PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 [103] 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

rwojtek
11-05-2015, 08:23
Słuchajcie, powiedzcie jak krowie na rowie :)

Od razu informuję, że jeszcze nie mieszkamy, grzejemy tylko do 20C. Otóż w związku z tym, że nie ma jeszcze żadnych zysków bytowych od przyszłych mieszkańców a mamy tylko jedno okno od południa, które już całkiem nieźle zasłania okap. Pompa ciepła utrzymuje temperaturę 20C, WM chodzi na okrągło.
Chodzi mi o o to, że mimo, że przez kilka dni jak jest ta sama temp. na zewnątrz to pompa raz pracuje tylko godzinkę a innym razem 3 godziny. Dlaczego tak jest? Czy tu chodzi o moją posadzkę 9cm +1cm gresu? Raz na jakiś czas posadzka musi się mocniej naładować?
Czy może mam coś nie tak w domu? Wytłumaczcie mi proszę.

Arturo72
11-05-2015, 09:03
Słuchajcie, powiedzcie jak krowie na rowie :)

Od razu informuję, że jeszcze nie mieszkamy, grzejemy tylko do 20C. Otóż w związku z tym, że nie ma jeszcze żadnych zysków bytowych od przyszłych mieszkańców a mamy tylko jedno okno od południa, które już całkiem nieźle zasłania okap. Pompa ciepła utrzymuje temperaturę 20C, WM chodzi na okrągło.
Chodzi mi o o to, że mimo, że przez kilka dni jak jest ta sama temp. na zewnątrz to pompa raz pracuje tylko godzinkę a innym razem 3 godziny. Dlaczego tak jest? Czy tu chodzi o moją posadzkę 9cm +1cm gresu? Raz na jakiś czas posadzka musi się mocniej naładować?
Czy może mam coś nie tak w domu? Wytłumaczcie mi proszę.
Dokladnie,chodzi o wylewke jako bufor ciepla jak i caly dom jako akumulator ciepla,pompa uzupenia jedynie braki ciepla jak akumulatory sie rozladuja.

rwojtek
11-05-2015, 10:06
Czyli nie ma powodów do zmartwienia? Oprócz tego, że nie ma u mnie ciepłej wiosny? ;)

MatixL
17-05-2015, 19:31
pytanie z innej beczki:
szukam źródła ciepła - zastępczego - w przypadku awarii PC. Pomyślałem o Kospel PPE2 9/12/15 . Nie znam się za bardzo na instalacjach hydraulicznych - czy można to bez problemu wpiąć w instalację grzewczą i używać w przypadku awarii PC ? Pewnie się nie przyda ale zrezygnowaliśmy z kominka i perspektywa ewentualne awarii jedynego źródła ciepła nie zachwyca.

_olo_
17-05-2015, 20:47
Nie wiem czy w tym czy innym wątku były pomysły kawałka rury z grzałką i prostym termostatem wpiętej w obieg wody CO. Chyba bardziej opłacalna inwestycja niż zakup piecyka elektrycznego, który może nie być nigdy użyty a jeżeli się zdarzy, że będzie potrzebny to się okaże, że nie działa.

wihajster
17-05-2015, 23:37
Kup sobie po prostu piecyk gazowy katalityczny i butlę propan-butan 11kg. Inwestycja o wiele tańsza od kotła elektrycznego (kilkaset zł) za to zabezpiecza przed zarówno awarią pompy ciepła jak również przed katastrofalną szadzią powodującą zerwanie setek metrów linii energetycznych... Mało tego, dokupisz kuchenkę turystyczną i jeszcze obiad przygotujesz i wodę do kąpieli zagrzejesz. Będziesz całkowicie niezależny od prądu.

rwojtek
24-05-2015, 17:54
Dokladnie,chodzi o wylewke jako bufor ciepla jak i caly dom jako akumulator ciepla,pompa uzupenia jedynie braki ciepla jak akumulatory sie rozladuja.

Powiedzcie mi proszę jak wygląda u Was w kolejnych sezonach (nie dziewiczy sezon) pierwsze odpalenie pompy ciepła? Czy za pierwszym razem co sezon tak jak to napisał Artur wpierw trzeba mocniej naładować betonową posadzkę zanim złapie swoją temperaturę pracy?
U mnie na dany moment posadzka miała temperaturę 19C (jeszcze nie mieszkam), po włączeniu pompy temperatura wylewki w górnej części podskoczyła do 20C po około 1,5 godziny. Czy tak powinno być? Czy wszystko jest u mnie ok?
Pozdrawiam :)

tomekwa
25-05-2015, 08:30
Nie grzeje jeszcze CWU (nie mieszkam). Zastanawiam się czy teraz, w okresie niewymagającym już grzania kompletnie wyłączyć pompę wyłącznikiem?

Myjk
25-05-2015, 10:23
Kup sobie po prostu piecyk gazowy katalityczny i butlę propan-butan 11kg. (...) Będziesz całkowicie niezależny od prądu.
Nie lepiej piecyk do CWU na GP-B i wpiąć go w CO? Można tak w ogóle zrobić czy są jakieś przeciwwskazania? Moja żona wierci dziurę w brzuchu, żeby jakieś zabezpieczenie zrobić na wypadek braku prądu i tak się zastanawiam jak to rozwiązać. Można niby generator prądu, ale to hałasuje jak pierun -- a ja hałasu nie lubię.

wihajster
25-05-2015, 10:55
Nie wiem czy można, na piecach i kotłach się nie znam i nie zamierzam się znać. Tej działki nawet nie dotykam.
Głównym problemem jest prąd, takie coś nie będzie działało bez prądu ;)

rwojtek
25-05-2015, 11:28
Powiedzcie mi proszę jak wygląda u Was w kolejnych sezonach (nie dziewiczy sezon) pierwsze odpalenie pompy ciepła? Czy za pierwszym razem co sezon tak jak to napisał Artur wpierw trzeba mocniej naładować betonową posadzkę zanim złapie swoją temperaturę pracy?
U mnie na dany moment posadzka miała temperaturę 19C (jeszcze nie mieszkam), po włączeniu pompy temperatura wylewki w górnej części podskoczyła do 20C po około 1,5 godziny. Czy tak powinno być? Czy wszystko jest u mnie ok?
Pozdrawiam :)

Ktoś pomoże mi być tym, który dziś dowiedział się czegoś nowego? :rolleyes:

Myjk
25-05-2015, 11:35
Do tego akurat wystarczy większy UPS/akumulator, do podtrzymania sterownika/pompek.

Najlepiej to by było jako alternatywę zastosować silnik stirlinga. Nie dosyć że daje ciepło, to jeszcze prąd do pompek (albo mógłby sam w sobie zostać pompką CO/CWU). ;) hihi

okobar
09-09-2015, 07:11
Reaktywacja tematu ☺
Moja pompka stwierdziła ze sezon czas zacząć...

jvc
09-09-2015, 08:20
Jakie macie temperatury w domu w te chłodne dni bez załączenia pompy?
U mnie 24-25 stopni, ale jakoś takie powietrze nie przegryzione i wydaje się że jest chłodno.
Wczoraj pierwsze odpalenie kominka żeby było przyjemniej :)

okobar
09-09-2015, 09:34
22-25 zależy od pomieszczenia i godziny - rano 22, wieczorem 25

ale moja pompka ma pogodówkę, brak sterowania pokojowego, więc sama się 2 x załączyła :P

photos
29-10-2015, 18:02
Potrzebuję małej rady. Instalacja jak w opisie. Muszę ja lekko wyregulować. Chodzi o różnicę temperatur na parterze i poddaszu. Sprawa wygląda tak. Cała podłogówka chodzi na jednej pompie obiegowej wbudowanej w pompe ciepła. Na I biegu pompa pobiera 81W na II 110W i na III coś koło 150W. Ustawione jest na II biegu. Przy takim ustawieniu różnica na zasilaniu i powrocie jest okolo 8-9 stopni. Może być trochę za dużo. Jeśli chodzi o przepływy to na rozdzielaczu na dole są w granicach 1,5 do 2 w lazience. Na górze są tylko okolo 1 na każdym rotametrze. Oczywiście na górze rozkrecone na maxa. Teraz troche informacji o budynku i użytkowaniu. poddasze jest zupełnie oddzielone, klatka schodowa zamknięta drzwiami, ocieplenie poddasza to welna 30 cm i mysle że jest ok położona, sprawdzałem w trakcie ukladania. Poddasze nie jest na razie w ogóle używane na co dzień, służy jako pralnia. Dół użytkowany normalnie. No i występuje znaczna roznica temperatur. Na dole mam okolo 22,5 na gorze 20,5 - 21. Wiem że zyski bytowe moga robic różnice ale chcialbym tam lekko podnieść temperature, może widzicie jakieś błędy w ustawieniu instalacji. Dodam jeszcze że mam możliwość osobnego sterowania poddaszem i parterem, poprzez dwa eurostery, czyli jak dół osiągnie temperature może zostać odcięty

Liwko
29-10-2015, 18:12
Przykręć delikatnie dół.

photos
29-10-2015, 18:19
z tym ze zonie odpowiada te 22,5 na dole

Liwko
29-10-2015, 18:32
z tym ze zonie odpowiada te 22,5 na dole

Spokojnie, pompa będzie tak długo pracowała, aż osiągnie tą samą temperaturę na dole. Po prostu nie zmieniaj dolnych temperatur na sterowniku.

photos
29-10-2015, 18:41
A może zrobić obiegówkę na III bieg i wtedy trochę na rotametrach przykręcić dół. Wtedy w miarę wyrówna sie przepływy między górą, co z kolei powinno mieć wpływ na zbliżenie temperatur.

photos
29-10-2015, 18:43
Przykręć delikatnie dół.

masz na mysli przykrecenie rotametrow

Liwko
29-10-2015, 18:52
masz na mysli przykrecenie rotametrow


Możesz delikatnie całą dolną belkę przykręcić bez ruszania rotametrów, ale delikatnie. W razie czego łatwiej wrócisz do poprzednich nastawień. Myślę że to załatwi sprawę.

photos
29-10-2015, 18:54
ok tak zrobie, z tym że tam sa zamontowane zwykle zawory kulowe i beda spore opory, no ale na testy mozna tak zrobić, pozniej najwyżej zmienie.

Góra jak sie okazało byla troche skrecona na rotametrach. Zrobilem wiec tak, porozkrecalem na maxa wszystkie rotametry, na dole wahaja się od 1,7 do 2 na gorze zas wszystkie sa rowno na 1,5. Obiegowka jest ustawiona na I bieg. I teraz bede czekal az uruchomi sie pompa ciepla. Trzeba bedzie teraz odczekac ze dwa dni i zaobserwowac temperatury. Jak sie okaze że nadal są rozne miedzy dolem a gora poskrecam rotametry na dole. Może się wowczas okazać że jest duza roznica miedzy zasilaniem a powrotem wiec bedzie trzeba wlaczyć obiegowke na II bieg i dalej obserwować rozklad temperatur w domu. I tak az do uzyskania pozadanego efektu, Byc może bedzie to sie wiazać ze zmiana krzywej, gdyż temperatury zrownaja sie np na poziomie 21,5 stopnia, a ja chce okolo 22 z groszami. Powiedzcie czy dobrze kombinuje

jvc
02-12-2015, 14:28
Panowie macie może doświadczenie z używaniem cyrkulacji w CWU ?
Chodzi mi o to czy są duże różnice w temperaturze z cyrkulacją a bez. niej.

Liwko
02-12-2015, 15:59
...Byc może bedzie to sie wiazać ze zmiana krzywej, gdyż temperatury zrownaja sie np na poziomie 21,5 stopnia, a ja chce okolo 22 z groszami. Powiedzcie czy dobrze kombinuje

Na razie nie ruszaj krzywej, ona nie do tego służy. Krzywa jest po to, żeby pompa wiedziała czy na zewnątrz jest cieplej czy zimniej i odpowiednio dobrała parametry grzania, żeby w środku było cały czas równo.

Liwko
02-12-2015, 16:00
Panowie macie może doświadczenie z używaniem cyrkulacji w CWU ?
Chodzi mi o to czy są duże różnice w temperaturze z cyrkulacją a bez. niej.

A w czym problem żeby samemu to sprawdzić?

jvc
02-12-2015, 16:08
Po to jest forum żeby dzielić się wiedzą :)
U mnie zużycie wody w każdy dzień jest inne więc wyniki nie będą miarodajne.
Nie powiem rodzinie żeby nie używała ciepłej wody przez np. 6 godzin.
Może ktoś kiedyś sprawdzał kiedyś jaką ma temperaturę w zbiorniku np. po 6 godzinach gdy cyrkulacja jest włączona i wyłączona oczywiście nie korzystając wtedy z CWU.

Liwko
02-12-2015, 16:12
Po to jest forum żeby dzielić się wiedzą :)
U mnie zużycie wody w każdy dzień jest inne więc wyniki nie będą miarodajne.
Nie powiem rodzinie żeby nie używała ciepłej wody przez np. 6 godzin.
Może ktoś kiedyś sprawdzał kiedyś jaką ma temperaturę w zbiorniku np. po 6 godzinach gdy cyrkulacja jest włączona i wyłączona oczywiście nie korzystając wtedy z CWU.

Przecież to zależy od zbyt wielu czynników, żeby można było porównywać jedną instalację z drugą!

jvc
02-12-2015, 17:26
Wiem o tym, ale ciekaw jestem czy są to różnice 1-2 stopnie , czy może 4-5

map78
02-12-2015, 19:30
Wiem o tym, ale ciekaw jestem czy są to różnice 1-2 stopnie , czy może 4-5

Straty są dość spore, nawet do kilkunastu stopni na dobę, gdyż woda zamiast czekać w izolowanym zbiorniku krąży po rurach. Oczywiście wszystko zależy od wielu czynników, np ile punktów, długość instalacji, częstość cyrkulacji, itd więc w każdym domu będzie inaczej, ale generalnie są to dość duże straty, niestety czasami konieczne:(

clarnet
02-12-2015, 20:17
Bardzo wiele zależy od izolacji rur cwu i sposobu ich prowadzenia, ale cyrkulacja 24h potrafi podnieść koszty cwu nawet dwukrotnie

JTKirk
03-12-2015, 05:43
ktoś używa cyrkulacji 24h ?? jaki w tym sens?
okna czasowe + cyrkulacja okresowa i jest dużo lepiej niż wtedy kiedy cyrkulacja była od rana do wieczora

clarnet
03-12-2015, 08:05
Sensu nie ma. Niestety nieświadomi, w ten właśnie sposób używają cyrkulacji. Pompka do gniazdka i heja.

jvc
03-12-2015, 09:14
Dzięki Panowie za odpowiedzi. Ja ma ustawioną w tygodniu 7-8 rano i 16-22 wtedy gdy ktoś jest w domu. Natomiast w weekend praktycznie cały dzień bo CWU jest cały czas załączona ( taryfa G12W) Ustawienia pozwalają zrobić dowolna konfigurację dla cyrkulacji, dlatego zastanawiam się co mógłbym zmienić głownie w weekend właśnie. Cyrkulacja raz na 1-2 godzinę coś da , czy raczej nie ma sensu w takie zabawy?

Liwko
03-12-2015, 09:23
Cyrkulacja raz na 1-2 godzinę coś da , czy raczej nie ma sensu w takie zabawy?

Zrozum że musisz to samemu przetestować. Nikt z nas nie wie jakie masz odległości do odbiorników i jak zaizolowane rurki i jaki zbiornik. U każdego może to wyjść inaczej. Zapisz dzisiejsze ustawienia i zacznij kombinować z innymi, aż dojdziesz do akceptowalnych.

karolek75
03-12-2015, 11:05
W mojej PC Ecopolu nie mam ustawien krzywej grzewczej, a sterowanie odbywa sie na podst. temp. powietrza. Czy to oznacza, ze pompa po wlaczeniu sie grzeje na max-a ?

JTKirk
03-12-2015, 11:29
pewnie masz sterowanie pokojowe
ale przy sterowaniu pogodowym tez PC po załączeniu grzeje na maxa
to zwykłe ON/OFF, nie mają inwertera

karolek75
03-12-2015, 11:56
No tak. Zatem temp. na GZ wynikaja z przpelywow ?
Mam rozdzielacze Capricorn z rotametrami. Na dolenj belce sa rowniez zawory (czy termostatyczne czy on/off to nie wiem) . Czy na gornej, przy rotametrach jest rowniez jakas regulacja?

Edit:
Wg opisu ze strony producenta dolne to termostatyczne, ale mam odkrecone na maksa. Nie wiem czy krecac "plastikem" na rotametrze czegos nie zepsuje,np nie wykrece zupelnie ???

wihajster
03-12-2015, 12:25
Nie wiem czy krecac "plastikem" na rotametrze czegos nie zepsuje,np nie wykrece zupelnie ???
Przy kiepskich rotametrach zdarza się wykręcenie i powódź, ale reguluje się właśnie rotametrami.

Instaltechnic
03-12-2015, 13:04
Przy kiepskich rotametrach zdarza się wykręcenie i powódź, ale reguluje się właśnie rotametrami.

... trzeba wtedy szybko zamknąć zawory zasilania i powrotu :)

nie kręć za plastikową przezroczystą szklaneczkę bo ją wykręcisz lub ułamiesz. Kręć za tą część nieprzezroczystą poniżej. Może być metalowa, plastikowa.

Tomaszs131
03-12-2015, 13:13
karolek75 bądź ostrożny przy odpowietrzaniu OP. U mnie w trakcie odpowietrzania (belka Capricorna) strzelił zawór do powodzi było bardzo blisko....i

karolek75
03-12-2015, 13:53
... trzeba wtedy szybko zamknąć zawory zasilania i powrotu :)

nie kręć za plastikową przezroczystą szklaneczkę bo ją wykręcisz lub ułamiesz. Kręć za tą część nieprzezroczystą poniżej. Może być metalowa, plastikowa.

krecenie standartowo? w lewo zwieksz, w prawo zmniejsz przepływ ?

wihajster
03-12-2015, 16:14
Tak.

mirek118
20-12-2015, 16:00
U mnie kilka sztuk się całkiem wykreca ( też capricorn) ale jak tylko zaczyna woda "syczeć" to przestaję krecić i wracam pokrętłem pół obrotu. "Powódź" to chyba lekko przesadzone :-). Jak chcesz je odkręcić na maxa to zdaje się ze 3,5 mm wykrecenia wystarczy. Spojrzyj na rysunek w instrukcji to bedziesz wiedział o co chodzi.

weasel123
20-12-2015, 21:49
ktoś używa cyrkulacji 24h ?? jaki w tym sens?
okna czasowe + cyrkulacja okresowa i jest dużo lepiej niż wtedy kiedy cyrkulacja była od rana do wieczora

odpaliłem kiedyś celem eksperymentu cyrkulację na 24h akurat jak wszyscy wyjechali, więc zużycia nie było.
1,7 m3 gazu na samo dogrzewanie do 50stC : / czyli jakieś 15 kWh
Oczywiście "od rana do wieczora" to tylko pół doby więc proporcjonalnie mniej.

joannamucha
23-12-2015, 13:22
Witam
Mam dom 120 m2 ogrzewanie podłogowe manualne, dom ocieplony styropianem 15 cm. Dach ocieplony. Rekuperatora brak. i chciałabym zamontować dodatkowe ogrzewanie. Niestety nie mam czasu z mężem zając się paleniem w piecu dlatego też szukaliśmy rozwiązania w miarę praktycznego. Jaką moc pompy ciepła z poniższych Powinnam wybrać aby ogrzać dom: http://www.pompyciepla.center/produkty/stiebel-eltron/321-stiebel-eltron-pompa-powietrzna-wpl.html

tomekwa
23-12-2015, 13:55
Każdy powie Ci, że podstawą doboru mocy jest wykonanie OZC.

Ruder
23-12-2015, 20:44
Każdy powie Ci, że podstawą doboru mocy jest wykonanie OZC.

Witam Wszystkich,
zajmowałem się aktywnie instalacją pomp ciepła ponad 20 lat. Teraz jestem emerytem i nie mam potrzeby reklamować siebie czy kogoś innego.
Więc jeśli się czegoś czepiam, to nie mam żadnego ukrytego planu niszczenia konkurencji

Dobranie mocy grzewczej jest bardzo istotne jeśli chodzi o pompę ciepła. Pompa ciepła jest wyjątkowym urządzeniem grzewczym. Tradycyjne systemy (kotły olejowe, gazowe, węglowe) są źródłami ciepła, a pompa ciepła NIE!
Ten fakt powoduje, że do doboru mocy trzeba podchodzić z większą roztropnością. Przewymiarowanie kotłów grzewczych (nawet dwukrotne) nie wpływa na koszty eksploatacji, natomiast w przypadku pompy ciepła jest zupełnie inaczej. Zbyt duża pompa ciepła może doprowadzić do sytuacji, że budynek będzie niedogrzany a koszt roczne będą bardzo wysokie.
I dlatego z bardzo dużą ostrożnością trzeba podchodzić do tak zwanego "OZC". Wielokrotnie spotkałem się z sytuacją, że dla budynku o powierzchni 200 m2 proponowano moc grzewczą 25 kW. .

Z rozbawieniem czytam posty na temat opłacalności w technice grzewczej. Widzimy tabele i wykresy, które mają przekonać o wyższości jednego rozwiązania nad drugim.
Dane te są zawsze mniej lub więcej manipulowane tak, aby zawsze wyszło "na nasze".
Rodzi się zatem pytanie: Czy istnieją obiektywne kryteria oceny?

Odpowiedz brzmi TAK!
Wystarczy w instalacji grzewczej (kocioł, pompa ciepła czy inne tzw. wynalazki) zamontować ciepłomierz (koszt kilkaset złotych), natomiast w instalacji elektrycznej licznik energii (koszt około 150 zł).

Suma kosztów to wydatek poniżej 1000 zł a korzyści dla Inwestora co niemiara, które postaram się wymienić.
1. Już sama sugestia względem firmy instalacyjnej, że chcemy takie liczniki, spowoduje "drżenie łydek" a jeśli dodamy do tego wymaganie, że wykresy opłacalności pokazywane w ofertach mają być załącznikiem do umowy, to okaże się, że tylko nieliczne firmy podejmą się instalacji.
2. W trakcie eksploatacji można na bieżąco monitorować sprawność całej instalacji co jest szczególnie ważne w okresie gwarancji
3. Wskazanie licznika ciepła (kWh) podzielone przez czas pracy (godz) daje informacje o mocy grzewczej pompy ciepła i wtedy widzimy, czy dostaliśmy to za co zapłaciliśmy.
4. Wyliczona moc grzewcza podzielona przez pobieraną moc elektryczną daje sławny COP.

Robiłem takie pomiary w wielu instalacjach i wyniki są w większości przerażające.
Prawdziwa sprawność większości instalacji jest o połowę mniejsza niż w prospektach i ofertach. To jest główny powód krążących opinii o nieopłacalności pomp ciepła. .

Niestety, większość instalacji z pompami ciepła jest na bardzo niskim poziomie. Jest to temat obszerny i nie chcę tutaj nikogo zanudzać opisami.

Proponuję tylko wszystkim potencjalnym inwestorom rozważenie moich powyższych propozycji.

Liwko
23-12-2015, 21:19
Opisz swoje instalacje z przed 20-tu lat i napisz czy jeszcze działają.

joannamucha
24-12-2015, 09:37
Rozumiem , że podstawą doboru pompy ciepła jest obliczenie zapotrzebowania ciepła. Ale czy faktycznie będę musiała wybrać trochę przewymiarowaną powietrzną pompę ciepła aby bez problemu ogrzać dom przy niskich temperaturach? Zostałam także poinformowana, że koszty ogrzewania powietrzną są wyższe ale dalej nie wiem, która z firm produkujących pompy ciepła jest lepsza mam do wyboru Stiebel http://www.pompyciepla.center/produkty/stiebel-eltron.html lub jakiś Vaillant aro http://www.pompyciepla.center/produkty/vaillant.html

Które z urządzeń jest bardziej pewne? Chodzi o awaryjność.

Tomaszs131
24-12-2015, 10:15
Rozumiem , że podstawą doboru pompy ciepła jest obliczenie zapotrzebowania ciepła. Ale czy faktycznie będę musiała wybrać trochę przewymiarowaną powietrzną pompę ciepła aby bez problemu ogrzać dom przy niskich temperaturach? Zostałam także poinformowana, że koszty ogrzewania powietrzną są wyższe ale dalej nie wiem, która z firm produkujących pompy ciepła jest lepsza mam do wyboru Stiebel http://www.pompyciepla.center/produkty/stiebel-eltron.html lub jakiś Vaillant aro http://www.pompyciepla.center/produkty/vaillant.html

Które z urządzeń jest bardziej pewne? Chodzi o awaryjność.

Jeśli się nie mylę to Varmpurse swego czasu wrzucił link do odnośnie rankingu awaryjności pomp. Niestety strona w języku nie zrozumiałym dla przeciętnego zjadacza chleba- bodajże język skandynawski.

oberwatorPC
24-12-2015, 10:32
Witam Wszystkich,
zajmowałem się aktywnie instalacją pomp ciepła ponad 20 lat. Teraz jestem emerytem i nie mam potrzeby reklamować siebie czy kogoś innego.
Więc jeśli się czegoś czepiam, to nie mam żadnego ukrytego planu niszczenia konkurencji

Dobranie mocy grzewczej jest bardzo istotne jeśli chodzi o pompę ciepła. Pompa ciepła jest wyjątkowym urządzeniem grzewczym. Tradycyjne systemy (kotły olejowe, gazowe, węglowe) są źródłami ciepła, a pompa ciepła NIE!
Ten fakt powoduje, że do doboru mocy trzeba podchodzić z większą roztropnością. Przewymiarowanie kotłów grzewczych (nawet dwukrotne) nie wpływa na koszty eksploatacji, natomiast w przypadku pompy ciepła jest zupełnie inaczej. Zbyt duża pompa ciepła może doprowadzić do sytuacji, że budynek będzie niedogrzany a koszt roczne będą bardzo wysokie.
I dlatego z bardzo dużą ostrożnością trzeba podchodzić do tak zwanego "OZC". Wielokrotnie spotkałem się z sytuacją, że dla budynku o powierzchni 200 m2 proponowano moc grzewczą 25 kW. .

Z rozbawieniem czytam posty na temat opłacalności w technice grzewczej. Widzimy tabele i wykresy, które mają przekonać o wyższości jednego rozwiązania nad drugim.
Dane te są zawsze mniej lub więcej manipulowane tak, aby zawsze wyszło "na nasze".
Rodzi się zatem pytanie: Czy istnieją obiektywne kryteria oceny?

Odpowiedz brzmi TAK!
Wystarczy w instalacji grzewczej (kocioł, pompa ciepła czy inne tzw. wynalazki) zamontować ciepłomierz (koszt kilkaset złotych), natomiast w instalacji elektrycznej licznik energii (koszt około 150 zł).

Suma kosztów to wydatek poniżej 1000 zł a korzyści dla Inwestora co niemiara, które postaram się wymienić.
1. Już sama sugestia względem firmy instalacyjnej, że chcemy takie liczniki, spowoduje "drżenie łydek" a jeśli dodamy do tego wymaganie, że wykresy opłacalności pokazywane w ofertach mają być załącznikiem do umowy, to okaże się, że tylko nieliczne firmy podejmą się instalacji.
2. W trakcie eksploatacji można na bieżąco monitorować sprawność całej instalacji co jest szczególnie ważne w okresie gwarancji
3. Wskazanie licznika ciepła (kWh) podzielone przez czas pracy (godz) daje informacje o mocy grzewczej pompy ciepła i wtedy widzimy, czy dostaliśmy to za co zapłaciliśmy.
4. Wyliczona moc grzewcza podzielona przez pobieraną moc elektryczną daje sławny COP.

Robiłem takie pomiary w wielu instalacjach i wyniki są w większości przerażające.
Prawdziwa sprawność większości instalacji jest o połowę mniejsza niż w prospektach i ofertach. To jest główny powód krążących opinii o nieopłacalności pomp ciepła. .

Niestety, większość instalacji z pompami ciepła jest na bardzo niskim poziomie. Jest to temat obszerny i nie chcę tutaj nikogo zanudzać opisami.

Proponuję tylko wszystkim potencjalnym inwestorom rozważenie moich powyższych propozycji.

Aleś odkrył Amerykę!
Kolego większość nowych pomp wskazuje COP lub ilość pobranej i wyprodukowanej energii. Są takie, które podają nawet osobno na CO i CWU lub aktualne zużycie. Od 20 lat wiele się zmieniło . A na czym robiłeś te pomiary i na jakich pompach?

jasiek71
24-12-2015, 12:01
Opisz swoje instalacje z przed 20-tu lat i napisz czy jeszcze działają.
Pewnie wszystkie na grzejnikach ..., ups... na "kaloryferach"...
Pompa musiała jechać na krawędzi zakatowania więc i COP kiepski...

fachman19
25-12-2015, 09:27
Pewnie wszystkie na grzejnikach ..., ups... na "kaloryferach"...
Pompa musiała jechać na krawędzi zakatowania więc i COP kiepski...

Chore

fachman19
25-12-2015, 09:43
? Zostałam także poinformowana, że koszty ogrzewania powietrzną są wyższe ale dalej nie wiem, która z firm produkujących pompy ciepła jest lepsza mam do wyboru Stiebel http://www.pompyciepla.center/produkty/stiebel-eltron.html lub jakiś Vaillant aro http://www.pompyciepla.center/produkty/vaillant.html

Które z urządzeń jest bardziej pewne? Chodzi o awaryjność.

Proponuje rozszerzyć gamę dostępnych PC.

PC PW znanych marek są w zasadzie tak samo niezawodne . Awarie powodowane są generalnie przez czynniki zewnętrzne : przepięcie , jakość wody w instalacji , niewłaściwy montaż instalacji chłodniczej.
Niestety niezbyt często stosuje się zabezpieczenie klasy D ,

Najważniejsze , żeby sprzedawca PC był w stanie interweniować w przypadku problemu .
Zazwyczaj w początkowym okresie pracy PC trzeba zmienić jakieś parametry pracy . Fachowiec niechętnie jedzie 300 km , żeby wykonać takie korekty .

jgrolik
25-12-2015, 19:40
Niestety niezbyt często stosuje się zabezpieczenie klasy D , .
Tylko, że samo zabezpieczenie klasy D bez odpowiedniego zabezpieczenia klasy B oraz C na niewiele się przyda. D pomaga tylko na słabe impulsy przepięciowe a przy większym udarze to się po prostu rozsypie.

fachman19
26-12-2015, 08:46
Tylko, że samo zabezpieczenie klasy D bez odpowiedniego zabezpieczenia klasy B oraz C na niewiele się przyda. D pomaga tylko na słabe impulsy przepięciowe a przy większym udarze to się po prostu rozsypie.

A ja nie pisałem ,że nie stosuje się ABiC :no: tylko ,że brakuje D. A naprawdę warto bo za 50 zł chronimy elektronikę .

jgrolik
26-12-2015, 18:54
A ja nie pisałem ,że nie stosuje się ABiC :no: tylko ,że brakuje D. A naprawdę warto bo za 50 zł chronimy elektronikę .

A gdzie montujesz zabezpieczenia klasy A ?

fachman19
26-12-2015, 19:11
A montuje elektrownia

jgrolik
26-12-2015, 21:00
A montuje elektrownia

Teoretycznie ... bo z praktyką różnie bywa.
Ale to nie o tym temat.
Pozdrawiam

joannamucha
26-12-2015, 22:31
Proponuje rozszerzyć gamę dostępnych PC.

PC PW znanych marek są w zasadzie tak samo niezawodne . Awarie powodowane są generalnie przez czynniki zewnętrzne : przepięcie , jakość wody w instalacji , niewłaściwy montaż instalacji chłodniczej.
Niestety niezbyt często stosuje się zabezpieczenie klasy D ,

Najważniejsze , żeby sprzedawca PC był w stanie interweniować w przypadku problemu .
Zazwyczaj w początkowym okresie pracy PC trzeba zmienić jakieś parametry pracy . Fachowiec niechętnie jedzie 300 km , żeby wykonać takie korekty .

Panie fachman19 czy mogę prosić o rekomendacje inne marki pomp ciepła? Prócz tych dwóch marek
Stiebel http://www.pompyciepla.center/produkty/stiebel-eltron.html lub jakiś Vaillant aro http://www.pompyciepla.center/produkty/vaillant.html

Mam też pytanie do Panów. Ponieważ rozważamy też montaż pompy ciepła gruntowej od momentu gdy się dowiedzieliśmy, że można wykonać znacznie taniej źródło dolne. Nie robiąc tych długich odwiertów. Moje pytanie jest takie:

Czy to na zdjęciu
https://www.uponor.pl/~/media/countryspecific/eastern-europe/news/uponor-fire-station-goetzis/uponorgoetzis-geo-calix1.jpg

jest tak samo wydajne jak to o czym piszą tu http://www.pompyciepla.center/artykuly/106-porady-eksperta/315-zrodlo-dolne-budowa-kolektora-pionowego.html

wihajster
26-12-2015, 22:37
To będzie działało dobrze TYLKO w wilgotnym gruncie (w wodzie). Jeżeli będzie sucho nie ma sensu tego stosować bo trzeba na tyle przewymiarować że zbliży się do kosztu odwiertów.
Kilka tego typu źródeł wykonałem, a w jednym przypadku po kilku latach spadł poziom wody gruntowej i spadły znacząco parametry źródła - musiałem dokładać kilka odwiertów i powiększać rozdzielacz.

fachman19
27-12-2015, 09:17
Pani Joanno proszę poczytać o Atlanticu i Panasoniku . Wiele firm tzw markowych np VIESSMAN , JUNKERS , Buderus , przyklejają tylko własną tabliczkę z nazwą .
PC PW tak naprawdę produkują firmy związane z klimatyzacją .
http://www.atlantic-polska.pl/nasze_produkty/energie_odnawialne/

http://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/ranges/aquarea/

Proponuję skupić sie na pompie typu split z czynnikiem chłodniczym pomiędzy jednostkami (R 410A)

A odnośnie PC gruntowych .
Wymiennik dolnego źródła pobiera ciepło z gruntu . Musi wiec obejmować znaczną ilość tego gruntu. Czyli powierzchnia działki lub głębokie studnie .

oberwatorPC
27-12-2015, 09:26
Pani Joanno proszę poczytać o Atlanticu i Panasoniku . Wiele firm tzw markowych np VIESSMAN , JUNKERS , Buderus , przyklejają tylko własną tabliczkę z nazwą .
PC PW tak naprawdę produkują firmy związane z klimatyzacją .
http://www.atlantic-polska.pl/nasze_produkty/energie_odnawialne/

http://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/ranges/aquarea/

Proponuję skupić sie na pompie typu split z czynnikiem chłodniczym pomiędzy jednostkami (R 410A)

A odnośnie PC gruntowych .
Wymiennik dolnego źródła pobiera ciepło z gruntu . Musi wiec obejmować znaczną ilość tego gruntu. Czyli powierzchnia działki lub głębokie studnie .


Tzw. markowych? Co ty bredzisz człowieku? Porównaj sobie jakość pomp viessmana albo buderusa do panasonica. Panasonic to budżetowy klimatyzator produkowany w tysiącach sztuk.

fachman19
27-12-2015, 09:55
Tzw. markowych? Co ty bredzisz człowieku? Porównaj sobie jakość pomp viessmana albo buderusa do panasonica. Panasonic to budżetowy klimatyzator produkowany w tysiącach sztuk.

Wiem co mówię - serwisuję .
To że coś produkowane jest w setkach tysięcy sztuk nie jest niczym złym.
Wiesz ,że PC buderusa produkowano w Polsce w SECESPOLU

oberwatorPC
27-12-2015, 10:07
Wiem co mówię - serwisuję .
To że coś produkowane jest w setkach tysięcy sztuk nie jest niczym złym.
Wiesz ,że PC buderusa produkowano w Polsce w SECESPOLU

Kiedy i jakie pompy? Buderus kolego to grupa Bosch tak jak Junkers i IVT i od 5 lat produkowany jest w fabryce IVT w Szwecji. Buderus WPL AR to ta sama pompa co IVT Air-X i technologicznie przewyższa panasonica na każdym poziomie. Jak firma IVT robiła pompy ciepła 30 lat temu to panasonic robił odtwarzacze VHS.

schizo85
27-12-2015, 11:13
Kiedy i jakie pompy? Buderus kolego to grupa Bosch tak jak Junkers i IVT i od 5 lat produkowany jest w fabryce IVT w Szwecji. Buderus WPL AR to ta sama pompa co IVT Air-X i technologicznie przewyższa panasonica na każdym poziomie. Jak firma IVT robiła pompy ciepła 30 lat temu to panasonic robił odtwarzacze VHS.

30 lat temu Panasonic robił odtwarzacze VHS a teraz robi pompy ciepła i jeszcze kilkanaście innych rodzajów urządzeń. Ma duży zbyt i zgraję zadowolonych użytkowników chociażby tu na forum. A IVT 30 lat temu robiło pompy i dalej robi tylko pompy. Pytanie czemu się nie rozwinęli i nie uderzyli w inne gałęzie przemysłu? No i gdzie są użytkownicy tych pomp, przez 30 lat powinno ich się sporo nazbierać a tutaj raczej cisza.

fachman19
27-12-2015, 12:45
30 lat temu Panasonic robił odtwarzacze VHS a teraz robi pompy ciepła i jeszcze kilkanaście innych rodzajów urządzeń. Ma duży zbyt i zgraję zadowolonych użytkowników chociażby tu na forum. A IVT 30 lat temu robiło pompy i dalej robi tylko pompy. Pytanie czemu się nie rozwinęli i nie uderzyli w inne gałęzie przemysłu? No i gdzie są użytkownicy tych pomp, przez 30 lat powinno ich się sporo nazbierać a tutaj raczej cisza.

Panasonik to ogromna firma działająca na drugiej półkuli Miałem klienta pochodzącego z Australii . Powiedział ,że tylko Panasonik .
Ja prywatnie wolę Atlantica
Ale to wynika z tego ,że logika obsługi (sterowanie ) jest europejska . Ja tej Azjatyckiej nie czuję .
Ale TOYOTA wygrywa z każdym Volkswagenem

oberwatorPC
27-12-2015, 14:16
30 lat temu Panasonic robił odtwarzacze VHS a teraz robi pompy ciepła i jeszcze kilkanaście innych rodzajów urządzeń. Ma duży zbyt i zgraję zadowolonych użytkowników chociażby tu na forum. A IVT 30 lat temu robiło pompy i dalej robi tylko pompy. Pytanie czemu się nie rozwinęli i nie uderzyli w inne gałęzie przemysłu? No i gdzie są użytkownicy tych pomp, przez 30 lat powinno ich się sporo nazbierać a tutaj raczej cisza.

Uwierz mi, że użytkowników tych pomp jest 20 x więcej od panasonica jest tylko jedno "ALE" nie mają najmniejszego powodu tu wchodzić i liczyć ile kosztuje ich ogrzewanie bo od 10 lat nie chodzą do kotłowni. IVT robi tylko pompy i bardzo dobrze, że się nie rozdrabnia. Panasonic obecnie robi sprężarki w fabryce sanyo - kompletna tania masówa. Nie mam nic do panasonica bo w miarę to dobre urządzenie ale nie za takie pieniądze.

asaselllo
27-12-2015, 17:43
Mam odtwarzacz VHS panasonica i radiomagnetofon z 1984 r. Oba urządzenia działają.
Bardzo się cieszę, że Panasonic produkuje tanią masówkę. Ważne, że bezawaryjne, tanie w eksploatacji i w razie niemożliwego najtańsze części wśród markowych pomp.
Od początku października do dzisiaj prawie 400 zł za ogrzewanie i CWU. Zeszły sezon niecałe 1500 zł. Dom 300m2. COP 4,14. Nie wiem ile bym zyskał gdybym zamontował pompę IVT. Wiem, że różnica w kosztach nie zwróci się dłuuuugo. Oczywiście nic pompie IVT nie zarzucam. Mój znajomy ma i sobie chwali choć rachunki wyższe płaci.

oberwatorPC
27-12-2015, 18:07
Mam odtwarzacz VHS panasonica i radiomagnetofon z 1984 r. Oba urządzenia działają.
Bardzo się cieszę, że Panasonic produkuje tanią masówkę. Ważne, że bezawaryjne, tanie w eksploatacji i w razie niemożliwego najtańsze części wśród markowych pomp.
Od początku października do dzisiaj prawie 400 zł za ogrzewanie i CWU. Zeszły sezon niecałe 1500 zł. Dom 300m2. COP 4,14. Nie wiem ile bym zyskał gdybym zamontował pompę IVT. Wiem, że różnica w kosztach nie zwróci się dłuuuugo. Oczywiście nic pompie IVT nie zarzucam. Mój znajomy ma i sobie chwali choć rachunki wyższe płaci.

Bajki opowiadaj dzieciom kilka Twoich postów wstecz pisałeś 1800 zł. A dom 300m2 za 1500zł pompą powietrzną to se możesz ogrzać w Hiszpanii.

JTKirk
27-12-2015, 18:18
obserwator - wyluzuj trochę
żyłka ci peknie

schizo85
27-12-2015, 19:01
Bajki opowiadaj dzieciom kilka Twoich postów wstecz pisałeś 1800 zł. A dom 300m2 za 1500zł pompą powietrzną to se możesz ogrzać w Hiszpanii.

A ja nic nie zarzucam IVT ale jednak Panasonic jest bardziej popularny. Nie trawię tylko mówienia że jedna jedyna firma jest najlepsza. Akurat Panasonic jest bardzo dobrą pompą za tą cenę, tak samo jak Atlantic i kilka innych firm, inne z kolei nie. Co ma takiego pompa IVT że jest według Ciebie taka naj?

Co do ogrzewania to ja aktualnie za prawie 3 miesiące grzania mam coś koło 150zł, powietrzną, dom 105m2 a w środku nie mniej niż 22 stopnie. Jak dalej będzie taka zima to skończę sezon poniżej 400zł. Więc jestem w stanie uwierzyć w 1500zł za 300m2.

asaselllo
27-12-2015, 21:25
Ot i cała rzeczowa rozmowa. 1800 było 2 sezony wstecz. W pierwszym sezonie nawet 3700 ale jechałem na budowlanym i rozgrzewałem silikaty. Miałem już kolesia, który zamieszkał nawet u mnie ( tylko 2 dni co prawda) bo coś nie wierzył. Teraz jest szczęśliwym posiadaczem pompy powietrznej. Dziwi mnie, że na takie tematy wypowiadają się osoby, które zazwyczaj nie miały żadnej styczności z pompami pow-woda. Zdaję sobie sprawę, że jak przyjdzie zima stulecia to i ponad 3tys zapłacę za sezon ale na razie nie zapowiada się.
Grunt to dobrze zrobiona instalacja i w miarę dobra pompa. Wówczas różnice w rachunkach się zacierają pomiędzy różnymi typami pomp.
Jak jeszcze Ci napiszę, że za pompę z kotłownią zapłaciłem 13tyś zł to pewnie jeszcze bardziej będziesz ze mnie kpił. Może choć troszczę Ci to humor poprawi...
Muszę przyznać, że gdybym został w PGE to zapłaciłbym w zeszłym sezonie 1800 zł, w tym pewnie podobnie, dlatego warto czasem pomyśleć o zmianie taryfy, tudzież dostawcy prądu.

Ryniu123
12-01-2016, 00:10
Witam. Drastycznie wzrosło mi zużycie prądu. W menu temperatur zauważyłem bardzo małą różnicę (rzędu kilku dziesiątych stopnia) pomiędzy wejściem a wyjściem z dolnego źródła w moim wypadku gt10 i gt11 (Pompa IVT) Co może być powodem? Czy ktoś mi pomoże?

Przepraszam, że post podobny zamieściłem w innym temacie. Po prostu nie wiedziałem gdzie go wstawić.

ferrit
12-01-2016, 20:29
Interesuje mnie kto z Was ma co najmniej 2 pompy obiegowe GZ (np parter i poddasze na osobnych pompach lub inny podział) i jak nimi sterujecie ?

karolek75
12-01-2016, 20:34
Interesuje mnie kto z Was ma co najmniej 2 pompy obiegowe GZ (np parter i poddasze na osobnych pompach lub inny podział) i jak nimi sterujecie ?
2 termostaty.

JTKirk
13-01-2016, 05:14
Interesuje mnie kto z Was ma co najmniej 2 pompy obiegowe GZ (np parter i poddasze na osobnych pompach lub inny podział) i jak nimi sterujecie ?

każda kondygnacja ma osobna obiegówkę, każda ma osobny sterownik

karolek75
13-01-2016, 06:36
Zglupialem... Jak dziala "histereza" w waszych sterownikach ? I w jakich ? Moj euroster zalacza sie przy spadku o wartosc histerezy od zadanej temperatury, a przestaje grzac po dojsciu do zadanej temp..

morus666
13-01-2016, 11:47
Zglupialem... Jak dziala "histereza" w waszych sterownikach ? I w jakich ? Moj euroster zalacza sie przy spadku o wartosc histerezy od zadanej temperatury, a przestaje grzac po dojsciu do zadanej temp..



A nie powinno tak być?
Jeśli chodzi o 2 pompy obiegowe to mam Euroster uni2 i ma on możliwość podpięcia 2 pomp z mieszaczami. Są też 2 sterowniki pokojowe.

karolek75
13-01-2016, 12:45
Poprzedni sterownik mial histereze 1st. Dzialalo to tak, ze on/off bylo na -/+ 0,5st od zadanej temperatury.

JTKirk
13-01-2016, 12:56
ja mam auratony 3000
przy nastawie 22,75 - załączy się jak spadnie do 22,50 i wyłączy po osiągnięciu 23,00 (wskazuje co 0,25C) - oczywiście w ramach ustawionego okienka czasowego. Wykorzystuje temperaturę powietrza (można tez sterować temperaturą podłogi)
Nastawy Dzień/Noc - tyle ze trzeba je zamienić, bo nie da się godzincach "nocnych" ustawić wyższych temperatur niż w dziennych
nie jest idealny, ale mi pasuje

emoserwis
14-01-2016, 19:29
Ja mam 2 pompy i steruję nimi tylko poprzez regulację prędkości pracy. Klika dni prób i teraz nic już nie zmieniam, a w domu mam wszędzie taką temperaturę jaką potrzebuję. Oczywiście ustawiłem do tego krzywą grzewczą. Chciałem wstawić termostaty z komunikacją radiową i wysterować z nich pompy, ale doszedłem do wniosku, że musiałbym trzymać pompę na "wyższych obrotach". Grzeję tak od początku zeszłego roku i jest ok.

mkm silesia
14-01-2016, 19:45
Tzw. markowych? Co ty bredzisz człowieku? Porównaj sobie jakość pomp viessmana albo buderusa do panasonica. Panasonic to budżetowy klimatyzator produkowany w tysiącach sztuk.

obudowa P faktycznie wygląda jak klimatyzator ale układ chłodniczy jest inny zoptymalizowany do działania jako PC
vissman robi pompy pw do który najlepiej dokupić kociołek - taka strategia producenta kotłów
buderusa pw ostatnio oglądałem pobieżnie - to pompa na Hiszpanie - wyprowadzony ukł. c.o. na zewnątrz czyli u nas glikol i gorsze osiągi

stanley79
17-01-2016, 11:26
Nie chce mi sie czytac calego postu a tym samym forum i nigdzie nie znalazlem informacji co zrobić kiedy w czasie mrozow zabraknie pradu, czy nie uszkodzi sie czasem wymiennik (nie zamarznie), co robic w takich sytuacjach. Mam trojfazowa pc powierze woda. Z gory dziekuje za mądre i przydatne info.

Klimon
17-01-2016, 11:45
Zglupialem... Jak dziala "histereza" w waszych sterownikach ? I w jakich ? Moj euroster zalacza sie przy spadku o wartosc histerezy od zadanej temperatury, a przestaje grzac po dojsciu do zadanej temp..

Wszystko zależy od modelu i producenta. Jedne działają tak jak piszesz, a inne załączą się na ustalonej temperaturze i wyłączą gdy podgrzeje się o wartość histerezy.

Pyxis
17-01-2016, 17:07
Sa jeszcze takie ( i jest ich chyba wiekszosc) ktore maja "symetryczna" histereze popozona po obu stronach temperatury zadanej. Sa tez ronice w interpretacji momentu osiagniecia punktu wylaczenia/zalaczenia. Sa sterowniki, ktor wylaczaja po osiagnieciu wartosci tz +- h/2, ale sa tez takie, ktore reaguja dopiero po przekroczeniu tej wartosci.
Jesli wiemy jaki algorytm zostal zastosowany w naszym sterowniku, to nie to wiekszego znaczenia. Dobierzemy tz i wartosc histerezy odpowiednio do tego, co chcemy osiagnac. :)

heniu 1
19-01-2016, 18:52
Witam
Czytałem że PC ma żywotność pompy to 25 lat.Pytanie co potem?
Nie mam ochoty płacić tyle pieniędzy na 25 lat

Myjk
19-01-2016, 19:10
Potem wymieniasz co się zepsuje i chodzi kolejne 25 lat. Sprężarka kosztuje 2-4 tys. zł (w zależności od mocy). Poza tym, 25 lat mało?

Arturo72
20-01-2016, 00:17
Witam
Czytałem że PC ma żywotność pompy to 25 lat.Pytanie co potem?
Nie mam ochoty płacić tyle pieniędzy na 25 lat
:D
To sobie zamontuj perpetum mobile :D
Ty się zastanawiasz co będzie za 25 lat ???
Sądzę,że z kilka razy okna powymieniasz w domu,wielokrotnie więcej wydasz przez te lata na remont domu,umeblowanie itp :D
Jaja sobie robisz człowieku ?

wihajster
20-01-2016, 19:39
Witam
Czytałem że PC ma żywotność pompy to 25 lat.Pytanie co potem?
Nie mam ochoty płacić tyle pieniędzy na 25 lat

Pytanie wcale nie jest głupie, nie wiem skąd takie reakcje.
W przypadku pompy powietrze-woda rzeczywiście po 15-20 latach nastąpi szok. Trzeba będzie ponownie kupić nową pompę ciepła. No dobrze, niech jakiś optymista przyjmie że po 25 latach.

Inaczej sprawa wygląda przy gruntowych pompach, tam poza częściami "ruchomymi" nie ma co się zepsuć. W sensie dyskryminującym całe urządzenie.
Po wymianie sprężarki reszta działa z nie zmienioną efektywnością.
Trwałość dolnego źródła gruntowego przewyższa spodziewany okres eksploatacji budynku (jeśli jest obieg pośredni z rur PE).
Naprawa najdroższego elementu czyli sprężarki to nie więcej niż około 1000 euro netto łącznie z elementami które trzeba koniecznie wymienić przy takiej okazji.

Nie liczę tutaj żadnej elektroniki czy pomp obiegowych bo te elementy są w każdym systemie grzewczym.

Myjk
20-01-2016, 19:51
Pytanie wcale nie jest głupie, nie wiem skąd takie reakcje.
W przypadku pompy powietrze-woda rzeczywiście po 15-20 latach nastąpi szok. Trzeba będzie ponownie kupić nową pompę ciepła. No dobrze, niech jakiś optymista przyjmie że po 25 latach.
Dlaczego trzeba całą nową kupić? W powietrznych nie da się wymieniać poszczególnych elementów? Tam też jest sprężarka, jest wentylator, jest wymiennik, itd. Wszystko co się ew. zdegraduje można wymienić.

kasprzyk
20-01-2016, 20:20
...

A gruntową naprawię Ci KAŻDĄ! Nawet jak padnie elektronika i będzie niedostępna u producenta!
wow, jestem pod wielkim wrażeniem. Nie spotkałem jeszcze w życiu elektronika, który deklarowałaby się tak daleko idącymi hasłami. Ale rozumiem, że jest to naprawa 1:1 czyli przywraca kolega funkcjonalność urządzenia do takich z przed usterki ?

domelek
20-01-2016, 20:33
wow, jestem pod wielkim wrażeniem. Nie spotkałem jeszcze w życiu elektronika, który deklarowałaby się tak daleko idącymi hasłami. Ale rozumiem, że jest to naprawa 1:1 czyli przywraca kolega funkcjonalność urządzenia do takich z przed usterki ?

mysle ze Wihi da rade, @kasprzyk wiesz moze jaka jest glowna funkcja pompy ciepla? (i nie gadaj tutaj o wodotryskach), bo o to chyba chodzi przy przywracaniu funkcjonalnosci? chyba ze jestes pasjonatem kolorowych wyswietlaczy i sterowania przez iphona (to tez w sumie dalo by sie naprawic lub zastosowac ekwiwalentne sterowanie)

kasprzyk
20-01-2016, 20:44
Ale wracając do rzeczywistości, przywrócę Ci do życia każdą pompę ciepła gruntową aby po awarii było nadal ciepło w domu i abyś .upy nie musiał moczyć w zimnej wodzie.
Czegoś więcej chcieć od maszyny do ogrzewania?
Teraz rozumiem co miałeś na myśli ;)

kasprzyk
20-01-2016, 20:49
mysle ze Wihi da rade, @kasprzyk wiesz moze jaka jest glowna funkcja pompy ciepla? ...
Tak się składa, że wiem, wiem także czego oczekuje większość klientów po wezwaniu serwisu do niedziałającej pompy czy innego urządzenia grzewczego ;)
pzdr

_John
20-01-2016, 21:31
Po wymianie sprężarki ...

O ile będą takie części dostępne...
Nie wątpię w twoje umiejętności.
Ale naprawa czegokolwiek za 25 lat będzie rzemieślnictwem.
Temat rzeka...

biz1a
20-01-2016, 21:39
Dzięki Siwy. Czyli jeśli projekt zamienny z pompą i płytkimi odwiertami przejdzie przez starostwo (wydział budownictwa) i nie zgłoszą zastrzeżeń wydając kolejne pozwolenie na budowę, to mogę z czystym sumieniem przystąpić do odwiertów i montażu pompy.

Witam

Mam kupiony gotowy projekt gdzie jest kocioł gazowy. Zamiast gazu będzie pompa ciepła z kolektorem pionowym.

Można prosić o doprecyzowanie tego zdania

W zasadzie jeśli się umieści w projekcie budowlanym, taki sposób ogrzewania, to wystarczy.

To znaczy że jak będe składał pozwolenie na budowę czyli projekt zagosp. i projekt domu to wystarczy że projektankt wpiszę w tym projekcie domu który adoptuje że zamiast gazu będzie pompa ciepła z kolektorem pionowym i moge składać wniosek o pozwolenie? Jeśli więcej szczegółów przykładowo model pompy muszę podać już teraz przy pozwoleniu no to jestem skazany już na ten konkretny model?

Jak dostanę pozwolenie na budowę to dopiero mogę składać ten osobny projekt geologiczny i pozwolenie na odwierty?

Chodzi geenralnie o to że jeszcze nie mam wybranej firmy od pompy ciepła ale chciałbym już złożyć pozwolenie na budowę i nie bardzo wiadomo co teraz tam wpisać.

Z góry dziekuję za pomoc

domelek
20-01-2016, 21:42
Nie wątpię w twoje umiejętności.
Ale naprawa czegokolwiek za 25 lat będzie rzemieślnictwem.
Temat rzeka...

czy to samo powiedzialbys 25 lat temu?

Liwko
20-01-2016, 21:42
Ale naprawa czegokolwiek za 25 lat będzie rzemieślnictwem.


Zajrzyj do lodówki z przed 25 lat. Co widzisz?

domelek
20-01-2016, 21:45
Zajrzyj do lodówki z przed 25 lat. Co widzisz?

Zarcie z hipermarketu - zamiast z rynku. 25 lat minelo z zrec trzeba....

Liwko
20-01-2016, 21:55
Zarcie z hipermarketu - zamiast z rynku. 25 lat minelo z zrec trzeba....

Coś ci się pomerdało. Chyba na odwrót :)

wihajster
20-01-2016, 22:00
Przepraszam ze nie w temacie, ale LIWKO: "NIE DLA GRZEJNIKÓW W NOWYCH DOMACH!" - jeśli Bogusław sympatyzuje z PIS-em to rano 6:00 masz nalot ;)

Liwko
20-01-2016, 22:05
Przepraszam ze nie w temacie, ale LIWKO: "NIE DLA GRZEJNIKÓW W NOWYCH DOMACH!" - jeśli Bogusław sympatyzuje z PIS-em to rano 6:00 masz nalot ;)

Zaryzykuję :lol:

domelek
20-01-2016, 22:05
Coś ci się pomerdało. Chyba na odwrót :)

....rzeczywiscie mam juz halucynacje od tego zarcia chyba...

Ostatnio ogladalem 'Powrot do przyszlosci' i byl tam pokazany rok 2015....

mam tylko takie male marzenie, ze za 25 lat w koncu wyladujemy na Ksiezycu...;)

mkm silesia
20-01-2016, 22:07
Oglądając stare (sprzed 20 lat) produkcje filmowe śmiem uważać inaczej.
W 2016 roku powinniśmy podróżować ponad ziemią pojazdami wyglądającymi jak samochody. Kojarzysz?

Wracając do Twoich przekonań co będzie za 25 lat:
Kilka lat temu naprawiałem pompę Viessmann-a.
Serwis niemieckiego producenta wycenił "naprawę" na około 20 k PLN z przekazem "kup pan nową" - oczywiście klient zrezygnował.
Naprawiłem to za 1/4 tej kwoty, i to nie charytatywnie..
Jaki wniosek? Rzemiosło?
Chyba pocieszające że MOŻNA i się opłaca?

Ale taki błąd popełnił już mercedes i prawie padł a np. po Maroku dalej jeżdżą "beczki"
Przez ciebie fabryka wyprodukowała 1 pompę mniej... ;)

wihajster
20-01-2016, 22:25
Ale taki błąd popełnił już mercedes i prawie padł

Nie!
Mercedes prędzej by padł przez rdzewiejącą po kilku latach karoserię po wprowadzeniu "oszczędności". Mój kuzyn lakiernik miał sporo roboty.
Opinia strasznie ucierpiała....

mkm silesia
20-01-2016, 22:35
Nie!
Mercedes prędzej by padł przez rdzewiejącą po kilku latach karoserię po wprowadzeniu "oszczędności". Mój kuzyn lakiernik miał sporo roboty.
Opinia strasznie ucierpiała....

a to już było po "beczkach" jak się ratowali przed bankructwem czyli miało zgnić i kupować nowe
zdaje się że już kilku producentów niezniszczalnych łatwo naprawialnych pomp w Polsce padło - ty masz co naprawiać ludzie w fabryce nie mają czego produkować... ;)

_John
20-01-2016, 22:39
Zajrzyj do lodówki z przed 25 lat. Co widzisz?
Gdzie takie można kupić dziś? A no tak. Nie można, bo ktoś stwierdził że R12 jest szkodliwe dla naszej planety.

Oglądając stare (sprzed 20 lat) produkcje filmowe śmiem uważać inaczej.
W 2016 roku powinniśmy podróżować ponad ziemią pojazdami wyglądającymi jak samochody. Kojarzysz?

Wracając do Twoich przekonań co będzie za 25 lat:
Kilka lat temu naprawiałem pompę Viessmann-a.
Serwis niemieckiego producenta wycenił "naprawę" na około 20 k PLN z przekazem "kup pan nową" - oczywiście klient zrezygnował.
Naprawiłem to za 1/4 tej kwoty, i to nie charytatywnie..
Jaki wniosek? Rzemiosło?
Chyba pocieszające że MOŻNA i się opłaca?
Jeśli ma się wiedzę i dostęp do części MOŻNA naprawić wszystko.
Tym lepiej, jeśli się to wciąż opłaca.
Kilkanaście lat temu naprawiało się jeszcze sprężarki ;)
Za 25 lat, pompy.... będzie się wymieniać jak dzisiaj wymienia się agd.

mkm silesia
20-01-2016, 22:44
Gdzie takie można kupić dziś? A no tak. Nie można, bo ktoś stwierdził że R12 jest szkodliwe dla naszej planety.

Jeśli ma się wiedzę i dostęp do części MOŻNA naprawić wszystko.
Tym lepiej, jeśli się to wciąż opłaca.
Kilkanaście lat temu naprawiało się jeszcze sprężarki ;)
Za 25 lat, pompy.... będzie się wymieniać jak dzisiaj wymienia się agd.

no byli magicy co rozcinali i naprawiali "hermetyki" więc może nie koniecznie wymieniać spr. tylko regenerować zawsze będzie taniej i zamiast 5tyś kolega mógł "zejść" do np. 3tyś i też wszyscy byliby zadowoleni...;)

wihajster
20-01-2016, 22:49
ty masz co naprawiać ludzie w fabryce nie mają czego produkować... ;)
To nie tak. Naprawy to nikły % mojej działalności. Nie na tym się skupiam i nie to jest podstawą mojej działalności.
Ale jak ktoś zadzwoni to tradycyjnie pomogę.

Najwięcej czasu poświęcam na produkcję "naprawialnych" pomp ciepła. Takich jak wspomniana "beczka".

domelek
20-01-2016, 22:54
Za 25 lat, pompy.... będzie się wymieniać jak dzisiaj wymienia się agd.

Daj Bog zebysmy byli tak bogatym spoleczenstwem...

mkm silesia
20-01-2016, 22:54
To nie tak. Naprawy to nikły % mojej działalności. Nie na tym się skupiam i nie to jest podstawą mojej działalności.
Ale jak ktoś zadzwoni to tradycyjnie pomogę.

Najwięcej czasu poświęcam na produkcję "naprawialnych" pomp ciepła. Takich jak wspomniana "beczka".

z "naprawialnymi" sprężarkami ?może jakiś pół-hermetyk bizera albo bocka - zawsze można rozkręcić wymienić płytki itd. a nie od razu cała sprężarkę... ;)

wihajster
20-01-2016, 22:57
Za 25 lat, pompy.... będzie się wymieniać jak dzisiaj wymienia się agd.
Jakie AGD się wymienia a nie naprawia?
Akurat to bliska mi branża i mam sporo kolegów w tym fachu.
Mylisz się.
Naprawia się zwłaszcza te drogie urządzenia.
Ale i najtańsze z niby nierozbieralnym zbiornikiem (jak twierdzi PRODUCENT) pralki się rozcina, wymienia łożyska i zgrzewa.

mkm silesia
20-01-2016, 23:09
Jakie AGD się wymienia a nie naprawia?
Akurat to bliska mi branża i mam sporo kolegów w tym fachu.
Mylisz się.
Naprawia się zwłaszcza te drogie urządzenia.
Ale i najtańsze z niby nierozbieralnym zbiornikiem (jak twierdzi PRODUCENT) pralki się rozcina, wymienia łożyska i zgrzewa.

no tak Polacy i kapitalizm rozmontują z komuną było łatwiej ale z tym też damy radę...
po co produkować jak można połatać podobno kiedyś skarpetki się cerowało i starczały wtedy na dłużej...

wihajster
20-01-2016, 23:24
no tak Polacy i kapitalizm rozmontują z komuną było łatwiej ale z tym też damy radę...
po co produkować jak można połatać podobno kiedyś skarpetki się cerowało i starczały wtedy na dłużej...

To co się teraz dzieje w branży AGD jest zatrważające.
Teraz dopiero wszystko jest postawione na głowie.
Żeby wymieniać sprzęt po trzech latach? Po pięciu?
To jest chore.

Przejdź się do punktu elektrośmieci i zobacz góry prawie nowego sprzętu.
Ile energii i surowców się marnuje.
To jest bez sensu.
Wmawiają ludziom że nowy sprzęt będzie o 5% bardziej oszczędny i o 5% zużyje mniej wody, ale przy produkcji następnego i przy utylizacji plastiku starej pralki całe te wyliczanki tracą sens.

Sam mam starą pralkę z 1996 roku (jeszcze naprawialną) i już dwa razy ją naprawiałem. Raz pompę, raz łożyska bębna. Zamierzam jeszcze 10 lat jej używać.
W .upie mam nachalne reklamy "sklepu dla idiotów".

mkm silesia
20-01-2016, 23:35
To co się teraz dzieje w branży AGD jest zatrważające.
Teraz dopiero wszystko jest postawione na głowie.
Żeby wymieniać sprzęt po trzech latach? Po pięciu?
To jest chore.

Przejdź się do punktu elektrośmieci i zobacz góry prawie nowego sprzętu.
Ile energii i surowców się marnuje.
To jest bez sensu.
Wmawiają ludziom że nowy sprzęt będzie o 5% bardziej oszczędny i o 5% zużyje mniej wody, ale przy produkcji następnego i przy utylizacji plastiku starej pralki całe te wyliczanki tracą sens.

Sam mam starą pralkę z 1996 roku (jeszcze naprawialną) i już dwa razy ją naprawiałem. Raz pompę, raz łożyska bębna. Zamierzam jeszcze 10 lat jej używać.
W .upie mam nachalne reklamy "sklepu dla idiotów".

niby tak ale podobno przy zakupie masz już "doliczone" za recykling więc teoretycznie obieg zamknięty + energia a zysk taki że fabryka "działa" daje pracę płaci podatki itd to podobno aby system działał i aby żyło się lepiej
a tak wracając do tematu to pierwsze było tajne porozumienie producentów dotyczące żarówek niedługo po ich wynalezieniu...

wihajster
20-01-2016, 23:46
Nieprawda ze wszystko się kręci, bilans za doliczony recykling się zgadza.
Nic się nie zgadza.
Teraz to dopiero po latach zaczyna być widoczne jak Chiny zaczynają mieć kłopoty.
Jak ich gospodarka padnie, a musi paść z tymi cenami, to dopiero będzie czkawka.

Rok temu pompa ciepła Jula, jak się ktoś chwalił na FM w odpowiednim wątku, kosztowała 4999. Ostatnio żal że jest po 9999zł.
Wzrost o 100%?
Nic się tutaj nie zgadza.

mkm silesia
20-01-2016, 23:54
Nieprawda ze wszystko się kręci, bilans za doliczony recykling się zgadza.
Nic się nie zgadza.
Teraz to dopiero po latach zaczyna być widoczne jak Chiny zaczynają mieć kłopoty.
Jak ich gospodarka padnie, a musi paść z tymi cenami, to dopiero będzie czkawka.

Rok temu pompa ciepła Jula, jak się ktoś chwalił na FM w odpowiednim wątku, kosztowała 4999. Ostatnio żal że jest po 9999zł.
Wzrost o 100%?
Nic się tutaj nie zgadza.

z chinami to nie ma co porównywać to komunizm więc zupełnie nieracjonalne kto pamięta że Balcerowicz zlikwidował dotacje państwowe do państwowych "firm" (właściciel dopłacał do swojego interesu aby interes działał i wymagał dalszych dopłat) to samo robili Chińczycy z tym że firmy produkujące na eksport dostawały subwencję ale podobno się skończyło...
choć patrząc co robi eurokomuna to tez czasami się zastanawiam co to ma wspólnego z wolnym rynkiem...

kasprzyk
21-01-2016, 06:46
z chinami to nie ma co porównywać to komunizm więc zupełnie nieracjonalne kto pamięta że Balcerowicz zlikwidował dotacje państwowe do państwowych "firm" (właściciel dopłacał do swojego interesu aby interes działał i wymagał dalszych dopłat) to samo robili Chińczycy z tym że firmy produkujące na eksport dostawały subwencję ale podobno się skończyło...
choć patrząc co robi eurokomuna to tez czasami się zastanawiam co to ma wspólnego z wolnym rynkiem...

Spokojnie, idą "dobre zmiany" - może wróci radziecka myśl techniczna ;) wtedy zatęsknimy za UE.
Fakt faktem, to co wyprawiają właśnie z opisywanym sprzętem, jego czas przydatności to złodziejstwo z najwyższej półki.

Myjk
21-01-2016, 07:23
Rok temu pompa ciepła Jula, jak się ktoś chwalił na FM w odpowiednim wątku, kosztowała 4999. Ostatnio żal że jest po 9999zł.
Wzrost o 100%?
Ale jesteś pewien, że nie zmienił się producent po drodze, łącznie z bebechami? Pytam kontrolnie, bo nie pamiętam czasu kiedy Jula kosztowała 5k. Zawsze była po 9k, czasem była (niby) przeceniona do 7k (mówię o 6+3).

JTKirk
21-01-2016, 09:10
była po tyle, pamiętam, sam sprawdzałem
nie pamiętam jaki dokładnie model
klaudiusz
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?212810-Pompa-ciep%C5%82a-JULA&p=7034391&viewfull=1#post7034391
powinien pamiętać, bo on się tym bardzo ineteresował

maciejzi
21-01-2016, 10:40
Kilka lat temu naprawiałem pompę Viessmann-a.
Serwis niemieckiego producenta wycenił "naprawę" na około 20 k PLN z przekazem "kup pan nową" - oczywiście klient zrezygnował.
Naprawiłem to za 1/4 tej kwoty, i to nie charytatywnie..


Ale w Niemczech, skąd pochodzi Viessmann, za 1/4 kwoty można kupić pompę ciepła - resztę odzyskać jako dofinansowanie do instalacji.
Dlatego ceny napraw mają kosmiczne, bo tam faktycznie lepiej co kilka lat kupić nową pompę ciepła.

tomekwa
21-01-2016, 14:21
Naprawiłem to za 1/4 tej kwoty, i to nie charytatywnie..
Jaki wniosek? Rzemiosło?
Chyba pocieszające że MOŻNA i się opłaca?

Nie daj Boże żebym potrzebował :)

photos
21-01-2016, 16:14
Ale w Niemczech, skąd pochodzi Viessmann, za 1/4 kwoty można kupić pompę ciepła - resztę odzyskać jako dofinansowanie do instalacji.
Dlatego ceny napraw mają kosmiczne, bo tam faktycznie lepiej co kilka lat kupić nową pompę ciepła.

Nie przesadzajmy. Cena może byc niższa niż u nas, oczywiście ale nie o tyle. Co innego że niemiec na te pompe pracuje 4x krócej niż my. I tu jest pies pogrzebany.

tym102
22-01-2016, 09:24
Daj spokój ekspercie:)

IMHO bierz gruntową, bez dwóch zdań, ja mam PC-PW, ale gdybym tylko mógł to bym brał grunt.

Witam!Mam problem z wyborem jestem laikiem w gruntowych pompach ciepła może Pan mi pomorze sie zdecydowac gruntowa pompa ciepla EKO-8G z zasobnikiem wody użytkowej 180 litrów z grzałka elektryczna do likwidacji legionelii papa dolnego i gornego zródla,grupy i naczynia bezpieczenstwa dolneg i gornego zrodla i cwu.Dwa odwierty po 75 metrow.projekt dom w luizjanie 5 .garaz nieogrzewany wszedzie instalacja podlogowa.pozdrawiam i przepraszam za kłopot


- See more at: http://www.blog.karbon.com.pl/ogrzewanie/jaki-powinien-byc-bufor-do-pompy-ciepla/#comment-16693

okobar
22-01-2016, 12:51
Witam!Mam problem z wyborem jestem laikiem w gruntowych pompach ciepła może Pan mi pomorze

- See more at: http://www.blog.karbon.com.pl/ogrzewanie/jaki-powinien-byc-bufor-do-pompy-ciepla/#comment-16693

a to sory, ja Śląsk, okolice Opola;)

Tomaszs131
22-01-2016, 13:26
tym102 za mało informacji na temat domu. Wpierw wykonaj audyt OZC budynku, projekt geologiczny- poznasz moc chłodnicza odwiertów.
Dzięki właśnie tym obliczeniom będziesz mógł dobrać moc pompy i długość poszczególnych nitek. Jak masz dosyć duża działkę to na Twoim miejscu pomyślałbym nad kolektorem płaskim.

Witos
05-02-2016, 09:11
Witam
Niebawem minie 10 lat od założenia tego wątku. Wypadłem co prawda z obiegu przez ten czas ale może ktoś z obecnych dobrze zorientowanych forumowiczów napisałby skrótowo co się zmieniło przez te kilka lat w pompach ciepła. Ewentualnie znalzłby się ktos kto ma tą pompę juz kilka lat i oszczędza na inwestycji. Moja propozycja jest taka zróbmy kosztorysy 10 letnie (łącznie - jeżeli ktoś prowadzi) ile kosztuje nas ogrzewanie jaka powierzchnia kubatura ogrzewanego budynku rodzaj ścian, izolacji oraz wentylacja i ile go kosztowała instalacja zobaczmy jak to wychodzi w życiu a nie marketingowym bełkocie. Czymkolwiek ogrzewacie zróbmy takie porównanie. To moze być bardzo ciekawa lekcja.

Osobiście mam takie coś:
ogrzewanie gazowe piec kondensacyjny de dietrich.
ogrzewanie niskotemperaturowe podłogowe i ścienne ( bez grzejników) do tego dochodzi cwu ( ale nie jestem w stanie odliczyc )
+ kominek okazjonalnie bez rozprowadzenia podgrzewania wody itp
zuzycie paliwa gaz 1100 m 3 rocznie
zurzycie drewna do 4 kubików rocznie
średnia temperatura 18 noc dzień 23
powierzchnia 160 m2 x 2,7 wys pomieszczen
wentylacja mech bez rekuperacji ale z GWC

ściany 24 suporeks + 15 styropian okna 2 szybowe.

koszt instalacji piec + kominek około 15.000

koszt roczny co + cwu ( z drewnem) do 3200 pln - ( bez rachunków za wodę do cwu)

Jak do tego wychodzi pompa ciepła lepiej czy gorzej ?
Pozdrawiam i dzięki za kontynuacje.

map78
05-02-2016, 09:37
+ kominek okazjonalnie bez rozprowadzenia podgrzewania wody itp
zuzycie paliwa gaz 1100 m 3 rocznie
zurzycie drewna do 4 kubików rocznie
średnia temperatura 18 noc dzień 23
powierzchnia 160 m2 x 2,7 wys pomieszczen
wentylacja mech bez rekuperacji ale z GWC

ściany 24 suporeks + 15 styropian okna 2 szybowe.


WItos, 4mp drewna rocznie to nie jest okazjonalne palenie w kominku;) Ja 4 kubików to przez 5 lat nie spaliłem:)
Napisz też jak to możliwe, że temp nocna od dziennej różnią się o 5st, bo mam podobną izolację i u mnie te temp wahają się w granicach 0,5-1st, ale 5 to jakieś science fiction:o

wihajster
05-02-2016, 11:07
średnia temperatura 18 noc dzień 23
Niemożliwe.
Chyba że na noc na podłogę rozwijasz gąbkę a na ściany wieszasz arrasy. I otwierasz lekko okna.

asaselllo
05-02-2016, 11:18
Możliwe, że Witos ma termometr blisko kaloryfera lub miejsca gdzie konwekcja jest odczuwalna.

Mnie pompa kosztowała finalnie 13000 zł z montażem. Dom 300m2, Koszty ogrzewania: pierwszy sezon 3700zł (prąd budowlany i rozgrzewanie budynku), drugi sezon niespełna 1800 zł, trzeci sezon 1480 zł, obecny sezon 710zł (do tej pory od 1 października). Do tego kominek: koszt z kominem 8000 zł. Spalonego brykietu od początku 2012 roku 700 kg czyli ok 400zł. Ogólnie kominek to porażka przy pompie ciepła - nie ma bodźca do palenia.

JTKirk
05-02-2016, 11:21
no, to chyba warto tutaj przekleić...
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?236850-Grzejniki-i-grzanie-p%C5%82aszczyznowe-w-jednym-obiegu-HYBRYDOWA-DYSTRYBUCJA-CIEP%C5%81A&p=7066127&viewfull=1#post7066127


Jasne, powiedz to posiadaczom pomp ciepła,cżeby tracili miejsce, pieniądze i energię na grzanie bufora :)
"Palenie w kotle" ?
Widzę, że znalazłeś już odpowiedni target dla swoich archaicznych wyrobów...

Ogrzewający swój dom prądem, pompa ciepła użytkownik Regullusów musi się liczyć z wyższymi rachunkami. Niestety.

i odpowiedź


Odczekaliście parę minut, lecz dyżurek trwa...

Marne kłamstwo. Udowodnij to na liczbach, choć jest to w oczywisty sposób niemożliwe, gdyż jest zbyt wiele zmiennych.
Stąd tego typu kłamstwo ma tylko jeden cel: po obrzuceniu kogoś błotem, zawsze coś tam do niego przylgnie...
Jestem jednak odporny na małość i miałkość... Takie zachowanie budzi we mnie jedynie niesmak i pogardę...
===

Ad rem.

Podstawą utrzymania idealnego komfortu cieplnego w pomieszczeniu jest bardzo szybka reakcja instalacji (mała bezwładność cieplna) na sygnały czujników.
Nowoczesne technologie budowy obiektów, znacznie ograniczają straty ciepła. Współczesne domy nie wymagają dużego zapotrzebowania mocy, a w bilansie cieplnym obiektu coraz większe znaczenie mają nawet pozornie drobne uzyski ciepła z rozmaitych urządzeń typu lodówka, płyta grzejna czy też komputer a nawet ciepło pochodzące od ludzi…
Zatem naprawdę ekonomiczna i komfortowa jest tylko taka instalacja, która pozwoli nam w pełni wykorzystać wszelkie niestandardowe zmiany podaży ciepła – ze zmianą nasłonecznienia włącznie… Ważna jest także zdolność instalacji do podążania za zmiennymi potrzebami cieplnymi użytkownika. Są tacy, którzy regulują swetrem czy też dresem swoje zmienne potrzeby grzewcze, jednak są też tacy. którzy potrzebują czegoś znacznie lepszego...

Możliwość realizacji dłogoterminowych przerw w grzaniu, musi skutkować zmniejszeniem kosztów ogrzewania. Najdłuższe przerwy w grzaniu można zrealizować jedynie posiadając bardzo szybko reagujący system grzejnikowy.

===

JTKirk
05-02-2016, 11:37
są i kolejne odkrycia


Grzejący nocną taryfą bezpośrednio posadzkę, uzyska jej najwyższą temperaturę rano czyli wówczas, gdy większość domowników wychodzi z domu.
Gdzie tu sens...
Małe potrzeby grzewcze lub ich brak = mały koszt grzania.
Ważne by grzać o czasie i tyle co trzeba.
===

:rotfl:

wihajster
05-02-2016, 12:15
Możliwe, że Witos ma termometr blisko kaloryfera lub miejsca gdzie konwekcja jest odczuwalna.
Nie ma grzejników


ogrzewanie niskotemperaturowe podłogowe i ścienne ( bez grzejników)

oberwatorPC
05-02-2016, 18:55
Możliwe 4m drewna oznaczają, że w dzień paliw kominku i ma ciepło jak kominek zgaśnie rano jest 18 w domu. Durszlak z max. oszczędzaniem gazu.

Witos
05-02-2016, 23:17
Niemożliwe.
Chyba że na noc na podłogę rozwijasz gąbkę a na ściany wieszasz arrasy. I otwierasz lekko okna.

Nastawa na nadajniku do pieca jest 18 ale nie wiem czy osiąga bo gdy wstaje to piec juz podgrzewa podłogę. Chodziło mi o to żeby piec się nie załączał w nocy. Przepraszam za dość nieprecyzyjne dane.

Odnośnie kominka to średnio podałem 4 metry, bo tak na oko mierze ze tyle schodzi tego akurat nie kontroluje.

Masz inaczej - podziel się w sposób jaki ja uczyniłem.

sruba014
06-02-2016, 06:40
Włączcie sobie 1 program tvp - leci fajny program o pompach ciepła :)

Jerzy Młodawski
10-02-2016, 18:47
Czy ktos zna pompe ciepla Rotaberg RDI 12S. Czy to jest szwedzka pc?

Jerzy Młodawski
10-02-2016, 18:49
A jaką masz zainstalowaną pompe ciepla? Gruntową czy powietrze-woda?

wujek_mike
18-02-2016, 18:28
Witam.

W tym roku planuję rozpocząć budowę domu z poddaszem użytkowym - myślę, że będzie to ok 160m2 pow. uż.. Od dłuższego czasu czytam, dowiaduję się gdzie tylko mogę na temat PC, która ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Ja jestem raczej w tej pierwszej grupie, ale jest jeszcze kilka niewiadomych zanim się na nią zdecyduję.
Podejrzewam, że na niektóre pytania znalazłbym odpowiedzi we wcześniejszych postach, ale sporo ich trochę i spróbuję pójść na łatwiznę ;)
Mam pytania do osób bardziej zorientowanych w tym temacie: czy firmy montujące PC dają jakąś gwarancję "osiągów" całego układu? Słyszałem, że tak ale nie jestem pewien i podejrzewam, że jeśli dają, to pewnie tylko jeśli kompleksowo wykonują całą instalację i zakupują wszystkie materiały??
Pytanie nr 2: czy faktycznie można gdzieś za granicą kupić taniej PC, a jeśli tak to co z gwarancją - czy są jacyś producenci , którzy dają gwarancję międzynarodową?
Pyt. nr 3: jaka jest różnica w cenie w wykonaniu kolektorów pionowego i poziomego oraz różnica w parametrach tych dwóch typów kolektorów i jak to się przekłada na sprawność PC? Jeśli są warunki do wykonania kolektora poziomego, to czy jest sens dokładać do wykonania kolektora pionowego właśnie żeby poprawić sprawność PC??

Będę wdzięczny za pomoc i rozwianie moich wątpliwości :)

Pozdrawiam,
mm.

Myjk
18-02-2016, 18:42
Przede wszystkim to zanim zaczniesz szukać odpowiedzi na swoje pytania, musisz podać nie metraż a projektowe obciążenie cieplne OZC. Z tym obliczeniem startujesz do reszty pytań. Albowiem tylko licząc ile dom zużywa energii oraz jakiej mocy będzie wymagać będziesz mógł ew. rozliczać instalatora z "osiągów". I oczywiście że instalator za te projektowe osiągi musi wziąć odpowiedzialność, bo jak policzy założenia a nie będzie to miało odbicia w rzeczywistości, to wniosek będzie prosty. Złe wyliczenia, albo spartolona instalacja. Pompy można kupić taniej za granicą, ale czy taniej na koniec wyjdzie to nie sądzę. Wszak kupując pompę z instalacją liczyć możesz na niższy VAT z tytułu jej zakupu. Różnica w kolektorach może być znaczna gdy powalczysz z tym elementem osobiście w przypadku kolektora poziomego. Pionowego raczej własnym sumptem nie wykonasz. Jeśli masz pole, to lepiej poziomy. A jeśli dom 160m2 i dobrze ocieplony typu styro 20, okna 3 szyby i WM, to lepiej w ogóle się nie babrać w kolektor i kupić PC PW. No ale tu znowu wracamy do punktu wyjścia i OZC żeby mieć z czym gadać o szczegółach.

wujek_mike
18-02-2016, 19:03
Jest jeszcze jedna sprawa, o której przeczytałem dopiero teraz: czy to prawda, że podobno po ok 10 latach, następuje wychładzanie gruntu i sprawność PC znacznie spada? Przyznam szczerze, że nigdzie do tej pory nie widziałem informacji na ten temat ale w sumie trochę to zastanawiające??

Myjk
18-02-2016, 19:16
Zapodaj link, chętnie się zapoznam z tą rewelacją.

wujek_mike
18-02-2016, 19:39
https://www.youtube.com/watch?v=tKHdMKXXR1w
komentarz od niejakiego Wojciech Woźniak (The Main Exit)
szukałem na szybko potwierdzenia ale nigdzie nie znalazłem...

a z tym PC PW to mi teraz dałeś do myślenia kolego... tak na szybko zdążyłem tylko przeczytać, że w tym przypadku pojawia się problem z oszronieniem no i chyba ogólnie w zimę to się za bardzo nie sprawdza? ja słyszałem, że ogólnie najczęściej ten typ pomp wykorzystuje się głównie do ogrzewania cwu... no ale muszę na ten temat poczytać trochę bo przyznam, że do tej pory w ogóle nie rozważałem takiej opcji i mało na ten temat wiem, więc nie będę się mądrzył.

Ogólnie powiem tak: potrzebuję takiego systemu, żeby moja żona nie miała z tym za bardzo problemu jak wyjadę na tydzień/dwa w delegację no i oczywiście żeby to dało oczekiwany efekt...prawdopodobnie istnieje jakiś złoty środek, który będę musiał znaleźć...

Arturo72
18-02-2016, 20:04
Witam.

W tym roku planuję rozpocząć budowę domu z poddaszem użytkowym - myślę, że będzie to ok 160m2 pow. uż.. Od dłuższego czasu czytam, dowiaduję się gdzie tylko mogę na temat PC, która ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Ja jestem raczej w tej pierwszej grupie, ale jest jeszcze kilka niewiadomych zanim się na nią zdecyduję.
Podejrzewam, że na niektóre pytania znalazłbym odpowiedzi we wcześniejszych postach, ale sporo ich trochę i spróbuję pójść na łatwiznę ;)
Mam pytania do osób bardziej zorientowanych w tym temacie: czy firmy montujące PC dają jakąś gwarancję "osiągów" całego układu? Słyszałem, że tak ale nie jestem pewien i podejrzewam, że jeśli dają, to pewnie tylko jeśli kompleksowo wykonują całą instalację i zakupują wszystkie materiały??
Pytanie nr 2: czy faktycznie można gdzieś za granicą kupić taniej PC, a jeśli tak to co z gwarancją - czy są jacyś producenci , którzy dają gwarancję międzynarodową?
Pyt. nr 3: jaka jest różnica w cenie w wykonaniu kolektorów pionowego i poziomego oraz różnica w parametrach tych dwóch typów kolektorów i jak to się przekłada na sprawność PC? Jeśli są warunki do wykonania kolektora poziomego, to czy jest sens dokładać do wykonania kolektora pionowego właśnie żeby poprawić sprawność PC??

Będę wdzięczny za pomoc i rozwianie moich wątpliwości :)

Pozdrawiam,
mm.
Sądzę,że przeciwnicy PC w Twoim otoczeniu to typowy ciemnogród ;)
A jak ciemnogród to sądzę,że jest to związane ze sredniowiecznym lub nawet jaskiniowcowym ogrzewaniem czyli ognisko i węgiel :D
W moim przypadku DZ czyli dolne źródło wychodziło się na przestrzeni 3 lat do -18st.C ale pomimo tego w domu miałem 23st.C.
Zaręczam Ci że to nie magia ale współczesna rzeczywistość jakże różna od Twoich średniowiecznych zabobonow :D

wujek_mike
18-02-2016, 21:03
Prawdopodobnie masz sporo racji w tym co piszesz, 99% systemów grzewczych w mojej okolicy to prawdopodobnie kocioł na "ekogroszek" lub po prostu "śmieciuch" na węgiel + drewno, ew. kocioł gazowy. No ale ja uparłem się na PC, dlatego drążę ten temat :D
Widzę, że masz PC PW, możesz mi co nieco na ten temat napisać? tzn jaki był koszt montażu, jakie wychodzą koszty ogrzewania i cwu i ogólnie jakieś cenne wskazówki jak masz jakieś :)
aha, no i widzę, że masz też WM...też mnie to interesuje, w sumie to od tego się zaczęła "przygoda" z PC. Miałem zamiar zamontować zwykły kocioł na pelet + ekogroszek i zamontować WM, później natknąłem się na temat PC i jestem tu gdzie jestem. Jeśli możesz, to napisz mi, ile w sumie wyniósł cię montaż PC + WM i jak to wygląda "kosztowo" w praktyce? Może to będzie dla mnie ten ZŁOTY ŚRODEK :D
Jeśli chcesz możesz mi to wysłać na maila: [email protected]
Z góry dzięki za każde informacje ;)

photos
18-02-2016, 21:22
Prawdopodobnie masz sporo racji w tym co piszesz, 99% systemów grzewczych w mojej okolicy to prawdopodobnie kocioł na "ekogroszek" lub po prostu "śmieciuch" na węgiel + drewno, ew. kocioł gazowy. No ale ja uparłem się na PC, dlatego drążę ten temat :D
Widzę, że masz PC PW, możesz mi co nieco na ten temat napisać? tzn jaki był koszt montażu, jakie wychodzą koszty ogrzewania i cwu i ogólnie jakieś cenne wskazówki jak masz jakieś :)
aha, no i widzę, że masz też WM...też mnie to interesuje, w sumie to od tego się zaczęła "przygoda" z PC. Miałem zamiar zamontować zwykły kocioł na pelet + ekogroszek i zamontować WM, później natknąłem się na temat PC i jestem tu gdzie jestem. Jeśli możesz, to napisz mi, ile w sumie wyniósł cię montaż PC + WM i jak to wygląda "kosztowo" w praktyce? Może to będzie dla mnie ten ZŁOTY ŚRODEK :D
Jeśli chcesz możesz mi to wysłać na maila: [email protected]
Z góry dzięki za każde informacje ;)

Masz do mnie okolo 40 km jesli chcesz zobaczyc jak to w praktyce wyglada zapraszam, przygotuję faktury za energie :). W stopce przeczytaj info

Arturo72
18-02-2016, 21:40
Prawdopodobnie masz sporo racji w tym co piszesz, 99% systemów grzewczych w mojej okolicy to prawdopodobnie kocioł na "ekogroszek" lub po prostu "śmieciuch" na węgiel + drewno, ew. kocioł gazowy. No ale ja uparłem się na PC, dlatego drążę ten temat :D
Widzę, że masz PC PW, możesz mi co nieco na ten temat napisać? tzn jaki był koszt montażu, jakie wychodzą koszty ogrzewania i cwu i ogólnie jakieś cenne wskazówki jak masz jakieś :)
aha, no i widzę, że masz też WM...też mnie to interesuje, w sumie to od tego się zaczęła "przygoda" z PC. Miałem zamiar zamontować zwykły kocioł na pelet + ekogroszek i zamontować WM, później natknąłem się na temat PC i jestem tu gdzie jestem. Jeśli możesz, to napisz mi, ile w sumie wyniósł cię montaż PC + WM i jak to wygląda "kosztowo" w praktyce? Może to będzie dla mnie ten ZŁOTY ŚRODEK :D
Jeśli chcesz możesz mi to wysłać na maila: [email protected]
Z góry dzięki za każde informacje ;)
Czyli żyjesz w totalnym ciemnogrodzie gdzie uważają ze był zamach ;)
Ciemnogród nie ma pojęcia,że to dom potrzebuje ileś tam energii na ogrzewanie,ciemnogród nie ma pojęcia że syf węgielny to też ileś tam energii na ogrzewanie.
Pochodzisz z ciemnogrodu czyli nie wiesz ile to "ileś energi" potrzebuje Twój dom na ogrzewanie.
Zatem najpierw dowiedz się ile to "ileś" będzie potrzebował twój dom czyli OZC

Myjk
18-02-2016, 22:13
https://www.youtube.com/watch?v=tKHdMKXXR1w
komentarz od niejakiego Wojciech Woźniak (The Main Exit)
szukałem na szybko potwierdzenia ale nigdzie nie znalazłem...
Szczerze, nie mogę tego nawet skomentować, bo mi uszy zwiędły od słuchania i nie dotrwałem do końca...


a z tym PC PW to mi teraz dałeś do myślenia kolego... tak na szybko zdążyłem tylko przeczytać, że w tym przypadku pojawia się problem z oszronieniem no i chyba ogólnie w zimę to się za bardzo nie sprawdza? ja słyszałem, że ogólnie najczęściej ten typ pomp wykorzystuje się głównie do ogrzewania cwu... no ale muszę na ten temat poczytać trochę bo przyznam, że do tej pory w ogóle nie rozważałem takiej opcji i mało na ten temat wiem, więc nie będę się mądrzył.

Ogólnie powiem tak: potrzebuję takiego systemu, żeby moja żona nie miała z tym za bardzo problemu jak wyjadę na tydzień/dwa w delegację no i oczywiście żeby to dało oczekiwany efekt...prawdopodobnie istnieje jakiś złoty środek, który będę musiał znaleźć...
Prawidłowo zatem celujesz, ale nie poruszaj się po omacku. Najpierw projekt, potem wykonanie samemu albo zlecenie wykonania OZC, potem poprawki do projektu, co pozwoli zoptymalizować koszty budowy i inwestycji na źródło ciepła a także poznać projektowe (szacowane) zużycie energii, co z kolei pozwoli dobrać pompę odpowiedniej mocy (w tym czy PW czy GW) i oszacować roczne koszty ogrzewania. PC PW grzeje nawet przy -30sC, i nie słuchaj tych, co twierdzą że poniżej -15 wybucha.

wujek_mike
18-02-2016, 22:15
Masz do mnie okolo 40 km jesli chcesz zobaczyc jak to w praktyce wyglada zapraszam, przygotuję faktury za energie :). W stopce przeczytaj info

w stopce masz jakieś namiary na siebie? bo jakoś nie mogę się doczytać... 40km to niedaleko, kwestia jeszcze tylko w którą stronę? :)

Liwko
19-02-2016, 07:33
Jest jeszcze jedna sprawa, o której przeczytałem dopiero teraz: czy to prawda, że podobno po ok 10 latach, następuje wychładzanie gruntu i sprawność PC znacznie spada? Przyznam szczerze, że nigdzie do tej pory nie widziałem informacji na ten temat ale w sumie trochę to zastanawiające??

Za trzy lata ci powiem, moje odwierty wysysają już ciepło z ziemi siedem lat :)
Szczerze ci powiem, że nie wiem jak by się to obniżenie sprawności miało stać. Chyba jedynie przez wyschnięcie gruntu w okół odwiertów. Ale dlaczego tak by mogło się stać?
W tym roku od siedmiu lat mam najwyższe temperatury na wejściu. Zwyczajny brak długotrwałych mrozów.

JTKirk
19-02-2016, 07:49
aż się wierzyć nie chce, że w dzisiejszych czasach ludzie wierzą w takie bajki o mchu i paproci:P

RST
19-02-2016, 07:52
Czyli żyjesz w totalnym ciemnogrodzie gdzie uważają ze był zamach ;)
Ciemnogród nie ma pojęcia,że to dom potrzebuje ileś tam energii na ogrzewanie,ciemnogród nie ma pojęcia że syf węgielny to też ileś tam energii na ogrzewanie.
Pochodzisz z ciemnogrodu czyli nie wiesz ile to "ileś energi" potrzebuje Twój dom na ogrzewanie.
Zatem najpierw dowiedz się ile to "ileś" będzie potrzebował twój dom czyli OZC

Koleś ogarnij się z obrażaniem ludzi bo obrzydzasz mi przeglądanie tego forum.

Myjk
19-02-2016, 07:59
Koleś ogarnij się z obrażaniem ludzi bo obrzydzasz mi przeglądanie tego forum.
Spoko, zaraz znowu bana zarwie. :P "Koleś" nic się nie uczy, zupełnie jak ciemnogród który tak krytykuje.


Zapotrzebowanie wg OZC na CO - 5,5 KW. PC gruntowa 8,5 KW i 450m PE 40 spiralnie w glinie śr. wilgotnej.
To już śmiga? Można gdzieś poczytać o kosztach instalacji i eksploatacji?

PaRa
19-02-2016, 08:43
W tym momencie myślę o 2 systemach zapewniających CO i CWU :

- bufor ciepła, wstępna ocena kosztów to 16 tyś. za kompletny system materiał + robocizna
- Panasonic SDC 7KW Split 1F za 23500 zł, i możliwa dotacja 25%

OZE

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 8062 kWh/rok

Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 4724 W

Wskaźnik ΦHL odniesiony do powierzchni φHL,A: 35,2 W/m2

Te cyfry nie zawierają CWU dla 2 dorosłych i 1 dziecka ( docelowo 2 bo 500 zł kusi ).

Wydaje mi się, że moje zapotrzebowanie nie jest małe i dlatego bardziej opłaca mi się PC, w tabelce opłacalności wpisałem lepsze warunki dla bufora i gorsze dla PC i mimo tego koszty zrównają się po 7 latach.

Mam pytanie do praktyków :
jaki jest koszt przeglądu i jak często ma on miejsce ?
czy często zdarzają się awarie PC Panasonica, i jeśli tak to czy są bardzo kosztowne ?

O czym jeszcze musi wiedzieć laik ?

Arturo72
19-02-2016, 09:23
Mam pytanie do praktyków :
jaki jest koszt przeglądu i jak często ma on miejsce ?
czy często zdarzają się awarie PC Panasonica, i jeśli tak to czy są bardzo kosztowne ?

O czym jeszcze musi wiedzieć laik ?
Od marca 2013 nie miałem żadnego przeglądu,od tego czasu nic się nie zepsuło.
Laik o niczym innym nie musi wiedzieć,system jest całkowicie bezobslugowy :)
Koleś ogarnij się z obrażaniem ludzi bo obrzydzasz mi przeglądanie tego forum.
Tak ? :) Niestety ciemnogród istnieje :)

jvc
19-02-2016, 09:34
U mnie akurat instalator mieszka kilka kilometrów dalej , więc przegląd roczny kosztuje mnie 120 zł ( prywatnie)
Po roku wyciągał jakieś ze dwa filtry i czyścił, coś tam przedmuchał jeszcze i tyle. Więc raz na rok warto to zrobić moim zdaniem.

PaRa
19-02-2016, 09:38
Od marca 2013 nie miałem żadnego przeglądu,od tego czasu nic się nie zepsuło.


A nie jest tak, że żeby gwarancji nie stracić co roku serwis musi być ?

Dobrze wyczytałem że na urządzenie jest 3 lata a sprężarkę 5 ?

imrahil
19-02-2016, 10:02
to 16 tys. zł to cena nie za samą kotłownię opartą na buforze, ale w tym jest także ogrzewanie podłogowe?

jvc
19-02-2016, 10:03
Ja mam np. na viessmana rok czasu tylko.

Liwko
19-02-2016, 10:15
U mnie akurat instalator mieszka kilka kilometrów dalej , więc przegląd roczny kosztuje mnie 120 zł ( prywatnie)
Po roku wyciągał jakieś ze dwa filtry i czyścił, coś tam przedmuchał jeszcze i tyle. Więc raz na rok warto to zrobić moim zdaniem.

Ja to robiłem ze trzy razy samemu, instalator mi tylko pokazał jak. Za trzecim razem nie było już żadnego świństwa na siateczce. Teraz mijają już chyba ze trzy lata bez czyszczenia i z czystej ciekawości sprawdzę.

PaRa
19-02-2016, 10:23
to 16 tys. zł to cena nie za samą kotłownię opartą na buforze, ale w tym jest także ogrzewanie podłogowe?

Nie, za ogrzewanie podłogowe wykonawca liczy sobie 35 zł netto robocizna i około 50 zł brutto materiały. Jak poznałem cenę to " czar prysł ".
Te 16tyś. to za bufor, grzałki, robociznę, pompy, itp., czyli za całość robocizny hydraulicznej i elektrycznej. w kalkulatorze opłacalności wpisałem 12 tyś. a PC 25 tyś. i w 8 roku pompa staje sie bardziej opłacalna.

I następna rzecz to fakt że bufor 800l zajmuje jednak trochę miejsca, bo ma 1m średnicy z ociepleniem.

budowlany_laik
19-02-2016, 10:27
Teraz porównaj kosztowo bufor z kociołkiem Kospel za 2.400 zł i bojlerem za 700 zł.

Swoją drogą, idź w PCi.

imrahil
19-02-2016, 10:31
Nie, za ogrzewanie podłogowe wykonawca liczy sobie 35 zł netto robocizna i około 50 zł brutto materiały. Jak poznałem cenę to " czar prysł ".
Te 16tyś. to za bufor, grzałki, robociznę, pompy, itp., czyli za całość robocizny hydraulicznej i elektrycznej. w kalkulatorze opłacalności wpisałem 12 tyś. a PC 25 tyś. i w 8 roku pompa staje sie bardziej opłacalna.

I następna rzecz to fakt że bufor 800l zajmuje jednak trochę miejsca, bo ma 1m średnicy z ociepleniem.

za podłogówkę coś drogo za materiały, szczególnie że to ma być pewnie VAT 8%. robocizna to pewnie kwestia regionu. u mnie materiały wyniosły 43 zł z VAT 23%. z robocizną na pewno było mniej niż 70 zł/m2 (z VAT 8%, robocizna + materiał). na Twoim miejscu poszukałbym tańszych materiałów.

jeśli bufor 16 tys. zł, a PC 23 tys. zł, to poszedłbym w PC. będziesz mieć kominek? ta PC przy większych mrozach na pewno nie zmieści się w taniej taryfie.

EDIT: ewentualnie jakieś inne proste rozwiazanie z grzałką, jak kocioł elektryczny lub bojler z grzałką i pompą obiegową + oddzielny bojler CWU

Arturo72
19-02-2016, 10:37
A nie jest tak, że żeby gwarancji nie stracić co roku serwis musi być ?

Dobrze wyczytałem że na urządzenie jest 3 lata a sprężarkę 5 ?
Dobrze wyczytales. Nie wiem czy jest takie coś wymagane. Jeśli jest to ja się do tego nie dostosowalem

RST
19-02-2016, 10:49
To już śmiga? Można gdzieś poczytać o kosztach instalacji i eksploatacji?

Śmiga już 2 sezon, od 3 m-c mieszkamy i jestem bardzo zadowolony.
Koszt instalacji całej "kotłowni" z PC to 27 tys. zł.
Zużycie znam od 16.01.2016 bo mam podlicznik.

Zużycie CO i CWU 16.01 - 16.02.2016
I taryfa - 157 kWh x 0,64 zł = 100 zł
II taryfa - 410 kWh x 0,27 zł = 111 zł
Suma: 211 zł
Taryfa G12

PaRa
19-02-2016, 10:56
za podłogówkę coś drogo za materiały, szczególnie że to ma być pewnie VAT 8%. robocizna to pewnie kwestia regionu. u mnie materiały wyniosły 43 zł z VAT 23%. z robocizną na pewno było mniej niż 70 zł/m2 (z VAT 8%, robocizna + materiał). na Twoim miejscu poszukałbym tańszych materiałów.

jeśli bufor 16 tys. zł, a PC 23 tys. zł, to poszedłbym w PC. będziesz mieć kominek? ta PC przy większych mrozach na pewno nie zmieści się w taniej taryfie.

EDIT: ewentualnie jakieś inne proste rozwiazanie z grzałką, jak kocioł elektryczny lub bojler z grzałką i pompą obiegową + oddzielny bojler CWU

Tak, kominek będzie, postaram się znaleść jak najmniejszy i nie wydać na niego zbyt dużo. Szukam czegoś z Kratki.pl bo z Radomia do mnie nie jest tak daleko i może zlecę montaż fabryce.

puzondm
19-02-2016, 10:57
@MyjK
ad tego " PC PW grzeje nawet przy -30sC, i nie słuchaj tych, co twierdzą że poniżej -15 wybucha"

zakładając, że układ będzie hulał na 410a przy - 30C to grzanie brzmi tutaj zbyt dumnie:D, chyba że masz na myśli 2 grzałki, które muszą wtedy pracować, na odtajanie chillera jedna i druga na dogrzewanie domu, przy takich parametrach następuje spadek mocy grzewczej o połowę o 407C w tym rodzaju pomp już nie mówię, a niestety jest stale wykorzystywany w pompach tego typu. W naszym klimacie osiągnięcie całorocznego copu 2,5+ dla pomp PW jest nie lada sukcesem i ma to znaczny wpływ lokalizacja.
Należy wspomnieć też o krótkiej żywotności sprężarek zwłaszcza na wioskach . Brak zabezpieczeń na spadki napięć, świadomie pomijane przez producenta w dla sprężarek 3 fazowych, częste stosowanie sprężarek 1 fazowych i wiele innych mankamentów służących postarzaniu tego rodzaju produktów. To tyczy się większości producentów pomp PW i cześć producentów pomp gruntowych. No ale serwis musi z czegoś żyć.

Arturo72
19-02-2016, 11:09
W naszym klimacie osiągnięcie całorocznego copu 2,5+ dla pomp PW jest nie lada sukcesem i ma to znaczny wpływ lokalizacja.

A z Ciebie odezwał się ponownie marketingowiec ?

Witam

podsumowanie sezonu 2014/2015.

Sezon liczony od 26.09.2014 do 26.09.2015.
Całkowite użycie energii dla CO, CWU i wentylacji mechanicznej - 4.513,3 kWh - podlicznik Bemko BM03B-L.
Całkowita energia wytworzona przez PC 51,399 GJ = 14.277,46 kWh -Danfoss Sonometr 1100 ultradźwiękowy.

Temperatura wnętrz. nie mniej niż 22,2* C. Praca ciągła, niezależna od stref taryfowych.
CW - grzanie wyłącznie w taniej taryfie.

Urządzenia opomiarowane podlicznikiem;
- PC PW T-Cap 9kW, zbiornik CW OSO Hotwater 300l, klimakonwektor Aermec FCL 62 - wyłącznie dla chłodzenia,
- rekuperator Viessman Vitovent 300, praca ciągła 160 m3/h, 47-55 W/h (oboje palimy),
- odkamieniacz Viessmann Aquahome 10N -praca ciągła 4 W/h

Odejmując ok. 500 kWh (szacunkowe zużycie na wentylację i odkamienianie wody), roczne zużycie na CO I CW wyniosło 4.013,3 kWh.
SPF na poziomie 3,56.

Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.


Pozdrawiam

Pratchawiec

Od 1.05.2014 do 30.04.2015 - co + cwu - 4781 kWh - 1481zł. Energia wyprodukowana 19215 kWh. Dom 300m2, zużycie wody 251m3.
Pompa powietrzna, taryfa G12 4376 kWh II taryfa, 405 kWh w I taryfie. Temp 22,5st -23st. Tylko w łazience więcej ze względu na dzieciaki.

W pierwszym przypadku średnioroczny COP3,55 a w drugim COP4,02

jvc
19-02-2016, 11:27
A z Ciebie odezwał się ponownie marketingowiec ?



W pierwszym przypadku średnioroczny COP3,55 a w drugim COP4,02
Możesz mi napisać jak w prosty sposób sprawdzić jaki mam COP ?
Jakie dane są potrzebne? mam pod licznik , więc zużycie prądu mogę odczytać, tylko nie wiem co jeszcze, godziny pracy pompy?

Arturo72
19-02-2016, 11:30
Możesz mi napisać jak w prosty sposób sprawdzić jaki mam COP ?
Jakie dane są potrzebne? mam pod licznik , więc zużycie prądu mogę odczytać, tylko nie wiem co jeszcze, godziny pracy pompy?
Ciepłomierz to jedyne wyjście na dokładne oszacowanie COP.
Inną mniej dokładną metodą to porównanie wyliczeń z OZC z fizycznym zużyciem energii przez pompę ale to tylko na oko będzie.
Nie podniecajcie się tak copami,ważne ze jest tanio i tak ma być a czy on będzie 2 czy 8 to drugorzędna sprawa,dla mnie może i pracować z COP1 zużywając tyle energii ile zużywam :)

puzondm
19-02-2016, 14:24
było to wałkowane na forum do znudzenia,
wymienione przez ciebie metody są szacunkowe,
służące podtrzymaniu słuszności decyzji o wydanej kasie

aby zmierzyć wiarygodnie COP urządzenia należy je opomiarować i regularnie metodycznie zbierać pomiary,
do tego najlepiej użyć manometru elektronicznego
w celu mierzenia ciśnień i temperatur:
odparowania i skraplania, przegrzania i dochłodzenia,
uwzględniając wydatkowanie poborów prądu na
wentylator i grzałkę chillera, sprężarkę i pompy obiegowe z grzałką zasobnika, i inne jak np zasilanie sterownika, czy listew i siłowników w rozdzielaczach,
trzeba wiedzieć jaki ma się model sprężarki, wtedy będzie łatwiej bo niektórzy producenci dają do tych celów oprogramowanie,
trzeba wiedzieć jaki ma się w układzie czynnik.
Reszta metod jest na skróty.

Zwykły konsument nie ma takich narzędzi w garażu, dlatego wciska się ludziom kity
jak to wspaniale działają pompy PW.

Jedyna cenna uwaga to, że się liczy ile się płaci, ale to też dla jednego podłoga a drugiego sufit.

Żaden z producentów pomp ciepła PW nie zakłada w swoich urządzeniach liczników prądowych,
większość nie zlicza godzin pracy sprężarki i startów, nie stosuje kontrolerów napięć symetrycznych i asymetrycznych,
nie stosuje kontrolerów zaniku faz, obciążenie grzałek często jest sterowane bezpotencjałowo, i nie wchodzi na licznik,
stosuje się takie myki że głowa mała,
najbiedniejszy w sumie jest klient,
piszę to z punku widzenia praktyka a nie katalogów jak zasugerowałeś

najwięcej wyjazdów serwisowych jest do klimatyzatorów i pomp ciepła PW
na końcu są gruntówki

nie nadmieniłem w jaki sposób producenci postarzają swoje produkty aby działały max 10 lat
ale to jest inny rozległy temat

życzę ci aby twoja pompa pracowała 25 lat ale chyba obaj wiemy że to niemożliwe...

JTKirk
19-02-2016, 14:41
nie nadmieniłem w jaki sposób producenci postarzają swoje produkty aby działały max 10 lat
ale to jest inny rozległy temat


byłoby miło, gdybyś rozwinął temat temat - niekoniecznie w tym wątku :)

Arturo72
19-02-2016, 14:54
aby zmierzyć wiarygodnie COP urządzenia należy je opomiarować i regularnie metodycznie zbierać pomiary,
do tego najlepiej użyć manometru elektronicznego
w celu mierzenia ciśnień i temperatur:
odparowania i skraplania, przegrzania i dochłodzenia,
uwzględniając wydatkowanie poborów prądu na
wentylator i grzałkę chillera, sprężarkę i pompy obiegowe z grzałką zasobnika, i inne jak np zasilanie sterownika, czy listew i siłowników w rozdzielaczach,
trzeba wiedzieć jaki ma się model sprężarki, wtedy będzie łatwiej bo niektórzy producenci dają do tych celów oprogramowanie,
trzeba wiedzieć jaki ma się w układzie czynnik.
Reszta metod jest na skróty.

Zwykły konsument nie ma takich narzędzi w garażu, dlatego wciska się ludziom kity
jak to wspaniale działają pompy PW.

Czyli odezwał się jednak marketingowiec bo co,bo Twoje pompy przestały schodzić ? ;)

Witam

podsumowanie sezonu 2014/2015.

Sezon liczony od 26.09.2014 do 26.09.2015.
Całkowite użycie energii dla CO, CWU i wentylacji mechanicznej - 4.513,3 kWh - podlicznik Bemko BM03B-L.
Całkowita energia wytworzona przez PC 51,399 GJ = 14.277,46 kWh -Danfoss Sonometr 1100 ultradźwiękowy.
Odejmując ok. 500 kWh (szacunkowe zużycie na wentylację i odkamienianie wody), roczne zużycie na CO I CW wyniosło 4.013,3 kWh.
SPF na poziomie 3,56.

puzondm
19-02-2016, 15:20
bajki bajki piszesz, za dużo palicie:lol2:
nie kwestionuje pomiaru, ale to co dalej liczysz,
uwzględnij pobory, to co napisałem w uwagach dot. copu
i podaj listę osprzętu i jego pobory:
- pompy CO ile szt i jaki model
- pompa CWU,i jaki model
- grzałka chillera moc,
- wentylator chillera moc,
- grzałka zasobnika moc,
- zasilacz sterownika,
- listwy ogrzewania podłogowego i ilość siłowników,
- model sprężarki i ilość godzin pracy.

i jak to wszytko policzysz to czar pryśnie:P

JTKirk
19-02-2016, 16:18
puzondm - zdaję sobie sprawę, że w różnych PC to różnie wygląda, ale akurat wszystko to co wymieniłeś, jest zasilane z PC. Idzie jeden kabel przez podlicznik do PC. Więc zakładając że mam ciepłomierz ultradzwiękowy, to czego mi jeszcze brakuje żeby do dokładnie to policzyć?
może nie powinienem się odzywać, bo mam gruntówkę:P ale zwyczajnie jestem ciekawy

imrahil
19-02-2016, 16:26
bajki bajki piszesz, za dużo palicie:lol2:
nie kwestionuje pomiaru, ale to co dalej liczysz,
uwzględnij pobory, to co napisałem w uwagach dot. copu
i podaj listę osprzętu i jego pobory:
- pompy CO ile szt i jaki model
- pompa CWU,i jaki model
- grzałka chillera moc,
- wentylator chillera moc,
- grzałka zasobnika moc,
- zasilacz sterownika,
- listwy ogrzewania podłogowego i ilość siłowników,
- model sprężarki i ilość godzin pracy.

i jak to wszytko policzysz to czar pryśnie:P

co za bzdury. nie rozumiem, dlaczego niektórym tak ciężko jest się pogodzić w faktami. rozumiem, że sprzedajesz PC gruntowe i to mało popularne i masz problem z tym, że powietrzne PC zrobiły taki postęp? jak napisano wyżej - w Panasonicach wszystko jest zasilane z jednego gniazdka. polecam zapoznać się z klimatyzatorem Daikin COLD, SCOP dla klimatu -22°C ponad 4 :). czasy się zmieniają

Arturo72
19-02-2016, 16:27
puzondm - zdaję sobie sprawę, że w różnych PC to różnie wygląda, ale akurat wszystko to co wymieniłeś, jest zasilane z PC. Idzie jeden kabel przez podlicznik do PC. Więc zakładając że mam ciepłomierz ultradzwiękowy, to czego mi jeszcze brakuje żeby do dokładnie to policzyć?
może nie powinienem się odzywać, bo mam gruntówkę:P ale zwyczajnie jestem ciekawy
Dokładnie tak jest w moim przypadku,cały prąd jaki zużywa każdy element pompy jest na podliczniku też Bemko przy okazji ale nie mam cieplomierza którego mają chłopaki wyżej.
Czyli zaraz za głównym zasilaniem 3 fazowym z głównej skrzynki mam licznik zużycia a dalej jednym kablem wszystko idzie do pompy.
puzondm,ucz się marketingowcu ;)

Dla ciekawości mam wszystko na jednej pompce obiegowej która jest wyposażeniem pompy,nie mam grzałki w zasobniku ani nie mam żadnych zaworów czy silownikow na rozdzielaczu.

Jerzy Młodawski
19-02-2016, 16:54
Wszystko zależy chyba od sytuacji i tego przewidzieć się nie da. Jeśli robimy odwierty w popękanej skale gdzie przemieszczają się woda to oczywiście spadku temp nie będzie. Ale sa tez takie sytuacje.

Jerzy Młodawski
19-02-2016, 17:07
Możesz mi napisać jak w prosty sposób sprawdzić jaki mam COP ?
Jakie dane są potrzebne? mam pod licznik , więc zużycie prądu mogę odczytać, tylko nie wiem co jeszcze, godziny pracy pompy?

Moj kolega ma licznik energi elektrycznej podlaczony na zasilaniu pc gdzie może odczytac zużycie moc pobierana w każdej chwili. A także ciepłomierz który kupil za 200zl na Allegro i pokazuje oddawana energie w KW.

puzondm
19-02-2016, 17:13
odsyłam do wzorów z termodynamiki,
proszę użyć przynajmniej googla,
zamiast pisać bzdury
i proszę opublikować obliczenia nie takie brednie jak to,
to nawet nie jest lemat nie wprost:

@arturo
"Całkowita energia wytworzona przez PC 51,399 GJ = 14.277,46 kWh -Danfoss Sonometr 1100 ultradźwiękowy.
Odejmując ok. 500 kWh (szacunkowe zużycie na wentylację i odkamienianie wody), roczne zużycie na CO I CW wyniosło 4.013,3 kWh.
SPF na poziomie 3,56."

szkoda że nie jest to dyskusja na argumenty,
temat na tym forum został już wyczerpany,
odezwałem się bo piszecie bajki piszcie dalej...

imrahil
19-02-2016, 17:22
odsyłam do wzorów z termodynamiki,
proszę użyć przynajmniej googla,
zamiast pisać bzdury
i proszę opublikować obliczenia nie takie brednie jak to,
to nawet nie jest lemat nie wprost:

@arturo
"Całkowita energia wytworzona przez PC 51,399 GJ = 14.277,46 kWh -Danfoss Sonometr 1100 ultradźwiękowy.
Odejmując ok. 500 kWh (szacunkowe zużycie na wentylację i odkamienianie wody), roczne zużycie na CO I CW wyniosło 4.013,3 kWh.
SPF na poziomie 3,56."

szkoda że nie jest to dyskusja na argumenty,
temat na tym forum został już wyczerpany,
odezwałem się bo piszecie bajki piszcie dalej...

możesz wyjaśnić co masz na myśli? nie bardzo rozumiem twój argument przeciwko pomiarom i obliczeniom...

puzondm
19-02-2016, 17:31
@imrahil
piszesz mi że piszę bzdury, powielasz
katalog produktowy, to nie nie autorytet,
przecież nie rozumiesz co piszę,
nie wszytko czego nie rozumiesz to są bzdury,
ulegasz propagandzie sprzedażowej,
cop jak już pisałem zależy od 4 rzeczy w układzie chłodniczym
parowania skraplania,
przegrzania i dochodzenia,
oraz udziału energii dodanej w tym procesie.
Nie wystarczy oglądać tvn aby to zrozumieć.

Jeśli otoczenie parownika ma -22C
dodasz choćby najszybszy zawór elektroniczny pracujący na 3K,
to odparowanie masz na poziomie -25,
i mówisz, że przy tych parametrach max COP 4??????????, :lol2:
chyba, że skraplanie w skraplaczu jest 15C i w domu 10C :D

aluzje do sprzedaży są żenujące, niezły argument prawdziwie analityczny hehe
jak ktoś chce się ustosunkować, to proszę o merytoryczne kwestie,
a nie jakieś "wypływy" urażonych dum konsumentów próbujących uzasadnić swój zakup :P

puzondm
19-02-2016, 17:33
@imrahil
co tu wyjaśniać przecież napisałem po polsku
proszę przeczytać ze zrozumieniem

puzondm
19-02-2016, 17:38
@Arturo72
a wentylator chillera kręci chomik,
lód z chillera roztapiasz nagrzewnicą???

Arturo72
19-02-2016, 17:41
@Arturo72
a wentylator chillera kręci chomik,
lód z chillera roztapiasz nagrzewnicą???
To wszystko napędza prąd,kablem poprowadzonym od podlicznika .
Czy aż tak ciężko Ci to pojąć marketingowcu ?


Jeśli otoczenie parownika ma -22C
dodasz choćby najszybszy zawór elektroniczny pracujący na 3K,
to odparowanie masz na poziomie -25,
i mówisz, że przy tych parametrach max COP 4??????????, :lol2:

Być moze COP jest wtedy 2 ale czy również ciezko Ci pojąć marketingowcu,że raz,takie temperatury nie występują przez cały sezon grzewczy a dwa,ze podwane są COPy ŚREDNIOROCZNE czyli ROK DO ROKU.
Naprawdę masz problem ze zrozumieniem tego co jest napisane marketingowcu ?
Od 3 lat najniższa temperatura u mnie to było -18st.C i to przez kilka czy kilkanascie godzin jedynie marketingowcu.

Wiem,że ciezko Ci sie rozmawia na argumenty opomiarowanych pomp ale zdaj sobie z tego sprawę,że gruntowe pompy to dzisiaj nie potrzebnie wydana duża kasa.

puzondm
19-02-2016, 17:48
nie mam grzałki w zasobniku ani nie mam żadnych zaworów czy silownikow na rozdzielaczu.

Jak sobie radzisz z legionellą Arturo
skoro nie przegrzewasz zbiornika grzałką,
może jakieś zdjęcie kotłowni i osprzętu??

Arturo72
19-02-2016, 17:50
Jak sobie radzisz z legionellą Arturo
skoro nie przegrzewasz zbiornika grzałką,
może jakieś zdjęcie kotłowni i osprzętu??
Od 3 lat żyję i nic mi nie jest podobnie jak 2 pozostałych użytkowników domu.
347348

Prosta jak budowa cepa bez zbędnych ciulstw.

puzondm
19-02-2016, 17:52
To wszystko napędza prąd,kablem poprowadzonym od podlicznika .
Czy aż tak ciężko Ci to pojąć marketingowcu ?

Być moze COP jest wtedy 2 ale czy również ciezko Ci pojąć marketingowcu,że raz,takie temperatury nie występują przez cały sezon grzewczy a dwa,ze podwane są COPy ŚREDNIOROCZNE czyli ROK DO ROKU.
Naprawdę masz problem ze zrozumieniem tego co jest napisane marketingowcu ?
Od 3 lat najniższa temperatura u mnie to było -18st.C i to przez kilka czy kilkanascie godzin jedynie marketingowcu.

Wiem,że ciezko Ci sie rozmawia na argumenty opomiarowanych pomp ale zdaj sobie z tego sprawę,że gruntowe pompy to dzisiaj nie potrzebnie wydana duża kasa.

hehe no to zasypałeś nas danymi...

puzondm
19-02-2016, 17:53
obyś żył jak najdłużej, ale zostało to udowodnione że legionella mam zły wpływ na te sprawy :D

Arturo72
19-02-2016, 17:55
obyś żył jak najdłużej, ale zostało to udowodnione że legionella mam zły wpływ na te sprawy :D
Spoko,nie daje się ogłupiać podobnym tobie marketingowcom robiącym sieczkę z mózgu nie świadomym inwestorom.

imrahil
19-02-2016, 18:00
Jeśli otoczenie parownika ma -22C

kiedy ostatnio widziałeś na termometrze -22°C? jeśli widziałeś kilka lat temu, to ile czasu to trwało i czy wg ciebie to ma taki duży wpływ na SCOP?


aluzje do sprzedaży są żenujące, niezły argument prawdziwie analityczny hehe
jak ktoś chce się ustosunkować, to proszę o merytoryczne kwestie,
a nie jakieś "wypływy" urażonych dum konsumentów próbujących uzasadnić swój zakup :P

widzę, że cię zabolało, to dobrze :)

prawda taka, że dzisiaj nie opłaca się inwestować w gruntową PC, chyba że polską czy chińską z własną robocizną. już na pewno nie w jakiegoś dziwoląga z bezpośrednim parowaniem.

ja nie grzeję pompą ciepła :)

puzondm
19-02-2016, 18:01
Spoko,nie daje się ogłupiać podobnym tobie marketingowcom robiącym sieczkę z mózgu nie świadomym inwestorom.

http://www.budujemydom.pl/woda-i-kanalizacja/18352-zwalczanie-bakterii-legionella-w-instalacji-domowej

poczytaj sobie, w trosce o zdrowie swojej rodziny
tak przy okazji to jestem chłodziarzem a nie marketingowcem.

puzondm
19-02-2016, 18:04
kiedy ostatnio widziałeś na termometrze -22°C? jeśli widziałeś kilka lat temu, to ile czasu to trwało i czy wg ciebie to ma taki duży wpływ na SCOP?



widzę, że cię zabolało, to dobrze :)

prawda taka, że dzisiaj nie opłaca się inwestować w gruntową PC, chyba że polską czy chińską z własną robocizną. już na pewno nie w jakiegoś dziwoląga z bezpośrednim parowaniem.

ja nie grzeję pompą ciepła :)

nie chodzi o to kiedy co widziałem na termometrze ale o to, że powielasz brednie z katalogu
i to jest istotą, że łykasz jak pelikan

JTKirk
19-02-2016, 18:08
@puzondm - odpowiesz merytorycznie na pytanie?
bo póki co, to widzę że zamiast pisać merytorycznie, wolisz wdawać się w pyskówki

imrahil
19-02-2016, 18:09
nie chodzi o to kiedy co widziałem na termometrze ale o to, że powielasz brednie z katalogu
i to jest istotą, że łykasz jak pelikan

z katalogu? są na forum opomiarowane instalacje, katalogu nie czytałem, handlarzu :)

imrahil
19-02-2016, 18:11
tak przy okazji to jestem chłodziarzem a nie marketingowcem.

:lol2: w stopce masz napisane, że sprzedajesz pompy ciepła. ciekawe czy to zgodne z regulaminem forum, bo wygląda jak reklama bez uiszczenia odpowiedniej opłaty

puzondm
19-02-2016, 18:11
@puzondm - odpowiesz merytorycznie na pytanie?
bo póki co, to widzę że zamiast pisać merytorycznie, wolisz wdawać się w pyskówki

już wyjaśniam:
policz COP z danych w cytacie
pomijam fakt "szacowania"

puzondm
19-02-2016, 18:12
:lol2: w stopce masz napisane, że sprzedajesz pompy ciepła. ciekawe czy to zgodne z regulaminem forum, bo wygląda jak reklama bez uiszczenia odpowiedniej opłaty

hehe jak si ę kogoś nie da przegadać:no: to trzeba usunąć nie??

puzondm
19-02-2016, 18:15
z katalogu? są na forum opomiarowane instalacje, katalogu nie czytałem, handlarzu :)

zobacz co napisałeś, nie pytałeś czy to możliwe,
uznałeś to za fakt i prawdę dlatego napisałem że łykasz

Arturo72
19-02-2016, 18:20
zobacz co napisałeś, nie pytałeś czy to możliwe,
uznałeś to za fakt i prawdę dlatego napiałem że łykasz
Jeśli na forum jest kilkanaście opomiarowanych pomp powietrze-woda w przerozniejszych domach i strefach to o jakim katalogu opowiadasz ?
Energia wyprodukowana tyle i tyle,energia zuzyta tyle i tyle,cop tyle i tyle.
Na takie argumenty ciężko dyskutować a Ty próbujesz.
Niestety to nie katalog.

puzondm
19-02-2016, 18:25
Jeśli na forum jest kilkanaście opomiarowanych pomp powietrze-woda w przerozniejszych domach i strefach to o jakim katalogu opowiadasz ?
Energia wyprodukowana tyle i tyle,energia zuzyta tyle i tyle,cop tyle i tyle.
Na takie argumenty ciężko dyskutować a Ty próbujesz.
Niestety to nie katalog.

Niesamowite, O.O myślałem, że rozmawiamy o twoim domu i twojej instalacji i COPach wyższych od glikolówek :D
no i o obliczeniach które nadal się nie pojawiły, nie szacunkach, obliczeniach.

Arturo72
19-02-2016, 18:31
Niesamowite, O.O myślałem, że rozmawiamy o twoim domu i twojej instalacji i COPach wyższych od glikolówek :D
no i o obliczeniach które nadal się nie pojawiły, nie szacunkach, obliczeniach.
Nie rozmawiamy o moim domku bo nie mam cieplomierza.
Dałem Ci cytaty innych użytkowników powietrznych pomp które są opomiarowane i z cieplomierzami gdzie copy srednioroczne były odpowiednio 3,55 i 4.02 czyli energia wyprodukowana/energia zużyta.

Myjk
19-02-2016, 19:01
Niesamowite, O.O myślałem, że rozmawiamy o twoim domu i twojej instalacji i COPach wyższych od glikolówek :D
no i o obliczeniach które nadal się nie pojawiły, nie szacunkach, obliczeniach.
Przecież wiadomo że glikole mają wyższy COP ROCZNY, ale PW też sobie spokojnie dają radę i ludzie wyciągają roczny powyżej 3 a nawet 4 -- i to nei są domysły czy katalogowe dane, ale opomiarowane instalacje z ciepłomierzem vs licznik kWh (a wcześniej jeszcze podparte OZC). Sam będę montować gruntówkę -- bo po pierwsze mam plac to go wykorzystam, po drugie będę robić "sam" więc całość powinna wyjść nie więcej niż powietrzna, po trzecie mam z nią związane pewne plany których nie zrealizuję na pompie PW -- ale gdyby dwa z wcześniej wymienionych nie zachodziły, to zamontowałbym z pewnością PC PW bez trzęsienia portkami o jej pracę. Podobnie bajdurzenie o "postarzaniu" produktów zupełnie do mnie nie przemawia. Mam 3 pompy ciepła w domu z serii tzw. "postarzanych", działają bezawaryjnie kolejno, 10, 8, 5 lat. A to chińskie i koreańskie syfy na badziewiastych kompresorach Panasonic i Sanyo.

imrahil
19-02-2016, 20:40
Nie zastepuj Liwka w szukaniu ukrytych instalatorów bo straci satysfakcję z nawracania ich na własciwą drogę.

mnie tam żaden instalator czy sprzedawca nie przeszkadza, o ile jest pomocny, albo przynajmniej nie wypisuje głupot

Myjk
19-02-2016, 20:44
mnie tam żaden instalator czy sprzedawca nie przeszkadza, o ile jest pomocny, albo przynajmniej nie wypisuje głupot

347362 ;)

JTKirk
19-02-2016, 21:34
Nie zastepuj Liwka w szukaniu ukrytych instalatorów bo straci satysfakcję z nawracania ich na własciwą drogę.

pogorszyło się?
puzondm został zdemaskowany kilka lat temu jako sprzedawca (Ziriusów) (nie on pierwszy i nie ostatni)....ludzie tutaj mają dobrą pamięć, potem zniknął na jakiś czas
teraz się pojawił - zresztą nawet w stopce ma napisane

Sprzedaje i montuję pc - bezpośrednie parownie.

asolt
19-02-2016, 21:45
pogorszyło się?
puzondm został zdemaskowany kilka lat temu jako sprzedawca (Ziriusów) (nie on pierwszy i nie ostatni)....ludzie tutaj mają dobrą pamięć, potem zniknął na jakiś czas
teraz się pojawił - zresztą nawet w stopce ma napisane

Czy mi sie pogorszyło, odpowiedz nie, i nie chodzi tu akurat imrahila, a puzondm i jego stopka mnie nie interesuje.
To była zresztą ironia, moze niektórzy nie wyczuli

Liwko
20-02-2016, 07:23
Nie zastepuj Liwka w szukaniu ukrytych instalatorów bo straci satysfakcję z nawracania ich na własciwą drogę.

Możesz się ode mnie odpimpać?

A na marginesie. Przeprosisz mnie, czy wreszcie przedstawisz jakiś dowód, że handluję pompami kłamczuszku?

miloszenko
20-02-2016, 08:06
Liwko, lepiej bys sie skupil na dzieleniu sie doswiadczeniem uzywania PC niz tymi osobistymi potyczkami :P

Powiedz mi lepiej czy dzisiaj wybralbys jakas chinska PC ( np. Meetinga) i czy dokladalbys do tego taki reku jak masz?

Jestes z reku zadowolony? Jaki masz dokladnie model i czy monitorujesz moze jego zuzyciu pradu?

Liwko
20-02-2016, 08:55
miloszenko, ten post asolta można zrzucić na późną porę?


Nie zastepuj Liwka w szukaniu ukrytych instalatorów bo straci satysfakcję z nawracania ich na własciwą drogę.

Liwko
20-02-2016, 09:04
Nie wiem czy bym wybrał chińską. Z ich jakością bywa różnie (jak z wszystkim co chińskie). Wybrałem polską i nie żałuję. Jak padł mi czujnik zaniku fazy, to zwyczajnie zadzwoniłem do producenta i było po problemie. To jest moim zdaniem duży plus.
Reku mam Daytonę 350 Dospela. Jest dość głośna i nie ma automatycznego bypassa. Za to ma płynną regulację obrotów. Dzisiaj jednak szukałbym innego.
Rocznie prądu pobiera za około 120zł.

miloszenko
20-02-2016, 10:09
Nie wiem czy bym wybrał chińską. Z ich jakością bywa różnie (jak z wszystkim co chińskie). Wybrałem polską i nie żałuję. Jak padł mi czujnik zaniku fazy, to zwyczajnie zadzwoniłem do producenta i było po problemie. To jest moim zdaniem duży plus.
Reku mam Daytonę 350 Dospela. Jest dość głośna i nie ma automatycznego bypassa. Za to ma płynną regulację obrotów. Dzisiaj jednak szukałbym innego.
Rocznie prądu pobiera za około 120zł.

Inne reku bo to glosne? Czy sa z nim jakies problemy uzytkowe?

Liwko
20-02-2016, 10:19
Inne reku bo to glosne? Czy sa z nim jakies problemy uzytkowe?

No mówię że nie ma automatycznego bypassu. Muszę dwa razy do roku wymieniać wymiennik z kasetką letnią. Nie jest to jakoś strasznie upierdliwe, ale kompletnie nieprecyzyjne. Skąd mogę wiedzieć czy nie przyjdzie jeszcze fala chłodu czy upałów?
No i mógłby być nieco cichszy. Jak jest zupełnie cicho w domu to w najbliższym pokoju u syna go słychać.

varmepump
21-02-2016, 09:39
Liwko, lepiej bys sie skupil na dzieleniu sie doswiadczeniem uzywania PC niz tymi osobistymi potyczkami :P

Powiedz mi lepiej czy dzisiaj wybralbys jakas chinska PC ( np. Meetinga) i czy dokladalbys do tego taki reku jak masz?

Jestes z reku zadowolony? Jaki masz dokladnie model i czy monitorujesz moze jego zuzyciu pradu?

Na dzień dzisiejszy nie ma sensu kupować chińskich pomp ciepla. Powiedzialbym ze w Polsce taniej.
1. Koszty produkcji np. w Polsce i Chinach sa takie same.
2. Części i podzespoły- wszyscy maja taki sam dostęp.
3. Produkcja chińska jest zlokalizowana w regionie Guangzhou. Gdzie zimę widzieli tylko na obrazku. Nie maja czucia w palcach co to jest lód i śnieg.
4. Chinczycy patrza jeden na drugiego i powielają rozwiązania klimatyzacyjne. Dla nich Mitsubishi czy Daikin to bogowie.
a) Zarówno Mitsubishi czy Daikin maja konstrukcje wywodzące się z klimatyzacji. Produkuja tanio pod warunkiem, ze uzywaja parowników z masowej produkcji. Parownik w pc to chlodnica lamelowa w jednostce zewnętrznej. Zapewne wiedza jak powinien wygladac parownik bo to żadna tajemnica. Wystarczy zobaczyć u Oschner, Dimplex, Nibe, Rotaberg, IVT, Euronom czy CTC.

5. Dlatego konstrukcja parownika to pdstawa funkcjonowa pompy ciepla powietrze woda. I na razie na tym się klada chinczycy.
6. Prace pc w warunkach minusowych można porownac do pracy chłodni minusowej. Czy ktoś widział parownik w chłodni który ma wentylatory jrden nad drugim i odstep miedzy lamelami 1,8mm?. PC pow-woda maja złą opinie!! Właśnie przez złą konstrukcje parownika.

varmepump
21-02-2016, 09:57
Przecież wiadomo że glikole mają wyższy COP ROCZNY, ale PW też sobie spokojnie dają radę i ludzie wyciągają roczny powyżej 3 a nawet 4 -- i to nei są domysły czy katalogowe dane, ale opomiarowane instalacje z ciepłomierzem vs licznik kWh (a wcześniej jeszcze podparte OZC). Sam będę montować gruntówkę -- bo po pierwsze mam plac to go wykorzystam, po drugie będę robić "sam" więc całość powinna wyjść nie więcej niż powietrzna, po trzecie mam z nią związane pewne plany których nie zrealizuję na pompie PW -- ale gdyby dwa z wcześniej wymienionych nie zachodziły, to zamontowałbym z pewnością PC PW bez trzęsienia portkami o jej pracę. Podobnie bajdurzenie o "postarzaniu" produktów zupełnie do mnie nie przemawia. Mam 3 pompy ciepła w domu z serii tzw. "postarzanych", działają bezawaryjnie kolejno, 10, 8, 5 lat. A to chińskie i koreańskie syfy na badziewiastych kompresorach Panasonic i Sanyo.

A niby to dlaczego glikole mają wyższy COP? Glikole- to pewnie masz na myśli pc typu monoblok. Woda/glikol jest zdecydowanie gorszym nośnikiem energii, Monobloki produkuje się głównie dlatego aby mógł to zamontować i sprzedać hydraulik który jest najbliżej potencjalnego klienta.

mkm silesia
21-02-2016, 10:10
Na dzień dzisiejszy nie ma sensu kupować chińskich pomp ciepla. Powiedzialbym ze w Polsce taniej.
1. Koszty produkcji np. w Polsce i Chinach sa takie same.
2. Części i podzespoły- wszyscy maja taki sam dostęp.
3. Produkcja chińska jest zlokalizowana w regionie Guangzhou. Gdzie zimę widzieli tylko na obrazku. Nie maja czucia w palcach co to jest lód i śnieg.
4. Chinczycy patrza jeden na drugiego i powielają rozwiązania klimatyzacyjne. Dla nich Mitsubishi czy Daikin to bogowie.
a) Zarówno Mitsubishi czy Daikin maja konstrukcje wywodzące się z klimatyzacji. Produkuja tanio pod warunkiem, ze uzywaja parowników z masowej produkcji. Parownik w pc to chlodnica lamelowa w jednostce zewnętrznej. Zapewne wiedza jak powinien wygladac parownik bo to żadna tajemnica. Wystarczy zobaczyć u Oschner, Dimplex, Nibe, Rotaberg, IVT, Euronom czy CTC.

5. Dlatego konstrukcja parownika to pdstawa funkcjonowa pompy ciepla powietrze woda. I na razie na tym się klada chinczycy.
6. Prace pc w warunkach minusowych można porownac do pracy chłodni minusowej. Czy ktoś widział parownik w chłodni który ma wentylatory jrden nad drugim i odstep miedzy lamelami 1,8mm?. PC pow-woda maja złą opinie!! Właśnie przez złą konstrukcje parownika.

ad 3 za to Japończycy mają bardzo podobny klimat do naszego a z tego kraju pochodzą "wiodące firmy" pod względem parametrów pracy urz.
ad 4a tylko dlaczego te konstrukcje z niby gorszymi parownikami maja lepsze parametry mocy i sprawności
ad 4a c.d. co do tego co z czego się wywodzi to odsyłam np. do gazowych pc napędzanych silnikami - to robią tylko Japończycy (toyota pod nazwą asin chyba i sanyo a teraz po przejęciu panas...) pewnie dlatego robią takie cuda bo nie wiedzą na co się porywają i co dziwne b. dobrze to działa.
ad 6 jeżeli nie potrafisz dobrze zrobić instalacji to każde źródło może mieć złą opinię - ja jak na razie narzekań od swoich klientów nie słyszę wręcz odwotnie

p.s. część firm które wymieniłeś robi pc pw chyba tylko po to aby udowodnić że to nie działa bo mają interes aby im produkcja "gruntówek" nie spadła

varmepump
21-02-2016, 10:25
@MyjK
ad tego " PC PW grzeje nawet przy -30sC, i nie słuchaj tych, co twierdzą że poniżej -15 wybucha"

zakładając, że układ będzie hulał na 410a przy - 30C to grzanie brzmi tutaj zbyt dumnie:D, chyba że masz na myśli 2 grzałki, które muszą wtedy pracować, na odtajanie chillera jedna i druga na dogrzewanie domu, przy takich parametrach następuje spadek mocy grzewczej o połowę o 407C w tym rodzaju pomp już nie mówię, a niestety jest stale wykorzystywany w pompach tego typu. W naszym klimacie osiągnięcie całorocznego copu 2,5+ dla pomp PW jest nie lada sukcesem i ma to znaczny wpływ lokalizacja.
Należy wspomnieć też o krótkiej żywotności sprężarek zwłaszcza na wioskach . Brak zabezpieczeń na spadki napięć, świadomie pomijane przez producenta w dla sprężarek 3 fazowych, częste stosowanie sprężarek 1 fazowych i wiele innych mankamentów służących postarzaniu tego rodzaju produktów. To tyczy się większości producentów pomp PW i cześć producentów pomp gruntowych. No ale serwis musi z czegoś żyć.

Mowienie ze pc pow/woda pracuje nawet do -20 czy -30 jest ogromnym oszustwem. Szczególnie w polskich warunkach. Sukcesem jest jeśli powiemy ze się nie zepsuje. Dlaczego w polskich warunkach.? Ponieważ mamy bardzo duza roznice cen nosnikow energii. W Polsce COP 1,5 jest smieszny. W wielu krajach pc bylby zawsze tanszy od prądu. ( U nas też tylko ze nikt by tego nie robił).

Co mowia producenci sprężarek. Weżmy np. Copeland i sprężarke na 410a dedykowaną do pomp ciepła ZH09-K1P. Stosujac super parownik i skraplacz.
Zalecana praca jest do -20C i wtedy można wyprodukować cwu lub co max 40C. COP dla sprężarki jest 2,2. Zakladajac ze Copeland zawyża 10% wiec jest jakies COP-2,0, Ale to sprężarki. Całego systemu z p.obiegowe, wentylatorami i odszranianie to sądze ,że tylko najlepsi uzyskają COP 1,5. Na pewno nie Chińczycy. To wynika z tabeli Copelanda!!
Dlaczego 410A ma być lepszy niż 407C dla pomp ciepła.? Można na stronie Emersona przeczytać porównanie i z niego to nie wynika.

mkm silesia
21-02-2016, 10:37
Mowienie ze pc pow/woda pracuje nawet do -20 czy -30 jest ogromnym oszustwem. Szczególnie w polskich warunkach. Sukcesem jest jeśli powiemy ze się nie zepsuje. Dlaczego w polskich warunkach.? Ponieważ mamy bardzo duza roznice cen nosnikow energii. W Polsce COP 1,5 jest smieszny. W wielu krajach pc bylby zawsze tanszy od prądu. ( U nas też tylko ze nikt by tego nie robił).

Co mowia producenci sprężarek. Weżmy np. Copeland i sprężarke na 410a dedykowaną do pomp ciepła ZH09-K1P. Stosujac super parownik i skraplacz.
Zalecana praca jest do -20C i wtedy można wyprodukować cwu lub co max 40C. COP dla sprężarki jest 2,2. Zakladajac ze Copeland zawyża 10% wiec jest jakies COP-2,0, Ale to sprężarki. Całego systemu z p.obiegowe, wentylatorami i odszranianie to sądze ,że tylko najlepsi uzyskają COP 1,5. Na pewno nie Chińczycy. To wynika z tabeli Copelanda!!
Dlaczego 410A ma być lepszy niż 407C dla pomp ciepła.? Można na stronie Emersona przeczytać porównanie i z niego to nie wynika.

a jakby tak dołożyć ekonomizer (evi u copelanda) od dawna stosowany w dużych ukł. chłodniczych np. z sprężarkami śrubowymi?

p.s. kolega trochę zapóźniony technicznie bo domowe pc pw z ekonomizerami już dawno działają właśnie do -30 (różni producenci mają na to różne nazwy handlowe)

photos
21-02-2016, 10:42
A jam ma pytanie z innej beczki, potrzebuje porady. Brat chce zamontować pompe powietrzna do CWU. Dom z lat 80 ogrzewany grzejnikiami i kociol na drewno i wegiel. Jak czytam specyfikacje pomp kompaktowych do CWU to zaczynam sie śmiac. Zbiornik o pojemnosci 250-300 L do 50 st grzeja po 7-10 godzin. Wiadomo mają mała moc. Pobieraja od 0,5 do 1 kWh. Osiągając przy tym moc 2,5 kW. COP jak widać marny i to przewaznie przy +7 stopniach.
Dlatego zastanawiam się czy nie lepiej by było lekko dołożyć i zamontować jakąś powietrzną pompę, ktora ma ogrzewać CO i CWU i podłączyć do niej tylko zbiorniku CWU. Jakąś max 5kW. Oczywiście musi być to ekonomicznie oplacalne. Pompa grzałaby tylko w temp od 0 st, ponizej funkcje ogrzewania CWU przejąłby kocioł CO. Myślałem o jakims panasonicu ale ceny zaczynaja sie od 12-13 tys. Jakieś propozycje? A może inny pomysł?

varmepump
21-02-2016, 10:55
ad 3 za to Japończycy mają bardzo podobny klimat do naszego a z tego kraju pochodzą "wiodące firmy" pod względem parametrów pracy urz.
ad 4a tylko dlaczego te konstrukcje z niby gorszymi parownikami maja lepsze parametry mocy i sprawności
ad 4a c.d. co do tego co z czego się wywodzi to odsyłam np. do gazowych pc napędzanych silnikami - to robią tylko Japończycy (toyota pod nazwą asin chyba i sanyo a teraz po przejęciu panas...) pewnie dlatego robią takie cuda bo nie wiedzą na co się porywają i co dziwne b. dobrze to działa.
ad 6 jeżeli nie potrafisz dobrze zrobić instalacji to każde źródło może mieć złą opinię - ja jak na razie narzekań od swoich klientów nie słyszę wręcz odwotnie

p.s. część firm które wymieniłeś robi pc pw chyba tylko po to aby udowodnić że to nie działa bo mają interes aby im produkcja "gruntówek" nie spadła

Dzięki za rzeczowa odpowiedz. Pierwszy raz słyszę aby robili po to aby udowodnić że to nie działa bo mają interes aby im produkcja "gruntówek" nie spadła. Podoba mi się argument (pierwszy raz słyszę) chociaż się z nim nie zgadzam.
Wiodące firmy japońskie są nowicjuszem na rynku pomp ciepła. Wszystkie firmy wywodzące się z klimatyzacji nie maja większego doświadczenia jak jakieś 15-18 lat. Używają komponentów z masowej produkcji. Parowniki, wentylatory, obudowy itd.
4. Nie maja lepszych parametrów. Można to sprawdzić na niemieckiej Bafa list.
- pompy gazowe? To zapewne niezłe działa. Tylko ile to kosztuje? U nas można by używać na gaz ziemny.

Zdecydowanie popieram, ze instalacja jest bardzo ważna. Japońskie pompy ciepła niezłe działają ale szwedzkie konstrukcje działają często ponad 30lat.
Co do Japonii to oni używają pomy ciepła powietrze/woda głownie do ogrzewania cwu. Do ogrzewania domów używają jak musza zwykłych klimatyzatorów bo to najtaniej. No i nie maja wodnego systemu c.o. Zimy są łagodne rzadko powyżej -5C. Byłem tam ze 40razy. Ich pc do cwu chodzą głównie na CO2 ze sprężarkami dwustopniowymi. Nie mylić z twin rotary. Na rynku Sanyo próbowało z czynnikiem CO2 ale bez specjalnego sukcesu.

varmepump
21-02-2016, 11:31
a jakby tak dołożyć ekonomizer (evi u copelanda) od dawna stosowany w dużych ukł. chłodniczych np. z sprężarkami śrubowymi?

p.s. kolega trochę zapóźniony technicznie bo domowe pc pw z ekonomizerami już dawno działają właśnie do -30 (różni producenci mają na to różne nazwy handlowe)

Poruszasz fajne tematy. Masz rację. Można także z EVI. Odpowiem trochę szerzej aby inni pytający mieli z tego korzyść.
Co to jest Economizer? O co tu chodzi? Na przykładzie sprężarki scroll Copeland. EVI czyli wtrysk zimnych par czynnika. Enhanced vapour injection

W sprężarkach chłodniczych mamy górny limit temperatury sprężania ok 120C. Przy temp powyżej następuje uszkodzenie zaworów. Dlatego nie bardzo da się przy temp zewnętrznej -15C wyprodukować cieplej wody np. 50C. Po prostu konstrukcja sprężarek na to nie pozwala. Dlatego stosuje się wtrysk zimnych par w trakcie cyklu sprężania. Np. kiedy temp w połowie cyklu sprężania osiąga 80C dodaje się pary czynnika o temp 10C i w ten sposób zbijamy koncowa temp tak ze nie osiągamy 120C.
Dzięki temu możemy nawet przy temp na zewnątrz -20C wyprodukować cwu 60C.

-30C jest wyssane z palca. Odróżnijmy temperaturę parowania od temperatury zewnętrznej. Copeland podaje najniższa temp parowania -25C dla sprężarek dedykowanych do pomp ciepła ZH....Temperatura parowania to temperaturę czynnika w jednostce zewnętrznej na chłodnicy lamelowej. Często prze mniej doświadczonych chłodniarzy mylona z temp otoczenia. Aby czynnik chłodniczy np. 410A pobrał ciepło z powietrza musi mieć niższa temp niż powietrze. Tylko najlepsze parowniki pracują na delta T 5K. Czyli max temp powietrza może być -20C. -30C jest wyssane z palca i jest zdecydowanie poza zakresem pracy.

Sprężarki EVI maja trochę gorszy COP niż bez EVI w temp otoczenia do O Cels. Wybór nie jest oczywisty.

mkm silesia
21-02-2016, 11:41
Dzięki za rzeczowa odpowiedz. Pierwszy raz słyszę aby robili po to aby udowodnić że to nie działa bo mają interes aby im produkcja "gruntówek" nie spadła. Podoba mi się argument (pierwszy raz słyszę) chociaż się z nim nie zgadzam.
Wiodące firmy japońskie są nowicjuszem na rynku pomp ciepła. Wszystkie firmy wywodzące się z klimatyzacji nie maja większego doświadczenia jak jakieś 15-18 lat. Używają komponentów z masowej produkcji. Parowniki, wentylatory, obudowy itd.
4. Nie maja lepszych parametrów. Można to sprawdzić na niemieckiej Bafa list.
- pompy gazowe? To zapewne niezłe działa. Tylko ile to kosztuje? U nas można by używać na gaz ziemny.

Zdecydowanie popieram, ze instalacja jest bardzo ważna. Japońskie pompy ciepła niezłe działają ale szwedzkie konstrukcje działają często ponad 30lat.
Co do Japonii to oni używają pomy ciepła powietrze/woda głownie do ogrzewania cwu. Do ogrzewania domów używają jak musza zwykłych klimatyzatorów bo to najtaniej. No i nie maja wodnego systemu c.o. Zimy są łagodne rzadko powyżej -5C. Byłem tam ze 40razy. Ich pc do cwu chodzą głównie na CO2 ze sprężarkami dwustopniowymi. Nie mylić z twin rotary. Na rynku Sanyo próbowało z czynnikiem CO2 ale bez specjalnego sukcesu.

Wiodące firmy japońskie nie są nowicjuszami kolego świadczy o tym już wspomniana pompa z napędem gazowym ( pierwsze były robione dla armii) - tego nie ma żadna europejska "doświadczona" firma.
A z tego co pamiętam Saginomiya wprowadzała jako pierwsza firma EZR. Japończycy wyprodukowali pierwsze spr. rotacyjne dorównujące trwałością scrolom i przewyższające je pod względem sprawności.
To że obudowy wyglądają jak klimatyzator o niczym nie świadczy obecnie parownik jest zbudowany inaczej (dolna cześć) inaczej też wygląda ukł. chłodniczy wspomniany już wtrysk dwa osuszacze par i wykorzystanie ciepła odpadowego spr do odszraniania (częściowo) a nie pobieranie ciepła z c.o. jak w prostych europejskich konstrukcjach patrz opiewany przez ciebie jak podejżewam niby szwedzki producent na R - to właśnie toporny chińczyk pewnie tylko z odpowiednimi nalepkami - ciekawe czy przynajmniej ma spr. rotacyjna podwójną komorą sprężania i jakiej jakości ta spr.

mkm silesia
21-02-2016, 11:49
Poruszasz fajne tematy. Masz rację. Można także z EVI. Odpowiem trochę szerzej aby inni pytający mieli z tego korzyść.
Co to jest Economizer? O co tu chodzi? Na przykładzie sprężarki scroll Copeland. EVI czyli wtrysk zimnych par czynnika. Enhanced vapour injection

W sprężarkach chłodniczych mamy górny limit temperatury sprężania ok 120C. Przy temp powyżej następuje uszkodzenie zaworów. Dlatego nie bardzo da się przy temp zewnętrznej -15C wyprodukować cieplej wody np. 50C. Po prostu konstrukcja sprężarek na to nie pozwala. Dlatego stosuje się wtrysk zimnych par w trakcie cyklu sprężania. Np. kiedy temp w połowie cyklu sprężania osiąga 80C dodaje się pary czynnika o temp 10C i w ten sposób zbijamy koncowa temp tak ze nie osiągamy 120C.
Dzięki temu możemy nawet przy temp na zewnątrz -20C wyprodukować cwu 60C.

-30C jest wyssane z palca. Odróżnijmy temperaturę parowania od temperatury zewnętrznej. Copeland podaje najniższa temp parowania -25C dla sprężarek dedykowanych do pomp ciepła ZH....Temperatura parowania to temperaturę czynnika w jednostce zewnętrznej na chłodnicy lamelowej. Często prze mniej doświadczonych chłodniarzy mylona z temp otoczenia. Aby czynnik chłodniczy np. 410A pobrał ciepło z powietrza musi mieć niższa temp niż powietrze. Tylko najlepsze parowniki pracują na delta T 5K. Czyli max temp powietrza może być -20C. -30C jest wyssane z palca i jest zdecydowanie poza zakresem pracy.

Sprężarki EVI maja trochę gorszy COP niż bez EVI w temp otoczenia do O Cels. Wybór nie jest oczywisty.

proszę poczytaj trochę o japońskich urządzeniach bo evi które opisujesz pochodzi z przed 10lat i trochę różni się od obecnie stosowanego teraz "dodatkowy" czynnik dostarczany jest przed spr. i podnosi w efekcie temp. parowania z jaką pracuje spr. a w wyższych temp. zewn. ukł. wtrysku nie działa i spr. pracuje w jak "zwykłym układzie" oj opóźniony jesteś

varmepump
21-02-2016, 12:10
proszę poczytaj trochę o japońskich urządzeniach bo evi które opisujesz pochodzi z przed 10lat i trochę różni się od obecnie stosowanego teraz "dodatkowy" czynnik dostarczany jest przed spr. i podnosi w efekcie temp. parowania z jaką pracuje spr. a w wyższych temp. zewn. ukł. wtrysku nie działa i spr. pracuje w jak "zwykłym układzie" oj opóźniony jesteś

Jasne jest ze firmy jak Mitsubishi czy Daikin to absolutna czołówka światowa jeśli chodzi o klimatyzacje. Jeśli chodzi o pc to stosują kompromis aby zrobić jak najtaniej czyli użyć jak najwięcej komponentów z masowej produkcji. Przecież klimatyzatory produkują w milionach sztuk. Tego nie robią firmy nie wywodzące się z klimatyzacji. Oni nie produkują żadnych komponentów wiec wybierają najlepsze podzespoły jakie mogą znaleźć na rynku. Chińczycy dla odmiany najtańsze.
"dodatkowy" czynnik dostarczany jest przed spr. Masz chyba na myśli to co Mitsubishi nazywa Receiver. Czyli wymiennik przegrzana ciecz/rozprężony gaz. Dochładzacz cieczy czy jak go tam u nas nazywają.
Parowniki firm klimatyzacyjnych nigdy by nie dzialaly gdyby nie dodatkowy obwod w dolnej części parownika.

varmepump
21-02-2016, 12:28
A jam ma pytanie z innej beczki, potrzebuje porady. Brat chce zamontować pompe powietrzna do CWU. Dom z lat 80 ogrzewany grzejnikiami i kociol na drewno i wegiel. Jak czytam specyfikacje pomp kompaktowych do CWU to zaczynam sie śmiac. Zbiornik o pojemnosci 250-300 L do 50 st grzeja po 7-10 godzin. Wiadomo mają mała moc. Pobieraja od 0,5 do 1 kWh. Osiągając przy tym moc 2,5 kW. COP jak widać marny i to przewaznie przy +7 stopniach.
Dlatego zastanawiam się czy nie lepiej by było lekko dołożyć i zamontować jakąś powietrzną pompę, ktora ma ogrzewać CO i CWU i podłączyć do niej tylko zbiorniku CWU. Jakąś max 5kW. Oczywiście musi być to ekonomicznie oplacalne. Pompa grzałaby tylko w temp od 0 st, ponizej funkcje ogrzewania CWU przejąłby kocioł CO. Myślałem o jakims panasonicu ale ceny zaczynaja sie od 12-13 tys. Jakieś propozycje? A może inny pomysł?

Zbiornik o pojemnosci 250-300 L do 50 st grzeja po 7-10 godzin?
Historycznie pompy do cwu były produkowane jako odzysk enerii z wentylacji. Patrz IVT490 lub Nibe 310. W ostatnich pojawilo się bardzo dużo chińskich pc do cwu. które nie do końca wiadomo skad maja brac ta energie.
Zaluzmy ze mamy dom120m2. Jedna wymiana co 2h daje nam przepływ powietrza ok 150m3 na godz. wentylowanie bez sensu to dopiero kosztuje.
Jeśli mamy do dyspozycji tak maly przepływ sprezarka musi być bardzo mało. Problem ze nie ma tak dużego wyboru sprężarek o malej mocy.
COP musi być marny ponieważ produkujemy wode o temp 55C. Inne pompy tez maja marny COP przy tej temp.

Chińczycy i inni naciągacze wyników podają COP przy podgrzaniu od 15C do 50C. Te jest tylko przy pierwszym uruchomieniu. Niech podadza dla parametru 55/50. Nikt nie ma więcej niż 3 prz temp +7C.

W pompach ciepla z wentylacji wlasnie genialne jest to ze długo nagrzewają. Czyli ze odzysk ciepla jest przez dlugi okres. Zastosowanie Chińskiej pc gdzie minimalny przepływ powietrza jest 350m3 spowodowałby szybkie nagrzanie (3,5godz). A po tem co? Zatrzymujemy wentylacje? Przeciez to jest bez znaczenia ile będziemy czekac na cwu jeśli nie jest to 15min.

varmepump
21-02-2016, 12:53
Zbiornik o pojemnosci 250-300 L do 50 st grzeja po 7-10 godzin?

Historycznie pompy do cwu były produkowane jako odzysk enerii z wentylacji. Patrz IVT490 lub Nibe 310. W ostatnich pojawiło się bardzo dużo chińskich pc do cwu, które nie do końca wiadomo skąd maja brać energie.
Załóżmy ze mamy dom 120m2. Jedna wymiana co 2h daje nam przepływ powietrza ok 150m3 na godz. Wentylowanie bez sensu to dopiero kosztuje.
Jeśli mamy do dyspozycji tak mały przepływ to i sprężarka musi być bardzo mało. Problem, że nie ma tak dużego wyboru sprężarek o malej mocy.
COP musi być marny ponieważ produkujemy wodę o temp 55C. Inne pompy też maja marny COP przy tej temp. Tą co ty zrobisz też będzie miała sprawność.

Chińczycy i inni naciągacze wyników podają COP przy podgrzaniu wody od 15C do 50C. Tak jest tylko przy pierwszym uruchomieniu. Wiadomo że na początku będą mieli kosmiczną sprawność. Niech podadzą dla parametru 55/50. Nikt nie ma więcej niż 3 przy temp +7C. Zmiana o 1K kosztuje zmianę COP o 0,1

W pompach ciepła z wentylacji właśnie genialne jest to, że długo nagrzewają. Czyli, że odzysk ciepła jest przez długi okres. Zastosowanie Chińskiej pc gdzie minimalny przepływ powietrza jest 350m3 spowodowałby szybkie nagrzanie (3,5godz). A potem co? Zatrzymujemy wentylacje? Przecież to jest bez znaczenia ile będziemy czekać na cwu jeśli nie jest to 15min. .

W Szwecji jest zamontowanych ok 100 000 pomp ciepła z wentylacji. Tak jak chcesz nadmiar odzyskanej energii przekazują do co. Ponieważ maja ala moc rzedu 2KW wystarczają do ogrzania domu do temp zewnętrznej 0-5C bez używania grzałek. Mitsubishi ma w swojej ofercie pc 5KW jako dodatek FLB50i Booster

varmepump
21-02-2016, 13:14
Wiodące firmy japońskie nie są nowicjuszami kolego świadczy o tym już wspomniana pompa z napędem gazowym ( pierwsze były robione dla armii) - tego nie ma żadna europejska "doświadczona" firma.
A z tego co pamiętam Saginomiya wprowadzała jako pierwsza firma EZR. Japończycy wyprodukowali pierwsze spr. rotacyjne dorównujące trwałością scrolom i przewyższające je pod względem sprawności.
To że obudowy wyglądają jak klimatyzator o niczym nie świadczy obecnie parownik jest zbudowany inaczej (dolna cześć) inaczej też wygląda ukł. chłodniczy wspomniany już wtrysk dwa osuszacze par i wykorzystanie ciepła odpadowego spr do odszraniania (częściowo) a nie pobieranie ciepła z c.o. jak w prostych europejskich konstrukcjach patrz opiewany przez ciebie jak podejżewam niby szwedzki producent na R - to właśnie toporny chińczyk pewnie tylko z odpowiednimi nalepkami - ciekawe czy przynajmniej ma spr. rotacyjna podwójną komorą sprężania i jakiej jakości ta spr.

Aby było jasne popieram ze Japonia to chyba najbardziej zaawansowany kraj jeśli chodzi o technikę chłodnicza. Do tego co wyliczyles można dodac takie przełomowe produkty jak technika Inverterowa dalej sprezarki DC Inverter. Dwustopniowe sprężarki na CO2. Natomiast jeśli chodzi o pc powietrze/woda czy gruntówki to nie jest to dla nich chleb powszedni.

Zigobar
21-02-2016, 14:18
...Co do Japonii to oni używają pomy ciepła powietrze/woda głownie do ogrzewania cwu...Ich pc do cwu chodzą głównie na CO2 ze sprężarkami dwustopniowymi. Nie mylić z twin rotary...
Sprężanie dwustopniowe na CO2 w PC małej mocy?
O jakich mocach mowa?
Czy ich koszt nie jest wyższy od modeli ze sprężaniem jednostopniowym np. na R407c, R134a, R410a?
Jeśli podasz jakieś namiary to chętnie o nich poczytam.

varmepump
21-02-2016, 14:34
Wiodące firmy japońskie nie są nowicjuszami kolego świadczy o tym już wspomniana pompa z napędem gazowym ( pierwsze były robione dla armii) - tego nie ma żadna europejska "doświadczona" firma.
A z tego co pamiętam Saginomiya wprowadzała jako pierwsza firma EZR. Japończycy wyprodukowali pierwsze spr. rotacyjne dorównujące trwałością scrolom i przewyższające je pod względem sprawności.
To że obudowy wyglądają jak klimatyzator o niczym nie świadczy obecnie parownik jest zbudowany inaczej (dolna cześć) inaczej też wygląda ukł. chłodniczy wspomniany już wtrysk dwa osuszacze par i wykorzystanie ciepła odpadowego spr do odszraniania (częściowo) a nie pobieranie ciepła z c.o. jak w prostych europejskich konstrukcjach patrz opiewany przez ciebie jak podejżewam niby szwedzki producent na R - to właśnie toporny chińczyk pewnie tylko z odpowiednimi nalepkami - ciekawe czy przynajmniej ma spr. rotacyjna podwójną komorą sprężania i jakiej jakości ta spr.

Co to jest cieplo odpadowe sprężarki? Cieplo normalnie wytwarzane przez silnik znajdujący się w sprężarce? Jeśli sprezarka jest dobrze zaizolowana to cieplo jest przenoszone do jednostki wewnętrznej. Sprezarka i silnik elektryczny jest hermetycznie zamknieta i chlodzi je czynnik chłodniczy. Np. R410A.
Przy odszranianiu jed zewnętrznej musimy zużyć jakies cieplo. Czy masz namysli ze odszraniamy samymi gorącymi gazami ze sprężarki? Jak nie ma przemiany to nie ma zbyt dużo tego ciepla. Zazwyczaj odwracamy obieg i tracimy energie z wewnątrz. szwedzki producent na R - to właśnie toporny chińczyk. Masz na myśli Rotaberg? Sprzedaja w Skandynawii to chyba to działa.
:yes:http://m.finn.no/bap/forsale/ad.html?finnkode=54431410

varmepump
21-02-2016, 14:43
[QUOTE=varmepump;7081257]Aby by

Nie mam doświadczenia ale wiem ze takie sa robione. Od małych mocy. DC Inverter. Sanyo 4,5 i 9KW
https://www.youtube.com/watch?v=RAgVfh4Rr28

Te w Japoni do cwy nazywają się Eco cute.
To jest super nowość sprzed 10-15lat. Ale się nie przebily. CO2 to czynnik przyszłości. Sa zabojcze ciśnienia 70Bar ale za to sprężarki sa b. male

https://www.youtube.com/watch?v=my0vpARQp-A

fachman19
21-02-2016, 15:30
r410 ma 50 bar

varmepump
21-02-2016, 15:48
r410 ma 50 bar

410A max 42Bar. normalna praca to 20-35Bar.
CO2 70 Bar to chyba normalny zakres pracy. Na jakie max sa robione?

Innym negatywnym jest ze po stronie ssącej pracują na podciśnieniu.

_John
21-02-2016, 17:59
Szykuje się jakaś zmiana klimatu, że dyskutujecie nad pompami mogącymi pracować do -20 st C?
Przecież w PL, wystarczy by pompa pracowała do -10.
Jak się kilka dni w roku podeprze grzałką to w całkowitych kosztach CO + CWU niewiele zmieni.

_John
21-02-2016, 19:35
Moja sie nie podpierala nawet przy -25* ;)
Ale ten brak podparcia nie jest za darmo - prawda?
Dociepliłeś dom?
Przewymiarowałeś pompę?
Gęsta instalacja o dużym zładzie wodnym?

Czy może wszystkiego po trochu, czyli optymalnie.

_John
21-02-2016, 20:57
1. Docieplilem strop- 25cm cellulozy do istniejacych 15cm

2. Bo ja wiem... 14kW.... wystarczyla by 11kW... 11,14,16 kazda oddaje max ca.10 kW przy -20*C PC

3. Kaloryfery, czy gesto nie wiem.... 1 w kazdym pomieszczeniu ;)

347592

Czyli dom - wychładza się powoli.

A gdyby tak dobrać pompę 7-8 kW z pełną świadomością że 2 lub 3 dnia mrozu uruchamia się grzałka?
W zakupie taka pompa względem 14 kW to 5 - 6 tys zł w kieszeni.

M.Krk
22-02-2016, 11:04
Mam pytanie bo piszesz wyżej że docieplałeś strop, skosy też ?, pytam bo będę zmieniał poszycie dachu i przy okazji wżucę sobie na strych wełnę, którą zowinę na płaszczyźnie 2x10cm. jest 15 teraz, oczywiście w skosy niezmieści się więcej jak 15cm kótre wymienię na nowe, mogę jedynie zerwać gipsy od środka, ale to mi się bardzo nie podoba niby mam tego skosu 130cm. mierząc po gipsie, zastanawiam się czy warto robić taki syf w domu

stanley79
23-02-2016, 11:35
Z innej beczki:
http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/rejestracja-lodowek-w-cro,621738.html

wihajster
23-02-2016, 12:12
Problem (koszty przeglądów) mają zatem właściciele pomp z bezpośrednim parowaniem.

Pomp glikolowych i powietrznych stosowanych w domach jednorodzinnych to nie dotyczy (poniżej 3kg).

marcin.sto1
23-02-2016, 21:33
Mam pytanie bo piszesz wyżej że docieplałeś strop, skosy też ?, pytam bo będę zmieniał poszycie dachu i przy okazji wżucę sobie na strych wełnę, którą zowinę na płaszczyźnie 2x10cm. jest 15 teraz, oczywiście w skosy niezmieści się więcej jak 15cm kótre wymienię na nowe, mogę jedynie zerwać gipsy od środka, ale to mi się bardzo nie podoba niby mam tego skosu 130cm. mierząc po gipsie, zastanawiam się czy warto robić taki syf w domu


W ostatnim "Muratorze" jest artykuł o czymś takim jak [I]izolacja nakrokwiowa[I] , być może w Twoim przypadku to się sprawdzi. Tylko jaki koszt i czy znajdziesz wykonawcę to tego nie wiem

Tomaszs131
23-02-2016, 21:42
W ostatnim "Muratorze" jest artykuł o czymś takim jak [I]izolacja nakrokwiowa[I] , być może w Twoim przypadku to się sprawdzi. Tylko jaki koszt i czy znajdziesz wykonawcę to tego nie wiem

Nie jest to "zdrowa"izolacja dla więźby. Zbyt duży opór dyfuzyjny, zakisisz drzewo, porozmawiaj z Andrzejem Wilhelmi.

varmepump
28-02-2016, 12:03
Wiodące firmy japońskie nie są nowicjuszami kolego świadczy o tym już wspomniana pompa z napędem gazowym ( pierwsze były robione dla armii) - tego nie ma żadna europejska "doświadczona" firma.
A z tego co pamiętam Saginomiya wprowadzała jako pierwsza firma EZR. Japończycy wyprodukowali pierwsze spr. rotacyjne dorównujące trwałością scrolom i przewyższające je pod względem sprawności.
To że obudowy wyglądają jak klimatyzator o niczym nie świadczy obecnie parownik jest zbudowany inaczej (dolna cześć) inaczej też wygląda ukł. chłodniczy wspomniany już wtrysk dwa osuszacze par i wykorzystanie ciepła odpadowego spr do odszraniania (częściowo) a nie pobieranie ciepła z c.o. jak w prostych europejskich konstrukcjach patrz opiewany przez ciebie jak podejżewam niby szwedzki producent na R - to właśnie toporny chińczyk pewnie tylko z odpowiednimi nalepkami - ciekawe czy przynajmniej ma spr. rotacyjna podwójną komorą sprężania i jakiej jakości ta spr.

Właśnie akurat zainstalowałem w listopadzie tego..... producent na R - to właśnie toporny chińczyk..... Rotaberg RHP-11S z hydroboxem. Sprawdzałem z firmą Abatronic bo mnie zaniepokoiłeś. Nie ma ani jednej chińskiej części. Sprezarka Copeland scrol specjalnie dedykowana do pomp cipeła produkowana w Irlandii ZH09KVE, wentylator wolnoobrotowy 630mm EBMPapst..

oszczednyGrześ
02-03-2016, 07:25
Szykuje się jakaś zmiana klimatu, że dyskutujecie nad pompami mogącymi pracować do -20 st C?
Przecież w PL, wystarczy by pompa pracowała do -10.
Jak się kilka dni w roku podeprze grzałką to w całkowitych kosztach CO + CWU niewiele zmieni.
Nic dodać nic ująć. Inną sprawą że i poniżej pomy dają radę. Dom dobrze za izolować a potem tani system grzewczy. ..

elrow23
04-03-2016, 10:34
poniżej -20 też dają radę, oczywiście, ale tutaj rozmowa schodzi już na pompy gruntowe, a nie powietrzne

Arturo72
04-03-2016, 10:38
poniżej -20 też dają radę, oczywiście, ale tutaj rozmowa schodzi już na pompy gruntowe, a nie powietrzne
A czemu tylko na gruntowe ? Moja powietrzna pracowała najniżej przy -18st.C i przy tej temp.na ogrzewanie i cwu pracowała 10h na dobę czyli 14h miała w zapasie.
Czyli poniżej -20st.C pracowała by jedynie dłużej niż 10h na dobę i tylko tyle.

laskim
06-03-2016, 10:05
http://images77.fotosik.pl/395/93fc0e5801f99ab4med.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/93fc0e5801f99ab4)
Czy to normalne?
W piątek wieczorem podkręciłem trochę pompę żeby w sobotę popracować. Rano jak przyszedłem to zobaczyłem taki obrazek jak na zdjeciu, tak jakby jedna nitka nie chodziła? Temperatury dz +1,5/-1,5

wihajster
06-03-2016, 10:47
Ta nitka wcale (prawie wcale) nie pracuje. Oby przyczyną było tylko zapowietrzenie.

laskim
06-03-2016, 11:12
Dodam że jak pokręciłem tym kurkiem (najpierw trochę przydławiłem a później odkręciłem) to na środku po paru minutach też pojawił się szron. Pompa pracuje od grudnia czy dz nie powinno sie juz w tym czasie samo odpowietrzyć?

wihajster
06-03-2016, 11:33
Jeśli jest różnica poziomów ułożenia/prowadzenia rury i niski przepływ na tym odcinku to może się nigdy nie odpowietrzyć samoistnie.
Instalator powinien solidnie odpowietrzyćć każdą pętlę z osobna za pomocą zewnętrznej pompy ze zbiornikiem.