PDA

Zobacz pełną wersję : Śliwa



NatkaB
18-02-2006, 09:49
Mam w ogrodzie starą, ale bardzo ładną śliwę. Chciałabym ją trochę "odmłodzić" - w ubiegłym roku słabo owocowała, widać było wiele suchych gałęzi. Moje pytanie : kiedy i jak ciąć ? Czy obejdzie się bez drabiny strażackiej? (tj, czy muszę ciąć również te gałęzie na samej górze)

chopinetka
20-02-2006, 12:21
Witaj

Co prawda nie jestem ogrodnikiem ale moje doświadczenie wiąże się z pracą na działce moich rodziców.A mają sporo owocowych drzewek. Musisz wyciąć wszystkie stare i uschnięte konary, mocno przyciąć wszystkie szkieletowe. Bardzo ważne jest uzyskanie szerokich katów pomiędzy bocznymi pędami szkieletowymi a przewodnikiem. Najlepiej zrobić to na przełomie maja i czerwca i nie bój się ciąć - śmiało, tym bardziej, że to stara śliwa. Słońce musi dochodzić do wszyskich zakamarków drzewa :wink:

pozdrawiam

NatkaB
20-02-2006, 17:12
Witaj

Co prawda nie jestem ogrodnikiem ale moje doświadczenie wiąże się z pracą na działce moich rodziców.A mają sporo owocowych drzewek. Musisz wyciąć wszystkie stare i uschnięte konary, mocno przyciąć wszystkie szkieletowe. Bardzo ważne jest uzyskanie szerokich katów pomiędzy bocznymi pędami szkieletowymi a przewodnikiem. Najlepiej zrobić to na przełomie maja i czerwca i nie bój się ciąć - śmiało, tym bardziej, że to stara śliwa. Słońce musi dochodzić do wszyskich zakamarków drzewa :wink:

pozdrawiam

więc jednak bez drabiny strażackiej się nie obejdę
:D

dominikams
20-02-2006, 18:46
Nie wiem tylko, czy nie trzeba bedzie rozłożyc cięcia na 2 a nawet 3 lata, jeśli drzewo jest mocno zaniedbane. Jak obetniesz ponad połowę gałęzi na raz to może nie wpłynac dobrze na drzewo.

Ale juz uprzedzam, że nie jestem ogrodnikiem, itd. :wink:

andrzej49
21-06-2019, 19:34
Na śliwie Dąbrowickiej są przebarwienia liści. Jaka to przyczyna i czym ewentualnie opryskać.

andrzej49
24-06-2019, 09:26
Proszę o pomoc w diagnozie przyczyny przebarwień na liściach.

kryzys
24-06-2019, 21:22
Znając życie to mrówki zrobiły sobie świniarnię w postaci hodowli mszyc to ich ulubione zajęcie , nie wytępisz mrówek nie będziesz miał niczego .

andrzej49
25-06-2019, 08:50
Mrówek nie mam na drzewie ani mszyc - robiłem opryski Mospilan 20 SP.

Elfir
25-06-2019, 23:09
Najprawdopodobniej wirus PPV.

andrzej49
26-06-2019, 10:56
Jak podają ta śliwa jest tolerancyjna na szarkę. Na owocach brak objawów tej choroby . Ja dziś sprawdziłem liście śliwy Dąbrowickiej wyżej są zdrowe - bez plam. Nie będę jej wycinał na razie.