PDA

Zobacz pełną wersję : Hydraulik do usług



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8

niezły
01-02-2003, 11:15
chentnie pomogę w problemach od strony praktycznej


Rady dotyczą instalacji
- centralnego ogrzewania
- instalacji wod-kan
- centralnego odkurzacza

Teska
03-02-2003, 12:56
co sadzisz o systemie Hepworth??
zamierzam zrobic instalacje wlasnie z tego systemu.

franekF
04-02-2003, 13:19
Chętnie skorzystam z Twojego doświadczenia :smile:
Mam następujący problem. Zamierzam wykorzystywać deszczówkę do spłukiwania ustępu. Instalację zewnętrzną mam wykonywaną, teraz będę układał rurki wod-kan. Które rozwiązanie wybrać?
1. Do spłuczki prowadzę dwie osobne rury: jedna z deszczówką, druga z wodą bieżącą. Jak zabraknie deszczówki odkręcam kurek z wodą bieżącą, któa napełnia spłuczkę.
2. Do spłuczki prowadzę tylko jedną rurę z deszczówką. Podpinam do niej gdzieś rurę z wodą bieżącą poprzez zawór blokujacy dopływ deszczówki do instalacji wody w domu. Trzeba będzie pewno też zastosować jakiś filtr antybakteryjny.

Byłbym wdzięczny za radę.

niezły
04-02-2003, 18:06
Dla TESKA


Trudno jest mi dawać rady globalne jednakowe dla wszystkich.
Do każdego klienta podchodzę indywidualnie .
Zaletą tego systemu to przystępna cena materiału i możliwość samodzielnego montażu (głównie)
Osobiście preferuje inne systemy ale nie będę odradzał Większość dostępnych systemów na rynku zdaje egzamin. Trzeba tylko uważać by ustrzec się niektórych błędów przy montażu
I by nie zawęzić srednic (inst. wodna)

niezły
04-02-2003, 18:07
Dla FranekF


Osobiście wykorzystał wody opadowe tylko do podlewania terenów zielonych itp. celów zewnętrznych .Moja żona gdyby się dowiedziała że mam zamiar spłukiwać kibel deszczówką to ......... .Koszty „utrzymania „ samego kibla z wodą wodociągową nie są aż tak wysokie by się bawić w takie rzeczy .
Odpowiadając na pytanie wybrał bym wariant pierwszy.

Ryszardj
07-02-2003, 19:45
Poniewaz mieszkam w stanach ale dom buduje w Polsce to mam okazje kupic taniej niz w Polsce armature firmy Delta co myslisz o tej firmie i czy bede mial jakies problemy z podlaczeniem do polskiego systemu rurek hydraulik w domu tego typu urzadzen jak kran prysznice do kuchni i.t.p Moge dodac ze np. kran do lazienki kosztuje okolo 60$ czy to duzo i czy za ta cene moglbym kupic dobrej marki kran w kraju wychodzi okolo 250do 300zl Pozdrawiam Ryszardj

niezły
08-02-2003, 18:53
Zdarza mi się instalować baterie ze stanów Myślę że dobry fachowiec podłączy wszystko
Co do ceny to za te pieniądze u nas kupisz baterie z najwyższej półki Moja rada jeżeli pracujesz za wodą przywieź pieniądze do polski i kup coś porządnego w sklepie, każdy to podłączy i nie będzie w przyszłości problemów i częściami

Ryszardj
08-02-2003, 20:02
Niezly to mi sie podoba konkretna i szybka odpowiedz dzieki pozdrawiam ryszardj

Ryszardj
09-02-2003, 20:44
Niezly zapomnialem sie zapytac jaka firme polecasz za ta cene baterie do lazienki do kuchni ubikacjie i it.p pozdrawiam Ryszardj

niezły
11-02-2003, 07:22
Solidne są nasze krakowskie lub deante, kludi itp. odpuść se włoskie

Ryszardj
21-02-2003, 17:53
Niezly czy bylbys zaiteresowany zrobieniem instalacji hydraulicznej w moim domku ? Mozesz pisac na Yahoo mail pozdrawiam.Ryszardj

godul1
26-02-2003, 09:39
Niezły,
Mam piec węglowy i podłączony do niego zbiornik z wężownicą. Problem pojawia się gdy nad ranem w piecu wygasa a pompa nadal pracuje i wychładza wodę nagrzaną w bojlerze. Czy są może jakieś zawory które puszczałyby wodę na obieg z wężownicą tylko powyżej zadanej temperatury?

Ryszard1
27-02-2003, 19:21
Chce samodzielnie wykonac instalacje wodna na ciepla i zimna wode. Czy mozna ja zrobic samemu, bez doswiadczenia, w systemie Hepworth, czy innym, niewymagajacym specjalnych przyrzadow.
Na co zwrocic uwage przy montazu ?

niezły
02-03-2003, 11:34
Odpowiedz dla RYSZARDA 1


Oczywiście że możesz ją zrobić samemu. Hepworth jest systemem który powstał chyba głównie po to by inwestor sam mógł zrobić sobie instalację. Do wykonania inst. potrzebne są tylko nożyce. Myślę że wadą systemu są tylko nieestetyczne duże złączki. Co do rad to w kilku zdaniach nie zrobię z Ciebie hydraulika, ale jak zawsze należy przestrzegać kilku podstawowych zasad np. rura musi być ucięta równo i bez zadziorów ,nie stanlejem lub brzeszczotem a nożycami , końce rur do połączeń muszą być czyste i suche. Osobiście nie jestem zwolennikiem tego systemu ale to tylko moje zdanie, wybrał bym system zgrzewany lub zaprasowywany. W przypadku inst. wodociągowej należy uważać by nie zawęzić średnic.

niezły
02-03-2003, 11:37
Odp. dla GODUL 1

Myślę że najprostszym i najtańszym rozwiązaniem było by kupienie i zamontowanie
sterownika do pompki cena ok. 100 zł. Urządzenie to samo włącza pompkę gdy zaczynasz palić w piecu a wyłączy gdy temperatura spadnie poniżej nastawionej np. 45ºC. Brak obiegu w co. nie zabierze Ci ciepłej wody z zasobnika lub bojlera.

Ryszard1
02-03-2003, 12:20
Ogladalem wczoraj pokaz montazu systemu klejonego. Porownywalem takze ceny z tym systemem wciskanym.
Jezeli pewnosc polaczen klejonych spelnialby wymogi instalacji wodnej na zimna i ciepla wode w typowm bloku to ten klejony jest lepszy,

niezły
03-03-2003, 07:28
Odradzał bym system klejony

Teska
03-03-2003, 08:05
niezły...mi całe instalacje robi firma ..wiec to ze mozna samemu nie bardzo mnie interesuje..chciałabym dowiedziec sie czy rzeczywiscie jest to system dobry..a jesli sa lepsze to jakie?

godul1
03-03-2003, 10:34
dzięki ! Nie wiedziałem, że są takie ustrojstwa w takiej cenie:smile:

niezły
06-03-2003, 07:17
TESKA

Ja osobiście nie jestem zwolennikiem tego systemu. Na dzień dzisiejszy najbardziej powszechnym systemem jest wielowarstwowy. Wybrał bym znanych firm np.Herz lub Purmo. Ja robię w bardzo wielu, w jakim to zależy od wielu czynników np. rodzaj opału , region polski itp. Jeśli Masz już firmę to nie wiem czy wiesz że masz już i system.

greg
06-03-2003, 09:24
Niezły a co sądzisz o systemie Geberita?

niezły
06-03-2003, 19:56
System do montażu umywalek misek itp.

MARZENIE INSTALATORA

greg
07-03-2003, 07:24
A dla inwestora? :smile:
Mam zrobioną też w tym systemie (rurki, złączki) instalację wodną
pozdrawiam

niezły
09-03-2003, 15:01
Wadą jest tylko wyższa cena

greg
10-03-2003, 07:46
Dzięki niezły.
Namówił mnie na to hydraulik bo u mnie domek nieduży to i różnica w materiale nie była taka duża. Mam nadzieję, że będę zadowolony.
Pozdrawiam

katja
06-08-2003, 12:40
niezły,co sądzisz o systemie Gerpex do instalacji zimnej i ciepłej wody?
Pozdrawiam

niezły
07-08-2003, 21:39
Geprex - jestem za
Jest to jedna z wielu firm systemu potocznie zwanego wielowarstwowym. Idealne rozwiązanie do co (stosunek ceny do jakości ) przy wodzie może Cię przerazić cena złączek, ale cena to wada subiektywna. Ja wodę robię przeważnie w plastiku zgrzewanym a co. przeważnie w systemie wielowarstwowym
W razie jakichkolwiek niejasności pytaj

Pozdrawiam
Niezły

godul1
19-09-2003, 13:30
Niezły,
Przydażyła mi się w padka ze złączką typu vestol zbk (skręcana wielokrotnego użytku-podobno). Jedno z wielu połączeń w łazience-na szczęście jeszcze przd położeniem płytek -zaczęło puszczać. w związku z tym pytanie: czy to zdaż się często? może za mocno cholerę skręciłem?
pozdrawiam i z góry dzieki za odp.

niezły
19-09-2003, 20:48
Witam
Złączki vestol typ zbk nie są złączkami wielokrotnego użytku nieszczelności w tego typu połączeniach są rzadkością powodem przecieku może być to że rura nie została dostatecznie głęboko wsunięta do złączki robi się to z pewnym oporem złączki takiej drugi raz użyć się nie da ponieważ zewnętrzna część złączki przy dokręcaniu nakrętki zagina się na rurę

godul1
22-09-2003, 11:49
Chyba cos pokręiłem z tym typem. Tazłączka jako element zaciskowy ma przecięty pierścień o owalnym przekroju poprzecznym. w trakcie zakręcania zaciska się na rurce ale po odkreceniu puszcza zaciśnięte miejsce (to dzięki temu przecięciu na pierścieniu.

niezły
22-09-2003, 19:54
Złączki z pierścienie przeciętym faktycznie sa wielokrotnego użytku musisz rozkręcić tą stronę która cieknie wyciągnąć rurę ze złączki i zobaczyć czy oryngi są na swoim miejscu dobrze by było nieco skrócić rurę ale jeśli to nie możliwe to założyć nowy pierścień bo to on jest jedynie jednorazowego użytku i ponownie skręcić

Emil
15-10-2003, 18:38
Witam niezly
Mam budynek parterowy z nieuzytkowym poddaszem.
W projekcie nie ma ini slowa o wywiewkach kanalizacyjnych i pionach kanalizacyjnych
Jak rozumiem pionow nie ma, bo mam tylko jeden poziom, czy wywiewki tez nie powinno byc?
POzdrawiam
Emil

niezły
17-10-2003, 20:15
Tak powinna być i to taka połączona z atmosferą, choć niekoniecznie
& 110 może być cieńsza

Ryszard1
22-10-2003, 17:02
Przy instalacji wodnej mozna zastosowac tzw "srubunek". Jest to rozlaczalne polaczenie rur z woda. Czy zapewenia ono pewne, nieprzeciekajace polaczenie, czy tez lepiej zastosowac nyple, czy tulejki i nimi w razie potrzeby rozlaczc rurki. Potrzebuje takie rozwiazanie do podlaczenia hudroforu na dzialce ktory musze na zime zabierac w cieplejsze miejsce,

niezły
22-10-2003, 19:26
Śrubunek w zupełności wystarczy jest to pewne i zarazem połączenie wielokrotnego użytku
Jedynym ograniczeniem stosowania złączki zwanej śrubunkiem to, to aby nie chować ich w
beton ale w tym przypadku nie dotyczy Sam opiekuje się kilkoma domkami letniskowymi i spuszczam w nich wodę na zimę stosując podobną metodę

Ryszard1
23-10-2003, 17:18
''

Ryszard1
23-10-2003, 17:19
Dziekuje za szybka wypowiedz.
Mam jeszcze zapytanie o koncowki z PCV na rury wodne PC (takie niebieskie, np.25 czy 32 mm), czy dobrze sie sprawuja przy polaczeniach z czesciami metalowymi, czy do takich polaczen uzywac pakol, i czy laczac na pakoly trzeba je czyms koniecznie nasaczac, np farba,

niezły
23-10-2003, 18:55
Chodzi tu pewnie o złączki PE do rur są naprawdę dobre wymagają niestety pewnej wprawy
jedynym uszczelnieniem jest gumowy oring w związku z tym rura nie może mieć głębszych zarysowań, rura musi być ucięta równo najlepiej nożycami a brzeg powinien być lekko zaostrzony no i najważniejsze należy ją głęboko wcisnąć. Złączki bardzo dobrze skręcają się z gwintami metalowymi ale tu mała uwaga kupuj złączki PE z gwintem wewnętrznym a pakuły nawiń na gwint metalowy do konserwacji można użyć resztek farby lub pasty

Ryszard1
27-10-2003, 17:34
Chodzi o złączki PE do rur ...kupuj złączki PE z gwintem wewnętrznym...
Jezeli mozna to jeszcze pare pytan : Czy takie zlaczki PC mozna wielokrotnie rozlanczac, czy lepiej uzyc dodatkowo tzw srubunku, tj mosieznego rozlanczanego polaczenia z walcowym miejscem styku. Czy taki srubunek spelnia swoja role, tzn ze umozliwia szczelne, wielokrotnie rozlaczne polaczenie,

Czy zlaczki PC z gwintem zewnetrznym nie mozna zastosowac ?

Czy w takich rurach PC moze zima pozostac woda ?

Czy hydrofor ktory chce umiescic w malej podziemnej piwniczce trzeba stabilnie zamontowac do betonowego podloza, czy tez mozna poprostu posatwic go na gumowej grubej macie.

andrzej K.
28-10-2003, 12:35
Witam,
Podobno wanny Deante lubią siadać - odpadają nóżki, a sama wanna jest tak cienka, że potrafi sie wygiąć pod ciężarem człowieka. Co o tym myślisz i w ogóle o Deante?
Jakieś inne propozycje
Pzdr

czlowiek
28-10-2003, 23:24
niezly: dlaczego nie jestes zwolennikiem systemu hepworth. myslalem o nim na podlogowke. chcialem to sam rozwinac. tymczasem 2 instalatorow odradzalo cos krecac nosami. dziwie sie i sam nie wiem co teraz robic. moze troche rozjasnisz sprawe.

dzieki

niezły
30-10-2003, 19:04
Odp. Dla RYSZARDA 1

Oczywiście ze złączki PE można wielokrotnie rozłączać może nawet bardziej są wytrzymałe na rozkręcanie niż śrubunek mosiężny oba sposoby sa poprawne.

Uwaga co do rodzaju gwintu, dla osoby bez doświadczenia mogą wystąpić problemy z wkręceniem plastikowego gwintu w metalową złączkę co do pozostawienia wody na zimę w rurach PE to lepiej tego unikać choć woda bez ciśnienia większych szkód rurze nie wyrządzi
Nowe hydrofory mogą stać nie przymocowane do podłoża zwłaszcza że jest on raczej niewielki

niezły
30-10-2003, 19:18
Odp. Dla Człowieka

Co do systemu hepworth to wcale nie jestem przeciwnikiem nie jestem tylko gorącym zwolennikiem w systemie tym nie udało mi się znaleźć jakichś wad tylko uważam ze jest to dobry system do samodzielnego montażu ja jako fachowiec używam innych systemów trudniejszych w montażu i wymagających specjalistycznych narzędzi Na dzień dzisiejszy uważam za najlepszy system do podłogówek system rur wielowarstwowych np. Uponor Purmo lub Herz

niezły
30-10-2003, 19:27
Co do wanien z tworzywa to zdarza mi się montować różne ostatnio montowałem z hydromasazem i rzeczywiście niektóre nóżki były wyłamane ale tak normalnie jeżeli wannę się przymocuje dobrze do ściany to będzie stała i na cegłach :D
Jeżeli chodzi o uginanie się wanny to niestety jest to tworzywo i w czasie korzystania lekko się odkształca ale potem wraca do normy Jeżeli chodzi o firmy to do żadnej nie mam sentymentu i żadna mi nie podpadła

Ryszard1
31-10-2003, 18:17
A ja swoj akrylowy brodzik prysznicowy poprostu usadowilem na dodatkowych 3 nogach z polbruku - nic sie nie ugina i stoi pewnie.
Fabryczne niby-nozki nie zbudzaly mojego zaufania. Usztywnienie wplynelo dodatnio na szczelnosc przy plytkach gdzie dalem dodatkowo taka plaska tasme z PCV,

Adam___
03-11-2003, 20:07
ale tu mała uwaga kupuj złączki PE z gwintem wewnętrznym a pakuły nawiń na gwint metalowy do konserwacji można użyć resztek farby lub pasty


Niezly z wlasnego doswiadczenia (moze niebyt dlugiego) to wiem ze zlaczki plastikowe to sie montuje z gwintem zewnetrznym.Zeby w przypadku dokrecania na ksztaltke -stalowa na przyklad- i uzycia za duzej sily nie nastapilo pekniecie ksztaltki plastikowej wlasnie.Trzeba miec wyczucie przy dokrecaniu ale latwiej to kontrolowac jak jest zlaczka PE z gwintem zewnetrznym.No o tym ze trzeba dobrze "trafic" z gwintem to nawet nie wspominam

zuzka
13-11-2003, 13:01
Twoje odpowiedzi brzmią bardzo sensownie - może i moje wątpliwości uda Ci się rozwiać?

Czy to normalne, że piec do ogrzewania (i ciepłej wody - konkretnie niedźwiadek duval'a) włącza się i wyłącza się kilka razy w czasie 1 godziny? Nawet w nocy (ustawiony jakis tryb oszczędnościowy)?
Instalator powiedział, że "musi się uleżeć i sam się doreguluje"-SAM? :o Po jakim czasie (na razie chodzi ze 2 tygodnie.
I drugie pytanie - jaką temperaturę wody mu "zadać" czy 44 stopnie to OK?

niezły
28-11-2003, 18:49
Przepraszam za zwłokę ale ostatnio sporo pracuje w terenie
Ja jestem tylko instalatorem a to pytanie powinno być do serwisanta ale w/g mnie włącza się rzeczywiście trochę za często ale może to być spowodowane kilkoma przyczynami np. rzeczywiście samo się doreguluje a raczej może odpowietrzy poza tym takie zachowanie może mieć miejsce przy dodatnich temperaturach na zewnątrz i przy małej instalacji (kilka grzejników)
Co temperatury wody to myślę że można by ją podnieść o kilka stopni ale jeszcze raz powtarzam to sprawa raczej dla serwisanta a ja bez obejrzenia takiej inst. trudno mi coś powiedzieć a raczej napisać

matias998
14-12-2004, 11:02
Witam serdecznie jestem tu nowy wiec wybaczcie jeśli się komuś "wtryniłem w posta" , ale do rzeczy:
Chcę w moim remontowanym domku zrobić instalację tzw. niskotemperaturową systemu otwartego a więc na wyjściu z pieca około 50-60st. Zakupiłem już piec na paliwo stałe DOMINO II z Pleszewa 9kw sterowany prostą automatyką , nadmuchem, pompą c.o. oraz odpowiednio wieksze grzejniki panelowe 5szt. Poradzcie mi proszę czy warto zakładać do takiego typu instalacji zawór mieszający( jaki),czy nie będzie występowało gotowanie sie wody (5 grzejników na piętrze + podgrzewacz c.w około 100-140l może większy )ewentualnie doradzcie co w takiej instalacji powinno sie znalezdz prócz pompy i zaworu różnicowego . Pytam bo cięzko mi znależ dobrego fachowca , który wiedziłby albo doradził konkretnie a nie tylko lutował miedz.

p.s. jak zwykle na początku musiałem namieszać w innym wątku zanim znalazłem ten :oops:

matias998
14-12-2004, 11:08
Witam serdecznie jestem tu nowy wiec wybaczcie jeśli się komuś "wtryniłem w posta" , ale do rzeczy:
Chcę w moim remontowanym domku zrobić instalację tzw. niskotemperaturową systemu otwartego a więc na wyjściu z pieca około 50-60st. Zakupiłem już piec na paliwo stałe DOMINO II z Pleszewa 9kw sterowany prostą automatyką , nadmuchem, pompą c.o. oraz odpowiednio wieksze grzejniki panelowe 5szt. Poradzcie mi proszę czy warto zakładać do takiego typu instalacji zawór mieszający( jaki),czy nie będzie występowało gotowanie sie wody (5 grzejników na piętrze + podgrzewacz c.w około 100-140l może większy )ewentualnie doradzcie co w takiej instalacji powinno sie znalezdz prócz pompy i zaworu różnicowego . Pytam bo cięzko mi znależ dobrego fachowca , który wiedziłby albo doradził konkretnie a nie tylko lutował miedz.

p.s. jak zwykle na początku musiałem namieszać w innym wątku zanim znalazłem ten :oops:

matias998
14-12-2004, 11:10
Witam serdecznie jestem tu nowy wiec wybaczcie jeśli się komuś "wtryniłem w posta" , ale do rzeczy:
Chcę w moim remontowanym domku zrobić instalację tzw. niskotemperaturową systemu otwartego a więc na wyjściu z pieca około 50-60st. Zakupiłem już piec na paliwo stałe DOMINO II z Pleszewa 9kw sterowany prostą automatyką , nadmuchem, pompą c.o. oraz odpowiednio wieksze grzejniki panelowe 5szt. Poradzcie mi proszę czy warto zakładać do takiego typu instalacji zawór mieszający( jaki),czy nie będzie występowało gotowanie sie wody (5 grzejników na piętrze + podgrzewacz c.w około 100-140l może większy )ewentualnie doradzcie co w takiej instalacji powinno sie znalezdz prócz pompy i zaworu różnicowego . Pytam bo cięzko mi znależ dobrego fachowca , który wiedziłby albo doradził konkretnie a nie tylko lutował miedz.

p.s. jak zwykle na początku musiałem namieszać w innym wątku zanim znalazłem ten :oops:

niezły
19-12-2004, 20:33
Osobiście uważam że do tak małego pieca nadmuch jest zbędny wystarczył by termostat regulujący dopływ powietrza ale skoro jest to niech będzie jako zabezpieczenie temperatury na powrocie zastosował bym zawór 3 drogowy termostatyczny Jako wyposażenie dodatkowe kotłowni oczywiście pompka naczynie wzbiorcze systemu otwartego i zawór różnicowy Do grzania ciepłej wody kupił bym zasobnik zamiast bojlera i podłączył w taki sposób by latem grzać ciepła wodę bez potrzeby grzania grzejników

matias998
21-12-2004, 17:30
Pytanie do niezły :
1. Czy mozesz konkretnie polecić mi jakiś zawór 3 drogowy termostatyczny ,
2. czy mógłbyś mi narysować i przesłać mailem jak powinno się rozłożyc instalacje z prawidłowo umiejcowanym oprzyżądowaniem ( pompka , zawór różnicowy , zawór 3 drożny i zasobnik ciepłej wody) aż do wyprowadzenia pionu (z pionu do grzejników nie mam problemu )tak abym wiedział czy proponowane przez jakiegokolwiek instalatora rozwiazanie jest dobre .
z góry dziękuje

matias998
21-12-2004, 17:37
Pytanie do niezły :
1. Czy mozesz konkretnie polecić mi jakiś zawór 3 drogowy termostatyczny ,
2. czy mógłbyś mi narysować i przesłać mailem jak powinno się rozłożyc instalacje z prawidłowo umiejcowanym oprzyżądowaniem ( pompka , zawór różnicowy , zawór 3 drożny i zasobnik ciepłej wody) aż do wyprowadzenia pionu (z pionu do grzejników nie mam problemu )tak abym wiedział czy proponowane przez jakiegokolwiek instalatora rozwiazanie jest dobre .
z góry dziękuje

niezły
21-12-2004, 20:41
poproszę o adres

matias998
22-12-2004, 17:07
O qrcze zapomniałem o adresie :D
[email protected]

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie zaworu 3drogowego termostatycznego w sklepie pokazano mi zawory tródrogowe temperaturowe TV , czy jest to to samo ? i ewentualnie dla temperatury na wyjściu z pieca 55-60st jaka powinna być temperatura otwarcia tegoż zaworu TV( 45 st, 55st, 60st)

niezły
25-12-2004, 11:43
Właśnie o te zawory mi chodzi firmy chyba ESBE myślę ze powinien wystarczyć Ci na 45°C
Schemat wysyłam

matias998
25-12-2004, 17:47
niezły baaaaaaardzo dziękuje za pomoc :D
jak co to jeszcze bede pytał :wink:

Pietka
03-02-2005, 13:31
niezły ja dopiero załatwiam papierologię związaną ze zgodą na budowę. Zbieram namiary na instalatorów. Może masz jakiegoś godnego polecenia i w miarę niedrogiego z okolic Warszawy.

niezły
06-02-2005, 17:10
Siebie :lol:

marioz
16-02-2005, 13:57
niezły
mam pytanko
potrzebuję pilnie wykonać fragment instalacji wodnej w kuchni. miejsce to będzie oddalone od pionu o jakieś 6-7 metrów. jeden punk czerpalny wody ciepłej, dwa punkty czerpalne wody zimnej (zlewozmywak i zmywarka).
czy możesz mi doradzic jakiej średnicy rur użyć - (ciepła, zimna cyrkulacja - rury z PP)
pozdrawiam
Mariusz

niezły
16-02-2005, 20:34
W zupełności wystarczy fi 20 chyba że pion jest mniejszej średnicy :wink:

thalex
16-02-2005, 20:44
Czy giętarka do rur miedzianych jest przeznaczona tylko do rur z miedzi miękiej, czy można taką wyginać też rury z miedzi twardej.
Zamierzam robić instalację miedzią a kształtki do omijania rur są drogie i chciałbym się dowiedzieć czy nie możnaby zamiast lutować kształtkę, wyginać rurki.

niezły
16-02-2005, 21:46
Tak normalnie to giętarka została wymyślona głównie po to by wyginać rury twarde, stalowe kiedyś wyginałem ale z chwilą gdy weszły kolana hamburskie przestałem a miedzi twardej nie wyginam wolę stosować złączki a giętarki używam tylko do miękkiej Wyginaj !

Dominik!
18-02-2005, 08:36
Witam serdecznie!
Mam pytanie: Otóź w moim domu jest dość nietypowa instalacja c.w.u. - w łazience na parterze są 2 piony ( tzn. 2 "komplety" pionów"):
- jeden pion do którego podłaczone są: bidet, prysznic i wc; pion ten idzie dalej w górę do łazienki na 1 piętrze i tam podłaczone są wszystkie punkty poboru wody bedące w tej łazience,
- drugi pion o wysokości 70cm, do którego podłączone są wanna i umywalka.
Mam wątpliwości czy poprawne jest podłączenie cyrkulacji ciepłej wody w ten sposób, że płynęła by ona najpierw do "krótkiego" pionu, tam zawracała, płynęła dalej do drugiego pionu, na 1 piętro, zawracała i stamtąd z powrotem do zasobmnika bedącego w piwnicy?
Z góry dziękuję za pomoc.

niezły
19-02-2005, 21:52
Cyrkulacja będzie działać najlepiej tylko wówczas gdy rury doprowadzające ciepło od głównej rury będą jak najkrótsze, czyli po rozwinięciu taka instalacja ciepłej wody powinna wyglądać jak linia prosta z jak najkrótszymi odgałęzieniami Jeśli dobrze zrozumiałem to mniej więcej tak jest u Ciebie to dobrze Jeśli jest kilka łazienek to ciepłą wodę należy tak poprowadzić by zrobić to jedną rurą Rura taka powinna wchodzić do łazienki obchodzić blisko wszystkie przybory z ciepłą wodą i zawrócić i iść do następnej łazienki

Dominik!
20-02-2005, 09:11
Welkie dzięki za pomoc!
Miło, że w dzisiejzym świecie wszechwładnej komercji, pojawiają sie ludzie, którzy są gotowi bezinteresownie pomóc drugiemu! :D :D :D

niezły
20-02-2005, 18:42
:oops:

Jak w tej reklamie ŁZY TEJ KOBIETY DLA MNIE SĄ ZAPŁATĄ

budulec
26-04-2005, 20:20
Witam niezły,
daj znać czy region Twojego działania obejmuje warszawę.
Potrzebuje instalatora, który potrafi doradzić trochę podobierać oraz wykonać
pzdr

niezły
27-04-2005, 21:02
Od kilku lat rejonem mojego działania jest głównie Warszawa
Przed trzema laty przyjechałem zrobić jedna instalację i już zostałem ale dom buduje w Siemiatyczach
Oprócz tego że robię instalacje to bardzo chętnie doradzam (jeśli znajdę chwilę czasu) i jeśli ktoś ma ochotę to może nawet umówić się na budowie gdzie wykonuje instalacji i tam liznąć wiedzy praktycznej Niestety w związku z tym że instalacje wykonuję osobiście nie mogę robić tego dużo w związku z tym czasami są problemy z terminami :oops:

niezły
14-05-2005, 08:47
W odpowiedzi na liczne głosy :lol: dodam tylko że rzeczywiście jestem zajęty ale przeważnie jakieś miesiąc do półtora do przodu Przynajmniej na razie nikt ( prawie) nie zamawia kolejki z rocznym wyprzedzeniem

Siedzący Byk
18-05-2005, 07:32
Mieszkam w nowym domu od kilku miesięcy i mam kłopot z dziwnym wyciekiem pod kompaktem lotos. Problem w tym że nie wiem skąd właściwie ta woda się bierze. Po kilku godzinach powstaje mała kałuża na płytkach. Przeprowadzałem eksperymenty (dolewanie ciepłej wody, wpuszczanie wody bezpośrednio przed spłukiwaniem), które wskazywały że woda ta pochodzi ze skraplającej się pary na zimnych ściankach ceramicznego zbiornika. Ale żeby tego było aż tyle? Czy to możliwe?
Mocowanie zbiornika do muszli jest wykonane za pomocą uszczelnionego wpustu (już raz wymieniłem, ale to raczej nie w tym problem, bo nie cieknie w momencie spłukiwania, tylko niezauważalnie - przez cały czas gdy jest zimna woda w zbiorniku). Są jeszcze dwie śruby z gumowymi uszczelkami więc i one są podejrzane, ale nie mogę kupić nowych w sklepie.
Czy masz jakieś pomysły?

niezły
26-05-2005, 10:47
Jest to mój PIERWSZY POST PO ZAKOŃCZONEJ SUKCESEM PRZEPROWADZCE DO NOWEGO DOMU Niestety miałem spore problemy z tepsą ale mam już na razie działającą Neostradę niestety tylko mola skrzynka internetowa została w jakiś dziwny sposób wyczyszczona :cry: W związku z tym jeśli ktoś nie dostał odpowiedzi to nie jest brak dobrego wychowania z mojej strony tylko siła wyższa

Wracając do tematy niestety jest to problem dość częsty i nie jest to wada kibelka a tylko pocenie się Przyczyn może być wiele woda prosto z wodociągu (niska temperatura) mała wilgotna łazienka Problem potęguje to że nawet kilka kropel wody na terakocie tworzy spora kałużę

JAK
31-05-2005, 13:39
Jakiej firmy odkurzacz centralny warto sobie zrobić?

jacek o1
03-06-2005, 08:07
chcialbym zrobić podlogówkę mam troszkę wiedzy ale nie wiem co ile sie uklada rurki , czy lepsze sa plastikowe czy miedziane . le na to betonu ,i jeszcze jedno czy można stosować sama folię aluminiową na steropian zamiast gotowych płyt . aha ile maksymalnie moze miec dlugości jedna petla

jacek

niezły
04-06-2005, 17:17
Wybaczcie że tak długo kazałem czekać na odpowiedz lecz od poniedziałku do piątku jestem w pracy na Warszawskich budowach bez dostępu do internetu i tylko jak wrócę do domy to mogę trochę popisać (się)


Do JAK

Oczywiście Husky :lol:
Nie wiem czy chodzi ci o instalacje czy tylko o jednostkę centralną
Jeśli chodzi o same rury to nie ma większego znaczenia jakie to będą prawie wszystkie rury pasują później do wybranej firmy jednostek centralnych i osprzętu
Jeśli zaś chodzi o samą jednostkę centralną i osprzęt ( przewody, gniazdka) to tu jest w czym wybierać najlepiej by była to porządna firma
Zarówno przy doborze odkurzacza jak i innych instalacji (podłogówka, grzejniki) duże znaczenie ma doświadczenie instalatora To on powinien na podstawie obserwacji (dach z dachówki i porządny samochód :wink: ) i rozmowy z inwestorem powinien dobrać wariant najbardziej optymalny dla inwestora
Rada uniwersalna jednostka centralna Beam oczywiście cyklon a przewód koniecznie z włącznikiem w rączce

niezły
04-06-2005, 17:25
Jacek 01

Jeśli chodzi o materiał na podłogówkę to zarówno miedz jak i rury wielowarstwowe doskonale się nadają rozstaw powinien być dobrany wg projektu ale z reguły jest to w granicach 12 do 25 cm betonu tak około 7-8 cm a co do folii to może być ale na gotowym styropianie do podłogówkiukłada się o wiele łatwiej

niezły
04-06-2005, 18:23
Sporo osób chce we własnym zakresie zrobić wszystkie instalacje nie mówię że to niemożliwe Mam dla nich propozycję Jeśli ktoś chce zobaczyć jak robię takie instalacje i uzyskać odpowiedz na swoje pytania zapraszam na maje budowy niestety dotyczy to tylko rejonu Warszawy i okolic

woytek
16-06-2005, 14:17
Pytanie dyletanta ale powiedz w jaki sposób określić ciśnienie jakie mam na wylocie w kraniku na ścianie domu?

w.

Mały
16-06-2005, 16:59
Pytanie dyletanta ale powiedz w jaki sposób określić ciśnienie jakie mam na wylocie w kraniku na ścianie domu?

w.
W kranik wkręć (jeśli to możliwe) manometr ,poprzez redukcje.

niezły
18-06-2005, 16:57
Tak najlepiej zrobić to manometrem ale po co Ci to Jeśli chcesz zmierzyć ciśnienie w zaworze czerpalnym na zewnątrz bo myślisz o nawodnieniu to ważny jest tez wydatek wody

Mały
21-06-2005, 06:25
Przepraszam "niezły" i nie "wpieprzam się" (jak napisałeś/as w privie).
Swoją drogą widzę ,że język typowo hydrauliczny...

Mały
21-06-2005, 16:59
A i z ostatniego priva - czy z klientami podobnie , nieuprzejmie rozmawiasz? Jeśli tak to im współczuję...i dziwie sie że masz robote...
Pozdrawiam i się "nieinteligentnie" wyłączam. Miłego sobaczenia u klientów...

woytek
22-06-2005, 11:21
sie nie prztykajcie o ciśnienie w moim kraniku :)
dam radę. dzięki!
w.

sudarek
25-06-2005, 07:34
Witam Niezły,
chcę kupić kocioł na paliwo stałe z podajnikiem i wykonać instalację CO. W związku z tym mam pytanie:
Czy w takiej instalacji jest sens wykonać wszystkie rury z rur wielowarstwowych, czy nie ma w tym żadnego niebezpieczeństwa przegrzania ich zbyt wysoką temperaturą? Kolega ma tak zrobioną instalację: od pionu zasilającego zwykłe grzejniki odchodzą odgałęzienia do podłogówki w których temperaturę steruje się jedynie przez głowicę termostatyczną taką jak przy kaloryferach. Powiedz, czy to bezpieczny układ. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę? W mojej instalacji będą zwykłe grzejniki, a w kuchni i łazience chcę zamontować zawór RTL do miejscowego ogrzewania podłogowego. Dzięki z góry za pomoc.

niezły
25-06-2005, 16:59
Przy wykonywaniu instalacji jest kilka zasad których należy się trzymać Jedna z nich jest taka że do pieca na opał stały bezpośrednio podłączonego do instalacji nie powinno dawać się rur z tworzyw tylko metal np. miedz lub miedz ;) Instalacje wykonane w takiej sytuacji z tworzyw tez będą pracowały długo rury są w stanie wytrzymać bardzo dużo gorzej ze złączkami

Whisper
25-06-2005, 17:23
A do bojlera elektrycznego? W końcu można plastikową rurę (Hepworth) bezpośrednio czy nie?

sudarek
25-06-2005, 18:16
Wiem, że bezpośrednio do kotła nie można podłączyć rur wielowarstwowych. Ale czy za rozdzielaczem można bezpiecznie zastosować takie rury do CWU oraz CO? Instrukcja do kotła na węgiel podaje, że kocioł pracuje tylko do temperatury 95 st.C. a rury wielowarstwowe sa przystosowane do stałej pracy w tej temperaturze, a awaryjnie do 110 stopni. Czy to oznacza, że można bez obaw stosować je w instalacji z kotłem na paliwo stałe? Może trzeba dodatkowo zastosować jakiej zabezpieczenie?

niezły
26-06-2005, 20:36
Bojler elektryczny można podłączyć każdym rodzajem rury który nadaje się do ciepłej wody Należy jednak pamiętać o serwisowaniu bojlera Mam tu na myśli dbanie o to by termostat był zawsze sprawny Zdarza mi się spotykać bojlery gdzie gotująca się woda jest sygnałem do wyłączenia go z gniazdka

niezły
26-06-2005, 20:43
Będę dalej utrzymywał że do kotła bezpośrednio połączonego z instalacja nie powinno stosować się rur z tworzyw tylko i wyłącznie ze względu na możliwość zagotowania wody w układzie (a nie w samym kotle) Osoby dające rury z tworzyw do pieca na opał stały prawa nie łamią ( chyba, a przynajmniej w tej kwestii) W takiej sytuacji radził bym zastosować wężownice schładzającą sam kocioł lub jej jakiś odpowiednik w przypadku braku takiego urządzenia w kupionym kotle

aśka(*)*(*)*
05-07-2005, 08:29
wiem że to pytanie o konkurencje ale potrzebuje fachowej opini i w tym temacie. czy wykonanie hydrauliki od samego początku do końca (cena robocizny z materiałem bez samych grzejnikó) w domu o powierzchni 165m gdzie są 3 łazienki i to po tej samej stronie budynku - to dużo, mało czy w sam raz? a może masz lepszą ofertę???
dzięki za odpowiedź.

niezły
05-07-2005, 14:19
to dużo, mało czy w sam raz?

ale ile :wink:

aśka(*)*(*)*
06-07-2005, 06:40
no fakt, zapedziłam sie

7tys.

niezły
10-07-2005, 21:29
By udzielić konkretnej odpowiedzi należy poznać szczegóły rodzaj instalacji materiał itp. ale cena wydaje się rozsądna

pakodegites
11-07-2005, 23:07
witam
wątek raczej dawno nie ruszany ale spróbuje też dorzucić jakiś problem :)

muszę dość szybko podjąć decyzję co do c.o. w domu mojego dziadka. dom jest z bali (10"-12"), raczej nie specjalnie ocieplony. powierzchni mieszkalnej jest ok 80mkw i nieużywany strych. w każdym razie jest gaz doprowadzony a że muszę coraz częściej dziadkiem się zajmować to uknuliśmy że czas jak u ludzi ogrzewanie zrobić. i teraż tak:
- czy do takiego domu lepszy będzie piec dwufunkcyjny czy nie i jakie + i -
- czy w woj. mazowieckim koszt instalacji, z piecem, kominem i robocizną wynoszący ok 10.000zł to dużo czy mało

prosiłbym też o wskazówki co do wyboru firmy itp (np czy rury plastikowe czy miedziane itd)

mój stan wiedzy nt c.o. jest żaden więc proszę o wyrozumiałość :)

niezły
17-07-2005, 12:09
Jest to typowy przykład do zastosowania kotła 2-funkcyjnego Mały domek i starsi ludzie no chyba ze będzie tam panel prysznicowy Podejrzewam że chcesz oprócz instalacji c.o. zrobić tez jedna łazienkę i w takim przypadku właśnie najlepszy będzie kociołek 2-funkcyjny
Różnica miedzy piecem 2-funkcyjnym a jedno funkcyjnym to cena , ilość zajmowanego miejsca i wydatek ciepłej wody
Do instalacji c.o. dałbym rury miedziane a do wody np. plastik zgrzewany PP Bor lub Ekoplasti-Wavin Ze względu na rury miedziane odradzam zwykłe grzejniki aluminiowe Do wyboru masz panele lub aluminiowe z wyższej pułki
Co do ceny, znam ceny w mazowieckim J 10 000 zł za instalację w domu zamieszkałym z materiałem jak dla solidnej firmy cena dobra

pakodegites
18-07-2005, 07:50
dzięki za odpowiedź.
Spytam jeszcze przy okazji:
- czy przy ww. warunkach tzw. pogodówka będzie miała duże znaczenie dla zużycia gazu,
- czy piec dwufunkcyjny vaillant o mocy do 20W będzie wystarczający do ogrzania 80m kw. + ewentualnie w przyszłości strychu (jeszcze nie wiem który model),
- czy jest to rozwiązanie wystarczające do komfortowego korzystania z kabiny prysznicowej,
- czy jakieś specjalne filtry czy odkamieniacze wody (woda jest zakamieniona dość bardzo) przy założeniu że korzystanie z wody będzie dość umiarkowane, mają sens i ewentualnie jakimi się zainteresować.

troche przybyło pytań ale im dalej w las .....

zaga
19-07-2005, 17:54
W jaki sposob zbierasz deszczówkę, cały czas się zastanawiam żeby zrobić to w rozsadny i niedrogi sposób. Mam 5 spustów na całym dachu, a dach ma 270 m.Pozdrawiam! Agata

niezły
23-07-2005, 13:52
Przepraszam że tak długo każę czekać sobie na odpowiedzi ale cały tydzień jestem w pracy na Warszawskich budowach i tylko w sobotę mogę trochę popracować umysłowo J
Przy tym układzie pogodówka będzie raczej zbędnym wydatkiem ( wiem zaraz naskoczą na mnie zwolennicy pogodówki i że to oszczędności )
Piec o mocy 20 kW wystarcz w zupełności na poddasze chyba że dom jest z bala a między balami szpary
Piec 2-funkcyjny jest tani a nie komfortowy Do prysznica powinien wystarczyć pod warunkiem że nie będzie to panel
Jeśli chodzi o twarda wodę to jeszcze nie mam sprawdzonego sposobu poza płukaniem wymiennika

niezły
23-07-2005, 13:58
Ze zbieraniem deszczówki jeszcze się nie spotkałem Jest to etap późniejszy i należy do zagospodarowania ogródka Kilku klientów na początku nawet chciało żeby zrobić im cos takiego ale doszli do wniosku że jest to bez sensu Po części podzielam to zdanie Do czego można ja wykorzystać do spłukiwania kibelka lub do podlewania trawy Spore nakłady w stosunku do ceny metra wody Lepiej zafundować sobie dodatkowo hydrofor ze studnią

zaga
23-07-2005, 18:06
Dzięki za podpowiedź! Pozdrawiam Agata

zaga
23-07-2005, 18:07
Dzięki za podpowiedź! Pozdrawiam Agata

niezły
21-08-2005, 16:36
Doceniam to że mój watek został przeniesiony do działu Wymiana Doświadczeń ale tu w ciągu kilku godzin spadnie na 3...4...5..stronę i nikt tu nie zajrzy chyba że stanie się bardzo popularny na czym mi specjalnie nie zależy

lonly
25-08-2005, 08:06
Hej niezły jeszcze raz pytam się w tym może właściwym wątku. Nadmieniam, że żem laik :lol: Sytem Kantherm jak się plasuje cenowo i jakościowo w stosunku do innych ?
I jak oceniasz ten system pełnego plastyku w zastosowaniach do podłogówek w stosunku do wielowarstwowych? Kanterm też je ma w ofercie ale jest droższe. Jak pisałeś "masz fachowca to i masz system" więc mam tu mały wybór. A mimo że znajomi którzy polecali instalator są zadowoleni to mi się wydaje że do podłogówki pochodzi na tzw. ":czuja" Nie mam projektu podłogowego. Dodatkowo pytanie o słuszną koncepcję mojego instalatora(?): dom z poddaszem użytkowym pow. całkowita 160 m kw. parter-80 m kw. salon połączony z jadalnią otwarta kuchnia, pokój 12 mkw, mała łazienka, na poddaszu 3 pokoje łazienka, suszarnia. Podłoga na gruncie. Dom dobrze ocieplony(Max +12 cm wełna mineralna). Piec Vissman vitopend 100 z zasobnikiem 120 l. Kominek jako dodatkowe ogrzewanie. W sumie 9 punktów z grzejnikami. Parter: Zamierzam zainstalowac podłogówkę w salonie i kuchni w sumie 40- 50 m kw. W małej łazience i pokoju grzejniki. Na górze - podłogówka w łazience + grzejnik drabinkowy, w pokojach grzejniki. Mam pytanie czy mój instalator ma słuszną koncepcje systemu. Z tego co się zorientowałem to chce mi zrobić sytem stało temperaturowy. (Czytałem na forum o problemach z wysterowaniem takiego układu.)
Pytania:
1) Instalator proponuje grzejnik w wiatrołapie- ja myśle o podłogówce-co się sprawdzi.
2) Instalator proponuje - podłogówka w pełnym pexie na parterze z rozdzielacza, w łazience na górze z grzejnika. Czy to optymalne czy lepiej jednak podłogówka z rozdzielacza.
3) Instalator proponuje rozdzielacz do grzejników na parterze
4) Chcę sterować oddzielnie podłogówką i grzejnikami ze względu na kominek. Instalator twierdzi że zawory termostatyczne na grzejnikach załatwią tą sprawę, że jak dogrzeje kominkiem to grzejniki się wyłączą a podłoga dalej będzie ciepła - czy rzeczywiście?
Jak wg Ciebie można to zrobić w miarę tanio, efektywnie, bez problemów ze sterowaniem? Czy zaproponowane rozwiązanie jest optymalne? Czy może masz wzorcowy schemat takiej instalacji.
Prosze o poradę. Jest to na tyle pilne że zaczynam w p. tygodniu

niezły
26-08-2005, 20:42
Przepraszam że tak długo nie odpowiadałem ale właśnie wróciłem z pracy a pracuję przez cały tydzień poza domem (Warszawa)
Jeszcze raz powiem że Kan jest porządną firmą Nie będę tu robił jakiegoś rankingu bo to nie ma sensu ale firma jest solidna Pełnym plastikiem ( PEX) mało kto chce robić wszyscy wolą (instalatorzy) rurę wielowarstwową ze względu na łatwość w układaniu
System stałotemperaturowy nie jest aż taki zły w pewnych sytuacjach jest OK. to zależy od tego czego oczekuje klient
1) grzejnik czy podłogówka Raczej podłogówka a czy grzejnik to zależy od wielkości pomieszczenia czasami doradzam jakiś mały grzejnik ( jamnik) chociażby po to by móc wysuszyć rękawiczki zimą
2) Jeśli w domu jest system rozdzielaczowy to podłogówkę w łazience na górze należy podłączyć do rozdzielacza a nie z powrotu z grzejnika tak robiło się kiedyś
3) Jeśli system rozdzielaczowy to w całym domu
4) Masz Vissmana i dwa obiegi grzewcze ( grzejniki i podłogówki) w takim przypadku wypadało by piec mógł sterować niezależnie każdym z obiegów
Co do ceny to niestety tanie to nie będzie podłogówka ( materiał) i automatyka do niej do najtańszych nie należą
Niestety nie mam wzorcowych schematów instalacji ani też kotłowni z prostego powodu każdy klient i jego wymagania są inne

lonly
26-08-2005, 22:36
Witaj ! No jeszcze nic nie ma . Dalatego moje pytania . Roździelacz ma byc w kotłowni na dole pod łazienką na górze wiec moje pytanie czy można polecieciec rurkami z rożdzielacza na dole do góry do podłogówki. Tak przynajmniej zrozumiałem z rozmowy z hydraulikiem. czy to rożdzielenie obwodów coą mi da rzeczywiście?

niezły
29-08-2005, 09:52
Podłogówkę w łazience na górze chce zasilić z rozdzielacza od podłogówek który jest na dole w kotłowni można i tak należy tylko pamiętać o właściwym odpowietrzeniu takiej pętli

lonly
29-08-2005, 10:08
O widzisz i to są rady bezcenne :D . Czy takie rozwiązanie z tym podłączeniem do rozdzielacza na dole może być tansze (rozdzielacz , szafka et.) Podobno na górze w łazience nie ma za dużo miejsca na skrzynkę.
A czy system ze sterowaniem pogodowym wychodzi taniej w koszcie instalacji czy stałotemperaturowe?

niezły
29-08-2005, 21:43
Ja osobiście jeśli na górze jest rozdzielacz do grzejników to podpiął bym do niego podłogówkę z łazienki przez zawór do tego celu (zawór ograniczenia na powrocie np.Herc)
Ogrzewanie stałotemperaturowe materiałowo jest tańsze ale komu można je zaproponować powinien decydować właściwy hydraulik

lonly
30-08-2005, 07:18
A jakich informacji byś potrzebował żeby określić to u mnie? Jeżeli możesz to podpowiedz.

Pow. użytkowa: 135.4 m2
+ piwnica: brak
Pow. netto: 158.6 m2
Pow. zabudowy: 114.5 m2
Kubatura netto: 550.9 m3
Szerokość budynku: 12.1 m
Długość budynku: 11.5 m

Parter
1. Wiatrołap 7.4 m2 ( tu jest adaptacja i bedzie mała łazienka z prysznicem)
2. Hall 10.0 m2
3. Pokój dzienny 30.0 m2
4. Kuchnia 8.3 m2
5. Pokój 11.5 m2
6. Pomieszczenie gospodarcze 8.4 m2
7. Toaleta 1.7 m2

Poddasze
1. Hall 8.4 m2
2. Sypialnia 11.5 m2
3. Sypialnia 16.0 m2
4. Sypialnia 13.0 m2
5. Łazienka 5.0 m2
6. Pralnia 4.4 m2

Rzuty :http://archipelag.pl/domek-rzuty.php?KatID=3990400&ProjID=254
Mój dodatkowy dylemat to czy pogodowe czy stałotemperaturowe?

msko
31-08-2005, 14:44
Witam, buduje domek oparty tylko na prądzie.
Proszę o radę
chce przygotowywać CWU za pomocą bojlera. Narazie w domku beda mieszkać dwie osoby (małe zapotrzebowanie na wode), ale z czasem pojawi sie wiecej mieszkańców i okresowa cała masa (święta, wakacje,...) zastanawaiłem sie nad dwoma bojelrami (150l) połączonymi szeregowo-normalnie działa tylko jeden, a od święta oba.
A może lepiej jeden 300l?

Co sądzisz na temat bojlerów poziomych? - raki bardziejby mi odpowiadał ze względu na pomieszczenie w którym ma zostać zainstalowany.

Pozdrawiam
Marcin

katerhasser
01-09-2005, 12:56
gdzieś czytałem, że niewłaściwe usytuowanie rurek do- i odprowadzających wodę do grzejników skutkuje spadkiem ich wydajności. i tak rurka w peszlu czerwonym powinna być z zewnętrznej strony grzejnika (przy dolnym zasileniu). czy to prawda?
U mnie "czerwona" strona jest z wewn. strony.
Na razie alu-pex jest jeszcze nie rozcięty czyli pod oknami jest pętla (z lewej strony patrząc na okno) , którą trzeba będzie rozciąć i końcówki podłączyć do kaloryferów. Lewa strona pętli jest niebieska, prawa czerwona, grzejniki będą szły w prawą stronę. Czy to jest prawidłowo?

Alina Lozowska
01-09-2005, 14:05
Niezły,
będę robiła zaraz wylewkę poziomu zerowego. W projekcie mam rury kanalizacyjne 160 tki.hydraulik mówi,że wystarczą 110 i że moge to zmienić. czy mogę mu zaufać ?
Pomóż
Alina :o

ja budowniczy
01-09-2005, 14:30
niezły,
rzuć na priv jak cenowo ksztaltują się u Ciebie uslugi?? Interesuje mnie wykonanie instalacji co wod - kan w domku ok 230 mkw użytkowej, 2 łazienki
Liczysz z punktu (jeśli tak, to co rozumiesz za punkt) czy z całosci??? Jak z białym montażem??

acca5
01-09-2005, 14:35
Cześć, potrzebuje porady, chcę zrobic podlogówke w całym domu, pow. uż. 130mkw., dom dodatkowo z DGP kominkowym, dom parterowy. Dom dobrze ocieplony. 3 sypialnie, 2 łazienki, salon z kuchnią. Jakie są teraz na dzień dzisiejszy najlepsze systemy według ciebie do podlogowki, jakie rury zastosowac najlepiej do c.w.u -miedx czy plastik i jakiej firmy byś polecał. ? Co sadzisz o Purmo? Ogrzewanie gazem płynnym Propan, woda użytkowa ogrzewana gazem, piec gazowy 1F kondensat. Jaki piec byś polecił z wlasnego doswiadczenia. Jak chodze po sklepach to mam wrażenie ,że sprzedawcy polecaja mi to co maja na stanie a nie to co mogloby być dobre czy lepsze. Ostatnio zachwalają mi Imergaz.
Jaki pułap cenowy bylby za robocizne takiego systemu do mojego domu?
Dziekuję za odpowiedź.

anick
02-09-2005, 08:43
Witam,
ja mam niemały problem i nie wiem czy to wina wody czy mądrego gydraulika;
Otóż w hydroforze jest poduszka powietrzna, która wypycha wode do instalacji i chyba to od niej zalezy ciśnienie (tyle chyba udało mi sie zrozumieć); no a problem moj jest taki ze ta poduszka dość szybko gdzieś sie ulatnia i włacza sie pompa, a w kranach niestety nie mam za rewelacyjnego cisnienia wody.. przy padaniu wody i zamawianiu filtrów do oczyszczania wody i jej zmiękczania sprzedawca nam powiedział ze mamy mamy b. wysoką utlenialność wody i czy to jest właśnie powód naszych problemów? a mozę te filtry sprawiaja ze jest za małe ciśnienie? za hydroforem stoi odźelaziacz a potem zmiękczacz a potem dopiero piec dwufunkcyjny Junkersa.. pompe mamy głebinową danfosa 1,5 KW

kolia
02-09-2005, 21:31
Niezły, co sądzisz o rurach rehau?

august2
03-09-2005, 08:07
Czy oplaci sie finansowo na kosztach ogrzewania domu, wymiana grzejnikow żeliwnych na aluminiowe/instalacja-rury stalowe/?
Czy potrzebny jest montaż pompki c.o.?
Jaki stosować przelicznik przy zamianie grzejnikow 1 żeberko żeliwne 1 żeberko aluminiowe?

niezły
04-09-2005, 11:41
Odp. dla Lonly

Przy wyborze rodzaju ogrzewania ( pogodowe czy tez stałotemperaturowe) dla klienta bierze się pod uwagę trochę inne parametry jak wielkość pomieszczeń Ważny jest wiek domowników rodzaj opału do kotła jak tez styl życia i pracy domowników Masz kotłownie gazowa na Vissmanie to zrób pogodową

niezły
04-09-2005, 12:15
Odp. dla Msko

Podłączenie dwóch bojlerów będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż jeden np. 300L ten drugi można dokupić po jakimś czasie Co do bojlerów poziomych wiem że są ale ich nie montowałem może to kwestia przyzwyczajenia



Odp. dla Aliny Lozowskiej

Średnica ø 110 w zupełności wystarczy jeśli chodzi o odbiór ścieków ale tak się przyjęło że wszyscy chcą 160 Rób ø160




Odp dla katerhasser


To prawda sposób podłączenie grzejnika ma wpływ na jego późniejszą moc Przy większych grzejnikach podłączając je krzyżowo można zyskać do 10 % mocy
W grzejnikach płytowych np. Purmo podłączanych od dołu zasilanie jest od wewnętrznej strony grzejnika ( głowica termostatyczna może być z prawej jak i z lewej strony grzejnika ale dotyczy to tylko grzejników podwójnych )



Odp. dla Acca 5

Do podłogówek i w ogóle całych instalacji najlepiej jest stosować materiał markowych producentów Jeśli chodzi o plastiki to np. Rehau, Herz, Purmo, Ponor, Kasin Kan Rury te doskonale nadają się do instalacji co podłogówek jak tez do wody użytkowej Niestety przy wodzie maja jedna wadę, niemiłą niespodzianką może być cena złączek a trochę ich idzie Do wody użytkowej radził bym system zgrzewany Bor lub Ekoplastik
Jeśli chodzi o kotłownie to wiadomo Viessaman Vailant no i niestety niedoceniany w niektórych regionach Immergass
A cena zależy od regionu i od klasy fachowca

Odp dla Ancika


Jeśli masz zestaw hydroforowy ze zbiornikiem starego typu tzn stojący pionowy to rzeczywiście wiele zależy od tej poduszki prawdopodobnie w górnej części zbiornika jest nieszczelność przez którą ucieka powietrze Może to być połączenie z manometrem lub korkiem Rada uzupełnić powietrze sprężarką i omydlić płynem pieniącym (ludwik) gwinty mające kontakt z powietrzem

niezły
04-09-2005, 12:24
odp.dla Kolia


firma Rehau do wiodąca firma jeśli chodzi o tworzywa na naszym rynku dotyczy to też rur jak też i okien ( prawda Jareko)


Odp. dla August 2

Jeśli instalacja jest w dobrym stanie technicznym to jej wymiana opłaci się tylko dla instalatora Moc żeberka żeliwnego przyjęło się dobierać na około 100 W a aluminiowe sporo mniej w granicach 75 W

sobotka
04-09-2005, 15:01
Niezły mam pytanko

wykonałem samodzielnie instalację zimnej i ciepłej wody w domu rurki z tworzywa skręcene złączkami.

zasilanie umywalki, itp wykonałem z 16
wanna brodzik itp 20 czy to nie za mała średnica?

co myślisz na temat metody skręcanej?

dzięki

niezły
04-09-2005, 15:42
Generalnie jest zasada że złączek skręcanych nie powinno dawać się w posadzki lub ściany ale możesz spać spokojnie jeżeli wykonałeś to prawidłowo będzie OK

rafal9
12-09-2005, 12:53
Mam pytanko dotyczące problemu odpowietrzania pionów kanalizacji.

Czy pion musi mieć zakończenie ponad dachem, czy może być zawór napowietrzajacy pozostwiony w przestrzeni strychy.
To rozwiązanie by mi bardzo pasowało i nie chciałbym wystawiać czegoś ponad dach.

Czy jest to skuteczne i kiedy może się okazać nieskuteczne?

Dodam, że będzie szambo.

Z góry dzięki za odpowiedź

niezły
17-09-2005, 18:46
Przynajmniej jeden pion powinien być wyprowadzony nad dach Powinien to być pion główny tzn. ten do którego jest podłączony kibelek na piętrze lub na poddaszu Idealnie było by wyprowadzić go w pewnej odległości od komina wentylacyjnego
Zawory napowietrzające automatyczne montowane na pionach mają za zadanie jedynie powodować by nie powstawało podciśnienie w pionie z całymi tego konsekwencjami
Zawsze można na poddaszu zamontować odpowietrzniki i zobaczyć co będzie się działo jakby co można wyprowadzić nad dach

JANK
24-10-2005, 11:39
Mam pytanie odnośnie wybiegu pompy. Posiadam kocioł Immergas Hercules Condensing. Zauważyłem, że po zgaśnięciu palnika w kotle pompa zasilająca kaloryfery pracuje nadal. Moje pytanie jest takie: jak długo po zgaśnięciu palnika powinna pracować pompa i czy w tym kotle jest możliwość regulacji tego czasu.
Dzięki z góry za odpowiedź

Patos
27-10-2005, 09:28
niezły
Czy zbiornik 150l poradzi sobie z filtrem do odżelazienia i odmanganienia wody, typ pompy to Speroni RS 5, 80l/h wys. podnoszenia 60m. Jakie następstwa mogą być ze zbyt małego zbiornika?
Zbiornik zakupiłem taki mały ze względu na możliwości kubaturowe pomieszczenia hydroforowego (miejsce pod schodami).Miałem do wyboru zbiornik 150l i możliwość dołożenia filtra, lub większy zbiornik, ale bez filtra.

rafallogi
27-10-2005, 11:22
niezły,
czym pomalować rurki miedziane-lutowane, by zacieki i utleniajęce sie luty nie wzbudzały we mnie tak wielkiego obrzydzenia 8) ?
pozdrawiam.

ppp.j
27-10-2005, 15:25
Czy zbiornik 150l poradzi sobie z filtrem do odżelazienia i odmanganienia wody,
To nie zbiornik ma sobie radzić z filtrem ale w zbiorniku ma być tyle wody by zawarte w niej żelazo zdążyło utlenić się i wytrącić w postaci rdzawego osadu. Osad ten dopiero odkłada się na filtrze. Jeżeli masz duże zapotrzebowanie wodne to czas przebywania w natlenionym zbiorniku wody może być zbyt krótki by znajdujące się w niej zanieczyszczenia zdażyły się wytrącić. Tyle teorii, co do praktyki to domena niezłego.

Corwin
27-10-2005, 16:12
Musze u siebie zainstalowac gazowy pojemnosciowy podgrzewacz wody (ogrzewanie mam w osobnym module). Slyszalem, ze warto zainwestowac wiecej kasy i kupic podgrzewacz duzej mocy (16 KW zamiast np. standardowych 7 kW).

Czy slyszales cos o podgrzewaczach firmy Richmond? Zastanawiam sie nad kupnem ich podgrzewacza duzej mocy o pojemnosci 16 KW i 189 L pojemnosci (dla 4 osobowej rodziny, 2 lazienki z wannami i panel prysznicowy).

Kuba

niezły
29-10-2005, 19:52
Odp. Dla JANK
Z tego co zdołałem się zorientować to Herkules nie ma możliwości regulacji wybiegu pompy co Jednak nie będzie ona pracować ciągle

Dla PATOSA

Niestety nie podam jednoznacznej odpowiedzi Temat coraz bardziej na czasie i niestety kosztowny do rozwiązania W przypadku wody zażelazionej zbiornik ma za zadanie napowietrzyć wodę i zawarte w niej żelazo (jak pisze ppp.j ) ale potrzebny był by jeszcze drugi zbiornik z odpowiednim złożem do wytrącenia rdzawego osadu i do pozbycia się innych zanieczyszczeń ( mangan)
Stacje do uzdatniania wody ( bez względu na to jak powinna ona wyglądać lub się nazywać) należy dobierać biorąc pod uwagę wyniki badań wody jak i jej rozbiór Właśnie mam klienta u którego mangan i żelazo przekracza normy ponad 20 krotnie i tu też wszystko muszę zmieścić pod schodami i będą dwie stacje bo jedna sobie nie poradzi
Cały taki układ należy zakończyć filtrem węglowym




Dla Rafallogi
Rury miedziane możesz pomalować każdym rodzajem farby pasującym do pomieszczenia
Jest jeszcze jeden sposób tzw. miedz w płynie Stosowana przeważnie do malowania instalacji gazowych wykonanych z miedzi na lut twardy bardzo długo wygląda jak zrobiona z nowych rur


Dla Corwina

Najlepszym rozwiązaniem było by zamontować zasobnik do kotła c.o. ale jeśli jest to niemożliwe to pozostaje inne źródło grzania ciepłej wody Równie dobrze może to być urządzenie o którym piszesz niestety nie miałem z nim do czynienia

robert58
29-10-2005, 21:43
Cześć Niezły.
otworzyłem temat: wodociąg + kanalizacja = jaki kosz? (z błędem w literówce) w wymianie doświadczeń.
Jeżeli mógłbyś zerknąć - przepraszam ale już ktoś mi odpowiedział, ja również dodałem nowe informacje i tam chyba jest mój problem bardziej szczegółowy.
Nie wiem czy TY zajmujesz się takimi pracami ale może masz doświadczenie w takim problemie

Ps. innych również serdecznie zapraszam.

Robert

Patos
29-10-2005, 22:03
Patos do niezłego,
dzięki za odpowiedź.

Argo
03-11-2005, 10:16
Witam Niezły
Mam ogromna prosbę abyś ocenił moją koncepcje modernizacji CO w łazience i wyjasnił mi kilka nurtujących mnie problemów

W tej chwil stoję przed dylematem wyboru grzejnika. Zamiast jednego, dotychczas żeliwnego, myślę o zamontowaniu grzejnika aluminiowego i drabinki łazienkowej Instal Projektu bądź Enixa. Sam jestem przekonany do grzejników żeliwnych ale w tym wypadku muszę , że względu na rozmiary i moce zrezygnować z żeliwa. Z tego co się orientuję w łazienkach nie proponuje się zresztą montażu grzejników panelowych / metalowych/, stąd mój wybór aluminium.
Cała instalacja CO w układzie zamkniętym jest plastikowa z PP/z firmy Hydroplast/, wszystkie grzejniki poza jednym panelowym / marki SUPALINE angielskiej firmy Patterton Myson / są żeliwne, piec CO typ DTG 116 S NEZ marki Dietrich
Czy takie rozwiązanie jest poprawne.?

W ulotce firmy FERRO napisano, że grzejniki FONDITAL nie powinno łączyć się w instalacji z żeliwnymi bez sprawdzenia jakości wody w instalacji.
Co oni mogą mieć na mysli.? Może znasz odpowiedź?

Drugi problem to kwestia podłączenia drabinki. Czy mozna podpiąć ją do istniejącej gałązki / o srednicy zewnętrznej 20mm / grzejnika zeliwnego w łazience / własnie tego do wymiany na aluminiowy/ .

Trzeci problem to kwestia odpowietrzenia układu.
Grzejnik drabinkowy podłączony, poprzez wspólną z grzejnikiem łazienkowym gałązkę, do jednego z pionów CO, który jest zakończony odpowietrznikiem automatycznym /taki z przykręcanym grzybkiem -korkiem na wierzchu/, bedzie obecnie najwyzszym punktem w instalacji. Czy również w niego nalezy wkręcać taki odpowietrznik.?
Ponieważ będzie on widoczny może istnieją jakieś inne modele tego typu urządzeń, bardziej estetyczne i pasujące do łazienki.

I jeszcze jedno pytanie.
Kiedyś taki odpowietrznik zepsół się i sporo wody wylało się z układu CO na dom. U mnie odpowietrzniki wkręcone są bezpośrednio poprzez mufę do pionu. Przy jakiejkolwiek ich awarii muszę spuszczać wodę. Czy takie podłączenie jest zgodne z zasadami sztuki instalatorskiej, czy nie powinny przed nimi znajdować się jakieś zawory?

Będę Ci bardzo zobowiązany za odpowiedź.
Pozdrawiam

darek63
03-11-2005, 14:29
Do starej instalacji c.o. z żeliwnymi grzejnikami wybieram kocioł o małych gabarytach zewnętrznych (mała kotłownia - potrzebny nieduży i sprytny kocioł). I mam wytypowane 3-4 kotły żeliwne , stojące.
A mianowicie:
1/ Termet TermoComfort 20-29 kW (modulowany palnik 20-29 kW i pogodówka w cenie, .... SITA, Wila) - netto 4.000 zł
2/ Saunier Duval "Niedźwiedź" 26 kW (czeski, 2-stopniowy palnik, ponoć bardzo prosty ?!) sprzedawca sam nie wie co jest w komplecie - 3.600 zł
3/ Vaillant AtmoVit 24 kW 4.300 zł (golec) palnik 1-stopniowy
4/ Junkers Superline 4.300 zł (golec) palnik 1-stopniowy

Je też z podlasie, prawie sąsiad i oprzez tzw. "patriotyzm" lokalny proszę Ciebie o poradę, bo sprzedawcy niewiele pomagają.
Szukam kotła niedrogiego, niekłopotliwego, nie szukam bajerów i superkomfortu, nie przegrzewam się .... itd. Nie chciałbym też płacić za "archaizmy". Zastanawiam się mocno czy nie przyłączyć kotła w syst. "otwartym"? Wtedy węglowy jako awaryjny.
"Napaliłem sie " na palniki 2-stopniowe i "Termet" wydaje mi się O.K. i fajnie wyposażonym, ponoć nowoczesniejszy od "Niedzwiedzia", ale ..... jest tylko 1 serwisant Termeta w moim mieście !!!!!
Co byś poradził ?

niezły
03-11-2005, 21:07
Argo
Odnośnie pieca jaki doboru całej instalacji powinno być OK.
Jeszcze się nie spotkałem z uwagami producenta że żeliwa nie można łączyć z aluminium ( może dlatego że nie czytam broszur i instrukcji :lol: żartowałem)
Chcesz do jednej gałązki podłączyć dwa różne grzejniki (łatwizna )w pomieszczeniu takim jak łazienka gdzie wszystko widać i ma być eleganckie Oj Twój hydraulik będzie musiał chwile popracować umysłowo :)
Odpowietrzenie, ładny biały grzejnik a u góry żółta bańka Możesz go ( odpowietrznik) pomalować np. na biało poszukać może są w chromie albo oddać do chromowania albo skoro jest to c.o. gazowe wkręcić korek odpowietrzający którego nie widać i czasami odpowietrzać go ręcznie to prawda takie odpowietrzniki czasami potrafią się zawiesić i leci z nich woda ale powinny być montowane na pionie poprzez zawór stopowy taka mała złączka jeśli z niej wykręcisz odpowietrznik to woda nie leci ale tak się robi teraz a Ty już remontujesz

niezły
03-11-2005, 21:46
Oj Darku 63
Śledzę twoje posty od jakiegoś czasu i właśnie przybierałem się by zabrać swój głos w tej sprawie ale brak czasu i dostępu do Internetu w znacznym stopniu ogranicza mój dostęp do forum
Bardzo duży procent Forumowiczów piszących do mnie zaczyna od słów że Forum zamiast dać odpowiedź dostarcza nowych pytań, może lepiej przestań czytać ten wątek w tym momencie





Myślę że wiem mniej więcej jaką masz instalację i jakie masz oczekiwania od kotłowni ale ja radzę Ci kupić .....................wiszący kondensacyjny bo tylko taki będzie najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla Twego domu i dla Twojej kieszeni bo oprócz całej listy (nie całej) argumentów dostarczonych przez 1950 dodam jeszcze najważniejszy jak piszesz grzejniki są przewymiarowane i kocioł będzie pracował na niskich parametrach ok. 50 st C
Kondensat idealny a co będzie się działo z żeliwnym Moja rada przed zakupem kotła żeliwnego zadzwoń (napisz) do kilku różnych serwisantów odsługujących piece żeliwne i rzetelnie przedstaw swój problem
Chciałeś rady to ją masz Vaillant eco Tec lub Immergas Victrix

Na Twoje szczęście jak zrobisz głosowanie lub ankietę to będę w znacznej mniejszości
Pozdrawiam i życzę trafnych wyborów

darek63
04-11-2005, 10:38
Niezły - bardzo, ale to bardzo dziękuję Ci za rzeczową podpowiedż i chyba masz bardzo dużo racji w tym co piszesz.
Chyba muszą odpocząć od tematu i w spokoju jeszcze raz poukładać te klocki. Problem w tym, że razem z małżonką nie fascynujemy się nowinkami, ale też gdzieś w głębi duszy tkwi obawa, że w rzeczach skomplikowanych jest "tyle rzeczy do popsucia", a to kosztuje.
Dlatego wymysliliśmy sobie taką opcja (nie bez podpowiedzi na forum) - duży zład to duży kocioł (płaszcz wodny) i prosta konstrukcja. Nasz stalowy stoi od 12 lat i działa - to żeliwny postai 20-25 lat. I będzie taniej. Serwisowanie też wydaje się mniej kłopotliwe a więc i wyobrażenie, że może być tańsze. Mam 300 litrów w zładzie, pewnie sporo syfów. Czy kondensat sobie poradzi? A i kocioł węglowy chciałoby się "jakoś" awaryjnie podpiąć (do żeliwniaka chyba łatwiej). I czy za 10 lat znowu nie wydam ok 7 tys. na nowy piec + serwisowanie (chyba droższe) 10lat x200-300 zł + ewentualne naprawy ??? = 10-12 tys zł / 10 lat = 1-1,2 tys/rok.
Dla żeliwniaka wyobraziłem sobie, że kolejny zakup bedzie za 20 lat (jak dożyję). A więc 5 tys. /kocioł/ + 20lat x150zł = 8 tys/20 lat= 0,4 tys/rok.

Nie zrozumiałem ostatniego Twojego zdania co ono oznacza ? :
"Na Twoje szczęście jak zrobisz głosowanie lub ankietę to będę w znacznej mniejszości".

Odpisz proszę i pozdrawiam.

Ślimak Maciek
04-11-2005, 12:56
PATOS

Mamy podobny problem (mało miejsca na instalację) i pewnie z podobną wodą. Z gospodarzem niniejszego wątku będziemy to jakoś rozwiązywać - a doświadczeniami się podzielimy, może się komuś przydadzą :) Za to od razu z mojej - a jak się okazało, także Niezłego - praktyki jedna rada: podstawowa rzecz przy wyborze sposobu uzdatniania to wyniki badań wody. Przy czym te z sanepidu, przynajmniej warszawskiego, są mało wiarygodne (dyplomatycznie mowiąc). Ja posiłkowałem się WIHiE http://www.wihe.waw.pl/ - trochę taniej, znacznie dokładniej (sprawdzone) a i miejsce ma swój (specyficzny) urok.

Pozdrawiam,

Maciek

niezły
13-11-2005, 16:37
Dawno się nie odzywałem, trochę mnie ominęło na tym Forum

Miałem na myśli to ż e zawsze możesz do podjęcia decyzji zrobić ankietę a wówczas będę w znacznej mniejszości Nie jestem zagorzałym wielbicielem kotłów żeliwnych bez znaczenia gazowe czy na opał stały
W twoim przypadku kocioł kondensacyjny będzie bardziej oszczędny

PRO
14-11-2005, 13:17
No to mam pytanie chce zamontować grzejnik drabinkowy w łazience jak go podlączyc aby był jak najbardziej efektywne w swojej pracy, czy zasialnie i powró od dołu, od góry na krzyż czy jak ?

Dodatkowo od dołu ma być grzałka , jakie elementy dodatkow jak zawory czy trójniki będe potrzebował?

JarL
14-11-2005, 15:38
Jakie filtry byłyby potrzebne do pozbycia się :

żelaza: 034 mg/dm3 (norma = 0,2 )
manganu: 0,118 mg/dm3 (norma = 0,05)

jakie to byłoby duże i ile mniej więcej kosztowałoby?
chciałbym te filtry umieścić w kotłowni i zastanawiam się czy starczy mi miejsca.

Wschodnia
15-11-2005, 10:13
Witaj Niezły!

Planuję na parterze dać ogrzewanie podłogowe (ok 60 m2), poddasze natomiast grzejniki wspomagane DGP (4 x 12 m2 + 40 m2 poddasza nad garażem). Do tej pory nastawiałam się na piec gazowy z zamkniętą komora spalania z jakimś niemałym zasobnikiem (rodzinka 2+3, w tym 3 babki), ale ostatnio gdzieś czytałam, że do podłogówki najlepszy jest piec kondensacyjny. No i teraz nie wiem co lepiej. Jak sądzisz? Chętnie usłyszałabym też twoją opinię na temat planowanego przeze mnie ogrzewania, czy będzie optymalen?

Pozdrawiam

niezły
19-11-2005, 19:01
Wszystkie bardzo duże grzejniki grzeją najefektywniej gdy są podłączone krzyżowo, w przypadku grzejników łazienkowych można to sobie darować ponieważ łazienka jest miejscem gdzie względy estetyczne mają duże znaczenie i każdą fuszerkę widać i jeszcze grzałka Czy w grzejniku łazienkowym grzałka będzie czy też nie ja robie to za pomocą takiego zaworu. Ładnie wygląda, grzejnik dobrze grzeje i jest miejsce w prawym kolektorze ( rurze pionowej) na grzałkę którą można wkręcić samemu

http://www.herz.com.pl/gifs/549601.gif

niezły
19-11-2005, 19:12
Odnośnie urządzeń do uzdatniania wody z własnego ujęcia to niestety jeszcze nie znalazłem firmy która spełniała by wszystkie moje oczekiwania i moich inwestorów Po części dlatego że znaczna część inwestorów takie urządzenia kupuje we własnym zakresie a ja je tylko instaluje z różnym skutkiem Podstawą doboru urządzenia są rzetelne wyniki badań wody i określenie jej zapotrzebowania potem ilość miejsca koszty eksploatacji itd...
Osobiście postaram się przyjrzeć urządzeniom firmy Viessmann i Bims Plus

niezły
19-11-2005, 19:30
Wschodnia
Kocioł kondensacyjny jest kotłem z zamkniętą komora spalania ( też) I tylko takie ( z zamkniętą komora spalania, ale nie koniecznie kondensacyjne ) powinny być instalowane w nowo budowanych domach
Piec kondensacyjny ze względu na planowane oszczędności powinien być montowany w domach gdzie zużycie gazu będzie znaczne ( jeśli mamy coś zaoszczędzić to od jakiejś konkretnej kwoty ) Tak więc wskazania to spory metraż (spełniasz ) odpowiednia strefa klimatyczna (dobrze wiemy jakie mamy tu zimy, to nie np. Wrocław )
Dodatkowa zaletą kotła kondensacyjnego jest możliwość pracy na niskich parametrach 40-50 C bez szkody dla samego kotła czego nie można powiedzieć o żeliwnych
W Twoim przypadku zakup kotła kondensacyjnego jest całkowicie uzasadniony
O ekologii pisał nie będę

ania
19-11-2005, 19:48
Witaj niezły!

Odnośnie wentylacji pionów kanalizacyjnych napisałeś parę postów wyżej, że:


Przynajmniej jeden pion powinien być wyprowadzony nad dach

Jak to rozumieć?
Na co się narażam mając tylko jeden pion odwentylowany?
Co zyskam wentylując oba?

Bardzo liczę na odpowiedź, bo wykonawca wylewając stropodach zapomniał o przepustach. Wykonanie dwóch jest kłopotliwe, ale możliwe. Nie wiem, czy się w tej sytuacji napinać i robić dwa czy poprzestać na jednym :roll:

niezły
19-11-2005, 20:28
Idealnym rozwiązaniem jest by każdy pion był wyprowadzony nad dach ale jest jak jest
W związku z tym że każda instalacja jest inna i trudno jest dawać rady uniwersalne powiem tak cała instalacja kanalizacyjna powinna być choć w jednym miejscu połączona z atmosferą, oprócz wyrównania ciśnień w instalacji rura wywiewna ma za zadanie wentylować np. szambo lub POŚ. Jeśli do drugiego pionu na piętrze masz podłączony kibelek to odpowietrzenie powinno być jeśli nie możesz zakończyć odpowietrznikiem napowietrzającym Można jeszcze oba piony połączyć razem pod stropem i przez strop przejść w jednym miejscu

ania
19-11-2005, 20:37
Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź!

niezły
20-11-2005, 21:07
Nie będę otwierał kolejnego wątku który z ciągu 5 minus spadnie na trzecią stronę ale znalazłem coś ciekawego dla osób posiadających kotłownie na opał stały i kominki z płaszczem wodnym


http://www.tatarek.com.pl/danetechniczne.php?produkt=TZA01

http://www.tatarek.com.pl/img_produkty/TZA01B.jpg

stegi
23-11-2005, 08:11
Cześć Niezły.
Wieelka Prośba pomoc w sprawie starej instalacji wodnej (stalowa), stoje przed wyborem wymieniać całość na nową czy jakoś wyciszać , moj problem zaczął sie od żony :lol: która stwierdziła ze obecna instalacja jest za głośna i strasznie szumi i tak być nie moze, fakt jak na pietrze leci woda to na dole w kuchni wszystko słychać , czy to jest normalne dla tego typu rur ? Moze da sie coś z tym zrobić ? Jezeli wymieniać to co proponujesz ?
pozdrawiam

niezły
23-11-2005, 21:03
Z punktu widzenia hydraulika powiem wymieniać :lol:
Trudno powiedzieć co jest przyczyną hałasu w instalacji Bardzo często hałasuje zawór przy bojlerze z ciepłą wodą czasami hałasują baterie ale przyczyną hałasu może być zbyt duże ciśnienie w instalacji ( brak reduktora ciśnienia) i gwałtowny pobór wody np. do wanny
Napisz w jakim momencie słyszysz hałas i przy jakiej wodzie ciepłej czy zimnej

t f k
24-11-2005, 10:04
Witam serdecznie!
Mam pytania odnośnie zasilania budynku w wode.
Ujecie wody - własne (studnia wiercona na głębokośc 25m, poziom wody ok. 6m, wpuszczona rura PE40)
Na czas budowy mam zainstalowany hydrofor 18l jakieś "badziewie" za 200PLN, umieszczony w kręgach bet. na głębokości okolo 1,5m pod poziomem gruntu.
Jaki hydrofor zamontować docelowo?
Czy zbiornik hydroforowy umieścić w budynku, czy można wstawić go w kręgi, tak jak ten budowlany (kręgi fi1000)?
Czy przyłącze od pompy do budynku wystarczy 32PE?

dziękuję i pozdrawiam!!

Tomasz

stegi
25-11-2005, 07:11
Z punktu widzenia hydraulika powiem wymieniać :lol:
Trudno powiedzieć co jest przyczyną hałasu w instalacji Bardzo często hałasuje zawór przy bojlerze z ciepłą wodą czasami hałasują baterie ale przyczyną hałasu może być zbyt duże ciśnienie w instalacji ( brak reduktora ciśnienia) i gwałtowny pobór wody np. do wanny
Napisz w jakim momencie słyszysz hałas i przy jakiej wodzie ciepłej czy zimnej

Wiekszy hałas jest przy ciepłej wodzie fakt mam termę z wężownicą podłączoną do pieca i to ona odpowiada za wieksza czesc halasowania ale przy zimnej rowniez jest szum tyle ze mniejszy.

echo
25-11-2005, 07:55
W temacie hałasu zauważyłem u siebie cos takiego (nowy dom, woda w rurach PP):
jak odkręce ciepłą wodę to przez kilkanaście sekund woda płynie z dużym ciśnieniem wydzielając duży szum, a potem ciśnienie spada (nie zmieniając ustawienia kurków) i szum znika.
Rozumiem, że szum zwwiązany jest z ciśnieniem, ale czy taki spadek ciśnienia jest w porządku?
Do ciepłej wody mam pociągnięte podwójne rurki (cyrkulacyjne) jednak na razie bez pompy cyrkulacyjnej (hydraulik doradził aby zaczekać i zobaczyc czy nie będzie to działać grawitacyjnie, bez pompy)

e.kala
25-11-2005, 21:28
Proszę o radę. Na terenach gdzie jest moja działka zrobiono kanalizację. Okazało się że u mnie na działce wkopane są rury na głębokości 1,2 m. Czy to nie za płytko, czy będę mogła postawić dom z piwnicą.

niezły
26-11-2005, 19:10
T F K
Wielkość pompy i zbiornika uzależniona jest od kilku że czy np. od ilości miejsca i najważniejsze od przewidywanej ilości pobieranej wody W przypadku dwóch łazienek i jakiegoś zaworu czerpalnego wystarczy każdy zestaw hydroforowy ale jeśli masz zamiar mieć panel prysznicowy i jeszcze nawadnianie trawnika a może jeszcze i basen do napełnienia na wiosnę to należy kupić pompę o dużej wydajności
Miejsce usytuowania pompy nie ma znaczenia może być w domu lub w studni W studni będzie ciszej i w tym konkretnym przypadku ( 6m od lustra wody) bliżej do wody
Średnica rury doprowadzającej wodę do budynku w większości przypadków wystarczy 32
Ale to też zależy od przewidywanego poboru i odległości studni od domu

niezły
26-11-2005, 19:15
Stegi

Tu diagnozy nie da się postawić na odległość Wygląda mi to na wysokie ciśnienie w instalacji i zbyt małą średnicę rur ale i wina może być po stronie baterii Czy hałas jest jednakowy jeśli korzystasz ze wszystkich baterii

niezły
26-11-2005, 19:26
Echo
Czy problem dotyczy ( spadek ciśnienia) tylko wody ciepłej czy też może i zimnej

Takie zjawisko ma miejsce gdy w rurze jest zdławiony przepływ Jeśli nie korzystasz z wody to w całej instalacji jest jednakowe ciśnienie ale gdy odkręcisz kurek to wodą wypływa z dużym ciśnieniem i po chwili płynie cieniutką nitką mimo że niczego nie zakręcaliśmy Powodem takiego zjawiska jest miejscowe zdławienie przepływu może to być zawór prawie zakręcony np. na wejściu zimnej wody do zasobnika zabity filtr przy wodomierzu lub co gorsze w przypadku instalacji z PP zaślepiona średnica wewnętrzna rury w wyniku nieumiejętnego zgrzewania ale dotyczy tylko małych średnic 16 mm
Pierwsza dwa przypadki występują po jakimś czasie trzeci od samego początku

niezły
26-11-2005, 19:39
E. kala
Jeśli dobrze rozumiem to martwisz się czy stawiają dom z piwnicą i robiąc np. pralnię lub łazienkę w piwnicy będziesz mogła podłączyć się do kanalizacji z odpowiednim spadkiem
To zależy od tego jak daleko jest dom od kanalizacji i głębokości piwnicy. Powiem tak na styk i jeszcze zacytuję ulubiona formułkę umieszczana na projektach domów gdzie są projekty instalacji co i odkurzacza że należy skonsultować projekt z osobą która będzie to wykonywać

t f k
28-11-2005, 07:41
T F K
Wielkość pompy i zbiornika uzależniona jest od kilku że czy(...)

Dzięki za odpowiedź!!
Dodatkowe informacje:
studnia około 10m od domu
3 łazienki, ale uzywana w danym momencie bedzie raczej jedna
Spory teren do podlewania (działka ma 43ary)
paneli prysznicowych nie przewiduje
rodzina narazie 3 osobowa.

Pozdrawiam!!

stegi
28-11-2005, 15:44
Stegi

Tu diagnozy nie da się postawić na odległość Wygląda mi to na wysokie ciśnienie w instalacji i zbyt małą średnicę rur ale i wina może być po stronie baterii Czy hałas jest jednakowy jeśli korzystasz ze wszystkich baterii

zgadza sie nie ma róznicy z której baterii korzystam za każdym razem to samo , spróbuję założyć regulator ciśnienia koszt niewielki a duzo moze sie wyjaśni co o tym sądzisz ?

ochus
29-11-2005, 10:27
Dom piętrowy.200 m2.Osobne zewnętrzne schody.Nieocieplony..Kociołek 2-funkcyjny 26 kW.Na dole regulator pokojowy na 20 stopni dzień.Grzejniki z zaworami i głowicami.Obecne zuzycie gazu to ok.25 m3 na dobę.
Jednak na.górze jest za zimno.jakieś 2 stopnie mniej.
Co zrobić by wyrónać temperaturę w domu.
Zdjąć regulator ,wtedy jaką temp.na kotle?
Założyć równolegle drugi u góry?
Jak to się będzie miało do zużycia gazu?

pozdrawiam.
_________________

ppp.j
01-12-2005, 20:04
Niezły proszę o zaopiniowanie zestawu. Piec Brötje 24 kW, jednofunkcyjny otwarty + zasobnik CWU Galmet 120 l. z powrotem. Czy to będzie współpracowało. Jakie najlepiej zastosować czujniki temperatury i ewentualnie pogodówkę. Dom 160sqm, parter podłogówka z terakotą, góra grzejniki, obydwa systemy na rozdzielaczach + docelowo kominek, dwie łazienki. Jeżeli możesz podesłać adres gdzie znajdę schemat połączeń w kotłowni.

niezły
04-12-2005, 20:19
http://www.belsystem.com.pl/katalog.php?session=7444079&kat=13&produkt=40


Aspri

niezły
04-12-2005, 20:21
Reduktor ciśnienia na zasilaniu w wodę powinien być standardem

niezły
04-12-2005, 20:33
Ochus
Programator być musi i nic w nim nie przestawiaj ale w pomieszczeniu gdzie on jest głowica termostatyczna na grzejniku (grzejnikach) powinna być ustawiona na ful a na zaworze termostatycznym należy zmienić nastawę na mniejszą (np.z N na 4) Jeśli jest to Danffos to nie będziesz miał problemu w przypadku innych producentów możliwe że nie obejdzie się bez interwencji fachowca Taki zabieg powinien opóźnić wyłączenie kotła i do nam czas na podniesienie temperatury na górze Jak myślisz co się stanie z poborem gazu ?? :wink:

niezły
04-12-2005, 20:54
PPP.J
Mogę jednym zdaniem :lol:

Firma kotła może być ale radze z zamkniętą komora spalania
Zasobnik OK.
Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie oryginalnych programatorów a to jaki typ to zależy czym ma on sterować Jeśli na dole ma być podłogówka na znacznej powierzchni to musi być ona sterowana za pomocą zaworu mieszającego Podłogówka może być tzw stałotemperaturowa ( nie wymaga dodatkowego drogiego sterowania ) ma zwolenników jak i przeciwników lub sterowana programatorem pogodowym i tu należy zakupić zawór mieszający najlepiej 3-drogowy i do tego napęd i bawić się w krzywą grzewczą
Każdy sposób jest poprawny jeśli jest dobrany właściwie dla potrzeb, oczekiwań, stylu życia itp. Schematy robie indywidualnie na własne potrzeby i do każdej kotłowni inne bo każda kotłownia jest inna Mogę zrobić schemat ideowy

Ulik
04-12-2005, 21:53
Jesli można to też skorzystam z twojej opinii :D

Mam już skonczone układanie instalacjii wod-kan, ale jeden punkt budzi moje wątpiwości.. w górnej łazience ubikacja jest ok. 1.5 m od pionu,a między pionem a ubilacja a pionem umywalka. Instalator podłaczył mi to tak, że z grubszej rury kanalizacyjnej trójnikiem wypuścil rurke odpływu do umywalki. czy tak jest dobrze? czy z umywalki nie bedą sie przypadkiem jakieś niechciane zapaszki?

z góry dziękuję :D

ppp.j
05-12-2005, 09:56
niezły dziękuję za tyle i proszę o jeszcze.
Najpierw opiszę to co mam. Kotłownia ca 1.5x3m, wydzielona, przyległa do komina. W kominie rura kwasówka fi 130mm. Do kotłowni doprowadzone powietrze z zewnątrz rurą fi 200mm pod fundamentem, wychodzące z podłogi. Też byłem skłonny zastosować kocioł „zamknięty” ale gdy zapytałem przedstawiciela firmy jak to podłączyć to zasugerował „otwarty”, a na pytanie o głośność pracy pokazał mi że „otwarty” też cicho pracuje. Pytanie czy w moim przypadku stosować kocioł „zamknięty” i jeśli tak to jak połączyć „ssanie i wydech”? :wink: Będę wdzięczny za schemat ideowy z uwzględnieniem zaworów trójdrogowych (o ile się nie mylę jeden już jest w piecu) oraz pomp obiegowej do CWU i CO. Podłogówka na dole, grzejniki na górze oba systemy na oddzielnych rozdzielaczach. Rozdzielacz podłogówki posiada reduktorki i rotametry. Będzie jednofuncyjny + zasobnik CWU 120l

ochus
05-12-2005, 10:38
Dzięki niezły ale nie mogłem się doczekać podpowiedzi i postanowiłem coś pokombinować.
A więc.
Najpierw odłączyłem ster.i na stałe chodził kocioł z temp.ok 55 st no ale zużycie podskoczyło do ponad 30 m3.

Póżniej w pokojach gdzie było za zimno dołożyłem po jednym grzejniku (zwiększyłem moc o 100%).Dokupiłem bezprzewodowy sterownik Euroster i trzymam go w pokoju na dole gdzie jest chłodniej niż w pomieszczeniu z pierwszym sterownikiem.
A grzejnika nie chciałbym skręcać za mocno gdyż mocy grzejników nigdy za wiele.
Skutki.Wzrost zużycia o jakieś 2 m3 ale wszyscy zadowoleni.
Chyba tak to już zostawie.

Pozdrawiam.Dziękuję.

niezły
05-12-2005, 20:17
Ulik

Wszystko powinno być w porządku ale odpowietrzenie pionu też jest



PPP.J

Do nowo budowanych domów i domów z nową (szczelną) stolarką tylko kotły zorbo ( z zamkniętą komorą spalania) i to nie ze względu na hałas tylko z powodu na bardzo poważne zakłócenia ciągu kominowego Jeśli masz komin z klasówki 130 mm to można podłączyć kociołek zestawem do szachu
Na schemat trzeba troszeczkę poczekać

stegi
06-12-2005, 06:56
Reduktor ciśnienia na zasilaniu w wodę powinien być standardem

niezły dzieki za wszystkie informacje zabieram sie do dzieła

ppp.j
06-12-2005, 12:42
niezły nie wysyłaj mnie na Politechnikę. :wink: Co to jest szach, szachowanie, czy jak to się odmienia? :o Bo że jeśli rozynklapa wadliwie blindowana to ryksztosuje to wiem. :lol:
Drążę temat dalej. Jak wspomniałem mam (raczej będę miał) zamkniętą kotłownię z doprowadzonym bezpośrednio powietrzem z zewnątrz więc na każdą zmianę ciśnienia (podciśnienia) będzie dopuszczane powietrze zewnętrzne. Dziękuję i czekam na schemat ideowy.

t f k
06-12-2005, 13:01
http://www.belsystem.com.pl/katalog.php?session=7444079&kat=13&produkt=40
Aspri

Czyli "aspri" to jest najlepsze rozwiązanie?
A jak wypada porownanie hydroforów "grundfos" z "aspri"?
Jezeli "aspri", to alfa, czy delta?

Wielkie dzięki i pozdrawiam!!


Tomasz

trobe
07-12-2005, 08:43
Niezły, proszę o pomoc. Buduję dom 230m2, kubatura 1100, parter z poddaszem użytkowym. Na dole około 120m2 podłogówki plus grzejniki (2 sypialnie), na górze chyba tylko grzejniki (2 sypialnie plus łazienka i antresola), 3 mieszkańców. Ewentualne okresowe dogrzewanie kominkiem (rekreacyjne). Nastawiłam się na piec kondensacyjny. Jestem po rozmowie z polecanym przez przedstawiciela Viessmana instalatorem, sprawia wrażenie znającego sią na rzeczy, ale...
Odradza kondensacyjny, bo : 1. działka skazana na szambo (nie ma kanalizy, grunt - ił i glina, brak rowu melioracyjnego, gdzie można odprowadzić wodę z POŚ a także kondensat), 2. przy kaloryczności gazu polskiego (w porównaniu z innymi krajami niskiej i nieprzewidywalnej) korzyść z pieca kondensacyjnego żadna. 3. zdecydowanie wyższy koszt, który nie ma sensu, bo można zastosować z powodzeniem "rewelacyjnie skompilowany kocioł żeliwny z otwartą komorą spalania, który swoimi zaletami nie będzie ustępował kondensacyjnemu". :roll: I co teraz? Jakoś tego nie mogę zebrać do kupy.

niezły
07-12-2005, 19:47
Piec kondensacyjny jest bardzo dobrym rozwiązaniem ale nie dla wszystkich
Osoba decydująca się na niego powinna spełnić jeden z poniższych punktów
- jest za ekologią
- stać na kociołek kondensacyjny
- dom o znacznej powierzchni
- stare nie ocieplone ściany
- strefa obliczeniowa niższa niż np. Szczecin
Pewnie jeszcze coś by się znalazło ale to chyba najważniejsze
W twoim przypadku nie ma ważnych argumentów za kupnem tak oszczędnego i trochę droższego urządzenia Piec żeliwny atmosferyczny do nowego domu w Szczecinie ..... Osobiście radził bym wiszący z zamkniętą komorą spalania Może jakiś pakiet Vaillanta

siwy z gosławic
07-12-2005, 20:31
Niezły jaka powinna być średnica rury od licznika do kranów, zasilającej dom z 4 kranami a ciśnienie w instalacji 3,5 do 7 atmosfer.
Rura będzie z miedzi i co będzie się działo jak będzie za mała średnica ?

niezły
07-12-2005, 20:40
W przypadku za małej średnicy po dokręceniu wody w kranie najpierw woda leci z dużym ciśnieniem ale szybko strumień i ciśnienie maleje . Przy bardzo dużym przepływie wody przez rurę miedzianą może nastąpić wymywanie jej ścianek od wewnątrz
Rura o średnicy 22 mm wystarczy

siwy z gosławic
07-12-2005, 21:16
Bardzo dziękuję za tak błyskawiczną odpowiedź.

pozdrawiam

Boowa
08-12-2005, 06:49
Niezły, biorę się właśnie za C.O., hydraulikę i kanalizę z domu, mam w związku z tym kilka pytań do Ciebie:
Jakimi rurami rozprowadzać ciepłą i zimną wodę (jakie jest według Ciebie najlepsze rozwiązanie dzisiaj).
Czy możliwe jest połączenie 2 pieców: retortowego i gazowego gdzie retortowy jest głównym i tylko jak spada temperatura na jego wylocie (bo np wygasa w nocy) włączałby się gazowy?
Chcę aby piec retortowy działał na pogodówce, ale czy jest możliwe żeby gazowy po tym jak się włączy działał również na tym samym sterowaniu?
Jakie rury najlepiej zastosować do podłogówki, jakie do rozprowadzenia do kaloryferów, a jakich na pewno unikać?
Jakiej wielkości powinien być zasobnik dla dwóćh łazienek i jednej kuchni? Jakiej firmy wybrać?

Dzięki z góry za odpowiedzi, jestem jeszcze kompletnym laikiem w tej kwestii i pomożesz mi się przynajmniej "jakoś" odnaleźć i ułatwisz decyzje..

pozdrawiam serdecznie

trobe
08-12-2005, 08:21
Dziękuję za odpowiedź. Nadal mam jednak wątpliwości. Czy dom 230 m2, to za mało dla kondensata? Rozumiem, że w dobrze ocieplonym domu i w strefie łagodniejszego szczecińskiego klimatu czas zwrotu nakładów na piec bardzo się wydłuża. Jednak różnica między piecem kondensacyjnym a zaproponowanym mi żeliwnym z otwartą komorą spalania nie była atrakcyjna. Dodam jeszcze, że w domu będzie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, co też pwnie wpływa na ocenę. Na moją sugestię, że może kocioł z zamkniętą komorą spalania, pan od Viessmana tylko się skrzywił i tego już kompletnie nie rozumiem.

nurni
08-12-2005, 12:21
Mam tak rozwiązane zasilanie podłogówki:
http://nurniegodom.republika.pl/images/097.jpg
Pompa jest po prostu włączona do gniazdka.
Mój kocioł niema steroania pompą do podłogówki (Immergas Zeus Victrix)
Jak rozwiązać jej sterownie, żeby wyłaczała się na sezon letni, ale żeby czasami się włączyła celem niezastania się?

Tak sobie myśle, że może dobrym rozwiązniem byłby czujnik temperatury zewnętrzenej (ustawiony na ten sam próg co pogodówka załączająca kocioł) włączający zasilanie na pompę, ale co mogłaby się wtedy zastać.
Może ktoś już produkuje takie urządzenia?

Pozdrawiam

jaro150
08-12-2005, 13:00
Niezły ,może rzucisz okiem na mój problem związany z podłogówką opisany w wątku http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=60370

echo
12-12-2005, 09:23
Echo
Czy problem dotyczy ( spadek ciśnienia) tylko wody ciepłej czy też może i zimnej

Takie zjawisko ma miejsce gdy w rurze jest zdławiony przepływ Jeśli nie korzystasz z wody to w całej instalacji jest jednakowe ciśnienie ale gdy odkręcisz kurek to wodą wypływa z dużym ciśnieniem i po chwili płynie cieniutką nitką mimo że niczego nie zakręcaliśmy Powodem takiego zjawiska jest miejscowe zdławienie przepływu może to być zawór prawie zakręcony np. na wejściu zimnej wody do zasobnika zabity filtr przy wodomierzu lub co gorsze w przypadku instalacji z PP zaślepiona średnica wewnętrzna rury w wyniku nieumiejętnego zgrzewania ale dotyczy tylko małych średnic 16 mm
Pierwsza dwa przypadki występują po jakimś czasie trzeci od samego początku
"Problem" jest na ciepłej wodzie. A może wpływ mają podwójne rurki z ciepłą wodą (cyrkulacja), która na razie pracuje (albo i nie pracuje...) bez pompy...grawitacyjnie?

niezły
13-12-2005, 18:44
PPP.J

Do tego czasu pewnie dowiedziałeś się co to jest szacht :oops:
Chodzi tu o szacht kominowy Może od początku Dom pieca z zamkniętą komorą spalania potrzebne są dwie rury Jedną piec wyrzuca spaliny na zewnątrz a drugą pobiera powietrze do spalania Można to rozdzielić lub poprowadzić w rurze koncentrycznej Można jeszcze inaczej (taniej) od pieca do komina w rurze koncentrycznej a w kominie tylko rura spalinowa a powietrze do spalania jest zasysane przestrzenia między rurą spalinową a ściankami komina ( szachem) Schemat jest dość dokładnie rozrysowany na stronach Vaillanta w cenniku niestety jest on w akrobacie i nie mogę wkleić zdjęcia

niezły
13-12-2005, 19:06
Boowa

Ja do ciepłej wody daje rury zgrzewane PP firmy Bor lub Ekoplastik od niedawna Wagin
Dwa różne kotły można podłączyć do tej samej instalacji ale jeśli chodzi o automatykę która współdziałała by z dwoma kotłami może być problem ale to nie ja jestem ekspertem dziedzinie automatyki Myślę że jeśli gazowy ma być dodatkowym to dokupić do niego zwykły programator
Co do rur Adamos napisał by że miedź i miał by racje ale gro instalacji wykonuje się z rur wielowarstwowych takich firm jak Herz, Kasin, Ponor Tc, Rehau nic z supermarketu
Od pieca do rozdzielaczy radzę miedziane do podłogówki te same wielowarstwowe
Zasobnik 150L powinien wystarczyć a firma Bardzo dobre robi Bawar okrągłe i kantowe :lol: stojące i wiszące z grzałka lub bez, jeszcze jest Galmet Elektrometr Ważne by izolacja była pianka a nie styropian

niezły
13-12-2005, 19:11
Trobe

Tylko nie piec żeliwny Chcesz mieć dobry kociołek to kup Vaillanta VU PLUS 202-5

niezły
13-12-2005, 19:15
Nurmi

http://www.euroster.com.pl/image/e1100cd.jpg

niezły
13-12-2005, 19:20
Echo


"Problem" jest na ciepłej wodzie. A może wpływ mają podwójne rurki z ciepłą wodą (cyrkulacja), która na razie pracuje (albo i nie pracuje...) bez pompy...grawitacyjnie?


W jednym kranie czy wszystkich

niezły
13-12-2005, 19:40
jaro 150

Prawidłowo wykonana instalacja w kotłowni z dwoma strefami (grzejniki i podłogówka) powinna wyglądać tak
Kociołek wiszący ( na przykład) z wbudowaną pompka potem sprzęgło hydrauliczne ( bardzo ważne ) Taka rura o dużej średnicy łącząca powrót kotła z zasilaniem za sprzęgłem dwa wyjścia jedno n grzejniki i drugie na podłogówkę każde musi posiadać własną pompkę Obieg podłogówki z zaworem mieszającym termostatycznym lub z napędem elektrycznym w tym drugim przypadku należy przewidzieć i kupić kociołek z odpowiednia automatyką

PanRopuch
19-12-2005, 11:58
Niezły, pytałem już o to na forum, ale problem nadal występuje.
Otóż zmodernizowaliśmy instalację c.o. - aluminiowe grzejniki. Niestety, cały czas, gdy pracuje kocioł (jest w nim też pompa), słyszymy szum przepływającej wody. Instalator twierdzi, że "wygazowują się" (????)aluminiowe grzejniki i może to potrwać parę miesięcy. Szum jest jednak dość dokuczliwy - jakby ktoś w kuchni obok napiszczał wody do garnka. Jak skręcę głowice na "trójkę" jest lepiej, ale szumi nadal. Najgorzej, jak odkręcam "na maxa".

Czy winna jest temu pompa w kotle? Może jakaś wada instalacji?

niezły
23-12-2005, 19:04
W nowo grzanej instalacji mogą występować szumy powietrza ale po odpowietrzaniu powinien maleć
Jeśli masz grzejniki aluminiowe a instalacja z miedzi też a na pewno jakieś jej elementy to może zachodzić jakaś dziwna reakcja chemiczna w układzie co której efektem jest powstający wodór (łatwo to sprawdzić) i to on szumi w rurach Innym powodem może być zbyt wydajna pompka (zmniejsz jej bieg) Jeśli w grzejnikach masz gaz palny (wodór) to dodaj do wody w układzie odpowiedniej chemii ( inhibitor)

Klaus
30-12-2005, 09:40
Trobe

Tylko nie piec żeliwny Chcesz mieć dobry kociołek to kup Vaillanta VU PLUS 202-5

A jak ocenisz ten piec: VSC ecoCOMPACT, myślę o wersji VSC 196-C 150?

niezły
30-12-2005, 19:45
Jak oceniam VSC eco Compact
Solidny pod każdym względem kocioł kondensacyjny (eco Tec) w zwartej obudowie z zasobnikiem warstwowym, bardzo ładny wygląd Automatyka pogodowa z którą jest w stanie poradzić sobie każdy użytkownik

Cacko

Klaus
30-12-2005, 20:59
Cieszy mnie to bardzo bo tego właśnie upatrzyłem sobie. A na jakim terenie Ty działasz? Ja jestem ze Szczecina. Może zrobimy wspólnie jakiś biznes?

niezły
31-12-2005, 13:35
Mój deklarowany teren działania to obszar między Lublinem Warszawą i Białymstokiem
Ale w praktyce od jakiegoś czasu jest to znacznie mniejszy obszar pomiędzy Mińskiem Mazowieckim, Grodziskiem Mazowieckim i Serockiem lub jak kto woli obszar pomiędzy Warszawą , Warszawą i Warszawą :lol:

wg
31-12-2005, 16:44
czy do istniejącego już układu mozna domontować sprzęgło hydrauliczne i ile by to u Ciebie kosztowało?

Klaus
31-12-2005, 16:48
Mój deklarowany teren działania to obszar między Lublinem Warszawą i Białymstokiem
Ale w praktyce od jakiegoś czasu jest to znacznie mniejszy obszar pomiędzy Mińskiem Mazowieckim, Grodziskiem Mazowieckim i Serockiem lub jak kto woli obszar pomiędzy Warszawą , Warszawą i Warszawą :lol:

Oj to chyba troszkę za daleko. :(

niezły
02-01-2006, 17:55
Sprzęgło hydrauliczne do istniejącego układu można zamontować zawsze ale czasami mogą wystąpić jakieś trudności ( przeróbka instalacji a nawet kucie) co w sposób znaczny może podnieść cenę takiej przeróbki
A tak konkretnie tego nie można przeliczyć na punkty lepiej użyć pojęcia kalkulacja własna Należy zobaczyć i wycenić
Sprzęgło to tylko kawałek rury

miol
15-01-2006, 10:08
Witam
Proszę o pomoc w doborze średnicy rur do instalacji CO. W projekcie mam instalację wykonaną w formie pętli tnz od grzejnika do grzejnika i przekrój rurek zmienia się od fi18 do fi14 (a swoją drogą to jest podawana śr.zewn czy wew?). Ja chcę to zrobić z użyciem rozdzielacza i do każdego grzejnika będą szły oddzielne rurki wielowarstwowa, jaka powinna być ich średnica. Grzejniki będą oddalone nie wiecej niż 10m i o mocy 1600W jeden i poniżej 1000W pozostałe, dom 120m2.
Dodatkowo planuję kominek z płaszczem wodnym i zastanawiam się jak go powinno się włączyć do instalacji CO z piecem gazowym jednofunkcyjnym i zasobnikiem, planuję w pierwszym etapie tylko przygotować instalację do ewentualnego włączenia kominka. Może masz jakieś przykładowe rysunki, schematy takiej kotłowni?

niezły
15-01-2006, 10:50
Prawdopodobnie masz zaprojektowana instalacje jednorurową ale to tylko projekt
Piszesz że chcesz kominek płaszczem wodnym dobrze by oddawał on ciepło zarówno do co i jaki do grzania ciepłej wody No to będziesz miał bardzo skomplikowaną kotłownię
Rysunków takiej kotłowni nie mam Schematy robię indywidualnie dla każdej kotłowni i w czasie składania tego do kupy nanoszę poprawki ale zawsze robię zdjęcia takich nietypowych kotłowni ( niedługo będą mojej stronie) schemat zrobię i podeśle ale wystarcz jeden ( mój lub instalatora który by to robił) i może to nie działać tak jak powinno
Wracając do średnic rur to od kotłowni do rozdzielacza proponuję fi 25 a od rozdzielaczy do grzejników fi 16 mm Mam na myśli rury wielowarstwowe

miol
15-01-2006, 11:51
Witam
dzięki za odpowiedź i będe czekał na te zdjęcia :D

adaman
15-01-2006, 17:24
Witaj niezły
Z tego co czytam w tym temacie to chyba dawno przestałeś być "niezły", jesteś już poza klasyfikacją :D :D .
Mam prośbę, na stronie tutaj (http://www.adamania.neostrada.pl/images/woda.jpg) jest mój "calusieńki" projekt instalacji wodnej, czy mógłbyś mnie co nieco oświecić co do oznaczeń? Co oznacza np. 40/20/16? Pewnie średnice, ale czego? Jakimi średnicami doprowadzić wodę do poszczególnych odbiorników?
Jak wg Ciebie wygląda ta instalacja. Mój adaptator projektu wywalił z niego np. rurę cyrkulacyjną ciepłej wody(mnie się to nie podoba :oops: ). Do ogrzewania będę miał kocioł na ekogroszek Seko, który ma przyłącze wodne 1,1/2 cala, czy w takim razie coś zmieniać w odcinku od wodomierza do kotła? Jaką średnicą puścić cyrkulację? Przymierzam się do wykonania instalacji zgrzewanej, czy rzeczywiście jest najtańsza, i jaką byś polecił?
Pozdrawiam

niezły
15-01-2006, 17:58
Aksonometria :D daaawno czegoś takiego nie widziałem
Moje uwagi to cyrkulacja być powinna fi 20mm wszystko wydaje się być w porządku poza jednym wyrzuć średnice fi 16 nie rób mniejszymi średnicami niż fi 20 nawet do pojedynczego kibelka Rzeczywiście system zgrzewany do wody ( nie mylić z c.o. ) jest najtańszy i pewny

mik99
15-01-2006, 18:14
piszę na prv 8)

adaman
15-01-2006, 19:08
A co oznaczają te średnice 40/20/16?

laspalmas
16-01-2006, 13:21
Od dłuższego czasu przeglądam twoje forum i mam pytanko: Jakie jest twoje doświadczenie z instalacją miedzianą [tzn. po ilu latach się rzszczelnia]. Co sądzisz o instalacji cwu i co z rur stalowych ocynkowanych. [przyznam się że mam chęć taką sobie fundnąć a miewiem co będzie trwalsze miedź czy ocynk]. Proszę także o twoje doświadczenia z elektrycznymi przepływowymi podgrzewaczami wody. Ja mam mieć 12 kw i tak się zastanawiam czy na prysznic i umywalkę to starczy.
Pozdrowionka :D

niezły
16-01-2006, 19:58
adaman Wysłany : 15 Sty 2006 21:08 Temat postu :

--------------------------------------------------------------------------------

A co oznaczają te średnice 40/20/16?


Są to średnice
W tym przypadku PP

adaman
16-01-2006, 20:04
ale tak bardziej łopatologicznie :D , która średnica do czego się odnosi
pozdrawiam

andy01234
16-01-2006, 20:05
Witam niezły.

mam do Ciebie pytanie: przymierzam się do kotłowni z piecem jednofunkcyjnym wiszącym + zbiornik CWU, instalację CWU mam z cyrkulacją. Moje pytanie dotyczy termperatury wody w zbiorniku a temperatury wody podawanej w kranach. Czy w zbiorniku lepiej (korzystniej, bardziej ekonomicznie) utrzymywać temperaturę wyższą (np 70-80 stopni) i zastosowac zawór mieszający (jak tak to najlepiej jaki?) na wyjściu aby temperatura podawanej wody była ok. 40-50 stopni, czy też taką (40-50 stopni) utrzymywać w zbiorniku?
I jeszcze jedno pytanko: czy należy w instalacji zamkniętej j/w stosować dla CWU naczynie wzbiorcze?
Jaką pompę cyrkulacyjną wybrać (domek jednorodzinny parter i piętro, piec w piwnicy)

niezły
16-01-2006, 20:09
Dobrze polutowana instalacja miedziana nie powinna się rozszczelnić
W przypadku rur ocynkowanych są one na pewno trwalsze od instalacji miedzianych ( na trwałość instalacji miedzianej duży wpływ ma sposób wykonania i parametry wody) ale jest tu mały haczyk ciepłej wody zgodnie z przepisami od niedawna nie wolno robić z rur ocynkowanych ( może nie do końca ale nie mam czasu tego tematu rozwijać )
Co do przepływowych ogrzewaczy wody jako główne ( jedyne) źródło ciepłej wody w domu mieszkalnym to niestety ale większość użytkowników była niezadowolona

niezły
16-01-2006, 20:19
Zapomniałem że są przecież tacy co nie wiedza w która stronę zamyka się lub otwiera zawór kulowy :wink:
Co do średnic to powinno podawać się je w takiej kolejności woda zimna, ciepła i cyrkulacja

adaman
16-01-2006, 20:24
wielkie dzięki, na aksonometrii były tylko narysowane dwie linie i dlatego nie mogłem się w tym połapać, jeszcze raz dzięki

niezły
16-01-2006, 20:33
Zawór 3-drogowy termostatyczny ( nastawny) ma za zadanie dostarczyć wodę do kranów o żądanej temperaturze w większości przypadków można bez tego się obejść ale zalecane jest to w przypadku zasobnika podłączonego do solarów dodatkową zaleta jest to że możemy zaoszczędzić na bateriach termostatycznych i brak możliwości poparzenia się
Niestety takie rozwiązanie ma jedną wadę należy zastosować wyłącznik termiczny do pompki na przewodzie cyrkulacji bo o ile pompka cyrkulacyjna bez zaworu 3-d będzie pracować na okrągło to w przypadku zaworu 3-d po pewnym czasie zacznie stukać i piszczeć
Z różnych powodów optymalna temperatura ciepłej wody w zasobniku to około 60C
Mój własny zasobnika taki zawór firmy ESBE a zakresie chyba 30-85 C
Naczynko przeponowe jest elementem zalecanym do zasobników o pojemności powyżej 100 L
Jaka pompkę każdą jedną do cyrkulacji ciepłej wody ( Grundfoss, Wilo, Leszno)

adaman
16-01-2006, 20:58
niezły mam jeszcze jedno pytanie, mam wejście wody z wodomierzem w garażu rurą PE 40 i chciałbym pociągnąć przez cały garaż do kotłowni PE 32, a z tamtąd już całe rozprowadzenie zrobić w PP, czy to jest dobry pomysł?(cenowo wychodzi chyba taniej)
pozdrawiam

andy01234
16-01-2006, 20:59
Zawór 3-drogowy termostatyczny ( nastawny) ma za zadanie dostarczyć wodę do kranów o żądanej temperaturze w większości przypadków można bez tego się obejść ale zalecane jest to w przypadku zasobnika podłączonego do solarów dodatkową zaleta jest to że możemy zaoszczędzić na bateriach termostatycznych i brak możliwości poparzenia się
Niestety takie rozwiązanie ma jedną wadę należy zastosować wyłącznik termiczny do pompki na przewodzie cyrkulacji bo o ile pompka cyrkulacyjna bez zaworu 3-d będzie pracować na okrągło to w przypadku zaworu 3-d po pewnym czasie zacznie stukać i piszczeć
Z różnych powodów optymalna temperatura ciepłej wody w zasobniku to około 60C
Mój własny zasobnika taki zawór firmy ESBE a zakresie chyba 30-85 C
Naczynko przeponowe jest elementem zalecanym do zasobników o pojemności powyżej 100 L
Jaka pompkę każdą jedną do cyrkulacji ciepłej wody ( Grundfoss, Wilo, Leszno)

Dzieki za info.
Nie wiem czy dobrze rozumiem.
Ty posiadasz zawór 3-d do CWU, a pompa będzię stukać i piszczeć wtedy gdy mamy zawór 3-d bez wyłącznika termicznego do pompki na przewodzie cyrkulacji.

radomik
16-01-2006, 21:29
Witam.
Może zadam lamerskie pytanie, ale czy kratkę odpływową w garażu łączy się bezpośrednio z kanalizacją wew. domu? Jeżeli tak to w jaki sposób?
pozdrawiam.

laspalmas
17-01-2006, 08:28
dzięki za odpowiedź. zadałeś mi niezłego klina z tymi rurami :cry: .
U mnie przepływowy podgrzewacz ma być jako źrudło dodatkowe używane okazjonalnie. większość moich znajomych jest zadowolona z tego rozwiązania [no może nie gdy dostają rachunek za prąd], ale oni mają stosunkowo duże tzn. 18-24 kw. ja chciałbym mieć 2 sztuki [u góry i na dole] 12 kw ma przepływ ok. 6l :-? chyba węzmę wiadro i będę mierzył. ostatni gdzieś przeczytałem i zaświtał mi pomysł zrobienia podłogówki w łazienkach [no imoże w kuchni] z rury powrotnej kaloryfera. jakie są twoje doświadczenia z tego rodzaju rozwiązaniami? czy to bedzie działało?
pozdrowionka

niezły
17-01-2006, 19:26
Tak bo jeśli mamy zwykłą cyrkulacje to pompka będzie ganiać wodę tak długo aż ją ktoś wyłączy a w przypadku zaworu 3-d pompka będzie brała trochę zimnej wody bo temperatura na zaworze 3-d jest nastawiona niższa niż rzeczywista temperatura wody w zasobniku Tak że cały czas zimna woda będzie dopływać do instalacji a odbioru nie będzie i w pewnym momencie zawór 3-d się zablokuje czego oznaką będą dziwne dźwięki dochodzące z pompki Wyjściem z sytuacji jest wyłącznik który wyłączy pompkę w momencie gdy ciepła woda przewodem cyrkulacyjnym powróci do zasobnika Przykład na zaworze 3-d mamy nastawione 50 C a na wyłączniku 30 C dodam tylko że taki wyłącznik powinien być zamontowany do każdego rodzaju pompki cyrkulacyjnej zwłaszcza że koszt niewielki

niezły
17-01-2006, 19:33
radomik Wysłany : 16 Sty 2006 23:29 Temat postu :

--------------------------------------------------------------------------------

Witam.
Może zadam lamerskie pytanie, ale czy kratkę odpływową w garażu łączy się bezpośrednio z kanalizacją wew. domu? Jeżeli tak to w jaki sposób?
pozdrawiam.


Jak kto ( inwestor)chce
Przeważnie tak ale zależy co rozumiesz pod pojęciem kratki w garażu jeśli jest to zwykła kratka ściekowa to normalnie jak każdą kratkę gorzej jeśli jest to odwodnienie liniowe bo żaden producent nie przewidział fachowego sposobu połączenia z kanalizacja poprzez syfon bo oto przecież chodzi ale i z tym można sobie poradzić dokupując na sąsiednim regale z odwodnieniem liniowym drobny element który spełnia role syfonu niestety nazwy nie pamiętam

niezły
17-01-2006, 19:38
ostatni gdzieś przeczytałem i zaświtał mi pomysł zrobienia podłogówki w łazienkach [no imoże w kuchni] z rury powrotnej kaloryfera. jakie są twoje doświadczenia z tego rodzaju rozwiązaniami? czy to bedzie działało?
pozdrowionka

Tak będzie działało ale jeśli zakręcisz grzejnik to również i podłogówkę
Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie zaworu RTL (ograniczenia na powrocie) i zasilić podłogówkę jako oddzielny obieg najlepiej bezpośrednio z rozdzielacza

KonAn
17-01-2006, 19:47
A może Ty byś napisał parę słów o zbiornikach buforowych, czy często je robisz i jaki wydatek czega na inwestora w związku z tą opcją?Jaką musi mieć pojemność, żeby spełniał swoja rolę w domku o powierzchni 100 m2(piec na drewno).Twój kolega po fachu Grzesiek coś nie chciał udzielić konkretnych odpowiedzi.

niezły
17-01-2006, 20:11
Powiem tylko że czasami robię Jest to impreza dość droga tak normalnie i trochę bez sensu do kotłowni na opał stały Możecie się wściekać za tą opinie ale powiedzcie czy nie mam racji kotłownia na opał stały ( drewno) z reguły jest do osób mniej zamożnych (sam mam taką) a tu wydatek kilkunastu tysięcy za kotłownię O ile kosztów robocizny nie można obniżyć ( wiem że można) to koszty materiału można i to znacznie Ostatnie bufory robiłem ze starych zbiorników hydroforowych (jeden bufor z dwóch zbiorników) i wyszły nawet ładowane warstwowo
Odnośnie buforów i całej innej wiedzy instalacyjnej polecam stronę
http://www.instalator.pl/

KonAn
17-01-2006, 20:21
No to jestem trochę skołowany.Z tego co do tej pory przeczytałem to bufor ma właśnie sens przy kotłach na paliwo stałe(na gaz i olej są bardziej sterowalne).

niezły
17-01-2006, 20:53
Oczywiście że taka kotłownia działa lepiej ale też i kosztuje o ładnych kilka tysięcy zł więcej Bufory zakładamy dla oszczędności i dla lepszej pracy kotłowni, ile możemy zaoszczędzić w sezonie 20% opału W moich stronach opał można kupić od 40 zł/m Przyjmijmy że zużywamy rocznie 25 m drewna to ile czasu będzie się zwracał każdy dodatkowy tysiąc złotych włożony w kotłownię
Bufory są dobre ale to tak jak z pompa ciepła trochę to drogie ( ale to już mierzymy własna miarą)

andy01234
17-01-2006, 20:58
Tak bo jeśli mamy zwykłą cyrkulacje to pompka będzie ganiać wodę tak długo aż ją ktoś wyłączy a w przypadku zaworu 3-d pompka będzie brała trochę zimnej wody bo temperatura na zaworze 3-d jest nastawiona niższa niż rzeczywista temperatura wody w zasobniku Tak że cały czas zimna woda będzie dopływać do instalacji a odbioru nie będzie i w pewnym momencie zawór 3-d się zablokuje czego oznaką będą dziwne dźwięki dochodzące z pompki Wyjściem z sytuacji jest wyłącznik który wyłączy pompkę w momencie gdy ciepła woda przewodem cyrkulacyjnym powróci do zasobnika Przykład na zaworze 3-d mamy nastawione 50 C a na wyłączniku 30 C dodam tylko że taki wyłącznik powinien być zamontowany do każdego rodzaju pompki cyrkulacyjnej zwłaszcza że koszt niewielki

Zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem (kolega taki sposób stosuje z powodzeniem): pompka cyrkulacyjna jest podłączona do prądu poprzez programator czasowy (można takie kupić za ok. 20-50 zł, do 10 różnych programów w różnych kombinacjach czasowych) i ma ustawione cykle załączania o określonych porach (np rano zanim się wstaj, kilka razy w ciagu dnia, wieczorek przed toaletą wieczorną). A o zaworze mieszającym myślałem tylko w momencie gdy było by bardziej ekonomicznie utrzymywać wyższą temperaturę w zbiorniku niż w sieci CWU
Co ty na to.
Poza tym jakiej pojemności naczynie wzbiorcze dla CWU zalecasz dla zasobnika 200l?

niezły
18-01-2006, 20:07
Tak ma większość i jest to prawidłowe rozwiązanie ale dodatkowo dodał bym ten wyłącznik o którym pisałem nie tylko zresztą ja
Wielkość naczynka 8-10 L

ROBINSON
18-01-2006, 20:43
NIEZŁY wysłałem Ci e-mail na priva, czy mółbyś coś odpowiedzieć jak będziesz mógł?
z góry dziękuję

Grzesiek13
19-01-2006, 08:29
KonAn - wysłałem Ci odpowiedź na priva o buforach.

andy01234
26-01-2006, 20:11
Witaj niezły
Mam prośbę czy dysponujesz schematem połaczeniowym instalacji CO +CWU w następującym układzie:

- kocioł gazowy jednofunkcyjny,
- zasobnik CWU,
- cyrkulacja
- instalacja w układzie zamkniętym
- bez podłogówki, tylko grzejniki w pomieszczeniach
- zawór mieszający do CWU
- naczynie wzbiorcze do CWU

Chciałbym potrzebny wykaz elemetów (bez konkretnych producentów)
- zasobnik,
- naczynie wzbiorcze do cwu,
- zawór zwrotny,
.............itp, itd,

Dzięki

semp
27-01-2006, 17:48
Cześć Niezły.
Wiem że masz ogrzewanie ścienne. Czy mógłbyś opisać jak sprawowało się w te mrozy?? Czy jakbyś mógł to zrobiłbyś w całym domu (masz bodajże na klatce). Twoje doświadczenia byłyby cenne ponieważ masz porównania z innymi systemami. Czy to taka fajna rzecz jak opisują w reklamach :wink:
Dzięki z góry.

niezły
28-01-2006, 19:00
Andy 01234

Podaj adres e-mail

niezły
28-01-2006, 19:10
To prawda mam dwa obiegi ogrzewania ściennego ale na tej podstawie bardzo ciężko jest wydać obiektywną opinię Powiedzieć mogę tylko tyle że na klatce jest przyjemnie ciepło ale taki kawałek ogrzewania o niczym nie świadczy, jako uzupełnienie fajna sprawa ale przy ogrzewaniu całego domu tak jaki przy podłogówce należy brać pod uwagę inne czynniki i taką instalacje inaczej się wykonuje
Czy jest tak dobra jak to reklamują ,widzisz co ludzie piszą o podłogówce jednym pasuje innym nie .Ogrzewanie ścienne jest jeszcze jednym ze sposobów na ogrzanie domu

semp
28-01-2006, 19:16
Cześcć Niezły.
A w jakiej technice masz je wykonane? Czy to są cieplowody, czy pex-y z wodą? Jak obiżasz temperaturę zasilania??

niezły
28-01-2006, 19:34
Jaka techniką Przecież jestem hydraulikiem Nawet chodnik do domu mam podgrzewany od centralnego
Do ogrzewania ściennego zastosowałem rury wielowarstwowe każdy obieg jest wpięty w rozdzielacz tak jak normalny grzejnik W związku z tym że obiegi są niewielkie to chodzą na takich parametrach jak grzejniki

semp
28-01-2006, 19:41
Jaka techniką
No właśnie chodzilo mi to jak zrobiłeś. Kiedyś czytałem o ciepłowodach no i może ty to zastosowałeś :wink: A jak zabezpieczyłeś się przed przewierceniem rurki?? Dzięki za odpowiedż.

niezły
28-01-2006, 20:03
Zatynkowałem :lol: :lol: :lol: :wink:

andy01234
29-01-2006, 20:22
Andy 01234

Podaj adres e-mail

Witam niezły

Posłałem adres na PW

Dzięki

katerhasser
31-01-2006, 13:16
Niezły,

rozumiem, że wciąż pracujesz we W-wie... miałbyś ochotę na zrobienie mi oferty na kotłownię i grzejniki?

Franek Dolas
31-01-2006, 14:04
Niezly,
zamierzam rozpoczac prace przy instalacji co. Bede mial piec weglowy. "Mój" fachowiec zaproponowal mi instalacje grawitacyjna w calym domu (parter + poddasze uzytkowe) tzn. chce mi kuc piony z poddasza do kazdego grzejnika (dom juz otynkowany w srodku) na co ja oczywiscie sie nie zgadzam. On twierdzi, ze w przypadku obiegu wymuszonego w momencie braku pradu w domu, woda w instalacji sie zagotuje, bo nie bedzie obiegu (pomimo zastosowania bypassu przy pomce cyrkulacyjnej. Czy ma racje?
Wyliczyl mi koszt calej instalacji CO z piecem (za 2500zl) i terma na 20 tys zl. (15 punktow czyt. grzejnikow po 100zl + podlaczenie pieca 500zl) czym mnie wprowadzil w stan szoku. Dom ma mniej wiecej 160m2 + garaz i kotlownia 30m2). Co tyle bedzie kosztowac?

Pozdrawiam

Seluch
31-01-2006, 18:11
Witaj Niezły

Widzę, że jesteś fachowcem jakiego poszukuję niestety daleko od siebie mieszkamy (WLKP-Poznan) mam do Ciebie pytań kilka. Jestem obecnie na drodze wyboru ogrzewania w domu jednorodzinnym o powierzchni około 160m2 + piwnica jakieś 30m2
Na parterze chciałbym położyć instalację wodną podłogową na poddaszu grzejniki ścienne.
Chciałbym również zastosować dwa źródła ogrzewania wody: kominek oraz piec na brykiet lub cos podobnego.
Czy mógłbyś udzielić mi jakichkolwiek wskazówek jaki powinienem zakupić piec, materiały itp. Powiem, że w temacie ogrzewań jestem laikiem. Nie chce wydać na to wszystko majątku ale nie chcę też kupować niefunkcjonalnego sprzętu. Idąc do sklepu czy przedstawiciela handlowego jakiejkolwiek firmy słyszę tylko Panie moje jest najlepsze.
Bedę brał kredyt na dalszą część budowy i chcę ulokować dobrze pieniądze (po ostatnich fuszerkach ekipy murarskiej nie stać mnie już na błędy)

Bardzo proszę o pomoc Pozdrawiam sylwek [email protected] [email protected]

niezły
05-02-2006, 15:23
Franku
Kiedyś napisałem że jeśli masz hydraulika to masz już i system
To ty decydujesz z czego i w jaki sposób będzie wykonana Twoja instalacja
Zarówno instalacja systemu grawitacyjnego jak i rozprowadzenie rur pionami jest poprawne
Dobierając rodzaj instalacji należy brać pod uwagę różne czynniki np.; rodzaj kotłowni, rodzaj grzejników i sposób podłączania rodzaj użytego materiału do wykonania instalacji, czy instalacja ma być widoczna
W przypadku kotłowni na opał stały nie bez znaczenia są braki w dostawie prądu ale i to można jakoś obejść
Co do ceny to jest to pewien stosunek kosztów całej instalacji i robocizny i nie będę zabierał głosu w tej sprawie

niezły
05-02-2006, 15:38
Seluch

Rozumiem że do ogrzewania wody instalacji będziesz używał tylko kotła na opał stały a kominek będzie z rozprowadzeniem powietrza
We wszystkich wycenach jakie robie zawsze proponuje jakiś kocioł ale zawsze zaznaczaj że ta propozycja prawdopodobnie ulegnie zmianie z powodu bardzo wielu czynników Ostateczny wybór kotła poprzedza dłuższa rozmowa z inwestorem
Dlatego nie sprzedaję kotłów na tym Forum ponieważ nie jestem w stanie w ten sposób wybrać najlepszego rozwiązania dla klienta
W przypadku kotłów na opał stały jest jeszcze gorzej ponieważ jest mnóstwo producentów regionalnych o których nie mam pojęcia
Dobór pozostałych materiałów jest podobny Jestem w stanie udzielić bardziej wyczerpującej odpowiedzi ale w tej chwili mimo ostrej zimy i niedzieli jestem zajęty . Przez cały roboczy tydzień jestem pozbawiony dostępu do Internetu

Seluch
05-02-2006, 18:45
Witam,
bardzo dziekuje za odpowiedz. Jezeli chodzi o kominek to chcielibysmy zastosowac jakis model z plaszczem wodnym, aby podlaczyc jeden system centralnego ogrzewania zarowno do pieca na opal staly jaki i kominka. Napisz prosze czy jest sens podlaczyc jeden system ogrzewania centralnego do dwoch piecow (kominek i zwykly piec) na opal staly. Wydaje nam sie, ze takie rozwiazanie pozwoli zaoszczedzic nam pieniadze na wykonanie instalacji rozprowadzajacej cieple powietrze.
Pozdrawiam Seluch

niezły
05-02-2006, 19:19
Dwa kotły na opał stały w jednym domu można ale po co i kominek z płaszczem drogi
Paląc tym samym drewnem w kotłowni masz ciepło w całym domu bez bałaganu w salonie
Według mnie to zbędny wydatek

Franek Dolas
06-02-2006, 06:11
Niezly, dzieki za informacje.
Bede mial piec na opal staly i grawitacyjnie bedzie zasilane podasze uzytkowe (polowa domu), zeby nie bylo problemow gdy brak pradu (moim zdaniem to tylko wymysl mojego instalatora, bo majac piec z podajnikiem slimakowym, przy braku pradu wszystko staje i piec powoli wygasa a nie rozgrzewa sie).
Chcialbym zrobic cala instalacje z rurek typu pe-al-pe (np Kisan). Czy uwazasz, ze to dobry pomysl? Jakie grzejniki sa lepsze twoim zdaniem - stalowe czy aluminiowe (zeberka)?

Pozdrawiam
Franek Dolas

andy01234
06-02-2006, 19:00
Andy 01234

Podaj adres e-mail

Witaj niezły
Co z tym schematem?
Czekam z niecierpliwością.
jeszcze raz podaję adres [email protected]

duszek
06-02-2006, 19:36
Zajrzyj w wolnej chwili na temat "ktory kociol lepszy" i wyraz tam swoja opinie. z gory dzieki.

mack
06-02-2006, 20:01
z jakich metali są płytowe wymienniki ciepła i czy są z miedzi i ile kosztują?