PDA

Zobacz pełną wersję : Hydraulik do usług



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 [8]

niezły
31-01-2010, 19:38
Witam
Czy takie urzadzenie sprawdzi sie w domku z urz. podd. pow podlogi 90m2 na dole 4 petle podlogowki, na gorze 3 grzejniki plytowe, i jeden lazienkowy + podlogowka w malej lazience, kociol na paliwo stale. Poradzcie prosze jak taki uklad najlepiej zrobic?http://lh4.ggpht.com/_WsUaz2MV0oU/S2WzAHA-a3I/AAAAAAAAAYs/58xQREpot-U/2w1_artykul2d.jpg
http://allegro.pl/item878922782_teceflex_dwufunkcyjny_rozdzielacz_do _ogrzewania.html


Jaka będzie powierzchnia podłogówki na parterze czym wykończona i w jakich pomieszczeniach i dokładniej jaki kociołek zwykły czy z podajnikiem

Tomi78__
31-01-2010, 20:11
Podlogowki ok 45m2 salon, hall, i kuchnia pod panelami, lazienka wiatrolap plytki na gorze tylko kaloryfery i podlogowka w lazience 5,5m2, kociol na pelet z podajnikiem i z buforem 750dm3
kotlownia w piwnicy, salon bedzie mial 23m2 z przeszkleniem do ziemi o szerokosci 3m, czy jedna czy dwie petle podlogowki w nim?

i prosze opisz swoja kotlownie (szkic) :)

StaryMidas
01-02-2010, 09:18
Niezły, czy mógłbyś rzucić okiem na ten schemat?

Dom nieocieplony, na razie 86m2, docelowo 150m2, tylko parter.
Czy przekroje rur są ok? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/294be89ce322e075.html


Pozdrawiam,
Paweł

ewajacek
01-02-2010, 12:01
Witaj
Mam skromne pytanie ponieważ już dostaję kręćka od przeglądania witryn internetowych i rozczytywania polemik na temat wyższości "siekiery nad toporkiem" :D Mianowicie nigdzie nie mogę znaleźć konkretnej żetelnej informacji (schematu) instalacji gdzie będzie połączony kocioł na paliwa stałe z podajnikiem z instalacją grzejnikową, podłogową i zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Czyli połączenie układu otwartego z zamkniętym. Zazwyczaj schematy które widziałem na stronach internetowych to schematy albo z solarami albo z połączenie dwóch źródeł ciepła np. kominka lub pieca gazowego. Chciałbym mieć pewność że podczas instalacji mojego kotła nie zostaną popełnione jakieś poważne błędy.
Dom 176m2 suporex 24 + 15 cm styropian, podłoga 15 cm styropian, poddasze wełna 25cm.
Piętro grzejniki w czterech pokojach i łazience plus mała pętla
Parter grzejniki w dwóch pokojach plus trzy pętle razem ok 30m2
Kocioł z podajnikiem Granpal Eko 15KW zasobnik C.U.W 120l z płaszczem.
W kotłowni jest wwiercona studnia niestety rura jest cienka max 90 przez co wymusza to na mnie instalację drogiej pompy Grundfosa (mój błąd) lub hydrofor ze ziornikiem ciśnieniowym.

Pozdrawiam

edde
01-02-2010, 13:07
Witaj
Mam skromne pytanie ponieważ już dostaję kręćka od przeglądania witryn internetowych i rozczytywania polemik na temat wyższości "siekiery nad toporkiem" :D Mianowicie nigdzie nie mogę znaleźć konkretnej żetelnej informacji (schematu) instalacji gdzie będzie połączony kocioł na paliwa stałe z podajnikiem z instalacją grzejnikową, podłogową i zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Czyli połączenie układu otwartego z zamkniętym. Zazwyczaj schematy które widziałem na stronach internetowych to schematy albo z solarami albo z połączenie dwóch źródeł ciepła np. kominka lub pieca gazowego. Chciałbym mieć pewność że podczas instalacji mojego kotła nie zostaną popełnione jakieś poważne błędy.
Dom 176m2 suporex 24 + 15 cm styropian, podłoga 15 cm styropian, poddasze wełna 25cm.
Piętro grzejniki w czterech pokojach i łazience plus mała pętla
Parter grzejniki w dwóch pokojach plus trzy pętle razem ok 30m2
Kocioł z podajnikiem Granpal Eko 15KW zasobnik C.U.W 120l z płaszczem.
W kotłowni jest wwiercona studnia niestety rura jest cienka max 90 przez co wymusza to na mnie instalację drogiej pompy Grundfosa (mój błąd) lub hydrofor ze ziornikiem ciśnieniowym.

Pozdrawiam

a dlaczego koniecznie połączenie otwartego z zamkniętym? nie może być w otwartym? chyba nie masz tam urządzeń wymagających zamkniętego układu?
jeżeli koniecznie łączyć chcesz to przez np. wymiennik płytowy czy bufor

Robroy
01-02-2010, 14:15
Witam Wszystkich
Mam piec na paliwo stałe Ling Duo 25kw, zawór cztero drgowy z siłownikiem, za zaworem trzy obiegi grzewcze(podłogówka,grzejniki i garaż, na każdy obwód osobna pompka). Jak sterować napędem zaworu jakiego urządzenia do tego użyć? Elektronika pieca steruje zaworem tylko wtedy gdy w pomieszczeniu temperatura spadnie poniżej zadanej(otwiera zawór) Ja potrzebuje aby zawór chronił piec czyli jak wpada woda z obiegu np garażu i ma 10 stopni to aby zawór się przymknąl (podmieszał)tak aby woda na powrocie kotła miała min 39 stopni. Proszę o radę

ewajacek
01-02-2010, 20:49
edde
a dlaczego koniecznie połączenie otwartego z zamkniętym? nie może być w otwartym? chyba nie masz tam urządzeń wymagających zamkniętego układu?
jeżeli koniecznie łączyć chcesz to przez np. wymiennik płytowy czy bufor

i właśnie o tym napisałem, nie jestem specem i jak sobie takich postów poczytam to może się w głowie zakręcić.
Czytałem, że podłogówka powinna pracować w układzie zamkniętym :roll:
Jeden mówi tak, drugi inaczej, a ja poprostu chciałym to zrobić dobrze, możliwie najmniejszymi kosztami. Mój spec od podłączenia kotła wspominał właśnie o rozdzieleniu układów przy pomocy zestawów wymiennikowo pompowych i w związku z tym chciałem potwierdzić jak to jest. Poza tym jak wcześniej wspomniałem chciałbym zobaczyć taki schemat, żeby wiedzieć co i jak.
Pozdrawiam Jacek

edde
02-02-2010, 12:17
podłogówka nie musi pracować w układzie zamkniętym, a taniej i prościej jest wykonać cała instalację w jednym typie czy to zamkniętym czy otwartym, zapytaj swego speca ile kosztują te jego grupy wymiennikowo-pompowe i co tak naprawdę Ci dadzą, poza prawdopodobnie łatwiejszym odpowietrzeniem podłogówki, chyba nic...
bufor ma tę zaletę ze potrafi kumulować ciepło z kotła np. na paliwo stałe, zwiększając komfort użytkowania (palisz raz na jakiś czas a nie non stop), do tego może spinać jednocześnie kilka źródeł ciepła (kocioł, kominek, solary itp) ale czy jest sens go stosowanie przy kotle z podajnikiem? raczej nie, w Twoim przypadku, prostej zdaje się instalacji, ja chyba zdecydowałbym się na układ otwarty

emild
09-02-2010, 15:12
ja mam bardziej trywialne pytanie: jak podłączyć/napełnić wodą/ grzejnik.
Cała instalacja działa już od pewnego czasu, odłączony był na czas malowania. Nie chciałbym już zawracać d.py sąsiadowi.
Mam:
-piecyk dwu funkcyjny Ciao II Beretta
w instrukcji znalazłem fragment:
http://img695.imageshack.us/img695/8350/pict0003t.jpg
czy jest na temat?. Jest tu fragment:"upewnić się, że zawór wejścia zimnej wody jest otwarty"-chodzi o zawór w mieszkaniu? Chyba nie w piecyku?
- do czego są poniższe zawory"?" w tych rurkach na ampule /to są rurki z podłogi do grzejnika/:
http://img715.imageshack.us/img715/240/pict0001n.jpg
dlaczego są 2 rurki? wpływ - odpływ?
chodzi mi o czynności od początku do końca do podłaczenia grzejnika. :oops:

coś forum obcięło zdjęcia :-?

Terry
10-02-2010, 20:07
Witam. Dostaliśmy wycenę od hydraulika i twierdzi on, że można ograniczyć koszty materiałów do podłogówki używając rur z tworzywa sztucznego zamiast miedzianych. Pytanie jest czy warto i czy różnica w cenie jest rzeczywiście tak duża?

Tomi78__
10-02-2010, 21:39
Chyba rury od mrozu pekaja, bo nasz Pan hydraulik nie pokazuje sie prawie 2 tygodnie - tyle ma pewnie roboty :P

niezły
12-02-2010, 19:12
Podlogowki ok 45m2 salon, hall, i kuchnia pod panelami, lazienka wiatrolap plytki na gorze tylko kaloryfery i podlogowka w lazience 5,5m2, kociol na pelet z podajnikiem i z buforem 750dm3
kotlownia w piwnicy, salon bedzie mial 23m2 z przeszkleniem do ziemi o szerokosci 3m, czy jedna czy dwie petle podlogowki w nim?

i prosze opisz swoja kotlownie (szkic) :)

Dwa obiegi w salonie choćby po to by wszystkie obiegi były podobnej długości

opis kotłowni gotowy

niezły
12-02-2010, 19:30
Niezły, czy mógłbyś rzucić okiem na ten schemat?

Dom nieocieplony, na razie 86m2, docelowo 150m2, tylko parter.
Czy przekroje rur są ok? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/294be89ce322e075.html


Pozdrawiam,
Paweł


Wygląda dobrze choć ja osobiście nie jestem zwolennikiem zaworów 4 drogowych wolę 3 drogowe ale radzę by na wyjściu takiego zaworu zamontować termometr
Generalnie zawsze radzę montować termometry na wyjściu każdego zaworu mieszającego

niezły
12-02-2010, 19:36
Witaj
Mam skromne pytanie ponieważ już dostaję kręćka od przeglądania witryn internetowych i rozczytywania polemik na temat wyższości "siekiery nad toporkiem" :D Mianowicie nigdzie nie mogę znaleźć konkretnej żetelnej informacji (schematu) instalacji gdzie będzie połączony kocioł na paliwa stałe z podajnikiem z instalacją grzejnikową, podłogową i zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Czyli połączenie układu otwartego z zamkniętym. Zazwyczaj schematy które widziałem na stronach internetowych to schematy albo z solarami albo z połączenie dwóch źródeł ciepła np. kominka lub pieca gazowego. Chciałbym mieć pewność że podczas instalacji mojego kotła nie zostaną popełnione jakieś poważne błędy.
Dom 176m2 suporex 24 + 15 cm styropian, podłoga 15 cm styropian, poddasze wełna 25cm.
Piętro grzejniki w czterech pokojach i łazience plus mała pętla
Parter grzejniki w dwóch pokojach plus trzy pętle razem ok 30m2
Kocioł z podajnikiem Granpal Eko 15KW zasobnik C.U.W 120l z płaszczem.
W kotłowni jest wwiercona studnia niestety rura jest cienka max 90 przez co wymusza to na mnie instalację drogiej pompy Grundfosa (mój błąd) lub hydrofor ze ziornikiem ciśnieniowym.

Pozdrawiam


Pomyślę nad tym może sam taki schemat zrobię choć jest on bardzo prosty

Tomi78__
12-02-2010, 19:38
A gdzie ten opis bo slepy jestem i nie wiedze:P

emild
12-02-2010, 19:41
musze dalej prosic o podpowiedz:
-zamontowałem ten grzejniik
-odkręciłem ampulem te 2 zawory w rurkach z podłogi, przy odkręcaniu prawej-troche jakby zasyczało w grzejniku, tylko stosunkowo krótko - woda się napełniała?
-spadło ciśnienie w piecyku-podniosłem je
-odpowietrzyłem grzejnik
-zakreciłem te dwa zawory ampulem
-nastawiłem grzejnik na 5 i jest dalej zimny

co zrobiłem źle? nie chcialbym rozsadzić instalacji...

PS czy po zamontowaniu zawory w obydwu rurkach powinny być otwarte?

niezły
12-02-2010, 19:41
Witaj
Mam skromne pytanie ponieważ już dostaję kręćka od przeglądania witryn internetowych i rozczytywania polemik na temat wyższości "siekiery nad toporkiem" :D Mianowicie nigdzie nie mogę znaleźć konkretnej żetelnej informacji (schematu) instalacji gdzie będzie połączony kocioł na paliwa stałe z podajnikiem z instalacją grzejnikową, podłogową i zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Czyli połączenie układu otwartego z zamkniętym. Zazwyczaj schematy które widziałem na stronach internetowych to schematy albo z solarami albo z połączenie dwóch źródeł ciepła np. kominka lub pieca gazowego. Chciałbym mieć pewność że podczas instalacji mojego kotła nie zostaną popełnione jakieś poważne błędy.
Dom 176m2 suporex 24 + 15 cm styropian, podłoga 15 cm styropian, poddasze wełna 25cm.
Piętro grzejniki w czterech pokojach i łazience plus mała pętla
Parter grzejniki w dwóch pokojach plus trzy pętle razem ok 30m2
Kocioł z podajnikiem Granpal Eko 15KW zasobnik C.U.W 120l z płaszczem.
W kotłowni jest wwiercona studnia niestety rura jest cienka max 90 przez co wymusza to na mnie instalację drogiej pompy Grundfosa (mój błąd) lub hydrofor ze ziornikiem ciśnieniowym.

Pozdrawiam

a dlaczego koniecznie połączenie otwartego z zamkniętym? nie może być w otwartym? chyba nie masz tam urządzeń wymagających zamkniętego układu?
jeżeli koniecznie łączyć chcesz to przez np. wymiennik płytowy czy bufor



Zdecydowanie wymiennik płytowy i dodatkowa pompka

edde
12-02-2010, 20:18
Witaj
Mam skromne pytanie ponieważ już dostaję kręćka od przeglądania witryn internetowych i rozczytywania polemik na temat wyższości "siekiery nad toporkiem" :D Mianowicie nigdzie nie mogę znaleźć konkretnej żetelnej informacji (schematu) instalacji gdzie będzie połączony kocioł na paliwa stałe z podajnikiem z instalacją grzejnikową, podłogową i zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Czyli połączenie układu otwartego z zamkniętym. Zazwyczaj schematy które widziałem na stronach internetowych to schematy albo z solarami albo z połączenie dwóch źródeł ciepła np. kominka lub pieca gazowego. Chciałbym mieć pewność że podczas instalacji mojego kotła nie zostaną popełnione jakieś poważne błędy.
Dom 176m2 suporex 24 + 15 cm styropian, podłoga 15 cm styropian, poddasze wełna 25cm.
Piętro grzejniki w czterech pokojach i łazience plus mała pętla
Parter grzejniki w dwóch pokojach plus trzy pętle razem ok 30m2
Kocioł z podajnikiem Granpal Eko 15KW zasobnik C.U.W 120l z płaszczem.
W kotłowni jest wwiercona studnia niestety rura jest cienka max 90 przez co wymusza to na mnie instalację drogiej pompy Grundfosa (mój błąd) lub hydrofor ze ziornikiem ciśnieniowym.

Pozdrawiam

a dlaczego koniecznie połączenie otwartego z zamkniętym? nie może być w otwartym? chyba nie masz tam urządzeń wymagających zamkniętego układu?
jeżeli koniecznie łączyć chcesz to przez np. wymiennik płytowy czy bufor



Zdecydowanie wymiennik płytowy i dodatkowa pompka

ale dlaczego proponujesz mu układ zamknięty? czy to nie jest niepotrzebne komplikowanie instalacji?

Terry
12-02-2010, 20:43
Ponawiam pytanie. Czy ktoś kompetentny może mi udzielić odpowiedzi proszę?



Witam. Dostaliśmy wycenę od hydraulika i twierdzi on, że można ograniczyć koszty materiałów do podłogówki używając rur z tworzywa sztucznego zamiast miedzianych. Pytanie jest czy warto i czy różnica w cenie jest rzeczywiście tak duża?

JurekM
13-02-2010, 05:54
niezły widzę, że Ty z podlasia.
Polecisz może jakiegoś dobrego hydraulika do ułożenia wod-kan w fundamentach i potem resztę (bez białego)?
Ma to być pod Białymstokiem.

JurekM
13-02-2010, 06:07
niezły widzę, że Ty z podlasia.
Polecisz może jakiegoś dobrego hydraulika do:
- ułożenia rur od studni głębinowej do domu
- ułożenia wod-kan w fundamentach
- reszta (bez białego)?
Ma to być pod Białymstokiem.

skrol
13-02-2010, 06:09
Robienie podłogówki z miedzi to dość drogi pomysł... radze dać dobrego pexa.
A zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na dobry mieszacz.

Ponawiam pytanie. Czy ktoś kompetentny może mi udzielić odpowiedzi proszę?



Witam. Dostaliśmy wycenę od hydraulika i twierdzi on, że można ograniczyć koszty materiałów do podłogówki używając rur z tworzywa sztucznego zamiast miedzianych. Pytanie jest czy warto i czy różnica w cenie jest rzeczywiście tak duża?

cekaj
13-02-2010, 13:40
Witam serdecznie. Mam jedno pytanie, a mianowicie na rurze wychodzącej z kotła CO mam założony zawór parowy skośny, który kiedyś służył do odcinania całego centralnego a ciepła woda szła tylko przez bojler. Centralne grawitacyjne na rurach stalowych. Zawór ten nieużywany jest może z 15 lat. W tym roku chciałem go ruszyć, ale nie idzie w ogóle nim przekręcić. I tu moje pytanie czy jak rozkręcę zawór będzie nożna go wyczyścić na tyle żeby na nowo był sprawny i na co zwrócić szczególną uwagę żeby po ponownym zamontowaniu nie ciekło z niego. A może wystarczy potraktować pokrętło WD-40 ?
http://www.fotoo.pl/zdjecia/thumbs/2010-02/df5f8023.jpg (http://www.fotoo.pl/hosting-zdjec/2010-02/df5f8023/003zaworparowyskosny_w250.jpg.html)

stasiek_ps
14-02-2010, 16:19
Witam,

Mam pytanko czy wykonujesz jeszcze instalacje? Bo jeśli tak to byłbym zainteresowany. Wysłałem szczegóły na priva.

Pozdrawiam

kerado28
14-02-2010, 16:44
Jeśli mogę także wtrącić swoje pytanie..
W domu jest 12 pętli razem ok. 1050 metrów na domek 116 mkw, więc dość gęsto.
Pętle ok. 100-110 metrów, a dwie po 50-60 m., wylewka 6 cm, teraz mam problemy, aby rodzicom to wszystko dobrze wyregulować... Rozdzielacz nie ma rotametrów ani powrotnego termometru. (teraz wiem, że to był błąd). Czy ktoś ma sugestie jak to dobrze zrobić?

niezły
14-02-2010, 16:53
ja mam bardziej trywialne pytanie: jak podłączyć/napełnić wodą/ grzejnik.
Cała instalacja działa już od pewnego czasu, odłączony był na czas malowania. Nie chciałbym już zawracać d.py sąsiadowi.
Mam:
-piecyk dwu funkcyjny Ciao II Beretta
w instrukcji znalazłem fragment:
http://img695.imageshack.us/img695/8350/pict0003t.jpg
czy jest na temat?. Jest tu fragment:"upewnić się, że zawór wejścia zimnej wody jest otwarty"-chodzi o zawór w mieszkaniu? Chyba nie w piecyku?
- do czego są poniższe zawory"?" w tych rurkach na ampule /to są rurki z podłogi do grzejnika/:
http://img715.imageshack.us/img715/240/pict0001n.jpg
dlaczego są 2 rurki? wpływ - odpływ?
chodzi mi o czynności od początku do końca do podłaczenia grzejnika. :oops:

coś forum obcięło zdjęcia :-?


Rozumiem że chcesz ponownie napełnić grzejnik który był wcześniej opróżniony z wody
Z tego co pokazałeś robimy to w następujący sposób
Najpierw upewnij się że wszystkie złączki przy grzejniku są dokręcone jak również odpowietrznik
Z a pomocą klucza imbusa odkręcasz zworki na dole grzejnika ( drugie zdjęcie) następnie odpowietrzasz grzejnik odpowietrznikiem, uzupełniasz brak wody w instalacji za pomocą zaworu dopuszczającego w kotle (pokrętło B fotka 1) do poprzedniego poziomu ( przeważnie jest to kolo 1-11/2 bara) czekasz aż będzie pracowała pompka od centralnego i ponownie odpowietrzasz grzejnik

niezły
14-02-2010, 16:58
Witam. Dostaliśmy wycenę od hydraulika i twierdzi on, że można ograniczyć koszty materiałów do podłogówki używając rur z tworzywa sztucznego zamiast miedzianych. Pytanie jest czy warto i czy różnica w cenie jest rzeczywiście tak duża?

Uważam że to dobre rozwiązanie ale pod warunkiem ze hydraulik użyje rur do podłogówki dobrych firm a nie tych potocznie zwanych chińszczyzną choć wówczas oszczędności będą duże ale takiego rozwiązania nie pochwalam Dobre firmy to Uponor, TC, Kisan, Wavin,Rechau, Purmo

niezły
14-02-2010, 17:29
niezły widzę, że Ty z podlasia.
Polecisz może jakiegoś dobrego hydraulika do ułożenia wod-kan w fundamentach i potem resztę (bez białego)?
Ma to być pod Białymstokiem.



Hydraulicy których znam do Białegostoku się nie wybiorą ale może udaj się do hurtowni Markbud przy Podlasiaku i udaj się do p. Pietruszki i powołaj się na mnie powinien pomóc

niezły
14-02-2010, 17:45
Witam serdecznie. Mam jedno pytanie, a mianowicie na rurze wychodzącej z kotła CO mam założony zawór parowy skośny, który kiedyś służył do odcinania całego centralnego a ciepła woda szła tylko przez bojler. Centralne grawitacyjne na rurach stalowych. Zawór ten nieużywany jest może z 15 lat. W tym roku chciałem go ruszyć, ale nie idzie w ogóle nim przekręcić. I tu moje pytanie czy jak rozkręcę zawór będzie nożna go wyczyścić na tyle żeby na nowo był sprawny i na co zwrócić szczególną uwagę żeby po ponownym zamontowaniu nie ciekło z niego. A może wystarczy potraktować pokrętło WD-40 ?
http://www.fotoo.pl/zdjecia/thumbs/2010-02/df5f8023.jpg (http://www.fotoo.pl/hosting-zdjec/2010-02/df5f8023/003zaworparowyskosny_w250.jpg.html)


WD 40 nic tu nie pomoże są dwa sposoby by go ruszyć pierwszy to go z całej siły ruszyć ale tu musimy być pewni czy jest w pozycji otwartej czy też zamkniętej i tu kłania się zasada że wszystkich zaworów dławicowych nigdy nie można do końca otwierać ani też zamykać jeśli zawór taki otworzymy do końca to musimy pokrętło cofnąć o pół obrotu
Drugi sposób to zawór taki rozkręcić i oczyścić ale musimy do tego celu spuścić wodę z instalacji elementy ruchome w zaworze można potraktować smarem Na cieknięcie z dławicy niewiele można poradzić uszczelnienie działa tylko do kilku otwarć niestety to wada wszystkich zaworów z dławicą

niezły
14-02-2010, 17:47
Witam,

Mam pytanko czy wykonujesz jeszcze instalacje? Bo jeśli tak to byłbym zainteresowany. Wysłałem szczegóły na priva.

Pozdrawiam

Od ponad roku nie robię instalacji działam w całkiem innej branży

cekaj
14-02-2010, 18:24
WD 40 nic tu nie pomoże są dwa sposoby by go ruszyć pierwszy to go z całej siły ruszyć ale tu musimy być pewni czy jest w pozycji otwartej czy też zamkniętej i tu kłania się zasada że wszystkich zaworów dławicowych nigdy nie można do końca otwierać ani też zamykać jeśli zawór taki otworzymy do końca to musimy pokrętło cofnąć o pół obrotu
Drugi sposób to zawór taki rozkręcić i oczyścić ale musimy do tego celu spuścić wodę z instalacji elementy ruchome w zaworze można potraktować smarem Na cieknięcie z dławicy niewiele można poradzić uszczelnienie działa tylko do kilku otwarć niestety to wada wszystkich zaworów z dławicą

Ok dzieki. Latem spuszczę wode rozkrece go i przesmaruje. i jeszcze jedno moge isć na pewniaka nie wyleca mi po rozkreceniu żadne sprężynki czy coś w tym stylu?

niezły
15-02-2010, 19:24
WD 40 nic tu nie pomoże są dwa sposoby by go ruszyć pierwszy to go z całej siły ruszyć ale tu musimy być pewni czy jest w pozycji otwartej czy też zamkniętej i tu kłania się zasada że wszystkich zaworów dławicowych nigdy nie można do końca otwierać ani też zamykać jeśli zawór taki otworzymy do końca to musimy pokrętło cofnąć o pół obrotu
Drugi sposób to zawór taki rozkręcić i oczyścić ale musimy do tego celu spuścić wodę z instalacji elementy ruchome w zaworze można potraktować smarem Na cieknięcie z dławicy niewiele można poradzić uszczelnienie działa tylko do kilku otwarć niestety to wada wszystkich zaworów z dławicą

Ok dzieki. Latem spuszczę wode rozkrece go i przesmaruje. i jeszcze jedno moge isć na pewniaka nie wyleca mi po rozkreceniu żadne sprężynki czy coś w tym stylu?

Spokojnie możesz rozkręcać pamiętaj tylko że aby wkręcić dławicę powrotem musi być ona w pozycji otwartej ( maksymalnie wkręcona)

Tomi78__
15-02-2010, 19:40
opis kotłowni gotowy

Gdzie go masz niezly?

niezły
15-02-2010, 22:15
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/2/fh/hf/anfc/49VyRsqxe9cfD25zmB.jpg


OPIS NIEZŁEJ KOTŁOWNI
1. kocioł na opał stały Narmet 28kW
2. bufor prostopadłościenny 1470
3.zawór 3 drogowy termostatyczny 45C ESBE
4.wentylator nadmuchowy
5.naczynie wzbiorcze systemu otwartego
6.programator do kotła firmy Kompit Rapid 3z
7.pompa
8.pompa
9.pompa
10.wymiennik płytowy
11.sprzęgło hydrauliczne
12.kocioł gazowy Vailllant Eco tec 18 kW
13.zasobnik cwu 250L Elektromet z dwoma wężownicami
14.zawór 3 drogowy z regulacją 25-60C do podłogówki
15.wymiennik płytowy
16.pompa
17.podjazd podgrzewany :)
18.obieg grzejny ( grzejniki)
19.obieg grzejny ( podłogówka)
20.termometry
21.automatyka ( wyrób własny)
22.termostat przylgowy IMIT
23.Euroster 2005
24.Euroster 2005
Opis obsługi instalacji wkrótce

niezły
26-02-2010, 16:09
Jeśli mogę także wtrącić swoje pytanie..
W domu jest 12 pętli razem ok. 1050 metrów na domek 116 mkw, więc dość gęsto.
Pętle ok. 100-110 metrów, a dwie po 50-60 m., wylewka 6 cm, teraz mam problemy, aby rodzicom to wszystko dobrze wyregulować... Rozdzielacz nie ma rotametrów ani powrotnego termometru. (teraz wiem, że to był błąd). Czy ktoś ma sugestie jak to dobrze zrobić?


Widzę że przeoczyłem jedno pytanie :(
Tak się składa że spora część podłogówek wykonuje się bez zalecanych elementów regulacji Tak się składa ze instalacja podłogowa nie wymaga bardzo precyzyjnej regulacji do poprawnego działania W tym przypadku należy otworzyć wszystkie zawory na rozdzielaczy od podłogówki na maksa i w miarę potrzeby dławic te obwody które grzeją najbardziej w ten sposób możemy spowodować że obiegi najchłodniejsze będą cieplejsze a jeśli wszystkie obiegi podłogówki będą ciepłe nie musimy nic robić

aadamuss24
26-02-2010, 19:46
Niezły, poproszę o za i przeciw jeśli idzie o podgrzewany podjazd. Czy przy pompie ciepła lepiej zrobić to jako ogrzewanie wodne (glikol) czy maty elektryczne ? Jak myślisz ? pozdr adam

niezły
27-02-2010, 20:30
Niezły, poproszę o za i przeciw jeśli idzie o podgrzewany podjazd. Czy przy pompie ciepła lepiej zrobić to jako ogrzewanie wodne (glikol) czy maty elektryczne ? Jak myślisz ? pozdr adam



By ogrzewanie podjazdu było skuteczne musi być o parametrach zasilania minimum 60-70 st C w przypadku PC rozsądnie jest zamontować elektryczne, wodne czy tez elektryczne i tak warto

adi_
01-03-2010, 19:44
niezly pisales kiedys ze robiles bufor ciepla z kwasowki nie pamietam dokladnie pojemnosci ale pamietam ze bylo to w ksztalcie prostokata
mozesz cos wiecej napisac o tym jesli to ty robiles

Tomi78__
02-03-2010, 12:41
Niezly mam pytanie:

Czy w malym domku 83m2 poddasze uzytkowe jest sens stosowania dwoch obiegow grzweczych jesli i na dole i na gorze miala by byc podlogowka i zero kaloryferow?
Czy temp na gorze mozna wrazie czego ogrzaniczyc glowica terostatyczna na gornym rozdzielaczu?

Niewiem czy ja to dobrze rozumiem......

mandm7
02-03-2010, 13:01
Dzień dobry,
na moim grubo ocieplonym poddaszu (celowo nie piszę, że dobrze ocieplone bo to się dopiero okaże) nastąpi pewna zmiana w sposobie ogrzewania.
Kaloryfery chcę zastąpić ... kaloryfarami ale tymi niskotemperaturowymi.
Z moich pobieżnym oględzin wynika, że tak pirazyoko grzejniki niskotemperaturowe mają 2 razy większą pojemność wodną.
Moja niepewność co do tej zmiany dotyczy rozprowadzonych już przekrojów przewodów instalacyjnych. Projektowane były one były dla dwukrotnie mniejszych przypływów wody. Instalacja jest robiona na rozdzielaczu. Kaloryferów będzie sztuk 5 a moje straty ciepła całego poddasza to ok 4KW.

Czy powinienem się tym przejmować?

aadamuss24
02-03-2010, 22:00
nie

niezły
03-03-2010, 15:02
niezly pisales kiedys ze robiles bufor ciepla z kwasowki nie pamietam dokladnie pojemnosci ale pamietam ze bylo to w ksztalcie prostokata
mozesz cos wiecej napisac o tym jesli to ty robiles


Zrobiłem kilka buforów prostopadłościennych ale żaden nie był z kwasówki ponieważ był by on bardzo drogi i skomplikowany do wykonania Wszystkie robiłem z blachy czarnej 4 mm
Nie muszę chyba dodawać że zbiorniki prostopadłościenne są bardziej praktyczne niż o przekroju walca

niezły
03-03-2010, 15:06
Niezly mam pytanie:

Czy w malym domku 83m2 poddasze uzytkowe jest sens stosowania dwoch obiegow grzweczych jesli i na dole i na gorze miala by byc podlogowka i zero kaloryferow?
Czy temp na gorze mozna wrazie czego ogrzaniczyc glowica terostatyczna na gornym rozdzielaczu?

Niewiem czy ja to dobrze rozumiem......


Jeśli jest taka możliwość to zrobił bym oddzielnie Jeden obieg na dole a drugi na górze ale jak to zrobić to zależny od rodzaju kotła i sterowania do niego

Tomi78__
03-03-2010, 15:41
Niezly mam pytanie:

Czy w malym domku 83m2 poddasze uzytkowe jest sens stosowania dwoch obiegow grzweczych jesli i na dole i na gorze miala by byc podlogowka i zero kaloryferow?
Czy temp na gorze mozna wrazie czego ogrzaniczyc glowica terostatyczna na gornym rozdzielaczu?

Niewiem czy ja to dobrze rozumiem......


Jeśli jest taka możliwość to zrobił bym oddzielnie Jeden obieg na dole a drugi na górze ale jak to zrobić to zależny od rodzaju kotła i sterowania do niego

Powiedzmy ze zasilanie idzie z bufora, i odpowiednia automatyka sobie poradzi?

niezły
03-03-2010, 16:42
Niezly mam pytanie:

Czy w malym domku 83m2 poddasze uzytkowe jest sens stosowania dwoch obiegow grzweczych jesli i na dole i na gorze miala by byc podlogowka i zero kaloryferow?
Czy temp na gorze mozna wrazie czego ogrzaniczyc glowica terostatyczna na gornym rozdzielaczu?

Niewiem czy ja to dobrze rozumiem......


Jeśli jest taka możliwość to zrobił bym oddzielnie Jeden obieg na dole a drugi na górze ale jak to zrobić to zależny od rodzaju kotła i sterowania do niego

Powiedzmy ze zasilanie idzie z bufora, i odpowiednia automatyka sobie poradzi?

Jeśli bufor to prawa jest prosta dał bym niezależne obiegi grzewcze każdy z własną pompką i może z własnym zaworem 3 drogowym nawet takim termostatycznym z nastawą ręczną

niezły
03-03-2010, 16:47
Dzień dobry,
na moim grubo ocieplonym poddaszu (celowo nie piszę, że dobrze ocieplone bo to się dopiero okaże) nastąpi pewna zmiana w sposobie ogrzewania.
Kaloryfery chcę zastąpić ... kaloryfarami ale tymi niskotemperaturowymi.
Z moich pobieżnym oględzin wynika, że tak pirazyoko grzejniki niskotemperaturowe mają 2 razy większą pojemność wodną.
Moja niepewność co do tej zmiany dotyczy rozprowadzonych już przekrojów przewodów instalacyjnych. Projektowane były one były dla dwukrotnie mniejszych przypływów wody. Instalacja jest robiona na rozdzielaczu. Kaloryferów będzie sztuk 5 a moje straty ciepła całego poddasza to ok 4KW.

Czy powinienem się tym przejmować?

dokładnie za poprzednikiem

niezły
03-03-2010, 16:50
Takie małe pytanko czy w związku z planowaną zmianą Forum powinienem skopiować cały watek na dysk czy zaufać fachowcom :wink:

aadamuss24
03-03-2010, 20:57
Ufaj i kopiuj :)

listek
03-03-2010, 21:24
Witam.
Może Ty cos doradzisz?

Najpierw przedstawię sytuacje jak wyglądą.
Na dole rozdzielacz 8 sekcyjny, na poddaszu 4 sekcyjny (takie, jak na rysunku ponizej) z mieszaczami.

http://lh4.ggpht.com/_hTpoXlqN1A0/SjIosuuPdCI/AAAAAAAAAE0/EqXQjiEMNQ8/s720/rozdzielacz%20%281%29.JPG

Junkers Smart 3-14Kw, jednofunkcyjny

Poddasze ma ok 320 metrów rurki, natomiast parter ok 600 m.
Rurki HERZA 16mm. Żadna pętla nie ma więcej niz 90 m.
Pompa na kotle (chyba Grunfos, 3 biegowa- I bieg 40W, II-60W, III 80W) pracuje na pierwszym biegu.
Pompa na parterze pracuje na biegu III (3 biegowa-I bieg 33W, II-39W, III-44W), natomiast na poddaszu na biegu I.

Przepływu ustawione na rotametrach na 0,5l/min

Całośc działa w poprawnie (chyba), przy ok - 17, temperatura z kotła ok 48-50 stopni-po przejściu przez mieszacz temp zasilania podłogówki ok 32 stopnie, w domu ok 19,5 stopnia.

Moje wątpliwości.

Na poddaszu, mogę ustawić przepływ na poziomie od 0-3l/min bez wiekszego problemu.

Dlaczego nie moge zwiększych przepływu na parterze? Max to 0,5l/min na III biegu. Zakręcając nawet 5 obiegów i zostawiając 3 sytuacja sie nie zmieniła.
Juz zrobiłem tak, że odciąłem rozdzielacz na poddaszu i sytuacja nie ulegla zmianie.

Co może byc powodem?
1. Uszkodzona pompa na rozdzielaczu? Pompa pracuje normalnie, nie przegrzewa się.
2. "Zatkany" częsciowo przepływ na pompie lub rotametrach? Czy jest jakis filtr siatkowy przed pompą na mieszaczu?
3. Technik z TECE mówił cos o za małym "złogu" czy jakos tak?

Zdjęcie kotłowni:

http://lh6.ggpht.com/_hTpoXlqN1A0/S47TUi_V0lI/AAAAAAAAAMg/PV9FPKIlxIs/s512/co-kotlowania.JPG

Pozdrawiam i czekam na sugestie.

aromurek
04-03-2010, 13:14
niezły czy słyszałeś może o firmie Domgaz z Marek pod w-wą i oferowanym przez nich kotle na olej Invar, może ktoś ma jakieś opinie o tym produkcie?
http://www.domgaz.waw.pl/

karcio102
05-03-2010, 10:18
Witam

Mam pytanie w sprawie odpowietrzenia pionu kanalizacyjnego.

Wyszło tak że kibelek będę miał w odległości około 2 metry od pionu kanalizacyjnego który na końcu jest odpowietrzany na zewnątrz w dachu.

Czy to że kibelek jest tak oddalony nie będzie wpływało na nieprawidłowe działanie odpowietrzenia i woda będzie wysysana z kibelka ?

Czy może powinienem zrobić rozgałęzienie w odpowietrzeniu żeby dochodziło ono do rurki kanalizacyjnej ale zaraz za kibelkiem ?

Pozdrawiam
Andrzej

Mały Mariusz
05-03-2010, 16:44
Witam,
Pytanie które od dłuższego czasu nie daje mi spokoju.
A mianowicie w przypadku braku zasilania pompa obiegowa CO nie działa , woda w kotle się nagrzewa i grawitacyjnie przechodzi przez zawór zwrotny i do góry w układ. Nurtuje mnie czy nie może się wracać do kotła przez pompę ?
Pompa nie jest zwrotniakiem i woda może być mielona w kółko.
Na jednym zdięciu w necie widziałem że ktoś miał założony zwrotniak za pompą i dlatego mnie to zastanowiło.

pozdrawiam.

nx6
07-03-2010, 19:48
Witam,
zadałem te pytania na forum "Wnętrza":
http://forum.muratordom.pl/uzdatnianie-wody-w-mieszkaniu-w-bloku,t181475.htm
...niestety bez odzewu, może tutaj będę miał więcej szczęścia:

W skrócie:
1) czy filtry osadnikowe chronią w jakikolwiek sposób przed kamieniem?
2) czy filtry osadnikowe chronią baterie przed zniszczeniem - czy jest sens montowania ich w mieszkaniu w bloku?
3) gdzie należy montować takie filtry?

niezły
07-03-2010, 19:53
Witam.
Może Ty cos doradzisz?

Najpierw przedstawię sytuacje jak wyglądą.
Na dole rozdzielacz 8 sekcyjny, na poddaszu 4 sekcyjny (takie, jak na rysunku ponizej) z mieszaczami.

http://lh4.ggpht.com/_hTpoXlqN1A0/SjIosuuPdCI/AAAAAAAAAE0/EqXQjiEMNQ8/s720/rozdzielacz%20%281%29.JPG

Junkers Smart 3-14Kw, jednofunkcyjny

Poddasze ma ok 320 metrów rurki, natomiast parter ok 600 m.
Rurki HERZA 16mm. Żadna pętla nie ma więcej niz 90 m.
Pompa na kotle (chyba Grunfos, 3 biegowa- I bieg 40W, II-60W, III 80W) pracuje na pierwszym biegu.
Pompa na parterze pracuje na biegu III (3 biegowa-I bieg 33W, II-39W, III-44W), natomiast na poddaszu na biegu I.

Przepływu ustawione na rotametrach na 0,5l/min

Całośc działa w poprawnie (chyba), przy ok - 17, temperatura z kotła ok 48-50 stopni-po przejściu przez mieszacz temp zasilania podłogówki ok 32 stopnie, w domu ok 19,5 stopnia.

Moje wątpliwości.

Na poddaszu, mogę ustawić przepływ na poziomie od 0-3l/min bez wiekszego problemu.

Dlaczego nie moge zwiększych przepływu na parterze? Max to 0,5l/min na III biegu. Zakręcając nawet 5 obiegów i zostawiając 3 sytuacja sie nie zmieniła.
Juz zrobiłem tak, że odciąłem rozdzielacz na poddaszu i sytuacja nie ulegla zmianie.

Co może byc powodem?
1. Uszkodzona pompa na rozdzielaczu? Pompa pracuje normalnie, nie przegrzewa się.
2. "Zatkany" częsciowo przepływ na pompie lub rotametrach? Czy jest jakis filtr siatkowy przed pompą na mieszaczu?
3. Technik z TECE mówił cos o za małym "złogu" czy jakos tak?

Zdjęcie kotłowni:

http://lh6.ggpht.com/_hTpoXlqN1A0/S47TUi_V0lI/AAAAAAAAAMg/PV9FPKIlxIs/s512/co-kotlowania.JPG

Pozdrawiam i czekam na sugestie.


Powodów może być kilka Osobiście tych mieszaczy nie montowałem moimi ulubionymi były firmy Kan, może wszystko nie jest odkręcone na maksa w mieszaczu Kanowskim na dolnej belce zaworek nie był do końca wykręcony a dla zmyłki nad nim była druga śruba blokująca która mogła być uznana za sam zawór Trochę zastanawia mnie zabezpieczenie termiczne to po lewej (5) może zbyt duży przepływ tą stroną ucieka czy jest tam jakaś regulacja Osobiście stawiam na zdławiony przepływ na którejś belce lub te zabezpieczenie

niezły
07-03-2010, 20:02
niezły czy słyszałeś może o firmie Domgaz z Marek pod w-wą i oferowanym przez nich kotle na olej Invar, może ktoś ma jakieś opinie o tym produkcie?
http://www.domgaz.waw.pl/

Tą firmę zna dobrze jeszcze gdy produkowała proste kotły gazowe z olejowymi też kiedyś się spotkałem jest to tani i nie zaawansowany produkt dużo zależy od samego palnika Co mam napisać dużo będzie zależało od tzw. szczęścia jeśli trafi się jednostka pechowa zostaniesz i problemem choć generalnie kotły gazowe uważane są za długowieczne Jeśli masz blisko dobry serwis to możesz rozważyć tą propozycję Napiszę jeszcze raz spotkałem się z tą firmę ale dużego doświadczenie nie mam

adi_
07-03-2010, 20:27
a nadal wykonujesz takie zbiorniki i czy da sie podpiac pod nie solary ?
jestem zainteresowany takim zbiornikiem wlasnie takim jak piszesz

Saxxxnt
08-03-2010, 10:38
Jestem obecnie na etapie szerokich rozmyślań nad ogrzewaniem domu.
Dom 130m2 kubatura około 670m3 Porotherm 30+14 styropian, dach 25 wełny
Instalator zaproponował mi parter podłogówka + jeden kaloryfer w holu. Kaloryfer (taki sporawy ponoć)ma robić za awaryjne źródło szybkiego podniesienia temperatury parteru o parę stopni zanim się nagrzeje podłogówka np. po dłuższej nieobecności w domu.
Piętro-w pokojach kaloryfery , łazienka-podłogówka.
Instalacja zasilana kotłem węglowym dolnego spalania.
I wszystko by mi pasowało tylko nie wiem paru rzeczy odnośnie podłogówki.
Ponoć długo się nagrzewa?? ile stygnie ???? skończę palić koło 18 w piecu to jaką temperaturę będzie miała podłoga o 7 rano???
Może ktoś użytkuje instalację o podobnych parametrach to chętnie się dowiem jak działa.
Pozdrawiam

listek
08-03-2010, 15:45
Witam.
Może Ty cos doradzisz?

Najpierw przedstawię sytuacje jak wyglądą.
Na dole rozdzielacz 8 sekcyjny, na poddaszu 4 sekcyjny (takie, jak na rysunku ponizej) z mieszaczami.

http://lh4.ggpht.com/_hTpoXlqN1A0/SjIosuuPdCI/AAAAAAAAAE0/EqXQjiEMNQ8/s720/rozdzielacz%20%281%29.JPG

Junkers Smart 3-14Kw, jednofunkcyjny

Poddasze ma ok 320 metrów rurki, natomiast parter ok 600 m.
Rurki HERZA 16mm. Żadna pętla nie ma więcej niz 90 m.
Pompa na kotle (chyba Grunfos, 3 biegowa- I bieg 40W, II-60W, III 80W) pracuje na pierwszym biegu.
Pompa na parterze pracuje na biegu III (3 biegowa-I bieg 33W, II-39W, III-44W), natomiast na poddaszu na biegu I.

Przepływu ustawione na rotametrach na 0,5l/min

Całośc działa w poprawnie (chyba), przy ok - 17, temperatura z kotła ok 48-50 stopni-po przejściu przez mieszacz temp zasilania podłogówki ok 32 stopnie, w domu ok 19,5 stopnia.

Moje wątpliwości.

Na poddaszu, mogę ustawić przepływ na poziomie od 0-3l/min bez wiekszego problemu.

Dlaczego nie moge zwiększych przepływu na parterze? Max to 0,5l/min na III biegu. Zakręcając nawet 5 obiegów i zostawiając 3 sytuacja sie nie zmieniła.
Juz zrobiłem tak, że odciąłem rozdzielacz na poddaszu i sytuacja nie ulegla zmianie.

Co może byc powodem?
1. Uszkodzona pompa na rozdzielaczu? Pompa pracuje normalnie, nie przegrzewa się.
2. "Zatkany" częsciowo przepływ na pompie lub rotametrach? Czy jest jakis filtr siatkowy przed pompą na mieszaczu?
3. Technik z TECE mówił cos o za małym "złogu" czy jakos tak?

Zdjęcie kotłowni:

http://lh6.ggpht.com/_hTpoXlqN1A0/S47TUi_V0lI/AAAAAAAAAMg/PV9FPKIlxIs/s512/co-kotlowania.JPG

Pozdrawiam i czekam na sugestie.



Powodów może być kilka Osobiście tych mieszaczy nie montowałem moimi ulubionymi były firmy Kan, może wszystko nie jest odkręcone na maksa w mieszaczu Kanowskim na dolnej belce zaworek nie był do końca wykręcony a dla zmyłki nad nim była druga śruba blokująca która mogła być uznana za sam zawór.

Tą śruba juz kręciłem w obie strony (oczywiscie policzyłem sobie obroty) i nic się nie zmieniło.



Trochę zastanawia mnie zabezpieczenie termiczne to po lewej (5) może zbyt duży przepływ tą stroną ucieka czy jest tam jakaś regulacja Osobiście stawiam na zdławiony przepływ na którejś belce lub te zabezpieczenie

Ja juz nawet robiłem tak, ze zakręciłem wszystkie obwody i np zostawiłem jeden i praktycznie nie ma róznicy.
Odciałem tez mieszacz i też bez różnicy.
Wygląda tak, jakby bylo za mało wody. Może trzeba dac rurki od kotła o wiekszej średnicy?

Może coś się przytkało przed zaworem termostatycznym?

Juz myslałem, że może pompa cos nie działa (próbowałem na samej pompie z kotła i nic się nie zmieniło).

Na wiosnę wezwę instalatora i to porozkręcamy.

Najdziwniejsze jest to, że ogrzewanie spełnia swoja rolę, ale np w niektórych pomieszczeniach zwięksszyłbym przepływ do 1m/s

PS
Acha, mam takie brązowe osady na rotometrach - żelazo sie wytrąca? Dawać jakiś inhibitor czy cos takiego?

PS jeszcze jedno:
Przy dezynfekcji termiczenj zasobnika zaczęło mi kapać z zaworu bezpieczeństwa. Wcześniej tego nie było. Mam sie martiwć?

Dzieki za pomoc :D

jacekaqua
08-03-2010, 20:38
Witam.
Może Ty cos doradzisz?

Najpierw przedstawię sytuacje jak wyglądą.
Na dole rozdzielacz 8 sekcyjny, na poddaszu 4 sekcyjny (takie, jak na rysunku ponizej) z mieszaczami.

http://lh4.ggpht.com/_hTpoXlqN1A0/SjIosuuPdCI/AAAAAAAAAE0/EqXQjiEMNQ8/s720/rozdzielacz%20%281%29.JPG

Junkers Smart 3-14Kw, jednofunkcyjny

Poddasze ma ok 320 metrów rurki, natomiast parter ok 600 m.
Rurki HERZA 16mm. Żadna pętla nie ma więcej niz 90 m.
Pompa na kotle (chyba Grunfos, 3 biegowa- I bieg 40W, II-60W, III 80W) pracuje na pierwszym biegu.
Pompa na parterze pracuje na biegu III (3 biegowa-I bieg 33W, II-39W, III-44W), natomiast na poddaszu na biegu I.

Przepływu ustawione na rotametrach na 0,5l/min

Całośc działa w poprawnie (chyba), przy ok - 17, temperatura z kotła ok 48-50 stopni-po przejściu przez mieszacz temp zasilania podłogówki ok 32 stopnie, w domu ok 19,5 stopnia.

Moje wątpliwości.

Na poddaszu, mogę ustawić przepływ na poziomie od 0-3l/min bez wiekszego problemu.

Dlaczego nie moge zwiększych przepływu na parterze? Max to 0,5l/min na III biegu. Zakręcając nawet 5 obiegów i zostawiając 3 sytuacja sie nie zmieniła.
Juz zrobiłem tak, że odciąłem rozdzielacz na poddaszu i sytuacja nie ulegla zmianie.

Co może byc powodem?
1. Uszkodzona pompa na rozdzielaczu? Pompa pracuje normalnie, nie przegrzewa się.
2. "Zatkany" częsciowo przepływ na pompie lub rotametrach? Czy jest jakis filtr siatkowy przed pompą na mieszaczu?
3. Technik z TECE mówił cos o za małym "złogu" czy jakos tak?

Zdjęcie kotłowni:

http://lh6.ggpht.com/_hTpoXlqN1A0/S47TUi_V0lI/AAAAAAAAAMg/PV9FPKIlxIs/s512/co-kotlowania.JPG

Pozdrawiam i czekam na sugestie.


Powodów może być kilka Osobiście tych mieszaczy nie montowałem moimi ulubionymi były firmy Kan, może wszystko nie jest odkręcone na maksa w mieszaczu Kanowskim na dolnej belce zaworek nie był do końca wykręcony a dla zmyłki nad nim była druga śruba blokująca która mogła być uznana za sam zawór Trochę zastanawia mnie zabezpieczenie termiczne to po lewej (5) może zbyt duży przepływ tą stroną ucieka czy jest tam jakaś regulacja Osobiście stawiam na zdławiony przepływ na którejś belce lub te zabezpieczenie

moge powiedzieć ze te rozdzielacze zeby dobrze pracowały muszą mieć parametr najmniej 50stopni na zasilaniu --- trzeba o tym pamiętać ,ogolnie ja nie lubie ich stosować ;(

listek
09-03-2010, 05:25
moge powiedzieć ze te rozdzielacze zeby dobrze pracowały muszą mieć parametr najmniej 50stopni na zasilaniu --- trzeba o tym pamiętać ,ogolnie ja nie lubie ich stosować ;(

Ja nie mam do nich zastrzeżeń odnosnie pracy. Pompy ciche.
Jęsli chodzi o parametr zasilania to tez nie ma problemu - nie jest zimno, nawet przy -20. Kwestia tylko tych przepływów. Na 4 sekcyjnym jest ok (poddasze), a jak z 8 sekcyjnrgo zrobię 4 sekcyjny (pozamykane 4 obiegi i odciętę poddasze) to dalej jest 0,5

niezły
09-03-2010, 20:50
Witam

Mam pytanie w sprawie odpowietrzenia pionu kanalizacyjnego.

Wyszło tak że kibelek będę miał w odległości około 2 metry od pionu kanalizacyjnego który na końcu jest odpowietrzany na zewnątrz w dachu.

Czy to że kibelek jest tak oddalony nie będzie wpływało na nieprawidłowe działanie odpowietrzenia i woda będzie wysysana z kibelka ?

Czy może powinienem zrobić rozgałęzienie w odpowietrzeniu żeby dochodziło ono do rurki kanalizacyjnej ale zaraz za kibelkiem ?

Pozdrawiam
Andrzej

Główne odpowietrzenie na pionie powinno wystarczyć ale rozumiem że jest to prawdziwe odpowietrzenie połączone z atmosferą a nie odpowietrznik

niezły
09-03-2010, 21:14
Witam,
Pytanie które od dłuższego czasu nie daje mi spokoju.
A mianowicie w przypadku braku zasilania pompa obiegowa CO nie działa , woda w kotle się nagrzewa i grawitacyjnie przechodzi przez zawór zwrotny i do góry w układ. Nurtuje mnie czy nie może się wracać do kotła przez pompę ?
Pompa nie jest zwrotniakiem i woda może być mielona w kółko.
Na jednym zdięciu w necie widziałem że ktoś miał założony zwrotniak za pompą i dlatego mnie to zastanowiło.

pozdrawiam.

Rozumiem że piszesz o kotle stałopalnym i typowym rozwiązaniu tzn. pompa na zasilaniu z kotła na tzw. obejściu zaworu różnicowego o tak
http://www.allegro.pl/item937341669_pompa_obiegowa_25_60_srubunki_omnige na_kurier24h.html

jeśli tak to zawór zwrotni nie jest potrzebny bo nic on nie da woda gorąca na pewno nie będzie mielona ponieważ taka ilość wody która zostanie uniesie się do góry instalacji zostanie uzupełniona powrotem Zawór zwrotny daje się przy pompie jeśli na tej samej instalacji jest jakaś inna pompa np. od drugiego kotła
Chyba że źle zrozumiałem pytanie

niezły
09-03-2010, 21:24
Witam,
zadałem te pytania na forum "Wnętrza":
http://forum.muratordom.pl/uzdatnianie-wody-w-mieszkaniu-w-bloku,t181475.htm
...niestety bez odzewu, może tutaj będę miał więcej szczęścia:

W skrócie:
1) czy filtry osadnikowe chronią w jakikolwiek sposób przed kamieniem?
2) czy filtry osadnikowe chronią baterie przed zniszczeniem - czy jest sens montowania ich w mieszkaniu w bloku?
3) gdzie należy montować takie filtry?

Wszelkiego rodzaju filtry chronią przed zanieczyszczeniami stałymi w instalacji a kamień niestety jest to związek chemiczny w postaci płynnej i dopiero pod wpływem pewnych czynników jest wytrącany w postaci osadu By osunąć kamień ( związki wapnia i magnezu) z instalacji należy wodę uzdatniać
ad 2 to zależy jakie masz baterie jeśli drogie to możesz zamontować główny filtr na wejściu do mieszkania najlepiej zaraz za wodomierzem ( niestety zajmuje on sporo miejsca ) Każdy blok jest ( powinien być ) wyposażony w taki właśnie filtr
Znając życie takie zanieczyszczenia zawsze dostają się do instalacji najczęściej na skutek jakichkolwiek przeróbek instalacji lub sieci wodociągowej

wojtideb
09-03-2010, 21:59
Witam buduję dom i zastanawiam się jak rozwiązać kwestie ogrzewania a mianowicie:
Dom można podzielić na 3 części - więc zakładam że trzy obiegi sterowane osobno:
część mieszkalna parter ok 75 m2 - ogrzewanie podłogowe z wyjątkiem łazienki (ogrzewanie mieszane podłogówka +grzejnik)

część mieszkalna poddasze ok 75 m2 - ogrzewanie grzejnikowe z wyjątkiem łazienki (ogrzewanie mieszane podłogówka +grzejnik)

część usługowa na parterze ok 100m2 - ogrzewanie podłogowe.

Dom będzie ogrzewany gazowym kotłem kondensacyjnym prawdopodobnie Viessmann Vitodens 200

Czy powinna być regulacja pogodowa plus zawory termostayczne do poszczególnych pomieszczeń(jeden fachowie twierdzi, ze bez pogodówki kocioł kondensacyjny nie będie spełniał swojej funkcji i będzie grzał jak zwykły)

Czy wystarczą np 3 termostaty programowalne plus zawory termostatyczne a może tylko 3 termostaty bez zaworów (ustawienia pomieszczeń tylko przez zawory w rozdzielaczu)

Każdy fachowiec, z którym rozmawiam mówi co innego.

A chciałbym móc sterować temp w każdej z 3 części osobno bo wiadomo sypialnie na górze to inna temp niż a części mieszkalnej na dole i różne godziny grzania tym bardziej w części usługowej. No i dodatkowo wiadomo, że w łązience musi być cieplej niż w pozostałych pomieszczeniach.

P.S. W salonie ok 35m2 chcę zamontować na podłogówkę deskę warstwową (tzw barlinecką) salon na duże przeszklenia w sumie 8m2 czy sama pogłogówka da radę z ogrzaniem takiej powierzchni?

Z góry dziękuję z rady i propozycje!

wojtideb
09-03-2010, 22:00
Witam buduję dom i zastanawiam się jak rozwiązać kwestie ogrzewania a mianowicie:
Dom można podzielić na 3 części - więc zakładam że trzy obiegi sterowane osobno:
część mieszkalna parter ok 75 m2 - ogrzewanie podłogowe z wyjątkiem łazienki (ogrzewanie mieszane podłogówka +grzejnik)

część mieszkalna poddasze ok 75 m2 - ogrzewanie grzejnikowe z wyjątkiem łazienki (ogrzewanie mieszane podłogówka +grzejnik)

część usługowa na parterze ok 100m2 - ogrzewanie podłogowe.

Dom będzie ogrzewany gazowym kotłem kondensacyjnym prawdopodobnie Viessmann Vitodens 200

Czy powinna być regulacja pogodowa plus zawory termostayczne do poszczególnych pomieszczeń(jeden fachowie twierdzi, ze bez pogodówki kocioł kondensacyjny nie będie spełniał swojej funkcji i będzie grzał jak zwykły)

Czy wystarczą np 3 termostaty programowalne plus zawory termostatyczne a może tylko 3 termostaty bez zaworów (ustawienia pomieszczeń tylko przez zawory w rozdzielaczu)

Każdy fachowiec, z którym rozmawiam mówi co innego.

A chciałbym móc sterować temp w każdej z 3 części osobno bo wiadomo sypialnie na górze to inna temp niż a części mieszkalnej na dole i różne godziny grzania tym bardziej w części usługowej. No i dodatkowo wiadomo, że w łązience musi być cieplej niż w pozostałych pomieszczeniach.

P.S. W salonie ok 35m2 chcę zamontować na podłogówkę deskę warstwową (tzw barlinecką) salon na duże przeszklenia w sumie 8m2 czy sama pogłogówka da radę z ogrzaniem takiej powierzchni?

Z góry dziękuję z rady i propozycje!

Mały Mariusz
10-03-2010, 05:26
Witam,

niezły dziękuję za odpowiedz , dobrze mnie zrozumiałeś .

Pytam dlatego że mam wrażenie że jak zamknę zawór kulowy przy pompie (pompa wyłączona) to grawitacyjnie lepiej śmiga .

niezły
10-03-2010, 21:20
a nadal wykonujesz takie zbiorniki i czy da sie podpiac pod nie solary ?
jestem zainteresowany takim zbiornikiem wlasnie takim jak piszesz

Wiem że moje zbiorniki są całkiem inne niż naszego Adama ale to dlatego że ja reprezentuję inną szkołę
Generalnie z zawodem hydraulika pożegnałem się na dobre (chyba) Po pierwsze do takiego zbiornika można podłączyć prawie wszystko i to w bardzo prosty sposób solary jak najbardziej też, ale potrzebna by była dodatkowa wężownica ale to też nie problem myślę że najlepsza by była zrobiona z karbowanej rury z kwasówki taka jak w Makrotemnie można ją kopić na metry w dobrych hurtowniach hydraulicznych
Sam nigdy takich zbiorników nie robiłem ja tylko je projektowałem kupowałem materiał i zlecałem spawanie dla spawacza a że był nim mój brat to inna kwestia, sam tez jestem spawaczem ale gazowym i do takiego zbiornika wspawywałem tylko na budowie potrzebne wyjścia
Moja rada jest taka poszukaj na swoim terenie kogoś kto potrafi dobrze spawać migomatem może to być jakiś spawacz z firmy np. gazowni lub mleczarni który po godzinach chętnie sobie dorobi

Mały Mariusz
11-03-2010, 05:09
Ja też spawam gazowo , od tego zaczynałem :D
Niby prosta sprawa a pamiętam jak nieraz trzeba się było gimnastykować i np lewą ręką spawać albo okienko wycinać. samo cięcie i pasowanie palnikiem również jest sztuką żeby nie zaszlakować materału.

sory za OT :wink:

niezły
12-03-2010, 18:20
Jestem obecnie na etapie szerokich rozmyślań nad ogrzewaniem domu.
Dom 130m2 kubatura około 670m3 Porotherm 30+14 styropian, dach 25 wełny
Instalator zaproponował mi parter podłogówka + jeden kaloryfer w holu. Kaloryfer (taki sporawy ponoć)ma robić za awaryjne źródło szybkiego podniesienia temperatury parteru o parę stopni zanim się nagrzeje podłogówka np. po dłuższej nieobecności w domu.
Piętro-w pokojach kaloryfery , łazienka-podłogówka.
Instalacja zasilana kotłem węglowym dolnego spalania.
I wszystko by mi pasowało tylko nie wiem paru rzeczy odnośnie podłogówki.
Ponoć długo się nagrzewa?? ile stygnie ???? skończę palić koło 18 w piecu to jaką temperaturę będzie miała podłoga o 7 rano???
Może ktoś użytkuje instalację o podobnych parametrach to chętnie się dowiem jak działa.
Pozdrawiam

Pierwsza uwaga jest taka ze w przypadku ogrzewania podłogowego awaryjny grzejnik nie jest potrzebny myślę że wielu to potwierdzi
Druga sprawa to palenie w zwykłym kotle bez żadnych ulepszeń, do takiego kotła podłogówka doskonale się sprawdza ponieważ rano będziesz miał jeszcze ciepłą podłogę ale palenie skończysz o 22 a nie o 18 o 18 to będziesz zaczynał palenie a tak w ogóle to bardzo bym Cię namawiał na zamontowanie akumulatora ciepła ( bufora) coś takiego jak mam ja lub Piczman w przeciwnym razie dołączysz do grona osób niezadowolonych z takiego kotła i będziesz ciągle go udoskonalał i uszczelniał ale niewiele to da
Kociołek stałopalny bezpośrednio podłączony do instalacji nie zapewni wystarczającego komfortu cieplnego no chyba że będziesz palił węglem i mokrą brzozą i będziesz to wszystko dusił w kotle

Saxxxnt
12-03-2010, 20:58
Bardzo dziękuje za odpowiedz.

taka35
13-03-2010, 10:35
witam ja z innej beczki
poszukuje elektrody do spawania spaw ma wyglad srebrzysty i nie rdzewieje jest super twardy nie da sie go palnikiem odciąć a piłowanie boszem jest bardzo trudne co to moze byc za typ elektrody jesli mi moze ktos pomoc to bede wdzięczna

taka35
13-03-2010, 10:38
poszukuje elektrody spaw ma byc srebrzysty nie rdzewny nie da sie go palnikiem odciąć a boszem tez nie jest łatwo go piłowąc co to moze byc za elektroda prosze o jakies namiary

niezły
14-03-2010, 10:46
Witam buduję dom i zastanawiam się jak rozwiązać kwestie ogrzewania a mianowicie:
Dom można podzielić na 3 części - więc zakładam że trzy obiegi sterowane osobno:
część mieszkalna parter ok 75 m2 - ogrzewanie podłogowe z wyjątkiem łazienki (ogrzewanie mieszane podłogówka +grzejnik)

część mieszkalna poddasze ok 75 m2 - ogrzewanie grzejnikowe z wyjątkiem łazienki (ogrzewanie mieszane podłogówka +grzejnik)

część usługowa na parterze ok 100m2 - ogrzewanie podłogowe.

Dom będzie ogrzewany gazowym kotłem kondensacyjnym prawdopodobnie Viessmann Vitodens 200

Czy powinna być regulacja pogodowa plus zawory termostayczne do poszczególnych pomieszczeń(jeden fachowie twierdzi, ze bez pogodówki kocioł kondensacyjny nie będie spełniał swojej funkcji i będzie grzał jak zwykły)

Czy wystarczą np 3 termostaty programowalne plus zawory termostatyczne a może tylko 3 termostaty bez zaworów (ustawienia pomieszczeń tylko przez zawory w rozdzielaczu)

Każdy fachowiec, z którym rozmawiam mówi co innego.

A chciałbym móc sterować temp w każdej z 3 części osobno bo wiadomo sypialnie na górze to inna temp niż a części mieszkalnej na dole i różne godziny grzania tym bardziej w części usługowej. No i dodatkowo wiadomo, że w łązience musi być cieplej niż w pozostałych pomieszczeniach.

P.S. W salonie ok 35m2 chcę zamontować na podłogówkę deskę warstwową (tzw barlinecką) salon na duże przeszklenia w sumie 8m2 czy sama pogłogówka da radę z ogrzaniem takiej powierzchni?

Z góry dziękuję z rady i propozycje!


Co do wyboru samego Vieśka to nie będę się wypowiadał
Jeśli chcesz zrobi z instalacji trzy niezależne obiegi grzewcze niezależnie sterowane to musi to przewidzieć automatyka ( automatykę dobiera się pod ilość obiegów grzewczych lub rozbudowuje) a druga sprawa to wykonanie instalacji kotłowej Ja widzę to tak kociołek, sprzęgło hydrauliczne i trzy niezależne obiegi grzewcze każdy z własną pompką i dodatkowo obiegi do podłogówki z zaworem 3 drogowym automatyka do kotła powinna mieć możliwość sterowania każdym z obiegów w tym celu należy ją rozbudować o czujniki peryferyjne po jednym w każdej strefie i połączone z automatyką w kotłowni
Kocioł kondensacyjny zawsze będzie pracował jak kondensacyjny czasami tylko mniej sprawnie
W razie wątpliwości proszę o pytania bardziej szczegółowe

wojtideb
16-03-2010, 21:35
Na tą chwilę mam następującą swoją wersję po ustaleniach z hydraulikiem:
Kocioł z regulacją pogodową i trzy obiegi grzewcze (podłogówka dom, podłogówka czzęść usługowa i grzejniki dom) plus czwarty cwu.

Z tego to zrozumiałem to z kotła do wszystkich 3 rozdzielaczy doprowadzona będzie woda o takiej samej temp. dobranej przez automatykę pogodową kotła.
W rodzielaczach będą zamontowane elektrozawory połączone z termostatami pokojowymi (jeden na górze, drugi i trzeciw łązience na górze i na dole, czwarty w salonie i piąty i szósty w częsci usługowej - tu z uwagi na jedną częśc narażoną na częste wietrzenie.) i mieszacze?, które mają za zadanie dobrać odpowiednią temp wody do temp zadanej ma termostacie.
W zależności od temp ustawionej na termostacie bedzie regulowany przepływ wody z rozdzielacza do danego obiegu.

Natomiast nie za bardzo wiem kiedy kocioł będzie się włączał czy priorytet będzie miała automatyką pogodowa, czy kocioł będzie się załączał kiedy na jednym z 6 termostatów spadnie tempponiżej zadanej?

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

A jeszcze jedno czy nie powinien rodzielić tych trzech obiegów już na automatyce pogodowej kotła?

A jeszcze jedno czy w moim przypadku powinno być zastosowane sprzęgło hydrauliczne?

ekimek
19-03-2010, 20:35
Witam.
Skoro na forum jest hydraulik do usług to chętnie skorzystam :)
Mój problem:
Jeden dom 150m2 w nim kotłownia, bojer 140l, drugi dom 100m2, bojler 250l. W obu domach instalacja standardowa, bez ogrzewania podłogowego.
Chciałbym jednym piecem na eko-groszek coś ok. 35kW ogrzać oba domy i CWU przez cały rok.
Standardowo jeśli piec ma sterownik (np. st-37) i dwie pompy CO i CWU do tego sonda w bojlerze i temperatura CO wszystko jest proste.
Tylko jak spiąć do tego kolejne dwie pompy? Jeden piec tego nie obsłuży, chyba, że zastosowanie buforu, dwóch sterowników włączających pompy już za buforem a sterownik z pieca dogrzewający sam bufor. Nie wiem czy takie rozwiązanie ma sens bo nigdy nie miałem styczności z "buforem" więc teoretycznie kombinuję.

P:)apolinek
19-03-2010, 21:39
http://forum.muratordom.pl/kotlownia-poza-domem-tak-czy-nie,t183503.htm

Dokonczmy wiec.
Problem jest tej natury:
Obecnie mam piec umieszczony w budynku mieszkalnym,w kominie jednak nie ma zadnego wkładu.Z czasem pewnie bedzie wychodzic coraz bardziej smoła na tynk.Pomieszczenie w którym znajduje sie piec jest dosyc małe do składowania opału na kilka dni.

Zastanawiałem sie nad 2 rozwiazaniami

1 włozenie wkładu kominowego z blachy zaroodpornej do przewodu kominowego w budynku mieszkalnym -koszt w granicach 3000-3500 pln.

2 przeniesieniem kotłowni do budynku gospodarczego oddalonego około 18 m od domu.
Plusem takiego rozwiazania jest napewno komfort.
Szacowany w obecnej chwili koszt wg mnie jest w granicach 4000

Instalacje obecnie wykonana w budynku mieszkalnym jest z miedzi i pexa.

Prawie 20 m rury preizolowanej w ziemi to dodatkowy opór dla instalacji,czy bedzie to działac poprawnie.
Czy na takiej odległosci wystarcza rurki o przekroju wewnetrznym 28mm jezeli w domu mieszkalnym mam zasilanie o przekroju zblizonym.

Zastanawiam sie równiez nad doborem rur preizolowanych do obecnej instalacji w budynku:
-elastyczne z wkłądka pp(plusem takiego rozwiazanie jest brak kształtek,i swobodna mozliwosc ominiecia przeszkód w terenie studnie słupy itp)
- sztywne z wkładka pp
- sztywne z wkładka miedziana
- sztywne z wkładka stalowa

Które wiec wybrac rurki preizolowane i co dalej działac w tym kierunku.

adi_
19-03-2010, 21:49
dzieki niezly mam takowego spawacza nawet dwoch
jeden to ja a drogi to kolega on jest lepszy wiec jemu to zosawie ale teraz prosze o projekt :D

jaroryb
23-03-2010, 18:54
Witam,
Potrzebuję porady w kwestii podniesienia ciśnienia wody w domku w ternie górzystym. Korzystam z sieci wodociągowej o dużej niestabilności ciśnienia. W dzień jest jeszcze ok (około 2,6 bara) ale wieczorem, gdy wzrasta zużycie wody w miasteczku, ciśnienie wody, zwłaszcza na piętrze, dramatycznie spada, tak że prysznice praktycznie przestają działać.
Jakie rozwiązanie zastosować? Hydrofor? Jeśli tak to jaki, jaka moc silnika i pojemność zbiornika? Polecano mi wstawić duży zbiornik buforowy (1m3) ale nie bardzo mi to odpowiada. Są też podobno same pompy podnoszące ciśnienie. Ale czy to się sprawdzi, przy dużych wahaniach ciśnienia? I koszt takiej pompy jest znacznie wyższy niż hydrofora.
W domku zasadniczo mieszkać będą 4 osoby, okazjonalnie 6-8.
pozdrawiam i proszę o radę

niezły
28-03-2010, 20:02
Na tą chwilę mam następującą swoją wersję po ustaleniach z hydraulikiem:
Kocioł z regulacją pogodową i trzy obiegi grzewcze (podłogówka dom, podłogówka czzęść usługowa i grzejniki dom) plus czwarty cwu.

Z tego to zrozumiałem to z kotła do wszystkich 3 rozdzielaczy doprowadzona będzie woda o takiej samej temp. dobranej przez automatykę pogodową kotła.
W rodzielaczach będą zamontowane elektrozawory połączone z termostatami pokojowymi (jeden na górze, drugi i trzeciw łązience na górze i na dole, czwarty w salonie i piąty i szósty w częsci usługowej - tu z uwagi na jedną częśc narażoną na częste wietrzenie.) i mieszacze?, które mają za zadanie dobrać odpowiednią temp wody do temp zadanej ma termostacie.
W zależności od temp ustawionej na termostacie bedzie regulowany przepływ wody z rozdzielacza do danego obiegu.

Natomiast nie za bardzo wiem kiedy kocioł będzie się włączał czy priorytet będzie miała automatyką pogodowa, czy kocioł będzie się załączał kiedy na jednym z 6 termostatów spadnie tempponiżej zadanej?

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

A jeszcze jedno czy nie powinien rodzielić tych trzech obiegów już na automatyce pogodowej kotła?

A jeszcze jedno czy w moim przypadku powinno być zastosowane sprzęgło hydrauliczne?

Wydaje mi się że zasobnik ciepłej wody powinien chodzić na zaworze 3 drogowym bezpośrednio z kotła a nie jako dodatkowy obieg grzewczy ( tak też można ale robi się to przeważnie jeśli moc kotła jest bardzo mała)
Rozwiązanie proponowane przez hydraulika jest jednym ze sposobów ale uważam że ma tez i wady mieszacz musi mieć zamontowany zawór 3 drogowy z siłownikiem w szafce ale jeśli jeden z obiegów jest w części usługowej (może wynajmowanej) musi być do niej dostęp Wszystkie termostaty pokojowe muszą być podłączone do do automatyki kotła
Osobiście wolę inne rozwiązanie. Kociołek ,pompki z zaworami 3 drogowymi z siłownikami dla każdego obiegu zrobić w kotłowni bez żadnych mieszaczy a dla każdego obiegu grzewczego tylko zwykły rozdzielacz w szafce Automatyka pogodowa rozbudowana o możliwość regulacji trzema obiegami grzewczymi w tym dwa z zaworem mieszającym i możliwość podpięcia do niej ( automatyka) czujników peryferyjnych ( termostatów)
W obu przypadkach automatyka będzie kosztować i o jej cenę zapytaj teraz
W obu przypadkach potrzebne jest sprzęgło hydrauliczne
Mojej propozycji nie będę próbował forsować ponieważ to Twój hydraulik mam to poskładać i ma to działać na automatyce
ps. jak coś to pisz

andrew01
28-03-2010, 20:23
Zadałem podobne pytanie w innym wątku, więc z góry przepraszam że pytam i tutaj. Chodzi mi o dwa sterowniki do pogodowej regulacji zaworu 3d:

a) UMS-4PS
http://sanitsystem.pl/sklep/product_info.php?cPath=41&products_id=259

b) Frisko SR34-M1T
http://www.regulatory.biz.pl/24,pl_sr34-m1t.html

Obydwa są w zasadzie bardzo podobne funkcjonalne, z tym, że ten drugi prawie dwa razy droższy. Czy miał ktoś może z nimi do czynienia? Może wyższa cena wynika z czegoś czego nie zauważam?

Z plusów na stronę Frisko znalazłem:
a) ustalanie krzywej pogodowej w czterech punkach (SR34-M1T) zamiast w jednym plus nachylenie zaprogramowanej krzywej (UMS-4PS)
b) możliwość podłączenia Frisko do sieci LAN (za pomocą dodatkowego konwertera RS232-RJ45)

Pozdrawiam
andrew01

niezły
28-03-2010, 20:39
Witam.
Skoro na forum jest hydraulik do usług to chętnie skorzystam :)
Mój problem:
Jeden dom 150m2 w nim kotłownia, bojer 140l, drugi dom 100m2, bojler 250l. W obu domach instalacja standardowa, bez ogrzewania podłogowego.
Chciałbym jednym piecem na eko-groszek coś ok. 35kW ogrzać oba domy i CWU przez cały rok.
Standardowo jeśli piec ma sterownik (np. st-37) i dwie pompy CO i CWU do tego sonda w bojlerze i temperatura CO wszystko jest proste.
Tylko jak spiąć do tego kolejne dwie pompy? Jeden piec tego nie obsłuży, chyba, że zastosowanie buforu, dwóch sterowników włączających pompy już za buforem a sterownik z pieca dogrzewający sam bufor. Nie wiem czy takie rozwiązanie ma sens bo nigdy nie miałem styczności z "buforem" więc teoretycznie kombinuję.

Wiele pomysłów i wiele pytań Jak duże jest pomieszczenie na kotłownię i czy na pewno musi to być kociołek na eko-groszek jak jest z innymi rodzajami opału ( odpady tartaczne drewno w metrach)
Bez względu na rodzaj kotła jaki będzie zamontowany można zrobić to na kilka sposobów
Pierwszy
Kociołek podłączony do bufora a na wyjściu z bufora bezpośrednio dwie pompki jedna do grzejników druga do zasobnika To do grzejników połączona z dowolnym termostatem pokojowym a ta od zasobnika z dowolnym termostatem od bojlera elektrycznego
Z bufora musi wychodzić rurociąg do do następnego budynku i tam dokładnie tak samo
Zadaniem kotła jest tylko ładowanie ciepła do zasobnika a sprawę grzania i ciepłej wody załatwi ta bardzo prosta automatyka Każdy obieg działa niezależnie
Drugi
kociołek na eko-groszek ( lub zwykły)i do tego jakaś automatyka z wyjściem na 4 obiegi grzewcze
Trzeci
kociołek na eko-groszek i tak jak w przypadku pierwszym ale bez bufora Kociołek pracuje bez żadnej automatyki na np. 60 st.C i jeśli nie ma odbioru ciepła (nie załączy się żadna z pompek) kociołek przechodzi w stan czuwania a jeśli któraś pracuje kociołek podtrzymuje pracę
To tak na szybko Jestem za wersją pierwszą jak masz jakieś pytania to pisz

niezły
28-03-2010, 22:04
Zadałem podobne pytanie w innym wątku, więc z góry przepraszam że pytam i tutaj. Chodzi mi o dwa sterowniki do pogodowej regulacji zaworu 3d:

a) UMS-4PS
http://sanitsystem.pl/sklep/product_info.php?cPath=41&products_id=259

b) Frisko SR34-M1T
http://www.regulatory.biz.pl/24,pl_sr34-m1t.html

Obydwa są w zasadzie bardzo podobne funkcjonalne, z tym, że ten drugi prawie dwa razy droższy. Czy miał ktoś może z nimi do czynienia? Może wyższa cena wynika z czegoś czego nie zauważam?

Z plusów na stronę Frisko znalazłem:
a) ustalanie krzywej pogodowej w czterech punkach (SR34-M1T) zamiast w jednym plus nachylenie zaprogramowanej krzywej (UMS-4PS)
b) możliwość podłączenia Frisko do sieci LAN (za pomocą dodatkowego konwertera RS232-RJ45)

Pozdrawiam
andrew01

Napisz coś więcej o instalacji jaki planujesz kociołek i jaka instalacja do czego konkretnie ten sterownik

andrew01
28-03-2010, 22:13
Ten sterownik ma być do sterowania ogrzewaniem podłogowym (cały parter), w skład zestawu ma wejść zawór 3d z siłownikiem, jeden z tych dwóch sterowników, i termostat pokojowy DIGOTIME 600i. Reszta instalacji (poddasze, garaż) to już grzejniki. Sam piec, na dzień dzisiejszy to będzie Ogniwo EKO 15kW, sterowany z pomocą czujnika pogodowego, z zaworem 4d na zasilaniu lub nie (tu do końca nie wiem czy stosować, piec ten ma sterownik eCoal do sterowania kotła w trybie ciągłym i producent na zalecanym schemacie CO umieścił pompę mieszającą na połączeniu powrotu z zasilaniem, która jest sterowana przez eCoal i właczana gdy temp powrotu jest za niska).

Pozdrawiam
andrew01

niezły
29-03-2010, 18:55
Ten sterownik ma być do sterowania ogrzewaniem podłogowym (cały parter), w skład zestawu ma wejść zawór 3d z siłownikiem, jeden z tych dwóch sterowników, i termostat pokojowy DIGOTIME 600i. Reszta instalacji (poddasze, garaż) to już grzejniki. Sam piec, na dzień dzisiejszy to będzie Ogniwo EKO 15kW, sterowany z pomocą czujnika pogodowego, z zaworem 4d na zasilaniu lub nie (tu do końca nie wiem czy stosować, piec ten ma sterownik eCoal do sterowania kotła w trybie ciągłym i producent na zalecanym schemacie CO umieścił pompę mieszającą na połączeniu powrotu z zasilaniem, która jest sterowana przez eCoal i właczana gdy temp powrotu jest za niska).

Pozdrawiam
andrew01

A co zresztą instalacji co będzie sterować grzejnikami i ładowaniem zasobnika , uważam że powinieneś poszukać sterownika który będzie regulował pracą kotła (nadmuch, pompa) po jednej stronie i obsługiwał trzy obiegi grzewcze ( zasobnik ciepłej wody, grzejniki i podłogówka z zaworem mieszającym )

andrew01
29-03-2010, 19:04
Całą resztą sterować będzie nowoczesny sterownik pieca eCoal www.ecoal.pl do którego podłączony będzie osobny czujnik pogodowy, na grzejnikach zawory termostatyczne. Na podstawie algorytmu pogodowego sterownik wyznaczać będzie temperaturę zasilania, a ponieważ podłogówka ma temp. zasilania obniżoną, to te zmiany sterownika pieca za bardzo nie będą powodowały zmian w podłogówce, o ile nie ruszę mieszaczem i/lub pompą obiegową podłogówki. Chodzi mi głownie o sterowanie podłogówką, który z tych dwóch sterowników będzie lepszy.

Pozdrawiam
andrew01

niezły
29-03-2010, 20:22
Całą resztą sterować będzie nowoczesny sterownik pieca eCoal www.ecoal.pl do którego podłączony będzie osobny czujnik pogodowy, na grzejnikach zawory termostatyczne. Na podstawie algorytmu pogodowego sterownik wyznaczać będzie temperaturę zasilania, a ponieważ podłogówka ma temp. zasilania obniżoną, to te zmiany sterownika pieca za bardzo nie będą powodowały zmian w podłogówce, o ile nie ruszę mieszaczem i/lub pompą obiegową podłogówki. Chodzi mi głownie o sterowanie podłogówką, który z tych dwóch sterowników będzie lepszy.

Pozdrawiam
andrew01

Najpierw odpowiem na pytanie w/g mnie nie ma to znaczenia równie dobrze zamiast sterownika możesz zastosować zawór 3 drogowy termostatyczny z nastawą ręczną
Takie rozwiązanie jakie chcesz zrobić nie będzie prawidłowo pracować bo niby jak kociołek ma wiedzieć że w strefie z podłogówką spadła temperatura i należy zacząć grzać rozumiem że gdyby ten drugi ( do podłogówki ) był rozszerzeniem głównego ale tu chcesz zainstalować dwa sobie obce sterowniki
Moja propozycja jest taka kupić jeden sterownik który wszystko to załatwi np. taki
http://www.womix.pl/pl/oferta/regulatory_podlogowe_ebv/regulatory_gamma/regulator_gamma_23_b/16.html
może być inny ale który to wszystko obsłuży a słowa nowoczesny i pogodowy ….........chyba że jest jakiś powód dla którego ten główny sterownik musi być zainstalowany
Nie musisz zgadza się z moim zdaniem na popularności też mi nie zależny ale takie jest moje zdanie a poza tym ktoś inny kiedyś może to przeczytać

andrew01
29-03-2010, 20:39
Może troszkę wytłumaczę jak to widzę, przynajmniej teoretycznie, zdaje sobie sprawę że o praktyce w moim przypadku w odniesieniu do centralnego ogrzewania to raczej powiedzieć nie można. Ale spróbuję się wytłumaczyć :)

Najpierw ogrzewany obiekt:
- parter z poddaszem i garażem w bryle,
- podłogówka cały parter (70m2) bez garażu - tu grzejnik),
- poddasze grzejniki (bez łazienki - tu podłogówka)
- razem coś około 140 pow. uż.

Sterownik tego pieca utrzymuje temperaturę na powrocie powyżej 30 stopni, bądź minimum około 30 stopni. Tak jak pisałem temperaturę zasilania ustala na podstawie temp. zewnętrznej (pewnie średniej z jakiegoś okresu) i czujnika temperatury na parterze. Na grzejnikach (poddasze) zawory termostatyczne, które się przymkną (powiem w uproszczeniu) gdy będzie już wystarczająco ciepło. Na początku planowałem właśnie zastosowanie dla podłogówki zaworu 3d z termostatem, który powiedzmy bym ustawił na 30 stopni. I tak sobie pomyślałem, że kiedy na zewnątrz zrobi się chłodniej, piec zacznie mocniej grzać to na podłogówkę w dalszym ciągu by szło te ustawione 30 stopni (chyba że bym zmienił nastawę zaworu). Sądzę, że piec zauważy, że w pomieszczeniach robi się chłodniej, i wraca zimniejsza woda i zacznie mocniej grzać, ale tu też potrzebuje (chyba) aby dostarczyć więcej energii do podłogówki i do tego właśnie chcę zastosować oddzielny sterownik.

Oczywiście nie wykluczam tego, że kompletnie się mylę.

Pozdrawiam
andrew01

andrew01
29-03-2010, 21:03
Albo czujnik temperatury w pomieszczeniu, co jest podłączany do kotła umieszczę na poddaszu? Na tej podstawie piec będzie grzał, a skoro będzie grzał to temperatura w obiegu będzie dużo powyżej 30 st, więc ten sterownik na parterze do podłogówki będzie sobie działał i utrzymywał zadana temperaurę.

Pozdrawiam
andrew01

k***a*z
30-03-2010, 10:09
Czy możecie mi powiedzieć co oznacza na schemacie ogrzewania kółko które ma jedną połówkę czarną a drugą białą ?

niezły
30-03-2010, 19:42
Czy możecie mi powiedzieć co oznacza na schemacie ogrzewania kółko które ma jedną połówkę czarną a drugą białą ?

Nie bardzo kojarzę o jakie kółko chodzi możesz wysłać mi ten schemat to zobaczę

[email protected]

Apia
31-03-2010, 09:24
Przystapilismy wlasnie do montazu baterii (deszczownica Hansgrohe+mala sluchawka) i okazalo sie, ze przy otwarciu baterii woda leci z malej sluchawki, a z deszczownicy dopiero po wyciagnieciu "przycisku". Czy tak powinno byc, czy hydraulik zle przylaczyl rurki do i-boxa ? Wydaje sie nam, ze powinno byc odwrotnie!

rudolfo78
31-03-2010, 20:13
czy to normalne, że w instalacji wodnej, w której zainstalowany jest zawór redukcyjny cisnienia, zawór bezpieczeństwa puszcza wodę ???

Dzisiaj po 3 dnia nieobecnosci na budowie zobaczyłem mokrą ścianę koło instalacji. Hydraulik twierdzi, że to normalne :-(

niezły
02-04-2010, 21:23
czy to normalne, że w instalacji wodnej, w której zainstalowany jest zawór redukcyjny cisnienia, zawór bezpieczeństwa puszcza wodę ???

Dzisiaj po 3 dnia nieobecnosci na budowie zobaczyłem mokrą ścianę koło instalacji. Hydraulik twierdzi, że to normalne :-(

Nie do końca zawór bezpieczeństwa jest od tego by zrzucał nadmiar ciśnienia ale to sytuacja awaryjna Rozumiem że taki zawór masz przy zasobniku ciepłej wody jeśli tak to znaczy że jest za mała naczynko przeponowe ( taki biały lub niebieski baniak ) lub go brak jeśli źle rozumuje to napisz kiedy cieknie z zaworu i gdzie on jest

bwojtek
02-04-2010, 21:31
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?158159-ciekn%C4%85cy-zaw%C3%B3r-bezpiecze%C5%84stwa-instalacja-wodna

rudolfo78
02-04-2010, 21:36
Rozumiem że taki zawór masz przy zasobniku ciepłej wody jeśli tak to znaczy że jest za mała naczynko przeponowe ( taki biały lub niebieski baniak ) lub go brak jeśli źle rozumuje to napisz kiedy cieknie z zaworu i gdzie on jest

Zawór jest na instalacji zimnej wody. Poniżej zdjęcie trochę niewyraźne.

http://images37.fotosik.pl/274/e4f993f4e6de3dd6.jpg[/QUOTE]

niezły
03-04-2010, 17:19
Zawór jest na instalacji zimnej wody. Poniżej zdjęcie trochę niewyraźne.

http://images37.fotosik.pl/274/e4f993f4e6de3dd6.jpg[/QUOTE]


Nie jestem hydraulikiem ale skomentuje to zdjęcie od strony hydraulicznej
moim zdaniem nie właściwy filtr te jest do co a powinien być do wody taki z wkładem sznurkowym, nie wiem po co ten zawór bezpieczeństwa w tym miejscu bez sensu i za nim jeszcze jak dobrze widzę zawór zwrotny j/w tak z ciekawości na jakie ciśnienie jest ten zawór bezpieczeństwa Jeśli dobrze widzę to rura wielowarstwowa jest chyba 20 nie wiem jak duży jest dom ale mogłaby być większa a co zaworami czerpalnym czyżby ich nie było

wazik
14-04-2010, 07:54
Witam, planuje wtym roku zmodernizować kotłownie (wymiana starego pieca gazowego DOM-GAZ 20KW ), poszukuje doświadczonego instaltora, który oceni, doradzi i nie zedrze ostaniego grosza :) . Skłaniam sie ku temu piecykowi: junkers 13-4 smart, ze względu na dobre opinie o nim.. Czy mogli bysmy umówić się na spotkanie i ewentualne ogledziny mojej instalacji, w celu wybrania jak najlepszego rozwiązania? Miejscowość Owczarnia(okolice Pruszkowa)
wazik

niezły
14-04-2010, 23:02
Przykro mi ale już nie jestem hydraulikiem tylko czasami coś napiszę

Andrzej_78
16-04-2010, 20:53
Witam,
niedługo będzie u mnie robiona instalacja co i w związlu z tym mam nastepujące pytanie:
1. Mam do wyboru rury miedziane sanco w cenie 13 zł za metr na średnicę 15 mm, znalazłem w innym sklepie rury firmy ferroli w cenie 9 zł za metr, róznica jest duża, czy warto dopłacić do droższych rur czy może nie ma zbyt dużej róznicy w jakości
2. Ogrzewanie podłogowe - chce zrobić 3 pętle na parterze i jedną na poddaszu w łazience, jak rozwiązać odpowietrzenie podłogówki, chce zastosować jeden układ mieszający
3. Jak dobrać moc grzejników na mkw, chce założyć grzejniki aluminiowe, dom ocieplony styropianem 15 cm, wentylacja grawitacyjna, okna standardowe plastikowe. Wiem że sa programy do obliczania ale nie mam teraz na to czasu, chce zastosować głowice termostatyczne, także delikatne przewymiarowanie nie będzie szkodziło.
Z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam

marek_d
18-04-2010, 13:06
Witam.Znalazlem Cie na forum muratora ,mam prosbe czy mozesz podpowiedziec jak zbudowac system co i cwu majac do dyspozycji kocil na paliwo stale i kominek do tego jeszcze kolektory .Zainteresowal mnie ten Twoj schemat wiec napisalem do ciebie czy pomozesz .
Prosze daj odpowiedz.
Pozdrawiam Marek.

RL
18-04-2010, 20:33
Witam,

Planuje ogrzewanie podłogowe na parterze i poddaszu w domu o pow. uzytkowej 158,5 m2, piec jednofunkcyjny kondensacyjny z zamknieta komora spalania + zasobnik ok 200l + automatyka pogodowa (piec prawdopodonie valliant albo viessman).

Sciany: Pustak max + styropian 15cm Termoorganiki PLATINUM PLUS fasada 0,31

Pytanie 1: jakie sa rozwiązania do sterowania temperatura w kazdym pomieszczeniu?
a) termostat w kazdym pomieszczeniu
b) ??? tutaj czekam na pomoc :)

Pytanie 2: na stornie firmy KAN wyliczylem ze tam gdzie na podlodze bedzie parkiet (panale do podlogowki) odstepy miedzy rurakmi powinny byc 10cm, a w pozostalych pomieszczeniach typu hol, lazienka, kuchnia gdzie beda plytki 25-30cm.

Hydraulik natomiast polecany z watku o solidnych w warszawie i okolicach proponowal pod panele 10cm w pozostalych miejscach co 15cm.
Czy zaufac jemu czy wyliczeniom ze strony firmy KAN?

niezły
18-04-2010, 20:57
Witam,
niedługo będzie u mnie robiona instalacja co i w związlu z tym mam nastepujące pytanie:
1. Mam do wyboru rury miedziane sanco w cenie 13 zł za metr na średnicę 15 mm, znalazłem w innym sklepie rury firmy ferroli w cenie 9 zł za metr, róznica jest duża, czy warto dopłacić do droższych rur czy może nie ma zbyt dużej róznicy w jakości
2. Ogrzewanie podłogowe - chce zrobić 3 pętle na parterze i jedną na poddaszu w łazience, jak rozwiązać odpowietrzenie podłogówki, chce zastosować jeden układ mieszający
3. Jak dobrać moc grzejników na mkw, chce założyć grzejniki aluminiowe, dom ocieplony styropianem 15 cm, wentylacja grawitacyjna, okna standardowe plastikowe. Wiem że sa programy do obliczania ale nie mam teraz na to czasu, chce zastosować głowice termostatyczne, także delikatne przewymiarowanie nie będzie szkodziło.
Z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam

1.bierz ferroli
2.napisz jaki będzie kociołek i co to za pomieszczenia z podłogówka
3.może około (do) 70 W/ kw przy parametrach 75/50/20

niezły
18-04-2010, 21:01
Witam.Znalazlem Cie na forum muratora ,mam prosbe czy mozesz podpowiedziec jak zbudowac system co i cwu majac do dyspozycji kocil na paliwo stale i kominek do tego jeszcze kolektory .Zainteresowal mnie ten Twoj schemat wiec napisalem do ciebie czy pomozesz .
Prosze daj odpowiedz.
Pozdrawiam Marek.
Pewien jesteś że chcesz kociołek na opał stały i kominek z płaszczem wodnym i jeszcze solary …...po co to wszystko co do pomocy zawsze pomagam chętnie o ile tylko czas na to pozwala

Andrzej_78
18-04-2010, 21:20
1.bierz ferroli
2.napisz jaki będzie kociołek i co to za pomieszczenia z podłogówka
3.może około (do) 70 W/ kw przy parametrach 75/50/20

1. Jeśli nie ma róznicy w trwałości to bardzo chętnie wezmę ferroli.
2 . Kocioł będzie na paliwo stałe z podajnikiem, prawdopodobnie taurus gaur. Podłogówka będzie na parterze w kuchni, łazience, korytarzu i dodatkowo w łazience na górze. Chciałem zastosować wspólny układ mieszający dla tych czterech pętli i teraz zastanawiam się jak odpowietrzyć pętle w górnej łazience.

fido2001
19-04-2010, 09:15
Witam.

Potrzebuje pomocy bardziej od strony prawnej.
Mianowicie mieszkam w domku wielorodzinnym (trzy kondygnacje + podpiwniczenie).
Domek ten był do niedawna dziadków którzy w formie darowizny dali go mnie i mojemu rodzeństwu.
Każde z naszej trójki ma swoje pięterko i każdy chciałby miec własne liczniki.
Dom został podzielony (trzy niezależne adresy) mamy osobne liczniki na prąd i gaz. pozostała kwestia wody.
W tym momencie jest jeden licznik w piwnicy. Czy jest możliwość abym we własnym zakresie z pomocą "własnego" hydraulika dokonał przeróbki w domu, tzn. doprowadził od każdego pietra rurki niezależne, z drugiej strony wyprowadził końce w okolicy tego istniejącego licznika tak, aby z wodociągów tylko założyli liczniki i podpięli pod główne przyłącze ?
Czy musi to być w całości wykonane przez nich ?? Są strasznie drodzy, mój zaprzyjaźniony hydraulik zrobi mi to za 30% oferty którą dostałem od Miejskiego przedsiębiorstwa wodociągów.......

Pozdrawiam.
Rafał.

out
19-04-2010, 09:44
teoretycznie możesz samemu rozprowadzić instalację. oni przychodzą zakładają licznik. najlepiej się z nimi dogadać na wstępie.

niezły
26-04-2010, 17:53
Witam,

Planuje ogrzewanie podłogowe na parterze i poddaszu w domu o pow. uzytkowej 158,5 m2, piec jednofunkcyjny kondensacyjny z zamknieta komora spalania + zasobnik ok 200l + automatyka pogodowa (piec prawdopodonie valliant albo viessman).

Sciany: Pustak max + styropian 15cm Termoorganiki PLATINUM PLUS fasada 0,31

Pytanie 1: jakie sa rozwiązania do sterowania temperatura w kazdym pomieszczeniu?
a) termostat w kazdym pomieszczeniu
b) ??? tutaj czekam na pomoc :)

Pytanie 2: na stornie firmy KAN wyliczylem ze tam gdzie na podlodze bedzie parkiet (panale do podlogowki) odstepy miedzy rurakmi powinny byc 10cm, a w pozostalych pomieszczeniach typu hol, lazienka, kuchnia gdzie beda plytki 25-30cm.

Hydraulik natomiast polecany z watku o solidnych w warszawie i okolicach proponowal pod panele 10cm w pozostalych miejscach co 15cm.
Czy zaufac jemu czy wyliczeniom ze strony firmy KAN?

Ad 1
generalnie podłogówką reguluje się całościowo a do regulacji biernej służy odpowiedni rozstaw rur ale jakąś regulację można przeprowadzić ale zarówno w przypadku instalacji grzejnikowej jak i podłogowej możemy ograniczać temperaturę od góry (od każdego pomieszczenia prowadzisz przewód elektryczny do rozdzielacza do podłogówki i na obiegach dla danego pomieszczenia montuje się głowice które w przypadku przekroczenia temperatury będą odcinać dane obiegi
ad.2
bardziej skłaniał będę się do obliczeń firmy Kan ale zawsze możesz zapytać fachowca w jaki sposób to obliczył lub tez udać się di innej firmy np. Kisan lub Uponor

niezły
26-04-2010, 17:58
1. Jeśli nie ma róznicy w trwałości to bardzo chętnie wezmę ferroli.
2 . Kocioł będzie na paliwo stałe z podajnikiem, prawdopodobnie taurus gaur. Podłogówka będzie na parterze w kuchni, łazience, korytarzu i dodatkowo w łazience na górze. Chciałem zastosować wspólny układ mieszający dla tych czterech pętli i teraz zastanawiam się jak odpowietrzyć pętle w górnej łazience.

A rozważałeś możliwość sterowania obiegów zaworami RTL a przynajmniej w łazience na poddaszu

niezły
26-04-2010, 18:04
Witam.

Potrzebuje pomocy bardziej od strony prawnej.
Mianowicie mieszkam w domku wielorodzinnym (trzy kondygnacje + podpiwniczenie).
Domek ten był do niedawna dziadków którzy w formie darowizny dali go mnie i mojemu rodzeństwu.
Każde z naszej trójki ma swoje pięterko i każdy chciałby miec własne liczniki.
Dom został podzielony (trzy niezależne adresy) mamy osobne liczniki na prąd i gaz. pozostała kwestia wody.
W tym momencie jest jeden licznik w piwnicy. Czy jest możliwość abym we własnym zakresie z pomocą "własnego" hydraulika dokonał przeróbki w domu, tzn. doprowadził od każdego pietra rurki niezależne, z drugiej strony wyprowadził końce w okolicy tego istniejącego licznika tak, aby z wodociągów tylko założyli liczniki i podpięli pod główne przyłącze ?
Czy musi to być w całości wykonane przez nich ?? Są strasznie drodzy, mój zaprzyjaźniony hydraulik zrobi mi to za 30% oferty którą dostałem od Miejskiego przedsiębiorstwa wodociągów.......

Pozdrawiam.
Rafał.
Tu nie ma chyba żadnych ograniczeń instalację możesz wykonać sam ale możesz również z pracownikami wodociągów dogadać się po godzinach, jest tu wiele opcji

Antonio77
02-05-2010, 11:04
Witam!!! Mam takie pytanko jaki bufor jest lepszy warstwowy z wężownicą na ciepła wode czy kombinowany z zbiornikiem w środku .Moje ogrzewanie to.piec na paliwo stale i solary albo pompa ciepla do ciepłej wody piec to logika funke

niezły
02-05-2010, 21:56
Witam!!! Mam takie pytanko jaki bufor jest lepszy warstwowy z wężownicą na ciepła wode czy kombinowany z zbiornikiem w środku .Moje ogrzewanie to.piec na paliwo stale i solary albo pompa ciepla do ciepłej wody piec to logika funke




Na tak postawione krótkie pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi Kociołek na opał stały do tego solary i pompa ciepła Moja rada jest taka zwykły bufor bez modyfikacji a do ciepłej wody wolnostojący zasobnik z podwójna wężownica i z grzałką elektryczną

JurekM
03-05-2010, 06:56
niezły powiedz mi jak mogę podłączyć kolektory pionowe do siebie?
Słyszałem coś o zintegrowanych studzienkach.
Zostawiam dwa przepusty fi 160 pod chudziakiem, a kolektory są 3.
I jak je połączyć do siebie.
Pytanie trochę nie z hydrauliki, ale pewnie wiesz jak to się robi.
Dzieki

nowy1234
03-05-2010, 13:01
Czy ktos moze mi w prosty sposob jak hydraulik liczy te punkty? Co to sa te punkty?

niezły
03-05-2010, 14:31
niezły powiedz mi jak mogę podłączyć kolektory pionowe do siebie?
Słyszałem coś o zintegrowanych studzienkach.
Zostawiam dwa przepusty fi 160 pod chudziakiem, a kolektory są 3.
I jak je połączyć do siebie.
Pytanie trochę nie z hydrauliki, ale pewnie wiesz jak to się robi.
Dzieki

Nie bardzo wiem o jakie kolektory chodzi

niezły
03-05-2010, 15:09
Czy ktos moze mi w prosty sposob jak hydraulik liczy te punkty? Co to sa te punkty?


Jak w każdej dziedzinie jest jakaś jednostka miary obmiaru robót czasami są to metry kwadratowe, bieżące , sztuki a w hydraulice od wielu lat za jednostkę obmiaru przyjmuje się tzw. punkt I wbrew pozorom nie jest to do końca oczywiste co on oznacza generalnie mianem punktu określa się jeden odbiornik ciepła lub wody, czyli w skrócie to co masz na projekcie jest punktem ( grzejnik, rozdzielacz, umywalkę, kibelek, pralkę ) bez względu na ilość rur do podłączenia ale są też tacy co za punkt uważają każdą rurę i tak pralka to 2 punkty a umywalka 3 podłogówkę wycenia się od metra kwadratowego podłogi w pomieszczeniu a nie samej podłogówki a kotłownia to wycena indywidualna
Coraz częściej wyceny dokonuje się na zasadzie za całość prac

Jani_63
03-05-2010, 15:14
niezły powiedz mi jak mogę podłączyć kolektory pionowe do siebie?
Słyszałem coś o zintegrowanych studzienkach.
Zostawiam dwa przepusty fi 160 pod chudziakiem, a kolektory są 3.
I jak je połączyć do siebie.
Pytanie trochę nie z hydrauliki, ale pewnie wiesz jak to się robi.
Dzieki
Pytanie nie do mnie, ale czasami odwiedzam ten wątek, więc może pomogę.
Jeśli mowa o kolektorach PCi to połącz je przy pomocy rozdzielaczy w studzience zbiorczej.
Studzienkę możesz albo kupić gotową, albo samemu wymurować i dobrze uszczelnić żeby się w niej woda nie zbierała.
Jak masz nitki kolektora fi 32 to przyłącze od rozdzielacza do domu daj fi 40.
Jednym przepustem puść zasilanie, a drugim powrót.
Oddzielisz w ten sposób stronę zimną od ciepłej.
Zresztą cały powrót zaizoluj dla ograniczenia strat ciepła.

Antonio77
03-05-2010, 18:38
niezły DZIĘKI WIELKIE !!!
Tak zrobię
Moje następne pytanko to czy bufor ma mieć wężownice .
Jakiej pojemności najlepiej buforek dom ma 170m podlogówka wszędzie.
Myśle o solarkach CHEWALEXA plaskich cztery panele bo troche daleko do kotłowni co sądzisz o nich.
Amoże lepiej piec z podajnikiem bez buforka POZDRAWIAM I DZIĘKI JESZCZE RAZ

JurekM
03-05-2010, 19:59
Pytanie nie do mnie, ale czasami odwiedzam ten wątek, więc może pomogę.
Jeśli mowa o kolektorach PCi to połącz je przy pomocy rozdzielaczy w studzience zbiorczej.
Studzienkę możesz albo kupić gotową, albo samemu wymurować i dobrze uszczelnić żeby się w niej woda nie zbierała.
Jak masz nitki kolektora fi 32 to przyłącze od rozdzielacza do domu daj fi 40.
Jednym przepustem puść zasilanie, a drugim powrót.
Oddzielisz w ten sposób stronę zimną od ciepłej.
Zresztą cały powrót zaizoluj dla ograniczenia strat ciepła.

Dzięki za odpowiedź. Jeszcze tylko gdzie mogę znaleźć te gotowe studzienki?

Jani_63
03-05-2010, 21:29
Musisz pytać o studnię kolektorową wielosekcyjną
Wygląda to tak
2448
Chociaż dla trzech sekcji powinna wystarczyć mniejsza.
http://www.aspol.com.pl/images/stories/Dolne_Zrodla_energeo/elementy_skladowe/sTUDNIE/Studnia_BRADO_1.gif
Poszukaj na stronie Aspolu.
Ich studzienki są już wyposażone w rozdzielacze, więc ten problem będziesz miał od razu rozwiązany.

niezły mam nadzieje że nie będziesz miał mi za złe że w Twoim wątku o tym piszę, ale tu padło to pytanie więc może nie gońmy Jurek'a M po innych wątkach forum ;)

niezły
04-05-2010, 18:56
niezły DZIĘKI WIELKIE !!!
Tak zrobię
Moje następne pytanko to czy bufor ma mieć wężownice .
Jakiej pojemności najlepiej buforek dom ma 170m podlogówka wszędzie.
Myśle o solarkach CHEWALEXA plaskich cztery panele bo troche daleko do kotłowni co sądzisz o nich.
Amoże lepiej piec z podajnikiem bez buforka POZDRAWIAM I DZIĘKI JESZCZE RAZ


Odnośnie wężownicy to zależy do czego ma służyć (bufor może mieć naprawdę wiele zastosowań) ja jestem zwolennikiem wymiennika płytowego
Odnośnie samej pojemności to zasada jest prosta minimum 60L pojemności bufora na 1kW zapotrzebowania ciepła dla domu
Odnośnie wyboru kociołka to wszystko zależy od Ciebie ale ja swego zestawu nigdy bym nie zamienił na kociołek z podajnikiem ale ja mam dostęp do różnego rodzaju opału w różnych cenach Bez problemu mogę kupić każdą ilość drewna w nadleśnictwie jak i też różnego rodzaju odpady tartaczne że o zwykłym węglu nie wspomnę ale to jest właśnie tanie grzanie Uzależnianie się od jednego rodzaju opału uważam za czasami ryzykowne a na pewno nie jest to najtańszy sposób ogrzania domu jak i tez nie jest do końca sposób bezobsługowy Najlepsze efekty daje zwykły kociołek na wszystko typu Moderator lub Zebiec i do tego bufor

JurekM
04-05-2010, 19:08
Jani_63
Dziękuję

Antonio77
04-05-2010, 20:28
Chodzi mi oto czy w takim zestawie zbiornik biwaletny na ciepłą wode gdzie będą podłaczone solary i centralne ogrzewanie i bufor osobno to czy wtedy bufor z wężownicą czy bez.
Bo chce zkupić taki 1000l tylko teraz niewiem jaki .A może opisałbyś jak to powinno wyglądać i co z czym podłonczone ma być .
A może przy chwili czasu jakiś schemacik .POZDRAWIAM!!!

Antonio77
05-05-2010, 20:41
bufor jako akomulator ciepla

kierowniczek
07-05-2010, 18:44
Jeśli chcecie zaufanego i dobrego hydraulika to polecam Rafała Różyckiego. Tak sobie czytam wasze posty i widze, że cięzko o kogoś zaufanego. Ten facet jest naprawde solidny. Pracuje na terenie Warszawy i okolicach. Jak ktos zainteresowany to dzwoncie na numer +48 601 800 167

qqlio
13-05-2010, 16:26
Hej,
Niestety tematyczna odnoga forum (instalacje w-kan) nie cieszy sie chyba popularnoscia, wiec sprobuje tutaj - sorry za duplikowanie pytania.
Problem wyglada tak:
Bojler 100l Ariston. Gdy nie pracuje to cisnienie utrzymuje sie w okolicy 3 bar, a przy pracy bojlera szybko osiaga okolica 8-9 bar i oczywiscie z zawora bezpieczenstwa (na doplywie zimnej wody) mocno kapie.
Cos nie w porzadku z bojlerem (elektryczny) czy z montazem?

Dodaje foty.
W ukladzie jest jeszcze reduktor (duze cisnienie w gminnej sieci)
Pzdr

http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img0510/bo15b40.jpg (http://wgrajfoto.pl)
http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img0510/bo2df15.jpg (http://wgrajfoto.pl)

Piotr G
13-05-2010, 16:37
Prawdopodobnie, ba napewno nie ma naczynia wzbiorczego do CWU woda po ogrzaniu do zadanej temperatury rozszerza sie i cisnienie musi wzrosnąć - fizyka i tyle. Powinno się zastosować naczynie przeponowe, ale pomiędzy zaworem bezpieczeństwa a zasobnikiem.W tym zaworze bezpieczeństwa jest zawór zwrotny na 98%. problem zniknie. Uwaga armatura w większości ma gwarancję do 6 bar no i wężyki ?

qqlio
13-05-2010, 16:45
Prawdopodobnie, ba napewno nie ma naczynia wzbiorczego do CWU woda po ogrzaniu do zadanej temperatury rozszerza sie i cisnienie musi wzrosnąć - fizyka i tyle. Powinno się zastosować naczynie przeponowe, ale pomiędzy zaworem bezpieczeństwa a zasobnikiem.W tym zaworze bezpieczeństwa jest zawór zwrotny na 98%. problem zniknie. Uwaga armatura w większości ma gwarancję do 6 bar no i wężyki ?

Kurcze widzialem pare bojlerow elektrycznych i nie kojarze p[rzy zadnym z nich naczynia dodatkowego...
Wezyki zalozone bo mistrzowie, ktorzy montowali bojler zrobili cieknace sztywne polaczenie cieplej wody - szczesliwie sa juz na czarnej liscie. Czyzby sam montaz tez skopali? Jak bede w domu musze zerknac do instrukcji aristona czy pisza cos o koniecznosci stosowania dodatkowego zbiornika - spodziewalbym sie, ze sam bojler powinien miec odpowiedni "zapas"
Pzdr

niezły
14-05-2010, 15:17
Hej,
Niestety tematyczna odnoga forum (instalacje w-kan) nie cieszy sie chyba popularnoscia, wiec sprobuje tutaj - sorry za duplikowanie pytania.
Problem wyglada tak:
Bojler 100l Ariston. Gdy nie pracuje to cisnienie utrzymuje sie w okolicy 3 bar, a przy pracy bojlera szybko osiaga okolica 8-9 bar i oczywiscie z zawora bezpieczenstwa (na doplywie zimnej wody) mocno kapie.
Cos nie w porzadku z bojlerem (elektryczny) czy z montazem?

Dodaje foty.
W ukladzie jest jeszcze reduktor (duze cisnienie w gminnej sieci)
Pzdr

http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img0510/bo15b40.jpg (http://wgrajfoto.pl)
http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img0510/bo2df15.jpg (http://wgrajfoto.pl)


Generalnie z zaworu bezpieczeństwa kapie bo ciśnienie w zbiorniku jest zbyt duże maja rada to montaż naczynka przeponowego w tym przypadku możesz zrobić to na ciepłej wodzie Bojler z wężownica czy elektryczny jakie to znaczenie ważna jest pojemność samego zbiornika i różnica temperatur a sam wężyk może to nie błąd ale fachowe rozwiązanie też nie jest

qqlio
15-05-2010, 09:01
Generalnie z zaworu bezpieczeństwa kapie bo ciśnienie w zbiorniku jest zbyt duże maja rada to montaż naczynka przeponowego w tym przypadku możesz zrobić to na ciepłej wodzie Bojler z wężownica czy elektryczny jakie to znaczenie ważna jest pojemność samego zbiornika i różnica temperatur a sam wężyk może to nie błąd ale fachowe rozwiązanie też nie jest

Dzieki.
Nie znalazlem w instrukcji wskazan do montazu naczynia, dlatego myslalem, ze sam zbiornik ma wystarczajaca rezerwe objetosci na wode, ktora sie podgrzewa.
Ten bojler ma 100l - jak duze naczynie proponujesz do tego ukladu?
I czy zastosownaie naczynia na cieplej wodzie nie spowoduje wychladzania tej wody? (czyli po odkreceniu cieplej wody bede czekal nie tylko na splyniecie zimnej wody z rurek, ale tez naczynia...

A tak na marginesie - czy zawor zwrotny zaworu bezpieczenstwa nie powinien blokowac cofania wody (manometr jest nizej przy reduktorze)? Moze ten zawor trzeba wymienic w 1 kolejnosci, a naczynie przeponowe to akcja nr 2?
Pozdrawiam

kalikstyn
15-05-2010, 13:23
Ostatnio przeniesiono u mnie naczynie wyrównawcze instalacji grzewczej z łazienki na nieogrzewany strych. Niepokoi mnie fakt, iż po napaleniu w piecu naczynie staje się gorące, co nie występowało dotychczas (gdy było w łazience). Czy jest to zjawisko normalne, czy też naczynie powinno jednak pozostać zimne (na strychu)?

brachol
23-05-2010, 06:07
Witam
Może tutaj wyjaśnię swoje wątpliwośći
Mam zamiar zabrać się za instalację u siebie w budynku jak na razie skończyłem elektrykę (poza okablowaniem "hydraulicznym") i chciałbym robic tynki ale właśnie brakuje mi kabli "hydraulicznych" nie wiem co gdzie położyć.
Co do systemu grzewczego to planowałem takie coś:
piec gazowy z zamkniętą komorą spalania chyba jednofunkcyjny
kominek z płaszczem wodnym jako zapasowe źródło ciepła
bufor jakis koło 300 l być może w przyszłości solary
w pokojach 4 szt - grzejniki
w kuchni, przedsionku, łazience górnej i łazience dolnej gdzie będzie piec - podłogówka
jak na razie poprowadziłem kable do miejsca gdzie będzie sterownik od kominka - od pomp w lazience i od płaszcza wodnego + zasilanie wentylatora kominka tak wiec cały kominek mam okablowane zgodnie z zaleceniem producenta
Natomiast nie wiem jakie kable położyć do sterownika pokojowego, czy robić czujki w każdym pokoju? Czy robić osobne czujki do podłogowki? Jeżeli ktoś miałby czas i chęci to proszę o opis jak powinna wyglądać taka instalacja.
pozdrawiam

Hugo26
30-05-2010, 20:03
Witam
Mam pytanko odnosnie systemu ogrzewania ktory wkrótce wykona mój hydraulik. Mój hydraulik chce zastosowac rury FH/PE-RT i HT/PE-RT firmy HERZ oraz kształtki Viessmann Vipex (kolana, trójniki). Czytałem ze rury HERZ sa bardzo dobre wiec zgadzam sie z tym wyborem. Natomiast watpliwosci mam co do kształtek Viessmann. Sa bardzo drogie. W zwiazku z tym mam pytanie do specjalistów, czy moge zastosowac kształtki firmy KAN, które są znacznie tańsze? Czy jest to rownież dobre ale tansze rozwiazanie?
Za fachowe doradztwo z góry dziekuje
Pozdrawiam

btx
31-05-2010, 14:58
Mam pytnaie trochę z innej beczki:
zbudowałem system nawodnienia trawnika. Założenie jest takie, że ma działać na zasilaniu z sieci gminnej.
Wydajność: 2,5m3/h
Ciśnienie statyczne: 2,5bar max
rura doprowadzająca 1"
rury instalacji nawodneinia 1"

Teoretycznie jest OK, ale ciśnienie w trakcie doby i dni tygodnia się mocno waha - spada nawet poniżej 1bar...
System nie jest jeszcze skończony, ale na dniach będę podłączał i chciałbym się zabezpieczyć na wypadek gdyby faktycznie zabrakło ciśnienia.

Jakie rozwiązanie zastosować, żeby przy tym samym wydatku i tej samej średnicy rur uzyskać stabilne ciśnienie w przedziale 3,5-4bar?

p.s.
to samo pytnaie puszczam w dwóch wątkach bo widzę, że różni ludzie tam zaglądają

qbek17
31-05-2010, 15:04
Wydaje mi się, że w takiej sytuacji najskuteczniejszą metodą będzie zastosowanie zbiornika buforowego i pompy. Zbiornik powinien mieć pojemność wystarczającą na cały cykl podlewania i czujnik poziomu wody.
Nie jestem specjalistą ale takie rozwiązanie wydaje się oczywiste.

btx
31-05-2010, 17:09
opcja zbiornika buforowego to jedna z tych, które rozważam. Nie wiem tylko jak rozwiązać dolewanie wody do niego.
Nie chciałbym tego robić ręcznie, a nie mam za bardzo wizji, jak to zrobić za pomocą jakiegoś elektrozaworu z czujnikiem poziomu wody...
Z drugiej strony zbiornik na jakieś 4-5m3 to trochę sporo...
Do podlania mam obszar wielkości ok 1000-1100m2

qbek17
31-05-2010, 18:17
elektrozawór sprzężony z czujnikiem poziomu powinien być w miarę prosty do zrobienia - widziałem takie instalacje w innych zastosowaniach. Z drugiej strony jak ma to być tak duży zbiornik to może lepiej własną studnię zrobić?

btx
02-06-2010, 21:41
[...]Zbiornik powinien mieć pojemność wystarczającą na cały cykl podlewania


Tak duży zbiornik Ty zaproponowałeś;-)
Ja wolałbym jak najmniejszy, bo łatwo go gdzieś schować.

A z drugiej strony jest szansa na kanalizę pod koniec roku, więc zostanie mi zbiornik po szambie ...10m3 :-D I podejrzewam, że to on będzie pełnił funkcję zbiornika buforowego.
Wtedy faktycznie musiałbym pokombinować z pływakiem i elektrozaworem, żeby zapewnić sprawne dopełnianie. A do tego zapodam deszczówkę i będzie całkiem extra!

Dzięki qbek17 za pomoc.

Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś pomysły, to będę wdzięczny

qbek17
02-06-2010, 21:43
Powodzenia ;)

btx
07-06-2010, 08:58
no i uruchomiłem instalację. Na razie w trybie ręcznym, 3 sekcje po 3 zraszacze każda.
i.....DZIAŁA!!!!
Działa nawet w ciągu dnia. Dla próby, wieczorem, załączyłem jednocześnie wszystkie 3 sekcje (9 zraszaczy) i .......też działa. Z tym, że tu już ciśnienie jest troche za niskie bo leje krótszym strumieniem, a w połowie zasięgu każdego zraszacza jest niedolany obszar. Jeżeli puszczam każdą sekcję z osobna to jest lepiej ale nie idealnie.
A Rain Bird tak właśnie zachwala swoje sikawki, w porównaniu do innych.
Czy jest jakiś sposób na poprawę przebiegu strugi wody, tak aby cały obszar, w zasięgu zraszacza, był równomiernie podlany? Można to jakoś regulować?

niezły
11-06-2010, 16:55
Dawno mnie tu nie było ale i po zmianie to Forum jakieś jest inne czegoś mi brakuje
ale wracając do tematu
zasada jest taka ze naczynie powinno wynosić około 10 % pojemności zbiornika tak wiec 10-12L
o spadek temperatury ciepłej wody się nie martw, zawór zwrotny powinien być zawsze sprawny ale wygląda na to że kiedyś był ale to normalne zespolony zawór zwrotny z bezpieczeństwa są słabej jakości i jeśli działają na niego duże siły szybko ulega uszkodzeniu




Dzieki.
Nie znalazlem w instrukcji wskazan do montazu naczynia, dlatego myslalem, ze sam zbiornik ma wystarczajaca rezerwe objetosci na wode, ktora sie podgrzewa.
Ten bojler ma 100l - jak duze naczynie proponujesz do tego ukladu?
I czy zastosownaie naczynia na cieplej wodzie nie spowoduje wychladzania tej wody? (czyli po odkreceniu cieplej wody bede czekal nie tylko na splyniecie zimnej wody z rurek, ale tez naczynia...

A tak na marginesie - czy zawor zwrotny zaworu bezpieczenstwa nie powinien blokowac cofania wody (manometr jest nizej przy reduktorze)? Moze ten zawor trzeba wymienic w 1 kolejnosci, a naczynie przeponowe to akcja nr 2?
Pozdrawiam

qqlio
11-06-2010, 18:55
Dawno mnie tu nie było ale i po zmianie to Forum jakieś jest inne czegoś mi brakuje
ale wracając do tematu
zasada jest taka ze naczynie powinno wynosić około 10 % pojemności zbiornika tak wiec 10-12L
o spadek temperatury ciepłej wody się nie martw, zawór zwrotny powinien być zawsze sprawny ale wygląda na to że kiedyś był ale to normalne zespolony zawór zwrotny z bezpieczeństwa są słabej jakości i jeśli działają na niego duże siły szybko ulega uszkodzeniu

Podziekowal.
Pzdr

niezły
11-06-2010, 21:26
To zależy ale prawidłowo to takie naczynko powinno być ciepłe by nie zamarzło zima ale gorące jak grzejnik to nie koniecznie no i dobrze ocieplone prawdopodobnie fachowiec celowo zrobił obieg przez naczynko w celu zabezpieczenia przed zamarznięciem taki zabieg to nie wada


Ostatnio przeniesiono u mnie naczynie wyrównawcze instalacji grzewczej z łazienki na nieogrzewany strych. Niepokoi mnie fakt, iż po napaleniu w piecu naczynie staje się gorące, co nie występowało dotychczas (gdy było w łazience). Czy jest to zjawisko normalne, czy też naczynie powinno jednak pozostać zimne (na strychu)?

manieq82
29-06-2010, 18:00
witam,
nie wiem czy to właściwe miejsce jeśli tak to proszę o litość ale w nawale pracy zaniedbałem tą sprawę
potrzebuje kogoś do montażu pieca gazowego Junkers, i zestawu kolektorów galmet-a (dwa płaskie)
mam chyba wszystko tylko pospinać z rurami od rozdzielczy podłogówki (tylko podłogówka w domu)
ile to może kosztować i czy możecie kogoś polecić z okolic warszawy - radzymina-wołomina
myślałem może żeby do jakiegoś instalatora Junkersa uderzyć

RL
07-07-2010, 19:39
witam,

mam dylemat jak zrobic sterowanie piecem kondensacyjnym z podlogowka na dole i na poddaszu uzytkowym. W salonie i holu na gorze oraz pokojach na gorze planuje panele laminowane na ogrzewanie podlogowe (7mm, pod nie arbiton 1.5mm z dziurkami) w hollu lazienkach, wiatrolapie, kiuchni plytki. Hydraulik z ktorym rozmawialem powiedzial ze on proponuje pod plytki rurki co 15cm, przy oknach zageszczone, pod panele co 10cm. Sterowanie pogodowe bez termostatow w kazdym pokoju. Obiegi max 80m ale dla mniejszego pomieszczenia obieg wyjdzie krotszy wiec rozne obiegi roznie sie beda nagrzewac i wolalbym uniknac sytuacji gdy czesc pokoi bedzie niedogrzana.
On odradza termostaty, powiedzial ze bede mogl sobie regulowac temperature za pomoca czegos w kotlowni, jakies przeyplywomierze czy cos takiego przezroczystego, ze bede mogl zmniejszyc ilosc wody goracej idacej na konkretny obieg.

jakies propozycje, sugestie jak prawidlowo wykonac ogrzewac i sterowac?

aldieb
25-08-2010, 20:28
Witam

mam pytanie dotyczące hydroforu współpracującego z instalacją sieci miejskiej.
Wodociągi określiły ciśnienie na przyłączu na 248 m.n.pm. Wg projektu ja potrzebuje co najmniej 261 m.n.pm. Rozwiązaniem jest zastosowanie zestawu hydroforowego. Dodatkowo planujemy zamontować w jednej z łazienek deszczownicę która wymaga dość wysokiego ciśnienia.
Czy jest niezłemu wiadomo jakiej wielkości (pojemności) hydrofor powinien być zamontowany? Musze zawczasu zarezerwować miejsce w pomieszczeniu gospodarczym, a nie chciałbym, by hydrofor włączał się często...

Pzdr
Marcin

kulca
29-08-2010, 19:42
Ja z beczki "ogrzewanie":
dom parterowy, 12 obwodów podłogówki, plus 2 drabinki łazienkowe podłączone do 14 obwodowego rozdzielacza, od niego podprowadzone pod piec rurami 32. Piec narazie turbotec vaillanta, do tego zasobnik 150l oraz sterownik pogodowy calormatic 430. Jak podłączyć rozdzielacz z piecem, bezpośrednio, czy poprzez zawór mieszający, czy jeszcze jakoś inaczej? Czy pogodówka przy podłogówce się sprawdzi?

niezły
04-09-2010, 15:19
Ja z beczki "ogrzewanie":
dom parterowy, 12 obwodów podłogówki, plus 2 drabinki łazienkowe podłączone do 14 obwodowego rozdzielacza, od niego podprowadzone pod piec rurami 32. Piec narazie turbotec vaillanta, do tego zasobnik 150l oraz sterownik pogodowy calormatic 430. Jak podłączyć rozdzielacz z piecem, bezpośrednio, czy poprzez zawór mieszający, czy jeszcze jakoś inaczej? Czy pogodówka przy podłogówce się sprawdzi?

Nie rozumiem dlaczego projektowany kociołek na razie takie rozwiązanie jest albo na stała lub tez kosztowne Instalację centralnego ogrzewania ( rozdzielacz do podłogówki ) połączył bym z kotłem poprzez zawór 3 drogowy Odnośnie automatyki pogodowej niż dzień dzisiejszy to standard a i cen już niewielka

niezły
04-09-2010, 15:25
Witam

mam pytanie dotyczące hydroforu współpracującego z instalacją sieci miejskiej.
Wodociągi określiły ciśnienie na przyłączu na 248 m.n.pm. Wg projektu ja potrzebuje co najmniej 261 m.n.pm. Rozwiązaniem jest zastosowanie zestawu hydroforowego. Dodatkowo planujemy zamontować w jednej z łazienek deszczownicę która wymaga dość wysokiego ciśnienia.
Czy jest niezłemu wiadomo jakiej wielkości (pojemności) hydrofor powinien być zamontowany? Musze zawczasu zarezerwować miejsce w pomieszczeniu gospodarczym, a nie chciałbym, by hydrofor włączał się często...

Pzdr
Marcin

Co znaczy zbyt często bez względu na wielkość naczynia pompa będzie włączać się i tak często proponuje naczynie o pojemności około 300 takie będzie optymalne bo oprócz częstotliwości załączania pompy chodzi tez o to by w bardzo dużym zbiorniku woda ( do celów użytkowych )nam się za bardzo nie starzała

niezły
04-09-2010, 15:33
witam,

mam dylemat jak zrobic sterowanie piecem kondensacyjnym z podlogowka na dole i na poddaszu uzytkowym. W salonie i holu na gorze oraz pokojach na gorze planuje panele laminowane na ogrzewanie podlogowe (7mm, pod nie arbiton 1.5mm z dziurkami) w hollu lazienkach, wiatrolapie, kiuchni plytki. Hydraulik z ktorym rozmawialem powiedzial ze on proponuje pod plytki rurki co 15cm, przy oknach zageszczone, pod panele co 10cm. Sterowanie pogodowe bez termostatow w kazdym pokoju. Obiegi max 80m ale dla mniejszego pomieszczenia obieg wyjdzie krotszy wiec rozne obiegi roznie sie beda nagrzewac i wolalbym uniknac sytuacji gdy czesc pokoi bedzie niedogrzana.
On odradza termostaty, powiedzial ze bede mogl sobie regulowac temperature za pomoca czegos w kotlowni, jakies przeyplywomierze czy cos takiego przezroczystego, ze bede mogl zmniejszyc ilosc wody goracej idacej na konkretny obieg.

jakies propozycje, sugestie jak prawidlowo wykonac ogrzewac i sterowac?

Ja bym zaczął od zrobienia dobrego projektu instalacji grzewczej a zwłaszcza rozstawu rur do podłogówki koszt niewielki a wygoda i komfort na lata Odnośnie regulacji praktyka pokazuje że przepływomierzami na rozdzielaczu prawie nikt nie kręci jak już to czujnik w pomieszczeniu połączony z głowica na rozdzielaczu od podłogówki zdaje egzamin ale to tylko tez żeby w pomieszczeniu wyłączyć obieg gdy jest przegrzew ale nie do podnoszenia temperatury

kulca
05-09-2010, 13:55
Nie rozumiem dlaczego projektowany kociołek na razie takie rozwiązanie jest albo na stała lub tez kosztowne Instalację centralnego ogrzewania ( rozdzielacz do podłogówki ) połączył bym z kotłem poprzez zawór 3 drogowy Odnośnie automatyki pogodowej niż dzień dzisiejszy to standard a i cen już niewielka

zakupiłem okazyjnie używanego turboteca, stąd "narazie", bo kiedyś na pewno wymienię go na kondensat, mam już zasobnik 150l i calormatica 430
czyli mogę podłączyć bezpośrednio rozdzielacz pod wyjścia z kotła i nim odpowiednio sterować, czy lepiej poprzez zawór 3 drogowy?

ewajacek
07-09-2010, 14:18
Witaj Niezły
Mam zagwostkę z automatyką kotła na pellet, mianowicie nie bardzo wiem jak podpiąć pompę od ogrzewania podłogowego tak, aby załączała się automatycznie. Instalacje mam zrobioną przez wymiennik płytowy, na którego wejściu jest pompa sprzężona z pompą na grzejniki, następna pompa ładuje CWU, a jeszcze mam pompę na mieszaczu do podłogówki, którą włączam ręcznie poprzez włożenie wtyczki do gniazdka. Chodzi mi o to, że sterownik kotła (granpal) nie przewiduje podłączenia drugiego obiegu CO. Jest też możliwość sterowania pogodowego poprzez mieszacz z siłownikiem, który u mnie nie jest zainstalowany oraz wejście na panel sterowania pokojowego, który dopiero założę. W tej chwili kocioł pracuje w trybie ręcznym, a jak wspomniałem wcześniej podłogówkę włączam też ręcznie. Czy jest jakiś patent żeby podłogówka załączała się automatycznie?

DanielRomian
12-09-2010, 11:19
Witam!!!
Pytanie do Forumowiczów. Jakieś 2 miesiące temu komunalka wymieniła rury wodociągowe aż do mojego domu, tzn. podkopali się około 0,5m od ściany piwnicy i tam wstawili nowy odcinek. Zauważyłem że po wymianie filtra sznurkowego zrobił się rdzawy szybciej niż ostatnio. Na dnie filtra był piasek. I wtedy przypomniała mi się wymiana rur na mojej ulicy. Ale filtr to "pikuś" licznik od wody stoi od ostatniego odczytu czyli jakieś 2 miesiące. Mam dodatkowo drugi podlicznik na wodę która wychodzi na ogród i tam działa wszystko oki. Dobijając do brzegu.....chcę powiadomić komunalkę że przez ich wymianę rur zasyfili mi nie tylko filtry a mam ich 3 sztuki ale również licznik główny stoi. Co mam zrobić??? Jakie są konsekwencje takiego stanu rzeczy , to nie moja wina że tak się stało a "babsztyle " pracujące w naszej komunalce to jedna "mafia" rodzinna. Czy może ktoś z forumowiczów podpowie jak mogę się bronić. Nie mam zamiaru płacić żadnych kar.

rusyitrole
12-09-2010, 14:39
Witam.

U siebie w domku posiadam trzy piony kanalizacyjne. Tzn. na dole łazienka i kuchnia a u góry łazienka, która jest nad salonem. Pytanie czy do każdego pionu muszę prowadzić wentylację (odpowietrzenie) nad dach? Główny problem to to że muszę kuć w ścianach parteu miejsce na rurę, która służyć ma tylko do odpowietrzenia kanalizacji.

Pozdrawiam.

lili07
12-09-2010, 17:33
Witka!
Mam pytanie a w zaszadzie 2.
Pyt.1 Czy mozna wpuścić rurki od wody w komin murowany?. Komin 8-mio kanałowy.

Pyt.2 Jaka powinna byc moc kotła gazowego do naszego domu? Powierzchnia uzytkowa - 85m2 , Ściany zew. Porotherm 30, Ocieplenia styropian 15 cm, Kubatura brutto parter plus poddasze 300m3, Fundamenty ocieplone steropianem 10 na zew., 5cm wew., 25cm wełny na dachu, Przeszklenia- na wizualce w moim dzienniku, Okna 3 szybowe, Kaloryfery naścienne, Zasobnik na CWU 100l,
Mam nadzieję, że podałem wszystkie info potrzebne do odpowiedzi na to pytanie.

Wielkie dzięki za zainteresowanie!

Jani_63
12-09-2010, 19:59
De facto nie podałeś najważniejszego: - Zapotrzebowania na ciepło.
Powinno być w projekcie + 0,3-0,6 kW/osobę na potrzeby CWU

lili07
13-09-2010, 18:50
Niestety nie mamy wszystkich danych ponieważ projekt jest indywidualny. Mamy tylko konstrukcję,, opis i funkcję. A to ze względu na obniżenie kosztów.
Więc czy według wcześniejszych podanych parametrów można nam coś doradzić w sprawie kotła?
Pozdrawiam

Xawer
13-09-2010, 20:56
Witam
Mam pytanie .Jak zachowa sie sterownik UMS-4PS po osiagnieciu temperatury zadanej za zaworem 4d.Chodzi mi o to czy zamknie zawor calkowicie czy tylko go przymknie?

gosciu01
14-09-2010, 22:06
... że się wetnę w dyskusję, ale zgodnie z tematem wątku :-)

Mam taki problem, pompa głębinowa załącza się kilka sekund ( 4-6 ) dobija ciśnienie na maksa i wyłącza się. Następnie ciśnienie spada przez 10-15 sek. i cykl się powtarza kilkukrotnie, aż się ustabilizuje przy ok. 4,4-4,5 Bar.
Kiedyś pompowała kilkadziesiąt sekund i był"stop", aż nastąpił rozbiór wody i spadek poniżej 3 Bar.

Kiedyś czytałem, że podobne efekty są jak ta blaza w zbiorniku hydroforowym pęknie.
Czy ktoś może coś podpowiedzieć?

Układ jest taki.
Zbiornik przeponowy 150 l, pompa głębinowa pracująca w zakresie ok. 3-4,5 Bar.
Z zasobnika 150 l. idzie od dołu rura do drugiego zasobnika 300 l i zasila go od góry.
Po drodze jest inżektor do napowietrzania.
Na wysokości 1/3 drugiego zasobnika jest pobór wody i dalej filtry mechaniczne.
Na wysokości 2/3 drugiego zasobnika jest odpowietrzacz.

Wszystko działało i właściwie prawie nagle takie efekty.

coulignon
17-01-2011, 15:26
Albo pękła albo tylko powietrze uciekło. Na zbiorniku przeponowym powinen być wentyl (góra zbiornika) Dopompuj do 3 atm i powinno być ok.

hamer
29-01-2011, 14:58
Witam:) chciałem zapytać o taką rzecz: mieszkam w domu typu "kostka", piec viadrus U26, pompka grundfos alpha (60), na parterze stare grzejniki typu fawir ze starymi zaworami grzybkowymi, na piętrze nowe grzejniki ferroli płytowe, boczno zasilane z zaworami oventropa do instalacji grawitacyjnych i głowicami term. też oventropa. Instalacja otwarta oczywiście, zbiornik wyrównawczy na poddaszu na jednym pionie , na dwóch pozostałych tylko odpowietrzenie. Rury przy piecu i piony stalowe, średnice od 2" przy piecu i w piwnicy rozprowadzenia, do 3/4" gałązki. Wszystko to teraz grzeje bezproblemowo poza tym że na jednym pionie są szumy, nie wiem dlaczego... Chcę wykończyć poddasze na mieszkalne i do pionu z zbiornikiem wyrównawczym podpiąć rozdzielacz i rurkami pex posłać wodę do grzejników. Powrót zrobiłbym na przelewie ze zbiornika wyrównawczego który to przelew wraca mi aż do piwnicy i tam bym go wspawał w powrót instalacji... pozostaje kwestia zrobienia powrotu ze zbiornika... Moje pytania: 1. czy to na strychu będzie grzać przy takiej instalacji? 2. czy lepiej zastosować rurki miedziane miękkie zamiast pex ze względu na ew. temperaturę wody? 3. jakie średnice rurek zastosować? 4. O czym zapomniałem? Dziękuję za wszelką pomoc :)

kajmanxxl
29-01-2011, 15:23
jeżeli piec masz długo to wiesz jakie jest prawdopodobieństwo zagotowania wody jak się nie zdarza to rób czym chcesz, czy to będzie działać nie wiem musiał bym być na miejscu by ocenić, a co z tym zbiornikiem wyrównawczym dalej będzie ??

hamer
29-01-2011, 15:37
Piec mam już ze 3 lata, wody w nim nie gotuję, nie zdarza się, ale do 80 stopni to często dochodzi wskazówka, więc nie wiem czy pexa poradzi? w jakiej temperaturze może pracować?... jakiś zbiornik muszę zrobić, tak myślę bo jak inaczej? instalacji nie chcę zamykać...

kajmanxxl
29-01-2011, 15:51
podają że pex może do 110 ale ja go traktuję jak plastik czyli do 95 jednak z tym nie powinieneś mieć problemów

hamer
29-01-2011, 16:01
OK, a jaką średnicę dać? 16 wystarczy czy raczej coś grubszego? jest duża różnica w cenie miedzi i pexa?

kajmanxxl
29-01-2011, 20:19
jeżeli grzejnik nie jest mocniejszy niż 2000w to wystarczy 16 a jeżeli większy lub więcej grzejników to 22 cen w polsce nie znam

Jani_63
29-01-2011, 21:39
jest duża różnica w cenie miedzi i pexa?
Wujek Google się kłania :)
Chińskiego Pex'a widziałem za 1,50zł/mb, ale osobiści, może dziwny jestem, w podłogę bym do nie wsadził.
Firmowy może być i ze dwa razy droższy.
Miękka 15 miedziana będzie droższa na pewno od Chińczyka z 10 razy.

P:)apolinek
02-02-2011, 13:05
Witam.
Chciał bym wykonac instalacje c.o. działajacana grawitacji,zabezpieczajaca kocioł przed korozja zimnych teperatur,obnizajaca tęperature wyjsciową z kotła do potrzeb urzytkownika
c.o z 60 wyjsciowych do min 45 na grzejniki
podłogówka z 60 wyjsciowych na piecu do max 40 wejscie
W celu zapobierzebnie korozji zimnych temperatur powrotu zastosowałem obieg któtki kotła działający na zasadzie czasowego uruchamienia pompki obiegu kotłowego w celu podniesienia powritu do 45-50 st w histeryzie 2 st (podobnie jak działą utrzymanie tęperatury na c.w.u.
Na grzejniki ścienne zastosuje zawó 3 d mieszajacy(lub zamiast 3d na grzejnikach głowice termostatyczne o poszerzonym przepływie pod grawitacje.
Dla podłogówki zawór termostatyczny ograniczajacy tęperaturę wyjscia
http://images38.fotosik.pl/569/77d5cb856bd5ee33med.jpg (http://www.fotosik.pl)
[http://images38.fotosik.pl/569/77d5cb856bd5ee33m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=77d5cb856bd5ee33)

pakom
24-02-2011, 16:26
Witam!
Moze ktoś mi odpowie na pytanie bo jestem laikiem w kwestii instalacji.
Czy rurki od ogrzewania podłogowego mogą leżeć bezpośrednio na rurkach kanalizacyjnych (odpływ od umywalki)??
W górnej łazience mam tylko 5cm styropianu i rurka nie chowa się całkowicie, wykonawca rozłożył na niej podłogówkę, mówi ze nic się nie dzieje i że tak może być.
Ma racje? Bardzo proszę o podpowiedz.

kajmanxxl
24-02-2011, 20:38
Witam!
Moze ktoś mi odpowie na pytanie bo jestem laikiem w kwestii instalacji.
Czy rurki od ogrzewania podłogowego mogą leżeć bezpośrednio na rurkach kanalizacyjnych (odpływ od umywalki)??
W górnej łazience mam tylko 5cm styropianu i rurka nie chowa się całkowicie, wykonawca rozłożył na niej podłogówkę, mówi ze nic się nie dzieje i że tak może być.
Ma racje? Bardzo proszę o podpowiedz.

żadne rury nie powinny dotykać innych, powinny być odizolowane

pakom
25-02-2011, 09:26
Dzieki za odpowiedz, tylko nie bardzo wiem jak je odizolować? Jeśli puszcze rurę kanalizacyjna inaczej(bokiem przy ścianie, to nie wyjde ze spadkami) Jak to zrobić żeby było dobrze?

salata123
25-02-2011, 11:01
Witam. Mam prośbę o wyjaśnienie przyczyny zimnych 1/3 dołów grzejników, temp na zasilaniu 44 stopnie, grzejniki rozkręcone na max. W ukladzie jest 9 grzejników i około 50 m podłogówki. Piec Immergas kondensacyjny gazowy 12 kW. Ciśnienie w instalacji 1,8 bar, grzejniki odpowietrzone. A może tak ma być ? Dzięki za odpowiedź.

rpilski
19-08-2011, 17:33
Mam pytanko dot. właściwego sposobu wykonania podejścia kanalizacyjnego. Sedes i bidet podwieszane - pomiędzy stelażami sedesu i bidetu jest pion 110. Obok (za ścianką instalacyjną) będzie brodzik prysznica. Który z poniższych sposobów wykonania podejścia do pionów jest lepszy ?
A. Na pionie: w stronę sedesu trójnik 110 (sedes), poniżej tego trójnika trójnik 110 z redukcją na 50 skierowaną w przeciwną stronę niż trójnik sedesu (brodzik + bidet)
B. Na pionie: czwórnik 110, od strony bidetu i brodzika dalej zredukowane na 50

Wydaje mi się, że B jest lepsze, bo przy A mamy podejście z wc powyżej podejścia do brodzika.

edde
19-08-2011, 19:39
w zasadzie to nie ma większeg znaczenia, rób tak jak Ci wygodniej, mozesz też zrobić A w wersji z trójnikiem wc u dołu i bidet/brodzik powyżej, możesz zamiast trójnika 110/110 dać od razu zredukowany trójnik 110/50, możesz też się pobawić w stopniowanie i dać trójnik 110/75, potem trójnik 75/50 z odejsciem na bidet i redukcja 75/50 i do brodzika
czwórniki mało popularne są , mało który sklep je ma, trójniki masz z trzema kątami odejścia do wyboru, czwórnika w takim asortymencie raczej ciężko znaleźć, jeśli jest miejsce ja bym zrobił na trójnikach

rpilski
19-08-2011, 20:22
Jak dam trójnik do brodzika i bidetu nad trójnikiem od wc to już będę miał chyba ciut za wysoko dla brodzika, musiałbym chyba wykuć trochę stropu i usunąć kawałek zbrojenia żeby obniżyć trójnik dla wc a tego (kucia) chcę uniknąć. Ale jeszcze to sprawdzę.

kajmanxxl
19-08-2011, 20:56
Mam pytanko dot. właściwego sposobu wykonania podejścia kanalizacyjnego. Sedes i bidet podwieszane - pomiędzy stelażami sedesu i bidetu jest pion 110. Obok (za ścianką instalacyjną) będzie brodzik prysznica. Który z poniższych sposobów wykonania podejścia do pionów jest lepszy ?
A. Na pionie: w stronę sedesu trójnik 110 (sedes), poniżej tego trójnika trójnik 110 z redukcją na 50 skierowaną w przeciwną stronę niż trójnik sedesu (brodzik + bidet)
B. Na pionie: czwórnik 110, od strony bidetu i brodzika dalej zredukowane na 50

Wydaje mi się, że B jest lepsze, bo przy A mamy podejście z wc powyżej podejścia do brodzika.

lepszą opcją jest A co do kolejności trójników to jak wychodzi, B jeżeli dojdzie do jednoczesnego użycia to strumienie wody będą uderzały na siebie co po dłuższym czasie może prowadzi do zapychania oraz czwórniki jako nietypowe i rzadko stosowane są najczęściej o wiele droższe

rpilski
24-08-2011, 19:40
Dzięki za podpowiedzi. To może jeszcze podpytam się w innej kwestii.
Od wyjścia z budynku do szamba będę miał około 25mb rury kanalizacyjnej fi 160 - w linii prostej. Czy jest sens pakować się w dodatkowe koszty i w połowie odległości między szambem i budynkiem zrobić studzienkę rewizyjną celem umożliwienia przepchania zatkanej rury ? Czy realne jest ew. przepchanie zatoru od strony szamba ?

kajmanxxl
24-08-2011, 20:12
zależy czym to być chciał przepychać, jeżeli ręcznie to warto zrobić studzienką ale każda mechaniczna przepycharka wuko itp da radę i dłuższe odcinki przepchnąć, ja bym się narazie w koszty nie pakował bo nowe rury się nie zapychają a studzienkę na rurze zawsze możesz dorobić i tylko okno w rurze wyciąć

rpilski
24-08-2011, 21:10
Jeśli można studzienkę bez problemu dołożyć później to faktycznie nie ma co już teraz się wykosztowywać. Dzięki za wskazówkę.

mateuszolsztyn
01-10-2011, 13:04
Witam Serdecznie
Mam takie skromne pytanie - czy stosując zawór do pralki (zmywarki) musi on posiadać filtr? Tak się jakoś złożyło, że jeszcze nigdy nie miałem okazji zakładać zaworu do tych urządzeń a zakładając zaworki do wężyków od baterii przy zlewie użyłem tych z filtrem a już zawór do spłuczki dałem zwykły, bez filtra.

Czy mogę użyć taki zawór (taki posiadam tylko z gwintem 3/4) http://allegro.pl/zawor-grzybkowy-1-2x3-4-do-pralki-zmywarki-chrom-i1803111985.html ?

Czy musi być taki : http://allegro.pl/zawor-kulowy-katowy-z-filtrem-1-2x3-4-np-do-pralki-i1825261036.html ?

I jeszcze jeśli użyłem taśmy teflonowej do uszczelnienia takich chromowanych gwintów (wiem, że trzeba jej nawinąć odpowiednio dużo) to jest to połączenie "pewne" ? Od prawie dwóch lat nic nie cieknie... Bo z uszczelnieniem tego pakułami miałem kłopot (ześlizgiwały się przy użyciu tawotu bo specjalnej pasty niestety nie posiadam)

Z góry dziękuję za pomoc
Pozdrawiam

msobanie
05-10-2011, 19:34
Witam,
Zarzuciłem problem w innym wątku, ale tam jakoś cicho...
Mam drobny problem kotłem Termet'u MiniMax Turbo.
Piec jako piec chodzi jak złoto, problem w tym, że jak się włącza grzanie wody do zasobnika, to ciepła woda idzie także na grzejniki.
Dokładny model pieca to GCO-DZ-21-03, do tego dołączony 120 litrowy zasobnik Termetu.
Nie, nie chodzi o zawór trójdrogowy , w tym modelu go nie ma.
Jest pompa, która ma obroty lewy / prawy, w jedną stronę zasysa (bo jest na powrocie) z CO, w drugą z krótkiego obiegu zasilającego zasobnik.
Tak sobie to wyobrażałem.
Nie mniej przy grzaniu ciepło idzie też na grzejniki.
Co nie działa? Jak to powinno być?
Schemat kotła:
http://images38.fotosik.pl/1133/895f657d6b731363.jpg
http://images43.fotosik.pl/1143/d41c767426e1a344med.jpg
Sprawdzę wszystko co trzeba.
Wszelkie pomysły mile widziane.
Pozdrawiam
Mirek

kajmanxxl
05-10-2011, 20:25
legendę dołącz do tego schematu bo w necie nie mogę tego znaleźć

msobanie
06-10-2011, 19:14
Witam,
Naturalnie:
http://zapodaj.net/images/4fe62549c53d.jpg
Dzięki!
Mirek

msobanie
09-10-2011, 21:10
Witam,
W końcu udało mi się poprawnie wyświetlić obrazki.
Wszelka pomoc mile widziana.
Pozdrawiam
Mirek

krzys_i_aga
24-10-2011, 10:06
Witam

usal
29-11-2011, 13:29
Witam, mam problem z poprawnym działaniem instalacji w kotłowni, w domku. W skrócie, piec na pellety, zasobnik c.w.u. 300L-bo solary, podłogówka na dole, grzejniki na pietrze.
By "chronić" kocioł mam zaraz za wyjściem z kotła: pompę oraz na baypasie zawór 3-drogowy mieszający Afriso, dalej jest rozejście na podłogówkę(zawór 3 dr z pompą), grzejniki (zawór 3 dr z pompą) i c.w.u.(pompa). Problem polega na tym, ze w taki sposób jak mam to zamontowane, to pompa kotłowa-przed baypassem- grzeje mi wodę w zasobniku, mimo, ze pompa c.w.u. nie chodzi. Robi tak, bo nie ma oporów i tak jej najłatwiej. Jak temu zaradzić, gdzie przenieść pompę kotła by to dobrze działało. Proszę o odzew to postaram się dołączyć schemat.

usal
29-11-2011, 20:44
Dołączam schemat kotłowni

mariobros35
29-11-2011, 21:31
Dołączam schemat kotłowni

twój schemat powinien wyglądać w ten sposób

http://fotofotki.pl/pliki_img/rv0xennyercv5n92xg8i.jpg

mariobros35
29-11-2011, 21:36
ten prostokąt na schemacie to sprzęgło hydrauliczne bez niego nie rozwiążesz swojego problemu

usal
30-11-2011, 06:20
Kompletnie nie znam zasad działania sprzęgła w kotłowniach, ale zaraz poczytam.
Bardzo dziękuję za podpowiedź.:D

mariobros35
30-11-2011, 19:44
definicja sprzęgła hydraulicznego:


http://pl.wikipedia.org/wiki/Sprz%C4%99g%C5%82o_hydrauliczne

usal
01-12-2011, 07:38
OK, tylko co w praktyce oznacza część definicji:
"Sprzęgło hydrauliczne także chroni kocioł przed zbyt niską temperaturą wody powrotnej (korozja niskotemperaturowa)."
Ja mam zawór trójdrogowy mieszający -chroniący kocioł.
Czy nie ma innego=tańszego rozwiązania mojego problemu?

usal
01-12-2011, 12:22
Czy takie sprzęgło pasuje do mojej małej kotłowni (16kW):
http://allegro.pl/sprzeglo-hydrauliczne-kwasoodporne-i1969263875.html
Zazwyczaj sprzęgła stosuje się do kotłowni powyżej 25kW.

konrad.bebenek
03-12-2011, 16:28
Czy wykonuję się nadal grawitacyjne instalacje CO???

coulignon
03-12-2011, 16:35
jak znajdziesz hydraulika co ma jeszcze gwintownice to moze....:lol2:

konrad.bebenek
03-12-2011, 16:48
Powinienem zacząć od poczytania:-) ale już wiem o co kaman

hamer
23-02-2012, 18:47
witam:-) podnoszę i proszę o radę: w mojej istniejącej instalacji chcę zrobić dodatkowy obieg do nowych pomieszczeń na poddasze, wygląda to ma mniej więcej tak:
http://images39.fotosik.pl/1323/074728c96f5de9bbmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

nowy obieg to ten kolorowy, będzie to działać tak że sterownik pokojowy będzie włączał pompę zależnie od temp. w pokoju i tu pojawia się problem , mam żeliwnego viadrusa i boję się o to że kiedy włączy mi się pompka z nowego obiegu to pośle zimną wodę wprost do rozgrzanego pieca...więc chyba powinienem założyć na powrocie przed nową(zieloną na rysunku) pompą zawór 3d i ustawić go tak, żeby temp. na powrocie zawsze była wystarczająco wysoka, myślałem nad 3d termostatycznym ale chyba nie zdążyłby zareagować po włączeniu pompy i zimna woda i tak zdążyła by dopłynąć do kotła.... czy dobrze myślę? jakieś sugestie?

marszowice 100
26-02-2012, 14:19
Saunier Duval Posiadam Kocioł F 30 As + sterownik exacontrol EA7R te kotły mają WADĘ FABRYCZNĄ
w oprogramowaniu sterownika .Skutek taki że piec bez jakiejkolwiek kontroli
pracował z pełną mocą ,mimo zupełnie innych nastaw, wybiło zwór bezpieczeństwa a on dalej pracował . W ciągu jednej doby
zużył gazu za ponad 200 zł w domu było ponad 27 stopni. Sprawa nie dotyczy jednego urządzenia
wszystkie mają taką wadę , oprogramowanie nr 2.1 .Wymieniono mi sterownik z czujnikiem temperatury wesja 2,2
i w momencie przejścia na 2012 kocioł znowu przestał pracować !. Czekam ponad 1.5 miesiąca na naprawę
dostałem nowe exacontrol radio wersja 2,2 strefa 1 i na następny dzień nowa usterka nie czyta temperatury zewnętrznej czyli krzywe grzewcze
nie działają .
Vaillant i Saunier Duval - na dzień dzisiejszy to chyba jedna firma ten sam serwis etc!!!!
Osobiście zastanawia mnie jak taki zestaw mógł otrzymać certyfikat ten zestaw jest po prostu niebezpieczny.
Zachowanie Centrali w Warszawie jest nie na miejscu , Serwis tu nie wiele może zrobić bo wadę oprogramowania
naprawić nie mogą muszą czekać od producenta ,żebym chociaż usłyszał przepraszam !!!!
Przestrzegam wszystkich właścicieli sterowników exacontrol Radio -saunier teraz je wymienia ale
przyznać do błędu i zagrożeń się nie chce .
Dla przestrogi innych będe opisywał sprawę gdzie się da !!!

noc
26-02-2012, 15:09
Jak widać nowoczesne urządzenia nie zawsze są super bezpieczne, należy pilnować sprawności zaworów bezpieczeństwa.
Inne pytanie do fachowców. W zmontowanym właśnie ogrzewaniu podłogowym mam pewną niejasność. Na wszelki wypadek (po mojej sugestii), instalator na parterze i piętrze zamontował dwa rozdzielacze wraz z pompami na każdy poziom. Łączna długość alu pex 16mm to ok. 1000m, z tego ok. 600m na parterze. Orientacyjnie wydajność pompy kotłowej (Cerapur Smart 14-3)mogłaby wystarczyć do prawidłowego działania. Czy w przypadku wyłączenia pomp na rozdzielaczach, woda będzie tłoczona przez pompę kotłową bez dodatkowych oporów? Czy jest szansa że pompa kotłowa obsłuży to OP? Oczywiście nie włączałbym niepotrzebnie pomp na rozdzielaczach.
Dzięki z góry za pomoc.

kajmanxxl
26-02-2012, 19:11
Jak widać nowoczesne urządzenia nie zawsze są super bezpieczne, należy pilnować sprawności zaworów bezpieczeństwa.
Inne pytanie do fachowców. W zmontowanym właśnie ogrzewaniu podłogowym mam pewną niejasność. Na wszelki wypadek (po mojej sugestii), instalator na parterze i piętrze zamontował dwa rozdzielacze wraz z pompami na każdy poziom. Łączna długość alu pex 16mm to ok. 1000m, z tego ok. 600m na parterze. Orientacyjnie wydajność pompy kotłowej (Cerapur Smart 14-3)mogłaby wystarczyć do prawidłowego działania. Czy w przypadku wyłączenia pomp na rozdzielaczach, woda będzie tłoczona przez pompę kotłową bez dodatkowych oporów? Czy jest szansa że pompa kotłowa obsłuży to OP? Oczywiście nie włączałbym niepotrzebnie pomp na rozdzielaczach.
Dzięki z góry za pomoc.

mało prawdopodobne by pompa kotłowa obsłużyła te podłogówkę mogą jedynie działać niektóre pętle ale na pewno nie całość

kajmanxxl
26-02-2012, 19:14
jak znajdziesz hydraulika co ma jeszcze gwintownice to moze....:lol2:

a co na miedzi nie da się zrobić grawitacji ??????
oczywiście że się da grawitacja nie polega na gwintownicy

bajcik
06-05-2012, 22:03
Dwa pytania o gwint. Wiem że po pierwszym montażu kraników, baterii wszystko się samo wyjaśnia, ale ja jestem przed tym pierwszym montażem ;)
- jakim gwintem (W/Z, rozmiar) powinny się kończyć rury przy odbiorach? (kibel, zlew, pralka etc)
- jak powinien wystawać albo się chować taki gwint? Dotyczy głównie baterii. Jak sobie poradzić z faktem że jeszcze nie ma tynków ani płytek?

mariobros35
06-05-2012, 22:34
Dwa pytania o gwint. Wiem że po pierwszym montażu kraników, baterii wszystko się samo wyjaśnia, ale ja jestem przed tym pierwszym montażem ;)
- jakim gwintem (W/Z, rozmiar) powinny się kończyć rury przy odbiorach? (kibel, zlew, pralka etc)
- jak powinien wystawać albo się chować taki gwint? Dotyczy głównie baterii. Jak sobie poradzić z faktem że jeszcze nie ma tynków ani płytek?

gwinty przy odbiorach gwint wewnętrzny 1/2 cala wystawiasz koniec gwintu równo z licem cegły zaślepiasz długimi plastikowymi korkami przychodzi tynk i płytki wykrencasz korki i sztukujesz brakujący odcinek odpowiedniej długości przedłużką na równo z płytkami

bajcik
07-05-2012, 08:30
Jak zrealizować "rurę cyrkulacyjną w razie co"? Kuchnię mam oddaloną od źródła CWU, i gdybym jednak chciał cyrkulację to żeby rurka już była.

Może po prostu zakończyć trzecią rurę gwintem i w razie co potem połączyć trójnikiem/wężykiem pod zlewozmywakiem?

Dudi1978
25-05-2012, 18:05
Witam,
Chciałem się Was doradzić, gdyz jestem przed instalacjami hydraulicznymi. Zamierzam mieć cały parter oraz łazienke i pralnie na pietrze w ogrzewaniu podłogowym. Tylko sypialnie na pietrze grzejniki. Jaki system wybrać Kan Therm czy Roth. Mój hydraulik na którego zdecydowałem sie proponuje mi oprzeć sie na Kanie. W dwóch hurtowniach gdzie mają te produkty proponują Roth, gdyz maja lepszą automatykę. Tak więc proszę Was o informację które produkty bardziej polecacie. Nadmienię iż chciałem wykorzystać termostaty pokojowe i będę miał ich sześć, podłogówki ok 90m2. Proszę o pomoc, z góry będę wdzięczny za uzyskane informację od Państwa.
Pozdrawiam

hydraulik_
26-05-2012, 05:29
Witam,
Chciałem się Was doradzić, gdyz jestem przed instalacjami hydraulicznymi. Zamierzam mieć cały parter oraz łazienke i pralnie na pietrze w ogrzewaniu podłogowym. Tylko sypialnie na pietrze grzejniki. Jaki system wybrać Kan Therm czy Roth. Mój hydraulik na którego zdecydowałem sie proponuje mi oprzeć sie na Kanie. W dwóch hurtowniach gdzie mają te produkty proponują Roth, gdyz maja lepszą automatykę. Tak więc proszę Was o informację które produkty bardziej polecacie. Nadmienię iż chciałem wykorzystać termostaty pokojowe i będę miał ich sześć, podłogówki ok 90m2. Proszę o pomoc, z góry będę wdzięczny za uzyskane informację od Państwa.
Pozdrawiam
Jedno i drugie jest dobre .
Ale jak hydraulik woli kan to daj Kan.
Da gwarancję na całość (może ma autoryzację -to będzie ubezpieczenie systemu)
I co nie jest bez znaczenia zarobi na materiale (będzie się mniej śpieszył na następną robotę).
A ma na pewno trochę elementów z inne budowy ,wiec nie będzie latał za każdym kolankiem do hurtownie.

Dudi1978
26-05-2012, 10:39
Jedno i drugie jest dobre .
Ale jak hydraulik woli kan to daj Kan.

Dziękuję za odpowiedź.

Myślałem wcześniej o podłogówce opartej na firmie Uponor ale mnie trochę koszty przeraziły, dlatego chciałem coś taniej ale nie najtaniej. Średniej klasy. Tak więc KAn jest tym średniakiem? Jeśli mogę to chciałem zapytać o termostaty pokojowe czy robić je jako przewodowe czy bez przewodowe, oraz jakie możesz polecić. Oczywiście chciałbym aby jakoś wizualnie wyglądały bardziej nowocześnie niż z połowy lat 90-tych.
Mam jeszcze pytanie. Czy ma sens robienie kawałka ogrzewania podłogowego w sypialniach na piętrze na szerokości okien balkonowych takiego placka 180x80cm, tak aby nie było tzw. przemarzania. Oczywiście głównym ogrzewaniem w sypialniach jest zwykły grzejnik. Główna sypialnia okno balkonowe o szerokości 270cm. Dziekuję za odpowieź.

Pozdrawiam

cieszynianka
26-05-2012, 22:35
Dziękuję za odpowiedź.

Myślałem wcześniej o podłogówce opartej na firmie Uponor ale mnie trochę koszty przeraziły, dlatego chciałem coś taniej ale nie najtaniej. Średniej klasy. Tak więc KAn jest tym średniakiem? Jeśli mogę to chciałem zapytać o termostaty pokojowe czy robić je jako przewodowe czy bez przewodowe, oraz jakie możesz polecić. Oczywiście chciałbym aby jakoś wizualnie wyglądały bardziej nowocześnie niż z połowy lat 90-tych.
Mam jeszcze pytanie. Czy ma sens robienie kawałka ogrzewania podłogowego w sypialniach na piętrze na szerokości okien balkonowych takiego placka 180x80cm, tak aby nie było tzw. przemarzania. Oczywiście głównym ogrzewaniem w sypialniach jest zwykły grzejnik. Główna sypialnia okno balkonowe o szerokości 270cm. Dziekuję za odpowieź.

Pozdrawiam

Wtrącę się, bo mam wszystko z KanThermu, termostaty i siłowniki też. Takie: http://www.kanshop.pl/pl/p/Elektroniczny-termostat-pokojowy-z-dioda-230V-Kan-Therm/311
Termostaty są przewodowe.
A tak z ciekawości zapytam z jakiego powodu chcesz mieć w sypialniach grzejniki?

Dudi1978
26-05-2012, 22:47
Wtrącę się, bo mam wszystko z KanThermu, termostaty i siłowniki też. Takie: http://www.kanshop.pl/pl/p/Elektroniczny-termostat-pokojowy-z-dioda-230V-Kan-Therm/311
Termostaty są przewodowe.
A tak z ciekawości zapytam z jakiego powodu chcesz mieć w sypialniach grzejniki?

Szczerze nie do końca umiem wytłumaczyć sensownie dlaczego. Hydraulik mnie nie przekonuje do podłogówki, nie wiem dlaczego.
Tyle ile wiem z netu ze lepiej grzejnik. Rozmawiałem z kilkoma hydraulikami i radzili że lepiej w sypialniach grzejniki.
A ty masz podłogówkę w sypialniach? Napisz cos więcej. Jesli nie chcesz na forum to na maila [email protected]
Pozdrawiam

atsyrut
07-08-2012, 08:41
Witajcie...

zdecydowałem się na piec wszytskopalny dolnego spalania... Jaką firmę polecilibyście ? tak żeby była jak najlepsza relacja ceny w stosunku do jakosci?

do ogrzania mam 155 metrów powierzchni użytkowej - w pokojach grzejniki - w korytarzach kuchni i łazienkach podłogówka. Dom dobrze ocieplony.

dodatkowo chcę dołożyć kominek z płaszczem wodnym, a jak starczy finansów to kolektory.

z góry dziękuję za pomoc.

pawelpiwowarczyk
22-08-2012, 10:35
Chciałbym dowiedzieć się kilku rzeczy odnośnie rozdzielaczy do C.O.

1.
W co należy uzbroić rozdzielacz do grzejników tradycyjnych?
Czy wystarczy jak na obu belkach zastosuję zawór kulowy na wejściu/wyjściu belki i odpowietrznik na samej belce?

2.
W co należy uzbroić rozdzielacz do podłogówki?
(przed rozdzielaczem znajduje się układ mieszający, dostosowujący temperaturę wody do wymagań podłogówki)
Czy wystarczy jak na obu belkach zastosuję zawór kulowy na wejściu/wyjściu belki oraz odpowietrznik, zawory odcinające na belce zasilającej, przepływomierze na belce powrotnej?

3.
Na której belce umieścić przepływomierze? Wydawało mi się, że na powrocie, ale widziałem że zestawy z RTLami (które przecież montuje się na powrocie) mają przepływomierze na belce zasilającej.

4.
Czy przepływomierze mogę skręcić tak, by w sytuacji awaryjnej, odciąć całkowicie dopływ (w sumie powrót) wody do gałęzi?

5.
Czy ma jakiekolwiek znaczenie, która belka (zasilająca, powrotna) znajduje się u góry?

6.
Jak zabezpieczyć się przed uszkodzeniem podłogówki spowodowanej awarią kotła i zbyt wysoką temperaturą wody?
Zastosować zawór termostatyczny na wejściu rozdzielacza zasilającego podłogówkę? (zakładam, że całkowite odcięcie podłogówki nie wywoła awarii układu, ponieważ nadwyżkę ciepła odbiorą grzejniki tradycyjne)

Będę wdzięczny za odpowiedzi na te pytania.

lobuz09
04-10-2012, 23:12
Mógłby mi ktoś pomóc? Mam w domu starą muszę klozetową, która zaczęła być nieszczelna (dokładniej nieszczelny jest baniak z wodą, bowiem ciągle kapie z niej woda do muszli). Postanowiłem ją wymienić na nową i stąd moje pytania: na co muszę szczególnie zwrócić uwagę przy kupnie nowej? Z racji tego, że budynek jest stary (kilkadziesiąt lat), będę miał problem z szerokością rury odpływowej (mieszkam na parterze i rura wchodzi pionowo w podłogę, bowiem z tyłu jej nie ma :P)?
A przy demontażu czekają mnie niespodzianki? Przejrzałem trochę ten wątek, ale za dużo o wymianie nie znalazłem...
140443

pawelpiwowarczyk
05-10-2012, 06:39
Na co masz zwrócić uwagę nie mam pojęcia, ale zastanowił mnie poniższy fragment:

[...] (dokładniej nieszczelny jest baniak z wodą, bowiem ciągle kapie z niej woda do muszli)[...]
Załączone zdjęcie wydaje się sugerować, że taka stara ta muszla nie jest.
Wydaje mi się, że masz nieszczelność w samym mechanizmie spłukującym (zdaje się, że mówią na to dzwon). Czy nie wystarczy wymienić kilku uszczelek gumowych? One często, po kilku latach, robią się mało elastyczne i trwale odkształcają się, przez co mechanizm staje się nieszczelny. Szkoda wymieniać całość przez taką pierdołę.

lobuz09
05-10-2012, 13:20
Dzięki za odpowiedź.
Również myślałem nad uszczelkami, dlatego zdjąłem pokrywę baniaka i zajrzałem do środka. Dwie śruby, którymi przykręcony jest baniak do dolnej części muszli, są bardzo skorodowane - wg mnie niemożliwe jest odkręcenie ich i wymiana samych uszczelek. Ale zajrzę jeszcze raz, spróbuję papierem ściernym poszorować i może coś więcej ujrzę.

minki
08-10-2012, 08:25
Prośba o ocenę atrakcyjności oferty hydraulika (zrobił mi wycenę tylko parteru). Nie znam się na tym. Nie wiem czy ceny i materiały są w porządku (czy może wygórowane? Może piec gazowy inny?). Na przykład za punkt instalacji wod-kan bierze za robociznę 100 zł. Tutaj link do wyceny: http://s1.pokazywarka.pl/bigImages/1390976/4871180.jpg

mój projekt to w-49.12: http://www.dobreprojekty.pl/projekt_w4912.html

Dzięki z góry

benik
10-10-2012, 10:14
Witam mam pytanie do fachowcow :-)
Mam od 2 lat dziajaca niby instalacje w skrocie caly dol w podlogowce gora grzejniki 3pok i 2lazienki i holl w podglogowce , piec na pellet i.....dowiedzialem sie ostatnio ze moje pompy sa sterowane przez sterownik pieca i....on zalacza sie raz na 10min i na 30sekund wtedy idzie woda do grzejniko i podlogowki.Ale znajomy powiedzial ze na podlogowce powinna pompa dzialac caly czas...ma na rozdzielaczach podlogowki pompe i kapilare z zaworem term.i moge sobie regulowac do 20-50 maks zeby nie szlo za duzo na podlogowke - zrobilem test i podlaczelem pompe na gorze na stale przez przedluzacz i jest duzo lepiej znaczy mam wyzsze temp na podlogowce maja na niej np.35st mam 22-23 w pomieszczeniach gdzie jest grzejnik i w lazience okolo24 ale teraz temp na zewn.okolo 7-9styopni ale pytanie moje jest takie czy pompy powinny dzialac caly czas i jak tym sterowac ...acha powiedzial mi znajomy hydraulik ze mam jedna nitka pociagniete na gore instalacje i z grzejnikow rozdzielone na podglogowke ale to mozne ewentualnie przerobic ,Mam jeszcze sterownik pokojowy w salonie na dole i gdy spadnie tem o2st to zalaczaja sie pompy wsz i daje na piec zimna woda i mi wychladza z 60 na 35 bo chyba przez te przestoje w podlogowce na dole wraca za zimna jak myslicie pomozcie zebym to ogarnal ...bo zamieszane troszke.pozdrawiam Czy na dole tez zalaczyc na stale , czy 2-gi sterownik pokojowy (bo moge na sterowniku -obsluzy)dac na podlogowke ale musilabym chyba zozdzielic grzejniki i podlogowke na osobnej lini...dobrze mysle prosze i proste dzialajace rozwiazanie - acha mam zawor 3dr sbs ale jest narazie recznie na srodek ustawiony.

Michał30
12-12-2012, 14:25
Witam.Jaki zawór mieszający będzie odpowiedniejszy do podłogówki rozchodzi mi się o zakres temperatury czy zawór z nastawą od 20-43 stopni czy zawór 35-60 stopni.Dodam że podłogówki jest z 80m2 i jest to wylewka anhydrytowa,wiadomo w łazienkach kafelki,salon sypialnie panele.zakres który otrzymałem do wygrzewania jastrychu wygląda następująco:

1 dzień - 25 °C
2 dzień - 30 °C
3 dzień - 35 °C
4 dzień - 40 °C
5 dzień - 45 °C
6 – 12 dzień - 45 °C
13 dzień - 40 °C
14 dzień - 35 °C
15 dzień - 30 °C
16 dzień - 25 °C
17 – 23 dzień - 10 °C
24 dzień - 30 °C
25 dzień - 35 °C
26 dzień - 40 °C
27 dzień - 45 °C
28 dzień - 35 °C
29 dzień - 25 °C

i dlatego chciałem zapytać jak to jest u was z tymi nastawami zaworów,chyba że znaleźć zawór większą skala zakresu temperatury.

malka
13-12-2012, 08:11
czy mogę Cię Niezły poprosić byś tu zerknał ? Ja wymiękłam :oops:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?209053-Potrzebuj%C4%99-pomocy-w-doko%C5%84czeniu-remontu-mieszkania&p=5677216#post5677216

Conrad&Beata
13-12-2012, 13:20
mam problem, chodzi o naczynie wzbiorcze do zasobnika, które służy jako zabezpieczenie, mam strasznie wysokie ciśnienie w zasobniku, zasobnik 100 litrów, na zasilaniu mam reduktor ciśnienia ustawiony na niecałe 3 bary. następnie zawór zwrotny i za zaworem licznik,, który pokazuje około 5 barów.
naczynie wzbiorcze mam pojemności 8 litrów. jednak całe jest wypełnione wodą, czy tam nie powinno być powietrza, od góry naczynia mam wentyl jak w kole samochodowym, czy tam się dobija powietrza żeby podnieść ciśnienie ? czy naczynie po zakupie jest napełnione odpowiednim ciśnieniem, czy samemu trzeba to dobić?

GMA*
11-01-2013, 20:55
mam problem, chodzi o naczynie wzbiorcze do zasobnika, które służy jako zabezpieczenie, mam strasznie wysokie ciśnienie w zasobniku, zasobnik 100 litrów, na zasilaniu mam reduktor ciśnienia ustawiony na niecałe 3 bary. następnie zawór zwrotny i za zaworem licznik,, który pokazuje około 5 barów.
naczynie wzbiorcze mam pojemności 8 litrów. jednak całe jest wypełnione wodą, czy tam nie powinno być powietrza, od góry naczynia mam wentyl jak w kole samochodowym, czy tam się dobija powietrza żeby podnieść ciśnienie ? czy naczynie po zakupie jest napełnione odpowiednim ciśnieniem, czy samemu trzeba to dobić?

Powinno być powietrze w naczyniu. Napompuj 3 atm a na reduktorze ustaw sobie na 4 atm. Do napompowania naczynie musisz zdemontować. Pompka samochodowa.

budynbudyn
01-10-2013, 23:43
witam jestem hydraulikiem z matura jak to mowia w zawodzie nie pracowalem ale co tylko moge robie wlasnym sumptem jutro dojdzie mi kociol ogniowo eko plus 16KW instalacje CO zrobilem rozdzielaczowo dwa rozdzielacze jeden na parterze 7 grzejnikow drugi na pietrze 6 grzejnikow. grzejniki plytowe purmo CWU rozdzielacz w piwnicy do kazdego punktu idzie oddzielna nitka. cala instalacja CO i CWU na pex al pe WAVIN 16mm doprowadzenie do rozdzielaczy CO i CWU pex al pe wavin 25mm instalacje CO chce podzielic na dwa uklady jeden maly przy piecu otwarty podlaczony do Bojlera dwuplaszczowego 140 l drugi uklad zamkniety polaczony z pierwszym przez wymiennik plytowy zasila 13 grzejnikow. potrzebuje pomocy w dobrze osprzetu pompy mysle zamontowac tak jedna pompe w ukladzie otwartym przy kotle ktora bedzie mieszala wode w malym ukladzie i w bojlerze, druga pompa w ukladzie zamknietym z grzejnikami, wydaje mi sie ze w moim przypadku gdzie nie ma co mowic o jakiejkolwiek grawitacji bajpas i zawor rozncowy moge pominac zawory 3-4 drozne moge pominac, zabezpieczenie powrotu raczej nie bedzie potrzebne ze wzgledu na mala pojemnosc otwartego ukladu i brak mozliowsci wychlodzenia zbytniego wody powrotnej do kotla(zbiornik wzbiorczy otwarty chce miec w piwnicy ok 1m nad kotlem ) uklad otwarty najprawdopodobniej stalowe rury jaka srednica? jaki oznaczenia pomp jaka pojmnosc zbiornikow wzbiorczych otwartego i zamknietego. Zastanawiam sie tez jak polaczyc rury zasilajace CO jako ze mam dwa powroty i dwa zasilania pex-al-pe 25mm beda one podlaczone do wmienika plytowego hm to chyba tyle z gory dzieki za pomoc.

docent161
23-10-2013, 05:28
Mam pytanko posiadam nową instalację - 2 lata mam zainstalowane na grzejnikach zawory termostatyczne firmy caleffi i przy dochodzeniu do zadanej temp w pokojach bardzo "piszczą"- co mnie bardzo irytuje - jak myślicie co może być tego przyczyną ???
najpierw myślałem , że ten typ tak ma - zmieniłem na nowe i to samo czy jest na to jakaś rada ? Pozdrawiam