PDA

Zobacz pełną wersję : Gdzie kupic tanio KORE i TORF?



cisza1
02-03-2006, 09:02
Hej...
Bede potrzebowal sporo kory, moze 100+ workow.
Gdzie to tanio kupic, moze najlepiej wogole nie w workach tylko luzem?
Macie jakies namiary na sprzedawcow?

To samo dotyczy torfu...

Pozdrowienia

PS
Okolice Krakowa

Piotrek1
02-03-2006, 09:30
A ja byłbym zainteresowany ziemia ogrodniczą 30-40m3.
Też Kraków

pozeracz
02-03-2006, 09:35
Oczywiscie ze kore sosnowa luzem, podzwon po tartakach, ale musi byc przekompostowana, no i w miare rozdrobniona. A najlepiej sprawdz w ksiazce telefonicznej jakies duze okoliczne szkolki i zapytaj szkolkarzy gdzie kupuja, oni znaja temat. To samo dotyczy torfu. Ja znalazlem w wyszukiwarce link:
http://www.korwald.ig.pl/oferta.html
Ale czy maja dobra oferte to nie wiem.

cisza1
02-03-2006, 09:38
Hej Piotrek1,

Jak znajdziesz namiar na ziemie to daj prosze znac.
Jezeli nie dostane torfu to bede szukal dobrej czarnej ziemi... okolo 20m3

Pozdrawiam

cisza1
02-03-2006, 09:43
Oczywiscie ze kore sosnowa luzem, podzwon po tartakach, ale musi byc przekompostowana, no i w miare rozdrobniona. A najlepiej sprawdz w ksiazce telefonicznej jakies duze okoliczne szkolki i zapytaj szkolkarzy gdzie kupuja, oni znaja temat. To samo dotyczy torfu. Ja znalazlem w wyszukiwarce link:
http://www.korwald.ig.pl/oferta.html
Ale czy maja dobra oferte to nie wiem.

dzieki,
sprawdze w sobote w pobliskich szkolkach...
hm... najblizszy tartak jest w myslenicach.. tam tez zapytam...
pozdrowienia

pozeracz
02-03-2006, 10:12
W tartaku oczywiscie zapytaj, to dobry pomysl, ale pamietaj ze kora ogrodnicza MUSI byc z drzew iglastych i MUSI byc przekompostowana przynajmniej przez dwa lata.

Pozdrawiam.

Piotrek1
02-03-2006, 10:48
Marek Ok. i vice versa :wink:

cisza1
24-03-2006, 11:03
Marek Ok. i vice versa :wink:
no i co znalazles cos?

dzis sie dowiedzialem ze w obi jest promocja i podobno maja torf 3x80l za 20PLN. Musze to sprawdzic.
A poza tym znalazlem cos takiego:
http://www.kompostech.pl/

Mirek_Lewandowski
24-03-2006, 11:36
cyt. MUSI byc przekompostowana przynajmniej przez dwa lata.
Do ściólkowania NIE MUSI :D

Piotrek1
27-03-2006, 09:52
Marek, nie znalazłem, bo też nie miałem czasu i była zima zacznę w przyszłym tygodniu :wink:
Ten N.SAcz to za daleko i wcalew nie tak tanio.

Agacka
27-03-2006, 10:28
Też jestem żywo zainteresowana tematem...
W sprawie kory już gadałam z tartakami,ale im sie nie opłaca sprzedawać indywidualnie...oni hurtowo rzucają firmom co to ją mielą i workują, bo na tym mają największy zarobek...czarma rozpacz!
A ziemie...w jej dostawach zabija transport!
Cena 9 kubików ziemi 70 zł a transport 200zł. :evil: :evil: :evil:

Piotrek1
27-03-2006, 10:42
Aga,
,może przy budowie 2 nitki Zakopianki byc coś znalazła za Myślenicami z wykopów moze to nie będzie tak daleko z transportem? (chyba ze chcesz super kompost z atestami) :P :lol: :wink:

cisza1
27-03-2006, 10:48
Też jestem żywo zainteresowana tematem...
W sprawie kory już gadałam z tartakami,ale im sie nie opłaca sprzedawać indywidualnie...oni hurtowo rzucają firmom co to ją mielą i workują, bo na tym mają największy zarobek...czarma rozpacz!
A ziemie...w jej dostawach zabija transport!
Cena 9 kubików ziemi 70 zł a transport 200zł. :evil: :evil: :evil:


eh... 270 za 9 kubikow to nie tak tragicznie...
tylko nie piszesz jaka to ziemia... bo jak jakies badziewie... to...
hm... ja za 10m3 piachu z progu kosciuszki (5km away from here) placilem 250PLN.
Z tego co wiem za 6m3 czarnej ziemi z dowozem krzycza sobie 500! To jest porabane!

Piotrek1
27-03-2006, 11:02
Ja miałem oferty za 10 m3 500 zł (czarnoziem ), a b. piaczczyzna , prawie sam piasek z wykopów k. mie 3-4 cięzarówki za 2 flaszki :wink:

Aga, twoja oferta to 30 zł za m3 z transportem
, to taka srednia cena nie najgorsza :wink:

Agacka
27-03-2006, 11:05
no to pięknie.... :o
czekam w takim razie na oferty korowe...

cisza1
05-03-2007, 20:44
i znow podciagam temat...
chcialbym kupic JUZ i DUUUZO... :)
jakis cynk moze... ;)
slyszalem dzis ze gdzies w Krakowie jest 160l za 16pln

cisza1
05-03-2007, 21:07
slyszalem dzis ze gdzies w Krakowie jest 160l za 16pln

maly update.... kora w TESCO :)

mayland
16-03-2007, 16:04
Jeśli chodzi o korę to poszukaj w swojej okolicy nie tyle tartaku, co składnicy drewna np. Lasów Państwowych. Ja tam się zaopatruję. Nie ma problemów z ilością. Muszę tylko zorganizować transport i załadunek. To chyba najtańszy sposób na zdobycie większej ilości kory. Co zaś sie tyczy jej przekompostowywania to... :-? muszę przyznać, że nic takiego nie robię :lol: Od lat sypię taką ze składnicy pod drzewka i jest ok. Co kilka lat uzupełniam jej braki.

Goni_Mnie_Peleton
22-03-2007, 16:55
cyt. MUSI byc przekompostowana przynajmniej przez dwa lata.
Do ściólkowania NIE MUSI :D


To chyba najtańszy sposób na zdobycie większej ilości kory. Co zaś sie tyczy jej przekompostowywania to... muszę przyznać, że nic takiego nie robię Od lat sypię taką ze składnicy pod drzewka i jest ok. Co kilka lat uzupełniam jej braki.

A czy nie nalezaloby dodac jeszcze troche azotu do takiej sciolki?
W formie nawozu azotowego lub obornika.

Mikroorganizmy glebowe rozkladajac sciolke z kory /trocin /slomy pobieraja sporo azotu i moga sciolkowane rosliny z niego po prostu ogolocic.
Gdzies to wyczytalem w necie , nie pamiatam zrodla.

Pozdrawiam

Mirek_Lewandowski
22-03-2007, 17:07
Prawdę wyczytałeś, samą prawdę :D
Należy troszkę silniej nawozić- kora potrzebuje N do rozkładu, ale ze względu na dużą sorbcję i inne składniki absorbuje. Warto też nie zostawiać nawozu na wierzchu- straty.
A nierozłożony obornik to pod kapustę.

Goni_Mnie_Peleton
22-03-2007, 17:20
Prawdę wyczytałeś, samą prawdę :D
Należy troszkę silniej nawozić- kora potrzebuje N do rozkładu, ale ze względu na dużą sorbcję i inne składniki absorbuje. Warto też nie zostawiać nawozu na wierzchu- straty.
A nierozłożony obornik to pod kapustę.

Pozwole sobie byc dociekliwy.
Nawozow azotowych to trzeba rozsypac przed sciolkowaniem 20-40kg ( w czystym skladniku) na 1 hektar przed sciolkowaniem - tak wyczytalem i nawet sobie to moge przeliczyc na m2 powierzchni sciolki.
Ale co to znaczy rozlozony obornik?
Jak dlugo taki obornik nalezy "rozkladac" czy kompostowac w pryzmie jak sie domyslam.
Ostatniej jesieni troche obornika w pryzmach ulozono.
Mozna go teraz dodac do kory/trocin?

hanka55
22-03-2007, 17:30
W dobrze przekompostowanym oborniku- nie widać słomy. To brunatna, sypka masa, bez widocznych farkcji. Jeśli słoma jest żółta , to ja nie ryzykowałabym ścółkowania roślin takim obornikiem.
Dobrze rozłożony obornik u sąsiada "pracuje 2 -3 lata", zanim wyjedzie w pole :D

Mirek_Lewandowski
22-03-2007, 17:43
Też prawda :D
GMP, jak myślisz, co tam od jesieni w tej kupie drobnoustroje podziałały w temp koło 0 st?

Goni_Mnie_Peleton
22-03-2007, 18:02
Też prawda :D
GMP, jak myślisz, co tam od jesieni w tej kupie drobnoustroje podziałały w temp koło 0 st?

Mysle , ze w pryzmie kompostowej byla wyzsza temperatura , tym bardziej ze i zima byla lagodna , ale tak czy siak obornik sie pewnie jeszcze nie nadaje do uzycia i trzeba bedzie chyba kupic jakis nawoz :(
A mikroorganizmy musza jeszcze popracowac nad tym obornikiem coby frakcje ujednolicic. Kurcze nawet o zwyklej kupie g... trzeba sporo wiedziec :wink:

Pozdrawiam

Mirek_Lewandowski
22-03-2007, 18:07
Jak bez wyraźnej niechęci wsadzisz z własnej nieprzymuszonej woli rękę po łokieć w tą kupę g.., to znaczy że się rozłożyło.

Goni_Mnie_Peleton
22-03-2007, 18:11
Jak bez wyraźnej niechęci wsadzisz z własnej nieprzymuszonej woli rękę po łokieć w tą kupę g.., to znaczy że się rozłożyło.

Obrzydliwy nie jestem specjalnie , ale rozumiem o co chodzi i podoba mi sie ten patent.

Dzieki :D

cisza1
23-03-2007, 20:04
Jak bez wyraźnej niechęci wsadzisz z własnej nieprzymuszonej woli rękę po łokieć w tą kupę g.., to znaczy że się rozłożyło.

:) :) :)

cisza1
25-03-2007, 10:07
dobra... kupilem torf...

wcale nie tak tanio wyszlo ale jakos taniej sie nie udalo znalesc na szybkiego.
250l za 21pln w boviticie w krakowie