PDA

Zobacz pełną wersję : Hydraulik do usług



Strony : 1 2 3 4 5 [6] 7 8

rusek007
15-09-2008, 09:23
Niezły, może Ty podpowiesz. Jak sterować dopływem wody do bojlera gdy spada temperatura w instalacji (bo gaśnie kominek) a pompy jeszcze chodzą.Jakie zastosować zawory by bojler nie działał jako bufor ciepła. Czyli grzejniki chłodne, a w bojlerze jest ciepła woda??

JATANER
15-09-2008, 11:44
JATANER

Witam "niezły"!

Mam prośbę:
Czy mógłbyś mi podesłać schemacik hydrauliczny kotłowni składającej się z niżej wymienionych elementów:
1) Kocioł gazowy na propan Vaillant ecoTEC 246 VC plus
2) Zasobnik ACV HL160
3) Rozdzielacz ogrzewania podłogowego ze wskaźnikami przepływu (ogrzewanie podłogowe na całym parterze domu)
4) Rozdzielać ogrzewania grzejnikowego (ogrzewanie grzejnikowe na poddaszu użytkowym)
5) Grupa pompowa Bimsa (do obiegu podłogówki) z zaworem mieszającym
6) grupy bezpieczeństwa
7) Automatyka: CalirMATIC 430 + modół VR 61 do podłogówki

Do tego oczywiście naczynie przeponowe, grupy bezpieczeństwa

Instalację w kotłowni chcę wykonać w miedzi.
C.w.u. będzie wyposażona w cyrkulację.

Prosze o podpowiedzi ile i jakich pompek należy użyć, gdzie wymagane sa zaworki i filterki no i jak połączyć automatykę.
A może jeszcze czegoś potrzebuję do tego wszystkiego??


Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam
Krzysiek


Podaj adres to coś podeślę
Ale jeśli ma być grupa pompowa Bimsa do podłogówki to również druga do obiegu grzejników no mi jeszcze sprzęgło hydrauliczne albo zamiast grupy pompowej można to wykonać samemu z miedzi tak jak na tym zdjęciu http://mendrycki.pl/galeria/image.php?photo=kotlownia 01.jpg&galeria=kotlownie&podpis=kotlownia 01




Witam

Mam grupe pompową do podłogówki a na kaloryferki planuję dać pompkę dodatkową. Proszę coś więcej informacji na temat sprzęgł hydraulicznego bo nie bardzo kumam o co z tym chodzi.
I jeszcze dwa pytanka:
- czy grupę bezpieczeństawa na obiegu CWU zakłada się na dopływie zimnej wody do zasobnika?
- czy do tego pieca wymagane jest naczynie przeponowe na obieg ogrzewania??
Acha mój adresik to: [email protected]


Za wszystkie podpowiedzi serdecznie dziekuję i pozdrawiam
Krzysiek

magdab7
15-09-2008, 15:01
Wadą może być po pewnym czasie zniszczenie złączek ocynkowanych w skutek kontaktu z miedzią a dodatkowo może to powodować zapowietrzanie się instalacji ale uwaga wodorem


Serdecznie dziękuję Niezły i Skrol,

Trochę się przeraziłam tym ocynkiem w połączeniu z miedzią i możliwością wydzielania się wodoru. A chciałam do kotłowni wstawić kuchenkę gazową, aby była na wszelki wypadek jakby prądu zabrakło.

Rozumiem, że powinnam zmusić wykonawcę do zmiany złączek na miedziane?

No i co, z przewodem od pompki - czy poprawiać, aby wchodził od dołu.

Pozdrawiam i przepraszam, że tak dręczę.

Magda

anulcia 1234
15-09-2008, 20:28
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/68aeb172d6ad9aa2.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1a6a17e43e6eaec5.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2e588186a72c4816.html

anulcia 1234
15-09-2008, 21:29
proszę mi powiedzieć(na [email protected]) ile by mnie kosztowało gdyby pan zechciał przyjechać i zrobić mi to centralno bo zrobiło się zimno a w domu nie daje się wytrzymać a mam jeszcze małe dziecko!?

skrol
16-09-2008, 04:50
Wadą może być po pewnym czasie zniszczenie złączek ocynkowanych w skutek kontaktu z miedzią a dodatkowo może to powodować zapowietrzanie się instalacji ale uwaga wodorem


Serdecznie dziękuję Niezły i Skrol,

Trochę się przeraziłam tym ocynkiem w połączeniu z miedzią i możliwością wydzielania się wodoru. A chciałam do kotłowni wstawić kuchenkę gazową, aby była na wszelki wypadek jakby prądu zabrakło.

Rozumiem, że powinnam zmusić wykonawcę do zmiany złączek na miedziane?

No i co, z przewodem od pompki - czy poprawiać, aby wchodził od dołu.

Pozdrawiam i przepraszam, że tak dręczę.

Magda

Wystarczy zamienić jego wyjście z pompki... powinien być w dół żeby ewentualny wyciek wody nie spowodował porażenia prądem, lub zwarcia

magdab7
16-09-2008, 08:01
Serdeczne, stokrotne dzięki.

Pozdrawiam,

ZbynioR
19-09-2008, 09:22
ZbynioR Wysłany: 05 Lut 2008 11:23 Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

Witaj Niezły
czy może mi wytłumaczyć jak wyregulować podlogówkę?
mam rozdzielacz z 5 obwodami każdy posiada przepływomierz wyskalowany w l/min.
obwod 1. - ma długosc około 70 m z pex 20
0bwod 2. - ma dlugosc okolo 70 m z pex 16
obwod 3. - ma dlugosc okolo 40 m z pex 16
obwod 4. - ma dlugosc okolo 30 m z pex 16
obwod 5. - ma dlugosc okolo 20 m z pex 16

pozdrawiam i dzieki za pomoc
zbyszek


Przepływomierze powinny wskazywać na poziomie 11/2 do 2 l/min szybszy przepływ oczywiście na dłuższych pętlach

Hello Niezly
wracam z dodatkowym pytaniem do pytan sprzed 6 miesiecy ;)
a mianowicie jak mam na rozdzielaczu przeplywomierze ktore sa wyskalowane w l/m i mozna nimi krecic oraz mam na dolnej belce pokretla to czym trzeba krecic aby uzyskac wlasnie taki przeplyw. troche przykrecic przeplywomierz oraz kurek na dolnej belce ?? czy moze inaczej

pozdro i dzieki za pomoc
zbyszek

piotrulex
19-09-2008, 10:18
uklad otwartu, kociol na ekogroszek. kotlownia w piwnicy a dom 3 poziomowy

bulgocze, kapie i ogolnie glosno w kaloryferach i mowia zeby odpowietrzac

powietrza zawsze nieco wyskoczy ale pozniej woda leci

majster mowil zebym nawet z 1-2 litry spuszcza z kaloryfera to bedzie dobrze - tylko ma dpouszczac wody do naczynia na strychu

od kad mam zaczac odpowietrzanie. od poddasza, parteru czy piwnicy??

faktycznie az tyle ytrzeba spuszczac aby wywalic cale powietrze

ktos wspomnial o jakims separatorze ale to dodatkowe kilka stowek - jak trzeba bedzie to zamontuje ale o tym ewentualnie pozniej

instalacja na twardej miedzi, grzejniki purmo, rozdzielacz tylko do podlogowki na osobnej pompie

zawor chyba 4-drozny

pluszku
19-09-2008, 12:52
pytanie do niezłyego
Czy praktykuje sie łączenie instalacji podłogowej z grzejnikami typy Regulus?
Dom jest mały: na parterze 50m2 podłogówki + 2 grzejniki (w garazu i kotłowni) i mały drabinkowy w łazience wspomagajacy podgłowke.
Na pietrze 3 pokoje po 15 m2 plus mała garderoba, korytarz i łazienka.
W sumie na pietrze 5 grzejnikow + jeden drabinkowy.
Kociał CO Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C jednofunkcyjny + Zasobnik CWU 120 litrow.
Podłogowka ze sprzegłem hydraulicznym.
Dom nieduzy, dobrze ocieplony.
Czy połączenie grzejnikow zawierajacych mała ilosc wody (Regulusy) z podłogówka w ktorej tej wody jest raczej sporo ( 8 mb przewodow grzejnych na 1 m2 powierzchni) ma sens?
Czy da sie korzystac w tej sytuacji z zalety Regulusow (szybkie nagrzewanie, mała pojemnosc wody) lecz jednoczesnie nia tracic na zbednym "taktowaniu" kotła?
Grzejniki chciałbym aby pracowały w trybie niskotemperaturowym 55/40/20.
Ma to "rece i nogi" czy tez pomysł jest do bani?
Kocioł kupiony, podłogowka ułożona, stoje przed zakupem grzejnikow.

joamor
19-09-2008, 14:20
Ja mam pytanie odnośnie kombinacji ze zdjęcia, tzn kocioł gazowy razem z kotłem na paliwo stałe. Chcielibyśmy zrobić coś takiego, ale ostatnio człowiek robiący przyłącze gazu stwierdził, że nie można łączyć w jednym pomieszczeniu takich kotłów, że producent kotła gazowego nie da na tak zamontowany kocioł gwarancji. Jak to wygląda?
Drugie pytanie, czy kocioł na paliwo stale pracuje w takim zestawieniu jako układ otwarty, a gazowy jako zamknięty? Podobno tak powinno być aby było bezpiecznie? Bardzo proszę o rady jak rozwiązać takie połączenie, nasz hydraulik ciągle myśli nad tematem i coś nic nie może wymyślić...

piotrulex
19-09-2008, 14:48
Ja mam pytanie odnośnie kombinacji ze zdjęcia, tzn kocioł gazowy razem z kotłem na paliwo stałe. Chcielibyśmy zrobić coś takiego, ale ostatnio człowiek robiący przyłącze gazu stwierdził, że nie można łączyć w jednym pomieszczeniu takich kotłów, że producent kotła gazowego nie da na tak zamontowany kocioł gwarancji. Jak to wygląda?
Drugie pytanie, czy kocioł na paliwo stale pracuje w takim zestawieniu jako układ otwarty, a gazowy jako zamknięty? Podobno tak powinno być aby było bezpiecznie? Bardzo proszę o rady jak rozwiązać takie połączenie, nasz hydraulik ciągle myśli nad tematem i coś nic nie może wymyślić...

nie znam sie ale z tego co wiem

1. tak, osobne pomieszczenie
2. tak jak piszesz - tu otwarty a tam zamkniety

:D

tomzoo
24-09-2008, 13:35
Witam, mam takie pytanko - są na rynku dostępne 2 kotły kondensacyjne Vaillanta
eco tec plus VC 126 (moc modulacji CO od 6-12 kW)
i
eco tec plus VC 186 (moc modulacji CO od 7-18 kW)

Czy na moje warunki w zupełności wystarczy ten o modulacji do 12kW (dom BK 400 36,5 ocieplony 5 cm styro, podłoga 15 cm styro FS100, dach 22 cm toprock/superrock, okna 5kom. K1,0, went mech z reku) pow. 145m2 z poddaszem użytk.
Z bardzo ogólnych wyliczeń wynika, że powinien wystarczyć w zupełności.
Natomiast instalator sugeruje mi, że przy przygotowaniu c.w.u. taka moc kotła może być niewystarczająca i zasobnik będzie się długo nagrzewał.
Nie wiem co na to Vaillant (jeszcze nie dostałem odpowiedzi) - ale na stronce producenta podana jest informacja że dla obu kotłów jest ta sama moc nominalna 18 kW c.w.u.
http://www.vaillant.pl/Klienci_indywidualni/systems-and-products/gas/gastype1/produkt_vaillant/ecoTEC_VC_plus.html
Czy przy użyciu tych dwóch kotłów rzeczywiście nie będzie różnicy w szybkości przygotowania ciepłej wody???
Różnica w cenie nie jest kolosalna, ale słysząłem, że przy mniejszym kotle (nie przewymiarowanym) jest mniejsze zużycie gazu ze względu na lepszą modulację.
Czy ktoś mi pomoże w tym temacie?
Pozdr.

tomzoo
24-09-2008, 13:35
Witam, mam takie pytanko - są na rynku dostępne 2 kotły kondensacyjne Vaillanta
eco tec plus VC 126 (moc modulacji CO od 6-12 kW)
i
eco tec plus VC 186 (moc modulacji CO od 7-18 kW)

Czy na moje warunki w zupełności wystarczy ten o modulacji do 12kW (dom BK 400 36,5 ocieplony 5 cm styro, podłoga 15 cm styro FS100, dach 22 cm toprock/superrock, okna 5kom. K1,0, went mech z reku) pow. 145m2 z poddaszem użytk.
Z bardzo ogólnych wyliczeń wynika, że powinien wystarczyć w zupełności.
Natomiast instalator sugeruje mi, że przy przygotowaniu c.w.u. taka moc kotła może być niewystarczająca i zasobnik będzie się długo nagrzewał.
Nie wiem co na to Vaillant (jeszcze nie dostałem odpowiedzi) - ale na stronce producenta podana jest informacja że dla obu kotłów jest ta sama moc nominalna 18 kW c.w.u.
http://www.vaillant.pl/Klienci_indywidualni/systems-and-products/gas/gastype1/produkt_vaillant/ecoTEC_VC_plus.html
Czy przy użyciu tych dwóch kotłów rzeczywiście nie będzie różnicy w szybkości przygotowania ciepłej wody???
Różnica w cenie nie jest kolosalna, ale słysząłem, że przy mniejszym kotle (nie przewymiarowanym) jest mniejsze zużycie gazu ze względu na lepszą modulację.
Czy ktoś mi pomoże w tym temacie?
Pozdr.

tomzoo
24-09-2008, 13:35
Witam, mam takie pytanko - są na rynku dostępne 2 kotły kondensacyjne Vaillanta
eco tec plus VC 126 (moc modulacji CO od 6-12 kW)
i
eco tec plus VC 186 (moc modulacji CO od 7-18 kW)

Czy na moje warunki w zupełności wystarczy ten o modulacji do 12kW (dom BK 400 36,5 ocieplony 5 cm styro, podłoga 15 cm styro FS100, dach 22 cm toprock/superrock, okna 5kom. K1,0, went mech z reku) pow. 145m2 z poddaszem użytk.
Z bardzo ogólnych wyliczeń wynika, że powinien wystarczyć w zupełności.
Natomiast instalator sugeruje mi, że przy przygotowaniu c.w.u. taka moc kotła może być niewystarczająca i zasobnik będzie się długo nagrzewał.
Nie wiem co na to Vaillant (jeszcze nie dostałem odpowiedzi) - ale na stronce producenta podana jest informacja że dla obu kotłów jest ta sama moc nominalna 18 kW c.w.u.
http://www.vaillant.pl/Klienci_indywidualni/systems-and-products/gas/gastype1/produkt_vaillant/ecoTEC_VC_plus.html
Czy przy użyciu tych dwóch kotłów rzeczywiście nie będzie różnicy w szybkości przygotowania ciepłej wody???
Różnica w cenie nie jest kolosalna, ale słysząłem, że przy mniejszym kotle (nie przewymiarowanym) jest mniejsze zużycie gazu ze względu na lepszą modulację.
Czy ktoś mi pomoże w tym temacie?
Pozdr.

JATANER
24-09-2008, 17:21
Oj chyba nasz Pan "niezły" hydraulik ma chyba sporo roboty w związku z pogodą jaka do nas przyszła.

A my czekam na podpowiedzi i sugesteie.


Pozdrawiam

niezły
24-09-2008, 19:30
tomzoo

Witam mam taką sytuację:
W domu wyjdzie ok. 60 m2 ogrzewania podłogowego:
na dole salon, kuchnia, korytarz - pomiędzy nimi nie ma drzwi, łazienka przy sypialni. W sypialni grzejnik.
Na górze 3 pokoje grzejniki, 2 garderoby grzejniki, łazienka podłogowe.
Dom typu stodoła, dach dwuspadowy, bk 400 36,5 + styro 5-6 cm (styro w planie), podłoga ocieplona 15 cm styro, dach ocieplony będzie ok. 20-22 cm wełna. Komin przystosowany do kotła kondensacyjnego (2 przepływowy).
Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.
Chciałbym zastosować kocioł kondensacyjny i grzejniki zwymiarowane na niższą termp. Czy warto tak wymiarować? Czy lepiej zastosować jakiś układ mieszający przy podłogówce i temp. do grzejników 70-75?
No druga rzecz jaka mnie nurtuje. Wg instalatora wychodzi 6 obwodów podłogówki (2 salon, 1 kuchnia, 1łazienka parter, 1 łazienka piętro, 1 korytarz)
Jak powinno wyglądać sterowanie takim układem? aby można było z tym żyć? Czy wystarczy termostat przy rozdzielaczu podłogówki? Czy też lepiej zamontować w reprezentatywnym punkcie domu czujnik pomiaru temperatury połączony z elektrozaworami?
W salonie będzie kominek (palenisko zamknięte) tradycyjny. Czy tam w związku z okresowym paleniem w kominku (nie wiem jak częstym) może zamontować na jego obwody te elektrozawory, a na resztę podłogówki zastosować nastawy stałe na przepływach w rozdzielaczu?
No i pozostaje jeszcze kwestia kotła - chciałbym 1 funkcyjny z zasobnikiem. Jest mały kłopot z miejscem - albo będą oba wiszące i kocioł i zasobnik (ok. 100-120 l czy są takie wiszące?), albo kocioł by musiał być ze zintegrowanym zasobnikiem - instalator poleca Vitodens 222. Jaki kocioł będzie optymalny w moim przypadku? Rodzina 2 z planowaną rozbudową do 4 osób.
Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc.


Ja tą kotłownie widział bym tak kociołek do tego sprzęgło hydrauliczne i zaraz za nim dwa obiegi grzewcze jeden bezpośredni na grzejniki a drugi z zaworem 3 drogowym do podłogówki każdy obieg obowiązkowo z własną pompką
Grzejniki dobierz na parametry 75/55 najlepiej lekko zawyżając zapotrzebowanie mocy na m2 ale zachowując jednakową proporcję dla wszystkich grzejników
Kupując kociołek do instalacji z podłogówką należy jednocześnie kupić odpowiednia automatyke do sterowania drugim obiegiem grzewczym z zaworem mieszającym ( czasami może to być niemiła niespodzianka finansowa)
Sterowanie podłogówką odbywa się centralnie za pomocą zaworu 3 drogowego Zasada powinna być taka że temperatura zasilania do ogrzewania podłogowego powinna być jak najniższa (30-35) a pompka powinna pracować jak najdłużej to tyle automatyka kotła Sterowanie podłogówka tak jak i grzejnikami odbywa się w ten sposób że ograniczamy ją od góry Do regulacji takiej w przypadku podłogówki będziemy potrzebowali napięcia 230V doprowadzonego do rozdzielacza od podłogówki oczywiście z przepływomierzami W większości przypadków na tym poprzestajemy nic więcej nie kupujemy i nie montujemy ale zawsze możemy bo mamy napięcie do automatyki Aby muc pewne obiegi podłogówki obniżyć do pewnej temperatury potrzebujemy listwy sterującej montowanej w szafce z w/w rozdzielaczem zaworów z siłownikami montowanych na belce rozdzielacza na poszczególnych obiegach i czujników temperatury w pomieszczeniach Te ostatnie mogą być radiowe lub też przewodowe i do tego celu od rozdzielacza do miejsca montowania czujnika prowadzimy przewód elektryczny oczywiście przed tynkami Bardzo ważna rzecz jeśli jesteśmy zdecydowani na ogrzewanie podłogowe z drewnem to musimy jednak takie czujniki zamontować ale jeszcze bardziej skomplikowane a mianowicie z dodatkowym czujnikiem zalanym w betonie zabezpieczającym parkiet przed wzrostem temperatury ponad 26 C
Do regulacji temperaturą w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym służy nastawa na zaworze 3 drogowym lub elektro zawory ale nie regulacja na przepływomierzach
Do każdego kociołka gazowego będzie pasował każdy zasobnik z wiszących polecam Biawar Quatro100L lub 150L lub dla wymagających ACV Smart z klasówki
Odnośnie kotłow preferuję marke Vaillant ale to mój wybór

niezły
24-09-2008, 19:36
JATANER

Oj chyba nasz Pan "niezły" hydraulik ma chyba sporo roboty w związku z pogodą jaka do nas przyszła.

A my czekam na podpowiedzi i sugesteie.


Pozdrawiam


To prawda początek sezonu grzewczego i ograniczony dostęp do internetu robi swoje

niezły
24-09-2008, 19:48
rusek007

Niezły, może Ty podpowiesz. Jak sterować dopływem wody do bojlera gdy spada temperatura w instalacji (bo gaśnie kominek) a pompy jeszcze chodzą.Jakie zastosować zawory by bojler nie działał jako bufor ciepła. Czyli grzejniki chłodne, a w bojlerze jest ciepła woda??

Najprostszy sposób to w odpowiednim momencie wyłączyć pompkę ładującą do zasobnika może to być jakieś proste sterowanie do pompki ( euroster) ustawiony na przykład na 40-60 C i temperatura wyłączenia pompki będzie temperaturą poniżej której zasobnik się nie wychłodzi a jeśli nie ma takiej możliwości to zostaje zawór kulowy i po każdorazowym nagrzaniu wody w zasobniku zamykamy :(

niezły
24-09-2008, 20:14
anulcia 1234 Wysłany: 12 Wrz 2008 23:44 Temat postu: POMOCY-PROBLEM Z PIECEM CO!!!!!

wszystko było dobrze z piecem i ogrzewaniem dopóki nie przegrzałam wody w piecu do temperatury prawie 100 stopni.dodam ze piec jest z 10 letni na węgiel ale instalacja(kaloryfery i rury) ma ze 20,mamy zwykły piec bez pąmpki tylko w tamtym roku podpięliśmy bojler dwu płaszczowy do ciepłej wody.dodam że mamy zrobiony mały obieg zamykany na bojler i na tym zamkniętym obiegu wtedy mi się ta woda przegrzała.,od tej pory rozpalając w piecu temperatura momentalnie rośnie a ciepła woda i centralne prawie się nie nagrzewają!mąż wielokrotnie spuszczał wodę z całego układu bo myśleliśmy że się gdzieś coś zapowietrzyło ale to nic nie pomogło!proszę o pomoc co to może być!czy bez hydraulika się nie obędzie?


Z tych zdjęć wynika jedno że brak odpowietrzenia kotła Bojler jest podłączony do głównej rury wychodzącej z kotła do instalacji W normalnym okresie grzewczym wszystko powinno pracować ale latem gdy zawór kulowy jest zamknięty dość szybko wężownica w bojlerze się zapowietrzy Jak to rozwiązać może na poziomej górnej rurze od pionu do bojlera zamontować trójnik z odpowietrznikiem automatycznym
Może zawór w skutek wysokiej temperatury się zapiekł

niezły
24-09-2008, 20:30
anulcia 1234 Wysłany: 12 Wrz 2008 23:44 Temat postu: POMOCY-PROBLEM Z PIECEM CO!!!!!

wszystko było dobrze z piecem i ogrzewaniem dopóki nie przegrzałam wody w piecu do temperatury prawie 100 stopni.dodam ze piec jest z 10 letni na węgiel ale instalacja(kaloryfery i rury) ma ze 20,mamy zwykły piec bez pąmpki tylko w tamtym roku podpięliśmy bojler dwu płaszczowy do ciepłej wody.dodam że mamy zrobiony mały obieg zamykany na bojler i na tym zamkniętym obiegu wtedy mi się ta woda przegrzała.,od tej pory rozpalając w piecu temperatura momentalnie rośnie a ciepła woda i centralne prawie się nie nagrzewają!mąż wielokrotnie spuszczał wodę z całego układu bo myśleliśmy że się gdzieś coś zapowietrzyło ale to nic nie pomogło!proszę o pomoc co to może być!czy bez hydraulika się nie obędzie?


Z tych zdjęć wynika jedno że brak odpowietrzenia kotła Bojler jest podłączony do głównej rury wychodzącej z kotła do instalacji W normalnym okresie grzewczym wszystko powinno pracować ale latem gdy zawór kulowy jest zamknięty dość szybko wężownica w bojlerze się zapowietrzy Jak to rozwiązać może na poziomej górnej rurze od pionu do bojlera zamontować trójnik z odpowietrznikiem automatycznym
Może zawór w skutek wysokiej temperatury się zapiekł

niezły
24-09-2008, 20:40
ZbynioR Wysłany: 19 Wrz 2008 10:22 Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

niezły napisał:
Cytat:
ZbynioR

Witaj Niezły
czy może mi wytłumaczyć jak wyregulować podlogówkę?
mam rozdzielacz z 5 obwodami każdy posiada przepływomierz wyskalowany w l/min.
obwod 1. - ma długosc około 70 m z pex 20
0bwod 2. - ma dlugosc okolo 70 m z pex 16
obwod 3. - ma dlugosc okolo 40 m z pex 16
obwod 4. - ma dlugosc okolo 30 m z pex 16
obwod 5. - ma dlugosc okolo 20 m z pex 16

pozdrawiam i dzieki za pomoc
zbyszek



Przepływomierze powinny wskazywać na poziomie 11/2 do 2 l/min szybszy przepływ oczywiście na dłuższych pętlach


Hello Niezly
wracam z dodatkowym pytaniem do pytan sprzed 6 miesiecy
a mianowicie jak mam na rozdzielaczu przeplywomierze ktore sa wyskalowane w l/m i mozna nimi krecic oraz mam na dolnej belce pokretla to czym trzeba krecic aby uzyskac wlasnie taki przeplyw. troche przykrecic przeplywomierz oraz kurek na dolnej belce ?? czy moze inaczej

pozdro i dzieki za pomoc
zbyszek

Do regulacji przepływu służą właśnie przepływomierze to nimi się kręci a na drugiej belce montuje się głowice do zamykania niektórych pętli

niezły
24-09-2008, 21:24
Robi się późno jutro dokończymy ale żeby temat nie był taki nudny będę wstawiał czasami coś z kolorowego Mogę też wstawić jakąś fotkę na życzenie

ftp://fotka%40mendrycki.pl:[email protected]/punkt%20red%20pom%202.jpg


ftp://fotka%40mendrycki.pl:[email protected]/punkt%20red%20pom.jpg

guik
25-09-2008, 13:23
Witam wszystkich.

Prośba o pomoc. Z tematem zmagam się od ponad miesiąca. Chodzi sposób podłączenia, który w tej chwili mnie nie zadowala i chcę to zmienić.
http://forum.muratordom.pl/kociol-granpal-na-pelety-i-olejak-buderus-jak-to-polaczyc,t140594.htm

Wariant 1 - "wygrzewanie powrotem".
Czy sprawę załatwi przełożenie powrotu ze zbiornika c.w.u. pomiędzy punkty 6 i 7 na schemacie A? Ale przy takim rozwiązaniu przypuszczam, że były by sytuacje, gdy kocił olejowy włączał by palnik. Zapewne nie spalałby dużo oleju. Chyba większym problemem w tym przypadku byłby brak uzyskiwania zmiennej temperatury kotła olejowego w zależności od temperatury zewnętrznej (tzw. pogodówka) oraz pory dnia, tj. obniżona temperatura nocna.

Wariant 2 - "wygrzewanie dodatkowym obiegiem równoległym".
Schemat takiego rozwiązania jest na rys. B. Sterowanie tym pompą dodatkowego obiegiem odbywałoby się ze sterownika Buderusa kotła w momencie, gdy sterownik uzna, że trzeba podwyższyć temperaturę kotła i da sygnał uruchomienia palnika. Kocioł na paliwo stałe utrzymywałby stałą temperaturę, a kocioł olejowy "dogrzewałby się" do temp. jaką sterownik obliczy wg charakterystyki grzania. Ale w tym rozwiązaniu nie wiem jakiej maksymalnej temperatury może oczekiwać kocioł olejowy przy nastawie zadanej temperatury na automat. Bo gdy na kotle na paliwo stałe będzie za niska temp. np. 75st.C pomniejszona o kilka stopni na wymienniku, al olejak będzie próbował nagrzać się do 80st.C, to taki proces nagrzewania kotła olejowego może trwać długo.

Jaki wariant wybrać?

Poniżej schemat instalacji c.o. - stan obecny i planowana modyfikacja.
A tutaj obrazek w pełnej rozdzielczości (http://www.kam.yoyo.pl/foto/instalacja_co_Granpal_Buderus.jpg).

Za wszelkie wskazówki z góry dziękuję.
http://www.kam.yoyo.pl/foto/instalacja_co_Granpal_Buderus_m.jpg

--------
Pozdrawiam

anulcia 1234
25-09-2008, 20:52
DZIĘKUJE!!!

maly789
26-09-2008, 06:11
piec elektromet. dymi z podajnika ,jak idzie dmuchawa ,zazwyczaj dzieje się to jak nie ma wysokiej temp. na piecu.co może byc przyczyną?komin i piec czysty. miałeś takie doświadczenie?

cieszynianka
26-09-2008, 20:30
Niezły proszę Cię pomóż :oops:
Dzisiaj hydraulik zamontował wc. Stelaż z Geberita (duofix), przycisk też (zgodnie z oznaczeniem na stelażu 115.100.XX.1). Po uruchomieniu obie częsci przycisku leją wodę z taką samą "siłą rażenia" (duuuużo). Zgodnie z informacjami producenta jedna część powinna lać 3 litry, druga 6 litrów.
Obie leją 6 l
Hydraulik nie wie dlaczego :o
Ja tym bardziej nie wiem :-?
Pomóż, proszę.
Co może być przyczyną???

guik
27-09-2008, 20:47
piec elektromet. dymi z podajnika ,jak idzie dmuchawa ,zazwyczaj dzieje się to jak nie ma wysokiej temp. na piecu.co może byc przyczyną?komin i piec czysty. miałeś takie doświadczenie?

Ja mam piec Granpal z firmy Polimet, palę peletem i u mnie zdarzało się, że dym pojawiał się w zasobniku, gdy było mało paliwa w zasobniku - ok. 1/10 zasobnika (1 worek 20 kg).

gadek5
29-09-2008, 16:34
Witam wszystkich serdecznie!!!
Udało mi się przeczytać te 22 stronki :o :lol:
Nie było łatwo, ale udało się!
Na wiosnę startuję z budową mojego domu i mam prośbę do Niezłego, abyś napisał co sądzisz o takiej koncepcji instalacji c.o.

Domek będzie nieduży 110 m2. Zbudowany z BK 24cm + 12cm styro. Kubatura netto 430m3. Na parterze 62 m2, na poddaszu użytkowym 58m2. Pomieszczenia małe.Na dole małe wc, na górze łazienka - wanna i prysznic (bez panela). Ogrzewanie gazem ziemnym.Instalacja pexem.Zawory termost. na grzejnikach, ale instalacja raczej bez skomplikowanej automatyki.
Kominek bez płaszcza do przepalenia od czasu do czasu.
Myśle, żeby dać jeden rozdzielacz na górze - 6 grzejników+ jedna pętla podłogówki z RTL ogrzewająca ok. 8 m2 powierzchi podłogi.
Na dole rozdzielacz do którego wpięte będzie 5 grzejnikow i trzy petle podłogówki z RTL-ami ogrzewające odpowiednio: 5 m2, 5m2 i ok. 7 m2.Podłogówka będzie potrzebna tylko do tego aby było milej stąpać po terakocie.
Od pieca do rozdzielaczy nie jest najbliżej, ale podłączyłbym je niezależnie (osobno) pexem 25.
Nie bardzo wiem jaki piec dać do tego. Myślałem o kondensacyjnym dwufunkcyjnym z niedużym zasobnikiem. A może zwykły, jednofunkcyjny z zamkniętą komorą spalania?
Zastanawiam sie też nad tą podłogówką. Wiem, że nie jesteś zwolennikiem RTL, ale przy tak małej powierzchi może to wystarczy
Tylko czy w takim układzie pompa poradzi sobie z oporami przepływu ?
Niezły, jak Ty to widzisz? Za wszelkie uwagi będę bardzo wdzieczny!!!
Pozdrawiam :D

niezły
30-09-2008, 21:15
piotrulex

uklad otwartu, kociol na ekogroszek. kotlownia w piwnicy a dom 3 poziomowy

bulgocze, kapie i ogolnie glosno w kaloryferach i mowia zeby odpowietrzac

powietrza zawsze nieco wyskoczy ale pozniej woda leci

majster mowil zebym nawet z 1-2 litry spuszcza z kaloryfera to bedzie dobrze - tylko ma dpouszczac wody do naczynia na strychu

od kad mam zaczac odpowietrzanie. od poddasza, parteru czy piwnicy??

faktycznie az tyle ytrzeba spuszczac aby wywalic cale powietrze

ktos wspomnial o jakims separatorze ale to dodatkowe kilka stowek - jak trzeba bedzie to zamontuje ale o tym ewentualnie pozniej

instalacja na twardej miedzi, grzejniki purmo, rozdzielacz tylko do podlogowki na osobnej pompie

zawor chyba 4-drozny


Do odpowietrzania wcale nie trzeba spuszczać litrów wody zasada jest taka że odpowietrzamy dopóki syczy powietrze ( co chcesz odpowietrzając grzejniki przepłukać instalację ) Podstawowym objawem zapowietrzonych grzejników jest zimna tylnia cześć grzejnika lub nawet cały a hałas może być objawem żle wyregulowanej instalacji Może wystarczy zmniejszyć bieg na pompce Obniżenie temperatury zasilania kotła powinno zmniejszyć ilość wytrącanego powietrza

niezły
30-09-2008, 21:31
pytanie do niezłyego
Czy praktykuje sie łączenie instalacji podłogowej z grzejnikami typy Regulus?
Dom jest mały: na parterze 50m2 podłogówki + 2 grzejniki (w garazu i kotłowni) i mały drabinkowy w łazience wspomagajacy podgłowke.
Na pietrze 3 pokoje po 15 m2 plus mała garderoba, korytarz i łazienka.
W sumie na pietrze 5 grzejnikow + jeden drabinkowy.
Kociał CO Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C jednofunkcyjny + Zasobnik CWU 120 litrow.
Podłogowka ze sprzegłem hydraulicznym.
Dom nieduzy, dobrze ocieplony.
Czy połączenie grzejnikow zawierajacych mała ilosc wody (Regulusy) z podłogówka w ktorej tej wody jest raczej sporo ( 8 mb przewodow grzejnych na 1 m2 powierzchni) ma sens?
Czy da sie korzystac w tej sytuacji z zalety Regulusow (szybkie nagrzewanie, mała pojemnosc wody) lecz jednoczesnie nia tracic na zbednym "taktowaniu" kotła?
Grzejniki chciałbym aby pracowały w trybie niskotemperaturowym 55/40/20.
Ma to "rece i nogi" czy tez pomysł jest do bani?
Kocioł kupiony, podłogowka ułożona, stoje przed zakupem grzejnikow.

Wszystko jest dobrze Nie wiem czy zagląda tu Bogusław ale nigdy nie ukrywałem że nie jestem zwolennikiem tych grzejników (po prostu wolę inne) Nie wiem czemu upierasz się by mieć jak najmniejszą ilość wody w zładzie bo to właśnie przy małej ilości wody kociołek będzie szybciej taktował ale i temu tez można zaradzić Wybór grzejników to wybór indywidualny jeśli dobrze dobierzesz moc wszystkie będą grzały tak samo dobrze Przed zakupem dowolnego rodzaju grzejników radze udać się do sklepu i zobaczyć jak wyglądają
Oczywiście podłogówka będzie pracowała z zaworem mieszającym

niezły
30-09-2008, 21:39
Ja mam pytanie odnośnie kombinacji ze zdjęcia, tzn kocioł gazowy razem z kotłem na paliwo stałe. Chcielibyśmy zrobić coś takiego, ale ostatnio człowiek robiący przyłącze gazu stwierdził, że nie można łączyć w jednym pomieszczeniu takich kotłów, że producent kotła gazowego nie da na tak zamontowany kocioł gwarancji. Jak to wygląda?
Drugie pytanie, czy kocioł na paliwo stale pracuje w takim zestawieniu jako układ otwarty, a gazowy jako zamknięty? Podobno tak powinno być aby było bezpiecznie? Bardzo proszę o rady jak rozwiązać takie połączenie, nasz hydraulik ciągle myśli nad tematem i coś nic nie może wymyślić...

Z tego co wiem to nie do końca masz rację podobno przepisy gazowni mówią że kociołek gazowy może stać w tym samym pomieszczeniu co stałopalny ale w odległości minimum 60 cm Dotyczy to oczywiście gazu ziemnego Sprawa wygląda inaczej w przypadku gazu płynnego W przypadku kotłowni gazowej na gaz płynny kotły muszą stać w oddzielnych pomieszczeniach
Wszystkie kotły na opał stały montuje w układzie otwartym Widać to zresztą na fotce ( naczynie przelewowe nad kotłem)Instalacja i kociołek gazowy pracuje w układzie zamkniętym Kotłownia w Markach

niezły
30-09-2008, 21:50
Witam, mam takie pytanko - są na rynku dostępne 2 kotły kondensacyjne Vaillanta
eco tec plus VC 126 (moc modulacji CO od 6-12 kW)
i
eco tec plus VC 186 (moc modulacji CO od 7-18 kW)

Czy na moje warunki w zupełności wystarczy ten o modulacji do 12kW (dom BK 400 36,5 ocieplony 5 cm styro, podłoga 15 cm styro FS100, dach 22 cm toprock/superrock, okna 5kom. K1,0, went mech z reku) pow. 145m2 z poddaszem użytk.
Z bardzo ogólnych wyliczeń wynika, że powinien wystarczyć w zupełności.
Natomiast instalator sugeruje mi, że przy przygotowaniu c.w.u. taka moc kotła może być niewystarczająca i zasobnik będzie się długo nagrzewał.
Nie wiem co na to Vaillant (jeszcze nie dostałem odpowiedzi) - ale na stronce producenta podana jest informacja że dla obu kotłów jest ta sama moc nominalna 18 kW c.w.u.
http://www.vaillant.pl/Klienci_indywidualni/systems-and-products/gas/gastype1/produkt_vaillant/ecoTEC_VC_plus.html
Czy przy użyciu tych dwóch kotłów rzeczywiście nie będzie różnicy w szybkości przygotowania ciepłej wody???
Różnica w cenie nie jest kolosalna, ale słysząłem, że przy mniejszym kotle (nie przewymiarowanym) jest mniejsze zużycie gazu ze względu na lepszą modulację.
Czy ktoś mi pomoże w tym temacie?
Pozdr.

Nic nie wiem na temat ilości użytkowników ciepłej wody i punktów czerpalnych ale sądząc po wielkości domu ten mniejszy powinien wystarczyć Takie mam informacje od Vaillanta ale jest jeszcze kwestia doboru odpowiedniego zasobnika radził bym wybrać między zasobnikiem Biawaru Quarto a Smartem ACV zawsze można tak podłączyć zasobnik aby było jednoczesne grzanie zasobnika i ciepłej wody Zasobnik wówczas pracuje jako dodatkowy obieg grzewczy

JATANER
01-10-2008, 06:09
JATANER

Witam "niezły"!

Mam prośbę:
Czy mógłbyś mi podesłać schemacik hydrauliczny kotłowni składającej się z niżej wymienionych elementów:
1) Kocioł gazowy na propan Vaillant ecoTEC 246 VC plus
2) Zasobnik ACV HL160
3) Rozdzielacz ogrzewania podłogowego ze wskaźnikami przepływu (ogrzewanie podłogowe na całym parterze domu)
4) Rozdzielać ogrzewania grzejnikowego (ogrzewanie grzejnikowe na poddaszu użytkowym)
5) Grupa pompowa Bimsa (do obiegu podłogówki) z zaworem mieszającym
6) grupy bezpieczeństwa
7) Automatyka: CalirMATIC 430 + modół VR 61 do podłogówki

Do tego oczywiście naczynie przeponowe, grupy bezpieczeństwa

Instalację w kotłowni chcę wykonać w miedzi.
C.w.u. będzie wyposażona w cyrkulację.

Prosze o podpowiedzi ile i jakich pompek należy użyć, gdzie wymagane sa zaworki i filterki no i jak połączyć automatykę.
A może jeszcze czegoś potrzebuję do tego wszystkiego??


Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam
Krzysiek


Podaj adres to coś podeślę
Ale jeśli ma być grupa pompowa Bimsa do podłogówki to również druga do obiegu grzejników no mi jeszcze sprzęgło hydrauliczne albo zamiast grupy pompowej można to wykonać samemu z miedzi tak jak na tym zdjęciu http://mendrycki.pl/galeria/image.php?photo=kotlownia 01.jpg&galeria=kotlownie&podpis=kotlownia 01




Witam

Mam grupe pompową do podłogówki a na kaloryferki planuję dać pompkę dodatkową. Proszę coś więcej informacji na temat sprzęgła hydraulicznego bo nie bardzo kumam o co z tym chodzi.

Acha mój adresik to: [email protected]


Za wszystkie podpowiedzi serdecznie dziekuję i pozdrawiam
Krzysiek


W związku z końcowymi pracami w kotłowni ponawaim pytanko na temat sprzęgła hydraulicznego, czy mógłbyś coś podrzucić na ten temat. Jeszcze puki co mogę coś pozmieniać.


Dzięki i pozdrawiam

piterazim
01-10-2008, 12:09
Witaj Niezły

buduję taki dom

http://images24.fotosik.pl/252/e1b1229d4cd9750a.gif
http://images26.fotosik.pl/252/71fddc82801a950c.gif

z garażem wychodzi około 150m

ogrzewanie planuje takie -

piec uniwersalny na paliwo stałe - głównie miał i drzewo
http://allegro.pl/item438063869_kociol_pleszewskie_23_kw_producent_8 lat_gwarancji.html

pompa
http://allegro.pl/item445165587_zestaw_pompowy_do_kotla_1_grundfos_2 5_60.html

bojler 140L

rozdzielacze
http://allegro.pl/item437615653_rozdzielacz_c_o_z_przeplywomierzami_ komplet.html


na parterze będą 4 obowdy
- wiatrołap, hol i łazienka - podłogówka
- kuchnia - podłogówka
- salon - grzejniki
- garaż - grzejnik

na piętrze 5 obwodów
- łazienka - drabinkowy i na jego powrocie podłogówka
- hol i garderoba - podłogówka
i 3 pokoje z grzejnikami, każdy własny obwód

od pieca do rozdzielaczy pójdzie rurka miedziana fi25
połączenia do grzejników i pętle podłogówki fi16 pex/alu/pex Kisan (biały)

do naczynia wzbiorczego pójdzie rura fi25

w uproszczeniu coś takiego
http://images34.fotosik.pl/372/02f49fb59891c0b3.jpg (www.fotosik.pl)


latem nie planuje palić w piecu więc wymyśliłem sobie taki patent z podgrzewaczem przepływowym - przed podgrzewaczem zawór zwrotny, za kulowy. ma to sens?

co byś zmienił, albo dodał?

Atomic
04-10-2008, 23:37
taka mała kombinacja Kociołek gazowy i na opał stały z zasobnikiem

ftp://fotka%40mendrycki.pl:[email protected]/vaillant%20i%20zebiec.jpg
Mam pytanie odnośnie otwartego naczynia wzbiorczego (jak na fotce).
Czy to normalne, że naczynko to uczestniczy w obiegu c.o.
U mnie pompa bez przerwy tłoczy wodę obiegową przez to naczynko (górną rurą wpada, a dolną wraca do powrotu).

ben88
05-10-2008, 17:10
WITAM SERDECZNIE NIEZLY.mam pytanie.czy można zamontowac piec na eko groszek i kominka z płaszczem wodnym z pełną automatyką tak aby w zależności od tego czy palę w kominku załączał się w miarę potrzeby piec.dodam tez że system będzie ogrzewał też wodę do mycia,a ogrzewanie ma by podłogowe.dom o powi.260 m i duża antresola w środkuco byś mi polecił i jaki piec zastosowac jedno czy dwu funkcyjny.hydraulik z którym rozmawiałem poowiedzial mi żę takich rozwiązań sie nie stosuje bo piece na eko groszek nie maja potrzebnej do tego automatyki.jestem często na forum i widzę żę wiesz wszystko o hydraulice dlatego prosze o pomoc.z góry dziękuję i pozdrawiam :D

majkel76
06-10-2008, 14:22
Witam

Jestem na etapie robienia instalacji wod-kan i co w domu.Planuje zrobic instalacje podlogowki i grzejników (w pom gosp. i garazu) na parterze, a na poddaszu tylko grzejniki.Źródłem ciepła będzie kocioł gazowy (kondensat).Chciałbym też zainstalować kominek z płaszczem wodnym.Kominek będzie w salonie,nie będzie miał żadnej ściany wspólnej z kotłownią. I tutaj pytanie :

Jakie rury ułożyć w posadzkę, tak aby połączyć kominek z kotłownią?
Moje pomysły:
1.Dwie rury miedziane o średnicy ok. fi32 (zasilenie i powrót)
2.Rura fi 32 plastik (zimna woda)
3.Wykonanie podejścia kanalizacyjnego w rejonie kominka (przelew z naczynia wzbiorczego

5.Okablowanie od kominka do kotłowni (sterownik )

4...Coś jeszcze?

Czy naczynie może być pod stropem kotłowni na parterze,podczas gdy kominek ma obsługiwać instalację również na parterze.Choć moim zdaniem,z tym nie ma problemu,bo kominek i tak będzie pracował przez wymiennik i będzie oddzielony od instalacji c.o.

Wreszcie najważniejsze chyba pytanie.Czy naczynie wzbiorcze musi byc nad kominkiem.Czy może być zamontowane pod stropem w kotłowni (ok 4 m odległości od kominka do kotłowni).

Na razie istotne są kwestie związane z ułożeniem orurowania w posadzce.

Z góry dzięki za odpowiedź

majkel76
07-10-2008, 13:10
podbijam swoje pytanie z poprzedniego postu ;-)

Markoebelo
11-10-2008, 22:45
Mam pytanie czy powinno robić się wszystkie kanały wentylacyjne tak jak zakłada projekt? w jest ich 4 czy nawet 5.
Domek ma 160 m2 : 1 wc na partere i 2 łazienki na poddaszu ( wc, umywalka, prysznic druga natomiast to wc bidet prysznic wanna umywalka) .
Szef proponuje zrobic dwa kanały wentylacyjne : jeden obejmowałby kuchnię i małą WC , drugi obejmuje dwie łazienki na górze.
POdobnie proponuja połączenie pionu kanalizacji dwóch łazienek u góry ( wykorzystując róznice poziomów woda płynełaby z większej łazienki do mniejszej przez ścianę przepust ( między łazienkami jest różnica poziomu ok 25 cm) i w dół jedna rurą do kotłowni .
Nie znam się na rzeczy a wycenę miałem robioną zgodnie z projektem , wiec teraz nie wiem czy próbują oszczedzić czy tez dobrze doradzają.
pozdrawiam

prosze o podpowiedź

majkel76
12-10-2008, 15:24
Witam

Przepisy zabraniają łączenia wentylacji z kuchni i WC (tu zawsze musi być oddzielny pion wentylacyjny). Połączenie pionu wentylacyjnego z dwóch łazienek jest możliwe .To samo tyczy połączenia dwóch pionów kanalizacyjnych.Nie powinno stanowić to problemu.Pion kan. "przeniesie" ilość ścieków z dwoch łazienek -pion fi110.Jeśli ze względu na rozwiązanie jest to lepsze rozwiązanie,to czemu nie.Należy tylko unikać zbyt długich poziomych (tzn i tak prowadzonych ze spadkiem) odcinków.


A może ktoś zna jakieś odpowiedzi na moje pytania odnośnie kominka (dwa posty wyżej).

Pozdrawiam

blisiec78
30-10-2008, 08:24
witam.
pytanie do fachowców.
instalacje wody uzytkowej oraz ogrzewania mam w technologii pex-al-pex.
czy z tymi rurami moge podejsc do samego kotla (gazowy kondensacyjny 2-funkcyjny), czy tez musi byc przejscie na stal, albo miedz?

Z gory dziekuje za pomoc.
Pozdrawiam.

ewela
30-10-2008, 10:21
a ja mam pytanie do pana hydrualika:)i forumowiczów którzy już ten temat 'przerobili'
jakiej firmy poleca rury z tworzywa do wykonania instalacji wodnej...dla inwestora który zrobi tę instalacje sam....skręcane mogą być?czy lepiej zgrzewane?

niezły
02-11-2008, 18:42
To już tradycja z tymi przerwami w pisaniu ale niestety jak wszystko pójdzie dobrze to będę miał bardzo dużo czasu dla Forum ale to takie plany na przyszłość Padł mi laptop będę więc stopniowo nadrabiał zaległości Zacznę od końca i tematów łatwiejszych ale odpowiem na wszystkie

niezły
02-11-2008, 18:46
a ja mam pytanie do pana hydrualika:)i forumowiczów którzy już ten temat 'przerobili'
jakiej firmy poleca rury z tworzywa do wykonania instalacji wodnej...dla inwestora który zrobi tę instalacje sam....skręcane mogą być?czy lepiej zgrzewane?

Pod pojęciem instalacja wodna rozumiem instalacje wody zimnej i ciepłej Jeśli tak to proponuje wykonanie instalacji z PP ( zgrzewaną)

niezły
02-11-2008, 18:49
witam.
pytanie do fachowców.
instalacje wody uzytkowej oraz ogrzewania mam w technologii pex-al-pex.
czy z tymi rurami moge podejsc do samego kotla (gazowy kondensacyjny 2-funkcyjny), czy tez musi byc przejscie na stal, albo miedz?

Z gory dziekuje za pomoc.
Pozdrawiam.

Możesz ale kawałek instalacji z metalu pewnie i tak musisz wykonać ( musisz zamontować dodatkowy zawór na powrocie i filtr i może jeszcze dopuszczanie wody do instalacji )

niezły
02-11-2008, 19:00
Mam pytanie czy powinno robić się wszystkie kanały wentylacyjne tak jak zakłada projekt? w jest ich 4 czy nawet 5.
Domek ma 160 m2 : 1 wc na partere i 2 łazienki na poddaszu ( wc, umywalka, prysznic druga natomiast to wc bidet prysznic wanna umywalka) .
Szef proponuje zrobic dwa kanały wentylacyjne : jeden obejmowałby kuchnię i małą WC , drugi obejmuje dwie łazienki na górze.
POdobnie proponuja połączenie pionu kanalizacji dwóch łazienek u góry ( wykorzystując róznice poziomów woda płynełaby z większej łazienki do mniejszej przez ścianę przepust ( między łazienkami jest różnica poziomu ok 25 cm) i w dół jedna rurą do kotłowni .
Nie znam się na rzeczy a wycenę miałem robioną zgodnie z projektem , wiec teraz nie wiem czy próbują oszczedzić czy tez dobrze doradzają.
pozdrawiam

prosze o podpowiedź

Jeśli chodzi o kanały wentylacyjne (komin) trzymał bym się projektu Z mego doświadczenia wynika że w późniejszym czasie zawsze brakuje kanałów a pomieszczenia gdzie są odbiorniki gazowe to całkiem co innego tu nie ma żartów Odnośnie pionu kanalizacyjnego można łączyć byle zgodnie ze sztuką

ewela
02-11-2008, 19:07
hmm z PP,zgrzewana mowi Pan....a ja myslalam o Hepworth...nie potrzeba zgrzewarki...nie zaleca Pan?

niezły
02-11-2008, 19:10
Witam

Jestem na etapie robienia instalacji wod-kan i co w domu.Planuje zrobic instalacje podlogowki i grzejników (w pom gosp. i garazu) na parterze, a na poddaszu tylko grzejniki.Źródłem ciepła będzie kocioł gazowy (kondensat).Chciałbym też zainstalować kominek z płaszczem wodnym.Kominek będzie w salonie,nie będzie miał żadnej ściany wspólnej z kotłownią. I tutaj pytanie :

Jakie rury ułożyć w posadzkę, tak aby połączyć kominek z kotłownią?
Moje pomysły:
1.Dwie rury miedziane o średnicy ok. fi32 (zasilenie i powrót)
2.Rura fi 32 plastik (zimna woda)
3.Wykonanie podejścia kanalizacyjnego w rejonie kominka (przelew z naczynia wzbiorczego

5.Okablowanie od kominka do kotłowni (sterownik )

4...Coś jeszcze?

Czy naczynie może być pod stropem kotłowni na parterze,podczas gdy kominek ma obsługiwać instalację również na parterze.Choć moim zdaniem,z tym nie ma problemu,bo kominek i tak będzie pracował przez wymiennik i będzie oddzielony od instalacji c.o.

Wreszcie najważniejsze chyba pytanie.Czy naczynie wzbiorcze musi byc nad kominkiem.Czy może być zamontowane pod stropem w kotłowni (ok 4 m odległości od kominka do kotłowni).

Na razie istotne są kwestie związane z ułożeniem orurowania w posadzce.

Z góry dzięki za odpowiedź

Nie wiem jakiej mocy masz kominek i jaka jest odległość kominka od kotłowni ale rura fi 32 to lekka przesada dał bym fi 28 ( szt dwie) doprowadził by zasilanie wody zimnej wystarczy taka jaką dasz do podejścia do przyborów w zależności od systemu może to być 16 mm lub 20 mm Podejście kanalizacyjne by się przydało do naczynka i do spuszczania wody z kominka fi 50 i okablowanie do kotłowni jak jest możliwość to w rurce a jeśli nie to dwa kable 3x11/2
Kwestia najważniejsza to bezpieczeństwo Naczynie powinno być umieszczone bezpośrednio nad kominkiem lub jak najbliżej może być bezpośrednio za ścianą lun nawet na poddaszu ale w pionie

niezły
02-11-2008, 19:11
hmm z PP,zgrzewana mowi Pan....a ja myslalam o Hepworth...nie potrzeba zgrzewarki...nie zaleca Pan?

Nie :D

niezły
03-11-2008, 18:21
WITAM SERDECZNIE NIEZLY.mam pytanie.czy można zamontowac piec na eko groszek i kominka z płaszczem wodnym z pełną automatyką tak aby w zależności od tego czy palę w kominku załączał się w miarę potrzeby piec.dodam tez że system będzie ogrzewał też wodę do mycia,a ogrzewanie ma by podłogowe.dom o powi.260 m i duża antresola w środkuco byś mi polecił i jaki piec zastosowac jedno czy dwu funkcyjny.hydraulik z którym rozmawiałem poowiedzial mi żę takich rozwiązań sie nie stosuje bo piece na eko groszek nie maja potrzebnej do tego automatyki.jestem często na forum i widzę żę wiesz wszystko o hydraulice dlatego prosze o pomoc.z góry dziękuję i pozdrawiam :D

Dla mnie to łatwizna ( żartowałem )
Gdyby jednym ze źródeł ciepła był kociołek gazowy nie było by problemu automatyka np. Vaillanta pozwana na sterowanie drugim źródłem ciepła ale tu mamy inny układ Można oczywiście poszukać w sieci takich gotowych sterowników może Kompit albo Tatarek cos takiego ma ale ja bym to trochę uprościł ( skomplikował sama kotłownię )Do kotła na eko-groszek i do kominka zastosował bym bufor ciepła Oba te urządzenia ładowały by bufor Z bufora zrobił bym wyjścia na trzy obiegi grzewcze ( zasobnik ciepłej wody, grzejniki i podłogówka ) niezależnie sterowane własnym prostymi sterownikami Obieg podłogówki na zaworze 3 drogowym może być termostatycznym z nastawą ręczną

niezły
03-11-2008, 18:30
taka mała kombinacja Kociołek gazowy i na opał stały z zasobnikiem

ftp://fotka%40mendrycki.pl:[email protected]/vaillant%20i%20zebiec.jpg
Mam pytanie odnośnie otwartego naczynia wzbiorczego (jak na fotce).
Czy to normalne, że naczynko to uczestniczy w obiegu c.o.
U mnie pompa bez przerwy tłoczy wodę obiegową przez to naczynko (górną rurą wpada, a dolną wraca do powrotu).


Ma to tez swoja zaletę nie zamarznie woda w naczynku
Oczywiście jest to błąd należało by zmienić miejsce wpięcia naczynka do instalacji( przed pompką ) lub zmienić miejsce montażu pompki na przykład na powrocie

frykow
03-11-2008, 19:54
Koledzy,

chcę kupić zawór termostatyczny do mieszania gorącej wody z bojlera elektrycznego z zimną - rozrzut cenowy oferowanych produktów jest duży:

250zł:
http://www.allegro.pl/item469881535_super_termostatyczny_zawor_mieszajac y_do_c_w_u.html

130zł:
http://www.allegro.pl/item471778675_termostatyczny_zawor_mieszajacy_tm50 _honeywell.html

Czy brać ten tańszy, czy droższy? Są jeszcze warianty pośrednie :)

RAPczyn
03-11-2008, 20:03
Ja używam http://www.esbe.pl/pliki/Dok_25-42.pdf

niezły
03-11-2008, 22:10
też używam tylko ESBE

frykow
04-11-2008, 08:18
też używam tylko ESBE
To już w ogóle drogie cholerstwo (500zł). Naprawdę warto tyle zapłacić?

RAPczyn
04-11-2008, 08:55
ESBE VTA333 (z zaworem zwrotnym do z.w.) to 54Euro netto.

majka1000
05-11-2008, 10:11
Witam i proszę o pomoc.
Zamierzam w sobote rozprowadzić rurki pod co. (pex/al/pex wavin).
Mieszkanko:
1.na parterze kotlownia wspolna z sasiadem(szeregowiec) i moj hallz klatka schodowa-lacznie 11 m2
2.na pietrze mieszkanie wlasciwe-salon, kuchnia, lazienka i pokoj-lacznie 42 m2
3 Poddasze z 2 pokoikami.-ok 30 m2 ze skosami
Moje pytanie :
Chce od pieca na gaz 2 f(parter -kotlownia) poleciec do rozdzielacza na pietrze fi 20 od rozdzielacza do kazdego grzejnika(KERMI plytowy V22) fi 16.Czy moge od wspolnego rozdzielacza obsluzyc pietro(na pewno tak) i wrocic do 1 grzejnika na dol do hallu i Tak samo wyjsc z rozdzielacza i do 2 grzejnikow wejsc na poddasze.Czy to bedzie dzialala?
Dzieki serdecznie za odpowiedz.
Bo materialy zakupione w sobote startuje z robota a pojawila mi sie ta watpliwosc?

piterazim
05-11-2008, 19:12
ponawiam swoje pytanie


Witaj Niezły

buduję taki dom
http://images24.fotosik.pl/252/e1b1229d4cd9750a.gif
http://images26.fotosik.pl/252/71fddc82801a950c.gif


z garażem wychodzi około 150m

ogrzewanie planuje takie -

piec uniwersalny na paliwo stałe - głównie miał i drzewo
http://allegro.pl/item438063869_kociol_pleszewskie_23_kw_producent_8 lat_gwarancji.html

pompa
http://allegro.pl/item445165587_zestaw_pompowy_do_kotla_1_grundfos_2 5_60.html

bojler 140L

rozdzielacze
http://allegro.pl/item437615653_rozdzielacz_c_o_z_przeplywomierzami_ komplet.html


na parterze będą 4 obowdy
- wiatrołap, hol i łazienka - podłogówka
- kuchnia - podłogówka
- salon - grzejniki
- garaż - grzejnik

na piętrze 5 obwodów
- łazienka - drabinkowy i na jego powrocie podłogówka
- hol i garderoba - podłogówka
i 3 pokoje z grzejnikami, każdy własny obwód

od pieca do rozdzielaczy pójdzie rurka miedziana fi25
połączenia do grzejników i pętle podłogówki fi16 pex/alu/pex Kisan (biały)

do naczynia wzbiorczego pójdzie rura fi25

w uproszczeniu coś takiego

http://images34.fotosik.pl/372/02f49fb59891c0b3.jpg (www.fotosik.pl)

latem nie planuje palić w piecu więc wymyśliłem sobie taki patent z podgrzewaczem przepływowym - przed podgrzewaczem zawór zwrotny, za kulowy. ma to sens?

co byś zmienił, albo dodał?

blisiec78
06-11-2008, 21:22
Pytanie do fachowców.
Planuję kocioł dwufunkcyjny Saunier Isotwin H-mod. Instalację c.o. i cwu mam w pex-al-pex. Czy w tej technologii mogę podejść do samego pieca? Kaloryfery mam aluminiowe więc przejęcie na miedź przy piecu chyba odpada?
Co z naczyniem przeponowym w kotłowni? Zawsze jest konieczne? Nie przewiduję póki co pieca na paliwo stałe. Tylko kocioł gazowy. Czy zatem naczynie przeponowe jest konieczne?

Z góry dzięki za pomoc.
Pozdrawiam.

martadela
07-11-2008, 09:16
Witam,
właśnie wiercą mi studnię ok 18m głębokości fi 160.
Najprosciej rzecz ujmując:
nie wiem co jest mi potrzebne by tą wodę ze studni mieć w kranie :oops:
- 2-3 osoby w domu
- woda ma być na potrzeby domu oraz ogrodu
- mam małe pomieszczenie gospodarcze 2,20 x 2,20
- wiem że zamontuję stację uzdatniania wody
- jest prawie pewne że woda będzie zażelaziona

Instalator który robi u mniie inst. CO i podłogówkę zachęca mnie do Grundfosa, mówi że jest mały i cichy.
Szukając na jego temat jakichś info na forum przeczytałam że przy odżelazianiu konieczny jest duży zbiornik na wodę i że taki zbiornik jest ogólnie korzystny ze wzgl na np brak prądu, czy też żadsze załączanie pompy.

Przepraszam jeżeli piszę chaotycznie, ale pod pojęcie hydofor i woda ze studni rozumiem spore hałaśliwe urządzenie wytwarzające ciśnienie w instalacji i duży zbiornik na wodę z zegarem do sparwdzania ciśnienia - tak było u wujka 15 lat temu :oops:

martadela
07-11-2008, 09:16
dubel ...

K&L
07-11-2008, 13:57
Jaka powinna być pojemność zbiornika hydroforowego w przypadku instalacji w domku jednorodzinnym, gdzie woda podawana jest ze studni wierconej pompą głębinową?

niezły
08-11-2008, 17:13
Witam i proszę o pomoc.
Zamierzam w sobote rozprowadzić rurki pod co. (pex/al/pex wavin).
Mieszkanko:
1.na parterze kotlownia wspolna z sasiadem(szeregowiec) i moj hallz klatka schodowa-lacznie 11 m2
2.na pietrze mieszkanie wlasciwe-salon, kuchnia, lazienka i pokoj-lacznie 42 m2
3 Poddasze z 2 pokoikami.-ok 30 m2 ze skosami
Moje pytanie :
Chce od pieca na gaz 2 f(parter -kotlownia) poleciec do rozdzielacza na pietrze fi 20 od rozdzielacza do kazdego grzejnika(KERMI plytowy V22) fi 16.Czy moge od wspolnego rozdzielacza obsluzyc pietro(na pewno tak) i wrocic do 1 grzejnika na dol do hallu i Tak samo wyjsc z rozdzielacza i do 2 grzejnikow wejsc na poddasze.Czy to bedzie dzialala?
Dzieki serdecznie za odpowiedz.
Bo materialy zakupione w sobote startuje z robota a pojawila mi sie ta watpliwosc?


Jednym rozdzielaczem możesz obsłużyć dwie kondygnacje ale nie rozumiem (Czy moge od wspolnego rozdzielacza obsluzyc pietro(na pewno tak) i wrocic do 1 grzejnika na dol do hallu) generalnie rozdzielacz słuzy do tego by każdy obieg grzejnika lub podłogówki był oddzielny a i zasilanie do rozdzielacza dał bym fi 25

niezły
08-11-2008, 17:29
ponawiam swoje pytanie


Witaj Niezły

buduję taki dom
http://images24.fotosik.pl/252/e1b1229d4cd9750a.gif
http://images26.fotosik.pl/252/71fddc82801a950c.gif


z garażem wychodzi około 150m

ogrzewanie planuje takie -

piec uniwersalny na paliwo stałe - głównie miał i drzewo
http://allegro.pl/item438063869_kociol_pleszewskie_23_kw_producent_8 lat_gwarancji.html

pompa
http://allegro.pl/item445165587_zestaw_pompowy_do_kotla_1_grundfos_2 5_60.html

bojler 140L

rozdzielacze
http://allegro.pl/item437615653_rozdzielacz_c_o_z_przeplywomierzami_ komplet.html


na parterze będą 4 obowdy
- wiatrołap, hol i łazienka - podłogówka
- kuchnia - podłogówka
- salon - grzejniki
- garaż - grzejnik

na piętrze 5 obwodów
- łazienka - drabinkowy i na jego powrocie podłogówka
- hol i garderoba - podłogówka
i 3 pokoje z grzejnikami, każdy własny obwód

od pieca do rozdzielaczy pójdzie rurka miedziana fi25
połączenia do grzejników i pętle podłogówki fi16 pex/alu/pex Kisan (biały)

do naczynia wzbiorczego pójdzie rura fi25

w uproszczeniu coś takiego

http://images34.fotosik.pl/372/02f49fb59891c0b3.jpg (www.fotosik.pl)

latem nie planuje palić w piecu więc wymyśliłem sobie taki patent z podgrzewaczem przepływowym - przed podgrzewaczem zawór zwrotny, za kulowy. ma to sens?

co byś zmienił, albo dodał?

Nie ma miedzi fi 25 tylko 22mm lub 28 ale to pewnie literówka
Podstawowy problem to grzanie ciepłej wody latem skoro masz mieć kociołek na wszystko to wykorzystał bym go latem do grzania ciepłej wody bez działania całego centralnego to kwestia jednego zaworu na zasilaniu kotła
Problem jest jeszcze z rozdziałem grzejników z podłogówka z tego co widzę chcesz zrobić to na jednym rozdzielaczu ale jak obniżysz temperaturę zasilania podłogówki zrobisz to na RTL? odradzam na powrocie z grzejnika ( łazienka na poddaszu ) Osobiście ze względu na ilość samej podłogówki na parterze zastosował bym dwa rozdzielacze jeden do grzejników a drugi do podłogówki z oddzielna pompką i zaworem 3 drogowym termostatycznym ale to już robi się skomplikowana kotłownia Za miast bojlera zastosował bym zasobnik 150L może być Biawar

bambus23
08-11-2008, 19:07
Witam FACHOWCÓW
Zamierzam zastosować kocioł na wegiel i drewno.
jaka powinna byc instalacja CO ?
Mój hydraulik twierdzi, że MUSI być w miedzi bo alupex wytrzymuje temperaturę tylko do ok 95 st.
CO O TYM SĄDZICIE?

niezły
09-11-2008, 09:09
Witam FACHOWCÓW
Zamierzam zastosować kocioł na wegiel i drewno.
jaka powinna byc instalacja CO ?
Mój hydraulik twierdzi, że MUSI być w miedzi bo alupex wytrzymuje temperaturę tylko do ok 95 st.
CO O TYM SĄDZICIE?

Dobrze radzi ale możesz zrobić w plastiku i dać wymiennik płytowy ale po co kombinować

Kris2222
09-11-2008, 09:37
niezły chce kupić grupę bezpieczeństwa do mojej instalacji z kotłem na ekogroszek , jaki powinien być zawór bezpieczeństwa do ilu bar ?
Dlaczego te grupy maja dwa wejscia ?
chodzi mi o coś takiego
http://www.allegro.pl/item478652705_grupa_bezpieczenstwa_c_o_najtaniej.h tml

niezły
09-11-2008, 12:28
niezły chce kupić grupę bezpieczeństwa do mojej instalacji z kotłem na ekogroszek , jaki powinien być zawór bezpieczeństwa do ilu bar ?
Dlaczego te grupy maja dwa wejscia ?
chodzi mi o coś takiego
http://www.allegro.pl/item478652705_grupa_bezpieczenstwa_c_o_najtaniej.h tml


Do centralnego będziesz miał standartowo zawór bezpieczeństwa na 3 bar i bez wpływu na firmę ale zaraz zaraz instalacja będzie w systemie zamkniętym ? Jeśli możesz to kup dodatkowo drugi zawór firmy Syr na 1 ½ Bara
Jeśli chodzi o wyjścia to do jednego końca podkańczasz instalację a do drugiego wkręcasz naczynie przeponowe (czerwone)

Kris2222
09-11-2008, 13:59
nie instalacja otwarta
dlatego tam są dwa wejścia , już teraz jarze
a może do instalacji otwartej to będzie lepsze

http://www.allegro.pl/item470047317_grupa_bezpieczenstwa_dn_15.html

co w tym wypadku znaczy te DN 15 , to jakaś norma ?

skrol
09-11-2008, 15:01
nie instalacja otwarta
dlatego tam są dwa wejścia , już teraz jarze
a może do instalacji otwartej to będzie lepsze

http://www.allegro.pl/item470047317_grupa_bezpieczenstwa_dn_15.html

co w tym wypadku znaczy te DN 15 , to jakaś norma ?

Po Ci zawór bezpieczeństwa w instalacji otwartej ?

Kris2222
09-11-2008, 15:19
a no po to że w razie niedrożności zbiornika wyrównawczego ( tzn. zamarznięcia )
nie zrobiło bum

a drugi powód to taki żeby zabezpieczyć krótki obieg do bojlera

niezły
09-11-2008, 18:42
a no po to że w razie niedrożności zbiornika wyrównawczego ( tzn. zamarznięcia )
nie zrobiło bum

a drugi powód to taki żeby zabezpieczyć krótki obieg do bojlera


Naczynko przelewowe w każdych warunkach powinno zadziałać a prostym sposobem na zabezpieczenie przed zamarzaniem jest zrobienie obiegu tak jak w grzejniku Naczynko wzbiorcze jest bardzo ważnym elementem instalacji i w każdych warunkach musi zadziałać Sam sprawdziłem to kilka razy u siebie Kiedyś zasypałem cały kociołek węglem odpaliłem i nie włączyłem pompki ……..dla kotła nic się nie stało tylko sufit i ściany w kotłowni były mokre

niezły
09-11-2008, 19:05
Jaka powinna być pojemność zbiornika hydroforowego w przypadku instalacji w domku jednorodzinnym, gdzie woda podawana jest ze studni wierconej pompą głębinową?

Równie dobrze można odejść się bez zbiornika jak i można zamontować zbiornik 300L To wszystko zależy od typu pompy ( niektóre nie wymagają takiego zbiornika) ilości miejsca na zbiornik i tego czy jest stacja uzdatniania wody i jakie ma wymagania Tak normalnie około 100 L wystarczy

Kris2222
09-11-2008, 19:07
tak tylko poco grzać całą zimę 30 litrów wody w naczyniu , które oddaje ciepło
i wychładza nam kocioł

chyba zawór można dać dla pewności

niezły
09-11-2008, 19:12
Witam,
właśnie wiercą mi studnię ok 18m głębokości fi 160.
Najprosciej rzecz ujmując:
nie wiem co jest mi potrzebne by tą wodę ze studni mieć w kranie :oops:
- 2-3 osoby w domu
- woda ma być na potrzeby domu oraz ogrodu
- mam małe pomieszczenie gospodarcze 2,20 x 2,20
- wiem że zamontuję stację uzdatniania wody
- jest prawie pewne że woda będzie zażelaziona

Instalator który robi u mniie inst. CO i podłogówkę zachęca mnie do Grundfosa, mówi że jest mały i cichy.
Szukając na jego temat jakichś info na forum przeczytałam że przy odżelazianiu konieczny jest duży zbiornik na wodę i że taki zbiornik jest ogólnie korzystny ze wzgl na np brak prądu, czy też żadsze załączanie pompy.

Przepraszam jeżeli piszę chaotycznie, ale pod pojęcie hydofor i woda ze studni rozumiem spore hałaśliwe urządzenie wytwarzające ciśnienie w instalacji i duży zbiornik na wodę z zegarem do sparwdzania ciśnienia - tak było u wujka 15 lat temu :oops:

Przez te 15 lat prawie nic się nie zmieniło
Zamiast zestawu hydroforowego radził bym zastosować pompę głębinową Z hydroforem czasami są spore problemy użytkowe a czasami w ogóle nie ma możliwości na zamontowanie takiego zastawu
Stacja uzdatniania to spory wydatek jak i tez sporo zajmowanego miejsca ale to już zależy od parametrów wody i możliwości finansowych

niezły
09-11-2008, 19:14
tak tylko poco grzać całą zimę 30 litrów wody w naczyniu , które oddaje ciepło
i wychładza nam kocioł

chyba zawór można dać dla pewności


Zawsze zawór można dać dla pewności a naczynko dobrze ocieplić

Kris2222
09-11-2008, 19:25
dlatego pytałem czy ten zestaw sie nada

dzieki

Alupin
10-11-2008, 23:31
Witajcie moi drodzy..

Mam problem polegający na tym, że mam 2 systemy grzewcze ( zamknięty - gaz i otwarty - kocioł węglowy )..

Podłączone wszystko przez wymiennik płytowy...

I tu zaczynają się schodzy..

Teść, który montował mi instalację, podłączył wymiennik współprądowo...

Wymiennik mam taki:

http://allegro.pl/item475202027_wymienniki_plytowy_wymiennik_ciepla_ 22_kw.html

Pompy Grundfos ALPHA 2.

Kocioł Wimest Kruk 17 kW.

I teraz..

Nastawiam kocioł węglowy np. na 50 stopni, temperatura rośnie do 85 stopni ( wymiennik nie jest w stanie w takim tempie oddać ciepło - pompy ustawiłem na max. prędkość.. )..

Kocioł zaczyna się prawie gotować, a po dtronie układu zamkniętego zimno...

Tzn. rośnie ale niewspółmiernie wolno i nie jest w stanie odebrać temperatury od kotła węglowego..

Czy mogą być aż tak olbrzymie straty na podłączeniu współprądowym??

Co do wymiennika, zanim kupiłem, rozmawiawiałem z insalatorem który juz je montował i powiedział że są OK..

Zgłupiałem do reszty, proszę o pomoc...

niezły
11-11-2008, 18:40
dlatego pytałem czy ten zestaw sie nada

dzieki

Jeśli kotłownia będzie w układzie otwartym to daj sobie spokój z tą grupą kup sam zawór bezpieczeństwa i wkręć go w wolne wyjście w kotle lub na dodatkowym trójniku i tak przecież trochę kształtek tam będzie do pompki Zamiast zwykłego kolana daj trójnik lub zamiast trójnika daj czwórnik i tam właśnie wkręć zawór bezpieczeństwa
Te grupy są do układów zamkniętycz

niezły
13-11-2008, 19:43
Witajcie moi drodzy..

Mam problem polegający na tym, że mam 2 systemy grzewcze ( zamknięty - gaz i otwarty - kocioł węglowy )..

Podłączone wszystko przez wymiennik płytowy...

I tu zaczynają się schodzy..

Teść, który montował mi instalację, podłączył wymiennik współprądowo...

Wymiennik mam taki:

http://allegro.pl/item475202027_wymienniki_plytowy_wymiennik_ciepla_ 22_kw.html

Pompy Grundfos ALPHA 2.

Kocioł Wimest Kruk 17 kW.

I teraz..

Nastawiam kocioł węglowy np. na 50 stopni, temperatura rośnie do 85 stopni ( wymiennik nie jest w stanie w takim tempie oddać ciepło - pompy ustawiłem na max. prędkość.. )..

Kocioł zaczyna się prawie gotować, a po dtronie układu zamkniętego zimno...

Tzn. rośnie ale niewspółmiernie wolno i nie jest w stanie odebrać temperatury od kotła węglowego..

Czy mogą być aż tak olbrzymie straty na podłączeniu współprądowym??

Co do wymiennika, zanim kupiłem, rozmawiawiałem z insalatorem który juz je montował i powiedział że są OK..

Zgłupiałem do reszty, proszę o pomoc...

Zakładam że wymiennik jest podłączony prawidłowo tzn po obu stronach wymiennika masz pompki i po stronie kotła dodatkowo filtr
Pytanie czy tak był od początku
Kierunki przepływu nie powinny mieć aż takiego znaczenia
Musisz sprawdzić czy obie pompki są odpowietrzone czy nie są zablokowane i czy sam wymiennik nie jest czymś zamulony
Taki wymiennik naprawdę ciężko jest źle podłączyć a różnica temperatur po obu stronach może być aby ciepło oddawał

JATANER
14-11-2008, 10:13
Witajcie moi drodzy..

Mam problem polegający na tym, że mam 2 systemy grzewcze ( zamknięty - gaz i otwarty - kocioł węglowy )..

Podłączone wszystko przez wymiennik płytowy...

I tu zaczynają się schodzy..

Teść, który montował mi instalację, podłączył wymiennik współprądowo...

Wymiennik mam taki:

http://allegro.pl/item475202027_wymienniki_plytowy_wymiennik_ciepla_ 22_kw.html

Pompy Grundfos ALPHA 2.

Kocioł Wimest Kruk 17 kW.

I teraz..

Nastawiam kocioł węglowy np. na 50 stopni, temperatura rośnie do 85 stopni ( wymiennik nie jest w stanie w takim tempie oddać ciepło - pompy ustawiłem na max. prędkość.. )..

Kocioł zaczyna się prawie gotować, a po dtronie układu zamkniętego zimno...

Tzn. rośnie ale niewspółmiernie wolno i nie jest w stanie odebrać temperatury od kotła węglowego..

Czy mogą być aż tak olbrzymie straty na podłączeniu współprądowym??

Co do wymiennika, zanim kupiłem, rozmawiawiałem z insalatorem który juz je montował i powiedział że są OK..

Zgłupiałem do reszty, proszę o pomoc...

Zakładam że wymiennik jest podłączony prawidłowo tzn po obu stronach wymiennika masz pompki i po stronie kotła dodatkowo filtr
Pytanie czy tak był od początku
Kierunki przepływu nie powinny mieć aż takiego znaczenia
Musisz sprawdzić czy obie pompki są odpowietrzone czy nie są zablokowane i czy sam wymiennik nie jest czymś zamulony
Taki wymiennik naprawdę ciężko jest źle podłączyć a różnica temperatur po obu stronach może być aby ciepło oddawał



Miałem podobny problem.

Okazało się, że pompkę z obiegu kominka musiałem przełożyć tak, abu to ona pompowała z kominka do wymiennika a nie z wymiennika do kominka, bo w pierwotnym układzie był problem z przepływem przez wymiennik - stwarzał zbyt duży opór hydrauliczny. W skutek większego oporu pompka wypompowywała wodę do kominka a zanim zdołała przepłynąć grawitacyjnie przez wymiennik (dość nisko mam naczynko wzbiorcze) to występował objaw zapowietrzania się poprzez odpowietrznik nad wymiennikiem po stronie kominka.

Obecnie, gdy pompka tłoczy wodę do wymiennika jest wszystko ok i działa bez żadnego problemu.


Ot takie to moje przygody i spostrzeżenia.

Pozdrawiam
Krzysiek

Alupin
14-11-2008, 16:35
Niestety kochani nikt nie rozwiązał zagadki...

Na rozwiązanie wpadłem przypadkiem.. :)

Otóż przy ustawieniu temperatury na termostacie pokojowym poniżej właściwej dlaotoczenia, powodowało wyłączenie ogrzewania w kotle na paliwo stałe, a co za tym idzie pompy cyrkulacyjnej w kotle ( okazało się że jak temperatura otoczenia jest wyższa niż ustawiona na ternmostacie pokojowym kocioł zatrzymuje pompę ( niezły numer swoją drogą.. ), tak więc muszę podczas palenia w kotle na paliwo stałe zwiększyć temperaturę na termostacie pokojowym, a temperaturę powrotu na kotle gazowym ustawić na min..

Wtedy obieg działa poprawnie ;p

************************************

Pojawił się problem w postaci zimnych do połowy grzejników ( od dołu zimne , od góry gorące.. )..

W domu nie można uzyskać temperatury wyższej niż 20 stopni w domu :(

Wyczytałem że prawdopodobną przyczyną może być za mały przepływ wody w instalacji ( i trzeba zwiększyć prędkość działania pompy obiegowej.. )

Sęk w tym że pompa działa na 100 Watt i większych pomp nie ma..

Domek ma 2 kondygnacje ( parter i pętro ), system rozdzielaczowy ( z rury głównej ( pionu ) podłaczone są rozdzielacze na pięrach i z nich do grzejników ..

Próbowałem zakręcać poszczególne grzejniki termostatami, zmieniać przepływ wody kryzami na grzejnikach, przykręcać zawory na pionach na piętrze i parterze w róznych konfiguracjach itd. itp..

Zmniejszyłem ciśnienie w obwodzie ( z 1,5 bar. do 0,8 bar - wysokość najwyższego punktu instalacji to ok. 5 metrów.. )..

Zaczyna mi brakować koncepcji, proszę zatem drogich profesjonalistów o pomoc..

Hubetr
14-11-2008, 22:50
witam.
Chciałem się zapytać czy kocioł gazowy o mocy 7-20 kw wystarczy do domku około 150 mk? kocioł będzie współpracował z zasobnikiem 125 litrów,
dom ocieplony według teraźniejszych standardów 12cm styropianu, 25 cm wełny.

Hydraulik próbuje mnie namówić na kocioł minimum 24 kw ale mi się wydaje(według lektury forum :) )że będzie on przewymiarowany....

niezły
15-11-2008, 18:19
Nawet ten 20 kW jest za duży wystarczył by o mocy kilkunastu kilowat 12-18 kW( zależy od firmy)

pluszku
15-11-2008, 20:01
Pogoda nas rozpieszcza, jest powyzej zera. W moim domku 105 m2 uzytkowej/160 m2 calkowitej mam kociol kondensacyjny 3-14 kW. Do utrzymania temp. powyzej 20 stopni w zupelnosci wystarczy gdy kociol przy obecnych temperaturach pracuje przy mocy minimalnej. Zapotrzebowanie na ciepło przy temp. -20 stopni dla mojego domu to 10 kW, wiec kociol 14 kW jest ze sporym zapasem. Kocioł 24 kW bedzie dla domu 150 m2 sporo przewymiarowany co bedzie skutkowac zwiekszonym zuzyciem gazu bo jego praca bedzie nieefektywna ( z kotłem podobnie jak z samochodem - spalanie ma najmniejsze przy stałym obciazeniu, w przypadku kotła kondensacyjnego nalepiej jest gdy to obciazenie bedzie blisko jego mocy minimalnej).

pluton
15-11-2008, 23:02
Mam pytanie:

Szwagier pracujący w branży c.o. poradził mi, żeby do kotła z zamkniętą komorą spalania nie robić specjalnego komina bo szkoda na to kasy, tylko wywiercić dziurę przez ścianę kotłowni i wypuścić na zewnątrz przewód spalinowo-powietrzny.

Koleś który ma mi robić kotłownie mówi że to zły pomysł, bo będzie brudziła się elewacja i spaliny mogą sie w lecie (przy otwartych oknach) dostawać z powrotem do domu.

Kto ma rację ?

Marek K
16-11-2008, 08:33
Moje pytanko:
Potrzebuję wymienić kociołek gazowy CO, i chciałem kupić taki z małym zbiornikiem CWU 10-50 litrowym. Czy gdzieś nie ma aktualnej listy takich kotłów różnych firm, najlepiej z zamkniętą komorą spalania.
Bardzo mi zależy na komforcie CWU.
Domek 200 m2 podłogi, obecny kociołek Junkers 24 kW, ustawiony na max. 15 kW (w zupełności wystarcza).
Pozdrawiam.

niezły
16-11-2008, 16:55
Mam pytanie:

Szwagier pracujący w branży c.o. poradził mi, żeby do kotła z zamkniętą komorą spalania nie robić specjalnego komina bo szkoda na to kasy, tylko wywiercić dziurę przez ścianę kotłowni i wypuścić na zewnątrz przewód spalinowo-powietrzny.

Koleś który ma mi robić kotłownie mówi że to zły pomysł, bo będzie brudziła się elewacja i spaliny mogą sie w lecie (przy otwartych oknach) dostawać z powrotem do domu.

Kto ma rację ?

Wyrzut spalin przez ścianę jest jak najbardziej dopuszczalny ale ja też jestem przeciwnikiem takiego rozwiązania i jeszcze bardzo ciężko jest to zrobić zgodnie ze sztuką ( odległości)

niezły
16-11-2008, 17:00
Moje pytanko:
Potrzebuję wymienić kociołek gazowy CO, i chciałem kupić taki z małym zbiornikiem CWU 10-50 litrowym. Czy gdzieś nie ma aktualnej listy takich kotłów różnych firm, najlepiej z zamkniętą komorą spalania.
Bardzo mi zależy na komforcie CWU.
Domek 200 m2 podłogi, obecny kociołek Junkers 24 kW, ustawiony na max. 15 kW (w zupełności wystarcza).
Pozdrawiam.

Większość producentów kotłów ma w swojej ofercie kotły z wbudowanym zasobnikiem Mają jedna wadę spora cena a i zbiornik przeważnie trochę większy niż 10L (tak od 40L) W dobrej cenie mogę załatwić firmy Immergass

Marek K
16-11-2008, 19:46
Dzięki, ale chciałem sam sobie wybrać kociołek i miałem nadzieję że ktoś mnie wyręczy w przeszukiwaniu wszystkich ofert!!!
Może jest osoba która coś takiego wykonała i podzieli się wynikiem.
A ten Immergass, to jaki model?.
Pozdrawiam.

Jax
16-11-2008, 21:24
Witam
Zauważyłem problem w moim kotle Viessmann Vitopend 100. Instalacja c.o. ma 1,5 roku, cisnienie zawsze bylo ustawione na okolo 2 bary.
Ostatnio zauważyłem że cisnienie jest w granicach 1,5bara a w czasie gdy kociol pracuje z c.o., cisnienie powoli wzrasta do ponad 2,5bara. Po wyłączeniu spowrotem wraca na 1,5
Czy cos sie stalo z kotlem czy z instalacja? Czy moge cos zrobic, czy wezwac serwis?

Karol

niezły
16-11-2008, 22:09
Dzięki, ale chciałem sam sobie wybrać kociołek i miałem nadzieję że ktoś mnie wyręczy w przeszukiwaniu wszystkich ofert!!!
Może jest osoba która coś takiego wykonała i podzieli się wynikiem.
A ten Immergass, to jaki model?.
Pozdrawiam.

http://www.immergas.com.pl/menu_2/z_zasobnikiem/avio_zeus_kw/models/zeus_24_kw.htm

katły te nie sa tanie ale mam mozliwośc kupienia w dobrej cenie

niezły
16-11-2008, 22:15
Witam
Zauważyłem problem w moim kotle Viessmann Vitopend 100. Instalacja c.o. ma 1,5 roku, cisnienie zawsze bylo ustawione na okolo 2 bary.
Ostatnio zauważyłem że cisnienie jest w granicach 1,5bara a w czasie gdy kociol pracuje z c.o., cisnienie powoli wzrasta do ponad 2,5bara. Po wyłączeniu spowrotem wraca na 1,5
Czy cos sie stalo z kotlem czy z instalacja? Czy moge cos zrobic, czy wezwac serwis?

Karol

Różnice w ciśnieniu instalacji grzewczej to nic nowego Na wartość wskazaną na manometrze ma wpływ kilka czynników pracująca lub wyłączona pompka , temperatura wody ale jeśli kiedyś było inaczej niż jest teraz to może oznaczać tylko jedno należy sprawdzić i dopompować powietrza do naczynka w kotle
Bez problemu zrobisz to sam

niezły
16-11-2008, 22:18
Dawno juz nie przypominałem o dość fajnej sprawie

http://www.instalator.pl/

Hubetr
17-11-2008, 12:01
chciałem się jeszcze zapytać o rozwiązanie ogrzewania podłogowego.
mam zamontowane 2 rozdzielacze. jeden 6 sekcyjny na grzejniki oraz drugi 3 sekcyjny z przepływomierzami.
do tego 6 sekcyjnego chcę podpiąć jeden mały obieg podłogówki, taki ok 5mk, hydraulik proponuje zrobić to na zaworze rtl.
ten 3 sekcyjny również chce zrobić na zaworze rtl tylko z kapilarą zamiast na zaworze termostatycznym 3 drożnym mieszającym- które rozwiązanie w tym przypadku było by leprze. dodam że każdy z tych 3 obiegów ma po około 11mk.

1.http://www.allegro.pl/item482766444_zestaw_do_ogrzewania_podlogowego_do_ 120_m2.html
2. http://www.allegro.pl/item482766463_zestaw_do_ogrzewania_podlogowego_do_ 150_m2_zawor.html

Jax
17-11-2008, 15:16
Witam
Zauważyłem problem w moim kotle Viessmann Vitopend 100. Instalacja c.o. ma 1,5 roku, cisnienie zawsze bylo ustawione na okolo 2 bary.
Ostatnio zauważyłem że cisnienie jest w granicach 1,5bara a w czasie gdy kociol pracuje z c.o., cisnienie powoli wzrasta do ponad 2,5bara. Po wyłączeniu spowrotem wraca na 1,5
Czy cos sie stalo z kotlem czy z instalacja? Czy moge cos zrobic, czy wezwac serwis?

Karol

Różnice w ciśnieniu instalacji grzewczej to nic nowego Na wartość wskazaną na manometrze ma wpływ kilka czynników pracująca lub wyłączona pompka , temperatura wody ale jeśli kiedyś było inaczej niż jest teraz to może oznaczać tylko jedno należy sprawdzić i dopompować powietrza do naczynka w kotle
Bez problemu zrobisz to sam

Ok, jakie czynności sa tu wymagane po kolei oprócz posiadania pompki lub sprężarki? Spuszczenie wody z instalacji itp ?

niezły
17-11-2008, 20:15
Witam
Zauważyłem problem w moim kotle Viessmann Vitopend 100. Instalacja c.o. ma 1,5 roku, cisnienie zawsze bylo ustawione na okolo 2 bary.
Ostatnio zauważyłem że cisnienie jest w granicach 1,5bara a w czasie gdy kociol pracuje z c.o., cisnienie powoli wzrasta do ponad 2,5bara. Po wyłączeniu spowrotem wraca na 1,5
Czy cos sie stalo z kotlem czy z instalacja? Czy moge cos zrobic, czy wezwac serwis?

Karol

Różnice w ciśnieniu instalacji grzewczej to nic nowego Na wartość wskazaną na manometrze ma wpływ kilka czynników pracująca lub wyłączona pompka , temperatura wody ale jeśli kiedyś było inaczej niż jest teraz to może oznaczać tylko jedno należy sprawdzić i dopompować powietrza do naczynka w kotle
Bez problemu zrobisz to sam

Ok, jakie czynności sa tu wymagane po kolei oprócz posiadania pompki lub sprężarki? Spuszczenie wody z instalacji itp ?

Podstawowa zasada jest taka że powietrze dopompowujemy do naczynka które nie jest podłączone do instalacji pod ciśnieniem W przypadku kotła ( dotyczy kotłów wiszących z wbudowanym naczyniem przeponowym) wystarczy zamknąć zawory na zasilaniu i powrocie pod kotłem spuścić ciśnienie wody z samego kotła sprawdzić ciśnienie w naczynku i ewentualnie dopompować w większości przypadków będzie to 1 ½ Bara ale najlepiej jest sprawdzić w instrukcji obsługi kotła
Odkręcamy zawory pod kotłem i dopuszczamy wody do wymaganego poziomu

adam03
17-11-2008, 21:25
Witam mam pytanko co moze byc przyczyną dudnienia w piecu ,piec jest na paliwo stałe .

andrew01
18-11-2008, 08:21
niezły, czy mógłbym prosić o zerknięcie na poniższe pytanie:

http://forum.muratordom.pl/dylemat-zwykly-kominek-czy-z-plaszczem-wodnym,t145173.htm#2873835

dotyczy to połączenia kominka z płaszczem wodnym oraz pieca na paliwo stałe.

Z góry dziękuję

niezły
19-11-2008, 21:36
Witam mam pytanko co moze byc przyczyną dudnienia w piecu ,piec jest na paliwo stałe .

Najczęściej wysoka temperatura pracy tak powyżej 80 st C Czasami jest to wada konstrukcyjna kotła (zbyt bliska odległość od dwóch blach) towarzyszy temu wytrącanie się baniek powietrza

carpedijem
19-11-2008, 22:07
Interesuje mnie wymagany sposób podłączenia rur do kominka (z płaszczem wodnym, ulrich). Jestem kompletnym laikiem (proszę wybaczyć), ale niezbędna jest mi odpowiedź na pytanie związane ze sposobem podłączenia rur do kominka i wpływem tegoż podłączenia na wydajność ogrzewania. Toczy się pewna dyskusja między hydraulikami - czy te rury, które podłącza się bezpośrednio do kominka (nie spalinowa! - te, które idą z boku) mają być podłączone po jednej stronie czy po przeciwnych?
Bardzo proszę o szybką i rzeczową odpowiedź.

niezły
19-11-2008, 22:25
Interesuje mnie wymagany sposób podłączenia rur do kominka (z płaszczem wodnym, ulrich). Jestem kompletnym laikiem (proszę wybaczyć), ale niezbędna jest mi odpowiedź na pytanie związane ze sposobem podłączenia rur do kominka i wpływem tegoż podłączenia na wydajność ogrzewania. Toczy się pewna dyskusja między hydraulikami - czy te rury, które podłącza się bezpośrednio do kominka (nie spalinowa! - te, które idą z boku) mają być podłączone po jednej stronie czy po przeciwnych?
Bardzo proszę o szybką i rzeczową odpowiedź.

Z mego doświadczenia wynika że nie ma to żadnego znaczenia zależy to od indywidualnych warunków (nie zawsze jest miejsce) Kominek to nie grzejnik aby rodzaj podłączenia miał wpływ na ilość oddawanego ciepła Chyba ż instrukcja montażu mówi co innego

niezły
20-11-2008, 14:07
andrew01


jestem na etapie adaptacji projektu i jeszcze mogę co nieco pozmieniać w kwestii ogrzewania (domek jednorodzinny ok 140 m2 pow. uż.). Jako, że na działce gazu nie ma i nie będzie, więc wybór padł na piec na ekogroszek (najprawdopodobniej ling combi 23,3 kW). Największy mam dylemat z kominkiem, który jest już w projekcie ale jako wolnostojący, czyt. rekreacyjny. Zastanawiam się czy jest sens dokładać do kominka z płaszczem wodnym i wpinać go do c.o. Na początku wyobrażałem sobie, iż kominek byłby używany w chłodniejsze dni jezienno-wiosenne, ale coraz częściej spotykam się z opiniami, że przy ekogroszku nie ma to sensu, ponieważ różnica kosztu ogrzewania nie jest znaczna. Do tego dochodzą niedogodności (bardziej lub mniej prawdziwe) typu: kotłownia w salonie, niebezpieczeństwo gdy zabraknie prądu, koszty przeglądu, czyszczenia itp itd.

Powiem szczerze sam już nie wiem co wybrać....

Z góry dziękuję za wszystkie rady.

Pozdrawiam
Andrzej


Uważam że w tym przypadku kominek z płaszczem jest zbyteczny Bardzo podniesie koszt instalacji Lepiej kupić kociołek na eko groszek z rusztem awaryjnym

adam03
20-11-2008, 19:16
Bardzo dziękuję za pomoc ,muszę zadzwonić do serwisu niech wymieniaja piec ,dzieki.

niezły
20-11-2008, 22:01
Bardzo dziękuję za pomoc ,muszę zadzwonić do serwisu niech wymieniaja piec ,dzieki.

może ten typ tak ma

niezły
20-11-2008, 22:04
Musze się pochwalić właśnie udało mi się odpalić bardzo skomplikowana instalację z buforem ciepła na 3750L Bufor ten daje ciepło do pięciu niezależnych obiegów grzewczych w dwóch domach …….ufff działa :D

RAPczyn
21-11-2008, 08:24
Możesz jakieś fotki wrzucić. Zawsze miło popatrzeć na takie instalację.

niezły
21-11-2008, 09:44
Niestety kotłownia bardzo nie fotogeniczna (modernizacja już istniejącej) ale może jakiś schemat to zobaczę a bufor własnej roboty o wymiarach 250x250x60 i w układzie zamkniętym

Alupin
21-11-2008, 16:31
Witam serdecznie

Problemów z kotłownią ciąg dalszy..

Tak więc:

Posiadam 2 obwody ( zamknięty i otwarty ).
Zamknięty -> kocioł gazowy, otwarty -> kocioł na paliwo stałe..
Podłączone przez wymiennik.

i teraz pojawia się problem..

Przy wymienniku sa 2 pompy ( jak Pan Bóg przykazał )..

Kocioł gazowy mam ustawiony na 20 stopni poprzez programator pokojowy..

Kocioł grzeje także CWU poprzez zawór trójdrożny..

Problem pojawia się w momencie palenia w kotle na paliwo stałe.

Jeżeli kocioł gazowy zacznie grzać CWU, to po zakończeniu zawór trójdrożny nie przełącza się spowrotem na C.O.

Muszę ręcznie na czujniku pokojowym podnieść tempperaturę powyżej aktualnej, wtedy kocioł gazowy włącza się na kilka sekund, pompa w nim rusza i zasysa podgrzaną wodę z wymiennika płytowego i przełącza zawór tródrożny.

W tym momencie przez kocioł przepływa woda podgrzana przez wymienik i wszystko gra...

Złości mnie to przełączanie, ponieważ po wygaszeniu kotła na paliwo stałe, musze pilnować aby przestawić starownik pokojowy na niższą temperaturę , ponieważ w innym przypadku kocioł gazowy po wystygnięciu kotła na paliwo stałe grzeje mi do zadanej ( wyższej temperatury )...

Co z tym fantem można zrobić żeby było po ludzku..?

evonation
21-11-2008, 17:41
toaleta i bidet z USA, i w ogole baterie z usa- firma Kohler
czy to w ogole podejdzie do naszych polskich rur? Dziekuje z gory za odpowiedz ;)

kaura
21-11-2008, 19:50
Niezły- proszę o pomoc- rade.
Sytuacja wyglada tak: mam zrobioną wylewkę z pdłogówką w miejscu gdzie ma być prysznic. Chcielibyśmy bardzo nie mieć brodzika a wode odprowadzać odplywem liniowym.
Niestety rury odpływowe zostały wyprowadzone pod ścianą boczną prysznica, a obok nich biegnie rurka podłogówki. Od Sciany do rurki mamy jakieś 12cm.
Widziałabym szanse na zamontowanie odpływu liniowego (można skuć te 10cm wylewki nie narażajac sie na uszkodzenie rurki) ale czy są takie wąskie odpływy?
A jeśli nie odpływ liniowy, to czy możemy jakoś odprowadzić wodę bez koniecznosci montażu brodzika- oczywiście wyżej.
Pomóz prooszę bo skończyły nam się pomysły na rozwiazanie tego problemu.
Pozdrawiam i z góry dziękuję.

Piczman
23-11-2008, 07:36
Mam pytanie?

Piec na paliwo stałe i podłogówka w całym domu, takie są plany!
Chciałbym to podłączyć przez płytowy wymiennik ciepła ze względu na układ otwarty kotła i zamknięty podłogówki!

Ale zastanawiam się czy nie zrobić układu zamkniętego bez wymiennika :roll:
Wiem że to niezgodne z normami ale ,,,

Czy można zrobić układ zamknięty i dać niższe ciśnienie niż 1,5 bara bo tyle może być w piecu ?
Wszystko na parterze,żadnych podnoszeń,zaniżeń i pięter ,,,
Ok. 600 mb rurki fi 16 w podłodze!

Dla mnie zalety to tylko 1 pompka, tańszy rozdzielacz i zwykły zawór mieszający.

bary30
23-11-2008, 09:55
Mam pytanie?

Piec na paliwo stałe i podłogówka w całym domu, takie są plany!
Chciałbym to podłączyć przez płytowy wymiennik ciepła ze względu na układ otwarty kotła i zamknięty podłogówki!

Ale zastanawiam się czy nie zrobić układu zamkniętego bez wymiennika :roll:
Wiem że to niezgodne z normami ale ,,,

Czy można zrobić układ zamknięty i dać niższe ciśnienie niż 1,5 bara bo tyle może być w piecu ?
Wszystko na parterze,żadnych podnoszeń,zaniżeń i pięter ,,,
Ok. 600 mb rurki fi 16 w podłodze!

Dla mnie zalety to tylko 1 pompka, tańszy rozdzielacz i zwykły zawór mieszający.

Witam
Może bufor z wężownicą podpiętą do pieca?? U mnie właśnie tak montują kominek.

Piczman
23-11-2008, 13:57
Jeśli bufor ty tylko jako wymiennik a to już duży koszt,dużo miejsca i dublowanie rozwiązań!
Przerabiałem to już, jeśli już wymiennik ciepła to tylko płytowy.
Fakt, jeśli znalazłbym bufor spełniający moje wymaganie ( 2 wężownice przepływowe, 1 do podłogówki a 2 do CWU ) tak do 4 tyś to może bym się zastanowił ,,,
Zresztą mam jeszcze pół roku i nic nie jest przesądzone :roll:

PS. Witam Leżajsk !
Napisz gdzie budujesz ,,,

Pozdr.

bary30
23-11-2008, 14:21
Gotowego bufora z taką konfiguracją w tej kasie raczej nie uda się kupić. Może budowa w własnym zakresie. U mnie nie będzie wymiennika. Bufor mam 400/200 Galmetu z dwiema wężownicami ma być w dobrej cenie. Tak mi obiecała znajoma co robi instalacje. Powiedziała że czeskimi nie handluje i załatwi tanio Galmetu. Budowa pod Rzeszowem to połowa bliźniaka żony. Mamy zamiar się wprowadzić po nowym roku

P.S. A może taki bufor? http://www.allegro.pl/item488545986_500l_zbiornik_akumulacyjny_z_2_wezow nicami.html

niezły
23-11-2008, 16:31
Witam serdecznie

Problemów z kotłownią ciąg dalszy..

Tak więc:

Posiadam 2 obwody ( zamknięty i otwarty ).
Zamknięty -> kocioł gazowy, otwarty -> kocioł na paliwo stałe..
Podłączone przez wymiennik.

i teraz pojawia się problem..

Przy wymienniku sa 2 pompy ( jak Pan Bóg przykazał )..

Kocioł gazowy mam ustawiony na 20 stopni poprzez programator pokojowy..

Kocioł grzeje także CWU poprzez zawór trójdrożny..

Problem pojawia się w momencie palenia w kotle na paliwo stałe.

Jeżeli kocioł gazowy zacznie grzać CWU, to po zakończeniu zawór trójdrożny nie przełącza się spowrotem na C.O.

Muszę ręcznie na czujniku pokojowym podnieść tempperaturę powyżej aktualnej, wtedy kocioł gazowy włącza się na kilka sekund, pompa w nim rusza i zasysa podgrzaną wodę z wymiennika płytowego i przełącza zawór tródrożny.

W tym momencie przez kocioł przepływa woda podgrzana przez wymienik i wszystko gra...

Złości mnie to przełączanie, ponieważ po wygaszeniu kotła na paliwo stałe, musze pilnować aby przestawić starownik pokojowy na niższą temperaturę , ponieważ w innym przypadku kocioł gazowy po wystygnięciu kotła na paliwo stałe grzeje mi do zadanej ( wyższej temperatury )...

Co z tym fantem można zrobić żeby było po ludzku..?

Tak na oko to trudno określić co jest przyczyną a co na to serwisant kotła czy według niego (producenta kotła) zawór powinien powrócić do pozycji na co

niezły
23-11-2008, 16:35
toaleta i bidet z USA, i w ogole baterie z usa- firma Kohler
czy to w ogole podejdzie do naszych polskich rur? Dziekuje z gory za odpowiedz ;)

Kiedyś miałem okazje instalować baterię prysznicową z USA jakieś problemy miałem ale już nie pamiętam jakie
Odpowiedz brzmi nie wiem ponieważ nie miałem z tym do czynienia

Alupin
23-11-2008, 19:07
Niezły...

Nie wiem czy kocioł powinien powrócić z zaworem na CO, natomiast szukam jakiegoś rozwiązania ( może to być nowy zawór, setrownik, lub cokolwiek innego, co spowoduje że po zagrzaniu CWU zawór powróci na pozycję CO..

jeżeli posiadacie jakieś sugestię prosze o pomoc, bo dziś mi się zagotowała woda w kotle.. :(

amber
23-11-2008, 20:32
Witam
Posiadam piec 20/27 KW temperatura na piecu 50 stopni w domu 23 i zastanawiam się czy jest to zdrowe dla pieca , czy lepiej jest zwiększyć temperaturę na piecu a przykręcić grzejniki Zamontowany jest zawór trójdrożny także nie będzie problemów z obiegiem
pozdrawiam

JATANER
24-11-2008, 07:06
Witam ponownie.

Mam pewien problem z kotłem gazowym Vaillanta ecoTEC VC 246 oraz kominkiem z płaszczem wodnym.

Otóż:
Problem polega na tym, że kominek z PW jest wpięty na powrocie z instalacji CO a zasobnik jest zasilany z oddzielnego wyjścia przeznaczonego do podgrzewania CWU i w czasie, kiedy piec musi dogrzać zasobnik (priorytet CWU) zamyka wtedy obieg CO. W tym momencie nie ma obiegu w CO i wymiennik nie ma gdzie oddać ciepła a co za tym idzie wzrasta dość szybko temperatura w obiegu kominka (oczywiście w zależności od intensywności palenia w kominku).
Niw eiem co z tym fantem począć. Co prawda mam jeden taki tajemny zaworek, po otworzeniu którego pomijany jest kocioł gazowy (był zamontowany, żeby można było grzać kominkiem kiedy jeszcze nie był odpalony kocioł) ale nie mam zamiaru ciągle obserwować czy wzrasta temp w kominku i biegać do kotłowni.

Czy ktoś ma/miał podobny problem? Może jakieś podpowiedzi ze strony fachowców??


Pozdrawiam
Krzysiek

blisiec78
24-11-2008, 20:14
Witam.
Planuję kotłownię z kotłem gazowym 2-funkcyjnym.
Czy w układzie zamkniętym c.o. w jakim będzie pracował (nie będzie póki co drugiego pieca na paliwo stałe, żadnego kominka, wymiennika ciepła itd.) konieczne jest zastosowanie naczynia przeponowego i grupy bezpieczeństwa? Kocioł gazowy ma przecież zabezpieczenie przed wzrostem ciśnienia w instalacji. Jeżeli takie naczynie musi być to jakie: czerwone, czy niebieskie? Jak się je dobiera jeżeli chodzi o pojemność?

Z góry dzięki za odpowiedz.

JATANER
27-11-2008, 06:57
Witam ponownie.

Mam pewien problem z kotłem gazowym Vaillanta ecoTEC VC 246 oraz kominkiem z płaszczem wodnym.

Otóż:
Problem polega na tym, że kominek z PW jest wpięty na powrocie z instalacji CO a zasobnik jest zasilany z oddzielnego wyjścia przeznaczonego do podgrzewania CWU i w czasie, kiedy piec musi dogrzać zasobnik (priorytet CWU) zamyka wtedy obieg CO. W tym momencie nie ma obiegu w CO i wymiennik nie ma gdzie oddać ciepła a co za tym idzie wzrasta dość szybko temperatura w obiegu kominka (oczywiście w zależności od intensywności palenia w kominku).
Niw eiem co z tym fantem począć. Co prawda mam jeden taki tajemny zaworek, po otworzeniu którego pomijany jest kocioł gazowy (był zamontowany, żeby można było grzać kominkiem kiedy jeszcze nie był odpalony kocioł) ale nie mam zamiaru ciągle obserwować czy wzrasta temp w kominku i biegać do kotłowni.

Czy ktoś ma/miał podobny problem? Może jakieś podpowiedzi ze strony fachowców??


Pozdrawiam
Krzysiek



No kurcze, nik nie chce się zmierzyć z problemem???

Panowie POMOŻECIE??



Pozdrawiam

amber
27-11-2008, 07:28
Witam

Ja mam podobne rozwiązanie z tym że zamiast kominka mam piec węglowy
Wszystko wpięte przed piecem także nie powoduje to zamknięcie obiegu grzewczego jak podgrzewana jest CWU .

pozdrawiam

JATANER
27-11-2008, 07:37
Witam

Ja mam podobne rozwiązanie z tym że zamiast kominka mam piec węglowy
Wszystko wpięte przed piecem także nie powoduje to zamknięcie obiegu grzewczego jak podgrzewana jest CWU .

pozdrawiam


Ale jaki masz kocioł gazowy?? Ile ma wyjść - jedno wspólne czy oddzielne na CO i CWU??

amber
27-11-2008, 08:23
Witam

Kocioł Vaillant kondesacyjny nie pamiętam jaki symbol i posiada dwa wyjścia zasilające i dwa wejścia po jednym dla CO i CWU i podobnie jak u Ciebie z priorytetem CWU . Jak załączona jest CWU piec gazowy blokuje u mnie powrót z CO i dlatego podłączyłem piec węglowy równolegle . W tej chwili jak podgrzewam wodę w zasobniku ogrzewanie funkcjonuje cały czas , muszę dokonać jeszcze małej modyfikacji ale nie będzie to miało wpływu na funkcjonowanie pieca

JATANER
27-11-2008, 08:27
Witam

Kocioł Vaillant kondesacyjny nie pamiętam jaki symbol i posiada dwa wyjścia zasilające i dwa wejścia po jednym dla CO i CWU i podobnie jak u Ciebie z priorytetem CWU . Jak załączona jest CWU piec gazowy blokuje u mnie powrót z CO i dlatego podłączyłem piec węglowy równolegle . W tej chwili jak podgrzewam wodę w zasobniku ogrzewanie funkcjonuje cały czas , muszę dokonać jeszcze małej modyfikacji ale nie będzie to miało wpływu na funkcjonowanie pieca

Może to i dobry pomysł z wpięciem równolegle. Musze to sobie przemyśleć. Ale u Ciebie także piec węglowy nie podgrzewa wody w zasobniku.

Pozdrawiam

sailor_ro
27-11-2008, 08:47
Hey

Pomóżcie towarzysze fachowcy,mrozy póki co odpuściły,ale postanowiłem,że jednak zrzuce wode z instalacji,bo strzeżonego itd.
Sytuacja jest taka instalacja w systemie zamkniętym,podłogówka,zrobione podejscia pod grzejniki(grzejników nie ma),zasobnik CWU.
Rozdzielacz od podłogówki jest na pietrze(poddasze).
I teraz tak,spuscilem wode z instalacji,zaworem przy kotle,na zegarze cisnienie spadło do zera,ale wlasnie co z woda która jest w rurkach od podłogówki??
pozdrawiam

amber
27-11-2008, 09:00
Nie , myśałem o tym ale doszedłem do wniosku że da mi to niewielkie oszczędności , musiałbym zamontować dodatkową pompę i poprowadzić dodatkową rurę od pieca węglowego a to jest kilka metrów .

pasco
27-11-2008, 09:09
Witam

Mam instalację CO rozprowadzoną w następujący sposób:
parter - ogrzewanie podłogowe na rozdzielaczu KAN + 3 grzejniki
piętro - grzejniki + podłogówka w łazience (z tego samego rozdzielacza).

Sterownik połączony z czujnikiem pogodowym jest umieszczony w pomieszczeniu na parterze, w którym jest grzejnik.

Według mnie ogrzewanie zachowuje się bardzo dziwnie: w czasie kiedy sterownik pokazuje na kotle temperaturę np. 55 stopni, grzejniki na piętrze są ciepłe, na rozdzielaczu podłogówki jest temperatura ok. 30 stopni (oczywiście zależnie od ustawienia), natomiast grzejniki na parterze są w tym samym czasie chłodne. Kiedy zakręcę wszystkie grzejniki na piętrze i podłogówkę, grzejniki na parterze nagrzewają się.
przekroje rur są - z tego co pamiętam - wszędzie równe (chyba tylko poza pionem i wyjściem z kotła/powrotem - o ile dobrze pamiętam, tam przekrój był większy).

Czy ktoś może wie, co może być przyczyną tego zjawiska i jak można sprawić, żeby ciepła woda była równo dystrybuowana do wszystkich grzejników?

amber
27-11-2008, 09:23
salilor_ro jeżli masz dobrze ocieplony budynek to nic się nie stanie ale dla świętego spokoju to tak na chłopski rozum to pozostaje kompresor chyba że ktoś ma inny pomysł

sailor_ro
27-11-2008, 10:55
No wlasnie ocieplenie,jestem w trakcie i przy moim nawale obowiazkow i krótkim dniu,jeszcze troche mi zejdzie.
Co do kompresora,to czyli rozumiem,ze biore na rozdzielaczu rozpinam zasilanie i powrót i dmucham,czy tak??

amber
27-11-2008, 12:05
Ja miałem taką sytuację że w zimie była podłączona woda natomiast nie miałem podłączonego CO ale dom miałem już ocieplony i przy lekkiej zimie temperatura w domu nie spadła poniżej 3 stopni czasem rozpalałem kominek ale głównie żeby spalić jakieś drewniane pozostałości po budowie . Co do sposbu podłączenia to tak żeby wyszła woda z podłogówki najprościej będzie na rozdzielaczu

Beaty
29-11-2008, 14:14
witam
mam problem i sama muszę sobie z tym poradzić, a nie potrafię :oops:
proszę o radę w zakresie:
w studni pompa głębinowa omnigena TM 10 ciągnie wodę z 16 m, w domu hydrofor przeponowy 100 litrowy i wyłacznik ciśnieniowy

woda ze studni do hydroforu i na dom, po drodze napotyka na ten wyłącznik i zaraz potem na dwa filtry- mechaniczny 1mikron i żelazisty
dom mały parterowy- tylko 7 punktów poboru wody- ubikacja, wanna, umywalka, pralka, zmywarka, zlew i na ogród; odcinki rur krótkie- wszystkiego z 20 m?

pompa załącza się się przy 1 atmosferze, a wyłącza przy 2
(gdy ustawi się inny zakres to pompa pracuję bardzo długo...)

manometr mam, pompować potrafię i kręcić śrubką też...

Niezły poradź- ile mam mieć atmosfer w hydroforze, jakie nastawy na wyłączniku, żeby w końcu nie mieć problemów z wodą

(było już u mnie 3 hydraulików)

pzd

Alupin
02-12-2008, 17:42
[quote=Alupin]Witam serdecznie

Problemów z kotłownią ciąg dalszy..

Tak więc:

Posiadam 2 obwody ( zamknięty i otwarty ).
Zamknięty -> kocioł gazowy, otwarty -> kocioł na paliwo stałe..
Podłączone przez wymiennik.

i teraz pojawia się problem..

Przy wymienniku sa 2 pompy ( jak Pan Bóg przykazał )..

Kocioł gazowy mam ustawiony na 20 stopni poprzez programator pokojowy..

Kocioł grzeje także CWU poprzez zawór trójdrożny..

Problem pojawia się w momencie palenia w kotle na paliwo stałe.

Jeżeli kocioł gazowy zacznie grzać CWU, to po zakończeniu zawór trójdrożny nie przełącza się spowrotem na C.O.

Muszę ręcznie na czujniku pokojowym podnieść tempperaturę powyżej aktualnej, wtedy kocioł gazowy włącza się na kilka sekund, pompa w nim rusza i zasysa podgrzaną wodę z wymiennika płytowego i przełącza zawór tródrożny.

W tym momencie przez kocioł przepływa woda podgrzana przez wymienik i wszystko gra...

Złości mnie to przełączanie, ponieważ po wygaszeniu kotła na paliwo stałe, musze pilnować aby przestawić starownik pokojowy na niższą temperaturę , ponieważ w innym przypadku kocioł gazowy po wystygnięciu kotła na paliwo stałe grzeje mi do zadanej ( wyższej temperatury )...

Co z tym fantem można zrobić żeby było po ludzku..?

Czy ktoś wpadł na pomysł co z tym fantem zrobić?

Szukam fachowca, który pomoże rozwiązać problem i zrobi to po ludzku..

amber
02-12-2008, 20:52
niezły chyba poszedł na urlop , Beaty z mojego doświadczenia wynika że dobre ciśnienie jest w granicach 2-3 atmosfery Ciśnienie reguluje się na wyłączniku ciśnieniowym od góry ciśnienie wyłączenia od dołu załączenia . Natomiast to że pompa pracuje jak to określiłaś bardzo długo po zmianie ustawień może być przez filtry, jeżeli jest taka możliwość to zdemontuj wkłady i sprawdź czy nastąpiła poprawa .
Tak na wszelki wypadek dodam że nie jestem hydraulikiem

pozdrawiam

PRO
02-12-2008, 21:44
idzie zima a ja mam problem z instalacją może ktoś pomoże:
kocioł 2 funkcyjny instalacja grzejnikowa , kocioł włacza i wyłacza się bo podobno nie ma obiegu wody w instalacji , serwisant od kotła powiedział że kocioł jest ok , natomiast nie mam powrotu wody do kotła dlateo grzeje lub raczej podgrzewa wode w grzejnikach jak w czajniku bo nie ma obiegu.
Jaka moze być przyczyna, ktoś może miał podobnie ????

1950
03-12-2008, 00:03
a sprawdzałeś filtr na powrocie,
dobrze też jest sprawdzić czy wszystkie zawory są otwarte oraz czy masz dobrze odpowietrzoną instalację,

Bordoś
03-12-2008, 06:53
Alupin napisał:
Witam serdecznie

Problemów z kotłownią ciąg dalszy..

Tak więc:

Posiadam 2 obwody ( zamknięty i otwarty ).
Zamknięty -> kocioł gazowy, otwarty -> kocioł na paliwo stałe..
Podłączone przez wymiennik.

i teraz pojawia się problem..

Przy wymienniku sa 2 pompy ( jak Pan Bóg przykazał )..

Kocioł gazowy mam ustawiony na 20 stopni poprzez programator pokojowy..

Kocioł grzeje także CWU poprzez zawór trójdrożny..

Problem pojawia się w momencie palenia w kotle na paliwo stałe.

Jeżeli kocioł gazowy zacznie grzać CWU, to po zakończeniu zawór trójdrożny nie przełącza się spowrotem na C.O.

Muszę ręcznie na czujniku pokojowym podnieść tempperaturę powyżej aktualnej, wtedy kocioł gazowy włącza się na kilka sekund, pompa w nim rusza i zasysa podgrzaną wodę z wymiennika płytowego i przełącza zawór tródrożny.

W tym momencie przez kocioł przepływa woda podgrzana przez wymienik i wszystko gra...

Złości mnie to przełączanie, ponieważ po wygaszeniu kotła na paliwo stałe, musze pilnować aby przestawić starownik pokojowy na niższą temperaturę , ponieważ w innym przypadku kocioł gazowy po wystygnięciu kotła na paliwo stałe grzeje mi do zadanej ( wyższej temperatury )...

Co z tym fantem można zrobić żeby było po ludzku..?


Witam takich układów mój mąż już podłączył sporo i technicznie sobie to opracował . Więcej szczegółów postaram się podać później jak uda mi się szczegóły wyciągnąć od męża. :)

dziubek25077
03-12-2008, 07:40
Mam mały dylemat, dość istotny bo jestem eszczeprzed zalaniem chudziaka, po zalaniu będzie po ptokach.
Do rzeczy.
Rure odpłuwową pod domem z kanalizacji (fi 160) Bbęde miał jedną, z niech będzie wychodzić jeden pion do kuchni (fi 110) i pion do łazienek (fi 160).
Zastanawiam się teraz tak:
czy bedąc jeszcze przed chudziakiem lepiej wyprowadzić osobny pion fi 50 do brodzika króry będzie ok 1,5 m od pionu kanalizacyjnego, czy lepiej bawić się w czwórniki i ciągnąć rure odpływową z brodzika do jednego pionu?
Coś mi sie wydaje że lepiej było by osobną rurę wypuścić z pod chudziaka, niż później kombinować z połączeniami.
Parzyłem na ofertę Wavina i nie mają za dużego wyboru czwórników.
A odpływ z ubikacji i brodzika przydał by sie jak najniżej żeby uzyskać spad.
Co radzicie?
Prosze o szybkie sugestie.
Pozdro !!!

PRO
03-12-2008, 08:14
a sprawdzałeś filtr na powrocie,
dobrze też jest sprawdzić czy wszystkie zawory są otwarte oraz czy masz dobrze odpowietrzoną instalację,


Filtr sprawdził serwisant kotła, zawory są raczej ok bo coś tam przez nie leci ale na 100% nie odpowiem , też sie zastanawiałem o tym na powrocie myślałem, ale to kiedyś chodziło , odpwoetrzanie zrobiłem ale czy dobrze to nie wiem ciśnienie jest stabilne

mowaleria
03-12-2008, 18:35
Mam problem z ciepłą wodą - Kocioł na ekogroszek, z ogrzewaniem jest ok, a ciepła woda raz jest - najczęściej rano - potem jej nie ma prawie cały dzień i na wieczór się pojawia ale nie jest tak ciepła jak być powinna. Temperatura na kotle zadana 55 stopni - i tak sie utrzymuje, zadana w wymienniku 45 stopni i jeszcze nigdy nie osiągnęła tej temperatury. Nie mam coprawda wskaźnika temperatury na wymienniku, ale w momencie osiągnięcia zadanej temperatury powinna automatycznie wyłączyć się pompa, a jeszcze nigdy się nie wyłączyła. Czytam i czytam forum ale nie zauważyłażm żeby ktoś miał podobny problem. Dodam jeszcze, że nie mam zaworu trójdrożnego bo instalator twierdził że to nie jest konieczne - czy to może być przyczyną? I jeszcze jedna ważna (tak mi się zdaje) informacja - po wyłączeniu kotła, nawet jeśli wyłączany jest co 5 minut - zawsze syczy mi odpowietrzacz przez jakąś minutę. Odpowietrzaliśmy już setki razy - skąd to powietrze w instalacji? Dodam jeszcze że wymiennik jest z płaszczem wodnym i rura odprowadzająca wodę z płaszcza przeważnie jest letnia (czytaj bardziej zimna niż ciepła), a w momencie kiedy wyłączamy kocioł dopiero staje się gorąca. Paramerty na kotle ustawione są prawidłowo - błąd tkwi najprawdopodobniej w instalacji ale nasz instalator twierdzi że wszystko jest ok i to wina najprawdopodobniej kotła.
Co robić? - pomóżcie. Chciałabym się w końcu wykąpać wtedy kiedy ja tego chcę, a nie wtedy kiedy chce tego mój kocioł lub moja instalacja.
Monika

maly789
03-12-2008, 19:31
witam
mam problem i sama muszę sobie z tym poradzić, a nie potrafię :oops:
proszę o radę w zakresie:
w studni pompa głębinowa omnigena TM 10 ciągnie wodę z 16 m, w domu hydrofor przeponowy 100 litrowy i wyłacznik ciśnieniowy

woda ze studni do hydroforu i na dom, po drodze napotyka na ten wyłącznik i zaraz potem na dwa filtry- mechaniczny 1mikron i żelazisty
dom mały parterowy- tylko 7 punktów poboru wody- ubikacja, wanna, umywalka, pralka, zmywarka, zlew i na ogród; odcinki rur krótkie- wszystkiego z 20 m?

pompa załącza się się przy 1 atmosferze, a wyłącza przy 2
(gdy ustawi się inny zakres to pompa pracuję bardzo długo...)

manometr mam, pompować potrafię i kręcić śrubką też...

Niezły poradź- ile mam mieć atmosfer w hydroforze, jakie nastawy na wyłączniku, żeby w końcu nie mieć problemów z wodą

(było już u mnie 3 hydraulików)

pzd
1,5 atmosfery w bańce przeponowej(nabij przy pustej instalacji)
na włączniku ciśnieniowym załączanie 2 atm
wyłączanie 4 atm
jak będzie woda w wentlu do nabijania powietrza-to pęknięta mmembrana

maly789
03-12-2008, 19:37
Mam mały dylemat, dość istotny bo jestem eszczeprzed zalaniem chudziaka, po zalaniu będzie po ptokach.
Do rzeczy.
Rure odpłuwową pod domem z kanalizacji (fi 160) Bbęde miał jedną, z niech będzie wychodzić jeden pion do kuchni (fi 110) i pion do łazienek (fi 160).
Zastanawiam się teraz tak:
czy bedąc jeszcze przed chudziakiem lepiej wyprowadzić osobny pion fi 50 do brodzika króry będzie ok 1,5 m od pionu kanalizacyjnego, czy lepiej bawić się w czwórniki i ciągnąć rure odpływową z brodzika do jednego pionu?
Coś mi sie wydaje że lepiej było by osobną rurę wypuścić z pod chudziaka, niż później kombinować z połączeniami.
Parzyłem na ofertę Wavina i nie mają za dużego wyboru czwórników.
A odpływ z ubikacji i brodzika przydał by sie jak najniżej żeby uzyskać spad.
Co radzicie?
Prosze o szybkie sugestie.

jak masz możliwość to wypuść, ale potem raczej też nie będzie problemu.
czwórniki niedobre, lepsze trójniki

Pozdro !!!

Beaty
04-12-2008, 19:06
Maly789- jesteś WIELKI!

(szlag trafił membranę...tylko jak to się stało?)

WIELKIE DZIĘKI!

antonof
05-12-2008, 10:32
Witam

Posiadam piec na ekogroszek pracujący w ukladzie otwartym. W czasie gdy następuje podgrzewanie wody CUW następuje wzrost ciśnienia w ukladzie, tak że na zamontowanych manometrach zaczyna brakować skali ponad 6bar. Wystarczy, że odkręcę kurek z ciepłą wodą następuje spadek ciśnienia, lecz po około 5-10min ciśnienie zaczyna powoli rosnąć (nie jest to zjawisko ciągłe). Chciałbym dodać, że obecnie temp na piecu mam ustawioną na 50C, natomiast temp podgrzania wody ok. 45C. Temperatura w domu sterowana przez regulator pokojowy - przez co temp w piecu spada czasami nawet do 20C i jeśli spadnie temp CUW poniżej zadanej to piec zawsze będzie podgrzewał wodę do 62C - aż do uzyskania temp zadanej CUW. Piec żeliwny Fakora KZR-25KW, sterownik ST-37, zamontowany reduktor ciśnienia. Zaobserwowałem, że wzrost ciśnienia następuje wtedy, gdy piec jest mocno wystudzony (20C) i ktoś z domowników brał kąpiel wylewając niemal całą ciepłą wodę. Nie jestem specem od tych spraw ale wydaje mi się, że za ten wzrost ciśnienia odpowiada powietrze. Dodam, żę mam cyrkulację CUW - na razie niepracującą z wyłączoną pompą (muszę dorobić sterowanie). Ostatnio w miejscach, gdzie ma stać prysznic i wanna na poddaszu zamontowałem kraniki w celu odpowietrzenia - ale to nie pomogło. Mam jeszcze jedno miejsce na parterze, gdzie jest zaślepka - dziś zamontuję tam kranik.

Pozdr.

miol
06-12-2008, 09:08
Witam
Potrzebuję porady jak można odblokować pompę w piecu gazowym Termetu, przez ponad półroku był wyłączony i teraz nie uruchamia się pompa, dopiero po fakcie doczytałem że powinno się go cały czas trzymać pod napięciem żeby mógł raz na jakis czas uruchamiać tę pompkę. Czy w ogóle można ją odblokować czy trzeba demontować i czyścić lub co gorsza wymieniać na nową??? (pompka wilo)

niezły
06-12-2008, 12:02
Witam
Potrzebuję porady jak można odblokować pompę w piecu gazowym Termetu, przez ponad półroku był wyłączony i teraz nie uruchamia się pompa, dopiero po fakcie doczytałem że powinno się go cały czas trzymać pod napięciem żeby mógł raz na jakis czas uruchamiać tę pompkę. Czy w ogóle można ją odblokować czy trzeba demontować i czyścić lub co gorsza wymieniać na nową??? (pompka wilo)


Poza odpowietrzaniem grzejników odblokowywanie pompki jest najczęstszym zajęciem wykonywanym w domowej instalacji grzewczej
Sprawa jest bardzo prosta potrzebny nam będzie duży płaski śrubokręt i dostęp do pompki Z tym drugim prawie zawsze nie mamy problemów nawet w przypadku pompek zamontowanych w kotłach
Czynność odblokowywania wykonujemy na pompce pod ciśnieniem i pod napięciem ( powinna pracować ) W korpusie pompki jest taka duża okrągła chromowana śruba i to właśnie ją musimy wykręcić po wykręceniu śruby mamy dostęp do wirnika pompki ( bez obawy nie grozi nam żadne zalanie co najwyżej kilka kropli wody) W otwór po wykręceniu śruby wkładamy śrubokręt i powinniśmy czuć obracający się wirnik (też śmiało możemy to wykonać bez ryzyka jakiegokolwiek wypadku czy wkręcenia ) ale tak jest przy pracującej pompce jeśli pompka jest zablokowana wkładamy śrubokręt do otworu opieramy o wirnik i drugą dłonią mocno uderzamy w rączkę śrubokręta w większości przypadków za pierwszym razem uda się nam odblokować pompkę jeśli nie zabieg powtarzamy Jeśli pompka jest podłączona do sieci wirnik zacznie się kręcić wkręcamy chromowaną śrubę i dalej możemy przystąpić do czytania Forum
Jeszcze jedna ważna sprawa tą chromowaną śrubę dokręcamy do wyraźnego oporu a nie do momentu aż przestanie kapać woda z korpusu pompki ponieważ uszczelnieniem śruby jest gumowy oring i zbyt mocne dokręcanie może go zniszczyć

hollly
06-12-2008, 13:24
Witam
mam pytanie, czy istnieje jakiś skuteczny sposób na wykrycie przecieku w instalacji c.o. ? To że wyciek jest to już wiem, plamy piętro niżej na suficie, spada ciśnienie na piecu (vitopend 333), rurki alu-pex (czy jakoś tak). Przestał grzać jeden kaloryfer (ostatni w obiegu), reszta grzeje w połowie (górna część daje ciepło). Instalacja bez rozdzielaczy.
Odkułem dziś kawałek posadzki, niestety pod folią, niezła kałuża. Czy da się jakoś (bez kucia całej podłogi)zlokalizować miejsce wycieku ?
Jeszcze jednak ciekawa rzecz, po rozkuciu kawałka podłogi, niepsodziewanie kaloryfer zaczął grzać. Czeka mnie rozkuwanie całej podłogi ? instalacja ma 3 lata....
ciśnienie na piecu około 2B, temperatura kotła max 60 st C

1950
06-12-2008, 14:48
zastosuj uszczelniacz,
http://www.britex.netidea.pl/index.php?a=opis&k=0&id=93

miol
06-12-2008, 15:43
Dzięki bardzo niezły za radę, jutro spróbuję to zrobić, a już się przestraszyłem że to poważna sprawa.

1950
06-12-2008, 16:57
Dzięki bardzo niezły
:lol: :lol: :lol:
tak w ogóle uważam że też jestem niezły :oops:
piszę o tym z wrodzoną skromnością, :D

a ten środek kupisz taniej w Castoramie

miol
06-12-2008, 17:03
Chyba nam się posty poprzeplatały, ale przy okazji to jeszcze zapytam, muszę dobić powietrza do hydroforu, w tej chwili mam ustawiane włączanie przy 1 a wyłączanie przy 2 (chyba barach :oops: ) i za często mi się włącza. Rozumiem że trzeba wyłączyć pompę, spuścić wodę (tylko do końca czy do tego 1bara?) i wentylkiem dobić powietrze (do 2barów czy mniej)?

Beaty
06-12-2008, 18:27
Miol
trzeba spuścić całą wodę z instalacji- tak zrobiliśmy ostatnio
dobić powietrze do hydroforu- tylko to nie takie proste :oops: najlepszy jest kompresor, a jak się go nie ma to tylko da radę dobić do 1,2 atmosfery- np. pompką do opon samochodowych

tak jak radził mi Maly789- w hydroforze 1,5; włączanie-2, a wyłączanie 4

nie wiem jaką masz wodę- nam przy takim ciśnieniu (po raz pierwszy takie!) szlam pozatykał wszystkie krany; nie wiem gdzie on był, może w hydroforze, w rurach?
iłu to było chyba z pól wiadra...
zapomnieliśmy po spuszczeniu wody przełączyć filtr :oops:

pzd

niezły
14-12-2008, 20:42
Witam
mam pytanie, czy istnieje jakiś skuteczny sposób na wykrycie przecieku w instalacji c.o. ? To że wyciek jest to już wiem, plamy piętro niżej na suficie, spada ciśnienie na piecu (vitopend 333), rurki alu-pex (czy jakoś tak). Przestał grzać jeden kaloryfer (ostatni w obiegu), reszta grzeje w połowie (górna część daje ciepło). Instalacja bez rozdzielaczy.
Odkułem dziś kawałek posadzki, niestety pod folią, niezła kałuża. Czy da się jakoś (bez kucia całej podłogi)zlokalizować miejsce wycieku ?
Jeszcze jednak ciekawa rzecz, po rozkuciu kawałka podłogi, niepsodziewanie kaloryfer zaczął grzać. Czeka mnie rozkuwanie całej podłogi ? instalacja ma 3 lata....
ciśnienie na piecu około 2B, temperatura kotła max 60 st C

Sposób 1950 jest dobry ale ja nigdy go nie stosowałem zawsze staram się usunąć nieszczelność ponieważ uważam to za jedyny prawidłowy sposób usunięcia nieszczelności
Ze znalezieniem nieszczelności też nie powinno być większych problemów masz przecież zdjęcia i wiesz w którym miejscu są trójniki
I tu można zadać pytanie z innego wątku czy watro przepłacać za materiał tzw. markowy
Moim zadaniem warto kupować dobry materiał Właśnie mam Doś poważny problem ponieważ w ubiegłym roku zrobiłem instalację wody użytkowej z rur zgrzewanych i teraz po glazurniku przyszedł czas na wkręcanie baterii i zaworków i okazało się że kolana z uszami i gwintem wewnętrznym pękają Trzeba będzie wymienić 42 kolana po ułożonej glazurze Znam producenta zadzwoniłem i w ciągu godziny pojawił się na budowie firma pokryje wszystkie koszty a co by było gdybym feralne kolanka kupił w markecie jeśli bym miał OC to dobrze a jeśli nie ………….

R.A.F.
16-12-2008, 15:59
Witam, niezły ja również potrzebuję Twojej porady. Prześledziłem ten wątek dosyć dokładnie i oto moje przemyślenia oraz schemat dotyczące CO i wody użytkowej. CO i woda użytkowa ma służyć 4-osobowej rodzinie dla domku 140m2. Ogrzewany ma być parter i poddasze kominkiem z płaszczem wodnym i kotłem gazowym kondensacyjnym jednofunkcyjnym z zasobnikiem 120L firmy Broetje lub De Dietrich, może jeszcze polecany przez Ciebie Immergas (chociaż u nas jeszcze mi go nikt nie polecał). Chciałbym uzyskać informacje na temat:
1. Czy opłaca się montować 4 zawory RTL zamiast mieszacza. Czytałem w Twoich wypowiedziach, że przy tej ilości RTLów to tylko mieszczacz. Wg mnie się opłaca pod warunkiem, że spełni od strony poprawności działania swoję rolę. Jeżeli mieszacz to co powiesz na coś takiego - układ na zaworze FTC-RTD firmy Danfoss, rys. nr 2 http://pl.heating.danfoss.com/PCMFiles/7/master/other_files/Technical_Articles/0306_MagazynInstalatora_FH.pdf?VMenu=KEEP&MenuUID=9bfabfe1-7a44-43c7-8451-629c12cc9ade. Dodam tylko, że łączna powierzchnia ogrzewania podłogowego wyniesie max 45m2 dla czterech obwodów (największy obwód to 16m2).
2. Czy łączenie grzejników w szereg ale tylko w obrębie jednego pomieszczenia ma sens. Wg mnie ma, zachowuje się możliwość sterowania i jest to tańsze rozwiązanie.
3. Jak najlepiej (najprościej) sterować niezależnie temperaturowo parterem i poddaszem. Z mojego rozeznania wynika, że kotły De Ditrich mają takie rozwiązanie ale trzeba dołożyć moduł do strownika ale w jaki sposób steruje to niewiem. Jednym z bardziej znanych rozwiązań jest sterowanie na za pomocą siłowników w rozdzielaczu, ale przy RTLach się chyba nie da. Mi osobiście wystarczy sterowanie typu osobno cały parter i osobno całe piętro, bez rozbicia na pokoje.
4. Z tego co piszesz to koniecznie trzeba wkomponować w układ sprzęgło hydrauliczne, na moim schemacie go nie ma.

Oto schemat: http://img72.imageshack.us/img72/3844/cozrtljn4.jpg

niezły
02-01-2009, 15:32
Witam, niezły ja również potrzebuję Twojej porady. Prześledziłem ten wątek dosyć dokładnie i oto moje przemyślenia oraz schemat dotyczące CO i wody użytkowej. CO i woda użytkowa ma służyć 4-osobowej rodzinie dla domku 140m2. Ogrzewany ma być parter i poddasze kominkiem z płaszczem wodnym i kotłem gazowym kondensacyjnym jednofunkcyjnym z zasobnikiem 120L firmy Broetje lub De Dietrich, może jeszcze polecany przez Ciebie Immergas (chociaż u nas jeszcze mi go nikt nie polecał). Chciałbym uzyskać informacje na temat:
1. Czy opłaca się montować 4 zawory RTL zamiast mieszacza. Czytałem w Twoich wypowiedziach, że przy tej ilości RTLów to tylko mieszczacz. Wg mnie się opłaca pod warunkiem, że spełni od strony poprawności działania swoję rolę. Jeżeli mieszacz to co powiesz na coś takiego - układ na zaworze FTC-RTD firmy Danfoss, rys. nr 2 http://pl.heating.danfoss.com/PCMFiles/7/master/other_files/Technical_Articles/0306_MagazynInstalatora_FH.pdf?VMenu=KEEP&MenuUID=9bfabfe1-7a44-43c7-8451-629c12cc9ade. Dodam tylko, że łączna powierzchnia ogrzewania podłogowego wyniesie max 45m2 dla czterech obwodów (największy obwód to 16m2).
2. Czy łączenie grzejników w szereg ale tylko w obrębie jednego pomieszczenia ma sens. Wg mnie ma, zachowuje się możliwość sterowania i jest to tańsze rozwiązanie.
3. Jak najlepiej (najprościej) sterować niezależnie temperaturowo parterem i poddaszem. Z mojego rozeznania wynika, że kotły De Ditrich mają takie rozwiązanie ale trzeba dołożyć moduł do strownika ale w jaki sposób steruje to niewiem. Jednym z bardziej znanych rozwiązań jest sterowanie na za pomocą siłowników w rozdzielaczu, ale przy RTLach się chyba nie da. Mi osobiście wystarczy sterowanie typu osobno cały parter i osobno całe piętro, bez rozbicia na pokoje.
4. Z tego co piszesz to koniecznie trzeba wkomponować w układ sprzęgło hydrauliczne, na moim schemacie go nie ma.

Oto schemat: http://img72.imageshack.us/img72/3844/cozrtljn4.jpg


Ad.1
Sam metraż nie wiele mówi zależy gdzie będzie ta podłogówka jeśli są to łazienki kuchnia i wejście do domu to lepiej było by na RTL –ach ale jeśli będzie w tym tez salon to lepiej na zaworze mieszającym lub na mieszaczu takim jak na zdjęciu drugim doskonale znam to rozwiązanie ale osobiście wole układ mieszający firmy Kan-ter
Od jakiegoś czasu wykonuję podłogówki w oparciu o zawory 3 drogowe ze względu na automatykę kotła która to doskonale tym regulowała ale robię też różne inne układy ale to temat na inny wątek
Zawory typu RTL doskonale nadają się do pomieszczeń o czasowym przebywaniu ludzi takich jak łazienki ale w pomieszczeniach typu pokoje, sypialnie i salony musimy mieć precyzyjne sterowanie podłogówka a to może zapewnić zawór 3 drogowy z siłownikiem
Z tego co widzę na schemacie to lepszym rozwiązaniem będą zawory RTL

Ad2
Mowa oczywiście o rozdzielaczu Ja bym nie kombinował dodatkowy trójnik to potencjalna możliwość nieszczelności, poza tym długoletnie doświadczenie uczy aby każdy grzejnik był niezależnie podłączony do rozdzielacza
Ad3
Najprościej jest to zrobić na oddzielnym obiegu już w kotłowni i każdy obieg powinien posiadać własną pompkę
Ad4
Obejrzałem sobie ten schemat i niestety mogę powiedzieć jedno jest no oczywiście prawidłowy ( brak zaznaczonych pompek i zaworów zwrotnych) ale wymaga to dłuższej rozmowy inwestora z hydraulikiem ( kiedyś moim ulubionym powiedzeniem było jaki jest najlepszy kocioł odpowiedz jest prosta …….to zależy) i właśnie z poziomem wiedzy jaki posiadam tylko to przychodzi mi do głowy
Inwestor musi określić się na czym mu zależy piszesz że najlepiej było by aby muc niezależnie regulować temperaturą obu kondygnacji Jeśli tak to właśnie tego bym się trzymał i do obu rozdzielaczy pociągnął niezależnie zasilanie z kotłowni na własnych pompkach i do nich podłączył sterowniki można oczywiście zrobić to na zaworach strefowych

Moje ulubione sprzęgło hydrauliczne może być w tym przypadku nie konieczne ale to będzie zależało od konstrukcji instalacji kotłowej

ubek
02-01-2009, 16:16
niezły
lub inny specjalista, Możecie się do tego ustosunkować?
Krótki opis instalacji:
Mam Piec CO i kominek z PW. Oba te systemy (oczywiście układ otwarty) są podłączone do płytowego wymiennika ciepła, na oddzielnych pompach. Przed pompami zainstalowane są zawory zwrotne i filtry. Strona wtórna wymiennika pracuje w układzie zamkniętym (grzejniki i podłogówka).

Mój problem. Wczoraj zagotowałem wodę w kominku z PW. Przyczyna : zupełnie przypadkowo wyłączyłem pompę tego obiegu.

Opis zachowania się systemu : W efekcie braku pracy pompy kominka, włączyła się pompa pieca CO. Prawdopodobnie przez wspólną rurę powrotu ciepła woda przedostała się do kotła CO i podgrzała czujnik w piecu który z kolei uruchomił jego pompę. Jakiś czas to działało, dopóki woda się nie zagotowała. Jak się zorientowałem, to szybko odpaliłem pompę kominka. Niby wszystko później grało.

Dziś po odpaleniu pieca CO zauważyłem, ze bardzo słabo system odbiera od niego energię. Szybka diagnostyka wykazała, ze BARDZO zasyfiło filtr na pompie pieca CO. To był jakiś czarny szlam - warstwa o gr ok 3mm na ściankach tej siateczki. Wyczyściłem na wszelki wypadek oba filtry (kominka i pieca). Za 5 min usłyszałem, ze pompa kotła CO znowu dziwnie pracuje. Ponownie usunąłem dużo szlamu z filtra. Oczywiście za każdym razem odpowietrzałem układy. Po jakiejś godzinie ponownie sprawdziłem filtry - było ok. Dodam, że zawór zwrotny na obiegu kominka wywaliło (tylko nie wiem kiedy - przy okazji czyszczenia filtrów to zauważyłem).

Pytania są takie:
Czy pomimo filtrów, które jak "zalazły" to praktycznie pompa nie była wstanie przepompować przez nie wody mogło mi zasyfić wymiennik płytowy?
Czy jest sens demontować wymiennik z układu i go czyścić?
Czym najlepiej wyczyścić płytowy wymiennik ciepła ?
Czy można "naprawić" zawór zwrotny?

niezły
02-01-2009, 16:24
Osoby odwiedzające ten wątek proszę o zabranie głosu w ankiecie

http://forum.muratordom.pl/regulamin,t147984.htm

Nasz_Dom
02-01-2009, 17:07
Osoby odwiedzające ten wątek proszę o zabranie głosu w ankiecie

http://forum.muratordom.pl/regulamin,t147984.htm

Witam,


Obejrzalem strone i zdjecia sa ciekawe, szczegolnie mnie zainteresowalo to:

http://www.mendrycki.pl/galeria/image.php?photo=rozne%2008.jpg&galeria=Rozne&podpis=rozne%2008

Mam chyba identyczny hydrofor MH 1300 lub podobny ale ciekawy jestem co to za 2 filtry sa po stronie tloczonej wody do domu (rodzaj, moze firma lub link gdzie kupic) ? Chetnie bym cos wstawil u siebie choc na poczatek bo i tak czeka mnie wstawienie takiej duzy butli niebieskiej do usuniecie manganu bo mam go troche w wodzie.

niezły
02-01-2009, 17:34
niezły
lub inny specjalista, Możecie się do tego ustosunkować?
Krótki opis instalacji:
Mam Piec CO i kominek z PW. Oba te systemy (oczywiście układ otwarty) są podłączone do płytowego wymiennika ciepła, na oddzielnych pompach. Przed pompami zainstalowane są zawory zwrotne i filtry. Strona wtórna wymiennika pracuje w układzie zamkniętym (grzejniki i podłogówka).

Mój problem. Wczoraj zagotowałem wodę w kominku z PW. Przyczyna : zupełnie przypadkowo wyłączyłem pompę tego obiegu.

Opis zachowania się systemu : W efekcie braku pracy pompy kominka, włączyła się pompa pieca CO. Prawdopodobnie przez wspólną rurę powrotu ciepła woda przedostała się do kotła CO i podgrzała czujnik w piecu który z kolei uruchomił jego pompę. Jakiś czas to działało, dopóki woda się nie zagotowała. Jak się zorientowałem, to szybko odpaliłem pompę kominka. Niby wszystko później grało.

Dziś po odpaleniu pieca CO zauważyłem, ze bardzo słabo system odbiera od niego energię. Szybka diagnostyka wykazała, ze BARDZO zasyfiło filtr na pompie pieca CO. To był jakiś czarny szlam - warstwa o gr ok 3mm na ściankach tej siateczki. Wyczyściłem na wszelki wypadek oba filtry (kominka i pieca). Za 5 min usłyszałem, ze pompa kotła CO znowu dziwnie pracuje. Ponownie usunąłem dużo szlamu z filtra. Oczywiście za każdym razem odpowietrzałem układy. Po jakiejś godzinie ponownie sprawdziłem filtry - było ok. Dodam, że zawór zwrotny na obiegu kominka wywaliło (tylko nie wiem kiedy - przy okazji czyszczenia filtrów to zauważyłem).

Pytania są takie:
Czy pomimo filtrów, które jak "zalazły" to praktycznie pompa nie była wstanie przepompować przez nie wody mogło mi zasyfić wymiennik płytowy?
Czy jest sens demontować wymiennik z układu i go czyścić?
Czym najlepiej wyczyścić płytowy wymiennik ciepła ?
Czy można "naprawić" zawór zwrotny?

Czy pomimo filtrów, które jak "zalazły" to praktycznie pompa nie była wstanie przepompować przez nie wody mogło mi zasyfić wymiennik płytowy?

Raczej nie ponieważ właśnie do tego służą filtry aby wszystkie zanieczyszczenia wyłapały dodam tylko że prawidłowe filtry ( chodzi tu głownie o to by wkład filtra był nie uszkodzony i odpowiedniej długości )

Czy jest sens demontować wymiennik z układu i go czyścić?

Raczej nie

Czym najlepiej wyczyścić płytowy wymiennik ciepła ?

To zależy z czego Najczęściej wymienniki płytowe zarastają kamieniem i to czyści się odkamieniaczem np. octem jeśli zanieczyszczenia są inne stałe to można przepłukać odwracając przepływ

Czy można "naprawić" zawór zwrotny?

Nie. Wymienić na nowy

niezły
02-01-2009, 17:38
Osoby odwiedzające ten wątek proszę o zabranie głosu w ankiecie

http://forum.muratordom.pl/regulamin,t147984.htm

Witam,


Obejrzalem strone i zdjecia sa ciekawe, szczegolnie mnie zainteresowalo to:

http://www.mendrycki.pl/galeria/image.php?photo=rozne%2008.jpg&galeria=Rozne&podpis=rozne%2008

Mam chyba identyczny hydrofor MH 1300 lub podobny ale ciekawy jestem co to za 2 filtry sa po stronie tloczonej wody do domu (rodzaj, moze firma lub link gdzie kupic) ? Chetnie bym cos wstawil u siebie choc na poczatek bo i tak czeka mnie wstawienie takiej duzy butli niebieskiej do usuniecie manganu bo mam go troche w wodzie.

Firmy nie pamiętam staram się aby były to filtry standartowe ( łatwy dostęp do tanich wkładów wymiennych) przeważnie są to Eko-dafi
W przypadku zasilania z sieci daje jeden filtr na wkład sznurkowy ale tu mamy własne ujęcie i drugi jest na wkład węglowy

ubek
02-01-2009, 17:52
Wielkie dzieki za szybką odpowiedź


niezły
(...)

Czy pomimo filtrów, które jak "zalazły" to praktycznie pompa nie była wstanie przepompować przez nie wody mogło mi zasyfić wymiennik płytowy?

Raczej nie ponieważ właśnie do tego służą filtry aby wszystkie zanieczyszczenia wyłapały dodam tylko że prawidłowe filtry ( chodzi tu głownie o to by wkład filtra był nie uszkodzony i odpowiedniej długości )

Chmm - raczej mam wszystko dobre (fabryczne wkłady w postaci siateczki zwiniętej w rurkę, o takiej długości, ze dłuższej nie da się włożyć.


Czy jest sens demontować wymiennik z układu i go czyścić?

Raczej nie

Czyli zakładając że filtr spełnił swoją funkcję, wymiennik nie został zanieczyszczony? Czy zapchanie wymiennika można w jakiś prosty sposób zauważyć (oczywiście poza całkowitym brakiem przekazywania energii). Mój wwymiennik grzeje trzeci sezon. W porównaniu do zeszłego sezonu, wkład pieca grzeje mi o jakieś 20% czasu krócej. Na pewno mam inny węgiel, ale żeby aż taka różnica?


Czym najlepiej wyczyścić płytowy wymiennik ciepła ?

To zależy z czego Najczęściej wymienniki płytowe zarastają kamieniem i to czyści się odkamieniaczem np. octem jeśli zanieczyszczenia są inne stałe to można przepłukać odwracając przepływ

Czy można "naprawić" zawór zwrotny?

Nie. Wymienić na nowy
Ok, wymienię

Mariusz1707
02-01-2009, 21:54
Czy wskazane jest dla instalacji, aby po zakończeniu sezonu grzewczego spuścić wodę ( najlepiej pod ciśnieniem ) i napuścić świeżej na nast. sezon ? Dodam że mam twardą wodę.

ubek
03-01-2009, 07:55
Z raz napuszczonej wody wytrąci się jakaś porcja kamienia. I na tym koniec z jego wytracaniem. Wlanie nowej wody ponownie spowoduje wytrącenie nowej porcji kamienia. Konkluzja - nic nei robić z wodą w układzie.

niezły
03-01-2009, 18:00
Czy wskazane jest dla instalacji, aby po zakończeniu sezonu grzewczego spuścić wodę ( najlepiej pod ciśnieniem ) i napuścić świeżej na nast. sezon ? Dodam że mam twardą wodę.

Raz zalanej wody do instalacji ogrzewania centralnego nie powinno się wymieniać bez wyraźnej potrzeby ponieważ nawet woda o złych parametrach z czasem się uszlachetnia

naLeśnik
04-01-2009, 15:24
Witam

obecnie jestem na etapie wyboru fachowca do instalacji C.O i wod-kan.
Póki co mam dwie wyceny, w skrócie co proponują mi hydraulicy:

- pierwszy: grzejniki - RADON, drabinki - ENIX, układ mieszający podłogówki - TECE, piec - jeszcze nie wybrany

- drugi: grzejniki i drabinki - BUDERUS, układ mieszający - MEIBES, piec - LING DUO

moje pytanie do szefa tego wątku - co sądzi o w/w materiałach?

niezły
04-01-2009, 20:20
Witam

obecnie jestem na etapie wyboru fachowca do instalacji C.O i wod-kan.
Póki co mam dwie wyceny, w skrócie co proponują mi hydraulicy:

- pierwszy: grzejniki - RADON, drabinki - ENIX, układ mieszający podłogówki - TECE, piec - jeszcze nie wybrany

- drugi: grzejniki i drabinki - BUDERUS, układ mieszający - MEIBES, piec - LING DUO

moje pytanie do szefa tego wątku - co sądzi o w/w materiałach?



Akurat tak się składa że sa to elementy mające niewielkie znaczenie dla solidności samej instalacji oraz sposobu jej prowadzenia i wykonania
Z tego co Piszesz to kotłownia na opał stały
O solidności świadczą inne rzeczy takie jak rodzaj i firma rur do instalacji , system trójnikowy czy tez rozdzielaczowy jakiej firmy stelaże do wc, jakie pompki do co ilość i grubość otuliny itd.
Z tych dwóch wybrał bym pierwszą

http://forum.muratordom.pl/regulamin,t147984.htm

naLeśnik
04-01-2009, 20:35
Akurat tak się składa że sa to elementy mające niewielkie znaczenie dla solidności samej instalacji oraz sposobu jej prowadzenia i wykonania
Z tego co Piszesz to kotłownia na opał stały
O solidności świadczą inne rzeczy takie jak rodzaj i firma rur do instalacji , system trójnikowy czy tez rozdzielaczowy jakiej firmy stelaże do wc, jakie pompki do co ilość i grubość otuliny itd.
Z tych dwóch wybrał bym pierwszą

dziękuje za szybką odpowiedź.
W uzupełnieniu podaje pierwszą ofertę: rury - HERZ, układ rozdzielaczowy, stelaże GEBERIT

niezły
06-01-2009, 14:17
Herz to tez dobra firma choć ja wole Uponor

Mariusz1707
06-01-2009, 21:42
Dzięki za odpowiedź. To mam jeszcze jedno - mój układ to 10 grzejników ( działa grawitacyjnie ) i 3 nitki podłogówki ( 2 o dł. ok. 60 metrów i jedna ok. 40m ).
Całość gania na jednej pompie i podłogówka w połowie jest chłodna niemal zimna. Myślałem że zapowietrzona, ale nie podniosło to temp. Czy bez drugiej pompy na samą podłogówke nic się nie poprawi ?

niezły
06-01-2009, 21:55
Dzięki za odpowiedź. To mam jeszcze jedno - mój układ to 10 grzejników ( działa grawitacyjnie ) i 3 nitki podłogówki ( 2 o dł. ok. 60 metrów i jedna ok. 40m ).
Całość gania na jednej pompie i podłogówka w połowie jest chłodna niemal zimna. Myślałem że zapowietrzona, ale nie podniosło to temp. Czy bez drugiej pompy na samą podłogówke nic się nie poprawi ?

Cała instalacja powinna chodzić na jednej pompie ale czy podłogówka jest na RTL czy dobrze są strzałki czy są zamontowane na powrocie obiegu podłogówki jak masz zrobiona sama podłogówkę tzn. w jaki sposób masz prowadzona pętle jest to ślimak czy może mijanka
Może by zdławić trochę najbardziej gorące grzejniki

Mariusz1707
06-01-2009, 22:12
Moja podłogówka jest trochę nietypowa, rozdzielacz na trzy nitki ułożonej na mijankę znajduje sie w piwnicy poniżej pętli co prawda jest możliwość odpowietrzenia ręcznego. Przed znajduje się zawór trójdrożny Esbe i to chyba tyle- nie jestem znawcą w tej dziedzinie.

kazik76
09-01-2009, 11:33
WITAM!!! Na ogrzewanie mam taki pomysł: wersja przejściowa (…system otwarty)

http://img369.imageshack.us/img369/5349/wprzejciowaoz7.gif
Kominek: http://www.lechma.com.pl/pl/20.php w wersji na rynek niemiecki
http://www.lechma.com.pl/pl/aktualnosci.php?artid=3& połączony z http://www.elektromet.com.pl/14/pl/14.2.html
za pomocą 3drogowego zaworu mieszającego + siłownik + sterowanie lub
http://www.termoventiler.se/upload/dokument_PDF/lm21_p_W.pdf
Kolektory - jakie???( jeszcze nie myślałem).
Centrala na 95% BRINK: http://www.budgar.com.pl/strona.php?dzial=modelerbrink&npow=rekuperatory
wersja docelowa (…system zamknięty)
http://img406.imageshack.us/img406/2894/52288205qz6.png
W schematach (to moje(laika) edycje z: http://www.atmos.cz/poland/ekvitermni-elektronicka-regulace ) mogą być błędy.
Będę wdzięczny za ich wskazanie … z góry DZIĘKUJĘ.
Co o tym myślicie???

POZDRAWIAM!!!

splinka
11-01-2009, 09:18
Wykonawca zaproponowal nam rozprowadzenie CO do każdego grzejnika oddzielnie a nie tradycyjnie czyli szeregowo. czy to dobre rozwiązanie? czy warto inwestowac w cos takiego?

bladyy78
11-01-2009, 09:36
Jasne że warto ja właśnie sobie tak zrobiłem ogrzewanie na poddaszu do rozdzielacza idą piony, a od niego do każdego grzejnika osobne rury. Przy takim systemie można odciąć całkowicie poszczególne pętle grzewcze.

mucha50
11-01-2009, 15:50
Mam c.o. jeszcze na grzejnikach żeliwnych , rurkach stalowych około 500 litrów wody do tego piec węglowy i gazowy ( używam w 90% gazowy ).Dom piętrowy około 130 m2 .I moje pytanie to czy po zmianie rurek na miedziane węższe i grzejników na płytowe purmo były by jakieś oszczędności na zużyciu gazu i jakie ?
I mam jeszcze jeden problem z grzejnikiem bo zabudowałem taras nad werandą i tam już jest puszczony pion na miedzi i z grzejnikiem purmo i dodatkowa pompka do tego pionu.Ale zauważyłem że w tym pionie grzejnik na piętrze ( purmo 45cm sz. na 180 dł.) grzeje dobrze tylko od połowy górna część grzejnika ,a ta dolna część jest lekko ciepła co zrobić by grzejnik cały się nagrzewał a nie jego górna część ?
dzięki i pozdro

sailor_ro
11-01-2009, 18:11
Ja w kwestii oszczędności, oczywiście że po wymianie rur i grzejników,bedziesz miał mniejsze zużycie gazu.Zmniejszysz pojemność instalacji, kocioł będzie krócej pracować,a to prowadzi do mniejszego zużycia.

Grreeg
11-01-2009, 18:52
Mam pytanie ile może kosztować:
- podłączenie 7 kaloryferów,
- podłączenie pieca na eco gr. + zasobnik CWU ?
+/-

wolo63
11-01-2009, 21:22
Mam mały dylemat, dość istotny bo jestem eszczeprzed zalaniem chudziaka, po zalaniu będzie po ptokach.
Do rzeczy.
Rure odpłuwową pod domem z kanalizacji (fi 160) Bbęde miał jedną, z niech będzie wychodzić jeden pion do kuchni (fi 110) i pion do łazienek (fi 160).
Zastanawiam się teraz tak:
czy bedąc jeszcze przed chudziakiem lepiej wyprowadzić osobny pion fi 50 do brodzika króry będzie ok 1,5 m od pionu kanalizacyjnego, czy lepiej bawić się w czwórniki i ciągnąć rure odpływową z brodzika do jednego pionu?
Coś mi sie wydaje że lepiej było by osobną rurę wypuścić z pod chudziaka, niż później kombinować z połączeniami.
Parzyłem na ofertę Wavina i nie mają za dużego wyboru czwórników.
A odpływ z ubikacji i brodzika przydał by sie jak najniżej żeby uzyskać spad.
Co radzicie?
Prosze o szybkie sugestie.
Pozdro !!!

wolo63
11-01-2009, 21:36
Poczytaj o zasadach prowadzenia rur kanalizacyjnych , a wszysko zrozumiesz . Nie radzę mnożyć ilości pionów . Podstawowe rady , które pamientam to : prowadząc odpływy do pionu, wc dajemy najniżej . Wc max 1~1.5 m. od pionu . Rury umywalki, itp. 3m od pionu , więcej jak dwa punkty należy zwiększyć np. z fi 50 na fi 70 . Więcej nie pamiętam . :) Będzie dobrze.

Mir-mur
12-01-2009, 18:04
Witam. Jak dobrać moc grzejników?

Mam dom parterowy o pow. 120 m2. Na ok. 80 metrach jest ogrzewanie podłogowe. Centralą grzewczą jest kocioł kondensacyjny o mocy 15 KW. Temperatura zasilania 55/45/20. Ściany domu mają konstrukcję trójwarstwową – cegła klinkierowa, wełna firmy Rockwool o gr 15 cm i pustak ceramiczny Poroton o gr 24 cm.

Grzejniki chciałem założyć w trzech pokojach o pow.
1. 12,3 m2
2. 9,3 m2
3. 15,8 m2.
Wysokość pomieszczeń 2,86 cm. W każdym pomieszczeniu znajduje się okno pięciokomorowe z trzema szybami o szerokości 230 cm.

Jestem zainteresowany zakupem grzejników stalowych płytowych, najlepiej płaskich z centralnym dolnym podłączeniem w kolorze RAL.
Proszę dobrać moc grzejników do tych trzech pokoi biorąc pod uwagę temp. zasilania i ocieplenie domu.
Proszę o pomoc w obliczeniu mocy grzejników.

PS. Jeśli będą potrzebne inne dane to proszę o kontakt.

RenataS
14-01-2009, 07:30
co może być przyczyna tego, że na poddasze nie dochodzi nam ciepła woda? :cry:
wydawało nam się że, przeprowadzka jest tuż tuż i tu nagle taki "gwóźdź" nie dość, że do wanny mamy bardzo słabe ciśnienie wody, to ciepła woda na poddasze nie dopływa, po odkręceniu kurka leci około minuty ciepła woda i tyle ;(

tofek
17-01-2009, 07:06
mam problem z pionem albo i pionami bo albo grzeje mocno jeden albo drugi jak wyrownac temp. na obydwoch ?

Tamlin
17-01-2009, 22:15
Witam,
Jaka większość osób trafiłem tu z powodu problemu z c.o. Mój jest następujący: Mam viessmana vitogas200, dwa obiegi grzewcze - grzejnikowy i podłogówka. Podłogówka jest zasilana przez mieszacz 3 drogowy danfossa. Oba obiegi są połaaczone powrotami. Przy włączonym obiegu grzejnikowym a wyłączonej podłogówce, lub pracujących obu gorąca woda "porzechodzi" przez zamkniety mieszacz i trafia na rozdzielacz podłgówki ... Zauważyłem że gdy piec dogrzewa obwód grzejników podwyższona temperatura pojawia się na zasilaniu mieszacza (normalna sprawa) później ciepły robi się powrót (przy zamknietym mieszaczu woda z zasialnia trafia bezpośrednio na powrót) a pochwili ciepło pojawia się również za mieszaczem - na zasileniu podłogówki. Macie pomysł gdzie tkwi błąd? Mieszacz "puszcza" czy może coś z pompami? (mam jedną pompę na powrocie tuż przed wejściem do pieca a drugą za mieszaczem na zasilaniu podłogówki). W efekcie przy właczeniu obiegu grzejników regulacja podłogówki odbywa się ręcznie za pomocą zaworów na rozdzielaczu.
Będę wdzięczny za wszelkie uwagi
Pozdrawiam
Tamlin

Wirecki
20-01-2009, 21:54
W jaki spsób napowietrzyć kanalizację w łazience na parterze (nad nią pokój na poddaszu). W łazience WC, umywalka i prysznic, wentylacja mechaniczna. Robię dach, praktycznie każde z poniższych rozwiązań jest łatwo wykonalne.

1. ciągnąć pion do kominka wentylacyjnego przez piętro?
2. przebić się do kanału wentylacyjnego komina za ścianą (jest kanał wentylacji grawitacyjnej garażu, można wyprowadzić nad dach)?
3. zawory napowietrzające? (jak schować, żeby nie były widoczne; ?)

Z góry dzięki za fachową pomoc.

Tamlin
21-01-2009, 08:36
Witam,
Ja proponuje pociągnąć osobną rurę do kominka wentylacyjnego - mój hydraulik absolutnie sie sprzeciwiał i nie chciał zrobić odpowietrzenia do komina wentylacyjnego, a że jest "ze starej szkoły" to zawory odpowietrzające uważał za nieskuteczne.

Pozdrawiam
tamlin

P.S Ktos może mi pomuc w mojej sprawie?

1950
21-01-2009, 15:49
mylisz się,
odpowietrzenie powinno się wyprowadzać nad dach,
a zawory napowietrzetrzające a nie odpowietrzające to ostateczność,
instalator mówił dobrze

Tamlin
21-01-2009, 18:40
Chyba sie nie zrozumieliśmy, najlepiej moim i instalatora zdaniem jest zrobienie osobnewo wyciągu (wyprowadzenia rury kanalizacyjnej nad dach i zakończonej dachówką z kominkiem lub czymś podobnym w przypadku innego pokrycia. niedobrze jest łączyć kanalizację z kominem wentylacyjnym, a wspomniane zawory to faktycznie ostatecznosć

Tamlin

Wirecki
24-01-2009, 16:45
Od komina do okna dachowego/wyłazu jest ok. 1m. musiałbym kominek wentylacyjny wmontować między okno i komin. Okno to nie problem (pomieszczenie-graciarnia; wentylacja mechaniczna więc z reguły zamknięte) ale czy problemem nie jest bliska odległość i faktyczne przysłonięcie kominka wentylacyjnego przez szeroki komin?
A może warto przesunąć kominek metr -dwa w stronę szczytu dachu?

Czy może ktoś potwierdzić, że w łazience przy odległosci dwóch pionów kanalizacyjnych około 300-310 cm wystarczy jeden kominek wentylacyjny (w miejscu które jest bliżej szczytu dachu) ?


Witam,
Ja proponuje pociągnąć osobną rurę do kominka wentylacyjnego - mój hydraulik absolutnie sie sprzeciwiał i nie chciał zrobić odpowietrzenia do komina wentylacyjnego, a że jest "ze starej szkoły" to zawory odpowietrzające uważał za nieskuteczne.

Pozdrawiam
Tamlin
P.S Ktos może mi pomuc w mojej sprawie?

Tedii
24-01-2009, 19:30
Z innej beczki:
Spotkaliście sie z mniejszymi pompami CO?
Szukam zgrabnej pompy CO.
Czy takie istnieją?

okdariusz
29-01-2009, 20:55
Dzień dobry.

Widzę, że chyba dobrze trafiłem, gdyż mam problem ze spłuczką podtynkową grohe, a konkretnie z cieknącą cały czas wodą.

Problem polega na tym, że po naciśnięciu "guzika" zawór spustowy podnosi się do góry, ale nie opada.

Początkowo myślałem, że to wężyki łączące przyciski z przeszkadzają, ale jednak to nie to.

Może szanowny hydraulik mi coś doradzi? (jak naprawić). Będę bardzo wdzięczny.

stukpuk
30-01-2009, 11:52
Może tutaj lepiej mi pójdzie :wink: :roll:

Witam.
Przymierzam się do wykonania kanalizy. Wyszło pare zmian i potrzebuje porady.
Najpierw rzut parteru (nie ma proporcji, ale nie o to chodzi :roll: )
http://images25.fotosik.pl/317/b3814cca128deb15.jpg
1 zlewozmywak
2 zlew w łazience
3 prysznic
4 kibel
5 akwarium
Na czerwono oryginalny projekt kanalizy. Na zielono moje "wypociny" :roll: I chodzi o:
Czy do zlewu w kuchni może być trasa A czy B? A jak żonie zachce się zmywarka to jak jeszcze pociągnąć odpływ(jakiej średnicy) I kiedy przeskoczyć ze 110 na 70/75?
Podobnie rozchodzi się w łazience? Czy poprowadzić C czy D?
No bo do akwarium 5 to chyba dobrze?(F) Jaką średnicą polecieć? 50 wystarczy?

I najważniejsze (zlikwidowalismy scianę nośną między salonem , a pokojem, linia przerywana)a tam leciał jeden z pionów do łazienki na poddaszu.
http://images41.fotosik.pl/53/e949f7db475511a7.jpg
1kibel
2 jeden lub dwa zlewy
3 prysznico-wanna
4 pralka
Czy można wszystkie te odbiorniki podłaczyć to jednego pionu(tego na ścianie między garażem a salonem?)
Albo jak już ten pion musi zostać to zamienić stronami (zlew z kiblem) na prawą strone łazienki)bo w projekcie rura 75, bo będzie ją łatwiej ukryć(myśłlałem o przdłużeniu tej scianki działowej)
Co o tym myslicie? Może macie inny pomysł?

Prezo
30-01-2009, 23:02
A więc po kolei:

Tak troszkę nie potrzebnie na około poszedłeś z ta kanalią do tej dolnej łazienki ;/ no ale jak już tak narysowałeś to do tego się dostosuje :)

1)Do zlewozmywaka w kuchni może być spokojnie trasa A Podjedź w konkretne miejsce rurą o średnicy 110 :) Jak już później będziesz wiedział dokładnie gdzie będzie zmywarka i zlewozmywak to zawsze można podjechać te kilkadziesiąt centymetrów po posadzce :) i wtedy już średnicą fi 50 ;)
2)W łazience może być śmiało C :)
3)Do akwarium może być 50 ale jakbym to sobie robił to bym dał 75 :D jak to mówią dla bezpieczeństwa ;) no ale 50 jest na prawdę wystarczająca :)
4)Moim zdanie na górną łazienkę wystarczy jeden pion - ten w rogu przy tym kominie po prawej stronie :) Czyli po prawej stronie łazienki miałbyś kibelek i umywalkę a po lewej prysznico-wanne i pralkę :)

P.S - tak dla wyjaśnienia bo dużo osób się myli zawsze
zlewozmywak - jest w kuchni
umywalka - jest w łazience

Pozdro
8)

stukpuk
31-01-2009, 10:42
A więc po kolei:

Tak troszkę nie potrzebnie na około poszedłeś z ta kanalią do tej dolnej łazienki ;/ no ale jak już tak narysowałeś to do tego się dostosuje :)

1)Do zlewozmywaka w kuchni może być spokojnie trasa A Podjedź w konkretne miejsce rurą o średnicy 110 :) Jak już później będziesz wiedział dokładnie gdzie będzie zmywarka i zlewozmywak to zawsze można podjechać te kilkadziesiąt centymetrów po posadzce :) i wtedy już średnicą fi 50 ;)
2)W łazience może być śmiało C :)
3)Do akwarium może być 50 ale jakbym to sobie robił to bym dał 75 :D jak to mówią dla bezpieczeństwa ;) no ale 50 jest na prawdę wystarczająca :)
4)Moim zdanie na górną łazienkę wystarczy jeden pion - ten w rogu przy tym kominie po prawej stronie :) Czyli po prawej stronie łazienki miałbyś kibelek i umywalkę a po lewej prysznico-wanne i pralkę :)

P.S - tak dla wyjaśnienia bo dużo osób się myli zawsze
zlewozmywak - jest w kuchni
umywalka - jest w łazience

Pozdro
8)

Dzięki za fachową porade. Na czerwono to projektant narysował, i też mi nie pasuje, że tak dookoła kominka ma iść ta kanaliza.
Ja myślałem zaraz za ścianą oddzielającą salon od garażu skręcić w lewo. I po prostej polecieć do zlewozmywaka w kuchni a po drodze "skanalizować" łazienke na dole. Co o tym myślicie? Jak można to jeszcze inaczej i prościej zrobić?

derifter
31-01-2009, 10:42
muszę dobić powietrza do hydroforu
Rozumiem że trzeba wyłączyć pompę, spuścić wodę (tylko do końca czy do tego 1bara?) i wentylkiem dobić powietrze (do 2barów czy mniej)?

Ja znalazlem na internecie instrukcje do swojego hydrofora i bylo powiedziane ze przy spuszczonej wodzie i otwartych zaworach ma byc 1.5 atmosfery.

Jako ze nie za bardzo mialem chec spuszczac wode z calej instalacji (moze daloby sie tez odciac sam hydrofor, nie wnikalem) wiec zrobilem tak:
(Cisnienie zalaczania pompy - 2 atm. wylaczania - 4).

Gdy cisnienie spadlo do odrobine ponad 2 czyli lada chwila pompa by sie zalaczyla - dopompowalem ja pompka samochodowa do 4.
Pozniej, gdy zuzylem troche wody i znowu bylo ponad 2 - jeszcze raz to samo.

Po 3 razach czestotliwosc zalaczania sie hydrofora wrocila do podobnej jaka pamietalem ze byla na poczatku - uznalem ze wystarczy.

Troche w tym partyzantki ale zabawy z woda w zimie to malo zabawna rzecz. Mialem obawe ze spuszcze wode a potem pompa nie zassie i po kilku godzinach byloby calkiem niewesolo jesli chodzi o temperature w domu.
.

Prezo
31-01-2009, 11:49
A więc po kolei:

Tak troszkę nie potrzebnie na około poszedłeś z ta kanalią do tej dolnej łazienki ;/ no ale jak już tak narysowałeś to do tego się dostosuje :)

1)Do zlewozmywaka w kuchni może być spokojnie trasa A Podjedź w konkretne miejsce rurą o średnicy 110 :) Jak już później będziesz wiedział dokładnie gdzie będzie zmywarka i zlewozmywak to zawsze można podjechać te kilkadziesiąt centymetrów po posadzce :) i wtedy już średnicą fi 50 ;)
2)W łazience może być śmiało C :)
3)Do akwarium może być 50 ale jakbym to sobie robił to bym dał 75 :D jak to mówią dla bezpieczeństwa ;) no ale 50 jest na prawdę wystarczająca :)
4)Moim zdanie na górną łazienkę wystarczy jeden pion - ten w rogu przy tym kominie po prawej stronie :) Czyli po prawej stronie łazienki miałbyś kibelek i umywalkę a po lewej prysznico-wanne i pralkę :)

P.S - tak dla wyjaśnienia bo dużo osób się myli zawsze
zlewozmywak - jest w kuchni
umywalka - jest w łazience

Pozdro
8)

Dzięki za fachową porade. Na czerwono to projektant narysował, i też mi nie pasuje, że tak dookoła kominka ma iść ta kanaliza.
Ja myślałem zaraz za ścianą oddzielającą salon od garażu skręcić w lewo. I po prostej polecieć do zlewozmywaka w kuchni a po drodze "skanalizować" łazienke na dole. Co o tym myślicie? Jak można to jeszcze inaczej i prościej zrobić?

Możesz spokojnie za ścianą oddzielającą garaż od salonu skręcić w lewo i dalej złapiesz łazienkę a później kuchnie :) Tak będzie prościej i dla samej kanalizacji lepiej :)
Pozdrawiam :)

Wirecki
31-01-2009, 19:49
Od komina do okna dachowego/wyłazu jest ok. 1m. musiałbym kominek wentylacyjny wmontować między okno i komin. Okno to nie problem (pomieszczenie-graciarnia; wentylacja mechaniczna więc z reguły zamknięte) ale czy problemem nie jest bliska odległość i faktyczne przysłonięcie kominka wentylacyjnego przez szeroki komin?
A może warto przesunąć kominek metr -dwa w stronę szczytu dachu?

Czy może ktoś potwierdzić, że w łazience przy odległosci dwóch pionów kanalizacyjnych około 300-310 cm wystarczy jeden kominek wentylacyjny (w miejscu które jest bliżej szczytu dachu) ?


"Hydraulik do usług"??? Poproszę / podnoszę

niezły
01-03-2009, 20:58
Witam wszystkich
Niestety dzisiaj jeszcze nie mogę odpowiedzieć na zaległe pytania ale chciałbym tylko poinformować że na czas nieograniczony zawieszam działalność zawodową ( hydraulika) w związku z tym proszę nie wysyłać mi zapytań ofertowych Mam nadzieję że już niedługo powrócę na Forum i dalej będę mógł służyć rada ale tylko radą

alpejczyk
11-03-2009, 09:53
Moje pytanie dotyczy doboru pomp.Chcę kupić alpha 2 .Kociołek na groszek, podłogówka około 650mb rurki roth- 8 obwodów.
Kaloryferki 6 szt na max. wysokości 3.5m, zbiornik 140 cwu, oraz obieg ciepłej wody.
Jakiej mocy zastosować??
Myslę o takim rozkładzie.
Podłogówka 25-60
kaloryferki 25-40
cwu 25-40 oraz obiegowa UP 15-14B.

skrol
12-03-2009, 05:56
Moje pytanie dotyczy doboru pomp.Chcę kupić alpha 2 .Kociołek na groszek, podłogówka około 650mb rurki roth- 8 obwodów.
Kaloryferki 6 szt na max. wysokości 3.5m, zbiornik 140 cwu, oraz obieg ciepłej wody.
Jakiej mocy zastosować??
Myslę o takim rozkładzie.
Podłogówka 25-60
kaloryferki 25-40
cwu 25-40 oraz obiegowa UP 15-14B.

Spokojnie możesz dać takie Alphy.... to są pompy elektroniczne i same się wysterują.

lesnik27
12-03-2009, 07:51
mam pytanie dotyczące montażu zaworów termostarycznych przy grzejnikach. obiło mi się o uszy że muszą być one tak zamontowane żeby głowica znajdowała się w poziomie.więc

1 - czy to prawda ?

2 - jeśli prawda to czy to samo dotyczy równiez zaworów RTL

alpejczyk
12-03-2009, 08:19
Moje pytanie dotyczy doboru pomp.Chcę kupić alpha 2 .Kociołek na groszek, podłogówka około 650mb rurki roth- 8 obwodów.
Kaloryferki 6 szt na max. wysokości 3.5m, zbiornik 140 cwu, oraz obieg ciepłej wody.
Jakiej mocy zastosować??
Myslę o takim rozkładzie.
Podłogówka 25-60
kaloryferki 25-40
cwu 25-40 oraz obiegowa UP 15-14B.

Spokojnie możesz dać takie Alphy.... to są pompy elektroniczne i same się wysterują.
Chodzi mi konkretnie o moce.Czy do podłogówki w ilosci 650mb- 8 obwodów wystarczy 25-40, czy 25-60.Jest znaczna róznica w cenie.

skrol
12-03-2009, 16:01
Moje pytanie dotyczy doboru pomp.Chcę kupić alpha 2 .Kociołek na groszek, podłogówka około 650mb rurki roth- 8 obwodów.
Kaloryferki 6 szt na max. wysokości 3.5m, zbiornik 140 cwu, oraz obieg ciepłej wody.
Jakiej mocy zastosować??
Myslę o takim rozkładzie.
Podłogówka 25-60
kaloryferki 25-40
cwu 25-40 oraz obiegowa UP 15-14B.

Spokojnie możesz dać takie Alphy.... to są pompy elektroniczne i same się wysterują.
Chodzi mi konkretnie o moce.Czy do podłogówki w ilosci 650mb- 8 obwodów wystarczy 25-40, czy 25-60.Jest znaczna róznica w cenie.

25-40 powinna wystarczyć..... jeżeli obwody są równe... ale jeżeli są duże różnice to radę dać 60

skrol
12-03-2009, 16:02
mam pytanie dotyczące montażu zaworów termostarycznych przy grzejnikach. obiło mi się o uszy że muszą być one tak zamontowane żeby głowica znajdowała się w poziomie.więc

1 - czy to prawda ?

2 - jeśli prawda to czy to samo dotyczy równiez zaworów RTL

Jest to zależne od producenta..... ale zazwyczaj powinny być w poziomie

tacim
12-03-2009, 18:15
Pytanie jakich wiele : ile teraz biorą hydraulicy za punt i jak jest za m2 podłogówki?

skrol
12-03-2009, 19:20
Pytanie jakich wiele : ile teraz biorą hydraulicy za punt i jak jest za m2 podłogówki?

Odpowiedź jakich wiele...... to zależy od wielu czynników.:)

tacim
13-03-2009, 19:36
No tak głupie pytanie głupia odpowiedź. To od czego zalezy cena?

MZ
13-03-2009, 19:57
WITAM.

Mam pytanko do fachowców:
Jak powinna być wykonana instalacja na zaworze zewnętrznym np. do podlewania ogrodu. Jeżeli zastosujemy zawór kulowy i oczywiscie na rurociągu wewnątrz budynku drugi, to nawet otwarty zawór na zewnątrz pęka w czasie mrozów! Okazuje się, że pomiędzy kulą i obudową jest odrobina wody która rozsadza obudowę przy pierwszym mrozie :-( Czy jest taki zawór który może zamarznąć bez uszkodzenia?
Proszę o rady.

skrol
14-03-2009, 05:15
WITAM.

Mam pytanko do fachowców:
Jak powinna być wykonana instalacja na zaworze zewnętrznym np. do podlewania ogrodu. Jeżeli zastosujemy zawór kulowy i oczywiscie na rurociągu wewnątrz budynku drugi, to nawet otwarty zawór na zewnątrz pęka w czasie mrozów! Okazuje się, że pomiędzy kulą i obudową jest odrobina wody która rozsadza obudowę przy pierwszym mrozie :-( Czy jest taki zawór który może zamarznąć bez uszkodzenia?
Proszę o rady.

Zawór kulowy na zewnątrz na zimę powinien być otwarty na 1/4.
Ale są przecież zawory grzybkowe... starego typu... ona spokojnie wystrzymują.
np taki
http://www.allegro.pl/item575982499_zawor_grzybkowy_1_2_cala_wyplywowy_c hrom.html

jip
19-03-2009, 13:38
witam :)
z kuzynem zaraz będziemy brali się za rury c.o. i są pytania bynajmniej nie egzystencjalne (np. rury chińskie czy nie chińskie ;) ):

1. czy dla danego systemu konieczne jest używanie dedykowanej mu zaciskarki, innymi słowy czy każda ze szczękami 16 będzie dobra dla rur 16 (zaciskarka ręczna wavina kosztuje w/g ich cennika 1.200 :o zgroza, ale na allegro zwykła ok. 300 zł)

2. jeżeli każda, to jaka jest dobra i niedroga?

z góry dzięki

skrol
19-03-2009, 13:57
witam :)
z kuzynem zaraz będziemy brali się za rury c.o. i są pytania bynajmniej nie egzystencjalne (np. rury chińskie czy nie chińskie ;) ):

1. czy dla danego systemu konieczne jest używanie dedykowanej mu zaciskarki, innymi słowy czy każda ze szczękami 16 będzie dobra dla rur 16 (zaciskarka ręczna wavina kosztuje w/g ich cennika 1.200 :o zgroza, ale na allegro zwykła ok. 300 zł)

2. jeżeli każda, to jaka jest dobra i niedroga?

z góry dzięki


Różne rury mają różną grubość ścianki..... te tańsze cieńszą ze względu na oszczędność.
Do danej rury dobrze jest dobrać łączki tego samego producenta... np do rury Rechała ciężko jest zastosować inne łączki.
No i jeszcze gwarancja..... większość firm średniej półki są ubespieczone i jezeli ich system nawali to zwracają koszty remontu.

MZ
19-03-2009, 19:12
WITAM.

Mam pytanko do fachowców:
Jak powinna być wykonana instalacja na zaworze zewnętrznym np. do podlewania ogrodu. Jeżeli zastosujemy zawór kulowy i oczywiscie na rurociągu wewnątrz budynku drugi, to nawet otwarty zawór na zewnątrz pęka w czasie mrozów! Okazuje się, że pomiędzy kulą i obudową jest odrobina wody która rozsadza obudowę przy pierwszym mrozie :-( Czy jest taki zawór który może zamarznąć bez uszkodzenia?
Proszę o rady.

Zawór kulowy na zewnątrz na zimę powinien być otwarty na 1/4.
Ale są przecież zawory grzybkowe... starego typu... ona spokojnie wystrzymują.
np taki
http://www.allegro.pl/item575982499_zawor_grzybkowy_1_2_cala_wyplywowy_c hrom.html


Dziekuję za odpowiedź. Moje przemyślenia są podobne.

jip
19-03-2009, 22:25
witam :)
z kuzynem zaraz będziemy brali się za rury c.o. i są pytania bynajmniej nie egzystencjalne (np. rury chińskie czy nie chińskie ;) ):

1. czy dla danego systemu konieczne jest używanie dedykowanej mu zaciskarki, innymi słowy czy każda ze szczękami 16 będzie dobra dla rur 16 (zaciskarka ręczna wavina kosztuje w/g ich cennika 1.200 :o zgroza, ale na allegro zwykła ok. 300 zł)

2. jeżeli każda, to jaka jest dobra i niedroga?

z góry dzięki


Różne rury mają różną grubość ścianki..... te tańsze cieńszą ze względu na oszczędność.
Do danej rury dobrze jest dobrać łączki tego samego producenta... np do rury Rechała ciężko jest zastosować inne łączki.
No i jeszcze gwarancja..... większość firm średniej półki są ubespieczone i jezeli ich system nawali to zwracają koszty remontu.

Nie będę mieszał złączek i rur różnych systemów. Sami producenci podają tolerancję podczas produkcji grubości ścianki na ok +/- 1 mm.

Ale co z zaciskarką ??

skrol
20-03-2009, 05:15
Zaciskarka musi być dobrana do systemu łączek.... mozę nie sama zaciskarka.... ale szczęki.

Macko-2
20-03-2009, 07:19
Przepraszam, że się wcinam w temat. Bardzo proszę o radę doświadczonego hydraulika. Remontuję łazienkę w bloku i chcę wymienić instalację wodną samodzielnie. Czy system USMETRIX klejony jest dobrym rozwiazaniem?

skrol
20-03-2009, 08:22
Przepraszam, że się wcinam w temat. Bardzo proszę o radę doświadczonego hydraulika. Remontuję łazienkę w bloku i chcę wymienić instalację wodną samodzielnie. Czy system USMETRIX klejony jest dobrym rozwiazaniem?

Nie radzę robić nic w systemie klejonym.
Lepiej wypożyczyć zgrzewarkę i zrobić w systemie zgrzewanym.

Macko-2
20-03-2009, 09:24
Dzięki za radę. Chyba zrobię instalację z miedzi, podobno jest trwalsza.

mysweetbabys
22-03-2009, 09:45
Własnie hydraulik skończył nam w domku robić instalacje c.o i wody z miedzi.czy niepowinno sie tego teraz opatulic czyms bo nasz hydraulik twierdzi ze nie wystrarczy ze da sie styropian pod rurki i na rurki i to wystrarczy. czy tak może być?

skrol
22-03-2009, 10:13
Własnie hydraulik skończył nam w domku robić instalacje c.o i wody z miedzi.czy niepowinno sie tego teraz opatulic czyms bo nasz hydraulik twierdzi ze nie wystrarczy ze da sie styropian pod rurki i na rurki i to wystrarczy. czy tak może być?

Jeżeli rurki będa leżały w styropianie to można nie otulać.... ale w ścianach trzeba.
Tylko najpierw puść wodę i sprawdź przez parę dni czy nic nie cieknie

mysweetbabys
22-03-2009, 10:57
a jezeli w scianach bedzie pianka to czy mozna se zdrmowac ocieplenie czy jak to tam nazwać

skrol
22-03-2009, 16:33
a jezeli w scianach bedzie pianka to czy mozna se zdrmowac ocieplenie czy jak to tam nazwać

W/g uznania... ale trzeba pamiętać że miedź nie lubi wapna które jest w tynku

mattdl
22-03-2009, 17:42
Miałem hydraulika na budowie w celu oceny sytuacji i wyceny roboty.
Powiedział, że kominka do odpowietrzania pionu kanalizacyjnego się już nie robi na dachu(ja dam jeden na główny pion), podłogówke chciał mi pociągnąć z odejścia kaloryferów, że kaloryfer wytraci ciepło i ''tyle co trzeba'' pójdzie na podłogę - a piec będę miał na paliwo stałe!!!Za tak solidne wykonanie zażyczył sobie 140zł za punkt i 100zł za metr ułożenia podłogówki - robocizna.
O ZGROZO, tracę zaufanie do ''fachowców''. Uprzejmie mu podziękowałem i juz się nie spotkamy...

mysweetbabys
22-03-2009, 20:57
nasi fachowcy od wylewek powiedzieli zeby miedzy rury dac sypki styropian, a nad dziuramipomyslaimy , juz mezowi powiedzialam co wyczytalam i jutro bedzie piankowac w scianach

odaro
29-03-2009, 18:26
Czy ktoś może mi powiedzieć jak należy wykonać prawidłowo instalację pod klimakonwektory zasilane pompą ciepła. Nikt tego nie wie. Temat jest raczej mało znany. Klimakonwektory są rzadko stosowane.

skrol
29-03-2009, 19:39
Czy ktoś może mi powiedzieć jak należy wykonać prawidłowo instalację pod klimakonwektory zasilane pompą ciepła. Nikt tego nie wie. Temat jest raczej mało znany. Klimakonwektory są rzadko stosowane.

Podaj model tej pompy

odaro
29-03-2009, 19:52
Czy ktoś może mi powiedzieć jak należy wykonać prawidłowo instalację pod klimakonwektory zasilane pompą ciepła. Nikt tego nie wie. Temat jest raczej mało znany. Klimakonwektory są rzadko stosowane.

Podaj model tej pompy

Waterstage od Fuji np jest tutaj

http://www.klima-therm.pl/pl/aktualnosci/art78,fujitsu-waterstage-domowa-pompa-ciepla.html

a jakie to ma znaczenie?

Raczej myślałem o klimakonwektorach zasilanych wodą

Janusz75
29-03-2009, 20:30
Witam,

Jestem zupelnie zielona jesli chodzi o instalacje, wiec nieśmiało usmiecham sie do zorientowanych w temacie z prosba o rade/ wyjasnienie. :)

Nasz hydraulik sugeruje (bo zawsze tak robi), żeby do podlogowki nie dawac mieszaczy (chyba tak to sie nazywa jak dobrze zapamietalam) tylko przewymiarowac nieco grzejniki, bo wg niego bedzie to efektywniejsze, jesli temperatura wody w grzejnikach bedzie taka sama co w rurze do rozdzielacza podlogowki.

W pomieszczeniu gospodarczym (tam będzie piec gazowy kondensacyjny jesli uda sie podlaczyc gaz, a jesli nie uda sie to piec na ekogroszek) radzi zrezygnowac z kratki ściekowej bo "syfon i tak jest płytko i ciagle bedzie to wysychac, parowac i smierdziec".


Zupelnie sie na tym nie znam, a chcialabym miec poprawnie wykonane instalacje. Hydraulik jest z polecenia, ale wole sie upewnic, czy tak bedzie ok?

Z gory dziekuje za pomoc.

odaro
29-03-2009, 20:38
Witam,



W pomieszczeniu gospodarczym (tam będzie piec gazowy kondensacyjny jesli uda sie podlaczyc gaz, a jesli nie uda sie to piec na ekogroszek) radzi zrezygnowac z kratki ściekowej bo "syfon i tak jest płytko i ciagle bedzie to wysychac, parowac i smierdziec".
.

A gdzie zamierza odprowadzać kondensat?

Janusz75
29-03-2009, 20:42
Witam,



W pomieszczeniu gospodarczym (tam będzie piec gazowy kondensacyjny jesli uda sie podlaczyc gaz, a jesli nie uda sie to piec na ekogroszek) radzi zrezygnowac z kratki ściekowej bo "syfon i tak jest płytko i ciagle bedzie to wysychac, parowac i smierdziec".
.

A gdzie zamierza odprowadzać kondensat?

pod piecem jest przewidziane odprowadzenie (wystaje rura z chudziaka)

skrol
29-03-2009, 21:07
Czy ktoś może mi powiedzieć jak należy wykonać prawidłowo instalację pod klimakonwektory zasilane pompą ciepła. Nikt tego nie wie. Temat jest raczej mało znany. Klimakonwektory są rzadko stosowane.

Podaj model tej pompy

Waterstage od Fuji np jest tutaj

http://www.klima-therm.pl/pl/aktualnosci/art78,fujitsu-waterstage-domowa-pompa-ciepla.html

a jakie to ma znaczenie?

Raczej myślałem o klimakonwektorach zasilanych wodą
Przecież wszystkie dane masz na stronie producenta.... :)

skrol
29-03-2009, 21:11
Janusz75

Jeżeli podłączysz kondensat to mozna go tak wysterować żeby nie było mieszacza.
Ale jeżeli będzie groszek to bez mieszacza lyb bufora nie da rady.

odaro
29-03-2009, 21:15
Czy ktoś może mi powiedzieć jak należy wykonać prawidłowo instalację pod klimakonwektory zasilane pompą ciepła. Nikt tego nie wie. Temat jest raczej mało znany. Klimakonwektory są rzadko stosowane.

Podaj model tej pompy

Waterstage od Fuji np jest tutaj

http://www.klima-therm.pl/pl/aktualnosci/art78,fujitsu-waterstage-domowa-pompa-ciepla.html

a jakie to ma znaczenie?

Raczej myślałem o klimakonwektorach zasilanych wodą
Przecież wszystkie dane masz na stronie producenta.... :)

Tak to zacytuj je

skrol
29-03-2009, 21:19
Czy ktoś może mi powiedzieć jak należy wykonać prawidłowo instalację pod klimakonwektory zasilane pompą ciepła. Nikt tego nie wie. Temat jest raczej mało znany. Klimakonwektory są rzadko stosowane.

Podaj model tej pompy

Waterstage od Fuji np jest tutaj

http://www.klima-therm.pl/pl/aktualnosci/art78,fujitsu-waterstage-domowa-pompa-ciepla.html

a jakie to ma znaczenie?

Raczej myślałem o klimakonwektorach zasilanych wodą
Przecież wszystkie dane masz na stronie producenta.... :)

Tak to zacytuj je

http://www.klima-therm.pl/gfx/fujitsu/files/2009_waterstage_katalog_27.02_net.pdf

schematy są w katalogu.... napisz dokładnie czego szukasz.... pytanie w stylu
Czy ktoś może mi powiedzieć jak należy wykonać prawidłowo instalację pod klimakonwektory

jest strasznie ogólne

odaro
29-03-2009, 21:27
schematy są w katalogu.... napisz dokładnie czego szukasz.... pytanie w stylu
Czy ktoś może mi powiedzieć jak należy wykonać prawidłowo instalację pod klimakonwektory

jest strasznie ogólne

Pytam nie o instalację pompy ciepła ale o instalację klimakowektorów zasilanych wodą najlepiej 4 rurowych

skrol
30-03-2009, 05:42
schematy są w katalogu.... napisz dokładnie czego szukasz.... pytanie w stylu
Czy ktoś może mi powiedzieć jak należy wykonać prawidłowo instalację pod klimakonwektory

jest strasznie ogólne

Pytam nie o instalację pompy ciepła ale o instalację klimakowektorów zasilanych wodą najlepiej 4 rurowych

Kolego czytaj dokumentację... tutaj nie potrzeba specjalnego schematu.
Długość i przekroje rur są zależne od dokumentacji.

Janusz75
30-03-2009, 06:15
Janusz75

Jeżeli podłączysz kondensat to mozna go tak wysterować żeby nie było mieszacza.
Ale jeżeli będzie groszek to bez mieszacza lyb bufora nie da rady.

Dzieki Skrol.

odaro
30-03-2009, 07:02
schematy są w katalogu.... napisz dokładnie czego szukasz.... pytanie w stylu
Czy ktoś może mi powiedzieć jak należy wykonać prawidłowo instalację pod klimakonwektory

jest strasznie ogólne

Pytam nie o instalację pompy ciepła ale o instalację klimakowektorów zasilanych wodą najlepiej 4 rurowych

Kolego czytaj dokumentację... tutaj nie potrzeba specjalnego schematu.
Długość i przekroje rur są zależne od dokumentacji.

Czyli co z tej dokumentacji można wyczytać na temat klimakonwektorów jeszcze raz poproszę o zacytowanie dokumentacji albo po prostu proszę napisać nie wiem jak to się robi

niezły
30-03-2009, 08:28
Witam,

Jestem zupelnie zielona jesli chodzi o instalacje, wiec nieśmiało usmiecham sie do zorientowanych w temacie z prosba o rade/ wyjasnienie. :)

Nasz hydraulik sugeruje (bo zawsze tak robi), żeby do podlogowki nie dawac mieszaczy (chyba tak to sie nazywa jak dobrze zapamietalam) tylko przewymiarowac nieco grzejniki, bo wg niego bedzie to efektywniejsze, jesli temperatura wody w grzejnikach bedzie taka sama co w rurze do rozdzielacza podlogowki.

W pomieszczeniu gospodarczym (tam będzie piec gazowy kondensacyjny jesli uda sie podlaczyc gaz, a jesli nie uda sie to piec na ekogroszek) radzi zrezygnowac z kratki ściekowej bo "syfon i tak jest płytko i ciagle bedzie to wysychac, parowac i smierdziec".


Zupelnie sie na tym nie znam, a chcialabym miec poprawnie wykonane instalacje. Hydraulik jest z polecenia, ale wole sie upewnic, czy tak bedzie ok?

Z gory dziekuje za pomoc.


Niestety ale ja reprezentuje trochę inną szkołę i w przypadku instalacji gdzie jest sama podłogówka daję zawór mieszający nawet jeśli jest możliwość w przypadku kotła kondensacyjnego gazowego ustawienia temperatury równej zasilaniu instalacji to i tak praca kotła i samej podłogówki jest lepsza
W przypadku kotła na opał stały i podłogówki bufor i zawór mieszający są konieczne
Jeśli sama kratka ściekowa nie będzie przeszkadzać to w pomieszczeniu gospodarczym bym ją zamontował co prawda bardzo rzadko się przydaje ale zawsze Tyle mamy tej Chińszczyzny

karcio102
30-03-2009, 14:39
Witam.
Doprowadzam wodę od studzienki wodociągowej (z licznikiem) do domu. Rurka PE fi 32 (taka niebieska) . Żeby doszła do domu muszą ją przedłużyć. I moje pytanie jest następujące.
Czy można połączyć taką rurkę specjalnymi łączkami czy też trzeba ją skleić (zgrzać) ?
Najbardziej odpowiadają mi złączki ale czy są wytrzymałe czy też jest to rozwiązanie tymczasowe ?
Czy takie złączki wytrzymają kilkadziesiąt lat w ziemi ?

Pozdrawiam Andrzej

Janusz75
30-03-2009, 14:56
Witam,

Jestem zupelnie zielona jesli chodzi o instalacje, wiec nieśmiało usmiecham sie do zorientowanych w temacie z prosba o rade/ wyjasnienie. :)

Nasz hydraulik sugeruje (bo zawsze tak robi), żeby do podlogowki nie dawac mieszaczy (chyba tak to sie nazywa jak dobrze zapamietalam) tylko przewymiarowac nieco grzejniki, bo wg niego bedzie to efektywniejsze, jesli temperatura wody w grzejnikach bedzie taka sama co w rurze do rozdzielacza podlogowki.

W pomieszczeniu gospodarczym (tam będzie piec gazowy kondensacyjny jesli uda sie podlaczyc gaz, a jesli nie uda sie to piec na ekogroszek) radzi zrezygnowac z kratki ściekowej bo "syfon i tak jest płytko i ciagle bedzie to wysychac, parowac i smierdziec".


Zupelnie sie na tym nie znam, a chcialabym miec poprawnie wykonane instalacje. Hydraulik jest z polecenia, ale wole sie upewnic, czy tak bedzie ok?

Z gory dziekuje za pomoc.


Niestety ale ja reprezentuje trochę inną szkołę i w przypadku instalacji gdzie jest sama podłogówka daję zawór mieszający nawet jeśli jest możliwość w przypadku kotła kondensacyjnego gazowego ustawienia temperatury równej zasilaniu instalacji to i tak praca kotła i samej podłogówki jest lepsza
W przypadku kotła na opał stały i podłogówki bufor i zawór mieszający są konieczne
Jeśli sama kratka ściekowa nie będzie przeszkadzać to w pomieszczeniu gospodarczym bym ją zamontował co prawda bardzo rzadko się przydaje ale zawsze Tyle mamy tej Chińszczyzny

Niezły, dzięki. Wprawdzie nie znam się na tym, ale intuicyjnie też mi jakoś bliżej do tego, co piszesz niż do propozycji naszego hydraulika.

niezły
30-03-2009, 14:58
Witam.
Doprowadzam wodę od studzienki wodociągowej (z licznikiem) do domu. Rurka PE fi 32 (taka niebieska) . Żeby doszła do domu muszą ją przedłużyć. I moje pytanie jest następujące.
Czy można połączyć taką rurkę specjalnymi łączkami czy też trzeba ją skleić (zgrzać) ?
Najbardziej odpowiadają mi złączki ale czy są wytrzymałe czy też jest to rozwiązanie tymczasowe ?
Czy takie złączki wytrzymają kilkadziesiąt lat w ziemi ?

Pozdrawiam Andrzej

Oba rozwiązania są jak najbardziej prawidłowe złączka skręcana będzie łatwiejsza w montażu ale równie pewna ale jeśli była by to rura gdzie będzie podciśnienie (do hydroforu do studni) dał bym złączkę zgrzewana od niedawna pojawiły się w handlu złączki do zgrzewania zgrzewarką do rur PP ( jak Ekoplastik)

T_O_M_A_L_A
30-03-2009, 23:30
Witam
Chciałbym się dowiedzieć czy istnieje jakiś "przelicznik" systemu gwintowanego cale->metry? Tzn. Czy np nypel 3/4" będzie pasował w mufę DN20 i odwrotnie?
Wiem, że 1cal ma 25,4mm i że przeliczając to niespecjalnie wychodzi, ale jest wiele rzeczy których nie wiem, więc pytam.
Pozdrawiam

edde
31-03-2009, 08:47
dokładnie, 3/4 to 20-ka, cal to potoczna 25-ka, i tak samo reszta (1 1/4 = 32, 1 1/2 = 40) najprościej to zawsze sobie przemnożyć wartość w calach przez jego długość w mm i dopasować (bo nie wychodzi to idealnie to samo :) )
no i jak już o przekrojach to trzeba mieć na uwadze to, że w stali cal czy 25mm to średnica wewnętrzna a w plastiku zewnętrzna rury

T_O_M_A_L_A
03-04-2009, 00:16
Dzięki :)

jeanpascale
03-04-2009, 08:22
piec na ekogroszek, 2 nitki instalacji co POMPA NA POWROCIE 25-60 dołozyłem 2 petle podłogówki na RTlach (ok 10m2 kazda) i jakos podłogówka nie grzeje ( ciepłe rurki na zasilaniu a powrót gdzie jest rtl jakos zimny) sprawdziłem rtl załozony prawidłowo
CZY ZAMIANA POMPY WYMUSZAJACEJ NA ZASILANIE COS DA?

ps instalacja w układzie otwartym

małgosia2005
06-04-2009, 13:23
cześc

jak liczy sie moc (chyba) kaloryferów przy zastosowaniu pieca kondensacyjnego. Wiem ze nie mam co sugerowac się tym co w projekcie bo kaloryfery ze wzgledu na ten kondensat będa przewymiarowane . Całej podłogówki w domu będzie nie wiele (tylko przedpokój, kuchnia i dwie łazienki).

Czy jest jakis wzór na to ?


pozdrawiam gośka

prono
06-04-2009, 20:19
Zleciłem instalację co grawitacyjną z kotłem węglowym (90m2). Czy mogę w takim układzie zastosować zawór 3-drożny? Majster 30 lat praktyki (rodzina) o nim nie słyszał. Chciałbym też dać zawory termostatyczne przy grzejnikach, ale mówi, że się woda zagotuje jak się przymkną, to ja na to, że chcę jeszcze bufor 300l to on na to rób se sam ;). Ma to sens?

niezły
11-04-2009, 11:10
piec na ekogroszek, 2 nitki instalacji co POMPA NA POWROCIE 25-60 dołozyłem 2 petle podłogówki na RTlach (ok 10m2 kazda) i jakos podłogówka nie grzeje ( ciepłe rurki na zasilaniu a powrót gdzie jest rtl jakos zimny) sprawdziłem rtl załozony prawidłowo
CZY ZAMIANA POMPY WYMUSZAJACEJ NA ZASILANIE COS DA?

ps instalacja w układzie otwartym

Taki układ jest dość prosty i popularny a zarazem trudny do s…… ale może jednak coś zostało przeoczone
Zakładam że zawory RTL zostały zamontowane poprawnie tzn. wkręcone do belki rozdzielaczowej powrotnej strzałka do góry
Może podłogówka nie została odpowietrzona Radził bym na rozdzielaczu zakręcić wszystkie grzejniki tak by całe ciepło z kotła poszło przez podłogówkę jeśli to zadziała to powinno wystarczyć przydławienie ( kryzowanie) grzejników
Zmiana miejsca pompki nic nie pomoże

niezły
11-04-2009, 11:16
cześc

jak liczy sie moc (chyba) kaloryferów przy zastosowaniu pieca kondensacyjnego. Wiem ze nie mam co sugerowac się tym co w projekcie bo kaloryfery ze wzgledu na ten kondensat będa przewymiarowane . Całej podłogówki w domu będzie nie wiele (tylko przedpokój, kuchnia i dwie łazienki).

Czy jest jakis wzór na to ?


pozdrawiam gośka

Odpowiedz jest prosta należy to policzyć Programów do tego jest w sieci cała masa jest nawet kilka wątków na tym forum
Ale niektórzy idą na skróty i przyjmuj wartość np. 70 W/m kw przy parametrach 70/55/20