ogrzewanie_podlogowe_-_elementy_obnizajace_tem_czynnika.4.jpg
kompletny układ mieszający do montażu na rozdzielaczu

lub komplet:
http://kisan.pl/obrazki/oferta_nowa_wersja/ogrzewanie_podlogowe_-_elementy_obnizajace_tem_czynnika.1.jpg
Jednak to wychodzi bardzo drogo (ponad 2k PLN)

Jak to powinno być zrobione, żeby było zrobione dobrze i w miarę ekonomicznie.

MAREK&KASIA
01-03-2008, 22:02
Witam
Jaki zaproponowałbyś ogólny schemat CO i CWU zawierającego:
*piec na paliwo stałe (zwykły bez podajnika ewent. z prostym regulatorem)
*piec gazowy kondesacyjny 1 f + zasobnik ok 120-140 l
*grzejniki i podłogówka(w kuchni, holu i łazience)
Założenie jest takie że jak nas nie ma w domu to pracuje sobie piec gazowy - jak wracamy z pracy to palimy w węglowym (jak nam się chce :))
Jak to zrobić żeby to dobrze funkcnonowało?
Z góry dziekuję
Pozdr
M

mclear
02-03-2008, 10:16
Witam,
Mam problem z podłogowką (położone mam: folia, styropian 10 cm i rurki) od poniedziałku ma być zalewana jednakże przez deszcze cieknie mi niedokończony dach przez co nagromadziła się woda pod styropianem. Co się może dziać gdy zalejemy podłogówkę a pod styropianem będzie woda??? Czy ktoś kto zna się na rzeczy może mi pomóc w tej kwesti??

niezły
02-03-2008, 12:02
sailor_ro

Witam

W najblizszej przyszlosci czeka mnie rozprowadzenie kanalizacji na parterze naszego domku.Zamierzam wykonac to z pomoca rodziny.Moje pytanie dotyczy nastepujacej rzeczy w projekcie inst. kan. mam zrobione dwie kratki ściekowe jedna w garażu druga w pom gosp.O ile z ta w pom gosp nie mam wiekszego problemu,to ta w garazu mnie troche zastanawia,czy warto ja robic,czy nie ma zadnych przeciwskazan by podlaczyc ja do kanalizy??

Druga sprawa to umiejscowienie rury kanalizacyjnej w kuchni.Jak umiescic taka rure by bylo to uniwersalne??Pytam,bo modne jest ostatnio jest umieszczanie zlewu pod oknem,ale nie wiem czy od razu bedzie mnie stac na zabudowe kuchni,wiec moze sie okazac ze tymczasowo beda jakies dziedziczne szafki,chcialbym zrobic ta rurke tak by nie bylo problemow z pozniejsza zmiana??Co musialbym wziac pod uwage??

Pozdrawiam


Prawie we wszystkich domach gdzie robię instalacje kanalizacyjne robie wyjście pod kanalizację w garażu Mam tez u siebie i jestem zadowolony Osobiście preferuję odwodnienie liniowe zamiast zwykłej kratki ściekowej i jeszcze jedno najlepiej jeśli spadki ze wszystkich stron są pod samochód Najlepiej jeśli w sposób fachowy (syfon) będzie podłączona do kanalizacji
Najlepiej jeśli zrobisz podejście kanalizacyjne dokładnie tak jak ma ono wyglądać a zlew tymczasowy i tak bez problemu podłączysz promieniu 2 m

niezły
02-03-2008, 12:12
Piotrek1

NEZŁY

jeden kaloryfer, w sypialni akurat, grzeje słabo, góra ciepła dół zimny Co się stało? oczywiście odpowietrzony w środku sezonu. To purmo zwykły z zasilaniem od dołu. Dobrze,że jest ciepło bo zona by się czepiała ostro ?ł


Sprawdź nastawy na wkładce zaworowej po odkręceniu głowicy termostatycznej (wartość powinna być największa)
Wyższy bieg na pompce
Zmniejszenie nastaw na grzejnikach które grzeją najmocniej lub są najmniejsze

Sam fakt że grzejnik jest chłodny u dołu nie jest niczym błędnym Ważna jest temperatura w pomieszczeniu
Pamiętajcie ż grzejniki dobiera się na parametry np. 70/50/20 znaczy to że powrów grzejnika powinien być chłodniejszy o 20 st C

niezły
02-03-2008, 12:31
joannmarii

Cytat:

Niezly

Jeśli chodzi o wodę użytkową to radze zrobić to z rur zgrzewanych PP bardzo dobry stosunek ceny do jakości i dobra wytrzymałość
Z tego co piszesz wnioskuje że kociołek jest na opał stały Instalacja grawitacyjna w stali ma sporo zalet (może działać bez pompki, bardziej korzystna dla samego kotła, w przypadku wykonania z rur czarnych spawanych bardzo długowieczna) )ale ma tez i wady (duże średnice, instalacja widoczna , pracochłonna, duży koszt złączek, nie modna , niewielu potrafi zrobić) W przypadku kotła na opał stały instalacja grzewcza powinna być zrobiona z rur odpornych na temperaturę (miedz lub stal) stal będzie tańsza ale w przypadku instalacji stalowej łączonej na gwint niewiele tańsza
Tak jakoś się porobiło że najlepsze instalacje mają ludzie najbiedniejsi ponieważ do kotła na wszystko nie można zrobić instalacji z plastiku

Moja rada do wody plastik zgrzewany PP a do co miedz
Instalacji wody ciepłej nie można robić z rur ocynkowanych



Wielkie dzieki za rzeczowa odpowiedz.

Zapomnialem napisac ze kociol bedzie na gaz ziemny (z sieci miejskiej).
Czy w takim wypadku mozna uzyc rurek plastikowych?

Dlaczego cieplej wody nie mozna robic z rur ocynkowanych? Czy chodzi o wydzielanie/uwalnianie jakichs zwiazkow pod wplywem ciepla?


2xtak

niezły
02-03-2008, 12:37
tomlolo

Niezły, chciałem jeszcze zapytać,
Jakimi średnicami rury pex/al/pex zasilić rozdzielacze 6 i 8 sekcyny a każdy z nich ma obsłużyć 60m2 podłogówki. Rozdzielenie na 2 gałęzie zrobić bezpośrednio przy piecu czy od rozdzielacza na parterze zrobić odejście na poddasze (miej-więcej rozdzielacze będą w 1 linii w pionie, około 6m w poziomie od pieca).
z góry dzięki !


W większości przypadków używam rury fi 25 a zasilanie do rozdzielaczy zawsze lepiej jest niezależnie pociągnąć z kotłowni

listek
02-03-2008, 13:47
listek

Witam.
Ja zadam proste pytanie.
Zastanawiam sie nad ewentualnym wyborem rodzaju kotła.
1. Który zużyje mniej gazu GZ50 ?
- dwufunkcyjny
- jednofunkyjny z zasobnikiem powiedzmy 100l + cyrkulcja

2. Polecaja mi Buderusa - jakie masz o nim zdanie

Dane:
kubatura ok 400m^3
powierzchnia do ogrzania ok 100 m^2
2 osby dorosłe + dziecko.
domek nie podpiwniczony z mozliwościa zabudowy poddasz
łazienka+wc+kuchnia
najdalszy punkt pobodru ciepłej wody od pieca-ok 8m

Z gór dziekuje za odp.


Odpowiedz jest prosta kociołek 2-funkcyjny zużyje mniej gazu do ciepłej wody niż 1-funkcyjny z zasobnikiem
Ale prawda jest taka że komfort rośnie wraz z kosztami Znam wiele przypadków osób mających kotły 2-funkcyjne chcących zamontować sobie zasobnik
Kiedyś pisałem że kociołek 2-funkcyjny jest dla lokatorów lub emerytów
Nie wiem o który kociołek Buderusa chodzi Generalnie o Buderusach mam dobre zdanie

Chyba chodzi o ten:
http://www.buderus.pl/?page_id=3463

Dzięki Niezły za odp.
Pozdrawiam

edit-blondi
02-03-2008, 16:54
edit-blondi

A ja mam pytanie takie....

Domek około 170m2, kominek z PW 19kw, w planach piec gazowy +zasobnik lub bufor ciepla.
No własnie czy oplaca się zainstalowć taki bufor czy jest to zbyt duzy wydatek i szybko sie nie zwróci?
Nadmienie, że podłogówka tylko w łazienkach i kuchni, reszta domu to kaloryfery. Głównym źródłem ciepła ma byc kominek a piec gazowy awaryjnie.
Jesli jest to opłacalne to jakiej wielkości bufor powinnam zainstalować i czy lepszy jest taki z zasobnikiem w srodku czy raczej osobno? No i doczytałam, że w wypadku zainstalowania bufora piec powinien być dwufunkcyjny a nie jedno, ale wtedy podobno nie da sie zrobic cyrkujacji (tak twierdzi mój hydraulik)
niezły doradź jak powinno to byc zrobione, żeby miało ręce i nogi


Szkoda że nie mieszkasz bliżej ponieważ uwielbiam takie tematy

Jeżeli to kominek z płaszczem wodnym ma być głównym źródłem ciepła a kociołek gazowy tylko jego uzupełnieniem to ja bym zrobił tak
Dowolny kominek z płaszczem wodnym a do niego obowiązkowo bufor ciepła o pojemności koło 60L/kW kominka Zatopiony zbiornik do ciepłej wody w buforze to dobry pomysł Do tego kociołek gazowy ale obowiązkowo 1 funkcyjny z możliwością podłączenia zasobnika Zbiornik na ciepłą wodę montujemy tak aby można było go ogrzewać zarówno kominkiem jak i kotłem gazowym ( do grzania kotłem gazowym wykorzystał bym wężownice w zbiorniku) Nie widzę problemu z podłączeniem cyrkulacji ciepłej wody

No też żałuję, że nie masz bliżej bo jestes super fachowcem i żadne nowinki techniczne nie są ci obce.
Jesli mówimy o piecu jednofunkcyjnym to też nie ma problemu z cyrlulacją (hydraulik mówił, że przy dwufunkcyjnym byłby problem).
Czyli jeśli mam kominek 19kw to bufor powinien być około 1100-1200l plus ok150l zasobnik?
Niezły gdybyś znalazł chwilke to mógłbys mi wrzucic jakis schemacik tak żebym mogła wiedzieć, czego żadać od hydraulika? :lol: Z góry bardzo dziękuję. :wink: [email protected]

Lenart
02-03-2008, 17:28
Niezły napisał :

Osobiście preferuję odwodnienie liniowe zamiast zwykłej kratki ściekowej i jeszcze jedno najlepiej jeśli spadki ze wszystkich stron są pod samochód Najlepiej jeśli w sposób fachowy (syfon) będzie podłączona do kanalizacji
Zamierzam tak dokładnie zrobić , szukam syfona do tego i nie mogę nigdzie znależć.
Od razu dodam że zaplanowane odwodnienie liniowe jest prawie na jednej linii
(uwzględniając oczywiście spadek) z doprowadzonym wlotem odpływu.
Niezły Czy mógłbyś podać jakiś przykład pasujacego do tego syfona
w necie lub gdziekolwiek ?

buki75
02-03-2008, 23:17
Witam,
Mam pytanie do "niezłego"... Rurki plastikowe, zgrzewane - do wody powinny być w izolacji... poniżej wklejam zdjęcie:

http://www.chata-morgana.com/images/rurki.jpg

Natomiast moje pytanie dotyczy kolanek - hydraulik powiedział, że ich się nie izoluje specjalnym czymś, bo same w sobie są grubsze (podwójna grubość plastiku) i nie izoluje się ich dodatkowo...
Czy to prawda?

mack
03-03-2008, 21:17
ponawiam pytanie: czy rurę karbowaną można stsować do podłączenia odpływu z WC czy tez jest to sprowadzanie sobie kłopotów w przyszłości?

I drugie pytanie - montaż geberitu - już obudowany płytą g -k - wywiercone otwory i pytanie:
czy gwintowane prety mogą być tylko lekko wkręcone w otwory stelażu - a potem po zawieszeniu miski dokręca się nakrętki czy też pręty gwintowane już wewnątrz zabudowy muszą być unieruchomione nakrętką do stelażu (jeśli druga opcja to od wewnątrz czy od zewnątrz?)

emart
04-03-2008, 13:23
Na początek witam serdecznie wszystkich Forumowiczów. Nie jestem hydraulikiem, stąd moje pytanie, i na pewno nie ostatnie. Na stronie http://www.kostrzewa.com.pl/dla-projektantow.html jest schemat nr 3 instalacji- jak działa obieg czynnika piec-wymiennik-zbiornik akumulacyjny? Czy zamiast tego zbiornika można zastosować zbiornik z wężownicą. Wtedy piec poprzez wężownicę nagrzewałby wodę w zbiorniku, ta z kolei byłaby w obiegu z wymiennikiem. Nie wiem jak takie rozwiązanie miałoby się do wydajności. Drugie pytanie: czy podłączając kominek z płaszczem nie powinien być jak piec w obiegu otwartym? To na razie tyle, byłbym wdzięczny za odpowiedzi na te pytania.
Pozdrawiam
Artur

lackyluk
04-03-2008, 13:42
Proszę o podpowiedź w następującym temacie. Zainstalowałem piec na groszek z dodatkowym rusztem i fajnie ale problem powstał jak paliło sie drewno na ruszcie dodatkowym i "EMMA" w sobote zabrała światełko. Instalacja stanęła a temp na piecu rosnął szybciutko. W związku z tym moje pytanie i prośba o pomoc. Czy powodem oporów przepływu jest pompka i zawor zwrotny za nią?I drugie czy na taką ewentualność nie powinien być założony by-pass na te ustrojstwa?(z zaworem,może różnicowym)

MaXus
05-03-2008, 10:05
Mam pytanie dot.warstw w ogrzewaniu podłogowym:
Dom mam całkowicie podpiwniczony (odrenowany), potem parter i poddasze użytkowe.

Warstwy przewiduję:
- piwnica - wylewka na gruncie 10cm, folia, FS20 5cm, folia, posadzka 5cm - bez ogrzewania podłogowego;
- parter - strop terriva, folia, FS20 5cm, folia, posadzka 5cm - ogrzew.podł. w kuchni, łazience, wiatrołapie i może korytarzu - łącznie wyszłoby około 25m2;
- poddasze - strop terriva, folia, FS20 5cm, folia, posadzka 5cm - ogrzew.podł. tylko w łazience - 8m2.

Jak widać, chcę dać wszędzie 5cm styro i 5cm wylewki (w projekcie jest po 4cm ale bez podłogówki)). Jeżeli chodzi o ogrzewanie podłogowe, to czy w moim przypadku mogą pozostać te grubości.
Kupiłem już styropian na całość posadzek oraz taśmę dylatacyjną o wys.10cm.

Na upartego mógłbym dać grubszą wylewkę np. o 2cm i może dałoby się wymienić dylatację na 15cm choć wolałbym oczywiście już niczego nie zmieniać. Wylewki oczywiście z plastyfikatorem i mikrowłóknami.

greg1975
05-03-2008, 10:23
Witam wszystkich forumowiczów,
mam pytanie do niezłego, a raczej prośbę o radę
Sytuacja:
dom w budowie: 250m2/200 użytkowej (122m2 parter + poddasze 135m2 po podłogach)
planowane ogrzewanie: 100% podłogowe
system: rehau (rury+złączki)
piec: kominek z płaszczem 25/30kW+ zbiornik akumulacyjny dwupłaszczowy 1000l(w tym 220 cwu)+ solary do cwu.
Planuję dwa osobne obiegi dla każdej z kondygnacji- zbiornik ma dużo króćców.
Potrzebuję porady w sprawie doboru osprzętu do tego systemu.
1.jakie pompy cyrkulacyjne- parter 122m2- 8-9 obiegów , poddasze 82m2 pow. Użytkowej (135m2 podłóg) -6 obiegów.
2.rura rehau- rautherm czy biała z antydyfuzją?
3.czy zastosować wymiennik płytowy do połączenia z kominkiem czy użyć wbudowanej w zbiornik wężownicy (2,8m2) do oddzielenia obiegów. Czy 2,8m2 wystarczy do odbioru ciepła z 25kW pieca?
Początkowo do wężownicy chciałem podłączyć solary, ale grupa solarna i tak przeważnie jest z wymiennikiem...
4.Czy zbiornik wystarczy za sprzęgło?
5.Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie rozłożenia rur pod skosami: czy mają być w takich samych odstępach jak przy normalnej wysokości? (przy ściance kolankowej wys.1m) Odpowiedź jest dla mnie o tyle istotna że marzy mi się nie stosować dodatkowego sterowania poza nastawą temperatury na zaworze mieszającym 3drogowym...
6.Jaką powierzchnię solarów dobrać do tego zbiornika dla 5 osobowej rodziny?
7.W razie wyjazdu planuję podłączyć również piec elektryczny (z gazu zrezygnowałem celowo, a tryb życia mamy taki że zawsze ktoś jest w domu). Jaką moc dobrać w celu zabezpieczenia p/zamarzaniu?
Żeby dopełnić obraz sytuacji dodam że w domu będzie zastosowana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, a pomieszczenia połączone ze sobą cyrkulacyjnie i tworzące strefy (nawiew w pokojach, ciągi komunikacyjne jako strefy przejściowe i łazienki/kuchnia jako strefy wyciągów- projekt wentylacji wykonany przez producenta z moimi zaleceniami).

Mam nadzieję że nic nie przekombinowałem a instalacja będzie połączeniem prostoty, nowoczesnej myśli technicznej i dobrych materiałów,co da w rezultacie niskie koszty eksploatacji - liczę na rychłą odpowiedź i w razie potrzeby na konstruktywną krytykę
Pozdrawiam
greg1975

arecki1338
05-03-2008, 20:52
witam, mam pytanie, czy łazienka po takich zmianach bedzie funkcjonaowac prawidlowo? chodzi mi o techniczne informacje, odleglosci od pionow itp. moze macie jeszcze inne pomysly?
tak jest w orginale:
http://i44.photobucket.com/albums/f13/arecki1338/rozwiniecieinswodycieplejwodyzim-1.jpg
http://i44.photobucket.com/albums/f13/arecki1338/lazienkawycinek.jpg

a tak mialoby byc mniejwiecej:
http://i44.photobucket.com/albums/f13/arecki1338/lazienkaprzerobka.jpg

basiabrz
06-03-2008, 06:13
Mam pytanie, na jakiej wysokości najlepiej zrobic podejścia kanalizacyjne do: wc podwieszanego, zlewu w łazience, zlewu w kuchni, brodzika prysznicowego, wanny??

Bartolomeo_
06-03-2008, 08:34
chentnie pomogę w problemach od strony praktycznej

Witam
Czy mogę prosić o poradę dotyczącą schematu instalacji CO, którą zaplanowałem? Szczegóły w wątku na stronie http://forum.muratordom.pl/post2379997.htm#2379997.
Pozdrawiam

markoto
09-03-2008, 08:48
Witam!!

Nie wiem czy juz to bylo omawiane al jest tyle stron ze nie jestem w stanie sie przedrzec.Bardzo prosze o pomoc bo mam 3 rozne propozycje i nie wiem co wybrac.

Jakie powinny byc elementy kotlowni z piecem gazowym jednofunkcyjnym z zasobnikiem stojacym obslugujacym ogrzewanie mieszane . POdlogowka na dole i czesciowo na gorze, podobnie grzejniki. POdlogowki jakies 80m2.
Do obslugi kotla regulator pogodowy z mozliwosci naastawy w ciagu dnia 3 czasow dzialania cyrkulacji i cwu, ustawiania zmiennej temperatury w pokojach na noc i na dzien

Jakie sa opinie na temat kotlow vaillant vc ecotech 246, de dietrich mcr 24? Ktore regulatory sa wystarczajace do obslugi tych kotlow? Chcialabym zeby regulator nie byl tylko na kotle ale i w pokoju zeby z pokoju moznabylo sterowac kotlem (nie wiem czy to w ogole mozliwe :)

Jakie zasobniki mozesz polecic??
Padla propozycja zasobnik galmet 140l profi, acv sL100, vih r 150 , ktory jest najlepszy??

Czy wiadomo cos na temat grzejnikow eca??
Jakie grzejniki sa warte polecenia?? Chodzi o nie za drogie , cenowo jak purmo :)

Pozdrawiam

Marta

niezły
09-03-2008, 13:05
izabela.16

Jestem tu nowa ale ostatnjednak zdecydowlaismy sie na podlogowke...Moge prosic o orientacyjne koszty ogrzewania podlogowego lazienki 7m2 kuchni 12m2??

tak pi razy oko...jakiego rzedu to wielkosci??
aha w lazience i kuchni bedzie dodatkowo kaloryfer:)


Przybliżony koszt 1 m kw podłogówki to ( ceny przybliżone z VAT 7%)
- styropian 3 cm systemowy 15 zł
- rura ø 16 wielowarstwowa około 7 mb po 4-6 zł/m
- klipsy ( mocowanie do rury) kilka złotych
- taśma brzegowa około 1 zł/mb
- zawór RTL po jednym na pętle 90 zł/szt
- robocizna ?? :wink:

niezły
09-03-2008, 13:19
pawlozak

nie wiem na co sie zdecydować,
grzejniki czy podłogówka, co drożej mnie wyniesie a co sie bardziej opłaca?
bo nie wiem jaki ma sens robić razem grzejniki i podłogówke a może sie myle?
Niezły, proszę poradz coś.


Niestety częste pytanie przy budowie domu czy to się opłaca Napiszcie komu budowa domu się opłaciła
Podłogówka a może grzejniki to zależy co wolimy Jeśli nie chcemy mieć grzejników uważamy je za brzydkie szkarady to róbmy podłogówkę ale gdy chcemy mieć wszędzie parkiet tradycyjny to podłogówka odpada
Koszt wykonania podłogówki będzie większy niż grzejników a o wyborze powinny decydować preferencje użytkowników a nie sama kasa
Może rzut monetą

niezły
09-03-2008, 13:28
mack

czy można stosować rurę karbowaną do podłączenia odpływu z wc do kanalizacji? Czy karbowanie nie ułatwi zapychania się tej rury?


Jeśli jest to specjalna rura elastyczna (taka biała) to możesz śmiało podłączać Dobre rury elastyczne są prawie gładkie w środku

niezły
09-03-2008, 22:02
lobo0 Wysłany: 01 Mar 2008 19:19 Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

Niezły mam nurtujący mnie od jakiegoś czasu problem z doborem sprzętu do podłogówki, którą chcę dołączyć do aktualnej instalacji CO.

Instalacja ma już ok. 10 lat i jest bardzo prosta:
- stary ale dobrze działający 2f piecyk gazowy predom termet z regulatorem

ogrzewający około 100m2 powierzchni użytkowej (2 kondygnacje)
- rozprowadzenie przewodów w pętli dwururowej po obwodzie mieszkania.

Do tego teraz skułem wylewkę i chciałem na jednej kondygnacji położyć 4 pętle ogrzewania podłogowego(salon, hall, kuchnia i łazienka ok. 50m2), które tylko będzie uzupełnieniem już istniejącej instalacji grzewczej. Chciałem podpiąć się jak kolejny grzejnik.

Założenie jest takie, że na całej powierzchni będą płytki i temperatura podłogi ma być złamana z lekkim wspomaganiem istniejącej instalacji. Chciałbym aby temperaturą sterował dalej ten regulator jak na zdjęciu, ale żebym mógł indywidualnie ustawić temperaturę podłogi w każdym z obiegów ręczenie (nie elektrycznie)

I teraz dochodzimy do wyboru sprzętu, jednak sprawa nie jest prosta ponieważ znajomy instalator radzi abym kupił gotowy zespół mieszająco-pompowy + rozdzielacz i tu nasuwa się pytanie czy do założeń jakie mam takie rozwiązanie jest dobre i najbardziej ekonomiczne?

Dużo czytałem i oglądałem prospektów różnych producentów i na razie mój typ to:


Rozdzielacz kompletny 1" do ogrzewania podłogowego lub grzejnikowego typ RPTO-WPz – z wyjściem 3/4 ze wskaźnikami przepływu na zasileniu, z zaworami termostatycznymi na powrocie, z zespołami odpowietrzająco-spustowymi

oraz

kompletny układ mieszający do montażu na rozdzielaczu

lub komplet:

Jednak to wychodzi bardzo drogo (ponad 2k PLN)

Jak to powinno być zrobione, żeby było zrobione dobrze i w miarę ekonomicznie.

Właśnie takie pytania lubię jak zrobić dobrze i tanio
Jeśli zamontujesz w pomieszczeniach ogrzewanie podłogowe to grzejniki będą prawie bezużyteczne ale jeśli już są to niech będą Z automatyką kotła nic nie pokombinujesz Najtańszym sposobem było by zamontowanie zaworów RTL ale ze względów użytkowych nie polecam Masz dwa wyjścia jeśli ma to być zrobione dobrze albo z zaworem 3-drogowym termostatycznym albo za pomocą mieszacza jak na ostatnim zdjęciu Ostatnia wersja chyba najlepsza A takie gotowe układy w swojej ofercie ma sporo firm Również firma Kan –ter z Białegostoku ( akurat ten produkt tej firmy gorąco polecam sprawdzone)

Gościk
09-03-2008, 22:21
Niezly!, czy zalecasz (robisz) w przeciętnie uzytkowanym domu (łazienka : umywalka, wanna, pralka, sedes, kabina, kuchnia: zlewozmywak) instalacje cwu (bojler pojemnościowy elektryczny) trójnikowo, czy rozdzielaczowo. Na poddasze ma iść dodatkowa rura calowa ?

niezły
09-03-2008, 22:25
MAREK&KASIA

Witam
Jaki zaproponowałbyś ogólny schemat CO i CWU zawierającego:
*piec na paliwo stałe (zwykły bez podajnika ewent. z prostym regulatorem)
*piec gazowy kondesacyjny 1 f + zasobnik ok 120-140 l
*grzejniki i podłogówka(w kuchni, holu i łazience)
Założenie jest takie że jak nas nie ma w domu to pracuje sobie piec gazowy - jak wracamy z pracy to palimy w węglowym (jak nam się chce )
Jak to zrobić żeby to dobrze funkcnonowało?
Z góry dziekuję
Pozdr
M


Nareszcie jakieś proste pytanie

Dowolnej marki kociołek gazowy jedno-funkcyjny i zasobnik tak około 150L do tego kociołek na opał stały
Oba kotły łączy się w jedną instalację za pomocą wymiennika płytowego Kociołek na opał stały w układzie otwartym a gazowy i instalacja ogrzewcza w układzie zamkniętym Zasobnik należało by podłączyć w taki sposób aby można go było grzać za pomocą obu kotłów
Niestety sam schemat instalacji kotłowej jest bardzo skomplikowany choć reguluje się to za pomocą kilku zaworów zwrotnych
Działa to tak ż jeśli jest ktoś w domu to rozpala w kotle wszystkopalnym ( kociołek gazowy jest automatycznie wyłączany) jeśli w kotle na opał stały wygasa uruchamia się kociołek gazowy bez potrzeby kręcenia zaworami
Tak ze dwa –trzy lata wstecz w Muratorze i dodatkach Muratora typu Instalacje była taka instalacja i nawet Murator dorobił do tego własny schemat ale kotłownia zrobiona według tego schematu nie działała by prawidłowo z powodu braku chociażby kilku zaworów zwrotnych Jeden z zaworów zwrotnych dołożyłem dopiero po kilkudniowej obserwacji kotłowni
Owa kotłownia z Muratora wyglądała tak

image.php?photo=kotlownia 02.jpg&galeria=kotlownie&podpis=kotlownia 02 :wink:

Schematu niestety nie posiadam zawsze robię go na budowie

niezły
09-03-2008, 22:33
mclear

Witam,
Mam problem z podłogowką (położone mam: folia, styropian 10 cm i rurki) od poniedziałku ma być zalewana jednakże przez deszcze cieknie mi niedokończony dach przez co nagromadziła się woda pod styropianem. Co się może dziać gdy zalejemy podłogówkę a pod styropianem będzie woda??? Czy ktoś kto zna się na rzeczy może mi pomóc w tej kwesti??


Pewnie już zalana ale trzymam się zasady że odpowiadam na wszystkie pytania może komuś kiedyś się to przyda a podobno są tacy co przeczytali wszystkie strony

Trudno jest ni odpowiedzieć na taki pytanie ponieważ nie należy to do mojej działki ale w przypadkach mi znanych inwestorzy zostawiali to i przechodzili do dalszego etapu a co z wylewkami robionymi na mokro

redrum
10-03-2008, 08:02
Witam.
Instalacja wygląda tak :kominek lechma19kw, gz50 minimax turbo21kw,Instalacja co na alupexie ,rozdzielacze, grzejniki przewymiarowane - przyszłościowo pod kondensat,podłogówki na dole ok 60mkw( na podmieszaniu),podłacznie otwartej z zamkniętą przez wymiennik płytowy.
Mój problem z tematem jest taki.
NR1 Jak Działa kominek tj pompy pracują i piec zacznie dogrzewać zasobnik, gorąca woda trafia do co, zamiast do zasobnika(czyli idzie w rurę nr 1 na zdjęciu nr2 a niew rurę nr 2). Czyli jak nie przypilnuje to mam saunę w domu bo piec cały czas grzeje zasobnik a go nie dogrzewa.
NR2 Jak piec grzeje c.o. to cały czas w zasadzie co chwile mam symbol na wyświetlaczu L3(czyli limit 3m przeznaczony na ochłodzenie wymienia ciepła spaliny - z instrukcji) i tak się włącza i wyłącza a w domu zimno. Przy nastawach na piecu do 60 stopni praca prawie nie możliwa w zasadzie cały czas L3. Problem w zasadzie znika jak włączę pompy od kominka -ale jak w nim nie pale to instalacja c.o. zaczyna oddawać ciepło do instalacji kominkowej (temp.obserwowana na sterowniku przy kominku rośnie).
NR 3 Jak grzeje podłogówkę na dole (rozkręcone pokrętło termostatu na 50) na dole zdjęcie nr5 w zasadzie pompa od podmieszania wysysa całą moc grzewcza i w grzejnikach zimno.
NR4 Jak grzeje C.O. bez podłogówki na górze ciepłe grzejniki na dole w zasadzie zimne.
I jak w temacie prosze o pomoc.
pozdrawiam



http://odsiebie.com/thumb.php/120513341744.JPG
http://odsiebie.com/thumb.php/120513395830.JPG
http://odsiebie.com/thumb.php/120513400830.JPG
http://odsiebie.com/thumb.php/120513404214.JPG
http://odsiebie.com/thumb.php/120513444759.JPG

MAREK&KASIA
12-03-2008, 20:45
MAREK&KASIA

Witam
Jaki zaproponowałbyś ogólny schemat CO i CWU zawierającego:
*piec na paliwo stałe (zwykły bez podajnika ewent. z prostym regulatorem)
*piec gazowy kondesacyjny 1 f + zasobnik ok 120-140 l
*grzejniki i podłogówka(w kuchni, holu i łazience)
Założenie jest takie że jak nas nie ma w domu to pracuje sobie piec gazowy - jak wracamy z pracy to palimy w węglowym (jak nam się chce )
Jak to zrobić żeby to dobrze funkcnonowało?
Z góry dziekuję
Pozdr
M


Nareszcie jakieś proste pytanie

...
Czy mogę wypuścić komin pieca kondensayjnego przez ścianę?. Jaka jest min odległość od okna? Ja mam 50 cm :(

niezły
13-03-2008, 14:19
listek

niezły napisał:
Cytat:
listek

Witam.
Ja zadam proste pytanie.
Zastanawiam sie nad ewentualnym wyborem rodzaju kotła.
1. Który zużyje mniej gazu GZ50 ?
- dwufunkcyjny
- jednofunkyjny z zasobnikiem powiedzmy 100l + cyrkulcja

2. Polecaja mi Buderusa - jakie masz o nim zdanie

Dane:
kubatura ok 400m^3
powierzchnia do ogrzania ok 100 m^2
2 osby dorosłe + dziecko.
domek nie podpiwniczony z mozliwościa zabudowy poddasz
łazienka+wc+kuchnia
najdalszy punkt pobodru ciepłej wody od pieca-ok 8m

Z gór dziekuje za odp.



Odpowiedz jest prosta kociołek 2-funkcyjny zużyje mniej gazu do ciepłej wody niż 1-funkcyjny z zasobnikiem
Ale prawda jest taka że komfort rośnie wraz z kosztami Znam wiele przypadków osób mających kotły 2-funkcyjne chcących zamontować sobie zasobnik
Kiedyś pisałem że kociołek 2-funkcyjny jest dla lokatorów lub emerytów
Nie wiem o który kociołek Buderusa chodzi Generalnie o Buderusach mam dobre zdanie


Chyba chodzi o ten:
http://www.buderus.pl/?page_id=3463


Ten jest OK

niezły
13-03-2008, 14:52
Lenart
Niezły napisał :
Cytat:
Osobiście preferuję odwodnienie liniowe zamiast zwykłej kratki ściekowej i jeszcze jedno najlepiej jeśli spadki ze wszystkich stron są pod samochód Najlepiej jeśli w sposób fachowy (syfon) będzie podłączona do kanalizacji

Zamierzam tak dokładnie zrobić , szukam syfona do tego i nie mogę nigdzie znależć.
Od razu dodam że zaplanowane odwodnienie liniowe jest prawie na jednej linii
(uwzględniając oczywiście spadek) z doprowadzonym wlotem odpływu.
Niezły Czy mógłbyś podać jakiś przykład pasujacego do tego syfona
w necie lub gdziekolwiek ?


Niestety nigdzie w necie nie znalazłem ale zaraz wkleję a kupuje je w Castoramach lub innych Lirojach w dziale z dużą kanalizacja pod nazwą syfon pionowy niestety czasami są braki ale zrobię zdjęcie i wkleję

niezły
13-03-2008, 16:46
buki75

Witam,
Mam pytanie do "niezłego"... Rurki plastikowe, zgrzewane - do wody powinny być w izolacji... poniżej wklejam zdjęcie:



Natomiast moje pytanie dotyczy kolanek - hydraulik powiedział, że ich się nie izoluje specjalnym czymś, bo same w sobie są grubsze (podwójna grubość plastiku) i nie izoluje się ich dodatkowo...
Czy to prawda?


Moim zdaniem wszystkie złączki powinno się również izolować jest to co prawda pracochłonne ale ja tak robie

niezły
13-03-2008, 17:32
mack

ponawiam pytanie: czy rurę karbowaną można stsować do podłączenia odpływu z WC czy tez jest to sprowadzanie sobie kłopotów w przyszłości?

I drugie pytanie - montaż geberitu - już obudowany płytą g -k - wywiercone otwory i pytanie:
czy gwintowane prety mogą być tylko lekko wkręcone w otwory stelażu - a potem po zawieszeniu miski dokręca się nakrętki czy też pręty gwintowane już wewnątrz zabudowy muszą być unieruchomione nakrętką do stelażu (jeśli druga opcja to od wewnątrz czy od zewnątrz?)


Pręty gwintowane n wkręca się tylko w stelaż bez potrzeby kontrowania nakrętka

lobo0
13-03-2008, 21:43
lobo0 Wysłany: 01 Mar 2008 19:19 Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

Niezły mam nurtujący mnie od jakiegoś czasu problem z doborem sprzętu do podłogówki, którą chcę dołączyć do aktualnej instalacji CO.

Instalacja ma już ok. 10 lat i jest bardzo prosta:
- stary ale dobrze działający 2f piecyk gazowy predom termet z regulatorem

ogrzewający około 100m2 powierzchni użytkowej (2 kondygnacje)
- rozprowadzenie przewodów w pętli dwururowej po obwodzie mieszkania.

Do tego teraz skułem wylewkę i chciałem na jednej kondygnacji położyć 4 pętle ogrzewania podłogowego(salon, hall, kuchnia i łazienka ok. 50m2), które tylko będzie uzupełnieniem już istniejącej instalacji grzewczej. Chciałem podpiąć się jak kolejny grzejnik.

Założenie jest takie, że na całej powierzchni będą płytki i temperatura podłogi ma być złamana z lekkim wspomaganiem istniejącej instalacji. Chciałbym aby temperaturą sterował dalej ten regulator jak na zdjęciu, ale żebym mógł indywidualnie ustawić temperaturę podłogi w każdym z obiegów ręczenie (nie elektrycznie)

I teraz dochodzimy do wyboru sprzętu, jednak sprawa nie jest prosta ponieważ znajomy instalator radzi abym kupił gotowy zespół mieszająco-pompowy + rozdzielacz i tu nasuwa się pytanie czy do założeń jakie mam takie rozwiązanie jest dobre i najbardziej ekonomiczne?

Dużo czytałem i oglądałem prospektów różnych producentów i na razie mój typ to:


Rozdzielacz kompletny 1" do ogrzewania podłogowego lub grzejnikowego typ RPTO-WPz – z wyjściem 3/4 ze wskaźnikami przepływu na zasileniu, z zaworami termostatycznymi na powrocie, z zespołami odpowietrzająco-spustowymi

oraz

kompletny układ mieszający do montażu na rozdzielaczu

lub komplet:

Jednak to wychodzi bardzo drogo (ponad 2k PLN)

Jak to powinno być zrobione, żeby było zrobione dobrze i w miarę ekonomicznie.

Właśnie takie pytania lubię jak zrobić dobrze i tanio
Jeśli zamontujesz w pomieszczeniach ogrzewanie podłogowe to grzejniki będą prawie bezużyteczne ale jeśli już są to niech będą Z automatyką kotła nic nie pokombinujesz Najtańszym sposobem było by zamontowanie zaworów RTL ale ze względów użytkowych nie polecam Masz dwa wyjścia jeśli ma to być zrobione dobrze albo z zaworem 3-drogowym termostatycznym albo za pomocą mieszacza jak na ostatnim zdjęciu Ostatnia wersja chyba najlepsza A takie gotowe układy w swojej ofercie ma sporo firm Również firma Kan –ter z Białegostoku ( akurat ten produkt tej firmy gorąco polecam sprawdzone)

Dzięki za odpowiedź. Przeglądnąłem ofertę Kan-therm'u i znalazłem ten zespół:
http://lobo.forall.pl/rozne/261a.jpg
Wygląda porządnie. Teraz mam tylko pytanie jak zrobić, żeby móc ustawić na każdym z obiegów inna temperaturę (hall, salon, kuchnia, łazienka). Np we wszystkich temp wody 25*C, a w łazience 30*C. Co należałoby dokupić do sterowania tymi zaworami co mają niebieskie przykrywki? Nie interesuje mnie pełna automatyka.

Gościk
13-03-2008, 23:25
Niezly!, czy zalecasz (robisz) w przeciętnie uzytkowanym domu (łazienka : umywalka, wanna, pralka, sedes, kabina, kuchnia: zlewozmywak) instalacje cwu (bojler pojemnościowy elektryczny) trójnikowo, czy rozdzielaczowo. Na poddasze ma iść dodatkowa rura calowa ?
Powtarzam się , Niezły odpowiedz !

niezły
14-03-2008, 15:22
Gościk

Gościk napisał:
Niezly!, czy zalecasz (robisz) w przeciętnie uzytkowanym domu (łazienka : umywalka, wanna, pralka, sedes, kabina, kuchnia: zlewozmywak) instalacje cwu (bojler pojemnościowy elektryczny) trójnikowo, czy rozdzielaczowo. Na poddasze ma iść dodatkowa rura calowa ?

Powtarzam się , Niezły odpowiedz !


Prawie wszystkie instalacje w łazienkach wykonuje w systemie trójnikowym

Gościk
14-03-2008, 21:06
Gościk

Gościk napisał:
Niezly!, czy zalecasz (robisz) w przeciętnie uzytkowanym domu (łazienka : umywalka, wanna, pralka, sedes, kabina, kuchnia: zlewozmywak) instalacje cwu (bojler pojemnościowy elektryczny) trójnikowo, czy rozdzielaczowo. Na poddasze ma iść dodatkowa rura calowa ?

Powtarzam się , Niezły odpowiedz !


Prawie wszystkie instalacje w łazienkach wykonuje w systemie trójnikowym
Dzięki Niezły, a wszystkie nitki trójnikowo robisz w rurkach 1/2 cala ? i nie odczuwa sie utraty cisnienia np. pod natryskiem jak ktoś odkręci wodę w kuchni w zlewozmywaku ?
Pozdrawiam :)

Lenart
14-03-2008, 22:35
Niezły czy ten syfon pionowy to coś takiego ?

http://img510.imageshack.us/img510/7392/syfonar5.th.jpg

jeżeli nie to prosiłbym o to zdjęcie

Zaki
14-03-2008, 22:56
Niezły, planujemy w domu ogrzewanie gazowe - piec dwufunkcyjny kondensacyjny. Będzie też kominek rekreacyjnie. Jako, ze gaz idzie do góry, zastanawiamy się, czy nie zainwestowac na wszelki wypadek w płaszcz wodny do kominka. I teraz pytanie - czy wystarczy kupic wkład z płaszczem wodnym i go zamontować, czy też potrzene jest coś jeszcze, jakas dodatkowa instalacja, chyba zbiornik na ciepłą wodę użytkową?
Z góry dziękuję za pomoc :)

edit-blondi
28-03-2008, 10:16
Niezły a ja mam pytanie takie:
kominek z 19 PW, piec gazowy jednofunkcyjny plus zasobnik lub bufor (decyzja nie zapadła jeszcze). Na razie montujemy kominek. Hydraulik polecił kupić wymiennik płytowy 25-30kw i sterownik bez ciepłej wody.
Brać co leci czy zwrócic uwage na coś szczególnego. Poleciłbyś coś konkretnego?
Waham sie również co do kaloryferów? Myslałam kupić Purmo... instalator odradza. Twierdzi, że np Kermi znacznie lepsze A Ty co myślisz? :lol:

mack
30-03-2008, 09:32
dzień dobry. Montuje wiszący WC, dokręcam nakrętki kluczem kątowym grzechotkowym - a więc wydaje mi się że dość silnie. Tymczasem miska sprężynuje przy docisku ręcznym (jeszcze nawet nie próbowałem siadać). Wobec tego dokręcam jeszcze - a miska wciąż sprężynuje. Wydaje mi się że usłyszałem trzask po jednej stronie - ale płytki i miska cała - może pękła taka biała plastikowa podkładka? Czy dokręcać jeszcze?
Z ciekawości sprawdziłem WC użytkowany już 1,5 roku - montowany przez fachowca - i sprężynuje ale wyraźnie mniej (jest mniejszy)

niezły
01-04-2008, 15:04
Zaraz wracam :wink:

fato
01-04-2008, 17:02
Przepraszam, że się wtrącę w ten wątek ale mam pytanie do znających się na hydraulice. Dręczy mnie jedna rzecz, hydraulik który będzie u mnie robił całą instalację kanalizacyjną i wodną ma zamiar wkuć się w ścianę z pionem kanalizacyjnym o średnicy 12 cm. Wszystko byłoby w porządku gdyby nie to ,że to ściana nośna mająca grubość 18cm, boję się że ta ściana może się poważnie osłabić, a może się mylę? Nie wiem czy ma to jakieś znaczenie ale ściana ma 8 metrów długości w tym otwór na drzwi ok 100cm.

niezły
01-04-2008, 22:34
fato

Przepraszam, że się wtrącę w ten wątek ale mam pytanie do znających się na hydraulice. Dręczy mnie jedna rzecz, hydraulik który będzie u mnie robił całą instalację kanalizacyjną i wodną ma zamiar wkuć się w ścianę z pionem kanalizacyjnym o średnicy 12 cm. Wszystko byłoby w porządku gdyby nie to ,że to ściana nośna mająca grubość 18cm, boję się że ta ściana może się poważnie osłabić, a może się mylę? Nie wiem czy ma to jakieś znaczenie ale ściana ma 8 metrów długości w tym otwór na drzwi ok 100cm.


Wydaje mi się że bruzdy pionowe nie powinny osłabiać wytrzymałości ścian

MARTiiii
02-04-2008, 19:03
Potrzebna porada :)co do spadku ciśnienia w instalacji.

Poniewaz pogoda jest zmienna odradził napełniać instalacje wodą. Test szczelności robi powietrzem. Zostawił mi instalacje pod ciśnieniem 0,4. Dzisiaj po 24h ciśnienie spadło do 0,37. W normie czy trzeba szukac dziur?

Nadmienie ze dzisiaj pogoda pod psem temp spadla do 7C, a wczoraj bylo z 14C pewnie.

basiabrz
02-04-2008, 21:19
Proszę bardzo o poradę. Chcę kłaść instalację wodną z rurek zgrzewalnych PP.

1) W jakiej temperaturze zgrzewa się rurki PP???
2) Ile czasu powinno się trzymać rurkę w zgrzewarce???

Z góry dziękuję za odpowiedź.

PeZet
07-04-2008, 15:45
Witam, Niezły. Mam pytanie z zakresu wodnej podłogówki:
Czy prowadząc zasilanie do pętli najbardziej oddalonej mogę rurki zasilającą i powrotną ułożyć pod inną pętlą - w peszlu, w styropianie - czy musi iść wszystko w jednej "warstwie" tak, by tę pętlę po drodze ominąć? Spodem, czyli na skróty wychodzi mniej rury i nie zabiera miejsca, więc może tak można?

niezły
07-04-2008, 16:10
MARTiiii

Potrzebna porada :)co do spadku ciśnienia w instalacji.

Poniewaz pogoda jest zmienna odradził napełniać instalacje wodą. Test szczelności robi powietrzem. Zostawił mi instalacje pod ciśnieniem 0,4. Dzisiaj po 24h ciśnienie spadło do 0,37. W normie czy trzeba szukac dziur?

Nadmienie ze dzisiaj pogoda pod psem temp spadla do 7C, a wczoraj bylo z 14C pewnie.


Domyślam się że instalacja jest z tworzywa
Bardzo trudno jest zrobić próbę ciśnienia na instalacji z tworzyw powietrzem i do tego w długim czasie Ciśnienie powietrza w takiej instalacji będzie powoli spadać Taka próbę powinno wykonywać się przez dwie godziny

niezły
07-04-2008, 16:15
PeZet

Witam, Niezły. Mam pytanie z zakresu wodnej podłogówki:
Czy prowadząc zasilanie do pętli najbardziej oddalonej mogę rurki zasilającą i powrotną ułożyć pod inną pętlą - w peszlu, w styropianie - czy musi iść wszystko w jednej "warstwie" tak, by tę pętlę po drodze ominąć? Spodem, czyli na skróty wychodzi mniej rury i nie zabiera miejsca, więc może tak można?


Moim skromnym zdaniem właśnie tak powinno się robić i ja właśnie tak robię co zresztą na zdjęciach powinno być widoczne Rurki dochodzące do pętli właściwej (dobiegi) zawsze mam schowane w warstwie styropianu i w korytarzu grzeje właściwy obieg podłogówki a nie same dobiegi

PeZet
07-04-2008, 23:41
Dziękuję, Niezły, za odpowiedź. :)
A jeszcze mam pytanie odnośnie podłogówki.
W ogóle najchętniej bym popatrzył jak TY robisz te sprawy - pisałeś o tym na forum, niestety, nie dam rady, więc spróbuję potruć ci jeszcze przynajmniej na tyle, na ile starczy Ci cierpliwości. :D Mam (mieć) pokój salon 21m2, postanowiłem zrobić w nim 3 (słownie: trzy) obwody po to, by móc konkretnie wyłączyć obwód, na którym okaże siię, że stanie łóżko, albo ze względu na to, że za ciepło, w efekcie długość obwodów wynosi 50, 61 i 62m, to ma to sens czy przekombinowałem??? :o

niezły
08-04-2008, 20:24
PeZet

Dziękuję, Niezły, za odpowiedź.
A jeszcze mam pytanie odnośnie podłogówki.
W ogóle najchętniej bym popatrzył jak TY robisz te sprawy - pisałeś o tym na forum, niestety, nie dam rady, więc spróbuję potruć ci jeszcze przynajmniej na tyle, na ile starczy Ci cierpliwości. Mam (mieć) pokój salon 21m2, postanowiłem zrobić w nim 3 (słownie: trzy) obwody po to, by móc konkretnie wyłączyć obwód, na którym okaże siię, że stanie łóżko, albo ze względu na to, że za ciepło, w efekcie długość obwodów wynosi 50, 61 i 62m, to ma to sens czy przekombinowałem???


Jeszcze nic nie prze kombinowałeś
Należy pamiętać aby długość poszczególnych obiegów była podobna i tu ten warunek jest spełniony
Moja praca nie jest tajemnica jeśli ktoś chce zobaczyć jak robię instalacje grzewcze lub odkurzacza nie mam nic przeciwko

PeZet
09-04-2008, 09:49
Dzięki, Niezły. Jesteś skarbem na tym forum. :D
Mam pytanie: obwód w wiatrołapie wychodzi około 20m. Czy ma sens połączenie go z obwodem w innym pomieszczeniu?

Piotrek1
09-04-2008, 13:03
NIEZŁY,

możesz podać szacunkowy koszt z montażem:
2 panele solarne+300 l bufor+automatyka

ma to być wpięte w układ z piecem jednofunkcyjnym+kominek z PW

pozdrawiam

niezły
09-04-2008, 21:49
PeZet

Dzięki, Niezły. Jesteś skarbem na tym forum.
Mam pytanie: obwód w wiatrołapie wychodzi około 20m. Czy ma sens połączenie go z obwodem w innym pomieszczeniu?

Oczywiście że nie Zawsze jest tak że jakiś obieg będzie krótszy ale powinien chodzić oddzielnie

niezły
09-04-2008, 21:55
Piotrek1

NIEZŁY,

możesz podać szacunkowy koszt z montażem:
2 panele solarne+300 l bufor+automatyka

ma to być wpięte w układ z piecem jednofunkcyjnym+kominek z PW


Niestety tym razem nie mogę pomóc ponieważ solary montuję sporadycznie

PeZet
10-04-2008, 10:29
Dzięki wielkie.

PeZet
10-04-2008, 10:30
Wielkie dzięki.

PeZet
10-04-2008, 10:31
Sorki, coś mi komputer narozrabiał z tym "dzieki".

Marek30022
10-04-2008, 12:21
Pytanie. Czy można skutecznie do jednego doprowadzenia CO dołączyć dwie "drabinki łazienkowe" tak aby jedna miała podłączenie dolne a druga górne. Powód - istniejąca "drabinka" ma za mała moc grzewczą a sięga do sufitu. Doprowadzenie CO na wysokości ok. 1,5 m od ziemi.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

niezły
11-04-2008, 10:23
Oczywiście że można podłączyć dwa grzejniki do jednego wyjścia z rozdzielacza ale może lepiej kupić jeden grzejnik o większej mocy i nie wiem czy dobrze zrozumiałem jeden grzejnik miał by być podłączony od dołu a drugi od góry Nie można podłączać grzejników łazienkowych tylko od góry można od dołu z boku lub krzyżowo ale nie z góry

jz
11-04-2008, 10:37
Witam,

Czy 800zł za robociznę i materiały za ułożenie kanalizacji przed chudziakiem to dużo czy mało?

Oto schemat instalacji na parterze: http://jz.vanet.pl/sindbad/wod_kan_parter.jpg

Z góry dziękuję za odpowiedź!

niezły
15-04-2008, 20:08
Wydaje mi się że nie jest to kwota wygórowana

Marek30022
16-04-2008, 09:02
Oczywiście że można podłączyć dwa grzejniki do jednego wyjścia z rozdzielacza ale może lepiej kupić jeden grzejnik o większej mocy i nie wiem czy dobrze zrozumiałem jeden grzejnik miał by być podłączony od dołu a drugi od góry Nie można podłączać grzejników łazienkowych tylko od góry można od dołu z boku lub krzyżowo ale nie z góry


Dzięki. Tak myślałem, że mój pomysł nie jest dobry. Oczywiście lepiej kupić grzejnik o większej mocy ale nie wiem czy montaż takiego grzejnika będzie mógł się odbyć bez zmiany "rozstawu" podłączenia. Gdyby to nie była łazienka to by nie było problemu.

JoShi
19-04-2008, 16:55
niezły jeszcze raz dziękuję za wczorajsze spotkanie i bardzo pouczającą dla nas rozmowę na temat centralnego odkurzacza. Rozwiałeś wiele nurtujących mnie wątpliwości i wyjaśniłeś wiele kwestii. Dzięki.

kobea
23-04-2008, 08:36
Witam
Bardzo proszę o podpowiedz,na działce rekreacyjnej robimy instalacje wodną systemem pex,jaką średnice wybrać 16mm czy 20mm.

Pozdrawiam

niezły
23-04-2008, 22:10
Do poszczególnych odbiorników możesz doprowadzić 16 ale główne zasilanie zrób 20

kobea
24-04-2008, 07:20
Dziękuje bardzo

Miłego dnia

Kuna
24-04-2008, 18:50
Ad : niezły
Mam termę elektryczną pojemnościową - 15 l . Jest wiekowa a producent nieznany , mimo to jest w dobrym stanie i nie chciał bym jej wymieniać . Terma jest połączona wężykami w oplocie stalowym z baterią dedykowaną do tej termy . Problem polega na tym , że pękł mi wężyk i nie mogę kupić nowego . Wężyk jest nietypowy pomierzyłem go suwmiarką i ma z jednej strony gwint zewnętrzny 13 mm a z drugiej strony gwint wewnętrzny 15 mm . Długość wężyka to 250 mm może być 300 mm . Gdzie kupić taki wężyk ?

renia i arek
24-04-2008, 20:40
witam
niezły czytając twoje posty widzę, że kumasz w sprawach co i kanalizy. Jeśli pozwolisz pomęczę Cię odrobinę.

W przyszłym tygodniu zaczynamy instalacje.
Piec gazowy kondensat
Dół 130m2 ok 2/3 podłogówka pozostała grzejniki
Góra łazienka korytaż podłogówka pozostałe grzejniki
Kominek z wymiennikiem wodnym ok. 9kW (zakładanym na czopuch)
Zasobnik 150l-300l ?

A teraz odrobinę gawędy:
Kominek w salonie (projekt Natalia MG Projekt) podłączony poprzez wymiennik płytowy(jaki?) do (jak mi sie wydaje) sprzęgła potem zawór 3 drożny(myślę, że z tym mój instalator sobie poradzi.
Chciałbym uzyzkać nastepujace sytuacje w czasie palenia w kominku.
- gdy rozpalę w kominku czójnik temp. na scianie w salonie wyłączy piec gazowy(no i pierwszy problem stygnie łazienka w której nie chcę zakładać grzejnika elektrycznego),
Wyprowadziłem przewody do sterowania do salonu, łazienki i sypialni na dole.
czy mozna zrobić układ w którym w czasie ogrzania salonu w łazience dalej będzie grzała podłogówka sterowana sterownikiem w łazience.
chyba pisze mało czytelnie z góry przepraszam
chodzi mi oto aby układ się przełączył na sterowanie z łazienki i nie zrobił mi piekarnika z salonu.

Jak coś zrozumiesz i sie odezwiesz to będę marzył dalej aby nie zanudzać.

Mergiel
27-04-2008, 06:46
Witam
Sorry, że w kilku wątkach ale sprawa dla mnie pilna. Jaka powinna być szczelność kanalizy pod domkiem?? Zatkałem odpływ, nalałem wody, a ta ucieka 5cm/godz., a tu już chudziak wylany. (różnica poziomów około metra, czyli ciśnienie nie za duże, wydaje mi się, że uszczelki powinny wytrzymywać)
Kuć czy nie kuć?

odaro
27-04-2008, 07:20
No to i ja mam pytanie hydrauliczne

Czy można na jednym pionie fi 110 podłączyć poprzez czwórnik aż tyle odbiorników

2x miska ustępowa

1x bidet

2x prysznic

4x umywalka

1x wanna

1x pralka + mała wanna 140 do pralki

Czy jest tego bardzo dużo. W projekcie archonu mam to wszystko wpięte pod dwa piony fi 110 ale mam problemy z puszczeniem 2 pionu dlatego hydraulik wymyślił 1 pion ale na czwórniku.

Jak mylicie będzie to chodzić? Dla mnie jako laika wydaję się że będzie wpiętych za dużo rzeczy na raz. Ale jeżeli jest to możliwe to czy należy zwiększyć przekrój z fi 10 np. na fi 160
Wszystkie te urządzenia są położone blisko siebie w sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach.

1950
27-04-2008, 09:11
Witam
Sorry, że w kilku wątkach ale sprawa dla mnie pilna. Jaka powinna być szczelność kanalizy pod domkiem?? Zatkałem odpływ, nalałem wody, a ta ucieka 5cm/godz., a tu już chudziak wylany. (różnica poziomów około metra, czyli ciśnienie nie za duże, wydaje mi się, że uszczelki powinny wytrzymywać)
Kuć czy nie kuć?
niestety kuć :roll:

odaro
27-04-2008, 09:51
1950 czy mogę Cię prosić o opinie na temat jednego pionu na czwórniku
(2 posty wyżej)

Jutro hydraulik zaczyna kłucie a ja nie jestem pewien czy to jest właściwe rozwiązanie

JoShi
27-04-2008, 10:26
Kuć czy nie kuć?
To zależy czy chcesz mieszkać w takim syfie, czy jednak ci ta świadomość przeszkadza :P

emild
27-04-2008, 11:27
ja mam bardziej trywialne pytanie...czy jest zależność między średnicą głowicy (są np 35mm i 40mm) w baterii ( wannowej) a rurami wychodzącymi ze ściany?

niezły
27-04-2008, 20:05
Kuna
Ad : niezły
Mam termę elektryczną pojemnościową - 15 l . Jest wiekowa a producent nieznany , mimo to jest w dobrym stanie i nie chciał bym jej wymieniać . Terma jest połączona wężykami w oplocie stalowym z baterią dedykowaną do tej termy . Problem polega na tym , że pękł mi wężyk i nie mogę kupić nowego . Wężyk jest nietypowy pomierzyłem go suwmiarką i ma z jednej strony gwint zewnętrzny 13 mm a z drugiej strony gwint wewnętrzny 15 mm . Długość wężyka to 250 mm może być 300 mm . Gdzie kupić taki wężyk ?


Myślę że nie powinno być z tym problemu wymontuj wężyk i udaj się do pobliskiego sklepu hydraulicznego lub do super marketu Powinieneś dostać bez problemu

Mergiel
29-04-2008, 21:11
Witam
Skułem, a w zasadzie skuli ci co robili instalację. Przy osiadaniu ziemi zdeformował się kielich sztucera 110.
Nauczka już dla innych: układać rury na ubitym podłożu. Poza tym po zasypaniu żwir obficie polać wodą, to wstępnie osiądzie, i zapełni szczeliny między rurami.
Pozdrowienia Mergiel i dziękuję za pomoc.

amess
01-05-2008, 21:30
Niezły - mam prośbę o poradę. Problem jest następujący: niedawno w instalacji koło mojego domu skoczyło ciśnienie (może ma to związek z budowanym obok osiedlem?), w wyniku czego zaczął mi cieknąć zawór bezpieczeństwa - moim kilku sąsiadom również. Hydraulik, który robił instalacje w naszych segmentach doradził zamontowanie reduktora. Zamontował i pomogło ale tylko na chwilę... Teraz mam tak: w "stanie spoczynku" wszystko jest OK, przy normalnym użytkowaniu (zmywarka, pralka, zlew itp.) - jest OK, przy większym poborze wody (np. kąpiel) też jest OK, ale jak już się wspomniany większy pobór skończy to po chwili (czasami dłuższej, czasami krótszej) i załączeniu pieca (chyba dogrzewa wode w zasobniku) ciśnienie na manometrze przy reduktorze zaczyna powoli rosnąć i rosnąć... i cieknie z zaworu bezpieczeństwa... Tu już hydraulik się chyba poddaje bo rozkłada ręce mówiąc tajemniczo, że to może wadliwy reduktor? Ma rację? Mam wymieniać reduktor?

1950
02-05-2008, 11:58
1950 czy mogę Cię prosić o opinie na temat jednego pionu na czwórniku
(2 posty wyżej)

Jutro hydraulik zaczyna kłucie a ja nie jestem pewien czy to jest właściwe rozwiązanie
wybacz, ale to jest wątek Niezłego

odaro
02-05-2008, 13:49
1950 czy mogę Cię prosić o opinie na temat jednego pionu na czwórniku
(2 posty wyżej)

Jutro hydraulik zaczyna kłucie a ja nie jestem pewien czy to jest właściwe rozwiązanie
wybacz, ale to jest wątek Niezłego

Aha...no to sorry nie doczytałem.

Ale problem nadal pozostał

To jeżeli jeszcze mogę to jeszcze mam inne pytanie do hydraulików.

Czy można na jednym podejściu do pionu 110 podłączyć dwie miski sedesowe.

Sedesy są każdy w innej łazience ale są oddzielone od siebie ścianką działową.

Oba te sedesy mają być podłączone do jedną rurą fi 110 Odległość miedzy podłączeniem jednego sedesa a drugim jest 30cm.

Czy jak zostanie spuszczona w woda z tego sedesa bliżej pionu to czy nie będą się cofać ścieki do tego górnego sedesa ta odległość 30cm jak dla mnie jest bardzo mała

andrzejek
02-05-2008, 23:02
Czy warto, czy można....zamiast stalowych plytowych typu Purmo uzyc żeliwnych grzejnikow? Planowana instalacja to :kociol kondensacyjny, rurki plastikowe z rozdzielacza pod podlogą, czesc pomieszczen (kuchnia, lazienka, przedpokoj to podlogowka).

oliver74
05-05-2008, 11:08
Witam serdecznie i proszę o pomoc.
Problem stanowi niskie ciśnienie ciepłej wody w domku.
Ciśnienie wody na wejściu do budynku ustawione jest na poziomie 4 bar.
I z zimną wodą jest w porządku.
Problem jest z ciepłą woda. zaraz po odkręniu kranu ( w dowolnym miejscu w domu ) ciśnienie jest ok. Ale po chwili bardzo spada i wzięcie przysznica stanowi już problem. Co może być powodem ?
W domu zamontowany jest kocioł olejowy Vaillant z zasobnikiem na ciepła wode 150l.
Czy to zasobnik tak obniża ciśnienie ? Po odkręceniu kranu ciśnienie na wejściu utrzymuje sie na poziomie 3,4 - 4 bary.

Proszę o pomoc.

lbryndal
08-05-2008, 08:09
mam pytanie proszę o poradę
hydraulik planuje u mnie instalację wykonać w taki sposób:

piec węglowy 25kW w układzie otwartym (czy daje się do układu otwartego pompkę ? kocioł ma być z automatycznym podawaniem groszku węglowego) i następnie wymiennik płytowy (chyba jakiś taki 25-30kW - czy mocniejszy oznacza lepszy ? warto kupić taki o wyższej mocy ?)

za wymiennikiem płytowym pompka i dalej dwa rozdzielacze jeden na parterze i jeden na poddaszu (ten drugi na poddaszu bo tam jest jeden obwód podłogówki i żeby ją odpowietrzyć to mówi że tam umieścić trzeba rozdzielacz) oprócz tego jeszcze dodatkowa pompka do cwu

pierwszy jak i drugi rozdzielacz miałby odsługiwać i kaloryfery i podłogówkę

jakoś tak mi tłumaczył że np. 8 sekcyjny rozdzielacz i od 1 do 5 byłyby podłączone kaloryfery, a od 6 do 8 - 3 pętle podłogówki.

wyjaśniam tak jak on mi to mówił, że podłogówki nie byłyby podłączone tak jak kaloryfery czyli zasilanie do zasilania tylko zasilanie podłogówki byłoby z powrotu wzięte (na rozdzielaczu) i regulowane RTL-ami

czy w taki sposób można wykonać tą instalację ? czy będzie to poprawnie działało ?

no i kolejna sprawa bo jeśli wszystko będzie na 2 rozdzielaczach to do tłoczenia tej wody mówi, że wystarczy pompka o wysokości podnoszenia 6m, no i zastanawiam się czy taka pompa da radę przetłoczyć wodę na 2 rozdzielaczach na których jeszcze do tego będą podłogówki ?
podłogówki na parterze na powierzchni 5m2, 5m2, 10m2 i 12m2 i na poddaszu na powierzchni około 14m2

i już ostatnia sprawa
do kaloryferów będzie wszystko szło na PEX-ie i mam pytanie czy w pionach i innych zbędnych przejściach rurek po podłodze zakłada się izolację na te rurki ? hudraulik twierdzi że nie ma sensu że tylko peszel zakłada się niebieski albo czerwony w zależności czy zasilanie czy powrót

jacekaqua
09-05-2008, 21:31
podogówke zrób sobie na oddzielnym rozdzielaczu i połącz poprzez mieszacz termost. ,będziesz miał możliwośc włączenia sobie samych podłogówek w okresach przejściowych

lbryndal
10-05-2008, 17:41
podogówke zrób sobie na oddzielnym rozdzielaczu i połącz poprzez mieszacz termost. ,będziesz miał możliwośc włączenia sobie samych podłogówek w okresach przejściowych
w tym układzie co planuje mój instalator też będę mógł puścić same ogrzewanie podłogowe jak pozamykam zawory na grzejmikach lub jak na rozdzielaczu pozamykam je

certa
10-05-2008, 20:54
witam, chciałbym się dowiedzieć jak to jest w końcu z odległością wc od pionu? czy 1m czy też może być 2m?

jacekaqua
10-05-2008, 21:48
podogówke zrób sobie na oddzielnym rozdzielaczu i połącz poprzez mieszacz termost. ,będziesz miał możliwośc włączenia sobie samych podłogówek w okresach przejściowych
w tym układzie co planuje mój instalator też będę mógł puścić same ogrzewanie podłogowe jak pozamykam zawory na grzejmikach lub jak na rozdzielaczu pozamykam je
ale komfort nizszy na rtl ,słaba regulacja

Magdala
11-05-2008, 10:26
a ja mam taki problem:
na początku lipca mają wchodzić instalatorzy (wod, kan, CO), prace przewidują na 2 tygodnie. potem wylewki + 28 dni = w połowie sierpnia należałoby przegrać podłogówkę
tymczasem bujam się z wodociągami o przyłącze wody, ponieważ czeka mnie dość karkołomna ekwilibrystyka, i nie wiem, czy zdązymy z przyłączem do 15 sierpnia. Gazu to na pewno do tego terminu nie przyłaczymy :(
Zatem pytanie: czy da się zrobić to przegrzanie podłogówki jakimś innym sposobem, bez przyłącza wody i gazu (piec CO)???????

lukasz1006
14-05-2008, 23:53
8)

oliver74
15-05-2008, 08:19
Witam serdecznie i pozwolę sobie zapytać ponownie.
Problem stanowi niskie ciśnienie ciepłej wody w domku.
Ciśnienie wody na wejściu do budynku ustawione jest na poziomie 4 bar.
I z zimną wodą jest w porządku.
Problem jest z ciepłą woda. zaraz po odkręniu kranu ( w dowolnym miejscu w domu ) ciśnienie jest ok. Ale po chwili bardzo spada i wzięcie przysznica stanowi już problem. Co może być powodem ?
W domu zamontowany jest kocioł olejowy Vaillant z zasobnikiem na ciepła wode 150l.
Czy to zasobnik tak obniża ciśnienie ? Po odkręceniu kranu ciśnienie na wejściu utrzymuje sie na poziomie 3,4 - 4 bary.

Proszę o pomoc.

Janek 111
23-05-2008, 16:11
Proszę o pomoc!
Szukam porady w sprawie przepływowego podgrzewacza wody - jaki i za ile?
Bo według producenta to sterowane elektronicznie są najlepsze - tylko dla kogo? (obecnie mam stary podgrzewacz sterowany ciśnieniowo - Simens 21 kW). Sterowane ciśnieniowo podgrzewacze przy słabym ciśnieniu w instalacji moim zdaniem są nie ekonomiczne - bo trzeba kran odkręcić na max aby załączyły sie grzałki i zaczęła płynąć ciepła woda. Ale wówczas czy tego chcę czy nie, płynie gorąca woda i to całym regulatorem - myślę, że to marnotrawstwo. Ale czy można zainstalować coś innego lepszego (pomijam solary, geotermalne źródła, termy, bojlery zasilane z pieca co, kominków i innych tego typu źródeł)? Chcę kupić nowy podgrzewacz ale nie chcę aby okazało się, że wydam pieniądze i kupię coś co już mam.

magnezja
23-05-2008, 22:43
Witam, proszę o radę - do tej pory podczytywałam forum, ale już na poważnie zabieram się do remontu szergowca.
Moje pytanie dotyczy odwodnień prysznicowych - specjalnych rynien ukrytych pod listwami, którymi jest odprowadzana woda z prysznica. Produkuje je firma tece - ostatnio reklamowali te systemy w Muratorze. Zastanawiam się nad tym rozwiązaniem, bo chyba estetycznie jest lepsze niż klasyczny prysznic bez brodzika z odpływem na środku i sporymi spadkami. Mam jednak wątpliwości jak to się sprawdza, chętnie przeczytałabym opinię fachowca.
Dodam jeszcze, że remont łazienek w szeregowcu jest generalny, czyli wymiana instalacji co i wod-kan, podłogi skuwane będą aż do stropu, więc jest miejsce na zagłębienie tych elementów w posadzce
Pozdrawiam serdecznie

andrew01
24-05-2008, 08:29
Witam wszystkich serdecznie,

Przymierzam się do budowy domu, a że w sprawach instalacji hydraulicznych jestem laikiem, więc schemat ogrzewania jest dla mnie nie małym problemem. Podstawowym źródłem ciepła będzie piec na paliwo stałe (ekogroszek) wspomagany przez kominek z płaszczem wodnym.

Do ogrzania będzie około 130 m2 przy pomocy grzejników (pokoje) oraz instalację podłogową (korytarz, kuchnia, łazienka).
Dodatkowo w okresie zimowym chciałbym podgrzewać zasobnik (bojler) c.w.u. Kominek miałby służyć także jako jedyne źródło ciepła w chłodniejsze dni jesienno-wiosenne.

Teraz czas na moją prośbę, czy mógłby mi ktoś wskazać gdzie w internecie mógłbym znaleźć przykłady, lub podzielić się z własnym schematem poprawnie wykonanej instalacji zawierającej wspomniane elementy? Również z góry dziękuje za wszelkie uwagi co do powyższych założeń.

Pozdrawiam
Andrzej

RenataS
27-05-2008, 09:14
mam pytanie do NIEZŁEGO

o kolejność ukłądania "warstw" do podłogówki,

kiedy układa się taśmę dylatacyjną przy ogrzwaniu podłogowym? i czy jest jakaś inna kolejnść na parterze i na poddaszu?

bo u mnie ułożyli podłogówkę na poddaszu, bez taśmy i twierdzą, że taśmy rozkłada wylewkarz, a mnie się wydaję że ona nie będzie przylegać szczelnie do folii i moim zdaniem powinna być połaczona ze styropianem, a na parterze to wogóle z folia hydroizolacyjną

fillette
02-06-2008, 17:44
Witam, mam pytanko.

Czy w domu, w którym ok40-50 % powierzni domu jest w podłogówce najlepszy będzie kocioł kondesacyjny?

A jeżeli da się zwykły piec to trzeba dodatkowo zamontować sprzęgło hydrauliczne, ponieważ inaczej do pieca będzie wracała zbyt zimna woda i piec może szybko ulec korozji?

Taką informację uzyskałam od jednego ze przedawców i nie jestem pewna czy ma rację czy tylko chce mi sprzedać jedno urządzenie więcej?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

konmak
02-06-2008, 20:39
witam

przesłałem projekty, moge prosić o wycenę w ramach Pana promocji :)

pozdr.
Konmak

TMK
30-06-2008, 06:51
Powiedzcie mi proszę, ile obecnie bierze hydraulik za rozprowadzenie rur w stanie zero. Jeden który miał robić, do ostatniej chwili unikał podania ceny i teraz zaśpiewał 1500zł - coś dużo... Projekt w moim dzienniku.

Lew2
30-06-2008, 13:33
Proszę o pomoc!
Szukam porady w sprawie przepływowego podgrzewacza wody - jaki i za ile?
Bo według producenta to sterowane elektronicznie są najlepsze - tylko dla kogo? (obecnie mam stary podgrzewacz sterowany ciśnieniowo - Simens 21 kW). Sterowane ciśnieniowo podgrzewacze przy słabym ciśnieniu w instalacji moim zdaniem są nie ekonomiczne - bo trzeba kran odkręcić na max aby załączyły sie grzałki i zaczęła płynąć ciepła woda. Ale wówczas czy tego chcę czy nie, płynie gorąca woda i to całym regulatorem - myślę, że to marnotrawstwo. Ale czy można zainstalować coś innego lepszego (pomijam solary, geotermalne źródła, termy, bojlery zasilane z pieca co, kominków i innych tego typu źródeł)? Chcę kupić nowy podgrzewacz ale nie chcę aby okazało się, że wydam pieniądze i kupię coś co już mam.

Moje analizy wykazały, że najlepsze podgrzewacze przepływowe produkuje Clage http://www.clage.pl/. Możesz wybrać ze sterowaniem elektronicznym np. DSX. W Castoramie sprzedają Clage dosyć tanio.

Kane66
04-07-2008, 20:05
ogrzewanie podlogowe, nieco ponizej 200m.kw.

hydraulik proponuje cos takiego: http://www.imi-internationalcee.com/pl/products_catalog/heimeier,c,247,p,255,Zestaw_regulacyjny_ogrzewania _podlogowego.html (w najwyzszej opcji)

czy taki zestaw zalatwia sprawe czy da sie to zrobic lepiej ? dalej poleci instalacja na dwa rozdzielacze. nie potrzebuje regulacji temperatury per pokój. wstepnie nie potrzebuje także silownika czy jakiejs automatyki tej podlogowki - ot, chce isc do piwnicy (piec na paliwo stałe wiec i tak trzeba chodzic) i podkrecic/obnizyc temperature pokrętłem. w przyszlosci ewentualnie chce do tego dolozyc silownik. Wiec pytanie do znajacych temat: czy zestaw mieszajacy z linku wystarczy ? Moge go bardzo tanio dostac (uppust 50%, bez papieru) stad moje zainteresowanie nim.

skrol
05-07-2008, 19:04
ogrzewanie podlogowe, nieco ponizej 200m.kw.

hydraulik proponuje cos takiego: http://www.imi-internationalcee.com/pl/products_catalog/heimeier,c,247,p,255,Zestaw_regulacyjny_ogrzewania _podlogowego.html (w najwyzszej opcji)

czy taki zestaw zalatwia sprawe czy da sie to zrobic lepiej ? dalej poleci instalacja na dwa rozdzielacze. nie potrzebuje regulacji temperatury per pokój. wstepnie nie potrzebuje także silownika czy jakiejs automatyki tej podlogowki - ot, chce isc do piwnicy (piec na paliwo stałe wiec i tak trzeba chodzic) i podkrecic/obnizyc temperature pokrętłem. w przyszlosci ewentualnie chce do tego dolozyc silownik. Wiec pytanie do znajacych temat: czy zestaw mieszajacy z linku wystarczy ? Moge go bardzo tanio dostac (uppust 50%, bez papieru) stad moje zainteresowanie nim.

Dla takiej powierzchni radzę dać z przepływomierzami.

skrol
05-07-2008, 19:06
Witam, mam pytanko.

Czy w domu, w którym ok40-50 % powierzni domu jest w podłogówce najlepszy będzie kocioł kondesacyjny?

A jeżeli da się zwykły piec to trzeba dodatkowo zamontować sprzęgło hydrauliczne, ponieważ inaczej do pieca będzie wracała zbyt zimna woda i piec może szybko ulec korozji?

Taką informację uzyskałam od jednego ze przedawców i nie jestem pewna czy ma rację czy tylko chce mi sprzedać jedno urządzenie więcej?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Sprzęgło daje się dla zrównoważenia układu ... masz podłogówkę i grzejniki. Żeby żaden układ nie zabierał sobie wody trzeba dać sprzęgło.
Sprzęgło nie załatwia sprawy temp powrotu.
Radzę dać kocioł kondensacyjny.

fillette
08-07-2008, 17:04
Dziękuję za odpowiedź :D

zales76
13-07-2008, 20:24
witam,
mam zaplanowaną kotłownię w pomieszczeniu gospodarczym na piętrze. Będzie tam Kocioł kondensacyjny, pralka, suszarka.
Czy takie umiejscowienie pieca i instalacji C.O i C.W.U. powoduje jakieś ograniczenia, niedogodności? (jakieś opory przepływu itd).
Chcę zrobić na parterze ok 40m podłogówki + grzejniki. Na piętrze zaś grzejniki, tylko w łazience podłogówka.
Jeden z potencjalnych wykonawców twierdził, że kotłownia musi być na dole bo ciepła woda "idzie" do góry...... a nie na odwrót.
Ale przecież teraz nie robi sie instalacji grawitacyjnych tylko z wymuszonym obiegiem!
Pytanie do szanownych Państwa - j.w. - czy zamontowanie pieca na piętrze ma jakiś wpływ na działanie instalacji?

1950
13-07-2008, 20:34
nie

zales76
13-07-2008, 20:53
dzięki 1950.
1. A jeśli chodzi o typowy osprzęt do pieca (wbudowana pompka) nie ma obawy, że okaże się za słaby?

2. Podłogówkę chciałbym zrobić na rozdzielaczu z własnym obiegiem na parterze, pod kotłownią. Czy to dobre rozwiązanie? Kolejny wykonawca twierdzi, że wystarczą RTL-e i nie ma co inwestować w rozdzielacze, dodatkową pompę itd.
Ma rację?

niezły
13-07-2008, 21:36
Miejsce usadowienia kotłowni nie ma większego znaczenia W naszym kraju przyjęło się robić kotłownię na parterze ale równie dobrym i dużo tańszym sposobem jest zrobienie kotłowni na poddaszu i to nawet czasami nieużytkowym
Sama pompka w kotle w zupełności powinna wystarczyc do „ ogrzania domu” ale tu będzie sporo podłogówki na parterze i w takiej sytuacji radziłbym do podłogówki zastosować zawór mieszający może być nawet termostatyczny z nastawa ręczną i własną pompkę zarówno do ogrzewania grzejnikowego ( jedna na obie kondygnacje) jak i do obiegu podłogówki 40 m wk na RTL …………nie



PS.dawnom mnie tu nie było dzięki koledzy za pomoc

zales76
13-07-2008, 21:57
[quote="niezły"]
Sama pompka w kotle w zupełności powinna wystarczyc do „ ogrzania domu” ale tu będzie sporo podłogówki na parterze i w takiej sytuacji radziłbym do podłogówki zastosować zawór mieszający może być nawet termostatyczny z nastawa ręczną i własną pompkę zarówno do ogrzewania grzejnikowego ( jedna na obie kondygnacje) jak i do obiegu podłogówki 40 m wk na RTL …………nie

Niezły,
myslałem, że dodatkowa pompka w takim układzie jest tylko do podłogówki. Piszesz, żeby zastosować ja go podłogówki i do grzejników.
Po co w takim razie fabryczna pompka w piecu?

niezły
13-07-2008, 22:05
No bo jest i dodatkowo jest potrzebna do ładowania zasobnika a między kotłem i pompkami do poszczególnych obiegów dał bym sprzęgło hydrauliczne

yoss
15-07-2008, 23:44
Murator poleca taką kolejność prac: instalacje wod-kan i potem izolacja podłogi (np. folia+styropian). Zgodnie z tym hydraulik skończył mi kłaść rury wod-kan na chudziaku a ja się teraz zastanawiam jak położyć folię izolacyjną: na rurki (tak też mówi kier-bud), czy przeciskać ją pod rurkami? i pierwszą warstwę styropianu wycinać w miejscach, gdzie idą rurki? Ale jak dojdzie podłogówka to w miejscach nad rurami z wodą będą miejsca nie zaizolowane styropianem na całej głębokości od chudziaka do wylewki (hol i kuchnia). A może należało najpierw położyc folię i styropian i dopiero na to rurki z wodą? Ale wtedy po tynkarzach to z tego styropianu niewiele by zostało... O co w tym chodzi????

yoss
16-07-2008, 07:03
i drugie pytanie - czy rzeczywiście jak piszą w Muratorze odprowadzenie z muszli ustępowej musi być włączone do pionu kanalizacyjnego poniżej wszystkich innych podejść na danej kondygnacji? "W przeciwnym razie woda spuszczona w misce ustępowej może wypłynąć przez otwory odpływowe w sąsiednich przyborach sanitarnych". Faktycznie tak jest?

niezły
17-07-2008, 21:47
Generalnie szkół jest kilka i jeszcze jest to uzależnione od innych ekip
Ja przeważnie robię tak instalacje układam na chudziaku pod te rury wkładam folię Pierwszą warstwą styropianu układam między rurami docinając go a ewentualne szpary uzupełniam pianką Pierwsza warstwa styropianu powinna być o grubości rur wraz z otuliną następna warstwą styropianu przykrywam całą instalacje Należy tak układać warstwy styropianu aby ostatnia na której będzie układana podłogówka była cała Czasami jeśli sa warunki ( wystarczająca grubość styropianu) rury do instalacji układam na warstwie styropianu a nie bezpośrednio na chudziaku
Nie zawsze da się zrobić tak aby kibelek był podłączony niżej niż inne odbiorniki a co w budynkach wielokondygnacyjnych Problemów nie zauważyłem

Aguu
07-08-2008, 19:15
Witaj niezły!
Być może moje pytanie jest banalne, ale mnie nurtuje. Jaka jest różnica pomiędzy temperaturą zasilania grzejników 75/65 a 70/55 (oczywiście poza samą temperaturą)? Wiem, że zasilając grzejniki przy niższych parametrach muszę odpowiednio zwiększyć ich rozmiar żeby uzyskać tę samą moc, to jest jasne, ale jak większa temperatura zasilania przekłada się np. na zużycie gazu? Jeżeli na początku sezonu grzewczego muszę ogrzać wodę z przykładowo 10 stopni C do 75, to muszę zużyć więcej np. gazu niż przy ogrzewaniu do 70 stopni C, ale gdy już woda jest ogrzana i kocioł podtrzymuje tylko jej temperaturę to czy ma znaczenie czy jest to 75 czy 70 stopni?
Moje pytanie wzięło się stąd, że zakładając temperaturę układu c.o. 75/65 mogę kupić mniejsze, a przez to tańsze grzejniki, ale czy będzie to miało w przyszłości wpływ na koszty ogrzewania.

niezły
08-08-2008, 22:57
Oczywiście że będzie to miało w przyszłości wpływ na koszty instalacji im na niższe parametry dobrany grzejnik tym wyższa sprawność kotła i lepsza praca całej instalacji ale dla 75 lub 70 nie ma żadnej różnicy Moje grzejniki w domu by zyskać dodatkową moc podłączyłem krzyżowo w pewnych przypadkach taki zabieg zwiększa moc do 10% należy jeszcze pamięać że trwałość rur z tworzywa zalezy od stosunku temperatury i ciśnienia

Jacek1204
11-08-2008, 16:06
Mój temat to hydrofor.
Budujemy domek, który będzie ogrzewany kominkiem + elektryką. Garaże są w starych wyremontowanych budynkach stojących osobno, gdzie mamy mnóstwo miejsca. Nie mamy w domu pomieszczenia gospodarczego.
Działka jest na wsi, nie ma jeszcze wodociągu, miał być już dwa lata temu, ale sprawa ciagnie się i jest ewentualność, że nie będzie tego wodociągu.
Mamy studnię woda OK , ale wymaga założenia filtrów - po opadach jest zmącona i lekko brązowa).
Problem mamy następujący : gdyby nie było tego wodociagu, musimy liczyć na siebie i zainstalować hydrofor do studni. Gdzie można go umieścić, jesli w domu nie będzie poomieszczenia gospodarczego ?

Proszę o wszelkie możliwe do realizacji pomysły.

TeeF
21-08-2008, 12:26
Witam,
Potrzebuję porady co do sposobu realizacji ogrzewania w domu. Budynek jest nowy, ściany z porotermu-24, poddasze użytkowe. Pierwszym moim zamierzeniem było zastosowanie ogrzewania podłogowego w całym domu. Zasilanie gazem z elementem wykonawczym w postaci kotła kondensacyjnego (viessmann 222). W związku z tym proszę o pomoc i skorygowanie czy to jest dobre podejście?
Czy może zastosowanie grzejników w pokojach na dole i u góry będzie lepszym rozwiązaniem?
Nie mam w temacie żadnego doświadczenia a opieram się jedynie na własnych przemyśleniach, odczuciu oraz opinii instalatorów...

Pozdrawiam,

majka1000
26-08-2008, 12:01
Witam!
Mam pytanie ,bo przeczytałem 21 stron postów i nie znalazłem wariantu podobnego do mojego.
Odbieram mieszkanie w szeregówce(stan surowy zamknięty) i co zrobić?
Układ jest taki:
na parterze pomieszczenie kotlownia(wspólna z sąsiadem -ma 3 drożny komin)
Na parterze wejscie do mojego mieszkania(hol 6m2 ze schodami na górę)
Na pietrze wlasciwe mieszkanie(50m2)- salon z cz.jadalna + kuchnia+lazienka+sypialnia.
Moje pytanie czy kociol 2 funkcyjny Turbo sie sprawdzi (Vaillanta,Aristona-Etna,Junkersa-ceracass) do ogrzania mieszkanka i CWU????
bo od pieca do poboru wody wyjdzie rurkami ok 9m(kuchnia) i obok sasiadujaca lazienka(ok 3m)?
Ile moge czekac na ciepla wode z pieca?
Plan mam taki :

Kociolek 2 funkcyjny Turbo(gazowy oczywiscie),5-6 grzejnikow na 1 rozdzielaczu(pex/al/pex rurki Wavin),grzejniki stalowe plytowe Kermi lub Purmo.
Czy musi byc zasobnik CWU(wrazie czego taki 80 l Biawar widzialem) i czy taki mozna podlaczyć do tych pieców-wiadomo inna firma?
Komin -chce zrobic od pieca do komina zestaw powietrzno -spalinowy ,a w srodek kupic Kwasowke-wychodzenie spalin spalin a zasysanie powietrza w przestrzeni kwsowka-szacht.Czy to da rade i jest legalne?
Wodę chcę zlobić też rurkami pex/al/pex.
Dzięki za wszystkie podpowiedzi!!!
Pozdrawiam.
Krzysztof

niezły
31-08-2008, 14:35
Jacek1204

Mój temat to hydrofor.
Budujemy domek, który będzie ogrzewany kominkiem + elektryką. Garaże są w starych wyremontowanych budynkach stojących osobno, gdzie mamy mnóstwo miejsca. Nie mamy w domu pomieszczenia gospodarczego.
Działka jest na wsi, nie ma jeszcze wodociągu, miał być już dwa lata temu, ale sprawa ciagnie się i jest ewentualność, że nie będzie tego wodociągu.
Mamy studnię woda OK , ale wymaga założenia filtrów - po opadach jest zmącona i lekko brązowa).
Problem mamy następujący : gdyby nie było tego wodociagu, musimy liczyć na siebie i zainstalować hydrofor do studni. Gdzie można go umieścić, jesli w domu nie będzie poomieszczenia gospodarczego ?

Proszę o wszelkie możliwe do realizacji pomysły.


Podobnie jak parę innych osób na ty forum tak i ja mam własne zdanie na pewne tematy i w temacie zasilania w wodę z własnej studni uważam że lepszym rozwiązaniem dla użytkownika jest pompa głębinowa ( czasami jest to jedyne rozwiązanie) Będzie trochę droższa od zestawu hydroforowego ale zalety to:
- nie zajmuje cennego miejsca w i tak małym domu
- brak hałasu
- bardzo dobra wydajność nawet przy niskim poziomie lustra wody w studni
Wracając do tematu problemem pozostaje okresowe zanieczyszczenie wody Może lepiej zabezpieczyć studnię a jeśli to konieczne zastosować odpowiedni filtr ale to już w pomieszczeniu koniecznie ogrzewanym ( temperatura dodatnia )
Jeśli ktoś jest zagorzałym zwolennikiem zestawów hydroforowych i jednocześnie nie posiada wystarczająco dużo miejsca może taki zestaw zamontować bezpośrednio w studni zabezpieczając przed zamarznięciem jak i przed zalaniem na wiosnę

niezły
31-08-2008, 14:59
TeeF

Witam,
Potrzebuję porady co do sposobu realizacji ogrzewania w domu. Budynek jest nowy, ściany z porotermu-24, poddasze użytkowe. Pierwszym moim zamierzeniem było zastosowanie ogrzewania podłogowego w całym domu. Zasilanie gazem z elementem wykonawczym w postaci kotła kondensacyjnego (viessmann 222). W związku z tym proszę o pomoc i skorygowanie czy to jest dobre podejście?
Czy może zastosowanie grzejników w pokojach na dole i u góry będzie lepszym rozwiązaniem?
Nie mam w temacie żadnego doświadczenia a opieram się jedynie na własnych przemyśleniach, odczuciu oraz opinii instalatorów...

Pozdrawiam,


Wybierając rodzaj ogrzewania inwestorzy kierują się naprawdę bardzo różnymi kryteriami ale podstawowe to rodzaj i sposób wykończenia domu Jeśli masz zamiar mieć podłogi z terakoty to aż prosi się o ogrzewanie podłogowe co wcale nie oznacza że jeśli chcemy mieć ogrzewanie podłogowe nie możemy mieć podłogi drewnianej Wybór rodzaju ogrzewania to wybór indywidualny jak decyzja co jemy dzisiaj na obiad tu nie musimy posiadać żadnej wiedzy ani w jakiś specjalny sposób przygotować naszego domu

Druga sprawa to wybór rodzaju kotłowni i jest taka zasada że złotym środkiem jest gaz ziemny i jeśli ktoś go ma to nie powinien kombinować ale oczywiście może
Nie jestem zwolennikiem Viessmanna wolę Vaillanta Tak czy inaczej wybór kotła gazowego kondensacyjnego uważam za dobry przy wyborze kotła i w przypadku ogrzewania podłogowego należy brać pod uwage cene automatyki ponieważ podłogówka potrzebuje specjalnej drogiej i do tego nie występującej w standardzie ale czasami sprzedawanej w promocji za 1 zł i to może przeważyć o wyborze jaki sposób jej obsługi Bo to przecież użytkownik zostaję z tym sam

niezły
31-08-2008, 21:39
majka1000

Witam!
Mam pytanie ,bo przeczytałem 21 stron postów i nie znalazłem wariantu podobnego do mojego.
Odbieram mieszkanie w szeregówce(stan surowy zamknięty) i co zrobić?
Układ jest taki:
na parterze pomieszczenie kotlownia(wspólna z sąsiadem -ma 3 drożny komin)
Na parterze wejscie do mojego mieszkania(hol 6m2 ze schodami na górę)
Na pietrze wlasciwe mieszkanie(50m2)- salon z cz.jadalna + kuchnia+lazienka+sypialnia.
Moje pytanie czy kociol 2 funkcyjny Turbo sie sprawdzi (Vaillanta,Aristona-Etna,Junkersa-ceracass) do ogrzania mieszkanka i CWU????
bo od pieca do poboru wody wyjdzie rurkami ok 9m(kuchnia) i obok sasiadujaca lazienka(ok 3m)?
Ile moge czekac na ciepla wode z pieca?
Plan mam taki :

Kociolek 2 funkcyjny Turbo(gazowy oczywiscie),5-6 grzejnikow na 1 rozdzielaczu(pex/al/pex rurki Wavin),grzejniki stalowe plytowe Kermi lub Purmo.
Czy musi byc zasobnik CWU(wrazie czego taki 80 l Biawar widzialem) i czy taki mozna podlaczyć do tych pieców-wiadomo inna firma?
Komin -chce zrobic od pieca do komina zestaw powietrzno -spalinowy ,a w srodek kupic Kwasowke-wychodzenie spalin spalin a zasysanie powietrza w przestrzeni kwsowka-szacht.Czy to da rade i jest legalne?
Wodę chcę zlobić też rurkami pex/al/pex.
Dzięki za wszystkie podpowiedzi!!!
Pozdrawiam.
Krzysztof


Przeczytałeś wszystko ?
Zacznijmy od kotła na turbo zgoda ale z jakimś wbudowanym zasobnikiem są takie ale tez się cenią może się okazać że oddzielnie turbo jedno funkcyjny plus zasobnik np. 80L dowolnej firmy może być taniej lub w podobnej cenie a komfort nieporównywalnie lepszy Każdy zasobnik można bez problemu podłączyć do każdego kotła
Widzę jeszcze jeden problem Komin To o czym piszesz to odprowadzenie spalin za pomocą szachu Wszystko jest Ok. oprócz samej rury W kominie będzie rura o średnicy 80 mm i teraz bardzo ważne musi to być oryginalna rura producenta kotła a nie pierwsza lepsza klasówka o średnicy 80 mm z uszczelką
Wyjaśnię dlaczego ( na przykładzie Vaillanta ) Firma Vaillant robi inne rury do kotłów kondensacyjnych a innego kotłów turbo różnią się zarówno samym materiałem jak i rodzajem uszczelki W przypadku kotłów kondensacyjnych mamy do czynienia z mokrymi i agresywnym spalinami o niskiej temperaturze a w przypadku kotłów turbo spaliny są suche ale maja wysoka temperaturę Niestety cena komina do turbo może być znacznie większa niż do kondensata i należy wówczas sprawdzić czy kompletny kociołek kondensacyjny nie będzie w podobnej cenie Sprawdź tez ofertę firmy Immergass

toomek4
01-09-2008, 00:15
Niezły
Rozwiej moje wątpliwości miedz czy wielowarstwówka ???.Kocioł na ekogroszek

niezły
01-09-2008, 21:46
Krótkie pytanie krótka odpowiedz ……. miedz


A reszta zależy od wielkości instalacji rozwiązania samej kotłowni ale zasada generalna jest taka do kotła na opał stały miedz a do gazu i oleju plastik Do gazu i oleju też może być miedz

Kane66
02-09-2008, 06:34
czy zawór zwrotny klapowy BEZ sprężyny bedzie dzialal przy wylaczonej pompie tj czy woda da rade go otworzyc na obejsciu pompy (instalacja w poziomie) ?

Atmos w zaleceniach podaje instalacje takiego zaworu na obejsciu (zwrotny bez sprężyny), mam taki zainstalowany ale obieg z jakiejs przyczyny grawitacyjnie nie idzie. Problem opisalem w watku o buforach ciepła. Wykluczylem zapowietrzenie. Takze na rurkach 1" (stal) przy malej odleglosci (rzędu 4metry rury piec do bufora, dosyc prosto prowadzonej) cos sie powinno dziac prawda ? A tu piec momentalnie wskakuje na 90stC na bardzo malej ilosci opału - obieg wody nie funkcjonuje lub funkcjonuje bardzo wolno. Górna rurka gorąca, góra bufora gorąca, rura powrot zimna (i dobrze, przy wylaczonej pompie woda idzie bezposrednio z dna bufora) ale chyba "staje" na tym nieszczesnym zaworze zwrotnym bez sprezyny bo przeciez gdyby krazyla to piec w chwile czasu na paru patyczkach nie wlazlby na 90stC.

zawor w przyblizeniu wyglada tak: http://www.tycner.pl/?id=sklep/produkt&param=3750 [ale jest calowy o nieco innych proporcjach, moze to jest istotne ze ma taki wypust na gorze jak ten tutaj - niektore nie maja, sa proste jak rurka - nie wiem czy to jest jakas roznica].

uswiadomiono mi juz ze powinien byc pływający zawór zwrotny - czy to to samo co zawór różnicowy ? Tyle ze czemu atmos podaje ze ma byc zwrotny bez sprezyny (rozumiem ze klapowy zwrotny bez sprezyny bo takie sa w handlu).

bratles1
02-09-2008, 23:32
Witam . Mam pytanie co do naprawy nieszczelności na złączkach kszałtek w instalacji C.O. z miedzi.
Czy nieszczelność można naprawić poprzez ponowne rozgrzanie złącza np kolanko rurka( gdzie jest przeciek) i dodanie cyny (lutu). oczywiście po opróżnieniu z wody; czy też lepiej wylutować i zgrzać na nowo po złożeniu na nowo.
Jutro to sprawdzał w praktyce rozgrzeje złącze dodam cyny i.......???- potem napompuję układ powietrzem na 2 atm i sprawdzę czy mi sie udało.

niezły
03-09-2008, 22:19
Kane66

czy zawór zwrotny klapowy BEZ sprężyny bedzie dzialal przy wylaczonej pompie tj czy woda da rade go otworzyc na obejsciu pompy (instalacja w poziomie) ?

Atmos w zaleceniach podaje instalacje takiego zaworu na obejsciu (zwrotny bez sprężyny), mam taki zainstalowany ale obieg z jakiejs przyczyny grawitacyjnie nie idzie. Problem opisalem w watku o buforach ciepła. Wykluczylem zapowietrzenie. Takze na rurkach 1" (stal) przy malej odleglosci (rzędu 4metry rury piec do bufora, dosyc prosto prowadzonej) cos sie powinno dziac prawda ? A tu piec momentalnie wskakuje na 90stC na bardzo malej ilosci opału - obieg wody nie funkcjonuje lub funkcjonuje bardzo wolno. Górna rurka gorąca, góra bufora gorąca, rura powrot zimna (i dobrze, przy wylaczonej pompie woda idzie bezposrednio z dna bufora) ale chyba "staje" na tym nieszczesnym zaworze zwrotnym bez sprezyny bo przeciez gdyby krazyla to piec w chwile czasu na paru patyczkach nie wlazlby na 90stC.

zawor w przyblizeniu wyglada tak: http://www.tycner.pl/?id=sklep/produkt&param=3750 [ale jest calowy o nieco innych proporcjach, moze to jest istotne ze ma taki wypust na gorze jak ten tutaj - niektore nie maja, sa proste jak rurka - nie wiem czy to jest jakas roznica].

uswiadomiono mi juz ze powinien byc pływający zawór zwrotny - czy to to samo co zawór różnicowy ? Tyle ze czemu atmos podaje ze ma byc zwrotny bez sprezyny (rozumiem ze klapowy zwrotny bez sprezyny bo takie sa w handlu).

Instalacja grawitacyjna wcale nie jest taka prosta ciekaw jestem ilu hydraulików potrafi ją jeszcze wykonać
By instalacja działała grawitacyjnie opory przepływu muszą być mniejsze od wysokości instalacji pomnożonej przez różnicę ciężarów zależnych od temperatury
W skrócie im instalacja wyższa tym lepiej będzie grzała a taki zawór zwrotny może być rzeczywiście przyczyną braku obiegu Podeślij jakieś zdjęcie kotłowni może coś doradzę

niezły
04-09-2008, 07:56
bratles1

Witam . Mam pytanie co do naprawy nieszczelności na złączkach kszałtek w instalacji C.O. z miedzi.
Czy nieszczelność można naprawić poprzez ponowne rozgrzanie złącza np kolanko rurka( gdzie jest przeciek) i dodanie cyny (lutu). oczywiście po opróżnieniu z wody; czy też lepiej wylutować i zgrzać na nowo po złożeniu na nowo.
Jutro to sprawdzał w praktyce rozgrzeje złącze dodam cyny i.......???- potem napompuję układ powietrzem na 2 atm i sprawdzę czy mi sie udało.

Niestety nie jeśli chcemy naprawić nieprawidłowo wykonany lut musimy zrobić to od nowa Rury oczyścić na gorąco z cyny i dać nowa kształtkę i jeszcze jedna ważna informacja instalacja miedziana po złożeniu i posmarowaniu pastą powinna być szybko polutowana nie może być takiej sytuacji że ktoś nam poskładał instalację i posmarował pastą a my jak wrócimy z pracy to sprawdzimy czy dobrze zrobiona i własnoręcznie ją polutujemy tak nie można

majka1000
09-09-2008, 11:51
Witam!
Mam pytanie ,bo przeczytałem 21 stron postów i nie znalazłem wariantu podobnego do mojego.
Odbieram mieszkanie w szeregówce(stan surowy zamknięty) i co zrobić?
Układ jest taki:
na parterze pomieszczenie kotlownia(wspólna z sąsiadem -ma 3 drożny komin)
Na parterze wejscie do mojego mieszkania(hol 6m2 ze schodami na górę)
Na pietrze wlasciwe mieszkanie(50m2)- salon z cz.jadalna + kuchnia+lazienka+sypialnia.
Moje pytanie czy kociol 2 funkcyjny Turbo sie sprawdzi (Vaillanta,Aristona-Etna,Junkersa-ceracass) do ogrzania mieszkanka i CWU????
bo od pieca do poboru wody wyjdzie rurkami ok 9m(kuchnia) i obok sasiadujaca lazienka(ok 3m)?
Ile moge czekac na ciepla wode z pieca?
Plan mam taki :

Kociolek 2 funkcyjny Turbo(gazowy oczywiscie),5-6 grzejnikow na 1 rozdzielaczu(pex/al/pex rurki Wavin),grzejniki stalowe plytowe Kermi lub Purmo.
Czy musi byc zasobnik CWU(wrazie czego taki 80 l Biawar widzialem) i czy taki mozna podlaczyć do tych pieców-wiadomo inna firma?
Komin -chce zrobic od pieca do komina zestaw powietrzno -spalinowy ,a w srodek kupic Kwasowke-wychodzenie spalin spalin a zasysanie powietrza w przestrzeni kwsowka-szacht.Czy to da rade i jest legalne?
Wodę chcę zlobić też rurkami pex/al/pex.
Dzięki za wszystkie podpowiedzi!!!
Pozdrawiam.
Krzysztof
[/quote]

Przeczytałeś wszystko ?
Zacznijmy od kotła na turbo zgoda ale z jakimś wbudowanym zasobnikiem są takie ale tez się cenią może się okazać że oddzielnie turbo jedno funkcyjny plus zasobnik np. 80L dowolnej firmy może być taniej lub w podobnej cenie a komfort nieporównywalnie lepszy Każdy zasobnik można bez problemu podłączyć do każdego kotła
Widzę jeszcze jeden problem Komin To o czym piszesz to odprowadzenie spalin za pomocą szachu Wszystko jest Ok. oprócz samej rury W kominie będzie rura o średnicy 80 mm i teraz bardzo ważne musi to być oryginalna rura producenta kotła a nie pierwsza lepsza klasówka o średnicy 80 mm z uszczelką
Wyjaśnię dlaczego ( na przykładzie Vaillanta ) Firma Vaillant robi inne rury do kotłów kondensacyjnych a innego kotłów turbo różnią się zarówno samym materiałem jak i rodzajem uszczelki W przypadku kotłów kondensacyjnych mamy do czynienia z mokrymi i agresywnym spalinami o niskiej temperaturze a w przypadku kotłów turbo spaliny są suche ale maja wysoka temperaturę Niestety cena komina do turbo może być znacznie większa niż do kondensata i należy wówczas sprawdzić czy kompletny kociołek kondensacyjny nie będzie w podobnej cenie Sprawdź tez ofertę firmy Immergass[/

Dziękuję bardzo za odpowiedź!!!(przepraszam ,że dopiero teraz z podziękowaniami ale....życie..)
No to mi Pan zabił ćwieka z tym kominem...
Kocioł 2 funk z zasomnikiem wyjdzie tyle co ! funk z zasob(witopwnd 100 +120 l zasobnik-ok 4300 w wersji turbo(allegro)).To juz wole tego witopenda.
Cały czas zastanawiam się nad tym turbo 2 funkcyjnym bez zasobnika(bo inwestycja o 2000 zl mniejsza).Próbowałem to przeliczać i wychodzi mi że w rurkach będzie strata ok 4-6 l wody (fi 25) na tych metrach do punktów czerpania.
Wiadomo najwiekszy minus to ,że piec będzie startował przy kazdym odkręceniu kurka z wodą.
Ale piec 1 f z zasobnikiem też caly czas ogrzewa wode w zasobniku(nic za darmo).Czy mogę jakoś obliczyć wydatek energi pieca na ogrzanie wody w zasobniku w ciagu doby(oczywiscie przy braku poboru) ?Z jakiego wzoru?
Pozdrawiam
krzych

JATANER
10-09-2008, 13:09
Witam "niezły"!

Mam prośbę:
Czy mógłbyś mi podesłać schemacik hydrauliczny kotłowni składającej się z niżej wymienionych elementów:
1) Kocioł gazowy na propan Vaillant ecoTEC 246 VC plus
2) Zasobnik ACV HL160
3) Rozdzielacz ogrzewania podłogowego ze wskaźnikami przepływu (ogrzewanie podłogowe na całym parterze domu)
4) Rozdzielać ogrzewania grzejnikowego (ogrzewanie grzejnikowe na poddaszu użytkowym)
5) Grupa pompowa Bimsa (do obiegu podłogówki) z zaworem mieszającym
6) grupy bezpieczeństwa
7) Automatyka: CalirMATIC 430 + modół VR 61 do podłogówki

Do tego oczywiście naczynie przeponowe, grupy bezpieczeństwa

Instalację w kotłowni chcę wykonać w miedzi.
C.w.u. będzie wyposażona w cyrkulację.

Prosze o podpowiedzi ile i jakich pompek należy użyć, gdzie wymagane sa zaworki i filterki no i jak połączyć automatykę.
A może jeszcze czegoś potrzebuję do tego wszystkiego??


Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam
Krzysiek

magdab7
11-09-2008, 13:35
Witam serdecznie wszystkich budujących i fachowców wspierających tych pierwszych poradami.

Ja również zwracam się z prośbą o poradę.

Wczoraj hydraulicy zamontowali mi piec 1 funkcyjny Vaillanta atmotec plus wraz z zasobnikiem z cyrkulacją (dom 200m2, 3 łazienki, podłogówka 60m2).

Radość z kolejnego etapu budowy który jak myślałam mam już za sobą przyćmił nieco wygląd ustrojstwa które powstało po połączeniu wszystkich urządzeń, które jak nic przypomina mi kontrukcję z TESTOSTERONU.

Proszę powiedzcie mi czy taka ilość rurek jest konieczna, czy można ją jakoś zmniejszyć, czy konieczne jest nałożenie na rurki osłonek i czy ta niebieska piłka (podobno jakiś zbiornik i odpowietrzacz w jednym) nie powinna być przypadkiem wyżej.

http://images49.fotosik.pl/9/3ffcfabef1722608.jpg (www.fotosik.pl)

http://images47.fotosik.pl/9/003d6aa3f6dd3d27.jpg (www.fotosik.pl)

Być może jeszcze jakieś inne spostrzeżenia będziecie mieli.

Będę bardzo wdzięczna za szybką odpowiedź.

Pozdrawiam,

skrol
12-09-2008, 07:07
Poza tym że dali ocynkowane łączki w instalacji miedzianej to wszystko oki.
Może tylko że przewód do pompki powinien wchodzić od dołu.

magdab7
12-09-2008, 08:03
Stokrotne dzięki za odpowiedź.

Proszę powiedz czy te ocynkowane łączki w jakiś negatywny sposób mogą wpłynąć na działanie całego systemu.

No i czy ten przewód może być na górze, czy musi być od dołu?

Pozdrawiam,

skrol
12-09-2008, 18:49
Zabrania tego polska norma PN-H-74200
Rury stalowe ocynkowane można stosować do ciepłej wody gospodarczej o temperaturze do 60 st.C.
Ocynkowane rury stalowe można stosować jeżeli:
- temperatura wody nie przekracza 60st.C,
- prawidłowo dobrano technologię dodatkowego uzdatniania wody,
- brak miedzi w instalacji.

niezły
12-09-2008, 22:28
majka1000

Witam!
Mam pytanie ,bo przeczytałem 21 stron postów i nie znalazłem wariantu podobnego do mojego.
Odbieram mieszkanie w szeregówce(stan surowy zamknięty) i co zrobić?
Układ jest taki:
na parterze pomieszczenie kotlownia(wspólna z sąsiadem -ma 3 drożny komin)
Na parterze wejscie do mojego mieszkania(hol 6m2 ze schodami na górę)
Na pietrze wlasciwe mieszkanie(50m2)- salon z cz.jadalna + kuchnia+lazienka+sypialnia.
Moje pytanie czy kociol 2 funkcyjny Turbo sie sprawdzi (Vaillanta,Aristona-Etna,Junkersa-ceracass) do ogrzania mieszkanka i CWU????
bo od pieca do poboru wody wyjdzie rurkami ok 9m(kuchnia) i obok sasiadujaca lazienka(ok 3m)?
Ile moge czekac na ciepla wode z pieca?
Plan mam taki :

Kociolek 2 funkcyjny Turbo(gazowy oczywiscie),5-6 grzejnikow na 1 rozdzielaczu(pex/al/pex rurki Wavin),grzejniki stalowe plytowe Kermi lub Purmo.
Czy musi byc zasobnik CWU(wrazie czego taki 80 l Biawar widzialem) i czy taki mozna podlaczyć do tych pieców-wiadomo inna firma?
Komin -chce zrobic od pieca do komina zestaw powietrzno -spalinowy ,a w srodek kupic Kwasowke-wychodzenie spalin spalin a zasysanie powietrza w przestrzeni kwsowka-szacht.Czy to da rade i jest legalne?
Wodę chcę zlobić też rurkami pex/al/pex.
Dzięki za wszystkie podpowiedzi!!!
Pozdrawiam.
Krzysztof


Przeczytałeś wszystko ?
Zacznijmy od kotła na turbo zgoda ale z jakimś wbudowanym zasobnikiem są takie ale tez się cenią może się okazać że oddzielnie turbo jedno funkcyjny plus zasobnik np. 80L dowolnej firmy może być taniej lub w podobnej cenie a komfort nieporównywalnie lepszy Każdy zasobnik można bez problemu podłączyć do każdego kotła
Widzę jeszcze jeden problem Komin To o czym piszesz to odprowadzenie spalin za pomocą szachu Wszystko jest Ok. oprócz samej rury W kominie będzie rura o średnicy 80 mm i teraz bardzo ważne musi to być oryginalna rura producenta kotła a nie pierwsza lepsza klasówka o średnicy 80 mm z uszczelką
Wyjaśnię dlaczego ( na przykładzie Vaillanta ) Firma Vaillant robi inne rury do kotłów kondensacyjnych a innego kotłów turbo różnią się zarówno samym materiałem jak i rodzajem uszczelki W przypadku kotłów kondensacyjnych mamy do czynienia z mokrymi i agresywnym spalinami o niskiej temperaturze a w przypadku kotłów turbo spaliny są suche ale maja wysoka temperaturę Niestety cena komina do turbo może być znacznie większa niż do kondensata i należy wówczas sprawdzić czy kompletny kociołek kondensacyjny nie będzie w podobnej cenie Sprawdź tez ofertę firmy Immergass[/

Dziękuję bardzo za odpowiedź!!!(przepraszam ,że dopiero teraz z podziękowaniami ale....życie..)
No to mi Pan zabił ćwieka z tym kominem...
Kocioł 2 funk z zasomnikiem wyjdzie tyle co ! funk z zasob(witopwnd 100 +120 l zasobnik-ok 4300 w wersji turbo(allegro)).To juz wole tego witopenda.
Cały czas zastanawiam się nad tym turbo 2 funkcyjnym bez zasobnika(bo inwestycja o 2000 zl mniejsza).Próbowałem to przeliczać i wychodzi mi że w rurkach będzie strata ok 4-6 l wody (fi 25) na tych metrach do punktów czerpania.
Wiadomo najwiekszy minus to ,że piec będzie startował przy kazdym odkręceniu kurka z wodą.
Ale piec 1 f z zasobnikiem też caly czas ogrzewa wode w zasobniku(nic za darmo).Czy mogę jakoś obliczyć wydatek energi pieca na ogrzanie wody w zasobniku w ciagu doby(oczywiscie przy braku poboru) ?Z jakiego wzoru?
Pozdrawiam
krzych
[/quote]

Jeśli masz czas to sprawdź jeszcze taką kombinacje kociołek jedno funkcyjny i do tego obcy zasobnik np. coś z Biawaru może być okrągły 100L
Pytasz o wzór a w zasadzie o straty postojowe każdy producent takiego zasobnika podaję to w Watach poszukaj na ich stronach
Będę się upierał za kotłem plus zasobnik obojętnie jakiej firmy bo komfort przede wszystkim

anulcia 1234
12-09-2008, 22:44
wszystko było dobrze z piecem i ogrzewaniem dopóki nie przegrzałam wody w piecu do temperatury prawie 100 stopni.dodam ze piec jest z 10 letni na węgiel ale instalacja(kaloryfery i rury) ma ze 20,mamy zwykły piec bez pąmpki tylko w tamtym roku podpięliśmy bojler dwu płaszczowy do ciepłej wody.dodam że mamy zrobiony mały obieg zamykany na bojler i na tym zamkniętym obiegu wtedy mi się ta woda przegrzała.,od tej pory rozpalając w piecu temperatura momentalnie rośnie a ciepła woda i centralne prawie się nie nagrzewają!mąż wielokrotnie spuszczał wodę z całego układu bo myśleliśmy że się gdzieś coś zapowietrzyło ale to nic nie pomogło!proszę o pomoc co to może być!czy bez hydraulika się nie obędzie?

pluton
13-09-2008, 21:16
Mam pytanie.

W projekcie mam juz dobrane kaloryfery, rury i kocioł. Problem w tym, że jest tam system trójnikowy, którego nie chcę. Z kotła wychodzi fi18, później rozgałęzia się na fi15 a do grzejników dochodzi fi12 (rury pex-al-pex).

Ja chcę system rozdzielaczowy i stąd moje pytanie:

Czy dać rury fi18 do rozdzielaczy i fi12 do kaloryferów (tak na logike mi wyszło) ?

niezły
14-09-2008, 18:45
JATANER

Witam "niezły"!

Mam prośbę:
Czy mógłbyś mi podesłać schemacik hydrauliczny kotłowni składającej się z niżej wymienionych elementów:
1) Kocioł gazowy na propan Vaillant ecoTEC 246 VC plus
2) Zasobnik ACV HL160
3) Rozdzielacz ogrzewania podłogowego ze wskaźnikami przepływu (ogrzewanie podłogowe na całym parterze domu)
4) Rozdzielać ogrzewania grzejnikowego (ogrzewanie grzejnikowe na poddaszu użytkowym)
5) Grupa pompowa Bimsa (do obiegu podłogówki) z zaworem mieszającym
6) grupy bezpieczeństwa
7) Automatyka: CalirMATIC 430 + modół VR 61 do podłogówki

Do tego oczywiście naczynie przeponowe, grupy bezpieczeństwa

Instalację w kotłowni chcę wykonać w miedzi.
C.w.u. będzie wyposażona w cyrkulację.

Prosze o podpowiedzi ile i jakich pompek należy użyć, gdzie wymagane sa zaworki i filterki no i jak połączyć automatykę.
A może jeszcze czegoś potrzebuję do tego wszystkiego??


Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam
Krzysiek


Podaj adres to coś podeślę
Ale jeśli ma być grupa pompowa Bimsa do podłogówki to również druga do obiegu grzejników no mi jeszcze sprzęgło hydrauliczne albo zamiast grupy pompowej można to wykonać samemu z miedzi tak jak na tym zdjęciu http://mendrycki.pl/galeria/image.php?photo=kotlownia 01.jpg&galeria=kotlownie&podpis=kotlownia 01

niezły
14-09-2008, 18:55
magdab7

Witam serdecznie wszystkich budujących i fachowców wspierających tych pierwszych poradami.

Ja również zwracam się z prośbą o poradę.

Wczoraj hydraulicy zamontowali mi piec 1 funkcyjny Vaillanta atmotec plus wraz z zasobnikiem z cyrkulacją (dom 200m2, 3 łazienki, podłogówka 60m2).

Radość z kolejnego etapu budowy który jak myślałam mam już za sobą przyćmił nieco wygląd ustrojstwa które powstało po połączeniu wszystkich urządzeń, które jak nic przypomina mi kontrukcję z TESTOSTERONU.

Proszę powiedzcie mi czy taka ilość rurek jest konieczna, czy można ją jakoś zmniejszyć, czy konieczne jest nałożenie na rurki osłonek i czy ta niebieska piłka (podobno jakiś zbiornik i odpowietrzacz w jednym) nie powinna być przypadkiem wyżej.





Być może jeszcze jakieś inne spostrzeżenia będziecie mieli.

Będę bardzo wdzięczna za szybką odpowiedź.

Pozdrawiam,


Przecież to kotłownia popatrz na te które ja wykonałem
Generalnie jest kilka uwag podstawowa to mieszanie złączek ocynkowanych z miedzią
Wadą może być po pewnym czasie zniszczenie złączek ocynkowanych w skutek kontaktu z miedzią a dodatkowo może to powodować zapowietrzanie się instalacji ale uwaga wodorem
Naczynie przeponowe to niebieskie może być w dowolnym miejscu kwestia gustu Z tego co widzę to jest tez dodatkowy obieg grzewczy (podłogówka )z zaworem 3 drogowym i własną pompką ale w takim przypadku dał bym dodatkową pompkę na grzejniki ponieważ mogą być okresowo niedogrzane ( ciepło z kotła może zabrać pompka od podłogówki )

niezły
14-09-2008, 19:12
anulcia 1234

wszystko było dobrze z piecem i ogrzewaniem dopóki nie przegrzałam wody w piecu do temperatury prawie 100 stopni.dodam ze piec jest z 10 letni na węgiel ale instalacja(kaloryfery i rury) ma ze 20,mamy zwykły piec bez pąmpki tylko w tamtym roku podpięliśmy bojler dwu płaszczowy do ciepłej wody.dodam że mamy zrobiony mały obieg zamykany na bojler i na tym zamkniętym obiegu wtedy mi się ta woda przegrzała.,od tej pory rozpalając w piecu temperatura momentalnie rośnie a ciepła woda i centralne prawie się nie nagrzewają!mąż wielokrotnie spuszczał wodę z całego układu bo myśleliśmy że się gdzieś coś zapowietrzyło ale to nic nie pomogło!proszę o pomoc co to może być!czy bez hydraulika się nie obędzie?


Podeślij fotkę kotłowni najlepiej tak z dala aby było widać podłączenie bojlera Prawdopodobna przyczyna nieprawidłowej pracy instalacji jest jakieś uszkodzenie elementu wykonanego z plastiku Może kula w zaworze różnicowym się zapiekła albo zablokował się zawór odcinający grzejniki do grzania samego bojlera Dawaj jakaś fotkę

niezły
14-09-2008, 19:22
pluton

Mam pytanie.

W projekcie mam juz dobrane kaloryfery, rury i kocioł. Problem w tym, że jest tam system trójnikowy, którego nie chcę. Z kotła wychodzi fi18, później rozgałęzia się na fi15 a do grzejników dochodzi fi12 (rury pex-al-pex).

Ja chcę system rozdzielaczowy i stąd moje pytanie:

Czy dać rury fi18 do rozdzielaczy i fi12 do kaloryferów (tak na logike mi wyszło) ?


A w jakim systemie takie średnice Nie wiem ile masz grzejników na jeden rozdzielacz i jakiej mocy ale z kotłowni do rozdzielaczy dał bym rure fi 20 lub 25 Bardziej tą drugą a od rozdzielacza do grzejników fi 16 ale mogą być też i wyjątki i od rozdzielacza do grzejnika można dać fi 20 zależy to generalnie od mocy grzejników i długości rur od rozdzielacza do grzejnika i jeszcze jedna uwaga staraj się robić instalację z materiałów dostępnych na danym terenie ( sprawa dość ważna w przypadku przeróbek rób awarii ) Jeśli w domu jest więcej niż jeden rozdzielacz zasilam go oddzielnie z kotłowni a nie łącze na trójnik po drodze

tomzoo
14-09-2008, 21:26
Witam mam taką sytuację:
W domu wyjdzie ok. 60 m2 ogrzewania podłogowego:
na dole salon, kuchnia, korytarz - pomiędzy nimi nie ma drzwi, łazienka przy sypialni. W sypialni grzejnik.
Na górze 3 pokoje grzejniki, 2 garderoby grzejniki, łazienka podłogowe.
Dom typu stodoła, dach dwuspadowy, bk 400 36,5 + styro 5-6 cm (styro w planie), podłoga ocieplona 15 cm styro, dach ocieplony będzie ok. 20-22 cm wełna. Komin przystosowany do kotła kondensacyjnego (2 przepływowy).
Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.
Chciałbym zastosować kocioł kondensacyjny i grzejniki zwymiarowane na niższą termp. Czy warto tak wymiarować? Czy lepiej zastosować jakiś układ mieszający przy podłogówce i temp. do grzejników 70-75?
No druga rzecz jaka mnie nurtuje. Wg instalatora wychodzi 6 obwodów podłogówki (2 salon, 1 kuchnia, 1łazienka parter, 1 łazienka piętro, 1 korytarz)
Jak powinno wyglądać sterowanie takim układem? aby można było z tym żyć? Czy wystarczy termostat przy rozdzielaczu podłogówki? Czy też lepiej zamontować w reprezentatywnym punkcie domu czujnik pomiaru temperatury połączony z elektrozaworami?
W salonie będzie kominek (palenisko zamknięte) tradycyjny. Czy tam w związku z okresowym paleniem w kominku (nie wiem jak częstym) może zamontować na jego obwody te elektrozawory, a na resztę podłogówki zastosować nastawy stałe na przepływach w rozdzielaczu?
No i pozostaje jeszcze kwestia kotła - chciałbym 1 funkcyjny z zasobnikiem. Jest mały kłopot z miejscem - albo będą oba wiszące i kocioł i zasobnik (ok. 100-120 l czy są takie wiszące?), albo kocioł by musiał być ze zintegrowanym zasobnikiem - instalator poleca Vitodens 222. Jaki kocioł będzie optymalny w moim przypadku? Rodzina 2 z planowaną rozbudową do 4 osób.
Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc.

niezły
14-09-2008, 21:32
taka mała kombinacja Kociołek gazowy i na opał stały z zasobnikiem

ftp://fotka%40mendrycki.pl:[email protected]/vaillant%20i%20zebiec.jpg

anulcia 1234
15-09-2008, 08:43
jakim sposobem tu sie wrzuca fotki?