PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 [101] 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

jan1958
20-03-2014, 20:20
Nie wiem czy pytales, ale moja pompa + DZ to koszt w sumie 25 tys zl.
Moje "osiagi" naprawde nie sa niczym wyjatkowym wsrod osob grzejacych domy pompami gruntowymi.

Pyxis, to ja biorę bez zastanowienia. Czy ta jedna firma wykonała Ci wszystko (dz, kotłownia, podłogówka)? Tylko dlaczego się nie odzywają. A jakie są wyjątkowe osiągi, i które pompy takie dają.

Tomaszs131
20-03-2014, 20:54
Pyxis, to ja biorę bez zastanowienia. Czy ta jedna firma wykonała Ci wszystko (dz, kotłownia, podłogówka)? Tylko dlaczego się nie odzywają. A jakie są wyjątkowe osiągi, i które pompy takie dają.

Ze mna bylo podobnie. Nie odpisywali na meila. Wtedy postanowilem do nich zadzwonic z prosba o odpisanie na meila.
Pare dni pozniej odpowedzieli na wszystkie moje pytania.

Pyxis
20-03-2014, 22:05
Pyxis, to ja biorę bez zastanowienia. Czy ta jedna firma wykonała Ci wszystko (dz, kotłownia, podłogówka)? Tylko dlaczego się nie odzywają. A jakie są wyjątkowe osiągi, i które pompy takie dają.

Ja pisze o koszcie pompy + DZ. Podlogowke robili hydraulicy w ramach reszty instalacji hydraulicznych. Zlozyli tez do kupy DZ, zalali glikolem i podlaczyli pompe.
Jesli chodzi o sprawnosc urzadzen, to jak nie przekombinujesz z GZ i zrobisz normalnie DZ, to wiekszosc urzadzen ma podobna. Osiagi maja ludzie lepsze w lepiej zaizolowanych domach. Osiagi w sensie kosztow CO.

mkm silesia
20-03-2014, 23:31
Ja pisze o koszcie pompy + DZ. Podlogowke robili hydraulicy w ramach reszty instalacji hydraulicznych. Zlozyli tez do kupy DZ, zalali glikolem i podlaczyli pompe.
Jesli chodzi o sprawnosc urzadzen, to jak nie przekombinujesz z GZ i zrobisz normalnie DZ, to wiekszosc urzadzen ma podobna. Osiagi maja ludzie lepsze w lepiej zaizolowanych domach. Osiagi w sensie kosztow CO.

no i klient na strzegom złapany pod przykrywką wujka dobra rada ech te zakłamanie :no:

Pyxis
20-03-2014, 23:37
no i klient na strzegom złapany pod przykrywką wujka dobra rada ech te zakłamanie :no:

No to niech jan sie wypowie, czy ja mu chociaz gdzies baknalem polecajac firme od ktorej ja kupilem swoja pompe.

Za ciula sie nie znasz na ludziach silesia, za ciula. :)

mkm silesia
20-03-2014, 23:41
Za ciula to se możesz robić Jana udając zadowolonego klienta i resztę tych co nie wiedzą jak to działa wujku dobra rada od marketingu szeptanego z 10k postów pisanych dla idei :)

Pyxis
20-03-2014, 23:45
Za ciula to se możesz robić Jana udając zadowolonego klienta i resztę tych co nie wiedzą jak to działa wujku dobra rada od marketingu szeptanego z 10k postów pisanych dla idei :)

Niepojete ze dla "idei", co? Kazdy mierzy swoja miarka "lowco jeleni". :)

mkm silesia
20-03-2014, 23:53
Niepojete ze dla "idei", co? Kazdy mierzy swoja miarka "lowco jeleni". :)

Rób dalej w ciula tych co jeszcze nie wiedzą jak to działa.
Skoro z ciebie taki ideowiec to nie widzę jakoś informacji dla Jana że ta twoja pompa ma cop 3,6 i kto tu jest łowcą jeleni ...
Typowe - podawać informacje wygodne, trochę przekłamać na powierzchni domu - tu już cię zmusili do wyprostowania kreatywnego (marketingowego) podejścia.

Pyxis
20-03-2014, 23:58
Rób dalej w ciula tych co jeszcze nie wiedzą jak to działa.
Skoro z ciebie taki ideowiec to nie widzę jakoś informacji dla Jana że ta twoja pompa ma cop 3,6 i kto tu jest łowcą jeleni ...
Typowe - podawać informacje wygodne, trochę przekłamać na powierzchni domu - tu już cię zmusili do wyprostowania kreatywnego (marketingowego) podejścia.

Nawet niech mam COP=1,5. Ma opis domu i koszta w stopce. Jak go to zniecheci, to sam da sobie spokoj z gruntowymi i wtedy na pewno kupi u Ciebie PW z COP liczonym wg EN. Nabiera sie ktos jeszcze na te Twoje teoretyczne normy i sprawnosci? Moze wiecej na priva pisz do ludzi.:)

mkm silesia
21-03-2014, 01:07
Boli że w/g EN masz cop z pompami obiegowymi 3,6 a nabierasz ludzi na teoretycznie powyżej 4
Co sobie kupi to jego sprawa ja poza górnym Śląskiem nie robię nawet do Krakowa nie opłaca się jeździć bo nie będę płacił za a4 36zł/dzień haraczu stalexportowi czy jak tam tym złodziejom + paliwo i czas.
Ja nikogo nie nabieram podaje zaniżone cop co udowodnił kol Obserwator
http://www.bafa.de/bafa/de/energie/erneuerbare_energien/publikationen/energie_ee_waermepumpe_liste_ab_2013.pdf
Jest tam ta twoja pompa poszukaj
A to jeszcze wyniki ze starymi obiegówkami nowe biorą 75W - stare 180W
Ten twój producent wpadł na to żeby na gz dawać pompy w klasie A ?

Liwko
21-03-2014, 07:34
Ten twój producent wpadł na to żeby na gz dawać pompy w klasie A ?

A ile ona jest droższa?
U mnie pompka obiegowa zużywa rocznie około 65kWh po 0,35zł = 22,75zł. Ile rocznie zaoszczędzę na klasie A ?

tomekwa
21-03-2014, 09:04
że pompa ciepła niekoniecznie musi kosztować 50tys. zł. (taki stereotyp panuje powszechnie w naszym społeczeństwie) i niekoniecznie musi mieć kolektor gruntowy, bo inny się nie sprawdza w naszym klimacie (kolejny stereotyp).

Jeżeli bierzemy pod uwagę PC gruntową i przy konieczności pionowego DZ to przy pewnych wielkościach domu (mocy pompy) wyżej d... nie podskoczysz.
Pompa ta czy inna nie zmienia dość dużych kosztów odwiertów, zwłaszcza przy większej ich ilości (200-300 m).

Pyxis
21-03-2014, 09:28
Boli że w/g EN masz cop z pompami obiegowymi 3,6 a nabierasz ludzi na teoretycznie powyżej 4


To sie zdecyduj, czy mam tak energooszczedny dom, czy w miare sprawna pompe, bo musisz sie dopasowac do moich kosztow CO.

Smieszny juz zaczynasz byc ze swoimi teoretycznymi wskaznikami EN dla PW. Szkoda, ze praktyka ich jakos nie potwierdza. No chyba ze tej "typowej zimy" i na Gornym Slasku. :D

mkm silesia
21-03-2014, 09:33
A ile ona jest droższa?
U mnie pompka obiegowa zużywa rocznie około 65kWh po 0,35zł = 22,75zł. Ile rocznie zaoszczędzę na klasie A ?
Czyli ok. 10kwh miesiąc to powiedzmy pompa 8 na drugim biegu 150W pracuje ok 65h/miesiąc ?
Grzejesz tylko 3 dni w miesiącu?
Zakładając że sezon grzewczy trwa 6,5 miesiąca.

rwxw
21-03-2014, 09:38
http://www.bafa.de/bafa/de/energie/erneuerbare_energien/publikationen/energie_ee_waermepumpe_liste_ab_2013.pdf
Jest tam ta twoja pompa poszukaj
Mógłbyś ułatwić poszukiwania i wskazać gdzie ? Bo ciekaw jestem, a nie mogę się dopatrzeć.

mkm silesia
21-03-2014, 09:42
To sie zdecyduj, czy mam tak energooszczedny dom, czy w miare sprawna pompe, bo musisz sie dopasowac do moich kosztow CO.

Smieszny juz zaczynasz byc ze swoimi teoretycznymi wskaznikami EN dla PW. Szkoda, ze praktyka ich jakos nie potwierdza. No chyba ze tej "typowej zimy" i na Gornym Slasku. :D
Akurat te wyniki powstały nie na podstawie teorii.
Już wiem co będzie dalej niemieckie -7 jest inne od polskiego daruj sobie.

mkm silesia
21-03-2014, 09:45
Mógłbyś ułatwić poszukiwania i wskazać gdzie ? Bo ciekaw jestem, a nie mogę się dopatrzeć.
To było pytanie retoryczne zapewne garażowej produkcji z pl tam nie ma.

jan1958
21-03-2014, 09:47
Panowie. Nie zadawałem pytań po to by sobie skakać do gardeł. Posty Pyxisa są konkretne i rzeczowe, a ponadto stopka u niego wiele wyjaśnia. ja szukam firmy blisko mojej miejscowości, a Strzegom blisko. "mkm silesia" komentuje, ale bez konkretów (daj więcej informacji: o jakiej pompie piszesz, jakie koszty, jaka sprawność itd.). To dopiero da pełny obraz. ja na pewno będę montował PC. Jaką nie wiem, bo rynek duży i ceny bardzo zróżnicowane. Dlatego pytam i oczekuję wsparcia. Bo tylko osoby użytkujące mogą w miarę obiektywnie mi coś doradzić (mam nadzieję szczerze), bo po to są takie fora. Nadal zbieram informacje i się z nimi dzielę, oczekując konstruktywnej dyskusji i porady. A propos: Pyxis nigdy mi nic nie polecał, a jego porady dużo wniosły do mojej wiedzy o PC.

map78
21-03-2014, 09:50
To sie zdecyduj, czy mam tak energooszczedny dom, czy w miare sprawna pompe, bo musisz sie dopasowac do moich kosztow CO.

Smieszny juz zaczynasz byc ze swoimi teoretycznymi wskaznikami EN dla PW. Szkoda, ze praktyka ich jakos nie potwierdza. No chyba ze tej "typowej zimy" i na Gornym Slasku. :D

Pyxisie Wspaniały:) Olejmy całkowicie tą niesprawiedliwą i zupełnie nieobiektywną;) zimę. Weźmy pod uwagę jedynie styczeń - tu już chyba przekłamań nie będzie, bo był wyjątkowo mroźny w tym roku.
Znalazłem informację, że w styczniu twoje cudo techniki zużyło 875kWh, moja proteza za styczeń "zjadła" 1020kWh, co daje różnicę 145kWh.
Teraz bierzemy pod uwagę, że co by nie mówić styczeń na pomorzu był dooożo mroźniejszy niż na dolnym śląsku, następnie, że nie mam CWU na pilota;) i w domu utrzymuję o 1st wyższą temperaturę, to to 145kWh wygląda jak cały ch.j:) A nawet przyjmując, że to wartość stała to 145x6=870kWh x0,4=348zł - oto pesymistycznie założona roczna różnica w eksploatacji pomiędzy Twoja GW, a moja PW:) Faktycznie pozostaje mieć nadzieję,że powietrzna się szybciej zepsuje:D

mkm silesia
21-03-2014, 10:00
Pyxisie Wspaniały:) Olejmy całkowicie tą niesprawiedliwą i zupełnie nieobiektywną;) zimę. Weźmy pod uwagę jedynie styczeń - tu już chyba przekłamań nie będzie, bo był wyjątkowo mroźny w tym roku.
Znalazłem informację, że w styczniu twoje cudo techniki zużyło 875kWh, moja proteza za styczeń "zjadła" 1020kWh, co daje różnicę 145kWh.
Teraz bierzemy pod uwagę, że co by nie mówić styczeń na pomorzu był dooożo mroźniejszy niż na dolnym śląsku, następnie, że nie mam CWU na pilota;) i w domu utrzymuję o 1st wyższą temperaturę, to to 145kWh wygląda jak cały ch.j:) A nawet przyjmując, że to wartość stała to 145x6=870kWh x0,4=348zł - oto pesymistycznie założona roczna różnica w eksploatacji pomiędzy Twoja GW, a moja PW:) Faktycznie pozostaje mieć nadzieję,że powietrzna się szybciej zepsuje:D

I tyle w temacie Panie Janie ja tylko dodam że kolega miałby lepiej ze 100% podłogowe lub ścienne

Pyxis
21-03-2014, 10:06
Weźmy pod uwagę jedynie styczeń - tu już chyba przekłamań nie będzie, bo był wyjątkowo mroźny w tym roku

Bez jaj. Chyba byl w nim "wyjatkowo mrozny tydzien". Przynajmniej na zachodzie Polski. :)

Moze porownajmy dane z zeszlego roku, gdzie byla zima?

PS. Dla jasnosci: w styczniu na cele CO pompa uzuzyla 688kWh.

Pyxis
21-03-2014, 10:06
I tyle w temacie Panie Janie ja tylko dodam że kolega miałby lepiej ze 100% podłogowe lub ścienne

Czyli stajesz otworem? :D

gdynia@
21-03-2014, 10:33
Z modelu meteo, styczeń podzielił Polskę na ciepłe południe i zimniejszą północ.
Średnia temperatur na południu była wyższa o 3.7C a w najchłodniejszych rejonach o 0.1-0.3C poniżej normy.
Różnice temperatur w różnych regionach sięgały 20 stopni.
W skali kraju styczeń 2014 zapisał się jako “normalny” dla tego okresu bazowego.

map78
21-03-2014, 10:34
Bez jaj. Chyba byl w nim "wyjatkowo mrozny tydzien". Przynajmniej na zachodzie Polski. :)

Moze porownajmy dane z zeszlego roku, gdzie byla zima?

PS. Dla jasnosci: w styczniu na cele CO pompa uzuzyla 688kWh.

U Ciebie był tydzień, a u mnie 2 tygodnie ze średnią temp poniżej -10st - tym bardziej powinno być korzystnie dla Ciebie:)

Zeszły rok możemy porównać - u mnie to było jakieś 3,5t ekogroszku + 3mp drzewa - kwotowo ok 4,5tys. zł, choć znawcy tematu twierdzą, że po przeszkoleniu na palacza pierwszej klasy mógłbym się zmieścić w 2tys zł:D

Nie mam osobnego podlicznika dla CWU, dlatego porównuje całość, a sam podałeś zużycie za styczeń CO + CWU - 875kWh. Jak byśmy porównali samo CO to wypadłbyś jeszcze bladziej niestety, bo u mnie średnio na CWU idzie 7,5 kWh dziennie, Ty podawałaś tam chyba coś koło 6kWh:rolleyes:

Liwko
21-03-2014, 10:54
Czyli ok. 10kwh miesiąc to powiedzmy pompa 8 na drugim biegu 150W pracuje ok 65h/miesiąc ?
Grzejesz tylko 3 dni w miesiącu?
Zakładając że sezon grzewczy trwa 6,5 miesiąca.

O czym tyt do mnie mówisz?
Mam pompkę GZ, która zużywa mi 45W/h. Pompka pracuje około 1500h. To ilę płacę za jej eksploatację?

Pyxis
21-03-2014, 12:14
U Ciebie był tydzień, a u mnie 2 tygodnie ze średnią temp poniżej -10st - tym bardziej powinno być korzystnie dla Ciebie:)

Widzisz map i w ten sposob "udowodniles" ze pompa PW bije efektywnoscia na glowe gruntowke. Wyobraznie to Ty masz jak silesia prawie. :D

map78
21-03-2014, 12:50
Widzisz map i w ten sposob "udowodniles" ze pompa PW bije efektywnoscia na glowe gruntowke. Wyobraznie to Ty masz jak silesia prawie. :D

Nic takiego nie próbowałem udowadniać:no: Chciałem tylko pokazać, że nawet przy stosunkowo dużych domach różnice w kosztach eksploatacji są nieduże, a przy domkach małych wręcz symboliczne. I żeby była jasność to na Twoim miejscu też zrobiłbym takie rozwiązanie jak Ty, oczywiście gdybym posiadał na to warunki i umiejętności, bo nie ukrywajmy, że zrobiłeś to sensownie i tanio. Ale gdybyś zamiast samodzielnie wykonanego kolektora poziomego zainwestował w odwierty za 20tys. to tez byłbyś taki zadowolony? Chyba nie? A Jan od którego dyskusja się zaczęła dysponuje najtańszą bodajże ofertą 42000 za Gejzera:o do domu 130m2 - to o czym tu mowa:confused:

Pyxis
21-03-2014, 14:23
To ma oferty do doopy, a nie system ktory chce zrobic. Moze trzeba nadal szukac tanszej opcji, bo na pewno takowa istnieje.

jan1958
21-03-2014, 17:35
Oj, szukam, szukam. Na pewno będę informował o rezultatach. Spokojnie Panowie. Jeden lubi ciastka inny śledzie. Wiem już na pewno (i to dzięki Wam), że jeżeli będzie gruntowa to z kolektorem poziomym, meandrowym oraz nie będzie bezpośredniego odparowania. Szukam ofert pomp tanich, ale z bebechami firmowymi. Te oferty, które Wam przedstawiłem odpadają - za drogie (to też dzięki Wam). Więc myślę, a nawet jestem pewien, że w końcu tak zawężę propozycje, że coś wybiorę.

mkm silesia
21-03-2014, 17:43
O czym tyt do mnie mówisz?
Mam pompkę GZ, która zużywa mi 45W/h. Pompka pracuje około 1500h. To ilę płacę za jej eksploatację?
No to już masz obiegową w klasie A opłacało się przepłacać ?
Tak miałbyś ok 150W/h * 1500h
A tak dałeś się naciągnąć ;)

Liwko
21-03-2014, 17:53
No to już masz obiegową w klasie A opłacało się przepłacać ?
Tak miałbyś ok 150W/h * 1500h
A tak dałeś się naciągnąć ;)

No to jeżeli dałem się naciągnąć na instalację pompy gruntowej z odwiertami, w takiej cenie i z takimi dobrymi podzespołami, to oby tych naciągniętych było jak najwięcej :)

map78
21-03-2014, 18:24
Oj, szukam, szukam. Na pewno będę informował o rezultatach. Spokojnie Panowie. Jeden lubi ciastka inny śledzie. Wiem już na pewno (i to dzięki Wam), że jeżeli będzie gruntowa to z kolektorem poziomym, meandrowym oraz nie będzie bezpośredniego odparowania. Szukam ofert pomp tanich, ale z bebechami firmowymi. Te oferty, które Wam przedstawiłem odpadają - za drogie (to też dzięki Wam). Więc myślę, a nawet jestem pewien, że w końcu tak zawężę propozycje, że coś wybiorę.

Drogi Janie:) Oferty, które przedstawiłeś są jak najbardziej normalne - tyle to mniej więcej kosztuje i tyle ludzie za to płacą:yes: Powiem Ci, że jak wysłałem w zeszłym roku zapytanie ofertowe do ok 15 różnych firm na wykonanie mojej modernizacji w oparciu o pompę gruntową z odwiertami to najniższa oferta jaką dostałem to było 50tys. zł , a średnia cena to 55tys zł. Zakres prac u mnie był oczywiście szerszy niż u Ciebie bo dochodziła likwidacja kotła i wymiana grzejników na klimakonwektory, ale tak to mniej więcej wyglądało. Tak przedstawiają się kompleksowe oferty, gdzie nie musisz robić nic - tylko zapłacić:D
Kolega Pyxis napisał, że dał za swoją instalację 25tys., a Ty bardzo się tym (że tak brzydko to nazwę:)) podnieciłeś. Oczywiście kolega Pyxis Cie nie okłamał, tylko nie wspomniał, że połowę roboty zrobił samemu. Jeżeli dysponujesz wolnym czasem i posiadasz lub zechcesz posiąść niezbędne umiejętności to również możesz wykonać DZ i wiele innych prac samemu i wtedy to będzie tyle kosztować. Natomiast absolutnie żadna firma nie wykona takiej instalacji w tej cenie, bo musieli by sobie nic nie zapłacić i a pewnie jeszcze dołożyć, a takich firm póki co chyba nie ma:confused:

Pyxis
21-03-2014, 19:23
Oczywiście kolega Pyxis Cie nie okłamał, tylko nie wspomniał, że połowę roboty zrobił samemu. Jeżeli dysponujesz wolnym czasem i posiadasz lub zechcesz posiąść niezbędne umiejętności to również możesz wykonać DZ i wiele innych prac samemu i wtedy to będzie tyle kosztować. Natomiast absolutnie żadna firma nie wykona takiej instalacji w tej cenie, bo musieli by sobie nic nie zapłacić i a pewnie jeszcze dołożyć, a takich firm póki co chyba nie ma:confused:

Widzisz, jak sie nie wie, to sie nie pisze. Czy swiadomie wprowadzasz Jana w blad?

Moja "praca" przy pompie ciepla i DZ polegala na zgromadzeniu odpowiedniego zasobu informacji, zamowieniu telefonicznie rur i glikolu. Zleceniu wykonania rozdzielaczy, umowieniu koparki i ludzi do ulozenia rur, zorganizowaniu hydraulikow aby to pospinali do kupy, zalali i uruchomili. Jak widzisz "praca" polegala na uzywaniu telefonu i palucha wskazujacego. Moze to jest i "polowa roboty", ale na pewno nie jest to bardzo czasochlonne i wymagajace specjalnych umiejetnosci (no chyba, ze ktos ma problem z Googlem i telefonem).

map78
21-03-2014, 20:02
Jak widzisz "praca" polegala na uzywaniu telefonu i palucha wskazujacego.
Tak właśnie pojmuję słowo praca. Nie bój się, nie podejrzewałem Cię o kopanie rowów, choć pewnie i tacy by się znaleźli;) Co nie zmienia faktu, że nie zamówiłeś tzw kompleksowej usługi (a o takiej była mowa) tylko sam "koordynowałeś" całość prac. Jakbyś nie wiedział to taka koordynacja to jest właśnie połowa, a nawet rzekłbym, że więcej niż połowa pracy,a przynajmniej jej kosztów - nie bądź skromny i nie ceń Swojej pracy tak nisko.

Pyxis
21-03-2014, 20:09
Tak właśnie pojmuję słowo praca. Nie bój się, nie podejrzewałem Cię o kopanie rowów, choć pewnie i tacy by się znaleźli;) Co nie zmienia faktu, że nie zamówiłeś tzw kompleksowej usługi (a o takiej była mowa) tylko sam "koordynowałeś" całość prac. Jakbyś nie wiedział to taka koordynacja to jest właśnie połowa, a nawet rzekłbym, że więcej niż połowa pracy,a przynajmniej jej kosztów - nie bądź skromny i nie ceń Swojej pracy tak nisko.

Ani nie bylo to zbytnio czasochlonne, ani trudne. A na pewno nie wymagalo szczegolnych zdolnosci, ktorych koniecznosc posiadania Janowi sugerowales.
Jak ktos buduje dom i chce miec taniej, to sie musi troche w to samemu zaangazowac.Nie koniecznie przy lopacie. Nie ma co czlowieka tym straszyc, bo jesli cokolwiek juz zaczal z domem dzialac, to sobie z tego zdaje pewnie doskonale sprawe.

map78
21-03-2014, 20:22
Ani nie bylo to zbytnio czasochlonne, ani trudne. A na pewno nie wymagalo szczegolnych zdolnosci, ktorych koniecznosc posiadania Janowi sugerowales.
Jak ktos buduje dom i chce miec taniej, to sie musi troche w to samemu zaangazowac.Nie koniecznie przy lopacie. Nie ma co czlowieka tym straszyc, bo jesli cokolwiek juz zaczal z domem dzialac, to sobie z tego zdaje pewnie doskonale sprawe.

Dla chcącego nic trudnego. Ja się z Tobą w tej kwestii zgadzam i doskonale rozumiem, ale wiem tez, że są ludzi którzy niekoniecznie chcą się w coś zaangażować, czy tez nie maja czasu i wola po prostu zapłacić. A co do podstawowych umiejętności, czy też wiedzy to przypomnij sobie zdjęcia niektórych rozdzielaczy podłogówki, które tu użytkownicy zamieszczają - co rusz jakiś jest odwrotnie podłączony, lub doposażony w różne kwiatki, a to przecież fachowcy robili:D Także być może szczególnych umiejętności mieć nie potrzeba, ale coś tam trzeba poczytać, bo jak "fachowiec" zaczai żeś zielony to łatwo może dać się ponieść wyobraźni:)

wihajster
21-03-2014, 20:44
(...)bo jak "fachowiec" zaczai żeś zielony to łatwo może dać się ponieść wyobraźni:)
Ale to ma bardzo krótkie nogi. Prędzej czy później wyda się że ściemniał więc taka korzyść dla instalatora będzie jednorazowa. I ostatnia wśród Twoich znajomych.

wihajster
21-03-2014, 20:46
O czym tyt do mnie mówisz?
Mam pompkę GZ, która zużywa mi 45W/h. Pompka pracuje około 1500h. To ilę płacę za jej eksploatację?
Dolne źródło pompuje gratis sąsiad pedałami? ;)

mardor1971
21-03-2014, 22:41
no do domu 130 m3 wszystkie te powyżej oferty to taki żart .
nawet jakby to było z kompletną podłogówką to bym olał te oferty

wszyscy piszecie że oferty są drogie tylko nikt nie pisze gdzie można taniej kupić pc. Gdy ja szukałem to najtaniej było 40000 pln i nie było gdzie kupić taniej. I nie mówci o chińskich za 10000 pln gdyż w butach za 15 zł nie chodzicie. dlatego ludzie kupują droższe. Może przepłacają ale nie ma gdzie kupić taniej bo część się chwali że to drogo ale nie mówi gdzie kupić taniej przyzwoity sprzęt.

Pyxis
21-03-2014, 23:00
wszyscy piszecie że oferty są drogie tylko nikt nie pisze gdzie można taniej kupić pc.

Poczytaj stopki ludzie co maja pompy polskich producentow. Wkep w Googla i juz.
Taka w Polsce skladana pompa kosztuje ~15-18tys zl zalezna od wyposazenia i mocy.

mardor1971
21-03-2014, 23:13
Poczytaj stopki ludzie co maja pompy polskich producentow. Wkep w Googla i juz.
Taka w Polsce skladana pompa kosztuje ~15-18tys zl zalezna od wyposazenia i mocy.

Wklepałem w googla ale cen nie znalazłem za to np ceny ghs tak ale tam odwierty są mniejsze od np moich o kilkadziesiąt metrów i dlatego jest różnica w cenie

Pyxis
21-03-2014, 23:28
Wklepałem w googla ale cen nie znalazłem za to np ceny ghs tak ale tam odwierty są mniejsze od np moich o kilkadziesiąt metrów i dlatego jest różnica w cenie

Ale telefony i maile sa? To do dziela. :)

plusfoto
22-03-2014, 10:50
Ekontech faktycznie nie podaje ale na maila dostaniesz. A tu masz drugiego producenta i to z cenami.
http://www.ppcpompy.eu/cennik/

Liwko
22-03-2014, 11:16
Dolne źródło pompuje gratis sąsiad pedałami? ;)

Odpowiedź była na...



Ten twój producent wpadł na to żeby na gz dawać pompy w klasie A ?

malux20
22-03-2014, 13:17
JA PODOBNIE JAK PYXIS
wszystko zgrałem
instalatora od pompy - kilkaset złotych za kilka godzin roboty i jego wiedzę
hydraulik- właściwie to nic bo ustalałem cenę za całość
elektryk za podłączenie skasował 150zł - głównie za dojazd

przy gruntowej dochodzi koparka za 500zł no może 700zł
sama kotłownia właściwie powinna być taniej- no ale niech będzie 1000zł za odpalenie
glikol- na upartego bierzesz spryskiwacz od drzewek i sam to robisz.

jan1958
22-03-2014, 17:25
No i decyzja zapadła - będzie powietrzna pompa ciepła. Jakiej firmy jeszcze nie wiem. Bardzo wszystkim dziękuję za zaangażowanie i pomocne rady. Gdyby nie Wy dalej byłbym w d..... . Jeszcze raz wiekie dzięki.

Rotan
22-03-2014, 17:42
No i decyzja zapadła - będzie powietrzna pompa ciepła. Jakiej firmy jeszcze nie wiem. Bardzo wszystkim dziękuję za zaangażowanie i pomocne rady. Gdyby nie Wy dalej byłbym w d..... . Jeszcze raz wiekie dzięki.

Hahaha. Sorry nie mogłem się powstrzymać.

Pyxis. Ty to jesteś taki "Forumowy Donkichot".

Mam PC-PW i polecam. Nie mam gruntowej i też polecam. PP też polecam.
Nie będę wojownikiem jednego słusznego rozwiązania.

imrahil
22-03-2014, 18:02
ja nie mam żadnej pompy, ale też polecam jakąkolwiek ;)

Pyxis
22-03-2014, 19:52
Hahaha. Sorry nie mogłem się powstrzymać.

Pyxis. Ty to jesteś taki "Forumowy Donkichot".

Mam PC-PW i polecam. Nie mam gruntowej i też polecam. PP też polecam.
Nie będę wojownikiem jednego słusznego rozwiązania.

Ja tez polecam. Co tylko chcesz polecam. :)

Rotan
22-03-2014, 19:54
Ja tez polecam. Co tylko chcesz polecam. :)

No to poleć śmieciucha ;)

Pyxis
22-03-2014, 19:57
No to poleć śmieciucha ;)

Bierz w ciemno. Naprawde tani i nic nie trzeba kopac w ogrodzie. :)

Rotan
22-03-2014, 20:01
Bierz w ciemno. Naprawde tani i nic nie trzeba kopac w ogrodzie. :)

No to może... cyrkulacja na chudziaku:lol2:

Pyxis
22-03-2014, 20:27
No to może... cyrkulacja na chudziaku:lol2:

Z tym da sie zyc. Ja przynajmniej nie musze drugiej chalupy stawiac. :lol2:

Rotan
22-03-2014, 21:57
Z tym da sie zyc. Ja przynajmniej nie musze drugiej chalupy stawiac. :lol2:

Trzeciej :)

Chałupy na nową:P działkę nie przeniesiesz:no:

Arturo72
22-03-2014, 22:34
Chałupy na nową:P działkę nie przeniesiesz:no:
Jakbyś się uparł,to moją przeniesiesz bez problemu :)

Tomaszs131
22-03-2014, 22:49
Never ending story.....

Rotan
22-03-2014, 22:53
Jakbyś się uparł,to moją przeniesiesz bez problemu :)

Minęły dwie dekady od mojej pierwszej budowy.
Technologia mocno poszła do przodu.
Jeszcze nie mieszkam w nowym, ale wiem że przebija poprzednie o eon.
Sorry za :offtopic:

mardor1971
22-03-2014, 23:25
Ekontech faktycznie nie podaje ale na maila dostaniesz. A tu masz drugiego producenta i to z cenami.
http://www.ppcpompy.eu/cennik/

sprawdziłem pc 9 15300+soft start700+zasobnik 2500+pompa cwu 500 = 15300+700+2500+500=19000+8%=20520+3000-5000 montaż wg cennika to wychodzi 23-255020+ odwiert od 70 pln + 22% vat. U mnie 200 m czyli 14000+22%=17080+ok 24000 za pc=41080 pln. Taka cena wychodzi z taniej pc. Napiszcie czy liczę dobrze. Może byc taniej. Na internecie kolektor poziomy znalazłem za 10000 pln. czyli 10000+24000=34000 pln. Powietrzne na tej samej stronie za 30tys pln. Myślę że gruntowa lepsza szczególnie jeśli w tej samej cenie.

mkm silesia
22-03-2014, 23:28
sprawdziłem pc 9 15300+soft start700+zasobnik 2500+pompa cwu 500 = 15300+700+2500+500=19000+8%=20520+3000-5000 montaż wg cennika to wychodzi 23-255020+ odwiert od 70 pln + 22% vat. U mnie 200 m czyli 14000+22%=17080+ok 24000 za pc=41080 pln. Taka cena wychodzi z taniej pc. Napiszcie czy liczę dobrze. Może byc taniej. Na internecie kolektor poziomy znalazłem za 10000 pln. czyli 10000+24000=34000 pln. Powietrzne na tej samej stronie za 30tys pln. Myślę że gruntowa lepsza szczególnie jeśli w tej samej cenie.
PW 12kw (9kw przy -15) to ok 23kzł z chłodzeniem i montażem + zasobnik + vat

mardor1971
23-03-2014, 10:59
oczywiście ceny macie ale jakiej firmy??? Gdy ja szukałem to tak taniej nawet polskiej czy chińskiej nie znalazłem. Uważam że nie mozna pisać jak może byc tanio tylko kto ma tak tanio i gdzie można tak kupić. Nie uważam że jest to reklama firmy tylko stwierdzenie faktu. tak jak w banku który się chwali że ma najtańszy kredyt. Co w tym złego że się pochwalicie gdzie tak tanio kupiliście. Gdyby ktoś się chwalił miejscem kupna i montażu parę lat temu to zaoszczędził bym co najmniej 20 tys pln

plusfoto
23-03-2014, 15:32
oczywiście ceny macie ale jakiej firmy??? Gdy ja szukałem to tak taniej nawet polskiej czy chińskiej nie znalazłem. Uważam że nie mozna pisać jak może byc tanio tylko kto ma tak tanio i gdzie można tak kupić. Nie uważam że jest to reklama firmy tylko stwierdzenie faktu. tak jak w banku który się chwali że ma najtańszy kredyt. Co w tym złego że się pochwalicie gdzie tak tanio kupiliście. Gdyby ktoś się chwalił miejscem kupna i montażu parę lat temu to zaoszczędził bym co najmniej 20 tys pln
Czytałeś? To są oficjalne ceny ze stron producenta. To tak jak oficjalna cena ze strony producenta styropianu.
#25576
(http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi&p=6417483&viewfull=1#post6417483)

mardor1971
23-03-2014, 20:40
Od stron producenta zaczyna sie negocjacje. A nikt nic za darmo nie odda. Jak ktoś sprzedaje parę sztuk rocznie to przecież musi zarobić na chleb. Znegocjować można 20-30% ale chyba nie 50.

mkm silesia
23-03-2014, 20:44
Od stron producenta zaczyna sie negocjacje. A nikt nic za darmo nie odda. Jak ktoś sprzedaje parę sztuk rocznie to przecież musi zarobić na chleb. Znegocjować można 20-30% ale chyba nie 50.

Kurde szkoda że że sprzedawcami samochodów nie można negocjować 20 30%

plusfoto
23-03-2014, 21:39
Od stron producenta zaczyna sie negocjacje. A nikt nic za darmo nie odda. Jak ktoś sprzedaje parę sztuk rocznie to przecież musi zarobić na chleb. Znegocjować można 20-30% ale chyba nie 50.
To jeśli pompa w/g cen producenta kosztuje 15K instalator ci proponuje 12K to jeszcze coś chcesz negocjować? Wejdź na oficjalną stronę Panasa, atlantica czy tam jeszcze innych producentów i porównaj z cenami instalatorów to się dowiesz czy w ogóle możesz jeszcze rozmawiać. Mnie jeszcze się nie zdarzyło aby któryś instalator zaproponował cenę widniejącą na stronie producenta.
mkm co do samochodów to powiedz mi dlaczego w każdym praktycznie salonie są różne ceny lub za te same pieniądze jest różne wyposażenie?

wesola9
23-03-2014, 22:02
PW 12kw (9kw przy -15) to ok 23kzł z chłodzeniem i montażem + zasobnik + vat

Ja, jak na razie mam dwie oferty na pompy powietrzne jedna to 28.800 (D), druga to 30.000 (A.I.T.), przy tej cenie to pewnie po negocjacjach zejdę do ok 25/26k. Chociaż to już podobno były ceny z 10% rabatem.
Jak na razie szukam dalej.
pozdr
Artur

mardor1971
23-03-2014, 23:06
To jeśli pompa w/g cen producenta kosztuje 15K instalator ci proponuje 12K to jeszcze coś chcesz negocjować? Wejdź na oficjalną stronę Panasa, atlantica czy tam jeszcze innych producentów i porównaj z cenami instalatorów to się dowiesz czy w ogóle możesz jeszcze rozmawiać. Mnie jeszcze się nie zdarzyło aby któryś instalator zaproponował cenę widniejącą na stronie producenta.
mkm co do samochodów to powiedz mi dlaczego w każdym praktycznie salonie są różne ceny lub za te same pieniądze jest różne wyposażenie?


Gdybym wybudował dom bez negocjacji to dawno poszedł bym z torbami a nie poszedłem. Ale jeśli chodzi o pc to obniżyli mi o vat i koniec. A to i tak było drogo na to co chciałem. Przy wycenie powietrzna pc Dimplexa kosztowała by mnie ok 5-10 tys mniej.

tgrzebien
24-03-2014, 22:54
Byłem w niedzielę na działce i wykopałem dołek ok 1,80m. Na głębokości ok 1,70m pokazał się mokry piasek i po kilku minutach w dołku stała już woda. Pierwsze 20cm to czarna ziemia, a dalej to już tylko żółty piasek. Wiem, że jak jest piasek to nie dobrze, ale chyba woda na głębokości 1,70 to już dobry znak? Czy jest sens w takiej sytuacji na poziome dolne źródło?

wihajster
24-03-2014, 23:13
ale chyba woda na głębokości 1,70 to już dobry znak? Czy jest sens w takiej sytuacji na poziome dolne źródło?
W zeszłym roku dowiercałem 3 otwory do instalacji na poziomym. Na początku było OK bo woda była na 1,3m. Potem warunki się dziwnie zmieniły i poziom opadł na około 3m.
Zasilanie z DZ spadało do -2*C, wyjście z PC -6*C.
Piaski są zdradliwe.

Vld
24-03-2014, 23:21
Lipcopad nie co roku się trafia

tgrzebien
25-03-2014, 00:37
Ogólnie moja działka znajduję się na terenie określonym w planie zagospodarowania jako zalewowy, więc teoretycznie woda powinna być cały czas na trochę wyższym poziomie. Czyli jak jest ten piasek, to raczej nie ryzykować i nie pakować się w poziome DZ? Czy z góry założyć, że powierzchnia będzie dużo większa na rozprowadzenie rur w ziemi? A w takim wypadku, jeżeli nie PCi, to będę się musiał zastanowić nad gazem ziemnym, albo ekogroszek...

map78
25-03-2014, 09:32
Ogólnie moja działka znajduję się na terenie określonym w planie zagospodarowania jako zalewowy, więc teoretycznie woda powinna być cały czas na trochę wyższym poziomie. Czyli jak jest ten piasek, to raczej nie ryzykować i nie pakować się w poziome DZ? Czy z góry założyć, że powierzchnia będzie dużo większa na rozprowadzenie rur w ziemi? A w takim wypadku, jeżeli nie PCi, to będę się musiał zastanowić nad gazem ziemnym, albo ekogroszek...

Śmiało bierz ekogroszka. To obecnie najlepszy i najtańszy system. Przy tym bezobsługowy;) Na wątku o ogrzewaniu Ci doradzą co i jak i nawet kociołek dobiorą:D

mitch
25-03-2014, 10:31
Śmiało bierz ekogroszka. To obecnie najlepszy i najtańszy system. Przy tym bezobsługowy;) Na wątku o ogrzewaniu Ci doradzą co i jak i nawet kociołek dobiorą:D

A to już robią kotły na eko o mocy 10 i mniej kW? :) Mnie do tej pory pusty śmiech ogarnia jak przypomina mi się, jak były hydraulik mi mówił o piecu 19 albo 25 kW "i będzie pan zadowolony" :rotfl:

Poza tym, uważaj, bo niektórzy ironii nie załapią i będziesz miał na sumieniu kogoś :no:

map78
25-03-2014, 10:36
A to już robią kotły na eko o mocy 10 i mniej kW? :) Mnie do tej pory pusty śmiech ogarnia jak przypomina mi się, jak były hydraulik mi mówił o piecu 19 albo 25 kW "i będzie pan zadowolony" :rotfl:

Poza tym, uważaj, bo niektórzy ironii nie załapią i będziesz miał na sumieniu kogoś :no:

Robią, robią:yes: i do tego bezobsługowe, ze sterowaniem przez internet, bez dymu, bez sadzy itp. To już nie te czasy, teraz na prawdę będzie Pan zadowolony:D
P.S. Poczytaj wątek o RBR - normalnie cuda na kiju Panie;) Tylko się broń Boże nie odzywaj, bo Cię zabiją i spalą w kociołku, a przedtem pompkę pogrzebaczem z głowy wybiją:D

mkm silesia
25-03-2014, 10:39
Robią, robią:yes: i do tego bezobsługowe, ze sterowaniem przez internet, bez dymu, bez sadzy itp. To już nie te czasy, teraz na prawdę będzie Pan zadowolony:D
P.S. Poczytaj wątek o RBR - normalnie cuda na kiju Panie;) Tylko się broń Boże nie odzywaj, bo Cię zabiją i spalą w kociołku, a przedtem pompkę pogrzebaczem z głowy wybiją:D

Rynek im się kurczy stąd ta nerwowość :)

tgrzebien
25-03-2014, 10:57
Czyli tylko PC z poziomym DZ albo zadna :o ? I wtedy nawet eko...

Z pionowym wyjdzie za drogo, bo zanim inwestycja się zwróci, to mnie już na świecie nie będzie :D A nie wiadomo jak z awariami itp. Pompy PW na nasze warunki mogą nie wyrobić przy niższych temperaturach.
Ekogroszek wyjdzie na pewno taniej, jedyny minus, że trzeba co raz dorzucić do pieca. Ewentualnie pelety?

Liwko
25-03-2014, 11:03
jedyny minus, że trzeba co raz dorzucić do pieca.

Jedyny? :o

malux20
25-03-2014, 11:20
Z pionowym wyjdzie za drogo, bo zanim inwestycja się zwróci, to mnie już na świecie nie będzie :D A nie wiadomo jak z awariami itp. Pompy PW na nasze warunki mogą nie wyrobić przy niższych temperaturach.
Ekogroszek wyjdzie na pewno taniej, jedyny minus, że trzeba co raz dorzucić do pieca. Ewentualnie pelety?
na pewno

Dreamerx
25-03-2014, 11:48
kocioł na ekogroszek ze ślimakiem jest dość awaryjny po 5 latach użytkowania - minus drugi
ale na pewno taniej wyjdzie założenie niż pompa - pompy są tańsze w użytkowaniu (poza pompami PW które nie dają rady w naszych warunkach poza wybrzeżem).

Dreamerx
25-03-2014, 11:49
kocioł na ekogroszek ze ślimakiem jest dość awaryjny po 5 latach użytkowania - minus drugi
ale na pewno taniej wyjdzie założenie niż pompa - pompy są tańsze w użytkowaniu (poza pompami PW które nie dają rady w naszych warunkach poza wybrzeżem).

Rotan
25-03-2014, 11:51
Z pionowym wyjdzie za drogo, bo zanim inwestycja się zwróci, to mnie już na świecie nie będzie :D A nie wiadomo jak z awariami itp. Pompy PW na nasze warunki mogą nie wyrobić przy niższych temperaturach.
Ekogroszek wyjdzie na pewno taniej, jedyny minus, że trzeba co raz dorzucić do pieca. Ewentualnie pelety?

A kiedy Ci się zwróci dom?
Pralka? Po co automat? Wystarczy prać na tarze, wyrzymać i wieszać na płocie.
Przykładów bez liku.

W epoce aerożelu, PUR, XPS, celulozy ludzie budują domy ze słomy, opon i butelek PET.
Może tędy droga?

Najlepiej kurną chatę.

Rotan
25-03-2014, 11:54
(poza pompami PW które nie dają rady w naszych warunkach poza wybrzeżem).

Tia:lol2::bye:

A od podłogówki puchną nogi.

malux20
25-03-2014, 11:55
kocioł na ekogroszek ze ślimakiem jest dość awaryjny po 5 latach użytkowania - minus drugi
ale na pewno taniej wyjdzie założenie niż pompa - pompy są tańsze w użytkowaniu (poza pompami PW które nie dają rady w naszych warunkach poza wybrzeżem).

czy mieszkanie nad gopłem - to życie na wybrzeżu?
wiadomo pompy nie są wieczne
ale piec na ekogrosz. to jak wytrzyma 15 lat to się nawet producent może zdziwić
ja po 2 zimach nie piszę że koszt grzania powietrzną jest taki sam jak gaz ziemny czy wegiel- powietrzna jest tansza

rwojtek
25-03-2014, 12:28
A kurs na palacza domów jednorodzinnych się zwróci? :P

Rotan
25-03-2014, 12:36
A kurs na palacza domów jednorodzinnych się zwróci? :P

To BEZCENNE.:p

tomekwa
25-03-2014, 14:51
Ogólnie moja działka znajduję się na terenie określonym w planie zagospodarowania jako zalewowy,
To ma się nijak do poziomu wód gruntowych!



ja po 2 zimach nie piszę że koszt grzania powietrzną jest taki sam jak gaz ziemny czy wegiel- powietrzna jest tansza
Ale chyba nie przy instalacji grzejnikowej?

zyzolek
25-03-2014, 16:00
kocioł na ekogroszek ze ślimakiem jest dość awaryjny po 5 latach użytkowania - minus drugi
ale na pewno taniej wyjdzie założenie niż pompa - pompy są tańsze w użytkowaniu (poza pompami PW które nie dają rady w naszych warunkach poza wybrzeżem).

Kurczę, mam kocioł na ekogroszek już 4 lata.
Chyba już zacznę się rozglądać za nowym, bo za rok będzie 5 lat.
Tylko dziwne, dlaczego gwarancja na wymiennik jest 25 lat?
A przy PC ile lat jest gwarancji na sprężarkę?

Pyxis
25-03-2014, 16:14
Tylko dziwne, dlaczego gwarancja na wymiennik jest 25 lat?
A przy PC ile lat jest gwarancji na sprężarkę?

Porownujesz sprerezarke z PC to Twojego zeliwnego wymiennika w "Titanicu"?
Pewnie jak daja 25 lat gwarancji, to "Titanic" bedzie ze 100 lat dzialal (z drobnymi naprawami). :D

Mogli mi dac na obudowe pompy 25lat gwarancji. tez bym sie "cieszyl" jak dziecko. :lol2:

Dreamerx
25-03-2014, 19:14
No tak -25* to nic w porownaniu z reszta kraju... No i ta tropikalna Skandynawia z nich korzysta...

-25 w Trojmescie jest cieplejsze od -25 w Bialymstoku?

Oczywiście że nie - ale już średnia roczna temperatur i liczba dni z temperaturami poniżej -20 jest inna nieprawdaż?
Ale cenię sobie taki złośliwy cynizm - tym właśnie polski humor stoi :)

map78
25-03-2014, 20:22
Mozliwe.... Co nie zmienia faktu ze jak taka PC da rade przez tydzien to zapewne i przez 2 albo i 3.

Wprowadzaniem w blad jest pisanie ze P/W nie da rady w "naszym" klimacie...
No ale nawet "fachowe" czasopisma takie zeczy wypisuja.

Varme fachowe pisma to jeszcze pikuś:) To jest cytat z oficjalnej strony internetowej Nibe:


Jeśli nie macie Państwo możliwości wykonania na swojej działce kolektora gruntowego poziomego lub sond pionowych, wtedy powinniście się zdecydować na pompę ciepła zasilaną powietrzem zewnętrznym.

Chociaż żadna pompa ciepła na powietrze zewnętrzne nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania na ciepło przez cały rok, to mimo wszystko jej zastosowanie przynosi ekonomiczne korzyści. Gdy temperatura powietrza zewnętrznego spadnie do około -15oC, ładunek energii jaki jest w nim zawarty jest zbyt mały, aby zapewnić pompie ciepła zasilanie o odpowiednio wysokim wydatku mocy i wskaźniku sprawności. Z tego punktu widzenia konieczne jest zastosowanie dodatkowego źródła ciepła (np. kotła olejowego, gazowego, elektrycznego), którego zadaniem będzie pokrycie zapotrzebowania na ciepło w szczytowych momentach.

To co się dziwić ludziom, że się boją jak taki potentat takie banialuki pisze. Pod artykułem jest co prawda data 2007, ale wciąż wisi na ich stronie.
Z drugiej strony może i dobrze, bo te ich powietrzne wynalazki z 12kW podczas mrozu schodzą do 5kW, to faktycznie bez olejniaka się nie obejdzie;)

mitch
25-03-2014, 21:10
Varme fachowe pisma to jeszcze pikuś:) To jest cytat z oficjalnej strony internetowej Nibe:

Nic dodać, nic ująć. Ręce i inne części ciała opadają. Jak żyć, panie premierze, jak żyć?

Już wiem. Po prostu trzeba myśleć. Nie można zdawać się na wiedzę specjalistów (jakiejkolwiek dziedziny, wystarczy, że wiem jak to wygląda w mojej działce, nota bene pouczające są reakcje telemarketerów, gdy tłumaczę dlaczego nie powinni mi wciskać kitów), po prostu trzeba się na wszystkim znać. Męczące to, przyznam, ale cóż, pieniądze nie liście, nie rosną na każdym drzewie i trzeba ich pilnować.
A ja nadal nie zamarzłem, mimo że nie mam innego źródła ciepła niż PC PW. :wiggle:

oberwatorPC
25-03-2014, 21:12
Varme fachowe pisma to jeszcze pikuś:) To jest cytat z oficjalnej strony internetowej Nibe:



To co się dziwić ludziom, że się boją jak taki potentat takie banialuki pisze. Pod artykułem jest co prawda data 2007, ale wciąż wisi na ich stronie.
Z drugiej strony może i dobrze, bo te ich powietrzne wynalazki z 12kW podczas mrozu schodzą do 5kW, to faktycznie bez olejniaka się nie obejdzie;)

Gratuluję Ci, że jesteś po roku użytkowania pompy powietrznej mądrzejszy od inżynierów, którzy przeszło 40 lat produkują pompy.
Banialuki to ty wypisujesz sprawdź wydajność twojej pompy poniżej -15C nawet ci tego nie podali w instrukcji ani w ulotce reklamowej bo starają się ukrywać te informacje.

mitch
25-03-2014, 21:23
Gratuluję Ci, że jesteś po roku użytkowania pompy powietrznej mądrzejszy od inżynierów, którzy przeszło 40 lat produkują pompy.


A jak skomentujesz ten fragment:

Chociaż żadna pompa ciepła na powietrze zewnętrzne nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania na ciepło przez cały rok,

Wnioskuję, że mam cudowną pompę, skoro udało jej się dwa razy z rzędu (dwa sezony) ogrzać dom. Fakt, w pierwszym temperatura była 16-20, ze względu na bunt fachowca od wykończeniówki.

map78
26-03-2014, 00:23
Gratuluję Ci, że jesteś po roku użytkowania pompy powietrznej mądrzejszy od inżynierów, którzy przeszło 40 lat produkują pompy.
Banialuki to ty wypisujesz sprawdź wydajność twojej pompy poniżej -15C nawet ci tego nie podali w instrukcji ani w ulotce reklamowej bo starają się ukrywać te informacje.

Przy -19st pompa pracowała bez grzałki, a temp w domu nie spadała. A jak sprzedajesz te powietrzne Nibe obserwatorze za dychę i cię zabolało to porównaj sobie parametry i skomentuj:
Nibe Split 12kW
https://imagizer.imageshack.us/v2/1051x383q90/13/m7ip.jpg

Panasonic 9kW T-cap
https://imagizer.imageshack.us/v2/884x155q90/513/hw8o.jpg

Arturo72
26-03-2014, 00:24
Banialuki to ty wypisujesz sprawdź wydajność twojej pompy poniżej -15C nawet ci tego nie podali w instrukcji ani w ulotce reklamowej bo starają się ukrywać te informacje.
Przy -16st.C moja pompa o mocy grzewczej 9kW pobiera 2,85kWh przy zasilaniu ok.32-35st.C
Jak wychodzi wydajność ?
Jeśli chodzi o parametry techniczne,mam taką samą pompę jak map.

mkm silesia
26-03-2014, 00:25
Gratuluję Ci, że jesteś po roku użytkowania pompy powietrznej mądrzejszy od inżynierów, którzy przeszło 40 lat produkują pompy.
Banialuki to ty wypisujesz sprawdź wydajność twojej pompy poniżej -15C nawet ci tego nie podali w instrukcji ani w ulotce reklamowej bo starają się ukrywać te informacje.

a ja radzę sprawdzić ile godzin jest poniżej -15 i czy czasem nie w nocy kol map78 ma podlicznik na grzałki i było u niego w styczniu 2 tygodnie mrozów trzeba chłopa podpytać ile mu grzałka "nabiła" kwh

mkm silesia
26-03-2014, 00:28
czasem mam wrażenie że np. visman robi takie powietrzne żeby opchnać do niej jeszcze kocioł a producenci gruntowych robią pw żeby udowodnić że jednak trzeba kupować gruntowe :rolleyes:

Dreamerx
26-03-2014, 08:08
Mozliwe.... Co nie zmienia faktu ze jak taka PC da rade przez tydzien to zapewne i przez 2 albo i 3.

Wprowadzaniem w blad jest pisanie ze P/W nie da rady w "naszym" klimacie...
No ale nawet "fachowe" czasopisma takie zeczy wypisuja.

Oczywiście że dadzą radę. Rzecz w tym że pompa powinna pobierać energię z otoczenia a energia elektryczna powinna służyć jedynie do "napędzania" pompy. A tymczasem w przypadku powietrznej pompy przy temp. poniżej określonej przez producenta załącza się grzałka która jest jedynym źródłem ogrzewania - i zamiast pompy czerpiącej energię z powietrza masz pompę czerpiącą energię do grzania z prądu. W tym cała kałabania.

okobar
26-03-2014, 08:34
sprawdziłem pc 9 15300+soft start700+zasobnik 2500+pompa cwu 500 = 15300+700+2500+500=19000+8%=20520+3000-5000 montaż wg cennika to wychodzi 23-255020+ odwiert od 70 pln + 22% vat. U mnie 200 m czyli 14000+22%=17080+ok 24000 za pc=41080 pln. Taka cena wychodzi z taniej pc. Napiszcie czy liczę dobrze. Może byc taniej. Na internecie kolektor poziomy znalazłem za 10000 pln. czyli 10000+24000=34000 pln. Powietrzne na tej samej stronie za 30tys pln. Myślę że gruntowa lepsza szczególnie jeśli w tej samej cenie.



nie liczysz dobrze

nie ma VATu 22%, musisz liczyć 23 :p

gdynia@
26-03-2014, 09:00
Dreamerx - to da radę czy nie?
Co masz na myśli, mówiąc o temperaturze określonej przez producenta? -15, -20C, czy może -25C?
"Cała kabała" akurat w tym aby grzałki służyły jako wspomaganie a nie jedyne źródło.

mitch
26-03-2014, 09:06
Rzecz w tym że pompa powinna pobierać energię z otoczenia a energia elektryczna powinna służyć jedynie do "napędzania" pompy.

Jesteś pewien, że wiesz o czym mówisz? Zwłaszcza kiedy formułujesz kategoryczne opinie, jak powinna działać PC PW. :rotfl:


A tymczasem w przypadku powietrznej pompy przy temp. poniżej określonej przez producenta załącza się grzałka która jest jedynym źródłem ogrzewania - i zamiast pompy czerpiącej energię z powietrza masz pompę czerpiącą energię do grzania z prądu. W tym cała kałabania.

Super. Teraz już wiem na 100% że nie wiesz o czym piszesz. Po pierwsze primo (hehe) moja pompa nie posiada grzałki, więc byłoby dla niej dosyć kłopotliwe załączanie czegoś, co nie istnieje. Po drugie primo, o jakiej kałuży mówisz?!

Pyxis
26-03-2014, 09:34
pierwsze primo (hehe) moja pompa nie posiada grzałki, więc byłoby dla niej dosyć kłopotliwe załączanie czegoś, co nie istnieje.

Masz w sumie niewielki domek, za to bardzo dobrze docieplony i z WM. Do tego masz pompe PW 10kW - czyli przewymiarowana o jakies 100%-150% W zaleznosci od regionu kraju). IMHO bardzo dobrze, ze wlasnie taka, ale "typowy" instalator zaporonowal by Ci co najmniej o polowe mniejsza moc. Wtedy spiewal bys tu nieco cienszym glosikiem. :)

clarnet
26-03-2014, 09:54
Apropo's tabel mocy.
Tabele mocy nie są dla wszystkich i trzeba je umieć czytać.
W danych T-CAP Panasonic zrobił sprytny zabieg marketingowy. Sprężarkę 16-kę włożył do dwuśmigłowej obudowy i nazwał to pompą 9kW (lub 12 kW), a w tabelach mocy pokazał tylko wybiórcze dane i obciął charakterystykę. Niezależnie od temperatury zewnętrznej, T-CAP ma ciągle 9kW. Dlaczego?
Otóż współczynnik COP zależy również od obciążenia. Przy maksymalnej możliwej mocy (obciążeniu), czyli prędkości sprężarki, jest on najniższy. Taki wykres pokazywałem u siebie na blogu z 2 lata temu.
Większość producentów podaje maksymalne możliwe moce, ale wtedy COP jest niższy.
I to właśnie wykorzystano w tej podanej wyżej tabeli mocy. Ponadto charakterystyka urywa się na -15. Nazwanie pompy 9kW powoduje, że jest ona porównywana z jednofazową i jednośmigłową 8-ką, a to nieporozumienie, bo to inna pompa i przeznaczona do budynków z mniejszym zapotrzebowaniem. Wpływ na sprawność PC ma powierzchnia wymiany, więc każdy dwuśmigłowy agregat będzie miał lepsze parametry.
Np. 11-ka Altherma przy -15 ma maks. 10,2kW, a 14-ka 12,3 kW. Przy -20 natomiast 11-ka ma 8,61 kW, a 14-ka ma 10,49. I teraz widać różnicę w technologii i w tym co można wyciągnąć z urządzenia.
Jeszcze przykład z Althermy 8-ki. Nominalnie przy A7/W35 ma 7,4 kW i COP 4,45
Ale maks dla A7/W35 to 10kW z COP 3,94
Tylko kto biorąc 8-kę potrzebuje przy +7 stopniach 10 kW?
Na SCOP wpływ ma idealne dopasowanie pracy układu chłodniczego do zmiennego odbioru ciepła.
I tutaj kłania się głęboka modulacja mocy sprężarki, inverterowe sterowanie wentylatorami agregatu, płynny przepływ na pompie obiegowej utrzymujący stałą deltę, i optymalizacja cyklu odszraniania.
Jest jeszcze masa innych detali, które podobnie można rozłożyć na czynniki pierwsze.

mitch
26-03-2014, 10:16
Masz w sumie niewielki domek, za to bardzo dobrze docieplony i z WM. Do tego masz pompe PW 10kW - czyli przewymiarowana o jakies 100%-150% W zaleznosci od regionu kraju). IMHO bardzo dobrze, ze wlasnie taka, ale "typowy" instalator zaporonowal by Ci co najmniej o polowe mniejsza moc. Wtedy spiewal bys tu nieco cienszym glosikiem. :)
Nie mówię nie. :lol2: Instalator proponował 8 lub 10 kW. Mój wybór padł na 10. Pompą grzeję tylko w taniej taryfie. Fakt, jeśli chciałbym grzać całą dobę, 6 kW pewnie by starczyła (nadal bez grzałek). Tak czy inaczej, chodziło mi o o te nieszczęsne grzałki. Dreamerx (http://forum.muratordom.pl/member.php?183762-Dreamerx) popełnia błąd, twierdząc, że PC PW grzeje przez całą zimę grzałkami, lub też inaczej - z COPem 1. To nie jest prawda. Temperatur poniżej -20 było raptem kilka dni. Poniżej -15 kilkanaście. Zima - sezon grzewczy - ma powiedzmy 90 dni (a naprawdę duuużo więcej). Nawet jeśli większość zimy ma -10 (a tak nie jest, prędzej -5 albo wyżej), to gadanie o grzaniu czystym prądem jest, jakby to delikatnie ująć, mijaniem szerokim łukiem z prawdą.

tgrzebien
26-03-2014, 10:26
Rozmawiałem dzisiaj przez telefon ze znajomym znajomego, który montuje pompy ciepła. Firma ze strony ekochata.pl. Powiedział, że bardziej poleca pionowy odwiert w takiej sytuacji ziemnej jak u mnie i u niego różnica między poziomym a pionowym to koszt 5000zł. Wstępnie całość wycenił na ok. 50tys. Ale jedyne dane jakie miał to metraż budynku, więc cena pewnie może się zmienić. Chociaż te 50tys. to chyba sporo, no i jeżeli różnica z poziomym 5tys. to poziome 45tys. więc też strasznie dużo. W następnym tygodniu jedziemy spotkać się osobiście i porozmawiać w cztery oczy. Zobaczymy

map78
26-03-2014, 10:50
Apropo's tabel mocy.
Tabele mocy nie są dla wszystkich i trzeba je umieć czytać.
W danych T-CAP Panasonic zrobił sprytny zabieg marketingowy. Sprężarkę 16-kę włożył do dwuśmigłowej obudowy i nazwał to pompą 9kW (lub 12 kW), a w tabelach mocy pokazał tylko wybiórcze dane i obciął charakterystykę. Niezależnie od temperatury zewnętrznej, T-CAP ma ciągle 9kW. Dlaczego?
Otóż współczynnik COP zależy również od obciążenia. Przy maksymalnej możliwej mocy (obciążeniu), czyli prędkości sprężarki, jest on najniższy. Taki wykres pokazywałem u siebie na blogu z 2 lata temu.
Większość producentów podaje maksymalne możliwe moce, ale wtedy COP jest niższy.
I to właśnie wykorzystano w tej podanej wyżej tabeli mocy. Ponadto charakterystyka urywa się na -15. Nazwanie pompy 9kW powoduje, że jest ona porównywana z jednofazową i jednośmigłową 8-ką, a to nieporozumienie, bo to inna pompa i przeznaczona do budynków z mniejszym zapotrzebowaniem.


OK to dajmy spokój z tym T-Cap'em skoro tak manipulują:) Porównajmy tabelę Nibe 12kW ze zwykłym Panasonic 12kW - tu sprężarki powinny być jednakowe. Obie też 400V. Nibe ok 5tys. zł droższa.

Nibe Split 12kW
https://imagizer.imageshack.us/v2/1051x383q90/13/m7ip.jpg

Panasonic Aquarea 12kW
https://imagizer.imageshack.us/v2/1064x181q90/34/8g83.jpg

Jak widać Panasonic przy A-15W35 oddaje 8,9kW, a Nibe 6,6kW - jak dla mnie to ta różnica jest kolosalna i w kontekście załączenia się grzałek ma kluczowe znaczenie.

clarnet
26-03-2014, 11:16
map78 - oczywiście masz rację. Dokładnie tak jak piszesz. Ale Nibe split to konstrukcja już trochę leciwa, z 2009 roku i jest w tyle za T-cap

mardor1971
26-03-2014, 11:48
https://suw.biblos.pk.edu.pl/resources/i1/i6/i8/i0/r1680/SkonecznaJ_AnalizaPracy.pdf
Skomentujcie artykuł proszę

Rozmawialiśmy o cenach http://www.mb-projekt.net/index.php?view=powietrzne ceny podobne do gruntowych z montażem
Powietrzne pompy ciepła - koszty
[B]
Instalacja typowego systemu kosztuje w granicach od 30 000 do 50 000 PLN.
Koszty eksploatacji takiego systemu są zależne od różnych czynników, m. in.: od wielkości domu, rodzaju izolacji oraz od temperatury, jaką chcemy uzyskać w domu.

I na koniec pytanie eksploatacyjne dla tych co nie mają grzałek w swoich powietrznych pc. Czy wody w zbiornikach cwu nie przegrzewacie? A jeśli to robicie to jakim sposobem. W mojej pc przegrzew ustawiony fabrycznie raz w tygodniu. Mogę go jedynie wyłączyć.

mardor1971
26-03-2014, 11:54
i jeszcze jeden ciekawy artykuł
http://www.energiaidom.pl/pompy-ciepla-moga-byc-nieekonomiczne-dlaczego

mitch
26-03-2014, 12:59
Instalacja typowego systemu kosztuje w granicach od 30 000 do 50 000 PLN.
Koszty eksploatacji takiego systemu są zależne od różnych czynników, m. in.: od wielkości domu, rodzaju izolacji oraz od temperatury, jaką chcemy uzyskać w domu.

Mam wrażenie, że te artykuły są zlepkiem prawd i półprawd. Co do cen, co to jest typowy system? PC PW 6, 10 czy 12 kW? Co zawiera? Sam koszt porządnie zrobionej instalacji i wszystkich śrubunków i zaworów bezpieczeństwa to jest 3-4 tys. Uważam, że koszt 30 tys jest przesadzony. 50 to już czysta abstrakcja.


I na koniec pytanie eksploatacyjne dla tych co nie mają grzałek w swoich powietrznych pc. Czy wody w zbiornikach cwu nie przegrzewacie? A jeśli to robicie to jakim sposobem. W mojej pc przegrzew ustawiony fabrycznie raz w tygodniu. Mogę go jedynie wyłączyć.
Nie, nie przegrzewam. I nie rozpoczynajmy kolejnego flejma z legionistami :P

map78
26-03-2014, 14:10
I na koniec pytanie eksploatacyjne dla tych co nie mają grzałek w swoich powietrznych pc. Czy wody w zbiornikach cwu nie przegrzewacie? A jeśli to robicie to jakim sposobem. W mojej pc przegrzew ustawiony fabrycznie raz w tygodniu. Mogę go jedynie wyłączyć.

Nie wiem jak to jest rozwiązane w innych pompach, ale w Panasie przegrzew wykonywany jest nie za pomocą grzałki PCi, a grzałki zamontowanej bezpośrednio w zasobniku CWU - sterowanej jedynie przez PCi. Także wymontowanie grzałki wspomagającej pompę nie będzie miało żadnego wpływu na walkę z legionellą.

map78
26-03-2014, 17:13
Alez oczywiscie ze tak... Co sobote... 65* przez 10min... Wczesniej mialem 70* ale krocej.
Normalnym sposobem... PC podnosi temp w zbiorniku do zadanej. :)

Varme, Ty jesteś taki mądry bo masz HT:) To jednak rzadkość i jak ktoś problem legionelli bierze faktycznie na poważnie to musi tą grzałeczkę mieć. Ja w normalnej eksploatacji tego nie używam, bo woda nie stoi, ale jak wyjeżdżam gdzieś na tydzień, czy nawet dłuższy weekend to przegrzeje dla spokojności sumienia;)

asolt
27-03-2014, 11:52
Varme, Ty jesteś taki mądry bo masz HT:) To jednak rzadkość i jak ktoś problem legionelli bierze faktycznie na poważnie to musi tą grzałeczkę mieć. Ja w normalnej eksploatacji tego nie używam, bo woda nie stoi, ale jak wyjeżdżam gdzieś na tydzień, czy nawet dłuższy weekend to przegrzeje dla spokojności sumienia;)

Jezeli ktos ma zasobnik z wezownicą cwu problemu legionelli nie ma. Nic nie musi wygrzewac i przegrzewać

map78
27-03-2014, 12:08
Jezeli ktos ma zasobnik z wezownicą cwu problemu legionelli nie ma. Nic nie musi wygrzewac i przegrzewać

Ee, jak ktoś wyjedzie i nie zużywa w ogóle wody, to i w wężownicy CWU może się coś zalęgnąć - skoro potrafi w deszczownicy, czy w wylewce to czemu nie w wężownicy? Prawdopodobieństwo oczywiście jest dużo mniejsze, ale też występuje.

Markus_II
01-04-2014, 00:21
chciałbym przypomnieć że była zmiana czasu żeby przestawić zegarki również w swoich PC (oczywiście dla tych co nie mają automatycznej zmiany w swoich sterownikach) żeby nie łapać drogich godzin 1T

pozdrawiam

okobar
22-04-2014, 08:58
ponieważ topik ogólny spadł na trzecią stronkę, podciągnę go...


pytanko tak jakby w temacie
podłogówka, 7 cm wylewki (z rurkami licząc) i problem
chce dac panele
pytanie do was

jaki podkład?
tylko nie piszcie o matach kwarcowych, nie chce dać za podkład więcej niż za panele :)
Pianka podkładowa XPS np. http://www.leroymerlin.pl/podlogi-drewniane-boazerie/panele-deski-parkiety/podklady-pod-podlogi-plywajace/pianka-podkladowa-xps-na-ogrzewanie-podlogowe,p107317,l192.html
http://www.castorama.pl/katalog-produktow/podlogi-i-sciany/materialy-podkladowe/podklad-arbiton-izo-floor-thermo-16-5-m2.html

czy może

PE? np: http://www.castorama.pl/katalog-produktow/podlogi-i-sciany/materialy-podkladowe/podklad-arbiton-pe-max-12-5-m2.html

a może iść na całość (finansowo więcej nie dam rady) i taką matę:
http://podlogi24.net/balterio-i-premium-podklad-premium-sonic-alu-pod-panele-balterio-i-inne-podlogi-panelowe-gr-2mm-o_l_3349.html


cenowo chciałbym, nie wydać więcej niż 10 PLN za metr2 ale jak dam 12 świat mi się nie zawali
niestety maty kwarcowe to taki minimum 25-30 PLN a to już za dużo....
myślę że pójdę w kierunku jakiegoś podkładu z molocha w stylu Castorama - w cenie do 10 PLN

chciałbym tylko wiedzieć co użytkownicy mają i polecają:)

ps. tak wiem o osobnym topiku, ale chciałem podpiąć to pod główny :)

jbloch
22-04-2014, 09:19
Uśmiejesz się , ale najtaniej to zwykła tektura , sprzedają taką ,w sklepach z panelami , mam taka w salonie , sprawuję się jak trzeba , mankament to naprawdę trzeba mieć równą wylewkę

Pyxis
22-04-2014, 10:41
chciałbym tylko wiedzieć co użytkownicy mają i polecają:)


Ja na parterze musialem wyrownac poziom plytek i paneli. Pod panela dalem folia+plyta prasowana celulozowa 7mm (STEICO)+folia+podklad IzoFloor 1,6mm+ na to panele. Nie zauwazylem jakis negatywnych skutkow tak grubej warstwy podkladu. Temperatura zasilania srednio ~31-32*C. Gore mam praktycznie cala w panelach i tam jest tylko pod panelami IzoFloor 1,6mm.

ferrit
22-04-2014, 11:30
Też mam izofloor 1,6mm w 3 pokojach na poddaszu bo tylko tam mam panele 7 lub 8 mm. Wszystko jest OK.

okobar
22-04-2014, 14:46
tak w kwestii uszczególnienia
ten izo floor to takie coś:

http://www.castorama.pl/katalog-produktow/podlogi-i-sciany/materialy-podkladowe/podklad-arbiton-izo-floor-thermo-16-5-m2.html

np. z castoramy?
i jak się sprawdza? nie za cienki? jakoś te kroki wygłusza? bo ciepło widze że przepuszcza :)
co mnie dziwi zresztą, przecież to xps jest, a on powinien izolować a nie nadawać się na ogrzewanie podłogowe....
bo przecież te dziurki są maluitkie :P

maciejzi
22-04-2014, 21:01
tak w kwestii uszczególnienia
ten izo floor to takie coś:

http://www.castorama.pl/katalog-produktow/podlogi-i-sciany/materialy-podkladowe/podklad-arbiton-izo-floor-thermo-16-5-m2.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.castorama.pl%2 Fkatalog-produktow%2Fpodlogi-i-sciany%2Fmaterialy-podkladowe%2Fpodklad-arbiton-izo-floor-thermo-16-5-m2.html)

np. z castoramy?
i jak się sprawdza? nie za cienki? jakoś te kroki wygłusza? bo ciepło widze że przepuszcza :)
co mnie dziwi zresztą, przecież to xps jest, a on powinien izolować a nie nadawać się na ogrzewanie podłogowe....
bo przecież te dziurki są maluitkie :P

Opór cieplny prawie taki sam jak panelu podłogowego R=0,06 (tak jak dodatkowe 6mm panelu)

mirek118
22-05-2014, 20:00
Panowie, potrzebuję pilnie dobrać podlicznik dwutaryfowy 3 fazowy montowany na szynę. Wielu z Was używa podliczników, może ktoś coś zarekomenduje. Potrzebuję pilnie kupić ponieważ elektryk już prawie kończy pracę. Wiem, że kiedyś ktoś podawał przykłady, nawet zdjęcia były wklejone, ale teraz nie mam czasu szukać.
Proszę o pomoc

Pyxis
22-05-2014, 22:59
i jak się sprawdza? nie za cienki? jakoś te kroki wygłusza? bo ciepło widze że przepuszcza :)

Nie ma jak na razie z nim problemow. Zreszta jaki mogly by byc? :)

R64
13-06-2014, 08:46
witam ponownie !!
No i koniec inwestycji pod nazwa PC-EKO ;).
Dokumentacja zrobiona dla marszałka -ma ja za free na mój koszt - teraz wie gdzie ma dziury do 100mb. i przy okazji jakie pokłady są na jego posesji ;)..
Powiem tak. Ogromnie dziękuję i proszę przekazać w moim imieniu Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska !! Niech jak Narodowy Stadion tkwi w swej bzdurnej nieomylności a urzędasy maja się dobrze !! Zrobiłem za gotówkę....Co do niedowiarków , że firmy proponują pompy za 8 % vatu a faktycznie jest 31 % . hmmm wystarczy poprosić o cenę PC dziadka Google a firmę o pisemną ofertę ! I wam wyjdzie ;) tzw. marża ;)
Dla tych co liczą pieniądze na PC...podzieliłem sobie tak inwestycję !!!
1. energia źródło ciepła okres użytkowania --wieczność koszt 25tys. zł w roku 2013 !! - czyli odwierty.
2. urządzenie 5 lat gwarancji, serwis darmo co roku , 25 tys. drogo jak cholera ale mam tu te 23 % vatu ---tzw. pomoc dla Państwa na ochronę środowiska , no i to już cena dobrej kotłowni węglowej.
3. robocizna 5tys. norma wiadomo taniej nie idzie bo....nieważne
4. aaa jeszcze bufor aby pompa fajnie pracowała--warto wydać bo to prawda.
Niby drogo ...ale warto ....BMW w kotłowni mam ;). Pytanie po co ta inwestycja !!! Miałem dość oszukańczych praktyk dostawców węgla + akcyza !!!! Rety akcyza na węgiel w kraju węgla !!! , oraz mieszania gazu z metanem dla celów nie bezpieczeństwa a handlowych !!!
Teraz tylko podłącze generator albo "elktropanele" - no i mam EKO ;) dom. ..

Pyxis
13-06-2014, 09:22
1. energia źródło ciepła okres użytkowania --wieczność koszt 25tys. zł w roku 2013 !! - czyli odwierty.

Odwierty to nie jest wieczne i niewyczerpane zrodlo energii. Z tego co czytalem, to przy nich zaklada sie jakis okres eksploatacji, bo regeneracja nigdy nie jest po sezonie pelna.

map78
13-06-2014, 10:19
4. aaa jeszcze bufor aby pompa fajnie pracowała--warto wydać bo to prawda.
Niby drogo ...ale warto ....BMW w kotłowni mam ;).

To akurat jedna z tych prawd co się nazywa goowno prawda;)

Liwko
13-06-2014, 10:25
bo regeneracja nigdy nie jest po sezonie pelna.

I znowu gdzieś dzwoni tylko nie wiadomo w którym uchu Pyxisa.

A jeżeli odwierty idą przez kilka warstw wodonośnych? (u mnie przez dwie)
Ciepło ziemi jest niewyczerpalne (przynajmniej przez następne bilony lat), należy tylko dobrze wykonać odwiert.

Pyxis
13-06-2014, 10:38
A jeżeli odwierty idą przez kilka warstw wodonośnych?.

A jezeli NIE ida?

Liwko
13-06-2014, 10:42
A jezeli NIE ida?

A to nie ty napisałeś osiołku?



bo regeneracja NIGDY nie jest po sezonie pelna.

Pyxis
13-06-2014, 10:45
A to nie ty napisałeś osiołku?

Bo NIGDY caly odwiert matolku nie jest w warstwie wodonosniej.

Liwko
13-06-2014, 11:05
Bo NIGDY caly odwiert matolku nie jest w warstwie wodonosniej.

Ach, czyli ty już wiesz że taka regeneracja NIGDY całkowicie nie zachodzi? Już wydałeś wyrok profesorku?

Pyxis
13-06-2014, 11:07
Gdzies o tym czytalem, ale zlalem temat, bo mnie nie dotyczy. Jak odnajde publikacje, to wkleje linka.


PS.
Bylo to cos w tym stylu (to akurat dotyczy duzych instalacji):
http://globenergia.pl/pompy-ciepla/wymiennik-pionowy-dolnego-zrodla-ciepla-optymalna-praca#.U5q_pLGuN0Y

http://globenergia.pl/files/Image/ARTYKULY%20OZE/POMPY%20CIEPLA/1305/wymPion1.jpg

Liwko
13-06-2014, 12:16
No to ja już po pięciu latach powinienem odnotować zauważalny spadek mocy DZ a jak na razie nic takiego nie miało miejsca. A nawet jak wynika z tego wykresy po UWAGA! 20 latach DZ się ustala na niemal równym poziomie i jest to raptem 2,5 stopnia mniej (nie wiem czemu wychodzą od -1,5)

Pyxis
13-06-2014, 12:27
Bo Ty masz wogole w domu wszystko fenomenalne. OD WM zaczynajac a na DZ konczac.

Liwko
13-06-2014, 12:49
Bo Ty masz wogole w domu wszystko fenomenalne. OD WM zaczynajac a na DZ konczac.

Nigdzie tak nie napisałem, za to ty stawiasz wnioski na postawie zasłyszanych/przeczytanych w necie kilku linijek i je uogólniasz.
A nawet gdyby tak było w każdym przypadku to zobacz o czym ty mówisz, to jest raptem kilka stopni!
Więc nie szerz Pyxio defetyzmu :)

Pyxis
13-06-2014, 13:59
To nie defetyzm. Odnioslem sie tylko do tego:

energia źródło ciepła okres użytkowania --wieczność koszt 25tys. zł w roku 2013 !! - czyli odwierty.

rwxw
13-06-2014, 20:49
Nie ma się co kłócić, zawsze można przez np. 2 sezony pogrzać wąglem, żeby się wszystko dobrze zregenerowało ;-)

mardor1971
14-06-2014, 15:55
LIWKO I PYXIS forum nie jest tylko dla dwóch MĄDRALI z internetu tylko do wymiany doświadczeń nie tylko waszych najwspanialszych bo nigdy nie czytałem byście komuś przyznali rację. Nie dyskutujcie ze sobą tylko komentujcie. proszę was róbcie to mądrze bo nic gorszego na forum od dwóch mądrali.

mardor1971
14-06-2014, 15:59
http://globenergia.pl/pompy-ciepla/w...a#.U5q_pLGuN0Y
To jest o odległości jednego odwiertu od drugiego a nie o głębokości. To tak jak by powiedzieć że rower i motocykl to to samo bo to i to jeździ;.

Pyxis
14-06-2014, 17:45
http://globenergia.pl/pompy-ciepla/w...a#.U5q_pLGuN0Y
To jest o odległości jednego odwiertu od drugiego a nie o głębokości. To tak jak by powiedzieć że rower i motocykl to to samo bo to i to jeździ;.

Nikt nie pisal, ze jest o glebokosci.

mardor1971
14-06-2014, 19:18
Artykuł Pyxisa
http://ogrzewanie.drewnozamiastbenzyny.pl/regeneracja-dolnych-zrodel-pomp-ciepla/
Po 50 latach 4 st C

wihajster
14-06-2014, 23:59
Artykuł Pyxisa
http://ogrzewanie.drewnozamiastbenzyny.pl/regeneracja-dolnych-zrodel-pomp-ciepla/
Po 50 latach 4 st C
Prawdziwe rewelacje. Prawie katastrofa...
Takie obniżenia temperatury są oczywiście możliwe, ale w skrajnie niekorzystnych warunkach. Przedstawiane są tu jakieś wykresy nie wiadomo skąd pochodzące i zarazem bardzo wiarygodne nie są. Ja nie obserwuję takich spadków temperatury.
Ciekaw jestem skąd takie doświadczenia ma mgr inż. Krzysztof Lis?

Swoją drogą, radziłbym się zastanowić nad bezkrytycznym przyjmowaniem treści z internetu, nawet takich podpisanych przez Pana mgr inż.!!
Bo co sądzicie o inżynierze, który proponuje wykonanie gruntowego akumulatora ciepła z METROWĄ izolacją???

Matematyki już na politechnice nie uczą? (od strony ekonomicznej)

Dla jasności cytat:
"Można natomiast zrobić sobie duży gruntowy magazyn ciepła, porządnie go zaizolować (np. metr grubości styropianu) i tam trzymać ciepło na zimę. Kosztowne, ale też wykonalne technicznie."

Pyxis
15-06-2014, 00:23
Ja tylko zasygnalizowalem, ze taki temat jest. Nie byl to niestety zaden z tych artykulow tu zacytowanych. Dotyczyl wlasnie odleglosci miedzy odwiertami, ktora nie bedzie przeszkadzala w regeneracji pionowego DZ. Tam byly opracowane wyniki badan w tym temacie, wiec wydal mi sie wiarygodny. Niestety linka nie zachowalem, bo jak pisalem mnie i mojego DZ to niedotyczylo.

mar1973
15-06-2014, 08:20
Prawdziwe rewelacje. Prawie katastrofa...
Takie obniżenia temperatury są oczywiście możliwe, ale w skrajnie niekorzystnych warunkach.

witam

zgadza się

problemem może być natomiast źle wykonane lub źle dobrane dolne źródło, które już po jednej zimie nie będzie się regenerować w pełni

pozdrawiam

mardor1971
15-06-2014, 14:21
Swoją drogą, radziłbym się zastanowić nad bezkrytycznym przyjmowaniem treści z internetu, nawet takich podpisanych przez Pana mgr inż.!!
Bo co sądzicie o inżynierze, który proponuje wykonanie gruntowego akumulatora ciepła z METROWĄ izolacją???

No właśnie chodzi o tych co zawsze wszystko wiedzą i ciągla się przechwalają że wiedzą

surgi22
15-06-2014, 14:42
Oj tam czepiasz się metr to metr - łatwo się mierzy :cool:

yaiba83
15-06-2014, 21:02
Swoją drogą, radziłbym się zastanowić nad bezkrytycznym przyjmowaniem treści z internetu, nawet takich podpisanych przez Pana mgr inż.!!
Bo co sądzicie o inżynierze, który proponuje wykonanie gruntowego akumulatora ciepła z METROWĄ izolacją???

No właśnie chodzi o tych co zawsze wszystko wiedzą i ciągla się przechwalają że wiedzą

Ten inżynier powinien wiedzieć, że nawet metrowa izolacja idealna nie jest i od lata do zimy nie przetrzyma ciepła. Masakra skąd się tacy ludzie biorą. Myślałem, że tylko słynny Tomasz B. jest taki nawiedzony, ale jak widać konkurencji nie brakuje...

okobar
16-06-2014, 08:24
TB pewnie chciałby 5 metrowej izolacji


a co do amego pomysłu - jest wykonalny technicznie ale całkowicie nieopłacalny ekonomicznie


to tak jakby przy koszcie wyprodukowania pudełka zapałek ok. 10 groszy chcieć wyprodukować takie samo pudełko ale zamiast drewna użyć platynowych patyczków wysadzanych diamentami o wartości 10 000 000:P
dać się da, ale po co

photos
17-06-2014, 20:42
Mam pytanie. Jak u was jest rozwiązane rozdzielenie zasilania na dół i górę. Tzn macie przy pompie jakis rozdzielacz dwusekcyjny i z niego idzie zasilanie do rozdzielacza pierwszej kondygnacji i drugiej, czy zwyczajnie na zasilaniu wstawiony zwykły trójnik (przy tym rozwiazaniu wydaje mi się ze odejscie w bok bedzie slabiej obslugiwane).

photos
18-06-2014, 21:06
moze jakis instalator podpowie jak to sie rozwiązuje??

mar1973
18-06-2014, 21:15
moze jakis instalator podpowie jak to sie rozwiązuje??

witam

"zwykły" albo "niezwykły" trójnik będzie ok
pamiętaj tylko o odpowiednio dużych średnicach!!!

pozdrawiam

pozdrawiam

photos
19-06-2014, 08:18
ja mam to juz zrobione, ale w jakims niewidocznym miejscu i ciekawi mnie tylko w jaki sposob sie to rozwiazuje.

tymczasowy19
24-06-2014, 07:24
photos - dziwię się ze zaczęło cię to interesować akurat teraz :D

jak masz osobną obiegówke na każdą kondygnację, to chyba nie ma znaczenia jak to jest zrobione, byle przekroje pasują...

photos
24-06-2014, 19:05
photos - dziwię się ze zaczęło cię to interesować akurat teraz :D

a czym spowodowane jest Twoje zdziwienie??


jak masz osobną obiegówke na każdą kondygnację, to chyba nie ma znaczenia jak to jest zrobione, byle przekroje pasują...
skąd pomysł że mam osobną?? Nigdzie tak nie napisalem

wihajster
24-06-2014, 19:43
Zawsze lepiej mieć wyprowadzenia w kotłowni osobno parter/piętro. Przynajmniej zasilania, powrót może być wspólny, byle przekroje rur odpowiednie. Albo odwrotnie - zasilanie wspólne a powroty osobne, ale wtedy obiegówki muszą być na powrocie - co według mnie jest gorszym rozwiązaniem przy pompie ciepła.
Jak jest jedna pompa obiegowa i trójnik, to ewentualne dysproporcje przekazywania ciepła na parter i piętro można zrealizować tylko dławieniem przepływu na rozdzielaczu tam gdzie za ciepło.

mar1973
24-06-2014, 20:02
Zawsze lepiej mieć wyprowadzenia w kotłowni osobno parter/piętro. Przynajmniej zasilania, powrót może być wspólny, byle przekroje rur odpowiednie. Albo odwrotnie - zasilanie wspólne a powroty osobne, ale wtedy obiegówki muszą być na powrocie - co według mnie jest gorszym rozwiązaniem przy pompie ciepła.
Jak jest jedna pompa obiegowa i trójnik, to ewentualne dysproporcje przekazywania ciepła na parter i piętro można zrealizować tylko dławieniem przepływu na rozdzielaczu tam gdzie za ciepło.

witam

dlaczego lepiej żeby pompa obiegowa przy pompie ciepła była na zasilaniu?
z góry dziękuję za odpowiedź

pozdrawiam

wihajster
24-06-2014, 20:20
Teraz są pompy energooszczędne więc to nieco traci na znaczeniu, ale jak by nie patrzeć to pompa obiegowa wydziela część energii w postaci ciepła i w pewien sposób podnosi temperaturę ZA POMPĄ. Czyli jeśli będzie na powrocie to podniesie temperaturę zasilania PC.
Wiem, że to śmieszne - to nawet nie procenty a może promile, ale zawsze spada efektywność (COP) w tym przypadku.
A może mam jakieś zboczenia zawodowe ;)

W każdym razie nie daję pomp obiegowych na powrocie do skraplacza.
Ani tak jak bywa u Viessmanna - pompy dolnego źródła na wyjściu z parownika, o zgrozo ;)

mar1973
24-06-2014, 20:43
Teraz są pompy energooszczędne więc to nieco traci na znaczeniu, ale jak by nie patrzeć to pompa obiegowa wydziela część energii w postaci ciepła i w pewien sposób podnosi temperaturę ZA POMPĄ. Czyli jeśli będzie na powrocie to podniesie temperaturę zasilania PC.
Wiem, że to śmieszne - to nawet nie procenty a może promile, ale zawsze spada efektywność (COP) w tym przypadku.
A może mam jakieś zboczenia zawodowe ;)

W każdym razie nie daję pomp obiegowych na powrocie do skraplacza.
Ani tak jak bywa u Viessmanna - pompy dolnego źródła na wyjściu z parownika, o zgrozo ;)

witam

myślałem, że są jeszcze "inne za"
tak jak piszesz w dobie nowych elektronicznych pomp obiegowych...

pozdrawiam

photos
24-06-2014, 21:28
Zawsze lepiej mieć wyprowadzenia w kotłowni osobno parter/piętro. Przynajmniej zasilania, powrót może być wspólny, byle przekroje rur odpowiednie. Albo odwrotnie - zasilanie wspólne a powroty osobne, ale wtedy obiegówki muszą być na powrocie - co według mnie jest gorszym rozwiązaniem przy pompie ciepła.
Jak jest jedna pompa obiegowa i trójnik, to ewentualne dysproporcje przekazywania ciepła na parter i piętro można zrealizować tylko dławieniem przepływu na rozdzielaczu tam gdzie za ciepło.
Czyli najlepiej byloby dac rozdzielacz dwusekcyjny za pompą i rozdzielić zasilanie kondygnacji dolnej i gornej (?), a przy okazji bylyby rozdzielone też i powroty. No u mnie zaobserwowalem delikatnie slabsze przeplywy na gornych rotametrach, wiec pewnie poszlo zwyklym trojnikiem
Zaznacze mam jedna, wbudowaną w pompę obiegówkę

kodis
03-09-2014, 21:50
Witam,
czy ktoś mógłby doradzić jaką czujkę dać w wylewce do sterowania PC i gdzie najlepiej ją umieścić.

wihajster
03-09-2014, 22:19
Witam,
czy ktoś mógłby doradzić jaką czujkę dać w wylewce do sterowania PC i gdzie najlepiej ją umieścić.
Taką, z jaką współpracuje sterownik Twojej pompy ciepła. Jeżeli w ogóle może pracować na podstawie temperatury podłogi.
Pytanie w pierwszej kolejności do instalatora planowanej pompy, w drugiej kolejności jeśli ten powyższy nie będzie umiał odpowiedzieć, do producenta konkretnej pompy....

Pyxis
03-09-2014, 23:01
Ja sie moge wypowiedziec w temacie "gdzie", bo ten sam dylemat mialem. IMHO sprawdza sie bardzo dobrze w pomieszczeniu od polnocnej strony, pod okladzina ceramiczna, nieprzykrywana zadnymi chodniczkami czy innymi dywanikami.
U mnie to zalozenie spelnila kuchniojadalnia. Umieszczony pod stolem. Sonda tuz pod warstwa kleju (podkute kilka mm wylewki).

Godfather7
04-09-2014, 00:06
Witam,
wbijam się z takim zapytaniem: czy ktoś zna i może mi coś powiedzieć na temat pompy ciepła typu powietrze-woda Aida 200 1,9 ST?
To podobno polska produkcja - z Częstochowy. Dostałem dość atrakcyjną ofertę na takie urządzenie w komplecie z zasobnikiem 200 l ale nic o tym urządzeniu nie wiem.
Proszę o informację.

Pozdr.
A.

vze
16-09-2014, 14:22
Witam
Jaka pompe P/W polecacie do budynku okolo 250m2 powierzchni uzytkowej. Dodam ,ze cena jest rownie wazna jak pompa .

malux20
16-09-2014, 14:24
sprawdż coś z panasonioca czy atlantica

plusfoto
16-09-2014, 14:38
Witam
Jaka pompe P/W polecacie do budynku okolo 250m2 powierzchni uzytkowej. Dodam ,ze cena jest rownie wazna jak pompa .
Zadałeś bardzo ogólnikowe pytanie. Do takiego domu może być potrzebna pompa zarówno o mocy 8 jak 18kW.

elrow23
16-09-2014, 16:10
zgadza zbyt ogólnikowe, ale przy założeniu, że na takiej powierzchni jest przynajmniej 5 mieszkanców, to celowałbym w 12kW. oczywiście zależy to też jeszcze od odpowiedniej izolacji domu. cenowo w okoliacach 20-25 tys, ale to już czyste strzelanie - zależy od producenta. jakieś typy?

malux20
16-09-2014, 16:11
zrób ozc

vze
16-09-2014, 16:16
przenioslam pytanie do pomp P/W .Nierozgarnieta jestem w temacie pomp.budowa z porothermu 25 plus klasycznie ocieplenie 15cm , planowana podlogowka wodna , rekuperator bez wymiennika .Jakiego producenta brac pod uwage ?
PS
Dokladna powierzchnia uzytkowa ,grzana po podlogach 222,20m2
W projekcie mam brudasa,obliczeniowe zapotrzebowanie ciepla na potrzeby CO Qco=18,106kW

asolt
16-09-2014, 17:03
Dokladna powierzchnia uzytkowa ,grzana po podlogach 222,20m2
W projekcie mam brudasa,obliczeniowe zapotrzebowanie ciepla na potrzeby CO Qco=18,106kW

To nie jest zadne obliczeniowe a tylko wyssane z palca i wpisane na tzw pałę. Faktyczne projektowe obciązenie cieplne tego budynku miesci sie w przedziale 7,5-9 kW
Tyle są warte "obliczenia" cieplne w projektach

vze
16-09-2014, 17:13
Takie OZC mam w projekcie i tyczy sie pieca na eko groszek .W kotlowni zaprojektowano kociol grzewczy Galmet EKO-GT KWP 25kW o mocy nominalnej Qn =25,0kW.Co myslicie o Panasonic AQUAREA T-CAP 12kW 230V,czy wystarczy?

map78
16-09-2014, 18:20
Takie OZC mam w projekcie i tyczy sie pieca na eko groszek .W kotlowni zaprojektowano kociol grzewczy Galmet EKO-GT KWP 25kW o mocy nominalnej Qn =25,0kW.Co myslicie o Panasonic AQUAREA T-CAP 12kW 230V,czy wystarczy?

Ja też w projekcie mam 18kW i miałem kocioł na eko 25kW. Po obliczeniach okazało się, że jest poniżej 9kW:)
Także najpierw policz, a potem wybierz pompę. Wydasz 300zł, a możesz zaoszczędzić 5000zł, bo taka jest różnica w cenie między T-Cap 9kW, a 12kW - a moim zdaniem wystarczy Ci 9kW - ale to trzeba policzyć:)

Liwko
16-09-2014, 18:46
Takie OZC mam w projekcie i tyczy sie pieca na eko groszek .W kotlowni zaprojektowano kociol grzewczy Galmet EKO-GT KWP 25kW o mocy nominalnej Qn =25,0kW.

Za takie rzeczy powinni rozstrzeliwać :bash:

asolt
16-09-2014, 19:47
Takie OZC mam w projekcie i tyczy sie pieca na eko groszek .W kotlowni zaprojektowano kociol grzewczy Galmet EKO-GT KWP 25kW o mocy nominalnej Qn =25,0kW.Co myslicie o Panasonic AQUAREA T-CAP 12kW 230V,czy wystarczy?

Obliczenia ozc nie są zalezne od wybranego zródła ciepła, to na ich podstawie dobiera sie moc i rodzaj ogrzewania.

asolt
16-09-2014, 19:48
Za takie rzeczy powinni rozstrzeliwać :bash:

Miałbys na sumieniu tysiące projektantów.

Liwko
16-09-2014, 20:11
Miałbys na sumieniu tysiące projektantów.

Właśnie od nich powinno się zacząć.

Pyxis
16-09-2014, 23:45
Dokladna powierzchnia uzytkowa ,grzana po podlogach 222,20m2
W projekcie mam brudasa,obliczeniowe zapotrzebowanie ciepla na potrzeby CO Qco=18,106kW

Przy 5 osobach pompa "na styk" bedzie w okolicach 9kW (zakladam, ze skosy/strop i podloga tez bedzie docieplona, a Ty nie mieszkasz na polnoc od Suwalk)

vze
17-09-2014, 04:34
Bede mieszkac raczej w umiarkowanie cieplym klimacie, zielonogorskie,posrod drzew .Dane w projekcie mam dosc ogolne ,brakuje czesci projektow branzowych , Projekt indywidualny z tarasami ponad 300m2 , wiec dosc drogi i nie moglam sobie pozwolic na pelna branzowke.Projektant w porzadku to moja wina. , cielam koszty niestety .OZC oczywiscie zlece ,ale po stanie surowym zamknietym.wczesniej raczej nie ma sensu.Oczywiscie ze strop ocieplimy , skosy tez ,.Podasze nie bedzie rozbudowane okolo 50m2 po podlodze ,bez scianki kolankowej.Kubatura spora 1212,38 ,ale po calosci lacznie z pomieszczeniami niegrzejnymi.Wieksza czesc zajmuje parter.
Czy istnieja pompy P/W bezgrzalkowe?

rwxw
17-09-2014, 08:31
Czy istnieja pompy P/W bezgrzalkowe?
Są, ale to czy pc ma grzałkę czy nie nie powinno Cię martwić - grzałkę możesz wyłączyć i będziesz miała bezgrzałkową. Na razie nie zawracaj sobie głowy modelem i producentem pc, na to przyjdzie czas i wtedy będziesz mogła wstawić dowolny model który sobie dobierzesz lub ktoś Ci dobierze.
Teraz skup się na najważniejszych sprawach i ich przypilnuj. Ważna jest izolacja domu i dopasowanie mocy pc do zapotrzebowania. Jak będziesz budowała, to oddziel jakąś izolacją (np. 10cm) pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych, strop i skosy zaizoluj 40cm wełny, ściany 20cm styro. Przy całkowitych kosztach domu cena zwiększenia izolacji będzie niezauważalna. Skoro będzie reku, to zadbaj też o szczelność domu jak w domach pasywnych - koniecznie przypilnuj ekipy, żeby tego nie spartoliła. Dobrze wykonaj podłogówkę - sekcje nie dłuższe niż 100m, rozstaw rur co 10-15cm lub wg DOBREGO projektu, ale nie takiego jak Ci policzyli zapotrzebowanie do węglowca. Poczytaj o domach pasywnych i postaraj się zastosować jak najwięcej zaleceń dla domów pasywnych w swoim domu. Wszystkich oczywiście nie zastosujesz, ale jeśli tylko część, to przyniesie i tak bardzo dobry efekt.

lukasza
17-09-2014, 08:47
Właśnie od nich powinno się zacząć.

zaczął bym od ustawodawcy i jego wykonawców w urzędach.
Ciemna masa.
Przyjmą wszystko.
Warunek: ma być taka tabelka w projekcie wypełniona. Koniec.
a co wpiszesz biorą bez sprawdzania!

A inwestor w 90% podejmuje decyzję o tym czy ociepli 12cm 0,041 czy 20cm 0,031 na etapie zakupu styropianu. I coś mu tu oblicz.

Już nie raz pisałem. Praktyka jest taka, że z projektu to się można trzymać wytycznych stropu, dachu itp. A wszelkie świadectwa, porównanie ekonomiczne paliw to sobie można w du... wsadzić.

Liwko
17-09-2014, 08:58
zaczął bym od ustawodawcy...

Ustawodawcę też rozstrzelać!

lukasza
17-09-2014, 09:00
Bede mieszkac raczej w umiarkowanie cieplym klimacie, zielonogorskie,posrod drzew

Jesli naprawdę blisko drzew jak ja to masz inaczej niż sądzisz. Las i drzewa blisko domu to sporo niższe temperatury. Plus za mniejszy wiatr, plus za mniejsze potrzeby chłodzenia latem, ale wielki minus za brak słońca.


Dane w projekcie mam dosc ogolne ,brakuje czesci projektow branzowych .Projekt indywidualny z tarasami ponad 300m2 , wiec dosc drogi i nie moglam sobie pozwolic na pelna branzowke.Projektant w porzadku to moja wina. , cielam koszty niestety .

A koledzy wyrywni powiesili tysiące projektantów a tu inwerstor z Polski. 300m2 brak kasy na branżówkę.
A jak żona klientowi typu - 130m2 projekt gotowy - mówi że jak chce zmiany na etapie projektu i wentylacja mechaniczna wymaga projektu branżowego i musi dopłacić to się przestraszył ... cała reszta też.


OZC oczywiscie zlece ,ale po stanie surowym zamknietym.wczesniej raczej nie ma sensu.
Typowy przykład jak pisałem. Typowy do bólu. Po to drodzy Państwo możecie dane z projektu wsadzić sobie w du... bo inwestor i tak zrobi inaczej najczęściej niż w projekcie (choć ma indywidualny).

P.S. Drogi/droga VEZ. Nic się nie obrażaj, ale napatoczyłeś się jako dobry przykład do dyskusji. Nic się nie martw. Idziesz ścieżką jak setki tysięcy inwestorów. Dobrze, że na tej ścieżce uwzględniłeś OZC i to w momencie jak będzie bardziej jasne czym i jak ocieplisz. Dobrze, że już teraz myślisz o OZC do wyboru PC.

Dobrze jakbyś do tych stetk tysięcy złotych na te 300m2 dołożył na te projekty branżowe. Nawet nie do projektu, ale sobie przeliczył z kimś za rozsądna cenę dobór rekuperacji, kanałów, dobór podłogówki. Wyjdzie tego parę stówek, ale uwierz mi: dzięki tym paru stówką będziesz miał wiedzę i wsparcie papieru co może pozwolić Ci ciąć koszty nawet o 20-30% na inwestycji w wentylację, PC, podłogówkę. A to realne tysiące złotych i instalacja dobrana na miarę, wydajna, ekonomiczna zakupowo i w użytkowaniu/eksploatacji. Ta kasa najczęściej się dobrze zwraca.

tomekwa
17-09-2014, 09:18
Dobrze jakbyś do tych stetk tysięcy złotych na te 300m2 dołożył na te projekty branżowe. Nawet nie do projektu, ale sobie przeliczył z kimś za rozsądna cenę dobór rekuperacji, kanałów, dobór podłogówki. Wyjdzie tego parę stówek, ale uwierz mi: dzięki tym paru stówką będziesz miał wiedzę i wsparcie papieru
Popieram. Ja również nie zrobiłem branżówek (nie ze względów ekonomicznych ale ponieważ nie wymagano tego ode mnie w urzędzie, nie zastanawiałem się nad tym, szkoda mi było czasu- już na tym etapie należałoby zaprojektować przyłącza wod-kan, elektrykę) a ułatwiłoby mi to wiele. Chociaż znalezienie dobrych projektantów branżowych, którzy nie zrobią 'na sztukę' lecz przemyślą wszystko, jest trudne.

vze
17-09-2014, 14:06
Przyznam sie , ze ja tez nie wiedzialam o branzowkach, czyli podobnie jak tomekwa .Moj projekt zawiera 83 strony i wydawalo mi sie ,ze mam wszystko a tu,,,zonk Dowiedzialam sie w momencie szukania wykonawcy stropu ,nie bylo mozliwe wyliczenie potrzebnych materialow .No i wyszlo ,ze do urzedu takie dane nie byly wymagane .Za projekt branzowy stropu konstruktor zazyczyl sobie 2tys zl.
Niewiedza kosztuje ale zastanawiam sie ile jeszcze takich brakow posiadam .
Dodam,ze wiezba,wentylacja przyłącza wod-kan, elektryka sa az nadto dobrze rozpisane.
300m to jest powierzchnia calosci ,lacznie z tarasami ,przy czym tarasy zajmuja 95,30m2,garaz z kotlownia 40,23m2
Dom ukierunkowany wschod-zachod, dzialka sloneczna.
Wracajac do OZC na jakim etapie najlepiej go wykonac?

Arturo72
17-09-2014, 14:12
Wracajac do OZC na jakim etapie najlepiej go wykonac?
Najlepiej OZC wykonuje się przed budową bo pomaga w dużym stopniu zoptymalizować całą budowę,jak masz już SSZ to przed izolacją a na pewno przed doborem źródła ciepła.

Liwko
17-09-2014, 14:14
Wracajac do OZC na jakim etapie najlepiej go wykonac?

Na etapie projektu. Przy wybudowanym stanie surowym może być już za późno na dołożenie np. 20cm styropianu.

vze
17-09-2014, 14:41
Jestem nadal w czarnej d..pie ,szukajac wykonawcy na strop,lub w desperacji zamawiajac smarta.Czyli jeszcze nie jest tak zle z OZC

Pyxis
17-09-2014, 23:46
Na etapie projektu. Przy wybudowanym stanie surowym może być już za późno na dołożenie np. 20cm styropianu.

Nie dodales, ze od razu liczacego OZC rozstzrelac (po robocie). Tak profilaktycznie. :D

tomekwa
23-09-2014, 09:21
Pytanie z innej beczki. Jaki rodzaj wentylacji musi być w pomieszczeniu z pompą ciepła? Grawitacyjna, WM czy nie musi być osobnej wentylacji?

Arturo72
23-09-2014, 09:30
Pytanie z innej beczki. Jaki rodzaj wentylacji musi być w pomieszczeniu z pompą ciepła? Grawitacyjna, WM czy nie musi być osobnej wentylacji?
Nie musi być osobnej wentylacji,jeśli będzie WM to jak będzie stała w pomieszczeniu brudnym typu lazienka,pralnia,kuchnia to z wywiewem jak e czystym to z nawiewem.

Liwko
23-09-2014, 10:00
Pytanie z innej beczki. Jaki rodzaj wentylacji musi być w pomieszczeniu z pompą ciepła? Grawitacyjna, WM czy nie musi być osobnej wentylacji?

Obojętnie.

tomekwa
23-09-2014, 10:35
Czyli mogę zrobić wywiew WM lub grawitacyjną? A co z pomieszczeniem w którym jest rekuperator?

photos
24-09-2014, 07:11
Czyli mogę zrobić wywiew WM lub grawitacyjną? A co z pomieszczeniem w którym jest rekuperator?
rowniez obojetnie

sailah
24-09-2014, 19:58
nie sledze watku wiec zapytam, czy sa jakies tanie, przyzwoite pompki gruntowe tylko do c.o. ? ktos uzytkuje takie rozwiazanie tutaj?

ekonomicznie moze niedorzeczne na pierwszy rzut oka, ale chce przemyslec pewne rozwiazanie. brak konkurencji w okolicy i odwierty (brak miejsca na dzialce) + podlogowka + kanaliza to okolo 65k zl (DZ movitech, pompa teraz nie pamietam, ale raczej przyzwoita), . plus to "gwarancja" ze bedzie dzialalo. ale jak dopytuje o szczegoly to wlosy staja deba - albo robia na oko, albo nie chca zdradzac szczegolow.

natomiast same odwierty moge miec za 65-67zl/m tez z movitech'iem. reszte wykonac znacznie taniej. cwu oddzielne nadgoni naklady, ale jak mowie chce to przesledzic tym bardziej, ze z praktyki mowia o pozniejszych kosztach za uzytkowanie pc swoich klientow okolo 2.5k zl/rok.

wihajster
24-09-2014, 20:26
A skąd weźmiesz ciepłą wodę użytkową?
Mając PC gruntową do ogrzewania aż się prosi o dołączenie zasobnika CWU. Praktycznie tylko koszt zasobnika i kilku elementów.

sailah
24-09-2014, 21:57
PC z wentylacyjnego, ale nie chce wnikac w szczegoly, bo na pewno wyda sie wiekszosci przekobinowane wiec bedzie rozmydlanie. A chodzi mi na razie o odpowiedz na konkretne pytanie. Marza dla takiej firmy jest na pewno spora, co mozna zrozumiec ze wzgledu na amortyzacje ich sprzetu, ale wiadomo musze patrzec na swoj interes a nie na firmy.

wihajster
24-09-2014, 22:00
OK. Nie wnikam. Zawsze można rozszerzyć o CWU niewielkim kosztem.
A co masz na myśli mówiąc marża dla firmy, i czego oczekujesz?

sailah
24-09-2014, 23:07
Wlasciciel firmy mowil mi o PC 6kW (jesli dobrze pamietam) i dwoch odwirtach po 100m. Gdybym bral same odwierty, to jest to 13k zl. A juz na tym przeciez zarabia. Reszta to 52k zl, bez zadnego bufora (tylko wewnetrzny zbiorniczek pompy). Pompa to lwia czesc wydatkow, ponizej 30k zl. Nie wiem jakie maja marze, ale typowo jest ok. 40% w handlu. Moze tutaj mniej. Reszta to materialy na podlogowke (purmo), kanalize, rozdzielacze.. i robocizna.
Gdyby nastawic sie tylko na CO - krotsze odwierty, PC tania, ale jeszcze przyzwoita (za 5-10lat markowe beda jeszcze lepsze i tansze). Podlogowka i reszta moze byc wykonana zdecydowanie tanszym kosztem. Obnizam ryzyko niewypalu, zwiekszam sprawnosc, wolniejsza eksploatacja DZ, itp.. chce zobaczyc jak mozna sie daleko posunac w takiej kombinatoryce.. To co sa jakies przyklady z zycia lub na papierze?

wihajster
24-09-2014, 23:42
Wlasciciel firmy mowil mi o PC 6kW (jesli dobrze pamietam) i dwoch odwirtach po 100m.
Do PC 6kW wystarczy około 130m......Tak na oko. A poza tym, jakie zapotrzebowanie na moc grzewczą - z projektu lub niezależne OZC?

To co sa jakies przyklady z zycia lub na papierze?
Przykłady z życia na co? Że można taniej? Można, ale drożej też można.

sailah
25-09-2014, 00:39
Tak moze nawet 120m.. powyzej 100m dodatkowe pozwolenia jednak.. czasem tez maja problemy sie przebic glebiej..

Po prostu pytam, czy ktos sie otarl o pompe do CO na pionowe DZ, czy to w rzeczywistosci, czy ulotce reklamowej i co moze na ten temat powiedziec, a reszte policze sobie sam w oparciu o lokalne uwarunkowania.

nethorse
25-09-2014, 02:03
Witam.
Oczywiście że ktoś się otarł, bardzo dużo forumowiczów. Wystarczy przeczytać kilka wątków.
A co do długości DZ to nie musi być to jeden odwiert 120 metrowy tylko np. 2 lub 3 lub 5... Tyle ile będzie potrzebne wg obliczeń tyle że krótsze np. po 60 lub 80 metrów. Chodzi o całkowitą długość odwiertów i o warunki geo-techniczne. Lepiej "trochę" przewymiarować DZ, ale oczywiście w granicach rozsądku bo za tym idą koszty. DZ trzeba zrobić "raz a porządnie" choć zdarzyło mi się ostatnio "powiększać" DZ o jeden odwiert po innych fachowcach, po dwóch latach działania PC.
Pozdrawiam.

sailah
25-09-2014, 03:14
nethorse podejrzewam, ze jakby bylo tego bardzo duzo to bym sie potknal, ale moze nie pamietam. zazwyczaj tylko generalna walka czy kable czy pompka. trafi sie ktos z czyms ciekawym do powiedzenia to fajnie, nie to trudno. w kazdym razie punkt za dobre checi.


ale skoro pojawil sie instalator to powiedz w takim razie miales instalacje na CO wylacznie? jakie wtedy parametry uzyskujesz i jaka pompke bys polecal w granicach 3kW?

ps. fajny nick

rwojtek
25-09-2014, 09:14
Mam pytanko do ...szczególnie tych fachowców, którzy nie tylko instalują ale i serwisują a szczególnie składają PC tak jak kolega Wihajster.
Otóż czy można przewozić pompę ciepła na leżąco i czy musi potem swoje odstać zanim się ją uruchomi? Pamiętam, że tak kiedyś kazali mądrzy robić z lodówkami szczególnie produkcji radzieckiej :D

wihajster
25-09-2014, 09:22
Ja kiedyś robiłem instalację tylko do ogrzewania w niedużym budynku (biuro + pracownia), pompa około 7kW, odwierty 3x50m. Jest tam małe zużycie ciepłej wody (tylko mycie rąk i kubków po kawie) i cwu zapewnia elektryczny przepływowy podgrzewacz. Jakie ma parametry - nie mam pojęcia, dawno nie byłem. W każdym razie działa, zimą grzeje, latem chłodzi pasywnie (klimakonwektory).

Druga sprawa, jak to możliwe że z początkowych 6kW zjechałeś do 3?? Najmniejsza gruntowa z dobrą sprężarką ma około 4,6kW więc będzie przewymiarowana (co przy 100% podłogówki nie przeszkadza), chyba że inwerter lub po prostu powietrzna.

wihajster
25-09-2014, 09:29
Otóż czy można przewozić pompę ciepła na leżąco i czy musi potem swoje odstać zanim się ją uruchomi?
Jeśli nie musisz, to nie przechylaj bardziej niż 45*. To jest bardzo niewskazane, co prawda PC ma bardzo zwarty i krótki układ chłodniczy więc powrót oleju nie jest wielkim problemem, za to istnieje ryzyko dostania się oleju do części tłocznej co może w skrajnym przypadku zniszczyć sprężarkę.

sailah
25-09-2014, 09:54
bo pi razy drzwi policzylem sobie zapotrzebowanie dla domu 3litrowego i IV strefy klimatycznej, czyli zdaje sie -20stC, chociaz zapomnialem o oknach, zatem blizej bedzie tej minimalnej o ktorej wspominasz. mozesz podac konkretny model?

a 6kW to bylo dla domu z CWU, chociaz wydaje mi sie teraz, ze sciemniam, ze raczej mowili o wiekszej mocy tylko zapomnialem..

no wlasnie szkoda, ze nie masz wynikow, bo w taki sposob wojny z kablarzami sie nie wygra.. a dziala bo mu musi. rozumiem, ze w razie czego wyceniasz i instalujesz? daleko Cie mozna spotkac na wschodnich rubiezach?

nethorse
25-09-2014, 10:54
ps. fajny nick

Dzięki ;-) A teraz na poważnie. Co do tematów na forum to naprawdę są, z tym że, jak już zauważyłeś, są tak zaśmiecone że nawet ja czytając dość regularnie (ale nie udzielając się zbytnio) mam problem "odcedzić" to co mnie interesuje. Walka toczy się nie tylko między kablami a PC ale również w samych pompach, między zwolennikami gruntówek a powietrznych.
Co do pompy na samo CO, to nie ma tak do końca rozgraniczenia jak to ma miejsce przy kotłach gazowych na podział jedno-funkcyjne, dwu-funkcyjne.
Nie musisz podłączać zbiornika CWU a grzać tą pompą tylko CO.
Co do tak małego zapotrzebowania jakie ci wyszło to zastanowił bym się nad jak najmniejszą pompą (chodzi o moc) z inwerterem.
Co do wyników to nie wiem co chciałbyś do końca wiedzieć. Nie używam tych argumentów do walki z "kablarzami", mam inny argument w postaci tego że w kabel wpuszczą tylko prąd a w instalację wodną niskotemperaturową podłączą wszystko; czy to prąd (kocioł elektryczny) czy PC czy nawet zwykłego śmieciucha.
Z tymi pomiarami to u mnie też nie jest tak że mogę je prowadzić jakoś dokładnie bo montuję różne pompy jakie sobie klient zażycz, lub ewentualnie zapyta o poradę to sugeruję swój typ ale i tak na końcu decyduje klient a ja nie mam z tego żadnego profitu że akurat zdecydował się na tego producenta a nie na innego (więc może dla tego nadal jestem małą firemką ;-) ). No ale co do wyników to zbieram je z obserwacji przy przeglądach i z opinii klientów o które wypytuję i zapisuję je w małej prywatnej bazie. Ciężko jest "przepchać" dodatkowe elementy bardziej lub mniej automatycznego oprogramowania. Chyba jak większość instalatorów muszę się biczować ze znaną śpiewką klientów: "Panie ale śmieciucha mam za 2 tyś. a pan mi tu z takimi kwotami wyjeżdża...". Nie zawsze działa argument że późniejsze koszty ogrzewania są... (w tym miejscu zazwyczaj wtrąca się petent i mówi sakramentalne: "Ale mnie interesuje tu i teraz, a potem to się zobaczy...")
Jedynie jak montuję pierwszy raz jakiś model to staram się bardziej "monitorować" daną instalację.
Kolega "wihajster" to stary wyjadacz na tym forum, może on bardziej Ci pomoże.

PS Kolega "sailah" sam zauważył że jestem "instalatorem" i w takim kontekście zadał mi pytanie. Ja chcę tylko dodać że na tym forum jestem i udzielam się jako pasjonat, a nie jakaś ukryta kryptoreklama bo właśnie dostałem taki zarzut na PW.

sailah
25-09-2014, 11:21
no wlasnie, zycie coraz krotsze, a watki sie wydluzaja...

to ze nie musze to wiem, tylko chodzi, zeby to skroic na miare. mniejsza "inwestycja", mniejsze opory na DZ, tansza PC, lepsze COP.. no i wlasnie sie zastanawiam do ilu mozna zjechac z kosztem instalacji PC z odwiertami i jak to wplywa na sprawnosc calego procesu pompowania ciepla przy malych zapotrzebowaniach.

z tego co pisal wihajster rozumiem, ze na dzien dzisiejszy najlepiej znajde cos kolo 4,6kW jesli oczywiscie w OZC sie zalapie..

Pyxis
25-09-2014, 11:36
Nie wiem jakie maja marze, ale typowo jest ok. 40% w handlu.

Moze o handlu badylami myslisz, bo ja mam marze na poziomie 10-15% i bardzo sie ciesze jak klient kupuje (sprzet komputerowy). :)

Barth3z
25-09-2014, 13:12
ale skoro pojawil sie instalator to powiedz w takim razie miales instalacje na CO wylacznie? jakie wtedy parametry uzyskujesz i jaka pompke bys polecal w granicach 3kW?


sailah, poczytaj to:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217568-jak-tanio-zapewni%C4%87-CO-i-CWU-w-domu-pasywnym&p=6447771&viewfull=1#post6447771 - cyt: "Ja sie zdeycydowalem na ogrzewanie podlogowe (80% powierczni uzytkowej) zasilane pompe ciepla Europa mini EWP firmy ochsner o mocy 3kW z dwoma kolektorami ziemnymi (bezposredni parownik) podlaczona do zbiornika kombiwalentnego 500 Ltr. Ogrzewanie te bedzie jeszcze wspomagane kolektorem prozniowym o pow 4 m2 . Koszt pompy + kolektory ziemne to okolo 15.000 zl, montaz wykonalem w wlasnym zakresie."

Barth3z
25-09-2014, 13:17
no wlasnie, zycie coraz krotsze, a watki sie wydluzaja...

to ze nie musze to wiem, tylko chodzi, zeby to skroic na miare. mniejsza "inwestycja", mniejsze opory na DZ, tansza PC, lepsze COP.. no i wlasnie sie zastanawiam do ilu mozna zjechac z kosztem instalacji PC z odwiertami i jak to wplywa na sprawnosc calego procesu pompowania ciepla przy malych zapotrzebowaniach.

z tego co pisal wihajster rozumiem, ze na dzien dzisiejszy najlepiej znajde cos kolo 4,6kW jesli oczywiscie w OZC sie zalapie..

A dlaczego nie PC P/W?, np. taka:
http://www.silta-maja.lv/sites/default/files/new_5kw_monobloc.pdf

EDIT: Podłączenie zrobisz sobie sam, bo to monoblock, a cenowo to jakieś 12-13tys. brutto (cena w UK ;) )

sailah
25-09-2014, 19:35
Dzieki Bart. Ciekawy wpis.. szkoda, ze czlowiek ucichl po jednym. Nie wiem jeszcze jak sie zmiescil w 15kzl z DZ, raczej poziomy. No i te 7kWh/m2a.. moze z garazem grzanym do 6stC - tak zdaje sie obniza wskazniki obliczeniowe. W kazdym razie widze, ze sprawa rozwojowa i mam jakis punkt zaczepienia.
Nie wykluczam PW. Jak dopytywalem u lokalnych instalatorow na markowych pompach to odradzaja - IV strefa klimatyczna. Oczywiscie istnieje tez mozliwosc, ze wola, zeby im sie wiertnice zamortyzowaly, ale nie mozna ciagle ludzi posadzac o taki cynizm. Moze tez po prostu nie maja wlasciwych modeli w ofercie. Mam jeszcze troche czasu na podjecie decyzji.

nethorse przykro mi, ze Cie Szanowna redakcja molestuje z mojego powodu. I co gorsza nie dziela sie urobkiem z Szanownym panem Brzeczykowskim. To wola o pomste do nieba !! moze pomoze jak powiem, ze o wycenie zwracalem sie do wihajstra?! ... chociaz watpie.

Pyxis no widzisz bo jak wszystko podliczysz to sam ustawodawca zabiera ze 30% to ile ma ci zostac jak nie 10%..

nethorse
25-09-2014, 22:47
"sailah" nie przejmuj się tym, nigdy nie ukrywałem że jestem instalatorem a tutaj jestem jako pasjonat i jeśli mogę w jakimś stopniu komuś pomóc to to robię. Tego będę się trzymał i nikt mi nie zabroni ;-)
Co do PC P/W mam jedną zainstalowaną u klienta w IV strefie, jest to jakiś "regionalny" wynalazek z Francji, ale na "standardowych" ogólnie znanych podzespołach. klient sam ją sobie przywiózł parę lat temu. Co ja się namęczyłem w tedy żeby przetłumaczyć tą instrukcję to jakiś kosmos; tym bardziej że była to jedna z pierwszych PC P/W montowanych prze zemnie. Ale do czego zmierzam, bodajże dwa lub trzy lata temu w tą ciężką zimę to przez cały okres grzewczy tyko dwa tygodnie szła na grzałkach, reszta w "normalnej" pracy. W zeszłym sezonie grzewczym, z tego co pamiętam, było chyba pięć takich dni. Nie chciałbym Cię w błąd wprowadzić jaka dokładnie kubatura domu i jakie obliczone zapotrzebowanie bo w tedy moja "baza" danych była jeszcze w postaci zeszytu a nie kompa. Gdzieś się ten zeszyt wala w tonie innych papierów, jak znajdę to dla samej ciekawości napiszę. Ale obecne PC P/W (oczywiście w miarę renomowanych firm) działają do -15 a nawet -20 *C i zazwyczaj mają również grzałki dla działania w bardziej ekstremalnych temperaturach, których notabene jest u nas w roku niewiele. Tak że ten wybór jest również ciekawą alternatywą tym bardziej że masz obliczone tak małe zapotrzebowanie.

Liwko
25-09-2014, 22:53
Dwa tygodnie na grzałkach, to w moim wypadku połowę rocznego zużycia :)

nethorse
25-09-2014, 23:13
Owszem zgodzę się tyle że pamiętaj że ta konstrukcja jest z przed kilku lat, jedna z pierwszych (jak nie pierwsza) pomp P/W w tej okolic. Nikt jeszcze nie myślał o bardziej zaawansowanych defrostach o konstrukcji nie wspomnę. Działa do dnia dzisiejszego. Z resztą klient czyta to forum bo ostatnio dzwonił i zastanawia się nad zmianą na coś "nowszego".
Jeśli postęp technologiczny nadal pójdzie do przodu w takim tempie to za kilka lat ktoś tobie powie że ma takie zużycie w całym sezonie grzewczym jak ty w dwa miesiące ;-) Tak nawiasem z tego co pamiętam była to pierwsza inwestycja w naprawdę rozległej okolicy gdzie było robione OZC dla domu jednorodzinnego (tak sobie klient zażyczył a ja się z tym biczowałem i szukałem fachowców właśnie od tego OZC. Nie ukrywam że na takich instalacjach zdobywałem praktyczne doświadczenie w tym temacie). Kiedyś nikt o tym nawet nie myślał bo z marszu projektanci wpisywali moc urządzeń grzewczych powyżej 20 KW, nie ważne czy 50 czy 250 m2...

r2req
25-09-2014, 23:15
Sailah, ja grzeję PC PW 230 m2, zeszły zeson jeszcze nie zamieszkały - wygrzewanie domu - temp. 22C i sezon październik-marzec zamknąłem kwotą 3500pln (pomimo bardzo często włączających się grzałek, ale jak się okazało to był mój błąd że tak często się załączały), w tym roku mam nadzieję już mniej (oczywiście dojdzie CWU).

za pompę + montaż + kotłownia zapłaciłem 25 kpln, wyceny na gruntową były od 50kpln - gdyby były 35kpln to bym rozważył

dom stoi pod Łodzią, ale na bardzo wietrznym terenie

sądzę, że PC PW warto rozważyć i piszę jako użytkownik
pozdrawiam, Artur

map78
25-09-2014, 23:41
sezon październik-marzec zamknąłem kwotą 3500pln (pomimo bardzo często włączających się grzałek, ale jak się okazało to był mój błąd że tak często się załączały), w tym roku mam nadzieję już mniej (oczywiście dojdzie CWU).


No to troszkę zaszalałeś z tą grzałką;) A to 3500zł to w jakiej taryfie?
Bo u mnie grzałka dla celi grzewczych nie załączyła się ani razu, jedynie do defrostów, na co przez cały rok zużyła 9kWh:) Dom mam 40m2 mniejszy, ale za to gorzej ocieplony, a cały rok eksploatacji pompy (od 09.13 do 09.14) na CO, CWU i AC zamknąłem kwotą 2000zł (5100kWh w taryfie G12w).

sailah
26-09-2014, 01:16
czyli mowicie, ze nadchodzi powiew zmian..

znalazlem statystyczny rok dla Olsztyna i wykreslilem sobie gnuplotem:
281625

w razie gdyby murator skompresowal za bardzo:
http://dropbox.pl/file.php?name=57C9A4E3245667AE09657DA37786623F

nie wyglada to najgorzej dla PC PW, ale wiadomo, ze statystycznie ja i moj pies mamy po 3 nogi

sailah
26-09-2014, 02:13
Barth3z udaloby Ci sie zrobic wykres wsp. COP dla twojej pompki w zakresie temp -20stC : +30stC i dla dwoch parametrow pracy 35stC i 65stC ? Gdybys znalazl gdzies dane i czas na to, to sprobowalbym podstawic te dane do roku statystycznego i policzyc SCOP. Jakby to mialo rece i nogi moglibysmy potem sprobowac podstawic jakies gruntowki i porownac.

sailah
26-09-2014, 02:31
dzieki r2req. a jak z chalasem jednostki zewnetrznej? zwraca uwage?

Barth3z
26-09-2014, 18:49
Barth3z udaloby Ci sie zrobic wykres wsp. COP dla twojej pompki w zakresie temp -20stC : +30stC i dla dwoch parametrow pracy 35stC i 65stC ? Gdybys znalazl gdzies dane i czas na to, to sprobowalbym podstawic te dane do roku statystycznego i policzyc SCOP. Jakby to mialo rece i nogi moglibysmy potem sprobowac podstawic jakies gruntowki i porownac.

Miałem taki zamiar, ale tego nie zrobiłem, bo samego siebie nie muszę przekonywać. Skoro ta Aquarea 5kW ma COP=3 przy -7oC, to jest to dla mnie wystarczająca informacja. Zauważ, że ta pompka pracuje do -20oC z gwarancją mocy 5kW. Takiej gwarancji nie daje nawet Daikin w modelu 8kW ;)

sailah
26-09-2014, 19:46
Szkoda, ze nie ma obowiazku podawac COP przynajmniej dla 55stC. Bo jednak CWU jest duza czescia zuzycia. U mnie jeszcze z zona wyjatkowo lubimy wanne. Ty na pewno jestes w lepszej sytuacji ze swoja strefa klimatyczna..

281767

sailah
26-09-2014, 19:57
przegladam sobie manuala..
281770

no to u mnie bedzie w zime na poziomie 7stC.. o_0

map78
26-09-2014, 20:42
Szkoda, ze nie ma obowiazku podawac COP przynajmniej dla 55stC. Bo jednak CWU jest duza czescia zuzycia. U mnie jeszcze z zona wyjatkowo lubimy wanne. Ty na pewno jestes w lepszej sytuacji ze swoja strefa klimatyczna..

281767


przegladam sobie manuala..
281770

no to u mnie bedzie w zime na poziomie 7stC.. o_0

Panasonic podaje COP'y do 55st:yes:

Będziesz miał 7st na instalacji:eek: podczas sezonu grzewczego w środku domu?

Liwko
26-09-2014, 20:45
Szkoda, ze nie ma obowiazku podawac COP przynajmniej dla 55stC. Bo jednak CWU jest duza czescia zuzycia.

A nie wystarczy 45?

Barth3z
26-09-2014, 20:53
Szkoda, ze nie ma obowiazku podawac COP przynajmniej dla 55stC. Bo jednak CWU jest duza czescia zuzycia. U mnie jeszcze z zona wyjatkowo lubimy wanne.

Po co Ci 55oC ? Wystarczy większy zasobnik z temp. 45oC.



Ty na pewno jestes w lepszej sytuacji ze swoja strefa klimatyczna..

281767

Jestem na granicy 2 i 3 strefy.


przegladam sobie manuala..
281770

no to u mnie bedzie w zime na poziomie 7stC.. o_0

To jest monoblock, dlatego ma takie zabezpieczenie.

wihajster
26-09-2014, 20:58
Po co Ci 55oC ? Wystarczy większy zasobnik z temp. 45oC.
Ale żeby uzyskać 45*C w zasobniku, potrzeba więcej na wyjściu z PC. Stąd pewnie te 55.


To jest monoblock, dlatego ma takie zabezpieczenie.
Bardziej o zakres pracy sprężarki chodzi (za niskie skraplanie).

Liwko
26-09-2014, 21:04
Ale żeby uzyskać 45*C w zasobniku, potrzeba więcej na wyjściu z PC. Stąd pewnie te 55.


Eee, nie wiem jaką mam dokładnie temperaturę w zbiorniku, ale dogrzewanie CWU mam ustawione na 47 stopni. Do wanny i tak nikt nie wejdzie jak woda będzie miała powyżej 40.

sailah
26-09-2014, 21:07
no adam_mk ladnego posta wysmarowal na temat legionelli i jak to sie zmienia na niekorzysc dzisiaj.. wieksze zbiorniki, mniejsze temperatury.. zdecydowanie przemawia do wyobrazni..


nie znam sie na PC.. ja to rozumiem, ze jak jej podawac wode ponizej 10stC, co w mojej strefie byloby notoryczne, to jedzie na grzalce.. chyba, ze by U rurke jaskowa na wejsciu potegujac jeszcze to co wyzej..

Liwko
26-09-2014, 21:15
no adam_mk ladnego posta wysmarowal na temat legionelli i jak to sie zmienia na niekorzysc dzisiaj.. wieksze zbiorniki, mniejsze temperatury.. zdecydowanie przemawia do wyobrazni..


Dlatego raz na tydzień powinno się taki zbiornik przegrzać powyżej 60 stopni.

sailah
26-09-2014, 21:20
Dlatego raz na tydzień powinno się taki zbiornik przegrzać powyżej 60 stopni.

tyle to wiem

wihajster
26-09-2014, 21:33
Albo kupić ze 2x droższy grzany przepływowo. Tam nie ma problemu z bakteriami i wygrzewać nie trzeba wcale.

...i nikt się nie oparzy pod prysznicem.

Barth3z
26-09-2014, 21:34
Ale żeby uzyskać 45*C w zasobniku, potrzeba więcej na wyjściu z PC. Stąd pewnie te 55.

Racja. Nie mniej jednak, im większa powierzchnia wymiany w zasobniku, tym lepiej dla pompy ciepła i jej wydajności.



Bardziej o zakres pracy sprężarki chodzi (za niskie skraplanie).

Piszą o wodzie, więc chodzi o jej temp. w obwodzie podłogówki.

wihajster
26-09-2014, 21:45
Piszą o wodzie, więc chodzi o jej temp. w obwodzie podłogówki.
I ja również o tym pisałem. Niska temp. wody >> niskie (zbyt niskie) ciśnienie skraplania.

sailah
26-09-2014, 22:03
spojrzalem na schemat.. faktycznie zasilanie wody idzie przez zbiornik CWU wiec moze nie byloby tak zle i ew. tylko na poczatku grzania bylaby taka sytuacja..

sailah
27-09-2014, 05:28
z danych dla 35stC i 45stC wyznaczylem jakies smiesznie proste trendy (takze nie sugerowac sie za bardzo) i podstawilem do danych statystycznych dla Olsztyna (chyba srednia 30lat). zblizenie styczen i luty:

281799
http://dropbox.pl/file.php?name=C606A1618A8D997FC7CC73C3F8FB0A27

wyglada to calkiem dobrze, no ale to teoria. dojdzie zabrudzenie parownika itp.. do tego rok statystyczny wygladza piki, a to moze miec duzy wplyw, szczegolnie jesli korzystac z drugiej taryfy..

kolejna sprawa to wyzsze temperatury GZ.. na pewno spadek COP nie bedzie liniowy.

wiecie z glowy jaki jest wydatek energetyczny na pompy obiegowe podlogowki?

Barth3z
27-09-2014, 08:46
sailah, jeśli masz COP na poziomie 2,5 na CWU i do tego grzejesz w drugiej taryfie to rachunki bedziesz miał 5-krotnie niższe niż Ci co grzeją czystym prądem w płaskiej taryfie. Czego więcej chcieć ?
Po drugie bierzesz okres 30 lat od 1970-2000, a trend temperaturowy jest wzrastający. Ostatnie 10lat jest znacznie cieplejsze niż średnia, którą bierzesz do wykresów.
Co do pompki obiegowej to w ulotce aquarea piszą o 35Watach. Pewnie na 1 biegu.

PS. Przy pompach P/W lub P/P można zauważyć pewną cechę - im mniejsza moc takiej PC tym większa sprawność (COP). Zatem im cieplejszy zbudujesz dom, tym mniejsza (tańsza) pompa, mniejsze zużycie na CO i większa sprawność. Przy domach niskoenergetycznych czy nawet pasywnych z PC potęgujesz sprawność pompy poprzez niższą temp. GZ. Same zalety ;)

Pyxis
27-09-2014, 08:52
Wzrost sredniej temperatury przy pow ziemi za ostatnie 100 lat to 0.75*C wiec ja bym do sprawnosci pompy nie robil jakis szczegolnych korekt. Przynajmniej na najblizsze pol wieku. :)

Barth3z
27-09-2014, 09:05
Wzrost sredniej temperatury przy pow ziemi za ostatnie 100 lat to 0.75*C wiec ja bym do sprawnosci pompy nie robil jakis szczegolnych korekt. Przynajmniej na najblizsze pol wieku. :)

Rzuć okiem na rys. 4 - http://www.imp.gda.pl/pea/artykuly/Dopke.pdf

PS. Te 0,75 to średnia roczna, a nie z okresu grzewczego.

sailah
28-09-2014, 19:19
sailah, jeśli masz COP na poziomie 2,5 na CWU i do tego grzejesz w drugiej taryfie to rachunki bedziesz miał 5-krotnie niższe niż Ci co grzeją czystym prądem w płaskiej taryfie. Czego więcej chcieć ?


Nocna jest chyba zazwyczaj z 30% tansza niz plaska? to blizej 4 X. Mysle, ze jak czysty prad to chyba gro ludzi nastawia sie jednak na akumulacje to nie wiem czy tak mozna sobie dogadzac z porownaniami ;p. Grzejac w nocy masz spadek COP'a ok 0.5 dla tych dni gdzie sa skoki temperatury. Do tego wieksza wilgotnosc, zatem defrosty. SCOP nie bedzie tez srednia tylko srednia wazona COP, gdzie w mrozne dni PC nastuka sporo mocy.

Mimo wszystko ta pompka daje do myslenia. Jakby ktos znalazl godzinowe temperatury, ale roczne, nie statystyczne, dla IV-V strefy to chetnie przytule.

simluc
28-09-2014, 21:02
Nocna jest chyba zazwyczaj z 30% tansza niz plaska? to blizej 4 X.
Nie chybuj tylko zajrzyj w cenniki. Nocna taryfa w G12W w rejonach gliwickim czy suwalskim to - 18 groszy, łodz teren- 24 grosze. Dystrybucja od dostawcy przylacza + zuzycie od niezaleznego sprzedawcy.

sailah
28-09-2014, 22:38
Nie chybuj tylko zajrzyj w cenniki. Nocna taryfa w G12W w rejonach gliwickim czy suwalskim to - 18 groszy, łodz teren- 24 grosze. Dystrybucja od dostawcy przylacza + zuzycie od niezaleznego sprzedawcy.

no to ja mam razem dlatego kolo 34gr.. musze sprawdzic co tu sie da poprawic na mazurach, bo w 2 mam wieksze zuzycie..

Pyxis
28-09-2014, 22:52
Dlatego raz na tydzień powinno się taki zbiornik przegrzać powyżej 60 stopni.

Mozna niezlego stracha legionelli napedzic, ale na pewno taka akcje nie nazwal bym dezynfekcja termiczna instalacji CWU, a razczej pozoranctwem. :)

wihajster
28-09-2014, 23:00
Pyksi, przesadzasz z tymi swoimi bakteriami...
Ja niczego wygrzewać nie zamierzam.Zwyczajnie szkoda kWh!!!!!!!! Setki litrów grzać co tydzień GRZAŁKĄ??? To jest porażka na etapie planowania.

Tylko odpowiedni sposób przygotowania CWU trzeba sobie wybrać ;)

Pyxis
28-09-2014, 23:06
PS. Te 0,75 to średnia roczna, a nie z okresu grzewczego.

Dane z artykulu ciekawe (przeanalizuje to jeszcze dokladnie), tylko nie bardzo widze w definicji "stopniodni" wplywu czynnika ludzkiego. W latach - ze tak sie ogolnie wyraze - dawniejszych ceny gazu byly inne i gospodarowanie nim tez bylo inne. To ze teraz grzeje sie mniej wcale nie wynika li tylko z tego, ze zima cieplejsza. DAwniej zamiast przykrecac kaloryfery latwiej bylo okno uchylic. Ciekawe, czy gdzies to zostalo uwzglednione, bo ja nie zuwazylem?

Jednak chyba lepszym wyznacznikiem sa dane klimatyczne, czyli pomiary bezposrednie temperatury.

Liwko
28-09-2014, 23:11
Należy nadmienić, że bakterie Legionella w temperaturach wyższych niż +60 °C nie tylko się nie namnażają, ale szybko giną.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Legionella

Bez odbioru :P

mardor1971
29-09-2014, 00:00
http://pl.wikipedia.org/wiki/Legionella

Bez odbioru :P

normalnie strach się bać.

Pyxis
29-09-2014, 08:30
Pyksi, przesadzasz z tymi swoimi bakteriami...
Ja niczego wygrzewać nie zamierzam.Zwyczajnie szkoda kWh!!!!!!!! Setki litrów grzać co tydzień GRZAŁKĄ??? To jest porażka na etapie planowania.

Tylko odpowiedni sposób przygotowania CWU trzeba sobie wybrać ;)

Mozna co drugi dzien grzag grzala i nieskutecznie. Ja grzeje 1x na miesiac, ale na gorze zasobnika mam 73*C a na punktach biorczych lekko ponad 70*C. Jak cos sie leglo, to zdechlo. Przy 60*C musial bym prysznice lac przez 30min, zeby zdezynfekowac a i tak na dole zasobnika mial bym zdrowe, zywe bakterie (jesli juz by byly w instalacji), bo tam na pewno chlodniej jest.

Sugerujesz, ze mamay sobie wszyscy przerobic grzanie na przeplywowe? ;)

_olo_
29-09-2014, 12:17
Można jeszcze kupić kotły na węgiel, wtedy gorąca woda w zasobniku to żaden problem.

Liwko
29-09-2014, 12:42
Można jeszcze kupić kotły na węgiel, wtedy gorąca woda w zasobniku to żaden problem.

Można też podgrzewać w kociołku na trójnogu na ognisku na środku klepiska. olo wypróbuj, takiego systemu żadna PC nie przebije :)

_olo_
29-09-2014, 13:10
Można też podgrzewać w kociołku na trójnogu na ognisku na środku klepiska. olo wypróbuj, takiego systemu żadna PC nie przebije :)

No jasne, zajebisty pomysł, że też na to wcześniej nie wpadłem, jesteś moim mistrzem, mentorem ogrzewania ;) Można przecie przy okazji wurscika uwędzić, nad PC to by wiecznie trza nawet cieniutkiego frankfuterka trzymać by uschnął.