PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 [102] 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

Liwko
29-09-2014, 13:30
No jasne, zajebisty pomysł, że też na to wcześniej nie wpadłem, jesteś moim mistrzem, mentorem ogrzewania ;) Można przecie przy okazji wurscika uwędzić, nad PC to by wiecznie trza nawet cieniutkiego frankfuterka trzymać by uschnął.

No właśnie, to już jesteś prawie w domu :D

_olo_
29-09-2014, 14:29
Dodam, że niektórzy, ba, nawet sporo się tym zachwyca wstawiając do salonów kozy i ich nowocześniejsze pochodne zwane kominkami ;)
Liwko, ty też masz kózkę ?

Liwko
29-09-2014, 15:39
Liwko, ty też masz kózkę ?

Oczywiście, a drugą w ogrodzie :)
W tej w domu nawet ziemniaki piekłem. Będziesz je piekł w swoim kotle?

Pyxis
29-09-2014, 15:52
http://pl.wikipedia.org/wiki/Legionella

Bez odbioru :P

Dalej mozesz zyc w slodkiej, ale od tego ta bakteria na pewno nie zginie (jesi juz sie u Ciebie pojawi). :)


Chorobom wywoływanym przez Legionellę zapobiegać można poprzez zachowywanie w instalacjach wodnych i kanalizacyjnych takich warunków, żeby bakterie nie mogły się rozmnażać. Podstawą w tym przypadku jest takie zaprojektowanie instalacji, żeby nie dopuszczać do uformowania się pożywki dla Legionelii, nie dopuścić do zalegania wody w odgałęzieniach i aby zapewnić odpowiednią cyrkulację wody. Warto okresowo doprowadzać do przegrzewania części bądź całości krążącej w instalacji wody, podnosząc jej temperaturę do 70 °C. Okresowa dezynfekcja przewodów ciepłej wody, powinna zostać przeprowadzona w następujący sposób: należy wyłączyć instalację, przepuścić przez nią wodę o temperaturze 70 °C, po wystygnięciu zastosować środki dezynfekujące lub naświetlanie promieniami UV (dawki środków dezynfekujących używanych rutynowo do dezynfekcji wody nie niszczą Legionelli).

http://www.solis.pl/index.php/projektowanie_instalacji/instalacje_odbioru/zapobieganie_rozwojowi_legionelli

Arturo72bis
30-09-2014, 12:16
Arturo - od jutro wchodzi weekendówka...
zostajesz przy G11 czy przechodzisz na g12w ?

pytanie dla już użytkujących taryfy weekendowe - jak zmieniają się % zużycia w 2T przy przejściu z G12 do G12w ?
Na kolejnych 12 miesięcy przechodzę na G12W :)
Dopiero po dwóch sezonach zdecyduje co będzie docelowo.
I nie chodzi o kasę a o komfort życia,dla mnie i dla żony to nowość także zobaczymy.

_olo_
30-09-2014, 18:13
Oczywiście, a drugą w ogrodzie :)
W tej w domu nawet ziemniaki piekłem. Będziesz je piekł w swoim kotle?

Kurcze, a ja głupi nie pomyślałem i mam piekarnik. Zupkę w kociołku też można przecież w kozie lub kominku od biedy upichcić. ;)

Liwko
30-09-2014, 18:24
Kurcze, a ja głupi nie pomyślałem i mam piekarnik. Zupkę w kociołku też można przecież w kozie lub kominku od biedy upichcić. ;)

No można można. W kotle też sobie zrób, ciekawe czy będzie ci smakowało :)

tereska77
19-10-2014, 17:13
Panowie mam pytanie. Jak macie podlaczone swoje grzejniki lazienkowe???
Nie mialam jeszcze do czynienia z podlogowka wodna (tylko kable), wiec obawiam sie tej niskotemperaturowosci;) i tak sobie wymyslilam, ze moze lepiej drabinke w lazience pod zbiornik cwu podlaczyc, zeby byl cieplejszy? Dobrze kombinuje?

Liwko
19-10-2014, 17:27
Panowie mam pytanie. Jak macie podlaczone swoje grzejniki lazienkowe???
Nie mialam jeszcze do czynienia z podlogowka wodna (tylko kable), wiec obawiam sie tej niskotemperaturowosci;) i tak sobie wymyslilam, ze moze lepiej drabinke w lazience pod zbiornik cwu podlaczyc, zeby byl cieplejszy? Dobrze kombinuje?

Pogadaj z HenoKiem, on chyba ma tak podłączony. Ja mam jako osobne pętle i nie narzekam.

wihajster
19-10-2014, 17:34
(...) tak sobie wymyslilam, ze moze lepiej drabinke w lazience pod zbiornik cwu podlaczyc, zeby byl cieplejszy? Dobrze kombinuje?
Pod podłogówkę??
Zalety:
-niskie koszty (wysoki COP bo niska temperatura)
-brak dodatkowej pompy obiegowej.
Wady
-grzeje tylko gdy działa ogrzewanie (poza sezonem ewentualnie grzałka)
- prawie nie grzeje, tylko ręchniki schną.
- nie włączysz wiosną, jesienią, latem (chyba że wspomniana grzałka z COP=1,0)

Do CWU - trzeba zakombinować jak masz zwykły zasobnik z wężownicą, można podłączyć właśnie do wody kotłowej do wężownicy. Użytkowej nie możesz brać do grzejnika!!
Jak masz dwupłaszcz - to podłączasz pod zewnętrzny zbiornik w połowie wysokości, powrót dołem.
Zbiornik typu "Multi-Inox" (nazwa firmy Galmet) - podobnie, tam masz więcej wody kotłowej do dyspozycji.
Wady:
-niższy COP, powoduje częstsze załączenia pompy ciepła,
-potrzebna dodatkowa pompa obiegowa.
Zalety:
-grzejnik grzeje jak grzejnik,
-włączasz o każdej porze roku.

_olo_
19-10-2014, 18:20
Pytanie o ile wzrastają/maleją koszta w tym drugim przypadku (droższy zasobnik, dodatkowa pompa obiegowa + prąd do niej, niższy COP, taktowanie pompy) w stosunku do zastosowania grzałki el. COP 1 w drabince, załączanej kiedy jest taka potrzeba.

tereska77
19-10-2014, 18:37
Pogadaj z HenoKiem, on chyba ma tak podłączony. Ja mam jako osobne pętle i nie narzekam.

No wlasnie na poczatku myslalam, ze osobna petla wystarczy, ale za cieply to on wtedy nie bedzie;)


Pod podłogówkę??
Zalety:
-niskie koszty (wysoki COP bo niska temperatura)
-brak dodatkowej pompy obiegowej.
Wady
-grzeje tylko gdy działa ogrzewanie (poza sezonem ewentualnie grzałka)
- prawie nie grzeje, tylko ręchniki schną.
- nie włączysz wiosną, jesienią, latem (chyba że wspomniana grzałka z COP=1,0)

Do CWU - trzeba zakombinować jak masz zwykły zasobnik z wężownicą, można podłączyć właśnie do wody kotłowej do wężownicy. Użytkowej nie możesz brać do grzejnika!!
Jak masz dwupłaszcz - to podłączasz pod zewnętrzny zbiornik w połowie wysokości, powrót dołem.
Zbiornik typu "Multi-Inox" (nazwa firmy Galmet) - podobnie, tam masz więcej wody kotłowej do dyspozycji.
Wady:
-niższy COP, powoduje częstsze załączenia pompy ciepła,
-potrzebna dodatkowa pompa obiegowa.
Zalety:
-grzejnik grzeje jak grzejnik,
-włączasz o każdej porze roku.

Dzieki, najbardziej mi sie spodobalo: "prawie nie grzeje";)

Czyli zdecydowanie druga opcja:yes:
Pompy i zbiornika jeszcze nie mam, te wybory dopiero przede mna, instalator poleca zasobnik firmy Chelchowski. Ceny maja dosc wysokie, ale podobno znacznie lepsze niz Galmet.

Czy czestsze zalaczenia pompy w jakis znaczny sposob podniosa mi rachunki?
I czy pompa obiegowa to to samo co pompa cyrkulacyjna?
Pytam, bo mam w ofercie "zespół pompy cyrkulacyjnej CWU" i jesli to to samo to mam sobie policzyc x2?:rolleyes:

Tomaszs131
19-10-2014, 18:50
..... instalator poleca zasobnik firmy Chelchowski. Ceny maja dosc wysokie, ale podobno znacznie lepsze niz Galmet....

Kupilem taki wlasnie zbiornik, wyglada solidnie, mozna sobie dobrac grubosc izolacji i powierzchnie wezownicy.
Narazie stoi w garazu i czeka na instalatora.

Liwko
19-10-2014, 20:02
Czy czestsze zalaczenia pompy w jakis znaczny sposob podniosa mi rachunki?


To by jeszcze było pół biedy, a cała bieda to taka, że skracasz znacznie żywotność sprężarki. Nie lepiej czasem grzałką z COP1...?

wihajster
19-10-2014, 20:13
(...)skracasz znacznie żywotność sprężarki. (...)
Ile to jest "znacznie" - powiedzmy w %? Albo w latach?
Jak to oszacowałeś i na podstawie czego?

Z ciekawości pytam, bo ja bym tu powiedział że "nieco".
"znacznie" to bym użył przy grzejnikach w całym domu zamiast podłogówki...

Liwko
19-10-2014, 20:23
Ile to jest "znacznie" - powiedzmy w %? Albo w latach?
Jak to oszacowałeś i na podstawie czego?

Z ciekawości pytam, bo ja bym tu powiedział że "nieco".
"znacznie" to bym użył przy grzejnikach w całym domu zamiast podłogówki...

Nie wiem. Wiem tylko jak często pompa taktowała mi przy włączonej cyrkulacji. Osobiście nie wiem co będzie bardziej ekonomiczne, ale z własnego doświadczenia wiem, że grzałki u mnie włączane są sporadycznie. Więc po co przepłacać?

tereska77
19-10-2014, 21:09
Kupilem taki wlasnie zbiornik, wyglada solidnie, mozna sobie dobrac grubosc izolacji i powierzchnie wezownicy.
Narazie stoi w garazu i czeka na instalatora.

Sprawdzilam sobie i.....:jawdrop:
Czy to jest ten Chelchowski? http://www.chelchowski.pl/ Firma miesci sie kilka km ode mnie:rolleyes:

Tomaszs131
19-10-2014, 21:30
Sprawdzilam sobie i.....:jawdrop:
Czy to jest ten Chelchowski? http://www.chelchowski.pl/ Firma miesci sie kilka km ode mnie:rolleyes:

Tak, to ta sama firma.

rwojtek
19-10-2014, 21:34
Instalator, o którym piszesz wstawił mi zasobnik Chełchowskiego 400l z wężownicą 4,2m2. Jest on przygotowywany pod jego zamówienie tj. króćce z odpowiedniej strony, długość wężownicy. Jeszcze go nie używałem, zamontowany 2 tyg. temu, ale nie zamieszkam tej zimy będę tylko grzał do maks. 20/18 stopni z ustawieniami pod 2T. Na razie pompka włącza się raz na 4-5 dni, nie wiem czy nie za rzadko, czy przypadkiem posadzka za mocno się nie wychładza, może? Czujnik temp. wewnętrznej wskazuje, że temp. bardzo powoli spada.

tereska77
19-10-2014, 21:41
To by jeszcze było pół biedy, a cała bieda to taka, że skracasz znacznie żywotność sprężarki. Nie lepiej czasem grzałką z COP1...?


Ile to jest "znacznie" - powiedzmy w %? Albo w latach?
Jak to oszacowałeś i na podstawie czego?

Z ciekawości pytam, bo ja bym tu powiedział że "nieco".
"znacznie" to bym użył przy grzejnikach w całym domu zamiast podłogówki...


No wlasnie, ile to jest "nieco" a ile "znacznie"?
Musialabym sciany kuc, zeby zrobic gniazdko, ale na tym etapie to jeszcze nie problem. Nie wiem tylko, czy jest sens sie w to bawic.
Rezygnujac z grzalki, o ile wczesniej "zabije" sprezarke pompy niz normalnie by pozyla?;)

tereska77
19-10-2014, 21:59
Instalator, o którym piszesz wstawił mi zasobnik Chełchowskiego 400l z wężownicą 4,2m2. Jest on przygotowywany pod jego zamówienie tj. króćce z odpowiedniej strony, długość wężownicy. Jeszcze go nie używałem, zamontowany 2 tyg. temu, ale nie zamieszkam tej zimy będę tylko grzał do maks. 20/18 stopni z ustawieniami pod 2T. Na razie pompka włącza się raz na 4-5 dni, nie wiem czy nie za rzadko, czy przypadkiem posadzka za mocno się nie wychładza, może? Czujnik temp. wewnętrznej wskazuje, że temp. bardzo powoli spada.

Uuuu... 400l. zaszalales:)
Gratuluje pompki:wiggle: Ja na razie odwierty mam tylko, pompa w przyszlym roku po zrobieniu elewacji:rolleyes:
"Nasz" Pan Instalator mial ze mna ciezka przeprawe, bo nie bardzo rozumialam, po co mi az 300l, skoro innym wystarcza 200 na wiecej osob:lol2:
Na szczescie cierpliwy jest i wyrozumialy i jak trzeba, to wytlumaczy jak krowie na rowie;)

rwojtek
19-10-2014, 22:19
Jak z 400l będę miał 200l ciepłej wody to już będę happy :rolleyes:

marmag
19-10-2014, 22:25
Panowie mam pytanie. Jak macie podlaczone swoje grzejniki lazienkowe???
Nie mialam jeszcze do czynienia z podlogowka wodna (tylko kable), wiec obawiam sie tej niskotemperaturowosci;) i tak sobie wymyslilam, ze moze lepiej drabinke w lazience pod zbiornik cwu podlaczyc, zeby byl cieplejszy? Dobrze kombinuje?

Dobrze kombinujesz. U mnie tak właśnie jest podłączone i dobrze to działa. Wyjście na grzejniki jest poniżej dolnej krawędzi zbiornika CW (zbiornik dwupłaszczowy galmet 380/120) a więc nie wpływa mocno na temperaturę CW. Oczywiście nie używam drabinek w trybie ciągłym bo one nie do tego służą, ale awaryjne podniesienie temperatury w łazience czy suszenie ręczników wychodzi drabince wyśmienicie.
Poza tym w mroźne dni włączam je okresowo np. o 5 rano i o 21 na godzinkę i "w tanim okienku" (13-15), aby dodatkowo podnieść temperaturę i "nagrzać" ręczniki. Odrobinę to zwiększa czas pracy pompy, z moich obserwacji wynika, że włącza się o 1 raz więcej na dobę niż przy wyłączonych grzejnikach. Poza tym sterownik mojej pompy każe pompce obiegowej zasilać grzejniki w cyklach 1min pracy / 3 min postoju - to w zupełności wystarcza, aby grzejnik był cały czas ciepły i spełniał swoje zadanie, a ogranicza zużycie ciepła ze zbiornika.

rwxw
19-10-2014, 23:05
Jak macie podlaczone swoje grzejniki lazienkowe???
Ja mam drabinki w łazience podłączone jako kolejne pętle i w zupełności to wystarcza.

l_ukasz
20-10-2014, 09:14
takie komplikowanie instalacji jest bezsensu. Koszy zasobnika dodatkowych rur, pompy, straty przesyłowe. Wystarczy założenie grzałki elektrycznej z czasomierzem. Naciskam przycisk na grzałce i grzeje przez dwie godziny i się wyłącza. Wystarcza to na wysuszenie ręczników w okresach letnich. Kiedy chodzi pc grzejnik jest letni, wystarcza do wysuszenia ręczników, jeśli by to było komuś mało zaworem skręca grzejnik i pyka grzałką. Koszt grzałki to 150zł a koszt takiego rozwiązania już w tysiącach liczony.

map78
20-10-2014, 11:00
Ja też uważam podczepianie drabinek pod CWU za bezsensowne. Latem grzanie CWU trwa u mnie 25-30min i jako, że dość intensywnie cyrkuluje muszę podgrzewać 2x na dobę, co i tak przyniosłoby niewielkie korzyści w podgrzewaniu drabinek. Chyba, że mówicie tu o wykorzystaniu wężownicy zasobnika CWU jako "bufor" dla drabinek, ale wychładzanie CWU na rzecz podgrzewania ręczników jakoś tak nie bardzo mi się trzyma kupy;)
Ja mam podpięte pod podłogówkę, czyli zimą 35st, co w zupełności wystarcza, a na lato grzałka - jak jest taka potrzeba, co przez 4 lata od zamieszkania wcale tak często się nie zdarzało. Koszt grzałki 600W z termostatem to ok 100zł:)

rwojtek
20-10-2014, 13:36
Pomóżcie proszę.
W tym roku jeszcze nie będziemy mieszkać, ale chciałbym utrzymywać wewnątrz temperatury nie za wysokie, ale wystarczające do tego, aby budynek doszedł do siebie. Co prawda tynki mają już rok, ale posadzki wylane zostały na początku lipca więc sporo wilgoci w domu jest jeszcze na pewno.
Chodzi mi o to jak ustawić temperatury dla dwóch taryf, aby pompa pracowała stabilnie i nie powodowała zbyt gwałtownego wychłodzenia odwiertów.
Jeśli przykładowo chciałbym utrzymywać wewnątrz 18C to jaką temperaturę ustawić w droższej taryfie? 1, 2 stopnie niżej?
Proszę o sugestie i wziąć pod uwagę, że budynek jest nowy i nigdy wcześniej nie ogrzewany.

Liwko
20-10-2014, 13:46
Ustaw 19 w nocnej i 17 w dziennej. Krzywą ustaw na np. 2. Powinno być ok.

rwojtek
20-10-2014, 13:58
Dzięki Liwko.
Czy to, że czujnik temp. wewn. pompy pokazuje 20C, a mimo to odczuwam że trochę ciągnie po kościach związane jest z tym, że budynek nie jest wygrzany czy to że temperatura wewnątrz zaczyna lekko spadać?

mardor1971
27-10-2014, 22:18
[QUOTE=rwojtek;6643298]Dzięki Liwko.
Czy to, że czujnik temp. wewn. pompy pokazuje 20C, a mimo to odczuwam że trochę ciągnie po kościach związane jest z tym, że budynek nie jest wygrzany czy to że temperatura wewnątrz zaczyna lekko spadać?[/QUOTE

Ciągnie po nogach to znaczy że jest chłodno. U mnie trzecia zima i chyba wszystko wyschło. na termometrze na posadzce pokazuje 25 a 0,5 m wyżej 23 st C. i też szczególnie wieczorem gdy oglądam tv to ciągnie. na poddaszu u mnie na korytarzu mam termometr od reku metr nad podłogą i tam pokazuje 24 st. C.

asaselllo
28-10-2014, 09:33
Mojej żonie "ciągnie po nogach" jak jest poniżej 22st. C, przy 20 st. C by się chyba wyprowadziła.
Wyskaluj termometry - potrafią zawyżać.

rwojtek
28-10-2014, 10:18
Tak się zastanawiam, czy jak podeschnie posadzka (wykonana na początku lipca!), z której w ciągu półtora tygodnia wyciągnąłem ok. 20L wody rekuperatorem, to będzie lepiej?
Czy może ma to coś wspólnego z moim rekuperatorem: chodzi cały czas na minimum nawiew 20%, wywiew 25% a odczuwam, że powietrze cały czas "chodzi" po domu.
Może jak przejdę z C11 na G12W i zacznę grzać docelowo na 22C a nie na 19C to i posadzka będzie lepiej się nagrzewała i powietrze nawiewane po odzysku ciepła będzie cieplejsze więc będzie lepsze odczucie.
Jak myślicie?

zbiq
25-11-2014, 18:52
Witam, prosze o pomoc w sprawie cwu grzanej PC. PC z zasobnikiem 200l, na piecu ustawiona temp cwu 38 stopni. Podczas brana porannego prysznica po pewnej chwili woda jest zbyt zimna. Po podkręceniu do 44 stopni na piecu woda jest na początku gorąca po czym po uplywe około 4-5 min ochładza się. Podczas nalewania wody temperatura cwu na PC spada bardzo szybko od zadanej 44 stopni. Pytanie czy taka sytuacja jest normalna? Czy nie PC NIE POWINNA URUCHOMIĆ SIĘ w momencie spadku temp. cwu?

Arturo72
25-11-2014, 20:45
Witam, prosze o pomoc w sprawie cwu grzanej PC. PC z zasobnikiem 200l, na piecu ustawiona temp cwu 38 stopni. Podczas brana porannego prysznica po pewnej chwili woda jest zbyt zimna. Po podkręceniu do 44 stopni na piecu woda jest na początku gorąca po czym po uplywe około 4-5 min ochładza się. Podczas nalewania wody temperatura cwu na PC spada bardzo szybko od zadanej 44 stopni. Pytanie czy taka sytuacja jest normalna? Czy nie PC NIE POWINNA URUCHOMIĆ SIĘ w momencie spadku temp. cwu?
Oczywiście,że taka sytuacja nie jest normalna.
Czy przyczyną tak szybkiego pozbycia się cieplej wody nie jest czasami czujnik temperatury z pompy wpięty w górę zasobnika ? Bo to na to mi wyglada,że pompa grzeję tylko górę zasobnika a nie od dołu.
Czujnik temperatury z pompy powinien znajdować się na dole zasobnika.

zieli
25-11-2014, 20:50
zbig
Nie musisz w kazdym watku o Pci powtarzac swojego pytania!
A to czy pompa powinna sie załaczyc zalezy od Twoich ustawien tzn. od jakiej temp dogrzewa

zbiq
25-11-2014, 21:29
Oczywiście,że taka sytuacja nie jest normalna.
Czy przyczyną tak szybkiego pozbycia się cieplej wody nie jest czasami czujnik temperatury z pompy wpięty w górę zasobnika ? Bo to na to mi wyglada,że pompa grzeję tylko górę zasobnika a nie od dołu.
Czujnik temperatury z pompy powinien znajdować się na dole zasobnika.

podobno czujnik jest w połowie zasobnika, taka inf. uzyskałem od instalatora.

zbiq
25-11-2014, 21:34
zbig
Nie musisz w kazdym watku o Pci powtarzac swojego pytania!
A to czy pompa powinna sie załaczyc zalezy od Twoich ustawien tzn. od jakiej temp dogrzewa

PC Alpha innotec - nie znalazłem ustawień które pozwalają zmianę temperatury przez Ciebie wspomnianej, Może są to ustawienia fabryczne ?
Instalator twierdzi, twierdził bo w tej chwili chyba sam nie jest pewien :), że jest to około 2 stopni od zadanej na PC, czyli jak spadnie z 44 na 42 to PC powinna zacząć podgrzewać cwu. ?

mardor1971
25-11-2014, 21:42
U mnie woda w cwu ustawiona jest na 40 st i wystarcza dla czterech osób pod prysznicem. Więc w twojej pc coś jest nie tak. Jeśli tak od początku to może jakaś ukryta wada

Tomaszs131
25-11-2014, 22:14
Panowie moze polecicie jakiejs dobrej marki cieplomierz? Czy ktos ostatnio kupowal cos takiego?

Pyxis
25-11-2014, 22:25
Czujnik temperatury z pompy powinien znajdować się na dole zasobnika.

Mam czujnik CWU w gornym gniezdzie i jakos na jej brak nie narzekam.

mirek118
27-11-2014, 23:16
Wczoraj chciałem zmniejszyć obroty obiegowki poddasza, próbując wyrównać temperatury na parterze i poddaszu. Zawsze na poddaszu miałem ok. 2 stopni więcej, więc wydumalem, że stłumię przepływ obiegowki. Pomyliły mi sie pompki i przykrecilem parter. Na przykreconych obrotach pompa usiłowała osiągnąć zadane 15,5 stopnia bazując na czujniku temp., który jest na dole w salonie. W tym czasie poddasze szło pełną parą i wieczorem jak tylko wszedłem do góry poczulem się jakbym wszedł do piekarni :-) buchnęło na mnie jak z pieca. Autentycznie się wystraszylem że się coś pali :-) po chwili się połapałem o co chodzi. Termometr który wisi cały czas na poddaszu wskazywał 26,5 stopnia a jastrych był wręcz gorący. Okna na noc uchylilem żeby płytkarz rano zawału nie dostał :-)

Tomaszs131
28-11-2014, 19:09
mirek118 czy masz zalozony cieplomierz w kotlowni?

Pratchawiec
28-11-2014, 22:22
Mam Danfoss Sonometr 1100, ultradźwiękowy, nominalny przepływ 2,5m3, niewielkie opory, ale... troche kosztuje.

Pozdrawiam

Pratchawiec

mirek118
28-11-2014, 23:28
mirek118 czy masz zalozony cieplomierz w kotlowni?

Nie mam cieplomierza i nawet nie planowalem . Na razie nawet podlicznika nie mam - będzie za 2 tyg.

tomekwa
29-11-2014, 12:06
Mam takie pytanko. Docelowo temperaturą w pomieszczeniach będą sterowały termostaty pokojowe ale na czas prac wykończeniowych chcę je ustawić tak aby były cały czas otwarte a sterowanie pozostawić pogodówce z PC. Temperatura zadana w drogiej - 17 st., temperatura zadana w taniej 20 st. Czy wg Was jest to rozwiązanie dobre, czy przymknąć temperaturę na termostatach np. do.20 st?

lazior
30-11-2014, 11:58
Witam wszystkich!
Mam pytanie czy ktoś wie czy w pompie veissmann Vitocal 242 G w zbiorniku CWU jest anoda?
Czy ktoś wymieniał już anodę w innych pompach ciepła z zasobnikiem na CWU.:confused:

mardor1971
30-11-2014, 20:14
Czy to normalne że przy grzaniu cwu mam dużo wyższe ciśnienia niż przy co??? Przy pierwsym ciśnienia są tak wysokie że blokują pc. Ciekawostka dzisiaj pc nie grzała mi pół dnia, alarm wskazywał na zbyt duże obciążenie sieci. Może ktoś mi to wytłumaczy.

Pyxis
30-11-2014, 20:46
CWU grzejesz znacznie wyzej niz podlogowke. Moze za wysoko? Na ile masz ustawiona temperature i w ktorym miejscu zasobnika czujnik?

mardor1971
30-11-2014, 21:21
gdzie czujnik to nie wiem. temp wody to 45 *C, właśnie zmniejszyłem do 40. Ale problem w tym, że te ustawienia mam od roku i nic takiego do tej pory się nie działo.

Pyxis
30-11-2014, 21:25
Moze sie jakies termometry w pompie "rozjechaly"?

mardor1971
30-11-2014, 21:27
może. Dzisiaj musiałem ją zresetować poprzez wyłączenie prądu bo pół dnia nie chodziła z powodu obciążenia sieci. Taki dziwny alarm.

zbiq
01-12-2014, 21:12
Witam, prosze o pomoc w sprawie cwu grzanej PC. PC z zasobnikiem 200l, na piecu ustawiona temp cwu 38 stopni. Podczas brana porannego prysznica po pewnej chwili woda jest zbyt zimna. Po podkręceniu do 44 stopni na piecu woda jest na początku gorąca po czym po uplywe około 4-5 min ochładza się. Podczas nalewania wody temperatura cwu na PC spada bardzo szybko od zadanej 44 stopni. Pytanie czy taka sytuacja jest normalna? Czy nie PC NIE POWINNA URUCHOMIĆ SIĘ w momencie spadku temp. cwu?

Jest odpowiedź serwisu odnośnie wyżej opisanego problemu.
Panowie twierdzą, że przyczyną problemu może być pompka obiegowa zainstalowana obok sprzęgła ( mam 2 pompki, 1 w PC, drugą ze sprzęgłem po za PC ) Nie wiem czy 2 pompki to standard i nie kumam za bardzo jaki wpływ pompki od podłogówki mają wpływ na cwu ?

Podobno wyjścia są 2. 1. Zmieniają pompkę na większą a jak nie pomoże wywalają i pozostawią jedynie to w PC.

Co o tym sądzicie ?

PZDR

zbiq
03-12-2014, 13:41
Panowie mam pytanie odnośnie bufora do PC.
Instalator podpowiada, że aby móc wykorzystać taryfę nocną i grzać głównie "tanim" prądem należy zamontować bufor min 500 l.
Obecnie PC grzeje mniej więcej pół na pół - noc/dzień.

Czy z Waszego doświadczenia takie rozwiązanie mam sens ?

Pyxis
03-12-2014, 13:45
Bufor to rozwiazanie ryzykowne (ekonomicznie). Jesli nie zrobiles jakiejs dziwnie cienkiej wylewki i masz ocieplony dom, to powinna wystarczyc akumulacja ciepla przez wylewke i sama mase budynku.

zbiq
03-12-2014, 14:04
Bufor to rozwiazanie ryzykowne (ekonomicznie). Jesli nie zrobiles jakiejs dziwnie cienkiej wylewki i masz ocieplony dom, to powinna wystarczyc akumulacja ciepla przez wylewke i sama mase budynku.

OK, rozumiem,
Wylewki około 7-8 cm, ocieplony raczej dobrze, 20, 20, 33- celuloza, reku, brak kominów ( prócz 1 ), grzana podłoga ok. 280 mkw.
Jak w takim razie grzać głównie w taniej taryfie ?

Pyxis
03-12-2014, 14:07
Czyli dom bez problemu obejdzie sie bez bufora. Ja bym go nie robil.

Jak grzac to zalezy juz od konkretnego sterowania pompy. U mnie sterownik podbija krzywa grzewcza o zadana wartosc w tanim pradzie. Pozwala to wykorzystac tania taryfe w 100%, ale ja mam przewymiarowana o jakies 30% moc pompy wlasnie pod tani prad.
Zakladam po cichu, ze masz tez jakies okienko taniego pradu w dzien, bo to bardzo poprawia komfort. Jesli nie masz, to rozwazylbym puszczenie grzania CO tez w dzien w drogim pradzie powiedzmy na 2h.

zbiq
03-12-2014, 19:40
Czyli dom bez problemu obejdzie sie bez bufora. Ja bym go nie robil.

Jak grzac to zalezy juz od konkretnego sterowania pompy. U mnie sterownik podbija krzywa grzewcza o zadana wartosc w tanim pradzie. Pozwala to wykorzystac tania taryfe w 100%, ale ja mam przewymiarowana o jakies 30% moc pompy wlasnie pod tani prad.
Zakladam po cichu, ze masz tez jakies okienko taniego pradu w dzien, bo to bardzo poprawia komfort. Jesli nie masz, to rozwazylbym puszczenie grzania CO tez w dzien w drogim pradzie powiedzmy na 2h.


Pompa ciepła to alpha-innotec, ustawione grzanie auto, czujnik pogodowy. Temperaturę zmieniam na PC przez krzywą grzewczą, w tej chwili ustawiona na 31 st. Nie wiem za bardzo jak zmienić ustawienia aby grzała tylko w nocy plus 2 h w dzień w taniej energii.

Pyxis
03-12-2014, 19:44
Pompa ciepła to alpha-innotec, ustawione grzanie auto, czujnik pogodowy. Temperaturę zmieniam na PC przez krzywą grzewczą, w tej chwili ustawiona na 31 st. Nie wiem za bardzo jak zmienić ustawienia aby grzała tylko w nocy plus 2 h w dzień w taniej energii.

Musisz miec mozliwosc do modyfikacji polozenia krzywej grzewczej w godzinach taniej taryfy. U mnie sie to odbywa tak, ze w ustalonych godzinach krzywa grzewcza jest podnoszona o 3K (oczywisci te wartosc mozna dowolnie ustawic). O 13:59 zadana temperatura posadzki to np 22*C, ale o 14:00 to juz 22+3=25*C. Pompa zaczyna ladowac wylewke. O 16:00 znowu temperatura zadana wg krzywej grzewczej spada do "nominalnego" poziomu - zaczyna sie drogi prad.

zbiq
03-12-2014, 20:41
Musisz miec mozliwosc do modyfikacji polozenia krzywej grzewczej w godzinach taniej taryfy. U mnie sie to odbywa tak, ze w ustalonych godzinach krzywa grzewcza jest podnoszona o 3K (oczywisci te wartosc mozna dowolnie ustawic). O 13:59 zadana temperatura posadzki to np 22*C, ale o 14:00 to juz 22+3=25*C. Pompa zaczyna ladowac wylewke. O 16:00 znowu temperatura zadana wg krzywej grzewczej spada do "nominalnego" poziomu - zaczyna sie drogi prad.

a jak jest nocą ? 22+3=25*C. ?

Pyxis
03-12-2014, 23:08
a jak jest nocą ? 22+3=25*C. ?

Tak, w tanim pradzie ladowana jest wylewka, z tym ze te temperatury sa przykladowe i zalezne od temperatury zewnetrznej (zeby bylo jasne). W domu mam teraz w granicach 22,5-22,8*C*C. W sypialni 2K mniej.

zbiq
04-12-2014, 08:59
Tak, w tanim pradzie ladowana jest wylewka, z tym ze te temperatury sa przykladowe i zalezne od temperatury zewnetrznej (zeby bylo jasne). W domu mam teraz w granicach 22,5-22,8*C*C. W sypialni 2K mniej.

Dzięki za podpowiedzi,

Rozumiem, że PC nie pracuje non stop od 22 -6, uruchamia się aby podgrzać wodę w podłodze do 22k ( umówiona wartość ) ? + praca 2 h w dzień - przez całe 2h czy też cyklicznie ?

rwojtek
04-12-2014, 09:10
Wszystko zależy od ustawień w sterowniku i ...czy masz czujnik temp. podłogi.

zbiq
04-12-2014, 11:10
Wszystko zależy od ustawień w sterowniku i ...czy masz czujnik temp. podłogi.

nie mam czujnika podłogowego, jedynie pogodowy, zewnętrzny

Pyxis
04-12-2014, 11:20
Dzięki za podpowiedzi,

Rozumiem, że PC nie pracuje non stop od 22 -6, uruchamia się aby podgrzać wodę w podłodze do 22k ( umówiona wartość ) ? + praca 2 h w dzień - przez całe 2h czy też cyklicznie ?

Nie, zalacza sie najczesciej w noca na 2 cykle. Startuje od grzania CWU i bez wylaczania sprezarki przechodzi na grzanie wylewki. Pracuje ok 2-3h i sie wylacza po osiagnieciu zadanej temperatura. Poniej jakies 2h przerwy na histereze i znowu dogrzanie do zadanej nad ranem (u mnie do 7:00). W dzien w taka pogode jak teraz startuje o 14:00 z grzaniem CWU i po 1-20min grzeje wylewke. Najczesciej do konca taniego pradu do 16:00. Jak na dworze cieplo, to pogodowka nie wlacza pompy na CO w dzien.

pychy
04-12-2014, 11:41
1. Czy instalował ktoś czujnik temp w podłodze ale już po wykonaniu posadzek? Pytam bo chciałbym sterować temp podłogi a nie powietrza.
2. Obniżyłem temp zasilania do 27 stopni i przy -4 na zewnątrz grzeje mi ciągłą pracą do 22 stopni w domu.

Pyxis
04-12-2014, 11:43
1. Czy instalował ktoś czujnik temp w podłodze ale już po wykonaniu posadzek? Pytam bo chciałbym sterować temp podłogi a nie powietrza.


Tak. Ja instalowalem. Chodzilo mi o to, zeby mierzyl temperature tuz przy powierzchni. Mozesz go spokojnie dac w kleju pod plytkami.

zbiq
04-12-2014, 11:43
Nie, zalacza sie najczesciej w noca na 2 cykle. Startuje od grzania CWU i bez wylaczania sprezarki przechodzi na grzanie wylewki. Pracuje ok 2-3h i sie wylacza po osiagnieciu zadanej temperatura. Poniej jakies 2h przerwy na histereze i znowu dogrzanie do zadanej nad ranem (u mnie do 7:00). W dzien w taka pogode jak teraz startuje o 14:00 z grzaniem CWU i po 1-20min grzeje wylewke. Najczesciej do konca taniego pradu do 16:00. Jak na dworze cieplo, to pogodowka nie wlacza pompy na CO w dzien.

Hm skomplikowane :)
Chyba jak na razie pozostawię tak jak jest.
W sumie grzeję dopiero drugi miesiąc. Dzienne zużycie to około 20 kwh. W tej chwili zmniejszyłem krzywą grzewczą o 3 k, zobaczę jak spadnie ewentualne zużycie prundu, na dworze również cieplej.

Pozdrawiam wszystkich i życzę niskiego zużycia kwh

pychy
04-12-2014, 11:45
Pyxis:
Czyli trzebaby było odkuć jedną płytkę i przykleić na nowo. A ile masz czujników w podłodze i jak wybrałeś miejsce wzorcowe?

Pyxis
04-12-2014, 11:51
Hm skomplikowane :)


Hm... raczej nie bardzo. Szczerze mowic nie wyobrazam sobie jak mozna jeszcze prosciej tym sterowac. :)

Pyxis
04-12-2014, 11:54
Pyxis:
Czyli trzebaby było odkuć jedną płytkę i przykleić na nowo. A ile masz czujników w podłodze i jak wybrałeś miejsce wzorcowe?

Jesli masz juz plytki, to tak trzeba zrobic. Ja przy robieniu wylewek puscilem tylko przewod do czujnika, a jak wyschly to dalem sam czujnik.

Miejsce wybralem jak najbardziej stabilne temperaturowo. U mnie jest to pod stolem w kuchnio-jadalni przy polnocnym narozniku domu. Na pewno w tym miejscu nigdy nie bedzie przykryty niczym i nie pada na niego bezposrednio sloneczko.

zbiq
12-12-2014, 09:11
Pytanie do osób które użytkują PC z zamontowanym sprzęgłem i pompką obiegową do CO ( podłogówki )
Czy takie rozwiązanie nie zakłóca wam pracy PC ?

rwojtek
12-12-2014, 09:18
Jak masz samą podłogówkę to po co Ci sprzęgło?

olafd
12-12-2014, 09:31
Owszem, zakłóca. Mnie to podwyższało temp. wyjścia wody z pompy od 2 do 4-5 st. Im wyższa szła ze sprzęgła w podłogę tym większa była ta różnica

zbiq
12-12-2014, 10:26
Owszem, zakłóca. Mnie to podwyższało temp. wyjścia wody z pompy od 2 do 4-5 st. Im wyższa szła ze sprzęgła w podłogę tym większa była ta różnica

czyli na PLUS

ja mówię, że zakłóca prace PC w ten sposób, że zamiast pracować 2-4 h i odpoczywać 2-4 h pracuje kilkanaście minut i kilkanaście minut odpoczywa.

rwojtek
12-12-2014, 10:28
Jeśli korzystasz z dwóch taryf to może zwiększ temp zadaną w tańszej np. o 2 stopnie

zbiq
12-12-2014, 10:30
Jak masz samą podłogówkę to po co Ci sprzęgło?

Właśnie nie wiem :)
Podobno dlatego, że mam 3 rozdzielacze i pompka z PC nie pogoniła by 1800 -2000 mb rury z wodą. Dlatego dali pompkę dodatkową + sprzęgło.

rwojtek
12-12-2014, 10:38
Można zawsze wymienić pompkę na mocniejszą. Tylko najpierw trza było sprawdzić, może jednak dałaby radę.

map78
12-12-2014, 10:44
czyli na PLUS

ja mówię, że zakłóca prace PC w ten sposób, że zamiast pracować 2-4 h i odpoczywać 2-4 h pracuje kilkanaście minut i kilkanaście minut odpoczywa.

Czy na PLUS to nie wiem;) COP na pewno na minus:)

Takie "zakłócenia" o których piszesz mogą wystąpić, gdy na podłogówce masz zamontowane jakieś sterowanie elektrozaworami - wtedy gdy nie będzie odbioru ciepła, lub będzie on znikomy, to pompa będzie mielić wodę w sprzęgle i taktować. Ale jeżeli odbiór ciepła jest cały czas zapewniony, to nic złego nie powinno się dziać, poza gorszym COP'em oczywiście - spowodowanym wyższą temp zasilania i pracą dodatkowej pompy obiegowej.

zbiq
12-12-2014, 11:09
Czy na PLUS to nie wiem;) COP na pewno na minus:)

Takie "zakłócenia" o których piszesz mogą wystąpić, gdy na podłogówce masz zamontowane jakieś sterowanie elektrozaworami - wtedy gdy nie będzie odbioru ciepła, lub będzie on znikomy, to pompa będzie mielić wodę w sprzęgle i taktować. Ale jeżeli odbiór ciepła jest cały czas zapewniony, to nic złego nie powinno się dziać, poza gorszym COP'em oczywiście - spowodowanym wyższą temp zasilania i pracą dodatkowej pompy obiegowej.


Nie mam elektronicznego sterowanie zaworami.
Czyli rozumiem, że lepiej wywalić sprzęgło i gonić wodę z pompki PC ?

map78
12-12-2014, 11:16
Nie mam elektronicznego sterowanie zaworami.
Czyli rozumiem, że lepiej wywalić sprzęgło i gonić wodę z pompki PC ?

Moim zdaniem tak:yes: Sprzęgło, w tym przypadku to nic innego jak pośrednik, a pośrednikowi jak wiadomo trzeba zapłacić;)

a&zb
06-01-2015, 01:14
Czy to normalne że przy grzaniu cwu mam dużo wyższe ciśnienia niż przy co??? Przy pierwsym ciśnienia są tak wysokie że blokują pc. Ciekawostka dzisiaj pc nie grzała mi pół dnia, alarm wskazywał na zbyt duże obciążenie sieci. Może ktoś mi to wytłumaczy.
Jakie są wartości tych ciśnień?

jvc
09-01-2015, 15:17
Panowie podpowiedzcie mi czy jest tak jak myślę.
Wczoraj zamontowano mi sterowniki temperatury we wszystkich prawie pomieszczeniach. Dziś zauważyłem że od wczoraj sprężarka załączyła się 21 razy gdy normalnie na 24h załącza się 2-3 razy. Teraz doczytałem że histereza w sterownikach standardowo ustawiona jest na 0,5 stopnia. Czy dobrze myślę że to jest powodem tak częstego załączania sprężarki ?
Powiedzcie ile na ile zwykle ustawia się histerezę i czy takie częste włączanie sprężarki nie zaszkodzi jej do jutra ?
Temperaturę obniżyłem z 16 na 15 stopni więc teraz pompa pewnie trochę odpocznie.

Pyxis
09-01-2015, 15:26
Czyli masz zawory na petlach podlogowki sterowane tymi sterownikami w pomieszczeniach?
Masz tez jakis bufor przy pompie?

Arturo72
09-01-2015, 15:26
Nie miała baba kłopotu,założyła se bezsensowne sterowniki.
To właśnie przez sterowniki.

jvc
09-01-2015, 15:36
Czyli masz zawory na petlach podlogowki sterowane tymi sterownikami w pomieszczeniach?

Tak



Masz tez jakis bufor przy pompie?
Nic mi o tym nie wiadomo ,więc zapewne nie ma.


Nie miała baba kłopotu,założyła se bezsensowne sterowniki.

Dlaczego bezsensowne?
W sumie znam trzy osoby które mają pompę i wszyscy mają takie sterowniki.

tomekwa
09-01-2015, 15:41
Przecież te sterowniki nie powinny mieć wpływu na samą pracę pompy. Przecież one tylko odcinają poszczególne obwody gdy w pomieszczeniu została osiągnięta określona temperatura.


Nie miała baba kłopotu,założyła se bezsensowne sterowniki.
To właśnie przez sterowniki.
A dlaczegóż?

Pyxis
09-01-2015, 16:02
Tak


Nic mi o tym nie wiadomo ,więc zapewne nie ma.


No to masz problem i wyrzucona kase w bloto.
Taki uklad najczesciej bedzie pracowal wlasnie tak malo stabilnie.

Pyxis
09-01-2015, 16:04
Przecież te sterowniki nie powinny mieć wpływu na samą pracę pompy. Przecież one tylko odcinają poszczególne obwody gdy w pomieszczeniu została osiągnięta określona temperatura.


Jak nie maja wplywu? Przeciez one odcinaja obwody podlogowki, a podlogowka do gorne zrodlo rzeczonej pompy ciepla. Czy uwazasz, ze taka drastyczna manipulacja przy GZ nie ma wplywu na prace pompy?

jvc
09-01-2015, 16:07
Dodam że wczoraj też pierwszy raz od dawna podbiłem temperaturę z 14 na 16 stopni i tyle też ustawiłem na sterownikach więc może to przez to, ale wtedy to pompa powinna dłużej pracować ( i pracowała 10g zamiast jak zwykle 8 ) a nie włączać się co chwilę i wyłączać..

rafikW
09-01-2015, 16:13
Jak nie maja wplywu? Przeciez one odcinaja obwody podlogowki, a podlogowka do gorne zrodlo rzeczonej pompy ciepla. Czy uwazasz, ze taka drastyczna manipulacja przy GZ nie ma wplywu na prace pompy?

Potwierdzam jako żywy przykład tego, że sterowniki w pomieszczeniach odcinające elektrozaworami pętle podłogówki + bufor to prosta droga do nieopanowania układu i do tego droga patrząc na koszty. Praktycznie doświadczyłem tego zjawiska. Po usunięciu sterowników, zaworów i bufora + doświadczalne wysterowania układu c.o. polegajace na: odkręceniu na maksa wszystkich obwodów i zejście do jak najniższej temperatury zasilania (oczywiście z zachowaniem komfortu cieplnego) przynosi najlepsze rezultaty = najniższe koszty.

mar1173
09-01-2015, 16:16
Przecież te sterowniki nie powinny mieć wpływu na samą pracę pompy. Przecież one tylko odcinają poszczególne obwody gdy w pomieszczeniu została osiągnięta określona temperatura.


A dlaczegóż?

Zastanów się. PC 10kw. Załóżmy że ma 15 pętli i z tego 10 się zamyka bo ciepło. Na pozostałych 5 temp. zasilania szybko osiąga zadaną (chyba że ustawiona na 50st)
i CC się wyłącza, po kilku minutach temperatura zasilania spada i PC się włącza i tak w kółko. Jak nagrzeje te 5 pętli to one się zamkną a otworzą inne. Wszystko można zrobić tylko trzeba z głową. Dużo lepszym rozwiązaniem byłoby sterowanie pogodowe jeśli już chce się grzać całodobowo.

map78
09-01-2015, 16:18
Nic mi o tym nie wiadomo ,więc zapewne nie ma.


Dlaczego bezsensowne?
W sumie znam trzy osoby które mają pompę i wszyscy mają takie sterowniki.

Przy elektrozaworach na podłogówce na pewno masz bufor, lub choćby jakieś sprzęgło hydrauliczne o odpowiednim zładzie wody. Inaczej mogłoby dojść do przypadku, że pompa pracuje z jedną pętlą czyli około 10l wody, a dla pompy 10kW to zdecydowanie za mało.

Rozmawiałeś z tymi osobami? zadowolone były? Dla mnie to na prawdę nielogiczne żeby regulować czymś, czym bardzo ciężko się reguluje, a w dodatku samo sie reguluje;) Przepływy podłogówki ustawiasz raz w życiu i później nie dotykasz i wszędzie możesz mieć temp jaką chcesz.

jvc
09-01-2015, 16:26
Rozmawiałem z instalatorem, powiedział że i tak na razie nie mieszkam więc lepiej na sterownikach ustawić temperaturę dużo wyższą niż zadana na pompie. Wtedy zawory będą cały czas otwarte.

Pyxis
09-01-2015, 16:28
Rozmawiałem z instalatorem, powiedział że i tak na razie nie mieszkam więc lepiej na sterownikach ustawić temperaturę dużo wyższą niż zadana na pompie. Wtedy zawory będą cały czas otwarte.

Gra na zwloke. "Lepszy cfaniak";)

Arturo72
09-01-2015, 16:34
Przecież te sterowniki nie powinny mieć wpływu na samą pracę pompy. Przecież one tylko odcinają poszczególne obwody gdy w pomieszczeniu została osiągnięta określona temperatura.


A dlaczegóż?
Chłopaki wyżej już Ci wytlumaczyly dlaczego :)

jvc
09-01-2015, 16:36
Po prostu powiedział ze on nie jest zwolenników takich regulatorów a przynajmniej nie wszędzie, ale skoro miałem je w cenie ( wcześniej ustalonej) to zamontowali :D
Ale jest tak jak powiedział? Jak ustawię je na wysoką temperaturę to będzie jakby ich nie było?

AdrianEH
09-01-2015, 16:36
sterowanie pokojowe na podłogówce z PC i jeszcze bez bufora to porażka. Jaki instalator polecił ci coś takiego? Może "obgryzł" coś na częściach bo innego wytłumaczenia nie widzę. Wywal to albo musisz znaleźć dobrego instalatora co to ogarnie, choć i tak zafundowałeś sobie dodatkową, niepotrzebną pracę przy z założenia bezobsługowej instalacji.

Pyxis
09-01-2015, 16:39
Po prostu powiedział ze on nie jest zwolenników takich regulatorów a przynajmniej nie wszędzie, ale skoro miałem je w cenie ( wcześniej ustalonej) to zamontowali :D
Ale jest tak jak powiedział? Jak ustawię je na wysoką temperaturę to będzie jakby ich nie było?

Za darmo Ci ich nie dali - nie miej zludzen. Zaplaciles za kazdy element tego sterowania i to pewnie slono. :)

Tak, jak ustawisz na sterownikach np 30*C, to petli nie powinny odcinac. W ten "sprytny" sposob ominiesz to "udogodnienie". :D

jvc
09-01-2015, 16:47
No ,ale może się np. przydać w samym garażu jeśli ustawię temperaturę na powiedzmy 12 stopni ? (pewnie na jedno by wyszło gdybym zakręcił tam zawór)
Rozumiem że wtedy pętla w garażu będzie cały czas zamknięta i mniej grzania podłogówki?
Dodatkowo wewnątrz na razie nie ma nigdzie drzwi więc ustalanie na sterownikach różnych temperatur nie ma sensu.

Pyxis
09-01-2015, 16:50
No ,ale może się np. przydać w samym garażu jeśli ustawię temperaturę na powiedzmy 12 stopni ? (pewnie na jedno by wyszło gdybym zakręcił tam zawór)
Rozumiem że wtedy pętla w garażu będzie cały czas zamknięta i mniej grzania podłogówki?
Dodatkowo wewnątrz na razie nie ma nigdzie drzwi więc ustalanie na sterownikach różnych temperatur nie ma sensu.

Tak. "Wyregulujesz" w ten sposob temp w garazu.

Jak beda drzwi, to sensu to tez nie bedzie mialo. To samo uzyskasz regulujac przezplyw rotametrem, a czesta zmiana temperatury jest przy podlogowce praktycznie niewykonalna. Uklad ma za duza bezwladnosc.

jvc
10-01-2015, 07:58
Tak sobie myślę że trochę może wyolbrzymiłem problem. Montowano mi 8 sterowników i każdy był sprawdzany czy poprawnie działa i może przez to sprężarka miała tyle włączeń w tym dniu a ja jakoś o tym nie pomyślałem...

kasprzyk
10-01-2015, 08:19
Jeżeli nie masz bufora C.O. sytuacja się nie zmieni. Instalatorzy prawdopodobnie nie przewidzieli (nie mieli doświadczenie w tej kwestii) że pompa będzie taktować przy zamkniętych pętlach podłogowych. W sytuacji kotła gazowego blokujemy jego pracę wraz z zamknięciem wszystkim pętli, może tutaj taki układ także by zadziałał, bez sensu jest teraz nie wykorzystać sterowników na które wydane zostały już pieniądze - no chyba, że uda się je oddać do źródła.

plusfoto
10-01-2015, 10:17
jvc ja na twoim miejscu spróbował bym to oddać - z 2-3K byś zyskał i pozbył się kłopotu. Żonie za to kup nowe buty, dzieciom zafunduj dobrą zabawę a resztę wydaj na uciechy własne. Zobaczysz że wszyscy będą Cię jeszcze bardziej szanować a ty będziesz miał satysfakcję.

Tomaszs131
10-01-2015, 13:26
Wreszcie wiem jak to jest byc posiadaczem Pci:D
http://images53.fotosik.pl/591/8e9406abcf095ee0gen.jpg
Jak to kiedys Pyxis okresli, "... bedziesz sie cieszyl jak prosie w blocie...".
Pyxis teraz Ci moge powiedziec, ze miales racje:D
Od polnocy zaczalem wygrzewac posadzki, delta nie chce byc wieksza od 4,5oC.
Przeplyw w DZ 15l/m w kazdej nitce.

Pyxis
10-01-2015, 13:38
Hehe... witaj w klubie. ;)

Vld
10-01-2015, 14:21
Co to za zakrzywienie płytkoprzestrzeni?

Tomaszs131
10-01-2015, 14:48
Co to za zakrzywienie płytkoprzestrzeni?

Efekt robienia zdjecia panoramicznego w pionie.

chcialbympompe
10-01-2015, 16:58
Czyli Wihajster ma kolejnego zadowolonego forumowicza :)

jvc
11-01-2015, 16:00
Sterowniki w pomieszczeniach ustawiłem na 26 stopni ( poza garażem) i w ciągu doby sprężarka włączyła się dwa razy :)
Dzień wcześniej pompa na 15 stopni , sterowniki to samo i ilość włączeń sprężarki 11...

rwojtek
11-01-2015, 16:07
Sterowniki w pomieszczeniach ustawiłem na 26 stopni ( poza garażem) i w ciągu doby sprężarka włączyła się dwa razy :)
Dzień wcześniej pompa na 15 stopni , sterowniki to samo i ilość włączeń sprężarki 11...

Wymontuj i oddaj te sterowniki lub zacznij zbierać pieniądze na nową sprężarkę :P

jvc
11-01-2015, 16:36
Z oddaniem jest duży problem , pomijam fakt okablowania całego mieszkania pod te sterowniki ( trochę szkoda tego) to pieniędzy nikt mi po prostu nie odda. Prawdopodobnie będę nimi regulował tylko w garażu i kotłowni oraz w sypialni a reszta będzie się marnować.
Człowiek uczy się na błędach...

Tomaszs131
11-01-2015, 17:23
Pyxis jaka taryfe wybrales, jakie sa dodadkowe oplaty przy taryfie G ? Jutro jade do PGE zmienic taryfe z budowlanej na pewnie jedna z grupy G12.
Zanim tam jutro pojade to chcialbym juz miec jakas na ten temat wiedze.
U mnie:
G12- dzien 0,2417, noc- 0,0836,
G12n- 0,2171, 0,0535,
G12w- 0,2472, 0,0756,
Co tu wybrac?
Porownalem taryfy z innymi miastami i wychodzi na to, ze w Lublinie energia jest najdrozsza:P

Pyxis
11-01-2015, 17:27
Ja mam obecnie G12g (pon pt od 22-7 i od 14-16; sobota od 14 do poniedzialku 7:00)
Mi wychodzi wraz oplatami stalymi cena 68gr/31gr za kWh. Oplaty stale to cos kolo 8 zl/mc z tego co pamietam.

Zacznij od tej z najtanszym pradem w nocy i patrz, czy odpowiadaja Ci godziny. Jesli masz wybor, to rozwazaj w pierwszej kolejnosci ta taryfe, ktora dodatkow ma okienko taniego pradu w dzien.

rosomakx4
11-01-2015, 20:21
Fakt. g12 jest ok, jednak pojawiła się u mnie opcja G12W i będę z niej korzystał
chociażby dla bytowego to duża korzyść, na śląsku zdaje się że to od piątku 22 do pon 6 rano, wszystkie święta w taniej, w wtedy jestem w domu

Robek Warmia
11-01-2015, 20:50
Wiatam Was wszystkich ! Mam do Was prośbę o pomoc - może ktoś zetknął sie lub słyszał o podobnym problemie.

Mam od 5 lat pompę ciepła Danfosa DHP H gruntową. Działała przez ten czas bez zarzutu. W wigilię zauwazyłem jednak, że stoi wyłączona - pomyslałem że korek wysadził, jednakże wszystko było w porzadku wszędzie był prąd. Wyłaczyłem więc i włączyłem prąd w domu myśląc że może styki przy tablicy (korkach) zaśniedziały, czy coś podobnego. Pompa uruchomiła się. Po kilku dniach sytuacja się powtórzyła - tym razem również wyłączyłem i włączyłem prąd już tylko na lini pompy ciepła znowu się uruchomiła. Pomyślałem sobie że może problem w instalacji elektycznej, zainstalowałem czujnik zmiany faz ale nadal jest to samo pompa co kilka dni sama przestaje działać. Ostatnio chyba jest to częściej nawet co dwa dni. Z serwisu Danfosa uzyskałem informację że nawet gdyby był przejściowy spadek napięcia a potem znów napięcie powróciłoby do wartości właściwej pompa sama się uruchomii bez potrzeby "restartu ręcznego" . Wydaje mi się więc że problem dotyczy pompy, ale i instalator i serwis mówili, że o podobnym problemie nie słyszeli.

Może macie jakiś pomysł ? Z góry dziękuję

photos
11-01-2015, 21:05
a nie bylo takich szybkich odcięć energii i po sekundzie ponowne włączenie?? U mnie po takich kilku szybkich odcięciach i włączeniach dzieje się podobnie, może ma jakis czujnik i wowczas się rozlacza. Dziś tez kilka razy wylaczalu u mnie prad ale nie takim szybkim cykaniem i pompa normalnie się uruchamia i wszystko pracuje. Zauważyłem rownież że takie dwa szybkie odcięcia i załączenia energii nic nie zmieniają, ale już większa liczba powoduje odcięcie podłogówki, a jak wiadomo do pogodowki musi ona chodzic, musze wiec wylaczyc i wlaczyc pompe i to pomaga.

Robek Warmia
11-01-2015, 21:26
a nie bylo takich szybkich odcięć energii i po sekundzie ponowne włączenie?? U mnie po takich kilku szybkich odcięciach i włączeniach dzieje się podobnie, może ma jakis czujnik i wowczas się rozlacza. Dziś tez kilka razy wylaczalu u mnie prad ale nie takim szybkim cykaniem i pompa normalnie się uruchamia i wszystko pracuje. Zauważyłem rownież że takie dwa szybkie odcięcia i załączenia energii nic nie zmieniają, ale już większa liczba powoduje odcięcie podłogówki, a jak wiadomo do pogodowki musi ona chodzic, musze wiec wylaczyc i wlaczyc pompe i to pomaga.

NIe było dzisiaj, ani też wcześniej szybkich odcięć energii - tak żeby to zauważyć. Poddałeś mi jednak myśl taką że może być problem ze spadkiem napięcia w sieci zamiast 230 v. daje przez chwilę poniżej 200 ja tego nie zauważe a pompa może się wyłaczyć. O ile dobrze zrozumiałem to jest u Ciebie tak, że prąd po tych wyłączeniach jest w domu a pompa się sama nie uruchamia ? - to dla mnie ważne, bo dotychczas myślałem tak jak wskazał Danfoss zawsze się sama uruchomii. Masz pompę Danfoss ?

photos
11-01-2015, 21:38
to nie jest odlaczenie produ, to sa takie chwilowe migniecia doslownie sekundowe. Mam viessmann.

Robek Warmia
11-01-2015, 21:52
to nie jest odlaczenie produ, to sa takie chwilowe migniecia doslownie sekundowe. Mam viessmann.

Czyli coś takiego jak krótkotrwałe spadki napięcia. Spróbuj porozmawiac ze swoim dostawcą może problem jest w napięciu często tak się dzieje montują wówczas na tydzień takie urządzenie które mierzy napięcie i jak wychodzi im że są spadki to dają większą moc na transformatorze może problem u Ciebie zniknie.

Najważniejsze jednak czy dobrze zrozumiałem : po takich mignięciach pompa stoi nawet jak jest jest prąd i dopiero włączenie i wyłaczenie prądu powoduje jej uruchomienie ?

photos
11-01-2015, 22:29
Najważniejsze jednak czy dobrze zrozumiałem : po takich mignięciach pompa stoi nawet jak jest jest prąd i dopiero włączenie i wyłaczenie prądu powoduje jej uruchomienie ?

dokladnie tak

a&zb
11-01-2015, 23:45
Mam od 5 lat pompę ciepła Danfosa DHP H gruntową. Działała przez ten czas bez zarzutu. W wigilię zauwazyłem jednak, że stoi wyłączona - pomyslałem że korek wysadził, jednakże wszystko było w porzadku wszędzie był prąd. Wyłaczyłem więc i włączyłem prąd w domu myśląc że może styki przy tablicy (korkach) zaśniedziały, czy coś podobnego. Pompa uruchomiła się.

Ona nie ma wyłącznika sieciowego, że musisz ją "resetować" poprzez wyłącznie i włączenie linii zasilającej? Czy w rejestrze błędów pojawiły się jakieś komunikaty czy nic tam nie ma?

photos
11-01-2015, 23:49
w moim rejestrze bledow pokazuje sie haslo reset. zrobilem jej ustawienia fabryczne i zobaczymy

a&zb
12-01-2015, 00:07
Przejrzałem pobieżnie instrukcję serwisową tego Danfossa i ona chyba nie ma funkcji zapisywania historii alarmów w sterowniku...

http://pl.heating.danfoss.com/PCMPDF/Danfoss_Service_VMGFC349_pl.pdf

Robek Warmia
12-01-2015, 08:24
Ona nie ma wyłącznika sieciowego, że musisz ją "resetować" poprzez wyłącznie i włączenie linii zasilającej? Czy w rejestrze błędów pojawiły się jakieś komunikaty czy nic tam nie ma?

Nie ma wyłącznika sieciowego stąd musze włączać linię. Wyświetlacz po włączeniu pracuje jak gdyby nigdy nic - nie wydaje mi się aby moja pompa miała jakiś odrębny rejestr błędów - pewnie jak coś się zdarzy to po prostu jest komunikat na wyświetlaczu. Chyba nie ma tego rzeczywiście jak dopisałeś

a&zb
12-01-2015, 22:44
Wyświetlacz po włączeniu pracuje jak gdyby nigdy nic

Czyli jak pompa się wyłącza to on całkiem gaśnie, wskaźnik świetlny poniżej klawiszy też się nie świeci?

Robek Warmia
13-01-2015, 09:55
Czyli jak pompa się wyłącza to on całkiem gaśnie, wskaźnik świetlny poniżej klawiszy też się nie świeci?

Dokładnie tak nie świeci się wyświetlacz ani wskaźnik (zielony)

RAPczyn
13-01-2015, 09:56
Z oddaniem jest duży problem , pomijam fakt okablowania całego mieszkania pod te sterowniki ( trochę szkoda tego) to pieniędzy nikt mi po prostu nie odda. Prawdopodobnie będę nimi regulował tylko w garażu i kotłowni oraz w sypialni a reszta będzie się marnować.
Człowiek uczy się na błędach...

jvc - sprawdź jaki jest zalecany minimalny przepływ przez pompę ciepła, zamontuj zawór nadmiarowo upustowy oraz wskaźnik przepływu (np. Taco Setter inline). Zamknij wszystkie obiegi i ustaw zawór tak by zapewniał wymagany, minimalny przepływ.

Pyxis
13-01-2015, 10:02
Jak mu silowniki zamkna wiekszosc petli, to co mu da ten zawor?

RAPczyn
13-01-2015, 10:16
Poszukałem w WP (http://www.viessmann.com/web/poland/PDF-90.nsf/6A0716989F73E267C1257D6B00256115/$FILE/WP%20Vitocal%20200-G,%20300-G,%20350-G,%20222-G,%20242-G,%20333-G,%20343-G%20%2804-2014%29.pdf?OpenElement), str 173 punkt 12.10 oraz str. 80 "minimalnym przepływ objętościowy - 910l/h".

Zigobar
13-01-2015, 19:55
jvc - sprawdź jaki jest zalecany minimalny przepływ przez pompę ciepła, zamontuj zawór nadmiarowo upustowy oraz wskaźnik przepływu (np. Taco Setter inline). Zamknij wszystkie obiegi i ustaw zawór tak by zapewniał wymagany, minimalny przepływ.
Bocznik zapewni przepływ, lecz nie zapewni odbioru energii. Wraz z rosnącym przepływem w boczniku, będzie rosnąć temperatura powrotu i wyjścia.

lukasza
13-01-2015, 21:12
NIe było dzisiaj, ani też wcześniej szybkich odcięć energii - tak żeby to zauważyć. Poddałeś mi jednak myśl taką że może być problem ze spadkiem napięcia w sieci zamiast 230 v. daje przez chwilę poniżej 200 ja tego nie zauważe a pompa może się wyłaczyć. O ile dobrze zrozumiałem to jest u Ciebie tak, że prąd po tych wyłączeniach jest w domu a pompa się sama nie uruchamia ? - to dla mnie ważne, bo dotychczas myślałem tak jak wskazał Danfoss zawsze się sama uruchomii. Masz pompę Danfoss ?

A czy ktoś wie czy takie wyłączenie prądu dla pompy może byc awaryjne?

Ja miałem takich przypadków w dwa tygodnie ok 10 naocznie, głownie wieczorem.
Mam także wgląd w każde takie wyłączenie prądu w nocy bo mi alarm to pokazuje. Jest to niemal co 3 noc.

Co ciekawe na tej ulicy u teściów mieszkam kilka lat i tak częstych wyłączeń nie było

Energetyka jak zmieniała mi zabezpieczenie z 20A na 32A tłumaczyła ze to rozłącza automat jak cos sie na lini dzieje, najcześciej jak haczyk jakaś gałąź. I sie teraz zastanawiam czy to dla pompy bezpieczne bo może im zgłoszę ze cos na tej lini jest nie tak ostatnio, może maja jakaś procedurę przejazdu i sprawdzenia co koło lini może "haczyc" ale pewnie bez interwencji sami szybko sie za to nie wezmą.

Dana54
13-01-2015, 22:47
Witam!Pomozcie mi swoim doswiadczeniem......mamy pompe ciepla Paul Novus 300 zamontowana przez firme budujaca dom Multicomfort w lutym 2012 roku.Leciała bezawaryjnie ale tydzien temu zauwazylam dziwnne ssanie przewodu powietrza tuz przy rekuperatorze.Po wylaczeniu rekuperatora okazalo sie ze w rurze umieszczonej w ziemi znajduje sie woda.Sadzilismy ze to skropliny ale podczas wypompowywania wyplynęło około 150 do 200 litrow wody.Woda byla żółta wiec doszlismy do wniosku ze to wody gruntowe dostały sie do rury ale jak?Rekuperator mamy wylaczony co radzicie?

Robek Warmia
14-01-2015, 11:11
A czy ktoś wie czy takie wyłączenie prądu dla pompy może byc awaryjne?

Ja miałem takich przypadków w dwa tygodnie ok 10 naocznie, głownie wieczorem.
Mam także wgląd w każde takie wyłączenie prądu w nocy bo mi alarm to pokazuje. Jest to niemal co 3 noc.

Co ciekawe na tej ulicy u teściów mieszkam kilka lat i tak częstych wyłączeń nie było

Energetyka jak zmieniała mi zabezpieczenie z 20A na 32A tłumaczyła ze to rozłącza automat jak cos sie na lini dzieje, najcześciej jak haczyk jakaś gałąź. I sie teraz zastanawiam czy to dla pompy bezpieczne bo może im zgłoszę ze cos na tej lini jest nie tak ostatnio, może maja jakaś procedurę przejazdu i sprawdzenia co koło lini może "haczyc" ale pewnie bez interwencji sami szybko sie za to nie wezmą.

W jaki sposób masz wgląd w takie wyłączenia - bo rozumiem, że normalnie to jest tak krótko, ze się nie zauważy ? I nie chodzi na pewno o spadki napięcia ?

map78
14-01-2015, 11:48
W jaki sposób masz wgląd w takie wyłączenia - bo rozumiem, że normalnie to jest tak krótko, ze się nie zauważy ? I nie chodzi na pewno o spadki napięcia ?

U mnie centrala alarmu rejestruje wszelkie zaniki napięcia i wysyła mi raport SMS.

RAPczyn
14-01-2015, 13:09
Bocznik zapewni przepływ, lecz nie zapewni odbioru energii. Wraz z rosnącym przepływem w boczniku, będzie rosnąć temperatura powrotu i wyjścia.

"
W systemach z dużą ilością wody (np. instalacjach ogrzewania pod-
łogowego) można zrezygnować z podgrzewacza buforowego wody
grzewczej. W takich instalacjach grzewczych zawór upustowy przy
rozdzielaczu obiegu grzewczego instalacji ogrzewania podłogowego
należy zamontować jak najdalej od pompy ciepła. Dzięki temu nawet
w zamkniętych obiegach grzewczych zapewniony zostanie minimalny
przepływ objętościowy.
W przypadku obiegu grzewczego instalacji ogrzewania podłogowego
należy zainstalować czujnik temperatury pełniący funkcję ogranicz-
nika temperatury maksymalnej (wyposażenie dodatkowe, nr katalog.
7151 728 lub 7151 729)."

lukasza
14-01-2015, 13:27
W jaki sposób masz wgląd w takie wyłączenia - bo rozumiem, że normalnie to jest tak krótko, ze się nie zauważy ? I nie chodzi na pewno o spadki napięcia ?

jak pisałem widzę to nocą w systemie alarmu

kilka z tych wyłączeń czy spadków też widziałem bo ostatnio średnio koło 1-2 w nocy szedłem spać

jakby to ująć - skok napięcia czy wyłączenie? Działa tak, że w domu na 2-3 sek nie działa światło, czajnik jak pracował, TV pompa. Chyba to jest wyłączenie. Lampy na ulicy zaś nie działają 5-10 min ale to jest spowodowane tym, że muszą się ochłodzić zanim się włączą (czy tam odwrotnie).

plusfoto
14-01-2015, 13:51
jak pisałem widzę to nocą w systemie alarmu

kilka z tych wyłączeń czy spadków też widziałem bo ostatnio średnio koło 1-2 w nocy szedłem spać

jakby to ująć - skok napięcia czy wyłączenie? Działa tak, że w domu na 2-3 sek nie działa światło, czajnik jak pracował, TV pompa. Chyba to jest wyłączenie. Lampy na ulicy zaś nie działają 5-10 min ale to jest spowodowane tym, że muszą się ochłodzić zanim się włączą (czy tam odwrotnie).
Sugeruję zgłosić problem dostawcy energi i to dość szybko a jednocześnie ubezpieczyć urządzenie od skutków tego typu zdarzeń bo może to kiedyś być powodem awarii może nie tyle samej pompy co jej "komputera" czy oprogramowania a taka naprawa tania nie będzie i w ramach gwarancji na pewno jej nie wykonasz. Takie krótko trwałe wyłączenie/załączenia często skutkują takimi objawami jak opisałeś. Często nie pomaga sam reset ale trzeba całkowicie rozłączyć zasilanie czyli po chamsku wyciągnąć wtyczkę z kontaktu i załączyć ponownie.

Robek Warmia
15-01-2015, 12:56
Sugeruję zgłosić problem dostawcy energi i to dość szybko a jednocześnie ubezpieczyć urządzenie od skutków tego typu zdarzeń bo może to kiedyś być powodem awarii może nie tyle samej pompy co jej "komputera" czy oprogramowania a taka naprawa tania nie będzie i w ramach gwarancji na pewno jej nie wykonasz. Takie krótko trwałe wyłączenie/załączenia często skutkują takimi objawami jak opisałeś. Często nie pomaga sam reset ale trzeba całkowicie rozłączyć zasilanie czyli po chamsku wyciągnąć wtyczkę z kontaktu i załączyć ponownie.

Zgłosiłem to zakładowi elektrycznemu, sęk w tym, iż według przepisów dopuszczalne są spadki napięcia rzędu 10 % w górę i w dół zatem średnie napięcie pewnie się zmieści w normie a że raz na 3-4 dni spadnie na chwilę tak, ze się pompa wyłączy to ich rejestrator może tego nie wychwycić.

Takie urządzenie jak macie do bieżącego monitorowania napięcia (nie jak energetyka co pewien czas) drogie jest ?

gall86
15-01-2015, 13:06
Zgłosiłem to zakładowi elektrycznemu, sęk w tym, iż według przepisów dopuszczalne są spadki napięcia rzędu 10 % w górę i w dół zatem średnie napięcie pewnie się zmieści w normie a że raz na 3-4 dni spadnie na chwilę tak, ze się pompa wyłączy to ich rejestrator może tego nie wychwycić.

Takie urządzenie jak macie do bieżącego monitorowania napięcia (nie jak energetyka co pewien czas) drogie jest ?

problem w tym, ze majac swoje urzadzenie do monitorowania napieci nic nie zdzialasz w zakladzie. aby miec jakies konkretne argumenty musisz zglosic to w zakladzie, ktory moze ewentualnie zamontowac u ciebie ich urzadzenie monitorujace, wierz mi lub nie, ale nawet jak masz jakies powazne spadki, to w momencie gdy wepna rejestrator ich nie bedzie, spotkalem sie z takim dziwnym zbiegiem okolicznosci kilka razy w swoich przebojach z zakladami energetycznymi.

Liwko
15-01-2015, 13:17
Wiatam Was wszystkich ! Mam do Was prośbę o pomoc - może ktoś zetknął sie lub słyszał o podobnym problemie.

Mam od 5 lat pompę ciepła Danfosa DHP H gruntową. Działała przez ten czas bez zarzutu. W wigilię zauwazyłem jednak, że stoi wyłączona - pomyslałem że korek wysadził, jednakże wszystko było w porzadku wszędzie był prąd. Wyłaczyłem więc i włączyłem prąd w domu myśląc że może styki przy tablicy (korkach) zaśniedziały, czy coś podobnego. Pompa uruchomiła się. Po kilku dniach sytuacja się powtórzyła - tym razem również wyłączyłem i włączyłem prąd już tylko na lini pompy ciepła znowu się uruchomiła. Pomyślałem sobie że może problem w instalacji elektycznej, zainstalowałem czujnik zmiany faz ale nadal jest to samo pompa co kilka dni sama przestaje działać. Ostatnio chyba jest to częściej nawet co dwa dni. Z serwisu Danfosa uzyskałem informację że nawet gdyby był przejściowy spadek napięcia a potem znów napięcie powróciłoby do wartości właściwej pompa sama się uruchomii bez potrzeby "restartu ręcznego" . Wydaje mi się więc że problem dotyczy pompy, ale i instalator i serwis mówili, że o podobnym problemie nie słyszeli.

Może macie jakiś pomysł ? Z góry dziękuję

U mnie właśnie był przyczyną czujnik zaniku i kierunku faz. Po rozmowie z PRODUCENTEM, kupiłem, wymieniłem i od dwóch lat mam spokój.
Może nie taki jak trzeba wstawiłeś?

plusfoto
15-01-2015, 13:28
Zgłosiłem to zakładowi elektrycznemu, sęk w tym, iż według przepisów dopuszczalne są spadki napięcia rzędu 10 % w górę i w dół zatem średnie napięcie pewnie się zmieści w normie a że raz na 3-4 dni spadnie na chwilę tak, ze się pompa wyłączy to ich rejestrator może tego nie wychwycić.

Takie urządzenie jak macie do bieżącego monitorowania napięcia (nie jak energetyka co pewien czas) drogie jest ?
Problem w tym że ty prawdopodobnie masz chwilowe zaniki napięcia a nie spadki.

Robek Warmia
15-01-2015, 16:53
U mnie właśnie był przyczyną czujnik zaniku i kierunku faz. Po rozmowie z PRODUCENTEM, kupiłem, wymieniłem i od dwóch lat mam spokój.
Może nie taki jak trzeba wstawiłeś?

Po pierwszych włączeniach tez na to wpadłem zamontowałem i cały czas to samo. Czujnik jest od kolejności faz nie będzie utrzymywał napięcia gdy przejściowo spadnie.

jvc
20-01-2015, 23:09
Panowie jak to jest z załączaniem sprężarki przy korzystaniu z ciepłej wody?
Mam zbiornik w pompie 220L , bufora brak.

photos
21-01-2015, 18:10
No ale jak ma byc? Jak zadana temperatura spadnie wedlug jakiejs tam histerezy sprężarka załączy sie aby podgrzać wodę.

jvc
21-01-2015, 18:25
No tak , chodzi mi bardziej o to przy jakim ubytku mniej więcej to się dzieje. Histereza ustawiona jest na 5 stopni.

a&zb
21-01-2015, 21:26
2,5 stopnia poniżej wartości zadanej

photos
22-01-2015, 16:02
2,5 stopnia poniżej wartości zadanej

jestes pewny? u mnie na pewno jest to wiecej. Zbyt czesto by się załączała. Myslę ze jest to koło tych w/w 5 stopni

jvc
22-01-2015, 16:16
Jeśli chodzi o twz. histerezę to u mnie standardowo ustawione jest na 5 stopni to według instrukcji tzw. komfort.
Natomiast bardziej mnie interesowało przy jakim zużyciu w litrach z tych 220L pompa się załączy , czyli kiedy się zmniejszy temperatura w zbiorniku o te 5 stopni.

Pyxis
22-01-2015, 18:04
jestes pewny? u mnie na pewno jest to wiecej. Zbyt czesto by się załączała. Myslę ze jest to koło tych w/w 5 stopni

Na niektorych sterownikach wartosc histerezy jest rozumiana jako jej polowka. Tzn o ile K ma spasc lub podniesc sie temperatura w stosunku do zadanej. Wtedy jak ustawisz 5K to de facto prawdziwa wartosc histerezy to az 10K.
Widocznie uznali, ze standardowa "definicja" tej wartosci bylaby zbyt skomplikowana dla uzytkownika bo musial by dzielic na 2 ;)

Pyxis
22-01-2015, 18:07
Jeśli chodzi o twz. histerezę to u mnie standardowo ustawione jest na 5 stopni to według instrukcji tzw. komfort.
Natomiast bardziej mnie interesowało przy jakim zużyciu w litrach z tych 220L pompa się załączy , czyli kiedy się zmniejszy temperatura w zbiorniku o te 5 stopni.

To zalezy od temperatury CWU jaka masz w zasobniku. Jak cieplejsza CWU, to mniej jej objetosciowo zuzywasz. Wiecej zuzywasz wtedy wody zimnej mieszajac w punkcie biorczym.
Wazna jest tez struktura temperatur w zasobniku (stratyfikacja) - im bardziej rownomiernie zagrzany zasobnik, tym wiecej dostepnej CWU.

a&zb
22-01-2015, 23:16
jestes pewny? u mnie na pewno jest to wiecej. Zbyt czesto by się załączała. Myslę ze jest to koło tych w/w 5 stopni

Zgadza się, w Viessmannie to jest wartość spadku poniżej temperatury zadanej w zasobniku cwu, przy którym włączy się ponowne grzanie.

jvc
23-01-2015, 10:11
Panowie jakie macie doświadczenie z wygrzewaniem nowego domu?
Pompa chodzi u mnie od 02.12.2014r. Zauważyłem że coraz mniej musi pracować żeby ogrzać do ustalonej temperatury.
Temp. na pompie ustawiona na 15 stopni ( w domu cieplej 16-17) i od wtorku od 21 do dziś do 9 (2,5 doby) sprężarka pracowała tylko 8 godzin.
Wiadomo że temperatura zewnętrzna ma ogromne znaczenie ,ale zauważalnie pompa pracuje coraz mniej.

Pyxis
23-01-2015, 10:18
Jesli masz prad dwutaryfowy, to bym zwiekszyl czas pracy pompy do godzin taniej taryfy oraz zwiekszyl jednoczesnie intensywnosc wentylacji domu.

jvc
23-01-2015, 10:23
Wentylacja mechaniczna jest, ale do momentu skończenia gładzi itp. nie zalecają jej włączania. Pozostaje wietrzenie otwierając okna. Wilgotność na poziomie 60% czyli jeszcze jakoś super nie jest.
Dom jeszcze nie odebrany więc taryfa budowlana :(

M.Krk
23-01-2015, 10:47
Pomoże mi ktoś ocenić czy ten wynik może mieć coś wspólnego z rzeczywistością ?
dzięki

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/k3c

Pyxis
23-01-2015, 11:05
Pomoże mi ktoś ocenić czy ten wynik może mieć coś wspólnego z rzeczywistością ?
dzięki

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/k3c

Chyba lekko optymistyczne wyniki, ale prawdopodobne.

M.Krk
23-01-2015, 11:10
Chyba lekko optymistyczne wyniki, ale prawdopodobne.
też myślę że optymistycznie to wyszło, dlatego wolę zapytać na ile rzeczywistość może mnie zaskoczyć

Pyxis
23-01-2015, 11:25
Tego nie wie nikt, ale zeby sie bezpiecznie czuc ja bym do tej kalkulacji ze 25% dolozyl.

M.Krk
23-01-2015, 17:41
Tego nie wie nikt, ale zeby sie bezpiecznie czuc ja bym do tej kalkulacji ze 25% dolozyl.

Dzięki
Tak też zrobiłem, zobaczę co będzie

M.Krk
24-01-2015, 14:42
Mam kolejne pytanko
wyłączyłem ogrzewanie o 8 rano i do tej pory, czyli do 14,30 temperatura w domu spadła z 22 stopni do 21,2 stopnia, na zewnątrz było 0 teraz +1,
czy ten spadek jest duży ? czy normalny, robię mały test i potrzebuję opinii. Dodam że dom 100% kaloryfery

rwxw
24-01-2015, 17:01
Jeśli masz tylko grzejniki to nie jest duży.

Liwko
27-01-2015, 14:30
Pamięta ktoś kto tu opisywał, że nie mógł mieć w miejscowych warunkach zabudowy paliw stałych/węgla? Myślałem że był to piwopijca ale to jednak nie on. Może ktoś kojarzy temat?

tereska77
11-02-2015, 17:55
Panowie, jak duze macie zbiorniki cwu i ile osob w domu?
Pytam, bo bylam nastawiona na 300l, a dzis mnie jedna osoba zapytala, po ciul mi taki wielki i juz zglupialam kompletnie:bash:
Ze niby przy tej wielkosci i 3 osobach za duze straty ciepla beda:confused:

Liwko
11-02-2015, 18:05
Panowie, jak duze macie zbiorniki cwu i ile osob w domu?
Pytam, bo bylam nastawiona na 300l, a dzis mnie jedna osoba zapytala, po ciul mi taki wielki i juz zglupialam kompletnie:bash:
Ze niby przy tej wielkosci i 3 osobach za duze straty ciepla beda:confused:

Ta, strasznie duże. Mam dwa zbiorniki po 120l, straty jeszcze większe a za CWU płacę około 300-350zł rocznie. W dodatku połowa tych strat to okres grzewczy, więc gdzie niby giną te straty?
Bierz 300l, ładuj w taniej taryfie i bądź niemal pewna że ci ciepłej wody nie zabraknie.

imrahil
11-02-2015, 18:50
dokładnie, strata będzie jak będzie trzeba załadować bufor w drogiej taryfie albo z niskim COP (do wyższej temperatury)

tereska77
11-02-2015, 20:40
Wiecie co, to jest wkurzajace po prostu, ze musze pytac i czytac, zeby byc pewna, ze instalator wie co robi:bash:
Co gorsze, to sa tematy, ktore mnie w ogole nie interesuja i niestety wiekszosc trzeba mi "jak krowie na rowie"...;)

rwojtek
11-02-2015, 20:58
Wiecie co, to jest wkurzajace po prostu, ze musze pytac i czytac, zeby byc pewna, ze instalator wie co robi:bash:
Co gorsze, to sa tematy, ktore mnie w ogole nie interesuja i niestety wiekszosc trzeba mi "jak krowie na rowie"...;)

Rozmawiaj tylko z Tymi, którzy już jakiś czas mają pompę ciepła.
Reszty nie słuchaj, bo ...my Polacy tak mamy, że na wszystkim się znamy :D

Rotan
11-02-2015, 21:59
Wiecie co, to jest wkurzajace po prostu, ze musze pytac i czytac, zeby byc pewna, ze instalator wie co robi:bash:
Co gorsze, to sa tematy, ktore mnie w ogole nie interesuja i niestety wiekszosc trzeba mi "jak krowie na rowie"...;)

Żeby dom zbudować trzeba się zhabilitować :bash::yes::D

a&zb
11-02-2015, 22:20
Żeby dom zbudować trzeba się zhabilitować :bash::yes::D

Jakby na koniec dawali tytuł, to nie byłoby jeszcze tak źle...

pancio11
11-02-2015, 23:04
Ja mam zbiornik 300L i jest nas dwójka, mamy taką wanne że ledwie nam do niej wody starcza :) a po za tym może kiedyć będą solary więc taki zbiornik to minimum przy solarach

Liwko
11-02-2015, 23:26
Ja mam zbiornik 300L i jest nas dwójka, mamy taką wanne że ledwie nam do niej wody starcza :) a po za tym może kiedyć będą solary więc taki zbiornik to minimum przy solarach

Pompa i solary? Za darmo bym ich nie wziął.

a&zb
11-02-2015, 23:37
Pompa i solary? Za darmo bym ich nie wziął.

A ogniwa fotowoltaiczne?

Liwko
12-02-2015, 07:14
A ogniwa fotowoltaiczne?

Głupie pytanie :)

okobar
12-02-2015, 13:04
Pompa i solary? Za darmo bym ich nie wziął.

ja bym wziął, zawsze za parę złociszy na allegro można opchać :)

a&zb
12-02-2015, 22:22
Głupie pytanie :)
Biorąc pod uwagę co masz w stopce postów, dziwne że tak uważasz.

Arturo72
13-02-2015, 00:24
A ogniwa fotowoltaiczne?
Ja za darmo nawet bym ich nie wziął,dla mnie są szpetne,nie mógłbym znieść ich widoku na dachu czy gdzieś.
Podobnie jak solary,które uważam za wyjątkowy badziew.

Liwko
13-02-2015, 07:04
Biorąc pod uwagę co masz w stopce postów, dziwne że tak uważasz.

Chyba się nie rozumiemy. Jeżeli masz takie zbędne to chętnie przygarnę :)

Liwko
13-02-2015, 07:05
Ja za darmo nawet bym ich nie wziął,dla mnie są szpetne,nie mógłbym znieść ich widoku na dachu czy gdzieś.
Podobnie jak solary,które uważam za wyjątkowy badziew.

A pudło na twojej ścianie elewacyjnej to już nie jest badziew?

elrow23
13-02-2015, 16:42
pompa badziew? daj pan spokój, urządzenie które działaniem przypomina lodówkę, cicho i niezauważalnie, a do tego pełno jest na prawdę ładnych pomp, dla których nie potrzeba oddzielnej kotłowni

Liwko
13-02-2015, 17:03
Co ty powiesz :D

plusfoto
13-02-2015, 17:15
No nie mów że Ci się nie podoba?
Np. taka:D
304325

Vld
13-02-2015, 17:26
Jemu z założenia się nie podoba i ma rację. To nie ma się podobać, to ma pracować, a kwestia miejsca pod kolektor, ceny czy głośności - indywidualna sprawa.

a&zb
13-02-2015, 17:31
pompa badziew? daj pan spokój, urządzenie które działaniem przypomina lodówkę, cicho i niezauważalnie,
Z tą cichością to bym nie przesadzał...


a do tego pełno jest na prawdę ładnych pomp, dla których nie potrzeba oddzielnej kotłowni
Kotłowni to chyba do żadnej nie potrzeba?

Tomaszs131
13-02-2015, 17:45
pompa badziew? daj pan spokój, urządzenie które działaniem przypomina lodówkę, cicho i niezauważalnie, a do tego pełno jest na prawdę ładnych pomp, dla których nie potrzeba oddzielnej kotłowni

Na przyklad Vikerson:P

Mr_Mabram
14-02-2015, 22:06
Witam

Podzieli się ktoś może jaki jest koszt miesięczny grzania CWU dla 3-4 os rodziny? Chciałbym porównać to do gazu jaki zuzywam.

Arturo72
15-02-2015, 00:52
Witam

Podzieli się ktoś może jaki jest koszt miesięczny grzania CWU dla 3-4 os rodziny? Chciałbym porównać to do gazu jaki zuzywam.
Teraz w miesiącach zimowych ok.120kWh czyli jakieś 35zł w lato do 100kWh czyli jakieś 30zł.
3 osoby,zasobnik 300l grzany do 46st.C i tylko wanna w obsludze.

ferrit
15-02-2015, 07:40
Ja mam koszt latem 18 zł, zimą 30 zł.

Liwko
15-02-2015, 08:36
Średnio można przyjąć 10zł na osobę.

tereska77
15-02-2015, 16:05
Bierz 300l, ładuj w taniej taryfie i bądź niemal pewna że ci ciepłej wody nie zabraknie.

Bedzie 300l:)
Wg tego, co znalazlam na stronie PGE (ceny netto):

G11- 0,2553 zł/kWh
G12- dzienna- 0,2861 zł/kWh; nocna- 0,1917 zł/kWh

wiec chyba nawet korzystajac z G11 tragedii by nie bylo.


Rozmawiaj tylko z Tymi, którzy już jakiś czas mają pompę ciepła.
Reszty nie słuchaj, bo ...my Polacy tak mamy, że na wszystkim się znamy :D

Wojtek, mnie wkurza to, ze osoby, ktore powinny sie na tym znac, podaja sprzeczne informacje.
Teksty typu: "bo takie mamy wytyczne", "bo tak sie to liczy", a na stronie internetowej artykul, ktory przeczy wszystkiemu, co mowia:bash:

BTW, jak tam Twoja pompka, wszystko oki?

Arturo72
15-02-2015, 17:14
Bedzie 300l:)
Wg tego, co znalazlam na stronie PGE (ceny netto):

G11- 0,2553 zł/kWh
G12- dzienna- 0,2861 zł/kWh; nocna- 0,1917 zł/kWh

wiec chyba nawet korzystajac z G11 tragedii by nie bylo.

A czemu miałaby być tragedia ? To nie prąd tylko COP.
W zeszłym sezonie za c.o+cwu za rok w G11 przy 0,57zł/kWh i zużyciu 3300kWh zapłaciłem ok.1700zł,G12W w tym roku da mi oszczedność ok 600-700zł.

imrahil
15-02-2015, 18:03
G11- 0,2553 zł/kWh
G12- dzienna- 0,2861 zł/kWh; nocna- 0,1917 zł/kWh

wiec chyba nawet korzystajac z G11 tragedii by nie bylo.

do tego opłatę dystrybucyjną i jakościową trzeba dodać ;)

tereska77
15-02-2015, 18:39
do tego opłatę dystrybucyjną i jakościową trzeba dodać ;)

Wiem;) Niestety nie mam pojecia, jakie to sa koszty, bo jeszcze faktury na oczy nie widzialam, mamunia oplaca:D
Przesylam kase, wiec wiem, ile place, ale co ile kosztuje- nie mam pojecia;)

imrahil
15-02-2015, 19:20
Wiem;) Niestety nie mam pojecia, jakie to sa koszty, bo jeszcze faktury na oczy nie widzialam, mamunia oplaca:D
Przesylam kase, wiec wiem, ile place, ale co ile kosztuje- nie mam pojecia;)

miałem podobnie do niedawna - w życiu faktury za prąd nie widziałem ;).
zależy od regionu http://www.pgedystrybucja.pl/images/stories/doc/taryfy/2015/Taryfa%20PGE%20Dystrybucja%20S.A.%20na%20rok%20201 5.pdf

np. strona 41 dla okręgu białostockiego. dodajesz stawkę jakościową i składnik zmienny stawki sieciowej i to jest opłata dystrybucyjna za 1 kWh. tylko musisz odszukać swój region.

tereska77
15-02-2015, 19:20
A czemu miałaby być tragedia ? To nie prąd tylko COP.
W zeszłym sezonie za c.o+cwu za rok w G11 przy 0,57zł/kWh i zużyciu 3300kWh zapłaciłem ok.1700zł,G12W w tym roku da mi oszczedność ok 600-700zł.

Jesli nie zapomne, to w lipcu zmienie na G12, jesli zapomne, to trudno, bedzie G11. I tak jestem w dobrej sytuacji, ze na budowlanym nie jade, jak co niektorzy;)

tereska77
15-02-2015, 20:04
miałem podobnie do niedawna - w życiu faktury za prąd nie widziałem ;).
zależy od regionu http://www.pgedystrybucja.pl/images/stories/doc/taryfy/2015/Taryfa%20PGE%20Dystrybucja%20S.A.%20na%20rok%20201 5.pdf

np. strona 41 dla okręgu białostockiego. dodajesz stawkę jakościową i składnik zmienny stawki sieciowej i to jest opłata dystrybucyjna za 1 kWh. tylko musisz odszukać swój region.

Dzieki, zara sie okaze, ile to naprawde kosztuje;)

304602

Czyli tak:
G11: 0,2553 +0,2170 + 0,0115= 0,4838
G12:dzienna: 0,2861 +0,2417 +0,0115= 0,5393
nocna: 0,1917 +0,0311 +0,0115= 0,2343
oczywiscie netto;) I juz nie jest tak pieknie:D

rwojtek
15-02-2015, 20:53
...
Wojtek, mnie wkurza to, ze osoby, ktore powinny sie na tym znac, podaja sprzeczne informacje.
Teksty typu: "bo takie mamy wytyczne", "bo tak sie to liczy", a na stronie internetowej artykul, ktory przeczy wszystkiemu, co mowia:bash:

BTW, jak tam Twoja pompka, wszystko oki?

Moja pompka chyba ok, w tym sezonie chodzi na pół gwizdka. Grzeję tylko do 18C i tylko dwa razy na dobę więc niewiele, ale przez to chyba mocno wychładza mi odwierty. Ostatnio po 3h było na wejściu do pompy tylko 2,9C (ziemi jest sucha).
Myślę, że w przyszłym roku będzie lepiej.
Kto zakłada Ci pompę i jakiej firmy?

mkm silesia
15-02-2015, 21:18
Dzieki, zara sie okaze, ile to naprawde kosztuje;)

304602

Czyli tak:
G11: 0,2553 +0,2170 + 0,0115= 0,4838
G12:dzienna: 0,2861 +0,2417 +0,0115= 0,5393
nocna: 0,1917 +0,0311 +0,0115= 0,2343
oczywiscie netto;) I juz nie jest tak pieknie:D

Pl jest jedynym (chyba) krajem gdzie obowiązuje akcyza na energię elektr. zresztą stale rośnie udział akcyzy w podatkach jest to podatek który można "ukryć" przed konsumentem bo dochodowego i vat'u każdy wie ile płaci akcyzy nie

mirek118
15-02-2015, 22:17
Co sądzicie o przejściu na system dwutaryfowy po zakończeniu sezonu grzewczego? Czy warto zmieniać biorąc pod uwagę ze do następnego sezonu PCI będzie podgrzewala jedynie CWU? Może zrobić to przed następnym sezonem....

Liwko
15-02-2015, 22:25
Co sądzicie o przejściu na system dwutaryfowy po zakończeniu sezonu grzewczego? Czy warto zmieniać biorąc pod uwagę ze do następnego sezonu PCI będzie podgrzewala jedynie CWU? Może zrobić to przed następnym sezonem....

A co za różnica? Przecież i tak podpisujesz na minimum 12 miesięcy.

mirek118
15-02-2015, 22:30
A co za różnica? Przecież i tak podpisujesz na minimum 12 miesięcy.

Ano taka. Czy oszczędności z racji działania pompy tylko w taniej zbilansuja większy koszt prądu bytowego?
W sezonie czyli w czasie grzania i CO i CWU to nie mam wątpliwości że zbilansuja i to pewnie z nawiązką.

Liwko
15-02-2015, 22:35
Ano taka. Czy oszczędności z racji działania pompy tylko w taniej zbilansuja większy koszt prądu bytowego?
W sezonie czyli w czasie grzania i CO i CWU to nie mam wątpliwości że zbilansuja i to pewnie z nawiązką.

Powiem tak. Musiałbyś się baaardzo starać, żeby to ci się nie opłacało. U mnie bez żadnych wyrzeczeń oszczędności są na poziomie około 1400zł rocznie.

mirek118
15-02-2015, 22:44
Powiem tak. Musiałbyś się baaardzo starać, żeby to ci się nie opłacało. U mnie bez żadnych wyrzeczeń oszczędności są na poziomie około 1400zł rocznie.

Nie chciałbym maku siekać, ale rocznie to nie to samo co poza sezonem. Rocznie to uśrednione z okresu grzewczego i z czasu kiedy grzejesz tylko wodę :-)

Liwko
15-02-2015, 22:47
Nie chciałbym maku siekać, ale rocznie to nie to samo co poza sezonem. Rocznie to uśrednione z okresu grzewczego i z czasu kiedy grzejesz tylko wodę :-)

No i co z tego, liczy się to co zapłacę :)

mirek118
15-02-2015, 22:52
No i co z tego, liczy się to co zapłacę :)

Jasne że tak, ale nie taki był sens mojego pytania. Ja tez z całą pewnością przejdę na dwie taryfy. Zastanawiam się jedynie czy ma to sens na koniec sezonu. Zanim pozałatwiam papiery to się sezon skończy..

Liwko
15-02-2015, 22:57
Jasne że tak, ale nie taki był sens mojego pytania. Ja tez z całą pewnością przejdę na dwie taryfy. Zastanawiam się jedynie czy ma to sens na koniec sezonu. Zanim pozałatwiam papiery to się sezon skończy..

Już ci napisałem, przechodź kiedy chcesz (a najlepiej najszybciej), bo i tak umowa na minimum 12mieięcy. Co za różnica kiedy przejdziesz? Ale. Jeżeli masz G11 to zobacz co oferuje DUON, bo oni mieli dla takich promocję na pół roku prąd za darmo! Tylko dla takich przechodzących za G11.

Mr_Mabram
16-02-2015, 20:51
Teraz w miesiącach zimowych ok.120kWh czyli jakieś 35zł w lato do 100kWh czyli jakieś 30zł.
3 osoby,zasobnik 300l grzany do 46st.C i tylko wanna w obsludze.

Czyli jednak wychodzi dość taniej niż gaz .
Dla przykładu podam że u mnie rodzina 2+2 i zużywam metr/3 gazu na dzień co daje mi miesięczny rachunek za samo CWU ze wzystkimi opłatami w wysokości ok 80zł :/

zieli
22-02-2015, 16:07
Czy używa ktoś takiego sterownika http://sklep.sterr.pl/rtw501-termostat-pokojowy-bezprzewodowy-regul,3,1,41
chciałbym poznać opinie, jak się sprawuje i czy nie sprawia problemów.

jvc
22-02-2015, 18:00
Panowie jako że niedługo skończę korzystać z prądu budowlanego mam pytanie do osób ,które maja taryfę nocną.
Jak to wygląda gdy pompa chodzi tylko w taniej taryfie?
Czy praca pompy w nocy nie powoduje zbyt wysokiej temperatury już w nocy?
I drugie pytanie o ile spadnie temperatura pod wieczór zakładając że chodzi tylko w nocy i w okienku od 13 do 15.

Znajomy mam pompę i płaci bardzo duże rachunki. Namawiając go na taryfę nocną, twierdzi że często jest w domu w ciągu dnia ( mają małe dziecko) i nie chce żeby w domu było zimno. A przecież podłogówka ma dużą bezwładność ,więc moim zdaniem zbytnio tego by nie odczuł.

pancio11
22-02-2015, 18:26
Panowie jako że niedługo skończę korzystać z prądu budowlanego mam pytanie do osób ,które maja taryfę nocną.
Jak to wygląda gdy pompa chodzi tylko w taniej taryfie?
Czy praca pompy w nocy nie powoduje zbyt wysokiej temperatury już w nocy?
I drugie pytanie o ile spadnie temperatura pod wieczór zakładając że chodzi tylko w nocy i w okienku od 13 do 15.

Znajomy mam pompę i płaci bardzo duże rachunki. Namawiając go na taryfę nocną, twierdzi że często jest w domu w ciągu dnia ( mają małe dziecko) i nie chce żeby w domu było zimno. A przecież podłogówka ma dużą bezwładność ,więc moim zdaniem zbytnio tego by nie odczuł.

Nie wiem czy tak od razu po budowlanym możesz sobie zmienić taryfę, zapytaj ale z tego co słyszałam to chyba dopiero po roku można zmienić.

rwojtek
22-02-2015, 20:07
Nie wiem czy tak od razu po budowlanym możesz sobie zmienić taryfę, zapytaj ale z tego co słyszałam to chyba dopiero po roku można zmienić.

Nieprawda. W momencie przechodzenia z taryfy budowlanej (z grupy C) od razu można sobie wybrać dowolną taryfę z grupy G np. G11 (całodobowa), G12, G12w, G12n itp... w zależności od tego jakie taryfy ma lokalny dostawca takie można wybrać, również u innych dostawców nie ze swego regionu, ale z tanimi godzinami jak u lokalnego.
Pierwsza umowa po zmianie z taryfy budowlanej na "domową" umowa jest na czas nieokreślony. Każda następna jest na min. 12 miesięcy.

jvc
22-02-2015, 20:31
Prąd mam z Tauronu. Na pewno da się przejść bo sąsiad mieszka od roku a już dawno ma taryfę chyba G12w.

Tomaszs131
24-02-2015, 17:07
Od paru dni mam zalozony podlicznik na Pci. Drugi miesiac wygrzewam wylewki- pompa pobiera srednio 22 kwh dziennie Jak myslicie czy to troche nie za duzo? Z drugiej strony fachowcy u pewnej inwestorki z sasiedztwa odpalili Pci na grzalkach i przez weekend pochlonela 509 kwh. Stwierdzili iz przy mokrym budynku tak nalezy:bash:

Liwko
24-02-2015, 17:18
Pierwsze słyszę, ale u ciebie jest bardzo dobrze.

jvc
24-02-2015, 17:34
Od paru dni mam zalozony podlicznik na Pci. Drugi miesiac wygrzewam wylewki- pompa pobiera srednio 22 kwh dziennie Jak myslicie czy to troche nie za duzo? Z drugiej strony fachowcy u pewnej inwestorki z sasiedztwa odpalili Pci na grzalkach i przez weekend pochlonela 509 kwh. Stwierdzili iz przy mokrym budynku tak nalezy:bash:
Mnie też odpalono na grzałkach do soboty do wtorku. Poszło 400KW :D
Podobno tak trzeba żeby za bardzo nie oziębić dolnego źródła od samego początku. Wszystko zalezy na jaka temp. masz ustawioną pompę. Wydaje mi się że na jakieś 15-16 stopni bo zużycie 22KW to wcale nie jest dużo przy wygrzewaniu posadzki.

Tomaszs131
24-02-2015, 17:42
Aktualnie Tz mam 33-35oC. Na szczescie moja nie posiada grzalek i po pierwszym uruchominiu jak i w trakcie wygrzewania posadzek nie wyziebia zbytnio DZ.
Prawdopodobnie odpalenie grzalek przy pierwszym uruchomieniu ma zwiazek z ochroną sprężarki a nie z DZ.

tereska77
05-03-2015, 19:51
Moja pompka chyba ok, w tym sezonie chodzi na pół gwizdka. Grzeję tylko do 18C i tylko dwa razy na dobę więc niewiele, ale przez to chyba mocno wychładza mi odwierty. Ostatnio po 3h było na wejściu do pompy tylko 2,9C (ziemi jest sucha).
Myślę, że w przyszłym roku będzie lepiej.
Kto zakłada Ci pompę i jakiej firmy?

Sorry, ze tak pozno odpisuje, ale nie mialam ani czasu ani checi;)

Co do pompy, to jedyne, czego jestem pewna, to termin montazu- lipiec :D
Wybor urzadzenia i firmy odsuwam, jak tylko sie da, bo nie potrafie podjac decyzji:bash:
Chyba troche dlatego, ze sami instalatorzy podaja tak rozne informacje, ze nie wiadomo komu wierzyc.
Przewymiarowywac, nie przewymiarowywac, wystarczy dobrac moc pompy na 90% zapotrzebowania, bufor 500l, a po co pani zbiornik cwu 300l, 300l to minimum itp. Nie chce nawet opisywac tego na forum:sick:

Czekam na oferte na pompe Nibe. Firma z Lomzy, nazwy nie bede wymieniac;)
Zupelnie przypadkowo, przy okazji rozmowy o rekuperatorze i klimatyzacji, okazalo sie, ze powiekszyli oferte o gruntowki. Duzy plus, bo serwis pod nosem, ale obawiam sie, ze niestety przewyzsza to moje mozliwosci finansowe:(
Bede wiedziala, jak dostane oferte. Jesli bedzie za drogo to pewnie C9:)

Wojtek, a brales pod uwage C9i? Roznica w cenie nie jest duza, musze podpytac o nia pana P;)

rwojtek
06-03-2015, 07:42
Jak dla mnie to trochę za mały zakres modulacji tej C9i. Wolałbym od 3kW do np. 8kW.

Elstir
10-03-2015, 09:05
Mnie też odpalono na grzałkach do soboty do wtorku. Poszło 400KW :D
Podobno tak trzeba żeby za bardzo nie oziębić dolnego źródła od samego początku.....

podobno to papież chciał grać w t-love...
no to wiara w mity kosztowała tym razem 200zł. szkoda kasy ale z drugiej strony na tym etapie budowy ludzie mniej zwracają uwagę na takie sprawy.


ciekawe czy każdy wsadza sobie między nogi butelkę z wodą zanim wleje ją do czajnika, żeby ją podgrzać i nie oziębić czajnika ;)



Jak to wygląda gdy pompa chodzi tylko w taniej taryfie?
Czy praca pompy w nocy nie powoduje zbyt wysokiej temperatury już w nocy?
I drugie pytanie o ile spadnie temperatura pod wieczór zakładając że chodzi tylko w nocy i w okienku od 13 do 15.

Znajomy mam pompę i płaci bardzo duże rachunki. Namawiając go na taryfę nocną, twierdzi że często jest w domu w ciągu dnia ( mają małe dziecko) i nie chce żeby w domu było zimno. A przecież podłogówka ma dużą bezwładność ,więc moim zdaniem zbytnio tego by nie odczuł.


odnośnie tego jak to wygląda to trochę zależy od tego jak wygląda dom
jak jest ciepły, szczelny i ma sporą bezwładność (podłogówka) to wahania temperatury między cyklami powinny być małe <1'C
jak znajomy ma pompę i płaci bardzo duże rachunki to albo ma duży dom albo nie są to duże rachunki albo ma coś źle zrobione z instalacją/ustawieniami

Elstir
10-03-2015, 09:12
Przewymiarowywac, nie przewymiarowywac, wystarczy dobrac moc pompy na 90% zapotrzebowania, bufor 500l, a po co pani zbiornik cwu 300l, 300l to minimum itp. Nie chce nawet opisywac tego na forum:sick:


lepiej nie przewymiarowywać, ponieważ zwiększa to koszta. zwłaszcza w kontekście dalszej części wypowiedzi:



obawiam sie, ze niestety przewyzsza to moje mozliwosci finansowe:(


biorąc pod uwagę powyższe rozważyłbym zrezygnowanie z buforu. imho wydaje się zbędnym elementem w prawie każdej konfiguracji pci

Tomaszs131
10-03-2015, 09:30
W przypadku GZ w postaci kalafiorow bufor powinien byc zainstalowany.

map78
10-03-2015, 10:17
W przypadku GZ w postaci kalafiorow bufor powinien byc zainstalowany.

Tak, ale tylko w przypadku, gdy chcemy próbować grzać w drugiej taryfie. Piszę próbować, bo musiałby to być na prawdę spory bufor. Natomiast przy taryfie płaskiej nie widzę żadnego zastosowania dla bufora w instalacji grzejnikowej:confused:

imrahil
10-03-2015, 12:46
Tak, ale tylko w przypadku, gdy chcemy próbować grzać w drugiej taryfie. Piszę próbować, bo musiałby to być na prawdę spory bufor. Natomiast przy taryfie płaskiej nie widzę żadnego zastosowania dla bufora w instalacji grzejnikowej:confused:

ograniczenie taktowania

map78
10-03-2015, 13:00
ograniczenie taktowania

Eee;)
Dobrze zrobiona instalacja, z odpowiednio dobraną pompą nie wymaga protezowania. Poza tym przy instalacji grzejnikowej prawdopodobieństwo taktowania jest nawet mniejsze niż przy podłogówce, bo dojście z temp zasilania do tych 40-45st zajmuje pompie na tyle czasu, że nie ma mowy o taktowaniu. Chyba, że mówimy tu o mocnej pompie i kilku kalafiorach niskotemperaturowych o małej pojemności wodnej, to wtedy tak. Każdy przypadek jest indywidualny i należy do tego podchodzić indywidualnie, a nie na zasadzie kaloryfery = bufor. Ja mam instalację mieszaną: podłogówka, 3 klimakonwektory, 2 grzejniki i 2 drabinki bez bufora - wszystko działa znakomicie i nie taktuje.

rwojtek
10-03-2015, 14:55
Eee;)
...Ja mam instalację mieszaną: podłogówka, 3 klimakonwektory, 2 grzejniki i 2 drabinki bez bufora - wszystko działa znakomicie i nie taktuje.

Spróbuj tak bez inwertera ;)

map78
10-03-2015, 16:27
Spróbuj tak bez inwertera ;)

To prawda:yes:
Ale gruntowe on/off'y chyba są już w odwrocie;) TB to nawet twierdzi, że tego już nikt nie montuje:D

M.Krk
11-03-2015, 11:53
Eee;)
Dobrze zrobiona instalacja, z odpowiednio dobraną pompą nie wymaga protezowania. Poza tym przy instalacji grzejnikowej prawdopodobieństwo taktowania jest nawet mniejsze niż przy podłogówce, bo dojście z temp zasilania do tych 40-45st zajmuje pompie na tyle czasu, że nie ma mowy o taktowaniu. Chyba, że mówimy tu o mocnej pompie i kilku kalafiorach niskotemperaturowych o małej pojemności wodnej, to wtedy tak. Każdy przypadek jest indywidualny i należy do tego podchodzić indywidualnie, a nie na zasadzie kaloryfery = bufor. Ja mam instalację mieszaną: podłogówka, 3 klimakonwektory, 2 grzejniki i 2 drabinki bez bufora - wszystko działa znakomicie i nie taktuje.

Jak myślisz, w moi przypadku PC 14kw, wiesz jaka, mam 150 żeberek alu, wody w całości instalacji nie będzie więcej jak 150 litrów, mam bufor 300l a PC by podnieść temperaturę o 6 stopni pracuje 10min, będzie to działać bez baniaka twoim zdaniem ?, oczywiście nie wyjadę z baniakiem jutro, jednak gdybym się przekonał że to pójdzie tak to może kiedyś, mój bufor to oczywiście nie magazyn ciepła.

map78
11-03-2015, 13:24
Jak myślisz, w moi przypadku PC 14kw, wiesz jaka, mam 150 żeberek alu, wody w całości instalacji nie będzie więcej jak 150 litrów, mam bufor 300l a PC by podnieść temperaturę o 6 stopni pracuje 10min, będzie to działać bez baniaka twoim zdaniem ?, oczywiście nie wyjadę z baniakiem jutro, jednak gdybym się przekonał że to pójdzie tak to może kiedyś, mój bufor to oczywiście nie magazyn ciepła.

U Ciebie działać nie będzie, bo Ty masz zdaje się on/off i do tego mocną. W Twojej sytuacji bufor jest jak najbardziej zasadny, żeby nie powiedzieć konieczny. Natomiast dla popularnego invertera 9kW 150l wody w układzie grzejnikowym to aż nadto do poprawnej pracy.

map78
11-03-2015, 15:59
On twierdzi ze on/off jak i Inverterowe P/W znikna z rynku w tym roku... Zastapione beda klimatyzatorami, inverterami gdzie w jego mniemaniu to oznacza funkcje grzania/chlodzenia... ;)
Jego przepowiedniami nie ma co sie zbytnio przejmowac ;)

Hej, Varme gdzieś Ty był jak ciebie nie było?:) Ostatnio tylko przywołaniem TB można cię z dziury wykurzyć:D
Varme, Ty masz przecież instalację grzejnikową. Masz jakiś bufor do tego?

M.Krk
11-03-2015, 20:18
Hej, Varme gdzieś Ty był jak ciebie nie było?:) Ostatnio tylko przywołaniem TB można cię z dziury wykurzyć:D
Varme, Ty masz przecież instalację grzejnikową. Masz jakiś bufor do tego?

On ma inverter i ten jego kombajn HT może zejść do 2,5kw z tego co pamiętam, i to ma sens ale cena też sensowna niestety.
Co do mojej to tak jest dość mocna i to jest On/Of, pytałem z ciekawości bo warto

tereska77
11-03-2015, 22:06
biorąc pod uwagę powyższe rozważyłbym zrezygnowanie z buforu. imho wydaje się zbędnym elementem w prawie każdej konfiguracji pci

Nie bralam nawet pod uwage bufora, wymienilam tylko rozne (czesto sprzeczne ze soba) informacje podawane przez sprzedawcow pomp.

Szymek98
12-03-2015, 13:15
Jak macie zamontowaną jednostkę zewnętrzną ?

Planuję zrobić nowe mocowanie jednostki zewnętrznej Tri 11 do ziemi aby nie była przymocowana do ściany bo jednak hałas przenosi się do środka domu i nam przeszkadza.

Czy macie może patenty na wodę spod jednostki zewnętrznej? chciałem coś zrobić bo wcześniej miałem lodowisko że nie mogłem wchodzić w zimę do kotłowni teraz mam rynnę i woda ścieka po niej na ziemię w przyszłości trawkę, a nie leje się bezpośrednio pod jednostkę na kostkę.

Słyszałem że niektórzy co mają nisko a wręcz na ziemi jednostkę wykopali dołek i zasypali piaskiem i kamieniami, "podobno" w zimę nie ma góry lodu.

Jak wy sobie radzicie ?

map78
12-03-2015, 13:22
Jak macie zamontowaną jednostkę zewnętrzną ?

Planuję zrobić nowe mocowanie jednostki zewnętrznej Tri 11 do ziemi aby nie była przymocowana do ściany bo jednak hałas przenosi się do środka domu i nam przeszkadza.

Czy macie może patenty na wodę spod jednostki zewnętrznej? chciałem coś zrobić bo wcześniej miałem lodowisko że nie mogłem wchodzić w zimę do kotłowni teraz mam rynnę i woda ścieka po niej na ziemię w przyszłości trawkę, a nie leje się bezpośrednio pod jednostkę na kostkę.

Słyszałem że niektórzy co mają nisko a wręcz na ziemi jednostkę wykopali dołek i zasypali piaskiem i kamieniami, "podobno" w zimę nie ma góry lodu.

Jak wy sobie radzicie ?

Obejrzyj do końca:)
Prawidłowo zamontowany wieszak nie przenosi absolutnie żadnych wibracji do środka.

https://www.youtube.com/watch?v=MjZ1OOmM9bQ

Szymek98
12-03-2015, 14:06
Już widzę różnicę w śrubach mocujących jednostkę z wieszakiem, u mnie jest to na sztywno zwykła śruba i podkładka bez gum. Jak pytałem o takie to "wiadomokto" powiedział że gumy się nie sprawdzają bo pękają. A przy ścianie mam też na sztywno a nie wiem jak Ty masz bo na filmie widzę że zapianowane.
Dodatkowo widzę że chyba jest kabel grzejny i pozatykane inne wyloty wody, jak to się ma do kosztów prądu i gdzie jest podłączony w jednostce zewnętrznej?. U mnie leci z kilku otworów jednocześnie, dlatego myślałem o jakiejś wannie plastikowej

map78
12-03-2015, 16:06
Już widzę różnicę w śrubach mocujących jednostkę z wieszakiem, u mnie jest to na sztywno zwykła śruba i podkładka bez gum. Jak pytałem o takie to "wiadomokto" powiedział że gumy się nie sprawdzają bo pękają. A przy ścianie mam też na sztywno a nie wiem jak Ty masz bo na filmie widzę że zapianowane.
Dodatkowo widzę że chyba jest kabel grzejny i pozatykane inne wyloty wody, jak to się ma do kosztów prądu i gdzie jest podłączony w jednostce zewnętrznej?. U mnie leci z kilku otworów jednocześnie, dlatego myślałem o jakiejś wannie plastikowej

Wszystko jest na specjalnych podkładkach absorbujących drgania. Wieszak jest przymocowany na szpilkach, na wylot przez ścianę i w środku schowane pod tynkiem. Jak dotkniesz mojego wieszaka to on nawet nie drga.
Kabel grzejny jest podpięty pod zasilanie jednostki zewnętrznej i posiada swój własny termostat. U mnie mam ustawione, że ma się włączać przy +2st. Kabel ma 60W, więc w rachunkach jakoś tego specjalnie nie odczuwam, a wygląda to bardzo porządnie, no i nie ma żadnej wody, czy lodu.

byggmol
12-03-2015, 17:14
Witam szukam montażysty do pompy ciepła, macie kogoś do polecenia?

Pisałem do kilku firm z okolic Krakowa ale na email nikt na razie nie raczył odpisać.

Interesuje mnie Panasonic 9 kW T cap lub seria F

Szymek98
12-03-2015, 21:06
Wszystko jest na specjalnych podkładkach absorbujących drgania. Wieszak jest przymocowany na szpilkach, na wylot przez ścianę i w środku schowane pod tynkiem. Jak dotkniesz mojego wieszaka to on nawet nie drga.
Kabel grzejny jest podpięty pod zasilanie jednostki zewnętrznej i posiada swój własny termostat. U mnie mam ustawione, że ma się włączać przy +2st. Kabel ma 60W, więc w rachunkach jakoś tego specjalnie nie odczuwam, a wygląda to bardzo porządnie, no i nie ma żadnej wody, czy lodu.

Znalazłem taki kabel 2m http://emultimax.pl/sklep/pl/p/Przewod-grzejny-do-rur-WARMTEC-TS-2m-16Wm/1323 chyba u mnie by wystarczył mam około takiej samej odległości od rury ściekowej jak Ty. Ale gdzie kupić nowe śruby lub same podkładki absorbujące drgania. ?

Jak ktoś wie gdzie mogę kupić kabel grzejny i śruby lub podkładki to poproszę o namiary lub linki.

Myślę że u mnie sprawa dźwięku nadal chyba pozostanie bo na przykład teraz na wieczór, cisza w domu, ja siedzę oddalony od ściany gdzie wisi na zewnątrz pompa ok 8,5m i ją słyszę jak chodzi, a w sypialni (na szczęście gościnnej) gdzie jest ona zaraz za ścianą to tak jakbym spał zaraz koło "lodówki" dlatego zastanawiam się nad matą wygłuszającą którą mógłbym przykleić na ścianie na zewnątrz budynku za jednostką zewnętrzną. Czy to coś pomoże?

map78
12-03-2015, 22:12
Znalazłem taki kabel 2m http://emultimax.pl/sklep/pl/p/Przewod-grzejny-do-rur-WARMTEC-TS-2m-16Wm/1323 chyba u mnie by wystarczył mam około takiej samej odległości od rury ściekowej jak Ty. Ale gdzie kupić nowe śruby lub same podkładki absorbujące drgania. ?


U mnie wszystko dostarczył instalator, ale z tego co wiem to są to akcesoria Panasonica. Kabel 2m może być za krótki bo musisz nim wyłożyć całą tacę ociekową oraz rurę do odprowadzenia skroplin. Sam czujnik termostatu powinien swobodnie zwisać w rynnie.

mkm silesia
12-03-2015, 22:57
Nie bralam nawet pod uwage bufora, wymienilam tylko rozne (czesto sprzeczne ze soba) informacje podawane przez sprzedawcow pomp.

hehe w A dostajesz bufor w pakiecie zabudowany w pompie i zobacz jak A pięknie (bez podtekstu) działają

Artol
17-03-2015, 12:21
Czy jest ktoś z okolic Wrocławia kto ma zamontowaną pompę ciepła powietrze-woda?
Chciałbym zobaczyć tę instalację i porozmawiać jak to działa i się sprawdza.

jvc
03-04-2015, 16:42
Panowie zauważyłem jedną rzecz która mnie niepokoi. Wprawdzie w domu jeszcze nie mieszkam, ale już kilka razy zdarzyło się że ciepła woda (gorąca) leci przez jakieś 10 minut, obstawiam że pierwsze 10-20 litrów jest temperatura taka jak ustawiona czyli 45 stopni a później zaczyna lecieć ciepława czyli około 30 stopni. Po chwili załącza się pompa i za jakieś 10-15 minut woda znowu leci gorąca. Ustawienia mam na normal czyli że podgrzewa cały zbiornik (220l)
Zastanawiam się czy ja mogłeś coś nie tak ustawić w pompie czy jest jakiś inny problem.
Wstępnie jestem umówiony z instalatorem po świętach.

JTKirk
03-04-2015, 17:59
Dla mnie sprawa jest oczywista
masz mały zasobnik - tylko 220l
W miarę jak wypuszczasz gorącą wodę, to dolatuje zimna i spada temperatura. Potem jak spadnie do temperatury która jest w ustawieniach, to się załącza grzanie i jak się nagrzeje (za te 10-15m) to znowu leci gorąca.
spróbuj nastawić wyższą temperaturę CWU i do mycia/kąpieli mieszać z zimną - starczy ci jej na dłużej
niestety, z tak małym zasobnikiem kompaktowym nie masz żadnego pola manewru(typu dołożenie dodatkowego zasobnika)

jvc
03-04-2015, 18:46
No to by było logiczne co napisałeś, tylko mam dwóch sąsiadów , którzy mają pompę tej samej firmy tylko model słabszy (7,5KW) i mają zbiorniki 180L i żaden nie ma czegoś takiego. Temperatury mają również ustawione w okolicach 45 stopni.
Rozumiem gdybym wylał ze 100 litrów ,ale do mycia pędzli i kuwety raczej więcej jak 10-20 litrów nie zużyłem.

JTKirk
03-04-2015, 19:07
jak na pewno wylałeś tylko tyle wody, to mało prawdopodobne...
może się to nakładać ze stratami na cyrkulację (jak masz włączoną) + straty na zasobniku (nie wiem jak te kompakty są ocieplone i czy w ogóle).
Piszesz że nie mieszkasz jeszcze - jaką utrzymujesz temperaturę w pomieszczeniu gdzie stoi PC ?
sąsiedzi mieszkają, maja normalne temperatury, to i straty mniejsze....
pewnie wszystko razem do kupy daje taki a nie inny efekt...
ja temat znam od podszewki, bo mam też trochę za mały zasobnik ;)
faktem jest, że to co piszesz, to jakieś ekstremum...

jvc
03-04-2015, 19:36
Dzięki za odpowiedź :)
W kotłowni jest 17-18 stopni jak i mniej więcej w całym domu ( u góry trochę cieplej około 19)
Cyrkulacja włączona, woda jak na razie jest tylko w kotłowni.
Pompa zachowuje się tak jakby było włączone ustawienie grzania "góra" czyli że grzeje około 40-50 litrów u góry zbiornika a jest na normalnym trybie.

No i dziwne jest to że zdarza się to czasami i nie mogę wyczaić kiedy.
Zrobiłem fotkę w diagnostyce gdy zaczęła lecieć letnia woda. Jeśli dobrze odczytuję to kolumna z kranikiem jest od wody.
http://i1287.photobucket.com/albums/a631/jvc74/DSC_1942_zpsppfdxksr.jpg (http://s1287.photobucket.com/user/jvc74/media/DSC_1942_zpsppfdxksr.jpg.html)
Opis tabeli jest od strony 68 instrukcji
http://www.viessmann.com/web/poland/pdf-90.nsf/MainFrame?OpenFrameSet&Frame=Right&Src=/web/poland/pdf-90.nsf/7a38371490532f7bc125727b002d5e9e/246af012f48a4dedc1257b48002d6200!OpenDocument&AutoFramed

AdrianEH
05-04-2015, 11:15
PORT PC opublikował "Poradnik dla inwestora" . Jest to usystematyzowany zbiór informacji dotyczący pomp ciepła. Warto poczytać.
http://www.portpc.pl/pdf/Poradnik_inwestora_energia_geotermalna_i_pompy_cie pla_WEB_2014_09.pdf

Brysia8
12-04-2015, 22:22
Witajcie,
chciałabym dopytać, interesuje mnie pompa gruntowa z odwiertami pionowymi, po badaniach geologicznych (do projektu domu) wyszło że na 5 metrach mamy sam piasek, bez grama wody. Czy takie podłoże nadaje się pod pompę?

AdrianEH
12-04-2015, 22:57
każde się nadaje tylko może być konieczny dłuższy odwiert. Nie wiadomo jak głeboko jest ten piach, jak głęboko robiono geologię? Temperatura do 15m jest zmienna, poniżej się stabilizuje. Najlepiej będzie widać geologię dopiero przy wierceniu.

Brysia8
12-04-2015, 23:05
każde się nadaje tylko może być konieczny dłuższy odwiert. Nie wiadomo jak głeboko jest ten piach, jak głęboko robiono geologię? Temperatura do 15m jest zmienna, poniżej się stabilizuje. Najlepiej będzie widać geologię dopiero przy wierceniu.
Wiercone było na 5 metrach, czyli nie ma możliwości sprawdzić wcześniej czy standardowe wiercenie 2x80m wystarczy?

AdrianEH
12-04-2015, 23:41
są jeszcze mapy geologiczne, ale linka jutro podrzucę bo nie mam teraz dostępu do komputera firmowego. Jak coś to podrzuć lokalizację na PW i może coś uda się ustalić. Może są w bliskiej okolicy studnie wiercone? jeżeli są to może właściciel wie coś jaka jest chociażby do tych 20-30m geologia. Jeżeli nie to można jeszcze wziąść wyciąg z okolicznych odwietrtów z PIH.

Brysia8
13-04-2015, 00:02
Dzięki, PW poleciało!