PDA

Zobacz pełną wersję : Hydraulik do usług



Strony : 1 2 3 4 5 6 [7] 8

jeanpascale
12-04-2009, 13:02
dzieki
nie mam rozdzielaczy tylko normalna instalacja na rurkach miedzianych. Instalator potwierdził ze zamiana pompy na zasilanie nic nie da.
Zaproponował zeby piec zostawic w układzie otwartym a reszte instalacji poprzez wymiennik płytowy zrobic układ zamkniety ( wtedy podłogówka powinna ruszyc )
co o tym sadzicie?

Wirecki
15-04-2009, 20:13
Czy w domach jednorodzinnych jest obowiązaek stosowania zaworów antyskażeniowych?

1950
15-04-2009, 22:17
instalację wodociągową należy wykonać zgodnie z projektem,
a w projekcie musi być ujęty zawór antyskażeniowy

edde
15-04-2009, 22:31
Czy w domach jednorodzinnych jest obowiązaek stosowania zaworów antyskażeniowych?

dobre pytanie...
dziś idę do sklepu hydraulicznego zakupić takowy na 3/4' a tam niet :cry:
a sklep niekiepsko zaopatrzony, ale ponoć niechodliwe, niepopularne, niewymagane
a ja zarówno w projekcie przyłącza jak i w warunkach otrzymanych z wodociągów mam za zaworem wodomierza zawór zwrotny i zawór antyskażeniowy
i chyba jednak go zainstaluję, w sumie dużo nie kosztuje, żaden patafian nie będzie się czepiał przy plombowaniu wodomierza, a wiele osób w ten zawór wkręca manometr półcalowy - fajny bajer, też chyba tak zrobię
:wink:

Marek30022
17-04-2009, 10:53
Pytanie do fachowca.

Co może być powodem okresowego dużego spadku ciśnienia wody tak ciepłej jak i zimnej. Mam hydrofor. Na zbiorniku minim. ciśnienie 2 bar. Przy spadku ciśnienia wody w instalcji na zbiornku hydroforowym jest ok. 2 bar. a na naczyniu wyrównawczym prawie zero. Po włączeniu się pompy hydroforowej wszystko wraca do normy. Rok temu doinstalowałem odrzelaziacz ale opisane zjawisko występuje od kilku tygodni.

Wirecki
18-04-2009, 15:50
Jak przeciąć rurę kanalizacyjną fi250, żeby zachować kąt prosty? Czy są jakieś narzędzia do takich dużych średnic? Na razie pozostaje mi zwykła kątówka...

asterix38
30-04-2009, 14:01
Widziałem gdzieś kratki ściekowe z taką kulką, która jak woda wyschnie to opada i zaślepia otwór. Nie mogę teraz znaleźć producenta. Moze ktoś pomoże.

JimB
14-05-2009, 18:33
Witam

Mam zamiar wykonać w domku jednorodzinnym dodatkowe wc (parter)
- odległość od pionu to około 6m
myślałem o pompo-rozdrabniaczu gdyż pamiętam, ze szkoły ze miski ustępowe nie powinno się podłączać dalej niż 1.5m od pionu.
Instalator powiedział ze dla niego odległość nie ma znaczenia - ważny jest spadek

czy ma racje?
Czy mogą wyniknąć jakieś problemy z takiego rozwiązania?

Pozdrawiam

Lenart
14-05-2009, 20:13
moja rura kanalizacyjna ma długość w domu 10 m, poza domem
20 m razem 30 metrów
ile rozdrabniaczy mam zamontować po drodze? :lol:

odaro
14-05-2009, 21:21
Mam takie pytanie hydrauliczne.


Jak daleko można odsunąć zasobnik CWU od wiszącego pieca gazowego kondensacyjnego.

Mam tak upapraną kotłownię że kocioł mogę powiesić na jednej ścianie a zasobnik CWU 300l mogę postawić na ścianie przeciwległej.

Odległość między ścianami jest 2m.

W Vaillant powiedziano że nie można tak daleko odsunąć zasobnika ciepłej wody użytkowej bo nie pozwala na to przewód od czujnika temperatury w zasobniku który z drugiej strony jest zatopiony w wtyczce do sterownika kotła.
Przewód ma długość nie cały 1 metr.

Czy to jakieś farmazony czy rzeczywiście są jakieś ograniczenia z powodu połączeń hydraulicznych lub zbyt dużych strat ciepła.

skrol
15-05-2009, 10:37
Mam takie pytanie hydrauliczne.


Jak daleko można odsunąć zasobnik CWU od wiszącego pieca gazowego kondensacyjnego.

Mam tak upapraną kotłownię że kocioł mogę powiesić na jednej ścianie a zasobnik CWU 300l mogę postawić na ścianie przeciwległej.

Odległość między ścianami jest 2m.

W Vaillant powiedziano że nie można tak daleko odsunąć zasobnika ciepłej wody użytkowej bo nie pozwala na to przewód od czujnika temperatury w zasobniku który z drugiej strony jest zatopiony w wtyczce do sterownika kotła.
Przewód ma długość nie cały 1 metr.

Czy to jakieś farmazony czy rzeczywiście są jakieś ograniczenia z powodu połączeń hydraulicznych lub zbyt dużych strat ciepła.

Bzdura..... przewód ma co najmniej 2... nie wiem czy nie 3 metry.... i można go przedłużyć..... robię tak od lat i nie ma tym problemów.
hydraulik.net.pl

odaro
15-05-2009, 10:44
Mam takie pytanie hydrauliczne.


Jak daleko można odsunąć zasobnik CWU od wiszącego pieca gazowego kondensacyjnego.

Mam tak upapraną kotłownię że kocioł mogę powiesić na jednej ścianie a zasobnik CWU 300l mogę postawić na ścianie przeciwległej.

Odległość między ścianami jest 2m.

W Vaillant powiedziano że nie można tak daleko odsunąć zasobnika ciepłej wody użytkowej bo nie pozwala na to przewód od czujnika temperatury w zasobniku który z drugiej strony jest zatopiony w wtyczce do sterownika kotła.
Przewód ma długość nie cały 1 metr.

Czy to jakieś farmazony czy rzeczywiście są jakieś ograniczenia z powodu połączeń hydraulicznych lub zbyt dużych strat ciepła.

Bzdura..... przewód ma co najmniej 2... nie wiem czy nie 3 metry.... i można go przedłużyć..... robię tak od lat i nie ma tym problemów.
hydraulik.net.pl

Tak na zdrowy rozsądek to oczywiste bzdury.

Ale czy są jakieś inne pułapki jeżeli chcemy się odsunąć z zasobnikiem CWU od kotła gazowego.

Pytam o to również dlatego że z takim ustawieniem wiąże się to że będę musiał wyrwać już zamontowane okno w kotłowni i zamurować ścianę jednym słowem nie chce sobie narobić kłopotów ani dodatkowych kosztów muszę mieć 200% pewności że jak odsunę się daleko zasobnikiem od kotła to nie czekają mnie inne niespodzianki.

skrol
15-05-2009, 19:51
Mam takie pytanie hydrauliczne.


Jak daleko można odsunąć zasobnik CWU od wiszącego pieca gazowego kondensacyjnego.

Mam tak upapraną kotłownię że kocioł mogę powiesić na jednej ścianie a zasobnik CWU 300l mogę postawić na ścianie przeciwległej.

Odległość między ścianami jest 2m.

W Vaillant powiedziano że nie można tak daleko odsunąć zasobnika ciepłej wody użytkowej bo nie pozwala na to przewód od czujnika temperatury w zasobniku który z drugiej strony jest zatopiony w wtyczce do sterownika kotła.
Przewód ma długość nie cały 1 metr.

Czy to jakieś farmazony czy rzeczywiście są jakieś ograniczenia z powodu połączeń hydraulicznych lub zbyt dużych strat ciepła.

Bzdura..... przewód ma co najmniej 2... nie wiem czy nie 3 metry.... i można go przedłużyć..... robię tak od lat i nie ma tym problemów.
hydraulik.net.pl

Tak na zdrowy rozsądek to oczywiste bzdury.

Ale czy są jakieś inne pułapki jeżeli chcemy się odsunąć z zasobnikiem CWU od kotła gazowego.

Pytam o to również dlatego że z takim ustawieniem wiąże się to że będę musiał wyrwać już zamontowane okno w kotłowni i zamurować ścianę jednym słowem nie chce sobie narobić kłopotów ani dodatkowych kosztów muszę mieć 200% pewności że jak odsunę się daleko zasobnikiem od kotła to nie czekają mnie inne niespodzianki.

http://www.hydraulik.net.pl/hydraulika29.jpg
http://www.hydraulik.net.pl/hydraulika27.jpg

Dwa zdjęcia jednej kotłowni..... kocioł od zasobnika w rurkach odsunięty o jakieś 5 metrów..... jedyny problem to trzeba dobrze ocieplić rurki między kotłem i zasobnikiem.

odaro
15-05-2009, 20:37
[quote=odaro]

http://www.hydraulik.net.pl/hydraulika29.jpg
http://www.hydraulik.net.pl/hydraulika27.jpg

Dwa zdjęcia jednej kotłowni..... kocioł od zasobnika w rurkach odsunięty o jakieś 5 metrów..... jedyny problem to trzeba dobrze ocieplić rurki między kotłem i zasobnikiem.

To co ten doradca techniczny z Vaillant chrzanił mi o jakiś ograniczeniach i o niepotrzebnych stratach ciepła.

Skrol robiłeś może kotłownię w układzie biwalentnym tzn kocioł gazowy kondensacyjny + powietrzna pompa ciepła zasilające podłogówkę, grzejniki oraz klimakonwektory. W lecie opcja chłodzenia przez klimakonwektory za pomocą pompy ciepła.

Jak ugryźć tak złożoną instalację?

skrol
15-05-2009, 21:02
[quote=odaro]

http://www.hydraulik.net.pl/hydraulika29.jpg
http://www.hydraulik.net.pl/hydraulika27.jpg

Dwa zdjęcia jednej kotłowni..... kocioł od zasobnika w rurkach odsunięty o jakieś 5 metrów..... jedyny problem to trzeba dobrze ocieplić rurki między kotłem i zasobnikiem.

To co ten doradca techniczny z Vaillant chrzanił mi o jakiś ograniczeniach i o niepotrzebnych stratach ciepła.

Skrol robiłeś może kotłownię w układzie biwalentnym tzn kocioł gazowy kondensacyjny + powietrzna pompa ciepła zasilające podłogówkę, grzejniki oraz klimakonwektory. W lecie opcja chłodzenia przez klimakonwektory za pomocą pompy ciepła.

Jak ugryźć tak złożoną instalację?

Temat złożony... ale spokojnie można to zrobić.... trzeba tylko dobrze zaplanować i policzyć.

JimB
18-05-2009, 19:50
moja rura kanalizacyjna ma długość w domu 10 m, poza domem
20 m razem 30 metrów
ile rozdrabniaczy mam zamontować po drodze? :lol:
rozumie za ta ironia miała służyć za odpowiedz do mojego zapytania ;]

w takim razie czy w związku z tymi 6 metrami powinno się zwiększyć przekrój, zwiększyć spadek lub poprowadzić dodatkowe odpowietrzenie?

kakusek
18-05-2009, 23:44
Znalazlam ten watek wiec zapytam :lol: Z gory uprzedzam ze nie przeczytalam wszystkich postow wiec prosze nie bic.
W moim domu chcialabym na wiekszosci parteru zrobic podlogowke( w salonie opcja grzejniki kanalowe).Niestety w miejscowosci nie ma gazaciagu wiec dom bedzie ogrzewany piecem na paliwo stale (eko-groszek lub piec "na wszystko") Na poddaszu oraz w dwoch pokojach na dole chce natomiast zamontowac kaloryfery.Wiem ze mozna zastosowac taki uklad mieszany instalujac mieszacz ale czy jest to duzy problem wlasnie przy takim sposobie ogrzewania domu?(piec na wegiel)
Czy bedzie to wszystko poprawnie funkcjonowalo?Jaki ewentualnie rodzaj pieca (marka) powinnam zakupic do takiego ukladu.?Prosze o porade czy gra jest warta swieczki czy podarowac sobie ogrzewanie podlogowe i zrobic tylko "tam gdzie musi byc czyt lazienki )

naLeśnik
19-05-2009, 00:02
Ja mniej więcej mam podobny problem jak kakusek.

będę miał piec "na wszystko" a mój hydraulik w związku z tym twierdzi, że lepiej instalacje zrobić z miedzi ponieważ przy takim piecu istnieje możliwość "zagotowania" wody . :-?

zrobić jak sugeruje czy z pex-a??

skrol
19-05-2009, 06:31
Oczywiście instalacja w miedzi....
Jeżeli będzie dużo podłogówki to radzę zastosować wymiennik lub bufor. Podłogówka nie lubi za wysokich temp..... a w kotle na paliwo stałe łatwo przegotować instalacje.

odaro
19-05-2009, 10:25
Oczywiście instalacja w miedzi....
Jeżeli będzie dużo podłogówki to radzę zastosować wymiennik lub bufor. Podłogówka nie lubi za wysokich temp..... a w kotle na paliwo stałe łatwo przegotować instalacje.

Ale podłogówka też w miedzi :)

sql
20-05-2009, 14:11
witam,
pralkę chciałem umiejscowić w piwnicy, natomiast odpływ do szamba idzie po suficie,
będę miał tam (w piwnicy) też bidet, prysznic i zlew - używane bardzo sporadycznie i je podłączę sobie do gadżetu podnoszącego ścieki do góry.
pralka będzie produkowała dużo wody i dość często będzie załączana, w związku z tym chciałem oszczędzić ów podnoszący ścieki do góry gadżet i pralkę wpiąć bezpośrednio w rurę idącą sufitem.
jaka jest wysokość podnoszenia wody pralek? są "mocniejsze" i "słabsze" modele, czy z reguły pompa jest jedna.
potrzebuję podnieść na góra 2-2,2m - czy pompa w pralce da radę, czy trzeba ją podłączyć do "podnoszacza" ścieków?

skrol
20-05-2009, 19:54
Oczywiście instalacja w miedzi....
Jeżeli będzie dużo podłogówki to radzę zastosować wymiennik lub bufor. Podłogówka nie lubi za wysokich temp..... a w kotle na paliwo stałe łatwo przegotować instalacje.

Ale podłogówka też w miedzi :)

Podłogówkę z Alu-pexa

justyna_m
20-05-2009, 21:41
to ja też zadam pewne pytanie ponieważbardzo mnie ta sytuacja irytuje...


Otóż zanim rozpoczęliśmy prace nad hydrauliką rozmawiałam z hydraulikiem i poinformowałam go iż w jednej z łazienek będzie odpły liniowy i zapytałam czy trzeba o tym już w czasie wylewek pomyśleć żeby później nie było za późno ... Pan nie powiedział nic ... czy umie czy nie umie ... zainstalowali po czym po wylewkach okazało się iż odpły jest za nisko ... został dziś wykuty ale jak się spodziewałam jest zniszczony (porysowany od maszyny do wylewek) ...


teraz ktoś musi za ten odpływ zapłacić ...


moim zdaniem winęponosi hydraulik, który zamontował odpływ i jego nie zabezpieczył lub źle to zrobił lub nie powinien go montować lub wylewka nie powinna byćpod odpływem ...


nie wiem ... ja się nie znam i nie znalazłam nigdzie instrukcji montażu takiego odpływu


proszę powiedzcie ... czy trafiłam na niefachowość hydraulika ??? i powinien pokryć koszty odpływu???

niezły
23-05-2009, 13:40
Znalazlam ten watek wiec zapytam :lol: Z gory uprzedzam ze nie przeczytalam wszystkich postow wiec prosze nie bic.
W moim domu chcialabym na wiekszosci parteru zrobic podlogowke( w salonie opcja grzejniki kanalowe).Niestety w miejscowosci nie ma gazaciagu wiec dom bedzie ogrzewany piecem na paliwo stale (eko-groszek lub piec "na wszystko") Na poddaszu oraz w dwoch pokojach na dole chce natomiast zamontowac kaloryfery.Wiem ze mozna zastosowac taki uklad mieszany instalujac mieszacz ale czy jest to duzy problem wlasnie przy takim sposobie ogrzewania domu?(piec na wegiel)
Czy bedzie to wszystko poprawnie funkcjonowalo?Jaki ewentualnie rodzaj pieca (marka) powinnam zakupic do takiego ukladu.?Prosze o porade czy gra jest warta swieczki czy podarowac sobie ogrzewanie podlogowe i zrobic tylko "tam gdzie musi byc czyt lazienki )


Mamy XXI wiek i to my możemy wybrać zarówno źródło grzania jak i rodzaj instalacji
I potrzebujemy jeszcze do tego kogoś kto to poskłada do kupy
Jeśli chcesz mieć ogrzewanie mieszane ( grzejniki i podłogówkę ) to możesz mieć i źródło grzania nie ma tu znaczenia podłogówka może pracować zarówno z kotłem gazowym, elektrycznym, pompa jak i kotłem na opał stały
Niestety w przypadku kotła na opał stały rzecz taka porasta nie jest
Decydując się na kocioł na opał stały i podłogówkę zalecam zamontowanie bufora ciepła nawet takiego kilkuset litrowego
Kotły na eko-groszek hit ostatniego sezony maja sporo wad takich jak zwariowana cena opału, opał zły jakościowo, częste awarie, wszystkie wady kotła na opał stały i naprawdę głośna praca
Jeśli chcesz mieć instalacje tania w utrzymaniu i w miarę bezobsługowa to kup zwykły kociołek taki na wszystko do tego bufor ciepła o odpowiedniej pojemności dobrze ocieplony i do tego instalacje jaka tylko chcesz

niezły
23-05-2009, 13:43
witam,
pralkę chciałem umiejscowić w piwnicy, natomiast odpływ do szamba idzie po suficie,
będę miał tam (w piwnicy) też bidet, prysznic i zlew - używane bardzo sporadycznie i je podłączę sobie do gadżetu podnoszącego ścieki do góry.
pralka będzie produkowała dużo wody i dość często będzie załączana, w związku z tym chciałem oszczędzić ów podnoszący ścieki do góry gadżet i pralkę wpiąć bezpośrednio w rurę idącą sufitem.
jaka jest wysokość podnoszenia wody pralek? są "mocniejsze" i "słabsze" modele, czy z reguły pompa jest jedna.
potrzebuję podnieść na góra 2-2,2m - czy pompa w pralce da radę, czy trzeba ją podłączyć do "podnoszacza" ścieków?

Tylko przez dodatkowa pompę

kakusek
23-05-2009, 17:06
Niezlyjestem wdzieczna za podpowiedz.Zdaje sobie sprawe ze wlasnie z kotlem na wegiel ogrzewanie podlogowki nie jest juz tak proste.Napisalam ze biore pod uwage piec na eko-groszek gdyz myslalam ze taki piec z podajnikiem jest bardziej przyjazny do podlogowki (lepsze utrzymanie stalej temepratury) Rozumiem ze ten bufor ciepla wlasnie ma za zadanie gromadzic goraca wode i "wydzielaj ja" do ukladu mieszanego?Pamietam ze byl gdzies watek o buforze wiec zaarz go sobie poszukam :D Nawet bardziej odpowiadalby mi piec na wszystko bo nie chce uzalezniac sie od jednego typu paliwa (wlasnie ze wzgledu na rosnaca cene eko-groszu) oraz mam dostep do tanich okrajek z drzewa (blisko tartak) :)
Moglbys mi jeszcze poradzic ktore obecnie piece (firmy ) sa godne polecenia?Wiem ze nie mozna reklamowac produktow ale moze wymienisz kilka kotlow ktore Ty bys bral pod uwage bedac na moim miejscu?
Znalazlam ostatnio u jednego forumowicza kociol uniRet i doczytalam ze jest on niskotemperaturowy.Czy chodziw nim o to ze jest on jakos specjalnie przystosowany rowneiz do podlogowki?Co sadzisz wogole o tym kotle i czy nadaje sie do takeigo ukladu mieszanego?
Wczesniej myslalam nad fexplus26 oras kotlem kostrzewa .
Mam jeszcze troche czasu do zakladania co ale wole juz teraz przeanalizowac niektore sprawy.
Bede wdzieczna za odpowiedz rowniez na ten post :D

justyna_m
24-05-2009, 21:36
to ja też zadam pewne pytanie ponieważbardzo mnie ta sytuacja irytuje...


Otóż zanim rozpoczęliśmy prace nad hydrauliką rozmawiałam z hydraulikiem i poinformowałam go iż w jednej z łazienek będzie odpły liniowy i zapytałam czy trzeba o tym już w czasie wylewek pomyśleć żeby później nie było za późno ... Pan nie powiedział nic ... czy umie czy nie umie ... zainstalowali po czym po wylewkach okazało się iż odpły jest za nisko ... został dziś wykuty ale jak się spodziewałam jest zniszczony (porysowany od maszyny do wylewek) ...


teraz ktoś musi za ten odpływ zapłacić ...


moim zdaniem winęponosi hydraulik, który zamontował odpływ i jego nie zabezpieczył lub źle to zrobił lub nie powinien go montować lub wylewka nie powinna byćpod odpływem ...


nie wiem ... ja się nie znam i nie znalazłam nigdzie instrukcji montażu takiego odpływu


proszę powiedzcie ... czy trafiłam na niefachowość hydraulika ??? i powinien pokryć koszty odpływu???

a mi ktoś odpowie ...???

niezły
24-05-2009, 21:50
Niezlyjestem wdzieczna za podpowiedz.Zdaje sobie sprawe ze wlasnie z kotlem na wegiel ogrzewanie podlogowki nie jest juz tak proste.Napisalam ze biore pod uwage piec na eko-groszek gdyz myslalam ze taki piec z podajnikiem jest bardziej przyjazny do podlogowki (lepsze utrzymanie stalej temepratury) Rozumiem ze ten bufor ciepla wlasnie ma za zadanie gromadzic goraca wode i "wydzielaj ja" do ukladu mieszanego?Pamietam ze byl gdzies watek o buforze wiec zaarz go sobie poszukam :D Nawet bardziej odpowiadalby mi piec na wszystko bo nie chce uzalezniac sie od jednego typu paliwa (wlasnie ze wzgledu na rosnaca cene eko-groszu) oraz mam dostep do tanich okrajek z drzewa (blisko tartak) :)
Moglbys mi jeszcze poradzic ktore obecnie piece (firmy ) sa godne polecenia?Wiem ze nie mozna reklamowac produktow ale moze wymienisz kilka kotlow ktore Ty bys bral pod uwage bedac na moim miejscu?
Znalazlam ostatnio u jednego forumowicza kociol uniRet i doczytalam ze jest on niskotemperaturowy.Czy chodziw nim o to ze jest on jakos specjalnie przystosowany rowneiz do podlogowki?Co sadzisz wogole o tym kotle i czy nadaje sie do takeigo ukladu mieszanego?
Wczesniej myslalam nad fexplus26 oras kotlem kostrzewa .
Mam jeszcze troche czasu do zakladania co ale wole juz teraz przeanalizowac niektore sprawy.
Bede wdzieczna za odpowiedz rowniez na ten post :D


Każdy kociołek będzie pracował z podłogówka
Jeśli chodzi o wybór kotła to radze zdecydować się na lokalnego producenta ( prawie w każdym powiecie w kraju jest taki) lub wybrać coś z producentów krajowych może to być jedna z tych firm która wymieniłaś Ja preferuje firmę Zebiec

kakusek
24-05-2009, 23:21
Dzieki.Zaraz zobacze czy w moich olilicach robia cos z Zebca i poogladam ich wyroby :D Buduje kolo Krakowa wiec powinnam miec jakis wybor.W mojej miejscowosci wiekszosc osob ma Sasa tyle ze oni nie maja podlogowek.

W salonie bede miala rowniez kominek ktory bedzie uzywany od czasu do czasu (rekreacyjnie) Majac tam podlogowke to jak rozpale w kominku i temeratura pomieszczenia przekroczy temperature zadana( nie chce miec w salonie sauny :) mniemam ze podlogowka wylaczy sie automatycznie.I co teraz?
Czy musze wygaszac piec ( w kotlowni)aby nie doszlo do "zagotowania wody"?
Czy wystraczy przestawic wtedy piec na jakas minimalna temperature aby gromadzil caly czas ciepla wode w buforze.Jak dlugo moze trwac taki proces "gromadzenia wody"?
Czy sa jakies programatory czasowe ze idac spac nastawiam ze o odpowiedniej godzinie (tyle ile potrzeba czasu do ponownego uruchomienia grzania podlogowki) ciepla woda zaczyna zasilac znow ogrzewanie podlogowe.
Po prostu chodzi o to zeby rano nie okazalo sie ze w domu jest zimno (kominek przestal sie juz dawno palic a podlogowka jeszcze nie zdazyla sie nagrzac)
Moze bezpiecznie byloby zamontowac ogrzewanie kanalowe (oprocz podlogowki) ktore rano ewenualnie szybciej zareaguje przy ponownym rozpaleniu pieca ( jesli trzeba by go bylo wygasic )
Z gory przepraszam jezeli moj tok myslenia jest bledny ale tak to sobie wszystko wyobrazam :oops:

Anais75
25-05-2009, 11:01
Bardzo proszę o poradę. Kupiłam mieszkanie w kamienicy przedwojennej. W łazience chcę zamontować umywalkę wiszącą (keramag 500)i przeczytałam że do niej trzeba dokupić specjalny stelaż do ściany (np Geberit) Zastanawiam się czy ten stelaż da się wkuć w ścianę czy trzeba będzie taką obudowę robić jak do sedesu podwieszanego, a to nie wchodzi w grę bo łazienka i tak jest b.wąska (115 cm szerokości) To dla mnie ważne bo jak się nie da wkuć tego w ściane to muszę zmienic całą koncepcję aranżacji łazienki i zrezygnować z umywalki wiszącej i kupić coś innego:(

Anais75
25-05-2009, 11:27
aha, ta ściana w łazience jest z cegły, 12 cm grubości

niezły
27-05-2009, 21:00
Bardzo proszę o poradę. Kupiłam mieszkanie w kamienicy przedwojennej. W łazience chcę zamontować umywalkę wiszącą (keramag 500)i przeczytałam że do niej trzeba dokupić specjalny stelaż do ściany (np Geberit) Zastanawiam się czy ten stelaż da się wkuć w ścianę czy trzeba będzie taką obudowę robić jak do sedesu podwieszanego, a to nie wchodzi w grę bo łazienka i tak jest b.wąska (115 cm szerokości) To dla mnie ważne bo jak się nie da wkuć tego w ściane to muszę zmienic całą koncepcję aranżacji łazienki i zrezygnować z umywalki wiszącej i kupić coś innego:(



Oczywiście że da się wkuć taki stelaż w tą ścianę ale musisz jeszcze się upewnić co na to właściciel budynku

niezły
31-05-2009, 22:09
to ja też zadam pewne pytanie ponieważbardzo mnie ta sytuacja irytuje...


Otóż zanim rozpoczęliśmy prace nad hydrauliką rozmawiałam z hydraulikiem i poinformowałam go iż w jednej z łazienek będzie odpły liniowy i zapytałam czy trzeba o tym już w czasie wylewek pomyśleć żeby później nie było za późno ... Pan nie powiedział nic ... czy umie czy nie umie ... zainstalowali po czym po wylewkach okazało się iż odpły jest za nisko ... został dziś wykuty ale jak się spodziewałam jest zniszczony (porysowany od maszyny do wylewek) ...


teraz ktoś musi za ten odpływ zapłacić ...


moim zdaniem winęponosi hydraulik, który zamontował odpływ i jego nie zabezpieczył lub źle to zrobił lub nie powinien go montować lub wylewka nie powinna byćpod odpływem ...


nie wiem ... ja się nie znam i nie znalazłam nigdzie instrukcji montażu takiego odpływu


proszę powiedzcie ... czy trafiłam na niefachowość hydraulika ??? i powinien pokryć koszty odpływu???

a mi ktoś odpowie ...???



Moim zdaniem jeśli już ktoś zawinił to chyba firma od wylewek Hydraulik miał zamontować odwodnienie liniowe i to zrobił Nie tylko w przypadku hydrauliki można coś uszkodzić przez następne ekipy np. okna
To firma od wylewek powinna zabezpieczyć i wypoziomować odwodnienie ale to tylko moje zdanie

damianexus
01-06-2009, 14:45
mam czysto techniczne pytanie.... mianowicie chcialbym odsunac piec od komina ookoło 1,5m od komina. Czy to jest mozliwe technicznie czy piec musi być ustawiony centralnie przy kominie. Mówie o piecu na ekogroszek z zasobnikiem KMT Tilgner 25KW

damianexus
01-06-2009, 14:45
mam czysto techniczne pytanie.... mianowicie chcialbym odsunac piec od komina ookoło 1,5m od komina. Czy to jest mozliwe technicznie czy piec musi być ustawiony centralnie przy kominie. Mówie o piecu na ekogroszek z zasobnikiem KMT Tilgner 25KW

justyna_m
01-06-2009, 15:49
to ja też zadam pewne pytanie ponieważbardzo mnie ta sytuacja irytuje...


Otóż zanim rozpoczęliśmy prace nad hydrauliką rozmawiałam z hydraulikiem i poinformowałam go iż w jednej z łazienek będzie odpły liniowy i zapytałam czy trzeba o tym już w czasie wylewek pomyśleć żeby później nie było za późno ... Pan nie powiedział nic ... czy umie czy nie umie ... zainstalowali po czym po wylewkach okazało się iż odpły jest za nisko ... został dziś wykuty ale jak się spodziewałam jest zniszczony (porysowany od maszyny do wylewek) ...


teraz ktoś musi za ten odpływ zapłacić ...


moim zdaniem winęponosi hydraulik, który zamontował odpływ i jego nie zabezpieczył lub źle to zrobił lub nie powinien go montować lub wylewka nie powinna byćpod odpływem ...


nie wiem ... ja się nie znam i nie znalazłam nigdzie instrukcji montażu takiego odpływu


proszę powiedzcie ... czy trafiłam na niefachowość hydraulika ??? i powinien pokryć koszty odpływu???

a mi ktoś odpowie ...???



Moim zdaniem jeśli już ktoś zawinił to chyba firma od wylewek Hydraulik miał zamontować odwodnienie liniowe i to zrobił Nie tylko w przypadku hydrauliki można coś uszkodzić przez następne ekipy np. okna
To firma od wylewek powinna zabezpieczyć i wypoziomować odwodnienie ale to tylko moje zdanie


może i tak .... gdyby nie było przy wylewkach hydraulików ... ale oni podczas wylewania wylewek byli!!! i byli przy ustalaniu poziomów !!! więc chyba ekipa od wylewek nie ponosi tutaj odpowiedzialności ...

jutro rozliczamy się z hydraulikiem ... zobaczymy co powie :roll:

niezły
02-06-2009, 21:57
mam czysto techniczne pytanie.... mianowicie chcialbym odsunac piec od komina ookoło 1,5m od komina. Czy to jest mozliwe technicznie czy piec musi być ustawiony centralnie przy kominie. Mówie o piecu na ekogroszek z zasobnikiem KMT Tilgner 25KW


Było by najlepiej by kociołek stał jak najbliżej komina i był podłączony prosto ale myślę że można go odsunąć na tą odległość zwłaszcza że jest to kociołek z nadmuchem ale wpływ maja na to tez inne czynniki takie jak wysokość komina jego przekrój sposób palenia i rodzaj opału Generalnie powinno działać

damianexus
02-06-2009, 23:02
Dzieki wielkie. Byłem dziś w kotłowni i pomierzyłem wszystko dokładnie i wiem że swobodnie ten kocioł wejdzie i pozostanie jeszcze około metr"luzu". A tak na marginesie czy ten kocioł to dobry wybór?

melon23
18-06-2009, 08:10
Witam

Wymieniam wlasnie swoj kociol bo obecne rachunki za gaz sa okrotne...

Zastanawiam sie pomiedzy:
1. Di Dietriech DTG 1305 Eco.NOx s150 (24KW, atmosferyczny-zeliwny, zasobnik 150L, sterowanie pogodowe)
2. Valiant VSC atmoCOMPACT VSC194-C150 (20KW, atmosferyczny, zasobnik 100L ladowany warstwowo, sterowanie pogodowe)

Budynek: 220m2 z lat 90, sciany ocieplone, okna plastikowe, 3 lazienki, instalacja miedziana, grzejniki stalowe-plytowe

Raczej rezygnuje z kondensacyjnego ze wzgledu na grzejniki ktore po obliczeniach chyba beda zbyt male aby ogrzac 230m2
Instalacja bedzie podzielona na dwa nezalezne obiegi wiec kociol musi umozliwiac sterowanie pogodowe dla dwoch niezaleznych obiegow CO

Pierwszy wariant ma wymiennik zeliwny ale palnik jest jednostopniowy wiec boje sie zbyt duzego zuzycia gazu zwlaszcza ze moc kotla jest duzo wieksza niz faktycznie zapotrzebowane budynku. Za to ten kociol ma zaawansowane sterowanie i nie bedzie problemu z dwoma obiegami

Drugi wariant ma gorszy wymiennik bo stalowy ale jest modulowany, dodatkowo ma zasobnik ladowany warstwowo wiec wydaje sie bardziej ekonomiczny. Ale ma gorsze sterowanie i jeszcze nie jestem pewien co do mozliwosci sterowania drugim obiegiem (chyba wymaga to regulatora pogodowego z serii 600 ktory jest duzo drozszy)

Teraz pytanie:
ktory z tych piecy wybrac zakladajac ze zalezy mi na ekonomicznosci i komforcie cieplej wody ?
Czy macie jeakies doswiadczenia z tymi kotlami ?

Pozdrawiam iz gory dziekuje za odpowiedz
Melon23

imported_NIEZŁY
18-06-2009, 09:19
Jeśli głównym powodem wymiany kotła są wysokie rachunki za gaz to następnym kotłem powinien być kociołek kondensacyjny i bzdura jest twierdzenie że kotły kondensacyjne nie nadają się do starych instalacji Kup kociołek kondensacyjny jakiś wiszący i do tego zasobnik na ciepłą wodę no i jeszcze odpowiednią automatykę do sterowania podłogówka Ja jak zwykle obstawiam Vaillanta ale może być również De Dietrich lub Immergas to zależy co jest popularne w Twoim rejonie

Pozdrawiam niezły

melon23
18-06-2009, 10:17
Dziekuje za odpowiedz
Rzecz w tym ze policzylem moc grzejnikow i zakladajac nizsza temperature wody CO grzejniki beda uzyskiwaly zbyt mala moc - konieczna bylaby wymiana grzejnikow a to wiadomo jest koszt. dodatkowo dochodzi koszt wymiany wkladu kominowego aby doprowadzic powietrze do zamknietej komory spalania

zakladajac te kilka - kilkanascie procent oszczednosci na kondensacji moze sie zwrocic dopiero po wielu latach zwlaszcza ze trzeba wymienic grzejniki i wklad kominowy

Bez wymiany grzejnikow kocil prawdopodobnie nie bedzie kondensowal bo ciagle bedzie mocno grzal dlatego jestem raczej za atmosferykiem

A tak poza tym to jaka moc grzejnikow przyjmujecie w przyblizeniu ma metr kwadratowy powierzchni: zakladajac budynek sciana dwuwarstwowa: Max+ dziurawka+ 10cm styropianu, duzo okien plastikowych, duzo pomieszczen o duzej powierzni trudnych do ogrzania, wysokosc kondygnacji 2,5m

imported_NIEZŁY
18-06-2009, 21:46
Na temat sposobu odprowadzenia spalin nie będę się wypowiadał bo nie wiem jak masz to rozwiązane ale 1mb rury do kotła kondensacyjnego kosztuje około 60 zł a jeśli chodzi o grzejniki to nic nie trzeba zmieniać i na wat stara instalacja z grzejnikami żeliwnymi nadaje się do kotła kondensacyjnego
kociołek kondensacyjny tez jest normalnym kotłem gazowym i może grzać z taką sama temperaturą maksymalną jak zwykły atmosferyczny
Grzejniki w każdej instalacji są dobierane na określona temperaturę obliczeniową załóżmy że jest to -20 C i przy takiej temperaturze zewnętrznej kociołek kondensacyjny będzie pracował jak zwykły gazowy ale z każdym stopniem w górę grzejniki będą nam się robiły przewymiarowane a ile w sezonie jest dni z maksymalną temperaturą obliczeniową
Do obliczeń przyjmuje się zapotrzebowanie ciepła na poziomie 50-70 W/m2

melon23
19-06-2009, 10:04
kociołek kondensacyjny tez jest normalnym kotłem gazowym i może grzać z taką sama temperaturą maksymalną jak zwykły atmosferyczny

wiadomo ze moze ale jesli bedzie grzal 75/60 to nie bedzie kondensowal i zadnej oszczednosci nie bedzie

a grzejniki sa stalowe Kermi i na pewno nie sa przewymiarowane.

Moze wroce do mojego pierwotnego pytania: czy lepiej kupic kociol zeliwny bez modulacji z lepsza automatyka czy stalowy z modulacja i slabsza automatką ?

mam na mysli dwa modele:
1. Di Dietriech DTG 1305 Eco.NOx s150 (24KW, atmosferyczny-zeliwny, zasobnik 150L, sterowanie pogodowe)
2. Valiant VSC atmoCOMPACT VSC194-C150 (20KW, atmosferyczny, zasobnik 100L ladowany warstwowo, sterowanie pogodowe)

imported_NIEZŁY
19-06-2009, 23:12
opcja 2

Trurl
20-06-2009, 23:42
nieźle ;)

bedziu
21-06-2009, 08:46
Mam pytanie odnoście materiałów do CO. Jeden hydraulik doradza mi miedź, drugi twierdzi, że to już przeszłość i teraz robi się ze specjalnie utwardzanego plastiku a miedż czasem się rozszczelnia. Proponuje też aby większość rur w kotłowni schować w ściany i zatynkować lub obłożyć płytkami. Nie wiem czy to bezpieczne i czy w razie przeciekania nie trzeba będzie rozwalać ścian.
Czy macie jakieś doświadczenia w tych tematach. Bardzo proszę o opinię i porady.

niezły
21-06-2009, 21:32
kociołek kondensacyjny tez jest normalnym kotłem gazowym i może grzać z taką sama temperaturą maksymalną jak zwykły atmosferyczny

wiadomo ze moze ale jesli bedzie grzal 75/60 to nie bedzie kondensowal i zadnej oszczednosci nie bedzie

a grzejniki sa stalowe Kermi i na pewno nie sa przewymiarowane.

Moze wroce do mojego pierwotnego pytania: czy lepiej kupic kociol zeliwny bez modulacji z lepsza automatyka czy stalowy z modulacja i slabsza automatką ?

mam na mysli dwa modele:
1. Di Dietriech DTG 1305 Eco.NOx s150 (24KW, atmosferyczny-zeliwny, zasobnik 150L, sterowanie pogodowe)
2. Valiant VSC atmoCOMPACT VSC194-C150 (20KW, atmosferyczny, zasobnik 100L ladowany warstwowo, sterowanie pogodowe)



Swego zdania oczywiście nie zmienię i jak informacja dla pozostałych dodam że kociołek kondensacyjny tej samej firmy z dobrym zasobnikiem 150L obcej firmy będzie droższy o niecałe 1000 zł od lodówki atmosferycznej

niezły
21-06-2009, 23:40
Mam pytanie odnoście materiałów do CO. Jeden hydraulik doradza mi miedź, drugi twierdzi, że to już przeszłość i teraz robi się ze specjalnie utwardzanego plastiku a miedż czasem się rozszczelnia. Proponuje też aby większość rur w kotłowni schować w ściany i zatynkować lub obłożyć płytkami. Nie wiem czy to bezpieczne i czy w razie przeciekania nie trzeba będzie rozwalać ścian.
Czy macie jakieś doświadczenia w tych tematach. Bardzo proszę o opinię i porady.Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi ale tak generalnie jeśli masz kociołek na opał stały to miedz a jeśli kotłownia jest na olej lub gaz to wszystko co chcesz
instalacja wykonana z tzw. plastiku będzie tańsza a jej żywotność równie długa co miedzi
Odnośnie samej instalacji kotłowej to powinna być wykonana z miedzi i nie widzę potrzeby jej chowania w ścianę Popatrz na mojej stronie ( w stopce) jak może wyglądac taka przykładowa kotłownia i jak to wszystko wkuc

Wirecki
22-06-2009, 12:59
Jaką średnicę powinna mieć rura doprowadzająca ciepło do rozdzielacza podłogówki na piętrze. Piętro to bodajże 8 pętli i 120 m2 podłogi, nie pamiętam długości łącznej. Czy 25 wystarczy????

bedziu
22-06-2009, 13:15
Mam pytanie odnoście materiałów do CO. Jeden hydraulik doradza mi miedź, drugi twierdzi, że to już przeszłość i teraz robi się ze specjalnie utwardzanego plastiku a miedż czasem się rozszczelnia. Proponuje też aby większość rur w kotłowni schować w ściany i zatynkować lub obłożyć płytkami. Nie wiem czy to bezpieczne i czy w razie przeciekania nie trzeba będzie rozwalać ścian.
Czy macie jakieś doświadczenia w tych tematach. Bardzo proszę o opinię i porady.Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi ale tak generalnie jeśli masz kociołek na opał stały to miedz a jeśli kotłownia jest na olej lub gaz to wszystko co chcesz
instalacja wykonana z tzw. plastiku będzie tańsza a jej żywotność równie długa co miedzi
Odnośnie samej instalacji kotłowej to powinna być wykonana z miedzi i nie widzę potrzeby jej chowania w ścianę Popatrz na mojej stronie ( w stopce) jak może wyglądac taka przykładowa kotłownia i jak to wszystko wkuc

Bardzo dziękuję za pomoc.
Mam jeszcze wątpliwości co do kotła i jego mocy. Planuję zakupić Ling DOU z podajnikiem jednak nie wiem jakiej mocy. Moja pow użytkowa to 160m2 + 35m2 garażu oraz strych nad garażem i kotłownią ok 50m2 po podłodze czyli jakieś 22m2 użytkowej. Na 110 m2 na dole planuję podłogówkę- reszta kaloryfery.
Czy 15KW wystarczy czy musi być 25kW? Dodam, że mam ściany 3 warstwowe (Porotherm 25+wełna 15cm, pustka powietrzna i 12cm osłonówka z porothermu). Okna 3 szybowe, ocieplenie dachu łącznie 25 cm wełny.
Słyszałem, że 15KW mi wystarczy przy opalaniu ciągłym ekogrozkiem a 25KW będzie zdecydowanie zbyt duży w moich warunkach i szkoda przepłacać bo nie wykorzystam tej mocy.
Wiem też, że producent zaleca użycie zaworu 4 drożnego i jakiegoś siłownika. Nie wiem dokładni o co chodzi ale dystrybutotor powiedział, że większość kupuje 3 drożne i coś wykonuje podczas instalacji aby zapewnić prawidłową temperaturę wody chyba na powrocie.
Proszę też o opinię w tej sprawie.

Z góry dziękuję.

niezły
23-06-2009, 23:17
Jaką średnicę powinna mieć rura doprowadzająca ciepło do rozdzielacza podłogówki na piętrze. Piętro to bodajże 8 pętli i 120 m2 podłogi, nie pamiętam długości łącznej. Czy 25 wystarczy????


Nie wiem o jakim systemie mówisz ale 25 mm powinno wystarczyć

edde
24-06-2009, 22:54
ja do rozdzielacza parteru pojadę CU-28, stąd do rozdzielacza na poddaszu CU-22mm, oba maj po 7-8 obwodów, powierzchnia ok. 70m2/rozdzielacz

markoto
25-06-2009, 08:52
Witam!

Mam do zmywarki pociagniete wode ciepla zimna i odprowadzenie do kanalizy, czy mozna podlaczyc zmywarke bezposrednio do tej kanalizy, czy potrzebny jest syfon, czy nie da sie tego zrobic i trzeba podlaczyc do syfonu zlewowego? moze potrzebne sa jakies przejsciowki??

Pozdrawiam

Marta

Remik_Programista
28-06-2009, 14:39
Witam Pana hydraulika.
Mam pytanie natury technicznej i ekonomicznej.
Mam ogrzewanie podłogowe na całej powierzchni mojego domku parterowego (80m2). Z racji położenia geograficznego zastosuję piec "hef" 14kW (na węgiel) do grzania cwu i co.
Chcę zastosować bufor ciepła z zasobnikiem cwu.
Pozostają dwa rozwiązania:
1 - bufor 500l z zintegrowanym zasobnikiem cwu i z możliwością podłączenia pod solary (w przyszłości) - cena około 5000pln (SIS),
2 - bufor 300 - 500l tylko na CO a do tego osobno zbiornik 100l na CWU (jakiś wiszący). - cena (brak danych), chyba taniej niż ten jeden.
Miejsca w kotłowni jest na te dwa zbiorniki.

Jak jest z sterowaniem tych dwóch zbiorników.
Najpierw grzejemy bufor potem zasobnik, czy najpierw zasobnik, czy dużo z tym kłopotu podczas instalacji a później sterowania?
Czy są jakieś poważne wady takich rozwiązań?
Który polecasz?

niezły
08-07-2009, 19:18
Mam pytanie odnoście materiałów do CO. Jeden hydraulik doradza mi miedź, drugi twierdzi, że to już przeszłość i teraz robi się ze specjalnie utwardzanego plastiku a miedż czasem się rozszczelnia. Proponuje też aby większość rur w kotłowni schować w ściany i zatynkować lub obłożyć płytkami. Nie wiem czy to bezpieczne i czy w razie przeciekania nie trzeba będzie rozwalać ścian.
Czy macie jakieś doświadczenia w tych tematach. Bardzo proszę o opinię i porady.Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi ale tak generalnie jeśli masz kociołek na opał stały to miedz a jeśli kotłownia jest na olej lub gaz to wszystko co chcesz
instalacja wykonana z tzw. plastiku będzie tańsza a jej żywotność równie długa co miedzi
Odnośnie samej instalacji kotłowej to powinna być wykonana z miedzi i nie widzę potrzeby jej chowania w ścianę Popatrz na mojej stronie ( w stopce) jak może wyglądac taka przykładowa kotłownia i jak to wszystko wkuc

Bardzo dziękuję za pomoc.
Mam jeszcze wątpliwości co do kotła i jego mocy. Planuję zakupić Ling DOU z podajnikiem jednak nie wiem jakiej mocy. Moja pow użytkowa to 160m2 + 35m2 garażu oraz strych nad garażem i kotłownią ok 50m2 po podłodze czyli jakieś 22m2 użytkowej. Na 110 m2 na dole planuję podłogówkę- reszta kaloryfery.
Czy 15KW wystarczy czy musi być 25kW? Dodam, że mam ściany 3 warstwowe (Porotherm 25+wełna 15cm, pustka powietrzna i 12cm osłonówka z porothermu). Okna 3 szybowe, ocieplenie dachu łącznie 25 cm wełny.
Słyszałem, że 15KW mi wystarczy przy opalaniu ciągłym ekogrozkiem a 25KW będzie zdecydowanie zbyt duży w moich warunkach i szkoda przepłacać bo nie wykorzystam tej mocy.
Wiem też, że producent zaleca użycie zaworu 4 drożnego i jakiegoś siłownika. Nie wiem dokładni o co chodzi ale dystrybutotor powiedział, że większość kupuje 3 drożne i coś wykonuje podczas instalacji aby zapewnić prawidłową temperaturę wody chyba na powrocie.
Proszę też o opinię w tej sprawie.

Z góry dziękuję.

Wydaje mi się że te 15 kW tak normalnie powinno wystarczyć ale dokładnie musisz zapytać producenta co on na to
jestem zdania że każdy kociołek na opał stały powinien mieć zabezpieczenie termiczne powrotu w postaci jakiegoś zaworu ja preferuję zawory 3 drogowe termostatyczne bez nastawy (firmy ESBE) nie jestem zwolennikiem zaworów 4 drogowych a te które widziałem na zdjęciach na Forum uważam że są źle zamontowane no może sam montaż jest prawidłowy ale jak regulować parametry pracy takiego zaworu bez napędu i bez termometru zaraz za zaworem

niezły
08-07-2009, 20:27
ja do rozdzielacza parteru pojadę CU-28, stąd do rozdzielacza na poddaszu CU-22mm, oba maj po 7-8 obwodów, powierzchnia ok. 70m2/rozdzielacz
Jest to jak najbardziej prawidłowy sposób ale ja bardzo często robie oddzielne zasilanie z kotłowni do każdego rozdzielacza rozwiązanie takie daje więcej możliwości

niezły
08-07-2009, 20:42
Witam!

Mam do zmywarki pociagniete wode ciepla zimna i odprowadzenie do kanalizy, czy mozna podlaczyc zmywarke bezposrednio do tej kanalizy, czy potrzebny jest syfon, czy nie da sie tego zrobic i trzeba podlaczyc do syfonu zlewowego? moze potrzebne sa jakies przejsciowki??

Pozdrawiam

MartaJeśli obok masz syfon zlewozmywakowy to możesz podłączyć do niego ale jeśli masz obok dodatkowe podejście do samej zmywarki to podłącz tam bezpośrednio zmywarkę ale potrzebna będzie Ci redukcja

Mariuszczarny
12-07-2009, 13:52
Witam serdecznie mam ogromna prośbę do fachowców jak wykonać samodzielnie instalacje c.o. to znaczy jak z przekrojami rurek jak przeliczyć moc grzejników do powierzchni ogrzewanych pomieszczeń instalacja będzie w miedzi i rurkach PP ze względu na koszty materiału. Cała instalacja znajduje sie na jednym poziomie będzie nią ogrzewane w sumie 5 pomieszczeń plus ciepła woda jaka pompka naczynko system zamknięty w jaki sposób najlepiej ominąć drzwi bo tak wypadnie mi w 2 miejscach. Cało instalacje wykonuje nie dla siebie tylko mojej cioci. Jestem majsterkowiczem więc nie powinienem mieć z tym większych problemów z chencio poczytam porady od specjalistów wykonywałem nie jedno rzecz w życiu i przy pomocy fachowców udawało sie to bez komplikacji z góry dziękuje pozdrawiam.

kazek_78
15-07-2009, 09:40
Witam serdecznie!
Proszę o "rzut okiem" na propozycję cenową :).
Dom ocieplony- 170,7 m2, 3 poziomy, podłogówka: 60m2 w poziomie parteru i+15m2 poddasza.
Nie znam się zupełnie na temacie, a od czegoś muszę zacząć. Z pewnością zrezygnuję z proponowanego kominka- zależy mi na gilotynie i nowoczesnym wyglądzie. Proszę o opinię o piecu- jaka alternatywa ewentualnie.
Z góry dziękuję i pozdrawiam!
http://img199.imageshack.us/img199/9425/emip.jpg

kazek_78
15-07-2009, 09:42
O matko!
Przepraszam za wielkość skanu! Coś mnie tu przerosło :).

widmoboy
24-07-2009, 08:34
Witam, mam zainstalowany rozdzielacz na podłogówce bez rotametrów. W tej chwili nie bardzo wiem jaki jest przepływ przez poszczególne pętle. Dlatego chciałbym je dołożyć do zestawu ale nie wiem czy jest to warte zachodu czy lepiej je sobie odpuścić, jeżeli bedzie zbyt dużo problemów z wymianą.
Prosze o poradę.

dora83
25-07-2009, 18:16
Witam mam pytanie czym najlepiej ogrzać mój dom, dobrze ocieplony 18cm styropianu na ścianach 20cm wełny w dachu, 160m2 podłóg wszedzie ogrzewanie podłogowe góra i dół ,może solary z dużym zbiornikiem buforowym dały by radę ,a może nie kombinować i grzać gazem mam go na działce a może czymś innym.

krzychopak
29-07-2009, 10:22
Witam,

Mam pytanka następujące: czy rurki pod baterie które wystają ze ściany - powinny się ruszać? Hydraulik przed tynkarzami ich niczym nie unieruchomił, po prostu siedziały w bruzdach. Aktualnie po tynkowaniu niektóre rurki są krzywe, łatwo je obruszyc i skrzywić. Ewentualnie molestować fachmana o poprawę?
Drugie pytanko: Steropian.... Układanie...Czy dawanie piachu wszędzie gdzie idą rurki (co, cwu) jest normalną praktyką czy "iściem" na łatwiznę? Taśma dylatacyjna - powinna iść od steropianu czy od samego jastrychu? Jak gruba powinna być taka taśma? Proszę o pomoc bo wylewki za pasem. Dziękuję

Pozdrawiam
Krzysiek

imported_NIEZŁY
03-08-2009, 13:53
Witam serdecznie mam ogromna prośbę do fachowców jak wykonać samodzielnie instalacje c.o. to znaczy jak z przekrojami rurek jak przeliczyć moc grzejników do powierzchni ogrzewanych pomieszczeń instalacja będzie w miedzi i rurkach PP ze względu na koszty materiału. Cała instalacja znajduje sie na jednym poziomie będzie nią ogrzewane w sumie 5 pomieszczeń plus ciepła woda jaka pompka naczynko system zamknięty w jaki sposób najlepiej ominąć drzwi bo tak wypadnie mi w 2 miejscach. Cało instalacje wykonuje nie dla siebie tylko mojej cioci. Jestem majsterkowiczem więc nie powinienem mieć z tym większych problemów z chencio poczytam porady od specjalistów wykonywałem nie jedno rzecz w życiu i przy pomocy fachowców udawało sie to bez komplikacji z góry dziękuje pozdrawiam.


Dobre ale ja tak nie potrafię
Tak w jednym poście nie da się tego wytłumaczyć Najlepiej jest pojechać na jakąś budowę z czteropakiem gdzie robią hydraulicy to powinni Ci wytłumaczyć i coś jeszcze pokażą

imported_NIEZŁY
03-08-2009, 13:58
Witam serdecznie!
Proszę o "rzut okiem" na propozycję cenową :).
Dom ocieplony- 170,7 m2, 3 poziomy, podłogówka: 60m2 w poziomie parteru i+15m2 poddasza.
Nie znam się zupełnie na temacie, a od czegoś muszę zacząć. Z pewnością zrezygnuję z proponowanego kominka- zależy mi na gilotynie i nowoczesnym wyglądzie. Proszę o opinię o piecu- jaka alternatywa ewentualnie.
Z góry dziękuję i pozdrawiam!
http://img199.imageshack.us/img199/9425/emip.jpg

Ceny wydają się być rozsądne

imported_NIEZŁY
03-08-2009, 14:37
Witam, mam zainstalowany rozdzielacz na podłogówce bez rotametrów. W tej chwili nie bardzo wiem jaki jest przepływ przez poszczególne pętle. Dlatego chciałbym je dołożyć do zestawu ale nie wiem czy jest to warte zachodu czy lepiej je sobie odpuścić, jeżeli bedzie zbyt dużo problemów z wymianą.
Prosze o poradę.


Jeśli podłogówka grzeje to daj sobie spokój koszt jednego przepływomierza to około 80 zł jeśli już to wymiana całego rozdzielacza na drugi a czas wymiany to godzinka

imported_NIEZŁY
03-08-2009, 14:39
Witam mam pytanie czym najlepiej ogrzać mój dom, dobrze ocieplony 18cm styropianu na ścianach 20cm wełny w dachu, 160m2 podłóg wszedzie ogrzewanie podłogowe góra i dół ,może solary z dużym zbiornikiem buforowym dały by radę ,a może nie kombinować i grzać gazem mam go na działce a może czymś innym.

Masz gaz to nie kombinuj tylko kup kociołek kondensacyjny

imported_NIEZŁY
03-08-2009, 14:46
Witam,

Mam pytanka następujące: czy rurki pod baterie które wystają ze ściany - powinny się ruszać? Hydraulik przed tynkarzami ich niczym nie unieruchomił, po prostu siedziały w bruzdach. Aktualnie po tynkowaniu niektóre rurki są krzywe, łatwo je obruszyc i skrzywić. Ewentualnie molestować fachmana o poprawę?
Drugie pytanko: Steropian.... Układanie...Czy dawanie piachu wszędzie gdzie idą rurki (co, cwu) jest normalną praktyką czy "iściem" na łatwiznę? Taśma dylatacyjna - powinna iść od steropianu czy od samego jastrychu? Jak gruba powinna być taka taśma? Proszę o pomoc bo wylewki za pasem. Dziękuję

Pozdrawiam
Krzysiek

Straszna wada to nie jest ale lepiej by było jak by się nie ruszały
Kilka razy widziałem zasypywanie ubytków w styropianie piaskiem nigdy Ne dociekałem czy jest to zgodne ze sztuka dla mnie to chałtura i zawsze takie braki uzupełniałem pianka pistoletową oczywiście na koszt inwestora
Zadaniem taśmy dylatacyjnej jest oddzielenie płyt betonowych wystarczy jak będzie przymocowana do styropianu a grubość takiej dylatacji literatura podaje że 8 mm

kazek_78
03-08-2009, 16:32
Witam!
A co z piecem? Zastanawiałam się nad kondensatem. W hurtowni twierdzą, że proponowany jest ok (VAIL. KOC. 1F VU PLUS 200-5).
Proszę o sugestie, bo kończą mi tynki i czas podjąć w końcu decyzję :( .
Pozdrawiam!

niezły
03-08-2009, 21:54
Witam!
A co z piecem? Zastanawiałam się nad kondensatem. W hurtowni twierdzą, że proponowany jest ok (VAIL. KOC. 1F VU PLUS 200-5).
Proszę o sugestie, bo kończą mi tynki i czas podjąć w końcu decyzję :( .
Pozdrawiam!
Prawie wszystkie kotły gazowe jakie montowałem to były kotły kondensacyjne sobie tez kupiłem kondensacyjny i taki tez bym radził nie musi być Vaillant zobacz jak jest z popularnością na Twoim terenie z kotłami marki Immergass to dobra marka choć mało popularna

manieq82
03-08-2009, 22:23
mam chwilowe rozdwojenie jaźni czy jakiś błąd na forum?

a do rzeczy :)

potrzebuje niezależnej porady - czym grzać:

warunki: dom ocieplony chyba nieźle - będzie 16 cm styro (U031) na ścianach, 30 cm wełny i 13 cm styro na podłodze.
wszędzie będzie podłogówka - parter plus poddasze plus grzejniczki w dwóch łazienkach, domek ok. 200m2 gdzie na razie będzie mieszkać dwójka z dzieckiem docelowo to cho cho nawet i 3 maleństw :)
wentylacja mech. z odzyskiem

możliwości: jest gaz, jest drewno (mieszkam na wsi), mogę składować węgiel lub ekogroszek, mam 8m2 kotłowni

plany:
chcielibyśmy mieć ominek ale nie wiem czy wykorzystywac go również do grzania czy tylko ozdobnie - komin, jeśli do grzania to tylko ze szczelną komorą - wentylacja
opcja 1 - piec kondensacyjny plus zasobnik na CW
opcja 2 - piec kondensacyjny , zasobnik oraz kominek z PW
opcja 3 - piec kondensacyjny, zasobnik, kominek i solary
opcja 4 - piec kondensacyjny, zasobnik i solary
opcja 5- piec kondensacyjny, bufor 1000L, solary i kominek z PW
opcja 6 - bufor i piec stałopalny lub z podajnikiem
opcja 7 - bufor, piec stałopalny, solary

hmm - jak myslicie co będzie najlepsze
już wszystkie opcje rozważam, już wiedziałem że będę robił kondensata, kominek z PW i bufor i mi kolega namieszał (tu serdeczne pozdrowienia do Jacka który teraz ma pewnie polewkę ze mnie będącego w rozterce) - ale nie martwcie się - On ma to samo!

NIE mam problemów z paleniem w piecu stałopalnym, mam dostęp do drewna, dom niby dobrze ocieplony ale duży i narazie wokół mnie pole - czytaj wygwizdów :)
Kwestia również czasu zwrotu inwestycji - nie chciałbym żyć z perspektywą że za 20 lat moje solary zaczną przynosić zysk.

Myślałem o buforze ze względy głównie na kominek i perspektywę że jak ruscy zamkną gaz lub poszaleją z ceną przerzucę się na stałopalaka - a i solary będą miały gdzie magazynować ciepło :)

Co o tym myślicie?

Z góry dzięki za merytoryczne uzasadnienia ;)

niezły
04-08-2009, 23:30
mam chwilowe rozdwojenie jaźni czy jakiś błąd na forum?

a do rzeczy :)

potrzebuje niezależnej porady - czym grzać:

warunki: dom ocieplony chyba nieźle - będzie 16 cm styro (U031) na ścianach, 30 cm wełny i 13 cm styro na podłodze.
wszędzie będzie podłogówka - parter plus poddasze plus grzejniczki w dwóch łazienkach, domek ok. 200m2 gdzie na razie będzie mieszkać dwójka z dzieckiem docelowo to cho cho nawet i 3 maleństw :)
wentylacja mech. z odzyskiem

możliwości: jest gaz, jest drewno (mieszkam na wsi), mogę składować węgiel lub ekogroszek, mam 8m2 kotłowni

plany:
chcielibyśmy mieć ominek ale nie wiem czy wykorzystywac go również do grzania czy tylko ozdobnie - komin, jeśli do grzania to tylko ze szczelną komorą - wentylacja
opcja 1 - piec kondensacyjny plus zasobnik na CW
opcja 2 - piec kondensacyjny , zasobnik oraz kominek z PW
opcja 3 - piec kondensacyjny, zasobnik, kominek i solary
opcja 4 - piec kondensacyjny, zasobnik i solary
opcja 5- piec kondensacyjny, bufor 1000L, solary i kominek z PW
opcja 6 - bufor i piec stałopalny lub z podajnikiem
opcja 7 - bufor, piec stałopalny, solary

hmm - jak myslicie co będzie najlepsze
już wszystkie opcje rozważam, już wiedziałem że będę robił kondensata, kominek z PW i bufor i mi kolega namieszał (tu serdeczne pozdrowienia do Jacka który teraz ma pewnie polewkę ze mnie będącego w rozterce) - ale nie martwcie się - On ma to samo!

NIE mam problemów z paleniem w piecu stałopalnym, mam dostęp do drewna, dom niby dobrze ocieplony ale duży i narazie wokół mnie pole - czytaj wygwizdów :)
Kwestia również czasu zwrotu inwestycji - nie chciałbym żyć z perspektywą że za 20 lat moje solary zaczną przynosić zysk.

Myślałem o buforze ze względy głównie na kominek i perspektywę że jak ruscy zamkną gaz lub poszaleją z ceną przerzucę się na stałopalaka - a i solary będą miały gdzie magazynować ciepło :)

Co o tym myślicie?

Z góry dzięki za merytoryczne uzasadnienia ;)


To zastaje Ci rzut kostka

decyzje musisz podjąc sam to zależy na czym bardziej Ci zależy na kosztach ogrzewania czy wygodzie Piszesz że masz ten komfort i możesz ogrzewać dom w zasadzie wszystkim dostępnym na rynku
takim standardem jest gaz ziemny też masz jest to bardzo wygodne rozwiązanie ale można taniej ale niestety trochę czasu należy poświecić
Ja mam tak zwykły kociołek na wszystko z buforem 1500L (trochę mały ale więcej miejsca nie było) instalacja mieszana są zwykłe grzejniki jak i podłogówki i zasobnik do cwu
W tym roku dokupiłem kociołek gazowy kondensacyjny i tez podłącze do całości
Mój dom ogrzewam kotłem na opał stały drewnem kupionym w nadleśnictwie co zapewnia mi tanie grzanie do tego muszę doliczyć czas poświęcony na rąbanie drewna Palenie w kotle stałopalnym nie nastręcza żadnego problemu Załadowuję całą komorę w kotle odpalam i naciskam przycisk start na automatyce kotła ( kociołek jest z nadmuchem) i po jakimś czasie kolejna wycieczka do kotłowni i ponowne uzupełnienie opału ( w czasie silnych mrozów czynność powtarzam do 4 razy w zależności od rodzaju drewna) w komorze załadunkowej kotła przed spaniem idę wyłączyć kociołek Nic więcej mnie nie interesuje Kociołek gazowy kupiłem ponieważ mam gaz na działce zrobiłem elewacje i kostkę czasami lubię tez wyjechać na jakieś ferie i nie chce mi się fatygować rodziny do palenia

Jeśli lubisz wygodę to zamontuj kociołek gazowy kondensacyjny z zasobnikiem do cwu a solary sobie daruj
Jeśli lubisz prace domowe masz miejsce w kotłowni to kup najprostszy kociołek na wszystko do tego zamów u jakiegoś lokalnego spawacza zbiornik akumulacyjny ( bufor ciepła) o pojemności 1500-2000L z blachy stalowej 4 mm prostopadłościenny i ocieplisz go styropianem minimum 10 cm będziesz miał tanio i w miare bezobsługowo a do tego możesz jeszcze kociołek gazowy podłączyć na ferie i świeta
Daruj sobie kominki z płaszczem wodnym, solary i kotły z podajnikiem
to tylko moje zdanie ja tak mam jestem zadowolony moja zona też i ciągle mamy ciepło

manieq82
04-08-2009, 23:56
dziekuję za opinię,
z tym kominkiem to bardziej jako modę to traktuję - nie wiem czy będę z tego korzystał :(

Problemów z paleniem w piecu stałopalnym nie mam ale:
- czy bufor prostopadłościenny nie będzie rodził problemów? czemu wszystkie są okrągłe - chodzi o napór wody na ścianki
- w jakim systemie wtedy to zrobić - otwartym - będzie podłogówka na wszystko
- czy jakbym gazowca podłączył pod taki buforek to można go również w otwartym układzie...

niezły
06-08-2009, 18:07
dziekuję za opinię,
z tym kominkiem to bardziej jako modę to traktuję - nie wiem czy będę z tego korzystał :(

Problemów z paleniem w piecu stałopalnym nie mam ale:
- czy bufor prostopadłościenny nie będzie rodził problemów? czemu wszystkie są okrągłe - chodzi o napór wody na ścianki
- w jakim systemie wtedy to zrobić - otwartym - będzie podłogówka na wszystko
- czy jakbym gazowca podłączył pod taki buforek to można go również w otwartym układzie...

Gotowe zbiorniki są w kształcie walca bo mogą pracować w układzie zamkniętym ale taki o jakim ja mówię ma kilka zalet
łatwiejszy do samodzielnego wykonania
lepiej wykorzystana przestrzeń w kotłowni
łatwiejsze ocieplenie zbiornika
dużo niższa cena zbiornika
zbiornik prostopadłościenny też może pracować w układzie zamkniętym
kociołek stałopalny i bufor zrobił bym w układzie otwartym bo tak nakazuje prawo a całą instalację w układzie zamkniętym przez wymiennik płytowy
kociołek gazowy najlepiej było by podłączyć do zasobnika tez w układzie otwartym ale nie każdy producent kotła na to pozwala większość musi pracować w układzie zamkniętym ale to też można obejść wcześniej należy to ustalić z serwisantem
Z drugiej strony takiego akumulatora ciepła było by wyjście na instalacje w Twoim przypadku najpierw pompka , następnie wymiennik płytowy i ….... dwa lub trzy niezależne obiegi grzewcze pierwszy do zasobnika ciepłej wody drugi (lub drugi i trzeci) poprzez zawór 3 drogowy do podłogówek na całość lub każda kondygnację oddzielnie w takim przypadku zastanowił bym się też jeszcze nad jednym obiegu grzewczym grzejnikowym do łazienek i jeszcze jakiegoś pomieszczenia może pralnia lub garaż
Jak tylko znajdę chwilę to podeślę szkic schematy wraz z automatyką

manieq82
06-08-2009, 21:06
hmm

a czemu podłogówka nie może w otwartym - widziałem forumowicze mają, chwalą tylko coś na odpowietrzanie bruździli :)

A i jeśli chodzi o ciepłą wodę to myślałem coby taką przez wężownicę zrealizować na szczycie takiego buforka...

na dole wężowniczka do solarów

i jeszcze tylko jakby reszta poszła na otwartym było by git

alboo resztę na zamknietym puścić???
tylko jakie to naczynieeeee przeponowe musiało by być

niezły
06-08-2009, 22:35
hmm

a czemu podłogówka nie może w otwartym - widziałem forumowicze mają, chwalą tylko coś na odpowietrzanie bruździli :)

A i jeśli chodzi o ciepłą wodę to myślałem coby taką przez wężownicę zrealizować na szczycie takiego buforka...

na dole wężowniczka do solarów

i jeszcze tylko jakby reszta poszła na otwartym było by git

alboo resztę na zamknietym puścić???
tylko jakie to naczynieeeee przeponowe musiało by być



Oczywiście że nie ma żadnych przeciwwskazań do tego by cała instalacja była w systemie otwartym zależny to tylko od planu budynki i prawidłowego rozwiązania odpowietrzenia W ten sposób bardzo upraszczamy instalację likwidujemy wymiennik płytowy i jedną pompkę
Na temat solarów nie będę się wypowiadał
W ubiegłym roku wykonałem kotłownię na kotle stałopalnym z zasobnikiem prawie 4000 L i wszystko w układzie zamkniętym i wszystko zgodnie ze sztuką a naczynie przeponowe ma 400L
Sposób rozwiązania kotłowni i instalacji w naszych rozważaniach we wszystkich przypadkach jest prawidłowy ale ale właściwy wybór zależy zawsze od indywidualnego podejścia do tematu Nie ma uniwersalnego rozwiązania odpowiedniego dla wszystkich

Bardzo często jeśli ktoś mnie pytał jaki kociołek mam mu polecić zawsze odpowiadałem odpowiedz jest prosta ….....to zależy


pozdrawiam Niezły

maren100
21-08-2009, 14:21
Czy cyrkulacja powinna byc prowadzona do kazdego pomieszczenia gdzie idzie ciepla woda bo u mnie zrobiono to tak: ida rurki z kotlowni: ciepla woda zimna woda i cyrulacja - dochodza do lazienki do umywalek, a wewnatrz lazienki do wanny, do natrysku juz idza rury bez cyrkulacji, i dalej do kuchni idzie tez juz tylko ciepla i zimna woda bez cyrkulacji Czy to dobrze ??

niezły
23-08-2009, 23:36
Czy cyrkulacja powinna byc prowadzona do kazdego pomieszczenia gdzie idzie ciepla woda bo u mnie zrobiono to tak: ida rurki z kotlowni: ciepla woda zimna woda i cyrulacja - dochodza do lazienki do umywalek, a wewnatrz lazienki do wanny, do natrysku juz idza rury bez cyrkulacji, i dalej do kuchni idzie tez juz tylko ciepla i zimna woda bez cyrkulacji Czy to dobrze ??

Przeglądałem dziennik budowy i fotki co mam napisać tak tez robią ale ja kiedyś robiłem inaczej
W Twoim przypadku rura cyrkulacyjna powinna zaczynać się nie w łazience ale w kuchni za ostatnim odbiornikiem ciepłej wody a i co z łazienka na poddaszu i jeszcze jedno 9 mm ocieplenia do rury ciepłej wody to za mało Odnośnie prawidłowego wykonania instalacji ciepłej wody z cyrkulacja pisałem kiedyś obszernie niestety brak czasu na ponowna twórczość jeśli masz możliwość to jeszcze bym to poprawił zwłaszcza że kuchnia jest bardzo ważna jeśli chodzi o korzystanie z ciepłej wody

DZIDZIAK
24-08-2009, 10:19
moze ktos bedzie mogl mi pomoc w wyborze pompy wirowej do zbiornika hydroforowego 300L.

maren100
24-08-2009, 11:43
Czy cyrkulacja powinna byc prowadzona do kazdego pomieszczenia gdzie idzie ciepla woda bo u mnie zrobiono to tak: ida rurki z kotlowni: ciepla woda zimna woda i cyrulacja - dochodza do lazienki do umywalek, a wewnatrz lazienki do wanny, do natrysku juz idza rury bez cyrkulacji, i dalej do kuchni idzie tez juz tylko ciepla i zimna woda bez cyrkulacji Czy to dobrze ??

Przeglądałem dziennik budowy i fotki co mam napisać tak tez robią ale ja kiedyś robiłem inaczej
W Twoim przypadku rura cyrkulacyjna powinna zaczynać się nie w łazience ale w kuchni za ostatnim odbiornikiem ciepłej wody a i co z łazienka na poddaszu i jeszcze jedno 9 mm ocieplenia do rury ciepłej wody to za mało Odnośnie prawidłowego wykonania instalacji ciepłej wody z cyrkulacja pisałem kiedyś obszernie niestety brak czasu na ponowna twórczość jeśli masz możliwość to jeszcze bym to poprawił zwłaszcza że kuchnia jest bardzo ważna jeśli chodzi o korzystanie z ciepłej wody

odnosnie lazienki na poddaszu to cyrkulacja idzie w pionie natomist po wejsciu na poddasze dalej w poziomie po podlodze do lazienki ida tylko rurka z ciepla i zimna woda ......... a jakie powinno byc ocieplenie rury z ciepla woda ?? a moze jeszcze podpowiesz mi czy tutaj (w tym temacie) powinnam poszukac tego dokladnego opisu prawidlowego wykonania instalacji cieplej wody z cyrkulacja ?

rpilski
24-08-2009, 17:56
Odnośnie prawidłowego wykonania instalacji ciepłej wody z cyrkulacja pisałem kiedyś obszernie niestety brak czasu na ponowna twórczość jeśli masz możliwość to jeszcze bym to poprawił zwłaszcza że kuchnia jest bardzo ważna jeśli chodzi o korzystanie z ciepłej wody

Nie rozumiem dlaczego kuchnia jest niby taka ważna jeśli chodzi o korzystanie z ciepłej wody. Będę miał kuchnię oddaloną około 9m od zbiornika cwu. Nie widzę sensu wykonywania instalacji cyrkulacyjnej do (mojej) kuchni. Będzie zmywarka, więc zapotrzebowanie na ciepłą wodę będzie bardzo małe i nieregularne. Planuję zastosować w kuchni malutką termę elektryczną,

niezły
26-08-2009, 14:21
moze ktos bedzie mogl mi pomoc w wyborze pompy wirowej do zbiornika hydroforowego 300L.


Jeśli masz jeszcze możliwość i chcesz raz na zawsze pozbyć się problemów związanych z posiadaniem zestawu hydroforowego to zamontuj pompę głębinową Jeśli jednak z różnych przyczyn musi to być zestaw hydroforowy to może coś z takich firm jak Esspa czy Omingen a najlepiej jeśli udasz się do hurtowni na wylocie Marek po prawej stronie przed Legionowską i tam powinni Ci dobrze doradzić

niezły
26-08-2009, 14:28
Czy cyrkulacja powinna byc prowadzona do kazdego pomieszczenia gdzie idzie ciepla woda bo u mnie zrobiono to tak: ida rurki z kotlowni: ciepla woda zimna woda i cyrulacja - dochodza do lazienki do umywalek, a wewnatrz lazienki do wanny, do natrysku juz idza rury bez cyrkulacji, i dalej do kuchni idzie tez juz tylko ciepla i zimna woda bez cyrkulacji Czy to dobrze ??

Przeglądałem dziennik budowy i fotki co mam napisać tak tez robią ale ja kiedyś robiłem inaczej
W Twoim przypadku rura cyrkulacyjna powinna zaczynać się nie w łazience ale w kuchni za ostatnim odbiornikiem ciepłej wody a i co z łazienka na poddaszu i jeszcze jedno 9 mm ocieplenia do rury ciepłej wody to za mało Odnośnie prawidłowego wykonania instalacji ciepłej wody z cyrkulacja pisałem kiedyś obszernie niestety brak czasu na ponowna twórczość jeśli masz możliwość to jeszcze bym to poprawił zwłaszcza że kuchnia jest bardzo ważna jeśli chodzi o korzystanie z ciepłej wody

odnosnie lazienki na poddaszu to cyrkulacja idzie w pionie natomist po wejsciu na poddasze dalej w poziomie po podlodze do lazienki ida tylko rurka z ciepla i zimna woda ......... a jakie powinno byc ocieplenie rury z ciepla woda ?? a moze jeszcze podpowiesz mi czy tutaj (w tym temacie) powinnam poszukac tego dokladnego opisu prawidlowego wykonania instalacji cieplej wody z cyrkulacja ?



Wszędzie tam gdzie robiłem instalacje ciepłej wody z cyrkulacją dawałem 13 mm ocieplenia wbrew pozorom na takiej instalacji są bardzo duże straty ciepła co prawda nie do zauważenia jeśli ma się kotłownię automatyczną ale ktoś kto sam ładuje zasobnik ciepłej wody jet w stanie zauważyć wyraźne wychłodzenie zasobnika
Niestety nie pamietam gdzie pisałem na temat instalacji cyrkulacji cw

tribal
26-08-2009, 15:03
Jak rozwiązać taki problem. Dom 3 kondygnacje (tzw. słupek) w piwnicy zbiornik cwu. Parter i piętro to dwa oddzielne mieszkania. Problem w tym że jak ktoś bierze prysznic na piętrze i ktoś inny na parterze odkręci kran to zmienia sie temp. wody pod prysznicem. Teraz będę robił remont górnego mieszkania i jest okazja rozwiązać ten problem. Planuje do górnego mieszkania o bojlera poprowadzić oddzielną rurę z ciepłą wodą. czy to rozwiąże problem?

remis
27-08-2009, 11:08
witam,

faktycznie "niezły" z Pana fachowiec :) wiele sie nauczyłem :) ale troche mnie łeb rozbolała z czytania 27 stron, może przeoczyłem, jesli tak to sorki - mam pytanie odnosnie zbiornika c.w.u. - połączonego z kominkiem z płaszczem wodnym. instalator chce zastosować elektromet 140l emaliowany z otuliną z poliptopyleny (chyba- taki czarany styropian:) i dodatkowo grzałkę z anodą na lato. dom dla 4 osób kominek 30kw. proszę o info czy jest jakies lepsze rozwiązanie ewentualnie droższy zbiornik bardziej wydajny lub od razu zintegrowany z grzałką. w instalacji ma byc płytowy wymiennik ciepła 40kw do połączenia z kotłem gazowym, proszę o info czy zbiornik c.w.u. zainstalować za wymiennikiem czy przed. dzieki :) pozdrawiam i szacunek za to co Pan robi:)

niezły
28-08-2009, 00:06
Odnośnie prawidłowego wykonania instalacji ciepłej wody z cyrkulacja pisałem kiedyś obszernie niestety brak czasu na ponowna twórczość jeśli masz możliwość to jeszcze bym to poprawił zwłaszcza że kuchnia jest bardzo ważna jeśli chodzi o korzystanie z ciepłej wody

Nie rozumiem dlaczego kuchnia jest niby taka ważna jeśli chodzi o korzystanie z ciepłej wody. Będę miał kuchnię oddaloną około 9m od zbiornika cwu. Nie widzę sensu wykonywania instalacji cyrkulacyjnej do (mojej) kuchni. Będzie zmywarka, więc zapotrzebowanie na ciepłą wodę będzie bardzo małe i nieregularne. Planuję zastosować w kuchni malutką termę elektryczną,Sam napisałeś że zapotrzebowanie na ciepłą wodę w kuchni będzie małe i nie regularne
W łazienkach korzystamy z ciepłej wody dwa razy na dobę w sporych ilościach
Wcale nie twierdzę że mam rację ale taka jest moja teoria
Instalacje ciepłej wody użytkowej i cyrkulacji wykonywałem w taki sposób by była to od zbiornika ciepłej wody główna magistrala która jest prowadzona jak najbliżej każdego punktu odbioru ciepłej wody by odgałęzienia od tej rury do odbiornika ciepłej wody były minimalne co zapewnia prawie natychmiastowy pobór ciepłej wody ze wszystkich odbiorników W rozwinięciu taka instalacja była by linia prosta z niewielkimi odgałęzieniami a od ostatniego punktu poboru ciepłej wody rurka o małej średnicy wracam do zasobnika Kuchnia zawsze była na początku takiej instalacji ponieważ właśnie najczęściej korzystamy tam z ciepłej wody
Powtórzę to jeszcze raz rury takie powinno się dodatkowo izolować minimum 13 mm
Widziałem instalacje ciepłej wody wykonane w systemie trójnikowym gdzie każda łazienka była na oddzielnej odnodze z trójnika i z każdej łazienki biegła cyrkulacja i wszystkie cyrkulacje łączyły się w jedną instalacje za pomocą trójników Według mnie taka instalacja cyrkulacji może nie działać prawidłowo ponieważ mogą być odcinki instalacji zapowietrzone lub po prostu będą zbyt duże opory przepływu dla wody ale to jest tylko moje zdanie

niezły
28-08-2009, 00:14
Jak rozwiązać taki problem. Dom 3 kondygnacje (tzw. słupek) w piwnicy zbiornik cwu. Parter i piętro to dwa oddzielne mieszkania. Problem w tym że jak ktoś bierze prysznic na piętrze i ktoś inny na parterze odkręci kran to zmienia sie temp. wody pod prysznicem. Teraz będę robił remont górnego mieszkania i jest okazja rozwiązać ten problem. Planuje do górnego mieszkania o bojlera poprowadzić oddzielną rurę z ciepłą wodą. czy to rozwiąże problem?
Rozwiązania są dwa albo do pierwszej łazienki wymienić rurę ciepłej wody na na większej średnicy lub od boilera dać trójnik i oddzielnie zasilić drugą łazienkę

niezły
28-08-2009, 00:16
witam,

faktycznie "niezły" z Pana fachowiec :) wiele sie nauczyłem :) ale troche mnie łeb rozbolała z czytania 27 stron, może przeoczyłem, jesli tak to sorki - mam pytanie odnosnie zbiornika c.w.u. - połączonego z kominkiem z płaszczem wodnym. instalator chce zastosować elektromet 140l emaliowany z otuliną z poliptopyleny (chyba- taki czarany styropian:) i dodatkowo grzałkę z anodą na lato. dom dla 4 osób kominek 30kw. proszę o info czy jest jakies lepsze rozwiązanie ewentualnie droższy zbiornik bardziej wydajny lub od razu zintegrowany z grzałką. w instalacji ma byc płytowy wymiennik ciepła 40kw do połączenia z kotłem gazowym, proszę o info czy zbiornik c.w.u. zainstalować za wymiennikiem czy przed. dzieki :) pozdrawiam i szacunek za to co Pan robi:)

myślę :wink:

tribal
28-08-2009, 10:14
Jakiej średnicy ma mieć rurka (PEX), dodam że do niej będzie podłączona jeszcze kuchnia, żeby nie było takiego samego efektu na poziomie mieszkania prysznic w łazience, a w kuchni zmywanie. 22mm nie za duża będzie?

efi26
28-08-2009, 14:54
Witam, dostałam projekt przyłącza wodno-kanalizacyjnego. z projektu wynika że musimy ciągnąć kanalize 17 m w asfalcie /dochodzi prucie asfaltu/ co jak sie okazalo nie jest tanie. Jedna firma wycenila na 12 tys. a druga na ok 30 tys. Mam pytanie co sądzisz o tym? czy to sa realne ceny? bo nie ukrywam, że jestem przerażnona.
Pozdrawiam

niezły
30-08-2009, 22:01
witam,

faktycznie "niezły" z Pana fachowiec :) wiele sie nauczyłem :) ale troche mnie łeb rozbolała z czytania 27 stron, może przeoczyłem, jesli tak to sorki - mam pytanie odnosnie zbiornika c.w.u. - połączonego z kominkiem z płaszczem wodnym. instalator chce zastosować elektromet 140l emaliowany z otuliną z poliptopyleny (chyba- taki czarany styropian:) i dodatkowo grzałkę z anodą na lato. dom dla 4 osób kominek 30kw. proszę o info czy jest jakies lepsze rozwiązanie ewentualnie droższy zbiornik bardziej wydajny lub od razu zintegrowany z grzałką. w instalacji ma byc płytowy wymiennik ciepła 40kw do połączenia z kotłem gazowym, proszę o info czy zbiornik c.w.u. zainstalować za wymiennikiem czy przed. dzieki :) pozdrawiam i szacunek za to co Pan robi:)

Trochę to skomplikowane kominek z płaszczem zasobnik do cwu i jeszcze kociołek gazowy, określ co ma być głównym źródłem ciepła a co dodatkowym Zakładam że kominek z płaszczem jako główne źródło grzania a gazowy dodatkowo jak nikogo nie będzie w domu
Do kominka z płaszczem tej mocy sugerował bym bufor ciepła i dopiera z niego wyjście na instalacje i do ładowania zasobnika Jeśli nie ma możliwości instalacji bufora to radził bym zasobnik co cwu większej pojemności 200L fabrycznie z grzałka elektryczną i może z 2 wężownicami druga do kotła gazowego

niezły
30-08-2009, 22:07
Jakiej średnicy ma mieć rurka (PEX), dodam że do niej będzie podłączona jeszcze kuchnia, żeby nie było takiego samego efektu na poziomie mieszkania prysznic w łazience, a w kuchni zmywanie. 22mm nie za duża będzie?

sam pex czy może pex/alu/pex jakaś dziwna średnica

niezły
30-08-2009, 22:11
Witam, dostałam projekt przyłącza wodno-kanalizacyjnego. z projektu wynika że musimy ciągnąć kanalize 17 m w asfalcie /dochodzi prucie asfaltu/ co jak sie okazalo nie jest tanie. Jedna firma wycenila na 12 tys. a druga na ok 30 tys. Mam pytanie co sądzisz o tym? czy to sa realne ceny? bo nie ukrywam, że jestem przerażnona.
Pozdrawiam


Niestety nie mogę nic doradzić moja specjalność to instalacje wewnętrzne

remis
30-08-2009, 23:25
witam,

faktycznie "niezły" z Pana fachowiec :) wiele sie nauczyłem :) ale troche mnie łeb rozbolała z czytania 27 stron, może przeoczyłem, jesli tak to sorki - mam pytanie odnosnie zbiornika c.w.u. - połączonego z kominkiem z płaszczem wodnym. instalator chce zastosować elektromet 140l emaliowany z otuliną z poliptopyleny (chyba- taki czarany styropian:) i dodatkowo grzałkę z anodą na lato. dom dla 4 osób kominek 30kw. proszę o info czy jest jakies lepsze rozwiązanie ewentualnie droższy zbiornik bardziej wydajny lub od razu zintegrowany z grzałką. w instalacji ma byc płytowy wymiennik ciepła 40kw do połączenia z kotłem gazowym, proszę o info czy zbiornik c.w.u. zainstalować za wymiennikiem czy przed. dzieki :) pozdrawiam i szacunek za to co Pan robi:)

Trochę to skomplikowane kominek z płaszczem zasobnik do cwu i jeszcze kociołek gazowy, określ co ma być głównym źródłem ciepła a co dodatkowym Zakładam że kominek z płaszczem jako główne źródło grzania a gazowy dodatkowo jak nikogo nie będzie w domu
Do kominka z płaszczem tej mocy sugerował bym bufor ciepła i dopiera z niego wyjście na instalacje i do ładowania zasobnika Jeśli nie ma możliwości instalacji bufora to radził bym zasobnik co cwu większej pojemności 200L fabrycznie z grzałka elektryczną i może z 2 wężownicami druga do kotła gazowego

:) dzieki za odpowiedz, tak jak Pan napisał głównym żródłem bedzie kominek. Może mi Pan powiedzieć jaką funkcje spełnia ten bufor ciepła? znalazłem takie zbiorniki po 1000l ! troche dużo:) nie wiem czy to konieczne? wolałbym rozwiązanie - zbiornik cwu 200l z fabryczną grzałką i anodą. nie napisał pan czy zbiornik zainstalować przed wymiennikiem czy za, kominek będzie działał w układzie otwartym a kocioł gazowy w zamkniętym, myslałem że umieszczając zbiornik za wymiennikiem można podłączyć oba żródła ciepła do jednej wężownicy - prosze o info jakby pan widział taki układ- dzięki :) pozdrawiam

wazniak_
04-09-2009, 10:46
Aktualnie urządzam mieszkanie i na dniach muszę się zdecydować na "osprzęt" do łazienki. Jestem zdecydowany na wannę i strasznie podoba mi się bateria podtynkowa
http://www.torturacen.pl/baterie_lazienkowe/423682-Bateria_wannowa_podtynkowa_Talis_Classic_firmy.htm l

chcę ją skompletować z IBOXEM Universal to wiadomo. Jednak tematem w którym potrzebuję Waszej pomocy jest zestaw przelewowo-odpływowo-napełniający i zestaw do prysznica. Znalazłem taki zestaw p-o-n


http://www.nokaut.pl/oferta/zestaw-napelniajacy-odplywowy-i-przelewowy-do-wanien-grohe-talentofill-28991-000.html

Wanne wybrałem taką http://www.ceneo.pl/402816

Moje pytanie do Was to czy to wszystko będzie razem współpracowało.

z góry dziękuję za pomoc:)

leNowak
07-09-2009, 15:10
Witam,

Czy jest na rynku rozwiązanie: by mieszacz wody był odzielony od kranu. Wylewka z osobnym zaworem np:

http://www.ceneo.pl/2129366

W tym rozwiązaniu mieszacz musiał by być permanentnie w pozycji otwartej. Czy nie powodował by to przepływu zimnej wody do ciepłej lub na odwrót?
Mieszacz mógł by być wyposażony w termostat.

Pozdrawiam i z góry dziękuje, Leszek

przemoch
07-09-2009, 22:32
Witam,

Poszukuję wiedzy od paru dni i nic nie znalazłem, więc jeśli temat już był to proszę mnie odpowiednio skierować i nie przeklinać.
Mam u siebie podłogówkę na dole i grzejniki na górze (w łazienkach oba rozwiązania). Każdy pokój jest oddzielną strefą grzewczą. I teraz co chciałbym zrobić. Wg. posiadanego projektu w każdej strefie ma być oddzielny termostat pokojowy, który poprzez listwę automatyki (Purmo) steruje pracą elektrozaworów. Zależy mi na możliwości programowania temperatury w niektórych pokojach - zgodnie z rytmem dziennym/tygodniowym funkcjonowania domowników - to można zrobić np. na podzespołach Purmo lub Euroster. Chciałbym jeszcze mieć możliwość sterowania temperaturą poszczególnych pomieszczeń z jednego centralnego miejsca (PC + oprogramowanie ?), przy założeniu, że ostatnia nastawa zawsze ma priorytet tzn. jeśli centralnie mam ustawione w pokoju temp. x ale np. po położeniu się do łóżka jest mi zimno to nie muszę iść do centrali i zmieniać nastawy tylko wystarczy, że zmienię to na regulatorze w sypialni.

Czy ktoś może mi poradzić albo skierować gdzieś jak coś takiego zrobić ?

sterowniki Purmo albo Euroster podają tylko informację wł/wył, a tutaj potrzebna jest jeszcze transmisja od czujki temperaturowej do centralnego modułu informacji o bieżącej nastawie i temperaturze w danej strefie. W każdym pokoju mam doprowadzoną skrętkę komp.

Marek i Ewa
08-09-2009, 00:52
Mam pytanie odnośnie podłogówki
Domek 120 m z poddaszem użytkowym
Po lekturze tego wątku (chwała autorowi i forumowiczom) rozrysowałem sobie instalację dotychczas wykonaną i coś mi nie pasi...

Instalacja na dzień dzisiejszy wygląda tak
http://www.grzesio.pl/budowa/ogrzewanie.jpg

Kocioł będzie viessman 200w z zasobnikiem 300l

Przy rozdzielaczu nie ma miejsca na mieszacz (skrzynka za mała) - czyli mieszacz będzie przy piecu . Ale z tego obwodu zasilane są też grzejniki ... przecież na podłogówkę nie można zapodać 40C - a jak wpuszczę w instalację 30-35 to grzjniki będą zimne ... (przewymiarowane są ale czy wystrarczy?) - czy jednak przy rozdzielaczu nie powinien być mieszacz a na zasilanie główne wtedy wpuścić np 45-50C?
Nadmieniam że docelowo na rozdzielaczu będą docelowo siłowniki sterowane z PLC - (niezależna reg temperatury na poszczególnych obwodach)

maren100
08-09-2009, 14:46
odnosnie podlogowki to i ja mam pytanko - czy mozna zamiast pianki dylatacyjnej zastosowac 2cm styropian EPS100??
czy sadzi Pan o materiale firmy Tweetop ??
czy przy podlogowce w calym domu jest sens dania grzejnikow do lazienek czy tez nie bo pracujacy na niskiej temperaturz piec nie zapewni cieplego grzejnika ??
w jaki sposob mozna ogrzac wodomierz w garazu ale bez koniecznosci zakladania w nim podlogowki ??
pozdrawiam

newpeter
11-09-2009, 07:31
Witam wszystkich,

Czy możecie polecić piec kondensacyjny gazowy 1-funkcyjny o mocy ok. 15kW, który zasila i steruje:

- obiegiem CO (grzejniki) wraz ze sterowaniem tygodniowym
- obiegiem CWU w połaczeniu ze zbiornikiem buforowym wraz ze sterowaniem tygodniowym
- pompą cyrkulacyjną do CWU wraz ze sterowaniem tygodniowym
- obiegiem CO (podłogówka podzielona na 6 stref, mieszacz, pompa) wraz ze sterowaniem tygodniowym
- wbudowana automatyka pogodowa

Niektóre piece mają w sobie automatyke pogodową, wystarczy podpiąć czujnik. Niektóre mają jakiś zawór do przygotowania CWU. Nie wiem jak to połączyć wszystko w jedną całość aby nie dokupywać zbędnych sterowników. Do podłogówki będzie jeszcze ekstra sterowanie tak aby w poszczególnych strefach mieć różną temp. w różnych porach dnia.

Poszperałem troche w Valliancie i wyszło mi coś takiego:

- Piec kondensacyjny np. VAILLANT VC ecoTECplus 126, moc 5,5-12,9 kW
- Regulator ColorMATIC 430 (sterowanie 1 obiegu grzewczego, z zegarem tygodniowym do sterowania obiegiem C.O., C.W.U. i pompą cyrkulacyjną)
- moduł VR61 dla ogrzewania podłogowego
- oddzielna automatyka do sterowania strefami podłogówki (Purmo)

Może da się prościej i taniej ?? Albo inna firma ??


pozdrawiam
Piotrek

Robroy
13-09-2009, 11:36
Witam Wszystkich
Mam piec na paliwo stałe Ling Duo 25kw, zawór cztero drgowy z siłownikiem, za zaworem trzy obiegi grzewcze(podłogówka,grzejniki i garaż, na każdy obwód osobna pompka). Jak sterować napędem zaworu jakiego urządzenia do tego użyć? Elektronika pieca steruje zaworem tylko wtedy gdy w pomieszczeniu temperatura spadnie poniżej zadanej(otwiera zawór) Ja potrzebuje aby zawór chronił piec czyli jak wpada woda z obiegu np garażu i ma 10 stopni to aby zawór się przymknąl (podmieszał)tak aby woda na powrocie kotła miała min 39 stopni. Proszę o radę

mandm7
16-09-2009, 11:24
Dzień dobry,
hydraulik chce wystawić mi fakturę za usługę (7% VAT) i drugą za materiał z zaprzyjaźnionej hurtowni (22% VAT i sprzedawcą jest hurtownia a nie hydraulik). Argumentuje to tym, że on w rodzaju swojej działalności nie ma określonej sprzedaży materiałów i nie może mi wystawić jednej faktury zawierającej materiał i usługę z 7% VAT'em .
Moje pytanie to:
1. czy rzeczywiście mówi prawdę? Sprawa jest według mnie analogiczna jak, np przy kryciu dachem gdzie bez szemrania dostałem fakturę za materiał+usługę z 7%. Czuję tu jakiś szwindel, a może niepotrzebnie.

2. czy różnicę w VAT'cie za materiał potrzebny do hydrauliki (rurki ogrzewania podł. , rozdzielacz, styropian , wszelkie inne rury, rurki i rureczki) można odzyskać z urzędu skarbowego?

m.

tamtam6
27-09-2009, 16:41
Witam!
Proszę o pomoc: Właśnie zamontowano u mnie prysznic i deszczownice z zaworem odcinającym w celu mozliwosci kombinacji
prysznic i deszczownica
tylko prysznic
tylko deszczownica
po zalozeniu instalacji(pex) i położeniu płytek okazało się że ciśnienie wody w słuchawce prysznicowej jest bardzo niskie(niezalenie czy jest wlaczona tylko słuchawka czy razem z deszczownica) Do tego woda zmienia temperaturę po ok.20sekundach od przekręcenia baterii. Z kolei ciśnienie w deszczownicy jest odpowiednie. Co może być przyczyną?

Druga sprawa jest taka ze woda nie spływa do rur. Jest to prysznic bez brodzika z odplywem liniowym cedor. po wlaniu ok 3-4litrow wody wszystko jest ok, ale dalszy naplyw wody skutkuje zatrzymaniem splywu i woda po prostu staje- woda, ktora sie zbierze (ok pol litra) systematycznie opada przez ok 30 min. Jeste już przygotowana na kucie podlogi, ale nie mam pojecia co to moze byc.

POMOCY!!!

P:)apolinek
27-09-2009, 17:43
Czy z jednego rozdzielacza do ogrzewania podłogowego mozna podpiac parter oraz jeden obieg na poddaszu.Obieg na poddaszu był by uzbrojony w dodatkowy odpowietrznik.
Zastanawiam sie równiez czy zamontowany przepływomioerz w odwrotnym położeniu będzie spełniał swoje zadanie.

http://images40.fotosik.pl/201/d8dcd0875819a793med.jpg (http://www.fotosik.pl)[/quote]

sailor_ro
07-10-2009, 09:36
P:)apolinek Ja mam zrobione tak,że szafka rozdzielcza jest zamontowana na poddaszu i z niej sa zasilane 3 obwody,2 na dole i jeden na poddaszu.Działa :D

tacim
07-10-2009, 21:17
czy przy ogrzewaniu podłogowym grzejnik łazienkowy służy tylko do suszenia ręczników :) czy się mylę.... jeżeli tak to może być mały np 50x50 a nie 150 x50 tak?

malka
03-11-2009, 22:20
POTRZEBUJĘ POMOCY.
Mam wodę w rurkach podłogówki, przy nie podłączonym piecu - jak ją spuścić i jeszcze jedno, jeden z forumowiczów mówi, że te rurki nie moga zostac na zime puste , czym się je nabija ?
Na co zwrócić uwagę jak przyjdzie hydraulik ?To niestety nie będzie człowiek,który podłączał to wszystko .

Dzięki za wszelkie sugestie

Seluch
04-11-2009, 16:13
Witam Niezły,

Mam problem na który niestety nie znalazłem odpowiedzi na forum może zatem pomożesz

Podczas wykonywania instalacji c.o. prosiłem instalatora, aby wykonał ogrzewanie podłogowe z wykorzystaniem rozdzielaczy ten się uparł (chyba w związku ze swoją niewiedzą) i zrobił w sumie cztery obwody na RTL-ach (a ja głupi się zgodziłem). Każdy z obwodów ma mniej niż 20m2 no i teraz mam mały kłopot.

Poniżej załączam schemat ja to wygląda, to co jest na czarno to jest już zainstalowane, a to co na czerwono to moje pytanie.

http://img266.imageshack.us/img266/7313/26969564.jpg

Ciągle mam kłopoty z zapowietrzaniem się ogrzewania i problemy z jego odpowietrzaniem. Jak instalator przyjeżdża to odpowietrzyć to siedzi i robi to bardzo długo no i odpowiednio kasuje.
Pytanie zatem czy to odpowietrzenie nie powinno być tam gdzie zaznaczyłem to na czerwono czyli na wyjściu?
Na logikę powinno być chyba tak, że odpowietrzenie jest na wylocie i wtedy woda wypycha powietrze z rur?
Czy zatem montować dodatkowe odpowietrzniki na wyjściu? Czy męczyć się z dziwnym sposobem odpowietrzania na wejściu?
No i czy w takim układzie można zamontować odpowietrzenie automatyczne takie jakie czasem zakłada się na grzejniki?

niezły
04-11-2009, 21:19
Przepraszam że zaniedbałem własny dział porad ale takie już jest życie ale postaram się bardzo szybko nadrobić zaległości Na początek te łatwiejsze ale odpowiem z czasem na wszystkie może komuś kiedyś się przyda albo lepiej za kilka lat sam siądę i to przeczytam

niezły
04-11-2009, 21:21
czy przy ogrzewaniu podłogowym grzejnik łazienkowy służy tylko do suszenia ręczników :) czy się mylę.... jeżeli tak to może być mały np 50x50 a nie 150 x50 tak?
to zależy od podłogówki jeśli ilość pętli i temperatura czynnika grzewczego wystarczy do ogrzania całej łazienki do 24 st C to taki grzejnik może służyć jako typowy wieszak na ręczniki ale w większości przypadków taki grzejnik służy do grzania łazienki i dodatkowo jest wieszakiem na ręczniki Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi Moim zadaniem w łazience powinien być grzejnik podłączony do obiegu grzewczego nawet jeśli źródłem jest pompa ciepła ponieważ daje on możliwość szybszego dogrzania łazienki można na nim wieszać ręczniki jest to dodatkowy punkt dla hydraulika :) a i jeszcze jedno w takim grzejniku powinna być grzałka elektryczna ( przynajmniej w jednym miejscu w domu) wielkość grzejnika to sprawa dyskusyjna zależy od wielkości łazienki i ilości miejsca na grzejnik

niezły
04-11-2009, 21:30
POTRZEBUJĘ POMOCY.
Mam wodę w rurkach podłogówki, przy nie podłączonym piecu - jak ją spuścić i jeszcze jedno, jeden z forumowiczów mówi, że te rurki nie moga zostac na zime puste , czym się je nabija ?
Na co zwrócić uwagę jak przyjdzie hydraulik ?To niestety nie będzie człowiek,który podłączał to wszystko .

Dzięki za wszelkie sugestie

Wodę najlepiej jest osunąć sprężarka ale dokładnie i po kolei z wszystkich grzejników i obiegów podłogówki ( po kolei a nie jednocześnie wszystko) opróżnionej instalacji nie ma powodu niczym napełniać sugerował bym nawet zostawić otwarta w kilku miejscach
Przypomniało mi się jeszcze jedno wszystkie zawory kulowe na zimę zostawiamy w pozycji otwartej ponieważ nawet zawór zamknięty z wodą w środku i lezący na półce w garażu ulegnie uszkodzeniu
Widziałem zdemontowane grzejniki i zostawione pod płotem bez wylanej wcześniej wody mróz rozsadził wszystkie a tak na marginesie najwyższy czas na spuszczenie wody z zaworów czerpalnych

niezły
04-11-2009, 21:36
Witam Niezły,

Mam problem na który niestety nie znalazłem odpowiedzi na forum może zatem pomożesz

Podczas wykonywania instalacji c.o. prosiłem instalatora, aby wykonał ogrzewanie podłogowe z wykorzystaniem rozdzielaczy ten się uparł (chyba w związku ze swoją niewiedzą) i zrobił w sumie cztery obwody na RTL-ach (a ja głupi się zgodziłem). Każdy z obwodów ma mniej niż 20m2 no i teraz mam mały kłopot.

Poniżej załączam schemat ja to wygląda, to co jest na czarno to jest już zainstalowane, a to co na czerwono to moje pytanie.

http://img266.imageshack.us/img266/7313/26969564.jpg

Ciągle mam kłopoty z zapowietrzaniem się ogrzewania i problemy z jego odpowietrzaniem. Jak instalator przyjeżdża to odpowietrzyć to siedzi i robi to bardzo długo no i odpowiednio kasuje.
Pytanie zatem czy to odpowietrzenie nie powinno być tam gdzie zaznaczyłem to na czerwono czyli na wyjściu?
Na logikę powinno być chyba tak, że odpowietrzenie jest na wylocie i wtedy woda wypycha powietrze z rur?
Czy zatem montować dodatkowe odpowietrzniki na wyjściu? Czy męczyć się z dziwnym sposobem odpowietrzania na wejściu?
No i czy w takim układzie można zamontować odpowietrzenie automatyczne takie jakie czasem zakłada się na grzejniki?
Jak dla mnie mało czytelne wyślij kilka fotek na pocztę to może coś wymyślę zdjęcie kotłowni też

malka
04-11-2009, 21:36
Niezły niebiosa mi Ciebie zsyłają :D

Możesz wytłumaczyć to jak trzylatkowi ? :oops:

mam w kotłowni takie coś

http://lh3.ggpht.com/_E0CRzVXnyak/SvAJj4Wv_QI/AAAAAAAADjk/k023MGCFaSc/s640/DSCN4881.JPG

i póki co tylko podłogówkę na dole - instalacja do grzejników jeszcze tylko na papierze.
Więc jak mam po kolei to zrobić, co odkręcić i gdzie wydmuchać, by było dobrze ?

Dzięki Ci o Wielki Niezły :D

niezły
04-11-2009, 22:10
Niezły niebiosa mi Ciebie zsyłają :D

Możesz wytłumaczyć to jak trzylatkowi ? :oops:

mam w kotłowni takie coś

http://lh3.ggpht.com/_E0CRzVXnyak/SvAJj4Wv_QI/AAAAAAAADjk/k023MGCFaSc/s640/DSCN4881.JPG

i póki co tylko podłogówkę na dole - instalacja do grzejników jeszcze tylko na papierze.
Więc jak mam po kolei to zrobić, co odkręcić i gdzie wydmuchać, by było dobrze ?

Dzięki Ci o Wielki Niezły :D
Skupie się tylko nad sposobem spuszczenia wody z podłogówki
zawory przy pompie muszą być zamknięte wszystkie zaworki na jednej z belek rozdzielacza powinny być zamknięte najlepiej jeśli to będzie belka zasilająca Do belki zasilającej do zaworu spustowego podłączasz sprężarkę a do drugiego wiadro :)
Napełniasz belkę zasilającą powietrzem a następnie odkręcasz pierwszy obwód podłogówki do wiadra powinna lecieć woda z zaworu spustowego drugiej belki tak długo przedmuchujesz aż będzie lecieć samo powietrze następnie zawór od pierwszego obiegu zamykasz i otwierasz drugi czynność powtarzasz aż do odpowietrzenia wszystkich obiegów po usunięciu wody odkręcasz wszystkie zawory jakie są w szafce rozdzielaczowej łącznie z tymi od pompki i spustowymi

malka
04-11-2009, 22:13
Niezły - a żebyś tak szóstkę w totka trafił :D

Wielkie dzięki dobry człowieku :D

niezły
04-11-2009, 22:14
A teraz Reklama

Murator wydał właśnie dodatek Instalacje w nim to właśnie jestem w całej okazałości ….....z łopatą :) a na s a cztery fotki jedna z nich to moja kotłownia zgadnijcie która

malka
04-11-2009, 22:18
A teraz Reklama

Murator wydał właśnie dodatek Instalacje w nim to właśnie jestem w całej okazałości ….....z łopatą :) a na s a cztery fotki jedna z nich to moja kotłownia zgadnijcie która

jutro idę kupić Muratora, nie odpuszczę sobie okazji by zobaczyć wybawcę mojej podłogówki. :D :D

niezły
04-11-2009, 22:49
nie muratora tylko instalacje

malka
04-11-2009, 22:51
nie muratora tylko instalacje

a Instalacje tez kupię, a co mi tam :lol:

malka
06-11-2009, 19:46
Niezły niebiosa mi Ciebie zsyłają :D

Możesz wytłumaczyć to jak trzylatkowi ? :oops:

mam w kotłowni takie coś

http://lh3.ggpht.com/_E0CRzVXnyak/SvAJj4Wv_QI/AAAAAAAADjk/k023MGCFaSc/s640/DSCN4881.JPG

i póki co tylko podłogówkę na dole - instalacja do grzejników jeszcze tylko na papierze.
Więc jak mam po kolei to zrobić, co odkręcić i gdzie wydmuchać, by było dobrze ?

Dzięki Ci o Wielki Niezły :D
Skupie się tylko nad sposobem spuszczenia wody z podłogówki
zawory przy pompie muszą być zamknięte wszystkie zaworki na jednej z belek rozdzielacza powinny być zamknięte najlepiej jeśli to będzie belka zasilająca Do belki zasilającej do zaworu spustowego podłączasz sprężarkę a do drugiego wiadro :)
Napełniasz belkę zasilającą powietrzem a następnie odkręcasz pierwszy obwód podłogówki do wiadra powinna lecieć woda z zaworu spustowego drugiej belki tak długo przedmuchujesz aż będzie lecieć samo powietrze następnie zawór od pierwszego obiegu zamykasz i otwierasz drugi czynność powtarzasz aż do odpowietrzenia wszystkich obiegów po usunięciu wody odkręcasz wszystkie zawory jakie są w szafce rozdzielaczowej łącznie z tymi od pompki i spustowymi

Wszystko zadziałało - a może prawie wszystko , bo dwa ostatnie zawory ( te niebieskie) nie były dokręcone - w ogóle dokręcić je to cud :roll: i chyba cos tam nie gra, zrobiłam jakz poprzednimi (tymi bez przepływomierzy), a mimo
to woda nie zleciała, nawet powietrze nie leciało i teraz nie wiem co jest grane :roll:

a Instalatora pani z kiosku mi przywiezie - obiecała :D

Tamlin
07-11-2009, 15:00
Witam,
Mam probl;em z zaworem 3-drogowym mieszającym Danffosa typ HRE i napedem do niego typu AMB. Otóż położenia "zero" mieszacza ni jak nie da się zgrać z położenie "zero" napędu. Montaż napędu na zaworze jest co 90st a mi po zgraniu "zer" wychodzi że musi być przesunięcie około 45st. Jeżeli zamontuję jak w instrukcji nakazano to albo zawór mam w znacznym stopniu otwarty i gorąca woda idzie z zasilania na podłogówkę (napęd jest w tym czasie w położeniu "zero" i sterownik nie może go bardziej zamknąć. Druga wersja to ustawienie zaworu poniżej zera, co równiez powoduje przepływ gorącej wody z zasialnia. Miał ktoś z was do czynienia z takim napędem i zaworem i może pamieta jak to powinno wyglądać?. Czy trzpień zaworu jest przesuniety? czy może to wina napędu?

Pozdrawiam
Tamlin

ewa.ko
07-11-2009, 15:17
Witam, a ja chciałabym podzielić się z Wami moim problemem. Firma wykonała nam centralne ogrzewanie z podłogówką i całą kotłownią. Za materiał już zapłaciliśmy zgodnie z umową, teraz jeszcze robocizna. Dostałam wykaz materiałów, które zostały użyte do wykonania ogrzewania. I tu mam problem, skąd wiem, że tyle materiału rzeczywiście zostało zużytych? Jak to sprawdzić, ja to powinnam zrobić czy firma wykonująca? Chyba to trochę trudne, jeśli chodzi o np podłogówkę. Wstrzymałam zapłatę, ale nie wiem czy jestem na prawie. Proszę o pomoc.

Lenart
07-11-2009, 16:53
nic nie rozumiem
zrobili Ci z niewidzialnych materiałów ?
czy zalali wszystko betonem ?

Mushasi
07-11-2009, 17:37
Do malki ostatnie 2 zawory to zawory przepływowe ona prawie zawsze ciekną sory taki ich urok ja je zawsze wywalam albo uszczelniam

Mushasi
07-11-2009, 17:41
Witam, a ja chciałabym podzielić się z Wami moim problemem. Firma wykonała nam centralne ogrzewanie z podłogówką i całą kotłownią. Za materiał już zapłaciliśmy zgodnie z umową, teraz jeszcze robocizna. Dostałam wykaz materiałów, które zostały użyte do wykonania ogrzewania. I tu mam problem, skąd wiem, że tyle materiału rzeczywiście zostało zużytych? Jak to sprawdzić, ja to powinnam zrobić czy firma wykonująca? Chyba to trochę trudne, jeśli chodzi o np podłogówkę. Wstrzymałam zapłatę, ale nie wiem czy jestem na prawie. Proszę o pomoc.

Przy ogrzewaniu podłogowym ciężko jest wyliczyć ilość materiału który został zużyty trzeba było to zrobić przed zalaniem rur w podłodze
jeżeli ci się poszczęści to każda rura ma oznaczenia z ilością metrów ale czy to jest widoczne to nie wiem
zazwyczaj stosuje się do 40 ml w jednej pętli

edde
07-11-2009, 18:03
Witam, a ja chciałabym podzielić się z Wami moim problemem. Firma wykonała nam centralne ogrzewanie z podłogówką i całą kotłownią. Za materiał już zapłaciliśmy zgodnie z umową, teraz jeszcze robocizna. Dostałam wykaz materiałów, które zostały użyte do wykonania ogrzewania. I tu mam problem, skąd wiem, że tyle materiału rzeczywiście zostało zużytych? Jak to sprawdzić, ja to powinnam zrobić czy firma wykonująca? Chyba to trochę trudne, jeśli chodzi o np podłogówkę. Wstrzymałam zapłatę, ale nie wiem czy jestem na prawie. Proszę o pomoc.

Przy ogrzewaniu podłogowym ciężko jest wyliczyć ilość materiału który został zużyty trzeba było to zrobić przed zalaniem rur w podłodze
jeżeli ci się poszczęści to każda rura ma oznaczenia z ilością metrów ale czy to jest widoczne to nie wiem
zazwyczaj stosuje się do 40 ml w jednej pętli

?? :o

40ml czego? wody w pętli??

Mushasi
07-11-2009, 18:15
zrobię zdjęcie to pokażę ale w poniedziałek bo nie mam rury pod ręką

ewa.ko
07-11-2009, 18:53
Witam, a ja chciałabym podzielić się z Wami moim problemem. Firma wykonała nam centralne ogrzewanie z podłogówką i całą kotłownią. Za materiał już zapłaciliśmy zgodnie z umową, teraz jeszcze robocizna. Dostałam wykaz materiałów, które zostały użyte do wykonania ogrzewania. I tu mam problem, skąd wiem, że tyle materiału rzeczywiście zostało zużytych? Jak to sprawdzić, ja to powinnam zrobić czy firma wykonująca? Chyba to trochę trudne, jeśli chodzi o np podłogówkę. Wstrzymałam zapłatę, ale nie wiem czy jestem na prawie. Proszę o pomoc.

Przy ogrzewaniu podłogowym ciężko jest wyliczyć ilość materiału który został zużyty trzeba było to zrobić przed zalaniem rur w podłodze
jeżeli ci się poszczęści to każda rura ma oznaczenia z ilością metrów ale czy to jest widoczne to nie wiem
zazwyczaj stosuje się do 40 ml w jednej pętli

wszystko jest już zalane betonem. Ale nie wiem czy ilość materiałów na dokumentach Wz zgadza się z tym co mam rzeczywiście zamontowane.

grexter
07-11-2009, 19:22
chcę zapytać - bo jestem laikiem w sprawach hydraulicznych- czy istnieją złączki lub jakieś sposoby połączenie rur stalowych z rurami alupex?

lutek34
07-11-2009, 19:53
Mam do Was kilka pytań odnośnie planowanej instalacji CO, mianowicie remontuje dwupoziomową kamienice gdzie kondygnacje są dość wysokie tzn 3,50m. Łącze mieszkanie na parterze z mieszkaniem na piętrze w jedna całość gdzie wszystkie instalacje będą wspólne w tym również ogrzewanie.
Plan jest taki że kocioł gazowy jednofunkcyjny 24kw wraz z zasobnikiem CWU bedzie znajdował się na pietrze do tego dwa rozdzielacze jeden 6 obwodowy na parterze i 4 obwodowy na pietrze, na parterze przed rozdzielaczem będą podpięte dwa grzejniki trójnikowo z pomieszczeń nieremontowanych.
Poniżej umieszczam szkic planowanej instalacji dla łatwiejszego wyobrażenia sobie całości. Teraz pytania do Was: czy różnica poziomów pomiędzy kotłem a dolnym rozdzielaczem wynosząca 5m nie będzie stanowiła problemu dla pompki wbudowanej w kocioł? Dodam że w tym przypadku obieg ciepłej wody będzie z góry do dołu a nie jak to przeważnie bywa z dołu do góry. I ostatnie pytanie dotyczy jednego z obwodów podłączonych do dolnego rozdzielacza gdzie jego długość będzie wynosić około 20m ( w jedna strone, grzejnik C22 600X1200), reszta grzejników w tej instalacji to dwie drabinki 1000w(po jednej na każdej kondygnacji) oraz 10 grzejników C22 600x1200.
Bardzo proszę o opinie odnośnie tej instalacji.
http://lh5.ggpht.com/_VNJKXubc-OY/SvXBsTjuS5I/AAAAAAAAAV8/OKi6QYBfH1Q/co.jpg

JoShi
07-11-2009, 19:53
chcę zapytać - bo jestem laikiem w sprawach hydraulicznych- czy istnieją złączki lub jakieś sposoby połączenie rur stalowych z rurami alupex?

Są specjalne adaptery.

lutek34
07-11-2009, 19:55
chcę zapytać - bo jestem laikiem w sprawach hydraulicznych- czy istnieją złączki lub jakieś sposoby połączenie rur stalowych z rurami alupex?

Istnieją takie złączki, bez problemu do kupienia w każdym sklepie hydraulicznym.

grexter
07-11-2009, 20:05
dziękuje za odpowiedź :)

T i A
07-11-2009, 22:28
Mam ogrzewanie gazowe.Domek 2-kondygnacyjny z piecem na dole.Mam pewien problem z ogrzewaniem raczej z dwoma grzejnikami tzn:
-na dole wszystkie grzejniki nagrzewaja sie w takim samym tempie i do podobnej temperatury
-na gorze zaś w 3 pomieszczeniach wszystko jest ok podobnie jak na dole(tempo nagrzewania i temp) ale w dwóch pomieszczeniach grzejniki bardzo powoli sie nagrzewaja i do niskiej temperatury(tzn w 3pokojach grzejniki już parzą,a w tych dwóch sa ledwie ciepłe i to tylko w gornej czesci bo dolna jest zimna)
Próbowałem odpowietrzać,ale bylo ok(zero powietrza),zawory sprawdzałem i napewno są w pozycji otwartej.
Masz jakiś pomysł na rozwiazanie tego problemu?
Z gory dzieki.

malka
07-11-2009, 22:33
Do malki ostatnie 2 zawory to zawory przepływowe ona prawie zawsze ciekną sory taki ich urok ja je zawsze wywalam albo uszczelniam

one mi nie ciekną, ja nie wiem jak z tych dwóch pętli spuścić wodę :(


ten element zakupił hydraulik zachwalając, że to najlepsze co może być :roll:
znów dałam ciała dając się nabrać :-?

loco
07-11-2009, 22:35
Mam ogrzewanie gazowe.Domek 2-kondygnacyjny z piecem na dole.Mam pewien problem z ogrzewaniem raczej z dwoma grzejnikami tzn:
-na dole wszystkie grzejniki nagrzewaja sie w takim samym tempie i do podobnej temperatury
-na gorze zaś w 3 pomieszczeniach wszystko jest ok podobnie jak na dole(tempo nagrzewania i temp) ale w dwóch pomieszczeniach grzejniki bardzo powoli sie nagrzewaja i do niskiej temperatury(tzn w 3pokojach grzejniki już parzą,a w tych dwóch sa ledwie ciepłe i to tylko w gornej czesci bo dolna jest zimna)
Próbowałem odpowietrzać,ale bylo ok(zero powietrza),zawory sprawdzałem i napewno są w pozycji otwartej.
Masz jakiś pomysł na rozwiazanie tego problemu?
Z gory dzieki.
trzeba sprawdzic kryzowanie na zaworach

1950
07-11-2009, 22:43
a dlaczego dałaś ciała :o
bo co, bo ktoś Ci powiedział głupstwa na forum,
masz grupę pompową, dedykowaną do podłogówki i nikt Cię nie naciągnął,


oj, jacy Wy jesteście naiwni,
nie jest ważne co powiedział Ci, Twój fachowiec,
liczy się opina z forum,
bo ktoś, co robi podłogówkę na 40 ml rur,
powiedział, że mu leje,


co mu leje?.............. :evil:
chyba olej mu wycieka :roll:

z mózgu........

malka
07-11-2009, 22:48
a dlaczego dałaś ciała :o
bo co, bo ktoś Ci powiedział głupstwa na forum,
masz grupę pompową, dedykowaną do podłogówki i nikt Cię nie naciągnął,


oj, jacy Wy jesteście naiwni,
nie jest ważne co powiedział Ci, Twój fachowiec,
liczy się opina z forum,
bo ktoś, co robi podłogówkę na 40 ml rur,
powiedział, że mu leje,


co mu leje?.............. :evil:
chyba olej mu wycieka :roll:

z mózgu........

zapytałam jak spuścić wodę z tych dwóch obiegów,poprostu nie wiem jak to zrobić,pięć bez przepływomierza poszło bez bólu,tu jast ała.
A faktem jest, że zakręcić te dwa niebieskie ustrojstwa, to koszmar. Leżałam z twarzą na glebie z pół godziny i jeden zakręciłam, drugiego nie pokonałam :( , jakby gwinty były zóżne :roll:

1950
07-11-2009, 22:58
a nie masz już pod ręką instalatora?
on powinien Ci powiedzieć jak to zrobić,
chyba wie najlepiej co instalował,

malka
07-11-2009, 23:04
facet przyjechał z dość daleka i i do spuszczenia wody nie przyjedzie :-? więc muszę radzić sobie sama.

lutek34
07-11-2009, 23:09
Malka żadnego faceta pod ręką nie masz co by ci pomógł?
Jeśli te zaworki są nie do ruszenia to odkręć węże na złączkach i wydmuchaj z nich wodę z każdego oddzielnie.

niezły
07-11-2009, 23:51
Witam,
Mam probl;em z zaworem 3-drogowym mieszającym Danffosa typ HRE i napedem do niego typu AMB. Otóż położenia "zero" mieszacza ni jak nie da się zgrać z położenie "zero" napędu. Montaż napędu na zaworze jest co 90st a mi po zgraniu "zer" wychodzi że musi być przesunięcie około 45st. Jeżeli zamontuję jak w instrukcji nakazano to albo zawór mam w znacznym stopniu otwarty i gorąca woda idzie z zasilania na podłogówkę (napęd jest w tym czasie w położeniu "zero" i sterownik nie może go bardziej zamknąć. Druga wersja to ustawienie zaworu poniżej zera, co równiez powoduje przepływ gorącej wody z zasialnia. Miał ktoś z was do czynienia z takim napędem i zaworem i może pamieta jak to powinno wyglądać?. Czy trzpień zaworu jest przesuniety? czy może to wina napędu?

Pozdrawiam
Tamlin

Wydaje mi się że wina jest po stronie …........instalatora
W przypadku napędu jedyne co można pomylić to przewody ( zamiast w prawo będzie kręcił w lewo) Czasami tak się zdarza że zawór należy ostawić do indywidualnych warunków w kotłowni a przeważnie robi się to poprzez właściwe ustawienie lub obrócenie na drugą stronę balszki z podziałką na korpusie zaworu
Można to samemu sprawdzić w dość prosty sposób odkręć napęd od zaworu włącz pompkę aby pracowała a następnie pobaw się ręcznie pokrętłem zaworu zakładam że na wyjście zaworu masz termometr Najpierw ustaw pokrętło na 10 na wyjściu z zaworu powinna być temperatura taka jak na zasilaniu z pieca czyli max następnie ustaw pokrętło na 1 i na wyjściu z zaworu powinna być niska temperatura Możesz też pobawić się pokrętłem i kręcąc do okoła sprawdzić gdzie jest max a gdzie minimum i do tego ostawić tabliczkę ze skala czasami należy ją obrócić na druga stronę Zakładam że sam zawór został zamontowany poprawnie a może jakąś fotkę

niezły
08-11-2009, 00:00
Witam, a ja chciałabym podzielić się z Wami moim problemem. Firma wykonała nam centralne ogrzewanie z podłogówką i całą kotłownią. Za materiał już zapłaciliśmy zgodnie z umową, teraz jeszcze robocizna. Dostałam wykaz materiałów, które zostały użyte do wykonania ogrzewania. I tu mam problem, skąd wiem, że tyle materiału rzeczywiście zostało zużytych? Jak to sprawdzić, ja to powinnam zrobić czy firma wykonująca? Chyba to trochę trudne, jeśli chodzi o np podłogówkę. Wstrzymałam zapłatę, ale nie wiem czy jestem na prawie. Proszę o pomoc.
W większości przypadków właśnie w taki sposób rozliczałem się kiedyś z inwestorem i prawie zawsze płacili tyle ile wyliczyłem ( przed wykonaniem instalacji robiłem kosztorys szacunkowy ale ten powykonawczy prawie zawsze był droższy ale obmiar zawsze był rzetelny) miałem kilka przypadków że inwestor uważał inaczej i komisyjnie liczyliśmy materiał i o dziwo obmiar komisyjny zawsze był droższy dla inwestora
rury użyte do podłogówki po zalaniu tez można policzyć
ja bym zapłacił chyba że masz podstawy uwazac go za złodzieja

niezły
08-11-2009, 00:02
Do malki ostatnie 2 zawory to zawory przepływowe ona prawie zawsze ciekną sory taki ich urok ja je zawsze wywalam albo uszczelniam

:o

niezły
08-11-2009, 00:06
chcę zapytać - bo jestem laikiem w sprawach hydraulicznych- czy istnieją złączki lub jakieś sposoby połączenie rur stalowych z rurami alupex?

http://www.allegro.pl/item774559085_zlaczka_pex_al_pex_gwint_zewnetrzny_ 16_x_1_2_dobo.html

niezły
08-11-2009, 00:18
na dole strony są cztery sposoby podlaczenia który jest u Ciebie
http://www.allegro.pl/item729270629_grzejnik_purmo_cv22_600x1000_rabat_5 3_warszawa.html

lutek34
08-11-2009, 09:30
Jest jedna zasada w życiu aby nie mieszać chodzi mi o te dwa grzejniki podłączone z pominięciem rozdzielaczy jednak radził bym wpiąć je do rozdzielacza ale jest to moje zdanie poza tym wszystko powinno działać

Dzięki za zainteresowanie się moja sprawą, z tymi dwoma grzejnikami to myślę że się wyrobie i będę w stanie je tak podpiąć jak na zmienionym schemacie, nie mogę ich podpiąć osobno do rozdzielacza gdyż jest to część starej instalacji CO w pomieszczeniach które nie są remontowane.
http://lh4.ggpht.com/_VNJKXubc-OY/SvaACbLYX7I/AAAAAAAAAWc/390nqZGQX5A/co2.jpg

T i A
08-11-2009, 19:20
Mam ogrzewanie gazowe.Domek 2-kondygnacyjny z piecem na dole.Mam pewien problem z ogrzewaniem raczej z dwoma grzejnikami tzn:
-na dole wszystkie grzejniki nagrzewaja sie w takim samym tempie i do podobnej temperatury
-na gorze zaś w 3 pomieszczeniach wszystko jest ok podobnie jak na dole(tempo nagrzewania i temp) ale w dwóch pomieszczeniach grzejniki bardzo powoli sie nagrzewaja i do niskiej temperatury(tzn w 3pokojach grzejniki już parzą,a w tych dwóch sa ledwie ciepłe i to tylko w gornej czesci bo dolna jest zimna)
Próbowałem odpowietrzać,ale bylo ok(zero powietrza),zawory sprawdzałem i napewno są w pozycji otwartej.
Masz jakiś pomysł na rozwiazanie tego problemu?
Z gory dzieki.
trzeba sprawdzic kryzowanie na zaworach

Jest to prywatny wynajmowany domek i chyba nie ma tu takich rzeczy jak kryzy,ale nie mam pewnosci na 100%
Dzieki za podpowiedz.

niezły
08-11-2009, 21:18
Mam ogrzewanie gazowe.Domek 2-kondygnacyjny z piecem na dole.Mam pewien problem z ogrzewaniem raczej z dwoma grzejnikami tzn:
-na dole wszystkie grzejniki nagrzewaja sie w takim samym tempie i do podobnej temperatury
-na gorze zaś w 3 pomieszczeniach wszystko jest ok podobnie jak na dole(tempo nagrzewania i temp) ale w dwóch pomieszczeniach grzejniki bardzo powoli sie nagrzewaja i do niskiej temperatury(tzn w 3pokojach grzejniki już parzą,a w tych dwóch sa ledwie ciepłe i to tylko w gornej czesci bo dolna jest zimna)
Próbowałem odpowietrzać,ale bylo ok(zero powietrza),zawory sprawdzałem i napewno są w pozycji otwartej.
Masz jakiś pomysł na rozwiazanie tego problemu?
Z gory dzieki.

Wszystko wskazuje na to że te grzejniki dostają za mało ciepła
jakiego rodzaju są to grzejniki stalowe czy aluminiowe jaka instalacja trójnikowa czy rozdzielaczowa jak podłączone grzejniki boczno zasilane czy też od dołu

T i A
08-11-2009, 22:06
Mam ogrzewanie gazowe.Domek 2-kondygnacyjny z piecem na dole.Mam pewien problem z ogrzewaniem raczej z dwoma grzejnikami tzn:
-na dole wszystkie grzejniki nagrzewaja sie w takim samym tempie i do podobnej temperatury
-na gorze zaś w 3 pomieszczeniach wszystko jest ok podobnie jak na dole(tempo nagrzewania i temp) ale w dwóch pomieszczeniach grzejniki bardzo powoli sie nagrzewaja i do niskiej temperatury(tzn w 3pokojach grzejniki już parzą,a w tych dwóch sa ledwie ciepłe i to tylko w gornej czesci bo dolna jest zimna)
Próbowałem odpowietrzać,ale bylo ok(zero powietrza),zawory sprawdzałem i napewno są w pozycji otwartej.
Masz jakiś pomysł na rozwiazanie tego problemu?
Z gory dzieki.

Wszystko wskazuje na to że te grzejniki dostają za mało ciepła
jakiego rodzaju są to grzejniki stalowe czy aluminiowe jaka instalacja trójnikowa czy rozdzielaczowa jak podłączone grzejniki boczno zasilane czy też od dołu

Dzis dalem do "pieca" i po 2godzinach grzania zrobiły sie gorące,ale to zmnienia faktu,ze pozostałe grzejniki w domu są parzące po okolo 10-15 minutach.
Grzejniki wygladaja na stalowe.Instalacja jaka?-nie wiem bo wynajmuje ten domek.Jak sprawdzić jaka to instalacja?Wejscie i wyjscie w grzejnikach sa w dolnych bocznych rogach.Są to grzejniki panelowe.

niezły
08-11-2009, 23:05
na dole strony są cztery możliwe sposoby podłaczenie grzejnika który jest u Ciebie

http://www.allegro.pl/item729270629_grzejnik_purmo_cv22_600x1000_rabat_5 3_warszawa.html

T i A
08-11-2009, 23:17
Siodłowe

niezły
08-11-2009, 23:30
znaczy się instalacja jednorurowa ........
zobaczymy jutro co da się zrobic

T i A
08-11-2009, 23:37
Dzieki

nitubaga
08-11-2009, 23:58
dzień dobry :)


widzę, że wątek w sam raz dla mnie, więc proszę o poradę :)

Kaloryfer w łazience nie grzeje bo:

- jest zapowietrzony - sprawdzone odpowietrzone (syczało, wyleciała woda)

- jest zamknięty zawór w skrzynce rozdzielczej - sprawdzone odkręcone,

- nie ma ciśnienia wody - był szaman od pieca CO, wszystko wyrównał ciśnienie jest nawet piętro wyżej, tam kaloryfer działa.

- jakieś inne pomysły? :roll:

mariankossy
09-11-2009, 00:20
dzień dobry :)


widzę, że wątek w sam raz dla mnie, więc proszę o poradę :)

Kaloryfer w łazience nie grzeje bo:

- jest zapowietrzony - sprawdzone odpowietrzone (syczało, wyleciała woda)

- jest zamknięty zawór w skrzynce rozdzielczej - sprawdzone odkręcone,

- nie ma ciśnienia wody - był szaman od pieca CO, wszystko wyrównał ciśnienie jest nawet piętro wyżej, tam kaloryfer działa.

- jakieś inne pomysły? :roll:

Odkręcić na rotametrze 2-3 obroty.

nitubaga
09-11-2009, 00:26
co to rotamer :o ?

jeśłi to to pokrętełko regulujące temp grzejnika... to jest na 5 w 6ścio stopniowej skali.

mariankossy
09-11-2009, 00:33
Na górze tej strony jest zdjęcie rozdzielacza (post @malka) i na górnej belce po prawej stronie dwa przezroczyste przepływomierze (rotametry) widać, masz coś takiego? to po zdjęciu czarnych osłonek odkreć2-3 obroty.

nitubaga
09-11-2009, 00:54
Niezły niebiosa mi Ciebie zsyłają :D

Możesz wytłumaczyć to jak trzylatkowi ? :oops:

mam w kotłowni takie coś

http://lh3.ggpht.com/_E0CRzVXnyak/SvAJj4Wv_QI/AAAAAAAADjk/k023MGCFaSc/s640/DSCN4881.JPG

i póki co tylko podłogówkę na dole - instalacja do grzejników jeszcze tylko na papierze.
Więc jak mam po kolei to zrobić, co odkręcić i gdzie wydmuchać, by było dobrze ?

Dzięki Ci o Wielki Niezły :D

czy to o ten post malki chodzi... bo jeśli tak - to spóźniłam się na zdjęcie :(

niezły
10-11-2009, 22:49
dzień dobry :)


widzę, że wątek w sam raz dla mnie, więc proszę o poradę :)

Kaloryfer w łazience nie grzeje bo:

- jest zapowietrzony - sprawdzone odpowietrzone (syczało, wyleciała woda)

- jest zamknięty zawór w skrzynce rozdzielczej - sprawdzone odkręcone,

- nie ma ciśnienia wody - był szaman od pieca CO, wszystko wyrównał ciśnienie jest nawet piętro wyżej, tam kaloryfer działa.

- jakieś inne pomysły? :roll:


Czy nigdy nie grzał czy od jakiegoś czasu,czy rury przyłączeniowe do grzejnika są gorące

nitubaga
10-11-2009, 22:59
witam :)

grzejnik był zdjęty do prac glazurniczych... wcześniej grzał.

Rur nie sprawdziłam :(


ale czy możliwa jest sytuacja, że woda ciepła nie może "wejść" do grzejnika bo jest zablokowany odpływ wody? czy jest jakiś zawór czy inne coś na wyjściu - co może mam zamknięte? :roll: :oops:

niezły
10-11-2009, 23:18
witam :)

grzejnik był zdjęty do prac glazurniczych... wcześniej grzał.

Rur nie sprawdziłam :(


ale czy możliwa jest sytuacja, że woda ciepła nie może "wejść" do grzejnika bo jest zablokowany odpływ wody? czy jest jakiś zawór czy inne coś na wyjściu - co może mam zamknięte? :roll: :oops:

Wyślij mi fotkę całego grzejnika

nitubaga
10-11-2009, 23:21
oki :)

jutro pukne zdjęcia z każdej strony i wstawię....

dzięki :)

lutek34
11-11-2009, 10:16
a tak zapytam zawór odcinający na powrocie grzejnika odkręcony?

magak
11-11-2009, 18:16
Bardzo proszę o odpowiedź w następującej sprawie: czy w instalacji wodnej w systemie rozdzielaczowym, zawory odcinające powinny byćw szafce rozdzielczej, czy przed punktami poboru wody, co nie jest możliwe np. w bateriach podtynkowych.
Mnie istalatorzy nie zrobili zaworów odcinających w szafce i twierdzą, że tak właśnie jest prawidłowo, czy rzeczywiście?
Czy można zrobić jeszcze zawory w zamontowanej już szafce? Jak jest u Was?dziękuję z góry za pomoc

Monika.Sz-a
14-11-2009, 01:50
witam.
od razu na wstepie przepraszam za być może niemądre pytanie- ale jestem trochę zielona w temacie hydrauliki- wiem, że gdzieś dzwoni, ale nie zawsze gdzie :oops:
pytanie.. jak to jest z robieniem hydrauliki na etapie SSo- do zrobienia 3 łazienki i kuchnia , doprowadzenie rurek do grzejników w pokojach i wody w łazienkach- bez podłogówki.. czy można rozłożyć same rurki, zostawić wystające ze ścian/podłogi i zrobic wylewkę- czy trzeba od razu wprowadzić wodę do budynku, podłączyć piec, zamontowac kaloryfery i zrobić "próbę wody"?

finansowo nie dam rady pchnąc wszytskiego od razu- chciałabym zrobić rozprowadzenie samch rur+ wylewki i kilka miesięcy przerwy- a dopiero na koniec przez osttecznym wykończneiem biały montaż, kaloryfery, kupować piec, przyłącze wod-kan..

wyjście kan i wejście wody zroione na etpaie fundamentów, przez strop zrobione dojścia do łazienki- tzn w podłodze są rury- po jednej na wc, umywalkę prysznic- to chyba odpływy..?

można tak- czy trzeba od razu kompleksowo..?

bo z jednej story sądziłąm że można..ale jak zacznę ładować się w wylewki,wykańczanie podłóg, terakote.. a okaże się że gdzieś cieknie..

proszę o informacje jak to przebiega na tym etapie..- jakie minimum muszę zrobić przed wylewkami, żeby po tym etapie zrobić np rok przerwy na budowie..

dziekuję bardzo za odpowiedz :D

niezły
28-11-2009, 18:55
Bardzo proszę o odpowiedź w następującej sprawie: czy w instalacji wodnej w systemie rozdzielaczowym, zawory odcinające powinny byćw szafce rozdzielczej, czy przed punktami poboru wody, co nie jest możliwe np. w bateriach podtynkowych.
Mnie istalatorzy nie zrobili zaworów odcinających w szafce i twierdzą, że tak właśnie jest prawidłowo, czy rzeczywiście?
Czy można zrobić jeszcze zawory w zamontowanej już szafce? Jak jest u Was?dziękuję z góry za pomoc

Jest kilka szkół jak należy to zrobić ale ja reprezentuje szkołę że przy rozdzielaczu ( bez znaczenia czy co czy też do wody użytkowej) daję zawory odcinające ale są też i tacy co dają same belki rozdzielaczowe oda sposoby są prawidłowe ale w tym przypadku instalator powinien zrobić tak jak życzy sobie inwestor ale inwestor powinien o tym powiadomić przed montażem rozdzielacz
Czasami bardzo trudno jest dogadać się dlatego na mojej stronie jest mnóstwo fotek z moich robót i zawsze mówiłem że ja robię właśnie tak

lukasz_p
28-11-2009, 20:06
Witam,,

zamierzam do kotła gazowego jednof. dokupić zasobnik stojący,

mam jednak pytanie - co oznacza w przypadku takiego zasobnika moc wymiennika np 24,2 kW

czy ma ona odpowiadać mocy kotła, np, że kocioł ma mieć podobną? proszę o wskazówkę bo jestem zielony

niezły
28-11-2009, 22:25
witam.
od razu na wstepie przepraszam za być może niemądre pytanie- ale jestem trochę zielona w temacie hydrauliki- wiem, że gdzieś dzwoni, ale nie zawsze gdzie :oops:
pytanie.. jak to jest z robieniem hydrauliki na etapie SSo- do zrobienia 3 łazienki i kuchnia , doprowadzenie rurek do grzejników w pokojach i wody w łazienkach- bez podłogówki.. czy można rozłożyć same rurki, zostawić wystające ze ścian/podłogi i zrobic wylewkę- czy trzeba od razu wprowadzić wodę do budynku, podłączyć piec, zamontowac kaloryfery i zrobić "próbę wody"?

finansowo nie dam rady pchnąc wszytskiego od razu- chciałabym zrobić rozprowadzenie samch rur+ wylewki i kilka miesięcy przerwy- a dopiero na koniec przez osttecznym wykończneiem biały montaż, kaloryfery, kupować piec, przyłącze wod-kan..

wyjście kan i wejście wody zroione na etpaie fundamentów, przez strop zrobione dojścia do łazienki- tzn w podłodze są rury- po jednej na wc, umywalkę prysznic- to chyba odpływy..?

można tak- czy trzeba od razu kompleksowo..?

bo z jednej story sądziłąm że można..ale jak zacznę ładować się w wylewki,wykańczanie podłóg, terakote.. a okaże się że gdzieś cieknie..

proszę o informacje jak to przebiega na tym etapie..- jakie minimum muszę zrobić przed wylewkami, żeby po tym etapie zrobić np rok przerwy na budowie..

dziekuję bardzo za odpowiedz :D

Odpowiedz jest prosta powinno być tak zrobione jak tego chce inwestor ale za pieniądze jakich chce wykonawca no i taka mała uwaga o swoich wzajemnych wymaganiach należy informować przed rozpoczęciem prac
Całą instalację możesz spokojnie podzielić na etapy zarówno ze względów finansowych jak i kolejności prac na budowie Nie ma sensu montowania grzejników przed robieniem tynków

niezły
28-11-2009, 22:33
Witam,,

zamierzam do kotła gazowego jednof. dokupić zasobnik stojący,

mam jednak pytanie - co oznacza w przypadku takiego zasobnika moc wymiennika np 24,2 kW

czy ma ona odpowiadać mocy kotła, np, że kocioł ma mieć podobną? proszę o wskazówkę bo jestem zielony

Moc wymiennika mówi nam z jaką maksymalną mocą będzie grzana ciepła woda a co za tym idzie o wydatku samego zasobnika ale wcale nie musisz zgrywać mocy kotła z mocą zasobnika i jeszcze jedno moc wymiennika zasobnika powinna być jak największa a parametrem na którym powinieneś się skopić jest pojemność zasobnika oczywiście moc kotła ,rodzaj paliwa, wydajność zasobnika , upodobania domowników ich ilość jak i rodzaj i ilość odbiorników ciepłej wody tez ma znaczenie
Napisz jakiej mocy będzie kociołek i ile masz łazienek

lukasz_p
29-11-2009, 10:01
Witaj niezły,

mam dwie łazienki - mała na parterze i większa na poddaszu, rodzina dwóch dorosłych plus jedno dziecko, z wizją na rozwój o dodatkową jednostkę jak podołam :wink:

będzie piec gaz. Junkers Cerapur Smart 14 KW

myslalem o zasobniku BIAWAR QUATTRO 150 lub Termet 140 lub GALMET KWADRO 140l

który z nich byłby najlepszy? ja skłaniałbym się ku biawarowi..

niezły
29-11-2009, 11:27
Witaj niezły,

mam dwie łazienki - mała na parterze i większa na poddaszu, rodzina dwóch dorosłych plus jedno dziecko, z wizją na rozwój o dodatkową jednostkę jak podołam :wink:

będzie piec gaz. Junkers Cerapur Smart 14 KW

myslalem o zasobniku BIAWAR QUATTRO 150 lub Termet 140 lub GALMET KWADRO 140l

który z nich byłby najlepszy? ja skłaniałbym się ku biawarowi..



Jestem gorącym zwolennikiem Biawara Quatro zarówno tego stojącego jak i wiszącego naprawdę bardzo dobra jakość za rozsądną cenę ale ze względu na małą moc kotła może lepiej było by 150L

pam
29-11-2009, 19:41
Na jakiej wysokości powinna być zamontowana umywalka? Np. górny jej poziom. I czy są jakieś specjalne śruby do montażu?

lukasz_p
29-11-2009, 19:49
Witaj niezły,

mam dwie łazienki - mała na parterze i większa na poddaszu, rodzina dwóch dorosłych plus jedno dziecko, z wizją na rozwój o dodatkową jednostkę jak podołam :wink:

będzie piec gaz. Junkers Cerapur Smart 14 KW

myslalem o zasobniku BIAWAR QUATTRO 150 lub Termet 140 lub GALMET KWADRO 140l

który z nich byłby najlepszy? ja skłaniałbym się ku biawarowi..



Jestem gorącym zwolennikiem Biawara Quatro zarówno tego stojącego jak i wiszącego naprawdę bardzo dobra jakość za rozsądną cenę ale ze względu na małą moc kotła może lepiej było by 150L


niezły co masz na myśli? chciałem właśnie biawara qatro 150 l...

kbab
29-11-2009, 20:09
witam, mam problem z pękniętą rurą przy zaworze grzejnika, zawór jest podwójny. Przeciek jest tuż przy nakrętce. Jak to naprawić czy zakleić czy uciąć przewód i założyć nowy zawór, ale rura wówczas może być za krótka, czy uciąć niżej i wstawić kawałek ze złączką?
http://i93.servimg.com/u/f93/11/83/66/02/th/captur10.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=1318&u=11836602)

basia_z_lasu
29-11-2009, 20:37
Witam,
Podłączam się pod pytanie lukasz_p: identyczna sytuacja w ludziach i łazienkach, będzie Junkers Cerapur Smart 14 -3 . BIAWAR QUATTRO 150 l ma wężownicę o mocy ok. 25 KW. Czy może wystarczyłby Biawar Viking Plus 150 l, którego wężownica ma moc 15 KW? Viking jest tańszy - w czym będzie gorszy? Te 25 KW w Quattro chyba nie będą wykorzystane?

I drugie pytanie - będzie 100% podłogówka ( ok. 200 m2), zapotrzebowanie domu na ciepło teoretycznie 7-8 KW. Ma być pogodówka FW 100. Czy potrzebny będzie w kotłowni jakiś mieszacz do CO?

z góry dziękuję za pomoc, jutro chciałabym zamówić :)

niezły
29-11-2009, 23:30
Witaj niezły,

mam dwie łazienki - mała na parterze i większa na poddaszu, rodzina dwóch dorosłych plus jedno dziecko, z wizją na rozwój o dodatkową jednostkę jak podołam :wink:

będzie piec gaz. Junkers Cerapur Smart 14 KW

myslalem o zasobniku BIAWAR QUATTRO 150 lub Termet 140 lub GALMET KWADRO 140l

który z nich byłby najlepszy? ja skłaniałbym się ku biawarowi..



Jestem gorącym zwolennikiem Biawara Quatro zarówno tego stojącego jak i wiszącego naprawdę bardzo dobra jakość za rozsądną cenę ale ze względu na małą moc kotła może lepiej było by 150L


niezły co masz na myśli? chciałem właśnie biawara qatro 150 l...



Właśnie o taki mi chodziło

niezły
29-11-2009, 23:36
witam, mam problem z pękniętą rurą przy zaworze grzejnika, zawór jest podwójny. Przeciek jest tuż przy nakrętce. Jak to naprawić czy zakleić czy uciąć przewód i założyć nowy zawór, ale rura wówczas może być za krótka, czy uciąć niżej i wstawić kawałek ze złączką?
http://i93.servimg.com/u/f93/11/83/66/02/th/captur10.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=1318&u=11836602)


Fatalny błąd osoby instalującej grzejnik
Co teraz można by z tym zrobić
obniżyć i kilka centymetrów grzejnik tak by rury wychodziły pod kontem prostym ze ściany
mała przeróbka w ścianie dać po kolanku
zostawić grzejnik na takiej wysokości jaka jest ale dać przedłużkę między zaworem a grzejnikiem

niezły
29-11-2009, 23:50
Witam,
Podłączam się pod pytanie lukasz_p: identyczna sytuacja w ludziach i łazienkach, będzie Junkers Cerapur Smart 14 -3 . BIAWAR QUATTRO 150 l ma wężownicę o mocy ok. 25 KW. Czy może wystarczyłby Biawar Viking Plus 150 l, którego wężownica ma moc 15 KW? Viking jest tańszy - w czym będzie gorszy? Te 25 KW w Quattro chyba nie będą wykorzystane?

I drugie pytanie - będzie 100% podłogówka ( ok. 200 m2), zapotrzebowanie domu na ciepło teoretycznie 7-8 KW. Ma być pogodówka FW 100. Czy potrzebny będzie w kotłowni jakiś mieszacz do CO?

z góry dziękuję za pomoc, jutro chciałabym zamówić :)


Na pierwszą część pytania odpowiem tak pytasz o moje zdanie to Biawar Quatro
ale na drugą część pytania odpowiedzią było by wypracowanie Jednym zdaniem nie odpowiem
są zdania że może być bez mieszacza są że powinien być (również moje zdanie) ale jest jeszcze układ mieszany i grzejnikami w łazienkach i np. garażu i jeden z moich patentów w przypadku gdy cała kondygnacja jest w podłogówce to dobrze by było podłogówkę w łazience zrobić na RTL tak dla komfortu Moja rada musisz ustalić to z hydraulikiem bo pewnie ma jakąś wizję kotłowni

lukasz_p
30-11-2009, 08:04
Witaj niezły,

mam dwie łazienki - mała na parterze i większa na poddaszu, rodzina dwóch dorosłych plus jedno dziecko, z wizją na rozwój o dodatkową jednostkę jak podołam :wink:

będzie piec gaz. Junkers Cerapur Smart 14 KW

myslalem o zasobniku BIAWAR QUATTRO 150 lub Termet 140 lub GALMET KWADRO 140l

który z nich byłby najlepszy? ja skłaniałbym się ku biawarowi..



Jestem gorącym zwolennikiem Biawara Quatro zarówno tego stojącego jak i wiszącego naprawdę bardzo dobra jakość za rozsądną cenę ale ze względu na małą moc kotła może lepiej było by 150L


niezły co masz na myśli? chciałem właśnie biawara qatro 150 l...



Właśnie o taki mi chodziło


Ok. Dzieki wielkie, taki kupię. Pozdrawiam!

kbab
30-11-2009, 08:37
witam, mam problem z pękniętą rurą przy zaworze grzejnika, zawór jest podwójny. Przeciek jest tuż przy nakrętce. Jak to naprawić czy zakleić czy uciąć przewód i założyć nowy zawór, ale rura wówczas może być za krótka, czy uciąć niżej i wstawić kawałek ze złączką?
http://i93.servimg.com/u/f93/11/83/66/02/th/captur10.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=1318&u=11836602)


Fatalny błąd osoby instalującej grzejnik
Co teraz można by z tym zrobić
obniżyć i kilka centymetrów grzejnik tak by rury wychodziły pod kontem prostym ze ściany
mała przeróbka w ścianie dać po kolanku
zostawić grzejnik na takiej wysokości jaka jest ale dać przedłużkę między zaworem a grzejnikiem

Wielkie dzięki za szybką odpowiedź, w ten sposób grzejniki instaluje "DACHBUD" we Wrocławiu, powinni to poprawić, ale czy ten zawór może być powtórnie zainstalowany, czy na rurę PCV instaluje się taki jednorazowo i teraz musi być nowy (ze względu na uszczelnienia). Chciałbym to wiedzieć aby nie odstawili fuszerki na krótki czas. Błąd jak rozumiem polega na tym, że rura za ściany nie wychodzi pod kątem prostym do zaworu grzejnika, a naprężenia wywołane temperaturą mogły spowodować pęknięcie rury? Nie wiem czy da się obniżyć grzejnik (zawór jest ok 8 cm nad podłogą) zatem hydraulik powinien naprawić wstawiając przedłużki. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję.

basia_z_lasu
30-11-2009, 08:48
Witam,
Podłączam się pod pytanie lukasz_p: identyczna sytuacja w ludziach i łazienkach, będzie Junkers Cerapur Smart 14 -3 . BIAWAR QUATTRO 150 l ma wężownicę o mocy ok. 25 KW. Czy może wystarczyłby Biawar Viking Plus 150 l, którego wężownica ma moc 15 KW? Viking jest tańszy - w czym będzie gorszy? Te 25 KW w Quattro chyba nie będą wykorzystane?

I drugie pytanie - będzie 100% podłogówka ( ok. 200 m2), zapotrzebowanie domu na ciepło teoretycznie 7-8 KW. Ma być pogodówka FW 100. Czy potrzebny będzie w kotłowni jakiś mieszacz do CO?

z góry dziękuję za pomoc, jutro chciałabym zamówić :)


Na pierwszą część pytania odpowiem tak pytasz o moje zdanie to Biawar Quatro
ale na drugą część pytania odpowiedzią było by wypracowanie Jednym zdaniem nie odpowiem
są zdania że może być bez mieszacza są że powinien być (również moje zdanie) ale jest jeszcze układ mieszany i grzejnikami w łazienkach i np. garażu i jeden z moich patentów w przypadku gdy cała kondygnacja jest w podłogówce to dobrze by było podłogówkę w łazience zrobić na RTL tak dla komfortu Moja rada musisz ustalić to z hydraulikiem bo pewnie ma jakąś wizję kotłowni

Dzięki za odpowiedź :D
Cała instalacja ma chodzić na jednej temperaturze. Ewentualny mieszacz miałby zapobiegać taktowaniu kotła, Ale to nie było jeszcze uzgadniane z hydraulikiem, tylko sugestia sprzedawcy sprzętu. Chciałabym jak najprostszą bezproblemową instalację...

lukasz_p
30-11-2009, 12:26
Witam,
Podłączam się pod pytanie lukasz_p: identyczna sytuacja w ludziach i łazienkach, będzie Junkers Cerapur Smart 14 -3 . BIAWAR QUATTRO 150 l ma wężownicę o mocy ok. 25 KW. Czy może wystarczyłby Biawar Viking Plus 150 l, którego wężownica ma moc 15 KW? Viking jest tańszy - w czym będzie gorszy? Te 25 KW w Quattro chyba nie będą wykorzystane?

I drugie pytanie - będzie 100% podłogówka ( ok. 200 m2), zapotrzebowanie domu na ciepło teoretycznie 7-8 KW. Ma być pogodówka FW 100. Czy potrzebny będzie w kotłowni jakiś mieszacz do CO?

z góry dziękuję za pomoc, jutro chciałabym zamówić :)


Na pierwszą część pytania odpowiem tak pytasz o moje zdanie to Biawar Quatro
ale na drugą część pytania odpowiedzią było by wypracowanie Jednym zdaniem nie odpowiem
są zdania że może być bez mieszacza są że powinien być (również moje zdanie) ale jest jeszcze układ mieszany i grzejnikami w łazienkach i np. garażu i jeden z moich patentów w przypadku gdy cała kondygnacja jest w podłogówce to dobrze by było podłogówkę w łazience zrobić na RTL tak dla komfortu Moja rada musisz ustalić to z hydraulikiem bo pewnie ma jakąś wizję kotłowni

Dzięki za odpowiedź :D
Cała instalacja ma chodzić na jednej temperaturze. Ewentualny mieszacz miałby zapobiegać taktowaniu kotła, Ale to nie było jeszcze uzgadniane z hydraulikiem, tylko sugestia sprzedawcy sprzętu. Chciałabym jak najprostszą bezproblemową instalację...

Czy rzeczywiście taki mieszacz spełnia taką funkcję, tzn. zapobiega taktowaniu kotła? bo jeżeli jest 100% podłogówki to co ma on mieszać? przepraszam, jeżeli zadaję proste pytania, ale jestem zielony
:oops:

niezły
30-11-2009, 21:00
Witam,
Podłączam się pod pytanie lukasz_p: identyczna sytuacja w ludziach i łazienkach, będzie Junkers Cerapur Smart 14 -3 . BIAWAR QUATTRO 150 l ma wężownicę o mocy ok. 25 KW. Czy może wystarczyłby Biawar Viking Plus 150 l, którego wężownica ma moc 15 KW? Viking jest tańszy - w czym będzie gorszy? Te 25 KW w Quattro chyba nie będą wykorzystane?

I drugie pytanie - będzie 100% podłogówka ( ok. 200 m2), zapotrzebowanie domu na ciepło teoretycznie 7-8 KW. Ma być pogodówka FW 100. Czy potrzebny będzie w kotłowni jakiś mieszacz do CO?

z góry dziękuję za pomoc, jutro chciałabym zamówić :)


Na pierwszą część pytania odpowiem tak pytasz o moje zdanie to Biawar Quatro
ale na drugą część pytania odpowiedzią było by wypracowanie Jednym zdaniem nie odpowiem
są zdania że może być bez mieszacza są że powinien być (również moje zdanie) ale jest jeszcze układ mieszany i grzejnikami w łazienkach i np. garażu i jeden z moich patentów w przypadku gdy cała kondygnacja jest w podłogówce to dobrze by było podłogówkę w łazience zrobić na RTL tak dla komfortu Moja rada musisz ustalić to z hydraulikiem bo pewnie ma jakąś wizję kotłowni

Dzięki za odpowiedź :D
Cała instalacja ma chodzić na jednej temperaturze. Ewentualny mieszacz miałby zapobiegać taktowaniu kotła, Ale to nie było jeszcze uzgadniane z hydraulikiem, tylko sugestia sprzedawcy sprzętu. Chciałabym jak najprostszą bezproblemową instalację...

Czy rzeczywiście taki mieszacz spełnia taką funkcję, tzn. zapobiega taktowaniu kotła? bo jeżeli jest 100% podłogówki to co ma on mieszać? przepraszam, jeżeli zadaję proste pytania, ale jestem zielony
:oops:

Zawór mieszający zapewni nam precyzyjne sterowanie zasilaniem podłogówki
Poczytajcie na tym Forum na jakich parametrach zasilania przy obecnej temperaturze na zewnątrz pracują podłogówki jest to grubo poniżej 30 sc C takiej temperatury zasilania podłogówki samym kotłem trudno uzyskać a co w przypadku podłogówki na drewnie gdzie temperatury podłogi nie możemy przekroczyć powyżej 26 stC
Są dwie szkoły jedna mówi że jeśli w całym domu jest podłogówka i kociołek kondensacyjny to żaden zawór mieszający nie jest potrzebny i druga szkoła że taki zawór powinien być to też moja szkoła a i jeszcze jedno każcie swoim hydraulikom montować termometry na wyjściu zaworów mieszających zarówno 3 jak i 4 drogowych

andry
30-11-2009, 22:03
Witam.
Niezły pytanie mam.
Czy uzasadnione jest zamontowanie bufora ciepła np. 500-600l w instalacji gdzie w chwili obecnej jedynym źródłem zasilania będzie piec na ekogroszek z automatycznym podajnikiem? Pozdrawiam.

Mirron
30-11-2009, 22:11
Witam!

Potrzebuje porady w następującej kwestii... otóż wyciąłem stary odpływ z WC z rury żeliwnej 100 celem przesunięcia nieco sedesu, ze ściany piętro niżej po starym odpływie wystaje kielich żeliwny do którego muszę się nawiązać.... moje pytanie dotyczy samego nawiązania się z nowym kombinowanym odpływem PCV do starego pionu żeliwnego... W sklepie z artykułami hydraulicznymi sprzedali mi taką gumową wkładkę i powiedzieli żeby włożyć to w kielich, a w tą gumę bezpośrednio rurę PCV... wszystko ładnie pięknie miałoby to ręce i nogi ale owa gumowa "przejściówka" wchodzi mi w kielich dość luźno wg mnie za luźno bo mogę swobodnie to wyjąć itp poza tym przy złożeniu całego odpływu okazuje się że cieknie właśnie w miejscu łączenia gumowej wkładki i żeliwnego kielicha...
Aż się prosi żeby to gumowe przejście wkleić na jakiś silikon albo inny klej tylko jaki...? Chyba że zastosować jakieś inne rozwiązanie...albo użyć innego przejścia z żeliwa na pcv?



Z góry dziękuję

Pozdrawiam
Pawel

romano78
01-12-2009, 00:39
Witaj niezły
Mam dom pow.użytkowa160m2 na ścianach 18cm styro,8cm wpodłodze,30poddasze,wszędzie podłogówka jak i grzejniki.

Mam zamiar ogrzewać gazem,jaki piec wybrać? myślałem o junkersie cerapur smart czy to dobry wybór? ,i jaka moc?

Zastanawiam sie również nad likwidacją grzejników tzn. jeszcze ich nie mam tylko mam wystawione doprowadzenia ze ścian w postaci pętelek,
wystarczyło by je tylko schować w ścianach w bruzdach których hydraulicy nie zalepili ,dociąć płytę gipsową odpowiednio do otworu i już

Rozstaw rurek od podłogówki około 20cm, może obejdzie się bez grzejników?, nie ukrywam że chce wykonać to najniższym kosztem bo muszę się szybko wprowadzić w razie czego gdyby coś mi się odmieniło lub będzie większy napływ gotówki zawsze będę mógł założyć grzejniki, a może wogóle one nie będą potrzebne?
Myślę również o jakimś piecu na wszystko ponieważ posiadam trochę lasu.
jak te dwa piece najlepiej spiąć ze sobą za pomocą bufora ?
A w dalekiej przyszłości planuję solary lub pompa ciepła do cwu.tak więc bufor chyba będzie wskazany jeśli tak to jaka optymalna wielkość tego bufora?Pozdrawiam :wink:

robert.k
02-12-2009, 15:24
Hej niezły,

Mam do Ciebie pytanko:

Mam taką instalację:
Kocioł na paliwo stałe, który zasila 4 obiegi:
pierwszy i jakby główny to spirala w bojlerze na ciepłą wodę 28 mm w miedzi. Od niego są 3 odgałęzienia:
1) łazienka rurą 18 i nad nią grzejnik na poddaszu z odpowietrznikiem automatycznym.
2) 4 pokoje (parter i poddasze po 2) pion to rura 18, do grzejników odczepy na 15. Pion z poddasza idzie dalej 18 do zbiornika wzbiorczego.
3) grzejnik w kuchni i wiatrołapie z odpowietrznikiem automatycznym.

Instalacja została przerobiona ostatnio tak, że pierwszy obieg (odczep najbliżej kotła) jest teraz większy. Na poddaszy wywaliłem grzejnik i rozdzieliłem rurę na dwie pętle. Jedna to dwa grzejniki w kuchni doprowadzone 18 przy grzejnikach i podzielone na dwie 15 do każdego z nich. Druga to grzejnik w łazience (nad dolną łazienka) + wyprowadzenie rur na strych. Powrotna zaślepiona, a doprowadzająca zakończona odpowietrznikiem. Docelowo będzie tam jeszcze grzejnik a odpowietrznik będzie po prostu wyżej.

Pytanie dotyczy naczynia wzbiorczego. Czy nie będzie kłopotu z przeniesieniem go na przerobioną pętlę a w jego miejsce danie odpowietrzinak automatrycznego. Da mi to możliwość wywalenia go poza przestrzeń mieszkalną (teraz jest tam gdzie chcę zrobić pokój) a do tego będę mógł podłaczyć go do kanalizacji i zapomnieć o misce i wiadrze

Hubetr
02-12-2009, 18:17
Witam.
posiadam zestaw Vaillant VU turboTEC plus 202-5 + zasobnik na cwu.
chciałbym do tego dokupić http://www.allegro.pl/item831094824_przewodowy_regulator_temp_euroster_2 006.html
i tu mam pytanko:
kocioł posiada złącze ebus i czy ten sterownik da radę pod niego podpiąć?
czy tym sterownikiem będę mógł również regulować temperaturę w zasobniku cwu?

niezły
04-12-2009, 22:36
Witam.
Niezły pytanie mam.
Czy uzasadnione jest zamontowanie bufora ciepła np. 500-600l w instalacji gdzie w chwili obecnej jedynym źródłem zasilania będzie piec na ekogroszek z automatycznym podajnikiem? Pozdrawiam.

Ideą montowania buforów ciepła (akumulatorów) jest możliwość lepszego wykorzystania ciepła pochodzącego z kotłów na opał stały ponieważ kotły te najbardziej efektywnie pracują z pełna mocą a co w okresach przejściowych jak właśnie teraz możemy kociołek „dusić „ co nie dopuści do podniesienia temperatury ale opał w kotle i tak się spali a jeśli kociołek będzie pracował z pełną mocą to będziemy mieli saunę w domu Najlepszym rozwiązaniem było by aby kociołek pracował na maksa a w domu była taka temperatura jaka zaplanowaliśmy i do tego właśnie służy bufor ciepła gromadzi nadmiar energii W przypadku kotła na opał stały problemem jest tez utrzymanie stałej temperatury w czasie gdy w kotle nie palimy i do tego właśnie tez służy bufor
W przypadku gdy mamy do czynienia z kotłem który potrafi dozować opał do paleniska bufor taki jest zbędny zwłaszcza o tak małej pojemności ale to tylko moje zdanie

niezły
06-12-2009, 20:38
Witam!

Potrzebuje porady w następującej kwestii... otóż wyciąłem stary odpływ z WC z rury żeliwnej 100 celem przesunięcia nieco sedesu, ze ściany piętro niżej po starym odpływie wystaje kielich żeliwny do którego muszę się nawiązać.... moje pytanie dotyczy samego nawiązania się z nowym kombinowanym odpływem PCV do starego pionu żeliwnego... W sklepie z artykułami hydraulicznymi sprzedali mi taką gumową wkładkę i powiedzieli żeby włożyć to w kielich, a w tą gumę bezpośrednio rurę PCV... wszystko ładnie pięknie miałoby to ręce i nogi ale owa gumowa "przejściówka" wchodzi mi w kielich dość luźno wg mnie za luźno bo mogę swobodnie to wyjąć itp poza tym przy złożeniu całego odpływu okazuje się że cieknie właśnie w miejscu łączenia gumowej wkładki i żeliwnego kielicha...
Aż się prosi żeby to gumowe przejście wkleić na jakiś silikon albo inny klej tylko jaki...? Chyba że zastosować jakieś inne rozwiązanie...albo użyć innego przejścia z żeliwa na pcv?



Z góry dziękuję

Pozdrawiam
Pawel

Tez myślę że taka przejściówka powinna pasować ale widocznie nie zawsze można rozwiązać to w tradycyjny sposób włożyć nową rurę do kielicha żeliwnego następnie do połowy głębokości kielicha uszczelnić rurę np. . gazetą a pozostałą część cementem lub dobrym silikonem

niezły
06-12-2009, 23:20
Witaj niezły
Mam dom pow.użytkowa160m2 na ścianach 18cm styro,8cm wpodłodze,30poddasze,wszędzie podłogówka jak i grzejniki.

Mam zamiar ogrzewać gazem,jaki piec wybrać? myślałem o junkersie cerapur smart czy to dobry wybór? ,i jaka moc?

Zastanawiam sie również nad likwidacją grzejników tzn. jeszcze ich nie mam tylko mam wystawione doprowadzenia ze ścian w postaci pętelek,
wystarczyło by je tylko schować w ścianach w bruzdach których hydraulicy nie zalepili ,dociąć płytę gipsową odpowiednio do otworu i już

Rozstaw rurek od podłogówki około 20cm, może obejdzie się bez grzejników?, nie ukrywam że chce wykonać to najniższym kosztem bo muszę się szybko wprowadzić w razie czego gdyby coś mi się odmieniło lub będzie większy napływ gotówki zawsze będę mógł założyć grzejniki, a może wogóle one nie będą potrzebne?
Myślę również o jakimś piecu na wszystko ponieważ posiadam trochę lasu.
jak te dwa piece najlepiej spiąć ze sobą za pomocą bufora ?
A w dalekiej przyszłości planuję solary lub pompa ciepła do cwu.tak więc bufor chyba będzie wskazany jeśli tak to jaka optymalna wielkość tego bufora?Pozdrawiam :wink:


Odnośnie firmy moje typy to Vaillant i Immergass moc myślę że około 18 kW ale to należało by obliczyć podejrzewam że na cele ogrzewania będzie sporo mniej ale kociołek ma też służyć do grzania ciepłej wody a tu moc minimalna jest niezbędna tak na poziomie 18 kW ale to tez zależy od ilości odbiorników ciepłej wody i upodobań domowników jak i sposobu grzania ciepłej wody

Z chowaniem podejścia pod grzejnik tak właśnie zrób choć z doświadczenia wiem że podłogówka powinna wystarczyć

Masz możliwość grzania gazem to go wykorzystaj ale jeśli masz też dostęp do taniego opału to też aż prosi się o wykorzystanie tego zawsze to dwa niezależne źródła grzania a sposób podłączenia tego to całkiem inna sprawa zależny od ilości miejsca w kotłowni jak tez od umiejętności osoby która by to poskładała w całość Mając gaz ziemny i las w ogóle nie bierz pod uwagę możliwości grzania solarami Jak już to skupił bym się na odpowiednim wykorzystaniu kotła na opał stały
jeśli chciałbyś bufor ciepła to jego minimalna pojemność wynosi 60 L na każdy 1 kW zapotrzebowania ciepła
Z buforem jest tak jaz z pompa ciepła dolne źródło nigdy nie jest za duże może być tylko za małe tak samo jest z buforem nigdy nie jest za duży W związku z tym ze bufor taki zajmuje sporo miejsca wszystkie jakie wykonałem robiłem własnoręcznie i były to zbiorniki prostopadłościenne
Zajmują dużo mniej miejsca

niezły
10-12-2009, 22:51
Hej niezły,

Mam do Ciebie pytanko:

Mam taką instalację:
Kocioł na paliwo stałe, który zasila 4 obiegi:
pierwszy i jakby główny to spirala w bojlerze na ciepłą wodę 28 mm w miedzi. Od niego są 3 odgałęzienia:
1) łazienka rurą 18 i nad nią grzejnik na poddaszu z odpowietrznikiem automatycznym.
2) 4 pokoje (parter i poddasze po 2) pion to rura 18, do grzejników odczepy na 15. Pion z poddasza idzie dalej 18 do zbiornika wzbiorczego.
3) grzejnik w kuchni i wiatrołapie z odpowietrznikiem automatycznym.

Instalacja została przerobiona ostatnio tak, że pierwszy obieg (odczep najbliżej kotła) jest teraz większy. Na poddaszy wywaliłem grzejnik i rozdzieliłem rurę na dwie pętle. Jedna to dwa grzejniki w kuchni doprowadzone 18 przy grzejnikach i podzielone na dwie 15 do każdego z nich. Druga to grzejnik w łazience (nad dolną łazienka) + wyprowadzenie rur na strych. Powrotna zaślepiona, a doprowadzająca zakończona odpowietrznikiem. Docelowo będzie tam jeszcze grzejnik a odpowietrznik będzie po prostu wyżej.

Pytanie dotyczy naczynia wzbiorczego. Czy nie będzie kłopotu z przeniesieniem go na przerobioną pętlę a w jego miejsce danie odpowietrzinak automatrycznego. Da mi to możliwość wywalenia go poza przestrzeń mieszkalną (teraz jest tam gdzie chcę zrobić pokój) a do tego będę mógł podłaczyć go do kanalizacji i zapomnieć o misce i wiadrze


Zgodnie z przepisami takie naczynko powinno być zamontowane w najwyższym punkcie instalacji połączenie z kotłem powinno być rurą o średnicy 28 mm a nie tak jak to sugerujesz na odgałęzieniu obiegu i ta średnica
Tak to powinno mniej więcej wyglądać oczywiście przepisy przepisami a życie sobie . Wykonanie takie jakie proponujesz jest możliwe pamiętaj że robisz to sobie i na własne ryzyko problem może się pojawić jeśli w kotle zagotujesz wodę może dodatkowy zawór bezpieczeństwa przy kotle

niezły
10-12-2009, 22:54
http://www.domo.pl/na-mur-beton-instalacja-wodna_115

trochę się pochwalę :wink: to tak na moje 7 urodziny na Forum

Mikołaj Mendrycki

robert.k
11-12-2009, 11:17
Właśnie przepisy przepisami a naczynie już jest na rurce 18 tylko na innym odgałęzieniu więc gorzej raczej nie będzie. Tym bardziej że średnica będzie ta co już jest, kocioł z tym układem spokojnie się gotuje i nic jeszcze się nie rozwaliło a właśnie chce to przenieść aby było to w najwyższym punkcie instalacji bo dołożę grzejnik na strychu powyżej obecnego naczynia. Do tego kwestia wylewania wody po gotowanku - wolę mieć to do kanalizy jednak.

Na wiosnę (teraz nie mam czasu przez remont) zrobię sobie przepustnice do kotła ze sterownikiem PID utrzymującą stałą zadaną temperaturę i ryzyko zagotowania zniknie (z wyjątkiem może 3 dni w roku jak nie będzie prądu). Przy okazji nie będę musiał dygać do kotła co 20 min bo jak na drzewie da się go ustawić taką klapką na łańcuszku to na węglu już za nic w świecie tego nie umiem zrobić. Zresztą jak zimą spada temperatura do -15 to na piecu miło czasem mieć 80 stopni a tu już trzeba mocno planować. Choć może teraz (po ociepleniu dachu ) nie będzie trzeba tak szaleć.

W każdym razie dzięki za opinie.

Pozdrówka

romano78
17-12-2009, 22:01
Witaj niezły
Mam dom pow.użytkowa160m2 na ścianach 18cm styro,8cm wpodłodze,30poddasze,wszędzie podłogówka jak i grzejniki.

Mam zamiar ogrzewać gazem,jaki piec wybrać? myślałem o junkersie cerapur smart czy to dobry wybór? ,i jaka moc?

Zastanawiam sie również nad likwidacją grzejników tzn. jeszcze ich nie mam tylko mam wystawione doprowadzenia ze ścian w postaci pętelek,
wystarczyło by je tylko schować w ścianach w bruzdach których hydraulicy nie zalepili ,dociąć płytę gipsową odpowiednio do otworu i już

Rozstaw rurek od podłogówki około 20cm, może obejdzie się bez grzejników?, nie ukrywam że chce wykonać to najniższym kosztem bo muszę się szybko wprowadzić w razie czego gdyby coś mi się odmieniło lub będzie większy napływ gotówki zawsze będę mógł założyć grzejniki, a może wogóle one nie będą potrzebne?
Myślę również o jakimś piecu na wszystko ponieważ posiadam trochę lasu.
jak te dwa piece najlepiej spiąć ze sobą za pomocą bufora ?
A w dalekiej przyszłości planuję solary lub pompa ciepła do cwu.tak więc bufor chyba będzie wskazany jeśli tak to jaka optymalna wielkość tego bufora?Pozdrawiam :wink:


Odnośnie firmy moje typy to Vaillant i Immergass moc myślę że około 18 kW ale to należało by obliczyć podejrzewam że na cele ogrzewania będzie sporo mniej ale kociołek ma też służyć do grzania ciepłej wody a tu moc minimalna jest niezbędna tak na poziomie 18 kW ale to tez zależy od ilości odbiorników ciepłej wody i upodobań domowników jak i sposobu grzania ciepłej wody

Z chowaniem podejścia pod grzejnik tak właśnie zrób choć z doświadczenia wiem że podłogówka powinna wystarczyć

Masz możliwość grzania gazem to go wykorzystaj ale jeśli masz też dostęp do taniego opału to też aż prosi się o wykorzystanie tego zawsze to dwa niezależne źródła grzania a sposób podłączenia tego to całkiem inna sprawa zależny od ilości miejsca w kotłowni jak tez od umiejętności osoby która by to poskładała w całość Mając gaz ziemny i las w ogóle nie bierz pod uwagę możliwości grzania solarami Jak już to skupił bym się na odpowiednim wykorzystaniu kotła na opał stały
jeśli chciałbyś bufor ciepła to jego minimalna pojemność wynosi 60 L na każdy 1 kW zapotrzebowania ciepła
Z buforem jest tak jaz z pompa ciepła dolne źródło nigdy nie jest za duże może być tylko za małe tak samo jest z buforem nigdy nie jest za duży W związku z tym ze bufor taki zajmuje sporo miejsca wszystkie jakie wykonałem robiłem własnoręcznie i były to zbiorniki prostopadłościenne
Zajmują dużo mniej miejsca

Dzięki za odpowiedż mam jeszcze pytanie odnośnie wykonanej instalacji ,ponieważ jest ona na jednym obiegu czyli w kotłowni wychodzą tylko dwie rury powrót i zasilanie ,a skrzynek rozdzielczych mam w sumie cztery, dwie na pietrze(jedna od podłogówki a druga od grzejników)i dwie takie same na parterze,w skrzynkach od podłogówek są mieszacze z taką chromową rurką dosyć małej średnicy łączącą oba rozdzielacze.
Tak sobie myślę ze gdybym jednak zdecydował się na grzanie również grzejnikami to czy da się tym wszystkim sterować przy jednym obiegu, i przy piecu na paliwo stałe (dodam jeszcze ze cała instalacja na plastikach)i czy jedna pompka(czy raczej pompa)która będzie w kotłowni da radę rozbujać taką ilość wody (rur było ponad 1000mb)
Pozdrawiam :wink:

Remik_Programista
18-12-2009, 20:21
Mam ostatni etap wykończenia kotłowni i nie wiem co wybrać a rozważam dwie opcje:
1. Kocioł na paliwo stałe + kombinowany bufor firmy Galmet 380L/120L z bojlerem w środku + podłogówka w całym domu.
2. Kocioł na paliwo stałe + bufor firmy Galmet 300L + 120L bojler zewnętrznym + podłogówka w całym domu.

Czy obie opcje będą działać bez problemu. Mój hydraulik twierdzi, że z 2 wariantem mogą być problemy i jest więcej roboty.

Co wybrać? Czym się kierować?
Tańszy jest wariant 2.

DanielRomian
18-12-2009, 21:14
Witam!
Mam nie lada problem. Mam piec Galmet 25kW dom z lat 70 mury 50cm. Jak był stary piec i stara instalacja wszystko było ok. Po wymianie okien na nowe i wymianie całkowicie całej instalacji co (teraz miedź) w domu mam 16 stopni a na zewnątrz -12. Piec mam na 55 stopni, podłogówka ok. 30m2 , dwa grzejniki 60x160 w pokojach 18m2, jeden grzejnik 60x120 pod oknem w salonie + podłogówka, drabinka w łazience + podłogówka i w wiatrołapie 60x90 (wszystkie dwu-panelowe dwu-konwektorowe). Zawór trójdrożny przy piecu na centralne i osobny na podłogówkę. Mam trzy pompy LFP 25POr40C : bojler, podłogówka i grzejniki. Otworzyłem termostaty i zawory wylotowe (dławiące) na maksa. Wszystko odpowietrzone. Pompy pracują na 3 biegu. Proszę o pomoc i poradę.
ps. Jaki wpływ ma bieg pompy i zawór dławiący wylotowy, jak je ustawić.
Piec jest w piwnicy, kaloryfery są na wysokości 1,5 m nad piecem (niska piwnica)

justkaaa
01-01-2010, 22:32
Mam prośbe do speca od hydrauliki. Kilka dni temu na budowie był znajomy, który trochę się zna na hydraulice i miał zastrzeżenia do średnicy głównej rurki odchodzącej od kotła a zasilającej grzejniki na poddaszu. Na poddaszu będe miała łacznie 7 grzejników ( w tym 1 drabinka łazienkowa) i podłogówke w łazience. Łaczna moc grzejników na poddaszu ok 10kW. Moja rurka ma fi 20 a znajomy powiedział, że powinno się ją wymienić na większą bo przy takiej średnicy grzejniki nie osiągną właściwej mocy i w duże mrozy grzejniki będa ledwo ciepłe. Dodam tylko, że będe grzała piecem kondensacyjnym.

jamaju
02-01-2010, 18:33
Mam prośbe do speca od hydrauliki. Kilka dni temu na budowie był znajomy, który trochę się zna na hydraulice i miał zastrzeżenia do średnicy głównej rurki odchodzącej od kotła a zasilającej grzejniki na poddaszu. Na poddaszu będe miała łacznie 7 grzejników ( w tym 1 drabinka łazienkowa) i podłogówke w łazience. Łaczna moc grzejników na poddaszu ok 10kW. Moja rurka ma fi 20 a znajomy powiedział, że powinno się ją wymienić na większą bo przy takiej średnicy grzejniki nie osiągną właściwej mocy i w duże mrozy grzejniki będa ledwo ciepłe. Dodam tylko, że będe grzała piecem kondensacyjnym.

Fachowcem nie jestem, ale z tego co wiem dla 10 kW odpowiednia jest rurka 1" więc znajomy raczej ma rację.

justkaaa
02-01-2010, 19:14
jamaju, ja się na tym wogóle nie znam. Instalacje robił mi zawodowy hydraulik, a jednak... może być różnie. Chciałabym by jakiś hydraulik się wypowiedział. Wszytsko mam już pod posadzką ale jeszcze bez wykończonych podłóg i zabudowanych szachtów więc jakby trzeba było wymienić na większa średnice to lepiej teraz niż później

justkaaa
03-01-2010, 21:36
ej, czy nie ma tu nikogo znającego się na hydraulice? :cry: :cry: :cry:

rudolfo78
04-01-2010, 23:32
Witam,

Hydraulik nie spuścił mi wody z części instalacji CO woda w dwóch kaloryfeach drabinkowych zamarzła powodując ich uszkodzenie grzejniki do wywalenia. Mam obawy czy pozostała część instalacji z Wavin Tigris Alupex nadaje się do uzytku.
Mam nastepujące pytanie.Czy test ciśnieniowy tej instalacji wystarczy aby to stwiedzić z całą pewnością? czy należałoby jednak wymienić cała instalację?

Z góry dziekuję za odp

Pozdrawiam

niezły
05-01-2010, 10:39
Witaj niezły
Mam dom pow.użytkowa160m2 na ścianach 18cm styro,8cm wpodłodze,30poddasze,wszędzie podłogówka jak i grzejniki.

Mam zamiar ogrzewać gazem,jaki piec wybrać? myślałem o junkersie cerapur smart czy to dobry wybór? ,i jaka moc?

Zastanawiam sie również nad likwidacją grzejników tzn. jeszcze ich nie mam tylko mam wystawione doprowadzenia ze ścian w postaci pętelek,
wystarczyło by je tylko schować w ścianach w bruzdach których hydraulicy nie zalepili ,dociąć płytę gipsową odpowiednio do otworu i już

Rozstaw rurek od podłogówki około 20cm, może obejdzie się bez grzejników?, nie ukrywam że chce wykonać to najniższym kosztem bo muszę się szybko wprowadzić w razie czego gdyby coś mi się odmieniło lub będzie większy napływ gotówki zawsze będę mógł założyć grzejniki, a może wogóle one nie będą potrzebne?
Myślę również o jakimś piecu na wszystko ponieważ posiadam trochę lasu.
jak te dwa piece najlepiej spiąć ze sobą za pomocą bufora ?
A w dalekiej przyszłości planuję solary lub pompa ciepła do cwu.tak więc bufor chyba będzie wskazany jeśli tak to jaka optymalna wielkość tego bufora?Pozdrawiam :wink:


Odnośnie firmy moje typy to Vaillant i Immergass moc myślę że około 18 kW ale to należało by obliczyć podejrzewam że na cele ogrzewania będzie sporo mniej ale kociołek ma też służyć do grzania ciepłej wody a tu moc minimalna jest niezbędna tak na poziomie 18 kW ale to tez zależy od ilości odbiorników ciepłej wody i upodobań domowników jak i sposobu grzania ciepłej wody

Z chowaniem podejścia pod grzejnik tak właśnie zrób choć z doświadczenia wiem że podłogówka powinna wystarczyć

Masz możliwość grzania gazem to go wykorzystaj ale jeśli masz też dostęp do taniego opału to też aż prosi się o wykorzystanie tego zawsze to dwa niezależne źródła grzania a sposób podłączenia tego to całkiem inna sprawa zależny od ilości miejsca w kotłowni jak tez od umiejętności osoby która by to poskładała w całość Mając gaz ziemny i las w ogóle nie bierz pod uwagę możliwości grzania solarami Jak już to skupił bym się na odpowiednim wykorzystaniu kotła na opał stały
jeśli chciałbyś bufor ciepła to jego minimalna pojemność wynosi 60 L na każdy 1 kW zapotrzebowania ciepła
Z buforem jest tak jaz z pompa ciepła dolne źródło nigdy nie jest za duże może być tylko za małe tak samo jest z buforem nigdy nie jest za duży W związku z tym ze bufor taki zajmuje sporo miejsca wszystkie jakie wykonałem robiłem własnoręcznie i były to zbiorniki prostopadłościenne
Zajmują dużo mniej miejsca

Dzięki za odpowiedż mam jeszcze pytanie odnośnie wykonanej instalacji ,ponieważ jest ona na jednym obiegu czyli w kotłowni wychodzą tylko dwie rury powrót i zasilanie ,a skrzynek rozdzielczych mam w sumie cztery, dwie na pietrze(jedna od podłogówki a druga od grzejników)i dwie takie same na parterze,w skrzynkach od podłogówek są mieszacze z taką chromową rurką dosyć małej średnicy łączącą oba rozdzielacze.
Tak sobie myślę ze gdybym jednak zdecydował się na grzanie również grzejnikami to czy da się tym wszystkim sterować przy jednym obiegu, i przy piecu na paliwo stałe (dodam jeszcze ze cała instalacja na plastikach)i czy jedna pompka(czy raczej pompa)która będzie w kotłowni da radę rozbujać taką ilość wody (rur było ponad 1000mb)
Pozdrawiam :wink:

Pisząc mieszacz masz na myśli gotowy zestaw mieszający i własna pompka taki jaki ma np. Kan lub TC
Kociołek z jedną pompka przy kotle powinien sobie poradzić z cała instalacją ale piszę tu powinien bo nie wiem jak z ewentualnymi błędami przy wykonaniu instalacji
Schemat ideowy takiej instalacji to jedno a znalezienie odpowiedniego wykonawcy naszego pomysłu to drugie
Kiedyś gdy jeszcze wykonywałem instalacje CO to starałem się robić tak by każdy rozdzielacz był niezależnie zasilany z kotłowni a nie łączony gdzieś po drodze na trójniki W przypadku dużych domów dobre jest tez by oddzielnie dać pompkę do poszczególnych kondygnacji ale jedna pompka do całości też będzie działać

niezły
05-01-2010, 10:48
Mam ostatni etap wykończenia kotłowni i nie wiem co wybrać a rozważam dwie opcje:
1. Kocioł na paliwo stałe + kombinowany bufor firmy Galmet 380L/120L z bojlerem w środku + podłogówka w całym domu.
2. Kocioł na paliwo stałe + bufor firmy Galmet 300L + 120L bojler zewnętrznym + podłogówka w całym domu.

Czy obie opcje będą działać bez problemu. Mój hydraulik twierdzi, że z 2 wariantem mogą być problemy i jest więcej roboty.

Co wybrać? Czym się kierować?
Tańszy jest wariant 2.


Mój konik :wink:

Wariat 3
Kociołek na opał stały do tego jak największy bufor i do tego zasobnik zewnętrzny 150L i obowiązkowo z grzałką elektryczna
Moja własna kotłownia to kociołek na wszystko 28 kW do tego bufor 1500 L prostopadłościenny i zasobnik 250 L z grzałką elektryczną oczywiście i wiesz mi że czasami się przydaje
Kilka razy o tym pisałem ale napiszę jeszcze raz z Buforem jest jak z dolnym źródłem może być za mały ( tzn nie powinien być za mały) ale nigdy nie jest za duży a taka rozsądna pojemność to około 60 L pojemności bufora na 1 kW zapotrzebowania ciepła
Drugi lepszy

niezły
05-01-2010, 10:53
Witam!
Mam nie lada problem. Mam piec Galmet 25kW dom z lat 70 mury 50cm. Jak był stary piec i stara instalacja wszystko było ok. Po wymianie okien na nowe i wymianie całkowicie całej instalacji co (teraz miedź) w domu mam 16 stopni a na zewnątrz -12. Piec mam na 55 stopni, podłogówka ok. 30m2 , dwa grzejniki 60x160 w pokojach 18m2, jeden grzejnik 60x120 pod oknem w salonie + podłogówka, drabinka w łazience + podłogówka i w wiatrołapie 60x90 (wszystkie dwu-panelowe dwu-konwektorowe). Zawór trójdrożny przy piecu na centralne i osobny na podłogówkę. Mam trzy pompy LFP 25POr40C : bojler, podłogówka i grzejniki. Otworzyłem termostaty i zawory wylotowe (dławiące) na maksa. Wszystko odpowietrzone. Pompy pracują na 3 biegu. Proszę o pomoc i poradę.
ps. Jaki wpływ ma bieg pompy i zawór dławiący wylotowy, jak je ustawić.
Piec jest w piwnicy, kaloryfery są na wysokości 1,5 m nad piecem (niska piwnica)

Potrzebna fotka kotłowni a zwłaszcza tych zaworów w kotłowni
Jak jest rozłożone ciepło w grzejniku czy cały grzeje i jaka jest temperatura powrotu do kotła co to za zawory 3 D a co się dzieje jak podniesiesz temperaturę na kotle do 70 st C

niezły
05-01-2010, 10:57
Mam prośbe do speca od hydrauliki. Kilka dni temu na budowie był znajomy, który trochę się zna na hydraulice i miał zastrzeżenia do średnicy głównej rurki odchodzącej od kotła a zasilającej grzejniki na poddaszu. Na poddaszu będe miała łacznie 7 grzejników ( w tym 1 drabinka łazienkowa) i podłogówke w łazience. Łaczna moc grzejników na poddaszu ok 10kW. Moja rurka ma fi 20 a znajomy powiedział, że powinno się ją wymienić na większą bo przy takiej średnicy grzejniki nie osiągną właściwej mocy i w duże mrozy grzejniki będa ledwo ciepłe. Dodam tylko, że będe grzała piecem kondensacyjnym.


Nie wiem co to za rurka fi 20 domyślam się ze plastik zgrzewany PP jeśli tak to za mała średnica ale jeśli jest to miedz 22 mm to wszystko Ok.

niezły
05-01-2010, 11:06
Witam,

Hydraulik nie spuścił mi wody z części instalacji CO woda w dwóch kaloryfeach drabinkowych zamarzła powodując ich uszkodzenie grzejniki do wywalenia. Mam obawy czy pozostała część instalacji z Wavin Tigris Alupex nadaje się do uzytku.
Mam nastepujące pytanie.Czy test ciśnieniowy tej instalacji wystarczy aby to stwiedzić z całą pewnością? czy należałoby jednak wymienić cała instalację?

Z góry dziekuję za odp

Pozdrawiam


No co mam napisać jest żle test szczelności potwierdzi tylko czy instalacja jest szczelna ale nic nie powie na temat ewentualnych uszkodzeń związanych z drzym wzrostem objętości lodu w rurach i złączkach Piszesz że instalacja jest zrobiona z ale/pexa wkładka aluminiowa w rurze to tez metal i może wyglądać jak ten grzejnik ale nie musi najlepiej będzie jeśli Sam to sprawdzisz jeśli wszystko masz zakryte to w jednym miejscu musisz odkuć rurę i ją obejrzeć a najlepiej jeśli nawet ją przetniesz jeśli wygląda bobrze i próba pomyślna to chyba możesz spać spokojnie ale jeśli rura jest rozdęta to według mnie jest uszkodzona
Musisz obejrzeć instalację jeśli są ślady wybrzuszeń to instalacja mimo szczelności uszkodzona

justkaaa
05-01-2010, 11:23
Mam prośbe do speca od hydrauliki. Kilka dni temu na budowie był znajomy, który trochę się zna na hydraulice i miał zastrzeżenia do średnicy głównej rurki odchodzącej od kotła a zasilającej grzejniki na poddaszu. Na poddaszu będe miała łacznie 7 grzejników ( w tym 1 drabinka łazienkowa) i podłogówke w łazience. Łaczna moc grzejników na poddaszu ok 10kW. Moja rurka ma fi 20 a znajomy powiedział, że powinno się ją wymienić na większą bo przy takiej średnicy grzejniki nie osiągną właściwej mocy i w duże mrozy grzejniki będa ledwo ciepłe. Dodam tylko, że będe grzała piecem kondensacyjnym.


Nie wiem co to za rurka fi 20 domyślam się ze plastik zgrzewany PP jeśli tak to za mała średnica ale jeśli jest to miedz 22 mm to wszystko Ok.
Włąśnie jest to instalacja w plastiku. Wielkie dzięki za info.
Pozdrawiam

rudolfo78
05-01-2010, 19:42
No co mam napisać jest żle test szczelności potwierdzi tylko czy instalacja jest szczelna ale nic nie powie na temat ewentualnych uszkodzeń związanych z drzym wzrostem objętości lodu w rurach i złączkach Piszesz że instalacja jest zrobiona z ale/pexa wkładka aluminiowa w rurze to tez metal i może wyglądać jak ten grzejnik ale nie musi najlepiej będzie jeśli Sam to sprawdzisz jeśli wszystko masz zakryte to w jednym miejscu musisz odkuć rurę i ją obejrzeć a najlepiej jeśli nawet ją przetniesz jeśli wygląda bobrze i próba pomyślna to chyba możesz spać spokojnie ale jeśli rura jest rozdęta to według mnie jest uszkodzona
Musisz obejrzeć instalację jeśli są ślady wybrzuszeń to instalacja mimo szczelności uszkodzona

To właśnie chciałem wiedzieć. Instalacja nie jest jeszcze zalana wylewkami ani zatynkowana, alupexy idą w izolacji termicznej? Jutro będę to oglądał z hydraulikiem, który dał d... i ma to naprawić na swój koszt. Będę go naciskał na wymianę całej instalacji ewentualnie oświadczenie, że instalacja jest dobra i w razie czego pokrywa koszty całego remontu.

Dzieki za info

niezły
05-01-2010, 21:11
A co powiecie na taką podłogówke
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/2/fh/hf/anfc/iiB7ejiR2AIjjeSe5B.jpg

nitubaga
05-01-2010, 22:28
...ooooooooooo ja bym się na taką pisała :o :P


i jak jeszcze będa ze dwie takie zimy jak w tym i w ubiegłym roku to nie wiem czy się kurde nie szarpnę :P

niezły
05-01-2010, 22:53
Jest to trochę dziwne ogrzewanie ponieważ wpięte w centralne ogrzewanie ( jak by nie było dom hydraulika) i wbrew pozorom nie jest wcale takie drogie w utrzymaniu W moim domu mam kilka dziwnych patentów

edde
05-01-2010, 23:35
ale, ale :wink:
czyżby pod samą bramą jednak śnieg :o :wink:
ktoś tu do roboty się nie przyłożył :wink:

niezły
05-01-2010, 23:39
Jak dłużej popracuje to przy bramie tez zniknie Trochę żałuje że nie zrobiłem na całości mam przecież kociołek na wszystko

ewajacek
06-01-2010, 08:32
witaj Niezły
Mam nietypowe pytanie, co sądzisz o wypełnieniu instalacji C.O. olejem zamiast wodą.

Pozdrawiam Jacek

niezły
06-01-2010, 12:54
witaj Niezły
Mam nietypowe pytanie, co sądzisz o wypełnieniu instalacji C.O. olejem zamiast wodą.

Pozdrawiam Jacek

NIE


po co chcesz napełniać instalację grzewczą olejem podejrzewam że w ten sposób chcesz ochronić ją przed mrozem ale olej nie nadaje się do niektórych materiałów użytych do wykonania instalacji takich jak zwykła pompa do co i niektóre uszczelnienia gumowe, z własnego doświadczenia dużo większy problem z uszczelnieniem takiej instalacji na śrubunkach a i grzejniki powinny być większe niż w przypadku gdy czynnikiem jest woda
No dobrze załóżmy że mimo wszystko wlałeś olej a co z instalacją wody użytkowej
Jeśli chcesz mieć instalację grzewczą odporną na mrozy to są odpowiednie płyny do tego np. Boryszew robi coś takiego w cenie podobnej do borygo

prohan
06-01-2010, 13:28
pytanie brzmi pex/al/pex czy miedź do c.o.? w okolicy instalatorzy tylko miedź bo nie będą robić. czy pex jest, aż tak kiepsk?i

out
06-01-2010, 14:10
prohan

pytanie brzmi pex/al/pex czy miedź do c.o.? w okolicy instalatorzy tylko miedź bo nie będą robić. czy pex jest, aż tak kiepsk?i

nie nie jest, poszukaj innych instalatorów a co więcej w niektórych przypadkach jest o wiele lepszy :D



niezły
kilka postów wcześniej piszesz o pojemności zładu bufora. Zgadzam się z tobą, że ogólnie czym większy bufor tym lepszy ale, żeby dawać aż 60l na 1kW mocy kotła to czy czasem nie za dużo ?

ewajacek
06-01-2010, 14:38
NIE


po co chcesz napełniać instalację grzewczą olejem podejrzewam że w ten sposób chcesz ochronić ją przed mrozem ale olej nie nadaje się do niektórych materiałów użytych do wykonania instalacji takich jak zwykła pompa do co i niektóre uszczelnienia gumowe, z własnego doświadczenia dużo większy problem z uszczelnieniem takiej instalacji na śrubunkach a i grzejniki powinny być większe niż w przypadku gdy czynnikiem jest woda
No dobrze załóżmy że mimo wszystko wlałeś olej a co z instalacją wody użytkowej
Jeśli chcesz mieć instalację grzewczą odporną na mrozy to są odpowiednie płyny do tego np. Boryszew robi coś takiego w cenie podobnej do borygo

To było tylko teoretyczne założenie, potwierdziłeś moje przypuszczenia odnośnie szczelności i samej pracy pomp. Dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam Jacek

niezły
06-01-2010, 21:28
pytanie brzmi pex/al/pex czy miedź do c.o.? w okolicy instalatorzy tylko miedź bo nie będą robić. czy pex jest, aż tak kiepsk?i


Alu pex jest równie dobrym materiałem co miedz a nawet lepszym bo tańszym, szybszym i lżejszym w montażu
Oba mają swoje wady i zalety miedz głównie do instalacji z kotłem na opał stały 90 % instalacji jakie wykonałem to był alu pex

niezły
06-01-2010, 21:36
A co powiecie na taką podłogówke
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/2/fh/hf/anfc/iiB7ejiR2AIjjeSe5B.jpg

Mamy właśnie śnieżycę na Podlasiu i po raz kolejny z nie ukrywana przyjemnością uruchomiłem swoją podłogówkę

krk women
06-01-2010, 21:54
Witam.
Mam zakupiony cały system solarny ,który czeka na montaż i doczekać sie nie może. W związku z tym mam pytanie -jakie są koszty montażu???( podłączenie 2 szt solarów na dachu i odpalenia całego systemu w kotłowni) - Piec vaillanta i zasobnik juz ogrzewaja dom od tamtego roku.Instalacja pod solary tez jest wykonana. Brak tylko systemu solaarnego do ogrzewania wody.
Nasz hydraulik nie ma ciagle czasu więc szukamy kogos innego i nie wiemy jakie sa ceny bo umówiona kwota była wliczona w kompleksowa instalacje całego domu-a zreszta jest to cena sprzed roku.
Pozdrawiam :wink:

edde
06-01-2010, 22:11
A co powiecie na taką podłogówke
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/2/fh/hf/anfc/iiB7ejiR2AIjjeSe5B.jpg

Mamy właśnie śnieżycę na Podlasiu i po raz kolejny z nie ukrywana przyjemnością uruchomiłem swoją podłogówkę

no to dawaj fotę ile śniegu w Siemiatyczach i jak przy tym sprawność układu wygląda :wink:

retrofood
06-01-2010, 22:24
http://img.interia.pl/rozrywka/nimg/Seks_2000951.jpg

niezły
07-01-2010, 20:53
Witam.
Mam zakupiony cały system solarny ,który czeka na montaż i doczekać sie nie może. W związku z tym mam pytanie -jakie są koszty montażu???( podłączenie 2 szt solarów na dachu i odpalenia całego systemu w kotłowni) - Piec vaillanta i zasobnik juz ogrzewaja dom od tamtego roku.Instalacja pod solary tez jest wykonana. Brak tylko systemu solaarnego do ogrzewania wody.
Nasz hydraulik nie ma ciagle czasu więc szukamy kogos innego i nie wiemy jakie sa ceny bo umówiona kwota była wliczona w kompleksowa instalacje całego domu-a zreszta jest to cena sprzed roku.
Pozdrawiam :wink:

Niestety w kwestii cen za usługę nie mogę pomóc bo wiadomo każdy różnie to kalkuluje

niezły
07-01-2010, 20:58
A co powiecie na taką podłogówke
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/2/fh/hf/anfc/iiB7ejiR2AIjjeSe5B.jpg

Mamy właśnie śnieżycę na Podlasiu i po raz kolejny z nie ukrywana przyjemnością uruchomiłem swoją podłogówkę

no to dawaj fotę ile śniegu w Siemiatyczach i jak przy tym sprawność układu wygląda :wink:

Śniegu napadało z 20 cm a jeśli chodzi o sprawność to jak włączę w momencie gdy zacznie padać wieczorem to do rana mam czysto Błędem jest roztapianie śniegu zleżałego i uruchamianie przy mrozach powyżej kilkunastu stopni

chester633
09-01-2010, 20:35
Niezły ,
jesteśmy na etapie wyboru pieca do co i cwu-piec na paliwo stałe.Mała kotłownia od komina gdzie wchodzi czopuch do ściany przeciwległej mamy 1.45 cm.Dom z porothermu + 12cm styropianu,podłoga 15 cm styropianu,poddasze użytkowe 25cm wełny,okna pięcio komorowe-zapotrzebowanie budynku na ciepło to ok.8 kW.Nasze typy ze względu na wymiary to- Per Eko KSW PLUS/2P 12KW ,PER EKO KSX 13 KW,VIADRUS 26U,ENKA P+,DEFRO 10 KW.

Prosimy o poradę-mamy problem z wyborem pieca. :-?

Deshroom
11-01-2010, 11:28
Mam prośbę o rade.

Postanowiłem oderwać się od innych moich zainteresowań i zrobić instalacje wodociągową w domku drewnianym na działce. nie znam się na tym, ale trochę poczytałem, instalacja jest nie duża mam zgrzewarkę i będę zgrzewał choćby rok :wink:
ogólne pojęcie mam ale praktyki zero, nie chodzi o oszczędność ale o wyzwanie .. dam rade.

ogólnie mam podłączyć hydrofor Gardena 5000/5 Inox z łazienką oddaloną o 3metry a tam rezerwuar, umywalke, kabine prysznicową i zlew w kuchni plus gdzies wyjscie na kran do podlewania. odpływy kanalizacyjne mam właściwie zrobione bo mam zrobione 3 spusty w podłodze które idą do szamba.

chodzi mi o rozdzielenie czy powinienem dzielić 1" z hydrofora na 2 x 3/4" w łazience i jedna rozprowadzać wodę zimną a drugą do termy (zbiornik 50l) czy mogę jedną i do termy i rozprowadzić całą zimną ?

nie chce mieć spadków ciśnienia a nie chce tez ciągnąc dodatkowej rury przez całą łazienkę do termy.

planowałem 1" do łazienki tam 2 x 3/4" i z jednej doprowadzać 1/2" do kranów a drugą do termy i potem z termy też 3/4" i nią rozprowadzać ciepła do kranów 1/2"

nie wiem też gdzie najlepiej wyprowadzić kran do podłączenia węża ogrodowego ( z której rury żeby ciśnienie było dobre).

będę wdzięczny za wszelkie rady oprócz "daj to fachowcowi" chce sie tego nauczyć i mam dobrą okazje

Ray23
11-01-2010, 13:09
Mam pytanko odnosnie ustawien kotla MC25

Mam taki kociol plus plus zbiornik 400 l na ciepla wode - solary w przyszlosci.
Kociol ogrzewa 270 m2 po podlodze ( ok 230 uzytkowej)

W tym jest ok 150 m2 podlogowki i reszta grzejniki ( w lazienkach jest i podlogowka i grzejniki)

Zauwazylem ze temperatura kotla gdy sie wlacza dochodzi do okolo 80 stopni.
Mam dwa ogiegi jeden na podlogowke a drugi na grzejniki ( A i B )
Czujnik temperatury ( konsola ) jest na dole Teraz mam ustawiona B - podlogowka na 23 stopnie i A - grzejniki na 20 stopnie .
W jaki sposob piec kontroluje prace grzejnikow ?
Czy musze ustawic termostaty na 3 ( 20 stopnie ) czy na full ?
Dla uzupelnienia dodam ze mam czujnik pogodowy .

Mam tez pyanie co dla kotla jest priorytetm obieg A - grzejniki czy B podlogowka ?

prohan
12-01-2010, 16:47
hydraulik powiedział, że jeśli dam większe grzejniki to spadnie zużycie gazu. co wy na to?

chester633
12-01-2010, 19:49
:o :o :o

niezły
14-01-2010, 17:49
Niezły ,
jesteśmy na etapie wyboru pieca do co i cwu-piec na paliwo stałe.Mała kotłownia od komina gdzie wchodzi czopuch do ściany przeciwległej mamy 1.45 cm.Dom z porothermu + 12cm styropianu,podłoga 15 cm styropianu,poddasze użytkowe 25cm wełny,okna pięcio komorowe-zapotrzebowanie budynku na ciepło to ok.8 kW.Nasze typy ze względu na wymiary to- Per Eko KSW PLUS/2P 12KW ,PER EKO KSX 13 KW,VIADRUS 26U,ENKA P+,DEFRO 10 KW.

Prosimy o poradę-mamy problem z wyborem pieca. :-?


Z tych co podałeś to stawiam na pierwsze dwa i jeszcze dorzucam Kociołki firmy Zębiec
Jeśli nie wiesz ci wybrać to może zwróć uwagę na szczegóły takie jak fizyczna ( zmierzona ) wielkość komory załadunkowej i praktyczny dostęp do czyszczenia

chester633
14-01-2010, 20:26
Niezły,dzięki Wybrałem PerEko tylko jeden z nich ma:górne spalanie z wydłużonym obiegiem spalin ze sterownikiem i wentylatorem
drugi:górne spalanie z wydłużonym obiegiem spalin ze sterownikiem i wentylatorem oraz obsługą 2 pomp :-? :( o jakie pompy chodzi-jestem laikiem w tym temacie :oops:

step26
16-01-2010, 21:20
moje CO to miedziane rury, a CWU to wavinowski plastik
i zastanawiam sie czy dac otuline na te wszystkie rury, aby sie nie wychladzaly zbyt szybko i aby zaoszczedzic na opale

niezły
17-01-2010, 16:13
Po raz kolejny zachęcam do zapoznania się t najnowszym wydaniem MI aktualny numer może być szczególnie ciekawy ze względu na ranking kotłów na opał stały

http://www.instalator.pl/

niezły
17-01-2010, 20:37
Podał bym kolejny link do strony ale regulamin tego zabrania, jest to moja strona ostatnio bardzo zmieniona dodałem bardzo dużo nowych zdjęć z wykonanych instalacji jak też związanych z moja drugą pasją jaką jest fotografia W najbliższym czasie pojawią się następne fotki
Adres strony jest w stopce

Zapraszam

chester633
17-01-2010, 21:04
Dzięki,trochę mi rozjaśniłeś umysł 8) .

niezły
17-01-2010, 23:10
Mam prośbę o rade.

Postanowiłem oderwać się od innych moich zainteresowań i zrobić instalacje wodociągową w domku drewnianym na działce. nie znam się na tym, ale trochę poczytałem, instalacja jest nie duża mam zgrzewarkę i będę zgrzewał choćby rok :wink:
ogólne pojęcie mam ale praktyki zero, nie chodzi o oszczędność ale o wyzwanie .. dam rade.

ogólnie mam podłączyć hydrofor Gardena 5000/5 Inox z łazienką oddaloną o 3metry a tam rezerwuar, umywalke, kabine prysznicową i zlew w kuchni plus gdzies wyjscie na kran do podlewania. odpływy kanalizacyjne mam właściwie zrobione bo mam zrobione 3 spusty w podłodze które idą do szamba.

chodzi mi o rozdzielenie czy powinienem dzielić 1" z hydrofora na 2 x 3/4" w łazience i jedna rozprowadzać wodę zimną a drugą do termy (zbiornik 50l) czy mogę jedną i do termy i rozprowadzić całą zimną ?

nie chce mieć spadków ciśnienia a nie chce tez ciągnąc dodatkowej rury przez całą łazienkę do termy.

planowałem 1" do łazienki tam 2 x 3/4" i z jednej doprowadzać 1/2" do kranów a drugą do termy i potem z termy też 3/4" i nią rozprowadzać ciepła do kranów 1/2"

nie wiem też gdzie najlepiej wyprowadzić kran do podłączenia węża ogrodowego ( z której rury żeby ciśnienie było dobre).

będę wdzięczny za wszelkie rady oprócz "daj to fachowcowi" chce sie tego nauczyć i mam dobrą okazje

No pewnie że dasz radę
Na początek mała zmiana nazewnictwa średnic jeśli ma to być materiał zgrzewany to są inne średnicę Z hydroforu wyjdziesz rura 25 i ta dojdziesz zarówno do bojlera jak i pod każdy odbiornik wody odejścia od główniej rury do odbiornika wody wykonaj rura 20 o rurach średnicy 16 zapomnij to że są w handlu to nie znaczy że powinno się je używać
Rozumiem że między hydroforem a instalacją będzie reduktor ciśnienia Zawór czerpalny musisz wciąć między hydroforem a reduktorem ( ciśnienie wody do ogrodu nie powinno być redukowane) Rura do zaworu czerpalnego 25 lub 20 to zależy od wydajności pompy zapotrzebowania na wodę i odległości od hydroforu ( lepiej 25)
Do zgrzewania kup koniecznie fabrycznie nowe kamienie

step26
18-01-2010, 20:08
ranking kotłów na opał stały
http://www.instalator.pl/

trochę ten ranking nie jest obiektywny coś mi się tak wydaje
no bo dlaczego nie ma w nim mowy o kotłach reco, które to produkuję MCI Sp. z o. o. z Cieszyna, a są to dobre żeliwne kotły na paliwo stałe :roll:

1950
18-01-2010, 20:25
poczytaj dobrze,
to są artykuły sponsorowane

step26
18-01-2010, 21:06
to są artykuły sponsorowane

a jak tak to zwracam honor, moja nieuwaga!

niezły
19-01-2010, 21:53
Trochę mi się nudziło zrobiłem więc schemat mojej kotłowni, opis wkrótce

http://fotoforum.gazeta.pl/photo/2/fh/hf/anfc/49VyRsqxe9cfD25zmB.jpg

a tu lepiej widac

http://fotoforum.gazeta.pl/photo/2/fh/hf/anfc/KAAPgXMy3jqXHnkUCX.jpg

niezły
21-01-2010, 21:35
moje CO to miedziane rury, a CWU to wavinowski plastik
i zastanawiam sie czy dac otuline na te wszystkie rury, aby sie nie wychladzaly zbyt szybko i aby zaoszczedzic na opale


Jest zasada że wszystkie rury transportujące ciepło powinny być ocieplone od grzania mamy grzejniki

niezły
24-01-2010, 20:25
Niezły,dzięki Wybrałem PerEko tylko jeden z nich ma:górne spalanie z wydłużonym obiegiem spalin ze sterownikiem i wentylatorem
drugi:górne spalanie z wydłużonym obiegiem spalin ze sterownikiem i wentylatorem oraz obsługą 2 pomp :-? :( o jakie pompy chodzi-jestem laikiem w tym temacie :oops:



Prawdopodobnie chodzi o pompkę do centralnego i do ładowania zasobnika cwu ale może też być do co i druga do podłogówki ale to mniej prawdopodobne odpowiedz jest w instrukcji

JurekM
24-01-2010, 21:05
Witam!
Takie amatorskie pytanie.
W czasie wykonywania fundamentów (przez firmę) można samemu założyć kanalizację i odpływy? Czy to jest trudne?
Czy może lepiej wziąść hydraulika do tego?
Wiem, że trzeba zrobić przepusty:
1. powietrze do kominka
2. Kanalizacja (rozłożenie do punktów i wyjście do POŚ)
3. Woda
4. Wejście prądu
5. Inne do sterowania bramy, oświetlenia ogródka i domu z zewnątrz
Pozdrawiam i dziękuję za pomoc

niezły
25-01-2010, 19:57
Witam!
Takie amatorskie pytanie.
W czasie wykonywania fundamentów (przez firmę) można samemu założyć kanalizację i odpływy? Czy to jest trudne?
Czy może lepiej wziąść hydraulika do tego?
Wiem, że trzeba zrobić przepusty:
1. powietrze do kominka
2. Kanalizacja (rozłożenie do punktów i wyjście do POŚ)
3. Woda
4. Wejście prądu
5. Inne do sterowania bramy, oświetlenia ogródka i domu z zewnątrz
Pozdrawiam i dziękuję za pomoc


Jeśli posiadasz odpowiednią wiedzę to można to wykonać samemu ale lepiej do tego zatrudnić fachowców

JurekM
26-01-2010, 09:35
Witam!
Takie amatorskie pytanie.
W czasie wykonywania fundamentów (przez firmę) można samemu założyć kanalizację i odpływy? Czy to jest trudne?
Czy może lepiej wziąść hydraulika do tego?
Wiem, że trzeba zrobić przepusty:
1. powietrze do kominka
2. Kanalizacja (rozłożenie do punktów i wyjście do POŚ)
3. Woda
4. Wejście prądu
5. Inne do sterowania bramy, oświetlenia ogródka i domu z zewnątrz
Pozdrawiam i dziękuję za pomoc

Jeśli posiadasz odpowiednią wiedzę to można to wykonać samemu ale lepiej do tego zatrudnić fachowców
A ile może kosztować u fachowca położenie w fundamentach głównej rury kanalizacyjnej oraz odprowadzeń od niej do 4-5 punktów i do jednego pionu?

niezły
28-01-2010, 22:14
Witam!
Takie amatorskie pytanie.
W czasie wykonywania fundamentów (przez firmę) można samemu założyć kanalizację i odpływy? Czy to jest trudne?
Czy może lepiej wziąść hydraulika do tego?
Wiem, że trzeba zrobić przepusty:
1. powietrze do kominka
2. Kanalizacja (rozłożenie do punktów i wyjście do POŚ)
3. Woda
4. Wejście prądu
5. Inne do sterowania bramy, oświetlenia ogródka i domu z zewnątrz
Pozdrawiam i dziękuję za pomoc

Jeśli posiadasz odpowiednią wiedzę to można to wykonać samemu ale lepiej do tego zatrudnić fachowców
A ile może kosztować u fachowca położenie w fundamentach głównej rury kanalizacyjnej oraz odprowadzeń od niej do 4-5 punktów i do jednego pionu?


Zrobienie kanalizacji stanu zero z wyjściami do wody i takie tam to robota na dzień dla dwóch osób

Tomi78__
31-01-2010, 17:48
Witam
Czy takie urzadzenie sprawdzi sie w domku z urz. podd. pow podlogi 90m2 na dole 4 petle podlogowki, na gorze 3 grzejniki plytowe, i jeden lazienkowy + podlogowka w malej lazience, kociol na paliwo stale. Poradzcie prosze jak taki uklad najlepiej zrobic?http://lh4.ggpht.com/_WsUaz2MV0oU/S2WzAHA-a3I/AAAAAAAAAYs/58xQREpot-U/2w1_artykul2d.jpg
http://allegro.pl/item878922782_teceflex_dwufunkcyjny_rozdzielacz_do _ogrzewania.html